nem, prafertim in excommunicationis negotio, Van

debere; 1. JMonitum vulgari lingua , in quo breviter

Erkelii refponfum non expeéctavit; quin potius per dies

omnium rerum geftarum rationem redderet, apertaf-

15

plures terminum , quem ei concefferat , antevertit.

que 9 multiplices nullitatis Sententia in fe pronuntiatee

Eum die 16. Januarii excommunicatum, omnique Ec-

probationes proponeret; 2. hocoffieio perácto, ejuf-

?

1

clefiaftica functione & adminiftratione fpoliatum publi-

que Senrentiz, quae ceteroqui nec promulgatà, necju-

ce denuntiavit, per eamdem Sententiam mandans om-

ridice infinuata fuerat, evidenti nullitate fpectata, non

l,

nibus Archipresbyteris , Clericis, Notariis, &c, ut

debere, veluno momento temporis, a fuarurm functio-

h

eam jpíam fuis in Ecclefiis indicerent , omne cum ex-

num exercitatione abí(tinere.

ut

communicato commercium vitarent, idemque Fideli.

Opinionem hanc firmarunt alize plures Epiftolae, in

0-

bus, quicumque iis füberant ,

quarum una Van Efpenius peculiarem in modum nul-

l

rent,

| faciendum prefcribe.

litatem difcuffit, que ex eo capite derivabatur, quod

1LI

Hollandie Proceres id contra Leges patrias contra-

Sententia ante terminum pronuntiata fuerat, quem Mo-

n

que Subditorum fuorum privilegia, non fine gravium

nitio ffatuerat, Canonefque prafcribunt.

i

in Ditione turbarum periculo, factum audientes, Se-

In hujusaffertionis con(ecutionem , Van Erkel fuuin

ie

cularibus Sacerdotibus quatuor ex eorum numero, qui

AMonitum vulgavit hoc titulo : 74dmionitio ad probos om-

D. Daetmez novo Vicario Apoftolico fe fübdiderant,

nes cordato/que Catbolicos ; ac deinde perítititin populi

G

in mandatis dederunt, ut Colonienfem Nuntium per

regimine quod ei Dominus concrediderat,

Refett in

Litteras ad fuas deferendas contra Van Erkelium per-

hoc Opere precipua proceffus fragmenta, &e Litteris

J

unam, quas Efpenius ad eum fcripforat,

'Tum fermo-

(4) LibelluAs affixus d

t

ie 12, Augufli ann, 1702, 19. Decembris

nem ad F'ideles (uz fidei commendatos convertit, hor-

ánn. 1708. é».

l0

(&) Admohizio ad probos omnes djc. pag, 17.

(c) Ibidem, pag. 33.

[

Fita Fan Efpen,

Q 2

*

tatus;,

i H EC il AE o

E

124

VITA D. VaN EsPEN.

b

*

tatus, utfe contra feductionem preemuniant, nec fuos

ex firma quidem folum , alacri & canonica. agendi ra-

—

tione, non aurem ex negotiationibus, & compofitio-

legitimos Paítores deferant, paratos omnia potius ip.

fumque anathema perpeti, quam eos mercenariis lupif-

nibus faam incolumitatem fuamque redintegrationem

d ii

expectare debere.

Previderant id ante longum tem-

que rapacibus tradere , qui aperta fronte gravioraqua-

que Religionis dogmata , & pracipuas regiminis re-

pus Coddius & Van Efpenius, & poftid in primisquod

poft Porcampii mortem experientia docuerat. [ta ni-

gulas impugnabant.

mirum Opftraetius die 13. Novembris ann, 1707. ad

Super

Van Erkelium fcribebat ejus Doctoris nomine: ** Jam

INova ad compofitionem : collata opera.

bac ve. Fan Efpemi feutentia.

» fortiter, ajebat, ac flrenue pro Ecclefiee tuze defen-

,

fionezamquam pro avis€7 focir pugnandum eít. . Eft

XV. Van Erkelii conftans & e regulis agendi ratio ,

?5

ideiglori;, ut in preefentia viros poffideat a5 ple-

nos, fuaque eruditione fimul ac pietate commendan-

ejufdem recta confilia, & fortaffe Belgicorum Princi-

dos.

Hi

pum animadverfionis timor Adverfariorum animum

??

Eorum fucceffores degenerare pofílent.

5»»

fi cceperint enervari, jam habere pro certo poffunt

pervaferunt, Eose Clero nonnulli molitos rati; cu-

randi occafionem inde fümpferunt, ut apud Colonien-

quamprimum fore ; ut 77

iferrime €7 pernicio.äyz'mfe

fem Nuntium . (Bulli) ageretur, cujusope Epifcopum,

Jervituti fubdantur. ,

a Capitulo ele£tum, & a Papa confirmatum pro prac-

Ultrajectenfe . Capitulum quo

d implorare juftitiam

Aeefba — um o GEER. CófeeéÉ . Quedes aW a — —R wX m WV 9A —— - dÀ — CusAL — h

fentis difciplinae ufibus ac legibus obtinerent. Coddii

non defiflebat, cujus impetratio difficilior in dies eva-

mors (2) novi Prefülis. neceífitatem augebat, voto-

debar, rurfus ad Clementem XI. ineunte ann. 1712.

rumque executionem faciliorem reddere videbatur.

fcripfit, In hac Epiftola de Colonienfis Nuntii quoad

Nuntius negotio manum admoverenon renuit , ad eum-

ejus Deputatos abíonis aétis conquerebatur; teftabatur

que Deputatos, quos petierat, Capitulum mifit, aDD,

calumniofarum accufationum occafione , quz- iifdem

Steenboven &2 Delenoort, efuis praecipuis Membris duo.

actis praetexebantur , fe conílanter invicdteque trenere

Initio quidem D. Buffi (e pacis ftudiofum exhibuit ; at

quidquid Catbolicam Fidem fpetlat ,. Ecclefieque difci-

quamprimum id oblitus quo potiffimum deputatio (pe-

pliuam fingulari obfervantia, diligentia, veligzonme cu/fo-

étabat, ad puram & fimplicém fignaturam Formularii

dire ; petebatque etiam atque etiam , ut S. S. placeret

Alexandri Vll. fecundum novam Bullam , ZZzearm Do-

primum Paftorem , tum quidem rmaxime neceffarium

zini, Íetotum retulit, Cum Depurati non aliter fig:

tandem aliquando vaftatee defolatzeque Ecclefiae conce-

nare parati effent , quam facti & Juris adhibita di(tin-

dere. (c) Remanfit Epiftola hac abíque refponfione.

€tione , fignificavit primo Nuntius id fibi fatis effe; ab

Perfiftentein diestirmius Romana Curiain fufcepto con-

filio, ut eam Ecclefiam tamquam a fundamenris ever-

iifque f« nihil aliud poítulare, quam ut ei Bullae cete-

rifque omnibus, quas ea continebat, obedientiam uni-

fam, omnique ex parte ad /impliezs AMiffionis flatum

c . 17 p M. a R a. aund . m EL L L AE i s d

redactam haberet, cjus Miniflri idem faxum volve-

verfim profiterentur ; at utalteramanu reciperet, quo

altera derelinquere vifus erat , formulae quam fignan-

banr.

D. Santinius Bruxellis Internunüius complures

ex Hollandie Ecclefia privatos homines atque adeo

dam proponebart,. claufulam addidit, in qua facti eque

ac juris profeffionem íaris perípicue tamquam certam

Commounitates per iteratas Litteras hortatus eft, ut Pa-

Mo U rE O

pa juíIis ad apicem obfequerentur. . Colonienfis Nun-

ponebat.

Deputati füper hac poftrema propofitione confulue-

tius, affixislibellis, contra Ecclefiae leges & patria pri-

vilegia, multos e Sacerdotibus de Ecclefize fuze juribus

runt. Ac Van Efpenius perinde & Lovanienfes amici

ceteri in ea fuere fenrentia, (/) fpectandas Chriftiani

apprime folicitis ad faum Tribunal accivit, & excom-

municatos declaravit.

Id quarebatur, ea ut Ecclefia

candoris regulas minime pati, ut ea nova formula fig.

naretur, quaeambigua faltem habenda erat ; magniin-

ad extremum veluti deliquium redigeretur; agebatibi-

dem enormes progreífus fchifma; Fidelium & Pafto-

ter Gallosnominis Viri opinionem ; quee mollior vide-

batur, folidis rationibus impugnabant. 77, 74pol. Pre-

rum numerus Clero adharentium in dies fingulos de-

At Internuntius omnem

creícebat ; Capitulum , nulla ibi poft annos quindecim

ful. Babylon. Praf. pagin. 18.

i^ R Mp PA u EEE t

ipfe difficultatem amovit, Deputatis aperte juffis, vifo

Ordinatione peracta, neminem amplius nanciíci pote-

rat, qui vacantes Paítoratus repleret; hac inopia ute-

tantum tegmine Libri Janfenii, quem iis exhibuit,

jurare herefes in eo contineri, fenfumque quem Jan-

bantur Nuntii, utibi Religiofos multiplicarent, eove

íenius eum contexens in mente bhabuerat, heereticum

Seculares Presbyteros eorum arbitrio ferviliter addi-

e(le. Poftulara eft eodem tempore fi minus a Depura:

&os giitrerent ; atque ita quidem Dicecefss Deventriz,

Grouingie, Middelburgii £? Leovvardie prope omni-

tis, a nefcio quo faltem e Clero, cujus nomen ignora-

no fubegerant.

mus, alterius formule fignatura, ubi obfecutioni quo-

o

Offecerat ad prodigium Harlemenfi

Dicecefi Capituli languor cui, poítquam Roma vetue-

ad Bullas fuper Formulario addebatur promi(fio abez-

di Dameniwmn pro Ficario "4po[olico £? Colouieufis Nun-

rat, nequid Jurifdictionis exerceret, fatis erat Magnos

Vicarios nominare, quibus nihil erat preter nomen,

tü Deputato, damuandi vecurfum ad Poteffatem tempo-

valem , qui ponebatur au&forztati Papa &j $. Sedis in-

quique nullam prorfüs functionem obibant, (7) Ul-

trajectenfe Capitulum ipfüm, fide licet animoque pre-

juriam irrogare , & generatim appofitaque conditione,

zuobedientiarum veniam petere , quarum fe qui(piam

ftarer, fatis habebat fuas apud Romanam Sedem queri:

reum reddere potuiffet.

monias iterare, fuajura palam facere, fibiquejus inuü-

Cum hec omnis agen

di ratio evidenter oüehderet

liter petere , negligebatque paulo ultra modum adja-

non agi bona fide, nec aliud quari, quam Deputati

menta, que ei

rovidentia fuppeditare potuiflet, ut

detinerentur, aut fucus iifdem fieret , hi quidem re in-

fibi Presbyteros compararet ordinatum mittens ad E.

feta redierunt, quin fcilicet ullam juftitiam obtinere,

pifcopos in ejus opem paratos.

fuamve conditionem meliorem facere potuiflent. At

candor ipfe, quo fe gefferant in hoc negotio, inquoni-

Super. Ultrajetenfis. Capituli Dimifforiis Ordinationes,

hil (criptum fuerat, locum deinde praebuit Adverfariis,

ut indigne iis , qua ibidem contigerant, abuterentur,

XVIL Extremo malo opus erat, quod ad remedium

eofque propterea calumniandi anfam arriperent.

reapfe conquirendum-adigeret.

Ad hoc grave confi-

Ceterum hujus negotiationis folutio magis magiíque

lium Ultrajectenfi Capitulo infpirandum Van Efpenius

copitationem firmavit, qua cordatis experrecteeque

ejufque amici Lovanienfes Theologi omnium maxime

mentis yiris jampridem infederat, Hollandia Ecclefiam

(c) II. Apolog. Prefal, Babyl. Praf, p. 19.

(d) Libellus fupplex Clementi XI. oblatus per Decanum & Ca-

3

4) Supremum diem obieratrdie 14. Decembris s$nn. 1710.

nonicos Harlem. ag. JanuarH ann, 1205. pag. 13«

(b), Epiftola diei 22, N?vembx'is ann, 1711I.

COtIls

U

Liszg IIl Caeur'V,

Ia$

Q

contulerunt. .Monuit Van Erkelium Opftraetius, da-

2

ele£tionem mnominarent. . (lu:od fi- Canonici eiam in

tis ad eum litteris Januarii die 6, ann. 1715, Van Efpe-

nmajori mmero convenire & elipere recufarent , aut ,

nii nomine, tempus e(l2, utillud veterum excurere-

]

quod eodem recidit, ftipularentur , ut electus Magnus

tur, eique mcrenti Ecclefie. querereiur Miniftrorum

Vicarius nullam functionem obirer, |Canoaicos-reli-

i

fucceffio, qui eam folari ac tueri polfent,,| Ei proinde

quos, vel ad unum redacti eflent, in eo jure fore ,. uc

l

auctorerat, ut Batavorumadolefcentum fupplementum

Magnum Vicarium nominarenr ,

qui univerfum Capi-

m

veluti quoddam haberet; eos in aliqua mitrerer ex ido-

tüluin exhiberet, ejufque omnia jura ad Dicecefeos re-

ln.

neis Galliae Semiaariis , in quibus ad fauioris moralir

gimen exerceret (a). Canonici duo in neutro e cafi-

difcipling dogmata, ad Patrum, Ecclefiaflicee Hiflorie,

bus duobus qui in decifione previti fuerant, ver(íaban-

le

& Gallicane fuper Ecclefiaffica Poteflate Ecclefia effato-

l

tür. ld enim confilii cepit Harlemenfe Capitulum, ut

vum [Audium iuflituereztur ; waque res compararet, ut

reapfe Magnum Vicarium nominarert.

Erat is D. Zaz-

i

eos deinceps a Galliarum Epiícopis inirtiandos curaret,

der Meer. . Factum id fane eadem addita conditione ut

It

Confilium hoc executioni mandatum fuit, et(i minus

nullam functionem obiret;. quae tamen initio quidem

(

fortafTe folicite quam fuiffet optandum. — Superfüntad-

ira latuit, ut haud facile probari poffet. lnnotuir ea

huc Ultrajectenfis Capituli Membra plura, a quibus in

primum, die 28. Septembris ann. 1717. P'azder. Meer

m

Gallia fcu peracta ftudiorum curricula, feu füfcepti Or-

ipfo fatente, & Notarii manu in Actum redacta fuit (/).

!d

dines,. & a quibus illu(tratee, quam ibidem hauferunt

:

Ante hanc magni momenti notitiam, Canonicis duo-

2,

folicitudinis argumenta prebentur.

bus, iifque ex Harlemenfi Clero, qui adjumenta ad

d

Cum ita Romana Curia Je(uitis, ejus Ecclefize apertis

auarchiam evitandam, & Dicecefis regimini confülen-

lN

hoflibus, per editam Bullam Uigenitus . addita effet,

dum neceffaria quamprimum . adhibere decreverant,

T

faveretque, ut jampridem ab ea quidquam obtinendi

nihil magis Canonibus confentaneum , nihil ad rem fa-

:re

Ípem omnem adimeret , Ultrajectenfe Capitulum id

tius effe vifum fuerat, quam utad Metropolitanum.Ca-

i

il

confilii tandem iniit, ut optimos quo(que feligeret ex

pirulum confügerent, & ab eo Magnos Vicarios expof-

eorum numero, quiad Sacros Ordines jamdudum fe

lo«

cerent, Ex anuis jam duobus deliberationi füberat

E

comparabant, &ad Epifcopos plures mitteret,

Statim

quee(tio hec, & füper ea potiores Theologi Jurifque

eorum non paucos , non una colleéta manu, mi(it ad

m

periti Viri confulti fuerant...Eam Lovanienfes qui pri-

Hibernig Epifcopum quemdam (Lucam Fagamum

mo quidem, ut vidimus, hafiraverant tandem. definie-

Mithenfem Epifcopum, tum . Dublinenfem Archiepif-

I

runt i Confultatione diei 25, Maji ann. v717. de qua

rl

copum) qui eos ex Dimifloriis litteris, quas D. Van

mox, & quidem ex eo communi prin

cipio, omnia

Heuflen, Ultrajectenfis Capituli,- Sede vacante, Vicarius

*

Epifcopi jura, quoad ejus Ecclefie regimen, qua ab

i

Generalis dederàát, initiavit.

Contulere paulo poít ad

Epifcopali charactere non pendenr, ad Capitulum poft

[

idem bonum opus nonuullie Gallicanis Epifcopis, inter

ejus mortem pleno jure megrare, nifi in Jure ipfo ex-

[2

alios DD. Epifcopi, Bajocenfis (Lotharingia) Blefenfis

( Caumartin ) Senonenfis ( Soagen) &c.

pre(lis verbis excepta fint. — Decifio hec Ultrajectenfe

u

atque adeo

Capitulum in fententiam traxit; quod proinde per jus

Lorharingize Praeful earum Ordinationum unam edidit

devolutionis Capituli füffraganei ad Capitulum Metro-

lils

Parifiis, e Cardinalis Novil-ia;en(is confenífu.

politanum, die 17. men(is Auguf(ti ejufdem anni 1717.

D. Azotter Enkufenfem in eadem Harlemenfi Dicece(i

r«

JUS

JFan Ejpenii fententia fuper adminiftratioze. Diecefis

Paítorem, virum folicitudine, fcientia & pietati com-

mendandum, Magnum Vicarium nominavit.

LHnrlemezz/z':, Sede vacante.

(

Biennio poft Knotrero vita fun&o, Metropolitanum:

XVIII. DE. trifti conditione diximus ad quam rede-

"

Capitulum, rur(usaudita Van Efpenii fententia (65]D.-

lo.

gerat Harlemeníem Diacefin imbecillitas ipfa Capituli

Steenboven , Ultrajectenfem deinde Archie

quod nullum prorfus Magnum Vicarium nominabat,

ejus locum elegit.

pi(&:opum-in

g.

aut eafolum]ege, ut nihil Juri(dictionis in Dicecefi ex-

ercerent. Ejuímodi agendi ratio in extremam pertur-

i

Fan Efpenii, totiu[que Facultatis 7uri:vCaizonici*ï

bationem trabebat , quidquid e Canonicis Paftoribuf-

Lovanii ia Ultrajetdenfis Capituli favorem

(

que firmioribus & melius animatis füpererat. Horum

V

Cozfultatio,

ad Metropolitanum Capirulum perfügium fuit, a quo

]-

con(ültus Efpenius qui difficilius graviufque quam ut

ræ,

XIX. Ultraieäenfe Capitulum; cum ita fe pro re na-

ex tempore dirimeretur, negotium comperit. In eo

ta peífiffet, tum vero magis quam unquam antea füüm

nl

fane quaftio verfabatur, an Metropolitanum Capitu-

Yi

effe credidit, ut ob totius Catholice Ecclefias oculos

lum, vacantis Sedis tempore, in omnia quoad fuffra-

fua jura füamque agendi rationem purgarer, exteras

ganeas Diacefes Archiepiícopi jura fuccederet, illud-

05

Ecclefias in füae cauf2e partem. perduceret, earum füf-

que peculiariter, ut Capitulorum ad füffraganeas Ca-

fragia fibi conquireret, fuoque (tatui eum con(iítentiae

u

thedrales Ecclefias fpectantium negligentiam per devo-

& foliditatis gradum tribueret, qui animorum fiden-

lutionem fuppleret, & quod inde confequebatur, an

tiam quos perculerat calamitatum diuturnitas, excitare

ia

Ultrajectenfe Capitulum eo jure gauderet, ut Magnos

offet.

NI

Vicarios, Harlemenfi negligente, ad hujus Dicecefis

Ut id obtineret, fibi certa reddere (latuit Doctorum

j

regimen norminaret,

fuffragia, qui in Catholicae Ecclefiae celeberrimis Uni-

li

Dum erat in trutina quafílio hec, ex Harlemenf(is

verfitatibus inter ceteros eminebant. -

n

Capituli Canonicis duo quibus füorum Confratrum

Ann, 1715. & 1716. Sorbonici Doctores quatuor,

ofcitantia probari non poterat, quid fibi in eo rerum

& Gallie Jurifcon(ulti plures in Ultrajectenfis Eccletiae

difcrimine in quo verfabantur, agendum effet, quan.

favorem jam Confultationes ediderant; quas tamen im-

tum ia iis erat, confuluerunt,

Eo magis hi duo Ca-

prefTze non fuere nifi poít annos aliquot ad calcem 4Mo-

nonici convicti erant oportere, ut ei negligentiz in fo-

j

mumenti pro Ecclefia &?' Cleri Ultrajectenfi, quod D.

lidum providerent, quod mutuam jurisjurandi fidem

Boulenois Parifienfis Diaconus concinnavit ( ) |

obftrinxerant, ut pro viribus ad Ecclefie fue jurium

€? traditiomis incolumitatem incumberent.

D. Fanu

(«) Quiugue Tracarus &*c. Hiflorie Ultraj. &c, Appendix

Monumenzorum , pag. 398.

us

Efpez , D. Ferfcburez, aliique Lovanienfes Theologi

a D. Cornelio Arys, duorum Canonicorum uno con.

(^) Vide Epiftolam D. Verfiburen ad D. Van Erkel diei 12.

fulti refponderunt, Tridentino Concilio mandante Ca-

Junii aun, 1717. & Opus inferiptum, Cafus pofirio quod eam ex-

cipit in HI. Part. Supplemenzi,

pitulis, ut intra dies octo ab Epifcopi morte Vicarium

(«) Epiftola ad D. Van, Erkel data die 28. Februarii ann.

j

C

1719.

Generalem nominent, Canonicis duobus de quibus

(4) Rurfus impre(le füere deinde in Colleé

Hene plarium zeffimo.

niorum d« iu fa

vorem sjufdem Ecclefig, I. Parte,

agebatur, id juris effe, ut Capitularem Coetum ad eam

Quam

—

I26

/ NrTA D. VaN EsPEN,

— —— ———m

pf

:

Qþam ergo primam Bätyava Eeclefia publicam facere

Preter eos Dö&orc"s centum & äuos, Confültatió-

nem Doctorum quinque Lovanii .adoptavit univerfa

a

»potuit, eft diei 25. Maji ann. 1717. "Contultatio quam

D. Van Efpenius, aliique!Do&tores &-Profeffores qua-

Parifienfis Facultas Juris, ex Profefforibus quifque «

Doctoribus duodecim aggregatis conflata. Adhefio

tuor fignarunt qui Lovanienfis Canonici Juris Faculta-

:tem conítituebaat. : "T'ypis edita quamprimum fuit, ac

eft diei r8. Decembris ann. 1718. Graviter ibidem hi

f

doéti Viri, novifque rationum momentis in- medium

f

deinde multotiés, feu feparatim , feu ad Monumenti

calcem, cujus modo mentionem fecimus.

allatis, ad tres propofitas qualtiones refpondent; oqm-

D]

nino praeterea Lovanienfium Doctorum decifioni cori-

-* Con(fultis Doctoribus propofitae fuerant queeftiones

d

trés; prima fuper Ultrajectenfis Ecclefiae exiftentia, &

cinunt ad. quam remitrunt, teftati fe auCtoritates in ea

laudatas fedulo, con(üultifque fontibus expendiffe, ex-

'an 'verum effet eam ad 1d redactam effe quod Ultra-

M

monrani pure miffiomis fHatum appellant; altera, an in

actafque nactos effe, In hoc ipfo refponfo fubfcriptio-

]

nis eorum veritas a Coffinio, tuüc Parifienfis Uni

*ftatu in quo bec Eccle(ia verfabatur ,- Metropolitanum

4

Vþl"-

ec

'Capitulum ibidem per(iftere potuiffet; tertia, an ejuf-

fitatis Rectore firmatur ().

f

bris effet Päri(ïen-

^fmodi' Capitulüm reapfe exiftere in ea Ecclefia, quod-

In comperto eft, qui per id temp

f

"cumque ei noinen tribüeretur, ut eam regere, & orn-

fis Univeifitatis ftatus, & addere ipfi poffumus, Do-

nia jura qu& vacantis Sedis rempore ad Cathedralium

&ores qui aperta fronte Batava Ecclefiz partes am-

à

Ecclefiarum Cap

plexi fünt, ejus do&tae Scholae- celeberrimos extitiffe,

jtul4gf'fpe&änt4--—EXercere potfet & de-

r

! beret.

eoíque, quibus ejus praecipuu

»

m decus & omamentum

—

—

Non erant 1

-pf'æ per fe qua&ftiones ha folutu diffici-

continebatur.

*

ff

Jes. AnteInternuntiorum aufa, poft Coddii ann, 1702.

Hac magni momenti fu

ragia compaiarunr alia Da-

a€—, —

-[nrerdié£tum, nemo unus, fi quose Je(uitis exceperis,

tave Ecclefim eadetnque illuítriora, Cum enim ea

-Batave Ecclefia ; & Capitulorum Ultraje&enfis &

Confültationes has Epiícopis pluribus fignificaffet , ab -

-Harlemenfis exiftentiam, & preecipua jura impugna-

lis accepit approbantia refponía, adeoque paratos com-

"verat, qus femper utrumque poffederat, quaeque cum

perit, ur in ejus fubfidium confpirarent, iis initiandis

— 0 a —

ceteris omnibus Catholicis Ecclefiis utrique communia

quos ad eos mitterer, eidemque opportunis, utres tuü-

Ex

" €rant,

Eorum (tatus ipfa vis & ratio poft (zeculi ini-

liffet, confiliis & confolationibus exhibendis («c).

eo tempore Ultrajectenfis Clerus in dies arctius cum

tium mutata non erat, ac nifi quis extremo , prope di-

:xerim , Ultramontanifmo mancipatus efTet, negare non

Gallicana Ecclefia fcedus fibi ineundum cenfuit , nec

amplius grave quidquam aggreffus eft, quin ex ejus

:poterat nova Papae Brevia & aliqua Romanarum Con-

— JS aam — - E o B —

'gregationum Decreta, quoad rem ipfam eque ac quo-

Ecclefie Praefülibus & Doctoribus fapientiffimos quof-

-ad formam irregularia, efficere non potuiffe, ut ea pe-

que confüleret; idque eo praílitit accuratius , quod

' nitus extinguerentur.

ita quidem fü& cum tota Catholica & cum peculiari

Romana Ecclefia confpirationis invicta argume

*5 Quin füfius ea perfequamur qua in hoc folido mo-

1

nta pra-

—2

*fjumeüto continentur, íatis habemus addere ita illud

bebat.

-omnium animos affeciffe, ut Adverfariis, quo f& ex-

"tricarent, nullum aliud perfugium occurrerer , quam

Batav& Ecchfie ad futurum Generale Concilium

'ut in vulgus diffeminarent fuppotirum illud aut furre-

Appgllatio.

^prum effe; quod impulit Doctores quinque quorum

|

nomen prafeferebat, ut-illud Notarii manu, Lovanii

XXI, Divina Providentia quamprimum Batavee Ec-

: die 29. Martii ann. fequentis 1718. per Actum authen-

clefie magni ponderis occafionem füppediravit, qua

:

ticum confirma:ent.

fe magis magiíque cam Gallicang Ecclefize illuftriore

portione confociaret, füamque cauíam in ordine &

l

| Facultatis S'uris Parifiorum, £? plufquam centum Sor-

fua Jura in tuto poneret, per adjumentum iis omnibus

efficacius magi(que canonicum qua haétenus adhibue-

boue Doctorum in bauc Con[ultationem adl)æjio.

ràt. De Appellatione ad futurum Generale Concilium

E $i* p

loquimur; que nimirum agendi ratio in Epiftola cum

XX. Hec ipfa Confultatio cum Parifienfis Theolo-

icae Facultatis Doctoribus, fub ann. 1717. finem ex-

Van Efpenio collata ei jam inde ab ann. 1703. propo-

hibitafuiffet, ab eorum celeberrimis centum & duobus

fita fuerat (4).

Gallicange Ecclefie exemplum; ubi

dnomnibus (a) probata fuit.

Eam genuinam te(tantur

Appellationes ad futurum Concilium ex annis duobus

mirum ia modum fuüccreverant, & ubi Regimen inibi

Parifienfis Officialitatis Vice gerentes duo. — Altera a

Do&oribus $2, fignata ad Novembris diem decimam

fuerat, ut ejufmodi Appellationem Nationis nomine

interpofiram vellet, Ecclefiam Bátavam animavit, Con-

" fpectat, & a 39. Doctoribus fignata tertia ad ejufdem

anni 20. Decembris dierm,

In his duabus pofteriori-

fpirarunt in hoc grave confilium Capitulum Ultraje-

étenfe, & ex Metropoliranaac fuffraganeis duabus Har-

-bus adhafionibus vifum eft Do&toribus aliquas additio

nes edere fuper Ultraje&tenfes Capituli juribus, & ani-

lemenfi & Leovvardienfi Dicecefibus fanior Cleri por-

LO

Datus Aéctus die 9. Maji ann. 1719.

.

- gzadvertere eamdem Ecclefiam nedum per bonorum

'Templorumque jacturam, occafione mutationis Prin-

Nihil non ejus legitimitatem & neceffitatem firma-

bat, Batava? Ecclefie caufa, quod poft Coddium ejut-

"cipis, ad nihilum redactam funditu(que deletam, quiz

^ —— 9 — $—5 — — A o —

- optius nova laudis acce[fione decoratam e[Je , eoque zomu-

que Apologiftas non femel notavimus, perfonalis &

a fludiofius tuendam ac fovendam. | Potteriores has ad-

folitaria cau(a non erat. DoGtrine difciplineque Ec-

heiones duasgenuinus effe conítat ex fübícriptione &

clefia depofitum (quod ea fideliter cuítodiebat) ejus

.f

figillo DD. Goddeau & Coffin, Re&orum Univerfitatis

pracipui Adver(arii impetebant. — Do&trina haec X dif-

titulo, Primi teftimonium ad diem 22, Decembris ann.

ciplina ea ipía erat cui Jefuite poft annos 1fo. ubique

per E«clefiam bellum indixerunt, cujufque damnatio-

: y717. fpectat, alterius autem ad 2. Januarii diem aon.

«

nem per Bullam Uzigezitus propofitam habuerunt.. Ab

Lon- dU 2 ER - DA — d

hac proinde Bulla ad futurum Generale Concilium Ap-

(a) Juvat hoc loco monere, poft Ah&orem Monumentorum

pro Ultrajectenfi Ecclefia & Clero , Do&ores & Jurifeonfultos Gal-

lie cenfuiffe mutandum verbum in' Refolutionis fecunde quaftio-

(5) -Occurrunt' adhzfiones hz fingule cum fubfcriptionibus ad

nis a Lovanii Doétoribus edite initio ; qu£ ceteroqui tutatio for-

calcem Confülrationis Efpenii ejufque-4. Confratrum datz die 25.

ta(fe locutionem tantum atficit, Ultrajectenfis Ecclefiz jura nullo

Mgji ann. 1717. in novo Supplemento ad hujus Do&toris Opera,

IV. Appendice A. B. C. D.

modo,

Lovanienfes Do&ores dixerant, Epifeopos d2* Capizula imu-

EE ts RP u- |

zuari [uam omnem auctoritatem d* Jurifdiclienem ab Ecclefía. in

(c) Vid. Collectionem Monumenterum plurium do'c. in favorem

«qua refrdet immediate , radicaliter (?* quoad proprietasem. dp'c.. Pa-

Ecclefiz Batave, Ultraje&ti: apud G. Vander IWeyde ann, 1763.

(4) Vid. Purgar Capiruloru

rifienfes Do&tores judica

:

runt accu(ratiqg .c;lAiciAjj ga*m iznunediate &

gin. 239.

vm Ecclefrarum Belgià Federati, pa-

Clgii?o feciperc.

þellatib

Li12zn IIL

CarvT V.

127

pellatio quam illuftrior Gallicani Cleri portio interje-

ü(conenfem, titulo Legari S. Sedis Apoftolicee Ultra-

cerat, graviffime ac neceffario Batavam Ecclefiam affi.

je&tum mifit, non fine mandatis, ut Rudolphum Di-

;2

ciebat. Appellantes Galli auxiliarium copiarum quafi

pholdum ejufque omnes Adherentes reítitueret , (üb.

Corpus conflabant que fe dantes in ejus partes, com-

lata prius excommunicatione quam Martinus V. in eos

munem cauíam tuebantur; nec porerat eadem Ecclefia

pronuntiaverat. Rudolphi ele&tio legitima declarata &

"

fe non iis addere, quin ipíà fibi graviffimum detrimen-

confirmara fuit (/); quod ipfum omni dübio procul

tum afferret.. Non ergo ab hac magni momenti re fe

Epifcopis hac etare ab Hollandiz Clero electis contin-

;

avocati paífa eft; quam fcilicet, ut a Bulla Unigenitus

geret, fi Generale Concilium celebraretur; ut quoad

appellaret, praeter cau(ás omnium Appellanrium com-

Deo placuerit illud Ecclefiae füze votis concedere, UIl-

munis, peculiaris & propria permovebat cogitatio, fe

wajectenfis Cleri fecuritas, Apologia, prefidium, eo

E

inter Heterodoxos veríari, quie fcandalis per eam Bul-

per ipfius Appellationem petito, conflat- In Defen-

lam in Catholica Ecclefia excitatis contumeliarum| in

ftone ulteriore 8c. quam S. M, I. Carolo VI, mení? [a-

eam ipíam & calumniarum occafionem fümebant (;

nio ann. 1726. Van Efpenius exhibuit ( c), occuzrit

uüt proinde non crederer fibi fatis e[fe fe numquam Con-

Appellationis Ecclefie Batavae numeris omnibus abfo-

ftitutionem. Unigezitus recepiffe , sifi vedderet. veritati

luta purgatio, quae fcilicer Papee a quo appellabar, &

ä

quam Conflitutio ledebat, publicum teftin:onium , fa-

Ecclefize cui per hanc Appellationem fe paratam obíe-

aíque publice querelas ad univerfíam Ecclefiam defer-

qui teftabatur, auctoritatem potiore ratione profiteri

ret.. Per confecutionem apprime legitimam, infignis

non poterat.

4

)

in Coddium ejus Archiepifcoporum poftremum inju-

A&us Appellationis Ecclefize Batavee quibufdam reli-

ftitia, cetereque eam confecutae ( quibus non aliam cau-

1

gionis & (ollemnitatis notis qua ipfae obfervantia di-

fam Jefuite obducebant quam doéctrinam, iis di&tiran-

gniorem reddere debenr, infignitus fuit.

Metropoli-

tibus, damnatam per Bullam Uzigezitur) (ua omnino

tanutm Capirulum eo confilio apud Tacobum ZYzue-

vi, querelarum pars evaíerunt quas ca tanquam ejuf-

viuin Roterodami Paftorem, ex ejus precipuis Mem-

g

dem cau(z neceffariam portionem conítituentes ad fu-

bris unum convenit, -Celebrara eít ibidem coram ma-

turum Concilium refervabar,

Ejus fuper hoc pofttre-

gno Fidelium numero Miffa Spiritus San&ti , cui (quod

mo capite quod facti tantum & Jurifdictionis eft, ap-

in ea regione raro accidit) fuperpelliceo & Almutio

pellatio ab Ultrámonranis ipfis legitima cenferi debet,

induti omnes ad unum Canoniciinterfuerunt. / Sollem-

qui unam & unicam a Papa doctrinalibus Decretis ev

nem deinde in modum & e duplici Choro cantatus

;ä

Catbedra. pronuntiatis Appellationem reiiciunt, Hoc

riymnus, Zeni Creator

*

2

tum vero fignatus Actus. Sin-

adminiculo doctrina, jura, Paítores & Fideles Batavze

gula hzc refert D. Hoynck ipfe (4).

——

Ecclefie , omnia denique pofita fuere fub. Omnipoten -

e-

Batava Ecclefia (e addens Appellationi Epifcoporum

ts De, Univerfalis Ecclefie &2 futuri. Genevalis Con

quaruor, Cardinalis Noviliacenfis, Epi(coporum, Uni-

cilii prefidio, contra omnia Decrera omnefque Cenfu-

verfitaram, Facultatum Theologiae aliorumque Mem-

ras injuttas & informesa Romane Curic Miniftris pro

brorum Cleri Secularis & Recularis Galliae , opportu-

nuntiatas & pronuntiandas.

nis circumfpectionibus ufà eft, füo ur confilio quam

Erateo magis, quod oppreffa Barava Ecclefía ad fü

poterat maximam authenticitatem afferrer.

Suum Ap-

turum Generale Concilium per Appellationem confu

pellrionis Aétum ad primos Appellantes Epiícopos

peret, quia communibus principiis univer(zeque con

IV. ad Cardinalem Noviliacenfem & ad Parilienf:m

r d

-

fuetudini omnium reinporum omniumque Nationum

Univerfitarem mifit, in quorum Graffariatu regiftra-

qu& facem preferebant, addebantur exempla dome-

*€» £&»

tus fuit, & a quibus accepit ob animi fui robur exi(ti-

ftica ejus conditioni omoino limilia.

Extiterat ibidem

mationis, fuaíque ob calamitates miferationis plenas

ineunte XV. fzeculo acre dilfidium , Ultrajectenfem Cle.

Litteras; ob calamitates, inquit Darifienfis Univerfitas

rum inter & Romanam Curiam, occafione A'udolpbi

in fuo diei 6. fulii ann. 1720. refponfo (e), e quibus

Dipboldi quem is Epi(zopum fibi elegerat, & Zuwederi

movas vires uovutmmque [pleudoretmn fibi compavavevat,

de Culeiibourg quem in ejus loco ponere volebat Papa

ä

Martinus V. Hujus difcordize confecutiones e funeftit:

D. Fam Ejpemii €9c. fuper Ultrajetle

nfis "dvcbiepifcopi

I-

fimis fuere,

Diri bell! horrorem auxere cenfürz, in-

Elettione £? Ordinatioue Co

ufultationes.

J

terdicta, anathema. ( & quecumque exiis mala per ea

$

tempora derivabantur), tam Zvvederi quam Martini

XXIL. Continebant he Litterz ferventia VOf2, ut

j

V. nomine in eam Ultrajeétenfis Cleri portionem quae

placeret Divino Numini Epifcopum ei Ecclefize conce-

iis obfi(tebat, Data e(t opera, ut ez calamitates, Ap-

dere, qui trifítibus ejus viduitatis confecutionibus cohi-

pellationibus non femelad S. Sedem interjectis ( earum

bendis aur molliendis par effer. Cohortatio hec ad

fimilibus quas ad eamdem poft Coddii interdictum UI-

evitandum ejus inopiz fenfüm in qua jámpridem jace-

trajectenfis Clerus interpofuit) anteverterentur; at cum

bat, duo procul non parum contulit. De ea Van Er-

äc

ira quidem Ultrajeétenfis Clerus nullum fibi jus obtine-

kelium Van . Heuffenii in Ultrajectenfis Capituli Deca-

re poffet, femperque fe vexationibus impetitum vide-

natu Succefforem gravitlime ejufdem anni 1719. menfe

ret quz crebriores & intolerandz in dies (ingulos evade-

Februario cum a Van Efpenio locutum conftat, (f)

bant, Ulrrajectenfis Provincigm Ordines tres edidere

Huic Docteri negotium tanti ponderis vifüm fuerar,

tandem Appellationem ad futurum General

.

ut ad illud fedulo expendendum fibi tempus conceffüm

cCanilium

quod legitime cogeretur,

velle. Examen hoc trium & amplius annorum fuir.

ww

Canoniciras Appellationum ad Generalia Concilia,

Ejus prima fuper hoc ne

gotio quod appellat zegoftinm

horumque Sanétorum Coetuum pre Romanis Pontifi-

graviffimum Ecclefig veft

r& , pofitiva refponfioad diem

cibus fuperioritas erant eo tempore catholica dogmata

26. Auguíli ann. 1722, fpeétat, In ea definit, quin

quae unuivería Ecclefia profitebatur, queque Conítan-

hefíitet, omnino o

portere Capitulum ad Epifcopum

tienfe Concilium fua nuper auétoritate firmaverat, Ita-

fibi eligendum, ejufq

ue Confecrationem fibi compa-

H

que Ultrajeétenfis Ecclefie Appellatio (üuum prompte

randam incumbere. * Non poterit, fübdir, in pra-

effe&tum fortita e(t.

Eugenius IV. Bafileenfe Conci:

» fenti rerum difcrimine, ad hanc Confecrationem (^r-

lium ann. 1433. propediem habendum fentiens, ejuf-

e

dem Judicium durius futurum fortaffe quam vellet, an-

