pendebat adhuc in Confilio Supremo Belgii, & ema-

exhibetur a Doctore AMartino (c) a multis annis ejus

naverat jam confultatio in favorem Efpeni, Dominus

amico , tanquam inftrumentum omnium abje&tiffimum,

Damen auíus eft approbare libellum famofum ( ano-

quo ufi fint hoftes Univerfitatis Lovanienfisia ejus per-

nymum) admodum injuriofum E

enio; cui titulus

niciem & ruinam. — PFacta, inquit ille, quibus hoc ju-

erat : Jremikon , five. Refpon[io pac

:ifica €9v. — Efpenius

;

dicium innititur, toti Belgio innorefcunt.

ldem Do-

conqueftus hac de re ett coram eodem Confilio a quo

€tor Martinus hiftoriam exaravit eorum omnium, quae

prodiit altera Confultatio favorabilior Eípenio.. Hoftes

impudenter geffit Damen ut perveniret ad diver(a ea

Efpenii, quos nulla res poterat morari, uno circirer

munera, qua obtinebat in Univerfitate, .Per vim oc-

Menfe poít hanc fecundam Confultationem procura-

cupavit, poft obitum Dom, Steyaert, munus Prafi-

runt novam editionem libelli Zrezikog cum additionibus

dentis Maeni Collegii Theologorurn, ejusque Succeffor

eque injuriofis, & cum alio titulo , in quo Efpenius

fuit in Decanatu Capituli S, Petri, — Infuper fuit Judex

nominatim conviciis oneratur.

Titulus hujufce novae

Synodalis Cenfór librorum ,' Confervator Privilegio-

editionis fic fe habebat: D. Z. B. Pan Efpen propriis

rum Univerfitatis &c. etfi ingenium adeo renue forctus

Seriptis jugulatus , five Refponfiopacifica &?c. . Nihilo-

effet,' ut in Thefi quam defendit, ut obtineretlauream

minus Dominus Damen , cum quo dure egerat Confi-

Doctoratus; opus fuerit ei fügperere omnes refponfio-

lium DBelgii ob fuam approbationem praftitam primze

ä

nes, immo doloac mendacio extorquere ejus adoptio-

editioni mernorati libelli; aufüsnon eft approbare hanc

nem in Collegium Doctorum.

fecundam.

Wurpis €* i2decora ugio Domini Damen cum asdver-

Ceterum hac facinora Domini Damen contra Efpe-

fariis Univerfitatis u£ perpetuaim faceret. [uam iguomi-

nium non füntnifi leve fpecimen eorum omnium, quae

züatmn, €9 fuain iufainiam . (verba fant D. Maruni) in

hujufce furfuris preeftitit Lovanii ab initio hujus fzeculi

eo vicesgerebat veri meriti, quo revera carebat.

Íni-

contra alia membra Univerfitatis. D. Martinus perhi-

tio fuarum lucubrationum prodiderat animum apprime

bet nobis Damen tamquam inftrumentum Praíuülum

devotum opinionibusItalorum, & proccdentibus annis

Mechlinienfium, (de Precipiano £? de Boffa) necnoa

hacin re multüm profecit.

Lovauii habebatur tam-

Jefüitarum in Univerfitate Lovanienfi, & tamquam fi-

quam acerrimus defenfor auctoritatis Pontificie, cum

delem adminiftrum prave ipforum voluntatis contra

tueretur ejus Monarchiam abfíolutam & univerfalem,

pretiofiorem portionem Univerfitatis, | Juxta praefatum

ejus primatüm fupra Concilia OEcumenica, ejusinde-

D. Martinum, hi Prafules nil aliud erant & ipfi, nifi

pendéntiamab omnibus omninolegibus; infüperfamu-

mera inflrumenta Socieratis, En ipfiffima verba Mar-

latum omnium Chri(tiani Orbis Epifcoporum fub im-

tini, quibus ob oculos ponit nexus, quibushacomnis

perio Pontificis ; ejus auctoritatem in temporale Re-

fimul ar&tiffime conjunéta erant, Patres ( ]e(uira )

gum, ejus poteftatem illos deponendi & imperio de-

uidquid Univerfitati Lovamenft noxium atque uneftum

jiciendi , nec nonfolvendi fuübditos a juramento fideli-

e[fet , cupidiffime amplettentes , Prefuli fuggevelant, g

tatis &c.

Hec fere omnia renovavit ia 'Thefi, cui

pvopouebaut ; ejm[que auttoritate abutemtes. perficeve mo-

prefuit die 21. Juaii 1724. & in fermone quem pro-

liebantur : (Prauli) cui mibil quod Sefuitis difplicerct

riüriciavit die 23. Augufti eju(dem anni infavorem Bullee

imnprobatur , omniat? fola, qu& Patvibus iffiseffent gva-

Unigentus. Quo quidemin fermone impugnavit prin-

ta comprobata exequebaturque.

Hi (Damen &c.) om-

cipia tradita ab E(penio circa neceffitatem P/aciti Regii

nia in Mecblinienfis Avcbiprefulis gratiam faciebant, ni-

uoad omnia Decreta Romaae Curiz,

Dominus Phi-

bil ei negabant.

ldea quam prabet D. Martinus de re:

N s o lag — s

lippus Verhulít oftendit pericula ac peraiciofàs illationes

gimine Dom. de Precipiano, eadem prorfus eft quam

harum propofitionum Domini Damen, in fua Confu-

efformare debemus de regimine Domini de Zoffu (ui

tatione latino idiomate edita Sérmonis prafati Damen.

Succefloris, fab quo Damen perfecit in Univerfitate

Lovanienfi omne malum ,

(4) Nihilominus Dom, Damen non ideo deftitit ab

qaqd'ingepemt fub Domino

inceptis. Dilfertatio de numero Epifcoporum pro va-

de Preecipiano,

lida Ordinatione Epifcopali, publicijuris facta füb ejus

nomine circa meníem Aprilis ann, 1725. non innite-

: ,?q/t;itæ bo(le.s occälti Ejpmii;

batur nifi principiis Italorum Doctorum, & auétoritati

Píeudo Decretalium.

Validiffime refutata hac Differ-

X. Mirabitur fortaffe nonnemo ex hucu(que dictis ,

tatione ab Efpenio in fuo Aefpozfo Epiftolari 4.. Junii

quod de ho(tibus Efpenii dum verba facimus, pecu-

ejufdem anni, Dominus Damen ultionem fumpfit. ob.

liarem articulum non dedimus Jefuitis. Verum data

tinendo potentia fuorum Protectorum Decrerum Con-

opera id fecimus, quia idea, quam de illis nobis exhi-

filii Status Bruxellenfis, contra hoc, Aefpoz/um, — Cui

bet D. Martinus, videtur hanc omiffionem requirere,

Siquidem Jefüitae non habebantur ramquam hoítes Ef-

addidit publicationem alterius Differtationis fub proprio

penii, nifiin quantum habebantur (utin ceteris omni-

^(a) Hamrb propefitionum Decherii una eft, quod au&oritas

bus mundipartibus) tamquam hoftes totius boni, tarfi-

Roin. Pontificis füper temporale Regusn ae Principum , eftdogma

confirmmatum au&toritate & dqcifïone*'fäx vel feptem Conciliorum

quam prima origo omnium controverfiarum, & pra-

cipua ac primaria caufa omnium vexationum, quibus

G-eneralium.

(5) Tria hec Opufcula habentur init

äo Nbvi Supplementi ad

afflictabantur defenfores dectrinze Ecclefie , cujus fünt

Opera Efpenii.

hoftes manifefti. Verum tumex politica qua plurimum

pollent, tum propter odium, cui fe obnoxios norunt

(c) Quarzum. merivum Suris D. Martin pag. 7. & 19.

(4) Confuzatio Oratzonis de Dogmarica Bulla Unigenitus babita

apud plurimos , coguntur in omnibus ferme negotiis

3. Augufli 1224. per Hermannum. Damen. &

( 2) Liba Iu, Capo VIO A"ic. 6. 70 & 8,

clam

Lisrn IV. Aknfrlcuws III

183

.

2

clam agere, & (eipfos tegere, & d.litefcere füb umbra

Inquifitionis contra Opera prielaudati Do&boris, quae

qt

€orum, quos fibi devotos habeat, & quibus utuntur

ledere poterant eorum pjræjudicia. Eorum conatus,

lr.

Hanc methodum conftantiffi

tamquam inftrumentis.

licet admodum frequentes, irriti tamen fuerunt ante

ls

me tenuerunt Patres Societatisin omnibus perturbatio:

Pontificatum Clementis XI, Sub hoc Pontifice, cujus

agitatum fub duobus Ar-

tG

nibus, quibus Belgium fuit ex

zelus pro doctrinis ac prajudiciis Iralorum Doéctorum

chiepifcopis Mechlinienfibus de

P

recipiano , €? de Boffu.

Univerfe Europz innotuit, (üi voti compotes facti

lg

later innumeros libellos, qui tuac temporis chriítianam

funt, Primum, quod hac in re exiit Decretum, fuit

"

Rempublicam contaminarunt , admodum difficile erit

contra J'us Ecclefiaflicum Univerfum (üb die 12.*/Apri-

I

vel unum reperire , quiin fronte gerat nomen alicujus

lis (Feria 3.) ann. 1704. Qui librum illum denuncia-

wa[

efuitee,

Recenfentur plus quam vigiori libelli exarati a

verant, narrantetiam motiva hujufce condemnationis.

P

(

atre de /a Foutaise Confeffario Domini de Precipiano,

(^) Fatentur & ipfi, f« librum illum nou denuncia(fe,

"B

Auctor Supplementiad Di&tionarium Moreri multo plu-

quod aliquid coutineat contva fidem aut bonos mores ; (ed

I$

res enumerat lucubrationes, -adícriptas Patri /e Meyer.

unice, quod Z'uriflitliomi Ecclefiaffice non fatis faveat,

)e

MWti porro fünt precipui Scriptores Societatis pro Belgio

umnmo potius ilam impugnautibus C? depyimentibus ; at-

s

in pracfato annorum decuríu ; a(teorum Opufcula fünt

que attev ceteya ju$ ad[cribat Poteflati feculari dijudican-

i

fere omniaaut anonyma, autíübfictitio nomine. Im-

di &2 ve[olvendi in dubiis de hmmunitate. Qua confeffio

j

mo fàt ipfis non erat füum nomen tegere, quod per fe

eít manifefta ac plena juftificatio illius Libri, cujus con-

jam imminuit meritum cujuícunque libri; (ed infuüper

demnatio querebatur. Quae Efpenio exprobrant Ita-

*

nihil inrentatum relinquebant ut aliquem adinvenirent ,

li, cum nulli equivocationi fint obnoxia, majorem

d

qui paratus effet füum honorem füamque conícientiam

gloriam pariunthuic Doctori; & fatisoftendunt, quod

$

lis vendere, & talia opu(cula füb proprio nomine in

cum condemnatio pradicti libri non innitatur nifi fide-

lucem emittere.

lirati Auctoris, qui reddit quze fünt Dei Deo, & quo

$

- Dominus du Bois prope finem elap(i fzeculi , & Do-

funt Cafaris Cefari, O

pus Efpenii nobis multo pre:

minus Damen in pref(enti fzculo ii funt, qui frequen-

tiofius e(Te debet,

u

tiffime hoc indignum minillerium præbuerunt Parribus

Idipfum dicendum eft de fecundo Decreto contra

Societatis. Quo tempore in lacem prodierunt bine

Tractatum de promulgatione leguim , £9 de

placito Regio

le

Diflertationes ann. 1725. contra validitatem Confecra-

r

€'c. eít fub die 12. Septemb. (Fer. 4.) ann. 1714.

tionis "Archiepifcopi Ultrajectini fa&ae ab uno tantum

Caufa hujufce prohibitionis dubia nemini effe poterat.

M

Epifcopo, procerto habebaturapud omnes, fuiffe illas

Conítat fiquidem, Romesnam Curiam admodum folli-

exaratas a Jefuitis.

Interea P, Meyer earum apologiam

ciram efTe in confervanda ea pore(late abíoluta, quam

de

füfcepit in füis latinis Epi(tolis contra alias epiftolas cu-

fibi ipfa attribuir, Si ipfam audias, ejus Decreta funt

jufdam Presbyteri Ultraje&tini , qui prafaras Differta-

Leges inviolabiles, fi vel femel Romas promulpara

l!i

tlones ftrenue confutaverat.

Idem

l,

. Meyer habetur

fuerunt ia Campo Flore. — Velle itaque hujufmodi De-

tamquam indubius Anétor libelli ,. qui iofcribitur, Ma-

creta fubjicere novze promulgationi in qualibet parsicu-

tifefla contradi&lio €9'c. cujus libelli au&tor Efpenium

lari provincia, & prafertim exigere, ut contendit Ef-

El

eculiariter impugnat, ejufque Refponfionem Epifíto-

penius in fuo "Tractatu, quod Suprema auétoritas per-

a

arem contra primam Differtationem promulgatam fub

mittat & approbet hanc promulgationem, eft prof-&o

nomine Doctoris Damen. | Przefato Patri Meyer adícri-

tangere Italos in pupilla oculorum, & ufquead effufio-

bebatur, & quidem cum eodem fundamento, libellus

i

nem fanguinis eos vulnerare,

qui in Romana Curia aut

lIrenikon, a Doctore Damen approbatus, nec non fe-

dominari volunt, aur lucrari,

[e

[j

-cunda editio ejufdem libelli, quam approbavit Poeni-

Extat reváuro Decretum Romanum contra quodam

tentiarius Cathedralis Mechlinienfis.

Opufculum Efpenii.

HocDecretum, die26. O&obr,

Qui omnes recenfiti libelli fatis aperteprodunt, Je-

(F'er. 4. ) ann. 1707. damnat Motivum J'uris, & Ap-

fuitas, licer fub aliorum nomine delitecentes, fuitfe

peudicem hujufce motivi, ia favorem Domini Van de

:

pracipuos hofítes Efpenii. Conítat pariter, a Patre

Neffe, Curati S, Catharinze , Druxellis, quod Opufzu-

Amiot, Confeffario ArchiducifTae Gubernatricis, ma-

lum promulgatum fuerat eodem hoc auno 1707.. Li-

j

naffe. omnes vexationes , quibus Efpenius poítremis

cet fcetus e

(f

«t Efpenii, tamen ejus nomen non práfe-

L

annis vitae (üae varie ac dire exagitatus fuit: conftat ul-

ferebat, I^rat portio quaedam caufze adhuc pendenris

l:

terius ,. Internuntium . Druxellis. degenrem (Spinelli)

non niíi invito animo eorum infidiis mini(terium fuum

fub Confilio Supremo Belgii , & lucubratio ifta diitri-

4]

buta fuerat Judicibus, qui nihil ia ea reprobandum ii-

«

prebuifle , ut fcilicet decliaaret periculum, in quo ver-

venerunt, immo fuit precipuum fundamentum feüten-

fabatur, fi, ut comminabantur, Romaz eum denun-

tize favorabilis quae poftmodum prodiit; & ipfum Sa-

ll

cia(Tent tanquam faventem Janfeniftis. Comes de Bail-

premum Confilium mox laudatum, poft Romz data-

(:

let,' Caput ac Pracfes Confilii Privati Bruxellenfis, pri-

natam hanc lucubrationem eam non fine laudis pr&co-

masagebat partesin hac negoriatione; & omnibus com-

nio citavit in fua Confultatione 16, Junii, ann, 1708.

pertum e(t; virum hunc, poftquam aliquo temporis fpa-

Ceterum ignorat nemo, innumeris infidiis in Romana

tio Jefuitarum habitum. detulit,

Curia, quo tempore in Belgio agitabatur pradicta caán-

rum indolem.

punquam amififfe eo-

fa , adverfarios

omini Van de Neffe eum exagita(Te;

cum infuper ann. 1708.29. Martii ( Fer. $.) prodierit

ART I.C.U'L UäS III

Decretum lInquifitionis contra fententias Belgici Con-

ls

filii in favorem illius Curati,

Hoc poftremum Decre-

Decereta. Inquifitionis coutra quedam |Opera. Efpenii,

tum irritas ac nullas declarat hafce fententias, aitque

"dmmadoer[lones fuper bis Decvetis,

memoratum Confilium jam incidi(fe in paenas ac Cen-

7

furas latas in Conftitutionibus Apoftolicis (& pra(vr-

]

Decveta Inquifitionis coutra. Opera Dom. Efpenii.

tim in Dulla ;/z Cena Donmini) contra eos,

qui lædum

d

Jurifdictionem & Zmaiitates Ecclefiaficas,

.

I. Emini mitum videri deber, quod hoftes infen-

1

fifimi Efpenii, quos füupra memoravimus, De-

Quid feutiret. Efpenius de bujufinodi probibitiongbus,.

$

creta tandem obtinuerint non a Sancla Sede, non ab

J

ipfo Romano Pontifice, (4) fed a Tribungli Romanae

li. Alibi legi poffunt circum(lantiae & cffe&tus omnes

(«) Vide Tra&. cui titulus :'/Equim: Senrentie Pdrlnmemi

(^) Epiftola P. Norberti Deque

j

"

Mecblinienfis , Cap. IV. de Dedu&ione Juris, | Quarzum

,

k&c. 4Equita; S:f;::nriæ

Zuris

€. pag. 7.

$

z50tivum in Caufa D. Martini &c. psg. 10,

- hujufce

184

ViTA D. VaN Es?.is N,

hujufce rei; (a) Nobxs ïüvHi.&':ït 'hicï obfervare , quod

bus aliis Decreris &ontra fuum Tractatum de promulga-

tione &?c. £? Motivum Suris pro Dom, Z'an de Neffe.

cum motioum S'uris pro Dom. J/an de Neffe iifdem in-

nitererur principiis, quae Iralosirritaverant in 7'ure Ec-

Evincere nemo poterit, huju(modi Decreta, qua non-

clefiaftico Utiverfo, mirum non eft quod eandem for-

nifi privatim innotuerunt, Regium placirum unquam

tem fübire debuerit: cum conftantiffima lex fit in Ro-

obtinuiffe , vel publicata fuiffe ab Epifcopis in Belgio

etiam eo ritu quo publicantur in Regionibus Inquifitio-

manis Tribunalibus, abíque ullo novo examine femper

adherere primis decretis eadem füper re latis, & nulli

nis. Hinc fi hoítes Efpenii, five potius doctrinam an-

rei parcere, qua conrraria fit eorum pretenfis juribus.

tiquitatis ac jurium Principum, quz ille femper totis

Operz pretium erit hoc loco exícribere verba ipfius

viribus defendit, aufu temerario occafionem inde arri-

Efpenii, quibus compertum erit quid fentiendum fit

puerunt redigendi Opera Efpenii in cathalogum libro-

de iftis prohibitionibus Romanis, Loquiturille de De-

rum prohibitorum, fernper eorum audaciam cohibue-

runt tum Suprema Au&toritas, tum Tribunalia Iuftitiae,

creto laquifitionis contra fuum Z'us Ecclefiafficum Um-

verfum , fibi obje&to: qua autem de hoc Decreto ipfe

ut ex dicendis in feq, artic. compertum erit.

Animadverfiones ifte füper Decretis latis contra

dicit , aptari commode poffunt reliquis omnibus,

** Quid norius (inquit ille) (5) quam per Congrega:

Opera Efpenii fatis fuperque diffipare poffunt.

prejudi-

cia, fiqua orta füunt in animo imperitorum. — Hujufce

»

tiones Cardinalium paífim omnes libros prohiberi,

»

& in Indicem librorum prohibitorum referri eo folo

generis Decreta, tum etiam cum veritati favent, haud

magnam habent auctoritatem in Ecclefia, ut omnibus

$9

titulo, quodjura & preeeminentias Principum tuean-

P^j

tur ?

notum eft,

Multo minus movere nos debent Decreta

t Vir Clariffimus Franciícus

Congregationis Jzdicis, cum huic Congregationi Pon-

» ld jam pridem notavi

L

Salgado in fuo "Tractat, de Supplicatione ad Sanctiffi-

tifex nunquam interfit; idipfum dicendum eft de De-

cretis S, Officii füb Feriis 3, & 4. cum nec iis diebus

»

mun part. 2. cap. 33. num, 144, & feq.) inquiens:

»

Quod afidue pra&icari videamus circa. libros Catboli-

Pontifex interfit Congregationibus illis, Aft hujufce

naturz funt omnia Decreta lata contra Efpenium. Hif-

99

corum du&lorum borum Regnorum traclantes €? fun-

LE

dantes Regis: Catbolici S'uri[dilionem , aut. Regalias

ce addendum , in Communione Catholica integras effe

Ecclefias, eafque confpicuas, quas inter Gallicana, &

»

maxime in vebus. Ecclefiaflicis: fibi competentes , aut

9?5

de jure aut indultis Zdpoflolicis, [ize etiam immemo:

Belcii, in quibus hujufmodi Decrera, etiamfi prolata

fuiffent coram Pontifice, nullam habent auctoritatem,

99

vabili confuetudine a Sede /Apoffolica diu tolerata im Ro-

??

mana Curia probiberi, €? vetavi, ? ad boc. Brevia

nifi in Regno promulgata fint cum omnibus requifitis

formalitatibus. Immo capitale crimen eft, ea velle ex-

3?

"Apoffolica tranfinitti ad [nquifitionem fupremam Hif-

ecutioni demanda

»

P

ama publicanda.

i

re, quando carent gecenütis formali-

tatibus,

b

Adjungit (Salgado) quod Rex Catholicus omi

!

LE

conatu, cultu tamen veveren

ti, buic violentia fuis ju-

Quaim ideam barum probibitionum baberet Liimbertinu:,

99

vibus Regalibus , &2 fibi ipfi illate occurvat , agnuo]-

99

cens banc probibitionem dumtaxat tendere ad infringen-

( po/imodzgm Bene

di&us XIF.). Quanti faceret

,

95

da fua qura , nec zon in gvave, & intolerabile praju-

E-fpm;'um.

92

dicium fuum , ac proinde impediens talis. Drevis exe-

cutionem ad. evitanda [candala, penes fe retineat.

III. Ipíe Bcneäi&us XIV. plüries cögnovit futilita-

9?

tem harum condemnationum.

Nobis innotefcit fun»

, Hanc Romanorum praxim & propofitum, pro-

damentis haud dubiis, hunc Pontificem peculiarem ha-

9?

fcribendi queecumque fimilia Scripta (pergit Efpe-

9?

nius ) fat manifefta prodit Regula Septima Indicis

buifTe eítimationem Efpenii, ejufque Operum; hanc-

??

Romani, prafícribens Inquifitoribus & Epiícopis,

que tum etiam prodidiffe, antequam ad Petri cathe-

3

expungendas effe e libris (eorum examini commiffis )

dram eveheretur. Archiepifcopus Mechlinienfis (Dom.

9)

de Boffu) cum Bononiam veniffet,: quo tempore Lam-

propofitiones , etiam qua funt contra libertatem , im-

)

mugitatem, €? jurifdi&lionem Ecclefiafficam,

bertinus erat Archiepifcopus illius Urbis, interrogavit

eum Lambertinus de Viris illuftribus, qui tunc tempo-

» Quidni igitur Cafareae & Catholica fuee Majeftati,

39

ejufque Supremis Audiroriis tueri liceat doctrinam,

ris florebant in Lovanienfi Univerfitate, & prefertim

99

de celebri viro, Dom. Van Efpenio, cujus elogium

qua exponuntur Jura Regia, tametfi in Curia Roma-

tunc texuit, Dominus de Boffu opftupuit hzc verba

99

na liber ob fimilem rationem fuiffet profcriptus?

, Interim ex his manifeftius fe prodit (tudium D. In.

audiens e diametro oppofita füis praejudiciis contra Ef-

95

timati placendi D. Internuncio & Curie Romanz,

penium; hincnihil aliud reponere potuit, nifi; Rome

95

quo perfuadeat Bullas Pontificias, quin & iDecreta

damnata fuiffe Opera Efpenii. " Nuge funt , refpon-

2

quacunque e Congregationibus Cardinalium ema-

dit Lambertinus, futiliffime nug&. Pontifex ite, quem

235

nantia obligare omnes Chriftifideles, modo Roma

ignorat nemo non fuiffe femper rerum gerendarum ab-

folutum dominum , nec femper egiffe juxta propriam

93

ritu folito füerint publicatee, tametfi nec in Confiliis

3

Regiis vifae aut recognitae fuerint; immo nec per

conícientiam paffüs eft, ut in /ndzee Librorum probibi-

forum exarato ann. 1757. de ejüs mandato, poneren-

9?

Epifcopos

ritu folito per Provincias publicatee.:

» Neque enim in tota

hac fua perfiffeztia vel verbo

cur Sus Ecclefiafficum. Univer[um Efpenii , €9* cetera

3»

indicavit D. Intimatus, Decretum Congregationis

ejus opera , utpotejam (üppreffa per Decretum 17. Maji

9?

uo Opus Supplicantis ( us Ecclefiafficum Umiver-

1734- ficuti auétoriratem harum prohibitionum voluit

99

/

u

;m) prohibitum dicitar, unquam ad Confilium

ipfe imminuere, hinc huic recentiori editioni zdicis

9?5

Sanctius, aliudve Regium Auditorium miffum effe,

attexuit novam Conftitutionem quoad methiodum fer-

vandam in examine & profcriptione librorum: in qua

3»

multo minus in eo examinarum aut recognitum, vel

3»

etiam aliqua legitima auétoritate Ecclefiaftica ritu fo

fane Conftitutione, inter cetera ait, fe magnopere op-

rare, emagzopere optamus, ut nulla proferatur cezfura

9*

lito publicatum. Neqüe id unquam probatum iri

?9

confidit füpplicans, cui nonnifi privatim aliquid d;

eu probibitio contra libros Catbolicorum Scriptorum, qui

:

mominis fama &2 merito futt celebervimi . nifi ipli per fe,

,

hac prohibitione innotuit. ,,

.

uae dicit Efpenius circa

Decretum contra füum Jus

3

vel aliorum minifterio patrocinium fuge caufze füfcepe-

rint: Jl Au&torem ipfum ,. fuem caujam tueri volen-

Ecclefiafticum Univer(üm, dici pariter debent de duo-

zem audiat , vel utum ex Confultoribus defiguet, qui ex

officio operis patrocimium , defenfionemque [u/cipiat: quam

&) L:b IIIl .Caþllli. Artic. 4. ltem Memoir. pour (ervir

/

l'Hiftoire de l'Univerf, de Louvain &c. C, V. art. 5.

agendi rationem pralaudatus Pontifex ait inniti fumnma

aquitatis €? prudentie vatione, Quse verba manifefte

. (b) Vide Tra&. cui titulus, /Equiras Senrenzie (pc. Dedudlio

.

Suris d Facli i. Cap, V.

pro-

185

LisrzR IV. Anmcuws-IV.

produnt, omnes prohibitiones librorum Efpenii ( &

Privilegium a Carolo VI. conceffum die 24. Maji

aliorum hujufce generis) factas Romz non auditis ejus

anno 1729. pro editione Colonienfi Operum Efpenii

defenfionibus, injuítas effe, & adverfari huic graviffi-

eft manifefta approbatio Operum hujufce. Doctoris.

m Regule prudentie 87 aquitatis uaturalis.

Quod quidem privilegium Cafaripíe propria mazu fig-

Hinc eft, quod doctiffimus Benedi&tus XIV. pluries

nare voluit, ut teftatur Supremum Confilium Belgiiin

in fuis Scriptis oftendit quanti facerer Efpenium, &

fua Confultatione 12. Januar. 1756. Majorem vim ac-

ejus Opera, etfi per Decreta Congregationis Indicis

quirit hoc privilegium, fi confideremus eircumftantiam

e(Tent prohibita: fiquidem Efpeniusin Operibus Lam-

temporis, in qua fuit conceffum; videlicet quando Ef-

bertini perpetuo laudatur tanquam fplendiditfimum lu-

penius duriffimas perfecutiones anno preecedenti exper-

men in omnibus quaítionibus de Difciplina Ecclefia-

Ítica.

E

tus in Flandria, coactus fuerat inaliam Regionern abire,

ut vitaret extrema mala fibi comminata. Tunc porro

Nec pauci erant qui in Romana Curia idipfüm de Ef-

e

E(penius patrocinium Cae(aris, Principis füi, per füp-

nio ejufque Operibusfentiebant, quod Lambertinus.

plices libellos impetravit,

Cum autem obiffet die 3.

L

icet Viri iíli ex circum(tantia loci ad extra oftendant

Otctobris ann, 1728. antequam effectus clementie ac

fe venerari hujufimodi Decreta S$. Congregationum,

juftiie Imperatoris experiretur ; Carolus Vl, quafi

nihilominus fatis produnt f& nihili ea facere; cum pro

compenfare vellet hoc damnum, feptem vel o&to ab

certo jam habeant, grave prajudicium per hujuímodi

ejus menfibus conceffit praefarum privilegium pro nova

Decreta, contraria veritati & equitati , inferri verae glo-

editione omnium illius Operum.

r

ä;

rie Sancta Sedis.

l:

Hinc fatis deplorare non poffumus ceecitatem aut ma-

Confultationes contra Catalogum librorum þrobibitorum,

litiam eorum,; qui Efpenii Opera inter libros vetitos

àn quo peculiaviter profcribebautur Qpera oim-

IS

recenfent, vi Decretorum, qua füperius memoravi-

uia Efpenii,

mus. Siea,qua huc ufque diximus, non fufficiunt, ut

prajudicia deponant, vel (alrem ut modum imponant

II. Cum per oppreffionem ac obitum Elpenii auda-

H

propria temeritati, forta(fe movebuntur auctoritate il-

ciores evafi(fent ejus adverfarii, nihil intentatum reli-

lorum Decretorum, qua in favorem Operum Efpenii

querunt anno 1:729. ut ab Archiduciffa approbaretur

prodierunt a Supremis Curiis & Tribunalibus facula-

novus Caralogus librorum prohibitorum, qui comple-

ribus.

&ebatur non folum libros cutiofos ac graves in omni

)

$

genere fcientiarum, fed etiam omnia Opera Efpenii ia

generali & in particulari, & omnes ferme egregios li-

ARTICULUSIV

"

bros publici Juris factos poftremis hifce remporibus

Debretd Sz:þümæ "dutloritatis , fu'orumkque Tyibunalium

pro tuenda doétrina Ecclefia. adverfus laxas doctrinas

ia favorem Operum. Dom. Fan. Efpenis.

Cafuiltarum, & pro tuendis Juribus poteftaris tempo-

ralis, impugnatis 8 Scriptoribus[talis, & abinnumeris

in

Favia teffitnonia Confilii (de Hainaut) Magui Con-

ambitiofis Ecclefiafticis.

Cum iílianimum ac volunta-

filii. Mecblimieufis , Confilii Delgit , €?. Im-

tem ArchiduciíIe fibi obíequentem haberent, obtinue-

peratoris , Caroli F]. im favorem

runt ab ea libellum füb die 2f. Junii 1729. in quo ap-

Operuimn Efbeni,

probabat fua auctoritate novum Catalogum.

Cum

ac

autem Confilium Delgii viriliter obftitiffet hujufce libelli

n.

I. mitto in medium proferre Denunciationes ann.

di(pofitioni, temperavit ArchiducifTa difpofirionem pri-

d

1716. factas a Dom. Huetio Confiliario Fifcali

j

mi libelli aliis duobus, feditis 6. Maji 1730. & 9. Julii

(de Haibaut) de Libello Decherii contra 'Traétatum

1731. quos tamen pralaudatum Confilium fimiliter re-

Qs

de promulgatione Legum, £7 de placito Regio: nam De-

jecit.

Auctores hujufce Indicis fimularunt recedere

m

nunciationes iíte non funt mera Approbatio Operum

ab inceptis ; aít revera ut commodius concinnarent

m-

Efpenii; cum fiat vera acrealis profcriptio doctrinarum

r

alium Catalogum , & ut obtinerent ampliorem appro-

ilarum , qua opponuntur principiis ab Efpenio pofitis

bationis libellum ab Archiduciffa,

Secundus i(te Cata-

0

in przefato fuo Opufculo,

Idipfum dicendum de Sen-

logus exaratus fuit cura & ftudio Patris JZouters Jefui-

i

tentia Magni Confilii Mechlinienfis contra Dom Go-

tz , & Domini Zoyzck van. Papendrecót Archipresby-

m

varts 23. Februarii 1722.

Principia, qua Efpenius po-

teri Dicece(is. Mechlinienfis..

Dominus Zoyrzck pro

bt

fuirin Zure Ecclefiaffico Uuiver foac in ceteris fuis Ope-

mercede laboris (ui recepit efhgiem ArchiducifTe , ut

j

ribus, in quibus agitur de Juribus auctoritatis tempo-

ipfe cum jactanria a(feruit. — Novus libellus ad Confi-

[ía

ralis, folemniter vindicantur a Cenfura jam adornara a

lium. Belgii mi(Tus 24, Decembris 1735. impugnatus

j

Dom. Govarts.

fuit anno feq, 1736. 12. Januariiin preecifa & gravi(fima

n

Confiderari poffunt tamquam vere Apologie Ope-

Confültatione hujufce Tribunalis; (/) in qua ad exa-

»

rum Efpenii binz Confultationes a Supremo Confilio

men revocantur nor folum difpofitiones novi hujufce

Belgii porrectae Archiduciffze 30. Julii 1727.. & 18. Fe-

libelli, fed etiam regule pofite in novo Catalogo ;

i*

bruarii 1728.

Arreftum ejufdem "Tribunalis 12, Maji

nec non intentio, qua Caralogus exaratus fuit, & his

1729. coniinet fimilem Apologiam peculiaris T'ractatus

2

velillislibrisinuita Cenfüra. Sapientiffimi prafati Con-

n

De Recuvfu ad. Priucipem. | Confilium Delgii cum ibi-

filii Patres circa hec omnia objecta plurima animad-

dem dererminare deberet veram ideam Juris PoffefTorii,

il

vertunt ; videlicet, quod talis librorum prohibitorum

cenfuit, mon po[fe fe id suelius affqui , quam excribeudo

Catalogus, & libellus approbationis fezfim fige fenfu

li.t

ipfiífrina verba Efpeuii de illo pretiofo "T'ractatu, De Re-

015

ledunt ac tnitiuunt. jus vegium , vegiamque. juvifditlio-

"

cur[u ad Principern, quem Tractatum eadem Curzatan-

nemn Ecclefiafficos Jubtrabunt ab auétovitate regias adi-

j

zi fecit, ut duxerit fufcipere [£(penium in (nam defen-

yi

munst Confiliis Sue Majeflatis vegiam protetliouem , €7

p

fionem (in Coníültatione 18. Februarii 1728.) contra

cognitionem po[JefJorii ; eodem tempore conflituunt Tvi-

calumnioíum libellum , ia quo prafatus Scriptor cele-

ual Inquifitionis Romane Judicem ?. Irbitrum Supre-

Int

berrimus calumniofe traducebatur.. ( a )

mur (nonfolum ubditorum Suz Majeítatis, & eorum

s

Operum, fed. etiam) ommium Confiliorum feu. TYibu-

fe,

(a) n pretiofo: illo-Tra.c'tatu De Recurfu ad. Principem , Opere

galium Sue Majeffatis, mecnon fententiarum prolatarum

3llo, qued bec Curia TAN TI feciz , ut duxerit: . TANTUM VI.

ab ipfis; approbant otumes Bullas, omnia Decreta, Con-

!

RUM fufcipere in fuam defenfionem , de' injungere. Officio Fifcali

4

muneris [ui Officium exequi circa quoddam. Scriprum ( Irenikon)

(5) Extat initio Novi S$upplementi ad Opera Efpenii, cunms

um

calumniofum:, ubi tam fcandalofe (Ell"pelfigs) iraéucebarur.

ii

p'luribusr aliis Monumemi»s hujufce generis,

Fita Pan Efpenu.

Á* .

(e

f'itutio-

Tï

186

ViTA D, Vav Ésp£&.

flitutiones omnes Romane Curie ; lalefatatit , immo ab-

perculfa Archiduciffa, fuum approbationis libellim ze-

Jfolute extinguunt memoriam | Au&torvum ommium, qui

vocavit, licet cuperet magnopere iis fatisfacere, qui

feripferunt pro 3uribus ,

verogativis €9? juvifditlione

architecti fuerant predicti Catalogo, quorum votis

JRegia, pro legibus, ac li

^

ertatibus fuorum populorum,

|

ipía incqnfultd, & ceco animo obf&cunc-labat..

€9 Regmis anuticipato proferibunt "ducloves , qui 12 poffe-

vutn audeant. cotfcribere pvro juribus fuorum . Principum;

ARTICULUS V.

ad gibilum;vediguut commercium (praertim Bibliopo-

larum) penitus extinguunt omnes fcientias iuducunt in

Paria Decveta Co

nfi

Aeguo fummam verutm ommum ignorantiam , qua eff

zlz'or-m Belgz'z", edita ne Opäm Eï/þe;

m'z" ;jecg(zþrentur iptev libvos vetitos.

ovigo ommnium vitiorum ; traducunt. Lovamienfen. Um-

verfitatem ut. S'anf[emiflis plenam , cujus vei odiofam qme-

Molz'mi;(z; läc&j?/iajlicorum Cenforum librorum. -

»s

,

snoriam ftudent veliuqueve poflevis, auGovitate Sue Ma-

jeflatis , €7 quidem ab/que caufas fubjiciunt omues. Mi-

cuti ex:confuetudine ab aliquot anuis in Belgio in-

I. SI'

— —

miffros Regios, omnia Tribunalia [eculavia , omnefque

troduéta omnes Catalogi librorum, antequam

ä

ab illis pendentes , Ecclefiaflicis ; impediunt, quominus

publicaee venditioni exponerentur, examinandi erant.a

Seculaves , cujufcumque fint. cara&eris &7. profeffionis ,

Cenforibus publicis; hinc ii ipfi, qui, ut füperius di:

poffrnt fedulam operam: navare:[cientiis , & acquivere ple-

ximus, fruftrati fuerant fua fpe quoad libellurà appro-

nam uotitiam S'uris, Praxis, Confuetudimum, Hiflovie

bationis Archiduciffe, nihil intentatum relinquerunr,

Politices, avtis Militaris, Medicing, |Navigationis ,

ut munus Cenforum non nifiiis committeretur, qui fi-

linguarum &9c. mifi prout vifum fuerit Ecclefiaflicis. üis

bi effent addi&iflimi,

Cardinalis Alfatie eorum votis

feriittere : tandem flatum [ecularem vettigalemveddunt

annuit quoad Cenfores fuz Dicecefis; qui Cenfores id-

ftatus Ecclefiaflici , £? prejertim Curig Romaua s e9 eo-

ipfüm revera executioni demandarunt ,. quod anrea re-

dem temp

ove iuducunt ia banc Regionem veluti quoddam

jectum fueratin negotio Caralogi & libelli approbatio-

nis, dequibus fupra.

Zyibunal feveriffimum Inquifitionis,

Hinc Cathalogus librorum pro-

Tater hac abíurda & incommoda, nec non plurima

hibitorurn, licet feveriffima cenfüra inuftus a Tribuna-

alia in prae'fata Confultatione memorata per partes, &

libus Juftitiae, fuitfola regula quam fecuti fünrin exami-

diftin&te recenfita, obfervant Sapientiffimi hujufce Con-

ne Catalogorum , qui pro publica venditione eorum

— — $— — — pe— ( — — Q — —— — fe—-— COXAQQ, WR o9"pA0 -

filii Patres, quod Auctores predicti jCatalogi libro-

oculis fübJiciebantur.,

Tribunalia Juftitie: plerumque

rum prohibitorum , ex manifefto partium ftudio inter

infurrexerunt contra hanc pravaricationem. — Cenfue-

l

prohibitos libros recenfent non folum omnia Opera Ef

runt fiquidem , quod eífet contra venerationem debi-

penii in genere, fed etiam omnes peculiares Tractatus,

[

tam Sacra Majeltad Principis, collocare inter libros

in quibus ifte Doctor tuetur [ura Auctoritatis tempora-

vetitos ac profcriptosea Opera, que Princeps ipfe di-

lis contra pretenía Jura Romane Curiaze & Ecclefia(ti-

gua publica luce judicaverat, & quorum Operum pa-

corum. Confilium Belgii occafionem inde arripit ex-

trocinium Confilia Suprema tam frequenter füfceperant.

tollendi pro merito fcripta Efpenii, & fimul oftenden.

