bant. Nullibi fortafle quam in Belgio aufa hec auda-

cius impudentiufque exerebant, nullibi melius fe voti

Ractatus hic efteorum unus quos in Lectionibus

UT

Hebdomadarum fex dictavit Efpenius (a). Ejus

compores fore fperabant ob Hifpanica pietatis ratio-

nem in qua populi firmius ac durius mifere detinentur,

certus annus nos latet,

Conttabit tamen in hujus Pa.

In his Regionibus haud ita pridem in bonos Libros ad

(4) TraGatus hic impreffüs primum fuit in novo Supplemento

ad Opera Van Efpenii, & quidem ex Codicibus ab eo di&tatis,

(5) IX. Provincialis.

gnorum, ut accuraüor effet, Exemplaria plura collata fünt.

(«) Diflic. prop. D, Steyo. L. p. 58.

ad

3

94

D. Vaw ÉsPEN,

ad (enfadequibusloquimur, exaratos corifpiratio quze-

& Sanéctortim cultum'evertérent (g). P. Coetnans Je-

fuita, Dominica anre Peritecoflen. ( Majt die 7. amn.

äï

dam extiterat, Perfe&tum fuerat, utin prohibitorum

i o L Ó — -

Librorum numerum rejiceretur Opus infcriptum: :£,

1690.) in quadam Bruxellenfi Eccléfia pro concione di-

F. Mavie ad fuos imiquoscultores utilia Monita, im-

cens, magna ex parte Sermonem impendit, ut in jacta-

tosNovatores, Virginis cultus ho(tes, Neftorianifmum;

preffum ann. 1673. Gandavi, & fequenti anno Infülis;

cum infignibus approbationibus D. Gilberri de Cboz/eu/

eo judice, renovaritespopulum incitaret, | ** Ante an-

Epifcopi "T'ornacenfis, D. de Meercaffel. Archiepifcopi

L»

noscirciter quindecim, inquit, heec Herefis in Bel-

Ultrajecteníis (üb Epifcopi Caftorientis titulo. — Vicarii

gium inducta eft per graves homines qui pii etiam ha-

Generalis Archiepifcopi Colonienfis, D. P. de JZalem-

bentur, Perfectum elt Montibus haud ita pridem, u&

2

Liber hanc Hzere(in continens Carnificis manu com-

bourg Epifcopi Myfie ejus Suffraganei, & magni no.

minis Theologorum plurium.

Archiepifcopus Colo-

??

bureretur. Adhuctamenin Belgio, adeoque Bruxel-

nienfis Junii die 3. ann. 1674. ad Cardinales Sancti.Ofn-

?5

lis non defünt qui ejufmiodi Libros diftribuanr. Ne-

39

ftrorum temporum Neftoriani Salutationis "ugelicse

cii Epiftolam in hujus Operis purgationem mifit, &

D. de Choifeu! quatriduo poft eadem mente Paftoralem

55

partem alteram expunxerunt, quia Virginem Dei

??

Matrem non credunt, nunc vero nobifne quifpiam

Epiftolam ad füce Dicecefis Fideles dedit (4).

Hoftes do&ring Sancti Auguftini, & relaxatae. mo-

25

obtrudet id genus Hareticos in prac(entia non exi-

ftere?

"

ralis difciplinze fautores die 13. Decembris ann. :690.

»

fub Alexandro VIIE Decreti promulgationem obtinue-

rant contra 31. Propofitiones que in eoacerbiffime no-

Palmnaves ervores in. Belgio fuper Sautlorum cultu

tabantur (/), Earum Propofitionum 24. excerpta erat

diffemimati.

ex Libro quem Oratorii Patrum unus elaboraverat (c).

Ad ejus damnationem opera collata fuerat eo confilios

IHI. Haud laborandum Jefuitis fuit, ut fuarum decla:

mauonum fautores ex Religiofis Mendicantibus nancif-

ut hujus Congregatio'nis Membra inter hoftes Beatae

Virginis(Z), atque adeo inter Neítorianos Divinam Ma-

cerentur. Ex hisexutere, qui eos Theologos impu-

B. Porterius Recolle-

ternitatem negantes referrentur.

gnandi :

longiufque ab eorum doétrina recedendi fpe-

étus, earum 31, Propofitionum denuntiator, in Monu-

cie, aufi funte pulpito pronuntiare (5); fiquidem Vir-

mento quod ediderat in hanc rem , D. Steyaer? in (uis

gines fatuae non ita dixilent, Dormuze , Doumine, aperi

uolis, fed potius, Domina, Domina, futurum fuiffe,

Adnotationibus ad Decretum quod eas damnat, & al-

ter Recollectus in füis fuper hoc ipfo argumerito ani-

ur iis aperiretur, eaedemqu

e perinde ac Prudentes; in

madverfionibus (e) haud neglexerat fuper ea Propo-

Nuptialis convivii Aulam, quod Celum ett, ingrede-

fiuone Librum de quo agitur, indicare.

Idem P. S/e-

rentur. ** Extabat eadem Propofitio in nounullis mas

yaert in faa adnotatione ad 25. Propo(itionem damna-

lis Libris qui apud populum data opera vulgabanrur.

Erat inter eos unus, tritus ómnium manibus, in quo

tam que pariter cultam Virgini debitum fpeétar, indi-

caverat Librum, £. 7 Marie €9c. utilia momita, ex

dicebatur (7) ** Pater fuo Filio ju(fitiae jus, fui autem

quo eam depromptam effe contendebat. Canino eque

, Filii Sanctee Marri. jus leniratis & mifericordize tri-

» buiffe, ** In eo deindeproponebatur hecad Sanctam

dente impetebarur in Belgio Aazuale Chriffianum quod

D. Cuyper Mechlinienfis Decanus; D. Pzrot aliique tres

Virginem precis formula:

« Oftende, Sancta Virgo,

, te hoc jure pollere, adeoque ferva me, qui fcilicet

'Theologice Parifienfis Faeultatis Doctores approbave-

rant (f).

, ex feveritae & jure juffirie, me fervare non pof-

Neminem latent execrande calumniae quas Tefuitze

. füam. ** Januarii die 4. ann. 1693. enuntiata eft e

Leodii & Montibus per ann. 1690, &fequentes in Ora.

W .cchelenientis Parceciae fuggefta fabella f[candalo ob-

torii Patres diffeminarunt, quos errorum plurium fuper

noxia füper B. Virginis cultu (&).. En, quibus elara

gratia, libertate, amore Dei, fuperque Beate Virgi-

fuit, verba ipfa: * Veneficacui per annosfeptem cum

nis cultu peculiariter infimulabant; calumniae quee licet

b

Diabolo commercium füerat, capta & viva ad flam-

cumulate per. Archiepifcopi, Cameracenfis Sententias

$?5

mas damnata,. fe ipfa, eo inftigante, interfecir. Ca-

25

d

aver tamen , Magiftratusjuffu, inignem projectum

Odlobris die 3, ann. 1690. & die 12. Novembris anu,

1692,in eorum favorem. pronuntiatas disjectee, Ora-

,9

fuit; at confeftim cadaver hoc ipfum, Spectatoribus

torio tamen Domurn eripuerunt quam Baro de Sur/et,

z

"

2»

longe plürimis fumma admiratione correptis ; Con-

C

1

anonicus & Archidiaconus Leodienfis in ejus gratiam

?*

fe(farium petiit; venefica biduum vixit, edixirque f&

3ry

fundare volebat,

Ut eam«k

2024

noram hoftium B, Vir-

??

(alvam effe B. Virginis ope cujus Rofarium fiepe re-

citaffet. , Concionator ex hac narrariuncula occa-

ginis inurerent Jefuitee Lovanienfibus 'Theologis qui

LO

i

eorum d«

AJCtI

h

nce refragabantur, longum articulum, ca-

,fïoncm fumpfit Auditoribus perfuadendi B. Virginem

lumniis falfifque placitis infartum Epiftolae Praefülis de

haud paffuram e Rofari fou Scapularis Confratribus

Pracipiano diei 12, Octobris ann. 1692, füper Indul-

quempiam damnari,

gentiis cultuque Sanétorum inferendum curarunt.

Y

du bas fuperflitiones : Decreta.

Sub idem fere tempus dedito (tudio füper hoc argu-

mento in Belgio ita e függeftu dicebatur, ut fanis au-

IV: Cum itafe res haberent, adduéctus E(p&nius, ut

ribus fcandalum afferretur, prabereturque credendi lo-

cus Lovanienfes Do&tores fapientia pracipuos, accu-

'Traétatum dictaret, quod hujus Articuli argumentum

Orato:

ratiffimos quofque Belgicae Ecclefiae Paftores.

eft, tum ut Alumnos füos edoceret, tum ut calumniis

impetitos Theologos , minus directe (altem , purgaret.

ri Patres, &c.impium confiliuminii(Ie, ut B. Virginis

Impugnané, quod in hoc "Tractatu praftat, füperfti-

tiones in San&torum cultum indu&tas & Indulgentiarum

(«) Vide has approbationes, cum Urilibus Monitis & Epiftola

Paftotali D. de Cboifeul, in Opere D. Zaillez infcriptio: De Pie-

abufüm, nihil agit aliud, quam fanctiorum do&ctiorum-

zare erga $, Virginem dc. rurfüs impreflo "T'ornaci ann. 1712.

que Summorum Ponrificum & Epifcoporum Catholi-

(2) Vide füper hoc Decreto Diíficultates propofitas Steyaertio

cc Ecclefia, ac peculiariter Alphonfi Dergenfis Arcli-

&c. 1X. Part. T. HI. p.253.

epifcopi fai veftigia premit & fenfa pervadit. Praful

(c) Liber hie ann. 1634. impreffus fuit hoc titulo : Prasis :n-

zerna, Ann. 1637. Beleice redditus fuerat impreffufque Bruxellis,

cum approbatione P, Fan der. Linden Oratorii Presbyteri, Licen-

(g) Steyaertio prop. difficult. Tom. T. p. 59.

(b) Motivum Sfuris in Epiftolam Paftoralem diei 12. O&tobris

tiati in Theologia Lovanii , & Archipresbyteri Bruxellenfis,

. (4) Vide Infcriprionem , in falf crimine, P P. Orazorii. Meus

&nn.' 1692. pag. 135.

tium d&c. ann. 1691. pag. $.

(i) Cap.2. $. 2. Morivum Juris, p. 136.

4

(e) Infcripzio, in falfr crimine, pag. a. & 3.

(

k

) "Feftatur id. Mechlinienfis Diccefis Clerus in fuo Morive

D

(f) Ad. Ludovicum. Benediclum re[ponf

0, pog. 99. Zirtes je-

Sluris contra Epiftolam Peftoralem diei 12. O&obris ann. 1642.

fuizt, pag. 197.

pag. 136;

nimi ^

Lisrza lL AmnTICULUSs l

95

nimirum hic .per Epiübïam Paftoralem Kal. Februar.

dam admodum ea quidem frivola ipfa per fe, atequi-

ann. 1675, pro Epifcopali folicitudine ftilum in abufüs

bus tamen Hseretici Ecclefiam calumniandi anfam arri-

acuit qui exrernum cultum Sanéctis eorumque Reliquiis

piunt, quibufque Catholici per infcitiam aut animi pra-

debitum occupaverant. Innocentius XI. Martii die 12.

;]

vitatem utuntur, ut populorum cr&:duljt,ate abutantur.

ann, 1678. grave Decretum ediderat, ut preepofteras

Indulgentias bene multas, nec

pauca fuperftitiofae pie-

In Efpeuu Tm&atum Declanäatiozges.

"þatis officia fupprimeret (a).

VI. Cum Traétatus hic manufcriptus in hominis fe

Vius fl eos ufus qui tanquam fuper [li-

Theologum diétitantis manus incidiffet, ei vifüm eft

Non damnat EJfpe:

Liefi damuati funt.

e

eumdem per Confültationem quamdam apud Privarum

Bruxellenfe Confilium denuntiare tanquam novitatibus

M'V. 'Nimiä qüædam Indulgentiee, & abufü

s fuperfti-

infartum, qua Sanctorum & B. Virginis cultui perni-

tiofi quos Innocentius XI. damnavit aut fuppre

ffit; iidem

ciem , ut ajebat, afferre poffenr, — E(t, eo judice, hunc

EU A ERN L MA

'omnino fünt atqueii qui ab Efpenio in Tractatu de quo

cultum evertere, tanquam periculofüm notare, quod

agitur, difcutiuntur. [nitio ftatim Canonifta nof(ter fü-

pre(tat Efpenius, effatum hoc: facilius falutein per Ma-

per hoc argumento ftatuit Tridentino Concilio (Seff.

rie quam J'efu Chrifli uomiuis invocatiogem obtiuer

1 pof-

25. ) decifüm dogma; remittenfque ad Theologos Con-

fs.

Invenit etiam De

nuntiator quod improbet in pru-

troverfiftas, & peculiariter ad DD. de Wallembourg,

denti cenfura quam Do&or nofter Revelationibus ad-

fingularum probationum gratia quibus e Sacra Scriptu

hibet qu& eeternam falutem certo promittunt iis qui de-

ra & Traditione petitis niutur Tridentinz Synodo San-

ferunt Scapulare, &c, ea nimirum obducta fpecie, quod

&io, füum eo fermonem redigit, ut id proponat quod

hac in re Sacri Canones mandarunt verueruntve, ut

eas adoptavit Gatbolici populi fidentia, fcitorumque ho-

minum quorumdam judicium. Eumdem acriter incre-

quidquid fuperftitiofa impietas aut avaritia in San&torum

cultum induxiffent, radicitus evellerent, vel utantever:

pat ex €o capite, quod aufus fuerit pronuntiare , $z77-

1mos quo[dam Pontifices haud fatis moderationis adbibuiffz

terent, quidquid in ejuímodi extrema labendi occafio-

in Indulgentiarum diffributioue, aut nom zif per. fubre-

niem rudi populo prabere poffet.

ptionem £5 obreptiouem earum bene multas ex iplorum

Exponit deinde Van Efpenius, at paucis, fuper San-

manibus extortas effe.

orüm canonizatione, vereris & novz diícipline re-

Pott ejuímodi placita quae alio fane tempore cen(u-

gulas; quid neceffarium fit, ut iis pullicus & folemnis

rám non evafiffent, haud veretur anonymus Denuntia-

cultus exhibeatur, quem fedulo a (ecreto privatoque

tor fuae Majeftatis Catholicae curam ftudiumque folici-

cultu diftinguit; quo au&toritatis generis Summus Pon-

tare in ejus favorem quod appellat 74vitar Religiozena

tifex, atque adeo Generale Confilium in hac ipfa cano-

& pablicam tranquillitatem , vurbatam , inquit, eju(imo-

nizatione pollere poífint, auctoritatis, inquam, que

di novitatibus; eo magis, fübdit, quod ufpirate funt

'£tum ad facta folummodo non revel

ata refeyratur , effe

juventuti a pullico Profeffove , qui a Regio, vel ab Ur-

non pote(t fallere & falli nefcia.

bis tbejaurvo percipit emolumenta; quodque bic idem Pro-

- Do&tor nofter (5) in hujus Tra&t&tus profecutione

feffor Juperiori menfe

tanquam fufpe&tus: errovum . Icoua-

peculiariter ea fibi fumit impuguanda & exiftimatione

claftlarum de

uuntiatus fuit. ( c).

Ípolianda que capitalibusin hoc negotio erroribus duo-

Exhibira fuit Confultatio haec Januario menfe ann.

bus favere poffünt; ei r. qui Sanctorum cultum cum

1692. Lovanii tum quidem vacabat ordizaria Catbedva

€o confünderet qui Deo uni debetur; ei 2. qui effet in

€o pofitus, utcerta falutis fpes uni Sanctorum invoca-

Juris,ad quam Van Efpenius defignabatur , utpote quae

magis ejus merito quam fex hebdomadarum Lectio ref-

tioni addiceretur, Id expendit quod rudi populo in

ponderet. Eít fane quod credamus hujus Do&toris

hos perniciofos errores incidendi occafionem fuppedi

hoftes Denuntiatione hac ufos effe per Mechlinienfis

tare, eofdemve Ecclefie per calumniam tribuendi-an-

Archiepifcopi exiftimationem ad Regimen adducen-

fam FHareticis prebere poteft, Recenfer, ad rem apte,

popularium religiofitatum genera plura, ut in iis con-

dum, uthuic electioni refragaretur ; quod ceflit 'e VOIO,

füetudines ipfas per fe leeitimas ab abufibus fegreget

Eun P. Defivautius Roma . denuntiat.

qui inter eas irrepferunt.

Hac.mente ad trutinam re-

vocat mores & inítituta Sodalitatum ; religionem erpa

VII. Biennio poft, ann. fcilicet 1694. P. Defirantius,

Sanctám Barbaram, privilegia attributa. Scapulari D.

Virginis de Monte Carmelo, feu in decanrata vifione

Romee a Factione Lovanienfi Univerfitati oppofita De-

putatus Congregationi cui conteffarionum füper doctri-

Simoris Stock , feu in (uppofita Joannis XXII. Bulla, $a)-

na demandatum examen erat, Monumentum obtulit

;

dgtiza vuloo di&cta; Iadulgentias Societati Sancte Tri-

61. Propofitiones continens, excerptas, hoc Patre ju-

Wtatis ad Captivorum Redemptionem addictas; eas

dice, de verbo ad verbum , e Scri

ptis DD.. Zuygbens,

qu& in Libellis quibufdam Confraternitati Rofarii tri-

Henuebel, Fau Efpen &* Opftraet,

buuntur; denique ferendum judicium de Indulgentia-

Inter has 61, Prop

ofitiones aderant fex (2) quas a

rum & miracülorum ingenti copia qua in Libellis nu-

fe P. Defirantius ex V

an Efpenii de San&torum venera-

mero pluribus per aff&ctationem inter popellum diífe-

minatis tanropere pradicantur. Super hisomnibus ca-

(c) Re fane ipfa comperimus quemcïm Mechlinienfis Dicecefis

pitibus italoquitur Efpenius, urejus omnis oratio fim-

Subdiaconum , & adolefcentem quemdam Studentem "Theologia

Lovanii, a Van Efpenii Adverfariis, fortaffe etiam a memoratz

plicem, modeftamque, fed illu(lratam pietatem fàpiat;

eoque patientiae deícendit, ad Ecclefie decus, & Fi-

Coníaltationis Auctoribus fübornatas eo impudentiz progrefTog

e(fe, ut per execrandam calumniam edita fide Decembris die 15,

ann, 1691. fibi auditum Efpenium ita cum Calvinifta loquentem

delium utilitatem, ut diícurienda fuf;ipiat fa&ta quz-

teftarentur : Dmagines uibil aliud. [unz , neque. reprafenzanz quam

La D&Cfetumhbc ann. 1679. Latihe & Gallice ämpreffum fuit

picura patenzum ,. iunno uon Junz eflimande, nec Scapulare , te-

cum adnotationibus apprime fcitu jucundis utilibufque, — Ei finem

que Rofarium; immo erftprojicerem imaginem Deipare, vel aliorum

imponit bzc univerfim declaratio * Indulgentiarum Summaria

Sanctorum in ignem , nifc mali per boc commizterem,

LE

(d) En eas Propofitiones fex :

pro Congregationibus do&rinz Chriftiane & pro omnibus Con.

2)

fraternitatibus San&iffime — Trinitatis & Redemptionis Captivo-

$1. Canonizationem Sanclorum ajunt fallibilem ,

quia peudez af.

?3

rum , ONominis Dei ,. Rofarii , B. Virginis de Mercede Redemp.

fecto. (Cap. 1. $. 2.

.tionis Caprivorum; B. Virginis de Monte Carmelo , de cin&tura

513 Nefcio, quid dubitenz de exiffeutia S. Barbara. ( Cap. 4.6.1.)

?)

53. Confraternitatem redez

S. Auguftini & S. Monicz, non eíle permiffa, nifi revifa rur-

nprionis Capeiverum cau[am e[fe erroris

fufque approbata finta dicta

*

k

( Indulgentiarum & San&arum Re-

( Cap. 4- $. 18.)

» liquiarum) Congregatione. ,,

54. Carpunz Indulgentiarum Copiam, (Cap. 4. $. 22.)

— (£) Fufius Van Efpenius has quzftiones preliminares pertracta

56, Culpaut $8. P P. in aderatione Sanctorum

&* B. Firginis,

$7. Explodüut ;capulare ( Cap. 4« $. 5.)

vit ;11 maguo Jaris Eccleffaftici univerfi Opere, L. Párt, Titul, XX,

tione

ViITA -D,(IVAN EsPEN.

96

tione Tra&ctatu erutas contendebat.

D. Hennebel in

Orthodexos rancidas fuas in 'Tractatum de Venératione

fua ad Cardinales Requifitione contra Patris Defirantii

Sanétorum ealumnias refricare, ineo praeterea per lon-

libellum fupplicem enuntiavit fuper accufationibus in

gam differtationem (c) id impugnabat quod Efpenius

Van Efpenium impactis, fe quidem non habere pra

in aliis Operibus quoad publicam Peenitentiam ftatue-

rat; nec pronuntiare dubitabat contra auctoritates quas

E

manibus Tra&atum hujus Do&toris manu (criptum a

Def(irantio denuntiatum ; fetamen, dum eum fibi affe-

numero plures E(penius attulerat, zuuguam licui[fe ob

rendum curaret, Sacre Congregationi palam facere,

occulta peccata publicas penitentias impeni. Wan Efpe-

j:

Van Efpenium, aque ac Doctores reliquos cumulatam

nius, eique additi DD. ZZwygbens, Hennebel & Opffraet

fibi poteftatem tribuiffe corrzgezd! ; delendi , vel expli-

hoc Defirantii poftremum Opusapud Cardinales S. Of-

can

4i

; in eorum Scriptis, quidqu

id S. Congrecationi

ficii denuntiarunt, per communem Epiftolam (2) que

Auguíli die 26. hujus Tribunalis Affeffori tradita fuit;

vifum effet in iifdem correctione, litura , vel explica-

3

tione dignum.

in ejufque con(íecurionem, Defirantii Libellus per eju(-

dem Congregationis Decretum Octob

Cum iaterim Van Efpenius fua manu fcriptum co-

,

ris die 26 ang,

dicem Romam mififlet , Hennebelio quidem, ut P. De-

1707. damnatus fuit.

.

.

firantium calumniz vel infcitie convinceret, nihil aliud

Nemo non judicaveri

t dubio procul rapidafh hanc

agendum fuit, quam ut Efpenii locutiones ipías e variis

hominis acerbitatem , cujufmodi Defirantius fuir, quem

-

ipía Inquifitionis Congregatio damnavit, impedire non

manu fcripti codicis locisad quz ejus Patris Denuatia-

tiones referebantur, fideliter depromptas, id quod

debuiffe, potiffimum hoc rempore, quin ederetur in

publicam lucern Opus quod non nifi ad Fidelium emo-

praftitit, in medium afferret.

lumentum, ad Ecclefie decus, & ad Van Efpenii glo-

riam conferre poteft.

P, Defirantiü. Denuntiatio rejecla,

ARTICüLUS I I.

VIII. Ad cumulatam abfolutamque Van Efpenii, alio-

rumque Theologorum trium purgationem fatis id fu.

perque

fui. Earum 6ér. Propofiionum Denuntiatio-

De compendiario Tra&atu fuper Inquifitiomis im Hareti-

nem re

jecit S. Officii Congregatio, & ex earumdem

cos Congregatiogibus , ad. [ntevpretationem | Confilü

fex tantum comperit. examini fübjiciendas, e quo de-

Tyidentini, €9 probibitorum Librorum INDICEM.

mum conítaret, aliquam, nec ne, corrreétionem re-

quirerent. Qua porro e Van Efpenii T raétatu eductae

E Romanis Cbngregationibus'compendiarius Tra-

D

étatus in Lectionibus hebdomadarum fex, füb fi-

fuerant, adeo accurata erant, ut earum nulla effet ex

harum fex pofteriorum numero, Quamobrem hujus

nem menfis Julii ann. 1691, a Van Efpenio dictatus fue-

ra, Verum, ut ejufdem generis alia non pauca, diu

eris per Defirantium denunriatio aihil tandem aliud

d

cit quam illud affabre elaboratum oftendit, nobif-

manu ícriptus remanfit, nec imprelTus occurrit. nifi in

novo Supplemento ad varias ejus Operum Colleclio-

que pronuntiandi locum przbuit illud ipíum Romzae ap-

E

obatüm fuiffe; conftat enim ei Curie non aliam me-

nes (e). Ejssquidem fragmenta plura Doéctor hic fuo

magno Operi fuüper Ecclefiaffico SJure. Univerfo, alüt-

tho

düm effe, ut ratos Libros habeat probetque quos

ipía examini fübdit, quive ei denuntiati funt.

que nonnullis inferuerat. At ex iifdem fragmeniis cum

"Tra&tatu de quo agitur collatis perfpicitur, occafionem

He üngulæ animadverfiones Defirantium non impe-

dierunt, quominus quadriennio poft primam denun-

Efpenio non fuiffz, ur quidquid in hoc agitur, in ea

Scripta couferret, Se produnt in hoc Traétatu reapíe

tiationem in arenam ruríus defcenderet. ld preeftitit

anonymum & manu fcriptum

quzítiones plures, ezqua magni ponderis füper hoc

per novum Libellum

argumeuto, quas alibi fruítra quafieris ; atque adeo

quem menfe Julio ann.

1698. Romam mifit hoc titulo :

.

Confutationis ejus

animadverfioues & auctoritates peculiares fuper contro-

"Accufatio &? quevela populi Delgici.

Au&or edita in Scripto cui t:tulus :

lnpoflure Libelli

verfiis quas Van Efpenius deinde difcuffir quod in cau-

fa fuit, ut in publicum emitteretur ex mutuo collatis

£?c. refutate &7c. denuntiatarum 6r. Propofitionum

purgationem affert;

e fingulis Theologis quatuor qui-

eorum codicibus qui tunc eum, ipío di&tante, confcri-

p(erant.

Preeter gravia difcrimina que modo notavi-

bus adícriprae fuerant, elaboraram. 1n ea Van Efpe

nius plene ac plane, in$. 24.25.& 26. (a) in tuto po

mus, in eoadeftid etiam commodi , ut fingulz res dein-

ceps & ex ordine ipfo nature comperiantur; qua ce-

nit eas fex qua ex ojus Traétatu manu fcripto de cultu

Sanétorum excerpte erant. — Opus hoc eo ipfo tempo-

teroquin in variis ejus Operum locis fparfim, & ut i:à

dicam , minutatim occurrunt. JPraterea nihil amplius

re cum approbatione impreffum fuit. Ejus Eexem-

plum Hennebel ad omnes Congregationis S. Offcii

egimus, quam nos hoc in capite ad füperiores Edito-.

Cardinales & Con(ültores mifit, quin unquam fuper

res Efpenianorum Operum conformavimus, qui ob Tf

hac re quidquam que ede fuerit, ut ipfe profitetur

miles & minus graves quandoque caufas fuis Edirioni-

büs peculiares Tractatus inferuerunt, quorum argu-

in Requifitione quam eidem Congregationi Seprembris

die 18. ann. 1700. exhibuit. Defirantius tamen qui in

mentum plus minufve difcuffum ia ceteris ejus, Operi-

bus jam extabat.

viam redire non poffet, & ipfe fibi jus reddere vellet,

cum apud S. Sedis Tribunal fuccubuiffet, fuas veteres

Egit Efpenius de Inqui(itionis originein exordio Ca-

pitis I1l. Tituli XXII. Partis l. ejus Corporis Juris, ejuf-

accufationes in Lovanienfes 'T'heologos &in Van Efpe-

nium renovavit in. Commonitorio ad Ortbodoxos (U)

que in(titutionis in Arragonia, in Lufirania, in Hiípa-

nia. & in Delgio Hiftoriam profecutus eft in Cap. IH. Ti-

uod fai Ordinis Generali nuncupare aufus fuerat. At

is quidem Libelli ne dum nuncupationem füfcepit, fup-

tuli IV. Partis IJl. Num. XLVIT. & fequentibus. INob.s

exhibet hanc eam Hiftoriam in Compezdiarii TvaGatus

pretfionem eide

m mandavit, qua Lovanii perfecta fuit,

At cum Defirantius

(atis arte valuiffet, ut eum alibi dif-

Capite I, fed continuata magis oratione latiuíque paten-

te, ac diftinctius ramen preífius. . Ibidem füper inau-

feminarer, Opftraetius fuum efTe credidit iterum verita-

tis & innocentiz defenfionem füícipere; quod preefti-

ditis hujus formidandi Tribunalis A&tisintegrum, eum-

tit per Corumonitoriutn fuper Commonatorio Gj'c. impref-

demque momenti maximi Paragraphum addit.

Extat etiam in eodem Tractatu origo Congregatio:

füum Leodii cum approbatione, apud Henricum Hoyo'ux

ann. 170I.

nis /zquifitionis $. Officii Rome inftitute ; forma qua

Haud fàat

is habuerat Defirantius in Cotmmonitorio ad

in ejus Decretis conficiendis fervatur, ejufque decifio-

(4) Occurrunt hi Paragraphi tres ad calcem Tractatus de»-.cultu

(c) Commonitorium fuper Commonit. pag. 80.

San&torum , in novo Supplemento ad Opera D. Van Efpen. Part,

( 4) Occurrit hec in Collectione Epiftolarum Van Efpenii III.

Part. Supplementi, Lib.1L n. VIII.

H. num. ll

(e) AL Part, IN, ILI.

num

(5) Commeniroriuna [uper Commnit. (e*. pag. 69.

LisgRn HI. AnTICUurus IIl

97

tium auctoritatis gradus; qua fane quaítiones omnes

madverfionum gravitas quas capitibus iifdem addit. Re-

Titulo XXII. Partis L. Turis univerfi pertractantur, fed

cuía quidem occurrunt arperüumentorum pleraque in. ma-

€o tamen difcrimine, ut in magno "l'ractatu perfpicia-

gno umiverfi Ecclefiaffici Juris Opere; at preererquam-

tur conftrictus Auctor, quinon vult aut non poteft di-

quod hic peculiaris Tractatus probationes & animad-

cere quidquid in animo habet, eo contentus quod me-

verfiones in magno Opere füppreffas exhibet, eximii

re hiftoricum eít; cum in compendiario Tractatu fe

praterea Canoniftee hujus in publicis Lectionibus de-

prodat Hiítoricus qui fuo libere officio perfungitur, &

lectum & methodum ad vivum exprimit. Eum de ani-

acer, emuncta naris, acuteque cernens Canonifta qui

marum falute Ecclefieque gloria folicitudo acriter ex-

nihil eorum omittit quae animadverfione digna funt, &

citabat, ut Ecclefia(ticos adolefcentes qui legentem au-

ad argumentum quod ei pra manibus eft, referuntur,

dituri confluebant, de pracipuis abufibus commone-

quamvis alioqui modefítus circumfpectu(que fit in re

ret qui in Sancti Mini(lerii exercitationem ex

aliquot fze-

qua paífim non poteft, quin fatis füperque caufam

culis irrepferunt; iifdem opponeret vererum

Canonum

preebeat indignationis motibus quos excitant ipfa natu-

mentem qua mutationi non fübeft; & in poíteriorum

r& vi inhumanitates & injuf(titiae.

Conciliorum Decretis ob oculos poneret Eccle(ia con.

-- In eamdem rationem animatus id exponit Efpenius

filia quae femper iniit,. füuam ut veterem di(ciplinam

ia comipendiario Ta&atu, quod fpectat Congregarionem

redintegraret, conatufque quos edere non defiflitit, ut,

pro interpretatione Coucilii 'Tridentini , eamque /ndicis,

quantum temporum calamitas & Fidelium imbecillitas

:

quoad Libros prohibitos; qua quidem argumenta per-

patitur , ad eamdem accedar.

tractantur in Capitibus IV. & V1. Tituli XXII. Partis I.

Id poriffimum agit. Efpenius in peculiari "Tra&tata

Juris univerfi.

At in compendiario tantum Tractatu

quo de loquimur, ut graviores Sanctiones colli

g'at quas

(Capite III, $. I) extat novum illud fplendidumque

edidere Provincialia Concilia & Dicecefange

Synodi poft

frapmenrum, in quo Van Efpenius ftatuit naturalis ju-

Tridentiinum Concilium in Belgio habitae

P]

.

quibus ad.

ris principia que Chriftiano cuique hominiin malorum

dit eodem fpectantia mandata Princi

um, & qua in

Librorum lectione facem prabere debent; principia

hane rem Suprema Curie flatuerunt,

Ibidem, ad ti-

qua fere tantum leges fuere, quibus Ecclefia in hoc ne-

tulum de Pceaitentize Sacramento abfonum Do&toris

gotio ante XVI, feculum ufa ett.

Steyaert paradoxum refellit ia criminum duorum ; for-

Regularum Zzdici$, novorumque ad Librorum pro-

nicationis & ebrietatis,

quoad gravitatem, compara-

hibitionem Decretorum forma quoque & auctoritas ad-

tione pofituin ; paradoxum quod una cum aliis nonnul-

modum fcite, diftin&te & accurate in eo pertractantur.

lis Papie Epifcopis, Principibus & Maoiftratibus Ca-

Det(iderantur ibidem tamen, ut nobis quidem videtur,

tholicae Ecclefie füb idem tempus denuntiatum fuir.

Hiftoriz fpecimina duo qua hunc fibi locum fuapte na

Abflinet ramen confulto Efpenius a Steyaertii nomine

türa vindicant, quaque füfpicamur extiti(Te in autogra-

qui nondurn correctionis impos in eju(modi aberratio-

ho codice, quamvis in exe:

Knplo.non extent quod no-

nibus habebatur.

Satis habet opponere falío placito

b

is in manus venit.

communem antiquorum Canonum more

m, & hujus

. Primum oppofitionibus feu modificationibus conti:

ipfius inconcuffum priacipium, Oporter

e fcilicet, ut

nerur, quas enuntiatio Regularum Zedicis & Decreto

peccarorum magnitudini pcenitentia refp

ondeat,

rum Inquifitionis ad Librorum condemnationem pro

Ibidem etiam. E(penius quaítionem difcutit de ne-

Catholicarum Ditionum varietate paffa eft & in fingu

ceffitate fübdendi peccatores peenitentie publicee ob

los dies patitur.

Refertur alterum ad gravem Hifto.

peccata publica, & quod inde con(equitur, de oblipa-

riam ZgJicis Expurgatorii qui Philippi II. ju(fu, om.

tione ueganda comrnunionis peccatoribus publicis &

njiumque Regionis Ordinum confeníu ad /zdicis Roma

notoriis quibus eam Canones probatique Rituales Libri

ni correctionem in Belgio confectus fuit.

Capita heec

negandam prefcribunt.. Principiis ii(dem

nititur quce

duo fümmatim pertractantur in Supplementis ad Jus

deinde ftatuit in fuo. J 'ure Ecclef

itul, XX.) & in Tractatu de Pro.

afftco umiverfo (Part,

univerfum (Part l.

l. Sectione I. Tit. IV. Cap.

Il.) expretlifque proinde

mulgatione Legum €gc. (IV. Parte, Cap. Il.)

verbis rejicit juridicae Senten

tize neceflitatem que cri-

- Compendiarii Tractatus Caput IV, magni momenti

men comprobet. At certo conílat hunc poftremum

defcriptionem continet quz in Efpenii reliquis Operi:

arüculum ab eo non fpectari, nifi prout ad poenitentia-

bus non occurrit, füperratione qua Tridentinum Con

leforum refertur, non autem ad contentiofu

m forum,

cilium in Lovanii Univerfitate receptum enuntiatum

na cerero-

in cujus executione Paítoribus fingulis mag

fuit; füper caufis que& poftulant, ut Leges Ecclefia(ti.

quin prudenria opus eft

ca in unaquaque Regione, per ordinem hierarchicum,

corum ratione (/),

pro ca(üum,q temporum & lo-

& confentiente Principe promulgentur; (uper infuffi-

Immoratur Efpenius in hac poftrema animadverfio-

cientia promuleationis Rome pera&tz, fuperque oíci-

ne, ut Paítores moneat, cum in eorum P

arcgeciis ma-

tantis, falfis delationibus aliifque defectibus qui in Ro-

gnus exiftit publicorum peccatorum numerus

, lis per

m Decretis , ii(que potitfimum qus ad Librorum pro-

prudentiam non licere Canonum quoad pubi

icam Pa-

hibitionem fpectant, (aepe ac faepius occurrunt, Huic

nitentiam feveritatein eam multitudinem uti;

eoídem.

ip(i Tractatui brevem etiam confurationem in(eruit Ef

que in ejufmodi fa&ti (pecie nihilagere deb

ere, querm-

penius in paradoxa a Patre /7arzey Dominicano pro:

admodum Tridentinum Concilium

Ipfis pree(cribir, ni.

pofita in Libello contra lectionem SacreScriptura füb

fi poítquam proprium Epifcopum

alicíque pios & do-

idem tempus Flandrice typis ditae.

étos viros confuluerint,

Non eft (ile

DtiO praetereun.

dum, quo rempore Van Efpenius hun

C Tractatum di-

AROICULSUS.LIÍ

élabat, laxatee moralis doé

trinz fautores adnixos effa

contra unanimem accuratorum 'Theolo

gorum f(enten-

tiam (latuere infufficie

ntiam notorietatis facti,

De Tra&atu de J'ure Ecclqüzüico Belgico.

dicae Sententie necetfitatem ad im

& juri-

pofirionem peniten-

t & hic e Tra&tatibus per Lectiones hebdomada-

tie publicee, publicamque Sacram

entorum, qua hanc

E.s

rum fexab Efpenio dictatis unus qui nunquam pu-

impofitionem confequitur

, recufationem.,

Eos dein-

blicam lucem afpexit (4)5 qua ramen erat apprime di-

de Factionis adegit ratio, ut contraria

m Thefin ample-

gnus, prafertim fi cura fpectetur qua Doctor hic gra-

€terentur; non eo tamen animo,

ut in proprie dictos

viora felegit Ecclefiafticae difcipline capita quibus im-

peccatores publicos & ad fcandalu

buti Ecclefie Miniftri potiffimum effe debent, & ani-

m depravatos quibus

e converío femper patrocinantur

» eadem utantur, fed

(4) Non füppetit hujus Tra&atus autographu"s. codex, Exac.

(5) Vide, que dicemu

Art, VII. 2N. LH,

s infra W(A'uper hoc argumento , Cap, VJ.

curato exemplo editus eft in Supplemento 1I. Part, n« IV.-

:

'Fiüta Fan Efpen.

N .

ut

98

ViTA D. VAN EsPEN,

ut eamdetn unice & pro arbitratu in eos e fuis Adver-

Schelítratii Opera rurfus confütarunt , Dupiziur in

"Tractatibus, De aztiqua Ecclefie difciplina €zc. & De

fariis detorqueant, quos Hareticos & excommunicatos

haberi volunt, quique omnino in cafu impofitionis pce

Poteflate Ecclefiafiica €g. Tempovali &7c.. Lenfantius in

Hifloria Concilii Conftantienfis, P. dlexanuder in Difer-

nitentize publicae non verfantur; quod ipfum per fe quae-

ftionem exhibet ab ea prorfüs aliam de qua agitur in

tatione füper eodem Concilio, Zoffuetius in Defenfio-

ne Articulorum IV, Cleri Gallicani; 74rzo]dus denique

Operibus Van Efpenii.

Do&or hic in aliquib

us fui de Jure Ecclefiaftico Bel-

in fuis /lluffratiomibus fuper au&toritate Conciliorum ge-

zeralium Q9c. contra Schelftratium. Poftremus hic Do-

gico "Tractatus locis remittit ad Differtationes quas jam

ediderat coztra Simoniam, de Reliquüs &9 venueratione

étorann. 1684. ad Opus fuum incumbebat , quod tamen

anno tantum 1711. poft ejus mortem decimo feptimo

San&lorum &9c, & ad Motivum juris quod ann. 1687.in

favorem jurium Parochi San&tee Catharinz Bruxellenfis

lucem afpexit,

inter hujus Arnoldiani Scri-

aliorumque Paftorum, contra Religioforum Mendican-

Affinitas longe maxima

tium contentiones elucubraverat; quod facit, ut hunc

