penius fe femper expendendum Theologis reliquiffe ,

ftola eju(modi erat latine fcripta: Gratulamuv vobis £

an PJaciti defectus unus efficere poffir, at Bulla dogma-

zobis , quod villvix caufa dotlis verum eflimatoribus pla

ticà, ceteroquin Ecclefize doctrinze conformis, in con-

ceüt; quibus vero Magui Senatus Belgici dectfio difplicet,

(clentia non obliget; fatishabens (tatuere, Canoniftee

vix illis quidquam pejus exoptar? poffe putamus, quam

titulo, publicarionem vi P/aciti fa&tam neceffariam effe,

Hoc unum nobis modo

ut diu fatuitate fua fruantur.

ut Bullae etiam doumaricae vim nove leuis incivili Di-

veflat defideratidum , ut Dominus Dominantium qui om.

tione acquirere poflinr, & per publicas cenfuras , aliaf-

aem amimam Poteflatibus fubditam e[fe voluit , 82 utrique

que agendirariones (5) a Principibus auctoritate do-

EEE EE

PotefZati fuos terminos pofuit, claviffimum tante do&yi-

natas populus ad eas fervandas adigi poflit.

ne interpretem ad. Nefloreos amuos fervet incolumem ; at

Ejufdem Operis Caput rertium non minoris momenti

que ita clariffimi fuaviorum mortem £uorum vadii, eg

eft ob rectas diflinétafque notiones, quasexhibet füper

optimi iugenii lux fplendere pergant, donec qui lucubva

Ecclefiafticee Jurifdictionis natura, origine , finibus,

fiomum tuarutm Lecfores evudieris im foro fovi, tandem

Efpenium Govartiusin hoc negotio criminabatur ex eo

ficut flella fulgeas ia foro Poli.

Jta vovenut Claviffime

potiffimum capite, quod infuo Z'ure Ecclefiaflico Uni-

Dominationis tue Servi devotiffimi. (fignati erant) H.

verfo, poftPetrum de Cugnieres & du Moulin , utaje-

Coloma, F. Keyaerts.

Mecblinie x2. Martii aun. v722.

bar, docuiffet Ecclefiam & Epifcopos nulla proprza u-

Omnia de quibus hactenus, & ipfius Govartii Fra

rifdi&lioue pollere; eam quam exercent, non nifi pre-

ementa continentur in Collectione ad. quam incumbi.

cariam effe, & eju(modi, cujufmodi eam ipfistempo-

mus,

Colle&tio quidem hec, e fuperficiétantum, &

rales Principes concefferunt &c.

Efpenius Accufatori

cortice tenus nihil grave ac fcitu dignum compledi vi-

fuo primum exprobrat, eum fibilocutiones quibus nun-

deri poffet; ac fiquidem neceffe fuerit declamationes

quam ufus eít, imputaffe; deinde vero auctoritarem

& plagia Govartianis fimilia pro re nata refelli, mini-

mere fpiritalem quam Chriftus Dominus Apottolis fuis

me folicitam pofteritatem fore, ut has ineptias earum-

conceffit, qua fcilicetad internamíolum rationem ani-

ve confutationem percipiat.

Erraret tamen qui ita ju-

marumque falutem refertur, & intime ad ea redigitur,

dicaret. In hac caufa contra Govartium produéta Scri-

qua nece(faria funt , ut Fidelium focietas ad zternam

pta fplendidis intimifque difcuflionibus plena funt fu.

beatitatem ducatur , ab externo quodam & publico hu-

per gravibus negotiis ad qua fpectabant; eoque pre-

jus Jurifdiétionis ufü diítineuit, qui adjunctam habet

terea titulo gaudent, ut ab earum Provinciarum primi

externam auctoritatem vzzdicativam & coa&ivam pev.

"Tribunalis publico Minifterio firmata, ejufdem

penas temporales pecumiarias vel affli&iivas ,

qua unicg

bunalis definitivo judicio confecrata fint.

queT Tri-

funt e ditione jurir, gladi €? Impera.

In Efpenii & Confiliariorum Fifcalium Z'ep/ica & Da-

Primi generis auétoritas que minus propria rantum

ratione Surifdilio nuncupatur, Ecclefiee propria eft,

plica fe prodit rerum geftarum & principiorum feries

qua Ecclefiafticee in Saecularem auctoritatis aufa, eorum

eamque Ecclefia ipfa nonnifi a Chrilto Domino accepit,

confecutiones, neceffitatem qua Principes adegit, ut

At hujus auctoritatis publica per ultrices in bona & in

iis obfifterent, circumfpectionum quas, ne latius fer-

corpora peenas exercitatio conceflionis Principum effe-

perent, inierunt; gravitatem in optimo lumiae collocat.

&us eft. Id nimirum efl, quod hodie Jurifdictioin fo-

vo contentiofo appellatur, quea Jurifdictione in internó

(a4) Deleta verba in publicam notitiam juridice non venerunt;

& Sacramentali foro plurimum differt.

Ecclefia per

&t certo conílitit Scripta hec 9. aut 10,in locis notata fuife.

Vi-

de,c-ujuf'dam gurifconfulsi Refponfum Supplem, V. Part. n, 11-

(5) Addirionalis Deduéiio ,bm

tria

LiszR Il AnTiCULUS XV.

47

tria pejora fzcula, 'i(nüdeïibwï'que Principibus rerum po-

dota revocarent, quas hz m)väe Bulle in Belgium in-

3

tientibus, pofteriorem hanc unam auctoritatem pofle.

tulerant , Anecdota fane ad earum exiítimationem pa-

dit exercuitque, & eam quidem fatis firmam ad necef-

rum accommodata; deinde vero ex earumdem qui ob-

farium ordinem in Eccleíia fervandum , pronuntiandas

tinuerat, Bullarum ufu, £eezi Placiti necefTitatem often-

cenfüras, ftatuenda difcipling decreta &c. Priorem

derent , in cujus praejudicium enuntiatee fuerant.

non acquifivit, eademque non ufa eítnifi perexpreffam

Sermoni huic poftrema animadverfio finem imponit,

vel tacitam Chriflianorum Principam veniam, — Addit

Eftne veritati & errori, perfpe&is, uterant, eeque at-

Efpenius, fiquidem poftremam hanc vindicativam &

que utriufque propugnatoribus id redditum quod [u(ti-

coactivam Jurifdictionem precarzawi dici lubeat , prout

tia poftulabar? Magni Mechlinienfis Confilii Sententia

E:cclefiee propria non eft, & a Principum liberalitate

quz litem in Efpenii favorem finit, quod ea omnia quae

deícendit, haud fe pugnare, quamvis ipfe nunquam

ftatuit, pronuntiantque , non indigent Apol

ia.

Li

hac locutione ufus fuerit. — Atfi precavia voceturita, ut

quido conftat e nece(faria Regiminis ratione

E

uiffe, ut

permi[fumn (it Principibus eam pro fuo ipfovum arbitratu

hoc T'ribunal Scripta Van Efpenii, ad ejus defenfionem

4€ beueplacito vevocare , licet Epi(copi per decefforum

elaborata ab atrocibus injuriis ulcifceretur , quae ad ea,

Principum expreffam aut tacitam bemigmtatem pacifice

deterenda conferebantur. At hoc auguftum Tribu nal

eam exercuerint, id equidem, inquit E(penius, nullibi

fatisne fecit? Punitufne pro merito reus? An vero per-

vería & perniciofa placita, quae propofuerat, ejuíque

dixi, neque in hanc &:ntentiam defcendo,

in feditiofa, ne fe in criminali negotio Magno Confilio

eHis €9 con[ecutiomibus animad-

fubderet, obluétatione períeverantia, ut parerat, re-

Super borum jurium eff

verfiones.

preffa? ld nimirum fapientum horum Magiítratuum

examini relinquimus, ubi magistranquillum pacificum-

Ill. Abíolvimus hunc Articulum animadvertentes,

que tempus arriferit. . Giovartium fane impunitas hec

1. fragmentis perConfiliarios Fifcales & Van Efpenium

audaciorem & ad nova promptiorem reddidit, Prote-

in hujus litigii ferie propofitis contineri principiorum

ftatio quam F'ebruarii die 2 g. biduo poft Arreftum, apud

Apologiam,; qua Doctor hic füperutriuf(que Poteftatis

F'an Glabbeck Notarium Apoftolicum tradidit, tam pe-

jurium natura & amplitudine tradidit in precipuorum

tulans quam quod maxime. — D. Zan der Cruys Ecclefise

Operum fuorum quatuor, videlicet, in ?'wre Ecclefia-

Cathedralis Mechlinienfis Canonicus Peniteatiarius u-

4flico univer[o , in Differtatione De Coscordia. Jmmiuni-

nus fuit e teftibus duobus huic Actui praefentibus, quem

Tatis Ecclefiaflic g S'uvis Regii, n altera. De Inter-

fuae Partis Procuratori Govartius fignificandum curavit,

cefftone Epifcoporum pro Reis, €?c. & in "Tractatu De

In eo declarat ** feaudita quadam Magni Mechlinienfis

promulgatione Legum Ecclefiafficavum &gc. &2 de Placi-

» Confilii arrogata Sententia enuntiata in caufa inter fe

to Regio. , Quatuor hec Opera, ut conítat, ea funt,

& Efpenium Confiliariis Fifcalibus confociatum agi-

in quae acrius faevitum eft; primumque & poftremum

9»9

tata, fpectataque abfoluta nullitate ejufdem arvogatze

ea tantum fünt, in quz Romana Inquifitio peculiariter

Sententie per Jurifdictionis defe&tum, & ob ejus Con-

aliqua Decreta ediderit.

Efpenius & Regii Miniftri,

»»

filii zetoriata zücompetentiam , proteftari de ejus dicta

qui eidem in cauía fe focios addiderant, horum 'Tra-

gullitateabfoluta, cum intentione fibi providendi con-

€tatuum doctrinam cumulatiffime purpgant & prorfusin

» tra, ommi meltovi snodo €7c, . ,,

Proteftationem hanc

tuto ponunt ; per hiftoricam fcilicet magni ponderis

fecuti Dialogi tres de quibus in hujus Articuli exordio,

narrationem qua non omnino, prout in votis fuiffet,

Vulgandaz Collectioni cujus rationem reddidimus, hi

uti potuimus, oftendunt eos non nifi ob juftam urgen-

Dialogi locum prebuere. — Differunt ab Opere alio, de

temque fupremae auctoritatis jura tuendi necefftratem

quo Epenius in füa Defenfioneulteriore (4) meminit,

fufceptos fuiffe, eo(demque ad victoriam a vanis In-

quodque ait infcriptum fuiffe: Motivum S'urir.. Go-

quifitionis damnationibus vindicant.

Ejufmodi Apo-

vartius eo termeriratis devenerat , ut hoc poftremum

logiaconfirmata occurrit per Magni Mechlinienfis Con-

Opus, perindeac Dialogos ederet ad propofitiones ip-

filii Seatentiam Februarii die23. ann. 1722.. que eiex-

fas ex profe[Jo afferendas, quas Magnum Mechlinien-

tremum figillum apponit, damnansin Govartii Scrip-

fe Confilium per Sententiam F'ebruarii die 23.ann, 1722.

tis, quidquid eidem adverfari poterat.

enuntiatam damnaverat, fimilibus ia poflevum propofitio-

Altera qua pariter ex iis fluit, quae in hujus Colle-

zibus t9' allegatiomibus interditlis. Libellus hic notare

&tionis Opufculis continentur, animadverfio eft, hofti-

audebar, vel in ipfotitulo, hanc eamdem Sententiam,

bus jurium Principum nunquam fe occafionem obtulif-

tamquam znjufZam , millam &5 incompetentem. | Ydmpret-

fe, füa ut molimina exererent,. & commendarent, nifi

(us fuerat publice Mechlinii, cum approbatione & elo-

cum id affecuti funt, ut deceptos Principes ipfosad fir-

giis Ecclefia(ticorum Cenforum duorum (D. Zau dee

mandas adigerent Romae Bullas in id quod Z'azfezifmi

Crays Canonico Penitentiario Metropolis , & D. de

nomine venditatur, lis in fictitios hzreticos perfecu-

Quareux Canonico Lovanii). Edicebat 4 Libellifron-

,tio femper colori fuit, ut in eos defzvirent, qui vere

tem Govartius eum fe ejus Regionis Archiepifcoporum

Ecclefize do&trinam & pretiofa dogmata defendebant,

& Epi(coporum prafidio committere, eofque obfecra-

in quibus eft pofita Principum eorumque Ditionum fa-

re, ut libenter ejus defenfionem füfciperent. Selibere

lus. Negotia Janfenifmi & Bullee Uzigenitus ad Efpe-

& publice venditabat, oftentabatque, eum contra di-

niana de quibus modo diximus, Opera, nulla proríüs

cere aut denuntiare audente nemine, Hac fingillatim

ratione referebantur; attamen Govartii Scripta in hec

nobis exhibet Eípeniusin Opere ad S. M. T. mifTo in quo

Opera, Scriptureque, quasin hujus litisferie produxit,

queritur fe vexationibus ob negotium , dequo alibi fer-

fuper his ipfis rebus ubique vanis declamationibus in-

mo erit, impetitum impeditumque non poffe in nova

fartee funt.. Quo demum hacagendi ratio fpectare po-

Govartii auía fibijus petere, — Auétor Scripti cui tirulus:

terat? Nonalio quidem certe, quam ut Bullis dequi-

Belgici J'uvifconfulti ad Parifienfem Advocatum Refpon-

bus agitur, vis & exi(timatio quzreretur impenfis pre-

ffo fuper moumulliscalummis a Govavtio €?c. coutra P'an

tioforum dogmatum füper temporalis au&toritatis Juri-

Efpenium €9c. propofitis , Octobris die 5, ann. 1724.

bus quibufcum earum Bullarum fundus & forma conci-

de Dialogistribus loquens, quos ejus prima Epiítola

liari non poffunt, ac deinde acquifita in hunc modum

fpectat, GovartiiScripta ait adeofuiffe contemptudig-

his Bullisfides ad ea dogmata delenda funditus, eorum-

na, uteorurm reritum confutatio füperaret, eum vero

que defeníores exterminandos adhiberetur.

ipfum provectam etarem (erat plufquam octuagena-

At divina providentia eorum confilia confudit pror-

rius) potuiffea perfecutiomibusintuto ponere, quibus

fufque peffamdedit. Nedum iis ha declamationes e

alias in Juftitiae Tribunalibus locus fuiffet. " Utcumque

ípe ce(lerunt, Efpenio potius & Confiliariis Fiícalibus

(ä) Dgfeniïo ulterior D. Ven Efpen n, a.

äw;u:p prabuerunt, ut gravia plura fuper turbis Anec-

de

N iTA D. VauN EspENX.

48

-de hac animadverfione fentiendum fit, Van Efpenius,

ut ead'em Regule (e) opponerent quam ipfe in Brevi,

jicet annis eeque gravis ac Giovartius, coactus fuit füb

Februarii die 6, ann, 1694. ad Belgii Epifcopos miíTo

"*idem tempus'e patriis finibus egredi, &in extera Re-

flaruerat. Sibi factum fucum perípexit Carolus H. &

'gione mori, ut diris vexationibus fe fübduceret, quae

aliqua ratione reparavit, mandansiterum atque iterum;

in eum concitabantur, quibufque ipfe deincepsfuberat

ut Regula ab [nnocentio XH. inftituta quam Brabantize

"folicitudinis:caufa qua fui Principis jura defenderát, &

Confilium in Confültatione Aprilis die 13. edita 74po-

"Govartius eorufhdem juriam pertinax ho(tis, &in Mag-

Jiolicam , juflitie €9' equitatis plenam appellaverat, (er-

pum Confilium ad feditionem animatus tranquillam in

varetur. "lurbarum tamen Auétores veri, hisjuffis fa-

*Patria mortem occubuit, in honorumac dignitatum finu

ventibus, Ecclefiafticos omnes fibi non probatos impt-

ne vexare non deftiterunt,

De violentis & abíonis eo-

'quibusob hec ipfa animi fen(a cümnulatus fuerat.

du . m qimEM - ERE A

Colle&tio, dequa diximus, anun. 1724. in 4. primum

rum actis apud Juftitie "Tribunalia conqueri, erat Re-

"imprelfa füit; in Colonienfi tamen, licet ex accurariffi-

giis jufis obfiftere, & per Jacrilegatn profanationem Ec-

'mis fit, E(penianorum Operum dirione non extat,

clefiafticas 1mmunitates violare , omnes denique quas

-quaz fcilicet ann. 1729. prodiit, 'Occurritin Éditionis

Summorum Pontificum Bulle, & peculiariter Bulla /;

ann. 1755. 'Tomo IV, übi proxime Tractatum Ze Re-

Cena Domini contra ejufmodi privilegiorum violatores

"eurfu ad. Priscipem antevertit.. Ephemeridum Docto-

pronuntiaverant, ceníurasfübire; ut Govartius, Mag-

*yum virorum Auéctor hujus Editionis rationem reddens,

ni Mechlinienfis Confilii Membrum, & Prafulisde Prz-

*Collectionem inferipram, Zguitas Sententae Parlamen-

cipiano Generalis Vicarius expreffum ad hzcipfa para-

"t Mecblimienfis €?c. cum alia non minus gravi confu-

doxa propügnanda Opus edere juffus fuerit.

Impete-

*dit, cui titulus: Canfa E/pemiaza, que noundumnifiin

bat in eo nominatim ípectatos Ecclefiafticos quinque

-4. lucem afpexit, in ceteris omnibus Efpenianorum

quos in Belgii primariis Urbibus precipus dignitates

"Opérum Editionibus; 'eaque 3pfía quam annus 173.

ornabant. Eorum porro crimen id unurn erát, quod

'protulit, pretermiffa, "Hancdat novam ad varias ejus

ad Regiüm Confilium confugiffent, ut a feditionis &

"Cperum Collationes Sapplementum, Patte V. eritque

perduellionis accufationibus liberarentur, quas Mech-

linienfis Archiepifcopus in eos primusipfe intentaverat.

*de ea --feymo fuo loco.

Ad Privatum Confilium remiffa res; Accufati innocen-

ARTAICULUS XVL

tes perfpecti. — At Archiepifcopus ab hoc Confilio vo-

catusin jus, ut calumniatorum peenz, faltemex parte,

iDe Tradatu äe'Re-curfu/ ad Pv*«incz'pem

fubderetur, obfequirenuit, faam independentiam affe-

ruit, Sacrilegium conclamavit, affecutufque efít, ut ne-

-Hujus Operis occafto.

gotium in longum protraheret, ad Gallorum regimen

ufque quod ei ad omnem favorem fuit. . Gallicum Re-

SE ] Ra&atüs'hic ann. 172$. Lovanii apud Gilleium

gimen (cilicet omnino Juftitie curfüm, ad imploran«

À. Denique non fine fupremi Brabanue Confilii ap-

damjSecularium "T'ribunalium opem quod attinet, in-

probatione & authentico privilegio primum impreflus

termifit; qui poft annos aliquos reftitutus, cum Bel-

fuit, Ejus argumentum & gravitatem unus titulus (a)

gium fub Maritimarum Poteílatum moderatione fuit,

fatis innuit, Agitur in eo de legitimitate Recurfus ad

Epifcopatus Prefulisde Zoffu, qui Prefuli de Precipia-

Principem ejufque Tribunaliain vexationiscafu, defacti

£0 fücceílit, turfus inrerdictorum abufüm & querelag

viis, actifve violentis & irregularibus, prefertim cutn

fuper incompetentibus , ut dicebantur, Recurfibus exci-

tavit.

&b Ecclefiafticis Superioribus derivantur.

Princeps Eugenius quoad animum 'ad earum

Inutile fuerit monere enormem progreffum & into-

Provinciarum adminiítrationem applicuit , malorum

jerandum ufum fyftematis dominationis Epifcopalis

progreffui certum quemdam obicem pofüit. Carolus

quoad fecundi Ordinis Clerum huic Operi occafionem

VI. Maji die 26.ann. 1723. fuis omnibus Confiliis per

dediffe. Jampridem abufus hic in Belgio graffabatur;

Litteras mandans, ne Epi/coporum Z'uvi/ditlionem im-

ac peculiariter Epifcopatus Preefulis de Pracipiano per

pedivent, veceptis Recuvfibus aucompeteutzbus, non eo qui-

annos viginti ejus trifte fpecimen exhibuerat, Praful

dem animo erat, ut abfolutum Epifcoporum Imperium

hic Hifpaniarum Aule non femel, & jquidem per ob-

firmaret, ullave ex parte fuam ipfius auctoritatem, Le-

ducta mendacia, praefertim vero Nov, die 7. ann. 1695.

gefque & confüetudines Repionis proprias fuper hacre

abfoluta mandata furripuerat, quibus Tribunalia pro-

lederet, verum hac claufula Epifcopi abufi fünt, Ae-

- hiberentur allum a&um aut poffulatum fujcipere , quod

cuv[us incompetentes eos omnes dictitantes, qui eorum

cumque taudem ad ea deferri. libui[Jet , vel poffefforii ti-

arbitrariae dominationi fines ftatuere poterant, Hujug

£ulo vel aliter , coutva difpofitiones €€ ConfRitutiones quas

generis querelas fepenumero Praful de Boffu ad Vin-

Epi[copi aut Diecefaui do&tvine morumque Ecclefiaffico-

dobonenfem Aulam detulit, a qua quidem fufceptae fze-

vum fuorum caufa edidi[Jeut. (b) :

pius; quod Archiduciffa potiffimum Maria Elifabeth re-

Adlaboratum fane non femel, utpalamfieret (c) his

gente contigit, qua hujus Cardinalis noto Confilio

juffis everborum fono recurfus /egitizos non damnari ;

mordicus adherebat. Deícripta hec gefta omnia vi-

cum tamen ea follicitantium & mens &ufus huc rantum

deri poffunt in Mornurmentis ad Hifforiam. Univerfitatis

fpeé&taret, Juffa hec, feu porius iis adhibita interpre-

Lovanii, Cap.ll. num, 58. & feqq. iniifque qua füper

tatio reclamationibus pluribus occafionem prabuere;

negotio Dullee Ugigemitusin Belgio Auftriacoann 175 r

Supremi peculiariter Brabantiee Confilii nomine, quem

prodierunt,

Ex annis fere 4o0. Van Efpenius teflis erat

admodum ex ejus Confultatione , Aprilis die r3, ann.

hujus incommodi quod quidquid boni in Lovanienfi

1696. compertum fit, (4) lnnocenrius XIJ, Pontifex

Univerfitate & in. Belpgica Ecclefia aderat, evertebar.

Maximus füas ipfe querelas ad Hifpaniarum Regem fü-

Jam hec falía placita breviter impugnaverat ineunte fze-

per hoc capite delatas voluit, quia nequam homines

culo, in Tractatu de Cozcordta Ipimutitatis Ecclefiafli-

ce & J'uris Regii , &in aliquibus Scriptisaliis; verum,

ejufmodi mandata nonalio confilio follicitaverant, quam

antequam natur& debitum folveret, Ecclefiae & Impe-

(a) Tratarus de Recurfu ad frincipem , in quo offendizur autto-

rio poftremum hoc officium praftare voluit, ut hanc

Annis licet adverfaque

viras do* obligario Principis eju[que Confiliorum , proregendi fubdi-

rem totam penitus enuclearet.

£05, fignanzer vero Ecclefvaflicos , tiec non confervandi jura d privi-

valetudine preífus, eetatis ann. 8o. calamum rurfus ar-

legia Principum ac populorum adverfus illegitimas ceufuras , alia[que

fimiles S3udicum Ecclefraflicorum. violenzias, — Isem de ejus. Recurus

ripuit, ut fupremz auétoritatis opprefTaeque innocen-

tig jura uno eodemque tempore ulcifceretur.

effetiu: Cum Gratia & Privilegio,

" (5) Derecurfuad d*c. Monum. R.

(c) Ibidem , cap.IV. $.8.

(e) Préfcribebat Regula hac, ne quis arceretur ab ullo munere,

(4) Ibid. Litt. H;

nif« fervato juris ordine,

Com-

Liseg ll. AnTicULUS XVL

49

ii

|

j

cipem cumulatiffime poffe atque adeo debere horum

Comþemämfi:: bujus Tratatus "nalyfis

omnium poffe(fionem fuis omnibus Subditis ; quicum-

l. P'rincipiofum qu

& in hocgravi Opere (tatuuntur,

que fuerint, contra violentie genus 'omne. fervare.

lm,

hoc loco brevem analy(íin. exhibeamus.

"Perfugii ad

Poffeforum bonorum. varietas. poffeffionem ipfam

(l

non mutat, (QOmnis poffe(fio res eft smere tempora-

Principeseorumque Tribunalia legitimitas,feu, quod eo-

o

dem recidit, in hisjus auctoritasque legitima fufcipiendi

lis.

Omnis in hac poffe(fione

erturbatio crimen

WT

eft,. cujus aeque ac fürti rei maxime facra punitio ad

! f'an

Subditorum fuorum opprefforum querelas , iifdemque

fatis faciendi ex juftitie Legibus, unum efte publici juris

fzecularem Poteftatem fpectat;: & hoc in genere effe&fuy

Jl«

proprius Regii prafidii eft , definire per facti probatio-

10.

principiis,. que impeti nequeunt, quin obfiftatur ordi

ni quem Deusinftituit, &in extremam perturbationem

nes, adquem poffefIio pertineat; (f) eosomnesin ea-

u

dem fervare, quos legitime detrufos expul(ofque fuiffe

c-

Reípublica conjiciatur.

. Et fane cum hocloco

de violentiis & facti vi;is tantum

probari non poífet, eofque punire qui pofleffionem hane

ldg

ffunt, quid nonin-

turbare aggrediuntur. Liquido conftat ejufmodi jaris

h

agatur, que non nifi vi reprimi po

grueret mali, fi minus liceret iis, quos folos Deus gla-.

ufüm non poffe fpiritali Ecclefiafticorum Superiorum

(3

auctoritati damni quicquam afferre. (7) Hiremanent

dii & ultricis poteftatis depofttarios reddidit, his in-

eorum omnium foli Judices qua in eorum minifterio

lg.

commodis, repulía vi , remedium afferre? Non alia

dde

de caufa Principes fupra ceteros homines pofiti funt,

fpiritalia & interna funt ; eorumque externa ipía a&ta

d.

juridica nullam derogationem fübibunt, fiquidem eorum

quam ut iis pacificam tranquillamque vitam comparent,

i

ut nequam homines puniant, qui eam turbant, & ut

auctoriratis fines preetergreffa non fuerint ; ipfique in

Ils

ejus ufu ad formas praeícripras, conditionefque requi-

bonoscompenfent, quiad eamdem afferendam incum-

"

"

bunt. ' Quidquid ergo publicam tranquillitatem pertur-

firas a Legibus Sanétifque Canonibus accurate fe con-

d

formaverint.

:

bare poteít, ad eorur juriídictionem fpectat, quando.

quidem eam fartam tectamque fervare unum efte pra-

. Legitimum ad fupre

mam auctoritatem perf'ügïum lo-

le

cum

h

abere non poteft, nificum ufürpatio, autabu(us

cipuis eorumdem officiis. (4)

.

"

-Violentia dicitur & fa&i via i

n agehdi negptio non

apertus auctoritatis exiftit; quod proinde formidandum

!

non eft, nifi 2yraznice poteffati ac dominationi tam per-

folum quodvis injuftum & violentum facinus a privatis

)s

hominibus fine au£toritate in perfonam, bona, famam

ípicue graviterque Ecclefiafticis Superioribus interdi-

&e. Quicumque Superior id unum perficere ftudue-

"

proximi perpetratum, fed omnis etiam legitimorum

rit, ut Leges dominentur, nihil aliud experietur ipfe

je

Superiorum actio in qua juris formae, prarícriptaeque

;

a SS. Canonibus regule fervate non funt. (P) In his

quam felicia praefidii Principum in refra&tarios effecta.

Effata hec omnia probantur in Opere Van Efpenii

omnibus cafibus, denullo doctrina capite, acde nulla

:

piritali re judicat temporalis auctoritas; non cognofcit

ex aequitatis & naturalis legis principiis, ex auétoritate

Sacre Scripture , ex Patrum. fententiis, ex infignium

«

ni(i de factis ac delictis externis, quae juftitiae quam füis

la

omnibus Subditis admini(trare, publice tranquillitati

quorumque San&torum virorum & Principum religio-

Íorum exemplo, &Legibus ufque Ditionum omnium,

[I

quam tueri , Legibus & Canonibus quorum executioni

,

invigilare debet, contraria funt. . Exceecat ipfe fe, gra-

denique ex graviorum omnium cuju(que regionis &cu-

jufque profetfionis Au&torum füffragio.

la

viterque aliis illudere vult, quicumque contendit, quod

quidam Auéctores faciunt, (c) tum folum huic v

iolentiee

Has probationes abfolvit E(penius (5? per animad-

locum effe, cum Sententia in legitimae Appellationis

verfionem, qus nobis excidere non debet, Si Prin-

prajudicium edita eft.

D

cipes, inquit Doétor hic, nullo non tempore id juris

Jusergo prafidii de quo ag

iturhoc loco, noneft pe-

obtinent, fuos ut. Subditos a vi tueantur, his potiffi-

mum poftremis fieculis eft apprime neceffarius ejufmo-

culiare privilegium , fed jus zaturale 69* e[[entialiter 2u-

barens auctoritati fupreme , eft azima regitminis; eft

di juris ufüs ; primo quia nunquam haétenus Ecclefia-

ftici Superiores fua ipforum auctoritate faepius & into-

ä

portio quz a Regia Dignitate fejungi nequir, qua, quod

inde confequitur, omnibus Principibus, nullo prorfus

lerabilius abu(i fünt; fecundo quia ex quo Provincialia

Concilia in defüetudinem abierunt, & inducte in Of-

excepto , convenit, cui denique ipfi renumiare oimnni-

no non pof(funt. (4)

ficialitatum ]udicia forme , ad temporalem auctorita-

Ob eamdem caufam jus ad hoc omnium generum

tem recurfus unum & unicum perfugium eft quod op-

E

publicas externafque violentias protenditur, feu privati

preffis fupereft, ut a vi liberentur, & cujus ope inju-

homines eas feu Superiores intentent; adeoque contra

Ítitias antevertere aut reprimere poffint. (i)

egitimitatem recuríus

legitima: quoad Superiores auctoritatis abufum, con-

Poftquam probavit Efpenius 1

traque oppreffionem quam iidem fuis Inferioribus in

ad Principes, expenditejufdemeffecta, & peculiarirer

:

ferunt, hujus jurisufus eft potiffimum neceffarius.

regulas, qua: Ecclefiafticos injufte & violenter oppref-

Haud fatis eft id juris concedi Principibus, fuis ut

fos dirigere debent,

Conítans effatum e

ft, inquit (k) apüd Theologos

Subditis bonorum fortunz pacificam poffetfionem fer-

vent; quacumque bona per vim aut faéti viam hisadimi

eeque & Canoniftas receptum , omnem ceníüram per

Ecclefiaftice Jurifdi&tionis abufum & cum alicujus re-

oífunt, eorum fidejuffioni & cuftodiae füapte natura

fubfunt, Cujufcumque tandem generis hec bona fue-

gule, quam a Legibus Sanétifque Canonibus prafcrip-

tus ordo poftulat, omiffione pronuntiatam nullan

rint, externa & publica eorum poffeflio (emper tem-

poralis eft, (e) omnique pro

inde dubitatione procul,

invalidam effe, . Alterum etiam eque receptum prolo-

Áieculari auctoritati fubditur.

Seu de redditibus Bene-

quium eft, in hac facti fpecie, neminem teneri, velin

externo foro, eamdem fervare, Excipitur cafüs unus

fficio cuipiam addiétis agatur; feu de functionum etiam

nempe rationalilis metus veri fcandali, ut cum popu-

-fpiritalium , quae eidem annexe funt, externa publica-

lus Sententie , zullitatis €? imvaliditatis ignarus peri-

-que exercitatione;. feu de ejus honore & fama qui eas

non fine legitimo jureobiit, feu denique de quovis of-

cnlo fubefler, ne cenfure contem

:

prum in Claviutm po-

teflatem traheret.

ficio, jure, privilegio. alii(que externis. preerogativis

-cum Catholice Religionis publica profeffione conjun-

" Videndum tamen , ne qua fübfit quoad hujus f.an-

dali naturam deceptio. Non agitur hoc loco de fcan-

.€&tis, aut cum minifterio quod in. Ecclefia publice per-

dalo quod fumptum , paffivum , pharifaicum diciturs

)

agitur ; certum perinde -:.el;t'o-mnem Sq-premum Prin-

fed folum de Za£o velacfivo

: ) Ibid. Capo lfc. Q- I.

quqd ger maju's bonum.nog

) Id Ad TimiII.

!

) De recurfu de'c.

Cap. I. $, V. & to.to;(fap. tertio,

(g) llid. $. 4. s. & 6.

) lrenichon d?c, p. 37. Edit. 1. & pag. 46. Edit, a.

j Cap. VIIL. $. $.

) Derecurfu dc*c.. Cap. 1.

Toto Capite feptimo,

ä

ïi

$.2. Cap. HI. 62. à

ä

&

) lbid, Cap. Il. & Cap. V

. 3?

1

Cap. Vuk. $. 1. 06 aV

Cotn-

* Fita Fan Efpen,

^

30

VrTA D. VaAN EspEN.

i

j

*cobpenfatur, fimpliciumque & rudium inftitutione an-

teverti non poteft. — Hujus autem ícandali cafüs non ita

armis omnino fpoliabat, qui iifdem fübfidium hoc ad-

gm

imebat. Id autem acrius eorum animum exacerbabat,

(X

communis eft, ut cuipiam videri poffet. Quinimo

quod intelligerent, inomnia rationum & auctoritatum

haud raro fit , in cenfürarum negotio, ut, quemadmo-

fi

momenta, quibus nitebatur Efpenius,

fé nihil plau(ü

dum Efpenius poft celebrem Gerfonium animadvertit ,

dignum afferre poffe.

Hzc animo reputantes bien-

pi

unicea Superiore qui eju(modi cenfüras pronuntiat, non

]a

nium obmutuere, cumtandem Anonymus quidam vo-

ab Inferiore, qui non eas fervat fcandalum, preebeatur,

cem extulit , ut acerbe conquereretur, quod ormes

Eff, inquit, aliquando meritovium Q9 bouo

vificum refi-

1ll

Z eologi &g' Catouifie. Lovasi tamdiu (ine refponfo

:

Jfere in faciem Superiovibus Ecclefiafficis,

qni fua aucfo-

hunc perziciofu

vitateabutuntur. — Ca(us hic potifimum 1

ocum haberet,

fent, (c)

1

m dvadatum » üt appellabat , reliquif-

dp

cum cenfuras zullar iujuffaaue (ervari ve

rum fcandalum

Huju$ anon

ymi libellus Mechlinii ann. x 727. impr&f-

fte

effet, hoc eft, Fidelibus univerfim la

pfüs & feductio-

M

nis occafio. . Ad hujus (candali cafüm

fpectant cenfüree

fus fuit , apud Archiepifcopi Typographum, & cum

Á

approbatione Cenforis Ordinarii

(Damen), inícriptus

injufte & invalide , pronuntiate, n

on ob facta feu ra-

fallo Jrenicon five Refponfio pacific

4.

Cum rationes &

tiones perfonales, quz ita comparata natura fünt, ut

auctoritates deeffent, hic atmens Au&tor, quem íemper

pl

raro in publicam notitiam veniant,

fedob caufas gene-

(ü

rales & evidentes ipfas perfe; ut,

cum turbis ditfidiif:

creditum eft non alium quam Jefuüitam effe poffe, Li-

[

bellum fuum injuriis. & declamationibus infarfit. In

que inteftinis in Ecclefia graffantibus,

quemadmodum

eo Van Efp

caufa exempli, S, Athanafi

i tempore contigit, Nova-

enium tamquam jactatee machinationis Jan-

tores fibi fàtis affeclarum a

feniftarum & Quesnelliffarum Anrefignanum traducit.

ddunt, ut ejufmodi cenfura.

In eorum gratiam, inquit, id Operis elaboravit; fpe-

l

rum pronuntiationemin r

eligiofores acriorefque catho-

licarum veritatum propu

&atur a Secta tamquam fedes fapieutie , &2 altér 7dpollo

gnatores obtineant,

Hujus

Delpbicus (pag. 30.) . Infülrat huic Doctori. qui, fe-

eneris potifi

mum cafibus cHïatum accommo,d.ari de-

et,

nettute paenitentiam C? gemitum apud. Deum poftulaute

ob emortnem baGenus [cientie €?. calami abufum ad Eccle-

Efpenius hac occafione rzag

izakimitatein mentifque

Vim quam fü

per hocargumento Magnus Gerfonius ex-

Jfiaftice J'uvi[di&ionis &? S. Sedis permiciem t9. couculcas

hibuit;

tionem , vur[us ejus Miniffros blafpbemiüs €9 1maledidlis

f

cum quorumdam hujus temporis hominum me-

)

ticulofis difpofitionibus comparat. ** Gerfonius, in-

impetat in fuo poftrremo Tractatu, nec aliud quarat,

quam ut eos 2777/05 62 execraudos reddat apud. terrarum

d

» Quit, non erat eorum fimilis, qui nunc in Religio-

99

neém eos vanos

preetextus o/edientig & timoris fcan-

Principes, per afroces cajamnuias €9 errores, de quibus

99

dali apparentis

in eos congeftis hunc Doétorem accufat. (ibid, p»36.)

inducunt , ut ad omne cenfürarum

Oppref(fionis ftatus in quo jacebat Efpenius, occa-

H

??

genus fervandu

m pertrahant, utcumque manifefta

fione indigni proceffus in eum excitati füper ipfius &ef-

(

& notoriafirearum nullitas, | Hac apendi ratio, per-

pon[o Epiffolari, in favorem Confecrationis D, Steez-

I

»

git; in Ecclefiam inducere feroituteg; intolevandam,

39

boven. Archiepifcopi Ultrajectenfis, & immanis exifti-

quam Patres noftri ferre nec potuerunt nec voluerunt,

matio qua Jefuitae fruebantur in Belgio, füb Archidu-

quaque ejuímodi eít, ut ei

par nec penes Infideles

??

ipfos occurrat. ( 4)

cifie Regimine, afflabant eorum animo audaciam , im

punitatis objecta fpe, ut in hunc Doctorem nihil non

Ad hujus effati legitimam accommodatjonem id u-

num in quaftionem venit ,

molirentur, Libellus, de quo fermo, nulla refponfio-

ne fcilicet errori judicium

ne dignus erat ; una ei debebatur publicae auctoritatis

fubfit, quod fuper notorietat

e nullitatis cenfüurarum edi-

tur; at fi qua difficultas adeft in hoc judicio

animadverfíio ; eam nimirum adeo infolenter aggredie-

; cum pri-

batur, declamans, ut faciebat, in Scriptum cujus ea

l

vatis hominibus relictum eft,

oteftne dubitationis quic-

praefidium füfceperat, quodque ad ejufdem jurium de-

quam fupereffe,, cum hacnullitas folemnem in modum

:;??

fenfionem elucubratum fuerat, "Tanta erat aufi proca-

a juftitie "Tribunalibus pro

nuntiata eft ? |taque ftatuit

Ctas, ut, quantumvis parum faveret temporum ratio,

Efpenius, (^) hoc in cafu

fummopere oprandum &

l

peue ueceJarium etfe ,

non omnis tamen reparationis fpem Eípenius abjiceret.

* ut Ecclefiaítici, qui Principis ef-

Infamem Libellum hunc denuntiavit, utpote cui Ap-

