ftudio liberi, cum plaufu exceptum viQerer.

H

Ab l;oc 'Döäorei, .fam m Bruxe]leä Regi)nifäe, -quäm

/

Ti

in Imperiali Vindobonenfi Curiz e

;

efponfionis Epiftolaris damnatio

di;æ

Confpimtiq ad R

nem cozflata,

.- :

: d»efen fiones.

l

-S;copus 85'* | of&c-'a/io; -Reü)ozzk/ï—onü jEpïz'þolarz':.

Il At pïauäzs hic ipfe procellam traxit, quee quarm-

d

*

primum erupit.

Baravee Ecclefie veteres hoftes, quo-

Ti

An Efpenii Rejþon]ïo Epiffolaris qua de agitur hoc

rum omnia.molimina novi Ulrrajectenfis Archiepifcopi

6

V

loco, ad D. 7az Erke] Metropolitani Ultrajeéten-

Ordinatio, perturbabat , omnibus collatis viribus eam

e

fis Capituli Decanum , ejus amicum vererem miffa erat.

deterere ftatuerunt , & a. Vaun. Efpenii Con(ultadone,

quae ejus validitatem tuebatur, anfamarripere ,^ut hunc

f

Hic eum confuluerat fuper Di(Tertationé quam D. Dae-

men,. arrogatorum ultra montes jurium celebris fau

Doctorem epprimerent.

lta fibi blandientes, ur.Res

tor, &in Lovanienfi Univerfitate Theologiae Doctor

gimen nullam hujus Scripti rationem habiturum crede-

& Profeffor vulgaverat. :Annuntiabat hujus Differta-

rent, ex eo fibi volebant fatis ad vindiétam facere, qui

tionis Titulus examen quaftionis Canonico "T heologi:

non potuiflent efficaciter aggredi ejus Opera cetera;

qua iis aeque diíplicebant, & nominatim eju(dem Tra-

ce fuper Epifcoporum numero ad Epi(copalis Conte-

f

crationis validitatem neceffario. At Doctor propofuiffe

&atus, De Fromulgatione Lrgum , De. Placito | Regio,

& de Recuv[u ad Principem, quos Magiftraiusin fuam

non contentus;fuper.hac re.paradoxa ab omuibus ali-

Horum "Traéta-

cujus nominis Auctoribus.in Ecclefia univerfim rejeécta

peculiariter. clientelam | receperant.

eo temeritatis abierat , ut fubderet D. Steezbovez Ultra:

tuum poftremus ( Je Aecuríu ad. Principem €c.* qui

fee— €— v 00 M

jectenfis Archiepifcopi Confecrationem diei: 15. Octo-

vix e pralo prodierat; iis forta(fe fupra ceteros offen-,

-m

bris ann..1724- utpote ab. uno tantum Epifcopo fine

fioni erat, quippe qui propius apertiufque quam quivis

alius , dominationem: dilpotifmumque impugnabat ;

Pape difpenfatione peractam, effe gpiam; facrilegam;

cbifinaticam ; toti provf«s Gatbolico-Orbi execrandam,

quem füb Mechlinienfis Archiepifcopi au&toritate, cot-

ac demum ita evidenter NULLAM, £ ne uzum qui-

tra fecundi Ordinis Clerum , ' qui minus iis probatur,

dem dutlovem credevet iuvenivi po[fe qui audevet. ejuftno-

in Belgio potiffimum exercebant.

Pv

di Cenfécvationis validitateun, vel tbeorice, propuguare.

(a) Defenfro uls, u. 56. & 57.

Con-

145

Lisren III. Capvur VI. AnTICUL, IV.

"o

.. Contentionum ultra montes obtinentium fautores ,

ftis opponi non porüifï'e nifi exuberantia principia ple-

Wne

& Druxellenfis Internuntius ( $pigelli) qui Van Efpe-

nitudinis poteftatis Pape, cujus vi contendunt Ultra-

V]rga

nium tamquam Principum & Ecclefiafticee Hierarchiee

montani e uui facultatem

Juppetere , ut Epifcopos eligat

Bf Q

J0gi

jurium cum his contentionibus 'pugnantium vindicem

infituatque, ut Capitulis

J'urifdiclionem. adimat , aut

omnium acerrimum jampridem fpectabant, in eamdem

conferat , ut fundet Ecclefias, eafdemque funditus de-

fa.

confpirationem ivere manibus pedibufque, | Ac Spinel-

leat, &c, E quibus infertur ibidem tam firma effe ac

lius quidem frontem unus exeruit, ut in venerandum

folida Ultrajectenfis Eeclefiae jura, ut , fiquidem bono

(ttig

Doctorem noftrum , hunc impetum faceret; quam-

facto füb Catholicis Principibus verfaretur, haudea ía-

jedi

quam eft, quod nobis perfuadeamus id cum fuis tantum

ne contra oppreíffionem quam patiebatur, eorum au-

iv

inpratiis, & Mechlinienfis Archiepifco^i ac Jefuitarum,

&oritarem implorare negligeret ; nec dubium fore,

Ts

inipfum, ni fe dederet eorum confiliis , íe Romam

ha

quin eam obtiaeret; adeoque tantum abeffe , ut ]urif-

fcripturos minitantium folicitationibus coactum feciffe.

confulti, qui ei fe fautores profe(fi fuerunt,

arguendi

HU

Ergo ad Regium Confilium Refponfionem Epiftolarem

fint,

eorumque Scripra deterenda, ut potius ítatuen.

fine

Van Efpenii denundavit.

Ejus Requifitio confeftim a

dum fit eos non nifi laudibus dignos effe, qui alacriter

g

Comite de Dauz earum Provinciarum Gubernatore ,

id praftiterint, quod debebant, quemadmodum com:

Q

Ie

inítigante Mechlinienfi Archiepifcopo, ad Confiliarios

mendati profecto fuiffent, fi quorum Catholicorum

Tif

Fifcales , hoc eft, ad Magni Mechlinienfis Con(ilii Re-

Principum, at alicujus Ecclefie in eorum Ditionibus

n

gios Miniftros remiffa fuit; atextremi fecreti fide; quod

fite caufam , contra in

eile

[fat

nes propugnaffent.

juftas Romanz Curia contentio--

cau(ae profecto fuit, ut fafciculus litterarum ad Archi:

l

im

epifcopum mitteretur, &ad Cofomagi Advocatum Fif-

Exponitur in eodem Opere, quamabíonum, quam

bía

calem a D. Hoyzck Pn Papendrecbt Prae(ülis Geuerali

que periculofum effet damnari Canoniíte Scriptum,

l(COu

Vicario perferretur.

Nulla non eodem tempore ma-

cujufmodi eít Van Efpenius,

cujus zomini mor fntotef-

chinatio, nulla non follicitatio ad DD. Fiícales addu-

lum

cebat eruditio, pietas, integritar, qui im omni v

ita pro

quo

cendos adhibita, ut ex Internuntii conclufionibus fen-

Sacerdoti? €9* Imperii bomo defudavervat ,

qui certiffime

tentiam dicerent. (4) Ipfe tamen Co/oma, quamvis

de

ommnium fiviniffmus: acervimufque legitiuo

VU Juyium ,

Molivifla €&r. Romamfla (b) haberetur, (obtinebat in

amplitudinum &

prerogativarum fui Prigcipis

d

[4

afov

"

Regione locutio hec) Accufatum, antequam ejus Opus

extiterat ; cum liceret publice uec fine jaQautiaa

i

ri ac

fi

[91]

damnaretur, audiendum fenfit, fi minus libuifet in id

doceri quotidie opiniones D£ioz; Ecc/.

efieque pericula-

nü

incidi quod rifi dignum effet, ut juridica fcilicet actio

fiores, cujufmodi funt. Pap

& infallibilitas , ejus fupra

de

ab actu inchoaretur, quo finiri debebar. (c)

Concilia Superioritas , eyufde

m immediata $ ovdinarvia im

l iis

Interea Van Efpenius de füoram Adverfariorum cu-

omnes peculiares Ecclefias Zurifditlio, ipfi

45 Doteffas in

niculis certior fa&us, Regio Confilio, in perfona Co-

Principum temporalia, &c.

y

pis

quibus fàne placitis infarta

il

la

mitis de Daun, die 13. Menfis Auguftiann. 1725, pri-

potitfimum funt Scripra Ad

verfariorum Ultraje&tenfis

mam Requifitionem exhibuit, (4) Internuntii repra-

ato.

Ecclefie, & peculiariter Epiftola quedam Ewffacbii

af

fentationes, quibusipíeimperituse[Tet, fibi fignificatas

J'atifenii approbata perhonorifice a Domino e

Quaveux

petens, ut iis fuas ju/7as defenfioues opponere poffet.

Regio Cenfore Lovanii, eo ipfo, qui

Doctoris. Dae-

aref

menii Diífertationem in A

UP

Hec Requifitio , fententia Confiliariorum Fifcalium

Magni Confilii, & Internuntii fignificatio Regio ha-

tam approbaverat.

efponfioue Epiffolari confuta-

uf

üri

bendo Confilio locum prabueruo: , in quo flatutum,

Praterea, fubditur, relicta etiam in

medio mujä JUE

ut ad Comitem de Dauz, ex Efpenianz Requi(itionis

Ultvajefenfis Ecclefie , nonneli

Comes hic ta-

quido conflat Z'uri/con-

duo

conclufione , Confultatio mitteretur.

Julto uegotium ajferri o2 poffe ,

qui [uo eatm. judicio fiv-

men, Mechlinienfi Archiepifcopo requirente, die 30.

tmaverit , quin adimatur aut gya

UiteY co

li

nprinatur juffa

Augufli ann, 1725. confilium cepit, quod ei afflatum

libertas adeo. Zuvifconfultis uece[[avia,

ut gvavia fue pro-

atl

non fuit, nifi urilludipfum impediretur. Opinionum

feffrouis ojficia perficiamt , vefponfa dau

,

tes ingenue 7 ala-

varietas, qua ad eum fuper hoc negotio pervenerant,

criter , quaque oblata occafione ,

G9 fine per[onarum ac-

[

huic confilio caufam pratexuit: Qwia difcrepamstes fen-

ceptione, in juflitie €9

rre

ipnnocentie favorem , prefertim

tentie funt , inquit is reapfe, zegotium bor iterum Con-

cuti oppvef[e funt , €9c,

Hoc poftremum principium

1um

ilio proponetur , Comite de Daillet Magni Confilii Pra-

eo magis Zpzolari Refpo

nfioui fazebat , quod in ea de

fide , alitque Confiliariis intervenieutibus. — "Tum pri-

communi tantum difcipli

m capite quaeílio erat;

quod

mum Comes de Daillkt , ex quo penes Comitem de

ibidem de conteftatione

]urium Ultrajeéte

nfis Ecclefiae

Daán Regimen erat, ad Regium Confilium appellaba-

ne verbum quidem , exceptis ad Epiftolae finem urba-

tur; eum fcilicet Archiepifcopus po(tulaverat, lta

nitatis officiis; quod denigue Conclufio quam ante an-

porro negotii Judex ftatuebatur Magi(tratus, fi quis

nos fex (die 1. Maji ann. 1717.) una cum Confratri-

am

alius, maxime recufandus; erat enim in Regione noto-

bus quatuor fuüper his ipfis juribus Efpenius ediderat,

guo'

rium, Comitem de Daillet Archiepifcopo Mechliaienfi

nihil exprobrationis in eum traxerat,

phuries licet im-

& Je(uitis, Van Efpenii adverfis Partibus mancipatum

;l

preffa fuiffet, Datum ett Monumentu

x

m hoc die 30.

1am

e(fe; Jefuitam olim fuiffe, & adhuc Tefuite, hominis

Augufíli ann. 1725. miffumque null

a interjecta moraad

n

fenía, qua jamanimo imbiberat, retinere.

Vindobonenfem Curiam , ubi

fingulari quadam atten-

ünc

tione diguum , peculiariter

Principi de Cordoza vifum

v

AMonutentum . apologeticum . pro' S'uvifconfultis Ultva-

fuiffe infequentis Decembri

s Litterae nos certosfaciunt.

x(e

je&enfis. Cleri cau[am -amplexz'f.

qui

Coutra Epiffolaretm Refbonfi

lomem . Decretum Regio Con-

du

PIII. Ita nimirum fe rebus habentibus, diftributum

filto furreptum.

fuit pluribus Bruxellenfis Regiminis Membris Monumea-

zun apologeticum pro. J 'uvi[confultis, qui a Capituli Cle-

IV. Quecumque vis huic Monumento in Bruxellene

giüi

p

vique Catbolici Ultrajyetlenfis caufa fe flare profe[fi funt,

fis Curie Miniftrorum animos efI? potuerit, Mechli-

d-

quod conficitnovee Collectionis Fragmentum quartum.

nienfis Archiepifcopi & Internuntii exiftimationem ex-

In hoc refpondetur paucis verbis ad Adverfariorum in

qu-i

equare non potuir. Novis Requifitionibus, quas Re-

eumdem Clerum dicteria ; oRenditurque ejus rebus ge-

gio Confilio, die ro, & r2. menfis Septembris, additis

f

üvü

(a) Schedula recufar. Domiai Delvaux , . 31. 33.

&que gravibus Monumentis duobus, obtulit Van Ef

penius, (e) haud plusad effectum momenti fuit.

]a[;;

(^) Epiftola diei 17. Aprilis ann, 1726,

Fru-

on

(c) Quadruplica, n. 167.

ftra fignificavit hoftium füorum confilia, dum eju

S aut

(d) Prima hec Requifitio eft Fragmentum primum Colle&ionis

tüfy

v

aufa Efpeuiana Gc. iu nevo Supplemento.

infcripte , C

(e) Vide novam ColleGionem, Litt, B, C,

Fita Fau Efpeu,

T.

Scripta

ll

146

. NVrrA D, VaxN ÉsPEN,

(

&

Scripta aut perfonam impetebant , non alio fpectare,

In hac fecunda ngïficatïoh& qüerïtur Van Efpenius

ex iis, quae mandaus his continentur, intelligi in actio-

)o

quam ut vera Écclefiz €? Tmperii jura, qua& (emper ipfe,

Deo dante, defenderat, íufque deque verterent; eo-

ne, qua ibidem in eum inrentanda precipitur, idunum

"

rum conatus inutiles fuiffe, quoties (ita poftulantibus

quarendum fore, an ipfe Epiítolaris Refpoufionis Au-

omnibus divinis humanifque legibus) /atis ei temporis

&or effet; & in hag facti fpecie pro certo poni , vel

»

£? libertatis fuevat , ut fedefenderet ; f& idunum petere,

abíque probatione, eum procul dubio reum efle, u£

y

proiude mibil aliud fuperefft, quam ut ad. decermudam

»

ut ex ordine juffitie , Jecundum fupremas leges patrias

audiretur; in ea caufa de üí[dem omnino Juribus agi,

panam procederetur, quin ei fuze Refponfionis purgandee

»

libertas ulla relinqueretur 5 quod, inquit, contrarium

ä

qua Sua Excellenria Comes de Dauz , itemque Princi-

»

pes & Proreges Neapolitani Regni contra Romana Cu-

elletzaturalivationi , patvais fupvemis legibus veteribuf-

» (

rige molimina (zpe numero propugnaverant; ex ejuf-

ue confuetudinibus. — .Si ob dilam Refpon[iouem . Epiffo-

»

dem Regni Hiítoria per Advocatum Giannonium (4)

Í

j

avéin, pergit, omtmiuo iu me agi libebat , qui tandem ,

las, ea damuavi &2 pullica laceratiouz

»

cujus Opera ibidem fzpe proferebantur , conftare,

contva ommes vegu.

LU

quaanimorum firmitatejisrepugnatum erat, &c. Hae

fübdi potuit, antequam mabi proce[fus inffrucretuv , ante

»!

caufae omnes non impedierunt, quominus Epiftolaris

etiam quaza ipfe audirer Gg'e, — $2 di&la Refponfio , profe-

»

quitur, que &

egimini exbibita eff , adamu[ffum vefpondet

Refponfio per Regii Confilii Decretum, die 12. Sep-

!

)71

tembris ann, 1725. (/) ex Internuntii petirione dam-

mee , eam equidem i Sudicio libero &2 ad regulas exatto

!

puvgavepo[Jum..., — At quomodo id fiat in prefentia ? .. ..

naretur. Potiílimum porro füper fententia Comitis de

Baillet Decrerum hoc expeditum fuit.

Certum tamen

Libebit forta[[e , coutra ac mibi tnens eff , meas defenfio-

fit fententias ad hanc damnationem unanimes non fuif-

,

uis vationes tamquatn oppofitiouem, Regimimi parutmn bos

»

fe, & peculiariter D. de Z'ombeur in fua a(fertione per-

»

norzfmæ,' ad augmzhgm tnübi evimen , obtrudi,

»

ftitiffe, Van Ef

"E

beretur, faltem audiri oportere,

penium, antequam ejus Opus prolfcri-

"Apud Findobouenfem AAulam in P'an. Efpenii favoran

4

olicitationef,

»

»

Fan Efpmiiad $. M. l,]?e&zr]h:.

»

V, Damnatio hec Efpenium impulit, ut ad Suam

VI. Has pofteriores Significationes Tmperatori Ca:

rolo Vi. Kal. Novembris D. Garrelrus, ejus Medico-

D]

Majeftatem Imperialem confügeret. .« Si de me tan-

»

93

tum meifve rationibus ageretur (inquit in Epiftola

rum primus, obtulir.

l/i licuerat per longum tempo-

p

»

(c) diei 16, O&obris ejufídemanni ); haud equidem

ris fpatium, quoin Urbe Lovanio Medicinam profeffus

2

credidiffem me fine temeritate ad V. S. M. Auguftum

erat, Efpenium ipfum ejufque meritum ex una parte;

»

»

99

'Thronum accedere poffe....

At conditio, in qua

ipfiufaue Adverfariorum ingenium ex alia cognofcere,

3

verfor, ita neceffario ad Sceptri jura & prerogati-

Accurate S. M. l. deretotacertiorem fecit, ropavitque

»

95

vas.,.. ad ejus Ditionum ejufque Ecclefiarum jura

eodem tempore, ( qua de caufa, haud fcimus, bono

»

quidem animo) ut caufa hzec ad Magnum Mechlinicnfe

»

99

jufta(que libertates refertur, ut compluribus praftan-

?»

tibus virisobfiftere non potuerim , aquibus (um mo-

Confilium remitteretur,

Imperator, quicquid ad eum

95

Garellius, clementer audiit, annuitque poftremo huic

9

2

nitus me tuta confcientia non poffe, quin meas juítas

querelas ad V. S. M. pedes deferrem,

pott:

ilato cum aliisadjunctis, que& filentio tegenda (unt,

Epiftola füe Van Efpenius primam fignificationem

inquit Epiftola (g) quam exfcribimus. Subdit Epifto-

»

addit, (7) in qua compendiarium in modum fingules

la alia vifutn effe primo Vindobone füper hocnegotio

?

apgreífiones deducit, quas Adverfarii variis tempori-

vibilimagis Principis fervitio, €?' Van Efpenii vezerandee

)

bus ineumintenderant, propterea quod Ecc/efig, Sue-

fenetluti congruere , quam ut eidem omuiuo filentiumim-

»

que Suere Mujeffatis verat? jura propugna(fet, eoque

ponevetur, nec uli turbasillud atiplius creavet, — Luberet,

p

additur, id ex bominum emoria. nullibi non excidere,

nova ipforum molimina fpeétare monet, ut Epiftolaris

»

Refponfionis damnationem ad cetera omnia ejus Opera

duin adinodum . a&um evat in praceps, Decretum Regii

D

e

Confilii diei 12. Septembris in Epiftolare Refponfum,

rtrahant, Reapíe damnatio haec novo tantum Papee

»

b

revi in Re

ione non firmato nitebatur, cui quidem

Negotium porro non ad Magnum Machlinienfe Con-

»

j

ejus Refpon

aoneminjuriofam effe contendebatur; qua

filium, ut primo ftatutumerat, remiffum fuit, fedSu-

»

cauía aeque pratexi porerat contra ejus reliqua Opera

premi Vindobenenfis Confilii examini demandatum,

)

omnia, in quibus haud potuerat " quin Romanz Curie

De re monitus Van Efpenius ftatim ad pracipua Mem-

»5

contenriones impeteret, seque ac contrá Sententias

bra fcripfit, equibus illud conítabar, & peculiariter ad

LU

Confiliorum S. M. quaabrogabant quotidie habebant-

D. D. Zander Haegen Cancellarium , Kzalp, Bentenrie-

dev, Colomam, IWynauts, &9'c.

Horum Magiítratuum

que pro /ubreptitiis €? obreptitiis a&ta, Sententias, Dre-

D

via , alia(ve Romanae Curie provifiones, atque adeo

plerifque Van Efpenii querele vifae apprimierationi cone

contra Edicta, quàe earum execurionem impediebant,

Jone ; qui fpem etiam utzlis vebementi[Tue apud Bruxel-

falutaribus legibus de P/acito £? de uom evocando íartis

lenfe Regimen commezdatiogis eidem prebuerunt. (5)

?

tecti(que fervandis; quoniam hee fententige & heec Edi-

Celebris Advocatus Gzazaonmiut Neapolitanus, qui tunc

D

€ta pariter Romanze Curia Decretis adver(abantur.

Vindobonz verfabatur, peculiarem in modum nego-

»

Primam hanc fignificationem quamprimum fecuta

tium Miniítris, apud quos majoreexiítimatione gaude-

bat, & nominatim D. de 4747 & Marchioni de /a Guardia

LU

eítaltera (e) cui occafionem prabuere nova mandata,

qua Inrernuntius Regio Confilio fürripuerat, ut Rector

commendavit.

Gravis admodum evat €2 permolcf2a huic

& Promotor Univerfiratis Lovanii juberentur aczozem

docto Jurifconfülto aeque atque ejus amicis animo con-

iutentave 9. acriter ageve, fervato juris ordine , in F'an

cepra in Efpenium injuria, qua non potuiffet, ajcbat,

Efpenium , ineumdemque procedere per decretas peuas €g

non refilirein ejus potiffimum Neapolitanam Hiftoriam,

cenfuvas Ecclefiafficas ,

uidem Epiffolaris tefpoufioms

cujus ommnes margines veferti [unt D. F'an Efpen uomine

"1

Autlor compevtus e[fet ,

&amque caufam, qua maxima

€? Operibus, que ubique appellantuv. (1)

His pluribus eorum folicitationibus, qui Vindobonae

polfet , celeritate pre quavis alia caufa finire, Poftrema

hac juffa dara erant eadem die r2. Septembrisann. 172 f.

per id remporis acutius cernebant, fuas addidit Lová.

nienfis Medicinae Facultas, D. Aege praeunte, data in

u- 4——. 7 £

'Horum confecutiones alibi (f ) videbimus,

hanc rem die, 17. Deccmbrisþ ejufdem anni 1725. ad

(4) T.IV. XL. Cap. VI.

(g) Epiftola diei 3. Novembris ann, 1 713. Epiüola—diei 58. De

(^) Vide Decretum hoc in nova Colle&tiene Litt, E.

j

c) Vide novam Colle&ion. Litt. F.

€embris ann. 1726.

(4) Ibidem, Litt, G.

( 5) Epiftola diei 8, Decembris ann. 172 5.

(2) Domini &

(e) Ibidem, Lib. 2. Litt. C,

utbdans ad Comitis de Daun Auditorem Iäpi&ola,

'( f) Articulus. V, infra,

Garcl-

E

Lisrn Ill Carsurm

AnTicur. IV,

147

"It

y i()-

Garellium Epiftola, que tamapte-Van Efpenii caufam,

Neminem latet Clementina contra Siculi Regni Tri-

lum

que ejus oppre(Tioni decffe non poterant, confecu-

bunal Dulla qua fub. Clementis XI. Pontificatu (/)

tam oravem rumorem edidit.

Rurfüs excitatum eft

À.

üonesexhiber, utejufdem expofitionem nobis hoc locó

[e)

vd

afferendam cenfeamus. (a)

negotium hoc fub hoc ipfum tempus, novi Brevis oc.

lii

* Preclara& erecta (enía, quibus tu quidem eftani-

cafione$ tam acre Vindoboneníem inter & Romanam

»

matus , tua decommuni bono &S, M. 1 fervitio per-

Curias diffidium fuit, ut prima quidem ad. Neapolita-

Dd

lde

»

fpecta folicitudo ,,, communis noítra Medicinz pro-

num & Siculum Regna Curforem die.6. Decembris

9

feffio , gradus denique quem in Lovanienfi Univer-

cum Litteris mitterer, in quibus; ut eo tempore fere:

Fxlm

hf

»

fitate artis medice Facultas tenet, totidem rationum

batür, enuntiabat Imperator (0) fe velle;; ut Romana

;

99

morentafunt ,. quz nobis animos addunr, utad Ex-

Cuiia omgizo DBreve €? Clemnentivam coutra Sicilia Mo-

ift-

h,

»

cellentiam raam confügiamus in gravi difcrimine , cui

navchiam edita. vevocavet , gravibus maximeque forui:

99

fubeft Doctor Efpenius, omnium hujus etatis Jurif-

dandis additis minis , fe. feilicet i

177

mped(turum*, .ne. quid

»

confulterum facile princeps. Cum hoc negotium

pecuni Romam pevfiuevet.

rm;e

LH

haud lateat Excellentiam tuam , inutile fuerit eidem

ZEque notus eft de Pace "T'ractatus fub hoc idem tem-

of

idi

»

exponi, quid incommodi publico bono, Auguftiffi-

pus Imperatorem inter & Hifpaniarum HRegem initus,

»

mique Principis noftri juribus oppreffio Van Efpenii

Nulla quidem erat in hoc Tractatu de Religione que-

;ac?o

»

fit allatura,

Hujus Do&oris Adveríarii, Mandatis

(lio; is tamen ipfe encyclico Brevi ad Nuntium & ad

"

3*

if«

noncontenti, qua proxime elapfo Septembri menfe,

Internuntium Bruxellarum miffo locum prabuir,. in

»

Bruxellenfi Curiz furripuerunt, in dies fingulos per

quo Papa dicens inducebatur /e deteffari conditzones ejug

lts

29

nova facinora connituntur, ut hunc excellentem vi-

pacis, quippe que f[auclam Religionem in difevimen ad-

»

rum omnino perdaat.

Nihil eque timendum, ac

ducerent., C? . Sedi adver[arentur , propterea peculia-

2

bonorum omnium in hac Univer(itate ftludiorum

a

riter quia ibidem S. M. l, tribuebatur auétoritas, ut ar-

LE

everfio, fiquidem obtineretur excidium hominis, qui

men[is Ducatus inveffituram vonfervet: (d ). -

2

his poftremistemporibus ejus decus ornamentumque

Singula exempla hec & alia antiquiora pro Van Ef:

$9

pracipuum eft, 'Tum íane conípicietur quampri-

penio allata fuere; quae fane invicte probabánt nihil

e

»»

mum , quod adhuc Juriícon(ulti at Magiftratus fer-

effe perniciofius quam hunc Doétorem :tanquam dam-

Q

,?

vare poffunt, de Principum juribus Ecclefieque Li-

nandum (pectari ob eam folum caufam;, quod Romanae

lpO-

99

bertatibus folicitudinis veftigium deficere vel prorfüs

Curie contentiones impugnaverat, & infignis Eccle-

lus

extingui,

Ecquis reapíe deinceps audeat in eorum

Il

(i& ab ea Curia oppretfae defenfionem füfceperat, Epi-

»

favorem frontem exerere , (i deferi cernitur & op-

ftola die 20, Februarii ann, 1726. a non vulgaris nocae

0.

3

primi Coriphaum praecipuumque eofum infignium

viro Vindobona fcripra graviffimas (uper-hoc articulo

(que

»

effatorum vindicem , impertitaque ejus Scriptorum

animadveríiones edit, . Certum eít , inquit. Epiítola

n

»

,»;nfe

auctoritate, dirui penitus adjumentorum unum, quae

hec, exploratumque foffe quempiam bomum: Chriflia-

»

potiffimum ad ea propugnanda adhiberi poterant ?

num e[fe , eodemque teimpore non approbave .. quidquid fit

eum

53

huie

Id vero fi malo fato contigerit, quid non .malorum,

im Romanma Curia. Atque ut id probet exemplo quod

)

feu in Univerfitate, feu in reliqua Regione nobisim-

oculis obíervabatur, eadem Epiftola citat -Auctorem

(unt,

pendeat? Non ergo videtur aliud humanum perfu-

Scripti cui tirulus:. Feritas faCi & juri5, editi nuperrime

ilo»

3s

gium contra tam . urgens periculum füpere(fe quam

Vindobone in favorem Socieraris Oftenda |—.Colloca-

otio

$*

promptum $. M. I,. pre(entiffimumque prefidium.

verat ex toto Auctor hicad fui Scripui finem Bullas Sum-

nie

39

Ác certum eft omnium Principum f(apienriffimum

morum Pontificum Nicolai, Sixti, Leoms & Alexan-

lll«

3

optimurmque,- qui oppreffi Do&torisinfigne meritum

dri per quas omuia bona in Africa & in Indiis fita dona-

Wtf

95

& eximiasanimi dotes noverit, ne momento quidem

verant Lu(itaniae & Hiípanie Regibus cuni plenaria in-

'hïf,

No-

»

temporis cunctatürum efficaciter ei praefto effe,

dulgenta in eorum gratiam qui iis ad ea in (aam ditio:

erii

2

his igitur lieeat obíecrare etiam atque etiam Excel-

nem redigenda fuppetias ferrent, expreíToque: in :eo

fm,

3*

lentiam tuam, ut, qua eft ejus. con(ueca bonitas &

follemnique anathemate qui eos in hac expeditione rur-

JOB'

L

magnanimites , Z;te Scriptorumque Dotloris Fan

barent. j'am veroindubitatum ef , inquit Auctor Epi-

]St-

95

Efpeun compendium: excipiat , quod huic Epi(tolae

ftole quam laudavimus, 4 eos Fteges , vel in ipfa tmu-

m

$9

fubdimus; nec renuat obfecundare votis noflris, ex-

tuo edita partitione , nec. Galliavum Regem n fuis. per

ITl«

9,»

hibens opportune S. M.Í. Scriptum hoc, eive faltem

Zifricam, Indias, AAmericam acquifitiombus , mec Inpe-

a

9,9

fignificans, in quo illud argumento verfetur , &

ratorem nofirum : traditioue Offeudenfi Soctetati. com -

Tle«

quorfum evadart.

Hac turatione preclariffimum $.

cefja ullam diclarum Bullarum vatiouem babutffe , im qui-

um

)

M.I. fervitium praftabis; ad ejus jurium incolumi-

bus auctoritas Chriffi Domini , SS. Petri £. Pauli , Re-

TUUn

99

tatem , itemque ad Univerfitatis noftr& ac totius EZc-

ligiotis conmune bonum admodum magnifice predican-

xel-

clefia: émolumentum operam conferes.

Nos vero

uv ; ac fe [aue ctióque videnduin prabevet y: quicuwique

(])

93

propterea, quod in nobis efl, tibi magis mapgiíque

edere MANIFESTAIM CON TRADICTIONEM in-

[U(iC

95

tevr diclavum. Dullavum doclrinam , eonc

devincti gratum in omne tempus animurm profitebi-

Qgämgue. 0jiïn .

g.

»

mur, qui (umus, non fine Excellentie tua folemni

deufi Societati-traditioném fdlatueret, '

39

»

ide

obíervantia , humillimi &c,

ii

Libellus famo/'u.f in Fan Ejfzem'um ad firinaudam Ref-

huic

v -'I)'lum Romane Curie per id te

mpafz': in I/ïndolfo-

con

aenfem. aufa,

ponfiouis Epiftolaris denun;iati?æm e]ïefluf

bify

Vllli Mrfzzfe/ia Contmdnfïzode 'qx;a' ägtitt;r hoc loco,

affly

Vll. Peculiaris rerum ratio in qua tum quidärii Vin-

mifer Libellus. eft Lovanii impreffus apud, Martinum

mitt?

doboneníis Aula per apertum.cum Romana Curia dif:

Fan Qverbeke, cum.D, de Quaveux ,. "d poftolici,. Regi

fidium ver(abatur, eo maxime ,. fi qua unquam alia, fpe-

z Impertalis. Genfovis approbatione, data die 29. Aa-

ond

Cabat ipía per fe, ut Imperiale Miniílerium ad agref-

guíti ejufdemann. 1725. " Eo fpe&tabat, ut Efpeniarise

fionem Van Efpenio ejufque Operibus illatam attentuin

v

zlg/þm:/ioni; Epiffolavis apud Regium Bruüxellenfe Con:

21

redderet , adduceretque, ut eam .repararer; ejufdem-

fiium Internuntii denun.,tiationgmfir:rna,reg.., En hujus.

que confecutiones cohiberet; ne refiliens impetus. in

, 4

ipüus' cariora nggotig? 'r.ecidveretv..

(6) Nc')tu-m eü';tiam.: celebre Arr*efiunï Parlarr;ähfi'-.!äaxiQiGexïü;s',

3

die 15, Januarii-ann, 1216. editum. contra Monitorialés:

Roms enuntiátas fuper. Siciliz negotio:

7

.L;tteras

(ü)'ilïïxfat: hs EPï(ïc;l; -t.gatinc f'cþ:riþtxa Vad cal.cvem CXX[V Epi-

(€) Epiftola Vindobonenfis Curiz. diei 8..Dece

rh&zänn. 1-72 5; ;

ftole Van Efpenii cum ejus vite S

tione,

eriptorumque go-njpendijalwia 90'

(4) Caufa. Efpeniatia 1. Moium. disi 12, Septi.1725:: Monüe

ifblþ

mentum alterun MS, fupex Luteznuntii Reprzaientatiene,

E

)

- JFita Fan Efpeu,

&4*

148

- VrTA D. -VAN'EIQS-PEN.

f»f

ff

ad fcandaluminfignis declamationis titulum: Marifefla

re Comes de -Baillet Bruxellenfi Privato Confilio prae-

li

contvaditlio intev do&lrinam Romanoram Pontificum ex

fe&us fuit. " Cum porro Archiduciffa perinde ac Co-

una parte, &9 do&rinam que vecenter [pavgitur fub 3-

mes Jefuitis mancipati penitus effent, nec nifi ex eorum

miue Z. B. Fan Efj

en ex. altera, demonflvata pev. T beo-

confiliis agerent, difficile fane erat Efpenium juris ali-

f

logum Romauo Cut

3

olictm.

Pater Meyer Jefuita hujus

quid obtinere, . Ergo hoc ipfo anno, die 21. feu 22.

yl

Operis Auctor enuntiabat a Przefatione fe non fine hor-

Decembris, novus inter Prefides primus;,'ad Internun-

rore vidi(Ie in Epiftolari Van Efpenii Refponfione affer-

tii & P. 7iiet Jefuitae , Archiduciffe Confeffarii, folli-

tf

ziones pluves expreffis totidem: Romanorum Epifcoporum

citationem ; fibi tradita voluit a D. 2" Heems Regii Con-

gfl

documentis. ex diametro. oppofitas.

Eas denuntiat, in-

filii Secretario Acta omnia qua Van Efpenii negotium

a

quit, apud Pozeflates duas, tauquam impugnantes Ec-

fpectabant, fpecie quidem, ut füper eo cum DBraban-

fe

clefie dotivinam £? CNXTHOLICAM FIDEM , & ejuf-

ti;? Cancellario conferret, reautem vera, ut id totum

modi, «£ Ecclefie pacemi tuvbare , €2 fcandalo atque

ad fe traheret, ltaque Prefidens Ze Daillet unus dein-

Y

offenfioni publice dis omnibus effe poffiut , qui Papa , in-

ceps univerfuüm negotium egit, quin ejus ullam noti-

pl

quit Auctor, eque atque Imperatori fu

bfunt. Lineaf

!

tiam ceteris Confiliis impertirerur; ad eum remitteban-

i

menta haec Jefuiticum ftilum produnt.

tur allate. Vindobona Littera; is fibi fumebat, ut ad

d

Onittit omnino P. Meyer quattionem de Epi(co

po-

eas e fententia fua refponderet, abfolutamque faculta-

füf

rum numero àad Epifcopalem Coní(ecrationem neceffa-

tem fibi arrogabat,. ut. eas füpprimeret mutaretque,

H

rio, quod unum & unicum Epz/folaris Refponfionis ar-

cum Van Efpenio favebant, exiifdemveid unum quod

2

gumentum erat.

Ad graves quas vidimus, accuíatio-

ipfe expedire judicaffer , execgtioni mandaret:

(

nes probandas non adhibet nifi urbanitatis officia quae

ad Efpenianz Epiítolae calcem occurrunt, füamque in-

Imperatoris Diploma, ut liceat. Efpenio fuas omnes des

ad

ter Eípenii.& Summorum Pontificum affertiones pu-

fenfionis rationes affzrre.

E: negata criminatio

ha

gnaminon aliunde repetit quam ex confecutionibus quas

gum quibus impetebatur , þg7gi]ïcät?o.

jt

ducit ex hujus Doctoris verbis quc Drevibus Clemen-

fi

tis XL, & Benedicti XIlI, contra Datavum Clerum op-

X. Contigii id peculi:;riter in S. M. I Diplomate diei

Illud Vindobona date Lit-

El

oni, BDrevia hec, utliquet; ei Clero nullum fuper

29. Decembris ann, 1725.

doctrina peculiarem errorem exprobant; impugnant

terae tanquam Efpenio favens, ejufque Significationum

fp

conclufionibus confentaneum annuntiabantj ex eo.ta:

bü

folum ejus adminiftrationem; ip(ius Capitulorum exi-

ftentiam & jura, : &c,

Placet tamen P. Meyero Van

men id unum innotuit, quod Comiti 4e Baillet placuit

il

di

Efpenium aceufare; quafi ereticis &9 Scbifinaticis fa-

Epiftola inferere quam. Archiduciffa die 31. Januarii

veat, propterea quod in Epz/Zolarz Refpoz[ione pro cer.

fequentis anniad Efpenium mifit, (/)

In ea dicebatur,

[

to ponit Scripta in ejus Ecclefie jurium defenfionem

Imperatoris Aegiam voluntatemn e(fe, ut exhiberet que-

edita nec contemni debere, neccum debita S, Sedi ob-

cumque potui[Jest eidem fuppetere vationuui momenta g*

p

ià

:

1j

fervantia pugnare.

defenfiomis avgumenta ,

reter ea qua in füa Significa-

Ita Jefuita hic. extranea

demum argumen'ta quarirat

tione pro/ulerat €? adbi

[

utrat, atque id quidem quam

a

(de quibüs in Refponfione Epiftolari ne verbum qui

poffet ,. citiffime faceret.

L

dem), urjactatam hujus Refponfionis cum catbolica fide

Van Efpenius, accepti

s Archiduci(lee mandatisv, ad

oppofitionem oftendat,. ZZaereticus && Scbifinaticus , eo

eam 12, Februarii fequentis die, primam Significatio-

judice,. Batavus Clerus erat, quia Bullam Uvigenitus

nem (c) afferendam curavit, ut eam moneret fe om-

non recipiebar, & quia ab ea ad futurum Concilium

nino non pofle peculiarem i2 modum exponere /fua otn-

appellaverat, Efpenianaeque . Refponfionis Epiftolaris

gia ulteviora defenfionis argumenta €9|vationum momen-

di

a(lertiones: Catholice fidei adverfabantur, quia fave-

ta, efui Principis mente, nifi dignus habitus eflet , cui

bant ej

criminationes. &9 querelo. quibus clam impetitus erat,

p

us.Ecclefize juribus que Pontificum Bþevibus &

f

Inquifitionis Decretis impetebantur,

fignificarentur, fibique adícripti fragmenti infpectio-

- Ejufmodi-erant hujus miferi Scriptoris ratiocinatio-

nem obtinuiffet,

Huic Significationi, cum ad.Comi-

(0

tem de. Buillet remiffa- fuillet, refponfi nil datum eít;

nes; ha tamen ip(ze (olummodo ad Epz/Zoavis Refpon-

M

fionis denuntiationem & damnationem ufui fueraat,

quod Efpenium adegit, ut alteram exhiberet (4) dia

W

Adeo verum eft falfiffimas , ineptiffimas omninoque

23. fequentis Martii , rogans, ut, fi minus e re fore vi-

[

abíonas argtimentationesin Jefuitarum manibus eximias

debatur, utei quod perebar, concederetur, liberet fal«

Vi

effe, cum id agitur, ut ultramnontanis placitis favearur,

tem id ipfi notum facere, ne diutius inutiliter cuncta:

li

feu potius emolumentis qua Socie

retur (uas u/teriores defeufiouis vatioues ;

lag ex iis percipere

ris mandatis, ut poterat, exhibere.

pro lmpexzzf;o-.

contendebat. | (a)

h

Hanc alteram Significationem fecuta eft

f'anäio id-qu;

&

Be

]

Regiminis in-

$

: 10 mz)i:':tz'o. l/mz 'E;/[A)e(:ia

dicebatur: ** Supplicantem poffe e Regii Confilii Se-

fe

minus favens.

» cretariatu infpectionem fuümere Exemplaris Refpon-

hi

fioniscujufdam Epiftolaris &c. ut fatis deinde faceret

4

q

IX. Boha .cönülia que Vindoboncnfis'fCüria fhp&r

L.

fine ulteriori dilatione juffit S. M, &c, enuntians:ex-

s

L

