virtute di&i noftri Decreti, per Apparitorem Henri- ,,

de van U. E. naer het felve te reguleren, adverte-

Ül

[

cum van Sieenmegen, &. attenta non comparitione ,

rende U. E. fonder prejuditie van dien dat ick aen

K

dictorum . Citatorum, Chrifti nomine invocato, dé ,,

U. L. gelycke Infinuatie by Edi& ende à la Bretes-

nt

Plurium. Theologorum & Jurifperitorum confilio & ;,

que gedaen hebbe op den. 17. defer met ordinaire

0

affenfü, .decretantes poenam comminatam per prafa- ,,

affhictie van Copye van het vooríchreven Vonnis ,

€0

tum noftrum Decretum , füfpendimus dictos Patres ,,

ende Infinuatieals boven daer onderftaende foo op

Q

Joannem de.Hoogs, & Hieronymum Zegers a Divi- ,

.

het Paleys Archiepiícopael tot Mechelen voordérs

f

nis, n

obis refervantes . procedere ad ulteriores Cen- ,

a's andere gewonel

ycke plaetíen. Ac&um defen

füras. Ecclefiafticas, prout de jure; & ordinantes ut ,,

18. Augufti 1717.

u

hac noftra fententia in locis ordinariis affigatur & edi-

HENDmcI,ä* van STEENWEGEN

lu

e

&a-liFetr infinuetur. D»atu.m- Mebhliniæ E Aqgu&i

7

"o

f

I.

fj'b]äþhus Diäincz;fatfeäzte Clementia électus Romanormü Nos habita deClarationiS'..præinf'ertæ " Claufülä;rulïll-

iil

Imperaior femper Augu[lus , ac Germanie ,Hun- . que ejus omnium ac fingularum attentatà con(ideratio-

Vi

Q

&arice, Bohemie, Dalmatie, Croatie, Sclavo- ne, non poffumus non graviter inter cetera ex eo

nic,

C.

ex, Archidux "uüfivie, Dux Bur- commoveri, quod antiquiffima Noftra & Imperii Ro-

gundi& , Brabantie , Styrie , Garinthie , Carnio- mani in Italia, atque inde dependentia Ducatus Me-

j

le ,C9'v. Marchio Moravie , Dux Lucemburgie, diolanenfis Jurain Parmam ac Placentiam, velint à

f

ac fuperioris €9' inferioris Silefice , Würtembergi Romana Curia, per affertionem Dominii quafi fibi

Tl

CS9 Teche, Princeps Sueviee , Comes Habspurgi, competentis, prafidenter convelli, cum plena Hifto-

Tyrolis, Ferretis, Kyburgi C9' Goritie , Land- riarum fide, & ipfis Inveftiturarum per Predeceffores

gravius Alfatie, Marchio Sacri Romani Imperii Noftros Romanorum Imperatores datarum tabulis ali-

f

Bürgovid, acfuperioris C2' inferioris Lufatiw , isque actibus evidentibus, in hunc ufque diem con-

f

Dominus$ Marchiee Sclavonice , Portus.Naonis , ftet, diredtum , füprémum & Majeftaticum Domini-

um in przfatam Parmam Placentiamque, nonni(i No-

Cco Salinm:um a ao

bis Sacroque RomanoImperio competere , legitimos-

m

que Ducatus Mediolanenfis Poffeffores defuper inve-

pärtum ,'e[t . omnibus, novifïïmorumque tem-

1

CQP

orum feries demonftrat, quam infigni cura, là- ftiri.

Oftendi profe&o nequit, dire&um hoc & Su-

bore ac fümptu hoftes ex Italia ejecti (int, atque huic. premum Dominium, refervatumque Maieftaticum ,

libertas, quamvis Gallica labefactarat; vidtricibusno- ab ullo unquám Imperatore abdicatum effé, aut fine

ftris Foeoeratifque armis feliciter reftituta : ut proin- expretlo Ejufdem ac Imperii confenfu a Ducibus Mé

de perfua(i omnino fuerimus, neminem potuiflee to- diolanen(ibus abdicari, cedi, vel transferri, multo

tius Italie Proceribus reperiri; quinon effet gaüdium minus a Curia Romana valide ufürpari, ab eave per

propterea & cendignum erga Nos amorem gratitu- Duces Parmenfes legitime recognofci potuiffe. Innu-

unt hoc plures Hiftoriarum libri, & prolixefimulno-

dinemque teftaturus.

-- Verum memorare nunc ,

haud(abfque jufto doloris

tant, quz hac in materia pro confervatione Jurium

;

feníu, cogimur Miniftros Curie Romanz, feualieni Imperialium non interrupto ordine perada fint. — Ne-

inftin&u genii, feu proprii qualifcunque emolumen- que latet publici ftatus peritos , quantopere Przdecefí-

ti fiducia, eo abreptos effe, ut aufi fuerint,ad ftupo- fores Noftri, & fpeciatim Carolus Quintus gloriofze

rem univerfi,. & cum . Reipublicz Chriftianz fcanda- memoriz, Caíarea fua Imperiique Jura, non in cur-

dalo, fxcularibus in rebus fpiritualia arma intentare, riculo vitz folum, fed ultima etiam voluntatis elogio,

fit tuitus teftatufque. . Et aliunde íàt liquet, Imperia-

& fcriptum typo impreffum in vulgusïede're, tenoris

fequentis.

.

lia Jura fic efle Imperio innexa, üt áb illo, fine teti-

Tum fequi

tur. Bulla Clementz's XL de die 27. julii

us affenfü.nequaquanm ífeparari, multoque minus ab

1607. qua annullat jeu nullam declarat, Concordiam invito per Bullas Pont

1

!

ficias, qualibafcunque fulminæyh

quamdam initam fuper Hybernis [lationibus militum aninus refertar, abftrahi & feparari quéant. -

ig-

Germanorum; in Ducatu Parme C9' Placentie yac in-

Irritus idcirco labor fuit, & vix non explofione d

Juper .confirinat feu publicat CENSURAS .ECCLESI. nus,'

uo allegati in füpra ta&ta Decláratione Pontifi-

d

AS'TTICAS Sedi Apoflolici& refervatas contra Cafareos ces ju

1

icium in caufa propria arrogare, &, ope Bnl-

arum ejufimodi, jura territorum fibi affereré conati

Miniflros. CommifJarios ,

.ng.li?'e:ï, äj'c Tum -profequi- l

unt. Nec certé .pot-eftxvintel-l-ig-i.-,- quidin me

nterm Re-

turl, IMP?RH TOR.- " PRIC

mapïe

73

C;RC/A SUSPE.NS'onEM- P Z;:GERS.;

!u

hujufcemodi pretenditur , aut pretendj pote[t, OMNI-

ianze venerit Curi, 'qu'andov a militia' noftra bona

NO PRO INVALIDA repatanudam e[fe jeoque minushanc

Eccle(iz invadi fcripit, cum fciat aut fcire faltem de-

fübfiftere, quo evidentius patet, ejufdem requifita

beat, Noftra & Imperii effe feuda, in quz miles dif-

pertitus efts alimenta quoque vit« neceffaria tantope-

(nimirum peccatum mortale, contumaciam in notabi-

lierrore, previam perfonarum citationem ,. &c.) de-

re per Jus naturz ac gentium privilegiata haberi , ut

feciffe, ac deficere, fcriptumque Romanz . Curiz ,

pollint etiam in territorio neutrali tunc potiflimum

non ad defendendam hareditatem Domini, fed ad Ju-

lug

quari fümique, cum fuftentatio ia propriam alentis

defenfionem przíervationemque ab ulteriore hoftili

ra Imperialia faper Ducatibus Parmz ac Placenti

a por-

y.

ro ufürpanda, tendere.

if

damno & periculo cedit : quales circumftantias in

-Et: cum juxta - fanctorum

Patrur Cöh':ci'.lli-ï)rntgnque

praíente inveniri cafü, &per Cariones, leges, ratio-

a

mentem, aon illis; quibus , fed hir, a quibus. injufle

nemque ftatus , ad communia onera ipfümmet Cle-

infliguntur , tiimende fint CENsUR , Nos Judici om-

l.

rum pro pace ac libertate ftabilienda obligari, nemo

eít, qui non videat; prafertim illa in Provincia, in

nis carnis, cordiumque Scrutatori, Omnipotenti D&o,

ficut & cuilibet mortalium ab affectibus libero, difcer-

qua & mos hujufimodi antiquus circa communionem

Mi

tributorum miüitarium fervatur, & poffeffiones Cleri

nehdum atque eftimandum relinquimus ,. quid opor-

zi

teat de ploratu Cleri fentire, qui tunc aures .obtura-

Parmenfis tam amplz exiftunt, ut quartam Ducatus

1l

integri partem pene exfüperent. Indiguum itaque

tas habet, cum Noftri ac Sacri Romani Imperii hoftes

e.

in Germanicis Italicifque Provinciis, immo in ipfis

Clericali felicitate eít vifüm, quod, cum alii eguerint,

ipfa tenacitatem füam prodere, nec cum Laicis, quan-

Pontificum Ditionibus, Miniftros Dzz & Eccle(ix

pro libitu opprimunt, crudeliterque diícruciant; in

quam inftanter a Commiflàrio INoftro Imperiali folli-

l

citata, nec ad obulum quidem erogandum, concur-

Nos vero & Sereniílimum ac Potentiffimum Principem

$

Dominum Carolum Tertium Hifpaniarum Regem ,

rere voluerit, fed pertinaci füo refradiarioque inhafe-

rit propofito, quamvis ipfe confenfus Pontificius pro

acadverfüs Neapolitanum Regnum , Subaudizque

Duücem, tunc primum infürgit, cum Nobis & juftze

collectis ad- communem neceflitatem utilitatemque

?

conferendis ; non fine illufiri reverentiai nota in tra-

caufze noftrz tam profpera aftulfere fidera,ut ex hofti-

libus przvalidifque manibus fit cum aliisItaliz oppref-

&atu per didum Commi(larium Noftrum conclufo ,

fuerit retervatus.

fx Partibus Neapolis & Bbelgi

. prodi-g'iofe erep-

tum.

*

Quz oninia & plura alia : quibus tam provide ac

l

jufte ex parte Noftra procedi placuit, adeo luculenta

Ad perpetuam praterea rei m

emoriam tenore'*præ-

fentium declaramus, & efficaciffime, quantum opus,

funt Nolítrz zquitatis & Muneris Czfarei legitime ex-

exerciti te(timonia, ut, ex quo Juris fonte acre» fl« fupe-

proteftamur, nullum omnino Jus, & multo minus

dire&dum füpremumque Dominium in Parmam &Pla-

rius expofite CENSUNUE sPIRITUALES confeítim pro-

fluxerint; difpicere haudquaquam " valeamus. — Feci-

centiam Sedi Romanz a Nobis dimitti, neque dimit-

ti poffe, quin potius omnia & fingula fuprema Domi-

mus quod Noíltra & Imperii Jura poftularunt; & eo

quidem modo fecimus , quem ConftitutionesImperii,

nia, quz in Przdecefforum No(ítrorum Noftrumque

prajudicium uíürpata funt unquam, & adhuc utür-

illarumque ufüs di&tavere, ac (ingularis etiam obfer-

vantia, qua communem Chriítianitatis Patrem Se-

pantur, quocunque etiam nomine appellentur, No-

bis & Sacro Romano Imperio firmiter refervamus. &

demque Apoftolicam extra partium ftudia profequi-

confirmamus. omni meliori forma ac modo; cunétas

mur,. defiderare vifus eft; prout Cardinalis Grimani

poffeffiones illegitimas & pratenfiones, exceptis iis,

negotiationes complures, tum pro impetrando füper-

fiuo Pontificis affenfü ,tum ad remonftrandum aucto-

quzex magnanimitate & munificentia Czferea in an-

ritatis Ecclefiafticz, prepropere nimis ac perperam ad-

tedictamSedem expreffim translatz funt , annullando,

abolendo & caffando, eoque magis pro nullis, inju-

hibitz, abufüm, non uno loco convincunt. :

Obfervamus exemplà in fimili collearum & one-

itis ac. invalidis. declarando; quo manifeftius per fe

corruit,quicquid Impetatoriz Majeftati, clam palam-

rum Ecclefiafticorum genere, fed modo agendi pror-

fus difpari cum hoftibus Nofiris, ut ut communem

ve, auctoritate propria fubtradum eft, aut etiam ab

Europz libertatem infeftantibus , & nullofavore dig-

Imperatore extra normam debitam alienari nequit.

nis; quibus tamen a Romana Curia, vel coníentus

Sollemniffime pariter & fpeciatim Romanc contra-

etiam fzpe contra fas ipfum prebetur fübito, vel ita

indulgetur conniveturque, ut animofitas contraria ,

dicimus Curiz przteníam illam quoad Jura tertiorum

bonave temporalia poteftatem, quam Bullz Pontifi-

qua & No

sliberrime in confpectu totius mundi im-

etimur ;

& aperta Noftra ac Imperii Jura peflim ver-

cix exercere przfümunt, cum ha, nec valida hocin

genere, nec receptz fint, quibufcunque infignian-

b

is, typis, fa&ifque impugnantur, jampridem durio-

rem in Nobis motum excitaffet, nifi hunc innata bo-

tur nominibus, & Nos Romanumque Imperium ob-

ligare non poffint. debeantve; neque facultatem Nos

nitas Auftriaca & alia momenta intuitu fan&tz 'Eccte-

fie molliviffent. Et vellemus adhuc ulterius longani-

ullam admittamus, aut tolerare poffimus in frpefata

Curia, quz caflare velannullare conetur ea, quz nos

mitatem Noftram, etíi jam ab origine Noftri Regimi-

nis Caefarei fat laceffitam, lubenter manife(tam red-

NA"

vi Muneris Auctoritatifque INoítrz Czfarex difponi-

7

&

LUl

H

mus ae ordinamus; nullatenus dubitantes , quin Con-

dere, fi im omittendis NosrRoRuM C9' Imperii j

um defenfionibus longior mora permiffà foret, pofle-

ventus univer(i Imperii, ac omnes ejufdem Electores,

D&unv & pofteros de illa recte. excufari ;

Principes, & Status, Valàllique ac fubditi, confilio

muíque erga

nunc autem , cumin contrarium

a lege Divinà & hu-

Nobis ac auxilio füo effcaci, ubi opus füerit & ordo

mana, reQa ratione, Gentium jure, & aliis Juftitic

rerum demandarit, fint a&utum adttituri,

:

pietati(que princi

.

piis moneamur.

— Iterato igitur, & deliberato animo, fanoque & m1-

Hinc omni

bus iftis ac fingulis i

nnixi, nec non þiu-

turo accedente confilio, atque ex plenitudine potefta-

tis Noftrz Cafarexz, hiíce publice declaramus, con-

ratx Capitulationis Noftre Conftitutionumque Impe-

S

rialium memores , adhibito Confiliariorum Noftro-

tradicimus, abolemus, caffamus ,

CJ proteflamur ,ut

rüm arcanorüm, totiufque Confilii Noftri Imperialis

fupra , folemniffimo, quo pote[! fieri, patto C9 modo,

Aulici fcrutinio, confültis. etiam extraneis praftanti-

aunullantes , 9 irritam inju[ftumque deceraentes , quic-

quid in fzpius memorato füperiore fcripto quoad for-

bus Theologis, Canonumque & Legum civilium pe-

ritis, pro Noftrorum atque Imperii Jurium tutela.

mam aut materiam in przjudicium Noftrorum & Sa-

*

tis Decla-

cri Romani Imperii Jurium, vel etiam contra Noflror

Declaramus Jupra infertam fic di(ie nullita

rationem , imanem , irritam, €9' nullam, fimulque

Miniflros, Commi[Jarior, Milites vel alios quofcun«

ft.

EXCOMMUNICATIONEM z ea expre[Jam , aut fi quee alia

que, exprimitur, aut .int'ellec"tum videri pote

lzzhibe.

Supplem.oper, Van Ejþen, Tomus V.

74

Juikx S ,R ziïs'r -ö NSUM

ln

— Iirhibemus quogue omnibus ac fingu?ir Ecblejïajïibi.v ac

jeftati accäþtum ferentes, publicaque hac Declaratio-

hac

fuc

fecularibus Noflris C2 , Imperii Vafalis , Miniflris ac

ne, Proteítatione & Refervatione repetita profitentes,

f

Jubditis, five im terris Ecclefie , five in Ducatibur Par-

circa temporalia Imperii bona & Jura nihil alteri cui-

mc aut Placentie, five alibi exi[tentibus ,. ftb gravilfi

piam, nifi quod expreffo Pradecefforum Noftrorum

p

ma No[lra C7- linperüi indignatione ,omnium bonorum

& Imperii confenfu.munitum eft, atque in fpecie nul-

conftfcatiome , corporalique pena, ne. quam vrationem

lum didi Imperii Dominium temporale fupremum

ejus, quod in addtéTo fcripto continetur , in ulla veha-

legitime unquam competere, afléri, aut vindicari

beants fed di[lricle mandamus , ut : Neftris. fulfibus .,

poffe; iis omnibus ac fingulis, qux fecus fadta funt

i

Cs"ordinationibus con[lanter C9' debite pareant. : dum

aut reputantur, hifce pro nunc ut ex tunc, & pro

viéillin protectionem Noflram. Clementiamque Cefare-

tunc ut ex nunc, ac futuris:zternum | temporibus ,

arh fidelibus ac oFedieutibus: impertiri non intermitte-

quam fieri poteft folemniffime, graviffime, firmiffi-

mike5s Monituri idcirco etiam. modo debito Parmen-

meque contradicentes, vigore Diplomatis hujus, Ma-

fem Ducem, ut nullum.aliud Dominium quam .No-

nu-Noftra fubícripti, & Sigillo Noftro Cafareo mu-

ftrum & diài Hifpaniarum Regis Fratris Noftri. carif-

niti; quod dabatur in Civitate Noftra Viennz; die

d

fimi, utpote legitimorum Ducatus Mediolanenfis ref-

vigefima fexta menfis Junii Anno Domini Millefimo

pe&ive Dominorum & Poflefforum, ratione. Parmae

feptingentefimo octavo, Regnorum Noftrorum Ro-

ac:Placentiz: recognofcat, cum potiffimum etiam ali-

mani decimo nono, Hungarici vigefimo primo; Bo-

unde In propatulo fit; quod refpondere Nobis de No-

hemici vero quarto.

ftris:& Sacri Romani lmperii. Juribus non immerito

teneatur.

JOSEPHUS.

Rogamus denique Omnipotentem ac

]uüiiïïmum

(LS).

Drvw, utardentem omnibus & (incerum honeftz ,

fidx ac perpetuz pacis concordieque. amorem inftil-

Ut Fum. Canorus Comes de Schónborn.

lare, Nobitmet autem largiri gratiam dignetur, qua

continuo & fortiter, quzcunquead Nos & Sacrum Im-

Ad Mandatum Sacrz Cafarez Majeftatis proprium.

g

d

perium pertinent , .tueri valeamus , cum fübmiffiffima

FRAchscus VVINANDUS' DE DERTRAM.

di

gra'tituditne 'Fotum id, quod ;æülþis eít, Divinz Ma-

pr

(i

fi

K.

H

10

.S.. Carfarea Maje]ïarDöminu

"

pofita, häudqüaqüam..ättenta,' repetitis mandatis in-

Clementilfumus.

5 noler

hibitoriis, eumdem Huggen impetere haud detftiterit,

)

fed ut concredita fibi fub juramento. figilla, annales,

X humillimis, quas fex deFacultate Juridica AC-olo.-

clavefque ad Archivum Facultatis reponeret füb com-

E

nienfi Do&ores ac Profeffores fxculares, adver-

minata $oo. florenorum aureorum poena jufferit, par-

füs reliquos fex Doctores Ecclefiafticos, ratione re-

vo etiam tempore interjedo, prze-primis in eandem

f

curfüs ad Dominum, eo tum Nuntium Apof(tolicum,

condemnarit. Et cum executio illius Decreti poena-

nunc Cardinalem Buffium, fümpti, exhibuerunt que-

lis Magiftratui Colonienfi demandata, fperatum effe-

f

&um haud fortiri videretur, plane ad ExcoMMUNICA-

relis, non fine indignatione intellexit, quem in mo-

dum, non obftante quod dicta Facultas, vel a primz

TIONEM progrejJus fit ,. eandemque publicis valvis ubi-

que affigi curarit ; humillime füpplicantes ut juftitize

:

fündationis fuz principio ; ita fit inftituta, ut exduo-

decim, quibus Collegium ejus Facultatis conftat, fex

remediis ac refcriptis a Sereniffimo Ele&ore Palatino,

folummodo Juribus publice tradendis Profeffores or-

qua S. R. Imperii [Interregni tempore Vicario, impe-

I

dinarii eligantur, iidemque etiam a Magiftratu Colo-

tratis, Sua quoque Cxfarea majeítas , poft Solium Im-

nienfi, falarium annuum ordinarium recipiant, nec

periale confcenfum ,. inhzrere, & fupplicantibus con-

non in fübfidium a Cafarea Majeftate, id omne quo

tra fententias i(tas iniuftas a memorato Domino Nun-

pro Refponfis Juridicis, ut & Regalibus, pro Jure

tio latas; ex Juris Conftitutionumque Imperialium

figillandi & expediendi folvitur, pro. pracipuo reli-

praícripto fübvenire Clementiffime dignaretur. Cum

étum habeant. Reliqui vero fex Ecclefiattici, non

itaque ex circumftantiis in fupplica adductis & de-

monftratis, abunde. appareat, predicdum recuríum

- - $— AUX — A.

Profeffores fed fimpliciter Do&ores appellentur; &

certis Prebendis prime Gratiz Facultati affixis, aliis-

incompetenter fadtum , nonnifi ad collifionem füpre-

marum Poteftatum in Ecclefiafticis. & politicis, ten-

que a Sede Apoítolica tum Beneficiis Ecclefiafticis

tum Prabendis 2. ac 3. Gratiz fruantur fruive poffint,

dere, & non exiguis incommodis & fcandalis viam

aperire : Hinc Altiffime D. Sua S.. Cxfarea Majeftas

eoque intuitu Sacros Canones doceant, relationibus

autem tranfimifforum acdorum haud intereffe , nec fen-

jis omnibus a Confilio fuo Imperiali Aulico fibi debi-

tentias latas figillare nec remittere queant; & proin-

te relatis, probeque atque accurate perpenfis, non

de Decanatus Officii, utpote cujus potiffima functio

modo recurfum illum a memoratis fex Doctoribus Ec-

in huc ufque adductis confiftat, haud quaquam capa-

clefiafticis ad fzpius didum Dominum Nuntium A-

ces fint non ita pridem tamen poftremo loco nomi-

poftolicum hac in caufa fümptum, fevere, cumque

nati fex Do&tores Ecclefiattici; cum diáis Profeflori-

indignatione exprobandum, fed & Decreta ejufdem

comminatoria C3' executiva , utpote ex fe nulla C9' in-

bus fzcularibus unam paffim eandemque fibi afferue-

rint zqualitatem, atque ad eundem Decanatum pri-

valida, caffanda, annullanda, C3' abolenda juffit, pro-

utea omnia cafJat, annullat, abolet, mullaque decla-

mo apud Univerfitatem fefe admitti prztenderint, &

pofteaquam ibi non fuiffent exa&diti, contra Jus faf-

rat, ac infüper memoratorum fex Doctorum Eccle-

ue, nec non Statutorum Juratorum Academicorum

fiafticorum univerfos temporales reditus, in poenam

d

ifpofitionem , ad prafatum ejus temporis Dominum

temerarii recurfüs, fequettrari juffit : de reliquo eti-

Nuntium Apoftolicum ibidem recurrere prafumpfe-

am iifdem ferio diftricteque füb poena amiffionis voti

rint, ab eoque prim3 vice Decretum Decanatus fe-

adivi, preecipit injungit , quod acta' omnia coram di-

queftratorium adverfus paulo ante Ele&tum Decanum

élo olim Domino. Nuntio. producla repetant, €9' una

DoZdorem Gafparum Jofephum auygeu obtinuerint,

cum Decretis hujus caufce inde emanatis retraclari fa-

poftmodum vero impetraverint, ut przdidus Domi-

ciant, ea

e fe repetiifle ac retractari feciífe intra bi-

meftre,

ü

(LU

n Confíilio

nis N-unt-.iüs*-Apeüiolicus appellatione "defüper in'ter-

harum -Apuulbücatione ; proximo i

Imperiali

CiRCA SUSPENSIONEM P. Z£GERs

75

o

Imperiali Aulico doceant; proindeqüä ab omni poft rez — Majeftatis Si

A

1715.

gillo fe,c:ieto Vienng 31. Januarii

hac ad Nuntium Apoftolicum aut Judicem Ecclefia-

fticum cum recuríu, in ejufmodi caufis, abftineants

FaiD. CARL. Cbm'es de Schünborn. .(L; S)

d

fin fecus, comminata poena, cum debito rigore contra

l

]. H. Haveck de Waldftitten.

Ipfos ad executionem deducetur. Signatum füb Cafa-

ll

It

XXIX. V

Rop.$ 0 DO T 4 O

E'SPENII;

l;

ab aliis Doctoribus & Jurifperitis approbata.

Circa Cau[am Legerztizzwz & Regentium Gyumaftà Litterarii Facultatis Artium Lova-

F:

nieufis peudentem in fupremo Brabantiee Coufilio; tec uon circa bujus Con-

cilii competentiam quoad AAcademicos Lovanienfes.

(Nunc primum edita.)

nendi & concludendi, per Statuta e

CASUS POSITIO.

iüsdem Facultatis

competere Magiftro Seniori.

um die quinta hujus anni 1721. per venerandum

Nota 3. quod Subregentes quatuor Pzdagogiorum

D. Decanum Facultatis Artium indic&ta eflet Con-

jure füo admittendi fünt ad Concilium Facultatis ;

gregatio ordinaria ejufdem Facultatis, in horam un-

quodque eorum füpplicatio proponi & admitti poffit,

decimam matutinam, idque fecundum ftatutum prz-

in quacumque Congregatione five ordinaria five ex-

di&tz facultatis de die Congregationum ordinariarumn,

traordinaria.

pracipiens.illam haberi, die quinta Zanuarii, feupri-

Quazritur . Utrum fuerit in poteffate Decani &

die Epiphanie , convenerunt in locum Congregatio-

Deputatorum Congregationem ordinariam, quz fe-

nis ordinarie Magiftri frequentiffimi, quando Deca-

cundum Statuta pridie Epiphaniz lvaberi debet , trans-

nus przfatus ex fuffragiis duorum vel trium Deputa-

ferri in aliam diem poft Epiphaniam, qua Congrega-

torum conclufit indidam & quafi inchoatam Congre-

tio illa ordinaria haberi poffet*?

gationem ordinariam transferendam elfe in aliam diem.

Quzritur 2. Utrum Senior Magifter Facultatis Ar-

Contra quam Conclu(ionem reclamarunt in primis

tium & alii, qui cum ipfo in loco Congregationis per-

Deputatus Nationis Hollandice, & duo ex quatuor

manferant, non rece fecerint Congregationem ordi-

Regentibus Confültoribus, ac plures alii Magittri ad-

nariam fic perficiendo, ptout illos feciffe fupra refer-

ftantes; dein ex his plures poftularunt 1. a dido D.

tur : & an poffit legitimitas illius Congregationis in

Decano, deinde a D. Vicedecano, ut hac die pra-

dubium vocari ob abfentiam Decani, Vicedecani ,

fcripta per Statutum perficeret Congregationem ordi-

& majoris partis Deputatorum ordinariorum, autalio

nariam.

titulo?

- Cum autem Decanus & Vicedecanus recufarent,ro-

Quazritur 3. Utrum poft receffüm Domini Decani

garunt iidem Magittri Facultatis Seniorem, ut in de-

& Deputatorum ordinariorum potuerit per Seniorem

fectu Decani & Vicedecani fungeretur munere,quod

Facultatis proponi füpplicatio Subregentis Pzdagogii

in cafü (imili per Statutum de electione Decani C9 ejus

Falconis?

officio Seniori committitur.

RESOLUXM IO.

Unde idem Facultatis Senior pro munere (uo ex Ma-

giftris cum illo remanentibus numero plufquam quin-

decim, advocavit Procuratorem unum ex quatuor qui

Quandoquidem per Statutum Facultatis Artium de-

remanferant, & tres inter eos qui ex tribus aliis INa-

fignati fint dies certi, quibus indici & haberi debeat

tionibus permanferant Seniores, quorum confeníu

Congregatio ejufdem Facultatis, confequens eftquod

habito füper articulis proponendis deliberationi Con-

Decanus illius Facultatis, cui competit exequi Statu-

ta, teneatur prefcripta die Congregationem Faculta-

gregationis propofuit:

1. Àn placerent ordimaria in ftatutis praícripta ;

tis indicere, utpote cui indidio didz Facultatis in-

?

nimirum diftributio ordinarias item publicatio. Statu-

cumbit.

dorum qic Magi[iros de Concilio concernunt ; item re-

Et quidem cum ex Statuto Faculta

iis prefcripta die

Congregatio fit habenda, ac propterea dicatur ordi-

fignatio officii Promotoris.

.

laceret ad Conciliumþv Facultatis

2. Propoft

d

an p

naria; hec Congregatio dici debet convocari, non

admittere Magiftrum Joannem Reymenandt , titulo

tam audoritate Decani quam auctoritate ip(ius Facul-

Subregentie Padagogii Falconenfis, prout de jure.

tatis, ita ut ipfe Decanus dumtaxat illam convocare

Ex deliberationibus Magiftrorum fuffragantium con-

ceníeatur ex mandato & au&oritate Facultatis.

clufit Senior, ad t. placere ordinaria ; atque ita facta

Quapropter poteft etiam Decanus hanc Congrega-

eít diftributio ordinaria & publicatio Statutorum prz-

tionem indicere, & fine a(fenfü aut confilio Deputa-

fata, utrumque per Magiftrum 7Egidium Denique ,

torum ea proponere quz juxta ordinationes & anti-

Notarium, propter abfentiam Magiftri P. Auguftini

quam Confüetudinem Facultatis in ea proponenda

Denique Bedelli moderni. Conclufit ad 2. admitti

funt, quz ob id ordinaria vocantur.

ad Concilium Facultatis Magiftrum ]Joann. Aeyme-

i

Et fane ficuti Univerfitas & Facultas non fine cau(a

nandt, falvis falvandis.

Congregationes illas ordinarias certo ac determinato

tempore habendas ceníüit, & nonnulla in eis propo-

Nota 1. quod unum ex Statutis Facultatis habeat ni-

hil unquam poffe vel a tota Facultate refolvi contra

ni voluit, ita quoque plura & graviffima fequi poffent

'aliquod Statutum , -modo tres (int qui reclament con-

incommoda, í1 illo ftatuto tempore Congregationes

tra talem refolutionem.

ille non haberentur, & proponenda non propone-

Nota 2. quod abfentibus Decano & Vicedecano ,

rentur.

Exempli gratia; inter Congregationes.ordi-

jus convocandi Facultatem, & confequenter propo-

dinarias Univerfitatis immo & Facultatis, determina-

I-z

tis

Sup?lem. oper. Van Efpen. 'Tomus V.

76

Ju-nls REsPONSUM

g

fart

tis diebus celebrandz occurrunt Congregationes in

commodum quod fecuturuni timetur, judicet a Sta-

tatun

quibus eligendi fünt Re&or Univerfitatis, nec non

tuto non nihil effe recedendum aut ejus executionem

p

Facultatum Decani, & ex fingulis Facultatibus Appel-

fufpenpendam.

Jofop

lationum Judices; qux Congregationes fi ex judicio

Proinde ad pri

mum cenfet infrafcriptus, non fuif-

nnc

& arbitrio Deputatorum ultra prefixum diem differri

fe in poteftate Decani & Deputatorum Congregatio-

nem ordinariam habendam pridie Epiphaniz, fine

podl

poflent, & Univerfitas Re&ore & Judicibus Appel-

met

lationum & Facultates füo refpective deítituerentur

confeníü Facultatis differre inalteram . diem poft Epi-

po

Decano; cum omnes ii ad. fümmum eligantur ad fe-

phaniam; immo ne quidem cum confeníu totius Fa-

105

meítre, quo finito eorum expirat officium; atque ita

tatis reclamarent.

cultatis, modo tres contra talem refolutiogem Facul-

Gcho

ex aliarum Congregationum dilatione plura his (imi-

toré

lia nata funt oriri incommoda.

Ad fecundum, cum ex Cafus pofitione habeatur

Decanum & Vicedecanum noluiffe etiam | interpella-

&Ie

Unde& in Univer(itate Congregationes ordinariz,

&

quz ex Statuto Univerfitatis determinatis diebus ha-

tos per Magiítros ejufdem Fácultatis, Congregatio-

s5 (

.beri debent, per Rectorem di&e Univerfitatis indi-

nem per Decanum vi Statuti indià

am, & jam tum

inchoatam perficere, immo e conven

tu diíceffiffe ,

E

cuntur independenter a confeníü aut Confilio Depu-

10

tatorum; atque independenter ab eorum confentu or-

non dubium quin licuerit Seniori Facultatis, tam-

mj

dinaria proponuntur & reíolvuntur.

Atque ita ob-

quam in abfentia ac defedu Decani & Vicedecani a

Q

fervari vidit infrafcriptus Van-Efpen, qui per quadra-

Facultate in Vicedecanum fübftituto, Congregatio-

qma

P

inta & amplius annos .de Concilio Univerfitatis ex-

nem iftam perficere, & proponenda proponere, five

[i$

i

itit.

verius ipfum Statutum Facultatis exequi.

t

. Itaque in Cafü propofito non füit in poteftate De-

Ad tertium, cum in omni Congregatione ex con-

Ficl

füetudine Facultatis confüeverint admitti fupplica-

tl

cani aut Deputatorum Congregationem ex Statuto

p

Facultatis inftituendam pridie Epiphaniz , differre in

tiones eorum qui jure füo ad facultatis Confilium

ani

diem poft Epiphaniam. Ratio evidens eft : quando-

fünt admittendi, cenfet infrafcriptus fupplicatio-

dag.

nem Subregentis Pzdagogi Falconis in Congregatio-

féttj

quidem dies Congregationis non committatur prafi-

genda Decano cum Deputatiss fed hec dies fit . per

ne pradicta per Seniorem fungentem munere Deca-

I

1ipfam Facultatem przfixa.' Porro indubitatum eftnec

ni & Vicedecani abfentium , tamquam pundum unum

tion

ex ordinariis potuiffe, immo & debuitle proponi, ma-

ded

Statuta, nec ordinationes Facultatis dependere ab ar-

bitrio & judicio Decani & Deputatorum , ut ii pof-

xime confentientibus Senioribus, qui in abfentiaDe-

fint illa pro fuo judicio & arbitrio immutare; fed ipfi

putatorum ordinariorum, juxta notoria

m praxim U-

niverfitatis, füpplent locum Deputatorum.

Ita ret-

tamquam Miniftri (eu Deputati Facultatis tenentur ex

officio eadem exequi.

ponfuüm Lovanii hac feptima Januarii 1721. Z. B. vam

Verum quidem eít quod Decanus & Deputati ,

Efpen, J. U. D. & Prof. Idem centeo J. A. Brenart,

Leg

tamquam fideles Facultatis Miniftri, poffint & debe-

J. U. Do&or & Anteceffor Primarius. Idem cenfo A-

$

ant intendere, ne quid prajudicii aut incommodi füb-

mandus Bauwens, ]. U. DoG. & Antecefler Primarius.

Litt

inde fequi poffet ex vigorofa obíervantia alicujus Sta-

. G. Geens. ]. B. Henricii. J. O. Donnogtine de Gal-

Tiur

tuti; fed & hoc verum eft, quod ipíi füa auctoritate

dorp. (Caufidici Parlamenti Mechlinienfis.) Idem cen-

femus. À. Des Cartes. H. van Hannewyck. R. C. E.

u

non poffint a Statuto recedere, pratextu hujufmodi

ti À

prajudicii aut incommodi fecuturi; fed eo caíü con-

Swartr. C. van Buren , 1721. J. de Swert. J. de Ple-

fon

vocanda effet Facultas ut ipfa ob prajudicium aut in-

cker. (Caufidici Concilii Brabantiz.)

V

ent

por

pati

»

» l

XXX.

» &

»D

C

A 5 . U.s

PO 1711

»

»l

circa eamdem caufam.

» (

»C

»l

(Nunc primum edita.)

L

Fa

Á quingenteümö fexagefimo primo, typis editam in

ALTICULUS

» Fa[lir pag. 250. editionis fecunda.

z ClaH'es Gram-

tope

E primeva Facultatis Artium in[litutione , C9

M

In bacformula ftudii Caftren(is vari

bus

D

tu ejus ac forma . EfJential:.

matice proponuntur, committendz. Praceptoribus

KT

Artium Facultas, una ex quinque quibus alma U-

feptem. Extat bac in Archivis Regiis Bruxellis.

pli

niverfitas Studiorum Lovanii conítituta eft, quzque

» Litterarum ftudium, ait Vernulzus, jam a con-

Mi

ceterarum quafi Fundamentum eft, & Matrix, exor-

» dita Academiain quatuor Gymnafiis florentiffimum

f

» fuit, in iis Grammaticz Rhetoriceque profetfiones

dium fuum fümpfit a quatuor Ludis feu Gymuatiis 1.

fun

(vocatà fuere poftea Predagogia) in quibus non prius

» quam plurima.

dj

Philofophia quam Littere humaniores ab ipía eredio-

» Unde, ut idem Au&or profequitur, cum Fer-

dua

ne Academiz tradebantur.

Erectio autem refertur

» dinandus Alvarefius Dux Albanus, & Belgii Prz-

ttte)

ad annum millefimum quadringentefimum vigefimum

» fectus, univerfüm Academiz ítatum ac omnes in

fextum , vide Vernmulei Academiam, pagin. 23. in

, ea profeffiones cognofcere defideraret , publico

ts (

fine.

,

fcripto, quod ad eum Academia tranfmifit, prater

»

Dot

» Ab origine Academie , inquit, Valerius in Fa-

M,

Philofophicas litterariz in fingulis Pzedagogis pro-

Ieo

» ftis, etiam Litterarum ficce Grammatice ftudium

profeffiones ut minimum quatuor, in quibufdam

ph

» in Pxdagogiis viguit : & memini me vidifle exem-

Pl

plures etiam fünt enumerate. 4cadem. pag. 61.

35

C9 62.

Qu

» plum Reformatz rationis ftudiorum cum Gramma-

ffo

de

» tice tum Philofophie , ficce formulam artium tra-

In hoc publico fcripto ad Belgii Przfectum mi

anno 1568. & adhuc extante in Archiyis Regiis, com-

» dendarum i; Padagogio Caítrenfi anno millefimo |

CiRCA SUSPENSIONEM P. ZzEGERS.

77

.

m

memoratur in principio univerífam Academiam con-

bro comprehendere cenfenda fit Le

fare ex quinque Facultatibus; tum omnium Facul-

tes Litterarios.

gentgs & Regen-

tatum ex ordine lediones X Profe(fores exhibet.

lf

In quam rem notandum quod Profeffores Litterarii

In ipfa vero Facultate Artium ponit non folum Phi-

etiam Legentes vocentur in ipfa noviffima renovatio-

l

lofophicos fed etiam Profeffores litterarios, docentes

fie

ne 5tatatorum Facultatis, ut verbi gratia Cap. 2. Art.

principia Grammatice , Grammaticam , Syntaxim ,

2.cum aliis vero in Litterarum

Jiudio Legentibus non

D

Poe(im, Rhetoricam , Diale&icam, principia Arith-

difpenjabitur nifi ad fummum in duobus. Anniy.

h

meticz, &c.

;

il

Idem in ordinatione fuz Majeflatis anni 1623. die

Poftremo loco affignat du

oä publicos Profeffores

17. Novembris, recepta per Facultatem & inferta L.i-

quos Facultas Artium quoque habet in communi

bro Statutorum,

