Sieur Antoine Cinck Cbanoine de la Cathedrale de

ponfe

Juin 1726, à l'égard d'une Réponfe Epiftolaire im-

Saint Lambert à Liége, Préfident du, College de

Jivia

primée fous (on nom; & qui fous le Gouvernement

Craendonck & Profeffeur de l'éloquence dans cette

précedent, aprés avoir ouis les Confeillers Fiícaux

Univerfité, qui aprés avoit pris en mon nom & de

du Grand-Coníeil, & enfuite le Confeil d'Etat, fut

t2a part la. füsdite infpeclion & connoil(Tance le o3,

déclarée fcandaleufe, injurieufeau Saint Siége, &de

& le :23. dito, à la Secrerairie du Confeil d?Etat en

pernicieufe conféquence, & lacerée comme tellepu.

la Ville. de Bruxelles , m'en a fait rapporr, & m'a

bliquemenr dans l'Antichambre dudit Confeil d'Etat

délivré une copieauthentique confrontée & collation-

en conféquence du Décret emané par le Comte de

née contre l'exemplaire füsmentionné,

Dauw le12, deSeptembre de l'année paffée, — INous

. Quej'ai par là reconnu que cet exemplaire por-

vous faifons Ia Préfente pour vous ordonnerau nom

toit à la téte certaine Préface ; à laquelle je n'ai an-

lnj

& de la part de fadite Majefté. Impériale & Ca-

cune part , & dont le contenu , en le confrontant

£ott,

tholique, de fommer & interpeller à la reception

avec l'Ordonnance du douxiéme Septembre 172$

*

otdine

de cette, ledit Docteur van Espen, afin que dans la

en conííquence de-laquelle ledit exemplaire a été

Cf

quinzaine ; à compter du jour que ladite Sommation

laceré, ma fait comprendre, que c'e(t cette Práfa-

UADor

lui fera faite, il prenne ou faffe: prendre inípection

Ovan

ce que ladite Ordonnance a eu en vue; d'autant que

& connoiffance de l'exemplaire de la Réponfe E-

pour défigner la matiere de cet exemplaire, elle ne

WOUDT

jiftolaire lacerée l'année pafftée, qui fe garde dans

s'cit poiat fervi du Titre qu'iljporte ,- favoir: Ae/por.

la Secretairie du Confeil d'Etat, & qu'il déclare en

fio Epifolaris de numero Epifcoporum ad validam ovdi-

deans ledit terme, fi c'eff fon ouvrage, ou non, à

gatiotiemi Epi/copi vequifito; mais l'a defigné par ces

peine que fon filence fera tenu pour un aveu & eon-

mots: Certaine Réponfe Epiffolaire concermant la pré.

feffion d'étre l'auteur de la Réponfe Epiftolaire en

teudue Eleélion & Confécration de Covneille Stesnoven

queftion, & aprés lesdits quinze joursexpirés, vous

en zdrchbevéque d' Utvecbt , laquelle Elelion , &e. 'Ter.

Mi

nous informerez exactement de ce qui fera paílé à

mes, qui ne femblent pouvoir tomber que für ladite

cet éógard, pour recevoir nos Ordres ulterieurs en

Préface, oü entre autres on lit ceux- ci* A/everezg-

conformité des inrentions fouveraines de fadite Ma-

diffmi Cornelii Steenovii "drchtepifcopi: Ultrajeth. Ca-

(ä

jefté, A tant cher & bien amé, Dieu vous ait en fa

nzonica Ele&fio €9 fecuta Confecvatio ovbi imnotuerumt :

fainte garde.

De Bruxelles le 9. Janvier 1727.

Et

au lieu que dans la Réponfe Epiftolaire , qui füit Ja-

hdj Y

(toz't parapbé: de Bail. vt. Sigaé: MARIBA.ELISABETH.

dite Préface, on ne traite pas d'autre quéftion, que

üerit f

€«ciue

: kerim

(^) Cum hoc Decretum füpra habeatar, Kib, L Litt, K, hic illud intermittimus.

* relig

o

4655

üu, RecugiL DES Pikces &c, LivgE SECOND.

cefTe Royale d'Hongrie, de Boheme, & des deux

:'toit,

celle de la validité de la Conf&&mtion Epifcopale faite

ïïe d'Autriche, &e, Gouvernan-

0j

par un feul EvéQue.

3

Siciles, Arcniduche

eür

Confidérant

[4

e ceft la Práface qui fe trou-

te générale des Pays Bas. — Cher & bien Amé. Com:

donc qu

)d

ve dans lexemplaire laceré, que la. fusdite Ordon-

me. vous nous informez par Vorre Refcriprion du

[üg

29. Janvier dernier, que Zepere Bernard van Espen

nance paroit avoir eu en vue, j'aürois peur ére

u dire fimplement felon le.ftile, du. Darreau, que

Do&teur en Droit & Profeffeur des SS, Canons,

T.

.cer exemplaire tel qu'il fe trouve , n'eft pas món

aprés avoir fait prendre infpection & connoilífance

INR

ouvrage,

de Exemplaire Epiftolaire imprimé fous fon nom,

1

r

t

&

Ls

Mais pou? ne pas manquer à la fincerité & au re-

laceré publiquement dans l'Antichambre du Coón-

"]s

fpect, que je dois à fon Alteffe Sereniffime, qui au

feil d'Etat le 12, Septembre 1725. a dit par l'ACte

n

nom & de la part de (aà Majefté Impériale & Ca-

joint à votre dite Refcripiion, qu'il auroit recorinu,

1.

que l'Exemplaire laceré porroit à la téte certaine

tholique m'a accordé la fusdite infpeétion, & ma

)en,

ordonné de m'expliquer enfuite :']e déclare que la

Préface, à laquelle il n'auroit eu aucune part, &

Lj

que la füsdite Ordonnance de laceràtión paroit a-

-fusdite Réponíe Epiítolaire féparée de l'impreffion,

ce

& du Titre & de la Préface, qui font à la téte,

voir eu en vue la fusdite Préface ; & a déclaré en

n

outre que Ja fusdite Réponfíe Epiftolaire féparée

eft conformé , autant que je- puis m'en fouvenir,

tàl

à l'Original par moi figné le 4. Juin 1725. faufles

de l'impreffion & du 'Titre, & de la Préface qui

nombres & les diftin&lions des Articles, & quel-

font à la téte, eft conforme, autant qu'l peut s'en

on

18

.qques fautes d'impreffion, qui f& trouvent dans ledit

fouvenir, àl'Original par lui figné le 4. Juin 1725.

[auf les nornbres & les diftinclions des Articles, &

de

.exemplaire imprimé & laceré, & non pas dànsmon

Jg

Original, Cependantje ne crois pas, fous tréshum-

quelques fautes d'impreíffion, qui fe trouvent dans

ledir Exemplaire imprimé & laceré , & non

as

"ec

.ble corre&tion, que ma dite Réponfe Epiftolaire,

u Réfolution Canonique merite quelque , cenfure

dans fon Original.

Nous vous faifons la Pré(ente

Ny

. u démonflration, comme je pourrois faire voiren

enfuire des intentions fouveraines de fa Majefté Im-

&

jufice en cas de bcíoin , ayant une entiere con

périale & Catholique nótre tr&s cher F'rere & Seig-

o

iance, que ma préfenre déclaration ,

ue je fais

neur, pour vous ordonner de proceder avec tou-

ré

r refpectueufe déference pour les Ordres de a

te diligehce & promptitude, contre la perfonne du-

Jni«

M

ajefté Impériale & Catholique; & de fon Alte(fe

dit Docteur van Espen ; devant le Recteur Magnifi-

Sereniffime, ne préjudiciera en rien aux exc

eptions

que fon Juge compétent de l'Univerfité de Louvain,

1

h

les

$

& défenfes que la raifon naturelle. & les

eg

feroato juris ordine , fans prendre égard à la que-

du droir m'accerdent : & que le cours ordinaire

ftion de mumero Epifcoporum ad . volidam . Ordina-

I!

«

de la juftice me fera toujours éoalement ouvert

tiozem) Epifcopi vequifito, ni à la Préface , ni aux

nombres & diltinétions des Articles & quelques fau-

x]a

«& libre pour avoir ma pleine détenfe dans uniu-

nE

gement reglé, conformement aux loix & coutumes

tes d'impreífion, & autres fuiiles raifons avancées

par ledit Docteur van Espen, ni anffi à l'allegation

du pays , & aux intentions fouveraines de fa Ma.

jeté Impériale & Catholique, d

ont la grande Pie-

erronée dudit van Espen, comme fi POrdonnance

ly

En

de laceration pouroit avoir eu en vue ladite Préface:

Jle

té, Equié & ]Juítice m'a(furent entierement,

foi du quoi j'ai figné cette, en la Ville de Louvain ;

Mais vous agirez uniquement à fa charge fur ce qui

eft contenu dans le corps de ladite Réponfe Epi-

M

le vingthuitiéme de Janvier 17a7.

ftolaire éoncernant là prétendue EleGion & Con.

l

v

7. B. VAN. EsPEN.

fécration de Corneille Steenoven en. Archevéqué

yi

d'Utrecht; laquelle Election le S, Pere Benoic XIII,

1

- Nous fouffignés avons requ l'Original de la Ré-

pàr ífou Bref du 21. Fevrier 172$. a déclaré nulle

poníe précedente aprés l'avoir confronté, Ce 28.

& de nulle valeur, & ladite Confécration illicite

dé

de

& execrable, & que pour ces raifons ladite Ré-

Janvier 1727. T.L,STREITHAGEN. &] A.pu- RY.

poníe Epiftolaire a ér& lacerée publiquement com-

i

V.

me injurieufe audit/ Bref & autres. Décrets du S,

(e

Siége emanés fur ce fujet, fcandaleufe & d'une

:

mauvaife conféquence, felon quoi vous vous re-

(

MANDATUM ngicz'oms MAGNI-

glerez , vous avertiffant , qu'avons enjoint au Re-

1d

éteur Magnifique de ladire Univerfité d'y faire droit

j

De 11. Febraarü 1727.

fans ulterieur delai pár le décrétement des peines &

cenfures Eccléfiaftiques, que ledit van. Espen peut

[

avoir mérité, fuivant les loix du Pàys & Canonsde

Injungimus Promotori noftro & Procuratori Hael-

.

ls

goet, quatenus indilate coram nobis, fervato

jur

3

PEglife;:avec ordre de décider ladite Caufe préfe-

[

ordine, inftituat nomine officii actionem ad onus

rablement à toute autre.

NNous vous renvoyons à

)

Cleriffimi Domini van Espen, J.U. Doctoris & 5S,

cet effer la füsdite Déclaration originale dudit Do-

r

éteur van Espen, vous enchargeant de nous infor.

Canonum in hac Univerfirate Profefforis; . Datum

1

Lovanii hac 11. Februarii 1727 ARN. VAN. BUGGEN-

mer des diligences & devoirs que votis aurez fait

:

en exécution de nos préíens Ordres,

A tant cher

Houpr D. .Reéctor 1727.

& bien amé, Dieu vous ait en fa fainte garde,

De

V.

Bruxclles le 8.de Fevtier 1727. — Etoit Parapbé, de

L

Baill. vt. &? étoit figué: ManiEg ELISABETH , contre-

:

Deffous étoit: Au Promo-

PSEUDO.ANNEXUM. (*)

figuà: J. B. de Heems.

teur de l'Univerfité de Louvain.

)

MARIE ErisABETH par la grace- d? Dieu Prin-

PRO.

(

J.

(*) 6 A&is litis inter Annexa Libelli gravaminum füb N

üm. $, lóco Decreti Re&oris preiniffi , fappofita. fuit hec füb no«

mine Sereniffime Archiducis ad Promotorem Academicum Epiftola, quod haud dubie fic clancularie & à tergo attentatum eit,

'-

ut per eam Judicis animus

metü quodain reverentiali ad votum Patris interciperetur; absque eo quod daretür . Reo: locus 'often-

dendi Inftrumentum illud caufz huic prorfüs effe extrinfecum

, nec hic quidquam poffe opereri : oftendendi quoque quod idem

j

fuerit füb & obreptive obtentam , utpote à Litteris Imperatoris Viennz datis 11. Decembris 1726. & ab A&ore produ&tis. cum

Ulteriori Replica nimium diferepans: eum tàmen notum fit quam [oleat Sereniffima Gubernatri& Decretis ae Placitis fuæ.Maje&a-

"i5 xeligiose inharere,

656

CausA ESPENIANA.

hditllfï

bzcop

PROVISIONALIS RESPONSIO

(*)

tudfüf d

jl

M'PLIATA

d f

20

a Ob(

CUM REQUISITIONIBUS ET SUSTENTIS.

v U

tiofiey f

Pro Clarzj' n Demio ZrckRO DBERNARDO VAN EsseN 3urzs Utrzzzs-

(Pecnh |

ex «

que Do&ere & Sacrorum Canomun . Profeffore. Cztato.

(ocratiot

lidatm

Contra Cü?ZJ?lltW um Domimm 'THEopoRuM LEONA RDUM STREI TH A-

jh

dubium

Gi EN -ujus. Univerfitatis Promotorem omiue Ojjïczz A&orem

fatam,

eyusmo

39

P

reefatus C:tamq vifo Libello gravaminum pro par-

fenfiones proponere, proteftatur Citatus de manen-

dido: Br

te ACtoris Magnificentie vettrae oblato per mo-

de in integro quoad omnia quoad usque Requxüno-

epa m

dum provifionalis Refpon lonis dicir, ponit & arti-

nibus praefatis erit fatisfaétum.

qüeü[ l

culat fequentia füb omnibus, &c.

13. Primum itaque, quod hic occurrit, eft Breve

51

SS. Domini Benedicti XIll. de data 2 r. F'ebruarii «725.

iera le

r. Quod jus & praxis criminalis Reo poft perfo-

idque tora & fola materia eft prafentis caufze & uai-

Rrupuh

nalem fuam Refponfionem, concedar copiam Libelli

cum fündamentum intentionis A&orls

ecratiot

gravaminum, ut ampliationem Refpoafionis füs ad-

14. Sed fcire deber Actor , juxta Leges Pamæ

H

ornare poffir.

& Edicta Regia nullas. Bullas , nulla Brevia, nulla

qu nü

A Q!æ ampliatio continere debet e*ccepnones

alia quahacumque Refcripta Romana in hac Patri&

jure me

peremptorias, faécta contraria, circumflantias nota-

aut publicari, aut'executionem vel vim aliquam ha-

3

biliter relevantes ; prout habent Statuta Curiarum

bere poffe, nifi prius in Confiliis Regiis fuerint vifi-

quinum

vammæ Mcdwmcuhs 'Tit. XI. Art. io.

tata & examinata , & publicari & cxecuuommandan

m nqg

3. Quee Statuta (equitur hec Curia quoad modum

permilTa.

Y

procedwd: ; pxæ(ertxm in criminalibusin qmbus pro-

15. Ouodque mores, Leges & de&a preefata fint

uo qu

prium ftylum non habet.

in viridiffima ob(íervántia.

j

d

i id

4. Jura antem omnia favent' Reorum defenfioni-

16. Scire etiam debet, nullam culuscumqueLegfs

3

bus & liberaliter eis offerunt quidquid in eum finem

publicationem Belgas conftringere , nifi eam quae in

« Mot,

fervire poteft.

Delgio locis folitis & more con('ueto facta eft.

t p

5. Qui idem favor facit ut Actor, qui eít perfona

17. Unde non füfficit ad intentionem A&oris hic

jufam

publica ; & mere pro bono pubïuo agit, crimen,

allegare Breve aliquod Apoftolicum,; nifi etiam fimul

R

facta, circumftantias öz jura ipfá, qua pro funda-

exhibeatur Placetum , five permiffio Principis.

qui Qu

mento actionis fuz allegare intendit, clare & diftin-

18. Item nifi doceatur de legitima publicatione &

quod d

€&te proponere debeat, & ex parte fua contribuere

promulgatione fübfecuta , facta hic in Patria locxs

o

omnia qua. pro defenfione Rei & celeri expeditio-

folitis & more confueto.

ne juftitie conferre poffunt.

flgnet |

19. Hactenus tamen nihil eorum preftitit A&or,'

Tie ag

6. Aliter enim inítitutus proceffus calumniofus

20. Et nifi Facxat, jam res pro Citato. pera&a erit.

cenferur , quem Leges & Curiarum Statuta non (o-

2r, SubílraCta enim materia pravaricationis , de

40

lum reprobant, fed "& A&orem ralem in expenfas,

TCC

qua.quzílio , corruit fundamentum hujus actionis,

4l,

damna & intereff? proprio nomine condemnari vo-

cum omni eo quodilli fuperaedificatum eít.

didia (

lunt.

22.' Póffetque Ciratus, fi res maneret in o ftatu,

7, His premiffis, examinato Libello gravaminum

& confultum duceret , jam tum in caufa concludere;

téntun

4

prefato, deprehendit Citatus, quod plures ex arti:

cum fine ulterioribus expenfis & probarionibus cau-

fim t

culis ejus ita confufi, equivoct & captiofi fint, ut

fa dispofita effet ad ejus abfolutionem.

hmplmter adaequate refponderi ad eos ha&tenus non

25. Petititaque injungi ACtori, quatenus ante om»

& oihi

9

pof it.

nia doceat de Placito feu admiffione Principis, &

tàtus

8. Alii ita vagi & obfcuri fint ; prafertim circa

fubfecura legitima promulgatione dicti Brevis modo

Scriptum, de quo quaftio, nullo ejus textu defigua-

ante dicto.

m;uru

mcxo(

to; ita ut Cirato examinandum, imo & divinandum

24. ldque fub pæna , quod defectus præfa'tus ad-

relinquat, quos textus, aut qu& verba dicti Scripüi

miflfionis & publicationis habebitur , ut in judicio

pra oculis habear A&tor.

agnitus & confeffus, -

ldeoq

9. Denique inftrumenta, qua exhibet, taha funt,

Suümens ante omnia id fieri debere & in cafum,

üt Citatus adhuc nefcire poffit, quo loco fit, & quo

&c, etiam cum expenfis.

exceptiones & defen(iones fuas debear dirigere.

25. Et fine ejus prajudicio dicit , quod donec A-

10. Nec nifi per multos Scripturarum anfractus &

&or illud praftiterit, ad novem primos articulosre-

gravcs expenfas ad rectum tramitem & viam regiam

fponfüm perfonale Citati, quod Breve illud non le-

pervenire poíTet,, quod tamen unice Citatus defiderat

gerit, füfficere poterit ad abluendam omnem notam

& intendit.

alicujus irreverentie circa dit£tum Breve,

t t. ]taque quo facilius & breviori compendio eo

26. Prout Citatus illud nunquam legerat, faltem

deveniatur, confultum duxit fparfim & pro occur-

ante omnem illam tempe&atem, ejus occaüone, in

rentia materie Requifitiones quasdam proponere &

ipfum excitatam.

pre&rmirrere,

27. Dixit quidem Citatus in fuo Scripto pag. 15.

12. Cumque hoc rerum flatu adhuc ei impoffibile

in fine, quod zullum dubium, tullusque ferupulus tz0-

m adæquate & plene omnes fuas exceptiones & de-

vetur in Bre"z Remzma de quo in Fefivis Litteris ctrca

wlz-

(*) Exhibita 21. Februüarii 172

,

1

oU RECUEIL DES PIECeS &c. Livge secoNp,

657

validitatem Ordinationis Comeliz; Steenoven per folum

4

4t. Deniqüe-quod ad hos Ardculos aliosque fe:

Epifcopum Dabylomie:

jfett facle , uti ïe&'e;ali( "inp-

quentés usque ad 21. ubi Actor exhibet Decretum

tudiue vefira obferoatum . cjt.

i

aliquod Confilii Sratus de dara 12. Seprembris 1725.

28. Verum id.nullo modo

kafgui;, guod' Breve il-,

ex quo plures Articulos gravaminum formar,

IU VN EEE

lud tum legiffet Cirscus.

*

3

-

46. Nefcit Citatus, quo gener

à

29. €

um inpritis vir ille, cui fcribebat, illud

e medii , '-iiuve quo

pede illis adverfus eum uti. velit-

tunc ob(ervaffet, uti notat textus.

47. Certe non creditur quod vellet illud impen-

3o. Deinde Ampliffimus. D, Damen in Differta-

dere ranquam Arreftum aut rem judicatam, praefer-

'triuï.

tione, fuper qua veríabatur tota Epiítola, pag. 43.

tim adverfíus Cita

Á

tum, notorium Suppofitum hujus

fpeciali tirulo fibi objicit:argamentum. defümptum

Univerfitatis.

»

€x eo; quod dictum Breve nullo modo dicat, Con-

e

: 48. In primis

X eo quod Decretum iïïïudlatum

fecrationem Cornelii Steenoven factam ab uno Epif-

E

fit, Citato indefenfo; imo plane inaudito,

cop

o fine di

Tl

lidam.

fpenfatiqne Sedis Apoftolica effe inva-

49. Ormni proinde juri repugnat. illud in grava-

men Cirati hic velle impendere.

.31. Prefatus.

D -Ij;amen þjliud adniiïtit, & nullum

jo. Quod vero Citatus nequidem fuerit suditus,

dubium aut fcrupulum movet circa objectionem prae-

eft de (cientia A&oris, qui novit fe demum 14. Ja-

fatam, quod Breve illud nullam fac

.

jat mentionem

nuarii currentis anni, juxra Lirteras Seriniffime Ar-

ejusmodi invaliditatis,

chiducis ex Mandato Caefareze & Catholíeae füze Ma-

Danen.

32. Si quis autem fcrupulus eut. dubium in prïæ-

jeftatis , interpellaff? Citatum ; quatenus caperert in-

dicto: Brevi latuiffet , indubie D. Damen illum eruif-

;uiüri?.

fpectionem Scripti lacerati, de quo hic queftio , re-

fet & moviffet, cum omnia corradat & mire fe tor-

pofiti in Secretaria Confilii Status.

LBreye

queat ut argumentum illud. evadat,

- $1. Cui conforme eft inftrumentum

1

ab eo exhi-

Htj

..33.. Idque tunc fufficiebat, Cirato ut. independen-

bitum fuüb numero 4to.

W

ter a lectione fciret & diceret, nullum dubium aut

$2. Infuper novit AGtor fi quisquam alius,. quod

fcrupulum in di&o Brevi circa valid

'i'tatem talis Con-

hoc Tribunal non fit executor Decretorum & Arret*

Dittiie

fecrationis moveri,

torum cujuscamque in caufis crimin

34. De cetero adveríus

Arti&:ülüm nonum relin-

torum hujus Univerfitatis,

E

aliþus Suppofi-

:

, Rulla

aT

quit inftrumentum ibi reclamatui

«i illi fidei quam de

53- Cum hoc Tribunai fit (óolus eorum Judex com-

m hi

jure meretur.

perens in omnibus talibus caufis, idque privative ót

i vifi«

3. Ad Articulos a decimo . usque . ad decimum

ad exclufionem quorumcumque aliorum,

quintum omnia negavit Citatus , : & adhuc penes fu-

$4. ldque juxta Erectionem hujus Univerfitatis

landaþi

am negationem perfiflit- -

factam Apoítolica Regia authoritate.

.36. Refertque fc ad totum contextum Scripti de

j $. lItaque perit injungi Actori, ur. declaret quo

'alafm;

quo quazítio 5 non vero ad lacinias ab Actore non

penere medii, id eft, quo pede uti intendat prefa-

atis fideliter excerptas & pro libituiaterpolatas.

to in(trumento exhibitó fub n

&

umero 3tio & Articulis

lo

,37. Ad Articulum vero undecimum, ubi dicit

ex eo deductis,

u in

A&or,

uod Citatus : Ele&tionem Cornelii Steeno-

.$6. An tanquam Arrefíto aut re judicata adverfus

ven pér

í

Citatum, an alio modo & quo,

LI

;

T hi

juftam.

uaim Epiftolam -deprædicayer"ig- validam &

fimdl

57. Ut Ciratus fcire poffit quas. exceptiones hic

..38; Ciratus poft rele&am plqriesngpiHolam , de

proponere , &

:

qua quacítio, ne verbum quidem 'invenire potuit,

& debeat.

quo defenfiones fuas dirigere poffit

a

Sne &

quod de Electione Cornelii Steenoven agir,

Suflineas ante omnia ita Beri deb

ere, etiam cum

lgdis

. .39. Petit itaque, ut Actor in dicta Epi(ítola de-

expenfis in cafüm, &c,

lof,

fignet locum & verba in quibus de prediéta Electio-

$8. Itaque reirerando

Proteüationäm de manen-

ne ageretur,

do in integro in füis ulterioribus defenfionibus, ubí

T

. 49. Articulos t6. 17. ne

, de

Bavit C?tzutiqs, & penes

fatisftattum erit Requifitionibus & Suftentis hic antea

negationem fuam perfiftit.

facttis , & petendo fup

oD

41, Petitque fimiliter, ut A

&or in Epiftola pre-

er eis in cafqm alzercatioqis,

preliminariter jus dici,

icta defigner verba, quibus intendit adítruere con-

dtu,

tentum di&torum Arrticulorum.

jete;

His, aliisque Vmedita'nti.bus,, &c.

; Q

42. Attentó, quod longe aliud

fit legem prarten-

fam transcredi

4

l]

:

Conclndendoq()it'a;us contendit quatenus A&orin

& nihil facere,

, aliud eam . fpernere, contemnere,

:Qm.

quantum adverfus Citetum per dictum fuum libellum

43,. Similiter circa Articulum 18. & r9. petit Ci-

gravaminum egit, contendit & conclufit , faltemin

$

tatus defignentur verba qua Aétor pretendit effe

*

uodo

ofa Brevi.

á

£

modo & forma declarabitur non fundatus nec recep:

injuri

1

2

prae

ato, quaque fcandalofa & per-

tibilis, cum expen(is aut alias falutariter , .&c.

niciofz confequentiz,

"

T

44. Cum citatus nihil. fimile : in

venire potuerit,

| lmglorändo*,, &cï,

Qico

7 E. B. YVAN ÉESPEN.

ideoque— per omqig ncgar

iiun

. À

5T6

dv

01

r

tef?

I

DL

Mnv

;g'mz

Óooo

REPLI.

-Szippf. Oper ?*an-Ejþen Pàrs V.

658

CAUSA Fspnm.æm.

lt

»

:

AE

vidis *

ICA

*)»

jari*

9

,f'bl[ !

Pro. Cmgf tltgï ma '.I T L S "r R E Ia* H A GE xz bzgus Unweif mm Pïamato-

; T

i'

w, nammæ Ojïczz Affwe

j olaci

P

*

(ic abl

Apolk)l

Cantm Clargfimum D Z B VA N E SPEN j U Düf?orfm 85* SS

R

szommz Pïüf fm*em ;

Rezmz Cztatwn

fatio lt

L

*

M

*

*

&or vnfa fchedula cm ntuius Provnf' onahs Res-

conter

13«. Fatetut enim xmpr:mis, qudd hä('ce accepta-

lite N

ponfio ampliara cum Requifitionibus & :'Sus-

tur, Breve. Apoftolicum'SS. Dom:m Ben*ed:&: Xm

tentis pro & ex parte.D, Rei. Cirati.exliübitas . d1c1t

4

de:data 21. Februarii 1725.

]

f, :

ex adverfa (Z:-quenna, fub & medxtannbuss &c..

.49. Et con('equenter faæ:m enam romm e;us con

bapn füc

tentu m, :

1. Quod fex: prlares Articuli. di&tze. fchedulæ vxx

(de vl

20, Et fic Færemr etiarn Armulos ex eo defump-

Ui

ullam rmereantur attentjonem. .

»

tos, & cum Libello gravaminum: deduétos,

L)HO

2, Quamvis enim verum fit ,. quod Reo poü Per—

B

21. Quia vero D. Reus Ciratüs fcit in animá fua;

Q

fonalem fuam . Refponfionem concedenda . fit copia

fefe graviter dehqulHe maxxmamque mjunam San-

fqm d

ravaminum, ut ampliationem. Refponüoms fuæ

éae Sedi intuli(fe ;-

P

erfonalis adornare. potlic..

p

5'22. Ideo- hbemer fefe- exwfäre veïlet fub: h:oc

ries

7

3. H«c Copia Reo, Citato- conceffa e& Ranm pofl

pratextu, quod Breve illud Apoftolicum | non fuif-

factam Períonalem Refþonüonem, .ut videre eft -ex

burnt

ferin Confiliis Regus vifitatum , examinatum : pu-

Confsc

actis hujus: Caufa.

blicatum & executioni inandari perm:ffum

4. Et fic D. Reus Cxtatus fxu&ra defuper movït

1

23. Aft parum feliciter in eo Jecit aleam;

yo]

fi—:rmonem.

]udcx

:24, Ultra enimi, quod exoticurp fit (ut- mmffme

1

;. Nec eft., quod dtcat quod amphano 1lla con- -

loquamm') in hac Patrid nullas Bulla$, nulla Brevia,

tinere debeat exceptiones peremptorias ,. faéta con- -

tolari (

traria, &. circumílantias notabiliter relevantes.

nulla alia quahacumque Refcmpta Romana 'Vlm ali-

fidor

qeam habere poffe.

6. Attento, quod- diétus. Reus Citatus. fuerit..in -

ftm p

integro , ut eocirca faceret. quod confili, .nec.ei eo-

-25. Nifi prius in. Confiliis Regus fuermr v:f' tatä

n

& examinata , prout requirit D. Reus Citarus :

circa adempta cft Facultas, quæ 1pf1 competeze po-

:46, Etiam involvens in generah illa fua afï'erqo-

wnp

tuiffet.

Decreta Brevia,- &c;

zium.

ne omines Con[trtunones,

7. Si autem credar, quod )ura 1pü hberahter fa-

S. Sedis mere dogmatica, unwe ctmcemennä ma-

E

veant hac in caufa,, poterit illa citare in füi. defen- .

teriam Fidei &. Mmum.

4

lum,

fionem, in quo etiam relinquitur in fuo integro. .

»/27. Ultra, inquam, fciat dehnæ Placeramems de-

$. Credit interim A&tor, quod facta ad onus D.

terminationetm debere Heu non per parncularem uc

iplo &l

Rei deducta, adeo fint clara &intelligibilia, ut etiam :

'eft D. Reus Cuäms.

n

Cotw

idiore fen(üm illorum percipere debeant,

.28. Sed per- 1pfos Su"peri»ores, ac- mpnmts per

9, Unde in quantum Reus. Cltams aliud infi nuarc

nienfe

vxdetur, oftendit, quod non

uærat nifi cav1llos.

Impemtorem & Regem, -

. 29. Qui contentus fola (.ut loqmmur) Vlfä judi

6

o. Quodforre proprium eí Authorl d:&æ (che

cavit Breve, de quo quattio, qurcuemer in Be!gxo

quo í

dulæ.

tulla,

placetatum fuiffe & effe.

11. Quod vel magis patet ex . eo qüod arneulo

30. Dum 12. Septembris 1727 Refþomüonem

T

feptimo dicar, plures ex articulis. Libelli gravami-

hon (

num ita confufos, equivocos. & captiofos e(fe, -ut

Epiítolarem queeftiofam' condemmvu in Iþecze, ut

injuriofami diéto Brevi, &c.-

f

fimpliciter & adaequate refponderi ad eos non pofíit

31. Quodque eapropter Cæfarea fua Ma]eüas VO-.

appt

12. Alios ita vagos & obícuros circa Scriptum,

fecrat

luerit & mandaverit mfïannfïime agi ad. onus D Rex

de quo quaftio, nullo ejus textu. defignaro, ita ut

Citati.

»

Citato examinandum ,imo & divinandum foret , quos

Thini

rextus aut quae verba dicli Scripti prae oculis habeat

32. Idque poftquam Cæ(ärea fs Ma;eüaSr mag

num Volumen ex parte D Rei Cirati' oblatum ^1

Cor

Actor,

Conüho Status exammavexat aut examman cura-

quoc

13. Et demque, quod lnürumenta qua exhibuit

E 1

idem Actor taliaforent, ut Citatus adhuc nefcire

verar.

6

/ $3. Sic üt res ea r parte. 1üdicata ür.

miff

poffet , quo loco foret ; quove excepnoaes& defen

fiones fuas deberet dirigere, -

2328

34. Quare fi his non obftantibus credat D ReaS*

qUa

Citatus, furilem illam & |impertinentem exceptio- .

pofk

14, Sed quivis legens dictos: Articulos v:debxt &.

"nem fibi poff» prodeffe, relinquitur in fuo 1ntegro,

Qquen

judicabit adeo claros effé, ut non nifi talpa ccec1or,

ut deluper dicat, qua confilii.

61

fenfum illorum percipere debeat, -

'3f. Credit enim Actor, quod pro intentione [ua

f f

15. Etcum ipfiffima Seripti verba fint: cuata ,non

eft quod- diviner Cxcams, quæ pos ocuhs habeat

fufïï&:lant 'tum Decretum de 12. Septembris -:3725.

6

. tum Mandatum Cæfateæ (uæ Ma)eüans fupra recla.

1b,

A€tor,

mata.

ho

16. Cumque mftrumgnta exhxbuemt A&Qr, ncn

' 36. Unde fi hls ità Rannbus concludere Veht' jn

cancellata, non raía, neque in ulla fui parte — vitia-

Lcauf'a D. Reus Citatüs, prour jactitats- Aétor etlam

quo

ta, cavillos &. nugas agit- Reus. Citatus,. dürn dicit.:

fe nefcire;..quo. exceptaoyles 8: defenüones fuas ;:IB-

p*ro parte fua libentiffime concludet.

T

37. Maxime cum Carfarea füa Majeftas per ;Man:

veli

beat dirigere, -

datum füum;. de quó füpra, füam in- quantumi opus

17. Prout & Requvünanas ab np(b Ea&æ noa mü

E -^

meri fünt. cavxlh

RW

1mpe1 titus fit autlioritatem. -

i

N

38. Quod autem D. Reus Cnatus Breve lllud

Mi

E Exhxbm. 4-. Marm 1.

Apds-

tho

——

oU RecueiL pes preces &c, Livme secowp.

659

Apoftolicum non legiffet, ut afferere non erubefcit ;

65. Et videbit etiam, quod eum in finem prius

59. Creditur quod de coütrario füfficienter fitcon-

audiri non debuerir aur potuefit ;

viétus ex contento famofze ejus Refp

onfionis Epifto-

. 66. Et reflzétat ulterius quod per magnum füum

laris, de qua quaítio.

»

Volumen ia diéto Confilio Decretum illud imn

pugng

- 4o. Et quilibec &equus . Tudex illud ipfum

cl(are vi-

re voluerit.

nga.

debit , durh illam-perlegerit:

67. Quodque eo a

d Carfaream füam Majeftatem-

[0 )

41. Tanto ma

o

is, quod famofa illa re

fþoqüo E-

remifTo, & abillaexarminato, per Eandem confirtna.

piítolaris idipfum clari(Iime contineat ;

tum fuerit dictum Decretutn,

42. Quodque D. Reus Citatus fefe defuper excu-

1

68. In tantum , ur dicta .Caí2rea füa M

ajeftas

!

fet ab(que eo quod dié

&

mandaverit ut illico agererurad. oaus diécti Rei

C

itati,

um fuex'it- quod Breve illud

Apoítolicum legiflet.

- 69. Interim Actor impendit Decretum illud &

43. Adeoque quod non p

Mandatum Cafarez fuee Majeftatis defüper fübfecu:

fatio fit manifefta accufatio. -

etita def'upc;* cjus excu

tum, pronr. jacent.

44. lnterim cum D. Reus Citatus referat fe ad

70. Prout impendir & applicat & Breve Apofto.

Cepu

contentum famofe fux refponfionis Epiftolaris in

licum & refponfionem Epiltolarem , necnon ipfius

X

lite exhibite, quod hifce acceptatur ;

confeífionem, de quibus fupra, nude & fimpliciter

45. Refert fe etiam Actor. ad contentum illius.

prout funt & jacentr.

: C0n

46. Sigtidem exinde fequitur, quod nullam pro:

. 51, Et confidit Actor, quod D. Reus Citarus iis

bam facere debeat, quod Reus Citatus ibidem ecerit

mediantibus fu(ficienter fit conviétus dc: exce(Tu dé

fump-

de valida & licita Cornelii Steenoven Confecratione.

quo accuf(atus eít.

47. Et ex confe

'quenti de valida & juíla pravia

* 72. Et confequenter, quod etiam condemnari ac

t füg

Electione.

puniri debeat juxta leges Patrie & fíacros Caaones

Ecclefiz.

;

1un

48. Attento, quod d

i&us D.Reus Citatus idip:

fum clariffimis verbis expreflerit,

73. ldque fine nova difcuffione refponfionis E-

hx

49. Quare fi refponfionem illam Epiftolarem pln:

piftolaris famofae aut contentorum in ea,

rfuif

ries legerit ac rclegerit prout afferit, non folum ver.

74. Mirum nihilominus eft, quod Reus Citarus

pu

bum, fed verba vidit, que de dicta licita & valida

nunc dicat, hoc 'Tribunal rectorale folum efTe

ju-

Confecratione dicti Cornelii agunt,

dicem competentem fuum.

jo. Et fi ipfe non viderit prout cavillofe dicit,

7j. Quandoquidem in dicto füo magno Volumi.

(fime

Judex fupplebit ejus vifüm.

ne in Confilio Status oblato & a fua Ce(area Ma-

tvit,

£I. Interim cum in dicta

fua . refpenfione t*Epis-

jeftate examinaro reclamaverit (üpremum Confilium

1 &i

tolari depraedicaverit Confecrationem dicti Cornelii

Brabantie folumi füum Judicem competentem.

validam & jüftam

per (blu:p Epifcopum Babylonien-

76. Ubi tamen propria fcieátia &' con(cientia tes:

[ititg

fem peractam.

te contrarium nóverat, prout ipfernet fatetur Mag-

$2. Dubitare

foret nefas, quin f'prev&rït & con-

nificum Dominum fuum effe Judicem coómpetentem ;

lQ

tempferit Decretum SS. Domini def

a quo . proinde Aé&tor juftam. & z

rium larum:

þger in contra-

fententiam ad onus R« Citati.

qnam egpe&abi c

&

Tur

$3. Ac ill

ud etiam nihil fecerit; '

77. Taànto maocis, quod: A&tor bene

| velit decla-

$4. Maxime, fi refle&atur, quod exhortatus fit

rare fe. non direéte agere virtute Mandati Cafarece

Ti

illum ; cui fcripfit illo modo paícere eum, qui in

fuge Maje(tatis, fed virtute- Mandati "Magnifici Dor

mini-in lite exhibiti,

) lf

ipfo eít, '&regem.

$5. Dum: enim depredicaverat Con(ecrationem

Quare his aliisque jungendis , &c.

pet

Cornelii Steenoven per folum: Epifcopum Babylo-

nien(em effe validam & juftam.

Rejiciendo ulterius contentum dicte fchedule ,

judi

j6. Ubi tamen antea per Dreve Apoftolicum , de

quarenus hic in particulari non foret. folutum, per

quo fapra; Ele&io fuerat legitime declarata irrita &

ltio

nulla, & Confecratio illicita & execranda :

;

meram frivoliratem, impertinentiam & denegatio-

nem, quatenus contra vel facti prajudicialis.

em

j7. Exhortatur D. Reus Ciratus,

quatenus €o

Perfiftit , ut alias & ante cum expenfis.

u

non obftante pergant pafcere gregem qui in illiseft.

$8. Et fic mauifeítum evadit, quod non tantum

Implorando, &c.

VO

approbaverit & laudaverit dictam execrandam Con-

D. Gozs.

fecrarionem, verum etiam irritam Electionem,

f

$9. Et con(equenter Breve Apoftolicum SS. Do-

mini Benedi&ti XHI. fpreverit; ac Electores dicti

EX ACTIS ROTULA.

Mg'

Cornelii contra illad excitaverir ad profequendum

n

quod attentaverant.

J

6o, Reflectat fi placet, D. Reus Citatus ad pre-

I1.14. 1*8.1& a1. Martii 1727.

miífa, & videbit quod non fit neceffe citare verba,

Die 1. Marrii 1727. Ex parte Citati 'repræfcn-

qua: Ator preetendit efTe injurioíà prafato Brevi A-

atus. Libellus. Recu(atorius in per(ónam TJudicts. Cla-

poítolico, quae

Y

rifl. D. V. Buggenhout, tunc Rectoris . Magnifici:

u

quem:iæ :

que ('gandglo-('a—& perniciofe confe-

quod in confartio quorumdam Aeademicerum dixis-

'0y

61. Qüodque ipfius negatid de

Áet, ton atuplrus iuquirendum , utrum Clarifmus D,

fit futura profieua.

A

fup»er facta ipfi norw

vau E[pen foret veus,. mec- ue s fed fimpliciter. inveffi-

[üà

62. Maxime cum co

rpus deli&i fit exhibitum ,&

gaudum , qualetn penam. foret ineritus , cum e[fet jatn

p

