fe ,. prout intellizi debere.jam.diximus,. de.przroga-

' X

. Vix dubium

, quin Innoc&ntius Hf..& 'vä'rii alii

tiva l'icariatus dignitati Epifcopali fuperaddita;, quz

lttee

poit ipíum Romani Pontifices in hanc de plepitudi-

prerogativa in eo fita erat,, quad Epifcopus Thefía-

tl

W

ne poteítatis opinionem & affertionem indudi fue-

......

lonicienfis quzdam (fupereminentia jura Patriarchatus

lebamr.

rint auctoritate eorum, . qua tum fuppofititia, tum

R. Pontificis, : uti convocare Synodos, (imilesque

I u

truncata & inalienum fenfum detorta in (uacolledtio-

majores cauías pertraQare, co

.

mmifïione'vic,aria ex-

ne congelffit falfarius ille, vulgo. I(idorus Mercator,

erceret.

^

li.

& poftmodum in.Decretum faum retulit Gratianus.

Ac proinden

ihil folidi, prout Baluzius notat , lo-

habe.

Reducuntur autem hzc precipue ad tria fragmenta

co fuüpracitato, exfculpi poteft pro prateníailla ple«

pl

Epittolarum,. quibus probe.femel explicatis aut refu-

nitudine poteftatis & jurifdi&ionis , quafi ex Pontifi-

UT

tatis, omnia. deinceps illis nixa (ive. Canoniftarum

ce, uti ex fonte, in cunctos inferiores Eccle(ia Mi-

quorumdam, five rccentiorum aliquorum Rom, Pon-

niftros derivate, quandoquidem S. Leo ibi minime

I ef.

tificum; afferta fponte fünt ruitura. Primumiítorum

loquitur de przeminentia Romanz -Sedis fuper om-

i Ca.

framentorum defümptum eít ex S. LeowE; alterum

nes totius orbis Ecclefias, fed tantum de fpeciali ju-

Catho-

ex.Epiftola fub nomine ViciLu Pape, & Tertium ex

E

.

re Patriarchatus & de ejufdem exercitio, quod Ana-

íftafio commiferat: Oflendam , inqui: . aluzius ,. Leo-

pifcopi

Pontificis.

piftola, qua extat füb nomine ;ujufdam GREGORII

nem non cogita[fe hoc loco de. fuprema au&toritate Rom.

u

Sedis in univerfum , fed tantum de poteflate quce Se-

.. S.Leo nozz favet opinioni'ädverfariorum.

di Apo[lolicee competebat in Provinciis Ilyricianis, in

rfati

cujus poteflatis exercitio vices fuas .Ana[la[io tribue-

: V ïmprixþis ïïädue fcribit S. Leo Magnus inþEpiPr-.

rat, ita tamen, ut ab eo vocatusfuerit in partem fo-

12. (al. 84. anno 445.) ad Anaftafium Epifcopum

licitudinis, non in. plenitudinem goteflatis ;. illius ni-

Romt.

Theffalonicenfem in hzc.verba: Vrcks enimno[tras

mirum Exarchice vel Patriarchalis, quaz fpeciali ju-

inno.

ita tuce credidimus Charitati, ut in PARTEM fis voca-

re vel confuetudine competebat Romano Epiícopo,

tus folicitudinis, non YN PLENITUDINEM PoTESTATIS.

] Capa

Hoc frament

non titulo Primatus füi, qui ad omnes fe Eccefias

ROm«

£.

um Epifítola S. Leonis legitur C. 3. Q.

protendit, fed jure Exarchatus vel Patriarchatus in-

6. Can. 8.

D

tra.certos fines & terminos conclufi.

I0$ U«

Verum

fi

d

j integram 'L;efonis- Epiftolam .falíüs Iido-

.. Ulterius habetur, nulla fpecie veri ex dicta S. Leo-

rus,. & eum fecutus Gratianus retuliffet , Profecto

nis erui poffe, quod pratenfailla plenitudo potefta-

LUA

nequaquam ea freti pofteriores Pontifices, & notan-

- que

tis, que a íaummo Pontifice tanquam afonte in uni-

ter Innocentius III. illam plenitudinem Poteteftatis,

veríos fcaturiat, a Chrifto fuccefforibus. Petri con-

emper

quam adverfarii pretendunt, fibi vindicaffent.

ceffa füuerit,; cum & praeminentia Patriarchalis fit

dicio.

Evidens .quippe eft, quodin illa Epiftola S. Leo

humuanz inítitutionis, & Patriarchatus , Romani Pon-

u die

fermonem .dinrgat.ad Theffalonicenfem Epifcopum,

tificis, tempore S. Leonis, nequidem pertotum Oc-

m

non quatenus particularis illius Dicecefis Pa(torem,

cidentem fefe extenderet; & eodem quoque jure in

fed quatenus Apoftolicz Sedis per Provincias Illyri-

Oriente gauderent Sedes Antiochena, & Alexan-

ntium

canas /jcarium ;.nam eutmdem oorripit, quod in ea

drinas prout hzc omnia oftendit Ludovicus Dupin

nitüdi«

qualitate limites fuze commiffionis zmrmodice excefif-

L!æ, li'

fet, Atticum Epifcopum Nicopolitanum, ut Syno-

in fua Difciplina Ecc-leþq]ïica.l

" pro

do a fé convocate prefentem fe exhiberet, atrociter

Explicatur. alius löci;f S Leonis;

Q i/pfo

cogendo.

$

Nempe cum

e3 ztate Romävnus Pontifex iurä dig-

i bt Audverfimi doalium Idcifith S,- Len-

[;Mi^g

nitatis fuz Patriarchalis exerceret non modo in Re-

nis nimirum ex Epift. 10, (al. 89.) Ubi omnis ju-

r: Sic

giones füburbicarias, fed etiam per Illyriciim, pu-

riídictionis fpiritualis.fons videtur.in Petro confti-

08 10

ta ordinare Metropolitanos , Synodos convocare, &

tui; hujus, inquit,. muneris (i.e.Evangelica prae-

; fic

majoris momenti;negotia componere, committebat

dicationis) Sacramenitum ita Dominus ad omnium

mpli[ y

iftorum,per Illyricum agendorum folicitadinem, li-

Apo[tolorum officium pertinere voluit, ut in Beatil[imo

AUR

mitatam tamen, Epifcopo Theflalonicenfi tanquam

Petro Apoftolorum fummo; principaliter collocarit, G9?

fuo in hac parte juris Patriarchalis Vicario, adeo ut

ab ipfo quafi quodam CaeirE dona fua velit N CoR-

ormu-

is res difficillimas ,' qux in Provinciis haud facile

lenitu

PUS OMNE MANARE; vel uti ante legebur, Dona fua

componi poffent, fecundum prafcriptas fibi regulas,

velut in omne corpus diffunderet.

Etfíerm.3. in Die

1dinis,

ad Principalem füum, (ivead Pontificem Romanum

anniv. fuz a(fumpt. C. 2.: Si quidicum eo (Petro)

nquam'

tanquam Patriarcham, referreteneretur. . Atque eo

commune cteteris voluit effe Principibus, numquatn

Orbis

plane fenfu fcripfit Leo Papa.ad Anafta(ium, quod

nifi per 1PsUM dedity quidquid aliis non tiegavit.

, m

vocaftet illum in partem folicitudinis, €3 numin ple-

Sed hzc convenienter exponuntur eo fenfu, qui

uect

nitudinem pote[latis. — Prout latius exponitStephanus

apud S. Cyprianum reperitur, nempequod Chriítus

fdeli

baluzius in. Appendice ad l. $. Petri de Marca de

principaliter in Petro collocarit dona fua, qu& a^

on v

Concord. Sacerd. & Imp. Cap. 26. N. s.

ipfo quafi quodam capite velut in omne corpus diffun-

xhibe«

Hunc fenfum aperte confirmant ea, quaz Baronius

deret, & per ipfum cateris quoque Principibus con-

g [ol:

ex P'etro Bibliothecario refert ad annum 1074. n. 3

cefferit: id eft in Petro tanquam Apoftolatus prin-

[copi$

de Legatis Gregorio VII. ad Henricum Regem Ger-

cipio feu exordio, & per ipfüum tanquam exordium

j iv

manix: volebant illi Au&toritate Apoftolica convo-

íeu Typum, qui totum Apoftolorum Collegium,

care Synodum, íed hoc

o i

* nequaquam permifit al-

quin & univerfam Ecclefiam, dum Claves regni Coe-

» legans Liemarus Bremenfis Archiepifcopus vices

lorum; & pafcendum Chriíti gregem fuíciperet, re-

» Romani Pontifwis (ibi.. . in Germania antiquis

.prefentaret: Nam idcirco hoc exordium Apoftolatus

jns 4b

» Privilegiis effe conceffas. ,, Refponderunt autem

ab unitate proficifcitur , inquit S. Cyprianus, ut Fc-

cleüü J

Legati ,. primo quidem quod hujufmodi delegata po-

clefia una mon[lretur: quem itidem fenfum jam ante

teftas non protenditur u/tra obitum ejus , qui dederat

q m

Leonem Magnum claris terminis expreffis Innocen-

| m

Romant Pontificis: praterea quod (icutin primi Leo-

tius l, in Epitt. ad Victricium Rothomagenfem, PER

nis Papce quodam Cayitulo legitur, Pontifex R. vicer

QUEM, Petrum, inquit, & Apoflolatus €9' Epifcopa-

m dis-

i M

fnas ita committit, ut qui accipiunt, z partem fint

tus in Chriflo coEPIT EXORDIUM.

[ollicitudinis vocati, non in plenitudinem Poteflatis.

Porro exordium hoc Apoftolatus & Epifc

opatus

u

Ex quibus manifeftum eft, Legatos ipfius Gregorii

fuit quidpiam tranfiens & Petro perfonale, nequa-

Supplem. Oper. Van Efpen Pars IV.

Nnn

quam

ViaNbICUE RresoLUTI60NIS DocT. Lovaw,

456

quam vero permanenszaut tale, quod ad ejus tranfie-

Eccdefiay que prima veft, ita reliquz's: 'Eäcle]ïi& VICES

fpit

witfuücceffores. Nam certum eft, quod in Petro &

sUas credidit largiendas, ut im PARTEM fint vocatc

giu

folicitudinis , mon in PLENITUDINEM POTESTATIs. Hoc

[

f;

per Petrum poteftatem Clavium acceperint non cz-

qri

teri folum Apoftoli, fed & quotquot futuri erant

fragmentum ita refert Gratianus C. 2. Q. 6. Can. 12.

l.

K

Apoftelorum, etiam ipfius Petri, fucceffores: Ita ut

Non eít opus pro caufa harum Vindiciarum, la-

;

gtl

borare interpretandz huic fententiz ad fenfum dicto-

Cnor

Petrus principium & exordium hac in parte extiterit

non tantum refpe&u. inferiorum Ecclefiz Miniftro-

rum S, Leon:r, eidem caufzfaventem; füfficit enim

11el Ctl

rum, fed etiam refpedu omnium, qui poftillum fe-

monítrare, quod Gratianus illud fragmentum acce-

hn pf01

perit in colle&ione Pfeudo-Ifidoriana, Epiftole 7-

quig

querentür, fümmorum Pentificum. . Ad folius ergo

Petri perfonam 'pertinet ratio illius exordiis neque

gilii Papz ; manu ipfius Pfeudo-I(idori alteriutve

yis 9*

enim pofteriores Pontifices dici poffunt exordium

ignoti affatum vel quomodocumque confiium.

lius £

Epifcopatus exiftere fuis füccefforibus. Deniqne

Acimprimis monent Corre&tores Romani in anté-

nomu

rioribus Decreti Gratiani Editionibus hunc'Can. 12,

Principalitatem hanc uni perfonz Petri competere

Clud

vel exhocevincitur, quodipfi fammi Pontifices fem-

de quo agimus, Julio Papz attributum fuiffe: ut

Àldri

:

pet fe nominarint VrcARIos PETRI, numquam autem

proinde InnocentiusIII. auctoritatem Gratiani in ple-

dem.

fe nominarint neque recte nominare fe poflint 7/ica-

nitudine poteftatis afferenda fecutus, facile credide-

fi, (

rios aliorum faüorum Predecefforum , uti exempli

rit etiam feculo IV. dum 7ulius Paps Ecclefiz gu-

nam

gratia nemo pofteriorum Pontificum vocavit fefe Vi-

bernacula teneret, hanc de plenitudine Pontificiz

tato /

carium S. Leonis.

poteítatis viguifle fententiam, cum interim conftet,

De

Confonat igitur $. Leo Magnus Cupriano, Typum

emnes illas Epiftolas primorum Pontificum ad Siri-

]V. q.

unitatis in períona Petri ipfe quoque commendans,

cium ufque, qui $0. circiter annis poft Julium Ro.

eam p

imz fedit, fu

prout eodem fermone 3. citato exponit: tranfivit

&as.

ppofititias effe, & feculo VHI confi-

spantis

quidem etiam , anquit, im alies Ape[tolos jus pote[tatis

op'm'u

ijfliuss C9 ad owwEs Eeclefie Principis decreti hujus

Caterum extat quidem quadam Epiftola 7/gilii,

Quin

non ad Eleutherium (vel Eleutherium) fed ad Profa-

conftitutio commeavit; fed noi; fruftra vNYcommenda-

rum

tur, quod oMNIBUS intimetur. PerRO enim ideo hoc

turum Epifcopum Bracareníem; prout cenfet Stepha-

excon

SINGULARITER creditur, quia cuUNcTIS Ecclefie Recto-

nus Baluzius , qui latius de eo tractat inp. fua nova

teneb

ribus Fetri forma preeponitur: quafi diceret: quan-

Conciliorum colledione pag. 1467. fed una monet

Ponti:

do Dominus promifit Petro claves, omnibus Apo-

Caput ultimum hujus Epiftole, in quo de primatu

iemit

ftolis, quorum Typum, figuram, perfonam gerebat

Pontificisagitur, quodque apud Gratianum conficit

Petrus, promifit: uni videbatur fingulariter loqui,

przdictum Canonem 12.in optimo codice Bibliothe-

piam

ipfürm

fed cunáis füb unitate reprefentatis loquebatur:

cz Colbertino non reperiri, & a fe propterea omif-

Cano

quemadmodum & Petrus omnium a Chrifto inter-

fum.

* Cum cztera, inquit, capita referantur in-

jmos

rogatorum nomine refponderat, omnium normine

» tegra in codice 4o6. Colbertino & Lugdunenfis

dum

Chriftum Filium Dei profeffus: ob quam etiam cau-

» idem tamen non habent, qua de primatu R. Ec-

Grig

fam poft refürre&ionem (uam Dominus non jam uni

» clefiz adduntur in colle&ione, quzrefert nomen

e

Petro claves tribuit, quas uni promififfe videbatur,

35 IüdOTi. 93

»

Hinc idem Zaluzius in

additióniBü ad 1. « Petri

Nu

fed omnibus ex equo Apoftolis, cundis in u

p uimn

de pl

congregatis.

de Marca Cap. 26. N. 9. dicere non dubitat de hoc

aliis

Ulterius ex

hoc loco S. Leonis non obfcure hüabe-

Canone feu poftremo Capite Epiftole Z;gilii, ** po-

» ftremum Caput Epiftolz quz circumfertur füb no-

folici

tur, omnes Apoftolos pari fuiffe dignitate fuffultos,

apud

prous füperius Gelafium Papam loquentem audivi-

» mine Zigilii Papz ad Eleutherium effé addita-

mus, nam & Leo omnes. Apoftolos imo & Epiícopos

w

3

mentum ilius impof[loris, qui nomine fidori abu-

þitrio

3

3

füs eft in vulgandis falfis l/eterum Pontificum R.

vocat Ecclefice Principer; quiin Eccle(ia Principatum

j

?

tenent5 ita tgmen ut Petrus & fücceffor ejus fum-

Epiftolis. ,,

miüs Pontifex altiori fit fpecula collocatus, & inter

Similiter & Lud. Dupin. in Bibl. Eccl. Tom. $.

fratres Principes, ficut natu major emineat.

pag. 71. Ed. an. 1691. notat hoc fragmentum, con-

Non habet ergo, ex fententia S. Leonis, Roma-

ficiens Canonem, dequoquazítio, recentiori manu

M

nus Pontifex eam plenitudinem poteftatis, ex -qua

Epiftolz Vigilii adjedum effe, fumptumque ei ap-

in omnes cateros Paftores tanquam in rivulos fpar-

paret ex füppofititia Decretali Julii Papz ad Orien-

Vaf

tales.

:

um

fa jurifdi&tio derivetur.

Qüin & ipfe Leodonum Ec-

u

cleiafticz poteftatis fibi ad menfuram datum effe in-

genue fatetur Epift. 88. C. 2. Nempe Anatolius

IU

Pf

Epifcopus Conftantinopolitanus ad Archidiaconi

Inaue argumentum Adverfarz'orum. ex Epiflola

verf

munus evexerat hominem fufpe&z fidei: dolere fe,

cajufdam Gregorii Pape foi te IV

fed malum fe corrigere non pofle fignificat Leo, pa-

titci

def

tienter, inquit, iíta toleranda funt, ne MENSURAM

folidationis feu folicitudinis folite videamur excedere.

VIII. Reliquum eft, uf videamus de Cregorio,

Q

Ubi S. Pontifex agnofcendo propriam folicitudinis

quem dicunt confonare Vigilio, ead. C. 2. Q. 6

Fecl

Can. 11. ubi refertur fragmentum Epiítolz füb no-

[EU«

menfuram, una agnofcit fe non habere totam illam

plenitudinem poteftatis in univerfos Epifcopos, quam

mine Gregorii ícripta omnibus per diverjas Provin-

08

adver(àrii volunt: fimulque fatetur aliis quoque Epif-

cias; in qua de Ecclefia Romana dicitur, quod vi-

dtüc

ces fuas ita alii impertivit Ecclefiis , ut in partem [int

hf

copis füam fimiliter competere men(üuram auctorita-

tis, adeo utipfe non potfit in aliorum Dioeceüibus

vocata folicitudinis, non in plenitudinem pote[tatis.

Q

pro plenitudine poteílatis corrigere aut inítituere

Quis fit ille Gregorius Titulus Canonis non indi-

u

j

cat, monent Corre&ores Romani quzdam ejus ver-

p

qua vellet.

ba, quz hanc elaufuülam ab adverfariis obje&tam prz-

lts

Pfeudo fragmentum Epijïoïæ Vigilii Papee.

cedunt, ** addita effe ex Epittola, quz extat in Di-

HU

» bliothecaDominicana,& videturefleGregorii IV .;*

tur

ten

VII. Alterum quod pro opinione fua monumen-

prout etiam reperitur fub nomine ejufdem Pontifi-

tum adferunt adverfarii, eft fragmentum Epiftolz

cis T'om. 7. Conc. pag. 157. atque adeo, cum hic

:

fab nomine Zgilii Papz ad Eleutherium, Cap. ult.

Pontifex federit füb medium íeculi IX. poft evulga-

tam collectionem Píeudo -Ifidori, potuit eam clau-

ubi fic habetur: quwi fe fcit aliis effe preepofiturh non

mole[le ferat aliquem effe fibi pralatum: ip[a namque

fulam de plenitudine peteflatir accepiffe ex Pfeudo-

(t

| Epifto-

ii

t stwzszfmo' SECUNDA,'

467

UOCl

à

: ï&qla,iJuïiiL.LPapæ; in qua totidem pene verbis Ie-

$o

" HOC

gitur.-

»

i ,

- Infüper

'ex.; hac Epiftola, prout füb: nomine Gre-

De turbis CS5 comrqdi&ibriibw Ecclefiee A&tz'jïiium,

Em H ]ao

orii extat apud Gratianum,. & Tom. 7. Cenc. ha-

ubi quidaim Pontifices opinionem de plenitudine Po-

i.

etur, quod fuiffet fcripta incaufa Aldrici Epiícopi

teflatir Papalis tentarunt. in praxim veducere: ip-

t ehim

Cenomaneunfis ad univerfos per diverfas Provincias,

Jo Cardinali de. Luca f

1 QCQg.

vel etiam totius orbis Catholici Epifcopos, idque

vita:em.

Aa:ente ejufdem opinionis no-

le i.

in protectionem ejufdem Sanüi Antiftitis, tanquam

"Titfie

!

qui graviffima cuidam. accufationi & condemnatio-

AU di

nis periculo füiffet expofitus. . Verum cum nulla il-

Qüærimbniæ,ï temþore S. Bernardï, ortz.

1 fa.

lius Epiftole mentio fiat in eo opere quod extat füb

ex abufu plenitudinis poteftatis.

J NUA

nomine Geflorum S. Aldrici, uti nec illius meminit

E

Claudius Fleury in füa Hiftoria, (ive dum agit de S.

L Jam inde tempore S. Bernardi, id eft, feculo

ibble.

Aldrico, (ive de Gregorio IV. & aliunde totus eiuf-

XII, maximum populi murmur, & gravitfimz que-

edid.

dem Epiftole contextus valide inconcinne digeftus

rimoniz Ecclefiarum extortz fuerunt, quod Romani

[ Qu-

fit, & abfuürdus, credibile non eft, eame(fe genui-

Pontifices quamdam plenitudinem poteftatis ubique

if

num opus Gregorii lV. quapropter & loco füpra ci-

locorum exercerent, inferiores per varia privilegia

Onfret,

tato Baluzius eam rejicit.

& exemptiones auc&toritati füperiorum fübftrahendo,

d Siri.

Demum licet genuina effet hzc Epiftola Gregorii

ut jam Romano Pontifici immediate fübeffent.

t ,

IV. qui feculo iX. vixit, ifque exprimere voluiffet

Murmur illud & querimonias. candide fatetur S,

Confr.

eam plenitudinem poteítatis, quam adverfarii Ro-

Bernardus ad Eugenium M. lib. 3. Cap. 4.... ** Mur-

manis Pontificibustribuunt; non idcirco tamen illa

» murloquor, izquit, & querimoniam Ecclefiarum,

At

opinio jam tum ab Ecclefia recepta monítraretur.

» lruncari fe clamitant ac demembrari.

Vel nullz

Prift.

Quin ex ipfamet hiftoria Gregorii IV. patet contra-

aut paulz admodum funt, qua plagam iftam aut

rium ; cum enim rumor fpargeretur , Gregorium

33

Xepla-

non doleant aut timeant. Quzris quam? Subftra-

d D0Yd

éexcommunicationem minari Epifcopis, qui partes

huntur Abbates Epifcopis , Epifcopi Archiepif-

honet

tenebant Ludovici Imperatoris, refpondebat illi :

copis . . . fic fa&titando probatis vos habere pleni-

Pontificem,; invitis Epifcopis , in eorum Dicecef(i

itatu

» tudinem potefTatis , fed juftitie forte non ita....

ynüeit

neminem poffe excommunicare, necibidem de quo-

» Honorum ac Dignitatum gradus & ordines qui-

liothe-

piam difponendi habere poteftatem ; abiturum autem

» bufque fuos fervare pofiti eftis , non invidere.* ...

ipfümmet Gregorium excommunicatum,. fi contra

Utj

» Deinde poftquam enumeravit grandia mala, quz

B

Canones excommunicatione ipfos ferire attentaret:

» €x hacemancipatione nafcebantur, fübdit: ,, non

|nenfi

imo & minabantur illum de Pontificatu. deponen-

» eft bona arbor faciens fru&tus tales, iníolentias,

dum;' quibus di&is non modice contternatus fuit

» diffolutiones, dilapidationes, fimultates, fcanda-

Rv EC'

OTRT

Cregorius, uti retertur apud Aftrom. & in vita Val

» la, odia, quodque magis dolendum, inter Eccle-

(C. 16. (1). qua (atis oftendunt, tempore Gregorii

» lias inimicitias graves , perpetesque difcordias. Vi-

IV. in Ecclefia minime receptam fuiffe opinionem

» des quam verus fit fermo ille: omnia mihi licent;

. Petri

le hot

de plenitudine poteftatis, qua Pontifex ita vices fuas

» fed non omnia expediunt? Quid fi forte non licet?

« po.

aliis Epifcopis impertiretur, uthi;nonnifi in partem

» Ilgnoíce mihi, non facile adducor licitam confen-

folicitudinis effent vocati, ipfo fonte jurifdi&ionis

» tire quod tot illicita parturit. *. Tunc deniques

b no-

apud Pontificem perpetuo manente, ex

ddita

;

quo pro ar-

» tibi licitum cenfeas, fuis Ecclefias mutilare mem-

j bt

bitrio Pontificis pro parte dirivetur.

d

» bris, confundere ordinem, perturbare terminos,

» quos pofüerunt Patres tui?... Erras, fi ut fum-

itit R.

» mam, ita & folam inftitutam a Deo veftram Apo-

m. f

*

» Ítolicam poteftatem exiftimas. **

&c.

| Comï' fío hujus $..—

Ex his non obfcure apparet, S. Bernardo t.otiqueï

. COrl-

fhanu

'IIPX.(MA-nima'däeritat interim cahdidus KLe&or, ad

Eccle(iz íeculo XIL intoleranda mala vi(afuiffe, qua

el p-

ex fententia de plenitudine poteítatis Papalis indu-

juam probrofam penuriam redadi fint adverfarii,

cebantur; fed fententiz illius novitatem, quz S. il-

)rien-

dum hujuímodi ex Antiquitáte monumenta depro-

lum Patrem latebat, abufuüm dumtaxat carpebat.

munt, quz velin alienum fenfum evidenter detor-

Quod fi impoftura Píeudo I(idori evo illo detecta

ta; vel ab ignota manu conficta, imo ab impoftore

fuilet, acrioribus fane verbis opinionem advería-

Píeudo-Idoro fuppofita reperiuntur. Si dicant ad-

riorum , qui for&e prateníam hanc plenitudinem,

la

verfarii, hoc Dogma de plenitudine poteftatis Pon-

füftinere voluiffent perftrinxiffet; praecipue fi eanixi

tiiciz non ex iftis przcife monumentis, fed aliun-

Romanos Pontifices prava adulatione ad hoc incita-

de firmatum effe tanquam ab Ecclefia Catholica feu

re tenta(lent, ut integram aliquam Ecclefiam, pura

univería receptum, alia ergo monumenta quibus de

20I10,

Ultrajedtenfem, a proprio Epifcopo & Paítore ab-

Ecclefie Catholicz fententia conftet, proferant &

ftractam ac demembratam fuz immediate Sedi fub-

Q 6

Píeudo- monumenta dimittant, ut autem pateat,

jicerent.

b nà

eos proaffertione füz opinionis, quam pene ut fidei

QUi

articalum depredicant & obtrudunt, niladducere

)d u

poffe preter pofterioribus hifce feculis nata. Curiz

Gratianus C9 eum ".,kcuti Pontifices þroma-

T

p

Romanz Placita, oftenfum imus $. fequenti, quan-

verunt hanc opinionem.

(

tz turbz in Ecclefia Catholica excitatz fuerint, ubi

n

pofteriores quidam Pontifices opinionem de plenitu-

IL. Verum magis invaluit läxodem illo feculo novä

gv

dine- poteftatis, ex Pfeudo - Decretalibus & Gratia-

hac opinio. propter evulgatum Decretum Gratiani,

r

no conceptam, tentarunt in praxim redigere, qux

qui Pfeudo - monumentis illis, unde opinio hzc no-

j bl

turbz fatis oftendunt illius Dogmatis zovitatem ; fà-

ta fuerat, additamenta, quibus adhuc magis a pri-

IV 1

tentibus etia

;

m ipfifmet Romanz Curiaz Defenfori-

mzve Ecclefis Diíciplina &. moribus recederetur,

)nüfi

bus.

adjecit. .. Atque ita $. precedenti oftenfüm eft, In-

i hiC

nocentium lII in afferendo plenitudinem poteftatis

Pa-

clao

; '2!)7.'Vi'clïe VC!,A ,'F.leuer'l..q.G; n. 48-

d

l0

Supplgm. Oper. Van Efpeu Pars IV.;

N nha

Vï?ïï)mï;g Resorv'rioNrs Decr, LWAN,

458

ex (

Papalis, verbis $. Leoriis Maghi in alienum fenfum

pr:decefforis füi Gregorii TX. , mandatque eompet-

detortis, & quibufdam Píeudo- Decretalium frag-

ci Prelatos, qui F. F. privilegiatis & Apoftolica au-

i

mentis a'Gratiano relatis fui(fe delufugm,

&oritate feu miffione munitis obniterentur.

bus

Hunc &alii Pontificés Romani pofterioribus tem-

Hinc porro fecuta eft enormis perturbatío Eccle«

pit

poribus fecuti fünt, inter quos Joannes XXII. non

fiarum non modo in Anglia, fed & fen(im iri reli-

m

]

obícüris terfhinis eamderm epinionem expreffit in

incenía.

quis orbis Catholici Regionibus, &libido peccandit

psi

conftitutione füarelata in Extravag. SurER. de Corftre-

tam

tudine inter comm. .** Super Gentes & Regna, 7-

deit

» quit , R. Pontifex a Domino conítitutus , cum

4Malo *q*bv*ia*t, fed illud not aufert Bonifaciuy P*IIR j

eCt

» perfonsliter (ingulasRegiones circuire non poflit,

&p

», nec cireà gregem fibi creditum curám Pafítoralis

Moderamina quzdam adferre cónatür Bonifaciu?

;

5;

stl

T'IIl. per faam,

&

incipit, SUPER CATHEDRAM, &

» folicitudinis exercere: necefle habet interdum ex

eft relata inter Ex

x

fiisf

, debito impofite fervitutis füos ad diverfas mundi

av. comm. füb titulo, de Sepuità-

Ciot

» partes, prout meceffitates emerferint, deftinare

riy: fic tamen ut & ipfe eamdem opinionem de pleni-

tàdine poteftatis , qua caput & origo erat màli exorti,

» Legatoss qui vices ipfius fapplendo errata corri-

Amu

» gaht, afpera in plana convertant, & commiffis

Bulle füz inferat in verbis: S; véro iidem Prcl

T

» fibi populis falutis inérementa miniftrent. ;, Dein-

prafatis fratribus ad confe[fiónes. audiendás. electit

defübdit, Romanüum Pontificem hanc poteftatem 07

(feu prefentatis) hujufmodi exhibere licentiam vecu-

Qul

ab homine , fed a Deo recepiffe: quare decernit; quod

Javerint: Nos ex nünc ipfi$, ut confeffiones fibi c nfi-

jris

quicumque Sedis Apoftolice , Legatos àut etiam

teri volentium libere liciteque audire valea'n;, CS9 u[-

[Pis

» Nuntios; quosad quafcumque partes pro caufis qui-

dem penitentias imponere f[alutares , atque iif[dem be-

vile

» buslibet Sedes iptà tráusmiferit, prxfumpferint im-

neficimm | abfolutionis impartiri gratiofe cotcedimuy

quc

» pedire, ipfo facto fentemtiam Excommunicationis

DE PLENITUDINE ÁPOSTOLiC/E POTESTATIS.

» incurrant.

Regna, Terre,y & locà quclivét fub-

. Aft equidem cum ea moderatnina F. F. Przdica-

p

füe

It

, jecta eifdem, tamdiu fint eozpfo Ecclefiaftico füp-

toribus nec non Minoritis éodem privilegio donatis

£ul

» pofita interdido, quamdiu in hujufmodi contu-

incommoda & onerofà vídérentur; Beneditlus X4

"

» macia duxerint per(iftendum : non obf(tantibus

ex ordine Pradicatorum irmrediatus fücceffor Boni-

»ll

35

quibuslibet indulgentiis, aut Privilegiis, Impe-

facii 1313. Bullam edit; quz incipit, iNTEK cONCTAS

»(]

5

ràtoribus ac Regibus feu quibufcumque aliis füb

inter Extrav. comrn. füb. tit. de Privilegiis, Extrava-

325

quibufcümque modis, tenoribus & formisa Sede

ganti Bonifácii VIlL. abrogatoriam, in qua mandat

»]

B]

,(

ipfa conceffis, que contra przrniffà nullis volu-

& declarat, quod F. F. potetunt libere au&oritate

»(

235

mus fgffr'agari. »

Apoftolica, abfquelicentià Dioecefanorum, confef:

fiones audire, &c. Rationem ob quàm Zenedictus

Döï

pí

Priviï&gia F. F. mendicgmium D -'inäe- fnate tu*rb.æ:T

abrogátoriam hanc Bullam edere voluerit, ipíe ex«

»t

primit; quod fcilicet Bonifacius VIII. per (iam Con-

»t

- [II. Exhifce & Gmi]ibxls Pontificum Romanorum

ftitutionem, qua PrivilegiaFratrurf reftrinxerat , non

Decretis, in quibus opinio de plenitudine poteftatis

$ 1

fatis intellexifle fuper egenutn C$' paupevem,

» 1

in ufüm & praxim deducebatur, quantzturbz exor-

tz fuerint;, omnibus notum éít: nec minores Eccle-

Clemens V. iz Concilio )ä'änneüji À prædäæ*[]ämm

»l

fiam vexarunt, cum Pontifices ex eadem , qua exifti-

tor

fuorum exce[fibus inederi cOnaiur.

Ti0i

mabant fe füffultós , plenitudine poteftatis ac jurifdi-

de

&ionis, concefferunt variaprivilegia Religiofis Men-

V. Beneditio XL., pOf'cqqüam fediffét 8. mehübu's;

dicantibus per Univerfütm orbem difperfis, notan:

fücceflit Clemens V. qui videns turbas exortas, Ba-

Yi

ter ad predicandum verbim Dei, & excipiendum

nediài Przdecefforibus füi Conftitutionem,

quz d;-

Confeffiones, fübinde invitis etiam Epifcopis & lo-

cordig, utiait, fómentum ton modicum mi

niflravit,

tid

corum]Ordinariis.

per novam Conftitutionem, quz extat in Clemen-

tüna, Dudum , de Sepulturis, caffavit.

b

- Primus qui hujufmodi Ptivilegium conceffit, vi-

detur fuiffe Gregorius IX Scribit enim Matthaus Pa-

. Jam alibi notavimus I

z

iünc Pontificem, fub'kinitikum

et

ris, ad ánnum 1246. F. F. Przdicatores ab illo Pon-

feculi XIV. convocaffe Concilium Viennenfe, &

10

tifice impetráffe INAUDITUM Privilegium. — Impetra-

(o

omnibus Epifcopis mandaffe (1) * ut diligenter in-

to, inquit, inaudito privilegio : hocetiamipfis tempo-

» quirerent &in (criptis ad dictum Conciliu

m defer-

t

vibur novim .. . non fine Ordinariorum jactura C9'

, rent omriia quz pro bono ftatu Ecclefiz

utilia vi-

t

rajudicio, a Domino Papa funtadepti. Bullam Pri-

» derentur. ,, Ob quam cauíam Guiliettnus Duran-

p

hibet idem Auctor, datam IV. Cal. O&

vilegii ex

dus Epifcopus Mimatenfis Concilio obtulit Traca-

1227. in qua mandat Pontifex omnibus Pralatis per

tim de modo generalis Concilii eon

gregandi, ubi inter

Angliam conftitutis, ** ut F. F. Predicatores berig-

Catera parte 5. tit. 2

[

7. tractans de his im quibus haperet

3

, ne recipiant, & populos fibi commiffos - fedulo

fe Romana Ec

a leforinare, cutn pratififfet, quod

, admoneant, ut ex ore ipforum Verbi Dei femen

Epifcopi fint u

llïgf

&i zn locum Apo[lolorum, quiparem

, devote füfcipiant, & confiteantur; cumi ipfis,

eum Petro honoretn €9' pote[látem acceperunt, fubdit

li

35

inquit, AUCTORITATE NOSTRA liceat confeffiones

hunc articulurb reformationis, quod POTESTATEM .

, audire ac poenitentias injungere.

JugispIcti0NEM , prediclis PRigLATIS C9" cuRATIS

!

Nemo eít, qui on videat; ita ád praxim reduci

COMPETENTEM , ET ATTRIBUTA À Dko pojlolir,

T

opinionem de ;plenitudine poteftatis in Bullis & E-

Conciliis; Romanis Pontificib)is , C5* Univerfali Ec-

NI

piftolis Innocentii IIL expreffam: fed fequelas videa:

clefie , íin Locis C9' rLEBIBUS EfsDEM CoMMI

Ssi$, di-

——

—

Inus.

*

&a Romana Ecclefià &o& türbaret ;

—

id eft, amplins

Cum nonnulli Prelati Anglicáni adrmittere rentie-

turbare nort deberet.

rent przdi&os F. F. ad muns predicandi Verbum

Dei, & confeffiones excipiendi, abíque pravia a

Turbas renovat Bülla Alexaudri V. quae

fe impetrata licentia, lii F. F. perfuafi fe licentia il-

düripit: Regnans in Ecclefiis.

la Ordinariorum noti indigere ad Innocentium IV.

rA V.

rect;»rfunt. -Hic autem -Pontifex inhzret veftigiis

VI. Hec bene: fedk poümcdum Alexande

ex

A w V * A—— — Ó9

P

»

(1) Guillielm. Durandus Trn&.-de; tiiodo :enfra.üs Concilii congt. in praf.

»

DisqUisiTF0 SECUNDA,

469

bef

dl

ex ordine Minotum, mox ut ad Pontifieatum af

» dicatur Pontifexin propria Diccefi, Attamen eo-

fiimptus füit, 1409. Conftitutionem edidit, qua in-

» dem themate retento , conclufive fcilicet in(i-

5

N

cipit Regnans in Excelfis, in qua F. F. mendicanti-

nuendi opiniones in Curia jamirma ac receptas;

bus non minus favet, quam BenediGius Xl. Interim

33

hzc opinio pariter damnata eft, atque receptum,

Tel.

propter ingentia màla Ecclefiarum, quz inde vehe-

]

quod Papa tanquam Ordinarius Ordinariorum, a-

al

23

mentius repullulabant, fatebantur F. F. Pradicato-

quo omnis Epilcoporum jurifdi&tio ordinaria im-

res & Carmelitz, fe inífciis, hanc Bullam impetra-

)5

mediate defcendit, concurrere poteft

E

cum quoli-

tam fuiffe,

Sed Minorite nec non Auguftiniani ea-

» bet Ordiiiario. ,,

Ilj

Hifce Cardinalis de L25 candi

dem freti exultabant, neque a concefiis Privilegiis

de 'ä-f!överat-, eam

recedere volebants adeo ut in Galliis, Edi&to Regio

de Pontificiz poteftatis plenitudine opinionem in Cu--

'aciur

& publica preconum voce P'arochis prohibitum fue-

ria R. adeo e(fe firmam ac receptam, ut contraria

&«

tlti

rit fub gravi muldà, ne F. F. privilegiatos in Eccle.

ibidem dammnata habeatur, & qui hanc tenent ultra

Tiis fuis Parochialibus confeffiones excipere, aut con-

Montes , indubie Gallicani Epifcopi, aliique Przlati

Jeni-

ciones ad populum habere finerent.

& Magitiratus, fi non formalis fchifmatis, aítíaltem

XOttl,

Sed crevit malum, altafque radicesjecit. Inge

proximitatis tnacula videantur afperti.

Y

.ælæï

qiuit Ecclefíia, &in Concilio Trid. e Patribus infi(te-

Sed notandum eft teltimonium hujus

Cardinaiäs'än'

li

re, ut hujufmodi Privilegia penitus abrogarentur.

hoc ipío cenfürz fuz textu fatentis damnatam illam

r

At Religioforum Ordinum Przfides res faas anxie.

a Curia R. opinionem effe ANTIQUAM.

Nam f(i illa

j

curantes, & QCuriales Romani verentes, ne eorum:

antiqua it, que in Curia R. damnata eft, confequi-

'il

privilegiis injeda manu auctoritas Pontificis pericli-

tur, alteram ; quz modo in Curia firma eít & re-

n i.

taretur, hifce fortiter reftiterunt; eofque, qui pri-

cepta, cuigue non abíque fchifmatis aut proximita-

imy

Vilegia illa extincta volebant, tanquam Pontificie

tis ejus macula contradicas, novaimm effe atque recen-

auctoritati adverfarios traducebant. Sed & Epiíco-

tiorem.

Quinimo fatis aperte infinuat hic Cardina-

dics-

pi nonnulli, qui e Clauftris ad Epifcopatum evecti

lis, quod illa antiqtia opinio ( nimirum füper iQua-

rm'm

fuerant, munerisfui quodammodo immemores, Re-

LITATE poteflatis Epifcoporum in propria Diavefi cumm

|

laribus fuftragati funt.

* Non defuere (inquit

Papa , quafi quod quilibet dicatur Pontifex in proprit

p

$u

Otlj-

55

Palavic. Hift. Conc. Tl'ld*o Part- I Lib. 70 Ls 4

Diexefi) t eademilla, que füit olim Sandti Cypria-

(CrHs

25

n.4.) qui magis amore przteriti cuculli permoti,

ni, Hieronymi aliorumque SS. Patrum de pari coin-

35

quam przfentis tiarz, in eorum (Religioforum)

fortio honoris C9' pote[latis, quam habent omnes E-

TiVd«

ndat

patrocinium linguam impendere,

Ex his Thomas

pifcopi five Rome federint five Ew

gubii, falva intet

ritzlé

Cafdlius, Dominicanus, Britinorienfis Antiftes;.

Catera prarogativa Primatus.

*

L

35

Qmnes , inquit, leminiftamur oportet, Romanum

Cum àutem omnis novitas, pr

onfef.

fertim ubiin praxi'ni-

ldu

?»

Pontificem univer(i Chriftiani gregis Epifcopum

reducitur, nata fit turbas excitare, hinc tot contene«

35

effe, & unumquemque noftrum in partem folici-

