modis exponitur, in refle&it auctor juris Belgarum

do

. Apud Belgas conftans fuit ufus iftius Placiti, atque

Cap. 2. n. 19.. citatis his verbis Covarruvie: fi quir

de eo teftantur Ludov. Guicciardinus, in defcriptio-

contendat a Principibur Chriftianis hanctollere pote[la-

k

l

1

e Belgii: verba ejus referuntur iri Tra&t. de Cenfuris,

tem , f[latim comperiet experimento man

tum calamitatir Refpublica invenerit.

ifeftiffimo quan-

Cap I. $. 7.

Q

LKEFL£XIO LL

REFLEXIO IV.

P

h

Princeps huic juri renuxi;iäre non poteft, n

ifi curam

j Hoc]us tündatur in fur'ö Pmncxggg pracàvendi om-

tráti-

fj

"CrgRCA Jþüs' P&üacCrITI4

D

237

ü

tranquillitatis Reipublice , Principatui elfentialiter an-

GCETIOEX19- YT11—————

g

nexam, àíe dimitteret, uti bene deducitur in 7ure

Belgarum , Cap.2.num. 18. Etrefertur ibidem, num.

Dicta Bulla Zineam Domini, tamet(i ad inftantiam

9. p. 27. Editionis 2. Cap.4. quod cum Lu(itaniz : Rex

Regis Gallie data, publicari.non potuit in illo Regno,

hqic jqri ;enuntiarþe vellet obítiterint Primores Regni.

fine placito Regio, five Litteris patentibus.

Y

OREFLEXIO V.

l

REFLEXIO 'Lx.iï

Multum folliciti fuerunt Miniftri Regii in Belgio, nt

d

Cum nonnulli Epifcopi Galliz in f'uï's Tn&fü'&iöhi-

hoc jus integrum fervaretur. Et quidem fzculo prz-

bus Paftoralibus mentionem injeciflent Brevis Apofto-

Ü

terito cum ageretur de publicatione famofx Bullz Ur-

lici contra famofüm Cafüm conífcientiz, dati die 12.

bani VIII. quz incipit £m eminenti; & huic Bullz in-

Febr. 1705. fed nondum per Litteras Regias admiffi,

fertum effet Decretum Inquifitioniscum claufüla: quod

Procurator Generalis Re

gis,

a didis Inttru&ionibus

a

b

Romce publicatum abfque ulteriori publicatione omnes

appellavit, tanquam ab

ufü; ea ratione quod ante

ubique obligaret : uti habetur parte 3. Edi&t. Brabantiz

Placitum feu Litteras Regias, dicto Brevi u(i fuiffent;

m

pag. 32. ubi ipíà claufula habetur:

* Archidux Leo-

illud citando in fuis

publico datis In(tructionibus ;

» poldur poft multas inftantias & confültationes , de

prout videre eft dans le Recueil des pieces, ad calcem

» Expreffo mandato Regis, publicationem hujus Bul-

1. tomi hiftoriz Cafus Conícientiz,

tibus.

fol. 273. & fequen:

» l& permittens, follicite addidit litteris ad Concilia

[

» Regia, nec non ad Epiícopos, fe nolle hanc clau-

REFLEXIO'X

» íulam agroícere, aut ullam illi vim tribuere; fed

» Velle uthac in reprocederetur, prout ab antiquo. ;,

Concilium Status non tantum diHïmulaQit five ne-

f

Habentur hz litterz ad Concilia cum hac claufula, part.

glexit executionem & ufum di&z Bulle, fine Placitó

3. Edi&. Flandriz, pag. 69. & litterz ad E

pifcopum

Regio, fed etiam pofitive, cum infra&ione Juris Re-

Ganden(íem cum eadem claufüla, pag. 7o.

gil, eam executionem & ufüm probavit, mandandó

. Hanc cautionem tanquam neceffariam praviderat ,

acultati facre , per

& de ea monuerat ipfüm Leopoldum Cancellarius Bra-

juxta diétam Bullam.

gere cum exactione Fo'rr'nulari.i;.

bantiz, in Litteris ad eum datis.

Litterz Cancellarii

habentur integrze in tertio Memoriali Gallico, fuper

RETLEXIOXE

u(íü Placiti pag. 31. ubi una refleQit didus Cancella-

$

rius, quod hic ufus Placiti inviolabiliter hic in Belgio

— Quam graxiritxer hoc füo agendi modo Con(:iliuni

l«

famper fuerit confervatus, & inviolabiliter confervari

Status leferit jura , przeminentias & jurifdictionem

debeat, ne alias jura Regiaevidenti periculo exponan-

fuz Majeftatis, abunde patet ex przallegatis ; quibus

0

tur per prztenfiones Curie Romanz.

pluraalia addi poffent, &nominatim Decretum füpre-

Concilium Privatum cum intellexiffet predictam

mi Concilii Luxemburgenfi , in hocipfo negotio. da-

Bullam /n eminenti füiffe publicatam in Flandria per

tum 14. Junii 1706. ad petitionem Procuratoris Gene-

aliquos Epifcopos, monuit Concilium Flandrix, ut

ralis in Ducatu Luxemburgenfi; quz petitio una cum

per fuos Fiícales indilate inquireret, & contra promul-

Decreto pe; copiam liic jungitur:

gantes juxta Edida Regia procederet; uti conítat ex

Confülta Concilii Flandriz ea de re data ad Concilium

.

Privatum, quzintegra exftat in prezdi&to 3. Memoriali

.AU CONSEIL (DE "LUXEMBOURG.) |

dg. 43. ex qua fimiliter conítat quod Concilium Bra-

;

Remontre trés-hümblemeht le Proc. Géntral du Roi,

antiz caffa(fet publicationem dictez Bulle, ob defe-

qu'il eft venu à fa connoilJance qu'il 'eft repandu en quel:

&um DPlaciti: item quod rogaverit ut Concilium Pri-

ues endroits de cette Próvihce un Decret, Vineam Do-

vatum nullam Bullam placetaret nifi prius auditis Con-

imini Sabaoth,. publi

*

1

ciiiis Provincialibus: item quod hoc tempore praecipue

? a Rome le.16. Tuillet 170$. que

neceffarium judicet hoc jus Placiti exa&te fervare, ob

quelques uns meie fe préfument de le faire executer ,

fans que ledit Decrét ait été adre[fé au Confeil par fa Ma.

infractiones jurium Re

gis; (juas continuo machina-

Jefté ; beaucoup moins été vu C9' exatninà au Confeil d^.

j

Jad. Maje[té ou placeté , contre l'ufage inviolablemeng

fur.» Romana. -

obfervé jufqu'à prefent. -Et tomme tel procedé eft. con..

ROEE L.E XIO VI

raire aux droits, Hauteurs C9 jurifdiclion de fad,

Maje[té, le Remontrant fe trouve obligé de -f'Élever con..

Ex eadem Coní(ulta Concilii Flandriæ habetur quod

tre teller entreyrifes. 4 ces caufes, il fJupplie tres-hum..

us-hoc- Placiti fe- extendat ad-omnes Bullas, . etiam

blement la Cour ,.

que defenfe [oit faite à tous Superieur g

b

ogmaticass afim que fous ce voile de doctrine, il ne

Reguliers C9' Seculiers, C9' À tous autres. Ecclefiafli ,

gliffe quelque chofe prajudiciable à l autorité du Roi,

ques de vecevoir ou deferer audit Decrets à peine qui]

€3 au repos du commun C9' public.. Et quod etiam

fera procedé à leur charge, fuivant que pour le main ,

Bullz Dogmaticz fubjaceant Placito, bene oftenditur

tien des'droifs C3' Hautéürs defa Majeflé , il feratrouvé

- o U.

in jure Belgarum, pag. 41. num. 23. & feqq. Etin

Memoriali tertio, pag. $0. item pag..57. & 63. & quan-

convenir. (ätoit ügn-ä)' 7 B. Lauter.

)

ta turbatio oborta fuerit in Imperio, ob publicatam

DÉ£CTE T.

tau-

per Nuntium Bullam Cence Domini, qua exc

nicantur haretici, nominatim Lutherani &c. atqué;tà

Monfeigneur le Gouvertiéur Prefident, €9' Gens du

füb praetextu confervande fidei, narratur in Latteris

Confeil du .Roi notre Sire à Luxembourg, defeudent à

Legati Regis Galliz re(identis apud Imperatorem Ru-

doiphumll, & habentur hz litterz Tom. 1. Libertatum

tous Superieurs Reguliers C Seculiers C9' àtous autreg

Eccdefiaftiques , de recevoir.ou deferer au Decrét éi-

Ecclefie Gallicanz , Cap. 7. ad num. $4. 323. & feq. -

mentionté ; à peine quil jea procedé à leur charzes fui-

vant que pour le maintiea des droitr C$" Hauteurs dé

GQVE-E LOOX10 VIL

fa. Maje[lé il fera trouvé convenir. Fait à Luxemboür

;;

. Breve de quo agitur przcipit exigi Formularium. 2.

le 14. Juin 170

caffat quidquid vi prioris refolutionis per Facultatem

6. (étoit figné) Du Chémir avec p£*

raphe. -

1

'Theologicam Lovanieníem in negotio Formularii fue-

fata&um: 3. urget executionem Bulla 7/inea

«

m Domi-

ni, nequáquam hic publicata.

X.

238

Dr EccriEs ET PoriTiCA Pornsmawrz.

1

X.

H

X10

in animaävazüones Domini chfcþker;,' Decani Metrop M echlin.-,, in -librum damrïo-

|

'«'-(- É

üm, cui Titulus: Tra&atus de promulgatione Legum Ecclefiafticarum &c. Hal-

: leu 1716 þum* approbatione DD. Suet , & de (L?lareu)-; ?[71.3. H

1, x 1.4

(Nunc Primum þzk?ditæ.)y

taimen notorium fit Prin'cipäm pbüä fequirere ;-infpe*-

F

Olio 3. þoüit ïhoä perniciofiffimum p*i'ïriciþium"ex

&ionem ordinationum, & Synodorum Epifcopalium,

Bellariino , nimirum: Fa effe Pontifici Clericos

eximere a Poteflate Principis: eaque ratione ipfi Princi-

àantequam publicentur; conftatque, quod Principes

pipartem fui Principatus adimere , mon fecus , alque

noftri interdixerint pablicationem Synodorum, co-

alius quifquam Princeps po[fet jure belli ipfi eripere.

rumque exemplaria fupprimenda cenfuerint, eo quo

Przterea ibidem ex eodem Bellarmino docet Cleri-

fine eorum Placito eífent publicata: uti pluribus ex-

cos (idem effe- de Monachis ) «on obflringi legibus

ruüim.

emplis probat D. de Laury, in fua COlle&ione Arre&o—

"

Principum, etiam Politicis nifi quoad viim DIRECTIVAM;

V.

fivequodidemeft; quoad conícientiams quodin effe-

&u aliud non eft, quam Clericorum confcientiz com-

fnittere, utrum illis legibus parere debeant , nulla Prin-

- folio 16 cohtehdif per ufum Placiti Au&oritatem

cipi relida auctoritate Clericos legum fuarum-. tranf-

EPi&opalem, & Pontificiam plane enervari.

greffores puniendi, aut ad earum obfervantiam co-

V T

gendi.

Bellarmino aífferit, Clericos tutm de-

Denique cum

mum Legibus Principum conftringi, fi has Ecclefía

Folib 18. & Feqq. non obícure a'rgtiit ]udice's Re-

approbaverit: Immo fi lex. Ecclefiaflica, five Pontificia

gios, quod fibi attraxerint contra libertatem Ecclefiz;

e[Jet contraria legi Principis,, tunc Clericos, nequidem

poffefforium in caufis Beneficialibus, & Ecclefiafticis)

QUOAD VIM DIRECTIVAM Legibus Principum parere de-

contenditque , quod ob duritiam temporis Epifcopi

condefcendere debuerint in Concordata vulgo Bra-

.'bere-

11

bantina; cum tamen certum fit, Qarolum V. multa

de fio jure remififfe in his Concordatis, prout ipfe

Folio 7. mht&ndit; quod Bullz Pontificiz obligare

Carolus id non obfcure fignificavit in litteris Confir-

poffint Belgas, etiam per folam publicationem Romz

mafto;iis i"uqru—m' Concordatorum.

faciam; fi ita Pontifici videatur, fuamque mentem in

Bullis exprefferit: quo nihil perniciofius dici poterit.

VIL

Et quantopere propterea huic Romanz Curie praten-

'F-oliö 45. 26. 27. contendit Conciiiuä'Tfïdentinum

fioni fe oppofuerint Magiftratus Regii ipfe Archidux

Leopoldus , oftenditur in. Traäatu de-l.egum Promul-

hic fuiffe fimpliciter publicatum, & receptum, nullam.

gatione.

que rationem habendatm Claufüle in Litteris Regiis ad

d o

Epifcopos, & Magiftratus Regios expreffz; neque at-

tendendas notas,

uts Magiitratus Regii ad Decreta

. Folio 1r. & feqq. impugnat ufüm Piaþiti gähera]i;

reformationis appofuerunt. "

*

ter; conaturque poffeffionem hujus juris e

-

ver'tgrg ,fri-l

volis plane argumentis.

d-

COHEDES

I V.

fo'ijg 34. & feqq. afferit äu&or&af&fb Pohiificiaäi*itf

temporalia Regum: Item dicit certum effe Pontificem

Folio 1$. tanquam abfurdum a*rguït quod'Pljac':iti

pcü'e derogafä Juri PätronatUS etiam laicorum.

ufüs extenderetur ad Ordinátiones Epifcopoi*'um , cum

"

z

h

VEEAA

N

od

ET

as

i

"

"

X.I-..

t

e

FRAGMENTA -

pügiiad J« Ecchf, Unicerfm & —

4 " . E

I.

» KRültana. non minus qü'am f&lïQüæ Eccle(iæ, 'Cm;x.-

» Ciilürum Canonibus & Decretis, di(ciplinam Eccle-

Ragmehfm (a). colldcandum imrmediate poft hzc

» fiafticám concernentibus adftringeretur. -

:

verba Concilii Romani anni 904. 5102 efl permi[]ums

.» Infuper ex his q

*

uz in $o Concxllo dec'xfeta-fue-l

ad Part. I. Tit. XV. C. IV. n. XIII. (aut C V. n. XIII.

5:1 runt &C. $»

edit. ann. 1753.)

» Ex aüis contra

Formofum, ob ejus ab Ecclefia

», Portuenfi ad Romanam tranfitum, nec non ex ver-

"Adji,ciendüm' ad Cap. II. tertiz partis-'fju;-is Ecclef.

» bis Joannis IX. five: Concilii Romani, intelligitur

Univ. Tit. 8. de 7

"n

j

flirutione caujarum eriminalium,

» quod illis temporibus non dubitaretgr quin Ecclefia

In

4) Excerptum ex Antographo Supplementi ad jus Ecclef. niv

'px.'ïælo dati anno,:.*;äþ;

(E). Excerptum ex Autographo Supplementi ad w K«clef. univx

ä

QuggeoATqus gracrimrL

239

In textu notatum fuit, quod fi quis in caufa crimi-

enim deli&um vel exceffiis de quo' Clericus eft fufpe-

nali perfonaliter citetur, five contra ipfum decernatur

&us, & occa(ione cujus citatio perfonalis contra ip-

a Judice Citatio perfonalis, hac citatio citatum infa-

füm'decernitur, (itexlevioribus exceffibus vel delictis,

mem reddat: An autem (imilis citatio fa&daa Judice

nullatenus dici poteít, quod per hanc citationem cens

Ecclefiaftico de jure fufpendat Clericum a füis fundio

feretur füfpenfüs afun&ionibus füis. Quandoquidem

nibus examinat Du Caffe, Tomo 2. Cap. 9. n. 2. ubi

hzc füfpenfio fübinde gravior effet poena, quam ip,

refert circa hoc pun&um, divería & oppofita referri

fam delidum vel exceffus plene probatus mereretur.

judicata: fed tamen recte advertit quod juxta mentem

At fihzc citatio perfonalis decernatur occa(ione ali-

& fpiritum Eccle(ix, Ecclefiafticus, perfonaliter cita-

cujus enormis criminis, cujus vel fola füfpicio alique

tus, teneretur abítinere a functionibus Eocclefiaílicis

modo reddit hominem infamem, non dubium quin

Et num. 4. exponit quid Officiali fit agendum (i cita-

e

ex fimili citatione perfonali contra citatum gravis füf-

tus perfoualiter, non compareat, & qu« excuíatio fit

picio, & ex hac íuípicione gravis infamia oriatur:

u

fufficiens ad non comparendum. — Etquidem ( uti ibi-

quandoquidem fimilis citatio perfonalis füper enormi

Qs

dem refert) ex ordinatione Regia hodie in Gallia fola

aliquo crimine per Judicem non przfümatur decreta;

Ü

excufatio proveniens ex morbo aut vulnere admitti-

nifi ipfi conftet de vehementi füfpicione commiffi de-

X

lidi, ex praviis captis informationibus.

Proinde ex

iur, & ne fraus committatur, multze cautiones appo-

fitz funt.

X

hujufmodi cauía perfonaliter citatus, ob infamiam ex

o

. Ceterum in hac quaftione di(tinguendum videtur,

ea citatione refultantem, merito a fünctionibus Eccle-

fuüper quo crimine vel exceflü citatio perfonalis contra

fiaíticis juberetur abfüinere: faltem quoad ufque per

Cleri-cum per Judicem Ecclefiafticum decernatur. : Si

refponfionem perfonalem eam füfpicionem purgaflet.

m

AF

I Vagmetum (a) acsz'ciendzmz ad commentarium im Can. 2. dijïinffiünis 22. prime pä;&.

115 Decreti Gratiani , iumiediate pofe verba Gan. 3. Coucilii Conftautinopolitani [.

i

(f- 520. col. 2. Edit. aumi 1753.)

g

pl

Nterim notandum prafenti Canone folum fecundi

tius quam edito Canone, Epifcopi Conf'ca'ntinopolita.

1

loci honorem five przrogativam Epifcopo Con(tan-

nijura & jurifdidioad Afiz, Ponti & Thracix Dioece-

Itl

tinopolitano attribui; manentibus, quoad reliqua , fal-

fium Ecclefias producta fuerunt, quz & Concilium

fe

vis juribus fingularum Provinciarum & Dicecefium

Chalcedonenfe firmavit, di&o Canone 28. ut ibidem

[

Metropolitanis; quemadmodum priore Canonis parte

oftendemus.

nominatim cautumeft. . At fenim, confuetudine po-

i (a) Excerptum ex AAu.tograph'o Au&toris.

d

X II

d

fs

ARGUMENTUM & M

ATERIA TRACTATUS (z)

u

De Eccleäkg/iica & pelitica poteflate,

- Ex Autographo Efpenii exarata.

(Nunc primo edita.)

cPidy Rss BeoRodea MLA

. De Ecclefiaftica. poteftate.

Chriftianz. &c. nihil de füa auctoritate ami(iffe , fed

CAPUT PRIMUM.

eam fibi integram fervaffe ; & quam tanquam Ethnici

Ecclefia. con[lat ex pluribus membris , conficitque

& infideles exercebant, eam nunc tanquam fideles &

*

unaum corpus five communitatem.

Chrifti Miniítri impendunt.

Nulla inter mortales Refpublica fine dire&ione effe

Cclefia füb duplici notione confiderari & accipi

poteít; uti nec fine Miniítris qui eam dirigant- Dire.

E

potefts & ita tum in S. Scriptura, tum apud SS.

&io vero omnis decenti & (ibi propria poteftate exer-

Exhi-

cetur,

i

Patres frequenter exhibetur ac reprafentatur.

bet eam Scripturz textus ut vir

ginem mjïamv&c- (H.

Itaque & Ecclefia Catholica & Chriftiana

', tanquam

Cor. XI. 2.)

qurzdam Refpublica a Chrifto inftituta, neceffe eít ut

rj

. Igitur Ecclefia ut eft coetus feu congregatio homi-

& fuam habeat diredionem, lege(que dire&ionis (üi

num unam,eandemque fidem profitens, fub uno ca-

regiminis, nec non Miniítros qui eam dirigant.

pite effentiali Chrifto comprehendens bonos & malos,

Porro dire&io hzc cujufque Reipublice, utdecens

atque omnis conditionis homines, Laicos & Clericos,

& conveniens fit, ac propria, debet efle proportionata

duplieem poteftatem Ecclefiafticam & politicam in fe

fiai ad quem h«c Refpublica eíft inftituta, & quem

compledi dici poteft; illam fcilicet Ordini Hierarchi-

ipfa per fe, principaliter & quafi unice intendit.

C0, alteram Principibus & Magiftratibus fzcularibus,

Cum autem planum & certum fit quod hzc Eccle-

fidem Chri(ti profitentibus propriam.

fia(tica Refpublica, ut eft Ecclefiaftica, & a Chriíto

t

. Certum enim eft, Principes per profeffionem fidei

uta, non

ut holmïinþum ReAdemthre & .Mediatore inítit

(a) T'ra&atus"d;- Eccl, & polit. poteftate, in fcholis pufilicis*Lovänii*fuit*diïtatuv; antio 1718,

alium

a4o

Dr EccrEs ET PorniTicA PoTEsTATE,

yic !

aliim , nifi ut Fideles'Qui liánc Rempublicam Eccle-

ftus, uti re&te rotavit Gloffz, àd Clement. 2e Romani

$. on'confonam. —Verba refért Richer. Tom. 2. pag.

pof')

gaü*icamm.fimu!bonftitüun't;, ztérnam beatitudineim fii-

pernaturalém confequantur, évidenter confequitür fi-

16.circà finem: und notans' ex Gerfonio, praceptum

nem & fcopum inftitütz hujüs Eccle(iafticzReipubli-

-

2l

hábendi Pápam effe affitimativurn obligaris'ad femper;

€z effe plane 1

fed non pro femper.. Et etiam rieceífe nón eft àd el-

affequenduim.

piritualém, & folis 'Tpiritqaliþüs* niediis

fentiam Ecclefiz ut habedt fémper caput vifibile, quod

N

JBine & exürgit

oteftatein etiam omrnem , 'qua hó-

:per fe videtur; licet Chriftus vere etiar dici queat

fcod

Tnihés hàánc Rempu

licátn confieientes ad huric finem

Caput Ecclefiz vifibile, tàimetfi adu non videatür nifi

duci debeant & jüvari, "nónpofle effenifi omnirio fpi-

'pér fuos Miniftros & Oecononios, qui ejus nomine &

biX

ritualem.

à

vice operaritur.

ich. T. z. p. 17. probatqüe Eccle-

."Ünde nec Chiri

ftüs ullam voluit in adminiftratione

fiám non éffe, Papa mortüio, in ftatu iniperfedtó.

teiüiporalium partem habete: ideoqueinterpellatus per

S. Thoras 3. pàrt. q. 8. docet Cliriftum proprie di-

M

uemdam, it arbiter effe vellét fiiper dividenda hzre-

ci poffe Caput Ecclefiz, éo quod influat per grátiány,

4

itate inter düos fratrés, relpbondit: qguis me con[lituit

& interius'Operétur, non autem Pàpà &c. Rich. T. 2;

jüdicem aut diviforéin füpér vos )Luc. Xll.'14.) Et

.. 19. & feq.

intérrogatus a Pilato: Rex er tu? non riégávit fe Re-

Eti

bid. p. 2o. refle&it

quód priihus omnium S. Tho-

ein, fed aperte confeffüs eft, Regnum fuum non effe

Tpas ufüs fuerit verbo influxus refpectu Papz & Epif-

j

4

lioc mündo. ( Joann-XVIIL. 36.). Vide Auguttiniuim

Coporüm; quodque totum quod Pralati exterius agé-

H

pent, Patres dixerint MiniflePiüm..

nequ

Difíc. Tomo XIX. prafixo.

i

Et pag. 26. & 21. ex multis probat Papám dumtaxat

didi

'Quare Chriftus riullum 'exe

git tributuim, aut 'quid

effe nudum Caput -Minifleriale, ex Gabriele Biel, &

V

quam temporale; fed 'potius voluitfolvere '"Gabellám;

(Cardinali) Alliacenfi; qui & affefit roh alio fenfü

E

cel

ive vectigal; ut ofténdéret Regnum füum non effe de

'effe Caput; 'nifi quià eft prinius inter Mirtiftros; & ex

t

and

hoé mundo, nectemporalia fpectans.

Gerfone, qui& notat Ecclefiam non poffe effe fine ca-

"Totum quod, Chriftus Apoftolis -

.,':

( cohtulit ). fpiri-

pite effentialis ad inftàr corporis naturalis: féd corpus

di f

tam;

tualia fünt, & àd &niias non corpora pertinet. Unde

Myfticum; fcilicet Ecclefiam; poffe effe fine capité

foif

& quando dixit Apoftolus : obedite preepo[itis ve[tris,

fecundario; (ive Minifterial. Et pag. 22.profert eam-

20 11

( Hebr. XIII. 17.) fatis offendit non eis effé obedien-

deim inrem phirà ex Joanne Májore, Cuíánó, Bellar-

mino, ac fignánterex Oratiorte hàbita in'Corcilio Bà-

Ü

dum tánqüam iis qui temporalia & Corpora noftrá fer-

fileenfi3 ubi id exa&e edicitur. -

cem

vare curant , fed tanquam qui invigilant qua[t rationem

[

dida

gro animabus no[lris redditüri. M. A. L. s. Caàp. 1. n2;

— Capitis ácceptationem 'effe equivo

cáin probat, &

Y

ul

. Hihé illud Bernardi ad Eugenium III. L. 1. de con-

exacté exponit n. 22. pag. 26. & n. 23. pág. 27. infibi-

lat opinionem Vallii pratendéntis ; Sede Apoftolicá

Ht

fid. Cap. 6. Eft ergo in criminibus noi ?n pof[fe[ftoni-

Bo*

Iu

bus poteflas veftrà

» C9 "on propter hàs 'd;öepüïii* cla-

vacante, provifrones Epifcoporum fieri non poffé &c,

lder

ves Regni celorum.

Et ri. 24. pág. 28. notat & próbatolim etiàám per unum

Epifcopum vários Epifcopos fuiffe ordinatos; ibi dé

&C

CAPUT SECUNDU M.

Eufebio Samofateno & aliis;

dedi

Gf

Poteftas Etclefiaffica eft mere Minifterialis,

. Et n 25. pag. 28. & feq. poft inortem Máicellini Sé-

Qem

denmi Apoftolicam vacaffe feptem annis.

inp

. Quandoquidem poteítüs Écclefiaftica & regimen

CAPUT TERTIUM

Md

Ecciefiz primario tendat ad interna, & pro fine & ob-

jecto habeat hominem veré juftum eolere Deum; &

Penés Eccleftam ex Chrifti inftitutióne €9 fpetlato prie-

Quà

circa interna verfetur , confequens eft quod externus

fedi

eipuo fcopo iü[litute poteflatis , non e

at

Miniftrorum influxus non poffit effe per fe nifi Mini-

vera iu[pectio C3' imperium.

füy

fteriális, ipfique Przlati néqueant cónfideràri n(i theri

n

& ümplices Miniftri; finé vero infiuxg in ipfum obje-

Ecclefiam hon habere ex fe poteítatém (tü infpedio:

nem publicam & coadivam (ri(i cum refpe&u ad fo-

Teg

&um poteftátis. -

rum poaenitentiale) fatis videtur probatum füb titulo

mä«

Cum enim ob

jectümi "'po'tefta/tisy Eccle(aitiez (t ani-

tnà & fpiritus omnino interna & fpiritualia, non poteft

de Penis, Cáputl. (£) poteftque addi quod notatur

proprié dare inflüxumi; nifi qui interiord, id eft ipíam

àd idem Cap. in libro nono; & fignanter ex Canone

Yoc

voluntatem & intelleduim influére & moVvere poteft;

Caàrthaginenfi; qui extat; féd mutilatus, apud Gra-

at

quod foli Deo competit

tianum; Cauíà 21; q. $. Càri 3. & in commiin. verb,

Unde nec Apoftoli u

nquam fe cón(üderarunt nifi

P. 5455

»i

tanquam fimplices Chrifti & Ecclefi

z Miniftros; qui

Chritus voluit dumtaxat regnare in cordibus homi-

»(

Sed incrermien:

num, &c. Sat bene Fleuri , pag. 2. in fine& feq.

»i

plantatent, rigarent , baptizarent &c.

))ä

tum dare; ipíamque voluntatem corivertere, vel in-

Videtur quod etiam olini Eéclefia impofüerit poenas

telle&tum in obfequium fidei inclinaré nequaquar fibi

cárceris & exilii Mi A. Lib. $, Cap, 2. n. 35. 36, Locus

Li

attribuerunt.

Gregorii Il; (ibid. n. 37.) habetur ápud Richerium

has

nequé Rómanus Pontifex

pol. p. 196.

Quare neque Epifcopi;

nequeunt effe capita Ecclefiz, quafi ad inftar capitis

- Quod poteftas politica oirinino fitdiftincta ab Eccle-

natufalis influxum darent aliis membris; five corpus

fiatica, 1n pritnis probat ex Gelafio, in Tra&. de plan-

ipfum five ejus membra vivificarent, & membra, de-

&u Ecclefiz ; nec fübfit huic.. M. A. L. 6. Cap. 2. ( n.

15.) & apud auctores Rot, ad Cap. I. tit. de Peenis, in

ficiente hujus capitis influxu, exficcárentur & more-

Libf o none,

:

rentur, fed verum & effentiale caput Eccle(iz eft Chri-

ftus , cujus fpiritutotum corpus Ecclefiz fancificatur

qu

& regitur.

CAPUT QUARTbMa

Tf

Hinc &

Papa mortuo non deficit Ecclefia, eo quod

X

i Pon:/?atem datdm Ecclefi non uni Petro, &x illo:

Q

femper maneat ejus paturale' & eiï'entiale;CaputCþri—.-

Dic

- (a) (Quod omnes a&iones Chrifti in fïnem- fpiritualemi ,

fcilicet fa*ïütgm te'tehderi'bf.ï Bene M. A. Lib. 5 Cai?. t.ni. i;)" Audot, bic

Q

& in decurfü bujus operis frequenter eitatus füb

Licteris :

M. .A, eft Marcus Anzonius de-Dominis.

Notandum sutem quod in cen-

fura 47. propofitienum exceptarum ex Repnblica

Chvifliata ejufdem au&oris data a Facultate Theologica Patifienfi, fant quz dam pro,

ofitione$, inter.quas fecunda de jurifdictione coac

iva, quarum: condeínnationi non adhaeíerunt Edmondus Richer aliique. Do&ores

n prafeuti Tractatu, nec ullibi laudat propo

fitiones Antonii de Dominis

Has folas approbat Efpenius i

, qua& inerito & gmgnimim ab

omnibus damnataz fünt.

(b) Vild. ju' uni?- Pwo III. Ti:. XIO)'CaP' : I"-'v

"d

ä

n

Dg Eccrrs. £T PoriTicA, PoTESTATE,

24X

rm

5

Dic EÉccresue. Richerin Libello ( de Ecclef. & polit.

ergo Apoftoli fuerunt ut Apoftoli pares in poteüätä;

Y

& ampliffimam habuerint in regimine Ecclefiz aucto-

Qot.-) Cap. 6. pag. 31.

lr,

ritatem, ut etiam Cajetanus & Bellarminus fatentur,

|

GAPUT. .

UINTUM

quidni, & fucceflores: uti & Hieronymus argumen-

d

i

tatur.

Vidit & hanc confequentiam Bellarminus; &

i

j Exerceri. Ariflocratice..

ideo negavit Apoltolis alios Epifcopos fücceffitfe. Hac

fi

iïcxfefiugï.ib&uïcæ. s. pag. 27. & feq. & eam fuiffe

fat probantur in recentjbps annotyationibus MSS.

Ecclefiz praxim oftendit in Apol. axioma 29. pág. 134-

ITI

ibi & exponit pág. 144. Can. 28. Carthag. ;

BO OL PEUUPSETUPU O

CAPUT SEXTUM.

" Qmues hodie Epifcopi C9'Papa illam fuam jurifdi&tionem

l

immediate accipiunt ab Ecclefia, mediate a Deo.

h

A Reüeiibnes 'ad propofitiones (demuntiatas) (a)

! Hocnondixi Verumeítme dixiffe quod Chriftus

"

poteftatem Clavium immediate & formaliter ac radica-

BRUOPOSITLIO L

liter dederit Ecclefiz, five Ordini Hierarchico, ip(a-

Omnes Apofloli erant inter fe €2' cum S. Petro

que juriídidio five potefltas quoad proprietatem ex

Chrifti inftitutione fit penes Ecclefiam; ideoque ex

i. ju»rifdifiione pares.. (þ)

Hanc-propofitionem nequaquam his verbis expreffi:.

fententia SS. Patrum;' fignantur S5. Cypriani & Au-

t

guftini, quorum textus referuntur apud Grat. .Caufa

neque dixi ipfos Apoftolos cum S. Petro fuifle jurit-

24.q. 1. Can. 6. & 18... Et revera ultimum tribunal

dictione pares.

effe penes Ecclefiam expre(fe docet Maldonatus e focie-

Verum eft me

dixifï"e4quodï poteftas data a Chrifto ad

tate Jefu, his verbis: voluit ( Chriftus) Ecclefice tri-

regendam & inftituendam Ecclefiam, atqueadannun-

bunal ultimum effe, ad. quod efJent peccatores., .cum

EE

tiandum Evangelium, nec non remittendi & retinen-

aliud. non e[fet emendationis remedium , . deferendis

j

di peccata, omnibus Apoftolis in communi fuifle da-

ideoque fümmam illi tribuit poteftatem. . Sed quoad

tam; ipfofqüe a Chriíto pari auctoritate inítruà

OS ,

fuiffe miffos-per hzc verba: ficut mifit me . Pater, C9

ufum & exercitium Chriftus eam voluit effe pencs Pa-

ftores, uti recte explicat Toftatus.

ego mitto vos.

Itaque Epifcopi uti & Papa accipiunt fuam.potefta-

Ulterius dixi, quod quidquid dictum Petro, con-

tem & juriídictionem immediate a Deo; féd per Mi-

cernens regimen Eccle(ize, aut poteftatem Clavium,

di&ta fuiffe in perfona Petri ad omnes Apottolos; juxta

niterium ordinantium & eligentium nomine Ecclefiz.

illud S. Cypriani, in Can. Loquitur 18. Caufa 24. q. 1.

PROPOSITIO

3í *V",

Hoc erant utique C9 ceteri Apofloli, quod fuit C9' Pe-

trus, pari confortio prediti €9' honoris C9' poteflatis.

Epifcopi omnes ad-mz'nzïïmtæjui*zfdi&ionir rationem.

Idem dicendum ex $. Auguftino in Can. quodcumque

foli Deo reddere debent...

H

ä

6. Caufà 24. q. 1. huic alius locus ejufdem ferm. 118.

Hic dumtaxat recitàvi verba Cypriani , qua dixit ad

de diverfis, apud Richerium in libello de poteftate Ec-

Clef; pag. 11. nec non ex fermone 106. de diverfis, ibi-

Epifcopos in Synodo congregatos. ( eamdem, fenten-

tiarh habet Epift. $. p. 110.) & expretffeadjunxi mode-

dem. ibi quoque in priore videtur aftrui Primatus: &

rationem ex $.. Au

in pofteriori quod Paítores fint oves, quod confirmat

tentiam Cypriani.

guítino, qui ea facta probat fGn:,-

Richerius pag. 112. Et dein adducit locum Toftati,

uo oftendit poteftatem Clavium effe penes Ecclefiam,

Et ibidem pag. 10. no

PRO P'OSSUO 71 0 V.

íed exercitium penes Pralatos.

tatur locus Hieronymi, in quo dicit, quod & dicatur

Epifcopus Q;uz'j?yue gravatus a Papa, apyellare pote[t

füper Petrum fündari Ecclefiam; licet (ait) id ipfum

ad Ecclefiam , feu gencrale Conqiliym.

in álio loco fuper omnes Apoftolos ftat. — Et tunc claves

PROPQSLEILIO VL

regni cxlorum accipiant, & ex «

t

quo fuper eos ,.fdrti-

tudo folidetur: tamen &c.

Papa tyrannico tumore (feu tenore) appellat fe

Notandum quod omnes quoque

Aþqäüdliï ex zquo

vocentur Vicarii Chrifti.

41Epz"fcopum Epifcoporum.

Concilior. Cap. 2. di-

;

Cajetanus de Poteft. Papz &

PROPOSITIO-VIL

cit

« Apoftoli dupliciter confiderari poffunt: ut

» Apoftoli; C9' fic omnes fuerunt cquales: Alio tno-

Primatus Päpæ non conjifïzt in d,mpliore jurifdittione

» do in quantum oves Chrifti , ab eo hic corporali con-

quam aliorum Eypifcororim , fed in titulo privilegiogue

primce Sedis, primique inter Epifcopos ordinis,' feden-

» verfatione feparatcee, €9 fic Petrus folus eft Paftor ,

M

e

3-€9 reliqui-Apofloli oves fub illius cura. ,

di, ac docendi, aut loquendi; velut. Cancellarii iuter

Lib. r. Cap. 3. n. 17. & feq. ubi & Bellarminus.

Vide

Cof?fïliüïiw, aut Plebani iuter Paflores ejufdem oppidi

hac fatexpreffà in poftremis annotationibus MSS. (c)

CA&PUT £4S ÉPTIMU M.

II

PROPOSITIO

; De Primatu. Pape

Omnes Epifcopi funt imter fe C9' cum Papa

Pro 6erto intelletu & explicatione Primatus, no-

Romano jurifdictione pares.

tandum in Pontifice confiderandas & attendendas qua-

Notandum quod expreffe dixerim me dumtaxat lo-

tuor, ut minus, qualitates feu gradus.

qui de ipfo regimine Paftorali; & de Epifcopis ut cu-

1. Confiderandus ut fingularis & particularis Epif-

copus urbis & populi Romani, & Ecclefiz Romanz,

ram populi habentibus; &eatenus effe in eajuriídictio-

ne five poteftate pares, etiam cum Papa Romano, in

tanquam fingularis Ecclefiz , 'ab aliis Ecclefiis particu-

quantum hic confideratur ut Epifcopus ; juxta illud

laribus diftindz; atqueuna cum reliquis Ecclefiis par-

Hieronymi in Can. Legimus 24. dift. 33. Et hocideo

ticularibus unum univerfalem Ecclefiam per modum

partis integralis conftituentis.

uia fünt omnes eque Apoftolorum fucceffores. . Si

Supplem.oper. VauEïl'pen."vTomus M.

$i

Epifgo- :

(2) Vide hujus denuntiationis narrationem in vita

Efpenii, Lib. III. Cap. 3. Art. X.

(5b) Canone Loquirur, füper unum edifieat Ecelefiam; & quamvis Apoftolis omnibus poft refurre&ionem füam P.

nr?:mipotefvïvatem

"tribuar, & dieat : ficut mifit me &c. Hieron. Lib. 1. contra Jovinien. cires eedium. .Er fuper omnes ex.aquo.

m

(c)-Fortaffs hic & pluribos aliis locis infra, dum opus MS. citat E

fj

penius, fuum im JTus Univerfum Sunlerhm:äm, nondum ty.

pis datum, indigitate veluit; aut fnam in Ganones Commentarium.,

242

d V 'Eccþns. ET PortTricA PoTBEsSTATE.

(ie

" Epifcopus Romanus hunc populum tahquam fuz

dein -réliqui Judices Ecclefiaftici ; " (üb variis tifulis ,

etiam

£

curz fpecialiter concreditum regebat; atque hzc erat

z

:

'o'mnia alttrgl?'eïïev -üuduexrunt,- Fleury , Diícut-

pu

ejus portio ei fpecialiter affignata, five pars hujus Epif-

fu VII.

&

copatus cujus pars a fingulis Epifcopis in folidum te-

De exceffü Judi

Gum Ecelefafficorum "évocantium

jnt

netur ; utloquitur S. Cyprianus, in Can. Loguitür.

ífübditos ad fua. Tribunilia, vide Edi&um de anno

e

' Habebat Ecclefia Romana ita confiderata, fuüam

1447. in tractatu de

b

üc

etiam fingularem ac particularem Liturgiam; nec non

m 4-. 1'

| Plap;to , pag.38. &feq (Ed.

i

£

Codicem Caánonum , &c. regebatur ab ipío tanquam

pf

proprio Epifcopo: non extendebat fuam fpecialem cu-

CAPRUT NONUM.

o

ram extra füam Dioece(im;' habebat füum fpecialem

t

. De potéflate politica.

ex

Clerum & dicebatur Epifcopus Romz; Coepiícopus;

i

& etiam alii Epiícopi ipfum vocabant venerabilem fra-

Richerius in Libello; Cap. XI. füftinet Ecclefiam

lu

trem; e Clero, & per Clerum & plebem Romanam,

ex Chrifti inftitutione nullum habere territorium aut

nmore aliorum

C

: Epifc.oporum » eligebatur, & ordinaba-

dominium temporalium ; idque confirmatLib. 5. Cap.

e

tur. "

2. n.6. p. 312..

T. 2. & fatclare evincit Can. Quoniam.

- De Papa ut Metropolitano.

ift. 3.

bis

Ibidem Cap. 3. n. 1. probat quod Princeps teneatur

ch

Romanö Epiícopo fuiffe ut Me'"tropolitano fuam 'fpea-

etiam veritatem agnitam palam defendere; idque ex

cialem Provinciam , certis limitibus circumícriptam

,

Cat

probatur in MSS. ad Cap. 4. n. 3. quibus addi poteft

Can. 36. Caufa 11. q. 3« pag. 315. "

at

exemplum S. Gregorii qui voluit fe immifcere eledio-

Et n. 2. probat ex veteri Teftamento, Re

ges exte«

riorem Ecclefiz difciplinam curaffe; & n. 3. agit de

Wt

ni, & ordinationi Eptícopi Mediolanenfis.

Appellatione S. Pauli ad Czfarem, probatque veram

In hac qualitate etiam inftar ceterorum Metropoli-

t

tanorum ceníuit Synodos Provinciales convocandas;

fuiffe appellationem: atque Paulum in hac caufà ut le-

gitimum Judicem agnovifle Cafarem.

tic

