heure, que l'on entend le dit Internoucevouloir áu me-

tingat ut dum per per fimiles fidei formulas , fideles

pris dela puifJance fupréme de S. M. introduire un [lile

in unam fidei confonantiam adunare volunt , ipfas-

de publier telles Pulles , fansmnéme de mander le dit Pla-

que circa fidei dogmata diffenfiones componere &

cet, fous ombre qu'iceluine feroit requis &* matieree

S

extinguere ftudent , ipía diffidia & fcandala, per

dogmatiques ; telles quel'on pretend étre les Ecrits dé-

fendus par la dite derniere Bulle ; non pas mémeau re-

obícuritatem & z quivocationem ma'gis* augeant, «X

diffen(iones excitént.

gard destraités dé la Morale que les Cafuifles moder-

:

. Nemo ignorat, quantas in partes Ecclefiam fci-

nesont alterée d'une chgon étrange. Aquoinousjugeons

derint variz ille formulxz pro fide Catholica affe-

wileft befoin d'obvier atemps, C9' deconferver la cou-

T

renda, ut prxferebatur , contra Arianos compofi-

tume louable des quelques fiecles , obligeant à l'impetra-

te, & per Epifcopos evulgate ; idque ob termi-

tion dudit Placet pour les. publications C9' emplois de

r

nos zquivocos quibus erant conceptz.

toute forte de Lettres , Bulles, Referite C9' autres pro-'

"

Quis hefcit quantos motus ; ob (üam obfcurita

vifions émanées des Pais errangers, C3. fignamment

tem , excitaverit hec propo(itio , tanquam pro dog-

de la Cour Romaine , afin que fous cevoile dedoctrine

s

mate Catholico propofita : unus de Trinitate prono-

il nefe glilfe quelque chofe préjudiciable à l'autorité du

N

biscracifixus fuit? Quidni igitur etiam hoc titulo

Roi,

(

$ au repos du Commun C9' public.

Hz litterze

Decreta Romana vulgo dogrnatica revideri in Pro-

babentur integré in Appendice Monumentorum ad

vinciis poterunt , priusquam publicentur aut exe-

di&umtra&. de Placito Regio, füblitt, B.

cutioni mandentur; ne fübindeé ob íuas obfcurita-

tes & azquivocationes non tam (fint apta ut popu-

Hunc fuum zelum pro confervando hoc jure Pla-

Jum in fide inftruant , & in fidei unitate fideles

citi fioftendit confilium Statüs an. 1719. cumenim ex

libello füpplice per me ipfi oblato, & Epiftola D. Ge-

!

coalefcant ,. quam potius ut majores diffenfiones ,

circà ea quz credenda fünt, excitentur, & po-

vaerts, data8. Decemb. 1718. ad D. Archiepiscopum

pulus fuper eo quod credendum eft, in partes

Mechlinienfem eidem libello jun&a, intellexitfet Con-

Ícindatur.

l

filium, quod indidta Epiftola per meum]latus , hoc jus

; Proinde cum Decreta dogmatica, feu fidem con-

Placiti füper Bullis dogmaticis impeteretur, & doctri-

L]

cernentia fübjaceant eisdem incommodis circà mo-

na quz illud afferit tanquam vetus fermentum tradü-

dum publicationis aliaqux externa fípecantia ipfam

ceretur, remifit me pro obtinenda juftitia ad Magnuri

Decretorum executionem , re&te advertit Ampliffi-

confilium - adjundis litteris quibus mandabatur ejus-

mus ac eruditus Autor tractatus de jure Belgarum ,

dem Magni Confilii Confiliaribus Fiscalibus, ut feinm

circa receptionem Bullarum Pontificiarum , has Bul-

hác cauía jungerent pro

las dogmaticas ejusdem eíle rationis cum aliis De-

Majeftatis.

1

jcqnfervandis juribus. (üze

cretis , àc proinde , fubjungit idem Autor quod fi

.. Hi autem mibi j

undli, unà mecum adeo manifefte

Proceribus Ecclefig. vitum: fuerit ; Decretum. pure

oftenderunt jus Placiti Regii fuper Bullis dogrmaticis in

dogmaticum , id eft inquo fidei articulus credendus

di&ta Epi(tola enervari , ut tandem cau(à plenarie in-

proponitur, promulgare: eam promulgationem fieri ,

ftru&a die 23. Febr. 1722. per fententiam Magni Con-

WORO u ERE U A C ETURE

fervata veteri forma , ratio exigat : ,, neque enim ,

filit condemnatus. fuerit. D. Govaerte : declaránt

25

ait, rmateria: fidei. hoc Gngulare affert; ut quoad

n'avoir été permis au Refcribent (D. Govaerts) d'infe.

3

5

publicandi ritum omnia. turbentur s. cum poffit,

ver dans fa lettre du S. Decembre 1718. jointe au diffe-

» confervatis receptis moribus , res tranquille pera-

rent , la periode cominengant: pracipue unur qui non

3

]

gi, & ad notitiam populi perduci. ** Cap; r. n. 15.

ceffat , jusqu'a la fin, comme contraire audroits, haus

.. Obfervat quoque hic Autor, quod cum Bullz quz

teürs s C9 jurisditlion Souveraine de.S. M.&o..

circa dogmata aliquid ftatuunt, non magis quam

Caterum füper Placetatione Regia requifita circa

Bulle quacumque aliam materiam concernentes ,

Dullam Unigenittt: , retpondebo tibi quantociuslicue:

rt. Praznobilis ac confultiffime Domine , famulus

ntimmunes ab incommodis quibus Respublica &

$

:

cclefia turbari poffet , confequens fit.,, .:equum

tuus humillimus.

Z. B. van Efpen.

55

non e(le (eas Bullas) eximi a folitis. cautionibus

- iLovanii 6. Julii 1723

3?

&. obfervationibus ,. quibus nova Decreta mu-

» nienda funt; ut- fine periculo tranquillitatis in

*5

Rempublicam admittantur. *

Cum.autem. continuo Curia Romana magis ma-

Ser. Principi Éugenio à Sabaudid &c.

gisque allaboret , ut Dullas. vulgo dogmaticas ,. à

Placito Regio eximat ,. utita füb pretextu ftabiliendi

Prince S'eþreniüïïmä.f ll y a. quarante fept an£ 'quä»

dogmata, fuas pretenías przrogativas 1n prejudi-

jefuis du Confeil de l'Univefité de . Louvain , Doc.

cium jurium & prarogativarum fuüz Majeffatis nec

ieur en droit C9' Profeffeur des Sacres Canonz , jen

non confuetudinum: populi & libertatum Ecclefia-

ai employé uue bonne partie à foutenir par des ou-

runi , ftabiliet & extendàt ; merito Regia Auditoria

vrages publics, les droit,, Hauteurr. C9' prérogatives

tanquam fideles Principis fui Miniftri fedulo atten-

de S. M. C9' les libertés de fes Pais bas conire les en-

dunt, uthoc us Placiti fuper Bullis etiam dogma-

treprifes des. Ecclefiafliques. . Le méme zele €9' mon-

ticis.integrum Íervetur : uti anno r6;8. expotuit

devoir , m'obligent de me mettre aux pieds de V. A.S,

Confilinm Flandriz, Confilio Privato: poftquam enim

pour reprefenter entràs profond refpett que cette Uni-

rogavit , ntin futurum Bullarum Papalium executio

ver[ité que j'ai vu. tres

otiffante pendant plufieurs

e

& publicatiofüspenderetüur , neque fuper iis Placi-

i

am?äs* ,

j jï aujourdhuz reduzte dm;: -.zm; -Zätm

à faire

X

A Pi.

Suppl. Oper .Van Efpen. Pavs II —

EPISTGL!E EsäENïb PECULIARES

314

pitié, €9 , certainemenz ála vellle d'une tetale rüine, tione obfequioram Ampl. D. Decane, Amplitudinis

gila'y eft pourvü par un vemede prompt C9 efficate ,. vettthumillitnus famulus.

Ü

€9 particulierement en faifant ceffer les violences C9

*

oppre[fions qui vefultent de la B. Unigenitus.

Z. B. van Efpen:

Lovanii 22. Apr. 1725 -

J aicru , Sereniffime Printe, quejenepouvois mieux

employer le peu de jours quime veflent à vivre dans

anon age avancé , qu'a detailler par un. Memoire (a)

£ PISTOLA CXX

la deylorable fituation de la méme Univerfité ; C3' de ce

qu'il conviendroit de faire C9 de Tégler pour la remet-

Erkelius Efpen-io, cujus fententiam poftulat de

ff

tre dans fon prémier état.

ini

ordinationibus Epifcoporum per unum Epis-

ff

*P'ofe fupplier trés humblement quil plaife à. V. A.

copurm celebratis, occaliene Diflertationis

S. de mejaire connoitre fi elle aüra là bonié d'agréer

D. Damen de eodem argumento,

b

que j'envoye ledit memoire. "T'ai l'honneur de me dire

Vi

Di

avec ün "trä; prï)fend Refpe& CO. (1724)

. Non exiftimo quod iflà difJertatiuncula ( de numero

IK

Epifcoporum &c.) Eximio D. Daimen, ejusque Appro-

li

EPIQPST'*OLA CXIX.

batori, mulitum honóris fit allatura. Certe non àadferét

p

apud le(lorer cordatos. Sola Epiflolà Pontificir Be-

d

Erkelio : De quádam preetenJá irregularitate originis

ned. XIII. fuffibit adeos confutandos , quitamgravità

f

ex parie Matfis.

no[lri Archiepifcopi confecrationem per[lringens, nul-

làm de invaliditate mentiotem facii : quam ütique facere

D

Ampliffime Domine. Reddite mihi funt Litterz ve-

oportüi[et fi de ejis vàlore dubitanduüm venfuiffet. |Ne

Ttuz, quibusme ornabas20 hujus.

Quod ad ífü-

tamen libellus tanta confidentia fefe oflentàns , incautis

f&

eriores non refponderim , ideó eft, quia exiftima-

imponat, cenferem brevi faltein vefvou[ione refellen-

D

am vobis communicatum effe refponfum noftrum ,

düm.

Nofli per nos non fietiffe, duod Epifcopi dicté

hu

quod pauto ante dederamus ad Epiftolam quamdam

Confecrationi non adfuerint, legisque iflius venia not

[

Domini Thierry, nobismiffam a Domino Erne[l; quo

fuerit obtenta. 'Et non dedignaberis nobis fententiam tu-

d

refolvimnus ea quz. concernebant eledionem Vicarii

am proferre de ordinationibus Epifcoporum per unum

d

Generalis Harlemerifis.

Catérum nulla füit occafio

" Kpiftopum telebratis , preecipue in cafu necefitatiss €9?

ni

ex hortandi Dominum Barchmanad fuscipiendum iter

anullám habedt veri fpeciemm quod juxtajus Divinum

lii

in Hollandiam. ^ Tranfeo igitur ad ultimas veftras, in

ire$ Epifcopi ad tales ordinationer ita vYequirantur , ut

tü

quibus proponitur difficultas quz incidit circairregu-

aliter habendee fint irrite CS invalide , uifi factae fint

V

laritatem quam potuiffet contraxiffe D. *** ratione

cum difpenfatione Romani Pontifiis. — Et préeterea aa.

Y

originis ex parte Matris, Ad quam Refpondeo quo

nemopreter Romanum Pontificemin lege de tribus Epif-

(

licet füpponatur nüptiis parentum ipfius.non acceffit-

copis adhibendis , nunquam difpenfare poffit. Interea.

fe Benedi&dionem Sacerdotalem, non tdmen propte-

Vir Clariflime, in Feriam tertiam proximam Capiiu-

I

rea dici poffe eundem Dominum aliqua irregularita-

lum convocavi ad novi Archiepifcopi electionem , po

(

te, vel in fpeciem, effe notatum.

Miffam dé S. Spiritu , C9'invocatum Deinomen pera-

f

gendüm;s quod [ummimomenti negotium tuis C9' ceetero«

Impritmnis enim apud vos notor'ium eft Matrimonia

d

hujusmodi quorum altera pars eft Acatholica, haberi

rüm amicorum precibPus commendans , profunda ve«

ib

neratione fubfcribor. V'enerande C9' Clariffine Do«

hu

ro veris & legitimis Matrimoniis; licet nulla accedat

mine D. Tuc faimulus obfequentilfinus.

enediétio Sacerdotalis, & tantum fint contradta ca-

ram Magiítratu vel Miniftro Acatholico. Itemque

: .C Erkeliua

ü

notorium proles ex hujusmodi Matrimoniis procrea-

Delphis mp"tim. 1I. Maii. 1725.

fi

tas, haberi vere legitimas ad omines effectus.

EPIST-OL^A CXl

.. Ulterius conftat Matrimonia clandeftina ante Conc.

Tridentinum, etiam Benedictione Sacerdotali defti-

t

D. Bejïemerfl(b) Erkelio , Efpenizi nomíne:

b

tuta, fuiffe non folum valida & legitima fed & filios

]

inde ortos fuiffe legitimos , &ab omni irregularitate

Jd pracedentem refpvnfum.

*eatenus immunes. .

,

fe

| Ampl.D. Decane. Mittit Clariffimus Efpeniuä hi&

lt

Ex quo patet quod defectusB

enedi&ionis Sacerdo-

adjunétum Refponíum, fàtis prolixum, ad Quaftionemn

ü

talis per fenon importet,' ne in fpec

,

iem quidem , ulf

quam placuit illi proponere per veftrás de r 1. Maii. Lu-

H

lam irregularitatem.

bentiffimeegoillud, viro adhuc fpiritus vigore pleno

li

Accedit quod Pater huj

us Domini femper fuit Ca-

didante, fcripfi. Rogoutdignetur Amplitudo ves-

lr

tholicus, ipfeque filius abinfantia in orthodoxa Reli-

tra quantocius renunciarean redte fit allatum, & fimul

h

gione & fide fuerit educatus; adeo

que nec dici Poiïit

quiddeeofentiatis. Si typis evulgandum videatur,

lo

natus ex parentibus hzreticis.

infcribi poterit, fijudicaveritis, titulus ut infra vería

f",

Credo etiam plures alios apud vos extitiffe , qui ex

pagina (c). Liceat Ampliffime Dornine , per vos D.

j

fimili conjugio nati , fine ulla difpenfatione Ordines

Broederfemium fàlutares mequehumillime commen-

Sacros füfceperint; nec urnquarm alicui hujus irregü-

dáre veftris precibus, utetiamfic vota, que pro afflic-

f

laritatis fcrupulum motum fuiffe. Unde confültius

ta veftraEcclefia Deo offero, illi (intgrata. Armpl.Do-

K

videtur, nihilcoram Capitulo de propofita difficulta-

& obfequentiffimus.

te, autfüperflua illa difpenfatione movere.

miqe. Ampl. V. famulus humill.

M. Beffemers.

&i

Deum orabimus ut confilia veftra ad (uam gloriam &

li

& Eccle(iz Veftrz falutem dirigat. Veneror exanitmno,

Lovanii 4. Jungi P.

E P I-

)

& faluto Ampliffirnos Dom—iqosCQ-llegas, cum obla-

ü

. (4) Nous ignorons fi ce Meimoire à & reellement compofé & envoyé, .

(/) D. M. Beífemers Primarius Philofophie Profeffor in Academia Lovar

pienfi. Vid';: äuä ae eo '*dig;un'tur T »34.--'p'ag. .38;

&

ibri cui titulus: - Mem, fuy I

affaire dela B. Unig. dans les Pai -bas Auzricbiens.

.

K (c) Titulus in

dicatus idem eft quem profert, nimirum : Z, B. van Éjfpem d*c. De nuimnero Epi

/i:dpofum ad validam. ordinationem

fuw

Epi[copi' requ

ifto R

"

*

eli

ponfio . Epiffolaris octnfteze Differtatiouis Ex D. Datnen , $: T. D. z Prof, in eadem Univerfisate , fupsr ea

ü

en quæ/lion:- evulgare. — Hanc Refponfionem Épiftolarem reperire eftin V. Parte hujus f uPPlelpfl?tL n, VF.

Errsronzm EsprkENIO0 PECULIARES,

h

315

EP lo $T OT;L A GOXXII.

lia , tum ad Epifcopos datas , voluit confülere Tran-

quillitati

Efpenius D. 3. F. Keyaertf Proburatori Generali in

tel'exerat non parum turbatam.

publicz, quam, occafione hujus Bïullæ in-

AMagno Confilio Mechlinienfi y ad ei denunciandum

publicationem cujusdam Decreti Concilii

Inciditporro i manus meas fcriptiuncula , uti mi-

hiapparet, non parum erudita

» in qua compendiofe

Remani( anui 1725.) fine Placito Regio.

contrárietates hujus Decreti R

omani cum przdictis

Litteris (uz Majeftatis exponu

ntuür ,

(F) cujus Ccopi-

am hifce junctam Amplitutini veftrz

AmpliffimeDomine. Intellexi, habitum fuiffe fet-

transmittendam

judicavi : quamque

gratam vobis fore non ambigo ,

monem ad populum

per D. Decanum Metropoliticum

utea, occa(ioneocc

intraóctavam S. Rhun

ioldiin Ecclefia ejusdem, inquo,

dam Rei

currente, pro fua prudentia & vj

gilentiajiad procuran

publiez Chriftiana tran-

more fuo declamatfet contra illos qui non fufcipiunt

quillitátem uti poflit.

Subícribo

r fingulari affectu A m-

bullam Unigenitus ; quin, quod magis mirum tnihi

vifum eft; aufüm fuille

pliffime Domine. A. V. famulu

s bumill. & ob(equen-

publice adducere quoddam

tis. Z. B. van Efpen.

Decretum,

quod dicitur editum in Concilio Latera-

Lovanii 18. Julii 1728.

nenfi.füb moderno Pontific

2!

es imo & infinuaffe quafi

hoc Decretum ab Augufti

flimo noitro Cafare effet

D.

probatum, & ex nunc a nobis pro lege

w

Refponfotie Domini Keyaerts,

,

habendum :

de quibus indubie Am

plitudo vettra propius/in-

Clariffime Domine. Pergratas D. V. de

ftructa eft.

currentis cumintroc

data 18,

[

p

lufo [cripto recepi ;.

Jatis mihi. cem-

lllud mihi [fatis habeo- perfuafüm, per loc

pertum eft quanta fcandala,

t

Décretum non mododiffenfiones inter[Theologos

que oblocutiones quottdie

J

oriantur in populo , ex effre

nàta prcedicandi licentia

& turbaátiones in populum nullatenus fedandas efle ,

coniratos qui renuunt accep

tarepure C9 fimpliciter Bul-

"

fed amplius atque apertius excitandas ; cum enim in

làm Unigenitus.

Decretum Coneilii Later

anenfis, nuper

Decreto (4) precipiatur omnibus Epifcopis 69 Paftori-

Rome editum , quamvis non placetatum

bus, ut tota follicitudine curent Conftititionem Unigen.

, pro lege ha-

berüv , vigore cujus omnes quoscumque

Catholicos ad

ab omnibis cujuscumque conditionis C9' gradus omnimo-

ejusdetn acceptationein conftringere inten

dunt , C? ad id

dà obedientia otfervari, quis hinc non facile apprehen-

per cenjuras Ectlefiaflicas compellere;

Decretu

det, hic per RR. induci Tribunal Inguifitionir, om.

m Cefa-

reum [perniturs quinimo pro nihilo habetu

r: jura fuce

ä

nibus noftratibusadeo exofüm, ut vel íolum nomen

Maje[latis., privilegia €3 confuetudines

j

hic fit execrationi; utpote quo in memoria revocen-

tàntopeream

hujus Patriee

ajoribus noftiris propugnata,

CS' tot Regiis

tarflu&uofi tumultus Belgici , & tam irreparabilis Pro-

Decretis firm

ata, palaminfringuntur.,

vinciarium noftrarum ruptura atque deceffio ; quibus

"Jjam Jeepius ea

de re conqueftus fui s fed huic tanto ma

lo omues ignos-

vel folum metus introducendi hujus Tribunalis, oc-

cunt, nemo fuccurrit ; nec video quod a

ca(ionem dediffe nofcitur.

liquid fit azen-

"

dum, priusquam fua Maje[las judicium

fuum depromnfc-

Pratereafihzc Bulla, proutfonat & verbaprzfe fe-

rit fuper querelas ip[i oblatas per Em

ineatif/mum D.

rünt inobvio fenfu, ab omnibus omnimoda obedien-

Cardinalem , quoad recur[um ad R

s

tia obfervari & recipi mandetur, quanti non erunt inter

egia Tribunalia:

gquce quidem querelee , huie Ma

gno confilio, ac Suprenio

à

fideles, quiverebuntur hujusmodi acceptátione rece-

Brabantic transmi[fce,

à.

dereab iis quz tanquam prima fuz Religionis principia

-abzgnde' refutata funt,

fed caufat

ab infantia didice

nondum decifa.

Ex quo fitut omnia negotia

que tan-

Funt; & cum lacdte Materno füuxe-

gunt preefatum recur(um in mater

iaopprel[Eonis trans-

runt ?

mittantur ad Confilium [lTatus;

idque etiam fub prcetextu,

Quis infüper non perfpiciet per hanc Bullam , ac no-

Claufulce Regio mandato (de d

ie 23

tanter per condemnationem Propofitionis XCI. qua

quc& hàdbet: Etfimes dits Confeils

-Maii 1723.) infertce

& Juges rencontrent

fic habet, Lacrainte d'une Excommunication injufie ne

quelque doute ou difficulté n

nous doit jamais empecher de faire notre devoir, (enfim

ront(9?v. Jammnamque eo deven

otable, ils en averti-

tume[! ut omnia eate-

Curia R. obttringere velle unuumquemque ad accep-

nus im dubium revocentur

per eos qui amant in rebus

tandaomniaejus placita; etiam quz adver(àntur juri-

luce meridiana clarior

ibus dubia invenire ,

busRegiis, &Patris moribus & confuüetudinibus; at-

ut eo modo

à fe avertant quam timent Ecclefiafticorum

potentiam.

que inter cxtera obftringere Minittros Regios ad con-

Quapropter jam dudum tam verbo

fentiendum omnibus articulis quiin Bulla Ccenc Do-

quam jcripto infliti

apud prefarum Confilium Status ,

üt veli

t fuper pree-

minicontinentur. Quidenim facilius Curix R. quam

dictas querelas difponere s fed nihil hatlen

fuis Decretis, ftyloipfi ufitatoy inferere comminatio-

u5 efficere po-

nem ex communicationisipfofacto incurrendz contra

tuis nec efl ut credo qui mecum agit.

Subftribor aua

par eft reverentia, Clar

i

f. Domine ,

CIaT. T. P. -

b ^ - h c —

non obedientes autcontravenientes: nequeenim poft

mulus humill. ac obfequ

hanc Bullam femel acceptam dicere licebit Miniftros

enti. j. F. Keyaerts.

Mechlinie 22. *Tulii 1

725

Regios fimili Excommunicatione nonligari; eo titu-

lo quod dumtaxat ea quz füi officii fünt exequantur ;

E ORBeROeyoOoLox þcx*xm.'

five agant illud quod vi fuijuramentiagere tenentur ;

Exe. D. Vice-comitide IW'ynants ;

fuc S, Maj. I. 69 (

quando quidem hoc ipfüm in Bulla reprobetur.

Confiliario in fupremo fuo Co

nfilio /iennz (c).

Quin & (implex publicatio hujus Decreti prorfus de-

. Excellentiffime Domine.

Ex adjun&o Prozramima

ftrueret piam illam follicitudinem Czfàrex

$us Ma-

A

'ibuna-

te C'onülii Status (d) vid

ebit ítatim Excellentia-

jeftatis , qua per fuas litteras tum ad Regia *

tua

(«) Notandum hicnullam fieri mentionem de claufüla : uzi

cilii inferta./ Decretum enim Concilii de quo agitur, 5. die

ejusdem fidei (.Catbolica) regizïaïm y

præpofïe're iufida manu A€&is Con-

lam fupradictam non referebat,

Julii 1725. Lovanii januis quarum

dam Ecclefiarum aíffixum.

; &laufu.

Vide Exemplar hujus Decreti fine di&ta claufula in T. IV,

Libri cui titulus:

Memoires bifforig: &c,

pag. 247. & inlibello cui titulus : Manifefla conzradiclio inrer. do&rinam Rom,

Pouzificum ex una parte

zer|/pargirur fub momine Z. B. van Efpen ex alrera , demonftrata.,

Lovaniü 'Typis M. van Over

d* doctrinam que receus

17125. pàg. 14.

H

beke cum approbatione

(^) Vide hanc fcri

7

B. E IV pooAs.

ptiunculam , in Librocui titulus: Meimoires bifforiques fur l'aff. de la. B, Unig. daàns les Pn/ï:- bas Autrz'cb;em

(c) lll Goswinde Wynants &c. Viennam vocatus Anno 171

:

9. obiit. 8 Martii 1732. 71 annos ducens,

fua in jure fcientia,

Hujus Decifiones in unum volumen in fol

Celeberrimus fuïr pr,

nune Sanétioris concilii Bruxellis Archiprefülis ; anno 1244.

io collectz , publici juris factz funt Opera ger

jeri lüi D. de Nenyo

: (4) Decretüm Concilii Status Bruxellenfis , de die 12, Sept,

1725. contra Refponf. Epiftolarem Efpggiä

Suppl. Oper. V'an 'Efpen Pars Ill. -

-

PÉNIO

......

PECULIARES,

h

Errsrorm Es

Lj

n

tua quid velim. 'Ai;n-iöitïä*än.fiqu*ä, *quafne dignaba-

toribus 4 , in eadeimn caufa refponfum tuli : quod ty

M

pis etiam evulgatum, nullus cárpfit: pro quaréfolu-

(ra

tur, facitutaudeam implorare protedionem veftram,

incafu gravi quimihi in fenedute mea jám evenit. Cu-

tione fleterunt etiam pene omnes Doctores juris Uni-

ria Romana tandemaliquandoaffecuta eft, quod diu-

verfitatis Parifienfis, nec non Sorbonici plures quam

tio

centum.

intendit , fcilicet utdodrinameà, pratentionibusip-

qu:

fius contraria datnnaretur auctoritate Principis , cu-

Sane mihi magis quam illis fas eft in hac caufà ref-

n

jus ego jura & prarogativas non fine magna invidia

ponfuüm dare: fiquidem Capituluin prefatum in hac

us

Academia feinper agnitum fuit, tam quoad regimen

te.

& periculo femper defendi; atque etiam ut füb no-

mine ipfius aäig*ercgyi)*'fp'ex'fon-a meà. Nec modicum

Collegiorum, quam quoad collationem Burfarum;

ple

utaudivi , exultat inde Internuntius Bruxellenfis (Spi-

quodque pleriqueex Clero Ultraje&ino inilla ftudue-

far

rint, & gradus a(fumpferint; adeo ut Academiam in-

g

nelli) quafi fuper füccefül ad quem Curia iftà afpiraf-

fet ab annis 40.

ter & Clerum iftum magna femper neceffitudo ex-

t

Dicam candid

e Excellentiz tuz,reioriginem. Ar-

titerit.

p

ripuit Minifter ille Pontificius occafionem a quadam

Quapropter

Exc. tuah enixiffimerogo, &perpri-

u

ftinarn ámicitiam, fi italicet, obteftor, ut laborum

Confultatione , quam in formá Epiftole dedi füper

IT

uzítione , mihi tamquam Jurisconfülto propofità ,

ineorum & vexationum , itemque finceritatis X infir-

p

in cafu Capituli E

Tnitatis mex memor, mihi in haccauía omnem fpem

H

2

éclefiz UltrajeQinze Ro'm'aq'c) - Ca-

& protectionem impartiri digneris, quam equitas exi-

; thOlicæï; '

gerevidetur, quamque fümmibeneficii loco cum fin-

Quo irerq pratextü vel fundámento contra hanc

2ulari fiducià praftolans fumma veneràtione fübfcri-

meam Coníultationem illeadéo exarferit, pleneigno-

bor. Excell Excell. Tua. humill. & obíeq. famulus,

ro: cum gravamina & àllegationes ipfius mecum nus-

Z B. vah Efpen.

quam communicatz fuerint verbo velfcripto : quin

Lovanii 12. Sépt. 1725.

ne quidem exemplar Confültationis quod confilio ex-

bibnit ; mihi viderelicuit, multo minus agnofcere.

Topeépa - CnM

Ego qutem Miniftrum illum nóva iterum contrà

Ill- D. Vice- Comiti van de?. Haegen y Cancellario

Biabantid &c.

1né clam moliri íübaudiens, ut omnem füb & obrep-

tionem prevenirem, libellum fuppplicem optuli Con-

filio , in finem ut mecum cummunicarentur querelz

Il!uürifïïthe Dóiine. Quod diu defïderatärf: ilius'-

& gravaminalnternuntii. Sedincaffum. Petii, iterum

triffimam veftram Dominationem equitas & clemen-

1!ü

t

iterumque oblatis libellis: necfic obtinui. Prodiit ve-

tia Czfaris nobisremiferit, eximia Cancellariatus Bra-

n

ro programma prsefatum , quo Con(ültatio fub nomine

bàntiz dignitate condecoratam , gaudeo magnopere,

& exanimo gratulor. Talem profedo yirum re-

lj

meo durius profcribitur ; ac publica ipfius laceratio

K

decernitur : ficque in faiam & honorem meum ani-

quirebat przcelfam illud munus , qualem te Dei O.

madverfum eft gráviffime, meinaudito & indefenfo :

M. beneficio nobis natutà & formatum Auguftiffimi

]!

principis hoftri fapientia feliciter elegit. confirmet

h

quin imo, fi liceat dicrf.f, auctoritate imcompe-

Üi

tenté.

tloc omnipoten$ ; quod operatus eft ; idemque ver-

iU

Et quidem vi cujusdam Brevis Romani (a) , in hac

tat ad laudem & gloriam nominis fui ad. falutern quo-

Patria nec vifi nec placetati , multo minus pro-

que veftram , & totius patrie atque Eccle(iz feli-

j

citatem.

$

mulgati, & de quo an germanum fit dubitatur :

Til

( Certeexemplaria quz Latino Flandrice Bruxellis &

Mihi equidem Illuftriffime D. de promotioneilla; &

patfim jer Belgium difpería fuerunt, folam authenti-

przfentia veflra fpecialiter lztandum effe (entio, eo

i

quod prote&ionem veftram & benevolentiam quam

L:

cationem Auditoris Internuntii , nullum autem publi-

cationis vel Romg fa&z veftigium praferebant )

nonnunquam expertus fum, mihi fperem.non defu-

/1

hi

turam , jam nunc quando maxime indigere V1deor

C

. Quam mihi grave fit; Excell. D. in fene&tutetam pro-

lt

vecdta famam & honorem meum profcriptum cernere;

Antequam àd cafüm veniam, recordetur , quaío,

quem usque ad annum 80, Deo juvante, illzfum ferva-

Illuftriffima Veftra Dominatio, quot & quibus fraudi-

Wl

vis non obftantibus machinationibus adverfariorum ;

bus & machinis me ha&enus oppugnarint Miniftri &

fi

quas dum juridice mecum actum eft, femper everti :

affeclz illius Aulz cui invifa eft doctrina mea de ge-

[

uz quantum audctoritati fcriptorum meorum , atque

nuinis juribus Sacertotii &Imperii, eorumque concor-

i

etiam ipfiusMajeftatis juribus & prarogativis,quas in il-

dia, Etut nihil dicam de fycophantia P. Defirantii ;

ll

t

lis propugno, hzcdamnofàfint, fümma tua perfpicia

de Govartii calumnia &c. non exciderit credo pericu-

disjudicabis melius quam ego exponam.

Itaqueadip-

lum in quo fui anno 1718. occafione ledionum mea-

:

füm Thronum S. C. ac Cath. Suz Majeftatis quere-

rum, quas tunc tradere coeperam de poteflate Eccle-

n

(

las deferre me coacum fenfi. Quas cum ad Supre-

fiaftica €3' politica circa facra: & quomodo fuper eo

mum ejus Senatum remittendas exiftimem, rem plu-

me fecurum effe jufferit IIIL. V. D. quando Agens i

W

ribus non explico.

hac urbe me ad alloquium fuumadmiferat, aflerebat-

li

Illud tamen dixero , mea

ffequi nohpcfï'e, quid in

que quod caufà illa effet evacuata, quod poffem libere

[j

Con(ültatione mea occurrat quod tam acerbam, eam-

in docendo pergere, nihilque in me effet quod displi-

J

que publicam cenfuram , etiam me inaudito merue-

ceret DD. Senatoribus Confilii Status, vel quominus

j

rit.. Confültus de more refpondi; limites Coníülta-

prote&ione füa me honorare oinni occafione digna-

rentur.

Ü

tionis nusquam exceffi; & mihi certum eft, vel ter-

minum reprehenfibilem non affignaturos adverfarios

Evenit tamen , Illuftriffime D. ,

.. quod numquam

meos. Quod refponderim füper quaftione in caufa

fieri poffe putabam , fed evenit abfentelll. V. Do-

minatione , ut Interpuntius Sux SanQitatis recen-

Cleri Ultraje&ini certe mihi in crimen verti non po-

teít: licebat enim mihi , ipfaque qualitas Do&toris &

ter in Confilio Status adveríüs me indefenfüum &

juftitia exigebant equz füper eorum quam füper alio-

prorfas inauditum . per ob & fupreptionem mira-

rum jura , refponfum dare.

bilem , impetraverit infamans valde Decretum , &

In quo igitur a me pec-

],gj

catumeft ? Necenimüllalege nunc vetitum fuit quod

litteras infüper Regias ad Re&orem & ad Promoto-

rem hujus Univerfitatis , ut contra perfonam meam

lieuitab)annis 6. vel 7. quando cum collegis meis Doc-

1n

(«) Breve Benedidti ?EIIIQ 'occafione confécrationis D. $teenhoven , Archiepifcopi Ultraje&ini , die 21; Febr. 1725- datum.

l

EPISTOLJE EsPENIO PE*CHLIARES, j

317

y

inftantiffimeagatur, uti&agerecoeperunt. Copiam

B. De vita & fcriptis Do&oris van E

$

lq

commentariolus.

fþejnk

1l

Decreti & mearum fupplicationum quibus audiri frus-

(

trarogavi, hicaccludere audeo.

Unaqueintamacerbo caíu ad potentem tuam protec-

Zegerus Bernarüdus van Efpen Presbyter , Sfurig

(

tionem confugereliceat , quarenti opportunum ali-

Utriusque Doctor C9' S.S. Canonum Profeffor in Uui-

dC

quod, remedium honori & fame mez. Dodrinam

verfitate Lovanien[i natus eft Lovanii 9. *Julii 1646.

3

meam quodattinet, & rationem agendi quam ad hanc

Patre joanne, Sfuris Utrius

"

que Licentiato Matrg Eli-

1

usque ztatem mnieam 8oannorumtenui, hanc, faven-

fabetha Zegers.

R

*

te Deo, non vereor juftiicare, dummodo liberz &

Iu eadem Univer[itate promotus e[l in Artibus loco

!

plenaria defentioni,ut oportet,locus concedatur. Cum

feptimo in folemni concurfu philofophico anni 1665 qui

tamenin hac vita non femper unumquemque tutum fa-

locut magui ingenii indubitatum eft argumentum.

ciat fua innocentia, cogor iterum iterumque rogare;

Licentite gradum in utroque jure ibidem adeptus e[t

ut quam potes hunc in finem , prote&ctionem mihi im-

12. junii 1670.

pertiri & procurare digneris. Hoc novum beneficium

Presbyter ordinatus anno 1673.

ut ab Illuft. V. Gratia magna cum fiducia expectem;

Defignatus S. S. Canonum Profeffor anmo 1674.

Íuadet priftinus vefter erga me affedtus, & notus vefíter

Creatus Juris utriusque Doctor 22. Octobris 1675.

projuftia zelus. Sumcumomni veneratione & fub-

Ab anno 1684. evulgare ecpit varia preclara Opus-

. & obfeq. famulus.

äzn:

miffione, Ill.D. M. D. V. humill

cula que continentur operum ipfius parte quarta Edi-

tionis ultime anni 1

"

Z B, van Efpen.

modum prodiere.

721. exceptz'ls duobus que po[l-

à

Lovanii 2, OQ. 1724.

Alterum /Equitas fententie Parlamenti Mechlinien-

fis in caufa Do&toris van Efpen & Confiliariorum Fis-

APPENDIX ad 'EFPIST'OLAM CXXIV.

calium ipfi jun&orum, contra D. Petrum Govaerts,

Dicece(is Silve- Ducen(is Vicarium Apoftolicum ,

A. Epiftola Do&orum & Profefforum Facultatis

nec non ejusdem Parlamenti Confiliarium C9'c. Latee

Medice Lovanieaís, D. Garelli, S. Cafarex

i

23. Feb. 1723

& C. M. Archi-atro in gratiam D. van

Aiterumopufculum typis primum impre[fum eft hoc

Efpen in eodem negotio.

anno 1725. fub titulo DE RECURSU ad Principem.. &

de hujus Recuríüs effeQu.

Excellemiffime Cs* Magnï;ïtenïi J[/ime Domine Profe[fio

Inter antiquiora opufcula hic memoranda funt :

nofià Medica C9' qui in Academia Lovanien[icentigit

Concordia Immunitatis Ecclefiafticz & Juris Regii,

mobisordoy necnonanimitui celfitudoy notusque erga

adver(íüs certamen immunitatis &c.. a Petro

vonum comiune àc Cafarisobfequium ardor faciunt, ut

inftitutum.

.Govaerts

hifce interyellare tuam excellentiam. audeamus in cafu

Tra&tatus de Cenfüris Ecclefiafticis &c.

&ravi Dottoris van Efpen jurisprudentie Antif[litis

De Immunitate Locali feu Azilo Templorum.

pra[lantiffimi.

Qui cafus cum Exc. tuam non lateat ,

Traciatus infigniffimus de Publicatione legum Ec-

füperfluum foret hicexplicare quantopere in eo commp-

clefiatticarum & PLAcrro Regio : qui in lucem venit

dayublica acjura Principis no[iri Augufliffimi pericli-

anno 1712.

tettur. Quin imo adverfarii mnondum contenti mandatis,

4nno i700. Tupis evulgabatur celebre Auctoris

quc abaula Bruxellenficontra eumfubripuerunt menfe

Opüs , quod infcribitur :

Septembri novijJimo,novis quotidie molitionibus dignil/1..

Jus Ecclefiafticum Univerfüm n

2 vol. in folio.

miviriexitium quaritant. [ta ut vehementer metuamus

Cujus jammodo videmus Editionem quartam. Prima

ne àn occafu viri tanti , qui Academice noftre fplendo-

facta eff Lovanii , fecunda €S9' tertia in Germania ,

E

rem C3' gloriam per hec tempora precipue fu]linebat ,

quarta in Gallia.

jam magis inclinetur apud nos omne bonarum rerum [tu

Ex quo libet opus illud reipfaaccomodatum effe ho-

dium;eS uequaliscumque quiin furisconjultisCg patrice

diernz difciplinz prafertim Bellgii , Galliz , Germanise

Confiliariis fupereft projuribus Principis C9' Ecclefice li-

& vicinarum Provinciarum

» quemadmodum in froæi-

bertatibus vigor elangueat- ' Quomodo enim lubeat pro

tispicio libri prefertur.

iis decertare aut [lare, fi videbunt ipfum Choripheeum

Scopum C3' modum [uorum ftudiorum aique operum

fuum ita affiigi ac deferi; atque adeo cum authoritate

Autor ipfe breviter declaravit in Libello fupplice , ex-

fcriptioneniilias fubverti jurium pretiofiffimorum tan-

hibito Sue |.Maje[lati in Confilio Status Bruxellenfis

tumcolumen. | Quid hinc porro toti Academice no[trce

appo[tillato 13.. fulii 1719. ubi exponit:

immineat? Quid Patrice C9' Reipublice ultro fapientice

» Quod pro munere fuo fludia fua jam a quadra-

tuc occurret. Intam prefenti periculo nulla fuper-

» ginta C9 amplius annuis femper ita direxerit , ut

e[fe videtur humanitus fvef nifi in. celeri C9 efficaci

» juri Canonico , prout in fcholis tradi folet , etiam

protectione Cafariss quam cevte fapientilfimus idemque

