Suris . Ulteriusque. Licentiatum. bujus. Academiee .Promo«.—

*

torem, nowine Officià A&orem.

"

**Itatüs vifa (chedula Tiiplicæ ex»parte A&oris ex-

boc Tvibunal (Re&oralä ) 7:0)2 fít executor De&äto*rum

C

hibita in conformitatem Sententiz Interlocuto-

G irveflorum cujuscumque , im caufis criminalibus

rie. M. V. de data 31. [ulii praecedenris anni 1727.

Suppofitorum bujus. Univiv[itatis ; cum boc Tvibunal

per modum Quadruplice dicit fe

quentia fub & me-

fit folus eorum S'udex competens in ommibus talibus cau .

diantibus omnibus, «&c.

fi$, idque privauve &7 ad exclufionem quorumcum-

que aliorum. ldque juxta ere&ionem bujus Univer-

1. Quod Aéctor articulo r, perperam preetendat

fitatis fa&am AApoflolica £? Regia . Idutbovitate, |.1ta-

argumenta per Citatum in Motivo Juris deducta, pa-

que petit injungi "dclori ut. declavet quo. geuere.medii,

rum aut nihil ad rein facere, poftquam ipfe Judex ea

2 eff quo pede uti intcadat prafato Inflrumento ( De-

invenit adeo peremptoria, ut ea perSententiam fuam

creto de r2. Se

dedutlis.

ptembris 1725,) €7? Ar'tiqulz'.r 6X 60

Interlocutoriam partem hujus cau(ze effecerit , ipfumn-

que Motivum tanquam hujus cauíze partem ,

coim-

16. Quibus Actor in fua Replica nihil oppofuit, iis

* "---

municandum Aéctori mandaverit.

acquievir, & articulo finali fuze Replicee folemniter

2. Cui Sententie , maxime cum ea in rem judica-

ifti medio, quod nunc arripit, renunciavit dicendo

tam tranlierit, fruítra intendit A&tor derrahere ;

quod bene velit declarare fe non direéte agere virture

3. Uti facit per medieratem fere fuze (cedulee , ubi

Mandar Ceefarez füze Majeflatis fed virtute Mandati

le

fuftinere non veretur Auguftiffimum Imperatorem de

Magnifici Domini in lite exhibiti, &a

| n

jexi ad arti-

qualitate prerenfi criminis jam judica(fe ;

culum 23. Lib. grav. fub NN, ^.

j

4. Ejusdemque Auguftiffimi Imperatoris volunta.

17. Quod. & Ciratus acceptavit articulo 93, fuee

tem eíle ut habita confe(fione Citati nulle jam Judici

Refponfionis ulterioris : fubjiciens ibidem articulo

partes fuperfint nifi ad decernendam panam,

fequente feu 94. A&torem Actionem fuam uzice &

$. Verum advertet facile M. V, Actorem quo fe

privative inftituiffe virtute Mandati. Magnifici Do-

mini.

vertat nefcire, & immemorem fui pugnantia loqui

quando tandem poft memoratam Sententiam Interio-

12. Huic Articulo a-&quievit ACtor in ulteriori fua

cutoriam refugit ad Litteras Augufítiffimi Imperatoris

Replica, nihil contradixit, fed racendo confenfir,

de 31. Decembris 1726.

19. Perfiftentiam fuam circa huncarticulum denuo

6, Cum jam annus fere integer ela

pfus ütk quando

fignificavit Citatus in Motivo Turis articulo 390 qui

?

& Citarus fa£tum fuüum confelfus eft,

fic habet : . Quod prefens Aétio uzice & privative

7. Et A€tor tot Articulos gravaminum , qui pra-

inflituta fit vi Decreti Maenifici Domini Reéctoris, ut

tenfum crimen Citati concernunt, Libello fuo con:

patet ex Libello gravaminum articulo 23.

ventionali axhibuit,

20. lterum ergo acceptatur, quod Actor verita.

$, Citatus vero contrarie idem faftum fuum co-

tem hujus.non contradicendo in fua Triplica admi-

ram Judice defendit, innocentiam füam demonftra-

ferit.

/

vit ; nihil in eo nifi jure a f& factum,; nihil peccatum

-A41, Quin. imo .usque 'adeo convi&tus fuit A tor,

eífe o(tendir,

prefentem. A&tionem debui(fe, inflitui uzice & prz-

9. "T'ora eaufa hactenus' füuper eo, an Citatus pre-

vatioe ex Authoritate & Mandato Maguifici Domini

ten(i criminis reus fit, ventilata eít :

ac tandem in

Rectoris,

3

caufa. conclufum, & petitum jus dici.

22, Ut ex eod

em-Mandato delera atque erafa int

IO.

uin imo nequidem ullum hac

lenus verbum

queedam verba, per errorem fchedule hujus Mandati

J

Aéctor protulit, qua

prius inferta, quibus fignificabat Rector, quod vigo-

1

te plecti mereretur,

poena vel qua cenfura Ciratus for-

p-

re quarumdam Litterarum Promotori mandaretagere

1r, Jndex cauía cogni

ta ipf.'um Motivum juris a

ad onus Citati,

Citato exhibitum haberi vult pro ulteriori Duplica ,

23. Quod Mandatum Re&oris Magnifici; uti

ejusque. copiam . Aétori concedit in ordine ad tripli-

per Actorem cum Libello gravaminum ad articu-

candum.

lum 23. exhibitum fuit füb. N. j. fic habet ; /mjua-

12. Hnic juris Motivo quinque: fere menfibus in-

ginus Promotori noflro £? Procuratori Haclgoet, qua:

cubuit A&tor, nihilqueadveríus illud invenire atque

tenus iudilate covom mobis, fervato juvis ordine , im-

objicere potuit,. nifi ineptam & Fifco prorfus indig-

flituat nomine Officii AGiouem ad onus Clariffrmi Do-

nam pratenfionem ,

quafitam ex Litteris Ceefareis

miüni van Efbem 3. U. Doclovis €9?. $$. Canonum in

Datum Lovanii bac 1r.

finiftre intelle&tis, vel potius ex pervería interpreta-

bac Umverfitate Pvofefforis.

tione quam aufü temerario audit illis tribuere,

Februarii 1727. &c.

:

13. Signum manifeítum;. ACtorem convictum effe

t

24. lpfeque Actor probe confcius. eft, fe Citato

de innocentia Citati.

perfonaliter. comparenti illico. declaraffe quod hac

atLitteras illas Caefa-

14, Non enim antea ignorab

A&io dumtaxat ex Mandato & Authoritate . Mag-

reas aut praetenfam illam earum vim, quando illas in

nifici Domini inftitueretur: & hoc ipfüm quoque

&

lite produxit.

Advocatum Fifícalem, qui ipfe aderat, afferuiffe,

15. Non ignorabat ea, quando vidit Refponfio-

2f. Neque ignorabat, quem fenfum haberent Lit-

nis Provifionalis Citati articulos $2, 53.754. & $ f.

tere Cefareg, ad quas nunc refugit;. quando in

terminis ; fervatis in Actis II, 14. & 1$. Martii

qui fic habefn : Novit z4Ger , fi quisquam alius,quod

1727.

694

CMAII $A

ESPENIANA.

meratas (e fervare demonítrant, ubi, quod non raro

1727. fine ullo renifu- confenfit. in reeufationem

Clariffimi D. Buggenhout tunc Rectoris hujus Uni-

accidit, ad relationem collateralium Conciliorüm Fis-

verfitatis ;

calibus füis mandant , ur ACtione criminali agant ad

46, Cum tamen hac recufatio fundaretur unice

onus eorum quos forte reos habent, peculatus, re-

petundarum, concetfionis, . feditionis.

in eo quod. Vir ille Cláriffimus extrajüdicialiter de-

claraffet , ^ quod exiftimaret in. hac cau(a nullas Rec-

.42. Littere , quibüs id mandant, fapius atroces

tori Magnifico partes füpereffe nifi ad decernendam

,

continent qualificationes eorum factorum qua volunt

peenam.

puniri,

27. Non ignorabat denique Litreras illas Caefa-

.43. Nibilominus Reo cuiliber, relinquunt inte-

reas, earumque fenfum & vim, cum propinquum

gram adverfüs ejusmodi qualificationes defenfionem

effet, t in rem judicatum tranfiret Sententia pro-

tam quoad jus, quam quoad factum. -

vifionalis dé dara 31:. julii 1727..per quam contra-

44. Liberrimam facultatem relinqtiunt Judicibus

rium huic intolerande Ac&toris préterifioni manife(te

vt ormnia media five Juris five facti penitus exami-

difpenitur.

nent difcutiantque,

28. Non ignorabat tunc ifta, & tamen fuper iftis

4j. Pleniffimam denique iisdem Tudicibus relin-

tüüc non excepit:^ nuüc autem cum maifefta eft

quunt libertatem ut non obílantibus Principum. füo-

indocentiaà Citati, non dubitar Actor ad tami into-

rum Mandatis de inftituenda ACtione criminali adver-

lerandurn inedium confugere, quo nil aliudagit quam

fus fceleratos, quos ipfi exiftimant, homines, eos

Jurisdictionem M, V. prorfüs inconteftabilem, in-

penitus etiam abfolvant , fi omnibus, fervato jurisor-

audito exem

pgo, in dlub:ifum re'vogai'e , atque intïri-nl-

dine, difcuflis atque perpenfis coram Deo & in con-

pere.

Ícientia innocentes eos efTe judicaverint.

29.

Quare füper omnibus pramiffis exci-p-iendo,

46. Ha' funt Pattias Leges fecundum quas dum

omni qüo poteít meliori-modo , fuüftiner Cirarus,

Auguftitfimus Imperator nofter in hac caufa vult u$

á

A&orem fuper contento

ac juflitiam adminiffrari.

dera aüdiendum eff»;

þuius fuae Tripl;icz.-c nequi-

— 47. Juxta naruralem atque ind

ubitafum littera-

30, Et e€o minus audiendum, cum huic medio fo:

rum faarum fenfüm integram relinquit Citato füam

lemniter & iterato jam ante renünciarit ut vidcre eft

defenfionem :

hic füpra articulis 15. 16. 17. 18. 19. 20. 2 1, 22, 23.

48. Magnificentiee Veftre autem & quinque Con-

24.25. & 26.

!

fultitfimis affe(Toribus plenam libertatem difcutiendi

31. Qüodque med

ium alias Actori 'þer Sententi-

omnia media defenfionis Citati & judicandi prout

am Intérlocutoriam manifefte fuit adjudicatum , ut

conícientia dictaverit.

1

colligitar-ex: A€tis litis,

:49. Hoc dentio vult & hanc denuo libertatem re-

22. Sine prejudicio tamen hujus fua exceptionis

linquit Auguftitfimus Imperator , dum in hac cauía

dicit Ciratus, actoris interitionem adeo infandatam

prafcribit inftitui curfüm juftitia fecundum Sacros

efle & extravagantem, ut n

Ecclefie Canones.

— Ó—————H———ÓÓRRÓÓ— M —— Ü

on crre'dat quod aétor au-

debir illi infiftere.

$o. Nullus: enim Ecclefiafticus extat Canon, 'q*ui.

733. Littergeenim Cefarez, quas inclamat Actor,

hujusmodi judiciorum divifionem permittat,

nullam plane mentionem faciunt decernendaz peena

$1. Quiaimoralisdivifio atque diruptio judicii juri

aut cenfüre; fed integrum judicium relinquunt M,

naturali directe repugnat : nam jus narurze dictar Tu-

V. pouy *j étre fait droit fuivant les Loix du Pays €g

dicem judicare oportere fecundum

;

«

fecundum alienam conícientiam.,

prqp:iam- & non

Jes Canout de T Eglife,

34. Cunélis porro notum eft has inviolabiles effe

$2. ]udex enim agit judicium Dei :. & in hoc

patrie leges, ut nemo tractetur nifi via Juris coram

tam preecellenti munere folum Deutn ? juffitiam prá

— ÓH

Judicefuo competente, & fecuridum morem & con-

otulis babenty (ententiam ferre debet ; prout ipfe fly-

]Ita ftàtuit

lus & tenor Sententiarum Ecclefiafticar

fueradinem Tribunalium corópetentium.

um conftanter

articulüs r. Laeti Introitus Brabantise, cujus integrum

oftendit.

téxtum actor vid

,

ere potuit a Ciráto'inferturn füo Mo-

53. Et hoc ipfum fignificat Pfalmi

fla Regïuä Pfaï-.

i

tivo Juris articulo 398. -

mo $t dicens: — Deus. ffetit iz.Symagoga Deorum g

/45, Quin imo ad hajus Lati Irtroitus obfervatio-

iu medio autem . Deos dijudicat, ,

. J'udicate

l

nem Calaréea S. M. feíe folemni jüramento obftrin:

& pupillo bumilem &2 pauperem juffificate.

Pg 8720

l

"

ere di

o

8

[5

mata eft, arque ita fe Patrie Legibus obttric-

. $4. Ex his, uti confidic Ciratus, illico apparebit

tam profireri,

í

i

non tantum temeritas ac mala. fides ACloris :

€

36. Haecfíàne fümmaCl

eniemïfïïüwi nóftri Impera-

$5. Sed & fumma, quam Reliciofiffimo Clemen-

toris eft gloria, düm & aquiffimi animi tam certa ar-

tiffimoque Imperatori infert, injuria,

,

H

gumenta prabere, & rmoderariffimi Regitniuis tam

$6. Dum ejus Litteris: contra ipfam verborum

inviolabilem normam prafcribere voluit,

proprietatem affingere audet fenfuüm countrarium Tari

h

37. Adexemplum optimorum Imperatorum Theo-

naturali, Sacris Ecclefie Canonibus, Leoibus Pa-

fi

dofii & Valéntiniani, quorum in Corpore Jüris hac

trig , ipfique Jurisjurandi Sacramento quo fefe in füa.

L.

aürea extart verba l. 4. C. De Legibüs & Conftit,

Inauguratione Su

,

&

a Cafarea Majeflas obftringere n

Digna vox eff Majeflute; Reguaatis , Legibus alliga-

dubitavit.

fj

tuin fe Pvincipeth profitevi, — 4deo de autbovitate jurvis

/57. Perpen

d

lat modo M. V. Zrticulor Trip!ï&&:

Z

0

If

J

?ra pendet /Autboritas , &j reveva tnajus If)gperz'og/i

2..3. 4. $. 6. 7. 8. 9. & 10. ubi agitur de Decre-

C

Jubmittive Legibus: Princ

ipatum.

"

k

tó laceratorio Confilii Status de 12. Septembris 172 .

1

& ex is non

al

38. Ulterius certum e

, fecándum T.eges Patriz,

Q

& confuetudines Omniumfääus;TribUnaHUm, omnia

A&toris.

kdilHic.ulter* per(piciet m-alam^ fidem:

judicia criminalia e(fe indivifibilia.

" ,'8.

Qüe in eo ptæfertim fe pmäii quod adhuc:

ü

39. ltaur inauditum fit, alterüm ]udicem'*'jfgdiciüm

pergat detorquere verba lirterarum Cafarearum.qui-

t

li

ferre de quali

ate facti eu crimine;, ,ältgru i vero uni-

bus prefcribitur in difpofitiva, deproceder eg Confor-

ce judicare de poena,

"

tité de la véfolution: & Decret: du 32. Svptembre. . .

*

.

d

40. Prout C

Es

itatus 1

n (uo Motlvo obférvavit arti-

Jérvato Shuris - ordisé, .

'gat, inqüam, illa -de;orj'

h

culis 416. 417. 4t8.

quere ad frefatum Decretum laceratorium,

& 419. quod aétor nullatenus

1

OM

"

tit

negavit.

j9. Cum

Imperator 'evidenter:in (fua difp

o!ïvtivä :

41. Hà

fce'Leges Patrie i"pü' p*r-aä cieteris Princi-

loquatur de alio quopiam Decreto quod Confilium'

$0

Ti

Sratus ;eadem forte die 12, Septembris 1725. tu-

pes no(tþi', eorumque «ngefnatm*es'ggn»erales jnte-

liffe

|

Ov Rzcufirn pEs Prkces &c LivnE SEcoNp,

695

liffe potuit, qua datam eft illad laceratorium,

ä

Volumen illud dudum poft adventum Serenitfimae

60,. Nam quomodo ifla verba Litterarum füe Ma-

Archiducis, ipfi primum fu

erit prae(entatum, ubi

jeflatis referri poffunt ad Decretum laceratorium de

jam ante adventum illius Con

G-Iium iftud ceffarit, ut

quo in narrativa mentio facta fuerat, quandoqui

notorium eft.

dem hoc Decretum laceratorium nihil pror(us re

/,73. Quibus mediantibu

folvat aut contineat de hujusmodi A&ione inftituen.

S occurfum eít contentis

deceim priorum "Articulort

m

da quam Cefar prefcribit inflitui, fervato juris or-

74. Quod ad quatuor fequentes ärtïcitlor II, 12.

dine, ig confovmitatem , inquit,

;

refolutionis 67 Decreit:'

13. & 14. ubi Aclor ex vanis, vel etiam ex falfis

de 12, Septembris Y725.

conjecturis mentem & intentionem elicere vult Au-

61, Nec dicit Auguftiffimus Imperator zz co:;fer

guftillimi Imperatoris, quafi Citato infefta foret ,

S

qutatem praefati Decveti de 12. Septeinbris 172$. quod

7f. Dicitur füumme temeritatis efTe in fübdiro vel-

l

audet non absque dolo & fraude affeverare Actor,

le

€d em conformite de la vefolution €?. Decret , non re-

palam fcrutari mentem Principis ult

ra quod verba

ferendo illud ad

ejus preferunt :

1

prius Decrf:tum dc quo narrative

76. Injuriofum effe Princi

*

pip

rater verba

jam egerat.

| me-ntem

62, Hac

illi affingere omni juri repug

nantem :

Citatus oftendit in (üo Motivo juris Ar-

77. lniquum deni

.

S

.üculis 421. 422. 423. 424. 4215. & 426.

Hac

num, hujusmodi va

que, ac precipue Fifco indig-

nis conjecturis uti ad gravamen

vidit Actor & ad ea obmutuit conviétus hujus (uze

Citati ejusque conde

muationem

obtinendam ;

detorfionis, & tamen pergit verba Augufliffimi Ca-

28. Prout facit A&Gtor dicti

faris ad fenfüm, quem minime patiuntur, de

S Articulis r1. 12. 15.

FOL'-

& 14, ubi pretendit Actor C

efaream & Catholicam

quere,

Suam Majeflatem in Litteris fuis de 2r, Decembris

63. Et hec facit A&or in perniciem, quantum

j

1726, non folum rejeciffe rationes Citati :

E

in ipfo eft, Academici Citati de cujus innocentia con-

79. Verum etiam

mandaffe ne earum vel minima

viétus eft, idque nomine Officii quod per. fuam Tri-

habeatur ratio in judi

cio,

plicam perpetuo probre diffamar.

$0. E contrario Citatüs o(ten

dit*nullatenusn ratio-

64. E(t & aliud fpecimen malz fidei A&toris qui

nes fuas effe reject

Articulo 3. & alibi femper affectat Citatum habere

as ab Augulliffimo Imperatore, fed

clementer fufcept

as, prout videre eft Articulis 393.

di

Reum, quod foret Author Refponfionis Epiftolaris

394- 395. 428.

429. 430. 431. 432. 433.

434. & 435.

laceratae , & illum propterea a Judice puniendum effe

fui Motivi jur

is,

üt

lta quidem ut Sua Cafarea &

pretendit 3. cum interim probe novit quod Citatus

Catholica "Majeftas

Citato concefferit torum quod

non aliter admiferit fe effe Authorem Epi(tole in

petivit,

Qe.

Scripto impre(To Refponfionis Epiftolaris contentae,

81. Proinde plane nbgat Citatus Suam Cefaream

?Fa

nifi fub reftrictionibus contentis in ipfa Acta per Ac-

& Catholicam Majeftatem ratio

0$

torem. exhibita una cum Libello gravaminum füb

nes fuas rejecifTe.

IN. 4.

K

82. Sed & non fine infigni

imp

oftura potuit affe-

rere Actor Articulis 13. & 14. q

uod Caefarea Sua

yi

65;. Fa

lfum quoque eft, quod dicit AClor . Arti-

Majeltas mandaffet agendum effe ad onus Citati ut

i

culo 6. quod Ciretus mediantibus rationibus quas

PUNIATUR /ecugdum L

eges Patrie €? Sacros. Eccle-

Sereni(fime Archiduci mi(it, cogatus fuerit (e(e ex-

f& Canoues :

li

«ufave,

on

83. Cum Cefarea Sua Majeflas unice . mandarit

66. Qui

bus verbis non ob.f'cure infinuat Acor,

dj FAIRE DROIT fuivaut Jes Loix du

Pays €? Canons.

quod judicium hujus caufze ab ipfío Citato delatum

dé 'Eglife.

0C

fuerit ad Suam Majeftatem Ceaream & Catholicam,

$4. Cui minime obeft, quod Sua Majeflas volue-

L

una clementiam ejus implorando & veniam.

rit in hac cau(a procedi avec £oute di

]

67. Cum interim Citatus per recurfum füum ad

ligeuce €7 pro:&p-

titude, uti refert A&or articulo r«.

(

Auguftiffimum Imperatorem fuper Decreto Confilii

85. Quia id fecundum Inftru&iones & Ordinatio-

Status nil aliud egerit quam fuüpplicare ut oz ob-

fi

nes in hanc rem emanaras in omni

proceíTu ac prae-

Jiante dila Ordinatione Confilii Status cuvfas juftitie

cipue in ACtione criminali requiritu

r

Ils

ordinarius ipfi libere pateret , ut in legitimo judicio bo-

d

uorem [uutm ac famam. defendere pojfet. | Prout Cita-

$6. Aft Sua Majellas mandavit procedi omni di-

ligentia & promtitudine, non ad »uNieNDUM Cita-

us etiam expreffit in fuo Morivo Articulo 4355. uti

tum, prout imponit Actor

» fed pour y xrRE FAiT

bit

& in ipfa Prafatione Motiviad Clariffimum Judicem,

DROIT fan$ ulterieur délai,

Juivant les Loix du Pays

«ontra qu& Actor nihil habuit quod contradiceret,

€2 les Canons de PEglife.

W

quod acceptatur,

87. Cum

68. lnterim non poteít eífe durum Citato

juftum fit ut zequali promtitudine Qperju-

dicium patea

t de innocentia Citati,

quam de preten-

üfit

quod- Actor infpectionem omnium fciat fibi compa-

fo ejus crimine,

rare: omnia autem Citato ocícura maneant & clau-

[m*æ

88. Falfum quoque eft

, Cefàream Suam Majes-

Pa

fa; ut ita facilius, fi fieri poffet, Citatum reum

ratem Decretum Confilii

Status de

I2. Septembris

(

apat.

;

172j. spprobaffe & ratum habui(fe

.69. Quod autem Sereniffima Archidux Cafarea

; àc declaraffe,

)

in quantum opus,

Refponfiouem : Epiffolavem, Citati

fue & Catholicee Majeflati mififfet praerer dictas ra-

Brevi. Jdpoffolico de

Al, Febpruari 172

riones Citati, etiam rafiomes p contravium allegatas in

f. aliisque De-

(

cretis $. Sedis imjuriofam , fcandalofatn,

€? permiciofzt

[e

Confilio Status, uti A&or dicit Articulo 7. id gratis

con[equentie : uti

afferitur & apud Citatum, qui non pretendit in ar-

Aétor dicit ZJrttculis 16. & r7.

89. Quando

quidem totum, quod Sua Majeftas in

etti

cana Principis intrare, ignoratur,

diétis fuis L

Atteris profert circa illud Decretum lace-

7o. Eo magis quod nequidem Cafarea füa & Ca-

ratorium , non éprobative dicat, fed zarvative.

tholica . Ma

huc

jeftas hafee- commemoret in dictis [uig

90.

ain imo, cum Sua Majeflas ibid, tantum

Litteris, -

narrat, Refponfionem Epiftolarem tanquam $. 5eZz

qül

71. Equidem capere nequit Citatus quomodo a

i

9)

f

juriofam , laceratam fuiffe, nullam mentionem fa-

"TR

dicto. Confilio Staetus examinari potuiffet gagnum

ciens de prarfato Brevi Apoftolico, aliisque Decreris

Felumen fuarum rationum, & ab eo allegari ratio-

ral'-

fanctae Sedis, palpabiliter monftravit ,

ea hic operari

Qner in cotitrariuti , quo infinuat ACtor fpeciem quati

non poffe nec attendi,

contradictorii Judicii coram Auguítiffimo Cefare in-

tWa

ftitutam fuiffe.

91. Eam profecto ob caufam, quod memoratum

um

reve, aliaque Decreta Romana ,

qua' hic place.

71. Qapere? inquam , id-nequid;Citatus " c".m

tata aut viía non fuerint,

non poílnt poni pro fun-

ti

damen-

i

1

CaAusa

696

ESPENIANA

damento alicujus Decreti absque infra&ione Legum '05'dinaïiowes, €2? Confuetudines Vtdabiles Univer fita-

fundamentalium & Privilegiorum Patriée,

tií .. . ad quemcumque flatum inUniver[itate deve-

92. Similiter negatur Articulus 18, qui 'folkution-e-m.

uerit, neq

ue feientey Tabovaturum in aliquo qqod z'-þ pr:f*

l

fuam invenit in premiffis

judicium eorundem po[Jet: vedundave,

93. Articuli quoque 19. 20 2t. 22. 3. & 24. ha

106. Tanquam Advocatus, preftitit Juramentum

"

Advocatorum hujas Curie, prout in Statutis hujus

'V

berit folutionem ex pramiflis,

94. Hactenus Actorem in Suam

Mva jetatem Ce-

Univerfitatis exprimitur; Quod nempe Jurisdictio-

(

nem Re&toris noa impugnábit fed pro viribus defen-

faream & Catholicem injurium vidimus.

9f. Verum, quod Zrticulis 35. 26. 27. 28. 29.

det quatenus fecundum Jura , Privilegia, vel Statuta

n

Univerfitatis tenetuür.

4

d

À

30. 31. & 22. füftinere audeat, Magnificentiam Ves

tram non aliud bac in caufa disquirere po(fe, quam

107. Hic autem agitar de Rectorali Jurisdi&tione

i

E

qua peena Citatus puniendus veniat 5

in perfonam Academicam, quam nequidem eXtra mu-

96. Res eít in períona Actoris aut ejus Confilii

ros Oppidi Lovanienfis ad judicium licet evocare,

t

Agitur de perfona, facto, caufa, fenioris Do&toris

le

plane intolerabilis , utpote tanquam Jurisdictionis

Re&oralis & Academice plane everfiva,

hujus Academize,

Agitur de parte nobiliore

fecundu m

dictionis five de poteftate dijudicandi.

^

]Vuvris.-

If

97. Advocatus Fiícalis ex. Officio fuo

Statuta hujus Ubiver(itatis fub. ti. D& Abpvocaro

108. Aft Officium Fifcale hac in cau

(à nitirur pa-«

t

Fiscanr, debet pemes fe babere €9 incorporata , omnia

am Rectori eripere quod in Jurisdictione preeftantiu$

Privilgin, Exemtiones , Libertates , Concordata, €7

eft, eique dumtaxat viliorem partem, quae in decer-

ff

Pa&a cum Priucipibus €2

endo pcenas conítituta e(t , relinquit.

if

| Commuaitatibus atque Pra-

latis.

109. Quin imo poreftas decernendi peenas, qua

l0

98. Scit proinde & fcire praefümitur, quod nemo

qua judex'ornatus eít, orrine füum decus mutuetur

[

alicujus note in hac Univerfitate ignorat, unam in-

& fplendorem ab ea Judicis poreítate, qua fecun-

ter conditiones f/ge quibus non erectioni hujus Ace-

dum juftitiam auditis

partibus, de facto & /qualitatg

demia appofitatn fuifle per Diploma Pontificium, ut

delicti dijudicat :

)

r16, Per confequens

facit A&tor Magniïïcentïäniï

onmimoda Juvisdidio tam civilis quam criminalis fit

Veftram merum executor

(

privative penes Rectorem.

em & a Judicis deprimit

LU

99. Quod eodem Diplomate Pontifex voluerit, ut

grádu atque honore.

P

t

Dux Brabantie omnem fuam Jurisdictionem & civi-

r1r, Er hoc ipfüm non veretur coram Maguifi-

lem & criminalem in füppofita, a fe abdicaret , eam-

centia Veftra pro Tribunali fedente fuftinere.

1i)

que in Re&orem & Univerfitatern transferret rea/iter

112. Sed & proprium Officium Fifcus

| hac m parte

&? cum e]feGiu ; alias erectio nulla foret.

enormiter commac-ilat,

In

100. Quod Joannes IV. Drabantie Dux, Funda-

- 313. Si inaufpicato per füb- & opreptionem quip-

tor nofter, per Diploma füum datum Bruxellis fep.

piam a Principe impetratum effet, quod in' depres-

timo Idus Novembris 1426. ad purgandam meino-

fionem Academice [urisdictionis vergeret: idque

T

ratam conditionetn, azimo deliberato 9 de fano g

verbis adeo claris, ut mitiorem interpretationem nul-

[

maturo Procerum ,: Magnatum , Comitum , Baronum,

latenus paterentur, primus ex officio & jurisjurandi

£? Nobiliwun Fidelium , Confilio paviter €7 affeufu pro

Religione Fifcus Academicus curare follicite deberet

i

Íe, beredibus €? fucce[Joribus tuis Brabautia Ducibus

ut facta tecta manerent Privilegia hujus Univerfitatis *

al

omnem illam Jurisdiétionem tam civilem quatn cri-

114. Rem defirendo ad Confilium Univerfitatis,

fei

iinalem omniumque caufarum cognitionem , atque de-

:

ut jus ac privilegium Academicum principale prote-

ii

l

cifionem a (e abdicaverit,

geret; & de fub. & obréptione optimum Principem

Ai

1OI, Scit denique, quo

d idem joannes IV. om-

& ipíius Academia beneyolum Prote&o-xfe—mi edO-

4

nem fuam Jurisdi&ionem znutegraliter cefferit & trans.

ceret :

tuleritin. Rectorem & Univerfitatem realitev €7 cum

t

11f. Apud eum etiam per deputatos fnppli&ändo

fi

effedu ; NU1LA, ut ait, mobis moffrisve Succe[Joribus

üt quod fub. & obreptive per adverfario

fuiflet, clermenter revocaretur.

4s (obtcntpx.n

C0

£? Officiatis facultate, €? au&oritate PENYTUS refer-

Tf

vata de caufis €? megotüis bujustmodi cognofcendi five

116. Hic autem Officium Fiscale adeo

vf'ui obli-

, criminibus quomodolibet

vifcitur, ut Litteras Cafarias nil tale: continentes,

illa divimiendi, aut pro .

puniendi feu aliquaim in eos (fuübditos Univerfitatis)

imo ipfam expreffis rerminis Jurisdidtionem Rectora-

j

il

SupERIORITATEM vel JugispiCcTIONEM exercendi , quá$

lem firmantes ; frivolis, falfis, perverfisque ploffis

a nolbis vENiTUS abdicamus, &c.

& interpretationibus trahere & infleclere conetur in

qu

perniciem eorundem ]u

f

102. Que pleniffima Jurisdi&tio Re&tori hujus A-

:

d

rium Univerüta»tisï, « Aca'

cademiz privative competens deinceps fapius a fuc-

demicorum.

117. Audet Officium Fifcale Officiarius & Mi-

]u

cedentibus hujus Regionis fupremis Principibus con-

V

firmata eft, ac nomipatim a Carolo. V. anno 1531,

nifter Academicus juratus, tanquam Aétor ad Tri-

bunal Reétorale accedere ad Re&toralem Jurisdictio-

?

Philippo il. anno 1556. & Archiducibus anno 1617.

Referuntur in Ediclis Brabantie T'om, 3, part, 3. lib,

nem impugnandum, arque a pradu [udicis Rectorem

As

ad officium meri exeeutoris dejiciendüm : übi, quod

^l

1. tit, 5, Cap. XV.

103. Quin ip/e Augufliffimus Imperator nofler in

flupendum eft,. Citatus ipfe coram eodem 'Tribunali

17

$

cogitur authoritatem ac

i

ipfis Litteris quas inclamat, & quibus tam enormiter

Jurisdlaiqnem Re&oïfis affe-

hr

abutitar A&tor, voluit in hac cauía agi fecundüm Le-

rere ac tuefti.

ges Patrize fuivazt les Loix du Pays.

118. Res peffimi exemþli, manifefta & enormis

liC

104. Nomiuatim & exprefle fignificans in hac ip:

prevaricatio, nulla excufationis fpecie diluenda.

fa caufa Re&tori Magnifico competere Jurisditctionem

119, Quantumad Ciratum ejusque prafentem cau-

À

juxta mores & Leges hujus Patrie, atque ad Tribu-

fam attinet, füfficir ei füper-Juribus & Privilepiis

[/4

nal ejus Actorem & Citatum remittens ; devagt fon

Univerfitatis &

þh

»

Suppqütorgxp gxcipegg, prout þjfce

juge CowPETENT DE LUNIvERSITE' DE. LOUVAIN., . ,

excipit. "

Qu

ervato juvisordine. ..Pour

Verum fperatur f'o"re' ut Magnificentia Ves:

y ätrg fait "dro-z't"'. P fuj«

vant les Loix du Pays. -

tra juífta hujüs rei indignatione commota, ex 'Tri-

Art

10$. Ad rei hujus indignitatem accedit ; quod

plica:ab A&tore exhibita tamquam Suae Majeflati Cee:

po

Fifcalis in fua- Immatriculatione ficut reliqua liujus

fareze & Catholicae maxime injuriofa & Juribus hujus

Univerfitatis fuppo(ira JunsjuRANDpo promiferit fe

Academiee exitiali, peffimi exempli & perniciofiffimae

fü

.ae penitus eradi ,

.

ob.fezfvnt147'um SJura , Privilegiq, lfibe?'tnte:; Statuta;

coqf'equentiæf-; expungi, delefi;

ex

oU REcUEIL DES PIECES &c, LivRE "SECOND..

697

fta

140. Quibus mediantibus íequele quas infert.

11

ex officio jubeat, omnes & fingulos Articulos ean-

dem materiam concernentes.

AGor di&o articulo 38.item 39. & 40. fponte, ficut

n

121. Idque non in hac tantum fed etiam in pre-

tenebrz accedente luce, difparent.,

141. Veniendo ad articulos 41. 42

« ,43, aaccepe,

cedentibus fchedulis A&oris : Quiajam A&or pa-

l

fum

lam declaravit quorfüm per eos tendat.

tatur quod Ador non folum fe non purget füper.

J]u$

122. Etulterius relinquitur Judicio M

agnificentiæ

conterfione C9' malignitate de quibus convidus erat

]io.

Cap. 2. di&i Motivi Juris, fed e cont

Veftrz, quam infüper poenam tam enormi pravari-

i

rario eam taci-

l(eni'

catione mereatur ipfe Fifcus qui Triplicz fübfcripfit.

cite fateri cogatur.

N

ü

.123. Procedendo nunc ad contentum Motivi Ju-

142. Attento, quo

d ad füi. excufationeniïnil aliud

ris adhuc magis patefcit innocentia Citati, dum

adferre poflit quam fe nihil dixiffe nifi fefé referendo

l0nà

Ad&or Motivum illud vix pauculis verbis audet at-

ad In[lrumenta in lite exhibita. & proinde mentem

mu

tingere.

fuam non aliam fuiffe

quam eft meus C9' fenfus dic?o'-

124. Cum tamen Ín eo vertatur totius rei cardo,

rum Inflrumentorum.

ire,

Qj

totumque przíens Judicium fécundum provitiona-

143. Non enim hic quaftio eft de interna sjus

üns.

lem fententiam de 31. Julii 1727.

mente, fed prout eam expreffit in AGis litis àc no-

minatim in Libello gravaminum.

125. Certe partes Acoris hic fuiffent argumentis

ts

in Motivo deduáis refpondere & contrariis inten-

144. Et fi non habuiffet aliam intentionem feu

t

tionem fuam fundare.

mentem quam in di&is /nfirumentis exprimatur, pro-

fedo ipfis didorum Inftrumentorum verbis uti de-

Eu

126. Qua fuit indubie intentio Judicis dum noan

modo fadia, fed, quod infolitum, omnia etiam Ju-

buiffet, & non aliis, quibus ipía contra expreffum,

ris argumenta, eorumque applicationes, quz in to-

tenorem interpolata ad alienum ac pravum fenfüm

Qui

to Motivo continentur, Ad&ori voluit communicari

detorqueret.

etut

n

per di&am Sententiam provifionalem.

145. Interim, tanquam quo

d maxitie faveat cau-

127. Quz etiam in rem judicatam tranfivit.

fx Citati, acceptatur quod Ador hic non habeat

litae

aliud ad onus Citati qua

128. Perfiftit igitur Citatus adveríüs 4rticulos 33.

:

m di&a Inftrumenta prout

m

34. C? 35. Triplicz in negationibus & iis omnibus

jacent.

quz circa prztenfum Breve in hac lite a fe dida funt,

146.

Perfï['fendo ulferius in contento di&i Capitis

"Imit

2. Motivi Juris.

ac przcipue in iis quz continentur Cap. 1. fui Mo-

tivi Juris.

147. Contra Zrticulum 44. Trip

lica perüftitur

"if

in Cap. 3. eju(dem Motivi, ubi demonfltratum eft,

129. 'Acceptando

'q'uod A&or omnia illa vera elïfg

u

non inficiando concetlerit.

*

quod ne vel minimus hic argui poflit contemtus ali-

130. Perfiftit fimiliter contra Zrt;

culos 36 ( a.

cujus Brevis vel Auctoritas $. Sedis.

in negationibus aliisquein hac caufa, ac maxime in

148. Contra articulos 44. 46, & 47. per

Güitur in

Qu

pres-

Cap. 2. & 3. füi Motivi Juris a fe prolatis:

refp

onf(is negativis Citati, allisqueac præcipue Cap.

13:1. Una acceptando quod Ador adverfus hzec

2, & 3. Motivi Juris dedu&is:

dque

nil in Triplica fua inferre potuer

^

149. Ad qux A&or obmutuit, quod acceptatur.

1 ül-

L

it, atque adeo no-nv

"ndi

inficiando admiterit.

150. Uti etiam perfiftitur in Cap. 4. dicti Motivi

132. Interim certo conftat liberum effe Juriscon-

contra Articulum 48. ubi evidenter oftendit Citatus

befet

fultis iudicia fua (ive refíponía promere circa Brevia

nihil in przfenti cauífa a fe didum aut actum, quod

AUs ?

vVer

[o)

t45,

aliaque Decreta Romana, conformiter ad füas Sen-

e

at in contemtum aut imminutionem Jurium $.

tentias, legesque & confüetudines Patriz, etiam dum

Sedis aut Difciplinz Ecclefiafticx.

roté

illa adveriantur dictis Brevibus & Decretis, contra

151. Ádverlus quz nil

pam

Articulum 36.

«

potuit AGor 'opponerggj

édo-

quod iterum acceptatur.

133. Quz refponía Jurisperitorum nihil plane de-

152. Abufive dicitur ab AGore articulis 49. & $0.

trahunt Brevibus vel Audoritati Romanorum Ponti-

quaíi Citatus Cap. 5. Motivi Juris oftendere voluit-

ando

ficum, quemadmodum nec hifce detrahunt leges &

fet, Decretum Confilii Status de 12. Septembris,

ntqm

confuetüdines Patriz, quibus di&ta refponfà contor-

1725. hic vim non habere przcife ex hoc capite,

mia (üut.

quod illud Decretum effet Contilii Status.

obli;

134. Zrticulo 38. novum malze fidei fpecimen

153. Cüm ibid. Citatus peremtorie demonf(trave-

ntes,

przbet A&or referendo hzc Citati verba: Se magis

rit didum Decretum hic nullatenus pofle operari ad

lort

in opinione fua confirmatum effe ,. qmafi refpicerent ea

füi condemnationem , ob hanc przecipue caufam,

loffis

quz Citatus dixit in Refpontione Epiftolari de Con-

quod extrajudicialiter & feinauditolatum effet::

grit

feciatione Cornelii Steenoven.

1$4. Ita quidem ut nec gravamina Citato fuerint

.

At

13«. Cum contrarium luculenter pateat non fo-

communicata.

155. A&or autem non fine dolo fucum facere ni-

jum ex Summario $. l. Capitis quarti Motivi fub quo

Mi

verba i(thzc pofita fünt, fed etiam ibid. ex Articulo

titur, dum pratendit illud Decretum effe vere De-

|Tti-

259. & fequentibus ufque ad 294.

