menti Parifienfis ad mortem uíque Generalis Procura-

tor fummo in pretio hoc Opus habebat.

eft r. manufcriptis Au&oris Codicibus pluribus; 2. D.

Giberti manu(cripto Codice; 3. nonnullis Przfationi-

5. I !'. "

us, Monitis, Adnorationibus ( & his quidem nume-

,

ro fatis multis; Editoris; 4. novis aliquibus opufculis,

! Confultationes (*)

aliorumque co

mplurium quaz in füperioribus Editioni-

bus Gallice ta

ntum aderant, Latina verfione, genera-

(*) Hac omnia jam in noftra Editione anai r75 z.

1 denique rer

um tabula qua 4. Voluminibus continen-

extabant; fed Bibliopola Parifienfis Opus Potthu-

tur, eaque admodum fufa, accurata, & ad ufum fa-

mum Van Efpenii 'T'omo feparato, ut a nobis

cilima. ^Cererum Editio haec , papyri typorumque

factum eít, edere noluit, ideoque haec alia Opuf-

ratione habita, ceteris omnibus quas eft conífecura,

cula quafi nova, in Opus Po(thumum , quod ran-

longe multum

que preftat; ad ejuíque correctionem

collarum eft cure plu

rimum,

iwummodo Commentarium in Canones [uris ve-

teris ac novi, & in Jus noviffimum compleéteba-

;i

P. Barre, San&te Genoveffe,. Parifiis, Canonicus

tur, ex confultointrufit, ut novum Opus habere

ti

egularis, aliis pluribus Operibus notus, in hanc Edi-

Ccupientes vetera quoque Opuícula illi immixta

onem incubuit eamque digeffit. Id opere fibi fum-

comparare cogerentur.

plit, ut omnia laudata teflimonia cum exemplaribus

conferret; qua vitiofa erant, emendavit, & fapilfi-

A

Ltera que Editionem ann 1753. vlecu.p!et.avit, ad-

"

me Editiones innuit quas Efpenius fecutus erat. Jam

ditio Confultationes novem complectitur , füper

proximus Articulus harum omnium augmentationum

inüaurationum rationem reddet;

Simonia, Difpenfationibus, Litteris dictis Exeat , Con-

curfibus, Portione congrua , Parochorum in decimas

& Beneficiorum unionem jure. Eas Editor tum folum

ARTICULOS XIx

accepit, cum Editio ad finem vergeret, quas proinde,

inquit, nón a

ptius quam ad 3, voluminis frontem collo-

care poruit,

De Operibus in. Editioue a, 1763. prg'munl anpre(frs.

$r

Nulla nobis füppetit hiftorica declaratio fuper Con-

fultationibus fex ex his novem exhibenda; bene vero

MNovus im Jus Canonicum Commeutavius,

fuper tertia, quinta & (eptima veniunt dicenda quaeedam

qua ad curiofitatem faciunt & fcitu digna fünt ipía per

Ditionum omnium qua Editionis ann. 1753. pecu-

contiaent.

fe, magnamque decifionibus lucem afferent; quas eae

ä

Á

liares & propria funt, nulla profecto majoris mo-

menti eft, eamque potiore titulo prafert reliquis fe-

50 IIL

ptem quas antea littereria refpublica po(fidebat (*),

Conj&zlmtib de Parochorum trawsletiome ac de Extat,

(*) Semper eodem pede claudicat di&tus Scriptor,

cum Diecefin mutant.

qui tantummodo Balleonianam Editionem 1732.

noverat, illas vero a

*

onorum 1739. I25 :, & 1759.

norabat. Hic vero Commentarius, qui aliter

Hujus Cm:fultgtioæi: eccafio.

Ó

pus Pofthumumdicitur

» proftat T.Vll. Dalleonia-

Onfultatio a Van Efpenio pluribufq-u'e Lovaniá

ne Editionis.

IC

Doctoribus die 23. Julii ann, 1697, fubfignata

qua inter Con(ultationes novem de quibus modo dixie

quam Commentar:

i im Canones f)'z)rz'! veevit ac uovi,

mus, imprel(fajam fuerat ann. 1698.latina & gallice, in

& in us moviffimum. Novum Opus hoc compledti-

litis T'abulis qua ei occafionem prabuerat. Nobis ex

tur totum Volumen tertium nova Editionis, & quarti

horum Scriptorum uno compertum fit (4) eam edi:

paginas prope 200. Fatetur Editor extitiffe jam in prio-

tam fuifle pro D. Petro Zaz Eesbecke, e Meclinienfi

ribus Editionibus haud mediocrem hujus novi Com-

Diccefi, qui in ejufdem Dicecefeos gratiam Presbyter

mentarii partem in Tractatu hiftorico & canonico ann,

initiatus , ibique per aliquod tempus verf(atus, quin eum

.* — F COR

X633. primum impreífo, 1n iifdem etiam occurrit

ommentarius in Gratiani Decretum aun.

proprius Epifcopus ulli muneri addiceret, primo Vici

1729., typis

Helver[eel , àin Gandavenfi Dicecefi, tum Urbis Cortra-

editus, & Di[Jertatio de difcipline veterum

Canonum fta-

lilitate, que Thefeon inmodum ann.

ci in Dicecefi "'ornacenfi Parcecias obtinuit, quin fui

I696. prodierat.

proinde Archiepiícopi vel confenfüm vel £xeat füfci-

At certum femper indubitatumque eft novum Com-

pere juífus effet,

Poíteriorem tamen hanc Pareciam

mentarium multo füfiorem effe quam quidquid innui

accipere noluit, nifi ea conditione, ut fibi integrum

mus, quemadmodum Editor animadvertit ; inhoc Au

effeteam deferere, cum ita expedire credidiffet, at in

&orem protuliffe admodum graves additiones & fup

fuam Diccefin rediret; & D. de Choifeul du Ple(fis-

plementa; plures etiam correétiones qua contemnen

Praslin tunc Epifcopus TTornacenfis conditionem hanc

de non funt, adhibuiffe; in primis vero cuique Con-

acceptavit.

cilio cujus Canones explicat, addidi(fe Differtationem

hiftoricam qua peculiares ejus celebrationis caufas ex-

Decembri menfe ann, 1696. Capitulum S.. Michaelis

& San&cte Gudule Bruxellarum, auditis meritis D,

ponit; quod lucis multum ibidem prafert,

Van Eesbeeke, magni(que bonis que in Urbe Cortra-

Opus hoc eo majoris moinenti eft, quod poftremus

co per ejus minifterium Deus perficiebat, revindican-

eít ejus Auétoris ftudiorum fructus; quod quafcumque

dum credidit ob Mechlinienfem Dicecefin Operarium

novas notitias & nova lumina in dies (ingulos acquire-

qui ad eam fuapte natura fpectabat ; eumque, die 23.

bat, in illud contulit; quod per annos amplius triginta

ad ejus perfectionem defudavit; quodque illud adhuc

menfis Decembris ann, 1696. una propemodum voce,

ad Ecclefie (us Plebanatum nominavit

; qua prima

in textorio, prope dixerim, pralo detinebat cum eum

Bruxellenfis Urbis Parcecia eft,

Deusterriseriput. — Limarunt duo feu tria

manuftcripti

(4) Refpoufio ad Motivum ]

Ly'is canonici ,

latino fermone ty-

Codicis loca D, Varlet Babylonis Epifcopu

Ss, & D. de

pis edita in Petrum Vau Eesbecke

&** L«odii apud Et-Hoyou;:A

Wynants Sanéta Gudulg Bruxellarum Canonicus, .cu:

Bibl. &nn. 16? (5

D.

$6

ViTA D. Vawx ÉspeN.

Ur

D. de Pracipfiuo, tunC.Archiepif'copug Mechlinien-

rantur. At hec difciplina , f'ubldit., quoad Parochosnon

fis, initio quidem hanc electionem probare vi(us eft;

viger; quamvis enim Epifcopi, ut ab uno ad alium

fe

fe

nihil oppofuit faper Electi feu doctrina feu moribus;

Epifcopatum transferantur, difpen(atione opus habeant,

non eamdem tamen poftulat ad Parochorum translatio-

eum paf(fus eíte juridicis formis poffeffionem inire; cer-

tum quoque effe voluit fore, uteum ipfe lubens libéns-

nem prafens Écclelie difciplina, omnium Epifcopo-

que füfciperet; at eodemtempore ab eo poftulavit, ut

rum mos unanimi(que confenfus. Erat igitur ufurpa-

"'l'ornacenfis Epifcopi Litteras Exeat dictas afferret. ei-

tio per Epifcoporum quatuor aut quinque privatam

au&toritatem renovari veteris difcipline caput hoc

que Zfa, vel utin Belgio dicitur, agimarum onus con

f

cedere recu(avit, quoad illud Exeat & veniam ab eo

quod non amplius ex pluribus jam fzeculis fervabatur,

quodque reítitui non poterat, quia graves in Ecclefia

Epifcopo obtinui

A[Tet-, ut Cof;racen('em Parceciam di-

mitteret.

turba excirarentur. Krat etiam abu(us pravior in hoc

Erfi nulla lex poftularet, ut D. Van Eesbeeke hujut-

admodum prapoftero Bruxellenfi Coetu qui habitus

modi conditioni fe fübderet, operam tamen dare vo-

fuerat abíque ulla Principis venia, ad quem nullum fe-

luit, ut hoc Exeat obtineret.

At id ei concedere novo

cundi Ordinis Membrum accitum fuerat, cuju(que pe-

culiare Statutum non modo non rite & cum Principis

*T'ornacenfi Epifcopo non placuir. '1n hujus recufatio-

nis confecutionem , dubio procul ex condicto cum

Placiro enuntiatum erat, fed omnino delituerat, quod

Mechlinienfi Archiepifcopo; Praful hic pofterior im:

ab Archiepifcopi Fifcali in Motivo Zuris contru Van

pediit, ne Van Eesbeeke pacifice (uo novo Beneficio

Eesbeekium e latebris erutum fuit.

Id vero huic no-

rueretur, ejufque functionesobiret. At cumlhaec agen-

va Sancltioni peculiare erat, quod Coetus eam fibi unam

di ratio effet pura putaque faéti via qu:e nullius Legis

folicitudinem tribuens , utimaginarium nefcio quem Ri-

auctoritate fulciebatur, quamque ju(titiae Tribunalia, ad

gori(imum evelleret, incidébat ipfe in veri nominis ri-

"—— ——Á— QG — VR —? gES—UU-QN æ

üelatas querelas , non reprimere non poterant, Archi-

gorifmum, difcipling veterem quamdam legem red-

epifcopi Confilium eum impulit, ut poft aufum Legem

integrans , quz, prout eo tempore fe res habebant, nec

ederet, qua indigebat, ut probaret neceffitatem £xeat

erat ufui, nec effe poterat,

[d nimirum propofitum

quod ex- menfibus pluribus a Van Eesbeekio poftula-

erat, ut non vetus quidem difciplina reítirueretur, fed

bat.

Id nimirum executus eft celebris Coetus qui non-

novum porius fülcrum Epifcopalis dominationis fytte-

numquam Provincialis Concilii titulum tribui placuit,

mati quareretur,

Aprilis die 22. & 23. ann. 1697. Druxellis habitus (4);

in quo Archiepifcopus, una cum Suffraganeis quatuor,

Detifio Coucili Brabantie fupy Efpeuii

& D. Steyaert Vicario Apoftolico per Sratutum edixit

Cou' ultatiene.

« nulli Paftori feu. Parocho licere. Parceciam deferere

remum

ponfam femel addiderat, ut ad aliam, &

III, Suas Van Eesbeekius querelas ad Su

ORE T UET v

» quam fibi fj

&obris

» quidem inalia Dicecefi migraret fine confenfu &

Brabantiaé Confilium perlibellum füpplicem,

$» commendatitiis . Litteris: Ordinarii. , . Nova hec

die quinta ann,

1697.tam contra períonalem inju(titiam

fanctio, fiquidem legitima fuiffet ipfa per fe; retracti

quam ipfe ob negatas Litteras 7/a fübibat, quam con-

vam vim quoad Van Eesbeekium obtinere non pote-

tra generalem Conftitutionem detulit, per quam Bru-

rat, aut Tornacenfi Dicecefi legem facere, cujus Epif-

xellenfis Ccetus earum Provinciarum Subditos adigere

enfem Ccerum tanquam Membrum

voluerat, ut beneficia ibidem fibicollara'acceptaüdi ve-

copus ad Bruxell

/non pertinebat.

Eam tamen Archiepifcopi Fifcalis op.

niam ab extraneis Epifcopis obtinerent; & id quidem

ia prajudiciurn juris patronatus tam ad

Priacipem ip-

ponere Van Eesbeckio non deftiüt in Motivo J'uris,

&tanquam pr

gcipuum fundamentum proponere nega

fum quam ad ejus Sübditos pertinentis, — Haec Suppli-

tmn

tionis 7/a, -in qua Praful perfiftebar.

Quamvis Ees

catio fignificata fuit Archiepifcopo, ealege, utad ea

beekiinegotium , &ejufinodi legis in eum neceffitas ad

refponderet ; at Prae(ul Ecclefiafticas limmunitates, &

eamdem Ítatuendam potiffimum permovi(I:t, faten:

Sacularium Tribunalium in ejufmodi negotiis incom-

dum tamen eft eorum confilia qui ejus primarii promo:

petentiam pratexens fàtis fe facere credidit, Adverten-

tores fuerunt, multo longius fpectaffe, — Auctor Motivi

tiis duabus exhibitis quas Brabantiae Confilium exceptro-

juris Bru

xellenfem Cetum ait ira. ftatuiffe, ut Ecclefice

nis declinatori loco habuit; deiude vero per definir i

doctrine

,

eg difcipline con[uleret; videlicet, quae hujus

vam Sententiam , Martii die 22. ann, 1698. editam vo-

ufione exclufum haberi 5 Pje-

Scriptoris locutio eft, ut impediret, ne Janfenifmus &

luit Archiepifcopum a re/po

banie S. Michaelis €?. San&àà Gudu

le poffejffonem Van

Rigorifmus, fictitia nomina, latius ferperent, in quae

füas praecipuas technas Coetus converterat; feu potius

Eesbeekio fervari, mandarique Archiepifcopo, uf de

non alia mente Decretum hoc editum fuerat, quam ut

medio tolleret owme litigium & impedimentum quod

ftruxerat in Plebanum per recufationem cure anima-

ejus Prov

incie Epifcopi omnium bencficiorum obfío-

luti Domini evaderent ;

ut iifdem liberüm effet in om-

vum, fub pretextu. Litterarum Exeat,äf;u coqunfus

nes Ecclefiafticos f(üpremam dormninationem exereré;

*

Epifcopi oTornacenfis (/).

wt Capitulorum , Monafteriorum, Laicorumque & Éc-

Concinebat cumu

latitfime Sententia hec decifioni

clefiafticorum Patronorum jura, quibus Parccie non

Van Efpenii, Julii die 23. ann. r697. exhibite , quod

deerant; quas conferrent, inutilia redderentur; ut hu-

diximus, inter acta proceffus, & a feptem é praecipuis

is Canoniítis fubfcripre (c),

jus deniqu

enova legisvi, novi Formularii loco quod

Lovanienfis Univerfitati

[nnocentius XII. Februarii die 6, ann.

1694. edito Brevi

quos intef erant ii ipfi q

uibus Mechlinienfis Archiepif-

ab omnibus faltem Paftoralibus muneribus

fupprefferat,

copusapprime fidebat. Porro quo |plus libertatis Con-

arcerentur exteri omnes

Ecclefiaftici qui minus hujus

fulentibus fervaretur, impedireturque, ne quod prz-

ne qua preventio veritatem inobícurare

judicium,

machina;io»nis' Au&ozjbus probapcnmr.

poífet, atque adeo ne q

uis fübeffet eorum exprobatio-

io timeri potuifTet, id confilii

£? Epifcoporum tra;):lationem

nibus quorum exacerbat

i »Parocbjaruvm; inier

! Adi ct(z'mml.

captum eít ; üt fidis nominibus ex perpetuo Fori &

, W. San& v inq.uif Van Eesbeekius in füa ad Motilvm-n

(^) Vide Sententiam hanc,

quam lste patet , in Defenfione Pa.

floris San&e Catharinz Bruxellarum. &c,

"Append. Monum. XLI.

ju

ris Adverfariorum Replica, Parochorum translatio-

, (c) Cur ann. 1697.

Jul..23. Confültatio a fex tantam DoGlori-

nem Próhibent veteres Canones,

quemadmodum etiam

in Editione ann. 1753. haud nobisin com-

bus fubícripta occurrat

Ex his quoque

vetam, & multo quidem acrius, ne Ep).i(;'copi tansfe-

perto eft, Occurrunt

feptem in Edit. ann. 1698.

feptem, duo (nempe DD.

Bovigii , feu Boucby, & dela Hamayde)

in Editione ann. 1753. evanueru

nt; atfuffe&dtus

eft

0" (4)H

ujus Ceetus aCta päch*liafirer exhibita videri poffünt in Ma

[ Nicolaus Bones

numenutis a

onjus nomen in prima Edisione non extat,.. -- ^«

d Hifloriam Univerfisasis Lovanii , cap. 11. n. 61.

Uni-

^

—

II

Lanrn Il.

AngTicurnus XIX.

37

Univerümtum»-ufu, confuülerentur. Titius fignificabat

Prefülis contra Oratorii Congregationem occupatus

animus, intimumque cum Jefuitis eju(dem Congrega-

,

Van Eesbeekium , Epi(copus Atrebatenfis Mechlinien-

fem Prafulem, Dicce(is Audomaropolis Gandeven-

tionis inveteraris & pertinaciffimis hoftibus feedus jam

H

innotefceret, ejus nominationis nuntius propofitam

l«

fem, & Epifcopus Bononienfis Tornacenfem.

unionem disjecit; cui un

us Magni Vicarii con(eafug

le

deerar,

Ex Mecblimigufis dv

ebiepifcopi pavte in bguc vem

ócvipta,

ä. Vo

! IV.VMotz'zgum juris, in Mechlinienfis Archiepifcopi

favorem editum fal(is placitis, & peculiariter principiis

Coufultatio fupev ufu juris Patrouatus per Principes uon

Catbolicos.

ei juri contrariis infartum erat, quo temporalis poteítas

í| —2 & 4 -"

gaudet, ut in Ecclefiafticorum Judicum plerifque re-

primatfacti vias, impediatque, ne fuisinactis violent

ffl&i expofitio.

Ecclefie Leges & Regulas quarum Principes

eorumque

Hoc juris

Uod in Confültatione VII. a DD. Van Efpenio

Miniftri cuítodes & vindices e(fe debent

I.G

Motivum (ecuta eft ad Eesbeekii Refponfum Replica

& Bauwenfio Juris Doctoribus, Julii die 23.

ann, 1714. fubícripta hiftorieum eft, ad curiofitatem

(a), eadem placita continens confirmansque. Ejus au-

&or Govartius, Magni Confilii Mechlinienfis Confilia-

facit magnique eft ponderis ipíum per fe, eorumdem-

que decifionibus lucis non parum affert. Agebatur de

rius, & Diccefis Magnus Vicarius. Se prodidit eo-

dem tempore Aotivi juris Auctorem, quin eum im-

nominatione & collatione Decanatus & Canonicatuum

quatuor in Tornaci Cathedrali Ecclefia vacantium, vi

pedirent anticiparze opiniones & craffa infcitia in ejus

Scripti Auctorem luculenter exhibitae.

juris Regalize , aut faltem confifcationis temporalium

bonorum Epifcopi ejufdem Urbis, per Belgii Fcedera-

$.

I V.

ti Generales Ordines edita. Confuetis temporibus nulla

uNv PIENSET A C UAET "

fortaffe quaítio extitiffet, nec qui(quam dubitaffet Ge-

Coufultatio /uper. duarum | Pareciarum vum'or:e'.

neralium Ordinum jus, eorumque collationis validita-

tem agnofícere. Hac in re quidem Ordines hi nihil

Editione no-

Onfültatio quinta que in ann. 1753.

amplius egerant, quam T'ornacenfis Ecclefia peculiari

bis occurrit, duorum cum animaru

m cura Bene-

cafüi jura & privilegia Priacipum plurium, conftan-

At ex Editoris adnotarione

teíque ac fine obluétatione in Catholieis bene multis

ficiorum unionem fpeétat.

perípicitur id inrelligi poffe de unio

ne ad rempus & ad

Ecclefüs receptas confuetudines applicuerant. Diffi-

hominis vitam; quod nihil aliud

cultatum ergo fons & origo Zelotypia fuit & partium

peculiaris alicujus

ftudium,

quam velum fui(fet , quo Benefi

cioram pluraliratis abu-

Singulari quadam Divinz Providentie .dif-

unionem de

ofitione faétum erat, ut Proteftantes & Collatores a

íus obtegeretur, Eft ergo fcitu dignum,

qua Van Efpenius, nec ad vitam,

nec in privati homi-

Catholica Ecclefia fegregati electionem fapientius &

nis favorem fuiffe, fed perpetuam & in favorem

Cor-

ad Religionis mentem & regulas accuratius ederenr,

P. de

poris, ut Oratorii Congregationis in Belgio.

*

qnam Collatores Catholici fape ac fapius edebanr,

Swert hujus Cougregati

onis veteranus Prepofitus feu

quamque Tornacenfis Epifcopus ipfe, quod omnino

nis Hi-

vero fimilefit, edidiffet.

Superior Generalis contexit hujus Confültatio

ftoriam in Opere quod infcripfit: C

bronicon

Congre-

Generales Ordines Sapientia, moderatio & equitas

atiomi$ Oratovii &9c. ann. 1740

Infulis in Belgio

adduxerant, ut in ea peragenda electione non nifi re-

(Lilla) apud P. Mattbon (ut ett in Libri fronte) cum

gulas in Catholica Ecclefia firmatas con(ülerent ; itaque

(p. 189.) memorie

approbatioue typis edito. In eo

prodiit nominatio quae quafque fortaffe ante longum

proditur ad finem menfis Maji ann.

1713. Bruxellis ha

tempus ad exemplum infignes equaret. . Nominatos

bitas fuiffe collationes p

lures inter Praepofitum & fe-

viros quatuor fingularem in modum fcientia & probi-

ras commendabant.

cundum Adfiftentem Oratorii ex una parte, & Cano-

At qui non erant eorum fimiles,

nicos duos a Rothnaci in. Brabantii Urbis Capitulo de-

quorumque proinde intererat eorum nomen deterere,

putatos ex alia, Actum ett in his collationibus de duarum

agoreffi funt fufpectos reddere per vagas accufationes

Rothnacenfium Parochiarum ad Oratorii Congregatio-

Janfeniími, quod , Lovanienfis 'T'heologica Facultatis

nem unione; cujus conditiones ftipulatione firmate

Judicio, crimen efl ommium nulum cramen babentium

fuerunt in A&u cui Partes 29. ejufdem Maji menfis die

(5). Fuit hec nimirum divifionis fententiarum quae

Ratum habuere Contraéctum hunc Ca.

fubfcripferunt.

in l'ornacenfi Capitulo extitit , & contradictionis quam

pitulum. & Decanus Rothnacenfis, a quibus, ut hoc

ha nominationes fübiere, genuina caufa,

e(t totius rei f:ries.

!

Eiu(qui

negotium prompte finiretur, delati Libelli (upplices ad

D. A. . de Coriacbe Confiliarium Confilii Status Bru-

D. Renatus de Beauveau qui Tornacenfis Epifcopa-

xellarum & Vicarium Generalem Mechlinienfem , Se-

tus poffeífione gaudebat, cum F'derati Belgii Proce-

de vacante, & ad Baronem de Ogzies qui Rothnacen-

res ejus Urbis potiti funt, e re effe judicaverat. ut

fis Capituli Prepofitus earumque Parochiarum duarum

paulo ante recederet, renuebatque conftanter, vel ju(-

Collator erat, His Supplicationibus robur addidit

fus, eo regredi, fuorumque novorum Principum au-

Confultatio de qua fermo eít, a DD. Zanz Efpeuio &

étoritatem,

perobftrictam confüeto iureiu'raïnkdo fidem,

Hecquio fübfcripta, eodemque anno; die 13. Septem-

agnoícere,

bris data. . Negotii tamen conclufionem varias caufas

Per iterata juffa vocatus in jus, additis etiam pro-

pre exens Magnus |Vicarius diftulit, quoad tandem in

fcriptionis bonorum minis, Preful in fententia per(ti-

Regione audita eft Prafulis Al(atie de Boffu ad Mech.

tit, pretexens fe Gallicano Sceptro devinctum exterge

hottilique Poteftati jusjurandum prerftare non polT..

linienfem Archiepifcopatum nominatio. Cum' hujus

Mandara eft igitur executioni proferipiio, cujus Decre-

(a) Hzc Replica infcripta erat : vReplica ad'ïerfnglum cui zizulus:

tum Julii die 14. ann. 1710. con(uctis locis affixum fuir.

Refponfio ad Motivum Juris Canonici füper translatione Parocho-

Itaque ad Canonicatus qui in Epifcopi collatione eranr,

rum, &c. exhibita per Auctorem ejufdem Motivi P, Govarts Cath,

vacantes nominandi jus ad' novos Principes, ex' ufü,

S, M. in Magno fuo Confilio Confiliarium. . Complecdtebatur O-

pus hoc pag. 118. totidemque Motivum juris cujus defenfio füfci-

fpectabat. — Generales tamen Ordinies circumfpectione

piebatur, Van Eesbeeke inexamine ( quodedidit) Replice quam

&

;

moderatione ufi funt, nihilque in hoc negotio pra-

Govartius emifit &c.. congerebat fexaginta G amplius Govartii in fe,

alias aliis. graviores injurias, quibus potiffimum conftabant. ejus

"D) Ad- Alexandrum VilI. Epiftola , Martii die 14, ann. 1690.

CJanfenismus ). crimin. efd 'emniunn. uullum ds.

refponfa ad oppofita ratiönum momenta.

Fita Pau Efpen,

CIPX*

H '*

58

' D. VaN EsPEN,

vipitanteregerunt , fatis habentes, datiseod, ann. 1710,

Hallerii Profefforis Sorbonici bis a Papa nominati ad

Kal. Septembr, provifionis in modum Litteris, Capi-

Epifcopatum Tullenfem; Subditi Regis Sardinie ad

tulo fignificare fore, ut zull& provifioues veciperentuv

Genevenfem Epifcopatum nominati quem propterea

qu& Principis juribus nocere poffeut, — Prodiit e veftigio

j

refpuit Galliarum Rex; quod ejus Dicecefis pars Galli-

confectum probatumve ab aliquibus "'ornacenfis Capi-

ce dominationi füberat; Cardimalis Infantis qui ann.

tuli Membris Monumentum (4), in quo dabatur ad

1636. noluit Ambianenfem & Bononienfem Epifcopos

probandum opera, fuas A, A. P, P. omnino non poffe

eam Artefiae ipartem admini(íltrare que ab ejus Domi-

ad Canonicatus de quibus qua'ftio, nominare, feu con-

natione, fedab ipforum Dicecefeon ditione quoad fpi-

fi(cationisjure, qua ícilicet valida in prefenti cafu non

ritalia pendebat; Cardinalis Bullomienfis damnati ad Z4r-

erar, ut dicebatur; feu Jure Regaliz, quia jus hoc, ad-

cis carceres , fiquidem apprebeudi potui[[et tametfi Car-

debatur, Gallicane Corona peculiare & proprium

dinalis hic Sacri Collegii Decapnus effet, & hoc titulo.

erat? nempe zullum alium Europe Principem eo gaude-

in Romana Ecclefia primus a Papa, Princeps extraneus,

ve; ex alia parte Generales Ordines non nifi 7ure Pelli

origine, Principis filius &c.

Quae omnia exempla

"Tornaci dominos effe, &? ARegalia jus tantummodo cef-

probabant Supremis Principibus id juris eífe, ut ab

Epifcopis qui praefunt eorum Subditis, fidelitatis jura-

fionis vi per initum de pact Tra&atum tranjmz'ttz' boffe.

menturn poftulent, quod fi preftare noluerint, eorum

Ecclefiam aut partem qua ipforum dominationi fübeft,

Suþef boc n&gotib J'urifconfultorum duorum Refpon un.

tanquam Regaliz jure vacantem fpectent; ;ta quideun,

II, ;Arrogäta jura hæciquibus adverfabatur ufus & pe-

concludunt noftri Jurifconfülti duo, wt dubitari mosm

culiariter Sententia quam Tulii die r4. ann. 1646. Bru-

po[fit , quin Epifcopus Tornacenfis venuens. ad contuma-

xellenfe Privatum Confilium ediderat, Generalium Or-

ciam [uo ovo Principi per jusjuraudum fidem obftvinge-

dinum Miniftris occafionem prabuerunt, ut füper ejuf-

ve, digre[Ju/que ad Gallie Regem avmatum boffem , fub-

modi quaítionibus apud eorum T'ribunalia parumagi-

fit notorie

perfidie 9 perduellionis lcrz'mz'm' cujus v; Re-

ratis Catholicos Jurifconfultos confülerent. Primo qui-

galia patet.

dem accepere favens duorum ex ipfis refponfüm cujus

Jurifcon

fultorum decifio häec ab omni prorfus du«

exemplar Hagam Comitum miffumfuit. In eo ftatue-

biratione Generales Ordines liberavit; qui Januarii die

batur 1. confifcationi admodumlegitimam caufam pro-

14. ann. I71I, capto confilio, ad vacantes "Tornacen-

ptereafübeffe , quod Epifcopus fub hoftium domina-

fis Cathedralis Ecclefie Canonicus quatuor, ut affolet,

tione degebat, contra füuorum Principum voluntatem,

nominarunt; & quidem ne qua difficultas in nomina-

eofque ut rales, per confueturn fidelitatis jusjurandum

torum perfonam confingi poffet, eam fibi lepem im-

agnofcere recufabat; 2. per hanc confifcationem Epif-

pofuerunt, ut eos eligerent, qui in aliis Ecclefiis Ca-

copo civiliter mortuo, fuis A. A. P. P. id auctoritatis

nonici aut Paftores effent.. Evzeffo, Sanécte Gudule

adveniffe, ut iis Canonicatibus providerent Regalize

Bruxellenfis.Canonico, & veterano S, A. S, Duci(fae

jure cujus poffeffione Tornacenfis Urbis Principes Jam-

Bavarie Eleemofynario a Generalibus Ordinibus eo-

pridem gaudebant; 3. Ecclefiam in Regaliam incidere

dem tempore collatus fuit ejuídem Cathedralis Eccle-

qer Epijcopi tam natuvalem quam civilem €9 àntevpveta.

fi Decanatus qui, ut Canonicetus quatuor, Regaliae

tivam wortem... perfidiam aliamve mutationem qua ex

jure vacabat. Frneftus & de Cupiere ad Canonicatum

Poftremum

eo novum bominem quoad Principem facit.

nominatus fe fiftere '"T'ornacenfi Capitulo , exhibitifque

effatum hoc ex Pinfonio ductum (cap. f. num. 22.)

Patentibus Litteris, fibi poffeffionem petierunt.. Ca-

Jurifconfulti ad propofitam facti fpeciem referebant.

pitulum quod in ejufmodi cafibus inftallandi jus unum

Ottendebant agi de Prefule, rion qui abfuiffet, ut mo-

Oobtinet, fe fciffum prodidit.

Canonicorum undecim

ris eft, aut non feciffet re(identiae legibus fatis, fed qui

feu duodecim, communi judicio fcilicet fanior Capi-

reapfe Dicecefin fuam deferuiffet, juffufque a Principe

tuli pars ; in ea fuere fententia, ur petita inftallatio con-

renuifTet ad eam redire, confuetum fidelitatis juramen-

cedereiur; at eam pluralitas improbavit pratexens col-

tum praítare &c, eum proinde fuorum omnium red-

latas a Fcederati Delgii Principibus provifiones valido

dituum profcriptionem perjuftiffimam poenam fubiiffe,

fatifque Girmo titulo non pollere (/). Extiterunt ergo

Decifionem fuam firmabant fuffragio D. /e Naitre qui

proteítationes, alique forenfes de more actus.

Qui

in Tractatu deRegaliis cap. 4. tunc ait aperiendae Re-

e Capitulo recüfaverant, rurfüs Haga Comitum con-

galiz caufifm füppetere, cum Epifcopus, contra obfiri-

quefti rejecti fuere; rogantibufque ad fuorum jurium

incolumitatem, ut Romam res deferretur, füe A. A.

&am jurejurando fidem , ab bofte flat.

. Afferuntur in hanc rem exemp

la Erardi de la Marche

P. P. declararunt fé quidem nolle quidquam facere,

Carnatenfis primum, deinde Leodienüs Epifcopi &

quod TomaccnüskEccleüæ iuribqs aut privilegiis ad-

Cardinalis ;; Gezebrardi ad Aquifextienfem Archiepifco-

num Epifcopatum, fipoífent, evertete, ejufque maxime facra jura

patum in Provincia a Summo Pontifice nominati; D.

invadere voleptium , & id (ibi demum fümebat, ut fuarum A. A.

P. P. confilium, tanquam ufürpationem nulli non legicontrariam

(a) Monumentum hoc eft primum e novem , qua elaboravit

per extremam impudentiam ag temeritatem damnaret,

fuper hoc negotio D. Lengler du Frefnoi, ea fenfus Gftili ratione

Se porro venditabat, quafi Catholice Ecclefiz' nomine, loquere-

qus ejus indoli fatis perfpectz refpondet, — Tam parum acri judicio

tur, quafi eo carizaris fpiriru quem a fuis ipfa Miniflrris poflulat ,

eft in rerum & probationum dele&u , .ut hz fepenumero nullo mo-

animatus effet, quafi fe fifteret marzyrie ob Ecclefre fidem ac di[ci-

do ad quzftionem propofitam referantur, interdum etiam contra-

linam, & ut füis ipfe fratribus pacem conquireret , &c.

rium evincant, Swlus violentus & praceps.

Impetebat contume-

Abbas Lenglet ita impudens fuit , ut ipfe Monumenta hzc De-

liofüm in modum in fide ac moribus Tornacenfes Canonicos a Gene-

putatis Generalium Ordinum exhiberet, a quibus ad aliquot men-

ralibus Ordinibus nominatos, & e fenioribus Canonicis eos ipfos

fes carceris peena mulctatus fuit.

quibus vifum füerat ei nominationi affentiri, nominatim vero D.

Pacificus quidam Auétor qui non habebat in animo quzftionem

Erneftum & D, Erneftum & D. Van Efpenium,

Hi Catbolici, ita

funditus difcutiendam füfeipere , eamque ipfam tanquam izcerzam

ille de iis omnibus, e Sacerdorzum nuiero [unr fpecie tenus, az ve-

d& dubiam Ípectabat , fe ramen adeo vehementer. Lengletii. furore

apfe fejuncli , qui volunz Ecclefsam deprimere ad quam adbuc fpecant

percitum fenfit, ut ejus Monamenta denuntiaret. Continetur de«

inrerius (legendum forfan, exrzerius) , ad macbinationem do* per.

nuntiatio hzc in Epiffola ad Tornacenfi; Epifcopi Vicarios Genera.

duellionem in Ecclefíam animati qui ftriclioris quam fuis . Exclefsa

les miffa, fuper argumento Libri cui rirulus -- Monumenza fuper Col-

filiis prefcribit , moralis difcipline fpeciem affeclant , qui peniten-

lazionibus Cauonicatuum Ecclefte Catbedralis Tornacenfís , edizis a

ziam [uper zeclis potius quam privatis in domibus pradicant ; qui re-

füis A. A. P. P. DD, Ordinibus Generalibus Belgii "Federati, colle-

liquos bomines ultra primam Ecclefse difciplinam abripere volunz, fed

&a a D. Lenglez du Frefnoi, Presbytero. Licentiato in Theologia.

$ta zamen , ut ub bis feducenzibus isiagiuibus fibi zanzum . ipfís eam

Data eft die25. Septembris ann. 1711. G continet 31. pag. in 12.

emper facslzarem ve[ervenz , ut' pro libidine de omnibus Religionis

Ecclefteque. juribus flatuanr dec. (pag. 25. Monum.2. ) Notabat

(5) Contenditur Recufantes non alia de caufa pluries fuiffe quam

Canonicos a Generalibus Ordinibus nominatos tanquam intruüfos ,

quia füfcepti fuerunt ad deliberationem vecales

quatuor quos l'&&iui

par erat,

Krnefti Mé$; Monumenra.

bonorum dignitatumque-Eccleüa&icarum«in-vaforcs , genus hoxpi-

*

f

LiBER II.. AnRTICULUS XIX.»

^

59

verfaretur ; at de (üo jure certiores fa&tas baud paífuras

res quæfïiones,äuas refpohderet ; refpondit ad primz;ni

illud alterius Poteftatis judicio fübdi, perfe&turafque,

tanturn, inquiens per Epifcopi nonrefidentiam Sedem

Epifcopalem vacantem fieri non poffe,

ut in refractarios ageretur e juris ordine.

Eo magis prapofítera erat Capituli recufat

io, quod

- Nidebimus infra, qua reapfe caufze Lovanienfem Fa-

cultatem adduxerint, ut ita fibi temperaret,

Hinc aa-

ad expendendam provifionum vim nil juris eidem erat,

eam conteftari, firestulilfet, ad Collatores ordinarios

fam arripuit Abbas Lenglet edicendi (

pag.2r. fui T.

Monumenti ) eam flatai[[e commmnni voce

er. Con[ulta.

ípectabat; Capitulo fatis effe debebat inquirere, au

L

prafentati idonei effent, & qualitatibus praediti ; & id

tiones duas valde accuratas , 89 valde enuc

eatas , ad ba-

quidem tum quoque, cum de provifionibus agebatur

jus (inquir) Adogumenti calcemimpve[[us, Fedevati Bel-

gii Principes ad T'ornacenfis Ecclefie. Beneficia nominave

per Patronos ordinarios conceflis, multo autem potio-

re jure, cum eas auctoritas Suprema contulerat, Ca-

zon pof[e. . Nifi , quid hominis fuerit Lengler, innoref

ceret, portento fimile vidererur eum tam craffe abuti

pitulum itaque Tornacen(e aufu (uo tum propriz po-

teftatis limites tranfiliebat, tum in Principem fuum ia-

publica credulitare , ur in fui Monumenri corpore Lo.

vanienfibus Do&oribusid affingat, quod eos nunquam

juítitia peccabat. — Itaque bene multi Doctores, Advo-

cati & Magi(lratus a (uis A. A. P. P. confulti fenferunt,

dixiffe vel ex Refolutionibus aperte conftat, quas ipfe

in ejufdem Monumenti fine ad verbum affert,

in hujus aufi con(ecutionem, agi poffe in refractaria

'Tornacenfis Capituli Membra, eorumque redditus fif

co addici Satis tamen habuere Foederari. Belgii Princi-

Recufantes obpugnationem mutant , Ss'* gegotium Ramäm

dejerunt.

pes iis mulétam imponere qua fuimpta ex Capitulari

maífa, & faltem ex parte,

tuum redditus foluta fuit,

per vacantium Canonicq-

IV. Firma & moderata Generalium Oi*d*inumagqn*-

di ratio Recu(antes "Tornacenfes Canonicosimpulit, ut

negotio cui Lovanienfis facultatis Re(ponfà tam parum

Facultäs Slulris' Lövqizii a Partibus confulta. ,

Haud ab i!s

favebant, aliam quafi faciem apponerent

hactenus contra collationis validitatem allata perfpicitur

liL In his cireumftantiis Generales Ordines ex una

fuarum A. A. P.P. 4catbolicitas. Id unum fuerat in

parte, & T'ornacen(is Capituli Recufanres ex alia, pro-

ponendas curarunt Faculraribus duabus, Juris civilis &

uze(tione pofitum , an locum haberet in "T'ornacenfi

Ecclefia Regalie Tus, & fiquidem ei locus effet, (atifne

& canonici , Univerfiratis Lovanii quaeftiones plures ad

hoc negotium fpectantes , quibus fingillatim refponfum

ipfa per Epi(copi ab(entiam aperta cenferi poffet; an

in hujusabfentize confecutionem, vacans effet habenda

eft.

Generalibus quidem Ordini

