nobis mutuo femper adharere & opem ferre, nul-

los Delegatos Sanétae Sedis ad nos huc miffos veluti

Miniftros ejusdem effe habituros, nulla Decreta eo-

Clariffimus Dominus van Efpen,

Do&Giffimus Dominus Goethals,

rumdem eíle obfervaturos ; nos femper defenfüros

Reverendus Dominus Paftor Begginafii Magni Lo-

fidem noftram, & preclaras Propofitiones Janfenia-

.

nas. *Infüper afferimus , nos contentos effe adícribi

vanii ,

-Reverendus Dom

inus Heermans Vice- Paftor San&ti

numero Civium Amfítelodamenfium, ut frui pro-

Quintini ,

tectione Hollandica valeamus. iane fin

Reverendus Dominus

gnavimus

Melis Prefes Collegii: Fol-

hac.f...

»

*

landici,

KFPÍESTO1. .

De . 13. Januarii £7o7.0

Myn Heer; :

D omin::,

Aer een hertelijke

roeteniffe, foo come ick

f

cordialem ]klu'tationem venio te per bane Epis-

N

-U. E. door deefen

j

rief kenbaer maecken den

PO

tolam informatum de flatu bone mee di[pofítio-

ílaet van myne goede difpofitie, het felve verho-

nis, idem [pevans de volis €9 ommibus bonis zdimnicis

e

nde van U, E. en van alle de andere Vrienden in

in Hollandia: $9 utfatis faciam Epiffole tue ulti-

H

ollant: en om te voldoen aen uwen leíten Brief,

? , mitto volis jam veram copiam de verbo ad ver-

foo fende ick U. E. nu over eene warachtige copye

bum Congregatiosut a nobis bakitavum Refolutionum-

van woordt tot woordt van onfe gehoudene Con

que captavum a menfe Majo i'706. bucusque : un-

de poteritis difcere magnat Concordiam omniutn nor-

gregatiens ende genomene Refolutiens federt de

maendt May 1706. tot nu toe : waer uyt U, E. fult

trum, magnumque atnorem €9. affedum , queva evga

konnen beípeuren de groote eendrachticheyt van ons

5no$ tuutuo gerimus.

Ultevius smatto Pobzs Copian,

five chavtam , qu& de verbo ad verbuta tran[]cyipta

altemael en de groote liefde ende affectie die wy tot

g

malcanderen draeghert, Voorders foo fende ick U.E.

eff ex Formularto approbato & fubfignato ab omnibus

over eene copye, ofte pampier, die van woordt

"dmnicis , exceptis paucis , de nou volendo ulla vatione

defcifcere a (nobis) zmvicem , aut rvevereri Bullas

à

oock tot woordt gecopieert is uyt de Formuliere

U

van alle de Vrienden geapprobeert ende onderteec-

Pontifidios que mobis €9' doCfrine nofira contrarie

Ti

kent, uytgenomen weynige, van geenfints tewillen /ugt aut eruzt. Etiam voswertiores facio, tme e[[t

van malcanderen afwyckem, ofte reverenderen die

occupatum facieudo fubfignari ab Ldmicis tiovum aiz-

0

Paufelycke Bullen, die aen ons en aen oníe Leerin-

quod Formulare, quod tantatn in fe vim babet, quaz-

[

ge contrarie zyn ofte füllen wefen, Ick laete U. E,

fam ilud, cujus Copiam jam tranfimitto. — Hic ba-

oock weten, als dat ick befich ben met eene nieu-

betis otmmuia ex quibus clare videre poteritis mos e[fe

«

Y

we Formuliere te doen teeckenen van onfe Vrien-

bucusque botio animno , idem fperantes de vobis &* om-

den, die foo groote cracht in fich felven heeft, als

mibus. aliis 24dmücit. . Spero megotia nofiva optatum

[j

Hier hebt Gy

Jucce[Juma. babitura , — etiam[i. imimnici noffri contravia

die welckers copye ick nu affende.

ale dingen uyt de -welcke U. E. fült connen claer-

f[pargaut. Statuimus Congregationes zoffras continua-

lijck fien, als dat wy noch altyt van goeden moet

ve priffiuo wneve ; fed im domo aliena C9' igmota , ze

k

moti fiamus.

f&

zyn, het felve verhopende van U. E. ende van alle

Slu[fi etiam fieri parvam cilam cum

D

de andere Vrienden. Íck hope dat onfe affairen naer

tribus firmis fevis ,. im quam jatm imponinmus otmnes

onfen wenfch füllen uytvallen , al ift dat onfe Vyan-

uoflras cbartas , ju[fique bodie deferri illatn. ciflam

lt

fy

den contrarie dingen verfpreyden.

WY zyn van fin

ad aliquem ;4micorum noffrorum , — qui nunc babitat

k

oníe Vergaederingen te continueren op oníe oude ma-

in domo aliena, in cujus itaque dotmo im pofferum

m ejt.

f

niere, maer in een vre»m?t ende onbekent huys, H

eruut nofire Congvegationeó , wfi þ:prfa diBlu

d5

Ü

Z

Co:—:'rm PaTREM BzRNanD, DEsIRANT,

$63

Ick

redene dat wy niet en fouden bekent worden.

Has copias juffi tratufcribi per aliquam ex emaximis

hebbe oock eene.cleyne kiíte doen maecken met

meis dmicisy cui ita.jido uti sibi ipfi. — Omses nos-

drye ftercke floten, in de welcke wy alle onfe pam-

tras cbartas & Epiflolas fcribam ipfe poffea , quia mom

pieren nu doen, en ick hebbe heden die ki(te doen

amiplius fido ifli focio qui fcripfit. Epiftolas toffras 3

by iemant van oníe Vrienden draegen,' die in een

qugndoquidem mimis [epe habeat megotia cum noffvis

vrempt huys woont, in welckers huys dan onfe Ver-

unimicis ; [ed [pero fove ut uos non prodat. — Simul at-

gaederingen in pofferum füllen wefen, gelijck hier

que ultimum ilud Formulavim evit fabfiggatum ,

boven gefeytis. Ick hebbe defe copyen doen uyt-

transmittam volis copiam. — Cominendo vobis ut. dig

fchryven door . eenen van myne grootíle Vrienden,

gemi felicitatem uoffram procurare apud Prepotentes

die ick foo wel betrauwe, als my íelven. | Alle on-

Ordines Hollandie, — Scriberem vobis pluva ; fed boc

& pampieren en Brieven fàl ick felver fchryven daer

momento accipio Epiffolam Bruxellis , quod debeain fine

naer, uyt reden dat ick dien quant niet meer en be-

dilatioge ire/ Bvuxellas, propter. mea. nogotia contra

trauwe, die onfe Brieven gefchreven heeft, mits hy

Stridum Collegium utriusque S'uvis ; ita ut defit mibz

te dickwils affairen heeft met onfe Vyanden' : maer

zepus ad pluva fcvibenda. - INon debetis imivavi bauc

ick hope als dat hy ons niet en fal verraeden. Soo

Epiftolam efft

etam autiquam y Lator bujus uou fciebat:

haeft als die lefte. Formuliere fal wefen geteeckent,

precife quaudogam. "Amffelodamum .e[fet. iturus : . &2

foo (al ick U. E. copyeaf- feuden. Ick recomman-

ut bauc bonam occafioem . non atnitterem , praparav£

dere U. E. als dat Gy ons geluck wiltwaernemen b

banc Epiffolam , ut eam babere poffet. quando difcedeyet.

de Heeren Staeten van Hollant, :Ick foude U. E.

Interea 1282€0, Infra habebatur : — Dormige Fefler pa-

meerdere dingen fchryven, maer ick cr

ge inftante:

yatus g obediens Famulus, Signatum: — Z, B. F. E.

i

moet fon-

lijck eenen Brief van Bruffele, als dat ic

Magis infra habebarur: Domzine mnitto Fobir duos iffos

der uytítel naer Bruffele gaen o myne affairens te-

Lábros, umum pro Pobis , Q9 umum ut detur alicui

gens de Stricte Collegie vande Rechten , foo datmy

altorutm nofirorum J4micorum , ficundum veftram pe-

den tydt ontbreeckt om meerdere dingen te fchry-

titioget.. ln margine habebatur:.

ven. U. E. en moet niet verwondert-wefen, dat de-

Jgamuariü i90g. .

Lg*vanü bac 13.

fen Brief foo audt is ; den Brenger defer die en wit

Superícriptio erat :

Damino Don.ïin;?a.cobo 4gna-

niet precies wanneer hy naer Am(ílerdam foude gaen,

tjo Árys, Amjïelodamz' cominoratti.

en om dar ick defe goede occafie niet en foude ver-

-

inas i unpotur i Mgea od s Go :

liefen; foo hebbe ick defen Brief veerdich gemaeckt, op dàt hy hem

.foude kdnnen'"häbden-; alfmnn"eei*dat

hy vertrock... Ondertuffchen blyve ick,

nderftont-: Myn Heer U, E. bereeden endé onderdaenigen Die-

naer, Onderteeckeut : Z.. B. V; E. Ouderwaerts ftont : Myn Heer ick fende U, E. die twee Boecken, eenen

voor U. E, en eenen om te geven aen iemandt ván o

mavgiue fdout : Loven defen 13. Jan. 1707.

nfe andere Vrienden volgens U. E, verfoeck, — /u

De fuperfcriptie mas : Mya Heer ; Myn Heer -]acobqs ngaü;zs Krys tegenwoordigh tot Amfterdam.

"L PSIS I'G'I'X4

De decima. Februavii I707, ^

Eerweerdigh He&re ;

Reverende Domine,

j

Ck fende U. E. over de 'cAo»py'evy'an onfe C'ongfrega-

ltto vobis topiam woflrarum C'öngrägatiönamæ'

tiens en R-folutiens; volgens U. E. verfoeck. lck

Refolutionum fecundum veffram. vequifitionem ,

u

en twyfele niet, oft dien per(oon die U. E. die twee

& mon dubito quim illa ber[ona qujg vobis tulit iffos

"

boecken gebrocht heeft met de copye van de For-

duos Libros cum Co

pia Pormulavii fignati sn S'unio

muliere gedeeckent in Junio leftleden, U. E. vertelt

m:

Folis tavraverit uoffrum iufortumiuta

heeft ons malheur, van dat pacquet, die ick gereet

de iffo fajciculo quem. pavavevam.

Nibil vefert etfi

I

gemaeckt hadde. — Daer en is niet aen gelegen, aliít

cecidevit in inala$ tnanus , t10m proderit illis qui babent :

f

dat het in quaede handen gevallen is:fy en fullender

C ut not accufemur , iffe mebulo qui illum favvipuit

u

geen profyt mede connen doen die het hebden : en

C negotia Boffra fevipfit , debebit de wiedio tolli. Sem-

lm,

Op dar wy niet geaccufeert worden, foo fal men dien

per [umms bouo amimuo juvamus uos imvicem : otnmia

h

fchelm die het wegh genomen heeft én oníe dingen

nofira uegotia funt adbue in Vono. ffatu , ficut. illa per-'

ht

ge(chreven heeft, moeten van kant helpen. Wyfyn

Jona etiam vobis dixerit. Tantum exfpe&famus Dotni-

l/4

altyt van goeden moet, en wy fya altyt eendrach-

muim Fanden Berge, ut negotia tioffra majori cuim vi-

I

righ, wy helpen malkanderen : alleonfe affairen fyn

gore profequamuv., ? ut inimicos woftros majori vi ar-

i4

noch in goeden ftdet, gelijk dien perfoon U, E. fal

vipiaums, Quod fi gos perfequautur. Romani, Forun-

J

oock gefeyt hebben. Wy en verwachten maer Myn

lario iflo de meu[e Zanuario vyoy. taptum debensus.

"

Heer Vanden Berge om oníe affairen meteenen groo-

uti, quorum copiam etiam vecepiflis, — lpimici woftvé

wan

teren vigueur te vervolgen, en om on(e vyanden met

conantuy 9o$ tevrere , féd fruffras munquam imveuta ej£

hi

een grootere gewelt aen tegrypen. Enincasdar wy

major concordia quam zoffra. — .Mla perfona, que volis

vervolght svorden van de Romeynen, die Formu-

duos iffos Libros tulit , de omanibus vos inftruxerit. Scri-.

j

otf

liere van de maendt Januarii 1707. konnen wy maer

berem pluva , fed tempus eft rnibi nimis breve, ,Adomn-

n

ebruycken, welckers Copye U. E. oock ontfangen

nia vejponfu ex[petabo quam primum, —^ micijubent:

j

eeft.

Onfe vyanden focken ons vervaert te mae-

vo$ C? ommes al zmicos multum falvere, — Intevea.

jnu

j

ken, maeralte vergeefs. Daer en isnoyntgeene proo-

taneo , Inferiuus habebatur : eo, Domize , vefler pa-

tere eendraehticheyt gevonden geweeft als de onfe,

vatus famulus €? (bene) affeus »dmicus. Signatum.

F

Dien períoon die U, E. die twee boecken gebrocht

quti

Ick

£. B. van Efpen, cum hoc figno quadro oblongo

n

heeft, fal U. E. van alles onderricht hebben.

|

|. In mar

:

fou meer fchryven, maer den tydt is my te korr,

gine 'haþeba!tpr : Lovanti bac decima.

«t

Febvuarü OT. —

jl

Ick fal op alles antwoordt verwachten met den eer-

$

flen. . Die vrienden die doen U, E. en alle de àn

dere vriende feer groeten, Ondertuffchen blyve ng,

»,/um

UA

Onder flont : Eerw. Heere U. E. bereeden dienaer ende geaffeCtioneerden Vriendt, 7745 ondevteeckent :

ij

Z. B. van Efpen met dit vierkant lanckworpigb tecken —l—-

|. Op deka

——

. Feb, ,If';.c).-',v.ï

Bbbba

at (tott : Loven defen 10

$upplem. Oper, Fan. Efpeu Pars IV.

FOR.

564

.C-ox-c;.usw FINALIS.

FO R' M UL AR 1 UM

De Menfe jumie . 1706.

ATOs ihfrafbripfi hif&ä dec]afamus, "neqvuaquani a nobis effe honorandas Bullas Rotnanas -cc;ntrarias' Prof

pofitionibus Janíenianis, &

cum recognoverimus has illuftres Janfenianas: Propofitiones fidei noftra

nequaquam efíle contrarias, ia hifce vo

vemus & promittimus. nos eas femper effe defenfuros, occulté

autem fi aperte impediamur eas tueri ;

& ad evirandas omnes oppreffiones qu& nobis hanc ob rem eve-

, nire poffunt,

eas Bullas Romanas exteriori figno reverebimur ,

at interiori fipno refpuendas efTe cenfemus,

Quapropter

Bullas & Formularia Alexandri VII, & hujus Pontificis revereamur omnes ficte & tanquam

dolofe impetratas a

b Adverfariis noftris: infüper nobis mutuo fidelitatem perpetuam promittimus f:cundum

ia inftrumenta. 'Ulrerius nobis mutuo opem ferre paratos effe

refolutionem a nobis captam per litteras & al

is in menfe: Junii

1706. Signatum erat: Van Efpen, : Hennebel, Melis, Opftrae-

afferimus.

Hanc fignavimt

ten, Goerhals, Heemans,

Claeffens Paftor Magni Begginagii Lovanii, Baert, De Fraye, Sariterre, Bal-

lexo, Tax, Van. Wavre, De Hondt, Vande NeíTe, Du Cellier, Vernielen, Vivien ; Cinck P

".

hgþfophiag

dantiam cum Formulari conflgngtq Atteftor.

Profe,(ï'orf &c, Infra babeþatur; : Qoncqp

. Et erat figuatum :

. Banru. HNDRICEX ASecr.et;pl

| äinfci , qui interfuerunt. Congregatiouibus amo. Y706.. apud. Clariffrmum.

Domz'?,zum

Zegerum . Bernardum van Efpen , Junt

anuotati pagiua fmæntz.

: Papina feq.zllemi' f'cripta erant fequeh-tia.

1!7-06. :

NOMINA .1AMICO,RQUM.

riffimus Dominus Bernardus van Efped IU

"Tertia Tunii renovate funt Congregationes Lovanii

CLa

Doctor &c.

Amicorum nofít:orum in edibus Clariffimi D. Ze-

Reverendus D. Melis Prafes Collegii Divze Pul-

nici D, Petri Lovanii &c.

geri Bernardi Van Efpen J. U. Do&toris & Cano-

T

cheriaz.

Reverendus D, Alardus Vanden Steen Precfcs Col-

legii Milii.

Congregatio tertia Z'umii 1706.

Do&iflimus D. Goethals Profe

(lor Primarius Philo-

fophiz.

:

Convenerunt Amici, & Clariffimus Domiuus Ze-

- getus Bernardus van Efpen propofuit Amicis, utrum

Do&itfimus D, Ladderfous Philofophice Profeffor

Primarius.

.eis placeret iterum renovare Congregationes Ami

1

| usl — n À

Doatiffimus D. Cinck Philofophie Profeffor.

*

D

corum.

Eta

b Amicis refolutum eft, eas dehuo renovare,;

Reverendus D. Paftor S. Quintini,.

d

Reverendus D. Paítor Magni Degoi

T

nafii Lovanii.

& primam indixerunt in quintam diem hujus curren-

Reverendus D. Vice. Paftor S. Quintini.

tis Menfis, ad deliberandum ferio füper Propofitio-

Eximius D. Veríchuren Prafes Collegii Alticol-

nibus faciendis a Clariffimo Dormino Van Efpen.

lenüs;

Congregatio 5. J'utii '1766.

.Ex Ordim $. Auguftini 'tre? Jäff'*e."t'*';ï

Convgnit Amicorum mäior & fanior pars , & Cla-

D

riffimus D. Van Efpen propofuit, utrum placeret gra-

Reverendus Pater Baert Ptliof.'

Reverendus Pater Vifitator De Praye,

tias agere Deo; quod nos liberafet a gravi jugo Gal-

Reverendus Pater Santerre &c.

jorum, & quod preces noftras audiviffet.

Re

Et refolutum fuit , rogandum eíle Clariffimum

i

Rdïxzet*enduS' D. Verniel.

D. Van Efpen, ut hzc iterüm proponere dignetur

Reverendus D. Vivien.

in proxima Congrégatione , donec omnes Amici

e

Reverendus D. Van Hec

convenerint.

"

;

nitatis.

,

k Regegs. G—ymnaüi SS. Tri-

Et proximam Congregatione

m »hindixe,r'unt in 1 y;

currentis Menfis.

lx

Dominus Lad

dereer Magifter Poifios in Gymnafio

í

u

. SS, Trinitatis, :

x

Clariffimus D. Peeters Medicine Doctor,

Congi*egatio 15. ?gm'i,-* 1706. . :

D

Magifter Denique nofter Impreffor.

Confülüffimus D. E(Tmck Advocatus &c.

Convenerunt f. aut 6. Amici, & petivit ab eis

T

Clariffimus, D. Van Efpen,

utrum

illis placeret

Propofitio faéta quinta currentis menfis , & refo-

K

. d menfe OGtobri iäteïfzferunt.

lutum fuit, in hac Congregatione nondum polfe

Reverendus D. Opftraeten.

i

defüper deliberari, cum fere nulli Amici compa-

ruiffent,

D

Eximius D, Hennebel $, T

h€01. DO&OI' &C»

Et

i

CONTRA PavREM .BERNARD. DesmaNT.

$63

Eximius Dominus Verfchuren S. 'Th. Doctor

.Et proximam Congregationem indixeruntin vi-

; Præn

gefimam quintam currentis. menfis. .

fes Collegii Alticollenfis. (Ultraj.) -

Reverendus Dominus Vivien Canonicus Divi Petri

Et rogarunt Clariffimum Dominum van Efpen;

Lovanii &c.

ut dignetur curare in (tatutum diem convocari omnes

Reverendus Dominus Verniel &c.

Amicos, ut omnia debito modo peragantur.

Reverendus Pater Baert Prior Conventus S, Augus-

-ftini &c,

Congregatio 25. Z'utii Y706. .

Reverendus Pater De Fraye Vifitator Ordihis.S.Au-

-Convenerunt.omnes Amici & denuo propofüit

guftini Lovanii.

Clariffimus Dominus van Efpen,. utrum placeret

Reverendus Pater Santerre Re

S. Auguflini Lovanii.

gens Rudii Conventus

aperé Deo gratias, quod nos liberaverit ab ifto gra-

vi jugo Gall

orum, & quod noftras preces exaudi-

Magifter Denique ImprefTor noffer,

viffet ?

Con(ultiffimus Dominus Effinck Advocatus &c.

Et refolutum fuit, agendas effe

adas Deo, &in

Et Clariffimus Dominus Peeters Medicing Doctor

eum finem parvum celebrandum e

j

Sacrum 27. cur-

&c,

rentisin Ecclefia Divi Petri, hora undecima, ad quod

Et Amici , ; vifo hoc cathalogo , eperunt pratias

Amici invitantur.

Clariffmo Domino van Efpen, leti numerum etIe

Et cum tempus elapfum effet ad ulterius deliberan-

auctum, & cum tempore auctiorem fieri : infüper

dum füper nepotiis a Clariffimo Dotnino van Efpen

rogarunt Clariffimum Dominum van Efpen, ut dig-

proponendis,indixerunt proximam'Congregationem

netur fcribere Amicis in allis civiratibus, ut ipfi pa-

in quartam Julii , & rogarunt Clariffimsm Dominum

riter cathalogum conficiant, ut cerai poffit numerus

van Efpen, ut non gravetur fe parare ad proponenda

Amicorum inBelgio habitantium, quo cathalogo vifo

& examinato, perpent ferio de negotiis füis delibe-

in proxima Congregatione negotia iíta, fuper quibus

mature deliberandum exiflit. :

rare, apentes Clariffimo Domino van Efpen pgratias,

quod hunc cathalogum huic libro in

feruifïet iü per-

à

Congregatio 4« Zulii A1706.,

petuam rei memoriam,

Et proximam Congregationem indixerunt in 19,

Convenerunt Amici, quibus Clariffimus Dvomyinus

currentis menfis,

ur interca precfatus cat.balogus

van. Efpen propofuit, utrum Amicis non placeat an-

hgberi ,Pomt'

te omnia conficere cathalopgum nominum omnium

Amicorum Lovanii refidentium , ad videndum nume-

Congregatz'o Xx9. Julii 1756.

rum eorum qui defecerunt, & qui noftre catervae

adícribi velint ?

Convenerunt Amici, & Clariffimus Do-minus van

Et unanimi confenfu refolutum fuit, placere, &

E(pen prelegit Epi(tolas, quibus indicatur, nume-

rogatum fuit ut. Clari(fimus D. van Efpen dignetur

rum Amicorum hic & ibi degentium e(fe auctum &

conficere iftum cathalogum, quandoquidem ipíe de

quotidieaugeri: quibus Epittolis lectis propofuit Cla-

omnibus fit inftruétus.

riffimus Dominus van E(pen, quid ulrerius circa in-

Et in hunc finem indixerunt primam Congrega-

quifitionem numeri Amicorum fit'adhuc faciendum.

Jl

e

tionem in oétavam currentis meníis, volentes ut orm-

Et Amici dixerunt ,

fufficere.

pfæle&as Epi—&qlas- fibi ipfis

;

(Je

nes Congregationes poftea fiant poft meridiem, fiita

fieri. poílit.

Et rogarunt Clariffimum Dominum van Efpen,

ut in proxima Congregatione aliqua proponere dig-

netur , fuper quibus maturé deliberandum exiftit.

Cougregatio 8. ?zz(z'z' 1706.

Et proximam .Con

g»regatiogem- indixerunt in 23;

C»ömienerunt'Amici', & pralegit ante omnia Cla-

currentis inenfis. -

riffimus Dominus van Efpen cathalogum omnium

m

ul

Amicorum a fe confectum, cujus tenor & copia huic

Libro noftrarum. Congregationum & Refolutionum

Congregatio 18.0 'ulii 1795.

I6y

de verbo ad verbum habetur inferta modo fequenti.

Conven&rudt Ahii&i, & Cläri(ïïmus Dbminus van

Efpen propofuit Amicis, quandoquidem Bellum- his

&t

ti0

um dinicovutn jam) Lovatii

in partibus ex oprato fuüccedat & fortuna ab Hollan-

| Catbalogus ommui

vefidentium.

dica Gente flet, & pervenerimus füb iftud füave ju»

gum Hollandorum Statuum, ad quod tam diu anhe-

In primis reperitur Clariffimus Dominus Zegerus

lavimus, utrum non cenfeant, primo nepgotia Do-

Bernardus van Efpen J. U. Doctor &c.

mini Gérberonii contra Archi-Epi(copum Mechii-

Do&iffimus Dominus Goethals Philofophiee Profes-

nienfem in materia Appellationis coram

A pliffimo

"d

: for Primarius in celeberrimo Poedagopio Fal

Domino Abbate S, Gertrudis effe profequenda omni

gf&-

conenfi &c.

vigore, & Archi-Epifcopum per hanc litem fümmo-

Jl

Revereadus Dominus Paftor S. Quintini Lovanii.

pere effe vexandum , cum pars. fit in caufa, quan4

Reverendus Dominus Vice- Paítor S, Quinüni Lo-

doquidem ipíe mandatum dederit in hac cauía Pro-

puu

vanii,

D

etur

curatori Tourteau: Secundo tentandum efle reditüm

Reverendus Dominus Paítor Magni Beggin

E Ls

P. Quenelli in. hoc Belgium, ut ip(e via juris Archi-

i

« Vanii

Epitcopum fuper injuriis & aliis rebus invadere pos-

Do&itlimus Dominus Ladderfous Philofophiae Pro-

fit: Tertio executioni curandum effe mandari fen-

11f

. feffor Primarius &c. -

rentiam latam in favorem Caroli Du Cellier, con-

Doctiffimus D. Cinck Philofophize Profeffor &c.

tra Promotorem. noftrum * Quarto tentanduni eífe

reditum Domini Opítraeten & Eximii Domini Hen-.

Doctiffimus: ac. Reverendus Dominus Melis Preefes

. Vigilantiffimus Collegii divae Pulcherize ( Holl.)

nebel in Univerfitatem Lovanieníem : Quinto litem

,

Reverendus Dominus Alardus van den Steen Prefes

Domini Gautii contra Eximium Patrem Defirant eíTe

J

T

- Colleeii Milii.

denuo in Confilio Brabantice profequendám : Sexto

ceret

Reverendus Dominus van Heck Regens Gymnafii

litem Clariffimi Donmini van Efpen, fcilicer mricam

[eRJ'

. SS. 'Trinitatis.

a

contra Strictum Collegium jurium omni vigore effe

po[fe

Doditífimus Dominus Ladd

ereer Profeffor Poéfiosin

profequendam : & (eptimo neporia Fradititfimi Do-

mpa

Gymnafio SS, Trinitatis.

mini Van deq Nelfe contra Archi- Epifcopum effe

Ite-

B

$66

COoNCLUSsIO FINALIS

iterum profequenda & ita catera omnia negotia A-

D'umï Pater Baert fcribit,

.B

micorum effe expedienda, cum uimis lonigum foret,

Dum Pater De Fraye fcribit

E

À

D

x

de uniuscujusque in particulari negotiis proponere.

Dum Du Cellier fcribit,

C.D

Ert refolutum eft, omnesante dictas propofitiones

Dum D. van den Neffe Ícribit

V.N

.

efle executioni mandandas ,

& ad omnes Amicos

Ícii

Dum D. Cinck ícribit,. vel aliqui alii .

femper

copias hujus Refolutionis effe mittendas.

bant primas litteras füorum nominum.

Ulterius propofuit Clariffimus Dominus van Efpen,

Et ut Drevi abfolvamus,: pro omnibus Armicis da«

utrüm Amici fint parati fibi mutuo opem ferre'per

confilia & nummos & alia inftrumenta ?

tur bac generalis Regula, 'ut omnes Amici ponant

tantum femper primas litteras füorum nominum ; ne

Et Amici refponderunt íe efle

aratos : quibus

poítea fiant noti, & hoc modo

auditis Clariffimus Dominus van Efípen omnibus A-

»facillimf.ev pOïerun:

omnes diíficultates vitari,

micis egit gratias.

Et proximam Congreg

í

a.tiqnemh indixerunt in 3.

Augufli 1706. ..

Formulare fignorutm, fi qui tautum þ'gnum- /ïfz-;--»

! Corzgf&gatz'o 3. "dugufli 1706.

| ger'e-—jeu jgribefe volugt,

Convenerunt Amici, & eis propofitum fuit, pri-

mo, utrum femper unanimes fint permaní(uri ; fecun-

Dum Clariffimus D. van Efpen iïgnar:e- "

vult, figno ita hoc modo.

do, utrum adhuc velint approbare Refolutiones in

noviífima Congregatione captas,

Dum D. Vernielen fignare vult, ita hoc

-Et. Amici perfiftunt in Refolutionibus fuis in prac

"

modo,

cedenti Congregatione fümptis,

- Et proximam Congregationem indixerunt in un-

Dum D. Vivien ügnare-vb

;

l;;- ita hoec

modo.

de;ima(p Augufti, fi fieri poffit.

Dum D. Heemans fignare vult, ita hoc

- Cougregatio 11. zduguf?i 17706.

modo.

ä

Convenerunt omnes Ámici, quibus Clariffimus

Dum D. Opftraeten ügnar& vult, ita hoc

L2

Dominus. van Efpen retulit, fe recepiffe ab aliqui-

modo,

L)

bus Amicis Litteras, quibus indicatur, Capitulum

Dum D. Paftor Begoinafii Magni Lovanii

Augufílinianorum quam primum celebrancum fore

fignare vult, ita hoc modo.

&ti]o.

Mechliniz, quam ob rem dignaremur deliberare fu-

per negoriis Eximii Patris Defirant in ifto Capitulo ad

Dum Eximius D. Hennebel fignare

onus ejusdem definiendis.

vult, ita hoc modo.

Q9350-

. Quibus auditis, iterum refolutum fuit, unanimes

Dum D. Melis fignare vult, ita hoc

permanere, & afe mutuo numquar deficere,

Deinde refolutum fuit, congregandos iterum effe

modo.

qU

L.

Amicos in 15. diem currentis Menfis, ad denuo de-

liberandum füper. negotiis íe mutuo concernentibus,

& füper negotuis Eximii. Patris Defirant,. nimirum

Dum D: Goe;häls ügnarg ,V".lf, ita h'oc

modo.

de horto, cubiculo intercepto , de famulo fuo F;-

dele, de Secretario füo Patre d'Herbe, de Rheda ,

& de aliis rebus eum concernentibus, deinde habe-

Dum D. van den Steen fignare vult, ita

hoc modo,

OB.

batur : Con

lutum eft.

gregatiq erit 15, Augulli, uti ante reío-

Dum Magiíter Deni

.hoc modo,

que fipnare vult ! ita. m

L]

Congregatio | 1. Zuguþz', 1706.

Dum D. Cinck fignare vult , ita hoc

modo.,

Convenerunt omnes Amici, & eis propofuit Cla-

riffiopus Dominus van Efpen, quale mediurn poffit

adhiberi, ne Epiftole Amicorum ad fe mutuo fcri-

Dum D, van Heck þfïgnarv& vult, ita hoc

modo,

A

"X

bentium intercipiantur, & ne poftea poffent inde oriri

à

I—129— 2"

difficultates.

Dum D. Laddereer ügnareþ vul

þ, .ita 'llloc

modo,

bX

Et refolutum eft, fingi debere figna, vel tantum

debere ícribi femper primas littera; fuorum nomi-

num.

h

Dum D. PafforS. Quintini fignare vult,

t

Et eode

ita hoc modo.

m die cordpof;ïtum fuit Formulare fequens,

d

Dum D. Du Cellier fignare vult, ità

K

præfentibus omnibus Amicis.

hoc modo.

Ti

Fo*mularc , quomiodo ttomina tr'offvovuta "Atnicorum ad

Dum Pater De Hondt fignäre vult, ita

«

fé tautuo [cvibentium . debeant fcvibà vel notavi in

d

hoc modo,

*

Epiftolis €? cbavtis, ue fiant noti, [i ille

littere. intevcipiantur.

Dum D. van den Neff& fignare "vult, ita

l)

hoc modo.

C

Dum Cläri(ïïmus D. van É

fpen fcribit , ponat i;a

d

cum pronominibus,

Lj

V.E.

Dum R. Pater de Fraye fignare vult,

fr

Dum D. Heemans fcribit,

ita hoc modo.

4

fi

Dum D. Melis (cribit,

É

[

Dum D, van den Steen fcribit,

ä

Dum R, Pater Baert ügnare Vult-, ita

Dum Magifter Denique fcribit,

hoc modo,

u

Dum Pater Ballexo fcribir,

Jä

t

Dum Pater van Wavre (cribit,

g

Dum R, Pater Santerre fignare vult, ita

PT

hoc modo.

äg

X

Dum Pater Tax fcribit,.

T

Dum

CoNTRA PaTvREM BERNARP. DEsiRAN'T,

567

fum, & qui ia eum animadvertere non deerit, ei

Dum D, Ladderíous (ïgn"are vult; ita hoc

modo,

"

affignandum effe focium, qui omnia explorare & re-

ferre poterit fuo Superiori, quid agat, quo rendar &

Dum Eximius D, Verfchueren fignare vult,

qua negotia habeat, & a quibus vifiretur.

ita hoc modo,

Deinde ulterius refolutum fuit, has Refolutiones

indicandas effe ifti proximo futuro Capitulo feu De-

Dum R,. Pater Ballexo fignare vult, ità

finitorio ; demonftrando, non poffe meliora media

hoc modo.

À

excogitari ad frangendam audaciam iftius hominis per-

turbaroris omnium Amicorurn, quam hac ante diéta,

Dum R, Pater Wynants' ïïfgnar& vult , ia

ficuti Definitorium etiam poterit colligere.

Et proximani Congregationem ind

4

G

jxerunt in pri-

. hoc modo.

mam menüs Septembris 17065

Dum R. Pater wan Wavre fignare vult;

LE

Cofigwgatio 1. Septembris 1706.

ita hoc modo,

a o w om m m

Convenerunt Amíci & Do&tiffimus Dominus Goer-

Dum R. Pater "Tax fignare vult, ita hoc

modo.

hals nomine Clariffimi Domini Zageri Bernardi van

Efpen propofuüit, utrum nollent Eximium Dominum

Sullivane inducere, ut pariter via juris aggrederetur

Eximium Dominum Daelman, adita fimul obruen-

Dum D. Krys fïgnare'vu'l*t, ita hoc modo

;

o2

dum negotiis totam Strictam Facultatem Theolopi-

cam, quandoquidem certo fufceptura fit partes Exi-

po

te

tii Domini Martin & Eximii Domini Daelman,

Et ita illi quorum ïï»gna hie non fünt ficta,

runt fibi fingere figna, fingulis Amicis ante omnia

Etrefolutum fuit, rogandum efTe Clariffimum Do-

ea-fignificare tenebuntur , ut illa poflint nofcere:

minum van Efpen , ut ipfemet inducere dignetur Exi-

longum enim nimis foret , omnia figna fingulorum

mium Dominum Sullivane ad opus predi&tum; de.

: Amicorum notare.

monftrando ei, omnia ex oprato fucceffirs effe, pro-

Ulrerius refolutum fuit, mittendas effe Copias ho-

tectionem Hollandicam nobis non effe defuüturam :

ràm inftrumentorum ad omnes Amicos ubique, ut

ulterius dicere poterit, quod nequaquam Archiepis-

àlla noverint.

copum Mechlinienfem vereri debeamus, cum Hollan-

Denique refolutum fuit ,^ chara&terem cujusque

dica protectio preferenda fit protectioni iftius Archi- .

Amici debere mutari & variari, ne poftea nofcantur

epifcopi, qui nos femper profternere conatus fuit :

propter characteres, vel quisque debet curare per

& plura alia Clariffimus Dominus referre poterit, ut

unutm fidelem hominem füb juramento fua negotia

eum ad pracfatam operam inducar,

fcribere, fi facultates habear.,

Et indixerunt proximam Congregationem in diem

Deinde refolutum fuir, inharen

dum effe anteriori-

quartam hujus menfis,

busRefolutionibus, de unanimitate Amicorum,

Deinde refolutum fuit, omnia Amicorum propo-

Cangräga'tio 4 äepteml:rir 1706. :

fita executioni fore rmandanda quam primum, nirmi-

rum litem D. Leonardi Gautii contra noftrum Exi-

Convenerunt Amici & propofuit Clariffimus Do-

mium Patrem Defirant effe profequendam, litem Cla-

minus van Efpen, utrum fint parari Eximium Domi-

riflimi Domini van Efpen contra Strictum Collepium

num Sullivane adjuvare, fi aggrediatur Eximium Do-

Jurium effe refumendam, & in ea omni vigore Juris

minum Daelman via Juris, ut detrudatur ex Stricta

Facultate 'T'heologica *

eíTe perpendum, negotia Domini Hennebelli contra

Regentes Strictee Facultatis Theologicze, & maxime

. Et unanimi coníenfu refolutum eft, fe (empereffe

contra Eximium Dominum Martin effe agenda ormr

paratos ad juvandum Eximium Dominum Sullivane,

ni vigore Juris, & ita de omnibus cateris, prout

Qua Refolutione vifa Clariffimus Dominus van

dictum eft in Refolutionibus captis 28. Julii preeteriti.

Efpen egit pratias Amicis, promittens fe Eximium

Ex cum tempus foret elapfum ad deliberandum fu-

Dominum Sullivane ad prefatum opus.effe inductu-

per negotiis Eximii Patris Defirant, prout latius in

rum,

)

Et proximam Congregationem indixerunt in de-

Congregatione de 11. currentis menfis, ideo proxi-

mam Congregationem indixerunt in 23. currentis

eimam fextam currentis menfis,

menfis, cui omnes Amici intereffe tenentur,

Cougvigatio 16. Septembris 1706.

Congregatio 25. "dugufii vo6.

:

Convenerunt omnes Amici, & Clariffimus Domi-

Convenerunt omnes Amici, & propofuit eis Cla-

nus van Efpen propefuit Amicis, utrum eis placeret

rifimus Dominus van Efpen : Primo, utrum femper

fint confervaturi fidem fibi mutuo datam, maxime

!

deliberare fuper negotiis Eximii Patris Defirant, prout

refolutum fuit in duabus antecedentibus Congregatio-

hoc tempore ; cum omnia Amicorum nepgotia fint in

manibus Judicum pof(ita &c.

nibus, quandoquidem in noviffima Congregatione

de decima quinta menfis hujus tempus defuerit ad

Secundo, utrumipíis placeat adhuc, ut mittantue

defuper deliberandum.

copig iftarum Refolutionum caprarum adverfus Exi-

t unanimi confenfü refolutum füuit, ante omnia

mium Patrem Defirant in Congregatione de 23. Aug,

E

:

Eximium Patrem Defirant Bruxellas aut ad alium

noviffimi, aut ut in Epiftola fcribenda ad Erudititfi-

Conventum curandum effe amoveri, eique injungen-

mum Patrem Ballexo Provincialem noftrz Refolutio-

dum effe a fuo Superiore ut chorum & refectorium

nes fignificentur, quandoquidem Capitulum Provin-

frequentet ,

veluti unus alter Monachus, hortum

ciale RR. PP. Auguftinianorum inftet,

Ad

rimum articulum refolutum eft, fefe inhaeree

füum funditus effe evertendum, füum famulum ex-

pellendum efle, Secretarium füum Patrem d'Herbe,

re prioribus Refolutionibus, Ad fecundum articu-

& Confeffarium effe dimittendos, prohibendum effe

lum refolutum eft, hoccommitti Clariffimo Domino

ei füb pracepto obedientie ne rheda amplius uta-

van Efpen.

S-

Et proxi

mam Congregationem indixerunt in 20,

tur, velfi Capitulum Eximium Patrem Defirant amo-

vere aliquas ob rationes nolit, refolutum fuit ulte-

currentis menfis ante meridiern,

ä

rius, creandum Lovanii effc Superiorem ei often-

Cog-

m

568

CowtrLUsjIo YINALIS

Et proximam Congregationem indixerunt in 17.

Congrepatio de ao. Septembris 1706. aute moidiem,

curremis menfis.

- Convenerunt Amici, & prelegit eis Clariffimus

Dominus van Efpen Epiftolam mittendam fuper ne-

'C'ohgregatib 17, Odlobris ; 1706.

gotiis Eximil Patris Defirant ad Eruditiflimum Patrem

Ballexoi Mechliniam, & ex eis quafivit ,. utrum mit-

Convenerunt Amici & propofuit Clariffimus Do:-

minus van Efpen, utrum adhuc inhzreant anterio-

tenda fit eo modo, quo preelegit.

Et unanimi confeníu refponderunt effe mittendarg

ribus Refolutionibus de profecutionibus negotiorum

Amicorum ?

eo modo, quojam prselecta fuit.

Et proximam Congregationem indixerunt in 29.

Et unanimi con(enfü refolutum eft; omnia neg'o-."

Sepremibris 1706. poft meridiem.

tia effe expedienda, & fefe adhuc inhzrere anterio-

ribus Reíolutionibus, volentes ut tam bene cóntra

