1676. manütenuit Paftorem Frigidi Montis in hac Ci-'

Qu

vitate Braxellenfiin jure Preedicandi verbim:Dei , oon-:

At tantum agitur de infli&ione Cenfurz füfpenfio-

P

tra PP. Dominicanos. Item per Liiteras manutenen-

nis ac poenz graviffimz quz ferri non poteft nifi a Ju-

dice ut Judice; feu agente partes Judicis, & proce-

tiz quibus ipfe Supplicans ab hoc Senatu manutentus:

DN

füit.in eodem jure Predicandi contra PP. Societatis::

dente juxta prafcripta ordinis Judiciarii; a quo quam

te/

& aliás quibus manutentus eft in jure Catechizandi in:

procul aberraverit D. Archiepifcopus fupra probatum

eft, &oftenfüm ne unum quidem requi(itum effentiale

rif

Sacello $; Cornelii contra eofdem Patres. Item exhi-

in ferenda fententia fuiffe fervatum.

n

buit D. Alphonfüm De Berges, Archiepifcopum Me-

chlinienfem fupplicaffe huic Senatui pro manutenentia

Atqueinde clarefcit nulla zquitatis fpecie huic

recurfuüi Supplicantis ad hoc füpremum Confilium ti-

VC

in jure confirmandi Decanos Capituli

i

S. Güdule, &

a

dandi eiídem curam animarum.

tulo poffeflorii; opponi poffe litteras piiffimi Regis

nu

if&&e

Caroli Secundi, ad hunc aliofque Regios Senatus di-

^"Hec aliaque que exhibuit Supplicans , man

redas, & exhibita füb litteraS, quibus interdicitur ne

ho

oftendunt etiam in poffeffione

&

fre'li' mere fp;'ritu*alis maà-

nütenentiam peti folitam; - ^*

Epiícoporum Decreta in corre&ione morum aut do-

Senatus foIUm-*COgno(c'it.de pacifica

Qrinz, titulo poffefforii aut prote&ionis impediant;

Utrobique enim.

vetum has Regis litteras intelligendas effe dum Epit-

yoffeffione & illegitima poffeffüris turbationé, quz fi:

utraque probata fit Supplicantibus concedit litteras:

copi procedunt ordine judiciario , & juxta Regulas

manutenentix , quibus violentià fiftitur & pacifica pof-

Ecclefíiz ac Statuta Canonica, evincunt aliz ejufdem.

Regis litterz ad Epifcopos Belgii datz 10.

feffio continuatur ; praterquam quod a veritate álienum

Junii 1697.

fit, id quod in exceptione declinatorio D. Archiepif-

prout latius $, 7. Capitis 3. probatum eft.

cópi afferitur, fcilicet nullumà temporale fun&ionibus

. Quarto denique Capite monftratum eft Supplican-

ilis Paftoralibus effe:annexum: quis enim neícit po-

tem merito pro protectione Regia fuüpplicaffe, qua a

pulum fidelem Paíteribus Sacramenta alia(que Eccle-

violentiis (ibi nomine D. Archiepiícopi illatis & adhuc

fiafticas functiones adminiftrantibus, Duplicia, hono-

timendis fervetur immunis; ad hoc enim Regia omnif-

li

que Szcularis poteftas ordinataeft, ut minus potentes

raria folere Chriftiana liberalitati largiri;que in Urbi-

bus, ubi decimx defünt, magnam partem Paftoralis:

a potentiorum injuriis & oppreffienibus vindicentur,

füftentationis efficiunt; quz honoraria vel minuuntur,

pax & tranquillitas publica firmetur, & omnibus füa

jura ferventur illzfas quod quam fit Regibus proprium,

vel illis Paftores privantur, dum per fe fubditis füis

falutis pabula non miniftrant: adeoque D. Archiepit-

neceffarium ac eflentiale eorumdem officium vel inde

copus Supplicantem viafadti ab exercitio Officii Pafto-

patet quod fit ab ipfà Corona & dignitate indivultum,

inhzrens Regimini, acab illo infeparabile.

QUOd lOf

ralis impediens, eumdem in debitc füftentationis ac

commodi temporalis perceptione perturbat.

cum habet non tantum refpe&tu fübditorum Laicorum,

Monftratum eft deinde hocrecuríu ad Regium Tri-

fed etiam Ecclefiafticorum, hoc ipfo quo hi. manent

Reipublicz membra, ac tenentur Regibus & fublimio--

|

bunal urgeri D. Archiepifcopum ut coram eodem cau-

i

fas füfpenfionisalleget, fed ut Supplicantem in fua pa-

ribus poteftatibus, obedientiam, fidelitatemque prz«

cifica poffeffione non turbet, quoad uíque ipfum fer-

ftare.

Unde concluditur fas effe Clericis ad Regem

ejufque Senatus contra violentias , pro remedio falu-

ïï

vatojuris ordine, coram Eccletiaftico Judicio compe-

(

tente, pocnam füfpenfionis ab Officio Paítorali me-

briore, recurrere, quod vel tunc maxime licet, cum

rmiffe probaverit.

ille ab ipfomet Judice Eeclefiaftico inferuntur, quia

El

hujus auctoritas eft ad vim inferendam potentior, &

i

Quin nec przten

dit fapplicans a Sehatu tolli Cen-

ad nocendum, fub nomine & juftitiz colore fallacior.

furam füfpenfioniss aut fe ab eadem abfolvi: fed judi-

l

cio poffefforio declarari fufpenfionem hanc v;a facti

Hoc autem caíü Rex aut Senatus ejus non fe intro-

mittit fpirituali regimini, non fibi adfcribit de mori-

K

fuiffe inflidiam; qua declaratione ipfacenfüra non tol-

N

litar, aut Supplicans abfolvitur: fed publica fententia

bus Clericorum ac doctrina judicium, non jura im-

probatur illum fine ordine juris in fua poffeffione fuifle

munitatis Eccle(iz violat, non Epifcopos in corredio-

Q

ne Clericorum aut animarum falute procuranda, vel

y

turbatum , eamque violentiam Regia auctoritate tol-

lendam.

Dioecefis fuz directione & adificatione perturbat, fed

Denique ad naufeam repetitum eft nolle Supplican-

id unice ftudet ut cundis fübditis five Clericis five

f

tem titulo Poffefforii in correcione Doc&rinz aut mo-

Laicis fua jura ferventur ,. & omnia debito ordine per-

Á

rum, TribunalEcclefiafticum declinare, veljudicium

agantur; quo jure Rex vindex Canon eft, murus Ec.

de iifdem Regii Senatus au&toritati committere , fed

clefie, pax Clericorum.

Quam vero hoc fit Regibus

l

djure

k

unice contendere, f& non poffe illis. prætexfibus vio- proprium, non ex confüetudine vel indulto, fe

NO-

219

P R O G. V-AN pE. NESSE.

Cordnæ, omnium Au&orum & Regnorum confenfüs

atque interim officium Judicis pergft agere & vexare

E

oftendit.

Ceníuris,.quid zquitati naturali, quid omnium Na-

(

Eodem jure

'k& tifulo Regi competit iudiciüm pof-

tionum moribus, legibufque conformius,. quam con-

fefforium , utpote fpecies protectionis qua pacificus

tra talem violentiam, auxilium Regis expoícere? Quid

pofleffor contra quamcumque violentiam in fua poffef-

huic gloriofius, quam fic oppretfis protectricem ma-

d

fione fervatur illzfus; donec debito ordinejuftitix ea-

num Judicis tali recu(atione ligatas manus habentis &

[

dem privatus aut privandus de jure probetur. Hzc

adhuc nocentis, fortius eaídem ligando , praítare?

enim protectionis fpecies, quz manutenentia dicitur,

Atque hoc eít quod a Senatu Regio Supplicans (ibi

danda eft contra id quod fit incompetenter feu contra

concedi petiit, & a

E

Juttitiz Regulas; & contra omne id quod violentiam

fe, confidit.«1,.. «

t

b ejgfdem æquitate nggarj non pof-

-

Nec minor. eft aut mi

à

redolet, ad quam arcendam Reges gladium portant,

nusechax Regalis pfoteäio

d quibufcumque & per quofcumque eadem inferatur:

& Regii Senatus auctoritas , .qua fübditos ;contra vio-

ut proinde, neque hzc, protectionis fpecies per Re-

lentias Judicis Ecclefiaftici tueatur, .datn hic illos ter-

gem poflit abjici, vel ab ejus dignitate divelli.

l

ret, comminatis Geníüris indebitis, quam dum con-

z

Sicut autem (ünt plures violentie fpecies,.quibus

tra Canonum . Statuta , contra juítitiz regulas, vexat

Clerici etiam a füis Judicibus Erclefiaíticis poffunt op-

indidiss. his.namque folet Rex ex muneris fui debito

primi, ita plura Regiz protedionis officia, quibus op-

providere vel prohibendo ne injuftis Ceníüris violen-

preffi debeant füblevari. . Inter has una eft,. dum Ju-

te. noceant, vel fiillas tulerint, jubendo eafdem revo-

gï

dex Ecclefaíticus debita forma & fecundum Statuta

care, ne fubditos opprimere pergant. Recuríüs au-

Canonica recuíatus, pendente recuíatione indecifa

tem Clericorum in. hoc.caíu ad Regi* protectionis

vult adhuc Judicis partes agere, & detrectans recuf(a-

auxiium eodcm fuündamento Regalis officii nititur,

tionem Arbitrorum, jhinc inde affumendorum judi-

quo Regem in aliis oppreffionis generibus procedere

cio füubmittere, pergit reculantes poenis, Ceníuris,

ante monítratum eft, prout variorum Regnorum ac

aliíque id genus moleftiis divexare. .

fignanter Belgii noftri exem

evincunt.

pla, & immemorialis ufus

!

Cum recufàtio propofita, aeque ac appellatio Judi-

cis liget manus, quidquid hic jam recuíatus agit, at-

Ex his omnibus non dubitat Supplicans manifeftum

tentare cenfendus eít ut privatus, qui cum omni ju-

fore huic Ampliffimo Senatui, quam fundata fit Sup-

rifdicione careat, Regia audoritate comprimendus,

plicantis Conclufio, qua petit fe manuteaeri in pacifi-

ne quibufcumque modis vexet aut noceat.

ca pofleffione obeundi functiones Paítoratui füo an-

Cum vero nulla umquam propofita fit recufatio gra-

nexas, nec non protedionem Regiam adveríüs vio-

vior ac fundatior ea, qua Supplicans recufàvit D. Ar-

lentiam fibi concedi, atque inhiberi D. Archiepifco-

Chiepifcopum (füum, qui decitionem illius juxta Cano-

po, ne quid pendente recufatione contra Supplican-

num przícripta, arbitrorum judicio, licet quarto ad

hoca Supplicante interpellatus, noluit committere,

tem ut ]udfzx agat.

M O N^€M E N p

Quorum in boc Motivo fit lvizentz;'o. !

A.

fente préfentement qu'ils auroient été publics; atten-

du qu'il étoit votre devoir de prendre des Informati-

Littere quibus Dux Bavarie Caufam Supplicantis ad

ons & chátier ces excés, & de nul autre juge'en Bra-

Concilium Brabantice remittit.-

bant. À tant, trés-chers & bien aimez. Notre Seign.

Dieu vous ait en a fainte

garde. De Bruxelles le 19.

MaxiLIEN EMANUEL par lé grabe de Dieu Duc de la

d'OGobre 1696. Efloit Paraphé : Coxvt. Signé

M.

Haut & Bafle Baviere ,. & du haut Palatinat, Gom-

EMaANUEL. La fuperfcription : A Nos trés chers &

te Palatin du Rhin, Grand Eíchantfon du St. Empi-

bien aimez les Chancellier & Gens du Co

ordonné en Brabant.

níeil dg Roy

re & Eledeur, Gouverneur des Pays.bas, &c.

' Räs-'Chers & bien-Aimez. Comme l'Archevéque

B.

de Malines dit que l'hiver paffé le Pafteur de S.

Catherine a commis des actes feditieux & prévarica-

Altere Littere Ducis Bavarice quiFus Concilio Braban-

tions en cette ville, qui auroient été publics, que le

tice Caufam Supplicantis dijudicandam per-

méme Pafteur par une continuation, auroit au mois

mittit.

d'Aoüt voulu induire le Magiftrat & les Nations de

cette Ville de ne pas confentir à l'Impofition d'un li-

MaxiMILIEN. EMANUEL par la grace de Dieu Duc de

ard fur le pot de biere, qu'à condition que nous leve-

la Haute & Batfe Baviere, &c.

rions & ferions ceffer nos Decrets donnés contre les

Janfeniftes & Novateurs; que les Pafteurs de cette

Rés-Chers & bien-Aimez. Ayant vü vös repréfen-

Ville qui étoient lors de la Congregation, en pour-

T

tations au fujet des Informations que vous avez

ront dire les circonftances, & que le Magi(trat & les

pris àla Charge du Pafteur de Sainte Catherine, Nous

Nations pourront aufli depofer les pernicieufes inftan-

vous faifons cette pour vous dire que i vous trouvez

ces que ledit Pa(teur leur a fait de méme que les Do-

ledit Pafteur innocent, ou point convaincus des ex-

yens des Nations pourvu qu'on les y oblige fous fer-

cés dont on l'avoit accufé, vous pourrez le declarer

ment : Nous vous faifons la prefente, afin que vous

tel, & lui en faire depécher ade comme trouverez

faffiez inceffament informer fur ce fujet par un Con-

feillier & le Procureur-Général, & Nous avifer de dix

convenir pourla reparation de fon honneur; & quant

aux conclufions que ledit Pafteur a pris à charge de

en dix jours, ce qui refultera des devoirs , qui feront

lArchevéque de Malines, Nous en avons remis la

rendus, comme auffi, porquoi vous n'avez pas pris

connoiffünce à Ceux du Confeil Privé, & par tant

les informations für tous ces excés fitót qu'ils font ve-

vous pourrez renoyer vers eux ledit Paíteur en cere-

nus à votre connoiflàance, puiíque l'on Nous repre-

gard. A tant trés Chers & bien-Aimez, Dieu vousg

Supplem, Oper. Van Ejpen. Tomus V.

&2

ait.

220

x

"OMSOÓLAM €WowAgr N-T94

ait en fà Sainte Garde..; De Bruxelles le 2

q

*

4.de May miffi eft per füami Celftüdiücm

Wavaticeti ad ConGr-

1697. Etoit Paraphé : S. J. Pol. vt. Si

£

lium Brabantiz ibidem diligenti

cuffa auditis plufquam s6. tefti

flime examinsta & dif-

NUEL, ä?ïjcq-iïztrejigf;iä i P De Rivgnggrg'f |

bus & in favorem fa.

C.

prafcripti deciía 8.

numeris 1. 2. & 3. ^

Patet &x Gopiis additis

2.. Quod idem Illuftriffimus

TSe;ztäntiva"L;cäïoiy"iliz.' Brabantzæ :"qz'ta* Supplic&r ab omni-

Dominus Archiepilco-

ä

*

pus eundetn infrafcriptam Paft

orem co

)

ntra 0

*

mne, pri-,

f

-;-::.'y

;

At deenifosibuliNeupirivus gb DIvRR.

vilegiüm exemptionis Ecclefía

fticz, & nonobffante

periculo irregularitatis, fü

"

b ide

m

-ü au SouveramConfell du Iioy þrd-äh-nä eit V—Bria-

nuntiaverit cu

m tempus iterato de-

Ü

V

i

m aliis quatuor Vi

ris honeftiffimis , íci-

li

cY- - bant, dladettrede fon: Altäffe Ele&torale du 19. 0-

licet RR. DD. Huygens S. T

H

heol

LÀ

1

€&obre 1696,0u le Pafteür de Sainte Caátheritie fe trou-

Mechlinienfis Bacx Pleban

1

D. Baérts. Plebana.

ve' denoncé d'avoir: commis des actes feditieux & pre«

0 Antverpienfi,' & Van

jl

Geet ' Plebano Gandenfi ;

fi; idque apüd prafatum Sere-

é

n

varications en ;cette Ville:qui'aüroient été pablics, &

niffimuni Bavariz Duc

em,

,

e graviflimis criminibus

une pat une- continuation; i| auroit au thoi$ d'Aoót

qi: nonnifi morte potuiffent

t

de la méme année, voülu induire le Magiftrat/ & les

expiari, fi vera fuiffent.,

Crimina illa funt tam gravia,

tam enormia & terminis,

l

Nations de cette Ville.de tie-pas confentir'à-lImpofi-

tàtb atrocibus expreffa, ut n

eceffarium judicaverit in-

tion d'ur liard fur le pot de biere; qu'avec condition;

fraícriptus: exhibere " copias

ti

qu'on leveroit , & feroit ceffer les decrets donnés:con-

tum libelli oblati füz Se-

f

tre les Janfeniftes,. & : Novateurs ; vü auffi les Infor-

teniffimz Cel(itüdini Bavari

£, tum Refponfionis in-

frafcripti & aliorum' accufat

orum XN. 4.

& 5. quorurmi,

mations prífes enfuite de ladite Lettre de fàdite Altefz

omniuni criminum ne unum

quidem vel per umbram,

fe Ele&orale du 24 de:May dernier , lé tout confide-

probare potüit Ill

[

ré la Cour declare: ledit Pafteur exempt.& libre des

uftriffimus Dominus Archiepifco-

l

pts-néc adhüc pr

obare poffét cum mica veritatis, -

excés à luy.impofés. .Ainfi-fait en la Vile de Bruxel-

,$., Quod non

obftante m

]

e

les, le 8.

neánni 1696. Illuftriffimi D

emorata prima fufpectatio-

f

Juillet 1697. Efloit Zfaraphä : Ro

v.t,i. jignä F

omini Archiepifcopi (quze,

£

A V.HGhi'nde.rtaeIen;-

illi ligabat manus) afiis

que rationibus fü

pra allegatis &.

infra allegandis pergat, idem Illuftriffi

mus Dominus,

D.

iufraferipti Judicem agere,

[

capiendo contra eum in-

n

formationes & fignificando

fe in ejus perfonam atten-

Memoriale.ülvfïeveiflendiyivi;u.' Domi'nïi Archfepifcop*i Mech

taturam, fi informationes

materiam fíubminiftrent ,.

«

Regi oblatum contra Sup

plicautem C3 qua-.

idque ob| evafiohem Rev.

i ?iþien.äs

Patris Quefitel ex domo Ar-.

(

— tuor alios Theologos. (a) '.

chiepifcopali; ad quam in

frafcriptum allaboraffe füf-.

piciatur fepe di&us]

lluftriffimu: Dóminus, tametfi.

G

E.

ille abfuerit & per Fl

andriam ac B- bantiam ad fchal-

t

dim ob

ambulaverit, cum Dom

E

D. Supplicaütis contra precedens Me--

j*

inis Vercauwen , & Ver-.

Rejpanfum ;

[chueren ac. duabus füis Soroi

ibus, a die 1. Septem-

p

- .bris proxime elapfi

ufque ad.15. ejufdem inclufive ;

(

tnoriale Iä):-;(f.iïrciliepbz;[copi.'ï(lz?

prout paratus eft

per té

F.

nota fuit Revere

eftes probare, & hzc abfentia

fi

ndo Admodum

Domino van Sufle-

lü

- . fen Vicario Generali,.

qua durante e carcere liberatus

fe

Quo 'Supplimns recufat D. Archzepzj?opzmi. i

eft di&

us Pater Quefnel.

p

frafcriptus Paftor S. Joannis in Molenbeca & S. Ca-

4. Veritas eft, quam infrafcriptus extrajudicialiter

fo

r

" profitetur ut toti mundo innoteícat ejus innocentia ,

n

p

haring in hac Urbe Bruxellen(i, declarat, per

-

prefentem adam, fe inhwrere fufpeclationi Illuftriffi-

cujus veritatis puncta fequentia

paratus eft infrafcrip-

*

mi Domini Archiepifcopi Mechlinienfis, eidem inti:

tus coram quocümque lezgitim

0 & non füfpe&o Judi-

]

ce afhrmare folemni jurament

O, I. quod non difcef-

Wt

matz 19. Menfis Maji 1696. per Notarium Cars, ad-

- fe

"

riteo fine ut interea dictus P

huc pendenti indecifz poft monitionem ad eligendos

ater Quefnel e carcere

t

arbitros fa&tam per eumdem | Notarium 23. ejufdem

evaderet ac aufügeret, ficque p

retextum abfentizaut

ni

ignorantie przatendere poffet :

prout tamen füfpica-

menfíis, qua. füfpedtatione prafatum .. Illuftriffimum

tus ett & fignificavit prxfatus. D

Dominum recufàt infrafcriptus, in omni caufà ipfum

» van Sufleren.

quomodolibet concernente, & ut probet predicam

2. Quod infrafcriptus null

um -éóorum, qui didtum

Patrem Quefnel fuo carcere li

berarunt, noverit vel vi-

]i

recufationem effe fundatiffimam, prater rationes ibi-

derit, vel audiverit, nulli e

orum locutus fit aut allo-

dem allegatas , fübdit fe

qui juflerit per fe vel

t

fuz fufpectationis.

quentes ad majus roburprimæ

per alium direde aut indirede,

nec mandatum aut a

uxilium aut

pecunias dederit, aut;

fe

Primo quod prafatus

Tllaftriffimus Dorxiinus Archi-

dari jufferit, vel promiferit, nec

ad dandum fuerit re-

epifcopus 19. O&ob. 1696. infrafcriptum denuntiave-

quifitus.

3. Quod unum il

n

rit apud Sereniffimum Bavarie Ducem, quafi hyeme

lorum qui pecunias petiit'

D

(fcilicet quadraginta piftol

as, quas afferebat fibi fuiffe

hi

precedenti commiferit diverfos a&us feditiofos-& prae«

promiffas) & iterato ad illa

s habendas in(titit etiam cum

varicationes, quodque idem, illas continuans etiàm

minis fe, nifi ipfi fatisfier

f

meníe Auguíto, tunc ultimo e

lapfo, voluiffet indu-

et, idem totum in 'Epifcopa-

hat

cere Magi

Í

i

tu proditurum, durius

rejecerit & ne quidem allo-

E

H

tfutus & Nationes-hujus Urbis. & impedire

quio dignatus fit, idque

priufq

uam ullus illorum cap-

ne in obíequium Regis confentirent quadrantem in

tus effet.. 4. Quod infrafcri

j

poculum cerevifiz, nifi Rex revocaret decreta fja da-

quifitus ad pecunias illis vel

ptus ne quidem füerit re-

tit

ulli eorum numerandas.

ta contra Janfeniftas & Novatoress quod Paftores qui

$. Quodíi que pecunix Rever

endo Patri Quefiel mu-

ho

tum füerant congregati , poffent exprimere circumftan-

neratz fint, in domo infraícri

N

tias, & Magiftratus & Decani Nationum, perniciofàs.

pti. id ipfo|abíente &

h

inftantias quas fecerat dictus Paftor.

Hzc eft in fuüb--

nullatenus. confcio accidiffe,

& abipfo improbatum

fuiffe, eo.quod pravideret ibi

ob przventum Illuftrif-

ftantia accufatio Illuftriffimi Archiepifcopi contra Pa-.

fimi D. animum, illà

Ü

ftorem , Superioris contra fübditum, Patriscontra fi-

involutüs eft.

| iipmi:if:'æ incommoda, quibus

p

lium, numquam fuper iftis, aut' áliis defe&ibus cor-

'Quinta ratio lepe&ationisl'ïeff quod commüni om-

À

reptum, immo, nequidem mon1tum .Cauíà hac re-

u

"

P

"

mum qfc.ere iudicio,,-ta;n:ta lït IlIuPcuHïmx D. Archiepif-

G

(

h)' Hoþ

Memoriale

-il."ly";e!l'itgï in Appïend.ic&: ad ancqrdzqm Jrämur;ïmgi:m

Ccopi

an.1753.) N. V. & V

.,

.

Ac

P

i

(P) Hoc Refponfüm reperitur ibidem

; üt I'Liþra, N. VII,

þEccle;,v/z?:Eifftl* UI M A iE

*

um Ef

*2 .4

1

Cl-]ii: Edo

Du

^M"o"w^u'" M'E"NÓ^T a,

6

221

ti.

jf

cópr i CosIiorüm-ejas préventio ; etiátà Lippis

jidicandüm füfpedationem 'eodem die, fellicet. 12.

& Tonforibus nota, contra infrafcriptum, ut com-

Tü

Odobris per me 'illi intimatam; qui przefatus Domi-

R

munis opinio" fit dictum Illuftriffimim- Dominum ac

nus vam Su[leren, refpondit in verbis.: Seght daiter

Confilium ejüs' effé infrafcripto totique Clero ejus ín

noch niet geintenteert en is tot [ynen la[le t

0t uu toe ,id.

4

omnibüs* contrarium , "nullamque ipfos fperare poffe

.

eft, referas, nihil hadtenus intentatum e

fle ad onus

f

promotiónem; -quam prafatus Illuftriffimus Dominus

ejus: quod refponfum infrafcriptus-acceptavit pro re-

l(8

impedire poterit : quod eadem fors maneat omnes in-

cufàtione, proteftans de expenf(is ,. damnis & intereffe

E

frafcripti atmicos; aliosque & adhxrentes;ac fi excom-

prout juris. Adum 12. Odobris 1703. quod attefítor,

d

riunicatis'& hareticis pejor effet; (ic ut propterea ejus

? fignatum erat.: Joannes vam de

confortium, domum, all

Q

F.

r.,(E!ji, N,otlarigs

dQ

1

1

X

)quium, amicitïam pub-

n

licám erübefcant plürimi.

v2

4

AFPERUMS A RUT MGRE

'.

H

Sexta -Kati

;

"s

füum Vice-Paffórem Domi-

G.

num Zerfchüeren incarceraverit, ac idem - attentave-

Ug'

li,

ritin famulum & ancillani infrafcripti, de quibus cer-

Lzbellm' fupplex fupplzcantz: 517122214& DArchzepzfcopo

lI$

tum eft quod àd evafióném Kev. Patris Quejnel nullo

modo Cooperati (int, .licét famulus &arícilla innocen-

M

*

tiffime ad inítantiam prafati Patris Quefzel jam libera-

chevéque de Malines Primat &c. .

foníeigneur I'Illuftriffime &;REx;exendifHIþeAr-

ti;'dederint fimu] inter'fe quatior at quinque piftolas,

rati fe-factüros "opus caritatis , D. autem Z/erfehueren

'Emonere 'trär-hümïzleirieizi ! 'ngfllaume van de N effe

captus,eít fine Decreto & innocentiffimus; fi vero

X Pajteur de la Paroiffe de Sainte Catherine à ' Bru.

;En:

capti fin£ ,-ut teftes, id fá&tum eft contra omnem ju-

xelles, qu'ayant plu À Sa Maje[té €9 à S. A. E. de lui

ris formatx; ftylum; praxim & ordinem juftitiz, nul-

accorder, à l'inflance de la veuve Anna v

an der Elft f

la'pravia rátione,'dut monitione, qua ómnia notant

Mere, pour lory accablée de fa maladie,

- dont elle'eft

extraordinatiám memotati Illuttriffimi Domini & Con-

decedée le 20.de ce mois , la perunffion.

de fe rendre

filiarioram * ejus' contra intrafcri

en cette ville; pour' huit jourr, il a eu 1

a

eo dependentes, preventionem.

ptum,. pmngsque; ab

Jenfible af-

?ï

Jliclion, dé ne pas avoir. pu y arriver àvai

it fa. mort;

^ Cum vero' plures ex' rationibus dedu&is tam in

C2' fon devoir l'obligeant à

obferver exatlement les or-

prima quam Thàc fecunda fütpecdtatione,: concérnant

dres de Sa Maje[l&; qui ne

non tantum infra(criptum; fed etiam vicePaftores ejus

de la maifon moriuaire, il

lui permettent pas de fortir

a 'encor le deplaifir , dé.ne

ac omnes ab'illo dependentes, hinc eft quod infra-

lui pas, etre permis d'avoir

l'honneur de fe mettre aux

feriptus prifatum IlluftriffIBQum Dominum Archiepif-

pieds de . votre Grandeur

copum àe Tribupal eius füfpectet & recufet in omni

»pour l'affurer de fon obéif-

Jance filiale C9' de-fa difp

ofition àlui témoigner tout le

cauíà ipfum quomodolibet concernente, idque non

refvett C9 la véné:

ation qu'un Pafleur efl ob

Iigé de ren-

tantum pro fe,.fed etiam pro füprafcriptis, aliisque

dre à fon Archeveq

ue, ne dout

ab ipfo dependentibus tam conjun&im quam divifim:

ant pas-que Votre Gran-

deur en auroit tout appaifeme

nt qu'elle pourroit fouliai-

plures aliás' rationes paratus e(t allegare infrafcriptus

ter, C9 qu'elle regarderoit

d'un cuil favorable le Re-

coram arbitris ubi ad illos ventum fuerit ,' quod i de

fufficientia & veritate rationum enarratartim, inter Il-

montrant, qui na rien de plur à cceur que de

OuvOlr,

Jous fes ordrer, reprendre le fo

inde fon Troupeau ,

luftriffidum Dominum Archiepifcopum Mechlinien-

dont il ef

éloigné depuis 20. m

ois par léttre de Cachet

fem & infra(criptum non conveniat, petit hic iterato

de Sa Maje[lé. - C'eft pourquo

Ua

procedi ad electionem arbitrorum; & ut omnia con-

le Remontrant fe reti-

re d'une humilité profonde very

Fotre Grandeur.

formiter ftylo Eccletiaftico fiant; committit infraícri-

La Suppliant trés-humb

lement d'interpofer par. fes

ptus Notarios Apoftolicos Cats, aut N. P/anider Elfl,

bontés paternelles ,

lhonneur de fa protetlion €9

f^.

& eorum quemlibet in folidums & in eorum defe&u

jonu

grand credit vers fa Maje[lé , afin. que. Sa Royale

Be-

quemlibet'alium Notarium Apoftolicum & Regium ,

nignité veuille permettre qu'il retourne 4 fes fonctions

ut recufátionis actam in'hinuet, refponfum defüper pe-

Paflorales. Quoi faifant :

c. Etoit (igné : Guill.van

tàt, & in cafüm denegationis proteftetur prout mo-

de Neffe, Pajt. s.

hs Cathczrjne.

ris & ftyli. A&um hac 8. OGobr. 1703. fignatum erat:

T

Guil. Van de N

£e

H.

& S. Catharinz.

[Je , Paítor $. Jognnis in Molenbeca

Ínfrafcriptus Notarius Apoftolicus & Regius pub-

Epiflola D. van Sufteren, Vïcdrii Generalis ad

licus Bruxellis refidens declarat fe ad inftantiam Reve-

rendi Domini van de Neffe, Paftoris Sancti Joannis in

": Supplicantem eum adjunttis interrogatoriis,

Molenbeca, & San&z Catharinz Bruxellis, infinuaf-

Um D. Guilielmus vam de Neffe , Paftor S. Catha-

fe in originali die 12. O&obris 1703. hora octava ante

rinz Bruxellis, a Rege noftro Catholico e ditio-

meridiem hanc a&tam füfpedationis cum quinque Co-

ne Hifpanica ablegatus, per D. Coníülem Buxellen-

pis annexis (ignatis in fronte A B C D & E (cujus

fem & per aliquot Primores Parochixz füz infraí

crip-

hic fupratcripta eft copia) Illuftriffmo ac Reverendit-

tum Vicarium Generalem Illuftriffimi Domini A

iChi-

fimo Domino Archiepifcopo Mechlinienfíi in fuo Pa-

epifcopi Mechlinienfis rogaverit,.

urferitque, ut ei-

latio Bruxellenfi per manus Reverendi Admodum Do-

dem Illuftriffimo D. Archiepifcop

o offerre & com-

mini van' Sufleren Vicarii Generalis przfati IHlluftriffi-

mendare non gravareturlibellum fi

U

mi Domini, & acceptavit.

AGum ut füpra, prefen.

humillime füpplicat ut Illuftriffim

ium füpplicem,quo

a ejus Gratia, pro

tibus ibidem Hadriano He//inx & Vincentio van Turn-

paterna fua bonitate a

pud facratam Regis perfonam

hout Civibus huüjus Civitatis Bruxellenfis, & teftibus

intercedere dignetur, pro obtinenda a Regia Benig-

ad hoc fpecialiter habitis atque rogatis. Signatum erat

nitate liceutia ad Paftoratum fuüum revertendi

infra-

Jodnnes van der Elft Notarius Apoftolicus & Regius.

fcriptus Vicarius ad hoc caritatis officium fru

&tuofe

lufrafcriptus Notarius Apoftolicus & Regius Publi-

prazftandum , opportunum fàltem effe judicavit,

i non

cus declarat quod ad inftantiam & requifitionem fü-

folute neceffarium, ut dum libellum illum offer

et

: Da-

pra memorati, Reverendi Domini Guilielmi van de

ternamque Illuftriffimi D. Archiepifcopi przme

mora-

Ne[Je , Paftorts San&e Catharinz accefferit perfonam

ti implorabit Clementiam, de filiali

Reverendi admodum Domini vaz Sufleren, Vicarii

Domini Suppli-

cantis Reverentia, & quz Sup

erioribus, eorumque

Generalis, & ab eodem petierit nomine przfati Do-

Decretis, debetur, integ

ra fübmiffion

e,certitudinem

mini Paftoris, an'TIlluttriffimus Dominus Archiepifco-

fimul exhibere poffit, & authenticam

purgationem a

pus Mechlinien(is dignatus fit eligere Arbitrqs ad di-

füfpicione, quam in materia Religioni

s D. Supplicans,

apud

222

M. 0.N.U. M 'E.;;.N;T"g L?

apüd illu&riiïïmam Gratiam incurrit, q

uod noii dubi-

phis nulla

m

;

n fidem effe adhibendam,

eu

tat futurum, fi D. Supplicans infrafcripto fubmittat

illa allegari poffe?

T

nec a quoquam

jl

Chirographo füo muritam refpon(ionem fimpliciter

22. Àn agnofícat quod falíam patenfque mendaci-

af

affirmativam, ad hzc punéta intertogatoria, qua ii

utn fit afferere, quod tempore Innocentii X.. inquifi-

)

veritate & caritate fubjungit. Hac 6, Novembris 1705.

tum non fit, an quinque Propofitiones, ex Augufti-,

no Janfenii extractz effent, & ita i

,

fignaturn erat: HJ van Sufleren, Vic. Gener.

n fenfu' ab eodem

u

Janfenio intelle&o damnatz ?

i

Puntià Interrqgato?ia.

;

3. À n cenfeat libros omnes in

quibus damnata Jan-

(0

fenii do&rina defenditur vel adít

hi

. Án recipiat *Büllam : Ex omnibus afflitlionibus;

dem effe atque prohibitos?

ruitur, damnum iti-

qua Pius V. Kalendis Octobris 1567. condemmavit

24. An improbet quod aliqui non velin*taf'ubfbribe-

E

76. Propofitiones Bajanas ?

re Formulz ab Alexandro VII. per Bullam : Regizi-

Tt

2. Àn agnofcat qued illz 76. Propofitiones fint re-

nis Apoftolici 15. Kal. Martii 1664. praícriptz , nifi di-

€&e damnatx in. rigore.&

w

ftinguendo inter jus & fa&um, aut quod. (ubícribere

Au&oribus intento?

pr.oprio verborum -fenfu ab

n

nollent, nifi exiftimarent; vel nifi füpponerent quod

ül

3. An improbet quod nonnulli fuüftineant aliquas

fübferiptio non cadat in illud, quod ipfi vocant Fa-

ex przfatis Propofitionibus effe datnnatas ad tempus,

&um Sanfenii ?.

;

H

aut poffe modo in aliis aut in fenfü Baji füftineri?

25. An agnofcat CI

ementem IX. nullam exceptio-

..Àn agno(ícat quod Gregorius XIII. per Bullam

nem feu reftriionem in negotio did Formulz Ale-

^

füam : Provifionis nofIrce. datam 4. Kal. Februarii 1479.

xandrinz. re ipía admififfe? .

q

confirmaverit dictam Bullam Pii V. Ex omnibus affli-

26. An recipiat Decretum erlexandri,VIII. advei'fus

hi

éhonibus ?

31. Propofitiones datum 7. Decembris 1690.?

$. Àn recipiat Bullam . Urbani VIII. In Emin

datam pridie Nonas Martii 1642.?

&

fznfi :

27. Àn improbet quod aliqui fentiant prenomina-

d

tas Bullas aut Decreta effe fübreptitia, aut ullum ipfo-

b

.6. Àn admittat Auguftinum Janfenii contin

ere &

rum effe fübreptitium, aut quod alio modo ulli ipío-

defendere multas ex Propofitionibus a Pio V. Grego-

rum obtrectent?

lo

rio XIII. & Urbano VIII. damnatis?

28. Àn admittat Innocentium XII. in Decreto füo

7. Àn cenfeat quod nomen Janíenii, noninfertum

di

fuerit Bulle : Jn Em

dato 28. Januarii 1694. quoad Formulam Alexandri-

Ün

^

inenti contra mentem Urbaqi

nam & in Brevibus de(üper ad . Epifcopos Belgii datis

IIL.?

voluiffe ,. ut quinque famofe propofitiones damnen-

r

$. An arbitretur in. eadem Bulla Urbani VIIL. 707

tur in obvio fenfü, quem in Janfenii libro habent ,

perperaim ap

;?)o(ïtum fuiffe famofum comma, poft ver-

2

quive ab eodem Janíenio intentus, ac ab Innocentio

bum poffent

X. & Alexandro VII. damnatus fuit?

p

9. Àn (imiliter recipiat prelaudati Urbani VIILDe-

29. An admittat Summorum Pontificum Conftitu-

b

cretum editum feria $. die 6. Junii 1644. in confir-

tionibus in quinque Propofitiones Janfenii latis, non

mationem Bulle : /n eminenti ?

deferre eum, qui Auguftini Janfenii fenfüm, in illis

fü

10. Án agnofcat omnes difficultates contra Bullam:

Propofitionibus damnatum, interius, feu corde non

Jn Eminenti, male miotas per Decretum in füperiori

damnet ut hereticum , vel qui interius non judicat

articulo memoratum , deci(as fuiffe?

predico Janfenii libro doctrinam hazreticam conti-

11. An agnofcat libellum Gallicum : Catechifme de

neri !

Id grace ab Innocentio X. feria quinta die 6. OGobris

30. Án paratus fit juramentum Formule Alexan-

1650. condemnatum, continere quam plures fenten-

drinz przítare juxta declarationes contentas in. con-

E

tias per Pium V. Gr

firmatione Con(titutionum Innocentii X. & Alexan-

darmnatas?

cgorium XIII. & Urbanum VIII.

dri VIL quas modernus Pontifex fecit 16. Julii anni

12. An recipiat Conftitutionem : Cum occafione ,

hujus 170;. per Bullam quz incipit : Jineam Domi-

j

quà Innocentius X. pridie Cal. Junii 1653.. damnavit

ni Sabaoth?

ut bzreticas famofas quinque Propofitiones?

31. An improbet quod aliqui dicant, librim Jan-

12. An agnofcat per illam Conftitutionem Innocen-

tium X. damnaffe in quinque Propof(itionibus doári-

ni

fenii non continere. nifi Do&rinam San&i Augufti-

nam Cornelii Janfenii contentam ejus libro cui titulus,

"

32. An admittat judicium Roiman-i Pontificis in re-

Auguftinus ?

bus fidei & morum, etiam extra Concilium Genera-

14. Àn admittat quod Liber ille Janfenii comple-

le, effe infallibile?

e

&atur quinque famofas illas Propofitiones, quoad fen-

33. Àn famofum cafüm confcientiz a 40. DoGori-

füm.hazreticum , quo damnatz fuerunt?

bus Sorbonicis 20. Julii 1702. approbatum & a. San-

is. An credat hareticam effe hanc Propofitionem:

&iffimo Domino Noftro Clemente XL. 12. Februarii

Aliqua precepta Dei interdum funt juflis impoffibilia,

1703. damnatum, ipfé damnet tamquam multiplici

quia de[lituuntur gratia , qua illa poffibilia fiant? *

16. An credat Deum velle acternam omnium homi-

noxie do&rinz veneno abunde refertum, quo plures

damnati errores, perniciofzque novitates aftruuntur,

b

num faàlutem ?

ac Conftitutiones contra Janfenianam harefim per cu.

17. An credat Chriftum pro zterna falute, non ífo-

niculos impetuntur?

lorum przedeftinatorum, fed etiam reproborum fàn-

54 oA

d

uoad Libros Sacre Scripture, idiomate

guinem füum obtuliffe & mortuum effe?

vulgari tra

