uctos & alios prohibitos, recipiat Confti-

r

18. An recipiat Conftitutionem Alexandri VII. 44

tutiones Pontificum ac potiffimum Pii IV.?

(

facram 17. Kal. Novembris 1656. datam in confirma-

3;5. ÀAn improbet quod ac&a Congregationem de

tionem Conftitutionis Cum occafione ?

Auxiliis poftquam S. Sedes declaravit iis nullam fidem

!

19. Àn agnoícat quinque Propofitiones in fen(üli-

(

adhibendam effe, nec a quo

quam allegari poffe, ad-æ

"

bri Janfenii, five in feníua Janíenio. intento merito

huc ab aliquibus allegentur ?

damnatas effe?

36. AÀn agnofcat Rituale Alethenfe a Clemente IX.

*

20. An agnofcat caufam libri Janfenii diícuffam ef-

l

fe ea diligentia, qua major defiderari noh poffet?

9. Aprilis 1668. profcriptum continere nonnulla ab

l

ipfo Rituali Romano, juffü Pauli V. edito aliena, &

21. An agnofcat folüs inícriptis : T'redecim Theo-

propofitiones falías, fingulares, in praxi periculofas ,

logorum ad examinandas quinque Propofitiones ab In-

erroneas, & coní(uetudini in Ecelefía communiter re-

nocentio X. feleclorum fuffragia , feu,ut appellant , vo-

ceptze, at

fitas ?

ia ?um.mo Pontifici feripto tradita, tanquam Apocry-

que Ecclefiafticis COnüitutionibgs ; oppg.

37«

f

223

K.

-

:37. Adiadmittat Novum Teftamentum vulgo nun«

.

cüpatum /Monztenfe . 20. Aprilis.1668. ab.eodem Cle-

D

mente IX. praiforiptum, temerarium efle , damnatum

Epifi

v-ola

i-S'upp?icngz-ti: ad Päizxtz;zïce,æ;;.';-:-z'iquu;qïuuercflas

a noftra vulgata editi

*

pne—.di&brm&? &;offendicula fim-

Rs d,epon:'it contra præcedgm Decretum

ä

plicium continens?2 .

538. Amedmittat opus: 4

)Anmfe Ch fäz]ïiääz üp þdzir tou-

4

tes les Meffes des Dimauches , Feries, Fe[les de toute

C

l'année &c. : primum ab Alexandro VII. füb poena ex-

TOva me iterurh,—ï.eïïï.üþe[*fas ad'Beät'im;dïdiis Vevmä

Communicationis , dein ab Innocentio XII. denuo pro-

L N pedes profternit, (2) Jam quiete aliqua in exilio

hibitum fuiffe? ..-

d

frui coeperam ,. cum ecce Decretum emanat a 'Coad-

::39,- Àn improbet q

uod ïibfi prohit;iti diftrahantur,

miniftratore & Vicario Generali Sereniffimi Principis

aut legantür

Leodienfis,. quo per univerfam illam Dioecefim a Pa-

ma?

E

&

4

, vcl .z'ezineaþtu;.absque licentia legiti-

ftoribus & Concionatoribus omnibus palam e fügeftu

oxiä&at f'e nunquam immjifïcere, venditio-

proclamari jubeor tamquam de harefi füfpe&us, ad-

ni, aut diftra&ioni (imilium lib,rm'um , aut non legi-

ditis etiam minis in eosqui mecum comrnunicarent. "

"

timeiapprobatorum ?:

. Dura, Beatiffime Pater, mihi fuit ifta proclamatio,

* 4* ÀAnfpondeat fe nunquam im

nj-i(cere ulli reiaut

& qui exilium utcumque tuleratm, harefis de me fütt

iegotiodd munus füum Paítorale non pertinenti?

picionem ferendam non effe putavi. Sereniffimi Prin-

-^ 42. Àn promittat nullam inftituere aut frequentare

cipis Coadminiftratorem & Vicarium Generalem , cum

congregationem, invito Illuftriffimo Domino Archi-

Aquií2rani effet, adii; quod füfpicionis de me tam

epiícopo, multo minus collationes, qualem unám ex-

gravis fundaméntum, quz Decreti infamantis ratio ,

hibet caufa Quefnelliana p, 264. ?

poftulavi

fed cum . aliud non reponeret, quam ita

43. Ánpromittat familiaritatem aut neceffitudinem

fibi mandatum a Principe, proteftationem quam po-

quam cum Quefnello, Gerberonio aut fimilibus ha-

terpoful.

tui, atque ad Sedem Apoftolicam appellationem in-

buit plane abrumpere, nec ulterius habere vel cum ul-

lo illorum dire&e vel indire&e commercium ?

Filiali non ita pridem fiduciain paternumClementiz

44. An D. Supplicans ab Illuftriffimo ac - Reveren-

Veftrz finum queftus meos effüdi, quoties ab Archi-

diffimo D. Archiepifcopo humiliter veniam petat de

epifcopo Mechlinienfi per calumnias atrociffimas quas

omnibus quibus novit fe Illuftriffimum fuum füperio-

«muli mei ipíii obtruferant, impetitus; quoties ab iis

rem offendifíe?

$

aut folemniter per fententiam, aut per impeditum ab

45. n agnofcat q

uod. male fecerit opponendo fe

Archiepifcopo juttitiz curíum, tacite abfolutus fue-

Decretis Regiis adverfus Janfenifmi & Novitatum Pro-

rim; quibus tandem machinationibus obreptum Ma-

pugnatores ac de iis fufpectos latis, que& 7. Novem-

jeltati Catholicz , utLitteris figillatis quas vocanit, Exi-

bris 1695. a Sereniffimo Bavarix Eledore per Belgium

lium mihi non folum nonconvicto, fedne audito qui-

mifla fuerunt.& przfcripta?

dem, velcitato, nullo fervato juris ordine, decerne-

46. An etiam a Rege de(ideret veniam nomine füo

ret, enarravi. , Nunc vero quod ne in Litteris quidem

rogari de omnibus quibus facratam ejus perfonam aut

fuis exprelfit Rex Catholicus, me tanquam de hzrefi

fufpe&um, ideoque e Patria pulíim effe Coadmini-

wMiniüros. ejus oifcgderit?

ftrator & Vicarius Generalis Leodien(is, nullo pra-

?

miffo caufx examine, íolemni Decreto proclamat.

Non mea hic tantum, Sanctiffime Pater, fed & Se-

äExtmfluhz ex I)äecret;o vEpifcopi Leodien[is quo Suppli-

dis Apoítolice cauíà agitur, Decrevit Sandtitatis Ve-

c?m; tamquam fujpectus de hære[i proclamatur.

ftra Pradeceffor Innocentius. XII. in Brevi ad Epifco-

pos Belgii die 6. Februarii 1694. dire&to, Ne ulla ra-

IJOSEPH CLEMENT par Ia-grac& de Dieu Archevéque

tione quemquam vaga ifla accufatione C invidiofo no-

de Cologne, Prince Electeur du Saint Empire R o-

mine janjenifmi traduci aut nuncupare [inerent, nifi

main, Archichancellier par l'Italie, & du Saint Sié-

prius fufpettum ef[fe legitime con[literit aliquam ex quin-

ge Apottolique Legat né, Evéque & Prince de Lié-

que Propofitionibus docuiffe, aut temuife , nec quem-

ge,. de Ratisbonne & . de Hildesheym, Admini-

quam fub hoc preetextu vepelli ab officiis, munis, benefi-

ftrateur de Bergtesgade, Duc de deux Bavieres, du

cis, gradibus, ac Cencionibus habendis vel alia qua-

Haut Palatinat, Weftphalie, Engeren,. & Bouillon,

cumque functione Ecclefiaflica permittant, nifi fervato

Comte Palatin du Rhin, Landgrave. de Leichten-

uris ordineeaimm peenam, quce viris alioquin Catholicis

berg, Marquis de Franchimont,

'Comte de Looz

gravi[fima efl, commeruiffe ,, probatum fuerit. Sed

& Horne;, &c.

adeo przícriptam hanc fibi judicii formam non fervat

Coadminiítrator Leodienfis, ut eam etiam aperte con-

..A Tous ceux qui ces preefentes lettres verront ,liront,

temnat atque proculcet,

ou lire ouiront , Salut, C9'v. Hic omittuntur que

Enim vero fuper fufpicione hzrefis, ne ia judicium

ad hanc caifam non fpectant.

quidem umquam vocatus füm, nec fane vocari potui,

Quon agiffe avec vigeur... contre ceux qui traitent

qui coram Urbe & Orbe palam declaraverim fepius me

€9 ont communication avec les Sieurs Queínel jadis

tanquam obedientem filium paratiffimum femper etfe

Sedem Apoftolicam, Ecclefiarum omnium Matrem ac

Pretre de l'Oratoire evadé des prifons de Monfeigneur

l'Archeveque de Malines, Erneft Ruth d' 4ns Chanoine

Magifítram, audire, ejuíque mejudicio humillime füb-

de S. Gudule, Guillaume van de Neffe. Curé de S. Ca-

jicere.. Quod fi poft hzc poffit adhuc aliqua de me

therine à Bruffeles , C9' plufieurs autres qui font. au[fi

futpicio hzrefis fupereffe, jam nullus eft in Orbe Ca-

chaffés de France C9' des Paysbas comme fufpects d'he-

tholicus, cui non eadem poffhit füfpicio impingi. Nulli

vefie. Donné en notre cité de Liége du fceu C9' aveu

enim, fidenter dico, in fincera erga Sedem Apo-

€3' fous la fignature de notre Coadminiflrateur dansle

ítolicam reverentia ac Oobedientia ceffi umquam,

fpirituel C9 Vicaire Général ,. C9' fous notre fcel accou-

nec Deo dante, cedam dum vita füpererit. Deiis

tumé ce 15. d Avril 1704. figné Guillaume Bern. de Hi-

vero qui mihi füfpicionem harefis contra Decreta Apo-

nifdael, Co

£olica impingunt , etfi forte non iniqua prorfas foret

ge.

:

adminifimteur ff .'Vicaire Général de Liä-

füfpicio

(a) Alias Epiftolas Summo P;)gtifïci fcripferat D. van äe Neffe; nominatim 15, Martii 1704. occafione fui Exilii ; quam ultimam

videre eft in. Appendice Monumentorum Lucubrationts cui tigulus .

4

à Dgfgnffe de la juflice , de la fouverainzé du Roi &e. dans là eau-

(« de M. G. van de Neffe Gc, n.'fXI.-

M^'^o'N^v M'E' N/T^A.|

224

fufpicio, ipfius tamen

Sedxs Apoftolicz judicium ex-

À fcavoir le Chanoine Ruth D'anr« van de:Neffe, C5

Pi

ectabo.

"

Quesnel: 7équel anandemenz j .quoique publi? fous motre:

nom €S' frel , w ?toit pourtant pas éman? felon nos ve-

offem etiam me

z, Bestillime Pater, in fide ac dociri-

na integritatis teftes adducere, plura hominum millia

ritables- intentions , - C9" partant fera par les prefentes

(

qui me per annos circiter viginti e füge(tu docentem

tenu comine non arrivé: ce pourquoi tious ordonuons d.

audierunt: libros vero nullos fcripfi, nec fcribendis

tous les Curàs C2 autres. Predicateurs ; qui auront pu-

bli& ledit mandement du 15. d Avril 1704. daus notre:

n

aut-edendis me immifcui :- poffem in teftimonium vo-

r

care ipfos azmulos qui in tanta turba mon defüere ut

Diocefede Libge, de publier auffi notre prefente decla-

i

docenti inlidiarentur & aucuparentur aliquid, quo

vation C9" revocation dans.leurs premiers Prones 42^

pl

do&trinam meam in füfpicionem vocarent: poffem pro

Sermons: exhortant tous les fideles tant Ecclefiaftiques

f

ine dicere, quod nec ipfe Mechlinien(is Archiepifco-

que Seculiers d'entretenir. felon leür pouvoir C9^ devoir

pus, quantumvis mihi femper adverfatus füerit, nun-

la paix €9' la charité dans.le Diocefe; C3' de montrer.

[

par des effecls l'ob2iffance C9' la. foumiffion qu'ils pro«

r

quam tamen vel unum doctrinz mez apicem allegarit,

u

quem de hzre(i fufpedum redderet. Verumhis opus

fe[fent envers la Sainte 'Eglife C9' envers leurs Supe-

non eít, ubi non tam mihi fidei ac do&ctrinz mez in-

rieurs..--Donn à Bruxelles du fceu €3' aveu de tiotre

odienfi, hxrefis

Coadminiflrateur €$' V'icaire Gen?ral in. fpiritualibus,

tegritas, quam Coadminiftratori Le

adverfam me fuüfpicio probanda eft. Interea monen-

€9 fous notre fcel acoutumé ce 22. May 1705. Joskru

te S. Petro, cujusjSedem Sanáitas Veftra tenet, pa-

CrEMENT Elecfeur. plus bas, Guill. Bern. De Hiniif.

dael Coadminiflrateur G9* Vicaire General 'de L

ratus femper ad fatisfattionem omni pofcenti me ratio-

iäge:

nem de ea, quc in me e[l fide ac do&trina, pracipue

vero Sedi Apoltolicz, ad cujus nutum libens corri-

lieff: 619 du "fC(il , ügäe'.,H; JWarti?;i.

atque

M,

H

gam, quidquid iniis corrigendum judicaverit,

;

hac obedientiz mez profeffione, iterum coram Sandi-

tate veítra emiffa, etfi homo fim, & errare me poffe

p

p?icjäziy ad D vAan S;Jïþren- -tj&'&-f&jþlmdäg

Epijibla Su

profitear, ab hzrefi tamen meliberum effe, & ab hz-

ad ini-zerrqgatoria fibi prppojit;a.'*

e

refis füfpicione liberandum fecurus afürmo.

Hac fiducià, Beatiflfime Pater, non jam tantum ob

'ADM. REV. AC AMPIS. DOMINE,

caufam quam ignoro, per decretum publicum diffa-

D Vpuvnj&a iriterrogatoria.d»ie .6. Nov&ihbris mihi

matus, adjuítitiz veftrz tribunal recurro, hoc unum

Á

humillime Supplicans ut Coadmini(trator Leodienfis,

tranímiffa (impliciter & affirmative reípondere ur«

qui contra formam judicii a Sede Apoftolica prefcri-

gebat me filialis' mea obfervantia, cui a Paterna Illu-

itriffimi D. Archiepifcopi benignitate tam uberes gra-

ptam, prius me de harefi füfpedtum proclamavit,

quam me de ea fufpedtum effe, legitime conftaret, ad

tias in fuis ad me Litteris, fpondere dignatur benevo-

Brevis Apoftolici obedientiam compellatur, probata

lentia Veftra: verum id praftare ferio meditantem ti-

mor fübjit, ne forte ita refpondendo limites a Sancta

legitima, quam mihi affricuit, füfpicione hxrefis, aut

revocato , per quod eandem illegitime affricuit, De-

Sede pr&fcriptos excederem , Conftitutionibus: ejus

creto.

Pax enim nulla aut fecuritas innocentiz, nifi

addendo aliquid, aut demendo, aut nonnullis me

quaftionibus implicando, quastempore20. annorum,

N

quod tanta fàpientia ad pacem Ecclefix Belgicz decre-

&

vit Innocentius XII. id pari fortitudine poft tot de-

quos Curz Paítorali confecravi, non tradavi, non

[

imum annos, executioni mandari prxcipiat, qui in

difcuffi, ac ne quidem legi.

San&itate veftra eít, zelus pro pace Apottolicus, quo

Re tamen tota maturius excuffa, mox vidi timere

me ubi non erat timor, omniaque hixc nullo negotio

ji

ut Ecclefiam quam diutiffime ae felicilime gubernet,

]U

1nea ab exilio ad Deum Opt. Max. vota non intermit-

poffe componi, cum tanta fit Veftra erga S. Sedem

tam. Inferius habebatur: Beatiffime Pater. Sancitatis

Reverentia, ut fatisfacere illi nequeam,

áin & vobis

di

fatisfaciam, ac proinde nihil aut vobis gratius, aut

4il

Veftrz humillimus cliens ac devotiffimus filius. Sigza-

[

tum: Guil van de Ne[fe, Pattor S. ]ognnis' & S. Ca-

mihi tutius fore, quam (i ad interrogatoria Veftra,

tharinz Bruxellis.

non meis , fed ipíis Conftitutionum .Ap,oüolicamm

(

verbis refpondeam.

fit

N

.l( Menfe Maji. 1704.)

Patere itaque Ampli

ffime Domine—, u—t,' quod fem;

per profeffüs fum; iterum hic profitear;, me nempe

W

L.

omnes & fingulas Propofitiones ab Apoftolica Sede

[

damnatas, damnare eo prorfüs modo ac fentu, quo

Alterum Decretum Epifcopi Leodienfis, quo prius

eas damnat Sedes Apoítolica, meque tanta cum vene-

fü

de mandato Pontifici revocatur.

ratione Conftitutiones ejus omnes ac Decreta femper

di

b

fufcepiffe, ut nec verbulum, nec apicem, aut inter-

osgPH CLEMENT parla grace de Dieu Archevéque

punétionemi addiderim illis anquam aut dempferim,

i

de Cologne, Prince Eledeur du Saint Empire Ro-

nec aliud unquam optarim, quam vel ab Illuftriffimo

p

00

main, Archichancellier par l'Italie , & du Saint

D. Archiepifcopo vela S. Sede, ejufve Minittris cor-

Siége

Apofítolique Legat né, Evéque & Prince de

rigi, fi hac in párte a veritatis tramite deviaflem.

i

Liége,

de Ratisbonne & de Hildesheym, Admini-

Patere quoque ut vigilantiz in me Veftrz hoc tefti-

monium perhibeam , quod, fiinhac fimilibufque cau-

I

ftrateur de Bergtesgade, Duc des deux DBavieres,

du Haut Palatinat, Weftphalie, Engeren & Bouil-

fis muneri meo defuiffem, vos non defuiffetis, Veítro,

hT

lon, Comte Palatin du Rhin, Lantgrave de Leich-

& Conftitutionibus vel Apoftolicis vel Epifcopalibus,

[/)

obtrecantem, aut ea de re legitime füfpectum, juxta

tenbergh , Marquis de Franchimont, Comte de

Gl

Looz, & Horne &c.

Conftitutiones Canonicas corripuiffetis, maxime cum

in Aula Veftra fat frequens fuerim.

-

[

Prorfus exiftimo Ampliffime Domine, eorum opti-

* ATous ceux qui ces prefentes lettres verront ou lire

ZA

ouiront , Salut. Le profond refpect C9' l'ob?iffance

me memorem fuiffe Illuftriffimum D. dum nuperrime

filiale , que nous devons C9' portons aux intentions de

Libellum Supplicem nomine meo ipfi obtulit D. Con-

li

aotre tràs-Saint Pere le Pape nous a fait trouver bon

ful Bruxellenfis, hicenim retulit, prafatum Libellum,

d'executer , fans delai, fes volontàs &u fujet de la revo-

uti & filialem quam in eo erga Illuftriffiggum Domi-

cation , quil nour demande de certain mandement por-

num teítabat, obíervantiam ipfi perplacuiffe, nec ali-

dant date le 15. d' Avril yzo4. particulierement en ce qui

üd ad concedendam quam poftulabam gratiam exe-

concerne les perfonne:-de trois Ecclefia[tiques y nommes,

giffe, quam ut fepofitis deinceps non fpectantibus ád

mne

UM

M.o R.uü 'M BWTA

$26

d

rme negotiis, totum me fun&ionibus Paftoralibusim-

Vicario. Generali die .6, Novembris : ultimo przteriti

i

penderem.

in materia do&rinali , notanter quoad errores Bajanos

rTy

Eja ergo Ampli

ffime -Dominä , fam- aequam ac pater-

& hzre(im Janfenianam propofitis, fed iis conata fit fefe

Uï

nam Illuítriffimi Domini refolutionem, fuffragio tuo

fübducere refponfo callido & vago, atquefüfpicionern

l/

confirmare digneris, & pro ea, qua apud Illuttriffi-

errorum non tantum non minuente, fed potius augen-

Fle

mam Suam gratiam polles, au&toritate, effice, ut om-

te, ut fert judicium plurimorum Theologorum, quos

[

nitandem obice füblato, Patrie ac Parochix mez

defuper confüluimus, . Hinc nos qui Gregi Curz no-

Ü

reftituat. " Deus Amplitudinem Veftram diu fervet

ftrz Paítorali commiflo, follicite invigilare debemus,

incolumen , uti voveo. Admodum Reverende ac Am-

de iis quibus vices noftras committimus, feveram ali-

r

tfïf

quando judicanti Domino rationem reddituri, Reve-

pliffme Domine, Amplitudinis Veftre, humillimus

"

fervus. - Guill. van de Neffe, Paft. S. Cathar. Super-

rentiz Veftrz ad interim facultatem. concionandi, &

m

feriptio : Adm. Rev. ac Amplif. Domino van Sufte-

fidelium Confeffiones in hac Dicecefi excipiendi, re-

?

ren, Juris Utriufque Licentiatoy Canonico & Vica-

vocandam; atque ab omni eam fundione Paftorali

rio Generali Mechlinien(i Bruxellas.

n

füfpendendam duximus; quemadmodum revocamus

lj

& fufpendimus per przfentes, donec nobis vel San-

"

- Et loco -Ex(iliiqæ.si.. Novgmbris-- W?ï ^

Q Sedi Apoftolicz quoad doctrinam fuam füper prz.

N.

fatis propofitionibus fatisfecerit, fefeque ab errorum

j

fufpicione debite expurgaverit, in quem finem reve-

^

Epprla D. Archi

epifcopi, qua fufþ

*

endzt Sup;:lï-

rtentie Ve(tre uberrimos Divinz caritatis & Euchari-

p .

cantem.

fticz folemnitatis fructus apprecati, Paterne fübícri-

bimur. Dilede Fili R. V. Affediffimus fervus. — £yar

fignatum * H. G. Archiepifcopus Mechlin. Bruxellis

DI.LEC;-I;EV EILI:

lt

4. Junii 1706. Superferiptio : Erud. Domino D. Gui-

Um 'ihtL&'lligamüs Reverentiam Veftram :heüjer*nd

lielmo vaa de Ni

£

?

C

die circa vefperam in hanc Civitatem reveríam

, e,S.TbcoL Licentiatc &.c.—ad S. Ca-

tharinam Bruxellis?, :

gffg, necdum vero fgtisfecerit punáis fibi à D-o'minp

PT

"

"-

—

-

O.

Advertentie van. den Heer Arisgifchö.p van Meche-

. len waer mede hy den Raedt van Brabant recu-

**Jd-ver'ten*tid" five exc&pti& de&lif;atoriä' prOpo]frd per

— C — 5 — 1 — 03

feert als incompetent in defe faecke. -

D. Archiepifcopum Mechlinienfem.

-

dÀ

!

J)Es Heere Artsbifchop van Methelen gefien hebrende

Orminus Archiepifcopus Mechlinienfis VifofLibel—

!

[

^ de Requefle met de nombreufe fltucken annex by den

D

lo Supplice cum numerofis inftrumentis annexis,

D

Suppliant aen defen Hove geprefenteert op den 31. Au-

per Supplicantem Paftorem S. Catharinz, huic Sena-

n

gufli leflleden, heeft wel willen voorhouden aen den fel-

tui oblate 31. Augufti noviffimi, judicávit eidem Se-

ven Hove , dat de que[lie ofte verfchil, waer van den

natui exponendum; quod quaftio feü controverfia ,

Suppliant de kenniffe tracht te brengen aen defen Hove,

ij

cujus cognitionem Supplicans conatur ad illius cogni-

fuyverlyck toucheert het Spirituel, al ie het prediken

tionem deducere, pure concernat fpititualia, utifünt

van het H/ort Godts , ende het Bitht-hooren, ende an-

Pradicare verbum Dei, Confeffiones audire, & alizx

S

dere pure Paflorele funélien , maer van den Suppliant

fundiones pure Paftorales , à quibus Supplicans per Il-

lt

üut jufte ende Canonicke redenen by fyne Hoogkw. pro-

luftriffimum D. Archiepifcopum ex juftis & Canoni-

vifionelyck is gefufpendeert geweeft , fonder dat daer aen

cis rationibus provifionaliter fufpenfus eft, abíque eo

y

eenigh het min[le temporeel geannexeert i5, maer op

quod eisdem annexum fit vel minimum temporale ,

nochtans diergelycke provifie vat inanutenentie als den

fuper quo tamen ejuímodi manutenehtiz provifio ,

Suppliant ten. defen is verfoeckende , foude moeten ge-

quam Supplicans hic requirit, fundari deberet, cum

baumt wefen, [ynde eene faecke , waer van de kenniffe

fit talis caufa cujus cognitio in omnem eventum com-

e

petit Judici Ecclefiaftico : Utrum

ia

in allen gevalle foude compyeteren aet. den. Gee[lelycken

fülicet Cáufee ille,

Rechter * Utrum fcilicet Cauíz ille, ob quas facta

ob quas fatta fuit dicta fufpenfio,

fuerint fatis graves,

fuit didia Sufpenfio, fuerint fatis graves,nec ne? En-

"ec ne? Ac proinde poterit Supp

licans apud Judicem

de welcken aengaende dén Suppliant fal vermogen te doen

Ecclefiafticum (cujus Tribunal ja

m inde agnovit)age-

[

bey den Geeflelycken Rechter (den genen hy felfs. alree-

re prout judicaverit expedire. " Qua omnia Illuftriff:

de daer in herkent heeft) "t gene hy te rdede foude 1o-

D. Archiepifcopus huicSenatui adverten

-

da voluit fub

gen vinden, Allen d'melck fune .Hooghw. heeft goet ge-

p;oteüatione &c. Signatum, Vaes. -

vonden defet! Hove te adverteren onder prot

onterdeeckent, J/4e;.

eflatie ö*'cl.

Apoftilla erat : Relatione fa&a in Concilio, com-

Copye van den Appointemente : Rapport gedaen

municetur párti ad contradicendum infra octiduum

in den Raede [u gecommuniceert aen partue ott daer te-

poft communicationem. Acum 1

4. Septgmber.woä.

gens te feggens binnen acht daeghen tiaer de Cemmuni-

Signatum , Ghindertaelen.

7

catie, A&clum 14. September 1706, onderteeckent,

Ghindertaelen.

m

T

ii

Iä

P.

Veftrarumpnmum ,acceþimus » orm ; effä ahqug 'intfer

Theologos Belgii diffidia, .dum alii alios incu(ánt tam-

Breve Innocentii XII. ad Archiepifcfopunï Mechliüiäri-

quam Novarum Opinionum Sedlatores, .qui ctm ver-

ïe

fern €3' reliquos Epifcopos Belgii de 6. Februa-

0, tum Scriptis Conftitutiones felicis recordationis

,

rii 1694.

i

INNOCENTII X. & ALExANDRI VIL Pradetefforum No-

ftrorum, in quibus quinque Propofitiones ex Libro

Enerabiles Fratres, Salutem & Apoftolicam Be-

Cornelii Janfénii, cui titulus AUGUsTINUs, excerptz

Y nedi&dionem. Nuper ex Litteris Fraternitatum

& damnatat una cum Formulario Juramenti in earum-

ä

em

- Supplem.oper. Van Efpen. Tormus V.

426

M o'N U

dem cóndeinationem prelftándi ; continentur, vari-

ordine, eam poenam, quz viris alioquin Catholicis

p

ul

is interpretationibus inütiles & inefficaces quódam-

graviffima eí(t, commeruiffe probatum fuerit. ..Hac

if

modo reddere, non (ine gravi animarum detrimento

ad Fraternitates Veftras refcribenda decrevimus, non

conantur. CumQue maxime nobis curz effe " debeat

de Ve(tra voluntate, & Studio erga Ecclefias Fidei ve-

1[

n

di

pro debito Pafterelis Regiminis Nobis ex Alto com-

firz creditas difhidentes , fed animi noflri affeQum. ,

miffi, ut femper firmx Praedecefforum Noftrerum

& omnium Ecclefiarum follicitudinem, teftificantes. ,

(

[

Conftitutiones permaneant in rebus quz ad Orthodo-

ut tandem qui Paítor Paíftorum eít, vigilaffe vos .in.

P

xz& Fidei integritatem conducunt, ad diffidia omnia ,

Gregis veftri cuítodia Divino fuo Judicio comproba-

re dignetur. - Fraternitatibus interim Veftris.Apofto-

hb

qu&é Eoclefie & Fidelium Pacem perturbant, com-

hu

peícendas In primis predi&is Conl(titutionibus INNo-

licam Benedictionem peramanter impertimur. Datum

CkNTII X. & .ArgxaNpDRi VII exemplo Predecetforum

Roma apud S. Mariam " Majorem fuüb annulo Piícato-

hii

ob

Noftrorum firmiter inhzrentes, eafque in fào robore

ris die 6; Februarii 1694. Pontificatus noftri annoter-

fuiffe;; & effe declarantes, Fraternitatibus Veftris, de

tio. Ererat fignatum : MARIUs SPINULA. -

1

.

^

fht

Superfcriptio erat.: Venerabilibus. Fratribus

$

.Archï;

tit

quarum zelo , .& pietate plurimum in Domino confi-

"

dimüs, Mandárüus, ut contra ornes, & quofcum-

epiicopo Mechlinien(i, Epifcopis Antverpienfi, Bru-

que cujuslibet Status , Gradus, & Conditionis exiftant,

genfi, Gandaveníi, & Ruremundenfi.

c

fir

qui aüíü temerario pradidas quinque Prepofitiones

fic damnátas in. Conftitutionibus INNocENTII X. & À-

Q.

f

LEXANDRI VII. publice vel privatim, tam in Scholis,

a

tu

quam in Concionibus verbo, vel foripto defendere

dilieram Bireve Inmorenti ld. ad eojdeim Epifcopir

prafümpferint, fervato tamen Juris ordine proceda-

r

$p

de 20. .Nouemb«rir 1696f

tis, eoíque debitis poenis in eiídem Conftitutionibus

conteritispuniri curetis, cum ad comprimendum tam

V Enerabiles Fratres , Salutem & A'þofco'li;:arh 'B"ene-

pi(

- didionem. Litteras quas decima nona Julii ad

fhi

grave.malum quod jam diu Catholicam Ecclefiam ve-

xat, efficacius remedium adhiberi non poffe videaturt.

Nos dedi(tis, libenti animo accepimus, cutm in illis

Praterea Fraternitatibus Veíftris injungendum duxi-

veftras ad hanc $. Sedem preces intellexerimus , qui-

mus, proüut .per praíentes injungimus , ut pro

bus Noftrum judicium pro fana doGrina veftris in

Veftra Pietate, & Prudentia, facuitate illa, qua pet

Diccefibus regulanda-

ftulatis.. Ex iifdem autem-

I

Litteris aperte deprehen

dia

imus mala, quz quoad Jan-

Conftitutionem Apoftolicam muniti eftis, ita Formu-

larii Subícriptionem, feu Juramentum ad praxim re-

fenifmum exponitis, non procedere ex eo, quod Bre-

ducatis, ut in exigendo Juramento predicto Zelus ,

vi a Nobis 6. Februarii anni millefimi fexcente(imi no-

& Carites Veftra quam . maxime.elucest, ne alicujus

nàgefimi qüarti ad vos dato; fatis ipfis non fit confül-

Fama indebite Ledatur, aut detradionibus, & mur-

tum, Íed potius quia idem Breve executioni fortaffe,

murationibus locus detur.

Quare praecipimus, ut

uti par efiet, non mandetur : cum illud nulla pror-

uemsdmodum ii qui ad Juramentüm adigendi funt ;

fus indigeat explicatione, aptumque fit, ubi in ipío

illud .pt&ffare debent fincere abíque ulla diftinctio-

praícripta adimpleantur, efficax atque opportunuta

ne, fewexpofitione, damnando eàs Propofitiones ex

afferre remedium. — Quod fi preten(i Janfeniftz inter-

libro Janfenii excerptas in fenfu obvio, quem ipfemet

ne, & abfque eo.quod deveniant ad ullum actum ex-

ternum, dum.jurantFormularium, non aliter. dam-

Propofitionum verba pre fe ferunt, prout fenfum il-

lum damnarurit Summi Pontifices Predeceffores no-

nent quinque Propofitiones, quam . in fenfa obvio ,

ftri, damnatumque haberi voluerunt a Chrifti Fideli-

noh habito refpectu obvii fenfus di&i Formularii , füo-

que arbitrio effingant ejufinodi fenfam obvium, Ec-

bus; ita per Fraternitates Veftras ab iis, qui Formula-

rio pradi&to fübícribent; ac Juramentum preftabunt,

'clefia non jüdicat de occultis, quz foli Deo cordium

le

fcrutatori innotefcunt. Sin vero iidem prztenfi Jan-

prater formulam ipfam traditam, verbaquein Confti-

I

tutione Apoftolica preferipta quidquid aliud vel mi-

fepifte voce aut fcriptis edant proprios fenfus, Apo-

nimum, declarationis , interpretationis aut explicatio-

ftolicarum 'Conftitutionum, predi&ique Brevis fen-

&i

$

nis verbo, vel ícripte non exigatur, etiaim fub prz-

fai ditféntaneos, debent Epifcopi, prout de jure, coi-

K

textu quod additiones ad nostranfmiife comprehen-

tfa'éos procedere non tantum auctoritate órdinaria ,

(

dantur, feu contincantur- in Formulario ALEXANDRE

fed etiàm fpeciali facultate ipfis indulta a Conftitutio-

fi

VIL :Ceterum ad przcavendas omnes diffidiorum cau-

nibus Predecefforum Noftrorum fel. record. INNO-

ífis, qü£ Chriftianam Pacem dilacerant, mos quof-

CENTII. X. ALEXANDRI VII.quas Nosquoque con-

firmavitnuss ita nt, fervatis fervandis, congrue pu-

cumque alios fenfus Forrmularii przter eum, quemip-

,

s

fius verba ex

hibent, afferi, vel ufürpari, aut de his

niantur,.cum ea omnia fa

^

s

ile probari pofünt,- quia

agitur de actibus externis. .

difputari interdiximus , & prohibuimus, ac füper ejuf-

dem Fermularii interpretatione, ficut & prediéctarum

Non fine admiratione intelligimusnonnullos inDice-

Propofitionum in alios fenfus preter eum, quem ip-

cefibus reperiri, qui verbis &calamo aufi füerint affirma-

re, fupradicto Noftró Brevi alteratam feu reformatarn

fa verba per fe-exhibent, perpetüurm filentium impo-

füimus, utex Noftris Decretis tam.fuper ipfo £ilentio,

effeConftitutionem ArrexANpor VII. decima fexta O&

anni tuille(imi fexcentetimi quinquagefimi fexti editam,

quam fuper prohibitione. omnium. Librorum edito-

rum, & edendorum inhac materix plenius innotef-

nec non Formularium ab ipfomet pronuntiatum ,cum

cet; cum ad Suinmum Pontificem ;dumtaxat pertine-

diéto Drevi utrumque fpecifice' confirmetüur, & om-

"mino intenderimus & intendamus iifdem adharere, &

at, fenfüm quem in his Propofitionibus dammaverit ,

& ut damnatum a Fidelibus credi 'cenfüerit, declarz-

nequaquam finere, ut.aliquid addatut; vel dematura

re. Demum .ad extinguenda Theologorüm jam pri-

pradi&o Formularfo, illud quovis modo alterando in

dem iüter fefe excitata diffidia , Fraternitatibus Veftris,

aliqua ejus minima parte, fed quod in omnibus & fin-

quantum in Domino poflümus , prafentibus noftris

gulis eju£dem partibus, uti rnandavmmus, mandamus

etiam àd amuffim obfervari. Quod attinet ad Libros

niandatis injangitnus; ne ulla ratione " juémquam vd-

ga ifta.accufütione & invidiofo nomine Janfenifmitra-

Sacre Scripture Idiomate vulgari traductos, & alios

duci aut nuncupqri finatis, nifi prius fufpedum -effe

prohibitos , patent Conftitutiones Przdecefforum No-

legitime conítiterit, aEquam ex his Propofitionibus

ftrorum & potif&mum fel. rec. Pii IV. a quibus fà-

docuiffe, aut tenuifie, nec quemquam füb 'hoc prz-

tis faperque abufibus providetur

ut etiam confugia

ad Laica Tribunalia a confimilibus Conftitationibus

textu repelli ab 'Officiis, Muniis, Beneficiis, "Gradi-

büs, ac Concionibus habendis, vel.alia quacumque

inhibentur,.quarim Epiícopi fuis in Dioecefibus ob-

Functione Ecclefiaftic4 permittatis, nifi ferváto juris

tinet ad

y fe;r-vanti(ïimi-æExecuto-fteïs »e(ïe--d&þgnt.Quod per

£ €92 »" -

pen-

- Mo0oNUMEN TA

227

pendentes- controver(ias circa adlminiürationem Sacra-

faifons cette pour I/ous ikterdire : comine Nous Vous

al;l

mentorum, donec aliquid fpecialius decernatur, ab

interdifons ferieufement de recevoir, Vous meler ni

liífdem Epifcopis advigilandum eft, ut juxta San&tio-

proteger aucune in[lance ou pretenfion, que l'on voudroit

nes Canonicas, Statuta Conciliorum, & praxim Ec-

former par devant Vous , foit à Titre de Poffeffoir ,ou

clefiz admini&repntur, habita cafüum atque eorum cir-

autrement contre les. Difpofitions C9' Ordonnances que

cumfítantiarum ratione. Etenim in preíens magna

follicitudine difcuffioni Propofitionum, quz inter ali-

roient cy-aprés pour ca

les Eveques ou Diocefains pourroient avoir faits ou fe-

ufe de Doctrine C9' Meurs def-

as abunde delatas, ad hoc argumentum fpedant, ad-

dits Ecclefiafliques. — T'rés chers C9* Bien aimez Noflre

laboratur a Con(ültoribus & Qualificatoribus (uprema

Seigneur DieuVous ait en Sa Sainte Garde.

"

De Bru-

ï:

hujuíce Inquifitionis, qui omnes fünt pietate ac do-

&rina przítantes. — De veítra autem in hanc S. Sedem

xelles le 7 hde Novemþre' 1695..

obíervantia adeo praclare fentimus, ut planeconfida-

S.

mus, non omiffüros Vos ejuídem mandata debita ca-

ritate & prudentia, exequi firmam in fpem venientes

Littere Regie ad Epz'fcopor' Delgii fuper executz'bne Bre-

reftituendam tandem ifti Provincie tranquillitatem qua

viuimn Innoicentii XII. ad eofdem Epifcopos.

ceterz omnes fruuntur.

Fraternitatibus interim Ve-

ftris Apoftolicam Benedictionem peramanter imperti-

mur. Datum Romz apud .S. Mariam Majorem. fub

DE PAR. LE ROY.

annulo Pifcatoris die 24. Novembris 1696. Pontifica-

tus Noftri anno fexto.

Träf.-Reveren'd': Peres en Dieu, trés-cher £5 féíal ,

'Subjïgnatum erat, MaRIUS

chers CS9' feaux.. Ayant vu la Lettre par Vous !écrite,

SPINULA.

à notre Gouverneur Général le d'Ayril deraier, par

Subfcriptio erat : Venerabilibus Fratribus Archie-

laquelle Vous l'informez du refültat des conferences,

pitícopo Meéchlinienfi, Epifcopis Antv

que Vous aviez eues enfemble, pour l'execution des

munden(i, Brugen(íi, Gandavenfi.

qrpignfi , Rure-

r

ordres de $a Sainteté & les Nouveautés & controver-

R

fes qui troublent la Religion : Nous vous faifons cet-

te, àla deliberation de notredit Gouverneur Géné-

ral, pour Vous dire que Nous avons pour agréable

Eyiflola Regis qua þræcipitur Conciliüs Regis, me fub

la refolution par Vous prife, pour l'execution du Bre-

pretextu Potletforii turbent. Epifcopos in his quee

vet de Sa Sainteté du 24. Novembre dernier, relitif

doctrinam aut correcfionem morum fpe-

ant.

à celuy du 6. Fevrier 1694. C9' que Nous efperons ,que

par cette. execution une grande partie des diffeufions

quil y a entre les Théologiens viendront à cefers C9

MAXIMILIEN EMANUEL par la gra.ce de dieu Duc de

dans cette confiance , Nous appuyerone de motre prote-

; la haute & bafle Baviere, & du haut Palatinat, Com-

&ion Royale l'execution du Decret , €9' ne permettrons

te Palatin, du Rhin, Grand Efchaníon du S. Em-

pas, que les matieres qui concernent les meurs €9' la

pire, & Ele&eur, Landt-Grave de Leichtenber

.

Dotlrine, qui fe doivent traiter. par devant les Tribu-

:

gh

Gouverneur du Pais-bas, &c.

