79. ln quo quidém Concordato féu Diplomate, fta-

mine, dignitate (nota bene) Maxzmiliami in. Inmpera-

pror

tovem elethi.

turis aliquot eirca ufüum privilegii modificationibus fic

(

loquitur:

9r. lgitur privilegium nominandi cum omnibus ei

i

[

89. »

Et huiufhmdi rcfhä&ionum , modificationum

infertis claufülis, non tantum qua Belgii Princeps ro-

fu.

», acconceíIlionum manente difpofitione, dederimus &

gavit & impetravit Maximilianus (ut hngunt nonnulli

p

» indulferimus: demus &indulgeamus Facu/tati 7dr-

Precifta ) fed maxime Jrmperialis fublimitatis & digni-

T

tatis nomine.

fon

?*

tiupi , ut Privilegiis a Sanctiffimis quondam Leone

59

& Hadriano Romanis Pontificibus, nec non a €le-

92. Ceterum quamvis id in Ponrificum Bullis fpecia-

fed

?

,

meute conceflis, f/ege, integre C? libere (ante dictis

liter expreffüm áon reperiretur peremptorium equidem

55

femper falvis) gaudere , frui &uti valeat. ,

argumentum, ex fuübjecta mareria depromere liceret ,

per,'lt

$1. Inter quas reftrictiones & modificationes ibidem

quo probetur privilegium nominandi petitum & impe-

l«

declaratas , nullam reperire eít; qua ^ prarogatvam

tratum fuiffe a Maxznzliano J, qua Imperatore.

privilegii Nominationum ante Przzarias. Preces , vel

93. Supplicatum fiquidem invenitur ut nominandi

d

afficiat vel tninuat.

D

privilegium, beneficia non folum qua in terris tempo-

þlh

$2. Ita ut perfpicuum evadat, prarogativam Privi

ralis Dominii Maxzmiliagi L. £? Caroli F. quovis menfe

vacarent, afficeret, fed eriam beneficia vacantia in Zeo-

legii Nominarionum ante Primarias Preces non. poffe

hr

in controverfiam adduci; cum de porrectisa Clemen-

dienfi && Cameraceufi Dicecefibus, quae füb temporali

[

tiffimo Cafare Maximiliano I. & Carolo V. precibus,

Dominio Aaxitmiliam| qua Beloii Principis minime

(lin

& Ponficie conceífioni ab eis praítito affenfu conftet,

comprehenduntur; (ed foli /z;

d.

peratori & fuis refpe&ivc

83. Qui quidem Caroli V, Imperatoris aflenfus fir-

Epifcopis parebant.

i

mifiimus fuit, & efficaciffimus: cum non nifi matura

94. Quis autem non videat non aliud a Sapientiffimo

t

habita deliberatione, nec nonSanéctioris Confilii & Su-

& Auguítiffimo Imperatore defideratum fuiffe quam

quod & Summus Ponrifex poterat concedere, & ipíe

premiapud Mechlienfes Senatus praehabiro judicio pro-

Qu

dierit 5 & ralibus demum verbis ufus fuerit Imperator

Maximiliauus valebat (aa auctoritate firmare.

W

95. Tritumenim , &legibus con(entaneum eft Prin-

in füo Diplomate; qua certiffimam ipfius voluntatem

& poteftatis plenitudinem fignificabant.

cipem dum plura fieri vel mandat vel procurat, pra-

fumi eam affümere auctoritatem, qua illis pluribus con-

$4. Prima objectione far fuperque confüutata, aliud

W

füccedit repagulum, quo fefe tueri conantur Precifte ;

venir ; ne aliquid fruftra , aut potuiffe aut manda[fe v

deatur.

i.

Ü

fed prorfus infirmum.

v.

li

.. 85. Quamvis , inquiunt, Privilegium Nominandi

96. Non minus quoque notum eft quod Concorda-

Q

cnm prarogativa Nominatorum ante Preces Primartas

torum Germanicorum, & competentium Collatoribus

k

obtinuerint, & placitis fuis firmaverint Maximilianus I.

ordinariis jurium derogationi perSummum Pontificem

d

& Carolus V. id equidem non egerunt qua Zmiperato:

fa&tze , valide confentire non . potuerit. Maxemiliagus,

prafertim quoad Dicecefim ZLeodzez[am , Civitatem Ca-

fi

yc5 , fed dumtaxat qua Ddgii Supremi Principes ; ac per

U

Wiera-

junis ResPONsuM,

109

m

smevacenjem , &?. Comitatum. Camevacefiá mfi qua

109. Confiderandum tamen eft Principem qua ta-

vatov.

-

;

X-Imþe-

Qs

lem nunquam czvi/iter deficere, nunquam mori , (ed

)?

97. Ergo cum certiífime conftat praefatum /ripera-

in füccefforibus fupereffe,

n

torem poftulaffe & confenfi(fe ut Nominatus Alcademicus

110. Unde quemadmodum morte naturaliejus, qui

quodvis beneficium quovis meníe 74po/Zolico vel Ordi-

Principatum gerit, aut aliud officium, non extinguua-

2"

zario nuncupato in Patria & Dioecefi Leodiezft ; itemin

tur ea, que Principi quatali, vel alii ut dignitatem ge-

Que

renti, reliéta funt (licet alias ejus fit nature ut morte

:ipcs

Civitate Cameracenfi & Comitaru Cameracefti poffet ac-

ceptare, id impetravit ac impetrationi eonfenfit Maxz-

extinguantur) fed ad fücceffores in Principatu aut offi-

t4

"uliauus , non tantum qua Ze/gzi Princeps; fed etiam

cio rranfímitruntur, quafi non tam perfonz quam Priu-

qua Ziperator. ldem circa prarogativam de qua agitur

dite

cipatui & dignitad data. $z quod Priucipi $6,de Legat,

lt

efto judicium:

2. L. annua 20. $. 1. ff. de ann. Legat.

II I. lta & ex rauonis fimilitudine fas eft, rebus hu-

pe.

98. Idem quoque de confen

faab Auguft. Ce/are Ca-

roló F. preltito cenfendum eft, Nempe nec ille Coz-

manis exempto Principe, qui ut Majeflate praditus,

bx:u's,

[tn.

cordatorum Germanie derogationi aut modificationi

& qua Princeps beneficia ad beneplacitum revocanda

(cui tamen eum confenfi(fe conftat ) poterat efficaciter

largitus fuerat, eo ipfo jure non interire,

Wt

confentire, nifi quatenus. /mperiali diguitate prafulge-

112. Urt tamen ad exemplum ejus, qui fic privile-

ibet

bat.

z

um

gium conceflerat fücceffor Imperii quovis tempore co-

99, Tertio loco objicere memorantur Preciftae quod

rum revocandorum fit habiturus pote(tatem.

o

Düg

quantumvis AMaaximilianus L, qua Ymperator Nominatos

113. Hac in noílra hypothe(i non agitur de privile-

Lovanienfes aliis Preces Primarias habentibus preferri

gio ita conceffo: ut ad libitum concedentis fir revoca-

voluerit, juri quidem (uo potueritrenuntiare, quatenus

bile ; neque etiam de privilegio perfozali ad vitam pri-

iA

[e

id ipfi competiit; id e(t pro tempore (ui regiminis Im-

vilegiati duraturo ; fed revera agitur de priviegio reali

[o)

perialis, nonitemin prajudiciumfüorum fuccefforum ;

g abfolute dato,

J

at

cum Prámaviarum Precum jus cuju(vis Imperatoris ref-

114. Adeoque dicendum

rorfus venit privilegium

pectu períonale fit & habeatur,

Pariformiter de con-

illud a tot Piiffimis, Auguíti

f

imis Pontificibus €7 Impe-

[ig

fenfua Carolo F. pretito ratiocinantur.

ratoribus conceffum ac (iepius renovatum morte con-

roo. Mirum fane id potui(Te objiciab illis, quijurium

cedentium non expiza(fe.

æ-

Cafareorumamant videri propugnatores, &9' rperiales

115. Prout nec obitu perfonarum privilegiatarum

m-

culminis precones eximii ; eafiquidem admiffa fenten-

extinétum fuiffe, quoniam /cademia Lovazienfis obii(Te

I

tia, neceffe eft, ut omnia pror(usab Imperiali benigui-

dici nequit, aft eadem u(que huc permanfíit , quamvis

P["

rate profe&ta beneficia & privilegia corruant, vel intra

mutatz fuerint perfonaz illam componentes, uri habe-

ld

unius dumtaxat regiminis angufítias contineantur.

tur in £. proponebatur 76. fj. de Z'udic.

3

IOt. Ét iifdem agentibus panditur via, qua Civita-

116. Ét hocranto magis quod propter bonum publi-

"

tes, Collegia, & Academie , que ab Imperiali quon-

cum & per modum contraétus conceffum fit praefitum

dam benignitate & largitate libertates, privilegia &c.

privilegium, ac velut ob caufam onerofam ; nimirum

Ug

nactz íunt, fuis omnibus pr«rogativis deflituantur;

ut excitarentur viri Docti, non modo ad formandam;

lt

cum, fi eis fides, ultra concedenris regimen extendi

verum etiam ad fuítinendam illam Academiam, dan-

!0,

haud potuerint ; nec Ceferum ullusin prajudicium fuo-

dafque lectiones, & docendam juventutem.

iü

rum fuccefforum juri (uo potuerit renunriare.

' x17. Cum itaque caufa illa in perpetuum fit de(lina-

j«

IO2. Quantum autem id a vero alienum fit, ita in

tà; deber & privilegium per podum vemunerationis con-

(l

propatulo pofitum videtur, utlonga refutatione minime

ceffum quoque durare in perpetuum.,

118. Princeps enim nequit revocare privilegium füb-

cgäfat.

d

103.

Sufficiar eroo hic referre Cap. decet 16. de Reg.

ditis conceffum ex cau/a ezerofa : quia eft conceffum

per modum contractus , quem naturalis juítitia cum

:

jur.in 6. cujus hecfunt verba :. Decet conce[fum a. Pria-

1!1

cipe privilegium e[fe perman[urum.

fubdito initum vult fervari, ut iaquit. ZZezric. Zoes a ff.

[

:

104, ld quod inrelligitur non de beneficio mere per-

L.t. Z3t.3.INum. 37.

fonali, quod exftinguitur morte perfone privilegiatee,

119. Idem dicendum eft de privilegio dato zz rezz-

'u

fed de privilegio quod cenfetur reg/e, quodque proinde

perationem 3 nam & hoc reducitur ad illud quod eít per

perpetuum eít, ut inquit Gloff. ibi.

modum coutratius conce(fum.. Zoes d.loc.

10$, Unde fcripfit. Erafimus de Cbokier |urifconfult.

120. Exempli gratia, privilegium épimumitatis acci-

Leod. in fuo 'Tractatu Jurfdict. Ordinar. in Exempr,

fiavum conceffum a Principe Scholaribus (cu venientibus

T. 2. Part. z. Quaft. 24. N.2. gratiam fa&am €9 perfe-

ad habitandum, non poreft in eorum prajudicium re-

l

&le couce[Jai , etiatn vedntegra mortuo concedente non ex-

vocari, ut poít Cafgrenf. & alios in L. dzgga vox Cod. /e

pivare.

Legibus & AncHoR. Conuf. 306. tradit. Petrus: Peckiar.

106. Scripfit etiam Aegget Sixtip in fuo Tra&tatu Re-

Cap. decet Conce[Jumn Y6...N. 1. ad fin. de Reg. ur.in 6.

gal, Lib. r. Cap. 6. N.27. quod privilegium de Regali-

121. Ubi bancadfertrationem : nempe quia tranfivit

bus couce[fum fucce[[ovi. 0n liceat vevocare, five per ele-

i2 contratium & Priunceps tenetur etiam fübditofervare

&iontma five juve barveditario [ucce]it, citans Pavt, M.

privilegium quod tranfivit in contractum.

de A[]tgi(cï. Brzm. Sz'gmn Lofred. /fo/mza'. Avalle, Me;tzoc[),

122. Aliunde; quamvis filentio praeteriremus Liber-

ä

Modeftin. Piflor. Bufart , & addens banc feutentiam e[[e

tates, & privilegia plurima, quibus decorate nofcun-

commuuiter a Do&lovibus approbatam.

tur Germanica ZdAcademia , Civitates 62 Collegia: exip-

.307. Etcerte indubiratum manet, morte Principis,

fis folummodo conceflionibus Dzecefi Leodienfi ab Au-

LX d E E L NT

ui privilegium conceflit illud non extingui five reale

gu(tiffimis Zmiperatoribus fa&tis & hodiedum vigentibus

:

ieritfive perfonale ; five abfolute datum , fiveita, «t ad

peremptorium argumentum fumitur.

libitum concedentis foret. vevocalile.

123. Nimirum 3'oanues Chockier in füis in Primarias

108, Quamwvis enim hoc ad libitum concedentis re-

Preces Imperiales Scholiis, pag. 41. tradit ele&tivas dig-

vocabile, in univerfüm a Principis voluntate depen-

nitates Prigriis Precibus ex peculiari privilegio non

deat, ac vulgo obtinuerit, qua ab alicujus voluntate

comprehendi, fic enim ait: * Verum in bac Civitate

libera nuruque pendent, morte ejus evanefcere; cum

?3

& Diecefi Leodienfi Preces non afficiunt Beneficia &

ultra vitae finem, voluntas humana fe non extendat.. £.

» dignitates eleétivas ob Conflitutionem Pii II. de d:ta

locatio 4. ff. locat. & gratiofa conceffio ad bene placitum

?*

1458. Sixti [P. deanno 1479. qua confirmantaliam

dantis indulta, morte ejus dicatur expirare, quafi cef:

» Conftituionem Eugenii IV. de data 1432. quoad

fante tunc benepl

LE

liberam electionem digzitatum €7 Beneficiorum in Ct-

in 6,

?cito. Cap. fi gïatz'oj? j 'de refcript.

^*

—X

)

vitate & Diecefi Leodienfi exiftenuum. . U

t& J ulii

$?9 ]11.

|

I1O

Dre PRIV&L. F.&CULT. ART. IOVAN.

L. 4

L

IlI, de aüno 1544. quibus accedunt Privilegia &In-

135. Et idetiamufus paffim, & maxime in Germa-

3

dulta Maxitniliaui Imperatoris de anno 15$18. & Ca- . nia abunde teltatur, ibid.

» reli P. de data anni 1554. fücceffive edita & pro-

136. Quin & extra ca

fum Academiarum & Studio-

dieego- aC "EEE u D -

» mulgata confirmantia di

rum, privilegiaab Augutti(fimis Imperatoribus faepius

3

)

Contlitutiones. ,,

&as Pü, EugenitS9 Sixti.

Clementiffime conceffa fuiffe, non modo experti funt

124, Ex his videre eft Civitatém &? Diwcefim Leo-

incolae Civitatis & Patrie Leodienfis; fed & ipfi Bra:

bantini Ducatüs fübditi, qui beneficio Z'ullie 74duveeab

dien[em per Poritificiam concetfionem, AMaxzmniliani [.

&? Caroli P. lmperatorum confenfu firmatam, eo gau-

inviétiffimo Cafare Carolo F. (ibi donatse potiuntur.

137. Sane Summi Pontifices Acadetmie Lovanienfi,

dere privilegio ut digaitates elediva penes liberam eli-

genrium difpofitionem maneant, ac Primariis Precibus

qua in totius Germanie inferioris, ipfiufque Diccefis

N

minime fübjaceant.

Leodienfis commodum fundata & erecta dignofcitur ,

125. lllud autem privilegium etiamnum viget, nec

publicae utilitatis intuitu de fuifmeét juribus pro fe & fuis

ullus invenitur, qui vel ullam dignitatem eleétivam vi

fuccelforibus aliquidimpertiri potuerunt, Quidni etiam

Precum Primariarum in Dicecefi Leodienfi aufus fit ac-

Imperatoribus competiit poteltas, qua men(es 7cademize

ceptare, vel przefatum Privilegium tentaverit 1nde op-

deltinatos, in perpetuum a Przmarzis Precibus valerent

eximere 2

i

pugnare, quod refpeétu cujuslibet Imperatoris jus -

ariarum Precum fit perfonale , autquod Maxmlianus

138. Prafertim cum A

hgu(tilïïäöä ]mpæ'at'ores non'

g

1. €? Cavolus F. in fuorum fuccefforum prajudicium,

in proprium commodum , fed ad publicum fuorum

hanc prarogativam Leodienfibus non potuerint coa-

fübditorum, & Provinciarum Imperio fubjectarum uti-

cedere.

litatem , conceffiones, & exemptiones hujufinodi lar-

,

126. Simemoratum privilegium Leodienfium admit-

gitos fuifT: fit explorariffimum.

tatur, prout reipfa admitti debet, nonne evidens eft

139. Id quidem tanto magis admittendum videtur;

quod jus Prigariarum Precum , &i non plene, &inte-

adinittendum quoque effe Privileg;um Lovanienfium,

cüm annexa przrogativa: agte Prüimavias Preces. Impe-

gre, faltem pro partea Summorutm Ponstificum concef^

viales €? Regales? cuminhoc, ficutinifto, fumma $a.

fione procedere non pauci exiftiment,

" " ub iM - Qu x

cérdotalis €? Impevialis poteftas concurrerit. — Item in

140. lpfi quoque Auguttiifimi Imperatores ducento:

hoc a Primariüs Precibus eximuntür Beneficia nomina-

rum & ainplius annorum conrinua ferie , illud videan«

tione Academica affecta, ficut in ifto ab iifdem Preci-,i

tur agnoviffe, dum fupplicarefolitifuntapud Summos

bus eximuntur dignitates electivae.

Pontifices ad Preces eju(modi habendas.

: 127. Praterea quidImperiali Diademati conjunctius

141. Sic Fredericus H1. fupplicavit [Vicolao £, 'nt pae

efTe poreft jurifdictione ? Nemo támen ambigit quin

tet ex formula Indulti: ubi inter cetera habetur: : 77/ne

eft quod INos tuis fupplicationibus inclinatieidem Celfitu-

PX

Imperator aliquosa fua & fuorum (fucce(forum ordina-

ria jurifdictione: Ex. Gratia, Univerfirates (tudiorum,

dini Tue dida Aucorita

E

te prafentium Jerie co'ïzcedinza:

aliave fimilia Corpora, valide & cum effectu valeant

€r indulgemus.

eximere : ergo quantumvis jus Primariarum Precum

142. Idem colligitur ex In

dulto quod lnzocentius

Coronz Imperiali annexum füpponarur, equidem con-

Flll concetfit Maximiliazo/l. quod £eo X. Carolo F.

cetfionem ab Auguftiffimis Imperatoribus AMaxzmiliauo

quod Clemens 1. Ferdinando 1. quod Pius IF.. Ma-

I. £? Carolo F nequit infringere, nec rollere.

ximiliano 14, quod Gregorius XIHI. Rudolpbo !T. quod

128. Quod ur amplius pateat, confiderandum venit

Paulus F. Mattbie €7- Ferdinaudo 1/. quod. Ürbauus

Maximihanum 1. £? Carolum F. lmperatores Augu.

F1H. Ferdinando 110I. £? Clemeus X1. Cavolo FI.mo-

ftiflimos, non abdicaffe vel a fe, vel a fuis fucceffori-

do feliciter regnanti.-

l

bus jus Primariarum Precum ; fed talem dumtaxat fta-

143. Patet etiam ex

forma conc& ffionis Precutn Prt-

tuiffe modificarionem, qua Facultati Artium Lovanienfi

mayturum quas ipfi Zmperatores Aucuftifimi porrigunt

confuléretur, fine Preciflarum difpendio.

Collatoribus, iu quibus quidem formulis ficloquunturz

129. Nempe public uilitatisintuitu, & (tudiorum

Quave cuim nobis , ad predece[[forum uoflrorum imitatios

promovendorum gratia voluerunt, ut refervata Facul-

nem, exinvetevataconfuetudine €?. Aeosrortca Aucro-

tati Artium Beneficia, füb PrimariisPrecibus non com-

E

mrrATE per San&liffiimum in Chviflo Patrem DD. N. Saa-

& Romana &? Univer[alis: Fcclefie :Pontificezs. Maxi-

preheriderentur.

130, Refervata autem Facultatis Artium difpofitioni

mutm volorata, jus comipetat. PRECES. PRIMARIAS .. . for-

b* p— de—À — l

Beneficia , jixta Bullam Paul; F. anno 1616. reftricti-

vigzendi, dandit?c, Exinfra: Quo verobe Precer tioffrae

vam, intellieüritur ea, quae fingulis annis Novembri,

certioretn confequantur efe&um , mominamus €9 deputa-

3nus AUCTORITATE APOSTOLICA '5olis ig bac pavte con-

& alternis annis etiam Januario menfibus per obitum

*

dumtaxar ia Patria & Dicecefi, item in Dieecefi non Pa-

ce[fa tenore prefentiuin €9'c,

(;

uia Leodiesfi, vacare contingit, Ur patet ex allatis

144. ldem ampliusevinc

iturex eo'quod Summi-PonQ

Num. 22.

D

tifices varia in füis Indültis beneficia foleant excipere,

f

131, Itautbienaii fpatio, tres dumtaxat meníes, ac

uüt ex Indultorum formnulisapud Chokier videre eft.. Ex-

ceptio autem fieri non poffet (i Praguarzarum Precum jus

iniis per obitum vacantia Beneficia in dicta Dicecefi

Leodienfi, ut premittitur, füb refervatione Facultati

integre ab ZugufHhilfrio Bnperatore penderet, nullaque

Artium attribata comprehendantur,

in ea pars Sumio Pontifici competerer.

132. Ceteri aurem Viginti,& unus menfes liberi re-

145. Cum iraque noti(fimum fit, Beneficia in Indul-

maneant, ut circa Beneficia Przmavie Preces etfectum

üs Primariarum Precum excepta a Preciftis vi Precum

füum abfque contradi&tione confequantur.

non acceptari, nec acceptari pofle: pariratione tiec ab

g

133. Talem autem tmodificationem , feu Facultati

iis valent acceptari Beneficia, quee in. Dieceft Leodienfi

pro perpetuis füturis temporibus Facultati Arrium nof-

Artium pro perpettiis futüris temporibus datam exemp-

tionem, extra poreftats Imperialis plenitudinem fuiffe

cuntur refervara per Summos Pontifices, confentien.

tibus Maxizmiliauo J. €? Carolo F. linperatoribus 2dau-

jofitam , quis credat, aut fuftinere audeat ? Quando-

quidem de poréítate Principis difputare fit inftar (acri-. guZiffimnis.

töfum

legii. L. Dzfputare 3. Codic. de Crim. faerileg. Gail. [.

146. Accedit communis & recepta Jurifconful

1. Obíerv. 14. num, 6.

fenrentia, qui Primarzarum Precum jus, faltem partim

134. Et precifis in rerminis fcripfit. Regzer. Sixtzn,

a (ammig Pontificibus pendere agaofcunt.

di&t. Tractat. de Aegal, L. 1. Cap. 2. N. 26. 'ad majorum

147. Sloanues Chokier Leodienfis Cathedralis Cano-

Regalium claffem referendum effe jus eligendi & privi-

nicus, qui Primarias Preces Scholiis primus tentavir il-

luftrare, pluribus operis fui partibus Przmariaram Pre.

legus muniendi ejufmodi Scholam ,

qua hodþ Univer-

fitas vel Acadetia appellatur,

cuin jus exSummi Pontificis largitate procedere agnovit,

E

Iignaqter

"

Junis REsPONSUM

I11

fignanter pag. 1. & 2. item pag. f4. ubi fic loaitur:

162, Atque adeo; quin Jvidliffimi Cafavis mens fue-

prima eff quod jus illud nominandi feu. PRpcss. PüiMa-

rit, ut ea dumraxar Beneficia acceptarentur vi Precunn,

uj

RIAS cozcedendi Ceefav. babet ex pRivirgGlo PONTIFICIO,

que Summus Pontifex concefferat per fuum Indultum.

ln[

contra juvit commuris difpofitionem &g'c.

163. Beneficia autem Facultati "4rtium , ut pramit-

d

148. Idem in Scholiis ad fect. 4. pag. 6r. & 62,. Fa-

titur, refervata nequaquam per füum ladultum Preci-

)

cultatis /rtium Lovanienfis Nominationes Precibus Im-

bus Primariis fubje

cit Piffrmus Pontifex ; fiquidem pri-

perialibus praeferendes efle, expretlis verbis docet, id-

vilegiis Lovanie

nfium nominatim non d

que vi privilegii Pontificii.

r

erogavit, pro-

i

ut cautum fuerat per ZLeozem X.

[l

149. Precum etiam Primaviarum efficaciam a Sum-

tifices, Num. 16. 17. & g.

aliofque Summos Pon-

mo Pontifice pendere agnofcit Reinffeffuel 'Tom. 3. Can.

l,

164. Quin immo in Indulto Precaum

Primaviavum 3.

Is

$. 20, Num. 576, item Henricus Piring. Tom, 3. Titul.

Martii

anni 1714.. Aomie datoa SS. D. Clemezte XI. cu-

5. Setlione 1X. $.6. INum. 367. 69 371.. Engel.eod. Tit.

jus hac erat infcriptio: Dileis filiis Capitulis & Carzo-

14

ANum. 71. Lotberius de ve Beuefic, 3. q. 6. Num. 47. &2

nicis quarutmcutnque Catbedvalium etiam

Jeqq. & alii innumeri.

Metropolitana-

üt

rutm €' Collegiatarum Ecclefiarum per S. R

om, Imperium

150. Celeberrimus Pra&ticus Gai/. lib. 2. obferv. pra-

ubi licet exiflentium

; nulla vcl minima derogationisg

d

&icarum ob[. 155. civca finem-fic habet: Hizc apparet/ fpecies apparer.

valere CusanEAs. PnEcEs. PniManias, fuper Beneficiis pri-

165. Et ad majorem evidentiam , agente //Juffri[f;

7no vacaturis , quas PouTiricis INbuLTO & PnuwvirgGi0

ll

Donitio ad "Tra&tum Rheni Nuztio 4poffolico , figuiü-

[

bene meritis , vel aliis pevfomis idoneis conferre confuevit.

catum fuit univerfo Clero Leodienfi, Sua Sanéclitatis

1jt. Etipfe Zitriarius quamvis "catbolicus Lib, 3.

intentionem fuiffe. & effe; ut. Iominati Lovanieníes,

Titul. 2. Numer. 9. de Inffit. juris publici Roman. Ger-

Preciffis Imperialibus praeferrentur: & collaudata fue-

Ó

snan. fatetur Imperatores hoc jus hodie ut Beneficiuma

Qu

runt Capitula, figmnter $, Pauli Leodii,

quod 24ca-

f

Pontifice agnoícere ; idque clarit[ime patere ait exfor-

demicos , uegle&lis Preciflis, in realem

&

mula qua Paulus P. Papa Ferdinaudo 1I. hoc jusindul-

feílionem Beneficiorum admififfent,

& actualem pof-

0i

fit. Item ex conceffione fimilisjuris, quae facta eít P/zr-

166. Ex quibus proinde [confequitur,

nec per 7Zy-

dinando 111.

guféiffimum Cefarem ,

I

Preces fuas Primarias conceden-

152. Hac de Primariarum Precum jutibus non eo

tem ,. Privilegtis. Lovanienfibus fuiffe derogatum ; fed

$

animo referuntur, ut dignitati Imperiali quidquam de-

ea, ut ante fuerant, integra & illefa permanfiffe,

traétum, aut utramque potef(tatem pro fuis refpective

167. Cum aliunde etiam notorium fit quod ille, qui

Juribus certare velimus; (edut illi, qui Primarzis Pre-

concellione aut refcripto utitur

!

, juxta concedeniis in-

cibus donati fünt, tandem intelligant caducum effe fun-

tentionem uti praefümatur.

damentum, quo nititur arpumentum, quod, ad ever-

168. Hec ad tertiee. obje&tionis refutationem fufius

ij

tendam Facultafzs "]rtium Lovanienfis, Poztificio Ce-

dicta fint, cum alias ad plenam Preciftarum convictio-

Jaream prarogativam , tertio loco adduxerunt.

nem abunde füfficeret, fi ferio attenderenr.

j

153. Cujus quidem infirmitatem & levitatem tanto

169. Auguftifimum & Clementiffimum Imperato-

clarius licet perfpicere; quod etiam illius fuppofita ve-

il

rem & Regem Carolum VI. modo feliciter regnantem,

ritate nihil adverfüs /Vomizatorum Lovanienfium prevo-

non minus virtutum, quibus Auguftiffimi Anteceffores

d

gativam poffit concludi,

^

Maximiliauus 1. €? Cavolus F. refplenduerunt, quam

154. Sit enim . Primariarum . Precum jus Imperiali

Regnorum füuccefforem exiftere & haeredem ; itaut Re-

Jl

Diademati connexum; ita ut nulli Ceefarz fas fit illud

ligioni ducat & jura & privilegia fübditorum fervare

irrevocabilitera (eabdicare, aut ei certos praefigere ter-

intemerata; & Academiis, quas Imperialis Predece(To-

[-

minos in gratiam alicüjus 7cademie qua nominandi

rum benignitas dotavit & evexit, fuze Cafareae ac Re-

[

privilegio decorata eft (quod nullus admitter, )

gie protectionis beneficium impertiri.

n

15j. Efto Maximilam l, &? Caroli , Clementiffi-

170. Novit enim Auguftiffimus Cefar, ficut. /mpe-

(«

morum & Invictifimorum Cefarum placita & concef-

vatorus] Reg

umque fublimitas €? magnitudo uullo ex -

fiones , quibus prerogativam Nominatorum Acade-

preffius officio Dei Optimi Maximi [imilitudinem veferre

j«

micorum ante Primarias Preces indulferunt, revocari

potefi quam fi pluribus benefecevit, ( ut Primariarum Pre-

poflint

per A-ugu&i!ïïmos iu lmpgrialz' diguitate Succel-

cum textus habet,

) ita nullo amplius pacto Imperato-

j*

fores.

riam Majeftatem m

[:

nificam effici & gloriofam , quam

1;6. Equidem certum, fixumque eft, & effe debet

dum conceíToruma fuis Preedecefforibus privilegiorum

jj

talem prarogativam morte concedentis non interire,

& Gratiarum Cefar. fe

& velut natura fua ex

"

!:

pirare ut o&enfum eít, Numer.

mum.v

prabet -vind?cem Religiofiffi-

104, & fequentibus.

l,

157. Sed eam tam diu perfeverare , quamdiu nova

QUZERITUR,

fuccefforis voluntate non fueritrevocata; & eademum

non fuerit adhibira revocationis folemnitas per quam

Àn per argumenta, in hac juris & facti deductione

pateat eum non latuiffe predecefforum voluntatem,

propofita, & refponfa ad contrarias Preci/Zarum obje-

ä

1£8. Verumtantum abeftut Clementiffimus Cefar mo-

&tiones, fufficienter flabilita fit praerogativa /Vozzizato-

do feliciter regnans ejufmodi revocationem fecerít, &

Yui a Facultate Artium Lovaniéníi , ad beneficia Civi-

Facultati ^rtium prerogativam , quam Gloriofitfimi

tatis, Patrie, & Dicecefis, etiam non Patriz Leodien-

ac Potenti(Timi Pradeceffores magnis utique fumptibus

fis, ante eos, qui Primariis Precibus Imperialibus ni-

& auris obtinuerunt &

tuntur ?

'conccfï'erunt, imminutam vo-

;i

luerit.

159. Ut potius, ex adductis Num.45. & feqq. ma-

:

RESOLUTIONES,

Ü

nifeftum evadar, quod eandem integram & illaefam efTe

& manere confenferit,

!

Clariffimorum Dominorum Juris utriufque Docto-

160, Permifit fiquidem ut Capitula Czvitatit, Patrie,

rum & Profeflorum Academie Lovanienfis.

& Diecefis Leodienfis , provifos z4cademicos in poffeffio-

Vifo & examinato fcripto cui ritulus :

Prerogativa

nem Canonicatuum & Prebendarum admitterent, . non

|(quivilegii Nominatiomum &c.

cenfet infra fcriptus non

admisíis iis , qui Precibus Primariis gaudebant.

tantum rationes & objectiones, quibus nonnulli Prec;-

161. Praterea dubium effe nequit ,. quin. Pffimut

fie Cefarei nituntur , in eo folide effe confutatas, fed

Imperator Préces Primarvias juxta Indultum Poatificium

plura infuper adduci argumenta, quibus nervofe de-

felicis recordationis Clemeztis X.

moní(tratur praerogativam

I. defup-er- anno 1714.

tis Academicis competere.

; de qua quæftio? Nomina-

gmgnagqm porrexerit, :

His

112

Drg Paviigc. FacurT. AmT. Lovaw.

|

p

, J U. D. & SS. Can. Profeff,

1

His priere-rea addi poteft, quod Preces Primarias ob-

7Z. B. Pan Efpe

L. Hacquius , ].

U. Doc&t. & Prof. Ord.

tinens , vigore Re(criptilmperialis, acceptare nequeat

U.D. &Anteceffor Primarius.

»

vel pratendzre ullum Beneficium aut dignitatem Eccle-

] A- Brenart , ].

infraícriptus idem cenfet cum clariffimo D. Precon-

»

fiafticam, nifi quod vel qua fpeétat ad collationem,

y

re-(entationem , aut. quamcumque aliam provifionem

fülto. . A. Bauvvens, J. U. D. & AnteceefTor Primarius,

i

L, Jirix, ]. U. D. & Prof. Ord.

9

Collatoris vel Collatricis ,. cuidmperiale Refcriptum in-

m cenfet cum Clariffimis D. Precon-

»

fcribitur; itaut fiad Priscipiffam Tboreu[es, vel ad Ca-

lnfrafcriptus ide

fültis. J.P,Zlogy; J.U.D. &ProfelTorOrdinar. H,.

LU

pitulum Tbovenfe (v in cafu preefenti) directum fuerit

»

Auguttiflimi Cafaris Refcriptum , nequeat aliud Dene-

A. Poringo, J. U. D. & Profeffor Regius.

»

ficium acceptari, vel pretendi, vigore di&ti Re(cripti,

nifi quod ad'collationem preefatze Principiffae , aut Prae

Refolutiones /4dvocatorum Bruxellenfium.

d

fati Capitali (füblata tnfavorem Prec-iftamm Apoftolica

&

refervatione) pertinet.

| Vi & examinata prafara Deductione, & ponderatis

argumentis & refponfis in ea contentis, ac refutationi-

Ü

Additur: fublata /£pofi

ffolica Rq&r*uatioäe; dum enim

f

Summous Pontifex Preces

Cefareas admittit, fimul in-

bus objectionum, cenfent infra(cripti, Supremce Bra-

um fufpende-

bantiee Curiae Advocati, fatis evidenter demouítratam

telligitur pro ea vice refervationem menfi

z

re; ira ut Collator ordinarius ; velut fuo jure conferat

e(fe preerogativam, qua nominati a Facultate Arrium

Lovanienfifint preferendi ad Beneficia civitatis, Patriae

Beneficium meníe. etiam Apoftolico vacans, fi illad a

Dicecefis etiam non Patrize Leodienfis, iis qui Przmariis

Precifta Cefareo füerit acceptarum.,

quea menfe No-

Precibus Wnperialibus aut Regalibus nituntur, — Refolu-

Id autem non obtinet circa Beneficia,

iim Bruxellis 28, Dec. 1722.. A.des Cartes... ]. B. de -

v.mbri fingulis annis, & altermis annis menfe etiam

Januario, in Civitate; Patria & Diecefi etiam non Pa

tria Leodienfi, vacare contingit; cum illa pleno jure

Refolutiones "4dvocatorum Leodienfium.

ad collationem & omnimodam provifionem Decani vel

Vicedecani Facultatis Artium . fpectare digno(cantur;

olicas Menfium

Hanc expofitionem & fa&ti veritati, & juris commu-

unde quantumvis Refervationes Apoft

füfpenderet veltolleret Summus Pon

üifex, nihilominus

nis difpófitioni prorfus conformem reperio; ideo illi

itatis menfibus vacantia, omnimoda

lubenter fübfcribo , falvo,faniori, ].F.de J'aer, Senior

Beneficia in prec

Advocatus Leodienfis.

difpofitioni Decai

ài feu Vicedecani f'acukatis Arrium

dictus fiquidem Decanus Beneficio.

Hoc fcriptum juris communis difpofitioni omnino

fübjacerent : prze

confentaneum effe, etiam arbitror, ac proinde eidem

rum ut füpra vacantium

effectus eft Collator ordinarius :

f" edira anno 1616. in qua ha-

quoque non invitus fubfcribo. Salvo faniori. — F. de

ut patet ex Bulla Pau/;

Gonzí, AdvocatusLeodienfis, Eid&m pariter fcripto,

bentur fequentia: 7Jem Decanus vel

F'icedecanus F'acal-

n acoufevendi

uti exemplorum quoad Primarias Preces relatorum, ac

tatis "drtium babeat pleuum jus €9 facultate

in Academicorum Lovanienfium favorem vel deciforum

f

£2 innnittendi fuos , ut prejertur , provifos

éu pofje[[o

Beneficiorum ;5 prout ceteri Collatoves

vel obfervatorum veritati , nec non juris tam Civilis

uem pyedittorum

quam Canonici difpofitioni conformi, abfque vel mi-

ordinarii ejufdem Patrig Leodi

enfiss €7? in predittis Be

?

mga

udeat Concordatis itev

nima hafitatione fübícribo, falvo faniori. D, F.?enico;,

neficiis & vacatiouibus tantu

Advocarus Leodienfis,

Sedem ;Apeflolicam &? Nation

em Germasicam antea iti -

bus gau

dent ceteri Collatores ejuf

Demonftrativam hanc juris

; Dedu&ionem, (in qua

tis, alüfque juvibus qui

folidiffime firmatur provifos in. vim Indulti Facultatis

e

dem Patrig Leodien[is

Ex quibus liquet plenum us

fos immittendi in poffeffio-

Artium Univerfitatis Lovanienfis ,. nominatis vigore

providendi, fuofque provi

Primm iavum . Precum effe pracferendos, funditufque di-

nem, competere Decano;

quoad Beneficia Facultati

; itaut illorum re(pectu pr

aedictus De-

luuntur objectiones quibus nonnulli Precifte indubita-

j

Artium affignata

tam hanc Íadulti Academici prerogativam convellere

canus fit Collator or

dinarius, iifdemque praerogativis

nituntur, & folent) praxi noftrae Beneficiariae confor-

]

gaudeat, qua cetgris C-"o"llato-rijbus ordinariis t—rgibuun-

mem effe, & juxtaillam conftanter judicari & obfervari

tur.

l appárens titulus, quo Caefa-

teítor: falvofaniori. H. de Heesvvick; RAdvocVatus Leo-

Proinde nullus eft ve

dienfis.

reus Precifta poffitaccept

areaut praetendere Beneficium,

ffi

[

ecani , ut prefertur , pe/enens;

Prafentem tum facti tüm juris expofitionem veri

ad difpofinonem D

tnam & folidiffimam ceníeo.

A. de Garavelle, Advo-

quandoquidem Impe

riale Refcriptum non fuciit dire-

&um ad Decanum Facultatis Artium,

& folum pofflit

catus Leodienfis.

Hanc facti jurifque exp

'oütiohem veriffimam ac foli-

jllas perfonas afficere

quibus infcribitur, & ad illa tan-

tum beneficia fe extendat ,

qua ad ejufmodi períona-

diffimam pariter cenfeo. Salvo &c.. de /'aulx.

E

ut formula

Ego infrafcriptus Publicus Cefareus, acin Camera

rum provifionem fe

u collationem fpectant:

Precum Primariarum abunde probat;

& Exfpectativa-

Imperiali immatriculatus Notarius fidem facio, hic fu-

ufus con-

pra effe proprias Advocatorum fubfignantium manus,

rum, qualesh

odiedum funt Preces Caefareae,

t*

—

firmat.

Ita re

folutum Lovaniifeptima Maji 1722.

quorum qualitatem & manum hifce recognoíco & a

P

teítor.

Leodii hac tertia menfis Novembris 1722.

F. F. de J'ace, Publicus Caefareus ac in Camera Impe-

D TE

(& erat þgnatzgm)

—rieliimmatriculatug Not

*

ariqs in 'fidf:m- manu & figillo

Wpropxjiis. )

* Fortaffe 1723. cum enim füperiores fübfignationes datz

;

fint menfis Maji vel Decembxfi. 1222, nequelunt ut verg recognofci men.

fe Nov. 1722.

DEWEPUE -v UO — .

—

-^

m

3

K APPENDIX AD RESOLU'

TIONEM XXXVIL —

s T. -p;"ovifuni)r: Veney. Facultate Zvtium Lovauienfi

EXTRACTUM EX SENTENTIA- (a)

