hec media adhibuit Curia Romana: nec per illam

W

jam expofita, poftquam prius adhibuiffet füpplica-

[

ftetit quominus tota Regna Epifcopis deftituerentur ;

tiones, inftantias & media omnia qua defiderari pof-

Qquibus (üblatis brevi deficer

;

ent Presbyteri omnisque

funts nihilque obtinuiffet a Curia Romana, quz eos

tü

ritus Catholicus.

privare in perpetuum ftudebat jure habendi Epifco-

f

//:.:530. Sic tempori

bus Henrici IV. Galliz Regis, oc-

pum proprium & Ordinarium, qualem habent cate-

cafione facri Foederis, quod Galli vocant /a Ligue,

re Ecclefiz Catholice. Cum itaque non poffent

Vl

negabat Roma Bullas.& expeditiones Beneficiorum

fervare Difciplinz hodierne ufüm ad littéeram, quam

iis qui Regi parebant: unde factum eft, ut in Gal-

in Confecratione füi Archiepifcopi fervare fümmo-

liafanciretur, que la nominatien du Roi aux Benefices

pere optaffent, ftuduerunt faltem ei tam prope ad-

hær?re

oU REcUEIL, DES PIECES &c, LivRE sECOND,

679

W

herere ac neceffitas (ineret , redeundo ad veterem

eft adhibere media, quibus Ecclefia in talibus ;ca*uüïs

3

Difciplinam. NNon fupererant Epi(copi Comprovin:

femper uíà eft, videlicet Canonicum caufze Judi-

wna

ciales; itaque confugerunt ad viciniores Epifcopos:

cium. Hujufmodi Judicium Clerus Ultrajectinus

lts

quibus non comparentibus, non reítabat alia via

tandiu inítanter poftulavit.

ü

quam - implorandi auxilium cujuscumque Epiícopi

343. Hac abunde füfficiunt circa Confecratio-

m

cui fatis conftantix effet, ne Eccle(iz derelide &

nem Archiepiícopi Steenovii. Nam de ea pauca val-

jamjam periturz füccurrere formidaret.

de dixerat Citatus in fine Epi/lole fu* , quibnsetiam

436. Hoc rerum articulo confugerunt ad Illu-

confolabatur Amicum ejufque Collegas, quos una

1

ftriffimum Babylonieníem, qui, cum ob negotia pro-

cum defundo Archiepifcopo & cum Epitcopo Ba-

1

pria in Hollandia ver(aretur , erat fecundum cor-

bylonien(i horrendis conviciis itopetiverat D. Da-

1l

poris przfentiam vicinior, & per fe judicare pote-

men in fua Diífertatione: quz convicia recidebant

rat, àn Ecclefia Ultrajectina. poít annorum plus-

in ipfum Citatum, qui Jura Eccletiz Ultrajedinz

if

d

quam viginti viduitatem, revera effet in caufa (uffi.

fuo füffragio comprobaverat ;

quod & fecerunt -t'ot

d

Cientis neceffitatis, ut tali occafione non liceret E-

alii Jurisconfulti & Theologi.

!

pifcopo-negare minifterium fuum ad Contécratio-

344. Hzc, inquam, abunde (ufficiunt, ut Cla-

nem Archiepitcopi Ultrajedini.

riffimus D. Judex perfpiciat cirga didtam Cónftecra-

Il.

^ $3». Potuit etiam Vir llluftriffimus con(üluiffe

tionem nihil ibi a Citato infinuatum effe quod vel

álios Epifcopos & viros doctos, potuit didiciffe ex

per umbram dici poífet extravagans aut tflale. con-

S. Litteris & Eccletiatticis Monumentis (in qui-

fequentiz, imo quz ibi juris fünt tam effe certa &

j

bus eum (ingulariter verfatum effe oftendunt amba

gravia, ut fine magna injuria inílitutionis Epifco-

ejus Apologix facra Eruditione refertiffimz.) (a)

patus & falutis animarum negari non poffint.

Epiftopatum OoNUM effe cujus a. fingulis in. folidum

34$. Advertit, credo, hoc aliquoufque A&or;

i

pavstenetur. (b) Ecclefice Preefulem , non de illa tan-

ideoque in Réplica Ulteriore Tragzdiam füam reno-

1,

tum follicitum effe debere quee a. Spiritu Sancto . illi

vans de Confecratione illa Steenovii factà per folum

commi[ja eft, fed etiam de quavis in orbe terrarum

Babylonienfem Epifcopum , ibidem

«

addit Arti?ulo

&

conflituta. (c) :Limites habere jurisdittionem Epifco-

14. CJ quidem fufpenfum.

poruim , fed nullos limitos habere charitatem. (d) Etfi

246. Se

fi per hanc c

ircumftahtiam ,,graväbi—lis

putabatur Citatus, fine fundamento tamen, ficut

finguli Ecclefiarum Epifcopi habent .fub,' fe. Ecclefias

X

quibus curam videntur impendere , C9' nemo fuper alie-

jam fupra oftendimus, debuiflet A&or inde corifi-

nam menfuvem extenditur; tamen prieeyoni omnibus

cere Articulum fpecialem In füo LibelJo gravaminum

charitatem Chrifli, in qua nulla fimulatio efl: nec

& una probare quod Citatus hab

J

uiffet tpecialem no'va

confiderandum quid factum fit, fed quo tempore C9'

titiam iftius füfpenfionis.

d

quo móde, C9 in quibus, C9' quarefactum fit..

347. De qua & per informationes praparatorias

338. Si tandem» objiciatur Epifcopuw Babylo-

docere debuiffet, fimulque pratente füfpentionis

proferre inftrumentum legitimum.

nienfem jam tum fuiffe fufpenfum a fu&ctionibus

pontificalibus, refposdet Citatus hoc non pertinere

348. Unde ex omni parte inania fünt, nec ulla

l

ad prefentem cafum.

Nam etíi fufpenfio ifta eflet

attentione digna quz de dicta füfpenfione mifcere

valida & legitima: (cujus contrarium Illuftrifmus

poffet A

»

eadem.

Gor; quia non effe & non apparere hic funt

Antiftes invidte demonftravit) necetlitas tamen de-

fe&um iftum füpplevilet, & ipfe interim charadter

349. Nec conceptibile videtur quomodo audeat

eít.indelebilis. " Sic Presbytero fufpenío licet abto-

AGor ini Citatum tantam tempeltatem excitare fü-

l):

lutionem dare moribundo, (i non adfit copia alte-

per ita Confecratione per folam. Babylonienfem E-

rius Presbyteri.

.

pifcopum perada.

339. Solum ergo pri

n-cipium hoc fndwubi»ta-tum dþ

350. Cum videat in illo ipfo Brevi, quod totius

cafü neceffitatis íecuti füunt Clerus Ultrajeciinus &

AGionis fuz fundamentum pofüit, nullam adverfus

Epifcopus Babylonienfis. Solum hoc eft quod do-

folum illum Confecratorem decerni cenfüram, qui

cuit Citatus in calce Epiftole fuz. Hoc. princi-

tamen eo nomine muko magis reus effet quam Ci-

tatus,

pium (i accufet Aó&or, fidenter dicit Citatus, il-

lum accufare do&rinam Chrifti & totius Ecclefia(ti-

hass

ce Difciplinz fcopum, quem illibatum fervare in-

tereft (ummorum Pontificum , intereít publicz tran-

Nihil hic a. Citato admiffum s[fe quod. dici queat

quillitatis, intereft Eccle(iz cujus Principss funt pro-

fícandalofüm aut perniciófae confeqæn-tiæ.

tedores.

3

340.

Hoc ad.'fummüm reftaret di(cutiendum , an

351. Atticulo 19. Libelli gravaminum refortut,

revera in tali cafü necelfitatis facta (it Confecratio-

quodAefponfio Epiflolaris per Decretum Confilii Sta-

Archiepifcopi Ultraje&ini. Hic autem Citato fuffi-

tuf, de quo ibidem Articulo precedente, declarata

cit faum non efle, fed Epifcopi Confecratoris &

etiam fit fcandalofa C$' perniciofce confequentid..

352. Quz qualificatio cum contra Citatum notl«

Capituli Ultrajedini de fa&orum & circumftantia-

rum veritate refpondere.

*

nunquam in lite impendatur, operz

pretiu"m vidga

241. Nec dubitat Citatus qui

n hoc prazftare pof-

tur ut illi etiam fpecialiter occurrat.

fint, cum notorium fit quod Roma nullo modo ve-

3$3. Ex fuperioribus, dc notanter ii$ qu& circá

lit ipfis dare Epifcopum proprium & ordinarium;

Confirmationem & Confecrationem Epiícopi in ca-

& cum nihil fere objiciatur, quim nitatur hac hy.

fu neceffitatis didix fünt liquere jam fàtis poteft in

pothe(i, quafi Clerus & Capitulum UltrajeQente non

Epittola Citati nihil reperi, quod de íe (it (candalo-

fum & perniciofz confequentiz.

amplius fubfiftant; cui hypothefi nullus Jurisconful-

tus affentietur, (i zqui amans fit, & controverfiz

3$4. Sed e contrario modum agendi quo adver-

ftatum probe intelligat.

füs Clerum Ultragjecinum proceditur plenum eífa

342. Porro fi negent

Curiz Romanx admini(tri

periculi & malz fequelz, non folum quoad Eccle-

ullam. fuiffe fneceiütgt'emf in ifto. caíu, facile ipfis

fiam , íed e.tiax—n'quoad Statugpublicum.

5$5

$2

- Cy;)n-iamäïsl ä&*U.nïtäte*E'ccieIf:& relferntur Cäufä 34,

".. Cap.. x.äa

$. Chryfoftom. in S. Euftath, tom, 2, novz edit. pag. $07.

:

3

"

E

pift. Encycl. Cleti Gall, 10. Febr. 1631,

ää

A

S

. Epiphen, Epift, «d Joannem Hierofolyanitanum..

»

90

Causa ÉsPENIANA

fntu

dttendatur ; fï'oiït-'deb-ei'; "àd in-

* 377. jam enim füpra vidimus nihil effe commu-

pate

3$s. Maxime fi

nius in hac Patria quam caufas & lites eo modo de-

titutionem Chritti D

omini & ad praxim Apoftoli-

cam qua particulares p

:

er Orbem Ecclefiz fic confti-

fendere & dirimere qui non poffit non difplicere

)üfl'

t effent ex fefe perpetuz, ha-

Curie Romane : neque aliter fieri poteft ftante Ju-

G

tutz & fundate funt ,

risprudentia Bel

i

3

e

1

berentque Pralatos ac Mini

ftros ordinarios & fixos.

gica; five vigentibus hic Pæmæ !—-3-

.356. Nécnon a

d. Ordine

m Hierarchicum jüxta

gibus & Eccleliz Canonibus. .

toi

Sacros Canones religio

fe

n

378. Caterum tantum . abe

d* eadind oudenii:

f; &

| femper in Ecclefia confef'

-

litatem publicam aut commune bonum videatur, (i

j

vandum;, inftaurandum, manutenendum.

tüm effet a'-Ci-

Do&tores fecundum profeffionem füam & didamen

357. Quapropter fi qui

d hic pecca

Ka

*

eonícientie, Co

(US

tato quod referri poflet ad fc

andalum aut pernicio-

;

nfultoribus füis die;.gt»r;efpo,nfafggg-

3(

ex eo quod illi rei

data.

crel

fam confequentiam, deberet efle

379, Ut n

-i'h.iQII e »conirafio ädþ pacem öccommo-

Vie

quafi fcabrofz fe immifcere non debuiffet; nec ta-

lia fcribere in iftis circumftantiis.

dum Reipublice & Ecclefie magis conferre poffit,

cur

358. Verum etíi

hic aliquid impru

dentiz ädxïfiü

'quam hujufmodi prudentium. ftudia atque. confilia,

cum per hzc uterque ftatus feliciter regi foleat ,

:]

Ser

fum effet, numqui

d indeanfa defümi poffetad adtio-

lufionem tamfervatam? . —

his autem mifere confundi & turbari.

s

nem publicam &

cone

tem aut voeem

ad(

359. Ut autem

Citatus in hac etiam parte plane

38o0, Unde talium virorum libéerta

fi

(

dignetur Clariffimus D. Ju-

:

conftringere foret

glru.tiwo:bis;*, quz ;ndc peg,d..et,—--

p

?j

inculpatus agnofcatur,

fàs cafus circumftantias.

vxellenocere.- .. —

?

dex huc ruríus :

revocare 1p

5381. Exigere ut

r quxbu fcumque | Re(ä;tip;ti.sþ-y Ro-

36o. Dod&or

Darnen publicat Differtationem exo-

D

)

ticam & turbulentam ,. 6j

ufque convicia redundant.

manis vel Decretis & Cenfüris extra Patriam latis

bet )

conformarent, effet evertere legem Placiti ,aliafque

M

in Citatum, quatenus hit pro

Juribus Ca»lp—italli UI-

fimiles quas Principes & populi fere omnes non mi-

trajedi

ni pridem refponderat.

pete

361..

Super hujus Libelli quxftione prin

cipali con-

nus quam Belga. ad confervandam pacem , quietem;

loci

fultus Citatus refpondit folide & graviter argumen-

& libertatem fuam fümme neceffarias judicarunt; ut

3(

ab Audbribus paffim obfervatum eft, qui de hac

ta fuggerens quibus male turbati animi fücile pat-

materia fcripferunt, &ex ipfis

Caf

centur, nec hadtenus culpatur.

1

&

icee Ea

jure

362. In fine vero Epiíftole o

biter 'ali-qxuid; tangit5

deöns evideng eft.

Ínco

decenter de negotiis quz' in

fed valde modefte &

D

omnium ore verfantur

f

*

, & de quibus non e'ïi"atn'pro'-

CAPUT QUINTUM,

]nte

hibitum rmentem füdm aperire. -

pond

363. Idipfum quoque fit tum ad

"cdh(olandüm A-

Ojïenc'li'tulrv Decremm | Con]ilzz Stafü&-:.lz'mnäxum Libgllb

tum ad tuendam

gravaminum fub N. 3. nullam vim habere.

44

micum füper atrociffimis dideriis,

Qu

propriam innocentiam a d*iao :p.qaorg tqr'pviter/ im-

. pþge p hqg.-oqufq;r Ms

Ma

petitam.

P

Mipe

364.

To'tum'vgutem agebatur »per- Epiftolam pri-

lt

vatam.

^

5

. 382. C'umlfadverfu*s 'A(.Zitatum vväähethehteyi' UrgbäF

eudé

.365. Qüid, quaío

*

*

)

etiam in häb:

*

parte dgliqqm"e

den

oteft Citatus in rati

one agendi?

l

tur Decretum Confilii Status in lite.exhibitum, id-

uod de cau

que non folum in Libello gravaminum

dom

366. Neque dicat puifpiam q

fa illa;

Replica Árticulo 63. & Seq.

.

" ffzd ;&.i.n

Pt

utpote odiofà, tac

ere oportuiffet. -

:

Á

dat:

367. De eo qui fié loqueretu

r dubitari imprimis

383. Hinc cogitur Citatus pro

fua defenfione,

quadam circa eidem Decretum obfervare, falva qu&

dat

poífet, an fenfüm habeat, non dico boni &ivis &

debetur illi Confilio reverentia & obfervantia; erit-

den

Chriftiani, fed vel honefti ethnici.

niid

368. Certe f& parum noffe oftenderet quale fit

que tribuendum. A&ori fi

quid' forte hic attingatur

tinx !

munus & officium Dodoris X Juriscontülti publici

minus grati.

2

^

384. Non p

otüif AGor in Epiftola Citati aïïlegä-

po

áternz veritatis in Chrifto Difcipuli ac teftis.

re aliquod verbum vel in fpeciem injuriefum in. $.

jaua

-.369. Oportet Jurisconfültum non minus quam

3(

Judicem, oculis effe velatis ut perfonas non accipiat.

Sedem, ut demonfítratum eft füpra Capite 3. $. 1.

38s. Nec argui poteft Citatus ullius contemtus

lus

370. Oportet eum caufis miferabilium & Qpp;es--

ex eo quod iplius Epiftola in uno aut altero pundto

de

forum opitulari alacrius.

L)

diffentire inveniretar a prztenfo Brevi Romano de

371. Debet ea effe ani

mi fortitudine, ut'. non ti-

uf

meat vultum potentium, valeatque virtute perrum-

21. Februarii 1725. in lite exhibito & in ipfo Decre-

H

to Confilii Status reclamato: patet hoc ex C

$

pere iniquitates, paratus pro juftitia agoni.zare 'ufqu-e

. 2.&3-

s

apite 3'

ad mortem.

)

372. Ea'autem prudentia & juftitia, ut de caufis

-386. Multo min

us in punähs illis admiffis iaiit in

en f

& cóntroverfüis nor judicet fecundum faciem, non

reliqua tota Epiftola Citati invenire eft aliquid fcan-

dalofüm aut perniciofe coníequentiz

qi

fecundum vulgi clamores, fed verum iqdicet judi-

E

2 ut col:lig-fitqr

fa.

cium.

ex Cap. 4.

ü apj

373. Si quis talis exiftat vel faltem e

387. Hinc patet

quod Confilio Status [it ,fub;e?pl-

&Ucur

tum quando forte ipfi fuerit fuggeftum, quod Ci-

ytr je

videbit ille quam fint multz calamniz füb fole, &

tatus effet Auctor impreffionis, vel quando caíus

(

quam pauci confolatores: videbit quot technis, ar-

affais

'tibus & coloribus innocentia & juftitia ab aliis dire

rerumque circumftantiz minus fincere expofitz , aut

LT

opprimatur, multis fzpe preter intentionem coo-

verba Epiftolz ipfius finiftra interpretatione, inter-

fäüeg

polatione, contorfione depravata fuerint, quemad-

foit,

perantibus, abaliis vero turpiter deferatur.

modum hic in. Libello .

574. Hzc autem ad

vertens erit. ne mirum, fi quan-

gravam(inumv, ,-fä&u—m.'eiï'e vx

()

doque caufas odiofas füfcipiats vel cenfendus erit

dimus.

edui

388. Quod tanto

tunc facilius jbn tentari potuit,

faité :

propterea reprehenfione dignus*

/a

*

abfüinere " debebat a

quia previdebatur.

jts d

375: At' Citatus, inquies,

audiretur. ..

?

non. £ut-urq';;—1;' ut. xCitatusl praevie

fdon

caufd'quam ignor

:

are- 'n'ön ; poteta—t 'Rom?næ Curiz

D.

difplicere. -

1

-389. Quidqu

xd Gtïæ,ï- Decretum illud Confilii S,tg-w

Düti

tus in hac caufa nihil operari poffe, nec omnino at-

CONHT

376. Quis e

ft in Belgio ]urif'con-fulïtüs-äux'judex

tendi, evincent con(iderationes fequentes.

aüüg

qui hoc obfervare poflit, nifi velit in Belgio pere-

Qbfel"

grinam & novam prorfüs Jurisprudentiam exercere.

ative in-

fïü*a

390. Quia prafens Ac"ti-(-) unice & priv

ftituta

ov RECUEIL DES PIECES

&c. LIvRE SECOND,

égt

d-

d

ftituta'ei vi Decreti Magnifici Domini Redoris,ut

400. Eít autem tenoris ut fäcjuitür : (P) In deneer-

patet ex Libello graffaminum Articulo 25.

- flen dat wy alle onfe goede lieden ende onder[aeten

CGlg

391. Vultáutem illud Decretum ut agatur fervato

ende elken befondere van onfe vryhedenende lande van

J

juris ordine refpe&u Refpozfionis Epiflolaris ad onus

Brabant fullen handelen ende doen handelen in alle

ls.

Citati—.

faeken met Vonnuiffe ende met. Rechte naer der rechten

* 392.Exquo fequitur quod inhujusA&ionis ex au-

van de Steden en. Banken, daer ende alfoo dat van

uil-

tofitate Re&toris Magnifici unice intentatz progref-

j fi

euts heeft heboort , ende jchuldigh zal zun te gefthie-

fu & decifione abfolute & indifpentàbiliter obferva.

den fonder daer mede eenigh[ints te wordeu gedillimu-

ln

A.

ri debeant Stylus, ufus, ftatuta & Leges Univerfi-

:

.

leert , ende fonder dat wy die faeke met onf? Brieven,

tatis Lovanienfis.

oft anders elswaer fullen doen vertrekken , doen [chors-

3192. In quam rem etiam facit Epiftoha feu De-

fen, oft langer dan een genachte vam heerlykhedem

1.

cretum Majeftatis fux Imperialis & Catholicze datum

doen oft laeten uytfetten, in eeniger Tnanieren.

f

Viennz 21. Decembris 17

401. Similiter juramentum quod Majeftas fuaglo-

i

21.ab AGore produ&u'm

cum ulteriori Replicà.

riofiffime regnans adijnormam gloriof& memorix Pra-

fie

394. Siquidem per Decretum i

llud ordinatur ut

decelforum füorum in Inauguratione íüa przítare

Sereniffima füa Cel(itado curaret Actionem inftitui

dignata eft, eft fórmz hujusmodi : (c) Dat den xel-

CRf

ad onus Citati devant fon fuge competant de " Univer-

ven Keyfer en, Koninck zal wefen goedt Amini[lrateur

|det

fité de Louvain , fervatojuris ordine.

der Juflitie, goedt ende getroumen. Prince van het

395. Pour y étre fait dro

:

it fuivant les loix du Pays

Hertoghdomme van Brabant, ende van de ingefeteue

M

'9 Canous de l'Eglife.

1

de[felfs die nu z.yn endeneamaels wefen fullen , en dat

latis

346. Jam veró prima & pre

cipua Lex Patriz ha.

Zuyne Mage[leyt hen geen gewout.ofte kraghte aendoen

ique

bet;unumquemque in quavis cauía tractandum effe

zal, nogh eenigfins leyden ofte toelaenten dat hen't

g

per Sententiam & vià juris coram Judice fuo com-

Jelfde aengedaen worde, en dat Zyne Majefteut

($Ily

hen miet regeren en zal dah maer Recht ende

j üt

loci.

petente fecundum ftatuta,. jura, & Con(uetudines

.

gu[litie, maer in alle faeken hen allen, ende eén iege-

ha

397. Quam legem fundamen

tälem Maj&&as fua

lyke van de onder[aeten van den Steden. Vrüjheden ,

füm

Ca(àred &«Regiain Inaüguratione Ducatus Brabantiz

ende Dorpen, ende alle andere onder[aeten van den

jurejarando afferuit bonis Civibus, ejusdem Ducatus

Lande van Brabant zal regeren ende trafléven im

Incoiis.

!

uf ende goedt met recht ende vonnifJe , g

l

elyk uaer. de

$98. Sic enimi fonat primus Articulus lzti. illius

f

atuyten , landt-rechten ende cofluymen behooren z.al,

en dat Zyne Maje[leyt zal onderhouden den Prelae-

Introitus : (a) £n den eerflen dat zyne Majejteyt hen

«

goedt ,

8

erechty endegetrouwem Heere zal zum , ende

ten, Cloofleren , Gotrhuufen , den Baenderheeren, Rid-

heuïo

égeen kragt ofte wille aen ben doen , laeten oft gedoo-

deren, Edelen, Steden, Vryheden, Dorpen, enalle

gen le gefchieden in eeniger manieren; en. dat xyne

zune onder(aeten des voorfcbrevens Lands van Bra-

Maje[leut 'die buyten vonniffe en rechte niet landelen

bant in 't generael ende in "t particulier: alle heure

en zal . noch laeten handeleu , maer allez.yne Prelae-

Rechten, Privilegien, Vrugheden, Tra&taten , Ordon-

ten , Godshuyfen , Baenrotfen , Edele en goedeluyden

nantien, Statuyten, Gemoonten, ende Obfervantien,

ende ondor[aeten van zyne Steden , Vryheden en Lan-

;

"

C?'t. gefioren, en geconfirmeert ende. die zy tegen-

àd-

den van Brabant , ende van Overmaeze , handelen on

woordigh hebben ,houden ende gebruyken in t generael

doen handelen inm alle faeken met vonniffe ende. met

ende in't befonder, ende allen^t gene wefler contra-

n

Vechíe naer den Rechten van Stedém ende banken daer

rie verandert , ingebroken ,ofte geinnoveert foude 1no-

dat belooren. ende fchuldigh xyn .al te gefchieden, en

gen zyn, dat zal Zuyne Maje[leyt repareren, ende

J

Qu

dat die Rechteren van Zyne voorfz. . Majefteyts lan-

Jlellen in z ynen eer[ten flaet , ende allen ^t gene des

den honne gerechten zullen moeten houden fonder eenig

voorfeyt is , ende elk befonder zal de zelve Zune Ma-

erit-

UF

middel van uytfetten by hunnem ocfuyme, gebreke of

jefteyt |getrouwelyk, vafl , en fonder infra&lie efte

toédoen, behoudelyk dat de voor[x. Rechteren bunne

contraventie onderhouden ,noch en zal gedoogen, nogh

d

geuechten van beerlykheydt wel eens fullen mogen uut-

travenieert worden

toelaeten , datihier tegens in eeniger manieren gecori-

15

fetien , ende niet meer.

Zoo helpt my Godt en: alle z.y-

399. Huic Articulo etiam conformis eft Articu-

ne Heuligen.

"

Dtus

lus primus Litterarum additionalium Philippi Boni

^ 402.Cum i

taque in vim Mandati Cafarei ab Ac-

de data 20. Septembris 1451. & 28. Novembris

tore produdi, in przfenti Caufa jus dici debeat &

Ydo

) de

1457. qu& Litterz in-omni lzto Introitu diferté re:'

procedi fecundum Leges Patrie, fequitur quod in-

novantur & confirmantur Articulo 58.

difpenfabiliter obfervari hic debeant ea qua in lzto

wm'e

; :

Introitu

,Supp*l,.* Oper. 'Vaïz—Efpgrz Pars V..

Rrrlf

(- 3f

| (ä) Px-emiereme;nf que .Sa Majefté leür, fera ben , 6qüita$lc & leal Sefgneur, & qu'Elle ne leur.laga&m, ni fouffiira étre fait

tin

en facon-quelconque aucune force ni volonté, &que'Sa Majefté ne les traitera ni laiffera traiter hórs de droit à fentence, mais

A

qu'Elle traitera & fera.traiter,tous fes Prélats, Maifons-Dieu, Barons, Nobles & bonnés gens, & füjets de fes Villes . franchi-

fes, & Pays de Brabant & d'Outremeufe, en toutes choíes par droit & fentence füivant. les droit. des. Villes & des| Bancs oi

;;Wr

N appartiendra & devra &tre fait, ^ Et que les Jüges dudit Pays de Sa Majefté feront obligué de tenir leurs jours. de plaids fang

aucun m oyen

"

de delay, par leur négligence, !

r;gp-

faute Qu cooperation, fauf que i?SdiFS jugcvs pourront bien une fois faiaf plus dela.

(i-

yer leurs jours de plaids de Séigneurie,

H

.

(b) Premierement que nous traiterons.

& ferons traiter nos/bonue's gens , '& fi:jetä, & &häcuu d'eux en particuli&r- en touteg

us

affaires.par voie de droit & par fentence , felon le droit des Villes & Barics, la & ainfi qu'il a appartenu. d'ancienneté , . /& de-

at

via Qtre pratiqué fans diffimulation quelconque, & fans que par nos Lettres, ou par d'autres nous ferons divertir ailleurs ces a£-

al

foit.

tdteii h üe Jes Talpenirops , dittsrerapn, B Denns difteie plus, Jongrisips quidv jouc;de giaistoen quelqup ruspiere pue-cs

*

]i

(c) Que le

dit Empereür & R(;y fera bon Adminiürat*eur de Juftice & fidel Prince du Duché de Brabant & des Habirans d'i

AVL

celut prefens & à venir, & que Sa Majefté ne leur fera aucune force ni violence, ni fouffrirà ou' permettrá (n'áücüne' lear foit

faité , & que Sa Majeflé ne les régira que felon droit & juftice, mais gouvernera. & traitera en toutes affaires tous & chacuns fn-

jets des Villes, franchifes, villages & tous autres fujets du Pays de Brabant en corps & bieris par juftice & feutence, ainfi que

tlllt;

felon les flátuts, droits du . Pays & contumes il fe devra faire, & que Sa Maieíté gardera . aux Prélats, Monaflteres, Maifons-

jie

Dieu, aux Barons,. Chevaliers, Nobles, Villes, Franchifes, villages & tous fes fujets dudit Pays de Brabant en general & en

particulier ; tous leurs Droits, Privileges , Franchifes, CTraités, Ordonnances, Statuts; coutuies & obfervances, &e, jurés &

St,äf

canfirmés , & lesquels ils ont & dont prefentement ils joniflent en general & particulier; & tout ce qu'au contreire pourtoit y

&tre changé, eufraint ou innové, Sa Majefté Impériale & Catholique le reparera. & remettra en fon premier état ; & Sa Majefté

df

obfervera fidelement, fermernent , fans infraction ou contravention tout ce que prédit eft & chaque en

partieulier, & ne fout.

J

frira n—i Rermettra qu'il y foit contrevenü en aucune tianiere, Zfinft m'aide Dieu d9 teus Jes. Sainis.

-

682

Causa. ESPENIANA

]n*tföita & 'in, formula*iuram«s:'ntij Apræ;fc':ribuntur'.

tus cön,fïrmatum föfet

n

pe; iIlud Cafareum de 41. De-

403. Ex quo ulterius habetur extra omnem dubi-

cembris 172.6.

d;gnet

tationem effe, quod nec direde nec indirede ad

422. Inprimis enim non

agit Calar. de. ifto De-

und;&

creto Confilii Status, nifi tantum. narrative, cum

X

fl

nus Citato in hac caufa allegari poffit didum Decre-

Jonan

(Qnif n

tum Confilii Status de 12. Septembris 1725. -

narrativa protráhatur ufque ad ifta verba: : .e veux

404. Neque fas effe Judici ut ejus intaitu moveri

Lbien faire cetie à VV'OTRE ALTESSE..

"

fe finat ut aliter judicet qu

423. Quodautem przfcribitur in Difpofitiva, nem-

gonict

gm faceret fi DeCrettæm

frent

iftud tron exiíteret

pe ZOTRE ALTESS E fera proceder contre la

405.Quod proinde hac in caufa refpeQu Citati a J

Perfonne dudit Dofteur van Efpen: devant fon Suge

prim

diceconfiderandum eft veluti non emanatum.

LF..

compétant enconformité de la refolution C9' Decret du

^ 406. Hocautem extraomnemcontroverfiam &dà-

Mp

12. de Septembre de l'anuee pa[fée , fervato juris ordine

bitationem effe evincitur per has duasrationes per-

:

nullo modo refpicit.

przdicum. Decretum quo de:-

omnid

emptorias.

L

cernitur laceratio...

Á

nam ü

407. Prima1

neoeft quod 1dem Decretum latum fit

424. Quia imprim

is non dicit -Augu4ffiHimus,Cæ;

rutm f

Citato prorfus inaudito , adeo ut ipfius refpectu latum

far : En conformité dudit Decret.. Quam particulam

derar

fitbuiten vonnis, Reght en Ju[litie, & confequenter

relativam diz, quz femper ufurpatur quoties de eo-

4

utminus

dem inftrumento fit fermo, indubie adjeciffet. Sed

quod

iritum.

refpedu iptius, fit plane nullum , inane.ä&

abíolute dicit : En

venti,

(

conformité de la. Refolution C De-

: 408. Potuitautem

Citatus commodeaudiri , qhia

eret, &c.

u

utaudiretur inítantiffime, utinlite didum eft, flagi-

-425. Deinde inel-u,&a.biluitef.ävinuci'tur,'" in Difpo-

ili, q

tavit.

à

:

fitiva fermonem effe de alio quodam Decreto, quan-

fionis

od in ulteriore Replicd*dibatur Ci-

:409. Porro qu

doquidem in ea.de tali Decreto fiat fermo, quod

pis ed

tatum tunc noluiffe fe fateri Autorem dictz Refpon-

eraret AQionem ad onus Citati, fervato juris

fiffent

fionis Epiftolaris, dicitur ineptiffime.

ord

ine, inftituendam, . Nihil autem prorfüs de hu-

jus p

fe Autörem effe

jusmodi .AQtione reperir

410. Quomodo enim faffus fuiffet

E fit in Decreto ifto lacera-

jcript

Scripti cujus neq

x

uide'minfpe&iqnem tunc pqtuit -qb-

torio.

Qui

tinere.

.426. Adeout Difpofitiva certo referatur ad De-

tum f

411. Vel putat.ne À

&or quod Confilium Statü'*s a

cretum aliquod aliud quod Confilium Status eadem

tninus

Citato exigere potuerit, utillud pro fuo agnofceret

forte die tuliffe potuit,

qua datum e& illud Decre-

antequam Exemplar délatum ip(i oftenfum fuiffet? .

tum laceratorium.

412. Prudehtiorinhoc cafu debuiffet effe Citatus

. 427. Et reipía vifum eft quod circa idem tempus

1emor Sycophantiz Defirantiz, memor item impo-

:

d

A&or ad onus Citati inceperit informationes prapa-

fturze Govartianae.

ratorias circa Refponfionero Epiftolarem , quamvis

/413. Certefi voluiffet Confilium ftatus ferio fcire

non perrexerit.

A

ancitatus effet Author diéti Scripti , nihil erat facilius

428.. Ceterum tantum abeft

ut Majeftas füa Caa-

quam ipti petenti concedere infpe&tionem , velipfum

farea confirmare voluerit Decretum Confilii Status

ad hocinterpellare, ut poíteafadum eftex Mandato

de quo quzritur, ntillud jam modo ex parte cor-

Cxlarez fuz. Majeftatis.

rexerit, quatenus ícilicet nullam facit mentienem

Decretum Confilii Stät'us

Brevis non Placetati, :

4

414. Altera ratio quare

quo 'þamen idem Decretugï

-

hC

refpe&tu Citatihic confiderandum fit veluti non ema-

tantopere nititur.

matum, eft quod idem Decretum, quantumattinet

:429. Quid igitur, inquies, intendit Ma

jeftas ü—;al

ele i

citatum , certiffimelatum fit a Judice incompetente;

per didum füum Decretum de 21. Decembris?

fitur,

fiquidemin confeffo eft Judicem compétentem Cita-

.430. Vult imprimis ut Citatus infpedtionem capiat

tem |

tati quoad hanc cauíam non effealium quamRectorem

Refponfionis. Epiftolaris praferentisi

Maghnificum, ut patet vel ex ipfis verbis Mandati

eamagnofcat vel nonagnofcat.

pfius nomen, ut

tüm

if, ex

adit:

zfarei antedicti, Devant fó

-

n 7uge"compe'taizt dé f'-

.431. Vult praterea.ut (1a Citato agnita fuer

Qatt.

univerfité de Louvain.

hoc capiteagaturcontra Citatum, eo quod ipfi per-

. 41$. Hujus autem Judicis competentis notorium

fuafiffent, Refponfionemillam Epiflolarem etfe inju-

officium eít, ut per fe cognofcat de Epiftola Citati

riofam , fcandalofam & perniciofz coníe

b

quentiz, pul-

i

eum in finem ut judi

.

E

care poflit,an contiaeat-aliquki

lum tamen dehac re ferendo judicium.

poena dignum.

;

1

;

432. Sedeamunice mittendo ad T,ribuna! Juftitia

jde

"4Ir6. Q

u

^

and

oquidem conftet q'uod qui ratione cer-

ut ibidem le

Yif ordine. -

gitime & debite examinetlurr, fe(fvdt,o ju-

&t

iu|

ti delidti habendus eft Judex competens refpectu ali-

L:

"

3

lum

C

us Perfónz , idem etiam fit Judex competens ref-

433. Nihil itaque adveríus Citatum þrz&jüdiqat

pectu illius delicti debeatque

hic Cafar, fed vult ipfi dare

li

i0

de eodem cOgnofcere

in judicio libero atque integro. :

plenam defentionem

& judicare. -

-

nat

d7 4

uditum étenim eft quod aliquod Tribu-

434. Et quidemtali quod exerceatur, non ex prz-

Quà

nàl quantamcumque eminens jadicaret dumtaxat de

judiciis externis, non ex Placitis aut Decretis pere-

&f

oualitate delidi, alteri autem mandaret meram, cog-

grinis, fed fecund

Cita

iitionem fadi & determinationem poenz faciendam

CANONES.

um 'LEGES ParRuE ET EccLEsUE

j

candut qualitatem criminis à priori Tribunali de-

:

.. 435. Neque aliu

d (àne in recuríü füb ad Cefarem

ciarandam.

*

Citatus expetiverat, quando füpplicavit ut non ob-

Dra

418,. Nimi

rum iuxtä iurä quorumcumque Tribu-

ftante dicta ordinatione Con(filii Status cürfüs juftitiae

qaliemr & Curiarum .hujus Ducatus Brabantie, ne-

ordinarius ipfi libere pateret, ut in legitimo judicio

n

ceffüm eft ut omnia judicia & maxime criminalia fint

honorem füum ac famam defendere poffet.

p

iü(*ïi*&'iübüi&..

*s

436. Nihil item aliud cavit Citatus in Declaratio-

V9l

&eodem Judfcio Reo integree

.: 419. Utque in uno

ne fua inliteproducta, quaagnovit Epiftolam dequa

maneant omnes fuz exceptiones tam juris quam fadti.

quzftio, quando ibidem conteftatus eft, (econfide-

^420. Hocergo fixum manet & indubitatum quod

refore ut haberet inlegitimo judicio omnes fuas de-

bit

memorátum . Decretum Confilii Status hac in caufa

fenfiones & exceptiones liberas & integras,

tü]

non poffit habere locum, fed reputari debeat velut

437. Unum füpereft, nimirumquod di&um De-

ob

non exiftens.

cretum Confilii Status, licet extra judicium & ciatu-

RUT

421. Porro plane infülfum eft quod ab Aüere

fam prefentem fepofitum, hictamen forteconfide-

£l

pratexitur, quafi fcilicet hocDecretum Confilii Sta-

rari poffet tanquam Refponfum Prqud'entuä.

(4

438.

tür

xDe

OU Rrcurmn. b£És —PIEQES &C LivRE SECOND

683

438. Circa quod rogatur Clariffimus D. ju-däx ut

454. Ihfuper oitatus Dreve iftud aunquam con-

)De

dignetur attenderé; quod cum nula allegetur ratio

futavit ; nec ullo modo elevavit autoritatem ipfius.

Cum

juridica füper qua opinio Confiliariorum tundatae(le

455. Quin .nec. nominavit quidem iis in locis ,

Utl

poffit, hic m

:

iquos actor per-Articulos fuos accufat.

T

.

fonarum.

E

"

ere ïdöxy(ïd*emndä «Whüt *ïa'utþ«rit'a; -.plt:arï-

. 4$56. INecmentionem ejus fecit ni

f honoräbiï-äm,

lem

439.

Zt quidem cum qu'äe(*riov effet Cirda ]us Ca-

citando illud pro confirmàtione fuz fententiz , ar-

? lg

nonicum & Difciplinam Eccle(iz , 'non xgre , credo;

gumento, ut ajunt, ad hominem. . .

PESERU

x

E

41

fere&t Magnanimi Viri Equeftres, (i. in. liac parte

457. Undenemo diffiteri poterit

qu

d hoc in cafü

du

lite

primz tribuantur meinis C'qllegis fuis Togatis.

melior multo fit Cauíà citati quam 1. o&oris D&-

men.

d

44o. Dé his autém deberetAQor pftendere quod

45&. Hie enim potius Brevis illius contemtor di-

omnia füffragia fuerint conformia, aut declarare qui-

cendus foret.

C

nam fteterint pro Decreto, ut ex fama peritiz ipío-

459. Cum ediderit Libellum, Differtationein de

ülam

rum fieri poffet conjectura,an & quousque przpon-

numero Epifcoporum, in quo opinionem füftinet

-&

derare deberet füffragiis in contrarium forte latis

plane exoticam, dido Brevi, & quidem in pun&o

Sed

441. Quo cafu tamen & illa rediret con(ideratio ;

dogmatico, repugnantem ; nempe circa validitàtem

"D

quod judicium procederet ab Authoritate . prz-

confecrationis Epifcopalis ab uno folo Epifcopo per-

venta, cum nullo modo voluerint Citatum audire.

actàm.

ID

442. Po(t omnia . quis dixerit, quod Con(iliarii

460. Et hoc fecit p

'o'ïïq*u'am idem Breve legiffet ,

üdn

ili, quiin éondemnationem confenferunt Refpon-

& examináffet. -

Juod

fionis Epiftolaris, talis qualis lacerata eft, nempety-

461. Quin & in ejüsdem Libelli additione non
