Archiepifcopum Mechlinienfeér.agatur,'quat con-

Cöïzgregäiz"o 29, Septembris 1706.

tra alios, quandoquidem per Hollandie protectio-

nem multa negotia modo fauftum exitum habuerint,

Poít meridiem convenerunt Amici, & præïegit

Ex proximiafn Congregationem ind

E

ixerunt in 30.

Amicis litreras, quas ex Hollandia a Reverendo Do-

currentis menüs Octobris,

mino Krys recepit, quibus nobis unanirnitatem com-

mendat, & a Reverendo Domino Quenello; quibus

Cougvegatio 30. curretitis menfis Ocobris 1706.

nos fummopere rogatos habet, ut ipfius reditum in

Convenerunt Amici, & relatum eft Eximium Pa-

Belgium procuremus, ut ulcifcatur injurias nobis &

fibi per llluftriffimum. Dominum Archicpifcopum

trem . Defirant appellaffe a. Refolutionibus captis in

illatas.

Defivitorio Capituli Proviricialis Mechliniee celebrati

[aw wl

P as

— Quibus litteris

'-le&is refolutum eft, prafatis Domi-

ad onus ejus, ad Reverendiífimum Patrem Genera-

nis indicandum eífe, íe muneri fao hisia partibus

lem Ordinis, quam ob rem Patres Definitorii fum-

non eífe defuturos.

mopere effe perturbatos,

Et unanimi confenfu refolutum füit, ideo adhuc

Et proximam Conoregationem indixeruntin diem

ofterum poft meridiem , quandoquidem tempus de-

pergeadum efTe contra Eximium Patrem Defirant.

Ulterius refolutum eft, fe paratos effe Patres Defi-

efletin hac Congregatione ad deliberandum füper

aliis nezotiis,

nitorii adjuvare,

Et cum tempus elapfüm effet, ita ut non poffet de-

Congregatio 30. Septembris 1706.

liberari fuper negotiis adhuc proponendis, ideo proxi-

mam Congregationem indixerunt in tertiam fequen-

le

Convenetunt Amici, & propofüit eis Clariffimus

tis rpenfis Novembris 1706,

Dominus van Efpen, utrum fint conrenü fefe per-

u

mitrere adícribi numero Civium Amftelodamenfium,

Cbngwgkztz'o 3. INovetrbris 1706.

ad'vitandas opprefliones Romaaorum, & ut ita frui

d

poffint proteétione Hollandorum Statuum preferen-

Convenerunt Amici , & propofuit Clariffimus Do«

tal

da omnibus aliis, cum jam fint Dominatores totius

minus van Efpen, utrum hoc tempore omnesRefo-

frg

Belpii,

lutiones in anterioribus Congregationibus captas ve«

Id

Et re

folutum fuit, prius defiip&r marure effe de-

lint generofo animo curare executioni mandari , quan-

Yü

liberandum, & ab aliis Amicis Bruxellis & alibi de-

doquidem nullus fit qui ipfis refiftere valeat, cum In-

ternuntius jam fit milesfine armis, cum Archi- Epis-

Q

gentibus perendum fore , quid ipfis de hac propofi-

$

tione videatur.

copus ipfemet protectione Statuum Hollandize egear,

Et ulterius refolutum eft, agendas effe gratias Eru-

& cum totum Delgium fit turbatum, & cum noftri

ditiffimo Patri Ballexo;. quod noftras Refolutiones

hoftes füb protectione fint nulla.

adverfus Eximium Patrem Defirant. captas pariter in

Et Amici deliberarunt, fe contentos effe ut om-

C

Definitoric Capituli Provincialis refolvi curaverit,

nes Refolutiones executioni mandentur, proutadhuc

fen

Et proximam Congregationem indixerunt in 7.

ante toties réfolutum fuit,

pà

2d

meníis Oétobris 1706.

. Et proximam Con

gregationem indixerunt m I3.

*

currentis Menfis,

Ár

Congregatio 7. Otlobris 170;6.'

Hl

Congregatio 13, INovetibris 1706,

dat

Convenerunt Amici, &prelegit eis aliquis nomi-

ne Clariffimi Domini van Efpen gratas Litteras ex

Convenerunt Amici, & eos rogavit Clariiïïmus

eut

Hollandia a Reverendo Domino Krys, quibüs indi-

D. van Efpen, ut nequaquam obtemperenr Inter-

catur, fi unanimiter pugnemus contra noftros hoft

nuntio, quandoquidem fit homo perfidus, qui con-

2

nos certo futuros dominatores.

tra omnes Amicos, cum Archi-Epifcopo , aperto

Etrefolutum e(t, refpondendurm effe, nos femper

marre vult agere, qui partes maximorum hoílium

pugnaturos acriter cum hoftibus noftris, & nosbella

fufcepit , nimirum Defirant & aliorum, qui ipfos

Efpr

efTe indié&turos eorum Fautoribus,

profternere tentabit, prout Archi Epiícopus tenta-

Cüti

£

Deinde refolutum fuit, negotia Amicorum effe

vit: fi enim non vult indicere bellum;, qua de cau-

(5 1

fummopere.expedienda quam primum, & inter alía

fa fufcipit partes Defirantii qui maximus eft hoftis ?

E

*

proceffum D. Gerberonii contra Illuftrifmum Do-

Infuper rogatos habuit Amicos, ut impediant con-

t

T

- minum Archiepifcopum eífe profequendum, cum

firmationem Internuntij, cum, fi confirmetur, ma-

!

diu quieverit, & hoc negotium commiffum fuit Cla-

jori vi & fortioribus armis fit contra ipfos pügnatu-

Qui

riffimo Domino van Efpen , qui terminos & (cripra

rus.

conficere non dedi

If

gnabirpr ad profecutionem hujus

Et Amici hac oratione audita, refponderunt, ($

$

caufae appellationis.

nequaquam efle obtemperaturos loterpuntio, & fe

ünuj

Ulterius re(olutum fuit, procurandum effe via Ju-

daturos operam, ne confirmetur.

mhüt

ris reditum R, D. Quenelli, prout ei addictum eft

Hac Refponfione vifa, Clariffimus D. van Efpen

indixit in 15, Novembris

Qig

. 'per noftrzs Epiftolas, üt ipfe invadere poffit Archi-

4

1706, -proximam Congre:

. Epifcopum, adeoque eum & Affeclas omini negotio-

gazionem,

i

rum genere obruere.

Con-

'CONTRA PargEM DBERNARD, DtksrANT,

569

Ad primum Articulum refpo

Co-ngre'gazio,x 15. Novembrï; 1706.

paturos.

,

ndertïn'tï, fe eiTe fig-

»

. Conveherdnt Amici , & Clariffimus D. van Efpen

Ad fecu

ndum reï"pondermïtg fe effe contentos.

propofüit Amicis, utrum velint fidem (ibi mutuo da-

.Et füine mora Clariffimus D. van Efpen confecit

tam per aliquam chartam renovare? utrum fíint pa-

unum Royum Eormqlare tenoris fequentis.

rati refpuere omnia Decreta quz Illüftritfimus D« In-

ternuntius, fi confirmetur, feret? utrum fint parati

EO BR MULASTSSE

defendere Propofitiones illuftres Janfenii? & utrum

velint fe permittere adícribi numero Civium Amfte-

Nominum , quibus Amici debebunt "uti in fuir.'*;?iïïeris*

lodameníium ad vitandas omnes difficultatesquz po-

ad fe mutue firibentes , ut omnes difficultates

terunt oriri ?

evadant , fi qu& inde eveniant.

Et unanimi confenífü refolutum. eft, conficien-

dam A &am quam omnes fübfignare tenebuntur , per

Clariffimus D. van Efpen vocabitur- Fr.r Valerianus,

Eximius D, Hennebel vocabitur.

Fr. Paulinus,

quam declarabant fefe conte

À

ntqs effe, ut Præd;&a

ita unt. -

Eximius-D.; Veríchueren , ..

Fy. Pancratius,.

Et proximam

Eruditiffimus D. Opftraeten

Primus Felicianus,

Congfegationgi:ni ihdixerünt in 26

uihitini

curremis Meníis.

Adolphus.

Rev. D. Vice-Paftor S. Quintini

Jgulianus.

Congregaiio 26. Novembris 1706.

Rev. D. Paítor Magni Begginagii Lo-

vanii

IVenceslaus.

Convenerunt Ámici, & pralegit Clariffimus b.

Rev. D. Melis Preíes &c,

- Gorgonius,

van Efpen litteras quas ex Hollandia ab aliquot die-

Do&iffimus D. Goethals

Nicomedus,

bus recepit, & ab eis petivit, quid fit ulterius fa-

u w

Doctiffimus D. Làdderfous

Florentinus;

ciendum?

Do&offimus D. Cinck

Longinus.

Rev. D. van Heck Regens &c.

Philogonius.

E unanimi confenfü eft refolutum, effe refpon-

Rev. D. Vivien Canonicus

Florus.

dendum debito cum refpe&u.

.Et proximam Congregationem indix

Rev. D. Verniel &c.

Nicaftus.

Meníis Decembris 1706.

'

erunt» in j.

D. Laddereer Profeffot Po&fios

Pïæjidiufa ;

Rev. Pater Baert Procurator Conventus -

Congregatio $. Detembris 1766.'"

Sanái Auguftini Lovànii

Cöïüfliüf&

Rev. P. de Fraye Vifitator ejufdem Ore

inis

Convenerunt Amici, & præ'leg'it eis Cïarïiïïnitxä

Vintettius.

Ü

D. van Efpen litteras quas ab Eruditiffimo P. DBal-

Rev. Pater Sante

tre Le&or ejufdem Or-

lexo recepit: quibus le&tis Clariffimus D. petivit, quid

dinis

?

Cyriacus;

ulterius faciendum?

Magiíter Denique

Fauflinus,

Et unanimi confen(u refolutum fuit, effe refpon-

Rev. D. Vande Neffe

Rembertus.

dendum, &ícribendum ad omnes Amicos, hic ten-

D D. Cellier .

Pipinus.

taturos effe conamina fcelefta Eximii Patris Defirant

Rev. Pater de Hondt —

. SITHEO7ls

Qe

frangere, & pariter impedire, ne ingrediatur Mo-

Rev. Pater 'Tax. Priot &ó;

Romanus,

ed

nafterium Canonicorum Regularium S. Auguftini,

Rev. Pater Dallexo

iermánnWfs

04

o Martinienfium, ad ibi habitandum.

Rev, Pater van Wavre

Cálixtus.

vul;

2

Et proximam Congregationem indixerunt in 30.

Rev. Pater Weynants

Vf&üf&

M

currentis Meníis , aliquas ob rationes.

ll

— Ét cum nirmis löhgum foret, ünicuique ita dare

u

Congregatio 366 Decembris '17064,,

fuum nomén fidtam, quifque poterit fibimet finge-

re aliquod nomen, & illud Amicis (ignificare,

Convenerunt ÀÁmici, & prælegit Amicis chartam

u

feu A&am iftam a fe confectam, de qua in Gongres

Notandum, nos poffe Internuntio, Archi-Epif:

gatione de 15. Novembris prateriti, ut eam fignarent.

€opo, Gaállis, Hollandis, Pontifici Romano, Ge-

*

D

Et refolutum eít, eam prius effe mittendam ad

nerali Ordinis San&i Auguftini, Prioribus Conven-

Amicos Bruxellis, ut ipfi eam etiam fignent, — Ulte-

*tuum Ordinnm, fi omnes iftosin nofttis Littetis no«.

rius etiam refolutum eft, omnia ea fub juramento

limus nomináre, dare fequentia nomina

deberetaceri, qux his in Congregationibus aguntur.

Et proximam Congregationem indixerunt in í8»

Internudtius vocabitur

Rilianüs;

cundam Januarii 1707.

Archi-Epifcopus

Simplicianuss

uó

Galli

Lüd() vini.

(7

Hollaüdi

u

'COilängatiO 2. jawgriä 1707,

Frátress

Pontifex Roirianus -

ZAnaftafius.

r

Convenerunt omnes Amici , &Clafifïïmo D. vt

Generalis Ordinis Saticti Augulftini

Edüardur:

um

Efpen novum felix anni aufpicium precati (ünt, fi-

Priores Conventuum Ordinis Sancti Àugutti-

fs

cuti Clariffimus D. van Efpen pariter omnibus Ami-

ni

LE'O]JOle:

"t

cis novum felix anni aufpicium precatus eft,

Qu

Et propofuit primo Clariffimus D. van Efperi,

Deiade ülteriiis re

[9

lutüri, copids effe thittendás

ls ?

utrum fint fignaturi AQam iftam de qua in Congre-

hüjus nov

i Formulatis ad otuines Amicos, nt-omnia

cori

bene noverint, & rogaándurn effe, ut quifque fium

i

gatione de 15. Novembris noviffimi &c. fi forte áli-

qui À mici Bruxellis feu alibi recufarent fignare; quia

cháradterem variet & mutari faciat, ne pofted nof:

Vil

ipfi hic prius non fignaverunt.

cantur, proüut adhiue eft refolutuim in Congregatio-

Secundo, Utrum Amici fint contenti conficere

ne de i;. Menfis Augüfti r706.

Ü f

unum novufti Formulare nominum Amicoruim ad fe

Et proximam Congítegationem indixerunt in 14;

&l

mutuo fcribentium, ut vitentur omnes difficultates

menfis currentis, fi fieri peffit

quaz poterunt inde evenire hoc anno .

fpen

u

ÁLIA

Supplem. Oper, Van Efpen Pars IV.

Cecé

lh

570

Cowcruste FINALIS '

(4)

ALIA INSTRUMENTA CONFICTA

Lt P V.S T o...;L- A

Ad Reverendum. Patrem Ballexo. Ex - Provincialem, de

—— Ào

-20. Septewbris 1706. (b ).

Érdiüfüie Pa

Eruditiiäme Pater,

(

ts S*äü"öns'*iferfbchf is géweeft doorU. E, Brie-

uandoquidem per Litteras tuas regati fuüus', ut

M

ven, dat wy U. E. fouden geven eenen go&-

— Reverentuüe tue aptum mediumt daremus , qo

dén middel, om onfen Defirantius te connen doén

Defirantius nofler cogatur crepare, quandoquidem

beríten, aenge(en dat hy een man is, die U, E. Or-

talis is fit qui vefirum Ordinem femper . conabitur

der fàl altyt trachten te verniélen, endé te faeméri

perdere , C9' pariter ejufdem Ordinis Viros prc-

die treffelijcke Mannen, die in defelve zyn; foo en

claros, non potuimus invenire media magis opportu«-

na, quam heec quee féquuntur:. Reverentia Tua debet

hebben wy geene betere middelen conrien vinden,

als ten Zy

efe naervolgende: U. E. moet doen in

efficere, ut in Capituloproxime in[lanti [latuatur quod

U. E. aenítaende Capittel refolveren, als dat hy moet

debet Bruxellas aut alie ire fub pracepto oLbedien-

nier Bruffel gaen , ofte elders füb precepto obedien-

tic, quod debebit frequentare Chorum C9' Refectorium

tiz, en dát hy fal moeten de Chóor en den Refter

non fecus ac alii.

Oportet Secretarium ejus procul

frequenteren neffens een ander: men moet fijnen Se-

ab eo dimitti , C9 fimiliter ejus Confe[Jarium: oportet

cretaris verre van hem fenden, vanfgelijcken fijnén

ejus famulum expelli: oportet ejus hortum ad fun-

dum ufque dijici: oportet ei prohiberi ne ullo modo

Bicht.Vader: men moet fynen knecht wegh-jaegen:

men moet fynen hof tot den gronde toc af fmyten:

Rheda utatur: C9 fi Reverentia Tua aliqua fpecia-

men moet hem verbieden van geen(ints de Coet(e te

lia habegt ad onus ejus, pote[l proptérea puniri ul-

terius, nulla habitaratione qualitatisejus: C9' fi nom

gebruycken; en iít dat U. E. eenige befondere din-

Pa oU RE * n

gen tot fynen laft hebt, men kan hem daer over

probetur amoveri nofirum Defirantium, Reverentia

voorder ítraffen, geen regard op fyne qualiteyt ne-

Tua debet efficere ut hic [lratuatur Prior qui fit ei contra-

mende: enis dat men niet goet en keurt van onfen

rius quiei ajfignabit Socium qui videat quo vadat, C$'

Deáürantius te amoveren , íoo moet U. E. hier doen

quid dicat, C9' quid faciat, qui exatlam relationem fa-

eenen Prior ftellen die teghen hem is, die hem eenen

cere po[fit : fimiliter fratrem vice famuli, qui omnia

Socius íal affigneren,; om te fien, waerhy gaet, en

polfit explorare C9' referre , quid agat in fuo quarterio,

wat hy feght, en doet, die een pertinent relaes fal

C?' qu& ibi negotia traclentur, qC9' quir eo veniat.

konnen doen: vanigelijcken eenen broeder in plaet-

H«ec funt media maxime opportuna , utcito po[fit de

f& van fynen knecht die alles fal konnen af fpieden,

medio tolli, nec eritjquies in veflra Religione, nifi

ä

en refereren, wat hy in fyn quartier doet, en wat

eomortuo: C9 per media prefceripta Reverentia Tua

affairen daer gehandeltworden, en wie datter oock

poterit domare fuperbiam i[lius boni Socii: C9' in Con-

f

Y

kompt. Defíe dingen fyn debefte middelen omhem

gregatione nofira de vige[fima tertia Augu[li etiam

h

haeft van kantte konnen helpen , en daer en fal geene

decreta fuerunt fuprafcripta, prout Pater Baert po-

ruft wafen in U. E. Religieals tenfy, dathy doodt is.

terit Reverentice Tuc indicare: nullus adeo contra-

ie

Ende door defe voorfchreve middelen fult U. E. kon-

0

rius eft piis Virir Ordinir, quam ifle Fonus Socius :

Hi

nen den hooghmoet van defen quant oock brecken.

C? fi velit auxilium Generalis implorare, aüt appel-

Ende vooríchreve dingen fyn in onsCongregatie van

lare a Refolutionibus Capituli aut. Definitorii, ego

ol

adjutor ero, C9' nomine Cayituli C9' Definitorii, tam

là

den 23. Augufli oock gerefolveert geweeft , gelijck

aer

M

Pater Baert fal U. E. konnen te kennen geven:

belle eum apud Generalem depingam, ut non facile

d

en is niet eenen die foo teghen de Godtvruchtige

fit ei aures prabiturus.

Forte non audebit Definito-

Mannen van de Order is, als ten zy defen quant:

rium preedicta flatuere , quia Archiepifcopo noftrrotam

le

b

en waer 't faecken, dat hy fyn recours wilt naer den

gratus efls fed non propterea omittendum e[L, non au-

he

General nemen , ofte van de refolutiens van het

debit Archiepifcopus nofler parvtes ejus fufcipere in hac

Capittel ofte Difinitorium appelleren ; ick fal wefen

temporis ratione: C9' fiita fimul undique opprimatur,

V

etiam Amici eum deferent , cogitabunt enim non e[fe

YO

den hélper, en ick fal hemin den naem van het Ca-

ittel ende Definitorium foo wel by den Generael

tutum immifcere fe negotiis Monachorum: C9 fi Re-

pe

eíchilderen, dat hy geen groot gehoor en fal beko-

verentia Tua po[Jit efficere ut faprafcripta contra, De-

Ine

men.

Miffchien faàl het Definitorium de voorighe

firantium noftrum mandentur excutioni, femper er:-

bi

Tàt

dinghen niet derven refolveren, om dat hy by onfen

müus Reverentic Tuc memorés: C9' fi heecnegotiaex

Aerts-Biffchop foo wel gefien is; men moet het daer-

voto noflro fuccedant , omnium aliorum propo[itorum

lk

om niet laeten, onfen Aerts Biffchop fal niet derven

ne[trorum exécutionem majore animo aggrediemur:ne-

Ter

mo jam nobis timori eft, depulfi funt Galli, nofque

dei

fyne Partye aennemen in defe conjuncture van tyde:

enis dat hy foo feffens wordt overallen,| de vrien-

tandem ex voto no[iro fuavi jugo Hollandico fubditi,

Ti

den fullen hazm oock verlaeten, want fy füllen pey-

ad quos tam diu anhelavimus: CS9' Reverentia Tua

ul

fen dat het quaet is fich te bemoeden met de affairen

pro certo habeat, nolis non defore protetlionem Hol-

n

i

van Monincken: en ift dat U. E. kont defe voortz.

landicam , que preferenda e[l protettioni Archiepif-

dinghen tegen onfen Defirantius deen uytwercken,

eopi, omniumque A[feclarum: C9' ut omnia paucis

We

wy (ullen U. E. altyt indachtigh wefen: en iit dat

abfolvam , fpero fore ut Litterir Reverentie Tuc pro

&

defe affairen naer onfen wenfch uytvallen, ffly ful-

debito meo fatisfecerim.

Amici omnes Reverentiam

den

len alle onfíe andere voornemens meteenen kloecken

Tuam plurimum [alvere jubent, prout ego itidem

din

moedt gaen uytwercken: wy enhebben niemant nu

faq'o. Interea maneo cum abfequi;' mei ob

latione.

t) dw

Infra

(a) Ad Cap. IV, Art. 536. ad Capit VHI. Art. 901, & fequentes.

€9) Gonfignata die 14. Mart, Cencl, fin. N. 961,

*

CONTRA PaATREM BERNARD, DEsimANT,

571

te vreefen, de Franfchen fyn eweggejaeght, en wy

Infrahabebatur: Reverentig Tuc promptus C5 obfe-

quens famulus, Signatum: Z. B. V. E. In margine

n ten langhen leften naer onfen wenfch onder het

foet Hollants jock gekomen, naer de welcke wy

habebatur: Lovanii hac vige[ima Septembris, 1706.

foo lanch gehaeckt hebben: en U. E. moght voor-

Superícriptio erat: Eruditifimo Patri, Patri Em-

fekert zyn, dat de Hollandtíche prote&tie oock ons

manueli Ballexo Sacre Theologicee Licentiato, Provin-

niet en fal manqueren, die te prefereren is voor de

ciali meritiffimo Ordinis Sanéti Auguflini CS'c. Infr

3

prote&tie van den Aerts-Biffchop, en van den hee-

haþebatur: Amica manu iMechliniam.

len.aenhanck: en om alle dingen kort te maecken,

1

licht voldaen Bebb-e. Allen de Vrienden doen

foo hope ick, als dat ick aen U. E. brieven volgens myne p

U. E. feer groeten, gelyk ick oock ben doende, ondertuffchen blyve ick met offer van mynen dienft.

Onder [tont: Eruditiffime Pater, U. E. bereeden, en onderdaenigen dienaer ,. Onderteecken: Z. D. V. E.

Aen den kant flont:. Loven defen 20. September 1706. Het Opfchrift was : Eruditiffimo Patri, Patri

Emanueli Ballaxo S. Th. Licentiato, Provinciali meritiffimo Ordinis S. Augu(tini &c. Onder flont:: Ami-

ca manu, Mechliniam.

QUINQUE EPISTOL.J (

Confpimt()riæ. (3)

Eruditiffime Domine ,

e bene Lovanium veniffe fignifico, Amici me convenerunt, funt adhuc bono anïfno, a Refolutio^

M

nibus (üis defiftere non intelligunt, continuare Congregationes volunt apud D. Vivien, & ibi tene^

ri no(tras chartas; noftras Refolutiones executioni curabimus mandari. Hoftes noftri multa falfa fpargere

non defiftunt: Die Jovis plura fcribam: hec per modum advi(amenti interea maneo, Znzferius habeba-

tur: Vefter humillimus Servus Z. B. V. E. cum figno quadro oblongo | d. £n margine iuferioriha-

bebatur: Lovanii 1. Februarii 1707. Subfcriptio eràt: Myn Heer, Myn Heer van den Neffe Paftoor van

S. Catharina tot Bruffel. Loven defen 1. Feb. 1707. Cito Cito. Infra habeatur: Faca Collatione cum

fuo originali, Concordantiam atteftor. Sigsatum:

Banr. HrENDRIEKX Secret.

: Myn Heer ,

-Domine ,

Ei:,

[

(,k laete U. E. weten als dat wy heel æ;erftelt fyn.

rtiorem Te facio quod jimüs plane attoniti. .Do-

D

]

Ce

l

Myn Heer Op(traeten die wort geattaqueert van

minum Opf[traet invadit Stricia Facultas Theo-

de Stricte Faculteyt Theologie tot reprodu&ie van

logica ut reproducat Originalem iflam Eyiflolam :

dien originelen brieve: wy fyn vanintentie fyne par-

propofitum nobis efl partem iypfius fufcipere.

Putant

f!

nos terrere.

d

tyeaen te nemen; fy meynen ons vervaert te maec-

Unicum eft quod. deploramus , :Nebulo

ken: mder een ding iffer te beklaegen, dien fiel die

ifle qui pro nobis fcripfit , C9' cujus fideitantum com-

voor ons gefchreven heeft, en die wy foo betrauwt

mifimus, eo progrefJus e[l audaciee, ut tempore abfen-

hebben, dieheeft die ftautigheyt gehadt van derven

tic mec aufus fuerit fores domus mec effringere, €3

ten tyde van myne abfentie de deuren van myn huys

inde meas C9' Amicorum nofirorum chartas auferrez

open te breeken, én daer myne pampieren uyt te

non dubito quin delatce fint ad noftrum. Defirantium ;

ä

nemen, en van onfe Vrienden: ick en twyfele niet

jam diu enim frequens ibi fuit.

Non inveni aptius

Ji

ofte fy fyn gedraegen by onfen De(üirantius; want van

medium quo filere cogatur, quam ut procurem eum

p

langen tyt heeft hy daer verkeert. Ick en hebbe

de medio tolli, tunc poterimus omnia negare: pre-

!

ceenen beteren middel konnen vinden om hem te

flat ut ipfi male cedat quam nobis : parum abfuit

ilt

doen ftilfwygen, als hem te doen van kant te ftel-

quin vefpera ferie tertice veceperit quantum fatis;

[

len, en dan fullen wy alles konnenloockenen: 't is

fed adhuc erexit fe: Feria quartaproxime hebdoma-

1

beter dat hy. qualijck vaert als wy dinftdag (avonts

dc fic accipiet, ut deinceps tota vita fua mon egeatz

"

heeft hy bynaer genoech gehadt, maer hy is noch

eft plane perjurus: citius eum de medio tolleremus ;

"

fed foris funt qui rem debent. executioni mandare.

opgeftaen: en woensdagh in de andere weke íal hy

lIT

voor fyn leven genoechjkrvgen: 'tis maer eenen

Spero fore ut Dominatio Tua confilium hoc non fper-

Jl

perjurus: wy fauden hem eeder van kant helpen,

nat, alias enim perditi fumus.

Totus jam rurfus

1]

maer die perfoonen die d'executie moeten doen fyn

incumbam ut omnia negotia no[lra in bono [latu dif-

yt

buyten de ftadt. Ick verhope niet dat U. E. fült defen

ponam.

Quantumvis inimici no[lri multos rumores

T

raedt verfmaeden, want anders foo fyn wy verloren.

falfos fpargant , non ideo defpondendum efl animo:

[73

Ick gaen my weer employeren om alle onfe affai-

recepi enim Litteras Roma C9' ex Hollandia quee

"

ren te ftellen in goeden ftaet.

Al i(t dat oníe vyan-

nuntiant negotia no[lra in bono flatu effe. — Concor-

n

den vele valíche tydinge verfpreyden, daerom fy-

diam tantum commendo , illa novis clypeus efle de-

f'ue

nen moedt niet verlorens want ick hebbe brieven

bet , quo hofles noflros profligemus. - Placeat tibi di-

litl

gekregen van Roomen en Hollant met tydinge, dat

cere Domino Du Cellier ut fcribat ad Gerberon, quod

Ick en recom-

VT

oníe affairen in goeden ftaet zyn.

[

ipfius. negotia fint in bono flatu C9' quod eum intra

H(

mandere maer d'enndrachti

heyt, die onfen fchilt

breve tempus jperemus hic videre ad. noftrum trium-

weíen moet, om onfe vyan

d

en te verslaen. Belieft

phumn C9' ad ignominiam Archiepifcopi noftri Simpli-

lplfo

eens aen myn Heer Du Cellier tefeggen, dat hy

ciani.

Occupatus fum compo[itione alicujus Scripti,

ii

pTO

aen Gerberon íchryft, als dat fyne affairen in. goe-

contra Strittum Collegium Facultatum Surium, quo

m

den ftaet fyn, en dat wy hopen hem binnen korten

ipforum Scriptum cito refutavero, quo fatto. 4imico-

rum noflrorum negotia erunt mihi cordi, ut inimicis

jm

tydt hier te fien tqt onfe triumphe, en tot fghande

Eon&

nofiris

t

(4) Ad Cap. IV.

(^) Confignate per Reum die 14;

Maitii 1707. C. IV.IN. 530. 521.

L rc0664

Supplem. Oper. Van Efpgn Pars IV.

3572

Cöncwsm TFINALÉ

van onfen Aerts- Biffchop Simplicianus. Ick ben

noflris turbationem injiciam , eaque ipfos occupatos de-

befigh met te gaen maecken eene tchrifture tegen

tineam , quo fic ad fcopum noflrum pertingamus ; in

de Stri&e Collegie der Faculteyten der Rechten die

aqua enim turbida juvat pifcari. Plura fcriberem,

nu haeft haer gerefuteert hebben, en naer dit íal ick

fed tempus breve efl. Dominatio Tua poterit hoc

d'affairen van on(e Vrienden ter herten nemen , om

cum aliig Amicis communicare , quod. faciendo: In-

oníe vyanden te troubleren, en om in troubel te hou-

fra habebatur: .Dominationis. Tuce promptus famu-

den, om aldus tot oníen budt de'komen; want in

lus. Signatum: Z. B.Z. E.--|. | -- Lovanii

troubel waeter is goet vifichen te vanghen. Ick fou-

tertia Februarii 1707. Superícriptio: Dormino Do-

de meer fchryven, maer den tydt is te kort. U. E.

mino Du Cellier Sacree "Theologice Bacealaureo habi-

kont dit te kennen geven aen de andere Vrienden,

tanti jn platea dicla de Quackelfirate, in domo quar-

het welck doende íf0oo.

Onder flont: blyve E. E.

ta ad [iniflram in introitu plateee, ad de[linandam

bereeden dienaer.

Onderteeckent :

Z B.:-V. À

ulterius Domino van de Neffe C9'c.

Bruxellas Cito

- - l

| -- Loven den 3. Feb. 1707. Opfthrift:

Cito. Infra habebatur: Collatione facta c

-

um fuo Ori-

Myn He—e—r-; Myn Heer Du Cellier Baffelier in de

ginqli Concordantiam atteflor.

H. Theologie, woonachtigh in de quackelftraet in

het vierden huys op de slincker handtin 't inkomen

Signatum:

van de ítraete, om voorder te beftellen aen Myn

Heer van de Ne(le &c. Druffele cito cito.

Onder

— Bart. Hendrikx Secret.

flont: Collatione facta cum fuo Originali, Concor-

dantiam Atteftor. Signatum: Bart. Hendrikx Secret.

Eruditifime Domine,

& alute prayia.

Non dubito, quin receperis meas præced&ntes Litteras , quibus cognofcere potuifti,

*

jO Amicos noftros adhuc bene valere: timeo ne noftra negotia fint detedla per noftrum infidelem Ama-

nuenfem, ego non dubito, quin fimiliter probetis noftrum confilium de ipfo vi occidendo, melius eft

ut ipfe laat, quam ut nos luamus: die Jovis vefperi aut Mercurii, hanc Refolutionem executioni curabi-

mus mandari, proutalias fcripfimus. —Magno ftudio conor futile Scriptum noftri Stri&i Collegii rejicere.

Non defis nomine meo, Domino van der Vloetdicere, ut intentet fuam Caufam contra D. Rayemaeckers,

quam citiffime, ut eo modo poflimus denuo nof(tros hoftes obruere multis negotiis. D. Ladderfous mihi

heri Mechlinia fcripfit noftros labores non fruftra effe adhibitos in ele&ione novi Canonici Graduati, fe

non dubitare quin D. Melchiorem (int eleduri, quz res noftris inimicis magnum terrorem afferet, & pra-

cipue noftro Simpliciano: hoc eft iterum noftrum opus, & fiita pergamus unanimiter agere, omnia ita

füccedent.

Noftri Inimici non definunt fpargere faifa nuntia, ideo non parvo fimus animo, noftras Re-

folutiones, antequam oppreffio occulta nos poffit obruere, executioni curabo mandari, & precipue no-

ftri captivi contra Simplicianum &c. Indica femel, utrum nofter Kilianus adhuc accedat Smplicianum,

cum hefterna die refolverimus aliquod opufculum componere contra Kilianum & Simplicianum, de Sta-

tu Clericorum Belgii & ejufdem Superiorum: Nofter magiíter Denique lubentiffime imprimet. Heri

hioftras Congregationes egimus apud Keyenbergh, egregie adhuc rifimus cum noftro Simpliciano & Af:

feclis.

Salufa Amicos, & dic Amicis, ut femper fint unanimes, & bono fint animo.

Mihi Refponfum

quam citiffime fcribas. Signor ex corde. Jnmferius habebatur: Vefíter humillimus Servus. Signmatum

erat: Z. B. V. E. cum figno quadro oblongo. |

|, Et adhuc in margine inferiori habebatur : Si Litte-

rz noftrz ad manus non perveniant, aliud medium adhibere cogemur. — Lovanii $. Feb. 1707. Supra-

fcriptio erat: Jouf£e Jouff* van Bont Gheeftelycke Dochter, om voorder te beftellen aen Myn Heer van

den Neífe Paftoor van S. Catharine.

Bruffelen.

Loven defen $. Feb. 1707.

g

Infra habebatur : Concor-

dantiam cum füo originali Atzeflor. Signatum: Bart. Hendrikx Secret.

!

Eruditiffime ngine .

aluteprzvia, Amici opftupuerunt, perturbati füumus, noftram partem deferuiffe videris. 'Tres aut qua-

*

tuor Litteras fcripfi, refponfum (cribere dees.

Noftri homines qui executionem adveríüs noftrum

ü

Refponíum lubenter haberemus: fi noftrz Litte-

Amanuenfem perficere debent, nondum funt in urbe.

l

rz ad manus non perveniant; indica nobis femel: aliud medium adhibere conabimur. Plura fcriberé

non poffum, cum non vacet mihi. Interim maneo, Jnferius habebatur: Veíter humillimus fervus. Sig-

natum erat: Z. B. V. E. cum figno quadro oblongo |

—

|. /n margine inferiori habebatur: Lov. 8.

Februarii 1707. Amici falutant vos. Suprafcriptio: Myn Heer, Myn Heer Du Cellier Baffelier in de

Theologie woonende in de Quackel-ftraet, om voorder te beftellen aen Myn Heer van den Neffe. Bruffe-

len. Loven defen 8. Feb. 1707. Infra habebatur : Concordantiam cum füo Ori

tum: Bart. Hendrikx Secret.

ginali atteftor. . Sig(za-

Myn Heer,

Domine ,

aer eene hertelycke groeteniífe foo laete U. E.

Co

rdiali falute previa. certiorem te facio, quod

N

weten als dat wy gherefolveert hebben oníe

decreverimus megotia noflra filentio involvere,

affairen ftil te houden, uyt redene, dat wy moeten

quia explorandum nobis efl, quid de negotiir Patrice

aenfien hoe het met de affairen van het Lant fàl

Jit futuruml; neque enim fatis eft, ut commune onus

gaen, want ten is niet genoegh dat wy ons in den

in nos|conjiciamus [ine [pe nos extricandi: finamus

algemeynen laít (ullen gaen ímyten, fonderhope van

omnia quiefcere donec C9' ufque. — 4imanuenfis. nofler

uyt de felve te connen comen; laet ons alles geruft

dimittetur ljber , eumque lenire conabimur. H«c con-

ndum eft

laeten, donec C3 ufque. Onfen Amanuen(isdieíalvry /ilia Dom,in'atio Tua non inficiabitur : time

enim,

,CONTRA PATREM BERNARD, DESIRANT,

573

gelaeten worden, en men fal.hem foecken t'apaife-

enim, nes.fi nihil intentatum relinguamus , male 'pol-

flea nobis cedat.

ret. Deíe raeden en fült U. E. niet difivoueren,

Allaborandum nobis munc efl, ut

want'tis te vreefén, waert faecken dat wy alles te

Inimicos no[lror placemus , ut omnem mali fufpicionem

werck ftelden, dan qualyck daer naerte vaeren. Wy.

a nobis amoveamus.

Famulus meus ferme feductus

moeten nu trachten onsbeftente doen om oníe vyan-

fuit; fed frufira. — Hec eft. Refolutio noflra, a qua

den te verfoenen, om alle quaede (ufpicie van onste

non volunus difcedere. .4mici falvere Te jubent,

amoveren. Mynen knechtis bynaer gefeduceert ge-

proutegoitidem facio, maneo interea: Infra habeba-

weeít, maer te vergeefs.

Dit is oníe refolutie aen

tur, promptus C9' Tui [ludiofus famulus. Signatum:

de welcke- willen- ons houden.

Die Vrienden die

Z. B. V. E. Deinde infra: Lovanii hac decima quin-

doen U. E. groeten, gelyck ick oock ben doende,

ta Februarii 1707.

Superfcriptio erat : Domino,

blyve ondertuffchen , Onder flont: U. E. bereeden

Domino, van den Ne[fe Paflori Santcie Catharince

ende geaffedioneerden Dienaer, Geteeckent: Z. B.

€9v. Bruxellas.

V. E. Noch onder flont: Loven defen 15.Feb. 1707.

Opgefchrifi: Myn Heer; Myn Heer van den Neffe

Paítoor van S. Cathryne &c. Bruffelen.

QUATUOR EPISTOL.J

Minatoriz.- (ayu.

Ad Petrum. Nicolaum Tourteau, fignate , JOANNEQ NxMrHa, (1)

M

agifter nofter, tune audes portas frangere proditor? Quid perfuades tibi? fidem non fervabis? non

ftabis promiffis? (i violesjuramentum , de te adum eít, te períequemur, diabolus te auferet: hxc

pro monitione falutari, ut non amplius portas effringas fub poena mortis, nec prodas amplius, alias im-

provifo opprimeris. . /nferius habebatur: Maneo fervus, Signatum erat: Joannes Nympha. n margine

inferiori habebatur: Datum in Congregatione noftra 28. Januarii 1707.ISuperfcriptio erat : Monfieur,

"- CTF WT

Mon(ieur Tourteau woonende op de aude merckt, Loven, dobbele port. 2. Infra habebatur: Concor-

dantiam cum fíuüo originali atteftor. Sigmatum: Bart. Hendrikx Secret.

agifïer mi, ne prodäs, ne prod—as, alias de te adtum eft. Si prodas, de tea&um eft, diabolus te aui-

M

feret, hzc pro iterata monitione falutari. ZJnferius fignatum erat: Joannes Nympha, In margine

»

inferiori habebatur : datum apud Keyenbergh tertia cras.

Superfcriptio erat: Monfieur, Monfieur Tour-

teau op de aude merckt. Franco. Loven. Zmfra habebatur. Concordantiam cumfuo Originali atteftor.

Signatum : Bart. Hendrikx Secret.

L

ebulo, hzc tertia eft, effregi(ti portäs-, te verberibus exceptum effe afferis, gaudemus: fi mortuus

N

effes, non amplius accederes iftum Schuffelium Defirantium. — Si non defiftas, non amplius verberi-

bus excipieris, fed morte improviía afficieris, períequemur te, hac in urbe tutus non eris, de teactum

erit, te diabolo offerimus uti facrificium, hac eít ultima falutaris monitio, Inferius habebatur: Maneo

nequam fervus, Signatum erat: Joannes Nympba. n margine inferiorihabebatur: Lovanii datum apud

n

A

nos. Sup

erfcriptio erat: Monfieur, Monüeur Tourteau op de aude merckt tot Loven,. Jnfra h'abeþa.;

tur: Concerdantiam cum füo Originali atteftor. Sigmatum: Bart. Hendrikx Secret.

ebulo, mortem non evadere amplius poteris. Ter evafifti, quarto non evades, proditor, perjurus,

N

