cepto folo fa&o füfpenfionis a Divinis, cui appel-

bus non exceptis: hinc fequitur pulcherrime, quod

lans per interim füpra detulit. ob rationem ibidem

(y

alia pün&ta comprehenfà in dicta Sententia a qua fint

didam; quod (it exceptio inducta Jure Canonico a

ta

ipfo jure in fuüfpenfo per

generali Regula, quod Ap

£a

Appella-tjolxlem quam Dol-

executionem Sententiz. .

pellat?q ftxifpexx,dit""omnem

laert interjecit.

' " Adeo ut hoc

ipfim tantummodo declarandum fit

Quz ipfa Regula jubet etiam füiïsendi executiöf

nem condemnationis in-expenías litiss pro quibus

Judici 2 quo, ne quid attentet.

quenter lnhibendqm

non magis quam pro ipío princi

1

in propofito fingularem Juris heceiïitäfem

pali; fieri *zp.o-te& exe-

- 'Qusz res

cutio, appellatione pendente.

jinvenit in eo, quod palinodia feu revocatio Refpon-

Sed bene poteft fieri talis: exec

utio*pehdente ']u--

fionis Epiftolaris injunctà appellanti per. Sententiam

dicio Supplicationis fen magnz Revifionis, quia re-

in qua, eifet irreparabilis per Sententiam ferendam

gulariter Revifio non füfpendit executionem Arre.

in hac inftantia Appellationis.

Quod factum 'effét,

orum dum res executioni mandata reparabilis eft ;

infectum fieri non, poffet.

i

nít autem interim folutz poflünt r

. In hoc genere rerum ip

fà ihterie&io.i*n.a ena -Re-

homine füfpe&o interim cautio requiritt

lT.

epeti, & gb

j

vifionis (quz regülariter non fiftit executionem ar-

Sed inde non.re&e ducitur argumentum ad Sen

reftorum quz férüntür in Supremis Curiis) tamen

tentiasaliorum Judicum, aquidus nonrevidetur fed

fiftit execütionem omnem, quoties in Fadum con-

appellatur... Hzc funt oppóf(ita in hac' parte 5 in Ar-

cepta eft Sententia; idque quia quod femel fadum

reítis eft Regula, quod Revi(io non fillit executio-

eflet , infe&tum deinde fieri non poffet. ..

n

?

nem; in aliis contra, quod appellatio tiftit amnem

Q

Ip

' rSententxam 'eQ.ïC»ondemngt.us aäj dandum,

ab illa: parte

,

executxonem h etikam(;gï?—em.äfmmx:— nam:

Senten

. (*) ixhlbxmm x9 Febmsm1723

( Prdäurator Aþpellamiäj

OU RECUEIL DES PIECES &C. LIVRE SECOND-

793

"äzo

eju

Sententiz zque appellatum eft ac a cauíà prmcx-

Nec etiam jure petut Haelgeoet GbL dam mfpeöho

Ttef

pali.

nem hujus fchedulx .Loco Termini claufz..

Inípe-

TOte

Caterum ineptiffime hic adducit Haelgoet(f) ea

&io adverfz parti-non debetur, dum nihil eft faQi

bi &

quz de corre&ione & difciplina profert in fuo Ter-

novi.

Quacumque in hac fchedula continentur,

mino de 18. Februarii 1728.-

funt meri Juris; nec ob aliam caufam exhibita fuit

claufa, quam ad amputandas contradidiones inuti-

0Co

Per correctionem & dxfcxplmam Canones intelli-

T

gunt nihil aliud, quam difciplinam - quodammodo

les qux lites trahunt.in infinitum.

jore

paternam, & domefhcam magis quam politicam,

Si tamen, eo non obftante V. V D D V .X

ue

deftitutam omni fpecie Judicii & procetlus formati.

exiftimarent eamdem hanc fchedulam communican-

thote

Et in hoc ipfo genere exceptionem admittit Con-

dam Procuratori Haelgoet, ea ratione quam pre fe

cilium Lateranen(e fub Innocentio III. Cap. 13. de-

fert, quod ipfi competat facultas ultimo fcribendi;

locg

clarans correctionis aut reformationis executionem

cum tamen jam tum in Á&is replicatum & duplica-

non poffe quidem per Appellationem fufpendl fed

tum fit per per(iftentias hinc inde fadtas. -

tamen addit in verbis; Nifi Pralati formam in tali-

Pro tali infperato eventu, & non alias , BoHaen;

bus exce[ferint obfercandam.

declarat, (e hanc eamdem fchedulam pro. Motivo

E

An 'autem excetlum fit, nec ne, ad arbltnum

Juris habere, cujus infpectio certo certms non de-

pertinet Judicis ad quem.

Hzc de:corre&dione.

betur parti adveríz.

Sed in propofito nihil tale eft, Proceflus fuit for-

Quibus mediantibus perf' ftit zpfe Bollaert, üt

matiffimus.. Nec ipfa materia concernit regimen do-

ante cum Expenfis. Offic. &c.

me(ticum familiz, vel Monafterii, vel alterms com-

munitatis , habentis inítar aut imaginem familiz;

Implorando, &c

fed ad füummam fpectat Rempubhcam ; & qui fecus

al'bltmhltül', omnem tandem Sententmm ad metas

correctionis redwet

]. Cuanris. (*)

lus

(T) Procuratot Intimati

(*) Advocatus in abfentia Clar:[ mi

- van Ejþen

Wvd

——'

neenscen villy r Bs

M o VAMT

n

Wz::w

10

fece

SENTENTIA

Qdum

K

INTERLOCUTORIA

20

dero

QUIN,QUE fz'UDICUM

tque

a l. Fcbmam 172 8.

lavi,

liCt

1 i

In csza Clarzjzmz Dammz Z B. vaN EspeN. 3. U D w Prof jfom

r

ordinarii, &c. AAppellantis..

üen

dern

t de

Contra C(mþ:ltz[ mzmz D. TuropoguM LEONARDUM.- STREITHAGEN 3 U L

| 4j

Pramatarem "Academicum , Intimatum.

dic

oen

ifis & attenta mul&æ temere Appellantxum con- 4 quo ne qmd contra attentet x refärvatls expenf S,

L

fignatione declaramus, Nos hujus Caufz & Hac 21. Februarii 1728.

]

Partium Judices competentes ,

ac Appellatlonem

)pel

(praterquam quoad Cenfüram) habere effectum non

De Mandato V. V. D. D. quznque 7udzcum.

dem

tantum devolutlvum, fed etiam , inhibentes Jud:c:.

BARTH HENDRIKX,

C0 d

nem

ütig

ubus

ex

LIBELLUS GRAVAMINUM ()

.]u

. Pro Clmfz[ hno D. ZickRO BERNARDO VAN EseEN . U. D. ?5' SS

I

Canonum Prajcfme ; Appellante. -

r

el

ub

Contm Conþltz/]' mum Donimum "TRgopoRUM. LEONARDUM STREITHAGEN

3.U

. bujus. Univerfitatis Pmmotm enm , Iiztzmatzzm.

Gen

'Je

pellans deducendo gravamina füa adverfus fïaibcum, quahseft Rector hmus Umver(' tatxs, te-

|ar

Ap

10

Sententiam a qua , dicit, ponit, &articulat fe- neri, (iquidem in jure Graduatus ipfe non fit, qua.

nem

quentxa fub & medxantlbus omnibus, &c.

lis non eft hic Re&or; affumere Junspeutum Atfeí-

forem vel Jurisperitos Affeffores.

yre

1. Impnmxs, quod notonum fit, ]udlcem Eccle-

2. Eumque vel eos partibus non fufpe&os.

l

20

i

(*) Exhibitur 6, Martii 1728

704

'C.xus.a EspENm»;A,

3 At

20. Quod proindeïhæc caufa, fecundum jus &

$

confilium, &aflenfüm jüdicare. -

que fecundum "eitls; -eb'rUIhve -r-e'ïatiöxjflzm,

quleV

hóc fundamento notorio nixus Intpï'«ma-

praxim ulterius judicari debuerit, & per definitivam

UL

-.4. Quod

Sententiam terminari de con(ilio & affenía eorum-

tus, in prima hujus Caufr Inflantia AGor, requi-

dem Affefforum, de quibus ante hujufimodi Senten-

I

fierit Clariffimum D. Vice-Re&dorem, coram quo-

tiana

tiam dici non poffet, íuo officio perfunctos effe.

uidt

propter fufpe&tationem Magnifici D. Rectoris, hxc

21. Eo magis, quod ipfi foli noverint rationes,

lis pendebat, utin hac eadem Caufà affümendos a

quibus permoti fuere ad ferendam hanc Sententiam

Appell

fe -Affetlores.

Interlocutoriam, per quam more hic inufitato Mo-

yent

nominaret , patet ex ais ?7. Maji

TOE

TZVS4 .

tivum Appéllantis tenentes pro ulteriori- Duplica,

$. Qu

od 1dem Cïarifïiniüsïb'. Vice-Re&öf huic

ejufdem totius co

hibert

jufte Requifitioni Intimati fatisfecerit in actis 25.

nem Triplicandi.

piam Intimatü conceiTerunt,ad- fi-

,

30

füper

fubfequentis menfis Junii, tempeftive ante le&turam

22. Quodque foli ipfi fcire p

otilefixït, a-nv 'A'&or,,f

denominando tres Affeffores, nempe Confültiffimos

hic Intimatus, per Triplicam fü

am fufficienter reí-

is fà

D. D. Coolrs, Tourneville, & De Swert, infupremo

pondiffet; & fatisfeciflet ícopo eorum & intentioni

fuere

Brabantiz Confilio Advocatos.

39

ob quam ex officio i

pü Volueranxt communicari di-

6. Quod ; Intimatus, perpendens hanc Cauíam

&um Motivum Suris.

ad Af

fore maximz- confequentite , ulteriori Requifitione

23. Quod ob jam dedudas ration

jumd ;

poftularit his tribus Affetloribus adhitc alios duos

es Appellans,

ad À

alias Citatus, fatis fundatus fuiffet ad appellandum

adjungi. Patet.ex AGtis 28. Junii ejufdem anni, una

a Decreto de 31; Januarii noviffimi de procedendo

40

& ex Libello fupplice eadem die ab A&tore oblato.

ad confedionem J/nventarii, utpote dato per Cla-

nav,

— 7. Quod & huic requifitioni annuente Clariffimo

joco i

riffimum Dominum Hacquium huic Caufz extra-

D. Vice-Redore per apoftillam ad eumdem Libel-

neum, exclufis Conftultiflimis A

4

.

ticulo

lum denominati infüper fuerint Affeffores Contültif-

Caufam denominatis.

ffetforibus -ad ha'nc

ris À

fimi D. D. Defraries C9' Vander Vor[l, ejufdem fu-

plicz

24. Quod nihilominus App&llans ne minimam ad;

conit

premi Confilii Brabantiz Advocati, tribus prioribus

verfariis preberet aníam calumniandi, quafi judi-

nominatis affociandi.

cium fübterfugeret, fimplicem interpofuerit prote-

$. Quod duo Confultiffimi illi Affelfores nomi-

üsïc,ï

ftationem de nullitate di&i Decreti, per fchedulam

nati fuerint ex Catalogo ad votum AGoris Clariffimo

Loco Termini exhibitam in AGis ejufdem dieis 'con-

D. Vice-ReGori przícripto..

É

à

fifus fore, -ut hzc fola-proteítatio ad officium fuum

hagilti:

9. Quod deinde fuvervener

int ,'&* alia rhäiidafa,

4

reduceret Judicem, ifque nil ulterius ad exclufionem

per Intimati follicitationes obtenta, quibus Clariffi-

nominatorum Affefforum attentaret,

dequ

mo D. Vice-ReGor injüngebatur,'ut D. Advocató

2;. Quod infuper in dida fchedula appellans

(che

De Swert a munere Aflefforis remoto, inlocus ejus

fuftinuerit, przíentem Caufam rerhoto Clariffimo

H

,d'

nominaret alium, ex Catalogo, qui una transmitte-

torum

Domino Hacquio, aliisque quibufcumque penitus

batur:, itemque alium ex eodem Catalogo in locum

feclufis , unice ac.privative de coníiie & affen(u

han

Domihi Zander Vorfl, utpote qui-fe excu(áffet, quo

Appe

minus Affeíforis officio fungeretur.

nominatorüm quinque :Jurisperitorum .per Magni-

cum Dominum Judicem a 2uo oportere in(trui, de-

Qu

10. Quod reipía idem Clariffiràüs D. Vice-Re&or

cidi ac terminari.-

quod

ex dicto ca

1

26. Proteflatus de nullitate omnium , ouz in

prete

nominarit,

talogo inlocum horum duorum dugs alios

horum przjudicium

á

quacumque ratione cqntinge-

quin.

11 Quodi

ta ad Mhanc;dyaufqm nominati fuerint

ret attentari.

abíqu

Affeffores quinque, nimirum Con(ültiffimi DD, De-

27. Quod Intimatus ad hzc in A&is refponderit

4

cartes, Fierlants, Cools, Tourneville.& De Fooz in

fuum Principalem non affedare ut Clariffimus Do-

Aff

Supremo Senatu Brabantie Advocati; uti patet ex

minus Hacquius interfit judicaturz hujus Caufz.

Qu

Decreto in A&is 7. Julii ejufdem anni 1727.

28. Quod per hoc Inzimatus faltem contento di-

46

712, Quod ita ad Requi(itionem atque inítantiam

&z fchedule.fe non oppnendo admiferit,. didium

parat

Intimati fuerint ad hanc Caufam nominati hi nume-

Decretum de 31. Januarii datum per Clariffimum

ro quinque Affeffores.

Dominum Hac

bett

15. Quod appellans , etfi jure potuiffet huic fe

lum effe.

quinm defedtu poteüa;is, plane nul-

4

Decreto deaffümendis quinque Affefforibus oppone-

29. Quodque fimiliter Intimatus filentio fuo ad

Quim

re, bone tamen fuz Caufz atque innocentiz con-

futtentum Appellantis 'admirit, prafentem Cau-

affum

fifüs, eidem acquieverit, & ineofdem affeffores con-

fam per eofdem nominatos Affeffore

fenferit.

S Oportere —in-

E

fru(t

ftrui, decidi ac terminari.

Và, [

14. Quod adeo quinque illi Viri hujus Caufz Ju-

30. Quod poft hzc nihil de fcitu Appellantis in

Deda

dices fuerint conftituti, quorum relationem atque

hac Cauíà actum füerit aut a&titatum.

decifionem teneretur fequi. Judex. non Jurisperitus,

49

31. Verum quod feptima hujus menfis Februarii

jüre .

prolaturus alioquin Sententiam nullam.

Judex a« quo, clam atque a tergo, per inauditani

$0

15. Quod de eorumdem zquitate atque . integri-

praventionem & n

:

hac !

tate nullatenus dubitaverit Intimatus, cum tales ac-

tentiam 2 qua.

ovitatem atte?taver,it —:ferre fen-

:

Ob(li

ceperit, quales voluit.

32. Quod ex ipfo

hüiuS fen'tekntiæ» tetiore fuffi-

pro

16. Quod iidem quinque Aeffores ita eledi ac

cienter pateat, eam latam e(fe exclufis quinque Su-

inftituti, fpecialiter etiam fuerint convocati ad le-

p 4

prema Curiz Brabantiz Advocatis in Affeffores pro

L

&uram & decifionem ejufdem Caufa.

deciione hujus Caufz modo & forma

, ut ante,

l3

17. Quod propterea Lovanium fe tran

fpoftave-

aflumtis ac denominatis.

rint, ibique le&uram abfolverint affidentes Clariffi-

$

mo D. Vice Re&ori.

33. Quod ea fententia lata fit, pretenfo Inven-

tend,

tario, de quo in eadem fit mentio

, ex parte Appel-

Vere

18. Quod poft exa&um examen plenamque Cau-

lantis non fignáto nec admiflo. . :

& cognitionem Clariffimus D. Vice-Re&or protu-

34. Atque adeo

5

prorfüs (ine Inventario ex pgïte

um

lerit Sententiam. Interlocutoriam 13. Juiii 1727. de

Appellantis.-

adVei

Gonfilio C5* unanimi affenfu horum quinque Domino-

35. Quin imo lata fit absque

.pi"ocefi'u, ad con-

rum Jurisconfultorum ad hanc Caufam dorhinatorum.

fectionem. Inventarii Cum econtrario Appellans

Que ;

Ita habet ipíe tenor Sententia.

n

fuerit proteftatus de nullitate Decreti lati per Cla-

ln

li

19. Qi

uod hæg Sententia unice ac mere ex officio

riflimuu Dominum Hacquium in ordine ad proce-

4

data fit.

dendum ad illam confectionem.

I'lml

Adyg

56.: Cui

Su

qU RrcurEiL DES PIECES &c. UVRE SECOND,

705

B&

Vàm

36.. Cui. proteffationi & nullitati Intima

Judice a quo.mox ad füftentum Appe«llänæïs 4án fine

quievit, uti füpra oítenfum. .

-

:

i

m

Quadruplice. exhibitum; absque ulló renifü: declà-

It

-:.37.. Quod..etiamfi pretenfüm: ho

c Decretum M

raverit, eutndem Fifcalem h&c vic

j

i

lidum fuiffet .. & Intimatus Prote(tationi eidem con-

deliberatione. -

4

trarie- fe oppofuiffet (quod nullatenus) nullum e-

$5. Nimirum quod cer

tüs effet Intxmawsdeam-

nes

quidem deinceps intervenerit Decretum pocnale,quo

1io prazoccu

P

VE

"

pato Judicis, de icu fuo fecurus ,&ad

Mo

Appellanti injunétm ífuiffet, utad confe&dionem

condemnationem adverfz partis feftinus.

D

lii

Inventarii procederet füb .poena feclu(ionis, aut

$6. Quod tamen ob hujüsmodi clandeftin

à COH;-»

quod alioquin Inventarium ab Intimat

filia, Appellans fcire nequéat ; an Advocatus Fif-

d

haberetur ut legitimum.

-

Fe] cqnfe&um

calis reipía a deliberatione illa abfüerit. -

Y

dr

..88. Indeque fadtum , ut

fententia 2 q::a lata fit

;7. Quin imo quod credibile.-non

fit; pro 'ha&

teí

fuper in(trumentis, quorum nulla in tota lite & Ac-

Sententia adhibitam fuiffe deliberationem; aut etiam

tis facta eft mentio;

quz(itum con(ilium Jurisconfültorum : :cum ea (it

t10ni

fuere communicata.

queque Apïpäellanti nunquam

concepta & confcripta contra notorium ftylum, ut-

! di

ftrumentum fit füb N. Asv-.

:.39.| Quod. hujusmodi in

pote in ipfa nulla fadia mentione füpramemoratz

ltns,

ad art. 23. Libelli gravaminum ab Intimato intru-

Sententiz [nterlocutoriz, nullaque eorum qu& iü

fum , nullibi in lite no

"

vim & confequentiam ejus acta & dditata fuere. -

um

ad Acia litis.

tum aut reciamatum. '-R'elativo

:$8. Quod inde pateat, Jüdicema quo nullatenus

ndo

40.; Quod conítet ad dictu

m Articdlum 23 be

attendi(fe ad dictam SententiamI

Ch

r d

Xtrà

grav. fub Num. $. aliud notiffimum Inftrumentum,

que ad dida & aáitata. -

1

Y

loco i(tius intrufi, debere annecti, ut patet ex ar-

. 1 $9. Quod vel exipfo tenor

- Y

Sententi aq*ua con-

anic

ticulo finali Replice Intimati; item ex Motiv

i [u-

ftet exprefliffime 'eam latam effe à Judice a quo in

ris Appellantis Articulo 395..& ex ejusdem Quadru-

í

ial

affumta qualitate Executoris. Dec

reti ïCoan;ïfS;at-us

plicz Articulo 16. 17. 18. 19. & 20. quod Intimatus

de 12. Septembris 172 5.-

7

*

judi

conftanter admi(íit non inficiando.

^

60. Quod ita Jüdex a qu

0

Aþ—þ;lla.ntem cbhaemä

'Qe

45 Q

naverit absque cognitione prztenfi ejus delidi, ^

]

lm

fis Atis.

uod proinde Sententia a qua lata fitv ex fal-

'6t. Quod

CO

ditum.

proindg eumdem cogdemnayg;i,g inaüï-

m

42. Quod Sententia a qua latafit non . vifis As

:

;-.

habitis in Rotula 3. & 6. Febrnarii 1728.

62, Quod eum condenina

Värit; ndhfblurm co-

Dem

43. Quod lata fit non vifa fchedula Loco Termini,

ram (üo Tribunali Redorali non auditum, fed nec

de qua in iisdem Adis fit mentio; attento quod i(ta

auditum apud Confilium Status: cum in ipfà lite in

llans

confeffo fit didum Decretum Contilii Status .A

fíchedula non reperiatur in przetenfo Inventario.

ppel-

[imo

44« Quod lata dicatur de. prxteafo Jurisconful-

lante prorfus inaudito datum effet.

"

1itus

torum confilio & affenfus cuminterim ii ante latam

63. Quod infüper eumdem Appellantem condem

en(ü

hanc Sententiam .non fuerint nominati, neque ab

navetit contra ipfum tenorem Bullz Erectionis hujus

Iphi-

Appellante agniti aut ullatenus noti.

ventia

Univerfitatis, ex qua omniex parte firmata ac robc-

l de

. Quare íüftinet Appellans, falva impertin

rata omnem fuam jurisdi&dionem in $u

ppotita ejug-

quod Intimatus & Judex a quo. habebunt nominare

dem Univerfitatis ipfe Rector derivat.

?in

pretenfos illos Jurisconfultos füb poena quod alio-

64. Quod per eamdem Ere&tionem etiam per.Di-

quin.Sententia a qua habebitur plane tanquam lata

hpe

plomata Principum noftrorum pro perpetuis in fütu-

abíque ullo Affeffore.

rum temporibus, Rectori hujus Univerfitatis;: pri-

]erit

4«. Quod jure tam naturali quam po

Gtivo omnis

vative & ad exclufionem cujuscumque, in ejusdem

Do

Afleffor debeat effe indifferens & n

P

Univerfitatis Suppofita omnimoda competat juris-

&us.

eutri pïærti fufpe-

didio tam civilis quam criminalis ia qualibuscum-

) di

46. Quia Affeffor

Judicis non Jurisperiti ; æqui-

que cau(is & negotiis; eorum

Qum

paratur, Judici.

cognitio atque decifio.

3

qug aniqm ,wplena

n

47. Quod confequenter talis Affeffor partibus de-

65. Quod illud fit Jas a

c Privikgium Omhium

nul

beat effe notus antequam affümatur.

Suppofitorum hujus Univer(itatis, ut eorum petío-

.. '48. Quod proinde, füppofito etiam aliosprater

nz & caufz qualeícumque judicari non poffint ne-

)d

quinque nominatos Affeflores in hac cauíaà potuifle

que tractari, nifi coram folo Tribunali Academico.

e

affumi (quod nullatenus) Appellans equidem fuerit

66. Quod hoc Jus atque Privilegium:ab omnibus

fruftratus ac fpoliatus eodem jure naturali & pofiti-

membris hujus Univerfitatis propter jurisjtandi re-

; n

vo, pratenífos illos Affeffores legitimis ex cauf(is füf-

"

«

ligionem inviolate cuftodiendum & protegendum

fit.

:

5 10

pedandi. .

49. Quod In

ti'mätus m animo convictus fderit de

67. Quod appellans articulo 119. füz Quadrupli-

jure Appellantis cognofcendi Affetfores.

ce , expreflis terminis füper hifce hujus Univerfita-

dril

$0. Quandoquidem ipíemet Intimatus in eadem

It

af

tis ejusque Suppofitorum inviolabilibus Juribus ac

feft

hac Cauía tanquam notorium fuftinuerit, Judicem

Privilegiis exceperit.:

H

obítricum effe ad declaraadum quofnam A (feffores

68. Quod hec exceptio eéffet vere declinatoriaad-

pro decifione hujus Caufz vellet affi

veríus qualitatem Executoris , & aliam

ff

pra Articulo 4.

mere , üt ífü-

a qualitate Judicis Ordinarii diftin&tam.

quamcumqqg

:

$u

pro

.. $:. Et hoc tempe

ftive conceffum, ut patet Ex A-

69. Quod Sententia a qua direde repugnet Sen-

1t6,

&is 30. May 1727.

tentiz Interlocutorie füpra memorate dé 31. Julii

$2. Quod hzc clandeftina confilia evidentet os-

1727. quatenus per hanc Intérlocutoriam Intimato

tendant , prztenfos illos:Affeffore

manifefte abjudicata fuit faa pretenfió, que in Ac-

ven

vere fuifle recufabiles. :

«

$, (i qui fuerint,

tis volebat pratendere, quo

pd

di-

Decretum ' Conoilii

$3. Quod ea. arguant manifeftum partium (tu.

Status operari-deberet contra Appeltantem.

um in Judice a quo ejusque prxoccupatum animum

70. Quod prateníio iftatanto magis effet exotica,

WT

(a

adveríus. Appellantem, quibus prortüs inhabilis at-

uod ipte Intimatus articülo 64. füz Replicse affe-

que in idoneus ad officium Judicis reddebatur.:

ruiffet , didtürn Decretum C

)

4

i a

lans

$4« Quad.. infüper jam luculenter appareat cur

e(fe contra Appellantem. ^ —

Infimatus, quiinprima inftantia deliberationi Cla:

71. Quod fententia a qua abu(ive

& contta ma-

Ch

riffii Judicis & quinque . AKefforum totis conatibus

nifeftem |veritatem déélaret appellantem fufficien-

oce

Advocatum Fifcalem intereffe voluit3 coram hoc

ter convictum -«eff

*

Vvvv

e Authorem t^ Relpon(ienis- Epitto-

1l

Suppl. Oper. Van-Efpen Pars V.

| laris

»o06

7: 77:Causa ESPENIANA —

x

laris de data 4..)

U

anii 1725 publice laceratz - in A-

E

q!lO

8"0

£&rio Concilii Status...-

$

tempeftive premonitis. ..

gitur. àd ledturam. non proc&datur, "*niüxPartiþtï

72«.:Quandoquidem.Appellans ]

acära'tam Refpoä-

d:

eli

92. Quod e contrario hic Judex

a quo- non mo-

( )

fionein Epiftolarem impreffam, five Exemplar illius

do.ad lecturam ((i-tamen le&ura intetvenerit) verum

in Secretaria. dicti Confilii Status.repofitum, nun-

etiam ad ipíam Sententiam definitivam ita clam & fi-

atj

quam. pro-fuo (impliciter agnoverit,. .Relatio ad In-

fanil

mul prepropere profilierit, ut nequidem appellan-

*

"

ftrumentum.ab ipío Intimato cum fuo Lib..

:

grav. ad

ti- ulla . fufpicio inciderit , aut inc

L|

:deref. potuge»þkrit' xm»

tétt li

Art, 22. füb INum. 4. ánnexum. -

-

minentis fibi Sententia.

d

: 23. Sed.. folum: declaraverit.in v

e

rbis:: , Que la

::93. Quod ita Appellanti prec

ifa:ïfu&& '-oþm'ni'sl fä-

gerd

» füsdite Reponfe Epiftolaire feparée de l'imprefhi-

rend

eultas exhibendi ulteriora defenfionis ac juftificatio-

-

tü£ |

» On& di Titre,.& de laPréface,, qui font àlate-

nis füt? media, & judicem per.Motivum,

]

»; tes 'étoit conforme ,autant qu'il pouvoit s'en fou-

rabat, imo paratum.habebat, inftruendi;: -

E

-

quod pa

a, Venir , à l'Original par.lui figné le.4..

J

ita- ]

fi

fru;

f

iratu

di

qui

nin 1725 "

us omni.medio recurren

uti conftat ex eodem Inftrumento füpra 72.

m

ad fuperiorem Judicem adveríus irregularitates- &

1]

«* 74« Quod in Sententia 2444 ; per exageratione

exceflus quiforte-in

nem ,& ad majus Appellantis gravamen immerito a

:

mitterentur. .

e;«deci(ïlqne.þüjus Cam&rþommit-

101

feratur, dictam Refpontionem Epiftolarém laceratam

::95; Quod le&ur.

il Y«

a(ft qua tfafxiieuh'..-.'fä&a- fït, qu0d non

4

fuiffe.in. conformitatem Decreti . Suz, Imperialis ac

creditur) adeo clam peracta fit, ut nemo de ea quid-

qwbt

Catholicz. Maieftatis . lati. per. Excell, Comitem . de

quam íciverit aut. ha&tenus íciat; ubi;;

Il

Davw Gubernatorem GeneralemiPatria, -

quibus inftituta aut abfoluta fuerit,

quaqdo & a

titif

L

abál-

$. €um tamen ipfe Intimatus Art. 18. füi .

:96; Quin imo nequidem Secretarius Univerfitatis

qu [

li gravaminum: afferuiflet ,. Decre

tum näud effe De.

leQura: interfuerit, cum tamen is tanquam Caufie

ium !

eretum Confilii Status.

E

AdGuarius, qui ipfam Sente

n

j

li

76. Quod. etiam idem

D

! ec-retumta!e äün&:upe,

tiam fignavit, þat'uraf

Proy

liter.lect&rz praífens effe debuerat.

tur a Sereniffima- faa . Celfitudine in Litteris de 31.

37. Neque hanc fuam . abfentiam a.ledtura hujus

tiner

Januarii.1626. ad. Appellantem miffis. . Patet cx

litis ipfemet Secretarius jürejurando diffitebitur.

tum:

Quadruplica Appellantis Art. 160... quod . Intimatus

cef

non inficiando admifit.

98. Quod Decretum de inferendis fportulis , cum

]

ex more (íemper Sententiz definitivz pramittatur ,

.« 77. Quod interim Ju

dex a.quo, (ub & mediante

hic tamen non przceflerit ,

[ed poft Sententiam pro-

quïxi

gpracipiti , irregulari , & penitus nullo agendi modo;

nunciatam latum fit; :

F.

teridi

necnon füb abuüvis factis attentayerit Appellanti im-

.:99. Quod ita;*iudgxf auq;uö-; A.ppel:lgntem cla

m&a

,

A

po

:

onere graves poenas cum communigatione gravio-

tergo Sententia a qua ferire voluerit. ; :

exam

rum.

100, . Quod Citatio

n

rocuratoris Appsllantis qui

4

:

tem .

-5:78. Qued . fine

-ulla-etiam. Monitione . Canonica

dem faáa fuerit, fed.

per í

chedulam ad edes ejus-

, jedi

ontra Appellantem proceffum fit ad Cenfuram Suf-

dem Pracuratoris allatam i

lla die & hora, id eft, die

ll

qen[ionis:a. . Divinis.

fabbathi 7. Februarii .poft

horam decimam matuti-

'Tu

79. Quod.Moniti

ones ,.Cänbnicä üa,eiul"ewntia'liter

nam, quando 4ciebatur ex. officio abfens detineri

-Janti

fecundum Canones fint prerequifit, . ut iis neglec-

in Rotula confervatoriali, ubire

tur.

/

yeratunc det;neþg-

H

tis , cenfürz proríus invalide. fint ac nulla.

tent

..$0. Quod Cenfura Sufpeufionis.a Divinis in. Ap-

v

.1o0r. Per fchedulam

;mi

iv ldN

i

.pellantem decernatur provifionaliter..

J

uod inre criminali-& poenali locum obtine.

Apparitor latine nefciens ferretad zdes Proeuratoris

ntà

i Bxs Q

Appellantis .& traderet in manus fororis ejusdem

fion:

xe non poffit Provifio, cum omnis poena natura füa

Procuratoris , quz dictam.fchedulam accepit , earn-

RVeT

fit afflictiva, ita ut femel illata ; nom fit amplius re-

que demum Fratri Procuratori tradi

«

, ciatam jam Sententiam 2 qua. -

di't poft pronun-

jusda

garalilis.

*

n

$2. Quo

d omhis Provifio fit reguläti?ä ulterioris

102. Quod illico poft Citationem, id eft,. circa

Die2c

proceffus, in ordine ad definitivam.

undecimam ejusdem diei 7. Februarii in edibu

5.83. Quod Sententia a. qua definitivafits talisque

nifici Rectoris pionuntiata [it Sententia a-qu

a

s Mag-

in ipfo ejus textu qualificetur.

1am.

L]

d

103. Quod vix pronuntiata Sentent

la, duzillius

$4« Quod per fentent

:

finitivain 4Judex ita

Copiz füb majori figillo Rectorali ad

valvas Ecclg-

perfundus fit officio, ut jam omnis ejus actualis Ju-

fiz D. Petri & Hallarum affixe

fuerint (ine fübferip-

risdictio & poteítas circa decifam Caufam expiret. ,

ta relatione affixionis, ad cuju

s inQantiam » vel Pf-*'f

omnis

que ulterior coram ipius Tribunali ceflet pro-

quem.

:

.

ceffus.

104. Qu

od äfE'xiö Sententi æ',' ubi perfona cui in-

85.

Quod.non videatur, quandenam & qu,oino-

finuetur, ipfo in loco. prefens e

ft

lo & confüetudini hujus Patriz. -

^» contraria fit fty-

do provifionalis illa & illiminataSufpenfio ceffatura fit.

Quod omnis poena debeat effe p.rqportionata-

7105.Quod nequidem - fim

deli&o.

tigm a qua fuerit decreta.-

lhs ka-HïxiQ:. per Sen't:n-

P

; 87 ? QUOdEQUid

eminyenirinon p'oflït »: qu-oänam

5 *xo6. Quod proinde condemnati:

poena ageravy

h

aut q

5

ua

*

lle delidtum Appellantis huic Sentgnti;yö; poe-

fuerit ultra ipíum tenorem Sententi

«

nz materiam pratc uiífet.

107. Quod demum

4.: horis poft afïix*ionem'"Sen'-

-:88; Quod quantum.Appe

llgntem'gtiiääfez,þäfg4tät2,

ten.ti.æ * ld

eft, poft horam tertia

m a meridie, ad

folum quaftio fuerlt füper RefponfioneCanonica ma-

perfonam Appel

lgn'þis, gju;dgm Sentent;æ-inünuatio

"

nuícripta , quam Appellans (ecundum fuam Profeffio-

facta fit.-

3

nems

. dictamen co

6

j

j

nícientiz , & circumftantias pro-

,/5198.. Quodita App

ella,äs palam & irreparabili no-

pofiti Cafus dedit..

. ta ubique per cunáto

rum ora

ht

:

diffamatus fuerit, pri-

"

89. Servando in o

nnibus Articulis regulas deco -

usquani de fententia quidqu

am

:

zis ita utaffignabilis non fit ullus éjus terminus, qui

remedium opponere poffet. -

tc.u-et, aut aliquodei

fequ

vel.minimum ullius perfonz contemtum in(inuet :

109. Quod fi Procurator A

srout nec Intimatus unquam affignare potuit. ..

F0

ppellaritis fcire potuif

nun

fet Judicis propofitum de;p

p

T

iciandi. fententia

l,

9o. Quod per Judic

A

Y

em a quo Jæiggel)anti:exfeptafüää

.hac pramatura, eidem per Appellatione

m przvie

lum

*

objectam. potuiflet jure obviare, a

Vüm

.91, Qu

od

»

j

ii Vw

jn cau

is grávis momenti, pralertim

! füs impedire aut inanem.- reddere.

d'eowq*ue. ?a'ï?'PfO?'f

|

à

criminalibus, ibi de honore & famä Vïm Ronorati

116 Quod om nes )-h'æ;ci'rQumüantiæ de'monür&ntä

pate

quo

b

oU Recuein pes Pleces &c, LivRe secoNDp.

797

us

dem de jure & praxi füper eo audiri jam non potuif-

quo fcopo & fine cautum fuerit, ne Procurator Ap-

nïiio;

pellantis ad pronunciationem Sententix adeffet; vi-

fet, nifi refufis expen(is eatenus fadtis, & per ip(ius

/trum

delicet ne per illum Appellatio ipfo inítanti interje-

agendi modum plane inutilibus redditis.

n&fi-

&la impediret, quominus libere procederent ad il-

122. Quod coníequenter a

E

lam ignominiofam affixionem , qua Appellantem di£-

demnari debuiffet. -

2

d minus in iwllas'vcon-

Cllàn.

famare meditabantur.

cie Y bmnique;-.aþïiären-:

t im.

123. Quod omni juris fpe

AX1I. Quod hac omnia evidenter oftendant, Sen-

tia 2quitatis careat ,;in hujusmo

/

di expeniäs condem.«

tentiam a qua latam non effe zelo juítitie , fed per

nari Appellantem.

it f

meram oppreffionem , & animo prxmeditato inu-

124. Quod Appe

llans per füam Quadruplidam OS-

UT

rendi honori atque exiftimationi À

tenderit , pratenfionem Intimati de redigehdo Mag-

Odpa.

ppellantis perpAe-

nifico Rectore ad ordinem ÉExecutoris Decreti Con-

tuz graviffimzque notam infamiz.

Tendi

112. Quod per Sententiam a qua contra omnem

filii Status, repugnare omni juri divino &humano;

zquitatem À

ppellans condemnetur in expenfas eas-

legibus, juribus, & moribushujusPatriz ; juramen-

ktes . &

quel folidas.

to &intentioni-Auguftiffimi Imperatoris.

t

113. Quod Intimatus, in füo Libello gravaminum

125. Quod fpecialiter ab Articulo 96. ufque ad

d noy

pro fundamento füz intentionis pofüerit & deduxe-

102. di&dx fuz Quadrupliez Appellans oftenderit,

rit varias pratenías qualitates fa&ti, de quo qux(tio,

eandem Intimati pretenfionem , omnem hujus Uni-

Quid

quibus appellantem gravare voluit,

verfitetis jurisdictionem, ipfamque adeo illius Erec-

&

114. Quod füper iisdem fa&ti qualitatibus lis agi-

tionem evertere.

126. Quod in

fuper ibid&m ciemdnüraverit Appel-

fititi

tata fuerit ufque ad conclufionem in Caufa, & ut-

otufe

que ad ipfüm Motivum Juris ab appellante exhibi-

Jans ab. Articulo 105. ufque ad 122, juridicam pro-

tum Clariff. D. Vice Re&ori.

pofitionem ejusmodi pratenfionis ab Intimato coram

durj-

115. Quod per Sententiam Interlocutoriam íeu

ipfius ReGoris Tribunali fadtam continere enormem

Provifionalem de 31. Julii 1727. hoc Motivum con-

atque inexcufabilem proprii officii ac juramenti prz.

hujus

!

tinens Rationes juítificativas Facti Appellantis , habi-

varicationem, ob quam non folum condemnationem

tum fuerit pro ulteriore Duplica, ejusque copiacon-

in expenfas, fed & ex

^

emplarem caítigationem 'me-/

t

ceffa Intimato in ordine ad Triplicandum.

reretur.

itür ,

116. Quod

r eandem Sententiam Provifionalem

127. Qnod hzc omnia manifefte o(tendant nulli-

1 pro.

tatem & iniquitatem Sententiz a qu4 & gravamina

teria immobiliter fixa fuerit. -

qüz inrem judicatam tranfivit, prafentis cauíz ma-

per eam appellanti illata.

n&g

117. Quod fecundum hanc Sententiam , unice

Quare iis meditantibus, aliisque, &c.

examinandum foret an fadum , quatenus Appelian-

Concludendo contendit idem Appellans quatenus

sv,qui-,

tem concernebat, aliquam poenam mereretur : re-

per Sententiam. V. V. D.D. V.V. declaretur, Sen-

tjus.

*

jeis omnibus aliis quaftionibus.

tentiam a qua de data 7. Februarii 1728. effe ipfo ju-

re nullam.

.

[l die

118. Quod proinde debuiflet Intimatus per fuam

Wtuf

'Triplicam impugnare Rationes juftificativas Appel-

3

Et fübordinate,. ut faltem declaretur, per eandem

tineri

Jantis dido Motivo Juris cemprehenfas.

Sententiam a qua male effe judicatum, & ab illa re-

119. Quod id nullatenus fecerit , imo nequidem

&e appellatum.

n

tentaverit.

"

Et utrobique aut in omnem eventum , ut per Sen-

qüam

120. Qu

od per eand&m Triplicam infiftere volue-

tentiam V. V. D. D. V. V. illud fiat, quod Judex 4

atoris

ritalteri vi, etiam per dictam Sententiam Provi-

quo facere debuiffet , cum expenfis utriusque inftan-

sdem

fionalem reprobatz, dum voluit Redtorem hujus U-

eäm'

niver(itatis redigere ad ordinem meri Executoris cu-

tiz, aut ajias iälutariter, &c.

Jnut-

jusdam Decretr Confilii Status.

Implorando, &c.

: 121. Quod etiamíi hac via quidpiam in principali

Circa

negotio obtinere potuiflet (quod nullatenqs) equi-

J. Crmu.is,

Mig

E ia E AE SInE3 E Em Ene RT E EATY RE Em

:)'Hius

CoM-

D-fCl'i'pf

RREOGS OPCOSGNOR O 0P90€

e| per

pi n

|UAD PRETENSA GRAVAMINA

ily

tite-

Pro Confultifimo D. THEODORO LEONARDO STREITHAGEN Suris

; Utïz'usque Licentiatum Promotore bujus. Univerfitatis , Intimato.

F&W?&

D. ZEGERUM BERNARDUM VAN ES

:

fen

| Cmtra Clarijiimum

,

Y

PEN Juris .

jatio

Utriusque Doöfore?n,. "Appellantem.

ntimatus vi(ö;Li-bellol pretehfíorum gravaminum

fticus in jurenon graduatus teneretur aa*umerö Juris-

| o

I

nemine Appellantis exhibito, dicit ex a

