fignificata, fiquidem fervatis regulis ab ii(dem appella-

» feculi noí(lri eft ,, — ( Mosita figcera. &c, Pracf.

retur, quemadmodum quoad Decreta vel injufta, fed

pagin. $.)

8 legitimo Tribunali & e canonicis formis pronuntiata

Fortaffe snimadverfiones h, plurium annorum ex-

fieri potuiflet, Firmabat Efpenius con(ilium hoc illu-

perientia nix& Coddium impuliffent, ur (üb viras finem

ftris Jacobi Zoene Mechlinienfis Archiepifcopi exem-

ua munia repeteret, nifi falutis fpem Ecclefia (uze af-

plo, qui, cum primas contra Jan(enium Bullas pro-

fulgere fenfi(let in animi alacritate qua Ultrajectenfe Ca-

ïs

mulgare renuifTet , per Romanz Curiz Decretum zque

pirulum fua jura tueri non defiftebat, — Et fàne per in-

jnforme excommunicatus, nulla anathematis ratione

Dehortatur etiam

1gnium virorum quibus illud con(ftabat, folicitudinem

habita, in officio perftiterat (4).

& perípicaciam Deus pretiofas ejus Ecclefiz reli

quias

Coddium Efpenius, ne, quoód nonnulli con(ülebant,

fervavit,

Epiftola quam D. Op/fraet ad D. Pan Erkel

H

in fuam Epifcopatus, titulique Vicarii Apoftolici, de-

die 4. Martii ann, 1705, Van Efpenii nomine fcripfit,

miffionem affentiretur, & fuam ipfius fuique Cleri in-

precipuas caufas nobis exhiber, qua firmum eorum

noceutiam propugaare defifleret (e). Ei Do*tor hic

)f

animum inviftumque reddebat,

[ntellexerant bono

ipíe auctor fuit, ut Scripra quedam ad fuorum Dicece-

fato fuam peculiarem calamitatem ad Ecclefiz commu-

fanorum inftitutionum emitteret, eidemque quoddam

i

nia mala referri, fuorum jurium confervationem cum

|

Motivuim Z'urit exhibuit, quo nullitatem Decreti fufpen-

Evangelice do&tring incolumitate cujus univerfam Ca-

fionis, jufque probaret quo ad fuarum fünctionum pro-

,

tholicitatem eorum Adverfariiimpugnabant, arGiffimo

fecutionem gaudebat.. Suum quoque calamum ad hoc

vinculo confociari, & ad hanc doétrina

puram in

poftremum Scriptum obtulit Van [fpenius, eumque

Ecclefia fervandam, neceffe effe, ut ibidem propugna-

Coddius non fine peculiari, in refponfo, grati animi

retur perpetua Miniftrorum fucceffio qui fideliter eam

fignificatione acceptavit; hoc tamen confilium execu-

;

ipfi in ufu ponerent, docerentque, & caverent popu-

le

tioni mandatum fui(Te nobis non conftat ( f).

lis a perniciofis placitis quze vatrities in veritatis locurg

Quamvis Efpenius in ea plane fententia eíTet, ut Cod-

le

dius fuarum functionum exercitationem repeteret, mo-

inducere contendebat. Perípexerunt eodem tempore

[

fe ab univería folum Ecclefia cumulatam juftitiam fpe-

nito populo, cur ita faceret, & cur ab officio per ali:

rare pofle, ac dum ejus judicium expetarent, affen-

1

quod tempus abftinuiffet, conditionem tamen addebat,

tiri debere fe Chrifti Domini opprobrium ferre, ex

ut nempe Regionis Ordines & Magiftratus ei contra

agro, ejus ia(lar, expelli; excommunicari, male ha-

) Cauf. Quesnell. pog. 142 ? r

beri veritatis & juftitie cau(à5 eorum denique amplecti

L

) Def. Ulter, N. 182.

bonortm bominum (enfa ( quorum exemplum S. Augu-

u

ftino monente (:) jam ejus atate communius erat

3

) Def. Ulter. n. 240.

(4) Epiftole dierum 13. & 20. Menfis Julii ann. 1704.

(e) Epiftela diei 26. Junii ann. 1704.

quam cogitatione percipi poffet) « .gui per carnà-

lg

(f) Eft hoc fortaffe Scriptum primo impreffum ann. 1305. in

) Epiftola diei t t. Augu(ti ann.7!764.

Cau[a Ceddaana hoc titnlo:: Difquifizio Tbeologica de poteffare d&

u

) P. de Svverr Superior Generalis Congregattonis Oratorii Bel.

jarifdicione, quibasin Federati Be

lgii Provinciis etiamnum fruirur

gici atfert hec Rénardi verbà tamquam fibimet ipfi di&s occafione

drchiepifeopus Sebaflenus, &6. — Atfi hocindicatum Opuse(t, fta.

Decreti diei 13. Maji ann. 1703. contra Pre(ülem Sebaftenum.

uatur, oportet, Efpenium non nifi m

*«

quc AuGorem calamurn tenuiffe,

atetiam füppeditatfe , alium-

Chronicon Oratorii apud Bclgas, pag. 115.

(j)) Devera Relig. Cap. 6,

2 d

Á

120

^

*me D. VaAN ESPEN,

* liusm ïlibu&niæm 'c»bribj*ura'tione*m;ex Ecclefia qubad ex-

tio ex eorum numero ; quae tamquath þræ*cipua Van

Efpenius ei propofuerat.

ternam fpeciem ejiciuntur, injuriam hanc ad vita fi-

ném uíque, ob ipfüm pacis & unitatis ftudium, pa-

Primus Actuspublicus, quemex

hoc genere in Hol-

tieutiffime ferunt; id optaht laborantque, quantum in

landiam rever(us edidit, Epiftola fuit quam Martii die

ipfis eft, ut fcandalum de medio rollant; fervant in

19. ann, r704. fuumad populum dedit. Nempeduo-

rum circiter annorum filentium & deliberatio hunc fru-

animo fecum ipfi, fi minus reapfe vororum compo

tes fieri poffünt, uniratis & caritatis chriftianze ftudium,

étum protulerant. Laboraverat, inquit , (pag. 58.)

quoad eos etiam a quibus hac injuftitia afficiuntur; om-

ut vinceret ia bonomalum , íexvvans hoc bumilepacificum-

nem agendi rationem qua quamvis apprime legitima

que fileutium at experientia convictus , quo plus mo-

ipfa.pe; fe, turbas tamen augere poller, omnemque no-

derationis ipfe praíeferebat, eo plus audacie fidentie-

vitatem qua fchifma vel haerefin faperet, fedulo evi-

que ad ejus itpeteudam fidem quo[dam bomines inde per-

tant ; nec nifi fidelius tuentur ad mortem ufque , fuif-

cipere, fe putabat omnirio non amplius pofle , quin

loqueretur. Susz ipfius exiftimationis negotium quod

ä

que tcftimoniis afferunt Fidei depofirum quod femper

in Catholica Ecclefia fervatur, expectentes, dum in

ei füuper hoc pracipuo articulo deferere non licebar ,

Occulto ab eo cozonentur qui màxime intimam quam-

cum fui Cleri rationibus & Fidelium falute conjunclum

que animi preeparationem novit.

erat.

Operam dari oportebat, ut cecz inconfultaque

animorum occupatio disjicererur, qua eorum plüribus

He potiífimum cogitationes omnia Datavi Cleri

:j

ejufque Epifcopi Coddii confilia moderabaatur,

infpirata fuerat, eum ejufque prope univerfum Clerum

pravis baveticifque opimionibus uefcio, quibus infe&tos etfe,

qua numquam peculiariter enuntiabantur.

'.Negotiatio eumn Go*vaitio.

Coddius omnes fua Ecclefia Catholicos fuorum

IX. Praful hic eo magis nullam amplius juftitiee fpem

morur inregritatis, fuzeque doctrinze puritatis tefteg

fibi in Romana Curia effe fentiebat, quod jam ante

appella. "Iriginta annorum fpatio, fcilicet annis quin-

men(es fex indignam negotiationem experiebatur qu&

decim Pafloris, & totidem Epifcopi titulo, Sacrum

non alio fpectabat quam ut enervarerur ipfe ac decipe-

Mini(lerium in'er eos obierat.

Nemo non eum fape-

retüur. Eratejus inftrumentum Govartius, infignis is

numero per illud tam longum tempus e fuggeftu di-

Van Efpenii Antagonifta, Magni Confilii Mechlinien-

centern audierat,

Id enim , inquit, zz Hollagdie Mif-

fis Confiliarius, & Vicarius Apoftolicus Sylvae Ducis.

fioue, Epifcopo eque ac Presbyteris magnopere cordi. ejf,

Fundionum Magiítrature pertefus qua& non femper

ut l'ideles per verbi winiflerium inflituat. Numquam

cuin ejus voris coherebant, ut nempe Romane Curia

tamen ipíe pracife €9' ex formüs accuíatus füerat, qui

affentaretur, & Ecclefiafticae Poteftatis aufis contra Prin-

fidei contrarium. ullum dogma propofuiffet.

Atque

*

adeo folemnibius verbis edicit in calamitatwm ferie quas

cipum jura fáveret, in Sylva Ducis refidere ftudebar.

At utibidem fibi tranquillum jucundumque domicilium

Adveríarii in eum excitaverant, nullum accufationum

caput, qua& in eum ejufve Clerum congefte fuerantl,

pararét, áffenfionem Ordinum Feederati Belgii, quo-

rum imperio locus fuberat, obtineri oportebat, lda-

diflintle cum Fidei puritate pugnare, | Nihil non vagis

& indefinitis infimulationibus continebatur.

E/Z 47[)4; vté

nimo ver(ans e re fua effe credidit cum iis agere, ad

eorumque favorem fibi confilium perfpexit aptiffimum

jalfum, addit; me Romaeaccufatum fuiffe. ( pagin. 66. )

fore, fiquidem fe pacis aüctorem, delegatumque pe-

tainquam beretice doclrina veum, multoque longius a ve-

culiariter a Papa exhiberet, ut turbas fedaret, quas

ro abefl , tme boc Titulo daimnatum fuiffe , quemadmodum

l— E - DEM uU ITEU

Coddii ipterdictum in P«ederato Belgio excitaverat.

nongulli diffeminare auft funt.. .

"ddbuc mibi fciendum

Et Coddius quidem, qui his fpeciofis promiflis fidere

Juperef£ , ob quas potilfunuin caufas lata fuerit 1m ine fuf-

— ——

non poterat, ejus delegationis legitimas probationes

peufto €gc,.

as

—

fibi exhibitas poftulabat , füccrefeente diffidentia pro

Sed quia Preeful hic non ira fibi bl"andihäöatur , üt oS

difficultatum ratione, que pofítulatis opponebantur,

Adverfariis obítrueret, eos ( pág.76.) quicumque fue-

rint, accitos vult ** ut publice, perfpicuisverbis & fine

Qui tamen vehementius paci ftuderet, has difficultates

P

elt pratergreffus, cum

per Bruxellenfem Internuntium

,

, àmbiguitate defiznent aliquod peculiare dogma in

» quo per folidas & genuinas probationes oftendant

fpei non nihil ejus oculis affulfiffet. Minifter hic Italus

CUM um s a :xnum DI w aueupud

ut fibi Cleri animum devinciret, Coddii, poftquam ex

, eum a fide Catholica, receffiTe, ,,

Haud is quidem

pár effe credidir, ut in hac prima Epiftola rem diftin-

Jralia redierat,. pradeztiam , tmoderatiozem & obedien-

—

tiam fibi valde probari teftabatur. ^ Verur animadver-

étius perfequeretur , id, inquit, (

acturus, fi res poftularet,

pag. 78,,) deinceps

a

fione dignum eft lnternuntium' & Govartium fempet

de induftria fignificare ftuduiffe non eam fibi mentem

effe, ut certi quicquamafferrent,' Cum interim Cod-

Fan Efpenii de Cenfuis Trafï(ztur.

dius Govartio colloquium quod reapfe ad exitum per-

XI. Preftititid reapíe in nova Paüoi*ali Epiftola quam

du&tum fuit, cum eo poftulanti fyngraphum obtinuif-

fet, ei Govarrius haud dubiam fpem obtulit fore, ut

Inquifitionis Decreto diei 3, Aprilis ann. 1704. compul-

In hoc Decreto

La )—- MO - MESM . .E O

'eodem anno /ub Pafcbatis Foftum felicitev voflitueretur.

fus die 20. Auguíli fequentis edidit,

Sed cum Govartii precipuum confilium in eo pofitum,

Scripta, qua Roma ann, 170r. ad fuam fuique Cleri

l

t fibi licererin Sylva Dücis refidere, perfici non po-

defenfionem ipíe vulgaverat, tamquam doctrinas &at-

—— —

fertiones faltem [ujpetas & fingulares continentia dam-

—

e—

tuiffer (graviflimis caufis Generales Ordires permo-

»

£

ventibus; ne cuj

us Vicarii Apoftolici femperaRomarna

nabantur. EaScripta trurn quidem fümmo jure ad tru-

tinam revocata fuerant, omnefque Cardinales, quibus

Cutia omnino pendenris Juritdictionem in ulla fuz Do.

minationis Urbe firmarent), ejus jactata verba inauras

illud examen demandatum erat , wu2animz fententia de-

claraverant eum Prefulem ibidem fingulis fibi oppofitis

abiere, " Adhibita fuerat Hennebelii opera ad hujus cum

0gtt€

Coddio negotisticnis initia, e cujus nimirum Pre(ülis

capitibus cumulatiffime fatis faceve, ommiu

e pevin-

de ac fuum Clerum univer[utn ab omnibus offufis calum-

f

— 9 € 313 t 3

ad eum Doétorem manuf;cifipt)is Epiftoiis hæc anecdora

süspurgare.(a) 1neadem pluresalii Pree(ules & 'Theo-

"d'uci(muþlsfþ

logi tumRome ; tümalibi; qua verbo qua Scriptis am-

Coddii Pa/yiorale:'.läþi/?ol;v e S'c:r;iþta alza

pliffimas laudes & approbationes contulerant.(^) Non

erat igitur fatis animi, ut tamquam erronea profcribe-

L

: XNon aliud Coddio perfugium reliquum fuit,

AEED ^oaLU AEE- a.

L u) Cruf. Codd, Prafat. pag. VIII.

quam ut.proprie conícienti motibus obíequeretur ad

(5) -Ulrrajectenfis. Ecclefie. compendiaria Hifforia, Art. XIL. . m,

id quoad Ecclefiamfibi concreditam perficiendum quod

XIX. Cogwäio Teftinoniorun. IM. Part, &«

fuiïmjpi&erii rationes ab eo réquirebant. Erat inttitu-

rentür;

LrseR Hl Careur V.

121

rentur ; at faltem Coddii ejufqueCleri fidem füfpectam

rione recederetur. Non id inipfa Urbe'Roma cónten-

reddi oportebat, utabíonis in eos a&tis aliqua deinde

debatur, idemque Clerus a Romanez Curiz Miniflris,

visadderetur. 'Ergo fe Coddius iterum ad füum po-

tamerfi duriffimis exprobrationibusitmpereretur, támen,

pulum verba facere coactum vidit, * tum ut füam fui-

iis'primis tem

poriþus, tamquam vere Catholicus hg-

» que Cleri fidem , cujus puritati macule coüquire-

bebatur,

» bantur, in tüto poneret, tum ut füneftasaffectiones

'Qui ergo ex ejus Adverfariis com 'eo comminicare

ï

, delerer (quas ea molimina in animos inducebant ),

renuebant, id facere non poterant nifi per meram facti

» queque Catholicorum tranquillitati & faluti magno-

le

viám & fineullo legitimo fündamento , fequeipfos ve-

» pere nocuiffent. (4) ,,

ro peccati fchifmatis reos reddebant, Verum quidem

le

Convincens Apologiahec Adverfarios Coddii & ejus

eftfub anni 1708. finem, & 1709. initiurn allatas fuifTe

Ecclefiae convincere quidem potuit, ad mentem revo-

D. Buffi, Colonienfis tunc Nuüntii Eitteras ad

rivato$

Ü

care non potuit. Haud cunctati in vulgus Scripta, ca-

in Hollandia homines fcriptas, in'quibus fignificabatür

lumniam, fel, amaritiem undique olentia profuderunt,

Cleri Paftores five poteffate £2 fine au&britate Sacramen-

&in ejus grege diffidia & zizania magis magifque diffe-

ta adminiftrare; eofdemque fübiiffe excommunicatio-

minarunt. SuasPraful querelas pertEpiüola'm diel 29.

nem in Decretis pronuntiatàm, qua mandabant, fub

Decembris ejufdem anni, qua parerat, obfervantiaad

'ea pasna, ut iiquidem fuis juribus cederent, & fenovo

e

Papam detulit; hanctres alize fecutee funt, qnibusnova

regiminifubderent, nemo non autern feab zisfepavaret,

N

fcandala occafionem prabuerant. Quefítus eít etiam

ab ?ifdem populos abflvabevet , qui &os fequebantie , nul-

recta apud D. Buffi Bruxellenfem Internuntium, & apud

jam quifpiam precem , vel pofd 1h0vtem , pro. dis edevet ;

"

Cardinalem Paulluccium füpremi Regiminis Secreta-

ut nulla denique communicatio ac focietas in rebus ad

rium, pracipua tragedicinftrumenta duo.

Hocom-

Religionem fpectantibus haberetur; quatégus uullo pu&o

n

nia Scripta, breviaptaque initii totiu(que profecutionis

ad talium Sacerdotum Ovatovia accedat , vel cuim ipfisiu

3

hujus negotii narratione addiéta, collata fuerunt ann,

vebus Religionis ullo tmodo communicet.

Haud diffité-

i

1707. in Collectionem cui titulus: Declaratio /d4pologe-

bantur tamen earum Litterarum Au&tores Papam ad il-

tica D. Petri Coddii €?c. — Fuit ea Latino quoque fer-

lud ufque tempus diftuliffe ad abruptionem devenire,

Q

mone typis edita, ejuíque precipua fragmenta jam

ac tum id facere non auderenifi certa quadam adhibita

l-

Deleicereddita, & in lucem emiffa fuerant.

Opus hoc

refervatione, & per puram putamque ádmonitionis &

in fuo quidem genere numeris omnibus abfolutum eft;

cohorrationis rationem: Aorzor itaque, ?moteo €9. obte-

;

in eo canidor eminet ac fimplicitas, qua convincitatque

ftor. (5)

n

perfuadet; idem ubique pacis & unitatis ftudium, per-

Sed ha cohortationes re fane ipfà non minus hábe-

ül

fe&tiorifque caritatis fenía praefefert. — Quose magis ad

bantur pro folemnibus & graviffimisjuffis, quaeabfque

&

execratibnem horroremque contra jus fa(que acta (unt,

ulla indulgentia fervabantur, in primis quoad eos e

i

ita moderate in eo referuntur, ut Lectori non uifi plus

Clero, in quos aliqua peculiaris Sententia. enuntiata

in eum obfervantie , qui malorum victima erat, & in

fuerat.

I£rant hi quam pauciffimi, ac vix duo trefve

[

i

eorum Auctores plus indignationis infpirent.

in hac faéti (pecie; at eorum numerum per hyperboles

Hujus negotii feriem zegro quidem animo miffam fa.

& per mendacia augeri lubebat.

!

cimus; fed quia non eftinttituti noftri continuatam hoc

"

i

P. Defirantius in Libello (c)

fub idem temþus vul«

loco Batave Ecclefiae Hiftoriam contexere , fuper even

gato, dicere non eft veritus exiftrere Cleri Paftores tri-

]

ze'

tis ranrum infiftamus oportet, qua Van Efpenio locum

ginta quinque Satane traditos per Dei. Summique Pon-

prebuerunt, ut eidem Ecclefia praberet füz folicitu-

tificis Juff um judicium.

Quamlibet ha multiplices con-

j

dinis füzeque caritatis argumenta.. Cum Coddius, fua

tenriones falíze injufteeque effent, terror, quem infpi-

Declaratione Apologetica publici juris facta, ipfe fibi (i-

rabant, poftremum Schifmati figillum addidit; quae

I

lentium impofuilfet, &receptui ceciniffer, in id unum

quidem prgcipua eftcomplurium Fidelium nec pauco-

incumbens, fuam ut caufam apud Supremi Judicis Tri-

rum Paftorum feparationis epocha, qui de Traditionis

)$

D

bunal ageret, Deumque pro fua Ecclefia & proiis, qui

füper [:cclefiae unitate regulis & principiis parum edo-

eam valtlabant, oraret; nonamplius Efpeniumin hujus

&i, communionem cum Cleri

l"

Pra-fulis peculiari caufa occupatum videmus , quitamen

portione ; qua firmain

n

officio perftitit, abruperunt.

non nifi majorem deince

Ut hanc ealamitatem anteverteret ,

Coddius poft In-

nt

nem contulit,

pe'operam ad caufam commu.-

terdictuma fuarum functionumexercitatione deftiterat;

n

Perculit ejus animum vehemenrtiffime, fi quid aliud,

ea fibi blanditus fpe fore, ut moderatione u(íüs obífecu-

[

fchifmatis fcandalum quod a Batavi Cleri Adverfariis

tuíque malum fifteret.

Quod egerat, haud e voto cef-

pS

illatum ferpebat in dies latius.

Schiíma hoc omnibus

fiffe videbat ; & aliam viam inire non amplius ei per

reguliscontrarium erat, etiamfireapfe injufta fuiffet ejus

tempus lucebat.

Cleri contentio.

Remedium quod unum tunc huic de-

E primis hac in re principiis unum

plorando fchi(mati afferri poterat, lumen erat & infti-

eít, numquam licere cum iis communionem diffolvi ,

tütio; atquead hac nimirum arma per Vau Efpenii ca-

qui fe ab Ecclefia voluntarie non fegregant, &inquos

lamum Clerus eonfugit.

Hoc is confilio de Cen(üra-

m

nulla legitime & canonice pronuntiata excommunica-

il

tionis fententia efl.

rum negotio agere aggreffus eft; & quo fuam operam

Jam ejufmodi nulla aderat ineum

utiliorem redderet, in hujusanni 1709, curriculo,füuum

[ü

Clerum Sententia, qui a leviffima quaque Schi(matis

biftoricum & canonicum de Ecclefiaflicis Cenfuris Tva-

ri

fpecie abhorrebat; tantum aberar, ut fefuapte ipíe fpon-

&atum publice Lovanii dictavit, qui quamprimum e

f

te ab Ecclefiz communione fejungeret. Nilil erat ex

m-

prelisprodiit. Naviterin Prefatione (4) declarat pr&&-

alia parte quod eidem exprobraretur, nifi maximeca-

cipuam caufam, qua eumadduxerat, ütid Operis ede-

ls

nonica & legitima precipuorum füz Ecclefiae jurium

ret, id fuiffe quod in Feederato Belgio agebatur; íci-

j

defenfio quam deferere

ne crimine non poterat. Pa.

licet id confilii ( quod apertius expouere non finebat re-

p

pe feu peculiarium Romana Curiz Congregationum

rum ratio) fibifuiffe, ut oftenderet, quantum Adver-

il

& Miniítrorum informia mandata, quibus fua Clerus

fariorum Hollandie Ecclefize fupér novis Cenfüris con-

ifj

jura, excommunicartionis ipfo facfo indicta poena, de-

tentiones cum antiquitatis regulis & perpetua Ecclefiae

i

relinquere jubebatur , ex iisipfis principiis, quee Ultra-

mente pugnarent. Hoc loco nos hujus Operisanaly-

10-

montani maxime modum pretergreffi fequuntur, fpe-

fin texere non aggredimur; id inhorum Monumento:

mn

&ari non poterant nifi tamquam poene comminatoriee,

on

& non tamquam excommunicationis Sententie, nec

(^) Hoynck pag. 148.

(«) Cotcordia Litterarum dec, pag. 139,

)v

tamquam fatis juftus titulus, ut ab ejus Cleri commu-

(4) Cum multus effez fermo de Cenfüris , 9v

eferiti occafoite eo.

(«4) Declarat. Apolog. pag. 84.

vum que agebautur in Belgio Confederato , tion inutilejudicavi bauc

Cenfurarum materiam penirds. exaufiühyes

*

rum

Fita Va'n Efpen.

122

ViTA D. Vau EspEN.

rum Libro altero , Articulo XIE. prerftitimus; fatis il-

tamquam novus tamen perduellionis a&tus notate fue-

lud ceteroquin ex iteratis Editionibus & Verfionibus

runt. Hinc tamenl(ümptaeft noviin Clerum exeréndi

jam innotuit. Nos quidem fatis habemus eos omnes

faroris occafio, ipfumque Proteftationis A&ctum con-

hortari , qui de ceníurarum & excommwunicationum

tumeliofe& P. Defirantius impetiit , qui perfecit, ut Co-

ipfo fa&lo, adeo hac noftra etate profufarum, earum

lonienfis:Nuntius ejus Seriptum probaret. | Ejus defen-

peculiariter, quae contra Hollándiee Ecclefiam emiffze

fionem fufcepit (trenuus vir e gravioribus Capituli Mem-

bris, Confratrum fuorum nomine, idque pari folidi-

funt, validitate judicare voluerint, eas ad íplendida,

quz Van Efpenius expofuit, principia exigant, | Ad-

tate modeftiaque & obfervantia preeflitit.. HuncScrip-

demus & illud, ejus Cleri Adveríarios füper vero do-

to titulum pofuit: ProfefZatio a[Jerta. Id hoc in Ope-

&ti Canoniftee confilio, fuperque effectu, quem ejus

re fpectabat Cleri Scriptor, ut revocaret obLectorum

opuspariturumerat, hallucinatosnon fuiffe. D. Hoygck

oculos geíta, quorum erat publica notorietas, fcilicet

F'au Papendvecbt in fua falfa Ultraje&tenfis Ecclefiee Hi-

in cenfuris:contra Clerum pronuntiatis nullam formam

ftoria illud fpe&tat ( pagiz. 69. col. 1.) tamquamaDo-

nullamque canonicam agendi rationem fervatam fuiffe,

&ore noftro elaboratum, ut ejus izcclefiee Clero Apo-

& Adverfarios , qui per calumniofas delationes, eoí-

logia loco effet, Non aliter de eo fentit, celebris ut

dem extorferant,. nullum. tamen unquam folidum ve-

ajunt, Pater Defirantius, contraque non fine extrema

rumque crimen , nullumque certum expreffümque er-

Ad-

impudentia inve&tus eo temeritatisabiit, ut diceret (2)

rorem, quicenfüuris pratexi poffer, defignaffe.

huic Traétatui ineffe deli£ta iis graviora, quae eidem

debat fingula Cleri Membra pofle Calumniatores fuos

«Doctori imputaverat in falfis fragmentis*Lovanienfis

provocare, ut de doctrine vel urio capite quod cum

univerfa: Ecclefie fide pugnaret, e Clero ipfo quem-

fraudis ob quam Defirantius ipfe exilio mulétatus fuerat.

Alibi hunc do&tum "T'ractatum impietatis arguit (1)

piam convincerent,

Quoniam vero ad ípeciem ali-

quam fuis calumniis obducendam,

anfenifini tantum

licet elaboratum, inquit, ab homine 4uem putabamus

Catbolicum.

Nonne füum fibimet ipfi proceffum in-

accufationibus utebantur, edicit Auétor hic totius Cleri

nomine, (quodjam non femel praeftiterat, numquam-

ftruit, qui ejufmodi Scripto cuju(modi de Cesfuris Tva

&atus cít, per adeo ve(ànas declamationes refpondet ?

que deinceps praftare deflitit) ** íead unum omnesre-

» Jicere proríus ex animo celebres Articulos V, Janfe-

oteffatio. Hujus Proteoflationis

» nii Propofitiones vulgo dictos, fecundum eas om-

Hoüandiæ Clevi Pr

Defenfiones.

» nes notiones, quibus a Summis Pontificibus & aRo.

55

mana Ecclefia damnati fuere.., quocumque in Libro

XIL. Cum furibünda Scripta hec a Romane Curiz

P)

)

extiterint, atque adeo in Janfenii Libro, fiquidem

Miniftris auctoritate munita effent, & hi Mini(lriindies

D)

ibidem occurrunt. ,,

fingulos novz & ipfi aufain Ultrajectenfem Clerum con:

fererent, fuumeffe cenfuitiis humilem & juridicam pro-

- Nuutii Colonienfis Atlacontra D. Fan Evkd, taik-

reftationem opponere, quam die ro. menfis Aprilisann.

quam Defenfionun Proteflatiomis

"Auéloreu,

1709. precipua Ultrajectenfis Capituli & Cleri Mem-

bra 6ignarunt.

ÍIn ea declamatür contra nominationem

XIII. Qgidquia iniret confilii ad füam purgationem

D. Daemen , peractàm (ine Clerifüffragio, zz/co Clero,

neque confultis Capitularibuss contra ColonienfisNun-

D

Ultrajectenfis Clerus, & quidem legitime quantumvis

& moderate, id femper nova aliqua cenfüra confeque-

tii mandata eo fpectantia, ut huic novo Superiori quif-

que fe fuübderet , quamvis eum recipere Geuerales Or-

batur,

Hoc unum fibi propofuerant Romane Curiae

Miniítri ad ejus A&ta refponfüm, & huic fane metho-

dines recufaffent ; contra Litteras eju(dem Nuntii die.

bus18.&21. Decembrisann, 1708. & 22. Januarii ann,

do conítanter hactenus infliterunt.

Nobis unum erit

1709. datas, in quibusapertre Schiíma firmabar, Cleri

inflar omnium D, Van Exkel. Canonici Capituli Ultra:

Presbyteros tamquam fine utulis Paítores traducens,

je&tenfis & Delfui Paftoris exempium.

Quia commen-

prohibenfque, ne quis cum iis, dum viverent, com-

dandus hic Ecclefia(ticus inter preeftantiora Ultrajecten.

fis Cleri Membre eminebat eruditione & ingenii vi, fuit

munione jungeretur, Deumqae pro iifdem fato functis

Oraret, &c.

fufpicionilocus, eum Defenfionis , de qua modo dixi-

Hoc in a&tu Clerus fuam diei 6. Martii Appellatio-

mus , Auctorem effe,

Hac fufpicione permotus D,

nem, fuamque diei 1, Aprilis ann, 1703.

Proteftatio-

Buffi Colonienfis Nuntius, cujus nullam probationem

nem confirmat, renovatque.

Irerum proteftatur fua fe

afferebat, nec vero afferre poterat, flatimad eumcita-

jura deferere non poffe, quin gravi fe crimine obftrin-

tionem feu monitionem milir, quz eumdem derecon-

viétum e(Te ramquam certum ponebar,

Per eam jube-

gat, promittitque nihilominus fe Summi Pontificis ju

dicio obfscuturum, cum ex Ecclefiaflicis Regulis pa

batur Van Erkclius Tribunali Nuntiature Colonie, in-

tra dies 24.fe fiftere, ubirationes proponeret. ob quas

trii(que Legibus Superiorum Pontificum auétoriratefir

matis pronuntiatum fuerit; Cur (controverfiam) jux

contenderet fe per Opus (üum in excommunicationem

majorem alia(que Ecclefiatticas cenfuras non incidiffe,

£a Ecclfiaflicas €? [epius approbatas a. Romanis Ponti

ficibus Belgarum Leges baud gravabitur audire atque de-

quas , dicebatur, Sacri Canones, Apoltolice Contti-

:

$

ttiones & prafertim Decretum diei 4. Octobris ann,

cidere..

Huic Proteflationi finem imponit gravis permovens-

1707. in omnes Scriptorum Auctores pronuntiaverant,

que ad Fideles cohortatio, ne fe calumaiis .injuftifque

que in Batava Ecclefiae favorem jam edira fuerant, aut

acendi rationibus frangi patiantur, quibus a fuorum

in pofterum ederentur, lnternuntius, qui hujus evo-

Paftorum hoftibus impetuntur, füavitate & patientia

cationis nullitatem ignorare non poffet, ad jactaram de-

cum üifdem utantur, incorruptamque erga S. Sedem

rogationem confugit editam , ajebat, à Clemente XI.

omnefque Ecclefiafticos Superiores Obfervantiam cu-

22 latiffima juris forma, quoad omnia privilegia de zoz

ftodiant, qua femper íis commendata fuit.

evocazdo, a Summis Pontificibus & nominatima Leone

Hac Proteftatio & hac Appellatio, que prout Ba-

X. Belgii Provinciis conceffa, Cleri ProzefZatio ejufque

Appendices due notantur in hac monitione tamquam

bylonis Epifcopus animadvertit, (c) gibil aliud quatn

obfervautie achus evat , baud is qwidem necefJarius , quo-

Scripta impia &5 fcamdalofa, fal/a calummiofa, temera-

aiam Nuutü (a quorum Decretis appellabatur) zu/-

via £? apevtum Scbifima Jonantia.

' Monitio hec dara die 22. Decembris ann. 1710. non

lam veapfe S'uvi[di&lionem im eatm Eccle/ïz;m obtiucbant ,

nifi die 26. ejufdem menfis per "l'abellarium miffa, &

a)/De Naullitatibus dvc. pag.2 1.

D. Van Erkel infcripra.

Erateatum quidem unica ratio

qua ejuímodi Aéta fignificabantur, D. VanErkelcon-

(5) Ibidem, pag. 49.

(c) Secund, Apolog. Praf. pag. 17.

tra informem hanc proceffusinghoationem, contraque

Eu qqic-

Li8£R II

CarprvT V,

123

fecutiones adduücereér.

di

quicquid eàm confequi polfet, de nullitate proteftatus

Accepit Nuntius Epiftolara

].

eft; appellavitque ad quemcumque S'udicem fuperiorem,

Presbyterorum quatuor Januariidie 23. eademque ref-

Q

afTerens, ut perfequeretur rationesíuas, r. fe adiginon

pondit eorum interpofitionem ferius advenilfe ; per-

I

poffe, ut ad Tribunalin extera Regione fiturn accede-

emptoriam excomimunicaionis Senrenriam jam ante

—

ret, tamin privilegiorum confecutionem, quaeSummi

dies feptem pronüntatam effe, ac fe fperare non id

uv

—

Pontifices arbitrario revocare non poterant, quam vi

Ordinum Principes improbaturos; quid enim; ajebar,

[17

communis juris veterum Caionum, &laudabilium pa-

(c) juftitia magis confonum, quam a Catholica Ec-

triarum Legum & Confuetüdinüm, in quarum confir-

hd

P)

clefia fegregatum eum declarari, qui non folum a Ca-

mationem Potefítates dua confpirabant, &c, 2. fiqui-

?3

tholica Ecclefia fe ipfe feparat, fed ceteros quoque,

dem paratus effer ei Tribunali, quin teneretur, ipfe fe

»»

quantum in ipfo eft, ab ea feparare ftuder, nihilque

( Z .

fiflere; (ibi tamen id facere non licere, quod nimirum

?5

non agit, ut Ecclefiam afuadamentis evertar, &c

e 99

diferte aperteque füorum Principum Ediéctis pluribus

A fundamentis Ecclefiam evertere, ab ea fe aliofque

4&"' z3

Pa

—

.

prohibebatur; (4) 3. quia competens licet Colonien-

fejungere, nihil aliud erat in prafenti facti fpecie, quám

fis Nuntii Tribunal effet, recufationitamen fuüberaripía

Q.

omnibus Romane Curia Decretis haud fe ceecoimperu

prefentis Nuntii perfona , quandoquidem injuriofus

fübdere ; & contra propofitam eorum executionern

j

Libellus, cuirefpondebatur inScripto, quod proceffus

modefte & buriliter- proteftari. Dignofcitur ex his

argumentum erát, ejus approbationem preefeferebat ,

notis Defirantii manus, qui ducebat [nternuntii cala-

$

eumdemque in Belgium Clerum male animatum effe, e

mum. [sunuserat, qui Cleri nimia potiusobfervantia

pluribus aliis capitibus innotuerat; 4. quia Decretum

quam in Romana Decreta irreverentia peccantis, ma-

xime moderatis actis, a

l

diei 4, Octobris ann. 1707. cujus vi contendebatur ex-

perte feditionis & f;hifinans

commnunicationem majorem fefubii(fe, anullo Superiore

fpeciem obducere poffet.

)rl

fionificatum füerat; $. quiareapíe Nuntius nullam pro-

Generales Ordines fibi fucum fieri non paffi fünt.. D.

barionem afferebar, Van Erkelium Scripti Auctorem

de Sterremberg Confilii Deputatorum Prafes Presbyte-

effe, propter quod excommunicatus afferebatur.

ris quatuor, Nuntii refponfüm eidem fignificare jutlis,

Qe

Aétus hic datus die ry, Januariiann. 1711. poftridie

refpondit, adeo prepofteram excufationem recipi om-

E

miffus fuit ad Nuntinm, addita Epiftola, in qua Van

nino non poffe; Sententiam enim in D. Van Erkeledi-

Erkel huic ltalo Miniftro fignificabat, quam graviter

tam, evidenter in forma nullam, utpote ante ftatum

deceptus effet, a quibus adduétus füerat, ut tam con-

terminum pronuntiatam perinde fpectandam eífe, ac

tumeliofe cum eo ageret, quem tantummodo Scripti

fi minime contigi(fet, adeoque faltem ejus executio-

ä

Auctorem effe fü(picabatur; quod ceteroquin nihil aliud

nem fufpendioportere. Intermedii Presbyreri quatuor

erat quam contura atroces calumnias omni fundamento

Februarii die 6. refpon(üum hoc ad Nuntium detulere,

deftitutas jufta & modeíta defenfio. — Fui[fztfane, (ub

fe a D. de Sterremberg monitos teftati, i Feederati Bel.

dit, Mezziffro i

mibus qualitatibus 62 prarogativis pre-

gii Principum juffa INuntius contemneret, id omnibus

ïf

!

dito dignius ,

s

acem ei affliéta Ecclefie comparandum

Catholicisfuneftiffimum e(fe poffe; eodemquetempore

eo ipfo uti,

Id affequendi rationes, quas ei Van Erkel

tamquam conciliationis rationem quam z4uitati confo-

fuppeditabat, ipfa períe cum azequitate maxime con-

zam judicabant, propofuerunt, w£ 9'udices delegaret ,

gruebant, Se paratum exhibebat , quod omnes ejus

qui caufam banc in locis definitive judicare poffent.

Vls

Confratres ante ipfum non femel fefaéturos receperant,

Haud fe Nuntius tam congruenti propofitioni dedi-

ad legitimum Tudicem, quemcumque in locis ei ftatui

dit.

AffTeruit fententiam quam pronuntiaverar , vali-

libuiffer, five ordinarius , five extraordinarius eflet,

dam & ad regulas exactam . effe; aperteque edixit tum

accedere, ut apud eum ex Legibus ageretur, obflricta

folum conciliationilocum fore; cum ad Fcelefie finum,

j

fide fe ejus Judicio obfecuturum. ^ Abfolvit Epiftolam

ut ajebat, Van Erkelex animo rediifTet, füaeque ipfim

per Poffferiptum, in quo monet fibi eo ipífo momento

1

excommunicationis abfolutionem non nifi per humilem

temporis expreffatm. graven

jgue ex Dominis Ordinum

errati confeffionem mereri poffe.

Deputatis prohibitionem afferri , ne citationis contra

:

ï

quam proteftabatur, rationem haberet.

Ne vero (uis

Fau Efpenii fuper boc megotio feutentia.

Adveríariis locum praberet abutendi veritate facti, cu-

8

jus iis nulla probatio praíto erat, ita fibi remperavitin

XIV. In hoc rerum difcrimine, Van Erkel füper

fi

hac Epiítola, ut ne fe Operis proprer quod impeteba-

agendi ratione fibi ineunda Van Efpenium confuluit,

tur, Auctorem profiteretur.

At eam fibi lemyem im-

Doétor hic, negotio cum Lovanienfibus amicisad tru-

d

li

pofüit, ut id in profecutionecandide palam faceret. ( /)

tinam revocato, refpondit, eum; ut Ecclefiz, populo

Colonienfis Nuntius per intolerandam pracipitatio-

fibi concredito, fibi denique ipfi fatisfaceret, enuntiare

n

