ro cum heareticis. conver[is ; & paroit entendre cho-

monium poffe difpenfari, fi bona fide antea contra-

35

Qtím füit Matrimonium

; & poftea impedimentum ali-

fe differente-par ces deux mots, &leur donner un

quod fuiffe cognofcatu

r,

9»5

fens different par ces Indults. En effetle Pape don-

cujus contrahens -probabi-

53

ne pouvoir à l'Evéque de difpenfer.avec ceux qui

lem ignorantiam habuit,

quam (i difpenfatio petatur

35

ád contrahendum

Matrimo

*

ont .toujours .. été Catholiques iz 3. €3' 4. fimplici

niüm quod antea non fuit

*»

C9' mixto,pour les mariages àfaire : in contrahen-

"

de fadó contradum; nec

confeque:

x

iter ad. revalidan-

35

dir. . Mais pour.des mariages faits entre des héré-

dum prius Matrimonium requiritur.

35

" Dum igitur per Indultüm tribüitur f'a"öültäs

tiques convertis, il leur donne pouvoir de difpenfer

Epiíco-

35

pour eux feulement, .etiani in.2. gradu fimplici C9

po ditpenfàndi in 3. & 4. gradu fimplici & mi

xto cum

35

mixtos dummodo mullo modo attingat 1. graduim.

pauperibus 7: contrahendis Matrimoniis , cen

fetur da-

tantum

95

C'eft le ens naturel.de ces termes.de l'Indult : i

ta facultas in contrahendis Matritnoniis, non

contraélis vero. cum hareticis couver[is.

;

quz contraliuntur ad. ratificandum feu revalidahdum

p

rius Matrimonium defa&o contra&tum bona fide cum

, Donner un autre fens à ces mots, in contrahen-

impedimento dirimente;.fü

35

dis , & in contratlis, de maniere que.in contrahen-

per quo facilius difpen(ri

hr r

33

dis fignifie. in. contraclis , c'ett. un fens forcé , &qui

poteft, fed etiam in contrah

endis de novoMatr

Itno

nHs,

32

füper quibus ,ut ait Concil

à

ium Tridentinum, vel nulla

ne paroit pas naturel; &le Pape eít cenfé dans un

$»

Indult qui doit étre clair,.

parler le langage du com-

omnino detur difpenfatio; vel ràro idque ex canía.

33

mun des. Théologiens.

à

3

?

:

. Itaque hzc claufüla

in contrahen

-

dir Matrimoniis,

» óice terme iz contrahe

non eft re&ridiva, tedpotius exterí

ivà

ndis r&hfetme 'A'*iü*bon/'traä?i,frqz

auctoritatem di

; ütpote ipfam

35

ilne falloit pas mettre celui-ci :.im contracfis, en

fpenfàndi extendens gen

eraliter ad con-

35

en parlant.des hérétiques convertis.

]

f

trabenda-Matrimonia; tamet(i agatur.

'de Matrimonio

l4

de novo contrahendo, &non tantum.

de Mátrimonio

» Ona confulté gens habiles qui font d'a

vis queles

termes ,in contractis , dans le-fens des maria

Dar]

g

es faits

contrahendo ad revalidandum Matrimonium de facto

:

felon la loi des hérétiques, n'eft qu'en faveur det-

cum bona fide

Qum.

T

.

T

o ALE UIERIE lum qupint-

,5

dits hérétiques convertis, &non des hommes qui

»

ont tou jours été Catholiques, à l'égard deíquels

— In 2. vero p

artelndultl, qua datar *äu&brï;tas dif-

penfandi.cum hareticis "converfis ,

in 2. [enplici 65*

195

ils croyent. qu'on ne peut pas-difpenfer, quand ils

ont été contractés , avec quelque empéchement.M.

Taixto in contraciis Matrimoniis ,

reftringitur ipfà au-

le Venier. ancien Official. de Paris, la cru. comme

'&oritas difpenfandi.ad cafüm qu

o Matrimoniunmde fa-

&

&o contradum fuit bóna fide, cum i

:

mpeditmento di-

35

cela..-

E

25 .Diän.sïun-

fait auffi C,o.h(.ïdära.ble que celui d'atfa-

rimente':- five ad catüm quo juxta Sy

nodum Triden-

33

rer un mariage & la legitimé des enfans, il femble

tinam facilius difpenfari poteft, fcilic

et i contrahen-

dis: Matrimoniis ad revalidanduià

$

qu'il faut s'arréter au fens litteral de l'Indult du Pa-

de facto & nulliter.contractum. -

Mamma-mum faïääteä

3

, pes qui femble re(traindre le.pouvoir de diípenfer,

&

-,

, denné à l'Evéque , aux feuls mariages à contracter:

- Igitur per utramque partem Indult

1

|'datuür ?Eþïifc':ap'-e

facultas difpenfandi i comtrahe

.a Ut contrahendis ,à l'égard des gens toujours Catho-

ndis Matrimoniiss in

» liques;. & l'étendre aux feuls hérétiques convertis

priori quidem parte generalitet

in conttahendis Matri-

,

4noniis; Ífive Matrimonium

i

,

antez fuerit-contradtum ,

$; .pour les mariages.contractes : 2 contraclis.

JKive.nons in 2,'vero dumt

.Suppl. oper. au Efpen. lomus V.

2

Matrimo.

axat m cafüm:quo

nium

44

4

Junrs REsPOoNSUM

nium antea fuit. de. facto. nulliter contradum : quod

per notorio impedimento difpenfare; nihilominus qujà

de

fignificatur per clautulam i contraétis Matrimoniis.

auctoritas fuper impedimentis dirimentibus Matrimo-

faa

Proinde oppofitio inter duas partes Indulti, non

nii ad Romanum Pontificem fenfim videtur devoluta,

tam intercedit illas duas claufülas, im contraheadis , &

pm

neque ha&tenus hoc probatum invenitur, quod in ca-

gt

in contractis Matrimoniis; fed potius inter gradus

fu occürrenti auctoritas difpenfandi falva manferit, aut

fuper quibus ip(à difpenfandi auctoritas indulgetur.

reítituta fit Epifcopis, contultum non apparet , ut Ma-

fic

Et quidem cum in priori parte difpenfandi auctori-

trimonium de novo contraheretur, przvia folius E-

iaf

(ri

tas reítringatur ad gradus remotiores, idcirco exten-

ditur

piícepi difpenfatione; quia facile contingeret ut pro-

fen

ratia ; contraí(Hs Mairimonüs : in 2. vero

pemodum contracto Matrimonio, rürfüs in. dubium

t

parte ubi extenditur difpenfatio ad proximiores gra-

revocaretur, cum plurium incommodorum fübinde

us, reftringitur difpenfandi aud&boritas inm contraétis

fequela. -

Matrimoniiss five ad contrahendum Matrimonium ,

mu

Ita Refponfüm ch?nü , hac 31. Julii 1715.

ym

quo facilius difpenfatio ob cont

ractum antea bona&äde

t

l

Matrimonium concedi poteft.

. (C9' erat fign.)

fen

Ad fecundum

Quantumvis ratio fuadere videatur,

a

qgod Epifcopi poflint füa anctoritate in 'ümili cafü fü-

Z. B. Van Efpen, J. U.D. & Pro£

|rif

XIX.

CASUS

RESO0IUTIX^

ab Efpenio, aliisque Lovanienfibus approbata. Utrum non ac&eptantes

B. Uuigenitus tanquam. excommumicati poffint evitari, eifque ut

| talibus Sacramenta publice denegari.

(Nuac Primum .-ä-diïa.)

CASUS'POSITPO

e

& Pontifex non defignet quz & quot propofitiones

ut hzretice condemnentur, evidens eft, quod ex ref-

Uidam Paftor non folum recufavit -a-c.,ce;þïtaæ aut

ponío Paftoris non liqueat quod aliquam propofitio-

bu

(2

publicare Conftitutionem Unigenitus, verum

nem , ut hzreticam per hanc Bullam cen(üratam , cum

etiam ab Officiali interrogatus, an propofitiones 101.

pertinacia fuftinere pretenderit; quandoquidem fieri

ht

effent Catholicz , refpondit omnes efle Catholicas in

poflit ut folz ille propofitiones, quas ipfe Paítor, pro-

]i

fenfü Auctoris , & fpectato libri contextu , non autem

ut in Bulla continentur, dixit efle falfas, fint ut hz-

KC

prout funt infideliter extradz in Dulla,

| ubi pl.u.res

retica in hac Bulla condemnata.

füunt truncat2..

Praterea cum füpponeretur, Paftorem, de quo in

fic

. Has ob caufás a prxdicto Officiali adverfus Paftorem

Caíu, fuftinuiffe coram Judice propofitiones in hac

H

iftum lata fuit hzc fententia : ,, Declaramus pradi-

DBulla expreffas effe vere Catholicas, idque cum perti-

d

» Qum Paftorem incurriíle omnes poemas & cenfüras,

nacia; atque ob eam jufte declaratus fuiffet per Judi-

(e

» latas per didam Conftitutionem & a jure adveríus

cem'incidiffe in cenfüras juris in. Bulla comminatas

» Iefradtarios, & eos qui füftinerent propofitiones in

contra eos qui has propofitiones vel etiam earum

hi

unam fuftinerent vel defenderent, niliilominus cer-

T0

» eadem Conftitutione damnatas. Pronuntiatum a

b

» Judice ordinario Dicecefis & Officialitatis &c.

tum eft quod ob hanc latam per Judicem fententiam

fi

. Haxc fententia fuit quidem publicata in Curia Offi-

Declaratoriam , & in Curia Ecclefiaftica pronuntiatam,

cialis, & przdicto Paftori per Apparitorem iníinuata;

& Paftori per Appariterem intimatam , non poffit prz-

k

di

fed nullibi coram populo promulgata fuit; nec Paítor

dicto Paftori tanquam excommunicato ,

ha&enu,s fà-

hll

ille unquam no

cra Communio publice denegari.

Tul

nuntiatus eft.

minatim tanquam gxmmmunicams de-

Notorium enim eft quod juxta Extravangantem Mar-

tini V. quz incipit ad Evitauda , per univerfam Eccle-

f

fiam, etiam in Gallica ufü. receptam & admiffàm

[LJ

e

QUERITUR.

ht

» Nemo deinceps a communione alicujus in Sacra-

di

An'vigqre hujus fententiz cenfändus.' fit*prædi&üs

» mentorum adminiftratione vel receptione, aut ali-

Paftor excommunicatus? & in tantum debeat evitari

» is quibufcumque Divinis velextra, pratextu cujuí-

po

ut poffit publice repelli a. facra

i

. cumque fententix aut Cenfürz Ecclefiaftice, füuí-

ji

'Comm-ugione, tan-

qu

quam excommunicatus ?

» penfionis aut prohibitionis ab homine vel a jure ge-

j

» neraliter promulgatz, teneatur abítinere vel ali-

ÉESOLUTID.

» quem vitare.... ni(i fententia, prohibitio, fuüfpen-

lu

— Notorium eft quod in Bulla Unigen

1

» fio vel cenfura hujufmodi fuerit in vel contra perío-

B

itur, nulla fþe-

ür

cialis cenfüra exprimatur adveríus illos qui Bullam il-

» nam a Judice p

"

ublicata vel denunciata fpecialiter &

lam acceptare renuunt; immo nec adveríüs eos qui

» exprefle, *

U

aliquam ex propofitionibus 1o1r. per hanc Bullam cen-

Ex quibus fequitur nequaquam füfficere, quod in

furatis fuftinent aut defendunt; íed folummodo cor-

aliquem fpecialiter & expreffe, id eft nominatim fen-

p

trahos decernatur eos incidiffe in cenfüras a jure ex-

tentia excommunicationis lata five promulgata fit , (ed

preffas : cum autem in jure non reperiatur expreífa

infuper requiri, ut a Judice denuntiata feu publicata

k

excommunicatio nifi in ilos, qui cum pertinacia

fuerit; quemadmodum obfervat Suarefius, Difp. 9.

Pi

fuftinent propofitionem hxreticam , non poteft dici

fe&t. 2. Num. 8. additque quod licet Decretum loqua-

Y

D

quemquam vigore. hujus Bulle incidiffe in. excom-

tur disjundtive, mifi fententia a. udice fuerit publica-

municationem , nifi probetur ipfum cum

pertinaci,aï fü-

ta, vel denuntiata , nihilominus confüetudo , que eft

!

ftinuiffe propofizionem hareticam.

i

optima legum interpres, ita legem illam acceptaverit

c

. Cum autem in Cafü füuppenatur, quod przdictus

& interpretata fit ;

uia hoc eft maxime confentaneum

i2

hi

Paftor interrogatus a Judice agnoverit aliquas ex pro-

fini illius legis, fcilicet ad evitanda fcandala , C9'c.

. Deinde hec m;erpretatio non diíc

ordat a rigore. &

poütiqpibu;,l prgut,.;in Bquqaþgxprfmugmr, eta falfas,

. pr9--

€q

CinCA DrsPENSAT. MATRIMONII

45

ld

N

!

proprietate littere; quia dup illa verba publicata vel

Quin immo notat idem AuGor, ead. fe&, Num 8

u

denuntiata non ponuntur disjunctive tanquam diver-

4

adeo neceffariam effe illam publicationem, ut ipfemet

ERE DO

fà, fed tanquam zquipollentia; nifi quod participium

Parochus; etiam(i fecum habeat fententiam declara-

üt

publicata, proprie referatur ad cenfüuram vel fententi-

toriam fa&am contra talem perfonam, non teneatur

F

am; denuntiata vero ad per(onam.

R

3

illam vitare, donec

à

Itaq

ue ut excommunicatus debeat evitari, non fuf-

lam denuntiet,

publice tempore præä:riptc, il-

ficit quod Judex fedens

ro tribunali publice fenten-

Itaque|cenfent infra fcripti, Parochum fine fumma

tiam pronuntiaverit, fe

d

equiritur gt infuper hac

injuria & injuftitia, non poffe in ca(u propofito huic

]e

fententia fit publicata ,

& excommunicatus publice ut

Presbytero facram communionem publice petenti de-

talis fit denuntiatus.

négare, etiamfi ejus Superior idipíum ei mandaffet 5

h

Publicatio autem hzc ita fieri debet ut vi (imilis pro-

quin mandatum illud notorie injuftum eít, & contra

mulgationis five publicationis in communem omni-

pradidam Bullam Martini V. ab univerfali Ecclefja

um notitiam venire poffit. Unde füperlaudatus Sua-

ubique receptam.

!

refius loc. citat. fe&t. 2. num. 9. dicit promulgationem

(Hzc cafüs pofitio refoluta fuit

»

ab Efpenio, &qui-

fententit éxcommunicationis ita faciendam effe, ut

bufídam aliis Lovanienfibus.)

actione aliqua publica, & communi con(uetudine ufi-

tata ad res juridice promulgandas , publicata fit.

Anno I715.

X X.

QUESITUM

Utrum Regula quarta Indicis in. Belgio fuerit recepta & publicata? (a)

ab Efpenio & duobus aliis Loyanienfibus refolutum,

(Nuuc primum. editum.)

C

Um anno 1564. Pius IV. Indicem librorum prohi-

claratum, quafdam dimtaxat ex illi Regulis.

Ed

Ieci-

bitorum vulgo Tridentinum, cum adjundis qui-

Djendas

ä

bufdam Regulis,

quas ;ndicit vocamus, evulgaffet ,

Huic enim I

& ab omnibus ob

do ex przdiài

ndici expurgatorio ,quaïtulo; tantumgmo-

n

fervari przcepiflet per Conttitutio-

s Regulis Indicis, fcilicet 2. $.

9

7. & g.

nem quz incipit Dominici Gregis, plures füper hoc

?

prafixerunt. fub hoc titulo -

[

Regule ex Coucilio Tri

Indice 11

brorum hic in Belgio difficultates motz fue-

dentino.

re

Argumentum evidens, quod hi Cenfores c,tcdide-

^

.G'um enim in di&o Indice p»ermultil libri in omni

rint , admiffi

o

l]

3

?

nem aliarum Reguarum. hifre in Pro-

^

facultate fcientiaque comperti effent, qui alias caftiga-

vinciis nequaqam convenire.

ti & a zizaniisimpurz doctrinz opinionumque emen-

Hic vero /udex , unacum prae

didis quatuor Re u-

dari bona füi parte utiliter & cum frudtu le

gi pofie vi-

lis, juffu Ducis Albani evulgatu

derentur,

& quorum in Belgio exemplarium erat.in-

$, fpeciali Edicto Re-

M

gio de ultima Julii anno 1571. probatus füuit,

quo

gens copia, Dux Albanus Belgii Gubernator juffit

mandat, hunc Indicem in hifce

E

b

:

Provinciis ab o

mni-

[-

nomine Philippi II. Regis Hifpaniarum & Delgii Prin-

bus fervari, & juxta illam procedi :

premittiturque

cipis, libros hoc Indice co

ntentos, (exceptis Hxre-

huic indici immediate poít illud Edi&

fiarcharum libris

um,hoc expreft-

h

) confervari eoíque inter Przlatos,

fum monitum litteris majufculis

» Cavetur etiam ,

je

Academias,

& viros eruditos fuarum . Provinciarum

» De quis hune. Jndicem aliqua par

te augeat vel mj-

dittribui, ut finguli in partibus ejus (ibi creditis fum-

» Du

g

;

2

ma ope & alacri ftudio . ita verfentur, quo iíta libro-

» tra Gubernatoris & confilii anctoritatem..

t, neve ex impreffis manuícriptum 'ex;q:img:;cjf

rum przdidorum expurgatio commo

dius breviusque

o

Poft hanc publicationem nulla legitur, hic in Bel-

procederet,. & adimpleretur,

io, pradicti Indicis Romani

, aut Regularum eidem

Hac porro recognitione & expur.

g

atione, per Pra-

T

u

bjectarum facta ant poftulat

a publicatio. Igitur cum

E

latos & Academias & viros doctos.

peradia , idem prz-

u

didus Dux Albanus, ut operi hui

in bac publicatione quatuor dumtaxat Reg

l

ï,

z fuerint

C ultima manus ap-

compre

i

1enfz, remiffis reliquis, fcilicet 1.

2, 4 , 9.

poneretur, Collegium Cenfürum in Civitate Antver-

& 10. concludendum, has .

egulas hic nunquam fü-

pienfrinftituit, cui ex Ordine Ecclefiaftico prafuit

iffe publicatas aut receptas ;

quin immo Judicatum fu-

:f

quidam Epifcopus, & nomine Regio nominatiffimus

ifle earum publicationem aut receptionem in hifce

ille Theologus Arias Montanus : hi porro Cenfores

Provinciis non expedire : fienim hàrum receptionem

maturo confilio & diligentia, excuffis & examinatis

& publicationem Collegium convenientem exiftimaf-

Jis.quz per Pralatos, & Academias & viros dodos

fet, quis dubitet, quin eas ac nominatim quartam.,

circa libros in Indice Romano contentos, fuerantan-

cum aliis quatuor Regulis expreffiffet , & obtervari vo-

notata, tandem convenientem ea de re confecerunt

luiffet.

Ceníuram, íeu libellum füb hoct

;

itulo : Index Ex-

Occurrit quidem in Synodo Provinciali Camera-

purgatorius.

cenfi, anni 1586. Tit. i. Cap. 4. Decretum in- hzc

Iítos autem Cenfores non tantum libros in Indice

verba : non permittantur cuivir de populo libri Sacree

Romano profcriptos, fed & ipías Regulas Indicis per

Scripture lingua vernacula, contra 4. Regulam Indi-

Pium IV. confedas & eidem adjunétas, excuffitle ,

cis librorum prohibitorum

nifi de licentia Epifcopo-

"

vel inde compertum eft, quod ficuti in hoc Indice

rum aut Deputatorum ab iis. Sed hoc Decretumnon

expurgatorio declararunt, interdidionem -librorum

in hoc Indice Romano contentorum non effe fimpli-

videtur pofle dici babere vim publicationis hujus Re-

gulz; (prafertim contra predictum Edi&um Re

gium)

citer in hifce. Provinciis recipiendam, fed quoídam

quo non obícure, ex Judicio Coll

egii Cenforum,hae

ex illis libris, vel cum aliqua expurgatione, veletiar

RegulaIV. tamquam h

1fce Ex,q.viiüþii;s?ngnþ cqqygnïngg

nulla, effe permittendos;ita quoque non Obfcur'ef-de-

non fuit adujifía,

(2) Nide $5

e-

€8piï. ll. [] 30

pplem, in 3us Uni-.»:rjum -&c. APm. 1, Titul, xXir, Capit, V. nec nom Tractat, De Promulgaþibne Legum &c,

Psit,4.

-*

v

46

*X

--

Junrs stronsuwz

».

Lj

Demde tametfï ad hanc Svnodum emanaverlt Edi-

nens hanc IV. Regulam Indzcz.r. Ita Refolutum Lova-

SA

&um Philippi II tamen notandum quod hocEdictum

nii 28 Julii 171( h

non concernat nifi quzdam prnéta ibidem nomina-

(Et erat ]' gnatum)

tim expreffa, &.ad quorum execmtionem auctoritas

QI

F Verf[churen , S. T. Doctor. Z. B. VanEfpen,] Ui

d

Regia fpecialiter vifa fuit ipfis Synodi Patribus necef-

(l

iäna.

lnter ifta autem pundcta nihil reperitur concer-

D. &Prof. J Up]ïraet S.'Th. Licent. -

p

LE

LÀ

d

E

XXI.

Ü

RESOLUTIOa

h

circa jurà Paroehxaha Abbatis S. 'Trudonis, in fui Monaftem famulos.

d

( Nunc przmum edzta.)

D prioris Quæf' ti primum membrum : /i adjun-

go, Cemeterium fmnulorum dici confüevit, utlilpra

Á

notatum eft.

K

&um Extrattum attentionem mereatur ? Refpon-

detur, hoc Extra&um nullam fidem facere pofle ad

Quz omnia cum fint Pafloralia , nequaquam dubi-

probandum jura illa, de quibus in Extradio, Paftori

tari poffe videtur, quin Abbas five ejus Conftitutus

feu Vicario Parochialis Eccle(iz b. M. competere.

reputandus fit horum famulorum Paftor five Curatus;

]

hi

Cum enim hoc Extraàum non contineat nii pri-

quodque fimiles famuli, etiam quoad curam anima-

L

vatam Declarationem ,. manu.Paftoris fcriptam & fig-

rum , Abbati five Conflituto. fint tubjecti ;/ quamdiu in-

natam, norm poteft hzc ullam fidem facere ad jura Pa-

tra Monai*terlum tanquam ejusdem Monafterio infer-

vientes morantur

ut proinde mirum non fit, hunc

ftori afferenda ; quandoquidem indubitatum fit, fidem

non mereri privatam alicujus fcripturam, in propri-

Conflitutum vulgo di&um fuitfe Paftorem famulorum.

um fuum commodum fcriptam. Przfertim quando

Et fane cum in caíü dicatur, Monafterium S. Tra-

nulla fortia concurrunt adminicula, quxe' fidem e;us

donis fuiffe fundatum ante Ecclefiam Parochialem B.M.

hancque fitam effe in fando Monafterii, atque Abba-

ad(truant, proutin cafü przfenti; ubi e contrario plu-

ra occurrunt, quz fidem ejus enervant, ut ex 1efpon-

temejuídem Ecclefiz effe Patronum & Collatorem , ad-

fo ad alia quafita conftabit.

modum verifimile eft Ecclefiam Monafterii reputandam

. Ad alterum Quæf ti membrum, mdub1tatum eft ju-

eflé pro Ecclefia Matrice, ac per confequens, in hu-

ra illa, de quibus in quzfito, confüeviffe regulari jux-

jus Ecclefiz Parochialis eredione vel Vicariz perpetuz,

ta receptas hactenus obfervantias

multumque inhif-

etiam Abbatis vel Monafteriiconfenfüm intervenifle.

ce valere antiquam. confuüetudinem.. .

Porro confüetum in novz Ecclefis erectione jura

- Cum igitur in cafüs pofitione afferatur, a tempore

aliqua Ecclefiz Matrici refervari, quz füb nomine/io-

n

memoriam hominum excedente, five a tempore im-

moris expreffit Alexander IHIL in Cap. ad audientiant

memoriali, Sacramenta fuiffe adminiftrata. familiari-

J4f. de edificandis Ecclefiiss ubi & honor ille Matrici

'bus ejus Domefticis, famulifque R. D. Abbatis vel

Ecclefiz fervandus dicitur. Itaque ex illis quz a tempore

f

Abbatlæ S. Trudonis, per Presbyterum feu. Regula-

immemoriali per Abbatem feu ejus Con[litutum fervata

(

f

rem feu ficularem 'Conflitutum ipfius Abbatxs, nec

füeruntcirca przdi&os famulos, admodum veri(imile

non eos per eumdem fuiffe-fepultos , & ha&tenus fepe-

evadit, quodin eredione hujus Parochialis Ecclefiz,jus

JTiris quin & in ipíà Abbatia haberi ab antiquo locum

Parochialefuerit refervatnm Abbati, feu Ecclefiz: Abba-

Ü

tiali, ré(pedu omnium qui ad fervitium Monafterii intrà

ti

hifce famulis fepeliendis fpeciatim deputatum qui vul-

Cenfet 1mra(cr1-

|

go dicitur Ceemiterium famulorum :

fepfa Monafterii füb obedientia Abbatis morarentur.

.ptus, quod non obítante. pra:dido Éxtradu, jus ad-

Cenfet perinde infrafcriptus , quod Abbas ejufve

miniftrandi Sacramenta hifce famulis ,eofque fepehen-

Conjututur fit reputandus ut Paftor dläorum famulo-

. diántegrum debere manere dicto Cozzjïltuto titulo im-

Tum, atqueipfos, eo pro tempore quo in Monafte-

xxxxx

memomahs confuetudlms, qux chemïltuh, dum de

Tio ejus habitant & famulantur,non 'cenferi Parochxa-

illo nen apparet ,. füpplet.-

nos.Ecclefix Parochialis D. M, atque per confequens te-

ï:ï

- Ad. fecundum. In cafus poünone afï'entur, famu-

ftimoniales pro obtinenda difpenfatione -füper procla-

mationibus Matrimonialibus effe expedxendas cum atte-

los de quibus ir quzftione, à. tempore. jmmemoriali.

Commumonem fuam Paíchalem fecitle in Ecclefia Ab-

ftatione Abbatis, five ejus Con/lituti,; tanquam eorum

batiz. : item quod ipfis quoque atempore fimiliter im-

Paftons. Ita refponíum Lovann hac 14. Martu 1718.

ä

memouah, füerint adminiftrata, Sacramenta per 'Con-

(Erat fignatum. )

fürutum Abbatis, atque per eumdem fuiffe. fepultos,

in looo eorum fepulturæ fpecxanm defhnato, qui vul-

Z.B. V'an Efpen, J. U.D. & Ss. Can. Prof.

VuLEB

XXII

E

RESPONSUM

]URIS

1rca fu!þenüonem G v Rooff, Canoma & Plebani Ecclefiæ Metmpo.

. litanz. Mcchlunenüs.

g

CASUS POSITIO

verendiffimi füi Arch1ep1(cop1 , €o quod ad prum D.

Archiepifcoporum delatus effet quafi recufaret accep-

erendus Dommus Gmlxelmus van Rooft (a)

tare Bullam Pontificiam, quze incipit Unigenitur; cu-

REV

Canonicus & Plebanus Ecclefix, Menopohtanæ

jus acceptationem multum urgere Dominum Archi-

ä

Mechlinienfis per rumorem pubhcum probe informa-

epifcopum fciebat :

ac propterea veritus fibi immine-

l

tus.de fini&ro,in ipfm, affeQu.Excellentiffimi.ac Re-

re.grave aliquid, .puta. Cenfüram fufpenfioms, obtu-

: Títs

(«) Vide Lucubrationem cui titulus :

Memoires biffariques &c. des Pais-Bas Autrichiens Tom, 1. p. 121, & &q.-

CiRCA SUSPENSIONEM D.' VAN. RoosT.

47

m.

tulit Cefárez & Catholicz füz Majeftati in. Concilio

Hanc inter füfpenfionem inflidam per modum me-

Status 3. Novembris 1718. libellum füpplicem hifce

re poenz & in modum Cenfürz differentiam latius ex-

juncum, fub litter. A.

ponit Marius Alterius in citato opere, torm. 2. Difput,

Super quo Libeilo predictum Concilium Status re-

70 C(:lpo 20

LU

qui(ivit advifamentum Excellentiffimi Domini Archi-

Hinc & conclu

ditur füfpenfionem, prout eft cen-

epiícopi per Apoftillam de data ejusdem 3. Novembris,

fura, non nifi ferri per provifionem five interim, eo

quod & eadem die legitime infinuatum fuit przfato

quod non feratur nifi duratura donec Reus fatisfaciat,

Domino. Árchie

five donec refipifcat, ideoque five addantur illa verba,

eft.

pifcopo per litteras claufas, uti moris

y

p

er provifionem five interim, hxc nihil mutant de na-

Deinde 4. Novembris habitum fuit Capitulum or-

tura ipfius cenfurz, quia in effedu nihil fignificant,

dinarium füb juramento, in quo Excellentiffimus Do-

nifi durationem Cenfürz donec fàtisfaciat , & Reusa

minus a di&to Domino Plebano petiit , an admitteret

contumacia refipifcat, quz in omni cenfüra includun-

tur.

i

Conftitutionem Unigenitus, an non? Ád quod idem

Dominus Plebanus refpondit caufam füam effe in ma-

Ex predidis autem ulterius habetur, quod. cuni

nibus Czfaris juxta litteras heri ipfi infinuatas, & eo

füfpenfio ita inflidta habeat rationem vere Cenfurz

di&o Capitulo exivit.

atque nomine Cenfürz veniat, juxta Refponfüm Inn.

Poftridie vero, ad inftantiam Procuratoris Officii ,

III. i Cap. 20. Extra de verborum [ignificatione , ubi

pa

Dominus Archiepifcopus expedivit litteras Citatoria-

quarenti quid per Cenfuram intelligatur, refpondit :

les ad onus di&i Domini Plebani hifce junctas, ad fi-

quod per eam non folum interdicli , fed fufpe

1b

nfionis 65"

nem ut die 10. di&di menfis Novembris . períonaliter

excommunicationis fententia valeat intelligi.

[f

comparat, & interim nulla alia przvia citatione fuper

Ex his concludunt uno confenfu DoGtores , formam

(US;

pretenío delido, neque pramiffa ulla Canonica mo-

& ordinem judicialem in proferenda fententia füfpen-

d

nitione proceflit ad fufpenfionem a Divinis C3' Pafto-

fionis,ut eftCenfura;effe (ervandum,qui de jure in prola-

]

ralibus funciionibus, ut latius in dictis litteris, fub

tione excommunicationis & interdicti przfícriptus eft.

fet-

Litt. B.

Secundo itaque notandum, inter defec&tus effentias

It

les cenfürz ab ocmnibus refefri omiffionem citationis,

In.

QUAERITUR.

& auditionis ejus cui Cenfüra inuritur.

i

Unde quzrens Suarefius. de Cent(uris Difputat. 4.

)NL

Utrum dida fufpenfio fit valida?

fe&. 7. ntrum defe&tus feu error in fententia debeat ef-

bi-

fe expreffus, ut fententiam reddat mullam, ait num.

d

MR ESOLUTIO.

37. Quando fententia eflmulla ex defettu jurijdiclionis,

m

CITATIONIS at alterius rei fimilis pertinentis fecundum

l-

Pro refolutione propofiti cafus prenotandum.

jura.ad sUBSTANTIALEM folemnitatem fententie , tuuc

d

Primo fufpenfionem a Divinis vel ab officio aut be-

verum efl fententiam-e[J?£ NULLAM , etiamfi talie defe-

neficio, duplici modo five forma infligi poffe, fcili-

étus in fententia non exprimatur.

Ia

cet per modum merz & (implicis poenz in punitio-

Quin citatus Marius Alterius afferere non . dubitat,

j

nem & fatisfadionem perpetrati delicti, eo

que cafü

etiam fententiam declaratoriam , quod aliquis inciderit

]i

habet rationem poenz vindicativz.

in Cenfuram , non poffe fieri fine cYYATIONE , €9 ante-

Alio modo infligiturin modum ceníürz, eoque ca-

quam audiatur C9' contumax judicetur, C9 fi fiat de-

icj

I

fu proprie nón tam infligitur in vindidam & fatisfa-

claratio abfque ulla cyraTIoNE C9'. auditione, efl ipfo

(

&ionem perpetrati criminis, fed ut acrimine commit-

jure nulla , C3' nullum impedimentum adfert

quominus

lg

Íío Reus retrahatur, & per füfpentionem ad obedien-

gefta per ob[irictum cenfuris valeant.

U5

dum Judici monenti , & eum curare & a crimine avo-

Quin & Covarruvias ad Cap. ArwA MATER, part.

care volenti pareat; atque propterea non tam cenfe-

1. Cap. 9. um. s. monet declarationem juridicam de

r

tür infligi in vindié&tam & fatisfadtionem commiffi de-

Centura ipfo jure contracia non effe faciendam, nifi

lidi, fed potius per modum medicinz , ut propterea

prius,citata parte, juridice de crimine conftet; & ali-

"

icatur poena medicinalis.

:

'ter factam declarationem nullam effe ipfo jure.

Nec tamrefpicit przteritum & commiffüm delictum

Cum igitur forma eadem requiratur in prolatione

quam füturum, (ive perfeverantiam feu contumaciam

fufpenfionis, qux in aliis cenfüris, coníequens eft

in delicto.

Hanc duplicem fufpenüionis fpeciem &

omiffionem citatiomir nullam & invalidam reddere (üt-

1

formam notant tam Theologi quam Canoniftz : Lo-

penfionem.

quendo de propria fufpenfione Ecclefie[lica, ait Suare-

Quandoquidem informationes przparaterim füper

1

ífius de Cen(uris, Difput. XXV. fe&. 2. num. 4. poteft

crimine capiantur, parte neccitata nec audita, fequi-

dividi in eam que proprie eft cenfura , &3' eam qua eft

tur Cenfuram ex his informationibus preparatoriis per

pure poena.

Judicem in Reum ferri non pofle; etiamfi forfitan ex

Eamdem füfpenfionis divifionem obf(ervavit & lati-

hifce informationibus fummarie conftaret de crimine

us probavit Marius Alterius, Romanus, Canonicus

per Reum perpetrato

quia pars nec citata nec audi-

Vaticanz Ecclefiz fanài Petri in fpeciali fuo opere de

tafuit. Et cum Cenfura przíertim fufpen(onisa Di-

Ceníüris, tom.2. Difputat. 1. Capit. 1. eamque ab om-

vinis & Officio fit poena ordinaria eaque graviffima ,

nibus paffim Dodoribus notari & in praxi receptam

non poteft imponi ex proceffü fiimmario & cognitio-

teftatur atque inter utram

ne füummaria, uti rede advertit Francifcus Zypzusin

que intgrcedentes differen-

tias ibidem obfervat.

fua Analyfi juris novi, titulo de accufationibus, num.

In primis quia fufpenfio inflida per modum poenz

9. SED EA (ait) folemnem C3' plenam cognitionem requi-

vindicative imponitur in meram poenam & punitio-

rit, que inftituenda efl dum contra aliquem. ordinaria

nem perpetrati criminis, monent communiter Do&o-

punitio intenditur.

'Tertio notandum , quia fufpenfio, ut eft cenfüra,

res quod hzec imponi foleat ad certum tempus pro ra-

tione & qualitate deli&ti.

tendit non tam ad peccantem puniendum, íed vel

At vero füfpenfio inflida per mo

dum Cenfure ad

przcipue ad corrigendum & medendum, ac propte-

certum ac determinatum tempus re(tringi ac determi-

rea dicatur poena medicinalir, uti jam pridem monu-

j

nari nequeat : Hoec enim fufpenfio, uti C9' omnis alia

it Concilium Lugdunenfe füb Innocentio IV. i2 cap.

Cenfüra, ait Suare(ius dicta Difp. fect. 1. Num. 3. pree-

1. de fentent. Excommunicationis in fextos ubi deom-

cipue fertur ad reprimendam contumaciam , C3' lut ho-

ni fpecie Cenfure diQum eft : quod cum MEptciNA-

mo a culpa veécedat ,ideoque non potefl habere alium ter-

Lis fit non inortalis, difciplinans non eradicans, duin

minum nifi DoNEC RcEDAT ab illa.

, caufze pro-

tamen i$ in queim lata fuerit non contémnat

videat

jJuknis RzsPONSUM

48

(f

videat 3'uääx Ecclefia[t

icus ut in ea ferenda o[lendatfe [t a Judice fine PRivIA MonrrIoNE? vefolvit fimpli-

,

pat

d corrigen

1 y

tis fuerit C9' medentis.

citer effe refpondendum .ad. dubitationem, nequaquam

profequi, quo.

po[fe imponi ab homine panam SusPENSIONIS. aut ex-

Licet enim

fü

b initium de excommunicatione lo-

fiot

dum tamen expreffe monet, C9' hec

communicationis, que& revera novum vinculum C9 no-

quatur, poítmo

vum nocumeutum inferat, in eum qui non fuerit Prizx-

(ur

eadem in SUSPEN

sioNis CJ' Interdicti fententiis velle ob-

MONITUS.

?

fervari.

Hanc neceffltatem pramittendi monitionem Cano-

uf

Quare co

m

nmuniter tradunt tam Canonifíte quam

nicam ante fententiam fu

fj

xxc non fola de excommunicatione, fed

pentionis agnofgunt & tan-

j

"T heologi, .1

quam certam füpponunt Canoniftz.

^

:

fl

de omni fpecie €

enfurz didta éffes quodque nec mi-

m. 159.

jat

ferenda Judex oftendere debeat fe

" Hinc Navarrus in fuo Manuali, cap. 27. nu

nus in fufpenfione

*

tanquam indubitatum afferit, quod ficutexcommuni-

tarl

grofequi quod corrigen

tis fuerit C9' imedentis, quam in

pu

0ne.

cationem pracedere debet monitio, ita quoque przce-

ferenda excommunicati

Ecclefiaftica aliquo modo ten-

dere debet fufpenfionem.

dic

-Etlicet omnis poena

Demum Antonius Diana part. $. Tra&t. 9. Refol.

Q«

dat ad correQionem ve

lipfius criminofi vel aliorum,

$s. afferere non dubitat: Certum eft cenfuram non pof-

du

qui occafion

e inflidz poenz a peccato retrahuntur ;

nihilominus

Cenfüura longe alio modo eft' medicina-

fe VALIDE ferri, ac proinde nec INCURRI , nifi ob pecca-

p

tum exterius inobedientic feu coNTUMACUR refpecfu Ec-

p

lis poena, ut

i monet. & exponit Suarefius de Cenfu-

ris Difyut. 4.

fect- s. :Numer. 16. Nam, alt, PER SE 151-

clefie s uude dittum e[L excommunicationem majorem,

SUSPENSIONEM C3' interdiélum non po[Je v aUiDE ferri ob

ti

tendit non fol

um precavere futura peccata , fed. potius

C

PER sE primo curare peccatorem a peccat

o commif[Jo ,

peccatum extevius preeteritum, fattum abfque inobedien-

tia feu COoNTUMACIA refpectu Ecclefice feu. Miniftrorum

t

€9 liberare illum a [latu in.quo PERMANET ratione ta-

lis peccati.

ejus , ideft quando non preceffit aliqua JoRiDicA Mo-

dl

dum cenfuüram ferri non poffe in ali-

NITIO, qua monuerat opus illud peccaminofum non effe

D

Quarto notan

fiin peccato fuo hzre

at, indigeatque feve-

faciendum.

L

di

,quem ni

Nec tantum ante 1

nHi&ionöm cenfurz neceffariaeíft

o

riori rem

edio, ut a peccato fanetur atque refipifcat.

Deinde cum Ju

dexin ferenda Ceníüra oftendere

prxvia monitio; fed requiritur przterea , monitionem

fit

rigentis fuerit C9 meden-

hanc fieri au&toritate & nomine ipfius Judicis. Ratio

ü

debeat fe profequi, quod cor

tir, inqui

rendum eít, priufquam

infligatur Cenfura,

eft manife[la , ait Suarez Difput, III. Se&. Xl. Numer.

t

ato aut inobedientia cor-

