videamur id affecuti, ut, quorquot ex ejus calamo pro-

peníavit ampla Collectio que

ut fqam Deus belïedj&io-

dierunt, ad unam omnes colliperemus. Doéctor hic

g

per quam fperare juvatfore,

tam parum de fuis Operibus folicituserat, ut fere nun-

nem diffundat-

- Colle&tio hec feu Supp

lementum in Partes quinque

quam Confultationum formam & exemplum apud f&

retineret, quas mittebatin dies fingulos ad omnisregio- .

tributum eft, |Compleétitur prima peculiarium Con.

fultationum feriem fuper ca

nonicis pluribus argumen-

nis omniíque conditionis homines a quibus confuleba-

tur.

Auetor Supplementi ad Dictionarium Moreri fibi

ä

tis. Varia inalterum conge

fta (üut Opufcula & Frag-

folum erant, aut qua tanquam

ad id ait fepenumero Magiítratus, Epifcopos atque

menra qua manu fcripta

adeo Principes praeíto fuiffe. — Facileintelle£tu eft haud

ab Efpenio elaborata hau

d litterarie reipublice innotef

Occurrent in tertia eju(dem

Do&toris Epifto-

nobis integrum fuiffe perquifitiones noftras in his facris

cebant,

depofitis edere.

Eorum eft, quilitterarios thefauros

le, & in quarto i

pfius Confütationes & peculiaria

licae unitarum VII. Provinciarum

norunt, quos continent, eosin publicum bonum con-

Scripra fuper Catho

—— —— E -R . C N

Ecclefiee fpiritalibu

s & hierarchi

cis juribus.

Denique

ferre, cum per fecrerum & circumfpectionem licet

bitur omnino Scriptis que Van Ef

quam iidem requirere poffunt, Quas nos exhibemus

quinta Pars devove

d füam ipfius,

fuorumque Operum defenfio

Coníultationes e privatorum tantum hominum fcriniis

penius a

Ad

depromptze fünt,

nem, fingi

llatim vitae poftremis annis elucubravit.

horum Scriptorum in c

laffes fingulas di(tributionem vi-

in iis occurrent longz plurime quaftiones jucundae

fervandus ordo ; &cum utilia

& udles folide pertractatze,

Inter has porro Confulta-

fus eft adícripti temporis

ucedam atque in curiofitate pofit

a monumenta fe pro-

tiones, priores XIV. (fi fecundam exceperis) adopta-

t folum aut fübfcriptae ab Efpenio fuere ; at eum reli-

diderunt, que ad eorumdem Scriptorum aliquod re-

ferebantur, fed quorum tamen Efpenius Auctor non

quas ad unum omnées elucubraíTe certi füumus; quod

innuimus in titulo, ranquamab Efpenio fübfcripts tan-

erat, ea quidem fuo Scripto addita Appendix exhi.

buit.

tum exhibitis iis, quarum ipfum Auctorem effe nobis

non conítat, Quiavero harum Conf(üultationum vulga

Hanc in univerfüm notionem excipit accuratior dis-

difparata argumenta funt, non alium nobis quam ad-

cuffio noftra quam tamen ad hiftoricas illuftrationes re-

digemus,

qua ipfae per (e magni momenti funt, qui-

fcripti temporis ordinem in earum diftributione fervan-

ft, ut cumulate Scripta, qua novam Col-

dum cenfüimus; a quo tamen ipfo receífimus, curmm

bufveopus e

lectionem co

nficiunt, intelligantur.

At cum occurrent

Confültationes variis temporibus edite füper eadem

m

omnino re verfíabantur.

Harum Gonf(ültationum mul-

in iis plura,

qua ad idem negotium referentur, cu

hoc ipfum negotium permixtum

erit, cum deniqueil-

tzjin [udicio produéte fuerunt, apud Suprema Tri-

bunalia , ubi queftiones , quee in iis finiuntur , agita-

::

lud fufius explicari neceffe erit, ut e Scriptis eodem

us neceffarius omnis fruétus percipi poffit;

bantur; eedemqueuniverfim Magiflratusin fententiam

fpectantib

traxerunt, eorumque Judicium moderata fünt, Nos

tum vero

peremus eam veniam , ut paulo quam con-

fuevimus, longiores fimus.

quidem Judiciumhoc, quotiesobtinere potuimus, Con-

fültationi ad quam referebatur, in Appendicis formam

Occurrentad hujus novi Supplementi frontem aliquee

Efpenii, qua in

addidimus ; ubi gravia pariter monumenta, qua Van.

approbationes & privilegia Operum

E(penii decifiones confirmant 5 aut ad eas illuítrandas

Editione ann. 1753. deliderantur.

Ejufmodi funt r.

diei 24. Maji ann, 1728.

in E-

faciunt, interdum occurrent.

Harum Confultationum

Privilegium Caroli VI.

ditionis gratiam , que

ann. infequente 1729. Coloniz

aliquibus occafionem prabuere turbze, qua in Belgio

rodit.

batio D. Zzerlazt Confiliarii Confi-

fuper Conftitutione Üuigezitur extiterunt. Inis vulgo

2. Appro

lii Supremi Brabantie

& Regii Librorum Cenforis, ejus

filentio teguntur eorum nomina, quorum intererat, ip-

"l'ribunalis nomine, Septembris die 25. ann, 1712.

ad-

fique ut plurimum hujus Conftirutionis nomini parci-

tur.

Erat hec tunc temporis neceffaria circumfpectio,

hibita Tractatui De Promulgatioge Legum &c. & De

(

cum id potitfimum quarebatur, ut hae Confültationes

Placito Regio.

Sua pofteriori huic Operi addita e(tin

ann, 1753. Editione pariter omiffa

Pravfatio.

3. Ap-

a Doctoribus & Jurisconfültis, quibus animi quam Ef-

enio minus erat, approbarentur. ld nos per aliquas

probati

o D. Terraflon Cenforis Regii, Kal. Julii ann.

b

1728. pro comipen

diario Decreti Gratiami Commentario,

reves Adnorariones, potiflimum vero perllluftratio--

nes, quas in hujus Articuli ferie fuper his pene omni-

apud Vin

D

centium ann..

1729. Pariliis impreffo. . 4. Ap.

D. Neuman Cenforis Ordinarii Librorum,

bus Confültationibus exhibemus, fupplere ftuduimus,

probatio

Non eft tamen ea nobis mens, ut diíputationes fu-

data Colonia

die 30. Auguftiann. 1729. pro Supplemen-

to ad 9us Ecclfiafficum univerfi

(//

m, &9 compendiario

per negotiis refricemus, que, quin Ecclefie bono a-

;

Colonie rurfus im-

Decreta Gyatiami. Coumenutavio ,

que atque Imperii tranquillitati noceatur, agitari non

polfe Supremi complures Principes fàpientifhime judi-

pretlis.

carunt, Arcafuüum expofitio, füper quibus Efpenius

Has approbatione

s fequuntur. Decreta duodecim feu

Confiliorum Belgii, infavoremScrip-

decifionem fuam enuntiavit , nobis quidem ad hancip-

Confüulta plurium

fam in meliore lumine collocandam neceffaria viía eft.

torum Efpenii.

Si comperiuntur ibidem fpecimina, qua deplorandas,

AEXAE

i

in re judiciaria, depravationes quibus heec Bulla occa-

fionifuit, & enorme incommodum ob oculos ponunt,

quod ejus religiofi propugnatores praecipuis difciplinae

CAPUT II

& regiminis Legibus, fuprema Poteftatis juribus, &

ä

juftiuae Tribunalium auéctoritati crearunt, in eam addu-

. Dg Pan Ejþem'? anfultatz'onibur.

cimur fpem fore, ut id bene vertat. Gravitatis mali

notitia eos, in quorum manibus auctoriras eft, adige-

ARTICULUS I

re pot

e

u

rit, utei remedium aliquod afferant, autcgyeant,

Jlluftvationes bifforice fupev E[penii Co

ufultationibus ,

ne quid deinceps tale contingat.

j

qu& Parte 1. Supplementi ad varias. C

2

ollgf?iones ejus

Operuimn continentur.

De Confultationibus tribus fuper jure Patronatus aliquo-

vum Hollandie virorum Nobilium,

Univería notio Ce]le&ïonis Confultationunj Efpehii.

I. Confultationes tres, que in hujus Collectionis

fronte funt, N.1. edite fuere in favorem & ad poftu-

'Tfi nihil neglexerimus, .üt Colle&ctionem Confulta

ifcopi

tionum Efpenii, quoad potuimus, cumulatiflimam

lationem llluftris Toaunis, d :Necïc;eggl, Archiep

tra-

LisreR Ill AmxTICULUSs I

65

Ultraje&enfis, fub titulis Vicarii Apoftolici Belgii fce-

Beyei-um (4) in ejus Religiofi locum nominavit.

D.

dérati, & Epifcopi Caílorie, Huic Prafuli, quod

Cbigius , tum quidem Colonie Nuntius, ac deinde

conflat, omnium, dum viveret, obíervantiam & exi-

Summus Alexandri VII. nomine Pontifex ratum ha-

ftimationem conciliabat animi robur in Catholice Reli-

buit Rovenii confilium , improbavirque Affendelftenfis

gionis propugnatione, vigilantia & folicitudo in con-

Baronis aufüm, datis ad hunc pofteriorem Julii die 4.

crediti gregisregimine, & diligentia, qua ftudebat eum

ann. í64f. Litteris, At Jefuitas quorum per Hollaa-

ipfe per fe ac per dignos laborum focios inlituere, ei-

diam propagationi major affulgere poterat ex Proce-

demque preire; traditis Evangelicee moralis difciplinee

rum quam ex Epifcoporum favorefpes, haud primus

purioribus regulis, exhibitifque omnium chriftianarum

hic fragor detinuit. Aliis Dominis eadem preefümpta

Virtutum exemplis,

jura infpirarunt, qua in Barone de JZffendelft impro-

Ejufmodi quibus vivimus , fzculis tam infignis &

bata fuerant.

Rovenius , cui nihil aliud cordi erat,

fplencida virtus fine impugnarione eífe non poterat,

quam ut doceret & convinceret, iis oppo(uit infignium

FHollandie Ecclefia mifere iafarta erat, &tate Prafülis

Facultatis Juris Lovanii Profefforum Judicium, quiSep-

de Neerca[fel, ingenti Jefuitarum aliorumque Religiofo-

tembris die $, ann. 16;6. pronuntiarunt evidenter con-

rum numero, qui cogniti laxatee moralis diíciplinge

ftare jufpatronatus ab iis Viris Nobilibus arrogatum

fautores, publicique Hierarchiae & auctoritatis Epiíco-

omni pror(us fundamento deftitui, conítanti per. eas

alis hoftes fuccrefcere conabantur, fibique vim in iis

Provincias poft viciffitudines confuetudini repugnare,

b

covinciis conquirere , idque habere propofitum vide-

ejufq

ue praeterea ufüm famimo periculo fummifque diffi-

bantuz, ut aliquando fibi univerfüm omnium Catholi-

cultatibus obnoxium efle.

corum rcgimen arroparent.

Interea quoniam Ecclefie bonum, ea S. Sedis De-

. Caítorie Preful Deceffores füos imitatus, alacriter

creta, & Concordata, quibus Jefüite fe ftaturos pro-

i$ quidem ac ftrenue, fed humanius fortaffe ac parcius,

Coafttus fuerat iter

miferant, Hollandie Epifcopos permovebant, ut ho-

omnibus eorum aufis obftiterat,

rum Patrum ambitionem reprimerent, eofque intra

Romam facere, Ecclefiam regente Clemente X. obti.

flationes veterescontinerent, hiReligiofi Nobilium Vi-

nendi animo , ut eorum fpiritus independentiz repri-

rorum fuper jure patronatusinani arrogantiee favere per-

meretur; qui, eo feliciter, quod petebar, affecuto, fe

ftiterunt, ea fpe fore, utDomini in eorum gratiam ar-

ad craviora paratos exhibuerunt, Conatus erat dein.

rogato jure uterentur, ipfique hac ratione Epifcoporum

de prave eorumdem doétrinz progreffum fi(tere, da-

& S. Sedis ingratiis, in dies latius protenderentur, Mo-

ta opera, ut [nnocentii XI. Deceretum , die 2, Martii ann,

rali Evangelicee difciplinee addictus, &a laxatis Cafui-

1679. contra moralis antichriftianz do&trine Propofi-

ftis alienus animus Prafulis de Caítoria poftremum hoc

tiones 65. & alia nonnulla eju(dem Pape Decretacon-

perfugium iis magis neceffarium reddidit ; ac dubio pro-

tra, fuperftitiofos ufus, quibus hi Patresfavebant, enun-

cul eofdem impulit, utacriusquam antéa, conteftatio-

tiarentur, &, quantum in eo erat , executioni manda-

nem fuper jur

*

e patmna;usN obilium, fub ejus regimine,

:

rentur. Arthac Pre(ulis nova con(ilia pervicaces ho-

fuícitarent.

— Haud cun&tatus Prafül hic nullam non rationem ad-

mines nedum cohibuerunt, vehementius exacerbarunt.

Hac omnis rerum ratio in cau(à fuit, ut rur(us exci-

hibuit, quam folers ei caritas infpirare potuit, utabar-

raretur füper jure Patronatus laici vetus conteflatio ,

rogaris juribus eos abduceret; patientia & tolerantiau-

ä

quod Confultationum trium, quarum rationem reddi-

fus eft; iis humaniter paterna monita prebere non de-

turi fumus, argumentum efl. Religiofi de quibus lo-

ftitit eos ab errorerevocare ftuduit rationum mormen-

quimur, in id incubuerunt, ut Caftorie Prafuli non-

tis & auctoritate precipuorum in "Theologia Lovanien-

nullorum e Regionis Catholicis nobilibus viris exifti-

fis Univerfitatis Doctorum, a quibus Aprilis die 29.

mationezn & auctoritatem opponerent, lis inftiganti

ann, 1679. datam, &a preclaris DD. Z'incentiot? Huy-

ä

«

bus, hi Domini non contenti fuos ipfi fibi domefticos

gens (übícriptam decifionem novam obtinuit. Cum

Capellanos eligere contenderunt fibi jus effe ad Pafto-

autem ad eosconvincendos fatis ponderis huic deci(io-

ralia íuarum Domipationum officia nominandi.

Non

[

ni non effet, aflecutuseft alreram quamiidem DD, 7s

alium titulum afferebant quam vetusjus Patronatus, quo

centius £? Huygeus, & praterea Pan Pianen, F'an Ej-

eorum majores potiti fuerant quoad Parochiales Eccle-

pen , aliique duoin Ture Do&tores & Profeflores firma:

fias, qua poft inteftinas viciffitudines fingula cum red-

runt. Hectrium primaeít, qua huic Articulo locum

'e

ditibus in Prote(tantium manibus erant, quoque &ipfi

prebet. Data eft die g. Julii ann. 1682. eique quam-

fruebantur, nominandis Minifítris, qui eas Ecclefras

primum typis impreffae addita fuit (üper eodem argu-

Ü

poffidebant.,

mento (L) folida Differtatio cui faltem caementa Van

L

Alii quibus nunquam eju(modi jus Patro-

natus fuerat , illud fibi acquifitum ajebant a Religionis

Efpenium füppeditaffe fit vero fimile. — Caftoriee Pree-

mutatione, per foli donum, füper quo, communibus

fül a Comite Z«unara Bruxellenfi lnternuntio cui haec

)s

Catholicorum impenfis, extru&ta fuerant Ecclefize, in

duo monumenta fignificaverat, Epittolam Septembris

ln

quas conveniebant, quin eas dote dona(Tent, & quin

die ro. ann. 1682. datam accepit; in qua Minifter hic

Catholicorum Paítorum eafdem admini(trantium fu-

ro rmnandatis & documentis, quein id a Romana Sede

ftentationi con(ulerent.

fibi tradita ajebat, ramquam :77juffam Nobilium Viro-

Denique non deerant, qui jus Patronatus fibi vindi-

rum arrogantiam norabat, Preefulis folicitudinem fin-

|

care vellent, illudve faltem fibi concedendum conten-

F

gularibus Jaudibus efferebat, eum hortabatut, t viré-

derent ea una de caufa, quod non impediebant, nec

litcr his aufis obfiftere pergéret, eique pollicebatur, fa,

rurBabant Catholicorum Cotus, per mulétas aliafque

fi res ità poftularet, deciaraturum, £2/e

:

j

" ' 4& | mntefn

peenas , quod , aiebant , veterum per ejus Regionis

Principes Editorum vi, facere potuifTent.

$ug Santfitatis. ( c) 1

ä

Ante annos fere triginta, prima harum conteftatio-

(4) D. G. Beyer notus eft ob ex'fmi-a Oþe'r; vpï':llrü l;&: fe'cizli;-

num fermina fe prodiderant. — Philippus Rovenius Ar-

titer ob Tractetum : De auctlorirare ac nece[firate Epifeopornm dc,

|

impreffum Bruxellis ann. 1669. cum approbatione Epifcopi . de

chiepifcopus Ultrajectenfis, qui magüanimus non femel

Cafítoria, & Internuntio dicarum,

Beyerus nominatus fuit Canóe

]

fundos refpuerar (ibi in Parochialium Ecclefiarum do-

nicas Har

$

lemenfïs.*ann. 1668. (H;ifï. Epiï'cepq. Tom. (ï. p 1.

r

tem oblatos, ea conditione, ut Fundatoribus jufpa.

&ol. 2.

tronatus concederet, a Barone de ZJffendelft (uperhoc

(5) Eft huic Differtationi titulus*. Differzario, qua e&þend:*tw,

uun: Nobilibus Caibolicis in Hollandia jus comperaz pro Juó árbierio

articulo difficultates fubierat,

Dominus hic jam ejus

»

loci Paftorem P. Leoznardum ]e(uitam nominaverat; at

defrgnandi ac nominandé Paffores fuper Populum Carhelicun, -Eam

nos ütpote per raram tribus fuper eadem re Confültatio

Rovenius, Harlemenfi Capitulo confentiente , nullam

Appendieis modum, fübdendam duximus.

m

hujus arrogati juris rationem habuit,

^(6) Canonice Animallverféones dec. p. 39.

| & ann. 1644. D.

IH

Fita Fan Ejpes.

*

ls

4

Pl

ï

« *

66

Vimà D. Vàx EsvkX,

*di;ahäüzf?äm'zqfiic:a,'-in publi&um ex;dit.teretuf. Fa&um

- Pape tamen ]udicjïüm non —iniïpe-a'i'it Nobiles Viros

(qui ceteroqui magnam de obfervantia Pontificiis De.

id tamen e veftigio, vel ejus, vel Jefuitarum cura; qui

ufi fuerant ejufdem opera, Dominorum unus, quos

cretis exhibenda (olicieudinem affe&tabanr, cum ea fibi

favere putabant) quominus in opinione perfilterenr.

caufa hec afficiebar, ejus exemplum ad Prafulem de

Aggretli

p

(untetiam Dzffértationeni de qua diximus, con:

Caítoria mittere,non eft veritus. .Maxime licet con:

utare; at

fuam ut rechnam celarent , ufi funt cclebris

temnendus & refponfo indignus effet abortus hic, vi-

fam tamen eft eum per confutatiodem elidi oportere,

Nicolai du £0i5, Lovanii Sacre Scriprurae Profefforis

nomine, qui jampridem iis per vile fordidumque fer.

ut disjiceretur illufio quam Dominorum animo ingere-

vitiumfe-rancipaverat. Libellusqui ejus nomine pro-

re poterat, in quorum gratiam prodierar, Edita eft

diit, (4) ubique genuinos Auctoresfuos, effrzni pat-

confutatio haec eodem excurrente ann..1583. hoc titu«

tium ftudio , prafeferebat. Scatebat vafritie , 'mala

lo: Canonice uiniaver[iones im. Differtationem cauo-

nicam D. N,. du Bois £2c. Ei addita monumenta firi

fide, àudacia, inju(titia in Praefulem de Neercaffel ejuf:

que fpeéctatiffimum 'Clerum , quos ad exiremam atro-

gula, de quibus diximus ;; Confultationes Doctorum

In eo Praeful

Lovanii, Epittolae Inrernuntiorum &c. & nova decifio

citatemn injuriis calumniifque imperebar.

hic impudenrer inter.eos rejiciebatur, qui ibidem novi

D. G. Raffery , Vicarsi Genevalis £2 "A4poffolici Sylvie

Ducis, data Maji die $, ann. 1683, Spectari porelt O-

feforimatores appellabantur; compertumquefit non id

folum confilii fuiffe, ut per has locutiones "Theologilde-

pus hoc, ejus potiflimum II, Pars a num, XVII. ad fi-

fignarentur, quos Jefuitae rzgor?/Zas, acriorefque feverae

nem ufque, tamquam difcutlio e folidiffimis jucundif-

moralis doctrinze fautores dictitant, fed uriidem etiam

fimifque füper natura & origine patronatus laici, fuper

ejus multiplici cum parronatü Ecclefiaftico affinitate ac

cum Religionis P. R. Se&aroribus confunderetar. Ex eo

proinde capite Sanétus hic Epifcopus accufabatur, quafi

difcrimine, fuperque Ecclefie quoad utrumque regu-

non alia de caufa INobilium contentioni refragaretur,

lis... Opus hocaliquando tributum e(t Domino Gere-

quam quod hi ** fidei fideles quama (uis Majoribus acce-

votiio, dc Praeful de Neercaffelevertit idrei per Epifto-

lam Novembris die

»y perant, amoreac ftudio "Theologos profequebantur,

[

,, ;1'7'.( ann. 1683.- ad Arnoldum mit*

s

,; qui-eam tuebantur contra temporis novitates, qua

. Differtatio

hac admodum rara eft; Bruxellenfis (ci-

»;; Catholicorum animos & conícientias turbabant; ;

I&et Internuntius eo ipfo tempore Caftorienfem Pra-

(4)-& ut omnis ambiguitas adimeretur, D. du Boif

hos pofteriores Theologos indicabat, appellans Aelr-

fulem impulit, utiis rantum, quorum intererat, ejus

exempla traderet.' Nos penequacumque hactenusar-

giofos fana do&trina imbutos , [and moralis difciplina de-

fenfoves ,. qui ob banc caufam, Epicopo. accepti uon. fant :

tulimus, illinc excerplimus. Dogmatica pars folide

quaeftiones has quatuor pertractar. — 1. Jus patronatus

quemadmodum.. Viri. Nobiles, inquit, ante longum

tempus apud eum quefti funt, fecuti documenta Ma.

prioribus fzeculis nullum fuiffe , & patronarum laicum

ab Ecclefia VII. tantum fzeculo conceffüm effe. — 2. Jus

jorum füorum , qui ipfis hos Religiofos tamquam fuos

veros Paftores commendaveraüt: 4uo5 a proavis fnis»

patronatus effe

ratiam & privilegium quod non nifi

Ecclefie confenfü obtineri poteft.

i

3. Jus patronatus

ejus verba funt.. didicerunt veros e[Jz Paftoves, Pexlpi-

cuum fane eft hocloco de Jefuitis agi.

e(fe fervitutem quamdam. — 4. Hollandie Nobiles Vi-

omi

ros ad jus patronatus ab Oratoria Communitatum, in

. Haud nos quidem longius D

ini Zu Bois, feu 'þ()'-

quze Catholict conveniunt, nec vi füi juris patronatus

tius. Religioforum , quorum is non rifi organum erat,

declamattones fequemur; erant adeo perditz profiiga-

in publicas Ecclefias, quae in Proteftantium manibus

funr, necin foli confecutionem quod ipfi eorumve Ma-

teeque , ut eas is ipfe fibi horrori effe fimularer. . Bru-

xellenfis laternuntius de hoc

fcetu certior. factus, ante-

jores concefferint ad eadem Oratoria conftruenda ce:

teroqui conítruéta Communitatum are , que rantum

quam praelo 1

fapponeretur, Domino du Bois fignifica-

vit eum Sanct

^

a Sedis confiliis adverfari , ab eo poftu-

ipfae Paftorum fuftentationi profpiciebant, necpropre

rea denique quod ipfi Catholicorum Ceribus fuffraga-

lavit, ut

Dominos , de. quibus quaftio , .pertraheretin

hoc negotio ad obfequium Prefulis de Ca

(toria , . fal-

bantur, nec vetera Edicta, qua id verabant , exeque-

a5, poft

bantur, contendere poffe.

xem provifionis in modum, & quoad Sua Sauctit

maturum examen , aliter flatuiJct ; atque adeo

rmmanu

Novum támen Opus hoc haud felicior quam *upe-

dü

riora fecutus exitus ; nec defüit e Dominis, quos res

fcriptum Codicem fibi traditum petiit... Dominus

Jois faper his omnibus poftulatis tergiverfatus, adIn.

fpectabat, qui, veris omnium turbarum Auctoribus

inftieantibus , nonnullorurn Colonix Doctorum (4)

ternuntium refponfum diftulit, eiq

ie tandem quinque

aut fex elapfis hebdomadis declaravit * nullam fe fuae

quorum fuffragium per . rei falfam expofitionem fürri-

-

puerat, eidem op

j

onereauderet.

. Perfpicitur in Latinis

99

- Differtationis formam fervaffe, fed (tatim ad Domi-

b

57

»

num de Crozenburg ad quem. eam miferat, fcriptu

litteris, quas hic

"

Z

ominus in hujus negotii profecutione

ad Caftorie Prefülem fcripfit, is impetus elationis &

»

rum, haud fane füturum fuiffe, ut eam contexeret;

95

arrogantiz, quze peculiaris eft eorum nota, qui ei facem

fi quid contra jam a Sancta Sede ftatutum credidifTet,

»

nifi forte majoris ante definitivum Judicium explica:

prabebant, quique dubio procul has eidem Litteras

contexebant.. In Epiftola Novembris die 28. ann. 1683.

»

tionis ergo;' fe.proinde fperare fore, ut Domini,

33

quorurm.caufa 1

-

oraverat, ftatuerent fimpliciter S.

data (pecimenoccurrit animadverfione dignum, — Paci-

ibus fuum ipforum jus

$5

Sedi rationes exponere;.qu

ficus Preful, in omnem indulgentiam effu(us; guam

*95

niti putabant, potius quam privati cujuíquam Aucto-

T Nibil itirenriou? noftra i fruclui ex A-nïmädv'erïïo:ä&s a

»

ris, quicumque tandem effet , decilioni adharere,

nobis fperazo mngis efficere po[fer, quam. i KERKERIUS ( Dom.

3*

atque id nimirum ab eorum m

apnanimitare nobili-

Gerberon.) illarum auctor. diceretur. — Alius illarm. auctor babere

Omnes biccreduuz eas. ab tllis

35

bu(que. fenfis expectandum: effz, qui tam gloriofà

si01. dehez , quam familiaees / mei,

cettamind pro Catholica Religione fubierant.,, — Scri-

conipofizas. e[je. -

GODEFRIDO (ipfemet D. de Neereaffel) mare-

riam fuggerente; TPMOTHEO (D. Van Heutfen, aliifque fam:-

'

a fuitEpiftola haec die Pafchatis ann. 1683.

..M"

Poít ejufinodi declarationem nemini forraffe fururum

liaribus meis flylum dirigentibus , d&* ea. fcribenzibus , que landem

Cafforienfis concernunz. — Hac per[uafíto vericazi confona,

^(4) * Noftri Viri Nobiles, qui fibi jus patronatus arrogant,

?ïd?ri ?Oterat- ut Domini du Bois Diflertatio, ut ven-

w

b

typis mandarunt Scriptum D..dz. Bois.. , Jefüita: Colonientes. il-

u

per quajtione , u-

(a - ImfcrlpmS elat à DQ(]'eïtat?o vanomica, fi

35

.ud imprimendum, curarunt, operamque dederunt, ut Senten-

erum Nobilibus quibufdain Cazbolicis in Hollandia , ex caufts in Dif-

3

L

tiam omnino D. D. Lovanienfium Sententiz contrariam obtine-

fevtationc bae adducendis, jus comperar pro : fuo arbirrio nominandi

»

Yent, Hic jurant horum fe Scriptorum minime participes effe ,

;

)

eorumque' contentiones, qui fibi jus patromatus arrogant, irmi-

& prefenzandi Epifcopo, feu Ordinario Paffores , quo: ipfe deinde,

ff capaces veperiat , zcueazur inflizuere, ut. prafint populo Catholico,

»

. probare, ,, ^ Caftorieníis Epifcopi Se

L

?tembri-s- flie, 3.'a»£11;1;' 163j.

Lovanii, apud Hieron, Nempe 1683.

ad Ernefítumn. Epiftola,

3

(^) Differz, Canon, 'Nic. du Bois ad n, XXV.

qui-

Lisrn III.

ARTICULUs l.

67

quidem ad nequam homines rationi reddendos utilem

ut huic.poíteriori rnorém gereret, Actum ediderat, ut

crederet, huic Viro Nobili femel & iteram propofue-

jus patronatus ei fervaretur, fi quando |

;atholicis vetus

e

r

tur,

rat , ut ejus caufze decifio Summo Pontifici relinquere.

Ecclefia cum fuis proventibus redder

:;;-

At hzec

tur.

Aris obnuit * non, inquiens, quod tam exper-

conventio nonimpediit, quominus idem Dominus ali-

»

recti fapientifque Pontificis judicium reformidaret,

quanto poft per Ballivum e quadam füze Doiminationis

?3

fed quia nihil effe caufze videbat, quamobrem tam:

Lcclefia, Presbyterum quem eo miferat Caftorienfis

??

quam dubium S. Sedis examini jus fübderetur, quod

Pra(ul, expulfum vellet. Ad eum Prafül iple fuper

fibi, ajebat, pofleffio & confuetudo ramquam cer-

hac re Januarii die 18. ann. 1684. rationis & caritatis

9?

um adjudicabant. ,, — Vidimus paulo ante , quo de-

plenam Epiftolam mifit (e); qua quidem e voto cef-

Ut ur res ha.

fi.. Se Dominus dedidit, promifitque cum Procerum

mur bec arrogata poffeffio redigeretur,

beat, allatum eít e Romaria Curia Decretum quod no-

nonnullis aliis fore, ut ipfi S. Sedis judicio ftarent. Ei

minationis jus, de quo agebatur, Ordinario provifio-

Caftorienfis Pra(ul ejufdem. menfis die 27, per Epifto-

nis in modum adjudicabat.

Bruxellenfis Internuntius,

lam gratulatus eft, & quicquid utrinque fuper hoc ne-

Decretum hoc Caftorien(i Praíuli tradens, petiit eo-

gotio productum fuerat, datis Litteris ad Papam mifir.

dem tempore, ut, quo animi humaniter haberentur &

Omnia S. Pater diligenter & fedulo expendit, ran-

fedarentur, caveretur, ne Canmomice z4nimadverf[iones,

demque in Caftorienfis Prafülis favorem pronuntiavit,

qua D, du Bois Di(lertationem in favorem juris patro-

Extat decifio hec, cujufmodi a Cardinali Cibo ad hunc

natus editam refellebant, publice diftribuerentur, ea.

Prefuülem miífa fuit, in Confultationum confecutione

rumque Exempla traderentur iis tantum , de quibus e

de quibus diximus, Litt, H,.Data eít Kal. Aprilis ann.

docendis convincendiíque agebatur.

D. Cafogi, dein.

1684. LEkam D. Tanara Bruxelle

nfis Internuntius Prae.

de Cardinalis, füb idem tempus ( Novembris die 20.

fuli de Neerca(fel ,

fequentis Aprilis die 2 1. figoifica-

ann, 1683.) ad Caftorienfem Preefulem fcripfit, Con-

ur Cf

/

gregationem de propaganda Internuntio mandaffe, ut

Hec tamen decifio non obfuit

: qüominus adhuc ex-

Dom. du Bois temevitatem veprimeret , ad palinodiam

iflerent aliqua nova molimina Domini de 2

y/wyck qui

canendam adigeret , (2) juberetrque fe deinceps in offi-

vindictz animo, quod, ajebat, fuo parr

onarus jure

cio continere, nifi vellet a S, Sede remediis fubefle,

fpoliatus effet,

excitavit Libellos veteres, quibus af-

quorum vi dum Nobilium Virorum errata corrigeban-

fixis e fua Parcetia Paftor ex

pelleretur quem proprius

tur, ipfe ignominia fuffunderetur. (5) Reapfe D.dw

Epifcopus miferat, ibid

emque Catholicis con(ueri Ca-

Blois eorum, quz fcripferat, revocationem prafetulit ;

tus Divini Servitii interdicerentur.

Alter Vir Nobilis

& Viri Nobiles, in quorum gratiam fcripferat, infen-

( D. Florentius Zam) cui in eodem loco domicilium,

tentia perfliterunr; atque adeo is, cujus nonnulla Lit-

quique ex ejus Domini factione erat ; aliam viam iniit,

terarum excerpta protulimus, Paftorem ad Ecclefia

ut Prafuli Caftorienfi meerorem afferret, Sibi devin-

fervitium, cujus ipfe fibi jus patronatus arrogabat , a

xit Patrem J7ygzauts Ordinis Sancti Dominici

,. adegit-

Caftorienfi Prafule miffum videns, perficere non eft

que; ut privilegium foll

Icirarer, cujus vi Capellanus

veritus, ut per Officiarios Proteftantes , omnes Altaris

ex ejus Ordine flatueretur, qui, abíque Ordinarii fa-

decorationes, & facraomnia vafa in Paítorali domo de-

cultate, in domeftica ejus Domini Capella Sacrum face

pofita fübtraherentur, & in ejus oppidum deferrentur,

re, Divinum verbuüm nuntiare , confeífiones audire,

ac deinde per eofdem Officiarios Proteftantes , quam

totique ejufdem familie Sacramenta admini

(trare poffet.

late patebat ejus Dominatio, quicumque Sacerdos ad

Re ipfa P. JPyzants, die 2 Maji ann.

1684. a Congre-

Catholicorum fervitium adiiffet , extruderetur,

Po-

gatione de Propaganda, o

pe Secretarii ejJus Conere-

ftrema vis hec novis, a Van Efpenio, & majore quam

gationis cui amicitia conjunctus erat,

optatüm privile-

gium obtinuit.

in antecedentibus factum fuerat, Lovanienfium Docto-

ld D. P'am una cum afleclis, habuit

rum numero firmatis Confultationibus locum prabuit,

wiumphi loco5 & ita quidem fibi plaudens ea de re ad

Caí(torien(em Prefulem fcri

Iniis nonnullorum Mendicantium Religioforum , adeo-

pfit. — Pre(ül hic cum uni-

que Patris Maximiliani Deg£ Jefüitae ac D. du Bois (ub-

verfo Capitulo fuas proinde querelas ad

Congregatio-

Ícriptiones occurrunt ; ad quas quidem pofteriores fub-

nem. de Propaganda per Epiítolam

proríus Epifcopa-

fcriptiones operam contulit Internuntius T'anara, quem-

lem detulit, die 3. Maji ann, 1684.

Suus hanc Épiíto.

admodum ex ejus ad Prafuülem de Neercaffel Decem-

lam effe&tus confecutus eft, & íe

quenus menfis Junii

bris die 28. ann, 1683. Litteris compertum fit. (c)

die 20. fibi fucum factum perfpici

ens, quod cencefTe-

. H« Coníulrationes menfibus, Decembri ann, 1683.

rat, privilegsium. revocavit,

abrogavitque. D, de

cretum

& Januario ann. 1684. date funt; & quod inde coníe-

Neercaffel hoc abrogationis De

ad eos qui in ip-

quitur, pofteriores Epiftola Cardinalis Cibo Secretarii

fius Clero primas tenebant, Tulii die

Status Innocentii Xl. data Novembris die 20, ann, 1683.

18. per encycli-

cam Epiítolam milit.

Juris patronat

us fautores flexit

qua proviforium Decretum in Praulis de Neercatfel

depre(fitque poftremum Decretum hoc,

nullaque am-

favorem continet (4).

plius Virorum vere Nobilium obluétatio n

obis occurrit,

Proviforium Judicium hoc anteverterat aliqua cum

- (e) Occurrit in hac E

peculiaribus Dominis, ut cum D. de JZarmoud, &

rei lucem atfert, & eft

piftola grave monitum quod magnam huic

ejufmodi: ** quidam fingulari do&rina &

Comite de 7arfufe compofitio. Caüorieniüs Praful,

» pietate vir, inquit Caftorienfis Preful

» 8 ine füper hoc negotio

» confultus ad me feripfit his verbis :

Parocbie bujus milionis nom

.(a) Palinodia hzc eo potiore jure requirebatur, quod Lovanii

effe vera d proprie dicta beneficia , cu

m nullos fundos uullofque red.

publice notum erat eum pecuniz vi ad Differtationem edendam

ditus flxos Presbyzeri babeanz , fe

d liberis zauzum

ac [ponzaneis fide.

adactum fuiffe; & ab ea proinde epocha , venalis calami coguo-

lium oblationibus d» eleemolynis fuftrenrenzur.

Undc porius mini.

mentum eidem indi&tum femper deinceps perftitit.

fferia vel officia. dici debeuz quam beneficia , prou

de* forenfi ufu bodie ufurpatur,

F boc nomen ex jure

: (&) Md ceercendum Nic. du Bois zemeritatem, demandatum fuit

Sjam vero cert

ifimum ejft jus perro.

dnreruunzio Bruxellenft , uz eumdem ad vetraclazionem adigeret, dv

nazus ad ea [olum minifteria extendi po[fe ,

que proprie dicuurur be.

in poflerum. compe|cerer , nifi iis vemediis nos bic uti veller , quibus

neficia , nonu ad officia d

guras aur gubermationem animarum

MT N

Nobilium animi, magna cum [ui nominis ignominia , ab erroribus

me: fs ille non effent zemporarie fed perpetue , neque ad nusum

Unde inaudirum de 3oti

veoQo-

avelli po[Jent.

eari poJenz.

,

?ri inffar forez. ad femiles CH-

(c) Noviffime accepi fpecies facti ab Ill. D. V. mibi fubmiffas ,

vas de gubernatïones patronatwm extendi,

uas dirigo ad diclum D. du Bois , eique potero obzinere , quod veliz

(f) Ex ejus Epiftola excerptum: San&iffismus D. ferio d azzen.

aifdem fub[cribere, d* fatagere fubfrgnari eziam ab .aliis Tbeologis

ze perpen[a contentione iflorum Nobilium, qui f«bi nizebanizur

aj]'e.

Regularibus ; curabo illis accedere quoque. cenfuram aliquorum . ex

rere jus patronaras , decrevir, quod , cum ÉEccdlefte Federari Be

Docloribus fecularibus Lovanii.

Inter ea[dem cbavtas defideravi fal-

bonaque ii[dem atzributa in. earum

t Qb

Heterodoxis , d* Parochi Miffiona

fundatioue ufurpata. fuerin

f,

fam facti fpeciem Colonie exbilgimm , eujus D. F. Illufiriffima me.

rii vivanr. impra|

enziavtiun ex ob-

ainit in fuis,

larionibus Cazbolicorum , abíque eo quod babeaut cert

uin aliquem fun-

'(d) Eam exhibe

bit Supplementum ad feriem Confültationum,

dum, quo f[ubfiflanz , nullazenus iflis. Nobilibus com

Litt. G.

V

prajenzaudi ad. Ecclefuas [rzns fub semporali e

perere queat jus

2

erum juri[dictione,

^m Ejpen,

*

Haud

kz'ta F.

r

ViTA D, Vau EsPEN.

68

D. du Vaucel ad D, Godde eodem an

Haud moleftum fuerit hoc loco Tudicium audire

no, Julii dig 2é.

quod hac dere Magnus Arnoldus edidit. De ea lo-

dakt—a pgrf picitur.

quitur in Epiftola quam Auguíti die r. ann. 1685. de

dit; ubi indignarionis fenfa qua hac occafione in D.

Con/ïtltzätio fecunda fuper legftimitaäe jurisjuvandi ab dis

du Bois animo imbiberat, cohibere non poteft. Pof?

requifità qui matrimonium coutrabunt,

Zdnn, 1697.

indignam vationem procacitatis &? calumme plenam, in-

quit, q4a (Dominus du Bois) Cafforienfem Prefulem

