nis probationem, 1

poris a concionibus & confeffionibus. Abire coa&tus obiit Parifiis

torietatem, ità: $0/a G

allia, ceptum &2 ultra. Epifco-

ann, 174.

Oigaienfis

porqmpulzlz'cz's Epiftolis, H4NC REGULAM FIDEI

LiseR lll, AnTiCcurus I

81

À

Oignienfis Monafterii vifirationem, quod ab Ordinarii

* Vifa hac, cum ceteris Requifitionibus & monu-

?

Jurifdictione exemptum non eft, improvifo f contu-

mentis Supplicantium nomine propofitis, Opinioni-

!

lit5 ab omnibus Religiofis, & peculiariter a D. Ger-

25

bus & Significationibus fuper hac re Namurcenfis E-

?5

"

704 poítulavit, ut Bullam Unigeuitus tanquam 74e:

pifcopi nomine editis, itemque opinione per Braban-

Jiegulatm acceptarent; renuentibufque nonnullis , Prio-

25

tiae Confilium iteráta, denique judicio Confiliariorum

LE

ri ejufque Religiofis acerba exrtra ordinem & gravia mi-

Magni Confilii Zaz Polden Courtois, & de D Alfault:

nitatus eít; interea vero, nulla fervata forma, omnes

9)

rebus omnibus fedulo ponderatis, S, M. 1. & C

Scr

»]

i de-f

pro arbitratu Libros,

ta, Litteras tabulafque e D.

clarat caufam ibidem memoratam qua fuper Eccle-

Germeau cubiculo fuüblata

"

ie

cumque afportata voluit. ls

)

fiaftica & dogmatica re verfatur,

99

proponi agique

apud Supremum DBrabanriee Confilium de illata vi que-

apud Namurcenfis Diccefis Officiale

m debere, apud

ftus eft, quod Epifcopum juffit defenfiones propone-

)»

quem jubebit Epiícop

,»)»

us promotorem füum agere,

re; qui nihil habens quod pro fe diceret, a Regimine

ibidemque contra diétos Supplicantes aut eorum

mandatum obtinuit, Januarii die 9. ann. 1723. quo in-

?»

quempiam eam conclufionem fumer, quam conerue-

??

terdicta Brabantie Confilio negotii cognitio, ea tamen

re judicaverit; Quamobrem, Sua Majeítas di&to

conditione, ut Narurcenfis Epifcopus ab omi deinceps

P

Epifcopo mandat, ut dicto Officialis tradendas curet

»)

pro[ecutione &2 ipfe defiffevet.

omnes Litteras tabula(que quas füftulit aut tolli jutit

lta quidem fufpen(àa res ad ann, u(que 1724. quo Na-

»)

ex cubiculo Sacerdotis Antonii Germzeau Le&oris

LP

mursenfis Epifcopus adductus eft, utacta refricaret, &

Oignii; zmjungens di&o Epifcopo $ua Majeffas , ut ve-

peculiariter ab Oignienfi Priore peteret, ut dictum D.

25

prelJas. veltt. Intevdi&liones ab eo editas per. Decretum

»

Geineau Lectiones profequi prohiberet, eumdemque

diei 277, O&obris auu. 1724. poftquam per Reciminis

dimitterer.

Cum hazc nova commotio juflis diei 9. Ja-

9?5

Litteras fcriptas ad dictum Epifcopum biduo ante

nuarii füperioris anni contraria effet, D. Germeeu fuas

LE

juffus fuerat ipfe tenere in omnia z Zatu 4uo ;

ut pro-

de ea querelas per Requifitiones duas, Octobris die-

LE

inde actio tum a diéto Sacerdote Gergzeau

. ttum a

bus f. & 23. ejufdem ann, ad Regium Bruxellenfe Con-

9?»

diéti Monafterii Priore, Bernardo Zezi; apud Bra-

filium detulit, quod eas Requifitiones Epifcopo fignifi

H

bantie Confilium intentata jam ceffet; mandans Sua

cari juffit, ad quem die 25. ejufdem menfis in hzc ver-

»)

Magjeftas iis omnibus quorum intereffe potuerit, ut

lï

ba (criptum voluit: zzterim €? quoad tua di&ía opinione

)?)

agant, pro ut jubentur, denturque ad Namurceníem

»

vifa, aliter flatuatur, tenemus zz ffatu quo períecutio-

Epifcopum & ad Brabantiz Coníilium Litrera fecun-

nes ibidem commemoratas,

?»

dum authographum, — Factum Bruxellis die r3. Au-

.Epifcopus non modo non paruit, fed infcitiam pre-

95*

guíti ann. 1725, (fubícripro) Elif»- Ut ( & figaato

texens, baud cunélatus 27. ejufdem menfis Octobris

953

l. A. Suellinck ), a

ppofitoque ibidem figillo Suae M,

die Sententiam de qua füpra diximus, pronuntiavit.

?)

]. & C. ex hoftia rubra.

Cum hzc Sentemzia eque Prioris Oignienfis & D.

Decretum hoc notificatum fuit a Comite de Daun

Gerineau jura laederet , fuas uterque feor(im querelas

Confilio Brabantiz per fequentem Epiftolam.

ad Regium Bruxellenfe Confilium detulit, in cujus con.

3

* Virric Phle Laurentius C

temptum Sententia lara fuerat.

)

de Thiano &c,

omes de Daun Princeps

Requifitiones has Confilium Namurcenfi E

pifcdpo

* Domini.., Quoniam per h-uiüs diei Decretum de-

de more fignificavit, & Oiguienfis Prior certior factus

959

claratum fuit Epifcopum Namurcenfem in re- Eccle-

Epifcopum fuam opinionem füafque defenfiones mi-

LE

fiaftica perficere debere ,

ut Promotor ante ipfius

fiffe; novum Libellum füpplicem obtulir petens. ut fi-

»

Dicecefis Officialem agat ; conclufionis (amendz cau-

bi res heec tota palam fieret, Debebar is fane ad fuam

25

fa quam congruere compererit contra Oignienfis Mo-

ipfius defenfionem fcire, quid Epifcopus attuliffet, ut

»

naíterii Religiofos , aut contra Sacerdotem Antonium

legitimam & pacificam poffeffionem conteftaretur, in

»

Germeau Lectorem dicti Monafterii;

adeoque opor-

qua ipfe fe hactenusextitiffe contendebat, «t £azquatn

?»

tere, ut memoratus Epiícopus dicto Officiali traden-

Prior , quemcumque volui[Jet , Letovem ( Lifeur verna-

39

das curet omnes Litreras tabula(que quas füftulit aut

€ula lingua dicitur 'Theologiae Profeffor) a[fumeret di-

2

fublatas voluit ex di&ti Gerzzeau cubiculo, & Inter-

mitteretque, &5* in fuos Religiofos immediatam &2 coatfi-

??

dictiones cohibeat, quas edidit Octobris die 27. ann,

vam juri[di&lionetm exercevet , in obedienti& con[ecutio-

2?

1724. cum ei biduo ante per Re

giminis Litteras in-

nem quam ei follemmibus verbis in zpfa pvofefflone promi-

?3

junctum fuiffet, ut omnia relin

queret 27 fZatu quo;

L

Nos hanc ad vos mittimus,

Jferast. Petiteodem tempore, ut fibi liceret confuge-

ut vobis declaremus,

re, pro ut femper ia Brabantie Ducatu ex patviis Legi-

»)

memoratz difpo(itionis vi,

caufam per dictum Sa-

bus obtinuevat , ad ejufdem Provincie Coufiltum, ut fua

»

cerdotem Germeau apud vos intentatam ceffare,

qua

fibi contva jus fafque impetita po[feffro fervavetur..

??

ex reagere veítrum erit.

Ita, Domini, vos Deus

. Germeau pariter infpectionem refponfionum Epif-

99

in fua fanéta cuftodia tenear,

: Brux;llis Augufti die

copi poftulavit , fuas ut defenfiones poffet iifdem oppo-

w

,

I3. ann. 1225. &c.

nere. SuisRequifitionibus Confultationes addidit quas

Regium. Confilium fimilem Epi&olam ad Namurcene

racipuit Lovanienfis Univer'itatis im S'ure Do&tovibus

ob

tinuerat. Et quiafe in Namurcenfis Epifcopi ref-

femlEpifcopumwmifir in haec vlerba :

ponfis tanquam füfpectum in do£trinz negotio notatum

Imperator & Rex,

percepit, fe paratum effe declaravit ( poffquam jain di-

&a tnolimina, fattique vatioues Sue Majeffatis autovitas

* Reverendiffime Pater in Deo dilecte & Fidelis: Vi:

vepava[Jet) fubire quoad caput boc competentem quemque

» faopinione quam nobis exhibuifli die 9, Januarii an.

€9' a partium fludio liberum S'udicem , ut apud eum ca-

». 1723. fuper Requifitione nobis oblata nomnine F. Pa.

zonice ex. Regionis legibus €8* confuetudinibus baberetur,

tricii ZZage Comitum Superioris: F. Huberti L'Ef-

€g juri fubderetuv , quippe qui probe de [ua jatn inuocen-

2»

cuyer Secretarii Capituli & Deputati ad negotia; F.

2:a certus e[Tet.

Poffidenii S'acobi Parochi Vicorum d'Oiguier & de

Regium Confilium hasxüngulasw Requifitiones ad Su-

Menorieux, Canonicorum Regularium in Monafle-

premum Brabantie Confilium; & ad D. D. 7arz P^l-

[»)

rio Oipgnienfi, & Antonii Gerzzau, tibi remittimus

))

den, Courtois, & de D'Affaule, Magni Confilii Mech-

exemplum authenticum Decreti noftriad dictam Re-

linienfis Confiliarios mifit, uteorum fuper hac re mutuas

quifitionem editi, ut ad ea te conformes qua in eo

opiniones audiret ; quibus acceptis, eam felegit, quae

continentur. lta, Reverendiffime Pater in Deo di-

1nollier & ad Epi(copi auctoritatem pronior ei vi(à eft,

25

lecte & Fidelis, Dominus Nofter te in fua fancta cu-

& Augufli die 1

LL

3. ann. 1725. (D:c'retum edidit quod fe.

quitur :

ftodia teneat ; Bruxe.llis Auguíti die 13. ann. 1725.

Fita Fan Efpen,

L ,

Cum

$25

ViTA D. -,VAN "I*':SPEN.,

Cum Namurcenfis Epifcopi morsante acceptam pra-

Novum Decretum hoc abrogabat precipuam ejus

cedentem Epiftolam conrigiffet ; ea proinde ad ejufdem

difpofinonem quod a Regio Confilio die 13. Aupufti

Diccefis Magnum Vicarium remiffa fuit ; quo Juffa fa.

ann. 172. editum fuerat, quoriiam Sententiz Epiíco-.

cererenuente, Oignienfis Prior & D. Germeau fequen-

pi, faltem quoad D, Germeau, proviforiam executio-

tis Septembris die 25. Regio Bruxellenfi Confilio Li-

nem tribuebat. Arillud ipfum firmabat in difpofitio-

bellum füpplicem obtuleruüt, ut di&us Magnus Fica-

ne qua mandabat Epifcopo , uteumdem Gerrzau apud

vius Diecefis INamuvcenfis , omne[que ali quorum inter-

füuum Officialem fuper accufationibus doctrinz in eum

fuiffet , itev

ato juberentur prompte [iue ulteriove dilatioue

intentatis perfequeretur. SpiritugJium proinde Namur-

Jupprimen

das curare lutevdiclioues a di

&o quoudam Epif-

cenfium Curiarum Promotor ei novum litigium inten-

tavit apud Cathedralis Ecclefiae Capitulum cujus nomi-

copo per.

Decretuim diei 277. O&obris amt. 1724. fub tali

panva &7'c.

a

ne D. Germeau, Decembris die 20, ann. 1725. juffus

um deditiad

fuit füuum Lectoris munus in Oignienfi Monafterio de-

Super

hac Requifitione Regium Confili

Magnum Vicarium Namurcenfem, Sede vacante, fe-

ferere. INova hac actio adeo preterregulas, preter-

j

qgen'tes Litteras.

que canonicas Conflitutiones, & Repionis pracipuas

Leges edita fuit, ut D. Germeaufe coactum videret rur-

Imperator & Rex.

fus ad Brabantie Confilium confügere. Ejus Requi-

fiio Aprilis die 23. arin. 1726. data eít, Proceffus apud

€ Venerabilis chare & bene Amate, Cum hic aci-

hoc Tribunal ex formis omnibus inftructus fuit; audi-

»

dita Requifitio nobis exhibita fuerit Prioris & Leéto-

t&e in fuis omnibus defenfionibus ibidem Partes; ac

tandem Junii die 27. fequentis ann. 1727. per contradi-

»

ris Monafterii Oignienfis nomine, ob fines quos vi-

??

debis, Nos eam tibi remittimus mandamufque , ut

&oriam Sententiam decifüm fuiteam novam agendi ra-

Decretum noftrum ibidem memoratum executioni

tionem in D. Germeau apud Namurcenfis Cathedralis

3

?5

des, in ulterioris provifionis poenam. Ita &c. Bru-

Ecclefi& Capitulum intentatam, effe abufivam nullam,

€9 fine effe&'u. Sententia, quamlate patet; ejufmodi eft.

xellis die 25. Septembris ann. 1725.

Magnus Vicarius Namurcenfis fuis confiliis viam per

Vifa in Supremo S. M. l. & C. Confilio in Brabantia

inftituto, Supplicantis Requilitione Aprilis die 23. an.

has poftremas Litreras interclufam videns, Requifitio-

nem obtulit Regio Confilio contra Decretum diei 15.

1726. ibidem exhibita, continente eum tanquam Lecto-

rem Monafterii Oignienfis ad Sabin flumen in Namur-

Augufti, cujustanquam per fübreptionem & obreptio-

nem, utajebar, obtenti revocationem petebat. Ejus

cenfi Dicecefi, Drabantiae Provincia, ibidem ex confe-

cutis quindecim & amplius annis domicilium tenuilTe,

Requifitio per fequens Scholium rejecta fuit:

« Vifa reprafentatione Vicarii Generalis Epifcopa-

quemadmodum ex fide Prioris diéti Monafterii eidem

323

tus Namurcenfis, S. M. I. & C. declarat in füo De-

addita compertum fieret; & quamvis certum & noto-

??

cretó diei 13. Auguíli ann. 1725. nec fubreptionem

rium effet Cathedrale di&tze Dicecefis Capitulum utpote

93

ftatum firmumque Corpus, ià Namurcenfis Provinciae

nec obreptionem interveniffe; Mandans diéto Vica-

959

rio Generali, ut adillud fe conformet intta dies quin-

Metropoli fitum non poffe notorie in Brabantiz Pro-

vincia Jurifdictione gaudere, ullamve fibi cognitionem

decim, in pcenam futurz provifionis ad ejus onus,

»2

Fa&cum Broxellis Octobris die g. anp. 1725. (füb-

aut judicandi facultatem in caufis ad [ncolas fpectaati-

bus arrogare, quinon alios Ecclefiafticos agnofcebant

fcriptus erat, de Baill, Ut. (fignatus) L1. Rex.

Singula hec Regii Confilii Decreta dubio procul tan-

quam re(tdentes ibidem & antiquitus inftitutos, fecun»

dum Provincie Leges & privilegia, fore tamen , ut,

dem aliquando perfeciffent reftitutionem D. Germeadu

in füuam veterem poffeffionem dicendi Miffam, exer-

cum dicte Diccefis Officialem in rite Supplicans recu-

cendi functiones Ecclefiafticas in Dicecefi Namurcenfi,

faverit, deveniatur ad Arbitrorum dele&tum qui dictam

tradendi 'Theologie Le&ionesalia(que Religiofis Oig-

recufationem dijudicent; eum qui fe dicit Promotorem

Curiarum fpiritualium. Diecefis Namurcenfis ,. effeciffe

nienfibus, quoad Domi Superiori placuiffet; at muta

tio que eodem tempore in earum Provinciarum Regi-

per meram novitatem, perque apertam dictarum Le-

gum & privilegiorum iafractionem, ut Supplicans, ita

mine contigit, hos felices fücceffus ftitit. Archiduciffa

ejufque Miniftris alia a precedenti Regimine coufilia

Namurci domicilium renens juberetur Gemblaci fe fifte-

re 27 judicio coram Capitulo Catbedrali ditte Diecefis . ut

praefeferentibus, magnus Vicarius Namurcenfis haud

cun&tatus ei Requifitonem obtulit ad petendam revo-

apud dictumCapirulum memoratum recufàtionis caufam

intentaret & profequeretur, quemadmodum conftaret

cationem Decreti Regii Confilii diei 3. Augutti ann,

1725. confirmati die 25. Septembris & 8. Octobris fe-

ex Aéctu pariter ibidem addito, certe Namurcum, ejus

refidentiae locum expedito ubi morabatur eque Greffa-

uentisj itemque executionem, ex provifione faltem,

interdi&ti quod O&tobris die 27. ann. 1724. Defunéctus

rius Farrius cum Regiítro aut Judice; quod aufüm eo

magis moní(trofum & intolerandum effet, quod Cathe-

Epifcopus Namurcenfis in D. Germeau pronuntiaverat.

" Super hac Requifitione Confilium expediit Decretum

dralia quoque Capitula, in Tridentini Concilii, con-

ftantifque per eam Regionem confuetudinis confecutio-

feq

^«

uens: .

Sua M. I. & C. cognitis in hac Requifitione con-

nem nullajudicandi vi pollerent; quiaporro Confilium

tentis, ex deliberatione Sereniffimee Marice Eli(abeth,

hoc ut religiofe dictas Leges & privilegia cu(todiret,

99

23

Dei gratia, Gubernatricis generalis Belgii , Suppli-

cujufque Provincie Incolas ab exteris &£oraneis eorum

canti mandavit, quemadmodum per banc mandat,

Judicibus tueretur; & ab iifdem omnino liberos exem-

23?

?5

ut fe corformetad Decretum ab ejus Regio Confilio

ptofque fervaret, id femper egiffet, ut contra ejufmo-

di facinora provideret, caffationis ope, cum interdi-

3)

poftremi Augufti die 13. editum, quoad profecutio-

9)

nem judicariam ibidem mandatam, intra dies quin-

dictione, rie quis e S. M. Subditis alios Judices quam

,

decim ab hac data, in füture ad ejus onüus provifio-

domicilium ftatamque refidentiam in Regione tenentes

P

nis peenam ; & fine ullo in id preejudicio, interdictio

agnofcerent, inprovifionis peenam ad eorum onus, pro

a Namurcenfi quondam Epifcopo per diei 27. Octo-

ut conftaret inter alia ex hujus Confilii follemnibus Ar-

35

99

bris ann. 1724. Decretum prolara locum habeat.&

reítis, & nominatim ann. 1700. && 1720. editis, quoad

??

fortiatur effectum füum provifionis in modum; quo-

Ecclefiaftica 'Tribunalia a Sinu maritimo ad Regionem

,

ad Sacerdotem Antonium Germeau; in quem finem

ultra Mofam & Condrofium in Limburgi Provincia;

, hec tam dicto Priori & Religiofis Oignienfis Mona-

quamobrem diéto Confilio füpplicabat, ut ne renueret

)

flerii, quam diéto Sacerdoti Germeau infinuabitur,

declarare dictam citationem actionemque intentatam

Factum Bruxellis die 6. Novembris ann. 172 . (fub-

apud Cathedralis Namurcenfis Ecclefiae Capitulum ,. &

39

fcriptus) de

3

quidquid indefecutum erat, aurin pofterum fequi pof-

: Rex.

Bail,l: Ut ( & infer;:g.s f,lgngtus,)h L. L.

oque pra-

3»

fet, abufivum, nullum, & fine gffe&u, ade

. dicto

LisgR II »A-R'r,rcunus IE.

85

dicto Pæ:omotofï i Laliiïque.omhibtis .Quorunä intere(fet,

in numerum Van Efpänï&, cum ielïqui tres fuerint

mandare, ut ab iis prompteab(tinerent, cum omnibus

DD. Hacquius, Buggenbout, &9 Poringo. —

fumptibus, damnis & lucris toleratis & tolerandis, &

Confultationes ha& claudunt Primam Supplementi

acultate ea ponderandi . nihilque non (üb pcenis ad Cu-

Parcem ad varias Colle&tiones Operum Van Efpenii,

riz atbitrium carm. expezfis. . Vio ad dictee Requifitio-

His tamea ob ad(criptum tempus priores occurrent in

nis marginem Scholio per quod ea miffa ad Fifcalis Of-

IV. Parte quz Opera ad Hollandice Ecclefize jurium

cii opinionem fuit, dictaque opinione vifa, per aliud

defeanfionem a Van Efp

enio concinaata complectitur,

Scholium dicti meunfis die 29, ea lege, ut Parti ad ref

Eorum nos in Capite V, Ra[;ign;m reddimus.

ponfionem fignificaretur vifo eriam Scripto cequifitio-

nis infinuati ibidem pro re nata ,. fatisfactione & fuften-

ARTidULUSrLj

tatione contraria Supplicantis , Refcriptione , fatisfactio-

ne X perfiflentia incidentaria, & fine prajudicio ejus

Jäuþ;aïierkr biftorice fuper Coäzf?änfz'oæibm P?m. EJpe-

eplicee ad principale, Refcriptione ulteriori additiona-

"i, én fqvowm Congrcgatiwü Qratorü Elandriæ.

ria, Perfiftentia uiteriori & Duplica di&tarum Partium,

is omnibus reputatis $.

*

-Quæ caufe impulevint utviömpmdäm*in Hiftoria Cos-

Curia declarat citationem &

ä&i'onem intentatam

gregationis Qratorii Flandrie contexeretur,

apud Namurcenfe Cathedrale Capitulum , & quidquid

ándc fecutum, aut in poftrerum íequi poffer; abu(ivum,

N Ethodus q&am nobis præ-fcrip"(ïmus,'m hiftori-

nullum & fine effe&u, adeoque.pradicto Promotori

I .

M

as illuftrationes fuper E(penianis Confultatio-

Amandat, ut prompte ab iis abítineat, & Refcribentem

nibus ad gravia negotia fpectantibus exhiberernus, nos

fubdit expenfis ad debitam raxationem & moderationem

impulit, ut in unum Titulum dilücitationes conferre-

Curie. . Ita fa£tum in Urbe

/

Bruxellis Junii die 27. ann.

F

mus, que fuper Oratorii Flandriae Congregatione vet-

1727. (fignatum erat) vobis,

fantur, Ejus precipuum confilium femper Efpenius

. Sententia hic Oignienfe Monaflerium tranquillitati

fuit ad illud ufque tempus quo eo calamitaris adaéta eít,

reddidit; verum haud fane perdiu; novus enim Na-

ut hominibus quibus Cardinalis de Al(atio Mechlinien.

murcenfis Epifcopus Strickland de Sizerchbe). in. illud

fis Archiepifcopus favebat

» prioribus cjus Epifcopatus

Monafterium - perfecutiones Septembri meníe ann.

annis manciparetur,

1728, refricuit; & ut anteverteret, quidquid eum in

Hujus Do&oris fententize ut plurimum oretenus ede-

fui confilii executione rerardare potuiffet, Octobris die

bantur. Hujus generis confilia neceffario nos effuge-

23. ejufídem anni ab Archiduci(fa Gubernatrice manda-

runt, nec aliunde quam ex hujus Congregationis rcéto

rum obrinuit, perquod interdicebatur Brabantize Con-

regimine cognofci po(lunt, ad quod tantopere contu-

filio, nequam ejus negotii cognitionem füfciperet. Vi-

lerunt. — Alias Efpenius per Epiftolas refpondebat, qui-

dens igitur Oignienfis Prior nullum amplius perfugium

bus fervandis non femper adhibita cura fuit. — Exiis ra-

fibi que atque ip(i Germeau füpereffe, quo íea vi cu-

men aliquas exhibebit earum, Collectio qua in pobli-

jus nimis fuüberat, in tuto poneret, eo fe demum ad-

cum emittuntur, ( Suppz. P. 71.) Denique in litigiofis

actum fenfit, ut eum

beret e Mona(terio egredi; ei

;

negotiis in quibus Jurifconfültorum rationes & auécto-

proinde in id Actum

&obris die 29. ann. 1728. da-

ritatem afferri necefI? erat, Efpenius eam (ibi legem im-

tum exhibuit, |ta nimirum triíte negotium hoc, po(t

pofuit, ut id fervitii Congregationi ei pree(taret, qua

conteftationum annos fex & amplius, abfolutum fuit.

Sacerdotii & Imperii fervitio confecrata erat.

De va-

Nos ejus peculiarem de(zriptionem protulimus, quia

riis nimirum Confültationibus his nobis agendum eft;

nempe defcriptio haec nonalibi occurrit;, — Auctor AMo-

quod ut utilius pleniu(que prz(temus, nof(trum effe du-

uutnentorum [uper aegotio Bulla Unigenitus.z Zelgio

cimus cormpendiariam hujus Congregationis Hiftoriam

Zfufiriaco, apud quem hac de re non nihil ( Zo. //.

allerre, qua per integrum feculum maxime floruit, &

^g 279.£7' fegq.) ,. eam non ita peculiariter & enucleate

per id temporis viros fcientia & pietare fpeétatilfimos

per(equi potuit, quia nonomnia fragmenta habebat ob

totius Delgii Ecclefiis fuppeditavit; ut eam proinde a

oculos,, & in primis fingula Regii Confilii Decreta quae

fua jam aetate celebris

Doétor Szzcb Oratoriuan Epif.

nosattulimus , quequefere confirmant Confultationum

copale &2 Paftorale, hoc eít, Epifcoporum & Paftorum

duarum effata, que locum huic Articulo preebuerunt.

Seminarium appellaverit,

Magnum ea fane Parceciee

Confultationes he dua non pervadunt facta ipfa, fed

rum numerum per XVII. Provincias poffidet, dumque

canonicis quz propofitae fuerant, qua'ítionibus conti-

ei fors arrifit, fcederati belgii Catholica Ecclefiae bene

nentur. Qu pertractatur in prima, longe maximi

multos etiam primi Ordinis Paflores praebuit. Rove-

momenti ett ipía per fe. Principia ibidem flatuta ex

nius ejus alter poft Viciffitudinem

Archiepi(copus fe,

eorum numero funt, qua: plurimum conferunt, utco-

quod vixit, atq

ue adeo fuum Clerum huic Cong

rega-

hibeatur Epifcopalis dominationis progre(Tus, & po.

tioni coníociare ftuduit.

Eam fuz totius Ecclefiae Se-

tiffimum abufus adeo poft annos aliquot, praefertim in

minarium e(Te volebat; eoque confilio peculiarem ejug

Gallio, communis, ut fcilicet. interdicantur pro arbi-

domum in VII, Provinciarum una ftatuiffet,

nifi, quo-

tratu paíTim Sacerdotes noti, ad exemplum probi , Ec-

minus id perficeret ,

eum temporis calamitas impedii(-

elcfi utiles, domicilium ex annis pluribusin ftata Diae-

fet. Ultrajectenfes tres magni nominis Archiepifcopi

cefi tenentes, ea tantum obducta caufa, quod originis

per annos circiter quinquaginta ex Oratorio prodie

re,

prerogativa non gaudeant, iiífque inepra admodum

Jacobus de Turre, Joannes de ;V

Z

[4

Codde,

'erca[fel, & Petrus

affingantur canonica regulae qua vagartes tantum igno-

Omnes hz caufa nos im

pulerunt, ur hujus

to[que Sacerdotes. afficiunt.

Coníultatio haec diei 15.

Congregationis hiftoricam rationei

n exhiberemus, ei-

Decembris ann. 1724. eft, & adoptata fuit a Z'uggen-

dem apte infertis iis

qua nobis füper É-fpenianis in ejus

bout Juris Do&tore & Profeflore Lovaanii.

favorem Confuültationibus & Epiftolis dicenda erant.

Altera Confultatio, ejufdem men(is die 2 $. data dic-

Compendium hoc ex Latino potiffimum Flandrici Ora-

jure agit, quo Moua(teriorum Superiores ad di(ciplinae

torii Chronico du&tum e(t, cujus auctor Pater. Petrus

fuis in domibus cuftodiam gaudenr; ac de obligatione

de Swer£, qui plurium annorum f

patio, Coneregatio-

qua tenentur Epiícopi, tum quoque cum hzc Mona-

nis Prepofirus, feuSuperior Generalis fuit. Ejus Opus

fleria ab eorum Jurifdi&tione exempta non (ünt, ne

cum approbatioue impreffum Infulis, apud Petrum Aa-

quid agant, nifi ut eorumdem Superiorum negligen-

tbonium ann, 1740. pag: circiter 350, iin 4.. complecti-

tiam fuppleant, & id quidem canonicis fcrvatis Regu-

tur. Hiftoria hac incipit ab origine Congregationis

Jis, -Hanc fecundam Con(üultationem fignarunt Lova-

in Belgio, an. 1726, & in annum 1729, definit, rerum

nienfes Juris Doctores & Profeffores

rum feriem

quatuor ; relato

g

[a ]

;

Ccontinens qua maximi momenti funt,

Fita Fau kfpen.

L

av

*

*

pa:

*

*

Ld

84

VrTA D. VÀAN ÉspEN,

& parum notz, quibus addità

D. de Précipiano qui fe totum iis manclpaverat ; acrio-

gm*?iüm;&äïäm;ntoyu'fn.':

rem reddidit; — Hujus Preefülis ad'Alexandri VII. For-

eodem fpectantium 'Collectio,

mularium additiones, ad jusjurándum füper Janfenii

V

Ofigo G ;'(lzïtfa-.nez*z

negotio ab omnibtis extorquendum excogitat&? pecu-

. Putribur,

'tudinis Vrm Efpemz gum Or Ilto; n

liarem iisoccafionem ad nova molimina füppeditarunt.

P. Beauver in Lovanienfis Oratorii Dorio "Thieologiae

II. vHäïyid* mirum 'videri debet intimam neceffitudi-

Profeffor Z4dditionibus (abfcribere primus renuit (4);

nem cum Belgici Oratorii Patribus Van' Efpénium

cumque ceteri'omnes ejus Confratres haud àliter affecti

iniiffe, . Hujus Congregationisratio, Domiqua eidem

effent, P. josnües Martinus de Zondt, tunc quartus

Lovanii erat, cum ejufdem Urbis Univerfitate confo-

Oratorii Flandrici Superior Gerierali$, ut Archiepif-

ciatio, ejus Membrorum adhafio Ecclefie doctrine

copi in uniVerfam Congregationem £erribilitim tnina-

tam fideliter in ea celebri Schela fervatee propugnatae-

vuin effecta anteverteret, ea de re Ménfe Maájo ann.

que, &c. éam bonis' omnibus fümrmopere commen-

1692. ad Cardinalem Colloredutmm Congregationis Orá-

dabant.

Hac ipía Van Efpenrum non permovere non

torii Romari Membrum, totius füi Corporis nomine,

poterant, ut cjus fervitio fe' devoveret ; fed huic Do-

(cripfit, a quo gratitfimum $. fequentis Augufti die

étori, cur ita faceret, peculiares cau(ze füberant; eum

refponfüm accepit (e). "Sub idem tempus Archiepit

copi Mechlinienfis Additiones in Urbe Roma damnatz,

Divina Providentia clariffimis ex Oratorio mature de-

vinxerát; in eorum Tamifienfi Collegio altus ipfe edu-

credendique locus eft eum Catdiualem non parum ad

catuíqüe füerat; ei condifcipulüs in fingulis Cla(fibus

hanc darhnátionem curandam contuliffe, quam Orato-

fuerat P. Gillefius Syre£ qui deinde.per annos quadra

rii Patres nón folum, verum etiam ex Belgicis Eccle-

ginta fex ibidem Parochusfuerat, & annorum amplius

fiáfticis multi e quorum numero Van Efpenius erat, fo-

quindecim fpatio Flandricae Congregatiónis Prapofi

licitaverant, Hac prima Cenfura Decrero diei 23. J4-

rum feu Süperiorem Generalem egerar. Huic Patri

nuarii & Brevi diei 6. Februarii ann. 1694.-ut conítat,

deinceps & reliquisejuldem Corporis infignibus Mem-

firmata fuit. " Cum Mechlinienfis Archiepifcopüs his

bris cum femper Efpenius maxime addictus perttité-

iteratis damiriationibus minime territus /dditzonum fub-

rit, haud cuipiam admirationi fuerit huncipfum ei praà

ícriptionem requirere pergerér, atque adeo Patri dé

cipuum confilium fuiffe , ipfiufque Con(ultationeg ei-

Hondt fignificatfet (f£) (uam fibi confcientiam legis lo-

dem facem praebuiffe inter difficillima difcrimina in qui-

co fore, ne unquam ab incepto. defifterer, Pater hic

bus Congregatio veríata eft; ut is proinde Gerypbeus

ejus Adfiftenftibus & praecipuis Oratorii Membris com-

amicora

"

fentientibus & approbantibus, aun. 1695. ad Innocen-

E

? Oratorii (a) appellatus fuerit, & 'quidxcn'),

ut mox Vidcbimu"s, non i.jm.m;:ritvo'.

tium XII. de 'hac nova vexatioóne conquerens fcripfit

(gX. Suam tamen coní(cientiam Archiepifcopus paulo

L duit ät'uä cum Orator ii'Pa-trilms.þ&u-ltälei. ;

poít novis Romana Sedis mandatis cedere juffit.

At

IIl.. Qua cauíàe bonum quemque Oratorii Patribis

ld per Patris de Aondt Epiftolam factum inrelligens ul-

addicebant, eae Jefuitas acriter adducebanrt , -utiis apet-

tionem ftatuit tam in eum quam ir optimum quemque.

tum bellum indicerent ; ita quidem animati ab ipfà Con-

ex ejus Congregatione, abíonis quibufque cavillationi-

gregationis origine, cuilongealiam atque ipforum So-

bus, !plfgdt;pes tulit , m feþs- excitatis,

cierati regiminis formam effe perfpexerant. "Teítatur

L

id Cardinalis de Berule in Epiftola ad Cardinalem de

P. de Hondt' $

"Ifäïfä(;fiifwamm

uperioritatem

Ricbelieu Decembris die 23. ann. 1623. data, & fedulo

"P PORTRHIM

a P. deSwert publici juris facta (5); e qua conítatexé-

erandam. in. hanc na(centem Congregationem eorum

— |V. Ín än-iïum' proximum ( 1696.) inci'(—ïï-.;bgt«"()lrä-

Patrum aver/atiouem jam tum haud levia effecta edi-

torii Flandrici triennalis: & generalis Cditus, in quo

diffe, Ei vix in Gallia inftitute sullam , qua aperta

peragenda majorum Superiorum electio,

Ergo Patri

de Hondt ex ánnis novem Prépofito feu Superiori Ge-

fronte, qua cate &? per cunniculos: noceudi occafionem

e

füitee zeglexeratt; haud cohibiti utili opera quam

nerali firmata (uprema Digniras." Mechlinienfis Archie-

;

Jeruliusiifdem prae(titerat zemporeipfo (eorum expul-

pifcopus Ceetüi preefens obítitit, electum Patrem non

fionis' füb Heurico IV.) quo memo unmus ex eo Regno

uno ex capite criminatus, potiffimum vero quod inri-

mam cum 24ra0/do , dum Bruxellis verfaretur, necel-

( Gallig ) id fatere audebat. . Neque id mirüm, pet-

git Derulius, neczobis imputandum S'efuitas egve nobit-

fitudinem iniifTet,' eidemque, ajebat Prefül, füám ip-

cum viveres id enim mali nobis cutm veliqua propetioduin

fam Domum locaffet,

Ad hasexprobrationes Patri de

Ecclefia commume eft.

»

Hondt facilis fuit & expedita reíponfio. Suam curn

Haud fane poterat,

quin Jefüitarum in Gallici Ora-

Arnoldo neceffitudinem , eidemque' locatam domum

torii Patres odium hujus Congrecationis quafi palrni-

profiteri non eum puduit, at quarn tandem ob caufarm;

tem medio circiter füperiore faeculo in Belgio fatum in.

quafivit, utrümque fibi crimini verti poffet quoad Do-

cefferer; eo fcilicet acrius acerbiu(que, quod ad hanc

étorem quem plures in dignitatg conftituti viri amore

Inítitutionem potiffimum operam contulerant Janfeniuds

&eexi(timatione profequebantur, & cui Provincie Regi.

men ipfüm praefidio erat. — Eadem facilitate Pater hic fe

Iprenfis Epifcopus, & Jacobus Boonen tunc Epiíco-

pus Gandavenfis, deinde Mechlinienfis Archiepi(co-

aceteris omnibus Archiepifcopi cavillis purgavit, eidem-

que Prafuli ex juris redundantia fe praterea paratum

pus, uterque ob caufas qua. neminem latent, Jefuitis

invifus,. ftaque Patreshi numquam ex eo tempore de-

obtulit inteori Judicis fententize ftare quem ei ftatui li-

ftiterunt huic ad virtutem infipni Corpori extremam

büiffet. « ZEque huic propofitioni acquiefcere non aufüs

erniciem moliri; eorum dira períecutioni P. Joannes

á

Archiepifcopus in füa ramen recu(atione perflitit, ta-

lugo Quarré primus in Belgio Congregationis Supe-

mertfi electionis aut profecutionis ab univerío Caetu ex

rior Generalis, quoad vixit, obnoxius fuit; e cujus ad

regulis decretz: probateque confirmarionem recu(are

Boonen Archiepifcopum fuum Litteris (c) conítat id

non poffet, | Recta Romam (cur; haud fcimus) dela-

eos znüffe confitii, uteum, unaqueuniverfam Oratorii

tares; ibique Cardinalium ad Tridentini Confilii inter-

Congregationem ad. u/timuni ufque fpiritum perfeque:

pretationern Congregatio, matüre ratiónibus utrinque

yentur; quorum furoris impetum cum Alphonli de

di(cuffis, Novémbris die i 7. ann. 16 96 pronuntiavit

Berghcl's- pacificum regimen qo'hilþ.u:i(fet, Epifcopatus

É

;

" (4) Chronicon , pag. 152.

r

»

(4) Chron. Orat.- pag.198.

x

n

Ch

,

) Vid»g hanc Epiüpla*r

L

4

i

xon. Orar pag 54

( b) Vide zfppendicem. Chroni

d Otmbrii.— N;on.v-TV'. p; -

&5

;

;

-

:

E

(c) Vide Litteras 16. Junii & ?, Decembr, 1651, ppendi

xX

T

) Chr-onicm; : pag. 155.

*

Cironicon , 3ag. 153, 21.

223,

?

) Appendix Chron, Orat. p. 56.

eleBlio-

Luex HE- AvTicULUS l.

85

electionem Patiis aäsz legitimam e(fe, nec licüiffa

píére (e), ^ At grüvia rationum momentäquas éàcon-

Archiepifcopo non eam confirmare (4).. Decifio haec

tinebàr,, cum nihil contra vim poffent, inju(titiam re-

Aprili menfe fequentis anni 1697. àd Bruxellenfem In-

primére non potuerunt; & Archiepifcopi fautoribus

ternuntium mi(Ia eít, eique mandàtum, ut electionem

ar$ ita profuit, uteos in Congregatione fervarent, qui

confirmaret, fiquidem Archiepifcopus in recu(atione

contrà Statutay & Su

perfi(teret. :. Av Praefül haud (atis habens hac in re fibi

tufi ïfqe;&alnit»'.f :

þ&rio,rlumïingratiäs m eamdem in-

conílare, novas in eumdem Patrem accüufationes ad

Romanam fedem mifit , quem tánquam Stanfenifini, Ri-

Patmäe

,

H

gort/imi , & oppofitionis izfallibilitate Pape, ejufque

| Contm J»f:ieïfdiääni

DO AIN.

omit , Pn»Ejþemt |

Superioritati fupra. Generalia : Concilia (ufpectum tra-

duxit. Replicavit Pater de /7ozdt, peculiari Declara-

Vï.h;;Qüä'tü*of, polt annis, fcilizet Aptilis mäh;('e Jäm-

tione (b) (ua feníà patefaciens. In ea fuam candide

t761. Oratorii Ccetus. generalis P, Smetium 'Superio-

'mentem aperit contra decantatas Propofitiones V. pro

rem Generalem nominàvit in locum Patris de Zondt

Iterurque fe nonaliam hac in re doctrinam tueri, quam

qui Süperioritatis annos (uos duodecim ab(olvebat (£);

quz in veteri Lovanienfi Cenfura, in-fua ipfius Pur-

poíterior hic menfe poft primus 744/1fens electus fuit. '

gatione, &in infigaibus Articulis V, Difcipulorum S.

Cum Vicariatus Dominz noftra de Figiffere in-Ur-

Auguítini, ab Alexandro VII. Alexandro VHI. & Inno

be Druxellis, poft hujus in Brabantia Congregstionis

