Populus fidelis tenetur venire ad earum lectionem & exp

li-ca"tienerþ (a) in Parochiis ofdinatam eafdem-

que oporteret domi przlibare, revolvere, ruminare (þ)

(a) Fundatur hzec obligatio in antepofitif cap. ii, per totum. — perbia difcat:... nequetentemus eum cui credimus, ne inimici

cap, iii. "T h, iii-iv. v, vi. cap. iv; 'Eh. vi. & cap. v. Th. iv.

verfütiis:, ,. decepti, ad ipfum quoque aüdiendum Evangelium

Acceédant Luc. ii. 46. iv. 16. Joan. viii. 47. X. 3. A&L. ii. 42.

viii 31. Xiv. 22, XX, 7. 28, Roin, x. 14. 17. i. Cor. xi. 20, 22, coll.

arque difcendum nolimus ire in Ecclefias, aut Codicem legere,

aut legentem. predicantemque hominem audire , & expectemus

cum.cap; xiv. 26 40. Hebr, X..25. xi, i, 17. i. Pet: v.2;: $. Tit, i,

rspi ufque interdumn codlum:, , ,. & ibi audire ineffabilia .

aut

&. Apoc, Id Es db. D. ii

Quam gravis hzc obligatio cenfererur

ibi videre Dominam , & ab illo potius, quam ab hominibus auz

iu primitiva Ecclefia, colligitur fpeciatim ex A&tis Martyrum V.

dire Evangelium.

6, $. Saturnini & fociorum.

Febr. 11. in collecta fui,

Iuquie-

Omnes fideles, qui eenveniunt iu—ib!emüitafibu»s facris äd Ec-

bat Victoria, & Dominicum cum Fratribus celebravi, quia Chri-

cletiam , & fcriprturas Apoftolorum & Evan

ilianus fum.

gelium audiaxgr. Cari;

62. dift, 1. L. de confecr, v. ibid, C. 24.

Intermitti Dominicum non poteft, (ait Saturninus Pbr. ) Lex

Moneat Epifcopus populum diligenter, 'tevnex'i"unumqüemquei

ficjuber. Colle&tam, inquit Felix, gloriofiffime celebravimus, ad

fcripturas Dominicas legendas in Dominicum conveniimus femper,

Parochig fuüz intereíIe , ubicommode id fieri poteft, ad audien.

dum verbum Dei. Confer hec verba cum precedentibus Conc.

A&a Sire, pag. 385. & feq. v. ibid. pag. 325. de Mar. Paleft.

Trid. Seff. 24. Cap. 4. de Refort. & cum aliis quz excerpfimus,

quanta fint pafi, qui ad urbem Gazam capti füerant, dum ad

audiendas s. $cripturz lectiones convenirent.

ad Cap. 4. Th. vi. Confule item S. Caroli de hac oblig. Decreta

ia Conc. fuo Prov. vi. pag- 245.

Vide Apolog. s. Juflini ubi de(cribit conventus fidelium qui

(^) A&. xvii. 11. S Cyrill. Jerof. Catech. 13. N, 3. S, Chryfoft,

die Solis in urbibus item in pagis babebantur,

NB. S, Augufl. in Prolog. de Doctrina Chrift, N. 5.

Hom. 10. & 31. in foan, S. Auguft. Serm. 56. & 57. de Temp.

ltem 38. de SanGtis. $. Cefar. Arel. Serm. 141, in Append, Tom,

llm?]a vero quod & per hominem diftendum eft, fine fu.

V. Oper, $. Auguft,

IHE.

262

Drg j]unE CoMMUNI

TudUBeSs Ls

IV»

Patres familiaä fimilesque füperiores teneh*tur füos domi (quoad fieri poteft) ex Scripturis S. docere &

inftruere, eas przlegendo, explicando, curando utlegant, edifcant, audiant, diligenter ac religiofe.

p

ror. Y

Gen, xviii, 19. Exod. xiii. 14. Deutr, Vi-..—7' 9. 26-25. Xl. 19-

tione Origenis apud Eufeb, Hifïor-. Lib, 6 cap. 2. vel in vita s,

NO

21. Tob. i. 8, 10. ibid, vi, 6, xiii. xiv. 5-11. Pfalm. xxxvii. 3 8.

Leonidis Mart, Aprilis 22,

yitos i

Píal. C. expende Proverb. 7. prima cap. przefertim cap. iv. Eccli,

S. Nonna mater Gregorii Nazian, manus nati copta&u Libro.

eità

án Prologo. xrvii. 15. Dan. xiii, 3. Rom. ii, 20; 1. Cor, xiv. 35.

P*

E

5

rum Divinorum illico luftrabat feu confecrabat,

In eorum le&tio-

pj m

i Lium. 1

; $, 0t ni, 15.

Omr

Ephef. v. 18-20. Col, iii. 16.

ne & ftudio adolefcens fe egregie exercuit; & vir factus optafäät

ut nullus alius liberexflarer, Vide viri vitam May 9.

defani

. Vide Fleury Moeurs des Chreft. $, 6, Flavius Jofeph. Antiq.

De s. Macrina & tota familia Bafilii magni , vide vitas May 30,

ftamen

junii 14. INovemb. 22.

Oi

Lib. 4. cap. ult, Philo Lib. 1, de jud&orüm ab Zigypto egreffu,

apud Eufeb, Prepar, Evang. Lib. 8. cap. 7. & hic infra cap. iii.

De Eufebio Emifeno apuod $ozom, Hift. Lib. 3. cap. $.

j t

rl-'h. ib

Hzc ratio erudiendi pueros tempore ]uliani Apoflatz ap&d

yetices

jdet

ZTertull, Lib. 2, ad uxor. cap. 6. & ult. Au&tor Conftitut,

Chiitlianos erat. communiffima, imo unica, poftquam perfecu-

Apoítol, itamonet: At vos Patres, filios veftrros erudite in Do.

tor ille eos liberales artes docere ac diícere vetuerat, quam & de.

$.H

mino , educate in difciplina & intlitutione Domini, & docete àr-

fendit s. Cyrillus Alsx, adverfus ejuídem ]uliani calumnias Lib,

[

7. in Iulian.

Nf

tes idoneas ac verbo Dei congruerites .. .

quare filios veftros edo-

Cete verbum Domini.

.. ab infantia docete eos facras Litteras

Ad generalem bujufmodi dome(ticorum euram pertinent tefti.

ynonia

feu veflras ac Divinas, & omnem Divinam fcripturam tradite.

monia fequentia: INon oportebat ab Ecclefiaftico ccetu difcedentes

lia

darent

Lib., 4. cap. 1 1.edit. Cotel.

in ea vosnegotia conjicere... fed domum profe&os Biblia in ma-

Ad fimilem puerorum inftitutionem faciunt eximis cohortatio-

nus fumere, & conjugem liberosque ad eorum que di&ta fünt,

f vll

nes ss, Patrum, V. G. s. Bafilii in Regul. fufius difp. Quzft. xv.

Ccominunionem vocare.

S. Chryfoft, Hom. 5.in Matt,

()

s. Chryfoft. in Joan. Hom, 2. in Epift. ad Cor- Hom, 39. in Epift.

Le&iones Divinas illo ftudio legere & audire debetis, ut de ipfis

fyecitt

ad Ephef, Hom. 2t alias 30. Locus excellens, ibid in i, 'Theff,

in domibus veítris & alibi ubicumque fueritis etiam loqui & alios

m

Hom. 7. ferm, 3. de Lazar. s. Hieron, Epiít. 57. ad Letam, 98.

docere potfitis. s, Auguft, ferm. 56, de 'Temp, v. & ferm, feq. cum

Tten

38. de fan&is.

ad Gaudentium , & aliis pluribus. s. Cafar. ferm. 303. in Ap-

E

pend, s. Auguft. Tom, 5, Conc. Aquisgr. An. 816, apud Labb,

Hinc idem s. Doctor Patribus familias qnodd fuam domum

[0:]

Tom. 7. pag. 1419.

'

officium quodammodo Epifcopale affignat in Joan. tra&t. 51, n,

Con

In hanc rem colligi poffent & exemp

la que in Hiftoria Eccle-

13. connexio utriufque muneris infinuatur Tit. i. $, Vide s, Auguft,

Con

fiaftica aut in vitis ss, occurrunt frequentiflima. V, G. de inftitu-

Ainold

in Pfal. 50 n. 24. s. Chryfoft. Hþm. $. E. TLheHF.

Exi

g

IH E5 :*

V,

X.B.

x

D

ÉÓ

füift

fue &

Ad Legis Divinz affiduam meditationem (4) Laici, & quidem omnes, valde ar&e obligantur jure

Divino & naturali.

:

(a) Sequitur ex füpra pofitis cap. ii, Th, ii. 1. ibid, 'Th. x. &

meditabor, non oblivifcar eloquiorum tuorum , omnes quidem

xiv. Item cap. iii, T h. viii. b.

Chriftianos hoc fervare faluberrimum eft. Synod. vii, Can, 2

Si

1

Eadem obligatio indicatur

fscundum communem PP. fenten-

quis non vefcitur verbo Dei ifte non vivit, Beda Lib, t. in Luc. iii,

tius

tiam Levit. xi, 3. &c. ubi vetatur efus animalium non ruminan-

Viderintergo etiam Laici, ne apud diftri&tum judicem cenfean.

tium, tütpote impurorum,

Item Num. xv. 38. & feq, ubi com.

tür oculos a propofito feu flatato declinare in terram, dum pro

"Fan

mendantur Pbilacteria, tenquam monimenta Legis, adjunge

temporalium facultatum. & honoruim queftu... profanis quam

bus C.

Deutr, vi, fere per totum, Jof, i- 8. Job. xxiii, 12. Pfal. 1, 2. xvii,

facris fcripturis plus intendant: non, inquam, video quomodo

Yxix, ]

11.15. XXXvl. 50. 31I. XXXVili, 4, LXXvi, 7, 13, cxviii, paffim. Ec-

Deum falutatis ejufdem fcripturz infpiratorem fuper omnia dili-

Barnal

cli, vi. 37. ix. 23. Xiv, 222 3. Luc. i1, 19. 5 1. xiv. 26-33, Joan. v.

gant, Ita Adrianus vi, apud Efpenfzum comment, in Tit, cap, 2,

39. ColofT, iii. 16, Jac. 1. 21 25.

pag.255.

Exemplar Domini J. perno&tantis folitarie in oratione Dei,

Olim in nonnullis Ecclefiis habebatur Bibliotheca facra in

junge cum Pfal. xxxix. 8. Joan. iv. 34. viii. 29. xv. 10.

ufum fidelium: quz in Bafilica Nolana habebat hanc epigraphen:

Sic ftudio, actibus, mente, follicitudine verbo Dei operam

Si quem fanGa tenet imeditandi inlege voluntas, hic poterit re.

Dr

demus, &inlege ejus die ac nocte meditemur, omiílis omnibus

fidens facris intendere Libris, V. s, Paulin, Epift. 32, $. 16, ed,

Deo vacemus, exerceamur inteftimoniisejus; hoceft converfum

Parif. 1685.

i

effe ad Dominum. Origen. in Exod, xxxiv. Hom. 12, Vid, eund.

Simile quid curaffe memoratur Cardinalis Lotharingus in fua

()

in Epift. ad Rom, cap. xii, Lib. 9. in Levit. xi. Homil. 9.

Rhemenfi Ecclefia poft reditum a Conc. 'Trid, Vide Hift Rhemenf.

De ftudio & meditatione facra 'Terapeutharum apud Alexan-

Metrop. L, 4. C. 2.

x 16,

3.

driam, confüle Eufeb. Hift. Lib. 2. cap. 16. 17. S. Bafil. ad Eleu-

Omnibus citra exceptionem clamat & predicat Ghriftus: Pos.

$

theram Epift. 285.

Adde. s, Ambr; in Pfal. xxxvi, item in Pfal,

nitemini & credite Evangelio.

]am quis Evangelio credere pote-

cxiii, 92. Epill. ad Celantiam in Oper. s. Paulini INol.

rit, nifi illad antedidicerit? Difcereantem non poteft, nii affi-

; N'o.:

&f

S. Chryfoft. in Joan. Hom. 51. in Epift. ad Colloff. Hom. 9,

due legat, audiat, imo inquirat, hoe eft, ut dixi, fümm di-

t

ferm. de Pfeudoprophetis in Oper. s. Chryfoft. Commendatur s,

ligentia ferutetur, meditetur & ad illud tanquam ad regulam

meditatio a fimilitudine ufus fpeculi Jac. 1. s. Auguft. in Pfal, ciii,

aliquam vitam & mores füos applicet. Verba fünt

GisbERTi

()

ferm. 1.n, 4. s. Gregoriusin Job, Lib. 2. cap. 1. s. Leo ferm. xi, de

Masrr Epifcopi Bofcoducenfis in Synodo Anni 1612, exílat ia

Quadrag. cap. 4.

Opufculis Steyartii Tom. vi,

Quoniam fp

Iällexltäs Deo X'eprþo mittimus, in jufiifïcationibus tuis

It

r H 29 T5

VI.

(

.. Ad privatam Sacrarum Scripturarum le&ionem, falva (übmiffione erga diredionem & interpretation&m

U

"

Vi[æ, |

Ecclefiz, jus per fe habent omnes.

*oaton,

Confequitur ex füpra di&tis cap. i. Th. i. iii. iv, v. vi. ix. cap.

Qera en effet de fenfibles confölations. Bofluet, Itemiv. Esd. xiv. 45.

'^S. Iren. Lib. 5. cap. 20. Gregor. Nazian. de moderan, dilput,

ii. "T h, iv, viii. x.xiv. cap. 3. T h. 1. viii. eap. 6, 'Th. i; ii. v; adji-

ce infra hoc cap. Th. viii. ix. xi, & Coroll. 2. 3. 4. 11.

s. Bafil, Reg, abbrev. Queft. 9 5. s, Chryfoft. Hom. $7. in Genefim,

Speciatim autem Píal. xciii, 12. Apoc, i. 3. cum expofitione

Hieron. in Pfal; 127. s. Nili Lib. 2. Epift. 27. s; Auguft. in Epift.

Boffueti.

Joan. tra&. 3. Au&tor Conftitat, Apoft. L. 2. C. $, Fleur

N

On ne pouvoit rien dire de plus fort pour concilier

textn

1'atiexït;ozï & attacher le Chreftien à la le&ure de celivre, ou il trou-

y Hi?*-

'Tom. 1 3.Difh?111's fur l'Hiftoire Ecclef, n. 24.

D

n &

ä

!

i

p

THE

CiRCA Scmr'rums SACRAS.

263

T H W I

Xf -I' I.

X

Sacre Litterz fælube;*z*-ime edifcuntur

memoriter (2); etiam a teneris (b).

Deut. xxxi, 19-21. 36. xxxii, 1

Ó

Prov. vii. Luc. xi, 28. Ezech, ii

43. Ffal..xxxiiï. 9. cxviil. 11,

feverat in. Ladis elementariis Catholicorum Germaniz ;

atque ia

Galliis rurfus teliciter ccepit inftaurari :

ut- patet per Decretum

Noftis autem dilecti, & probenoftis, Sacras

Scx*ip'tuï*as, & þe.-

ReCtoris Academi Parifienfis dat. 27. Sept. 1694. & ielatum

nitus in divina introfpexiftis: Mla igitur menre & meorig re-

inter flatuta Facultatis Artium.

Uti & per Mandatam Cantoris

cPlite, — $. Clem, Epif, Rom. Epilt. 1. ad Corin, Regula s. Pacho-

?i

Ecclefie Mctrop, B. Virginis ibid. qua prefecti Ludorum Pari.

mii mulieribns juxta ac viris onafticis preferipta fic praci pit?

fienfium: latum 7. Septemb. 1708. & prafixutn libello: Maxi.

)

Omnino nullus erit in Monafterio, qui non difcat litteras, &

mes tirées de l'Ecriture S... poür étre enfeignées dans les Ecoles

de fcripturis aliquid teneat: qui minimum ufque ad novum 'Te.

de là Ville; Fauxbourgs & Banlieu? de Paris,

ftamenrum & Pfalterium, Num. exz.,

Omnia quz leguntur de fcripturis fan&tis intente oportet audi-

Exempla eorum qui in hoc faluberritno exercitio erninuerunt

conquiri poffert innumera, ex quibus hec pauca occurrunt

re; maxime autem memoriz commendanda fünt quz adverfüs he-

ONRIGENES ap

ud Eufeb. Hift, Lib. 6. cap. 2, vel in vita s.

retices valent plurimum, $. Au:

guít. tract. 2.in Epiftolam. Joan,

Leonidis M. Aprilis 23.

Idem de Do&t. Chr. L. 2. C. 9. V. S. Chryfoft, Hom. 2. in Matt,

S. ANTONIUS Abbas & quidam Barbarus V. s;

h

S. Hieron, Ep, 47. ad Furiam, Item 27. in Epith. Paulz,

Do£t, Chrift, in Prolog;

Auguft, de

Caflian. Gollat xiv, €ap. 2. S. Ferreoli Regul. C. 11. 19.

$. HILARION Odtobris 21;

Ruflicola Divinas fcripturas integras memoria didicerat. Sandi-

S. PACHOMIUS Mmsy 14.

moniales enim hanc habebant exercitationem przci puám, utme-

S. PUBLIA cum fuo choro. Theodoret.

ditarentur jugitur Libros facros, &'ex iis tantum memoriz man-

S. BARLAAM Novemb., 15.

$

Hift. L, 3. C. 13

darent quantum vis illius facultatis cà

Íec.vii, Tom. 2, Augufti xi.

pere poterat, Act. Benedi&t,

S. VALENS M. A&. MM. Paleft, apud Ruinart

pag. 529.

S. JOANNES M. ibid. pag. 334. vel in vita s.

Sylvani May 4.

(^) Vide fapra hoccap. Th, iv, Ttem cap. v. Th. iv. Attende

DIDYMUS Alexandrinus Theodoret,

Lib. 4. cap. 27.

Ípeciatim ad methodum, qua s.

Protogenes inftituebat pueros

$. PAULA matrona Rom. Jan. 26.

apud Theodoret. Hift. Lib. 4. cap. 16, nunc 18.

Item quam commendabat s. Hieron; in füis litteris

V. G. Epift,

MARCUS Eremita Sozom. Hift. Lib. 6, cap

57. ad Latam. 86. ad Euftoch.98. ad Gaudent, &c.

$. SERVULUS Mendicus, Deceimbris 25.

, 29, Martii 5.

$. JACOBUS M, Novemb. 27.

Cafar. Arelat, ferm. 505. in Appendice s, Auguft. Tom. 5.

$. RUSTICOLA de qua füpra Augu(li 11.

Conc, Aquifyr, An. 816. 'Tom. 7. Conc. Labb. pag. 1410.

S. AMANDUS Febr. 6,

Congregatio Daventrieufis apud '"Thomam a Kempis in vita

S. GERTRUDIS Martii 17.

Arnoldi Schoonhoven 'N, 5.

$. STEPHANUS Eremita Novemb, 2$8,

Exercitiis Joannis de Keffel cap, 14. & in manuali javenum.

S. ATHANASIA Augultli 14.

B. Eandem methodut erudiendi pueros Chrifti conftanter

$. MATHILDIS Reg. Germ.; Mart. 14,

fuiffe obfervatam maxime in Monafleriis & Seminariis aliisque

Mr. Pafcal.en fa vie,

fere Scholis ufque ad tempora Conc. Trid. ficut etiamnum per-

VT odEP-E. $0148

YXil

, Tanto ardentius deberent Laici eas privatim legere vel audire,

pi*uden*ter tamen & pie, quo nägiigen-

tius publice præleger-entur aut annuntiarentur.

"Fundatur in cap. i. Th. v. vii. ix, & fere in omnibus Thefi-

Propter hocad nos quidem pertinet nontacere; ad vos auütemj

bus Capitis ii, atque in cap. iii, Th. iv. v. viii; Accedat Prov,

etiamíi taceamus, de Scripturis fan&is verba Paítoris audire. "N

XxiX, 18. Ifài vii 20, Ezech, vii, 26, Amos viii.

11, Epiítola s.

Auguft, ferm. 46. de Paftor, in Ezech. xxxiv,

Barnabz -11."9-.

Y HOEGNS [o8

I X.

Prafertim autem ad eas confugere oporteret,

caute fcilicet & fimpliciter (4), in die nubis & Calig;nïs,

in périculis erroris (7) aut fedu&ionis ().

(a) Pfal, xxii, cum folida interpr, Ezech. xxxiv. 13. Matth,

x. 16. ibid, xxiv. 15. ii. Teff, ii. 10. 14. ii,

fus Haref. Lib. 5. cap. 26. Origen. Lib, "Io; in Epift. ad Rom,

h3.Hnh10,

Petr, iii. 16. Apoc,

xvi. s, Chryfoft. in. Matt. Hom. 49. s. Auguft, in Epift. Joan,

tract. 2. n, I. Idem Lib. de Unit, Eccl. cap. xix. n. 50.

$, Auguft, in Joàn. tract. 18.

(«) Baruch, i, 1. 14. ii, Machab. ii, 2. Matt. xxiv. 15. ii. Ti-

NNos plane quibus fimplicitas columbina pracipitur, neceíTe eft

moth., iii, per totum.

ad facrarum Scripturarum arborem confugere, fi cruentam draco-

S. Hieron, in INahum. cap. 3

nis inferi rabiem volumus evitare. s,Petrus D

amianiLib, 2.Epift. 18,

Autor ogeris inperfe&ti inillud Matt, fu

giant ad montes ferm,

(/) Prov. xxiv, 18. ii, Petr, iii, 2,

Juda vs, 17. s. Iren, adver-

42, inter oper. s, Chryf.

AKSUNMGE.S I $-

X.

(a) Supra cap. ii. Th. ii.

Tenentur Libros Sacros religiofe ?en'ergri (a) &ferv:ære-, etiam interdum cum periculo vite (7).

E

(5) i. Machab. i, $9. 6o, Marc, viii.

3

». Martyrol. Rom. &

]tem breves Collat. Carth. in

.

geltis diei 3. cap, 13. & 15,

Vite, ss.. Jan. 2. item Aprilis 1. A&., fin

e, Ruinartii

Vide infra Coroll. 12.

p8g. | 394

Baron, ad An, 5014-. 11.49. ,& feq. Arnob, Lib. 3. & 4,

TH-ESI'SL Y

Tantum abeft, ut Laici a ftudio S. Litte

rarum, fincero illo & conveniente (2),

excufandi fint prz-

textu ignorantiz (5) vitiorum (

c) paupertatis (2) negotiorum

(e) obícuritatisearum (f) aut abufüus,

nimis communis ( g),:

ut e contrario ex his titulis magis teneantu

r.

. (a) Quale fit illud ftudium intelli

Goroll, 6.10,

gi poteft partim ex cap, ii,

(g) i. Machab, iii, 48. Matt. iv. 6. 7. ibid, xxii. 25-32.

iv. & hoc vi. partim ex infra pofitis

j

Refutationem horum fimiliumque pretextuum invenire eft exi.

(^) Eccli. 1i. 31..53. infra Coroll, 2,

mie ornatum a s. Chryfoft. Hom. 3. de Lazar, a s. Czfar, Arel,

(c) S. Chrytott. Hom. x. in

Joan. infrà Col'oil. "R

d) Ibid, & Hom., 2. in Ma

tt,

ferm. 303. in Append. s. Auguft, aliisque PP. quos

vide apud

(e) Ibid. & Hom.

Cherubinum a s. Jofsph. Biblioth, Ceritice facr

& Tom,. 1. pag.

31. in Joan,

143. 144. & f«q.

(f) lbid.

CO-

264

Dz Junr .COMMUNI'CIRCA ScniPTURAS SacRAs,

CQ BoO0 L' Z GASRUTA

i;

I.

9.

gnoratio Scripturarum, ignoratio Chri(ti eft (S.

In rebus fidei & morum nemini licet interpretari

Hieron. Prooem. in Ifaiam apud Gratian. Difl. 38.

*

Scripturam S. contra unanimem Patrum confenfum.

C. 9.)

Vide II. Petr. I. 20. S. Au

Concil. Trid. Se[f. 4.).

gufl. in joqn. trac. 18.

2.

IO,

Cum juxta teftimonium veritatis, occaio fit er-

rorum ignorantia Scripturarum, cun&is expedit illas

- n iftiusmodi autem controverfiis acquiefcendum

legere vel audire. (Verba tunt Gregorii LX. in Tom.

eft declaratione S. M. Ecclefie; quippe cujus eft

Conc. Epifl. 2. ad Germ. Archiep. )

judicare de vero fenfü & interpretatione Scriptura-

rum San&arum.

( Vide Conc. Trid. ibid. confer

3.

Luc, AXIV.4a . l. Cor, XIE ;8.Ephef. Iy. 11.14.)

Mägna adverfus peccatum munitio eft Scriptura-

lI.

rum le&io: magnum prazcipitium ,. profundum ba-

rathrum, Scripturarumignhoratios magnafalutis per-

Dicere Biblia Sacra ab Ecclefia Catholica effe pro-

ditio nihil fcire ex Divinis Legibus: ea res & h-

hibita, eft calumnia, feu blasphemia potius, inter

refes peperit, & vitam corruptam invexits hoc fur-

omnes quz Chrifti Spontze impingi poffent, atro-

C

ciffima.

fum deorfüm mifcuit omnia. (Ita S. 7oan. Chrufofl.

( Vide controverfiftas paffim V. G. Z'eroni

Hom. 3.de Lazar. Idem fere feniit S. Therefiaapud

Regulaim fidei Cap. 2. $. 6. apud Walenburghicos.)

A. Lapide proemio in Evang. J. C.)

I2,

4-

Sub obtentu ementitz illius prohibitionis. exem-

Cum... dicit, Apoftolus, fcripta fünt propter

plaria Bibliorum aut Novi Teftamenti in ignem pro-

nos, procul dubio demonítrat quanta nobis cura le-

jicere ((icut a quibufdam fa&titatum memoratur) fa-

genda & intelligenda, &in quantaaudoritate habenda

crilegium foret quod vindi&tam cocleftem in publi-

fint. .. , Et utique impium eft, ut non legamus

cum arceffat, ni(i au&oritate publica expietur.

( Excerpta hzc

(Aíai. V..24. 2.5. Jeteln, XX VI. 22 41.

nos quod fcriptum eít propter nos.

Jeiunium

u

füntex S. Augujl. contra Faufl. Lib. VI. Cap. 2. C9' 9.)

Diei feptimx menfis non ob hoc fcelus apud Judxos

indi&dium , etiamnum fÍervari afleritur.

Vide BiHl.

j.

Vitre annot. in hune locum. Item Menolog. Heebre-

rum apud Genebr.

Ipfà facra eloquia ad aeternam damnationem fünt

Sacrilegz profanationi Librorum Divinorum po-

jis, qui illa vel fcire nolunt, vel certe fciendo con-

temnunt.

(Ita S. Gregorius M. Lib. $. €Mo

tiffimum tribuitur Ahtiochi mors tragica a Fevar-

ï'ozl. Cap.

dentio in pref.. Lib. ad Sixtum V.

80 110 The.gï I' 8')

Huc refer commotionem Judxorum ortam ex fi-

6.

mili facinore a quibufdam militibus perpetrato, apud

Sofeph. de bello judaico Cap. XI C9' Antiq. Lib. XX.

Cap. 6.

| In Scripturis S. querenda fünt veritas, charitas

& vita eterna, non inanis eloquentia. ( Eccli. XXXII.

Acta S. Felicis Epifcopi C9'M. apud. Ruinart pag.

18.19. Vide auctorem de Imitatione Chrifli Lib. 1.

355. & feq. Octobris 24.

tem miraculum quod accidit in Abitinenfi civi-

Cap. 5.)

tate & Regione, de quo in Adtis S. Saturnini, Da-

7-

tivi &c. .4cfa Sincer. pag. 382. &feq.

Cum punitione Traditorum de quibus ibidem; &

Legenda eft Sacra Scriptura non ut íciamus aut

Lupus Synod. Geneml. part. 2. pag. 989. (a)

fciamur , íed ut nosmetipfos imprimis , .& forte

alios zedificemus. (vide ibid.)

ATPOEND IX

$.

Antequam hz thefes przlo darentur, in lucem

Gu

Eo utilius legetur, quo humilius, fimplicius &

prodiit nova editio Indicis Librorum prohibitorum

Santtilfimi D. N. Benedicli XIV. Pontificis Maximi

fidelius in Chrito. (Vide ibid. Caterum prepara-

tiones & affedus animi quos requirit a Difcipulo fuo

juffu recogniti, in qua videre eft ad Regulam IV.

Verbum Dei mirifice exprimuntur in quadam praca-

hujus Indicis, pagina 6. hoc pretiofüm additamen-

tione S. Auguft. Confe[J. Lib. XI. Cap. 2.

tum: Quod fi hujufmodi Bibliorum ver[iones vulgari

NB. Nihil tamen zque valeat ad excitandum &

lingua fuerint al, Apo[tolica Sede approbatee, aut editce

difponendum cor noftrum, ut decet, erga Deificas

cum annotationibus defumptis ex Santtis Ecclefiee Pa-

Scriptqras quam Pfalm. CXVIID. )

tribus, vel ex doclis Ca;holicirqzte viris conceduntur.

(a) Vide Thfefes S. Scripturz, defenfas füb przfidio SS. Lit, Profefforis Antonii Oebmbs , 'Treviris, 6, Sept. 1765; in qua

rum fine Defendenus invizaz Confodales fuos ad. fludium. Scriprure fermone ,quatuor. paginis comprehenfo , atque eadem Do&trina

Sic autem incipit: '* Scientiam quarimus & fapientiam, Sodales Chari(íBimi! Melior eff

!

& . methodo referto, ac hic 'Tractatus,

» enin fapienzia eunclis preziofilfimis * do* omne defiderabile ei non poreft comparari. ( Prov. VIIL.) per quam Reges regnanz, d9* le-

ij

v £gum condirores jufla decernunz (bY, v, 15.) cujus melior eff ,. . frutlus ... auro, dv lapide pretiofo i d»* geuimina

argeuto

«

?

, electo (1b, v. 19.) qua ditat diligentes fe & thefauros eorum replet. (Ib. v. 21.) Fontem fapientiz veram & univerfalem , nun-

Teft

» quam exhauriendum de

prehendi, quem vos, o Sodales! nolo latere: fons eft perpetuus, puriífimus, a cujus fcatebra femper

» Íecure bibitur &c,

Ri

e[J.

(

SUE-

U

j

)

^

d

X)&J

(77.

ä—

d-

À

hl)

-

Z

10

p

2

ï('s.

—gy

KCSRE

aE

N

M

109

NN

u

r

.///'

As

S

:

a*

D ERN

/

Z

J'Aw

Z

" iv

(2 44

(

z u

;

/4i

—5

*

E 45

250

MM

q m

'in

——

Ed

A

E

NEN

p 3-

A )

dUl

h]

d —

E

Pal

CR ARor

d

*s

W

I

CL-A

TE

EE

uu

i

- S

EEE E

p

N E.

Z

N

NI

Rs

.

1

L

At rti.

"

W

L L

"^

ïx—

Y

—

N

NY

NU

-

UMR

Ó

DN

ld

n Em

1

z

5*1 í OA

d

;

N

D

F3

X

(

E

——E

25

X

ä

£3

Hi

!b

E

'—K HI

E

u-

L

x

IN

E

"TL

Ts

EE

AA

FO2

N

j

/^

(

TE

22

u

x

"are

L

v

Hþr

ece rl

1

Mi

ms

n

i

u

cILA

A

U.

N

DSS

4

v

"EE

X ——

m

)f

o

/läy

L RA

J

5

at

m

;

2 M *;; 2

A V M

Qu

-

E -——e

CEEN

3

A

i5

x

!UM

Wsw: n*

ol)

272

4(((( (& (

(/

Y

Va L

I

i k

L.

p

A u-

XPNGUUSE. u

Mm

pE

( - ;

A

-

r

E

&

(71 z

u

x 2)

—

£

T

SUPPLEMENTU

1

li

?

*

5

S$. CAN. PROF. IN ACAD.-

LOVANIENSI,

xk- C m«

p

Ez.l

PAR

| 1 E R T ïA9

"CONTINENS EPISTOLAS EJUSDEM

DOCTORIS.

u o

v H rigilbo a iib gb lgt

uD p ts t

LIBER PRIM

-

V

t

EPISTOL-ZE ESPENIQ PECULIA-RE'S.

7)

O

-

d

— VP)

N v

i d

A

—

4C,

-—

«O,

gY

u

«

À

D

E

:.

253

D.

IÀ

$, M

—

(2

;

r

7

-

EPISTOLA I

tiantüi$ eique obnoxius, hon dubito, quin flaccide ege:

rit, & quantum poterit conabitur Steyaertio placere;

G;gillelmo van de Neffe , Paflori $. Catbarin& Bruxellis:

Eam ob rem timemus, ne forían ante difeeffum Cur-

foris non poflimus accipere exemplar Litteratüm in

cz'rca Aomanam Deputationem.

Urbem mittendum. — Quaptopter ropamus, ut cone-

Jefus Maria,

mini a Secretario Concilii Status illud accipere : Nos

interirn etiam hic laborare non omittemus; & fi quid

Rever. ^4dmn. Dotnine ,

in hoc negotio contingat die craítino; vel Feria VI,

:

nuntiabitnus. [nterim, totus veíter,

| Efterna die in pleno conventu Univerütatis,

Lovatiii $. INov, 1692.

lecte funt Littere ^ Concilii Status, quibus

H

fcribitur : Cur Doclor. Hennebel jatn Romam

EPISTOLA IIl.

difce[ferit ad fopieudas queffioues zm. Facultate

T beologica. exortas , Univerfitas wwgeat. D. Steyaert ut

Jloattii Libevto Henpebel , od Sed.

Mirum in modum

indilate fe etiam . itinevi accingat.

Deputato,

eti ygipc'æoli:am-

ad lectionem Litterarum obftupuére fautores Steyaertii;

refolvit autem Univerfitas, conformiter ad Litteras

Mirum in modum, coram tota Univerfitate, ut De-

Regias cum D. Sreyaert (quia Congregatione aberat )

putationem im

ediret ,.D. Chaimpiou.(a) exaggeravit

elTe aggndum. Verum cum Rc;&qr fit totus Steyaer-

a D. Du 7Zil (

j

) nggari infalll;iþjlitg:em«,äge»lg lse in de-

(4) Nomen afc':"ïtitium D, Steyaert.

(2) D. Hennebel,

-Suppleam. Oper. F'au. Efpen Pars Ill

Li

termi«.

266

*

EsrsroLm EsiNi0 PEcULiamES,

À

(l

"ïerniïi:—pänäeï [enfu 'äïic'ü'iüä"'þ.rqþgiïïtioriäsf; 'eam qi-i&"-iäaäïe

"Quoad Articulos , quo

o b a B, Maard, *

tám; !

riandi

capi Romaz.. Eam ipfis terminis propofuit quibus ba-

nullam habeo difficultatem (5) & fi D. V. tradantur,

multul

betur in Perfiffeutia. (4) "Forte conveuiret in litteris

fiita videatur, poteritdicere, quod cum auetor fit Do-

Mul

ad Uni

t

M

,.,e*-i:'.f!;,tä:em",(**lmj.us-«neg:dtii) «ahquammemmnem

€tor juris, .neque ab illo ullam commiffionem þ*ar;icu-

(Card.

larem habeat, permittet mihi defenfionerm,

t D

ïfaceï"ï;;': :o,.äprzl.xöag»- T i

Interim tamen - hazc pauca fint pro. informatione,

offen

W

*

Quosd Canonizationem SS. dico.idem , & quidem iif-

4916

;

dem verbis; quod dixere P. Zerozius infua Regula Fi-

::

deia W.

jnjun

Go de MMf D Formelmrin Albsanbi F.

alenburgicis laudata & probara; & P. Zupus in

(Hcna

4

fuis Scholüs, .. -

J Oa DC Deodofas X 9) sfdcundo Susm everen.

- IDeS. Bacbarà nibil dico.nifi quod P. Zollzndus ejuf-

quz iq

Tidn (c) peteret, anSuaReverentia intendat ut juretur

que focii dixere: nimirum illam apud antiquos fuiffe

funh |

mill 1

g veritate fatfi , de quo in Formulario Alexandri VII.

ignotam , nec ullum a

^

nte. 7gan:;em Damafcenum illius

Et fi fua-Reverentia re(pondeatprout refpondiffe vide-

memiaille,

folatio

tur D. Da74, fenoaintendere exigere juramentum

Circa con

pullatt

fï*aternuafemkedemptxonxs ggþtivorum ni-

i fatlis , um D. Tbeodofius; potfecidipfum fcribere &

hil :dixi nifi quod formule pronuntiendi' Indulgentias ,

qujus

in Belgiüm ad Ducezi, ( 4) &inHifpaniam ad Regem;

qua in nulla Bulla Pontificia hsbentur , tribuant occa-

ob a

vel alio modo dare aurhenticum teítimonium. Haec

hocC

fionem fidelibus credendi quod per pauculas preces li-

Mi

relinquo veítro judicio an nuntianda fiat D, D« 73/,

berentur ab omni.culpa & poena;: àc omnimode inno-

centie DBapti(mali reftituantur: quod omnes mecum

uo i

üu

1 €94..

EPRASAO LA lN-

fatebunt

-

ür, qui paulu?gm expeqdenïjm ipfam;fotmg.

P

Á

lam.

z

t «

Hennebello gjä: Nomiwio ab Uäï'v:r/ïi*at?iovanieajï

tum, .

De copia Indul

gemïarum dxcmd;tä: quod Synodus

Pro

ad Canonicatum Gandesfüin.: - 'uflificatio Tradla-

"T'ridentina.

2

—« tusz De veneratioue Sancterums -

g

- De diclisSan&toru

m incultü Divae Virginis, taütum

pletom'

la ar

dico, quod aliquá eorum diéta caute & cum quadam

Cum quarto hujus obierit Epifcopus Gandenfis, va-

explicatione coram- populo fint proferenda ; eo quod

qodis

cavit nominatio ad.;ejus collationem ex parte. Univerfi-

aliasfacile populus

dam (

contra aïeütem'di&orum Sanctorum

tatis, ad quam plures per imporrunas & vehementes

acciperet.

jua fit

follicitationes a(pirabant: At die g. in horam octavam

.De Scapulari idem dico quod pronuntiavit S. Con-

fivore

a Rectore (e) vocati fuere Deputati (quorum nunc

gregatio anno 1612. füb Paulo V.

conful

unus füum) ad dandam dictam nominationem; atque

Haec per provifionem. . Si ulteriorem defixd'eret, eam

I«

occupati fuimus ufque ad horàm undecimam. 'Cum-

mox mittam, una cum fcriptis meis, e quibusarticuli

giltra

dum.

que nullus de vobis cogitaret ; neque voluiffemus de

videnturformati. Hisvale; & per hancoctavam, qua

vobis loqui , tamen quafi ad vocem pueri clamantis:

oratio in hoc Collegio (2) .dieac no&te continuaturante

Toxn

"Ainbrofius fit. Epsfcopus, unanimi omnium confenfu &

Venerabile, felix cauf€^progreffus commendabitur.

Tou:

ra

applauíu data fuit nominatio Dominationi veftra ; at-

Totus vefter. (fignatum e

que conclufit Rector- D, Veftram effe nominandam, to-

Lovauii bac 10. Jutii 1694.

at) Antom'mq. (k)'

ta mirante Academia, Plures ob hoc pracipue gavifi

EPISTOLA V.

fuere, quod hic rurfus haberetur publicum teftimonium

lii

affectus Academiz in Dominationem Veflram. Timent

-

támen amici ne

u

idforfàn, rátione hujus nominationis,

Henttebello: De fub[criptione Formularii Adlexandrini :

apud $uam Cej,

l

tudinem (f) molirentur contra colla-

ad mmtm? Junocentü X!I.

Ut

tionem Cenforis; caufantes quod jam fat Dominationi

t nii

veftra fir provifum ; adeoque fpeciofo titulo poffet a

R. A.D. Non idtlbiiaïmus quin ex litteris de 1 , Julii

mul

fua collatione nondum expedita recedere, Sed conabi-

intellexerit; (D. D.) cui fcopo ferviat Charta alba a

lia (

mur, & vix dubito, quin fiet, $. Ce/fitudizem de ne-

Deputatis Dicecefis noftree fimnata; ut nimirum a S,

dumi

gotio hoc prevenire, & oftendere quomodo hic nulla

Congregatione

petatur, ut jurare liceatad mentem In-

Centi

fit provifios quod facile adhuc intra 10.aut r2. annos,

nocentii XIl. ..

naltus fit habiturns füze nominationis effectus; eo quod.

. Decretum (7) z4rcadi

i (Arcliiepifcopi. Mechlinien-

Aitü

At

de an

nominatus ex parte Facultatis Artium, qui eft D.Rgma-

fis) quod apud vos ambülat, videre non licuit.

fim,

cle, precedat. (g) -

unus, qui vidit & legit , hodie mihi retulit in Precfatio-

fTa contigerint, & quomc;do tan-

ceneu

QQueein hoccongre

ne tanquam indubitatum exprimi, mentem Innocentii

dem in D. V, vota confpiraverint fcribere aut dicere

XII. effe; quod propofitiones damnatae, fint excerptae

non poffum,; eo quod omnibus (üb juramento, pacis,

ex [anfenii libro. Quo hoc tendat, fat intelligitur,

(o)

.

ejufde

caufa, filentium fuerit impofitum, — Poterit D. V.fi ita

Spero Decretum probatum haud iti

;

(

videatur, procuratorium mittere ad D. Remacle, ut

Dicitur P. Maes, eSocietate Profe

fTor ,. dixifTe P. CI:—

DUENWIT

veftro nomine juramentum folitum praeftet, &a Recto-

zaerts, (ex Ordine Auguítini) Epiftolas Aoullariorum

damne

(ue t

re nomjngtionem accipiat.

( Z'efuitarum ) uniformiter ügnifica;e Epiftolam ad 74r-

Ánffa

(k) Scripfum oblatum Rom2,; S'a-c; Congx'egatïoiii a P. Defiranz , contra D. Hennebel,

It0 f

(5) Nomen afcititium Ducis de Medinia cali, Legati Regis Hifpanie in Aula Romang,.

Augn

)

(e€) Nomen afcititium Innocentii XHI.

funt,

(4) Bavarie Gubernatorem Belgii,

(

(e) D. Crabel:.

(f) Ducem. Bavarie.

Ti l

(g) Quod ab Efpenio hic

dicitur, eventu comprobatum'-e&: hac enmim vnominatio p-o& annos fex duntaxat 'eFe&u&: fo;tïta ei:

^

lris

magnifque contentionibus anfam przbuit, de quibus in Litteris Efpenii , annis 1699. & 1200, datis mentio fa&ta eft.

N0

* Normen afcititium Patris Defrrant,

mügn

Gatu Manufcripto Efpenii de vener agione SanHorum , eorum

Wt (

(^) Articuli de quibus hic quaftio, numero fex, defümpti erant ex tra

:

T

Reliquiis d7«.

(;) Gollegium Papz Hadriani VI. ubi D. Van E

$

fpen mo;-abatur,

H

- (À) Anroninus nomen erat. afcititium Efpenii.

Dergl

- ( 7) Decretüm Archie

(

rii ejufdem anni dato.

pifcopi Mechlinienfis 5, Jnlii anni 1694, datum;

de publi&ando: (fubdq?g) Bg'evi ab thocentfoxll. 6, Februa-

füiff

Wentt

thn

«adium

à

267

ErisToL EsprN10 Prcurianrs.

cadium (a) non difplicere ob dotrinam in eo conten-

DD. De,pütat-orum peteritis .a -S.Cmngæega&öne 27

tam; ac proprerea fibi nullam ex illa Epiftola e(Ie glo-

à

nou fatisfiat Bvevi Apoffolico , juvando um expreffoue

riandi materiam; fed econtra Epiftolam illam cau(a fuae

bac: ad Mentein S5. Domini i. Brevi cxpre[Jam.

MU

multum nocituram.

Utinam !

Gaudemus J'efponfiones ad ,4rticulos & propofitiones

Mulrum exhilarat amicos refponfum D. Zezedi&ii:

objectas paffim probari: fperamus hinc brevi finem

ne,

( Card, d'Aguirre) (5) Nifi D. Durandus. ( Intevuun-

habere.

if.

2ius Druxellenfis) accultaret omnia, qux caufo noftrae

Difficultatibus, qua moventur D. $e)affezo, per om-

h

poffeot favere, multum bono publico ex mandato illi

nia jam pene fatisfactum, per lirteras ipfius ad Suam

n

a Sac. Congreg. dato , accederet; dum conftaret illi

reverentiam, allerit D. De Svvaez,

( Decanus Capituli

injunctum fui(le, fgnificare D. .4rcadio Epiffolam

Harlemenfis) qui huc 7. hujus advenit, & plurimum

