& 17. Septembris obrinuit, ut Decreta, quibus Confi-

hanc ipíam.

Ateastemporum calamitas funditus ever-

terat in Collegiis tribus, in quibus uni Philofophie fub.

lium pofleffionem adjudicaverat, fufbpendereurur, qua-.

fiftrere licuerat.

Quod ftudiorumin quarto ( Porczezfi

que Decanus & ipfe moliti erant, firmarentür. — Ad ha-

rum Litterarum poftremam : diei 17. Seprembris) Dra-

nempe) & in aliquibus aliis , Univerfitati non aggre-

gatis, ut Gandavenfi, fervatum erat, id ipfum a pri-

bantie Confilium per gravi(Iimam Confülrationem ref-

pondit, in qua fua jura & acta contra lnternunti per-

ftino fplendore non parum exciderar 5 ut proinde ti

mendum effet, ne ea rerum ratio Principem adduce

niciofa placira & alez plena aufà purgabat, injuriamque

exponebat, quam füprema auctoritas apud ipíum de-

rer, ut tandem Jefüitarum diuturnis acerrimi(que ad

Hoc diei 2. Octo-

ublicum Lovanii Collegium obtinendum folicitationi:

pofita per ejufmodi juífa fubierat.

b

us cederet.

'Tum vero Univerfitas füüam omnem fo-

bris ann. 1721.

Confültum (c) fecuta eft Expoliuo &

licitudinem excitavit, utque iis anfà quam intentabant,

Requifitio Regentis Collegii "T'rinitatis, nixa Coníulta-

tione tertia Van E(penii, die 24. Oéctobris data, &a

adimeretur, ejusprecipua Membra ad fümptus ob no:

vi Collegii conftruétionem & dotationem neceffarios

DD. Zrauvvens £? Brenard ejus Confratribus adoptata.

Probabatur ibidem agi in hoc negotio de pofJefforzz cau-

liberaliter contülerunt, lllud ergo ex condiéto cum

atriis Ordinibus, nec fine omnium bonorum plaufa

fa, & eju(modi rerum cognitionem dubio procu! ad

Brabantie Confilium fpectare.

Requifitio hec cum Ex-

gnüitutum fuit; quin ulli prorfus impenfie feu quoad

-

pofitione & Con(üultatione exhibita fuit Regio Confilio

(4) In ea dicebatur inter falftates alias Brabantie Confilium

die 15, Novembris ann. 1721.

nondum opinionem die 2. Dec. ann. 1719. poftulatam protuliffe,

tametíi expedita füuiffet menfe INov. ann. 1720.

(€) Occurret illud infra Van Efpenii Confultationes, in quibus

(b) Vetera hec Collegia quatuor funt du Lis , du

yerfainus.

E

1ean , d)^ du Faucon,

*

Pere, fdu Cba-

At

LiszR IH AmTicurüs ].

27

Át que ptt'ïmu*m officia feu potius techne Bruxellen-

tinuit, quod , auditis Metropólitani Capituli defenfio-

fe Regimen devinxerant , omnia confilia hec inutilia

nibus, ex Regii Fifcalis opinione pronuntiatum fuit.

reddiderunt, Marchio Priaus per novas Litteras diei

D. de Tombeur in Regio Confilio Druxellenfi. Confi-

s.Fébruarii ann, 1722. fuper iterata Requifitione Fa-

liarius id aufi retulit inter injurias, de quibus hoc ipfo

cultatis Artium rurfus declaravit caufam de qua ageba-

anno t721. querelas fuas ad Principem Eugenium Pro-

tur, ad Brabantie Confilium non pertineve, quippe, qua,

vinciz Gubernatorem detulit: * Quodetiam (inquit

ajebat, zamquam po[Je[Joria matevies [peGavi mon potevat ;

?2

in fui Monumenti num. XXIL) (a) D. Leydecker,

& actionem Partium intenrari non debere nifi apud Re-

35

Vicario feu Vice paftori Metropolitanee eju(dem Ec-

Goris TYibunal — S. Trinitatis Profeffores, 8. Novem-

53

clefiae contigit , magis preter ordinem praterque

bris die ejufdem anni exhibita Requifitione, DBrabantize

P»

rationem eft.

in enim in eum pretexeretur id

Con(ilio nova hec juffafignificarunt. Requifitioni huic

25

caufa , quod B

m non &ccepraret, id unum ex-

additum erat folidum Monumentum, in quo deduce-

2

probratum eidem fuit, quod acceptationis confecu.

bantur momenta rationum , qua fucum Marchioni

??

tiones non aqque produceret, atque iftis folicitis Con-

Prizo factum in honoris & auctoritatis Regalium Tri-

32

ftitutionariis in votis erat, nolens ei & legi fübdere,

bunalium, quibus prafidio effe debebat, juftitiae Par-

2»

ut Ecclefiafticis feu Laicis morti proximis Sacramen-

tibus debite , precipui neceffariique boni Univerfitatis

95

tà negaret , quosS conftabat Bullam tamquam F;dei

Lovanii, publice denique pacis & tranquiilitatis pree-

35

vegulam non recipere, ltane unquam ultra omnem

judicium probabant.

At contra pervicaciam & auécto-

??

modum deducte res in favorem Bulle , quam con-

ritatis vim quid evidenria & ratio poffunt? His poftre-

?»

tra dicitur in Ecclefia, quae nunquam P/aczto munita

mis querimoniis haud plus quam füperioribus momen-

?»

fuit, nec in hac regione, quod inde confequitur,

ti fuit, atque ita Facultatis hoftes eo pervenerunt,, ut

,»

legitime promulgata ? Nihilominus, hac inepta de

,

in ejus Confilium contra omnem repulam omnemque

caufà Vice-paftor hic (uis conciones habendi & con-

juftitiam homines inducerent, quibus haud quicquam

:

» feliones excipiendi functionibus privatus eft, ,,

aliud meriti erat, quam ut iis mancipati effent, ab eo-

Ineunte Januario ann. 1722. D. Leydecker in ipfa fun-

que per f-aäþ abfolutaeque auctoritatis vias eos arcerent,

&ionum exercitatione turbatus fuit, quae cum ejus Vi«

qui maxime , fi quis alius, ejus veterem exiftimatio-

ce paftoratu conjuncte erant. — Eadere que(tus eíta pud

nem tueri poterant.

Magnum Mechlinieníe Confilium quod ejufdem men-

fis die 16. priores adjudicata poffeffionis Litteras,quas

In D. Leydecker favorem 'Canfz;ltatio, contva fufpenfio-

ei conceílerat, confirmavit, ommuibus tnandans, quoruin

uem a Divinis a Magnis Ficariis. Mechlinienfibus

inteve[/et , ut ad eas fe conformarent

) i2 ulteriovis pra-

aun. 1Y722. pronuntiatam.

vifionis penam.

?

Leydecker tamen a divino verbo nuntiando, & con-

XXI. Efpeniane XXXII. XXXIIl & XXXIV. Con-

feffionibus audiendis abítinuit; at in. cererarum (an&i

fultationes in D, 1. Ch. £eydecker Capellani & Vice Pa-

Minifterii fun&tionum exercitatione perftitir, Functio-

Íftoris Ecclefie Metropolitanz Mechlinienfis favorem

num una , quz ceteroquin ei cum fimplicibus omnibug

funt. , Rationem reddidimus (fupra, Num. XVI. ) (uf-

Sacerdotibus oommunes erant, ineo verfabatur, ut San-

penfionis Novembri menfe ann. 1718.in D. 772 Aooff,

&am Communionem inS, Sacramenti Capella per Pa(

ejufdem Ecclefie Plebanum feu Parochum pronuntia.

chatis dies quindecim diftribueret.

Inter eos, quidie-

tz non alia de cauía, quam quia Conftitutionem Uz:-

bus 9. & 1o. menfis Aprilis ann. 1722.accefferunt, non

genitus, & Mechlinienfis Archiepifcopi paítoralem E.

defuere, 7^ Roofi peculiariter ejufdem Parceciae Ple-

piftolam fuperioris Octobris die 17, emiffam acceptare

banus, qui Conftitutionem tamquam Z7i4ei Regulain

diftulerat, quoad Regium Confilium fuper Libello fup:

non recipere cenferentur, Eos Leydeckerus iudifzri-

plici pronuntia(fet; quem eidem obtulerat, ut certus

minatim ad facram Menífam fuícepit.

Ei poftridiequi

fieret, a ejus Bullaa promulgatio cum Supremo P/a-

Vicariatum obibant, nempe Magni Vicarii tres, quos

cito facta elTet.

Regiminis in hanc expedita Mandata

Cardinalis de Alfatia, qui aberat, Dicecefeos repimini

infirmiora fuere , quam ut hujus primi facinoris con-

fecutiones fifterent.

prapofuerat ,. Sententiam figaificatam voluerunt, qua

Nominavit Archiepifcopus paulo

mandabant, ut eorum 'T'ribunali proxima feria quinta f&

poít D. Baetfelevfium qui in Zaz &ooflii locum ei Parce

filteret, & provifionis in modum « i

cie deferviret 5 tantumque porefítatis eidem contulit,

interim declarabant,

vinis (ufpenfum

ut D. Leydeckerum prohibitum vellet ullam in ea Eccle-

Sententia hec Efpeniane Confültationi locum pra-

fia, invito ac venitente Defivvitore, Vice Paltoralem fun:

é&tionem obire.-

buit, quam ipfam D. Zauvzezr ejufdem menfis Aprilig

die 24. fignavit. Peream firmabatur prior Con(ültatig

Vice- paítoratus in Belgio non ut fimplices Vicariatus

cui die rg. D, L F. Melcbior, Canonicus Graduatus Ec-

in Gallia funt.

Spectatur vulgo Vice Paftor ab idoneis

clefi& Cathedralis Mechlinienfis fübfcripferat, Cano-

Canoniftis, tamquam Beaeficiarius in titulum, qui de-

nicus hic, etfi paftoralem Epiftolam diei rz, O&tobris

turbari fede non poteft, quin in eum juridice proceda-

ann. 1718. fignaffet, in füa tamen Confültatione flatuit

tur, prafertim cum Vice paftoratus alicui Capellee ,

Sententiam Aprilis die rz, ann, 1722. contra ZLeydecke-

utin ca(u Leydecker de quoagitur, addicta eft, — Eita-

rum a Vicariatu pronuntiatam spfo jure sullata effe, au-

men Archiepifcopus Mechlinienfis menfe Januario ann.

&oritatis defe&tu $ Vicariatum enim, ut ejufmodi, nul-

1721. au(us eít arbitrario predicandi & confeffiones

la contentiofa Jurifdictione pollere; defectu corporig

audiendi facultates adimere; & Capitulum Metropoli-

deli&ti; publicam enim Communionis diftributionem

tanum nulla interjecta moraalium Vice paftorem in ejus

quam Zeydeckerus peregerat, efferegulis omnibus con-

locum fuffecit; Unum Zeydeckeri crimen erat, quod

fentaneam; denique formarum omiffione, quas omnig

noluiffet id fibi füumeret, ut omnibus e Pareecia Eccle-

actus juridicus poftulabar. E quibus infert ejufmodi

fiafticis aut Laicis Sacramentaad mortem negarert, quos,

Senrenriam non modo nullam, fed e

x oumi pavteinju-

ebant, compertum erat, Bullam Ugigenitus ut Fidei

flam effe , plure

tJque tam facti quatn juris intolerabiles ers

Regulam recipere nolle.

Quamvis Leydeckero jus effet

rove$ contigeve,

de [nterdicto conquerendi quod deftitutionem eequa-

Cum Leydeckerusin füo ad confülendum libello füp-

bat, fatis habuit Capituli confilium agere quod alium

plici quaefiiffer, qua tutius ratione in ejufmodi Senten-

Vice. paftorem in ejus locum induxerat.

Exhibuit

tiam fibi profpicere poffer, refpondit Melchior eum

Magno Mechlinienfi Capitulo anfüm hoc , ramquam

citationi parere non debere, fed fatis habere fimplicem

facti turbationem in Beneficii poíTeífione, qua pacifica

fruebatur ex annisfex, ejufque fervate Litteras eodem

(4) Exteat Monumentum hoc ad calcem Tomi III, Monum,

anno, Aprilisdie4. per Arreftum contradictorium ob:

Hifter. fuper negotio Bulle Unig. in Belgio,

qds

78

Vi1TA D. VaN ÉEsPEN.

"

tu

inflidta eft, Magnumque Confilium r.eapfe non nomi-

advertentiam fignificandam curare, qua declararet fe

fs

nullam in Vicariatu contentiofam Jurifdictionem agnof.

nat nifi Prepofitum , Decanum &? Capitulum Cathedra-

ribus Magnis

lis Ecclefiae tamquam Leydeckeri Partes, quin verbum

p€

cere; quod fi forte Officialis, qui unus et

i

Vicariis erat, quique Sententiam diei t r. Aprilis eo ti-

addat de Magnis Vicariis tribus, qui fufpenfionem pau-

lo ante pronuntiaverant, Dici tamen poteít fufpenfio-

pl'

tulo pronuntiaverat, hac una Officialis qualitate novam

nem a Divinis tacite per hoc Arreftum infirmaram fuií-

[

wftionem inchoare voluiffet, Leydeckero plu(quam fa.

D

tis firmas eum recufandi caufas fore; vel ob id unum

fe, qua

ndoquidem di&

& Cabelle £? Fice Pavecia, €2

FUNC

TIONUM . FICE- PASTORALIUM fru-

t

quod Aprilis memoratae Seutentiae fübícripfiffet.

fil

Melchioris priores duas füper zzvaliditate£? injuffi-

Quum £5 emolumentorum , preter quam pradicandi g

r

tia Sententize decifiones omni ex parte Van Efpenius

confe[fioues audiendi jus & po[Jeffronerm Leydeckero fer-

lu

confirmavit,

'Tertiae tamen addidit, fi quid novi in

vabat.

Mechlinienfis Archiepifcopusin

Libello füpplici quem

Leydeckerum Magni Vicarii poft z4dvertentiam quam

|iz

iis fignificandam curaffet, aggrederentur, einullum fa-

Suz M, l, ann. 1723. contra Recurfus (jaétatos) 2-

competentes exhibuit, nobis fignificat D. de Baillet pri-

tius effe perfugium poffe, quam utopem Regiam con-

&«

tra ejufmodi vim imploraret, fibique in abrogationem

mum Magni Mechlinienfis Confilii Prefidem ( qui to-

tus ei mancipatus erat ) abfuiffe, quo tempore Tribu-

il

confüleret, pro confuetudine in Belgio firmata; & eo

li

quidem potiore jurein hac facti fpecie, quod ratio qua

nal hoc jus reddidit Zeydeckero per ea tria fervatze pof-

fe(fionis Arrefta; hoc autem Magiftratu Mechlinium re-

[

Magni Vicarii fe gefferant, erat proprie dictum in Su-

premam au&toritatem facinus , abíque cujus confenfu

verfo, infinuatumfui[fe (D.Leydeckero) Magni Con-

'l'ribunal omnino novum, in Ditione, non fine con-

filii nomine ( Magni Praefi

dis nomine fcilicet) w£ reli-

t

tentiofae Jurifdictionis ufu erigi non licebat. — Aufum

giofe cav

eret , ue quam funclionem obiret , quamvisid ei

per Árre

fta expreflis verbis liceret. De Confulratione

f)

hoc erat ei geminum quod ann. 1719. in D. de Zade

XXXV.a

d Oratorii Congregationem fpectante dicemus

Parochum de Moen a Magnis "Tornacenfibus Vicariis

adhibitum vidimus.

Coníultationem Efpenius Decem-

in hujus Capitis Articulo Il. num, VIII,

l

fi

bris die 9. ann, 1719. in hujus Parochi favorem edide-

rat; de ea nos fupra, num. XVII.

Confultatio XX

XVL fuper titulo ad Exteworum in Fa-

f

olicis Ecclefiis Ordinationem

E-—

—

Cum Efpeniana in Leydeckeri favorem Confultatio

derati Belgiz' Catb

cum ea quam Melchior prorulerat , impreffa fuiffet,

nece[Jarzo.

Magni Vicarii Advocatorum trium Parlamenti Mechli-

nienfis & Theologorum quatuor Cathedralis Ecclefiee

XXII, Confültatio tricefima fexta agit de tituloin Bel-

gii Foederati Ecclefiis ad eorum Ordinationem neceffa-

decifionem utrique appofuerunr. Hanc Efpenius per

alteram Confültationem ]ulii die 27. confutavit, quam

rio, qui earumdem fervitio confecrantur., |n hac pro-

T £ t^— 9 "UT

nuntiat Efpenius eas Ecclefias niti mente communibuf-

Bauvvens ut primam Aprilis die 24. editam adoptavit.

fcipline, vi poffeffionis,

Altera Coníultatio non modo fuíe purgat decifiones

que principiis Ecclefiaíticoe di

L m - d

qua gaudent ex annis centum & amplius, ac neceffita-

tres, quas prima conrinet, fed graviter etiam plures

incidentes quzftiones illuftrat ; ejufmodi funtr, ex gr.

tis, in qua veríantur, ut omnes ordinent, quiinS.

Officialium irrevocabilitas; reftriétiones, quibus T'ri-

Minifterium ingredi, feque iifdem Ecclefiis addicere

dentini Concilii Decreta ad difciplinam fpectantia in Bel-

parati fünt, quin eos proinde necefTe fit in iis Provin-

gio recepra fuere; functionum mere paftoralium natu-

ciis natos efTe, autibidem decenne domicilium tenere,

qui mos in Regionibus obtinet, in quibus Religio Ca-

ra, & probationes e quibus conftat publicam hoc tem-

pore Communionisin Ecclefia diftributionem tamquam

tholica dominatur. 1n ejufinodifactifpecie, & prore-

1

rum natura, veri tituli (ünt Ecclefiaftici Minifterii pe-

earum unam fpectari non polfe.

Quaecumque tandem foliditas ineffet Refponfo huic,

culiaria munia, quibus quifpiam in omnem fe viram de-

vovet, non autem jus ad ítatos redditus ; aut ad alias

res erat, ut jam Efpenius animadverterat, cum homi-

nibus ftudio partium abreptis, & contra partium ftu-

temporales prarogativas.

dium evidentioribus rationibus parum. momenti eft.

Efpenii Confultatio Februarii die 4.ann. 1723. data;

a D. D. Zauvvens ? Foringo Juris Do&toribus & Pro-

Refponfionis ad hanc fecundam Confultationem loco,

fe(loribus, &a D. Zerfcburen T heologie Doétore, Al-

Scriptum prodiit hoc titulo: 4zimadverfiozes ad. Refj

ticolenfis in Urbe Lovanio Collegii Prafide adoprata

po

nfum alterum 9urifconfultorum Lovamieufium , in cau-

b

quod Efpenius per aliud repli-

fuit, Parifienfis Theoloziae Facultatis celebris Docto-

Ja

- Leydecker &c.. ad

res octo, eodem anno Januarii die 24. jam idem fta-

cavit, quod infcripfit:

Reflexiones ia . 4ANIMADPFER-

ä

SIONES .4AD RESPONSUM ALTERUMKEst. Po-

tuerant, & quidem iifdem principiis nixi. Paulo fu-

fius tantum perfecuti fuerant domicilii titulum, qui, do-

ftremum Opus hoc; quod haétenus manu fcriptum re-

manferat ; complectitur animadverfiones tres, qua

cenr'?us Canoni(lis , acquiritur momento temporis ;

cum quifpiam ex animo ítatuit certze cuidam Ecclefiae

novam lucem argumentis afferunt, qua in anteceden-

tibus duabus Con(ültationibus pertrastantur, Speétat

ífe dedere , fiquidem nulla lex aut confuerudo repug-

net, HecinnovoSupplemento Lovanienfium Docto-

rima fenfum Decretorum Tridentini Concilii fuper

rum Confültationi addita eft, Servatur e manufcripto

Officialibus Magnifque Vicariis, & quid ufus in Gallia

Codice, in Archiviis Ultrajectenfis Ecclefiae , graviffi-

& in Belgio quoad hec Decreta fufceperit. — Altera

raterea difcrimen explicat inter Turifdiétionem volun-

mum füper.hoc argumento Monumentum a P. Q. pau-

lo ante elaboratum quod hanc controverfiam ad prima

tariam, cujus Magni Vicarii depofitarii funt , & conten-

tiofam, qua (olum Officialibus concredita eft. — T'ertia

mentis & difciplinz Ecclefiae principia revocat, & Re-

gulas ftatuit, quae aliis cafibus aliifque Ecclefiis accom-

refpondet ad pravas difficultates plures, qua duabus

Confültationibus opponebantur. Hac tamen Opera

modari poffunt prater Belgicas, in quarum gratiam

tria non omne prafidium Zeydeckero attulerunt , quod

confeétum fuit.

merito fperare poterat. Sane Magnum Mechlinienfe

Confilium quod ei jam femel & itérum abfolute pof-

Con[ultatio 11

favorem Nominatorum a. Facultate Ar-

D

tiumn Lovatin

pre Indultarüs etiam Amperialibus.

feffionis Litteras contra Capituli aufum concefferat,

ejufmodi alias Maji die24. ann. 1722. eidem tertio con-

XXIII, In Confültatione tricefima feptima de conte-

ceffit. (4) At nulla nobis ibidem occurrit mentio fuf-

flatione aoitur inter Facultatem Artium Lovanii ex una

penfionis a Divigis, que pracedentis Aprilis die 11:.

2

parte, & T

horenfe in Leodienfi Dicece(i Capitulum,

(

) Occurret Sententia hzc poft Confaltationem primam Efpe-

expeétativa feu Indulto Impe-

. Proftat eadem in z4ppetidice "Tratatus

ac D. Jacobum De/ree,

nii in Leydeckeri favorem.

Poítremus hicIndulti fui vi con-

De giecurfu- ad Principem, Litt. D.

riali gunitum ex alia.

tendebat

ARTICULUSs L.

LisrR IIL.

79

tendebat fibi jus effe ad 'Thorenfis qCapituli Canonica-

4) * Vis qua Gandavenfis Epifcopus in D. Petrüth

tum, qui Novembri menfíe ann. 1721. vacaverat, Men-

» Jaille Oe[felgbemii Parochum ufus eft, quicquid ha-

fis hic eft eorum unus, qui Facultati Artium Lovanii

» Ctenus attulimus , fingulari quadam immanitàte prae-

per Summorum Pontificum Bullas a Principibus peti-

» tergreditur, Eftis integerrimusin omni vite ratio-

39

ne vir , indefeffusque operarius vel ex teftimonio

tas aut faltem approbatas affeclifuere. Statuitur, ex-

preílis verbis in his Bullis, in iifque potiffimum, quas

?9

quod expreffit ex ejus perfecutorum ore veritas ipía.

2

Leo X, Octobris die 2. ann. r13. & Paulus V. Kal.

Ex annis amplius triginta dignus hic Paftorfuoore-

Decembrisann. 1616.ediderunt, utquia Facultate Ar-

» gi preeerat eo cum omnium Parochianorum plaufü

tium Univerfitatis Lovanii ad Beneficia nominati fue-

25

ftadioque, utinter eos nemo unus extiterit, quod

rint, qua forte menfibus eidem affectis vacaverint,

LE

fane mirum , quem excitata in eum perfecutio pelli-

?3

preferantur &? praferri debeant. quibufcumque babenti-

4«

ceret, utipfüm defereret, Habebatur omnium ju-

bus PRIMARIAS PRECES REGAALES £? 1MPE-

95

dicio ita ad fuavitatem ac pacem a natura factus, ut

?*

RIALES. Hujus privilegii fenfüm ufumque non in-

nullus effet fufpicioni locus eum potiffimum fore

termifía poffefio firmaverat; nec Imperator Carolus

9*

quem Epifcopus fuae falfze folicitudinis victimam fibi

2

VI. in peculiari cafu, de quo agebatur, ei derogare

primam ftatueret,

Atqui Praíul cum animum ap-

contenderat per Indultum cujus D. Delree delatorerat ;

955

plicuit, ut eum imperteret, hanc fingularem tragoe-

illud enim non ad Facultatem Artium, fed ad Capitu-

?5

diam egit.

Menfe Junio anno 1723. familiariter &

lum aut Dominam Principem "Thoreníem, ordinario-

2

in colloquii modum ex eoquafivit, de Bulla Unige-

rum Callatorum titulo, mittebatur.

?5

nitusquidfentiret; candide & modefte Parochus eam

Perílitit tamen Conteftatio fere biennium, cujus fpa:

??

recipere per fuam fibi confcientiam non licere ref.

tio Facultas Artium elaboratum voluit Libellum fup-

?»)

pondit.

Poft dies aliquot Epi(copus eum tanquam

plicem S. M. I. exhibendum, in quo omnes ejusratio-

35

a paftoralibus functionibus fufpenfum habuit, quam-

nes fufe deductafunt.

Si minus Efpenium Libellus hic

»

vis eidem nullum adhuc Decretum fignificandum cu-

Auctorem jactat, certum faltem eft ab eo Maji die 7.

59

ra(fet, & Defervientem per puram facti viam inejus

ann, 1723. approbatum fuiífe per maturum pondera-

»

locum induxit, Littere quibus hunc Defervientem

tumque judicium quo palam facit Adverfariorum oppo-

»)

inftirdit, non aliam fufpenfionis Parochi caufam,

fitiones folide confutatas, & caufam Facultatis Artium

35

quam ratiozef, inquit, ad id 205 moventes afferunt.

zervofe demon[lratam etfe in Libello de quo fermo ett.

», Cumiin id Pareecia innotuiffet, Confilium & ZEdi-

Hoc idem Scriptum approbarunt alii (ex Facultatis Ju-

»

les fuapte fponte ac nemine follicitante Epifcopum

ris Doctores & Profeffores, tres Confilii Supremi Bra-

39

convenerüpt, eique Requifitionem cui pene omnes

bantiae celebres Advocati, & Leodienfes ]urifconfulti

?9

Patres familias fübfcripferant , obtulerunt.

In hac

fex , qui in hoc negorio fufpicioni fubefTe non debent.

,»

Requifitione, fingularibus Paftoris fui laudibus pro

Eft hic Opufculo titulus : 9uris C? fa&i dedu&tio, feu

?5

merito expofitis , humiliter admodum & folicite,

prerogativa privilegii nominationum ad beneficia Diece-

93

quoad fieri per eospoteít, eum fibi redditum petunt.

15 Leodieufis , conceffi Facultati /4vtium €7c.. ante P RI-

,*

Epi(ícopalis Curie Miniftri Deputatis faffi fünt, id

MARLAS PRECES....vindicatatgc.

Comperientur

L

quod in (ui Parochi commendationem dicebant , ap-

93

prime cum verirate congruere; at nullam tamen eo-

in eo principia Juris publici admodum fplendida & af-

fabre exhibita.

?9

rum poftulati rationem habuere.

De Coní(ultatione tricefima octava agemus in Arti-

, Sug femper via inftitebat Epifcopus, & quamvis

culi lI, poftremo N,

» Parocho vifüm effet oportere, ut eum fibi Judicem

, recufaret, fuo tamen Officiali mandavit, utacta pro-

Confultatio "fuþäv.validz'tate Qquarumdam Littevarum Re-

» fequeretur.

Atcum Officialis non aliud quam ipfius

fignationis obtentarum ex fal/a expofitione in. Cre-

» Epiícopi Tribunal effet, ac cereroquin apertiffima

ditorum pr&judicium.

» praventionis argumenta czzatorie Litteree preefefer-

» rent, Officialem Parochus recufavit, prorfüs ut E-

XXIV. Trice(ims nonz Confültationi argumentum

» pifcopum recufaverat ... atque Officiali ab incepto

prebet refignatio pura & (implexin Romana Curia per

» non defiftente, ( D. Z'aille coactus fuit ) ab eoad S.

Cathedralis Tornacenfis Ecclefia Canonicum cui ere

» Sedem appellare, & a Paps Internuntio, qui Brux-

-alieno laboranti, necunde viveret, nifiex Canonicatu,

»:eliis refidebat , Judices petere , quos Internuntius

Falfoin

habenti fuum Capitulum Curatorem dederat.

» haud fe daturum folemnibus verbis edixit, propte-

Supplicatione expofuerat fibi alia fuppetere e quibus

» rea quod de negotio agebatur , cui Bullae cauía ad-

:commode vitam traheret.

Quia nullum Romane Cu-

» mixtaerat.

ri& Decretum. executionem in Belgio fortiri poteft,

Hac juftitiae denegatio Zaillem impulit, ut fuas dein-

nifi quatenus Patentibus Litteris aut. P/aczto Principis

ceps querelas ad Confilium Flandrie , ad Magnum

infignirum eft, confultus Efpenius fuit, an in ea facti

Confilium Mechlinienfe , & ad Regium Bruxellenfe

fpecie fatis ad. P/acitum recuíandum firma rationum

Confilium deferret.

Hujus ultimi Tribunalis extitit De-

momenta praíto effent.

Fuit affirmans Refponfum ,

cretum primum Kal. Aprilis ann. 1724, quo ftatueba-

Refignationis falía fupplicationis expofitione nixee nul-

tur AECUSAATIONEM coutra diclum Officialen ia-

litate fpectata.

Hec Efpenii refolutio ab aliis duobus

tegvam fore.

Juris Do&toribus, tribufque Supremi Brabantie Con-

Nimirum rebus ita fe habentibus, Van Efpeniuscon-

filii Advocaris approbata fuit.

fultus fuit, — Officiali füis profecurionibus infiftente, Re-

gii licet Confilii Decreto quod recufationem firmave-

2 favoren D. Jaillle Parocb; Oeffelghem ,

rat, probiberetur, quafivit j'ailles , quid (ibi facto o-

Confultatio 1

fuper vecufati Officialis adlis,

us effet. Refpondit E(penius Maji die ro. ann, 1724.

per Confültationem, quae huic articulo locum przebet ;

'XXV. Confultationem quadrageümam. in D. P. 9'ail-

quaeque proprie fuper Recufatione tantum verfatur, cu-

Je Parochi Oeffelgbem in Gandavenfi Dicecefi favorem

jus in propofita facti fpecielegitimitatem , neceffitatem,

editam nonalia ratione melius illuftrare poffemus quam

effe&taque oftendit. Lex naturalis, pofitivae Leges,

id ex(cribentes quod de ea dicitur in Libello fuüpplici ,

& canonica omnia principia ibidem dicitur, plene ac

quem Belgii Ecclefiaftici quinquaginta novem Octobri

plane rgcufationibus favent 5 cum nihil magis odiofüm

menfe ann, 1724. Sue L M. obtulerunt.

Libello huic

addita erat Epiítola, cui fübfcripferant viginti quatuor

(4) Extat univerfus in Monum. Hiftor, fuper negotio Bulla

ex eorum precipuis, inquorum numero erat Efpenius.

Unigenirus &*c, "Tom, IV, Gallice quidem pag. 34o. Latine vero

pqg.,aSs.

Jam iþ Libello (uum. IF. $. IP.) ita de re propofita:

fit,

$o

D. Vav EsPEN.

Delatisa graduatis quin-

fit, qüam utaccufatus

cogatur fuorum ipforum hoftium

commif[fo fibi gveg: pv:oþofuz't.

Mandatum

remfífe-

que Cathedralis Ecclefiae-Canonicis contra

Judicio fe (übdere. — Congerit Efpenius in hanc

le&a bene multa maximique ponderisteftimonia. Tum

hoc contraque turbas, quas annuntiabat, querelis per-

ä

motus Princeps Éugenius, Aprilis die 17. ann. 1720.

recufàtionem probat recufato Tudici manus ligare; non

eius effe de reculationis caufis jüdicare; quicquid is in

refpondit coztra Sue M. I. & C. mentemjafJumque fievi,

fis Epifcopus aut quivis alius perfecta equa-

hujufmodirecufationis praej

udicium egerit, nullum effe

fi. Gandaven

bilitatis limites 1

2 Conflitutionis megotio pretergvedere-

Jure ipfo; ac fi quid novi molitus fuerit;

aillem (oi

*ur, Mandara hec per aliquod temporis fpatium fal-

Principis opem implorare debere,

fas indubitara funt

- füm Conftitutionariorum folicitudinem cohibuerunt ;

Hac omnia principia , qua pror

davenfis Officialis ignorare non

qua tamen ann, 1723. recrudefcens , peculiariter in

in Jure, queque Gan

Parochum de quo hactenus, graffata eft.

oterat, Officialemipfüm non detinuerunt, quominus

eju(dem menfis Maji die 13. ann. 1724 novam 5en-

veftitutione Depofiti , quod , katumli-

tentiam pronuntiaret , & eam quidem eo magis abío-

Confultatio [uper

quod hic Paftor auditus non fue-

bus infcns bevedibus,

Beneficiavius veliquerat.

nam & prepofteram,

rat, omnifque eidem erat ad pro

priam defenfionem

« Declaramusin ea dicitur, Accu-

XXVI. Quadragefima prima Confultatio perturba-

aditus interclufus,

235

fatum in Ecclefiafticas cenfüras a Jureftatutas, & pe-

tioni refpondet,

qua probi Viri confcientiam exapita-

mortuus ab

bat, apud quem Beneficiarius diífipator;

,

culiariter in dicta Bulla Uzigenitur in eju(modi deli-

?5

&um enuntiatas incidiffe ; eumque ur talem' denun-

iuteflato magnam pecuniae vim depofüerat, ad ejus de-

liberationem in bona: opera conferendam, qua Bene-

tiantes füfpendimus

a Diviuis, quoad dictam Coa-

/ficiariusipfe, Monumeutis exhibitis, defignabat. Sen-

9?

fticutionem receperit, & debitam S. Sedi obedientiam

?

rario de accepta fumma pro

9

præüiterit. »

tit Van Efpenius Depofi

Sententiam hanc

fecuta eft omnium Parochi bonorum

Deponentis mente ftatuendi ju

s fore, fi nulla ejus no-

deteéto Depofito;

fequeítratio, apad quem Officialis duos in praefidium

titia ad Haeredes pervenerit ; at iis

ei folum licere eofdem hortari , ut defu

n&i perfpectam

apparitores mifit, qui non ante recefferunt, quam om-

ad quas damnatus fuerat , folvcrentur.

voluntatem exequantur , atque adeo diftribuantin paue

nes impenfz,

peres Ecclefia

(tica omnia fucce(fionis bona , quorum

Hec per novam vim g.fta;

fparfaeque proximee de-

& carceris minae Paro-

reftitutioni Beneficiarius ipíe fuberat,

qui nempe nulli

pofitionis, excommunicationis

- fuiftatus officio fatisfecerat.

chum impulerunt;

ut rurfus ad R

egium Bruxellenfe

um füpplicem muniit fo-

Hanc facti fpeciem confe

quuntur aliz queeftiones plu-

Confilium confugerer. Libell

Data eft ejus Confulta-

lido Monumento füper auctoritatis fupremae ejufque

res, a Van Efpenio definitz.

tio Septe

mbris die 27. ann. 1724.

eique D. Renardi

'Tribunalium competentia ad reprimendas facti vias ,

iores inirent; eidemque Efpe-

'Theologie Doctor,

& D. Hacquias Juris Profe

quas Ecclefiaftici Super

flor fqb-

nianam diei ro. Maj'ann.

1724. Confültationem addi-

fcrip('erunt.

fitio Gandaventt Epifco-

dit. .Significata eft ejus Requi

'Tandem

po, qui fuas defenfiones edcre

diu diftulit.

Confultatio fuper. avbitrariis Epi[copovutn quoad Sacer-

dotes extevos Iuterditlis.

Novembris die 7. ann. 1725. Regium Confilium, vifa

-

opizione Gaudavenfis Epifcopi, &

ulterioribus Oettelghe-

t, ZAprilis

XXVII. Qu Confultationes quadragefimam & qua-

menfis Parochi figzificatiozibus , [uoque diei

s 15. & 23. Decembrisann.

ann. 1724. Decreto inb

&ren

declavavit cum dictus Sup-

dragefimam tertiam, diebu

1724. datas anteverterunt ,

& fubfecuta fünt , majoris

plicaus in integvo veliti

u5 fuifet in fua vecu[atione con-

antum attinoi poffint.

buic 202 licuiffe in prejudi-

funt momenti, quam ut obiter t

tra di&i Epifcopi Officialem ,

£

De Namurcenfis Epifcopi Sententia agitur, quac Oéto-

ciuin di&e recufationis fu& pevjo

u&, in Supplicantis con-

tva Promotorem cá

u

fa, ullum Decretum, Sententiam ,

bris die 27. ann. 1724. compleétebatur difpofitiones

(f

.tres. r. lnterdicebat, in pcenám fufpenfionis a. Divi-

Jeu g'udicium emittere.

Idem Decretum eidem Promo-

"Arbityum nominaret , qui ad

zis, D. Germeau, (a) ne Sacrum faceret, ne quam

tori mandavit, u£ parzter

Ecclefiafticam in Dicecefi functionem obiret, ne deni-

di&lg Recufatiomis

Studicium, procederet.

Per qu& , in

que in Oignienfi

Monatterio 'Theologic leétiones aliaf-

Decreto eít, ceffat. quicquid a datto

Officialiex Kal. Apri-

2.

xellis

ve traderet.

Ejufdem Monaftterii Religiofis prohi-

lis auz. 1724. JaBdum ef bucufque, — Fadium. Bru

bebat, ne, füb eadem pcena fuüfpenfionis a* Divizis,

C.

Per hoe Decretum, cujus poftrema claufuüla Senten-

ipfius D. Germeau le&tionibus intereffent. — 3. Oignien-

fis Monafterii Priori ( Domino Bergardo. Denis) ac fi

tiam diei 12. Maji aun. 1724. abrogabat, Parocho fatis

is nullus effer, Subpriori ( Domizo Patricio Hagie Co-

erat auétoritatis, ut ad füarum omnium fuünctionum ex-

ercitationem rediret ; abítinuit tamen moderatione du-

imitum) wandabatur, ut Sententiam hanc, congrega-

tà Communitate, duabus poft ejus receptionem horis,

étus quam for

taffe neceffariam reddebat temporis ratio ;

Paroecia, cujus etiam redditibus frui non

promulgarent, perficerentque eodem tempore, utde

at perftitit in

ea conftaret; & id omne pariter fufpenfionis a Drviuis

deftitit,

Officialis , quod in eo erat, novam omnem

Sententia non aliam caufam ad has dif-

indiéta poena,

profecutionem intermifit, & Parocho, cum Gandavi

meníe Augufto ann. 1728. in morbum incidiffet Sacra-

pofitiones tres quam in D. Germeau jactatam extranei

notram prafeferebat.

menta non fine confüeris ceremoniis adminiítrata funt,

bus difpofitionibus Van Efpenius

fevato filentio fuper Conftitutione Uzgemitus, fuper-

Super prioribus dua

confultus fuit, duafque feparatim , de quibus agitur,

que litigio qu

od in eum hac occafione excitatum fue-

Coní(ultationes edidit.

rat. Obiitdie 26. ejufdem menfis,

peractifque de mo-

Prapofteram Sententiam hanc

acta qua a recto ordine non minus aberant, anteverte-

re caeremohiis , in Parochiali Ecclefia fepultus fuit.

Ceterum, nihil eft, quod quifpiam de perfona mire-

rant.

Novembris die 3. ann. 1722, Namurcenfis Epifco-

tur quam in hoc negotio Gandavenfis Epifcopusagere

vifus fuit. Abfonum Mandatum quod, folicitantibus

pus, Secretario alioque Ecclefiaftico comitantibus, ad

promotoribus Conftitutionis

Uuigenitus , die 3. De-

(4) Erat D. Antonius Germeau. ex Leodienfi Dicecefi ,. Licen-

cembris ann. r718. fignaverat, ejufmodi effe&ta non

tiatus in Jure & in Theologia in Univerfitate Lovanii, Theologie

edere non poterat.

In eo Conftitutio Uzigeuzitus tam-

Le&or (feu Prefetfor) ex aunis quindecim in Monafterio Cano-

quam Zide Aegu

la proponebatur ;

& in hujus affertio-

nicorum Regularium Oigniz, qui locus in Brabantig Provincia,

bidem, contra rerum geftarum no-

& in Namurci Diccefi. Fuerat, annüente Epifcopo, per id tem-

