
feroit & pas. plus exa&f. de tnettre, praetenfa crimina

(

parum autbentica funt, — Cela n'eft il pointtrop ge-

Caciliani : oz p/ustót comme on ue vep

vocboit guérre d

?*

neral? Puisque de 5. Canons qui font dans cette

Cecilien que le prétendu . deJaut. de fon

Ordination, on

U

»

queftion, il n'

99

foit douteux,

y a que le 3. quifoit faux, &le 3. qui

pourroit tiettre : propter ordinationem Ceciliani.

Cauía 24. Q. t. ad Can. 35.

Je croiy qu'on ft

» lbid. Q. 4. poft Can. 2.. H exceptio quam fub-

trompe de dive que les Lettrer de

$. Celeffin contre

le

» Jungit Gratiamus ( mifi eadem Provincia Primatemn

ANefloriu$, daus lesquelles il décla

re nulley jes Excom-

»» Dabueyit &?c. ) nullatenus congvuit etati Concilii 42-

«unicationy qu'il a portées,

J

953

Joient données aprés le Con-

"t

tiocbemi.. l paroit que Gratien ne donne pas cette

cile d'Epbefe.. INeffovius 2*

eff pas vetourné fav fon fiege,

)

exception comme une explication du Conc. d'An-

aprés le Concile, puisqu

"l eut tin. Succe[f.

/q

33

tioche ; mais comme un expofé.de ce que les loix

euv avant que

1

??

le Concile qui ^

avo:t dépofé fut fepavaré.

& ufàges pofterieurs ont ajouté à la dispofition de

Caufa 26. Q. 6. Quod autem Gratianus porefta-

d m

le

?»

ce Canon. D'ailleurs fi Gratien veut en cet endroit

]e

»

remfaciat Presbyteris privatam reconciliationem im-

expliquer un Canon, ce ne peut étre que le 2, de

pertiendi, etiam extra neceflitatem , quando de occul-

nt

»

cette queftion, qui érant de Martin de Brague eft

ul

2»

du VI, fiecle; temps o l'autorité des Primars étoit

tis peccatis agitur, nec Canoni nec eratis illius dis-

[-

H

ciplinz congruit, Cetfe cezfu

ve paroit trop pgenevale,

affez connue & Marrin de Brague n'eft pas un fim-

Le Canon ze défend aux. Préti

v* que de donney

P

?»

ple traducteur ; mais il a voulu accomoder les Ca-

lution qui fe donuoit in

Pabfo-

6

»

publica Miffa, c'eff à dire aux

nons grecs à la discipline de fon Eglife. Au refte

Peniteus publics.

Or il y avoit des cvimes cachés dont

(

95

le principe qu'érablit Gratien en cet endroit , & qui

»

donne au Conc, Provincial le droit de terminer les

o7 ne faijoit pas une. Penstence pullique,

4

.tel que Padul-

tere fecyót des femmes marviées.. H i

[

toit donc pay dé-

Lp)

caufes des Evéques; & en cas dAppel donne cedroit

fendu aux Prétres de leur. donzev ?

abfolution,

»

au Primat, combat les prétenfions Ultramontaines.

Caufa 27. Q. 3. C. a. Pourquoi blamr les Cor-

:ä

» Peut on dire comme Pon fait, ea erate ( Concilii

vetleurs Romaitis: d'avoir vétabli les propres pavoles de

»

Zntiocbeni ) uec dum moti evant Pyimates cum Juris-

Nicolas ]. que Gratien avoit alterées,

»

Quand il s'agit

(j

di&ione fupya Metvopolitanos, . Y.e Conc, de Nicée

des paroles de

Gratien, on. my . doit vien changey ;

Qs

?5

ne femble t'il pas reconnoitre que le fiege d^Anri-

tnan quand i] yagit des Canons , on doit les vetablir

)

1,

oche avoit des droits particuliers que n'avoient pas

dans leur puveté, autamt qu'il eff po[fibe, d'autaut

l,

2»

les autres Metropolitains. Mais enfin il faudroit

plus que Gratien

]e

95

du moins mertre la reftriction, sgec dum zoti evant

aux fources.

eff comvaiucu de n'avoir pay puift

35

in Oriente : car en Affrique l'Evéque de Carthage,

Caufa ag.

; 2. C. ». Verba. Apoftoli exponit

]s

$5

dés le temps de S. Cyprien, avoit jurisdiétion fur

. Ambrofius.

3»

les Primats des Provinces.

fiafter.

CLe commientaire

Ne faudroit-il pas mettre Ambro.

[

FA P,aul » &efl pas de

» Caufa g. Q. s. Huic. Decvetali adfcribendum

$. thinbroife.

99

torem bodiernum, qui non permittit. Epifcopos Ro-

rl

35

. De Pententia Dy?. 6, C. 1. à Gratianb addi-

e

ma difcedeve fine. Licentia Pontificis , wom dubium :

turnifi ftatutum fuerit à Rom.

ontifice,

Unde

2

neque ante evulgatas veceptasque. falfas . Decvetales

hanc ultimam claufülam hauferit Gratianus nefcio.

:

L

4

ullum bujus discipline vel vefigiurn facile repevictur.

Cette claufe

eeff daus le traité méine de vera & fal(à Paeoá,

25

je ne voudrois pas appeller cette pratique une dis-

De Confecvatione / Dift. 1

»

CC 4 g. &. D. 735.

)

cipline; mais une préfeution ; & àlcgard de cette

Sine autoritate S. Pontificis

nova nen dedicatut

L

Ec-

335

EprsTor;z EsPENIO PECULIARES,

Ecclefia. Verum vel hec fola reddunt füspetta ex Ge-

rare aufim non gravaturam Magnificentiam tuam huic

d

lafio : relata.

1] me femble qu'on ue doute poiut de

negotio aliquid ftudii & favoris adhibere: idque ab

la verité de la lettre de ce Pape aux. Evéques de La-

ejus f(ümma benevolentia expectans reverenter füb-

tu

camie. dl faudroit avoir de bomues preuves pour mon-

fcribor, Excell, D. Ex

k

tver que cela j ait été ajouté.

Jl vout donc mieux vé-

mulus,

Qellentiæ tug humillimus fa-

(

Y

pozdre commne fait M. Fleuvi L. 30..2. 34. M faut

(

entendre cela de Cette partie d'[talie qui dépendoit

Z. B, van Efp

Q

particulierement du Pape.

Dift. 4, C. 87. On ne don-

j

"

Traieäi ad Mofam 1/4. Junii 1

728.

g

ze pas la vole blaucbe aux catécbuménes ,. tnais aux

m

Baptifés,.

EPISTOLA . CXLVII,

It

pr

Domino La Pujade, J4genti ad JAulam. Fieunenfam.

t

EPISTOLA CXLVI

q

Domino: Gardlli, $-M. L ? C. Medico :

. Clariffime Domine. Poítquam diu dubitaffem, an

expediret utad Thronum Auguftiffimi Caaris defer-

Circa difcefumn E[pemii ex Patria.

H

rem querelascirca multiplices vexationes que me tan-

U

.Cum poft longam deliberationem , tandem vifum

dem e Patria fecedere coegerunt, & rem proutgefta

fit exponendas effe cauías mei e Patria difceffus apud

eft narrarem, randem acquievi confilio amicorum qui

dÉ

facram Cafaream & Catholicam Majeftatem, mifi hunc

hoc. omnino faciendum effe judicant,

Mitto itaque

f

in finem Clariffimo viro (2) qui tus Excellentie has

Epiftelam ad Sacram Majeffatem cum adjuncto Memo-

litteras trader, Epiftolam. cum adjuncto Memoriali

p

riali, in quo totius NNegotii feries narratur.

Simul

p

(b). Cumque inter tot & tantos adveríariorum co-

rogo Clariffimam Dominationem tuam, ut omui ftu-

natus, fümmopere indigeam patrono apud Clemen-

dio curaredignetür, ut hac perveniant ad manus.Au-

Ti

tifimum Cafarem, nemo prius in mentem venit ad

guftiffimi , quo patere poffit innocentia mea, fimulque

0

quem confugerem , quam ad te, vir Excellentiffime.

adveríariorum violentia, & neceflitas qua coactus fui

Szepe audiifle memini a D. Erneíto (c) ( quem nunc

Patriam relinquere ut me ipíorum fzvis conatibus

fpero frui corona veritatis amatoribus promiffa ) quan-

fübducerem Commendo etiam negotium Exc. D. Ga.

tum veritatis & juftitie amorem, Excellentie tua ad-

relii; cui, Rogo, ut acclufam Epiftoiam quze ei in-

ul

d

Ípirare (Deus) dignatus fit, quamque faciles aditus

fcribitur, tradere digneris, Hoc eo majori fiducia

prebuerit ad aures Auguftiffimi Imperatoris. "l'antis

peto a Clar. D. tua; quod jam longo tempore fenfe-

t

Dei donis ut in hoc negotio uti non pigeat Exc. tuam

fil

rim, quanto zelo femper faverit meze. caufae

?

qua

[)

enixe rogo. Nemini tali petitione moleftus effem ,

fane cum publicijuris caufa conjunéta eft. Ea

m ob

fi mea tantum cauía ageretur.

Quid enim in hactam

l

rem fingularem gratiam & debeo & ago ftudio atque

grandava etata effe poteft quod me valde follicitum

humanitati tuz , rogoque ut eodem pede pergere

p

reddere debeat quo pa&to tranfigam hoc pauxillum

digneris in hoc negorio.

Caterum fpero me brevi

l

vitae quod reftat ? Sed veritatis & juftitize caufa agi-

effe&turum ut. Clar, D. tua videat me non efle plane

tur, quas per iniquas & violenras machinationes op:

ingratum, nec gratitudinem folis verbis profiteri, Sub-

primi indignum eft. Accedunt jura ipfa fupremi Prin-

fcribor ex animo, C

á

millimus famulus,

lariff, D Clariffime D. mæ] hu

f

cipis, Patriz libertates, & Jurisconfultorum munus,

ui meo exemplo territi, nihil deinceps docere aut

* t

Q

confülere audebunt quod Romanae Curie Adminiítris

Hl

A. B bt Efpen

displiceat.

Horum omnium fingula füfficiunt ut fpe-

Trajecti ad Mofam 14. Junii 17

28.

1

[ 4. "

d

(4) D. la Ptljäde. (&) Memoire fur l'opre[fion que fouffre le D. van Efpent. (c) Ruth.d'Ans. Can-. s. Ggldqlæy Braxellis,

n

bu

(

[

b I BohRÓR

j

S;E C U N^D' U'S:

e

Epiftolas aliaq

ü

Cogfïuens

ue Monumenta, E[peuie i pluribus alüs preeclaris zuembris

— 4Akademie Lovanen[is aut Lccefue Belgice , communia.

.

Nam hoc incendio, quod velf'h'a kpto Eccleüæ-incd-

lumitate providentia feliciter extinguere fluduit, to-

'Epiüola- ad Eminentiffimos Cardinales

g

rum pene Hispanum Belgium videbatur conflaprare:

Ecclefie Romane.

convitiis & calumniis hac occafione refonabant in

Ícholis disputationes publicae ; . in Ecclefiis concio-

De Negotio Forimule ZAlexaudri VII.- |

nes ; in curibus, navibus & compitis privata col-

loquia: hinc per libellos famofos & temeraria judi-

ftriffimi ac Eminentiffimi Patres.

Nova lux

Illu

cia reddebantur de harefi füspecti , :tum plures

poft tempeftatem nobis a Sancta Eminentiarum

Gratiz per fe efficacis defenfores ; tum alii in his

ä

veftrarum benipnitate affülfir, dum intelleximus a

controverfüs rndes, qui a juramento hoc abhorre-

Sacro Senatu ordinatum ut in negotio Formularii ni-

bant, quia noverant fine Sedis Apoftolicee confen(u

hil innovetur, fed in €o ftatu permaneant omnia in

illud exigi : noverant inter omnes Belgii Epifcopos

quo reliquit moderni Archiepifcopi Mechlinienfis

Gra-

hac in caufa non convenire ; & Epifcopis quibusdam

Illuftriffimus Anteceffor | ( Zph. de Pergbes).

juramentum exigentibus, plures illuftres & eruditos

tias quas poffumus maximas agimus ; & fi fatis grati

Abbates (4) acriter contradicere ; neque füis fubditis

efIe non poffumus, rogamus humillime ut imputetur

hoc juramentum permittere; Denique quia credebant

non nobis, fed magnitudini beneficii quod experi-

indubiratum crimen effe , rem dubiam juram

alicrerec.

CD to

mur ; &magnimdi'ni malorum guibus fumus liberatif

Ac-

- (2) Extan't Epiftolz

eorundem Abbatum . ad Summum Pontifäcem & S Congregationem fuper xhoc negutiq requiremium

ex 2$. 0& 1692,

EPisTOL£E -ES»PENIO PECULIARES,

33

Uic

ib

Accedebat ad cumulum malorum , quod plurimi,

profteranamur füpplices ad pedes Sanáitatis Veftrz,

lj

dodrina & probitate praftantiffimi, ab Ordinibus

cui nihil ícimus effe antiquius, quam Pacem orbi

À.

& Officiis Ecclefiafticis cum ignominia repelleren-

Catholico procurare.

tur: hoc folum ob crimen, quod in Deum & con-

Rumor venit in Belgium emanaturam a Sede Apo-

Íícientiam timerentjurando crimen committere. Alii

ftolica Conftitutionem, qua concedatur Archiepif-

vero inepti, & doctrinz virtutumque expertes, gra-

copo Mechlinienfi, czterisque per Belgium Epiíco-

tulabantur, fic fibi alias claufum aperiri oftium a

pis, fimplicem formule Alexandii

Ordines & munia Ecclefiattica abíque ftudiis aut ma-

nem a fuo Clero pottulare.

| VIL. fübícriptio-

gnis laboribus, at folo, quod facillimum & levifli-

Non dubitamus, quin ad communem Ecclefiz

mum dicebant, juramento, quo abignorantia & vi-

noítrz pacem Sanctitas Veftra id decreverit: fed ita

tiis omnibus, quaíi novo facramerto videbantur ex-

In.

nunc fe habent res Belgii, ut non aliud quam bella

piari: fiquidem nulla virtus tanta cenfebatur, quan-

& lites excitatura fit illius fubfcriptionis exactio,

tahzc Keligio jurantium: nullum crimen tantum,

nifi Paftoralis Veftra follicitado omnem contentionis

an

E

quantum hujus juramenti recufatio.

ícintillam, quod verbo

Poítremo hzc moventur eo tempore quo parvum

tinguat.

poteft, jam nalbgntem ex-

u

Novit San&itas Veftr

h

Hitpano-Catholicum Belgium impletur exercitu cen-

a confendi(ï'e femper Archie-

tum forte millium, pluriumve, quorum magna pars

pifcopum Mechlinientem nihil fe per füas ad formu-

Yi

Acatholicorum eft Anglorum ,. Hollandorum, Bran-

ue

lam Alexandri VII. additiones exigere aliud , quam

deburgicorum , aliorumque Lutheranorum Germa-

quod per nudago formulam exigitur; exegiffe autem

lQ

niz, Spe&abant Acatholici Principes, Miniftri, &

il

ipfüm per fuas additiones juramentum in facta Janfe-

plebs militazistarbas Ecclefiz.Belgice, dum erantin

nii, quz in formula expreflà funt, notius eft quam

li

prafidio Hiemali, ad. quod dicuntur mox redituri:

ut dici debeat: proinde fi conceffum illi füerit fim-

li

üe

Audiebant de negotio Formularis cantiones: amare

plicem formulz Alexandrinz fübfcriptionem exige-

ridebant, & eos qui jurabant, & qui juramentum

re, non ab aliis eam (übfcriptionem accipiet, quam

fhi

exigebant.

Quanta hinc, Patres Eminentiffimi, fidei

quos ipfi conftiterit etiamin fa&ta jurare.

u$

& Ecclefiz. detrimenta, converfionis obítacula, in

Hinc vero qui tumultus! Sciunt optimi quique

Id«

Hazrefi obduratio! Et tot tantaque mala ultro, (ine

Theologi facta Jantenii, quz in formula continentur,

[j«

ullo fru&u aut neceffitate accenfebantur , tam aliun-

revelata non effes adeoque nec fidem circa illa, nec

deafllido Belgio, in. quo ante juramenti hujus pe-

juramentum, Ecclefiam exigere; fciunt e Deputato

&

tionem nemo. non damnabat, (icut nemo nonetiam-

Univerfitatis Lovanienfis Do&ore Hennebel (c),

n

num damnat, & quinque Propofitiones famoías, &

mentem non effe Sedis Apoftolice , ut exigatur;

b

errores omnes quos in iis damnat Ecclefia. Nemo

íciunt additiones Archiepifcopi Mechlinieníis eo

üg

in Academia noílra Lovanien(i' Reverentiam non

etiam nomine rejedtas effes quod menti Suz San&i-

[e

praftat Confututionibus Innocentii X. & Alexandri

tatis adverfarentur: Quare, nifi velintin mentem

V

VIL tantam. quidem, ut hic nullus repertus fit qui

San&z Sedis impingere, nunquam poterant in eam

ne

illas verbo aut ícripto impugnaveverit.

j

quam exiget Archiepifcopus (ubfcri

b

Tanta, Eminentiffimi Patres, mala erarit quz pre-

tire.

ptionevm. confen-

U

mebant, quaque nos Eminentiis veítris fupplices

Interea in eos fxviet Archiepifcopus, & primos

fecerant (2), tanta pariter eft magnitudo beneficii,

quosque e Clero per füfpenfiones, cenfuras, aliaque

quo a Spirita Sandto coníolatore optimo infpirati,

duriora ad fubfcribendum compellet: fpoliabuntur

affli&os folati eftis,

Gratias iterum infinitas agimus,

Parochiz Paftoribus, Sacra Tribunalia Confetfariis,

& poft fübmiffam facrarum purpurarum veftrarum

verbi Divini Prazdicatoribus Cathedrz, Ecclefiz mi-

deosculationem Deum rogabimus ut Eminentiis ve-

niftris : quisquis vero fübícriptionem ad mentem

ftris addat annos de noftris, & zelum illum pro ve-

Archiepifcopi obtulerit, quamvis minus idoneus in

ritate & Ecclefia, ad diffipandium etiam extin&i in-

hzc intrudetur.

cendii fumos, foveataugeatque.

Eminentiffimi Pa-

Hzc omnia, Sandáiffime Pater, non dubia mente

tres Eminentiarum Veftrarum, devotiffimi & humil-

prafagimus: novimus enim, & jam experti fümus,

limi famuli & clientes.

OGob, 1692. ( Signata

Archiepiícopi noftri in exequendis fuis confiliis in-

erat ab Efpenio, C3' aliis Academicis, ac . U. Do-

-

frados animos; novimus & Clericorum Belgio pro

&Goribus ).

tuenda conícientia & veritate conftantiam. . Utrim-

( Preecedens Epiftola tradita fuit a D. nv VAvcEL

que poteft difcordes animos conciliare Veftra

Affeffori Santti Officii, feria 2. 26. Octobris, auni

Sanáitas, fi fuam circa formulam Alexandri men-

16925 una cum tribus aliis Epiftolis ; quarum prima

tem, vel verbo declaraverit.

Si qua ergo viícera

0«

a variis Pref[idibus Collegiorum Lovanienfium; altera

mifericordiz erga Ecclefiam noftram Belgicam , quz

a Decano, Archidiacono C9' Canonicis Graduatis Ec-

tot aliunde bellis & malis affligitur ; íi quis effe-

"À

n

clefie Metropolitanee Mechlinienfis; tertia a Supe-

tus erga Clerum , qui tot perfecutionibus exagi-

rioribus Provincialibus Belgicis, Ordinum Capucino-

tandus eít; fi. qua commiferatio erga greges fide-

vrum, Minimorum, Beggardorum, C9 a R. P. Prepo-

l

lium, qui percutfis Paftoribus difpergentur, fi qua

fito Oratorii, fubfignate erant. ltem fupplicatio

cura avertendi ícandala ab hareticis, qui & ride-

l

Euchaviflica (typis impreffa) ad Innocentium XII.

bunt ob quzftionem fa&di, non revelati fic Bel-

4

P. M. pro abrogatigjze Fornzulgzrii in Belgio.)

gium Catholicum turbari, & nolent unquam fe ifti

I$

Ecclefiz aggregare , ubi juramentum in ejufmodi

LL

facta Epifcopi depoícunt, fi quod denique pretium

| ; Epiftola ad Innocentium XII. P. M.

animarum pro quibus Chriftus mortuus eft, iterum:

5

iterumque rogamus, obfecramus, obteftamur San-

De eodem negotio (b).

&itatem Veftram ut declaret íe per fimplicem for-

H

Beatiffime Pater.

5

^

mule Alexandri VlÍ. fubfcriptionem neminem ad-

- Impellit nos pacis ar

dor, quo jam dudum flagra-

ftringere ad fidem aut juramentum in faca, quz

t

mus, ut imminentes Belgio tumultus f(deprccaturi

0

in eaformula exprimuntur aut certe per eam non

(4) Menfe msjo pracedente, varie fupplicationes, à permultis Academicis, Paftoribus, Caneuicis, Presb

yteris öfc' ad Sacram

Congregationem Romam MitfIz fuerant.

Duz ex illis, a plufquam 60, fubfignatz erant.

(P) Vide Lucubrationem cüi titulus;: Meroirés pour fervir à ? Hiffoire de ! Univerfité de Louvnin d! Ch, V. n, XV,

(& Joannes Libertus Hennebel Sacrze Theol. Do&. Romam advcnerat 17. INovembris 1692,

Supplem. Oper. Van Efpen Pars 1ll.

Uu

akud

338

EsPrisTOLZE EsPENIO PECHLIAR»B-S.T

*

jl

3liud fe velle; quam quod ha&enus Univerfitas Lo-

lol

rout

vanienfis, Reliziofiffima filia tua, femper praftitit,

ut damnentur quinque Propof(itiones per Conttitu-

Te/iimonium DD van Efpen C9' Huygens civjm"'EläBio-'

matà

turi d

tiones Summorum Pontificum Innocentii decimi &

nes Faciliatis Theologicee Lovan. anni 1683. (a) . .

eü

1696!

Alexandri feptimi damnatz, iisdemque Conttitutio-

Die undecima menfis O&obris'1687. coram me

|

nibus Religiota obfervantia przítetur.

]ta Pacem, quam Belgio noftro dabit diuturnam

Notario infratcripto , comparuerunt Exim. D. ac

d

Mag. N. Gummarus Huygens, S. T. D. & Profef-

m

in,terris & perpetuam vovemus in coclis. Beatiflime

for, Collegii Pontificii Prefes; & Clariffimus D.

[i

Pater, Sandiitatis Veftrz Filii devotiffimi, Theolo-

van Efpen, J. U. D. Canonum Profeffor, qui de-

p4

gi & Jurifperiti Lovanienfes,

clararunt, prout & declarant per prefentes, fe cum

jt;

Menfe Decemïbri 1692.

Bruxellis agerent poft Ele&ionem fa&am ad quatuor

cut

loca vacantia in Facultate Theologiea anno 1685.

i

Gummarus szygeiz;r ; Iheol Dodor & Profeffor

adifleIlluttriffimum D. 2/ondel, nunc San&ioris Con-

-

Collegii Adriani Papz VI. Praíes.

Nat. Chamart ,. J. U. D. Exprofetlor Primarius.

cilii Archiprseidem , tunc vero ejufdem Confiliarium

Pal

& Fifcalem, eidemque inter catera ab eximio D.

F. Ja

Joa. Guil. Blanche, Utr. Jur. Do&tor & Sacrorum Ca-

Huygenr, Clariffimo D. ibidem adftante, expofitum

Qat

non. Profetlor Primarius. .

fuifle, Eledionem jam effe fadam ad loca vacantia

$$

Huens, Juris Utriufque Do&tor &legum Anteceffor.

Z. B. van Efpen , J. U. D. & SS. Can. Profetlor.

in Facultate Theologica, munerifque füi effe nunc

Dettü

inquirere, quid vel in do&rina, vel in moribus ejus

I6

]. B. Melis , S. T. L. Prfes Collegii Hollandici.

reprehenfione dignum inventum (it; propter quod

À B

N. Meurant , Oratorii Lovanienfis Superior.

a Facultate Sacra meruerit excludi: quibus mox ref

l

A. Blocqueau , . V. C. Ecclefiz S. Petri Lovanii Ca-

pondit idem Illuftriffimus, neminem eífe exclufum,

nonicus.

Mf

Briquet, Presbyter, Vicep

äPcor in Ndibcomio Lo-

fed tantum aliquos fuiffe fpecialiter a Regia füa Ma-

y f

vanii.

jeftate commendatos.

Quod ne paradoxum videre-

tur protulit idem Illuftr. exemplum Confilii Mech-

s]HI

k

H. van Ormegeen, S. T. L. Coll

egii quinque Vul-

nerum Chri(ti Prafes.

linienfis, cui dixit competere quidem jus eligendi

Trait

J. G.claffens, S. T. L. Paftor majoris Beginagii.

przfentandos Suz Majeftati, poffe tamen Suam Ma-

no

jeftatem fpecialiter aliquos commendare, abíque eo

]. Opftraet ,. S. T. L. in Colleg. Pontif. Profeffor.

quod per illam commendationem aliquos excludat;

C

I

H. Raellen , S. T. L. Pafter S. Quintini Lovanii.

neque teneri Regiam Suam Majeftatem dare ratio-

G. M. Claes, S. T. L. Prefes Collegii Malderi. -

Diii

Franc. Ranfevemers , J. V. L. Paftor Ecclefix C

í

i

;

nem cur hos illofve prz aliis commendet.

In. quo-

H. [/]

OUC*.

rum fidem hanc A&am fignarunt DD. comparentes,

fü

giatz S. Jacobi Lovanii.

die & anno quibus (üpra. ( C? erat fignatum) G. Huy-

Land. Tordous, Prefes C

olleg. Montenfis.

gens. Z.B. van Efpen. Et infra habebatur : me

m

Franc. Verfchuuren, S. 'T. L. Col

l

Prafes.

legii Ultrajedï;ni,

prafente uti Nptari-o.

b. van Roy.

HC

. Dacos, Paftor Nofocomii Lovan.

LV.

10

P. Teflelmans , Prafes Collegii S. Michaelis.

Ej

Fr. Conrandus Echeralers , tertii Ordinis S. T. Le-

Proturatio ab Efpenio, €9 atentum €9 quindecim aliis

lt

&or, & Collegii Lovanienfis Prafes.

Doctoribus , Paftroribus , Canonicis CS9'c. Belgii, data

Ài

Henricus van Turnhout , S. T. F. Vicepaftor S. Ja-

Domino van de Neffe, Paflori Santize Catharine

À.

cobi Lovanii.

Bruxellis, ut agere po[fet , eorum omniumnomine,

C. van Peurez,, Majoris Beginagii Vicepaftor Lovanii.

ciria vanas accufat

:

10ne5 Janfenifii, Rigorifini CS"

Jou

J. F. Rawoet , Beneficiatus Curatus Majoris Begipagii

Novitatis.

Lovanit. -

Cum infrafcriptis inhotuerit Varios Tpargi rumötes,

Ànt

D. Heeman; Vicepaftor Parochiz S. Quintini Lovanii,

etiam a primariis viris, de mandatis quibufdam ex

m

]. Beanuez , Oratori Lovanieníis Lector.

Hifpania in Belgium directis, quibus aliqui exclu-

]

À. Cox , Regens Pedagogii Porcenfis.

dendi (üntab Otficiis & Beneficiis Ecclefiafticis pra-

. Raellen, Profeffor in Pzedagogio Porci.

textu Janfenifmi, Rigorifmi & Novitatis doctrinz :

Gu

]. F. de Laderfouns , Profeflor in Pxdagogio Porci.

& deinde quorumdam animofitas ulterius progredi.

. C. van den.Steen, Subregens Porceníis.

meditetur, prout colligere licet ex iis quz jam acta

. Ta[Jaert, Regens Pxdagogii Falconis.

dignofcuntur, & fübfecutis ulterioribus minis & ja-

Thj

M. van Velden , Philofophie Primarius, & Mathe-

éantiis: hinc eft quod infrafcripti conftituant R. D.

matum Regius Profeffor.

M

Guill. van den Neffe, S. T. Lic. & Paft. S. Cathar..

. Geethals, Phil. Prof. in Falcon.

in urbe Bruxellenfi eique plenam facultatem imper-

Àl

. F. Daulmerio , Subregens in Falcone.

tiantur prefentanti libellum füpplicem Regi, Suz

M. Remache , S. 'Th. B. F. Philofophiz Profeffor.

Celüitudini, Brabantie Ordinibus, aliisque quibus

expedire judicaverit, quo petat ut provifiones feu

IT

A. van den Steen, Regens Gymhafi SS. Trinita-

tis.

/

Mandata ex Hifpania aut hic in Belgio decreta circa

m

A. Verhagge

n, S. T. B. F. Profeffor in Gymnafio SS.

materias & accufationes füpra memoratas Janfenifmi-

"Trinstatis.

2

Rigorifmi aut Novitatis executioni non mandentur,

J. Corbion, S. T. B

; F. Rhetoric

H

na(íio SS. Trinitatis.

z

z Profe[for in Gym-

nii conformiter ad 1. Articulum Edidi Regii vulgo

Leti introitus, & ad omnia jura tam Divina quam

Petrus Stordeur, Subregens Gymnafiii SS. Tfinit'atis i

humana, ac immunitatis Ecclefiaflice privilegia,

& Canonicus Thridinienfis.

nec non ad Breve Apofítolicum viamque in eo prz-

Joannes de Bomban, Profeffor in prefato Gymnafio

Ícriptam, ac proinde nulli Ecclefiaftici habeantur

Sacrz Theolog. Bachalaureus.

anfeniftz , Rigoriíte, aut Novatores, feu de illis

Godefridus van Jevelinghoven, S. T. B. F. Sin-

füfpedi, aut didis pratextibus excludantur ab Offi-

taxeos Profeffor in SS. Trinitatis Gymnafio.

ciis & Beneficiis aliisque, nifi fuerint citati, auditi,

Adrianus Poelman, S. T. B. F. Grammatices Pro-

& fervato juris ordine convidi de crimine quod ta-

ä

feflor in SS. Trinitatis Gymnafio.

lem poenam mereatur: didumque. libellgm aut ejus

j

(4) Vidf: Lugubrationem cui titu?us:-.Memoires mour [ervir ä.l*Hzþirir& de I Univerfié de Louvaiu &(,:. Chap. 1

ex-

;

ErisroLEg EsPENIO PECULIARES

3

2

o

9

Franciícus de Backer, Presb. S. T. B.

expedltxonem profequatur, & alià quzecumque agat

]i

prout huic caufz judicaverit expedlre ratum habi-

Ferdinandus Borremans, S. T. B. F. Confeflarius m

)

turi quidquid infrafcriptorum nomine hac in caufa ab

Ecclefià S. Michaelis & Gudulaz Brüx.

eo geftum fuerit.

A&um Lovanii hac tz: Febr. an.

oannes Daptiíta de Deken ; Vlceplebanus vaæ Gu

The

1696 Nat. Chamari. J. U. D. &c.

dula.

d

Huinus de Deken , Capellanus Div& Gudulæ, & Con:

fo(

LA :

feflarius.

Nat. Chainart, J. U. D. & Éxprofeffor Primarius.

i

Z. B. van Efpen, J. U. D. & SS. Canonum Prof.

Joannes Baptiftà van Boterdael, Presb. S. T. B. F.

T. Taffaert, Regens Falconis rogat D. van de Neffe,

Joannes Larmoyeur; S. T. B. F. chepaftorHofpxtu

m

Paíftorem St. Catharinz ut dx&um libellum offe-

$. Joannis Brux.

l0

rat, & fi quid ulterius faciendum communicet

Van Báesrooódé ,

S. T. B. Pattor Vic. Molebecanus.

E

cum D. Chamart, Huigens & vàn Efpen.-

Arnoldus Eyben, Cathedr. Antverp. Canonicus Tb.

n

Lànd. Tordous, Przíes Collegii Montenfis;

Alexander Callebout, Eccl Cath. B

. M. V. chepl

im

F. Raellen , S. T. L. Pattor S. Quintini Lovanii.

Antverpiz.

Paul, Teftelmans , Prafes Collegii S; Michaelis.

Abr.Ign. van Nieuwaal , Vicepa&ors Andrez Ant-

im

F. Bachufius , Subregens Pædagoz,u Porci.

verpis.

ll

Joannes Corbion, Rhetorices Profeffor in Gymnafio. ,

oan. ván Bék, Vicepaftor Xenodochii S. Àntv. .

Dc

SS, Trinitatis;

Carolus van den Bofch, Ecclefit S. ]acobx Ant Vi

N

Petrus Stordeur, Canonicus Thudlmenf s & Sub-

cepaftor.

d

regens Gymnafii SS. T'rinitatis.

Francifcus van Boterdael , chepaüor ad $, Waïburg

Antverp.

(

" Bloqzzeau, inügnis Eccletiz Collegxatæ $. Petu

,

Lovanti Qanonlcus

Jofephus van Geelberaen; Presb.

"

M Remácles , Philofophia Profeffor.

Joannes Lyxens, Capellanus S. Walburgis.

. F. Raellen, Philofophiz Profetfor Primarius.

Cornelius Dauerinckx , Presb. &Confelï"arlus.

;] Huygeni, Tlheol Dodor & Profeffor Collegii

Gafpar Eduardus Herkabout, Presb.

"Es

$o t*

Üi

Adnam Papz VI. Lovanii Praes.

Henricus Sivereufer, Sacellanus S. GeorguA

an.

Daniel Lexipre, Capellanus S. Geor

oih

Franc. Vivien, infignis Ecclefiz Coll. D. Petri Cano-

nonicus.

Guill. van der Weyden,: Eccl Cath

B. M. À. Capel

Ü

) es Claeyfens, S. T. L. Paftor iajoris Beguinagii

lanus Presb. 1696.

- Lovanll

oannes Scraumen , Saderdos & Confeffariüs.

Pauzdamzn, S. T. L. P. Collegii Stàándonk.

Seb. Thibaut, Eccl. Cath. Antverp. Canonicus Grad

ls,

H. van Ermegeen, S. T. L. Colle egii quinque Vulne:

'Theol,

ram Chrifti v

uleo Craenendonck Lovanii Prafes.

R. Backx , Cath. Antverp. Can. & Plebánus.

C. M. Clàes, S.

'IQ Licent. Profeffor Ethices & Col-

P.á Cajho, Plebanus,

E

legii Malderi Prates.

)

J. Hoyváert?, Pattor S. Gregorii Antverp.

H. Cox, Kegens Pzdagoypii Porci,

Gafpar van Tichelt, PaftorS. Andrez Antverp.

J. Obfiraet ,

S .

J. Var. Huens , Paítor ad S. Walburg. Antverp;

F. Verjchuuren ,

Scdals Lollealx Altlcollenüs Pria-

J. Chanón, Pattor & Can. S.Jacobi.

J

fes.

Abraham Mys, Paftor in Kiel Marckgravérpe,-

À. vàn den Steen, Regens Gymnafïl SS. Trinitatis.

Joannes Poets, Pa(tor Xenodochii Antv.;

Datum

Joannes Fraricifeus Seetens ; Paüor Momalmm Vallis

2

A. Gink ; Phxlo(ophxæ Profetlor in Porco;

Lovanii hac 14. Febr. 1696.

S. Ànie Arntverp.

Joannes Libertus Hennebel, Academis Lovanienfis

Coets, Paftor ter Siccen Ántv.

Deputatus. AG&um Romz hac 3. Martii 1696;

C. M. Colfon, de Golfel; S; T. Licent. Canbmcuä

Ànt. Ruffak ,. Archip. Bruxellenis.

'Thenenfis.

J. Borremans , Viceplebanus in(ignis Eeclefi "Cal-

Joannes vam déti Roon, Presb. Eccleü g B Manæ de

legiatz & . Parochialis DD. Michaelis & Gudulz

Lacu; Thenis Primarius;

Bruxellis.

Petrus van der Melfen , Can. Thenen[' $i

Franciícus tad der Borcht, S. T. B. F; Cari öc Pläa

Guil. //uts, Capellanus & Confeffarius majoris

Beguinagii Bruxellis.

banus Leeuwenfis , Menf. Ap. 1696;

"T homias Z/errelvelt, S. T. B. F. Confeffänus májoris

J; F. Kerremans , Paftor Ecloniz A. D;

Beguinagii Bruxellen(is.

ol

Guil. Kerremarr, Paftor in Lenibeke 16960

M. Patzmer; Confeffarius inàgni Beguinagii Bruxel-

J. B. Diferin, Pattor in Máldesém.

lénfis.

Petrus Moen; , Paftor E. B. Maris Drügis.

Alexander Igüatius Chczrler,

Pr?b & Cohfe[ï'amus

F. Jillaert ; Pa&or in Oudenbürch.

À. D. Roucoürt, Pattor D. Matiz Brugis:

majoris Beg Drux

j. Gooffei , Presb. & Confeffarius 1r civitate Bruxel

Edmundus Sinttíigh; Paftor S: Joarinis Brug:.s

leníi.

Stephanus Mansfelt , Paftor in Outkerke.

jac. Hercouweri , S. T. B. F. Eccletie PäfOChlahS $.

Frs. Hecgüebavt , Presb: Expaftor. 2. Menfis Aprilia

Cath. Vicepaf(tor.

1696;

Henticus de Bekker ; Confe(ïanus & Capellanus S.

Cárolus Collin; S, T. B. F.

Gaugerici Brüx;

Gerárdus Liegeois; S; T. B.

Nicolàus Brüleau ; Pr. & S.

B. Verfchum e, S, T. B. F. Vicepaítor in ürbe Bruxel:

m

Jenti.

o(ephus Hatnitecari , S.ÁT.

N. van Langendonk , Presb. & Confeffarius;

Franc. Brandechon ; S, T. B. F;

.de Smet , Presb,

Petrus Douzremer, S;, T.B,

M de. Champs , Presb. & Confeffarius;

Paulüs Tans, S. TiBc

À. D. van Synai, S. T,. B.

Kobertus Je Liegeoís ; S. T. Bs

Did. de Brüyi; .Presb;

Is Ktür;.S4 T,. B.

.....

Ambtofius de 7/riefe , Vlcepa&or $. Gaugencx Bruxel

J. P. Rachelle, S. T. B;

lis.

P. F. Daulmerie ,, Bacc; Fort $; T. &SubregensFal-

F. L. Derveaüux.

Conis;

David van den Boffche , Presbs

G. Latibérti, Procur. Coll Adr Vl

Henricus :Ixmt, Presb T Bs

DOmm Joàn. Peerebeam, $; T B.

"U u2

Henr.

n

34

EbsrsTOLE EsPENIO PECULIARES.

Henr..de Nuicl, S. T. B.

füimus, quam hanc exarando Epiftolam , qua perein-

nl

L. Verniel, Pr.

nem noftrum in lliuftriffimamPerfonam veftram cul-

dé

Benediáus de JZal.

tum & venerationem atteftantes dicimus.

j

Henr. le Mevchier.

^ Nos ne fufpicatos quidem umquam fuiffe hadte-

il

Antonius Fr. A4dam.

nus nominationemin períonam Eximii Domini Hen-

hi

nebela nobis fa&am illicitam, nedum irritam fuiffes

"Wynandus Stoefs,

Joan. Croenaerts.

in quo fi errare credamur, ipíe Dominus nomina-

fl

0

an. van der Heudert.

tus, ztatem habet, pro fer

lifi

h

enr. Fr. Follen.

fumus officio.

"

efpondeat ; poifcro' fundi

:

hi

Toan. Bapt. Li/Jens.

Nullo itaque nititur fundamento,: nominationem

Gaspar de Bauffe.

hanc priusinalterius com

petitoris Wfavvorem abfolutam

t Ó—D—

Guillelm. Pelfers.

& completam fuiffe (a).

qu

t

ofeph. Gillis.

Enormem proinde nobis intulit injuriam quisquis

Carolus Phil. du "facquier.

Alluftriffime Gratie Veftrz függeffit juramentum fi-

de

4Esidius Franc. Praffart.

lentii quo nos mutuoadftrinximus, eofineexactum

K

oan. Petr. Paufens.

preftitum

*

daretur.

que effe, utaliquis tertius jure füo defrau-

Ü

j

[e)

:

an. Dapt. Schoep;.

h

Georg. l' Efcaillé.

Et cum notorium fit ejufmnodi juramenta filentii

ne

Amandus Bauwens.

tam in corporibus Ecclefiafticis quam civilibus ac in

Ludov. Parmentier,

haé ipíà Academia ufitata effe, eorumque exadio-

à

M Evrard.

nem tam a Sanda Sede, quam a Principibus noftris

t

Z&gidius Hubrechts.

fübinde approbatam imo & praeceptam!efle, igno-

Carolus Fr. Auwerx, S. T. D.

ramus quo neftro accidit demerito, utin nobis dam-

te

jJudocus Theys.

netur id quod per totum orbem Catholicum in cat

Carolus Laloyaux.

teris laudatur; & quod: gravius eft, arguimur quafi

oan. la Leu.

per juramentum illud|vinculum iniquitatis nobis in-

Qu

T. Dacos, Paítor Nofoc. Lov.

H

pe

jicere voluiffemus: quz fu

icio quomodo contra

jl

P. Melis, S. T. L. Przfes Coll. Holl.

nos incidere potuerit Illuftriffima Gratiz Veftre ne-

"

H

R. van Deurens, Vicepaftor Beguinagii Lovan.

Ícimus & miramur.

Nullum fane latere arbitramur frequenter occur-

nl

J. F. Rauvoet, Beneficiatus Curatus Beguinagii Lo-

van

p

reremotiva pregnantia fecretum jurejurando indicen-

li

Bern. Maes; Beneficiatus Curatus Beguinagii Lo-

di; & dein.religiofe fervandi, qualia nobis in hac

van.

caufà non defunt: cui noítre affertioni eo promp-

!

tius fidesadhibendaeft, quod nemini non fit obvium

S. Heeman , Vicepaítor S. Quintini Lovan.

It

N. Santerre, Coll. Standonici Repetens.

filentii rationes crebro in hujufmodi intervenire füf-

Henricus de Beer.

ficientes.

&

Henricus d Hollander.

Speramus igitur, Illu(triffie Domine, nos prz-

&

Martinus Tily.

textu iftius falío fuggefti juris tertii ulterius non im

Guill. Schepper.

quietandos, aut infimulandos male datz nominatio-

Egbert. Groothuis.

nis, qui perenni cultu femper erimus, Illuftrime ac

d

