
Gandavi u'* juiii 1707.

Idv

( fuperferiptio :)

d

D, Guillelino v&n den Ne[fe, S. T. L.ädv' Paflori $. Carbarine, éec,

Brüxellis,

1tt4

Supplem. Oper. Van Efpen Pars IV

CONCLUSIO TINALIS

516

aliquid tradunt ,. qnod cum Cafholiciy Teliquis mon

ío affedu agituin Epiftóla de 10. Feb*ruärii äd D. Ja-

ger omnia convenit, ut, que errones ifli nimis cra-

cobum Ignatium Krys.

de dige[Jerant, hi mitigare velle videantur.

138. Nihil ergo mirum fi ex ante fuggefta & prz-

600'0

P?gina

parata materia continuationem hanc fingere & initar

126, Hzc abunde

| -quicere: autumat .Au&or j ü

anteriorum compohnere potuerit Petrus, licet om-

e

nium earum rerum antea plane fuerit ignarus.

perípectum fit :Magnificentiz Veftrz, crimina,

quibus agitur, non effe ab ingenio Rei aliena.

139. Nonlevius quoque argumentum contra Au-

étorem criminis commiffi exfurgit ex fcopo actionis.

127. Sed in ipfa tragoedia plurima funt, eaque

urgentiflima, quz non tantum gravem contra Reum

140. Scopus in criminibus committendis fo et effe

lucrum vel commodumaliquod temporale, quod ex

füfpicionem ingerunt; fed ipfümtotius hujus nefan-

diffimz & horrendz tragoedix primarium Audtorem

crimine commiffo fibi promittit Auctor criminis: uti

effe evidenter convincunt.

enim commune habet di&um, Nemo malus eft gratis.

128. Ut autem hacindiciorum & argumentorum

141. Unde inter plures de delido infamatos ve-

vis & roburmagis eluceícat, dignetur Magnificentia

hementiffima oritur eo nomine przfümptio adverfus

Veftra animadvertere, manifeftum & notorium effe

eum, qui folus commodum,ex deli&to percipit: ne-

ex dedudtione & inftrücione hujus caufz, nullum

mo enim in commedum alterius malus prafumitur ;

in fafpicionem horum criminum vocari, ni(i Petrum

prafertim in enormibus criminibus, quz Audores

Nicolaum Tourteau, & ipfum Reum, five Patrem

fuos graviffimis poenis reddunt obnoxios.

142. Unde hac prafümptione gravari non poteft

Defirant, atque alterutrum ipforum certo e(le om-

nium illorum Auctorem: Ita utargumenta & indicia,

di&us Tourteau, qui nunquam malo aliquo affectus

fuerat a Clariffimo Domino van Efpen, aut ab ali-

quz przfumptionem a dicto Petro amoliuntur, eam

in Reum conjiciant, iptumque gravent, & Audo-

quo exillis, in quorum perniciem Epiftolz & inftru-

rem probent.

menta, de quibus modo quaftio, fabricata funt, uti

129. Dum de Audore deli&i inquiritur , inter

Reus faffus eft ad articulos 92. C9' 93. Interrogato-

s

prafümptiones locum ordine primum merito obtinet

riorum.

ipfa criminis materia primaria, ad quam catera refe-

143. Quare interrogatus art. 94., Quo motivo in-

rantur.

du&tus fuerit ad illa ditius Tourteau , [ine ulla merce-

130. Ver(atur vero hzc tota tragoedia circa for-

dis [pe, aut odio velrancore? Refpondit fimpliciter,

mularia in Materiis Theologicis circa negotia, X

fe illud ignorare. lndubie, (i Tourteau quidquam

habuiflet contra Dominum van Efpen, (ive praten-

arcaaa confíilia Theologorum diffentientium , quz

captum & profeffionem diài Petri Nicolai Tourteau

fos Contpiratores, quod ipfum ad confingenda hzc

r

inftrumenta in ipforum perniciem, movere potuif:

longe excedunt.

131. Juvenis enim erat annos vix natus viginti,

fet, id indubie Reus tam aftutus facile advertitfet ex

familiari & diuturna cum dido. Tourteau. converfa-

qui, ut in comparitione die ro. Martii 1707. decla-

ravit, non ultra quam Logicz ftuduit, recenter con-

tione.

jugatus, quem rei familiaris procurandz neceffitas

144. Itaque reftat, ut illud fecerit Petrus Tour-

ftudiis, multo minus rebus iftius generis, non mul-

E

teau inductus pretio & lucri cupidine, utrevera in-

tum vacare finebat.

du&us füit; fed inductio illa fierilnon potuit, nifi ex

122. Ipfe vero Reus defcribit ipfum articulo qua-

parte Rei (cui foli inde erat tota acquifitio )5 xidque

dragefimo fecundo füi Refponfi ulterioris, hominem

vel pretio, vel promiffis.

144. Ita ut ex eo capite plane ftabiliatur depofitio

conjugatum , merum Scribam, quipro pane lucrando

ibat de domo in domum ad fcribendas copias.

di&i Petri Nicolai Tourteau, qua plurima fibi pro-

mitfa fuiffe depofuit; & confirmat pater ejus Nicolaus

33.. Accedit quod in pluribus Epiftolis & con-

gregationibus unice pene de negotiis ad Reum fpe-

Tourteau in Ínformationibus die fecunda Aprilis

&antibus agatur, quz Petrum nulla ratione tange-

l 707.

]

bant, & de quibus in'tru&us non erat.

146. Neq

ue enim ulla fpecies verifimilitudinis eft,

134. Unde ex hac parte tota pretumptio ab ipío

otuiffe Petram fingula feciffe ex innata (ibi malitia,

in Reum recidit, qui profeffione Theologus eft, qui-

& fingendilibidine,

dequa ipfümaccufat Reus, fed

quein fimilibus negotiis & confiliis plurimum eít ver

non probat, articulo quarto & fequentibus

fuze Ref-

fatus, & in talibus adolevit.

pontionis ulterioris.

135. Contra hec Reus: Petrum Tourteau fuiffe

147. Ex omnibus enim fadtis quz allegat, fi vera

ä

fint, femper apparet, quo fine, velquaípe illafece-

capacem ut ipfe folus Librum Refolutionum aliaque

ficta inftrumenta componeret, ofteridit continuatio

rit, fcilicetad emungendas aliquas pecunias in fadto

litterarum ad Abbatem Vlierbacenfem: ad.obtinen-

Congregationum & Refolutionum, quam ipte exi-

[

ftens in Conventu Carmelitarum ad S. Gatharinam

dam puellam in matrimonium, in fado de quo Do-

Íc

minus de Kinderen in fua A&a exhibita, & Depo-

fecit ad requifitionem Eximii D. Parmentier, uti &

Hi

aReo confignata eft.

.

fitione de data vigefima prima Julii.

136. Verum ex hac cont

j

nuatione , fivefidta con-

148. Et in caufà atteftationis confenfüs paterni in

gregatione & refolutione, non habetur quod ipfe ap-

matrimonium de quo in articulo duodecimo patet

23

tus fuerit ad przdidum librum & Epiítolas fingen-

ratio, videlicet, ad obtinendam difpenfationem fu-

das &componendas: nam; utiipfemet Petrus fuper

per bannis.

(

hac. continuatione interrogatus die 27. Martii dixit

149. Nu

llum vero cafum allegat, quo fine fpe lu-

criaut livore vin

di&z aut (imili motivo, fed mera

l]

jn fuüo Refponfo, tunc temporis ipfi difhcile non

erat aliquam congregationem & refolutionem fingere,

malefaciendi libidine fimile quid attentaverit.

156. Quod vero Articulis 20. & 49. Refponfi ul-

cim tantum effet profecutio ejufdem materie ,. C9 jam

formam illas componendi fciret memoriter.

terioris fufpicatur, quafi Petrus ab aliquo condu&us

37. Et revera in hac ficta congregatione & refo-

fit ad Reum fallendum, plane ridiculum eft, prz.

&

fi

Jutione unice agitur de negotio Domini vander

fertim ubi a&ionis tam infamis, articulo quinquaga-

"Vloet contra D. Rayrsaeckers, de quo & in przce-

fimo & fequentibus, duos Presbyteros infimulat,

f

dentibus litteris, ac nominatur in Epiftola de 5. Fe-

quos probitas eorum publibe nota a temerariis illis

bruarii füb fignatura Z. B. V. E. ad Paftorem S. Ca-

fufpicionibus fufficienter purgat, nimirum Domi-

dn

num Canonicum Vivien, & Dominum Jacobum

nii

tharinz - Bruxellis, -inventarizata füb litt. LL. Item

de falutando Excellentiffimo D. van den Berghe ex

TEF

Veþlliel. |

Hollandia reduce, de cujus in confpiratores praten-

1jI.

(n

CONTRA ParnaEM BreRnNanR», Degsmawr.

517

1$r. Uti & fola confideratio quod Tourteau jam

primarium AuGorem; tamen fiomniafimul coniun-

poenitens & clementiam Magnificentie Veítrz im-

ganter, non eft dubium quin ex illis adverfus Reu:

plorans, eos indubie nominaret, fi ab ipfis in la-

probatio fufficiens exurgat.

queum hunc induc&tus fuiffet.

168. In tantum ut de his fimul jun&tis eque con-

152. Deinde didi Presbyteri produ&ti in fua re-

cludi queatj contra Reum tanquam fi&orum in(tru-

collectione decima octava Junii 1707. & fuper ea re

mentorum primarium Architectum; quam ex pluri-

interrogati, ambo fe fuper ipía expurgarunt.

bus ju&is indiciis contra Titium ut Audorem oxdis

153. Denique duo illi di&um Tourteau nunquam

concludendum cenfüit Quintilianus ( relatus a Mat-

induxiffent ad pejerandum contra Dominum van Ef-

thzo decriminibus, in verbis citatisin Proemio hu-

pen illis amicitlimum, fed potius contra Reum, fi

jus Conclulionis finalis articulo 35.) concludi, in-

.

hunc per di&um Petrum perdere voluitfent.

quam, ejus exemplo potelt: Hic quidem fiugula ar-

154. Unde huic coimento íuo ipífe Reus non

gumenta inferiora funt; umiverja tamen ficlionis Au-

multum fidere videtur, quippe qui nullum, ne vel

éforem Reum ENVIDENTER defignant.

minimum quidem ejus fundamentum alleget.

155. Quid commodi ex fücceffu harum fidionum

AGSASP U LoS ESC UAN-D U M.

fperaverit Reus, facile videbit Magnificentia Veftra,

fi attendere dignetur , quantum odii recenter con-

Reus oflenditur Auclor primariur Epiflolee de decima

cepiffet Reus in przcipuos fui Ordinis Patres, qui

Januarii ad. Dominum van den Neffe Paflorem

in hanc fcenam producuntur, ex deftructione ele-

Sancic Catharincg Bruxellis, &5 Formu-

gantiffimi füi horti, & fübverfione fuüz familie; &

larii eidem acclufi.

quos tanqunam maximos fuos in Ordine adverfàrios

ubique deícribebat, & perfequebatur.

169.

Hzc eft Epiftola, qus primam totius hujus

156. Notum quoque ett iphus Rei vetus odium

horrendz tragcediz fcenam conficit, continens im-*

in Clariffimum Dominum van Efpen, ob evulgatos

piam plurimorum Ecclefiafticorum, tam Academi-

ab hoc Do&ore libellos adverfus peculia Monacho-

corum, quam exterorum, Secularium & Rexsula-

e

rum.

rium (

quorum nomina in ea exprimuntur) contra

157. Scitur per quot libellos & thefes, fcomma-

Statum & Religionem confpirationem.

w

tibus & conviciis referta, una cum Amico fuo Petro

170. Horrendum.in(üper Formularium eidem ac- -

Clenaerts,. dictum Clariffimum impetierit.

cluíüm, ab omnibüus ibidem nominatis fignindum.

158. Ab eo autem tempore animum plane aver-

171. Epiftolam hanc fub fida fignatura Claritlimi

(üm a di&o Clariffimo Domino habere vifus eft:

Domini van Eípen, quatuor Litteris initialibus no-

1

ufque adeo ut ad ei invidiam conflandam , ipfum li-

minis ejus expreflis, effe confictam, exultronea Pe-

cet profeffione Jurifperitus (it,, cum 'Theologis illis,

.

tri Nicolai Tourteau confeffione conftat; eamque

ui vago Janfeniftarum & Rigorittarum nomine tra-

a íe confcriptam fub falfa & fabricata fignatura didti

d

ucuntur, conjunxerit, uti patet ex (upra citato li-

Clariflimi ipfe fatetur: unde de hac re nuila quzftio.

bro cui titulus Comrmmonaitorium ad orthodoxos , quem

172. Supereft tantum ut oftendatur, quod Reus

hujus fi&ionis coníciusfuerit, quod dictum Petrum

X

pro füo agnovit Reus, & hicin judicio contignavit

A&or.

Nicolaum Tourteau ad fabricandam hanc Epifto-

e

159. Quin &ipfum in ipfiuslibrititulo, tanquam

iam & Formularium eidem acclufüm cum adultera-

de do&rina heterodoxa füfpe&um, una cum tribus

tione fignatura pradicti Clariflimi impenderit, ma-

0

'Theologis, Hugenio, Henneb

i

ellio, & yOp&ratio-,

teriamqueeidem (übminiftraverit; ac proinde prima-

orthodoxis denuntiat.

rius bujus fictionis Au&or fi habendus.

M

16o. Deinde in Imagine Commonitorio praefixa,

173. Inprimis f1 materia hujus Epiftolz & adjun-

$

fingit, didum Clariffimum una cum przdicis Theo-

&i Formularii confideretur, nequaquam obícurum

logis a Belgio perfonato denuntiari Ecclefiz, tan-

erit Magnificentie Veftrze, quod argumentum pri-

l

quam qui privatis monitis corrigi non poffint, extre-

mo capite ex parte materiz deductum, huic Epifto-

u

mo proinde remedio, dic Ecclefie , competcendi.

lr & Formulario applicari poffit; concludatque,

d

1651. Odium hoc in Clariffimum Dominum van

Reum potius quam dictum Petrum, eífe Epiftolz &

[

Efpen indubie non parum creícebat, cum Reus Do-

Formularii Primarium Au&torem; utpote cujus ma-

minum van Efpen in deítru&ione horti aliifque, cre-

teria captum Petri longe excedat

) & contra cum

4

deret przedidtis Ordinis füi Patribus favore & confi-

Rei profeffione omnino conveniat.

]io affiftere.

174. Similiter argamentum a Períonis in hac tra-

20

162. Atque hinc Vir ifte Clariffimus in hac fcena

goedia comparentibus defumptum, hanc Epiitolam

l

tanquam omnium fictarum Congregationum & Re-

& Formularium Reo ut primario Auctori adícribenda

)0

folutionum Coryphzus & Przfes depingitur, om-

efle, convincere perípiciet Magnificentia Veftra,

u

nium ficdtarum Litterarum ÁAuc&tor & fignator.

fi ad Perfonas in Epiftola nominatas attendere dig-

165. His pofitis, Reus ex fua nefandaactione du-

netur.

n

plex commodum fíperabat, deledabile, ut vocant,

175. Denique argumentum petitum ex iis z

& utile.

"

jam pridem contra fuos adverfarios confinxit in fuo

yet

i«

164. Dele&abile.fcilicet ex vindida: nam natura

Commonitorio ad Orthodoxos, ipfuüm & hujus E-

corrupta magnum invenit, licet miferum, in ultione

piftolz & Formularii Auctorem probat.

du

folatium: unde illud Poetz:

176. Ita ut vel illa fola fimul juncta, plene con-

pr—

—

ITZIB.S'

a

Tamen €S9 fumpfiffe mere

cludant, Reum efle primarium hujus Epiftolz Au-

Letabor penas, animumque expleffe juvatit.

&orem & Sugsgeftorem.

Hll

164. Quod nonraro vel eo ufque procedit, utad

177. Atfi confiderentur, quz circa hanc Epifto-

eam confequendam homines patrimonia fzpe amplif-

Qu$

lam contigerunt, quzque tum ex propria ipfius Rei

a

fima impendant & prodigant.

confeffione, tum ex tefítium omni exceptione majo-

166. Utile vero ex eo, quod illis exauctoratis,

ag

rum depofitione habentur, fenfas communis expers

^

facilior foretilli per Superiores majores reftitutio, &

fit oportet, qui non videat, Reum fuiffe hujus ti

L

L

u-

ulafu

amotis ac in malam rem abaáis moleftis fibi homi-

Ts

tix Epiftole & Formularii eidem acclui primarium

:

:

nibus, fpes foret, ut partis opibus fecure frui lice-

Aucdorem.

jini-

ret.

»uffl

178. Et quidem fi dumtaxat expehdimtur modus

167. Hac argumenta & indicia, tametfíi forfan

& tempus , alizque circumftantiz quibus delatio hu-

fingulanonevincant, Reum efié totius hujus fabulz

Reum

jus Epiftolz per Petrum Toqrteau ad ipíum

de-

-l.

CowcrLUsi0 FINALIS

g;xS

deferibitur; & quid circa Epiftolam ad fe delatam

adiviffe Minoi'i:tmn Confeffarium fuum , & exordina-

tioke hujus, cifca quintàm vefpertinam ejufdem diei

ezerit Reus, manifeftum imprimis erit omni homi-

C

ni

fenfto, Reum fuifle fidionis confcium; & im-

tuliffe ad Reum ipíam Epiftolam.

192. Videre poterat Reus moraliter impoffibile

offibile effe, ut Reus potuerit Ponà fide credere,

hanc Epiftolam effe fcriptam a D. van Efpen; vera

effe, ut tantillo fpatio a fcripta, claufa, & miífa E-

pittola àd Poftam, Petrus potuiff t banc Epiftolam

que

effe qux Reus dicit (ibi a Petro relata.

179. Imprimis deponit.

Petrus Tourteau die quintà

apud Curforem intercepiffes eaque intercepta accet-

fifle Confeffarium iuum Minoritam, &quod amp'ius

Martii (quando omnia adhuc deponebat, prout in-

ter ipfüm & Reum convenerat)

fe Epiftolam hanc

eít, ei ómnia, quz hoc negotium tanti momenti

fpeQabant, expofuilfe, & Confeffarium ea omn:a,

fcripfiffe in Bibliotheca Clariffimi Domini van Efpen

inter horam tertiamn C9' quartam promeridianamt. ,

prout res hzc éxigebat, mature examinafle , ante-

quam ipfum mitteret ad Reum.

180. Ulterius in A&ta de vigefima feptima Januá-

rii ( confecta per Notarium van Dormael

in quarte-

193, Nonne Reus, fi fi&ionis & complex non fuif-

quin & per

ffet, mox Petrum interrogaffet, quare Confffarius

rio ipfiusRei, & per ipfum confignata;

ipfüm compofi

tà, ut infra Capite 4. oftende

tur) te-

ipfe Epiftolam non aperuiffet, & contenta exami-

viderit dicfum Clariffr-

naffet; & quomodo hzc omniatam exiguo tempore

ftatur dicdtus Petrus , quod

muim faa mana fignantem quatwor majuf[culis,

pofl fin-

peragi potuiffent!

194. Si intellexerat Reus ex Petro, fe miffum ex

gulas ponendo pun

C

um C9 dictas. Litteras clauden-

qem,

I)

y mitteniem a

d Poflain per famulum füum.

ordinatione fui-Confeffarii; ergo dubitare non pote-

raty fi verum diceret Petrus, negotium ipíe Con-

181. Dix

it pricterea didtus Petrus ipfi Reo, quod

feflario notum efífe.

eam Epitolam ad ipfum ferret éx ordinatione fui Cor-

19;. Quid igitur naturalius magifque obvium,

feffarii ad denuntiandum , uti fatetur Reus àd articu-

lum undecimum Interrogatoriorum.

quam ut Reus, fi veritatem negotii fcire »voluiffet,

182. Credibile non eft, quo

d Reus adeo aftutus,

petivitfet a Petro, ut liceret fibi cum ipífo Confet-

hic falitatem non fuitfet dete&urus, ni(i ipfe fidtio-

fario de hoc tanti momenti negotio agere, & om-

nia ferio difcutere?

nis'& falfitatis confcius fuiffet.

;)deci-

* 183. Inprimis, nonne fufpedum erat,

quod Cla-

196. Dicit quidem Reus ad articulum du

merum fcribamn

mum Interrogatoriorum, hunc Confeflàrium, prout

riffimus ille Süvenem conjugatum ,

Petrus ífaltem nominabat, fuiffe Patrem van Kanii,

qui pro paue lucrando ibat de don

10 in

domum ad fcri-

quem non audebat ad je vocare ;

bendum copias (ut eum defcribit Reus articulo quà-

|

drage(imo f

ecundo Refpon(ionis ad Libellum Grava-

197. Sed frivola excufatio! nunquid fufficientit-

1

Epiftolam tànti

fima ratio evocandi aut faltem accede

nci

hunc Pa-

qminum) impendiffet ad fcribendam

trem Confe(farium, erat, quod ipíe Petrum cum

momenti ad Dominum Pa(torem Sanéte Catharinz

Epittola tàam horrenda tantique momenti ad Reum

ä

fibi familiariffimum & amiciflimum *

H

Clariffimo D. vàü

miüffet? ut collatis confiliis, rei veritatem inquire-

184. Poterante Reo inci

aere ,

"r

&is confpiratori-

rent, & quid in hoc negotio

«

o

endum effet, deli-

Efpen, cxterifque omnibus ei lun

berarent?

E

bus etiam fai Ordinis Patribus, ign

otum effe, quod

hic Petrus jam a pluribus menfibus ipti effet familia-

198. Nec dubitare poterat Reus, fe h

uic Co'n-

feffario notum, quandoquidem alioquin ad ipfum

ris, & pro Amanuen(i impenderetur!

185. Qua ergo fpecie cre

dere poterat, hunc ia

mifturus non fuiflet Petrum, prztertim in tanti mo-

«

ment! negotio.

0t

tanti momenti Litte

ris fcribendis a Domino van Et-

199, Imo quod Confeffarius Minorita Petrum ad

pen fuife adhibitum "

didum Clariffimum

Reum potius, quam ad Lectores fui Ordinis mifit-

186. Nonhe fciebat Reus,

am, nernine conício,

fet, fatpedum debuerat facere negotium ipfi Reo,

ls

poffe per f& fimilem Epiftol

fi nefeicbat fe huic Confeffario fpecialiter notum.

d

fcribere? Autíialium impendere volebat, potius

füum famulum, aut aliqu

em ex pratenfis confpira-

200, Sed Reo veritatem non quzrenti fidionif-

di

152

li.

que conício, hao fcilicet non incidebant.

toribus fibi notis & familiaribus rogaturum fui

187. Si forfan (üb alieno chara&tere latere voluit-

201. Nec tantum Epiftolam, tametíi Juvenis at-

if

fereret eam apud Gurforem interceptam, recepit;

Vi

fetin cafum interceptionis, an eam tunc fcribendam

CY

commififfet Scribae publico, cujus char

ac

ter notus

íed infüper aperuüit, legit, copiaíque authenticas

f

fieri juffit.-

de

erat paffim omnibus; düt eam tunc quatuor fui no-

minis litteris facile dignofcendis, fignaffet?

202. Et hzc quidem ex fide tantum illius Petri,

cujus etiam mendacia in hac eadem materia de Con-

188. Proterea dicit Reus ad Articulum 8. [nter-

D

ybgat. Petrum hanc Epittolam fibi attuliffe eadem

gregationibus & confpiratione

: Janfeniftarum ipfo

uintam: &cum

Reo probata fuerant.

die decita Januarii inter quartam C7'q

263. Retulerat enim

Petrus, (ï Reó credimus ad

Cor

Petrus dixerit, eam fe inter tertiam

..*

quartam 1ub

Q

articulum 29. Interrogat., quod circa 17. Octobris

di&amine diái Clariffimi icripfiffe , ac vidiiffe, quod

eam claufàám Clariffimus mitteret. ad Poflam per fa-

1706. habita fuiffet pretenforum Janfeniftarum Con-

fho

vregatio, cui prefediffet Clariffimus Dominus van

mulum fuum; intelligere debebat Reus, quod Petrus

pui

hanc Epiftolam debuiü'etün*ripuifiä apüd Poftam àve

Éfpen, & interfuiffent DD. Melir, Sullivane, alii-

&j

.

ue.

.

Curíorem.

E

189. Si fidionis conícius non fuiffet Reus: non-

204. Retulerat id Reus fuüb idem tempus in Con-

&f

gregatione Facultatis, ubi prefens Eximius Domi-

ne mox Petrum interroga(fet füper modo intercep-

1]

tionis, & qua auctoritate ipfe Epiftolam ad Curfo-

nus Renardi repofuit, non potuifle haberi fimiles

Düty

Congregationes: quia eo tempore didtus Clariffimus

rem allatam intercepiffet ; negantem autem fufpe-

fuiffet Bruxellis, & Dominus Melis jam a fex fep-

Dy

&um habuiffet ?

Wt

i dictis Rel credere ve-

timanis jaceret lecto atfixusex podagra, uti conítat

190. Addiderat Petrus (

TU

limüs) fe ex ordinatione fui Confeffarii Epiftolam ad

ex depofitione Dominorum Renardi, Martin, &

lum

Parmentier de 23. Maji, ut latius oftendet Ad&or

Reum ferre, eumque Confetfarium effe Minoritam

ti,.

dixerat.

Capite $. ubi oftenditur, Reum ab initio hujus ne-

^

gotii ufque ad finem femper fuifle in mala fide, five

191. IgiturafcriptaEpiftolainter tertiam C9' quar-

&

fet,

tam in Bibliotheca Clariffimi Domini van Efpen

23

conícium fuifie fidionis Epiftolarum & inftrumen-

1ffe

[J 7

itten-

torum.

poft quam viderat Clariffimum claudentem &

Culo

tem ad Poflem per famulum fuum, debuerat Petrus

20;$. Nunc videat Magnificentia Veítra, quo fün-

ent

d-

CONTRA PATREM BERNARD, DssmAN'r.*

$19

damefito nixus fit Reus ad aperiendam Epiftolam

.220. Quin & articulo decimo

hanc a

1

tertio Interrogatus,

k

oud Curforem, ut Petrus afferuiffe dicitur,

Quare Joco quod remiferit Epiflo

la

n diétam ad Curfo-

furreptam.

rem, nonmifit ad Magnificum Do

206. lllud defcripfit in fuo Scriqpto; cui titalus:

minum Recferem, ut

auttor hujus facinoris propriama

nuconv

inceretur,pu-

Vera C [incera Relatio, quod dictavit in comparitio-

niretur cum omnibus fuis complicibus,

ne die14. Martii, & in Refponfo ad Articulum un-

C9' Congregatio-

nes C9' Confpirationes tales dilfiparen

tür? Refpondit:

decimum Interrogatoriorum.

Quod iti retanti momentijudica

-

verit premittenda con-

- 207. Interrogatus, Quormodo alienam Eyiflolam

5

filia. cum pradiclis de flritla

Facultate,

aufus f

que Confilia

uerit aperire C9' legere? Refpondet: Ex fuper-

ULO

J

(a) duraverunt ad vigefunam tertiam 3.

44

Dudrit 1707.

infcriptione,

ebat effe charatterem ipfius Tourteau

221. Si verum hic dicetet Reus,

& his Dominis

junioris, qui referebat contineri horrenda a fe fcripta

fincere *otum negotitim ex

pofuiffet, unaque indi.

r1

C3' ab alio fubfignata, quod ferret eam ex ordinatione

catflet, Petrum Tourteau ha

)

us Epiftolz Scriptorem

*

fui Confeffarii pro denuntiatione: argumentabatur ;

& Bajulum, nec non quod h

uj

fiEpiftola fit fiéla, tota pertinet ad Tourteau, €9' de

fidei unice inniteretur horrenda

us tam infignis Bajuli

hzc Confpiratio cone

ejus licentia pote[l aperiri: fi fit fatta vel vera, con-

tra Statum & Religionem, de

quain Epiftola & For.

tinet horrendum fcelus, in quo Tourteau equ

iv i

;;CJ-!)

eft

mulario adjuncto; aliaque falte

m

complex tanquam Sceriptor;

C e

G a

appareret in Reo ad

o cafu fcelus ulterius

detegendam hujus Epiftole fi

nceritatem facta dili-

poterit examinari. Heoc argumento fe permotum

gentia & finceritas;

e(fe, ait, ad aperiendam Epiítoiam.

vincetur.

fed nihil minus feciffe mox COf«

208. Horrendum faneargumentum! quo via fter-

222. Interim hic confiderare dignetur

Magnifi-

nitur ad omnem fidem & fecuritatem Rei Curforiz

centia Veftra, ipfüum Reum fateri

adimendam, & Litterarum commerc

; quod in re tàn-

dum!

ium fubvertg'n-

ti momenti judicaverit,

quod folus procedere non

deberet: atquehinc videt

209. Si enim liceat Litteras etiam apud Curforem

tionem Epiftole ejufq

ue ufum

, nec folum ipfüm ad aper-

proceffürnm furffe,

interceptas aperire, eo quod juvenis aliquis, cujus

nifi fciviflet eam effe

à

fi&am &

fi&ionis ipfe fuiffet

etiam fides pluribus ex circumftantiis vacillat, affe-

complex.

rat, eas horrendum

Litterz erunt fecurz?

fcelus contineres que tandem

223. Sed uti przcedentia omnia

per eum facdta

fuere, ita quoque quz hic de adhibit

isin confilium

;216.. Ad hzc ponatur, revera Reum fundate fuf-

di&is Dominis narrat falfa & fià

a (unt,

picatum fuiffe, quod fcelus horrendum in hac Epifto-

224. Tantum enim abeít, ut fecer

it,

quz fe fe-

la contineretur; an ipfi licebat propria & privata au-

ciffe hic afferit, ícilicet, u

t di&is Do

Goritate, pretextu fceleris detegendi, Epiftolam

minis, aut

ulli de Facultate, Epiítol

am ipfam dze decima

Janua-

alienam apud Curforem publicum intercept

am » ape-

rii oftenderit, ipfisque t

otum n

egotium fincere ad

nre

inquirendam veritatem aparuerit

211. Hzc non ad privatas, fed ad publicaä & al;

; Ut omnes fimul in

corpore, & finguli. fep.ratim

fi

u

juramento decla-

tiores Poteftates pertinere fciebat, aut fcire faltem

raverint, nunquam fe de hac Epift

debebat indubie Reus, publicus & Regius Politices

0la audivitfe ante

Profetfor.

?

P

vigefimam tertiam Januarii, quo

die ejus copia Do-

minis de ftricta Facultate iz corpo

r

212. Ipfius ergo erat, Epiftolam hanc, ut minus

Daminum Daelman exhibita füit:

? COngrepatis per

"E - — D

ad Magnificum Dominum Re&orem deferre, qui

quam copiam ip-

fe Dominus Daelman nec tunca Re

0, fed a Domino:

omnibus examinatis judicaffet, quid in re tanti mo-

Licentiato Opftraet acceperat.

menti fuiffet azendum.

r

:

225. Interrogati enim die 25, &

24. Maji arti-

213. Aut faltem eam debebat, antequam aperi-

culo tertio, an Eximius Pater Defira

nt 10n oflende-

»

retar], communicare Sacre Facultati: quandoqui-

rit undecimq Januarii 1707. Epiftola

dem ad ipfüm delata effet tan

quam Zice- Decanum

decima ad Dóminum van den N.

"m famofam de

dicte Facultatis.

effe Paftorem Santdge

f

Catharince Bruxellis,

aut (altem copiam authenticam?

214. Noverat enim Reus, & ipfemet fatetur, uti

Refpondit imprimis E

ximius D

l

infra notabitur, quod quando aliquid denuntiatur

Oominus Parmentier,

quod nunquam viderit originale

m Epiflolam de d»cima

b

V/ice-Decano, aut 7Meinbro Facultatis, ille non pof-

Januarii V7o7. antequam ?am

viderit in manibus Do-

4$

fit idproprio artetradare, fed corj

mini van Efpen circa. initium jv

de Facultate,

unciim cum aliis

lartiis quantum autem

ad. copiam authenticam dicit ,

quod tiunquam eam vide.

[h

21$. At nihil eorum fecit Reus; fed :

propria &

rit nifi vige[ima tertia 3anu

ari

j

privata au&toritate aperuit. -

hora undetiina dum

Eximius Dominus Dacanus (q

u

1 tuncin Merito erat:

T

216. Evidens argumentum, ipíüm fi&ionis fuiffe

Dominus Daelman) exhibuit eam

conícium; predidaque omnia per Reum fuiffe ex-

Facultati fibi tradi-

cogitata, & Petro fuggefta ad tegendam fidionem.

tama Domino Opflraet, C9' quod

nunguam audiverit

d

de illa vel de illo negotio lo

qui , nifi pridie vefperi, dum

*

[i$

217. Stultus fit, qui credat, Reum in re tanti

Eximius Dominus Mart

n

momenti, qualis eft apertio Epiftolz alienz apud

talem copiam in manibu

im inmenfa dixit, fe vid

iffe

£ Eximii Domini Decani.

an

publicum Curforem interceptz, fic voluiffe propria

226. Et die vigefima

quarta Maji füper eodemar-

.

lii

& privata auctoritate agere, nemine etiam de ipía

ticulo interrogatus Dom

inus Pauwe

Facultate confulto, niíii

&i Petri ref;

Is Plebanus San-

píé omnium fuiffet Conícius

ondit, fe nihi] de illir f

dre.

J

& fiGionis fociüus.

227. Eodem die fuper di&o articulo

interroeati

218. Reponet Reus, fi fictionis & falfificatz fig-

DoG&ores Damen & Daelman,

u

naturz conícius fuifet, non contuliffet confilia cum

refponderunt fimpli-

il2

citer negative.

fus

Do&oribus Daemen , Parmentier, & Domino Ple-

228. Item interrogati fü

bano Pauwels, quibus íüb fecreto hanc Epiítolam

per quinto articulo, qui

&

erat, Zn dictus Pater Defira

at cum Deponente velcum

procapiendo confilio o&endiffe fe refponditad Articu-

aliis iniverit confilia,

an Ep

e

iflola de decima 3a

nuarii

(uit

lum 5. Interrogatoriorum, idque diezzdecima Janu-

communicanda e[fet Magn

i

tii, fivepo(tridie, quam eam tulerat Petrus Tourteau:

to Domino Rettori, 69* an

dv

ha confilia duraverint u

ne

219. Cum enim articulo quarto Reus refpondit-

ejudem menfis ?

fque ad vz'gefimam Iertiam

fet, fe Epiftolam eadem die decima Januarii often-

29. Àd hunc articulum re

(ne

diffe Domino Ádvocato Schoubroeck, deinde arti-

fpondit predictus Do-

en

minus Plebanus, fe fuiffe v

ocatum per Eximium Do-

culo quinto refpondit,

Iniaum Parmentier fecunda

Februarii,

derit di&tis Dominis.

quod die fequenti eam qften-

C? ame ex par-

fun

te Defirant aihil de illa Ep

iflola audiv

ilje, nec de om-

t

&

nibus

L

820

CoNCLUsIO FINALIS.

L]

Eximius Pater cum Stri&la Facultate mifit regari di-

nibur aliie mezotlie eirta hane Epiftolam , €9 confe-

quenter nulla confilia defuper cu:'n Eximio Patre De-

&um Licentiatum , ut curaret reproduci Originale cum

Jirant hatuiffe ante fecundam Februarii.

promiffione detegendi Scriptorem ad convincendam

dem 1

!

fictionem vel factionem.

.230. Super eo

interrogati Domini Doctores

Damen, Daelman. & Parmentier refponderunt, fe

242. Dignetur hic a

dvertere Magnificentia vePtra,

nulla confilia dediffe, imo nec ante vige(imam ter-

quod Reus fciret, Copiam hanc per Licentiatum

tiam Januarii quidquam de Epittola fcivitfe.

Op(traet traditam Domino Daelmaa, & per hunc

231. Ulterius interrogatus articulo feptimo Do-

exhibitam Stri&de Facultati, miffam fuifle Bruxellis

minus Plebanus, 4 diéttur Pater Defirant adhibue-

a Clariffimo Domino van Efpen ad Canonicum Vi-

iu*

rit confilium Domini Deponentis, vel alicujus alter

vien, qui eam communicaverat Domino Licentiato,

ad detegendam veritatem hujus famofi negotii , Cc9

Opftraet, uti narrat Reus in ulteriori Refponfione

articulis 141. & 338.

quale coufilium fuerit ei Jugzeftum? Refpondit, fe qui-

dem ibidem aliqua audivi]Je circa diétam Epiftolam C5'

243. Quis, nififi&ionis confcius, hinc non con-

famofum negotium , fed nulla dediffe confilia , nifi for-

clu(iffet, aut faltem non dubitaffet, hanc Epiftolam

[itan hoc vocetur confilium, qued Depouens dixerit,

fub fignatura di&ti Clariffimi fuiffe confidam?

quod Pater Defirant melius fe informaret, C9' quod

244. Nonne omni homini fentato evidens erat,

quod, fi Clariffimus fuiffet Auctor hujus Epiftolz,

Deponenti omnia viderentur conficta.

dem articulo Eximïüs

tam horrendam contra Statum & Religionem con-

.232. Interrogatus füper eo

Dominus Parmentier reipondit; fe non meminij]e ul-

fpirationem continentis, copiam illius nullo modo

lius dati vel vetiticonftli.

miffurus fuiffet nec evulgari permiffurus, palam pro-

233. Similiter interrogati Eximii Domirii Damen

clamando, íe negotium tam horrendum cum aliis

& Daelman, refponderunt, fe aullum confilium dedifJe.

fuis Confoederatis ibidem nominatis tractare ?

24s. Numquid dictum Clariffimum , item Licen-

234. Et quid plura? hi aliique de ftricta Facultate

Theologica Do&ores in Ada de vigefima Maii per

tiatum Opftraet, & Canonicum Vivien, qui & in-

ter praetenfos conípiratores numerabantur, opor-

ipfos in judicio confignata & recognita declararunt,

tuiffet effe infanz mentis, fi negotium , quod fe-

ftfe hujus Epiftole nullam notitam habuiffe unquam

ante diem vigefimam fecundam Januari.

cretiffime & maxime clancularie tra&tandum erat, fua

fponte, nemine urgente, aut de eo loquente, pu-

235.. Ad calcem hujus A&z adjecta eft declaratio

Domini Plebani, quod ante vigefimam fecundam lap-

blice divulgaffent, idque prztenforum confpirato-

fi. Janua

rii nullam ante memorate Epi[lole notitiam

rum, interquos &ipfierant, propriis nominibus ex-

re1iis :*

hatuerit,

quodque inifto famofo negotio nullam unquam

partem habuerit , aut in ipfius proce[fu ullum unguam

246. At Reus totius fi&ionis non tantum Com-

confilium dederit.

plex, fed & primarius Au&tor, hzc nihilifecit, tan-

bi non conftans,

tum intentus, quomodo fidioni fuz aliquam verita-

236. Et ipe Reus in mendaciis fi

articulo 399. Refponfionis ulterioris, fatetur, quod

tis umbram affingeret, aut faltem fic omnia adorna-

ex parte fua nihil revelatum fuerit ne quidem Eximiis

ret, ne fi&tio detegeretur, donec finem intentum per

eam affecutus effet.

Dominis Damen, Daelman C9' Plebano C9 alüis uf-

qu

e ad prafatam vigefimam tertiam "januarii.

247. Ut ergo ulterius appareat, quod Reus nego-

tium hoc ne quidem amicis illis aut aliis de Faculta-

-

237. Quin ipfe in fuo Provifionali intendit, po-

te communicaverit ad inquirendam veritatem, im-

nit articulo octuagefimo feptimo hoc Interrogato-

rium amicis fuis (quos nominatim expreffit articulo

