lice adheferant, €9' donec

..De eadem praxi in Regnis Hifpaniz ufitat

ä late a

ommnia complerentur ; CARCERI MANCIPATUS EST: -

idem Audor in Tractatu de Supplicationead San&i

i.

lens Senatu confultum Par

1

mum , ac (ignanter part. 2. Cap. 24. Enumeratis enim-

pa utatur , hoc verbo, REVOCAMUS;

if. quod adfit claufula, &5 Pa-

C2' cetera inde fe-

nullitatibus excommunicationis ex variis titulis reful-.

cuta, pro- infeclir habentes: quod av

reftum pronuntid«

tantibus, puta ob defectum legitimz pro mulgationie,

tum eji anno

1494. pro .pnebenda T'ornacen[ft.

Immo

214'

8S:MomcTEYUM. jJu&IS

[

'Imimo práxim hanc inter Hibertates Ecclefiz ! füz re-

arrefta f.qu"i'bus non tantüm ö»ogüntur-"Eþïfööþi alitque

ferre non dübitant Galli; uti videri poteft apud Pi-

ad revocátionem cenfurarum , exque abuüfive latz de-:

)

clarantur; fedinfuü

E

theos in Probationibus Libertatum Ecclefix Gallicanz,

per mandatug Gmil-ibgs cenfüris POn'

qtl

cujus Caput fextum infcribitur: Monitions C3' excom-

deferri.

Á

anunicationy de diverfes fortes , declarés abufives ; ubi

lta anho 1502. C

um quidam Du Qz)äfriä , monitio-:

p

plura variis temporibus prolata Parlamentorum Regio-

nes, fulminationes & cenfuras impetraffet.in- Curia'

il

rüàm arrefta proferuntur , quibus Epifcopi aliique con-

Romana contra quemdam Charmoluc cui adjudicatum

j

demnati füere; cenfüras fuas revocare aut fufpendere

füerat poflefforium Canonicatus & Przbeéndz in Eccle-'

lt

tánquam abufive aut nülliter prolatas.

fia Audomarenfi, nec non contra Prepofitüm , De-

canüm & Canonicos di&z Eccle(iz, Parlamentum non*

li

Atque inter alia refertur . 4: quod anno 1408. Epif-

[jjl

copus Anicienfis ( Du: Puy ) prohibuiflet fub poena

tantum injun

&

xit didto Du QueJite , ejüfque agenti, pro-'

lí

excommunicationis ne quis in die fefto mercaretur, &

cürare revocationem di&tarum cenfürarum, fed infu-

fi

cum ab hoc Decreto per Status Patriz appellatum eflet

per Za Cour fait défenfes auxdite Prevoft Dóyens, Cha--

ad Parlamentum Régium, dictum fuit, partes debere

noines C9" Chapitre, de non obtemperer auxdites cenfus

j

conteítari aC rationes fuas allegare, ac una didum:

res €9 fulminations, €9 de'ne €

e[fer le Div.,ii", ijïc:cf;

[/

Que lédit "Evefque fera' contraint par la prinfe de fon

foubs ou au moins d'icelles.

temporel. Et defend lüdite Cour audit Eve[que, fur

Similis inhibitio facta legitur Przpofito & Capitulo

[

ji

la peine deffus dite, qu'il ne faffe pendant ledit procés

S. Jüttiin civitate Lügdunenfi ; mandatumque ut cen-

aucunes telles ou femblables excommunications.

furis non obftantibus permitterent Przpofito: ( contra

€

,Rl

ii

CEtaum. . refertur, quod cüm anno 1409. pende-

quem cenfurz erant fülminatz )' affifler au- divin fer-

[

ret lis inter Procuratorem Regium, & quemdam Gui-

vie C9 autres actes C9' droits qui lui- app

drtþz'lennen/tï d

lielmum Martroy ab-üna, & Archiepitcopum Rhe-

caufe des fe[dites Prevofté C9' Prellende. "

*

f

[

rhenfem ex altera partibus, coram Parlamento Regio,

Hanc praxim in Gallia etiam poft Concilium Tri-

inhibitum fuiffe di&o "Archiepifcopo , ne pendente

dentinum períeverafle probant ibidem prolata Parla-

f

mentorum arrefta, ac notanter alterum anno 1627.

hac inftantia predi&um Guilielmum alio in judicium

li

trahat ; -Et gour ce que pendant ledit proces ledit Arche-

contra cenfüras promülgatas per Epifcopum Verdu-

neníem , & alterum contra cen

veque à prins exectitoire: de la fentence obténu en Cour

Burdigalenfem anno 1645.

fux'as per Epifcopum

i

t

dé Rome qi'il a fait executer, C9' d fait ledit-Guillau-

1n& DENONCER POUR EXCOMMUNIE, ledit, Archeveque

"Epitcopus Verdunenfis Fráncifcus Lotharingie ( De

Lorraine) die ultima ánni 1626. publicari fecerat Mo-

D

fera contraint par prife de fon temporel de furfeoir de-

ladite execution , €9' de faire abfoudre ledit Guillaume,

nitoriales quibus monebantur primo, fecündo & ter-

G9 ficondamne ledit 4rche

tio omues & finguli qui quidquam attentaverant fnper

Ir

veque envers l:e qu en aimen-

x

VI

de de cent livrer Parifis.

bonis , zdificiis, juribus; juriídidione, reditibus &

Adhzc refertur num. 6. caíus pr

zíenti cäai"uvi nbn þlä-

proventibus Ecclefiarumaut Moriafteriorüm; füb poe-

t

neabíimiliss Cum enim quidam Gerardus Oudet ob-

nà excommunicationis ipfo fa&o incurrendz, nifi fi-

li

tinuiffet fententiam füper poffefforio cujuídam Pafto-

milià attentata ceffent, & ceffare faciantintra fex fepti-

d

ratus contra quemdam Nicolaum Menz Presbyterum

manas, quás pró omni termino ipfis affignat. Ulte-

l

coram Prepofito ( Prevofi ) Parifienfi; atque di&us

rius injungens füb fimili poena excommunicationis, ut.

Menu'impetratfet & pablicaffet citationes , monitiones,

intra'tres menfes reparent dicta attentata.

Inhibens

)

fulminiátiones & cenfuras Apoftololicas contra didtum

praterea, fubeadem poena excommuünicationis, quid-

ti

Oudet, hic recurfum habuit ad Parlamentum Regium,

quam fimile impo(terum attentari, eam ex nunc prout

d

coónclüdens, ut di&tus Menu cogeretur per corporis &

ex tunc infligendo omnibus, qui pofthac quidquam

p

bonorum apprehenfionem facere revocare, caíiare &

contra przcdicta jura diredee velindire&é per fe vel alios

l

nullare ditas citationes & fülminationes, idque (üis

attentabunt, autip(s auxilium vel contilium occulte

E

(

vel püblice przftabunt.

expenfis; & ut ipfe Oudet reftitueretur in poffetfione

& exercitio: dide Curz, prout fuerat ante executas

Ab his Monitorialibuis Procurátor Regius appellans

dictas cenfüras abufive fadas. Regii Judices omnibus

tanquam ab abufu.ad Senatum Regium, pro appellan-

mature examinatis & difcuffis, ont condamné C5* con-

te admiffus fuit, & mandatum perprovifionem, quod

1

damnent ledit. Menu à faire caffer, revoquer C9' an-

di&tx Monitoriales locis publicis:affixe tanquam inde-

il

bite & contra formas ordinarias factz tollentur; & in

nuller à fes propres: coufts C9' de[pens lefdites citations,

locum dictarum- Monitorialiu

Ü

snonitions , fuülminations C9 cenfures Apoftoliques, qu'il

praíens arreftum in

Ü

a fait fulminer €9* executer contre ledit Oudet..... Et

prediàis publicis locis affiget

ü

1

ne uülþlu-s illiqs igt'xq-:-

à

U

au furplus ont ordonné C9' ordonnent iceux "Preefidens,

ia

rantiam pratendere queat.

que j

ufques-à ce que icéluy Menu ait certifi£ deuement

Epifcopus hujus arrefti & affixionis confcius, mox

ladi

t

di&um Proócuratorem tanquam jurifdictionis & immu-

& Cour, culefdits Prefidens d'avoir faire revoquer,

ca[fer €9* annullér lefdites citations , monitions , fulmi-

nitatis Ecclefia(ticz manifeftum infrattorem declaravit

;ä

nations, €9 cenfures Apoftoliques , il fera rendu à l'Of-

excommunicatum , & fententiam excommunicationis

ficial de Paris; pour lui faire C9' parfaire fon procis à

publicavit; inhibens omnibus füis fübditis cum dicto

la chargeidu cas privilegié ; €9' defendent iceux Preefi-

Procuratore Regio jjam excommuni

fine faa fpeciali licentia.

catq c'ommugicaæj

dens audit Official de ne proceder. à delivrance dudit

t

Menu,; fans appeller aucuns Confeillers d'icelle Cour,

Ab hac rar(üs declaratione excommunicationis ap-

à cé commis pour affifler. audit procés, par devant le-

pellatum tanquam aP abufu ; atque ob gravitatem cau-

i

qüel Offiial ledit Menu fe pourra aider de fes lettres

íz, fada fpeciali per Regem comrmiffione Prefidi &

de rehabilitation, C9* autres lettres par lüy produites.

füpremo Senatui Metenfi, habita omnium actorum in-

fpedione, & omnibus difcuffis & plane examinatis,

Et'au fürplüs ont ordonné C9' ordonnent lejditr Prafi-

l

dens , qu'en fuivant lejdits arrefts C9" fentences données

tandem . 13. Februarii 1627. prodiit fententia à Senatu

par ledit Prevoft de Paris ou fondit Lieutenant au profit

Regio in liec verba: Avons caffé , revoqué, C5* an-

nullé, les afles des pretendus monitoire €9 excommu-

dudit Oudet:^iceluy Oudet fera vemis en la po[fef]ton

€9 jouifJance d'icelle Cure d' Autrefche, en. l'eftat qu'i

nication, [igné Francois-de Lorraine, comme abufifs;

fcandaleux , remplis d'impo[lures, €5' faux faits, pre-

eftoit au temps defdites citations ; fulminations , fenfu-

ves Apo[floliques C9' dppellations par luy iutevjettés

judiciables' à l'autorité du Roi , repos C9" tranquillité

d'icelles ,. 69* condamnent-ledit Menu à defvens de cette

publique,: €9* ordonné que lefdits actes desy preténdus

éhflance, la taxation d'iceux refervée par devérs eux.

moritoire C7' excommunication, Jeront lacerés-C9 brn-

Similia ibidem fervato ordine temporis exhibentur

lés,'eu la place publigue de cette ville, par l'Executeur

h

de la

l

»

PRo G ^"vAN pE Nr $s $.

ag

Q

e

de la haute juftices €s' que]ï de[dits actes il fe trouve

fiz fünt fibi attribuere, nihilominus ipfis, non minus

n

quelque chofe d'écrit C9' mis és regiflres €9 greffe dudit

ac aliorum Regnorum Principibus, fubditos íuos a

Eveché , 1] en fera tiré C9' oflé, ou tellentrayé C9 biffé,

violentiis tueri, & a Republica (ibi credita turbatio-

"

que rien m'en puife paroitre, ou etre leu à l'advenir:

tiones & fcandala arcere curz fuit.

L

Avons fait C9 faifons inhibitions C9' defenfes à toutes

Hinc & uíus Delgii, non minus qvuamaliorümRegn

perfonnes , de quelque qualité C9' condition qu'elles foient

norum jam pridem . obtinuit, ut Principes eorum (ü-

de retenir aucune copie de[dits atles des pretendus mo-

premi Senatus etiam circa ceníüras ab Eccleíiaíticis

nitoire €9' excommunication , ainsi leur enjoignons de

promulgatas aut promulgandas invigilarent, ne füb

l

les apporter pardevers nous.vingt-quatre heures apros

pratextu fimilium cenfurarum fubditi per violentiam

& pronunciation du pre[ent arret, pour etre. fuppri-

opprimantur, a

*

ut Refpublica indebite vexetur & tür-

més, meme à tous Curés, Vicaires , C9' autres Eccle-

etur.

1

Jfiafliques , de les recevoir, publier , ou fouffrir publier,

Ita Carolus V. harum Provi'n'ciaruni Princeps prafï)i&-

l

fous peine d'efreïpuniþs comme criminels de lexe-Maje-

videns, non modica fcandala atqueincommoda & cons

.

..

U

tentiones exoritura, fi fui Conüliarii & Miniftri in ex-

. Quin & ulterius addit : Er pour reyaration de-täl

ercitio füorum Officiorum per Cenfüras Eccle(iafticas:

0

attentat commis par. icelui Francois de Lorraine Eveque

vexarentur aut impedirentur,. cavit Edicto füo de 4.

de Verdun, ordonnons qu'il fera themé fous bonne C5

OdGobris r540. ne Judices Ecclefiaftici uti poffint Cen-

1

Jure garde en la ville de Paris, pour fatisfaire fa Maje-

furis

C

é : C9' jufià ce, le revenu de tous fes bénéficer , €y

cium concernunt, .

-ontra di&tos Miniftros in his qua eorum Ofh-

&

1

autres biens, mis fous la main du Roi, C9' regis par

Et quid plura? Ufum hunc inveteratum totoque

commifJaires, comme auf;. tous les offices. du tempo-

Belgio receptiffimum , tanquam aptiffimum, inmo

rel de l'Eveché €9 Comté dudit Verdun, €9 autres bé-

neceffarium medium ad fervandam fübditorum quie-

néfices, feront exercés fous la main du Roi, felon la

forme qu'il fera par nous ordonnée. : condamnons ledit

tem, & tranquillitatem publicam ,afferuerant harum

^

Provinciarum Regii Senatus,ac fignanter Brabantinus

Francois de Lorraine Eveque dudit Verdun . à dix mil

in fua ad Decreta Concilii Tridentini Confültatioae,

livres d'amende envers fadite Maje[tc.

Priufquam enim in Belgio Decreta reformationis ha-

Hzc latius conferuntur in citato Capite 6. Proba-

jus Concilii promulgarentur, milfà illa fuerunt per

tionum Libertatum Ecclefix Gallicanz z. 21. €9 22.

Margaritam Parmeníem, tunc Beleium nomine Phi-

i

Et 1. 23. refertur quod anno 1645. Archiepifcopus

lippi H. moderantem, ad Confilia Regia & prac

ipua-

Burdigalenfis excommunicaffet Juratos civitatis S. Ma-

rum Civitatum Magiftratus,

ut fi quid in iis contra-

s

j

Carii, & Apparitorem (Sergent) Regium, ac infüper

rium crederent confüetudinibus

3

. privilegiis Patrig,

interdixiffet celebrare Divinum Officium in dicta ci-

aut juribus Regiis, id annotarent,

vitate, & juffiffet auferri Venerabile ex Altari S. Mar-

|

Examine fadto , fingula Confilia per fpeciales litte.

tini in quo Miffa Parochialis celebrari confüeverat , il-

ras ad Margaritam füas ad dicta Decreta notas mi(erunts

ludque jufferit per Vicarium perpetuum iftius Altaris

«

quas in compendium contractas exhibet Z

Monius Au«

deferri extra civitatem ad Ecclefiam Cordigerorum..

felmo , in fuo Triboniano Belgico Cap. 32

Ab hac excommunicatione, interdicto, & trans-

Et $. 48. exhibet notata ad przallegata verba Conci-

latione Venerabilis appellatum . fuit ad Parlamentum

lii X'ridentini, Nefas autem fit &c. quibus verbis Ma-

Burdigalenfe, atque in primis per arreftum de 20. Mar-

giftratibus omnibus fevere interdicitur, ne excommu-

tii 1645. juffz fuére partes conteftari & rationes fuas

nicationes Ecclefiafticx poteftatis impediant, aut jam

deducere, & injun&tum provifionaliter Archiepifco-

latas revocari mandent.

Hic rurjus (ait Anfelmus:

po ut intra triduum ab intimatione arrefti daret abío-

lutionem ad cautelam his qui in fua ordinatione erant

plerique obloquuntur, "fudices. Regios hac aucloritate

AB OMNI MEMORIA 71 Belgio ufo5 ,

ut cenfuras impedi-

ä

comprehenfi, atque levaret fufpenfionem & interdi-

re po[fint , vel ad rev

&um per dictam ordinationem inflictam.

ocandum. eogere Ecclefiafticos ,. ve-

medio immi[Jionis in eorum temporalia ,

quando excef-

Pott hzc 4. Aprilis ejusdem anni Parlamentum pro-

Jus C2 abufus id poftulant:. alioquin tolli

nuntiavit in hzc verba : 44 declaré C9' declare qu'a été

e'medio reme-

dia ca[Jationis C3' aliarum provifionum

Regiarum , ve-

mal, nullement, CS9' abufivement procedé en la citation,

luti qucee dicuntur PROVISIONS EN CAs D'ABUS, VOYE

interdit C$" excommunication dont eft que[lion , a or-

donné C9' ordonne, que danstrois jours ledit defendeur

DEFAIT ET AUTRES, qmue fuaconfultatione , ajunt BRA-

BANTI, pracipua e[fe aux

ilia tuendæ Regice dignitatis

ou en for abfence fes. Vicaires généraux , cafferont , re-

C2 jurium fubditorum.

voqueront, C9 anmulleront le mandement . de la citati-

Quamvis nihil folidius nullumq

ue fortius argumen-

on , ledit interdit C9' excommunication : autrement ,

tum pro inveterato hoc in Belgio uíu

adferri queat ;

C? à faute de ce faire dans ledit delay , €9' iceluy paf-

nihilominus pro ufüs il

lius continuatione annotanda

f& . ilsy feront contraints par faifie de leur temporel ,

credidit Supplicans du

autrement procedé ainft qu'il appartiendra.

currerunt exempla.

0, quzx nef(tra prope atate oc-

Hoc arreftum ruríüs confirmatum fuit 11. ejusdem

Primum occurrit occafione cu

iufdam interdi&ti pro-

menfíis; injun&umque Vicario perpetuo facere fun-

mulgati perEpifcopum Tornace

nfem anno 1662. Cum

&iones Paftorales in dicta civitate S. Macarii & ad AI-

enim Magiftratus Infülenfis füa

auctoritate ,. abíque Li-

tare Parochiale $; Martini in Ecclefia S. Salvatoris: &

centia Epifcopi aut Paftoris, exhumari feci

ffet,. & ad

uod ad id faciendum cogendus effet per apprehen-

1

alium locum transferri cadaver cujufdam P

auli Dieda-

onem temporalium ut alias prout conveniens judica-

man, quod fepultum fuerat

in Choro ad gradus füm-

bitur; uti ibidem hzc latius exprimuntur.

mi Altaris in Ecclefia Paroch

ial

Ex his apparet notorius ufüs Parlamentorum Regio-

i $. Mauritii in civitate

Ifulenfi, Epifcopus Tornacen

fis de-hac attentata ex-

rum in Regno Galliz providendi fübditis via prote-

humatione & translatione ca

daveris

&ionis contra indebitas & nulliter latas cenfüras. .

& ratus per.eam notorie infr

rite informatus,

acdtam effe immunitatem

Eccle(1z & fepulturz Ecclefi

aftice, declarav

it 15. Maji

$. VIL

didi anni 1662.

ec

Prafatam Ecclefiam S.

Mauritii in

quam, C9' in quap

catum extitits ac infuper Capellam

Conformis eft praxis Belgii.

cum oratorio Domi

norum de Magi[lratu infra limitee

am, Eccl

domus civice fit

efiaftico fupponendas intergi-

Quantumvis Principibus noftris femper curz fue-

&o, prout (ait)

per preefentes. fupponimus 9 inter-

rit, fartam rectamque fervare jurisdictionem & aucto-

dicimus :

inhibentes ne ibidem

Miffe Sacrificium vel

ritatem Ec?leffxaüicam ; neque ea quz Clavium Eccle-

alia Divina Officia celebrentur ,

donec C9' quoufque pro

/

E

ujufmodi

216

MoT r.þv. uM JuRis

hujufmodi imnuniatis C5 fe.pulturc? Ec&Za/iajïicæ ihfra-

Alterüm exemplum .( 4), idque recentius, occur-

&lione f'uerit plene fatisfatlum , vel aliter per. Nos ordi-

tit in Curia Regia Monteníi in Hannonia. Qusftio

matum.

enim coram di&ta Curia erat fuper poílefforio Paftora-

Addit preterea: Si vero di&ti Domini de Maágiftia-

tus Brànic Comitis inter. R. P. Renon & R. P. Rau-

tu huic noflro [nterdliéto non obedierint , vel illud (quod

wez: ac tandem die 6. Augufti anni 1697. adjudica-

abfit) coniemp[erint , vel aliquid contrá aitentaverint,

tum fuit didum poffefforium P. Remon. Poft hanc

fententiam manutenenti& a di&o Patre obtentam, Pro-

e€o cafu ex nune prout tunc omnes Ecclefias Parochiales,

l

€9' alias tam Seecülares quam Regulares, etiam Colle-

motor Curiz Spiritualis Cameracenfis obtulit libellum

giatam D. Petri ae Pàtrum Societatis Sjefü, uina cum

D. Officiali hujus Curize contra P. Rezon ,. petens ipí

i

N

Capellis omnibus €9' Oratoriis inirà metàs C9' poma-

injangi ut intrà brevem & peremptorium terminum

vià Opyidi Infuülenfis, ac fuburbiorum fitir, patri Ec-

exhibeat cómmiffionem, vi cujus functiones Paftora-

huj

clefiaftico fupponimus Interdiclo. Mandanies hanc uo-

les di&z Curix exerceat, füb poena interdidi ab om-

3b1l

o

ram Ordinationem pér omues nobis fubditos Pa[lores,

nibus fun&ionibus Clericálibus per ipíam Dioecefim,

ol

locumtenentes, ac l/icarios , ac alios quoftuimque etiam

fi intra prafixum terminum obtemperare detre&tét.

exeimpios, ac Regularium , eiiam Societatis efu Supe-

Libellus hic a D. Officiali die 14. Augufti 1697. Pa-

pm

periorer publicari ac divülgari, nec non exacte obferva-

tri Renon communicari juffus eft, cum mandato exhi-

e

nit

ri, fub paenis a jure Decretis-

bendi petitam Commiffionem infra oc&to dies perem-

Magiftratus habità hujus fententia notitia recurrit

ptorie, füb poena interdidi ab omnibus fün&ionibus

f

Bruxellas ad Confilium Regium Privatum, expotuit-

Clericalibus aliifque in di&ta Dioecefi obeundis, in ca-

AHIS

que quod fibi ex commiffione Regis incumberet jurif-

füm non exhibitionis fermino prafixo.

p

dictio in totam Civitatem & omnes Ecoclefias Parochia-

Przxfatus P. Renon, facta illi ejufdem libelli commu-

Í

les quoad ea quz temporalitàtern & exteriorem cultum

nicatione , refpondit fe ad. fimilem exhibitionem, a

0

concernunt; quodque in pratada exhumatione nihil

judicato fibi per fententiam Senatus Regii Poffetforio,

j

egerit nifi quod (ibi ex officio incumbit; ideoque in-

non tenéri.

juftum effe prafatum Interdidum; praíertim cum Re-

Procurator Officii econtra obtulit iteratum libellum

din

giis Edidis cautum fit, ne contra Magifítratus per cen-

Domino Officiali faftinens frivolum ac impertinens effe

nd

furas procedatur in hisqua officiumeorum (pecant;

refponíum, cum non foret quzftio, num obtinuerit

nel

petunque ut injungatur Epiícopo de promptement C3

fententiam in Senatu Regio, fed dumtaxat, aniDecre-

to D. Ofhcialis de proferenda facultate íeu exercendi

jans delai lever ledit interdit , meme à ce le contraindre

pon

par le faififfement de fon temporel.

fun&iones Paftorales, fatisfecerit, concludens ut ipíi

i

V

Confilium Privatum hanc refcriptionem Mapiftratus

juxta prius mandatum, interdicantur functiones Paíto-

de

l

communicavit Epifcopo per Litteras de 24. Maji ejut-

rales faltem donec commitfionem fuam exhibuerit, fe-

de.

dem anni, ipfi injungens, ut furomarie informaret

que debita facultate fun&tiones Paftorales obeundi mu-

di

Confilium de jure & au&oritate,. quam in Ecclefias

nitum effe probaverit. D. Officialis ad hanc Procura-

hi

Parochiales di&us Magiítratus pretendit; nec non de

toris inftantiam petitum interdi&um conceffit.

Edidis inhibentibus ufum cenfíürarum Ecclefiaftica-

Qu

.Qua provifionali inhibitione didus P. Renon cre-

rum, idque infra fex dies; ipfi praterea injungens, de

dens|íe in adjudicato fibi poffefforio fui Paftoratus effe

eu

ne pa[fer cependant à aucuns ulterieurs: [nterdits..

turbatum, recurrit ad Senatum Regium, qui vifis &

di,

Dum autem Epifcopus non refpondetet; atque ipfi

examinatis ejus ac Procuratoris officii libellis, aliifque

de Mágiítratu per quofdam de Clero tanquam etiam

a&is & actitatis in pracfato proceffü coram D. Officiali,

tit

perfonaliter interdi&ti dicerentur vitandi & a Divinis

declaravit 28. didi men(is Augut(ti fententiam judicii

el

arcendi; ac propterea vererentura püblica fupplicatio-

Poffefforii die 6. ejufdem menfíis datam prafato P. Re-

IV

ne etiam excludendi, ruríüs pro ulteriori remedio re-

non, debereíortiri füuum plenum effedum, donec per

öxt

currerunt ad didium Regium Confilium fupplicantes,

fententiam defiitivam in petitorio aliter fuerit judica-

tum.

für

qu'icelle foit fervie de par provifton faire tenir en. état

& furcéance ledit Interdit.

Cum autem hac fententia non obítante memoratus

Ád hanc füpplicam fcripfit Confilium Epifcopo, ut

P. Renon in exercitio fun&ionum Paftoraliura vexare-

uod, quoaduíque vifo ejus refponío aliter fuerit or-

tur, fibique ab Archiepifcopo fuo & Ecclefiaftico Ju-

Clt

&

:

inatum, conveniens judicet, quod prafatum Inter-

dice graviora metueret, ad Senatum Regium iterato

ter

di&um füfpendatur, ad effetum , quod di&ài de Ma-

recurrit, qui vifo illiuslibello die $. O&obr. 1697. de-

giftratu poffint fine ulla oppofitione aut difficultate in-

crevit dictum Libellum parti communicandum ut re-

n

Qu

tereffe füpplicationibus inftitui folitis in Ecclefiis Inter-

:

fpondeat infra oCto dies, pendant lefquels les piéces ve-

Ui

di&o locali non fuübjectis.

Jleront au grefs, interdifant cependant au Pere Rauwex

Cum vero Epifcopus nec his iteratis litteris refpon-

C? tous autres de faire aucune fontlion Paflorale dudit

lieu, C9' de troubler en icelle ledit Pere, Renon , &

[t

deret; atque Magiítratus vereretur, ne ulterius Epif-

al

copus aliquid attentaret, per tertias litteras Confilium

peine d'y etre pourvu ulterierement : au furplus la Cour

monuit Epifcopum ut precedentibus Decretis prom-

prend ledit Pere Renon fous fa protection.

Tnr

Qu

pte fatisfaceret, à peine que fera fait droit fur ce que

Ex his perfpicuum eft, Viri Ampliffimi Supplican-

YO

lesdits de Lille ont requis, comme il appartiendra, en

tem nihil alienum a patrio more, aut aliorum Catho-

vous abflenant cependant, C9 jufgwà ce qu'ulteriere-

licorum Regnorum moribus attentare , dum contra

Ti5

cen(üras via facti contra fe latas, aut ftante Tudicis re-

ment foit ordonné , de toute ulterieure nouveauté foit

H

d'interdit ou autre, tant contre les Eglifes de tiotredite

cufatione ferendas, Regiam protectionem ab hoc Su-

Ville de Lille, que les perfonnes de ceux dutii Magi-

premo Senatu implorat,

t

d

ftrat, Venfemïhle les manans C9 habitans d'icelle V ille.

u

D

| (a) Vide Tra&, de Rec, ad Prine. p. 333. col, z. T. IV. Edit. anni tff;.w

lu

Q

&(

T

H

SeR

Pno G vaAN nE Nzesst.

217

audenddi

ll«

l)

L

l-

ioeoeduds No-Q: Livges- 19

À

us

E.

ol Titiu »*'.,Motliïpi Brevis vicapitulatio.

1

-N compe.ndmm &Snffagä;ïi-us,-quæ' i'n.:hoc tho.fivo;,fia-

Judicis, aut caüfä.lb

gmme probata À Ij"uiidice 'Veid'emA

J

X tius deducta funt ad. probandum quam. infundate

conftet de crimine,

^

in hác'controveríia conetur.D. Archiepifcopus hujus

Aertium e(t períona Aoris qualis in exigenda poe-

Pa-

Regii Senatus judicium declinare. Ac primo quidem

nàfeu vindicta publica debet etfe Ofhiciarius publicus

[

liujus motivi Capite conatus eft Supplicans oftendere,

feu Promotor, qui 'Reümþaqcmþti & ultionem crimi-

l,

abinitio nafcentis Ecclefie, Presbyteros particularibus

nis profequatur.

Ecclefiis, quas Parochiales:hodie dicimus, fuiffe pre-

Quartum eft citatio partis

"feu rei, quzeftfundamen-

Da.

pofitos, illofque harum refpe&ive. Parochiarum fuitfe

tum ac principium Ordinis Judiciarii tam neceffarium,

lle

proprios Sacerdotes, qui curam illarum jure proprio

ut ejus fola omiflio, omne judicium nullum reddat &

gererent, eifqueex officio neceffaria falutis pabula mi-

invalidum, necalius fit defedus,

]

quo omnis quzcum-

18

niftrarent, Deinde hos Presbyteros ex mente Eccle-

que fententia efficacius enervetur.

fyze femper fuiffe perpetuos ;; hoc fentu:quod Ecclefiis

Quintum eft previa monitio, ut þ,eccatof officii fui

illis praeficerentur, ut tota vita durante,tanquam pro-

admonitus ad re&um ordinem redeat, & ab errore füo

prii Parochi, illis intenderent.

&

].

J

in moribus aut do&rina refipifcat; cum enim Cenfüra

d

Ideoque Parochos non pofíe reputari

Vicarios Ei)if'-

hzc medicinalis ferri non poffit nifi in contumacem ,

coporüm (eu Delegatos; ad nutum eorum Curam Ani-

)

& contumax judicari nequeat, niíi qui debiti füi ab

maruni exercentes, ac pro eorum arbitrio amovibiles,

ipfo- Jadice monitus optemperare detre&at , manife-

fed effe inferiores Pradatos feu Hierarchass quijure or-

dinario & ftabili, il eft vi füorumtitulorum, five Be-

ftum eft folum monitionis defedum, fententix omne-

B

íuum robur auferres. hiic autem monitio talis it opor-

neficiorum Parochialium , Curam.Animarum func&io-

t

tet, ut fiat a Judice füb comminatione Cen(urz, ut.

s

ne(que ad eam fpedantes exerceant.

qui remedio íuaviore non corrigitur ad r

v

,

Hinc confequenter oftenfüum eft

, Parochos nbn

eliorem fru-'.-,

l

gem gravioris poenz inflictione reducatur.. -

1

pofle per f(implicem aut extrajudicialem prohibitionem

five revocationem, Cura Animarum aut exercitiis ei-

Sextum eít caufa, quz an D. Archiepifcopo priva-

Jja

dem annexis pro libitu privari, aut ab eis, etiam vali-

tim nota fit, non eftbujus loci difcutere, neque illam:

vult Supplicans Regii Senatus examini fübmittere: hoc:

|e

de, ex (ola voluntate íu

ipendi, cum hzc Cura & jus

dictas functiones. obeundi,

d

Parochis competant jure

conítat quod.caufa . quz allegatur fcilicet-hare(is aut

ls

ejus füfpicio , fervato juris ordineprobata non fit: 'nul-

ordinario, feu jure tituli; adeoque eadem ftabilitate,

qua ipíe titulus.

lus enim contra Supplicantem eft inftitutus proceffus,

buä fa-

nullus a Promotore;libellus oblatus ,. nulla capta con-

:

Aliter plane judicandum de.Presbyteris qui

cultas Confeffiones audiendi & Divini verbi przdican-

clutio, nulla citatio, nulla-monitio, nullus. notatus-

(

error: nulla hzrefis nominatim ;expreffà, cujus Sup-

;

di, ex fimplici Epifcopi delegatione commiattitur.

plicans reus fit aut füfpcQus, ex quibus omnibus re-.

. Cum enim horum facultas non profluat ex aliquo

titulo (tabili atque perpetuo, etiam illa perpetua non

fültat manifetta febtentie nullitas & inflid Ceníürz

invaliditas.

eít, fed pendet a nutu Epiícopi delegantis, quam fi

revocet, nihil reftat, in quo illa veljus aliquod ad fun-

Prater hec oftenfum eft, fuf"p-enfiönäih Supplican-

&iones eafdem , vero &

Ap'e*rpetuo titulo deäciente,

tis zquiffimo BreviInnocentii XII. ac ordini in illo prz-

fundetur.-

:

Íícripto effe contrariam,. cum.in eodem prater alia fa-

luberrime Decreta, mandet optimus Pontifex,. Ne ulla

Secus.in Paroch

is accidere oftenfüm eft, qui dum

ab Epifcopis femel cum cura animarum, Parochiali Ec-

ratione quifguam vaga ifla accufatione C9 invidiofo uo-

mine Janjenifmi ( eadem ratio eft de aliis erroribus?

clefiz funt adfcripti, vi fnorum titulorum curam illam

& jus exercendi fundiones ad eam fpectantes, ftabili-

traducatur aut nuncupetur nifi prius fufpettum e[Je 1e-

gitime cou[literit, aliquam ex damnatis Propofitionmibus

ter poffident, & eadem perpetuitate, qua ordinarii

( Janfenii) docuiffe aut tenu

omnes, etiam Epifcopi, Eccle(üs fuis, quibus tan-

ife s. nec quifquama fub hoc

preetextu repelli ab Officiis,

Muniis, Benefiiis, Gra-

quam fponíi matrimonio fpirituali junguntur infer-

viunt.

dibus ac Concionibus habendis , velalia quacumque fun-

Unde fequitur controverfam füfpenfionem, plane

Gione Ecclefiaflica permütatur , nifi fervato juris ordi-

ne eam poenam , que viris alioquin. Catholicis graviffi-

extrajudicialem , & latam via facEi, nulla juris forma

adhibita, non potuifle, adimere Parocho curam Ani-

ma e[l, commeruiffe probatum fuerit.

imarum, aut jus fun&tiones ei annexas obeundi; eo

Quam autem ab omni hzrefi, alioqueerrore contra

quod hzc cura & jus illi competat vi fui tituli non re-

fidem cum pertinacia tuendo, alienus (it Supplicans,

vocabilis antadimibilis, nifi per fententiam fervato ju-

prater plura alia, evincit fola ejus ad D. Z/az Suleren

ris ordine latam.

Epiftola, qua profitetur fe omnes C9' fingulas Propo-

Ex quibus omnibus conclufum eft: quod tametfi fi-

fitiones ab Apoflolica Sede damnatas, damuare, go

milis extrajudicialis fufpenfio per te loquendo fufficiat

prorfur 1modo ac feufu quo illas damnat Sede Apoftoli-

ut Presbytero nullum titulum habenti , facultas audien-

ca; feque cumtahta veneratione Con[litutienes ejtus on-

di Confeffiones valide adimatur, tamen inefficax (üt

nes ac Decreta. femper fufcepife 5 ut nec apicen, nea

ut eam auferat Parocho; fed refpectu hujus judicatur

verbulum aut interpuntiiouem addiderit illir umquain

aut dempferits nec aliud umquam optari

pro mera turbatione fadi reputanda.

"

L quam vel ab

Probatum deinde Capite

- o

fuípenfionem de qua

Illufirij]mo D. Archiep

jcopo vel a S, Sede, ejufve Mi-

uiftro corrigi , fi hac in parte a. veritatis trainite devi-

agitur, effe veram Cenfüram , ac.poenam medicinalem

-

quz infligi non pote(ít, nifi fervato juris ordine, ac

ajfet.

adhibitis effentialibus hujts ordinis requif(itis.

Poft hzc Capite tertio probavit Supplicans,

quam

Quorum primum eft fori exterioris auctoritas feu ju-

fundate contra turbatjonem hanc pro obtinend

4 ma-

riídictio, nec appellatione impedita,

nutenentia Regio Senatui (ipplicaverits dum oftendit

nec 1*ecuültione

lieata.

quam iafundata (it Archiepifcopalis e

xceptio judicii

Secundum eft Informatio »ravia

facta au&eritaï&

hujus Senatus declinatoria; idque ex eo

; utait, quod

Ee

Suppl. oper. V'an Equz. Tomus V.

agatur

218

M ó T 'vuM Jvusrs^

ol

agatur cïäre mere fpiritirali, Eögäïfïöhï Jüdicis Eccle- "lenté ac viafacti pro mero arbitrio Superioris Ecclefe:

o

fiaftici privative fervanda.

ftici in fui Paftoratus pacifica poffeffione turbari.

Monftratum eft enim fion agi Coram hoc Senàtu de

. PrdBe novitSupplicans D.'Archiepifcopo incumbe-

(sf

ipfa cura animarum aut functionibus ad eam fpe&an-

re Paterna correctionis officiüim, cujus fuavitatem ac

ol

tibus, fed folummodo de pofteífione pacifica Suppli- -

debitum etiam poftjteratas preces, Paítor numquam

(i0!

cantis refpeu tituli Parochialis & Curz Animarum -

expertus eft.

"(

ei annexz, & violentia ejufdem turbatione.

*

Novit etiam Epifcopis , Dioecefim füam & Parochias

n

^Hze vero cum fintmeri &&

..l»o

vfitantibus ; competere . auctotititem difponendi& ors

da

dinandi:eà, - qui pro . bono:animarum ,-abifüum ex-

bentia, cognitione Regii Senatus juxta receptum ab

tirpatione; . correctione morum & Cleri inftitutione,

]uü

immemoriali tempore; ubiqué gentium morem inda-

red

Bitanter competünti hujus enim manutenentiz fcopus.

ac totius Dioece(is xdificatione judificaverint conve-

aq

nire: neque horum Decretorum executionem; pofíe

eft & Regalis Officii debitum, omnem a füis fübditis

qualibet: appellatione;- inhibitione aut alio juris reme-

Wt

uibufcumque violentiam depellere, omnibus füa jura

g

ervate, & ne quis indebite in pacifica fua poffeflione.

dio impediri; verum hzc'ommnia fieri folent fine ftrepi-

tu & forma judicii ,. nec in illis vifitationibus infligi

türbetur, inhibere. Ita AucGores omnesteftantur, in.

poffünt poerie ordinariz , íed tantum extraordinariz,

u

toto Orbe Catholico , judicium potfefforium, etiam

p

in re quacumque fpirituali , Regiis Tribunalibus refer-

qui magis morum emendationem & correcionem

quam vindidam refpiciunt: poena vero ordinaria &

jrt

vari, cujus ufus exempla aliquot cüm utroque libello

dex

Civili, prfenti cafüi

;

accl:-okmquata ; exh:bwt Sl/l-pþlli- :

gravior non poteft ni(i cam plena caufe cognitione &

Q

cans.

j

juridica difcuffione decerni, verum.nec de hoc corre-

YU

"Ae-fignàn

| ter : vyfe'ntentiam hujus Senatus :qua anno ,':

&ionis modo eft

quzítio, dum.nullainvenitur ixïüitu-

ta vifitatio.

ti0

