Non mirum proinde, hunc recurfüm ad Regia Au-

mittunt ; ut cognofci poffet; quomodo Citatus poft

hanc infliétam ceníuram fe gerere deberet,

ditoria in omnibus paíffim Principum fupremorum di-

tionibus, effe receptiífimum.

Hic igitur Auctor poft capitis 22. articu

lutn 48. pet

De quo teftatur. Didacus Covarruvias Pract. q. q.

caufarum Patronoscitatum, exponitarticulo $ r. quod

x

ap. 35. Num. 3. quiaducentis circiter annis fcripfit ;

licet excomrmunicatus per fuum Superiorem fit convi-

poítquam enim dixir, quod in Regia & Caftellana Re-

étus, excommunicationem effe nullam vel injuftam, &

-.

li

publica hic recurfus fit ufitatiffimus , ibidem fübjungit:

confequenter in foro izterior? non ligare, nihilominus

Hic vero forenfit ufus nou tautumiu bis Caffellauis Regis

in foro exteriorife gerere deberé pro excommunicato,

ijpauiarum . ditionibus &2 Principatibus , fed &* apud

tum quia nemo poteft effe

udex in propi:a fua caufa,

!

*

?

Gallos, aliofque Chridiane Reipub

«

Jaculaves Priuci-

tum Íi fe in foro exterior?

ententia Superiorum non

ts eff veceptilfmus,

fübroitteret, poffer alios fcandalizare, additque : Zes

ä

uin & dicere non veretur Covarruvias loco citato:

Cattouifles coneluent de cette vegle, quecelui qui a été ex-

5

Quod [i quis coutenderit , a Priucipibus [aculavibus banc

communié fufpens , ou intevdit injufleument, peut celebrey

"2 pavticue

£ollere potcffatem, l(latim, non quidem fevo comperviet ex-

fans eucourir Pirregulavité, pourvu que ce foit e

perimento imanifefliffio, quautuin calamitatis Reipubli-

lier , €? feulement en prefeuce des per[ommes qui ,

jP

Quf con.

ï

€8 mivexerit,

vaincues de [on qumocence.

:

Dehoc receptiffimo u(à apud Beloas, ejufque necef-

Et quod ad cafüm magis pertinet, infertarticulo fe-

fitate teítari fuere Jam pridem Regii Magiftratus, ubi

quenti : z/ s'enfuit de ces principes , que quaud les Cours

Miffa

de promulgatione Concilii Tridentini agebatur.

Souveraines opt jugé qu'il y a abus. daus. les procedures ,

?

enim fuüerunt ad Regios Magiftratus per Margaretam

Jur. lefquelles une excommunication a été prououcée, cette

excoimmunication, ou toute autre cenfure, totnbe d'elle-

Belgii Gubernatricem Decreta reformationis Concilii

"Tridentini ut ea examinarent, & fi quid in iis depre-

imneme , €? qu'on mef? point obligé de [e pourvoir par de-

henderent Juribus Regiis aut Vafallorum, velinvere-

vaut le Superieur. Ecclefiaffique.

ratus moribus Provinciarum contraria, ea annotarent,

Ad quem articulum norandum e

ffe monet : C* 5 eff

& remitterent.

Plura autem annotata fui(Te fciuntur,

pas que les uges Laics dans ee cas pveteudent abfoudrede

que fummarim recitat Antonius Aní(elmo in fuo Tri-

l'excommiunication , 2y s'attvibuer uu pouvoir qui tte de-

boniano Belgico Cap. 32.

peud que de la J'urifdittion Ecclefiaffaque; inais en qualité

de Con[ervateurs de la difcipline del Eglife, ils declavent

Atque inter alia refert, quod ad Cap, 3. verficulum

zefas autein (et. 25, de Reformat. hac potata fuerint:

nulle la proceduve , €9 cette declaration emporte avec elle

Magiflvatibus omnibus [evere interdicitur , ne excommnu-

la nullité du jugement,

nuicationes Ecclefiafficat poteflatis impediant , aut jam la-

Quod igitur opportunius remedium adverfüs hanc

lä

24f revocara mandent,

Hic vuvfus plerique obloquuntur,

manifeftam violentiam, per inflictionem hujus provi-

Jludices Regios bac J4ductoritate ab ommi memoria it Bel.

fionalis cenfurae Citaro illatam, függeri potuiffet, quam

guo ufot, ut cenfuras impedive po[fint, velad revocendum

recurfíus ad Cafaream ac Regiam fuam Majeftatem,

ejufve füpremum Senatum pro tollenda hac violentia ,

cogeve Ecclefiaflicos , veuiedio amnuffronit in. eorum tem-

poralia , quando exce[[us £? abufus id poflulaut: alioquin

utpote cujus proprium officium eft , oppreffos contra

zolli e medio vemedia ca[Jatiomis €?. aliarum provifionum

violentias porentiotum fua füprema auctoritate liberare 2

Regiarum, veluti qu& dicuntur PROVISIONS. EN CAS D'A-

Nunc expendamus, utrum caufàrum Pátroni oppor-

BUS, VOYE DE FAIT, ET AUTRES, qu& fua con[ultatio-

tunius quidpiam fuggefferint , quod Cirato in his cir-

P ajunt Brabanti pyæcipua el,n, auxilia tuende Regz'æ

cumílantiis faciendum effer, fe

ficuudum J'ura ? Santfa-

dignitatis , &? juvium fubditorum.

vum Cauones,

Refert quoque Berthrandus Lot

h. Dominïcahus, &

INibil baGenus , inquiunt , concludentes pag. 13.. defi-

apud Duacenfes Doctor Theologus in füis refolntioni-

gitum eft adverfus Citatum, adeoqueves illefa, €9 etiam-

bus Belgicis "Tract. 3. Art. 9. Num. 16. quod eadem

num provifiotolli aut confirmari potef? , prout ves exege-

occafione ad citatuüm locum Concilii 'Tridentini anno-

vil.

IVulla ipfi juris remedia denegantur : appellet, ve.

rarint in füa confultatione Arthefiani, quod S'udices Lai-

cufet , litiget, paveat 5 ipfius avbitrio oaia relinquun-

ci femi]tY ARRESTARINT BONA TEMPORALIA Efi/coporutm,

tur , fervato juris ordiue, €9 tenuore,

Officiariorum , €7. genevaliter ommium Zudicum, Off-

Itane vero nihil hactenus definitum e

ffe ,adverfusþCie

ciariorum , €8 per[onavum Ecclefiafficarum , cujufcum-

tatum, adeoque rem illefam dicere potuerunt caufa-

que dignitatis €g conditionis fuerint , ad PEDIENDAS

rum Patroni? an ergo ipfis excidit provifionalem füf-

€£0Y1(701 CENSURAS, INTERDICTA, ET EXCOMMUNICATIONES,;

penfionem a Divinis adverfus Citatum e(fe decretam ?

£g? revocandas illas, que per ipfos declarate , €9 executio-

aut forfitan exiftimarunt per hanc fufpeafionem nihil

zi mandate fueyunt , quando ipfi. Laici Judices id. ex-

definitum effe adver(üs Citatum, adeoque rem illae(am

manfiffe? riemo fane adeo in jure ignarus, qui neíciar

podire judicaverint.

Indubitatum eft, hoc effe unum ex punétis, circa

per füfpenfionem a Divinis Citatum provifionalitor ab

quz Concilium Tridentinum , hic in Belgio reftrictio-

omnibus functionibus facris effe excluf(um, adeoque &

nem quamdam in ipfa publicatione accepiffe cenfetur,

pofleffione, feu qua(i poffeffione uorum Beneficiorum

per clau(ülam infertam litreris Duci(Tae Parmenfis Belgii

(quz in exercitio fácrarum functionum confiftit) effe

Gubernatricis, fcriptis nomine Regis, proexecutione

fpoliatum.

diéti Concilii ad Regia Confilia, aliofque Magiflratus ;

Quin non tantum fuorum Beneficiorum, qua de

qua declaravit, mentem fuae Majeftatis effe, Concilium

fa&to obtinet, fpoliatum, fed & omni fpe alia obtinendi

hoc executioni mandandum , /a/vis juribus fu& Maje-

fruílratum,

Jlatis , fuorumm P'afallerum, Statuum, aut fubjeGlorum,

Nec enim vel ipfis DD. Caufarum Patronis dabium

cujus claufule füpra meminimus,

e(Te poterat, per hanc inflictam cenfuram Ciratum pro-

Quapropter citatus Berthrandus Lotb, relatis anno-

clamari tanquam graviffimorum criminum reum.

uig

tationibus factis per Magiftratus Arthefig , fuübjungit ;

enim fibi perfuadeat, talem cenfuram infligi poffe cog-

Concilium Tyidentinum quoad dicla puutía non fuit re-

tra aliquem non auditum, nifiidem per fecretas infor-

eeptum in zdrtbefía.

mationes conviétus habeatur de ralibus exceffibus &

Hunc recurfüm ad Auditoria Regia jam pridem &

fcandalis, quae nec per rantillam temporis moram pa-

etiamnum hodie receptum, & ufitatiffimum eíTe apud

terentur Ciratum facras functiones obire; quoufqueei

Giallos, adeo notorium eft, ut füperfluum videatur,

libellus gravaminum communicatus & fuper eo auditug

in ejus probationem auctoritates adducere. — Unam ja-

a-

96

Dr DrscünumwE INTER Junisp. Vie, GeN, & Orric.

Infamiam auget, quod Presbyter, qui per pluresan-

Secundum remedium függeftum verbo : recufet. Mi-

"T

nos in hac Ecclefia Metropolitana irreprehenfibiliter

rum, hoc remedium a cau(àrum Patronis füpggeri po-

ae

functiones Páftorales obivit, tamquam indignus omni

tuiffe, qui ex cafus pofitione noverant; D. de Zzffcher,

u

minifterio facro traducatur; prafertim dum paflim con-

etiam po(t inftitutam a Citato recufationem, & ab eo

ag

fpiciuntur varii per Dioecefim Sacerdotes ; qui facras

ut fufficienteragnitam , veritum non fuiffe, non tantum

Gul

funétiones obire & facris Altaribus quotidie adítare fi-

inftruétioni hujus caufze intervenire, fed & fenrentice

fo €

nunt, etiamfi vitam in otio agant, &quz otium con-

fübfcribere tamquam Oficialis Mecblimieufis, uti fupra

li

fequuntur, luxu, commeffationibus, cbartarum &

notatum fuit,

ju

alearum lufibus, alifque , ne

raviora commemore-

Mirandum fàne Patronis caufarum perfpectum non

defit

fuiffe, hanc cenfure infli&tionem adeo precipitanter ;

mus, contra SS. Canones tranígreffionibus: de cujut

en

modi Sacerdotibus, ex eorum modo agendi & mini-

& quafi in occulto ex . folis fecretis informationibus,

G

Citato, nec monito, nec audito, nec de hac cenfura

ftrandi, nihil aliud populus cogitare poteft, quam Di-

hii

vinorum exercitio eos turpe lucrum fectari ,. & de cele-

quidquam füfpicanti provifionaliter fuiffe inflictam, ut,

À

bratione Miffarum artem facere de pane lucraudo , ut lo-

quam pravidebant recufationem contra fuas períonas

Wt p

quitur Cardinalis Dellarminus,

tamquam membra Capituli (cum quo Citatus erat in

u

Hac fi vel leviter attendiffent caufarum Patroni in-

lite ) inftituendam, dextere prevenirent,

cotT

dubie veriti fuiffent dicere:. /Vzbi] ba&lenus defiuitumef?

Nec ipfi enim ienorabant, quod, ubi in

Hi&io cen-

adverfus Citatum, adeoque vesillefa: Cuuod addunt : £2

fürz preveniffet recufationem , poftmodo inftituta re-

tem

etiamnum provifio.tollà aut coufivmmavi potef? , prout ves

cufatio effe&tum cenfüre tollere non pofTet, nec reme-

iü

exegerit : Quis fublationem pretenfz illius cenfurze

dium Citato adferre,

expectabit abiis, qui omni juris ordine neglecto, adeo

uod pro tertio medio függerunt, Jitiget, Num

Ü

gravVem cenfüram contra non auditum protulerunt?

forfan DD. caufarum Patroni nefciunt, fi lingandum fit

$ed, inquiunt ; zulla ipfi ( Citato) juris vemedia . dent-

in Curiis Ecclefiaíticis, Citatum citius vifurum finem

]llI'C

con

gantur: appellet , vecufet , litiget , pareat , ipfius avbi-

fuze vitae, quam finem hujus caufze?

fed

'Tandem quod pro finali reme

diofuggerunt: pareat.

£rio otnnia velinguuntur , fivvato juris ordine &?. tenore,

g

In primis quod hic volunt, ut Citatus in omnibus

Id eft provifionali huic cenfüre, fu/pezfiomi a Divinis,

uni

procedat fervato juris ordine & tenore , utinam id per

fe fubmittat , atque agnofcat fe enormium criminum

UL

fuadere potuiffent DD. Vicariis, ut in proce(Tu adver(us

reum ipfofque DD. Vicacios Generales, ut Jurifdictione

Citatum, fervato juris ordine & tenore proceffiffent.

fori contentiofi munitos.

Nunc juris remediaa DD. Patronis (upeefta, quibus

Favorabile admodum refponfum pro Confulente &

fe a cenfura inflifta liberare poffet, expendamus.

DD. Vicariis; at non magis, quam precedentia media,

Primum remedium indicatur per verbum apfellet;

opporrunum, aut efficax, ut violemia, nec non fum-

t

verum quam hoc remedium frivolum & ineflicax fit,

ma infamia Citato per preten(am cenfüram inflicta tol-

vd

mirüm caufarum Patronos non vidiffz.

latur.

G

la primis an igaorare potuerunt, hanc graviffimam

Itaque omnibus vifis & diícuffis cenfent infrafcripti ,

cenfuram ante omnem cau(z inítrudionem , noa nifi

copformiter ad fuam precedentem refolutionem, mo-

De

Inà

'per fententiam provifionalem effe prolatam ? a qua fen-

dum magis opportunum , quo f2 Ciratus defendere

tentia provifionali , non habease vim definitivae, ap-

queat, eífe, ut ad protectionem fuzee Cefaree & Ca-

Cu$

Tor

pellationem non admitti, quis Jurifconfultus ignorat?

tholicae Majeflatis, five ejus Mazni Conufilii recurfum

Ad hac, appellationem ab infli&a cenfüra non ha.

habeat , bumiliter rogando , ut violentiam per hanc

of

d

bere effectum fufpeufivum, omnibus notum eft juxta

Cenfuram irregularem, nullo ordine juris fervato fa-

&am , fua auctoritate tollere dignetur, remedio caffa-

De

Cap.20. de fententia excomm. in Vl, & Cap. $3. $. 1. ff,

de Appellat, ut proinde per appellationem, licet admit-

tionis aliove , prout. vifum fuerit, opportuniori.

H

teretur, nullum remedium confequetur Citatus, donec

Ita refponfüm Lovanii hac 27. Julii 1722.

tres conformes fententias obtinuiffet, id eft poft mor-

fu

Z.B, VAN ESPEN, J. U.D. & SS. Can. Prof.

(tem fuam.

l,

A. BAUWENS, J. U.D, & Anteceffor Primarius,

[ «

Y

3ie

3

Syue

x

[

f

XXXIV.

Q

N

EEFLESNXTON'ES

J

[

[v

Ad Amimadverfiones ad. Refponfum alterum SjurifconJultorum Loq':änie

J

ium, n caufa

li

- D. Leydecker Vicepattoris Ecclefiz Metropolitanze Mechlinienfis.

p

( INuuc primum edita.)

&

d

-"'REF.LEXIO PRIM A.

Tridentinum pofitive ordinat vel pracipit obfervari ;

Ti

fed dumtaxat loquitur & difponir, fuppofita certa Pro-

li

[cunt, fo]. 1. & 2. quod in A'efponfo altero, admit-

vinciarum confuerudines uti in cafü prafenti.

tatur, quod de jure commuz:, & ex Decreto Con-

Nonenim przcipit jus commune aut Concilium T'ri-

N

cilii Tridentini, Vicarius & Officialis dumtaxat penes

dentinum , ut Vicarii & Officialis officium in unam

nominadiftinguantur; quodqueid adfcribatur moribus

eamdemque períonam concurrat ; five quod jurifdictio

Italie.

contentiofa & voluntaria eidem perfonae committatür $

q

Ulterius dicunt , nulla Principum Ediéta , Decreta

fed dumtaxat precipit; ut iis in Provinciis, in quibus

vel Refcripra hac in parte juri communi aut Concilio

ita fieri confuevit, is Vicarius, ob mandatam ipfi jurif-

|

F

Tridentino. derogaffe.

dictionem cententiofam, debeateffe Doctor áut Licen-

tiatus in Decretis, five jure Canonico.

Y

Notandum quod plurima, moribus & confuerudine,

pro varietate Provinciarum , ferventur aliter quam jure

Cum autem in provinciis extra ltaliam confuetum

effet diftinctis perfonis jurifdictionis contentiofae & vo-

communi aut Concilio 'Tridentino fuit expreffum; id-

luntarige exercitium committere, nihil adverfus Decre-

que circa ed, qu& ngc jus commune , nec Concilium

tum

g

97

Junis . REsPONSUM,.

v

Du

tum Concilii Tridentini aut juris.communis fe facere

ralem habeant, aut habere d&bganti E

À

Plf'COPI gnec .afle-

e0

crediderunt , .(1 huic confuetudini infiftentes exercitium

ruit D. Paz Efpen..

-- Sed Zypaum ib

4

idem .prodücum quaühoc n cafü

um

utriufque jurifdictionis di(tin&tis perfonis committerent;

atque conformiter ad inolitos mores diceretur Z7carzus

occurrente. Coníultus refpondi(fet refponfo Canonico

Ug

i

Geueralis jurifdi&tioni voluntaria prepofitus; alius ve-

füb tit. ze Sede vacante, .. In primis fciunt caufarum Pa-

ro contentiofamexercens , diceretur fimpliciter O fficia-

troni quantum interfit inter Pragmaticos (qualiter Z-

on

lis: atque in.hoc dumtaxat requireretur gradus ille in

peus) fcribentes opus aliquod per fe contlans, & ad

Decreti5 ; utpote quem in. Zzcario per Concilium Tri-

inftru&tionem publice edendum , & Confultationem

P

dentinum requifitum efTe fciebant ob jurifdictionem ipfi

alicujus privati, & ad cafus incidentes datam ? quam-

']S,

demandatam. ' Unde nec. hodie gradus ille in Vicario

que frequenter hic fe affectus favendi con(üleuii fe im-

rg

Generali, per Epifcopum aut Capitulum conftituendo,

mifceat; atque binccontingat, quod nulla pene fit cau-

m

hic requiritur.

fa, quantumvis male.fundata, .qua non reperiat Patro-

N

Ad hac Regimini Eccle(ize indubie magis conoruit,

num & fibi patrocinantem ,. & in ejus favorem confu-

IQ

ut per Diceceíes numerofas & extenfías, jurifdiétionis

lentem.

utriufque exercitium pluribus potius quam uni perfonge

Ad hec

Ícitur; ex fimili refponfo & confultatione ni-

committatur.

Abfit ut Patres T'ridentini volui(fent mo-

hil folidi haberi poffe , nifi cafus cum omnibus circum-

[

rem illum abolitum, & morem [ralie, ubi ob exilita-

ftantiis fciatur: minima| enim circumftantia poreft ref-

K

poníum mutare,

tem Dicecefium , unus utriufque jurifdiétionis exercitio

fufficere poteít, inducere.

Erquidem ip

(e Z y paeus fic fatur : conftitutionem effe

I

& menutem conflituentis 9 loci con[uetudinem , iu difcvi-

]mmo Concilium Tridentinum aperte fupponit, Se-

fi

de vacante per Capitulum effe eligendum Vicarium in

minandis Officialem €?. Ficarium ;, ubi duo funt , potejla-

H

tem vecidendam exiflimat.

jure Canonico praedicatum ,. utpote etiam jurifdictioni

contentiofe praepofirum; & tamen Capitula nonunum

Porro quis nefcit, conítituentis mentem , & Vicarii

It

fed plures Vicarios, etiam in jure nori Graduatos, eli-

poteftatem ex litteris commiflionis effe petendam; eam

if

gunt, qui Vicariarum conítituunt; & dein praeter hos,

tamen Zypaeus hic perit ex aliqua, quee ante creatio-

I

nem Vicariorum facta e(Ié dicebatur Declaratio,

Hoc

unum Officialem nominant, pro exercitio juri(diétionis

i

contentiofz; eumque in jure Graduaturm.

indubie hujus viri affeftum & animi propenfionem ref-

pondendiin favorem confulentium Vicariorum non ob.

REFLEXIO IL

fcure indicat.

fatente, cum attenaända fit Jocz

[d,

Preterea quia, ipfo

.Qyod dicunt pag. r. in fine & fequentibus : fatemz-

coufuetudo , exprimendum fuiffet anin hac Ecclefia con-

)

zuv tauen nobis cum &c, . .. . vixintellisimus quid dicere

fuetudo haberet , utSede Vacante conílituerentur pra-

velint.

Illud certum ; diftinctionem inter Vicarium

ter Officialem plures Vicarii Generales, cum por-ítate

ly

Generalem & Officialem, eque apud Gallosquam apud

& auctoritate fori contentiofi,. contra omnium aliarum

Ecclefiarum Belgii confuerudinem, quae, Sede vacante,

Belgas, fuppo[itione conttare: ícilicet Auctores & Prag-

e

maticos, qui hanc diítinctionem afferunt, eam non (e-

unum dumtaxat conílituunt Vicarium pro exercitio ju:

rifdi&tionis contentiofe, qui Officialis dicitur,

cus ae Belgas, & uoranter D. 7an Efpen , tanquam o

foriami füpponere, nulla adjecta probatione : neque

Hac propius examinaflent Doctores & prout ex rite

i

ofteadetur quod ab ullo Pragmatico, in hujus diítin-

probatis reperiffent, de jure refpondiffent.

]«

&tionis probationem, ullum v

Nefcio, quid pag. 2. velint, quafiex his, que ibidem

Decretum adducatur.

M

el Principis aut Ecclefiee

e Synodo Mechlinienfi adducta fünt, non proberur

Neque D. Zan Efpenz ullam probationem in re adeo

qualitatem Vicarii Generalis, & qualitatem .Ofücialis

tunc temporis duabus diftinctis perfonis fui(Te collatam,

notoria adducere voluit; fed tandem urgentibus caufa-

rum Patronis, teítes ejufdem notorie praxis aífignavit

prout Do&tores confulti dixerunt.

Num credant duos

Zypeum &sc,

viros, quorum alter ad Cathedram Cameracenfem,

Quod afferunt, Confültos textum Zypai abrafiffe,

alter ad Mechlinienfem promotus fuit, coram Synodo

& quidem /Zudio:. temerarium fane dictum.

In primis

incompetentem fibi titulum vel dignitatem voluife ad-

DD. Coníulti non attulerunt rextum Zypai , fed dutn-

Ícribere ?

taxat ad eum remiferunt tanquam teftem, qui confor-

Notandum quod ibidem fatentur, quod /egeordima-

miter ad notoriam praxim aílereret cum D. 7az Efpem,

ria conftituatur Vicarius Geaeralis cum fola jurifdictio-

quod Ficarius Generalis , qui ab Epifcopo conftituitur,

nein voluntariis: Officialis vero cum jurifdictione con-

con(tituitur ut vo/uztariatn, €? Officaalis ut contentio[am

tentiofa. Igitur reéte proceditur, dum non agnofci-

juri[di&liontmn. exerceat.

tur jurifdi&tio fori contentiefi in Vicario Generali, quo-

Porro per additam particulam fere, aut verbum fo-

ufque plene probetur eam ipü, legitime collataim.

Jeant, nullatenus dicere voluit Zypaus , quod Z7cariu$

Generalis £? Officialis ab Epi(copo conftituti, nonfem-

RGEKEILEXIO-EH

per, fed tantum fere, id eft, non femper, eff:ut (quo-

ad exercitium jurifdictionis voJustarie €? contentiof )

Quzae pag. 2. circa finem, & fequenti dicunt de re-

diftin&ti: fed particula hzc fere, manifeíte id unum fig-

cepro reftrictius in Gallia quam in Belgio Concilio Tri-

dentino, nihil vel parum ad praefentem quaftionem.

nificat in textü Zypaei , quod fere femper Epifcopi /o-

leant habere. Z'icavium Generalem , qui voluntariam, &

Ínterim libenter fatemur, in Belgio non autem in Gal.

L

lia effe publicatum dictum Concilium

$9 ^5

al

eque id nega-

Officialem , qui contentiofam juvifdictionem exerceat.

Scitur quod Epifcopi non femper habeant Vicarium

tum eft; fed dumraxat diétum eft quod utrum Decrera

?

*

hujus Concilii zz Gallia veffriclzus quam in Belgio fint

Generalem, qui voluntariam exercear juriídictionem

quem habuiffe D.Archiepi(copum modernumante fuumn

in ufum vecepta , me[cimus am àd probavi poft?

Farendum & haéctenus nos nefcire.

Licet enim non

Romam di(ce(fum , ne(cimus. ltaque hac particula

ftre, nihil ad pre(entem quaftionem pertinebat, ut-

fint in ufüm recepra, in vim Concilii Tridentini, ple-

—— CUP K, a

ote cum quzftio non effet : utrum Epiícopi femper

raque tamen, prafertim fpectantia reformationem Cle-

h

abeant Vicarium Generalem & Officialem ? fed unum

ri, auctoritate Prelatorum;, & e;iam Regia in ufum re-

hoc: utrum ZZcarius Genevalis &? Officialis hicin Bel-

cepta leguntur.

gio diftinguantur, quoad exercitium jurifdictionis? ut

Caterum que de Concilii Tridentini ejufque Decre-

nimirum ZZcarius Generalis fit ille, qui voluntariam, &

torum in Gallia receptione; nec non de Officialium re-

Officialis qui cozteztio[am jurifdictionem exerceat : quod

vocabilitatein medium afferuntur, ad prefentem qua--

apertiffime afferit Zypzus; fed quod Vicarium Gene-

ftionem & cafum non pertinent. Quod de hus aliqua

- Suppiein. oper. F'au Efpeu 'TYomus V.

N

in

98

Dr piScRiMINE iNTER JUnisp. Vic. GeN, ET Orric,

pe

fultatio

in refpdnï'o*ali"ero dicta fint, id unicefadtum quia con-

modo fubfzribünt ; immo fi ex fola fübfcriptione judi

bus4

ufque refutatio id exigere videretur,

candum effet, 'videretür pre reliquis D. de Piffcber par«

Cum

;

a

téantur tandem hi caufarum Patroni, pag.2,

entili

tes Judicis fuftinuiffe: quia hic fe Officialem Mechlinien:

€irca medium , quod lege ordinaria videatur ab Epif:

fem, cui L

(0ng

copo conftitutus alius Vicarius 2z

It

egevordinatia ju;i(di&io da:a cgn(i:tu;',* fcri-

nem d

fpz'rz'tuaäbm : alius in

contegtiofis :

. Dicunt pag. 5. verf. /pecialem , quod D. Archiepif'cd(-

Qul

Igitur re&te conclufit D. Zeydecker non. effe compa-

i qivi

pus zec vecufatus Tuerit, tec Canonice vecu[avi potuerits

rendum coram his Vicariis Generalibus , nifi plene pro-

utrum Canonice recu(ari non potuerit dubitari merito

eptef

baverint ipfos prater legem ordinariam effe conítitu

[ed af

.lq

poteft: fed eum non fuiffe recufatum credimus, fed

tos cum üutraque potetitate.

num non fuiffet fumma zinprudentie in Judicem aut Tu-

apat

Preeterea cum de jure & praxi Ju

dex delegatnus tenea-

l (zfll |

dices caufze delegare, qui veleratrecufatus, autfciebat

tur litteris Citatorialibus adjungere Lirteras fuas com-

plane effe fu

fj

qui di

miffionis, nec alias ei credatur, quanto magis hi dele-

dunt Patroni.

pectos & :ecufabiles ; uti ibidem praten-

N0

gati, prater legem ordinariam , debuiffent Litteras

Quod autem folio 6. verf. vexati/fime in dubium vo-

andl

commiffionis Citatorialibus adjunxiffe ; meritoque in

j mà

cari dicunt, utrum per recufatiozem füfpendatür jurif-

eis hac poteftas non agnofcitur.

dictio [udicis, ita ut poft eam inflitutam acta per eam

[ati

Ex his quoque Litteris intelligi debuiffet, an in foli-

Prep

fint ipfo jure nulla, nefcio quis in dubium queat revo-

dum & feparatim fingulis, an vero conjunctim pro ex-

care: cum certum fit noa minus perrecufationem quaui

fc a

ercitio jurifdictionis contentiofae effent canftiruti ? Et

per appellationem fufpendi juri(dictionem Judicis.

( 1

utrum generaliter pro omnibus, nüm vero pro hac

Quod ibidem in dubium vocare videntur, nuni re-

unica D. Leydecker; de quibus plura garriunt Advocati

cufatio D. de P'iffcber eflet ex cauía füfücienti, frivolum

ut aliquod dicere videantür.

e(t: cum ipfe eam ut fufficientem fàtis admififfe cen(ea-

Scitur quidem folere hic in Belgio

! au&orjtäte Ponri-

hN

tur, caufamad Archiepifcopum remittendo. - Praeterea

ficia per Internuntium in caufis Appellationum dari pe.

ficuti poft appellationem legitime 'interpofitam, aétá

batui

tentibus plures Judices delegatos , ii(que omnibus &

a[iC

ipfo jure fünt nulla, licet poftmadum declaretur male

fingulis zz folidum: fed hoc nunquam vifum vel audi-

e(Te appellatum ; ita quoque aéta fünt nulla, licet recu-

plOU

tum, quod dum unus eorum [udex fuit in caufà, reli-

fatio judicaretur non fundata , uti

"n ïeg'mi.nis tradit

Dor

qui, qui TJudices non fuerunt, fententize fübfcribant;

Wamefius.

neral

idque eadem omnino formula qua fübfcribit, qui Judex

in caufa fuit: ita ut conftare nequeat, ex formula fub-

( Has Reflexiones propria Efp?rziz' HIANM Ex

(zj-am: iHvt-

fcriprionis, quis babuerit partes judicis: proutin füb-

nimus , fid ao fz:b/ignata:.)

fcriptione hujus fententie contigit; eodem — quippe

p

vesf

E. ctiiimseiiiireniri. m

formn

Ora

XXXV.

fl

Con

dici

RESOLUTIO ESPENII (

fih

Vim

a quibzg[dm alis fub[cripta, .

l

circa Decretum Comitiorum Oratorii anni 1719. de Decennalibus.

ape

dei

Onflitutiones Oratorii D, J. in Belgio Cap.z. ubi

Quibus Deputatis Epifcopus mentem füam fuper a&tis

DA

agitur de poteflate & regimine Congrepationis,

Comitiorum , pandebat olim oretenus; ac ita cenfe-

fs

ita habent: Diretfio five Regimen dile Congregationis,

bantur omnia fufficienter approbata & confirmata. | Sic

quoad perfonas , boua €g domos, ad ejufdem Prepofitos

adhuc proceffüm eft,. 10. Auguíti 1644. item 30. Julii

g

Jpectabit : cujus quidem dive&lionis poteflas primaria in

1652. & adhuc fapius ufque ad annum 1675.

71

apfo Corpore five Conventu Congvegationis legitime con-

Poftmodum Epifcopus loci etiam aliquando appro-

[17

vocata, cui etimm Preepofitus Congregationis fuüberit, €g

bationem & confirmationem actorum fcripto dare dige

NT

22 quo pluralitatem fuffragiorum teucbitur fequi , vefideve

natus eft, quo adminiculo Prepofims & Affiftentes,

Qu

decermitur.

omnibus & omni rempore facilius fidem facere poterant

8p

Cap. vero 3, ubi agitur de convocatione Congre-

iftius approbationis.

pi

garionisita habetur: ;4bzp/a porro Congvegatione fic con :

Anno 1719.in Comitiis Generalibus celebratis Mech.

dlL

vocata leges cotrvocandi impoflerum ffatueutur.

linie , die 30. & 31. Augufti, Excellentiffimus, nunc

9D

Deinde in fine ejufdem Capit. 3. habentur fequentia;

vero Eminentiffimus Dominus Archiepifcopus Mech-

àd

Que vero a Cougregatione fic legitime convocata decveta

liaieufis ab initio ufque ad finem perfonaliter| interfuit,

€7 detevminata erunt, vim $9 efle&dum non babebunt, do-

qualem affiduitatem nullus ejus Anteceffor unquam an-

fit

zec ab Ilufiviffimo feu Reverendiffimo loci appyobata ac

te praefliterat.

[

Ti

confivmata fucvint.

In his Comitiis feff, 2. ad evitandasomnes inconve.

bi

Ratione cujus confirmationis dande, Epifcopus loci,

nientias. claffium , contra quas multo tempore facte

ef

ab aliquot annis, ipfemet Congregationi, feu Comitiis

erant quzrel , omnium calculo (approbante & lau-

li

Generalibus, ut vocant, intervenit, quoties ipfi fic vi.

dante, quia & dictante Excellentiffimo Domino Ar-

h

fum fuit: Alius fiquidem titulus, quo iifdem Comitiis

chiepifcopo) decreruseft modus convocandi impofte-

E

interveniat non reperirur,

rutm ad Comitia Generalia; quo ftatuirur uz zmpofZeruim

fi

Quando aurem Epifcopusloci, dictis Comitiis ipfe:

ultra illos, qui de jttre veniuzt ad Comitia, (id eft Prae-

W

met non intervenit, vel iifdem ab initio ufquead finem

pofitus, Exprapotiti, Atliftentes, & Superiores Do-

f

non affifit; folet Congregatio ad illum deputare tres

morum ) po[fiut etiam zn dis comparere omnes €9 foli illi,

vel quatuor Presbyteros ex primariis, uti ei, nomine

qui decem amnos. Sacerdotii exegerunt. i. Congregatione

f

totius Corporis, rationem reddant actorum & ftatuto

Oratorii; etiauifi i eo videatuv. aliquid derogari circa

dllud punttutm , Cap. 111. de comvocatione Congregationis,

rum in Comitiis, feu ut ipfumde omnibus 'mformen;.

Q

(2a) Primum edita in libro cui titulus : Cbraniþm Ora:orii-apud Hegas, Append, pag. 88.

[

Deþique |

Junris

KREr.

SRPONSUM

99:

d

Dd

Denique di&a»nte. R. Patre Jynants: ex antiquiori-

Ergo fola fupereft. hzc difficultas, an- confirmatio

ln

poítmodum petira, nec univerfaliter fcripto data, au,.

bus aétis. Comitialibus, deputati funr tres, qui Excel-

Qu

lenüffimo Domino gratias aperent pro Paterno ergá

inquam, iíla duo facta, retroactis prajjudicent.

His commentis nihil poteft dici ineptius, Nam pe-

Congregationem affcctu , & peterent confirmatio-

[co.

nem aétorum.

.

titionem quidem quod attinet, en tibi cuplex folutio.

Hs

Prima hec eít: quod.ea petitio non tam ad confirma-

Qui Archiepifcopus, fu

geeftione, nefc—iturquorüm

10

in divería mutatus in. fua approbatione ícripto data 4.

tionem ipfam, qua.jam tum erat in predictis , quam.

f&

Septembris, articulum illum non quidem reprobavit;

ad fcripturam referenda fit : ut fcilicet Archiepifcopus:

J

fed tamen ipfius approbationem di(tulit, in verbis: Ex-

id quod verbis factifque firmaverat, dignaretur & fcri-

bat

cepta vefolutione fe[f. 2.. capta coutra prefcriptum Cap. 3.

pto praítare, nempe ad fidem faciendam, de quoin-

J

prafatarum Confistutionum, quam ba&lenus approbaudatn

frall, . Videtur ea petitio potius facta ex more & ftylo,

uon duximus.

quam neceífitate cogente: cum edim ante . dictum an-

yo-

Notandum quod Congregario fit in poffeffione dero-

num 1719. nullus unquam Épiícopus interfuiffet Co-

tf.

gandi diétis Conítitutionibus ex gravi cauía ; fignanter

mitiis tam affidue ab initio ufque ad finem , confequens

m

jn materia convocationis,

L

eít, runc.approbationem petendam fuiffe poft Coimiia;

!Q

l|uterim jam tempus inftat novorum Comitiorum.

faltem circa punéta, qua abfente Epifcopo erantrefo-

i

]uta.

Prepofitus vero füb pretextu quod hoc Statutum non

fit hactenus füfficienter approbatum per Epifcopum lo-

Indecum in moremiverit approbationcm peterepoft

finita Comitia , etiam nunc fic petira fuit, juxta vete-

[

ci, renuit juxta illud Comitia convocare.

d

rem formulam, quam ex vetuílis actis dictavit P, 7-

nant.

"d

Q,U JE. RE ESU R,

nea

Er quamvis ea. curain tali cafu fupervacua fuiffet an-

te annum 1675. dum Epifícopus non confirmabat fcrip-

u

An Statutum, unde qüæüio, fit fufficienter appro-

le

batum per Excellentiffimim Dominum, qui Congre-

to, fed oretenus, (quamquam etiam tunc dici potuif-

gationi prafens interfuit, & Statuto confenfum preebuit

fet quod abundat nom vitiat, ) nunc tamen otiofa dici

K

prout ib cáfü? Et confequenrer an liceat R. admodum

non poteft, poftquam Epifcopi fcripturam addere dig-

Domino Prepofito contra tenorem ejus, Comitia Ge-

nati fünt, Nam intererat Congregationis hanc eriam

neralia convocare.

in hoc . cafu. obtinere, ad probandam ómni tempore

confirmationem actorum,

[

RP ss E6

Cum ergo in Cafü deputati fünt a Comitis a petez-

dam confirmationem afforum, qua tamen acta jam trum

| Vifa.per nos infrafcriptos . U. Do&ores& Profeffo-

erant confirmara, in dictis circumftantiis , nihil . aliud

res (üprafcripta ca(us pofitione; vifo etiam quaefiro inde

petiiffe cenfendi funt, quam fcriptum illud probatorum

formato; item le&is Capitibus z. & 3. Conílitutionum

confirmationis , quod. etiam ícriptum , optimo fen(íu

L Ms

Oratorii de data 26. Maji 1634. cen(emus, Statutum

vocatur cozfirmatioy quemadmodum ícriprure proba-

fcilicet, uf i pofferuna ultra illos , qui de jure cemiunt ad

torie obligarionum; ceffionum , abfolutionum , vul-

Comitia, po[[int ia dis comparere omies. €7 foli i, qui

gatiffime. vocantur ob/zgatio, ceffio. , &gc. quamvis in

decem aunos Sacerdotii exegerunt in Congregatione , e(Te

plerifque nihil.ad fubflantiam rei; fed ad folam perti-

fufficienter approbatum, & contirmátum;: itaut plen

"

am

neant probationem,

vim.& effectum habere debeat.

j

Verum quidem.eft, fcripturam aliquando pertinere

In primis quia textus citatus Conftitution

um &ap. 2.

ad (ubítantiam actus, fed hoc obrinere non poreít, niff

ex 2. capitibus, nimirum fi aut lege ftatutum eftactum

aperte decernit, quod dire&iozis poteffas primaria refi:

deat-in ipfa Corpove fiveComventu Congregationis legiti-

aliter non valere quam fcripto (ut V. G. in Te(támen-

7z)Je comvocata; & cap. 3. quod apud eamdem fit. pote-

tis: ) vel inter partes ita fuerit conventum. — Al'oqui

ftas, ut ab ipfa leges convocandi impoflerum flatuantur.

