pifcopus tertio cum humilitate ac devotione ficut

fine confirmatione. Ponrtifieia .

Epifcópos confecrari

u

»

conyenit requifirus, fuübftitutos . Abbates. veftros

eurarét;

V

??

benedicere forte. rentierit , eisdem . Abbatibus li-

Pontifices Romahi UröänüS:Vm; & Innocentius

PE)

ceat proprios Monachos benedicere, &alia, quaé

$5

X. jam a duodecim annis Epi(zopos a Rege Portu-

d

ad ofhcium hujusmodi . pertinent exercere ; do-

gallie prefentatos ob rationes politicas confirmmare

Mà

353

nec iphi Epifcopi. fuam duritiem. recogitent; &

Abba

recu(averanrs ira ut eo redigéretur Portugallia, ut ex

&t

,5

r

tes benedicere non. recu(ent, ,,

Quod in

tredecim Epifeopis dinus cantum füpere(fet; / Rex in

a-

idi

hoc.caía ex parte Epifcopi deeft, a jure 'vel

ea necelTitare exreras Univerfitatesconínlebat, utme-

none Íuppletur in odium Epifcopi, fine rationabili

pos

dium quo fuccurreret Ecclefiis fibifupaererent, . In-

-

t*

cauía confirmationem denegantis. : Abbas ia pred.

ter c&terá autem confilia hoc eiíam à Doctoribtüs af

iil

Can. Valenfisin eundem,

ferebatur : Poffe [cilicet. Epifcopos | ige coufivmationà

I

Quidni pari ratione argumentari liceaf, de confir-

Pontificis , confiderato prejenti flatw , conftcravi,- [d-

0C

matione , per Ponrificem ele&tis Epifcopis imper-

que fic probant: ** Epifcopos in Ecclefia effa [us di-

I

tienda ? Pontifex non majori jure confirmat electos

5*

vinum imperat,. Jus natürale juber.

Reíervatio

at

Epi(copos , quam Epi(ícopi confirmant ele£tos Abba-

illa , (confirmationis Pontificiz ) ;, faéla eft dé

tes

Ét Pontifex ad id &que tenetur atque. Epit-

»

Jure-huriano; quod non obligat iri neceffitgte non

Ü

copus ; ut videre cft in Canone Po//quam fuperius

,5

extrema tantum, fed ne in graviffima quidem:

citato.

ca'.

»

Hujusmodi efle Lufiranicarim (dicemus noós Ul-

Adeoque ficut Abbas ab Epifcopo. cón

Ermandüs

93

trajeétenfium) Ecclefiarum (flatum) emnibus con-

im

lfs

in antedicto cafu. confirmatus cenfetur, & perinde

2

tat, cuinec precibus, necVotis, nec lacrymis re-

ac fi confirmatus effet omnia, qu« officii füi (ünt, obi-

lil.

medium a duobus.Pontificibus potuit obtineri. ;;

ut

re poteft; ita Epi(copus a Pontifice confirmandus in

Ratiocinariohem totam duplici ratione confirmanti

iid 6

1

H

ld

eodem cafü eonfirmatus cenfetar , & ranquam íi eon-

Primo quia diffici

ft ad Sedem-Apoftolicom re-

firmatus eRer omnia, que ad dignitatem fuam fpe

»

curfus, & neceffitas Epifcoporum urgen ^ Poii:

I«

&ant; pote& peragere; adeoque ad confecrationem

$*

fices. permiuunt 'confecrari ees:ad. reniediuim. Ec«

procedere,

Quod ex parte Pontificis deeft , etiam

5$

f

elefiarum ;; que funtin locis infidelinm remotiffi:

hic fuppletur a Canone.

Sempet autem fuppohitur

»

mis conftitute , quin Bullz! eonfirmationis expé:

(

53

f

nullam intervenire legitimam caufam negande con-

disntur; ne qua mora Ecclefiarum. utilitatem id:

firmationis, & hanc ipfam ceonfirmationem quo de:

955

nt

[C'rpelïec-. Secundo, -quia julius Papalll.. Conchïïf

j

cebat modo fui(fe petitam.

)

eidem.Lufitanig Regnohoc Privi

legium proZEthio-

Supplen. Oper F'an- Efpen Pars1V,

AEe'e

$5 Pïæ

405

RzsotuTi0 DD. LovaNiENSIUM,

pum

E

L

pie Patriarcha, lpitur cum modo recurfus non

» alias & rationabiles caufas, tur t fides, vità,

phio

)

)

detur, eadem permiffio prefumideber: Jure pre-

» follicitudo ejus, qui invigilare debet , idoneis &

ordii

» fertim divino Epifcopos exigente, &re(ervatiorie

p

» legalibus teftibus compmberur, » lib. 3. Epift.

5*

confirmationis jus humanum folum affereute. ;;

147.

cet of

Videri hec poflunt in Balatu ovium pao. 226. Inno-

Aliam hujus difcipline rationem adfert Ifidorus

centio X. a tribus Lufitanis?e Ordinibus oblato Aano

hures f

lib. 2. de Off. Eccl. Cj f. * Porro quod Epifcopus

mide

1649.

, non ab uno fed a cunctis Comprovincialibus Epis.

fidïiy (

Rex

Lufitaniz eo quidem confilio uti non voluit :

)

)

copis ordinetur j id proprer h&refesinititutum ag-

qccent

,

,

nofcitür, ne aliquid contra fidem Ecclefizse unius

videtur tamen, quae €o tempote elfet fententia Do-

pem f

étorum.

,

,

ordinantis tyrannica auctoritate molirerur: propte-

enjam

. Concludimus ergo pariter ob rationestoro hoc Ca-

955

rea àb omnibus convenientibus conítitüitur ,. ac

um |

pire allatas, aliasque, fi Pontifex rite Ele£tum cón*

?5

non minus quam atribus praefentibus, cateris con-

3

L]

fentientibus rettimonio litterarum,

jmo [

firmare fine caufa renueret , haud ideo omittendam

(iIH

confecrationem videri,

Hirtc apparet haud ideo ut coníecratio rata valida:

,.1

nam

que fit, plures requiri Epifcopos.

Sed par&m ut

neg&ï

DUACP OU T

I V.

confecratio praefenrium teftimonio probetut; partim

Epif

&d préecavendum ne tàles ordinentur qui Religioni

r'ob

cratio Epifcopi perfici þo[/iï* ab utzo Episcopo,

Catholica obefie poflint,

$i enim confecrario [pis-

ond Cozf

nequ

copi abuno Episcopo celebrata pro irrita habita fuif

dwn pluves 'qolzi*z'neïi 4on poffuut.

dilige

fet, hanc poriffimum rationem Sacti Scriptores ur-

nem t

Varia fuit in Ecclefia circa Epifcoporum confecra-

fiffent & urgere debuiffent, ut tales confecrationes

nonn

tionem difciplina. laterdum ufus obrinuit, ut cum

impedirentur. Cum autem ratio illà non allegetur ;

[!

glori

cuidam Ecclefize ordinandus effet Epifcopus, Metro-

facile hinc colligitur confecrationem, a duobus Epis-

gh'a n

politanus & ceteri Provincite Epifcopi ad perágen-

copis vel etiam ab udo celebratam, non fui(fe habi-

nec F

dam confecrationem convenirent.

Id defuo tempo-

tam pro irrita,

re teflatur S. Cyprianus Epift. 6g. ad Frat. Hisp.

polTet

Quin Hiftori& Ecclefiafticae plura fuppeditenr ex-

C

» Quod apud nos, inquit, & fere per Pfovincias

émpla Epifcoporum, qui nonà duobus modo f(ed

3

)

univerfastenetur, utad ordinationes rite celebran-

lus ce

ab uno etiam Epifcopo ordinati fuerunt: quastamen

ceffari

» das ad eam plebem; cui prapofitus- ordinatur;

ordipationcs ràtas fuiffe nullus unquam dubitavit.

,

fecrat

E]

Epifcopi ejusdem Provincie proximi quique con-

Sic a duobus tantum Episcopis confecratus eft

»

veniant, &

Pelagius Papa j uti refert Anaft, Dibliot. in ejus

Qere :

;

Epifcopus deligatur pïebe prafente

potuil

55

&Cb $5

Vita.

Interdum conftitutum fuit,

mtad perfieiendam con-

non e

Sic in Ecelefia Ultrajectina a duobus etiam Episco-

tam

fecrationem feptem Epifcopi convenirent, utconftat

pis peracta eft TJacobi 'P'orrii ordinatio , cui. vice ter-

ex

n.21r. Concilii Arelatenfis: * Debhis, qui ufur-

qualis

tii Episcopi affiftebat Balduinus Catzius Capituli Hare

» pant fibi, quod foli debeant Epifcopum ordinare,

lemenfis Decanus: ut videri poteft Bar. S. pte. à. fol;

et, u

» plàcuit ut nullus. hoc fibi praefumar nifi a(fumptis

üpere

459*

Quin llluftriffimus Hérinx lEprenfium Epifco-

Ma

» fecum feptem aliis Epifcopts, ;;

Sed cum fzpe

pus afferit; de Sacram. Ordin. n.6r. fe vidiffe trans-

perdifficile effet omnes vel etiam feptem ejusdem

Epifc

fümptum indubiratum lirrerarüin. Apoftolicarum de

Provincie Epifcopos in eundem locum «convenire,

1. Pebr. 1647. ubi Ponrifex concedit, ur ab unotan-

Epifc

nfecrandum

piend

hac maxime difciplina viguit, ut ad co

tum poffit confecrari , atfiftenribus duabus perfonis

Epifcopum tres Epifcopi convenirent, Et hoc fta-

in dignitate conítirutis. TP'rederico etiam. Schenkio

Áialio

fem i

tutum eít in Concilio Niceno Can. 4. citato Dift, 64.

Ultraje&ing Sedis Archiepifcope concetfit Pius IV.

C.:. *« Epifcopi ab omnibus, qui funt in Provin-

ut a duobus taritum Epifcopis poffet confecrari. Vi-

tum f

» cia debent ordinari: fi vero hoc difficile fuerit vel

de Ba[o So' pc 2- fOL I I.

gerit,

9?

aliqua urgenre neceffitate, vel itineris longitudine,

.Nac plüres quam düos neceffarios e(fe decernit

Ynt,

,

?

certe tres E.pifcopi debent in unum congrega

1

primus Canon (ut vocatur) Apoftolicus ; dum ju-

Cinati

2

ri. '-,,

bet ut Epifcopus à duobusauttribusordinerüur, QCui

pipe

Huic Sanc&

iori confonat hodiernum: Pohtificaïe

Canoni confonat Auctor Conftitutionum Apoftoli-

N

Romanum tit, de Confecrat. electi in. Epifcopurn.

carüm L. 3. C. 27.

» Jubemus, inquit, ut a tribus

Danpg

Quod prazter Epifcopum con(ecrantem duorum Epif-

» Epifcopis Epifcopus ordinetur, & ut minimum a

eledi

coporum prafentiam requirit: 24

dfiut, ait, ad miunus

» duobus, ita ut ab uno confiitui nori poilit. » Ra

Fpif

duo Epifcopi.

tionem additurus, minime dicit, ordinationem quam

eXpet

Rationem difcipling , quae ad peragendam Epifco-

unus Epifcopus celebrarit irritam efle : $a. fe/imo-

» ma

pi confecrationem Epifcopos plures exigit, jam pri-

uiutm duovum C? trium cfle frmius.

Additque :

» Dl

dem produxit Innocentius [. in Epift, ad Victric, apud

59

uod fi neceífitas coegerit ab uno ordinari, quod

b a(Hl

Gratianum Difít, 64, C. 4.

« Ne unus Episcopus

» propter períécutionem autaliam caufam plures ad-

5 COT

» Ordinare praeefumat Epifcopum, ne furtivum bene-

» effe non poffint, afferatur decrerum commiffionis

de tár

» ficium praeftitum videatur; ** non ait ne vana & ir-

» plurium Epifcoporum, ,, Hinc videmus confe-

C

rita fit ordinatio; fed ne furtivum beneficitim preefti-

crationem ab uno etiàm Epifeapo celebratam in cafü

ordia

tum videatur,

neceffitatis non tantum pro valida habeti,

(ed etiam

Epif

Ejusdem mentis fuiffe Gregorium Magnum liquet

pro licita.

lm

ex Epiítola ejus 3 1. lib, 12 ad Auguftinum Anglorum

Exemplum co

nscrátiónis Epifcopalis abüno Epi(:

potur

Apoítolum ; ubi de Epifcopi confecratione traétans

copo peraéte füppeditat nobis Hiftoria Ecclefiattica

n

preter confecratorem Épifcopum plurium Episcopo-

"'Theodored lib. V. C. XXIII.

lbi enim narratar quod

BUÍ

rum prafentiam requirit; haud quidem fie confecra-

Paulinus Epifcopus Antiochenus folus Epifcopam

tio eflet valida, fed ut confecrationis teíles elfent :

XV,

ordinaverit Evagrium 5 nec eo tamen fecius Occi-

Qu

Tibi tauquam tefles affiflent.

dentales cum Evagrio " communionem coluerirr.

Non abfimilem rationem in litteris ad Aegem Hi-

Quin imo lanocentius T. Epi(t. .14. pacem & eoms

app

bernie dedit S. Anfelmus Cantuarienfis* nam pofít--

thunionegm cum Qeccidentali Eccletia Alexandro An«

&l gm

quam morem illius Regniimprobaffet, ut Epifcopus

tiochenorum Epifcopo non alia conditione obrulir,

tiorie,

perinde ac quilibet Presbyter ab uno Epifcopo ordi-

nifi omnes eos, qui cam Évagrio coramunic

»

gveranä

05

naretur, fic profequitur: * Mipus quam a tribus E-

ad fuam communionem reciperet,

m Epifco-

deini

" pifcepis ordinari non debet, cum propter multas

Alterum exemplum rexüat apud Synefiu

oli

pum

N

Resorumio DD.

LOovANIENSIUM,

403

Va

)

ls

pum Cyrenes Eþifi*. 67. Cujus'antecefï'or beatus

Ferrando, Exempla etiani deiis, qui a. duobus tan-

Philo, ur Synefiusrefert, folus Palabife Epifcopum

tum Epifeopis confecrari fünt; profert; primo duo-

Bpif

Hac autem coníecratio adeo

ordinavit Syderium.

rum, qui apud Numidas foli ordinaverunt Epifco-

non fuit habita pro irrita, ut Mágnus Athanafius, li-

dórt

pum; deinde Timotheum Elurum, Petrum Mogum,

cet ordinationis illius conícius, Syderium ob fingu-

Armentarium, & Pelagium primum in exemplum

'ODus

lares ejus dotes Metropolitane Ecelefiee in. Ptole-

"Dis.

adducens, fic concludit. ** Hujusmodi exempla ad-

maide praefecerit: fperans futurum ut ille fcintillam

» ducere poífim longe plura.

Quare certum peui-

m q.

fidei, qua ibi fupererat, foveret, & magismagifque

ünine

» us eff , Epifcopum) ab uso Epifcopo valide ordi-

accenderet, Synef(ius hoc factum excuíans , ratio-

) 72(1;',2-

Optg.

Id ipfum autem in neceffitatelicitum effe, cum hec

) aC

nem ex acerba temporum conditione petit: cujus

etiam acerbitatis tantam cenfet effe vim , ut Cano-

disciplina rantum fit inftitutionis Ecclefiafticee, prae.

COn-

num pracipuos nonnunquam praetermirti permittat,

ter hic allata eadem fere argumenta probant, qua

imo precipiat,

Formidolofis , iuquit , temporibus

capite tertio hujus differtationis artülimus.

'ah&aa

Jummum jus pretermitti necefJe ef. — Additque Mag-

Igitur fi ad hec omnia animum attendamus, fimul.

mu

num Atbanafium id tempori dediffe. Quis itaque

que cogitemus , quanta in Ecclefia Ultrajectenfi fit

TT

neget Epifcopum Ecclefiae Ultrajectinge etiamab uno

Epifcopi;neceffitas, fine dubio concludemus eum qui

Pioni

Epiícopo ordinari poffe : quandoquidem illi, ut ante

rite fit ele£tus Epifcopus, fi tres Epifcopi per debi-

Lipis.

probatum eft, omnino neceffarius fit. Epi(copus;

tam diligentiam obtineri non poffint, ab uno etiam

uf

neque tres , ut ponitur , Epifcopos , quantamlibet

$ uf«

Aatiftite confecrar? poffe,

diligentiam adhibeat , ad celebrandam confecratio-

Ontg

nem obtinere poffit? Saltem hoc pradicta Ecclefiee

C.AXP OT V..

etüf.

non tiegaflet Gregorius Magnus, qui Auguítino An-

ipi

glorum Apoftolo poteftatem dedit Epifcopum in An-

4 Epifcopi temeautur fuccurrere Ecclefie Ultrajetli-

habi-

glia nullis aliis prefentibus Epifcopis ordinandi, do-

na ?

nec Epifcopos ita confecratos ad confecrandos alios

Quigaim ad boc temeantur? Et quibus in re-

'l(u: ?

Lv

poffet affümere : ut refert Beda in Hift. Angl. , r.

fed

C.27.

Notandum autem eft, ut confecrationem fo-

Capite hoc pröb.abimus Epifcopos debere f'uccurQ

lus celebraret Auguftinus non omnimodo fuiffe ne-

rere Ecclefiee Ultrajectinaze , in praefentibus ejus angu-

1me.1

'

ceífarium, cum Epifcopi Ecclefie Gallicanz ad con-

ftiis; & ad hoc adítringi primo quidem ac pracipue

;

el

LI

fecrationem peragendamin An

D

o]

liam potuiffent acce-

vicinos Epifopos: fed illis hoc (aum officium negli-

;-.

du

dere: vel confecrandus in Galliam ab Auguttino

gentibus, etiam quoslibet alios; neque affectu folum

potuiffet mitti , ubi plures confecrationi adftitifTent;

& precibus, fed eriam opere atque miniflerio.

ïSCO.:

non enim tam magna eft locorum diftantia neque

Conftans e(t SS. Patrum & Scriptorum Ecclefiafti-

r

tam incommodus in QGalliam trajectus, Verum

corum fententia Epifcopos in Apo(tolorum loca füc-

qualisqualis ifta difficultas Gregorio füfficiens vifa

ceffiffe: quadere mentionem faciens S. Hieronymus

:

10j

eft, ut Auguftinus Epiícopi ordinationem folus per-

Epift, 54..— 2 4pud zos, inquit, 24poffolorum locum te-

"

aperet,

ment Epifcopi. .Ex fic pallim alii Patres. ^ Quid eft

qnse "

Major fane erit neceffiras confecrationis ab uno

Apoftolorum locum teuere, nifi vices agere Apofíto.

(à

Epifcopo celebrande, fi quis ele£tus ad remotiores

lorum, & illorum loco pree(fe Ecclefie ? Adeoque

E&!Q-

Epifcopos, quam Anglicanis faciendum fui(Tet, acci-

partes illorum fant, Apoftolorum follicitudinem fibi

'rhs

piende confecrationis ergo proficifci fit paratus: vel

fuüfcipere;. fic ut illi; qui locam Apoftolorum tenent,

zkig

íialios Epifcopos ad impendendam fibi confecratio-

etiam Apoftolicum hoc di£tum vere proferre poffintz

h

nem inftanter & fuppliciter invitet,

uod fi praefti-

Prater ea, qu& intrinfecus fuut , inflautia mea guoti-

V

tum fuerit ab eo, quem Capitulum Ultrajectenfe ele-

diana, follicitude ommium: Ecclefiarum : quis infivrha-

gerit, & neutro cafu plures Epifcopi obtineri potue-

tur, C9 ego ton infirmor €9'c.

Hanc fuifIe f(ententiam.

UM

rint, procul dubio Gregorius Magnus judicaret or-

Cealeítini Pape patet ex actis 3. párt, 2, ^ Synodi

H

dinationem a fingulari Epifcopo rite & fiue ulla cul-

Ephe(ine ; quam dictus Pontifex his verbis alloqui-

Qu

pa perfici poffe.

tur: ** Hec ad omnes in commune Domini-Saácer-

Neque id abn

uerit Curia Romana, que tefte Fao-

99

dotes mandatae predicationis cura pervenit: Ze.

.Uli*

us

nano hanc agendi rationem hodie fequitur utii, qui

reditario in banc follicitudimem jure conffringimur ,

electi funt Epifcopi z partibus, ab uno promiscue

14

quicumque per diverfa terrarumloca Apoítolorum

M

Epiícopo confecrari potlint.

Sic enim eorum litterze

95

vice nomen Domini predicamus. Dum illis dici-

expediuntur: ** Tibi... Presbytero ut a quocumque

?)

am

tur: ite, docete omnes *gemes, advertere debet

10

» malueris Catholico Antiftite gratiam & communio-

Frarernitas Veftra quia: accepimus generale man-

??

u

» nem Sedis Apoftolice habente, accitis & in hoc illi

datum : & omnes nos id agere voluit, quibus fic

d

$

,

affiftentibus duabus vel tribus dipnitatibus, munus

?5

in commune mandavit officium.

Neceffe eft, uc

»

lu

confecrationisrecipere valeas, F'agn.ad Cap. 7. »€

competenter noftros fequamüur Auétores, fübea-

de témp. Ord. No. 20.

?5

mus omnes eorum labores

nis

29

.fimusin lionore. ,,

»

; qiuib.us- omnes fucc;ef-

le

Convenienter ad has litteras plures EÉpifcoporum

ordinationes, anno proxime elapro, ab uno in Indiis

Cui prorfus confonat quod

Nicolaus I. ad Gallige

!

m

Epifcopo peracte referuntur.

Epifcopos fcribit, Epift.42. * Quamvis fingularum

- ]mo etiaui paffim Theologi, qui plurium Epifco-

Ecclefiarum, quae propter diverfitatem terrarum

J

porum prefentiam requirunt, aíferunt in neceffitate

mulre effe dicuntur (cum una fit & 'unica (ponfo

ab unico Epifcopo poíTe Epi(copum confecrari.

Vi-

fuo &c.) Pater & Epifcopus & Póntifex Dominus

1»3

de Morinum de S. Ordin. pr,. HI, Exerc: IV. C.2, N.

Xl

mofter Tefüs Chriftüs exiftat, . , . , . fubiturusta-

XIV. Bellarminum de notis Ecclefizelib.IV

?*

m

"

C 8. alios-

men ad Corlos hanc. Apoftolis commendavit; ac

que plurés.

,

)

per.eos ranquam hareditario jüre füécefforibug

vl

Sed omnium inftar fit Chriftianus Lupus, qui in

)

ii

eorum, nobis fcilicet quos Paftores, & Epiícopos

appendice ad Canonem IV. Concilii Niceni plurimis

2

& Ponrifices fuper ipfam. conftituit ; ejus provi-

'rl

argumentis & exemplis probat validam effe confecra-

f

» dentiee curam indulfit; quafi pro patribus nari filii,

tionem ab uno perfectam. — Et primo afferit Apofto-

85*

& pro eis conflituti principes in'omnem terram,

]

los.& eorutm fucceflores frequenter folos ordinatfe:

9)

imitatores eorum effemus, fieut & ipti Chrifti. ,,

deinde recenfet exempla Auguítini Anglorum Apo-

Hi Summi Pontifices; quod hicinotandum eft, aper-

: te afleruünt nontantü

ftoli; Evagrii; & privilegium Ecclefie Romane ex

.

í

mfe ] (äd quos

libet étíam Epif-

$upplem. Oper. as Ejpeu Pars IV.

Eeea

" COpos,

404

Rrzsotvrio DD. LdVANltNmUM.

"

copös, Apoftolorum vices gerere, ut Celeftinuslo-

utilitati lim'iresp fuos transgrediendo confulere , fed

monïlü'

quitur ; & hereditario jure. Apoftolorum efIe füc-

id fibi ex officio faciendum judicabat * 7Zmore Dei ,

Suz p

cefTores, ut ait Nicolaus I.

fe

Addunt ex hoccapite ad

ait, Doc fmmus faceve compulfi. — Additque , ut ita fa-

omnium Epifcoporum officium pertinere , ut omnes

ceret pracip

ue fe émpullum fuifi

J n

Je vcbm*z'ïateä Chrifü,

rÜ

Apoftolicos fubeant labores , non in fua tantum pe

- que omnibus preponitur.

culiari Ecclefia, fed fi.Ecclefiarum utilitas id. exigat ;

Epiphanio in memora

ta Epi(ïöla confentiunr Illu-

d €Udl[

ftriffimi Gallize Prefules , cujus Epiftole hoc eft ini-

momlm

ubique in omuem tervam.

Haud aliter feculo nuper el

apfo de Epi('cc)patu*s'of-

num.

* Limites habetjurisdictio Epifcoporum, non

dem &X

» habet charitas. . . . .. [taque veteri & Apoítoli-

rinis

ficio.& munere judicarunt preeclari Galliee Antiítites.

Cum enim tunc in Anglia magnee inter Catholicos

»

co inftituto, fi qua in Pareciis noítris fchismata

corurm.

turbe flagrarent, infignes illi Antiftites partium fua-

oriuntur aut hereíes, auctorirate compefcimus :

y Eff

rum effe duxerunt , follicitudinem fuam extra terrni-

»5

fi alibi, medemur amore: qui tum demum Chri-

nenfem

nos Ecclefie fuae imo extra Regni Gallicani limites

»

fto dignus eft, animarum noftrarum Epifcopo,

jduxit

-porrigere, & fideles Anglize cura fua complecti. Sic

»

cum.omnes complectitur, ficut ille pro omnibus

dacaat

enim ea occafione triginta quatwor Galli& Epifcopi

5

mortuus eft. ,, .Amor autem ille, fi verus eft,

dio p

Reverenditfimos Conítratres fuos ejusdem - Regni E

debet & opere comprobari, adeoque ficut Epipha-

fotavit

pifcopos per Epiftolam alloquuntur: ,, Omnes illud

nium excitavit, ita & alios Epifcopos excitare debet,

je 0X

» Apoftoli ufürpare & poflumus & debemus : in-

'ut quoties id ad animarum falutem aut Ecclefie urili-

Chrilli

, ftantia mea quotidiana, follicitudo omnium Eccle-

tatem pertinet , a

cludete

;

liarum -etiam .iiïgclelïïamt'n güra—m

» fiarum : quis infirmatur, & ego non infirmor?

fufcipiant.

Exh

». Quis fcandalizatur & ego non uror? ,

Neque hoc t

um tantum Tuade'—re debet chariras,

cum fidelium quorundam falüti non fatis invigilatur,

pis ia

Nonne ex his omnibus claré elucet Epifcopos À-

currant

oftolis, ineorum officio, follicitudine, atque labo-

ut in caufa Epiphanii, fed vel tum maxime cum fide-

lesinjufte vexati aut oppretfi auxilio indigent. Con-

pi cum

re, fucceffiffe heredes ? Porro Apoftoli procul du-

egregic

bio officii füi effe duxiffent Ecclefi& mifere afflictee,

tigit id tempore S. Cypriani in Ecclefia Arelatenfi,

cui tum Epiícopus prafidebat Martianus , Novatia-

]am :

ualis eftilla; de qua modo agimus, pro viribus fuis

ne as

í

u

ccurrere; adeoque & Epiícopi id modo praílare

nis favens, &fidelibus perinfeftus. Qua occafione

dent c

tenentur,

S. Cyprianus ad Stephanum fcribens, &íuum & Sre.

cum F

- Iftud Epifcoporum officium haud obícure eluce-

phani munus effe judicat Ecclefie illi fuccurrere.

id effi

bit, fi confideremus, quem in finem jure divino infli-

»:Qui rei, inquit, Epift, 67. noítrum eft confülere

ranti f

ruti fint Epifcopi: quippe juxta illud jus non folum

» & fübvenire, Frater chariffime. ,,

Paulo poft ra-

fuz particulari Ecclefie , fed Ecclefie univerfali, cu -

tionem addit, ob quam &ipfe & alius quilibet £pif-

À

pisinc

ramintendere debent. Neque partem tantum Do:

copus diéte Ecclefize ferre opem debeat : ;, Eifi Pa-

cili $a

minici gregis, fed rotum gregem, pafcere &fovere

» ftores multi fumus, unum tamen gregem pafci-.

tenentur,

juroni

Ita fenfit Joannes Papa 1. fcribens ad Za-

» mnus, & oves ugiverías , quas Chriftus fanguine

an P

chariam Archiepifcopum.

« Hujus rei gratia vobis

??

.fuo & paffione quzfivit, colligere & fovere de-

»

Ti

» &nobis (ancta commiffa eft Ecclefia, ut pro omni-

bemus 5 nec pati fupplices & dolentes fratres no-

officim

» bus laboremus , & cunéctis opem ferre non negli-

2

ftros crudeliter de

»

calcari. ,,

[pici , & fuperba prafumptione

donius

» gamus. , Eandem in fententiam Simplicius Pa-

cum f

pa ícripfitad Acacium Conftantinopolitanum Epifco-

Secundum hanc füuam fcientiam aliis fzepiffime Ec-

um; * Fidelis, inquit, fervus oftenderis, fi non

chiepil

clefiis opem prieftitit: adeo ut Gregorius Nazianze-

- tantum in Ecclefia cui prefides , fed ubicumque po-.

nus Orat. 13..S. Cyprianum, ob illius laudabilem

politan

pro aliis Ecclefiis follicitudinem, laudetut Epifcopumm

finpul

» fuerir , pro unitate Catholica & paternis definitio-

» Ribus füadere non renuas. , Pontifex ille hocE-

Univer(alem 5 qui non fue tantum & 'Africang Ec-

Copun

clefize intenderet, fed follicitudinem füam per Occi-

Chiepi

pifcoporum officium, de auxilio aliis etiam Ecclefiis

ne Bit

praftando, tam flrictee neceffitatis effe cenfebat, ur

dentalem ; Auftralem , & Borealem mundi plagam

Epifcopum, qui officium hoc cum implere poffet ,

circumferret,

fis qu

'

n

L

negligeret, tanquam infidelemEccie(iæ (ervum tra-

- Euftathius Antiocherus Epifcopus haud minus

Jutei

€aandum effe judicaret.

quam S. Cyprianus períüafum habebat ad Epifcopo-

33&1

» der

rum officium pertinere, ut aliis etiam Ecclefiis fub-

: Cptimo quidem ïüre -EpifcopmumjmïSdiæo Cler'

veniant : & ex iíla perfuafione zelum operamque

» nol

»nh

tis limitibus circumícribitur ad majorem Ecclefiz uti-

fuam non fuee tantum Écclefie , (ed & aliis quibus-

litatem : verum ubi finis hic ceffat, & potius eftere

cumque impendit, Ob quam rationem egregie lau-

De

Nec

tür n

Ecclefie, utquis Epifcopus jurisdictionis fuze termi-

datus eft a $. Chryfoftomo, Homil. de Euftat.

nos excedat, libere excedere poteft.

lta (e geffit

?5

vero hic, ait, tantum providentia ifta ufus eft, (ed

glos :

» & quoquoverfus dimifit, qui docerent, liortaren-

Epiphanius, qui cum Cypri effet Epifcopus, ob Ec-.

&l 0r

clefie utilitatem jurisdiétionis fuz limites exceflit,

?5

tur, difputarent, omnem hoftibusaditum praclu-.

Confo

& fuüb Diccefi Hierofolymitana in Monatterio Beth-

55

derent,

Preclare enim a Spiritus S. gratia didice-

Teprel

lehem Paulinianum , S. Hieronymi fratrem , prius

H

rat Ecclefie Prafülem non eam folum, quasei a

- Va

Diaconum deinde & Presbyterum ordinavit.

Adhazc

25

Spiritu S. commiífa eft, fed & omnes per totum

panda

Monafterio illi, in fpiritualibus pene deftituto, fin-

99

ubique orbem conf(titutas, curafe debere, ,,

At

poli

gulari fua cura non parum profuit, & multa ibi egre.

»)

que hoc e facris precibus didicerat.

$i enim pre-

Rifen

gie & laudabiliter inftituit,

Joannes Hierofolymita-

»

ces, inquiebat, pro Catholica a finibus usque ad -

QW p

nus Epifcopus his rebus offenfüs in Epiphanium ex-

99

fines orbis Ecclefia fieri debent, multo magis cu-

d&or

canduit, cui hunc in modum ab Epiphanio refpon- .

»

ram qnoque illi impendere neceffe e(t, & cunétis

hüne

füm apud Hieron. Epift.6o. ,, Ob Dei timorem .

?5

ex equo confulere , & omnibus providere, ,

"

Y vi

Sic & S. Ambrofius jurisdictionis fua limites ex-

». hoc fümus facere compul(i, maxime cum nulla fit

n neg

» diverfitas in Sacerdotio Dei, & ubi utilitat; Eccle..

ceffit, dum Sirmium, ut ibidem Catholicum Epis-

icui

» fi& providetur. Nam etfi finguli Ecclefiarum E-

copum inflituerer, perrexit;. & potentie Imperatri-

Tahr,

». pifcopi habeant füb fe Ecclefias ,. quibus curam

cis Juftinze, que ab Arianis Epifcopum . ordinari cu- :

Clefi

» videntur imppendere, & nemo fuüperalienam men- .

piebat, reftitit; & Anemium Ecclefie Sirmienfi pra-

iSc

» füram extenditur, tamen preponitur omnibus cha-

fecit: ut narrat in vita $, Ambrofii Paulinus, quem -

Qine

». ritas Chriíti. ,

Sanétus E;piphanius, uti videmus,

etiam fancti Viri zelum.a Deo miraculo dicit confir-

EU

non tantum fibi licirum in hoc cafü putabat Ecclefiae

matum. Sirmium autem-eratin Illyrico, quod nun-

l

nun-

Rzsorurio DD. LovaNiENsIUM,

405

quam Ecclefia: Mediolanenfi fubfuiffe probant Tille-

clefiae Gallicane Przfules , qui feculo nuperrime e-

[*

montiüs in Vita Ambrofii, & Auctor Geographie

lapfo Ecclefiae Anglicanz afflictioni commiferati fgnt

t f

Sacre p. 71. & 72.

ut proprice,

j Wl,

uvat ipforum verba ex Epiftola mox

Sed & illuftre exemplum zeli Apoftolici fufpicere

laudata fübjicere: * His de caufis factum eft, Fra.

it]l

u.

licet in S. Hilario Pictavienfium Epifcopo; qui primo

» tres Reverendiffimi , ut noftra fuerimus arbitrati,

pro fide in Phrygiam relegatus Catholicam ibi fidem

» que effent Anglorum ; nec minus miferanda illius

( Ini

defendit * deinde in Concilio Seleucise veritati tefti-

,Don

» Eccdefie vulnera fenferimus, quam fi nobis ipfis

monium reddidit. — Conftantinopoli etiam, curn ibi-

3

,

eflent inflicta,

oftoli

dem extremum fidei periculum animadvertiffet, A-

Sicut Ecclefiae Ang;licanæ vülnera fenferunt Illu.

Iu

rianis liberrime reftitit, In Gallias e prelio bereti-

flriffimi Galliae Pracfules , ita vulnera Ecclefiae Ultra-

hus *

corum, urait S. Hieronymus, revertentem complé-

jectina a proximis quibuscumque Epiícopis par eft

;

Chri.

xa eft Galliarum Eccle(ia 1 Gallos autem per Arimi-

perfenti(ci.

*

COpo'

nenfem perfidiam deceptos per Epiítolas& Synodos

Nomine proxi

morum Epi('coparum plerumque

Itibus

induxit, ut detectam fraudem Ariminenfis Synodi

cenfenturilli, quorum Ecclefiaftici 'imires afflictae E.c.

j eft'

damnarent.

In Italiam denuo inftaurandze fidei ítu-

clefiz limitibus proxime junguntur; aut qui minimo

dio profectus, Mediolani Auxentium Arianum con-

interítitio ab illa funt remoti: verum iftud non fem-

lebet

futavit, aliosque pro fide labores ubicumque egre-

per geometrice dimetiendum eít, fedattendendz cir-

ütili

gie exantlavit.

Ecce quomodo charitas ejus pro

eum(ítantiz; quibus fit ut Epifcopi, quamvis aliis re-

üram

Chrifti Ecclefia propri Dicecefis limitibus non con-

motiores, afflictis Ecclefiis nonnunquam commodius

cluderetur,

& opportunius auxilio effe poífint.

lg,

Ex his perfpectiffimum fit , iftud muneris Epifco-

Cujus rei exemplum nobis fuppedirat Joahnes Ma-

atur,

pis incumbere, ut negleétis & afllictis Ecclefiis fuc-

gnus , Upfalenfis Archiepifcopus, ia hi(t, Goth. &

fida

curranr: & huic muneri ab iis, qui fpiritum Epifco-

Suecor. lib. 17. C. 18.

Cum enim Olaus Scotkon-

COf

picum Epifcopi nomine communem tum habuerunt,

nung apud Suecos regnaret, fides Catholica in Reg-

enfi,

egregie fatisfactum fuiffe,

no illo penetora inrerierat, Epiícopi Germanize prae

a(d»

]am autem cum rriftis adeo fit Ecclefige Ultrajecti-

aliis erant Suecie vicini; non tamen illi fed Auglica-

ong

na (tatus, ut Capite primo demonftratum e(t, evi-

ni Epifcopi Suecis auxilio venerunt,

9. Sigefridus

Ste

denti confequentia concluditur ad Épifcoporum offi-

Eboraceníis Archiepifcopus, fuam etiam Ecclefiam

V,

cium pertinere, ut dicte Ecclefiee auxilium praftent:

relinquens, in Sueciam profectus eft, ibique fidem

]

W

id eft, ut afflictae folatium exhibeant & penuria labo-

egrepie inftauravit, Quam ob caufam tum a reliquis

in

ranti füccurrant.

Anglie Prafulibus, tum ab Aneliz Rege, multum

pil

Atque imprimis munus iftud vicinioribus Epifco-

eft collaudatus; & in Sueciaioter Apoftolicog labores

pi

pis incumbit , quod colligere licet ex Canon, 5. Con-

fancte defunctus, ab ipfo Deo corona

»

gloriae decof

ci«

cilii Sardicenfis; quo preecipitur ut in folamen & ad-

-

ratus eft.

IIfd

J

uroriurm neglectae aut affliétae Ecclefie veniant ex vi-

[

.

Nonnunquam etiam fancti Ecclefiarum Prafuleg,

de

cinis Provinciis Epifcopi.

ob fidem & veritatem Ecclefiis fuis ejecti, in iis Ec-

.in ejufmodi cafu,

no

I(tud vicinorum, Epifcoporum

clefiis, per quasiter faciebant, aurfub quarum juris-

Jne

officium effe períuafiffimum habebat Apollinaris Si-

dictione commorabantur, gefferunt (e pro proximis

donius, Alvernen(is in Aquitania Epifcopus : quare

Epifeopis. Etenim cum tales Ecclefias vel afflictas vel

i

cum folusin iffa Provincia Epifcopus fupereffet, Ar-

Epifcopo orbatas viderent, auxilium illis, quocum-

o

chiepifcopo Bituricenfi , qui Provincie iftius Metro-

que modo poffent, pratare non dubitabant.

2

poliranus erat, nuperrime defunéto: neque folus ob

.. d Athanafium ab exilio fuo redeuntem in Ecclefíis,

if

fingulares difficultatesin Ecclefia Metropolitana Epif-

per quas illi tranfeundurm erat, feciTe referunt Socra-

copum inftituere veller; recurritad Acrecium Ar-

tes lib. 2. C. 24. & Sozomenus, lib.3. C. 2 r.

V

d

chiepifcopum Senoneníem : eumque utin in(litutio-

Idem egiffe Eufebium Samozaienum, cum in

ne Bituricenfis Epi(copi fibi adeffetrogavit. Impri-

Thraciam exul miffus effet , teftis eft Theodoretus

m

mis autem notanda eft ratio, quam rogationi fue ad-

BERUCI.

Et quidem praeclari illi Prafules in iftius-

ngit: ,, INe te, ait, quanquam Senonum Capur,

modi cafibus f& pro vicinis afflictarum Ecclefiarum

us

ju

0

?5

& inter hec dubia fubtraxeris intentionibus me:

Epifícopis non absque ratione geflerunt, ldeo enim

?5

dendis Aquitanorum : quia minimum refert, quod

pracipue vicinorum Epifcoporum eft afili£ctis Eccle-

D

?

nobis eft in habitatione divifa Provincia, quando'

fiis fuceurrere, quod illi & melius afflictae Ecclefige

k

955

vulnera cognoícant , & commodius ob viciniratem.

$

in Religione caufa conjungitur.

De hoc vicinorum Epifcoporum o

fficio acïfiipulä-

remedia adhibere poffint.

Eadem autem rationes

tur nobis Gregorius Magnus; quicum accepiffet An-

mapis urgent illos Epifcopos, qui in afHlictis Ecele-

glosad fidem velle converti, & Epifcopos Galliee

fiis verfantur.

llli enim cum non modo vicini, fed

ád opus tam pium promovendum operam nullam

& prefentes fint; tanto melius mali caufam perfpi-.

conferre intellexiffet, Epifcoposillos ob eam caufam

ciunt, tantoque facilius aprà remedja adhibere pof-.

:

reprehenfione dignos effe decernit.:

fünt: Unde quod dicebamus confequitur, Epifcopos

?.

" Verum quidem eft Gregorium agere de propa-

chles interduum Epifcopis vicinis poffe annumerari,

