tamen ambigit quin & reliquis Cenfüris premittenda

cumentum inferat in eum, qui non fuerit PRIEMONITUS.

fit.

Y

Quin & addit, poít Suarefium, quod monitio hzc

Martinus Navarrus in fuo Manuali Cap. 27. num.

pratermitti.nequeat (üb pretextu quod contumacia fit

159. tanquam indubitatum afferit, quod /icut excom-

motoria. Intelligi enim mon pote[t

(inquit) quo patto

municationem debet precedere MONITIO, ita quoque

polit effe contumacia notoria coutra

Ecclefiam ,. fi om

pracedere debeat SUSPENSIONEM.

fuerit monitus , nifi recufet agere qu

od prccipitur. His

Et fzpius allegatus Marius Alterius , Tom.2. de Cen-

confonat Stephanus Avila, e Socie

tate Theolo

gus,de

furis, Difput. 6. 1inquirens,quz fpe&ent ad formam fe-

Cenfuris , part. 3. Difput. 3. dub. 1. fcribens :

— — —2

Quan-

rendz fententiz fufpenfionis, fine hafitatione pro-

do fufpenfio feriur ob contumaciani , debet vssc

EDERE

nuntiat : Znte fufpenfionem CERTUM EST MONITIONEM

— — --

x

precedere debere.

MONITIO CENONICA : quia non pote[t con[lare Ecclefice

"^R

de inobedientia €9' CoNTUMACIA alicujus , nifi prius

- Atque poft alios Suarefius (ine ambuiguitate docet,

7moneatur,

Canones requirentes previam monitionem, omnes

Utque in re clara ac indubitata concludam, dicam

Cenfuras a quocumque homine latas comprehendere.

cum Antonio Diana, Part. $. Trac&t, 9,

Refolut. 5 5.

Difput. 3. Sect. 8. num. 6. additque, fe id pluribus

Certum e[1, cenfuram non po[fe vAx1DE fe

rriac proin-

jdE

non profequi, quia res eft clara.

de nec meum nifi ob peccatum exterius

inobedientice

Et quidem

SEU . CONTUMACI

um ab homine fertur Cenfüra, ejus

m vefpetiu Ecclefie. Unde dicendum

Tonitio precedere debet, ut ita etiam | CONTUMACIA

eft,

excommunicationem Majorem , SUSPENSIONEM C

probata [it vefpetfu ejus, a quo . cenfura manat , ait

interdictum non po[fe NALIDE ferri ob peccatum exteri-

Suarefius, citata Difput. 3. Se&. 11.num. 20. — Quod

etiam jura difvofuerunt (ai

"$ preteritum factum, abfque. inobedientia, feu: coN-

ropter majorem fuavita-

TUMACIA refpettu. Eccdefiee , feu :Miniflrorum ejus, id

tem i Cen[uris ferendis s

&

eft quando non preceffit aliqua JUR1D100 MOoN1TIO,

1!

ideo þrvqizda funt cum

qua

20I

PRo G vVAN IPP)EANfESSE.

1

v

qua monuerint opus i

*

cantem ab oæcio..Pa&orali (afpendit, propius attenda-

tef.

llud peccgm—;'noþzm non e[Je fäci-

tur, manifeftum eít, preteníàm hanc fufpenfionem

ena?um.

Q

g. IV.

)

non effe inflictam in meram poenam delicti commilffi,

E

fed eam przcipue ad refipifcentiam;. & frangendam

nitio fuf]ïczt ut va

Contumaciam ordinari;: & confequenter per modutü

"

: Non qzrt»ali'ficumqüfe mo

^

lidci ]if Ce(z-

Cenfurz Ecclefiafticz ac medicinalis inflictam eífe.

j

urd.

illo

. Dicit in; primis D. Archiepifcópus, quod mecdum

" Cenfiram efí adum Jaritidioniss & nonnit

D. Supplicats fatisfecerit punctis fibi a D. Vicario Ge-

2

nerali die 6." Novembris ultimo yreteriti in materia

vàto Juris ordiné poffe a Judice decerni fupra often-

lt

füum eft. Cumque monitio przcedere debeat, ut Ju-

Dottrinali, totanter quoad' errores Bajanos €9 hare-

dici inobdiens probetur & contumax, fequitur hanc

fim Sanfenianam propofitis , fed iis conatus fit fefe füb-

ld,

c

[j

monitionem fieri debere auctoritate & nomine ipfius.

ducere refponfo callido

C3' vago, atque fufpicionem er-

Sudicis ,. qui cenfuram laturus efl, ut re&te notat Suá-

rórum non iantum non min

.

wente , fed potius augente

refius, de Cenfuris,. Difp. 3. Secl. 11. num. 1. Ratio

C9t.

d

f

eft manife[la (ait) quia admonitio talis e[Je debet , ut fi

Supponithic D. Archiepifcopus, Supplicantem ad-

quis non pareat ,.contumax C3 inobediens exiflat : quod

huc erroribus (uis, aut faltem fufpicione eorum in ma-

d

teria do&rinz circa punda fibi propofita inhzrere, ne-

effe.non poteft , nifi- admonitio auctoritate SUPERIORIS

i

q

faéta [it.

que ha&enus fuper propofitis a D. Vicario articulis (a-

Id non tantu

m Theblogi fed & Canoni(tz afferunt,

tisfeciffe; fed potiu

!

[

ui dum hanc monitionem, vim citationis habereaf-

cionem auxiffe.

s füo ',refgqnfgl vago & callidq fujp;;'-

N

3

í

erunt, eam non fecus ac citationem, ut fit legitima

Utergo ad debitam fàtisf:

C

adióhem & &xpurgationem

& competens, Judicis auctoritate fieri debere conten-

fufi

|

omni Paftorali functione füfpendit.

picionis errorum urgeat Supjlicantem, ipfum ab

dunt; ut late exponit Abbas Panorm. ad Cap. i. de

]

Sudiciis, num. 33.

Et id quidem non ad certum & determinatum tem-

Quapropter ut (upra vi

dtmus i An,föni-us. D'ianä af-

pus (quod proprium eft füfpenfioni in meram poenam

]

ferit tanquamcertum , quod fufpenfio valide non pof-

fed donec mobis (ait) vel S. Sedi Apoflolicre quoad do-

l,

fit ferri ,. quando non przceffit aliqua Juridica moni-

&rinam fuam fuper proffatir propofitionibus fatisfece-

tio.

tit, fejequé ab errorum fufpicione debite expurgaverit:

Nullatenus. proinde extrajudicialis & amica feu fra-

quz eft ev

*

t

idens & indubitata formula jiüfþjeþnüoqnis iq-

terna aut Paterna: monitio privatim. facta, füfhcit ut

flidx per modum Cenfürz.

.quifquam iz judicio .contumax habeatur , ac tanquam

Ut ergo de hujus füfpen(ionis validitate & invalidi-

talis.a Judice Ceufüra feriatur, quemadmodum fimi-

tate ejutque: effectu judicetur, expendendum , num

E;

lis.admonitio non fufficeret, ut qui

g

s pro citgto in ju-

forma a jure preícri

pta in ferenda hac fufpenüoqïs

dicio- habeatur..

LJ

'Dein füpra notavi

mus, Cenfuram effe poenam 7ne-

Cenfü?-g fervata fit, "

dicitialem , quodque . Judex in ea ferenda oftendere

$. V I :

debeat fe. profequi ,. quod. corrigendis fuerit C9' me-

ntis efl nulla €9' i

dentir, ideoque inflictione Cenfurz uti non debe,te,

nvalida gäc' ägfg&?

Aniü .-fuaviqtibus;ægmr/n medicinis tentaverit. ..

Sufþenfio S?pplica

ordinie udicari

| Hinc cohcluditür, 'non. tantum Gmplicem Sfuridi-

" Cenfuraml'ECCleüaüicam, qua Clericus ab exercitio

.€am monitionem przmittendam ;. fed addendam com-

fui Beneficii vel Ordinis füfpenditur, effe adum ju-

minationem Ceníürz;- (ive. monendum, füb expreffa

rifdidionis contentiofz füpra hoc Capite $. 2: oíten-

comminatione Cenfurzs ut hinc appareat, quod nec

dimus: idque five infligatur in meràm poenam Crimi-

Cenífürz comminatione corrigi poffit; fed ita ut con-

nis, (ive per modum Cenfürz ad corre&tionem delin-

tumacia perfeveret, -& nonni(i per inflidionem Cen-

quentis.

fure corrigendus appareat.

. Porro ex propo

fita 'fa&i:fpedie . ipfiufque fuüfpen-

Hac itaque comminatio Cenfurz , licet de jure ex-

fionis tenore, conftat, hanc . fufpen(ionem non pro-

preffe & nominatim non praícribatnr, in monitione

cefliffe a jurifdictione fori exterioris, five a judice ut

exprimenda : quia tamen ipía ratio Cenfurz ,in quan-

Judices. cum nulli

aut umbra.

us actus Juridici veftigium occurrat,

:

tum e(t poena medicinalis , eam apparet exigere, con-

füetudo, que eft optima legum Interpres, eamdem

. In primis nullz previz juffu Judicis in

4förmation,evs

videtur poítulare; uti inter alios cenfet Suarefius Difp.

capte tmemorantur, nécin Epiftola, quafüfpen(üseft

:3. Secl. y1. num. 7. dicens : Confuetudo . effe videtur ',

Supplicans, ullius informationis mentio occurrit.

Aut admonitiones fiant fub EXPRESSA COMMINATIONE f4-

, Elt tamen moris & ftyli quod in Decreto, quo Ju-

lis Cenfure5 quoniam (ait) ex fola. traujarelTione fim-

dex quidpiam contraaliquem provifionaliter decernit,

gplicis preecepti Ecclefiaftici absque comminatione Cenfu-

ante caufam pléné inftrudam, exprimat, fe ita difpo-

T& , noncenfetur homo fufficienter contumax , ut abfo-

nere ob vehementem íü

[

I

fpicionem ex przviis infotma-

Aute flatim cenfura feriatur : alioqui pro tranfgreffroue

tionibus refültantem.

:

cujufcunque legis Ecclefia[Ticee pratfertim feepius repeti-

Exempli caufà, fi contra Parochum ex praviis captis

:1a, po[fet quis;[Latim excommunicem vel interdici , quod

Juridicis informationibus vehemens (it natà (ufpicio de

crimine Simoniz, aliove graviter infamante, indubie

d in ufu Ecglejïæ, t jz?re ordinario fieri pote[t.

talis Parochus provifionaliter fafpendi poteft: at Tadex

W

juxta receptum morem Judiciarium uteretur hac fimi-

Yora

live formula: attenta vehementi füfpicione &

C.-reft u,!.

Sufpenfio. Supplicantis e[t inflicla per .äodum Celnjürræ,

tante ex réformationibus pr&paratoriis &c. —

C3' "non in meram panuam.

— Indubie fi fimiles Juridice infortnatiónes ad onus

Supplicantis capte fuiffent & ex his refultaffét vehe-

Supra ;notayimusï J;dgplicem effe Cenfürz fpeciem,

mens füfpicio herefeos, hc in füfpenfione nonfuiffet

unam qua mere in poenam commiiffi deliài infligitur,

omiffa: utpote quz fpeciem a&us Juridici prz fe tü-

diciturque vindicativa ; alteram que non tam ad vin-

liffet, ipfiq

ue fufpentioni colorem,

lervatt ordinis Tu-

didam quam ad delinquentis refipifcentiam 'orcjinatug:

ftitiz dediffet.

vocatur idcirco. fufpentio med;iciaalis.

*

E

E

:

" Cum autem, ut [up'rä'diximu's, informatio previa

Si tenor Epiftolz, qua D. Archiep

ba(is procetiüs ériminalis, confe-

ifcopus Suppli-

fit 'fündamehfum"&' '

Suppl.oper. Van Efpen. Tomus V.

s

202

MoT!IvUM Jükts.

$ VIIL

hi

guens eft, quod hujus folius omiffio 'üi*flj'enï;ïO'n-efh

nullam reddat & invalidam.

p!

Deinde notatum e(t, edentiam a&us Judiciarii cri-

In hac Sufpenfione contraventum eft Breve Innocentil |

4914

minalis exigere, ut publicus Officiarius, quiin Curia

XII. ad Epiftopos Be(gii.

qh

Eccle(iaftica Promotor dicitur, poen:m five publicam

K

vindidam contra Reum poftulet urgeatque.

Contentiones & quafítiones in materia de Gratia

.Promotor autem in hàc cauíaà non dignofcitur, nec

Chriíti acerrimas, graviffimafque fuiffe, primum in

qli

alius Officiarius publicus. ut a&tor contra Supplicantem

Gallia ac dein in Belgio excitatas, inter Theologos oc-

jlh

comparet, nec libellus.per. Promotorem oblatus no-

cafione Libri Janfeni Epifcopilprenfis, Lippis & Ton-

minatur, cujus tamen neceflario in. fufpenfionis fen-

foribus notum eft.

[

^ Ád hxc notum eft, anno 1664. ab Alexandro VII.

tentia mentio fieri debuiffet.

f[a

Nunquam enim fententia

(ive civil.iä live criminalis

mifliim fuiffe in Galliam famofüm illud Formularium

jt

pronuntiatur nifi in ipfa pronuntiatione partes, id ett

juramenti quo quinque damnate Propofitiones Janfe-

j

nianz abjurari & damnari jubentur in fenfu ab Aucto-

ador & Reus, füis nominibus exprimantur.

f

Cumagitur in przten(à hac fufpenfione nullus ador

re intento, prout eas Sedes Apoftolica damnat.

compareat, nullusa Promotore libellus contra Suppli-

Quos motus hxc Formularii exatio excitaverit in

ld

cantem exhibitus, nulla,capta coaclufio; ruríus ob

Gallia, ipfofque ibi Theologos, immo & Epifcopos,

(

hunc.effentialem actus Judiciarii defedum, invalida

uin & Regnum totum in partes diviferit, donec tan-

et dicta fufpenfio, & nullius effe&us, five ut cenfü-

d

em anno 1668. pax Ecclefie Gallicanz reddita eft,

f

ra, five ut mera poena fpectetur.

notius eft quam ut probari debeat.

n

Captis deinde informationibus prxparatoriis , atque

- ]nBelgio vero occafione hujusFormularii, quod foli

)!

ex his per Promotorem formatis ad onus ipfius Rei at-

Gallix przícr

;

iptum erat, vix turbatio aliqua fuiffe fci-

fi

ticulis & conclufione, offertur libellus Judici, cujus

tur.

j

auctoritate Reus citatur, ut refpondeat articulis a Pro-

In primisenim in Lovanien(i Univerfitate ,

| quazprz-

r

motore propofitis.

cipuum eft Theologorum in Belgio Seminarium, nulla

. Quz quidem citatio adeo effentiali$ eft proceffui cri-

erat hujus. Gallicani Formularii exactio: fed ab omni

J

(

minali, ut ejus omiffio quemcumque proceffum red-

nota erroris circa damnatas quinque famofas Janfenii

H

dat nullum. & invalidum, in tantum üt nulla neceffi-

Propofitiones exempti cenfebantur Theologi , qui

(l

tas aut auctoritas hunc defe&um excufet aut füppleat,

juxta Formular a Facultate Theologica anno 1660.

J/

prout füpra notatum eft..-

conceptam, & ab ipfo Alexandro VII. probatam, ar-

B

In propofito cafü con

ftat, nullam Suþþlipantis cita-

ticulos illos hzereticos fimpliciter ejurarent; nec alia

l)

tionem a Judice fuiffe decretam , nec a Promotore ad

contra dictos errores fidei profeffio a Theologis in

onus Supplicantis formatum libellum, aut captam con-

Belgio petebatur, nec fcitur ulla füper dicta Formu-

e

clufionem, multo minus citationem a Promotore füuiffe

la fuiffe contentio, eratque in hac materia Belgium la-

petitam, nedum Supplicanti infinuatam; fine qua in-

bii unius.

finuatione etiam petita & decreta citatio caret omni ro-

Donec anno 1690. ab Epifcopatu Brugenfi ad Ar-

e

i

bore & effectu.

Chiepifcopatum Mechlinienfem translatus modernus

f

Hinc ruríus exurgit

fiujus iüfpäri(ï'dhiä-äizia&hs irre-

'"Archiepifcopus, coepit a Theologis ad Paftoratus aut

gularitas, & indubitata ac omnirnoda nullitas; five

Sacros Ordines promovendis, eam ab illis, qui Lo-

&

di

illam ut cenfuram, five ut meram pqcpgrg?cgn,giderare

vanii pro fuüfcipiendis gradibus AÁcademicis juxta didtam

6l

lubuerit. .

H

Formulam ibidem ufitatam damnatas quinque illas Pro-

Nemo quippe ambigit

if

- quin omnis qualifcumque

pofitiones medio juramento damnaverant, exigere me-

i

morátum Formularium Gallicanum, idque non fim-

cenalis fententia, contra noh citatum , nec auditum

n

ata, nullius effectus fit, & manifefta invalidifgte laboret.

pliciter prout ab Alexandro VII. mandatum erat, fed

cum additionibus.

Il

" Vix dici poteft quam graves acerbeque contentio-

p

BU

-

d

nes ac diffidia hinc inter Theologos excitata fint.

.*Nullit"a; :Su'[p.efzjïqzizf; ex defetu J-'Cö?lffæ;

Neque aptior modus hec componendi vi(üs eft,

l

quam ut utraque pars diffentientium Theologorum,

f

Num s"uppncä;is ex ;iäti:sjg-räVibus caufis ab Officio

quofdam e fuis ad Sedem Apoftolicam deputarents ut

Pattorali fafpenfüusfit, & an hz füfficienter fuerint D.

ipía, partibus utrimque auditis, quzftiones has fua

Lj

Archiepifcopo privatim notz & probatz, non eft hu-

audoritate decideret, ac tempefta

"

li

tem, reddita Belgip

jus fori difcutere, neque illas vult Supplicans hujus

tranquillitate, fedaret.

Senatus examini fübjicere.

Hoc füfficit; D. Archie-

Itaque anno 1692. nomine Theologorum exactio-

d

pifcopo nullam fufpenfionis caufam , nullam füfpicio-

nem Formularii cum additionibus D. Archiepifcopi

f

nem errorisin doctrina hzrefis Janfenianz aut alterius,

improbantium, Romam ivit Do&or Hennebel, quem

f

fervato juris ordine fuiffe probatam.

fecutus juffü D. Archiepifcopi & quorumdam Belgii

lu

Utenim füupra didum, nullüsumquam ad onus Sup-

Epifcoporum P. Defirant, Do&or Theologus ex Or-

dine Eremitarum S. Auguftini, qui Romz Formula-

plicantis proceffus Judiciarius inftitutus eft5 nullus eft

l

t

a Promotoóre oblatus libellus » nulla harefis, cujus

rium cum additionibus tueretur.-

Supplicans effet fufpectus, allegata, nulla probata füf-

Quzftio hzc ab Innocentio XII. ad. Congregatio-

nem S. Officii remiffà eft, ubi per annum & amplius,

picio.

,

Si autem

pullum in individuo crimen ejufve vehe-

utrimqueauditis partibus, fcriptiíque hincinde magna

ä

mens füfpicio in.judicio propofitum fit, nullus füper

copia oblatis maturo examine . pluribufque habitis Car-

illis formaatus libellus, nulla conclufio, nulla monitio,

dinalium Congregationibus difcuffà eft: ac tandem an-

f

nulla citatio , qua fronte dicetur crimen five caufa fut-

no 1694. 6. Februarii ad fopiendas contentiones; tam

Í

penfionis juridice fuiffe probata ?

;

4

occafione hujus formularii quam damnatarum propo-

l

. Hinc enim manifefta, nulloque c

n

olore tegenda ,, re-

fitionum exortas, prodiit Breve Apoftolicum ad D-

modernum Archi

!

fultat hujus füfpenfionis nullitas: quia, ut füpra $. 2.

gpifþöpu'm & alios Belgii Epifcopo;

|

notatum eft, defe&us effentialis ordinis Judiciarii om-

mifTfum.

ntimodam íententie invaliditatem inducens,' eft, fi

Hoc Brevi primum a

dditionjes Formulario Alexan-

dri VIL factz rejiciuntur; vetaturque omnibus, ne

caufà Judici debito ordine probata non fit, tametli ve-

quidquam íub quocumque p

Y

ratextu addere praíu-

ra caufa .fubü&ergþg & )]udlici priyatim nota füiffet.

P

ftnánt, aut demere.

Eodem

EUNEM TEU r eARUS T

PgRo G. vVAN pE Nessh

205

Eod-efn Brevi Sua San&itas Archiepifcopo Mechli-

aut muniis C'c. nifi fervato jurir. ordine eam : penam

nienfi ceterifque Belgii Epitcopis inter alia fa'uberrime

commerüiffe probatum fuerit.

prafcribit in verbis: 1. .Ut contra omaes C3' quofcum-

. Quam hac Pontificis xquiffima mandata modo pro-

que, cujuslibet [latus, gradus, C9' conditionis exiflat,

cedendi D. Archiepifcopi contraria! Nec enito folurü

d

qui aufu temerario quinque propofitiones (ícilicet Jan-

permi(it D, Archiepifcopus Supplicantem ab offici;s

fenii) fie damnatas in. Cen[titutionibus Innocentii X.

contra tenorem Apofítolici Brevis excludi;

fed ipfe

C7 Alexandri VII. pullice vel privatim tam in fcholis

eumdem füb hoc prztextu ab officio paftorali

ejusque

;

quamin Concionibus , verbo vel fcripto, d»fendere pree-

exercitio, turbata viginti

circiter annorum pacificà

fumpf[erint , fervato tamen juris ordine, procedant.

poffeffione, fufpendit, priufquam fervato jurir ordi-

Secundo profequitur Pontifex: Preterea. Fraterai-

ne eam peenam commeruiffe probatum fuerit : imno

tatibus ve[tris injungendum duximus, prout per pra-

priufquam de

Janfenifmo accufatus, citatus , vel au-

fentes injungimus , ut pro ve[lra pietate C prudentia

ditus fit.

(

jfacu

ltateillay qua per Conflitutionem illam muniti eflis,

Non immertito proinde fcripfit idem Pontifex ïnai*-

ata formularii fubfcriptionem feu juramentum ad praxim

tero Brevi ad D. Archiepifcopum de 2o. Novembris

reducatis, ut in exigendo pradiélo zelus ve[ler C? ca.

1696. mala quz quotidie ex Janfenifmo renaíci con-

ritas quam maxime eluceat , ne alicujus fama indebite

querebatur Archiepifcopus, zon procedere ex eo

quod

J]

lcedatur, aut'detraélionibus G9 murmurationibus lo-

dicio Brevi de 6. Februarit

«us detur.

1694. fdtis ipfis non fit con-

fultum , fed. potius quia idem Breve executioni fortaffe,

Tertio monet Epiícopos: Demum ad extinguenda

ut par e[Jez, non mandetür. Extat Breve, Litt. Q.

Theologorum jam pridem inter fefe excitata diffidia

u

l

Sane ti D. Archiepifco

$ circa Supplicantem aliof-

Fraternitatibus ve[lris, quantum in Domino po[fumus,

que füx Dioece(is Eccle

t

afticos regulas & mandata

grafentibus noflris inandatis injungimus ne ulla ratio-

hujus Brevis, ordine in illis prefcripto, exequi vo-

ne quemquam vaga ifla accufatione C3' invidiofo nomine

luiffet, facile omnes illos motus & fcandala occafioné

Janfenifmi traduci aut nuticupari finant , nifi prius fuf-

pratenfi Janfenifmi exorta fedaffet ; comperiffetque ve-

pectum effe vgorriME con[lterit aliquam ex his propo-

riffime dictum ab eodem Pontifice in citato Brevi de 20.

fitionibus ( Jantenii) docuiffe aut tenuiffe; nec quem-

Novembris 1696. prius Breve aptum efle, tbi in ipfo

quam fub hoc pretextu repelli ab officiis aut muniis , Be-

E

prefcripta adimpleantur , efficax afferre remedium, ad

ficiis, gradibus ac Concionibus habendis, vel alia qua-

omnia illamala fedanda & tcandala prxcavenda.

cumque functione Ecclefiaftica. perinittant , nifi fervato

At proh dolor ! multi amant füb vaga accufatione

juris ordine eam penam, que viris alioquin Catholicis

Jantenifmi Adver(àarios poíe traducere, & Ecclefiam

graviffina eft , commeruifJe probatum fuerit. |Extat

diffenfionibus lacerare, quam fervato jaris ordine lar»

Dreve ífub litt. P.

1

vam Janfe»nifmiq detegi & abftergi,

Qui fupra narratam fpeciem fa&i, necnon tenorem

$

controverfz fufpeníionis, contulerit cum his, qux

P oEX.

D. Archiepifcopo in hoc Brevi prafcribit Pontifex, fa-

cile perfpiciet, quam parum Archiepifcopus fefe Op-

Sufpenfionis hujus nullitas ex defectu præväa*m.o-

timi Pontificis monitis ac mandatis conformaverit :

"Ttionis,

mandat enim EpiíCopis , re ulla ratione quemquam va-

ga ijla accufatione C5' invidiofo normine Janfenifinitra-

duci aut nuncupari [inant, nifi prius fufpectium effe vx.-

d

Precedentibus quatuor parágraphis probatum fuit,

primo futpenGonem unde quzílio, nonefle inflidam

GITIME con[literit aliquam ex his propo[itienibus doca-

in puram pcenam deli&i comrniffi, at

per modurm

iffe aut teniffe.

Cenfare Eccleüaftica.

Tantum vero abeft ut D. Archiepifcopus impedie-

Secundo ;

uod fütpeníio per modum Cenfürz nec

rit, ne Supplicans vaga iíta accufatione & invidiofo

licite nec vali

d

nomine Janfenitmi traduceretur, aut nuncuparetur ,

di contumaciam,

e ferri poffit, nifi ob ipfius füfpenden-

quz omnem ceníuram præ;edat »

priuíquam ipfum íufpe&um effe legitime conttitiffet

necefIe eft,

aliquam ex his propo(itionibus docuiffe aut tenuifle ;

ut econtra eumdem palam illo nomine traduxerit, &

Tertio, quod hzc contumacia jüdici probanda fit.

Quarto, quod quis contumax probari nequeat , ni(i

fua fufpicione tanquam de hzre(i Janfeniana fufpe-

monitus parere recufet monitioni , eaque ad fiifpenfio-

&tum proclamaverit, priufquam fufpectum effe legiti-

nis, alteriusve Cenfürz valorem przrequiratur juridi-

zne conftiterit, Supplicantem aliquam ex his propo-

ca, & quidem juxta ftylum füb commihatione Cen«

fitionibus docuiffe aut tenuifle : immo priuíquam fü-

per hac füfpicione legitime accufatus; vel citatus, vel

furz;, ut ita Judici conftet contumacia füfpendendi.

Porro ante inflidam füfpenfionem Supplicantis,nec

auditus fit : & quod amplius, priufquam vel paterne

trina, nec una pro tribus cum temporuüm intervallo ,

fuper hac füfpicione umquam monitus fuerit, tamet(i

fed nec ulla ejusdem monitio füper hzrefeos

anífenia-

fxpius D. Archiepitcopum rogaffet, ut (i quid crede-

nz autalio perverfr doctrinz errore praceffit : nec

]

ret in ejus do&rina aut moribus corrigendum, dig-

unquam tempore fexdecim annorum a D. Archiepi(

naretur exponere, promittens corrigenda corrigere ,

copo aut alio, ejus nomine , ne extrajudicialiter qui-

ejusque mandatis obtemperare.

dem, de ullo morum defe&u vel do&rinxerrore Go

Praterea D. Archiepifcopus ignorare non potuit

reptus eít, licet corrigi & doceri ab eodem

plus Ie

Supplicantem priusquam gradu Licentie in Theolo-

mel per fe & per alios poftulaverit.

gia Lovanii donaretur, tertio

quinque illas damnatas

propofitiones abjurafle.

Quod plus eft, quindecim ab inflidta fufpenfione

diebus Supplicans acceffit D. Vicarium van Suferen,

$i ergo Pontifex injungat Epiícopis, ne quemquam

ab eoque petivit fcire rationes,

aut errores ob quos

finant vaga illa accufatione €2' invidiofo nomine jan-

fufpectus harefeos

fenifmi traduci aut nuncupari, nifi fufpelum effe legi-

cur tanta injuria &infamia notare-

tur, qui'eos indicare noluit licet iterato rogatus illos

1ime con[üterit, aliquam ex damnatis hir propofüioni-

bus docui[fe aut tenuiffe, quanto minus finere debuit-

aperire, perftitit recufando , ac tandem refpondit, fe

eoídem in judicio probaturum. Numquid belle ?

;

pro-

fet D. Archiepifcopus eo nomine traduci Supplicari-

fedo fi ulla unquam füfpentio

eu cenfüra fuerit nul-

tem,

natas ?

poít dictas propofitiones trino Juramento fiam-

4

la, invalida & nullius effedus, o heglecturb moni:

Mandat eodem B

tionis Canonicz, & defé&um con

tumaciz, indubie

revi Pontifex »fecpermittant Ljuem-

hzc talis habenda.

quam fub hoc pratextu (Janfenifmi) repelli ab. Officiis

Dicitur quidem in litteris ïüxfpenüönis; quod Sup«

i

Supplem. Oper Van Efpen. Tomus V.

€2

- piicape

204

MoTravuM Jumrs

plicans 'rieccz'zzm fatisfecerit pzm&ä jibi a. D. Vicario

4 D. Vicario prog

sj

fitis mon fatisfeterit, fed iis conatus

Generali die 6. Novembris anno 1705. in materia Do-

fit fefe fubducere , refponfo callido €9' vago, atque fuf-

&rinali, notanter ; quoad errorer Bajanos CS' huere-

picionem errorum non tantum non minuente , fed potius

Jim Tanfenianam propofitis

Verum hzec propofitio

augente , ut fert judicium

ne umbram pr« fe fert monitionis ante omnem Cen-

quos defuper confuluimus.

plurimorum: Theologorum

füram przmittendz.

Quo ducit hominum przventio! refponfüm tanta

. Primo enim hec propofitio fa&a eít per Epi(tolam

reverentia plenum & apertum;. judicatur callidum &

familiarem abfenti in exilio miffam, cujus hac erat

vagum , idque in illo, qui de nullo errore accu(atus,

infcriptio, Eruditiffime Domino van de Neffe Paftori

S. Catharinc Bruxellis.

nedum convictus eft; qui de errore, fi quis fübeffet,

i hEM aM at t

moneri, etiam iteratis precibus, poftulavit? Profeffio

Secundo; facta eft a Domino vas Sufleren Vicario

autem, quadehzre(íi, legitimo -& fervato juris ordine

Generali D. Archiepifcopi, nulla fori contentiofi jurif-

ictione munito : cum hanc folus Officialis exerceat.

accufati & convidi, fe folent ab illa. nota purgare, in

Supplicante fufpicionem non tantum non minuit , fed

Tertios hzc propofitio a D. Vicario Generali facta

potius auget. [dque , ut fert judicium plurimorum

non eft, ut D. Supplicans. (ua ad articulos 46. refpon-

Theologorum. Nlorum indubie qui

fione fibi a Cen(urz inflictione caveret , fed ut illa me-

46. inter-rtogatoria

ex officina Monaftica fabricarunt. -

diante, apud D. Archiepifcopum eam gratiam obtine-

Relegantur a capite ad. calcem articuli Sdpplicanti

ret, ut ir pro paterna fua bonitate apud facratam Re-

propofiti; & facile palpabitur, eos ad fenía & placita

gir Perfonam intercedere dignaretur , pro obtinenda a

Moliniftarum effe compofitos ac Apoftolicas Confti-

Q

Regia beniguitate licentia ad Pafloratum. fuum rever-

tutiones ad eorum

iniones & fenía detorta

4

tendi.

Theologis difcutien

d

a relinquimus.

f&, Hxc

Quid huic.amicabili propofitioni commune. cum

. Hzc Moliniftarum dogmata diis articulis

;

admonitione Canonica, qux ad convincendam in ju-

äkpre'flä

Vicarius pro.punctis fidei vult Supplicanti ob

trudere,

dicio alicujus contumaciam, eamque Judici proban-

ut nifi ad illa affirmative refpondeat, hareticus habea-

am, omnijuri premittitur? Et tanta quidem neceí-

tur, & D. Archiepiíco

fitate, ut.ejus omiffio emnem Ceníü

mo

j

tus, in exilio putreícat..

pi gratia &'intercefïiope priva-

ram nullam red-

dat & ïinvali.dam?

Haud incertus erat D. Vicarius, Su

pplicantem Anun-

quam hiíce articulis affenfürum.

Neque enim igno-

$.0X

rabat D. Vicarius,

"Supplicantem a juventute in Scho-

lis Lovanienfibus inftrucdtum, & ibidem tutilanis C5*

Supplicans fe plus quam fatis ab omni contumacia pur-

inconcuffis SS. Augufiini CS'Thome dogmatibus imbu-

tum, nunquam aflenfüm fuiffe, articulis ad firmanda

gavit ad quadragiata fex articulos refponfione.

Moliniftarum (in quorum fchola D. Vicarius inftru-

Ex pramiffisluce meridiana clarius IÍnnotefcit, Sup-

Gusfuit) artificiofe compofitis: &tamen niillis affen-

plicantem ne vel per umbram pofle argui reum cujuf-.

tiri velit, ipfum ut hzrefeos labe notatum in exili

0 op-

dam contumaciz, ad quam domandam, ut & ad de-

preffíüm manfurum denuntiat.

Quza finceritas !

linquentis re(ipifcentiam, juxta Statuta Canonica Cen-

. Quod amplius eft, id vafritiem, ne dicam malitiam

furz Ecclefiafticz adhibentur.

adverfariorum Supplicantis prodit, quod non poffet

Quam . procul vero ab hac contumacia abfit Suppli-

Supplicans ad propofitos fibi a D. Vicario articulos

;ïi

cans, docet refponfüm.ejus 28. Novembris 1705. ad

afmative , ut volebatD. Vicarius, refpondere; niü

Dominum van. Sufleren mitfum, pro plena ad 46. in-

una fateretur quod fefe decreti? Regice Majeflatis op-

terrogatoria refj

onfione & (atisfactione,

ubi profite-

pofui]fet , eamque ac illius miniftrros in pluribus offen-

tur, íe omnes.

&

y' fingulas propofitiones ab Apo[lolica

ä

difJet : ita enim fonant articuli 45. & 46. 4n agnofeat

Sede damnatas, damnare, eo prorfus. modo . ac fenfü

(Supplicans )

quod male fecerit opponendo fe Decretie

l

uo eas damnat Sedes Apoflolicas feque tanta cum ve-

Regüs adverfus *jai

7

Jenifimi C9' novitatum propugnato-

neratione Conflitutiones ejus omnes ac Decreta femper.

res dc de iis fufpetlos latir, quee 7. Novemb. 1695. a

fufcepiffe , ut.nec verbulum; nec apicem , aut. interpun-

Sereniffano Bavarice Electore miffa fueraut €9" precfcri-

élionem addiderit illis umquam aut dempferit 5 nec ali-

pta? ]tem, an etiam a. Rege defideret veniain fuo no-

2

ud umquam optarit, quam vel ab Illuflviffimo D. Ar-

mine rogari de omnibus

aut 1niniflros offendit?

quibus facratam giw Perfonam

G

chiepifcopo , vel a S. Sede ejufque ; Miniftris corrigi ,. fi

hat in parte a veritatis tramite deviaffet.

:

Ut ergo Supplicans D. Vicarii gratiam fibi conciliet,

|

Quid hac profeffione fubmiffius? Qui

-

d ad purgan—.

fateri deberet, quod fefe Decretis Regiis oppofüiffet,

gam omnem harefeos füfpicionem efficacius?

& in pluribus facratam ejus Perfonam aut miniftros

Si Concilium Generale Lateranenífe füb Innocentio

offendiffets. hoc eft, reipfà agnofcere deberet, fe illo-

Ill. Cap. 2. . de Summa Trinitate, etiam poít dam-

rum criminum, quz illi in utroque libello per D. Ar-

fg

natas aliquot Abbatis Joachim affertiones, eumdem

chiepiícopum Duci Bavariz oblato calumniofe affrican-

d

tamen ab hzrefi librum declaravit eo quod omnia fcri-

tur (de quibus in fpecie fa&i) effe rerum, & exilii

pia fua nobis (ait Innocentius ) affignari mandavit,

poenam, aliafque graviores promeritum.

Apojlolicce Se

$

dis judiciq approbanda feu etiam. corri-

Hzc eft illa vafrities & calliditas illorum qui przdi-

f

genda.

"

.

&os 46. articulos fabricarunt.

Simulant offerre füam

An non pot

iore ratione ab omni harefeos fufpicio-

opem & interceffionem apud D. Archiepifcopum, qua

i

neliber eft Supplicans, cujus, licet nulla affertio damna-

Supplicans ab exilio & oppreflioneliberetur, hàc hor-

ta fit, nulla accufata, nullus ei error, cujus reus effet

renda, & omni fideli Regis fübdito execranda condi-

ad corrigendum propofitus, tamen erga omnes & (in-

tione, ut prius agnofcat, fe Decretis Regiis fefe oppo-

l

gulas Sedis Apoftolicz Conftitutiones eam profitetur

fuiffe , ac facratam

fubmiffionem, qua major.excogitari vix poteft: ad-

ribus offendifJe.

ejus Perfonam Q9* mini[lros 1n pluf

dens fe nihil adeo optare, quam vel a D. Archiepifcopo

Denique, cui bono tota hzc 46. articulorum con-.

vel.a S. Sede ejufve Miniftris corrigi, fi hac in parte a

eries? Quid huic cum officio Paftorali? An huic fe:

veritatis tramite deviaffet.

dulo incumbere, & plene defungi non poterit, ni(i

At, quod ftupendum, .tantum abeft, ut Supplicans

de his articulis plenarie inftrnctus? quoram vix unus

fe per hoc.tam Catholice & filialis fubmiflionis ref-

ad fidem pertinet, nullus formandis Chriftianis mori-

ïäi

onfüm, ab errore & hzrefis fuüfpicione circa propo-

bus utilis eft. Et tamen nifi ad fingulos eorum Sup-

fita fibi pundQa, .purgaverit, ut & contra afferat D. Ar-

plican

M

clamatur, -

; aj)ïr:native*fefpoqd?at, 4e hæreü:fpfp-g&us pros

[.

ghjigpifoop'us*in litteris fnfpenfionis, quod punttis [ibi

$. XL

Peao G,vaw p£ NE£SSRE

eoP

duximus, Cj revoamus per prafentes. Hac enim

äfï

eft ipfiffima formula, quafoliti fünt uti Epifcopi in

þeujïv-äi: ebifm't, eam e[Je actum

revocatione facultatis concionandi aut confefliones

oMemeni

excipiendi, datz Presbyteris, quibus jute (ive titulo

fx!rcgiädicial-em;

ü

Beneficii fimilis auctoritas non competit :

Íeéd eam ex

| Qui fmmulzm in cöncipiehdis & p*ronuntiandisv Teh—

fpeciali approbatione & delegatione

-

! ,: iícopi obtinent,

tentiis in Curia Ecclefiaftica ufitatam vidit, aut regu-

& exercent.

»

lis in illis ferendis per Statuta Curiarum Ecclefiaftica-

Ex his àbun

lt,

de perífpedum eífe credit Supplicans

(

rum przícriptis attenderit, videbit, fufpenfionem Sup-

huic Regio Senatui, fufpenfionem, a D. Archiepif-

e

plicantis ne umbram habere judicialis fententiz.

copo fibi inflidam habendam pro turbatione fadti :

Quis neícit, fententiam a Judice, publice, id eft,

ideoque fibi nihil ulterius pro obtinenda manutenen-

pro tribunali fedente ex Canonum & Legum prafcri-

tia probandum crederet, nifi D. Archiepifcepus prie-

ä

pto, eífe proferendam, quibus confonant ipíz Ordi-

tenderet, hic àgi de materia manutenentie non-füb-

nationes Curiarum Ecclef. Provincie Mechlinienfis

jeda,.

tit. 11. art. s 1.(tatuentes, ut Tudex proiribunali fe-

tendetur. -

quod quam infur;dawm fit capite fequenti. os-

H

dens in loco confifloriali die juridico defrititivam fen-

*

tentiam yroferat.

Etlicet Epifcopi, utpo

