ha res certo non valerent, & quod fi deprehende-

mum Dominum Internuntium , quam Congregatio-

retur (imilia fcripfiffe, etíi tamen forent in bonum

nem corredam in toto didavit predidus Eximius

dia

Pater:

finera, veluti ille Eximius dicebat, quod illum cer-

to invaderent:

140. De c«tero addidit huic Libro qux adden-

MH

124. Predictus Pater refpondit, & promuifit eas

da forent & delevit quz delenda eflent, manu, ta-

p

men Rei omnia fuerunt confcripta.

chartas nunquam lucem vifuras, & fe non dubitare

L

pi

q

uin per (imiles chartas , pratatas litteras requifito-

141. Tunc rogavit Reum ut Librum iftum per

VI

ria

les obtineret, iifque obtentis, fe illis. fidtis. char-

manum ignotam & fidelem curaret nitide exfcribi,

n)

quod i& Reus expenfis praedictis Eximii Patris cu-

tis non amplius indigere:

*

125. Parvum enim .

faci

nus licere. pätiar:e , per-

ravit fieri per certum pidorem, nomine Timmer-

þu

fuadebat Reo, ut majora facinora in lucem veniant.

mans, qui & aliquas copias iftius Libri fecit ;

ij

142. Sed Reus manu propria fcripfit duas copias

.126. Ajebatetiam; quod per fas C3 nefas extirpa-

re heerefes liceret ; & tanta eloquentia omnia prafata

caractere Italico, & unam caraáere currenti pro co-

te|

referebat Reo de omnibus iítis negotiis ignaro , ut

pia fervanda ab Eximio Patre predido, idque in cu-

biculo ejus fuperiori;

ipfi

veritatem ipfam dicere appareret.

n

ls

7. Ut autem pradictus Eximius Pater magis Il-

143. Eodemque tempore Pater Rei etiam ibidem

luftriffimum Dominum Internuntium incitaret ut ad-

conícripfit duas, aut plures copias, quz remanfe-

ing

Tri

runt omnes (üb poteftate didi Eximii Patris.

veríus Janfeniftas ageret, iterum poft magnas per-

(uafiones & follicitationes Reo fadtas, curavit per

144. Quatuor aut quinque diebus poftmodum

Qu

elapfis, iterum. incepit predidus Eximius Pater

ipfüm unam aut alteram Epiftolam ícribi nomine

Reum aggredi iifdem argumentis & perfuafionibus

ï

Clariffimi Domini van Efpen,

f&

128. Quibus infinuabatur, qua

( Janfeniftz fuif-

quibus antea, in ordine ad confcribendam nomine

f

fent qui per falías fuggeftiones Illuttriffimum Domi-

Clariffimi Domini van Efpen famofam illam Epifto-

lam cum introclufo Formulari ;

Qu

num Internuntium Bruxellis curaverant exire, quia

Carolum Archiducem recu(averat agnofcere pro Hif-

145. Et in eum finem fübminiftravit ei mate-

paniarum Rege: &ideo id fadum fuiffe perfuadebat,

riam, & nomina, promittens Reo. fe omnia cor-

pe

Ài

ut melius potuiffent fuas Refolutiones executioni

redurum confedia minuta, prout etiam fecit.

de

mandare.

.

146. Cum autem minuta confeda, atque cor-

129. Et ut hz Epiftole majorem viderentur ha-

recta effet, & videret Reum nullo modo intentio-

D

natum ad exícribendam illam, invenit medium

CK

bere veritetem , charta undique plicata ut non pof-

&

|

ï

CowNT£2A PaTREM BrzRNanD, DEsIRANT.

585

ad impellendum Reum ad iflius ex(criptionem:

165. Defüper aliud flratarema excopitavit preedi-

]

147. Nimirum Reum nequaquam valentem ferre.

&us Eximius Parer, ad hocut Reus ipíemet iret Bru-

multum potum ita obruere vino & cerevifia ccepit,

Xellas & conquereretur llluftriffimis Dominis lnter-

ut eum iíto die inebriaverit, & cum eéo quacumque

nantio & Archiepifcopo.

voluerir, egerit.

166, ldcirco curavit fiapi aliquas litteras minato-

-

148. Eam ergo Epiftolam nitide exícriptam; &

rias, quafi venirent ex parte Janfeniftarum, continen-

fianatam ut füpra, poftea infcio Reo, curavit idem

tes Reum infidias vire pati ;

d«

[]«

Eximius Pater deftinari per famulum fuum.

167. Et ut veritatem earundem fictarum littera-

149. Cur autem curaverit illam deftinari, fuitideo,

ram melius poffet perfuadere, fzepiuseum in füo ap-

lil

ut fi forte Eruditiffimus Dominus van den Neffe

partemento juffit perno&tare,

combu(fiffet hanc Epiftolam , & fic aliquando non

:168. Et trandem cum quatuor copiis pPafatarum

(l«

potuiffet reproduci, Eximius Pater Defirant eo cafu

litterarum minatoriarum fcriptis manu Patris d^Herbe

potuiffet fuftinere veram fuiffe Epiftolam , idque cum

focii praediécti Eximii, inclufis alteri Epiftolae, mifit

l

apparenti argumento ad confirmandum falfum Li-

Reum Bruxellas ad Ampliffimum Dominum. van Sü-

brum Refolutionum, inquotenor ipfius Epiítola ha-

fteren füb praetextu alicujus promorionis :

üs

if

bebatur infertus,

169. Sed precipuum erat, ut fimul & femel fol-

156. Quod auteém in Formulari non fuerit áppo-

liciraret Reus praefatas litteras requifitoriales.

fitus dies, hoc ftüdio curavit fieri preedi&tus Eximius

170. Verum quidem eft; quod illee fitterze requifi-

yP

Pater, ideo ut ap

toriales poftmodum miífze fuerint ad Eruditiffimum

parerét quod fuiffet huc & illuc mit-

füm ad fignandum.

:

ac Ampliffimum Dominum Pauwels Canonicum &

1y1. Poft hec predictus Eximi

us Pater non' con-

Plebanum Sàán&i Petri ;

n

:Z)

tentus folummodo opere Rei, praetereaipfum faepius

171. Sed iftis non füit ufus, quia factis iftis nun-

U

ropgavit ut &impenderet füum Confeffarium Patrem

quam fidem àdhibuerat, uti Reus poftmodum intel-

(

lexit.

Grauwels Minoritam , ut & ei omnia referret, qua

Reo függeilerat effe dicenda de Janfeniana faétio-

172. Eximius vero Pater Defirant videns fe nihil

lv

ne:

potuiffe per fuas fictas chartas efficere; quocum ad

Je-

r52. Idque in illum finem ut poítea pradictus

intentum füum perveniret ; & ut tandem eo deve-

(i-

niret.

Pater Grauwels potuiffet dare declarationem ifto-

5

rum dictorum ad fidtum illud fa&ctum confirman-

173, Statuit facere denuntiationem omnium pre-

dum.

)

dictarum fictarum chartarum Magnifico Domino Re-

-

153. Ef boc tnodo, aiebat predictus Eximius Pa-

&ori, habitis prius defüper plurimis deliberationi-

M

ter, G9 alás tnediis facile potero. obtineye prafatás lit-

bus cum aliquibus Eximiis Dorminis flrictae F'acultatis

.

[A5,

t.as requifitoriales.

Theologice, & aliis,

n

154. Idcirco fuadebat ipfi Reo , ut ferret orioi-

174: Notanter cum Reverendo Patre Leopoldo a

nalem Librum Refolutionum di&to Patri Grauwels

S, Therefia Carmelita, & pradi&to Patre Grauwels

Itf

dicens:

Minorita Confeffario Rei , quibus conventionibus

f1cS

15$5. Zvadas bune Librum oviginalem quafi copiam

Reum nunquam adeffe permifir,

-

17;. Dum autem Reus audiviffer , Eximium Pa-

Coufeffavio tuo , 4ui tuuc tne accedet , €g* tuuc ipficon-

Julat ut denuntiet,

trem Defirant ftaruiffe facere fupradictam denuntia-

l&ï"

156. Debebatque Reus ei etiam dicere fe eündem

tionem Magnifico Domino Reétori, omnino ren-

eClt

librum furripuiffe a Clarifimo Domino van Espen,

tavit illam impedire , demontirando fcandala inde

rias)

Oritura.

qui quafi ab ipfo Reo bis juraméntum exegflet de

one

non revelandis, qua füb dictamine Clariffimi Do-

176. Cui Eximius Pater refpondebat magiftrali-

ff

mini van Espen fcripferat &c.

ter & refolute, Reum nibil babere timendum , &? f

NU

157. Ulterius perfuadebat Reo, fimilia finiftra me-

AReus non pevmittevet fieri denuntiationem , eum fore

fUb

dia licere adhibere ad extirpandas Harefes.

caufawi bewe[fis , €g ommiuta malorum iude prove-

BIentium :

158. Cumque jam copia prafati libri Refolutio-

jett

num per dictum pictorem Timmermans, prour fu.

177. $i Zanfenifie mon celebraveut congvegationes ,

d

pra dictum efl, nitide exícriptae(fet, prout etiam co-

aiebat, sec aliqua fimilia iutev eos. tvaclarentur prout

pia unius Formularis de refpuendis Büllis Alexandri

n Epifiola de decima 'anuarii vz7o7. diu modo repro-

reproduífio-

| per

VII, quod Formulare anteafuerat correctum ab Exi-

duxi[Jeut Epiflolam oviginalem , ad cujus

!l'ibia

inio Patre Defirant,

zem tam fepe fuerunt ampulfi per Stritam Facultatem

Pa

(u-

159. Qui cum diceret fenfüm in éo non effe bo-

T beologicat.

nae

num nifi adderentur hac verba : &? fagquam dolose

158. J

nfe

enifie viJent, aiebat ulterius, eorum fa-

impetratas ab adverfariis :

&ionem plane e[fe detetam : 1u12 uullas calamitates ia-

160. Juffitilla verba per Reum addi immediatean-

cides, magnuum opus. Ecclefie facies , vemunerationem

ypus

maximam balebis, €7 bomo fauftus evis.

| Q

te hiec verba : £2 bujus. Pontificis:

|qu-

« 161, Curavit tunc predictus Eximius Pater fieri

179. Erco denuntiatio fuit facta Magnifico Do-

mino Rectori, & Pacquera fuerunt ipfi deftinata cum

parvum fa(ciculum , in quo prefatze copiae fuerunt

dem

inclufe cum alia Epiftola cujus tnateriam etiam fub-

omnibus introclufis eo modo prout Reus declaravit

miniftraverat.

in fuis informationibus, & refponfionibus, 26. Mar-

if

162. Hunc fafciculum fic confectum a Reo, reti-

tii hujus anni & fequentibus diebus faétis, ad quasífe

refert.

qum

nuit przdictus Eximius Pater pénes fe , & ufus fuit;

163. Sed non contentus primo fafciculo , unum

180. Aliquot autem diebus poftquam denuntiatio

Datet

fecundum fimilem primo curavitfieri, cui inferta fuit

faQta erat, dixit Eximius Pater Defirant Reo, fe va-

Yibus

fi&ta Epiftola nomine Clariffimi Domini van Espen,

*

"

riaffe duas litteras ex his quatuor Z. B. V. E. in Epi-

mue

ftola de 10. Januarii 1707. poftquam Notrarii Schau-

10

quafi fignara ejus nomine ad longum:

broeck & van Dormael eam collationaffent,

rout

911

t64. Idque dicebat pradiéctus Eximius Pater ad

patet etiam ex eorum depofitione defüper in forma

nue

per(hadendum Iiluftriffimis Dominis Interiuntio &

Archiepifcopo , eos nen debere amplius dubitare

probante data, quod effective duae littere fuerint va-

Qu

de veritate chartarum , attenta expreífione integri

riate :

V

nominis Clariffimi Domini van Espen, quem fas-

181.. Et id ideo fe feci[Je , aiebatille Eximius Pater,

C0f

ciculum etiam in fua poteílare retinuit, & uíuseít,

ut bac via po[et probare , a Z'anfeniflis eas variatas

anth

Eecee

€jre

Supplemn. Oper. F'au Efpen Pars V.

juti

m

586

»ÜDeNcrLUsrio FIiNALIS.

þj]ïz dum ilam Epiflolam babuevunt in tanibus;

di&to Notario van Dormael in cubiculoa dextris dum

182. Et ut fi Z'aufenifle dixilfent iffas littevas ne-

ipfius aedificium intratur 5

*

quaquain convemive cum quatuor primis litteris preuo-

199. Et quod , quando Acla ;lla confecta erat

minis £ cognominis Claviffimi Domiui van Espen, po-

Reum vocari jufferit extra Culinam, in quam ante

zuiffct ille Eximius Pater ve[poudere, uom mauum e[fc

confectionem jufferat ire, eique fubmiffa voce pra-

cur a[fevaut iflas literas mequaquain camcenire, cum

lectam curavit fignari mediantibus perfuafionibus &

apfas vaviaverint,

promitfionibus antedictis.

183. Poítquam autem predicti Notarii Epiftolam

200. Poítea vero Reus , iftius Actee nullam am-

de ro. Januarii collationaverant, nunquam Reus eam

plius infpectionem habuit.

amplius vidit, nifi apud Magnificum Dominum Re-

201. Prediéctus vero Eximius Pater continuans in

€tornm ; nam eam deftinari curavit Eximius Pater

fuis pravis machinationibus, juffit Reum iterum quo-

prediétus per famulum fuum nomine FiDsLEM, pro-

dara etiam die apud fe prandere;

ut faepius Reo, Parentiejus, &aliis faflus ett.

. 202. Et hac occafiene incepit Reo dicere , fe zon

184. Poít variationem predictarum litterarum,

dubitave quin Zaufeuift fibà mutuo fcviberent de uego-

commifit idem Eximius aliam falfitatem :

ts que intey eos aguntur.

185. Juflit ergo die 27. menfis Januarii 1707. ad

203. Jdcirco fi vellet Reus , fe poffe facere opus gra-

fe venire Jeremiam van Dormael Bedellum Facultatis

zmum Ilufivifinis Dominis Interuuutio 69 Zdrchs-

"Theologice & Notarium Apoftolicum,

epifcopo.

196. Cui dictavit Actam feu declarationem nomi-

204. Neimiruti fübtili modo intercipieudo apud Cur-

ne Rei, quafi monitus & requi(itus fuiffet ex parte

Jorem feu Poflam Littevas , quas judicarvet effe fcriptag

Iilu(triffimi Domini Archiepifcopi . Mechlinienfis,

a Jau[enfhs, defflinaudas de S'an[emisum fufpettis.

quodtamen falfüm erat, prout omnia falía funt, qua

205. Sciebat enim przdiétus Eximius Pater Reum

continentur in dicta Acta.

3

habere notitiam: apud Curíorem , & idcirco aiebat

187. Verum quidem eít, quod Reus illam Actam

Reo, zllud impune licere ad detegendas feditiofas fatlio-

tanquam continentem veritatem fignaverit ;

365 , €9 ad evertegda taiala, qu& imminent toti Delgio,

. 198. Sed ad hoe fuit inftigatus & feductus per

206. Erut Reus majorem occafionem intercipiendi

predictum Eximium Patrem Defirant, qui ei femper

has Litteras babuiffet , fere fingulis diebus pluriras

períuafit, quod hac Acta nequaquam in lucem veni-

el Litteras deftinandas dedit.

ret ,.

;

207. Poftmultestandem perfuafiones &

'promilïip-

ä

189. Quodtantuminferviret ad magismovendum

nes, fatisfecit Reus randem voluntati predicti Eximii

Illufiriffimos Dominos Archiepifcopum & Internun-

intercipiendo, modo ut ante dictum eít, in domo

tium, ut dignarentur expedire litteras requifitoriales

Curíoris tres fafciculos, quos!poít interceptionem,

ad Magnificum Dominum Reéctorem , ut dignaretur

fine mora detulit ad Eximium Patrem predictum,

ermittere effringere & vifitare ades aliquorum Jan-

qui eos perlegit ac in fua poteflare retinuir, dicens:

l

eniftarum.

i

208. $2 tum /atis babere ad coufirmandum ex dis oim-

190. Falía ergo

ifta declaratio , qüam ile Exi-

ues fuas ficlas cbartas.

mius met aufus fuit exhibere in caufa fua contra O£

z29, Quinta autem die Martii hujus anní 1707, cu-

ficium Fiscale cum fua uberiori refponfione, conti-

ravit Eximius Pater Defirant Reum iterumad íe vo-

E

net quafi Reus declararet in favorem juftitiee fequen-

cari circa prandium , juffitque eum affidere menfa.

ria:

210. Temporeaytem praadii declaravitaperte Reo

191. Quod fine ulla fraude aut dolo ex parte fua,

faiam inteniionem , nimirum 1illum debere accedere

& fine ulla intentione male faciendi plurima fcripferit

Magnificum Deminum Rectorem eadem die hora fe:

l

a menfe Julii anni elapti fub dictamine pra&ati Claris-

cunda poít meridiem :

fimi Domini van Espen;

u

211. Et non multum Reo tempore prandii loque-

e

192. Quodquenihil defuo addiderit, aut dempfe-

batur de negoriis praedictis;

l

rit, & quod inter alia fcripferit originales litteras de

212. Sed eum ram mulro vino & cerevifia fuit al-

1

10, Januarii 1707. una cum nominibus ibidcm ex-

locutus, utipfi foliexiftenti quecumque voluerit per-

preffis, & fcripto introclufo;.

fuaferit; fübminiftravitqueei Refponía ad queeftiones

193.. Quod íüis oculis viderit dictum Clariffimum

per Officium Fiscale certo proponendas,

l

Dominum van Espen di&tas litteras fignantem fua

213, Precipue, ut fi fub juramento interrogare-

[

manu quatuor litteris majusculis poft fingulam po-

tur, ipfe poffet, imo deberet reftringere menrtaliter,

ut fic tandem Janíeniana Faélio in lucem veniret.

nendo pun&tum, & dein litteras claudentem & mit-

zentem ad Poítam per famulum füum ;

214. Se ramen nequaquam credere, aiebat, quod

juramentum exigeretur.

n

194. Quod fimiliter fub dictamine dicti Doctoris

van Espen eodem modo fignantis fübfcripferit tres lit-

215. Poflquamautem pradictus Ex, P. precfara fol-

licite Reo perfuafiffet, eum iterum tam multo vino

&

teras, primas de 20. Septembris 1706. fcriptas ad

ÉEruditiffimum Patrem Ballexo, fecundas de 16. De-

oneravit, ut cum exifteret apud Magnificum Domi-

cembris 1706. ad Dominum van den Neffe, tertias

num Rectorem vix attenderit, quid refponderit, aut

iu«

de 18. Decembris ad Dominum Krys , & plures

quod pre(titerit juramentum.

alias :

.

216. Nam die poflero dum Reo dicebatur quod

te

195. Quod vid

erit in zedibus preefati Clariffimi

praftitifferjuramentum, & quidem perjurium, totus

fDomini van Espen fzpe & occafionaliter originalem

obftupuit :

fo

(

Librum Refolutionum manibus diverforum fcriptum,

217. Quianoneft verofimile, quod tamfacile pree-

ligatum ligatura; Francica in folio:

ftitiffet juramentum illud, nifi caput vino turbatum

I

at

196. Quod Reus quafi in conícientia motus prz-

habuiffet, tempusenim recolligendife petiiffer, quod

di&ta declaraffet Confeffario fuo, a quo monitus quod

ipfi denezari non poterat.

-

j

refatum juramentum de non revelando fuiflet nul.

218. ln fignum quod Reus juramentum illud nul-

um & illicitum, tempeftive omnia revelaffet alicui

lo modo fcienter aut volenter preítiterit, eft, quod

fil

€x Stricta Facultate Theologica.

ftatim conquaftus fuerit praedicto Eximio Parri Defi-

197. Sed quod omnia illa fal(à fint ,. patet fatis ex

rant, qui querelas ejus refpuit, & fine mora ei per-

[

M.

ante dictis,

fuadere coepit, effe (tupidos; quidicerent eum prae-

198. Er Eximius Pater Defirant defüper eft in

flitiffe perjurium.

confeffo; quod Actam illam dictaverit in totum prae-

t

9574

Ieg

CowrTRA PaTREM BERNARD, DzsigANT.

387

219, Ut illud magis confirmaret , oftendit & tra-

238. Qui videt incendium excitaris mec ad extin-

didit Reo iterum inter alios Auctores Refponía de

guendum viciuos provocat : quiaggevem pervumpi . uec

l

t

Jure Canonico praefertim noviflimo Auctore Franci(-

ad ripam munienidam proclamat, 1880xius non babetur :

co Zypzo, librum bibliothecc Auguftinianz: modo

qui videt focium i.

7

8

juria affici , nec probibet cum potg/i,.

j

confignatum in manibus D.Fiscalis, ex quo explicuit

tam dicitur e[Jeinvitio, quam qui facit.

Refponfuüm primum de Vifitatione, notanter fenten-

239. Quare adverfus communes bomimum tempefta-

tiam Leflii ibidem recitatam his verbis:

m

tumve injurias etiam ediclis. Priucipum permi[[um eft

200. Quod fulditi non debeant patefaceve cviminofos

ere campauo convocare populuin ad obviam eundem pub-

occultos qui uulla talis cvitninis infamia laberagt , ut

lico nalo.

In

Q

communis eft ententia Doctorum D. Tbomat? aliorum

240. Confequenter, ficuti praedictus Eximius Pa-

ibidem citatorum,

ter Reo communicaverat varias hiftorias de pretenío

10

221. Ratio eff , quia id, de quo adbuc nulla fama ,

Jan(enismo , & de perfonis de eo praetense (ufpectis,

cenfetur occultum , dum via inquifitionis proceditur :

241. Perfüatit tali modo Reo , nam linguam prop-

?0

terea fatis facundam habebat, ut effective Reus cre-

222. Jtqui S'udicis poteffas non fe extendit ad ehi-

cienda occulta , maxima enimn iude incommoda in. Re-

diderit omnia e(fe vera, & fic (e debere perfifterein

Ht

publica fequerentur ;

fuis accufationibus, ab ipfo tamen Eximio Patre De-

(j*

firant fictis & fabricatis.

223. ltaque etiamfi fub jurametito vel fub pena ex-

commu:zicationis pracipiat ut dicas veritatem de eo

242. Poft preediétas illas exhortationes confüluit

72

. L

uj

quod nofli tamen non tenevis :

tandern Eximius Pater, ut Reus fe reciperet in Cce-

224. ed potes cum ve[iviclione mentali diceve , te ne-

nobium RR. PP. Carmelitarum ad Sanétam Cathari-

nam, pro quatuor aut quinque diebus, 4uia, aiebat,

um

fcire quidquaim , intelligendo tacite, te ne[cire eo modo,

ut teuearis patefaceve.

Dominus Fifcalis per falfas probas. decretum appveben-

bt

22f. Itaque fecundum illam fententiatn male appli-

fionis ad onus vefirum obtinuit.

i

lg

catam, perfuafit Reo, maxime de talibus doctrinis

243. Quo audito, Reus fe e véftigio ad prediétum

fit

ignaro , ipfi licere , tuta conícientia fub juramento

Conobium recepit.

"

ndi

I

uti reftrrictione mentali ut aliqua feditiofa fa&tio dete-

244. Cum ibidem Reus uno aut altero die fuiffet,

gatur, & ad id omne medium licere adhiberi, & fic

mifit Eximius |Pater pradictus ad eum tum unum,

docuit Reum poffe mentiri, prout in illis accufàtio-

(o

tum alterum , ut illum adhortarentur, ut maneret fi-

nibus omnino fecit.

delis & conftans:

inii

226. Interea temporis rogavit preedictus Eximius

245. Et ut Reum in perjurio & falía accufatione

Ino

Pater Defirant Reum utin ccepto opere vellet manere

predicti Clariffimi Domini van Espen, & aliorum

if,

conftans & fidelis: quod omnia effent bene fücceffu-

preclarorum virorum confirmaret , de tempore in

Ur,

ra, & nullum periculum pro eo foret.

tempus plurimas ei iniquas inftruétiones mittebat ;

5;

227. Cum modo falfitas hujus negotii effet d etecta

246. Notanter mifit Reo patrem füum, & Advo-

Of

per Officium Fiscale, & decima Martii 1707. deti-

vocatos Schaubroeck & Robin cum inftructione am-

neretur Reus apud Magnificum Dominum Rectorem

pliffima oretenus ipfis data :

r

causa horum negotiorum , fcripfit Eximius Pater

247. Nimirum quod Reus non deberet re

f

VO

ponde-

prediétus Reo Epiftolam quam per Patrem ejus cu-

re ad interrogata Officii Fiscalis, fed effet excipien-

[?

ravit deftinari :

dum & inherendum fufpeétationibus contra Domi-

!

SNSI()

num Fiscalem ekhibitis:

228. Hac Epiftola fcripta erat manu Patris d'Her-

dere

beSocii aut Secretariiejus, & fuperícriptio manu Pa

248. ltem fi inrerrogaretur. Reus füper Epiäola

It

tris Rei, ne interciperetur:

pradicta de decima [Januarii 1707, quod Clari(fimus

229. Per hanc Épiftolam iterurn Reo exhortatus

Dominus van Espen non effet folitus fcribere in prin-

que

et, .ut ei maneret fidelis & conftans, ut nequaquam

cipio fuarum Litterarum ,. Sa/ute pravia;

timeret Dominum Fiscalem, autcuraret injurias quas

249. Quod deberet refpondere, fepropria fponte

it

ipfi inferebat.

.

illa verba fcripfife, & cum jam effent pofita, quod

230. Defuper i

n hac Epiftola montes aureos polli-

Claritffimus Dominus van Es

p

pentunc dixi[fet, illa ver* :

onts

cebatur Reo, & orpnia ita fcribebat, ut ipfam verita-

ba e(Te relinquenda.

tem dicere videretur, ita ut Reus nefciret, quid in

250. ]tem fi interrogaretur füper Epiftolis fcriptis

oife

tali cafü & perplexitate effet faciendum,

ad Eruditiffimum Dominum van den Neffe, tempo-

litel'

231. Cum jam Reus pradicto die vefperi effet di-

re quo ille hofpitatus fuerat apud Clariffimum Do.

mi(lusa Magnifico Domino Re&tore, poftero die ma-

tninum van Espen,

et

quod

ne acceffit Eximium Patrem Defirant ; -

251. Quod equidem deberet Reus refpondere, fa.

- 232. Qui iterumadhortatus eft Reum, ut maneret

hoc non curare, & quod equidem illas inveni(fet &

aol

conítans & flabilis, & nihil metueret.

intercepiffet in domo Curíoris, & eas detuliffet ad

vino

. 233. Et ut Reum magisin fuo propofito ftabiliret,

Eximium Patrem Defirant.

252. Ex omnibus ergoi(tis circumftantiis, noneít |

omi«

& tutius poffet facere, qua fibi facienda effe propo-

, at

fuerat;

dubium , quin Magnificentia Veftra plane dignofcet,

234. Affignavit ei praedictus Eximius Pater aliam

gullo modo fuifTe fa£&tum Rei:

quod

refolutionemex praedicto Auctore Zypao in Refpon-

253. Namimprimis, quid qusfo impuliff:t Reum

fo primo 74d privilegia cotmmunia defendenda am liceat

ut firilia perpetraret. contra perfonas fibi ignotas,

( otU$

prout de facto adhuc

concivium auxilium implovare , lib. $, de Schismaticis,

pro maxima parte ipfi ignoti.

feu de feditiofis , €9' qui plebem colligunt , uti babentur

funt Demini accufari ?

| præ'

art. 2, fequentia:

atut

254. Secundo, nullum intereffe poteft imaginari

235. Porro, ut tempus tacendi

», ita etiam loquendi

quod Reum potuiffet movere ad falvificanda omnia.

qUO

[47 47

illa inftrumenta in perniciem pradictorum Venerabi-

lium Dominorum;

1nil

236. Et propterea in reatum incidit , qui ttovit con-

filia

agitari adver[us Priucipem aut Rempublicam, nec

i5j. Nihil enim proficui ex interitu eorum fibi

uo

ea defert. L. Quisquis $. Id quod, Cod. Ad leg. Jul.

poterat fperare.

:

Dele

fn

Majeftatis.

256. Decatero Reus nulla partic-uläri amicitia, aut

g

237. «ddeoque, ad proportionetn, qui fcit periculum

fangnine conjunctus eft Illuftriffimis Dominis Inter-

d

e[fe , ue quid de dignitate Reipublice , jure , ac privi-

nuntio & Archiepifcopo Mechlinienfi, ut teneretur

legüis 1ninuatur , €9 tacet ; ledit. Rempublicam :

eo perverfo modo ulaifci pracrenfas injurias ipías al-

atas :

n

Supplem, Oper P'an. Efpen Pars V.

Eececca

257.

588

-CONCLUSIVB *FIN-ALIS

. 275. Nequefuit unquam informatus de apparenti

2;7.'Neqüe eft de confanguinitate predicti Exi-

tnii Patris Defirant , imo eum nunquam ante hanc

P

difficultateiüter Eximium Dominum

i

i

mium Dominum Daelman.

S.qlliVane & Exi-

:

caufam particulariter noverat.

*

258. Confequenter non e

ft

apparens , Reumxpo-"

276. Non eft étiam apparens, quod Reu

sünquam

tuiffe omnia illa feciffe & finxifTe ex fe in defenfionem

potuerit fcire negotium aut rationes quare llluftriffi-

iftius Eximii Patris.

mus Dominu

ire.

Y

s Internuntius ju(ï'gs* fuï;ïrit Bruxellis ex-

& 259. Ad hoc concurrit quod Reus fit juvenis, jam

277. Decetero, plura alia huic Libro ficto funt

tantum habens viginti annos, qui & adhuc nullum

ftudium habet, vel parum.

inferta, qua nullus mortalium auderet afferere com-

"

pofita fuiff2 a folo Reo..

*

260. Idcirco quod moraliter impoffibile fit, eum

dem Reus Minütam iüiuslibri-:

P

otuiffe folum omnia illa componere; quae fcripta funt

278. Fecit qui

in

279. Sed fuit predictus Eximius Pater Defirant,

litteris. deftinatis ad Erqditi(iimos PP,. Ballexo &

van Wavre.

qui eum ad illam Minutam conficiendam per fallaciam

^56rt. Item in.illis litteris defti

fp

natis in öpprobriüm'

e pecuniarum & promotionis (eduxit , prout ante

Illuftriffimoram Dominorum lnternuntii & Archiepif-

diclum . eft :

280. Fuitille idem Eximius, qui fübmin

iftravit Reö

copi prediétorum :

262. Prout eriam verofimile non eft, Reum po-

ómnem materiam, nomina & claves

lin eodem'lib'rg

tuiffe folum compofuiffe litteras ad Eruditiffimum D,

pofitas & fictas;

van den Ne(f?, D. Krys & alios;

291. Prout etiam fübminiftzavit ei mareriam om-

.a.)

263. Nortanter.famofam Epiftolam de decima J

nium litterarum fcriprarum nomine Clariffimi Domi-

:

nuarii cum Formularibus & Libro Refolutionum in-

ni van Espen.

*

troclu(is.antedictis fafciculis, cum propter atatem

282. Et quamvi

s illud abunde conflet ex refpon-

fionibus perfonalibus Rei ejüsque examinationibusfa -

ejus parvam impollibile fit eum potuiffe de doctrinis

& negotiis in iis contentis fuife informatum aut in-

pe reiteratis & facti ferie miffa Domino Fiscali ex par-

ftructum.

;

te Rei, quam tanquam veram paratus eft fub jura-

.. 264. la primis de pratenía doctrina

Janf'eniana"

mento damnationis anima füe affirmare ;

283. Tamen ulterius probatur exipfo Libro Refo-

Reus omnino ignarus eft, cum nuhquam Theologiz

ftuduerit & fic .etiam notitiam Bullarum Pontificia-

lutionum continente pro maxima parte negotia prae

dicti Eximii Patris contra ultimum Capitulum gene-

rum defüper latarum nullatenus habere potuerit.

265. Quod attiner Librum Refolutionum fictum ,

rale & varios Patres fui Ordinis,

qua omnia' Reus

nullo modo fingere potuit ;

nullus imortalium faltem cum aliqua apparenti ratione

fuüítinere pofet, id poff2effs opus Rei inquifiti, abs-

. 284. Deinde plenarie pro

batur ex 'x"erponfïoni-bus

que eo quod quis magni ingens & ftudii materias,

perfonalibus & refponfione uberiore praedicti Eximii

formas ac nomina diétaffet, & correxiffet.

Patris Defirant ad Libellum Gravaminum ex

par: Fe

Officii Fiscalis ad onus ejus exhibitum,

z

.:266. Quia cum imprimis non noícat Reus maxi-

mam partem Dominor

285. Notum eít enim unicuique quod Eximius

um, qu1 eodem libro funt in-

;

ferti,

ille Pater non defuerit a longo tempore figna perti-

267. Sic non potuit hor

um facere catalogum in

nacis odii oftendere contra Clariffimum Dominum

eodem libro mentionatum, nec ipfis

«fivngere clavesþi—n

van Espen , ratione alicujus Libelli ab eodem Cla-

eodém notatas.

:

riffimo Domino in lüucem editi, de Pecaliaritate ,85,

Simonia.

|

-268. Negotia autem

, qua in ipfo Libro fi&to ha-

bentur tanquam refolura, nullo modo potuit Reus

286. A quo tempore predi&ctam Clariffimum Do-

fbre; equidem n

minum van Espen femper involvit amaris illis diffi-

edoctus :

*

on. eít Apparens quod de iis fu'eric

3

diis Theologicis, qua , ut Reus credit, nunqu

]

?m

- 269. Excepto ne

g

! otio Domini Grerberonii contra

ille Eximius aufus fuit negare,

287. Non dubitat etiam Reus, quin praedi

&us Exi-

Illuftriffinum Dominum " Archiepifcopum Mechli.

nienfem ,. de quo bene audivit Reus loqui occafione ,

mius Pater plenarie defüper fit conviétus, & (icnon

potuerit negare, quin ad falfiicandum aur adulreran-

quod Pater Rei in hac caufa coram Ampliffimo Do-

mino Abbare Sancte Gertrudis tanquam Procurator

dum nomen Claritfimi Domini van Espen; & fabri

*

canda omnia illa prediéta impenderit Reum ,

inferviverit , etiamfi de hoc negorio non füerit locu-

tus Patri Defirant, prout falso ipfe prerendit.

288. Ut eo modo pradictus Clariffimus Dominus

270. Sed quod pertinet ad procurandum reditum

van Espen una cum pluribus ex primariis hujus . Acz-

Patris Quesnelli in hoc Belgium, ut ipfe via juris Ar-

demic aliisque de Clero Viris & aliquibus Patribus

fui Ordinis tanquam nequiffimz con

chiepifcopum pradiétum invadere poífet, mentiona-

f pi-rari*qnis inRe:

ligionem & Patriam traducerentur.

4

«

i

tàm in Congregatione de 28. Julii 1706 , de eo nun-

1

ir negare penes fe retinuiffe

quam Reus audivit.

[

289. Saltem non potu

: 271. Prout etiam ignarus £

uit de negotio Domini

Librum Refolutionum prout etiam omnes alias Epi-

du, Cellier. contra Dominum Promotorem hujus

ftolas & Formularia, de quibus curavit fieri copias

Univer(itatis, de lite Domini Gautii contra pradi

authenticas, quibus ufüsfuir, & aondubitatur, quin

*

&um Eximium Patrem Defirant, & de lite Clariffi-

defüper fit in confeffo Eximius Pater.

.

mi Domini van Espen contra ftridtum Co

'29o, Nam Reus nunquam illis inftrumenti

f

llegium

S aut. lit,—

Jurium.

teris, dequibus in hac lite, ufus fuit;

29t, Sed bene predictus Eximius Pater, ficutian-

272

Réo etíam fuit ignora caufà Eruditiffimi Do

mini van

den Neffe. contra Illuftriffimum Dominum

te dilum eft, qui harum omnium curavit fieri copias

quas huc & illue mifit.

Archiepifcopum , quoniam eum nunquam novit.

;

L

D

273. Etiam ei ignota,erat pro maxima parte cau-

292, Retinui

t & fibi

,

pradictus Eg(ifniug Pater prae-

dictas apud. Curforem interceptas Epiftolas, quod

fà predicti Eximii Pauris Defirant; nimirum de hor-

to , cubiculo intercepto, de-famuio fuo Zzdee, de

fignum evidens eft eum illas curaffe intercipi :

Secretario. fu

*

o Patre d'Herbe & aliis rebus eum con-

293. Etidcirco peenas in tales per leges latas eva-

cernentibus.

;

dere ille Eximius Parer non poterit :

t

274. Nunquam e

ïïafn Rctrs au-di'veräf de lite Exi-

294, Narhficuti fürtüm non fitfine dolo malo, fic

mii. Domini Hennebellii- contra Regentes Stricte

nec corifilium in eo vel opem ferre fine dolo tnalo po-

Facultatis '"'heologiee & Eximium Dominum Mar-

teft. L. n fuvti achione. S. Recle ff.. Defurtis.

tin.

á

us Pa-

29f. Ettanto magls de.veo rerixezuär ille Eximi

&

ter,

et

$39

CoxTRA ParREM BgnNaRb, DrsmaANT,.

ter,þcüm non folum confilium ejus fürfipiendi has

fünt, & quod fic eorum. dicta non debeant audi-

litteras effectum habuerit, & (ic fine. dolo malo effe

r«

"

...816. Sed

quidqüid fit de Jure, tamen ; tefle Bö(ïl

non

pomcrita;: L quuu 5» Neqqg w"þ.','f*' : De fznf-

4

in loco preallegato , cozfuetudo obfervat contrarium,

S

quod fcilicet credatur bujusmodi teflibus ita-ditentibus,

ed quod eas. 'Erpi!üolas furi:*eþt'ags ,Q*f&æperit;

& retinuerit, unde p

quoad boc ut contra eo$ , a quibur. affcvunt fe. fuborna-

cenam in. receptatores Hatp!am

i

ff.tit.eod. evadere non potecrit,

D

*

205, procedatur ad inquifitionem.

à

.297. Ideo quia crimen i

llud

e(t maximum , ex eo

317. 71d minimum, dicitidem

lióm iide De u-

]

dic, num, 156. circa finem , creditu

quod fi tales receptatores non invenirentur , facile

,

V talibus , modo

etiam nec aliquis fur'aut latro inveniretur :

:

aliquod aliud adminiculum concurrat.

di&to Eximio Patri in omnem

298. Et quod pre

318. Ejufdem etiam opinionis eft Jul. Cla. in fuis

eventum permiífüm non-erat aperire aut legere tales

recepus fenrentiis lib. $. $. Pa

lfum num. d ubi dicit

i

interceptas litteras, nec minus illarum facere copias

fe ira multories vidiffe fervari.

& illis uti in malum illum finem fupradictum.

-.819. Quod aurtem in cafu plus quam

admiriicula

299, Quaproprer amplius non eít dubitandum,

intervenerinr, certum eít, nimirum confeíliones pra-

Ü

dicti Eximii Patris defup

quin crimen , fi quod Reus modo (upradicto commi-

vincunt.

.

er fa&aþ, , qua eum plane cor-

0

fit,: debeat in totum imputari praediécto Eximio Patri

320, Sed fortaffis objiceretur Reo, quod ad mi-

Def(irant tanquam ejus Auctori, fecundum illa verba

i

legis vulgaria. Noxam caput fequi: L. Civ

nimum pcena perjurij, fit , quod ralis efficiatur infa-

&

z'-[z':. $. Non

Inis$

ll*

