piuünt &c. & Présbyteros; qui eà au&oritate pollent

riim.

vigoré fuorum titulorüm quibus annexa eft Animarum

Hoc unum firmum rhaifit & coriftans; ut necEpi(t

Curàás; undé & Curatorum nomen fórtiuntür.

copus nec Presbyter Curz Animaruin applicáretur fi-

Quis neftit, priores, utpote nullum firmum & per-

ne ejus qui in Hierarchia Ecclefiaftica fuperiorem ob-

petuum titulum cui jus hec muhid obeundieft an-

tinét locum, aucotitate.

$

UCWMCUNEP C W MP EU o MA r u EOROSERI

nexum poflidentes, poffe eà facultaté, uti mere pre-

Sic olim Epifcopi fine füi M

étopolitini, & hüdie

caria, pro voluntate Epifcopi privaris non itaeos, qui

fine Romani Pontificis approbatione feu confirimatio-

jus illud poteftate propria ratione titulí (ibi competen-

tis exercent.

^

re; Curz Atimáruri non applicantur; Presbyteri

vero nor obfrante muütátioné quácumque; quz circa

Ita fzpius judicatum eft

; 'p'ofïä Epifcopós ápproba-

elettionem , aut prefentationem vel collátionem inter-

u d É ann i i d

tionem & licentiam excipiendi Confeffiones, Presby-

veniffe potuit; abfque auctoritaté & approbatiorie E-

2

-

teris íéu Szcularibus feii Regiillaribus nulluim titulur

pifcoporum, vel qui eorum auctoritate funguntur, Pa-

Beneficii Curáti habentibus eonceffam p*o flic confci-

róchias regendas futcipere aut earum fpirituali & Pa-

entic religione revocare, ubi pro fuce timorat:e confci-

ftorali Regimini ingerere fefe numquáim potuerunt.

entic religione Viderit in eo munere noÀ itá finceye in-

At veroó Epifcópi; ubi áu&toritáte vel Metropolitá-

tegreque, C9 cum cedificátione fe gerere gutinadmódum

ni, vel juxta modérnám difciplinam, per cornfirma-

C? tánti Miniflerii illis commiffi fanctitár €9* ánima-

tionem Romani Pontificis Regimini & Curz alicujus

yum falus expofcit ; que fue fidei curain concfedit

Eccle(iz feu Dioecefis applicati fuerint & adfcripti, vi

funt; uti declaravit S; Carolus ;5 fuo Concilio Medio-

hujus applicationis fine alia novà commiffióne jus &

lan. VI. tit. DE His qUi& AD SàcRAM PogNtt. perti-

auctoritatem fegeridi ii fpiritualibus poptilufm illius Ec-

nent.

clefiz afflequuntur: atque lioc fenfü dicitur jurifdictio

Nil fimile legitur de Párocliis aliifque Beneficia Cu-

& poteítas Epiícoporum effe Juris Divini five imme-

rata poffidentibus: fed íi quis eorum in muneris Pa-

diate a Chrifto; quia licet per hóidines in Epifcopos

ftoradlis füun&dione minus recde procedere judicetur,

eligántur & Ecclefiis 4pplicentur, ubi tamen fuünt electi

mandatur paffim Epifcopis, üt (1 moriitus fe nor cor-

& Eccléfiz Canonice ápplicati , fure Divino & ex

rigat & notabiles in moribus vel dóctrirtia defedtus ap-

Chrifti inftitutione habent

" - X — ——

lum (ibi comrniffum.

potéltatem regendi popu-

pareant, cohtra ipfum inquifitio fiat & fervato juris or-

dine procedátur:

Simile & in Parochis cotitingit. Hi etim inon fe-

Diftin&ioném hánc fündatiffimám judicávit .nuper

Clerus Gallicantis dutm Regi Chriftianiffimo Aucor

cus atque Epifcopi, hotminum Minifterio eliguntut &

lüis applicantuf Eccle(iis; at ubi ferhel ele&i & àucta-

fuit Edicti quod ánno i695. evulgavit & Parlamenti

ritate Epifcoporum certz Ecclefiz tarquam pergettii

Regii calculo probatum eft. . Cum enim art. 11. de-

peciliarefjie Parochi fant adfcripti; itimediate vi fo-

claratum effet, quod datam licentiam Présbyteris Sz-

lius hujüs applicationis ( fivé,

üt liodie ldquimur)

cularibus & Regularibus ad excipieridas Confeffiones

dationis tituli Parochialis ;

confequuntur jus & áucto--

velad teitpus vel ine temporislimitatione poftlirit Epif-

ritatem populo fibi credito omnia ad ánithartim falutem

LE

'copi, etiam dnte elapíum terminuim revocare ex cau-

neceflaria minitrándi. Hoc fenfu jam pridem dixit

fis quz ad eorüm riotitiami poít conceffam facultátem

Facultas Theologicá Parifienfis, etiam Curatorum

pervenerint, qudfque noti tererentur exptimere, de-

poteftatem effe immediate a Déo.

clarat articulo irtirnediate fequenti f&b árticillis preece-

Cum enim F, Joannes Saráfi &x Ordine Przdica-

dentibus non comprehendi CORATOSs five Seculares five

torum fuftiiuiffet lhanc

WÜegeq4 4779 "EM $—

j

a

topofitionems Dicere inferio-

Lon

—H

Regulares; qiüi concionari C$' Saeramentum Poeniten-

vum Prelatorüm pot

ej

tem jurifdictiónis , five fint

/

tic in fuis Pavochiis adminifirare po[funt.

Bpifcopi, five Cumart, effe immediate a Deo, ficut po-

teftatem Papc , veritatiquodatnmodo repugrats id fub

$ IX

hac fertula revocare juffus eft: Dicere inferiorum

Prælato'rum

poteftatem jurifdi£liónis , fwe fit Epifto-

D

- Qua ratione Pavóthi dicantir C-u'rdni dnimarum

pi five Cv

RATI , effe iminedidte a Deo,

Evangelicee C9':

accipere ab. Epifcopo?

1

Apo[Tolicee confodát veritati

Eodem feníü dixit Joannes Gerfonius, fecutus di-

A primis Eccle(iz (zculis fervatutn et; ut fingulis

&am Facultatem "Theologicam; Domini

Cunart funt

Epiícopis portio quzdam orbis, quam Dioecefim vo-

in Ecclefia minores Prielati C9 Hierarchee

EX PRIMARIA

camus divifa (it, quam regeret, & cuiquz falutis fünt

INSTITUTIONE CiiüusTI , quibus competit

ex flatu jus

fidglitg? miniftraret juxta illud S. Cypriani de Epiíco-

.

pïædicandi? ;jusv' Confe[Jiones audiendi &

Itaque

P&ío G vaN »t Nissk

197

h

, Jtaque Curati dicuntür Curam, Animarum aliaque

chialis Curam. Ánimarüifi incumbere; eoäemäüä ti-

j

àd eam fpedantia ab Epiftopo àceipere, quid nimi-

tulo ipfis córmpetere jüs obeundi fundiones huic Cuz

l

um per Epifcopum previo eju$ exáthine & apprgba-

rzánnexás, aburide oftentliti eft; ac infuper probá-

tione Eccle(ià Parochialis eis affigriatur; & eorumdem

tum; Parochos hánc Curám eatenis ab Epifcopo aé-

auctoritate tanquam 'proprii Presbyteri eidem intitüi.

rA«

cipere, quiááb eódeni examine previo, Eccle(x (iz

árochi

4

landi funt5 uti juta moderriám difcipltnam , Epifcopi

bi corntniffz tanquam

& -*Sacerdoïe's proprii

:

audoritate Romari Pontificis confirmáti, Ecclefiam

àpplicántur 4c irtitulantur

H

regendam accipiunt, & eidem adicribuntur. : '

Infüper eodem paragaph

0

) oftenfum eít, Parochos

. At póftquam Canonice Ecclefiam regendam Pres:

ab Epifcopo Eccletiis Parochialibusadícriptos; merito

byterab Epifcopo füfcepit, & obtenta ab eodem Curà

dici & reputári minóres$ Prélatos ác Paftores ürdiná-.

Animarum tánquani proprius Paítor intitnlàtus eft;

riós: eo quod jurifdi&ionem fori poenitentialis ha«

eam juré próprio & tanquam illius Ecclefiz Mitior Prz-

ac Beneficii.

beant & exerceárit jure proprio, nempe jure proprii tituli

latus potfidet, .& in fpiritualibus adminiftrat.

. Nequaqüarm ergó Prlàti & Parochi reputandi fünt

Una táhen di&iit eít, Parochos quider e(fe ordi-

DL

Vicarii Epifcoporum, quafi eorum poteítas fit vicarià

üàariós M

Ini

ftros in Cura Animarum;

fed cum quà-

feu delegata pró Epifcoporutm arbitrio revocabilis , fed

dam fübordiii^tione ad Epifcopos;

etiam in lus qua

tanquam inferiores Pralati feu Páftóres, unà cum Epif

pertinént ád eandém Curari

»

:

Copo; jure proprio, pópuli curam agentes, Cum quà-

Licet enim Parochi tanquam p

FOþi*ii þresbyfe*,i coü-

dam tàamen ad Epifcopós Hierarchica fübordinatione.

ftituti fint ad regendum populum fibi commiffüm , at-

Quáprépter cum füb filiémi feculi 1 $. Jóannes An-

que eó fen(ü inter ordinarios Prilatos & Hierarchas

&eli ex Ordine Minorum fültinuiffet: Fratrer Mino-

meritó numeréntur, nihilóminus &illud (cimus, Epjf-

rey prefentati Epifcopo C9' aüdmilfi, fuht proprii Sa-

copos, qui i& Apoffolorüm locum düccefferunt, ad H-

cerdotes Cj vtri Curat, C9' meli&s qhàm Presbyteri

varchium ordihem $recipue pertinere Cs PÓfitos a

Parocl&ales: dtà facultatem Juam hálent a Sámmoó Pon-

Spirit& Sancto vegere Ecclefiam Dei,

uti docet Syrio-

tifice , €9 ditfi Presbyteri àb Epifopó dumtaxót: hanc

dus Trid. Seff. 23. De Ordiite Cay. 4.

propofitiorrem ita cenfüravit Facultas Pàrifienfis die 5.

Ig

itur Epifcopi ut precipuum & füperiorem locum

Februarii 1482. — Quidquid [it de prima párte, propter

in or

M

]

iné Hierarchico obtinentes ,

przvalent füperio-

diquivocationem illiae ierinini proprii, dicit tamen Fa-

ritàte-

& audóritáte in Parochos

tanquam inferiores

1

cultas, quod propo[itió 11 fe C9' qitoad omner veliquas

Hierarchas.

partes C9' probátiónes partiy ultimce in qua dicitur AB

Itátattieri fe Superióres réputare débent, ut uná ine-

Errcóro DUMTAXAT, eff fcandalofa, in fide errónea,

thinerint, fe Paftores Eccleíiz & Miniftrás effe; non

"Hierarchici ordinis deftruttiva, C9' pró tonfervatióne

dóminós; ànimo alte iüfixüm retinentes illud Princi-

ejüfdem ordinis publice evocatida..

pis Apoftolorum ; ad Epiféopós precipue directum

Quià ergo Presbyteri Ecclef

us P

amchialib'u'fs prafe-

mornitum: Pajfrite qui in vobis eft Gregem Dei , jróvi-

&i juré próprió '& ordinarió Curam Parochizx a£unt,

dentes tiom xoacle, fed fpontànee .fec

ühdum Deum :

jam pridém di&ti fuere Présbyteri Cardinales, — Sic le-

fteque türpis lucrigratia,fed voluntarie

: negue utboMi-

giturin Capitulis Synodalibusa Waltero Epifcopo Au-

NANTES 75 Clericiss fed forma fatti gr

€,

Bif EX ANIMO.

relianen(i annó 858. promulgatis Capite 2. Ut per Ar-

Quantumvis (e talem re

fpedtu totius fibi cómmiffi

chidi&conos vita, TatelleCtüs C9' dotfrinà CARDINALIUM

É£regris exhibere teneatur Epifcópus; fingulari tàrhen

Presbüterorum invefligetur. Ad que verba ita hotát

rationé, omnis vel in fpeciem dominatus in Paróchos

Ludovicus Cellotius e Societate Theologus nar. s.

cavendus eft3 utpote

.qui tamquam rninores Prilati &

Cárdihaies Presbyteri, funt addicli C9 incardinati Ec-

fecundi Ordinis Sacerdotes, una cum ipfo follicitudi-

clefiisin quiPus moventuv quidém &t ómnibur provide-

ném & curàm

&

pop

uli agunt; pozdus diéi C5* hts fu.

aht: fed tta tamen ut ab illis non moveaniür. — Et quia

flinenter. — Attehdite (inquiebat in Conftitütione fiia

Cardó verum omnium pracipuá pars dicitur , preci-

annó $889. cap. r. Riculfü

$ Sueffiórum Epifcópus ad

gpüi C9 Primariüi eàrum Eccleflarum . Presbyteri fant ,

Paróchós fibi fübje&tós:

| quia nobifcim follicitudinem

quoy PaRocHos feg CunaTOS dicimüs,

gregis Dóminici percepi

i, C9' in- Sacerdotali :Miai-

Et(imiliterin Cáp. 2.f. De Officio Archipresb. injun-

flerio ,

fecuhdi Ordimis C9' dignitatis lócum ääö[lidai:.

gitur Archiprésbytero ut provideat vitam Sacerdotum

Extat Tómo 9. Conc. Geferal, cól. 416.

CARDINALIUM , quos antiquus Gloffographus vócát

, Procul igitur à fpiritu Ecclefi

z abeft, ut Epifcopus

Sacérdotes principales: & in nota márpinali ex Ántó-

Parochos reputet quali füos i

Animarum Cura dele-

nio Auguftino dicitur: Sacerdotes CanbiNALESs lióc

gatos five P'icarios, qui illàm tanquám à nütu & arbi-

lóco noh Urbis tántum Roma ; fed aliarum etiàm Ci-

trio ipfius dependentem exerceant, eamquüe Parochis

vitatum. primos interpretámurs quibus titüli, id eft,

PaRócHUg commiituntur.

adintere aut interdicere in totum vel iri párte valeant

ro füz voluntatis arbitrió. . Ecóntrà vult Ecclefia, ut

His córifónant récentiores Cánóniftz, unt confen-

Parochós tanquam füos in Minifterio Coadjutores, &

fü docentes: Quando diflin&le funt Parochie , C9 in

fecundi ordinis Hierarchas

jure proprio curam populi

qualiFet Párochia adeft PRorRIUs. ReClor, tunc Epifco-

füftinentes honorent & Pa

ternó profequantur affedtu.

us nón eft Retfor tótiüs Dia'cefeos, fed folius Ecclefice

Quod fi forte quem mi

nu$ rede Minifterium füum

CathedYaliy, C5 Prolátüs fuper omnes fue Diccefis

implere exiftiment , vel iis vitiis aut defedibus ob-

Re(lores, CS9 ideo nón hábet juris comimunis áffiften-

noxium, ob quz a Paftoralibus imuniis fü

endendus

tiam in percipietdis decimis Parochialium füee Dicecefis,

fit áutprivandus, Epifcopus éum non pro

À

0 arbitrio,

fed potiüs refifletitiàri fi agit contrá Rectorem, uti lo-

qua(i domiriatis in Cleris,

removeat aut deponat, fed

quitur Hieronymus Gonzales ád Reg. 8. Caricell. Gtoff.

juxta leges & regulás ab Ecclefià

prefcriptas przviis

6. 1. 83. Et BàrBoía, dée officio Párochi Párt. 1. Cap.

monitionibu$ & fuávioribus medii

C

$, CORtra eum agat,

1. num. 22. idipfum iiídem verbis éxpreffit; addens,

ut Minifter

ita C5' Rotain Fejolbilfe.

ut Judéx, fed non nifi coadus.

-hrifttri, Superior & Patf:r; ac tandem

.. Si ergo Epifcopus contra Parochos

quafi faos in

g. X. :

Officio Pa(torali Vicarios & in ufü Clavi

um,

quatenus

ád Curám Animarum neceffario, a (üo nut

u depen-

Quomodo Epiftopi uti debeatt [ua äu'äorita'te

dentes, eoque quafi precario utentes,,

in Parochos.

tentet procede-

re; plane a mente & fpiritu Ecclefiz re

cedit , nihilque

agit.

"i Parocþig jure prdina;ig ive ütqli & Ben;efïcü Paro-

Voluit enim Ecclefia, ut abunde probatum eft, Pa.

LI

rochos.

198

M 'o "rux v*'*u ":'M É J ü Ris

C

nis alia Ceníura precipue f'ertþugf ad *;rejjrimendam éon-

rochos aliäï'qiie vefe'läeneäciatOS'eü?e perpetuos;. id eft

f

ut vita fua durante Eccleiiz,. cui Beneficii cellatione,

tumaciam, C3' ut homo a culpa, retedat; ideoque non

lat

& Canonica ihítitutione adícripti. funt, ferviant, &

pote[t h

abere alium termi

1

inum , tifi donececedat ab illa.

rite functiones Minifterii tibi incumbentis exerceant,

Sic loquitur Suarefius ibid. zum. 3.

$

f

h

nec di&to titulo feu -Beneficio vel officiis illi annexis;

Ex hac differentia fequitur altera: qu

od füfpenfio,

ff

qua eft tantum poena, nón requirat przviam monitio-

aliter quam fervato juris ordine, . velin toto vel in pgrte

nem: quia fertur propter culpam jam cómmiffam,

[

ípolientüir.

ce Exhis per

fpicitis , Viri 'Amp-lifqlïm.i' , kPäro.c'hos.' jure

etiam(i non habeat tradum füccelfivum: at vero füf-

li

ordinario five.jure

(üorum titulorum GCuram Anima-

penüoni , quz eft Cenfura, femper monitio prafe-

Giones ad eam pertinentes obire; ipíofque

renda eít, íaltem illa, qua includitur in illa conditio-

]s

rum & fun

ne, í1 hoc feceris, vel nifi

mi

in jure has functiones obeundi non magis dependere

fatisfeceris , u'ti,ibidem mo-

a nutu & arbitrio Epifcoporum, quam dependeant in

net Suareíius.

ql]

fuis titülis vel Beneficiis Parochialibus; five quod non

Eamdem utriufque 'fufpeüiïonis differentiam pluri-

di

minus jure perpetuo ac proprio competat ipfis Paro-

bus exponit & probat citatus Alterius, Tom. 2. Dif-

]Ul

chis jus dictas funQiones obeundi, quam jus retinen-

put. 7. Cap. 2. De admonitione autem pramittenda

«

fuípenfioni prout eít Cenfura, infra latius dicetur.

di & poffidendi iptüm titulum feu Beneficium Paro-

"

fl

chiale.

iNotum praterea eít, fufpen(ionem adinftar aliarum

Cum igitur D. Archiepifcopus in fua advertentia

Cenfurarum diftingui in eam, quz eít ab homine, &

d

eam quz elít a lege feu ipío jure.

Ac rurfus in eam,

fl.

five exceptione declinatoria in que(tionem non trahat

pacificam poffeffionem Supplicantis obeundi fundio-

uz ab homine in certam períonam pro deli&o com-

it

pes Paftorales füo Beneficio Parochiali annexas , hinc

miflo ad. relipifcentiam infligitur : & eam, qua per

modum precepti promulgatur , idque contra indeter-

fe

füfficientér huic Regio Senatui probatum creditur pri-

mum fundamentale requiitum Regix 7Manutenentic,

minatam perfonam , ut nempe hocilludvefiat aut non

fcilicet pacifica pofJeffio Supplicantis.

fiat : inter quas nonnulle queque indifferentiz a Do-

fa

po[ï'efïïonem via

&oribus allegantur, praíertim quoad neceffitatem

Hancautem pacificam Supplicantis

Ü

fa&ti turbatam. effe per. D. Archiepifcopum , futpen-

pravie monitionis.

ii

"dendo Supplicantem ab ormini.officio Paftorali. ( quod

- Sed cum in praffenti cafü occurrat fola fufpenfio ab

a

Ia

eít alterum Manutenentiz fundamentaie requifitum )

homine lata in'certam & determinatam perfonam Sup-

non minus dilucide demonftrare conabitur Supplicans

plicantis, etiam de fola hac quzftio initituenda eít, &

(l

"

inquirendum,

'capite fequenti.

da praícribant.

qua in hacferenda Canones Obfervan-?

i

d

L

55

&

DCUSEMRNUESS

NRSHSGHSEC RUERCER

I

Sufpenfio eft actus jurifditlionis & ferv&to juris ordi-

:C.APUT LL

C

.ne proferenda 5 C9. que funt hujus Ordinis

g

eílentialia *

De Sufpenüong.

u

$.

I.

Ante omnia ad infligendam füfpenfionem , prout

eft fpecies Cenfurc, requiri auctoritatem jurifdictionis

contentiofz five fori externi nemo armbigit.

J

i/'ariæ Species Sufpenfoni;.

H

Omnis quippe Ceníura eft poena fpiritualis fori ex-

?h

Ultiplic&m effe füfpenfionis fignificationem É vä—

terni, qux. non nifi a Judice infligi poteft : unde f

M

-

M

riaique ejus fpecies notant paffim DoGores: at-

Cenjura Jumatur active , fic actionem Sfudicis fignificat,

ii

qne prz ceteris eas fufe enumerat Francifcus Suarez e

(inquit 5uaretius. de Cenjuris Difp. 1. fect. 1. num. 5.)

«

Societate Theologus , 'Traét. De Cenfur. Dijput. 2. n.

uc e[t punitió acliva. lbidem addens a&fum effe ju-

2. €9 Marius Alterius Romanus , . Canonicus & Theo-

rijdiciionis, C9 potejlatis coaclive : C9' nunquam vel

E

logus Vaticanz Eccle(iz S. Petri, in fuo opere de Cen-

imponitur, vel incurritur nifi ratione criminis.

ü

ld iptum tanquam indubitatum aflerit poft alios Ca-

furis Tomo. 2. Difput. 1. Cap. 1. qui explicatis variis,

noniítas Navarrus in- Manuali Cap. 27. 1. 151. notens,

fed impropriis ac minus ufitatis füfpentionis nomen-

(l

claturis & fpeciebus, notant, binas eífe ejuídem fpe-

quod in definitione tufpenfionis ponatur Cenf(üratan-

cies ufitatiores & famofiores.

quam genus ad fignificanduin quod non. po[Jit ferri ni-

ua-

ft a& habente jurifdiciionem Ecclefiaflicam ExTERIOREM

r

Loquendo de propria fufpenfione Ecclefiaftica. (ait S

N

refius) dividi pote[l ineam que proprie eft Cenfum, Cs

ad quam yertinet Cenfuras ferre.

eam, qua eft pure paena.

Quare & ab eadem jurisdictione procedere

| debet

j

Eamdem divifionem ampleaitur Zlter;us ,.

aliique ab

miíli.

füfpentio infligenda in meram poenam peccati com-

ipfis citati.

Sufpenfi

o, quz eft pure poena in-fiigitur ob pecca-

Cumenim agatur de externa; eaque admodum gra-

tum przteritum in folam puaitionem peccati, ideo-

vi poena, nemo eam poteít imponere, cui non fit po-

ue vindicativa nominatur.

r

teitas five juriídi&tio in foro externo, ad quod fimilis

K

Ab hac di(tinguitur fufpen

fio, quæ'proprie eft Cen-

poena externa fpectare dignofcitur.

q

fura E

celefiaflica , quod nempe hzc non feratur in fo-

Praterea cum hic agatur de poena eaque gravi &in-

fam vin

di&am & poenam deli&i ante commithi5 fed vel

famante, Judex in hoc procetlu effentialia proceffus

rzcipue, ut a contumacia in delicto füfpenfüs rece-

criminalis obíervare tenetur.

Porro primum effentiale proceffüs criminalis, im-

dat, atque refipifcat s ideoque hzc non vindicativa,

Q

fed medicinalis appellatur.

mo bafis ejus & fundamentum, eft informatio prz-

H

Ex dicta utriufque fufp

enfionis difflerentia refultat

via fuper deli&dto commiffo;

qi

Canoni(tz & Pragmatici.

ut communiter docent

te

& hec, quod prior, quz eft in meram pomnam, im-

onatur ad certuüm & determinatum tempus, eo or-

Et quidem fi Judex fine previa informatione, quae

di

dine ut quo major eft culpa, etiam ipía fufpenfio fit

preparatoria dicitur, contra reum quidquam atten-

üt

tet, immo vel ipfum proceffum inchoat, acailla fua

diuturnior, debita inter delidum & poenam gravitatis

roportione fervata.

nullitate corruent & omni prorfüus firmitate carébunt.

q

Pofterior, quz proprie eft cenfura, ad certum ac

Quapropter cum Officialis quidam proceftum cri-

C

minalem contra Presbyterum füfpectum de Simonia,

prefixum tempus imponi nequit ex ratione propria

li

li

omni (;gnfuræs quia nempe talis fufpenfio, uti & om-

ab interrogatione ipfius füfpeQi inCþoä[Iät. nulla fü4

pei

(

Pao G vaN DE'N I-;S x É,

199

per ermmine införmatione-præmi'fiä; &cin vim confefï

'ProCum;tor Generalis fku ;Regiu.v, þ'in Tribuhälif:*m au«

*

fi criminis ipfüm Beneficio privaffet, interjecta appel-

tem Epifctoporum , nec non hu

7

latione. tanquam aP abufu per Arreftum Curix Nor-

us Univer[itatis Promo-

tor vocatur.

mandiz declaratus fuit proceífus nu/lur, & omnia in-

Cui confonant Statuta Curiarum Eböeüaü carvm

de (íequta abufiva, ipíe Officialis condemnatus in

Provincie Mechlinienfis quibus

ordinatur ti;. 7. cag.

mul&am 25. pattaconum, ut refert Joannes Torneti-

I. De Promotoribus,

Oni

ia C9' fingula delicla ad ju-

us in füa Colle&tione Arreftorum Litt. A. Cap. 125.

rifdiclionem Ecclefiafticam

Jveciantia , inve[ligatunt ,

Refert quoque Carolus Fevretius, Tracf. de abufu

ut puniantur, profequentur.

lib.8. Cap. 3. 1. 2. quod cum quidam Prior Clauftra-

Denique omni judicio przíertim criminali, füb-

lis excommunicaffet unum e fuis Religiofis, nulla prz-

ftantialis eft citatio partis (ive Rei; redeque notat ci-

miífa fuper crimine informatione, appellatione tan-

tatus Damhouderus iz praxi rev. Civil. Cap. «4. n..2.

quam ab abuíü per didum Religiofum interpofita de-

quod citatio fit fündamentum & principium Ordinis

claravit Parlamentum Dienfe . perperam nulliterque

judiciari; Monetque . 4« eam jure Naturali & hu-

judicatum , & proceffum, caffaveritque omnia ata ,

mano ad judicii ordinem adeo neceffariam

, ut ipfiüs

condemnato Officiali in mul&am abutus & expenfas.

omiffio judicium omne redd

Hazcautem pr«via feu preparatoria informatio fie-

at nul/um: nam parte non

vocata & inaudita nihil legitime ftatui pote:',

ri debet auctoritate Judicis, ut redte monet Damhau-

derus in praxi rerum criminal. Cap. 8. num. 1.addens

Quapropter inter efentiales. defectus ordinis judi-

ciarii in ferenda Cenfüra fervandos , referunt uno Con-

". 2. Nemo enim nifi folus Judex, aut Judicis pote[ta-

fenfu Do&ores, omiffionem citatioris.

tem habens , de crimine efficaciter inquirere poteft.

Unde quzrens Suarefius De Cenfurir Difput. 4. Set1.

Requiritur autem hzec informatio, ut Judici ante

7. utrum defedus íeu error in fententia debeat efíe

fententiam, caufà füfpen'ionis juridice innotefcat.

expreflus ,

ut fententiam reddat nullam, ait num. 57.

Cum enim tanquam Judex contra Reu nin haccau-

Quando fententia eft nulla ex defectu jurifditlionis , c1-

fa procedat, non fufficit g'avitas cauíz füfpenfionis,

TATIONIS, aut alterius rei [imilis, pertinentis fecun-

ejuíve privata judicis ::: titia, fe ! requiritur ut Judici

duin jura ad sUBSTANTIALEM folemnuitatem fententice

»

**

in judicio fuerit probata, uti notat Cloffa ad Cap. Sa-

cro 48. ff. De fent. Excomimunic. ubi Concili m Late-

tunc verum eft, fententiam e[fe NULLAM, etiamfi talis

defectus in fententia non exprimatur.

raneníe füb lanocentio IlIl. monet Judices, ut cave-

Quin fzpius citatus Marius Alterius afferere non

ant diligenter ne ad excommunicationem cu;ujquam abf-

dubitat, etiam (ententiam declaratoriam

.quod aliquis

que MANIFESTA C$' rationabili caufa. procedant.

Hic

iaciderit in. Cenfuram, non poffe fieri

ad verbum RATIONABILI CAUSA , addit Gloffa, coRAM

fite CcYTATIONE,

IPSO . PROBATA.

7 antequam audiatur , vel contumax Judicetur , C9

fi fiat declaratio abfque ULLA crTATIONE C9* auditione,

Quamvis de excommunicatione in fpecie loquatur

eft ipfo jure nulla, €9

nullum impedimentum affert quo

Concilium, id tamen ex identitate rationis de omni

mimis gefla per. obfirictum cenfuris valeant.

generaliter cenfüra DoGtores intelligunt.

Similiter Covarruvias ad Cap. ALMA MATER parte

Unde de Cenfüris generaliter azens Suarefius fine

I. Cap. 9. num. 5. monet declarationem juridicam de

ulla hefitatione aflerit, ad eam requiri ex Decreto di-

Ceníura ipfo jure contradia non effe faciendam, niü

&i Concilii caufam rationabilem & manifeflams füb-

.

prius citata parte, juridice de crimine coníftet, & ali-

jungens

.

Manifefta: autem ,* fi fit &on. folum Sjudici

ter factam declarationem nu//am effe ipfo jure.

privatim nota , fed etiam Jo&ipicE PRoBATA juxta va-

Prz ceteris hanc nullitatem ex defectu citationis la-

ria Decreta,que habentur 6. quef[l. 2. C9' in Cap. NE-

tiffime profequitur SePaffianus Vantius, de nullitati-

MO 2. g. 1.[ cujus Canonis poiterioris hoc eft füumma-

bus tit. De Nullitate ex DEFECTU . CirTATIONIS, notat-

rium : Zntequam caufa probetur. ali

que eam omnium nullitatum efle potentil/anam,

cari non debet.

quis excommu:;i-

Et rurfus Difp. 7. Secf. 7. agens de caufa n,eceü'ar'ia

& EFIL

ad Cenfuram, notat quod fi cau(à quidem (üb(t,non

tamen in judicio probata, fententiam effe nullam ex

.

Sufrenfio ut efl Cenfura, requirit previam mo-

defectu fubftantialir ordinis

[

nec enim fatis e[l (ait)

nitionem.

quod caufa in re [ub[it , fi fit occulta

quid Judex hu-

manus non pote[l de fibi occultis judicare.

Ejft autem

Sufpenfio, ut eft Cenfüra, tendit non tantum ad

occulta quoad effectum ferendi fententiam , quamdiu Jo-

peccantem puniendum, fed vel precipue ad . corri.

RIDICE probata non

£

gendum, & medendum ; inde'appellatur poena ziedi-

Jfit illi homini qui judex eft.

[t. etiamfi alioqyi privatim nota

cinalis : ut jam pridem monuit Concilium. Lugdu-

Similiter Marius Alterius de Cenfüris Tomo 1. Lib.

nenfe , füb Innocentio IV, i Cap. 1. de Sent. Excomm.

3. Cap. 1. aflerit, ordinem neceffarium & effentialem

in I. ubi de omni fpecie Cenfürz di&dum eft: Quod

in ferenda excommunicatione cenferi przttermitfum,

cum MEDICINALIS fit, non mortalis , difciplinans non

fi caufa Judici in udicio non fuerit probata; tametfi

eradicans, dum tamen is in quem lata fuerit non con-

revera fuiffet cauía (üfficiens, & Judici privatim nota.

temnat, caute provideat "Judex Ecclefiafticus , ut in

Monet preterea Tomo 2. Difput.7. Cap. 2. jam a fe di

ea ferenda oflendat

Jfe profequi quod. corrigentis fuerit

&a de excommunicatione, deproceffü formando eti-

CS9 medentis.

am circa fufpenfionem e[fe fervanda.

Licet enim füb initium de excommunicatione lo.

Requirit infüuper proceffus criminalis, ut fit a&or,

quatur, poftmodum tamen expreffe monet, &5 hg

qui reum de crimine coram Judice accufet & ultio-

eadem in füfpen

nem criminis profequatur,

Omne enim judicium re-

fionis 69" Interdicli fententiis velle op.

fervari.

quirit acdorem & reum. ]Judex enim per íen-

Quare uno coníénfü docent tam Canoniftz,

tentiam feu Decretum Judiciale, poenam publicam in

Theologi , hzcnon de íola excommunic

quam

atione, fed

aliquem decernere non poteít, nifi a&ore inftante &

de omni fpecie Cenfürz didaa effe,

quodque nec mi..

urgente.

nus in fufpenfione ferenda Judex o

ftendere deb

Notumautem eft,moribus hodiernis nullum admitti

eat fe

profequi quod corrigentis fuerit C9' medentis ,

quamin

ad accufandum quemquam de crimine ad fines Judi-

ferenda excommunicatione.

ciales & vindi&am publicam , nifi (it Officiarius Pub-

Et licet omnis poena Ecclefiaftica aliquo modo ten-

licus : Qui ex Officio (ait Gudelinus de Jure Noviff.

dat ad correctionem, vel ipfius crimi

Lib. $. Cap. 14.) nomine Fifc feu Reipublicee ultionem

nofi vel aliorum,

qui occafione inflidiz poenz. a pecca

to retrahuntur ,

erüninum profequitur, atque is in Tribunalibus Regüs

nihilominus Ceníura longe alio mod

0 efr medicinalis

poena,

200

poena, uti monet & exponit Suarcfius, de Cenfuris ,

imoderationes: qiue ab ip[fit. adhibentür ,

p

Difp. 4. Sect. $. u. 10. Nam (ait) PER sE. intendit non

jï'zlzæl'; Jï 71&;»

e

ceffitas aiiquid moderari. coeg£rit,

folum preecavere futura peccata , fed potius eER sE pri-

Licet enim

?10 curare peccatoreri a, peccato commi[fo revocáre , &9'

valla moderari

Judici jura permittant temperum inter-

pro neceffitate occurrente, tamen ea

liberare illum a [latu i. quo PERMANET , Val

0T iqiir

ita moderanda íunt,

ut Judex tempus fufficiens ad

peccati.

*

re(ipifcentiam largiatu

r, uti rurfüs notavit: Suarefius,

- Hinc fequitur,

cenfüram ferri non poffe in áliquem

dicta Difput. 5, num.

4«

icens : Non. v

nifi in peccato fuo hareat; indigeatque fev

g

N

ideri permif-

oriori re-

fum, ut propier ullam neccllitatem admo

nitio omnino

medio, uta peccato fánetur, atque refipiícat.

pretermittatur , nullu

j1

Vi

Deinde cum Judex in. ferenda Cenfura oftendere

concedatur.

mque . tempus. ad rejipz;ü:entiam

fü

debeat f& profequi quod corrigentis fuerit . 63 meden-

Dum enim GCenfüra fertur ab homihä oia deliäum

di

1i7, inquirendum eft, priufquam infligatur Cenfura;

commiflum non fertur abíolute

f

ad puniendum illud;

num delinquens in fuo peccato aut inobedientia con-

fed ut Reus ab illo refipifeat; &

i

tumaciter herere prefümát : neque füaviore modoin

ex hac parté jam ref-

re

:

picit futurum. : .Et ideo ferri non

poteft fine-aliquo ge-

viam fàlutis reduci poffit, ac corrigi.

"ere admonitionis , quia uon pot

j

Hincuno confenfü tradunt Do&ores, Cen(üram

eft abfolute: ferri, fed

conditionali modo, fcilicet, nifi

ira tale iempus refi-

j

ab homine ferri non poffe, nifi precedat contumacia

pueris vel fatisfeceris talem Ce

n[uram incurres.. In hac

fj

in peccato, cui per Cenfuram mederi Judex inten-

autem forina ferendi Cenfuram intrinfece includitur ad-

fà

dits nec poffe Cenfuram validam effe, fi hoc ordine

monitio.

Ita Suarez, dié&to loco num.

omiffo feratur, uti pluribus adductis tam Canoniftis,

7. Quapropter

licet jura permittant Judicis prudenti

v€ pro cafuüum

quam Theologis probat Suarefius, citata Seíz. 7.

^

circumftantiis numerum monitionum

aum. 6.

& temporum

Á

intervalla modetaris tamen monitio fimp

liciter feu sAL-

Ut autem de hac contumacia ante Cenfüram Judi-

TEM UNA ita. nece[Jaria eft, ut nulla fit

adhibenda ex-

di

ci conftet, jam pridem receptum fuit, monitionem

ceptio : quia INTIME includitur in ratione pone ME-

j

premittere, eamque zrimgm; ut hoc pado certius

DICINALIS

9 ad minimum neceffarium e[t; fery

Ccontumacia convincatutr.

ifub

f

ea conditione, nifi fatisfeceris,

refipueris ,hoc vel illud

Sic Diofcorus ante latam in ipfüm a Svnodo . Chal-

fecerir, qua forma INTRINsECE

admonitionem | inclu-

cedonenfi excommunicationem, fer vocatus dicitur,

dit : uti ibidem

Qt

t

i

loquitur Suarefius, Se&. 10. num.

idque fecundum Sanétos Canones; uti legitur in Ac-

24.

tis didx Synodi Tomo 4. Conc. Gener. Col. 421.

fe

Itaque una fáltem admonitio adeo neceffaria eft, ut

& Quapropter apparet, difciplinam de praemittenda

ejus omiffio reddat Cenfüram non tantum injuftam ;,

q

trina monitione ex Apoftolica traditione, atque ex

fed etiama invalidam rr

NULLAM , uti late probat idem

ü

precepto Chrifli de fzaterna corr

xXtione defcendere ;

Suarefius, Difp.

3. SeQ- 12. & Difput. 4. Se&. s. num.

];

uti non male advertit Suarefius,

d

e Cenfuris , Difput.

6. plurimis citatis AuGtoribus de omni Cenfüra afferit:

2411

d

3. Sect. 6. & obfervat, Quod jura, que de illa loqu-

Eam non ferri 1

^Lvl

e C9' abfolute pro peccato commiffo,

untur, non figuificent fe illud ng Novo flatuere, fec

* Lb£V

]:]-

nifi intercedat vz

IUS CONTUMACI

fIo

A contra Ecclefise pree-

6s

r

lud [upponere ut perpetuo in Ecclefia obfervatum.

ceptum, nec po

AE

Cenfura:m vALIDAM ef[]

e , fi. aliter fe-

d

Hzc eft monitio, quz in jure noftro vocatur Ca-

Faturs eSec. z. d 7

id ipfum refert, notatque quod

Ü

nonica vel competenss atque hanc fat patenter füpo-

Jt nulla monitio preem

iJa fit, nee contumacia pracede-

li

nit Concilium Lugdunenfe, füb Gregorio X, in Cap.

re pojht

C? confequente

r nec vera ac fuffciens caufa

9. de Sentent. excomm. in 6. volens, ut inter moniiio-

Cenfurcs CT idee (

ait) talis Cenfura SEMPER efl. NUL-

nes Canonicas, C9 quas flatuunt jura pramitti , Judi-

LA, ex defectu cau[a.

Monetque Difput. 28. SeQ. s.

(

ces, five monitionibue TRYBUS. utantur, five una. pro

quod quz de neceffitat

e monitionis prémittenda di-

omnibus, obfervent ali

uorum dierum coinpetentia in-

j

&afünt circa cenfuras in genere, obfervanda fint in

(

tervalla : nifi facti necelfitas aliter. fuaferit mnoderanda.

Jufpenfione lata ab homine per modum Cenfürz.

Et quidem fecuti previe ante omnem Centüram re-

Similiter füpra citatus Marius Alterius, 'Tomo 2;

t

quiritur contumacia ex parte rei, ita & requiri pra-

Difput. 7. num. 2. propofito dubio : 4 feperiatur

Í

viam monitionem qua ejus contumacia probetur, in-

dubitatum eft.

aliquis cafus in quo cenfura sUsPENSIONIS ferri po[fit a

Judice fine PuEVIA MONITIO

NE, refolvit , fnnpliciter ef-

Licet enim plerique textus, quibusforma monitio-

fe refpondendum ad dubitationem , NUNQUAM pofe im-

nis prefcribitur, de excommunicatione tanquam

poni ab homiae penam sUSPENSIONIS aut excommuni-

de graviore '& famofiore Ceníüra loquantur, nullus

catiomie, quee. revera movum viaculum C2 nmovum no«

t

f

