fi naturam infpicimus , nihil ad fubítantiam aétus perti-

Nec obftat claufula finalis cap. 3. Qwe vero a Con-

net (criptura, quod evincitur, vel ex hoc folo, quod

gregatione fic legitime convocata decvet

à €9 detevminata

omne genusactüurm: celebrari potuit antequam (cribere-

erunt, vim &2 effe&hum mon babebumt , donec ab Illuffrif-

tur inter homines, & etiam nunc poteít apud populos,

fimo loci approbata €9 confirinata fuerint... Nam appro

qui non utuntur fcripro.

Quin & in toto jure conven-

bavit penitus Archiepifcopus in ipfo actu prafens, fe-

tiones, promiffa &alia ejufdem generis definiuntur ge-

cundum ea; qua proponuntur in cafu. « Nulla enim e(t

neratim , non cum relatione ad fcripturam , fed fimpli-

approbatio fortior, quam qua in ipfo actu fit, nonap-

citer ad volunratem qualitercumque declaratam.

plaudendo tantum, & adminiculando, fed & fàa voce

Quibus: omipibus nihil derogat acceffio fcriptura,

dictando.

Qua omnia non folum arguunt animum

quae ad probationem adhibetur; V.G. dum debitum

approbandi , fed nec interpretationem quidem aliam

folvo, peto apotecham ; non ut per hanc extinguatur

admirttunt.

obligatio, qua jam tum certo certius per. folu&onem

-- Cumeénim non poffitibidem Archiepi(copus alia qua

füblata eft ;; fed ut probem exceptionem pecunia folu-

litate cenferi, quam quz relationem habet ad i(ta Co-

t* , fi deinceps ex eadem cauía convenior.

mitia; necin iítis Comitiis alia qualirate quam appro-

Qua de re dici poteft idem fere.quod Cicero de ver:

batoris, aut.confirmatoris poffit agnofci ; confequens

bis dixit: quibus utique nonuteremur , fi voluntastacitis

eít, utquidquid ibi probando vel improbando, forma

nobis po[[et intelligi..| Sicinquam non uteremur fcripro,

lirer aut virtualiter, tacite vel aperte dicit. aut negat,

fi conventio vel alius actus

aque fine fcripto poíTet pro-

bari,

:

hoc.ipfo: probatum. vel improbstum debeat. reputati,

Et quidem omnibus modisconvenit, . eam Epiícopi con-

Eft igitur illa naturaliffima cauía.a

dhibendæftripm-

rz , probatio fcilicer omni tempore hoc adminiculo fa-

firmationem in ipfis fieri Comitiis; & uno tempore,

unoque tractu Staruia fimul.condi.& confirmari; quia

cienda: quz alioquin aut. nullo::modo , aut certe.non

fic fit auditis hinc inde rationibus cum plenaria infor-

perpetuo: poffet fieri;; V. G. teftibus . emortuis; : Sed!

matuon

[j

ad fubítantiam actus. fcripturam:per: fe; non: pertianere

e; qua alias di(folutis Comiuis. & Patlribus ad

T

jam evidens eft ,..nifi eam vel lexj

(ua reverfis-haberi non poteft.

.

E

1

: ;vlcl expg:effäkconvgq.;ï

Eft autem penitus impertinens , quo

d Acchiepiepe

tio requirat,

i

^ Quamobrem.q

ui talem nece miaiäm fcri pturæad cu-.

pus in Cafu , poft diffoluta Comitia, dicatur muraffe

confilium ; /Vec ezim quamvis incontinegti fa&la peni

jufdam aétus. (ubftantiam dicit pertinere ; is probare de«

tentiec

*

ber ita cautum: efle

coiteffatios con[enfufitiita refcz'ndzït.; | Leg'. 12. Co

É

dic. e centrabenda, emptioue.

1 füipnlatum..:...

per leg?

*

m , vel imex p'a:r;gs .i-t*a fma'c; !

Tomüä V. :

2

Supplem. Oper. F'ag Efpen

(lga

——

Ó MÁ—em

loO

Dz 'Trruro OngpiNaT. IN FoepEnaATO Brrcic.

adfcrip!

Qualem probationem Prapofitus in Cafü non vide-

(falvo tamen fuperfluo) in hac exceptic')neipræ'lümen-

pC

J qUA

tur unquam facturus, cum potius omnia contraria re-

da eft fub & obreptio; prafertim cum nullam rationem

N«

fultent ex iisquae proponuntur. .. Nam dum Epifcopus

dilatz approbationis prafatus Archiepifcopus expref-

Ó ÍÁ—

dic p

loci abfuerat a Comitiis aut non femper prafens erat,

ferit, nifi quod hoc Statutum effet contrarium Capiti 3.

fgro &*

Depurati oretenus dumtaxat rationem ei reddebant

prafatarum Conflitutionum: que ratio in. Comitiis,

d d

actorum & Sratutorum in Comitiis, quibus Epifcopus

ipfo praefente & applaudente diícuffa fuir, & judicata

domina

loci etiam oretenus mentem füam fuper actis Comitio-

talis ut ea non obítante, in hifce circumítantiis novum

ag à

rum pandebat, atque ita cenfebantur omnia füfficienter

hoc Sratutum , pro bono Congregationis condi poffet

quafl h

approbata & confirmata.

& convenirer: quamvis & aliunde conftet iftud pra-

u

Ufusaurem, prafertim primzevus, eftoptimus Con-

Ícriptum Capit. 3. nequaquam poffe obflare, tum ut

H

ftitutionum interpres ; quia continet factum illorum

ad oculum patebit infpicienti tenorem ejus, tum quia

rinili d

Epifcoporum, qui di&tas Conftitutiones fibi oblatas pri-

ipfa Congregatio eít in poffeffione derogandi ejufmodi

€0 qUC

mirus examinarunt, laudarunt & approbarunt; quique

Statutis & Conflitutionibus; fignanter quoad materiam

homin

facto fuo amplius declararunt quid per claufulam illam

& modum convocandi Congregationem, Quae pof-

tricula

confirmationis & approbationis intellexerint.

feíTio etiam in ipfis Conflitutionibus, & nominatim in

Cum ergo afferatur quod in Comitiis de quibus hie

eodem illo Ca

eum 4

pite 3. ex verbis in cafu citatisr eft fun-

& tanc

agitur, ab initio ufque ad finem Exc. D, Archiepifcopus

data.

Qu

ipfemet interfuerit Decretis, & Statutis nihil oppofüe-

ltaque cenfent infrafcripti, quod in ca(u propofito,

cautul

rit: immo e contra Sratuto , de quo hic quatio , ap-

R. adm., D. Prepofitus non poffit contra Starutum unde

fiwe )

plauferit, itaut illud etiam dictare dignatus fuerit, non

quaritur , utpote fatis approbatum & confirmatum,

apparet, quzalia approbatio & confirmatio ex parte

Comitia indicere,

eriper

Ita Refponfüm , Lovanii hac "

Hif

prafati Archiepifcopi fuerit neceffaria; autquid obftare

Q &t

poffit quo minus Sratutum illud a tota Congregatione

Augutti ..1721'

omniurm fuffragiis conditum, plenam vim & etfectum

Ecdé

Nam Confílitutiones non

(€7 erat þgnatumi ;

Eede

habeat, & habere debeat,

Hir

requirunt approbationem in (criptis, immo nullam for-

Z. B. ag Efpen , J. U. D. & Profeff, . L, Hdc-

1mam approbationi

&nno

É

u

raícribunt, ita ut quecumque de-

quius, . U. Do&. & Prof.

Ord. A. Bauvvm:, E

murm (

mum approbatio,

-forma ejus fufficere debeat uti

predicta praxis confirmar,

Et eft hic beneficium quod

U. Do&. & Ant. Primarius,

civem

nium

fequentes Epifcopi voluerunr pracftare Congregationi,

(Gzfra babebatur) —

dido

ejufque Prepofitis & Superioribus, dando eis inftru-

mentum, quo de fua approbatione femper & ubique

lJufrafcripti apud Supremum | Concilium. . Brabantie

quc/lf

»

[

docere poffint: quod vero in gratiam alicujus concedi-

"ddvocati , vifa Supertori cafus pofitione , quaflione &

tur, rion eft in ejus difpendium retorquendum. Cap.

vefolutioge Cl. DD. Preconfültorum, idem penitus cen-

» i

61. Reg. juris in 6.

y (

femus, Actum Bruxellis bac 16. Augufti 1722,

[taque non videtur quod exceptio inferta confirma-

"7

tionis fcripte, qua demum prodiit poft aliquod tem-

(€9 erat jz'gnatzmz )—

y (

quof

pus a conclufis Comitiis, nocere aut alterare poffit,

poft verbalem & realem approbationem, in ipfo tem-

A. Defcarte,

J de Plecher. —.-H. van anmvvy?k.

» l

pore & loco Congregationis fa£tam , qua Sratutum ip-

» de

A. de la Cbambre. — .. dg $overt. R. E. Svyart.r.

y at

fum plenum robur & effe&tum obtinuit, Hocamplius

P

! n

v*

7u

——Rm

puta

quo

XXXVI.

TiCul

Vent:

JURIS RESPONSUM ESPENII

bap

a quibu|dam aliis Doctoribus fubfcripïüm.

UT

a(f

lj

De 'Titulo ad Ordinationem extraneorum Re

L

quifito, in Eccleüis,

ll

Catholicis. Belgii Foederat

l.

ln

l

(INunc. primo. editum. )

in:

&

CASUS POSITIO.

Miniftrrum affumitur, non dubitarunt, quin iïmilis in

cula

Miniíterium adícriptio five affumprtio vicem tituli Be-

ton|

Tempore, quo Provincie Confaderate redacte

neficiglis füfficienrer. füppleret , ut fimiles: adícripti,

Á

(àn

funt in poteftatem. Acatholicorum , bona Ecclefia-

etiamfi non eftcnr origine hujus Ecclefie , neque do-

Mi

flica earum Provinciarum fibi affumpfíerunt füpremee

micilium in eaantea fixiffent, nihilominus tanquam huic

E«

Poteílates, & Miniítris Catholicis erepra funt; ita ut

jam Ecclefig incardinati five incorporati, & quafi ho-

adi

una cum ipfis bonis Ecclefiafticis, etiam Beneficiorum

mines illius Ecclefiae effecti, ordinari

tituli, notanter fimplicium Deneficiorum, pene omnes

poffent : qugdö;

fic in hifce Eccle.liis p;-athicatum fuit.

fur

extin&ti ab eo tempore fuerint; eaqueratione contigit,

làr

ut nulli pene ad titulum Beneficii in. Dicecefibus, in

Provinciis illis confiftentibus , ordinari potuerint.

Quc

Qu

Verum: ab initio fere hujus mutationis, confideran-

Utrum hzc praxis a (æcuïo co»tinuata repugnet fü-

a

tes Ecclefiarum illarum Rectores, quod juxta fpiritum

& menrem Ecclefie , non tam effent ipfi tituli Benefi-

cris Canonibus, aut moderne Eccieeüaüicag?i»cipl.igæ;

fu

fui

ciorum; perqnos propriz quis Ecclefiae adícriberetur,

RESOLUTIO.

FOT

& quafi homo Ecclefiee alicujus efficeretur, fed potius

ipfum Minifterium Ecclefiafticum , per quod f& profi-

fü

In primis indubitatum eft præcipuum atQue 'u pfimiï

o

terur Ecclefie ilius Miaiílrum velle conftitui , &in

uifTe

Ecclefiae fæcglis uü:gmm -:itqlum Qrdinari??is f

£

P

JuxstEs--PONsuM,

IOI

j

lem

adf-riptionem alicujus perfons in Miniftrum Ecclefiz,

Ita legimus Synodum Tridentinam renovando Con-

per quam videbatur. fieri homo iftius Ecclefize,

i

ftitutionem Bonifacii VIIL. in Capitulo unico, de C/eri-

Neque enim ante hujufmodi adfcriptionem proprie

cis corjugatisin 6. qua Pontifex iíte declaravit Clericos

i j

dici poterat alicujus particularis Ecclefja homo , autde

ii

,etiam conjugatos, modo bigami noneflent; efe de fo-

d

foro Ecclefiae exiftere , quemadmodum nullus dicitur

ro Ecclefiaffico , & confequenter privilegio fori gau-

um

e(fe de militia armata, etriamfi fit de territorio, & füb

dere, addidiffe hanc cautionem feff. 23, Cap.6. de Re-

u

dominatu alicujus Principis, nifi prius fuerit militia ar-

form, smodo bi Clerici

(comjugati) alicujus Eccle[ice fev-

(2

mate adícriptus, atque hac adícriptione fuerit factus

vitio vel Miuifferio ab Epifco

o deputati , eidem. Ecclefive

Wt

quafi Minifter, & homo iftius Militie cui adícriptus

eit.

?

Jerviaut vel miniffveut , €? Clericali babitu &7 torfuva

utantuv.

Ua

Hinc & notat Francifcus Hallierius, quod hodierni

Xli

Similiter circa Clericos non conjugatos declaravit,

m

tituli domicilii & originis, antiquitus vix noti fuerint,

quod zzllus prima Tonfura initiatus , aut etiam i2 Mi-

€o quod priufquam vere dicerentur alicujus Ecclefiae

af

homines, deberent priusut Miniftri iftius Ecclefiae Ma-

novibus couflitutus... fori privilegio gaudeat, uifi Be-

ln

neficium Ecclefiafficum babeat , aut Clericalem. babitum

tricule, five Caralogo iítius Ecclefiae adícribi, & per

li

& Tonfuram . defevens , alicui Ecclefiee ex mandato Epif-

eam adícriptionem fe Miniftros iftius Ecclefia profiteri,

copi inferviat , vel in Semigario Clevicorum aut in aliqua

& tanquam Miniftros hujus Ecclefize efTe fufceptos,

Scbola vel Univevfitate, de liceutia Epifcopi , quafiiu via

0,

Quapropter in priftinis Ecclefie Canonibus id unum

de

ad Majores Ordines fufcipiendos ver[etur. . Non. obícu-

cautum reperitur, neunus Epifcopus alienum Clericum

rum eft Synodum hic equiparare initiatum prima Ton-

n

1l

five Miniftrum fibi adícifceret, &alteri Epifcopo quafi

fura & initiatum Minoribus Ordinibus, atque in utro-

eriperet,

que requirere hic ex

preffas conditiones ut privilegio

Hifce fane judicantes Patres non videri alteri Epifco-

fori gaudere queant.

po eripi fubditum, ni(i hic jam efferin Miniftrum alteri

Ulrerius fat manifeftum, Synodum non refündere

Ecclefiae adfcriptus , atque ita Minifter & homo iítius

Ecclefie factus.

hoc privilegüim fori in nudam & folam tonfurz Cleri-

calis aut Minorum Ordinum fü(ceptionem, fed in hoc

^«

Hinc videmus quod in Concilio Carthaginenfi III.

quod quis Minifterio Ecclefiaftico fit actualiter applica-

l

anno 397, habito, cum Julianus Epifcopus in Diaco-

tus, aut faltem (e impendat, ut Ecclefiz fervire queat,

num ordinaffet Clericum quemdam, origine quidem

Prerterea textus Concilii Tridentini jam relatus mg-

civem füum, fed tamen peralterum Epifcopum Epigo-

nifefte indicat Synodum reputaffe tanquam Minifterio

nium Lectorem factum ,. videmus quod Epi

ronius, in

E:cclefize alicujus addi&tum, ad eum effectum ut cenferi

dicto Concilio Canon. 54. de [uliano acriter fuerit con-

;

debeat de foro Ecclefiaftico & quafi homo iftius Eccle-

queftus dicens: ** Eumdem Julianum ita temerarium

COT

35

fie, qui in Seminario Clevicorum, aut in aliqua Scbola

& audacem extitife, ut eum, qui a (e-baprizatus &

vel Univerfitate de licentia Epi/copi qua

[1 i2 via ad Ma-

» enurritusfuerit, &in Dicecefi Mappalienfi Lector effe

L

jores. Ordines fufcipiendos ver/etuy.

ccperat, immo annis fere duobus legerat, eum Ju-

Huic & cónformis eft Declaratio Regis Chriftiani(fi-

» lianum quafi proprium civem füi loci Vafaritani fein-

»

De

mi, data ad inftantiam Cleri Gallicani, qua declaravit

confulto ufürpaffe, & Diaconum ordinaffe, ,,

non tantum Deneficiatos fed etiam Scholares actualiter

quo faéto fic judicaverunt Patres, refpondente Numidio:

& line fraude ftudentes, privilegio foriuti: verbafunt:

» Íi non poftulara neque confülta tua dignatione id vi-

Les Ecolievs a&tuellement. étudians £9

aus fraude, €9

» Geturfeciffe Julianus, judicamus omnes inique factum,

au[ft tous les Clevcs beneficievs- &9'c,

» atque indigne. ,,

Unde & fíacram Congregationem declaraffe refert

Perfpicuum eft Patres querelam Epigonii juftam re-

Fagnanus ad. Cap. 1. Exfra, de foro Comip. Num. 22.

puraffe adverfus facum Juliani , eo pracipue titulo

quod Clericus incedens in habiru & tonfura Clericali,

quod Tulianus vetantibus facris Canonibus, alienum Cle-

gaudeat privilegio, fi alicui Ecclefize ferviat, etiam (ine

ricum, five Miniftrum u(ürpare, & Epigonio eripere

maudato Épiícopi , aut ftudeat ig a/iquo Seminario, v«l

tentaffer.

Schola aut Univerfitate ci£ra fententian: Epifcopi ; quia

Ulterius evidens eft quod Patres reputaverint hunc

etiam ce(fante mandato aut lice

mia Epi(cogi habetur finis

baptizatum (licet origine effet ex Dicecefi Juliani, &

precipuus Concilii,

etiamnum eflet civis illius territorii) nihilominus per

Ex his in primis habemus quod Synodus Tridentina

aflumptionem ad Minifterium Ecclefiafticum, nimirum

refuderit hoc privilegium fori, non tam in fufceptam

Le&toris, jam factum effe Miniftrum, &quafi hominem

Tonfuram aut Minores Ordines quam inipfüm Mini-

iftius Ecclefiae, a qua divelli non potuerit per Julianum

fterium cui quis fe im

fine licentia Epigónii.

addicitur & affumitur.

pendit; &in Miniftrum Ecclefiae

Immo nec per ton(üram Clericalem aut Minores Or-

Praterea in textu. Concilii Tridentini, aliifque, ne-

dines non fuiffe jam pridem Ecclefiis proprie ad(criptos,

quaquam obícurum eft illum reputari pro beneficiato,

ad effectum ut cenferentur effe homines alicujus parti-

ad effectum ut reputetur deforo Ecclefiaftico, qui licer

cularis Ecclefie ,. nifi quod juxta illius zetatis difciplinam

nullum Beneficium in titulum poffideat, ramen ut Mi-

tonfura Clericalis aut Minores non darentur, nifi unà

nifter Ecclefiae fit adfcriptus, & actualiter ei ferviat;

tanquam Miniítri per hanc tonfuram Clericalem aut

aut faltem in aliqua Univerfitate auc Seminario de licen-

Minores Ordines cenferentur conítitui . Mini(tri iftius

tia Épifcopi ad Miniflerium períonaliter implendum

Ecclefize, & ad obeundum actualiter Minifterium fefe

«

ftudeat, & fe capacem reddat; quin & tonfüram Cle-

addicerent, & affümerentur.

ricalem aut Minores Ordines non requiri , ut quis cen-

-Hinc contigit quod poftquam labentibus fzeculis ton-

featur tanquam Minifter Ecclefie alicui adícriprus, ad

fura Clericalis, & Minores Ordines , coeperunt repu-

effe&tum ut ranquam homo iftius Ecclefige , & eidem

tari & conferri tanquam quadam Sacramenta, & quafi

incorporatus cenfeatur, evincit quotidiana & notoria

quadam ad complementrum facrorum Ordinum prere.

praxis , qua videmus quod Matricülarii , Cantores,

quilita, fine refpectu. ad Miniílerium five fünctiones

quin & pueri Chori , tamerfi nec tonfüra Clericali, nec

facras per ordinatos obeundas, etiam ceeperunt & ton-

ullo Miaori Ordine infigniti ,. hoc rivilegio fori fruan-

fura Clericalis, & Minores Ordines reputari minime

tur. Unde fi quis incola alicujüs Párochige, etiam hu-

fufficientes, üt his mediantibusquis cen(eretur ad(crip-

jus Parochieg ratione domicilii incola manens ; ad otfi-

j

tus E.cclefize,. five effe de foro Ecclefiaftico: fed necef:

cium matriculatus, aut aliud fimile ófficium affi

u

7

matur,

farium vifüm eft, nt poft fufcepram "T on(üram aut Mi-

vigore hujusaffum

ptionis & Minifterii efficitur fübditus,

nores Ordines effet adfcriptus alicui Ecclefi

g, s.uju$ fe

& quafi homo iítius Ecclefia ; ' tametfi etiam actualiter

aliarn . Parochiam incolarj:poteftqüe Parochus hujus

Mip»ijmgm efTe aut futurum profiteretur..

Ecclefige

102

Dx Trruro OnpiNaT,

IN EFokeprRATO DErociC.

Ecclefiz Panochmhs, cui ut Minifter eft incorporatus,

» effulgere perípexeris ,. poteris nedum Provinciarum

ipfi tanquam proprius Parochus Sacramenta mihiftrare ;

?5

itarum nationales, verum etiam exteros ad Sacros

J

ipfeque. moriens in ea Parochia fepeliendus. erit; &

»

Ordines promovere ac Miffionum Minifterio ap-

Communionem etiam Paíchalem in hac Parochia poteít

9*

plicare, fi in aliquo ex Seminariis ad iftas Provincias

0

recipere; tametíi vetitum fit Parochis alterius Parochiae

s fpe&annbus, earumdem redditibus ac fundanombus

pl

incolis, Sacramenta adminiftrare, vel ad fepulturam

5

L

fuerint enutriti: ,, prout referrur:Dat; Sac. p. 493-

l

recipere, eque ac ipfis prfcopxs alienos D:cecefanos

Scitur quidemin Gallia, aliifque partibus, Epifcopos

ordinare,

aliqua ordinaffe ad occurrendum abufibus, qui vide:

l

bantur fenfim invaluiffe; ex libero recuríuü ad exteros

Signum evidens eos hac fola adícriptionein Mmlüros

Q

Ecclefiae reputari de foro Ecclefiaftico, & ranquam ho-

Epifcopos occafionerriplicis tituli, nimirum Originis;

mines iftius Ecclefiae reputari $. ac per conl"equens Epif:

Domicilii, & Beneficii; fed que hi. Epifcopi pro tem-

[

copum in eos tanquam (ubdltos poffe- exercere ea, quae

poris circumítantiis: & recto regimine fuarum Ecclefia:

u

juri(dictionis fuee funt.

rum fpeciatim decreverunr, ad exteras Ecclefias nequa-

f

]taque cenfent infrafcripti, praxim, prout in cafu,

quam fünt extendenda; fed his unice incumbit ut quo:

haétenus obfervatam , eíTe plane conformem facris Ca-

cumque modo & mediis fibi opportunis hifce abufibus

nonibus, &etiam modemæ difciplinz , qua pro titulo

pro temporum & Ecclefiarum füarum conditione fata:

F

Ordinationis reputat Beneficia, non propter merum

gant occurrere. . Unde nec in Belgio unquam publica:

f

titulum Beneficii, fed propter Mæmüerlum quod huic

tum autreceprum fcitur Decretum Innocenrii XIl, quod

Ecclefie , tanquam Mini(tri impendunil, & ab Ecclefia

incipit : Speculatores.

Sed Epifcopi eo- utuntur &in

funt affumpti; eaqueaffumptione veladícriptione quafi

illo prefcripta impendunt, proutad occurrendum hie

4

homines proprii hujus Ecclefiz funt effecti, quales &

& nunc abufibus convenire jJudicant.

[

reputantür; tametfinondum actualirer hoc Miuifterium

Ita refolutum Lovanii die 4. Febr, 1723

]

Ecclefia impendant , fed ad illud implendum de licen-

li

tia Epifcopi vel Rectorum iftius Ecclefize cui fe addixe-

( Erat fignat. )

l

runt, in Seminariis aut Univerfitatibus, ut fe aptiores

ad Minifterium implendum reddant, ver(antur.

Z. B. Far Efpen, .U.D, &SS. Can. Plofefï'or

Quodin terminis confirmatur quoad Ecclefiam Bata-

Z4. Bauvvens, ]. U.D. & Anteceffor Primarius.

vicam, per Epiíftolam S. Congreg. de prop. fide, datam

F. I/erfcburm, Sacree Theologlæ Do&or, Colleou

die 26. Januarii 1664. ad Joannem Epifcopum Catto-

Alticollenfis Precfes,

E

2

rienfem & Vic, Apoftol. in quainter cerera haec haben-

H A. Poriggo; ), U. Do&tor &Profeflor.

tur: * Ceterum ubiin ahquo quas d1x1mus conditiones

f

--

w

APPENDIX AD RESOLUTIONEM XXXVI

(

A.

H

r

Confultation. des Do&dteurs de Sorbonne fur.le meme. fujet

(

MEMOIRE. . A. .CONSULTER.

en qualité de Curés;: & qumque ces Cuu.s n ayent pom»t

de revenus particuliers, néanmoins on trouve dequoi

T

Ne Eghfe étr angre dont les biensontété pillés par

leur fournir ce.qui pounoxt Ieux étre. neceflaue POR

U

les. Pnoteüans, ne peut.trouver dans fon diílrict

leur entretien.

i

qu'un trés:petit nombre des per(onnes qui foient en état

On demande fi cet ufacre oü on eü dqns cette EOth

de remplir les fon&tions du Miniftre Lcclchathue en

d'y ággreger des étrangers; & de les y faire .ldonner

forte que fi on ne s'aidoit du fecours des wangus les

pour travailler au falut des fideles; ett permis dans les

peuples feroient en plufieurs.éndróits!privés du fervice

circonítances qu'on vient d'expofer.

Divin, de la parole de Dieu ,. & des Sacremens.

C'ett

On prie Meffieurs les Docteurs de Sorbonne de vou-

pourquoi on eft.dans lufage, depuis plus de cent ans,

loir bien donner la defï'us avis pal écrit.

d'y mcorporer des étrangers ,. foit.Laics ,:foit Clercs;

& aprés s'étre affuré de leur capacité & de leur probiré

RESPONSE

par de bons temoignages; de les Glever aux Saints Or-

dres pour exercer , "dansles endroits

u'on leur aifigne

Les Do&euxs ('ou(I'frnes qul ont lul cx*pofc. cyi defï'us

Á

les fonctions deleur Miniftére.

P&.r

onnejufqu à pre-

font d'avis,

fent ne s'eft oppoféà.cet.ufage.

";Que fi d'un cóté Ies Saints Canons ordonnent aux

On objeéte plufieurs Canons des Coneiles qux défem

Eveques defe renfermer chacundansles bornes de leurt

denr. aux. Eveques dordonnel des Ciercs c.nanoexs,

di(triét, & de.n'ordonner que ceux qüi font foumis à

maxs

leur jurifdiction;. ils prefcrivent.de l'autre queles Egli-

I Le cas ou f'e nouve gette EOhfZ. eft- un cas de ne-

fes qui fe trouvent-parmi les nations babbares,'fe con«

cellité, & onfait que Ja. neceffité n'a poiritde loi,

formentaux coutümes qui y:fontanciennemeütétablies;

2.. La coutüme oü. lon .eft d'en agir ainfi.eft raifon:

C'eft la: difpofition du fecond: Canon du. plemlel Con-

nablement érablie.;' puifqu' autrement. oa: ne pouxroxt

cile.Général de Conftantinople.

fübvenir aux. befqms .des fideles,

INog ánvitati Epzfcopi ultva Dxæcef inr ue tv mzjmnt rmï

3. Les;Laics qu'on ordonne font des perfonnes de

Qvdinatioues fa acieudas,: aut qua:lzbet alias admimfItatios

bonne volonté,. qui; y.vont-de bonne foi , «ans ledef-

aes: Ecclefiafficas ««« que autem im Davbaris funt geutt2

fein de.fe fixer& de travailler dans lesendroits qui leur

bus; Dei Ecclefias adimniffravi oportet , juxtaea

íex1

ont alïïgnes. Amüqumqu'xls foient étrangers, il (em-

a Patribus -obtinuit confuetudiewi^

O h

ble. qu'on peut les ordonuer à rirre.de : Domicile , puxf-

'Cette difpofition doir s'érendreaux: Egh

(&s qm (& trou4

qu ils.s'y. érabliffenr .effedtivement.

vent parmi les Prote(taris ;:& lacoutümequ'on. obferve

4:, Pour.ce quieít das, Clercsen angcrs,xl fembleau(ïi

depuis:plus de cenraus, dans celle für:laquelle oncon2

ju on peut les ondonner à-titre de Beüeficey puifqu'oü

fülte j:eft d'autant phm legitime , «qu'elleefü fondéefum

leur afïifrnc &es.Paroifles: dans efquelles;álsotráiaillezit

la neceffité , paifqu'autreinent :les peuples, : privós:dé

35

v

*

Mini-

JuRis RrespousuM.

103

X

Miniüfes Ecclefiaftiques, le feroient auífi de la parole

tunavum fummam co

5,

de Dieu, & de l'ufage des Sacremens.

que Domicilium ehgeve,

flituert , atqut ita J'ïrmm fixum-

p.

4

D'ailleurs cette coutüme eft conforme & l'efprit de

2. Pour ce quieftdu titre de Benefice, il paroitqu'on

i

l'Eglife, qui outre letitredenaiffance, en vertuduquel

peut s'en fervir dans l'E

glife dont il. s'agit pour ordon

on recoit les Ordres facrés par les mains de fon Evéque,

ner des étrangers.

j

permet encore de les recevoir à titre de Benefice, ouà

titre de domicile.

En effer quoique les biens de cette Eglife aient été

«

pillés par les Proteftans , ellene laiffe pasd'avoir des ti-

$

1. À l'egard du Domicile, quoique plufieurs Conci-

tres ; & l'onaffigne certaines Paroiffes ou Eglifesà ceux

)

es ordonnent une habitation de dix années pour l'ac-

auxquels on donne les Ordres, pour y travailler au fa-

querir à cet effet, l'efprit de ces Conciles en faifantces

lut des ames, — Or ces fortes de titres auxquels 'on at-

]

Régles, a été des'a(furer d'une maniere autentique que

tache ceux qu'on ordonne, font de vrais Benefices;

ceux qui recevroient ainfi les Saints Ordres, auroient

& l'Ordination conferée de cette maniere eít tr?s con-

h

)

une refolution véritable & conftante de fixer à perpe-

forme 4 la difcipline de l'Eghfe, fellon laquelle autre-

tuité leur Domicile dans lelieu oi ils auroient éé or-

Ig

donnés.

fois, dit Van Efpen, (ibid. mumer. 6. & 7.) boc ipfo

quo quis im Clericum aut Mimffrum Ecclefia ordiuabatur,

Or l'Eglife étrangre dontil s'agit, ne s'affocie que

4Hox ei Ecclefie , vinculo perpetuo , zec fiue voluntate E-

]

des perfonnes dont elle connoit clairement la refolution

pifcopi Jolubili, alligabatur, & in [abditum Epifcopi illius

fincere d'y fixer à perpetuité leur Domicile, comme il

Ecclefie tranfibat, utamplius nec origimis uec Domicilü

paroit par l'expofé.

vatio baberetur 5 evedebatur. Clericum nec alibi quam in

— Il £t enteadre Navarre & d'autres Canoniíles s'ex-

Jua Ecclefia cui fervire teuebatur ,' Domicilium babere.

pliquer 1à deffus, par rapportaux pays, oüiln'y a pas

Immo, utadvertit £? multis exemplit frobat HatrignQUS,

de regle contraire qui y foit en vigueur; per quod pro-

loco citato $. 4. (de Sacr. Ele&l. P.2.) olimin Ovdinatio:

batur, dit Navarre, (a) Contrabere queu Domicikum

72/t v2x DOMICILII au£. onIGINIS TaZ20 Dabebatur.

12 leco ubi conffituit babitare , auimo ii pevpetuo babi-

On voit par le 6. Canon du Concile Général de Cal.

zandi vel mauendi ibi , etiamfi pavvo tempore manfeorit ;

cedoine qu'il étoit. défendu d'ordonner quelquun fang

quia per maufionem talem quavitur Domicilium, etiam

l'attacher à une Eglife: cequifait voir que dans lestems

Taiotnento temiporis; ut pof? alios tradit etiam. Pbilippus

1

méme oü les biens de l'glife n'éroient pas partapés

F'rancus, ubi loquitur de Domicilio quod. fufficit per il-

comme ils lefont, ni fixement attachés à divers Bene-

um textum, ad effedum

aciendi fe fubditum. Efzfcopo

j

fices, on ordonnoit néóanmoins fous ce titre ceux qu'on

ad boc ut ofdinari poffit a

ipfo, vatione Domicilü.

attachoir à certaines Eglifes pour exercer les fonctions

Barbofa dit, (/) en citant un grand nombre d'Au-

de leurs Ordres,

teurs5 zIum qui non longo tempore degit i2 aliquo loco ,

Dans le cas dont il s'agit onaffigneauffi certaines Eg-

LXl

duin tamen babuevit amimum pevpetuo. illic. permanendi ,

li(es aux étrangers qu'on ordonne, pour y travailler au

polfe ab illius Antiflito, aut illius accedente confenfu ab

falut des fideles.

C'eft pourquoi on peutles ordonner

alio ordinavi.

G quod fupra. diximms de decennio ad . à titve de Benefice.

La coutüme de l'Eglife étrangere

contrabendum incolazum vequifito , uon pyocedit ubi con.

fur laquelle on confülte, eft fondée für cestitres: Elle

Jiat de voluntate quia tunc ex ipfo ab[que aliquo lapfu

eft juftement érablie, legitimement prefcrite, &l'oneft

temporis acquiritur. Domiciliutm five iucolatus,

autorifé par les Couciles Générauxà s'y conformer daus

ézcut commnenoratio, d van. Efpen, (c) pluriua

etiam annovum nou [ufficit, ut quis baberecenfeatur fixum

la p?azicjup. Deliberé en Sorbonne ce 24.Janv, 1734.

firmumque Domicilium , ut vatione illius poffit ab Epif-

(figné: )

copo aliquo ordzgavi 5 1ta uec ea femper requivitur, utve-

vum Donncilium in aliquo loco figatur. — Potefl enim ali

De Beyse.. F. H. Delan, Bowfier,

E

quis fiue thora teniporis ad aliqueim. locum vere migvart,

De Biellois de Francitve.

Paul Edmont. Bellot. Tou.

'ibique anitmo femper mauendi, lavemy, verumque ac for,- venot.

(4) Lib. t, Conf. de temp. Ordin. confil. 2.

(5) In Cap. cum Nullus , de temp. Otdin.

(c) Jus Eccl, Univ. Part, 2. Se&t, 1. Tit. 9. Cap. 2.

Num. 21,

2

^

"3v

":

316

37 4

XXXVII.

JURIS RESPONSU M,

circa- Prerogativas: Facultatis Artium. Lovanienfis,

ab Efpenio alifque DoGoribus fubícriptum.

.

(Nunc. primo editum.)

Uris £? fatli Dedutiio feu Pravogativa Priviltgii No-

Civilis poteftatis Decretis aferta & roborata , tamen

sminationutn ad. DBeueficia. Diecefis Leodienfis conceffz

Adverfariorum livorem & invidiam non fic potuerunt

- FacurTATI ARTIUM SruDI GENERALs Orbipi Lo

VANIENSIS, 476 PRIMARIAS PRECES , ex Zomuanorum

effugere, quin novis fübinde impetantur affultibus,

quos inter 1$ fane non

poftremo loco habendus, quem

Pontificum Bullis, Augufliff. Imperatorum conce/[fto-

Mluftre Capitulum Beate Mariae Thoren(is Dicecefis

nibus, €9 conffauti ufu deprompta ; ab objettionibus ,

Leod. nec non Rev. Dominus Jacobus De/ré: Prüimariis,

quibus illam evertere smoliuztur , nonnulli PR&cisTAE

utait; Precibus, munitus , occafione Canonicatus &

Caesangt vindicata, ae praftautiffimorum S'uvifperi-

Praebende menfe Novembris r221. in prefata Ecclefía

toruim [ujfragiis roborata.

"Thorenfi vacantium inftaurant,

Nempe illi pofthabitis

privilegiis, quibus indultum eft Decano Facultatis Ar-

Quamvis privilegia, quibus Facultas Artium ftudii

tium jus conferendi Deneficia, quae fingulis annis meníe

'ge

neralis Oppidi Lovanienfis decorata eft; juftiffimis

Novembri & alternis annis menfe etiam Januario vacare

»ex caufis fuerint conceffa, multi[',qpe confirmatoxiis&

contingit; in Civitate, Patria, & Dicecefi etiam. non

Patria

104

f

Dr Pnivin, FacupT, Agr.:Lovax.

Patria Leodienfi, nihil non moliuntur, ut prafatis

ratione ac maturitate. conceffa;. (i infuper poft ifta cu-

Canonicau & Prabenda provifüum | Academicum

jufquam aut recognitionis aut emendationis eguiffent

f

/

fpoliare valeant ,. eorumque . collationem a. Decano

in eorum confirmatione patuiífet; quia tamen in accu-

Facultatis Artium |factam , primarzarum precum ob-

fatorem tam, importunum . nulla non. poteít effe jufta

tentu reddant inanem; ífed, hunc inconfultum .cona-

defenfio, nec ipfi permitti debet ut tanta audacia, quin

tum nec poteft nec ferre debet Facultas ,Artium ; cu-

immo licentia moleftus immeritus exiftae, non poffu-

jus utique jura ac prarogativae adeo luculentis Sum-

musdiffimulare, aut pati, taminconfultam ejus aut Do-

morurm Pontificum largitionibus, & Auguítiffimorum

mini füi confidentiam, qui.tot Pontificum aéta refcin-

Imperatorum conceffionibusac confirmationibus nitun-

dere & Sacrofancti Collegii fententiam tam recenrem fe

tur; ut fi aliquod illis praejudicium inferri aequo animo

immutaturos fperant: Quibus fatiseffe deberet; quod fe

füftineret merito vereatur, ne in utriufque Potefítatis

liberos putarent, non qui in aliorum Libertatem nihil

?

contemprum confenfiffe, & paterna hareditatis jura

ad fe attinentem inquirerent.

Sunt profecto NoSTRE

videretur turpi jenavia reliquiffe indefenfa. X Accedit

UNIVERSITATIS PRIVILEGIA raximis füumptibus impetrata;

?

j

publica ítudiorum uriliras, que ficut ad concedenda

rectiffimo ufu perpetuata, multis confirmationibus ar-

mata, juftiffimis ex caufis conceffa.

Et nifi confidere-

4

hujufmodi privilegia Summ. Pontifcum & Augufüffi-

morum mperatorum animos excitavit; ita prorfus exi-

Imnus REVERENDISSIMAS PATERNITATES Vefílras iíta omnia

»

vice neítra pra oculis habituras, diligentius de fingulis

git, ut eadem pro rationis aequitate farta tectaque fer-

ventur ,. & contra irruentes Adverfariorum molitiones

ad ipfas fcriberemus.

Si tamen fcrupulusaliquis occur-

vindicentur.

[

rat, R. P. WiuugztMO. ÉNckEvoinr Confiliatio & Ora-

Eam ob rem adornata eft hzc juris & facti deductio,

tori commifimus, ut rem totam (edulo declaret: fpe-

emonítratur :

rantes nihil favoris hac in re UNIVERSITATI NOSTREde-

in qua breviter d

|. Per Leonem

XL. Hadrianum VI. Clementem VII.

futurum quod in rebus noftris propriis efletis pree(tituri.

&c. Roman, Pontifices conítitutum fuiffe & ordinatum,

3

Gratum vero nobis füturum eft quidquid in ipfam No-

ut nominati a Decano Facultatis Artium perpetuis futu.

STRAM UNIVERSITATEM contuleritis: cum pro ejus ere-

ris temporibus preferrentur & praferri deberent qui-

&ione son mediorria de jure zoffro proprio remifevimus,

bufcumque aliis ,. etiam habentibus Prémarias Preces

& omniaejus emolumenta, commoda, & incremenra

Regales & Imperiales.

