grum pene feculum durzavit, in dignitate füa Epi(-

h,&

pore, cum Tyranuus infeflus Sacerdotibus Deifanda

copali feu. Cathedratica nihilominus viguiffeac fir-

Uner

s

atque infanda comminaretur s cum imulto patientius CS'

mas perftitiffe. Hifloriam hujus per/ecutionis edi-

iraro,

tolerabilius audiret levari adver(us fe emulum Prin-

dit nuper Theodoricus Ruinart, ex

qua defüumpfie

judi

cipem, quam con[htui Romc zmulum Sacerdotem,

mus ea, quz huic loco conveniunt.

), DC

vel potius, ut tefte Nicolao Rigaltio unanimi con-

Pertecutionem illam inchoavit Genfericus Rex, qui

)c pm.

fenfü habent antiqua exemplaria, Dei Sacerdotem.

uti fcribit Profper in Chronico , anno 439.

(2)

'per-

Nec mirum, Cornelium, aliofque Viros Apofto-

Carthaginem invadit, omnefque opes ejus ... i

njus

Quo

licos inter medias perfecutiones Tyrannorum in S$a-

Juum. vertit, nec ab Ecclefiarum defpoliatione abfti-

db eo.

cerdotali Cathedra fediffe intrepidos, poítquam eos

nens, quas C9 facris Va[isexinauitas C9 Sacerdotum

.'i, It«

Dominus fecuros reddiderat dicens: Ecce EGo mit-

adiminifiratione privatas , nonjam Divini cultus loca,

to vos ficut oves iumesio Luporum.- (1) Siautemtan-

fed fuorum juffit e[fe habitacula.

)rdti-

topere refragante 'Tyranno ordinari potuerit verus

Tum poftt annos 13. quibus Ecclefia Cart

hagiunen-

' hot

Epifcopus Romanus, multo igitur magis potuit refra-

fis Paftore füo deftituta fuerat ,

ordinatur quidem

m Ec.

gantibus Ordinibus Acatholicis ordinari verus Epif-

in illa Epifcopus permittente Tyranno ob Valenti-

Vnicula

copus Ultrajedinus, maxime poftquam ea parte fe-

niani Augufti nomen, fed triennio poft, Ecclefias

datis turbis conniventiores eos factos effe con(tat.

Jlendi-

Catholicorum claudi imperat, pulfo in exilium Cle-

Atque f1 o'im per Edi&a Principis Gentilis, Epitco-

ro.

pum in urbe levari vetantia, minime conífracta fue-

Genferico an. 477. fücceffit Hunericus adver(us

n

rit Cathedra Romana , nec jam confrada aítimari

Catholicos Patre crudelior, przcipue feviens in Ec-

debet Cathedra Ultrajectina per Edida Magiítratus

cletiarum Antiftites. Hic feveriffimum Edi&um edi-

Acatholici.

dit; quo omnes Epifcopos Catholicos cunctis juri-

bus privatos atque extorres declarat, inhibens illis

mirum

(igol-

Item fzzlï perjäcultz'one A—rianorum.

omnem Ordinandi Licentiam. (3) Statuit ut nullos

; Magi

conventus. Homoufiani ( Catholici) Sacerdotes a[fu-

CT.

VI. Extat de hoc arzumento S. Hilarii plena zelo

merent , necaliquid Mufleriorum.... fibimei vindica-

adverius Arianos Sententia in Libro, quem coztra

rent .... Eorum Ecclefice clauderentur .... Nulli eo-

[qa dif

dibtur.

Auxentium Mediolanenfem ad omnes Epifcopos &

rum liceret aut conviclur agere aut exercere conven-

populos Catholicos fcripfit, commonefaciens eos,

tus: Nec Ecclefiar aut in. Urbibus, aut in quibufdam

um

fam aut

quod Ecclefia Chriíti non indigeat prefidio tempo-

parvillimis Locis penitus obtinere neque con[lruere,

rali.

* Miterarilicet , inquit , N. 3. & 4. noftrz ata-

fed prefumpta Fifci juribus jungerentur, fed .. €$*

e (it-

35

tis laborem & prefeutium temporum [lultas. opi-

, Reqie

eorum patrimonid .... Antiflibus ( Arianis) prove-

35

niones congemifcere, quibus patrocinari Deo hu-

uirent; nec comineandi ad queecumque loca talibus li-

1de mà-

»

mana.creduntur, & adtuendam Chrifti Ecclefiam

centia pateret, fed extorres omnibus urbibus redde-

[cde-

9?

ambitione feculari laboratur.

Oro vos, Epifcopi,

rentur C9 Locis: nec Baptifmatis haberent omnino ali-

ne Dle

3

qui hoc efle vos creditis, quibufnam fuffragiis ad

quam facultatem, aut forte de Religione difputandi,

233

rzdicandum Evangelium Apottoli ufi fünt? qui-

C2 nullam ORDINANDI haberent licentiam , [ive Epis-

35

bus adjuti Poteítatibus Chriftum przdicaverunt,

coPos, five Presbyteros vel alios, quos ad Clerum

35

gentes

rg& EC*

e fere omnes ex Idolis ad Deum tranftu-

pertinere contingeret , propofita feveritate vindicia.....

25

ïerunf

(gl.l

Anne aliquam fibi affümebant e palatio

Veris autem Majeflatis Divine Cultoribus , inquit,

23

dignitatem, hymnum Deo in carcere, inter cate-

id eft Sacerdotibus noflris ( Arianis) Eccdlefias uni-

o fitm

?5

nas & poft flagella cantantes? Edictisque Regis

verjas.... wuna cumrebus, que ad eas pertinent, hoc

"TE

3»

Paulus, cum in Theatro fpectaculum ipfe eflet,

Decreto [latuimus. debere proficere.

j po

33

Chrifto Ecclefiam congregabat? Nerone fe, cre-

Quinimo Epifcopos plus quam trecentos quinqua-

atürde

35

do, aut Vefpa(iano aut Decio patrocinantibus tue-

ginta in exilium ablegavit, (4) ii(dem

ue inhibuit

fabdi-

3)

batur, quorumin nos odiis confeffio Divinz prz-

ne cantarent, neque orarent, neque librum manu

b

viduitaé

2

dicationis effloruit.. Illi manu atque opere fe alen-

geftarent, neque ullum Sacramentum adminiftra-

35

fouelpt

tes, intra cenacula fecretaque coeuntes, Vicos

rent. (5) Similiter & univerfüm Clerum Cartha-

t

|

35

& Caftella, gent:sque fere omnes terra ac mari

ginenfem exulare fecit. (6) Innumeros de

nique

Of(üül"

35

CONTRA SENATU; CONSULTA ET REGUM EnicrA

non tantum e Clero, fed & ex

plebe Catholica di-

» peragranþes, 'qla-ves, credo, Regni coclorum non

riiïïmis. tormentis divexavit. (7)

nt eviti

[Scclleflij

(1 )'Mägth. X.

(2) Apud Ruinart p. 444. & 445.

(3) Ibid. p. 64.

(4) Ib. p. 140,

(5) as 1.

(6) p. 78.

: (2).pag. 71. & 84

per!h-

E

Supplem. Oper. V'an Efpen Vars IV.

li

i

! "Africani

434

ViNpicuE. ResoLuTIOoNIs Docm. Lovaw,

Africani non exiflimarunt Cathedras confraclas

copales, quz dudum confra&z fuerant atque ever-

propter Edihum Trafamundi..

Íz, denuo inftauratas atque ere&tas: Nam hzc & hu-

juímodi nullam habent veri fpeciem , quandoquidem

)

VII. Poft obitam Hunerici tandem quidem þer"—

lico

rebus Africanz Ecclefiz in melius commutatis.apud

mifit Rex Guntabundus Epifcopos ad Ecclefias füas

omnes tanquam certum íupponeretur, Epifcopales

tiofl

redire anno 494, fed duobus annis poft füccetht illi

Sedes füb Dominatione Vandalica integras & firmas

dit

'Trafamundus, qui Edido vetuit, ne viduatis Eccle-

perftitiffe, & ne

erectione.

mo vel cogitaverit de gAärt:äL;r,n.nqva

) o

fiis novi ordinarentur Epiícopi.

Tunc Regalis au-

nio

&loritas,inquit Au&tor vita S.Fulgentii, (1) Epifco-

Refert Au&tor VitzS. Fulgentii Cap. 28. (4) mi-

in1

pos ordinari prohwuerat, nec viduatis Plebibus pro-

rabilem bonitatem Hilderici, qui Tra&mundo füc-

rl

videre Paflores licebat. Nec ftatim /ei contradixere

ceffit anno $23. vel 524. & regnare incipiens ftatim

yulg

Catholici Antiftites. Verum tandem Byzaceni Pa-

Ecclefie Catholicee per Africam conflitutee libertatem

oít

tres in unum coadi anno uti videtur 507. vel 508.,

reftituenr, Carthaginenft Plebi proprium donavit An-

cie['igi

decreverunt contra Edictum Regisin demortuorum

iiflitem, cuncdifque in locis ordinationes Pontificum

Epit

Epifcoporum Sedes ordinare Epifcopos. Sacra tur-

fieri clementif/rma auctoritate mandavit. . Cumque

N

ba Pontificum qui remanferant , inquit przlaudatus

undecim annis poft ad Imperatores Romanos rediit-

dere

fet Africana Ecclef(ia

fcriptor, definierunt adver[us praceptum Regis in

E

mirum in modum brevi refio:

ts

omnibus locis ordinationes celebrare Pontificum. Qua-

ruit.

»

tuum

propter Trafamundus plus quam ducentos Epiíco-

. De hac pace Patr

u Abior oatielae Gu

d ME.

pos tam ordinatores quam recens ordinatos exilio

gregati Synodicam Epiftolam ícripferunt . Joanni II.

$

mul&avit, & edtum plerosque in Sardiniam ablega-

Pontifici R. qua bona hac nuntia illi fignificant, &

Ie; 1

vit, inter quos fuit S. Fulgentius recens ordinatus.

una fcifcitantur illius fententiam de recipiendis ac

ten

li

Minime igitur zfítimarunt Africani illi Epiícopi &

Ecclefiam Presbyteris Arianis. (3) Refpondit Pon-

poe

Confeffores, tam fxva ac diuturna |pertecutione

tifex Agapetus, qui interea Joanni defun&o fuccef-

prop.

Vandalorum, nec non Ediáis Principum Arianorum,

ferat, Epitola congratulatoria , in qua gratias agit

nem|

Cathedras Epifcopales iftarum Ecclefiarum effe con-

omnipotenti Deo de reftituta Ecclefie Africanz li-

alleg:

fractas. Quamquam fi valeat argumentum Anony-

bertate; & ut ea multum utilis ac fruéctifera fiat

, ht

mi adverfus Ecclefiam Ultrajectinam, certo certius

precatur; in quibus omnibus nullum plane extat ye-

omnes in Africa Ecclefiz füb Vandalis dignitate fua

ftigium, ex quo vel fufpicari poffemus Romanum

, t

y dl

Cathedratica exciderint & collapfz fuerint: * Quid

tunc Pontificem, vel ipfos Africz Antiftites, Sedes

» Dd

» namque faceret Epifcopus , izquit, in Civitate

Epifcopa

l

N

es, tanquam antea confracta fuiffent, ite-

» Acatholicis Moderatoribus fübjeda, & cui non

y tio

rum i,n,üäuyavflïe.'

)5

» fit permitfüm publicum ullum fui muneris exerci-

» tium, nec libera jurifdi&ionis adminiftratio, nec

» divinorum officiorum celebratio, nec judiciarii

f

olymitana adhuc j?cu:llod XIII.

» (

» lribunalis ufus, nec Synodi coadio, nec olim

Gahedra Hiore

9 Jæl

cotififtebat..

» ht

, fübjedarum Ecclefiárum luftratio, nec proven-

33

tuum ad vitam & dignitatem fuftinendam percep-

IX. .Exedïplum recentius. hujus rei hab&tur in

a

3

]

tio, nec Epifcopalis Palatii inhabitatio? Quomodo

, I

Cathedra Hierofolymitana, quz adhuc feculo XIII.

» Lüt

3

?

creari poffet ( Carthaginenfit) Antiftes, a eoque

*

viguiffe oftenditur ex geftis & teftimonio ipfius In-

, Eccle(iz gübernatio, ut par eflet, geri

, refragan-

nocentii III., non obítantibus anguítiis, pauperie,

"

3

»]

tibus obluctantibufque Principibus Acatholicis ?

& dominatuhoftili, quibus iíta Ecclefia promebatur.

D qw

» IUf

* Pariformiter, fi Papendrechtio credimus, (2)

Nam in illis geftis refertur, n. 88. quod cum Sof-

evidentiffimum eít, Epiícopos Africanos non po-

fredus Cardinalis a. Clero in Patriarcham Hierofo-

, tati

tuiffe ordinare aut conftituere veri nominis Epiíco-

lymitanum elecfus C9' a populo expetitus, cum Re-

» iuí

pos in Ecclefiis viduatis, utpote quarum Sedes ita

gis affenfu, C9' Suffraganeorum favore , noluiffet

» C![

collapfie atque everfze fuerint, ut ftante Edicto Prin-

confentire, novaelectione inftituta, convenerint om-

, Vin

cipum Vandalorumerigi non poffent. ** Ratio evi-

nesin Vercellenfem Epifcopum. Is fuit Albertus,

,

» hUI

» dentiffima di&at, inquit , in Sede hac (Ultraje-

ui Carmelitarum Regulam inftituit. Huic Papa

In

, Qina) collapfa atque evería non poffe conftitui

* Abfit ut labores,

Jiter

» veri nominis Epifcopum .

.. Quod Civitati-

:

timores, & dolores evites; paupertates, anxie-

dite g

» bus per alterius Religionis Cultores devictis, om-

35

tates, & neceffitates effugias

35

Bs

» nes Eccle(iz , earumque proventus. partim im-

te moveat, quod íad illius Ecclefixz Prafülatum

ii

» pendantur ad exercitium novi peregrini, cultus,

]

vocaris, cujus ad prafens non poteris poffeffio-

tem(

» partim per füpremam poteftatem publicentur &c.

33

nem adire, utpote quz fere tota nunc ab ho-

lici

35

Quinimo non dubitat Papendrechtius contende-

ftibus detinetur ad tempus, reducas oculos tux

COpd.

re, (3) quod nequidem Rom. Pontifex potuiffet

5

mentis , quomodo Jacobus Frater Domini (üf:

jm a

ordinare Epifcopum Ultrajedenfem , poftquam Con-

3

cepit Hierofolymam gubernandam, non quidem

Oceaf

fcederati Ordines huic Ecclefie Epiícopum dari ve-

]

,

faventem fibi, fed potius repugnantem; utpote

4 D

tuerant.

Scilicet adeo cxci fuerint Africani Patres,

» in qua illi tenebant eo tempore Potentatum ,

tüm !

ut contra feveriffimum Trafamundi Edidum conátu

» qui & Dominum crucifixerunt.,.. & poftmodum

jrorfüs inani Ecclefiis viduatis Epifcopos ordinare

» licet ipfüm Jacobum occiderunt. . . . Praterea

decreverint , & in facerdotalibus Cathedris plane

» licet pars ipfius Ecclefi .. . in excidio Terrz

confractis atque everfis Antiftites collocare;

» SanQz capta fuerit, & ab hoftibus trucidata,

dicat Papendrechtius Epifcopos illos ex

Neque

» pars tamen, qua mahus evalit hoftiles, immo

Eccleh

Decreto Patrum Byzacenorum füb Trafamundi do-

»fetiam ipfa Ecclefia, que per novam eft fobolem

(ug

minatione ordinátos, dumtaxat iftarum Ecclefiarum

35

renovata, In Paítorem te (ibi expetit & expectat.

Miffionarios fuiffe, vel etiam expreffo veltacito con-

» Non ergo de loco cauferis, cüm Períonas habeas

3

,

fenfü Romani Pontificis Vicarios Apoftolicos con-

quas gubernes; quia nomen Ecclefiz ad perfonas

ftitutos, atque tandem rebus in melius commutatis

33

refertur am

:

plius quam ad locum. ,

la Innoc. III. data füit 18. Febr. 1204.

» .Hac Epifto-

eadem Apoftolicz Sedis Audoritate Cathedras Epif-

Traci.

^i

poft:

(xþ)vibid. p $65.

(2) P. 331. col. 3.

(3) þo 333-.

(4) Apud Ruilï:fx't*, »p. 589Q

(5), ïþid. P. 599 & $00

U

Dxäqllzslrgo,, PRIMA. :

335

Ver

hu

Tratt. de Neceff. Epifcop. 1669,-

Epifcopatum Ultrajedenfem ordinatos fuiffe Sasbol-

lm

dum & Rovenium: ** fervata forma provifionis eo

pud

X.A--Certum igitur eft, Edica Principüm, Acätho-

» temporein omnibus Ecclefiis Belgicis fub ditione

s

licorumtollere non poffe Cáthedram Ecclefiz fub di-

» Regis Catholici ufitata: nimirum Clero períonas

TDàs

tione füa conftitutz, neque efficere, ut qui in eaor-

» idoneas Principi przfentante, & ad Principis no-

Q

dinatur Antiftes, ejus proprius non fit Epifcopus:

» minationem R. Pontifice confirmante & provi-

P

ente. ,,

^

prout ex fao Africanorum Patrum, & ex teftimo-

Ti

nio ipfius Innocentii III. probavimus, & probatar

Ex quo inferebant ,

« uíque ad hxc temþora Ec-

füc

i

in Tractatu de Auétoritate €9' Neceffitate, Epifcopo-

3

]

clefiam Ultraje&enfem, non a folo Clero, fed &

itim

P

)

rum Cap. IX. qui juffa Joannis Neercaffelii Epifcopi

.ab ipfo Rom. Pontifice reputatam fuiffe, ut ve-

lenj

vulgo Caftorienfis in lucem editus, oftendit etiam

5

ram, & in füa integritate ( Cathedratica) fübfi-

Án»

poít mutatum apud Batavos Religionis ftatum, Ec-

)

?

ftentem Ecclefiam, cui de Paftore eadem fervata

i

clefiz Batavicz provideri

» forma, quz in indubitatis Ecclefiis, füb Regis Ca-

poffe ac debere dg proprio

u

Epiícopo ac Paítore.-

» fholici ditione confiftentibus, providebatur. ,,

duf

Neque exiftimo, Papendrechtium au

furum explo-

NNotaverant infuper, Regem Catholicum quidem

ello.

Jere przlaudatum opus, quod Belgii tunc Internun-

» per pacem Monafíterieníem (anno 1648.) omne

tius Carolus Fr. Airoldus tibi infcriptum & dedica-

» fuum jusinProvincias Confoederatas abdicaffe ; at-

Con-

tum fuícepit, impreffum Bruxellis apud Joachimum

» que ab.eo tempore harum Provinciarum Domi-

il

a Metelen an. 1669.-

», nium & politicum Regimen fuiffe penes earum

m

Si dignetur Papendrechtius

ES

librum illum infpice-

» Provinciarum füpremos Ordines Acatholicos; af-

al

re, reperiet quantorationum pondere & quanta fen-

» que idcirce Ecclefias Batavicas & quibufdam repu-

Pon.

tentiarum gravitate jam tum illius Au&or przoccu-

» tari coepitfe quafi in partibus infidelium con(iften-

» tes: , Tamen Eccle(iam Ultrajectinam ejufve Ca-

ceef.

paverit argumentum de collapfaCathedraUltraje&ina

git

propter Decreta Ordinum Foederatorum ordinatio-

thedram ex vi Clementinc 1N PLERISQEE minime cen-

x li-

nem Epiícopi vetantia: ac prefertim pag. $9. ubi poft

feri debere collapfam, quandoquidem hzc Ecclefia

allgatum locum S. Hilarii, de quo füpra egimus,

minime careret Clero & populo; de quibus Eccle-

| fat

L ye-

» hzreo , inquit, iniis ultimis verbis (Hilarii) mo-

fiis, nimirum Clero €3' populocarentibus , Clemens

nüm

2

neoque, ut memiferis, quisquis tam CARNALIS

edes

»

auctor fententice , Ecclefiam a fugatis, extorribus,

V dumvtaxat- loquitur in COmmemorat; Clementina.

b

] ite'

»

pauperibus, nudatis, flagellatis, omni perfecu-

23

tionis genere vexatis Sacerdotibus, & initix fux

Obje&ionäs Papendrechtianþe.

2*?

dignitatis & gloriz incrementa accepiife : iniquum

33

proinde videre, iis adimere Sacerdotales infulas,

lL Nihilominus hanc ipfam Conftitutionem rela-

4

2»

quorum fübdoribus, opprobriis & tànguine infü-

tam inter C/ementinas füb hoc titulo Clemens F. in

25

la iftz:claruerunt: ftultum , reda&ta ad eum ftatum

Concilio Viennenfi confidenter objiciunt Anonymus

5

hzreticorum vel aliorum malitia & Tyrrannide Ec-

(pag. 191.) & Papendrechtius, ex eaque demon-

irn

Pl

clefia, eam velle ejus

ffe conditionem, quz flo-

ftratam volunt, Ecclefiam Ultraje&enfem effe col-

Xl

$3

rentis ac regnantis exif

j

at, nolle eum effe illius fta-

lapfam, redactamque ad eam conditionem ut habi-

2

tum, qui ei aliquando oppreffz & períecutioni-

tualem dumtaxat retinuerit Cathedralitatem, fine re,

s In.

Jerje,

325

bus.conquaffate fuerit. Denique CRUDELITATIS

fine adu, effectuye ullos atque hanc illius Ecclefia

tU.

25

quoddam genus effa, iis Ecclefiis, quibus impio-

ruinam & lapfum lubet ipfis extendere ad ipfamet tem-

P

rum furor exteriora & humana ornamenta digni-

pora Sasboldi & Rovenii, quz pacem Monatterien-

| Sof-

rofo-

35

tatum ademerit, iis; inquam , eo titulo divinz

fem przcefferunt.

j Re

3)

inftitutionis dignitates ipfas au£ferre, & contuma-

Omnia autem argumenta

'quæ adferuntad proban-

25

ci protervia contendere, tollendum ideo effe Di-

dam hanc fuam opinionem funt hzc tria.

Primum

huifet

1totlt-

vini muneris Magiftratum, quia fuüftulit impius

quidem merum Sophifma petitionis principii, fcilicet,

?5

humanum ipfíius ornamentum. ,

quod Ultrajecti Clerum Cardinalis nullus ; (1) cum

»ertus;

In hoc igitur opere, quod Neercaffelii tempore

interim illa Ecclefia poft mutatum ibidem Religionis

D

Internuntius Pontificius fibi dedicatum füfcepit, eru-

ftatum, numerofum Clerum retinuerit, & ad hunc

6s

jnxie-

dite graviterque affertum videre poteft Papendrech-

uíque diem numquam Clero, uti nec Populo Gatho-

tius, non nifi per carnalem crudelemque fententiam

lico caruerit: an Clerus ifte Clerus Cardin

E

:

forté

dici poffe Ecclefiz Ultrajedinz ademptam dignita-

ne, in Quaftione eft.

alis Qt, nec

Jaturm

fefo-

tem Cathedraticam eo titulo, quod Ordines Acatho-

Secundum, (2) quod Clemens V. in füa Confti-

lici refragarentur, quo minus ia ea Cathedra Epif-

tutione IN PLERISQUE Ziferte vetuiffet eligi Epifco-

b ho

copus .collocaretur.

Quam fententiam nos quoque

pum, ubiin hujutmodi ftatum dedu&z (unt Civita-

s L£

j füf

jam abunde refutavimus: reftat diíquirendum , an

tes, ut nove Religionis cultusillic indutiusfit: cum

occafione mutati apud Datavos Religionis ftatus, nul-

tamen in tota illa Conítitutione ne vel verbum ha-

jdem

la fpecie dici queat Cathedrz Ultraje&inz deroga-

beatur de novz Religionis cultu introdu&to, vel de

npote

Religionis ftatu mutato.

itUT »

tum per jug Decretalium.

Tertiumilludque przcipuum quod hic urgent eft,

0dum

(3) quod ami[fio bonorum CS$' prevogativarum tem-

tterel

poralium jactura effieiant, ut juxta Clementinam IN

9. : V I.

[erz

PLERISQUE, debeat haberi Eccleia Ultrajedtina col-

:idäïa;

Ecclefia. Ultraje(lina dignitate Cathedratica nequa-

jmmo

lap aa *Dign'itate Ííua Cathedratica.

- quam excidit fecundum Clementinam 1N PrERIS-

bolert

, QUE de Eled. & Eleà. Po?eft. :

Clementina: YN PLI;RISQI;E,

yectt.

ybets

Refölutiö Do&torum..

III. xSed-inf'piciEnuda tantummodo (ünt Veröa hu-

Y(onas

jus Decretalis , ut.Juce meridiana clarius pateat,

d

I N"otaverant,in fua Refolutione' DoGlores, etiam

omnino falfum effe id quod afferit Papendrechtius

poft Anonymum. 4n Plerifque Ecclefüis , inquit

poft mutatum apud Batavos Reh'gi'qnis ftatum, ad

e-

ii

&i

(1) Paþ. p. 330. co,l; 2. fub fin, Item Anonym, p, 192, infine. —— (z) Anonym, p. 188. — (3) Pap. p. 20? col. ';; in fine,

Supplem. Oper. Van Efpen Pars IV.

ili123

436

ViNpicug ResorurioNis Docr. Lovaw,

g

itavit circa Clementinam

|

fmfü'?

Clemens V. , nedum (quod dolentes referrimus) pre-

quam Papendréchtius exco

& eri

fidio Facultatum privatis ; fed C9' Clerocarentibus C$9*

IN PLERISQUE ; en 6j

us ver

b

a p.330. & 331. * Ob-

tum l

populo Chrifliano, multos frequenter, C9' Religiofis

» fervo primo , inguit, Pontificemagere de Eccle-

áil

prafertim improvida fuperiorum provifio ad Pontifi-

» fiis non tantum Clero carentibus C9' populo, feu

ghüän

catus a[fumit honorem , qui nec (ut expediret) pro-

39

etiam vel maxime de Ecclefiis prefidio facultatem

qnentu

de[fe, nec pree[fe ut deceret valentes , inflabilitate va-

» privatis : fecundo pofterioris ordinis Ecclefiis mul-

tinat

gationis C9' meudicitatis opprobrio ferenitatem Pon-

33

to minus licere Epifcopos prefici; quam prioris,

25

duimia

tificalis obnubMant dignitatir. Volentes izitur contra

patetidclariffime ex di&ione NEDUM, qux oratio-

Cirif

temeritatem hujufmodi providere.... SrATUIMUS ut

»

ni plerumque fubjicitur , €9' fervit parti deteriori.

1619

nullus de ceetero . .. nifi fpeciali fuper hoc auctoritate

23

Barbo[a. de di&t. uíü freq. dict. 207..n. 6. Adeo ut

n

Sedis Apoflolicce fulciatur ,' de Paftore provideat Ca-

35

CLEMENS Papa dolens per improvidam Superiorum

uarit

Miedrali Ecclefice fibi qualitercumque fubjetlee , QUi

» provifionem. Epifcopos ordinari n plerifgue Eccle-

TOU

CLERO CAREAT ET SUBDITIS CunisriANIS: nullufque

23

füs. NEDUM pref[idio facultatum privatis, fed €3

TA5 E

Religiofus..., provifioni tali confentiat. * &c. In

25

Clero carentibus C9' populo, Papa, inqu

1, in re-

fine autem addit Pontifex: Sane circa prefatas Ec-

2

&a conftru&ione utatur his verbis : Nolu

j5, Circa

no R

tifex !

clefias preemiffa fic fpecialiter providenda decernimus,

d

Sedis Apo[lolicee auttoritatem , Epifcopos ordinari

Clein

quod circa provifienem QUARUMLIBET ALIARUM facul-

3?

in Eccleftis Clero carentibus C9' populo, €9' wurTO

tatem Superiorum mec COARCTARE iHtendimus, nec

33

MINUS ;n Eccdlefüs prefidio facultatum privatis.

?

Soï)'hi*

ultra juris communuis limites ampliare.

Hunc effe intelle&um ( pergit Papendrechtius )

fet.; (

35

di&ionis NEDUM, .& hanc ejus veram effe fignifi-

äomn

35

cationem, apud auctores Latinos compertum eft.

; Recía interpretatio 'Clementi(äæ 5 IN PLERISQUE.

hu

Exempla fübjicit Jarbofa ex Cicerone, ut eft illud:

fd('l!/ Í

IV. Entotam Clementinam 1N PLERISQUE pauculiä

25

optimis temporibus non potuerunt , nedum his tem-

meutit

verbis omiffis quz ad fübftantiam rei nil conferunt.

»

poribus &c & aliud, quod nobis ex eodem Cice-

Unde luculenter patet per illam Conftitutionem ve-

rone occurrit: Se ipfe fervare non potefl , nedum

popul

25

perni

titum dumtaxat fuiffe ordinare Epifcopos ad iftas Ec-

"hnicos juvare. Igitur cum ex Clementina, inple-

clefias in Barbaricis conftitutas, qua earerent Clero

25

rifque Ecclefiis, Clero carentibus C9' populo, Epif-

fiupi

C3 fubditis Chriflianis: Nullitenus autem ex vi illius

»

copi przfici non poffint, multo minus id permit-

quod

fim

Conftitutionis inhibitum, ne Superiores, ad quos

tgntur in Rcclefiis præþdiq fQþultatzæm privatis. ,,

priudl

hujufmodi provifio pertineret, ordinarent Epifc

Opos

aucoi

ad Ecclefias habentes Clerum C3' Populum Chriftia-

j

mum; etiam(i forent in partibusinfidelium, vel Aca-

Pervgrjims interprezqtibnü Pqpendr.

hic A

Eccle

tholicorum conftitute ,. & cuncis füis Facultatibus

VI. Hactenus Papendrechtiüs, ad buitls confiden-

private: provifiomem, inquit, QEARUMLIBET ALIA-

tem aflertionem in hac re adeo veritati contrariam,

jmp

RUM Zec coarctare intendimus &c.

quilibet mecum, uti exiftimo, epftupefcet, qui re-

(j

Praterea ex verbis hujus Conftitutionis Clemen-

quod

flexerit ad fequentia qua hic fübjicimus.

IT

tinz evidens eft, per eam Epifcopis non fuitfe om-

I. In Difpofitiva Clementinz IN PrzRIsQUE nulla

nino ablatam Auctoritatem providendi de Paftore

proríüs fit mentio depreefidio facultatum , fed unice

Eccle

Ecclefiis in partibus infidelium, íed dumtaxat ipfis

de Clero C9' populo. Cumque ex hac fola parte De-

la,

vetitum fuiffe ad fimiles Ecclefias ordinare Epifco-

cretalis argumentum rite defumi omnibus notum fit,

]tqu

pos przíertim e Regularibus affumptos, fine fpecia-

infigni impoftura transfert Papendrechtius verba

( it

li auctoritate Sedis Apoflolicee : ita ut Clemens V. vo-

Narrative ad Difvofitivam Bullz. .

loqu

fice d

luerit tantum obviare abufibus nimiz facilitatis, qua

2. Ut fenfum Clementine reddat opinioni füzx

tunc temporis fimiles Epiícopi ordinabantur, qui

accommodum, mutilat & confündit plures ejufdem

"

Seda

cum non haberent Clerum aut Populum Chriftianum

Conttitutionis periodos.-

Tk

ul

Cabil

cui preeffent, nec Zelum quo Evangelium infideli-

3. Ex ufü Ciceroniano erui vult, in qua fignifi-

bus annuntiarent, nec facultates quibus alerentur,

catione intelligenda veniat vocula NEDUM, quam

Et

vagationis & mendicitatis opprobrio, Epifcopatus

Clemens V. aut compilator hujus Bullz exhibyit fe-

Vf

honorem in maximum vilipendium adducebant; per

culo XIV.; cum nemo ignoret quam abfonum fit in

K pr

totam fuam vitam vagaudo C5 difcurrendo per Dicece-

fcriptis Latinis feculi XIV. quzrere puritatem & na-

thedr

[

s5 quarendo Vicariatus ab. Epifcopis non refidenti-

tivam fignificationem vocabulorum & phrafium

»a

Í

us, aut pen[fionem apud Principes qui ipfos haberent

quam zvo Ciceroniano obtinuerunt.

At etiam ex

lart

Ciceroneinterpretabitur vocabulum prafatas, quod

zanquam familiares C9' Capellanos; uti ZABARELLA,

Supe

al

ue hic 'obfervant: atque illud eft opprobrium

in eadem hac Decretali fequitur, & faciet Pontifi-

füis 0

uod Clemens V. per fuam Conftitutionem ab or-

.

w

cem innuere, Ecclefias de quibus ipfe agit, locutas

de n

d

1ne

Epifcopali voluit amoveri, & quo ferenitate

fuiffe, prefatas Ecclefias?

nn, 1

Pontificalis obnubilari dignitatis vetabat.

?

4. Adeo ftolida eft hzc voculz NEpuM interpre-

Q

Verum Epifcopus ordinatus ad Ecclefiam etiam in

tatio, ut eafüppofita nullum prorfüs Clementina pe-

Epilc

partibus infidelium conftitutam, in ea ftrenue labo-

riodus patiatur fanum fenfum.

Quemadmodum &

U

rans, fuis ftipendiis militans, proprias facultates in-

hac íua interpretatione Papendrechtius reddet De-

ib

4

fumens, Clero füo humiliter przfidens, populum

cretalem Joannis XXII. quz incipit ExECRABILIS. 4

proyi

aterne fovens paícensque, pro:grege proprium etiam

de prebend. & dignit. Tit. 3. prepoíteri & plane

Dit

at

fundere fanguinem paratus, atque adeo fümmum

ftulti fenfus, fic ut nempe hic Pontifex nolit, aliquem

divería beneficia curata recipere in diverfis Eccle;

I

apicem charitatis confcendens: admirabili fane fplen-

rf

dore Epifcopalem Cathedram exornaret, tantum ab-

fiis ab invicem longe diflantibus , & wULTO MINUS in

om

eít ut huiuímodi Ecclefiz temporalis paupertas, &

Ecclefiis fibi mutuo vicinis.

Quid ftolidius?

infidelium inter quos degeret, Dominatus, con-

$. Citat pro füa interpretatione Barbofam, qui

D

]iter

fractam effe Cathedram oftenderet, quz nec erigi a

quidem in fingulari opere de dicf. wfu freg. voculae

(ett

quoquam poffet, quamdiu Dominium tem

orale pe-

NEDUM fignificationem Ciceronianam notat, fed abí-

eadr

nes infideles effet, & populus Catholicus

b

onorum

que ulla relatione ad Clementinam IN PrERISQUE,

fuorum jacturam pateretur.

cujus ne meminit quidem. . E contrario fcribens ali-

lia

(

bi ex profeffo in hanc Decretalem, illiufque fitm-

Interpretatio Papendr. Clementing: YN PLERISQUE.

mam tradens, diferte afferit, quod hzxc tantum ha-

V. Obftupui autem , cum legi explicationem,

beat locum in Ecclefiis Clero C9' populo Chrifliano ca-

ü

rentibus ;

Disquisrrio. PRrMA

437

m

h

rentibus: nullatenius autem in quibufvis aliiss quod

Apojlolicas Conflitutiones , quibus füum probet inten-

& ex ipfa Conftitutionis claufula tanquam indubita-

tum, oftentare non vereatur.

Q

eu

tum haberi afleverat.

'Oportebat hic femel paulo fufius penitiufque argu-

6. Si faltem infpexiffet .Papcndr&chtius Corpus

mentum|aliquod palmare adverfariorum diícutere,

iten

gloffatum, reperiffet ad primum jactum oculi argu-

etiamfi fortalle non abíque tzdio Lectoris; ut nimi-

nul

Is

mentum & fummarium hujus Conftitutionis nil con-

rum candidus Le&or non finat fibi imponi farragine

itg.

tinere de Ecclef(iis prerfidio Facultatum privatis , fed

auc&toritatum , quas illi ad füas opiniones flabiliendas

dumtaxat de Ecclefiis agere, quz Clero C9' populo

tanta confidentia & oftentatione accumulant; & una

i,

Q Wt

Chrifliano carent.

Quinimoin Editione Lugdunení(i

non miretur in hiíce Vindiciis varia prztermitti loca

"l

1618. ad Exemplar Romanum recognita, ZABAREL-

adveríariorum , ad quz ícilicet refpondere exiítima-

La in expofitione cafus hujus Clementinz expretfe

vimus non effe operz pretium, ncc dignum le&ore,

((]s

Ceterum cum Adverfàrii pro cauía fua adverfus

i

ugrit, an fimiliter intelligat Pontifex ;2 aliis Eccle-

In

j

irtam Cathedralibus , quam NON HABENTIBUS DIVI-

Cathedram Ultrajectinam nil folidi, five ex jure no-

TIAS ET BONOS REDITUS : 44 in talibus prohibeat,

vo five antiquo, adferant; videamusan aliquid pra.

n

ne Religiofi mendicantes eligantur? Et refpondet: (Pon-

fidii habeant in plenitudine poteftatis Pontificiz ; &

n

LO

tifex fcilicet in füa Bulla) quod NoN: /[mo vult Papa

utrum, fiquifpiam Romanus Pontifex voluerit, etiam

Clemens, quod intalibur jus commune fervetur.

valuerit ex fupremo quodam arbitrio Dignitatem Ca-

11l

^

7. Huic craffz ignorantie vel impofturz craffüm

iU

thedraticam Ecclefiz Ultajecteníi adimere.

nif

Sophi(íma adjicit Papendrechtius: nam cum dixif-

fet, Clementem V. nolle circz Sedis Apoflolicee A4u-

$. :V

el

&oritatem ordinari Epifcopos in Ecclefüis.Clero carenti-

lud

bus C? populo, C3' MULTO MINUS in Ecclefiis pree[idio

Non poteft Romanus onntzfex Cathedralitatem alicu-

l]

facultatem privatis: inde infert, igitur. cum.ex Cle-

jus Ecclefie pro fuo Arbitrio C9' ex plenitudine

j

mentina IN PLEgRIsQUz, Ecclefüis Clero carentibus C9'

poteflatis extingere.

lum

populo, Epifcopi preefici non poffint ; multo minus id

jl

permittitur in. Ecclefiis prefidio Facultatum privatis,

Extrema conaming Adverfariorum.

pi

fünpliciter infert , cum debuiffet inferre refiricte,

Tit.

quod crrRA SEDIS APOSTOLICE AUCTORITATEM r

Ut adverfafii oftendant , everíam atque confra-

J

Jici non poffint. Epiftopi Ecclefis. preefidio facultatum

&am Cathedram Eccle(i UltrajeQinz, in omnem fe

privatis, Suppreffit i(ta verba citra Sedis Apoflolicce

partem vertunt. Nunc inclamant, quod & identi-

auéctoritatem, quibus indicaretur, quod accedente

dem repetunt, nullam ibi confi(tere poffe Cathedram

hac Au&oritate Epifcopi przfici poffint lhiujufmodi

Epifícopalem , ubi Ecclefia bonis temporalibus & ex-

len-

Ecclefiis: Nempe fi ita intuliffet Papendrechtius,

terno fplendore privata eft, & ubi Edi&a Magiftra-

dl

jam propriam opinionem deftrüxi(fet, quam füperius

tus Acatholici vetant collocari Epifcopum, qui ju-

iC

'pag. 232. col. 1. ante med.) expreflerat,. ícilicet

rifdidionem exerceat, qualem exercent alii Anti(ti-

quod, poftquam Ordines Fwederati Belgii vetuerunt

tes fub ditione Principum Catholicorum: Nunc re-

ul

in Sede Ultrajectina novum creari Epifcopum & ifta

fugiunt ad Conftitutionem Clementinam 1N PLERnIs-

Ecclefia facultatum prafidio fuit privata, Sedem l-

lice

QUE, aliafque.fimiles Difpofitiones juris: Nunc de-

De

lam, ETiAMsI PoNTIFEX VELIT, implere non po[fit.

nique ad eam, quam fingunt a Chrifto Pontifici col-

f

Itaque fecundum Papendrechtium huju(modi Eccle-

latam plenitudinem poteítatis, qua Cathedralitatem

Ti

fiz ita lcollapfz fünt, & ad nudam miffionem, uti

Eccle(iz, fi bonum illi videtur, poffit extinguere;

loquuntur, redactz, ut ne quidem volente Ponti-

de qua plenitudine

poteftatis nemini fecundum ipfos

üt

fice Romano illis przfici poflit propriu: Epifcopus.

licet dubitare.

&

Sed ad illas dumtaxat ordinari queat Epiícopus mere

Docent, & identidem inculcant adveríarii tam-

em

Titularis, Vicarius, Miffionarius, ad nutum revo-

quam primum poftremumque affertionis füz decon-

if

cabilis.

fra&a Cathedra Ultrajedina fundamentum, Summo

Atl

E contrario fecundum Clementinam ;z Plerifque,

Pontifici in perfona Petri a Chrifto Domino traditam

f

iftiufmodi Ecclefiis poteít , faltem annuente Pontifice

plenitudinem poteftatis ac jurifdictionis, . qua pro ar-

n

R. przfici proprius Epifcopus, qui Sedem feu Ca-

bitrio fuo, Ecclefiis dignitatem Cathedralem largia-

[1d

thedram impleat. Nam agit de przficiendo Epiíco-

tur; veramque Ecclefiarum Cathedralium extinctio-

