X L.

f

b

n

JURIS RESPONSUM,

1

(j

de effe&u recufationis.

jj

CNunc þiim,o editutm. )

0

[l

CASUS POSITIO.

» onmibu[quetnodis vertenda fore, quos propter odium

(je

» inimicitiam, aliamve caufam füfpe£tos habemus ; aut

[

Give rationes juvis ,. quibus demonffratur Petrum aille,

» jufte opinamur maxime amicos effe, & propenfos,

l,

Pafforem i2 Oeffelghem ( Diecefis Gandenfis) jure

» hifce qui nobifcum litigaturi funt, ;;

l

Quare merito advertunt; Z/z/tejus, de Judic. Lib. 2,

anevitiffimo appellaffe a. Decvetis latis ad onus. fuum ,

$

er R. ddm. ac A

Cap.7. N. 190. & Myufiug , Cent. 3. 0bferv.63, nibil

plifimum Domiuum 01iiciale72

alicui accidere pe[fe gravius aut luciuofius , quam fub 7'u-

* Gandaven[um. (a)

it

dice fufpetto litigave.

)r

TOriffimum eft, Tudicum Recufationes ad defenüo-

Ex qua etiam ratione tenet Clariffimus atneda , T.

)1

nem effe comparatas.

U.D. & in Academia Lovanienfi Ant, Primarius, z.

n-

Atque ut defenfio juri naturee adfcribitur, ita & hoc

dicum Recufationes effe favorabiles not. odiofass ita ut

n

Recufationis remedium.

extenfionem meveantur juxta vegulam juris Ganonici in 6.

h

- Quod Jufpetli &o? inimici 7'udices e[fe uom deyeant , in-

FAVORES CONVENIT AMPLIARI , fol, 218. & feqq, de Re-

l

cuf. Zud.

quit Canon, £7 ipfa Ratio di&lat , &9 pluvibus probatur

Hincin

h

exemplis.

dubitatum, notdrium & certiffimum eft quem-

Nam quodammodo uatuvale eff, fufbe&iorum Z'udicum

cunque Judicem, in quacumque caufa pofTe recufari,

à

infidias declinave, €? imimicorum judicium femper velle

Adeo ut ipfe Eminentifs. Cajetazus , S. E, R. Cardi-

ls

refugere: Can. 15. Cau(. 3. q. s.

*

nalis a(feveranter tradat, 4uod quis pevfonam Papee pof-

-- Sic etiam Cele

berrimus Covarruvias, Epifcopus Se-

fíit fufpe&am vationabiliter babere, €9* proptevea ejus im-

govienfis, Pra&. O

Cap.26. *'etiamfi nulla humana

mediatum judicium vecujare.

» lex, hac de re fui

[

t

in fpecie flatuta, ipía Ratio fa-

Pro ratione allegat : namque...

oteff pevfona. Pape

l

d — 4 — CD «

» cillime oftenderet , eorum judicia nobis fugienda,

tyramuice gubernave , €? tauto faci

7u5 quanto poteutior

kl

(a), Vide lucubrationem cui titulus: JMemoires Hifloriques deg Pais bas Autrichiens, 1755. jv IIT p.268, &feqq.

tfhy

m

I18

Dr Errzcru RecusartONISs.

eff , €? uemiuen $n Tevvis timet. ultoram. 1. 2. q.39. a.

Quis non videat ex caufa juftiffima praefatum Paftos

I. ad a.

rem ab hoc Proceffuappella(e ? Laefio etenim eft enor-

Potuit itaque R. D Petrus Z'aille, Paftor i Oeffelgbenn,

mis&evidens, Hic enim Proceflus in primis ipfojuré

recufare, prout fecit , Hluftriffimum ac Reverendifli-

nullus eft; utpote po(t Recufationem.per dictum Offi-

mum Dominum Epiícopum Gandavenfe

cialém tanquam privatum non habentem jurifdictionem

4

"?2 nec non

à

Ampli(fimum ejus Officialem.

attentatus;. ut ex fupra diclis fatis liquet..

Expeditum autem eftipfüm Judicem recufatum non

Deinde cum Paftor non admittatur ad deducendas &

poífe de caufa Recufationis cognofcere; ne in caufa

probandas caufías dictee fuze Recufationis coram Arbi-

propria , contra ornne jus, jus dicat; fitque fimul &

tris, eripitur ipfi remedium recufationis , quod omne

inimicus & Tudex dicto Can. 15.. Cauf. 3. q. $.

jus; tam divinum quam humanum , ei concedit; di-

Sedex diípofitione Concilii Lateranen(is fub Innocen:

recte contra difpofirnionem Concilii Lateranenfis, cujus

tio IIl. in Cap. 61. ff de "4ppellat. €? Recufat, eligi de-

prefarus Officialis notorius extitit in hoc cafu violator.

bent Arbitri , qui de ,caufa Recufationis five fufpicio:

Atque ira prafatus Paftor, contra omnem zquita-

nis cognofcant.

tem, ipfía naturali: defenfione . erepta, fe caufamque

Statuit enim Concilium, v? zpfe (recufans) eum ad:

fuam,; in re etiam maxime ardua, cogebarur concre-

verfario, vel fi forte adver[arium non babeat, cum u-

dere Judici notorie fufpecto &inimico: quod juxta om-

dice,: ARBITROS communiter ELIGAT 3 au£ [ commumiter

nes jurifperitos improbi(fimum,

periculofiffimum &a

comvenire non po[fiut , abfque malitia ipfe unum &9' ille

ratione alieni(fimum eft,

alium eligat, qui de fufpiciomis caufa cogmo[caut : €9 fi

À gravamine itaque plane irreparabili , & a fententia

::

zequiverint àa unam concordave fententiam advocent ter-

in effectu definiiva , (a quibus de jure certo licet ap-

Zum, ut

pellare) appellavit dictus Paítor d'Oeflelghem.

quod duo ex ipfis decz'ever?nt, vobur obtigeat

firimnitatis.

Male autem pratendit dictus Ampliff, Officialis quod

Idem advertit ad hoc Caput nominatiffimus 7Z/teffera:

recufatio foret praerenfefrivola & nonfündata, idenim

jure Canonico, inquit, caufa recufatiouis proponenda ef

non ad ipfüm pertinebat judicare, ut füpra notatum;

coram S'udice, qui vecufatur , €? probauda coram. Arbi-

fed privativead Arbitros uris, (ad quorum electionem

£ris , quos partes comununi confenfu eligeve debeuts €g fi

jam Paftor ex füa parte modo praecefferat, ) coram

202 comveniant, qui[queeliget [uums 9 fi bà diffentiant,

quibus caufa Recufationis

probanda eft & ab eifdem d?f

advocent tevtium , ita

cidenda.

u Rs ^ accc ^ E . aR ade

bus.

.u? fletur jeuteutie duorum ex tri-

Preterea nullum eft dubium, quin dictus Paftor le-

Nec minus expeditum eft, quod propofita recufatio

gitimam & fufficientem habuerit caufam recufandi; mo«

do ea, qua contra períonam Illuftriffimi & Reverene

ne nullatenus Judex poffit ulterius progredi, cum per

Recuíationem ejus fu/pendatur jurifdiétio; faltem quo-

diffimi Gandavenfis, ejufque Amplitlimi Officialis, in

ufque de caufis recufationum fecundum difpofitionem

libellis recu(ationis allegaverit, ;potfit probare effe vera.

juris Canonici fuerit judicatum : 74ppellatzo £5* ecufatio

Cauf etenim ha funt,

1. Quod diéctus llluftriffi-

eodemi juve reguntur, quomam utvaque e[f provocationis

mus , publice in plena congregarione Paftorum, recu-

auxiliumn , quod eo juvat ut declinetur EXAMEN . JUDIGIS,

faverit cum dicto Paftore cibum fümere; in trantum ut

Unde bic titulus eft de Appell. £? Recuf.. Hacnominauffi-

declaraverit fe ftatim diíceffurum, ca

mus /Alte[Jera, ad dictum titulum.

menfíam accederet.

fu quo Paítor ad

Sicut per appellationem , ita €7 per vetuJationem Studi-

2. Quod etiam iterato nepaverit vifitare Parochiam

cis (inquit /udreas F'allenfis, in Paratitlis Decretalium

dicli Paítoris, cu

"

m tamen jam publice fuiffet indiéta

ad eümdem titulum, $. 19. IN, 1.) fufpenditur ejus ju-

vifitatio.

vifditlio, ue pofft im cauja a. qua vecufatur ad aliquemn

3. Quod inde fama Paíloris apud grepem multum

aéum procederes 9 f proce[ferit , procej]us fit Nu1LUs.

fuerit lae(a, ac ejus auétoritati grave vulnus inflictum.

Et$.19. N. g. Vudex recufatus, nonaffinilaturez, a

4. Quod diétus Illuflriffimus violente fpoliaverit Pa-

ftorem omni functione: Paftorali,

cujus interlocutione dumtaxat. eff appellatum , fed ei cui

pofl appellationem ab interlocutione poff Zudicem provo-

$. Quod diéctus Paftor füper eo fit in actuali litecum

catum facla efl wwwmntrio. altevius profecutionis ; quafi uti

dicto Illuftriffimo, tam coram Confilio Flandrige, quam

ibi noMiNiS , ita bic inbilitio fit joRIs.

Couflat autem

coram magno Confilio Mechlinize.

omuia atla pofl inbibitiouem e[[e ipfo jure mulla : Cap. non

6

uod ampliífimus ejus Officialis , per apertam

folum de Appell. in 6.

Idem tradit /amefius ad Caput

collufionem cum dicto Illuftriffimo, fuübftraxerit Paftori

Cuin [»ecialt 61, ff. de Appell.

in i

píis Citatorialibus qualitatem füam: Pafforis d'Osf-

Et Petrus. Aebuffe, in fuo tractatu de Recufatiozibus

Jelghem.

Art, 6. ait, bodie indulitatumn ejfe ,. quod Zudex. pofd ve-

7

uod dictus Paftor, fit etiam in a&uali lite cum

cujatiozem propofitam on po[fit.de principali cogno[cere ;

dicto Ofhciali coram Confilio Flandriae.

£? fi cognoverit. Proceffutn. e[fe nullum : quia recufatus

8. Quod dictus Officialis, non obfílante iterata re-

ommi juvi[ditlione privatus cenfetur : ideo quidquid poffea

cufatione , proceflerit ad ulteriora; etiam pofteleétio-

facit , cen[ctur facere tanquau privatus , uon babens ju-

nem Arbitri; ac ita manifeflee füze preeventionis nova

rijdiclionem.

Idipfum latius profeqüitur Hieronymus

& indubirata dederit indicia,

Exhisaliifque caufis in dictis libellis recufatoriis cone

3

de Cevallos , J'vatf. de cognitioue per viata violeutit,

Quaefl. 14. notans, Num. 38. Roram fic fzepius judi-

tentis recufationem Judici propofuit dictus Paftor, con-

caffe; adeo ut hac fententia fitcommunis & inviolabili

tenditque eam probare coram Arbitris ad fufficientiam

praxi firmata.

juris.

Ex quibus manifefte liquet certiffima juftitia & eequi-

Nec duae primae caufze feu rationes enervari poffuünt ;

:

tas Appellationis per D. Petrum 5'a//le Paftoremin Oef

ex-eo quod Paítor pratenfenon fe fübmitteret Sanctae

felghbem interjectze , a Decretis ad onus fuum latis, per

Sedi: id enim expreffe negatur ; nec ur talis unquam

Amplifs. Officialem Gandavenfem,

per fententiam judicatuseft; eftque ma: ifefta calumnia.

Cum enim poít iteratam recuíationem

debite propb-

Si interim Dominus Ampliffimus Officialis, ex eo

fitam, etiam poítelectionem /Jrbztri, nec non poftin:

pratenderet caufas recufationis reddere frivolas, id agat

terjectam appellationem, diéctus Amplifs. Officialis ulte-

coram arbitris, coram quibus bae caufae probandae &

rius procefferit in caufa principali, & ipfemer dictam

dijudicande funt.

Recufationem rejecerit tanquam. pratenfe frivolam &

non fundatam; excluferit praeterea dictum Paftorem a

RESPONSUM.

comparéndo, &eadmiférit Promot

Paítore defuper citatoj .

«

orem ad probandum

uris füe

lnfrafcriptus, vifis & examinatis rationiþusj

pra

Junis REsPoNSUM

(

*

119

J

;

e

rà pofitis ex parte R. D. Petri 'aille , Paítoris in Oef-

Refponfüm Loyan'rï, hïc ro, Maji 1734

lr

lghem, cenfet :

H*l.

r, Rationes Recufationis ab ipfo propofitas contra

u

Ampliffimum D. Officialem Gandavenfem efTe fufficien-

(fignatum erat)

tes ad recufandum i

pí(üm pro Judice, fi facta, quse al-

V. B. Pan Ejpen, J. U. D. & Profeffor.

&

legantur fint vera,

bi

2. Probationem horum fa&ctorum non effe deducen-

APPENDIX.

dam coram ipfo Domino Officiali recufato

g

; fed corgm

]i

folis Arbirris juris,

Notandum quod. D. faille

d

; Paflor in Ocffe

!

s

berm obti-

Ug

5. D. Officialem non poff declarare quod dictee ra-

puit in bac cau[a duplex Decretum , a. Confilio Status

tiones fint infüfficientes & frivola ; neque declarare

L.

Bvuxelleufis : um prima die dprilis v724. quo flatuitur:

ds

quod facta allegata noa nitantur veritate; fed hec om-

que la recufation demeurera entiere contre le dit Official

üe

nia effe deducenda coram folis Arbitris juris, & per

(de Gand.) Jdlterum pofe fententiam fufpenfionit a Di-

ipfos declaranda, ut cauía inílrructa nsgotium decida-

qur.

*

vinis Jatam a D. Officiali Gaudenfi contra didlum D. P,

Jaille Zie 13. Maji 1724.. in verbis : Vül'avis de l'Ev&.

I

4. Certum effe , quod omnia, poftlepitime inftitu-

que de Gand, & les Repréfentations ulterieures du

tam recufationem, acta judiciabilia per D. Officialem

Suppliant, S. M. J. & C. inherant dans (on Decret du

recufatum , prorfus fint nulla ; atque jure merito a fic

là

1. Avril t724. declare que ledit Suppliant ayant été laiffé

aetis poft interpofitam recufationem , medio Appella-

en entier dans fa recufation contre l'Official dudit Evé-

üonis, peti poffe a Judice (uperiore omnium iftorum

ché, il nejlui a été permis de porter aucun Decret ,

caffationem.

fentence ou appointement, au prójudice de ladite re.

d

. Quin immo, fi hoc remedio Appellationis, non

cufation de ía perfonne, dans la cauífe du Suppliant

lj

fufficienter contra heec attentata provideri queat, R.D.

contre le Promoreur ; ordonne audit Promoreur de de-

Fattorem recufantem procul dubio po(fe ac debere ad

nommer pareillement de fon coté un Arbitre, pour

auctoritarem Regiam recurrere, ut Sua Majellaseidem

proceder au juzement de ladite recufation. . Au moyen

Qe

tanquam fübdito ftio oppreffo, ab hac manifefta op-

de quoi vient à ceffer tout ee quia été fait par ledit Of-

prefIione adverfus Tudicis recufati violentiam], prote-

ficial depuis le 1, Avril 1724. jufquà pre(enr : fait &

lonern promptam & efficacem impertiatur.

Bruxelles le 7, Nov. 172f.

t

[le

-

-

bt

—— — —

n

n

XLI.

f

t

CASUUM RESOLUTIONES

d

Ab Efpemio date , & ab aliis duobus Do&oribus fübfignate de reftitutione

depofiti; infciis hzredibus, reliti, & bonorum Ecclefiafticorum. cujufdam

BDeneficiati qui. feculariter vivendo, nullum fervitium Ecclefiz præftitit,

nullaque ofüicia Beneficiis annexa. adimplevit.

CNunc - primutm edite.)

PREMIER MEMOIRE A CONSULTER,

à la decharge de Zzziu$, en cas de mort; & cette pré-

fomption n'étoit pas fans fondement , parceque 77£iu$

Itius ayant pofï'eaä plufieurs gros benefices pendant

avoit beaucoup d'efprit; & il arrive fouvent que re

i

fa vie, fans faire aucune fonction. Ecclefiaftique,

qui n'a pas affez de vertu pour faire le bien par luimé-

1

me de fon vivant, eít bien aife

ue d'autres les faffent

fans dire le Breviaire, & méme fans s'appliquer àautre

" a

chofe qu'à des negoces purement feculiers, dans lef-

pour eux quand ils (ont morts,

ependant les heritiers

quels ilagagné confiderablement du bien, eít mort fans

de 7itius é6tant venus pour recueillir fa fücceffion,

avoir fait de teftament,

Marius apprehendant de contrevenir aux loix civiles

Mariuf, parent, mais non heretier de 7j£iur, ade.

du Royaume, &nefe croyant pas aífez authori(é pour

meurc vingt ans au fervice de 7ifius, prenant foin de

difpofer de ce dépót, fansle con(entement des heritiers,

fes affaires temporelles; &il y a perdu, tout le tems

leur en a fait fa déclaration ; en y ajoutant beaucoup

de fa jeune(Te & de fesétudes, fansen recevoir d'autre

d'exhorrarions pour les excirer à faire des aumónes &

recompenfe que celle de la nourriture & de i'habit.

ceuvres pies de cer argent. Les héritiers qui n'étoient

Titius avoit de l'amitié pour Mariu;; & i) lui avoit

pas riches auparavant ; & qui le font devenus par la

offert plufieurs fois des établiffemens, que AZariu; n'a

füucceffion de 77tius, independament du dépót que

refufés que parcequ'ils lui ont paru d'une nature con-

Mari:us leur à declaré, n'en ont paru que plus avides

traire aux regles de fa confcience.

Titius dcvantfaire

de partager entr'eux cet argent, & n'ont pas été tou-

un long voyage, & ayant une confiance entiere en

chés des Remontrances de Marzus.

Marius , 1 lui confia avant fon depart une íomme de

Cependant AMaríus a trouvé des Ecrits fecrets de la

3000c00, livres quil volut étre portée dans la. maifon

propre main de 77riu; & lignés de lui, pat leíquelsil

particuliere de Marzus, & dontil ne rira ni billet nire

declare nettement fa volonté für certaines ceuvres pies

connoiffance contre fa coutume.

Jitius étant mort

d'obligation & de juítice, pour execution desquellesil

dans fon voyage ; Mavius s'eft tronvé depofiraire de

cette fomme.

aut ou il faudra employer environle tiers du dépórj

& la chofe dont il s'agit eft telle , que par une fuite de

Il a femble à plufieurs que 77£;ur n'avoit tnis ce dé-

la confiance que 27tius avoit en Mariur, & pour d/au-

ót entre les mains de /ariti5, dont il connoiffoit la

tres raifons de bienfeance, AMarirs à cru nedevoir pas

probité & la delicateffe de confcience, que pour le

laiffer connoitre aux héritiers de quoi il s'agit; & eft

incttre en état de fairc—des aumónes, & dzs avvres pies,

reille du

näanmoins difpof? à réveler ce que c'eft àl'o

]Uge $

120

Dr Errgcru RecusxTioNIs,

gt

Juge, files héritiersl'y forcoient. Ainfi Marius nes'eft

tel, ne peur.on pas croire qu'il pouvoit vivre del'autel

us tUf

durant tout le tems qu'il ne pouvoit vivre d'ailleurs? fi

pas encore défaifi du dépót, qu'autanr qu'il a cté befoin

prOIfM

pour fatisfaire aux obligations marqués dans les Ecrits

cela n'étoit pas permis, les héritiers(eroient doncobli-

epalt

fecrets de 77t24s; Maisila promis aux héritiers deleur

gés deprendre furle montant des biensféculiers dequoi

h,benc

rendre le reíte.du dépót, d'abord qu'il aura pu achever

reitituer tout ce que 77?ius aura mangé ou dépenf:,

contel

de fatisfaire aux intentions de 77745 exprimées dans

pendanr un nombre confidérable d'années qu'il n'avoit

forte

Ces Ecrits.

aucun bien féculier, Cela feroit un grand mécompte

bus p

Sur tout cela on demande

aux héritiers, & les meilleurs d'entr'euxauront bien de

Qu

1. Si Marius connoi(sant parfaitement que 77245 n'a-

la peine à ooüter certe morale.

hælud

8. Les héritiers de 7itiur (ont-ils obligés d'examiner

£ i

voit pu legitirement retenir ni faire fiens ces fruits de

fes bénéfices, pui(que de a vieil n'avoitrempliaucune

fcrupuleufementles dépenfes annuelles de 7itius ,. pen-

dem.

dant le tems qu'il n'avoit d'autre bien que le revenu de

des conditions queles Canons & les regles de l'Eglife

1

lis

demandent pourles eagner, étoit en droit & pouvoit

fes bénéfices; en forte que (i 724/4s a dépenfé 200c0

tur &

livres par an, pouvant vivre honnétement pour 10000,

de fa propre autorité difpofer du dépót de 30cooo. li-

tut£

vres & les employer en anmónes & ceuvres pies, à

l'excedent des 1c00o livres doit étre reputé diffipation

fatis|

& vol du bien des pauvres; &queles héritiers de 73fzus

i'infcu des héritiers, qui femblent n'avoir aucun droit

pec

für cette fomme, parce qu'elle n'excede pas, & méme

foient obligés de réilituer tout le montant de cette diffi-

debet

pation aux dépens des biens féculiers dontils héritent ?

elle ne remplit pasle montant des revenus que 77fiusa

M

perqus de fes bénéfices pendant fà vie?

Cette queflion fuppofe que 77t/us à pu. vivre aux dé-

M(lh

2. Si Marius e(t coupable d'avoir fait fa declaration

pens des bénéfices, pendantle tems qu'il n'avoit pas

imp:

aux héritiers, en forte que l'apprehenfion qu'il aeu de

d'autres biens, &elle eft.faite pour favoir fi les héritiers

maol

contrevenir aux loix civiles du Royaume, lui foit im-

font abfolument obligés d'entrer dans une grande dií:

Ti

utée à peché? & fi on trouvé du

peché , que eft le

cuífion & revifion d'anciens comptes, comm"il feroit

10$

neceffaire pour éclaircir le fait des receptes & des dé-

moyen de le reparer?

conf

3. Si Marius doit tenir bon contre la curiofiré que

penfes annuelles de Z7£iu;.

derit

ouroient avoir les héritiers de favoir ce que c'ett que

-

gl

es deuvres marquées par les Ecrits fecrets de 77£/u5;

RESORCUTIO.

& s'il. doit fe laifler plutót traduire devant les Juges que

Q

Q00 .

de déclarer une chofe qui doit étre fecrete, & dont la

Vifo & examinato cafü fuþraA pofito, refpondent m

egà

revelarion cauferoit du fcandale ?

frafcripti,

cont

- 4 Quoique Marius ne foit pasen. neceffité, &qu'il

Ad l. .Ex circumftantiis in cafü enarratis, vix dubium

(id

ait honnétement de quoi vivre, les 20. années defervi.

eft, quin Z7£iíus fummam trecentarum millium libra-

Jnter

ces & d'affiduités qu'il a rendus à 7;tius , au depens

rum a reliquis fuis proveatibus fpeciatim feparaverit ,

de fes études & de íà jeuneffe, ne font elles pas appre-

ea intentione uta ceteris bonis hareditariis illam fecer-

T

adm

ciables, & ne doitil pas en. demander la recompenfe

neret, ne una cum fua hareditate ad haredes perve-

aux héritiers; ainfi.que des travaux fatiguans. auxquels

niret, Cum vero Marius per vigintiannos in gerendis

rede

naff.

lesdits héritiers ont engagé Marzus pour les affaires de

negotijs & proventibus expendendis íàat fideliter 77tio

:Ja fücceffion ?- Et l'honorairequ'il obriendroit ne lui ap-

altitiffer, praefümendum omnino eft quod prafatam

obil

partiendroit il pas légitimement , quoiqu'il n'ait jamais

fümmam pecaniz, jam a reliquis proventibus fepara-

(

fotmé de demande fur cela à 772/:s quand il vivoit?

tam, eidem 44ario confidere voluerit, ut juxta fuam

dier

dem

$. Marius étant dans le deffein de faire desaumónes

intentionem , quam non dibitabatipfi potius quam ha-

& ceuvres pies de toute la recompénfe queles héritiers

redibus notam , impenderet; maximefi Z72;u; jam iter

zedi

aocreffurus cenferit valerudinerm fuam non eff? omnino

Curm

de 7itiutlui arbitrairorit, afin de contribuer, autant

ÓOo

;

qu'il eft en lui, au bon emploi d'un argent provenant

firmam.

LU

fos

des bénéfices, ne fe rendroit il pas coupables devant

Ex quibus confequi videtur quod Aarius dictam fum-

Dieu fi par unegénerofité mal placceil ceffoit de deman-

mam in(ciis heredibus in pios ufuüs , prae(ertim quosin

qua

e

der (à recompeníe à certains des héreüiers, qui n'ont

2

fchedulis per 73tium fcripris & fignatis reperitexpre(-

pas de goür pour lui en faire, -

fos, impendere potuerit; atrento maxime quod illas

n«

6. La fücceffion de 772;u:; eft compofce de deuxfor-

pecunias, etiam iníciis hzeredibus , nec ulla apocha a

Mi

tes de biens; favoir derévenusde Dénéfices, & de pro-

Mario recepta, ipfi plene confidiffet ; atqueitanon fim-

fcri

fits faits par des nézoces féculiers; quelles précautions

plicem depofitarium, fed quafi cum plenaria poteftate

(ONC

doivent prendre ceux des héritiers qui défirent de fau-

difpenfatorem conftituifTet.

ver, &quine veulent pasavoir leur confcience chargée

Ad li. Certum eít, quo

d juxta leges & confüetudi-

Tar

par la poffeffion d'un bien appartenantaux pauvres? il

nes Regni Gallie , bona Ecclefiafticorum , ram mobilía

C

a des Cafuiftes qui eftiment que les héritiers doivent

quam imrmobilia, devolvanturab inteftáto ad proximos

de

4

ire un compte exact du montant de tous les revenus

eorum confíanguineos , five haredes. Proinde cum

des bénéfices, percus par 77tzus pendant toute fà vie;

non omnino conf(taret aa fumma pecunia dequa qua-

im

& un autre compte du montant de tous les autres reve-

ftio, fuerit per Zitiwmn inter manus . AMurizi confignata

dit

nus féculiers: que les héretiers peuvent s'approprier

five depofita, ea intentione ut per Marzwz? quafi pro-

hi

fans fcrupule le montant de tous les revenus féculiers ;

pria, aut faltem cum libera potettate difpen(aretur, an

i

mais qu'ils doivent diftribuer en aumónes & ceuvres

vero tamquam fimplex depofitum, non viderur quod

(

pies tout le monrant des revenus Ecclefialtiques, fans

Marius eam proximis confanguineis & haredibus reve-

d

en deduire méme la depenfe annuelle que faifoit. 77£2us

lando dici poffit ullum coram Deo incurriffe reatum ;

tant pour lui que pour fa maifon; parceque, felon les

neque aliud ipfi incumbere quam ut ipfos heredes de

T«

Cafuilles, 7itiu: nefervant pas 'Eglife, ne devoit pas

obligatione praefatam fümmam in pios ufus convertendi

Q

vivre aux depens de l'autel, mais feulement aux depens

ferio admoneat ; oftendatque ex omnibus circumftan-.

lin

de fes autres biens.

tiis illam fuiffe defunéti 77f intentionem.

D)

7. S'il y a eu un tems pendant lequel 772/u$ n'avoit

Ad III, Quandoquidem in cafus pofitione habeatur,

aucun bien féculier, mais feulement des revenus de bé-

quod Zifius confiderit Mario, non tantum directionem

néfices, les héritiers ne peuvenrils pas fans fcrupule

fuorum negotiorum, íed & (pecialiter tam notabilein

|

defalquer fur le montant des revenus des bénéfices toute

pecunia fümmam, idque haredibus infciis, nullague

la dépenfe qu'il a faite pendant le tems qu'il n'avoit pas

petitaaut accepta, contra confüetudinem füam, apocha,

il

d'autres biens; & qgoiqug Titius n'aitjamais fervi lfalx.

quis dubiret, quin fecretas illas litteras, quibus anno-

Ü

tabat

f

Junis REsPONSUM,

21

Wtl

i

tabat voluntatem füam circa queedam opera tum pieta-

Ad VI. In primisadeo evidenter, tam ex ratione na-

us rum juítitie , etiam voluerit foli AMarzo effe notas?

bj

türali, quam in fcriprara facra & facris Canonibus ex-

uot

proinde nec dubium apparet , quin haredes directe

preffum eft, neminem po(T: proventibus beneficiorum

f

M

apgant contraintentionem 7Z7f7i urgendo Marzum ad ex-

Ecclefiafticorum gaudere , vel eos fibi appropriare,

/Ott

hibendum diétas litteras; maxime cum dicatur earum

nifi & officium illis annexum, & propter quod datur

Dte

contenta revelari non pofTe fine aliquo fcandalo , quod

Beneficium, perfolvat, ut proprerea apud omnes tum

|da

forte redundaret in infamiam defuncti, aut egrum—,qui-

Theologos tum Canoniftas indubitatum fit nullum be-

bus per di&tas litteras aliquid impendi voluit,

neficiatum coram Deo fructus fuos facere, quiofficiua

Quod fi tamen adeo inhumani & irrationabiles fint

Deneficio annexum non adimplet ; eoque titulo nemi-

IN

J

haredes 77tij, ut non obítantibus his circumftantiis ,

nem ex proventibus beneficii vivere poff», nifi qui o-

qua fat manifefte voluntatem defuncti oftlendunt, . equi-

peram fuam , juxta exigentiam beneficii, Ecclefiae im-

de

dem Marium vexare nimium pergant, po(fet Marzus

pendit; juxraillud Chrifti: Digzus eff operarías:

mer-cezfe

illis offerre, ut littere ha communi confenfu exhibean-

Jua; five ut alius Evangelifta haber czbo fao.

^.

0

on

tur alicui perfonz, in fuperioritate & dignitate confti.

Proinde licet moderna difciplina, praefertim Ecclefiae

tutz , puta Epifcopo loci , qui vifis & examinatis pra-

Gallicane , bona tam mobilia quam immobilia Eccle-

d)

ff

fatis litteris & aliis circumftantiis judicare poterit num

fiafticorum, etiam eorum, qui nulla bona patrimonia-

(?

expediat illas litteras haeredibus communicare, an vero

lia ia vita fua poffederunt, ad proximos eorum ;con-

debeant folius Marii notitia & fidei refervari, .

fanguineos feu haeredes deferat, id tamen indubitanrec

Qu

Ad IV.. Imprimis evidens eft, quod opera quatn

Uj

in foro confcientiz: & coram Deo intelligendum e(t de

AMarius per viginti annos juventutis fuze confumptit &

proventibus Ecclefiafticis quos ipfi Beneficiati, ut mi-

8

impendit gerendo negotia 7774, omnino fit pretio zfti-

"

nus inforo fori, fuos fececuot, ob prae(litum officium.

mabilis, neque ullatenus

refumendum effe volui(Te

Cum vero in ca(ü propofito dicatur, quod Z ;tius nul-

U

Jitium ut Marvius ipfi confanguinitate conjunctus, an-

lum fervitium Ecclefiz pratiterit, nec per con(equens

nos fuos juveniles m ejus obíequio fine ulla mercede

ofhcia beneficiis annexa adimpleverit, manifeflum eft

confümeret, pracipue cum 777/us omnitempore often-

eum coram Deo proventus Beneficiorum füorum fibi

derit quod ipfi effet fpecialiter affe&tus; atque in eo fin-

non potuiffe appropriare, nee coníequenter illos tan-

gularem fiduciam haberer.

quam fibi appropriatos ad haredes tranfmittere,

. Quod vero Marius Titium pro mercede obtinenda

Ex quibus evidenter. confequitur in cafü propofito

non interpellaverit, non dubium, quin id ex quadam

heredes Z;tii teneri coram Deo omnia que 77fiusex

erga Zitium reverentia provenire poruerit; nec non

m

beneficiis velad ipfostranfimifit, vel.confumpfiffe quo-

continuo & (ingulari ipfius erga f2 affeé£tu & benevolen-

cumque modo fcitur,.in pios ufüs, & juxra mentem

L

tia; adeo ut non dubitaverit, quin füo tempore, five

Ecclefize convertere;

quemadmodum ipfþ Titius feciffe

"

inter vivos five mortis caufa, ab illo ampliorem quam

debuerat,

tr.

merebatur compenfationem effet accepturus ,. immo &

Ad VII. Hujus quä&ionisre(olutio, quafi fua fpon-

admodum verifimile eft quod Z7£ius Marium inter hee-

te profluit ex refolutione pracedentis, . Cum enim di-

redes, vel faltem legatarios in fuo T'eftamento nomi-

lis

catur in cafu Z7£igyi nullum proríus officium Ecclefiae

iü

naffet, .ni(i morte ino

pinata praeventus fine T'eftamento

praftitiffe, confequens eft quod necex proventibus be-

obiifTet,

Y

neficiorum, (quiunice propter officia beneiciisannexa

l«

Quidquid fit de ftriéta obligatione haredum ad con-

"

Z'itio cedere poterant , eique tanquam Operario pra

dignam compeníationem /4arzo faciendam , . hoc equi-

bebant jus ad (uítentationem honeílam & congruam eX

P.

dem negari nequit, quin fummee effet ingratitudinis hae-

illis defümendam ) vivere potuerit, etiam tunc dam

ji

redum eam Mario etiam ultro non offerre; preíertim

nulla alia bona ip(i fuppetebant ; quia cum non vellet

cum & ipfi heredes magna ex parte debeant fideli ad-

e(fe operarius in Ecclefia, non debebat nec porerat ab

miniftrationi Aarzz quod tam notabilis haereditas ad ip-

Ecclefia tanquam operarius, (uítentationem accipere.

[.

fos pervenerit,

Quid enim facilius fuiffet. Marzo,

Proinde omnes proventus beneficiorum , quos recepit

quam magnam illam pecunie fummam fibi a Titio con-

Jitius, & quo modo con(ümpfit, etiam dum nulla

i

creditam in compenfationem fui laboris retinere; cum

alia bona potlidebat, ab haeredibus etiam cum norabili

nec ipfis haeredibus nota effetillius íummee inter maaus

bonorum fzcularium diminutione, in pios ufüs, juxta

AMarti confignatio , nec ulla petita fuiffet apocha aut

ante dicta, convertendi fünt,

j

fcriptura vel quidquam aliud

quo poffet prcfata config-

Et fane poft adeptos ram amplos proventus ex ne.

natio in judicio probari.

gotiationibus fzecularibus , debuiffet Zitiut ex iis Ec-

Ad hec quis non videat quantum potui(ler 7Mariur ex

clefize reftituere que fine ullo titulo ex proventibus Ec-

le

tam ampla proventuum admini(tratione fidei fuze con-

clefiafticis ob defe£tum exhibiti officii

L]

quocumque.mo-

credita, fenfim fibi appropriare, niíi in omnibus fe fi-

o confurnpferat.

P]

qua obligatio reftituendi procul du-

delem difpenfatorem & ceeconomum exhibere voluiffet.

bio tranfivit ad

hzredes

$

; àd quos tam opulenta 77f

Cum vero in cafu afferatur, quod haetedes Marium

hareditas eft delata,

Neque id adeo grave & durum

impenderint in colligendis bonis & proventibus here-

videri debet prafatis h

eredibus,. qui etiam fepofitahac

ditariis Z777;, indubitanter ad compenfationem opere

obligatione, merito a

ttendere deberent ad illud Chrifti

hac occafioneimpenfíae, etiam exjuftitia tenentur. Sic

r

Domini: facite volis amicos de manmona iniquitatis,

enim AMarium fuum quafi Mandatarium feu ceconomum

Ad VIII, Ex refponfione ad VI. & VII, p:tet in hoc

conítituerunt ; adeo ut etiam ex hoc capite actio man-

quafito fupponi falfüm ; quandoquidem jam oftenfum

dati Mario contra heredes competere poffir.

fit 7t/um non potuiffe, etiam dum alia bona nonfup-

Ad V. Si Marius pravideat eam effe alicujus ex hee-

petebant, honeftam & congruentem füftentationem ex

redibus 77£i ingratitudinem , ut petitam & debitam

fuis beneficiis accipere. — Non opus eft (crupulofe ex-

compeníationem laborum pertinaciter negaturus fit,

3:

aminare quid annue Z7*ius expenderit , ed moralitez

timeatque, ne non exigua inde orirentur difficultates;

& juxta prudentiam Chri(tianam expendendum eft quid

ipfaque familia ea occa(ione non parum turbaretur; non

tota vita ex beneficiis Ecclefiaflicis perceperit. Idenim

apparet cur /arius coram Deo reuseffet, fi pacis caufa,

totum, utpote finetituloa 7720 perceptum, fecundum

& ad fopiendas illas difficultates, & mala inde obven-

ante dictaab ejus harredibus reftituidebet. — Ka refpon-

tura praecavenda, illi haeredi praefatam compen(ationem,

fum Lovanii hac 27. Septembris 1724.

ä

vel in totum, vel faltem pro parte remitteret; cum &

Z. B. Fan E/þ"l; J. U. D. & SS.Ca:m.'Prof

illud quod datur procurandae pacis , & malorumaver-

G. Aeravdi, Fac, Th. Doét, & Pr

of. Regius, ac Re-

tendorum cauía, etiam vicem eleemofynz & pii operis

:

gius Catechefeos, '

fupplere queat.

L. Hacquius, . U,D. & Profeffor Ordinarius.

Supplau. Oper Fau Efpeu 'Tomus V.

SECOND

122

Dr Err£cru

REcusariIONISs,

SECOND MEMOIRE.A CONSULTER,

tirer des héritiers de Z7tzu5, eft il néanmoins fi ftricte-

ment obligé à en faire cet ufage, qu'il ne puifle en

fm ]es demandes duquelon prie MM.la Do&ewrs de don-

employer quelque partie à fe procurer des livres d'ém.

uer des veponfes feparées de celles qui font daus le

de & de pieté, des tablaux de dévotion , & quelques

graud Meimnoire,

meubles utiles, comme une pendule à repétition, &

autres femblables; àcondition que tout cela foit vendu

1. Quoique Marínr ne puiffe pas fe Hater que les hé

au profit des pauvres aprés fa mort; ainfi qu'il (era or-

riders feront du re(te du dépót l'u(age convenable; &

donné par fon teftàmeut.

Et ne peut on pas croire

qu'il y ait tout lieu de croire qu'ils (e P'approprieront,

que les peines & les fatigues extrémes de Marius, qui

comm'ils ont fait du refte de ]a fücceffion, Marius ne

lui auront acquis cette recompenfe , meritent bien qu'il

Voit pas de moyen de fe difpenfer dele remettre entre

