qui nullam quandoquexdilationem pati-

tem non devolvitur, nifi in cafibus

jure expreffis, ut

N

omnes pàffim Canoni(tae docent.

Quid ad hzc aurhor Refponfi ? objicit authorita-

vt

Quare Philippus probus in notis ad Gloffam prag;-

tem Fagnani z Cap. quia diverfitatem de conce[J. pr-

maticam titulo de cozcubizavis $. — Et nibilominus ,

epilc

bend. docentis, in cafu füfpenfionis Epifcopi , juris-

eam

verbo Superiores, INut. $. ait poít alios ibidem cita-

dictionem non devolvi ad Capitul-u.m, fed ad Ponti-

:

tos, quod £pi/copo mortuo maturaliter vel civiliter ,

leme

Icem.

nitt

Capitulum in omuem juvi[ditlioneam temporalium 67 [pi-

Sedi

R. Non. uno modo objectione ifti poffe fatisfieri;

ritualium fuccedit.

I. Dicendo, locum id dumtaxat habere, dum Epif:

Bar

Praetendit preterea Fagpanus, quod in cafu Cap. 3.

copus ob crimen aliquod eft füfpenfus ; atque ita fen-

de fuppl, neglig. prelat. ia 7^ 1. jurifdictio competat

tit Thomafliaus Parz, x. Zib. 3. de Benef : ad IN. P1II,

tm )

Capitulo non jure proprio, fed ex indulto provifionali

Àrc!

ANec. f[uccedit. Capitulutm , inquiens, ip juvifditlienem

ipfius Pape ,ut patetex his verbis Capituli : Dozec per

KEpifcopi cvinnofi , vel àucapacis, 9 ideo excommutuicati

tio V

vel fufbenfi.

4

Sedem /poflolicam , cujus interef? Ecclefiarut provide-

flat

re neceffitatibus, fuper. boc

ipfum Capitulum quatá cito

Cum igitur nullatenus. conftaret authori , Motivi ,

commode

4

(lio

neque etiamnum conflet Archi-epifcopum Sebafte-

aliud,

poterit con[ulendam , contigevit ordiuavi

qua

num , ob crimen aliquod ab exercitio Vicariatus füi

Negari nequit, quin Bonifacius VIII. hujus Decre-

tiont

fuice fufpenfüm ; imo contrarium nobis certum fit ;

talis auctor non obícure pretenderit, fibi, & Sedi

Àp

quidni recte cenfüit, exercitium jurifdi&tionis ordina-

Apeftolice attribuere authoritatem, de(ipgnandi Ad-

rato

rie , fufpenío Vicario A.; ad:Capitulum Harlemenfe

devolvi,

miniftratorem pro tempore Vacantis Sedis, non ran-

quà

tum in cafu propofito, fed & in omni vacationis fpe-

nit

Deinde, licet ea, qua adducit author Ref'pohfi, lo-

cie: quandoquidem ratio expreffa his verbis : cujus

pit

cum forte haberent in Capitulis, quibus proprius eft

antereft Ecclefiarum providere neceffitatibus , it genera-

cun

prafectus Epifcopus, non ideo tamen locum habere

lis ; & quia hanc

.

fi

[iov

peciem vacationis equiparat vaca-

Y

debent irí Capitulis ; Sede P"'acazte , quibus de ipforum

tioni per mortem.

ml

confenfu Vicarius Apoftolicus praeeíft, quale eft Ca-

Noravit id eruditus Carolus Feuretius in füo trac-

pitulum riarlemenífe.

&

tatu de abufuLib. 3. Cap. 6. num. 8 A. his verbis :

&i

, Etenim, cum tale Capitulum eo in ipfo tempore;

Le Pape Boniface viui, pen(a bien de 's arroger, &

Qu

quo exercitium jurifdiétionis fuz ordinaria transfert

:

»

aut Saint Siege, le droit de commettre un admi-

chi

in alium, juriídictionem tamen ipíam radicaliter fibi

??

niftrateur aux Evechés Vacans, pendant l'interreg-

Tiis

refervet 5 impedito per fufpenfionem illo , cui exerci-

??

ne, comme on le peut reconnoiftre par le Chapi-

tium iftud commifit, ad ipfum Capitulum idem redi-

99

tré, Cui procuratio de elect, in vi. Toutes fois cela

I

re exercitium cenferi deber.

?»

n'eut jamais lieu en France ; car les Chapitres Svde

lus

Aft mentem ipfiusmet Fagnani, ab autho

reRefj poqfï,

39

Pacaste, ont toujours étó maintenus au droit de

t

li

Pag. 19. allegati, penitius juvat indagare,

»

gouverner, & admini(trer le fpirituel & le tempo-

qu

Verum eft, quod Fagnanus ad Cap

. quia diverfita-

9?

rel, pendant la Vacance,

ye

ten X de conce[J. prabende wum. 25. confültus fuper

Notandum hic per errorém citati Cap. Cui procu-

fi

quodam cafu, refolverit, füfpenfo Épifcopo jurifdic-

vatio de Elc&?. in vi, cum in toto fexto decreralium nul-

H

tionem non devolvi ad Capitulum ; aít (àtis innuit

lum occurrát Capitulum, quod incipit per illa verba;

Fagnanus, quaftionem hancin jure, ut minus dubiam

e

unde indubie citare voluit Feuretius citatum Cap. 3, de

efle, & inter Canoniflas conteítatam,

Et fane cum.

Jupph. negl. Prelat. quo heec Bonifacii pretenfio aperte

in Cap. uunico, . INe Sede F'acante in. v1.

indicatur,

[is

eequiparetur ca-

t

fus Epifcopi fufpezfi & Epifcopi umr

£ui, circa colla-

Quod autem addit Fagnanus, Num. 32. diutur-

tionem prabendarum , non apparet,cur non &equi-

nam obfervantiam (uffragari huic Sententiee , nimirum

parentur quoad reliqua jura: cui argumento non ref.

quod Epifícopis propter deliéctum vel inhabilitatem

pondet Fagnanus.

fufpenfis non adminiftret Capitulum, fed Sedes Apofto-

Precipuum fundamentum Fa

gnani eft in Cap, 4

lica confüeverit conftituere Vicarios Apofítolicos, &-

de fuppl. umglig. — Pralat. in vi. eo quod Ponrtifex ibi.

cut nunc reperiuntur, inquit, in Ecclefia Beneven-

em non exprimat, jurifdictionem, Epifcopi excom-

tana, Tranenfi ,

Lancianenfi, Bifinianenfi, & Ala-

municati ad Capitulum effe devolutam.

Nequeenim

»

ex ipfo textu conftat, quod Pontifex cenfeat in cafü

trina, verum effe poteft in Italia & Epifcopatibus

»

ultra-montanis ; fed in partibus cismontanis inaudi-

ibidem propofito jurifdiétionem ad alium quempiam .

tum eít, nec

dum.,

| creditur facile exemplum tale proferen-

d

effe devoluram, quandoquidem dicat, quod non ex

culpis ipfis ad Rhemenfem Archi epifcopum jurifdic-

'"Thomaffinus quidem, ad verbum fecutus Fagna-

tio devolveretur , eorum fcilicet fübdi

Sed alia,

torum Epifcopi:

num, citat hanc in rem arreftum quoddam relatum

inter probationes libertatum Ecclefize Gallicane, Ca.

iufligi.

inquit, for£e pro allis paza ipfit Canonim polfet

7. Nutn.

40- At arreftum hoc huic opinioni minime

Ad hec notandum, quod non ita jurifdictio de-.

faver,

volvatur ad Metropolitanum , quemadmodum ad Ca-

Caíüs imprimis ilius arrefti admodum obfcurus

ä

y

pitulum, quod tamen füpponere videtur F agnanus,

d Ponti-

eft : prætegea non dicitur, quod e—o cafü a

ficem

Bno carrruLo CATHEDRALI HARLEME'NSI.

369

iib

tum, quia Eccle(ia füpponit , quod ubi Sedes illa

Cf

pertineat, Vicarium con(tituere; fed quod Ca-

1

alum queat adminiftrare ea, quz pertinent con-

longo tempore vacant, prafertim vetantibus pote-

uapl

im ad Capitülum & Epifcopum, fine prajudicio

ftatibus alteram Religionem profitentibus Sedes illas

juris competentis Epifcopo, quo ufque per Curiam

impleri, paulatim ifthic deficiat Clerus, vel Capitu-

Q

lum Clerum iítum repraefentans, apud quod alias

NU

aliter fuerit ordinatum: quodque infuper Curia eis

al

permittat fibi providere apud Pontificem, quantum

jurifdidio, & cura animarum refidere folet, atque

)G

attinet ad admini(trationem fpiritualium di&i Epif-

ita fruftraneum plane fore, fedibus iftiufmodi per

fpecialem aliquem Canonem , vellejurifdictionem ali-

AT

copatus, quoadufque Epifcopus fuerit abfolutus, &

aliter per Curiam fuerit ordinatum.

Z

quam prorogare.

nem

Demum, etíi ad Pontificem fpecdtaret, c

onftituere

Aft hinc nu

llatenus fequitur; fedibus illis, quze

Vicarium, Epifcopo füfpenfo , uti prxtendit Fagna-

longo tempore Epiícopo proprio caruere: imo &

»Ca

g

nus, id tamen nec in fpeciem prafenti cafui applica-

illis, quibus citra incommodalongo quoque tempo-

Mo

ri poffet.

re novus przfici Epifcopus non potuit, nec poteft,

Non enim hic agitur de füfpenío Epifcopo ab ad-

jurifdidionem omnem idcirco auferri, maxime fi

lll

ifthic permaneat Clerus , & Capitulum , Clerum

; U

miniftratione Epifcopatus; aut de ficta vacatione Se-

dis Epiícopalis per fufpenfionem Epifcopi.

iftum reprafentans, cà

k

pax jurifdidionem primitus

ANeque enim Capitulum

Harlemenífe prztendit,

datam exercere.

-

fap

vacare Sedem Harlemenfem per füfpenfionem Archi-

Etenim, ut primzva

in fedibus iftiufmodi perma-

li,

neat jurifdidio, füfficit, quod nullus extet Ecclefize

lfa.

epifcopi Sebafteni ; fed (uti ex antedictis liquet)

eam vacare dicit, per mortem ultimi Epifcopi Har-

Canon, aut confüetudo legitima, que primzva ifta

l,

lemeníis, eamque veram vacationem huc-ufque du-

jurifdidione Z'acantes ills Sedes privet. Et hinc

]i

manifefte confequitur, apud Sedem Epifcopalem

rare ; & confequenter fibi jus Capituli Cathedralis

Sede Vacante competere, quamdiu novus Epitcopus

Harlemeníem, etiamnum hodie exiftere jurifdidtio-

3.

Harlemenfis non fuerit conftitutus.

nem Epifcopalem ordinariam; tum, quia apud ean-

C[at

Cum igitur eo tempore, quo fcripfit audor Mo-

dem, fpeciali Dei providentia, hunc ufque in diem

1]

l

confervatum , legitimeque propagatum eft (uti ex

tivi, minime conftaret (ficuti nec conttat hodie)

per

Archi-epifcopum Seb. ob crimen aliquod ab exerci-

füpra-di&is liquet) erum ac legitimum Cathedrale

77

tio Vicariatus fuiffe fufpenfums cum aliunde ei con-

Capitulum, Clerum Cathedralem repreíentans , tum,

(io

ftaret, juxta füpra . dida , Capitulum: Harlemenfe

quia nullus ufquemodo extat Eccle(iz Canon, nedum

" p

(licet exercitium jurium & jurifdidionis, fibi tan-

legitima confüetudo, quzx jürifdictionem a Capitulo

quam Capitulo Cathedrali Sede 'acante competen-

Harlemen(i fuftulit.

3

s

tium , pro pacis amore, proque fua erga Sedem

-Aft extat (uti pretendit auctor R

efponfi ad N..

edi

Apofítolicam teítificanda reverentia, Antifti memo-

15.) declaratio Congregationis de propaganda fide,

Md

rato ultro comumififfet) juri tamen füo per hoc ne-

juxta quam declaratum eít, jura Epifcopalia non com-

an

quaquam renuntiaffes cum (ciret, Doctores commu-

petere Capitulo Harlemen(i, idque per Bre Apofto-

k

niter docere, quod fi Epifcopus agat in remotis, Ca-

licum , eodem teíte, eft confirmatum.

J

pitulum in ejus jurifdi&ionem füccederes Denique,

Qualis fit illa declaratio Congregationis füpra-me-

Tà

cum fciret Neo Provicarium a fümmo Pontifice de-

morate , & quale Apoftelicum iftud Breve, cum

(

fignatum , a Capitulo Harlemení(i ob rationes mo-

non exprimat auctor Refponfi, reftat, ut inquira-

qmus in

mentofas, nec dum ea in qualitate fuiffe agnitum;

d

ac proinde nec Capitulum iftud exercitium juriídi-

5

&ionis ordinarie a fe abdicafle ; merito conclufit

$. X.

&

auctor Motivi, füfpenío ac in remotis agente Ar-

ri

chi-epifcopo Seb. Vicario À., exercitium jurifdidtio-

a(

nis ordinariz Capitulo Harlemenfi competere.

An €? qualis fit declaratio Congregationis de propa-

Duo adverfüs conclufionem hanc oggerit auQor

ganda fide, item an C9 quale fit Breve Apoftoli-

pl

cum , im quibus , juxia auctorem Refponfi. decla-

la

Refponfi: Alterum ad Num. 14. fcilicet , quod nul-

d

lus Canon jurifdidtionem adfcribat Sedi Vacanti, ni(i

ratum fit , jura Epifcopalia no

.72400mpetäre Capitulo

(e

tali, quaeimpleri poffit, qualis juxtaipfum, dici ne-

Havlemenfi ? :

quit Sedes Harlemenfiss Alterum ad N. 15. quod

[u

per Congregationem de Propaganda fide declaratum

"Priufquam dire&de ref*pohdeatur'bipartitæ huic

fit, jura Epifcopalia non competere Capitulo Harle-

quzftioni, paucula quzdam refponfo ifti videntur

meníi, idque pe

i

remittenda.

/

j

effe confirmatum.

r Dreve Apo(tolicum aflerit etiam

L Certo conflate, quod Apoftolicz Sedi notum

dy

.. Quid roboris habeat utraque hzc objectio aucto-

fuerit, quod ab anno 1559. extiterit Capitulum Ca-

"

ris Refpon(i, juvat paucis expendere in $. $. fequen-

thedrale Harlemenfe; id enim ex erectione Capituli

Y

tibus.

iftius manifeftum eft.

(tud perfeveraverit ufque ad

I]I. Quod Capitulum i

$& IX

finem ejufdem feculi, ele&dis in demortuorum Ca-

nonicorum locum novis ,. & quidem Graduatis; hoc

enim pro munere füo Apoftolicz Sedi indubie figni-

Satisfit objettioni priori.

ficavit D. Sasboldus V. A. utpote qui füb finem iftius

»Quod afferit au&or Refponü * Nullum Canonem

feculi in locum Guilielmi Copalli, Vicarii Generalis

» jurifdidionem adícribere Sedi Vacanti, ni(i tali,

Sedis vacantis, jure devoluto fubftituit D. Adelber-

;ïml

j

» quz impleri poflfit *, gratis ab illo afleritur, cum

tum Eggium Canonicum Harlemenfem.

ls

Canones loquantur generaliter, nec unquam jus iftud

IIl. Neque Apoftolicam Sedemlatuit, Capitulum

aditringant ad tales determinate Sedes, qua poffünt

Harlemeníe a Vicariis A. agnitum fuiffe feculo deci-

ll

impleri.

Unde mirum videri non debet, (i nullus

mo feptimo tanquam Z/erum ac legitimum Capitulum;

Canon fpecialiter conditus fit, qui juriídidionem

cum illud variis temporibus eidem a viris iftis R"íis.

expreffe adícribat Sedi Vacanti etiam tali, qua lon-

dilucide fuerit fignificatum.

go quoque tempore impleri commode non poffit;

Fecit hoc. (ut de tempore antecedente fileamus )

^

füb finem anni 1643. Rovenius V. À., uti videre eft

tüm,; quia intentio Eccle(iz , iftiufmodi Canones

condentis, eft, ut Sedes Epifcopales Paftore viduatz,

in $. vi. Capitis l. hujus refutationis.

vigore Canonum füorum quantocius impleantur;

Prxftitit hoc Vicatius A. Jacobus De La Torre

Supplem. Oper. Van Efpen Pars IV.

Aaa

anno

MomcrivvuM Jumnris

379

qido

anno 1656; uti patet ex

;

$. X. ejufdem I. Capi-

que ejus propugnantut, lucem viderit; a6 proi

tulis.

tis.

priufquam rationes tum ifto in fcripto tum in ha

cornj

Fecit hoc Épifcopus Caftorienfis V. A. relatione

futatione ex

De

rint.

pofitz , ponFlerari a 5. Pontifice po

ftatus| Miffionisad S. Congregationem de propagan-

fici

da fide die 28. Feb. 1668. transmiffas utpote in qua

II. Et; Pontificem in fua dec'aratione, de qua

g

nontantum fignificat, extitiffe tum Epiftcopatus Har-

tum in litteris D. Internuntii, tum in Brevi per au-

H

lemenfis Capitulum, fed & in illo non deeffe viros,

&orem Refponfi allegato, illas folas collationes Pa-

tebi

qui ad obfequium devoti, fuis fiudiir onera ejus levio-

"

ftoratuum , &c. declarare nullas & irritas, quz fa-

va reddant.

& funtab Affefforibus Capituli, &c. quibus jure

IV. Nec ignorare etiam potuit eadem S. Sedes,

ordinario faculta$ iftiufmodi non competit: nulla

Capitulum Harlemenfe certis in ca(ibus aufüm fuiffe

tamen fada mentione Vicarii ipfius Capituli, cui,

Yi

jurifdidione, Capitulis Cathedralibus, dum Sedes

fuppofita vera exittentia Capituli, facultatem iftam

*

Qio.

Vacat, competentes nam & hoc ad S. Congrega-

J

re, indubitatum nobis videtur.

n circumftantiis memoratis jure ordinario cqmpete-

tionem dilucide fcripfit Ill. De La Torre, in relatio-

jemel

ne, de qua in $. memorato, teítificans Capitulum

- IV. Sin vero Pontifex füb declaratione füa com-

Ti

iftud cum Vicarii A. correfpondentia jurifdittionem

prehenfüm etiam voluerit ipfummet Capituli Vica-

Ed

rium, dicimus, verofimile omnino effe declaratio-

Iä'ccl

efiafticam per totam Dicceftm exercere.

f

2ni

' V. Indubitatum eft, au&orem Refponfi (dum

nem iftam Pontificiam, magna faltem ex parte, in-

IV

fcriberet) nullim habuiffe inftrumentum authenti-

niti refolutioni Ex. P. Lupi, in Motivo juris ex-

flent

cum, ideít, nullam declarationem $. Congregatio-

preffz & refutatz, quid enim proclivius quam exi-

ftimare quod refolutio ifta, paucisante declarationem

haci

nis, nullum quoque Breve Apoftolicum, quo ante

annum 1703. Capitulo Harlemenfi fignificatum fit,

Pontificiam feptimanis ad Decanum Capituli Harle-

E

ipfüm non effe /erum ac legitimum Capitulumn , vel

menfis a D. Internuntio transmiffà, ab eodem fim:-

ipfi jura Epifcopalia non competeres hzc enim fi

liter, ma

ffen

direda?

joris informationis gxfaþia, ad Urbem füerit

liO

auctor ille habuiffet, indubie allegaflet.

Y

VI. Similiter certum eft, nullum h

ucuü;ue vel

Hoc autem füppofito, cum, juxta refolutionem

fimilis declarationis, vel fimilis Brevis Apoftolici

iftam, Capitulum illud, per mortem tum poftremi

prüd

fuüi Antiftitis, tum omnium Canonicorum cenferi

(uet

transícriptum authenticum ad Ca

"

Pitulum fzpe me'—

fular

moratum transmiffum fuiffe.

debeat jam dudum interiiffe;-mirum videri non de-

Qui ergo affarat auctor Refpon(i a S. Congrega-

bet Pontificem cenfuiffe, collationes omnes Pafto-

utpc

tione emanaffe declarationem , eique declarationi ac-

ratuum, (quales tamen apud nos factas diffitemur )

lici

(

bis|

ceífiffe Breve Apoftolicum, quo itidem declaretur,

Deferviturarum &c., ab Affefforibus, vel ab ipíó

Ecc

jura Epifcopalia Capitulo Harlemeníi non competere.

etiam Vicario Capituli fadtas, nullas & irritas effe;

Edicam, quod veritati putem conformius.

utpote factas nomine & au&oritate Capituli, quod

(10

nec veram exiftentiam in fe habet, ac proinde nec

Refpexit verofimiliter auctor ille ad declarationem

illam, de qua in füis de 22. Feb. 1703. ad Decanum

ullam jurifídi&tionem five

per fe, five per Vicarium

que

Capituli Harlemenfis IHI. D. Internuntius A, & de

fuum, exercere poteft.

gui

ua latius in in $. fequenti; Item ad Epiftolam quan-

- Quam longe fimilis refolutio Ex. P. Lupi hicaber-

def

d

dis

am circularem, (üb nomine Clementis XI. P. M.

ret a vero, vel ex hoc folo evincitur, quod nullus

de 7. Aprilis 1703. non quidem ad Capitulum, fed

umquam Vicariorum Apoftolicorum, quibus ftatus

pro

ad fideles Hollandiz, reliquarumque Provinciarum

Capituli iftius fuit

Confcederatarum dirediam.

1m afleruerit.

perfpedtiffimus, id crediderig ne-

üud

.dL

Quid igitur, fi vera hzc fit conjedura mea, cen-

V. Eft, aliasindubie Clementi xr. P. M. ratiohes

pen

fendum impofterum , tum de exiftentia Capituli Har-

proponi debuifle, ob quas, tefteIll. D. Internuntio,

Yen

lemeníis, tum de jure, quod fibi; Sede vacante,

ceníuit collationes omnes, & nullas & irritas e(fe,

piti

imo & Capitulum Harlemeníe affertum - dumtaxat

competere illud pratendit ;

Py,

Iny

efle Capitulum , quam habuerint predeceffores ejus

giil

Sp.pergft, ut i

d paucis inquilramus in

Pontifices Maximi, utpote qui Vicarios füos Apo-

m

&|

ftolicos numquam reprehenderuntafferentes , exiíte-

i 5. P 1.1'

re Harlemi Z/erum ac legitimum Capitulum, imo &

Qu

Concordias cum eodem fuper jurifdictione Ecclea-

i

ojt

ftica ineuntes; qui etiam Capitulares Harlemeníes

re

-en/ditur verofimile omnino effe , vel Breþe e9 De-

clárationem , de quibus auctor Refponfi, ipfiufmet

mul&andos numquam ceníüerunt, eo quod certis

&

Cayituli ejufve Vicarii jura non . attingere, vel fi

in cafibus, V. G. dum diffcilis ad Vicarios Apofloli.

hu)

attingant , non citra omnem fub-vel obreptionem

cos foret acce[Jur, vel dum e vivis illi exercetlitlent,

ten

Paftoratus vacantes conferrent , vel aliisjuribus, Ca-

obtenta fuwe. !

I

pitulis Cathedralibus Sede vacante competentibus,

titi

Juvat & hic,; qua

uterentur, licet id (uti pauloante videmus) ex re-

hh

x

dam /refponüohi nolirdr præmif-

lationibus Vicariorum

dem /Ill. D. Internuntium die

abunde potuerit.

A M San&æ Sedi conttare

;

jed

I Eft, fcripfiffe qui

hel

jam di&a ad Decanum Capituli Harlemenfis ( quod

Cum igitur Capitulo Harleme

nfi rationeg , Dro

paulo ante preclarum Capitulum nominarat) venitfe

vera fui exiítentia, legitimoque jurifdictionis fux

ad fe mandata Apoftolica, quibus ip(i injungebatur,

ufü, tum in Motivo jurir, tum in hac refutatione

110

Q

ut fignificaret Presbyteris Miffionum iftarum, Pon-

expofite , videantur omnimodis pregnantes , ut

N

tificem declaraffe , collationes omnes Paftoratuum,

fecure concludat verum fe ac legitimum effe Capi-

Deferviturarum, &c. nuper fiveab Archi Presbyte-

tulum, ac proinde fe poffe gaudere, faltem in cer-

ris, five ab Affefforibus Capitulorum ifthic factas,

tis quibuídam circumftantiis, juribus & jurifdictio-

d&

effe per fe irritas, ac nullass aff hoc a S. Congrega-

ne Capitulo Cathedrali, Sede vacante, competen-

tione prius fuiffé declaratum non expreflit D. Inter-

tibus; perfhadere fibi non poteft, circa füb vel ob-

I«

nuntius.

*

reptionem omnem fa&dum etle, ut S. Pontifex in.

. ]. Eft, Declarationem iftamPo

ntifïciam circa nul-

Brevi memorato voluerit collationes omnes Paíto-

lis

u

litatem collationum predictarum , emanaffe, priuf.

ratuum, Deíervitararum &c., in circumfítantiis de

quam Motivum juris pro Capituli Harlemenfi, in

quibus füpra a Capitulo ejufve Vicario factas, de-

Q

quo vera & legitima Gapituli ittius exiftentia, jura-

clarare nullas & irritas, ac proiqde (uti

practendit

f

auctor

Pno Caperruro CaTHEDRALI HARLmsMENsr.

371

auc&tor .Re.(þonü») Capitülo Harlämqnü jura, Capi-

ad contradi&onem pruriertibus, non éx fpiritu in-

i

tulis Cathedralibus, Sedévacante, propria, minime

"

obedientiz; fed ex (incero veri; rectique àmore pro-

competere.

fecta effe, intelligentias & corda füperiorum noftro-

Benigniorem itaque

| aliQuam declarationis Ponti-

rnm legitimorum tam füaviter, tamque efficaciter id

[ud

][].

ficiz elucidationem ; S. Pontifice Canonici Harle-

favorem Capituli Harlemenfis dirigere, fi velit, po-

*

menfes humiliter fiducialiterque pra(tolantuür. '

teít, ut perpenfis, qua hucusque pro vera legitima-

Hanci

4

que Capituli iftius exiftentia , tuendi(que ejus juribus;

h

pforum fiduciam fovent non pauca, uti pa-

N

tebit ex.

tum in Motivo juris, tum in hac elucidatione addu-

lla

&a fuere , venerabile iftud' corpus prittino fuo in

"A go XI Ic

fplendore perfiftere (inant, ad majorem Dei O, M,

lll

ln

gloriam, ad utilitatem Ecclefix Sanctz ejus, ad lau:

e

- Videlicet I. indu

:

bitata Capituli Hätlem'gnüs ere-

dem füpremi in terris Vicatii fümmi; Paftoris nof(tri,

1o.

ad falat

$

e

.II. Noninterrup

D

fidelium Dioceceteos Harlemen(íis.

m Canonicorum ," omniumque Promj'fcp"ï

n

à ac legitima Canonicorum Har-

d

lemenfium fücceflios

Quod fi his omnibus non obttantibus,

| indignos

III. Vicarioram. A. alioriimque primariorum in

apud Divinam Clementiam peccata fua reddiderint

Ecclefia viroru

Canonicos Harlemenfes tanto favore, dignos vero

ü

m m fävqrem Capituli teftimonia in-

X

Ignia.

apud Divinam juftitiam confüfione, quam . jam pri-

IV. Rationes pro vera, legitimaque Capituli exi-

dem ip(is minitati funt quidam, conabuntur nihilo-

d

ftentia, & jurifdidione, tum in Motivo juris, tum

minus juxta monituim fapremi füi Paftoris, diligere

Tl

t

hac in elucidatione jurium ejufdem addu&tz.

(fi quos tales habent) ianimicos fuos, benefacere his,

V. Dilucida eorum omnium, quz five olim ab

qui ipfos oderunt , orarépro per[equentibus ipfos , fir-

]v

Ex. P. Lupo, fivé ab auQore Refpon(i adverfus exi-

miter perfuafi (nonnifi i Demino tamen) omnia

't

ftentia

s

m & jura Capituli allegata nuper funt, refuta-

potius, bona fangüinem , vitamque- profundere,

tio.

quam fcienter vel ad latum unguem ab avita, id eft,

VL Confideratio utilitatis multiplicis , qua ex

a R-Catholica fide, ab unitate Ecclefiz, quz eam

]

prudenti Capituli diredione in hanc Ecclefiam fre-

profitetur, a debita erga Sedem Apoftolicam réve-

"

quenter derivata eft, qualis e(t E. G. confervatio in-

rentia & obedientia defledere, atque hunc in finem

fularum Texelliz & Wiringz, aliorimque pagorum,

Deum O. M. fuppliciter rogabunt, ut femper pax

utpote quibus, in temporibus difficillimis, per fol-

ejus, que exuperat omneitn fenfi

H

um, cu,(io;?idf corda

licitadinem indefeffam Capituli Harlemenfis de pro-

Cy intel]igemia; ïpfo*rum.

)g

bis Paftoribus provifüm eít; confervatio difcipline

Ecclefiafticz in Sacerdotibus, & in laicis; füftenta-

tio Presbyterorum pauperibus defervientium, &c.

$ XIIIL

VII. Intemeratà in fide R. Catholica conftantia,

g

quz íemper in cun&is Capituli iftius Canonicis vi-

Brevis eorum, que hac in vefutatione ä*:du&d

guit, cum nullum ex illis íciamus ab ifta fide unquam

Jint,

Anqcephale'ojz'r, 65' Conclufzo

defeciffe ; quique proinde fingularem Apoftolicz Se-

dis favorem , ac protectionem, vel folo hoc titulo

promereri potuerunt.

Ex iis, quz confiderationi tuzx expoüta!funt in

. VIII. Evitatio fcandalorum in pufillis & magnis,

hac refutatione, Lector Theophile, liquet.

audituris corpus illud venerabile, quod integro jam

]. Veram legitimamque Capituli Harlemenfis ex-

pene fesqui feculo apad primarios Ecclefix Viros in

iftentiam gravitfimis rationibus, tettimoniifque viro-

veneratione fuit, & tanquam Verum ac legimum Ca-

rum in Ecclefia preftantiffimorum ,. innixam etfe.

pitulum fuit agnitum, cujus membra ( abfit verbo

]l . Ea omnia, quz contra Capituli iftius exiften-

invidia) paífim viri fuere, do&rina & morum inte-

tiam, juraque eidem competentia, ab auctore Ref-

pon(i ad Motivum juris pro Capitulo Harlemenfi àl-

E

gritate confpicui, quod antehac & Paftores & De-

fervitores, non contradicentibus Sede Apoftolica,

legata fünt, dilucide effe refutata. ^Argümenta, ceu

& Vicariis ejus, pluribus in occafionibus, diverfis-

Motiva, quibus au&or ille dicti Capituli exiftentiam,

que inlocis conftituit, quod propriis & Decanis, &

juraque ejus impugnat, funt fequentia.

LUE

Vicariis Generalibus, Sede vacante, effulfit , quod

I. Quod, cum uria ex parte Capitulum fübf(iftere,

Presbyteris Dioecefeos Harlemen(fis folatio, confilio,

faltem diu, nequeat fine capite mini(teriali ;; quod

&auxilio fuit frequentiffime, impofterum &ítimatum

eft Epifcopus, & ex altera con(tet, jam a feculo , &

non iri, nifi tanquam imaginarium aliquod, & prz-

ultra Capitulum' Harlemenfe proprio füo . Antiftite

teníum Capitulum, omni jurifdidione, omni jure

orbum füiffe; manifette fequatur, Capitulum Harle-

Capitulis Cathedralibus competente, omni venera-

menfe nequaquam hodie fübíifteres attento prztfer-

tione indignum, cujus membra, Canonici inquam

tim, quod Sedi Harlemenfi toto illo tempore (uti

Harlemeníes, nonni(i opprobrium hominum, ab-

pratendit auctor itte) proprium Epifcopum Ponti-

jedio plebis, & omnium peripfema paffim pofthac

fex, licet voluiffet, przficerenon potuerit.-

Ratiocinii iftius refütationem vide in $.

4

$. IIL &

hebeantur..

— ]X. Telli

monium conífcientiz ihodemorum Ca-

IV. Copitis I. Itrem in $. $. HEIV. & V. Cap.IL. -

nonicorum Harlemenfium , utpote qui parati funt

II. Quod cumexuna ruríüs

P

arte, juxtaauctorem

coram Judice quocumque competente, loco & tem-

Refponíi, adlegitimam Cano

nicorum Cathedralium

pore congruiss in judicio contradi&torio, fervato-

electionem requiratur, ut tam eleQores quam eledti

ue juris ordine, non tantum ejus, quz in ipffis eft,

fint prebendati, re(identes, Chorum ad pfallendum

fidei R. Catholice, fed & morum, reverentiz, &

frequentantes, &c.; ex alia vero parte fit manife-

debitz erg

aSedem Apoftolicam obedienþiæ rationem

ftum, conditionem iftam in'ele&ióne Canonicorum

reddere.

]

Harlemenfium obfervatum' non fuife, ;coníequers

. Deniqu

,

/

e ulteriorem hanc, ac benign-iolreni men-

fit, jam dudumH

P

Capitulum.

arleri deüfi'e Verum, gr..iggf;;inuin

tis Pentificis elucidationem fperare nos facit apud

Clementem XI. Divina Clementia, jquz (uti pie,

Argnmenti iftius r

Y

efqtgtiongfn gxhibc—:&nt 95 V. : VI.

"

& humiliter in illa confidimus) perfpecum habens,

& VIL CapitisL .

ea, qua& luctuofo hoc tempore a Capitulo Harleinen-

II Quod Capitulum Harlemenfe ruinz (üm &

fi geftafünt, nonex partium ftudiis, non ex animis

N

extindioni fübfcripferit, dum anno: 1616. Concor-

Supplem. Oper. Van Efpen Pars IV.

Aaa

nE

372

MomivuM Jum:s

f

h]

diz, inter Arch epifcopum Philippe

L

*

;

n&m V. À. &

D. Jacobi Zaffii, primi Capit&li Hartemenfis Przpo

feipfüm inite , fub(cripfit.

fiti exaratum , in Árchivis Capituli Vrefe»rvä'tur.

Dilucide figmentum ift

ud reftitatxim yidere eft in

»

$$. VIIE, IX, & X. Capitis

*

Transferiptum Litterarum Dimifforialium.

]V. Quod licet füpponeretur, :

Capitulum Harle-

»

Decanus C Capitulum Caihäd?aïifïccl&fiæ Harke-

?

smenfe V'erum effe , ac legitimum Capitulum Cathedra-

meufis , dile£to nobis in Chriflo M. SToammi Spoiviwateró

»y

de, nullatenus tamen fequeretur ,. Capituluim i(tud,

fufpenfo a. Vicariatu Apoftolico & abfente Archi-

civi Harlemehfi delegitimo thoro tiato , falutem in Do-

u

H

D

epiícopo Sebafteno , . jura Epifcopatia potuiffe exer-

mino fempiternam. Cumnominetuonobis (Sede Har-

»

menfi ultra annum , imoannos vacante) fupplicatum

cere, Retutatum hoc videre licet in $. VIII. Capi-

tis II.

fuerit , ut fecundum Decreta S. Synodi Tridentince

»

Denique ,:quod

er d&clarätionem Conzrezgatioris

litteras tibi dimifforiales coneederemus s. placuit nobis

»

zelus tuüs, quod ád fortem Domini affpira? , tonce-

»

de Propaganda fide, item per Breve Apoítolicum

füxta auctorem prafatum comítet; Capitulo Harle-

dimufque per prefentes tibi, ut a quocumque Anti[li-

»

menfijura Epifcopalia non competere.

te , gratiam communionemgue Sancte Apoflolice Se-

»

- Et hoc telurn retor(imus in $. XI. Capitis IT. —

dis habente, primam Clericalem tonfuram , C9 qmi-

»

^ Cum igitur & rationes, & teftimonia pro vera le-

nores recipere po[Jis.

Daiinn Harlemi fub figillo *fa-

?

gitimaque Capituli Harlemenfis exiftentia, juribus-

cobi Zaffi fupraditti Capituli noflri Preepofiti (quan-

»

doquidem figille Capituli inprefentiarum caremus )

»

que ejus, tum in Motivo Juris, tum in hac refuta-

anno Dominui mill

[4

tione allegata, nequaquam enervent ea, qua ab au-

:

/

imo Jexcente[imo . decimo feptimo.

»

&ore Refpon(i adverfus Motivum iftud ogge(ta funt,

Die vero Februarii vigefmo.

»

merito concludunt Canonici Harlemenfes ;

De Man

dato R. dei*ni'Däcanï

»

| Exiftere etiamnum hodie Harlemi Zerutit, ac

& Capi;uli' Supradi&i-. Ál

)

legitimum Capitulum Cathedrale.

»

Il. Capitulo ifti competere jura, Capitulis Cathe-

'Iin":Cäïi)'itiS I 55 IX, & X. ofenfüm e(t, Capitü-

»

lum Harlemenfe plus vice fimplici per feipfum jurif-

dralibus, Sede vacante, propria.

»

III. Certis in circutftantiis Cap

itul»um Harlemenï

didionem Epifcopalem exercuiffe circa Paftoratus in

»

fe juribusiftis uti poffe

n

Diocce(i Harlemenfi fitos, Sacerdotefque in illis la-

»

borantes.

Per à&tam hicannexam, cujüs exemplar,

IVi- Longe minus ex. par

te Capi'tuïo i&iusknuper,

»

id eft, ante Decl

arationem & Breve memorata, ab-

manu Ex. ac Ampl. D. Leonardi Marii Prepofiti Ca-

»

fente & fufpenfo

Archi-epifcopo Sebaíteno V. A,

pituli Harlernenfis , & Vicarii Generalis confcriptum,

»

apud nos e(t, patet Capitulum iftud, eandem jurif-

a&um fuiffe, quam olim ( uti ex hac refutatione li-

»

uet) actum fuit ex parte ejufdem Capituli, neque

didionetm per Vicarium füum.

.

j

Generalem quando-

»

Sede Apoftolica, néque Vicariis A. contradicenti-

que exercuifle.

»

Tenor adz iftius eft hujufmodi. -

bus; ac proinde concludunt;

»

V, Hac itnprimis ex parte ea, qua pauculisifta in

»

Miffione attribuuntur in Brevi fupramemorata, ip-

Cum in Eécefía Catholica ad fidei C9' Ec&lejïa]ï?cï

fis minime affricari poffes idque concludunt tanto

regiminis unitatem nece[Jaria fit tinitas corporis, qua

»

per membrorum fuberdinationem itaparticulares Ec-

»

fecurius, quanto nec fe aliunde promeritos eífe per-

»

fuafüm Gbi habent, atris adeo carbonibus notari; ut-

clefite coeruüt omries fub uno Capite generali interris,

ote certi, ea omnia fecredere, qux Ecclefia R. Ca-

ut tamen [ingulee quoque fuos habeant fuperiores, fub

»

quibustanquam Capiteparticulari omnes illius Ecclefice

»

tholica credit, ullumque pro fcientia fua dogma efíe

fidem concerBens, & ab Eccle(ia rejectum , quod

fidelee in particularem unitatem colligumtur. Hinc €

vel ab ipfis credatur, velper ipfos aliis pradicetur

quod ex credito nobis officio profpicere volentes Ecclefice

»

Hornane , que nobile Diecefeos no[lrae membrum eft,

»

denique nihil ab ipfis alienum magis effe, quam fi-

»

deles a debita erza Apoftolicam Sedem reverentia ac

Tibi M. Gerarde Gerardi, decujus Eruditiore, fide,

obedientia avertere. .

€9 induflria, probe inflructi fumus, vigore prefentium

»

Vides ex his omni

bus Lä&qr -Theoþhile, nec prz-

eam Ecclefiam ita committimus , ut non folum ad pri-

»

»

fümptuofe, n

ec inaniter in calce Motivi juris aílet-

vata [mgulorum , fed ad publica quoque oppidi Sacerdo-

tum fuiffe, ** Plura,dabuntur, . qua ad confirman-

tum iflic laborantium , C9' Chrifli fidelium attendas ;

»

occafione difcultatum, quceaut jam emer[erunt , aut

»

;, dam di&ti Capituli exiftentiam , ejusque fücceflio-

emer fürce timentur , Sacerdotum Congregationem indi-

»

PL E nem

eeeoo0

opportuna erunt, fi fimilis neceflitas,

» qualis

hoc fcriptum publici juris facere fuafit, etiam

cas, controver[ias componas , aut que indu[lriam ve.

»

, ad ulteriora ev

ulganda compellat. ,,

[lram fuperant ad nos fideliter perfcribas. Hortantes

3

C? monentes omues ac fingulos in Domino, ut hac in

»

. dem & impr«

fentiarum. afferimus. Ne tamen

noftra hac affertione fciolorum quoramdam, anony-

parte , ceterifque omnibus R. V. ftdelem operam CS'

?

