droamam ac fummatn. — Quis item ferat hanc junioris

tus Eípenium, juíta hujus dchnü(me'imerpoürg;

us &

hominis arrogantiam , qua Doctores Veteranos in-

apud magnum Confilium Mechliaienfe condemnatus

ns UUI'

vadit ?

fuit, ejusque plura verba calumnio(à per fententiam

m in

ejusdem Confilii deleri jutfa (unt. (7)' Et poft hec

habe.

Papendrechtius. fevocit ia Efpemium.

non erubeícit Papendrechüus ejusdemCivitatis Mech-

beant

linienfis. Canonicus Doctorem jam femel & bis per

IV. De Efpenio nullam mentionem fpecialem in-

fententiam Judicum declaratum innocentem, nihilo-

Caterum an errore vel ftudio fac-

Jicit Anonymus.

minus tamquam fimilium criminum reum traducere,

]

tum fic, ut ille non quizque fed. quatuor. Doctores

eique per apertam fallitatem exprobrare quod zegui-

(quafi exclufo Efpenio) excufatione dignos videri

dem a fe calpain amore conatus fit uzquatm ? Quod f

dicerer, nefcitur.

Verum nóíter Papendrechtius in

Deo placuerit, ut I(penius non videatur famam füam

n

lüs in

hunc nominatim invehitur tamquam in omnium ho-

negligere, poterit etiam calumniatorem huncin judi-

cio, ordinario convenire:fed meminerit interim ille,

minum peffimum, . En quedam calumniarum fpeci

ftam

mina.

publicum fe effa affeclam aut Difcipulum talis fchole,

itnjog

1 Traducit virum, (8)tquaïï antea in op&re fuo,

in qua multi docuere, non effe peccatum mortale fal-

lo vt

quod in Cazoges edidit, zmgemue faffus fuiflet, Con-

fis accufationibus fuos adverfarios infamare. Aitentius

"t(ffor

eilium "Trullanum sog fuiffe legitimum cetum; hodie

autem pro falute fua confideret, quomodo evadere

vero in Aefolutiome Doctorum illud babeat uti. Sazc-

poterit illud Apoítoli, qued zeque

m

Maledici regnuim

in ]i

tani & oecumenicam Synodum.

Primum horum Pa-

D'e;' poffidebuut, 1, Cor. VI, 10,

pendrechrius Efpenio falfo attribuit ; alterum autem

iBa

mo

potius tribnendum eft Patribus Univerfalis Synodi

No

V]II, & Romanis Pontificibus, qui jam olim Conci-

lium iítud Trullanum Sanctam oecumenicam Syno-

V. Sed miffa ifla faciamus, licet enim horrendae

Imp.

adeo accufationes ram veraciter dicerentur in Doc-

dum appellarunt, uti videbimus DisQUIsITIONE l£.

if

$. IV. Ezt hanc ipfam Synodum Papendrechtius non

tores Lovanien(es, quam falfo ingeruntur, quid ift-

r

alio quam Cozciliabuli nomine dignatur!

haec períonalia ad rem pertinent, ubi agitur de pro-

)uf

2, Audet de illo Doctore effutire (9), quod azt;-

bando aut improbando jure quodam particularis c-

p

quam Difciplinam coutemnat & conculcet , cum nequa-

clefige ? Quid terrifica verba in Do£tores fpar(im con-

erattl

jecta ad elucidationem hujusmodi juridicee

uaítio-

lent:

quam ignotnm fit; . eum vel proprerea jam pridem

odiumatque invidiam Adverfariorum incurriffe, quod

nis conferunt ? Nimirum idonea funt ad procrean-

juam

veterem Difci

,

plinam fllldigfe femper inquifierit atque

dum fucum Leéctori, & quafi pulverem Ípargendum

3ellat

defenderit. :

in illius oculos, ne victores certaminis ab iis qui tur-

crip—

3. Petulanter pronunciat Éfpenium ( 10) Jervam fibi

iter victi funt queat difcernere, fed porius, prout

(l

ipfi detraxi]e €? Ecclefie data opera indixi[fe Dellum.

patfim eft hominum indoles, pronunciet in favorem

fuis-

Sed (ui diéti oblitus feipfum. refutat tertia poft pagi-

eorum qui audacius vocem extulerint.

ilam

Nihil igitur pro vindicanda efítimatione & famaá

0

nà, dum ait: Depromat Elpenius auimi fui feua , lo-

quatuy inentetn fuam y apertum bellum indicat Pontifi-

Doctorum Lovanienfium in hifce Vindiciis adfere-

T

ci : Quid proficit illos ( Ultrajeétenfes) c/am , occulte ,

mus, ne contentiofa disquifitione ultro citroque de

d

latenter adjuvaffe tot jau aunis ? En, füperius deprae:

perfonis adhibita, ipfa Aefolutiozyis vindicandee foli-

cüffi

dicat Doctorem larvam fibi detraxiffe , (cilicet in fua

ditas obfcuretur mapis, & quibusdam quafi nebulis

ltt*

Refpoufioue Epiffolari , hic vero inftat ut depromat ad-

involvatur. Neque etiam fortaffe vindicatione opus

r

huc agéri füi fenfa : ibi illum Ecclefie data opera in-

eít adver(us Papendrechtii ineptiffimas declamatio-

féll«

dixi[Je bellumi in opere 'T'ypis vulgaro ; hic e contra-

nes in hofce Doctores fparfas; ac prefertim in Doc-

1m,

rio nondum id patere fionificat, fed rem adhuc geri

torem octogenarium , qui Deo largiente de fcriptis

If

clam, occulte, latenter.

aut actis coram orbe Catholico erubeícere non de-

Quid cenfendum de honti.

ett

ne fuis patlionibus adeo turbato, ut non videar íe in

bet,

é

&l«

tam atroci calumnia fibi contradicere ?

üris

4. H&c & ejusmodi plura fparfim in Efpenium

Papendrechtii iujuvia ia S. Hilarium.

u

profert Papendrechtius, atque jam pridem in eum

riüt

fimilia prolata fuiffe ait accu(àtionum . capita, pra-

VI. Sufficir Doctoribus hac i11 re, fe haud me-

jutt

cipue fcilicet quod a viginri jam & amplius annis

liores effe S. Hilário, qui vix mitiori modo ( quod

non fine horrore dicimus) traétatur a noftro Papen-

ä'ie-

confpiralfet adverqu Summum Pontificem, & fcanda-

drechtio.

e$,

$»

(7) Prafat. füb fïne'm.

(8) p. 230.20*(. '4.

(9) p. 342. col. 2.

(10) p. 354. col, »,

(1) p. 514. col. a.

E-

(4) Vide infra, Parte V, n, I

(^) Vide Tra&tatum cui titulis : ZEquiras fenrzentie Parlamenzi Mechlinienfis in. caufa D.

van Ljfpen, dv'c Tit. IV... Operum

Efpenii, p. 243. & feq. Edit, anni 1253.

Suppleui. Oper, F'am Efpen Pass IV.

Ggge

420

PhRErPFATIO

drechiio. fs eft Sanctus ille Flilarius Areletenfis Epis- , accidit Leoni Pontifici San&iffimo in Caüfa Hilarii

;; Arelatenfis, qui Epift. 89. (4) acerrime innoceusenm

copus, cujus fan&tiratem abhinc tot feculis folemni

€ultu veneratur Ecclefia,

» perfivinxit, Hilaro Pontifici in eaufa Mamerti acci-

» diíIe potuit."

I

Nota eft contentio qua inter ipfum & S. Leonem

Papam ferbuit : illa efto tunc temporis Paperidrech.

Eu Binius Baronii vefligia premens innocentem

Hilarium pronuntiat in ea caufa, in qua Papendrech-

tio, fi runc vixiffet, potuiffer fortaffe injicere ne-

bulas, ut ex cujus parte veritas & jura ftarent, haud

4ius eum declarat ambitiofum, arrogantem , menda-

cem, iniquum,

facile difcerneret, & S, Leonis Magnui' in Hilarium

EK

dicta vera eíle exiftimarer ; poftquam tamen difcep-

Quid quod ip

(e.San&tus Leo Papa poft S. Hilarii

l

$

tationum iftarum nebulee diícuffae fuerunt, & divi

mortem honorifice de illo locutus fit, atque ita eefti-

Hilarii innocentia fcriproribus minime ea in re fus-

mandus fervidiora di&a fua tacite revocaífe ;; acces-

fit & totius Populiad funus Sancli Viri acclamatio ( 5):

pe&dis probata, quis SS. Patrum amaus ferat, in

noftri Papendrechtii libro S, Efilarium omni virtute

bic, iuquit, dies querelas izjufteg imiputatioms perpe-

"

Quod !

tuo refecavit.

eximium , ambitonis, mendacii, & in 5. Sedem

arrogantie palam & falfo accufari ? , Peffimo mo-

Hoc igitur animo

Papendrechtii infidere videtur

principium, Epiftolas Romanorum Pontificum pro

?,

re, inquit Papendrechtius, (2) didimulavit Ques-

9?

nellus. , ,

Hiuagu Arelatenfis Epifcopi Ambi-

fua cauía facientes, in cunctis apicibus fuis fortiri

debere veritatem, aut Apoftolicee Sedis labefactum

?5

tionem, ordigatioues fibi omnium per Gallias Ec-

?5

clefiarum vindicantis, £? Projetto Epifcopo bevedem

iri auctoritatem : quafi ii, qui in illa Sede prefident,

E(

non poffenr umquam falfis accufationibus & fübrep-

25

viverti fubflituere conati.

Hic Hilarius ipfius

fopfam

25

quoque Beatiffimi Petri reverentiam verbis arro-

tionibus circumveniri , aut quodam animi fervore ex

tOLts

cedere ; irno, quafi femel ab iis pronunciata femper

P

gantioribus minuens, ut odium conciraret in Leo-

»

e(t,

»

nem, pro füo more menfitus eft, Ponüfici in

vera manerent , etiam(i ab ipfismet poftmodum tacite

D

baro

retraélata.

?5

animo elfe, Cleri Provincia Viennenfis Privile-

.z

»

Tl

?9

gia peffumdare atque evertere.

Mendacium hoc

- Quid igitur. Papendrechiius dicturus eft de Caufa

y bran

ut refelat Ponüfex " &c.

S. Cypriani, quem S. Stephanus Pontifex R. non du-

Sic Papendrechtius

)

fuf

ulte

in

audita perulantia perftringit eximium illum Epis-

bitavit (6) Pfeudo Cbrifflum , €? Pfeudo /4poftolumts?

dolofum operariutm diccre ? Non eiftimarem equidem,

, p

copum, quem ne nomine quidem Sanéli appellare

» p

gnatur.

eum Pontificis Stephani dicto nixum, quidpiam tale

de Cypriano aufürum pronunciare ; cum S. Augufti-

^ Eæcl

- Alirer fane loquuntur Cardinalis Baronius & poft

"

l

illum Severinus Binius; ob fuum erga Romanos Pon-

nus Virum hunc tam dure a Stephano habirum prop-

terea non defpexetit, fed e contrario ob hanc ipíam

, deli

üifices ftudium in hac caufà fide digniflimi,

» pxlfx

Baronius enim ad Annum 445. ubi virtutes blila-

caufam, in.qua fefefüpra modum prudenter modes-

teque geffit,' ad ccelum usquelaudibus extulerit.

Et

» N

ri-incipir recenfere : fic ait : , licet creatus Antis*

, Ieci

» tes (Hilarius) jura fue Ecclefie vindicaturus ;

quidem Romana Ecclefia S. Iilum Antiftitem Cartha-

ginenfem prae Stephano Papa in Canonem Milffze re-

, Lim

0»

plus equo vifug fit effe prolapfüs: tamen cedens

T

Lr]

eo tandem pervenit culminis fan&titatis, ut ore

tulerit,

Sed de his diétum fatis, quamquam adjunoi

»

pm

Oomnium meruerit commendari.? £iec profeéto

poffent hujusmodi plurima.

, met

aronii quam Papendrechtii de Sancto Epifcopo mo-

Deinde ubi idem Baronius rem

» tial

deftiora fünt dicta.

Partitio /)47*21;8 Fiudiciarum.

, Doni

qpaturius perpendiffet ad Annurn 464 agens de fimi-

VII. Miffo igitur, qua in Ultrajectenfium cauía

y UVIS

li contentione, quz inter Hilarum Papam & S. Ma-

y Velt

mertum Viennenfem Epifcopum exorta fuit; monet

adferuntur, faétorum examine , quot relinquitur pro-

bo Leétoris judicio ;

miífis quoque adveríariorum

s Tj

le&orem in fine: , non mireris, inquit, Romanum

Pontificem Hilarum adver(üs Mamertum adeo ve-

hac in parte inve£tivis, qua ad queítionem minime

u p

pertinent; vitdicanda atque ftabilienda funt amplius

qi

i p

hementer infurgere, Virum, ut declararunt even-

fig.te

ta, fanclitate in&gnem : in his enim qua conten-

fundamenta Atefolutiozis Doctorum , qua: ab adverfa-

riis impetuntur.

ii

AIm (

tiofi fori funt,. perfacile eft quemque decipi. Per-

Ix

??

fimile etiam S. Leoni accidit, qui in S. Hilarium

Dividemus autem has Vindicias in. 3. DisQuist-

TIONES.

Eccle

?)

eadem ferme ex caufà acerrime inveétus eft. Quis

nefciat faepe accidere, ut falfis accufationibus &

In prima monftrabitur, poft omnes Adverfariorum

d0 qq

objeétiones inconcuffía manere fundamenta, quibus

fitme

23

fübreptionibus aures Pontificum repleantur, & cum

. purant agere quod juftum appareat, exagitenr in-

nixi cenfuere Doctores, Ecclefiam Ultrajeétinam us-

moen

que ad hodiernum diem perfeverare in fua dignitate

eilut

?5

nocentem ?^ Heec Baronius, fatis infinuans in-

nocentiam Hlilarii.

Cathedratica, ,& gaudere omnibus juribus & privile-

Varit.

giis Sedis Metropolitangse,

batam

Sed Severinus Binius aperte magis & affeveran-

ter Tom. 2. Conc. parte r. (3) in notis ad Epift.

In fecunda, Sasboldum, & Rovenium, aliosque

Qu

Antiftites poft ipfos, fuiffe veros atque ordinarios

Xl. Hilari Papa in cauía S, Mamerti, ;, Quod ita-

tOtes,

» que, inquit, adverfus hunc Mamertum fíanéclitate

Epifcopos Ecclefie Ultrajectenfis,

fe

h

In tertia ,

Collegium Presbyterorum, in Sena-

»

infignem Hilarus Pontifex hac Epiftola quafi alie-

temp(

» nam jurisdictionem illicite ufürparit,

adeo vehe-

tum Ecclefiae Ultrajeétenfis erectum , e(fo verum Ca-

puine

?

nempe

pitulum Metropolitanum & etiamnum gaudere üsdem

, menter infürrexerit, non eft mirum :

quod fzpe falfis accufatiomibus €? fubreptionibus au-

juribus, quibus gaude

dralia.

nt reliqua Capitula Cathe-

ve$ Pontificum vepleautur : vum fübdit Digius: , quod

l.

(5) In Vita S. Hilar& Au&tere S,

(2) p. 294- col. 2.

(3) P. 431.

(4) AL 10, uti Papendrechtius eam citat.

Tuny

Honorato.

(6) Epi

re-i

j

ft, S. Firmil. ixætex'nC)*px';anicas 15. in fine,

adï' il

efi

&]

DIS-

(j

p.T T* "535'.(*.;42! ) * y

177

EU

DISQ

UISITIO PRIMA.

item

In qua oftenditur, Ec'clleüam Metropolitanam Ulträje&&nfmü ; *:"ejusque Cä—

'ech

nida

-thedram poft mutatum apud Batavos Religionis ftatum fubftitiffe 3

& in hodiernum diem ufque fubfiftere.

llari

el

tl

NeN

Ceg.

äääääää

$395 SSUSSSSSSSSSeSS

(5):

dSeak

ubi Ecclefiam dicit Sacerdoti plebem adunatam .&

ü ['e

Pa(tori füo Gregem adharentem, per Sacerdotem &

onfiflat in: Paffore &g' j;opulo

Pafforem intelligat Epéfcopurn.

In Ecclefia autemUIl-

lu

Quod Ecchfia c

kCat/Jql*im adunatis.

m fide

trajectina, poft mutatum apud Datavos Religionis fta-

Dro

tum, nullos fediffe Epifcopos, fed nec ullos federe

JUN

Refolüdq . Do&orum.

otuiffe, . Ex quo confequens effe volunt ,. Ecclefi-

lm

am Ultrajectenfem interiiffe, vel faltem, uti alibi lo-

&nt,

quuntur, ejus confractam e(Te Cathedram.

Cclefiam Ultraje&enfem, etiam pd& mutatum

ïtp

E

apud Datavos Religionis ftatum , minime col.

- Falfum vero id effe, quod in Ecclefia Ultraje&tenfi,

e

poít mutatum Regimen, Epi(copi nulli federint Dis-

lapfam füiffe demonfltrarunt in fua Aefo/utiozé Doc-

ï

pe

[

tores Lovanienfes hoc nixi fundamento ; ,, Certum

QUISITIONE Il. monftrabitur,

a

PL

eít, imquiuzt, quod licet Ecclefia aliqua per Dar

- Deinde quod $. Cyprzauus per Sacerdotem & Pas-

99

barorum incurfionem, aliaque occafione amitat ma-

torem , cui Plebs fit adunata, principaliter, intelligat

uf

»

rerialia templa, ad divinum cultum publice cele-

Epifcopum, verüm quidem eít: fed & hoc fatert

du

2

brandum exílructa, nec non media temporalia in

nos oportet, S. Patrem ibidem loqui de perfecta Ec-

7/'.3

35

fuftentationem Miniftrorum jam pridem relicta eri-

clefia, non autem de viduata.

m

5»

piantur ; quin & omnibus juribus honorificis &

Nec enim (i Epifcopus infirmus, aut abfens, aut

tle

L

prerogativis fpolietur, nihil tamen de ratione veree

mortuus fit, illico dicenda erit Ecclefia Interii(Te, aut

Ecclefi:e amittat : fi modo 7/ebs una cum Paftore

illius confracta Cathedra 3 fed Paftoris (ui Primarii

Idl

59

Qn

Ll

in fide Catbolica & communione cum ceteris Ec-

minifterio pro parte orbata, vel pror(üs viduata :

qu: proinde vere adhuc perfeveret, etiamli illi ad

J*n

?5

clefiis, ac fignanter ipfa Romana Ecclefia aduzat4

U

95

perfeverat.

perfeétionem. quidpiam defir,

Quare idem Cypriamus alibi ad Lap/os (cribit, (2)

lit

» Quis eni

m dubitat; perguzt Do&ores , (üb pet-

M

5»

fecutione. T yrannorum Ecclefias particulares ve-

quod Eccresi non in folo Epifcopo & Plebe, fed

k'l

?3

ram Ecclefie rationem habuiffe, omnique potes:

IN Eeiscoro &r Crggo & g. omgibus ffantibus. fit

)oi

»

tate ac jurisdictione fpirituali ad directionem & re-

cemfiituta.

Mortuo namque Epiícopo, deficit qui-

»

gimen animarum neceflariis fuiffe inftructas, ta-

dem primarius Sacerdos & Paítor, fed Clerus feu

»

metíi ea períecutione durante, nec templa mate-

Sacerdotes, & Paítores inferiores pergunt Gregem

35

rialia ad celebrandos publicos conventus, neque

paícere, & vices defuncti Epifcopi fupplere.

2»)

bona remporalia ipfis habere liceret; nec praroga:

Certe ipfe Cypriazus agnovit adhuc vere fübfiften-

99

tivis aut Juribus lhionorificis gauderent, utpoto ad

tem Ecclefiam Romanam, dum fublato illi per Mar-

M

)

veram & effentialem Ecclefize rationem nequaquam

tyrium Pontifice Zalzago, literas fuas direxit ad G7e-

,

requifitis : " Hsc Doéttores in fua Hefolutrone :

rum ARomagum, qui Sede vacante yiduatam Ecclefi-

x

ubi per prerogativas & jura honorificaintelligunt ea;

am paf'ceþat & dirigebat.

qua poft pacem, per Imperatores Chriítianos Eccle-

Do£irina €?? exemplum $. Igaatii Martyrir. "

a.

fig- redditam , ad exteriorem quemdam (íplendorem

illam evexerunt.

Ex iis autem tamquam indubitatum

Wco*ncïuferunt ;

Iil. ldipfum'lucuïenter eruitur ex Apoftolicis illis

Ecclefiam Ultrajectenfem, talibus. licet, quales mo-

Epi(tolis Zgzat;i Martyris, ex quibus $. Cyprianus

do commemoratz funt, adverfitatibus jactatam , mi-

do&trinam hau(it quam de unitate Ecclefiz prorulir.

$

nime collapfam fuiffe, cum faviente perfecutione

Nam $, Ilgnatius in iis inceffanter monet fideles, quod

ingens lateque per Bataviam difperfa multirudo Fi-

fubjetli etle debeant Epz/copo ut Zefu Chriffo, & Prer-

delium Paítoribus fuüis adunata Catholicam fidem fer-

byterio ut "4poffolis ; (3) quinimo Epi/copo ut Gratice

i;

varit, atque in hodiernum usque diem fervet illi-

Dei, €? PnEsBYTERIO ut egi jefu Cortjli.

batam.

;

Ut mirum non fit, eundem S. Epií(coputm cum ad

Quinimo jJure optimo co

ncludere 'potuiffent Doc-

Martyrium duceretur, Ecclefiam fuam Antiochenam

Presbyteris feu inferioribus Pa(toribus commendaffe

TE NI

tores, hujusmodiE&:cleüam non folum non interiis-

fe, fed e contrario fidei conftantia, jactura bonorum

paícendam regendamque : 5, Presbyterz, inquit, paf-

» Cite Gregem qui inter vos eft," donec Deus defig-

temporalium , ac fufo pro Catholica Religi

þonc (an-

guine , redditam longe illuftriorem.

» naverit eum, qui Principatum in vobis habiturus

» €eit: Ego enim jam immolor &e.

$. Cypriaui Seutentia.

Defunc&to igitur Epifcopo, Ecclefia quidem Prin-

cipali fuo Miniftro orbara eft, (ed non eftomnino (ine

Il. Fundamentum iftud, quo Do&tores nixi dixe-

Paftore, cum Presbyteri inferiores etiam mitfi fint

runt, Ecclefiam Ultrajectenfem eriamnum fub(üte-

qui Gre

T*

[6)

"

em paícant, & quibus fideles fubjecti küm

re; $j modo Plebs uma cum Paflere ia fide Catbolica

ut lcgi 3'eju Chriffi.

adunata perfevtrat, ex S. Cypriano (1). hauferant,

Doürina. Chrifii.

definiente, quod Ecclefia fit Sacerdoti Plebs adunata;

& Pafítorifuo grex adharens.

IV; Do&rina ifta SS. Patrum doctring Cheifti

Objiciunt quidem Adveríarii, quod Cyprianus,

plane-

(2) Ep. 27.

(1) Epift. 69. Edit, Rïtgaltii al. 66,

(3) Ad Tx'"all. n, 2. &c,

(4) Ad Nïagn. hd.

422

VixDiCcur ResorurttoNIS Doerm. Lovax.

plane confona eft ; Nam nö'nTo'lüïfl de Apoftolis, fed

^; Nempe 1. Quod "Ecdefia illa orbata fit externo

i u

& de 72. Diícipulis,iquos mifit.Dominus, prace:

Divini cultus fplendore, qui nunc temporis ad effen-

cdi£ dj

pit: (5) Qui vos audit, me audit. Notum autem

tiam Ecclefiz Cathedralis requiratur.

eít , Epifcopos Apoftoloruni, Presbyteros vero 72.

2. Quod illius; Ecclefiae Antiftes , .caeterique mi-

sl

Difcipulorum ;e(fe fücceffores, ut non rantum i(tis,

- niftri non poffint congrua majeftare fülgere,

ífad & his ex Chrifti

*3, Quod'in ea nequeat contentiofa tribunalis Ec:

j, Qu

debere inielligaut,

præcepl"tyvcï ?f;ideï;es fefe fübditos efï'e

'clefiaftici jurisdi&tio exerceri,

an f

- 4. Quodilla Cathedra diu vacarit fine fpe fore

|

il co?

ht implearur, refragantibus Moderatoribus Acatho-

dcüllul !

Tq(flimom'um Congregaïiqnï: de þroþa;änäda.

licis,

r

V. Quod vero in Ec-cleïïaUltfaje&e*n*G permanfe-

$. Quod UI

traje&tenfis Ecclefia per Clementinam,

quis at

rint veri Pàrochi & Paftores, qui fideles illius Eccle.

im Plerisque, redacta (it ad nudam Miffionem.

fiae ]s

fig Sacramentorum adminiftratione, ac verbo Dei

.. 6. Denique quod Rom. Pontifex, pro fupremofuo

defi.o

pafcerent, probatum viderunt, & in fua Aefo]utione

arbitrio,.& ex plenitudine poteftàtis fuae Cathedrali-

terit ! /

'exhibuerunt Doctores ex ipfó Decreto Con?regatio

tatem ejus extinxerit.

.

bonis

nis Cardinalium de propagauda fide dato 36. Maji 1656.

Adverfus fex i(ta argumenta Refolutionem Doclo-

|

quo edicitur, ,, Impofterum non licere quovis pr&-

aque

.

rum rotidem Tequemiöus- 6. S. vindicabimus,

carcer

» textu Capellanis' feu Sacerdotibus Oratorum quo:

d Judio

23

rumvis Principum Sacramentalia adminiftrare , feu

jem lii

5»

confeffiones audire preterquam, dictorum Ora-

üra

??

"torum, aut eorüm confanguineorum aut familia-

L

rium domi degentium, cum obligatione fuisloco

chclejïa Catäedmlir, t0t i;zdige: äxtgrm jp?mdofe.

iupet

Cructt:

3*

& tempore tradendi notulam pradictarum Admi-

9?

niftrationum Parocho Loci , fab pcena fufpenfionis

'Opinio Anonymi & Papendrechri

Chrillo

Hun

ab officio & b eneficio (6)

I. Inter palmaria argumenta, quibus probare ni-

feculo .

— Perftitit igirur poft mutatum apud Batavos Re

ïïgio-

tuntur adveríarii Ecclefiam Cathedralem |Ultrajec-

que (

nis ftatum Ecclefia Ultrajectenfis, cum fecundum hoc

tenfem interiiffe, centies hoc repetunt, quod per

but:

Decretum Congreg ationis Cardinalium fidelisibi grex

revolutionem Regiminis & mutatum apud Batavos

Religionis ftatum, i(ti Ecclefize erepta finr pleraque

LU a[que

perfeverarit adheerere Parocbo (uo feu Paftori.

adminicula exteriora; qua ad externum fplendorem

y» IUO

faciant,

) 0U

Toflimonium Papendrecbtii,

, Inqu

' INempe, ait Anonymus, (pag. 189.) , jam an-

VI. Sed & ipfe Papendrechtius Decreto memo;

»

te obitum Friderici Schenckii. Archiepifcopi Ul.

m

»»

rate' Congregationis , nec non Zefolutiozi Doctorum

trajectenfis, qui incidit ià annum 1580, Acatho-

bac in parte confonat :

» ultro concedimus, zz-

?»

licis in ea urbe rerum potientibus, Templorum

Ut

95

arz everfa erant ,

Templa ipía claufa & feve-

pl m.

» quit , (7) in Ecclefia Ultrajectina, etiam poft mu-

bonit

»

ratum Religionis ftatum, populi magnam partem

35

riffimis legibus interdiécta quacumque Catholicae

2»

perfüitiffe iu fide Catbolica , in unitate & communi:

LE

Religionis munia, quin etiam publica illius fipna,

patva

thedra

)

one cum Sede Romana, fatemur infüper tám in

»

in Sacerdotum, Monachorumque veítibus. Mor-.

civitate quam in ditione Ultrajectina populüm per

,9

tuo autemi Schenckio ad calamit&átum cumulum

luttres

»

ereda

23

varias Parochiar etfe difperfüm cum tuis refpective

acceffit Ecclefiarum: partim. demolitio , partim

» Presbyteris tamquam veris Pafforibus? &c.

35

prophanatio ; adium Archiepifcopalium in ufüm

»

Preetoris Urbani deftinatio 5: Proventuum Ecclefize

Quid ergo Papendrechtius, ut fefe extricet ?. Pa-

vocbus , inquit, (8) €? populus conflituunt. quidem Ec-

P

,

Metropolitange faéta Acatholicis affignatio $. Prae-

Ál

clefiam Parochialem, fed Catbedraletn efficere mon. va

» bendarum Capitularium vetita Sacerdoribus ortho-

lezt, At Refponfum hoc ad prefentem Queftionem

» Qoxis sdeprio ,

oimnisque Catholici ritus edira

non pertinet, cum neque Doctoresin fua A'efoJusone

» profcriptio * & eadem ferme recitat Cornelius

J

Ho

5

dixerint, neque ullus umquam vel cogitaverit, Eccle-

y

ynck van Papendrecht in Hitl, prolixiore art. V].

»

fiam Parochialem ftaüim per fe effici Cathedralem.

fub finem,

»W

Probe enim noverunt, Sedem Epifícopalem erigi

Ex quibus concludit Anonymus (p. 190.) Eccle:

) É

debere five per lepitim&m aliquod Decretum, five

fiam iftam Cathedralem interiiffe : boc igitur ftatu,

» VG

per Epifcopi huic

inquit, quis dubitet pronuntiare; Metropolitanam

particulari Eccleüæþincardinandi

D Pfh

confécrationem.

Ecclefiam Ultrajectinam, ejusque Cathedram, fi non

N

habitu, at certe actu, jam tum concidiffe, fique non

Pa

) Vi

þendrecbtii adverfaus Catbedr.

penitus extinétam , titulo fcilicet manente, tamen vi-

»p

óex argumenta

; Ea'[. UZtT(lj.

tali quacumque vi & officio fuiffe deffitutam?

» Ql

Adver(us hujusmodi objectiones Ae/o/utiomi Doc-

» llh

VU; Quod itaque Ecclefia Ultraje&en(ïs habeat

torum vindicande opus non eft difcutere particüla-

riafacta, que Ecclefiam Ultrajectinam concernunt,

» li

veram rationem Ecclefie, quodque in eajam olim

» U

erecta fuerit Sedes Epifcopalis uttimque convenitur :

quousque nimirum & quamdiu exteriora hac admi-

atque vel hoc ipfum fufficir ut conítet huic Eccle-

nicula in ea. Ecclefia defecerint.

Neque opus efít

»Q

P

fia. deberi proprium Epifcopum, prout & Disqui-

hic commemorare Catholice Religionis Ritum cum.

lat

SITIONE 2. $. t. oftendetur ; atque adeo nullatenus

Sacris edibus fatis bene confervatum fuifTe in ea Me-

me|

confractam effe Cathedram Ultrajectinam, qua jam-

tropoleos bujüs parte, qui in Ducatu Clivenfi fita

pon

olim erecta fuit & tot feculis perítitit non aliam ob

eft, in reliquis. autem lecis poftqam fermel fedatae

caufam , quam quod ratio Ecclefieillic olim formatee,

turbe fuerunt, non minori fplendore, aut faltem

hi.

& tanto tempore Dei munere continuate, id exi.

decore hodiedum celebrari, quam füb ditione Prin-

geret.

cipum Catholicorum : füfficit demonftrare, quod li-

S)S

»|

Quidnam ergo jam apud Papendrechtium impedit,

cer temporales hae &erumna multo amplius diutius-

quo minus eadem hac Ecclefia hodiedum gaudeat

que in Ecclefiam Ultrajectinam graffate fuiffent,

»

D

dignitate fua Cathedratica?

quam ab adverfariis enarratur , attamen ne mini-

mus

9

»

(5) Luc. ï. 16,

l(6) Extat hec Decretum 'in Batavi; facra parte 3. fol, 462,

Cz) p. 236. coh 1. infine. (8) Ibid.

o

Dusdurstrio — PRIMA

423

W.

mus quidem gradusrdiggit;tis vitalis officii eidem Ec-

hs tate,fecuklati juvandaforet, Ablaris autem 'e'xter-j

nis illis admiaiculis vult Pa

i.

1

pendrechtius Ecclefiam

clefiae gquque Cathedre decelfiffet.

illam Cathedralem zz£eriffe.

lC

! Eccleþ'aprzmzttvanonmd:guzt exterm fplendore

Difcr'z'mm 2utev Synagogam g Ectle' *mm..

Xe

- . Quis enim Chriftiana Religione rite imbutus in

eam fententiam. duci poffir, Ecclefiam Cathedralem

IV. Sed quantopere ha a vero aberrent, facile per-

d&u concidere atque virali quacumque vi & officio

fpiciet quicumqne noverit difcrimen facere inter Sy-

1

deftitui ,. proprerea quod jam illi non fuppetant exte-

nagogam & Ecclefiam, Nempe Judais promitteba-

riora hac adminicula, quibus dum tribus primis fe-

tur terrena profperitas ; ^ Chriftianis autem coelefte

lQ

culis caruit,. cünc vel maxime floruit viguitque? An

Regnum. Ecclefia Clirifti per. anguftias, oppreffio-

fine illis adjumentis temporalibus fündari potuit Ec-

nes, perfecutiones quafi per totidem gradus eniti

li

clefia & propagari, & absque illis fubfi(tere non po-

debet, conícendere atque attingere illud culmen

terit ? An non tunc vel maxime resplenduit, quando

glorie, honoris & imperii, non fue peregrinationis

(:

bonis fpoliata, edibus pulía, furtim, noétu, cryptis

rempore obrinendum, fed quod calo & eternitati

atque fpeluncis facros Conventus agebat ?. in ipfis

eft refervarum.

lntermifcet quidem in hoc mundo

carceribus facra myfteria offerebat ? (Quando mun-

providus ac benignus Pater profpera adverfis, quae

di ludibrio atque tormentis expofira totum fplendo-

alternis vicibus invicem füccedant ;

ut nimirum in-

rem fuum mutuabat à puritate Fidei ac Martyrii pur-

rer medias tribulationes quandoqne fideles refpirent ;

pura? Quando omnes illius Divitia in fumroa ejus

fed tot tantzque fecundum Chriíti Domini promis-

paupertate erant fite ; totus vigor in fanguine

fa, ad finem usque & confümmationem. feculi, Ec-

Crucifixi ,. fummumque glorie culmen mori pro

N

clefiae accidunt in hoc mundo adverfirates & preffu-

Chrifto ?

r&, ut intercurrentia quandoque gaudii & honoris

l

Hunc Ecclefie naícentis ftatum fuiffe teftatur

mormenta quafi evanefcant. Si in (tripris Propheti-

feculo III. Dionifius Alexandrinus (1) narrans ea

cis & novi Teftamenti Paginis quidpiam de Ecclefize

[

Miltands olorià predicatur, id totum Chriftianus

quaz oculis confpexit, & ia quibus ipíe partem ha-

buit: ,, cum, zzquit, foli ab omnibus fugaremur

Lector refert ad fpiritnalem fplendorem. — Navicu-

» atque opprimeremur, nihilominus tunc quoque

la Petri fluctibus ja&tatur quoadufque portum attin-

»

feftos egimus dies ; quivis denique Locus, in

gat ;

nec poreft Ecclefia ad ccelum evehi, nifi in-

»

quo varias aerumnas fingillatim pertullimus 5 ager,

tumefcentibus adverfitatum fluctibus attollatur.

Ec-

»

inquam , folitudo ; navis, ftabulum 5 carcer, in-

clefia Templum eft, quod dum hic conftruitur, mun-

?)

ftar Templi ad facros Conventus peragendos

do fquallidum apparet, tunfionibus ac preffuris pree-

»)

fuit." .

»

"

parantur lapides, donec confümmatum adificium

:

Unde recle intuler

unt Doctores, quod nec Tem-

[plendore eterao enitefcat, Fundamentum ejus eft

pla materialia ad celebrandos publicos Conventus, nec

Chriítus, prater quod nemo aliud poteft ponere. Fide

bona temporalia, necaliae externi (plendoris praro-

in Jefum Chriftum roboratur & (tat.. Pore(t particu-

gativae requirantur ad veram rationem Ecclefiae Ca-

laris Ecclefia collabi & inrerire, quia a-Fide poreft

thedralis, quandoquidem tribus primis feculis tot il-

deficere ; fed collabi & interire non poteft. quamdiu

luflres Cathedre absque hujusmodi prarogativis

fidelis Grex Pattoribus fuis manet in. fide Catholica

erectee fuerint, & tam diu perttiterint.

adunatus : neque poflunt perfecutiones eam fpoliare

juribus ac bonis fpiritualibus, quibüs illam Chriftus

ditavit, quamdiu non poflunt eam fpoliare fide,

qua

Chrifto inharer.

älz'ud e fecundum Papmdrecbtz'ukz de moderza

Ecclefía,

Fatemur libenter, quod pax & profperitas Eccle-

fia: T'emplaque materialia & bonatemporalia totidem

II. Reponit Papendrechtius , diftinguenda effe

fubfidia illi fint, dirigente Domino ; fed & certum

3?

tempora. Refpondemus, zz4mit, (2) id plane

eít, quod perfecutio, angufítia, paupertas, eodem

»

primis feculis neceffe fuiffe, id faltem ita vifum

Domino operante, Ecclefiam vel maxime promove-

Ecclefi& Univerfalis Conditori . , .

íed eadem

))

ant ad regnum calorum.

Diligentibus Deum om-

23*

voluntate divina res mutata eft in melius: " £2

nia cooperantur in bonum, — /Eque in adverfis ac in

?5

paulo fuperius: (3) , Primitiva Ecclefia . . . .

profperis agendce fünt gratie Domino, GGaudemus

95

debuit irruere in enfes, ferrum ,

IBnem . .v.

Bafilicas effe exflruétas & decenter ornatas ; fed ca-

?5

verbo oris & pauperie fimul pugnandum ipfi fuit:

vendum nobis eft, ne more Judaico , bonis iítis ita

)

)

per anguítias, oppretfiones quaíi per totidem gra-

afhxi adhereamus, ut fine illis Eccclefiam fubfiftere

L

dus eniti debuit, confcendere, atque contingere

amplius non po(fe putemus. — Certe S, Hieronymus

9?5

illud culmen elorie ; honoris & imperii , quod di-

externum fplendorem ad veram Ecclefiz rationem

?5

rigente Domino ,

feris temporibus erar referva-

nequaquam neceffarium effe exitimavit, cum dixit.

99

tum, in quibus füum eft coníecuta fplendorem,

(4à) » Tuncfane & purpura & aurum probabantur

?

quem exrernum vocabimus."

?

,

a Domino, quando Sacerdotes hoftias immolabant,

9,)

Poítquam aáurtem hzc praemifitautor, nequaquam

& fanguis pecudum erat redemptio peccatorum.,,

tamen aufus fuit inferre, quod Ecclefia, adepto fe-

29

Nunc vero cum paupertatem Domus fuz

)

,

pauper

mel illo culmine gloriae & fplendoris externi, non

Dominus dedicavit, cogitemus Crucem e

jus, &

porüerit deinceps fine eo falva confi(tere, fed 440d

9»»

divitias lutum/putabimus."

boc znequaquat. decuerit.

... » E contrario, izquif, (pag. 223. col., 1.)

Brefz)i: pax € profperitas ub Couffantino Magtto Iup.

»

Sedes Ultrajectina fundata füit & bonorum tem-

poralium fubfidio , & fíecularis Dominiii acces-

V. Putat Papendrechtius, anguítias, oppreífio-

L

fione au&cta, idque illo tempore, cüm utrumque

nes, perfecutiones, pauperiem , totidem gradus fuis-

2*

adminiculum , non utile tantum ad. propagandam

e;, per quos Ecclefia eniteretur, confcende

ret at-

»

fidem, íéd neceffarium vifüm effet, cum Paga-

que contingeret illud in hoc mundo cul

men gloriz,

»

nis annuntianda Crux Chrifti, imperio & potes:

honoris & imperii,

ex quo non effet lapfura dein-

ceps.

(xj Apüd Eufeb. Valefii 1. 1. hift c, :Az. ! (2) p. 213. col. «,

(3) p. 222. €ol. 3,

(4) Ep. z.. ad Neïp'o,tianum,

424

Viwpicug. Reseruriois Docr. Lovau,

wnda l

6eps. Sed non dubito,. quin ftatim omnibus pateret

uam f

flupenda hac Papendrechtii hallucinatio, fi fixilfet

$u) 71',1;;:;&4 Apojtata.

pfopl'lo

epocham temporis ; quo Ecclefia ad iftud culmen ex-

ro.] !

terni fplendoris pervenerit.

VII. Conftantio fücceffit perfecutor tcrtibiiior]u-

&

Numquid culmen iftud oloria affignabimus potis-

liaius Apoftata. Hic caffavir Decreta' Conítantini

fimum íéculo IV., quando Confítantinus Magnus

Magni, qua fuerant in favorem Catholicorum lata;

eyiri

"TOR

Imperator fidem Chrifli amplexus, illico reddi. jus-

lege vetuit ne Chriftiani Literas hurmariores difce-

fnu$ y

fir Ecclefiis Catholicorum bona pridem ipfis erepta,

rent aut docerent ; abegit Epifcopos cum Clericis,

t

pacem reddidit Ecclefie , ampliffimas divirias in ejus

