
eft Conítantini in L. 3. Cod. de feriis & L. r. Cod.

poftulabat , non alio jane animo.

r

Theod. eod, Et poftea

i

y

^

o VI, Novell. 54. M. A. D.

AA

Lib. 6. Cap. 6. num. r.

nt

CAPUT OCTAVUM

dà

.. Lex Honorii de ele&ione R. P. notanda, Vide M.

f?")

À. D. Lib. 6. Cáp, 6. num.

L d.

.Extat notanda L. 32.

.ätzüptata ex Guillelmo Barcldiof

i

Cod. De Epiíc. & Cler. Leonis Imper. M. A. D. eod,

loco num. 25.

.

Apud Goldaftum, ':"Ifomü III. pag. 624. |

.. Novell. 22. & 58. ne in privatis Domibus facra My-

fteria celebrentur.

De debita impenía in funeribus

Cap. II. Solide oftendit quod poteftas Tempö'raïiä &

Novell. $9. Nullus fabricet Ecclefiam (ine licentia Epit

Ecclefiaftica fint inter fe plane diftindüz, nec una fit

copi, Novell. 67. Ne facra ubique fiant, Novell. 31.

alteri fübordinata, idque ex Epiftola Nicolai I. ad Mi-

De Litaniis & crucibus, Novell, 123.

chaelem Imperatore

x

*

m, aPUd Gxatlanum, q,uam lbi-

H

"Theodofius leges tulit de Monachis ne àd commu-

dem rece exponit.

ld$

nitates venirent &c. M. A. D. Lib. 6. num. 20. Lex

Cap. III. Solide oftendit primos Chriüiänes & Apo-

Theodofiana de Monachis publice de Religione difpu-

ftolos fuiffe fübjedtos Principibus ethnicis; neque Prin-

tantibus ,. aut conventicula tenentibus.

Vide ibid. de

cipes per fuam ad Chri(tum co

1

nverüongm,.,quidquam

g

bi

Monacho qui Monafterium diviterit, Novell. $. Cap.

de füo jure ami(iffe. —

J

3. & ,. & 6. De creatione Abbatis & Abbatifle, ibid.

nt

Cap. ultimo.

Cap. IV. Oftendit quibus mediis tandém ad tem-

poralem poteftatem in Reges & Principes pertigerint,

d

.. Eft integra Novell. s.

'de Mön"achi"s. 1. De Mona-

ac przeíertim per metum Cenfürarum; & earüm ni-

fteriis & eorum «dificils.

De his qui ingrediuntur

miam extenfionem, & perfuafionem etiam injuftas,

Monafteria & eorum bonis, Novell. 76. DeMonachis

efle metuendas. ltem accelferunt Theologorum &

Canoniftarum adu

non ftatim veftiendis, Novell. ;. Cap. 1. Novell. 123.

libido.

lationes, & Pontiricumgïdominanc.iäi

Quomodo oporteat Monachos vivere. Novell.

Ha

& 135.

Cap. V. Probat quod eodem ärgumento, quo evin-

i

"[heodofius legem tulit qua

pofüit impedimäntum

citur fal(itas opinionis Canoniftarum de dire&o Domi.

i

dirimens interconfobrinos, cujus meminit S. Ambro-

nio Papz i

n Temp-oralia:,gt,iam refella;u; öpi'niq de m-

;

s

-

fius Ep. 66.

direcio.

De Nuptis, impe

dimentis & ai-üblutionibus'., No-

Cap. VI. Propónit ärgüinentum*fu;æOpin*ïonï&s,' pé-

vell. 22.

[

titum ex praxi Ecclefie & Pontificum, qui per feptem

De folutione Matrimonii per ingreffum Monafterii,

fzcula & amplius, hac poteftáte uf non fuerünt; &

)5

f

NNovell. 123. Cap. - 36.

;

hoc & Cap. VII. retpondet iis quz liüic argumerito op-

(

De Centuris ante co:

gnitam caufam n

01 1 'fergndis..

ponuntur; & profequitur Cap. VIIT. & IX. & oftendit

Novell. 123. Cap. XI.

non minus debuiffe ab excommunicatione & depo(i-

G

Juttiniani Novella 3. Cap. 3: & Novell. 16. praffixit

tione Henrici IV. abftinere

,

P

**

3regorium VII. quam pri-

numerum Clericorum Ecclefi& Conftantin. . Et me-

mos Pontifices; oftenditque C. IX. quod Grecorius

rito optandum effet ut Monialium & Monachorum nu-

VII. ob eaídem rationes debuitffet ab excommunicatia-

merus determinaretur.

Eadem Novella ftatuitur ne

ä

ne HenricilV. abftinere, ob quas dfimili abftinendum

||

Clerici de minori ad majorem traníeant Ecclefiam No-

judicavérat per octo annos. Idiptum profeq

-

ütur Cap.

vell. 3. Cap. 2.

Ut Clerici furrogentur in locum Cle-

X. & XI. Cap. XII. oftendit quod fi Pontifici fit pote-

ricorum defertum. Novell. $7. Interdicitur Novell.

ftas indirectain temporalia Principum, per neceffariam

na in contravenientes.

123. Cap. 10. Clericis alearum ufüs. Sed notanda pae-

coníequentiam fequi quod omnià temporalia fint in

ejus arbitrio, quodque de omhnibus regnis dici queat

»

Epifcopi exilio damnarunt, .Novell. 41. De ordinat.

quod de beneficiis dicunt

Í

à

Epifcopi & Clerici, Novell. 136. De Epifcopi eligen-

reípectu Pontificis manualia.

anoniftz ; fcilicet ea efle

di vita, moribus & fortuna;. de ejus premittenda exa-

:x

. Cap. XIII. Sat foliderefutat ration&m Bellarmini pe-

minatione;: de promiffione obfervandi facras regulas;

titam ex fubordinatione Poteftatum; oftenditque eas

& de poena depofitignis e

jus qui per munera afcendit.

fibi non effe fübordina

a

tas, probatque ex Diodore &

Novell. 6. Cap. fat bene.

Gloffa. Et Cap. XIV.id ipfum profequitur circaprin-

Anthimus aliique Epifcopi deponuntur, &in exi-

cipum, ex diverfitàte finis utriufque poteftatiS; Eó-

lium mittuntur. Novell. 42.

,

;

dem Cap. XIV. folvit dilucide argumentum petitum

, Proventus hi in pios ufus

| impendäntür. .Novell. 5.

ex eo quod. utraque poteftas

i

fi

Cap. 3.

corpus tanquam plura membra.

fimul cggfifc;iantv unum

. INicep

horus -Phocas, donatiores ab Imperatoribus

, Cap. XV. Probat omnes, étiam Romanos Pontifi-

EZ

fa&tas Ecclefiis & Monafteriis ademit, quafi illa-male

ces, politicz poteftati in civilibus parere deberes nul-

impenderentur. 'M. A. D. Lib. 6. Cap. 6. num. 33.

lamque efle Clericerum exem

"

H

3

ptionem.de jure Divino,

ANovell. 123. Cap. 10. przcipit ut (inguli Archiepif

fine privilegio Principum. :

;

«

copi & Patriarchz, füarum refpedive. Provinciarum

Cap. XVI. Optimeoftendit, quod quia fat

ente Bel.

convocent Epifcopos, femelaut bis in anno. Et om-

larmino, Imperatores Ethnici jn politicishabebant im-

nes caufas fubtiliter examinare quas Epiícopi aut Cle-

perium a nullo de

rici aut Monachi ad invicem habeant; atque füper eis

dem converfi.

pendens, etiam idem habeant ad fi-

difponere , & fi.contra regulas fadtum (it, emendare.

Cap. XVII. Solide refpondet argumento quod alias

» Qui legibus Imperatorum quz contra veritatem

non effet perfeda Refpublica Eccleliaftica; fi non ha-

» feruntur obtemperare non vult, acquirit grande prz-

beret :

» mium. Quicumque autem legibus Imperatorum

XVIII.

poteftatem in texnpo:aläg; & profequitur Cap.

» quz pro Dei veritate feruntur optemperare non vult,

Cap. XIX. Excutit locum S. Bernardi, quo indica-

» acquirit grande füpplicium. ;, Auguftinus ad Bo-

re videtur Principem teneri

ad matum Sacerdotis;

nifacium Epiít. 5o. M. A. D. Lib. 6. Cap. 6. num. 62.

ftringere gladium materialem.

& num. $7: profert infignem locum Cufàni,

. De quatuor San&is Cenciliis, Novell. 131.

Cap. XX. Solide oftendit fallaciam argume'nti: Chri-

ftiani non poffunt tolerare Principem hareticüm: ergo

Cu; Conftantinus Concilium. Nicenum convoca-

l(um eít ante-

Pontificern pofle illum deponere &c. Fa

- cedens.

iE

*

248

Dr Eccrrs £T PorrTiCA PoTESTATE.

ngah

M

110)

fes régerent p'er/fe, ideoque & Dicecefes effent exiguz,

cedens, Ulfefiüs hon fsqui: non poffünt eligere ha-

Deinde quod eas regerent cum confilio füi Cleri &in*

dum

reticum; ergo poffunt deponere.

H

H

el nol

Cap. XXI. Recté exponit locum

Apoftöli ad Corinth.

terdum populi & Synodaliter; oftenditque multis titu-

NI

Cap. V. atque contra Bellarm. probat Apoftolum ibi-

lis, ( Regimen Ari(tocraticum) effe preferendum Re-

dem nullatenus conftituere, novos Judices ; neque

(o, o

gimini Defpotico, licet corruptio hominis hoc magis;

bet

Chriftianos eximere a jurifdidione Judicüm fidelium.

appetat. .

;

Ibidem agnofcit quod S. Thomas doceat penes Ec-

Ibidem n. 6.

difcurrit de Diaconis, & aliis inferio-

piit

clefiam effe auctoritatem deponendi Regess fed eum

tibus Miniftriss notatque quod Diaconi fuerint infti-

Ma]m

*

tuti ante Presbyteros; quodque nonlegatur per Apo-

verot

falfo fundamento niti oftendit

E

Ex eo quód Bellarminus concedat o

i*nn:esf Chriüia-

ftolos fuiffe inftitutos Presbyteros, fed Diaconos; quia

pos, etiam Romanos Pontifices fuiffe & man(iffe ub-

hos magis neceffarios reputabant. Preterea fat bene

berea

oftendit quod etiam inferiores Miniftri effent neceffa-

tj ant

jectos in politicis Principibus Ethnicis; atque idcirco

feDé

Paulum recte appellaffe Cafarem , concludendum etfe

ri; quodque nullatenus mirum videretur, quod quig

,

evincit, Chriftianos Ethnicos illos Principes non po-

femper maneret Oftiarius &c.

t a

Quibus czremoniiss & qux opera poenitentiz; &

Ti) |

tuiffe deponere, tametfi fuiffent viribus fufhicientes.

. Cap. XXIL. Solvit argumenta petita ex periculo per-

quz fuerint exercitia poenitentium &c. exponit brevi-

jplis

verfionis, cui populus exponitur per Principem 'infï-

ter.n. 8. & füb finem refpondet iis qui hunc ufüm ar-

tiani

delem.

M

guunt, qua(i homines in defperationem inducentem.

bene

ento Bellarmini quod

Quis effet modus ftudendi, & quz przcipue fcien-

te f

: Cap. XXIII. Occurrit argum

petit ex licentia quam habet. conjux fidelis deferendi

tia requireretur in Presbyteris, & Epifcopis deducit

;

man

conjugem infidelem.

n. XIII.

adP

Difcurfu III. n. 2. Oftendit qua ratione, circa fi-

centi

Cap. XXIV. Refpondet argumento quod fumitur

ex fponfione expreffa vel tacita quam Principes Catho-

nem fxculi VI. cceperunt flaccefcere ftudia, invalue-

lici faciunt de propugnanda fide Catholica &c.

ritque ignorantia, przefertim Critices (pag. 222. &

Don

Cap. XXV. Oftendit quod Petrus a Chrifto accepe-

fépq.). eaque occafione multa fcripta apocripha & fub

z

fal&s nominibus invaluerints acinter alia confidz De-

0b 0

iit omnia neceflaria ad pafcendas ejus oves: & tamen

nullam in temporalia au&toritatem acceperit; immo

cretales; item füperftitiofus SS. cultus & Reliquiz fal-

jus ]

nec Chriftus uthomo mortalis ullum in temporalia im-

fz, & Miracula falfa ad quaftum fxpius inventa. INo-

fücc

perium habuitautexercuit. Cum autem Petrus dum-

tanda reflexio quz habetur füb finem numeri 2. Vid'e

& n. 3.

taxat fit Vicarius Chrifti quatenus fuit homo mortalis,

fenf

conftitutus & vivens inter homines, etiam non potuit

Num.

$. Agit de peregrinationibus, & eorum fre-

d

efi

Petrus aliam poteftatem habere.

í

^

quentia & abufü; & quam remotuma priftina Patrum

Vit

difciplina eas in poenitentiam imponere.

j

. Qap. XXVL. Sat berie notat,

q

iuam prudenter (agen-

ne

dum) in excommunicandis Principibus; & quod re-

Num. 6. Tracatde variis füperftitionibus quas igno-

a

Ji

vera Pralati deberent ftrenue populum. monere, ne

rantia in Ecclefiam introduxits & quantopere eflent

tion

eo tempore creduli ad accipiendas quafcumque fabu-

Principum vitià imitarentür; fed quam fegnes fint ho-

las. fine examine..

die ea in re Przlati rede refledits refertque. ibidem

(Hac poflent poni fub Titulo de

hac

ex Turrecremata quoimodo fadta .-Pont;üc-tïxn, non fint

Confraternit.) -

hin

trahenda in exemplum.

Num. 7. Breviter deducit decadentiam Imperi Orien-

talis, &quibus mediis &artificiis Mufulmanni regnum

pilc

Cap. XXX. Relpond

et areumento quod Paftoris fit

que

Luposa grege fuo arcere & ibidem rede oftendit quam

füum éxtenderunt, & füam Religionem ftabilierunt.

frivola fit

De conjun&ione utriufque poteftatis, Temporalis

redam. .

dlfbnäho in;t"e'rï Rgi&?ïatem 4d'ire&am öcvi-n'di-

& Eccle(iafticz , in eamdem perfonam agit n. 10. &

Di

Cap. XX

XI. Solide pröbät'eäfff in.R. P.—pote&atem,

quz confecuta mala,& indeEpiícopi, etiamin Reges, au-

adu

nec Ecclefiz, nec

Reipublicz, nec i-pQS Principibus

&oritatem affumpferint..

Deutriufque poteftatis con-

utilem effe, fed potius riocivam. .

"

i

fufione, n. 9.

]0t

"De affluentia divitiarnm, & inde fe

Dd

"^Cap. XXXIL Oftendit' quo

d *Prinþceps Ca'tholicus

cuta difciplinze

li

f

poffit quidem ob contumaciam iri criminibus, poenis

collapfione, n. 11.

tatt

fpiritualibas, püta excommunicatione, punim; fed

De incontinentia Clericorum; item violentia rapi-

nislaicorum; item de (imonia, unaque de variis poe-

qu

nequaquam poenis temporalibus. Ibidem fat bene pro-

tur

"

bat, penes Pontificem non effe auctoritatem eximen-

nitentiz generibus quz fzculo 10. & 11. invaluerunt,

di Clericos a jurifdi&ione Principis, fivein caufis ci-

agit H 12. 13. I4, 1$. (X 16.

De Cenfüuris earumque exceffu 5 nec non de Cenífuü-

i

vilibus, (ive criminalibus, neque ECCI?QW id un-

risin Regess & hujus occafione de arrepta poteftate

Iht

quam pratendiffe.

Infi

Cap. XXXIII. P

robat quod nec lodie Clerici finta

per Epifcopos & Pontifices deponendi Reges &c. do-

Principum jurifdi

&iene omnino immunes.

&e difícurrit n. 17. & 18.

lia

Num. 22. Tradat de Monac

his & quantopore a

Cap. XXXIV.

Oftendit Cenfuras non agere in bo-

na temporalia &c.:

priftinis deflexerint recentio

$

ress atque ad hoc fcrvie—

lis |

Cap. XXXV. Excutit exempla,

'etiam veteris Tefta-

rint divitiz & ftudia.

po

menti & alià recentiora,. ufque ad finem operis.

Num. 23.. Oftendit quomodo per ceremonias & for-

f

oannes Barclaius, in Apologia pro Patre, apud

mulas confirmata fuerint Religionis Myfteria, & dif-

Goldaftum T omolllI. pag. excutit locum Gelafii; & a

ciplinz antiqua memoria.

t

cavillis Bellarmini vindicat; & pag. feqiï.' teXtum Nico-

Num. 24. Sat fufe agit de Legatis, five de Miffio-

nariis ad varias nationes, ad predicandam eis fidem;

lai L

CUORUT NONADMS

multaque obférvat, in quibus hz a priftinis diftarent:

qua merito funt notanda.

Difcurfu IV. n. 4. Oftendit trapslationem Epifco-

| AInnotata: ex. Difrurfibus Domini Fleury.k'

porum item Epiícopnatuum inftitutionem, nec non

eorum unionem, ante oxortas falías Decretales fuiffe

Quànta folemnitate &rev

erentia, & concurfü olim

ef

celebrabantur Divina Officia;

& fignanter Miffz Sacrifi-

fadias auctoritate E

pifcoþo;gm j idque fuiffe conve-

ul

nientius.

cium ; & quam etiam eo tempore eífent pretiofa orna-

Num. $. Oftendit qualiter per falfas Decretales in-

mentà, & plures miniftri affiftentes , deduci.t-difcurfu

Qu

2. -7

du&z fint appellationes ad R. P. & quód earum fre-

fü 2. n. $. afferit quod Epifcopi füas Dicece-

quentia, etiam impediret executionem mandatorum

| Difcur

COK

Papa-

Drs Eccrrs. ET PornrTica PoTEsTATE,

249

ug,

Papalium; atque idcirco inventam tandem claufulam

tendere.

Inde concludens Chriftumn toti Eccléfiz im

Is

remota appellatione: ibidemque obfervat S. Bernar-

mediatius & principalius auctoritatem contulitfe quatn

IU

dum non füiffe autum negarehoc jusappellandi, quia

Petro; itaque Petrum'oculo corporis comparat, quo

lo

€&i nota non erat falfitas Decretalium.

tanquam miniftro vifus, homo utitur.

Hzc bene fub

Lgisw

Num. 7. pag. 418. Ágit de Clericorum immunita-

initium Tom. 2. Def. p. 1. & 2.

te, obíervatque quod ea quz de hac immunitate ha-

Et Cap. 2. Oftendit, quod eam poteftatem tam ju-

10

..'

bet Gratianus, affumpta (int ab Innocentio III. in

rifdidtionis quam ordinis Chriftus contüulerit ordini

!

Epift. ad Imperat. Conf(tant. relata in Cap. folita 6. de

Hierarchico in communi per immediatam & a&ualem

Majoribus ; oftenditque Innocentium turpiter abuti

Apoftolorum & diícipulorum miffionem; quod con-

n

verbis S. Seriptura.

&

ftare ait ex Cypriano & Auguftino. Verbis apud Gra-

a

Et num. 8. Obfervat quam effet ineptum fimilia fcri-

I

tianum 24. q. 1. Can, Quodcumques Can. Loquitur,

beread Imperatorem Grzcum, cui (imilia principia to-

& Can. Alienus pag. 3. 4. & $.

NI

ti antiquitati advería hactenus erant ignotas nequefal-

Et in Demonfttratione Capitis 2. qua incipit pag. $.

fz Decretales, aut Decretum Gratiani Orientalibus no-

num. 1. fufius oftendit quod per immediatam Miffio-

tx erant. At Principes Occidentis ea ztate plane igna-

nem Apoftolorum & difcipulorum fuerit data omni-

:vi7

ri, facile in fimilibus recipiebant, quidquid Clerici

bus in communi jurifdidio, non extraordinaria (ut

E

ipfis dicerent; quicum omnes paffim foli Decreto Gra-

pratendunt Turrecremata, Cajetanus, Bellarminus,

Tf

& alii) fed ordinaria.

tiani ftuderent, etiam hifceprincipiis erant induti. Sat

bene Fleury ; monetque quod ob non receptas in Orien-

Deinde late probat ufque ad num.

fi 'pag. 10. om-

cit

te falías Decretales, difciplina Patrum circa precipua

nem poteftatem atque jurifdidionem derivari a Sacer-

manferit integra; quodque ignotus ipfis effet recurfus

dotio Chrifti; atque illud in ordinatione Presbyterali

f

'&d Papam pro translatione Epifcoporum &cs quod re-

integrum communicari in habitu; atque in omnibus

Ie

centius eflé dicit quam vulgo creditur.

ineffes quemadmodum anima eft tota intoto, & tota

Num. 9. Agitdetemporalibus Eccle(ie, monetque

in fingulis membris; notatque ibidem quod Sacerdos,

Donationem Conftantini feculo VIIL. & IX. ufque ad

ub

dum abfolvit autbaptizat, non dicat, fe id fac

&

ere au-

&

je

fzculum XV. fuiffe generaliter ut genuinam agnitam

Goritate Epifcooi aut Papz &c.

al

ab omnibus; etiam a S. Bernardo, quiaudoritate hu-

Num. j. a pag. 10. profert SS. Patrum & Do&dorum

l

jus Donationis dixerit: Pontificem non tantum etle

(fententias) qui dicunt Claves & jus regendi Eccle-

de

fuccefforem Petri; fed etiam Conflantini: L.1V. Conf.

fiam, prius toti Ecclefiz effe datam quáàm Petro; &

C. 2. Ep. 243. & 244. ibidemque agnofcit non rede

fignanter id adítruit ex S. Auguftino, profertque ver-

C

fenfiffe Arnaldum de Breffa, qui füttinebat quod Ec-

ba ejus quibus docet qua Petro di&a non habere fe

n-

m

clefia non poffet habere toparchias &c. quem confüta-

fum illuttrem nifi de Eccle(ia intelligantur.

vit S. Bernardus; fed ait Heury, quod optaret funda-

Et pag. 12. poftquam adduxit refolutionem Faculta-

l

menta quibus fatisfieret argumentis Arnaldi: Epiftolz

tisParifienfis, adícribit notabilem textum Toftati Epif-

enim Bernardi fünt potius declamationes quam refuta-

copi Abulenfis, optime & dilucide hanc rem expo-

j

tiones.-

i

nentis; nonnullaaliorumteftimonia, ut Gerfonis, Cü-

(e

Num. 1o. Valde bene & fufe exponit mala quz ex

fani, & finaliter Bellarmini adducit; & in fine addit

hac temporalitate Ecclefiz orta fant; & quod fen(im

hec: cqualitas Sacerdotii in omnibus Apo[lolis nihilo-

hinc contigerit, non tantum R. Pontifices, fed & E-

Tl

magis Primatui B. Petri officit, quam e;ualitas Doctora-

IT

piícopos auctoritatem in Reges affüm

tus Theologice in omnibus Doctoribus prerogativee De-

que negotiis publicis immifcendi.

p(ï(ïe*s eorum-

cani Theologic detrahit.

Utque ad num, VI. pag.15.

Et pag. 450. notat

Num. 6. pag. 14. probat ex Geríonio & aliis, Chri-

lis

quod apud Grzcos non legamus

ftum Ecclefiam (ive ordinem Hierarchicum in commu-

Epifcopos fimul effe toparchas.

u

Num. t1. Agit de Legatis Apoftolicis fatis bene;

ni conftituiffe Tribunal, Matth. 18. per hzc verba:

advertitque per hos Legatos tandem Synodos Epiíco-

Dic Ecclefiee.

;

fl

porum füam ami(iffe auctoritatem cum fummo difcipli-

Num. 7. pag. 16.

exponit & vindicat Canones ápud

Is

nz detrimento: quodque ignari Epifcopi ambierint

Grat. 24. q. 1. ex Cypriano & Auguttino defuümptós.

titulum Legatis atque etiam ordinariam fuam auctori-

Num. II. pag. 19. exponit quo fenfu dixerit, ad-

tatem deprimentes, & Pontificiam extollentes; deni-

verfus facros Ecclefiz: Canones

non currere praícrie

que fub finem monet quod füb idem tempus petere-

ptionem.

tur a Sede Apottolica confirmatio donationum &c.

In Demonftratione Cap. 3. num. 2. pág. 22. ofteri-

lh

Num. 12. Agit de fubventionibus pecuniarum, quz

dit Regimen Ecclefix ex Ariftocratia temperatum ; &

primum circa feculum XII. fuerunt voluntariz ; ac de-

num. 3. Regimen Ariftocraticum effe convenientiffi-

[e

mum derivarunt in coactas; ibidem oftendens quanta

mum; & num. 4. pag. 23. Ecclefiam effe unam. & in-

inter antiquos & recentiores fuerit in hac re differen-

tegram Papa mortuo , utpote tantum Ca

tia.

pite mini-

fteriali & accidentali ( privatam ). .

Nuro. 14. Oftendit modum quo pofterioribus fzecu-

Num, 5. 6. & 7. probat Papame

ffe dumtaxat Caþut

lis procedi coepit contra hareticos, effe omnino op-

fymbolicum , imo przeceptum habendi Pontificem,

g.

Eoütum prittinz diíciplinz, & contra fpiritum Eccle-

effe dumtaxat affirmativum; & poft mortem Marcelli,

la.

r

Sedem Apoftolicam vacaffe 7. annis.

"

a

Num. 15. & 16. Breviter & erudite agit de mu-

Cap. V. n. 1. pag. 27. & 28. ftatum

Ecclefiz diftin-

jf

guit ab ejus regimine; atque hoc Ariftocraticum effe.

tatione inducta circa Poenitentias & Indulgenti;s.

CAPUT DECIMUM

Num. 2. pag. 28. Collegium Cardinalium ad regi-

l

men Ariftocraticum fpectare.

Notata ex Richerio , in Libello de Ecclefiaftica

Num. 3. Nativum regimen Eccle(iz effe Ariftocra-

[

ticum.

politica pote[flate. (a)

Num. 4. pag. 3o. Presbyteros una cum Epi(bopis

Capite 1. Oftendit poteftatem Clavium immediatius

debere regere.

n

effe datam Ecclefiz, fivetoti ordini Hierarchico, quam

Cap. VI. p. 31. oftendit infallibilem decernendi fa-

fe

cultatem non uni, fed toti Ordini Hierarchico collé-

ulli fingulari perfonz , idque hoc argumento: Deum

& natura immediatius atque prius ad totum fuppofitum

&o effe datam, ex textu Math. 13. & in Demonftra-

quam ad aliquam ejus partem etiam nobiliffimam in-

tione pag. 33. exponit Can. Majores. Caulaà 24. q. r.

(a) His addi poffunt quz habet Richer. Lib, 2. Def. Cap. 1. & 2. &c. Cap. 4. & $. &c. Item locus citatus ad tit. de Cura Epif

copi, ad pag. 148. Textus Cufaui de anima in toto; & Toftati, de fübminiflr. materiz reform, p. 7. 9. Q.9. in libello Rich.

Supplein. Oper. Van Efpen 'Tomus V.

li

Cap.

2506

I-DEL Ec&m"sl- rT PortivTiCA PomTESTATE

ffhl

Cap. VIII. Late demon(trat pro re&o Ecclefiz Re-

De poteftate Pfincipis circa externam Ecclefide VdïS-

"m

gimine frequentem Synodorum celebrationem etle ne-

ciplinam & libertates Eccletiarum &c. Richer. T. 2.

u

d i

ceflariam; neque Decretales R R. Pontificum obligare,

Def. Lib. s. Cap. 1. & feqq. a p. 35o3. Lib.3. T om. I. Cap.

Anifi fint receptz; eoque titulo Hincmarum Rhemen-

I. & 2. refpondet Richer. ad argumenta pre Monar-

titu

fem & alios Epifcopos Gallie fuftinuifle contra Nico-

chia Papze, & fignanter $. Thomz, quem dicit pri-

ab [/

laum I. Decretales füb nomine. Pontificum, ante Sy-

mum e Scholafticis pro-plenitudine potettatis Papalis

pzatu

nodum Nicenam editas, non obligares notatque in

pugnatles & Cap. 3. refpondet argumentis Cajetani.

[ou

dexto Capite,

uod reprehenfio Petri fada per Paulum,

M. A. D. L. $. Cap. 1. num. 5. ut oftendat Eccletiz

fuerit, ex fententia Geríonis, fpecies appellationis ad

auctoritatem e(le omnino fpiritualem, &omnicoacdio-

M.

Concilium Generale pag. 34. fub finem.

nevacuam, exponitlatiustextum Evangelii Reges gen-

Cap. IX. pag. 40. agit de plenitudine poteftatis Pa-

ijum &c. (Luc. XXII. v« 25.) oftenditque Chrittum

tna

paliss afferitque quod ufque ad translationem Imperii

ibid. loqui de legitima Principis auctoritate, hon au-

u

i

a

in Francos, Pontifices fe (emper dixerint fimpliciter

tem de Tyrannica..

]u

executores Canonin.

Et num. 12. ex Hieronymo oftendit quo

d Rex "9-

(

In Demonttratione hujus Capitis oftendit eum vi,

lentibur, Epitcopus "volentibus . imperet, ut late ex

ii

qlh

in quibus przcipue verfetur Plenitudo pote[latis Papee.

Chryfoftomo num. 13. & 14. Et num 17. ex S, Bernar-

F Up

Ti

INum. 2. pag. 41. & feqq. de naturalegis, & quibus

do plura congerit eamdem in rem.

m

ferantur

& de earum vi & executione.

-Num. 29. probat penes Eccle(iam non effé veram &

l(

1l

Num. 3. p. 42 agit de forma . qua in Decretis Con-

coactivam jurifdi&ionem & auctoritatems eo quod pof-

p

dul

ciliorum ( obfervatur) nova & antiqua.

fit per poenas temporales & corporales cogere ad obe-

Theodoretum non fuiffe admitlum ad communio-

diendum.

Et num. 30. oftendit ad fimilem poenarum

mul

nem Ecclefiz univerfàlis, nifi ejus caufà prius effet in

inflictionem Pralatos habuiffe recurfum ad Principes.

Concilio. Chalcedonen(i.examinatas tametíi effet in

oftomo.

Et num. 31. & 32. fat bene ex Cypriano & Chryf-

communionem Ecclefiz Romane receptus per Leo-

nem, probat Richerius in Hift. hujus Concilii Cap. 8.

Num; 25. idem probat ex Canonibus ep-ud Gratia-

n. 22.

num relatis.

Ex verbis S. Leonis Ep. 107. eruere volunt, Petro,

Num. 39. allegat loca S. Scripturz quaz contrariari

non aliis Apoftolis, datam plenitudinem Sacerdotii;

videntur, quibus num. 40. feqq. refpondet.

fed id ex his erui non poffe probat in Nota. 3.

Num. 47. &

.. Qualiter fit una Ecclefia & unus Epifcopatus, repra-

larmini.

feqq-. penit & refpondet argumentis Bel-

ädï

F.

fentatus per Petrum, exponit Quesnell. ad Epift. 10.

Y

Regimen Ariflocraticum.

Leonis, n. 7. & 8.

z

atf

4; Romanum Ponti

ficem non habere immediatam ju-

Papam olim nihil gravis momenti egiffe finb Con-

risdictionem in omnes Ecclefias oftenditur in App. 1.

cilio, probatur in Libello cui Titulus: Deux acfef

de

& 2. Proteftationisaffertz Ecclefiarum ( Belgii Foede-

d'Appel du P. Q, pag. 24. & feqq. . Ibidem etiam di-

Hz

rati) & confirmatur in.Proteflatione denuo afferta, $

citur Sedem Apottolicam non etle folum Paparm.

14.-15. 16. & feqq. & notanter $. 18. refert notabilem

Regimen Ari(tocraticum efle convenientiffimum,

[

textum Cofteri. Idipfum oftendit Bellarminus Mo-

quodque Papa non fit verum Caput Eccle(iz fed Chri-

machus, in Tra&. de Principatu Papz , apud Golda-

ftus. Richer. Lib. 4. Ca

ftum T. 1. Monarch. p. 243. adde locum S. Greg. L.

9. & feqq.

p. 14.- n.7. 16. &c. Tom. 2; pag.

,

lg

11. Epift. 37.

Et ibidem Richer. num. 20. pag. 20. & feqq. monet

por

quod primus qui dixit Papam & Epifcopos influere vel

Lb

CAPUT UNDECIMUM.

influxum dare fuitffe S. Thomam; quamvis revera curf

in l

Poteflar fpiritualis Ecclefice.

antiquis conveniat.

Ibidem fat bene oftendit Papam

nec Epiícopos proprie influere, ted dumtaxat exter-

Dult

Poteftatem Eccle(ix totam effe fpiritualem probat M.

num Minifterium exhibere.

Dis

' Et num. 22. p. 26. oftendit variam effe Capitis figni-

(

A. D. L. $. Cap. 1. & Cap. 2. Eam effe mini(terialem

tü

non coadivam; & Cap. 3. ipíam tanquam quamdam

ficationem uti & influxus ; contenditque quod Rex

Rempublicam debere habere füos miniftros qui eam

Franciz moraliterinfluat in Magiítratus, nonita Papam.

Num. 23. pag. 27. invehitur in Vallium prztenden-

tet

dirigant, & ad finem quem intendit perducant (a)

t

po

Idem oftendit Richerius T. 2. Def. p. 81. & feqq.

tem Sede Apoftolica vacante Ecclefiam non poffe con-

C0i

quod poteítas Ecclefiaftica non . poffit influere in Ca-

dere Decreta.

put Myfticum, ficut politica in corpus. $Sat bene

Num, 25. p. 28. & feqq. agit de diuturna vacatione

num. I. 2. & 3. & num. 4. an aliqua fit Eccle(iz jurif-

Sedis Apoftolicz pott mo»rtem Marcellini,

didio.

lu

(4) Vide Rieher. L. 5, Cap. 1. T. 2. Def. & ibid, diftin&tionem ponit regimen inter Ecclefiafiicxïm & politicum,

ii

E

X D

»

DE JURE CIRCA SCRIPTURAS SACRAS

ll

Communi ac fpeciali Sacerdotis, Principis C9' Plebis

Mu E S Bs

cum — Annotationibus .

O P-U"S

t

ologis Belgicis compofitum , €9' a Cl. D. Z. B. Van Efpen, . U. D.

W

a pl-?l?*'ibity Tf:e

C? SS. Can. ProfefJore , approtatum C3' adoptatum.

Approbatio fequentium Thefium a Cl. D. Z. B. Van Efpen. |

$

]

Vfra fcriptus , fedulo examinavi C9' perpendi fcriptum cui titulus, De jure circa Scripturas Sacrás, commu-

I

ni ac fpeciali Sacerdotis, Principis &Plebis, THESES, cum Annofationibus. Z/n Thefibus autem illis per

ä

varia Capita concinne digeflis C9' Corollariis appo[itis , reperi fatis felix fpecimen juris publici cirea. Libros Sa-

lixum

eros, quale non memini afzfe' hae ab ullo que teniatum. — Quod [pecimen ficut cequijf/iis ratienizus fubi

ejt,

Dr jun&r CoMMUNI.

251

FAREN

l^

efl, ita non vulgarem erga Majeflatem Divinorum Codicum fpirat religionem , cum fingulari obfervantia

*

erga aucloritatem Ecclefiaflicam C3' Civilem :' nec mirum, cum omnia ibi ex ipfis Scripturis, Conciliis 69 Pa.

L n,

lOi

tribus, aliisque monimentis idoneis conquifita, valde prudenter C9' modefle contemperata [int : mec minus joli-

de con[labilita: id quod fatie demon[lrant eruditee annotationes ,. quibus Thefes undique connexc €9' con-

It pr

)

Q

]s

munitc funt.. Unde hoc feriptum Ecclefice perutile.CS9' luce publica dignumjudico. Quin C9' futurum arbitror, ut

ab omnibus dottis cordatisque Theologis, nec non a. Canoniflis aliisque intelligentibus, magno plaufu fufci-

;

dl

Clelie

yiatur. . lta faxit Dominus Deus! ad majorem Verki fui Evangelici propagationem €9' gloriam. .Datum

Lovanii 6. Novembris 1726. (Eterat (ignum) Z. B.van Efpen, J.U. D. & SS. Can. Profeffor.

üdio

)IQ

u

Adoptio earumdem 'Thefium a Cl. D. Z. B. Van Efpen.

illum

Sequens feiptum , quod infcribitur: Dejure circa Scripturas Sacras communi ac fpeciali &c. soz folum

n qu.

magnopere probo C9' laudo, ficut jam feci per Declarationem meam de fexta Novembris 1726,. fed. idem

etiam in meum accipiens lubenter adopto.. C9' reliquis meis opufculis aggregaricupio: idque precipue propter

X ftg-

duas caufas.

1. Ut Theologi Belge ex eo perfyiciant , qua ratione facile componi queat triflis illa €9' noxia

i& ey

controverfia, que inter ipfos adhuc fupere[Je videtur circa lectionem Scripturc Sacre in lingua vulgari ; quan-

Qdf

tique momenti res fit ut [fudium Divinarum-Scripturarum in Clero, earumque veneratio cum falutari ufu in

populo, omni modo €9' cura in[laurentur C9' augeantur. — 2. Ut ipft juris [ludiofi ac periti, nec non Magi-

am&

firatus civiles. tandem intelligant Sacrarum L

itterarum fcientiam , nontantum ad Religionem vitamque Chri-

1 pof.

flianam nece[Jariam effe fed ad Profeffionis etiam eorum munera C9 officia, recte laudalilitergue obeunda,

Lobe.

plurimum conducere; adeo ut celebris quidam Advocatus, ante annos aliquot , in fchola noflra fuflinere 101

aTum

dubitaverit: Etiam in foro & praxi primas partes effe San&arum Scripturarum: quod affertum audivi letus

1pes,

multorum jam calculo C9' experientia ceypiffe comprobari. (Erat (ignatum) Z. B. vqn Efpen.

hf

CAPU'T

I R

'atid-

IM UM

De S. Scriptu

varum caufis, Q^ proprietatibus, quatemus. funt

irar

. fundamentum bujus juris.

jbel-

T HAR:S ]1 X

I.

*

Scriptura Sacrz fünt Libri Divinitus

infpirati (4), &ab Hagiographis, quafi Dei manu

aut digitb (b

ad omnem (c) creaturam perfcriptis ut credamus quia

Jefüs eft Chriftus Filius Dei,

& ut credentes vi-

.0nt-

tam habcamus in nomine ejus. (4

tj

(a) T. Tim. HIL 16. II Pet. L. 21. Scripture quidem perfe.

Ec&li. XXXIIT. 18. 19. Item Marc. XVI. 15. cum Luc, XXIV,

| di-

&e fünt, quippea verbo Dei & fpiritu ejus di&te S. Iren, adv*

44- 48.

Etenim lex & Evangelium Re

gni etiam erat fcripto pu-

Haref, Lib. 2, Cap. 47. nunc 28.

blicandum.

Item Rom:- Ilf. 19. XV, 4. ubi omnia omnibus (cri-

(b Exod. XXXI. 18. Pfal. XLIV.

2. II Reg. XXIIL 2..

pta effe, afferitur. ^ Item I.. Cor. L infcribitur e

üm,

1fhi celi, id eft, ifti

$

nim omnibus

Libri opera fünt digirorum De? ;San&o

Chiiftianis, ficut & Epiftole Catholice. Item

Apoc. I r.5. &

u-

etenim Spirita in San&is operante confe&i fünt,

11. ubi in feptem

plici- Ecclefia , univerfalis reprefentatur, lbid.

S. Auguft. in PC VIIL. Vide ibid. num. 7, & 8.

XXII.-$. 10. 16,

9d5

Non aliter accipiet, quod narrantibus Difcipulis in Evangelio

Hinc & unnmquodque Scriptum S. primitus fcriptum eft idio.

legerit, quam fi ipfam manum Domini , quam in proprio cor-

mate gentisad quam dirigebatur.

Vide ihfra Th. IV. VI, Con-

)ngt

pore geftabat , fcribentem confpexerit, Idem de Cont. Evang,

fule infüper S. Ba(il. Epift. ad Chil. Anach, verfus finem S. Hie-

! vel

Lib. n Cap. $5.

ron. in Pfal. LXXXVI. vs. 6. S. 'Thomarh p. 1.

» T,. Art. g.

uf

Ipfe hzc fcripfit, qui hec fcribenda di&avit. Greg. M. pratf.

Item hujus Cap. Thef. 1V. & V. ac Cap. 11, Thef, 11l V. 1X.

il

in Lib. job.

Xl. XIV. ac fpeciatiin, Du

(c) Scripturas S.

fcriptas effe omhibus, five ad omnes com-

BIB, Lib. 1. Cap. I X. $. 2.

pin, DISSER, PRELIM. SUR LA

1et-

muniter dirigi, evidens eft cum ex fefe, tum ex eo, quod om-

Convenit etiain Scri

ptuurz, QUE COMMUMITER OMNI-

nis Scriptura fpe&et ad. Chriftum & ad Evangelium ejus, omni

BUS PROPONITUR ( fecundum illod ad Romanos primo: Sa-

of

creaturz annuntiandum,

Eftque hic omnium Patrum ac Docto-

pientibus & infipientibus debitor fum) ut fpiritualia füb fimili-

Wax

rum confenfüs, perpetuo Ecclefie Catholicz ufu manifeftus.

tudine corporalium proponantur. ut faltem vel (ic RUDES RAM

Vide interim. Exod. XIlIl, XXIV. Lev. I. Num. V. VI. Den-

CAPIANT, qui ad intelligibilia fecundum fe intelli

atf

ter. V.. XXVIL. 8, XXXI. 9-.13.. XXXIL . 1. ubi omnibus pro-

funt idonei,

]ta $. Thoiasloco citato,

genda nen

len

(4) Joan. XX. 3r. Ro

ponitur. Item Pfal. XLVIII. 1. 2. ubi Propheta omnes omnino

9t

