auctorem, .Credo D. Affe(forem f(àtis effeperfuafum

tanquam primum auctorem & ineitatorem : Quod

allabX

de auctore; fed tamen ue in re tanti mormenti füo fi-

quía negat dictus Pater , non poterit ferri fententia,

Deret

dat iogenio , maluit confulerealiquos e preecipuis Ad-

nifi hicfitauditus, & factafuerit confron

j

jue it contrarium perfiftat.

tatio, fiuter:

quod

vocatis Bruxellenfibus ; puto inter hos facilefuturum

hac,

D. Coeremans: (c).nihil tamen certi fcio

z

: neque ex

"Videntur DD. Deputati óptimi ut hanc caufam affü-

an fir

mant & injungant D. D. Fifcali Brabantie , utftrenue

ipfo D. Affsflore quidquam andivi,

unde

"Turbavit me nonnihil, quod in veflris fcribitis, fe-

agat: fed non putamus caufam hinc revocandam, five

Ceni

progreffum impediendum, quoufque caufa roraliter

viculum e[fc i $ora; quod füfpicionem ingerit, num

perl

for(an in regimine futuro timeretur aliqua rutatio.

fitinftructa: que inftructio impediri tam facilenon

M

Exitum negoriiavide preftolamur, Utinam faltem

poterit, quamdiu per fudicem Academicum agitur.

p

in his feftis Pa(chalibus ju(Utia tandem liberum fnum

Si autem videamus vires deficere huic Judici, tunc

Dabe

curfum babeat, Interim oremus, üt paffionis Domi-

certoad nlterioreri recurrendum erit, : " Cras rurfüs

n

i(il QF?:

pold

nice participes refürrectiouis ejus confortes effe me-

his quae contigerint, v0$ certiores faciam, -

reamur; quod vobis & toti familie ex corde appre-

Quid cau(ze fuir, quodR. V, nonreddiderit litteras

ipfe.

0

eans maneo.

datas ad D. Hu/f? Refidentem Ordinum ( Feederara-

rüm Provinciarum); de quo ipfe dicitur conqueftuüs;

fübr

'I"-oktu:s vefter.. Z(ztöniml.f- 2of' Aprilis v7oT.

quafi non fatis ipfi fideremus, ^ Dicitur támen fatis at-'

Tnirü

fectus;

j

(Hé

EPISTOLA IXK.

vale.

nobifque hic magnum affcétam offendit, His

à

I e

-

N

Ü

""Totus vefter,

A

à

: «nto'm'mlzs'. d Aþ Wl P al

qui:

fla,

Adm. R. D. Hoc tempore promeridiano locutus

fum cum D.. Du 7;], (Hennebel) D. vanden Zergez

EP 1 STOLA L?/(—XII.

Í.rip

^ Eidem.

5

(d) qui prandium fampfit apud D. 4427

$. Video quod

negotium noftrum contra AMulartium

(Defirant) ifti

Hodie

velint facere füum, & ad finem perducere.

Adm. R. D, Intellexi,'x'Dæþutatis nofïris (f) effa

debebat dari Decretum vel apprebenfionis; velfaltem

refponfum, Confilium ( Brabantis) nihil potle refol-

vere, nifi vifis & examinats Aclis: & merito,

citationis perfopalis contra Malartium: fed an datum

,þ i "

fir & quale, non potui fcire

dio hodie verifimiliter hec effe mittenda. — Credo ex'

Veo, ; quod haferimus in

illis manifeftum futurum , quam merito debuetir dari:

C.,ollegio— D». vMelz's./

Arreftum peljfonale in petibhanlïvgrimagii 311&01*13, ,

pv

fiti

(4) Hac Extra&ta requirebantur ad probandum Dominum vàn de Neffe pluries fubfïg;uaffe' Formulario- $. f-'::«cülta'tïs?äb'.A.l-exv;ï

con|

VII. approbato anno 1650; ac proinde nullo modo fafpectum' e(e cirea V. «famofas propofitiones, nec fine injuria'rurfüm. ab eo

tion

hanc fabfignationem exigi poffe, ut exigebat tunc teurporis Aroh. Mechlin,

"

fnti

(h) Exre&or, & Affeffar novi Re&toris;in caufa P. Defirant.

Diem

(c) Fallebatur D. Van Efpencirca Advocatos confultos: ecce eerum Advifamentum , Requifitum ex parte Magnifici D, Re&loris

er D. Affefforem Leunckens, d D. Malcorps Fiscalem Univerfitatis Lovanienfis. .

.

í

ad C

» Vifo libello fupplici przfentato Magnifico D. Rectori ex parte D.

Joànnis Bapt. vmzACulfem , jaris ntriufque Licentiati, Acade.

tim,

, miz Lovanienfis Promotoris, nomine offieii actoris & inquirentis :

nec non viHs'informationibus captis ex parte di&t: cæcii ci'r";a :

[j

tion

x famofam Epiftolam die 10. Januariinoviffimi, & alia inde fecuta,

1l

.

Brabantie, omnibus mature perp

titq

» Infrafcripti Advocati Concil

P

"

*

enfis, fünt opinionis quod Magn. D. Re&or poffet ad Quin*zs,«-l

, Eximii Patris Defirant decernere. Decretum feq

t

eflrationis perfonz dicti Eximii Patris, & ejus ech&me ac SþcriPtu.l'araqm, Tub

» debito Inventario. . Kta deliberatum Bruxellis 29. Aprilis 1797. -

(fignati ) de laþC/mmbre

,

N

Jaumens,

n

(4) Deputstus Bruxellas:a- Supremis Ordinibus Septem Provinc. Federatarum.

deþ

(e) Fortaffe hic agitur delibello fapplicead Confilium Statas, oblato die 7. Maii, aR.P. de

Honde , (* D 3duplfz.£x[ägiäxo

PT

ge

:

nerali Poftarum , ad remittendam caufam Coneilio Brabaniiz, ut hac die decretum eít,

(f£) Decretum Concilii Status de ?, Maii, quo caufa Concilio Brabantiz remittebatur , Univerfitatem offendit, tamqua

tabater, fuz jurifdictioni contrarium, — Hinc Depwtates fuos mifit Bruxellas de hoc conquefturos,

Ac-

EprsTorie EsPENI0- PE CULIARES,

295

'Acceílit me h/odie

:

aliquis; . quidicebat (e certo fcire, .

quam in: alio.quocumque. carcere civitatis ;

.

"Lheologos.aliquos !

sborareut.inducátur D. Internun-

]

.€0. quod;

lle fübfit Univerfitati, non autem hic ;

& quotidie vi«

y

tius,.ut. & ipfe optat;.ab. Univerfitate fibi acta haec

demus defertiones circa incar

communicari ». füb praetextu.quafi. hic agatur. de. Ze/i:

1

ceratos. in ;caljceti-bu;s ïci:

U

gione cumtamen hoc falfüm (it ; quandoquidem.onmes.

. ;Apparet

Jniver(itas. difpo

Ilita,i omnem cautiönehi

agno(cant,: otiria e[Je fabricata, tautamque inquiratur

àdhibere pro diéta fecuritate:

quis falfificatiónis.& impofturz. fit-auctor. - Interim.

urque fecurius habeatur,

convenit,. ut Procurator: Ge

neralis-adjiciat protefta-

opto id. D. Fitcali-intimandum, & i

nrelligere.ex ipfo,

tionem, quod requiretur.ad.

onus Rectori

quid nobis effet agendum

». cafu quo fimile aliquid a

s& Uni,vere

nobis.ab Interaunt

fitaus, .fi aliquid finiftri- even

iat,-

"

lo peteretur, , Sdt. video..quo. heec

;., Cum in-cauíà primarii auctoris Officin

vergerent.

: Rogo ut

admi(fum. àd probandum ; & con

equenter ;jam pro-

digneïär eti amDFgf' cahsm le&tione acto-

cedendum ft.ad tecollectionem teft

ium; dubium ori:

rum advertere.ad.ea:qua, de Amicis. Tuis.dicit.in fuà

tur fuper recollectione Perri 'Tou

rteau ca

«

ptivi ,: qui

per(onali refponfione primarius auctor. . Oremus..

plurima.depofuit contra primarium auctor

em, füper

quibus deberet. recolligi ,

T: Torus w,'velæïc'r..f-: äi;torziäzg?. : 16.- Maji :.,?7017.',;

& poítmodum: etiam con:

22 7 a a O m R o A o

frontaris heret D. Fi(cali

OOREPISTOLA LXX

debeat,

$ quomodo Ahic pþocedex'e

.. Cum enim. telti non

jurato fides non. adhibeatur in

( Domite van de af

judicio, . videturabi

pfo prius exigendum juramentum

de dicenda veritate,

| Adm R. D. Iocredibile eft quomodo hic laborerur

3

.Sed. huic exactioni obftat,: quod

fateatur & cognofcat

u

r quod falfüm juramentum prae.

ut primus.auctor famofze. calumnig rigorern juftitize

ftiterit) - dum füb initiu

evadere queat, .. Hodie rurfus DD. Leuzckens 69 Guzon

depofuit, fe famoíam

m in(titute caufie (üb juramento

Epiítolam de- 10.

J]an. fub meo

( Prafes Collepii. Winkelii.) . eatn.ob caufam. Bruxellas

dictamine fcripfifTe,.

. Optat D. Fifcális

iverünt. . Dicuntur fecum tuliffe Acta, fed ur. dicitur

hoc

dubio & perplexitate inftrué

nofter. füper

tionem aliquam a Do:

non integra: de eocertus non füm. — Hocfcio, quod

minoó G'afparo (5) accipere,

Rogo, ut fi fieri pollit;

allaboratum fit ut Acta conceérnentià Zourtzeau íecer-

iam, . .M

nerentur ab. Actis fpe&tantibus primum auctorem;

cras fuüper his refponifum accip

rata apprecatione Spiritus Sancti.

aneo cum .'itef

quodque illa facile. velintexhibere. Concilio , at non.

Unde monendus D. Fifcalis ut bene advertat,

Tozu'þ Veüer. -Éntolinus. .a 4. | ?zzmz 1—707. -

an fint Acta ominia plene-exhibita, prout Univerfitas

undecima hujus, exhibenda e(fe refolvit, neque ha-

EPI STOLA LEX 0

Cenus reuáctàvit : qua enim poítmodum acta funt,

Ez'dä;n;

z

perfolum Rectorem & Deputatos àcta füerunt,

Advertat fpecialiter D; Fifcalis, an interrogatoria

" Adm. R. D. -Omnibus ättehtïs" a

du

- quod' Aprani

propofita primario auctori cum ejus reíponfionibus

omnibus- convehi

habeantür inter: Acta: nec non Epiítolae ad P-«Leo-

at carcer. Protnotoris;.

viderurque

habenda fecuritas fuíficiens & de períona,

& de alio

polduma S, Therefia, Carmelitam Difcalceatur, quas

incommodo. Veri(iniliter: die.craftina. o

bis aderit

ipfe primarius auctor pro fuis apud Acta recognovit,

D. Goetbals, ut de hoc negotio terminand

O agat,

; Omninolaborant, ur cau(am protrabant & intricent

Miror quam inverécunde ;

fub praetextulafa jurifdiétionisRectoralis, quam nunc

quantifque minis pri-

marius auctor in fuis fcriptis

debacchetur contra D.

mirum in modum:inclamant,. & quando D. Dz 771

Malcorps'Fi(calem-noftrum,

Licet nihil obidotnittat

( Hénnebel) aliique inauditi per Regem mittebantur

agere Fifcalis, nihilominus con

in exilium , nullus erat. de Privilegis. lefis fermo;

veniret, ut per D, Pro:

curatorem CGeeneralem , aut

D. Fifcalem, data OCca»

Nota quod tunc. effet- Rector. qui- nuac . cft AlfeTor ;

fione- animaretur

; ita tamen uttaceatur, necin

qui merito monetur de adminiftranda conftanter ju(ti.

id a me fug

telligat

geftum effTe.

Sane certum eft

; ipfum in

tia. "Convenit, ut. Deputati nefciant. me. haec ad - vos

hoc negotio magnum pro juí

litia & veritate zelum

fcripfiffe. . His vale, & oreimus pro invicem,

oftendere: quodque fineipío c

au(à haec hucüfque non

Totqs velter. . .Antofzizgm. ng,z]z 1*7'07.1

efler provecta, . His maneo.

Oremus pro invicem;,

.Tqms Ve&ex*.

Az:?minuf. 17. J'utii: 1707.

u E PISTOL .Af.'i,xxw.

j

*

EPISTOLA Lx'xvr.l.

Adm, R. D, Super veítras ( quas heri vefperi acce-

pi,licet fignatas 12. Junii ) :confului D. Fifcalem no-

: Ez'z?em.

flrum, qui putat quod Procurator Generalis poffet

confentire carcerem Promiotoris; (a) adjecta condi-

Adm. R, D. Vix cr'ediBiI.e' eft, qtiani laboretur ut

cau(a primarii au&oris famofie calumniae fiftatur, aut

tione, quod Rector &Univerfitas refpondebunt, non

faltem intricetur; ne

rantum de fecuritate captivi, fed vel precipue'quod

que dubitatur , quin fub manu

omnem lapidem ad h

oc moveant & movebuüt Aoulariz

nemo; exceptis Officiariis publicis , habebit acceíTurn

( Jefuita )

cum íuis: neque enim ignorant, quantae

ad captivum. ad eumdem fubornandum.,

Hoc enim

confequen

timetur, .. Sed non dubium,-quin Univerfitas condi-

tie hoc negotium contra omnes hactenus

moras calumnias fit. futurum ,

fi ad. optatum exitum

tionem acceptabit: neque etiam dubitatur quin pore-

deducatur.

Precipuus :auctor

hac in. Univerfitate

rit majgr fecuritas procux'aþi»in 'Carcere P»rqomotorizs,

ljon gmbigitur* e[k;kpri-marius np&e;' 7dg ';cujus cum

^ (a) Agitur de incarceratione P. /N.; Touffeau , de quo fïm.ebatur

ne e-locþ a-'z)gii vïiole"mer eripe*&'uf.— t Hab&muä äd manus lit-

teras D. Jaupain Magiftri Poftarum , ad. Procuratorem Geueralem.

Conc, Brabantiz, die.12,

de faire garder le nommé N. Tourreau par autanr d'buiffiers que vo

Maii;.in.quibus eum rogat in verbis

pour rendre la preuve des plainzes (faites contre lui

.

) impo[fible,

us srouverés à ?ropas.

( parcé qu'än ) travaille pour le fairefe'vader:;

(^) Forte D. Gisper Cencilii Braban;ilïni "Can'gll

arijw.'

Pro-

p tll M ia i

296

E»srsronzm EserNro PECULIARES,

derata: nam rnihi certum apparet, quod evocatio

qmi

PrOCt;ratore Generali colloquio indubie ex.D.uGa(þaro

qU(

audieritis,

[

numquam fortiretur bonum effectum : nihilque ma:

Ü

Dicitur-pro certo, quo

d hic primarius cum fibi ad-

gis videantur amici primarii auctoris optare, quam ut

If

herentibus agat, ut Univerfitas fe ab hoc negotio

caufa evocáretur, eo quod tuncvideant.viam apertam

caufam fiftendi, quam fibi jam ereptam videnr.

fubftrahat, füb preetextu quod expenfz oimium ex-

creícant, relinquens habentibus intereffe illad pro-

- Cáufa haétenus recte procedit; hodie fit récolle£tio

fequi fi: veliat.^ Numquid belle! Quid fi intereffe

captivi, & apparenter cras officium Fiícale probas

habenres nolint pro fuo inrereffe agere, fed remittant

fuas conclaüd

i

vel diffimulent !

vat, -

ett ac tum -.ulrgebitgur Reus u fuas abfol-

E

num ideo Univerfitas crimina pub-

lica & enormia permittet impunita? Spero quod 'id

Cum caufà nond

um ü-tvinüru&a., fi e';rocet,ur, coram

quo citabitur Primarius Auctor? Coram quo caufá

(]U(

non . attentabunt 5 & fi etrentent. nihil fint obtenturi.

ant

Interim tamen nihil-non timendum ab hominibus vo-

inftruetur ? Coram Concilio Brabantie ? Numquid

m

bis notis ; praeferridi übi de fumma rei agirur.

excipier: Numquid huc partes.füss ludent Internun-

Conveniens e(fer, ut fieret Advifamentum ex parte

tius , Univerfitas " Archiepifcopus &c. Si Fifcalis

manum fortem velit adhibere, an non ipfi timenda

fto

Concilii.Brabantie ,' & Concilium Status permitteret

cauízae inftru&tionemi Reétori füb conditionibus in li-

fors Procuratoris Generalis Parlamenti Mechlinienfis?

no

(4) Scitis quam affectus D. Gafpar fit. 2readius (Ar-

u

libello expreffis , & fub expreffo mandato ut cauía

dic

quam citi(lime ufque ad finem inftrueretur, — Ut hoc

chiep.. Mechlinienfis).

Unde ruríus rogo ; nolite

a Concilio Status habeatur expendi poteritan non con:

curfüum hujus cau(ie ; -ha&ctenus bene currentis, impe-

€0

veniret agere cum D. 7u/ft Refidente Ordinum, ut

dire, Plene inftruatur, & tunc confilium; vel fi vel-

vil

let fe per frivolas appellationes juvare , tunc rempus

expeditionem negotii commendaret..

Pene refolveram Bruxellas venire ob negotia mea,

*effer, ut Recis protectio adverfüs eas frivolas appel-

ne

lationes imploraretur, quae fane, minore diílicultate

[u

die Lunz fequenti; fed ob hoc negotium duxi iter

meum adhuc differendum: item etiam ob aliasaliquas

& offenfione implorari & obtineri.poffet, Sed cum

pi

ha&ctenus'/ non appareat ulla apparentia appellationis

)u

rationes ab amicis probatas,

| & per ogcaüonem novam

apériendas.

interponende, ut quid volumus curfüm caufz intri-

n

[nterim oremus

care & implicare per evocationem. Itaque permitta-

Ji

l

inftanter pro felici eidtu hujus fum-

mi momenti negotii: quia quo magis adverfarii vi-

mus caufam inftrui, & omne impedimenturm cavea-

(

mus. ÉEroremus ut Deuseam ad optatum finem per-

lt

dent illud. ad finem pergere, eo magis omnes fuas

^

vires impendent, utfiftatur; exemplo ejus quod le-

ducat.

lo

cal

gitur faétum in dificatione urbis- Hierofolymirane,

Totus vefter. 4ntomimus. Ag. S'ulii 1707.

Lib.2. Efdra, Cap. 4. quod rogo a vobis nunc legi

*

EPISTOLA LXXIX.

ln

& attendi ; ut. etiam & nos optimi Nehemia exem-

plum imitemur; & ad Deum conf'ugiamus,ï &inipfo

in

Eidem,

no

Íperemus.

30. 7:mü 1707.

tl

Torusi vefter. ,Ar,z'tonz'mz)f.

Adm. R. D. Hodie etiam loquutus fum D. Fiscali

E£PISTOLA LXXVI.

noflro, de evocatione caufz ob periculum appella-

ad

tionis: creditque & ipíe majus periculum itminere

Db

Eidemoï

& timendum occafione hujus evocationis quam futu-

fi

ra Appellationis; atque' caufze 'inftructionem | hic re-

D

Adm. R., D. Indubitatuin & notorium eft, in-'om-i

linquendam quamdiu videmus eam procedere,

nibüs Tribunalibus Ecclefia(ticis, etiam Academig;

Hodie intendebat Fiícalis fuas probas concludere:

(

admitti in caufis criminalibus appellationem ,' aque ac

intelliigiturque , quod Reus inténdat ultra ducenta fa-

Qu

in civilibus. .Ideoque in bac cauí(a, prudenter à fer-

&ta exhibere, atque pratendere ut. Officium F'iscale

u

vatisomnibus formalitatibus procedendum eft, ne de-

ad fingula refpondeat per eredit vel ti0 credit; quem-

€0

admodum in civilibus ad abbreviandas lites & proba-

tur locus appellationi vel in fpeciem fundate, — Frivo-

in

lis ejus Appellationibus facile occurretur; eo quod

tiones contigir. Rogo, ut peratur a D. Gafparo , &

huic caufa Rex fit immixtus, cujus auctoritate non

D, Coezen , (5) an hac praxis locum habeat in crázz-

fal

difficulter ha appellationes fiftentur. Si cauífa defi

galibus, Putat. D. Fiscalis id nequaquam jadmitten-

no

nitive intervenientibus Commiffariis Regiis decidatur,

dum. Dignetur quantocius füper hoc dubio dicto-

D.

non timeo appellationem 5 interim pergamus orare,

rum Dominorum judicium refcribere. Oremus pro

4l

invicem.

ut optatum finem affequamur,

&

'Totus vefter. — zutominus. 3. 7ulii 1707.

To:us.vefter. "dIutoninus. 6. J'ulii 1707.

EPISTOLA LXXX.

EPISTOLA LXXVIII,

Eidem.

Fidemn.,

Adm, R. D. Credebam vobis notume[k&femper

Adm. RD Veftras ad D, Go&tbal:, heri datas; leg! ;

& ex illis colligo, vos nimium in modum turbatos,

)

füiffe, apud Tudices Ecclefiafticosin criminalibus ad.

p

mitri appellationem. « Spero tamen quod ubi fententia

eo quod intelligatur dari appellationem in criminali-

cum interventione CommitTariorum Regiorum fuerit

bus ; fed nimium timetis: nec enim dubito , quin

Q

De hoc

Á

pronuntiata , facile avertetur. Appellatio.

facile impedietur finifter effe&tus quem timetis. Hoc

non dubito,: quin multo verifimilius fit, caufam fiften-

mihi certius multo minus timendam cauía protra-

I

X

dam & effectum omnem impediendum, per evoca-

&tionem & fufpenfionem per appellationem quam

tionem ,

u

iam per appellationem. | Rogo proinde,

per evocarionem.

Unde enixe rogo, ut, juxta he-

ut non prócedatur ad evocartionem ; neque de ea co:

:

fternas meas, nihil moveatis circa evocationemn 5 imo

nec de ea fermo fiat, quouíque plenius de ea re per

gite-tur, 'niü)cgm admodqm r?a;uz:e deli

beraïa ö;wpon-

*

(4) Am:lo 1700. D.du Jardin, Proc. Gen. Parl. Mechlin, excommunicatus füit ab Archi-epifcop'o Mechlinienfi , eo quod e Azylo

extraxerit quemdam malefactorem ,

uem Officialis tamquam reum fuum exelufive vindicabat.

fi

(-b):Caufarum Patronus, deinde Confilii Brabantini Senater. -

arnicos

b

4

.

-Errsror;z EspENIO PrcurtAnES,

if

297

ld

a&micos ferio & mature deliberatum fit. 'Vir cum

Wt

choata eft? An forfan hic tim&t,mutationem de quain

quo vos egifTe fcribitis, mihi apparet parum idoneus,

nuperis veftris ?

qui de hac re confilium det. — Hac feítinanter, poftea

''urbavit me quod (cribitis, vos audiviíTe zzira £2

borrenda: cogitationes varie afcendunt in cor noftrum

Q

la;ius. Totus vefter... "4ztoninus.

& conturbant nos.

Interim orare pergerous.

*38

EPISTOLA:LXXNE.

Pralegi veftras D, Fiscali, qui videtur (at inclina-

].

tus fequi judicium in veftris expreffum; licet D. Ca-

Eidäm.

zouicus (Vivien) judicet admodum indignum, ut fi-

miles infolentes & injuriofae Scriprurae contra Officia.

f

Adm RD Ex litteris D, Melis indüBïe inteillexi&is,

lem publicum, rolerentur in Actis : ha enim perfo-

d

quod convenerimus nequaquam expedire, ut cauía

nze debent efTe ture , & u

le

ante inftru&tionem extrahatur

*

fed tamen

3

nt quafi fk'ub protectione &

?

E

nüec eam e

falvacardia Regis,

lg

insnibus Concilii effe dimittendam,

Mitto minuram hiftoriz miffa Atrebatum.,

Nolui

h

D. Fiscalis conclufit in probationibus; falva con-

nifi certa & notoriain ea inferere. .Diguetur eam per

Y

frontatione p«tita

am Reus diípurabai], fuftinens

occafionem remittere,

nonu eíle materiam

d

locum confrontationi; unde ne

Dum hec fcribo, D. Affeffor nedum redivit : ubi

fub hoc praetexru 'caufà retrardaretür, conveniens ju

rediverit ei contentum veítrarum communicabo,

]

dicatum eít, in probationibus concludere, falva dicta

'Totus vefter,

"Antoninus. 15. V'ulii v707,

confrontadone , qu& in decurfu caufz , fi neceffaria

. "P.S. Adjungitur Scriptum cui ütulus:. Loro ferza-

vifa fuerit, femper fieri poterit.

i , ut confideret an in Actis permitti queat : /zezdit,

non eft minus infame.

Itaque Decretum datum eít ut Reus fuas probatio-

nes abíolvat, Heri Procurator Rei exhibuit. fcrip-

tum, conrinens 260 Articulos, intitulatum: Zztendit,

EPISTOLA LXXXIV.

Plerique diriguntur, ut audio , contra D. Fiscalem;

in iifque refertur quidquid aliquando negorii habuit,

Admodum impernünens & infolens. Sultiner ur ad

: E:dem,

Ü

ilos refpondeat Officium F'iscale per ereZit, vel non

Adm. R.D. HodieccepitP, Defirant þroducere fuos

eredit. Licet videatur D. Al(fe(Tor plane difpofitus

tefles: incidit autem quaedam altercatio : praetendit

ut hoc fufteztum rejiciat, & injungat reo ut proba-

enim D, Fiscalis, quod juxia ftylum & morem re-

tiones fuas abfolvat , defiderat nihilominus D. Fis.

ceprum ipfe habeat jus inretveniendi in examen te-

calis , ur velitis rationes a D. Gafparo fugoeftas

ftium,

LEcontra diétus Parer illum vult exclufum.

Ícripto excipere , & nobis quanrocius transmittere,

Rogo ut etiam hodie per Curforem dignetur fignift-

induhie Reus moras renectet, & üt audio, caufam

care , quid hacin re habear ftylus Curie Brabautige.

in alinm. Reétoratum exirahere conabitur,

Interim

Credit D. Affe(for quod intra 12 aut 14 dies cau(a

nos inftabimus, ut, quam poteft, breviffime inftrua-

eririn flatu judicandi: quarelaborandum erit pro con-

tüur.

fectione Conelufionis. finalis,

Dignerur fignificare ,

, /Hodie D, AffefTor ivit in /7g7, elocaturus Decimas

qua D. Gaspar precipue noravit in relectione Acto-

ad Capitulum noftrum fpectantes.

Foriian inreditu

rum ; ac notanter iu re(ponfionibus ipfius.

Bruxellas die. Tovis veniet, ut loquatur. D. Gasparo :

Mitto Procuratorium, pro quo dedi medium pa-

fi veniat, quod tamen vix credo, animetur, utfor-

taconem , quera peti! a D, Samberti, ad veftrum com-

titer & generose pergat.

purum; poterit enim retinere ex proventi

Mitto hodie vel cras hiftoriam & feriem hujus

tionis.

.bus Eun-daf

caufae ad Vicarium Generalem Epifcopi Atrebatenfis,

Totus vefter. 242:omimus. 1g. ?ulz'i 1707.

qui me ex parte Épiícopi confulens füper aliquo ca-

íu , una ícribit , multos ibidem rumores ad meum

EPRISA QLA. LXXXV.

computum fpargi; rogáns ut ipfum de hoc negorio

jüformare velim.

Efpenius fkmzel)ello.

Haéctenus non accepit. Univerfitas conriauationem

falvi conductus; quare rogo ut petas a D. Erneíto, an

Adm. R. D. Ante receptas veftras, jam dederat

non poffzt pro me impetrare falvum conduéctum per

Affeffor Decretum ut procedererur ad producendos

D. Paguol.

Intendentem Infuleníem , cui 7us Eccle:

tefles, prafente D. Fiscali./ Unde & hodie proce-

fiafficum dono dedi. Kls finio.

Oremus pro invi-

ditur ad produétionem teftium : ita ut fieri poffit quod

cau(à brevi effet in ftatu.

cem, Totus veíter. 24ntogimus, 12. Z'ulii V7077,

Itaque fecum deliberandum, quomodo in hac ca

E-PISTOLSA EXXXIL

Ó

u

B

fa erit procedendum pro decifione ; praferti

m t

Eidem.

vietur Appellationi. Dignemini nobis fignif

incidant ; & nos fimiliter dicemus qua n

À

dunt.

Sed foifan neceffarius erit conventus.

ii

D

Poft fcriptas hodiernäs, adfuir mihi .D. Fiscalis;

nemini omnia expendere, & orate.

petitque a D. Gasparo, an taminfolens & infame fcri-

Totug vefter. |dutomiuus. 20. gulii 1707.

tum debeat tolerari in. Actis, ufque ad decifionem

caufae? An non deberet per Judicem mox rejici de

EPISTOLA LXXXVI.

A&is, & injungi parti, ut porrigat fcripra fine inju-

ris &c. fub

pena graviore ? Super his refponfum

Eþefäz'u: HeuuebeHo,

expectamus..

Caufà principalis anétoris continuo procedit: tefteg

"UT TOLA

LXXXIII,

pene omnes fuos produxit; & ut audio nihil aut (al-

tem pene nihil deponunt, quod vela longe innocen.

EiJem.

tiam ejus attingat,

Tot eoatinuo deprehenduntur

ejus mendacia & contradictiones, ut nihil amplius ap-

AdmR D. Avide exfpectabimus intelligere deci-

pareat fupereffe dubii: fed tantum ferio deliberandum

*

fionem caufze veftraee in Concilio Status an cauía fuf:

eft, quomodo decifio.caufze erit facienda, ut e

Jus ex-

ecutio habeatur.

ectationis fuit decifa? an forfan inftante & urgente

Nepos meus, Receptor Corten-

"drcadio ( Archiepifc, Mechlinienfi), caufz relatio in-

bergenfis, rerulit

vmih.i,.qu;od R.V. gfïet intentionis

Supplen, Oper. P'an Efpen Pars W.

Pp

feria

298

ErrsTonx EspEN1:0 PecULIARES.

feria 4. fequenti venire in Cortenbergb, Dienetur mi-

do in hac caufa procedetur, ut & principalis au&or

hi crascum Curfore fignificare refolutionem veftram:

pro debito puniatur, & omnis conflictus jurisdictio-

uia ego cum D. Canonico ( Z7viegn) eodem die,

nlS caveatur,

iummo mane, eo venerimus, ut de omnibus loque:

Tandem redivit D. vaz dez Bergb, nec fperatus

remur. Debeo id ícire, quia debeo fequenti fepti-

aliqua mutatio in melius? an finis negotii veftri? D.

mana inchoare Lectionem meam vacantiarum; quam

van den Steen intendit füb initium fequenris feptima-

differam in feriam fextam , cafu quo feria 4, convene-

nz venire Druxellas: ac tum aget una de Cenforia

rimus,

Unde non omittat fcribere.

Vacante,

Diguetur etiam interrogare D. Coezez , an is qui eft

Motio illa exercituum, qui dicuntur non procul a

conítirutus in reatu alicujus criminis capitalis, non (it

fe mutuo diftare, tenet omnes hic in fufpenfo, Det

fufpenfüs, tamquam infamis, ab omni actu publico

Deus quod nobis & Ecclefie fit falutare,

Interini

& honorario.

,

pergamus orare.

Totus veíter, ;dutominus. 23. Z'ulii 1707.

Totus vefter. 24utomimus. 12. "duguf?i 1707.

EPISTOLA LXXXVII

EPTSTOILA XC.

Efpenius G.. van de Neffz.

Eidem.

i Adm. R. D, Per Decretum Rectorale fuit fufpenfus

Adm. R, D. Caufa famo(ze calumnie, quod 7our-

(P. Defirant) a fun&ionibus publicis, eo quod effet

itu, eít conclufa; & in ftatu judicandi.

Quoad au-

conftitutus in reatu per citationem períonalem : at

tem primarium auctorem ita fe habet : utrimque ab-

pott refponfum fuum fuftinet efTe relaxandum ; imo

foluta eft productio teftium : ordinatum eft, ut par-

pratendit quod citatio perfonalis non trahat fecum

tes infra bis24 horas.reprobent : Officium Fiscale re-

hujufmodi füfpenfionem. — Contra füítinet: Officium

probavit, & Reus faivavit; fed hactenus non repro-

Fiscale.

Tandem hoc miffum eft pro advi(amento

bavit; unde poft tertium Decretum declaratus eít (2-

Bruxellas; &, ut credo, ad D. Advocatum de 77j

clufüs a reprobatione,

Officium Fiscale conclufit in

den : unde rogo ut illum accedere dignetur, quam

caufa, petiitque ur Reus fimiliter concluderet , five

l

citiffime ;.ita tamen, ut nullatenus me nominet, fed

Hodie verifimiliter dabitur

haberetur pro conclufa,

tantum in genere dicat, fe audiviffe negotiamaliquod

Decretum , ut Reus infra bis 24 horas concludat in

ex parte Rectoris ad 1ipfum miífum; ipfümque ro-

caufa, aliascaufa ex nunc habeatur proconclufa, Su-

gari ut advertere dignetur hicagi de crimine gravi-

pereft dumtaxat altercatio circa publicationem depo-

fino: atque Advocatos judicaffe, vifis folis informa-

fiionum teftium, quas Reusfibi communicandas pra-

tionibus decerni potuifIe incarcerationem.

Si non fit

tendir.

D. de JVilden, certo tunc erit D. Coevermanur.

Neco-

Cum iraque caufa fit in ftatu judicandi, defiderat

tium commendo (fed & fecretum) feftinantiffime.

enixe D. Alffeffor ut indilate fiat relatio per D. Gaspa-

T'otus vefter. 2 4ntoniaus. 1. "4ug. 1707,

rum fuper propofitione facta per Univerfitatem ; &

mox ut fuerit per Concilium probara , mandetur Re-

EPISTOLIMA —LXXXVII.

élori, ut indilate omnia Aécta transferantur Bruxellas,

üt juxta modurmn & formam prafcriptam , proceda-

Ejþenim Eidem.

tur adle£turam caufe;. unafignificando, quod fi quae

adhuc fuperfint incidentia indeci(a, illa ibidem pote-

Adm. R, D. Videtur pracipuus calumnie auctor

runt decidi: dum enim cau(a femel fuerit in Lectura,

velle intra breve rerminum concludere fuas probatio-

non facile poterit injici baculus in rota.

His vale,

Sed inter alia

nes, qua admodum fünt informes.

Oremus pro invicem.

incidentia praetendit, non tantum nominateftium con-

'Totus vetter.

Zntoninus. 22. Zdugu[li v707.

tra fe produétoruin fibi effe communicanda, fed etiam

eorum depofitioges , contra expreffüm articulum 49.

EPISTOLA xf

tit;, Xl. Ordinat: Curiarum Ecclef. Rogo fuper hoc

dignetur agere cum D. Fiscali

reícribere ?

,;' & quid praxiähabeat

DD.Cinck, Cansmans, & I:fpenius G, van de Nelf2.

Apparet Jam tempus appropinquare, ut feria alia

"Adin. R. atque Er. D. Feflvas de 24.. (currentis )

collatio inflitueretur , quomodo ha cauía finienda

boc qane circa 9, vecle aecepi , ac indilate acclufas tra-

fir, ne vulpes elabatur.

Dignetur & deliberare, &

didi Clniffim E[pézio.

Summopere: dolemus ob u-

nobis refcribere ut tempeltive fciamus, fi Bruxellas

Jereim. apud nos verum faciem, propterea tumen minime

veniendum eflet,

defifendum arbitror , [ed tauto indefeffius agendum &2

Spero quod deambulatio conduxerit ad corporis

laborandum , ut taudem tanto jata tempore oppre[[8 in-

& animi inftaurationem.

nocegtie vox exaudiatuv.

Oremus pro invicem.

Et quidem exiffituo P. Ca-

pucinos bac in ve duces: effe oportere, qui opportune, im-

Totus vefter. — Z4utonimus, $. 4ugufli 17?7.

portune Minifiros Regios adeaut: obfideant, obteflentuv,

ETPTST OTA LEXXXIX.

€7 tandem importumtate fua £? pev[everantia cogant ,

ut ingocentie patrocistum diguentur fufcipere.

Pluves

Eidemn.

zuter ip[os fatis beue difpofitos novi fed fimplicitate fua

facite fibi znpoui finuut ; && iude ortuma ducere veor

Adm. R. D. Fuit Bruxellis heri fenior "Tourteau ;

quod Eruditio tua figuificat , ipfos auriculas fuas. de-

ut de caufa filii fui inftruatur; 'expetit confilium &au-

mittere 5 gimium laélantur ea fpe quod i2 Bulla trans-

xiliam veftrum.

j

u2 nomina Superiorum affumendorum in blanco [int

Cauía videtur tandem ad finem; licer fat appareat

velida: binc emun fibà llandiuntuy. infevenda fore zo-

principalem calumniae auctorem tegnas & moras que-

minua ejufmodi qui bome parti faveant.

Hec ex unoip-

rere. Heri datum eft Decretum quo partes cogun

Jorum bi[ce diebus didici: féd vel inde patet ipforum co-

tur intra bis 24 horas teftes hiac inde produétos re-

lumbing fimplicitati ferpentinam . prudentiaim minime

probare.,

Non dubito, quin hodie, vel cras, Offi-

e[fe conjuncam : unde quod zpfis dee[fe confpicitur, awnici

cium fuas reprobationesabíolvat; quia dumtaxat duos

Juppleant, nece[fe eff 5 me floventiffima illa guper

KReligio

aut tres reprobare intendit.

24 Delgio nof?

ro peuitus conculcetur.. De bis fatis. Nunt

Videtu;' tempus effe ut ferio deliberetur, -"qulo,mo-

ad ahia pjjopiu: nos attingentia.

Magvi-

4

EprsfoLz EsPENiO PrEcULIARES. -

od

Magtificus D. Reor (qui certz'ïini&! tantuin ZArchi-

ipfos demum cras venturos, Puto quod cum- effecti

imnpofloris caufa favet , quastum Arcbiimpoffor ipfe)

D. Jaupain Magifter Poftarum poffet fine mora rela-

Secvetario, beri mame, sandavit, ut vel omuia vel pla-

tionem habere in Concilio Status.

va litis a&a ad fe deferret; &9 quidem illa, quorum in.

D. Fiscalis nofter hodie ivit Bruxellas, & exponet

Jpeclio "Avchiimpoftori fepius petenti abjudicata fuevunt.

ftatum caufe5 & neceffitatem interdicti ;; non tantum

Quin bec eo tendaut at vel dive&le vel indiretle Arcbi-

quoad fententiam definitivam , &caufam principalem,

zWipoffori communicentur zimime dubitamus. — 4d bec

fed etiam omnia incidentia nondum deciía; & ad cau-

a viro primario bodie monitus fum Reclovem intendeve

fae inftructionem non fpectantia. Oremus perfeve-

ranter.

duos alios "Affeffores affumere ; idque , t jatm jaim difco,

àn illum finen, utaute Recloratus fui exitum po[fit De-

| Hugu/z*i 1707,

"Totus vefler, z dutozinus, 27.

creta aliqua ferre ia favorem Archiimpofloris , quibus

Jufpenfionem levabit , €? AGorum &2 teffimotiorum in-

Jpettionem concedet,

Si bec fiant Jd4rcbiimpoffor palam

EPIS TOL A XCIIL

triumpbabit , etiam condemnatus ; qu&cumque. euim

Efpem'üs G. van-v de INeffe.

Jenteutia feratur , facile vimas imveniet elabendi , dum

ubique clamabit per fe fuosque fef. poffquam caufa in

Adm. R. D. For(an fequenti hebdomada venturus

Jfatu erat , juife abfolutum &9 judicatum. inuocentem

füm Bruxellas cum D.dz 77/ ( Hennebel) ui negotia

per fuum legititnum Z'udicem &c. — Itaque omnino u-

noftra profequamur.,.. Hleri, utaudio, Rector pro-

ce[Javium judicamus , ut a Rege, id efl a Concilio Bra-

hibuit D. A(feffori fuo quidquam facere in cau(a fa-

bantie , ijungatur Re&ori ut indilate veliqua a&a om-

mofz calumnie , licet etiam inftructionem fpe&taret:

nia transmittat 5. nibilque tam vcirca incidentia quam

fed bonum eft, quod cum. caufa primarii auctoris (it

principale ulterius decermat , nifi pravia communicatio-

plene inftructa, per Decretum de 27 hujus plene fe-

ue Commi[Jariorum : Regiorum., | Quo auteim modo baec

clufus eít a re

obationibus teftium; & nifi infra 24.

ordinatio Concilii Regii obtineri po[fit vos melius defpi-

horas in cau

äl'

concludat, ex zuze prout ex (tunc)

cietig. Pacilius forte illa obtiuebitur füi D. Procurator

caufa babeatur pro conclufa,. . Unde non reftat nifi ut

