&ores in fua Refolutione, quod

inquit Papendrechtius, pag. 289. col. 1. i S. Sedes

N

etiam Sasboldo & Rovenio , eorumque füccefforibus

bt

non habeat quod difponat, quod curet , quod regat.ïin

», datus fuerit Sedis Apoflolicis Vicariatus , fivefue-

qll

Fg&demtis belgii Provinciis !

n

$5

rint per Provincias Confoederatas 7/icarii Apofto-

35

lii, & ut tales fe infcripferint : nequaquam jus

Säsbold. €3 Rov. tantum fuere Vicarii Apo[l. in

Pa

Epiftopale eorum minuerit, fed potius eorum

quibusd. S. Sedi refervatis.

Q

3

auctoritatem extenderit : eo quod una cum 7/ica-

U

riatu Apo[lolico Facultates ampliores (prout in ba-

V. Infulfa plane &impertinens interrogatio : cum

ä

f

tavia Sacra pag. 78. col. 2. exprimuntur) eis con-

nemo ignoret, R. Pontifici tamquam totius Eccle-

cederentur. .,

fiz Primati, primoque Chrifti in terris Vicario, plu-

dis Apoflolicc potius

rima preíertim juxta modernam praxim refervata

Ut proinde hic Ficariatus 5e

u

ad augmentum quam diminutionem juris Epitcopa-

competere, in quibus aliorum rpifcoporum aucdto-

K

ritas reftridia eft; exempli caufa, circa difpenfatio-

lis cenferi debuerit datus : quemadmodum jam pri-

:

dem legimus fimilem Vicariatum Ecclefiz 'Theffaloni-

nes füper impedimentis matrimonii, füper irregula-

«

cenfi , Arelatenfi , aliisqueilluftrioribus non in earum

ritate, aliisque materiis.

Hec & hujufmodi fünt,

m

depreffionem, fed exaltationem indultum.

quaz Pontifex R., tamquem S.Sedi refervata, inex-

teris Regionibus per Vicarios difpomet, curet, re-

nud

Opinio Adizerfariorum.

gat, & in quibus vices Apoftolice Sedis obvierunt

e

ii

Sasboldus & Rovenius in Foederatis Belgii Provinciis.

II. Sed fi adverfàriis credimus , Sa.rholdur; Rove

Et hzec quidem locum habere poffunt non tantum

nius aliique poft ipfos Epifcopi more Titular

ium ad

in Batavica, fed & in reliquis orbis Catholici Eccle-

fiis.

Sed mirum videri non debet, Romanos Pon-

m

Ecclefias in partibus infidelium ordinati, nullo prz-

108

terea munere quoad regimen Ecclefiz Ultrajectinz

tifices poftremis hifce temporibus hujusmodi Vica*

riatum Apoftolicum prz cateris conceflifle gcclefiz

n|

au&i fuere, nili meri Vicariatus X Officialatus, a

Q

quo ad nutum , arbit

rium, beneplacitum Pontificis,

Uitraje&en(s Redoribuss quia banc prerogativam

vel

let, removeri potuiffent.

pra czteris impendi fibi merebatur fidelis populus

ht

quotiescumque is

de

» Vicariatus qu

ippe Apoftolicus, quotantum no-

in Confoederatis Belgii Provinciis pro fuain fide con-

le Hollandie Miflioni* ,. inquit

ftantia, füzque paupertatis atque ab officiis & Ma-

po

, mine praerat il

de Petro Cod-

Lt

Anonymus pag. 61. & 62. loquens

giftratu feclufionis levamine, Quinimo hzc illi pra-

deo, , erat oficium five mi

nifterium i

li demanda-

rogativa ferme neceflaria videbatur, tum propter

&i«

Confoederatarum füb. Acatholica ditione Provincia-

oli

23

tum ad. beneplacitum ejusdem Pontificis €3 Sedis

35

Apoftolice , ideoque ut eo gr

adu moveretur....

rum, ad trecentas leucas ab urbe diftantiam, tum

Po

lo

praecipue ob incomn.odum annexum titulo peregri-

r

non erat lite certandum, nec forentis judicii orc

£

adhibeudus cum ipfo ;

[

Nciali, cujusminitterio ea

nz Ecclefie in partibus infidelium ; füb quo , aliaur-

Sedi

gente caufa, latere debebant Prafules Ultrajedini

5

erat infita lex, ut tamdiu duraret, quoad

35

Apoftolicz placeret, libei'o ei relervato arbitrio. **

namhic titulus alienum quempiam & non proprium

Pattorem fonabat, alacrius autem iidem Antiftites

Refellitur opinio Adverfariorum.

a Clero & populo erant recipiendi fubtitulo Z/icarii

Apojtolici, quo jam pridem eminentium SediumMe-

d

IlI. Sed indignum videbatur Doctoribus talia fen-

tropolitani folerent infigniri.

Á

tire, fibienim perfüadere haud poterant, quod Pon-

Verum quantum ad functiones Epifcopales & Pa-

&

ftorales Epifcopis proprias, nequaquam -exiftiman-

tifex Sasboldum & Rovenium Ecclefizs Ultrajectinz

tib

rezendz ad Cleri votum & Principis nominationem

e

dum eft, hoíce Antiftites Romani Pontificis Vica-

fie

ftulationem ordinaffet, eosque una infignire

rios fuifles quati Pontifex R. Eccle(ix Ultrajedenfis

IN

aut po

voluiffet Vicariatu Apoftolico, uteosa munere pro-

proprius extitiflet Epifcopus illi vero ipfius hac in

mmi

s fuas Epif-

parte dumtaxat Mandatarii.

p

rii Epifcopi dejiceret, atque fünctione

lx

copal

es, & Epiícopis jure proprio competentes ; in

Diftingui enim oportet inter jura

& prærogatixias',

illa Ecc

lefia nonjurerpifcopali feu proprio obirent ,

quz Romano Pontifici competunt ratione referva-

fed dumtaxat vice Pontificis Romani ,

quemadmo-

tionis, five per Canones, five per confuetudinem

lat

dum Vicarii Generales folent jam obire vices zpif-

aut alias, indu&zs & jura Epifcopalia , qua ipfi tan-

lüs

coporum abfen

tium vel prpeditorum, idque non

quam Epifcopo Dioecefis Romanz, uti & cuilibet

qui

alii Epifcopo in füa Ecclefia; incumbunt.

De

nifi ex commiffione,

& ad tempus pro bleneplacito

Quemadmodum & olim diftingui debebant prz-

eorumdem.

E contrario per

fua(üm erat Do&toribus R. Ponti-

rogative, quas Romanus Pontifex habebant, jure

lr

Ultrajedtinis Vicariatum Apo-

Patriarchali fuper . quasdam Ecclefias. Metropolita-

ficem hifce Epiícopis

Q

ftolicum tribuen

do, volui(fe inhzrer

e veftigiis pri-

nas, a jure Epifícopali, quod. unicuique Epifcopo

ixh]

proprium eft. Quare dum Rom. Pontifex olim Epif-

corum Pontificum Romanorum , qui jam olim non

]

in Epifcopalis au&toritatis de

reffionem, fed. potius

copo Theffalonicenfi tribuebat Vicariatum A pottoli-

T

b

usdam Praífülibus prz-

cum, nihil Epitcopali ejus auctoritati detradtum vo-

ad augmentum dignitatis qui

cipuarum fedium

fimilem Vicariatum conceflerunt.

lebat, fed novae dignitatis prerogativam illi com-

la

Certum qüippe

e&, Theffalonicenfem , Arelaten-

mittebat, ut.nempe-vices obiret fümmi Pontiticis

iniis, qua huic tanquam Patriarche in quibusdam

lg[

fem , aliosque olim Ep

iícopos, non propterea jus

?j

roprii epifcopatus perdidifie, quod Vicariatu Apo-

Provinciisac nominatim per Illyricum tum tempo-

easque obiret juxta tenorem ca-

tes

ftolico infigniti effent. :

ris goxnpetebant ;

M

limita-

UT

v

-;Dæsw—ls—xäzo Sx-:cmm.

füe

limïratiönem öon.cr-evdi'ti fibi Z'icariatus five darze com-

rum, qui ïl-loä oräïna-ü'ä;zit,;i:ïta quoqü& .i'bd'ubitaptcr

miflionis; prout manifeftum eft ex ipfislitteris S, Leo-

dicendum eft, minime; vi hujus Clementiga licuifle

]

Romano Pontifici, Ecclefie Ultraje£tinae praeficere

Fonti'

nis, de quibus $. VIII. huiu*s Difquifitionis.

& de

merum Vicarium Apoftolicum, qui nempe non. fo-

?'CW..Sasboldus & Rov. magni fecerint Ficaviatum

ret fimul ejusdem Ecclefiee proprius Paftor

& EpifCO','

: 'p().

x

pus, fed fuus tantum M

Apo

«dpoftolicum.

andatarius & Vicarius.

Er quemadmodum olim , ante Clementitam Epis-

um

VI, Utautem hi Vicarii Apoftolici, majori aucto-

m

copi habebant plenam auctoritatem - mitrendi . Mini-

ritate negotia, qua in Vicariatus füi exercitio occur-

ftros feu operarios ad vicinas Ecclefias g partibus in-

d

rebant, tractare poffent, palamque oftendere (efe

At um

fidelini conftirutas , ubi faluti animarum . expedire

Sedis Apoftolicee Vicaria poteílare munitos, accipie-

judicabant, nec tamen in eorum erar. pote(tate Ec.

bant, quo fe ornarent, a Romano Poarifice Pallium,

clefias illas redigere ad meras Miffiones, in qua Epif-

3

quod primitus apparet fuiffe ornamentum Imperato:

copi, & Presbyteri ab ipfis ordiuati, Apforum effent

rium, ab Imperatoribus Romano Pontifici tanquam

Vicaril, ad eorum nutum amovibilcs :. [ta etiam, li-

Patriarchze indultum. — Unde & fa&um fuit, utanti-

cet hodie provifio Ecclefiarum in partibus infidelium

quirus ipfa hnjus ornamenti communicatione Vica-

Cliti

riatus Apoftolicus communicarus intelligeretur: uti

Romano Ponrifici referyata effet, ut jam multi prae-

Cole.

tendunt, (quamquam ea provincia vicinioribus etiam

niotavit Perrus de Marca l, 6. Concord. Sacerd. & Imp.

:

Epifcopis:vel maxime.incumbart

) ejus tamen pote-

splu-

Cap, 7.

ftati relicium non eft

TYat

; hujufmodi Ecclefiis, ubi

jam

Sed tanti profe&to non feciffent hanc Vicariatus

fufficienter formatz e(fent ,

& numeroío . Clero. ac

üdo.

Apoftolici auctoritatem & ornamentum, majorum

fatio-

Ecclefiaram Antiftires Metro

populo Chrifliano conílarent , perpetuis fecuturis

olirani, fi exiftimaffent

temporibus , preficere. meros M iffignarios , tam-

Ptl

efe accepro hoc Apoftolici

Vi

icariams honore, dein-

[unt,

quam fuos Vicarios a füo nutu dependentes, & ad

ner-

«eps etiam quoad poreftatem Epifcopalem, & regi-

arbitrium füum amovibiles: multoqus minus Eccle-

znen propriz fuz Diccefis, redattos ad nudos Ro-

yT

fias a pluribus feculis formatas, .in quibus Clerus &

Tunt

:ani Pontificis Vicarios , ac mandatarios, a cujus

populus in de Carholica, num

am interrumpta fe-

nuütu jam toti penderent, & ad cujus beneplacitum

rie , conftanter perfeveraffer,

a

E

1Ols,

con"d-iz-i-—onem n—uïdag

OEU

€(fent ab ipfo munere Epifcopali amovibiles.

Miffionis deprimere,

:

Cde-

.. Hine nemo mirabitur, Sasboldum atque Roveniue

Don-

drequeutior compelletio. Vicaviatus "dlpoffol.

lubenter fe(e Vicarios Apoftolicos nominaffe, gavi-

Jiezis Epifcopatui Ultrajedt. frajudicar

[4

Viey-

fos nempa, quod preter munus Epiícopale ; quod

Sefig

405 potuit.

in fua ordinatione acceperant, Sedes Apoftolica una

dvarm

cum Vicariatu plures fuperaddidiffer Facultates tam

Vl-!ï—. Quare faepe laudati Pr

efules Ultrajectini &

julus

honorificas, quam faluti animarum proficuss ; eas-

ejufdem Ecclefie Primores ,

grato quidem animo

COn-

demque Facultates a Ponüficibus Romanis inftanter

Rommanis. Ponti(i

Mi

poftulaffe, tum ut Fideles in Provinciis Confcedera-

cibus acceptum retulerunt í

quod

non modo Vicariatu A

poftolico eos dignati fint, ve-

m

tis hoc accepto levainine afflictionem fuüam ferrent

rum etiam

plurimos Presbyteros miferint in fubfi-

opttt

fidium Paft

&lacrius; tum etiam , ut fibi ipfis quedam jura, quae

orutm ordinarioru

m5 unde & Miffioappel.

fnicide

olim cun£tis Epi(copis competierant, Romanoaurem

lata eft: fed abfit, ut hec

beneficia, afflictee Eiccle»

tum

Pontifici fenfim fuerant refervata 5 commilffione Vi-

fie ex parte Pontificie Mitfi

onis feu Sacerdotum fub-

ter-

caria vac-ii'pibfcerenvtuc*, & quodammodo recuperarenr.

fidiariorum exhibita , juribus Cathedrae ac Ordina-

iaur-

riorum prejudicare potuerint.. Quemadmodum nec

nl

Clementiza in Plerisque bic zog juvat 44-

Stationarii ab Epifcopis mif

It ad Parochias fuze Dice-

um

ver/avi05,

Á

[tites

cefis in levamen Parochorum, minime officere pofa

funt ordinariorum Paftorum juribus. & auétoritari,.

itoni

" VIL.Nec eft quod Doctoribus objiciat Papen-

nMe

Quinimo ipfa Curia Romana. poft Scbeuckii tempora

drechtius, difcrimen efle intet — Z'effalomicenfemz ,

non femel sgnovit diftin&ionem inter ordinarios Pa-

"drelatenfan , fimilesque olim Cathedrales Ecclefias,

ftores Ecclefiee Batavicae & fubfidiarios dumtaxat

x D

& hodiernam Ecclefiam Ultrajectinam , qua in par-

Presbyreros, atque iftorum jura & auctoritatem ad-

(fian«

tibus Acatholicis conítítuta , ad nudam Miffionem,

verfus aliormm ufürpationeg rutata eít; uti videre eft

Vica-

ficut reliquee 22 partibus infidelium , jure Clemeutine

ex initrumentis, qua extant in' Batavia Sacra, & a-

enfis

iN PiERISQUE, redacta fit ; ubi Paflores five pri-

bunde patet

€eX ipfo Decreto Congrepationis Cardi-

acun

mi five fecundi Ordinis Miffionarii & Vicarii dum-

nalium de à

o. Ma

ji16$6. quod DisquisrrioNz I. $, I

taxat Romani Pontificis in Vinea Domini laborent.

T V, attulimus,

1VàS

Sed & etiamfi in fi

'equentiori

apþeïlaïi'onc impen-

erit-

Nam imprimis Clegeztinam 1N PrrRIsQUEnul-

fius laudati Zcariatas "Apoftolici

, & adamata »/fio-

inerm

latenus concernere Ecclefiam Ultraje&tenfem , (ed fo-

92i$ Prefules, aliique Re&tor

es Ecclefiae Ultrajectinae

|Kar-

lum illas in partibus infidelium conftitutas Ecclefias,

aliquid cempori dediffent, a

J

t

l

que ea, qua

remeban-

libet

que carent Clero & populo Chriftiano , Disquifitio-

ne I. $, VI. demonflratum eft,

tur rerum turbatarum neceffitate & anguítia adacti,

amplius aliquid , quam alioquin oporruera

t, quoad

n

Deinde etiamfi Ecclefia Ultraje&ina füpponere-

ujusmodi Vicariatus & Milfionis titulos

Curiz Ro*

tur in ca(u Clementize , hinc tamen mínime confe-

j

manz tribuiffent; id tamen & i

plis in calamitate po-

ia

quens effet, Sajboldum &2 Rovenium ad regendam

fitis indulgeri debuit,

quod ab unica Rornana Eccle-

illam Ecclefiam u meros Vicarios ac Miffionariosor-

oopo

dinatos fuifTe :

fia & Curia adjutoriu

m fibi querendum cenfererur :

Epif-

.imo conrrarium luculenter evinci-

& nec Cathedre, nec juri Epifcopali damnum infer-

(lol-

inus.

re potuir, neque ullatenusi

mpedire, quo minus me-

j Yo

Sicuti enim non licebat Epifcopis , ante evulga-

lioribus (üccedentibus te

L

m

oribus pleniffimo jure, .

^gtfi"

tam Clementinau 3N PLERISQUE, & etiam poft il-

iidem illi Anriftires Ultra

Jectüini ; eorumve füccefo-

ifíci

lam, obrenta ad hoc /peciali Sedis 4poftolicee audlo-

res cum Clero fuo congruos h

ohoris & digritatis ti-

df

vitate, ordinare Epifcopos ad Ecclefias Clero caren-

tulos palam adipifcerentur;

&interea, dum eosdem

n

tes & populo Chriftiano , tanquam füos Vicarios,

occultare deberent, fp

iritualem au&toritatem Epifco-

no

Miffionarios, Mandararios, quinon

jure proprio feu

pis propriam,

ordinario illis Ecclefiis prafiderent

D

fed vice eo-

exercerent,

quam nulla vis fecularis alligare poteft,

(

Supplem. Oper, Fau E[pen Pars 1V.

M m m

Hpc-

458

VipicuE RzsoLuTIoNISs Docr. Lovaw.

i;ïo(cqï!c manifeftum quoque eít ex Epiftola Adria-

b

prou: oportet intelle&a, non modo non Favänt H

nil, ad-Bérthérium apud. Labbeum 'TTom. 6. col.

opinioni de plenitudine Pontificia Poteítatis, fed eam

1888. quam Doctores in (aa Refolutione adduxerunt.

plane deftraunt.

$ Non debet, zzqu/t , Ecclefia ullum damnum fui

Noturo enim eft, quod fecundum SS, Patres, ac

,l

!

» ordinis inde futtinere, fi per €o. aut $0. annos in-

fignanter S. Auguítinum innumeris locis, & prafer-

» ertia quorumcumque Prafulum & vaítatione Bar-

üim Tvact, $. in Joann. ad Cap. 12. uti & refertur a

"

Dj

» barorüm-dienitatem antiquam & R. R, Anti(titum

Gratiano 24. Q. 1. Can, 6. Petrus, quaudo claves

» firmirate roboratam perdidit & amifit. ,

itüque

aceepit , Ecclefiam. Sautlain [ignificavity quodque ut

»

L

licet Sasboldus & "Roveuius nimia fortaffe compeila-

idem Auguflinus ait l. 3. de

apt. cont, Donat. C. 7.

tione füb qualitate icariorum . Zdpoflolicorum aliquid

1N TYPO UN1TATIS Perro dedit. Dominus poteffa-

|

)

»

quóad normen Ultrajectenfium Epifcoporum amife-

tem. lu ut non propterea uni Petro loqueretur Do-

rint, tamen quantum ad rem ipíam, non debuerunt,

minus quod illi majorem poteftatem clavium tribue-

"

D

ullam damnum fui ordinis inde fuftinere5 multoque

ret quam caeteris Apoítolis, fed ut Ecc/efía, cujus T y-

pum & quafi perfonam tunc ge

"

minus iade oportuit Ecclefiee Ultrajectinge ejusve Ca:

flraretur.

z

rebat Petrus, unamon-

»

thedre nq;upy;müm rinfc'r;i,;,

Et hoc SS. Patres ex ipfo textu Evangelii probe

"

»

$ VIL

intellexerunt: cum enim Dominus ad Petrum loqui-

tur, promittit fe illi daturum claves Regni Geelorum,

»

Roimans Pontifex uon ey? propríus fi?e ovdinarius t2

& tamen huic nremiíTo fatisfaciens pott refürrectio-

itmmediatus Paftor. Ecelefie Ultrajétlinag,

Ubi dif.

nem, nomn jarn uni Petro, fed omnibus in communi

If

V

quirvitur de plemitudiue Poteflatis', | quatn volunt

Apoftolis loquitur, & Claves tribuit, dicens: Sicue

Jummo Poutifici in Perfoma |Petri. collatam bisce

un[t me Pater &? ego mütio vot , . . . . atcipite

ol

[

Chrifli verbis : 'T'ibi Dabo Claves: &, pafce oves

ópiritum Sancum: quorum vemiferitis peccata , ve-

meas.

4

müliuutur ei$, G9 quoruus vetinuevitis , vetenta fuut,

6f

a

Hanc doctrinam jam ante Auguflinum tradiderat

d

| 0[25721;0 ä:ïvg;fzrierm.

i

S, Cyprianus de umitate Ecclefieapud Gratianumibid,

Í. -Ürsdvadias: fhéluBblliter ;-üt I exifliant ,

Can.18. ,, Loquitur, zz4uit , Dominus ad Petrum,

Qu

probeat Sasboldutm €?. Reveuium, non fuiffe veros ac

Ego dito tibi... quia tu es Petrus , &2 fuper bane

(

proprios Epifcopos Ultrajectinos, fed Vicarios dum-

v

Petram edificabo : Ecclefiam easm.

Super unum

Ü

jia

taxat Romari Pontificis , tandem recurrunt ad. ple:

»

edificat Ecclefiam, & quamvisApoftolis omnibus,

nitudinem poteftaris & jurisdictionis, quam Chriítus

poítrefurrectionem (üam, PAREM POTESTATEM

fummis Ecclefize Pontificibus in períona B. Petri con-

tribuat & dicat: Sicut mifit me Pater , £? egotaitto

tuliffet quando illi promifit & precepit in hec ver-

??

voj, accipite Sparitum Sanclum ; tamen ut unitatem

?9

ba: 7ibi dabo Claves-Regmi Calorum ; €? quodcumque

manifeftarer, unitaris eiufdem originem ab unoin-

ligaveris fuper terramy erit ligatum &9 iu Calis &&.

»

cipientem fua au&toritate difpofuit.

Hoc erantuti-

p

eu

(Matth. XVI. 19,). & apud Joannem XXL. 17.. Pafce

??

que & ceteri Apoftoli, quod fuit & Petrus, PAnt

oves sea$ , quibus verbis preetendunr fignificatum fu-

??

confortio praditi & honoris & Poteffatis, fed ex-

üt

]io

i(le, omnem jurisdictionem fpiritualem in füummo

LE

ordium ab unitate proficifcitur , ut. Ecclefia üna

Pontifice, tamquam in fronte, refidere; a quo inin-

»

monílretüur. . . . .. Quamunitatem tenere firmi-

pa

feriores Ecclefiee Miniftros ejusdem jurisdictionis par-

2»

ter & vindicare debemus, maxime Epifcopi, qui

leo

ticula derivetur; ita quidem ut Papa potfit eam aliis

??

in Ecclefia prafidemus: ut EPiscoPATUM ipfüm

0on

femel communicatam, tübi bono

k

??

Jcclefig expedire

UNUM atque INDIVISUM probemus, , . , Epif-

fl

judicaverit, revocare, & Paftoribus auctoritatem or-

P»

copatus unus eft, cujus a fin

*

tenetür, , Qcc.

gulis in folidum pars

dinariam fübítrahere; voluntque Romanos Pontifices

C

veipía portionem illam gregis, que in Bel

gio Con-

Lubenter tamen cvm SS. Patribus confitemur , Pe-

Ws

rvaf

fcederato degit, curae fuze Paftorali refe

?C , pOQ'

trum Apoftolorum Principem extitiffe, fed & una

]u

quam judicarunt non poff? illic conftitui proprium E-

agnofcamus oportet, omnes Apo(tolos paribus me-

ftt

(copum, vel faltem idipfüm non expedire propter

riiis, parique dignitate füffoltos fuiffe, prout Gela-

ill

P

ominatum alterius Reli

fiusI, poft SS. Cyprianum €9 Hieronymum , tare lu-

pionis & mifergbilem illius

Eccleüæ ftatum,

culenter expretlit T'ract. adv. Greec.apud Sirmondim

,

in Cod. 'Theod. p. 184. & 187. ,, Num quidnam,

,

»!

Cum autem non lateat adverfarios, opinionem

znquit , reliqui San&ti & beati Apofloli non erant fi-

"]

hanc de plenitudine Poreftatis Pontificie , quae omnes

29

li vivtute(uccinéti? Quis hoc audeat afflrmare?

)*

»

ex equo concernit Ecclefias, non aeque tamen ubi-

Sed ut Capite conftituto Schismatis tolleretur occa-

y (

ue cerrarum admitrendam , aut in praxim reducen-

9?»

fio, & una monftraretur compago Corporis Chri-

d

959

» (

am; idcirco allaborant pretenfam hanc jurisdiétio-

fti ... duodecimcerte fuerunt Apofttoli partzbus zue-

|

nis plenitudinem in unius quafi argumenti fafciculum

» Vitit, parique digmtate (uffulti; cumque omnes ce-

,

,

l

o

colligare cum preetenfo illo jure, quod per C/erzenti-

qualiter fpiritali luce fülgerent ; unum tamen Prin-

Ec

z4n iN PriERISQUE R. Pontifici acquifitum fit in

?5

cipem efle ex illis voluit Chriftus. ,,

D]

Ecclefiam Ultrajectenfem , utpore ubi jam non pof-

IU

fint Prae(uüles congruarm digniratis Poartificalis fereni-

Omuis juvisdiclionis f[piritualis fons Ecc/q'ïk.

li

tatem füftinere. Séd quam frivola illa fint, que de

ferenitate Epifcopalis auéctoritatis füftinenda, quam-

WT. Non igitur , ficut vult Anonymus peag. 232.

1]

que falía, qua de Clementina 1N PrERISQUE adfe-

Romanus Pontifexa Chrifto accepit illam p/Jezi ffemzarm

bl

runt, ante vidimus; reítat, ut illud unicum eorum

poteffatem, que& in ipfo rarmquam zz fetmmo Ecclefiee

lt

refugium, pracipuumque quo nituntur pfeudo prin:

Capite ac juvisdi(iiomis fronte perpetuo maneat, quam-

n

cipium de plenitudine Poteftaris & jurisdictionis, eo

vii zn rivulos f[parfa: íed hoc uni Ecclefiae convenit

fenfa quem volunt intellecta, refellamus.

C

fecundum S. Cyprzagum eodemloco apud Gratianum

o

ubi (ic profequitur: ;, Ecclefia una eft, qua in mul-

Explicatur locus de Clabz'bu: Petro datís,

» ütudinem latius incremento feecunditatis extendi-

2

$,

39

tur: quomodo folis multi radii & lumen unum: &

IT. Itaque illa loca, Tibi dabo Claves, &? pafce oves

3

?

rámi arboris multi , fed robur unum tenaci radice

|

I

L EM

?

?

plurimi de-

$eas Íeeundum unanimem S$, Patrum Qg(&n(üm

fun-datvum; &«um de fonte uno rivi

$r |

» Iu qm, |

t

L3

Db d

- « Disotrsrrro SECUNDA. :

459

&

35

flutit , f&urnerofitas ficet diffufà videátur exundan-

Rationem fübjungit quià «* pöredriaïäiyïiiärüüu &

»

, L

tis copie largitate , unitastamen fervaturin origi-

» paupertatis humilitas: vel füblimiorem vel'inferio-

æfer.

2»

ne. Avelle ràdium folis a corpore, divifionem

» rem Epifeopum non facit : cireru

,

2»

m omnes füc.

Qr q

lucis unitas non capit : ab arbore frange ramum,

» ceffores Apoftolorum fünr, ;;

uafi dicerer ; ofn-

'lavef

9?*

fru&tus-germinare non potefit : a frontepracide-

nes Apoftoli parémacceperuntpore(tatem ; ejüsdetm-

»

rivurn, 'praecifus are(cit: fic& Eccrgsià Domini

le üt

que fuere meriti & Sacerdorii,

.parem proinde pote-

LE

luce perfü(a per-orbem totum radiosíüos porrigit,

ftatem & omnes Epifcopi acceperunt, cum Apofto-

m

?

'l'/ll (l

unum tamen lumen eft, quod ubique diffunditur,

lorum fint fücceffores ; Sücceffores autem in omnia

Q*

?5

nec'unitas:corporis feparatur. ^ Ramos füos in uni-

jura fucced

»

ant Predecefforum J nifi quid qo&atiii* 6R

bue.

ver(am terram copia ubertatis extendit : proflüen-

ce,pmm.

95

tes largiter rivoslatius pandit , unum tamen Capet

iTy.

2)

eft, & origo una & una Mater eft fcecnditatisfuc-

101

Sententia *Syämaäbï- Pape *äe ziü, zka':v

zdsmqwe pofe-

15

ceffibus. copiofa, - Illius fcetunafcimur; illius laéte

3

nurrimur; 'fpirimrejus animamur.

Adulterari non.

, Jitte dutiffitum, '

tobe

?»

poteft fponfa Chrifti : incorrapta eft: & 'püdica.

v. Iï)?e[r;iQae: parém hánc, quam Chn(ius pR

Qu

»

Unam Domuür novit, unius Cubiculi fan&titatem

m

"

lis & Epifcopis omnibus dedir;' poreftatem maxime

Clio:

?)

cafto pudore cuftodit,

energricis verbis exprimere voluit Symitmachus Pàpa

Elec S. /Cyprianus apud G

rátidnum loco citatö,

muni

Epift.I.ad /Eonyum Arelat, vel, uri exiftimat Baró-

ita ur ftupenda res fir, quod Anonymus pa

. $34.

nius, ad Caefarinm, — 242 "'iawtraTis énflar , 'ait, cne

.

ficut

»velit S. Patrem& «Doctorem hac ipía frmilitu

À

ide Cg

jus UNa eff atque

1

*

il

INDIVIDUA POTESTAS, UNUM?/2p d

comparatioze defümpta a fronte in rivulos fpatfo hic

diver[os "dutiffites SACERDOTIUM,—

j 1t

"ufai fuiffe , utprobaret. ARomanum Pontificein 'e(Te

Neque vero hic relinquitürlecus Schalafticz diftin-

Jut,

-omnis jurisdictionis fpiritualis fontem arque origiaem:

&tioni feu fictioni, qua poteftas ordinis dicatur diftin-

curn S, Parer expreffis rerminis contrarium : dicat. ac

derit

guia poreftare jurisdictionis, - adeo üt admittatür qui-

* doceat , ubique unam folamque EcctesiaM. affignans;

dem una atque individua poteftas ordinis per diver«

ibid,

, -tamquam Caput , origigem , matrein, fontemque, ex

'um,

fos Epifcopos, fed impar & divifa- poreftas jurisdi-

'quo omrles tivi fcaturiuat: de qua EccrEsi4 alibi

&ionis. Nagm preterquam quodillà duo eetate Symi-

bant

«( Epift. 73.). pronunciat hanc effe unam ,. gue teget

r

machi Papee reipfa numquam effenr fejuncta, palam

$5 poffidet oM N & w fponfi fw &5 Domivi FotzsTA-

eít ex ipío textui Epiftolze; fermonem effe de Sacer-

lDus,

TEM

T,EM6

dotio pote(tatis & jurisdictionis , prout fatetur Car-

dinalis Daroniusadennum 499. 'T'om,6.n.36. 'Pro-

ittélo

a

f Onmz'lvu:.?a,äöribm diffum:. Pafce oves tmeas.

bat enim Symmaehus, decefforem faum Anaftafium

non potuifle SS. Canoríes fivepriorum Epiftoporum

li

IV. Similiter.dum Chri(tus Petro dici: Pafceover

m

Statuta circa jüra Metropolitanorum de confecrandis

76455 non ad illum folum fermo dirigitur, fed ad

vicinisfeu comprovincialibus Epifcopis violare, quod

PAR]

eum , quiperfonam gerit unius Ecclefie,: penesquam

] ex-

ut Matiem & Domiuam fumma refider auctoritas fi-

ipfius poteítas jurisdi&tionis una elTet atque individua

cum poteftate priorum , quod generali effaro con-

Und

lios five oves Chrifti fponfi füi per füos Miniftros

(f

firmat : Nempe ubi hic Poarifex rerulit in citata Epi-

paícendi, atque ad eum, qui omüium Paftorum Col-

ftola, aliquod inter Arelatenfem & Vienneníem P

qui

legium unitatis 'T'ypo repraefentet , ficut in illo uno

clefiam de ordinandis in Civitatibus vicinis ortum

(üm

omnes Apoítoli & Ipifcopi parem acceperint. pote-

fuife lu&tamen ** quod, z24uit, deceffor noíter S,

jpif-

ftatem paícendi grecgis,

35

recordationis Anattafius tractans confüftonem Prg-.

pii

Ita S. Bafilius locum hune explanat Conft. monaft,

»

vinciz , aliqua contra veterem confüetudinem juf-

C.23. ubi fic haber: PETRE, izquit , AMAS ME PLUS

?v

ferit obfervari, decefforum füorum videlicet otdi-

De

HIS, PASCE OVES MEAS, C9 omumibus deimceps Paffori-

»

nationem, quod non oportebat, füb qualiber ne-

eu

dus £? Magifirit EXMDEM fribuit POTESTATEM, Cu-

*

,»

ceffitate transprediens :^nam dum 442 TnüimrrATIS

me

jus quidem veifigmum eft ,

quod onimes SYMILITER atque

355

éufar , cujus UNA eff atque INDIvIDUA POTESTAS,

i

tlle ligent $9 folvant,

»

?9

UNUM fit per diver/os Jdutifliter SaCERDOTIUM

? li«

Conífonat S, Ambrofius de dign. Sacerd. Cap. ^.

quemadmodum priorurm ftatuta a fequentibus coni-

Ym

»

Cum Petrus, igguit, tertio fuiffetinterrogatus, &

2

venit violari? , .. ,

L

Cana c reverenda ferverut

Jatl,

trina refponfione fuiflet fecurus, repetitum eft a

35

antiquiqtas. c. »

ntj

» Domino tertio: Paíce oves meas.

Quas. oves €2

» quem gregem non.folum tunc B./ufcepit Petrus, fed

ure?

| Ümues Ep'z'fcopz' 2&"" Pa/lbw;v þ&&rü 'C'l;rz-'/i'z'.

ocat

95

etiam zobifcum eas fufcepit, & cum illo eas nos fuf-

,

?

cipimus ommes.

Chri-

.. VI. Conformiter ad hanc dé pari Ebifcoporum po-

f

Idem docet S. Auguítinus de Agon. Chr, C. 50.

teftàte Do&rinam, femper in Ecclefía omnes Epifco-

IVon [ine caufa , inquit, ipter ommes. "4poffolos b

üjn$

o

pi eéque vocati fuerünt Zzedrii Chriffi, habenteseam-

rifi

Eccrtgstue CarHoricE PrnsoNAM fuffiuet Petrusj buic

/J

dem Sacerdotii Chrifti plenitadinem ; ira ut. Epifco-

enim Ecctgsie claves Regni celorum date fuut, cutn

patus unus fit , & omnes Paítores unum quodán-

Petro date funt : 69 .cum ei dicitur ad owNEs. dicitur:

modo Paítorem conflituant ,

AMas ME ?. PAsCE OVES MEAS.

;

qui .Ciïfi&qm repra.

lentet,. & Chrifti vice füngatur.

Hacautem SS, Patrum Doctrina adeo femper cer-

. lta S. Cypriagus Ep. 35. ** Neque

aliunde harefes

ta habita fuit in Ecclefia, ut ipfe Pfeudo Ifidorus ver-

»

n

fubortee fünt; zzguit, autnata (ünt (chismara, quam

f

ba $. Cypriau; de pari poteftate Apofítolis conce(fa

?5

inde qüod Sacerdord Dei non obtemperatur, nec

inferuerit. Epiftole Anacleto füppofita , cujus frap-

95

0]( æ

unus in Ecclefià ad tempus Szcérdos, & ad rerh.

"mrfü'

mentum refert Gratianus Di(k 2 1. Can. 12. 1N. Novo,

"

pus judex Z7ce Chrifli cogitatut. ;,

loc aütem

Ceteri , inquit, "jApoffolz cuim eodém (Petro) PAg con-

1

venit

dé quolibet Epifcopo d S. Dsttore pfai

iüinclátüm,

Jortio bouorem &2 potefatem acceperuut.

Et iterum

ita ex ifta Epiftola evidens eft & indubitatüm , üt fBla-

:num

apud Gratianum Dift. 93, Can. LEGIMUS, ex Epift,

ne capére non poffim,

mül

[^y

. quàhide Papendrechtiüis (pag;

a

S. Hieronymi ad Eva

[]

rium luculenter idipfum dog:

358. col r, füb finerr.) poít aliós Curis Romands

ma expreffumelt. :* Ubicumque, zzqui£ , füerit -

!:

detor

alfentatores illid ad foluim prime& Sedis Poatifizedi

» pifcopus five Rome, five Eugubii ; five Conftan:

adiæ

;, tinopoli, five Rhegii, five Alexandtie, five 'Tà-

N.XL

queat. De quà ré plurà dicentur infrj: $. It

j de

s nis; ejudem aneviti , ejufdet eff . &2 - Sacerdotil: ,

Cypriano accedit 8, Alibiofiusin Y:Cor: V, ; Fpif

nf

m m 23

Suppletn, Oper F'an. Efpen. ParsIV.

» 6opus,

,460

ViNpDiCug REsoLuTIONIS DocT, LovaN,

m

3

qipie !

-» COpUuS, 274uit ,. perfonam habet Chrifti: quafi er-

lis dicitur, ite, dócete omnes Gentes , advertere de-

TECESS

'» goante jadicem Chriftum , fic ante Epi(copum,

»

bet veílra Praternitas ; quia accepimns Gezera/e

xj E

9?5

mandatum , o/zzes etiam zo$ id agere voluit, quia

» qui Zicarzus Domini eft, .., . . (abjecta deber vi-

(]Ml]/m

. ». deri, », fcilicet mulier velando caput füum.

Iic

,

3

illis fic omupibus iu communmi maudavit officium , ne-

ponti (

5

textus A

m

;

?9

ceffe eít, ut competentez noftros fequamur aucto-

ibrofii refertur a Gratigno 33. Q:s. Can. 1.

LE

fuos ^

.MuniR. -

.res; (übeamus orzes eorum labores, quibus onmnes

cefforu

Item

Hormisdas Papa in Epift. 25. ad Univerfos

» Jucceffimnus in bonore. ,. Kleec Epift. hahetur 'Tom.

"

3- Conc. col. 614.

;

Hifpanie Epifcopos. ,, Sicuteft CaputEcclefiz Chri-

"

Prini

» ftus, Chrifli autem . Zzcarüi. Sacerdotes, fic & in

Et Nicolaus I Epift, 42. 'T'om, 3

fi ECCI*

» eligendis his curam oportet effe perípicuam., ;,

Rom. Pontif. Quamvis fingularum Ecclefiarum,

of ,

Quinimo confonat publica Ecclefiae vox in feftivi-

??

inquit, Paftor & Epiícopus ac Pontifex D, N. J. C.

4

tatibus Apoftoloru

m; quos operis tui VicANOS eidem

»

qui hanc creavit & redemit, exiflat, ita ut ille ve-

Bon&fa

[

contulifli , pree[Je Paffores.

L

t0,

raciter ac principaliter ifta fit omnia ... fübiturns

»

m

Conformiter ad hanc Ecclefiaà vocem & do&tri-

25

tamen ad colos, hanc Apoftolis commendavit,

namindubiranter profeffus eft Cardinalis Lotharin-

22

ac per eos tamquagn. heereditario- jure, fucceffori-

D]

pretl

"

gus in commonitorio, quod nomine Epiícoporum

»

bus eorum, nobis fcilicer; quos Paftores & Epif-

? EPII

" Gallie Svnodo Tridentinz affiftentium Romam mifit

?»

copos ac Pontifices fuper ipfam conftituit ,. ejus

2?

rovidentie curam indul(it : quatenus pro Parri-

)

celf

meníe Januatio 1563. quod prorfus eíTet alieuus ab ea

» p

fententia, ut. diceret. Beatiffimuni Papam e[fe sotuM

L

us nati Filii, & pro eis conftituri Principes in omi-

aut UNUM . VERUM CHhiSTI |. VICARIUM ; 2510 , inquit;

nem terram, imitatores eorum «eflemus , ficut &

"

Qnitit

omnes &* Epifcopi 69 Curatifunt Chriflà Ficavii : quod

»

ipfius Chrifti, j

Sautli Martyres. €?. Divi Petvi. fucce[Jores. Pontifices

Heereditario ergo jure, nt loqu

untur prefari Pon-

docuevunt,.

,

tifices, omnes Epifcopi Apoftolis fuccedunt, & qui-

[

Itaque omnes Epi(copi Vicarii Chrifti , Chriftus

dem; quinzuucevocantur Epifcopi , "d poffolos olim no-

unus Paítor, cujus illi vices gerunt: multi quidem

tminabaut ;. [ic enim "ApofToli evant , Pbilippenfium Epae

eminel

"

ris p

Paítores , fed qui conftituunt quodammodo unum

phroditus ,. Crete;

um Tituty "ffianorum Tmotbeus,

Paftorem, Paflores ergoilli,inquit Auguftinus Tract.

ur in r. Tim.I

O

h

' 1

fervat E(penceeus "Theodoreti ver-

& Cot

40. in Joan. p/aze Paffores , &€9' utde uNus Pasron?

ba citans: &confequenter Francifcus a S. Clara,. alias

p a

jam dixi Paffores , quia 1uembya Pafforis ; illo capite

Davenportus, eruditus fcriptor, Ordinis Minorum

gaudebaut ;. ab illo capite concordabant , uuo $pivituim

Provincie Anglie Provincialis , dein Regine mag-

li

flola,

Mu Corpori: compage vivelant, ac per bocomnes ad

nae Britannie a facris, in fua 74pologia Epzfcoporum,

UNUM PasromzM pertzzebaut. —| Ex Lib, de Paft. C. 13.

Cap, 7. dub. r, ex $. Seripture arcanisrecte, ait, de-

dite

ft&ä

Qmnues boni Paffores. in oO funt , UNUM funt , illi

Áimiit

duci, Epifcopos intva [uos diffriftus "Apoffolica juris-

pafcuut , Chriffus pa[cit: nam &T ipfum Petrum , cw

di&lioge donari ,

ejusdt

coummendavit oves fuas, quafi alter alteri, uuum fecum

uyivi potef?,

quastuln tiümirum ex jure divigo defi—

Caeterum

4Conll

