Id Magno Conftantino ita fuit infixum ut publica San-

non fiet (íi manutenentia Regia & protedio fübditis

&ione declaravit in L. Unica Cod. Quaudo Imperator

etiam Ecclefiatticis via facti oppreffis, denegetur ; cum

inter pupillos &c. — Quod fi. pupilli vel viduc aliüque

ufus antiquus, ufque in hzc tempora continuatus ,

fortunc injuria miferabiles , judicium no[tre . fereni-

probet protectionem illam oppreffis omnibus conce-

talis oraverint, prefertim . cum alicujus/ POTENTIAM

dendam, & Regia Edicta, quaz legesin danda manu-

exhorrefcunt , cogantur eorum adver(arii examini no-

3

tenentia fervandas praícribunt, uíum illum manifefte

X

firo, fui copiam facere.

fupponant.

Hinc & pupillorum, viduarum, alia'rumqae mife-

Hazc abun

de evincunt, Viri Ampliffimi Suppli-

rabilium perfonarum, füb violentia potentiore gemen-

cantem nequaquam prztendere, füb prztextu Poffef-

tium eít perpetuum, etiam his temporibus privilegi-

forii (ive manutenentiz, fe judicio Judicis Ecclefia-

um, ut adverfarios fi10s in prima quoque inítantia ad-

ftici fübtrahere in materia do&rinz aut correctionis

Curiam Principis, in jus vocent : Ubi C3' ignocentig

morum; fed unice poftulare, via manutenentiz con-

profugium C3' calumniatoresjus po[Juut invenire diflri.

tra turbationem facti fe manuteneri Regia audtoritate

&um, uti loquitur Theodoricus Rex, apud . Caffia.

in pacifica poffeffione exercitii Beneficii fui Parochia-

dorum /iP. 4. Cap. 9. Quapropter re&e notat Fran.

lis, quoadufque probatum fuerit, fervato juris ordi-

ciícus Salgado in Tract. de Proteflione Regia, parte

ne, poenam: fufpenfionis a fuo Officio Paftorali me-

I. Cap. 1. Preelud. g. &um. 310. Quod cognitio de vio.

ruiffe.

lentia & oppreffione fubditorum, eorumque defenfig

Immo fi quam Regiam proteQionem ulterius re-

& protedio zom competat Regibus fupremis ex Priyj.

quirat Supplicans, unice pretendit per eam contra

legio Romani Pontificis , fed. ex juris natutalis in[lin-

violentias & fa&ti turbationes fibi inferendas íe muni-

4; ralione, C3' priucipio. Naturale attributum »

Supplem.oper. V an Efpefz. Tomus V.

. (ait) .

210

MoTtivUM ]unrs

fí

(ait) propriumque !Regi? Offitium , inhcereny vegimini

Attribittum-Pfinciþiy in protegendo vi opprej]"o.r gra-

n

a quo avelli non pote[l ,. nifi-fimul ex iis caufis , quibus

fertim procedere in — Eccl

;

"

$

D)

Regimen C9' Regnum tolli poteft s C9' tunc non per.| fe

efiaflicis perfonis, addita' hac.

ratione: Quia res C9' Pi

r[once Ecclefiaflicee nequaquam.

q

tollitur , fed tamquam fub[lantia , medulla ;- anima, 63*

in tuto effe po[fant , nij

Hi

qualitas totius [ui fubjetti.

Leas C Regia C7 deCfllardotali.i'.;

poteflay Tegat.

*

:

ql

Non immerito proinde Principes hane fübditorum

" Non mirum proinde, hunc Clerico

m adverhis

r

füorum protedionem, tamquam proprium, immo

violentias quas a

Judicibus Ecclefiafticis patiuntur ad

b

primum numerant füi Diadematis Regalis ornamen-

Regios Senatus recuríu

m

,

L

tum, uti bene notavit Annzus Robertus lib. 3. Re-

, omnium pene Regnorüm

r

Catholicorum ufü probatum effe. —

vum "fudicat. Cap. 1. ita fcribeüs : Hoc ju* protectio-

Didacus Covarruvias

,

» qui a ^200. circiter "annis

j

nis) tanta dignitate commendare voluerunt Majores no-

fcripfit, teftatur, Pra&..

LJ C

3

ftri, ut licet nomen Regaliz geuerale fit , mültaque fua

ap. 35. tuti. 3. quod is

Regia C9' Ca[lellana Republi

ca illud. obfervantiffimum

fi

univerfali appellatione comprehendat , tamen huic uni

Jit ,. C5 diu obtinuerit; a tempore quod memoriam ho-

ve, prater cetera Regii Sceptri jura , eximiaquadam

minum excedit, po[fe ab his, qui a Jobicmgos Eccré-

f

fpeciali prer

ogoz;iva ; Regalice appellationem tribueres

SIASTICIS vi C9" cenfuris opprimuntur,

Regios Audito-

vifum eft. :

res, €9' Confiliarios ,

Hinc citatus Sa

qui apud Regia fuprema prato-

[

2gado in Supplicatiohe ad Sandiffi-

via litigantibus jura reddunt, ommuino adiri, ut vim.

u

mum parte 1. Cap. 1. um. 109. notat poft Canceri--

[/

u

P

um, Covarruviam aliosque ibi citatos, quod Regali-

ferant, C9 compgllaq; judicgf Ecqlq[ïaji?crOJ,; ab e a

C

inferenda ce[fare.

as que competunt Regi, in fignum fupremz jurisdi-

De confüetudine & praxi ejusdem recurfüs ad Re-

Qionis, ut ad ipfüm appelletur, & per Oppre[ffos ad

gia Tribunalia a tempore zmmemoriali in

Regno Ar-

eum recurratur, Princepsa íeabdicare non poteft ,

ragoniz teftatur Jofephus Sefe, J. U. Do

&or, in Tra-

& fic funt imprzfcriptibilia : additque mum. 110. ex:

&atu de inhibitionibus & executione pri

vilegiata, ac.

citatis ibidem DoGoribus: : Regem non poffe fibi- aufer-

fignanter Cap.8. $. 3. ubi 1. 69.rede adve

rtendum mo-

Te fupremam Re

net; quod Rex aut Regius Senatus non

galiam recurren:di a'd'eum ; nifi Regiee

Je iutromittat'

Sedi renuntiet.-

im hi; oppre[onibus , conditionaliter ,.

C9' in modum

f

$.

II.

ordinarice jurifdiétionis; neque utcaufa

m definiat, guee

r

ad e forfan non pertinet, fed per modut

n extra ordina--

ric defenfionis, ut vim repellat

Proiefïio Regiq etiam E?clejïq]ïjcik cq)i-?ede(zda.

fum füblevet , C9* Eccléftafticum

, plïüþl(UEI 9'63, 0].7].77*8]1

quodammodo redu

ial

f

Clerici alizque perfonz Ecclefiafticz licet fpeciali-

ad viam ju[titiee C9' yramites legitimor.

ter Dei & Ecclefiz obíequio, vi fux vocationis, fint

Quin & teftatur dià

us Au&

Or citato Cap

- 8 $ a.

Í

adítridi, nihilominus manent Reipublicx , membra,

num. 1. quodíüper juftitia hu

jus recurfüs -

ad Regia.

ac tenentur Regibus ac füblimioribus

poteftatibus obe-

Tribunalia pro comprimendis

violentiis Jud

j

dientiam fidelitatemque praftare.

;

icum Ec-

clefiafticorum , Confulti fuerint M

U

LTI dottiffimi UiIrL,

Hinc & Pincipes ipfis- tamquam fübditis non fécus -

tam Theologi, quam "furifperiti, i

a hoc

$

Regno A4rra-

ac Laicis obligantur officium füz protectionis impen-

gonic , quorum re[pon[a, (ait) ipfe vidi,

legi C9 ma-

deres uti bene monet Franciícus Salgado, de Prote-

xime notavi: C9' oMNEs illi UNO ónE

C? iingua fa-

ä

Q&ione Regia, Part. 1. Cay.1. Preelud. 2. nuim. 76. Rex:

da

tenetur tam Clericos G9 .E

x

tentur, C9 maximis auctoritatibus fun

tum relingu-

i

cclefias, quam Laicos tueri,,

unt, hos recurfus licitg interponi ad efetdu

m tanumad.

eum fint pars, membra, CS' Cives R

&

tollendam violeutiam. ..

ralis, quc fub tutela- Regis eft.

*Eipztklï;æ tempo-

Et dicunt concludentes, fun-:

damentum violentic id fo

lum oper

ariCS9 inducere, ut.

- Immo, uti rede citatus Salza

do, iBidem"reHe&it

fcilicet Judex Secularis vim tollat

extrajudicialiter 69*

num. 72. Defenfio Regia potiur convent Ecclefie C9 Ec-

per modum extrajudicialis C9' ca

ritative . defenfionir, .

clefiafticis perfonis quam aliis, quia arma non ferunt.

aliqua tamen cognitione adhibita c

N

T

iré

"

ea violentiam , non.

Aitque ibidem ex Belluga z. 77. Manus Regia murus

autem Judicialis ordinarig cognitionis

ex hoc infe-

eft Ecclefie ; pax Clericorum, falus populi, vita vafal-

Yentes, €05, qui intra ju[los limites ,

recurfus fecerint

lorum , caput fubditorum , tütor: Reipublicee , propug-

ad judices Seculares pro manutenti

:;;

naculum C$ Prefidium, Chrifliance Religionis.

oue fuce po[feffio-

2?

"nis, nullas incurrere Cenfuras,

cum id fiat ad nudum.,

Pluribus probat diQus Au&or,; Preeludio

4

. quod

auxilium dumtaxat pro tollenda

Princeps temporalis fupremus-omni jure: naturali, di-

re naturali permiffum e[t,. 1m

h

mut

violentia, quod de ju-.

abile C perpetuum.

vino C9' pofitivo C9' confuetudine immemoriali tenéa-

. Teftatur quoque poft alios ipfe

Salgado ,

de prote-

tür a violentiis perfonis Ecclefiafticas fibi fubditar pro-

nuüm.

PC LU

&ione Regia parte 1. Cap. 1. Preelud. IIT.

tegere, uti fonat primum illius Preludii Summarium.

in fupremo Senat

K

u Régni Gallicie dari recurfus ad

pro-

Hinc & tamquam indubitatum' infert, Clericis fas

pul[andas per viam viole

«

ntic illationes ab Eccr

SIAS-

effe, pro violentiis tollendis ad Regiam protediionem

TIcIs CS9' Religio[i

5, non folüm in profanis, fed C9'

recurrere & a Rege feu ejufdem Senatu remedium ,

SPIRITUALIBUS ;

quam cog

quo liberentur ab oppreffionibus implorare.

NARIO, Pragmatici vocant

Lj

mitionem. (ait) AvuTO ORDI-

Quod fi violentiam Clericis ab ipfomet ?udice Ec-.

: De Regno Galliz nihil eft

quod dicamus: quia no- .

clefiaftico inferri centigerit; tunc vel maxime neceffa- -

tum nimis eft, Regem, five

Parlamenta Regia, nihil.

rius fzpe erit recürfus ad. Regem ut ab illa liberetur

habere antiquiuüs ,

quam titulo poffefforii ,

& appella-

oppreffüs, & potentiori defenfione muniatur, utibe-'

tionis tamquam a aPufu aliisque mediis fü

bditos,tam .

ne notat citatus Salgado Prelud. 4. num. 192. Ceteris:

Ecclefiafticos quam Laicos, a violentiis

& oppreffio-

enim violentiis (ait) heec que a -judice fit , major eft C9'

nibus, etiam Judicum Ecclefia(ticorum

; Vindicare ;

atrocior , cum fub fecuro, C9' fuperioritatis, acjuris-

eamque praxim jam a füo temporeconfue

tudine zmme--

diciionis pretextu facillim

.

E delibe.mrzf poffit, ad LU

"oriali in hoc. Regno obtinuiífe teftatu

r, quia 200.

jufmodi vim inferendam.

annis fcripfit' Guilielmus Benedidi,

Parlamenti 'Tho-

" Et nonnullis in afferti (aiprobationem adduáis con- '

lofani Przfes,in Do&iffimo fuo Commenta

rio ad Cap.

cludit :

"

itur cum Sfudices tot' intolerabiles violentias '

RavNuTIus /f. De Teftam. verbo €9" dxor

em nomine

D

C?' oppreffiones fuce majoritatis C9' jurifdiftionis occa-^

Adelam, num. 331. quem , & a Martino

Papa V. per-

Tone committant , juftiffime multo fortius poterit Rex-

Bullam afferit probatum fuiffe :

quod & teítatur Gui-

illis refiflere , 9

0

M

do Pape De

ppreffis naturalem däfgntäpnem pra-

"

cifiore 1. ibidem integram hanc Bullamre..

flarey cujus proprium officium eft.

:* ferens-

Et late deducit Maïta, de Jurifd. part. 1. 'Cap.'48f "

. Nihil qquuä notius, quam Principes noítros, ac

notan-

PROo.G.;vAN pL Ngsss.

2

(

notanter hunc fupremum..Br.abantiæ Senatum ,ab om-

Perípicuum hinc eft , banc manutenendi auctorita-

M

nizvo profecionem íüam oppreflis feu-Laicis, feu

Hj

tem.non.ex aliquo privilegio, aut jure mere. pofitivo

lir

Ecclefiafticis ,;fumma Benevolentia conceflisfes ipfos-

Rezie auctoritati, & huic fu

premo Senatui eamdetn

que Clericos omnis. conditionis ac dignitatis ,. quan-

reprzíentanti ,. fuiffe conceffam , (ed Regibus propri-

tumvis eminentis, ad hunc veftrum Senatum ,, tam-

Ug

am e(le; ipforumque Regali Officio naturaliter anne«

quam tutiffimum ,. omnibufque.expofitum : opprefso-

xam :.neque ab ipía. Regia Dignitate & Juribus Ma-

q

riim azylum confugifles idque juxta .antiquiffimas,ta-

jeftatis magis divelli poíle ac abjici, quam poflit ipía

bulas legum hujus. Ducatus, Brabantiz, vulgo. JDen

opprefsorum protectio, quz.przcípua & indivül(a ac.

Landt-chartre, Joannis.Ducis, de.anno 1312. quibus

infeparabilis fupremz

H

,

E

lI$

& ltegalis Majeflatis eft. portio,,

art. 17. declarat, quod velit .ut Monachi ,, Monialesy.

uti füpra oftenfum elt.

llj

Presbyteri C2' qualejcumque Religiofi , [ quomodo. or-

,Proinde non minus vere de hac prote&i

;o-nis,.fpcöi'e,;

I

e

(

FENDANTUR, ad ipfius Ducis "udies. pertineaut , ui-.

qua pacificis pofsefforibus fua pofsetfio affi

ritur, dici

"irum,ut ab injuriis & violentiis liberentur.

poterit, quam de fimili -

Ípecie protectionis Regiz di-

-- Hanc protectionem unice coram hoc Senatu.implo-

xit. Didacus Covarruviar, Praá.

,

qq..Cap. 35. num. 3.

rat Supplicans, neque yult doctrinz fuz examen,, aut

Quod,fi. quis contendat a Principibus fecularibus. hanc

morüm correctionem ejuídem . calculo fübjicere ,. aut.

tollere poteftatem , flatim, non quidem fero comperiet

€o pratextu legitimum. fuperiorum fuper illis Judici-

experümnento . MANIFESTISSIMO ,

"

quantum. .calamitatie

[4

üm aut Cenfüram evadere, fed de.fola violentia illata

Reipublicee invexerit.

"

L

cognofci poít

s

Non e(t quod hzc veritas hui

C .,perfpiþaciiïirho Se-

natus auctoritate munuri.

ulat; feque contra jllþzaæm hujus . Regii Se—

natui pluribus perfüadeatur : cum ipfüm . minime la-

teat, quantum Reipublicz, notanter Ecclefia(ticz ,

5 hLL

calamitatis invexerint , quantaque Ecclefiafticorum op-

(

préfforum : murmura, quantas rixas & . contentiones

Alanutgm niia ,Regz'a eft Iþ&cies p;.o;ecfliOIiij "Rägz'æ.

excitarint ; qui nuper variis fraudibus & artibus fupre-

h

mis poteftatibus obrepentes, impedierunt, procura-

,in-cerd?i&dv,,-mi-' þo/]ideti.r; fücceffife judicium pof-

tis pluribus Interdidis, ne hanc fuam audoritatem

feísorium, quod Mamnutenentia dicitur, ex Damhou-

Veiter Senatus Ecclefiafticis oppreffis impenderet .,

déro notatum eft,. Capite pracedenti $. 2.

eosque a fibi factis

.Ac deinde oftenfüm , unicum hujus judicii Pofsef-

& in fua poffeffióne manuteneret, -

. violentiis auctoritate pr—otegereþ .

forii fcopum efle, pacificos Poísefsores in fua. pofsef-

H

fione protegere; contra quamcumque turbationem fa-

b hV. s

éli, five violentiam, quoad, . ufque via .juris fua. pot-

"

feffione exci

i

i

"

;

difse, aut ea merito privandi íeu exuendi

Protellio Regie impendenda Eccläjfäjiicis,c.ownkltmv'uficj:fg

fudicentur.

i

»

lentias gudicis

Ecclefia[Hici pendeute recu[atione .

*

Unde ut

z£48

l ib-ideiii "Ex",Däzgilläüdera obf'ervlavi»mqs »

, Jrocedentis. -

manutenentia revera eft quedam provi[io, immao verius

quoddam Principis vel Concilii fui, beneficium ; quo . pa-

. Per -r'ecüxfätiOnem Judicis: füo 'tempare, | debitäq'ueï

eificum poffe[forems 1netuentem tamen ex, ea. ejici. aut

forma.propofitam , non fecus atque per interpo(itam

exturbari, i eadem fua, quieta.. pofJeffioue, tenet ,. fer-

appellationem fnfpendi jurifdidiionem Judicis recufáti,

gat, C2 quafi fua MANUTENENDO ,. fua. aucloritate tue-

faltem quoufque de caufis recufationis fecundum for-

fur.

i

mam &.Statuta Canonica judicatum (it, concors eft

. Eviden

'sne:(lï', 'Bm&z'haudärzlm heduaquam dubitä[ï'e,

Dod&orum fententia,. inviolabili praxi comprobata.:

quin. manutenentia effet fpecies protectionis. Regie ,

Unde & notant, ob hanc appellationis & recu(àtio-

qua nimirum ipfe Rex ejufve Senatus pacificos pofsef-

nis confonantiam, unum & eumdem efse titulum De-

fores contra turbationes fac?i fua au&toritate protegit

cretalium de Appellationibus C$' Recufationibus.

amovendo & tollendo omnem violentiam quo. dicti

'Hinc unanimi voto concludunt quog cum ficut per

poffefsores contra juris ordinem, in fua . poíseffione

appellationem ita. C9'. per recufationem Sudicis Jufpen-

turbantur. (2)

datur ejus jurifdiclio, ne po[fit in caufa, in qua recu-

Hazc enim prote

&io dandae(t contra omneid quod

fatur , ad. aliquem actum procedere, C3'. fi procefferit,

fit incompetenter vel contra regulas . Juítitiz, quod

proce[fus fit NULLUS , uti loquitur 4ndreas Vallenfis,

omne fapit.violentiam , ad quam arcendam Reges gla-

in Paratitlis Decretalium, ad ti.. de Appellat. $. 18.

dium portant, per quemcumque. & quibufcumque

num.1i.monetque $. 19. zum. $.. Quod Judex recu-

fubditis inferatur.

fatus.non a[funiletur . ei a cujus INTERLOCUTIONE durn-

Hinc & uno confenfu, Auctres de . protedione

taxat e[l aypellatum , fed. ei cui poft appéllationem ab

Regia traciantes , atque Regiis Senatibus cognitionem

interlocutiene per. "fudicem provocatum , facta e[l 1N.

:

de violentia, etiam inter Eccleíiaíticos, aflerentes ,

HIBITIO zlterioris profecutionis 5

uaft, utiibi homirris,

huic protedtioni adícribunt, tamquam illius fpeciem,

ita hic inhibitio fit juris.: con[lat autem omnia acta

j

judicium. Pofsefforiis probatque. Salgado , przdicto

pe[t inhibitionem e[Je ipfo jure nulla, Cap.NON soLUM

Prcelud. 3. num..175. can(uetudinem cognof(cendi de

de appellat. in VI. Id ipíum iifdem pene verbis tradit

violentia inter Ecclefiafticos; in ordine ad. eamdem ,

Iamefius , ad Cap. Cum srEciau, 61. ff. de Appel-

Regia auctoritate tollendam, eíse probatam in Bulla

lat.

"

Martini V. Papz, relata ut. fupradidtum, per.Guido-

EtPetrus RePuffus, in (uo T

raQatu de R'ecufatio;

mem Papc Decif. 1. tamet( haec- Bulla folum. loquatur

nibus art.6, ait, hodie indubitatum.effe, quod. "fudex

de Contuetudine immemoriali qua Rex Galliz.de pof-

poft recufationem propofitam non. po[lt. de principali

feísorio cognofcebat, non dubitans, quin.hxc cog-

cognofcere , €9 fi cognoverit proceffJum e[fe nullum , quia

nitio pofsefsorii eadem effet cum illa, qua Reges cog-

ideo

recufatus, ommi jurisdiclione. privatus. cenfetur

nofcunt de violentia, in ordine ad protedionem fu-

quidquid poftea facit ,. cenfetur. facere tamquam priva-

am fübditis largiendam:

urifd

tus non,lgqben.r j

ifiiopezn.. Id ipíum lati

us profe-

Suppl. oper. Van Efpen. Tomus V.

D

quitur

(aj (Additamenrum pf-opria ia Efoenæ m exä—änpln?i zmpreg?) qxamtu'mj.*;)*

'.'

» Id ipfum éüam fat clare docet Covarrauvias , PraCt, qq. Cap. 35. n. 2. füb

*Encrih?, v'g'ffu fei&to ; cum id probare nitajtü-r quod TJ1.

» dices Regii extraordinarie de caufa poffefforia in Beneficialibus cógnoftant, i& qua (ait) de polfe[frone Beneficii difputütur ad-effetium

» ut quieza refpublica, &v wie frar-alicui inyuria dj violentia , auz me debita po[fe[Juone quam obrinebar éx[polietur... Hoc enim etiam in

-5 NNeapolitano. Regno femper-fieri teftatur Mattbaeus de Z4fflidis, Decof. 24. deribens dn hoc judicio potitis agi de defenfione extraju-

,».diciali, quam de judiciali ordinaria co

P

£

.

», violentiam fuer

&t exípoliatus à Judies Ecclefiaftico,

gnitione; quia tantum id agitüur quod qm.s reflicmatur ad po(fsilienem ; quia inique && per

212

Momc:vUM jvnRis

f/i

f;iroïäqüïtuïlïïiefoüyäus«ä*e. tevallor, Tratt. deCoc-

mim Deereta. ld ipfum monet Jof

C

ONITIONE PER VIAM VIOLENTUE

hibitionibus 'Cap. 8. $. 3. à. 70.-

ephus Safe , De m—

qucft. 14. nvolt'a-r-'-ls num.

f01

28. Rotaim fie fapius judicaffe.

Si Nifis a&is compettum fit,

quod jufta füerit appel-

[

^Siigitur Jadex recuftioni deferre recüfet, eaque

ldtio, quodque Judex ei' non

deferendo vim inferat,

li

'on obftante-procedat, cénfendus erit.procedere via

tollitur illa vis C2* injuria, qu

& adverfuy facros Cano-

A(li , & violentiam inferre, non fecus ac Judex qui

u65 C autloritatem Sedis Ap

;

,

oftoliice fit Appellanti ad

appellatione legitime interpofita, nihilominus in cau-

eamdems €9' prodyitur illi

Judid, quod appellationi

[

a pergeret, & fententixz executionem , póenarümac

:

deferaty. C9' abfolvat excom

nunicatum ,

omniaque atta

cenfurarum inflictione vel - commina

Jo]t appellatioriem vetratiet ac reducat

ret.

"

tioqe *«"gp'r:omove—

it eum flatum

"

3

ntquo erant tempore aypellationis €9

feutentic , ait

d

:"Cum ergo -

Reki ejufque'

füprétnis :Confiliisjus 1fit

Covarrüvias loco citato

f

fübditos füós'etiam Ecclefiafticos, adveríüs quafeum-

«tatu profequitar Salza

do,

» 4 pl*ufibus in allegätp-Træ'

que violéntias & attentata protegendi, indubie etiam

D

Hic vero Forenfis ufus (ait Covarrüviat) non tan-

q

contrahanc Judicis recufati violentiam & attentata:pro-

tum inhis Caflellanis Régis Hifpaniarum ditiombus co

tectio Regia danda, & Ecclefiaftieis pandendus ad Re-

Principatibus , fed €9' aptd Gallos,

aliofque Chri[tia-

gem recurfüs.

0

"i Reipullicee faculares Principes eff

receptif/mus: de

"Et quidem

recürfüm ad Senatüs Regios 'ontra Ja-

quo génerali 'üfu etiam te(tatur Martinus Navarrus,

J

*dices Ecclefiafticos non deferentes appellationi'inter-

&d Cap. CuM coNwrINGaT ff. de Refcript. Remed. 3.

pofit, in omnibus Regnis'Hifpaniz receptum, & le-

"Et otnium

'pene Catholicorum Regnorüm , citatis

&l

Aud&oribus,

t

'ge Regia firnatum effe, teftantur'illorum Regnorum

eumdem ubique probatum docet Salga-

d

'Pragmatici» àtque irter alios Didacus Covarruvias,

do part.

1. Cap. 1. Prelud. 3. n. 159. & fequentibus.

PYAGL. qq. Cap. 35.numi. 3. Citata enimlege'Regià, qua

]dem

Salgado recte probat Cáp. 6, num. 19. quod ad

!

fnodus prafcribitur, jui in tollendis violentiis per Judi-

hanc protectionem implorandam füfficiat fola

2 exaut

enega-

b

'Ces Ecclefiafticos illatis, a Senatu fervandüs e(t, fub-

ta delatio appellationi fime ulteriore proceffu aut

atten-

tt

jungit: Nam ubi lis agittr apud Tudicem "Ecttefiafti-

tato, quod ex deneg

ata delatione juflee appellationi ,

&um etiam "intér 'Eeclefiafticos , dui per fenténtiam on-

manifefle dedudta ,

dicitur Tudicis deliberatio aut de-

f

emnatus appellavit, 3uilexque non vilt déferve appel-

terminatio vim cumvffettu inferendis ac propterea, C

u

Jationi, C9 ideo pYo executione multis agicitur Cenfuris

quod ipfa denegatio fit violentice pars integvalir, &5

'€? gravaminibus , cohqueritur fimpliei quereli éoram

jrincipium violentic fafficient a

e

Regitr Auditoribur, ex eo quod tou deferatur appella-

protectiottem itvocandam.

L qaxiliü?n C? Regiam

&f

'tioni quam ad Seder AyofTolitast propofuit : tünc fane

Cum véro non mirnus attentet Judex procedendo

-flatim ex fola fimplici querela dantur litter Régiee,

in caufa poft recufationem legitime propofitam , quam

W

quibus yracipitur Tabellioni fub certa pana, Quod in-

procedendo ad executioriem füz fententiz appellatio-

H

4ra bréve témpus mittat ad. Curiam, atta caufie C9' pro-

[

ne interjecta, dubitarinequit,

quin hzc attentàta per

ce[fum: C9' rogatur fudex Ecclefia]licus t abfolvat ex-

judicem recutátum huic recur

füi'ad Senaturh Regium

H

communicatum ad aliqot dies qui fuficiant milJieni C$'

zquz viam aperiant, quam attentatà

t

qxaminaütioni proce[Jus; quod fi contumax udex fit,

legitime interjediam appellationem.

per ]giäït:etn poft

;

d

'dantur fecundee. litteree àac tandem

^

teric, C9 id i;gere

Unde füpra citatus Hieronymus Cevallos , dicta

'togitur poenis quibufdam.

quaft. 14. tanquam indubitatum tradit, violentiam il«

)

. "De hoc recuríu ejuíque

fo**üa & æ.e&uu pléniffime

ul

latam a Judice procedente poft propofitam recvfatio-

(tractat Francifcus Salgado, in fao Tra&atu de prote-

nem przbere recuríum ad Regium Senatum, non fe-

E

élione Regia , unice pene de hac proteionis fpecie

cus atque attentata poft interjectam appellationem, ait-

li

conífcripto, afferitque parte 1. Cáp. 1. muyn. $. frequen-

que «um. 24. quod udices- Regii in hoc cafu habeant

li

iiori modo ad Regem & ejus Tribunalia fupreia re-

e

caüfre cognitionem , an recufatio fit jufla vel frivola,.

'curri ad tollendam hanc violentiam.

D

cum fine hac co

ü

* 'Ut autem de violentià Senatui Regio conftet;

?folet

non polfit.

gnitione Jafr-:ic'zïlw violent;'æ ebcafninär'i -

!

hic mandare Judici Ecclefiaftico, qui vialentiam in-

Verum, Ampliffimi Viri, opusnon erit mole(ta

| äut

d

tuliffe pratenditur, ut aQa Originalia in Curia repo-

longa indagine, num recufatio non fetnel, fed tertio

te

pat, ex quibus cognofci queat, num violentia infera-

per Supplicantem contia perfonam D.

il

tur interpofitz interpellationi nron deferendo, & contra

propofita, fit jufta vel frivola.

Archiepifcgpi

h

'eam attentando: quam a&orum originalium exporta-

Sola quippe fa&i fpecies, & annexs, ipfeque libet-

E

tionem, ad effe&um cognofcendi ex eis, an violentia

lus recuíationis huic Senatui exhibità, adeo manife-

(Q

facta fit, licite per Principem imperari poffe, poft Co-

ftam evincunt hujus recufationis juftitiam , eamque

«

varruviam faüpra relatum, probat pluribus citatis Au-

tam evidentibus folidifque rationibus fübnixam often-

Ü

€toribus Salgado, in allegato Tractatu, de ProtecIHone

dunt, ut aufim afférere, nullam umquam vettro Se«

[

Regia parte 1. Cap. 2. num. 96.

natui adeo gravibus tamque ponderofis a

rgümentis fir-

À

Vifo autem prote[fu , 'CS9 vifis aclit caufi TANTUM

matam recufationem fuiffe propofitam.:

illud agitur , an jufte ille Judex deferre noluerit appel-

Manifettum & hinc erit perfpicaciffimo: Senatui,

m

lationi, uti monet Covarruvias , loco citato; five fo-

quam juftus fit fundatufque Supplicantis ad eum re-

m

lum agnofcit de violentiz, ut ubi de illa conftiterit,

curfus, ut Regia protedione contra violentiam Judi-

Auctoritas Regia vim repellat, propulfet C9' oppreffam

ü

cis recufáti, muniatur; omniaque violente contra ip-

lil

fublevet C9' Eccdefiaflicum quodammodo rveducat ad

fum, ab interpofita recufátione attentata, revocari & .

di

viam ju[litie , C9' tramites legitimos , deferatque ap-

caffari jubeantur; &contra ulterius metuendas violen-

rellationi jufte , uti loquitur Salgado, citata parte 1.

tias fibi caveatur, facta D. Archiepifcopo inhibitione

i

,

ti

quidquam contra Supplicantem attentandi,

unufque

D

Nec enim ait citatus Covarruvias, Regii Confiliarii

de ;fecufatione fit Canonice judicatum.

cognofcunt de u[litia appellationis ad Summum Ponti-

u

ficem deferendee , ad hoc ut ab illis fententia confirme-

L

"50 »VO.

!

p

zur vel revocetur, fed tantum tutt TOLLATUR vis ;lla quee

C

a judice Eccefiaftico injufliffime fit appellanti , dum

ia ehra:am fe ex:ekd*i't ad bïole;zr'iar otc

eum Cenfuris Judex opprimit pro Executione fententie

Prþr«'tef?ïa' Reg

Cenfurce Ecclefiafticee illatas,

af

que nondum tran[ivit in rem judicatam pendente appel-

X

datione ad Summum Pontificem propofita, cui teneba-

Sapientiffime reHexefuqt Patres Concilii Trident.

$£ excom-

D

für Sudex -omn:ino deferrg jux;a Canonicarum Santtio-

Ss;a" 2j. Cap. 3. de. Reformat, f;Qiszi*quamvi

IP

m

r

PRo G, vAN DE N'zssr-:.

21

]

AR

muniationis gladius mervüs fit Ecclefiaflicee dz'fciplinæ,

vel jurifdi&ion.is in excommunicante , ut quod Lega-

l

ad contineüdos in officiis fubditos valde fahutaris ,

tus aut Nuntius Apoftolicus excommunicaverit in ca-

lh

fobrie tamen , magnaque circum[pectione exerendus fit;

(ibus in quibus offenditur difpofitio Concilii Triden-

cum experientiadoceat (inquiunt) fi temere, aut levi-

0

tini, refervantis primaminítantiam Ordinario,. vel an-

d

bus ex vebus.incutiatur , imagis contemni ,, quam formi-

te przfentatas, autintimatas litteras fuz commiflionis,

dari, C9. perniciem potius parere quam falutem.

:

fubjungit z. 53. C9' $4. Quod, in omnibus his cáfibus

à

; Quam frequentes levibufque ex caufis excommuni-

Senatus vim tollendo, €9' taliter oppre[fis occurrendo

cationes, alizque Ecclefiaftice Cen(urz pofterioribus

fzculis emanarint, quantaque exinde & in Eccle(iam

retinet litteras ionitoriales , C9' cenfuras tangentes C5'

remittit caufam principalem Ordinario , atque infuper

ïit

& in Rempublicam pernicies, atque in populo fcan-

acriter fert audaciam Tabellionum has intimationes fa-

ala, & etiam innocentium oppreífio & injuria ema-

cientium, atque eoy C9' omnes participes,

CZ' agentes

1.

narint, evincitur ex ipfifmet Pontificum & Concilio-

fevere punit. Clericos. EXTRANEOS AB. HIS

REGNIs . de-

rum Decretis quz corpori Canonico inferta leguntur,.

clarat), eorum. TEMPORALITATES OCCUPAT,

laicofque

!

quz limites, formamque in ferendis Cenfüris przícri-

gravibus ponnis afficit, atque partem ipfam ,

que attu-

bunt; ut vel fic tantis, & tam multiplicibus abu(ibus

le

OCcurreretur.

lit vel excommunicationem vel declarationem, vel cedu-

^

lones etiam in forma probante in preedictis cafibus, aut

Et (ane eum cenfürarum inflidio & ufus dependeat

a poteftate Clavium, quarum ufum Chriftus Ecclefiz

ea careutes, AD CAUTELAM. comipellit omni juris rigo-

1

re, ut fuis expen[is afferat abfolutionem excommunica-

ejuíque Miniftris commifit, etiam ad hos przcipue per-

torum, etiaim nulliter AD CAUTELAM.

:

tinet formam & limites in eis ferendis przícribere, &

Hzc Salgado,

A

qui ibidem z. 56. dicit ex Henriques

abuíüs in iis ferendis fen(im indu&os corrigere, de-

Theologo e Societate Jeíu, quod generaliter in omni-

que earum validitate judicare.

]e

bus ca[ibus in quibus violentia committitur per. Judicem

le

. Nihilominus, quia Regi ejufque Supremis Senati-

aut Executorem. Romance Curig& EDDOMMUNICANDO

bus femper falvam manet, fübditos fuos oppreffos con- ,

PARTEM, C2 in his partibus non

D

tra violentias protegere, (i contingat Judices Eccle-

reperiatur "Tudex ipfe

qui abfolvat , tunc Senatus Regius compellit partem vel

fiaíticos hac fua poteftate abutentes, fübditos Regis

ejus faclores, ut fuis expe

n

his cenfüris violenter opprimere, aut Rempublicam .

nem a Romana Curia vel alias.

fs afferat di&ang abfolutio-

turbare; nequaquam ab officio Regis alienum eft,;

Similiter fi a Judice. Ordinario violentiaxinferatur

;;l:

etiam illis contra has violentias Regiam protectionem

annuere & manum auxiliatricem extendere.

per excommunicationem aliafque cen(üras, pnta (i ex-.

communicatio feratur a Judice poft interpo(itam ap-

. Et quidem vidimus Paragrapho pracedenti ex. Co-..

pellationem, aut pendente. ejufdem recufatione, Se-

varruvia, in Hifpania uíum eífe a tempore Zmimemo- :

le

natum Regium pariter interpon

«

ere fuam auctoritatem

riali, quod fi Judex Ecclefiaíticus rejecta appellatione:

riteinterpo(ita, fententiam (uam exequatur, condem- ;

ad violen;iam tAoll—endam ibidem notat Salgado.

natumque & appellantem .Cezfurir afficiat; tunc Sena- ;

5. V Iol :

tus Regius, poftquam de violentia cognoverit

cipiat Judici, ut excommunicatum abíolvat.

, pra-.

3

Eadem pmxi& in 'Gallia,

De eadem praxi in Regnis Hifpanie, & quidem ex-.

preffa lege Regia firmata, te(tatur Hieronymus de Ce-

De pr&di&a praxi & ufu Regni Fran—ciäe teüanti:r "

vallos, Tomo 3. queftionum practicarum, queft.897.

non tantum recentiores , fed & antiquiffimi illius Re-

Et ibidem z. 126. huic praxi objicit hzc verba Conci-

gni Pragmatici.

lii Tridentini ,. citato Capite 3. Nefas fit fzeculari cui-

Atque inter ceteros Joannes Ga

lii i Advecatus Re-

libet Magiflratui prohibere Ecclefia[lico *Judici ne quem.

excominunicet , aut uaudave ut latam. éxcommunica- .

gius, qui a 300. & amplius annis, fcripfit, refert

quefl.352. Per arre[lum fui[fe

condemnatum Eyifco-.

tionem revocet , fub pretextu quod contenta in prevfenti

pum Cenomaneufem , ad faciendum filium. Ponceti de-

Decreta nou [int obfervata, cum non ad Seculares , jed

humari qui fuerat OT. EXCOMMUNICATUS per Officia-

ad Ecclefia[licos hevc cognitio pertineat. . Reipondet au-

lem dicti Epifcopi in campir humatus ,

nec ion ad fa-,

tem Cevallos, ///a verba iutelligenda effe, quando *fu-

ciendum diclum Poncetum abfolvi ,

quia. pendente lite,.

dex Seecularis intendit cognoftere principaliter vel inci-

C? poft

inhibitionem Epifcopo C9' ejus Officiali fattam,

denter in cafu Appellationir de fententia lata a. "Tudice

ne contra ipfum pro

C

ederent, in contemptum. proce uf

Ecclefiaflico , vel fi potuit , vel.non potuit Evclefiaflicus

pendentis inter . Epifco

pum. antedittum coram Ballivo.

cognoftere vel excommunicare: fecus vero quando ipfe

Cenomaneufi, C3' appellationis in Parlamento penden-

ecognofcit PER. VIAM . VIOLENTU n cafu legis Regni:

tif, C? dictus Poncetus Pater fuerat excommtmicas .

quia tunc de jure C3 conjuetudine talis cognitio pertinet

tus, C9' ejus filius ut excommun

ad judicees Regios, C9' illud. dicitur

tmattus.

?

icAtus in cm'npi.v inhu-

Regis jure naturali conce[fum.

proprie Qb'icium

Et Arnulphus Ruzceus, in C

*

uria Parieh[ïs Con(ï,-;

Eamdem praxim, & legem Rezgiam praxim hanc fir-

liarius, in Tractatu de Regalia,.

Privil.26. m. 12

mantem, multis propugnat Franciícus . Saigado,. toto

. teü'a-

tur quod füo tempore in. Regiítris Curiz Parl

amenti

fuo Tra&atu de Protedione Regia, refpondetque par-

reperiretur, quemdam momiue De Perierit, Audito-

$& 1. Cap.1. Prelud. g. num. 227. (üb przdicis genera-,

rem.Rotcl , qui citaverat provifum in Regalia in Curia.

libus verbis Concilii Tridentini uon e[fe comprehenden-

Romana, fuiffe condemtatum in tribus, videlicet Ap

dum tam (alubre remedium ,. C9 caritativum fubfidium,

REVOCANDUM CENSURAs, (C9' fulminationes auctorita-

üiferis C oppre[Jas [pecialiter a "fure Canonico ex. ra-

te Apo[lolica, tanquam contra legem facram totius Re-

tione,

principiis juris naturalis , C9' Divinis per-

gni factas. Secundo ad dele

sium, longo ufu immemoriali confervatum s. fuper

gationem impetrandam cer-

tir Judicibus inpartibus R

egni, pro abfolutione eorun

quo, cum Tridentinum nihil fpecialiter inducat , fed ge-

qui fententia excommunicationis innodati erant.. Teytig-

neraliter potius difponat , hanc limitationem a jure ap-

ad reflituendum integre Beneficiorum fru&tus €9 intey-..

probatam debet accipere. . Quam folutionem pluribus

e, quibus erant privati,

propterea quia juri Regalic,

citatis Auctoribus latius profequitur.

$

3 non provifioni Apo[flo

