interpofitam appellationem ,

& propofitam recufa-

proce[fus fit NULLUS

uti loquitur Andreas Vallenfis

te

tionem de ejus perfona, confequenseft, hanc Cen(u-

in Paratitis Decretalium ad. tit. de Appellat. $. 18. n. 1.

M

ram fufpenfionis effe notorie nullam.

Et Petrus Rebuftus in fuo Tradatu de Recufationi-

he

Certum enim eft juxta modernamEcclefiz difcipli-

bus Art.6. ait, hodieindubitatum effe, ,, quod Judex

u

P

5

nam & receptam praxim, nullam proprie dictain cen-

poít recufationem propofitam non poffit de princi-

furam valide infligi poffe; nifi per Judicem, five per

i

?

pali cognofcere, & (i cognoverit,. proceífum e(fe

Wt

eum cui competit jurifdi&dio fori externi Ecclefiaftici,

33

nullum ;

(l

uia recufatus omni jurifdictione.privatus

idque fervato juris ordine.

In quo fi committatur de-

35

ceníetur; ideo quidquid poftea facit, ceníetur fa-

$

fectus aliquis füb(tantialis, certum ef1, ait Suare(ius ,

» Cere tanquam privatus non habens jurifdi&tionem."

J*

cenfuram non folum e[fe utcumque injuftam, fed pror-

Idipfum latius profequitur Hieronymus de Cevallos

)

fus invalidam , quia fententia ipfa nulla eft, CS fenten-

lractat. de cognitione per viam. violentice Quae[t. t4.

t

l$

tianulla nullum pote[i producere effetum. De centuris

notans Numer. 28. Rotam fic fepius judicaffe, adeo

d

Difp. 4. fe&. 7. Num. 2.

ut hzc fententia dici debeat communis. & inviolabili

T

K

Jam vero inter effentialia ordinis judicialis, non

praxi fir

TY

cAiu

ta

poftremum eft i

píà Judicis non (ufpeníà feu impedita

Igitür manifeftum eft Cenfuram füfpen(onis , de qua

e

jurisdiáio.

hic quzfítio, prorfüs effe nullam & nullius effedus ,

S effe

Expeditum autem eít, effedum appellationi

utpote latum a non habente jurifdidionem : feu cu-

e

fufpendere jurisdi&dtionem Judicis a quo appellatum

jus juriidi&tio per appellationem, & recufationem erat

f*

eft, ,,quodque examen & cognitionem cauíz, inqua

fuipenfa & impedita. Ante omrtia enimin eo qui Cen-

"

» appellatum eít, ad appellatum feu provocatum Judi-

furam infert neceffario re

d

» cemtransferat "uti poftalios loquitur & probat 77/a-

nis contentiofíz.

quirijt-u;r liber ufus jurifdi&tio-

(

mefiuryin Commenrio de Appell. ad Cap. 1. Num. 1.

Prater hanc infigniffimam nullitatem, occurruntin

H

Additque ,, non tantum transferri quoad principa-

» le negotium, fed etiam quoad ejus acceffiones

eodem Decreto fufpenfionis fub H. variz aliz nullita-

tes etiam notoria.

iM

» item quod appellatum a juri(didione ejus qui judi-

Nam 1. latum apparet hoc Decretum fine informa-

» cavit eximat.

endis

tionibus preparatoriis per Promorem de more capi-

le

UndeSuarefius de Cenfuris Difp. 28.fe€1.V. agens de

qua legitimz informationes ad effentialia pro-

modo fervando in ferenda fufpen(ione, ait N. 3. oporte-

ceffus criminalis fic pertinent, ut ejus qua(i bafis &

re.... . prafertimut fufpeníio non feratur poft inter-

fundamentum fint, adeoque & harum omiffio totum

» pofitam appellationem : quia erit nu/la ,ut eft com-

proceffum nullum reddat, neceffe eft.

;

» munis fententia... defecdtu jurifdi&tionis quz per

2. Videtar Dominus Archiepifcopus hic egiffe mo-

, appellationem füfpenditur." Idipfum uno con(enfu

tu proprio,neque enim apparet Decretum effe latum

tradunt Canoniftz ad Cap. 37. [T. de Appellat. ubi in

ad inítantiam Promotoris, tanquam Actoris & Accu-

terminis refpondet Pontifex, quod pof! appellationem

fatoris. . Fit quidem mentioj Promotoris in primo De-

;

excommunicari non po[]int : & ad Cap. 40. ff. de fen-

creto fub A. ubi illi mandat : ut citet Patrem Zegers,

tentia excommunicat. ubi Pontifex aequiparat fententi-

fed rurfus ordine prapoftero, cum hoc ipfüm man-

am excommunicationis latam poft legitimam appella-

dandum fuiffet potius. Apparitoribus , & non nifi ad

tionem interpofitam excommunicationi , i cujus for-

inítantiam ipfius Promotoris : cujus inftantiz nullum

ma intolerabilem errorem fui[Je patenter expre[Jum pro-

in toto proceffu invenire eft veftigium

ita ut videa-

baretur; qualem. excommunicationem ipfo jure nul-

tur Dominus Archiepifcopus hic fuftinuiffe perfonam

lam effe nemo dubitat.

Accufatoris & Judicis fimul, quod in caufà legitima

Quinimo Cenfurz, po&intgrpioïïtam appellationem,

inauditum eít, & totum procetfum evertere debet.

ita funt ipfo | jure nullee , ut etiam deferta aut iniqua

3. Con(uetudine & ufu invaluit, fündato in ipfo

declarata appellatione non convalefcant , uti loquitur

Evangelio, ut adhibeantur monitiones Canonicz füb

Wamefiusloco citato Num.4. & evidenter probatur iz

expreílà comminatione talis Cenfurz puta fufpen[ionis

Cap. Licet de fententia excommunicat. in VI.

Circa quas effentialis rurfus defe&tus fe manifeftat.

Ex qua omnimoda Cenfürarum nullitate infert Z77a-

Nam cum in Decreto fuüb 4. tantum in genere dica-

me[fius, quod excommunicatio poft legitime interpo-

tur, fub peenis juris, cenferi debet in ordine ad fuf-

fitam appellationem ,,fic inflida, judiciali retractatio-

penfionem tantum unam monitionem Canonicam pra-

» ne non indigeat, nec abfolutionem requirat;quod-

ceffitfe, nempe in Decreto füb D. Nec opponi poteft,

» que fi Divigis fe immifcuerit non contrahat irregu-

unam monitionem zquivalere interdum tribus, quia

in hoc Decreto fub D. non . przfcribitur nifi tempus

» laritatis vitihm. * Conformiter ad,)*re(ponfum Pon-

o&o

64

jJunis RzsPONSUM

do

fin

od dierum, adeoque non füfficiens in ordine ad

Ecclefiaftici opprimunt Clericos, quam dum violento

contumaciam atque adeo defedu contumaciz &

judicio & fubverfa juftitia eos Cenfüris Ecclefiafticis

ut

perftringunt, quibus eos fun&tionibus füis & officiis

C

competentis monitionis; etfialia non deeffent, De-

ceretum Cenfürz de quo agitur, neceflàrio corrueret.

via fatti exuunt.

]i

Ex quibus omnibus luculenter patet, prafatam fuf-

Unde vel tunc precipue tenetur Rex fuam þrote—

.

penfionem a Divinis comprehenfam in Decreto fuüb

Qionem impartiri Clericis eam inclamantibus ; & ideo

BRRU

fh

H. effe undequaque caffam, irritam, notorie nullam,

magis, quod nunquam periculofius pax publica &

fi

& latam mere via facti.

communis tranquillitas perturbentur, quam hujufmo-

Ad V. Nihil adeo proprium eft Regibus & Princi-

di irritis Cenfüris. Cujus rei. teftimonia innumera ,

f

quz non fine horrore referri

"

bus, quam vi oppreffos benigne protegere, przfer-

poffent, fuppetit Hifto-

timcuma potentioribus opprimuntur. Quod per-

ria Ecclefiaftica.

f0

fpicue expreffit Rex Salomon in fuo Ecclef; Cap. $. 57

Ex qua fimul difcimus, Reges ac Principes femper

pei

videris, inquit, calumnias egenorum, C3' violentaju-

adverfus hujufmodi violentas Cenfüras füam poten-

dicia, C9 fubverti ju[flitiam in provincia , non mireris

tem Protedionem benigniffime Clericis impartiiffe :

ft

fuper hoc negotio : quia excelfo excelfior eft alius, C9'

eftque & hodie hac in parte illaeía ac ufitata in toto

[l

fuper hos quoque eminentiores funt aliis ut (fi priores

orbe Chriftiano Prote&io Regia. Id teftantur aucto-

u

res omnes eam materiam tra&antes, ac inter ceteros

judicio violento , C9' fubver[a ju[titia egenos oppreffe-

t

rint) eos protegant,ac in illos animadvertant. Erin-

quoad Hifpaniam celeberrimus Covarruvias, Hiero-

&

fuper, (i & hi defecerint , univerfz terree Rex imperat

nymus de Cevallos & Francifcus de Salgado, toto fuo

tü

fervienti. Unde Propheta Regius defcribens Pfalm.

Tradatu de Protetlione Regia vi opprefforum 5 nec

71. benignitatem ac felicitatem futuri imperii Regis

non in altero de Supplicatione ad Santtillimum.

tü

Salomonis, ait : ,,humiliabit calumniatorems libera-

Quoad Galliam, teftes fünt Joannes Gallii Advoca-

D

» bit pauperem a potente, & pauperem cui non erat

tus Regius, Arnulphus Rufzus in Curia Parienfi Con-

(

35

filiarius, in Tra&. de Regalia, nec non nominatiffimi

adjutor..... animas pauperum falvas faciet..... Ex

À

35

iniquitate redimet animas eorum, & honorabileno-

illi Pithzi in probationibus Libertatum Ecclefiz Gal-

(

35

men eorum coram illo."

licanz.

af

Cum vero violentiz ille nifi validiore manu vix

Et quoad Belgium vel unus Anfelmo in. füo Tribo-

queant comprimi, & poenarum timore fifti , ideo De

niano Belgico Cayit. 32. ubi in compendium contra-

Qas exhibet notas,

(i

us illis gladium commifit; unde ait Apoft. Si malum

uas harum Provinciarum Sena-

b

feceris time

non enim [ine caufa (Princeps) gladium

tus Regii miferunt a

d

Margaretam Parmenfem Belgii

portat. Dei enim Mini[ler efl , vindex in iram ei,qui

Gubernatricem , quz eorum exquifierat judicium fü-

Ü

imalum agit. Rom. 13.

per publicatione Concilii Trident. Et quidem $. 48.

d

Quare etiam Principes Chriftiani nihil fibi gloriofi-

exhibet notata ad przallegata verba Concilii Tridenti-

f

us duxerunt, quam opprefforum Patres ac Protecto-

ni. Nefas autem fit, C9'c. quibus verbis ,, Magiftra-

fe

res nuncupari; faaque Tribunalia eis tuta Azyla etle

» tibus omnibus (ait Anfelmo) fevere interdicitur, ne

:

voluerunt.

» excommunicationes Ecclefiaftice Poteftatis impe,

Id Magno illi Conftantino adeo fandum erat, ut

» diant, aut jam latas revocari mandent. ?

Hicrur-

fus, profequ

1

publica San&ione declaraverit in L. unica Cod. quando

itur, plerique obloquuntur, "Judices Regi-

dmperator inter, &c. Quod [i Pupilli vel Viduc alii-

05 hac auttoritate AB OMNI MEMORIA iz Belgio ufos,

fg

ut CENsUunas zmpedire po[fint, vel ad revocrandum co-

j

que, fortunc injuria miferabiles, judicium noftre Se-

le

Tenitatis oraverint, prafertim cum alicujus Potentiam

gere Ecclefiafticos , remedio immilfionis in eorum tem-

perhorrefcunt, coguntur eorum adver[arii examinino-

poralia, quado exceffus €9' abufus id po[lulant : alio-

[

firo, fui copiam facere.

quin tolli e medio remedia cassaTioNis C9? aliarumpro-

Hinc & Pupillorum, Viduarum, aliarumque mife-

vifionem Regiarum , veluti que dicuntur »RovistoNs

ä

rabilium perfonarum, füb violentia potentiore gemen-

EN CAS D'ABUS, VOYE DE FAIT, ET AULTRES, que fua

tium eft perpetuum etiam his temporibus privilegium

confultatione ajunt Brabanti precipua effe. auxilia tu-

D

ut adveríarios fuos ad Curiam Principis in jus vocent:

ende Regie di

o

gnitatis C9' jurium Subditorum.

-Uki nec vioLENTUE locus datur , nec avaritic vitiafor-

Qui inveteratus & antiquiffimus ufus ad nos illafus

midantur : UbiC9 innocentice profugium , C9' CavuM-

devenit, ac in viridi eft obfíervantia.

g

»

NIATORES ju5 pofJunt invenire diftritium: uti loquitur

Juvabit hic exprimere teftimonium pralaudati Ce-

Theodoricus Rex apud Caffiodorum Lib. 4. Cap. 9.

leberrimi Didaci Covarruvias Epifcopi Segovienfis ,

?

Cum vero Clerici, alizque perfonz Ecclefiaftice,

& ita in hac re minus fufpedi, quique ip(i Concilio

non minus quam laici fint Cives Reipublicz & Regis

Tridentino füumma cum laude interfuit : /z Regia &

fubditi, zque eis protedio debetur, dum vi oppri-

Caftellana Republica , inquit, il/ud obfervantilIimum

muntur.

eft, C9' diu obtinuit a tempore quod memoriam homi-

Immo ut rede advertit Salgado

de protedione Re-

num excedit, po[fe ab his qui a yUDtICrBUs. EccLrsrAs-

gia part. 1. Cap. 1. przludio 2. Num.72. Defenfio Re-

TICIs vi C9' CENsURIs opprimuntur , Regios Auditores

gia PorrUs convenit EccLEsue, C9' ECCLESsIASTICIS

C2' Con[iliarios, qui apud Regia fupretna pretoria ju-

:(ä

ra reddunt, omnino adiri ut vim auferant, C? com-

PERSONIS quam aliis, quia arma non ferunt.

Unde S.Leo ad Cognominem Auguftum Epift.7;.

pellant Judices Ecclefiefticos ab ea. inferenda . ceffare,

3

»]

debes, inquit, incundaanter advertere Regiam po-

Pra&. qq. Cap. 5*. Num. 3.

39

teftatem tibi non folum ad mundi regimen, /ed

Quod fi quis, profequitur, contendat a Principibus

», maxime ad Ecclefie pre[idium efle collatam , utau-

facularibus hanc. tollere poteflatem , flatim, non qui-

35»

fus nefarios comprimendo, & quz bene fünt ftatu-

dem fero, comperiet experimento MANIFESTISSIMO ,

35

ta defendas, & veram pacem his quz funt turbata

quantum calamitatis Reipublicee invexerit.

reftituas.

,

Hic vero forenfir ufus (inquit idem — Covarruvias)

ä

Quod fi violentia Clericis ab ipfo Judice Ecclefifti-

non tantum in his Caflellanis Regis Hifpaniarum Di.

co inferatur, tunc vel maxime, ,,eis protedio Regia

tionibus C9' Principatibus, fed C9' apud Gallos , alios-

» debetur, ceteris enim violentiis? inquit Salgado

que Chrifiang Reipublice fceculares Principes ef. ve-

» prel. 4. Numer. 192.) hec, quz'a Judice fit, ma-

ceptifimus.

» jor eft &atrocior, quam füb fecuro & fuperioritatis

Neque per hunc ufuüm forenfem dici poffünt Prin-

» ac jurifdictionis pratextu, facillime deliberari pof-

cipes aut Magilftratus fzeculares manum ponere ad thu-

ribulum, five au&oritatem Clavium fibiarrogare, aut

» fit ad ejusmodi vim inferendam. "

Et quidem nunquam facilius Judices & Superiores

eripere eam Epifcopis, quibus a Deo comtniffà eft,quan-

oqui-

"GC TOTNES GE E..

CiRCcA SUSPENSIONEM' P. .ZEGER—&

65

'km*o

O0

quidem hujus R;egiæ protectionis unicus fcopus &

lare Concordiam quamdam initam füper hybernis fta-

ts

1

CU

1nis fit, ut poft Covarruviam , aliosque recte adver-

tionibus Militum Germanorum in Ducatu Parmz &

tit Jofephus Sefe, J. U.D. in TraQ. De inhiPitionit.

Placentie , verum etiam confirmare feu publicate Ec-

'Cap. 8. $..3. N. 69. & poft ipfum Franciícus Salgado

clefiafticas Cenfüras Sedi Apoftolicz refervatas con-

Of

ideo

De Protetfione Regia. Part. 1. Cap. 1. Prelud. $. n.

tra Czfareos Miniftros, Commiffarios, Milites., &oc..

194. vim repellere, propulfare, C9' oppreffum fubleva-

Non dubitavit Imperator Jofephus l. gloriofz me-

k

re, C? Ecclefiafticum quodammodo reducere. àd viam

moriz, per Diploma fuum datum Viennz 26. Junii

o

Tà

juftitie C9' tramites legitimos.

1708. eandem Bullam Pontificiam caffare , annullave,

Igitur ex his manifettum evadit, Patrem H. Zegers

irritam C9' injuflam decernere , unaque inhibere on-

N

rece in(tituiffe recuríum ad Protectionem Regiam ad-

nibus ac fingulis Ecelefiaflicis ac feecularibus ipfius C5

verfus vim & oppreffionem, quam patitur per füfpen-

Imperii Vajallis, Minifiris ac fubditis,... fub gravif-

lDer

fionis Cénfuram, latam poft lezitime interpofitamap-

fima, inquit, noflra C9 Imperii indignatione, ommi-

len.

pellationem : quz violentia prz omnibus aliis locum

um bonorum confifcatione , corporalique poena , e quain

Te

prabet recuríüi ad Protectionem Regiam, utiloco ci-

rationem ejus, quod in addué£lo fcripto,

(eadem Bulla)

0f

tato notavit Covarruviás & toto fuo tractatu de Prote-

continetur , in ulla re habeant fed diflricle mandamus,.

4

d.

Cione Regia expofüit Franciícus Salgado. Maxime

ut noflris ju[fibus, €9 ordinationibus conflanter C5 de-

0s

cum per hunc recurfum nihil aliud petatur, quam ut

bite pareants dum viciffin Protectionem. noflram Cle-

:[0-

tam enormis violentia tollatur,. & nihil per viam fa-

mentiamque Cafaream

tiri non intermittemus.

fidelibus ac obedientibq: imper-

»fuo

tur.

&i, fed fervato in omnibus juris ordine cum ipfo aga-

Iiec

Similiter . Cafarea & Catholica Sua Majeftas Man-

, Ad VI.

Refö.l-utidhuius peþ fe veyx, pracedenti fequi-

dato füo Viennz lato 31. Januarii 1713. caffavit , an-

v

tur. Nam cum proxime oftenfüum fit, Principes a

nullavit , abolevit nullaque declaravit Decreta quedam

0f

Deo pofitos etfe, ut liberent vi oppre[Jum de manu

comminatoria & executiva excommunicationis , atten-

m

Calumniatoris , Jeremie Cap. 22. res ipfa loquitur ,

tata per Dominum Nuntium Colonienfem, nunc

il-

Regem non folum pofle, verum etiam debere profpi-

Cardinalem Buffi, adverfus Gafparem Jofephum Huy-

Lj

cere violentiz, de.qua Hieronymus Zegers apud Su-

gen, Jurium Do&orem in Univer(itate Colonienfi

?

0

am Majeftatem jure merito conqueftus eft : idque eo

» injungens, idque füb poena gravi, fex Doctoribus

[d

magis, quód hzc oppreffio ex illa etiam parte, inau-

35

Eccletiafticis illius adverfariis, ut A&a omnia co-

35

ld

dito exem

plo, gravata Qt; à :q*.vua, levamen accipere de-

ram dico Domino Nuntio produda.repetant, &

pi

buiffet. -

2

3

P

una cum Decretis hujus cauíz.inde emanatis retra-

l

^ Némne ex parte Domini Internuntii, a quo contra

, Qarifaciant, &c, **

d

omnée fas , ut vifum eft ad Tertium, denegati fünt Ju-

Quz exempla confirmare debent Tribunalia Regias

1l

dices in partibuss quamvis eos mifer ille, & faltem in

quibus Principis fuüprema poteítas commiffa eft, in

Ípeciem enormiter lzfus, iterum iterumque inclamat-

praxi & exercitio manutenendi cives & fübditos fuos,

d

K

fet. Quo quid poffet homini libero duriusaut intole-

eofque protegendi adveríus Judicum Ecclefiafticorum

e

Jeràbilius accidere !

violentas fententias; adhibitis etiam ubi opus efít re-

.. Etenim in hunc precipue finemInternuntius aSum-

mediis coactivis.

Ir

?

mo Pontifice delegatus effe cenfetur; aut, certe,non

Ad VII. Cum jam fatis fuperque conftet, ad Prin-

fub alia conditione in ditionem Suz Majeftatis admit-

.cipem aut ejus Confilium omnino pertinere, ut cog-

n

titur, quam (Verba fünt Placeti füper facultatibusIn-

nofcat de vi & via fadi, qua in Judiciis Ecclefiafticis

ll

ternuntiorum) 4uod in caufis appellationum comriittet

fubditi füi fculares aut Clerici oppriti poffint; ejnt-

l

eas Sdudicibus in partibus. Cui tamen conditioni Do-

demque officiam efle, ut Cenfuras violentas, & cal-

minus Internuntius in prefenti cafu (ine cau(a defuit:

cato juris ordinelatas, caffando, irritas, nulla(que de-

NÓ

ficque recufantem & iterato -appellantem reli

quit Jq-

clarando fic. eppreffos protegats eosdemque in juri-

"

dici a quo, feveriori Cenfüra feriendum.

bus & muniis fuis in quibus turbabantur, efficaciter

: Ceterüm indefenfum (&u indifcutlum.

Cenfüra peE

tanuteneat : nullum füpereffe poteft dübium, quin

ftringere, non violentiam tantum , fed. vel tyranni-

füb hac Principis & Cuftodis Canonum prote&ione

dem effe declarat Concilium Hifpalenfe II fub S. I(i-

& manutenentia liceat Clerico (de quo in cafü) libere

l$

doro Canon. 6. ,, Multi (Epifcopi) funt, inquit, qui

& tüto fün&iones fuas Ecclefiafticas continuare : (àl

» indifcuffos (Présbyteros) POTESTATE TYRANNICA non

tem quamdiu nulla alia féntentia legitima Canonica

;; auctoritate Canonica damnant. 'Et ficut nonnullos

impeditur.

» gratia favoris fublimant ; ita quosdam odio, invi-

Etenim uno con

fenfü tradunt tam Theolog*i quam

;

» diaque permoti humiliant, & ad levem opinionis

Canoniftz, Cenfuram , qua negle&to effentiali ordi-

» auram condemnant, quorum crimen non appro-

ne judicii fuit lata, tamquam nullam & invalidam pof-

» bant." . Qui Canon relátus in Corpus Canonicum

íe contemni, ac ne quidem in foro exterto íérvan-

Cauf. 15. Quzít. 7. Can. 1. jam partem juris commu-

dam effe; ni(i ad fummum ratione fcandali, quod e

nis conftituit, &

in cgufa propofita . expendi mere-

contemptu oriri in populo poflet, eo quod ignoret

ä;

tur.

?

populus, an revera Cenfüra ifta negledo juris ordi-

Remedia v

ero qhibus Rex 'vi-olehtiæ, de quà in ca-

ne, via faili tuerit inflida. | Unde fi fcandalum qua-

fu, & infradioni ordinis judicialis, poftquam de ea

cumque ratione ce[Jet , C3 innotefcat aliif QUALITAS SEN-

cognoverit, profpicere poffit, nota fünt & in promp-

TENTUE , ceffat obligatio. Ita, poft Navarrum, dehae

tu, utpote uíü quotidiano frequentata. Puta, infor-

Ceníüra tractans Suarezius e.Societáte, de Cenfuris ,

mis & per fe invalidz Cenfurz caffatio, abufus Pote-

Difp- 4-0 1&&. 7d Num. 160

ftatis Ecclefiaftice notatio, manutenentia vim paffi ,

Porro, fi inondatus tal; Cenfüra , ab eajappellatio-

coercitio vim inferentis per feveriora Decreta, per

nem in(tituiffet ad Judicem Ecclefiafticum yisque eam

immiffionem in bona temporalia, &c.

nullam & invalidam declaraffet ; nullus dubitat, quii

- Qualia quidem adveríus violentas Judicum Eccle-

ille libere functiones Ecclefiafticas poffét refumere $

fiafticorum Cenfuras remedia, fi Belgii & totius. Or-

eo quod legitime jam conftaret de nullitate Cenfürz,

bis Catholici Confilia Regia etiam in favorem Clerico-

ac fi fcandalum ce(laret, quod aliás timebatur.

rum ab omni memoria adhibere non confueviffent ,

Igitur dum Princeps Protectionem fuám impartitur

Clericis adverfus Cenfuras nullo juris ordine latas, il

ipía fá&i jurifque ratio, & Sereniffimorum Imperato-

rum recentiora éexempla docere nos.poflent.

lis pariter licebit functiones Eecle(iafticas continyare:

.. . Nam cum annó'1707. die27. Julii Clemens XI. edi-

eo quod, dum jam quoque debite ac levitime coníta:

diffet Bullam aliquam , qua-volebat non folum annul-

bit, eas via j(ffïl ac-ic -miiliägr af&ilïe latas, íean

dalum

- fit

. Supplem. ogïer. Van Efpen. Tomus V.

66

R'æ:sroN SUM

Jaum:1$

die

fit ceffiturum; quod ex non obfervantia timebatur.

Junii 172"1. Amandus: Baument , ].'U.' D. & Ahtetefl

to!

Siquidem & ad Con(ilia Regia, ut füpra notatum eft,

for Primarius. Z. B. Van Efren, J. U. D. & Pro£

j

'cognitio de violentia feu via facti pertineat.

Infrafcripti Advocati in füpremo Brabantiz Senatu,

g

'Ita enim in dies videmus per Confilia Regia manu-

vifis omnibus füpra relatis & deduó&tis, idem omni-

i

tentos Paftores, Canonicos; Presbyteros aliosve Cle-

no cenfemus cum Clariffimis Dominis Prazconfültis

j

ricos, in fundionibus fpiritualibus, Beneficiis fuis

A&um Brux. 7. Julii 1721.. À. Defcartes; J. B. de Wil-

NNIUPSR TRU —ÁÁ UUOR m5 ——

ts

annexis, continuare & libere pergere, in quarum pa-

des J. de Plecker s C. van Barens De la Chambres H.

;wl

cifica poffeffione

perþviolentas Cenfüras viax- fa&i tur-

van Hanewycks J. de Swerts R. C. E. Swarts.

p

li

bati fuerant.

Infrafcripti fe conformant precedentibus refolutio-

m

Atque hic tandem opponere definant : quod effe-

nibus propter rationes in iis allegatis. Datum Gan-

i

&us Cenfurz Ecclefiafticz fifti aut tolli nequeat, nifi

davi 14. Julii 1721. Ph

,

[ de Homdt; B. van Coukelber-

n

per Poteftatem Ecclefiaticam, cum fit ejus folius fol-

ghes :Maffeau.

fw

vere, cujus folius eft ligare. Jam enim ad nauíféam

Infrafcriptus

fe conformat pracedentibus refolutïo-

Ài

refponfüm eft, Poteftatem Laicam non cognofcere

nibus, cenfetque R. Patrem Hieronymum Zegers le-

de meritis caufz intrinfecis, aut diffolvere poffe Ju-

gitime recu(ía(fe Eminentiffimum ac Reverendiffimum

dicium Ecclefiafticum fervato juris ordine eque aut

Dominum Archiepifcopum Mechlinienfem, & a De-

inique latum ; fed ad illam hoc folum omni jure natu-

»

cretis annexis füb litt. 4. & precipue D. legitime ap-

»

rali, Divino, humano & perpetuo uíuü fpectare, ut cog-

pellaffe : Deinde Illuftriffü«um Dominum Ínternun-

»

nofcat de forma & ordine proceflfus, declaretque cen-

tium non potuiffe negare Judices * Decretum quo-

füram aliquam via fadi latam & ex fe(e nullam effe ,

que fuüfpenfionis a Divinis annexum füb H.effe noto-

»

cáffam, & irritam, ideoque fübditum füum adverfus

rie & evidenter nullum & via fadi latum, recteque

)

»

talem vim & oppreffionem protegat & manuteneat.

contra hanc violentiam & oppreffionem nec non ob

Nam Regum officium proprium eft liberare de manuca-

denegatam juftitiam ad Protectionem Regiam effe con-

»

»

lumniatoris vi oppreffos, aquibuícumque tandem vis

1

:

curfum : Pofle autem huic rei a Rege profpici przci-

»

illa inferatur.

pue per abufüs poteftatis Ecclefiaftice notationem ,

»

Quapropter cenfent infrafcripti , quod fi Princeps,

manutenentiam vim paffi, coercitionem vim inferen-

aut ejus Confilium in cauífà propofita interveniffe de

tis per feveriora Decreta; juffionem, ut quz de facto

»

claret violentiam, five Cenfuram latam fuiffe preter-

lata funt Cenfurz leventur atque revocentur, &c. De-

»

»

miffo fubftantiali ordine juris, pofle P. Hieronymum

nique füb Protedione Regia eumdem R. Patrem Ze-

Zegers (non obftante hac Cenfura) libere & tuto fun-

gers poffe tuto & libere fui Ordinis & muneris fübire

&iones füi Ordinis & muneris, in quibus fuit per

Cenfuram nulliter latam turbatus, refumere & conti-

functiones; adeo ut ne'eo nomine a quóquam, qua-

lifcumque ille fit, contra' eum proceffus ulli legitime

nuare; faltem quamdiu per Judicem Ecclefiafticum ,

intentari poffint, nempe poftquam Judices Regii cau-

juris ordine fervato, fimilem Cenfuram eum meruitfe

fa cognita judicaverint via facti ad Cenfüras effe pro-

ngqgfuerit judicatum. Ita refpgnfum Lovanii die 27. ceffum.AQum Gandavi**17. Julii 1721. J. B. Bauwens,

À,

35

Thobmf Philiþpus de Alfajia de Bou[fu , Dei C9' Apo[lo-

fit, & n'on fine muag,no animi noftri dolore -,intei;

licce Sedis gratia Archiepifcopus Mechlinien[is ; Pri-

LP

lexerimus, quod Patres Zegers.& de Hooge Orato-

mas Belgii, S. D. N. Clementis Pape XI. Prala-

23

rii veitri Presbyteri male fentiant, & indignelocu-

25

latus Dome[licus , ad Exercitus Cofareo- Regios

ti bint de quibufdam: Bullis Pontificiis, & quod fü-

Delegatus Apoflolicus , Sacrc Cceefarece Catholicce-

35

per exceffu illo admoniti non fe correxerint, fed e

que Maje[latis attualis intimus Confiliarius , C3'c.

39

contrario Prafatus Pater de Hooge, per Epiftolam

25

1 w - Co C2 €$ U$3 €5 f

Omnibus has vifuris falut»em in Domino.

5

fuam ad pre(idem Seminarii noftri Archiepifcopa-

lis datam, íüfpicionem de mala fua. doctrina pluri-

Um informati eü'cämus, quod Patres Joannes de

3

mum auxerit, mandavimus tibi ut di&tos Patres in-

Hooge & Hieronymus Zegers, Oratorii Domus

325

dilate ad nos aecedere juberes ; & quia huc ufque

)

Mechlinienfis Presbyteri, male fentirent, & indigne

non comparuerunt, hinc eft. quod iterum mande-

locuti effent de quibuídam Bullis. Pontificiis, cum

35

mus per przfentes , ut przdictos duos Patres cites,

magno Chrifti fidelium fcandale & obloquio, evoca-

5

ut quam citiffime Nobis fatisfaciant, & fe liberent

vimus ad nos Dile&um nobis in Chrifto venerabilem

Pl

fufpicione Janfenifmi per juramentum, & fübfcrip-

5

Dominum Z/Egidium Sriet Oratorii Przpofitum, cui

tionem in Aula noftra Mechlinienfi faciendam for-

13. menfis Aprilis ultimo elapfi, oretenus injunximus,

33

mularii Alexandri VIL juxta Bullam 'Clementis XI:

ut di&os duos Patres indilate ad nos accedere juberet,

25

quz incipit ;neam Domini, füb poena dimiflionis

5»

ut purgarent fe de mala do&rina, jurarent Formulari-

ex Oratorio. Datum Mechliniz 28. Maji 1717. (erat

um Alexandri VII. juxta Conftitutionem Clementis

35

Signatam) Thomas Archiepifcopus Mechlinien(is.

XI. quz incipit /ineam . Domini, & panderent men-

3

Infra habebatur: de mandato Excellentiffimi ac Re-

tem füam füper Conftitutione Unigenitus, quz f prz-

35

verendiffimi Domini mei Archiepifcopi prafati

-

Lj

»

ftare detrectarent illos ex Congregatione Oratorii di-

(C9' erat contra Signatum) A. C. D. Smet, Secreta-

mitteret.

Sed cum fàtis longo tempore expectati non

rius.* Quibus non obflantibus cum Pater Hiero-

comparerent, dirigendum duximus ad przfatum Do-

ny

mus Zegers ha&tenus non comparuerit, & Pater Jo-

minum Prepofitam mandatum noítrum tenoris fe-

annes de Hooge 9. hujus menfis Junii comparuerit

quentis

» I homas Philippus de Al(àtia de Douffü ,

quidem in Àula noftra Archiepifcopali, fed. contra

» Dei &. Apoftolice Sedis Gratia Archiepiícopus

ordinationem noftram ex illa clanculo aufugerit, abs-

» Mechlinien(is, Primas Belgii, S. D. N. Clementis

que eo quod ullam nobis füper przdi&is pundis fatis-

» Papz XI. Pralatus Domefticus, ad exercitus Cafa-

fa&tiionem dederit, hinc eít quod nos (imilibus excef:

» reo-Rezios Delegatus Apoftolicus, Sacrz Cafarez

fibus occurrere volentes mandandum duximus Pro:

» Carholiczque Majeftatis. adualis intimus Concilia-

motori Curie noftrz Ecclefie, pro ut illi-mandamus

» rius, &c. Dile&o nobis in Chrifto venerabili Do-

per prafentes , ut didtos duos Patres Joannem de Hoo-

» mino /Egidio Smet, Congregationis Oratorii Prz-

ge, & Hieronymum Zegers citet; :etiam. per Edidum

» pofito, falutem in Domino.. Cum ad nos delat.um

tres

publicum, à ignanvdo. ,illis. tres c?ies pro primo ,

"i

es

67

CiRCA SUSPENSIONEM P. ZEGERS

Qf

dies pro fecundo, & tres dies pro tertio & peremp-

.. ende te aenhooren den eyfch ende conclufien, die

torio termino, ad comparendum coram nobis in Au-

2

den vooríz. Promoteur alídan aldaar tegens U. F.

Ui

Ilj

la noftra Archiepifcopali Mechliniz, ad effe&tum ut cir-

2

w

alle beyde doen ende nemen íàl, uyt faecken inde

ca predida pundta nobis fatisfaciant , & liberent fe

35

voorfz brieben breeder uytgedruckt; op pene in

ll

7l

fufpicione Janfenifmi per juramentum & fubfcriptio-

?

w

gevalle van geene comparitie dat gylieden fült ver-

nem Formularii Alexandri VII. juxta Bullam Clemen-

35

fteken worden van alle exceptien dilatoir, ende ia

Ho

tis XI. quz incipit 7ineam Domini, idque füb poenis

25

cas van geene comparitie herdaege U. E. voor de

juris. Datum Mechliniz r9. Junii 1717. (C9' erat Si-

35

tweede reyfe om te compareren ter plaetfe ende ure

l0.

T

gnatum) 'Thomas Archiepifcopus Mechlin. (inferius

25

vooríz. op den 3. Julii 1717. op pene van verttee-

habebatur) de mandato Excellentiffimi ac Reverendit-

25

cken te worden van alle exceptien peremptoir, en-

ler.

fimi Domini mei Archiepifcopi prafati. (C9' erat fig-

35

de dat het feyt U. E. alle heyde opgeleyt fàl gehou-

natum) A. C. D. Smet, Secretariuss C9' Sigillatum Si-

3

den worden voor bekent, ende in cas van alf&an

l0

le

gillo prefati Excellenti(funi ac 'Reverendij]iW Domini

noch geene comparitie herdaege U. L. alle beyde

Archiepifcopz.

»

voor de derde en de lefte reyfe om te compareren

m

ter vooríz.plaetíe en deure op den 7.]ulii 1717.0m

je

» Uyt crachte van de Originele Breven van citatie

?5

U. E. Sententie te hooren pronontiereg de coften

D

35

te fien taxeren ende de breven monitorialen ende

33

daer van de bovenftaende in copye, ende der in-

ln

35

ftantie van den Promoteur van den geheftelycken

5

executorialen daer op decerneren

ende inthime-

lQ

?5

)5

Hove des Arsbifdoms van Mechelen, daege ick

re U. L. alle beyde ende verclaere dat ingevalle gy-

)

ondergeíchreven Appariteur van den cooríz. gee-

?

lieden op eenige van de vooríz. daegen niet en

le

35

ftelycken Hove U. E. Paters Joannes de Hoogeen-

compareert, dat men evenweel fonder voordere

0b

bl

de Hieronymus Zegers, geyde Priefters van de

-wete ofte dagement fàl voorts procederen, de ge-

Jl

)

35

Congregatie van het Oratorie binnen dete Stadt

tuygen produceren voor foo vele het nodigh íou-

(l

»

Mechelen, omme vorr de eerfte reyte perfonelvck

35

de konnen weeíen, de Sententie pronuntieren en-

l,

ende peremptoirelvck te compareren voor Syne

de voortsals naer rechte, ftyle ende pradtycke.. A-

Excellentie den Aerts bifchop van Mechelen in des-

)

10

35

&um bi;lngn Mechelen defen 25', ]u»h'i 1717.

felfs Paleys Arci epifcopael, alhier op den 30. Ju-

À

e

nii 1717. ten 10. uren vornoen, om al daer te vol-

W'illem—Hellin.

e.

)

doen aen den teneur van de boven[taende brieven,

Id

]i

ne

ii

D.

u

l,

Excellentiffimo (ac'! Rez-erendi,(ä'mö Domino

$. Idque füb graviffima poena dimiffionis ab Ora-

Archiepifctopo Mechliuienft.

torio, qua prafatus Pater Zeger; Congregationis fux,

in qua fenuit, przrogativis, alimentis, aliisque tam

bito cufn- refpe&u notificat Hieronymus Zeger,

ad mores quam ad . vitam adminiculis privatus, & de

DE

Congregationis Oratorii Presbvter, fe magno

falute periclitaretur, & ad inopiam redigeretur.

cum dolore inaudiviffle praíatam fuam Excellentifii-

6. Quod per hzc omnia idem Pater Zegerr, non

d.

mam Gratiam intentionis effe , adverfus eum jure pro-

citatus, necauditus, graviter fit infamatus, tam in

(

cedendis unde predicdus Presbyter utens remedio ,

füa Congregatione

viter lzfus.

quam extra, & ivn honore fuo gra-

ü

quod omnia jura tam Divina, quam humana fibi con-

cedunt, declarat fe excipere eontra perfonam , & ju-

7. Quod hzc omnia non folum fint contraria juri

le

dicium prafatz Excellentiffime fuze Gratiz ,tamquam

humano & Divino, fed etiam fpeciali Brevi Innocen-

IT

notorie fufpedze &fp

tii XIL. de data fexti Februarii 1694. directo ad imme-

tes.

x

revente, Qb rationes fequén-

diatum Pradecefforem Excellentiffimz füz Gratiz.

r

[l

In primis quod Excellentiffimus Dominus, paucis

$. Quod eo ufque procefferit preventio Excellen-

ab adventu füo in hanc Dioecefim diebus, a Presby-

tiffimi Domini adverfus Patrem Zegers, & in dimit-

i

tero quodam Congregationis"Oratorii Mechlinientis

fionem ejus animofitas, .ut in fe füfcipere voluerit li-

