finem przcedentis (xculis in multis viguiffe certiffimis

Si qui proinde Officiales Paftoribus hanc Ecclefiz

argumentis oftendit Joannes Lannoius Do&tor Sorbo-

diíciplinam cum multis incommodis tuentibus & ob-

nicus, inlibro: de Sacramento umttionis infiemorum;

fervantibus molefti fint; eorumque zelum , quafi im-

per difciplinam, inquam, conferendi hoc Sacramen-

prudentem etiam püblice coram populo reprehendere

tum ante viaticum, non dubium quin facilius obtine-

nonvereantur, vereorneii ex illis fint, de quibus ali:

retur ut Sacramentum hoc fenfibus, rationifqie ufia

quando dixit Petrus Blefenfis, quod non ab officio uo-

adhucintegris, adeoque &majori cum fradtu füfcipe-

mine, fed ab officio verbo, Officiales dicantur.

returs populoque paífim períuafüm non effet Extre-

Ceterum fi aliqua in Parochia deprehendantür multi

mam uncionem certum effe mortis indicium. ^ Ulte«

fcandalofe viventes, prxvideatque Parochus, ex eo-

rius cum hoc Sacramentum fit quoddam fipplemen-

rum expulfione magnam orituram turbationem, indu:

bie exigitprudentia, utin his &fimilibus cafibus con-

tum Sacramento Poenitentie, quo nimirum reliquiz

peccatorum plenius ab(tergantur, priftina illa difcipli-

fülat tum. Superiores, tum alios viros do&tos & pios,

na & hoc titulo modernz praferenda videtur; quod

quorum cum auctorit

menti, fulciatur.

ate & conülio , in re tanti mo-

per illam fieret, ut infirmus prius accepto hoc Sacra-

mento , a peccatorum reliquiis plenius expurgatüs,

. Monent praterea Synodi hocSacramentum non ni(

cum rheliori etíam difpofitione vieticum nfciperet,

publice ac honorifice «egris effe deferendum: utraque

Ceterum cum moderna difciplina non tantum diutur

Synodus Provincialis Mechlinienfis , Cameracen(is

no ufü füffulta fit, fed etiam in plerifque Ritualibus

Provincialis 1. tit. de Paflorum refidentia Cap. 7. & 2.

& Synedis diferte prefcripta, hecnon temere finie au-

hoctitulo, Cap. 2. unaimprobans abufüm eorum qui

Goritate Epiíco

porum a-bmganda ; necpriftinain ufum

facram Euchariftiam egris, quia morbum diffimulare

revocanda eft,

volunt, feualio quocumque prztextu occulte deferant;

Infaper in hac materià notandum Decretum Syno-

di Cameracenfis Provincialis 2. Cap. 1. quo pracipi-

nifi de expreffa Epi(copqruam licentia 1d facerent? ad.

ur.

T RA'C TA Ts

174

tur ut dum adminiftrandum [eft hoc Saärame:æiürü,

C'lp 3. fimiliter Mechlinien(is Provincialis r. tit. de

campana aliqua pulfetur, cujus fono omnes intelligant

Decanis .C9' Paftroribur, Cap. 12. pracipit Paftoribus

deferendum hoc Sacramentum ; moneantque Fideles

ut pro exequiis, feptenariis, triennariis, aut anniver-

—

ut hoc figno dato , fe ad Ecclefiam conferant, & Sa-

fariis, nihil ftipulentur.

cerdoti fe junzant, pro falutezegri cum eodem depre-

Ut autem efficacius & facilius fimiles pactiones fpe.

caturis & ad hoc opus caritatis etiam propofitis Indul-

ciem plerumque fimoniz, aut ut minus turpis queftus,

gentiis, ubi expedire judicaverit Epifcopus, inviten-

praferentes, precaveantur, optandum foret ut ubi-

tur. , Ceteri quibus non vacat, dirigant faltem ani-

que obtineret quod dicitur in lege 18. Codice, de fa-

a C0 €7 — v

mum incalum , & pro falute decumbentis aliquam

crofanétis Ecclefiis. . Magna con[titutio affignat magnee

Ecclefice. Conftantinopoleos feptuaginta librarum auri

oratiunculam offerant Deo: extrema enim hac necetfi-

tate Fidelium precibus egri maxime indigent, & iif-

reditum, eamob caufam ut exequice fine fumptu C3 gra-

dem plurimum juvantur.

&

tis fiant in. Ecclefia Conftantinopolitana.. Optandum,

Denique utiliter obfervatur ;

quod monet Synodus

inquam, foret ut ubique füfficienter provideretur Pa-

Bufcoducenfis, anni 1612. tit. 7. Cap. 12. ut zgrotis

rochis & Ecclefie Miniítris ne ad fcabiofa illa Funera-

Sacramenta Poenitentiz , Euchariftiz & Extremx un-

lium jura victitandi caufa recurrere deberent. Qua de

&ionis, diftin&tis temporibus adminiftrentur.

revide Chriflianum Lupum , Diff. 2. prooemiali ad Tom.

3. fcholiorum Cap. 7. ibidem monens quod Epiftopi

DE TESTAMENTIS.

€9 alii decimas po[fidentes Prelati , eerumque Capitu-

la C9' Monafleria rigidum coram Deo onus portent daa-

f - — l t — £4- - —— « «

d« Parochis integrc fu[lentatienis, C9' miferas pleber

Quandoquidem éonformiter juri Canonico in Bel-

gio receptum fit ut Paftores & vice Paftores poffint

liberandi ab exaétlioniPus variis fufpectir C9' offen[is,

conficere Teftamenta; & cafus prefertim in pagis non

ad quas iflti a paupertate coguntur. Hactenus ifte.

li

raro occurraat, quod ipíi defectu Notarii teftamenta

Ceterum cum ea jam dudum fuerit, & modo (ittem-

conficere teneantur, plane conveniens eft, ut & ipfi

porum miferia ut vix fperare liceat Parochis aliifque Ec-

ravie de forma & folemnitate teftamenti conficiendi

clefiz neceflariis Miniftris, prafertim in civitatibus ,

i

fint debite inftructi;.ne alias ob defe&um alicujus fo-

aliunde füfficienter provifüm iri, merito Synodi no-

lemnitatis aut dubiam expreffionem, poftmodum de

ftrze folicitz fuere, ut faltem auctoritate Epifcoporum

Y

validitate teftamenti, aut menteteftatoris, cum feque-

& Magiftratuum civilium Funeralia illa jura determi-

lamultorum incommodorum tam in fpiritualibus quam

narentur, ut hoc faltem pa&o privata ftipulationes ac

temporalibus ,..quaítio oriatur.

$

pa&iones ceffarent, populufque certa juraper modum

:

e1

Cererum quia plerumqu

illis qui ad curam Paftora-

Decimarum Períonalium folvere cogeretur; emnifíque

lem vocantur nec vacat nec convenittotam Teftamen-

quoque populo fübtraheretur conquerendi occatio,

torum materiam fuüíe pervólvere, pro compendiofa

quafi ab Ecclefiafticis nimium gravaretur; dum ea ju-

ra etiam per civilem Magiítratum prafcripta & proba-

aliqua inftru&ione confülere poterunt V. G. Manuale

Pa[lorum , juxta ufum Paftoralis Mechlinienfis, nuper

ta intelligit. . Vide Synodum Cameracenfem Provin-

Leodii impreffi, cui per modum Appendicis fubne-

cialem 1.tit. de Decimis , Cap.7. Provincialgm 2. Cap.

&untur formule Teftamentorum , &-monita quzdam

3. & plerafque Dioccefanas.

pro Teftamentis condendis. Item Commentarium A4n-

Ceterum cum jura illain fingulis officiis, &quidem

tonii Anfelmo , Jurifcontulti Antverpienfis, prefertim

pro officiorum & funeris qualitate minora aut majora

ad Art. 12. Edicti perpetuis ubi paulo fufius notat &

exigantur & folvantur, difficulter fimoniz aut turpis

E

|

refert quz de jure Belgico in Teftamentis fint obfer-

*

quaítus omnis nota evitabitur, nifi in illorum jurium

vanda.

exactione magnacum moderatione & cireumfpedtione

Illud inter alia

notandum, quod Paítor conficiens

procedatur; atque in primis ob jurium illorum defe-

t

"Teftamentum, nihil fibi aut confanguineis füis ufque

étum corpora defündtorum etiam pauperum, honori-

b

ad 4. Gradum, juxta fupputationem civilem, adfcri-

fice fepelire Parochi non omittant. Synodus Namur-

bere poffit; quin. & Synodorum Decreta monent ut

cenfis ultima, tit. 19. Cap. 2.

Parechi, dum apud agros de condendo Teftamento

Eumdem in finem ftatuit Synodus Cameracenfis

m

Provincialis 2. Cap. 7. quod Clero ob fünus aut exe-

—

-

tractant, folicite caveant, ne fibi diredte velindirede,

prafertim in przjudicium. pauperum confanguineo-

quias datur, ne

urante officio & fpeQante populo,

--—

L

rum , legata aut hzreditatem folicitent. Hinc ftatuta

fed eodem officio finitó ; iis qui eidem ab

.

F d

7*

iqitio uíque

Leodieníia anni 1613. diferte habent: Caveant Paflo-

ad finem adfuerint, diftribuatur-

res in fuadendis anniverfariis mortuorum, ue in ava-

Infuüper ne mercenario modo officium defunctorum

vitice notam incidant.

peragi videatur, merito monet Synodus Gandenfis,

Il2 —— c) UL3

Denique quamvis

de confuetudine in Belgio obti-

anno 1650. tit. 11. Cap. 4. quod Paftores fedulo advi-

ilabunt & ftrenue allaborabunt ut Vigilie & exequiz

neat ut Ecclefiafticis permittatur libere teítari, etiam

— P ]

de|Proventibus Ecclefiafticis , merito tamen monet

Fidelium defun&orum íolemniter, tractim, graviter

Synodus Bufcoducenfis 2. it. 23. Cap. 1. Ejufmodi

& devote decantentur.

Denique monentur Parochi ut brevem femper ex-

indulto non, permitti libertatem legandi teftandique in

C

quofvis fines. C9' ufus , inftar Patrimonialium : atque

hortationem habeant in fepulturis & exequiis defün-

de iis qua ex jufla rerum fuarum difpenfatione fupere-

&orum antequam populum aloco fepulturz dimittant ;

[

runt, fupremc voluntatis declaratione ,. non fecundum

in eaque ad fetiam mortis cogitationem & praparatio-

carnem C3' fangu

inem ,, fed utilitqtezn Ecglejïæ Dei dif-

nem, atque ad orandum pro defünctis ferio horten-

;

pouant.

s

tur: Synodus Cameraceníis anni 1604. tit. 13. Cap. 2.

Et hzc quidem fi defun&us in propria inhumetur

DE SEPULTURIS (þa)

Parochias at fi vel electionis arbitrio, vel ob Majorum

| Pro loco fepültare, etiam eo prztextu quod cedat

fepulturam.exta Parochialem Ecclefiam defun&um fe-

P — zi -l

peliri contingat, jus Belgarum habet, ut, quoad jura

Fabricz, aut alix pi caufz, nihil ex padto exigatur;

Funeralia Eccle(ix Parochialis in primis concordata pa-

fed fi quid juxtacujufque loci piam & laudabilem con-

&ave cum Szcülaribus ant Regularibus inita, juxta

füetudinem a defuridi haredibus vel executoribus do-

Capitulum 3. de Paclis, in fexto, itemque vetuftz

netur, ipfi Fabrice cedat, non autem in ufüs Cano-

confuetudines, ferventür.

His vero ceffantibus juxta

nicorutn, Paftorum, autaliarum perfonarum conver-

ele&ionem quidem defunài & privilegia paffim Mona-

tatur: Synodus Cameracenfis Provincialis 2. Ti't*. 13.

fteriis & Ecclefiis indulta ,. fas eftin illis defuncturn fe-

LL —

pelirés fed corpus defuüncti, priufquani ad locum fe-

j Ig,) 'Vide jus Ecdef. utiiv, p. 11 Se&&, IV, Tit VIL, C. V..

pulturz

nE Junrz Bzrscrco,

I75

N

pulturz deferatur, prius Eccle(iz Parochi

tandum eft, & ibidem

ali przfen-

ceffaria, illeque dicätur habere titulum ,. qui ejufmodi

Ü

prafente corpore, Miffà cele-

mediis, undecumque provenientibus , füfBcienter eft

branda,

aliaque funera circa corpus peragenda, ac fi

inftructus.

;

— Hzc difoiplinz mutatio originem füam

in ipía Ecclefia Parochiali effet inhbumandum: quo fiat

habuiffe dicitur ,

partim ex malo intelle&u Decreti

ut jus fepulture quidem aliis Ecclefiis & Monafteriis

Concilii Laterane

níis, in Cap. 4. extra, de Preeben-

concedatur, fed falva juftitia Ecclefiarum Parochialium;

dis, C?' Dignitatib:

L55

partim ex mala verfione Canonis

quz clauífula Bullis Pontificum, quibus jus fepulturz

VI. Concilii Calced

onenfis apud Grati

anum Dift. 7o.

Monafteriis conceditur paffim. appofita eft. Hoc jus

Canone 1. ut videri poterit apud Fran

belgarum frequenterin contradi&torio judicio tam Ec-

cifcum Floren-

tem ad Cap. 2. de Preebendis ;

& Ludovicum Thomaf-

ä

vitatis cauía videri

cletiaftico quam civili fepiffime firmatum füit, utbre-

finum, de Difciplina Ecclefi

E

» Part. 4. Lib. 2. Cap. 3.

poterit in Motivo impreffo pro Pa-

Synodus Trid. ut & priftina

m ac me]

flore €9 JEdituis E

C

clefie S. Catharinc Bruxellis, con-

iorem difcipli-

nam, quantum temporum conditio patiebatur, reíti-

tra quatuor Ordines Mendicantes; in quo etiam often-

tueret, & incommodis ex defectu füfficientis & hone-

ditur hoc jus Belgarum effe conforme jure communi.

Iti tituli nafcentibus obviaret ,. ftatuit (eff 2.:. C

a

5

Huic infuper Motivo anne&titur

Appendix, in qua de-

ip. 2. de

monftratur quz fi

t Quarta Funeralium ,

Reform. , Nequisdeinceps Clericus ecularis

; quam-

de qua Conc.,

,

3

vis alias fit idoneus moribus,

Ícientia & ztate, ad

Trid. feff. 25. Cap. 13. deReform.

ottenditurque hanc

3

facros Ordines promoveatur , ni

fi

Quartam plane effe difparatam a

Miffa funerali in Ec-

33

prius legitime con-

ftet eum Beneficium Ecclefiafti

cum, quod fibi ad.

€le(ia Parochiali, przfeénte corpore defundi celebran-

3

vidum honefte fifficiat,

pacifice poffidere... Pa-

a, priufquam ad locum fepuiturz deteratur.

» trimonium vero vel pen(io

Denique in hac materia notandum , quod declarat

M

5

nem obtinentes, ordina-

ri pofthac non poffint, nifi illi,

quos Epi(copus ju-

5ynodus Cameracenfíis ultima ,. tit. 19. Cap. 4. quod

w

P

dicaverit affumendos pro neceffi

in fepeliendis mortuis feu deducendis ad Ecclefiam,

, tate Ecclefiarum füarum. **

t;ite vel commodi-

non poterunt Religiofi portare Stolam: extra Mona-

Hinc habemus Synodum Trid.

pro titulo legitimo

fterii füi fepta, juxta contentum Clementinse Dudum,

& ordinario ordinationis dumtaxa

t agnovifle Benefi-

ae fepulturis: cui Synodali Decreto conformis eíft uni-

cium Ecclefiafticum,

veríalis per Belgium praxis; ut vel hinc oftendatur,

quo mediante quis certe Eccle-

fie eft adfcriptus.

Patrimonial

em vero titulum non

Regularibus extra Monatterii (üi fepta , nu

dictionem

lam jurit-

admi(iffe, nii difpenfative; id

eít fi

Epifcopus judica-

aut auctoritatem competere: Stola quippe

verit neceffitatem aut utilitatem fü

poteítatem

difpenfàndi Sacramenta indicat; ut habe-

arum Ecclefiarum

exigere, ut fub hoc titulo al

iqui ad Ordines fàcros afz

tur)in fupplemento $. Thomz Quzft. 4o. Art. 7.

fumantur.

Inde, ut nota

t Fagnanus, ad Ca

s

a

Prabendis , Num. 24. Concilium Tride

p.4. de

ntin. aperte

fuítulit difpofitionem Cap. 23. extra de Pr

cbendis, fe-

cundum quam Clerici non: Beneficiati l

ITe

ite poterant

T cEVISGUSEsus

IX,

ad ficros Ordines promoveri ad titulum

35

Patrimonii:

nam, ait, hodie folum Beneficium ef Titulus Le-

De Sacramento Ordinis.

» gitimus ad Sacros Ordines; Patrimonium non nifi

35

'!-'ngvc'ii noftrz Delgicz plurimum folitz fuere ut in-

b5

difpentatives quemadmodum etiam alias declaravit

M

Sacra Congregatio eju(dem. Concilii inter

Dresot*

commodis ex defe&u tfütficientis & honefti Tituli

hzc ille: Quz ulterius o(tendunt Synodum T

rid. pro-

erdinationis provenientibus, occurrerent, (2)

Pro quo notandum olim aliam fuiffe, quam hodie,

pius ad priitinam difciplinam, quz titulum

patrimo-

nialem ignorabat,

acceffitle , quam Decretal

es Grego-

tituli rationem & acceptionem.

Titulus enim priori-

rii IX.

bus fxculis accipiebatur pro Ecclefia, ad quám defer-

viendam Presbyteri aliique Miniftri Ecclefis ordina-

Infüper vult Tridentinum, ut titulus, five Eccle-

fiafticus five Patrimonialis,

fit talis qui ad victum ordi-

bantur; & in qua ftabilitatis promiffionem facere te-

nandi honefte füfficiat.

Quid vero requiratur ad iliam

nebantur; nec ab ea recedere iis liceret fine Epifcopi

fufficientiam judicio Epi

licentia. . Hinc in Synodis etiam fxculi IX. & X. fre-

íÍcoporum permittit, & meri-

to: namquodunotemp

ere &loco fufficit,

alio tempore

quenter legitur, ut Presbyteris de minore titulo ad

&loco fzpenon füfficit. Interim ta

men Ep

ifcopus hanc

majorem non liceat tranfmigrares fed in eo ad quem

tituli íufficientiam

; itadeterminare debet

ordinati fünt permaneant;

ut late videri poteft in G2of-

-

a

. ut obtinea-

fario medie C3' i

tur fcopus quem verbis initialibus füui

"Decreti Syno-

nfimcee latinitatis &c Au&tore de Fraif-

dus indicat: ne Clerici defe&u honeft

& fuftentationis,

ze, verbo Titulus.

Hinc ordinari (ine titulo eo tem-

aut cum Ordinis fui dedecore mendicar

pore dicebantur qui in ordinatione nulli certz Eccle-

€, aut fordidum

fiz addicebantur.

aliquem que[tum

exercere compellantur.

Igitur Epifcopus qui in titulum im

putari permitte-

Durante hac difciplina, dum de titulo ageretur,

ret, quz ordinandus e

non tam de vitz neceffariis ordinandi, quam de Ec-

quotidiana cel

ebratione Miffa-

cleíia cui

rum lucrari poffet,

menti Synodi Tridentinz nequa-

per ordinationem effet adícribendus inqui-

quam fatisfaceret ;

e€o quod per hujufmodi tituli fuffi-

fitio fiebat. — At circa fxculum XIL ad titulum ordina-

cientiam minime o

tionis major coepit haberi ratio facultatem feu medio-

ccurratur incommodis quibus hoc

fuo Decreto occurrere voluit.

Notum enim eít nul-

rum quibus ordinandus honefte füftentari poffet, quam

losad quzftum inhoneftumadeo

declinare fol

ere, quam

Eccle(iz pro cujus utilitateaut neceffitate ordinaretur.

illos qui ex quotidiano Miffarum honorario v

Cum vero hzc media non modo ex Beneficio Ec-

iQtare co-

guntur, qui frequenter de ce

lebratione Miffàrum f

clefiattico, ut hodie loquimur, fed etiam ex paterna

ciunt artem de pane lucrand

O.

Quare nec in 5yno-

hareditate five Patrimonio haberi poffent, paulatim

do Trid. nec in alia ulla, dum d

titulus Patrimonialis, priítinis & melioribus fxculis in-

e titulo ordinationis

tractatur, ejufmodi honorarioru

ID mentio occurrit,

cognitus, invaluit; ac infüper in Beneficio Ecclefia-

Praterea Synodi no(trz Bel

gicx obviare volentes

ftico, dum de titulo ordinatiois effet quxítio, non

fraudibus & incommodis,

tam ipfum Minifterium Ecclefiafticum, quam proven-

qu& vel per falfi

tituli füp-

pofitionem, aut ejufdem ti

tul: przpofteram

al

ienatio-

tus eidem annexi, confiderari coeperunt. Inquotan-

nem contingunt, ftatuerunt, ut juret deinc

dem fadum eft, ut titüli nomine veniant Facultates

libet Ordinandus ad Titulum Patrimonial

eps qui-

feu media ad honeítam fuftentationem ordinandi ne-

em aut Bene-

ficialem, quod titulum quem pro futura f

üa promotio-

ne exhibet, vere & fine fraude poffide

at ;

illum non re(ignabit vel alienabit: nifi ei de

quodque

(a)- Vide jus Ecclef. univ, Parte 1I. Se&t. I, 'ht VIII, Capq. V-I..

alio titulo

füifi-

"Bo AacgcóT AOT OU 5c

156

ne, aut alioquin füb frequenti populi conventu, con-

fullicienti fit profpecam; ^néque tunc quidem aliter,

ni6 cutn fcitu & confenfufüi Epifcopi, in Litteris ip-

tra&ui Matrimoniali premittanturs & quidem f1 Ma-

onis exprimendo. : Item

trimonium contrahere volentes fint diverfarum Paro-

fiüs refignationis aut alienati

chiarum, in utriufque Defponforum Parochia procla-

«juod titnlim qui in locum

prioris tituli fucceflerit

abíque fimili. confenfu, non r

e(ignabit aut alienabit.

mationes fiant; nec Parochus unius Parochie Matri-

l;;ä

ionio adíiftat, nifiipfi conftet in altera Parochia pro-

Jta Synódus Provincialis Mechlinienüs 2. Capit. 8.

clamationes factas.

tem Cameracenfis Provincialis 2. Cap. 4. nifi quod

m

hzc folum titulum Patrimonial

em exprimat.

X*

9. i.

(

Cum autem fcopus

harüm proclamationum fit de-

lr

'Ut vero Decreta Synodorum efficacius & facilius

ob-

tegere impedimenta, (iquz foríam inter contrahere

* «

volentes fübeffent, idcirco (i Defpon(i in Parochia, in

fervarentir, per

Edictum Regium ad Synodum Came-

r

'Tácen

Í

em Art. 10. & Principut ad Synodum Mechli-

.

quà moderna eorum eít habitatio, brevem moram tra-

f

nienféem Art. 12. Otines cu]

ufcumque generis aliena-

xerint, ita ut ibidem non fint fatis noti , et(i ibidem

Matrimonio jungipoflint, nihilominus in Parochia in

tiones, obligationes, aut oppignorationes titulorum

J

Pstrimonialium declaratz funt nullius valoris, nifi ut

qua prius habitarunt, ubi verifimilius eft fore ut im-

minüs refervetur ufusfructus illorum ad vitam ordinan-

pedimenta íciantur , proclamationes omnes fieri de-

]

bent: Synodus Mechlinienfis Dioecefana Cap. 8. Gau-

di, aut'alias obfervate fint lolemnitates quas in alie-

Üü

natione ejufmodi boho'i*;im Synodi & praititum jura-

denfis Cap. 7. Audomarenfis Cap. $. Mandantque or-

r

mentum exigunt.

^

dinationes Dioecefanz Antverpienfes ; Anni 1643.

ti formulam ferio expendere debent

Num. 7. ut Paftores non mittant facile pro habenda

Hanc juramen

q

ui ad làcros Ordines furnt prom

ovendis prafertim fi

difpenfatione Canonum, ni(i urgens fit ratio.*

in tituluim Patrimonialem atlignare intendant bona pa-

Hzc enixa & uniformis, & tantopre inculcata Sy-

nodorum fententia, de przmittendis contractui Ma-

i

rentür, qüe non tantum portionem ipfius ordinan-

di, fed & reliquorum, liberorum integram aut pro

trimoniali proclamationibus, oftendit quam parum

3nagna parte abf

orbent: quzque verofimiliterordinan-

conformis fit menti Ecclefiz ufitatain quibufdam Dioc-

E

cefibus praxis cuilibet poftulanti remiffionem procla-

do in titaulum non.

darentur, mifi diredte aut faltem in-

mationum paffim annuendi; idque non raro cum mul-

[

directe füo loquen

di vel agendi modo indicaret , &

'quaii addiceret fe nunquam

bonis illis ufürum. |Hio,

torumincommodorum fequela, que, ex impedimento

dat num ad mentem Sy-

occulto dirimente poft contradtum & confummatum

inquam, merito faltem expen

Matrimonium, propter omiffas proclamationes demum

ü

'nodorum hoc juramentuim prefcribentium ,

& Epifco-

detecta nata fünt oriri.

porum exigentium; cur ve

ritate jurare poterit.

nodorum haud effe cre-

Demum menent Concilia noítra, ut ad fponfalia,

Illud equidem de mente Sy

& folliciti de

ac Matrimonium przfertim, nonadmittantur, qui non

diderim, ut Epifcopi adeo fint rigorofi

tituli füfficientia dum aliunde de moribus & capacitate

noverintorationem Dominicam, Salutationem Ange-

ordinandi, ejufque prompta voluntate, proarbitrio&

licam, Symbolum Apoftolorum, Decalogum, quin-

que precepta Eccle

(iz ac generalia fidei principia: 5y-

vocatione Superiorum ad liborandum cum fruàu in

nodus 2, Provincia

lis Cameracenfis Cap. 6. & Audo-

cura animarum abunde conftat; quandoquidem eo ca-

fu morale periculum non fübfit, quod ordinandus de-

marenfis Cap. 3. que & Cap. 17. precipit Paftoribus

ut recens conjtügatos inflruamt homorabile debere e[fe

fe&u honeltz füftentationis ad mendicitatem aut inho-

connübium in ommibus ; mec in re , facra qu&rendam

neftum quzítum adigetu

r: nec enim difficulter, mà-

xime fi Epifcopus ad ho

c allaboret, ejafmodi ordi-

libidinofam voluptatem , fed. expettanda fidei Sacra-

nandus locumin veniet ,

ubi &in vineà Domini labora-

menti C5 prolis lonas quare C9 in[lruant, ubi res po-

re poffit, & neceflaria pro honefta füftentatione per-

flulat, verecunde C9' mode[le, ut non exiftiment conju-

cipiat.

ges quidlibet inter fe licere: quod ibidem latius profe-

Deni

oftre, conformiter ad Synodum

que Synodi n

quitum

Trid. fetf. 23. Cap. 1

6. de Reform. ftatuunt ut nullus

vidisniasi

"

pudpuesqequicsseenpirqui us

impofterum ordinetur.qui illi Ecclefice aut pio loco, pro

cujus nece[fitate aut utilitate affamitur , non adfcribatur,

TITULVUS UNDECIMUS,.

ubi fuis fungàátur

muneribus , nec incertis vagetur fedi-

bus. Synodus 2.

Provincialis Cameracenfis Cap. 6.

De Dotirina €9' predicatione verbi Dei,

uz & addit: Et in proximi Ordinis fufceptione exa-

minentur finguli, mum in iis Ecclefüis quibus. adfcripti

fuerint, fuas funtliones obie

rint.

( *Um przcipaum maximeque neceffarium Paftorum

.Si horum Dectetorum exa

&a effet obíervatio, mo-

officium fit verbi Dei przdicatio ac populi inftru-

&io, Synodi noftre, conformiter ad Synodum Tri-

derna difciplinacirca titulum ordinationis, nihil a pri-

dentinam valde follicite inculcant, ne Paítores hac in

ftina & meliori difciplina difcreparet, etiam dum quis

titulo Patrimonii ordinatur; prafertim fi adícripti cer-

parte officio fuo defint;

utque non tantum ad popu-

lum diebus Dominicis ac majori

bus feftis concionem

tx Ecclefie, nontantum, V. G. Epiftolam vel Evan-

habeant, fed & inftrudtioni, quàm Catechiímum vo-

gelium decantare, fedin aliisfunctionibus Clericalibus

M

Parocho quiíque pro fua capacitate & talento coope-

cant, affidue incumbant.

«

Saluberrimam Catechifmi docrinam numquam in-

te

rari tenerentur; id quod intendiffe videtur Synodus

termittant Parochi, etiamfíi pauciffimi forent audito-

Provincialis 2, Cameracenfis, tit. 21.. Cap. 6. praci-

el poft vef-

)

piens omnibus Sacerdotibus & Clericis, qui intra fi-

res: fed (ingulis diebus Dominicis;'ante v

t

peras, diligenter eo munere fungantur, mágnam a

T

nus Parochiz degunt, ut Parochum in munere cate-

Domino mercedem tam pii operis recepturi; Synodus

chizandi pueros pro fuo quifque virili adjuvet.

di

Cameracenfis anni 1604. tit. 3. Cap. $. Mechlinienfis

tt

CERSERPUSdGEA

2. Provincialis Cap. 6. Gandenfis anno 1650. qux &

fs

addit, ut non folum in Parochis, fed etiam in fcho-

d

TITULUS DEGCINUS

lis; aut i fieri poffit in particularibus Congregationi-

d.

bus per hebdomada

m aliquando indicendis, in vicis

fe

De Sacramento Matrimonii,

a Parochia fua remo

tioribus ejufmodi inftrudiones Pa-

ti

ftor inftituat. Synodus Namurcenfis ultima, tit. 16.

Olicite admodum inculcant Synedi noftrz, ut pro-

Cap. 2. infuper monet u

t Paftores tempore meffis, &

*

clamationes Matrimoniales tribus diftindis Domi-

etiam illis diebus quibus opiliones v

el bubulci vel fub-

Di

ilos vifitent ibidem & doceant;

nicis vel feftivis diebus, füb fummo Sacro yel concio-

ulci.in agris -fu.nt;,

imita-

DEgE Jugnz Bresrcico,

177

imitaturiea in parte veftigia Salvatoris noftri Je(u Chri-

blico mandent tempor

equ

fti, qui per vicos & plateas tranfibat evangelizare re-

tur aut verbum Dei

uo D,'iviriu'm officium peragi-

gnum Dei. Denique Synodus 2. Bufcoducenfis Cap.

k

viatoribus aperiri; ne

przdicatur tabernas non nifi pro

Pa-

quealiquod genus ludi publice aut

ä

3. preecipit ut Miffa matutinali finita, folliciti fint

tores ut

aut privatim inítitui

j

& omnino abítineri a tripudiis

i

alii Mech

pauperes mendici, famuli, ancille, atque

& aliis infolentiis, qui

bus. Parochiani a vifiatione Di-

anici Catechizentur & erudiantur in iis quz

vini Officii dittrahi poffent; füb poenis arbitrio eorum

fine fàlutis üa periculo ignorare non poffünt.

imponendis.

r

Similia habet S

i

. Ut vero majori cum fructu ejufmodi inftructiones

ynodus 2. Provincjglis

peragantur, ante omnia monet Synodüs Mechlinien-

Cameracenfis tit. 4. Cap. 1.

. Quomodo in his omnibus in

4

tentioni ac defiderio

fis Dioecefena , Cap.- 1. ut Concionator quilibet ita

Synodorum per Principes noftr

0s fit fatisaQdum, vi-

mores füios componat & in omnibus fe gerat, ut ab

deri poterit

tum in Edido Caroli V. decima

quinta

iis quz verbo docet vita non difcrepet; & quod zdi-

Novembris anni 15231. Artic. 31.

1

ficat predicatione, converfatione non deftruats nec

ad Synodum Cameracenfem Art

& Edicto Phil

i'pp*i.;.-II;

aftentanda doctrine vel eloquentiz caufa difficiles &

.y.

inanes quzftiones

m

Y

Denique ne Parochis officium füum obire volenti-

lóveat, unde füi ipfius potiüs quam

bus quodcumque impedim

entum objiciatur, decla.

Jetu Chrifti Predicator eff& videatur.

rant Synodi no(trz Paíftorib

us per fe munus pradica-

Preterea ne quacumque occaíione populus a con-

tionis obire volentibus,

cione & Catecliifmo Parochi abftrahatur, quo tempo-

documque Privileziati ,.

meminerint omnes quótiio-

re verbum Dei in Ecclefia Parochiali annuntiatur, ne-

Tridentini cedere

de

fe juxta Decretum Concilii

mo in Capellis Parochiz vicinis, aut concionari amt

ebere: Antverpienfis Ca

P. 7- addit

Gandenfis Cap. 4. Catechizare volentibus.

celebrare przfümat : Mechlinienfis Dioeceíana, Cap.

Nequecontr

a hoc Parochorum jus tueri fe poffe Fra-

$. Addiditque Antverpienfis Cap. 8. ne quis in oppi-

tres Mendicant

es vigore flationum , ut vocant; etiam

dis Dominicis & feftis. diebus, ante meridiem extra

longiffimi temp

oris, multis oftendit Z

Parochialem Eccleíiam lingua vernacula concionetur;

ypeus, Refpon-

fo 4.tit. de Parochii?; & ('epius in Co

nfiliis Regiis de-

ne quidem pratextu Indulgentiarum aut Confraterni-

elaratum eít; & fignanter anno 1674.

in Confilio Bra-

tatis, . Lingua v

ero externa 'nqgcfïa:t. ïc-ohc':ig ante ho-

"

bantiz pro prepofito Paítore & Edit

uis Ecclefiz Pa-

ram decimam.

rochialis Frigidi Montis Bruxéllis, c

ontra Patres Do-

Eumdem in finém Synodus 1. 'Pröifincia»lis'*Mech*li-

minicanos: non obítante du

nienfis tit. de Divino officio, Cap. 12. vult ut requiran-

fice continuata ítatione.

centorum annorum pacif

'tlilr Magiftratus, ut in omnibus. Pargicl?iis Edido pu-

Y

ES BRE V ES (s)

in. o-pjüs » cui titulus:

Coizjl(mtiw;/ïs-* 'Cüfibiiiï", gid

expofrtionem Decretos

A&q'

"lU ejZJS Sæomtm IF. & F. fa-

cieutia, wunc primum ex codicibus MSS. in luc

enm

eruta.ac Diflertatioue -

ilufrata, per D. Esnnanuelem A. Scbelftraete

)

3 S- 71 D- Biþlia- k

tibece Fi dticmzæ. Prefettuim &c. Antverpi

c

4 ;

&'. 16835.

Efpen J. U. D. & SS. Cano

i

:

Au&ore Z. B. Van

in Academia chfanicnü, !

,

E Num' prinum edite.)

UPU

'continetur quoa ad argumäntui*n operis peffïhïet';'fci-

licet ad interpretationes Decretorum Seff. IV. & V.

'An-notatione.r generales in -Lucubmäonän- :

1

nam reliqua tantum fpectant ad proteítationem five.de-

v

Schelf ïrqtz' i.

nunciationem eorum qui volebant reformationem ele-

Gioni Pontificis effe

premittendam , &eaquz occafio-

Cta Schelfcrz;tiana con&aht-tri-gïntav-'pagihiþs ( in

ne iíta dicta fünt

; ex quibus unum dumtaxat verbum

Á

quarto). Harum priores quatuordecim aliquid

1

elicit Schelftratius, quod nimirum ea occafione di-

vel apparenter facere videntur a

exfolvendam fidem

Gum effet, quod P.

a

'eorum quz titulo operis füi promittit: -pofteriores au-

pa electus ligari non yoterat. Sed

ille 4. pagelle admo

dum füfpe&z fünt.. . Solent enim

tem fexdecim nihil ad inftitutam pertinent qua a 16.

Ada Concilii cujufvis,

auctoritate publica & in ipfo

pag. ufque ad 28. nihil habent nifi Decreta Reforma-

Concilio fieri, quin & h

ujus rei füuperfünt & notz ar.

tionis a Martino V. edita, quz etiam ante in Editione

gumenta quzdam, ut in omnibus Concilii Conftan.

noviffima Parifienfi Conciliorum Tom. 12. in Appen-

dice ad Conc. Conft. edita erant, nec aliquid ad in-

tienfis Editoribus videre eft, ubi Henricus de P. ro

telle&tum Decretorum Seff. IV. & V. faciunt; & con-

Promotor Concilii poftulat in fine feffionis, ut fj ia

Notariis & Scribis Concilii tradantur exemplaria Au.

fequenter ad. 14. primas pagellas tota illa mirifica ma-

thographa A&orum; id quoque videtur in MSS, Ro-

china qua omnes Gallorum pratenfiones plane retun-

manis, qui in Appendice ad Concil. -

zonftantieníe

dere gloriatur, cedit. Ex quibus etiam tres

jofterio-

Torm. 12.'Concil. Labbe edita funt.

res nihil ad rem attinent, & jam pridem in E

dit. Con.

|

Nihil apparet f;-

cil. Parif. extabant quidem audliüs. -

?

.

mile in hifce pagellis Schelftratianis. -

Nec omnino eft

qui non videat hxc non effe vera.A

&a: Concilii, fed

Itaque A4&fa nunc primum -edita, ad fümmum 14.

ad fümmum privati cujufpiam comm

^

entar

*

ios , qui vel

;p«gjgel.lisä Qomprähgndutïtur; quarum 4. prim'is totum

-ipfo Congilii t-emp?re yel -po&y Co

ncilium, qu? de

H €^) Exce:ptæ m Alï-togxfaþho. Au&ens

é

(

Supplem. Oper. Van Efpen. TomusþV-,,—

Z

illo

178

ANNO T',;"AT IONES

'.—

ticulis concernentibus fuperioritatem Concilii, mani-

jllo audiverat, exatavit;. ifïdgfltrdtie. compendium

quoddam fcribendum fibi propofuiffes non lquo alios

feftum eft, juxta regulas Gramaticorum & Dialedi-

erudiret fed ut füx tantum memoriz confuleret.

Di-

corum, quod illa infra feripta Capitula, hi articuli

cit Schelitraete Ada ad Setl. IV. & V. fpectantia ex

€v't. quz generalia funt, non pertinent ad illa qua re-

duobus Codicibus MSS. effe defümpta: eaque quz

ferts fed debeant ad ea de quibus '»'infpræcedentibus

^

Adtacontinent inter Seff. 38. 39, ex 4. Codicibus MSS.

& tübfequentibus tractatur.

i

Aliud pro adftruenda fide iliorum Adorum dicere non

Schel[iraete, pag. 3. Ead

ein die venit novlum. de S&a-

lacuit, &tamen in titulo operis dicere audeat ea effe

fuja Conftantiam , qualiter Dominus n

ofler Papa timens;

ex MSS. indubitatee fidei. — Verum multa etiam ab in-

ne Dominus Rex Caftrum Scafugee obfid

eret; jnde 4..h.0f

dülgentiffimis criticis circa hec MSS. effent inquiren-

ra non ante meridiem .

rece[ferat C3'c.

— Ó—ÓÀ R

da.

1. Utrum integra fint in illis MSS. Concilii.Ada,

. Efpenius. Quid hzc novum de Schafufa , ad Capitu-

—

du

an folum laciniz fint, & fragmenta? 2. Utrum duo

la de quibus contendebatur , . nifi Capitula eam agendt

priora MSS. Seff; IV. & V. fpectantia , partes (int eo-

rationem fpectaffent qua utendumerat erga Pontificem*

rum quz inter Seffionem 38. & 39. geíta narrantur;

. Schelftraete, ibid.incraflinum ufque ad illam horam

an vero illa a duobus prioribus omnino difcrepent,

viderent fi p

o[fent ad invicem concordare.

Efpenius. Clarum eft illa - (c:enda ad diffenfionem

nec quidquam intercedat commune! | . Àn utraque

habeant notas quibus certo aut fàltem probabiliter

quz Cardinales inter & Nationes intercefferat; ut pro-

oftendatur illa Concilio. cozva, nec fufpicionem ad-

inde ineptiffime D. Schelftr. pag. 42. ex illis verbis col-

