peritum vel Jurifperitos Aífefforés.

jpri-

dget*fü

4. Quodque Magnificus Do

d el

fequentia füb-& mediantibus, &c.

minus Judex a quo

non füerit in jure graduatus :

1. Quod Intimatus jure merito poffet rejicere' to-

$. Verum tamen non eft quo

deagniHbus D. Re-

jtüüh

tum contentum d

&or hujus. Univerfitatis fit mere Judex Eccdlefiafti-

entia

vum & fidtum. ^.

lii Libelli nti impertinens ,. abuü-

"

cus.

"

7Yl

idem jurisdidtionem füam habeat tuü

.2. Quandoquidem ex parte rei fit tale, proutap-

6. Quandoqu

"A

parebit ex fequentibus. -

4

.

a (ümmis Pontificibus, tum a Principibus hujus Pa-

3. Licet enim verum

Á

foret, quod jude

x ECcleGQA

triz, atqueadeo;jurisdictionem

^

habgatmixta

m

Tenl;

vYvYY 9,'

7.Et

)0

Suppl, Qþeirf.", Van Efpen Pars F. -

708

CavsA |EsPENIANA

'7. Et ea propter mdie comparatur]udxm mere Ee-.

38. Cqïummatur promde Appeli ahis mavumaquc

fi

cleüafhco

injuria afficit Magnificum Dominum Judicem a quo,

$. Suppofito: nihilominus quod M. D. Judex a

dum effatire aufur plusquam temerário prefumtit ,

quo debuerit jüdicare de confilio & a(fenfü Jurlfpen—

quod pradi&tus Judex clam atque a tergo,per inau-

[v

[!

ti, vel ]unfpemtcmm

ditam preventionem, & novitatem ataentavent fer-

*9. Conftat equidem ex Sententxa pér 1pfum inter

re Sententiam a qua.

partes lat4; quod id ita fa&tum fit.

34. Cauía enim erat in flatu, & ;udwav:t 1lle de

10. Atque adeo quod Appellans nullam defüper

confilie & atfenfü Junfpentorum, ut 1pfä fert Sen-

habeat conquerendi rationem...

tentxa

ir. Fatilia proinde funt qu« allegantur de Juris-

35. Quales autem aiï'umfent jurlfpentos 1gnorat

ä

peritis per Clariffimum D. Kegatuni Vice-Re&orem

& ipfe Intimatus.

aïïumtxs

36. Nec creditur quod Judex a'guohoc dicere te-

Ta ito magis quod fiáum, & effidum fit ,

neatur, falva nihilominus jmpertinentia; ex eo quod

id ipfum non faciat d merita Caufr.

qugd illi nominati & affümti fuerint ad votum Inti-

rhati vel ejus follicitationem.

37. Quod autem appellans non fignaffet - aut ad-

)

.12. Et fidum etiam eft & efidum, quod quin-

mififfet Inventarium,. & illud ipfum 1mpertmens eft;

38. Attento quod illud Inventarium confectum

que illi Jurifperiti fuerint hujus Cauiæ con(htutx]u-

-

l

dü

dices.

fuerit ad hoc citato, przfente & norn contradicen-

14. Sed Clariffimus Domums Reva eos tantum a(-

te ipfius Procuratore, & (icetiam conclufüm, prout

ff

fumfit pro fuo contilio & protempore quo fuit Vice-

fjeri folet. Relatio füb bumi ii corre&xone ad dx&um

lnventarmm & A&a Rotulz

fit

Kector, nec aliter, nec ahav

1. Quandoquidem non füerit in ejus. poteüate

39.

Sic ut nugas agat Appe lan$ dum ait; latam

(e

fücceffori illius temporis Magnihici Domini dare Ju-

fuiffe Sententiam fine Inventario ex parte faa.

hi

dices aut Affeffores, quos voluerit.

40. Prout & nugas sgit, dum dicit, quod nuli-

16. Sed Magnificus Dominus Judex a quo fuccef-

lum deinceps mtervemfïet Decretum poenale, quo

fo

for principalis Clariffimi Domini, cosdem vel alios

ipfi injunétum fuiffet, ut ad confectionem Inventarii

affumere potuit quorum uteretur confilio.

procederet,. fub poenafeclufionis, aut quod alio-

I

i7. Futile proinde eft enarrare quid. aut quz per

quin Inventarium ab Intimato confe&um haberetur

lu

affumtos a Clariffimo Domino Regaa&tum aut acla

ut legitimum.

fuere.

41. Nam.cum confecum &conclufhm effet cita-

Lv

18.. Tanto magis quod poft datum füum con(liuni

tato, préfente & non contradicente ipfius Procura-

l

fündi fuerint ofhcxo füo, ita ut partes 1llorum eo-

tore , nihil deerat quod füppleri debuiffet.

circa füerint finitz.

2. Imponit nihilominus Appellans, falva ejus

Y

19. Ét ea propter M. D. Judex a quo talem junf

pace,,dum exclamat quod Sententia a qualata fo-

ü

perltum vel Jurifperitos atfumere potuxt, quálem

ret fapér irnftrnmentis quorum nullá in tota lite & a-

&

vel quáles in conícientia fua affuriendos putavit.

fuitfent commiunicata.

élis facta foret mentio , quzque Appellantx nunquam

20. Negatur proinde, quod per affümptos a Cla-

[

riffimo Domino Rega, velde confilio & alfenfu eo-

43. Inftrumentum enimjuncturm Libello gravami-

rümdem ulterius ;udlcarl, & per definitivam Sen-

num fub No. $. ab initio fuit exhibitum.

Relatxo*

uerit hxc Caufà.

füb humili correähone ad notitiam Dommx Secretarii.

t

tentiam terminari d

Ü

21. Et négaátüt etiam, quod Sententia illa ferri

44- Undé fi Appellans copiam illius non habue-

it

debuerit fecundum fcopüm, &intentionem eorum.

rit, imputet fibi, quod eam non levaverit.

22. Et negatur quoque quod Appellans appellare

45. Quaté tànquam fal(us negatur Amculus qua-

N

potuiffet a Decreto

e31. Januarii noviffimis falva

draoeümus

ju

impertinentia, quandoquidem illud non fecerit, at-

46 Prout & tahs & caï'ummof*'us nefratur Articu-

que adeó Deécreto 1Hli acquieverit.

lus 41. qui procn! dubio maxime eít m;unofüs Do:

hd

23. Nefcitur interim quod Appellantem moveat

mino Secretario,

dd dicendum quod prabere noluerit anfam calum-

47. Articulus quadragefimns fecundus eft e)mscfem'i

niandi adverfariis fuis.

t

farine prout & 43.

fh

24. Attento quod Iutimatus in pnma mfta*ntxa ne

;48. Afticulug44. eft q»wdem quoad primnm mem-

vel minima calumnia affecerit Appellantem ; Relatio

brum vérus, prout reveta ver

'eft quod Sententïa

füb humiili corre&xone ad adia & aciitata prioris In-

te

aqualata (it de Jurisconfültorun confilio & affentü.

(

ftantiz.

45:9.: Si Veror

ice nominati ngn fuerint neque ab

25. Quamvis tamen Apþellans per calutünías fuas

Appellantedgn

* rj

antüllatenus moti Jari(contulti il-

h

QU

amplam fübminiftraverit materiam.

fo

-26;-Àc id etiam cum dx&o fue Libello rterumfa-

59. De eo non. ma-gas gwq.leu .pateft Appellan

Á

t

éere prafümat.

quam ipfe Intimafus; attento quod. hic necrlfoslö

: 27. Sed cum Intimatus non fit talis genii eas uti

verit, nec riodo f(ciat.quales fuerint; .

u

od

&

futiles & Impertinentes, filentio prateribit.

:1. Unde licet teneretur eo$ nomiare,

dh

28, Quod autem dicit Appéllans, fein prima in-

hon, id ipfiforet impoflibile uti pracedendo |

b

gna

ftantia pmteüatum fiiffe, illud iptum etiam facere

fide per præfentes declarat.

b

tT

poterit in hac fecunda inftantia; fi id ipfi ita vifum :

2$2.

Si antem' eredát quod fit fündatus Appellans

fuent

ut compellat Magnificum Dominum Judicem a quo

29, Proteftari enim & mendicare eadem funt, uti

ad eos anmandcs relm

*o

cbmmnmær dicitur.

eumdem.

qwtur m mtegro contraï

30. Falfüm interim eft, quod. Intimatus in priori

$3. Qua Iitimati declaratzone in fumum abire de-

ihftastia admiferit Caufam! per noniinatos a Clariffi-

bet conclufio per'Appeltanteni defüpér cápta; conz

!

mo Domino Rega Jumsperxtos oportere m(ïrm de-

cludens in qnantum Intimatus ga medxante ad non

crd: ac terminari. -

re-ceptabxhtatem chii expenf(is.

qt

"$1. Et fi rübfil poft conf&tum mventmüm adüm

44. Negatür interim quod. affétfor þartzbus debeaf

fuerit aut actitatum , de fcitu Appellantis , nihil etxam

effe notus antequamaflürmatur.

ii

P

a*&um aütgeftum füit de fcitu Intimati.

$$. Videmüs énim "econtrà -

|/totidie: prä&xcam

'32. 1ta ut Appellans éa in parfe non fuerlt pe)o-

quod Judices mittant lites ad Juti

scoüinltos infciisi.

ï

is conä'mo'üw quám Intimatus.

,

partibus, qtfodque eörum defuper reziuxrant advifa-

*

rhen--

L

oU RrcuriL pEs PrÉCES &c, Em&i sECOND,

209

äquc

lQ

mientum, judicent quoque in conformitatem illorüm

den confüt, Caufim fuife indiddi, wltme ld

absque eo quod ulla' partium id fciat.

n

Quadruplicam inclufive, & (ic

poftquatti Caufáplus-

Ti

$6. Id hoc modo fa&um fuit in Caufa Offieii Fif-

quam plene fuerat conteftata.

"

"

B.

calis contra Reverendum Dominum Collette, Cla-

..86. Profedo fi Appellans

d

lici po';'B?äf;,, condemna-

riflimo:

tusinauditus poft litem plene conteftatam, nullus

nco."

D;öïïï?nö*'Re gatunc tempo ris Re&tore Magni-

t de

unquam dici poffet condemnatus auditus, cur Sen-

Sen

i. Ccum enim "illa'föret;ih&ru&ä , miffà füitinfcio

tentix regulariter fera

d

ntur & ferri debeant poftlitemi

Otficio Fifcali ad Con(ültiffimos Dominos Defcartes.

conte(tatam,

10f

& Hanewyck, &fecundum eorum opinionem judi-

81. An aü'tem au

ditus füerit in Confilio Status :

catum fuit, prout ipfem

i

:

et Clariffimus Dominus Re-

an vero non, ofteníum eft in

priori inftantia,. illud

tet

ga palam dixit.

*

effe frivolumac impertinens.

quod

. $8. Et tunc mi

rum ii modum lauddvit Appellans

82. Sic utmirum

;

;

f

acalii fratres modum agendi Clariffimi Domini Rega.

hacfecundainftantia.

it, quod ipfum adhue urgeat m

tad

! $9. Etecce nunc calumnie & injuriz pro parte

.. 83. Negatur Articulus 65.

Y

3

i

3

Yeft

ipforum contra M.!D. Judicem a à4o.

84. Etquià Articulus 64. veruse

ft

t, ideo Magmü-

üm

* 6o. Sed quid dicam? ubi ventus vult fpirat.

cusDominus a

3

.61.. A(t parum feliciter jadat Appellans aleam ,

demnare.

que potuit A-ppellantem legitime con-

icen

)'out

dum defüpér tam longos facit difcurfüs, atque fer-

85.Ex quo proindeinveniunt folutionem fuam Ar-

P

Qum

mones, attenta praxi in contrarium diüis ejus.

z

ticuli64.66.67. & 68..

62. Etlicet Intimatus füftinuitfet, Judicem ob-

86. Perexpreffe autem negatur Articulus TAE

ftrictim effe ad declarandum quosnam Affeffores pro

lttors

, 87. Etlicet Decrecum de 12. Septembris 1725.non

decifione bujus Cau(x voluiffet affumeres

fuerit primario datum contra Appellantem.

| hi

il

63, Et fi Cláriffimus Dominus Rega id concef(fe-

88. Sufficit nihilominus quod latum füeritin famo-

fit, non inde fequitur quod facere id debuerit , mul-

fàm Refpo

:

Quo

to minus quod Judex 4 420, ad hoc obftri&us fuerit. -

n-fieneym Epiftolarem Appellantis, dequa

Dtrt

quaítio.

dlio

. 64. Injuriz iterum eft. & calumnia dicere, quod

$89..

Qui cum ejusdem - fefe fäHhs fit Authorem ,

petita confilia infciis partibus oftenderint Juriscon-

falfüs eft Articulus 71..

TGUT

iultos fuiffe recufabiles.

. 96. Sufficit enim contra Articulos 72. & 75. quod

6$. Cum econtra fimi

LCl

lia confilia. (int peti folita

faflus (it fefe Authorem effe ejusdem Epiítolz, falvis

Cürq.

ac peti debeant iníciis partibus, ut Jurisconíülti fint

Prafatione, impreffione, diftin&ionibus Articulo-

Hiberiores in füis opinionibus.

j

rum & aliquibus vitiis imp

66. Quod autem Intimatus con

fenferit, quod Ad-

de(üper fatis fit convi&tus..

refforis, ad dicendum, quod

&its'

t fo

vocatus Fifcalis abeífeta deliberationehoe fa&um fuit

91. Nulla enim in jure daturfortior proba, quam

de confen(ü ejusdem A dvocati Fifcalis, qui judicavit

ipfapartis adverfa confeffio..

T0

etf'» abtcindenda cavillofa incidentia.

r

h

. 92. Eít quippe illa ognniqm.prOb.atiö'nuxnoþtima

quant

./,

67. Et ad of(tendendum, quod ipíe non a

ffedtaret

eaque füperlativa,

vaini-;

Ícire , qualis opinionis effent affumendi Jurifperiti.

.-.93. Nuncupetautem Appellans antädi&üm'Deörel

'768. Calumniofum iterum ac maxime | injuriofuim

tum de 12. Septembris 172 5. proutipfi placuerit.

dlatig

éft dicere, quod non foret credibile pro Sententia

. 94. Eo enim non ob(tante videbunt Venerabiles

Pani.

d 74 adliibitam fuiffe deliberationem aut etiam quz-

Dominatio

nore illius.

nes Veltra cujus i, & a quo latum ex te-

;balc« ;'

fitum conf(ilium Juriscon(ultorum.

,

69. Attento quod Appellans eo

ipfo Hæäï&am

95.. Etvidebuntetiam ex aQiis & aditatis prioris In-

Sententiamarguat fal(itatis, atqueadeo dicat, M. D.

ftanti

t

udicem a quo effe falfi criminis reum.

nem faciat de monitione Canonica.

z quod Appellans fruftra € perperam mentio-

Tticu-

- 7o. Obquod di&erium

procul dubio non le'v? poe-

96. Maxime fi dignentur reflectere, quod di&us

na dignus eft Appellans.

-

"

*

;

id

':,;.v

d

5i. Mirum

nihilominus é(t, quod' dicat Siä;ntäm—

mordice. -

Appellans l?etüfïaïin...fua-.Qpi,nion.e,- eamque tueatuxj

detm'

tiám á

qua confedtam&fcriptam efle contra notorium

97.. Quod aute

m c;enfura fufpenfionisa Divinis in

ftylum.

i

Appellantern fit per interim láta:

mem.

72, Ex eo quod in ipfanulla fa&ta fit ment

io Seä*—

38. Non eftquod'afpellars deeo conqueratur, vel

tentizInterlocutoriz , nullaque eor

^

t

3

"

quod füb illo pratext

M

u

"

i

teptia

im quzin v;m &

, impugnet Sententiam a qua

H

confequéritiani ejüs acta & actitata fuere;

U

ptout videre eft ex tenórg ipfius Sententia, :

Ut d

73. Notanterubi tanquam fenior J.

. De&or fcxt

::99. Przovifio enitm illa tantum eft dàta donec fàtisfa-

d-

autíciredebeat, quzparia funt, quod hoc fieri nion

ciffet primo membro definitivo quoad revocatio-

foleatnifi in Sententiis ext

nem.: --

.

r APE ER

Jlans

téntia & qud.-

109.

Sic utcavillofüdi üteo cirea tntos fáeere ov

osdti^

74. Puerile pro

ïnää'e'ü'& Db&er.&gïiäaxä&änämil ex

IDOTnes.

*

eo inferre, Judicem 2 quo nullatenus attendiffe ad

"Yer. " SE v

eró Appellaxïs' inVenire non poffit ïquod-

üod

dictam Sententiam I

^

A

nam aut

.

ntgrgggutoriam » neque ad Wdi&laï

videre. -

qualé Hte,us den&um ,eft fbþre Tquigrïlägnbvglt

d

ada & á&titata.

*

--75$, Ac injuri

ofum eft étiam dicere eam effe litám

162. Sient meri-t'ö-:« äüþäcari pofïif; ; ,qünad'f;

elans

a Judice aquoinaflumta qualitate Executoris Decreti

pejores czci , quam illi qui viderenolunt,

u

Confilii Status de 12. Septembris 172 .

j qu

103. Quod autem ad le&uram non procederetur in

— 76. Cunteo ipfooftendat, fe vilipendere legiti-

Cauüs criminadlibus, nifi partibtis tempeftive pra-

oué

rhum füum Saperióorem hujus Univerfitatis Rectorem

tnonitis; hoc omnino a

a

ià

Magnificum, quod etiam non levipoena di

"num ef(t,

oftenfum eft. ^

lienum eft a praxi, utfuprá

*

dl

.t777, Máxime cumi facrofarida fitauthoritas Judiciim,

j

104. .Et alias pro fufficienti m

con

Ox'iiïtione, ferüre dä—

quam proinde eorum fübditi venerari tenentur, pro-

bet Decretum

m

ub

b"

AUE RE UT

st Appeln i ia quiltate Dodoris ignorre non

5i vero poft latum tale Decrefüm prout re-

?eb;atf

784.V'Säd duid dxcam70mma à d'efperatiäp'rqgedunt,

vera latum fuit, nulla füfpicio inciderit Appellanti

Ajcti

ex ejus & fautorum ejus calamo.

imminentis Sententie, ut affectat. .

Y

o^79.- Eccé enim tátn effrons exiftit; ut dicerenon

166.Signumeft quod parum (it verfátüsin praxi.

n(es

vereatu£, íe condemnatum fuiffe inauditum, ubi ta-

aeíciffa

doi-

107. Negatur interima," quod APPFPWi pr

ent

éln

719

Causa FESPENIANA

)

uerit ficultas exhibendi Motivum, quoddicitfeha- . .124. Et negatur etizm quod Appellans contra z«

ql

builfe patatüim.

quitatem condemnatusfueritin expenfas..

[it

iog. Nam po

-

ft latum Dccretumde fupplendis &

125. Tlanto magis quod luce fmeridiana clarius

deferendis Actis, debebat, fi Vole*bärt,( exhibere ja-

oftenfum atque probaturm fit in primaInftantia , quod

Üi

&ilatum füum Motivum. .

;

^

Appellans condemnari debuerit in folidas expenfas. .

Vil

109, "Cum autem id non.

*

fecefif;. clarum eft quod

126. Et ea propter fruftràre

]

facti qualitatibus fuerit gravatus.

petit Ap'pellans? quibus

T&

te&e proceffum fuerit adle&turam.

o

11o. Mirumautem non eft quo

d D.Secretarius non

127. Prout etiàm fruftra repetit Sententiam Inter-

interfuerit ledurz ,. cum hic abinitio fefe excufave-

locutoriam , de 31. Julii precedentisanni.

fit..

"

128, Quandoquiderh AGor fátis oftend

erit , fatio-

dic

III. Q

uod vero -'at't".in.e,t, Decretutn de inferendis

nés Appellantis in ejus Motivo deduaas effe imperti-

Cle

Íportulis, nu

lla fuit n»ecelïïtas illud praemittere Sen-

nentes , prout Venerabiles Dominationes V

Ó

eftrx yi—

tentiæ».

debuntex Motivis Juris Intiimati..

^i

eu

I12. Cum i

d nullibi injunQtm aut . ftatutum fit,

129. Quodautem Intimatus voluiffet M. D. Judi-

taf

fic ut id pendeatà beneplacito ip(ius Judicis..

cem a quo redigere ad ordinem. meri Éxecutoris cu-

41

jusdam Decreti Confilii Status, ut

115.. Acceptatar quod . Appellans fateri debeat ,

,perfugdere vult

Procuratorem fuum fuiffe citatum ad pronunciatio-

Appellans, mera eft impoftura.

foi

nem Sententiz, idque per fchedulam latine confcrip-

130. Negatur vero, quod Intima,ti:s in aliquas

$

tam ut moris eft.

expenías condemnari debuiffet.

C

114. Án autem

di&us Procurator domi fuz fue-

131. Et negaturetiam quod Jurisdi&ionem M. D.

rit, velalibi, hocinquirere non debuitIntimatus.

Re&oris hujusUniverfita

tut

:

tis aüt eredtionem illius everf-

115. Sedip(i fuüfficit, quod citatio illà fa&ta fuerit

tere voluerit.

?

ad domum didài Procuratoris, uti fieri fqlet & de-

.132. Unde in

juriofus eft Articulus 126. & prot&-

n

bet: .

Ls

ftatur Intimatus de injuria ipi per eumdem illata cum

tül

116. Quo

dqule* Sententia a qua poft di&tam cita-

revocationead animum & ulteriori proteítatioge de

e

tionem debite fuerit lata.

agendo ad condignam reparationem tempore & lo*

117. Etfi duz illius copiz fuerintaffixg ad valvas

CO.

C

Ecclefiz Divi Petri & Hallarum,

. Quibusaliisque jungendis, &c.

118. Ex eo argui non poteft nullitas'illius, tanto

. Rejiciendo ulterius contentum

didi Libelli, iri

p

minus, quod abufivum fit & effidum quod fimiles

quantum hic in particu'ari non foret folutum per me-

affixiones effent contrariz ftylo & cohfuetudini hu-

ramfrivolitatem , impertinentiam & expreffám dene-

tot

jus Patriz.

.

gationem quatenus contra, velfa&ti prajudicialis.

d

119. Econtra vi

fam eft id ita pluries pra&itatum

Concludendo contendit Intimatus quatenus per

fuiffe in hac Univerfitate.

Sententiam Venerabilium Dominationum Veftrarum

dice»e, quod per hoc

120. Sic ut frivolum fit

bene per Sententiam Judicis a quo judicatum, male

Condemnati poena aggravata fuerit ultra ipfum teno-

& fine fundamento ab ea Appellatum , & confequen-

rem Sententia.

ter quod ille fortiri debeat fuos effe&dus declarando

*121. Interim cum

Appellantis Rei'þohüo Epiftola-

Appellantem in fuis conclu(ionibus in fine diái Li-

fit

ris effet in omnium manibus & publica,

belli captis in modo & forma non fündatum neque

ritg

122. Mirum effe non debet, quod Intimatus an-

receptabilem , aut alias falutariter cum expenfis, &c. 1*

tedi&tam Sententiami affigi curaverit ut omnibus inno-

3

Ve

teíceret.

. Implerando, &c..

Tu

123. Negàt

ur tar*nyenf hoc fadum effe animo pra-

rmeditato inurendi notam honori atque exift

;

imati'gni

NU

D. Göä.äg'

,App4ella11t;s, luti per»fuadejre teptat.

f

u WA

SSSSSSSe s Qæä :

EE

ä?ä*ïäääfää»ä»ää»ää

n

En

w Mb ul C -A 9

;

d

E

GERO BERNARDO v

An ESPEN -

4

( pno Gurifim D. Z

.7U p.æsä. |

y

- Canouum Pïqwöïö '41511611(1721?1 |

lt

hf?ltæi7nztyn Doi

nintn'YHEODORUM LEON ARDUM S T REITHA

Àl

gontra 'Co

i

Ti

GEN j. U. L. bujus Um'vew:ä?atis P;*æ;zat'omn ; lutimatum.

C

pellans vifa (chedula Refponfionis pto parteInti-

q!uam aþþ&lletuir ad U]udui'ceni Laicum , fed umceac

H

mati exh

j

4

É

ibita, dicit fequentia fub-& æediaqti-—

privative ad Tri

bunal.quinque Judicum Academico-

rum, &inde ultimate .aq Sgdem Apoüolicam.

i

bus, &c.

Q

1 Qubd þ;rorfus'no'forium Gt-, 'Re&orgrxn hujus

4.. Quod Re&or M. neminem poffit pu-niæe.mor-.

Univeriitatis etfe Judicem mere Eccle(ia(tieum, ejus

te, utiprafcribit Vifitatio arni 1617. in,ve;bis :

fi

Tvr'libu.nalïriiär-e' Ecclefiafticum Tribunal..

"

j

:í

. » Si quispiam ita crjl-iïiuihäliqter d'elitiü&tit,« utre-

//5. Quod hoc "Tribunal Re&OTIS ï Magniäci , ubi

, us mortis reperiatur ,. & fcelerisatrocitas nulla pof:

p

» fit excufatione purgari, ab Univerfitate abícinda-

ropria Statuta & ftylus deficiunt, fequatur normam

u

j

» tur & brachio fecula

ad ftyl

^

;

m Curiarum mere chle;ï,ä&ibärum Provinciz

ti' gompgïenti ; pæng p?e&ehf-

l

Mechlinienüs.

» dus tradatur.

;

N

6. Quod Princeps

.quidem öc'e:[ïärit-hafc 'tranftliïerit

)

d per hoc

:3. Quod gb,.&jusgiem" Sententiis agt-D'»ecret—is ngn-

Ju;isdi&iunem -fuam/' in Rectorem M. f&

f

i" (Lr) gghibii,a 30. Api-?lic* 1228.

QU chumn DES PIECES. &c. vamz szcm»zn

7

g.

ipfütm facta fit ea JUäSdl&lG Ecclefiaüxca fecundum

que Affefforum. COHfihO atque aiïenül. Cantra Art.

qualitatetri: jumsd:&mms Perfonæ » m quam ce(ï'a

I4.15. 16. 17, X 20.-

Aflg

translata eft. -

29. Attentis infu

er modo & forma,

Bibus h**

Juod

15,

d Quemadmbdum vana, qüz antea erant ]Lms-

quinque Aiïk!ï*ores a

id

hanc Cau(äm fpecxahter ngün-

duihoms !alcæ, facta funt dein ]unsdx&loms Eccle-

nàáti fuere.-

lbus

fiatticz, v. g. in ed parte Brabantiz qua olim 'erat

30. Fuh&; f'uemnt munque illi Aïï'eiïäres munere

Dioaccefis Leodienfis, Caufz Teftamentorum, Con-

Df

füe per Sententiam. Intetlocutoriam, féd non per-

traduum ante-Nuptialium, & Bonorum Amortx(ä-

fundi, nec fundi precipua officii ffui.

?parte » nec

torum fubfuünt etiam Judici Eccleiaftico .

eorum partes fimtæ contra Art. 18.-

fat

$. Neque propterea is Judex dicitur habere;uns-

Jert

31. Contia Art. 19, Debuit Judex a qïxo Caüfám

didionem: rmxtam aut deüinit eiTe Judex mere Ec-

hanc affumere in iis termxms,

in quxbus a Clanfïimo*

& Y

cle(xa fticus.

Przdeceffore reh&a fuerat.

*9. Quod in omnem cafum, et(i'Ré&or Magniä-

32. Nihil intereft, five quinque illli Vm chen-

Judi

cus haberet jarisdi&tionerm mixtarn (quod nullatenus)

tur hujus Caufz ]udxces vel Affeffores. - Contra Art

N

tamen Judex 2 gio certo certius inferenda Sententia

13. De vocabulo non eft litigandum.

vult

a quá aftfüm(erit qualitatem ]udxcxs Ecclefiaftici.

33. Sufficit Aïïkfföres illos reipíà fungi munere

10; 1€; Quia Sententxam a quatuht adverfus Per-

Judicis; ütpote ex qüorum coníilio & affenfü. ipfe'

Iquis

fonam Presbyteri:

Judex non- ur:fperxtüs præfcnptam Iïbl Sentennam

11.:2e. Quia eam tulit ädverfus Presbytemm in

pronunciare debeat.-

L.D

Caufà criminali.

?x

:34. Hic habet nudum nomen, xlh rem.

CVT

12. 3». Quia prætenfum crimen, de quo quæn-

tur, ex ndtura füa eft'Ecclefiafticum.

735. Quare Ap

»ellans art. 46. fui Libelli grav rede

dixit, hujusmo«

di Af

i Affefforem Judici zquiparari.

tote

13::Cum notoriurm fit, adverfus Presbyterum ,

* 36. Quem Al'thülum non mhmandp admxf' t Inn-

Cum

præfertxm in Caufa criminali, acmaxime ubiquari-

matus, quod acceptatur.

tur decriminé Ecclefiaftico ; A&xonem mfhtuendäm

it de

37. Acceptatur quoque; quod Intxmatus adivifi C

k l:

effe coram Judice Ecclefiaftico. *

Senténtiam a quá fecluhs dlöhs qutnque Aü*etïombus

14: 4*. Denique, qüia Judex aquo Ecclefi a(hcam

latam .effe.

Cen(uram appellanti, quamvis nulliter, inflixit. -

'38. Item, quod Intxmatus faffus eft; "Sententiam.

l, ifl

I$. Quam non nifi à Judice Ecclefxaü*xco mülgl

a qua latam igdeci(à pendente conclu(ione ApþeUHn-

*

rme

poü"e , iterum notoriüm eft.

tis in Aüis produ&a 31. Januarii 1723..

16. Atque ipfe Intimatus in præfentï Caufa Rec-

39. In'qua concluGone expreffis terminis f'uümuft

enge

À

torem Mavnmcum reputavzt tanquam Judxcem F C-

"-

Appellans; prepfentem Caufam ,remoto Clariffimo Do-

B

oie(ra(hcum.

mino Hacquio , atiisque quibuscumque penitus feclufis'

"A7.- Ut patet ex iis quae Innmatus in hte concinfit

unice C9' privatite de confilio C* affenfu nominatorum.

uf

& futtindit de.Cenfüris, quas ]udex in-hac Cauia

thale

quingue Jurisperitorum. per- Magtificum: Dominum.

Juen

Appellanti mtï:gere teneretur.

7udrcem a quo oportere , inflrui, decidi ae terminari,

ando

18: Notiflimi quoque conftantiffimique ftyli; ufüs

4o." Atticuli 9. & 1o-'negantur; nec credi debet

ac moris e(t, Rectorem Magnificum lujus Univer-

Intimato, nec Judici a quoin. proprio fuo fa&to ,

àLi

Iue

fitatis, fi Jumsconfixïtue non fit , A(fefforem: ]unfpe-

contra quód hic agitur, quafi fcilicet idcirco credere

XC

rituin, vel Affe(fores Junsperxtos affumere,

oporteret, interveniffe confilium & affenfüm Juris-'

19. Eündemque Re&orem non modo de confilio;

confültorum, quia hoc iptüm afférit Sentemla, qua

verum C2* de affenfu hhüjusmodi Affetforis vel A(leffo-

velex illo ipfo capite arguipur nullitatis,.

rum judicare & Séntentiam ferre.

41. Turpe ett declarare nolle, ' qumam fuermt

20. Hunc ftylam & ufum declarant vel xpfæ duz

An"etïores* fi qui fev*erafuerunt.

Sententxæ in hac Caufà latz.

"42. Quod attinet art, 11. & 12. Refponfionis In-'

. 21, Idem declarat ipfum Decretum in eadem Cau-

timati , intelligi nequit , quomodo ibidem. affeve-'

fa Affeflore Clariffimo D. Hacquio latum.

rare non vereatur , fzctum C5 effiftum effe , quod prz-

N

-:22. Item Sententia in Caufa R. D. Collette; cu-

didi Juriscon(ülti nommatx&am.mpn fuenntad Yo-

jus mermmt [ntxmatus Art, 56 & 57 hzc per coplam

tum Innmatx vel'ejus follicifationem.

annexa..

^43. Qaandoquidem ip(ius Intimati- proprms Pro-

23. In fümma tot fünt exempla quot fueruut Re-

curator Haàelgoet Confultx(ï' imo Domino Advocato:

&ores non Jurxsconfultæ

De Swert die 1. Julii 1727. fümmo mane infinnave-

-24. Quid, quod ipfe Intimatus fuftinueritin. ^hac

j

rit apertum quoddam mandatum de 3. Jurii novif-

ipíà Cauta Clariffimum Dominum Reüa quandoqui-

fimi, quohüic Ádvocato mterdxcebatm* ne mteref

dein non effet Jurisconfultus," NoToRIE" affumere de-

fet le&ura huits litis.

bere pro DEcisIoNE hujus Caufee A[fe Jore: Ita ruunt

- 44« Quandoquidem ipfe Iptimatus cum dido Pro-

Articuli 1. 2. 3. 4. $..6, 7O&S.

curatore fao ex Confilio Advocati Fxfcahs ad iinpe-

1.

2;. Neque hec praxis & ftylus Tnbunah Re&o-

trandum didum mandatum dicto die 3o. . Junii

Yb

ris Magnifici peauhms eft, fed & in omnibus aliie

vefperam Brüxellas excürrerit, ac poftero die f'um-

Curiis Ecclefiatticis, -ubi Judices non (unt Graduati

mo mane idem illud mandatum attulerit. -

in Jure; conftauter obfervatur.

u

AA Quandoquxdem & ifla alia rhandata, de qui-

yico

26. Quemadmodum & in hoc Ducatu Brabantir

bus Appellans Art. 9. füi Lib: grav. per Intimati fal-

apud illos Judxces, qui tenentur Conühum Junspe-

licitationes obtenta fuiffe abunde monftrentur exiis,

ritorum fequi.

quz Procurator Intirmati ex SPECIAL! 75 ormm:one

Yor

* 27.. Acceptatur autem 1d quod Intxmatue non in-

fm confilii 39. Tanii 1727. repofüit ad Libellum Ap-

ficiando faffus eft; nempe cententum Articulorum

pellantis ,quo hiccontendebat Advocatum De SWert

a 4. üfqne ad 18. inclu(ivé - Libelli gravammum ex

ad leduram hujus. Caufze advocari debere, *

parte Appellantis exhibiti; in quibus exponitur mo-

t

46. Quandoquidem idem Procurator, 'eó quod

dus & forma, qua Confultiffimi D. D.. Defcartes ,

negotium de Aflefforibus non fuccederet ad votum

|po»

Fierlantr , Cools , Tourneville & De Fooz in A feffo-

intimati per informationes füas obtinuerital

Man-

idi

rés ad dem(ionem hüjus caufz affümti fuere, 1tem

datum infinuandui

flen-

Clariffimo Dotmino- Reïra, er

proce

ffus eorum atque Sententia.

E

quod ip(i przcipiebatur, ut ftatim a le&tura huj us litis.

528.

x quibus-luculenter fequitur , quodhæc(fau-

jam coepta-defifteret ; fïäf*eqüe mdxlate Bmxel

s pra-

yert

fa debuentdecxda ac.terminari de eorumdem quin-

featem fifteret.

hoc

-)J

47. Quan-

7JI2..

"

| H

x

47 ,.Qqandoquidþm». hoc. ipfum Mandatum ; per

73., Quare rzdwulumeüquohm:mmus preten-

& 1

Litteras claufas eidem Clariffimo Judici ipfemet dic-

fum fuum Inventarium velit defendere per hoc, quod

al

tus Procurator Intimati ininuaverit di&to die 1. Julii.

illud confedum fuiffet prxfente & non contradicen-

Mi

' 48. Quandoquidem Clariffimum Dominum Rega

te

e Procuratore ppellantis ,.

1

i

»

n

Bruxellas pfófectum, paulo poft (übfecuti fint dic-

lo contradixerit..

d

;

2

z

L

3

E

P

1

eum nolendo fignare fa-

94

tus Procurator, Intimatus & Advocatus Fiícalis. -

-.74. Partis erat p

etere Decretum Judicis, quo co-

hs

- 49. Quandoquidem idem Clariffimus Bruxellis de-

a

.

geretur Procurator Appellantis autad fübícribendutn

tentusf

h

E

ue

z

rit. donec in locum Advocatorur de Swert

Inventario , aut ad allegandum rationes curfübfcri-

lüpe

& Vahder Vorít alios Affeffores nominaffet. — —

bere renue

*

ret , fub poena. quod. "haþer,e;gr pro le-

eret

..$0. Contra atticulüm 21.- perfiftit Appellans in

^

Atticul, 22, Libelli gravaminüm. —

d

:

N

;

J

i

s

$

$d

1

J

s

Es

Acceptatur autem; quod Intimatus fatetur ;

&

"$1. Uti & contfa art. 2:

3

f

*

"

p

€

o

rfift

L

it, quad a Decre-

nullum interveniffe Decretum poenale, quo appel-

to de 31. Januarii 1728. appellare potuiflet. —— .

&

lanti injun&tum fuiffet , ut adconfeclionem Inventarfi

mil

P

procederet fub paena

;

J

A

orfo «t , Appellántem eidem Déere;

feclufionis , .alüaquidialgiequfnlr»z.-f

tà acquieviffe,

ventarium Intimati hateretur legitimum. ——

l!

[

7$3. Sche

dulà Loco Tetmini eodém die ex parte

- 76.. Contrt art. 42. Perfiftitur penes dicla Art. 38.-

S«c

Appellantis exhibita contrarium plane evincit. ..

49. 40. & 41. Libelli grav. ex parte appellantis. -

- $4. Centra articulós 23. 24. 25. 26. & 27. Quas

77. Atque ulterius dicit Appellans ,. haec-dicta (na:

calutmnias Appellanti impegerit Intimatus non femel

conbrmar

É

Í

;

dem

i vel ex ipfo. art. za.eLibelli—,:glxï;iy.; ;ab Inti-

91

oftenfum fuit in hac Caufa, .. Provocatur autem In-

rh;"to, tunc Aftme, exhi. m

Senl

timatus, ut ipfe vel unam calumniam [pecifice de-

tort

fignet, qua ab Appellante affeQtus fuiffet. — .

- 78. Verba enim iftius Art 24.

| dþfumta ex 1 ;;Ih

.5$. Contra Articulos 28.& 29. N

on fuit ab Ap-

Mandato Re&oris M. manifefte

-oftendunt.

péllante (implex objecta Pro

idem 11-

A

teítatio, fed formaleSu-

lud Mandatum effe verum anne

Ítentum atque Conclufio.

1

.79. Et negatur abtolute, quod intrufüm Inftru-

e

"$6. CuiSuftento atque

Condlufidni fatisieriapor-

mentum, quod nunc füb. N. s. deprehenditur, ab

tuiffet , vel per Intimatüm opponi.

initio exhibitum fuerit ,

yel

..57., Contra art. 30. perfiftit Appellans in Art. 29.

Art. 43, -

L

prout falío ann'erit Intimatus

qn

L

not

fui Libelli grávaminum. . .

.

i

$0. PTOCU

L

;rþätur» pdrto Iïxrfgt*'i"matüs; ut öüenda.t ubi

. $8. Contra art. 31. & 3

2. períiffit A

ellans ,. ni-

vel minimum in hac lite contradixerit artic. 390.

hil de iuo fcitu iu hac Caufa adtum fui

aut actita-

Motivi Juris Appell

a

Sem

tum à die quo Intimatusin actis Refpondit ad fche-

19..& 20. Quadruplicz ejusdem.

À

antis; item articulis 1617 LS

*

u

«lulam Loco Termini ex parte Appellantis exhibitam

81. Neque folum dictos Articulos no

n mficxando

X

T0

41. Januarii 1728.

"

admi(it , fed & admitit (;

militer articulos 21. 22. &

.$9. Contra art. 33.

Qui utitur fuo jure , &emini

24. dictz Quadruplica..

P

ten

facit injuriam. Jureautem Innocens fe inique con-

82. Uti & articulum 23, ejusdem

" : qui m verbis

demnatum queritur. . Hic porro agitur contra ini-

bis (fic. fonat:. ,, Mandatum. Redoris

M, uti per Ac-

Juam Sententiam 4 qua.

» torem cum Libello grav. ad. art. 23. exhibitum

qu

. 60. Negatur art. 34. u

bi alfe:itkü'i»', litem fuiffe in

» fuit fub N. $. fic habet : /njungimus |Promotori

'

ef,

ftatu judicandi. -

» fiofiro C9' Procuratori Haelgoet , quatenus indilata

: 61. Prout etiam

4

; falva imper.tïnentia , Degatur ,

» coram nolis fervato. juris ordine inflituat womine

2

5

Officii Aclionem ad onus Clariffami Doimini v

IHio

Judicem a quo tuliffe Sententiam de con(ilio & affen-

/

P

?

an Ej-

ín Jurisperitorum.

1

pen, . U. D. C2 SS Canonum in

hae Umverfita--

|62. N

/.

eque in hac parte c

reditur Sententiz a qua

)

te Profe[foris.

ü.

cum hadtenus nemo pratenfos illos Jurifperitos no-

».32725.5

Datum Lovanii hac, : x.þ Febr'ftarii]

id

verit.

V.

83. Provocatur infüper Intimatus $

u t defignet

Pá

.63. Q

Att. fui Libelli grav. ad quem, &

li

l'uare ,;pe:ü&it Appcll';snä in Requifito A:t. 4

clametur iftud Mándatu

Num. füb quo re-

fui Lib. grav.

L

64. Tanto magi

"

$, quod Intimatus per fuos arti-

rii 1727.

fa

qu

culos 34. & 36. majorem prabeat aníam credendi

84. Siquidem ad Art. 23. íüb N

um. $. prætehdäti

Sententiam a qua revera absque ullo Affeffore latam.

ab initio annexum fuiffe Inft

»

len

65. Quid enim facilius, quam Affeflorem. nomi-

reperitur intrufam.

-f-gmen tumi, quod. jam

D

D

nare, fi ullus affumtus fuerit?

$5.. Concipi non poteft, quacenfide

ntia lnlfima-v

qi

&6. Certe alia hic caufà celandi Affeffores (üb effe

tus afferere nuncnon vereatur, intrufüm hoc inftru-

nequit, ni(i vel impotentia eos manifeftandi, ex eo

mentum ab initio fuiffe exh

;

&?!*4

quod nullus Affeffor affümtus fuerit; vel pudor,quod

bello fuo grav. ad art. 23..-

i

d

ibitum, jum&amqug L1-

:

üt

pratenfe affumti jure fuerint recufabiles.

:86. Cum probe conícius fi

t Intisäitftlä, ante vin--r^

fiy

