poffe diffolvere, (i eidem fubeffet,

prout res in Con-

Sanái Nicolai ulterioribus expenfis gravares & inte-

(

cilio Dafileenfi difputata fuit.

rim inducerent Prepofitum, .ut continuatis Comitiis

Etin Concilio Tridentino ut hec quaítio evitare-

Patrum nova Seffio feu Congreffüs haberetur ; ut pro-

"

d

tur, placuit Legatis Przefidentibus ejutídem Concilii

inde hic eorum receffus non arguat diffolutionem

Patribus proponere : Placetne vobis, st ad laudem

Comitiorum , fed dumtaxat interruptionem Seffionum,

Dei Omnipotentis, huic Sacree Oecumenice Synodo fi-

quod ipfum indicarunt P. Prepofito fcripta Epiftola ,

nis imponatur...

Refponderunt, placet.

Et tum de-

qua profitentur fe paratos Comitia confümmare & fi-

mum Cardinalis Moronus primus Legatus & Przfi-

nire. Quis enim dubitet, diftinguendum effe inter

dens , benedicens S. Synodo

dixit : Pofl gratias Deo

Seffiones & ipíà Comitia? ut ille poffint interrumpi ,

acias, Reverendi[fimi Patres ,ite in pates qui refpon-

integris manentibus Comitiis

ficuti Concilium Tri-

derunt : A;nen.

dentinum, licet fepius interruptum, etiam per dit-

:

Cum autem hic indubitatam fit, Prepofitum füb-

ceffum Patrum, non ideo tamen fuit ditffolutum, fed

etle Congregationi feu Comitiis, etiam indubitatum

dumtaxat Seffiones intermiflz; unde fe mutuo, tan-

eít, ipfum non potuiffe neque pofle (ine confenfu Pa-

quam ejufdem Concilii adta, Seffiones ordine fequ-

trum, eadem

iffolveres prztertim ubi negotia, ob

untur. Tum vero demum finitum fuit, dum Lega-

q* Comitia erant indida, inter que pracipua erat

tis & Patribus vifüm fuit finem ei imponere, uti íü-

electio novi Przpofiti, nondum effet abíoluta. Immo

pra dictum eft, — Ita refponfum Lovanii hac 26. Au-

ipfemet Przpofitus fufficienter videtur apprehenditle

guíli 1719.

er füam Declarationem vocaliter intimatam folis PD.

Conf(ültantibus (prout in Cafu , exprimitur) Comitia

('Et erat fignatum.)

non fuitfa diffoluta; quandoquidem poftmodum ad-

huc folemniter Seffionem indixerit ad finiendam ele-

A. Baurens, J. U. D. & Prof. Ordin.

Qionem Prazpofiti.

Z.B.Van Efpen, J.U.D. & SS. Can.Prof. -

XXIV.

EE n LIMTVIS

I-W BIX

in favorem D. de Bade, Paftoris Dicece(is Tornacenfis; nulliter fufpenfi, p&r :

Vicariatum ejusdem Dicecefis,

E

ab Efpenio alifque Doétoribus ügnaza.

— (Nunc. primum edita.

CASUS POSIIIO.

plane integra jurifdictione comtentiofa, feu ejus exer-

citio , refidente penes Officialem.

N quadam Dicecefi Belgica, Epifcopus a. fua Dioe-

Hinc eít qued Vicarius Generalis, feu Vicariatus,

I

cefi abfens, preter Officialem füum ordinarium ,

nullum dicatur habere Tribunal, fed folus Officialis

--

habet quoque füuum Vicariatum. |Paftor quidam ob

Tribunali-Epifcopi, tanquam Judex Ordinarius prat(i-

pratenfüm aliquod . delidum, ad inftantiam Promo-

det; atque Caufas feu civiles, feu criminales, ad fo-

toris citatur coram dicto Vicariatu; & ab eo contraip-

rum Ecclefiaticum fpedantes, ipfe dirigit, & deci-

füm Paítorem profertur fententia provifionalis, qua

dit.

Praterea Officiarii, five Miniftri Curiz

XEcletiatti-

ad tempus fufpenditur a functionibus Paíto

n

rglibus, &

exq'ercitiis VSS. Ordinum. (a)

ce, puta Advocatus Fitcalis, Promotor, Appatito-

res & fimiles, nullatenus fübfünt Vicario Generali ,

aut Vicariatui, fed dumtaxat Officiali, utpote Curiz

'QUA:RIT'UR.'-

Ecclefiattice, feu Tribunali Epifcopi, in exercitio ju-

An di&us Vigariatus potuerit valide de caufa co

g.

riídictionis contentiofx prz(identi.

noícere, & i(tam fententiam ferre?

Quapropter fepius judicatum fuit, Vicarium Gene-

ralem, feu Vicariatum, limites fux juri(diQtionis &

RE $.0 L .UT-I O.

poteftatis exceffifle, dum actum aliquem jurifdi&tionis

contentiofe, puta partes judicialiter citando, aut in-

Indubitatum & notorium eft, in Ecclefiis Beïgiciä,

Gallicanis, Hifpanicis, aliisque paffim extra Italiam fi-

formetiones judiciales accipiendo, aut aliud. quidpi-

tis; Vicarium Generalem Epifcopi, & etiam Capituli

am ad juriídi&tionem contentiofam fpedtans exercen-

do

uti pluribus judicatis Arreítis oftendit. Carolus

Sede vacante, feu ejus Vicariatum, omnino. diítin-

&um effe, quoad exercitium jurifdi&ionis, ab eo qui

Fevretius, in opere fuo de Appellationibus, tanquam

vulgo dicitur Officialis Epifcopi, feu Capituli Sede

ab abufü Lib. 3. Capit. ;. Num. 3. 4.

'vacante.

Cum igitur in cafu pofito Vicariatus , ad inftanti-

am Promotoris, citaverit Paftorem, ut coram fe fii4

Vicarius enim feu Vicariatus, tametfi generalis ,

nullum plane habet exercitium jurisdictionis conten-

per pratenfo deli&to &libello Promotoris, refpondea&

tiofz, fed dumtaxat jurisdi&ionis voluntariz : omni

quin & ejus refponfo audito füfpenfionem provifiona.

em

(«4) Vide occafionem &e, hujus fufpenfionis in libro edito annd 1755. cui titulus : Memoires büloriquet &c, des Pait-Bas zdurriclq.

'm;-&c. T. 1. pag. 499. & 'Tom, II, pag. 198. & feq.

-

54

Junis:Rrespromxwsuw

lem.a fundtionibus Patoralibus, & exercitio 'SS. Or-

eft Minifter, defert, inftruit, & jüftitiam adminiftra-

dinum pronunciayerit, indubitatum eít, Vicariatum

ri petit.

hacin parte terminos füz jurisdictionis. & au&orita-

Hac porro novitate inducta, facile in prejudicium

tis evidenter exceffiffes omniaque per Vicariatum a&ta

Regiz jurisdictionis, & cum non exiguis Vafallorum

tanquam nulla &invalidaeffe; quandoquidem certum

incommodis, novum Tribunal Ecclefiafticum , hacte-

fit & indubitatum hic omnia per Vicariatum gefta ,

nus in Belgio incognitum, fení(im erigi contingeret.

nonad jurifdidionem voluntariam , fed contentiofam

ífpeQare. Ha&enusque inauditum eft, Promotorem

Ita refponfüm Lovaþii » hac 9. Decembris 1719.

Curiz Ecclefiaftice Paftores vel Presbyteros de crimi-

(fignatum erat.)

nibus aut deli&tis füfpedtos, ad Vicariatum fíeu Vica-

D. Prof.

Z. B. Vr)n Efperi, EU.

rium deferre, aut ab eo petere Citatoriales; fed fimi-

Laurentius Hacquius, J. U.D. &Prof. Ordin.

&

lesn'Cau'iäs criminales ad leibunal Officialis , cuiu-s

Amandus Bauwens , ] U. D. & Prof. Ordin.

|

.. APPENDIX AD RESOLUTIONEM XXIV.

ü

À.

l

JOEGQ UOE É

f

(énte au Confeil d'Etat de Bruxelles le 3. Aout 1724.

de M jof&ph de Bade pre

" .l*Eïiipäfeu-r €$' Roy.

publique. "Caufe que le Remontrant, pour pervenir

fa totale oppreffion & ruine, & les defordres & ícan-

Í

Emontre trés-humblement Jofeph de Bade, Pré-

dales qu'elle caufera infailliblement parmi fes Paroiffi-

tre & Pafteur du village de Moen, Chatelenie de

ens , eft contraint de prendre de nouveau fon recours

Courtray, que l'Official du Diocéfe de Tournay, di-

vers votre Maje(té.

re&tement en préjudice du recours pris en matiere d'-

Suppliant trés-hamblement

k, qu'elle foit fervie (joig-

oppreffion veis, V. M. J. & C. de la recufation due-

nant cette aux Requétes précedentes) d'interdire fíe-

ment faite contre f períonne , dans laquelle le Remon-

rieufement audit Official de Tournay de patler outze

ä

trant a deja procedé de fon coté à la dénomination

au decrement de ladite Excomtaunication comminée;

d'Arbitre par l'AGe ci-joint füb À. il vient d'ordon-

& fans préjudice de ce, de defendre (pour prevenir

ner au Remontrant par Decret, ci pareillement joint

tout ícandale) à tous & un chacun de tel état & con-

dition qu'ils puiffent étre, Eccle(iaftiques ou feculiers

füb D. qu'il aura à comparoitre pardevant lui à peine

d Excommunication : le voulant ainti abfolument for-

de la publier, faire ou laiffer publier, ou. d'y deferer

cer à abandonner fondit recours competant, & à fe

en aucune maniere, dire&ement ou indire&ement.

foumettre au. jugement d'un Juge. recufé. . Que ce

Et en cas d'avis, interim & par . provifion ; Vinter-

di&ion &la defence fusdites : confideré le periculum

procedé eft une nouvelle invention pour anéantir la

rote&ion Royale & opprimer fans refource les fide-

ju mora ,. & quil eft pius facile de prevenir les cenfu-

es fujets de V. M. felon le bon plaifir des Superieurs

res,. que de les faire redreffer quand elles font porté-

ä

Eccle(iaftiquess directement contre les Canons,Loix,

es

En quoy &c.

& Coutümes du Pais, de le repos &la tranquillité

w

u

]A

W r qo :

— A o

: duConfeil d'Etat de Brukelles, en faveur du Curé de Bade.

Hercule Jofeph Louis Turinetti , Maquuif de Prià d d Ug

PUR Ug MsUE LL

«Enäfable chei' .& bien afn.ä : Jofeph de BadePré-

tenir en état & fürcéance l'excommunication commi-

— tre & Pafteur du Village de Moez nous ajant re-

née par leDecret mentionné dans la füsditeRequé-

te, jufque à ce que fon avis và autrement feroit dií-

prefenté ce que vous verrez par les requétes ci enclo-

fes, nous vous les envoyons; afin de nous informer

pofé; & que c'étoit pour menageér (on autorité , que

des raifons que vous pouvez avoir pour ne pas deferer

le Confeil avoit b

ien voulu lui en donner part parune

à la fufpedtation faite par ledit Pafteur de Moen , &de

lettre feparée.

Ces lettres ont -

été delivrées auditk Official de l'E-

faire proceder à la nomination des Arbitres , ainfi que

le Suppliant a fait de fon coté; & defuite vous nous

véché de Tournay, en perfonne, le 27. du dit mois

ferviez inceffament de votre Avis. .A tant vénéra-

d'Aout 1724. à deux heures aprés midi par Jacques

b

e cher & bien amé Dieu vous ait en fà St. garde.

Jansfens Chevancheur de l'Ecurie de l'Empereur &

— Ch*c Cpc» - À — -——— — — A 5—$ Pb

Bruxelles le 26. Aout 1724. (paraphé) Elitfm vt. (fig-

Roy.

4

En conform

né) le Márquis de Prié; contre figné J. B. de Heems.

ité de lä fufdite interdi&ion toutepro-

L' Adreffe etoit a l'Official de l'Eveché de Tournay.

cedure a été tenue en *état & füurcéance, de méme

Le Secrétaire J. B. de Heems, qui a contrefignéla

que l'Excommunication comminée; & rien n'a de-

puis plus été entrepris par ledit Official contre led;t

fuídite lettre, a par une lette feparée de méme date

fait connoitre au méme Official, que la refolution du-

Paíteur de Moen.

po p SORRUUUEDL ECC U o EV HIETTGIETMONRI ET U

dit Confeil d'Etat étoit aufli. qu'il dejfoit erendafït

XXV.

35

Dzg POTESTATE .EPISCOPOR. CIRCA DISPENSATIONES.

D

T

^

t

:

ksUoLUT16 JUKIS.

cmca pOteüï'ltem Epifcoporum ,..& Capitulorum*Sede'Vacänte, dxfpenfandl mca

- fibus refervatis Romano Pontifici, quando ad ipfam non patet acceffus |.:-

.(Ac,cediit—;cvonfirmgtip'cjufdem Refolutionis ;nni I:j72'5.):1 |

pum | (Nunc pr?mum -4edit;z,.l)',

N SsUS POSLTI CR

omnem pofitivam refervationem , qompetere; atQu'e

ex hoc principio uno confenfü docent, omnium Be-

"Uum Catholici (Hollandiz) Clerüm féquentan-

neficiorum collationem feu provifionem fingulis Epif-

:

tes, intra gradus con(anguinitatis juftas. ob ra-

copis in fua retpective Dioece(i competere,nifi often-

tiones Matrimonium contrahere meditantur, & rela-

datur eam vel Pontifici effe referva

quam delatam.

M

tam , aut ajllteri. Acui-

xatione legis opus habent, illam a Romana Curia im-

petrare nequeunt, nifi füb conditionibus iniquis; &

Inde ulterius conficiant , omnem refervationem

inter alias nifi fe promittant Ecclefias Cleri deräli&q-

Pontificiam reputandam effe ut odiofam , tanquam Or-

,

rOS,

dinariorum auctoritati in jure. communi fündatz con-

112 QUERITUR, IGITUR.

trariam ; atque idcirco in dubio, & ubi ipíà refervá-

N

tio plene non

probatur, judicandum effe in favorem

Ordinarii.

-d, An ex jure Divino & antiquo non cdmpätat in

;

fuis.Dioecefibus Ordinariis poteítas omnia agendi ,

Eodem ex principio deducunt communiter Cano-

quz poteft Pontifex?

'

niftz, Epifcopum five Ordinarium in omnibus — cafi-

:2.. Quamvis vel.e

x Eccle(iz lege, vel ex ufü, vel

us, juíta exigente cau(à, polfe difpenfare, nifi pro-

ex ufürpatione tolerata, . difpenfandi facultas videatur

betür, in particulari cafü , hànc difpenfandi auctori-

tomano Pontifici refervata, &. Ordinariis quodam-

tatem Pontitici effe refervatam, & Epifcopo ademp-

modo ablata : An hoc etiam extendendum fitad ca-

tam : quz Canoniftarum conclafio non obfcure quo-

fum quo ad Pontificem non datur acceffus?

que probata eft ab Innocent. III. in Cap. 29. ff de Sen-

[

. $. Àn nos, ob circum

A

tent. Excom. ubi refpondet, Epiffcopum poffe abíol-

non verfemur in illo cafü?

üantiam fupra ,e;:preü"am $

vere a quadam Excommunicatione; hac fübjecta ratio-

4. AÀnigitur Capituli Ultraje&tini Vicariis non lice-

ne.- quia Conditor Canonis ejus abfolutionem fibi fpe-

[

at modo in tertio & quarto coníànguinitatis gradu

cialiter non vefervavit, eo ipfo concef/i]fe videtur. alüs

difpenfares-maxime quando urgens ratio adeft ,. & Pa-

facultatem relaxandi, (at manife(te ignificans , Epif-

ftor & contracturi, qui talem diípeníationem petunt,

copum poffe ab(olvere ab omni Excommunicatione

omnino perfuafüm habent hoc effe modo in potettate

per Canones lata, nifi probetur quod Conditor Ca-

Vicariorum? Addito praeterea, quod non necefle (it

nonis eam fibi refervaverit : non alio indubie funda-

publicare?; undenam difpenfatio (it profeQia,; & quod

mento,'nifi quod Epifcopus prevenierdo omnem re-

juxta Patriz leges tale Matrimonium, etfi citra difpen-

fervationem , poflit poenas Canonicas relaxare, ubi

peníationem contraheretur, ratum foret ac ,validum.

viderit id animarum fàluti convenire.

Quidni igitur eodem fündamento dicatur, rigorem

GURSE SaQsLoMoCT 1240«

Canonum per Epifcopum relaxari poffe, nifi relaxan-

di [ive difpentàndi auctoritas probetur refervata ; utiad

CeïrtumA eft, fäpifco,pbs -tähquam Apoftolorum fuc:

citatum Capitulum. rede .obfervavit. Gloffograplius

cetfores pofitos e(le a Spiritu San&o , ut regant Eccle-

ícribens : EJ? hic argumentum Epifcopos poffe. difpen-

fiam Dei; idque. cum plenitudine Sacerdotii, in his

fare, ubi [pecialiter difpenfatio non eft inhibita.

quz curam animarum. populi fibi commiffi fpediare

Itaque dubium non apparet, quin & ex communi

poffünt. Neque legitur, quod poft adventum Spiri-

Canoniftarum fententia Epi(copus poffit in füa Dice-

tus Sancti Petrus alia poteítate ac ceteri Apottoli in

cefi, przveniendo omnem pofitivam refervationem,

propaga

.

quz pro (alute animarum judicaverit neceffária & op-

rit,

r

nda fide & populi -fqlute procuranda ufus fue-

portuna; plenaque difpenfandi au&oritas Epifcopis ,

Poftquam vero. fingulis Epifcopis füz particulares

vigore fuz ordinariz poteftatis, competat & compe-

Ecclefiz five populi concrediti fuere, etiam ipíi Ro-

tierit, priufquam labentibus fzculis difpen(andi aucto-

mano Epifcopo fua fuit affignata Ecclefia; ac fingulis

ritas füper aliquibus articulis diíci

licz fuit reífervata.

pling , Sedi A.po-

Epifcopifcopis data facultas , cum plena auctoritate Ec-

clefiam f(ibi commiffam gubernandi, &. ordinandi

Ad fecundum. Quandoquidem, tefle Synodo Tri-

quidquid pro falute populi fibi commiffi judi-

dentina, Seff. 25.Cap. 18. de Reform. & continuo

carent effe ordinantdlum, juxta illud S. Cypriani : Sin-

Eccle(iz ufü, publice expediat legis vinculum quan-

gulis Pa[loribus portio gregis fuit adfcripta, quam re-

doque relaxari , ut plenius , evenientibus cafibus & ne-

gat unufquifque C9' gubernet, rationem Domino reddi-

ceflitatibus ;; pro communi utilitate fatisfiat, indubi-

turus.

Et illud Hieronymi ad Evagrium : Uricum-

tatum eft, Epifcopis ac Ordinariis hanc auctoritatem

que fuerit Epifcopus, five Rome. five Euguby; five

relaxandi falvam manere;, etiam fuperiis articulis, fu-

Con[lantinopoli, five Regii , five Alexandric , five Tha-

per quibus difpenfandi auctoritas tandem, Ecclefia

nis ,ejusdem meriti, ejusdem C9' Sacerdotii : potentia di

connivente, Romano Pontifici eftrefervatas dum ni-

vitiarum C9' paupertatis humilitas vel fublimiorem vel

mirum is occurrit cafus, ut publice expediat legis

inferiorem Epifcopum non facit.

Ceterum omnes Apo-

vinculum relaxari, nec ea tamen relaxatio a Pontifice

ftolorum fucceffores funt.

impetrari poflit; ne alias refervatio non tam in zdifi-

Apud Gratianum', ditt. 93.

cationem Ecclefiz Fidelium;,

Can. 24.

*

quam in. deftruionem

Hinc communi

ter docent Cahoniüæ,'plenam au-

data cenferetur.

&oritatem adminiftrandi & regendi Ecclefiam Epifco-

Hoc fundamento poft afios docet Thomas Querola

pis, five Ordinariis, 7d,e jure co'r*nmuni præveniendo

Epifcopus Minorenfis, in fua praxi Epifcopali, ver-

i

36

jJunis ReEspPoNsum

ent

fia l

bo Difpenfatio , Num. $. quod , ubi Matrimoniumpub-

ce expedire, ipfamqüe conditionem & falutem per-

lice eíft contradum, cum impedimento dirimen:

Ti

fonarum requirere ut füper impedimento Matrimonii

Q

te occulto, nec íine ícandalo (eparari poflunt ,

Canonum rigor relaxetur, nec ipía difpenfatio Ponti-

fute

nec pateat acceffus ad Pontificem, poffit Epifcopus

ficia haberi moraliter queat, ex pradictis fat intelligi-

fegit

füper impedimento dirimente difpeníare; additque ;

tur, étiam in hoc przfenti ca(ü Ordinarium pofle dif-

L

"D

€3 dum ego hab

"

erem hunc cafum , ita fuft mzhz ab Ur-

pentare.

u

il

be refponfum.

Ad quartum. Difpenfandi au&toritas. in przallega-

Hoc eodem fündamento tanquam indubitatum aí-

tis ca(ibus ; nequaquam competit Ordinariss, vigore

um

)

ferit D. Ducaffe, Do&or Theologus, Archidiaconus,

alicujus commiffionis feu:delegationis Apoftolicz, fed

Vicarius Generalis & Officialis Condomien(is, in (füo

vigore jurifdictionis ordinarie; quz quodammodo

noft

Tradatu de Jurisdi&ione Ecclefiaftica, Tomo 1. Cap.

reviviícit five libera redditur, dum ob circumftantias

v

10. $. 4. Num. 2, , Que l'Ordinaire peut. difpenfer de

ipfa refervatio, qua auctoritas ordinaria vinculabatur,

» quelque empechement fecret qu'on decouver dans le

ceffare judicatur; quod & pracitatus D. Duca[fe no-

—— G

g

tavit, loco allegato, verbis füpra expreffis fubjiciens:

cuni

» temps que tout eft pret pour la. celebration. du Ma-

Mar

» riage, C9 que les parties ne peuvent par aitendre la

» De la vient quequand les, Prelats. difpenfent de ces

» difpenfe du Pape fans quelque fcandale , C9' [ans qu'il

» Jortes d'empechemens , ils le font en vertu de l& ju-

» leur en arrive quelque prejudice confiderable.

» rifaiétion qui leur eft naturelle. ,, Atque binc ulte-

Deinde fübjungit : , Dans ces fortes de cas, cer

rius infert : , que leurs grands Vicaires mont pas be-

» empefchemens ce[Jent d'etre.refervés ou Pape ,, (Ra-

» foin pour cet effet d'une commi[fion particuliere.

tionem hanc notandam allegans) ;, parceque la refer-

Cum igitur Capitulum Cathedrale, Sede vacante,

fuccedat ia omnem jurisdidionem ordinariam , om-

» Uation qui lui en eft faite, C9' la puifJance que *jefus

I

» Chrift lui adonnée , eft pour edifier C9' non pour de-

niaque exercere queat, quz fünt jurisdictionis ordi-

fhir

» ifülre

» qua ratio patenter indicat, mentem Au-

narie , indubie Vicarii Capituli,; quibus' exercitium

&oris non füiffe auctoritatem Ordinariorum in difpen-

jurisdidtionis Capitulo competentis.concreditur, po-

m

faci

fando coarctare ad ca(us ibidem expreflos, fed indica.

terunt non fecus atque ipfi Ordinarii in fimilibus cir-

dalt

re voluiffe, ceflare refervationem, ipfamque audori-

cumítantiis, vigore jurisdiQionis ordinarie, füper

tatem Ordinariorum ab iíta refervatione folvi, quoti-

impedimentis Matrimonii difpenfare.

facil

indi

es publice expedit rigorem Canonum relaxari, & ta-

" (Ampliffimus ac Reverendus D. Decanus Capituli

datt

men recurfus ad Pontificem non pateat, vel fine no-

Metropolitici Ultraje&ini J.C. Erkelius mihi afleruit,

tabili incommodo difpenfatio Pontificia expedari non

Refolutionem hujus Cafüs pofitionis datam effe a Clar.

ind

qu

poffit; verbi gratia:im omnilus caftbus, in quibus con-

Viro D. Z. B. van Efpen, Juris utriusque Doctore ac

fen

tingeret, refervationem se[fJuram potius in. de[lructio-

Profeffore in Academia Lovanienfi.

Quod atteftor.

nem quam in cdificationem Ecclefie , fi in fimilibus oc-

Matthias Oeflerling , Secretarius Capituli füpradidi

UM

fdu

currentibus cafibus vefervatio obtineret.

ac Proto-Notarius Apoftolicus Delphis 21. Odobris

Ad tertium. Cum ex circumftantiis

habeatur publi?

1720.)

vati

fant

D

NX VE

CONFIRMATIO PRJCEDENTIS RESOLUTIONIS.

Qu

( Nunc primum edita.)

CASUS POSITIO.()

Praterea quandoquidem numerus Catholicorum ,

r

qui Ecclefix unitatem colunt & ab omni fchiímate ab-

S

cclefia Ultraje&ina, ob diffenfiones quas propter

horrent, minor fit quam ut femper invenire quilibet

f

E

U

defen(ionem jurium füorum habet cum Curia Ro-

poffit conjugem in unitate Ecclefiz permanentem, &

mana, ad Summum Pontificem non habet acceflum

füummum periculum fit

erverfionis & fedudionis a

te ;

pro obtinendis difpeníàtionibus Matrimonialibus; nec

veris & legitimis Paftoribus, cum füummo animarum

ti0

Qu

etiam tales conceduntur fupplicantibus , nifi prius

fuarum periculo, f1 cum aliis jungatur, Quzritur:

promittant fe non habituros communionem cum iis

2. Àn ficut Romz periculum perverfionis propter

fit

Sacerdotibus , qui Cleri & Ecclefiz jura tuentur.

hzrefim füfficiens babetur cauía ad difpenfandum ,

C

etiam fimile periculum fchifmatis in hac Patria nonfit

Epifcopi & Vicarii Apoftolici ufque ad tertium gra-

dum ordinarie difpenfaverunt, fed ex Indulto Ponti-

caufà fufficiens dandz di

ü)exïiät?onis, &in quo gra-

ficis, ut fupponitur.

du ?

Quzritur an, & in quo gra

du difp—en(are poffit Ar-

(Refolutio przcedentis Cafüs reperitur in

chiepifcopus Ultrajetinus?

fubfequen-

ti Epiftola.)

C

(«) Miffa Lovanius, 9. Octob, 1715.

EPI STOLA D*

dl

ad III. D. Corn. Joan. Barchman; Archiepifcopum Ultrajeähïm»m.

monii difpenfationes, magis Reale quam Perfonale

Illuftriffime Preful.

exiftimari debet : fcilicet magis datum Ecclefiz prop-

4

ter inftantes & continuas, neceffitates , quam uni E-

[

Efponfionem ad Cafus pofitionem, quam peti(ti a

piícopo velalteriin particulari; confequenter quod

illud Indultum Eccletiz conceffüm feu datum adhuc

isi

Clariffimo D. vanz Efpen, tibi 17. hujus menfis

j

per Epiftolas meas fignificavi, communicavique.

exiftere ceníferi debet.

Hujus refponfionis contentum erat:

2. Quod juxta veteris Ecclefie fancorumque Pa-

1..Quod Indultum Romani Pontificis, circa Matri-

trum praxim , ifla poteítas & aucloritas difpenfandi fit

penes

ln

Dr POTESTATE ÉPISCOPOR, CIRCA DISPENSATIONES,

37

D.

penes Epifcopos : ita ut finguli in fua propria Eccle-

tra priftinas Ecclefiz regulas induxit,' femper reputa-

ii

fia hac au&toritate poffint uti, prout neceflitas ac cha-

tas fuiffe odiofas : & e contrario aequam femper vi-

hW

ritas id poítulant. -

fam effe Patrum regulam, quz fingula negotia, in fü-

|

E

Quod et(i fecun

dum hodiernam praxim hanc pote-

is refpedtive Provinciis, ubi orta funt, terminari ve-

dí

ftatem f(ibi foli arrogaveritPontifex, tamen, fiabíque

lit; & fingulis Epifcopis auctoritatem integram per-

legitima ratione difípen(ationem neget, vel non pate-

mifit gubernandi Eccletiam fibi commiffam , .& inci-

"D.

at acceffus ad ipfius Sedem, auaoritas illa jure devol-

dentia negotia Ecclefiaftica in edificationem populi fi-

r

vitur ad fontem unde emanaret, fcilicet ad Epiíco-

bi commitli dijudicandi & terminandi.

) fed

um.

Unde nec priftinis Eccle(iz fxculis nota fuit for-

0do

3.Quod de talis difpenfationis neceffitate, ut in cafü

mula Commifforia , qua caufarum diícuffio aut examen

ag

noftro, Fideles debeant íufficienter inftrui, ac con-

factorum pro obtinenda difpenfíàtione allegatorum, e

Lf

vinci; & hoc ad evitandum pufillorum fcandalum.

Curia R. Ordinariis locorum committeretur

quafi

N

Nunc idem Clariffimus D. ad plenam refponfionem

tota auctoritas penes unum R. Pontificem refideret ,

lns

permifit, hec fequentia defümi ex Supplemento fe-

Epiícopi vero & Ordinarii non ni(i tanquam Pontificis

(8j

cunde partis, Tituli XIV. Nüm. 13. ipfius, operis ,

Delegati & Vicarii, hujufmodi negotia, & quidem

Ju

Manufcripto.

juxta tenorem commifífionis & au&oritate Pontificia ,

lt

abfolvere aut difpeníare poffent,

le

Cap. I, Num. XIIL..

Cap. 2. Num. 2,

1te,

Quandonam refervatio difpenfandi dicenda fit cef-

fàre?

Difpenfatio in forma Commifforia cur inducta , & qui-

th-

bus incommodis obnoxia?

:

d-

U

In textu notatum eft, quod ex communi Canoni-

ftarum opinione, Epifcopus difpenfare queat, fuper

Cum tempore Concilii Tridentini omnem pene dif-

00

impedimento dirimente, (i hoc demum, contra&o in

penfàndi auctoritatem fibi affereret Curia R. intellige-

Qr

facie Ecclefie Matrimonio, innoteícat, nec fine fcan-

rentque Patres Tridentini, in Curia R. fine ulla pene

r

dalo Matrimonium, quoad Thorum diffolvi queat ,

narratorum notitia feu . verificatione, difpenfationes

facilisque ad R. Pontificem recurfus non pateat. Hxc

dari , huic abufüi, quantum temporis cónditio, & R.

uli

indubie opinio huic innititur fündamento, quodcre-

Curiz, pro tuenda fua auctoritate & recepta praxi ,

jj4

datur ceffare réfervatio, jure dumtaxat mere pofitivo

at

zelus patiebatur, occurrere volentes, praícribendum

induda, dum caritas aut neceflitas proximi id exigit:

cenfuerunt, ut difpenfationes extra Curiam Romanam

[."

quemadmodum omnem Cafüum & Cenfürarum re-

concedendz, íuum fàltem ultimum complementum

of

fervationem, five Epifcopalem five Papalem, ceffare

noneflent habiturz , nifi prius Ordinarii locorum nar-

idi

non ambigitur, fi caritas vel neceffitas proximi, feu

rata effe vera cognofcerent :

prout in Dccreto intex-

N

falus animarum, quz füprema lex eft, id exigat.

tu relato expreffum eft.

Quidni igitur dicamus, generaliter & hanc refer-

Cum itaque Ordinarii five eorum Officiales jubean-

vationem ceffàre, atque Epiícopis liberam effe difpen-

tur examinare & difcutere veritatem narratorum, at-

fandi au&toritatem , fi falus animarum, ilä.u caritasaut

que judicare num cauíz feu rationes difpenfandi in

litteris expreffz revera fübfint, indubie fatius effet, ut

neceiïïtas.proxilni id requirat.

conformiter adavitamPatrum di(ciplinam(integra aucto-

Cap. 2. Num. r.

ritas difpenfandi Epifcopis (prout in nota przcedenti

obíervatum fuit) ad edicationem Eccle(iz & falutem

Quare refervationes difpenfandi viíz fint jam pridem

Fidelium permitteretur : & ita quoque ipfi Fideles

odiofíz ?

fumptibus & difficultatibus füblevarentur, quibus per

Quandoquidem, etiam fatentibus Curiz R. Mini-

recurfim ad R. Curiam , pro obtinendis hifce litteris

i )

Commiffionis non parum gravantur.

b

ftris, uti in textu ex Pyrro Corrado notatum eft) dif-

- Quo magis certus effes,Illuftriffime Prefül, de Cla-

t

ficile admodum fit, de negotiis in diffitis Provinciis

riflimi Domini refponfione , eo

occurrentibus R. Curiam, Summof(que Pontifices ri-

libentius hifce propria

íua manu fübfignavit.

te informari, & plenam ac fütficientem accipere nego-

H

tiorum illorum notitiam, ut propterea vifum fit dif-

peníationes potius in forma Commifforia, quam Gra-

(Erat fignatum.)

tiofa expedire, facile intelligitur merito refervationes

Od, 1725.)

Z B. van Efpen.

caufarum & difpeníationum, quas recentior atas con-

-

T,

APPENDIX AD RESOLUTIONES XXV. & XXVI. (4)

Confultation fur le droit des Eveques d'accorder des difpenfes refervées au Pape,

fur le refus injuíte qu'il en peut faire.

LETTRSE

que je me rende chez vous pour vous entendre, ou

que je vous envoie un caroffe pour vous amener chez

de M. de Torey, Miniflre d'Etat, à M. Bourf[ier , Do-

moi, En cecas, vous aurez s'il vous plait la bonté

- Geur de Sorbonne C3t.

,

de me marquer le jour & l'heure, — J'ai compté que

Importance de l'affaire, & la confiance que M. de

vous ne dé(approveriez pas la liberté que je prends ,

L

L. Montpelier prend en vous, Monfieur, me font

s'agiffant d'une affaire ou l'Eglife eft fi interellée, &

je vous prie de croire que je füis plus que perfonne,

efperer que vous voudrez bien me donner vos avis

Monfieur, entierrement à vous,

fürles cas contenus, dansle Memoire que je vous

envoie. Je vous en demandele fecret, & je vous

(figne) de Torcy.

4. Mai 1718.

prie de me faire favoir s'il vous fera plus commode ou

. Supplem. oper. Van Efpen Tomus V.

H

. MEMOI-

(«) Cum in fequenti Refolutione de eodem agatur argumento, eam hic

fuit, etiamfi noflzo quidem judicio Do&orum fuffragio non fit indigna,

inferendam putavimus, ujpote que nunquam publici juzis

EU r U

58

Jungis RzssokRsuN

ee

(Ca

MEMOIRE À CONSULTER.

33

nons, ni les Decretales de Gregorie IX. ne détét-

nat

32

minent à qui convient le pouvoir de difpenfer des

32

lat

On fuppofelqu,un Pape , voulant faire recevoir dans

empéchemens de Mariage, & qu'on ne trouve aü-

n

le Royaume un Decret qui intereffe fes Libertés,

25

cun Décret général qui óte cette puiffance aux E-

M

prenne le parti de ne plus accorder aucune difpenfe

véques, & qui la referve au Souverain Pontife. (P)

a

pourle Diocéfe des Evéques qui refuferoient de re-

Il eft vrai que c'eft un ufage , recu maintenant dans

ï

yd

cevoir ce Decret, & de renvoyer toutes les Suppli-

toute l'Eglife, qu'on ne s'adreffe qu'au Pape pour ób-

lu

ques qui viendroient de ces Diocéfes.

tenir difpenfe des empéchemens dirimens, excepté

Dans ce càs on demande:

4

dans certains degrés, ou quelques Evéques font en

offeffion dele faire; &en certains cas marqués dans

Ópr

Si le refüs du Pape étant connu & affuré, un Evé-

qvà

que peur accorder les difpeníes de Mariage & celle

nos Théologienss & l'on ne doint point s'écarter de

des voeux, dans les cas oü l'on a cout

de cet ufàge, auquel plufieurs Conc

"

te

DL

ume de recou-

iles partiþqliers

qu

rir a Rome.

ont rendu temoignage.

£0

- Mais il eft vrai auffi que

fi le recdurs au Souverain

RESOLUHTION.-'

Pontif devenoit impoflible, le Pape ne voulant point

haj

accorder de difpeníes qu'on n'eut confenti à facrifier

Le Confeil fouffigné, qui a vu l'exposé, eftime

qu

que, comme le remarque un favant Canonifte, (a)

nos Libertés, dans ce cas, qu'on ne prefume point

d

néanmoins devoir arriver, il eft naturel que les cho-

les Evéques pendant plufieurs fiecles on. été en pof-

fes rentrent dans l'ordre primitif, & que les Evéques

feffion d'accorder les difpenfes pour lefquelles on a

(

coütume de recourir maintenant au Souverain Pon-

accordent ces difpenfes, puifque le pouvoir d'en ac-

corder eft une (uite de celui qu'ils ont requ de J. C.

bi

tif.

Q

C'eft ainft que nous voyons dans le Concile d'An-

de gouverner l'Eglife de.Dieu; felon la portion d'au-

&orité qu'il leur.a confiée.

,

tie

cyre de l'an 314. des difpenfes accordées aux Diacres

K

par l'Evéque pour contra&er Mariage , propterea quod

C'eft ainfi que le cas a ét

é décidé par l'Affemblée

générale tenue à Paris l'an 1408. oüraprés que l'Egli-

eis Epifcopus licentiam dederit, dit ce Concile.

fe Gallicane eut pris le parti de la neutralité, c'eít-à-

TE

" Nous trouvons de pareilles difpenfes dans le IV.

f

Concile de Tolede, C. 44. Clerici, dit ce Concile ,

dire de la fouftra&ion d'obéiffance aux deux Papes qui

fe difputoient la Papauté, il fut ordonné que.le Con-

fo

qui fine confultu Epifcopi fui, aut viduam vel meritri-

£em in conjugio acceperint, feparari eos a. proprio E-

cile des Evéques de la Province accorderoit les.dií-

Ce Canon donne lieu de conclu-

penfes de Mariage pour lefquelles on avoit coütume

pifcopo oportebit.

re, qu'un tel Mariage, qui auroit étéinvalide &q

u'il

de recourir au Souverain Pontife. . C'eft ceque nous

lifons en ces termes dans le Decret intitulé : Avifa-

auroit fallu feparer f1 l'Evéque n'y avoit confenti, é-

menta &c. (c) fi autem magna Reipullicee utilitas.exiz-

toitfouffertloríqu'il avoirété contracté avec fa permif-

fion.

geret, forte cum aliquo Rege C9' Principe fuper hoc dif-

penfandum , tunc caufze cognitione promiffa, Concili-

Quoiquele Concile d'Agde en 506

. compofé des

Evéques de prefque toutes les Provinces du, Royau-

um Provinciale, citra tamen ca[us Lege Livina prohi-

bitor , valeat difveufare , ut de quarto gradu cum illis

me , defende de contracter des Mariages entre perfon-

:

nes qui font liées par affinité, cependant il laiffe fub-

quibus viderit difpenfandum.

On renvoye auffi au Conci

le Provincial les difpen-

fifter ces Mariages, méme entre perfonnes qui étoi-

fes touchant. l'empéchement de l'Alliance fpirituelle

ent dansles degrés les plus prochains. Le Concile

an $19. le 3. Concile d'Orleans l'an 538. or-

& del'Honneteté publique, pour étre accordées füur

d'Epone l

des càufes meins con(idérables que les-précedentes.

donnent la méme ch

ofe; & les paroles de ce dernier

Concile doivent étre particulierement remarqués .,

1l paroit par le reglément de cette Affemblée, auffi

bien que par toute l'Hiftoire de l'Eglife, que l'ufage

puifqu'elles font v

