nii Doctorum pleraque deinceps Opera fubiere. Aífe-

clarum exiguo numero, quos Jefüitee re£tee fuper dog-

rant, damnaretur; id tamen aggrelfi fünt; atque hoc

alterum eft ejus perfecutionis exemplum quam adeo

mate & Chriftiana morali difciplina doctrina aperti ho-

ftes fibi tandem ibidem. addiderant, majus in dies ro-

ad vivum' ab Eípenio expreífam vidimus. , Eft hoc

Anecdotum alterüm quod innuimus, quodque ita re-

bur addebat gratia & exiftimatio qua apud Poteftates,

fert Arnoldus ad 393. Epiítola calcem , 'Tom. V.

& peculiariter apad Romanae Sedis Miniftros Bruxellis

« Nuntiatum eft Roma, inquit, Efpenii de Peculiari-

refidentes pollebant. Hi pofteriores, poft Gillicani

Cleri Coetum ann, 1682. acrius quam unquam antea

» tate Librum examiniibidem fubdi. Magno fane fcan-

P

dalo effet, ibi norze quidpiam eidem inuri. Sunt qui

pro arr

ogatis ultra montes juribus pugnantes, fuam

timeant, ne id P. le Drou moliatur, ut fuis hic de-

fere opem Jefuitarum fautor

ibus concedebant, qui de

25

?

,

gentibus Confratribus faveat, qui tot pravos Libel-

hisjuribus folici

tudinem pre cereris affectabant; & cum

losin hunc Librum confecerunt, ut Peculiorum abu:

( ) Pater le Drou eS. Aug

uftini Ordinie; deinde Porphyrii E.

9?

& Papz Sacrifta contra Peculiorum abufüm aperte fen.

pifcopus ,

Eum

(a) Vide Epiftolam Facultatis Theologie Lovanii ad. Alexan-

tiebat.

fzpe Efpenius in fuis fuper

"

hac re .Operibus laudat,

drum VIII. Martiidie 14.ann. 1690, in Seripto cui titulus: $3-

(*) Erat hac Efpenii nota.

(c) Beculia improbata, p. $72*

us pre[ens Facultaris do*c, p, 14a.

hon

LisEg lL. ÁnTicurus ll

13

l6p

non ita arridebat t?mporum ratio, ur veterem Lova-

ERIICULMESIIL

ln

nii doéctrinam novo Societaris fyftemati oppofitam ag-

lL de

gredi poffent, per emiffarios, ad ejus damnationi fter-

De Tra&latu in quo de Canonicorum 1

n

nendam viam, apud Internuntios denuntiabant, quic-

njlitutog,' RO qbli-

. gationibus agitur,

! ne

quid in Lovanienfium Doctorum Operibus Gallicanae

Hj

Ecclefiae effatis favere cenfebant.

T 'Yximus de Scriptis pluribus qu& Van Efpenius per

de.

Suberanteorur technis in hocpofteriore genere Do-

anni 1684. curriculum edidit ; novum quod infe-

quenti anno r695, prodiit, exbibemus. Doctor hic

&oris potiffimum Efpenii Scripta, quee fcilicet ad vete-

T

res recentiorefque qui iis aptius adhaeferant, Auéctores

tam folide ftudiisvacaverat, fuaíque füper variis Cano-

éxacta non turbare non poterant eorum confilia qui non

nici Juris quaeftionibus Collectiones ea methodo cura-

yin

x

alium Canonicum Codicem quam falfàs aut novas De-

que elaboraverat, ut cüm primum laborum fuorum

cretales Epiftolas apnofcebant, Novi "Tractatus Efpenii

Ib

fruétus in litterariam rem publicam conferre ccepit, ei

!en

de Difpen[atiouibus hocfactum fuit. Eum Doéctorhicin

prope nihil in fuis Collectionibus mutandum füpereffet,

publicis Lovanii Scholis dictaverat fub ann, 1684. finem,

quo publicz luci fuftinendae pares redderer.

üm

u

quo nempe tempore vehementiffime cum Simonic &

Novus dequo in prafentiafermo eft, "Tractatus hunc

religiofaProptrietatis fautoribus ejus difputatio fervebat.

4ni

titulum przferebat : De Jpffitutot?" Ojficiis Canomicoram,

d

Hi quidem qui fibi fulcrum ex Rómane Curiz Mini-

Tribuitur in Partestres. In eo Van Efpeniusnon de Ca-

tris querebant, haud cuuétati Traétatum hunc adhuc

&

nonicorum tantum peculiaribus obligationibus, quod

«

manu fcriptum apud eos denuntiarunt.

enuntiat infcriptio, fed de iis etiamavit, quibus ab ini-

to Clericatu ad Sacerdotium, & lioc ip

!

fum ufque om-

*

Statuere, quod faciebat Efpenius, Ecclefize mentem

nes univerfim Ecclefiaíftici obnoxii funt.

& Regulas qua: difpenfationum abufüs multitudinem-

Agitur in

rima Parte de vocatione ad Statum Eccle-

n

il

que.damnabant; Epifcopis concedere primitivum eas

fiafticum ac

!

e functionibus quibus fubfünt, quicunque

ornnes tribuendi jus quae canonicis cauíis nituntur 5 iif-

ad eumdem vocati funt.

10«

Oftendit Efpenius eam qua

Im

-dem fervare jus hoc in omnibus ca(ibus qui non funt

Ecclefiaftica dicitur, ipíam per fe vitam efTe in labore

Summo Pontifici peculiariter & legitime refervati; con-

pofitam; Ecclefia (ervitio omnes ad unum Clericos ad.

:pii

l0

tendére non eo jure Papam pollere, ut pro arbitratu

diétos effe; privatam communique bono inütilem virae

de ommibus fibi refervatis di(penfationibus ftatuat ,

rationem cum eorum Inílituto pugnare,

Hinc infert

«

eumque füper hoc capite Regulas fanctionefque cano-

iis omnino opus effeSacrae Scripture, Ecclefize Patrum,

nicas fervare debere, &c, erat, judicibus Tefuitarum

d

SS. Canonum & Ecclefiafticae Hiftorie ftudio , quia fci-

Exploratoribus, Sancta Sedis auctoritatem de medio

licet abíque cognitionibus que ex his puris fontibus hau-

!l

furiditus tollere.

riuntur, fübfidia vere utilia Fidelibus füuppeditare non

Hoc poftremo titulo Efpenianum de Difpenfationi-

poffent,

Addit hanc fcientiam Cathedralium Ecclefia-

1ü

bus Tractatum ad D. 7Zazaram Bruxellis Internuntium

n

rum Canonicis potiffimum neceffariam effe, quippequi

detulerünt, Hicultramontanus Minitter, quin ipfe per

Epifcoporum in Dicecefeos adminiftratione cooperato-

IQ«

ferem perípexiffet, datis ftatim ad quemdam in Jure

res atque adeo confilium fünt.

(.

Doctorum litteris (ad Facultatis Decanum ffcilicet, ut

, Agit Efpenius in fecunda Parte de morum fanlitate

)«

vero fimile &it,) conqueftus efd Efpenium $. Sedis aucto-

Ecclefiafticisad unum omnibus neceffaria.

Sermonem

f

vitati cogtravia doguife. (a) Cum Doétor hic Con-

ergo ad veterem Ecclefiae difciplinam refert quae a Cle-

Ils

fratrem purcare ftuduiffet, D. Tanara ejus temeritatem

ricatu eos omnes indifcriminatim arcebat, qui mifere

']-

indigne rerens, fuas ad Corpus ipfum ftrictee Facultatis

Dapti(matis innoceritiam per aliquod feu publicum feu

0

Juris querelas retulit, eique mandavit, ut Efpenium

occultum crimen amiferant.

Oltendit difcipline hdc

6

juberet füum manuícriptum Codicem ad eum mittere,

in capite relaxationi apoeryphas tantum Decretales E-

X

Facultas fuum effe non credidit ejufmodi juffa facere;

i

piftolas locum prabuife; ab iistamen inductam publi-

qua fpectare non poterat nifitamquam apertum & per-

corum occultorumque criminum diítinctionem nondum

,

niciofum Internuntii aufum qui proximam Jurifdictio-

feculo XI. generatim obtinuiffe; tum quoque cum has

nem in Facultatem fibi tribuere niteretur,

Internuntius,

diftinctio prevaluit, nunquam non Canones poftulaffe,

15

ejus gravis fübigendi Corporis abjecta fpe, negotii pro-

ut qui in occultum aliquod crimen inciderant, nonan-

fecutionem deferere coaétus fuit.

te ad fanéctum Minifterium füfciperentur, quam ejus ac-

Huic in Efpenii Tractatum indicto bello non alia vis

curatam pcenitentiam egiffent, quin fincerz refipifcen-

Arnoldus

fuit, quam ut eum celebriorem redderet.

tiae argumenta ad jufítum tempus exhibuiffent, utvere

nos certos facit (Epiftola284.) hunc in ipífa UrbeRo-

chriftianam viram egiffenr.

fna, praftantium virorum plurium füffragio, proba-

Aggreditur deinde virtutes plures fingillatim defcri.

tum fuiffe, — 'l'ypiseditus prodiit Lovanii diebus primis

bere, tum qua omnibus ip univerfum Ecclefiafticis ne-

ann. 1685. apud ZEgydium ZDezique, Thefium inftar

cefTariae íunt, tum quz in iis peculiari quadam ratione

qu& eodem anno Januarii die 9. in publicis Claffibus

eminere debenr, qui in Ecclefiaftica Hierarchia ad füb-

propugnatz. Erathuic prime Editioni titulus: Ae-

limiorem gradum eveécti (unt,

'Tum verba facit de ufü

ä

petitio 7 beorico - Practica de Difpenfationibus Ecchefiafli-

in quo ipfi Ecclefiafticos redditus collocare debent; de

cis prafevtim matrimonialibus, haud exprefTo Efpenii

obligatione cui füb(ünt, uteos in bona opera conferant,

:

normine,

"T hefeshas propugnavit Leo Mattbeus, Pre-

cum praterea patrimonii fatis ad propriam füftentatio:

fide D. H. Loyenfio Juris Do&ore, Profeflore prima-

nem obtinent; devitiis que peculiariter evitare debent,

rio & fue M. C.;z Camera bipartita Confiliario,

Idem

ac de circumípectionibus quas Canones inierünt, utiis

ä

Opus àd verbum rurfüs ann. 1700, editum prodiit in

interdicerent, quicquid tam fancto ftatui addictis lapfus

5

prima Efpenianorum Operum Editione, hoc titulo:

& avocationis occafioni effe poffet, cuju(modi fünt cum

Differtatio cauonica de Difpenfatiomibus prefertim na-

5

feminis habitatio & familiaritas, publicorum Cotuum

!

trimonialibus; occurritque pariter in fübfecutis omni-

frequentatio, fpectacula, taberne, ludi, &c.

bus Editionibus, Deeft ei fane peculiaris approbatio,

Tertia pars Divizum Officium & rationem fpectat,

qua nempe Scripta que Thefium in modum publice pro-

qua fatis ei facere Ecclefiaftici debent. — Doctor nofter

pugnata fünt, muniri non coníüeverunt; nulla etiam

qui nullum unquam argumentum pertraétat ,. quin af-

ä

ob eamdem caufam in aliquibus aliis Efpenii Differta-

cendat ad ejus prima principia, nobis hoc loco divinum

tiottibusinvenitur. "Tractatus de Difpenfationibus Gal.

affidug precis praceptum ,. & obligationem ob oculos

:

lice redditus fuit impreffüfque Colonie apud Nicolaum

ponit, qua in omnes Fideles ex eu.promanat, ut pe«

t

Scboutezn, ann. 1687. -

culiaria queedam tempora fanctee huic exercitationi de«

voveant.

(a) Arþoldi Epiftola 268,

14

. VrrA D. VAN EsPEN.

voveant. Einc nimirum divinorum Officiorum vetus

denique obligationes

qui Beneficia: his illiciis modis

inftitutio, hinc mos qui in Ecclefia diutiffime viguit,

mifere adepti funt,

"Tractatus hic me

ut quicamque effet e Fidelium numero, pene omnibus

dio 1686, anno in päblicam lucem

ublicis Officiis adfifteret. Progreditur Efpenius ad

emifTus eft.

Teflatur pius & doctus Auéctor in Praefa-

abufus exhibendos qui in hanc confuetudinem irrepfe-

tione szatm €9' unicamide Dei domo folicitudinem in cau-

runt, caufa exempli, ut non pauci divinis Officiis in-

fa füife, ut fe ipfe ad id Operis elaborandum vulgan-

terünt, quin ullam ipfi per fe functionem in lifdem ob-

dumque conferret, Injuftitia quam per affictas caufas

eant, eave ratione obeant, qu& tam Auguílo minifte-

ab ipfius mente prorfus alienas in edenda Differtatione

rio prorfus indigna eft; ut eos, quo memoratis Offi-

fubierat, qua Proprietatis & Simonia abufüm in Reli-

ciis adfint, quotidianis diftributionibus allici adigique

giofis damnabat , eum impulit, ut per hanc enuntia-

;

neceflefit; ut abftineant ab hac adfiítentia fine legitima

tionem a fimili Beneficiariorum infimulatione fibi cave-

caufa, trium ipforum menfium obduétafpecie, quosiis

ret qui Simonise quam in novo Opereimpugnabat, rei

concedit Ecclefia qui iifdem opus habuerint, &c.

e(lent, XNobis tamen fecularium Ecclefiafticorum nul-

Providerat Efpenius in Differtationisexovdio non de-

lus occurrit, qui, quemadmodum Proprietariorum Re-

ä

futuros e vulgo qui coztrariam £ prope communem con-

ligioforum nonnulli, fibi exhibito pracipuo fui ftatus

uetudintm eidem opponerent.

Refellit oppofitionem

officio ab E/penio preítirum fervitium injurie duxerit,

Y

lanc tamquam unam ex earum numero quarum nullam

Unus, quod fciam, P. Clenaerts quam in Regulari-

unquam perniciofiorem impugnare debuit Ecclefia;

bus tueri ftuduerat, Simoniam in Ecclefiafticis propug-

quaque, nifi rerunderetur, Zgzominiofiffrmas perturba-

nandam fufcepit; nec per eum (tetit, quin haec difpu-

£ones maximeque intolevabiles abufus Ynveheret , & con-

tatio eeque ac prima produceretur. En ejus initia quae

fecraret.

ducimus ex Hiítorica Prae

"Aclum eft , inquit, de morali tota Chriffiana

fatione "Tractatus infcripti :

difciplina, totaque do£lrina quatm ipfa mobis veritas tra-

Aepagulum Caunonicum.

*

didit, fi confuerudo & exemplum que contra (tant,

Decembris die24. ann, 1687. E

fpenius Thefes diftri-

quocumque tandem ferpferint, regula loco ftatuantur,

butas voluit (5), quibus in compendium redacta Tra-

Nullurn extitit faeculum quo pluris interefTet omnium

étatus de Simonia füperiore anno editi principia conti-

fibi ab hoc argumento cavere, quam illud in quo ver-

nebantur. [ntellexit interea non fatis omnibus, atque

famur, quia nullum eft,, in quo quidam abufus latius

adeo nonnullis e Confratrum fuorum Juris Doctorum

difTeminati fuerint, data potiffimum ad eos confecran-

numero poftremam fecunde Conclufionis propofitio.

dos opera , quibus numeruslonge maximus auctorita-

nem probari; corollarium erat principii quod proxime

tem addidit.

Efpenii Opus hoc fpc&tari potett tam-

ftatutum fuerat in hec verba: reus eít Simonize natura-

quam germen & adumbratio prezclari de publica Prece

li juri contrariz qui per zeriporale bosum ad Beneficium

Tractatusqui, anctore D. Duguet, poft annos circiter

ingreditur, quocunque randem collationis, permura-

( El uTMM, OU v OTRDPSS

quindecim prodiit.

uionis aut refignationis tituloillud acquiratur. :ihil(a-

ne principium hoc ipfüm per fe, quod improbaretur,

exhibebat ; difficultaribus tantum | füberat confecutio

"ARTICULUS I V.

quam ex eo ducebat Efpenius, videlicet, eo tempora-

|

De Tra&atu de Simonia que locum babere potef?. in Be-

li bono penfionis nomine defignato, verba, nonrent

zeficiorum collatione, San&e Mi[fe celebratione, ce-

ipfam mutari: Zoctemporale, fi peufiomem voces , in vo-

teravumque yEcclefiaflicarum funtitonum exercitatione,

ce, n0n Iu ve diffintlio evit,

Praoccupati ab occultis Ef-

& , (a)

penii Adver(àriis animi, immodicufque molliores ho-

minurm ultra montes degentium aures ledendi timor

monige vitium in ingreffu ipfave Ecclefiaftici Mini-

prabuere nonnullis hujus Doctoris Confratribus veren-

SI

fterii exercitatione femper inter teterrima & repa-

di caufam , ne notaretur, quafi generatim omzes fuper

|

rata difficillima relatum eft. Eo nullum mapis e diame-

Beneficiis penfiones damnare voluiffet, & impedire, ne

W m un" TET N CUMMPERISSERHEY T RTT RUP CESE RRR

tro eft fini contrarium quem Chriítus in fanéti hujus

quam Papa (Epiícopi quoque) in uülla faéti fpecie in-

Minifterii inftitutione fibi propofuit.

lllud enim non

itituerent; quia nempe, fiquidem effent naturali juri

3

alio confilio inftituir, quam ut qui id honoris obtinuif-

contrarie, quod, ajebant, propofitio tamquam certum

:

fent, ut eidem confociarentur, fuos omnes labores ad

ponere videbatur, eas nulla Ecclefiaftica auétoritate le-

homines a prepoítera temporalium bonorum cupidi-

gitimas reddi poffe.

tate fanandos, eeternorumque ftudio imbuendos refer-

Huic falfae confecutioni rotundis verbis Tra&tatus de

rent. Quam grave fcandalum, cum Paítores adeo ve-

Simonia füperiore anno typis editus adverfabatur. In

nerandum munus ita fufcipiunt, ut ipfi avaritiee & Si

eo cafus aperte (tatuebat Éfpenius, in quibus ejufmodi

monie execragda lepra, ut appellarefancti Canones in-

peufiones Superioribus per Canones creare licebat; at

ficiantur, cui remedium in aliis afferre debent.

addebat (atque id unum enuntiabat notata propofitio )

Hujus contagii pravitate ac propagatione permotus

Simoniacaseas effe, quas Beneficiarii, explicitis verbis

Efpenius, ante plures annos animum applicuerat, ut

aut tacite, tamquam conditionem fine qua fuünm Bene-

antiquitatis effata fuper hoc argumento colligeret. Non

ficium non eederent, exigebant. Cafusin Thefis pro-

ignorabat licet forraffe minus aperte minufque impu-

pofitione defignatus in ea tantum penfione luculenti(fi-

denter inufu pofitam ; haud minus tamen communem

me ver(abarur, qua nonnifi velum quafi quoddam effet,

minufve criminofam Simoniam effe. Quamobrem id

quo Simonia naturalijuri contraria tegeretur, Ea igi-

in hoc Tractatu potiffimum fpe&tar, ut fraudulenras ad

tur & in obvio naturequeconfentaneo locutionum fen-

:

eam obtegendam & palliandam adhibitas rationes dif-

fu, &inperfpeéta Auctoris mente, accurata erat,

cutiat, Ejuímodi peculiariter fünt qua vulgo obtexun-

.. Oprabant tamen qui e Confratribus id negotii füfce-

tur, vexationis redemptio, propofitum pacis bonum,

perant, ut Efpeniusante difputationem perfpicue expli-

honefte fubfiftentize per penfionesrefervatio &c. Pro-

caret, quemadmodum propofitionem intelligeret. . At

greditur deinde Doctor hic fingillatim ad Simouiz ge-

iis Doétor hic plus conceffit quam petebant,: & ad om-

neta plura; ad multiplicemrationem quaquifpiam, pecu-

nem cavillationem antevertendam, fuapteíponte, zul-

liariter in per/ozarum acceptione , quoad Beneficiorum

lo infligante, aut mouente, confilium iniit , ut e Thefi

collationem , in id vitii prolabi poteft; ad adjumenta

per crafliorem obductam chartam omnino eam propo»

fittonem extruderet.

WE T GE L ABUBIR MU o C HERS

quorüm ope ejus occafionibus chc*ur'r*fuü;fks) ad eorum

Pergrata fuit Confratribus hec Efpenii indulgentia ac

(a') Tra&atus de fimonia cii-cä Beizefzih * akhüüþ]lratiönern $a-

(P) Extant he Thefes ad Efpeniani Tractatus frontem qui infcri-

cramenzorum , do celebrationem Mi

clefraflieis. 686.

ifJarum , xtemdg Ren!ibitibus Ec-

4H0nia,

bitur: Repagulum Canouicum dc, hoc titelo : Difgurario de 5i.

läbg-

Xli

Lmrzzlh AnTrCurüs IV.

I$

"m

überalitas, At Collegium ftri£tüm Facultatis Juris ve-

fior effet quam facta quie tune eà

A

ünïiäre olle gatriebat,

2

rium, ne quis Facultatis hoftis fuper hoc negotio novi

Haud diffimili caritate ductus Re

ligiofus hic ipfe Efpe.

dl

intérnuntii animurmn Occuparet, quem attreéctari inter-

niumi excufare contendebat,

i

e([e videbatur, ei per Epiftolam , addito emendatee

factum inquiens, utishaé

'] hefis Exem

occafione fua quadam folicit

udine abriperetur, aut po-

It

plo, quicquid hac occafione contigerat ,

tius; qui ejus animi candor

eít

. paffum effe fibi ab ho-

Jng

fignificavit,

Erat Internuntius D. $pada nemini non

minibus fücum fieri,| Z4utipap

alibuy , ut voeat ,

Pap&

eli

probatushactenus , ütpote uziver[im equás verum efh-

hoftibus qui eo ufi

erant ad facieridum

quod ipíos per

(s

uter, eavum etiam fuper

quibus auticipata opinio ejus

fe facere puduiffet. — Jactati h

Ve

anmo zufidere videbatur. (a)

]uris Facultas ita Epitto-

i Papae hoftes non alii de-

lam abífolvebat:

* Singula hac , excellentiffime Prae-

mum erant quam celebres D

octores duo, a Zanet

lsl

& Huigbens, quos illeibide

m defignat nomine Cozvi-

tul

» ful, tibiretülimus. utfi àu

od forte correctionisquam

varum Jele&orüm EC penii ,

qui, ut conflat, in Ariani

» diximus, expers Tliefis

xemplum in tuas rianus iü-

te

» ciderit, ipfetibi

VI. Collegio, una cam

is duobus "Theologis verfába-

prompt aniini teftis effes, quo Prae-

tur,

Clenáertiüis tameri

; ut calumniae cujus eum u

:

fit

» fidens & Faculta

tés hoftre improbarunt, quicquid ,

debat , notàm dejiceret,

», Vel fpécie tenus, haud fatis au&toritàti

( Papali & E.

gravibus aliquibus Univerff:

:

tatis mmembris in privatis

colloquiis fignificavit non eani

10*

» pifcopali) eongruere videri poffer,

(5) ,

fibi meniern ii 'Theli

fuiffe, ut de duobus iis Do&ori-

ancagendi ratonem Internüntiüs appritne fibi pr'o-

bus loqueretur, q

uos nihilominus i

I

pía fermonis ferieg

üg

batam teífatüs eft per Epi(tolam Jànuarii die 9. ejufdern

apettiffime defignabat. At pr

&terquam quod haud (atis

Jt

anni 1688, d Lovanii Facultátum plurium Decános

iüngenüa erat confeffio hiec

, ad

H

mi(fam quam ita reddimus: * Accepi, Doimini, cum

e

injuriam publicam repa-

,

,

randam privata negatio fatis effi

non poterat.

Ut aliam

iri

E]

,

Litteris veftris infigne obfervantiz quam ergaáS, Se-

tamen (arisfactionem Calumniat

or exhiberet, obtinere

dis auctoritatem profiternini, teftimofiiüm,

1

[tjus il-

non potuit,

fo-

hd

E

luftria fpecimina prabuiflis occafione TI

je

fiurn quás

Ili

»

Supplevit Efp

enius in hiftorica & apologetica Pras-

Collega vefter Efpenius propagnavit. Quod vobis

fatione ad O

peris frontem quod füb ejufdem anni finem

j

L d

L

cure fuit poft earum 'T'lie(ium exainet, ut obícurde

edidit, hoc

lm

Ed

$

quadam Affertiones expungerentur , laude dignum

naertio vitn ex

titllo: Aepagalum: Canoticum t?c, Cle-

lu

b

,

probrans quam ititegerrimae infigniuri

ominino eft ; perinde ac facilitas qua «

liéttus Collega

virorum duorum famae ex eo capite intulerat,

ne

j

,

vefteraffenfus eft, ut eas rect

o fenfü explicaret.

De

.quod

[à

hrA

)

fi

n

ulari quatn pro Sua Sanctitate ieftari eftis, folici-

nullus ex Adverfariorum turba qui eos apud S.

Sederti

m

$5 U.l

4

inVifos reddere ex tam longo tem

Ore conabantür, at-

ne vobis ago gratias quam poffüm rnaximas.

tingere aufus erat.

Suam deinde

d«

» Mihi, velim, occafio fe paffirn offerat, qua meum

t[penius füper Simo-

[i-

nia propofitioriem quz ceriforia

virga tiotata füerat j

» gratum ánimum vobis &que ac Collegis veltris figii-

Paragraphis feptem difcutit, a

cautem diícuffio pri-

"

» licetn. (C) , Me profiteor &c,

maám T'raéctatus Partem conftitüit

d

tl

Exhibuit Internuntius Efpenio ipfi praefenti nova füi

X

de qua quidem egi:

Id

mtus in hioc Articulo; tüm quia

T

ractatum confequie

in eum ftudii argumentá, itineris occafióde quod Do.

tut de Simonia , tum quiá nequaqt

iam refertur,ad O*

ATT

&or hic Bruxelles liabuit, ubi hunc Mini(trum invifit ;

peris ár

00

20,ejufdem Januarii menfis die. Cum colloquiurn in

ri

umuis;

gumentum de quo ifi proxi

mo Artieqlo dictu:

»

ejus Theflum rnegotium incidilet, ei dixit Efpenius

Una terpotum rátione habifa

0

haud fe credere, propofitionem quae expun&ta fuerat,

; hobis effet habendus

ot

hoc loco fermo de Scrip

to cui titulus: Mo£zvum

IN

S'uvié

Sumini Pontificis auctoritati quidquam detrimenti a£

pro Paffore €?. Zdituis

Eccl

efià Parocbialis $.

J'oanis

j

ferre, n ea eniin propofitioue , inquit, zog negatuy Pa-

42 Moleubeca, £? Santlg

Catbarine in Uvbe

hr

pam juffis de caufis penfiones fuper Beneficiis inflituendi

Bruxellenfi,

poteflate. gaudere,

Refertbentibus ,. coptva

R. P. Guardianum

p

Viore£

ne

Addidi, inquit Efpenius, quame-

quatuor Ordiuum Men

dicantiumejufdem Uvlis, fupplis

I

Vis idem tnihi perfuáfüm e(fet , me tamen voluif

cantes , (ina,

ünt

€, ob quorumdam, ineptam licet, formidinem verba

pag.74. cum -dppendice.) Motivum im:

pretfum vulg

atumque fuit antio 1687,

Appendix au-

lm

delere qu&& eidem occafionem prabebant, ne qua vel

tem fequentis anni Febrüatio tneníe;

Sed quoniam Q:

le

minimd fufp

icio fübeffet tme Papse auctoritati deropare

pus hoé in nulla ex O

voluiffe. '"Tum vero Internuntius admodum officiose

perum Efpetiii colle&tionibus ex-

tat, ac fi genuinum ejüus feetum effe

eerto conflarer,

de

ejus erga S, Apoftolicam Sedem obfequium excepit.

el locusefle deberetin novi Suppleme

n

lt

Poft has rmiutuas declarationes ; a ulgere debebat;

ti fecünda Parte;

illius proiride rationetn aptius in Libr

i Ill, Capite Hf;

Jdi

opinor, fpes fore, ut alturn deinceps de fioc negotio

reddendam docuimus.

L!

at

filentium effet; Id tamentertio poít menfe P. Clenaerts

rurfus excitavit, qua maxima potuiffet vi & eftu, fiqui-

0)

ARTICULUS V,

)ls

dem de efferendadeterrima, fi quaalia, fióvitateactuin

E

effet: (Prob Deus boue|. Ergo ne femper Lovasiii aliquid

De Differtatione cui tirülus:

520vi? ) exclamavit in quadam ad Efpenium Apoftro-

Repagulun Canosicuta ad:

verfus uimiam Exempti

onum a Suvifdi&lione

f

phe, adlonge Thefis impre(fze frontem, quarmia Or:

Epifcoporum

extenfiontim.

dinis füi Scholis, ejufdem anni Aprili menfe, publice

el,

propugnávit, Subdole ftudet in hae ipfà Apoftrophe,

à

B Ordinatii Jurifdicion

t

e

*

| exernptiofies imtnoders-

quidquid contigefat, diffimulate; ác licet Juris Facul.

Á

t de quibusinhoc T'r

actatu fermo e(t

tas & Internuntius fatis fibi fuperque ab Efpenio fa&tuni

, €& fünt quai

utarent, perfüadere tamen nititur hujus Doctoris hac

dümefficiunt, ut qui exempti fünt,

a propriis Epifcopig.

(iid

otnnino non pendeant ,

eosSummi Poaitificis proximai

in re peculiarem agendi rationem ejtisfamz , fiquidern

Juri(dictiotii fübdunt ;

j

perfpectaeffet, exitio fore: Facla tua particullaria, ità

rarclicarum fünétion

& id quidem quoad ipfam Hie-

At

üin exercitationem

; cujufmodi

Efpenium alloquitur , 4ue Dazc fcenam fust. comitata,

fünt divini verbi eriuntiatio,

Sácramentorum admini«

fileo5 quia noffer Ordo amoris ue quidem occulta própa-

Ítratio, Peenitentie & Ordin

Jat vitia, ut proximus diffametur. — Ya P. Clenaerts vi-

ationis potiffimum.

|

j

Ejufmodi exemptio XI. p

timum Saculo in Eccla-

o

deri volebat bene mereri de Efpenio cujus acta quae

fiam irtepfit, qno nempe t

tamquam eidem ignominiofà unus ipfe fibi fingebat, fi-

Epiítole perturbatatri nótion

empore fal(&! Decretaleg

lentio tegeret , cum ejus declamatio multo contumelio-

em diffeminaverant füper

lM

Sumrmorüm Pontificum pot

eítate nullis terminis cir«

eumfcripta, fuperquearroga

n

(5

(4) Arnoldi Epiftola 365. pag. 138. Totti, V.

ximam Jurifdictionem in üni

to jure cujus vi fuam pràs

ji

Prafatio Repaguli, p. 4.

vería Ecclefia curii peculia:

(6

j

Occafsoties quibus voffra dp veftrerum repetdere vdlearn .

rium Epifcoporum detrim

fiia,

«oníenín exercerent

ento & abfíque eoruümderi

es

—

ViTA D. VaAN EsPEN.

16

ARTICULUS VI.

Regulares & prefertim Religiofi Mendicantes ad has

fibi comparandas exemptiones pre ceteris incumbe-

i

bant; & ut earum principum ftatuerent , ea(demque

De Tra&latu catzommico ts* biforico de Horis cate-

facilius affequerentur, omnium etiam acerrime nova

"d (e) -

Roman«e Curie prefümpta jura propagare & firmare

conatifunt, Ea vero Curia, quantum in ipfafuit, au-

Differtatio canonicä & hifltlorica de Horis ca;xonicis

E.

&is cumulatifque praeter modum in eorum favorem

&c, ejus quee de Cazonicorum officiis eft, & dequain Ar-

quil

ejufmodi exemptionibus, hanc foli

-citudinem compen-

ul

favit,

J

ticulo 1II, verba fecimus,; Supplementum veluti quod-

Intellexere ft

atim Paüdres, tam primi quam fecun-

dam eít. — Praelo tradita primum Lovanii, apud Guil-

par

di Ordinis, exemptiones has cum vera Chriíti Domi-

lelmum Stryckwant , ann. 1590. hoc titulo:. Z5efes Ca-

p

nonico biflorice de Horis cauonicis €gc.ut, Efpenio Pra-

ne

ni & Ecclefie in Ecclefiaftico regimine mente pugna-

jl

re, fuzque ipforum auéctoritati ac fpiritali Fidelium

fide, a Domino Ph. H. Zeauver , eodem anno, men-

Hinc diuturnae vehementef-

Bí

bono graviffime officere.

fis Julii die 20.in Adriani VI. Collegio propugnarentur.

lit,

que Secularem inter & Regularem Clerum fuper ejut-

Supra vidimus Efpenium in hoc Collegio fibi domi-

cur

modi exemptionibus difputationes. "l'ridentina Syno-

ciliam ftatuiffe, quippe quod accurate diíciplina uti-

dus his abufibus remedii aliquid afferre ftuduit, Epif-

liumque ftudiorum laude preftaret,

D. Huigbens qui

[ist

d

5

Fiane demitfione, occa-

copis, faltem tamquam Sanctz Sedis delegatis in ex-

tunc ei prefiebart, a D. 7

emptos jura concedens, quibus fpoliati fuerant, qua-

fione fumpra, Efpenium adegit; ut ejus Collegii Theo-

K

tü

que füapte natura Epiícopali titulo feu characteri addi-

logis, una per hebdomadam quamque Lectione edita,

&a effe debent. — At Regulares his poftremis Conftitu-

SS, Canones explicaret. Inftirutionem hanc vigil is ani-

fe

tionibus haud fteterunt ; qui potius haud deftitere, qua

marum moderator ceteris omnibus adjümentis adden-

p]

dam cenfuit que ram fedulo & graviter adhibebat, ut

f

agendi ratione ipíà, qua Scriptis fua privilegia tueri,

& in dies mapis amplificare, (X

fibi concreditos juniores Clericos ad Ecclefiafticam fci-

entiam formaret,

Efpenius ipfe, non aliter animatus,

f

Ann. 1676. P. Tacobusa S. Antonio e Carmelitarum

Ordine Confültationum Colle&ionem ad horum privi-

id potiffimum fpectabar, ut in fuarum Lectionum ar-

umentüm canonicas quazftiones feligeret, quas ad Ec-

DO

legiorum augmentum firmandum typis edendam cura-

vit; cujus nova Editio, curante ipfo, ann. 1682. non

clefiaftici Minifterii fanftitatem & finem maxime ac-

f

commodatas ac neceffarias exiftimabar,

Hoc confilio

«

fine additionibus prodiit; atque Opus hoc compendia-

rium in modum, fere quidquid Regulares fuper hoc

aggreffus elt iis exponere Tridentini Concilii de Refor-

Ga

matione Decreta,

Ei Caput XII. Seffionis 24. occafio-

argumento fcripferunt, continebat.

al

Ííd Operis pati fine refponfo non potuit Efpenii de

nem preebuit agendi de canozicarum Horarum origine,

gE

Ecclefiaftice Hierarchie ordine (acrifque juribus foli-

de praparationibus ad eas cum fructu recitandas necef-

citudo ( ).

Hac eum caufa impulit, ut "Tractatum

ceffariis, de ritibus & caremoniis qua eas comitantur

&c.

de quo loquimur, elaboraret, eoque praecipuas fuper

Quod ait fuper his peculiaribus argumentis, ad

hac materiae Regulas, novoipfo Jure, Summorumque

antiquitatis mentem ufum«que exhibendum, tantopere

g

Pontificum & illuftriorum Canoniftarum Decifionibus

Alumnis placuit, ut Magiftrum ad Scriptum ex iis con-

Efípenio tamen

ficiendum ; ty

firmatas in compendium redigerer,

pifque mandandum follicitarent; quod

,

p

haud ea mens fuit, ut originis & progreffus exemptio-

perfectum fuit.

Á

In eo celebris hujus C

anonifte delectus occurrit. Pa

num Hiftoriam in hoc Scripto exhiberet (c) multoque

(

minus refellere quaecanque füpra modum elata Pater a

rum folicitus de myfticis & faepenumero parum folidis

&

lta fibi

rationibus colligendis quas eorum plerique feétati funt

S. Antonio firmare füo in Opere contendebat.

ft

temperavit, ut eorum pracipua impugnaret, qua Íci-

qui de Rubricis egerunt, eo potiffimum operamcontu-

K

lit, utantiquiratis confuetüdinem fuper hac Ecclefiafti-

licet veris Summorum Ponrificum confiliis repugnant,

C

queque, fi locum haberent, tam late ferperent , ut

c& Diícipline portione ob oculos ponerer, utilemque

in modum inrernas externafque preparationes evolve-

Épifcoporum au&toritatis ac regiminis extremum exci-

dium, totiuíque hierarchici Ordi

ret, quibus Ecclefiaftici publicae precis officio fatisface-

^

tli; perturbationem'm-

re debent, ut vere ad eorum fanctitatem conferat, &

ducerent.

Opus hoc, cum primum prodiit, quorumdam Re-

Fidelibus ad falutem exemplo. Efpenius ipfe brevi

ligioforam animum graviter exacerbavit; qui id etiam

^

"* o* .

Prafatione nobis exhibet fere quicquid haéctenus füuper

B

confilii ini

fle videntur, ut illud Romae damnandum cu-

hac Di(fertatione diximus.

rarent; quod tamen aílecuti non fünt, Eo mifit Ar-

Eff:t hic locus dicendi de Tractatibus tribus quos Ef

noldus ad D. du 7Zaucel ejus Exempla duo (2), quo

penius iu publicis Lovanii Scholis dictavit, fub annos

rum unum fibi retinerer, alrerum Cardinali Cafanatio

I690. 1692. & 16093.

Eft primo titulus: De vezera-

tioue Sautlorum, Reliquiis eorum, €9 Sacris Imaginibus,

traderer. Vaucelio fignificabat eum fe Librum legiffe,

egregium comperiffe , E(penium ejus patrocinio eum

Alter in(cribitur: Zra&atus brevis de facris Congrega-

tiomibus luquifitionis &c. pro intevpretatiome Concilü

commendare ,. eoque dignum effe, Scriprum de quo

agitur , impreffum eft primo Lovanii ann. 1688. cum

Tvidentiniy $9. Indicis Libvorum pvobibitorum, 'T'ertius

agit: De Z'ure Ecclefiaflico Belgico, . Sed quia "Tracta-

approbatione D. Pafinaus , apud ZEgydium Denique.

In füperiore Articulo de Thefibus fuper Simonua, ac

tus hi tres ad hoc ufque tempus manu fcripti perman-

ferunt, nec nifi in novo poftreme Collectionis ejus

de cujufdam propofitionis ex iifdem '"Thefibus ducte

qua füapte natura eodem refertur, difcuffione memi-

Operum Supplemento typis tradentur; quod proinde

nimus. Forte fortuna tantummodo factum eft, ut hec

nobis (üper hoc argumentum eft, in IIL. tantum Libro

diícuffio fecundam Operis Partem conficeret, de quo

referemus, in quem (cilicet noflrum de iis omnibus fer-

in hoc Articulo diximus.

monem refervavimus, qua in hac nova Collectione con-

tinebuntur.

(a) Repag. Cap.2. $. a.

i

(5) Epilogus fecunde Partis.

() D

. (c) Materies originis & progreífus exemptionum folide pertra-

earum parsibus,

jprtatfa cauonicogbi[iqriee de HoFis cq;zonicis ée fsngulis

&atur a D. Van Efpen in poftremo Titulo corpor

&ef, Univ. Part, 1II, "Titul, XII.

"

1s Juris: 3u; Ec-

. (4) Arnoldi Epiftola 402.1 Tom. V.

ART;-

Lisrs l] A&T IC unus VIl,

17

ARTICULUS VIL

** Quicunque igitur idoneus Theologus, & folidus

?5

(Sacrae Scfipturze ). Interpres evadere, vult, Patres

De. Tratatu. biftorico &5 canonico fuper otmmibus Conci-

2

legat & relegat, Si quando plus minutiarum nuga-

liorum. Canonibus €c. (a).

59

rumque in recentiorum Auéctorum Scriptis offende-

»

