qu'il wefl pas befoin de s'expliquer ; pmisque le filence

Vieiliard Eleazar , je ne dis pas feulementpour feindre,

fu

en cette inatiere doit paffer pour un der aveu mani-

mais méme pour faire aucune demarche qui aitle moin.

d

fefte , €9' pour une improbation tacite de la Conflitu-

dre air dediffimulations fedfortiter agendo fénedute

Hf

tion , afez évidente pour qu'on m'en pui[fe tirer au-

quidem dignus apparebis , adolefcentibus autem x .

*

Tij

cune confequence em faveur de cette piece.

Cela. eft

emplum forte relinques.

*

vrai en un fens , C9' je n'en puis pas disconvenir ;

0j

Ce que j'ai l'honneur M. de vous écrire avec tant

l

]

m'etant fervi moi meàme dece principe, pour juflifier

d'ouverture C9' deconfiance, m'eftpas pour vous donner

le filence que j'ai gardé pendant quelques années.

(

des avis dont vous n'avés pasbefoin, mais pour voux

Mais outre qu'il y a de grandes .occafionse od il eft

feliciter de ce- que vous avéz apparemment déja fait ;

lbt

nece[Jaire de parler pour fe fauver en coufe[Jant Ja foi :

pous vous a[furer que perfonne n'eflavec un plus par-

ore confeffio fit ad falutem, /es ennemis de la ve-

tr

faite eflime , C$' une plus pr

dOl

rité abufént de ce filence , €9' pretendent qu'il leur eft

fuis M votre tr. h. CS'c.

Qfor:de .venerqtio'rz T(qz";e Jg

faverable- ILeft vrai qu'ils ne le croyentpas eux me-

j:fï

me; C9 lorsqu'ils s'en prevalent pour leur caufe, ils par-

lent contre leur confcience : car ils font bien voir dans

' T slb Mär»ie- Evéq. de«Babylone.kþ

hi

cette occa[ion ci , C9 enquantité d'autres , combien ils

I

20. AMai 172?

E P ]-

comtent peu fur le te moignage de ce pretendu confen-

[

EprsToru EsPENIO PECurIARES,

VO*

?eu.

ESPSd4oGSoTO00 L w

d

.CXXX BG

plina , mais nova praxis C* au lieu de taxer coniime

l'onfait, les Evéques de negligence & de pareffe , il

d

Ill. Epifcopo 'Ba-byl-onienf i

feroitiplus honnéte C9' plus conformedla verité dedire

].

qu'on «e tenoit plus guére de Coóncile , €5" far :tout de

Ill. ac R.'Domine. Nqn^exïguo honori ac folatid

Conciles ANatiohaux , .aux

0

quels il '-con—z';ienï regylie*r*e--

'lx,

mihi fuere quas 20. menfis elapti ad me dare dignati

ment defaire ces erections,

&

eftis. Paucis antea diebus fignaveram , Deo largiente,

Je ne fai fi on m'interpréte point zt-rbp Jä*l?z'ïl-ett'rä

Utj

inftrumentum bene authenticum Jeclarationis :(a)

ces mots d'Innocent 1II. Inftitutione Divinafoli funt

0

inecx'circà tres àrticulos ex mandato Emin. D. Card.

Romano Pontifici refervate.

Peut. on roire aue

2

Archiepifcopi mihi propofitos. Perplacethzc Decla-

ce Pape , quoique trop prevenu en faveur des fauffes

J

ratio omnibus qui eam viderunt, fidisamicis; neque

Decretales:, ait. été fi ignorant dans l'antiquite ?' Ne

ullatenus dubito quin etiam tuo, Il Domine calcu-

"u

pourroit-on pas entendre.ce foli privativemént à l'au:

n

lo probanda fit'; eamque lubenti animo ex nunc in

rorité particuliere dey autres Evéques , C? non gar à

lucem darem , nifi ex gravitfimorum virorum judicio

Ie

ha&enus celanda foret.

celle des Conciles *.. Et te pourroit.on par dire queces

Nempe f1 ea innotefceret ,

mots Inftitutione Divina , s'enterdent de l'autorit? du

vix dubium eft quin A&or in lite quam coram Tri-

n

bunali hujus Univer(itatis adverfüm me inftituit, ar-

premier fiege qui vient d'Inflitution. Divine s en forte

U

que comme le lien de l'Epifcopat e[t de foi méme indis-

[

repta anfa novum contrà fe gravamen inféerret, & cau-

foluble; il doit étre dénoué par uneautorite affes gran-

fam protelaret fpatio trimeftri usque ad inftitutionem

l.

de pour étre l'interpréte la. volonté Divine.

Il. me

L

noviRedtorisMaguifici: utpote qui verilimiliteradver-

Jemble que c'eft la faire trop d'honnéur à Hoynck de le

fariis devotus futurus fit; cum praífens Vicerector

faire marcher fue les traces d'Innocen

X

n III en difant:

x

( D. Rega) quicaufam dijudicet equi fit amantitlimus-

hifce veftigiis inhzrentes.

Czxterum enixe expoítulo preces Ill. Gratiz Tuz ut

TI'

Num VIII. Ne pourroit-on point faire ufage du prin-

j

in hac fenili&tatenon erubefcam Evangelium, neque

cipe du tnéme Innoceut H1. auinéme Chapitre cité :

que

vultum pertimeícam.

les chofes fpirituelles fe detruifent p

lus difficilement

j

[

qu'elles ne s'etabliffent ? r dire qu

e fi par la prati-

Auüm quoque rogare Sapientiam Tuamut Zindi-

que de France,des Paisbas , €9' méme detous ler autres

*

tjas Refolutionit Doctoram 1717. dignetur , fi qui-

pars atholiques , le Pape ie.

peut pas eriger un fiege

l

dem vacet, discutere & ca(tigare , (1 quid in iis for-

fünsle confentement du Prince

der Evéques C9' du peu-

te non ita exacte fecundum veritatem expreffam (it 5

cex conditions.

ple , il peutencore moius détruireun fiege fans obferver

x

precipue Disquifitionis I. Paragr. 7. Disquiüitionis

1. Paragr. 2. 3. 7. 8. & 11. totamque Disquifitio-

Num. 1X.à la fin. Ne fau—di*-oit—il pas aducir oü 8X

g

T.

Rogabo una Ampliffimam Erkelium , qui hxc

d

pliquer ces mots : fefellit opinio s 2" faire entendve

Scripta lypis edi curat, ut eaprius faciat oculistuis

que torsque les fauffes.Décretales fe trovent contrairer

fübjici , quam lucem videant.

Hanc Gratiam, fi1ll.

aux Canons de Nicée ,

abuti

qu'elles établifent eft alory

s

Gratia Tua mihi prazftiteritcumulabitgrandem quam

[5 C9' que quelque autorifé qu'il-paroiffe étre , il

in me contulit benevolentiam & amorem.

ne peut.pas , felon S. Leon, déroger à ces Canons in-

violables.

Precabor Deum , quoad vixero, ut Apoftolicus

Num.X. Avant que T'oppofer à S. -Bernard la ve-

labor vefter non fit inanis in Domino.

Ill. ac Rev.

nerable Antiquité , nepeut-on pas tácher -de l'accorder

D. Ill. ac Rev. Gratiz Tuz. famulus humill. ac

auec cette Antiquite , en l'expliquant €9' en. difant que

'devot.

Z. B. van Efpen.

c& Pére avance a la verité que le Pape peut eriger de

Lovanii 11. Junii 1727.

nouveaux Evechés , mais non

pas qu'il foit le jeul qui

le puifle ; C9' qu'il tte parle point de l'ex]linction d'un

E

DI ODORY

fiege; C9' qu'il dit encoremoins que le Pape lepuiffe en-

treprendre contre les Regles ?

De M. l'Evéque de Babylone à M. van Efpen,

contenant des Remarques fur l'Ecrit qui a pour

DTISO0UISITION :

titre. Vindibiz Refolutionis Doct. Lovan. &c.

$. T. muTR. X. e me crois pas qu'on puiffe ni qu'on

Sjai eu l'honneur Mbnjieur , de vour affurer il y a

doive dire que touter les-Eglifes nouvelles d'Orient, de

quelques jours que j'avois lu avec toute la fatisfaction

la Chine, du Tunquin , de la Cochincline &5 de Sigim

unaginable la. belle defenfe que vous aviés fait de la

font redlites à la condition depures Miffions. Il eft vrai

Decifion du cas qui a été donné'en faveur de cette

queles Romains C9' les Moines le voudroient per[uader s

Eglife. (P) 'Je n'ai pas moins été charmé de la fin de la

mais dans la verité ce font de vrayes Eglifes, dont ler

2. partie, que je l'avois éte du commencement , CS'

Evéques , couverts mal à propos du itom d

uhe Eglife

furtout de l Examen que vous y faitesde la plenitude

inacceffible , foutles vrais Epoux des Eglifes

auxquelles

de puiffance : C9' j'attends avec impatience la 3. par-

M. l'Evé

on les envoye.

que de Conon, par exemple,

tie.

Comme vous avés defire que je vour propofaffe

eft vrai Evéque de l'Egli

e dela province de Fokien ,

mes doutes , je prends la liberte de le faire pour vous

commie l'étoit avant lui feu M. l'Evéque d' Heliopolis.

obeir, C9 pour vous faire connoitre que je ne l'ai pas

M. l'Eéque de Sabula eft vrai Evéque de Siam €9*.

lue avec negligence, mais avec tout le foin dont je fuis

Cela eft fü. inconte[lable , qu'ils font perpetuelrs en

capaple.

Jorte que quoique M. de Conon ait Été chaff de la

Pref. n. III. pag. 9

on dit q:æ Hoynck avoiüie l His-

toire anonyme pour fon ouvrage : cela ne paroit pas

Chine , qu'l ne refide point depyuir 20. ans , €9 qu'il

n'ait aucune efperance d'y refider jamair ; on n'agarde

fondé. Hoynck avoüe feulement le projet qu'il avoit

d'y ehvoyer de Rome d'autre Evégue en fa place : & H

donué de fon ouvrage des 1724. ott ilentracoit le plan

lorsque ces Evéques font en Caducité, onneles rappelle

fur quelques feuilles.

pas , mais onleur donne des Coadjuteurs , avecüroit de

$.. 7. uum, IV. parlant de l'éreclion des nouveaux

leur fucceder.

Il eft notoire

que la feule raifon qu'on

Kveché, qui me fe fait plus que par. l'autorité du

a eue de.couvrir cet Evéque d'unnom emprünté a été

Pape, je me voudrois pas dire: invaluit nova disci-

de ménager le Roi de Portugal, qui pretend az*oir

(a) Vide hanc Declarat, in V. Parte hujuf Suppleme

nti , I.ibf 3. Litt. C.

()Vindicie refolutionis Deciorum Lovanienfium &'.

aol ii

328

Erisroru EseENIO PECULIARES,

le Patronage de tout T Orient. ,. C5 qu'om m'a voulu ni

Num. XIX- à la fin. . Prohibitu-m fuit ad hujus-

bleffer ce Prince , ni fecouformer à une preten[ion fi dé-

modi Ecclefias C$3't.

je erois qu'il fat ajouter : (à

Autrement

vaifonnable C9 fi préjudiciable à l'Eglife. — Comme c eft

Clero & populo Chriftiano - careant.

la inéme raifon qui a principalement porté lePape à en

ce feroit étendre la loy au dela de fes termes : ce

:

j

ofer ainfià l'égard des Evéques.de ces Provincescy , ce

qui feroit contre l'intention de l'auteur. , €3^ contre le

al

garallele peut nous fervir infinement , C9 ce w'efl que

principe fur les loix odieufes.

Car les Evéques peu-

P i

par inadv&rtance queje

.

nï-eigzqi:pgint fait ngage dqr;;* la

vent , fans aller. comre les termes: de la Clementine

il

2« Mpologieuvicl o

in plerisque , envoyer. des. ouvriers, ad. partes. infi-

de

.l faut avouer .ce

pänddn:t þzi*ii y a de g?ändä abus

delium 5 C9'. lorsqu'ils font. du fruit ; y . établir des

font

dans.ia mieniere . dout. ces. £glifes. d'Orient. font . fe-

Evéques Canoniquement :: C9" ence cas enéme la. Cle-

m

courues ,. ou plustotabandonaées. La Disquifition en

mentine n'oblige pointde demander permillion au Pape.

pOIli

releve de tros con[iderables. Lesautres abus font 1. que

Voila Monfieur , 4 quoi fe reduifent 10utes mes dif-

(

tes Evéques font entrop petit nombre: 2. qu'on ue leur

fucultés: , qui comme vous voyez , ne font pas lienim-

[ !

a[fujetit pas affésdes Millionasres Religieux,3. que les

portantes. . Je vour-prie.de croire qu'il n'y a perfonne

&,

Elections C9' ordinationus nefe fontpas fur les lieux 5 en

qui vous horore plus. M. que votre

"träs humble. C3.

ti£

forte qu'en. attendant qu'il; vienne des' Evéque de fix

trés obeilJ.. ferv.

g

mille lieux . de loin , ces. Eglifes manquent. d'Evéque

T Dom Marie,

1Eväque de. Ba

s

bqune;

la

pendant bien des anuées 5

CS'en regoivent quelques foi;

& Utrecht le .24.-]—uin 1)72.7.

cv

de peu propres.

p E poQmdi A EOR

al

$. 2. . naum.V-

.. je doute fi.ce meft pas uie ex,p;-i[]ïon

Rot

tropforte.de dire.: quam fit Ecclefiz perniciofum do-

cere Romanum Pontificem effe Ordinarium Ordina-

(is

n Iil. Epifcopo- Baby(onieizf. |

&

riorum. Ne vaudroit-ilpasr mieux dire , combien

l'abus qu'on füit de ces termes eft pernicieux ; C9' ex-

Ii!Lx(ïrifïime ac R. D. Litteras q.uibus me iterum

ber

r

pliquer en fuite quel eft le fens legitime des mots Ordina-

19. hujus men(is (a) Ill. tua Gratia dignata eft de-

rius Ordinariorum: qu'ilconfifle par exemple, au dro-

corare , füo tempore , fümmo cum gaudio accepi ;

]i

it qua le Pape de fuppléer -aux: Ordinaires dans la-

maxime cum in iis exceperim lll. Gratiam tuam de-

mece[fité--- Ilne feroit point mal demarquer l'age C5 l'o-

dignari opusculum meum (£) & revidere & erudito

V

«ut

vigine de ceite expre[/ion : Ordinarius Ordinariorum,

fuo judicio przmunire.

Quod autem ideo Ill. Gra-

-dont Rovenius s'eft fervi.

tia tua locum mutaverit ,. & ad hoc expreffe iter fus-

De

der

$. 6.1. VII. Etquemad

modumést. Il femble qu'on

ceperit, vix ferrem , nifi confiderem mein hoc opus-

faffe entendre-encet en droit , qüe depuisla Clementine

culo meo pro bono iítius laboraffe Eccle(ix , qua

V

Di

in plerisque ,. Jes Evéques n'ont plus droit d'envoyer des

tibi cariffima ac peculiariter devincta eft. . Quod jam

ouvries ad partesinfidelium; ce qui m'eft pas vrai. Il

attinet difficultates binas 1. Disqui(itionis, fcilicet de

E

qu

-feroit bon d'oter l'équivoque.

Valentiniano Ill. quz habetur $. 4. num. XII. nec

(o$. 7. n. VII. Onattribue &S. Ambroife le Commen-

non de V. Concilio $. 7. num. II. quas Illuft, Gra-

fia

taire fur S. Paul , quieft parmi fes eeuvres , quoiqu'il

tia tua dignata eft allegare ,. fcire juvat locum pri-

Tür

ne foit pas de lui.

mum de Valentiniano III. inveniri in opufculo quod

W

$. 9. 1.-1V. : Jl me femble que Benoit XI. dans

habetur in fine Codicis Theodofiani Jacobi Gothe-

n

lExtravagante inter cunctas, me dit pas qu? fon

fridi, vol. 3. füb boc titulo : tractatus. legum. No-

h

- Predece[feur. non intellexit, füper egenum . c'ef? de

vellarum "Theodofii C9' Valentiniani 1IIl. coníequen-

pr

foi méme. qu'l dit quil doit intelligere fuper ege-

ter verificari debet hoc modo, f(icuti jam inde. ut

"um

i

putem , verificatam eft : Novellee V/alentiani 11I. ti-

il

LU

Num. VII. Jl ne paroit p

af que le pajfäge du Car-

12. pag. 26. Poflfet addi: que extant in fine codicis

[

dinal de Luca foit d'un grand fecours, quan il dit :

Theodofiani 5facobi Gothefredi.

Hic textus adhuc ci-

p

antiquas retineant opiniones.

Cela peut fignifier feu-

tatur in commentariis ejusdem Gothefredi intractatu

I

lement que les Frangois confervent leurs ancicns fen-

cuititalus : Extravagans , feu fubdititiur titulus de

li

timents ». mais ce n'eft pas à dire que ce Cardinal ve-

Epifcopali judicio : pag

-30$. ih eodem tertio volu-

4

connoiffe , que cefentiments , qu'il dit étrecondamnés,

mine Codicis.

hi

.foient les plus, anciens dans l'Eglifes ou qu'il accorde

. que celui des Romains foit le plus souveau: a moins que

Quod vero attinet locum V. Concilii $. 7. num.

il

II. hic planei memoria excidit.

d

cela ne paroiffe par d'auires paroles que celles que l'on

In originali quod hic

a citées.

tenemus ,' notatum eft in marginead hunc locum feu

p

$. 10. z. XXIX. 3e me voudrois pas qualifier au

textum : Gui: M. Tyr. de Bello Sacro , lib. 14. cap.

i

nom honorable de Discipline , l'ufage par lequelle Pape

12. fed poftea iterum deletum eftnequelibrum hunc

de

fe referve aujourd hui T Inflitution de tous les Evéques,

admanum habeo; ita ut infpicere haud valeam, nec

D

occurrat ünde hunc locum invenerim.

Eod. $ n. XI. Doit-ou dire abfolument : propria

Ü

Romani Pontificis tanquam Patriarche Prxrogativa

Dignetur Ill. Gratia tuainfpicere hiftoriam Fleurv,

M. de

erat ordinare Epifcopuam Mediolaneníem.

Tom. VI. Lib. 28. num. 23. pag. 395. . Item lib.

D

Marca qui étend mal à propos le Patriarcat du Pape

2;. num. $8. p. 116. ubi agitur de Patriarchatu

li

à tout l'Occident ,. eft obligé de dire que ce . droit

Hierofolimitano,füb Juvenali in Concilio. Chalcedo-

I

Patriarcal ne lui donnoit pas. pouvoir de faire les

nenfi : ex quibus dubitari licet i non aliquis error in

«

ordinations.

Cefl cequi aengagé cet auteur a donner

loco a me citato irrepferit. Faciat ergo Ill. Gratia

ü

au Pape un Patriarcat ordinaire , qui éctoit horné á la

tua;, hac inre, prout (ibi placuerit ; vel delendo,

Diocéfe fuburbicaire , diftinguée de la Diocéfe Italigue,

vel relinquendo hunc locum ; et(i femper mihi per«

P

Le Patriar-

à la quelle préfidoit l'Evéque de Milan.

füafum habeo me id ita inveniffe. Doctifias obíerva-

eat du Pape ne lui. donoit donc pas plus de droit d'or-

tiones veítras in fecundam Disquifitionem avide Ex-

donner les Evéques de Milan. que ceux de Gaules, d' Ef-

pe&abo. Interim meprecibus Illuftr. Gratiz tux enixe

pagne, CS'd'Affrique. Alégard de S Gregoire, puis-

commendans , füumma veneratione fübfcribor. lll. ae

u'il dit qu'il ne prétend pas prejudicier aux droits de

R. D. ac Rev. Gratiz tuz , humill. famulus.

l'Eglife de Milan , il lui a done aiffé. ceux qui font ex-

. B. van Efyen.

primés dans le Canon pudénda.

Lovanii '*5; Juin 1725. -

RPE

£55 Me j - 5. ^ —— t*

(a) Litteras 19. Junii invenire nequivimus. — (2) "Vz'ndici/zf Ra-felüt:foriis.D'D., Lw bc,

hd

ErrToLmE EsPENi0 PECULIARES,

329

N

(

boni fenfus huic Titulo addici poffer, tamen p&rni-

(E Ppub sv L'A"CXLI..

n

ciofze confequentiae quas adver(arii ex hoc Titulo de-

CE

ducunt, fidelibusque óbrrudunt plus nocent, quam be-

1 l Epifcopo Babylomenfi.

le

nigniffima inrerpretario ejusdem Tituli prodefí poffet.

l

Ill. . ac Rev. Praful, Quantum mihi gaudium

"Tandem ex iis quae dicimus faper hunc Titulum, faris

"

attulerint jucundiffimae littere quibus Ill. Gratia tua

videre eft quo fenfu illum reprobemus ; ita femper,

24. Junii me honoraverit, vix valeam exprimere ;

fi que bona hoc Titulo ineft interpretatio , illaefa ma-

nebit.

r

illisque quam primum , ut par érat, refpondere non

l

defuiffem, fi reéto curíü fuo tempore ad me venit:

Non apparet quod illa verba : — azziguas retineat

fent.: um aurem eas per manus amici nonnifi Do-

opimiones, $. 9. num. VII. ex Cardin. de Luca allara

j

minica .die accep

f-

?ïim: eadem die : refpon-dgre non

,

tali modo intelligi poffint aut debeant: qua(i nihil

potui.

aliud fignificarent , quam:quod Gallicana Ecclefia

Quod vero jam att

inet dubia -&.übf'erva-z'ion&s quae

jJuas autiquas opiniones confervaret : idque vel ideo

ïl;

lll. Giratia tua. per eas mihi proponere di

e

onata eít,

pre ccteris, quia ftatim opiniones Curie Romanz

ea, ficut & totum Opufculum meum plene lil. Gra-

tanquam recentiores profert ; addendo particulam

ti? tua judicio fubmitto, ficuti jamante fubmiferam:

jam ; dicit emim :

ita ut Ill. Gratia tua. & delere & augere juxta bene-

veceptas.

«aþz'äiong; im Cavia jam. firmas ac

placimm füum poffit, quae delenda vel augenda judi-

Remitto Annorationes Ill, Gr. tue, fi forte eoritm

caverit : item fic mutare.

Unicum tamen dicere li-

copiam non renuiffet; humiliterque pero ut mihi,

ceat; nempe quod judicem nihil in favorem Curiee

tempere congruo mitantur murationes, quas Ill, Gra-

Romane, etiam fuüb nomine Primatus feu Prime Se-

tia tua facere dignabitur, ut hic in originali poffint ia-

dis, nos flatuere vel concedere debere, ni(íi'quod

feri, Sabbato precedenti mifimus 5. Disquifitionem,

certiffimum ac apertiffimum eft ipfi compctere & de-

ad Ampl, Erckelium ; fimul ac fchedulam annoratio-

beri. ldcirco dicam aliquid de tribus quatuorve quefti-

num in 2, Disquifit. qua pracipue aliqui textus verifi-

onibus , quas mihi inter alias, Ill. Giratia tua dictis fuis

cantur , vel, ut verificentur affignantur ; easque ab

Lj

litteris allegaverit.

Ill

d

. Giratia tua jam in '»advenru'. harum acceptzs effe

Prima eft DisquifitionisI. $. 7. num. IV. circa haec

omnino confido.

0

verba Innocentii 1H. /o/i fugt &Komano Pontifici ve[zv-

d«

Nihil reftat, Vir Y1l, quam quod maximas refe-

cate.. Ad quam Refpondeo : quod fi totum illud

ram gratias pro fua in me benignirate ac charitate,

Decretum Innocentii 111, infpiciam ; mihi perfua-

Rogo lll. Gratiam tuam quatenus pergat me Domino

dere haud quaquam valeam, Pontificem, per hanc

Jefu precibus füis commendare ; idque impetrer ut

vocem /o£, tantum ab hac, poreftate fibiinftituione

hunc totis viribus colam, diligam, nunquam amare

Divina conceffa , ut loquitur, exclidere voluiffe

ceflem. Idem ill. Gratie tuse cupit ex animo qui

le

E pifcopos, non autem Concilia.

Non video etiam,

fum 111, ac R. Preful. 111, Gratie tuz, humill. ac

M

quod 2/i foli, inflitutione Divina , imo nec Eccle-

de

fia(lica conceffum fit. per fe, fine concilio cetero-

ob('eq., famulus.,

l-

rum fibi fubditorum Epifcoporum 5 multoque minus

Z g, 'qaü wEfþeiz.

d

in alienis Dicecefibus absque Episcoporum concilio ;

Lovanii 2, Jul. 1727.

Epifcopatus deftruere vel erigere ; & hocratione au-

thoriatis prime Sedis : ac coníequenter talem inter-

B.Kugo$FOUL AC OUEEM

lu

preraüionem verba citata vix adqQitere videntur,

t

Quin imo & Cap, 1. ejasdem Tituli dicit: cum ex

Perilluffi Domïno P* Coveg cex qeions -qim' pa-

illo Privilegio quod D. Petro, €? per.eum Ecclefi Ro-

tiebatur ex parte rcbiep. Mc[alm .

;

uuane, Domumus noflev indulfit , Canomica poflea ma-

navevint inflituta, comtinentia Majores Ecclefie caa-

Perilluftris Domine. Cegdr r.urfus implorare pro-

ïl

fas ad ; dpofiolicum Sedem perfereudas ; ac pev. boctvans-

vidam tuam protectionem in duplici caufa qua me

Jatioues Epifcoporum ,ac fediuntmutationes ad f[ummutn

exercet : una coacernit Coníultam exhibitam a Con-

Zdpoffolice Sedis "dntiflitem. de jure pertineveut :^ mec

cilio Drabantiee Celfitudini Sua füper querela mea

Juper bis quidquam preeter ejus affeufum debeat tnutavi.

adverfus inauditam iaquifitionem & calumniam quarm

Ex quibus iterum palam convincitur Poatificem jus

paffus füm ex parte füee Eminentize qua Archiepifcopi

"

ilud /ib; foli arrogare voluiffe. Ex fi adhuc Con-

Mechlinienfis , mediante Decano Capituli npftri S, Pe-

ciliaab hac auctoritate non omninoexcluderet, tamen

tri, non obflante notoria exesmtione Univerfitaris &

4

ipfius a(len(u praeter dubium opus foret 5 cum zec fupey

Capituli predicti.

i

bis quidquam preter. ejus ay&«zjätm debeat immutars. Ad.

Altera difficultas quam füftineo verfürur circa fen-

de quod & titulus, 2. capitis id etiam,

vi iftius

tentiam interlocutoriam in caufa mea adverfus Pro-

ï

Decreti fat infinuet, qui fic habet : Ee&fos. Epifcopos

motorem Academicum. Non jam queror de iisqua

€? coufirimatos trausferve potef folus: Papa.

prater juris ordinem a&ta fuerunt, quoad defigna-

Ad numerum X, Impofífibile videtur , optime

tionem Affefforum, & communicationem torius mei

Praeful ,

verba S. Dernardi cum antiquitate conci-

"

motivi conceffam parti in finem ut triplicet &c. Sed

liare.

Et fi id fieri poffet quoad erectionem novo-

vereor neadverfarii per fas & mnefas inde ftruant

rum Epiícopatuum, quid de cateris dicendum que

novas infidias & pericula; ne vel hos ipfos Affeffo-

eodem loco profert, qu:e mere extravagantia nun-

res deftitui carent & obftrudi alios fibi magis ob-

cupari , & nullomodo cum antiquitate. conciliari

noXios, vel aliter jüris ordinem enormiter evertant

poffunt ? .

contra manifeflam S. Majeftatis Sug menrem in lit-

net Tituïum Ordinarii Ovdinariorum , ex

Quod atti

teris fuis de 21. Decembris 1726. ab ipfa parte re-

Disq. 2. $. 2. num. V. vix legitimum fenfum patirur.

clamatis, Digneris quefo , Periluftris Vir, pro

Quod fi vel ideo Pontifici hic Titulus competeret,

nota tua humanitate ,

fuper his audire latorem D.

quia jus habet füpplere Ordinariorum defe&tus, cur

Prefidem Ciuck qui ea que breviter atüigi, latius po-

rar usbl n m

ipfi foli hic "T'itulus competeret ? Cum certum | fit

terit explicare.

Venirem ipfe,

nifi obflaret infir-

quod in cafü neceflitatis omnis Epifcopus defectus

mitas fenectutis.

Nunquid equidem memorara in-

Ordinariorum ceterorum fupplere poílit ac debeat,

terlocutoria omnibus perpenfis, fàiis evidens tefti-

Hinc fadtum . videtur, quod primzvis fzeculis omnes

moüuium conptinet pro mea innocentia. 'Faxit Deus

Patves Pa-

equaliter Epifcopi vocarentur Pape ,

ut fapienter diffipes infe&ta confilia, & oppreffo feni

um ,

Epilcopi Epifcoporum.

De Catero fi quid

levameén aliqued deferre valeas, Hoc enixe rogat ,

[:

-

Supplem, Oper. Paz kjpen Pars Ill.

339

ErrTorLe Espeewi10 PeECULIARBES.

uad

& fidenter cxpeäat a veftra

pietate, quifingulariftudio poteritvelex f;)la alteriusoppreffionis enarratione quae

qandel

& veneratione fübfcribitur

» Perill, Domine vefterhu. fequitur.

millimus & obfeq. famulus.

fige

Cum gravis iíta lis mea adverfüs Promotorem effet

die p

h van Efpen.

in ftatu, Judex Academicus apud Acta nominavit in

Lovanii 11. Augufíli 1727.

Afleffores fuos tres Advocatos Bruxellenfes,DD. Coo/s,

jbu

de Zourneville, & de Smert, idque neutra partecon-

judi

EPISTOLA CYXLIII.

tradicente,

Paulo poft Jüdex evocatus per litteras

niu *

Secretarii Heetns ad llluftriffimum Archiprefidem, ibi-

me

Excell. D. Vicecomiti de Wnants S. M. 1. t9 C.

dem induétus fuit ut tribus prioribus Affefforibus ad-

jlle &i

Confiliario, im fupremo ejus. Coucilio Belgico

jungeret ad minus duosalios defumendos ex Catalogo

gnte !

S'c, &'c. F'ienng : Ctrca cadem negotia.

duodecim circiter Advocatorum Bruxellenfium , qui

Á

scà

ipfi in hoc tradebatur, Hinc poftridie ad füpplicati-

nem :

Excell. D. In gravifïïma oppreffione, qua ex dua-

onem Promotoris nominati apud Acta fuerunt duo

Ta

us jam partibus in hac extrema mea ztate conflic-

novi Affeflores, tribus prioribus adjungendi, Erant

tari pergo , J confugere ruríus audeo ad Veítram

joli

autem DD. Descartes, & van der. Porfi qui habeban.

Affe

Excell, ut aliquod faltem levamen, && quid humani-

tur in dicto Catalogo,

fent.

tus mihi fperandum eít, per tuam proteétionem &

Die & hora praítitutis, nempe 340. Junii circa fäp-

.gratiam percipiam,

meb

timam matutinam comparuerunt ad inchoandam lectu-

Eminentiffimus D. — Cardinalis | Archiepifcopus

ram tres priores Affeffores cum Fiscali Academico.

geüh

"Mechlinienfis, mittens. ad me Decanum S. Perri

Mern

Atque eodem tetnpore allata erat Judici Epiftola clau-

cud.

hujus urbis cum duobus teflibus, exegit 1. 747 de

. fa fub nomine Archiducis, per quam Celfitudo Sua

jn al

corde puro & fide uon ficla admittam $5 ruv[us. emit-

Ser. propter rationes ffbi notasa caufze deci/iore exclu-

tatar

tere pavatus fim Profeffionem. Pái 1F. 3. /dn paratus

füm volebat tertium illum de $»ert, Caulidicum ta-

habe

fim jurare. Formularium Alexaudri F. juxta Bul-

men loge celeberrimum quem audio interdum etiam

Jatà. VANEAM DowiNi SaBAOTH,

3- dn puve €9? fim-

Ton

confüli a moderno Confilio San&tiori, a quo & nuper

qutet

pliciter admittain Conflitutionem UNiGENITUS Dzi rir1i-

pro fecunda vice propofitus fuit ut locum impleret in

Us: €£9' condemuem omnes & fingulas propofitioues im

Confilio Brabantia.

jdem

eadem Conflitutione condemnatas,

,quibl

Vice-Re&or, five Judex, in hoc cafü haud dubie

conf

Hortabatur autem ut tribus hiíce petitionibus fa-

perplexus , arripuit confilium hujusmodi, ut nempe

tisfacerem,; quo fic per delitam obedientiam , inquie-

de Fiscalis & Promotoris confenfu, nunc cum duobus

Itj

bat, ( calumniam affingens horrendiffimam atque in-

illis primis Affefforibus , fiquidem ad hocexpreffe ve-

fupp

folentiffimam ) zz f/um Ecclefie Catbolice Apoftolice

nerant, procederetur faltem ad fimplicem lecturam

gfl]ïl

Jomane redire £v vecipi mererer.

Alias denuntiabat

Lic

( quam reliqui poftmodum recuperaturi erant) atque

705 defuturum Cauonicum vigoremm . 1mo jam tum in-

co facto convenirent omnes fimul ad repetitionem de-

nam

hibuerat eidem D. Decano qua Paftori meo, se ulla

fadi

liberationum, ipfamque caufze decifionem. 1ta feque-

zibi Sacramenta adminifiret , cafu quo in. biy omuibus

4

batur Judex conceptum Epiítole D. Descartes, qua

flt-,

202 fatisfaciam.

monebat f& hoc die adefle non poffe, propterexequi-

UI

Super atroci illa & inaudita ha&tenus Inquifitione,

as defuncta fuae uxoris,

Q

qualem nec in Hispania aut Lufitania exerceri autu-

Ego autem cum inaudiffem Affeflorem de Swert

dem

mo, nec non intoleranda violentia, quae purgatio-

eodem die veríari in urbe, nec tamen le&turz atlis-

poti

nem continet Canonicam, & nortoriam Univerfitatis

tere, fupplicavi ut idem AffefTor per Partem agnitus,

iplà

exemptionem ficut & Capituli S, Petri , — infringit

admitteretur ad leétyram : alias proteíftans de denega-

elle

apertiffime, pramiffa primum proteftatione, recur-

omi

ta juítitia &c. Ad quem libellum, Parte contra perío-.

rere coactus fui ad fupremum Brabantie Senatum,

nam dicti de Swert nihil allegante, nifi rumorem de

m .

implorando, ut(olet, Regiam protectionem & ma-

exclufione, Judex füb vesperam confenfit ut idem

nutenentiam.

*

Affe(Tor in diem fequentem advoceter ad Je&uram , -

Tior

Libellus meus ibidem fàtis bene recipi videbatur.

mulque eadem vespera mifit Reprefentationem ad Su-

ant

Sed intelligo jam caufam illam inibi rur(üs ex parte

am Celfitudinem Ser, füper exclufione ejusdem A (fet-

Tne

Aule fufpenfam effe, atque ex parte Confilii ( Bra-

foris de $mert a caufze deciftoue.

p

bantie) inodo fübmiífam effe confültationem ( a ).

Verum poftero die, mane ante feptimam, Procu-

atl

Non defperarem de bono fucceffu fi de more relatio

rator Officii tradit ipfi D. de Swert litteras apertas ab

for

fieret in Confilio Sancliore ;

verum vix dubito quin

Archiduce fignatas, quibus jubebatür abítinere etiarm

haec iterum caufa occupata fit ab H1l. D. Archiprae-

pto

a Je&fura & quantocius fe recipere Bruxellis: . Eodem

del

fide (4e Baillet), quodqueinfolens hzc tragcediaipfo

tempore Judici traditee erant per Promotorem fimiles

lli

non início in me tunc ftudiofe adornata & excitata

literae claufe quibus jubebatur lecturam abrumpere,

pa

fit quando . maxime urgebar actione ifta criminali fü-

& ftatim Bruxellas accurrere rationem redditurus de

Te

per nota Ae/poz[ieue Epiffolari,

Etfi enim Virum

fuo proceffu, ut ajebat, irregulari,

C

illum ratione Miniflerii füü magnopere venerer, non

Fateor me vix capere, qua ratione ifta mandata fic

DT

poíTum tamen quin de ipío( fi dicere liceat) ante con-

impetrari potuerint unica nocte , idque Judice nondum

querar, quod cum fíciat quantam partem habuerit in

audito : nifi quod conftet expeditiones hujusmodi at- -

po

condemnatione dictee Aefponfionis Epiffolaris , in cau-

tribuendas efle zelo D. Archiprefidis.

Wt

fa tamen recurfüs mei ad '"hronum, omnia fere folus

Quomodo jam judex Academicus in Aula ex-

egerit quz in Aula Druxellenfi acta fünt, ut patet vel

BU

ceptus fuerir, folus illemet credo, enarrare poffit,

r

ex ipfa Caefaris Epiftolaad Ser, Archiducem Guber-

fi tamen aufit.

Hoc ícitur quod Bruxellis deten-

tàt

natricem noftram, de 2r. Decembris 1726. Nec

tus fuerit per dies quatuor ; quod debuerit gefto-

non quod idem Minifter actionem iítam Promotoris

D

.

rum Ííuüorum dare relatlonem, uti poterat de me-

di

Academici fic haftenus incitaverit & direxerit ut

moria, illamque fübícribere; quod interea totum

fius'Actoris fcripta per fe revidi(Te & correxifTe a

(l

Officium Fiscale ,

cum Aéftis & Rotula Bruxellas

m

ratur : ipfümque ordinem juftitiae a S. Majeftate (ua

accerfirum fuerit ; . quod in eadem urbe, itemque

L &

tam graviter fancitum , & in ftatim citatis

Lovanii per Emiffarios fpargerentur rumores quafi

N

litteris diferte imperatum, non parum turbaffe vi-

Judex füspendendus efílet a íuis muniis & officiis ,

deatur ; quemadmodum fapientia Veftra colligere

Con(àn-

& in arcem aliqugm deducendus: unde

l

gui-

(?) Ex 5. Julii 1737. Hanc videre eft P. IV. Suppl. LT 3. Litt. H,

PECELIARES,

: ErsisTOLÀ — EsPENIO

33!

Que

guinei ipfius non parum fuere conturbati ;; quodque

& efficacem,

Precaturus interim Deum, ut Exc. tu-

o

tandem compul(us .fuerit ea agere & fpondere que a.

tuam illuftret & roboret ; ac totam fuam lIlluftriffimam

fide muneris füi prorfuserantaliena, Etenim quarto

familiam in Chrifto fofpitet. Maneo . cum fingulari

Itin

eftrae

Qj

die poít meridiem juffus & venire ad Secretariam ubi

cultu , gratitudine ac fiducia Exc. D, Excell,

ipfi redditee funt novs litteree Archiducis, fed falíze,

humillimus & obfequentiffimus filius

.

"Of

ag

quibus. & jubebatur ut in locum Adyocatorum de

2

lb:.

Swert, & van der Povrf/, qui ambo fe ab Affeffo-

Lovanii 19. Augufti 1727.

B. wan,Efper:.

ratu excufa(fent, iliico nominaret .duos alios defu-

4

mendos ex numero aliquo fexenario, ad quem prior

EPISTOLA CXLIV.

Jgo

ille catalogus reductus erat, atque ut cum his & cum

Qui

ante nominatis nec non cum interventione Advocati

du

AU. Epife. Babyloninf.

Fiscalis quantocius procederet ad lecturam & decifio-

lo

nem caufa. .

1]l ac R. D. ;Litter'is quibus me dignata eft Rev.

dnt

'Tendem poít quasdam alias difficultates die 25.

Giraria tua, & viri admodum R. D. Z7Z/lzery, qui eas

àn.

Julii.lectura inchoata eft, cum quinque illis DD.

attulir, prafentia & amplexu recreatus füm. — Poterit

AfTefforibus, inter quos tres aut faltem duo dici pos-

is magis vevbo referre quantopere Ecclefiae Ultra-

i

fent obirufi, nam oretenus denuntiaveram Judici,

je&tinee condolepamus quam pofífimus litteris expri-

lu

Q

me habere (ufpectos eos qui ab Aula poflent effe fug-

mere, Sollicite porro allaborabo, ut qui animabus

gefti.

Nihil tamen poftea oppofui, nifi quod. per

