effe&tum feclufionis a. facultate reprobandi , quam

mutuo auxilio fu[tinentur. . Itaque fi non po[funt va-

contumacia íua incurrerat.

lere.quia magna.non funt, valebunt quia multa funt

44. Quanquam enim pleraque clariffime proben-

quc. ad ejusdem rei probatienem fpectant : ut fiquis

tur teftimoniis Teftium omni exceptione majorum,

[

L]

heereditatis gratia hominem occidiffe dicatur

here-

Eximiorum Dominorum DawEN, DakLMAN, PaR-

ditatem fperabat , C9' magnam heereditatem , Cg'paa-

MENTIER, Eximii Patris T'SERAERTS, item Eruditi(-

per erat, C9 tum maxime a creditoribus appellaba-

fimi Domini Plebani PauwzLs, Patris GRAUWELS &

:

ris : C9' offenderas eum cujus hares eras, C9' mu-

aliorum,quos ipfe Reus non folum non reprobavit,

taturum tabulas fciebas. Singula levia funt , C9' com-

fed etiam pro fe produxit, & nominatim ex ipfius

;

munia, univer[a vero nocent , etiam[i non. ut fulmi-

Rei clariffima confetliones non tamenaliorum teftt-

n , tamen ut. grandine.

TO

um depofitiones negligendz fünt in fimilibus cau-

"

37. SicC3. Cicero 4. R

hetoric. ad Terent. Ejusdem

fis, in quibus copia teftium, concuríüs prae(ump-

generis, ait, efl illa frequentatio que plurimum con-

tionem, multitudo & varietas indiciorum, aliaque

j

je&turalibus. caufis opitulatur , cum fufpiciones qua

adminicula, przcipuum momentum & pondus ad-

feparatim dictee , minute €3 infirma erant, unum in

dunt, uti mox dedu&um eft : in(üper & fervientad

o

locum coacie rem. evidenter perfpicuam facere , non

elidendas frivolas excufationes, q

fufviciofam : nam unum aliquid aut alterum pote[l in

Reus fe a crimine expedire nititur.

uarum obje&ione

X!

ld

Reum cafu cecidifJe fufpiciofes ut omnia inter fe a pri-

4$. Prateribit AQor Teftes quorum depofitiones

mo ad po[lremaimn couveniant maleficia , neceffe e[t ca-

unice inferviunt ad oftendendam falfitatem eorum

quz in libro Refolutionum & confidis inftrumen-

(e

fu non pofJe fieri.

l

38. Imo &in hifce criminibus praxis habet, quod

tis continentur; falíitas enim eorum vel ipfo Reo fa-

plures diverfz probationes in genere fuo imperfedz

tente publice fatis innotuit, ut ulteriori probatione

nl

conjunganturad plenam probationem, de qua re

nequaquam indigeat.

predi&us Matthzus eodem tit. C. 3. N. 4. Unus te-

46. Generali itaque imprimis exceptione remotos

qul

lat

flis audiendus fi alia argumenta concurrant : nonenim

vult Reus omnes illos, quorum nomina reperiuntur

nece[fe efT unum.crimen uno C9' eodemprobationis ge-

in libro Refolutionum & litteris aliisque inftrumen-

ul-

j

nere oflendi, veluti te[Hibus tantum vel tabulis velar-

L]

tis de quibus qux(tio; quia, ut ait, omnes & fin-

gumentis

L]

po[Junt C9' diverfa geuera ita conjungi ,

guli eatenus fünt partes in caufa.

ff*

ut que fingula non nocerent, ea -univerfa tanquam

47. Sed hoc plane a veritate alienum eft,cum nec

grando Reum opprimantl.3. $. Ejusdem ff. De te[li-

fint AGores nec pars. civilis, imo ne quidem dela-

Q

bus : hoc eft quod aliis verbis dicitur, plures vroba-

tores,uti jipfe Reus non folum aflerit , íed etiam for-

ymm

tiones imperfectas po[fe conjungi. . Idem cenfet Bal-

titer urget ad Articulum Sexage(imum interrogato-

dus in 1. Spadonem$. Qui jura ff. De excufat. tutor.

rium , item in refponfione (ua ulteriori ad Libellum

1

Anchar. Conf. 276. in fin. Aretin. couf. 65. Verf.

gravaminum.

L

Quod quartus teflis.. Butri. in C. fin. Verf. . Quod fi

48. Sunt quidem pars lxía, fed eo titulo a feren-

t

vecepti fint, de *Turejurando. Salic. in 1. Bonee fidei,

do teftimonio re

.pel.li non poffunt, aut fides ipfis

dic-

Verf. Vilis, quc femiplenam , l. Si certum petat. &

abrogari.

cum

Crav. in Conj. 178. N. 3. ubi diíerte concludit, ex

49. Quo-

J

COoNCLUSIO FINALIS

512

—— m

49. Quotidianumenim eft, quando fürtum com-

oftendat didum Dotorem tàn Efpen varia d

5

miffum, vis publica vel privata illata eft; aut (imile

qua non videntur confonare veritati.

öpöfuiiï'c

di&a

crimen patratum, ut mox Officiarii apud eos qui fur-

60. Sed per omnia inepte : nam imprimis

tum aut vim paflifunt , decrimine ejusqueauthori-

declaratio exhibita füit non per didum Docterem,

us informent, & ea patfos in teítes producant ,

fed per AGorem, qui 29. Aprili

: iplum produxit L

ubi nulli unquam in mentem venit ejusmodi teítes

& füper illa recolligi fecit. :

folo hoc titulo reprobari poffe.

61. Deinde fpecifice allegare debebat, fi quid

$0. Prafertim cum publice nota fit eorum inno-

pratendebat ab eo dicum effe quod cum veritate

centid , notafitinjuriaenormiffima quam paffi (unt.

non concordaret : unde adverfüs vagas ejusmodi &

$1. Et hec res apud ipfüm Reumin confeflio eft ,

indeterminatas affertiones , ACtor impendit generalia

"

nec preefenti judicio de eo|queritur

fed unice ,quis

Juris. -

hujus injuriz fit Author, quod ipfis certe indiffe-

62. Quanquam non cre

datur Reus quidquam aliud

rens eft. At neque caufam legitimat Reus allegat,

adveríus declarationem hanc habere quod opponat,

cur in ipfum potius quam in quemlibet alium cri-

quam difcrepantiam pratenfam, an dies, qua Pater

men illud conjicere vellent.

Leopoldus ad didum Dodorem venit, füerit 16; Fe-

$2. Certe nullo modo hoc deduci poteít ex eo ,

bruarii, uti Reus & dictus Pater Leopoldus conten-

quod articulo fequenti in fcedula reprobationum di-

dunt; an vero r2. ejusdem, uti affirmant A&tor &

cat, quod etiam prafuümi debeant opponenti plus

di&us Clariffimus Dominus van Efpen.

jufto infenfi, eo quod eundem prafümant & jaci-

63. Et quanquam Reus füper hoc Articulo

(pg-

tent «ffe Reum factionis feu fictionis.

cialiter produxerit didm Patrem Leopoldum Car-

$3. Manifeítam enim hoc involvit petitionem

melitam Diícalceatum & fratrem ejus Patrem Sylva-

principii, infenfi fiquidem animi hzc folum afferre

num ejusdem Ordinis; tamen A&or confültum non

poteft Argumentum, quod putent Reum effe Au-

duxit fuper eo Articulo teítes in contrarium produ-

thorem nefandz hujus a&ionis, hoc autem eít de

cere (nempe Clariffimum Dominum van Efpen

quoinhaccaufaquzritur, quodipfis indifferens effe

ejus famulum Jacobum Le Jeufne, paratos juridice

paulo ante oftenfum ett,

deponere id fa&um fuitfe dicta 12. Feb. ne nova pro-

$4. Inter teftes quos reprobat nominatim , ante

dud&ione teftium , caufaà tanti momenti inutiliter pro

x

,

omnes occurrit clariffimus Dominus vanEfpen Juris

rogaretur.

Utriusque Do&or,cui opponit primo, quod fit prin-

64. Prefertim cum infra capite tertio oftendatur,

cipalis pars in caufa. Sed hoc jam mox refutatum eft,

uod five dies illa fuerit 12. Feb. five 16. e

iUSdem —-'-,

uübi de generali ejus exceptione adverfüs omnes no-

nihil ad Rei levamen inde deduci poffit.

minatos in Libro Refolutionum & in litteris de

65. Finaliter objicit eidem Clariffimo Domino van

bus quztio, aQum eft.

qui-

Efpen, quod apud defüundum Red&orem varias in-

$$. Secundo dicit, quod allaboraverit evulgatio-

ftantias fecerit contra Reum , in hoc fe non tefterís,

ni famofz copix Epittolz de 10. Januarii 1707. Sed

fed manifeftam partem gerens.

plane inepte; nam di&us Clariffimus nihil aliud fe-

66. Sed omnino negatur generale illud & inde-

cit, quam copiam dictz Epiftola transmitit Domino

terminatum; & fignanter ullas inftantias a dicto Do-

Canonico Vivien , exquo nefcitur quid Reus deduc-

Qore eíle fa&as quam ut judicium acceleretur , &

tum velit quod fidem ei abrogare debeat : copiae-

Author rei adeo infande, quicumque ille fit, inno-

nim quam transmifit eft omnino fidelis & concordat

teícat & pro merito puniatur;ut poenz exemplo de-

cum originali con(ignato, nec oftenditur didtus cla-

territis quibusvis aliis, ipfe lzfüs deinceps fecurus

riffimus ulli dixiffe ejus Epiftolz Authorem effe Pa-

effe poffit

in quo nihil eft quod officio teftis re-

trem Defirant.

pugnat, ut ante oftenfum eft.

$6. Dicit tertio, quod Petrus Tourteau familia-

67. Contra vero Dominum

Profefforem Cincq oï)-

riter litteras ad didum DodGerem fcripferit. Sed ne-

ponit Reus, quod una ex Epiftolis Henrici Grafper

gat Petrus quidquam di&o Doctori a fe fcriptum ef-

Ícripta fit in ejus cubiculo, & quod palam ja&tet fe

fe, nifijlitteras, quibus veniam injurizm quam intu-

paratum omnes przedici Grafper litteras.cum inclu-

lerat, humiliter petebat. Ad hoc autem quznam

fis publice defendere, & quod Dominus 'Krys E-

familiaritas requirebatur, cum cuilibet liberum fitad

piftolam aliquam ad ipfüm infcripferit & direxerit.

quemcumque etiam ignotiffimum litteras fcribere?

Etiamíi hec vera forent, quod tamen non probat ,

$7. Deinde familiaritas ultro eitroque exerceri de-

quid hoc quafo, facit ad przíens negotium,inquo

bet, alioquin familiaritas dici non poteft : nullzau-

nulla quzftio eft, an dictz Epiftolz Domini Grafper

tem litterz Refponforiz unquam oftendentur(neque

fiut bonz an malz, fed tantum utrum Reus fit Au

enim exiftunt) a didto Dodere ad Petrum Nicola-

thor horrendz illius tragoediz?

&

um Tourteau.

68. Quod vero ulterius dicat, quod dictus D,

$8. Dicit quarto, quod didus Do&or varias in-

Cincq ubique fe fotmaverit maximam partem inhoc

ftantias fecerit apud defüunctum Re&orem ut di&tus

negotio; colludendo cum Advocato Fiícali, hoc

Petrus relinqueretur apud Oratorios.Sed omnino im-

iterum rnagis vagum eft & indeterminatum, quam

P

pertinenter

defun&o enim RKedori (parato & in-

ut illi refponderi debeat.

ftrudto a Reo, ut Univerfitati proponeret an ad par-

69. Sequitur nunc Eximius Dominus Martin, ad-

cendum expenfis, placeret Petrum Nicolaum Tour-

veríüs quem allegat, quod fit inaduali lite cum Reo

teau transferre ex Oratorio ad Domum Promotoris)

pro quorumdam Collegiorum Proviforatibus; feda

1

nihil aliud dixit didius Dodor, quam illa propofi-

longo tempore Iis illa quiefcit.

tione nihil effe opus; cum intra quindenam totum

70. Indigna autem fuüfpicio eft quam Reus ad-

negotium poffet terminari. Quanam, obfecro,hic

verfus iftum Eximium format; quaíi (ex eo, quod

ratio eft , teftem reprobandi? Imo diQdum ejus tam

eorum Proviforatuum confequendorum fpem indu-

equum vifüm fuit Re&ori defuncdto, ut ei acquiet-

bitatam fibi formet D. Martin, fi Reus quocumque

cens ad Univerfitatem de hac re nihil retulerit.

modo ex loco ftri&z Facultatis deturbetur) in hoc

.59. Quinto, contra eundem opponit, quod fig-

negotio non fincere procedat : hoc enim, attenta

naverit Actam declarationis eorum quz inter didium

hujus caufz gravitate & exiguo fructu di&d'orum Pro-

Clariffimum & Patrem .Leopoldum a San&a There-

viforatuum , horrendum foret, nec prafumi debet

íia acta & dicta fuerunt, eamque medio Juramento

in Sacerdete & Dodore, nifi przfumptio folidis

adminiculis fülciatur; maxime -attento, quod ipfe

relno'yjav.erit ; & hanc decla:rationem«anneätit, ut

Reus

A:

!

CONTRA PATR'EM BERNARD, Dssmm'r.'"

513

Reus didum Exirhiüm Dominum Martin in locum

bus tentatus & examinatus fuper minutiüïmis cir-

ftri&tz Facultatis cooptarit.

l

cumftantiis, ex tempore & fine hzfitatione refpon-

dit, & refponfa ejus collata cum anterioribos Infor-

71. Eximium Dominum Renardi, qui ordine fe-

mationibus inventa funt concordare.

quitur, dicit Reus palam (fàlva doctrina) adhzrere

przcipuis qui funt de parte adverà. Sedquidtum;s

$3. Vocati judicialiter & auditi füb juramento

cum tamen notorium fit, & ipfe Reus fit faffus ad

omnes, quos in fuis refponfionibus nominaverat,

Articulum 35. Interrogatoriorum, quod fit illi ad

aut qui de fa&tis quz allegaverat notitiam habere po.

modum familiaris, ita ut maxime idoneus fit ad fe-

terant, refponía ejus per omnia confirmarunt, uti

rendum te(timonium?

videre eftinInformationibus die28. Martii & fz

72. Sed labore adverfus füas frivolas reprobatio-

tibus.

quen-

nes falvandi nos levat ipfe Reus, dum hoc loco ip-

84. Et quod fpecialem attentionem meretur, jam

femet allegat ea, in quorum probationem produ&us

fere per decem meníes in nullo retractavit aut variac

fuerat dictus Eximius Dominus Renardi: videlicet

vit.

quod Reus detoto hoc negotio nihil cum eo egerit,

8$. Magna profe&o in eadem períona & tempo-

& deinde quod ab illo obje&um fuerit Reo, talem

ribus plane contiguis quantum ad has duaa accufa-

& talem congregationem non fuiffe factam tali vel tali

tiones diverfitas! Nonne itaque ficut in priori mox

die propter talis vel talis abfentiam.

deprehenfa eft falfitass ita in

73. Contra Dominum Profefforem Goethals op-

cet veritas?

pofteriori claf'iHïme elu.

ponitur, quod ab Univerfitate deputatus fuerit Bruxel-

86. In his etiam attendere dignetur Magnificen-

las cum expreffa claufüla, tanquam ex parte inter-

tia Veftra, quod prior accufatio, quam retractavit,

effe habentium: fed hoc equeimpertinenseft, quam

tantum fadaa fit in Informationibus, quz minus fo-

quod ante objecit in fua generali exceptione adver-

lemnes fünt & minus effi

colle&ione.

:

caces; fecunda vero in Re-

fus omnes , quorum nomina in litteris, de quibus

quzftio, & afferto libro Refolutionum continentur.

$7. Ulterius ipfi opponitur,

quod tertio variavit :

74. Habent quidem hi intere(fe ut judicium acce-

fed fine ullo füundamento.

:

leretur, & non impediatur per confli&tum jurifdi-

88. Variavit quidem, donec re(ïpif'cens apud Acta

Gioris, ad quod ferviebat afferta deputatio Domini

in füis refponfionibus depofitionem füam priorem

Goethals Bruxellas s nullum vero intere(fe habent,

ad onus DoGoris van Efpen retractav

R1

,

ut Reus plus quam quilibet alius crimine, de quo

Reum deponere cosepit:

it, -& -adverfus

quaítio, teneatur, uti fzepius dictum eft.

89. Ab eo vero tempore conftantiffimus & (ine

75. Hzc ad frivolas reprobationes teftium prz-

nlla variatione permanfit, &adhu

;

c plura, quz priora

cedentium: aliquid forte amplius difficultatis habere

confirmabant , depofuit.

poffentteftes fequentes, in quibus paulo diutius im-

90. Nec hic attendendum eft ad atte(tationes ali-

morandum.

quot, vel ex ipfo Tourteau extortas & emendica-

76. Inter hos primus eft ipfe Petrus Nicolaus

tas, dum in fua mente turbatus erat ex confideratio-

&

Tourteau, qui, ut fatetur, a Reo ad hec omnia

ne abyfli in quam fe przcipitatum videbat, exiftens

adhibitus fuit tanquam in(trumentum ; &quidem in-

apud Patres Carmelitas ad San&am Catharinam, aut

dubie fides ejus ex obiedo perjurio aliifque pluri-

0

declarationes aliquot prateníàs viva voce ab ipfo fa-

&as ibidem:

P

mum imminueretur, ni(i ipíe Reus illum ipfum ad

.

haec omnia feduxiffet, ut fidem ei omnium auferret,

91. Hzc enim omnia fünt plane extrajudicialia,

Us

uti Cap. 6. latius oftenditur.

ad quz in judicio non attenditur, uti notorium eft,

t

77. Sed (üpra oftentum eft quod in hac caufa ad-

92. Reftant nunc Nicolaus Tourteau pater didi

mittantur teftesinhabiles; imo & complices, fi cum

Petri Nicolai Tourteau , & Clara Lemans Petri

)

eorum dictis concurrat Rei infamia, aliaque indicia,

Nicolai uxor. Et hoc quidem negari non poteft,

t

quibus veritas przfumitur, qualia hic concurruntad-

vera effe, qua in termino producionis eorum de

[

modum confpicua.

78. Atque illud

die prima Junii allegata funt, fcilicet quod unus (it

n

inprimis, quod poftquam a Réo

pater & altera uxor Petri Nicolai T'ourteau. quod-

fedudus falfo accufaverat, & quidem interpo(ito ju-

que eo titulo in caufis ejus re

probari legitimo pof-

rl

ramento, Clariffimum Dominum van Efpen; ubi

fent:

peccatum fuüum animadvertit, illud retradaverit:

um

93. Sed proprie hzc non eft cauía ejus, qui hic

quo

quod attenta gravitate materiz , fine maximo füo

non eft AQor; imo proprie loquendo ipfe nullam

t

periculo fieri non poterat.

caufam habet; crimen íuum fatetur, poenam non

Àü

.79. Secundo, quod jam conítanti decem men-

deprecatur, tantum in illa irroganda clementiara

fium, vel circiter, experientia, plane cognita &

4

exploratà fit e

Magnificentiz Veftre implorat.

D

citas.

jus'in pofteriori (ua depofitione vera-

.94. Unde imprimis perperam imponit Reus di&

hoC

Nicolao Tourteau, quod perdite defendat caufam

8o. Dum contra Clarifïïinum Dominum van Ef

filii füi;, qua nufquam exittit.

hot

pen deponebat, quamvis res diu fuiffet premedita-

m

95. Nullam inimicitiam aut caufam odii in his

ta, mox variavit: circumfítantias, quz fimul nullo

teftibus Reus allegat, a przfenti cauía diftinctam ;

d

modo confiftebant , allegabat; teftes, quos nomi-

imo contrarium plane patet ex Adis, ex quibus per

naverat, füb juramento interrogati contrarium de-

totum. conftat; quod ufque ad dete&um myfterium

A0

ponebant; detentus in domo Magnificentiz veftrz,

ed

iniquitatis Reus dido Tourteau feniore femper ufüs

turbatus & deje&tus ftimulis confcientiz amare flebat,

fit, & quod Clarz Leemans íxpius pecunias fübmi-

d

ut coníftatex de

pofitione patris ejus, de data prima:

ni(traverit.

unii.

96. Hzc autem caufa talis eft, ut teftes alioquin

vod

81. Mox iifdem ftimulis agitatus ad Conventum

ndi

incompetentes admittantur & fidem faciant; prafer-

Carmelitarum ad Sanóam Catharinam fe recepit;

tim fi fides eorum pluribus adminiculis ita fulciatur,

nque

paulo poft corde compun&tus coepit auxilium exqui-

ut Judici prudentem credulitatem moveat, uti fü-

| hOC

rere, & aliquibus negotium aperire. Et hzc om-

pra ofteníum eft.

téntd

nia fada fünt minori tempore, quam quindenz, ut

97. Quantum ad Nicolaum Tourteau attinet, ille

NU

patet ex igitio Informationum.

depofuit de facto proprio, id eft de iis, qua partim

j

.$2. Nunc autem a 26. Martii , qua fe recognof-

cum filio fuo, partim cum Reo egerat.

ol

1d5

cere & veritatem aperire coepit adverfüs Reum, ad-

98. Super omnibus, quz præpara'torie"depcfuit;

p

huc exiftens apud Carmelitas, di&a die & fequenti-

Reus, in Interrogatoriis examinatus & interrogatus

2

Supplem. Oper. Vau Efpen Pars IV«

Ttt

plura

WE T n

$14

- Cowxcrusme rrNanSS -

plur;l admifit, aliquibus aliam fciem & fpeciem in-

que tunc flagrabant inter »Exz"mimn-Patrem Defirent

duere conatus eft, tamibi, quam in fua Refponfio

f

C? prafatum Provincialem C9 Ordinem, circa cubi-

ne uberiori.

D

cula, quateria, hovrtum fue habitationis in Moua-

99. Quantum vero ad

ea, qua negavit, mere in

fierio Lovanienfi , C9' circa preetenfionem , quam fere-

feeativis perí(titit, cum interim nullam omnino pro-

batur. diétus Pater. Defirant habere ad - fuccedendum

bauüonem.in contrarium., velfaltem indicium adfer-

in:Provincialatu dicti Ordinis; diddus Pater Provin-

re potuerit, quo fides Nicolai in dubium vocaretur.

cialis, prefente Deponent

. d2

2

afferuerai C9' monuerat

loc P

100. infulfüm autem & ridiculum eft, eidem op-

—

Dominum Steyaerte, quod indo

Lw) &

atris Defirant fi-

ponere; uti hic /

:g,[*a;:

J r

t Reus, quod anteriores fal(jfi-

bi per[petia e[fet C9' toti Ordini.ab anno ciatis cir-

Cationes filii (ui Íciverit, ttec Reo indicaverits etiamfi

citer decimofeptimo, quoingye[Tas eft Ordinem, C9' quod

H

enim omnia vera forent, .quis cum ratione .a l'atre

teflatus e[t in confcientia coram Deo ,. Patrein Defiran-

exigere poteít, ut filii füi nequitias prodat, unde

tium eo e[e ingenio, quod. pro fua fortuna. augenda

fiat ut

groprioque iutereffe venderet , traderet . C9' yroderet

8 domibus in quibus viäum lucrari poffet ar-

:

H

"s

E

[2

GC

ultateim Theolo-

ceaturj

profatum R. Steyaerts C9 toiat

i01. Clara v

ero Leemans uxor ejus plura dedit

gicam , in

$U

4n

C3 fuum Ordinem Eremitarum. Santl

Í

^

finceritatis.indicia: nam imprimis cum quinta Martii

Auguftin

23*

.S' Summ

um Poutificem C5 Religionem Ca-

maritus ejus depofuiffet fub juramento, quod Epifto-

tholicgm: quibus auditis exhorrefcen: diélus Dominus

Steuaerts 1mandavit D«

lam de 15. Januarii füb di&amine Clariffimi Domini

]

ponenti, ut priditfa veferret

van Efpen fcripiffet, & eumin finem, exiftensapu

Eximio Patri Defirantio , C9' Deponeus eadem retulit

Reumia dida fua uxore vocatus £uiffet ad. dictum

diéo Defirantio, adjiciens ex mandato Doinini Steyar-

Dominum van Efpens

tii, quod, fi ille fibi confcius. effet ingenii tam nefa-

102. Ipfa poft biduum a

d dandum fuper eo tefti-

rii C9 fcelefli , indignus effet coufortio. honeflorum

monium comparuit, ibidemque verbis maxime effi-

Virorum; [in autem innocens e[Jet , forti animo fer-

cacibus dicta fui mariti falfiarguit, dicens quod nun-

ret adeo tetram defcriptionem: Pater Defirantius au-

quam ipfaájeum apud Auguftinus vocaverit; fed fi

tem hir auditis , mihil repofuit , nec conce[fat , vec ne-

,

fuam domum quisquam vene;it, qui eum vocaret,

^

gauit.

quo tempore ipíe apt

:

d Auguttinianos effet, vocan-

108. Sane quod de ftudio agendz fortune dixit

tem aut ad focerum aut a

d ip'os Auguftinianos mi-

Reverendus Pater Provincialis, plura ipus eviden-

ferit 5 de cztero fe nunquama Dod&ore van Efpen,

tia argurmenta Orbi univerfo, ac precipue huic Uni-

ii

.

aut aliquo ex .domefticis e

.

jus requifitam ut maritum

verfitati exhibuit Reus.

fuum vocaret , it

jo fe ne nomen quidem ej

us audi-

i09. Notum imprimis eft qua

nta av.ä.dätatä, quan-

o fno & focru.

vitle nil a merit

$

tifque fallaciis jam pridem invaferit lectionem Hifto-

103. Notari hi

c merito poteft biduum quod in-

ricam in Collegio 1:ilingui, reclamante& fe oppo-

nente tota Univer(itate: qualibus artibus & technis

terceffit inter comparitionem didz Clare Leemans

feptima Martii, & compar

iüonem mariti ejus quin-

per plures annos curíum juftitiz ftiterit; ac tandem

!

^ rl

A

ubie de omnibus amarito

per continuas cavillationes caufam ufque modo pro-

ta ejufdem, 1atra quoc i

fuo informata fuit, & p!

2

"ríertim de periculo quod

*

traxerit, atque ita fe in hac le&ione cum no abili fli-

us teítimonio falài eon-

pendio, Profeffori

utrique imminebat, fiex ej

.Liqnguþæ Latinz íolvi contüueto,

vinceretur.

manutenuerit.

$4

mi?:firkmm finceritatis & veraci-

i1o. Nimis quoque notum eft Magniücentie Ve-

104. Unde lucule

tatis ejus indicium apparet,

quod maluerit in mala

ftrz totique Univerfitati, quibusartibus fe in Facul-

am füam prodere &

tatem Theologicam intruferit, & via Juftitiz occlu-

ifta incidere, quam conícienti

falíi crimen committere.

fà, íe in ea mánutenere hactenus (cverit

miffis rem

ipfam AGor aggfe-'

i1r. Neque eít quod A&or Magnificentiz veftre

y- 105. His itaque prx

ditur, fperatque

fore u

t juxta hzc principia & hy-

probet, quanto fcandalo Reus ruper amplam hzre-

ffime intentio A&oris probetur, &

ditatem occupare fciverit Domin: ceSteldershoven,

othefes evidenti

Vitanda

de przdidis omnibus R

eus convincatur.

hominis locupletis, minime mali, ab ac5!s duc^us

cum dimidio circiter mortui; quem infigni: hic ^z-

T WMCC r BPT PER.)

autem confüfionis caufa p

rteíentem Conciuüoncm in

redipeta cum jam fenem, & carentem liberis í:m-

per effet affecatus, decumbentis poftea leQtum,

— —— Ilv

aliquot capif:a diftribuet, ,

quotidie fine intermiffione obíedit, & tandem fub

pratextu Religionis ex demortui exuviis, prater plu-

rima gemmati operis, immenfum pondus argenti &

auri tam fignati quam fabrefaQi deporteavit, ita ut

l

adrgu

rhenti: €9 indiciis generalibus evincitur, Reum

effe .Au&torem omnium fictionum C2 Cri-

qui moderatius loquuntur,, ad triginta millia floreno-

D

:

minum primariuim.

rum noftrarum illud aícendere faciant.

His & Rhe-

[

da cum equis & famulo, quibus in omnem vitam

uteretur, acceffit,

ü

" 106. Pro *argun*gemis & indiciis generalibus habet

V

AGor il

!a omnia, que conducunt ad probandum,

112. Pluribus hic exponere non intendit A&or,

tum Au&orem hujus aut illius

quze publica fama fert, Reum nuper füb alio Regi-

Reum effe non tan

til

contiái inftrumenti parti

culariss fed generaliter to-

mine, cum huic civitati Prefectus effet Comes de

eil

diz omniumque fidionum

Souternon, tentaffe contra Primarios füi Ordinis Pa-

tius hujus horrendz tragoc

torem &auctorem

& nequitiarum in(tigatorem, inven

tres, eos apud didum Comitem tanquam qui con-

!

L

fpiraffent cum hoftibus in traditionem hujus Civita-

Ti

primarium. -

tis,. veluti Patrie Proditores , traducendo: Et hi

107, Inter hec primu

m petitur a genio ipfius Rei,

W

fitione

de 21. Junii 1707. Fr. Mar.

quidem iidem fünt, quos ut Religionis & Status per-

quem in fba depo

d

tin N. N. teftis expreffi

t his verbis: Quod cum R.

duelles producit iterum in hac fcena Scriptorum füp-

Dominus Steyaerts interp

oneret fe apud.proefatum Pro-

pofitorum. (4)

)

d componendas diffcultates,

113. Hac Magnificentie Veítrz in memoriam

p

vinczïalam ditli Ordinis à

reau-

Epi&oïim, ex Originali exaratam , ad hujus amïguïi elueidationem.

l

di

(

a) Hic inferendam putavimus

Lovanio, ve

.

] pauca vel flerilia veniunt ad nos nuntia de

famofa caufa omnes tamen in-

lu

R. Adm. &

Eruditifhime Domine.

tenti tenemus ora

, exfpe&tantes. ayide juftu

m finem, Non ita pridem per manus amici cujufdaim mifi noftras, rogantes informa.

per finceritatema veflram merear inftrui de ftata:

tionem vcü;am :

fed reíponíüm non accepi. — Quare rurfas rogo ; ut quandoqþe

caufz ;

AUMRU RD COR

CONTRA ParREM BEnNaRD. DEsIRANT,

S'IS'—

reducit AQor, utappareat, Reum nequaquam a füf-

que. Belgio, imo C9' in. vifceribus Ttaliee conflitutos,

picione horum c

colligationem , quos fibi invicem dicunt, agglutinari,

potfe eximere.

riminum ob eorum atmcitatem; fe

C3' adluerere tanquam focios , deftribere Adver[arios

114. Graviterenim ubique conqueritur Reus, mi-

communes, vindicare commune dogma, conteferari mo-

nus Chriftiane facum a2gi, quod vel fufpicio tam atro-

do loquendi, fcribendi , faciendique ea omnia, quee

cium fícelerum commifforum de f&habeatur, Dodo-

folis partiariis ufitata. [int.

Que confaderatio ab

re Catholico, Religiofo, Facultatis Theologica Re-

eifdem fufpicitur tam potens C9' numerofa, ut. quafi

gente Seniore.

^

non de nihilo metuant , ne accipiat olim tantas vires,

115. Atqui novit Magnificentia Veftra, nec gra-

ut beneficio alicujus fecularis Poteflatis in nefcio quam

dum eminentiorem, nec cujufcumque dignitatis, fa-

Rempublicam erecta compefci

po[tea ab. Ecclefia non

ftigium defe ullam probitatem homini conferres imo

polfit. lgnofce, Lector benevole, magnum iftam in re-

experientia nimis notum effe, füb umbra eminentio-

cenfeudis iis, quce alii dicebant, libertatem.

ris dignitatis & gradus, peffimam fzpe mentem de-

121. Quam hzc íunt fimilia, imo identica cum)

litefcere, & atrociffima quzque füb hoc velamine

Libro Retolutionum, Epiítola de 10. Januarii, aliif:

impune perpetrari, atque innocentes Frequenter'op-

que de quibus quaftio?

Tantum contulendi fünt

primi, aut faltem in ditcrimen adduci.

oculi, ut mox appareat, ipfam animam dicti Libri

116. In quam. profundam malorum abyffuüm tan-

Refolutionum, aliorumque fabricatorum inftrumen-

dem etiam conítitutos in fnmma

C

lo

Md

3

nitate Ecclefja-

torum hic, immutatis paulum verbis, defcribi.

ftica abducat defiderium & libido augendz fortunz,

£

122. Ubique enim ver(íantur circaaugendum nu-

propriumque interetfes id. oftendit exemplum illius

merum amicorum, fovendam unionem, &affe&tio-

nem mutuam, in qua tótum robur focietatis confi«

infelicis, Apoftoli & difcipuli; qui procitor ex(tirit

:

Magiftri fui Chrifti.

.

ftat; item circa contefferationem per varia formula-

117. Quod (i Scriptura de quovis avaro pronun-

ra, novas & arcanas (ignaturas, circa procuratio-

tiat, Nigil avaro fceleftius effe , & alibi, Radicum

nem communium negotiorum, defenfionem com-

omnium malorum effe cupiditatem, quid timendum de

$

munem, & invafionem hoftium & fimilias ita ut,

Monacho paupe

&

tatem Religiofamfolemniter

—

rofet-

fi A&tor exadium eorum parallelum inftituere velit,

;c*;f;

LVitt

fo, quitotartibus & fallaciis d

as fibi aucupatur?

futurum fit ut omnia ferehic confcribenda (int: un-

Quam hic appofitum eft illud antiquum Monacho-

de ad didui Commonitorium & fi&itia inftrumenta

rum etfatam, a Chriftiano Lupo adoptatum ad Ca-

brevitatis caufà fe refert.

nonem 6. Concilii Tholotani: AMonachus , qui habet

123. Quantum vero ad preten(am confpiratio-

obolum, non valet obolo.

nem , utadveríus Poteftates Eccle(iafticas, & earum

118. Ut autem propius ad prafentia crimina ac-

decreta fe tueantur, dehoceos accufavit eodem (ug.

cedatur, evincatque Actor, contictiones has contra

libro in. verbis: Scopus

e

a

fe v

Lv

H

letur fabricare liber-

Adverfarios füuos non e(fe a genio Rei alienas, pau-

tatem , libros omnes, feu proprios, jeu alienor fibi

ca hic fideliter extraca e libro cui titulus, Commo-

bene vifos ab Ecclefia quomodolibet profcriptos in ani-

nitorium ad Orthodoxos; qaem pro fuo agnovit Reus,

mo, & faltem fecreto tenéndi, credendique ut Ca-

producenda duxit: e quibus Maguificentia Veftra fa-

tholicor. pag. 6o. Scopus efl cum vi argumentorum

cile aznofcet, jam pridem in hoc libro per Reum

fín

ii

im-

opprelJi , miïzþulfi fuerint mutare terminos , prout

adveríariis füis (imilia, vel eadem crimina fui

inaxime patet ex propof[itionibus de Gratia, nituntur

putata, de quibus in his fiditiis & adulteratis inftru-

fe fubducere auctoritati Ecclefia. pag. $97.

mentis acculantur, quor

124. Quod vero eos alienos non habuerit ab im-

nuntiantur,

ümque Aud&ores iidem de-

ploranda protedione Hzreticorum, facile deduce-

119. Et imprimis. pagina 602. & 603. hujus libri

retur ex eo, quod pag. 433. eos defcribat, uf ho-

in jucicio: conügnati, ait: Advertendum Adverfa-

mines quorum [zopus videtur effe, adiittere quafvis

rios inter fe arctiffumo federe , cre, confilio, manu

w3

.

ffe

in quocumque [latu hominum perturbationes , ut ma-

conte[Jeratos animosjun

vhl:

J

, virefque , C9 cunctos ad

nuleneant fua principia.

*

communem fortem pro eadem doctrina ceupalladio quo-

:

125. Certe eos in hunc finem ab heterodoxis

dam ferendam invariis Provinciis diflributos compo-

aljenos non putaret, quos alio loco defcribit tan-

nere validum corpus ,. intraque diverfías refpublicas

quam meditantes acceflum ád eofdem in verbis: 4

unam quodammudo inter fe conflituere, futuram mox

)

vera fint omnia que de eorum confiliis circumferun-

formidabilem nifi Poteflatés publicee preveniant , C9

tur, nefcio, quod autem fludeant medium quoddam

appouant providas mamnus.

inter modernas Seclas CS' communem Eccl

le

efiee praxim,

.120. Et rurfüs pagina 566.

Hac profopopeia far-

forte ut. Seclar

i Religionem Catholicam faciant eo

i

tam C9 tectam e[fe credebat. ( Hennebellius) arctiffi-

amabiliorem , quo viciniorem , fatis eguidem verofimi-

mam illamn, quam mirantur alii C9' tantum non for-

le efl: hinc circa dogmata, que& a Luthero €7 Cal-

,n

.

midant, inter. quofdam in Galliis, Hollandia , toto-

fi nung

vino impugnata C$3' rejecta fuerunt. nuper, ip

ali-

cäu."æ; nam füm curiofus. üt octo. Et quid fiet de canfa praterita perfide nobis impofita in materia preditionis?. Utina

m. revie

vifcat nunc cum moderna !

)

Comparande fuünt Epiftole quas D. Comes de Suffernon defüper feripfit'ad Aulam Brüxellenfem, & vi quarum ex parte Con-

cilii Regii. miffus fuit pro informationtbas habendis Lovanium Illaftr, Dominus Fisq

Heh , Preécurator G.cneralis, qui eas ad Con-

eilum iítud tulit.

H»c omnia debent effe in ifto Concil

io Regio, vel apud. D. Fisquem.

il

Deinde numquid fubt modo Bruxellis D. Comes. de Tirmonz, D. Cancellarius , 'D. Conciliarius van der Bruggbe, & D. Fis.

quen , qui faerunt membra iftius Concilii Regii, qui omnia viderunt, legerant & audiverunt, &

poffent dare veritatis, illius tee

l

ftimonium?. NNunquid defuper poffent interrogari , & deberent Cathagorice refpondere ?

£

]

Ego in illo negotio pot

fam plurimum lucis adferre; quia habeo caufam-illam dedu&am, prout mihi füit narrata a D. Cóm.

"

miffario Leou, qui omnia przfens & audierat & viderat; & habeo varios teftes fübfignatos de audita füb juramento & habeo unum

de vifü: qui omnia fiimul juuta facianr femi plenam probationem , & argumentam füfficiens: ad torturam.

r-

D. van. Laezen , & P. Procurator: Boffuyr imultaetiam ex ore D. Leon audiverünt , adeoque & ipfi poffent interrogari & cauf

am

juvare, Hze fcribo pro inftru&tione veflra danda amicis, dum effet tempus tractandi caufam iftam, || Si. fim nece(Tarius poffet Re&

per litteras.me citare Bruxellas, cam inandato reproducendi omnes chartas & notitias quas habeo circa caufam illam.

Hz íunt

méez cogirationes.. Forfan habebitis eafdem; forfan alias & meliores, quas libenrer intelligam.

Hzc omnia maneant inter nog

duos tantum,

Salveant amici, Maneo exfpe&tans gratiffimas veftras R, Adm. & Erud. D; V. R.

Adm & Erud, Domine famu.

jus vefter humillimus.

F, Emapuel Ballexo Exprovincias.

ll
