nis C? cenfurir, omnia ejur opera. indiflinéte per. Cle-

jufte inhiberi poffet, propter obfcuriores quaídam aüt

mentem F 1HI. effe interdicla , eum revocatione difpenfa-

duriores expreffiones, aut etiam leviores aliquos erro-

tionum a quibu[cuimque concef]arum: Quin. & adempta

——

res.. Si enim in priori loco libri prohibitio populo

etiam Inquiütoribus Romanis auctoritate cuiquam in-

innotefceret , facile fieret ut populus de fide faorum

dulgendi facultatem libros illos legendi; ut propterea

p ——

Paftorum aut Pralatorum: qui librnm commendarunt

etiam hodie dum Sacra Congregatio Inquifitionis ali-

dubitàre inciperet, quin &interdum iu dubium revo-

cui concedit facultatem legendi libros prohibitos ex-

care dogmata ab eis tradita. . Hoc autem incommo-

preffe excipiat opera Caroli Molinei &c.

Quod vero

Juritperiti fine (crepulo hic in Belgio illis nec obftan-

dum fubinde populo multo nocentius eflet quam pe-

ü

tibus

Dr RoMaNIS CONGREGATIONIBUS,

169

*

tibus opera juridica illius auctoris legant, non alia ra-

& Provinciis; juxta morem.cujufque Provincie pu-

blicari finantur; atque ita publicata pro legibus habe-

tione contingit, nifi quod credant didam Bullam hic

in Belgio non effe promulgatam,

,

ut ex Zypxo refert

antur, non ubique tamen eadem veneratione Decreta

Bertraidus-Loth, di&to loco.

quz a dictis Congresgationibus emianant, recipiuntur.

Et quidem in Hifpania Decreta Congregationis In-

dicis non admitti, nullumque füb nomine iítius Con-

5. V I I.

gregati

onis in Regnis Hifi

l

janke Decretum:

publicagi

Rationes cjuibu: evincitur prbmulgationem Roinæ fa-

ex Francitco Salga

do fupra

vidimus.

1

In Gallia nec hujus, nec ullius alterius C

&am non fufficere ut Bulle Apo[loliez in Belgio vir-

ong'rlägä,

tutem obligandi obtineant , fortius militant in Decre-

tionis etiam Sandi Officii, per modum legis obligan-

tis quc fub-nomine Cougregationum evulgantur.

tis recipi notiflimum eft.

- Belgas Inquifitioni feu Congregationi S. Officii ea-

Si quis attendat ad ea quz in precedentibus dida

tenus non efle fubditos ut coram ea, in materia hare-

fünt, nimirum Decreta quaz nomine Congregationum

fis Belgarum aliquis juridice citari poffet aut conveni-

prodeunt, Cardinalibus Congregationes illas conftti-

ri, netumeít, ideoque nec Decretis S, Officii credunt

fe conftridtos, in quantum hzc modum proced.:di

tuentibus, itemque Theologis quos Confultores vo-

cant, potius quam Pontifici, ordinarie effe adícriben-

contra hereticos aut de harefi füfpectos concernunt.

da, facile intelliget rationes ante allegatas fortius in his

Quod & ipfam Romanam Poenitentiariam judicare in-

nuit Navarrus.

Quzrens enim num aliquis Ro

TY

lks&?

Decretis quam in iis que Romanum Pontificem pro-

prium au&torem habent, militare.

Quis enim dubi-

ubi viget Inquifitio, teneatur denunciare S. Officio

tet facilius in Decreta,: que pro magna parte a Cardi-

aliquem quem ex familiari converfatione ícit effe hzz-

nalibus vel Theologis dependent, per íub.vel obre-

reticum aut hzrefi füfpectum, refpondet quoad ultra-

montanos, /i folum eft conver[atus cum hereticis ultra

ptionem, aut per importunitatem folicitantium, vel

alium quempiam humanum affe&um , quo hujuímodi

monies , non teneatur denunciare illoss fi autem e[l con-

homines facilius quam Romanus Pontifex ducuntur,

verfatus cum hereticis in Italia vel Hifpania, tenetur

aliqua irrepere pofle quam in illa quz Romanum Pon-

denunciare illos ; neque debet abfolvi nifi denunciet, vel

tificem Vicarium Chrifti, immediat

H

um auctorem ha-

faltem omnino proponat denunciares quia non videtur

bent.

coniritus.

Et hoc, inquit, o

b

Quin immo quia Decreta quz füb nomine harum

ria. Hzc ille, Coníilio 3. de hereticie

fervat Sacra Pænite"ntiæ

Gongregationum publicantur, potius Cardinales has

Sane hujus diftin&ionis alia ratio effe non *p'otïe&

Congregationes conftituentes, quam Romanum Pon.

quam quod leges Inquifitionis obligantes ad haretico-

tificem auctorem habeant; fit, ut licet univerfus or-

rum denunciationem ífe non extendant ad partes ul-

bis Catholicus Decreta Pontificia revereatur, & fum-

tramontanas , ad quas ipía Inquifitio etiam non exten-

ditur.

ma veneratione füfcipiat; eaque in omnibus Reguis

T

I IK

T RA C T À T V: $-

De jure EcclefifHico Belgico.

AÀu&or Z. B. Van Efp

n J U. P - Canonum : Profdfarcï

in Academia Lovanienfi.

(Nunc primo editus.)

POGROGE OF AOT dQ

Elgio noftro, non fecus ac aliis Ecclefiis & Provinciis, effe fua fingularia jura, (Privileg'ia, ac vetuftas

& laudabiles confuetudines, non tantum in rebus Politicis, fed etiam Ecclefiafticis, & qua Ecclefiz

-^

T

&

difciplinam íf

hofpes ignorare poffit.

pedant, adeo notorium & quotidiano ufuü triþum eft, ut id nemo nifi in rebus Belgicis

us itaque Ecclefiatticum Belgicum hoc tradatu breviter ac compendiofe exhibere ftatui, a tribus po-

tiffimum, Monumentorum generibus hauftum feu depromptum.

Primum genus erunt Synodi, tum Provinciales tum Dioece(

nz, qua pro formanda'difciplina variis

temporibus in Belgio habitz fuere.

VàarI1

Secundum genus conficient

ia Principum Belgii Edida, quibus vel ab antiquo fervatam d.ifcipl-i,-

nam confirmant, vel labefadatam reftaurant & renovant: aut denique modum przfcribunt quo Cano-

nes Ecclefis pro temporum, locorum & perfonarum conditione & natura facilius & efficacius, ac mi-

nore cum Reipublicz turbatione executioni mandari queant.

Tertium tandem genus erunt Moderationes fíeu reftridiones cum quibus Decreta reformationis Con-

cilii Tridentini in Belgio publicata fuere; has enim unice ad confervanda antiqua Provinciarum jura, &

laudabiles coníuetudines fuiffe adje&as declaratur in Litteris Regiis ad Archiepifcopum Cameracenfem,

& Provincialem Magiftratum, pro executione dicti Concilii: non ad contraveniendum, ait Rex, di&to

Concilio, fed ut executio accommodetur naturz cujufque Provinciz.

Jus hoc tradituri, ordinem Titulorum fequemur: quema. Synodus

Provincialis Mechlinienfis füb Mat-

thia Hovio a Pontifice Probata, & Principum Edido roborata propofuit: fi quz vero materia occurrat

quze in hac Synodo fpecialiter non tangatur, eam jungemus illi Titulo, qui de materia maxime affini

tractat.

Sit itaque.

(a) Di&atus in Scholis publicis, poft Tra&atum de veperariene Sandorum, &s,

Y

| Sgpplem. oper. Van Efpen. 'Tomus V. ;

TITULUS

176

COT* ACTATUS

PORCTI MU S;

i He Peilélone d

il--., ac de his qn& ad ejuídem fidei integritatem

; -

€onfervandam pertinent.

"

Nþrimis unanimi Synodorum confenfü receptum

ipfam indubie intelligi debere cum iis exceptionibus

]

eft Decretum Concilii Tridentini, feff, 24. Cap.

cum quibus fimiles leges pofitivz humanz, V. G. de

—— —— o

12. de Refotm. quo cavetur a provifis de quibufcum-

jejuniis, feftis &c. intelliguntur.

que Beneficiis, curam animarum habentibus, aut de

»

Canonicatibus in Cathedralibus Ecclefiis publicam fi-

CETERGES

lii

dei profefionem emittendam effe: quod Decretum

Synodus Provincialis Cameracenfis 2. item Mechlini-

TcPT U LoU- s

I 1.

enfis Provincialisetiam 2. & Edi&a Regia extenderunt

ad quofcumque Officiales fen Magiftratus civiles, tam

De Sacramentis in genere,

in urbibus

firos, & lu

:

uam in pagis: item ad omnes ludi Magi-

i-Magiftras. Addidit in(üper Mechlini-

Uo potiffimum a Synodis Belgicis circa admini-

enfis Synodus, Tit. 17. Cap. 8. & Ediàum Principum

D

ftrationem Sacramentorum obíervanda occurrunt,

Art. 18. quod hodie merito obfervaretur, ut Paftores

Primum a Synodis frequenter inculcatum ut Sacra-

ab omnibus ad füas Parochias migrantibus, fi eorum

menta omnia libere conferantur; nihilque omnino di-

vitam & fidem aliunde cognitam non habuerint, exi-

rede vel indirede in eorum adminiftratione exigatur.

gant defuper litteras teftimoniales ultimi ipforum Pa-

Cameracenfíis Provincialis 2. Cap. $. Cameracenfis

ftoris; & firecufent, vultEdictum Principum, ut Pa

Dioecefiana anni 1567. Cap. 6. Mechlinienfis Dicece-

ftores id fignificent, ut per Epifcopum vel Officiales

fana, C. 3. Namurcenfis ultima Cap. 2. Addit Attre-

& Magiftratus locorum provideatur; prout bono pu-

,

batenfis füb Richardoto cap. 2. ut adminiftrantes Sa-

blico id expedire videbitur.

cramenta omnes avaritie fordes, & quzítus inhonefti

Denique ad confervandam fidei integritatem in om-

& improbati füfpiciones evitent; ne mercedem vel car-

Í

bus fere Synodis renovatum eft Decretum Concilii

pant procaciter, vel exigant fordide.

Tridentini, . de non evulgandis aut imprimendis li-

Ex his facile quifque conficiet ex mente Synodorum,

I

bris de rebus íacris tra&antibus, fine ficentia Ordina-

omne genus padionis five directz five indirectz in hac

ri, aut ejus Deputatiin fcriptis obtenta. Monuerunt

materia debere exulare,

Unde Synodus Mechlinien-

tamen pleraque Confilia Regia Decretum illud acci-

fis Provincialis 1. Tit. de Decanis, Cap. 11. Paftori-

3

piendum effe fine prajudicio juriídi&ionis Gecularis &

bus & quibufcumque Sacerdotibus inhibet, füb poe-

»

Edi&orum a Principibus Belgii fuper hac re antea pro-

na füfpenfionis, ne per fe velalium, dire&e vel indi-

j

)

mulgatorum; atque ut laicia laicis, Clerici ab Eccle-

recte ftpulentur

ro Miffis votivis ad piorum poftula-

fiafticis Judicibus coerceantur. Inreliquis Decretum

tionem celebran

d

s; additque: Sed quod eis fponte ob-

J

probatum fuit, & per Synodos & Edicta Regia exten-

latum fuerit accipiant ;

quod & ali;r fupra citatz Syno-

»

fum ad Commzdias, five Ludos recreationis cauía ex-

di permittunt.

»

hiberi folitos, Cantilenas &c. immo & ad libros do-

Verum & inhac fponte oblatorum receptione atten-

morum mortuariarum, qui diftrahi vetantur, nifi a

dere debent adminiftrantes, ne dum forte minus fo-

|:

probato Cenfore, velalio ad id ab Ordinario deputa-

lito datur, aliquod propterea indignationis indicium

!

to vifitati & vendi permiffi fuerint; quz vifitatio gra-

oftendant, aut offerentes avaritie vel illiberalis animi

H

tis fiat: Synodus Mechlinienfis Provincialis 2. & Edi-

accufent; ne füo agendi modo indirede ad amplius

4

&um Principum Art. 6. qux & addunt ut Typogra-

dandum cogant; & conífequenter per indirectum exi-

phi, & Bibliopolz ac Librarii juramentum przfítent de

gant. Cum vero admodum difficile fit ut ex parte ad-

non invehendis nec diftrahendis, vel etiam

miniftrantium aliqua interveniant, fpeciem ut minus

gendis libris prohibitis.

d

compim

l

avaritiz aut fordidi qnaftus habentia, fi-ex oblatis in

Pro hoc aliifve fimilibus juramentis ab admittendis

adminiftratione Sacramentorum victum füum corrade-

t

ad officia, vel opificia & ad gradus Academicos exigi fo-

re teneantur, omnino fatagendum erit ut aliunde ad-

litis merito expenditur Decretum Synodi Antverpien-

miniftrantibus neceffaria füppeditentur; fi id fieri ne«

H

fis anni 1610. tit, 17. Cap. 11. quo hortatur in Domi-

queat, faltem confültius tunc fornt, (quod & Syno-

no omnes quos eares concernit, ut revideant atque

di paffim exoptant) ut quadam jura Paftoralia legiti-

perpendantjuramentaantiqua, quz ab admittendis ad

ma auctoritate taxarentur; quo fieret ut non tam ip(i

officia, opificia, aliaque munia praftari folent; eo fi-

;

Paftores aliquid pro adminiftratione exigere videren-.

l

ne ut quz in ufum deduci non poffünt omittantur.

tur, feda Superioribus affignatajura, permodumDe-

Si enim attendatur & multitudo librorum prohibito-

cimarum perfonalium (in quarum loco hzc jura füc-

rum, &lucrorum quod ex eorum venditione fibi ob-

cefiffe certum effe, ait, Synodus Attrebatenfíis anni

venire confpiciunt Typographi & Bibliopole, facile

1570. Cap. 3.) in fuftentationem accipere. De qui-

apparebit moraliter pene impoffibile effe, ut illud ho-

bus latius titulo 17. ubi de competentia Paftorum age-

i

minum genus, lucro plerumque inhians, ac huc unj-

tur.

ce intentum, Religione juramenti quod leviter ac fe-

Alterum in adminiftratione Sacramentorum obfer-

re fine attentione in admiffione ad opificium praftare

vandum inculcant Synodi, ut in quorumcumque Sa.

;

confueverunt, a vendendis fimilibus libris coercean-

cramentorum adminiftratione, vis & efficacia eorum

11

tur, quod & experientia nimis notum eft quam ut pro-

pro captu fumentium ac przfentium fzpe a Paftoribus

inde nierito, juxta monitum dictz Synodi, hodieex-

explicentur. Mechlinienfis Provincialis 2. Cap. 3.

:

pendant ii quos ea res concernit, utrum juramentum

Cameracenfis 2. Cap. 6. Audomarenfis, Cap. 3. quz

hoc, uti & plura fimilia hodie exigi folita, non fint ex

addit breviter quidem in adminiftratione, latiusautem

la

iis quz in ufüm deduci non poflünt; & ex quibus, at-

in concionibus; & addit Attrebatenfis Cap. 1. ut fem-

y

tenta hominum infirmitate, & rerum circumftantiis,

per aliquid adferant ex quo przfentes zdificationem

nullus aut exiguus fru&tus fp

erandus fit; & eo contra-

aliquam capiant. Hsxc igitur potiffimum obfervanda

xio. multa perjuria timenda.

inadminiftrationem illorum Sacramentorum, ubi plu-

Hac circa prezdicdum juramentum. — Quoad legem

res przíentes adeffe folent.

vero de non evulgandis libris (ine licentia Ordinarii

aut ejus Deputati in fcriptis obtenta, illud/notandum

!

TITULUSI

pg . Jung Ber e:c 0.

121

ï

;

—

h : x

i

^

i

Mevchlini&hüs Dicecé

à

rana, Cap zo & Namurcen(ïg

*ultima Caps

t Seremento Bapijni 69 Cofrmaroni, (&). -

Rimo incalcant Synodi; ut Paftores fedulo mone-

'ant parentes ut eos dumtaxat eligant in Patrinos

pE o ——

: prolium fuárum;. de quibus probabile fiat fore ut prze-

"ftent id quod. promittunt, & eos potius qui anima

- De Saciä"-am&äïoi Ponitentic,.

"cenfülere ,. quam qui inopiz fübvenire poffint: Syno-

dus Audomarenfis:Cap. 6; & Bufcoducen(is Cap. 17.

d

Affim inöulcänt Syriodi üt a Paítoribus vfempeüive

Secundo. Ut & ipíi Paftores caveant, ne quofvis

populo proponatur Decretum Capituli omni? giri-

*ad hoc officii "admittant: aliegmn enim eft veceny 1n

ufque fexus &c. quo interalia, cavetur ut Fideles poft-

Chrifto renatis oviculir (verba fünt didt Synodi Au

quam ad annos diícretionis pervenerint, omnia (üa

domarenlis) ejufinodi in Chriflo parentes aut dare aut

peccata cónüfiteantur fideliter: faltem (eme

-

Lin anng,

admittere, de quorum paterna folicitudine fpes vervfi-

proprio Sacerdoti.

x

milis non concipiatur.. Rejiciantur proinde pergit Sy-

Ut vero huic prec

to commodius fátisfieri poftit

nodus, ab hoc munere quicumque heretici... excom-

[

admoneant quotannis

a(tores fübditos, ftátim a Qua-

municatis. 2 « motorie criminofi : €9" feandalofe viven-

drage(imz initio, utex eo ipfo tempore, fe parent ad

tes

Rur[us ii qui ipfimet nefciaut ea quee docere opor-

exádiam peccatorum fuorum Confeffionem ; horten-

teat Neophytum, C5 qui per atatem aut mentis ino-

turque ut faciant eam ante Quadragefimx medium ;

qiamn ipfi notitiam won habent fidejuffionis ejus ad quam

tum ut Exomologefi purgatis animis gratiora (int Deo

fe oferunt. . Denique. alii quicumque, .a quibus fidei libe

jejunia; tum ex operibus poenitentiz converfionifque

rationem exonuerationemque verifimiliter non expectant.

fignis, probati, iterata circa Pa(cha confeffione, eo

Adde Synodum Tornacenfem Ca

p. - ,Antverpieniäm

dignius& fructuofius Sacrofanctorum m

yfteriorum par-

Cap. 4. Butcoducenfem Cap. 5.

ticipes fiant.

Hac Synodus

Audomarenfis Cap. 7,

Uliterius moneant Paftores, ut' Patrini cognofcant

ubi obiter nota o

fe fidejuffores pro eis apud Deum extitiffe quos fuíce-

bari.

peribus non vtrbis conver(ionem pro-

;perint ;; & ideo füper eos folicitudinem verz caritatis

Plures infuþe.r Synodi 'tärminiS'jeXpreHïs declarant,

Ampendant; ut.pre reliquis latius profequitur Sy-

non fufficere confiteri femel in anno , alicui- fimplici-

nodus Bufcoducenfis, Capit. 6.

ter approbato, fed confitendum effe proprio Sacerdo-

», Et quia; ait Synodus Audomaren(is Cap. 7.

: er-

t;, aut álteri de ejus expre[Ja licentia, Synodus Ca-

!s faadent fibi- quidam fponfioni (üz feciffe fe fatis, (

meraceníis anno 1567. Cap. 8, Aud

omarenfis Cap. 4;

& munus aliquod poft Baptifmum offerant Baptizati

qu& & Cap. ;. monet quod dicta conftitutio intelli-

:» parentibus .. . Idcirco. confültum . foret abrogare

genda fit non de fülis laicis, verum etiam de Cl

» proríus illam munerum offerendorum confüetudi-

efiCiSb

Hi enim , inquit, eqte ae taiei tenentür ,

quotanniy fe-

» nem; quemadmodum Edido Cxíreo aliquando

iel proprio fuo Sacerdoti confiteri :

Qquamquam nec

» cautum- fuit; fi- temporum: iniquitas

ateretur, ,

his, nec laicis rogantibus proprium

Sacerdotum ve-

:Edi&tum Cafaàreum cujus meminit Synodus, editum

niám alteri confitendi fine cauía neganda fit; moado

eít a. Carolo.V. féptima O&obris anni 1531. & habe-

promittant factz confeffionis coram Sacerdo

te per pro-

tur lib. i. Edictoram Flandrie, pag751. ubiartic. 12.

prium fübítituendo fidem facere ;

& àlias opportuno

pracipitur omnibus cujufcumque ítatus, ne eligant

in Patrinos füarum prolium aliquos ut ab iis munus

tempore proprium Sacerdotem recognoícére, Addit

Attrebaten(is Cap. 4. & Tornacenfis Cap..4. ut nemo

accipiant s. immo fi quid eis offeratur, accipere vetat,

five Regularis, (ive fzcularis, circa fe(tum Kefürres

prohibetque aliquid dari füb. poena dupli illius quod

&ionis Domini id eft tempore Quadragefimz confeffio-

datum eít, nifi forent proles pauperum & miferabi-

nes Poenitentium audiat; five abíolvat, (ine fcitu &

lium perfonarum. Hujus tamen Edicti vigorem idem

licentia Paítoris cujus unius intereft, faltem fengel in

Carolus Edicto anni 1545. art. 3. mitigavit, permit-

anno fuas oves recognofcere.

tens dari munufculum aliquod valorem trium floreno-

Hzc Synodorum Provincie Cameracen

fis Deereta

rum non excedens. : - Habetur eodem lib

ro Edictorum,

licet & rationi & ipfi Decreto Capituli omn

is ütriufgue

pago 7826 | $

fexus, nec non juri communi in Extrava

gánte 2, de

.. Ex his interi

hï'patet Principes & Synodös in hoc

Treuga C* Pace (int adrbodum conformia

; moderate

confpiraffe ut parentes in eligendis liberorum füorum

tamen ac prudenter eorum praáxis hodie a

Paftoribus

Patrinis, attenderent potius qui animx illorum confü-

urgenda efts & fere non nifi communicato

cum Epif-

lerent , quam eorum inopiz fubvenire poffent.

copis confilio, ut alias zelo pracipiti plus

nocumenti

« Qus de-Patrinis Baptitmi dicta funt; etiam intelli-

quam utilitatis caufets il

udque interim compertum eft

enda effe de Patrinis Confirmationis declarant Syno-

hanc diíciplinam faciliu

s in pagis, prefertim faventi-

di Mechlinienfis Provincialis 2..Cap.. 2. Cameracen-

bus Epifcopis, quam inam

plis & populofis civitatibus

fis Provincialis 2. Cap. & pre om

2

nibus Audomarenf(is

poffe induci aut confervari

Cap. $.

— Praterea ferio rmonent Syno

Ulterius

n pant Synodiut nion admittantur in ob-

di ut in ädmihiüräiiöne

hujus Sacramenti obfervetur

Decretum Conc, 'Trid,

ftetrices nifi ille quarum fides & capacitas probe notz

o

:

"itentia, quo precipitur ut pro

fint, & a Paftoribus probate: Cameracenfis Provin:

qualitate criminum & Poenitentium facultate falutares

cialis 2. Cap. 11. & Edidum Regium Art, 9. Mechli-

& convenientes fatisfa&iones injungantur,

Monent-

pienfis Provincialis 2.. Cap., 4. & Edictum Principum

que infüper Synodi, ut fatisfactiones, qua

ntum fieri

Art. $. quod & addit, eas ab Officiali & Magiftratu

poteft, peccatis comimiffis (int Contrarie; ut V, G,

loci debere admittis qui tamen nullas admittant, niüi

pro peccato luxuriz , jejunium & abftinentia;

pfo irà;

pravie bene fint informati de earum capacitate, & Re-

manfüetüdinis opera &c. Bufcodu

"

s

cenfis Cap. à0, & fu-

ligione; idque per atteftationem Paítoris Parochie in

fius Audomaten(is Cap. 13.

qua degunt,.

s

Hinc facile intelligimus, quo

d etiamfi nec Synodus

Denique Paítores adliortentur fideles ut quotannis

Tridentinà, nec Synodi Belgicz conftringant

'resby-

pie ac Chriftiane recolant diem Baptifmatis: Synodis

tero$ ut in omnibus & femper in imponendis

Poeni-

tentiis ad vérbum fequantur Canones. Poenite

ntiales;

(« ) ins 'Eccl, Univ, párte. 11, f6&t. 1, Tit. tt, Ca

nihilominus declaraverint fpiritum illorut Ca

lx. XV. p. 365.

5

p —VG ntm,

nofiuri,

qui .eft convexx;ex?tes- Rq&n;gentias pro pecca

tis COtll

Inifüs

Suppl oper. Van Efpen. TomusV.

172

TanAeÉTATUS-

miffis & Poenitentium qualitat: przfcribere, etiamnum

Denique merito monent Synodi , ;& hodiernz Con-

hodie effe fervandum. Hinc & in moderno Corpore

feflariorum inftructiones, ut caveant Confeffarii, ne

Canonico, poft Decretum Gratiani, Canones illi ex-

qu& commoda temporalia fibi vel füis,. occafione &on-

hibentur füb hoc titulo: Canmozes Penitentiales ,..quo-

fethonis a Poenitentibus aucupentur : Synodus Na-

vum notitia viris Ecclefiaflicis efl valde nece[Jarias funt

murcenfis ultima tit. 16. vix enim poffibile eft.ut par-

enim quredam regule directivee ad. Paenitentias delin-

tes boni Confeffarii expleat,.

ui temporalia a Poeni-

quentibus imponendas.

tentibus expedtat; ut latius vi

I

eri. poterit in Libello ;

Et fane in illis videre poterunt

Cohf'eüärii quas poe-

defimonia circa. Beneficia ,Parte 1.. Cap. 8.ibi quoque

nitentias huic illive peccato convenientes & (alutares

oftenditur, quanto periculo eexponantur;,. qui ex. ob-

Patres judicaverint; & expendere quoufque, attentis

temporum perfonarum & locorum circumfítantiis, eas

latis Sacramento Pænitgntiæ vivere debent. (/)

YORCRDIRUORIGECHS TU PV ARSENONG,

vel attemperare, vel etiam forte commutare, prout

;

faluti Peenitentis conveniat. -

Ad hac, ex notitia Canonum illorumi peccatorum

gravitas dignofci poterit. — Si enim non tantum in cer-

sstb BARU sUsS. (X

tis cafibus five circumftantiis particularibus ,. fed con-

ftanter & paffim uni peccato prz altero gravior multo

De Ijzdulgenrii:;

& diuturnior poenitentia in Canonibus prafixa fit, ne-

TE cuivis Indulgemiæ remiffionis v&l facultatis ob«

mo jure dubitare poterit quin ex mente Patrum & Con-

tentu, utloquitur Pontifex in Extravagante 5. de

ciliorum gravius judicari debeat peccatum cui major

panitentii:, Chrifti fideles procliviores 'ad illicita in

poenitentia; & levius cui minor przílituta eft cum

pofterum committenda reddantur, aut facilitas veniz

indubitatum fit fixam fuiffe Patribus hanc regulam:

eis peccandi aníam tribuat, Synodus Tridentina, in

poenitentias , fepofitis particularibus circumfttantiis,

eis concedendis moderationem, juxta véterem & pro-

fecundum peccatorum gravitatem efle imponendas.

batam in Ecclefia confüetudinem , adhibericupit. Ve-

Itaque ex poenitentiis injundtis, haud difficulter di-

teres autem parciffimos fuiffe in conferendis Indulgen-

gnofcetur fornicarionem inter & ebrietatem , quoad

tiis, notiffimum eft, ait Bellarminus, L. 1. de /ndul-

peccati gravitatem ; fümmum Patribus diícrimen fuiffe.

*

* Coníulamus enim libros Canonefque Poenitentiales,

gentiif, Cap. 12.

Hac moderatio, ut exactius obfe

fvetur, neque pei'

ut V.G. S. Bafilii, Theodori Cantuarienfis, antiquam

falías ac immoderatas Indulgentias populo imponatur,

librum Poenitentialem Romanum , e fcrinio Ecclefiz

mandat eadem Synodus fetf. 21. Cap. 9. de Reform.

QUE . WR —— O. 4X ass 397 7 E

Romanz, ab Halitgario Epiícopo Cameraceníi ante

eas deinceps per Ordinarios locorum , adhibitis duobus

annos octingentos exícriptos, quem in Appendice

Capitulo , debitis temporibus publicandas effe : quod

operis (ui de poenitentia edidit Morinus, plurefquein

Decretum Synodus Provincialis 2. Mechlinienfis, ab

eadem appendice exítantes; item omnes quibus ufüs

Ordinariis diligenter obfervandum decernit, fumma

fuit S. Carolus in füa Canonum Poenitentialium col-

in ilis Indulgentiis recognofcendis, ait, adhibita dili-

le&ione, hosinquam coníulamus, & reperiemus pro

gentia.

peccato fornicationis paffim & conftanter impofitam

Monet preterea Synodus 1. Provinc

i'alis Mechlinf-'

oenitentiam 12, 10. aut 7. annorum; prafertim fi in

enfis pios fuos filios u circumforaneis quibufdam , aut

omine facrato contingerits aut certe in laico trium

etiam cum privilegio impreffis libellis temere fidem ha-

annorum vel ad minus; idque raro, etiam remittente

beant, quiex levibus aut fuper[litiofir caufis immodi-

difciplina Poenitentiali, duorum annorum; velin par-

cay C9 plus cquo exorbitantes pollicentur Indulgentias,

ticulari circumftantia unius anni.

potiffimumfi promiffiones contineant certorum effetuum,

Circa ebrietatem vero

dicitur, laici, velut votanon

periculorum , fcilicet , evitationem a gladiis , a tormen-

habentes, fi inebrientur, arguantura Sacerdote, quod

tir, ab aquis, a pefles aut liberationem certam a Pur-

ebriofi regnum Dei non poflidebunt, & interitus fit

gatorio: quemadimodum C9' Miffis quibufdam €$' pre-

ebrietasrationis, & compellat eos poenitere. At quan-

cibus certo nuntero recitandis affixas alicubi videre licet-

to tempore, revolve libros, Canonefque Poenitentia-

Hactenus Synodus, cui coníonat Synodus Provincia-

"

les, & vix reperies pro ebrietate, etiam cum aliqua

lis 1. Cameracenfis.

circumftantia aggravante, V. G. quod vomitum cáu-

Plurimi fimiles libelli; quorum meminit Synodus;

faverit, diuturniorem quam 40.dierum, etiam in ho-

occurrunt inter illos quibus privilegia & Indulgentiae

mine facrato aut votum habente; in laico vero 15. aut

Confraternitatum exponuntur: uti brevitatis cauía vi-

7. dierum impofitam poenitentiam.

deri poterit in Dictatis ad Titulum Decretaliu

m:*Dg

—Em o2 h PRedD-n a i ml s 2 GÉ L GC ao sU Qu "Rn CUM GE T a — d u 7 u

-Hin igitur fecure concludi poteft, quod ficut poe-

Reliquiis. C7' veneratione Sanclorum. (c)

nitentia pro fornicatione peragenda ex mente Patrum,

multis excedere debuit poenitentiam pro ebrietate füb-

]

eundam; ita quoque ex mente eorumdem, ebrietas

per fe &ut communiter fit, non tantum non excedat

DI TU EÉ-US

VII

fornicationem quoad gravitatem peccati, fed nec zqua-

lis, immo nec pene ipfi comparari poffit: nii dicamus

De Sacmmänto Euchariflie. (d)

ä

Patres & Concilia in fuis Canonibus paffim neglexiffe

hanc inviolabilem Divinz juftitie regulam, poeniten-

Ublice Meretrices, €7 ufararii €9 alii quilibet pee-

tias, fepofitis particularibus circumítantiis, peccato-

F

catores notorii, etiam fanctiffime confeli , ad pu-

rum gravitati effe commenfürandas.

blicam Satramentorum perceptionem non admittantur,

Eodem fundamento

de gravitate peccatorum carnis

inter fe ratiocinandum, ut fi uni paffim & conftanter

ait Synodus Cameracen(is, anno 1604. tit. s. Cap. 3.

ä

nifi publice poenitentiam egerint, aut ex ipforum bo-

multo gravior & diuturnior quam alteri injuncta repe-

na conver(íatione, aliove legitimo modo, de vitz ip-

3

riatur poenitentia, hoc quoque altero multo gravius

forum emendatione publiceconítet. Hinc manifeftum

aPatribus & Conciliis Canonum eorum auctoribus

fuiffe judicatum; licet fortaffis quidam Theologi, non

eít a Sacra Communione publice arcendos effe non

tantum meretrices, ufurariosaliofque fimiles, qui paf-

tam Patrum & Canonum auctoritate, quam humano

ratiocinio, quod etiam interdum ad abfurdiffima ducit,

(5) 'TraGatus de fimonis &c. przlo datus fuit füb finem anni

4

innitantur ; aliter deillorum

1686.

peccatorum gravitate ju-

2

(«) Hanc Tra&ctatum, nunc 1. editum füpra videre eft, P, II.

dicent & doceant. (a)

R. 1.

(4) Vide jw; Ecc]

(a) Hac contra Dogma novum Gc. M. Steysertii, de Ebrietate

ehar, Cap. 2. n. 13.

efraflicum utiv, P, a. Tit. 4. de Sacram. Eu.

ä;

& Fosæaicatidnc. Vide. Dogma novum denunciatam, .

feq,

fim

Dg£Qjusztis BErtcGoicH

175

M

i

fimin Ritualibus (en Manualibus nominatim exprimun-

tur; fed etiam fornicarios notorios , juratores profe(-

ditque Cap..3. ut Parochi fxpe populum üu&h Tno-

neant ut frequens SS. hoc Sacramentum profequatur;

íos, & ebrioíos & bibones quoídam. perditiffimos ;

maxime hi qui funt fratres fodalitatum Corporis Chri-

quandoquidem dubitari nequeat quin & hi péccatores

fti; quas obtaret facra Synodus ubique erigi, atque

|e

fint notorii,. quos omnes indifcriminatim predicta Sy-

infütui per Epifcopos. Optandum effetut Écclefiatti.

1

nodus, melius quam privatus aliquis de fenfü Ritua-

Jium inftructa, repellendos declarat. Néc rirum:

ci, prafertim in civitatibus, fio exemplo ad hoc reli.

gionis officium laicos excitarent & permoeverent.

le

cum ratio repellendi publice a Sacramentorum perce-

Ex przdictis Decretis manifeftum e(t, nec fxcula-

ptione concubinarios, aliofque paffim nominatim ex-

ribus nec Regularibus curatn animarum non habenti-

preffos, zcquemilitet in aliis notoriis peccatoribus. Un.

bus, licitum etfe Euchariftiam zgris deferre, Publi-

'de in ordinationibus Synodalibus de Mandato Gafpa-

ce enim perilles deferri non poffe emnes fatentur: oc-

xis Hemii Epifcopi Antverpien(is evulgatis, inter re-

culta àutem delatio cüm nequidem Parochis hujus Sa-

pellendos a facra communione nominatim. exprimun-

cramenti ordinariis miniftris licita fit, qua fpecie eam

tür non tantum concubinarii, fed etiaro fornicarii.

fibi licitam prztendent, qui folum ut Parochorum füb .

Ulterius cum . Notorii dicantur non tantum qui ut

fidiarii & adjutores advocantur? Unde Synodus Na-

tales a Judice funt declarati, fed etiam illi quorum

peccata adeo publica fant, ut omhnibus paffim inno-

murcenfis ultima, Cap. 6.ait: ,, fciant Regulares nec

,

»

ullo tempore fe deferre poffe publice aut privatim

teícant, uti poft alios Canoniftas ad Capitulum "as

25

Euchariftiam ad zgros, extra fepta Monáfterii fuis

de cohortatione Clericorum & mulierum füfe docet

d

?

multo minus viaticum in mortis articulo exiftenti-

Fagnanus, nullatenus ferenda quorumdam novella opi-

» bus faltem non nifi cum licentia & de confentü ex-

nio, contra unanimem Canoniftarum & Theologorum

preffo noftro, vel Vicarii noftri Generalis, aut Pa-

ä

fententiam, a perceptione Sacramentorum folum re

ftoris loci, extra cafüm neceffitatis. *

pellendos effe notorios & publicos peccatores qui tales

Deinde Cap. 8. fübjungit: ,, fiqui ex illis prefum-

per fententiam Judicis fant declarati; contra manife-

píerint premiffis contravenire, fciant fe fübjacere

ftam Canonum & Decretum fententiam : quia mens il-

?

Cenfuriss & tam per fübtractionem eleemofynarum

lorum Canonum eít, ne cum publico populi fcandalo

»

dan&a dentur canibus; ipfaque peccata quantumvis

Cleri quam ademptionem ftationum eos.cogendos

» iri ad obíervationem eorum. * — Pluratum Synodo-

gravia pro levibus aut nullis habeantur, dum fimilibus

rum tuüm Epifcoporum Decreta contra hanc attenta-

peccatis notorie contaminatis publice Sacramenta,

tam Regularium occultam delationem Euchariftiz vi-

quz non nifi dignis ditribuenda fünt, popáülus diftri-

deri poterünt in Epiftola impreffa Reverendi Domini

ui confpicit. Quis veroau(it negare fcandalum illud

Guillemans Canonici & Archipresbyteri Gandenfis:

que metuendum elfe,

P

fi

(ive admittantur notorii noto-

in qua przterea defertur judicium Doctorum Lovani -

rietate faQi, ut ajunt, five notorietate juris.

enfium datum ad petitionem Par

echorum Antverpien-

Sed ajunt, didi novelli Jurifperiti, fi hoc paffim

fium anno 1664.

permittatur judicio Parochorum & Sacérdotum, fiet

ut ipfi nonnunquam zelo przcipiti & imprudenti a fà-

d

€ra communione publice repellant tanquatr notorios

1

peccatores, qui tales ad mentem Canonum non fünt,

Quafi vero zelus Sacerdotam non minus quam füffü-

i GE pl M U L U S :

/-V-. p

cienter retineretur & compelíceretur per. multiplicia

De Sacrameuto Exiremo Uncllonis

obloquia & vexationes, quz Sacerdotes ex fimili re-

: :Tejiamn?if |

pulfione peccatorum notoriorum a Tàcra communione

co Sep'ü*lï*zn'ig

fibi imminere prevident; adeo ut timendum noh fit

! Onent paffim Synodi Pa:

'ochos ü*'t ægros fæpe YVI

Sacerdotes hac in parte juftó futuros ferventiores; fed

M

'€€ contrario jure merito verendum, & quotidiana ex-

htent, hortenturqüe ne ad extremum hujus Sa-

cramenti füfceptionem differant, 'ac potius fenfibus

perientia nimis quam cómpeértum; Sacerdotes hac in

rationifque ufü adhuc integris, illud fibi adiminiftrari

parte jufto futuros laxiores & remiffiores. Hinc cum

petant, ut ita uberiorem frudum percipiant; ftude-

tot & toties renovata videamus Decreta, quibus Sa-

antque populo adimere falíam illam ideam, quafi poft

cerdotum in hoc pundo zelus excitatur, nullüm ta-

hujus Sacramenti

inen unquam Edi&um legitut, quo eorum hac in par-

receptronem fpes nullaconvelefcen-

di füpereffet.

te compefcatur exceffus ; id

eo ïndübi;: quia hic timen-

Si éa hodie vigeret difciplina quam pene ufque ad

um non erat. .

