fe&to volebat infülamn totam wni viro permitti, fed ugi-

euique propriami curamb ac follicitudinem . éndici : ita

[,

RESOLUTIO CASUS PR/ECEDENTIS,

f

ün

enim [ibi laborem fove leviorem fcicbat, €? fubditos mia-

jori diligentia gubermandos, fiquidem Doátoy non mul-

cad-

Vifo &examinato cafü propofito, nec non qua-

fitis inde dedulis, cen(ent intrafcripti,

tavum. Ecclefiavim vegimine diffraberetuy , fed uni tan-

Ad l. Omnino fatisfieri debsre poftulationi Cleri

tum vegeuda vacaret , eamque componere enoribus ,- at-

r

rint

populique Eccl, Harlemen(is , proprio paftore defti-

que orzare fluderet,

lum

tuta: idque eo magis , quo hec illorum poftulatio

Simili fere modo, ip

(ïus'interþr&s in hunc locum

lem

magis fundata fit in iaftitutione divina, ac conformis

loquitür "Theophyla&us dicens: Epiffopor bic Pres-

SS. Canonibus , Ecclefieque primavee praxi ac mo-

byteros etiam vocat , ut €? in Epiflola ad. Timotbeum,

ribus.

per civitates, zgquit, noluit emim univer[am iufulam

Füfr

1. Certum enim eft, & apud omnes. Catholicos

uni commifJam eJfe , fed quodlibet oppidum proprium

dli

indubitatum ,. Epi/copos , fccundum Apoftolum , A-

babere Pafforem : fic emim &2 labor levior €? cuva ex -

achiov.

[jum

&tor. XX.28. a S$prritu San&lo pofitos elTe vegeve Eccle-

Quin & obfervat Eftius in hunc locum, Apofto-

ld

fiam Dei: ac confequenter illorum inftitationem juris

d9

effe divini.

lum hic per Presbyterum intelligere | Epifcopum ,

Id non obícure, ex hoc eodem textu fignificat Con-

cum f* ipfum iaterpretaas paulo poft fübjicit: oporte?

cilium Tridentinum , dum declarat : Seí, 23. Cap.

euim Epifcopum . (iue cvimine effe. — Ac. ulterius quae-

4. preter ceteros. Ecclefiafficos

oradus , Epifcopos ,

rens utrum Epiícopi & Presbyteri nominibus Apo-

[

JI$y

E

ui im poffolorum lJocum fuccefferunt , ad bierarcbi-

f

ftolus fignificare velit eum quem nunc Epi(copum

cum

Ecclefie. ordinein. PRZECIPUE, pertineve y €g

vocamus, refpondet: Epifcopi aominetam hic quam

ORl

Éc

pofítos, ficut idem Jdpoffolus ait, a Spiritu Sancto ve-

in lpiftola ad "'imotheum, ex ommium intevpretui

gere Ecclefiam. Dei.

G Patrum [eiutentia , figsificari eun , quem Ecclefit

ex

Verum non contenta

.Synodus hoc folum declaraf-

cotjfuetudo Épifcopum vocat; boc eff , qui tam ordine

uti

fe in di&to Capite , ulterius procedit, & fub anathe-

quam jurvisdi&iioue cateris

h

; qui tagtum Presbyteri funt,

mate prohiber, nequisnegare prefumar, Epifcopos

Juperior ejf.

ad Ecclefi;e hierarchiam divina ordinatione inítitu-

Et explicans

haec Apo&o!i verba pev Cäz)itatæ, an«

je

tam pertinere: ficenim definit Can. 6: 54 quis dixerit

notat quod fecundum conf(truétionem trextus oreci

(die

in Ecclefia Catbolica non effe bievavcbiamy, divina ovdi-

habeatur per fizgulas civitatey: unde fen(um Apofto:

Yi

natione inflitutam , que& conftat ex Epifcopis, Presby-

li integrum exhibens dicit: »mozet. ergo- Zituim. 7dpos

n

Jiolus ut per fingulas civitates conflituat . Presb

zevis , £2 Miniffris , anatbema fit.

-yte;w ,

Hanc Epifcoporuminftitutionem

'divinahï e(fe, ab

Epifcopos , [cilicet. fingulos per fiugulas.

initio naícentis Ecclefiae agnovi(Te SS. Patres eeque in-

3. Praerea fingulas Civitates füos proprios ha:

imé

dubitatum eft. . Quam ob rem a $,Ignatio Epifcopo

buiffe Epi(copos, etiàm tempore Apoftolorum, lu:

Jie

culentilfime evincitur ex Apocalyfi S. Joannis .1,2, &

'er

& martyre diäfufxïlegimtls Epitt. ad "T'rall. N. H. om

$. ubi

502

REsPOoONSUM, JUuURtIS

f

9. Quinimo tametfi etiam a tempore Conc. Ni-

3. ubi Spiritus San&usäubet Apoítolum (cribere fep-

qum

tem Angelis (eprem Ecclefiarum que fünt in Afia: cani quidam Epifcopi in alias Ecclefias quamdam

Angelo fcilicer Ephefi,-Angelo Smyrne , Angelo obtinuiffent auctoritatem; puta Metropoliticam, at

[v

Pergami, Angelo Thyatire, AngeloSardis, Ange- ' Patriarchalem, quemadmodum manifeítum eft ex

Vi

lo Philadelphiz & Angelo Laodicie: qui Angeli fe- Can. 6. di&ti Concilii; nihilominus conítat quod E-

(

cundum communem omnium interpretum explica- pifcopalem feu Paítoralem follicitudinem & curam

40

tionem, erant earum Ecclefiarum ac civitatum par- non extenderint, ad Ecclefias fibi Jure Metropoli-

uf

ticulares Epifcopi.

tico aut Patriarchali fubjectas, fed eam curam feu fol-

nes ]

4. Hanc Apoftolorum praxim ab initio fecuta eft

licirudinem integram permiferint fingulis Epifcopis

pom

Ecclefíia: unde & videmus illam femper ficu* & ho-

earum Ecclefiarum ; contenti cura & fíollicitudine

Paftorali fuz particularis Ecclefiee , five portionis gra-

pit

die, tantopere follicitam fuiffe, ut fingulis Ecclefiis

paü*

fuüs proprius affignaretur Pattor ac notanter Epifco

gis, quam tanquam Epifcopi feu Paílores regen-

pus : fimiliter ut fingulis Epifcopis fuus defignare-

dam fufceperant, juxta illud S, Cypriani-füpra rela-

crat

tur populus certis finibus circumfcriptus, ut ei tan-. tum : fizgu/is Pafforibus portio gregis fuit commi[Ja,

vari

quam füo fpeciali populo curam impenderent, unde

quain vegat upusquisque $9 gubernet.

& illad S. Cypriani: fipgulis Pafforibus povtio gregis

biu

1o. Hinc & videmus quod Epif'copus-Romanüs

fuit ad[cripta , quam vegat wzmquque €? guberaet.

nullam prater Metropoliticam aut. Patriarchalem au-

patr

C0

f. lllud ipfum Synodus Nicaena füppofuit, fingu-

&oritatem in Epifcopos aut Ecclefias füburbicarias ,

inf

lis Ecclefiis, fcilicet, five populis, fuos fpeciales E-

ipfi eo.jure fübjectas, fibi a'fTump[Ierit vel exercuerit.

pifcopos feu Paftoresfui(Te praepofitos, dum & ipío-

r

rum formam electionis & confirmationis fuis Ca

7

DQ-

Ir. Quin & in librodiurnorum Romanorum Pon-

nibus expreffit.

tificum, quem publicavit Z'oanzes Garngerius e Socie-

Epi

a

6. Porro con

füetudo hazc, conftituendi per fin-

tate Jefu, nihil pene circa auctoritatem Epifcopi Ro-

ulas Civitates Epifcopos adeo videtur conítans &

mani quoad Epifcopos fuburbicarios eorumque Ec-

fn!

clefias legituraut exponitur, prater ritum ordinatio-

ä

E

indubitata fuiffe primis [;cclefiae temporibus, ut quan-

g

doque parvis civitatibus feu Urbibus , imo & Caftel.

nis Epifcopifuburbicarii, quz ordinatio indubitanter

lis & Vicis darentur Epifcopi ; quod fane non conti-

fpeétabat ad jus Metropoliticum, quo gaudebat Epi-

þOil(l

gilfet, nifi confuerudo obtinuiffer, fingulis faltem ma- fcopus Rómanusin dictis Ecclefiis fuburbicariis; quo

fl

joribus feu frequentioribus Civitatibus praficere E-

jure etiam rempore S. Leonis gavifum & u(um fuitfe

Epifcopum Rom. habcmus ex ipfius Epiftola 16. ad

quli

pifcopos.*

Quod autem minoribus Civitatibus , feu oppidis,

Epifcopos Sicilie , Cap. 7. (ult.edit. )

Ü

fubinde prepofiti fuerint Epifcopi, vel ex eo patet,

12. [nde etiam factum eít, quod Eccle(iz particu-

Qiuut

quod defuper varii variis temporibus ; quibus hoc

lares, & fi fupra fe recognoícerent Metropoliticam

prohiberetur facti fünt Canones. ' Unde & Zacharias

feu Patriarchalem Potefítatem 5 nunquam tamen fuum

fe":

Metropolitanum, Primatem aut Patriarcham pro fuo

inf

Papa in Epift, 6. ad Bonif. in princ. — Memzneris quid

in facris Cauonibus precipimur ob[ervave; wt minime

proprio Epifcopo agnofcere voluerint: fed unaquae-

P

in villula$ vel in modicas Civitates

que Écclefia faum particularem & proprium voluit

(io

Epi/copos ordz'ne-

22045 , z6 vilefcat momen fïpzfcopi.

habere Epifcopum; uti & femper h,abui;,

que

Diot:

7. Quin conformiter ad hanc ftabilitam difcipli-

13. Itaque etiamfi Eeclefia Harlemenfis recognof-

Gio

nam qua fingulis Ecclefiis , ac Civitatibus affignaba-

cat, & femper recognoverit a principio fuz erectio-

exd

tur Epifícopus fevere interdixit Synodus Nicana ne

nis, Epifcopum Ultrajectenfemn pro füo Metropoli-

aliquis Epifcopus fe regimini, feu cure alicujus par-

ta, eique ur tali fe fübjecerit; ac infuper, etfi ipfum

l,

ticularis Ecclefiee , non fibi, fed alteri prepofito fub-

Rom. Pontif. ut primum Epifcopum , & Ecclefize

TüiT

jecte , fine ejus licentia immiíceret; volens ut inte-

vifibile Caput agnoverit , nihilominus nec Ecclefiae

dral

gra cura relinqueretur ei, cui portio

*.

illa gregis fue-

Ultrajectine Epifícopum, nec Ecclefie Romana E.

C

rit commifía.

pifcopum, ut füuum proprium & particularem Epif-

qui

Sed & paulo poft ipífam Synodum Nicenam cele-

copum reputavit , feu reputare poteft,

À

brata Synodus Antiochena, Can. 22. fic flatuit, fe-

(

14. Merito proinde Clerus populusque Harlemen-

cundum verfionem Gentiani Herveti : Epz/copus in

aliam Civitatem, que ei [ubjecla monefl , non afcendut,

fis, five fanior parsillorum, propriurm f(ibi eonftirui,

41

zec i Regionem , que ad eum non pertinet , ad. alicu-

feu ordinari Epifcopum poftulat,

Imo hac illorüum

Gj

jus ordinationem , nec Presbyterum nec Diaconutn con-

poftulatio corroboratur per id, quod ipía Synedus

t

ffituat in locis alii Epifcopo fubjetiit , va[i cum volun-

'Tridentina non tantum circa fingularum Ecclefiarum

Epifcopos, fed & circa fingulas Parochias mandavit

t

£ate proprii illius vegionis Epifcopi 5 fi quis autemtale

quid aufus fuevit, infirma

,

fit ordinatio, U ipfe a $-

obfervari ; nempe ut fingule Parochiae fuum perpe-

o

zodo puniatur. (a)

tuum ac peculiarem defignarent Epifcopi Parochum,

fett

Idem Canon extat apu

d Gratianþum Cauf. 9, queft.

fic enim ait fefT. 24. de Reform. Cap. 13.: Mazdat

Teat

2. Can.7. ex verfione Ifidori Mercatoris, ubi

Sanéta Synodus Epzfcopis, pro tutiori: auimarum eis

firma, legitur, irvita fit ordinatio.

pro m

commi[[Javum falute, ut diftintlo populo im certas, pvo-

KX

C

Plures eriam Canones in eamdem rem recitat ibi-

;

priafque Pavocbias , unicuique Juutm' perpetuum pecu-

/

dem Gratianus.

liavemque Parochum a[fignent, quà eas cognofcere va-

b

8. Hanc Difciplinam non nihil füb rempora fua col-

leat , €? a quo folo licite Sacramenta fufcipiant ;5 aut

o«

lapfam, reftitutam voluit Synodus Tridentina, de-

alio utiliori tnodo , prout loci qualitas exegerit, pro-

cernens Seff. 6. Cap. $. de Reform, 4404 zulli Epif-

videant.

p

copo liceat cujusvis. privilegii pretextu, Pontificalia

Notandum autem quo

d id pro tutiori animarum

Cag

7u alterius Diecefi exerceve nifi de Ordinarii loci expvef:

falute ftatuerint Patres Tridentini, tametfi non igno-

n

Jà licentia , &v im perfonas eidezm. Ordinarvio fubje&tas

rarent ; fingularum Dicecefium Epifcopos, quin &

ü

tantum: fi fecus fa&ium fuevit. Epzfcopus ab exervcitio

Archipresbyteros feu Decanos Rurales earumdem.

Pontificalium £2 [ic ordinati ab executioue ordinum fint

fi feu dl-

E

fingularum Parochiarum , füb fua Dicece

ftrictu

m

apfo jure fu[penfi, .

(4) Iftpud Labb. Tom,2. Conc. Gen, ad ann, 341. pag. 56a.

d

CiRCA INSTITUTIONEM

503

N

Erriscop: HARLEMENSIS,

lm

ftrictu confitentium, auctoritatem , five curam ali-

ad Capitulum noviter ere&um, .una cum ceteris pra-.

qit

quam & infpectionem obünere,

rogativis & juribus rranfiiffe dicendum eft,

eX

15. Cum igitur in cafu propofito füpponatur quod

.. 8. Fatendum quidem eft, hec jura Capitulorum

iE

Ecclefia Harlemenfis jam pridem fuerit in Ecclefiam

poffe non nunquam certis de caufis reftringi necnon

lam

Cathedralem, feu Epiícopalem erecta; adeoque ju-

aliis deferri, quemadmodum : videmus in noviífima

dicatum fuerit Clerum populumque Harlemenfem

oj

Synodo 'Tridentina, nonnulla Capitulorum jura fuiffe

fo]

adeo numerofum, ipfamque civitatem adeo celebrem

circumícripra aut limitata & aliis refervata feu tradi-

ut fecundum inftitutionem divinam & (àcros Cano-

rpzs

tà; fed & hoc fcimus quod ubi ceffanr rationes ob

ine

nes iis praeficeretur Epifcopus, indubitatum eft, Cle-

quas circumfcriptio feu limitatio ralis facta eft, inte-

:

n

rum populumque merito inftare ut fibi detur proprius

grum illud jus facile revertatur ad priftinum flatum,

u

Paftor feu Epiícopus ; qui curam & f(ollicitudinem

five ad ipfum Ca

paftoralem ipfi impendat.

pitulum 2 cui de Jure Communi com-

lt

petebat,

D

ï;ï

Ad Ii, r. Certum efíTe circa electionem & confe-

S

niliter fatendum eft quod

per Bullam ereétio-

lh

nis no

k

ss

l

crationem Epifcoperum , pro temporum & locorum

um Epifcopatuum in Belgio, ad pofttulatio.

varierate variam fuilIe Ecclefiae Difciplinam.

nem & inftantiam Principis a Paulo IV. conceífam,

Tius

2. Verüm quoad electionem Epifcoporum, indu-

jus electionis, Capitulo de jure communi compe-

bitatum eft, f1 fpectemus priftinam Ecclefiae difeipli-

U

tens, quodammodo ipfi Capitulo fuerit ademptum;

Iij,

nam, quod unaqueque Ecclefia ex Clero populoque

eo quod in dicta erectionis Bulla refervatum fuerit

conftans, jus habeat eligendi & nominandi perfonam

Principl, tanquam Ecclefiarum illarum fundatori feu

Til

in Epifcopum confecrandam. -

dotatori, velut jus quoddam Patronatus feu jus no-

Hinc Canones qui prafcribunt Epifcopum confe-

on

minandi perf'onxam in Epifcopum confecrandam.,

a

crari non pofle fine pravvio Cleri ac populi confenfu.

Epifcoputn confecrari nou convemt, dicitSynodus Ro-

ho

10. Porro ficuti indubitatüm.efï: quod beneficio-

E

mana fub Eug, Il. z

70 (ldCl.äïZCif €? populo fuerit po-

rum collatio de jure communi fpeélans ad Ordina-

fiulatus.

tl0

rium, nequaquam per jus Patronatus etiam laicum ,

Et S. Leo Epift, 54. alias 82. velg4. — Curm de fur-

plane extünguatur, aut eo jure fpolietur Ordinarius,

IN

7u Sacerdotis ele(fioge traGlabitur, ille omnuibus pre-

pI

fed dumtaxat €o jure collationis uti nequeat quousque

ponatur quem Cleri plebisque confenfus coucorditer po

Patronus non exciderit jure prafentationis , vel ei

Juo

fiulaverit.

i[fe

renuntiaverit; ita quoque dicendum eít Capitulum

Et iterum Epift. 7o. alias 90. Cap. r. ad Ruftic,

in cafu propofito nequaquam omnino excidifT: jure

Md

zulla vatio finit ut iuter Epifcopos babeantur , quineca

electionis, fibi de jure communi conipetente, fed

Clevicis funt elecli, uec a plebibus expetiti, nec a pvo-

impeditum dumtaxat fuiffe per jus Patronatus five no-

a

m

vincialibus Epifcopis , cum Metropolitasi judicio con

minandi Principi refervatum, propterea quod Ca-

Jecvati. (a)

pitulum jure fuo (radicali ) uti nequiverit quamdiu

uf

3. He&cele&tio Epifcoporum pluribus feculis etiam

jus nominandi Principi reman(it, & eo uri voluit.

D

in Romana Ecclefia conftanter remanfit penes Clerum

11. Undenec mirum, quod Capirulum Harlemen.

Ils

populumque Ecclefie vacantis: neque fine Cleri ele-

fe, uti nec alia Capitula per dictam ereétionis Bullam

t

&tione etiam Epifcopus Romanus electus legitur us-

fundata vel erecta, ad electionem novi Epifcopi ne-

que ad tempora Alexandri lll. quando primum, ut

:

quaquam procefferint quamdiu fuerunr fuüb Princi-

notat Onufrius Panvinius, in vita Alexandri 1Hl. ele-

?

pe Catholico, qui jure nominandi gaudebat, & eo

&io Rom. Pontificis ad folos Cardinales pertranfiit,

uti volebat.

iU

exclufis caeteris Clericis Ecciefie. Romanae.

j

12. Verum poftquam Rex Catholicus hoc jure uti

amplius non potuit, jus electionis de jure communi

m

4. Exemplo vero Ecclefia: Romane fenfim & alio-

Capitulo competens, &tantummodo per hocjus Pa-

[f2

rum Epifcoporum electio ad folos Canonicos Cathe:

tronatus five nominandi Principi olim refervatum,

[

drales, non fecus atque ipfos Cardinales, tanquam

quafi fufpenfum , integrum ad ipfüm Capitulum re-

Cathedrz Epifcopali propius adhzrentes, & unum

diit, non fecus atque collatio. beneficiorum extinéto

;

if

qua(i corpus cum Epiícopo conficientes (ut loquitur

jure Patronatus, redit ad ip(üm Ordinarium.

Alexander Ill.) plenum jus electionis exclufo reliquo

13. Cum itaque Capitulum Harlemenfe ignorare

Clero tranfivit.

non potuerit liberum jus electionis juxta jus commu-

fl

$. Quaproprer in Decretalibus Greg. IX. in Capit.

ne fibi competere, idque ideo quia Rex Catholicus

l,

4. novit. 10. de bis que& fiunt a Pralato fiue coufenfu

amplius nominare haud poterat, quod extra omnem

lu

Capituli , jus eligendi Epifcopum non ipfi Clero fed

controverfiam eíl, falrem po(t pacem . Monafterien-

üg

Capitulo Caàthedrali tanquam Clerum totius Ecclefie

fem ; & tamen negligens extiterit de proprio (ibi

j

reprafentandi defertur,

providere Epifcopo, indubie fequitur, quod in mo-

j

Et quod notandum e

(t, in Decreto Gratia'ni,' nulla

ra ceepit conftitui eligendi fibi Paftorem feu Epifco-

"

omnino occurrit mentio Capituli Cathedralis , prae-

pum.

I

fertim quoad electionem Epifcopi, ut vel inde appa:

14.

Porro tametfi, ut pi'obarum eft, electio Epis-

i

reat quod non nifi poft divulgatas Decretales Greg.

copi olim penes Clerum populumque eífet: tamen

1j

IX. jus electionis Epifcopi devolutum fit ad folum

electio illa non fuum fortiebatur effzétum, nifi prius

Capitulum Cathedrale, exclufo reliquo Clero.

per Synodum Provincialem, five per Epifcoposejut-

6, Unde flante hac difciplina, qua ejus eligendi

dem Provinciz, acfenfim per Metropoliranum fuiffet

Epifcopum tribuitur Capitulis Cathedralibus, eo ip

probatra tam quoad perfonam ipíam electam, quarn

il

[o que Ecclefia aliqua, in Cathedralem five Epifco-

quoad formam electionis.

0-

palem eripitur, jus eligendi Epifcopum cenfetur ad

.Unde & illud S. Leonis Epifl. 70. al.90. C. z. ad

Capitulum feu ejufdem Ecclefia Canonicos devolu-

Ruftic: zulla vatio [init ut inter. Epifcopos babeantur ,

tum effe,

qui nec a Clericis Junt. eleii, mec a plebibus expetiti,

7. Proinde cum tempore ereclionis Ecclefize Ca-

nec a Provincialibus Epifcopis cum Mett"opolitafzi ju-

thedralis Harlemenfis, quae facta fuit per Paulum IV.

dicio confecvati.

g

anno 1559. electio Epifcopi ad Capitula dejure com-

De Comproviucialibus (Epifcopis) Ordinandis cum

muni fpectarer, indubitanter hoc jus electionisetiam

confenfu. Metvopolitaui, Cleri &2 civium juxta prio-

VAuln

, (0) Vide etiam Grat, Quaft. 62, Cap. 1.

$04

RreEspPONSUM Jt€nrts.

facultatibüs fuis Ecclefia etiduata prave difpendium þaf

yuth Cagonum jTatuta , woluntas erelettio ïrgguæ*rqtu'r-.

atur : ac infüper occurrere volens periculis anima-

Duolzmnut tribus, qui tamen digni funt , q'uo":?oiz-

yumt? Ecclefiarumtindemmtatibus providere, decvevit

.

*

udició

feufus. Cleri & plebis felegerit , Metropolitam j

ut ultra tres menfes. Catbedvalis Ecclefia vel vegularis

ejusque Coepifcopis praefentatis , quem Jovs praeum

te E.

Pralato ion vatet ; & addit: infra quos juffo impedi-

enento cefJante, i electio celebrata mon fuevit, qui eli-

pifcaporum jejunio , Cbriffo Dorino terminante wmoh-

fivaverit, beneditlio confecratiouis accumulet, ( 'b;) |

gere debuerant , eligendi poteffate caveant. ea. vice, ac

$i quit Epifcopus de quacumque civitate fuerit de-

tpfa eligendi poteffas ad eum, qui proximo prae[fe dig-

fun&us,

ston ab aliotiifi a Comproviscialibus , Clero 69

Wo[citur , devolvatur, 1 vero ad quem devoluta fuerit

civilus fuis altevius babeatur ele&tioy

botef]as, Deum pra oculis babens aon diffevat ultra tves

ordinattio irvita babeatur. (c)

x

f -ali'tgr-, bujüs

penfes eum confilio Capituli fui &? aliorum virorum

Gratiani fü-

15. Unde & illud habetur ex Decreto

prudestium , viduatam Ecclefiam de per[ona idonea ip-

perius relato, quod licet jus eligendi Epifcopufn trans-

fius quidem Ecelefi vel alterius [ digna non veperiatur

latum effet ad folos Canonicos Cathedralés, Capí-

£2 ilay Camomice ordinare fi Canomicam voluevit effuge-

tulum conftituentes, & Clerum totius Ecclefie re-

ve ulitonem.

Ex hoc Decteto evidenseft, atque unanimi Cano-

prefentantes , nihilominus jus confirmandi feu ordi-

nandi Epifcopum man(erit falvum & integrum penes

niftarum confenfü probatum , Concil. Later, tempus

Synodum Provincialem five Epi(copos Provinciales,

rovidendi, Ecclefiis viduatis five regularibus, five

fecularibus de Preelato, reftrinxifTe & limitafTe ad tres

prout Canonibus; notanter Nicanis, erat coníli-

tutum.

menfes, intra quos a rtempore vacationis [Zcclefiae vi-

16. Verum cum

labentibus feculis Synodi Provin

duate de Prallato debeat provideri, idque per electo-

ciales fenfim interrümpi & rarius ob plura intervenien

res ad quos fpectat provifio feu electio.

tia impedimenta celébrari coeperint, contigit, ut né-

22.

reterea Concilium enixe defiderans ut intra

gotia majoris momenti , que per Synodos Provin-

temptis, hoc fuo Decreto prefixum, Ecclefia vidua-

cialesexpediri deberent, paulatim ad Metropolitanos

te de Pralato provideretur, ipfos eleétores fi negli-

tanquam Synoderum capita tranfierint.

gentes hac in re extirerint, pro ea vice jure eligendi

17, Certum autem eft, ac fufficienter probatum,

excidiffe declarat: ;zfra quos (tres menfes (cil.) ju-

inter juraSynodorum Provincialium, juxta Canonicas

fto impeditnento ce[Jaute, fi ele&tio celebrata non fucrit,

fan&tiones, fuife jus examinandi, ordinandi & con-

qui eligere . debueraut , eligendi poteflate careant. ea

firmandi ele&um in Epifcopum : ac proinde hequa-

vice.

quam dubitandum, quin & jus illud, prout pluraalia.

23. Ne vero ob negligentiam eorum ad quos fpe-

etiam ob defe&tum Synodorum Provincialium; ad

&abatelectio, Ecclefiaaliqua diutius remaneret vidua-

Metropolitanum tranfiverit; & inconcuffum apud

ta, infüper expreffe voluit ac ftatuit ut defectum ne-

ipfum manferit ; idque tam diu quam jus eligendi

gligentia fuppleret ille, qui proximo przeffe dienof-

3

P

ifcopum , Clero populoque aut etiam Capitulo

ceretür, his verbis: ac zp/a eligendi potefflas ad eum,

qui proximo preeffe diguo[citur , devolvatur.

Cathedrali Clerum rz2prafentanti, falvum integrum

que remanferit.

24. Verum his non contentum Concilium, ne &

18. Jus autem illud fuiffe penes Metropolitanos

illé àd quem devoluta eft poreftas elivendi, pro libi-

multis Canonibus probari poteft: ac imprimis Nice-

tu füo viduatee Ecclefie providere de Paítore nimis

num Concilium fié ftatuit Can. 4: Cum Epifcopur a

diu differret, ulterius ftatuit, idque füb pcena Cano-

nica, ut ille etiam intra tres menfes Ecclefiae viduarae

tribus prafistibus , alisque per litteras confeutientibus

ordinatuy : au&loritas verum geftavum in [ingulis Pro-

de Epl(LOpO prOVideret, 2f UVtYO, dicit, ad quem de*

vinciis Metropolitano defevatur.

voluta fuerit potefas (eligendi) momdifferat ultratres

Et iterum Can.6: fj quis absque Metropolitani fen-

men[es viduatam Ecclefiam de pey [oma idomea providere,

teutia f.

ff Cationicatm voluerit effagere ultionetn,

a&us fit Epifcopus , eum magna Synodus defint-

vit uon e[fe Epifcopum.

25. Notandum vero quod hoc Decretum fat aper-

Et Calchedonenfe: Citraconcientiam Metropolita-

te (upponat non folum in Ecclefiis Regularibus, fed

ui Epifcopinullus audeat ordimare Epifcopum. (4)

& in fecularibus electionem Preelati ad Regulares feu

;;

19, Manfit autem hzc auctoritas Metropolitano-

Seculares , Capitulum fcilicet conficientes , perti-

rum, circa confirmationem & ordinationem Epifco-

nere,

Quod & etiam .patct ex Cap.24. ejusdem Concil.

porum pluribus & ut minus o&to feculis inconcuffa.

" Imo quod amplius eft, etiam jure Decretalium,

in Capitulo 42. eodem , relato ubi Concilium agens

confirmatio & ordinatio Epifcoporum defertur Me:

de triplici forma electionis, inter alia dicit: £? iz

tropolitanis; extatque in hodierno Pontificali Roma-

Jtripto vedatía ( votafcil. eligentium) mox publicent

1o formula juramenti, quod Epi(copi fingularurm Pro:

in communi, tullo pror[us appellatiozts obfdaculo inter-

je&to , ut it collatione babita eligatur , ia quem omnes,

qä

vinciarum fuis Metropolitanis, tanquam fuis Ordi:

nátoribus pra:ftare jubebantur.

-

L

i

D

vel major , vel famor pavs Capituli confentit , vel fal-

j

20. Jam autem ficut jus exami

nandi electionem &

tem eligendi poteffas aliquibus viris idoneis committa-

Wi

electam perfonam , fimulque quadam füperioritas in

tuY , qui vice ommium Ecclefie viduate provideant de

Epiícopos fuffraganeos ad corrigendum & fupplen-

Paftore,

ll

26. Et fane neícitur jus eligendi Prelatum fivere-

!

dum, eorum, aut aliorum Clericorum defectum,

penes Metropolitanum remanfit, fic etiam jus cor-

gularem, fivefecularem, Clero feu Capitulo Clerum

reprafentanti, fuiffeademptutm, five ad Pont. Rom.

l

rigendi & füpplendi defe&um & negligentiam eli-

gentium penes ipfum manfiffe nequaquam dubitan-

vigore alicujus refervationis, aut ad Principem viali-

[/

dum eft.

cujus Indulti, fuiffe translatum, exclufo fcilicet Cle-

ro feu Capitulo ; cum communiter Canoniftz tra-

Í

21. Quod autem ele&tum eligentium corrigere ac

plere poffit ac debeat Metropolitanus, fatis clare

dant, Epifcopi electionem jura Decretalium effe pe-

t

of

e

nditur ex Decreto Conc. Later. füb Innoc. III. re:

nes Capitulum Cathedrale,

t

lato in Cap.41. sà de Eleionet? eleSi poteflate , vo-

27. Sed etfi perregulas, quas vocant Cazcellariz,

el

lens enim Concilium iftud providere e pro defetlu Pa-

circa feculum 13. & 14. jus eligendi Epifcopum ge-

neraliter videri poffer Capitulis ademptum , ac

floris gregem dominicum lupus vapax -z'n'vadqt, aut m

om.

u

(4) Aurel, 111, Cap. 3. (2) syxxodus Barcfnenenfïs Cap. 3 («) Cabilonenfis 'Syxiodus 16. (4) ixmoc.ïp'. zf.*C.!.

(

n

CIRCA INSTITUTIONEM. EPiscori: HARLEMENSI.

$03

Rom. Pontifici r&(eræ*äfum, famen cum iftz regule

.Ecclefiz de Przlato Canonice providere, evidentef

tantum operentur in iis locis in quibus publicatz &

fequitur Metropolitánum iítius Ecclefiz, qui fine

receptx funt;.& aliunde certum fit, quod nec in

ulla contradidioneeft Archiepifcopus Ultraedinus,

Gallia nec in. Germania publicate nec recepte, íed

defectum (ive negligentiam -didi Capituli fupplere

potius exclufz fint, per famoía concordata, quibus

poífe ac debere, atque in vim devolutz ad fe pote-

ele&io & nominatio tribuuntur Capitulis & Principi-

ftatis juxta formam Decreto citato prafcriptam, zz-

bus, extra omnem controverfiam eft, jus illud Ca-

ira ires menfes Ecclefiam illam de pe

videre.

rfona idQnea pro-

pitule Harlemenfi nequaquam fuiffe ademptum , ted

€ contra ipfi proprium efle ac integrum refervatum.

Idque maxime tenetur Metropolitanus, cum, ut

28. Quinimo & per iftam Bullam erediionis novo-

in caíu propofito afleritur , notabilis ac fanior pars

rum Epifícoporum in Delgio, di&is regulis Cance//a-

Cleri ac populi Eccle(iz Harlemenfis ad ipfum jam

ric hac in parte derogatur,cum in ifta Bulla jus no-

dudum recurrerit pro füpplenda negligentia Capi-

tuli fuüi, in conftituendo five eligendo proprium Pa-

minandi perpetuo relinquatur Principi Catholico

ftorem huic Ecclefiz viduata.

Philippo IL. ejusque füccetforibus.

Jam autem füpra probatum eft quod faltem ab illo

36. Conftat enim juxta Canones ac praxim Ec-

tempore quo rex Catholicus füpremum dominium

clefiz, fipopulus feu notabilis pars fidelium petat fibi

4n iftas: Provinciasabdicavit, jusque nominandi Epit

debere.

prafici Epifcopum, eorum voto ac petitioni fatisfieri

€opum minime exercuit vel exercere potuit, illud

integrum redierit ad Capitulum Cathedrale, unde

Precipimus inquit Greg. II. Epift. 8. ad Bonif; E-

in Principém translatum fuerát.

pifc. poft princ. ut juxta facrorum Canonum flatuta

29. Quare dicendum eft ,jus eligendi Epifcopum

ubimultitudo excrevit fidelium.... debeatis ordinare

de jure communi integrum fuiffe ac effe penes Ca-

Epifcopos.

pitulum Harlemenfe.

Et Conc. Carth. 11. cap. 5. I7/a (Dioecefis) quae

30. Ulterius ex Decreto di&ti Conc. Later. & hoc

aliquando habuit (Epiícopum) habeat proprium; €3'

habemus, fcilicet negligentiam electorum fupplen-

fi. erefcente fide , Dei populus multiplicatus defiderat

dam effe, non quidem per Rom. Pontif. fed per eum

proprium habere Reczorem, -ejus voluntate , in cujus

qui proximo prae[fe dignofcitur.

31. Aft nemo inficiari poteft

, quin & agnofcü»nt

p:tejlate eft Diecefis con[lituta habeat Epifcopum.

pariter Canonifte , per eum qui proximus dignoíci-

. Proinde comperta veritate expofite fibi querelz

tur füperior, intelligi Metropolitanum.

Metropolitanus tanquam immediatus (üperior tene-

2. Et fane quandoquidem ex Decreti contextu

tur hanc negligentiam Capituli fupp'ere, ac confe-

manifeftum fit, id ipfum | voluiffe Patres Conc. La-

crare huic Ecclefiz proprium Epifcopum & Pafto-

rem.

teranenfis fcilicet, utquam poffit citius Ecclefia Ca-

thedrali vacanti de Epiícopo provideretur : non mi-

B r hL n Qubd Metropolitanus ad quem inïca-

rüm quod voluerit ut hec devolutio five authoritas

fu negligentiz juxta Conc. Later. fit devolu

tio pro-

providendi in cafü negligentiz devolveretur ad Me-

videndi Eccle(ie vacanti ,

uti in refponfo ad fecun-

tropolitanum potius quam ad Rom. Pontif. utpote

dum quzfitum fatis probatum eít, procedere debe-

cui Metropolitano & vacatio Ecclefiz , nec non ele-

at eo modo qui ipfi in dicto concilio prafcriptus eft

&orum negligentiacitius innoteícat quam Rom. Pon-

his verbis : ,,Is vero ad quem füuerit devoluta pote-

tifici, ipfique facilius it quam Rom. Pontifici de Per-

» ftas, Deum pre oculis habens, non differat ultra

Íona idonea ac Eccle(iz vacanti conveniente provi-

35

tres menfes cum confilio Capituli fui & aliorum

dere.

»

virorum prudentium, viduatam Ecclefiam de per-

33. Proinde non dubitarunt Patres didi Concilii

2

.Íona idonea iptius quidem Ecclefiz , vel alterius

penes Metropolitanum e(fe authoritatem füpplendi

35

fi digna non reperiatur in illa, Canonice ordina»

:

defeQum féu negligentiam füorum Suffraganeorum,

5

re, íi Canonicam voluerit effugere ultionem.,,

inter quos merito numeratutr Capitulum Cathedrale,

Sede vacante , utpote pro tempore vacationis in ju-

Ex quibus verbis ante omnia notandum occurrit,

risdidionem & regimen Eccletie füccedens & vices

quod Concilium, illum ad quem facta eft devolutio

L

Ordinarii five Epifcopi füpplens.

jubeat, & quidem füb poena . Canonica, Ecclefiam

l

am feu de-

Ulterius , quod jus fupplendi negligenti

viduatam intra tres menfíes de perfona idonea Cano-

fe&um eligendi Epifcopum non folum Pontifici, fed

nice ordinare.

i

& Metropolitanis de jure Communi competit lucu-

2. Non enim, ut redte obfervat Panormitanus ,

(Ig

lentiffime oftendunt verba Greg. VII. in Syn. Rom.

Metropolitano aut proximo füperiori injungit Canc.

ii

quoties defuncto Paflore alicujus Ecclefiee , alius e[H ei

ut intratres meníes a facta devolutioneob n

egligen-

[

Canenice fubrogandus , inflantia vifitatoris Epifcopi,

tiam eorum ad quos fpe&tabat ele&tio, ipío

s electo-

2

qui ei ab Apoftolica vel Metropolitana fede. directus

res cogat aut moneat procedere ad eledionem, feu

7;,

efl, Clerus C9' populus, remota omni feculari ambi-

moram purgare, imo nec ipfi Metropolitano injun-

j

tione, timore atque gratia C9 Apoflolice Sedis , vel

git, ut ipfe eligat, fed fimplicitermandat Metropo-

r

Metropolitani fui confénfu Paftorem fibi fecundum De-

litano ut Eceleüæ vacanti ordinet Epifcopum.

l1

um eligat, qui[i correptus aliquo vitio aliter agere

prefumpferit , ele&lionis, perperam facie omui fru-

Itaque Conc.,üinpliciter injungens Metropolitano

a

&tu carebit , €9' de ectero nullam elettionis poteftatem

ut intra tres menfes a facta ad fe devolutione vacan-

m

habebit : eleclionis veropoteftas omuis in deliberatio-

ti Ecclefiz ordinet Epifcopum , evidenter defert Me-

jur

ne Sedis Apoftolice five Metropolitani fui confiflat.

tropolitano ea omnia quz reperiuntur ut Ecclefiz

4l

34. Itaque attento moderno jure Communi prz-

vacanti & viduatz provideatur de proprio Przlato

A

fertim Decretalium . ele&io Epifcopiin cafü propofi-

& Paítores ac propterea -defertur Metropolitano &

U*

to , indubitanter primario pertinet ad Capitulum Ca-

ele&io, & ejusdem in Epifcopum. confecratio, &

thedrale, fola confirmatione & ordinatione, ficut

confirmatio , qu& omniaquafi.unico a&u per ipfum

P

etiam provifione in cafü negligentie, fpedante ad

perficiuntur: &iphi per Concilium deferuntur dum.

1

Metropolitanum.

prefcribit, ae ultra trer menfes differat

* e$ w.e

vidua-

3$. Ideoque cafü quo Capitulum Harlemenfe ,

tam Ecclefiam de Perfona idonea Canonice ordina-

ge-

TE.

V

jufto impedimento ceflante, negligeret viduata fuz

"$s5

Suppl. Oper. z'iz'Van-Efpen Pars IV.,

3. Quoad

C

Q Gratian. 16. Q. 1, Felix Cap. 50..

s&

RESPONSUM

506

MC

g, Quoad'elec"tores vero qui neglexerunt viduatæ

Metropolitanum devolutum .'fit, nec nón huic injun-

Ecclefix intra tres meníes de Epitcopo providere ;

&um fit ut intra tres menfes a facta ad fe devolutio-

ne Eccle(iz vacanti Przlatum ordinet, hinc fponte

hi juxta di&tum Cencilium privántur ipfo fado , po-

teítate eligendi faltem pro ea vice:ju/lo impedimento

profluit quarti hujus quz'iti refpontio five refolutio,

