11. Hinc in favorem fubfiftentize & jurium Capi-

.Oüenditür Decretum Confilii Stafus , annexum

tuli Metropolitani Ultraje&tini prodiit Aefo/utio Citati

[

& quatuor aliorum Juris Utriu(que Doctorum in Uni-

Libello gravaminum (uüb num.

3. nullam vim habere

verlitate Levanieníi data 2

4

$. Maji 1717. cujus hi?

pols i ts Cs

jungitur Exemplar.

x-

j

I2. Qua Refolutio pluries i

mpreffa,, nullam cdn-

qggPUTfVL

tradictionem per annos fex vel feptem paffa eft, fed

ii

econtrario roborara fuit füffragiismulrorum Juriscoa-

fultorum Parifienfium ;

| Deï Conglüüone A'&orris.'

logie Doctorum,

& plusquam centum Theg-

)O

"n

UCAPUT VIL

.13. Unde & plures Epifcopi jura Ecclefiae Ultra.

l

Jectinz pro indubitatis spnofcentes, facile ordinarunt

D

Irreguläritz;sïhuius'p'röcemzs : &» nullitas

, que ex

Ecclefiatticos, qui ab e

]

ufdem Ecclefig Capitulo cum

J

?g qrim;-? atque ea quae ïn'de funt cqqfe&anea.

Dimifforiis Litteris ad eos dirigebantur,

14. Tandemque pradictum Collegium Vicariatus,

uj

li

RECAPITULATIO:

five Capitulum Ultrajectinum , cui Sede vacante in-

cumbebat cura Ecclefie, qua jam ab annis duode-

cim Epifcopo viduatalugebat, videns Romanam Cu-

uH

PROOEMIUM

i2

riam nulla ratione fle&i poffe, (eque fine. mini(terio

Epifcopaliamplius nonpoffe fübfiftere, procefferunt

Exponitur Caufieoccafio, thnon vera

ad Electionem Epifcopi , cum de Jure communi ,

&

ejgs I)d&e-a- feu Quzftionis Status.

tum vigore dictorum Concordatorum Germaniz,

Electionemque füam fa&am de perfona Cornclii

:

$. L

Steenoven, transmiferunt Romam , petentes humi-

liter ejus Confirmationem, cum di(penfatione,

qua

; ]rz;t'zjqdu&io Hïjlow'cä aä | Cafzz;n.

facile concedi folet ,

peragendi Ordinationem per

unum folum Epifcopum.

"*z;ura Cleri Ult

raje&tini

1

per totam Europam no-

1j. Polt reiteratas faepius 'Supþli&ayiones, mul;os-

x.(/

? tiffima eft.

l

que alios labores in hunc finem inuriliter adhibitos;

/ 3. Nonefthic queftio de punéto a"l*iq,ü.o Fidii , àüt

poft inviratos de more Epifcopos vicinos, curarunt

e dogmate Theologico; fed unice agitur de jüri-

tandem, iisnon comparentibus, Ele&tum (füum con-

bus Ecclefiafticis, nem

pe de Statu. & juribus Eccle-

fecrari per Epifcopum Dabylonienfem in Hollandia

fige Ultrajectinze.

commorantem. Quod factum e(t r5. Octobris r724.

: 3. Coritendunt Ultraje&tini, qiod , non ob(tante

fineafliflentia quidem aliorum duortim Epifcoporum,

revolutione & mutatione , que circa Statum Politi-

ita exigente, utipfi conrendunt, necellirate: fedafi-

cum ac Dominantem Religionem in Provinciis Foede-

ftentibus duabus Perfonis in dignitate Ecclefiaftica

ratis evenit; Ecclefia Ultrajectina Romano- Catholi-

conftitutis; quemadmodum fieri folet

€a ad hunc usque diem fübfítiterit & fübfiítar.

; cum difpen-

fatio fuper affi(tentia conce(fa eft, .

m

4. Contendunt, quod dele&i illi Viri, qui Colle.

..16. Hacpraemittenda fuerunt, nontanquam talia

gium conftituunt, quod ibidem Vicariatus appellaba-

qua ad pra'fentem Caufam (int neceffaria; (ed ut ha-

cur, fint verum Capitulum Cathedrale, quibus Se-

beatur notitia aliqua occafionis aliarumque circum-

de vacante competat quoque RRegimen. & admini-

ftantiarum, fine quibus formari nequit juffa idea Ca.

ftratio Dicecefis, etiam juxta T

:

M

ridentinum .$z/f. 24.

fus fuper güoipræ(i:ns I(lu'æft.io Vertitur, .

Cap. 1. de Reform.

$. Contendunt infü

per , qüod Gbi, cum de jure

$

I I'

communi non interrupto, tum vigore Concordato-

Kdet,

rum Germaniz, competat Electio Canonica Epifco-

$tatus Quaf[lonis,

pi Ultrajectini , quam teneátur Pontifex admitrere &

confirmare , fi non habeat rationem C

"

^

-

anonicam re-

17. Circa memoratam Con(crationem Sreenovií

cufandi Confirmationem. -

nulla per plures menfes morafuit controverfia, donec

.. 6. Econtrario Miniftrri Curie Roman.æ fuftinent ,

tandem menfe Aprili fübfequente, füb nomine Do-

[ rc

Ecclefiam Ultrajectinam fic collapfam effe, ut ipfins

€toris Damen, editus eftlibellus ub hoc titulo:, D;f.

Cathedra, Capitulumque perierint ; neque ibi fuper-

Jertatio de uumero. Epifcoporum.ad validqm Ordinatio-

m:

elle nifi nudam Miffionem, cui jam nullum fimile jus

nun Epifcopi vequifito, 'Quo pr&tendit Ordinatio-

tuiths

competat.

nem Epi(copalem fa£tam fine affiftentia duorum I!pi(-

- 4. In hac quaftione & controverfia, quz non fo-

coporum, feclufa difpenfatione Pontificis Romani ,

lum circajus, fed etiam circa faCtaverfatur, volebant

e(fe nullam & invalidam

e(fo reitérandam.

; & faltem fub condirione,

gt &

Ultraje&ini deferre legitima cognitioni habenda: per

Axbitros vel per Judices indifferentes in Patria juxta

4

18. Hujus Libelli occa

fi

!

lone 'Vir'ämpïi[ïïn*jmä&» Cle-

i *

notorium & commune Bel

arum omniu

ro Uluajettino antiqua'

j

im jus Xf'ula

amicitia confifus, a Cirato

quadam particularia Privi

egia..

i

peuit per Epiftolam , quae forer ejus fententia, de

8. Verum id ha&tenus nulla rati

one irhpetraii

Ordinatiomibus Epifcaporum per unum . Epi

/

(æ

copum cele-

potuit.

bratis, p

recipue :n cafibus necefitatis ; $9 aa ullam

. 9. Suflinentibus interim Ultra

je&inis nudam op-

babeat veri jþeciem quod juxm Jus divinum tigs Epis-

yncett-

Supplem. Oper, Fan. Efpen Pars

V.

EPIUP

i

- €opi

Caüsa ESPENIANA.

666

vopi ad. tales Ordinationes ita. vequivautur , ut. alitéi

&orisallegatum eft, confiftit unicein memotsto Bre-

vabende fint. ivrite &7 invalide, mfi fa&e fiut cum

vi de 21. Februarii 1725..

difpen[atione Romaui Pontificis. . Hoc a Citato peti-

30. Quod fundamentum quam in hac Caufa infir-

tum fuiffe patet ex ipfo exordio Epiftolae refponfo-

mum & inane fit, apparebit ex iis quae circa Dreve

ilud per hoc Caput obfervanda fünt.

j

19. Nec huic requifitioni .deeífe potuir Citatus;

31. lítud Breve in.primis non habet vim Legis.

Ted refolvensluxta profeffionem füam, Scriptum Do-

32, Nam ad conuditiones effentiales Legis pertinet,

€boris Damen refutavit, pluribusque oftendit nullum

1. ut promulgetur de mandato & voluntate Legis-

]

prorfus e(fe dubium , quin confecratio talis fit valida

latoris; quiáà voluntat

e Leg'isïatbrxis pender tota vir-

& vere Charaécterem imprimart,

tus T:egis.

——

20. Pervenit hzc Refolutio (criptaper modum pri-

33. Debet 2. Lex taliter promulgari, ut ad om-

!

vata Epiítolee , ad manus alicujus , qui eam pralo

nium notitiam devenire poffit; quiafertur Commu-

&dornavit, non fimpliciter ficut à Citato fcriptaerat,

nitti non fingulis perfonis, nifi in quantum fünt pars

qua fcre tota in laudes excurrit Citati, prafixitque

Communitatis.

fed diítinxir eam numeris, praepofuit Prefationem ,

34. Atqui utraque conditio

ïilla teTe'n'ri:flhis hic defi-

ütulum, Z. B, vax Esezx. 2, U. Do&oris . « .«

cit, ergo Lex nulla.

RrsroNsio ErisroLants , occafiozé , &xc. atque hoc

/35. Deficit prima conditio, quia nequidem ullo

modo totum typis cdidit.

modo conftat de voluntate aut. mandato aliquo fuae

5r. Qua omn

ja d Citatufn non pertinere vel ipfe

Sanctitatis, vi cujus publicatio Brevis curánda erart,

confentit Actor conformirer ad Inftrumentum quo

36. Nullam equidem hujuscemodi mandati men-

exhibuit cum Zibello gravaminum (üb N. 4. ubi Cira-

tionem facit Breve impreffum ab A&tore exhibitum.

L

tus refpondet ad Interpellationem , qua ipfürn idem

37. Nec aliunde ullum talis mandati documentum

* üï

Actor de MandatoSerenifTIime Archiducis interroga-

prolatum eft.

verat, an Citatus effet Au&tor Ae/porfionis Epiftolaris,

38. Imo necápparet quidem cujus

pf

jluITu idem Breve

cujus exemplar dilaceratum 12. Septembris 1725 . fer-

typis mandatum fit.

f

vabatur adhuc in Secretaria Confilii Statüs ?

.39. Deficit quoque conditio effentialis alterá,

nempe fufficiens Promuleatio.

r

22. Atque ita tota caufa redigitur ad folum cafuti

p

alicujus Refolutionis vel Epiftola , quae ut erat ma-

40. Quia néc per Exemplar Brevis exbibitum,

nufcripta, cafu aliquo incidiffet in manus Actoris,

nec aliunde coníftat de ej

vel alibi facta.

Ps Publicatique val Rome,

£0

23. Totaque quaflio, quantum concernere Cita-

tum poteft, in eo verfatur, Anhocnomine, fcilicet

41. Multo minus de rali aliqua Admiffione & Pu.

J

ü

|

manufcripte bujus Refolutionis, Actio aliqua Crimi-

blicatione, qüa idonea fuiffet ut Legém faceret in

If

t

nalis adveríus Citatum inítitui valeat?

Belgio.

2. De hac tamen aut fimili ut docerer A&tor, fe-

U

j

24. Heec una clavis eft, qua in rectam hujus cau-

U

fàe cognitionem intretur ; hac fax quae juíta ejus de-

rio petitum fuerat; & fic ejus defectus babendus eft

cifioni preeluceat: rogaturque proinde humiliter Cla.

pro Confeffo : jaxrà füftentum Citati in Proviffonalt

H

riffim. Dominus Judex, ut Sratum illum Queftionis

Aefponfione Axticulis 23. & 24.

D

dignetur femper in mente fixum retinere, atque ad

43. Imo vero vel ipfà praetenía atteftatio Z"zeeztiz

£07,

eum referre quidquid dicitur pro parte Actoris. Ne

Montalti, qu& ad calcem dicti Brevis cernitur, de

confündantur hic due perfona, nec duo pretenfà

quá poílea evincit, Breve iftud nequidem Rornae

L

deli&ta, nec, duaedivería Actiones , qu& inde pof-

(nota bene) publicatum fuiffe, Nec enim hac at-

x/l

ii

:

fent refültare.

teftatione opus erat, fi publicatio ejus peracta fuis-

2j. Nimirdm diflinguenda eft perfana Citati qua-

fet : faltem de ea, fi extitiffet, mentionern feciffet àt-

OTQ

teftatio.

*

Dre

tenus Auctoris Refolutionis, à

p'erfong,v que curavit

eam typis imprimi &evulgari.

: 44. Eo magis quod nortorii juris fit riullàm Legem

fa.

dum 'iters fs ctiti-Ctan - ferilientie,

adveríüs quemquam allegari poffe, nifi una ad fuffi:

[101

Or

26. Diflinguen

à facto illius qui praefixit Titulum Aefporfiogis Epiffo-

cientiam Turis doceatur de debita ejus püblicatione ;

ad(

lavis, preepofuit Praefationem, dequa fupra, diítin-

fine qua Lex omnis, licet fit concepta & edita, noii

duli

xiteam nureris, atque hoc modo pralo dedit & luci

minus fit ábsque ulla vi aut operatione quam corpus

publicee: cujus factum ad Citatum non pertinet.

mortuum & inanime.

D

tüm

tral

27. Diflinguenda denique eít ACtio, qu& ex caufa

43. Quocirca Henricus Pyringli é Societate, Pro-

redicta oriri poteít adverfus Citatum , qua certe

feflor SS, Canonum in Univerfitate Dilinganà, poft

J

alios concludit ad titulum de CozfZitu£iosiibus fect, r.

C

nulla eft, ab Actione, qua concerneret eum, qui il-

lam modo predicto typisadorriatam edi curavit : cir-

$.1V, Qnuod etfi. Lex. aut Conflitutio fuerit lata vel

/

ca quam Aétor aget prout confilii,

edita folemuiter , boc eff , impublico Coufilio Regio. vel

ádí

ln

28. Hac eft expofitio Caufe , & genuina Idea

Senatorüm Reipublice , vél Concilio Geueralifeu Oecu.

6

Quac(tionis, qua hic vertitur; quae fola omnes pene

smieuico: (notentar lhaec) fj zameu mon fuerit pullice

?

o

nebulas & primorum Inítigatorum molitiones na-

communitati promulgata, tioms obligat eliain pre[entes

j

fori

tiva füa luce diffelvat: tantosque motus ac flrepitus

& fcieutes.

61

46. Addir Suarefius ex eddem Societate, "T'ractatu

Sens

füper pretenfo Brevi Apoftolico, facili negotio dis-

turbeto

de Legilus lib. 3. Cap. 16. N.2, — Quodoptime expli-

Rffru

catur i2 Legibus editis in gerievali Concilio : uulla enim

li, |

CAPUT PRIMU M.

potef? e[[e Jolemnior editio aste protmulgationem, €9? ni-

8

bilominus tion füfficit , nifi fequatur promulgatio.

i

n

De pratenfo Brevi dato 21, Febr. 1725. fübnomine

7. Cumque ex illa preetenía atteflatione Z7scent

*Xtar

SS. D. Benedicti XIlI. quod proponitur 9. primis

Montalti hoc ad fümmum habeatur, quod Breve il-

pun,

Articulis LiBELL1. GRAVAMINUM.

lud foret miffüm àd Dominum Internüntium &affer-

$1

varetur in ejus Archivis; nullo rnodo hinc habetur,

üt

$L

quod illud curavetit intitnari ac notificari Cornelio

filig

Steenovio, aut Presbyreris Ultrajectinis , aliisque ad

n&Cen

Breve iflud non babet vim Legis , ac uequidem Ultra-

quos propius fpeétat Breve iftud.

jetlinos , quos propius coucermit, bacleuus arciat.

48. Etenim ti D, Internuntius hanc intimationem

n

& notificationem feu infinuationem utcumque fieri

d?fenjl

29, Totum fundamentum quöd pro intentione À-

curaffet, feu ad perfonam, feuad domum, veletiam

10;2,

per

&rp

Ou Rrcugr, pgs Prgcgs &c. LivngE SgCOXD.

667

B

per Edifum, ut loquimur; haud dubie dé eo Zincez-

fervation de fom Eflat €? du&ovité elle verra &re Ye-

75 Mle AMozntaltus.feciffet mentionem

*

inuümatio

Infi

quif. Extarin Arreftis Confiliarit du Laury , Arre-

:

v

enim'& notificatio usqde adeo eflentialis eft , ut

íto 125.

»

etam confleb de mom tuto acce[fu , ea peragenda fit

63. Quibus à

per affixioneim ad valva

dde Litteras praviffimas de f. Sep-

il

$,

E

s feu.loca puþïica m partibus

tembris 1724. quas Ciratus cum füa Re/pon/iome ulte-

)

vicinioribus. -

P

riori exhibuit, &a

Ihef,

dquarum confpeétum Actor ob.

49. Quidquid de ho

c: fït, Aäto;*is' üæiffäjt þer aud-

murtüit.

Egis-

thentica Inflrrümenra probare , talem intimationem

VVIt«

.:64« Quic, qnod nec ipfa Decreta Synodalia Epif-

legitime factam faiffe; quod tamen nequidem hic al-

-*COpprum, Noftratium ullam vim aut executionem ha-

legavit, vel afferere auíüs fuit,

om.

beant , anrequam Regio Placito débité füerint muni-

5o. Adeo ut nullo modo conftet Breve illud vel

ta, uti per varia Decrera adítruit

t

ipfos Ultrajectinos huc usque ar&tar

prælaudätug du Lau-

efeu obligate , ut

ry Árreíto r32. & 159.

p

ex füpra dedu&is manikfe&e,patetv.

65. Necellitatem Z"/laciti aut Ff2 negare non fuit

aufus Actor, quinimo eam tacire àdmifit Articul

is 26.

d

$ I

& fequentibus usque ad 30. füze Replice. -

66. Sed pro eo ut hujusmodi admiffionis proferret

ll

-ddem. Breoe ton concermit. Citatum , mec potqf,

fg

idoneum aliquod documentum, prout oportebar fe-

eametfi '*ipfam concerieve? , ad ogus ipfius

cundum Requifitionem & Suftentum Citati in Provi-

UR

- allegari,

fionali Re

/

l

n«

$

»onfione Articulis 23. & 24 quafivit varia

fubterfugia.

itüm,

jr. $i Breäe; 'de.quö.agï'tur:, nullam habear

vim

67. Ac t, quidem recurritad Decretum Confilii

ntürn

Legis, uti $, fuperiore probatum eft, nefcitur qua

Status de 12. Septembris 1725. infinuans, quod illud

finceritate aut fide ex parte Atoris idem Breve pro-

reputári debéat pro 7

tee

ifa, vel fälteæ pro teftimonio

pofitum fit tanquam fundamentum àgendi in Citatum:

Fij& ante conceffze.

Ubi eniui n0n eff Lex mec

tert

.

præz)arieaäe, inquit Apo-

68. Sed negaturprimo, quod hoc Decretum Can-

"'f!jtolus ad Róm. C. 4. v. 13

filii Status habeat locum 77/;e au£ Placiti,

;2. Eoque minus adverfus Citatum illud Breve

69. Et quamvis iia fofer5 quo jure illad retrotra-

Wimm,

proponi poteft, quod ipfim nequidem réfpiciar.

heretur, ur operari poffet contra factum Cirati, quod

g,

«ontigir tribus menfibus ante

"

:

$3. Quod ex ipíà infcriptigne Brevis totoque ejus

P.

. ptfzra*q 14. Juaii 1725.

contextu liquiditfime páter,

quando data eft Epiftola?

Bu

$4 Jactatur quidem Articilo 17 ALibelk gravami-

70. At, inquies, Pfa aut Placitum, dequo quae-

«

7u quafi Pontifex per di&tum Breve

vaciey i-

flio, datum fuit ante fcriptam Epiflolam.

Jünxerit £* vetaverit ouwIBUS. Chrifli Fi

€

libus, &c.

71. Refpondetur fuppofitionenr iftam fal

fam effe,

l', (&'

ut nemini dubitatio incideret, quin Citatum inter cz-

& omnino negandam.

us eft

teros directe refpicerer,

E

72. None

€

font]i

$5. Sedobfervatum fnit, Articulum illum non fine

dem. . -

/]E enim 59 tou apparere , 3n S'ure funt eg-

mala fide & fraudulentia, fic adornatum fuiffz; cum

3. .al

firas äutän*: velex eoevincirür, -*Cl]l.lod iftius-

u

Dreve non refpiciat nifi Catbolicos im. federato: Belgio

modi zf vel Placiti nulla mentio fiat in preedicto

r, de

commorantes , ad quos folos dirigitur . ficut Actor

Decreto Confilii Status, qua alioquin indubitanter

Omz

ipíe varitate compul(us a

k

facta fuiffer ad

e

ülteriore Articulo 1g; .

gnofcere debuit iz Repl'z'c(z

zravandam £p/folare Z&yquähomm,

MEG

quam infectabatur,

| fuis-

$6. lllad equidem notandàm , quod vel fic A&or

74. Quid, quod in eodem Decreto Corgiþgäta-

J

prodar adeo fefe in animo convictum fuiffe, quod

ts menno fiat. plurium. Refcriptorum

e g

5

LdlS? An

Dreve neceffario deberet refpicere Citatum quo pof

audebit A&bor dicere , hin

$à omnia fuiffe

egeti

fet ad onus ipfius allegari ; ut ad egregiam falíifica-

placetata ?

| u-

tioném profugere debuerit, qua Breve extenderet

ad Citatum, illu

25. Ut.t fit,

debu;ääïaor de ZZ/z feu Placito

.

Brevis adtbentice doc

tione,'

delibus.:

d .infcri.bgnfdo -; QMNIBUS Chrifü —F 3

baret

ere 5 *allegaqti*s enim eft pro-

, od

M:

orpus

57. Praterea etiamfi Breve illud refpexi(fet Ciita-t

76. Maxime cum ho ipfi effet facillimum fi ullum

tum, allepari tamen & ur

terat defectu Placiti;

geri contra ipfum non po-

Placitutm aut. Pifa extitiffer, proferendo v, g. extra-

, Pro

&um ex Regiftro Confilii Status; fiquidem non diffi-

$8. Hinc contraiffam allegatio

nem Brevis excepit

: po

mulat, fein ejusdem Secretaria infpedtionem & co-

ed. I

Citatus füper illo defectu Placiti,

piam habuiffe variorum aliorum Inftrumentorum,

$9. Cujus neceffitatem abfolutam Citatus invicte

j u

77. Quinimo (

quod eft notandum), nequidem

m

ï

:;

adítruxir in Aefponfioze Ulteriori. Articuloa . & [eq,

potuit Aetor defignafe diem

60. Nec non in "T'ra&atu fingulari de Promulga-

quo praren(íüm P/acitum

ia

aut L1[a conceffum foret,

eriam poftquam füper pro-

vulli

?ioue Legum Ecclefiafficarum, (ümtao Cenforum Cen-

T

du&lione ejus legitime fue

rat provocatus,

foris Regii elogio in lucem dato.

r

28. Pratenfam admiffionem Brevis adítrucreetiam

61. Quod & firmatfolidiffime Supremi Brabantize

prafumpferat ex Litteris Caefareze & Catholicae füae

4tatü

Seuatus Confultum de 16. Junii 1768. quoex Edictis

Majeltatis , quibus mandaffer agiad onus Citari, etiam

intbite

Regiis, ac perpetua praxiidem Senatusadítruir, Bul-

polt examinatum gagz

dÀ

Citati oblaturn.

um Folutmen, ut vocat ex parte

aui

las, Decreta, aliaque Curie Romanz Refcripta Re

pio Placito munienda effe: z4vagz qu'oz [es puiffepu-

59, Sed vetifimiliter tunc nondum Litteras iflas

f g

blier j nettre-en. execution, ou en

*

rfi

H

nre aucum ujage.

Regias infpexerat. . INam ubi cum Zeplica füa. ulte-

Extat in Tractatu altero Citati de 2

t

pen ; inter Monumenta füb Zitt, $.

ecurfu ad P'f'z(Jci-

9170re easdem produxit, ibidem ítarim argumentum

eve l

illud cum tota fua pratenfione de !

j1abita Zifa defe.

62. Quod usqueadeo obfervari voluit (üa Majeftas.

ruit, haud dubie cum attonitus vide

ret, nevelverbo

uf

jv

betuf,

ut,. per Decreturn de 6. Aprilis 1$91. latum in Con-

quidem Breve reclamari ia dictis Litteris Regiis,

filio fuo San&tiori injunxerit Decano & Capitulo Tor:

8o. Q

»

r

Jio

a de caufa aliud medium arripiens Actor,

nacenfi, antequam füper Principali jus diceret, de

&im necetlirarem. omnis Pfac;

; in hoc cafu negare

que à

zvacey tout céqu'ils out allegué au. fujet de la Bulle in

vellet;

hoc fcilicet pretextu, quod Breve direcum

Cona Domini, £? de l'obfervagce d'icelles. leuv faifaut

nou faeerit ad has partes, fed folum ad -Catbolicos in

ionem

défenfe de ne fe pas ferviv-à l'avezir de femblable allega-

Pederato. Delgio commorantes,

6 630

pion, epeine quil y fera pourz

", comme pour la coa-

81. Sed ira fe, multipliciter illaqueat,

Jerad

esSn

»

-

"»

óupplem. Oper, Zzn Efpen Pars V.

?^ppp

8

Nam

p

668

ïïAUSA ESPENIANA,

92. Nam fie prodit inïïgnïtär dolum illum quo Ar-

audiviffe ex ore S. Pii V. Preedecefforis fui , muita

Xiculo 7, Zzbelli gracaminum idem Dreve proponé-

aliter, alioque fenfuáfe prolata fuiffe, quam Litteris

batur tanquam legem dictans ouNisuS. Chriffz Fide-

expreffa effent, feilicet in famofa Bulla :: Ezfi Mezdi-

lJibur, uti fupra adnotatum eft,

cantium ejusdem Pii V. qua etiam extat in magno

n

83. Deinde, quam lepidum eft pratendere velle,

Bullario.

quod Brevealiquod non Placetatum poflet magis con-

97. Sub Innocentio X, quidam Miafcambrunus,

ftringere Citatum, dum dirigeretur dd exteros, quam

cum jamjam decorandus putabatur pileo Cardinalitio,

dum dirigeretur ad has noftras partes?

plexus eft Capite, eo quod plura fal(a adta etiam füb

$4. Et interim nequidem ullatenus docere de Pu-

nomine Pontificis confinxifet,

blicatione ulla legitima , '&-fu-fïicignte quoad Cità.

98, Porro inter figna ínppofitionis

& falfitatis me;

tum.

rito reputatur, fi Refcriptum aliquod modo infolito &

n

)d Nequ.& de alia certa via, qua fic innotuerit Ci:

irregulari evulgari cernatur,

tato , ut illud citra culpam ignorare non potuerit ?

99. Breve aütem , de quo quaftio, modo plane

apit

86. Cum tamen dejure praefumatur ignorantia ubi

infolito & extraordinario clam in hac Patria divulga-

n

Ícientia non probatur. Cap. 47. de Keg. Zuris in FT.

ri cepit, priusquam vel de ulla promulgatione Ro-

0

r

87. Sedcredibile, inquit Actor, non eft, Citaturn

mas facta conftaret, dequa nec hactenus confítat, ut

|

non le

giffe Breve , de quo mentionem facit in fua

fupra obfervaturm eft.

«

G

fati

Epiftola.

nam

100, Quaproprer Citatus non abs

qüe causá in Ate-

88. Imo tnulto magis hoc credibile eft, quam fit

Jbonfione Provifionali articulo 34. cavit, fe Breve il-

ilo ce

credibile, Citatum mentiri voluiffe, dum dixit fe il-

lud relinquere fidei , quam de jure meretur.

i.

lud non legi(fe: quod mendacium non fine gravi in-

10t. Et in Refponfione fua. Ulteriore ejusdem In-

daciul

juria ipfi impingit Actor,

firumenti fidem &legalitatem, faltem quoad preefea-

hil e

$9. Nec enim opus habebat leviffe, ut conftarer

tem caufàm, aperte rejicit: Et jure quidem optimo

lam !

ipfi de eo ob quod Breve illud ad propofitum füum

propter rationes allegatas.

IH

per tranfennamcitavit. Cum iftud tam ex litteris A-

102. Quibus & iftud a

ddi poteft, quod cum ca-

pateb.

tici Confultoris, quam ex differtatiore adverfaria

reat fignaturd authentica, non poflithic confiderari ,

m a

Doctoris Damen fcire potuerit, quemadmodum ex-

nifi tanquam mera charta volans, nulla auctoritate

fiod

licatum fuit Articulis 26, & fe

q. u$que ad 33. Re;-

publica agnita aut firmata.

itate

potif. Provifionalis.

1603. Nec refert, quod exemplar impreffum ab a-

12

9o. Nec minus certum eft Articulum r0o. Zzbell

^

&ore exhibirum & reclamatum praferat quamdam

to r£j

gravamiuum indigne turpiterque imponere, dum af-

fubfcriptionem cum chirographo Zzscentii Montalti

Atqi

ferit; Citatum füper Brevi illo fuiffe confültum, quae

prerenfi /Zuditoris ;

qiel

impoftura amplius propalaþicur.' Cap. feq. $. I.

1604, Quia notorium eft juxta jura & con

fuetudi-

Téant

nes Patrie, quod dictus Zzncentius Montaltus non fit

U

ä.. I I :Io.

hic habendus ut Vir Lepgalis; cum iiomina z4uditoris,

Jrt

€? Jrcbivoruti Nuatiature, fint hic nova & antehac

inaudita.

Bl

Jdemn Bveve non eff Inffvumentum Legale aut Jïc?e dig-

qui

10$. Quinimo in exemplaribus irhpre(ïïs apud

subu.

"um , Teritoque in /'u/þz'cz'omïm vetit,

Martinum van Overbeck & hic Lovanii disperfis;

præa

9I. Graviffimorum Pontificum monitis & expe-

nequidem habetur dicta fignatura prarten(i Auditoris,

f

rlentia magiílrra edocemur , non flatim omne Re-

ut videre eft in eo exemplari, quod per Ciratum

Qrii

Ícriptum aut Decretum Romanum, quod füb nomine

confignabatur ad articulum 46, fuae Aefponfionis Ulte-

rl

Papa editum vel vulgatum 'onfpicitur, habendum

ViOYif,

u

eíIe ut genuinum,; maxime fi continear ralia , qua à

106. Itaut faltem Lovanii, ubi Citatus domicilium

LUE

S. Sedis prudentia , &quitate & benignitate videan-

habet, vel ex folo illo capite potuerit & debuerit effe

tio (

abhorrere ; aut fi quae alia fuppofitionis figna pree fe

fufpectum.

L

ferat,

107. Quibus omnibus fuperaddi poteff quod de

bit

» Multa tanquam à nobis deferuntur & fcripta, &

fiznatura illa pretenfi Auditoris nunquam legitime

Dom

» dicta, nobis nefcientibus ,, aiebat Gregorius VII.

coníftiterit,

tm

lib. 9. Epift. 31.

108. Cum igitur, ut hoc capite oftenfum eft, me-

P

92. Sic & Innocentius IlI, De crimine falfi- C. 4.

moratum Breve non habear vinr Legis ;

tifi .

in parte recifa. ** Accidit nuper, quod quidam falfi-

109. Cum Citatum non concernat, nequea

d onuä

» tatisaftutiam perniciofius exefcentes ; fuerint inini-

ten

ipfius allegaripoffit; cum non fuerit muniturn Regie

» quitatibus fuis deprehenfi, ita quod Bullas tam füb

Placito aut Fifa;

» nomine noftro, quam Bona Me. Ca. PP. p. n.

110. Cum hic non fit publicatum more & locisfo-

» quas falso confinxerant , & quamplures Litteras

litis, illudque in confeffo fit;

» Dullis fignatas invenerimus apud eos, ,,

111. Cumque ertiamíi non foret füfpecte fidei In-

93. Imo tam frequentes erant hujusmodi fraudes,

ftrumentum, tamen hic ab A&ore exhibitum omni

ut Pontifices acerrimas peenas coaéti fuerint ftatuere

auctoritate & legalitare deftituatur ;

adverfus tales impoftores.

Cdl

112. Sequitur in primis, quod Citatus potuerit

L

94. Atque hic notandum, non agi illic de fimplici

illud citra ullam cul

Brevi , in quo adhuc facilius falfitas committi pos-

ignorare.

pam, vel in totum, vel pro parte

Qui

b

fet; fed de Litteris Dullatis, qua folent efIe folem-

113. Quodque eo faltem tempore , quo Epiftola

niores,

ipfius confcripra eft; nullam vim five Legis ; five

ahq1

95. Refert etiam graviífimus auctor Hiftorie Ec-

n

Mandati habere potuerit in Belgio.

clefiafticae Claudius Fleury lib. 74. num. $3. ad an-

114. Sequitur a. quod in hoc ]udicio majorem

num r19;, queradam Clericum Eboraceníem morti

f

confiderationem non mereatur, quam fi ACtor illud

df

proximum confeffum effe, fe edidiffe plures fal(as

ex aliquo libello extractum exhibuiffet.

Litteras Apoftolicas, Similia legere eftapud eumdem

115. Atqueita diruto proríue fundamento, quod

Deti

lib, 75. num. 4. lib.77. num. 19. &c.

Actor pro íua intentione unicum habet, conjicien-

96. Gregorius XII[. in Bulla, qua incipit /z zanta,

dum relinquitur ,

fiv;

quam íolida polïïnt effe cetera;

Ad

quaque extat in magno Bullario, teíftatur fe pluries

qua fuperftruuntur.

fs

lum

C A.

l

fad

ou REcugi, DEks PrgcEs &c,

Livng SECOND,

669

d

s

teram Legis Cauouice per uüum Epifcopum fineaffi-

ïdz.

ftentia duorum aliorum Epifcoporüm.

CAPUT SECUNDUM.

üo

129. Certe non eít fpecies quod a

liquis -deþfædïa

Expenduntur Articuli; quos Actor procudit ex Epi-

caret illud, quod agnofcit peraétum efle contra ex-

lg

ftola Citati, & oftenditur eorum contorfio

rernum rigorem ZLegis Cagotica , & cui facto propte-

rea excufationem quaerit,

lo,

& mavligni;a-s.

i

130. Hoc ipfüm & non aliud mem

orato loco agji

g. IO

agnofcet omnis lector intelligens &quus, dummo-

De

do verba ifta Epiftolae ; 7ánc porro ueceffitatem 9

&

— De Zrticulo X Libelli gravamiküm.

exigentiam [nlutis populi , advertat relativa efTe & con-

nexa cum illis quae paulo ante ponuntur: |$ed fola tunc

d

116. Articulus decimus Zilelli gravamz'rzuni fic in-

nece[fitas €? falus populi excujabat bujusmodà Ordiua

:

tiones , &c,

.

pi

cipit: Quod Deminus Reus Citatus fuper. Bvevi illo

ho

"Apoffolico con[ultus ab aliquo , . . feripfavit. Re[pon-

131, Quin hujusmodi excuf(atio legitima fit , dum

reipía fübfitit; non eft credibile Actorem velle in du.

W

fiomem Epiffolarem, &c.

117.

Quibus verbis non obfcure fignificatur quafi

bium revocare, nifiuna condemnare vellet fanctos il-

Cirati Epiftola non effet nifi Refponfio ad Con(ultatio-

los Epi(copos, qui in eadem periodo laudantur.

l

i

nem fibi propofitam, qua quareretur quid de Brevi

132. An autem dicla neceflitas & exigentia (alutis

illo cenfíendum effet.

populi in. cafu Ordinationis Steenovii, quatenus per

In

118. Quaenuntiàtio voeari deberet apertum men-

folum Epi(copum Babylonieníem peracta eft, revera

dacium , fi A&or legerit Épiftolam Citati; etenim ni-

locum habuerit, quaftio eft fati, qua cum à multis

n

[l

hil ea poteft effe fal(ius, ficut omni legenti Epiíto-

pendeat circum(tantiis, poffet quis minus prudensaut

Jam, velexprima ejus pagina manifeítum erit.

nimium occupatus circa

eam facile aberrare aut cir-

cumveniri.

.

a

119. Nihil item eamalignius & fraudulentius, ficut

patebit omni attendenti ad feriem articulorum , maxi-

133. Citatus autem qui in caufà illa examinanda

i,

non fuitintelligens, fignificat, fed modefte, perfua:

Ed

me quinque fequentium qui huic decimo ita fuper-

ftru&i & connexi fünt, ut de ejus falfirate & malig-

fum fibi effe in Ordinatione Cornelii Steenoven me:

nitate egrepie participent,

moratam illam excufationem obtinere locum ; atfig*

b4

decimus articulus à Cita-

120. Àc proprerea idem

nando in hoc idonea valide motiva, quibus fimul erpa

am

to rejectus fuit uf falfus, nempe prout expreffus eft.

SS. Canones, erga Sedem Apoftolicam & San&ti(fi:

1

Atque eodem pede inprimis negati fuere iidem quin-

mum Dominum in ea fedenrem, venerationem &

que (equentes, etfi quidam eorum

fi

ob(ervantiam fuam demonílrat, quam habuit Íemper,

l.

pecialem co'nïti-

maximam.

t

neant falfitatem, uti videbimus infra.

121, Nempe con(ültus hic fuit Citatus, non f/uper

134. Dixit autem illa ut Doctor, non ut Cenfor,

lif,

in materia, qua ftudium ipfius & profeffionem con-

Dàc

Brevi, ut imponere putabat Actor; fed de murmero

-

Epi/coporum ad validam Ordinationem | Epifcopi ve-

cernit,

135. Dixitin privata Epiftola ad amicum de cujus

d

quifito queque Citati effet. fententia, de Ordimatio-

sibus Epifcoporum per umum Epi[copum celebratis ;

probitate & reétitudine non dubitabat; quemque ng-

(s

verat SS. Canonum tenaciffimum & erga Sedem

£i$,

precipuein cafibus uece[fitatis: €7 an ullam babeat veri

fhecieim , quod juxta us divinum tres Epifcopi ad tales

Apoftolicam obfervantüflimum , ur in i

üm

Qrdinatioues ita vequivantur, ut aliter babenda fint i-

exprimit.

*

pía Epiftolg

Jit-

yite &9 imvalida.

136. Dixi

t denique in co&troverfïa-, qua jam per

122. Idque occafione Differtatiouis Doctoris Da-

publica fcriptaad publicum judicium Eruditorum qua-

qm

men , ubi eadem quaeítio tractatur , & fimul Ordina-

f1 perlata erat.

[f

&io Cornelii Steenovii vehementiffime impugnatur.

137. Cui enim bono controverfiz intra Ecclefiam

Ícriptis etiam publicis agitari finuntur, nifi ut de me-

123. Àn ergo non fufficiebat commififfe , quam

de

obiter notavimus , fal(itatem in articulo 7. ubi SS.

ritis caufze audiantur Eruditorum & Prudentum ho:

f

Dominum in Brevi illo loqui facit non ad fideles tan-

minnm judicia, & ita eliquetur tandem veritas ?

tum Fcederati Belgii, fed a2 omnues Chriffi fideles.

138. Tantum autem abeft, ut in Citato vel mini-

ne

124. An, inquam, hocfílratagema non fufhciebat,

mus argui poffit contemtus in. auctoriratem aut Pet-

nifi etiam malignitatis hoc alterum adderetur fpeci-

fonam Sancliffimi Domini , ut in eo. ipfo eluceat fin-

ili"

gien? Etutinam vel in eo fubfifteretur!

gularis, quam de ejus perfona & equitate habet, ex:

j

iftimatio , rrecnon genuinum , quo honori & aucto-

$. II

ritati S, Sedis addictus eft, ftudium, uti fuse declara-

Ío

bitur Capite fequenti.

D

De zrticulo XI, & tribus]&quentibk:.

139. Hoc interea memi

niffe dignetur Clariffimus

Dominus Judex, Citatum egiffe hic ut Jurisconful-

In

ff

125. Articulus Xl, à Citato negatus eft duabus de

tum , qui de fcripto aliquo autcontroverfia ad inftan*

caufis,

tiam amici; & quidem oppreffi, ut exiftimat, opinio-

Ele&ione Steenovii ne verbum

[it

126. 1. Quig de

nem fuam in Epiftola depromit , quatenus verfatur

qui

dem reperiturin Epiftola de qua agitur, Nam

in te'minis Juris, ubi fa&ta füpponifolent potiusquam

I

Prae

fatio Aefpon[iouis Epiflolaris ubi de Electione fit

afferi, multo minus depradicari, uti

.dolose preetene

aliqua mentio, Citatum, A&tore confentiente, non

debatur ex parte Actoris,

la

,

vt

concernit, ut ante obfervatum eít.

127. 2.Quia ibi in fine dicitur, quo

d Ciratus Cori-

$.

Iik

m

fecrationem ejusdem depradicaverit validam & ju-

tam.

.

De Jrticulo XF.

ud

di

128. Rogatur Clariffimus Dominus Judex ut

5

netur hic attendere malignitatem in verbo depre

146. Aliud maligniratis exemplum fuppeditat arti-

od

cavit, cum in loco dictas Aefpozfiozis Epiflolavis ab

culus 15$. ubidicitur: Quod proptereà exoortatu

2

d fue-

- A&ore fequentibus tribus articulis indicato, ubi ca-

ïlt [] &Cö

:

[j

fus hujus Confecratiónis obiter attingitur ; hoc fo.

141. Notatu dignà eft con

jun&io propteréa, in

jum quzratur, Àn excufari poffit hujus Ordinatio

