ut poffent inftituere Presbyterum , etiam qqoad'cua

tur, prafentent five nominent, qui cüram populi fi-

t

. (?F) C'eft. ainfi qu'on

ve animarum ab Epifcopo accipiant.

crement,

-appelle le'lieu ou l'on 3g'arde le St, Ss

Recte proinde obfarvant Canonifta huic Cla

I'OI'IIOh-

n

tano

Dr Junnus sz'rkoms PniMITIVI, :

39

tano Canoni adferibendam effe originem juris Patro-

giatis dant. nüdum introitum ad judicium poffeffori-

natus , five prefentationis ; vigore cujus Abbates , Ab-

um, Ííi occafione Bulle Pontificie controver(iz ori-

L

batiffe, & Collegia Ecclefiaftica prefentant Presby-

antur : quz proinde inftituendz & agitandz füntco-

teros ad Ecclefias Paroehiales fibi incorporatas ipfis E-

ram ipfo Senatu Regio, ubi Bulle & Litterx Pontifi-

piícopis, ab iis inftituendos, & ad curam animarum

cix fuam modificationem, ab ufü & moribus Belgii

populi, fi idonei reperti fuerint, admittendos.

ac Principum Edi&is recipiunt : idque conformiter

Quapropter Re&or Collegii Societatis Jefü, titulo

Edi&o Principis do 20. Maji anni 1497. quod extat pri-

ma parte Edi&torum Flandriz , pag. 209.

unionis feu incorporationis de qua quaftio, ad inftar

aliorum Abbatum, Abbatiffarum aut Capitulorum ,

Cum igitur hic in Belgio poteítas dandi curam po-

quz ex fimili conceffione Ecclefias Parochiales tenent,

puli five animarum , competat folis Epifcopis , quieam

jure przfentationis tanquam Patronus Ecclefiafticus ,

committunt Re&oribus íeu Vicariis per fingulas Pa-

five ut hodie loquimur, tanquam Paítor primitivus,

rochias conftitutis, cum poteftate delegandi feu füb-

ftituendi in caíu infirmitatis feu legitimi impedimenti

uti poteft.

Sed de cetero Presbyter ad prafentationem ipfius

ipfius Re&oris feu Vicarii;evidens eft hanc claufülam

Dullz Pontificie infertam , qua Recdori Collegii Socie-

Rectoris Parocbie Przpofitus, fübje&us debet effe E-

pifcopo, ejufque Archidiacono, & Decano, in his

tatis Tefu poffet videri tribui poteftas circa curam po-

qui curam animarum concernunt; & ipfe etiam fe

puli five animarum, abíque fpeciali delegatione Vica-

fiftere debet conventibus Ecclefiafticis fen Congrega-

rii aut commiffione Epifcopi, habendam effe pro non

,

tionibus Paftorum, in quibus de fpectantibus ad cu-

adjeQa, five pro fuperflua & meri ftili.

Idem cenífentüm de atia claufulaibidem adje&ta, qua

l

ram animarum per Archidiaconos & Decauos Presby-

teri inftruuntur.

Re&ori, de judicio Provincialis & Confultorum di-

&i Collegii, videtur tribui poteftas, ex gravi caufa &

Quin uti re&te monet Molineus ad Cap. Pag.2.ff. de

privilegiis, non poffünt Eccle(iz Parochiales ita uni-

qua privationem mereatur, fine confeníu Epiícopi

ri feu incorporari Monaftériis Religioforum, ut ip(i

Vicarjxxm Ecclefie Parochiali Prepofitum amoven-

l.

Religiofi poffint dare vel exercere curam populi' five

animarum , fine recurfü ad Epifcopum, nifi habeant

Cum enim przdi&us Vicarius inftitutionem auc&to-

rizabilem, quoad curam populi, ab Archiepifcopo

populum exemptum , & in eo jurifdidiionem Epiíco-

palem.

acceperit, hzc previa inftitutio hoc efficit, ut exno-

Similes nonnulli Abbates & Prxlati, habentes Ec-

torio ufi Belgii, confirmato etiam per Synodum Ca-

—

clefias pleno jure fibi fübje&tas cum populo exempto

meracenfem primam, titulo de Minifleriis Ecclefiatti-

& jurifdidione Epifcopali , reperiuntur in Italia, & di-

cis Cap. 6. fine Epifcopi confenfu removeri Vicarius

cuntur zullius Diæcejix; at jxï Belgio nullum novi-

non poffit.

mnus.

Quotquot inquit

Synodus habent Curata beneficia

OE N

unita füis Ecclefis, ut Capitula & Abbates, non pri-

Cui confequens eft, ut hzc claufüla Bullz Pontifi-

cix inferta

In cafu tamen infirmitatis feu legitimi iin-

21

us committant Paítores iifdem beneficiis Curatis quam

ollegii Rettor

pra(entati Ordinario fuerint, & acceptiab eo : quo-

pedimenti Cicarii deputandi, prefati C

T

curam aninarum, C9 munia-i

'afloralia per fe ipfum

niam populus ejus curz commendatus eft, a quo ii-

exercere, feu per alium ad id. ab eo deputandum exer-

dem Kec&ores poteftatem , quam curam animarum va-

cant, accipient : nec poflent aut Abbates aut Capi-

ceri facere libere C9 licite poffit , ex utu & moribus Belgii

haberi debeat pro. non adiecta, in quantum Rectori

tula, admiffos & approbatos ab Ordinario, Rectores

revocare nifi confenferit Epifícopuss & iidem Reáo-

Collegii Societatis Tefu, durante infirmitate (eu legi-

timo impedimento Vicarii ab Archiepifcopo inftituti,

res conftituti Mandatis Epiícoporum omnino pareant;

videatur tribuere poteftatem exercendi curam anima-

ab iifque corrigantur fi quid deliquerint.

rum & munia Pattoralia per fe ipfum feu peralium ad

Ad quz accedit quod hzc verba, non tamen ad nu-

id ab eo deputandum, fine ull

tum diéti Collegii Reclovis nec ex quacumque eaufa, [ed

o recuríu ald D. Archi-

tantum ex cau[a gravi C9' que privationem qmereatur,

epitfcopum.

Nempe tamet(i Litterz feu Bullz Pontificiz in Bel-

non folum Sfudicio di(li Recloris fed etiam Provincialie

gium miffz,in Curia Romana expediantur eadem for-

€9' Confultorum dicti Collegii &c. liberam amovendi

ma & curi iifdem claufülis ac alie, quzdirigunturad

vel deftituendi libertatem non importent, fed ad arbi-

Provincias Ultramontanas, nihilominus hic füam mo-

trium boni viri apertiffime referantur; ita ut fine cau-

dificationem ab ufü & moribus, ac Principum Edi-

fa ejufque cognitione & exercitio jurifdictionis nulla

&is recipiunt; plurefque claufüke ex ftylo Curix Ro-

deftitutio aut &motio fieri poflit.

,

manz his litteris infertz , habentur hic pro non adje-

Praíertim cum hujufmodi deftitutio aut amotio, ex

&is, five confiderantur ut fuperfluz & meri ftili,'

gravi caufa & quz privationem mereatur, fieri non

V. G. Belgium noftrum permittit, ut executores A-

poffit (ine infamia ipfius Vicarii amovendi & deftitu.

enat.

pottolici folemniter publicent, etiam per proceflüm,

more Curiez Romanz; Bullas privilegiorum a Princi-

Itaque cum ex ufü & praxi Belgii, ac PrincipumE-

di&is, ea quz fine cognitione caufe & exercitio ju-

pe placetatas; fed ex ufü & maoribus Delgii proceffus

ifte duntaxat habet vim nudz & fimplicis publicatio-

risdi&ionis perfici nequéunt, non competant Redori»

niss rejecis & pro- füperfluis feu meri ftili reputatis

bus, Provinciali, ant Confultoribus Collegiorum So.

omnibus illis claufülis, quibus ipfis Executoribus at-

cietatis Jefu; fed omnia in poffefforio referventur fu-

tribuitur auctoritas cognofcendi de jure aut rationi-

dicibus Regiis, & in petitorio Ordinariis in prima in-

ftantias vel Judicibus Synodalibus delegatis ia parti-

bus opponentium feu intereffe habentium, five in pof-

fefforio five in petitorios aut compellendi vel extur-

bus, in caufà appellationis

reQde concluditur, di-

bandi injuftum peffefforem per competentia juris re-

&am claufülam fimiliter habendam effe pro nan adje-

media, quz perfici nequeunt fine cognitione caufz,

&a, five pro füperflua & meri ftili.

& exercitio jurifdictionis.

Unde fi Re&or dicti Collegii vigore di&tz claufü-

]z, ex certis caufis animum fuum moventibus,

uas

Quia fcilicet hic in Belgio nullum juri(di&ionis ex-

excitium competit Executoribus Apoftolicis, fed om-

ipíe ex Judicio Provincialis ac Confültorum di&i Col-

legii judicaret graves, & tales quz privationem mere:

neillud exercitium in poffefforio refervatur Judicibus

Regiis; & in petitorio Ordinario, in prima inítan-

antur, ipfum Vicarium amoveret & alium in ejus lo-

tia.

cum fürrogaret, di&dus Vicarius, non obftante íua

Penes eiecuto,res autem manent nuda minifterialis

amotione , invitis Rectore Provinciali & Confültori-

bus di&ti Collegii; .via juris, implorata Regia prote.

publiggno & immiffio- in poffeffionem; que privile-

J 0nQ

4o

Jugnis RezspPoNsuM

qum

Qiene, per litteras manutenentiz

lium, tandem di&i funt Paftores primitivi; tanquam

yi

ne fua manere.

(pofï'et in poffeffio-

am»

qui ipfas Ecclefias, titulo conceffionis & incorpora-

Nempe, ut in fimili rede obíervat Henricus Kin-

tionis, quafi füas & proprias acceperunt.

t

xü

fchotius, Retfponfo 83. num. 7. Re&tor Collegii Socie-

At illud notandum, quod fimiles conceffiones fa-

tatis Jefü tantum praíentantis loco eft, & Ordinarius

&z cenfíeantur fine detrimento earum Ecclefiarum in

bi

Unde ficut Beneficiatus a Pa-

pro coliatore habetur.

fpiritualibus, uti paffim notant Do&ores ad Cap. 11.

trono fine Epifcopi auctoritate privari beneficio non

ff. de Prabendis.

Nota ait Panormitanus, quod li-

pius

n

i

poteít; ita neque Vicarius, non habito confeníu E-

.

cet Ecclefia fit fubjecta Religiofis quoad temporalia ,

l

pifcopi inftitutoris

L

qui etiam tanquam Judex, voca-

non tamen poffünt Religiofi ad libitum alterare anti-

li

u

to & audito Vicario ac Re&ore dicti Collegii , deamo-

quum ftatum Ecclefiz, fed tenentur confervare Re-

tionis caufa cognofcere debet.

1ta Kinfchotius, poft

&ores feu Vicarios illarum Ecclefiarum in antiquo fta-

tu.

,

chia

Panorm. & alios, lococitato, ubi quaftio erat dePle-

bania Ecclefix unitz & incorporatz, cum obligatio-

Cum ig

itur nulla effet Ecclefia Pardchialis, cui ut

nofc

minus neceflarius non effetunus Re&or feu Vicarius,

min

ne curandi eam deferviri per Vicarium ad nutum Ca-

pituli removibilem.

qui curam populi haberet, etiam Monachis & Cano-

l

(UI

Ecc

Ut proinde rationes & jura ibidem adduc&a multo

nicis Ecclefias tenentibus fibi appropriatas, iniun&um

fortius militent in caíu propofito, ubiex ipía Bulla

fuit, nt in iis Eeclefiis Presbvteros collocarent, five

gf

nf

conceflionis Vicarius non ex quacumque caufà, íed

Epiícopo prafentarent; quod & renovavit Concilium

per(

tantum ex gravi & qua privationem mereatur, amo-

Lateranenfe, füb Alexandro IlI. in Cap. 3. $. 2. ff. de

cal

Privilegiis.

reli

veri poteft.

Atque his premiffis, facilis eft refponfio ad quz-

Ex quibus confequens eft,

jus Rectoris Societatis

£0l

0.

ftiones omnes ; occafione hujus unionis feu incorpo-

Jetü, quod in hac conceffione fundatur, nullatenus

raiionis, in füupremo Hannonix Confilio inftitutas &

attingere fpiritualia ad ipí(am curam Cleri aut populi

agitatas,

five animarum fpecantia; quandoquidem hac jura

tri

Etenim Vicarius a Re&ore Collegii Societatis Jefu

fpiritualia in Collegium Societatis Jefu ex (imili con-

fer

ceffione non tran(iverint.

Cili

Archiepifcopo praeíentatus, & ab eo per litteras In-

ftitutionis in forma cómmuni datas, ipíi Ecclefiz Pa-

. Unde nihil ad curam animarum pärtinens, ut fünt

n

verbi Divini predicatio, Sacramentorum adminiftra-

rochiali prepofitus, eatenus eft perpetuus, ut non

M&

poffit nifi Canonice & fervato juris ordine amoveri.

tio, alieve fun&iones aut officia Paítoralia, poteft Re-

.

ä

Jus

Dod&ores enim inquit Kzzfchotius, loco citato Nu

&or hoc titulo per fe v

e

| per alium in Eccleíia incor-

tio

mer. 4, qui inter Vicarium perpetuum & temporalem

porata, refpedu Cleri aut populi, exercere, aut ei

fot

ditinguunt, eum vocant perpetuum qui a Pralato

.quoquo modo fe immifcere five preíente five abfente

je

vel Capitulo, quod beneficium curx annexum habet,

feu legitime impedito Vicario, vel etiam eo mortuo

CO

cum Epifcopi confenfü, animarum curz perficitur;

& Ecclefia Parochiali vacante; fedhujufmodi vocatio-

[

temporalem autem, qui pro tempore tantum, & in

ne occurrente , fervanda erit difpofitio Tridentini cir-

0

locum Curati feu Vicarii legitime impediti vel abíen-

Cca defervituras Ecclefiarum . Parochialium . vacanti-

ï

qu

tis, füurrogatur pro temporis neceffitate.

um.

Vi

Undehuijufmodi Presbyteri, ad prafentationem Pa-

Cumque nullum fpirituale regimen Cleri autpoþu-

ftoris primitivi, ab Epifcopo Parochix prafedi, nul-

li neque cura animarum fit penes Re&orem Collegii

latenus dependent a primitivis Pattoribus, quemad-

Societatis Jefu, integrum vero refideat penes Vicari-

:

modum mandatarii a mandantibus , aut delegati a de-

um Parochiz prefectum, merito a cura ifta Curatus,

J

legantibus: íed vigore litterarum inftitutionis ab E-

a pafcendo Pattor, & a fpirituali regimine Parochix

t

piícopo in forma communi datarum, & inftallationis

Parochus, a Clero & populo vocatur ac reputatur.

alt

per Decanum Chrittianitatis infecutz , cauíam habent

$i ergo Re&or di&i Collegii eum nominet Vicari-

ia

per fe fubfiftentem; & in ipfos transfertur omnis pla-

um iítius Ecclefie, nequaqam poterit per hoc . quali-

ni

ne curaanimarum, eamque azqueac alii Parochi te-

tatem veri Paftoris difputare- vel in minimo huicde-

!

It

nent & exercent, vigore litterarum inftitutionis ab E-

rogare; fed ipíà duntaxat hac appellatione Vicarii de-

pifcopo in forma communi expeditarum

adeoque

notare, quod hanc Ecclefiam teneat tanquam depen-

[

I6

non jure delegato, fed jure ordinario, cum poteftate

dentem a füo Collegio, eique unitam & incorpora-

fubftituendi in catü infirmitatis, vel abíentiz, feu le-

tam; quemadmodum paffim Vicarii aliarum Ecclefia-

tà

tü

gitimi impedimenti. ltaque refpedu curz populi (i-

.

rum' Parochialium íüas Ecclefias, recognofcunt de-

veanimarum, & munium Paítoralium, non n

Ll DO-

pendentes & appropriatas Monachorum aut Canoni-

mine tenus funt Vicarii, eo quod revera jure proprio

corum Collegiis.

hzc omnia exercent; quemadmodum Abbates, Ca-

Idre&e obíervavit cele

berrimus Jufi»s- confiültusClau-

nonici, aliique, qui Ecclefias fic unitas poffident,Pa-

dius Le Maifire, difcurfía nonosuna indeconcludens,

ftores non re fed nomine funt; eo quod omnis fun-

nomen primitivi Pa[loris originem non habere ex cura

ä

&io Paftoralis five cura animarum & re

gimen popuü

Paftorali, quam Monachi vel Canonici primitus per

in folo Vicario refideat.

fe in his Eccletiis Parochialibus exercuitlent, fed ex

Unde etiam dicuntur Paftores non fimpliciter, fed

conceffione five ineorporatione harum Eccle(iarum

cum addito primitivi : quod eft nomen adeo recens,

qua mediante hz Ecclefiz ipíis, quoad jus Patronatus

ut nulla in iibris Juris Canonici etiam recentioribus,

vel etiam temporalia, approprietatz: fuerunt ; quod

puta Clementinis aut Extravagantibus, ejus mentio

vel inde (inquit) manifeftum eft, quod jus illud . pri-

Ooccurrat.

mitivi Paftoris etiam Communitatibus. mulierum &

Quin nec in Gloffario mediz

& infime latinitatis,v

virorum laicorum competat.

—— — h

quod fumma diligentia & eruditione compilavit Caro-

Nec quidquam facit, quod Vicaria Ecclefiz Paro-

lus du Frefne, nulla hujus vocabuli przmitivi Paftoris,

chialis Hallenfis forte auctoritate Epifcopi in titulum

mentio habetur

argumentum admodum veritimile

aut beneficium erecta non fit; adeoque Vicarius ip-

virum hunc, in fcrutandis Ecclefiafticis monumentis

fam Vicariam abíolute non poflideat.

Nam Vicarius eatenus equidem Ecclefiam in titu-

occupatiffimum & oculatiffimum , nufquam nomen il-

4

lud reperiffe.

lum habere dicitur, ut expelli aut removeri fine cau-

am—-AVuL ame -— CUb (CO9 w

Illud notant recentiores Canoniftz & fignanter Zy-

fz cognitione non poffit; & vigore litterarum intli-

eus, Contult. 4. de Parochiis, num. 7. quod qui jam

tutionis, ab Epifcopo in forma communi expedita-

yridem didi fuere Patroni Ecclefiaftici, titulo unionis

rum , & inftallationis intfecutz , Eccleflam non ad tem-

& incorporationis Altarium feu Ecclefiarum Parochia.

pus, pro tempore nimirum vacationis, quemadmo-

l

dtm

Dz juRisUs PasToni:s PniMiTIVI

41

dum folent eíffe. defervitores Ecclefiarum Parochiali-

2. naturale eft ut in fpiritualibus foli.Vicário, & non

um vacantium, fed in perpetuum, id eft ad vitam tü-

Rectori fubje&us exiftat, .

am, qua(i commendatam habet, ac fi jufta cau(à (ine

Paltori enim . vel ejus vices gerenti, ait' Synodus

titulo poffideret : ita ut a folo Judice competente, qui

Gandenfis, diebus Dominicis & Feftis vefperas &lau-

i

''

ex uf Belgii in prima inftantia eft Epifcopus, praha-

dis vefpertinas folemniter decantanti, Cuftos in habitu

bita caufz cognitione, removeri poflit.

decenti & fuperpeiliceo indutus debite affiftet, pro

Generalis enim juris regula eft quod eadem folem-

ut & Mitlam folemnem vel privatam quocumque an-

D

nitas, quz in creatione aut celebratione a&us requi-

ni die celebrantis ac paratus erit, quacumque hora

ritur, etiam in diffolutione ejuídem fit neceflaria: ita

illi a Pattore f1ignificanda, ut Paíftori inferviat in mu-

Kinfchotius , refponfo citato num. 10. & 1t. conformi-

neribus Paftoralibus ipfius auxilium requirentibus : ca-

ter Decreto Synodi Cameracenfis füpra citato.

vebitigitur, neíine Paftoris licentia fefe ab(entet s

Atque ex his evidens eít, tantum abeffe ut Paro-

immo, fi interdum ob negotia privata domo íüa ab-

(

chiani di&tz Ecclefiz plures Curatos five Parochosag-

etie cogatur, mandamus ut. alteri idoneo & Paftori

y

nefcere debeant, in his qua ad curam animarum, ad-

grato vices fuas committat, vel de abfentia fiua dome-

miniftrationem Sacramentorum aliafve funciones Pa-

fticos aut vicinos füos, vel ipífum Paftorem certiorem

!

ftórales pertinent, ut fi quod abfit, duo Parochiani

reddat quonam pergat : quatenus, necelffitate vel oc-

Ecclefix Parochialis Hallenfis (przterquam quod in

cafione urgente, facile valeat re

periri & advocati : Tit.

omnem eventum Rector, in pratenía illa qualitate

18. Cap. 19.

perfonz , nihil aliud prztendere poffet in Choro , pro-

Cui conformes fünt plerzque Belgice Synodi. -

ceffionibus vel aliter, quam locum honorificum prz

Adduntque Namurcenfis Cap. 12. & Audomaren-

reliquo Clero) matrimonium de facto contraherent

fis titulo 20. Cap. 2. ut moneantur diligenter & fre-

coram Re&ore Societatis Je(u aut alio Presbytero ab

quenter a Paftoribus, ut nullas in Altaribus aut in pa-

i

eo deputato, abfque confenfu Epiícopi, aut fpeciali

rietibus, nec in ipfo Templi pavimento, immo nec

delegatione Vicarii Parochiz prefedi, hujufimodima-

in Coemeteriis notabiles fordes patiantur; ornamen-

trimonium propter defedum, Parochi, indubie cen-

ta quoque & bona Ecclefiz follicite confervent, dent-

feretur clandeftinum

adeoque juxta Decretum Con-

que operam ut furfüm & deorfüm in Templis omnia

cilii Tridentini, feff. 24. Cap. 1. Reform. neque licite

Similiter tantum abefie, ut

int munda ac nitidas Altarium mappas, Sacerdotum

neque valide celebratum.

Ami&as atque. Albas, facra Corporalia, priuíquam

Rec&or di&i Collegii, prefente & nolente Vicario ,

evadant fordida, mutent, aut Sacerdotibus mutanda

jus habeat adminiftrandi Sacramenta Presbyteris fervi-

dent, Xc. Denique in omnibus diligenter & fideli-

tio dictz Ecclefiz deputatis, ut e contra 1 ipfe per-

ter quz officii füi funt, preftent.

:

fonatus, cui Ecclefia Parochialis unita eft jam pridem

Quz omnia indubie de Vicario feu Paftore, cui to-

per

rbanum VIII. Papam , non effet incorporatus

tius Ecclefiz Parochialis cura incumbit , neutiquam

Collegio Societatis Jetu, fed adhuc hodie poflidere-

vero de Rectore Collegii Societatis Jefü, qui non re

tur in titulum per Clericum fxcularem, qui in ipfo

fed nomine tenus Paftor dicitur, intelligenda funt.

oppido Hallenti refideret, ipfà perfona eque ac reli-

Refponfum ad 19. & 20. Cum foli Vicario totius

quus Clerus & populus dictz Eccle(iz Parochialis D.

Parochiz cura fpiritualis principaliter & . immediate

Vicarium tanquam ordinarium Sacramentorum Mini-

incumbat, eumque Parochiz ittius Clerus & popu-

ftrum agnoícere deberet.

lus ut ordinarium & proprium Sacramentorum Mini-

Praterea cum fupra demonftratum fit, Redtorem

ftrum agnofcere debeant : cumque Capellani aliique

& Presbyteros Societatis Jefu, prxtextu unionis feu

Eccleta: Müniftri affümantur , ut Parocho in 3dmini-

incorporationis, dequa quzftio, alterare non pofle an-

*

ftrandis Ecclefiafticis Sacramentis, & cultu Divino

tiquum ftatum Eccleftiz, í

ed teneri confervare Ecclefi-

peragendo atfiftant, ratio poftulat, ut Vicarius quo-

aàm in ftatu in quo ante unionem feu incorporationem

que & non Redtor, in eorum admiffione confülatur.

fuerat, illud etiam expeditum eft in peragendis Divi-

Et fiquidem adimifli in explendo officio f10 vel aliter

nis Officiis obfervari debere rubricas Dioecefis & Pa-

defectuofi & negligentes exiftant, ab ipfo etiam Vi-

rochiz, nequaquam vero illas quz in Societate Jeíu

cario , quem tanquam proprium füum Paftorem vene-

.

.

foli quoque Curato feu Pa-

peculiariter obfervantur

rari & audire debent,corrigantur : prafertim fi con-

rocho & non Re&ori hanc provinciam effe demanda-

fideres , quod folus Vicarius & non Re&or de hisquz

tam, ut Officia Divina juxta has rubricas celebren-

:

ad curam fpiritualem Cleri aut populi pertinent, Epif-

tur.

copo rationem reddere teneatur.

Unde etiam Synodi Belgice, Manualia, Ritualia

Refponfum ad 21. Cum Vicario, & hon Redori »

&c. quz praícribunt ritus & rubricas in peragendis

primaria cura Ecclefiz & pauperum commendatacen-

-Divinis Officiis Ecclefiarum Parochialium obíervan-

featur, nulla dubitandi ratio eft, quin folus Vicarius

das, diriguntur nonad Paftores primitivos, qui di-

& non Recdtor, cum Scabinis intervenire debeat ne.

étas Ecclefias füis Monafteriis aut Collegiis unitas feu

gotiis illis quz mixta vocantur; quibufqueante unio-

incorporatas tenent, fed ad ipfos Vicarios feu Paro-

nem feu incorporationem , de qua queftie, interve.

chos & Curatos, quibus univer(üm Ecclefix regimen

nire folebant Parochi propriétarii ipfius Ecclefiz Pa-

ín fpiritualibus eft demandatum.

rochialis unitz feu incorporatz.

Et hzc quidem fufficiunt pro quindecim primis

*

Refponfuüm ad 29. Cum fupra oftenfum fuit, di-

quafitis.

Ad 16. breviter dicimus, didam incorporationem

&am unionem feu incorporationem Redtori Societatis

Jefü nihil novi juris tribuere quoad temporalia, evi-

hihil novi juristribuere Redori Societatis Jefu in prz-

judicium ip(ius Magiftratus oppidi Hallenfiss adeo-

dens eft, quod titulo hujufmodi unionis nullum jus

pretendere potlit circa oblationes, quarum admini-

que circa direcionem armarii, in quo confervantur

itratio hadtenus fuit penes ipíum Magiftratum.

ornamenta Diva Virginis ejufque Sacelli; in hoc ju-

Refponfum ad 3o. Cum Redtor Societafis Tefü, in

dicio poffeforio coram Regio Senatu intentato , ftan-

dum effe confuetudinibus antiquis in dicta Ecclefia .,

vim conceffionis feu. incorporationis perfonatus per

Urbanum VIII. factz, prxcipuas decimas intra limi-

ante unionem feu incorporationem hujufmodi pradi-

catis.

tes di&x Ecclefiz Parochialis potfideat, nulla dubitan-

Cum Cuftos five Ma-

di ratio eft, quin conformiter ad Decretum Synodi

Ad 17. & 18. refpondetur

tricularius fit minifter Curati feu Parochi, ut ipfi fer-

Provinc. Cameracenfis, titulo de decimis, Cap.8. re-

viat in iis omnibus quz muneris ejus funt, uti loqui-

novatum per Synodum Provincial. 2. Tit. 24. Cap. 12

tur Synodus Audomaren(is anni 1583. Tit. 20. Cap.

ex proportione decimartïnl quas recipit conferre tenea-

Supplem. oper. Van Efpen. Tomus V.

tur;

42

lUuRn'1s Kf

SPONSUM

tur; five inftaurari tantumi Chorus & domus Pafto.

pi per Decanum diftri&us Hallenfïs' dirigi foleant &

ralis debeant, five de integro zdificari.

debeant ad ipfüm Vicarium, tanquam verum Cura-

Quod attinet ad 22: & fequentes articulos ufque ad

tum feu Parochum ; cui

29.exclufive, notandum eft, Patronos & Pattores pri-

immediate incumbit.

proinde executio primgrio &

mitivos Ecclefiarum Parochialium in di&is Ecclefiis

Similiter cum agitur de receptione Epifcopi, abeo

prater jus Patronatus aut temporalia , tübinde obtine-

procul dubio recipiendus & ad- Ecclefiam folemniter

dl

re jura quxdam honorifica, que tamen ipfam curam

deducendus eft, qui ipfi Epifcopo rationem de uni-

populi five animarum minime contingunt, in quo-

verío fpirituali Ecclefiz regimine reddere tenetur.

rum poffefftone etiam facile turbandi non fünt : pra-

Deinde cum Parochiani hunc folum Parochum feuü

fertim fi a tempore immemoriali in pacifica pofteffio-

Curatum agnofcant, ad quem cura animarum , admi-

ne fuerint,

niftratio Sacramentorum, alixque Paftorales functio-

Verum illud etiam notandum eft, fundamenttim &

nes pertinent; cumque Ecclefia, non obftante incor-

rationem éorum honorum. non effe jus Patronatus ;

poratione, confervari debeat in flatu antiquo; & prin-

quod perfonis Collegiortim vel Monafteriorum titulo

cipaliter deftinata manferit peragendis Divinis Officiis

unionis feu incorporationis Altarium five Ecclefiarum

Parochialibus, fübregimine fpirituali unius Curati feu

1

»

Parochialium competit , fed aliud jus Patronatus,quod

Parochi, certum eft quod pro cantandis Miffis folem-

Patronis (ive Laicis five Ecclefiafticis defertur, titulo

,9

nibus votivis & aliis fólus Vicarius agnofci debeat.

]i

conítru&ionis, dotationis, & fundationis ipfius Ec-

Finaliter dicimus quod Re&tri . Collegii Societatis

a.

clefie Patronate : nuti multis auctoritatibus probat

Jefi, titalo unionis feu incorporationis de qua quz-

probat Franciícus de Roie, Anteceffor Andegavenfis

TR

ítio, prater jus Patronatus dumtaxat nullum prorfus

«

lib. 2. de juribus honorificis Cap. 3. per totum,

jus competat five intra five juxta ipfam Ecclefiam Pa-

Ubi etiam notat omries illos honores Fundatori de-

rochialem, fed totum iftud defümendum fit a legibus

yrim

beri, etiamíi nullam prefentstionem habeat, immo

dec,fq

quamvis loco fui Religiofo fuam prafentationem do-

& conditionibus, füb quibus Collegium Societatis

»

Jefü ad didum oppidum Hallenfe olim admiffüm fuit.

naverit : ei enim foli, inquit, omnes alii honores de-

Nam quod attinet qualitatem perfonz , cumex Dul-

»ü

bentur, non etiam perfonz illius Collegii vel Mona-

la incorporationisipfius perfonatusappareat, dicum

fterii : quia femper verum eft eum efle fundatorem ,

»0

períonatum fuiffe berieficium fimplex perpetuum, &

& femper retinere nomen, qualitatem & dignitatem

perfonalem refidentiam non requirens, evidens eít

»

Fundatoris, quam folam infpiciunt facri Canones , ut

quod Collegio Societatis Jef uniri non potuerit , ni-

»

ex ea cau(a pietatis & munificentiz honorem deferant

, d

& exhibeant.

^

fi per omnimodam fuppreffionem

ita ut.per hujuf-

modi unionem feu incorporationem ipfe titulus per-

» lt

Unde omnes Patroni, tam Laici, quam Ecclefiafti-

fonatus penitus fuerit extinctus, ejufque fractus red-

»o

M

ci, ultra jus przefentationis , habere poffünt in fuis Ec-

li

ditus & proventus Collegio Societatis Jefü folummo-

n 351

clefiis honorem fedis & primi confeffus , ut nempe fix-

do incorporati : attento quod ex notório uíü Belgii

am & ftatam fedem in Choro habeant.

Item

10110-

Rectores & Presbyteri Societatis Jefa, uti & aliorum

rem proceffionis, ut in publica & folemni Proceffio-

»à

ne füz Ecclefie honoratiorem loctüm habeant inter

Ordinum Religiofi, beneficia fimpliciaintitulum pof-

fidere nequeunt. lllud enim ftultum & plare ridicu-

»K

omnes.

Idem eft de honore panis benedi&ti, füffitu

lum eft, quod in hac qualitate, quax mere Ecclefiafti-

» l

aquz benedida, oículo pacis & fimilibus: nec alii

ca eít, fefe feparare velit ab ipfo Ecclefiaftico conven-

» f

quilibet debent eos honores invidere Patrono,

uilo-

:

e Pa-

tu, & locum honorificum affedare inter Lsicos prx

» IK

cum iis dedit, in quo etiam honorentur. Dein

ipío Magit?ratu.

» 0

tronus Ecclefiafticus illud adhuc fib: vindicare poteft,

Przcipue hic ubi agitur de Eccle(ia Parochiali , quze

»C

ut in Majoribus Solemnitatibus loco Pontificis Sacra

dudum ante uniones feu incorporationes hujufmodi,

» dl

celebrare poffit in fua Ecclefia. Howc tamen & fimilia

dotata zdificata & fundata fuit, non fumptibus Col-

» tl

de iis folis Patronis Ecclefiafticis intelligenda fünt, qui

legii Societatis Jeía, fed ex pietate & munificentia

» p

fünt perfonz fundatrices Eccle(iz , cujus bonis &pro-

ventibus Ecclefia Patronata extru&ca & dotata füit ;

oppidanorum quibus Magiftratus przficitur.

PRII

Immo cum Rector & Presbyteri Societatis Jefü pri-

»(

nequaquam vero de períonis Collegiorum vel Mona-

vilegio fibi concetfo tam enormiter abutantur, con-

s (

fteriorum, qua titulo folius unionis feu incorporatio-

fültum fuerit ut Magiftratus & incolz oppidi Hallen-

»

nis Altaria (ive Ecclefas Parochiales, aliorum fümp-

fis, finita hac caufa coram Judice Regio, indilate re-

l!d

tibus dudum ante conftru&tas & dotatas, füis Colle-

currant ad Illuftriffimum D. Archiepifcopum Camera-

» dl

giis vel Monafteriis appropriatas tenent.

cenfem, in eum finem ut Vicaria dictz Ecclefie au-

His enim ultra jus Patronatus nulla jura honorifica

». n

&oritate Epifcopi erigatur in titulum; atque ita non

D ]

in Ecclefiis.Parochialibus incorporatis competere fo-

tantum Presbytero fxculari in titulum conferri, fed.

»1

lent, nifi dependenter a confuetudine aut fpecialibus

etiam forma concurfus a Concilio Tridentino prz-

Ecclefiarum conventionibus.

»

ícripta feffion. 24. Capit. 18. de Reformation. juxta u-

» 1]

Unde abftrahendo abhujufmodi confüetudine &

fum & praxim Delgii, in ejus provifione deinceps fer-

5$

fpecialibus conventionibus, & inhxrendo foli formu-

vari poffits uti in omnibus pene Ecclefiis Parochiali-

lz unionis feu incorporationis de qua quzftio, dici-

»

bus, Monafíteriis feu Collegiis & locis quibufcumque

» t

mus totum jus quod Rector Collegii Societatis Jeíü

perpetuo unitis &annexis, factum eftau&toritate Con-

fo

titalo dictz unionis prztendere poteft unice con(ifte-

cil. Trident. Seff. 7. de Reform. Cap. 7. conformiter

re in eo, quod Ecclefia Parochiali vacante jus habeat

»d

ad Concil. Lateranenfe füb Innocentio III. Capit. 30.

»(

prafentandi Presbyterum ífzxcularem fibi gratum & er-

f. de prabendis.

» 1]

ga Societatem Jefu bene affedum; alias tamen idone-

um & debite qualificatum, qui ab Epifcopo curam.

Ita refolutum Lovanii hac 7. Junii 1715.

$(

populi five.animarum & totius Ecclefie regimen ac-

»

;

(erat fignatum) .

»

cipiat.

Quod enim attinet preces alia(que folemnitates ab

Z.P. Van Efpen, J.U.D. &SS. Canon. Profeff.

$1

Ordinario indi&as, certum eft qugd mandata Epiíco-

$!

Amandug Bauwens, J.U.D.& PrOf.Ordinar,

3

D

3.

»]

XVIII

$

Cinca DrispENSAT. MATRIMONIL

43

r

L.

leu,

Og

T

à -/C.A.S.U-S .RESO LUTIO.

l

»

"dc fenfa horum verborum

LÀ

in contrabendis & im contratis Matfim—a?iiïs, &(. ?:u..

J u

.. jufdam Indulti Apoftolici circa Difpen(ationes Matrimoniales, ubi de pote-

- ftate ordinaria Epifcoporum erga easd?c:r-n:DifpenfqtiQn;s..

(Nzäz? Pri*mlc() edita.)

I$

C ASUS POSITIO.

)u

" Énán on 'a'jufqifa prefäht,.enïenäd,æs termes

N Evéque a un pouvoir de Rome de difpenfer

» in contraclis, des mariagess contradés; & iz con-

d

?5

trahendir, des mariages à contracter;

en certains degrés. Le pouvoir eft couché

33

en que(tion a toujours été dans cet ufa

&. l'Evéque

» €n ces termes:

ge.

l

Difpenfandi im 3. C9' 4. [implici C? mixto tantum

» Ondemandez2. fuppofé que l'Evéqu

e n'ait pás ces

35

pouvoir en vertu de cet Indult,

N

cum pauperibus, IN CONTRAHENDIS : IN CON-

35

- éloritate ordinaria.

$i nela pas aa-

TRACTIS vero cum hareticis converfis, etiam in fe-

cundo, fimplici C9' mixto s dummodo nullum attingat

j

$

prinum gradum; C9 in his cafibus prolem fufceptam

RESOLUTIO

decdarandi legitimam.

"

» On demande 1r.f1TE

véque à quile Pape a accor:

. Ad primum : Indubitátum apparet ;-quod in taít

f

95

dé, l'Indult, concu aux.termescy-deflus, peut, vZ

rzfenti Epifcopus vigore hujus. Indulti "Apofltolici

P ]

talis indulti , difpenfer les Catholiques des empé-

poffit difpenfare füper impediment

0. 3. & 4. gradus

?5

fimplicis & mixti; . cum pauperibus

füz Dioecefis, non

ä

chemens de coníanguinité, ou d'affinité non oc-

35

cultes, qui fe trouvent aprés le mariage contra&é.

folum i2 contrahendis, ied etiam im contratlir Matri-

» La raifon d'en douter ce font les termes méme

moniis, dum enim conceditur authoritas difpenfàndi

»5

in matrimoniis, nequaquam cenfetur hzec diípen(andi

de l'Indult : Difpenfandi cum pauperibus in coutra-

hendis. .Par le mot ;n contrahendis, les Théolo-

facultas data in cafüm qtio deberet etfe"difficilior dif:

35

giens entendent des mariages à faire ; & par

peníatio 5 negata vero , ubi facilior

.

ad difpenfandum requiritur.

—& | ïnïHOf"CQPQ

^Y

35

in contraclis.des . mariages faits enface d'Eglife,

»5

avec quelques emp&chemens. dirimans.

"

^. Porro certum eft, & ipfa Synodus Tridentina ex-

» Le Pape oppofe n contraheudis à contra

i &

preffe declarat , feff. 24. cap. $. de Reformat. Matrim.

facilius füper. in*

pe

?5

& les Catholiques aux hérétiques : .iz contractis ve-

edimento ad contrahendum. Matri-

35

