rint, paffim in uno. Patrum Libro, principiorum

lg

penii Opcraquoruni hactenus rationem reddidi-

?9

plus, eju/gue primi Chriffiane Religionis fucci plus,

M.

2

quam in novorum lnterprerum Voluminibus bene

mus;ad peculiaria folum argumenta fpectabant fuper

d

quibus Doétor hicaccurare collegerat,quod omnium fae-

35

multis inveniet; & verterum traditionum pabulum

il.

33

culorum Ecclefiaftica Monumentagravi(limum exhibe-

quafique fubítantia quam ibidem exfuget, ei copio-

/l

bant. Jam Tractatus Hiftorico canonicus de quo nunc

39

ífe, quicquid temporis in hanc lectionem impende-

L

agitur, imaginem primus füppeditat quae generatim om-

rit, compenfíabit. Quod fi teedio afficitur quadam

Ü

nem Ecclefia Difciplinam comple:titur; compendiaria

59

nactus, quia minus ufibus noílris erroribu(que quos

99

[,

id quidem ratione folummodo; at preterquamquod

agnoícimus, accommodata fünt, inutilia videri pof-

l

E(penius in hanc Epitomen graviores articulos contu-

?9

fint, meminerit, quafo, & animo reputet, hec

?9

ü

lit, eidem praterea regulas & principia neceffaria ad

ipía, Patrum tempore; füum effectum (ortita, &ad-

ül

cumulatiorem amplioremque ipfius Diíciplinz notitiam

LE

huc uberrimum in iisfrutctum edere qui in eorum ftu-

a-

acquirendam addidit.

dio verfantur , quia fcilicetinfignes hi virieo demum

Eo potiffimum in hoc Opere fpectavit Efpenii dili

59

ele£torum frumento, eaque püra Religionis vi foli-

li

gentia, ut in ea Ecclefiafticorum Canonum & Decre-

??

daque fübftantia alti funt ; eoque primo fpiritu cu-

rorum multitudine quze poft Apoftolos edita funt, ea

39

mulatis quem propius copiofiufque ex ipfo fonte at-

ll

nc

feligeret, in quibus SS. Patres. Evangelicas Regulas

)

üigerunt, faepe quod excidit & fuapre fponte fluit ex

?5

animi plenitudine; eft ad alimentum quam quod

üf

proponere voluerunt, qua Fidelium & Chri(ti Domi-

d

ni Miniftrorum mores omnemque vita inítitutnionem

L

meditatio deinde protulit. Arque id nimirum cen-

moderari debent, itemque effata qua univeríi Eccle-

fores noítri non fentiunt. ,,

$,

fia regiminis potiorem rationem oculis fubjiciunt,

Maxime, fi quis alius, Boffuetio concinit Efpenius

Hoc afpe&tu ad Canonici Juris ftudium incumbere,

füper argumenro quod ea fingulari vi eximius Prae(üul

non eít fane ia arida & exfucca litreralis fen(us Eccle-

expofuit; ac minus ad eumdem accedit quoad eurg mo-

lu

fiaticorum Canonum inquifitione confiftere, quae (cili-

derationis & sequitatis fpiritum quo eque, ac fpiritu

cet in plerifque Canoniftarumn occurrit; immo vero eft,

fortitudinis & roboris ad Ecclefia regimen opus efít.

[«

0«

Chriítiange difcipline vim intimamque formam medi:

Quod caufa eft, quamobrem moneat Canonif(ta nofler,

tari, ejus fuccum, ut ita dicam , & medullam colli:

collato ad antiquitatis inveflipationem animo, recentio-

o

f

gendi exprimendique animo. Quamobrem Efpenius

ris Ecclefiafticae difciplinae ftudium non omzizo negli-

pronuntiare non dubitat ejufmodi ftudium iis omnibus

gendum etfe.

Quamvis enim veteris difcipling ratio

:

neceffarium effe qui percipiendge Religioni peculiariter

iagis Chrifti Domiai Ecclefieque menti refpondear,

d

ejufque redintegratio experenda fit & curanda pro vi-

Ü

addi&ti funt, nec minus ad. Theologos quam ad eos

pertinere qui proprie Cazogi/?? nuncupantur.

ribus, nec pote/? tamen , neccongruit, ad novam fem-

d

Scripta Patrum Ecclefiz, inquit Efpenius, funt dubio

per & ubique abrogandam incumbi , ut vetus pertina-

procul unus & unicus fons, e quo puriff/morum . Eccle-

citer reftituatur. Veteris fane difcipline ratio proríüs

& integre nobis efle debet regula loco; at ratio heec

fiafticee moralis [cientie ac difciplina principiorum cogni-

tionem hauriri liceat, eaque rantum pietatem redolent

ipfa nos docet in externarum difciplina confuetudinum

IS

t

àc fapiunt, quae vere Evangelicae fimplicitatis & fancti-

negotio varietati locum effe poffe que temporibus, lo-

tatis integerrimam puritarem exhibere poíffi. — Jam ve-

cis, perfonifque conveniat, nunquamque licere in recti

]

ro SS; Canones funt veluti compendium, & ur ita di-

ordinis, pacis, communifque Fidelium boni detrimen-

cam, vitale pharmacum, feu fpiritus ipfe Scriptorum

tum eafdem invertere.

l"

Patrum Ecclefie , feu potius ad vivum exprelfa imago

Id Efpenium impulit, ut in füo de Canonibus hifto-

ufüs accuratiffimi Evangelicee moralis doctring , cujus

rico Tractatu, recentioris difciplina Ecclefiae compen-

ipfi theorica principia fuisin Operibus ftatuerunt.

diariam Hiftoriam ejufque precipuarum fànctionum

Ex his Principiis Canonifta dignofcitur fpiritu, &

epitomen traderet; addita potiffimarum novi Juris col-

/

fapore perfufüs antiquitatis cujus ftudium licet mifere

le&ionum nortitia, non fine gravibus adnotationibus,

T

no(tris temporibus adeo neglectum , nihilominus unum

quarum ope apocryphe quadam lacinia in illud indu-

e(t quod eiabufuum & relaxionum multitudini quae Ec-

ctae dignofcerentur, & genuina monumenta illuftraren-

clefiam inundat, faltem ex parte mederi poflit.

Poíte-

tur,

$

riorum quique fzeculorum infignes viri, quemadmo-

Efpenii Opus hoc imprefTum fuit primo, ann. 1693,

duim Efpenius, eorum malorum irruptionem & pro-

Leodii apud 7Z. Zoyoux, cum approbationibus elogio-

n

pagationem ingemere non deftiterunt , qua Chrifti Do-

rum plenis, DD. Eybez Antverpienfis Theologi, &

mini Ecclefiam deformant, quaque ejus hoftium mo-

Omines ad

Le Beau Examinatoris Synodalis. Periodicorum Ope-

ii

Jleftiis & irrifionibus occafionem praebent,

rum Auctoris illud eodem in pretio fe habere teftantur,

H

ànum, ut Doctor hic, animadverterunt nullam reme-

Quanti ipfum faciat D. Salmon (c) Doctor & Biblio-

dii (pem nifi ia folido fan&te anriquitatis ftudio pofitam

thecarius Sorbonicus, videri poteft in ejus Tractatu de

ele poffe. Quod ait Efpenius in hanc rem, nobis in

ftudio Conciliorum &c. impreffo Pari(iis in4. ann. r724.

S

mentem revocat magni DBoffueti fuper hoc argumento

( II Parte, cap. 2. p. 275. & feq.) (Salmon de Studio

e

ad permovendum infigne fragmentum , quoc hocloco

Conciliorum latine a nobis primum donatus, Prima hac

absrenon fuerit,

Pra(ül hic (2) in id incumbens, ut

Editio prope fexcentas paginas in 4. compleétitur. Non

eam contumelia contemptu(íque pruriginem vehemen-

extatid Operisin primis I£ditioribus Operum Efpenii,

ter impeteret, qua quidem ejuseetatis Cenfores de Ope

qua Lovanii ann. 17c0. & Colonie ann. 1702. elabo-

tibus Patrum Ecclefize loquebantur ,. fuum effe credidit,

rate funt. At Colonienfi ann. 1709. & Lovanien(i

titulo, inquit, /eziovàs Do&oris, €9* femioris Epifcopi,

(feu Rothomagenfi) aun. 1721., itemque fübfequenti-

1

bus infertum fuit.

juniores Theologos in hanc contumeliofam cenfuram

munire, eoíque proinde ad Ecclefize Patrum lectionem

Poftreme Éditionis Au&tor (ann. 175$3.) confulto

$

hortari.

illud expunxit, quia nobis ejus loco, primum, multo

(a) Tra&at-us.Hijlor.ico-canonicus exbibens Scholie in omnes Ca

(c) Exhibita hujus Operis Analyfi , fuam ita mentem aperit Sal-

mones Conciliorum r* c.. mecnom famofrores Canonum . Codices éz'e,

mon: denique pronunriari poreft. doti bujus viri (Efpenii) animac-

verfiones gravi[imas , d»* apprime utiles e[fe,

(^) Defenfio SS. Patrum &c. L, IV. cap, XVIII,

Fita Fan Efpen.

C .

fufius

18

ViTA D. Vaw EsPEN.

n

fufius in omnes Canones Commentarium exhibuit,

0

clefiee tolerantiam fpectari ; fän&am hanc Matrem op-

Pofterius Opus hoc ad eamdem ac prius formam ex-

tare & curare, quoad per eam fieri poteft, ut vetus

Pï

actum eft; fed mirum in modum auctum, & füper ar-

«

di(ciplina in integrum reftituatur; eíTe tamen certas

ticulis pluribus emendatum. — Fuiffet acta agere, quod

quaídam regulas ad hanc redintegrationem fervandas;

p(

dicitur, "Fractatus hos duos exhibere, Satis ergo ha

dh

hujus difcipline vim & rationem immutabilemreffe, .

buit novus Editor utraque manu complecti quod in hoc

& ad naturale divinumque jura fpectare; & quod inde

pll

novo Tractatu, ad verbum e veteri fumptum eft, Dici

confequitur, veterum Canoenum ftudium, eorurm etiam

j

poteft novum hoc Efpenii Commentarium efle comple.

qui non amplius ufui funt, femper effe, Paftoribus po-

tic

tum Opus füper veteri novoque JureCanonico (quod;

tiffimum, apprime utile.

fü

'Tractatu de quo fupra fermo fuo loco in Tom. V, re.

Differtatio.hec primo quidem feorfim in Thefium

li&to; 'Tom. VII, Edir. noftra Balleonianz per fe effi-

formam impreffa non occurrit Efpenii ceteris Operibus

d

cit.) nonquod Auctor animum applicuerit, ut ejus om-

addita, nifi in poftrema Editioneann. 1753. Eam Edi-

n

nesad unam partes , nullaexcepta, explicaret, & quod

torin Volumine II. ad frontem Cormentavii fuper

p

eorum nihil omiferit quod aliqua animadverfione di-

Ganonibus, cum aliis nonnullis quae deinde fübdir, tan-

gnum erat; quodque denique facillimum eft id hoc füb-

quam magni hujus Operis Prolegomena, collocavit,

ji

fidio fuppleri quod ad peculiarium Canonum quos haud

p

explicuit Efpenius, intelligentiam deelfe pofTet. Hujus

: De Munuerum . Officiorumque veualitate.

(!

poftremae Editionis prudens Auctor poftremum Opus

V

hoc juftis elogiis cumulavit , litterarie reipublicee gra.

. IIl Differtatio infcripta: Di[]?rtätio ad Legem 711-

J

tulatus cui tandem illud exhiberi potuerit. Quibus il.

liam, de Ainbitu, [ive de vetita Officiorum venalitate, ty-

lud exiftere fuüboluerat, apprime in votis erat, ut pu-

pis edita prodiit Lovanii, Thefis in modum, apud

blici juris fieret, Compleétitur univerfum poftrema

P. Zangrium, & in publicis Scholis a Jacobo Soezens,

Defuda.

Editionis Tomum tertium & quarti partem.

Maji die 27. anno 1700, propugnata. Non extat in

ï

vit Efpenius ad vitaefinem, ut extremam ei manum im-

Efpenii Operum £Editione que prima hoc eodem anno

Lovanii elaborata fuit.

poneret; nec eidem defünt adorationes aliqua cum

Ea tamen Colonienfi Editioni

e

Epiícopi Zabylozis, tum D. JFyuants, cui dubio pro

ann. 1702. & fubfecutis inferta eft,

f

cul per illud breve tempus quo ante mortem in Hol-

In hac Differtatione Efpenius avaritiam & ambitio-

j

landia verfatus eft, manufcriptum codicem concredi-

nem qua efficit, ut Reipublice honores & munera

derat. Magno huic Commentario inferuit Editor Dif.

emantur, cumSimonia comperat, per quam addipni-

fertationem de flabitate difcipling veterum Canonum quee

tates & functiones Ecclefiafticas pervenitur; oftendit-

'Thefium in modum jam inde ab ann. 1696, typis edi-

que vitium prius aeque olim civilis Imperii bono per-

ta fuerat, & de qua dicemus in proximo Articulo,

niciofum fpectatum fuifle, ac Simonia inflitutioni

Chritti Domini Ecclefieque bono perniciofa fuit erit-

queíemper. Romanarum deinde Legum contra pu-

blicorum Munerum venalitatem, a Reibuplice adhuc

ARTICULUS VIIL

ethnicz primordiis , ad [mperatoris ufque ]uftiniani

tempora, compendiariam traditionem affert,

Ejuf-

De peculz'm'z'bzis quatuor Fan Efpenii Di[fertatiomibus,

modi etiam Leges alique comperiunrur a Galliarum

'A Gere ingredimur in hoc Articulo de pecïuliaribus

Recibus editae, ad ufque Ludovici XII. rempus, qui

nonnullis Efpenii Differtationibus qua prope nihil

neceffitatis fpecie cut Regnum fübeffer, primus publi-

aliuc a nobis poftulant, quam ut earum prim:e editio.

ca Officia, a Judicum Magiflratibus diítin&ta, vendi

amum— 004 — —— 9 £ a crus oO ,A— u CjO» 3e-

nisepochamindicemus. EjufmodiScriptorum occafio

paffus eft. Venalitas hzc, regnante Francifco I. pror-

& argumentum fere innuuntur in Moaito vel ia Ope-

fus in libero ufu pofira, demum, eorum faltem tem-

——

ris corpere,

poribus qui deinceps regnarunt, ad ipfa Judicaturz

Officia devenit.

Tra&atus de Parocborum in. Decimas €?. Obla-

Perniciofo huic abufüi Parifienfis Senatus pro viri.

/

tione$ juve.

bus obftitit.

Poftulavit ad ufque XVI. f'eculi finem jus-

jurandum praícriptum in Codice, a4 Legum Zuliamng

I. Horum Tractatuum primus infcribitur: Tvala-

quo declaratur nihil datum effe, ut ad ea publica mu-

ra perveniretur; necaliade cauíà quam quia hujus abu-

tus de juve. Parocborum ad. Decimas &? Oblationes , €7

de Competentie pafforali; tribuitur in Partestres, typis

fus abolendi fpes evanuerat, & periculum erat, ;ne ve-

teri novus publici perjurii abufüs adderetur, ann. 1597,

primum traditus ann. 1694. Leodii, apud . Hoyoux

(in 12. p. 132.) cum Joannis ZLe Beau Parochorum

jusjurandum hoc abolevit. (2)

Decani & Synodalis Examinatoris approbatione, — Ex-

Felicior fuper hoc articulo fideliorqu: Brabantia fuit,

EE —Msr — TIt eE-

tat in prima Efpenianorum Operum Editione quzeann.

Affert in Officiorum venalitatem | Efpenius Philippi Il.

& Philippi IV. Leges, magni momenti Confültatio-

17oo.Lovaqii prodiit, &in fübfecutis omnibus.

nem (5) Archiduci Leepoldo a Brabantiaee Confilio ex-

hibitam, & Decifionem Facultatum trium, "T'heologiz,

De fiabilito dij'ciþlir)æ ve-terz)m Cauonum, ac de

.

Juris Canonici & Juris Civilis Lovanii ann. 1634. («)

——

legitimo eorumdem wufu.

De Differtatione fuper Probabilitate,

]l. Februarii menfíis die 22. ann. r696. propofuit

IV. Eft quod credamus Differtationem fuper Proba-

Efpenius Lovanii publicis Scholis a Domino Jofeph 4e

Brigode propugnandas Canonicas "Thefes fuper qui-

bilitate, íeu fuper hac Juris Regula : /z dubiis fémita

bus eo anno dubio procul in fua fex hebdomadarum

zutior e[] eligenda, ( perinde ac fuperiorem Differtatio-

Erat his Thefibus titulus:

Leétione verfatus fuerat.

nem, a4 Legetmn S'uliam) publice ab Efpenio in fex heb-

m TR TPSCHERPERLC pE UA r o^l — NSS - w

De veterum Canonum ftabilitate, de canouca quatn con-

domadarum Le&ioïnibuks dictatam, velad Thefiumfor-

zinent , difcilina, 9 de legititmo eorum ufu,

(a) Loifeau de Offic, Lib. III.

Statuit in his Efpenius veterés Canones reliquis gra-

(5) Efthzc 150. Decifionum celebris Stakmans.

vitate & utilitate preftare; Ecclefiam a fua veteri dif:

(c) Videri poffunt ufus Brabantie, & juramenta quibus omnes

ciplina nunquam nifi zgre recedere; abfonum fore

Magiftratus ibidem fubduntur, fufius explicata in Jure Eccl, uni-

tanquam vererum Canonum abrogationem, complu-

verío D. Van Efpen, Part.-III. Tit, 9. cap. 11, 12, & fequentibus,

rium Catholicorum contrariam-confuetqdinem aut Ec-

-

[71

m

Liszn l0E

AmnTiIcuLus IX,

19

lp.

Ug

mam in Lovanii publieis Scholis propugnatam fuiffe,

dienfis €c. contra aufum €? Libellos Tefuitavum Angli-

Ob hanc fane cau(am Differtationes hz nulla prorfus ap-

corumejus Urbiss quod Efpenio tribuit Auctor Supple-

ag

probatione munite funt, quemadmodum fere fug funt

menti ad Dictionarium Moreri, Edit. ann, 1732. im-

V

ceteris omnibus Efpenii Operibus approbationes. Quo

preffum in 4. & in 12.ann. 1699. Nosejus Hiftoriam

"

potiffimum anno Differtatio de Probabilitate typis tra-

dabimus in horum Monumentorum Libro III.

dita primum fuerit, nobis certo non conítat.

At ex-

0-

plorate fidei eft eam anteann, 1700. concinnatam fuif-

ARTICULUS IX

fe, quippe quam exhibet hujus Doctoris Operum Edi-

K

tio I

uni-

. qu& hoc ipfo excurrente anno Lovanii perfecta

De Corpore .?urz's infcripto : Jus Ecclefiafticum

uit,

verfum &c.

üg

In ea Van Efpenius propofitum argumentum admo-

l

dum compendiaria tantum ratione, & quidem Cano-

I hiftoricum & canonicum de Canonibus Tra&tarum

Wer

niítam potius quam Theologum agens pertractat, At

"

exceperis, Efpenii feetus quos hactenus expendi-

Probabilitatis Sy(tema graphice defignat, inquiens poft

mus, de peculiaribus tantum quaeflionibus agunt, quas

[,

agnanum (quem Cardinali de "4guirre (a) omuium

ut pertractaret, eum Ecclefie res, providentiee ratio-

J temporis Canoniflarum do&iffimum &9* celebervimum

nes, fuaque ipfius opprefforumve innocentium homi-

pradicat) ejufimodi opinionem ormum tam pofitivi

num defenfionis neceffitas impulerat. At eajampridem

quam uatuvalis €g. divini Z'uvis de imoribus vegularum e-

obfervabatur ejus animo cogitatio, ut Opusederet, in

(j*

verfionem excidiumque efle ; ac poíIe, quod reapfe

quo congeíta graviffime omnes fuper Ecclefiaftica dif-

y

jam prattitit, füper omnibus moralis difciplinae qua-

ciplina quaftiones occurrerent, & ordine ac methodo

d

ftionibus generalem Pirhoni(mum inducere; Pirhonif:

difcuterentur , cuju$ ope novam mutuo lucem acqui-

j

murnqui nonad ea folum referturqua falutem fpectant,

rerent.

Ma

gnum Opus hoc füb anni 1699. finemper-

Q

verum etiam ad capita qua in civili focietare ac 'Tribu

fectum fuit. Prodiit primum fequenti anno Lovanii,

Q

nalium Juftitiae Turifprudentia funt maxime nece(laria

apud Guillelmum Stry&vvant, & DBruxellis, apud 7-

1l

ceterorumque graviffima, Super hoc poftremo arti-

Serffevens, cum approbatione & privilegio, in duobus

culo Efpenius peculiaria exempla profert, equibusin-

Voluminibus zz fol/io. (c)

fert Fagnanum jure optimo hanc Probabilitatis 07/7vo-

]n hujus excellentis Operis texenda hoc loco analyfi

Jam. doctripam tauquam diabolicum imventum . nota([e,

feu elogio nonimmorabimur, Jamdiu eft, quodid aute

l

(^)

nos alii preftirerunt, — Videri poteft quod de eo dicitur

Hanc de Probabilitate Differtationem excipit altera

in Bibliotheca Zu&orum Ecclefiaflicorum Dupinii (pro-

in qua Efpenius veram fignificationem exponit V. Re-

fecutione fecunda V. partis Auctorum viventium ), in

gulae Juris: 7z parz delilo vel caufa, potior eff couditio

doctorum Virorum Ephemeride, menfibus potiffimum

po[[identis . hujus nimirum Regulaeabufum refellit, quo

Etl

Auguíto anno r70o, Decembri 17$3. Januario & Apri-

]

Ca(uiftae non modo Probabili(rmum , fed alias etiam lax-

li 1754. 1n l. &l Supplemento Dictionari Moreri, &

atas fententias plures firmare conantur, Hzec altera

in Prafatione biflorica

M

bofiremae Editionis O.pevrum D.

1l

Diífertatio Paragraphos octo continens conficiebat Ar-

Van Etpen.

ticulum IV. "Tractatusquem Efpeniusin fex hebdoma-

Satis fuerit nos in prafentia ,

Exrat ei

poft Doctorem (4)

darum Lectionibus poftann. 1686. dictaverat.

hunc ipfüm ; preci

puam & infignem notam magni

titulus: Aeflexiones ad aliquas &egulas Z'uris. Reliquos

hujus Operis exhibere. ** Peculiariter, inquit, in fuo

n

"

hujus T'raétatus Articulos exhibebimusin novi Supple-

» Jure Ecclefiaftico univerfo (Sacris Litteris, & anti-

menti IL. Parte, eritque infra de iifdem fermo (L. 5.

quitatis monumentis regula loco fümptis ) in id in

l

Cap. 3. Art, V.)

»

cumbit, ut Poreítatum duarum (fpiritualis & tem-

Differtationes duz de quibus hactenus, &in Aer;-

poralis) fundamenta , ori

ginem & naturam expen-

le

&lioues mentales. tertia quam non agnofcimus, Jeíuitis

359

dat; earumque Juriídictioni juftos terminos (tatuat ;

anfam prabuerunt, ut procacem Libellum, hoctitulo

id unum fedulo propofitum habens,

ut Ce/ari quod

impre(lum, Epzffola Parenetica de Officio Doclovis, in

?9

Cafaris eff , veddat, £? Deo quod Dei

Ü

€än.oo flonita'

hunc Doctorem emitrerent. — Hi Patres quibus ita par-

que, fubdit,

mirum videri debet eorum Theolooo-

cebat Efpenius, uta nomine ipfo abílineret, non po-

?9

rum nonnullos qui omnino non nifi

j

,

Theologis Scho-

ls

tuere tamen unum inter eorum "Theologie precipua

lafticae (ubtilitates agnofcunt,

eoíve qui ob propriam

dogmata ab eo impetitum aquo animo pati, Id ulti

urilitatem fe totos ar

rogatis Romana Curiz juribus

ls

funt hocScripto per petulantes injurias, hac nova caufa

manciparunt, quzdamin hoc O

pere nactos efIe quae

ceteris addita, quas aliunde fibi füuppetere contendebant,

» lis difplicuerint. ,, Que

peculiaris nota in Efpenii

ut quidquid o

J'ure Ecclefiaflico univerfo

in Doctorem

pugnationum in eorum poreftate erat ,

, inaliis pariter omnibus ejus

Á

unc excitarent,

Operibus eminet, & potiffimum in ipfius 'Tractatu de

XNobis ipfi temperare non poffümus, quin miram

Concordia Immunitatis Ecclefiaftice. cum Regiis Juri-

quamdam hocloco inter celebrem Fagnanum & Docto-

bus, qui paulo ante prodierat, In eo fcilicet impug-

rem noftrum confenfionem animadvertamus.

Primus

nabat incompetentiam (arrogatam ) Secularium Tri-

quem Efpenius acerrimum . Prolabilitatum | profligato-

bunalium ad judicandum 4e po[fzfforzo in fpiritualibus

rem appellat, digausfuit, quem hoc ipfo ex capite, te-

negotiis, ad reprimendas facti vias,

proceffus irregu-

fte Cardinali de Aguirre, Jefuite perfequerentur, &

lares , & violentias ab Ecclefiaíticae auctoritatis Minie

inter Bajaniflas €? Z'anjeniflas vefexrent3 nec dubitare

ftris editas, & ad cognoícendam de privilepiis & Im-

poffumus, quin Efpeniiin hoc novum morale placitum

munitatibus a temporali Poteítate conceffis Ecclefiae.

folicitudo, & cum vererum Ecclefie dogmatum pro-

Cum Efpenii magnum Opus eodem anno publici

pugnatoribus confpiratio fuerit praecipua vexationum

juris fa&um eadem firmius fufiusque evoluta & probata

cauía quas in eum ad ufque vitee finem, iidem Patres,

principia'cornpleéteretur, placitorum ultra montes ob-

obducta eadem Janfenifmi fpecie , concitarunt.

tinentum, & Ecclefiaflicae im

pendentis omnino, Ju-

2

Novum calumnie argumentum naéti funt in Scripto

ri(dictionis fautores ad ejus prof

criptionem obtinendam

fub novo Pontificatu Clementis XI.

cui titulus; Motivum J'uris, feu Defeq/io Seminarii Leo-

quiiis multo magis

quam ejus Deceffor favebat, animu

m intenderunt, D,

(4) In Synopfi Colle&. n. 40.

(^) D. Van Efpen admodum vehementer Probabilitatem in alio-

VanSufteren Magnus Vicarius Archiepifcopi Meclinen—

yum füorum Operum pluribus impugnavit, Videripoteít quod ait

fuper hac re in füz contra religioíz

proprietatis vitium Differtatio.

(c) Approbationes fünt diei 12, Novembris an, 1699. & 36,

Martii 1760.

nis Apologia ( Apoftrophe$. 3.) & ad calcem Tra&farus. bifferici

(4) Libellus fupplex ad confilium Status Bruxellarum ,

die 14,

& canonici ( Part. X, cap. 1. $. & cap. 3. $. ult. in fine. )

Julii ann. 1719. JEquitas Sent, p, 1,

Fita Pau Ef[pen.

2

^

fis

20

ViT4 D. Vau EsPEN,

fis (4e Præcz;))z'mo) ab'in'*eunqtä etate (2) Jefuitarum

narii Librorum Cen('orifs, die 12. ]'ülif'ann. 1768. Idem

alumnus ad hanc procurationem ab hoc Præfüle Romam

tertio typis traditum in eadem Urbe ann. 1729. muni-

tumque amplo privilegio quod Imperatoris Caroli VI,

miffus, eique perficiendee idoneus eft habitus, — Sane

Opus ad S. Officii Congregationem ann. 1702. dala-

manu ipfa, Majidie 24 ann. r728. firmatum fuerat.

Aliz preterea ejufdem Operis Editiones tres, Lovanii

tum denuntiatumque , at ita clam & in aurem, ut D.

Van Sufteren fateretur ipfe R. P, d Elleque Dominicano

(feu Rothomagi) ann. 1728.

Venetiis & Parifiis pro-

dierunt, Ejus defenfionem füfceperunt Suprema Bel-

qui

tum qnidem Romz ex ejus Congregationis Con-

fultoribus unus erat, ea de re, prater

Affetforem S.

gii Tribunalia, quoties impetirum fuit, & peculiariter

l

Offici éumque ipfum, confítare nemini, Elbechius

ann. 1722. 1728. 1729. 1736. 1738. 1739. 1744 1749.

]o

1718.17$9. (4).

M

tamen cui aliqua füberat negotii fufpicio, cum eumn D.

Van Suíteren die 6. menfis Septembris ann. 1702. . con-

Magni Meclinenfis Confilii Arreftum diei 23. Fe-

(i

bruarii ann, 1722. tanquam Operum Efpenii, & po-

veniffer vale diéturus antequam in Belgium difcederet ;

4

alfecutus eft, ut de re tota certior fieret. . Ufus ad id

tiffimum ejus Zurzs Ecclefiaflictr umiverfi Apologia nu-

pc

meris omnibus abfoluta fpeétari poteft, D. Govarts

Magni Vicarii officiofis ad eum verbis fuper gravibus

occupationibus quibus a facris Congregationibus fub-

eo temeritátis devenerat, utillud in Epiftola ann. 1718.

di

ad Meclinenfem Archiepifcopam miffa contumeliofe

debatur: zta, refpondit, equidem valde, ac feepe [acva-

(

atque adeo tibi for-

impugnaret; ea de reapud Regimen conqueítus Efpe-

e

vum Congregatiomum ju|Ju difHmeor ;

zaffe demandabitur examen Zuris Ecc

lehaffici univerft D.

nius; Magui Meclinenfis Conhilii Regiis Aulicis Mini-

I

nifterium in mandatis dedit, ut Efpenio fe addentes,

Pan Efpeu quod a te muper denuntiatum fertur, — dt in

antece]Jum fcias , velim, fiquidem banc provinciam obire

jus in Govartium pererent, quatenus de S. M. juribus

(

& prerogativis agebatur,

Suam is caufam defendit

jubear , baud profeéfo id wuübi. confilii fore, ut EJpenia

[/

nmum Opus damnetur ; illudenim legi; nec in eoquidquam

pro viribus, damnatus tamen, ut, quo Juttirize fatis

cenfura dignum comperi. Erubuit Sufterenius id au-

fieret, deletum notatumque videret, quidquid inju-

h

diens.... obílupuitque, at momento pof(t ad fe rediens

riofius acerbiufque in Ef(penium & in ejus Opus edide-

animumque recipiens, vocead modeftiam compofita:

rat, probibitufque, ne quid ejufmodi deincepsauderet

« Wec gos, inquit, Pater mi,

Librum hunc taàn-

proponeretque. Suus eum titulus Vicarii Apoftolici

En4

—

LE

quam continentem aliquid coptrarium fidei &9 bo.

Sylve Ducis, & Confiliarii Clerici Confiii ejutdóem

?

nis moribus , fed folum quia non fatis favet Ecclefia-

Meclinenfis dubio procul graviori animadvgr(ioni fub-

*

3

. fticee Jurifdi&tioni , (eu potius quia eam deprimit &

duxit.

Corpus Z'uris

'Ecc/qfi'aflici univer[i impi*e(fum primo

$

H

impognat; atque inter lia feculari Pote(tati id juris

?5*

tribuit, ut dubias in (Ecclefiaftice) immunitatis ne

anno 17060. haud mediocrirer auétum deinde fuit 5up-

22

gotio caufasjudicetfiniatque: , — Joc vero verumge

plementi ope, qui fruetus erat Animadverfionum &

E—qUUMGOCM MM —— ^

zu$, repofüit Elbechius , baud e uoffra competentia eff 5

[nveftivationum Efpenii per 27. aut 28. vite poftremos

ad nos Z beologos . .. . - "At valde inivor ex te unc audiens

annos. Supplementum hoc ann. 1729.typ's edirum

non (ine honorifica approbatione D. JVovet , ex cele-

nibil vos fidei bomifque tnoribus contrarium in boc Opere

natfos e[fe , 9 illud mibilominus denuntiafJe.

berrimis Advocatis Parlamenti Parifienfis in. re Cano-

nica.

Declarat Nevetius bujus fe Supplementi manu-

" Elbechiushocipfe curiofum colloquium Efpenio fig-

nificavit die 9. Septembris ann. 1702. per Epiftolam

fcriptum Exemplar legiffe, & comperiffe zztima era-

quam Doé&tor hic in füi cum D. Govartsann. 1719. li-

ditione plenum que exilimnationi probe vefpondet.: quam

B m p i M E Pa

tigii ferie apud Megnum Meclinen(e Confilium protulit,

"u&ori, inquit, jure fane optimo pracedentia Opeva

uÀ

(b ) Elbechii declaratio a D. Van Sufteren ad S. Officii

compararugt.

In eo contimemtur, profequitur INove-

Cardinales allata, fortaíTe caufa fuit, quae in hoc Opus

tius, do&e curiofeque. Differtationes plures fuper. Eccle-

perfecutiones ad tempus ftitit; qua anao tantum 1704.

fie vetevi difciplna, e? suflitutiones: quas. "du&lor ihi-

dem tradit , plereque videntuy s àn locis qua in primo

redintegrate , quo tempore agebatur apud Romanam

Curiam, ur admodum abíona & prepoftera Decreta in

Opere defignat, ommino defiderari. | Super hoc Supple-

mento videri poteít doétorum virorum Ephemeris,

Coddium Archiepifcopum Ultrajectenfem ejufque Cle-

rum cujus Efpenius tanquam confilium fpectabatur, e

menf. Jun, ann. 1729. & Trevolienfis, infeq, Aug.

mirtterentur. Ergo Fabroz: Jefüitarum emiffarius qui

In Editione Operum Efpenii ann. 1753. Supplemen-

"Hollandia Clero perinde atque Efpenio apertum bcl-

tum hoc non conficir diftinétum Opus. — Péculiaribus

ï

lum indixerant, rationem invenir qua obtineretin us

ad quze referebatur, uziverfi Ecelefiaffici urislocis in-

fertum fuir, appofitis zzazzbus, ad cuju(que additionis

Ecclefiafficum uhverfum Sancti Officii Decretum quod

editum Aprilis die 22. ann. 1704. & infequentis Octo-

initium & finem, quarum ope vetus univerfi Ecclefia-

ftici Juristextus diftingueretur. (Vide Articelum XIX.

brisdie4. vulgatumfuit. Confectum eft Decretum hoc

contra expréffam Elbechii fententiam , uniuse Confül.

S. X. inquo hujus vite Scriptor, pro re! veritate, fate-

tur,ordinem; quo hoc Supplementum difpofitum eft

toribus quibus hoc demandatum negotium fuit. — Nulla

ibidem occurrit peculiaris notatio, nulla hujus damna-

in Edir. Parifienft 1753.confufionem parere; In novoad

tionis expreffa caufa ; at in eo tamen omnes, cujufque

omnium Efpenii Operum fupplemento (2) fragmentum

eneris & conditionis fuerint, abfolute & generatim

occurret, qui in priori Editione locum habere debebat,

prohibentur Opus hoc rurfus imprimere aut imprimen-

& Editoribus excidit. Spectat bocad celebrem contro-

verfiam: an-perfonalis in Ecclefiafticos citationis De-

dum curare, retinere & legere &c. (c)

—"fam parum Decreti hujus habitara ratio, ut quadri-

cretum fufpenfionem ab ofïicic-i]fecum vrahat.

ennnio poft, hoc ipfüum Opus Efpenii, non fine ejus

Opufculorum Collectione, rurfusimprimeretur Colo-

(4) Arreftum magni Coxïfilii'Meclinexxfïs, diei 23. Februarü

anno 1722.' Confültatio Supremi 'Confilii Brabantie, diei 18. Fe-

nia cum privilegio & app;obatione D. Brouer ordi-

braarii ann. 1718.

Reprzíentationes ejüfdem Confilii fuper Plac.

die 20. Junii ann. . 1729. Ejufdem Coníültatio ,. diei 12.. Januarii

( ) Motiv. D. Mart, p. 10

L

ann. 1736. Decreta. Confilii Delgii , die 18. Novembris ann. 1738.

(5) Oceurrit Epiftola hzc frontem Operis 1

nfcripti : /Equni?as

& 15. Januarii ann. 1739.

Decreturm, Confilii Supremi Brabantiz,

Ejutdem Repraefentatio, Mail 10. ann.

fenzenzie' Parl, Meclin, impreffique ia Efpenianorum Operum cor-

ore.

die 20, Junii ann. 1739-

1744. &c,

Vide Monumenta hagc ad novi Supplementi frontem.

. («) Extat Decretum hoc, quam late poteft, in "Tractatu cuiti-

(e) H. Part, n, XIL,

tulus: /Equiras Sententiz, ad calcem Requifitionis ;ivib',s D. Go-

Varts,

ARTI-

Liszn llj, AnTICULUSs KX.

21

ii-

ARTACULUS. X

Dei eft, & Cae(ari quod Cafaris eft, reddi oportere,

Ex hoc principio fuum effe poriffimum credidit, ut pro

l

»

De Traétatu füper EC.Clefï.afïiCaruä Immunitatum

temporali Poteíftate tanquam pro aris, quoc dicitur, &

ll

, cencordia cum Regiis Juribus (4)..

focis pugnaret; ac fe quidem hac inre ipíagraviffimum

Ecclefiae fervitium preeffare crederer, Probe ac folide

intelligens , quae Eccleliafticae Pote(Tatis vis & ratio e(Tzt,

Quo tempxore—', G qua occajioþe prodierit , decl(zratio.

qua eidem addita privilegia, perfuafum habebat nihil

T

).

Ecclefize gloriofius fieri poffe, quam fi oftenderetu£

l. ANQ,OKI'7OO. elaboratus vulgatu(que Tractatus hic,

"

tantum abe(Te, ur fpiritales facaltares a Chritto Domi-

lojeo Van Efpenius Scriptum refellit, quod D.Govars,

io füis Miniftris conceflae vel levitfimum terrarum Or-

Magni Confilii Meclinenfis Membrum, & D. de Pra

bis Principibus detrimentum afferre poffent, ut potius

cipiago ejus Urbis Archiepifcopi Vicarius Generalis

ad eorum auctoritarem roborandam , fübditorumqué

ä

ad perfonalis. Sacerdotum lumnunitatis defenfionem u-

animis erga ipfos obfequii & obedientie longe perfe-

periore ànno in lucem ediderat (&). -

&ffimas fenfà infpiranda apprime facerent; nihilque

j

Editor Operum Efpenii, qu& aan. 1753. typis tra-

contra ad infidcles Principes a chriftiana fide longius

dita, deceptus eft in Prafatione fuper Origine Operis

amovendos, eofque quorum fides non faris altas radi-

de Concordia. Inununitatum &7c. (üperque ratione qua&

ces egerat , in Ecclefiam concitandos veaementius

;

eidem eft cum ejufdem Auétoris Differtatione fuper

acriufque effe, quam eorum fyftema qui Ecclcfiafticos

Immunitate locali & afyli jure.

Se crediditfe fignificat

eorumdem poteflati fübducere non contenti , ftaruen-

poftremum Opus hoc primum fuiffe quod . Govarts

res omnino perfonas , bona & loca Deo confecrata ab

confuraverit in Scripto cui tirulus, Cerzamen pro Ininu-

ipfis non pendere, omnia praterea totius Univerfi Re-

E

nitate Ecclefiaffica locali £?c. & hocipfüm poliremum

gna omnefque fuprémos

(

Principes T'iara: fubdere con-

Opus prebuifle locum Efpenii Tractatui de quo agitur

nituntur,

|

hoc loco, fuper Eccleüaftice cum Regiis Juribus Im-

Ejufiriodi Syftematis falfitatem , periculum &incom-

muniratis Concordia.

modum Efpenius admodum maturz perfpexit.

At vi-

Cerrum contra eft hunc pofteriorem Tractatum prai.

debat eodem tempore immanem progrellum quem

illud in Eccle(ia jam inde abindu&is falfis Decretalibus

;

viffe Operi fuper efy!i jure, nec impugnari potuiffe a

Govarrio jn localis Immunitatis defenfione que ad hu-

in primis vero pott Gregorii VII. Pontificatum ediderat,

jus feculi initium prodiit, quandoquidem non nifi ann.

Animorum contentionem videbat, qua Romana Cu-

1721, Efpenii Operibus addictus prela primum fübiit;

riz affentatores illud propagare & auctoritate in dies

