mittant illa in gratiam Aulz: Romanz eo tempore quo

ligat difcordiam fuiffe intér Nationes.

*

Schelftraete ibid. Fuit plurimum fuper 1

Eugenius cum Bafilienfibus certabat, fuiffe confecta?

nffa f;ripri:

4. Dato quod tempore Concilii Conftantienfis effent

€9' alüs Capitulis altercatum.

exarata, inquirendum refítat an auctoritate publica, an

Efpenius. Volebat Imperator Duci Auftriz movere

vero ex commentario alicujus privati defumpta fint,

bellum quia fügienti Joanni XXIII. receptaculum de-

ui cum Conftantiz adetfet tempore Concilii, paffim

derat. Atquorfum hac? ni(i altercatio hic mota per-

s

& (ine dele&u fcriptis mandabat rerum minus bene

fonam Joannis XXIII. concerneret.

gnarus. Ad hacadmodum de fal(itate redduntur fuf-

Schel[lraete, ibid. p.4. Habita fui

t non modicd difbe4

ecta recenter edita Ada, quando per illa abrogatur

ptatio inter Dominum Regein, Dominos Cardinales ,

€5' Deputatos Nationum fuper Capitulis prelibatis.

fides librorum qui fpius füumma fide & cura, ex MSS.

ediq fqerunt. Hog autem hic P.ræ..ter.ldi,t xSc-he.l(trartius.

— Efpenius. Admodum verifimile quod Nationes vel-

C—.R CY*c) — (7pT m — ( —— — 4525 — àÀ o — — a — X Wv5 s

lent Seffione IV. definita & ordinata effe contra Joan-

$ IL

nem XXIII. quz demum Seff. V. ftatuta füuerunt. Nec

mirum quod Cardinales tandem confenferint ut Seffio-

Annotationes in Schelftratii Synopfin Differtationis 65'

ne V. ederentur, quia Joannes XXIII. per (iam fugam

capitum ; ac przcipue in hc verba capitis fecundi:

ex Scafüfa & rurfüs a Friburgo &c. fatis oftendebat fe

I 295 — — P

non velle Concilio adhzrere.

» oflenditur Patres pofi Sejfionem 38. primum De-

Schelflraete, ibid. p. 4. Herc fanéia Synodus Con-

» cretum Sejfionis V. ita interpretatos fuiffe ut ni-

flantienfis C9' Generale Concilium faciens , 3 c.

» h;'l. faciat ad juperiorimtem Congfili;'f

- Efpenius. Si igitur AQa Schelftratiana genuina fünt,

compertum eft unanimi confenfu hoc Decretum hoc

Nihl iftius oftendit Schel[traet'e,v nec o&ehdere po-

modo editum fuiffes & confequenter 1. Synodum Ge-

tu

it; & ideo illa verbà in titulo Articuli in Differta-

4

2.. Senfiffe unanimiter

tione pofito omifit. .

neralem fuifle congregatam.

Notandum quod per acce

ffionem duarum obedien-

Patres, non obftante fuga Joannis XXIII. Concilium

tiarum tantum 4. aut . Pralati qui obedientiam facie-

efle Generale, univerfalem Ecclefjam reprafentans. 3.

ä

Concilium a Chrifto immediate poteftatem accepiffe;

li

bant Gregorii XII. & 12. Hifpani Antiftites Conftan-

l

tienfi Concilio confociati fint, adeo pauci quid po-

& confeqüuenter quod Decreta Conciliorum non ege-

tuiffent contra numerum 400. aut 560. qui concordi-

ant approbatione Pontificis fcilicet , eo fenfu quo ab

j

ter tum nationaliter, tum conciliariter, Decreta SefI.

his afferitür qui prztendunt Conciliorum Decreta nul-

f

j

V. comprobaverant, ut ex Actis conftat.

lius effe roboris priufquam a füummo Pontifice appro-

Ut vero Cap. 2. hoc probet, quod hic pre

fert tifu-

bentur. 4. Pontificem obedire debere Concilio in his

t

lus, duo folum profert nullius momenti. Profert in-

uz ad fidem &c.

u-

Schel[lraete ibid. 4d confequendum ..... uberius, ac

ftrumenta quorum alterum eít prolixa & tetrica

d

ina-

Y

L

dam proteftatio trium Nationum, & Collegii Car

liberius unionem ac ref:

$

ormationem Ecclefie Dei orz?i-

Yium adverfüs Nationem Germanicam, quz pratende-

nat, definit &c.

t

bat reformationis negotium przcedere debere electio-

Efpenius. Hxc ver

ba manifefte inn'uunt*in 1. Decre-

l

to Seflionis IV. etiam haberi debere hzc verba ad re-

nem Pontificis. Alterum obtcuram & impeditam con-

tinet narrationem eorum quz in concertatione conti-

formationem €3'c. quandoquidem verbis expreflis dicit

i

serunt. Sed quomodo hzc idonea effent ad demon-

Synodus fe pro reformatione Ecclefie in Capite C2 in

ärandum in quo fenfü hec Decreta aecepiffet Conci-

meinbris prz(ens Decretum edere.

»

d

Ad pag. 38. ait Schelítratius fe reperi

ffe in quodam

lium, poftunionem triuni obedientiarum, cum in his

quz Schelítraete producit in tota hac rapfodia quz in-

füo.MS$. poft hzc verba: ad fidem & ad extirpationem

cipit a pa

6. uíque ad pag. 15. ne verbum quidem

Schifmatis hzc verba : Ifle. ( nimirum articulus

im-

K

Occurrat

de

iftis decretiss & ridendum plane elt qui-

perfecte fuit fattus ur fequitur ;. ideo fuppletur in feffio-

ü

busconíequentiis & conje

.

E

:

Quris ex 1£hs trahat pþqbatio-

ne fequenti. Vocem articulus poft vocem ;jfle fuo qui-

f

dem jure interferit Schelftratius, . quo huic annotatio-

Q

nes- in þem »*fuam-'.* "

ni aliquid luminis tribuat. At quo fint hec verba uf

[

$ FIL

fequitur , referenda omifitdicere: pudeat profedto ho-

u

Annotationes i*n- hzc verba Schelüraetii: pag. 2 A'&a

mines fatigare, & neício qua velle perfuadere iis qua

pofl Seffionem tertiam: €3'c.... Ttem obtulerunt D.

Librarius quifpiam non modo imperite (ed & incurio-

Domini Cardinales, quod ipfi parati erant .Seffioni

fe, ac nullarerum fingularum defignatione facta anno-

ä

tavit: pudeat hujufmodi confufz & imperfecte anno-

in cra[linum celebrandee intere[fe , dummodo non fte-

tationi tantum tribuere ut ejus auctoritate omnes Edt-

l

rent, üéque flatuerentur. alia. Cap.

infra feripta-C9'c.

zj"tul;z $ mjiCapifula

tiones A&trum alicujus Concilii Generalis falfas dica-

t

mus. Neque dicit Annotator in quo Decreti illius im-

um effet;

l

* Cum in tota hac narratione non fïat"mentio de ar-

perfectio fit, unoldqu*e alia SefIio'ne fupplend

nonne

,

IN ÁAcTa ScHELSTRATIANA

l.

I79

j

nonne mere divinat Schel(traete , 'dum ideo imperfe-

que a quo, íüo vel alieno nomine, proteftandi Au-

lj

Gum afferit, quia omiffa effent hec verba ad refor-

&oritatem acceperint, quz tamen f1 defü

erint nullius

mationem Ecclefie &c. . Potiori certe jureideoinper-

roboris eft proteftatios unde valde

diveríà eft hzc pra-

l$

fedum fuit Decretumillad & Seff, V. fuppletum, quia

tenía proteftatio a duabüs aliis un

2 fcilicet Cardinalis

on decernebatur de cafü quo Pontifex contumaciter

Cameracenfis, & Florentini,

' & alter

ob

edire Decretis Concilii renueret ;

X

quod Seff. V. fup-

Poloniz; quz extant in editisactis in

à Oratoris Regis

pletur.

Appendice Con-

J

cilii Conftantienfiss. in his enim om

nia pradicta ad-

)s

Schelflraete D. s. DieSabbati f-extu Menf[is Aprilis....

funt, ícilicet initium, finis &c.

pramifJa per Dominos. Cardinales €9' Oratores Regis

Ad hzc, duz proteftetiones clarum &

fimplicem

l

Francie proteflatione. ... fecrete fatla, quod propter

xhibent fentüm, dilucideque intell

igitur quid velit

li

fcandalum evitandum ad jeffionem. ibant, nou animo

At hzc Rethoricam declamationem

conjentiendi his, quee audiverant in ipfa [latui debere,

C.

przferens, ita in-

v

maxime quod D. nofler Papa, €9 alü in Concilio exi-

cipit: Zudite hec omnes gentes &

Deinde àg. 9.

proteftantur tres Nationes & Cardinal

es Deum Patrem

entes in plena fecuritate fuerant &c.

omnipotentem &c. Deinde

Efpenius. Omnia hic admodum obícura & enigma-

pag. 7. dicitur,

in eadem proteftatione

tica; ut vel ex inde a

quod Clerus C9' populus nounalloragn

)

Concilii Acta.

ppareat non effe vera & genuina

Regnorum C9' Provinciarum nondum folide &9

clare

Dicit altercatum fuiffe inter Cardina-

huic S. Concilio adheeferint; quod pl

les & Nationes fuper corredione & emendatione Ca-

lius tempore eft alienum.

ane a Sefiionis il-

pitulorum in precedentifeffione ftatutorum. Nondi-

Nec enim eft verifimil

e cum eo tempore obedien-

cit füper quibus Capitulis. . An aliquorum, an om-

tie Greg. XII. & Bened.

nium? Si aliquarum, non dicit quorum. Sed qui-

XIII. effent Concilio unita.

Ruríüs in eadem proteftat

ione dicitur Nationem Ger-

'.

nam eorum corredionem poftalabant? An Nationes,

manicam pro fio funda

mento affüumpfiffe Decretum.

an Cardinales? Ad hxc p. 4. A&orum Schelftratia-

Seff. 14. quod veriimile

l-

norurm dicitur quod Seff. IV. Decreta edita fint cum

non eft, cum in eo nec ver-

bum quidem habeatur qu

o infinuetur reformationem

confenfu, & quod omnes Divino flamine infpirante ia

fieri debere ante ele&ction

em Pontificis.

Sed & abtür-

Wnam cenvenevint fententiam ; quomodo ergo 8. die-

dior eft quz attribuitur N

bus poft, tanta exorta eít difentio & altercatio ? Per-

illa Refponfio.

ationi Hifpanice ad Decreta

Quibur Decretis ,

ait, Natio, nos Hif-

gunt Ada pag. $. tandem ordinatum €9' conclufum e[t

panica Natio, etiamfi alias valid

4 exiflerent, nom ii-

quod fupraditla Cayitula modo infra

| fcripta cerrigeren-

gamur :

uid hoc ab(ürdius? D

tur.

"

cens ad Concilium admiffi Decre

uodecim Przlati re-

tis illius etíam(i vali-

l

.. Videtur Audbor ex profeffo ftaduiffe obfcuritati, ne

da exifterent non ligari fe pratten

derent.

Demum ad-

quid a quoquam intelligeretur. Nefcimus quid (üibi

modum füfpectam reddit hanc Proteftati

velit per Capitula fupra dicla. . Minus etiam fcimus

onem quod

quid fitmodus infra f

És

in ea valde ignominiofe traducatur

Sigifinundus Im-

; juxta quem concluíum eft

perators cum íemper Synodus il

lum ut precipaum

fore ut Decreta refor

m(pw

räre

ntur..

Tum etiam. divinan-

iuum protectorem & piiflimum Ad

dumreliquit an Decreta Seff. IV. qua ad nospervene-

Vocatum fufpexerit,

runt, (int ex correctis?

ipfiutque auctoritatem & protedtio

nem fingulariter im-

ploraverit, pro ne

gotio eledionis novi Pontificis; ut

.. Addit poft pauca: premiffaper DD. Cardinales &5

videre eft Seff. 14

. poft Decretum de el

Oratores Regis Francice prote[latione in Camera Para-

ed. novi P. &

litteras Imperatori fuper e

à conífcriptas.

mentorum Palzti Con[lantien[is. feereta facta. Sed

Notandum

quod de hac tota protefiatione, altum

quomodo illi quiante ita publice conteftati fuerunt fi-

filentium fi in

fufiffima ila A&orum Concilii Coní(

perarticulis jam con(titutis, jam nonaudent füam opi-

tan«

tienfis Appendice, ex Codice MS. Barberino d

efüm-

nionem publice proferre fiper non conftitutiss fuper

pta, qu& accurate valde omnia acta etiam minu

tiffima

iis, de quibus in Conciliis difputandi major folet effe

refert.

libertas quam faper jam Decretis. .. Deinde jam (ibi ad-

Qui igitur verifimile fiet-tan

jundos habebant Oratores . Galliz.

Deinde nullum

tumdem änimi hic non

fuifle Cardinalibus & Oratorib

us Gallie, eofque intra

fuit Concilium in quz tanta quódvis proponendi liber-

clancularem proteftationem

fteti(fe :

tas fuerit quam. in hocs unde cum in initio exorta

in qua nihil po-

terat effe prae(idii cum in Concilio n

on fuerit denun-

effet, cum a Concilio poftulabatür ut etiam Joannes

ciata, nemoque fit qui eam

poftea Concilio innotuiffe

certo promitteret cedere Papatu, nonnulli Cardinales

a(ferat? Ad hec fi fe

creta fuit,

ipfi Joanni impenfius faventes refiftebant; & licet Uni-

qui eam ícivit Acto-

rum horum comipilator;

Qui fit ut illi foli innotuerit?

verfum Concilium cum Imperatore. ipíis contrariare-

Alia autem omnia edita

A&a illius non meminerint ,

tur, nihilominus non tantum voce fed etiam fcriptis

fed potius afferant a Car

dinali Florentino cum res &

fententiam ífuam defenderunt; eorumque hiac inde

occa(io poftularunt, no

n tantum fcripto fed etiam vo-

dida & fcripta refervata füntin Appendice To:.12.Vi-

ce fcpius. Conoilio

proteftationem intimatam füiffe.

de fequentia pap. 16. ( AQorum Schelftratii ).

Pergunt Aca Schelft

n

- Schel[iraete pag. 6.. Proteflatio facta a Collezio Car-

propter fcandalum evit

Prote[latione fecrete fatla, quod!

dinalium, €9' tribus. Nationi

andum ad Seffronem ibant, nom

bu.r, I;alica-, Hifpanica

anino confentiendi his .

que andiverant in ipfa flatui de-

G7 ipfa Gallicana.

:

bere.

Ex vera proteftatione

Efpenius. . Hzc proteft

atio;multisv titulis de fal(itate

in-AQis editis refertur,

Cardinalis Florentini quae

redditur fufpeda. . Primo quia nulla ejus mentio oc-

hoc totum fabulofum effe

evincitur. . Deinde quid

poterat effe majus fcandalum

currit in. Concilii hujus actis. editis ampliffimis ac fu-

quam quod in Concilio,

quod debet effé liberri

fiffimis , Schelftratiana longe füperantibus. -Nihil

libertas non fuiffet fenía

mum,

quoque apud Aucores qui hiftoriam Concilii circa

füa depromendi?

JNon igitur

:

fecreto proteflando evitaffent fcandalum fed:

€contra per

tempus ipfius Concilii fcripferunt; .qualis Theodori-

eam fecretam prote(tationem fümmum cau

cus Niemeníis,: Sandioni(ianus Monachus, abundein

dalum fi rem in Concilio, (i alicu

ffaffent fcan-

jus momenti erat;

primis locutus. . 2. Ex lediene illius. proteftationis

non declaraffent.

Deinde dicitur

quod his affentire

apparet potius alicujus hominis , : Rhetoris inftar decla-

nollent quz feffione proxima flatuen

mantis, declarationem,

etiam faciunt narrata de fal(i

da audierant;

quz

lium proteftationem effe.

quam Nati'qnum & Ca';.dinaf

tate fufpecta.

Cum inter

Oratores Gallie duo effen

t Epifcopi

» ülter Gerfon,

:3.. Ipfa. proteftatio caret initio, caret fine.

Igno-

& quartus Archidiaconus Pari(ienfis

tum quis in ea loquatur; nec Nationes nec Cardina-

, üDus tantum

Laicus, in Congregatione Na

tionis füffragium illi qua-.

les pro fe loquuntur. . Alii pro ip(is loquentes intro-

tuor habebant, adeoque cer

ducuntur;. qui.& quales fint i

gnoratur. Ignoratur quo-

to fcire poterant quz ef-

Suppl. oper. Van Efpen. Tomus V.

fent in fefione publica grop

enenda, cum proponen-

a

I20

-

ÀANNOTATIONES

da in feffione per Nationes examinarentur &c, Dein-

quibufdam Deputatis. Inter iftosergo Depütatoshzc

de fi in Natione proteítati effent, qua ratione etiam

verba di&a effe atferendum effet ;; at inde non habere-

in feffione publica proteftati non fuiffent, aut faltem

contradixiffent? Sed illud maxime totum hoc Schel-

tur quod a Concilio effent profe&a, aut in eo Natio-

naliter vel Conciliariter diícufíà & concluía; neque ve-

ftratianum prafidium ex hoc MS. erutum, plane ever-

rifimile eft quod ob quadam verba a Deputatis leviter

tit quod non dicatur füper quibus illa prote(tatio facta

di&a, praftantiffimi Patres & Theologi, quorum una-

fits plura enim Seff. V. ftatuta fuere.

Dein ex verbis

j

nimi fuffragio Decreta Seff. IV. & Seff. V. erant edita,

qua fequuntur: maxime quod D. N. Papa C9'c. fatis

vim eorum labefa&tari permififfent. . Nihil igitur infir-

colligitur quod prote(tatio concerneret ftatuenda cir-

mius quam quod ex his verbis, quz an fint prolata, a

ca perfonam Joannis XXIII. Unde follicite cavit ne in

quibus, quo fenfü dubium eft,. velit Schelftr. nos in-

tota fua Differtatione ullibi faceret illorum mentionem.

diücere ut non ex contextu Decretorum, prout Sef(f.

Immo fanevidetur compilatorem horum Aduum hic

V. editafunt, fenfum eorumi eruamus; fed fenfum ca-

inentionem feciffe protettationis quia de aliqua prote-

piamus ex interpretatione quz facta fuit a Patribus poft

ftatione fadta a Cardinalibus Florentino & Cameracen-

ä

Seff. 358. nihil prater illa pauca & dubia verba, qua

fi relata in Appendice p. 1464. inaudiverat: & (ane ex

vel apparenter ad rem faciant, adducens.

leQione hujus proteftationis fatis apparet ad eam col-

le&orem horum A&uum reípexiffe,

Denique in Actis

G- 1X

Schelíftratianis dicitur quod aliqua propofita in Seff.. V.

Annotationes in Differtationem : Domini -

AEmanuel*is á

non fuerint edita. Unde igitur fcit D. Schelítrate an

Schelflraete , de aucloritate C9' fenfu. Decretorum

proteftatio non fuerit de illis quz quidem propofita fue-

Seffonum IV. C9' V. Conflantienfis Concilii.

runt fed non edita.

Deceptus fuit didus colle&or.

Schelfiraete , Cap. 1. Art. t. pag. 36. .... Ideoque

1. Quod proteftationem dicat factam inter IV. & V.

(.Concilium Bafileenfe). mandaffe duobus. Cardinali-

Seffionem ; cum factafitin finetertie. 2. Quod eam

bur, duobur Epifcopis, duobus '"Theolegice Doctoribut,

attribuat omnibus Cardinalibus, quz tantum facQa

C3' Archidiacono Zagabie

nfi

i ut ex Aclis Con]iantienjï:

fuita Cardinalibus Florentino & Cameracenfi. 3. Quod

Synodi Decreta extraherent , &c.

3

eam clancularem dixerit, cum publica fuerit & fcripto

Efpenius. Sane haec accurrata diligentia & cura circa

exhibita.

exícriptionem Actorum Conftantienfis Concilii vel fo-

Schelflraete. p. 8. Obflantibus quibufdam hujus Con-

la vindicat Baüileenfes Patres pietate & eruditione illu-

cilii Decretis , quibus nos Hifpanica Natio, etiamfi alias

ftres, a teterrima illa nota quam illis affingit, nimi-

valida exi[terent , non ligamur.

rum falfificationis A&orum. . Quid enim illa cura &

Efvenius. Hic loquitur Natio Hifpanica Iquz alias

diligentia indicat, nifi ut nihil in publicum prodeat

non erat locuta.

uod merito in dubium revocari queat? An falíà me-

Schelflraete ,. pag. 13.

fed NULLUS AUDEBAT

d

itantibus mos eft adhibere tot teftes? Si Schelftratius

proponere in Natione, necontra eum clamaretur... C9'

tantumdem pro fuis MSS. adferret, nec forte hacte-

ï

femper fuitin Concilio NAGNA CONTROVERSIA .... Et

nus edita, in dubium faltem vocari poffent.

tandem dicta Natio ( Germanica) petivit affecuratio-

Schelflraete , p. 36. Na&tus fuerat Petrus Crabbe,

uem CS' cautionem per Decretum: irritans, .quod. poft

alium Codicem Concilii Con[lantienfis Colonic afferva-

electionem Pap« fieret reformatio, ante coronationem

tum, inquo multo plura continebantur , quam a Depu-

.

Papc C9 adminiftrationem. aliquam.

tatis Bafileenfis - Concilii colle&la fuerant.

. Efpenius,, Dubium proinde non eft quin Natio Ger-

Efpenius. Audax nimium affertum! Quafi nul

la alia»'

manica crediderit id fieri poffe per Concilium quod ipíà

fuerint MSS. niíi pauca illa quorum. meminit Schel-

ftraete.

poftulabat; nimirum Papam conftringere, conítituta

Et fi daretur quod omnes Concilii Conftan-

poena per Decretum irritans, ad faciendam reforma-

tienfis poftmodum factz fint editiones ad exemplar edi-

tionem ante coronationem; neque poftulationem Na-

tionis Bafileenfis, quid inde conficeret? An forte pro

lï

tionis Germanicz relique Nationes tanquam Auctori-

falfis habenda ideo quia Actis Schelftratiani non eon-

tati Pontificie derogantem rejecerunt: fed admiferunt,

fentiunt?. Quod (i inter fe conferantur, fides & au&to-

& füper ea deliberaverunt , qua ratione executioni

ritas Ba(ileenfium omni diligentia & au&toritate eden-

mandaretur; quia, utajunt MSS. po[lea fuerunt factee

tium Ada Conftantenfis Concilii ; & auctoritas priva-

diver[ce forma Decreti ad. hoc.

ti hominis fnafola fide huju(modi in publicum protru-

Deliberarunt ergo de eo .quod licitum credebant.

dentis, quis fanz mentis illorum fidem huic non prz-

pO

Sed anjhic & nunc expediret, difcuflierunt; ac tan-

ferret? Infüper ex hoc ipfo loco conftat quod editio

dem inter deliberandum fuit vifum prepofterum nimis

Romana non tantum nitatur auctoritate editionis Ba-

eligere Pontificem cui coronatio omniíque vel minima

fileenfium fed etiam aliorum MSS. quod & fatetur pag.

dignitati annexa adminiftratio vetaretur, donec abío-

39. Et clarum eftexhoc ipfoloco, quod Petrus Crab-

lutam effet negotium incerti exitus; quodque ad lon-

be in MSS. nihil invenerit quod fidem DBafileen&um

gum tempus protrahi potuiffet. . Facileigitur in eorum

circa Decreta Seff. IV. & V. elevet, five ea corrupta

fententiam itum eft, qui (uftinebant quod Papa electus

fuiffe indicet; id enim ficut reliqua annotare non omi-

ligari non poterat... Quod quidem totidem verbis di-

fiffet- Infüper falfas Schelftratianas hypotetes fundi-

&um fuiffe ambiguum eít; (ed quibufcumque di&um

tus evertit, ejufque auctoritatem omnino peffumdat

fit, non aliud fignificat quam nec fore approbandum

noviffima Conciliorum editio opera' & diligentia Pa-

fi eledus Papa tam duris conditionibus addiceretur.

tris Labbei & Coffartii elaborata, in qua duo notatu

Verbum non potefl aut non poterat non femper figni-

digna occurrunt.. Primum: Ac&a Concilii, cum ad-

ficat rem abíolute impoffibilem, fed frequenter etiam

ditamentis:charadere Italico, quz merito cenfentur

rem quam hic & nunc fieri non convenit.

defümpta ex narrationibus Concilio equalibus , ob va-

^Ad hzc illa verba non dicuntur de Papa abfolute

rias quas referunt rerum circumftantias, qua annotari

fed de Papa . electo ; ideoque verba videntur tantum re-

non poffünt

ifi perid tempus quo geruntur. . Secun-

"

ferri ad Papam ele&umaut proxime eligendum. Deinde

dum: Appe

dix ad Concilium Conftantien(íe ad 430.

verba in eo feafü quo accipit ea Schelftraete, nequa-

aginarum columnas produ&a, quz a Cardinali Bar-

uam probabile eít fuiffe a Patribusaccepta, cum poft

b

erino Collegii Sacri Decano; Parifios tranfmiffa fuit,

multa ífzcula obfervatum fit quod. ele&us Papa ante

ut ad initium hujus Appendicis pag. 1434. monent di-

ordinationem adminiftrationi fe immifícere non poffet,

&i Patres..; Porro ad fidem & auctoritatem atque in-

ut in Diurno Romano pag. 9. rede obíervatum. eft.

tegritatem in ifto Codice MS. ex quo defümpta eft iffa

Appendix nihil ultra requiri poffe videtur. . Eam exa-

Wi und w I Q rR a E D R iL - E. - aR EM " EL RL . EEEUC — alard ^ uLREc b E o

Finaliter notandum, moriseffe in Conciliis quod cum

agitur de concinnandis formulis ,

rem illam icommitti

p

ww

numerz

*

Cuflimam etfe clamant minutæ re; pene in

adeo

IN Acra SchüELsSTRATIAN A.

181

adeo fingillatim & ad fecrupulum u(que relate, ut ibi

ficumi au&toritatem , tantamque deprimit Concilii Ge-

legas etiam horum teftium nomina, queis ufi int Con-

neralis auctoritatem ut eam pro fua agnofcere aufüs

cilii Promotores in confirmandis Actis quz fibi a No-

non füerit Eugenius; in illa, inquam, Bulla equidem

T

tariis exhibita erant.

Nec folum fidelem fed etiam fu-

agnoícit auctor Papam in caufà fidei Synodo fubeffe.

fiffimam narrationem continet Appendix eorum que

Idem quoque tamquam certum füpponunt Patres Ba-

l

in Concilio geíta fünt, etiam ad tedium ufque minu-

fileenfes in refp. Synodal

uz incipit Cogitanti; qua

tiffima quxque enarrans.

fummo ftudio & accurati

m

ie adverfus Orationem Ar-

Quis hinc non videat quam majora auctoritatis &

chiepifcopi Tarentini , hominis aítuti & Pontifici fürn-

finceritatis indicia pra fe ferant, tum Acta Concilii

mopere addi&i edita eft; eo tempore quo etiam fa-

Conftantien(is ; tum Appendixejus Tom. 12. Concil.

tente Eu

exhibita, quam 14. illa pagella quas e Codicibus MSS.

fUi to*

genioIV. Concilium Bafileenfe cecumenicum

in lucem mifit Schelftraetes ac per confequens dum

Schelflrate, p. 39. Ita faftum eft de A&ir Conalii

g

inter (e diffident,

»

prioribus pqti-us quam pofterioribus

Con[lantienfis, que poft Editionem Romanam aliani

eíffe credendum.

certitudinem non obtinent prater eam quam merentur,

- Sane.cum in hac Appendice omnia tam fingillatim

C9' auctoritar Bafileenfium qui eam compilarunt, 69

& accurate per (ingulas Seffiones a&ta referantur, quis

manufcripti Codices ex quibus edita fuerunt. Enim ve-

eredat hos diligentiffimos ac füfiffimos acdtorum com-

ro in Editione Romana alia A&ia Confl

antienfis Syno-

pilatores tam notabilem rem , qualis narratur in Adis

di non prodierunt.

Schelítratianis, a pag. 6. ufque ad 14. omi(iffe, aut

Efpenius. Vel inde evincitur quod illi qui editibni

ignoratle, aut cognitam confülto omififfe.

füb Paulo V. prefuerunt, qui nec eruditione nec di-

Schelflraete, p. 37. Attamen fi genuina C9 veraeffet

ligentia Schelttratio cedere debuerunt, crediderunt

Actorum a Bafileenfibus colle&lorum copia, ex qua pri-

A&a Concilii Conftantien(is fincera & genuina effe

ma Con[lantienfis Concilii Editio prodiit, non deeffent

L

prout a Bafileenfibus edita fuere; neque. ullam cor-

fo!

ruptionem paffà fuiffe;(ed iis omnem fidem adhiben-

fit, dubitare pergerent.

fan, qui de particula: AD FIDEM, an Decreto addenda

dam effe, prout Bafileenfes volebant.

— Efpenius. Sane fi. Bafileenfes illam particulam ad fi-

Et quid nos

urget ut potius Schel(traete accufantem Bafileenfes de

dem addidiffent Decreto Seff. IV. cur non & Seff;, V.

mala fide & perfidia fequamur, quam Paulum V. & il

Deinde falfitas illius additionis clare habetur ex Epitto-

los quos ad hanc editionem parandam Paulus adhibue-

ia 2. Juliani Cardinalis S. Angeli ad Eugen. Deinde

rat; qui a Bafileenfibus Ada fincere exícripta fuiffe di-

licet juris Doctores ex fuppofititiis Epiftoiis primorum

cunt.Ipie ergo Schelftratius vult ut exejus fidecontra

Pontificum ufque ad Siricium & nonnullis apocriphis

omnium aliorum fidem & auctoritatem credamus Da-

Conciliis Sueffano C2' Romano (üb Sylveftro in Gratia-

num relatis in varias de pote(tate R. P. opiniones ex-

fileenfes A&a Concilii Conft. corrupiffe , eamque cor-

ruptionem neminem ante ipfüm advertiffes tamet(i

orbitantes abierint, ut tandem etiam ipfum qnemdam

editioni Adorum illorum operam & diligentiam ad-

Monarcham conftituerint, & propterea Concilium

hibuerint.

Conftantienfe veritatem declarare debuerit, nt ex Pa-

Schelflrate, ibid. Ex qi:o manifeflum fit, Decretum

normitano dubio de Concilio Bafil. & Epiftola Synod.

Se/tonir IV. genuinum ad manus noflras non perve-

Pail. quz incipit cogitanti, conftat.

Quamvis, in-

niffe.

quam, varie effent hz Eminentiffmorum DD. opi-

Efpenius. Preclarum commentum ab omnibus , eti«

niones, veterum tamen erat (atis coítans fententia

ama Chriftiano Lupo, explofum.

N

?

quod Papaa fide devians a Concilio judicari poffet;

Decretum Seff. IV. ad nos genuinum non perve

C

,.

idque ob Canonem /i: Papa Ditt. 40. idque etiam Bel-

niffe hoc uno argumento probatur, quia: hzc verba

larminus (2) & Cajetanus admittunt.

Et fane hoc

que ad reformationem C$'c. non reperiuntur in MSS;

admittendo non apparet quomodo non fequatur Pa-

Codicibus illis quos nuper Schelítrate in- lucem edi-

am Concilio effe inferiorem, & Concilioobedire de-

dits cum tamen non modo in eorumdem- MSS. Co-

b

ere; prefertim fi attendantur principia Bellarmini

dicum Decreto Seff. V. fed & in omnibus ubilibet ,

quibus oftendit Papam hzreticum ab Ecclefia judicari

etiam Roma editis, Decretis Seff. IV. zque ac V. ha-

poffe. Item quibus oftendit, adverfus Cajetanum

beri fatentur etiam Schelftraete; adeoque ut ejus füb-

hanc legitimam efle confequentiam: Eccleíia ob hz-

fiftat argumentum hoc modo eum ' argümentari ne-

refim, invitum Papam deponit. Ergo ett fipra Papam.

ceffeeft : Editiones communes Concilii Conítantien-

Ad hec notandum quod Canoniítz, dumdixerunt

fis etiam Romana; juffü Pauli V. facta, MSS. Codices

Papam a fide devium poffe judicari, non afferuerint

omnes fecundum quos recenfitz fünt . ille editiones ,

Papam hareticum de(inere effe Papam, fed de harefi

convidum poffe ab Ecclefia judicari, & a Papatu de-

minorem merentur fidem quam ii MSS. Codices qui

a me vulgati fünt; qui preter me nullum alium habent

jici, & fane poffe etiam hareticum effe exterius, licet

Audorem; quique mihi uni debent honorificum ti-

adhuc maneat pér exteriorem Sacramentorum commu-

tulum quo infigniti funt düm infcribuntur: Codices

nionem conjundtus & membrum Eccle(iz. : Illud quo-

MSS. indübitatt fidei. Quis credéret fundamento

ue clare docet Julianus in- didta Epiftola:- & idem ex

adeo ruiriofo ac debili, ne' dicam ftupido,. virum ali-

gloffa ad didtum Canon. fi Papa, eft manifeftum ; item

cujus eruditionis aut ingenii füperftruere ea qua ha«

ex Panorm. de Concil: Bafil. ibi etiam pro eadem ci-

bet Schelftratius, tamque fidenter Bafileenfes Patres

tat Cardinalem |Zarabellam, (ive Florentinum : Ad

malz fidei, & textus corruptionis arguere.

hec cum his Audtribus notandum, quod nullatenus

poffit intelligi de here(i mere'interna, qua fe exteri-

(* V.

us nullatenus prodit; quia ridiculum effet de hac quz-

rere num propter eam Papa judicio Ecclefiz fübjace-

4innotationes. in: Articilum lT.

ejyfdem Differ-

ret. Deinde etiam claram eft quod intendam ' etiam

tationis.,

loqui de hzrefi occulta quz probari potefts^ quia ex-

preffe differentiam ponunt inter hzre(im & alia crimi-

Schel]ïrdte,Art. 11. p. 40. Z72 Detreta Seffionir quiis

na, ut fcilicet ob illam etiam occultam Papa accufàri

t CUM DEBITA DEÉLIBERATIONE, (C9' CONSENTIENTI-

poffit; ob hzc vero nifi quando publica (üunt & totam

BUS OMNIBUS QUORUM INTERERAT , con[lituta fint.

Ecclefiam fcandalizant. Deinde in Bulla quz incipit

Efpenius. Hoc dubium de debita deliberatione hic

IZgzer qovz'tï quæque angFum poteft, extollit Pont1

tantum inferit Schelftrate ut difputationem implicet :

nihil

| (a) Belläsm. DL. *3. de E;clef. mili&. Cap. X. L. 1. d? Cu;lc.

Pape dj* Concil,

Cap. ult. L. 3. de Rem. Pont. f':ap. 3e. . 3. gnje:gn. de AAn&lor:

182

À N

N

0. T- ÀA;T.1 O N E-.8

nihil enim tale ín fuis- MSS. invenit; totumque hic

FEfveniur.. Mera fant figmenta Schelftratianas immo

pe

redit quod luculenter in titulo Libri expreffits ex fuis

necejus MSS. uliam hujus contradi&tionis mentionem

ícilicet.MSS. manifeftum fieri Seff. V. Decreta contra

faciunt; immo nec dicunt fuper his Decretis alterca-

groteftantibus Gardinalibus €9' Regis Gallize Oratori-

tionem inter Cardinales & Nationes füiffe; immo aper-

us edita e[fe. . Hoc enim & non amplius pollicetur

tiffime etiam ex MSS. Schelítratianis conftat , quod to-

magnificus Libri titulus.

ta altercatio quz facta dicitur ante Seff. IV. concernat

Suftinet D. Schelftrate ex

fide fuoram MSS. quod

modum agendi circa perfonam Joannis XXIII.

Decreta Seffionis V. edita funt contra proteftantibus

Schelfirate , ibid. Fwiffe per eundem Cardinalem

l— Mi 287 .. L JAM .. J

Cardinalibus & Regis Galliz Oratoribus : atque exin-

(Florentinum) cum aliquibus Deputatis ali

de ulterims conficere vult. quod Decreta. illa nullius

putatum. - Ubi notandum T ALIQUALITER.

qualitgr dif-

3-

—

—

fint roboris: utpote cum iifdem íufficiens confenfus

Efpeniur. Nota quod nec in MSS. . Schelftratianis

JXConcilii non fupervenerit.

Sed h&c Sohelítrati mo-

babeatur quod Decreta Seff. V. edita fint ine matu-

litio quadruplici rationum przfidio fübrui poteft

I

tura deliberatione, fed id per confe

t

quentiam ex no-

Quamvis tale fadum füpponatur, coníecutionem ta-

tatis verbis inferri per Schelftraete.

imen effe illegitimam. - Inde enim nutaret audoritas

Schelflrate , ibid. Seffioni tamen

omnium que in Conciliis Generalibus ada & decreta

Cardináles CS9'.

/ quimge interfuz:[l'ä

funt. Pro quo notandum quod etiam, fatente Schel

Efpenius. Sane fiin illa concertatione, quz fuitpdfk

ftraete, illa proteftatio tantum fuerit clancularias fic

Seff. III. & in AGis Schelftratianis refertur fniffet cer-

-- — --- eAo -- — m

enim habent MSS. proteflatione fecrete factas quin &

tatum de Degmate tanti momenti, quomodo credi-

fatetur proteftationem hanc numquam Concilio inno-

bile eft quod Cardinales permififfent fine ulla publica

tuiffe, neque illos quos proteftatio introducit, in ip-

proteftatione hoc Dogma definiri & fe prafentibus

fo Concilie contradixiffe, & rebus omnibus quz po-

referri in Acta

Publicatum fuiffe probantibus C con-

ftea vi horum Decretorum faQz fuerunt conten(ffe.

fentientibus omnibuss contenti, ut credit Schelttr. fe-

Deinde notandum quod Seff. V. tantum interfuerunt

ereta proteítatione in camera paramentorum. Sanefi

7aut $ Cardinales. Legatos vero Gallie fuiffe 4 aut

itaeffet, Cardinales illi non veri conftantes & intrepi-

s in Concilio prefentes, 200 Epifcopos qui poft de-

di defenfores fed meri veritatis proditores, aut pueri

liberationes in 4 Nationibus babitas concluferunt De-

zítimandi effent, qui Dogma aliquod tanta conten-

creta hujufmodi proxima Seffione publicatum iri, Un-

tione odo ante diebus defendiflent, ejufquedefinitio-

de in MSS. Crabbe, de Ándrea Poznanien( habetur :

ni obftitiffent; & nunc, neverbo quidem publice

Certa Capitula per modum Conftitutionum Synodalium

contradicere audeant, licet animo contrarium crede-

re nt.

^

a . UE o s QU3xl; . "Undi.^» a àX——— — G. asE d ^ a

prius per fiugulas 4. Nationes conclufa €g' deliberata

legit C9 publicavit. Etinalio MS. cujus excerpta ex

Schelflrate, ibid. p. 44. — Sed. vellem fciïre'cur heec

Urbe Roma 3 Cardinale Franciíco Barberino miflà funt,

verba immediate feguentia omiferint ? Fuerunt pronun-

tiate definitiones fequentes per ele&tum Poznanien-

& per modum Appendicis ad Concilium Confttanti-

eníe Tom. 12. Conciliorum Labbeanz editionis infe-

fem , quia Cardin. Florentinus illas moluit

*

pron-untiare.

tuntur; hzc eadem leguntur & fufius ac- accuratius

Heec enim verba CS9'c.

j

referuntur pag. 1468. poít hanc notam inferezda 5

. Efpenius, Verum quidern eft Decreta Seff. V. leda

