2$3. Sunt hec plüsquam füfficientia, .ut

Wlu-ce

ante(

239. Et cafu quo Ponti

fex negare pefG&efEt fi-

clarius appareat, quod etiam íi daretur, Breve ab

necl

ne caufa, crederent Principes noftri fas (ibi effe ad-

A&ore produ&um, tam effe genuinum & authenti-

torib

hibere media congrua & efficacia quibus Juribus fuis

cum, quam eft füfpedtum & nulla fide dignum: Ci-

ij

& fübditorum profpicerent.

tatus tamen ne per fpeciem quidem vel minimi con-

pauf

24o. Atque hzc funt precipua axiomata five di-

temtus aut injuriz in S. Sedem accutari mereretur,.

mi |

€tata in quibus fitz funt /;Pertates & immunitates Ec-

nempe ex eo capite, quod in Epiftola privata fübin-

fere,

clefiz populique Belgarum. . Neque aliud fünt quam

dicatlet, fed modo valde fuavi & mode(íto, opinio-

uf

pretiofz quadam reliquiz veteris libertatis five ju-

nem fuam quz dic&i Brevis con

16

contrariá&.

.

tento in taliquibus- ht

ris communis Ecclefiz univeríalis,, quas Belgium

Gort

noftrum, ficut & nonnullz aliz Eccle(iz, diligen-

Àno

tius cuftodivit, ne füb Curiz Romanz arbitrariam

CAP UT QUARTUM

anno

dominationem redigeretur.

—

j

241. Porro ad tuendum

has Libertates & exclu-

Nihil in präefehti cafü a Citato didum aut a&üm efïä

utfa

dendum omnem Curiz novitatem, ftatuerunt Prin-

quod vergat in contemtum aut imminutionem

TRon

cipes noftri folliciteque femper confervarunt abfo-

Jurium Sandtz Sedisaut Ditcipliaz Ecclefiaftica...,

TEl

lutam Placiti illius Regii feu V/ifce neceffitatem quoad

adverfus Articulos XVII

4

Y

Bullas omnes Romanas, quemadmodum & PofJe[fio-

L XECXX. &XXL Lraez

J

Àx

nis & Caffationis remedia. ( Vide laudata Edida &

h GMVAMINUM.

fub

Ordinationis füpra Cap. 1. $. 2.)

$

I

&

fed in omnibus

et]

242. Neque in Belgio tantum,

H

fere Regnis & Statibus Catholicis hujufmodi cau-

Nihil tale dictum effe in iif per qüæ Ci;atu& collig-i-;

bus

telas, privilegia & jura obtinere notorium eít; eo-

tur bene fentire de exiflentia C9' Turibus Eccle-

rumque ufus non communi fólum Theologorum &

f ae Capituli Ulfrajeüen/&'f. T.

Ies

Jurisprudentium calculo, fed & Pontificum tacito

vel aperto confenfu agnitus eft, ut videre eft apud

254. Ex omnibus quz in Epi(tola Citati arguc;.rei*

.m,m:

Stockmannum in opufculo przlaudato de jura Bel-

G

intendit AQor, duoad fümmum pundca reperta fnnt

garum.

quz ibi aliquo modo continentur, (icut in fin

fiec

243.

Et fane mens S. Sedis nunquam fuit nec effe

2. eliquatum eft.

e .Ci.

modo potefít Patrum ítatuta mutare; velEcclefiarum

255. Unum erat quod in dicta Epiftola füb finem

Mi

lt

jura & Privilegia violare, cum in eis cuftodien-

fupponatur ac fübindicetur, Eccle(iam ac Capitu-

li

1

dis atque fovendis officium füuum & gloriam pofita

lum Ultragjedinum cum juribus fuis Hierarchicis

ler

effe toties profeffà fit.

etiamnum fübfiftere, & fic proprios adhuc habere

244. .Privilegia, Ecc

lefiarum SS. Patrum Canoni-

Q

Paftóres. . Quid autem inde confequatur pro vali-

Qu

bus inflituta ... nulla. poffunt novitate violari, inm.

ditate Eledionis Cornelii Steenoven non eít hujus

Af

quo nece[fe. eft me-perfeverantem exhibere famulatum.

loci difputare, cum de ea, ut (íupra obfervatum eft

$. Leo Ep. 78. al. 54. ad Marcian, Aug.

Cap. 3. $. 1. nihil in Epiftol

tf

L

*

tuatur aut memoretur.

a Citati fp?ciatim' ffca:

üt

245. Sicut noflra defend

imus, i

ta fiugulis quibu:-»

lii

dem (igni-

que Eccl;[ii:fua jura fervamus, |..S. Greg. lib. 2. In-

-

256. Altsn*m Pfln&um' erat,, þquod*ibi

li

ïic'etur

ou RECUEIL DES,PIECES &c. LavRE sECOND.

675

d

L

269. Unde.mirari fübit quomodo liber ille Pa-

ficetur perfua(um effe Citato Ordinationem (iye Con-

fecratiónem ejufdem Cornelii, attenta neceflitate &

pendrechtianus, tantz dignitatis Prafülum tutelam

Ühera

Canonum fpiritu , fuiffe etiam licitam. .

& . approbationem . invenire. potuerit.

Liber, qui

ïmüma

efle

EI

TP re.

257. De his ergo

uobus füper

fórte poffet

cum nihil habeat bonz. do&rinz aut folide ratio-

difficultas, non ex eo precife, quod ibi contrarium

nis, per fuperciliofum ittam fuum ftylum, per ftra-

3gere

aliquid inveniretur pratenío Brevi;'ab hoc enim

tagemata & invedivas imponere & triumphare pra-

aliisque fimilibus allegationibus. fe jam plane. expe-

fumit.

" eg).

ditum & liberatum confidit Citatus, fed exeo, quod

270. Poffet Citati

? quod afferitur pluribus de-

U i

T.

Decretum, Confilii. Status, de quo Articulo 18. &

mon(lrare, fi effet hujus locis hoc interim dicere

fequentibus Libelli gravaminum , quantumvis eidem

cogitur & breviter indicare, fe magis in opinione

Ichigr

Brevi innixüm & fubreptitium, per fuas tamen in

fua confirmatum efle ex quo memoratas adver(ario-

tette.

Refpon[fionem |.Epiftolarem | qualificationes ,. nefcio

rum iKorum contra fe Differtationes examinavit at-

oflgr.

quam relinquere videatur fufpicionem , quafi Epifto-

que expendit.

&Yer.

Ja Citati faltem in memoratis illis duobus; pundis,

271. Famofüus Defiderantius; qui pro parte Curiz

is li

Juribus S. Sedis & Difciplinz Ecclefiafticz adverfa

Romapz in Caufà hac fcripfit (üb patrocinio & ap-

foret. -

probatione folempi Nuntii quondam Colonienfis

(Oma.

258. Demonftrabitut hoc Capite, quam füfpicio

Cardinalis Buffii; Epochaminteritus Ecclefiz & Cle-

Tiiunt

ifta fit infundata & ,inanis.

ri Ultrajedtini fixerat in morte Rovenii, quz evenit

" *Indpiamus a primo

nü!teri

pun&o.

à

anno 1651, nempe quod tunc per Pacem Monatte-

259.

Non diffitetur Citatus fe fubf'cripfïfï'e Refo-i

rienfem, conclufam anno 1648. Foederatarum Pro-

ti po.

vinclarum: dominium ad poteftatem acatholicam

Onm,

lutioni 25..Maji 1717. de qua fupra in prooemio $.

1. datz in favorem Jurium Eccleliz &,Capitu:i UI-

tranfiiffet.

lts n

trajedtini.

r

272. Verum prznominati adverfarii Ultraje&tino-

ue Refolutionem illam tam folid'isy &

260. Putatq

rum hic mutant arma, illamque Epocham interitus

1(mo

gquis rationum momentis fübnixam effe, ut non fit

fic anticipant, ut cum obitu Arc

fiar,

futurus ullus Canonum Conf(ultus, nifi Jurispruden-

kii Coincidat in annum 1580.

hiepiffzopi Schen-

;

pofis

tiz Belgicz inimicus, qui poffit illa vel in.fpeciem

273. Hunc autem prztenfum interitum fundan-

"fulli

offendi, imo ei calculum negares fuppofitirs nempe

dum autumant in revolutione & tempeftate illius

t in-

fattis pro quibus, ut fcitur, non folet in

Refponüs

temporis, qua Catholicorum Templa & Sacra vio-

tpUS.

hujufmodi fponderi.

lata, qua reditus & bona Eccle(iaiticorum direpta

" i

261. Certe, quo

d in ea opinioneï Citati, quae

fünt, qua item liberum Religionis Catholicz exer-

! äEgU

per dictam Refolutionem afferitur, nihil enorme

citium impeditum, ejusque apparatus & fplendor

aut a communi jurisprudentia noítra exorbitans oc-

oppreffus & obfcuratus fit. Totalem autem Capi-

entet

currat, vel ex eo colligi poteft, quod per fex vel

tuli Metropolitici extinQtiionem tribuendam conten-

feptem annos typis publicis edita fuerit & vulgata

dunt Decreto Acatholicorum, quo Prxbendaz om-

lüce

antequam paffa fit ullam contradicdtionem , qualem

nes in pofterum vacaturz addicuntur Acatholicis.

? 2b

nec hactenus paffa eft, nifi forte a quibusdam fcrip-

274. Quibusargumentis quid poteft in hac difpu-

toribus nimium praoccupatis.

tatione allegari miferabilius? Quid a fpiritu Religio-

1eng:r-

G

262.. Sed quod e contrario

Multorum Emditorüm

nis Chriftianz & idea Minifterii Sacerdotalis & E-

CO

plaufüm adepta fit ac plusquam centüm in Acade-

vangelii magis alienum?

Eluf,

mia Parifienfi Theologie Dodorum, omniurique

.275. Quali vero a parietibus & ornatu externo,

';b;'n-

fere, qui ibi florebant Jurisprudentic Profefforum

a reditibus & prebendis, a pompatico Minif(tro-

Intto

fuffragio fit confirmata.

rum apparatu aut (trepitii aliquo foreníi dependere

us íi

263. Primus qui contra eam Refolutionem Do-

pollit compago, vigor, aut (tatus vel Cathedra &

&orum Lovanienfium difputatfe fcitur, eft Audor

auc&toritas Paítoralis, tota

que Difcipline-& Jurisdidio

Anonymus Hiftoriz de rebus Ecclefia Ultrajectinz

Ecclefiaftici.

anno 1725. Bruxellis evulgata.

.276. Quafi vero Canonicus aliud. (it quam nomen

264. Quod tamen ille tani leniter & urbane egit,

offci, operis C9' militie Clericalis, non redituum,

: effe

ut fatis pateat, nihil ei, quamquam Placitis Ultra-

prebendarum, aut emolumentorum , ut fcite obífer-

Dem

montanis deditiflimo , ibidem occurriffe , quod vide-

vavit Guilielmus Parifienfis de Collat, Benef. Cap. 3.

j

retur exorbitans, aut graviore reprehenfionedignum.

277. Hujufmodi equidem commodis temporali-

26s. In eandem Refolutionem ferocius declamat

us & prarogativis externis caruerunt inprimis Ec-

B5

Au&or Differtationum Hiftorie Ultrajectinz, qua

clefia Hierofolymitana primitiva füb perfecutione fu-

fub nomine Canonici Hoynck van Papendrecht edita

daorum.. Item Ecclefix Gentium, ipfaque Roma-

eft Mtchliniz eodem anno.

na omnium Mater & Magiítra, dum füb tyrannide

— 266. Ut nihil dicam de horrendis calumniis qui-

trium feculorum eo magis efflorebant quo preme-

bus fpeciatim Citatus gratis impetitur;

bantur magis, quibus & fere (imiles fuere in exor-

N

267. Tali arrogantia invadit homo junior Do&to-

dio f10 Ecclefiz noftrz Belgicz; atque ipíà Ultra-

res veteranos, Magiftros füos, ut non tam teflimo-

je&eníis, quax ante mille annos San&i Willebrordi,

nium perhibeat de malo , quam militariter, ut ita di-

gloriofiffimi (üi Apoftoli ac primi Epifcopi labore

cam, in faciem eos ceedat.

& füdore fundata eft. An idcirco he omnes non

gere

268. Sed folatio ipfis fit; quod petulantia iftius

fuerunt verz Ecclefic, aut Jurisdidionem Ordina-

nnt

riam non habuerunt

C

nec Sanáis parcat in. Coclo regnantibus.

Neque

enim S. Hilarium Arelateníem traducere veretur ve-

278. Longe aliter judicavit Innocentius III. dum

jut olim ambitiofüm, velut Beat//imi Petri Reveren-

Epiícopum Vercellenfem, qui ad Ecclefiam Hiero-

jem

tiam verbis arrogantibus minuentem , velut infigni-

folymitanam erat'eleQus, fed onus füfcipere detre-

j

ter mendacem, &c. (pag. 294. col. 2.) nempe in

Qabat, ita exhortatuseft: , Praterea licet pars ip-

Is

29

o

caufain qua Viri hujus innocentiam ;miracülis uti-

fius Ecclefie,. quod delentes referimus, in ex-

que comprobatum, & S. Leonis Magni advertus il-

» cidio Terrz San&z capta fuerit & ab hoftibus

Jdli-

]um przventionem fateri etiam debuerunt qui Pon-

w

]

trucidata, pars tamen quz. manus evafit hoftiles,

jjus

tificum]Romanorum glorixz maxime dediti fuerunt,

5

imo etiam ipíà Ecclefia quaz: per novam eft (o-

i

ut v. g. Daronius ad annum 445;. X 464. Item Di-

3

3

bolem renovata, in Paftorem te (ibi expetit. Non

hi

nius Tom. 2. Conc. part. 1. in notis ad Epit. xi.

25

ergo de/oco cauleris, cum perfouas habeas, quas

Hilarii Papa.

» gubernes, quia zomen Eccefice ad per[onas refe; -

J

Efyen Pars IV.

Qqqq2a

» iur

Supplem. Oper. Van,

676

/Cnusac ESPENIASA

conün

» tür ampliu& .qzmm ad locum: * Tom. 1. Epiftola-

sico Amplíffimi DPhlhppl(favehel',xdem Caüdi - |

rum Innocentii III. Num. LXXXVII. Gellorum.

datus in tribus Carminibus gratulatoriis & alibi com.-

ia

279. Nihil autem intolerabilius quam quod opi-

pellaretur

'

E

4

,

jexfl

-anonicus CathedransEccleüæSBan

4

g

[ di

nionem fuam Papendrechtius probare velit per cele-

nis Harlemi..

&

brem Clementinam 1N PLERISQUE, quam totam in

.. 288. Unde ta

ndem confügére cogüntar omnes:

conpe

eumfinem invertit, afingendo particulz smedum fig-

adverfarii Ecclefiz Ultrájectinz ad Placita Ultramoh-

pot

tifi

jl dl

nificationem quam in Decretalibus forte nusquam

tana apud Be

;

ls unquam admittenda,

de quibus

——

400

habet, & in hac certe habere non poteít, nifi inep-

fapra Cap. 3. $. 4.

ta reddatur & ridiculas quafi fcilicet doceret Ponti-

-.289. Atque imprimis ad praten

(ári illám pleniti-

uæ fL

fex, meliori jure Ecclehiis Clero carentibus C9' po-

uti f

dinem poteftatis, qua Pontifex Romanus Eccle(ias

manz

pulo Chrifliano dandum effe Epiícopum, modo illis

& Capitula nutu füo & arbitrio poffit extinguere.

proventus affignari poffint; quam Ecclefiis quz pro-

. 290. Qualem poteftatem fan&iffimi & do&tiffimi

&tel

ventibus fpoliatz eflent, etíi alioquin Clerum C po-

Rom. Pontificum palam repudiarunt ut SS. Leo Mag-

ut &

cxpullä

polum numerofüm femper habuiflent, uti hactenus

nus, Gregorius Magnus, &c. qualem nullus Cano-

babuit Eccle(ia Ultraje&tina. Quz interpretatio tam

num vere Confültus agnofcat; nullus Princeps Ca-

30l

aperte repugnat omi rationi, ut referri non merea-

tholicus in ditione fua executioni mandari finat. -

ublic

tur, nifi ut pateat adverfarios Cleri Ultraje&ini nihil

in E

291. Etenim 'allegatur' ab adverfiriis Decretum

habere quod cum aliquoe colore refpond'ere' poffint

aliquod Rom. de 7. Aprilis 1703. in quo duo pre-

pretlo

ad didam Clementinam.

«lara Capitula Uitrajectenfe fcilicet & Harlemenfe,

d

280. Idem Defiderantius approbante eodem D.

cum p

Cardinali Buffio, admitti, Sasboldum & Rovenium

qua appellatione anno przcedente Internuntius tum

lhjus

Bruxellentis D. Card. Buffius

ea o;xff;xya yerg.;; noü fï y :

fuiffe veros & proprios Eccle(ix Ultrajedenfis Ar-

lo Curiz perempta jacerent.

fü m

chiepifcopos feu Ordinarios, quamquam füb pere-

.292. Quod Decittum, Ífi tamen geduindtnf(ït&

in di

grinz Ecclefie nomine deliteícentes.

.

tione;

anthenticum, ficut & alia que in hac controverfia

281. Hoc autem cum Differtatores adverfarii ne-

contra Ultraje&enfem Clerum citantur, latum fui-

jute :

gare volunt, pulchrefemetipfos produnt; (iquidem

fet extra Patriam, nempe trecentis leucis inde.

40

Anonymüs pag. 94. acdtam profert Confiftorialem,

293. Latum fuitfe parte inaudita & indefenfà, &

ponjio

qua Sasboldus Clero eligente & inítantibus Princi-

legitimum

"

judicium atque 4in*?e.g,rum 41i,deantidem. po

Solut

pibus Belgii, inftitutus fuit Epifcopus, ubific legi-

ftulante.

funt;

tur: , Romz in monte Quirinali die Lunz 9. Sep-

294. Merito itaque & vere dixitn'CätatUS fe'eo ma-

in ca

» tembris 1602. fuit Confiftorium fecretum in quo

nffet

?is confirmari in opinione fua de fübfiftentia Eccle-

u

» SS. D. N.referente Eminentiffimo D. Cardinali de

fiz & Capit

?

*

4

*nlultraje&ini, quo magis legit fcrigfia

verit

» Terra.nova, providit Ecclefiz Philippenfi in paàr-

adveríariorum.

Circa

» tibus infidelium vacante per translationem Reve-

29$. Attendere tamen dignetur Clariffimus D.

30

, rendiffimi Card. de Guerara ad Ecclefiam Hifpa-

Judex multa adduci in hoc $. ficut & in fequenti,

nef

» lenfem de perfona Sasboldi, cum Decreto quod non

non eo fine quaáfi in difcuffionem caufe Ultraje-

idqu

» pojfit exercere Pontificalia , nifi in Infulis Hollan-

&enfium Citatus hic intrare vellet; fed ideo mere ut

" die€9 Zelandie , &c. * Nempe volunt Sasbol-

puor

evellatur omnis füfpicio, quafi de Juribus Ecclefix

lidi

dum fuiffe Epifcopum Ecclefix Philippenfs, ubi ip-

illius aliquid exorbitans & improbabile futtineret; &

9

fiinhibitum erat exercere Pontificalia, & nolunt eum

ut appareat fe in hoc caíu nihil fingulare fenfiffe, aut

Cita

fuiffe Epifcopum Ultraje&inum, ad cujus minifte-

nihil infoliti egiffe; cum fzrpenumero a Jurisconfül.

Írià «

rium unice deputatus erat & miffüs, fecundum quod

tis pro Capitulis & Ecclefiis adverfus Curiam- Ro-

inam

ipfi didtum eft in Confecratione: Accipe Evangeljum

manam refp

ondeatur, nontantum in Belgio & Gal-

C ;

ta

&

vade, predicap

de Confecr. Epifc.

opulo tibi commij]o. Pontif. Rom.

Iik'a»,,' fe; d& in aa'l'ü-s Regnis Ca't'liü.(li'CiS ac i':ï ipfa Italiaf

ltud

bfiftentiam & c'ontinua'tionem Cä—

?

282. Circa íu

Hil

ituli Ultraje&ini hoc etiam notandum quod fuper

$ IL

tisl

illa mifceantur quzftiones quzdam fadi, tantum vi-

los.

detur, füperflug, attento rhaxime ,

Nihi»lïitem tale 'repeïrif'z' in iis que Citatus. in]z'm)k'vit

mol

383. 19. Quod ftante tali rerum con

ditione, q-ü'ä—

4' in fine

fuc Epiftolc circa Confecrationem.

Ly»yc€

titi

lis accidit circa Ecclefiam Batavam , aut Pralato-

rum az-«2ligentia , aut temporurm lapfus juri non prz-

Archiepifcopi. Ultrajettini.

pu

hab

judicant Ecclefiarum. ''Cap. $. exr. de Conceff. Pra-

i'96. Nihil vehementius urget A*&or-*qüa»n&«tj*üocfi

ho

bend. Cauíaà 16.

4. Can. Porro 14. '

Citatus in fine fuz Epiftoke videretur approbare

284. 29. Quo

ä.

Ecclefia particularis, mortuo E-

Confecrationem Cornelii Steenovii in Archiepifco-

Tar

off

pifcopo, non amittat jura (ibi eflentialia, ac fpecia-

pum Ultrajedinum, quz fada fuit fine confirmatio-

Q

tim ea qua ipíi opus funt ut fe manuteneat.

ne Romani Pontificis, &

per unum Epifcopum fine

28$. 39. Quod eadem jura in fimili caíu foleant

difpenfatione Romana.

*

E

commiffa effe dele&is quibufdam e Clero ac per eos

297. Fatetur quidem Citatus fecundum difcipli-

C

adminiftrari feu exerceris qui Deledus Ordinarius

nam hodie paffim receptam non licere confecrare

erinde eft, five vocetur Presbuterium aut Senatus

Epifcopum antequam Romz impetratz fint Bullx

fin

Ecclefie, ut olim; five Capitulum ut jam paffim;

qu

Confirmátionis, nequeconfecrationem peragere ci-

qu

five propter circumftantias aliquas, icariatus.

tra prefentiam duorum Epifícoporum afliftentiurm

286. Neque illud pretermittendum quod memo-

prater Confecratore

a

m, nii Pontifex in hoc difpen-

y

rati adveríarii , ufque adeo argutiarum füarum &

faverit.

f

cavillorum infirmitatem feriferint ; ut cum agant de

t

298. Fatetur etiam difciplinam iffam, et(i quan-

Miflione, ut ipfi aiunt, Batava, nunquam tamen

tum ad Bullas confirmationis & difpenfationis fatis

allegationes füas. extendere auffi füerunt ad Capitu-

recens fit, religiofe fervandam effe in quantum fieri

d

lum Cathedrale Harlemenfe, quod eandem tempe-

poteft.. Ac profitetur, quod & ipfa Epiftola (atis

ftatem & fortem cum Ultrajedtino expertum eft, five

»

indicat fe plane improbaturum fuitle didam Confe.

olim ex parte Acatholicorum,

five poftea ex parte

crationem , f1i Clerus- UltrajeQinus hane

;

: tdifciplgä

»

Curie Romanz.

nam contempfiffet aut neglexiffet.

»

287. Imo non ita pridem , anno fcilicet 1725.

299.: Verum fciebat Citatus, Clerum iftam totó

»

vifüm eft quod Lovanii in A&u Licentiz Theolo-

fesqui anno omnibus modis jnflitiffe, ut iftas Bullas

i

con-

677

i (m RecutiL ,.55?5 PIECES &c. LIVRE .sncp&n,

m

co nfirmatlums & d; gï;äeniätid'fïä*ä'..Ob*»'ïïxerbt : iïeäï*—eiab.*? :

h

,. praftantiffimis Epifco'pis :bv qui uBi Chfi(tianam .Re-ï

TM

inftando. de(ütfe ,. ii poft

431*

fibi

am fatis füperque intel«

» ligionem periclitari videbant; parvi pendere fole-

» bant Regulas.& QCanones Ecclefiz , dummodo

lexiffet. nihil.tale.a XCuria lomana. fperandum- etfe,

HRES

et(i alioquit a Concord?tis Germanicis;. fub quibus

» Eccleliam ipfam falvam atque integram confíerva-

comprehenditur Ecciefia Uitraiectina, non liceat

» rent, . ]taque in hujufinodi difcriminibus valebat

10f

» hec Regula: Salus populi Lex fuprema eflo.. 5,

lbus

Pontifici negare confiaitionem Epifcopo eledo;

4 ,L,n« N

Eu

nifi allegando caufam

AE

$

t

Y

:

EY

d

ulationis.

-- 308. Si porro dubitari nequeat, quin axioma iftud

.- 300.. Certum porro

3ih

apad omnes.quod in iis

valeat circa Canones vetuftillima auctoritate muni-

QV

f

-i-u

hing

quze funt merz. difcip

ni & inftitutionis humana

pn

tos, quis non videat multo.magis valere circa con-

fe

uti funt i(tz. confirmationes. X difp

-A»l.

E

fationes Ro-

firmationes & difpeatfationes Rumanäs-, quarum ufüs

i

&

At

HTN

a$;

non valde aatiquus ett?- -

fmtm

manz) liceat, dummodoe adüt urgeas nece

praterire externum & litteralem rizorem difciplinzs

.309, Agnoftcit quidem

Citatus & femperagnovit,

d

ut eo melius coníervetur illius [piritus

,

Pontificem habere poteítatem difpen(andi,. & dif-

A

m.

dv

penfàtion

i

Q

cipuus jqui eft-falus animaru

L

em; de qua hic agitur, ipü* l:s:fe;'vatam-eïïe

301, Vetus eft Axioma ci

rca modsi-atïon'em Rei-

ex hedierna difciplina.

;

;

publicz : Salus popoli fuprema, Lex ejio. Quod (ane

310. Sed valde hofpitem in v

eteri difciplina dpbx—g

tüm

teret effle eum, qüi putaret, has Romanorum Pon-

prg

in- Ecclefia(tico Regimin& eo magis obtinet, quo

pretiofiores funt animee Chrifti

Sanguine redemte

tificum dif

penfationes &cor»xïürmaktiqnesfämper ufi-

enfe,

tatas fuifle.

l

tüm

prz falute corporisin hac breviffima vita. — Phari(ai-

311. Singuli

cum profe&o effet & animo Chriftiano indignum de

A'p'öftoli præfï'ci,eban'tEpi'fcopos Ur-

| [iy

hujus axiomatis veritate dubitaré. . Quis nefcit in ca-

bibus in quibus eflet fatis ma

gnus Fidglium numerus

ut Ecclefia illic poffet haberi.

fit&

fü morbi ab eo, qui. efü carnium indigeret, poffe

erfia

in die Jejunii.carnes comedi, etiam fine difpenía--

312.. À temporibus Apoftolorum ufque.ad Con«

tione;. (j.non

*

L/

cilium Nicznum, hoceft per duo fecula & amplius,

fuf

poiïït-;habevri ! 'dikfpe'niätig i yel'y fi ea in-

j

non videtur fuiffe determinata Lex quz ftatueret cui

jufte negetur*; -

L

302. Átqui ni

hil aiiud docuit Citatus in fiiie Ref-

competeret. Ordinatio cujufque Epiícopi.

Aureis

!

ponfionis Epiflolaris , ni(i indubitatum illud axioma.

illis feculis pro Lege erant fimplicitas ,

umilitas,

po

charitas, quz non (inebant oriri diffidia circa jus

Solum hoc eít quod juris dici poffit: catera fa£tí

fünt, an fcilicet. Clerus Ultrajedtenfis revera etlet

Ordinationis , aut nata mox reftringebant.

mi-

in caíu füfficientis neceffitatis. Qua in re etiam(i er-

313. Sed pace Eccle(ix reddita, cum crefceret in

T

dies numerus Epifcopatuum & contentiones nafce-

raffet Citatus, fite crimine erraffet. — Jurisconfulti

ripm

veritatem fa&orum fupponunt, neque refolvunt nili

rentur, Concilium Nicznum ftatuit Can. 4. ut de-

circa jus quod ex fadis refultat.

inceps confirmatio & Contecratio Ele&i in Epiíco-

$

303. Non negat tamen Citatus,

fe exiftimare ve-

4

4

pum maxime fpectaretad Metropolitanum, (iveEpif-

enti,

ra effe quz a Clero Ultrajedino expo

fita funt fadas;

copum Utbis quz füz Provinciz Metropolis effet ex

!ie-

Legibus Imperii Romanis; atque ut Metropolitanus

'eut

idqueeo magis, quod le&is diligenter fcriptis praci-

puorum adverf(arioru

m iftius Cleri, nfih'il in illis (o-

ad illud negotium conveniret cum omnibus Epií-

ez

lidi deprehenderit.

"

r

copis comprovincialibus.

"

—314. Lexiíta univer(im recepta fuit & per multà

304. Sed tamen qui

dquid fit de illis, non docuit

qut

Citatus, nifi fupradictumaxioma. Hocautem axio-

fecula religiofe fervata. . Erat igitur. Metropolitani

;

(il.

ma etiám locum habet circa difciplinam vetuftiffi-

examinare an Eledtio.Canonice peracta effet, eamque

AO

confirmare fi nihil deeffet. ^ At i quid in Eledtionis

mam; uti probant non pauca exempla in Epiftola

Ggl-

Citati prolata, quibusunum

i

forma defuiffet ,, erat Metropolitani judicare cum

alwl

laudibus celebratum.

Y

vaddere liceat multorum

Epifcopis. comprovincialibus, an propter Ecclefiz

doretuä; inter veterestcdt-,fzïæ

bonum defectus ifte poffet diffimulari.:

:305. Refert Theo

1

Hittoriographos nominatiffimus (*) tempore Valen-

315. Hzc erat vetus difciplina: ita

ut fpatio -de-

cem priorum feculorum vix ullum exemplum repe-

tis Imperatoris plures Viros fan&tos in exilium pul-

fos fuiffe in iisque fandium Eufebium Epifcopum Sa-

riatur confirmationis aut difpen(ationis«Romanz , ni&

ii

mofatenfem quiin Thraciam relegabatur; hunc An-

erga Ecclefias füburbicarias ,

6,

tifex erat Metropolitanus.

quarum Romanus -Po-nf

"

tiftitem , poítea Martyrem, cum intcllexifiet non

paucas Ecclefias Paftoribus orbatas efle, militarem

316. Quin ex Corpore Juris Canoni

ci apparet ve-

habitum induiffe, & tiarum impofuiffe capiti, atque

terem iftam diíciplinam adhuc paifim viguiffe, non

.modo tempore Gregorii IX. fed & fub initio feculi

i

hoc ornatu percurri(fe Syriam, Pheniciam & Dalefti-

nam ordinando Presbyteros & Diaconos, aliaque

XIV. Videaturtitulus deEledione. Extin VI.in Cle.

o

18!'6

(0

officia füi Ordinis obeundos quin ubi in Epifcopes

mentin. in Extravag, Com.

"

317. Sed deinceps Curia Romana titulo illimita-

ti0-

Catholicos incideret, eos prafeciffe Ecclefiis qua

Epifcopum non habebant. -

te poteftatis, qualis tamen.in Belgio non agnofci-

Gnï

306. Hic fi unice inhzrendum effet litterz SS.

tur, paulatim plures adhibuit refervationes Epiíco-

Ji

Canonum, eorum plures violaffe dicendus effet Vir

patuum, donectandem per regulas Cancellariz (ibi

fandiflimus ;; quod militarem habitum. induiffet;

refervavit provifrtonem omnium Ecclefiarum Patriar-

i

ationes peregiffet in variis Dioecefibus in

chalium, Primatialium, Archiepitcopalium & Epif-

lx

.quod. Ordin

ü

quibus Jüris

di&tionem non habebat ; quod Epifcopos

copalium , ut hac ratione abrogaret Elediones, &

hi

prafecitlet. Ecclefiis quarum. Metropolita non erat:

fibi arrogaret jus confirmati

tanum fpectabat.

L

$

onis quod ad Mefr?poli.

^

fed temporum neceflitas hec ejus geftà non modo

excufavit, verum & füummopere commendavit.

5318. Malis, quz ex i

ftis refärvatiþni.büs öiieban-

307. Opera pretiumeft referre quid in hunc Theo-

tur, mederi voluit Concilium Bafileenfe, inftauran-

i

do jus . commiine: fed cum huic rei modis omnibus

Itl

doreti locum annotaverit Vir eruditiffimus Henricus

a

Valefius. , Qua: omnia; inquit, cum fint contraria

9

bluctaretur Komana Curia, tandem .,defceþ,diellxyd um

» Legibus Ecolefiafticis, extra ordinem geíta fünt

fuit ad.Concordata. --

»

um

319. Interea ,. ut jarn di&

um eft , .quamvis M

Á

5 ab Eufebio Samofaten(i, divino Spiritu ad hoc

» eum impellente, ut Árianorum furori obtüifteret.

cens fit hzc diíciplina, oportet eam fervare ubi eft

Jl

recepta. - Sed cum in ca(íü neceflitatis nonnanquarn

l Hui,-t.lmedi plurima; & tunc'& alias gefta funt a

rTece-

Ü

(*) Hiltor. Ecclef, lib. 4. Cap, 12.

lts

Ra RRM u aA

$73

Causa EsrzNIANA

-

rgcädere liceat a littera äetiiüimmorum Canonum,

jkroit €0

n

»!

hærär*

: fl.fmäe 'þg;r :l" Evéques. ,Merzïetay Hift. ;i:e

pl

quanto magis id licet erga diíciplinam feu praxim

France Vie de HenryIV. —

a

cgalesi

multe recentiorem alienam ab antiquis Canoriibus &

-$331; Sub medium

"feculi proxime ptæt'erit'i-,'ïferä

contra jüs commune introdu&am, fi hoc faluti áni-

vente Bello: inter Hifpanos & Lüfitanos, Romana

quibü-*

marum-conducat, ac przfertim fi prius nihil füerit

um

Curiahac in parte favens Hifpanis, nolebat Bullas

MT

negle&ctum quo etiam litteralit

!

er fervari poü"egmfoder:

confirmaátionis concedere Epifcopis 4 hovo Rege Lu-

na diícipliria.

fitanorum nominatis, ne videretur'éüm ut Recem

jrtiit

320. Hujus re

i ïe'xe,mplüth circa ipfafn cön-fï*rma?

agnoícere. Proximum erat ut ómnitto Epifcopis ca-

525

(riffi

tionem habetur feculo XII. Ad Epifcopatum Raven-

reret univería Lufitania, Fuerant aminino tredécim

ä

natenfem electus fuerat Guido de Blandrata. Ve:

initio Belli: ex his po(t decem antio$ üfiicus fuper-

gria !

fum cum Pontifex iftum; 'utpote virum idoneum;

erat." Reéx füos Theologos & extérnas etiam Aca-

Oris

Roms retinere cuperet, nolebat Ele&ionem cónfir:

demiás eonfuluit quid in tanto Religionis difcrirni-

tàt !

mare; fed Ravennaten(ibus favente Imperatore Fre-

ne agendum videretur. Refponfüim eft a plurimis;

qui

derico inítitus eft Guido fine confirmationes & Ec:

neceffitatem Epifcoporüm Juris divini effe, Roma-

cient

clefiz Ravennatenfis-Archiepifcopus manfit àd mor:

nas confirmationes tantum effe inftitutionis huma-

pilco

nem.

tem ufque, hoc eít ab anno 1159 ad 1169. Videa-

nz; ac proinde has poffe omitti, fi eas negare per-

tür Italia facra tom. 2. pag. 370.

"

feveraret Romana Curia. Ea de re ediderunt Lu-

$;

321. Non alia ibi apparet nece

ffitas, nifi:ut pro

fitani anno 1649. librum cui titulus : '«Balatus ooiurn.

4lios

falute animarum Ecclefiz füz fervaretur Epifcopus

Anno fequenti Conventus Cleri Gallicani caufam

$ Li

idoneus & Canonice eledus; etíi forte reperiri po-

Lufitanorum füfcepit, ac nervofarn Epiftolam fcrip.

bus &

tuiffet alius non minus idoneus. ' Sed fi hzc neceffi-

fit dd Innocentium X. Hzc confilia fecuturus vi-

ejus ï:'

tatis excufatio u

fc

debatur Rex Eufitaniz; fed Romana Curiaà hoc me-

Eeij:

fanein cafu, de quo hic quzftio.

quam locum habere *d'e,be'ayt, debet

tüens, tandem Bullas tandiu negatas conceffit.

p

322. Quod patere putat Citatus ex fola expofitio-

332. Non diu poít; eodem feére loco fuerunt

TE

ne circumftantiarum. — Capitulum Ultrajectinum fà-

res Gallicz. — Conventus Cleri ediderat anno 1632.

o

tisfacere volens juri divino & neceffitati in qua erat

Declarationem circa Auctoritatem Concilii Genera:

vl

Ecclefia ipforum habendi Epifcopum, canonice elé-

lis, poteftatem Papz & auctoritateri Regiam, qua

por'm«;

git Steenovium. Et Capitulum & Eledus pluries

Romz admodum difplicebat. MNegavit itaque Bul-

Jingu

petierunt confirmationem & difpenfationem, ut li-

las confirmationis omnibus, qui in Conventü ifto

ceret peragere Confecrationem fine Epifcopis Affi-

quibu

fuerant, & a Rege Epiícopi defignati erant. . Rex

[rU)

ftentibus qui difficulter adeffe poterant. Adhibita

interim alios eorum loco defignare abnuebat. Quod

chari:

fünt omnia media-quz excogitari potuerunt. Nullas

diffidium cum per aliquot annos duraffet, Rex vi-

b

preces aut inftantias füfcipere voluit Romana Curia.

debatur ex multorum confilio, omiffa Romana con-

quo

Interim Eccle(ia UltrajeQina abfolute indigebat Epif-

firmatione, negotium permiffürus Metropolitanis 5

L

copo, alioquin brevi interitura. Itaque proceffum

quod Romana C

/

fien

tandem eít ad Confecrationem Archiepifcopi; ob-

las relaxare.

uria fümmopere t;meQS , ïna]u;t Buul'-

fervando ordinem debitum, omnesque folemnitates,

pont

333. Quin & Auguftiffimo Imperatori ac Regi

«

quz fervandz fuiffent fi Romana confirm

;

ativc"): & dliï-

noftro fimile quiddàm contigit, dum circainitia hu-

vali

penfatio fuiffent conceffz.

jus feculi eadem Curia noleoat fuam Majeftatem ag-

Ànt

323. Adeoque non inte

lligit Citatus; quorfxod;)

nofcere ut Regem Hifpaniz in Bullis quas edebat

fei

in hoc cafü culpari poffit Clerus Ultrajedinus, ni(i

ad providendum Sedibus vacantibus in Regno Nea-

elii

convellantur tria principia zquiffima & fümmi mo-

politanos quibus proinde Bullis noluit füa Majeftas

luti

menti, nimirum.

concedere Regium Exequatur. Unde, tefto ipfo

324. 19, Non. licere Curie Romanz pro arbitrio

Monarcha no(tro in Litteris ad Cardinalem Grima-

Tius

fuo negare confirmation

E

em Epifcópo legi.timre—ele&.o

ni datis 13. Septembris 1708.

ultee Ecclefice iflius

Cafü

aut defignato.

í

Regni manebant Epifcopis vi

at?. C9 oves abf-

:325. 2*. Si tamen cont

ingat eam id negar'e.ü'ne

que fyirituali alimonia, idque ex culpa Curiee Roma-

Bpi

cauía canonica, jus effe procedendi ad Confecratio-

Cuit

1&: Quocirca profitebatur fna Maje(tas fefe ufüram

pu

nem fine ifta confirmatione.

«

mediis in. jure conceffis ad obviandum tot incom-

lum

326. 39. In caíü neceffitatis Confecr

atioxigm h

modis.

Non finebat rerum ftatus in Italia, ut Ro-

cite fieri per unum Epifcopum.

ma diutius perfifteret in Confilio füe. Sed fi

er-

e

ter

327. Hec porro principia convelli nen poffünt,

ftitiffet, tumque Majeftas fua digna fuiffet confu-

quin una convellatur Hierarchia & difciplina Eccle

lere Theologos & Juriscon(ultos circa ifthzc media

Qui

fia(ticas quin Refpublica exponatur fummo periculo,

in jure concefJa , an hi piaculum admififfet fugge-

t«

juraque Principum & Ecclefiarum in gratiam Roma-

rendo ut pretermiffa Romana Confirmatione provi-

It

na Curiz prodantur.

deretur Ecclefiis vacantibus ex more veteris Difci-

P

328. Hac principia abdicare non aliud effet, quam

plinaf

Àt

di&z Curiz viam oftendere, qua poffet pro com-

334-

et

$i autem 'nulla veri fpecie culpari þoHïnt

C

tnoditate fua , integras Ecclefias entinguere, quasli-

Confilia data a tot Epifcopis & Theologis in nego-

bet pratenfiones fuas promovere, Principes fibi ob-

tiis Lufitanie & Galliz, ( qua confilia etiam locum

Tür

noxios facére, & abíolutam dominationem per to-

habere potuiffent in Regno Neapolitano) non vi-

tum Orbem exercere.

t

det Citatus qua ratione cul

fin

pari pQHït id, quod fecit

fi

329. Neque dici poteft hos effe vanos metus aut

Clerus Ultraje&inus.

invidiofas declamationes, fiquidem re ipía pluries

335. Egit enim Clerus ifte fecundum principia

