nem non fieri ni(i ejus folius 4ucforitates (1) diver-

m

po a Superioribus, ad quos jure fpectaret provifio

a

iftarum Eeclefiarum; certum autem eft, quod illi

fas Eccle(iarum confuetudines indultas efle ab illo,

od

Superiores non potuerint aliter providere illis Eccle-

4

uem Chri(tus füum voluit e(fe in terris Arbitrum

fiis ni(i de proprio Epifcopo & Paftore; non autem

e

Directorem; (2) non effe hic quod longum di-

[l

L5

de mere Titulari, Vicario, Mandatario, Miffiona-

curratur circa Clementinam 1N- PLERISQUE , folum

rio, & ad nutum füum amovibDili.

(3)enim conftantem ufüm Rom. Sedis a morte

Quinimo ipfa Clementina propterea auctoritatem

Schenkii confirmare jus atque auctoritatem ; caufam.

[s

e

Epifcoporum re(trinxit, quo minus ordinare potfent

abíque dubitatione confecdtam effe faltem poftquam

ab(que fpeciali licentia Sedis Apoftolice Epifcopos

Clemens XI. (4) edixerit, denuntiaveritque nemi-

ad Ecclefias Clero & populo carentes, quiatales im-

ni, przter delignatos ab Apoftolica Sede, jus ullum

e

rovide ordinati partim in/labilitate vagationis fere-

aut jurifdictionem fpiritualem in Foederato Belgio

ii*

nitatem Pontificalis Dignitatis obnubilabant, neque

competere &c.

fefe gerebantut proprios Paftores, qui gregem fuum

Verum fi hic

Adver(ariorum Achilles adeo ftet

f

zxfentes pafcerent, autlabore Apoftolico gregem

inconcuffus, ut nemini Catholicorum liceat adver-

[

in

b

omino acquirerent.

fus illum vel verbulum hiíceres quorfam ergo tot

Patet igitur quod P

apendrechtius non minus tur-

ambages de confrada Cathedra per mutatum apud

piter quam confidenter ex Clementina IN PLERISQUE

Batavos Religionis ftatum? Ad quid tantus tamque

ul

a

tentarit exfculpere preciíe contrarium illi quod in

imbecillis tot Differtationum apparatus ad proban-

eadem Conftitutione continetur : tantaque confiden-

dum Ecclefiam Ultrajedinam ex ipíà rei natura,

f

tia etiam Anonymus (pag. 188.) prefert eamdem

item

ue ex difpofitione juris Communis effe extin-

P

Clementinam, ut eam tanquam pracipuam inter

&a

m

1

. Ad quid accumularetot media, eaque fecun-

dum

| (1) Anonym, p. 191.

(2) Papend. prafat, n. 1.

(3) 'p. 5:8. col, 1. in fine,

(4) Anonym. p. 233.

g

438

Vichuz ResoLvTIoNIS Docm, Lovaw.

dum ipfos Cleri illias adverfàrios adeo imfirma, ut

Romano Pontifici- univerfe refervatam fuiffez uti

grat

velipfe Defirantius, Papendrechtio in hac parte con-

evincit Epiftola "Theótmari: Juvavenfis Archiepifco-

cop

trarius, faffus fuerit poft Schenckium, adhuc in Ca-

pi aliorumque Epifcoporum ad Soanuem IX., qu

tm

thedra Ultraje&enfi tanquam proprios & ordinarios

extat apud Labbeum T. 9. Col. 498. in qua.altum

bus.

Epiícopos fediffe Sasboldum atque Rovenium?: Ad

conquerentur;, quod hic Pontifex fua auctoritate: no-

tut

quid, inquam, tot& tam impotentes conatus, cum

vum Metropolitanum & tres Suffraganeos inftituiffet

I5

fufficeret (emel bene probaffe eam Pontifici divinitus

in terris Schlavorum, quz ante erant Epi(copo Pa-

traditam poteftatis plenitudinem; quaconftitutus fit

patn

tavien(i fübje&z ; idque fine ejuídem Epifcopi &

thed

omnigm in terris Zrbiter Nationum , & morum di-

aliorum Comprovincialium confenfüs non dubitan-

(aita

verforum, a quo omnis Ecclefia particularis firmita-

tes a(lerere,

fil

P

tem Cathedratice dignitatisaccipiat, & cujus nutu

crétis.

oc effé contrarium SS. Canomum: De-

ii

iterum hac fua dignitate excidat, fpolieturque?

En verba Theotmari cum fdis: ï--"--C,um, 'inf(j-üit,

biles

» in Concilio Africano Cap. 26. decretum fit, ut

disz

» Plebes quz in Dicecefibus ab Epifcopis retinentur,

Antiqua Dz'fcz'plina in ereclione Epifcop.

» que numquam Epiícopos habuerunt, non nifi

gdvt

hb

» cum voluntate ejus$ Epifcopi a quo tenentur, pro-

mul

IL Videamus igitur

uid de poteftate erigendi',

?5

prios accipiant Redores, id eít, Epifcoposs &

eatm

uniendi ,. & extinguen

d

i Epi(copatus facra fenferit

59

item in eodem Concilio Cap. 65. ut Plebes, qua

Antiquitas, utpote cum SS. Patres, qui temporibus

Apofítolicis vixerunt, aut iis temporibus viciniores

»»

numquam habuerunt proprios Epifcopos, nifi ex

Concilio plenario uniufeujufque Provincie , &

fuerunt, minime ignorare potuerint, quantam in

» Primatis, atque confenfü ejus ad cujus Diaecefim

hac parte Chriftus Petr

4

» eadem plebs pertinebat, Epifcopos minime acci-

ftatem contulerit.

o ejufque füccefforibus pote;

V

dio. nafcentis dKegla-

» piant. , &c. Hzxc duoDecreta quz hic allegan-

noft

Atque imprimis cum in exor

tur füb nomine Concilii Africani reperiuntur in Co-

füo.

fie per orbem terrz particulares fundandz effent Ec-

dice Eccle&e Africanz Canone$3, & 98. Priorde-

clefie & Epifcopales Sedes erigendz , omnes Apo-

fumptus eft ex Concilio Carthaginen(i III. anni 397.

[us,

ftoli ubique pari confortio honoris C9' poteflatis, uti

pilo

cui S. Auguftinus interfuit, &refertur 16. Q. 1. Can.

per.

loquitur $. Cyprianus, Eccleíias inftituerunt, eaf-

1. multis Conciliis id [latutum efl &c.: potterior au-

[itu

que ad Cathedraticam dignitatem evexerunt, aucto-

tem ex Conc. Carth. fe

ritate accepta a Chrifto, qui omnibus Apoftolis in-

u totius Affiqæ angi. 407.

]i

difícriminatim praceperat dicens: Sicut mifit me Pa-

qiem fup:a rgtulirpus.

Paul

IQ 1

ter , C9' Ego mitto vos.

Succedentibus dein

de feculis cum jam formatze

effent plerzque Ecclefie, hzc fuit conftans Difcipli-

anode Difciylina fe;þzo XHLO

qua

na, ut novi Epifcopatus inítitui deberent auctorita-

QuQ

IV.VV-erurh fenfim 24 fäCulo. XII. fähdem inva-ïtiit

v

te Metropolitani vel Primatis, cum Concilio plena-

nova Diíciplina, quz hanc novorum Epiícopatuum

rio Provinciz & confenfü Epifcopi, cui forte fübe-

inftitutionem Rom. Pontifici refervavit; quod con-

velt

rat civitas aut plebs;

tigit partim Epifcoporum negligentia atque inertia,

filte

fibi ordinari pofcebat.

quz aliüm fpecialem Pa&ar—em

:

ne |

partim vero fide falfarum Decretalium ; przcipue

tere

Sic in Concilio Carthagine

nfianno 407. conftitu-

poftquam Gratianus non tantum eas in Decretum

tumlegitur: Placyit ut Plebes, quc numquam habue-

fuum retuliffet, fed.& fuis ipfius additamentis ac in-

Epíf

runt proprios Epifcopos , nifi ex . Concilio plenario

terpretatoribus poteftatem Romani Pontificis adhuc

vust

uniufcujufque Provincie C9' Primatis, atque confen-

ultra Píeudo-Ifidori limites extendiffet.

Quo etiam

pulo

[u ejus ad. cujus Diccefim eadem Ecclefia pertinebat,

tempore Innocentius HII. Deereti Gratiani anctorita-

decretum fuerit, minime accipiant.

Reperitur hic

tem fecutus, & falfarum Decretalium fide delufüs,

Canon in Codice Africanz Eccle(iz füb num. 98. -

. Conformiter ad hunc Canonem Africanum cura-

Translationem , Ceffionem & Depofitionem Epifco-

porum, tanquam de jure Divino, fibi omnium pri-

vit S. Auguítinus (1) ad poftulationem Populi Fuf-

mus vindicavit]l. 1. de Transl. Epifc. tit. 7. Cap. 2.

EïUd

falenfis, qui ha&enus Epifcopo Hipponen(i füberat,

Tria heec, inquit, fcilicet Translatio Depofitio, &

Tem

fed longius Hippone diftabat quam ut Auguftinus

Con

Ceffio Epifcopi, son tam Con[litutione. CaRonica,

congruam illius curam gereret; curavit, inquam,

quam INSTITUTIONE DiviNA, foli

funt RoMANo 'Pon;

Pfoi

huic populo ordinari proprium Epifcopum per Pri-

TIFICI refervata.

1

10 |

matem Numidize, nullatenus inter

Hiíce veftigi

iis infiftentes Anonymus ( pag. 18 ï./)

que

Romani Pontificis.

pofita auctoritate

à

nz

& Papendrechtius volunt June Diviwo ad folum fum-

Hanc Difciplinam, fecundum quam

ad Mefropo-

mum Pontificem pertinere Epifcopatus inftituere; &

pilc

litanum aut Primatem cum confeníü totius Concilii

fimilia.

mätw

Provincialis Epifcopatuum inftitutio pertinebat, per

octo ut minus fecula ubique & conftanter obferva-

TeQu

L

COU!

tam fui(fe hiftoriz eorum temporum evincunt; nec

P. 'Pbie]la: eri

d

hi

creditur prioribus illis feculis Rom. Pontifex extra

! endi Epzjfcop. &

t'ajj

Regiones füz Metropoleos, feu Ecclefias faburbi-

| '.Chrz;/io conce[Ja.

carias, ullum novurg Epifcopatum inftituiffe, fed

you

E' E(l

illud jus dumtaxat exercuiffe in locis füburbicariis

»

V:.vSe'd glüofnodo probaht divinum iliud jüs, di-

feitc

tanquam jure Metropolitico fibi fubjedis.

Vinamque traditionem quam pretendunt? (cilicet ex

ld

quibufdam Píeudo-monumentis antiquitatis a quo-

Jair.

dam impoftore feculo VIII. aut IX. confidtis; quz

&t

Antiquav, illa Difciplina adhuc fecul.b X.

nondum íeculo X. adeo invaluerant, quin Archie-

Otul

pe?'duran:.

piícopus Theotmarus illiufque Comprovinciales An-

tiftites, Pontifici Romano aperte fignificarent, in-

0

III. Conftat infuper; necdum füb finem feculi X.,

ftitutionem nóvorum Epifcopatuum ejus Audorita-

oft evulgatas tunc pene a dücentis annis Pfeudo-

tein terris Schilavorum fadiam SS. Canonum Decre-

D

ti; effe contrariam.

ecretales, novorum Epifcopatuum inftitutione-im

Priori-

(1) Epift, 361, Vide Fleury 4. difcours ad 'Tom, XVI. n 42

(

—stwxsrrm PRIMA

459

* uj

4

Prioribus bene multis feculis, cum Epifcopatus

Dilog.

Nec minus turpiter circa Ecclefiz Difciplinam aber—

erant numerofiores, & frequentiores Sedium Epif:

rant. Adverfarii cum dicunt, veram extintfienem (1)

! 4quæ

copalium ereQiones, Eccleíia, quz fola- accepit to-

Ecclefiarum: Cathedralium non fieri nifi aucltoritate

dlttm

9

tam Divini fpon( füi poteftatem, conditis Canoni-

Romani Pontificis... Ubinam quzfo, vel unum oc-

bus commiterat omnia, quz ad Epifcoporum inf(ti-

currit exemplum . quo:probetur, Ecclefiam Cathe-

Affef

tutionem pertinerent, . Comprovincialibus Epiíco-

.

dralem folius Porttificis R. auctoritate;. prafertim vi-

QR

pis Et per tot fecula nequidem SS. Epifcopis &

gente SS. Patrum Ditciplina, fuiffe extinclam? Vel

Patribus incidit, ubi de inítituenda Epifcopali Ca-

unum proferant Canonem, qui hanc Poteftatem Pon-

äfän-

thedra agebatur, Romanum Pontificem coníüulere

! [

tifici R: refervavit, aut in Pontifice recognovit?

faltem, aut negotium illiindicare: neque ipfi Roma-

. Legitur quidem hujufmodi Cathedralitatis extin-

ni Pontifices ,. quamquam toti orbi tum Sedis Praxe-

Gionem; fecundum Canones factam olim füifieaucto-

t.q;üir,

minentia tum doó&rina quidem & fanctitate venera-

ltg ut

ritate Epifcoporum in Synodo con gregatorum , uti-

iles, nec non pro juribus Apoftolicz Sedis afferen-

Canon 5. Concilii Carthaginenfis anni 407 , qui ha-

"uT,

dis zelofiffimi, vel cogitarunt de hac, quam fingunt

betur in Codice Eccletiz: Africanz füb num. 99. con-

D uif

adverfarii, plenitudine poteflatis; uti neque eam fe

cedit ut una Plebs, amiffo proprio Epifcopo Dona-

pro-

habere. verbo faltem. indicarunt , cum tamen tunc

tifta, poffit extinda füa-Dignitate Cathedratica, al-

&

multo frequentius circa Epifcopatuum erectionem

Qu

teri Eccle(iz Catholicz uniriatque incorporari: Quee

eam poteítatem exercendi occaíio occurreret,

autem plebes (inquit Canon) habuerunt Epifcopuin,

T er

C3' eo defuntlo voluerint non Epifcopum proprium ha-

Z

Eretli novi Epijï'opdiu,f in

Y

Belgie on jo

cefim

P. auctoritate.

à

.zgag R.

bere , fed. ad alicujus Epifcopi Divecefim pertinere, non

eis efje negandum.. . Sed inauditum ett faltem per 8.

«CCi-

aut 10 & amplius priora feculaboc ipfüm: ad prero-

egan-

VL Quin nec hodie apud Bvelga.s &VG'a:llo.s'rJEdbg;

1Co

rogativas Romani Pontificis pertinuiffe. -

noícitur in RomanoPontifice auctoritas pro arbitrio

; JNeque videtur aliud füundamentum fuiffe attribuen-

yrde

fuo in(tituendi novos in hifce Ditionibus Epiícopa-

di foli Pape unionem:aut extinctionem Epifcopa-

1397

tus, fed dumtaxat ei difertar hujufmodi Sedium E-

tuum, (2) quam quzdam.loca S. Gregorii tandem

Can.

piícopalium nova erectio, ubi per. populum, (ive

feculo. XII. relata a Gratiano, : Sed hic nón advertit

[ d-

per Principnm, nomine populi, talis erectio feu in-

Gregorium ita egiffe iu fola parte meridionali Italic,

497

ftitutio poftulatur: quemadmodum per- Philippum

cujus Metropolis Romatunc erat; vel in Sicilia aliif-

II. novorum Epiícopatuum per Belgium erectio a

que infülis, quz fingularitera S; Sede dependebant.

Paulo IV. poítulata fuit & ad effedtum

no 1559.

i

i

p:grdu&a an-

Notatur infuper; (3)) quod ubi S. Gregorius in

Regionibus fpeciali jure Epifcopo Romano fübjedtis,

Quare etfi pe

r-falfäs D&cretales acpræcnpue poft-

varios Epifcopatus univit, & alieram eorum quo-

quam ez in Decretum Gratiani fuerunt relatz; ere-

dammodo extinxit, hoc dumtaxat ordinaverit in il-

valuif

&tio novorum Epiícopatuum Romano Pontifici refer-

lis Dioccefibus, qux non habebant füfficientem po-

m

varicceperit, tamen Eccle(iz Belgicz inter alias, hoc

pulum, nt ei Epifcopus proprius przficeretur; ne-

veftigium antiquz Difciplinz- hodiedum tenent ,. ut

M

quaquam autem id fecerit circa alias Dioecefes, qua

ertia

faltem hujufmodi ere&dio :non fiat abíque poftulatio-

licet hoítium invafione vaítatz, attamen Populum

ne feu confeníu Principiss auditis iis, quorum in-

fidelem. Clerumque non amiferant. Quinimo ne-

ipue

tereft, nimirum Epiícopo, incujus Dioecefi novus

r

quidem Dicecefes, in quibus non remaníerat fuffi-

Cin-

Epifcopatus ferigendus eít;. Metropolitano, cui no-

ciens populus Chriftianus, proríus Cathedratica di-

]huc

vus Comprovincialisaffignandus eit; & C

;e;ïq acpoe

gnita privabat Gregorius, ted vicini alicujus Epif-

tiom

pulo nova Digeceüs- in;tituend'æ.( T

copi Cathedrz uniebat, nec cogitavit umquam San-

Yità«

Qus ille Pontifex hujufmodi Dicecefes hoftium in-

cur(íione vafítatas ;

uus,

Anii&g'qd li)ifc-iplinaw 717'zielz'0r.'»-v...

g—d meram miflionem , uti vocgnt,

ifco-

fedigere.

2 VII 'NeQUe,oinittehdum Bic', quod re&e re»flïei&it

pri-

^

eruditus hiítoricus fcriptor Claudius Fleuri,. vete-

;

' n

);&

rem Difciplinam utilitati Ecclefiarum multo. fuife

T SLto Magnm—..ckzignovit fe n'on*häibe-re -patejïdtäi;l

conveniehtiorem ,. quam poffit effe illa, quz poft

litds

Pfeudo-Decretales fen(imintroducta Pontifici Roma-

! e;ctinguendi | thjied mlz"tatem Eccle]z'a-fum.'

DoN-

no novorum Epifcopatuum erectionem tribuit : at-

IX. *Qu-id-ex'h—is;'ofïnnibus &ohfïcim'uä ?-v Nimirum

que adee veftigium.quoddam melioris illius Difeipli-

Ecclefiam, non zütem Rom. .Pontificem a Chrifto

8.)

fu

nz tenet praxis Belgica, qua non permittit novi E-

accepifle plenitudinem poteftatis erigendi, uniendi;

pitcopatus eredionem ad folius Pontificis R. aucto-

& extinguendi Epifcopatus: Eccle(iam autem , illam:

.,&

ritatem, fed poftulatienem feu confenfüm Principis

provinciam five auctoritatem primis feculis commi-

requirit. — Certainement ,. inquit Cl. Fleury, (Dif

fiffe Metropolitaniscum confen(ü Epifcoporum Com-

cours 4. N. 4.) à me confiderer que le progrés de la

provincialium: nequetunc Romanos Pontifices exi-

Religion ,-C3' l'utilité des-Fidelles ,- il étoit bien plus

ftimaffe, hanc fibi poteftatem in aliorum Primatum

raifonnable de s'en.rapporter aux- Evéques. du Pais,

Dioeceles competere, aut permiffum, fibi effe eam

:

pour juger des.Villes:qui avoient befoin.denouveaux

extra limites.fuz Metropoleos

Ecéques , C9' pour chofir les fujetr propres, que d'en

fpeciali titulo fibi füberant, exercere.

, leu. Regiones, qua

:

venvoyer lejugement au Pape , fiéloigné CS' fipeu À por-

Ipfe S. Leo Papa, quem pro fua opinione de ple-

di

tée de s'en bien in[lruire; on a beaunommer des Commif-

nitudine poteftatis Adverfariiadducunt, ingenue fa-

[ec

faires C9' faire des informations de lacommodite €9 in-

tetur, ac proteftatur Eccle(ias & earum Epifcopos

n

commodités ces procedures ne valent jamais l'infpettion

dignitatem fuam non a Rom. Pontifice, fed a Deo

]u2

& ab Eccle(ia feu fponía Chrifti accepitfe; feque id-

Die-

oculqire"ö"' la conn'qmj[]þmg qu'on prend pqrjgiqnä(rt:e.

circo dignitatem illam adimere nulli- pofle, fed ut

An

Quo niodb Extintio Epifcbpä.muin foli-.vP-ap

D

omnibus inviolata fervetur, neceflaria folicitudine

j

j

m c'æpgrit attriþzzi. :

& famulatu obítringi.' Solieitudo noftra, inquit Ep.

IO. al. 89. ad Epifcopos per Provinciam Viennen-

(tt

qui funt,

VIIL -Hæ'c' de 'e-lre.&'ioxïe; Cathedræ '(ï*ipiilvr"c:.(l)Pali-sf

fem co-pftituvtos, uon fua qucerens, fed

: Chj'läjff,

(t) Anonym.vpa;g'* I9t,

(z) Fleury ibid.fv

(3) 'Id hin,"l.' 55. n. 17. |

440

ViupiCuE ResoruTtoxis Docm, Lovaw,

obf

Chrifi, dignitatem divinitus datam net Ecclefiis nec illius pleniffime , quam inficiarinon audebat, Pon-

]

Ecclefiarum Sacerdotibus abrogabat.

tificiz Poteftatis, quam procul dub5io & ipfe negat-

m

Idipfum innumeris locis inculcat, idem S. Ponti-

fet, f1 impofturam Pfeudo- Decretalium, quz jam

C

fex, ac fignanter Ep. 78. al. $4. ad Marcianum Au-

Deo dante, luce clarius detecta eft, cognovitlet.

ifir

guftum, ubifcribitin hzc verba:. ** Privilegia Ec-

Quemadmodum & :dem S. Bernardus, quamvls de

D

35

clefiarum, San&erum Patrum Canonibus inítitu-

fabulofa donatione Conftantini non inciderit ipfi du-

23

Q

ta, & venerabilis Nicenx Synodi fixa Decretis,

bitatio , tamen graviter ferebat pompam fplendo-

cetà

35

nulla poffunt improbitate convelli, nulla novitate

remque externum Pontificis:

* Petrus... neíci-

noni

33

violari, in quo opere auxiliante Chriíto fideliter

» tur, inquit, proceffifle aliquando vel gemmis or-

]

3

tarel

exequendo, neceflé eftme perfeverantem exhibe-

natus, vel fericis; non tedtus auro, non vedus

j

33

re famulatum: quoniam difpenfatio mihi credita

»

equo albo, nec ftipatus milite, nec circum(tre-

33

e(t, & ad meum tendit reatum, fi Paternarum Re-

55

pentibus feptus miniítris, abfque his tamen cre-

ju d

23

?

ao

gule Sandionum , qux in Synodo Nicena ad

didit fatis poffe impleri falutare mandatum: 5i

Donti

?*

totius Ecclefie regimen, Spiritu Dei inftru

)5

amasme, pafce oves medf. ,

Hzc fàtis libere S.

23

funt conditr, me, quod abfit, connivente

*

Bernardus ícribit ad. Eugenium 11I. lib. 4. Contid.

lt

ul

25

lentur. ,,

i

tl

Et Ep.,80. al. $3. /ndubianter , . ait,

3., übi verbis mox citatis fubdit: sm his fuc-

v0)

l

eaídem illas leges Nicenorum Patrum manfuras uf-

-;:Ceïjii

non PETRO, fed CONSTANTINO.

An vero quia

que ad. finem Mundi.

S. Bernardus torrente füi temporis in iftam fabulam

LU$

E

Refpicit S. Leo precipuead Canones 4. & 6. Con-

abduüus fuit & nos jam contra apertam lucem, ad

£Ul i

cilii Niczni, fecundum quos ad Metropolitanum,

fimilia opiniandum adftringemur, Romanumque

.cum confenfa Comprovincialium fpectabat ordina-

Pontificem ut Conftantini Magni füccetforeim fütpi-

iL

ten

tio, & inftitutio Epifcoporum, adeo ut Rom. Pon-

cere ac venerari oportebit?

tifex extra propriz Metropoleos limites non haberet

ad :

auctoritatem Sedes Epiícopales in aliena Metropoli

di

$1

Praditta plenitudo poteflatis Pontij?'fiæ refellitur.

,

erigendi, uniendi, aut extinguendi.

Sed non viderat S. Leo falías Decretales, neque

XI. Caterum fatemur quoque & jam fupra faffi

"

eas aut fimiles quafdam in lucem prodituras, aut or-

fumus, poft tempora S. Bernardi extitiff Pontifices

)»

bi Catholico impofituras providebat umquam; füa-

Romanos , qui nixi iifdem fal(is Decretalibus pleni-

)) Cl(

que illum de Nicznis facre Difciplinz Canonibus

tudinem poteftatis in difponendo de Epittopatibus

» &

fefellit opinio, dum eos ufque ad fimem mundi inte-

fibi non obícureafleruerint: & nominatim Innocen-

» pl

meratos manfqms effe ixi(timavit.

tium III. edixifle Translationem , Depofitionam , aut

l,

Cefftonem Epifcoporum, non tam Con[litutione Cuno-

tf

Objicitur' S. Bern. C$' refpondetur.

nica quam in[litutione Divina foli effe Romano Ponti-

A

N

0$

^5

Jici refervatas prout relatum eít, Cap.

do

;;;de

Ü

X. Nimirum ïdnge diverfam feculo XII. invaluif-

Tranjl. Epifc.

tr

fe Difciplinam fignificat S. Bernardus, quem & Pa-

tIEt)

Ubi Innocentius IIL. primum füpponit tanquam

pendrechtius nobis obiicit ** Plenitudo poteflatis,

indubitatum, foli Romano Pontifici tria hxc efle re-

Ven

» inquit Bernardus Epift. 131. ad Mediolanenfes,

fervata: ut autern probet ea fibi competere nom tam

qua

» àn. 1156. fuper Univerfas orbis Ecclefias fingulari

con[litutione Canonica , quam inflitutioue Divina, dit

Qo

» prerogativa Apoftolice Sedi donata eft; qui igi-

ferit inhunc modum: ** Cum fortius fit Spirituale

» tur huic poteftati refiftit, Dei ordinationi refiftit.

5

vinculum quam Carnale, dubitarinon debet, quin

u

2

Poteft, f1 utile judicaverit, novos ordinare Epif-

25

Pote(ít eos

t, omnipotens Deus Spirituale conjugium, quod ett

dam

-copatus, ubi ha&enus non fuerunt.

5

inter Epifcopum & Ecclefiam (uo tantum judicio

1liq

25

ui funt, alios deprimere; alios füblimare, prout

»

refervaverit diffolvendum, qui diffolutionemetiam

LU

ratio fibi dictaverit. Ita ut de Epifcopos creare

»»

Carnalis conjugii, quod eft inter virum & fzmi-

din

Archiepifcopos liceat, & e converío, fineceffe

35

nam, fuo tantum judicio refervavit, pracipiens,

DT

35

vifum fuerit.

Poteft a finibus terre füblimes

33

ut quos Deus conjunxit homo non feparet. Non

35

quaícumque períonas Ecclefiafticas evocare & co-

25

jus

35

enim humana fed potius Divina poteftate conju-

Cü

25

gere ad fuam prefentiam , non femel aut bis, fed

gium Spirituale diffolvitur, cum per Translatio-

€or

» quoties expedire videbit. ,

35

nem, Depofitionem aut Ceffionem auéctoritate R.

Atqui apud eruditiores zvi

noftri ScriptoreS cer-

dici

tum eft, S. Bernardum hanc fententiam hautiffe ex

Pontificis ( quem conftat effe Vicarium Je(ü Chri-

fior

» fti Epifcopus ab Ecclefia removetur; & ideo tria

tis

falfis Decretalibus , quz jam a trecentis annis fue-

» hcc quz prami(imus non tam conftitutione Ca-

rant evulgatz, & feculo XII. adeo invaluerant, ut

» nonica quam inftitutione Divina foli

Do

'funt Romano

5 l

nemini amplius incideret Difciplinz puncta hujufmo-

»; Pontifici refervata. ,,

z

pl

di fufpe&a habere aut refutare.

.

Similia repetit & inculcat idem Inn

ocentius III. |

. Liceat igitur S. Bernard

0, vi

ro cateroquin maxi-

»I

ibid. Cap. 3. * Non enim homo, inquit, fed Deus

»?

mo, hac in parte reverenter opponere venerandam

» feparat, quos Romanus Pontifex (qui non puri

facramque Antiquitatem VII. primorum feculorum,

» hominis, fed veri Dei vicem gerit in terris) Ec-

»I

& SS, Patrum, qui illum olim pracefferunt, tefti-

»f

» Clefiarum neceffitate vel utilitate peníàta, non

»l

monia, quz invicte demonftrant talem plenitudinem

» humana, fed Divina potius au&toritate diffolvit. ,,

poteftatis a Chrifto nequaquam R. Pontifici fuiffe

Et Cap. 4. "* Sicut legitimi matrimonii vinculum,

»Í

collatam. ^Opponimus infuper teftimonium Hinc-

» quod e£& inter virum &uxorem, homo diflolvere

DI

hd

mari Rhemenás , qui feculo IX. Difcipline novz,

» nequit ... fic &Spirituale foedus conjugii, quod

quz occafione Pfeudo- Decretalium de promiícua

» inter Epifcopum & Ecclefiam, quod in electione

»Í

appellatione ad R. Pontificem introduci incipiebat,

» initiatum, ratum in confirmatione, & in confe-

LR

ftrenue fefe oppofuit, quam novitatem S. Bernardus,.

» cratione intelligitur confümmatum, fine illius au-

ul.

infeliciore zvo natus, detegere .non potuit. Oppo-

» Goritate folvi non poteft, qui Succeflor e(t Petri.

)

nimus denique graviffima illa mala, qua ex talibus

» & Vicarius Jefu Chrifti. ,,

?

opinionibus hauftis ex falfis Decretalibus, fcaturie-

Hitce Innocentii III. Decretalibus, fimilibufque

5

runt & horrendam ftragem invexerunt in Ecclefiam

-

aliis pofteriorum Pontificum effedum eít, ut Cano-

5

Dei.

niftz non pauci nudis Decretalium verbis inhzren-

»

Infuper notum eft, quam amaras querelas ipfe S.

tes, non humanam dumtaxat, fed qua(i Divinam

Bernardus jam fuo tempore protulerit fuper abufu

Rom. Pontifici Viü fint tribuiffe au&oritatem, prout

obfer-

441

stog;rsm*m . PRIMA

Pon

obfervat Clariffimus Guillelmus Barclajus in Zrad.

» confpicimus eam ad de

tBaf

» boraile,"

[perationem fä;e falutis la-

jun

de poteflate Pape Cap. 28. qui & ibid. relatis fupra

memoratis Deeretalibus Innocentii II de hujusmodi

Videat ipitur Papendrechtius, an non juvet partes

ilet,

ls de

Canoniftis (ubjutgit : H illa fust , quibus bomines

eorum, qui irerum equum illum "Trojanum adifi-

iliin pracipitem errovem deferuntur, ut. quidquid a

cant, cum dicit Praf. n. 1. Romanum Pontificem cons

d.

nido.

Para fiat , a Dzo faclum effe putent.

fitutum ÁngnxirRUM AVationum omaium 9 morum di-

. Quidni etiam occafione iftarum & fimilium De-

verforum Q omnes particulares confuetudines Eccle-

e(ci

$ OT-

cretalium exorta fit ifta quorundam imperitorum Ca-

fiarumi, quae Catbolico uománe baberi volunt, debere

nonilarum pervería opinio, de qua Cardiualis Con.

eíle zuduitas ab illo fupremo Arbitro ; vultque illura

QUs

volunta-

Ylre.

tarenus in Epift. ad Paulum Ilf. nimirum ;

pro fupremo fuo arbitrio & ex plenitudine potefta-

zem Poutificis Regulam quaudam e[[é ,. qua ejus. actio-

tis pofle extinguere, &re ipía exrinxiffe Ecclefiam

(.

:

ues dirigantur : ueque àn jure pofitioo conflituendo aut

Cathedralem, qua a tor feculis fundata ac florida ,

abrogaudo, aut etiam di[penfando , regulam quampiaim

NI

numquam interrupta ferie ufque in hodiernum diem,

nfid,

Pontifici e[fe couffitutam.

Hac propofitio; inquit Prae--

frequenti Clero ac populo Chriítiano gavifa eft,

laudatus Cardinalis, /Jo/olatriaga fapit 5 cuz namque

Jut

Verum non avertit Papendrechrius ad eraviffima

eveatura boc attribui potefl , quod actiomum . fuavum

illa mala, qua ex hac opinione de plenitudine po-

Quia

ülm

voluptas ejus fit vegula ?

du boc gon fit propriuim so-

tefítatis Pontificie. nata funt fequi, & porro fequun-

LiUs Dxi ?

tur, fed dumraxat menrem fuam convertit ad fufpi-

,l

Et profecto nomen Dz1, cum annexa autoritate

ciendas eas Ponüficum Decretales, in quibus pleni-

Que

cui nulla ratio refragetur, Papee attributum legitur

tudo ifta poteflatis praedicatur, & ad numerum &

ülpi-

a Zenzelino (1) de Caffanis in glofla ad Extravagan-

auctoritatem Canonittarum ,

qui eas explanan: pro-

tem , Cuw iNTER, de verborum figuificatioue , in fine

bantque,

lo-

ad vocabulum JDeclaramus, ubi agitur de concilian-

Ad hoc autem refpondemus, non minorís auc

l,

dis duabus Decretalibus contrarianribus :. , Mirabile

ritatis effe & alias Decretales, qua Romano Poniifici

» Videtur, zzquit Gloffator, continere praefens Con-

jus & potetlatem tribuunt deponendi Reges, quam

f

?

L]

flitutio :X &

quod dicit

ertipnaciter aílerere ,

fint ile, qua Ecclefias Carhedrales ex plenitudine

[ICe5

h

3

?

, Chri(lum & Apoftolos non

abuiffe aliqua in fpe-

poteftaris extinguendas illi refervant ; utpote cum &

i

2

ciali vel communi, hareticum & errorem fore

iftac eeque n Corpus luris Canonici fint relatze, tot-

ibug

k

cenfendum ; cum Decretalis Exz£ $. porro, ex-

que Canoniftarum calculo probatae ; quin & frequenti

Gdl

» preffe contrarium innuart."

uidquid fit, opor-

exercitio firmatae. E. G, extat inter Extravao. comm,

D

It

ter, in velis labi in herefim, Conftiruuones illas Pon-

de imajov. && obed. Cap. 1. Decretalis Bonifacii VIII.

AU

tifidias conciliare, nam cvedere, inquit, DowiNUM

0il

qua. incipit UNAM SANCTAM, ubi palam afferitur illa

NOSTRUN DzguM PabAM conditorega. ditle Decretalis

Pontificum Poteftas in Reges & Principes, & in ex-

T

ercitio hujusmodi poteítatis verificari dicitur illud

€9* iflius fic mon

otui[Jé conflitueve . baveticum cenjete-

iur.

Hac gloffa cum particul

f

a DsuM ParaM repe-

Hieremie .. Ecce conflitui te bodie fuper geutes 7 veg-

üem

ritur in editione Parifienli rgyor, Lugdunenfi 1572,

ua, ut evellas €y deftruas £? difper

$ ij diffipes, &di-

3

Veneta 1604, ad exemplar Romanum &c. Quam-

fices €? plantes.

atn

quam eádem particula in recentioribus editionibus

Neque poterit Papendrechtius tot Ecclefias Cathe-

ni

Corporis Canonici Gloffati expunéta fit.

drales (f1 tamen ullas poffit) numerare extinctas ex

tle

Sed abíit, ut dicamus Ecclefiam hujusmodi De-

arbitrio & plenitudine poteftatis Pontificie, quam

füin

cretales, tamque monftroías Canoniftarum quorum-

numerarit Bellarminus Imperatores acReges e T'hro-

|elt

dam opiniones inde natas approbare, aut practenfam

no fuo depofitos a Romauis Pontificibus, conformi-

u

iU

aliquam diíciplinam, qua in iis fundatur, adrmitre-

ter ad quasdam Decretales.

um

re. Longe aliud fenfit Concilium delectorum Car-

Nec defünt celebres Canonifte, qui hanc Pon-

rl

dinalium íüb Paulo MI, inter quos fuit & Ga/par Con-

tificis poteltatem in Reges ad cclum ufque & ul-

rEHS,

tavenus, de quo fupra.

Hi namque illuítres viri fub

tra exrollunt: inter quos Petrus Bertrandus Epis-

Von

jurejurando a Ponufice adítri&ti, ut candide illi figni-

copus Eduenfis, Carcinalis, 'T'raét. de ovigine €9 ufu

hjl

ficarent abufus, qui in Ecclefia graffarentur ; antequam

Zurisd. Q. 4, qui habetur tom. 4. Bibliorhece Pa-

QLÍO

eorum precipuos perílrinpant, ftatim in limine in-

urum, fic ait; col, 1150.

» Quia ]Jesus CunisTOS

eN

dicant, omnium caput ac ícaturiginem effe illam

» Fiius Dzi, dum fuit in hoc mundo, & etiam ab

liri

non paucorum opinionem de ea plenitndiae potefta

LE

&terno naturalis Dominus fuit, & de jure naturali

td

tis, qua conftituitur Pontifex omnium Beneficiorum

in Imperartores, & quoscumque alios, depofitio-

Q

Dominus, & füarum folus arbiter actionum. ,,Sanc-

?)

nis fententias ferre potuifler, & damnarionis, &

jl

?*

titas tua, izquiust, ad íe vocatis mandavit, ut

quascumque alias, utpote in perfonas, quas crea-

verat, & donis naturalibus & gratuitis dotaverat:

nullius aut commodi tui, aut cnjaspiam alterijus

IIl

??

habita ratione, tibi fignificaremus abufus illos ,

955

& eadem ratione etiam

ejus

Vicarius potett.

23

99

Nam non videretur difcrerus Dominus fuitTe

CU$

graviffimos videlicet morbos, quibus jam pridem

Jur

53

Ecclefia Dei laborat, ac prafertim haec Romana

Cut cum reverentia ejusloquar) niíi unicum poft

33

2

fe talem Vicariumn

EC

Curia ; quibus effectum prope eft, ut paulatim ac

;'eli-qui-iïer, qui HC OMNIA

1011

37

fenfim ingravefcentibus peftiferis his morbis, mag-

POSSET.

2*

tu »

nam hanc ruinam traxerit, quam videmus , . ..

Pari igitur gradu procedunt ille Decretales, de

23

nonnull Pontifices tui Predeceffores prurientes^ quibus difceptamus, in eo quod Pontifici R, tri*

if

39

ei

auribus . . , coacervaverunt fibi Magiftros adde:

buunt plenitudinem poteftatis in Ecclefias & in Reg-

H

fideria fua , , . inde effectum eít, quod , ...

na; in Epiícopos & in Reges, eadem funt auto-

1d

9?5

ritate fuffultz ,

iisdem adulantium Do&orum lau-

one

confeftim prodirent Doctores, qui docerent Pon-

??

tificem effe Dominum beneficiorum omnium . ..

dibus exornata.

Vel pari proinde obfervantia

nfe

hU

32

ita quod voluntas Pontificis, qualiscumque ea fue-

quoad utrumque artüiculum tenende funr, vel fi

ri, fit regula, qua ejus operationes « actiones

eas non cogimur admittere quoad preteníam po-

&l

dirigantur. . ..

Ex hoc fonte, Santte Pater ,

teflatem Pontificis in Reges, neque iilis ullatenus

35

tanquam ex equo Trojano irrupere in Ecclefiam

quoad prateníam plenirudinem poteítatis in uni-

que

no-

»

verfas Ecclefias ftringimur ; nefas autem fit dicere,

Dei tot abufüs & tam graves morbi, qgibus nunc

Ecclefiam

e

1n

(1) al: Geuzelinus. vocatur

l

out

K k k

Suppiem, Opär. Fan Efheg Pars IV.

442

VixpicuÉ ResoruTIoNIS Docr. LovaN.

Ü

Ecclefiam: Catholicam uünquam approbaffe eam opi-

Couclufio 1pz—f-fz'mæ Dz;/'*quz*'fletiqnir;.

0

nionem de poteftare Pontificia in temporalia Regum,

M

Et quanitum ad'Poteftatém Rom. Pontificis in Eccle-

XII, Recte igftür & firmi(fimo f'u-ndame)nt'o 'nixi

fias, ad oculum oftendere poflemus, quod univerfa

Vi

afferuerunt Doctores in füa Refolutione, quam vin-

Ecclefia, prafertirn feculo XV. palam conquefta fue-

dicamus, Ecclefiam Ultrajectinam : nullatenus dici

fii

rit,nonnullos Pó

"

nüfices Róm. E';cleügm'm facra jura

poffe collapíam ,. aut. a dignitate fua Cathedratica

Ü

'violaffe,

"

excidiffe ; utpote quae jam olim ad eam dignitatem

hIt

Quid plura ? proferat Papendrechtius fi poffit vel

evecta, numquam deinceps Clero & populo Chris-

[

unum exemplum , quo oftendatur, Rom. Pontificem

tiano in fide Catholica adunatis caruit, quaeque dimi-

fe

in Galliis aut Belgio Ecclefiam' Cathedralem pro ar-

nuro, aut fi ita velis, ablato temporali fplendore ,

bitrio fuo, vel ex plenitüdine' pote(tatis extinxiffe,

qui ex proventibus & facris seedibus, ex apparatu ex-

