Mairtii 1707. quomodo Petrus hoc Pacquetum fibi

bilei, uti narrat in eadem Depofitione.

((

atrulerit die 27. Januarii 1707 ; fed de facta Confeffio-

468. lgiiur. ex ipfo Parre Grauwels intellexerat

ne, àut facienda reftitutione, vel data licentia Con-

,

. Reus, qnod non haberet licentiam a

peenitente ipfum

l

fe(lario, nec verbum occurrit.

nominandi,

Jl

. 456. Maníferunt contenta hujus Pacqueti, poftex-

469. Qua igitur fpecie fub idem tempus poterat

amen & iaventarizationem fingulorum apud Reuma

t

mittere Patrem Leopoldum ad Clariffimum ut ageret

dictadie27. usque ad denuntiationem factam Magni-

de reftitutione Pacqueti füb figillo feu fecreto Con-

fico Domino Rectori, cum quidem nunquam dicatur

feffionis, tanquam originem trahente ex confeffione

Petrus vel verbum locutus de facienda hujus Pacqueti

Petri Tourteau fatta diéto Patri, qui ob id dicebatur

i

reftitutione,

tevtia tnauuj, qui de licentia pcenitentis egifTet cum

rit

. 457. Dicit quidem Reus ad Articulum 48. Inter-

Reo tanquam quarta magu: cum conítaret Reo ex

(

rogatoriorum: quod jumior Tourteau jam iude a qenfe

propria relattone Confe(farii

; ipfumr nondum habere

IVovembris, €9 forte citius Eximtio Patri declavavevat

licentiam loquendi.

(à

fe niffum a fuo Coufz[Jario ad ommia vevelanda, prout

.470. Unde nec tunc de reftitutione facienda vel

teo

mentio facta eft.

declaravit [epius, €9 iuter alia, per z4&lam covam INo-

!

(fu

fayio 19 Santuavio.

471. Diebus auter po/ferís quando ad Reum redi-

u

458. Quid ítultius, quam hinc velle deducere,

vit dictus P, Grauwels accepta licentiaa peenitente per

uod refítitutio hujus Pacqueti caderet fuüb fecreto

A&tam expeditam die 4, Martii, tunc P. Grauwels ex-

r

onfe(Tionis ?

bibuit Librum Refolutiomum.: Eximio Patri Defivant ,.

nex

459. Num forfàn in Novembri aut citius junior

£? in i

)

fo ut votnimumicavet ceteris ejusdem Facultatis

(ile

"Tourteau confeflus fuerat furtum hujus Pacqueti, &

.

J beologice , fi placeret,

ml«

onfeffarius injunxit ejusdem reftitutionem ? cum

472. latellexit igitur Reus, ad Patrem Grauwelag

!

furtum, ut Reus narrat, demum 'contigerit die 13.

non fuiff? per poenitentem delatum Pacquetum de13,

t

tl

anuarii fequentis,

Januarii, cui acclufa erant duoimprelfa, Liber Reío-

. 460. Neque in Acta Notariali de menfe Tanuario

lutionum , Formulare de menfe junio, & Epiftola

j m

per Reum reclamata dicit Petrus, fe hoc Pacquetum

fub fignatura Z. B. V. E. ad TJacobum Ignatium Krys,

tuliffe ad Reum ex ordinatione Confeffarii fui, fed id

. & de eujus re(titutione e

1 ud

git P. Leopoldus, fed foluim

afferir dumtaxat de Epiítola de 10. Januarii ad Paíto

Librum Refolutionum.

rem S. Catharinz Bruxellis.

at

473. Imo aec P. Grauwels Cceperata Uetro Togjr.

cot

.461. Mera proinde hec funt figmenta per Reum

teau Librum Refolutionum contentum |in praedicto

adinventa.

Pacqueto, (cilicet. fcriptaum manu Timmermans

l

hüte

lahli

462, Àn forfan Cohfefarius acceffit Reum, eique

étoris quórizatutn fub litt. H, (ed Librum Refolutio- .

hüjus Pacqueti reftitutionem injunxit ex licentia fibi

dU)

€

num fcriptum manu propria Petri "T'ourteau quotiza-

IbEHl

t peenitentem data ,

,, idque fuüb fecreto Confeffionis:

tüm füb litt, C, uti ex dicti Patris depofitione li-

Nihil minus.

R

quet.

r

1(1[

1]

Xx*x

474. -

éupplem. Oper, ag .Efpæ Pars IV,

L

$30

Cowciéveio Frwatit

a74. Ex his evidens eft; omnia de fecreto Con-

ciculum cum acclufo Libro Refolutionum fibi perPe-

feffionis tanquam orizinem trahente ex Confeffione

trum Tourteau allatum narrat Reus.

Petri Tourteau facta Perri Grauwels effe mera com:

486. Dicit enim Reusin prima fua depofitione de

menta a Reo ad fallendum Clariffimum Dominum

14. Martii quod Petrus Tourteau dictum fafciculum

& negotium occultandum fabricata & f(acrilege im-

de2*7. Januarüi fibi attulérit, ac dein modum, quo

penfa.

idem Petrus in edibus Clariffimi D. Vàn Efpen fe fut-

475.

Utque magis elucefcat aftutia & impudenria

ripuiffe aiebat, exponit.

ipfius Rei, refleétere dignerur Magnificentia Veftra;

487. Obfevcatum ef. (ait) quod Dominus van Es-

quod cum primum dictus Pater acceffit Reum , fcili-

pen die 13. Zanuarii , que evat feria quinta, poff meri-

cet circa 15. Februarii 1707. interrozaverit Reus di-

diem difcejJevit Bruxellas verfus , &? tempore ejus ab-

&um Patrem, az Petrus ei confe[fus fuevit a duobus 9?

Jintiee Jub aliquata ve[peram idem Petrus attulit primum

dtnplius enenfibus , & quodidem Pater refponderit, "

Pacquetum , quod dicebat fe inveniffe in granario. Do-

migi van E[pen, €9 quod didicerat ex fcbedula quadain,

debere vecolligere memoriam , uti patetex. Zrticulis 62.

€263. Provifionalis Intendit, per Reum exhibiti, &

quam inveueyat im cubiculo dicli vam Efpem, quando

aliquis qui debet /Amflelodamum dijcedere petet Pacque-

prædi&i Patris ad illos refponfo.

476.. Nonne hinc evidens erat Reo; quod Petrus

tumpro Domino &Kvys , queretur illud in tali gratarii

Tuic Patri oumquam exhibuiffet Epiftolam de 10, Ja-

parte.

nuariiad D. Paítorem S. Catharina, aut fafciculum de

488. Eundem intercepuonis modum narravit ipfe Pe-

13. Januarii, in quibus ram horrenda continebantur?

trus in Epiftolain eodem die r4. Martii mi(Ta ad Mag-

nificum Dominum Rectorem , ut Actis infereretur,

neque Petrum ex ordinátione hujus Confeflarii mif-

- ——

fum fuiffz ut füper iis ageret cum Reo?

inventarizatafub littera Z, quam fibia Reo fübmiffam,

'evera

477. lmpoffibile enim fuiffet, fi predicta r

poftmodum faffus eft Petrus,

coniigiffenr, ut illa memoriz tam cito excidi(Tent, &

489. Nihil tantopere in fuam defenfionem urget

Reus, quam quod ítaltus aut mente captus effe de-

diétus Pater refpoud

:

i(fet, quod metnoriam deleret. ve-

colligere.

buiffet, fi negotium tanti mornenti, & crimen adeo

enorme committere voluiffer uni tali Juveni, qualis

478. Se

d quare Reus non interrogavit di&tum Pa.

trem , utrum Petrus non egiffet cum ipfo ranquam

erat hic Perrus.

fuüo Confeffario füper diéta IZpiftola de 10. Januarii &

496. Sed fi Reus nec (tultusnec mente plane captus

faíciculo de 13. Januarii e granario Clariffimi D. van

fuerit, qua fpecie aut verifimilitudine habere potuit

Efpen fürrepto, & utrum ipfe Petrum ad ipfum mi-

fidem d

1

*

iéto Juveni ralia referenti , fi tamen Pétrus

fiffet tanquam Seniorem Facultatis Sacre ? Cavebat

revera retulerit & Reus non potius finxerit.

id dicto Patri proponer

49t. Numquis fange mentis credere poterat, Cla-

. utpote fcopo fuo nequa-

quam conveniens.

"

riffimum ram ftultum effe, w£ Pacquetuta im gvana-

479. Sciebat eni

m, hunc Patrem mox refponfu-

vio ab[toudi[[ét , & eodem tempore permififfet /ceda-

rüm fuiffe, fe nunquam de his audiviffe: at cum fci-

]am in cubiculo omnibus domefticis expofitam, qua

ret, dictum Patrem habere plures poenitentes; nec

locüs Pacqueti abfconditi ex profelTo manifeftabatur ?

492. Nonne hoc modo zque innotefcebar dome:

poffe exacte fcire, an aliquis a tanto tempore forfan

non acceffiffet ad confeffionem, vix dubitabat Reus,

fticis hoc Pacquetum in gragario abfconditum, acfi

ipfurm palam in cubiculo expofitum fuiffet ?

quin fimile aliquod refponfuüm fuiffet accepturus,

quo certo fciebat fore ut negotium non panderetur,

493. Siconrenta in Pacqueto latere volebat dome-

&interim fuücum poftlea facere poffet,.fe veritatem

fticos faos, atque inter alios etiam fratrem fuum Ad-

inquifiviffe de Petri ad Confeffarium acceffu antequam

vocatum, nonne fecurius illud uni domefticorum corm-

ficla inf(trumenra attulifTet,

mittebatur, quam ut rnodo tam extraordinario intet£

480. Sic videmus, Reum, dum media fallendi

trabes granariüi abfconderetur, & una per /cedulam

Claxitfimum & umbram veritatis fictitio operi affin-

palam exp

ofitam omuibus domefticis locus abeonditi/'

gendi quarit, una fibi profpicere ftuduiffe, qualiter

Pacqueti indicaretur ?

in caíum prodite fictionis f& tueri poffet,

494. Quis enim nefcit, quam hac extraocdinaria

- 481. Videt hinc Magnificentia Veftra, ex propria

& inufitata hujus Pacqueti occultatio , nata effet ex-

Rei Confeffione, & depofitione P. Grauwels (quem

citare domefticorum omnium curiofitatem inveflipan:

Reus in teftem produxit) Reum convictum effe,

di, quid inhoc Pacqueto tam ridicule occultato con.

quod fecretum feu figillum Confeffionis finxerit, &

tineretur ?

495. Quapropter incredibile eft, Reum ram aftu-

Patri Leopoldo impofueritad fallendum Clariffimum,

& fictitio operi etiam hoc facrilego medio umbram

tum Petro hec tam abíurda referenti fidem habitu-

rum füilTe, ipfamque fictionem non palpaturum, ni-

veritatisaffingendam, aut praecavendum, utmedian-

te hoc fecreto fictio celaretur, donec ad perfectum

fi ipfe in hac fictione complex , & Petri focius fuit

foret perduéta.

fet.

482. Habetur quoque ex pradiétis veritas Articu-

96, Unde dubitandum non videtur, quin decla-

li 14. Libelli Gravaminum , quod Aeus pJures perfo-

ratio dicti Petri fa&ta 46. Martii fincera fit.

zas immiferit , qu fraudulentis pretextibus, proxime

497. Ubi interrogatus, utrum dum tulit /oc Pac-.

quetum ad Reum, eidem mon marraverit jam dictummo-

ve] vemote , aliquid aucuparentur , quod pradi&lo ejus

dum interventionis ? Refpondit: Seillud uumquam di-

igi fubferviret.

- 483.. Item Zrziculi 15.. dictilibelli, 404 zzter fraa-

xille Exititio Patri Defirant, fed contra dum intervo-

dulenutos iflos pratextus fuerit, ipfum Jauctiffimum S$a-

gatus exponeret. Eximio Patri. Defirant, quid ve[pon-

£rainentum Ponitentia.

delo, fi interroger ubi illud acceperint ?. Exitnius Pater

484. Quis porro homo fenfatus dubitet, effe pri-

fuggejfit . ut illo cafu boc ve[pouderet.

Ygoin

mnarium operis archite£tum , & promotorem , qui

498. Et Articulo fequenti interrogatus , a e

E«

convictus eft tot fallacibus & facrilegis mediis ftudu-

fua. Declaratione de 14. Martüi miJa ad Maguificum

Á

i(fe opus hoc fuftinere, & ad finem perducere; pra-

Dominum , ut in[fevevetuv A4Gis , n0u declaraverit illud

fertim accedentibustotaliis evidentibus & concluden-

ipfum ,

de quo in "rticulo pracedenti? Refpondit: $e

tibus indiciis & argumentis jam deductis & poftea

illud quidem potuiffe

declavaffe , fed di&tam Declaratio-

deducendis ?

nem per patvem Interrogati fuiffe tnifJamn ex parte Exi-

485. His indiciis merito annumeratur infülfus, &

mii Patvis Defirant , uti Ipterrogati Pater a[fevebat ,

ä

dum illam Declarationemm ad. Interrogatum ferebat,

fictionem legentiblus ingerens modus » quo hunc fas-

499. Licet

CoxTRA ParREM

DgRNaRD, DzsiRANT.

[

331

499, Licetautem ridiculus & abfonus videretur hic

Iaftigatorem falfi juramenti di&ti Petri T

furreptionis modusy quia tamen aliquid inveniendum

ourteau die

l

y. Martii, infra capite 6. oftendet A&tor,

erat, quo fabula tegeretur, hic modus flatim Reo

$12. Similiter e

um in finem follicire dari juffit va-

incidit, fufficiensque apparebat, falrem ut animum

IQ

rias Declarationesa Petro 'Tourteau, puta Àctamde

[.

ipfius Petri anxium & titubantem firmaret : neque

27. Januarii, item de 4. & 14. Martii, quibus Reusfe

forían tunc ex tempore aptior modus palliandi in-

pueri

potfe Fperabat ; in cafüm quo Petrus fidem fal.

ventionem & interceptionem hujus faíciculi occurre-

leret.

ïrl.

bat; credebatque, Petrum fibi manfürum fidelem;

$13. Eadem de caufà füb finem Febr.uarii ad fe

& modum hunc inventionis tanquam verum conftan-

evocari juflit confultiffimum Dominum Leunckens,

ter afferturum effe.

tunc Reétorem Ma

U

gnificum, ut infra capites. often-

5oo. His omnibus addi poffunt indicia generalia

detur.

tum ex parte materie, qua tractatur, tum Perfona-

ll

514. Plura alia media eumdem in finem a Reoim-

do

rum nominatarum , nec nonfcopi, feu finis hujus fi-

penía ex hactenus deducltis, & infra deducendis faci-

€tionis, qua fupraadduécta fünt, ut probent Petrum

le advertet Ma

i

J!i

T'ourreau non effe primarium Architectum Epiítol

notavit.

gnificentia Veflra, & Actor faepius an-

de 10o. Januarii ad Dominum Paftorem Sanctae Ca-

.

tharinz Bruxellis, fed ipfüm Reum.

jor. Hacenim probantipfum Reum, non autem

CAPUT QUARTUM.

p

Petrum effe primarium Auctorem hujus Libri Con-

Convincitur Reus. "]dutlor priucipalis aliavum litteva-

Wt

gregationum & Refolutionum, idqueeo fortiusquod

lm,

vum coufi&arum.

)

multafacta, quorum hic juvenis notitiam habere non

poterat, in hoc Libro occurrant.

t

$1$. Succedit nuncalia actio adverfus Reum, quae

5o2. Reponit Reus, fi (tylus hujus Libri Refolu-

in Libello Gravaminum ^r£iculis 10. €? r1, hocmo-

de

tionum, nec non frivola plura in his Congrepátio-

do exprimitur ;

leü

Quod plures alias Epiffolas Reus pev

nibus refoluta attendantur, patebit beec nequaquam

eundem P«

trum INicolaum Tourteau confiugi curavevit,

ili

convenire cum ftylo & eruditione & aftutia ipfius

cum adultevata fignatura Domini van Espen , circa eam-

hei, &!jconfequenter fe non effe hujus Libri Aucto.

dem mateviam , aliasque, quarumpartim originalibus,

u$

rem.

tuit

partim eavum copiis ufus juit,

jo3. Verum non contendit ACtor , nec Petrus

$16. (Quod inter eas quatuor fist minatorie, eoten-

u$

Tourteau deponit, Reum hunc Librum Refolutionum

dentes ut. Reus di&tum Dominum van Espen , & Do-

& Congregationum compofui(le, quin & ipfe Petrus

muuin Paflorem $. Catbarine Bruxellis

, aliosque de

Jll'

Íe Librum compofuifle fatetur.

quibus i2 dila Epiffola de xo.

hi*

gauuarii v707 , borren-

;o4. Hoc contendit A&or , & Petrus deponit26,

da caluinuia diffamaret , qua

14n vitam dicli Petri Ni-

(lt-

Martii 1707. quod Reus materiam fübminiftraverit,

Auctorque fuerit Petro ut hunc Librum adinftar Li-

colai Tourteau confpivaffent, quibus etiam ufus eff.

u

517. Epiftole, dequibusin preediétis Articulis, in

i?

bri Actorum Univerfíitatis conficeret.

ne

tres claffes dividi potfunt, quarum prima continet

5o5. Itaque Petrus, conício & infligante, mate-

unam de 10. Februarii infcriptam Domino Krys, &

at

riamque fübminiftrante Reo, Librumfuo ftylo & mo-

do compilavit, pluraque que ipfi occurrebant mino-

fignatam Z. B. van Espen, cum fignoaliquo quadra-

——

to oblongo |

|» &eftejusdem pene argumenti

ne

ris momenti, ad orpnatum addidit,

s06. Reus autem, qui omnem de fictione hac

lf'u('-

cum Epiítola de 1. Januarii 1707. habetque fimiliter

Md

1]

picionem a fe amoliri omnibus modis fatagebat, fa-

inclufum Formulare de menfe Tunio 1706. peneco-

cile & (tbylum rudiorem, & impolitum, necnon etiam

incidens cumillo Formulario quod continetur in Epi-

Itef

Ítola preedicta de 1e. Januarii 1707.-

lat

quadam abfona minorisque momenti intermifceri

permittebat, modo fatis ex Libro hoc conítarer, de

$18. Secunda claífis continer Epiftolas, in quibus

ldilii

agitur de tollendo e medio dicto Petro N. T'ourteau:

pratenforum Janfeniftarum & adverfariorum fuorum

conventiculis, & in illis capris refolutionibus & con-

quia, ut pretexitur, fecretum violaverat, & Epifto-

aT

lam pradiéctam de 1o. Februarii cum inclafis, effra-

&

ceptis formulariis contra Statum & Religionem, qua

Ícopo a Reo intenro fufficiebant: fcilicet opprimen-

&ta porta in domo Clariffimi Domini van Espen, in-

gani

terceperat & abftulerat.

:

U

di preetenfos Janfeniftas & fuos adverfarios,

$07. Ulterius indubitatum eft, Reum etiam fibi

519, Et hi quidem Epiftole fübdividi poffent in

duo genera, alias minatorias, alias vero confpirato -

hu

pracavere ftuduiffe in cafüm, quo Petrus, cujus mi-

nifterio utebatur , fidem ipfi nonfervaret, utfeipfum

rias, etfi omnino in eundem finem tendentes.

bitu»

tunc a fictione liberaret, &Petrum omnium Aucto-

$20. Minatorie infcribuntur di&to P.N. T'ourteau,

i

rem, faltem in fpeciera, oftendere poffet,.

& fignantur Z'oanges INympba ; continentque plures

fuij

minas dicto T'ourteau factas, verbis plane fcurrili-

$08. Quem in finem follicite emnes vel minimas

minutas, e quibus Petrus Litteras & Librum confi-

bus: & confignate fuünt per Reum 14. Martii 1707.

:ia

& inventarizate fublitteris DD. EE. FF. GG,

cere aut corrigere debebat, ad fe retraxit, ut Petro

fecretum prodenti

robe deeffent, quibus Reum

$21. Confpiratorie vero infcribuntur Domino Pa-

fie-

à

ftori S. Catharinae Bruxellis & fignantur Z. B. V. E.

fuiffe primarium Au

orem & Subminiftratorem pro-

mzaf

baret,

cum figno eodem quadrato oblongo , & continent

jdi

machinationes, ut dictus Tourteau veíperi prodito-

r

fo9. Unde die 28, Martii deponit Nicolaus Tour-

rie per immiffos ficarios occideretur, & fimiliter con-

teau. Pater Petri; quod cum circa 12. & r3, ejufdem

[jot

ferret aliqua fcripta vel correcta ad filium fuum exi-

fignatae & inventarizatz funt fablitteris JJ. KK. LL.

MM. NN.

af

ftentem apud Carmelitas , Reus ipfi dixer;£ exprq[]äf,

quod illg minute deberent lacevari &9) comburi , uli in

$22. Tertia claffis complures Epiftolas continet,

ol

quae merito vocari poífent anecdote five arcana,

uitiduin e[fent coufcripte.

f(l

$1o0, Eundem ergo in finem, flylo Petri Librum

cum Reus illas nunquam produxerit.

il

hunc confectum voluir, a:tque nonnulla intermifceri

$23. Infcriptae erant omnes ad . diverfas perfonas;

j

facile permifit, qua Petrum potius, quam Reum Au-

qua in hoc theatro comparent, de iisdem argumen-

,

tis, de quibus inaliis inftrumentis

D tio-

€&lorem indicarent, in

"

, & a&tis hujus cau-

,Exi-

cum prodiret,

cafüm quo fictio illa in puþbli-

f?, & fignate Z. B, V. E.

eþdfv

s$11. Eundem in finem Reum fuiffe Auctorem, &

MT

524. Sedin fioc ab aliis diftin

güuntur, quod

Reus

(

AXx24

Supplem.Oper Fau Efpeu Pars]V.

ad«

d

L

asss

332

ïïo deirüvg fuwagas

j37. ltem fimiliter detecta erat falfitas hujus Acte

ad calcem dictarum Epiftolarum arcanarum per 'T'our-

teau feniorem apponi curavetit àtteftationem INota-

five declarationis, qua junior Tourteau declaraverat,

bas fidas Epiffolas a fe fcriptas fuiffe fub ditaminue D.

riaem, quod quatuor ille littere Z. D. V, E. plane

convenirent cüm quatuor primis majusculis nominis

van Espen * Ettamen nec dictam Epiftolam , nec

A&am Reus polt Jite&am fallaciam combuffit aut

& cognominis Domini van Espen.

$25. Etquod fpecialem meretur reflexionem, Reus

comburi fecit, (ed utramque fervavit & configua-

vit.

diflintlis vicibus Epiffolas sta coriplicavit , wt dictus

$38. Sed dicet forfan, ideo reliquse Epiftolze fue-

"l'ourteau fenior zautummodo pol[zt videre quatuor il-

las prefatas litievas , uti hac ultro fatetur Reus in

runt combu(íta , quod continerent Mozacbalia, quae

hic non veniunt ad rem ; uti refpondet ad Art, 71.

Refp. ad Art, 72. laterrogatoriorum.

326. Rationem autem hujus follicitae comp/icatio-

Interrogatoriorum.

$39. Si continebant. Mozacbalia, uec veniebant ad

Xis, per quam tam characterem junioris "Tourteau

quàm contentum Epiftolarum feniori "T ourteau cela-

bic ad vem, quomodo ad ipfum tanquam rembrum

$. Facultatis allatee fünt? Quid Sacre Facultati cum

bat, allegat, quia juzior Tourteau e

xpre[fe snomucvat,

ne Pater illorum aliquid [üiret, ne fieret zelotypus. quod

Monachalibus? Quod tamen in dicta Acta fpeciatim

annotari voluit: quin ut id conftaret, ^&ar babere

ipfe filius pro Dowsno van. £speu [criberet, ubi Pater

ante valde imulta fcripferat pro eodem. — -

voluit, utfüpra exipfius Reirefponfo ad Art. 74 no-

tatum eft.

ja7. Merum commentum ! & confictum rurfus

mendacium! Si filius tam multa , tarnque frequenter

$40. Etquis, quafío, credat, Reum tam aftutum

in edibus Domini van Espen fcripfiffer, quemadmo:

juffiffe hanc Notarialem atteftationem apponi litteris

nihil momentofi ; fed tantum quedam AMozacbalia

dum omnes ille conficte: Litterze, & Liber Refolu-

continentibus ?

tionuin preferebant , eratne veriümiïe id ignorare

$4t. Irno indubitatum apparet, litteras praedicta

potuiffe Patrem ?

$28, Preeterea

fi Reus id latere volebat Pairem,

*

atteftatione munitas puncta maximi motnenri conri-

nuiffe, & (copo per Reum intento apparuiffe oppor-

quomodo fub idem tempus; 1

pfumillum Patrem di-

&i Petri mifit ad diétum Dominum van Espen, utab

tuniores; eásque hac atteftatione munitas ad Altiores

Pote(ítates fuiffe transmiffas , quo tmajor auéctoritas

eo inquireret, an verum effet, quod filius füus zam

gnulta pro ipfo fcripfifet , ut inde aliquorum imperia-

huic fictitio negotio conciliaretur per hanc appofitam

atteftationem de conformitate fignaturee Clariffimi

lium delitor ipfi efét, u füpra Capite 3. oftenfum

elft.

Domini van Espen.

$42. Hinc verifimiliter factum eft, ut cum litteras

;29. Vera proinde ratio hujus complicationis &

occultasionis fuit, quod tunc temporis myfterium

hac 'atteítatione munitas reproducere non poffet,

fiaxerit, fe eas combulfiffe, aut comburi feciffe.

hoc iniquitatis aperire non vellet dicto T'ourteau fe-

niori, qui agnito chara&tere filii füi, & immaniffimo

Litterarum contento , facile filium fuum monuiffet ,

$43. Denique fi he litteree ad Reum tanquam

membrum $, Facultatis fint allate, quomodo eas in-

& a (celere retrahere ftuduiffet : quapropter nec ip-

fum Patrem de expoliatione Domus Curforiz per

fcia & inconfulta Facultate combuffit , aut comburi

fecit? Unde & hoc totum elffe fictirium, facile videt

filium perpetrata monendum cenfuit.

£30. Interrogatus Reus /Zrt. 73. ad quas perfouas

Magnificentia Veítra.

$44. Interim animum advertere dignetur Magnifi-

be Epiflole (arcange)

effent infcvipte, vefpondit: a

perfouas , de 4

uibus in "a jumioris T'ou

rteau de 27.

centia Veftra, ex propria ipfius Rei confeffione ha-

beri, quod Reus hic fictitiis litteris & inftrumentis

Sanuarii autuo

1707. & per Reumdie 2. Maji config-

nata.

tanquam propriis ufus fit, & deillis difpofuerit, alia

nterrogatus 7rt, 74. in quem finem

fibi privarive refervando, alia ad 24/tiores PotefZates

$21. Et rurfus i

illam atteflationem five "AGam babere voluerit, ioter

mittendo aliisque communicando, & alia, fiipti cre-

alias rationes hanc allegat : Uf fuo tempore poffet. di-

dendum eít, comburendo aut comburi faciendo.

$4f. At

uis hemo fenfaruscredet, Reum haec at-

cere , quod ille Epiflolg. ad [e late fueriut. tauquam

suembrum . Facultatis.

tentaturum

d

uiffe,(i haec inftrumenta credidiffet (incera,

f

& fibi tanquam zemibro five F'icedecato Sacrae Facul-

$32. Itaque Epiftolae ad quarum calcemjuffit, pra-

via complicatione , per feniorem Tourteau apponi at-

tatis ad denuntiandum allata?

$46. Quantum vero adlitteras fecundee claffis, in

l

teftationem, quod fignatura quatuor Litterarum con-

veniret cum figaatura Domini van Espen, erant Epi-

quibus tractatur de £ollezdo Petro Tourteau ezedio, il-

ü

las apud Reum inventas, & per ipfum in judicio t4.

V

ftole de quibus in praefata Acta.

/

$33. Inter

has autem fünt tres diftinctee Epiftolz,

Martii confignatas fuiffe conftat.

u

A€a recognofcit dictus Petrus Tourteau

$47. Preeterea fatetur Reus in fuo refponfo perío-

quas 1n hac

tauquam a fe fub dici

amise Domini van Espen fcvip-

nali ad Art. 10. & rr. Libelli Gravaminum , & ex-

i

, cum nonm fuerint. defli-

preffius Art. 167. fui refponfi, fe his litteris ufum

lk

zas, quavuin tria. originalia

fuiffe, etiam mittendo earum copias ad Altiores Po-

gata , vecogmovit covam tne ((cilicet INotario confi-

Q

ciente) zagquam «era originalia, uti fonat ACta: item

teítates.

q

$48. Id unum in fuam exonerarionem ubique re-

lures aliz fub fignatura ejusdem Domini van Espen

!

fcriptee ad Dominum van den Neffe commemoran-

ponens, quod in his omnibus egerit /oza fide , five

fil

uod revera crediderit, litteras has effe veras & fin-

tur,

$34. Nulla autem harum per Reum confignata

ceras: feque per didtum Petrum T'ourrean harum lit-

H

(

rerarum latorem fuiffe deceptum,

eft, nifi una de 20.Septembris 1706, ad R, P. Bal.

I

lexo.

$49. Quam frivola fint omnia , quibus hzec prae-

tenía bona fides innititur, oftenfum eft multis, iisque

$35. Interrogatus autem Reus Art, 75. quid fece-

pu

rit de reliquis? refpondit: Quod fervavit ad tempus

evidentibus argumentis fupra capite 2. & 3. deduétis:

là

quod ipfurn infra ex profeffo oftendet A&tor capite

opportunum, &5 pofi dete&lam fallaciam , perfidiam Q9

perjurium jumioris T'ourteau tanquam ficlas combuffit,

feptimo; ex quibus infuper habetur, Reum nontan-

li

aut comburi fecit.

tum fieglexiffe rmedia, quibus falfiratem facillime de-

M

536. Splendidum rurfus & enorme mendacium !

tegere potuiffet, fed infuper ftudiofe evitaffe & oc-

tit

Nonne poft derectam hanc fallaciag , perfidiam , 99

cultaffe ea omnia , per que falfitatem detegi poffe

[4

revidebat, aut timebat.

tl

yjurium, detecta quoque erat fiétio Epiftolae ad R, P.

0

:

allexo da 20. Septembris in eadem A&la reclaznata?

jjo, Que argurmnenta ad evertendam preterifam

hane

CoNTRA PATREM BrEnNAnp, DrsmaNT.

533

fianc Rei bonam fidem circa Litteras, de quibus nunc

pudor hic extorfit; dubitatio & formido de oppo-

apitur, licet abunde fuüfficere credat Actor, nonnulla

fito,

tamen fpecialia citca has Litteras, que hanc praten-

;63. Neque enim unquam vel minimam de his

fàm bonam fidem evertunt, hicnotandacenfuir; qui-

aliisque hoc totum negotium concernentibus, dubi-

bus & evincatur, Reum ita fe gerere, quafi his Lit-

taiionem pre fe tuliffe; (ed omnia tanquam indubi-

teris fidem haberet , non potuiffe, nifi ipfe fictionis

tata vendita(fe & ut talia aliis obtrufiffe, teftantur fi-

confcius & complex fuiffet.

deliffimi ejus atnici, quibus prze ceteris - hoc nego-

$51. Imprimisin his Litteris fcribitur: Porzas Do-

tium commuauicabat , Doctores Damen, Daelman

gus Claviffimi Domini van Espeu per Petrum Tourteau

& Parmentier, nec non Dominus Pauwels Plebanus,

fuilfe effra&las, &v effra&lis portis di&um Petrumchar-

Imo, ut ex eorum depofitionibus conftar, de veri.

£a5 furte a[porta[Je, quod 1n Epiftola de 3. Februarii

tate & .finceritate vel dubitatibus offendebatur, uti

1707, ad Dominum Paíftorem S. Carharine , con-

plenius Ca

fignata fub litterisINN, itaexprimitur idiomate Flan-

íum eft,

pite 2. Articulis 296, 297. & 298. ofíten.

drico: Dien fiel, die voor ous gefcbreven beeft , enwy

$64. Ut proinde ea, quz de dubitatione & formi-

foo betrout bebben , die beeft de foutigheyt gebadt,

dine de oppofito, hic a Reo pudor extorfit, aliis in-

van te derven teu tyde van myu abfentie , te dewre

numeris adinventis mendaciis annumeranda fint,

pam Typyu buys opeu te breken, ende daev myne Paim-

j65. Dicir quidem Reus, quatuor illas litteras mi-

pieven uyt te nemen ende vam on[e vrienden, id et:

natorias przedictis feurvilibus terminis fcatentes, non

Ifte nebulo, qui pro nobis fcripfit, & cui tantum

figuari litteris Z. /. , E. fed,. Soannes Nymphba.

fidimus, eo audacie devenit, ut aufüs fuerit tern-

$66. Sed nunquid Petrus T'ourteau eas Reo attulit

;l

pore mee abfeniie effringere portas domus meze,

tanquam a Clariffimo Domino, & aliis preetenfis jun-

& ibidem furripere chartas meas & Amicorum no-

&is confpiratoribus profe&tas ? Nonne in Epiítola

ftrorum.

confignata füb litteris DD. notatum erat: Datum im

552. Nonne hec vel fola circumftantia falfitatem

Conugregatione uoflra 28. T'anuarii 1705. &in Epifto-

& fictionem Litterarum Reo evidenter probaffet, fi

la confignata fuüb litteris GG. z

Februarii ?

Congregatione 14.

videre voluifTet ?

ä

$53. Quomodo enim potuiffet fieri ,

| ut effringe-

l

$67. Hec non tantum indicabant, a quibushalit-

rentur portz Doméás Claritlimi Domini van Espen ,

tere prodiiffe fingerentur, fed & apprime conprue-

!

atque effractis fic foribus, auferretur notabilis char-

bant fcopo per Reum intento, nimirum, Z/rtioribus

tarum maífa, nec tamen vel minimus rumor de hac

Poteffatibus (quibus harum litterarum copias mifit

effractione per civitatem fpargeretur? Crederene po-

Reus) períüadendi, vera effe pretenforum confpira-

tuit Reus, hac vera effe, & tamen non audiri ullam

torum conventicula, e quibus füb ignoto nomine

a dicto Clariffimo Domino domum reverío, vel in

hajusmodi littera prodirent.

ejus abfentia per ejus domefticos, prefertim fratrem

368. Sed ut evidentius adhuc patefcat, fidionem

Advocatum , querelam contra di£tum Petrum fuitfe

harumlitterarum non ignoraffe Reum, dignetur Mag-

1.

in(litutam ? nec ullum ut publicam portarum effra-

nificentia Ve(tra attendere, quod inter confpiratoriag

H

étorem denuntiatum ? 1mo nec inter vicinos de hac

direétas ad Dominum Paftorem S, Catharing , JetoJ-

a

«iolenta effractione motum fuifT^ fermonem ?

lendo e dio diflo Petro Touyteau Occurrant duz re-

$54. Num forían credidit Reus, famulum, ancil-

fpective de tertia & quinta Febr, 1707,

ij

lam, ceterosque dicti Clariffimi domeflicos , & vi-

$69. Conflat autem ex plurium teftimoniis in In.

u

cinos ita fuiffe fopori immerfos, utfurem bunc por-

formationibus de 15. Martii & poftmodum recolledlis,

1ó

tas effringentem , domumque intrantem , & chartis

quod prediétus Paftor S. Catharine hic Lovanii fue-

n

onuítum exeuntem nulla ratione perceperint?

rit hofpitatus in eedibus dicti Clariffimi a prima Fe-

s;;. Hac & fimilia nec videre, nec confiderare

r

bruarii ufque ad fextam ejusdem menfis ,

qua difceffit

i"

voluit, unius Petri fui in fictione focii atteflatione &

Bruxell

aS; ita ut ne vel in fpeciem a quoquam dubi-

dictis (fi tamen dixerit) contentus.

tari potuerit, qui hujus Paftoris praefentiee fuerit con:

il

$56. Alioquin quid facilius fuiffet Reo, quam per

Ícius, quin hee litterze effent fictae.

fh

fe vel per alium quemcumque fibi notum hujus rei

j70. Porro Reus non ignorabat, dictum Paffto.

u

veritatem aut falfitatem detegere ?

rem eo tempore fuife Lovanii , uti collipirur ex iis,

$57. Sanenemo non videt, quam frivolum & nul-

qua dicit Art. 173. (üi Refponfi ulterioris, nimirum,

I

la fpecie verifimilitudinis fübnixum fit, quod has Lit-

quod objecerit Petro 'Tourteau quod £pi/2o/a de oSla-

»ll'

teras miferit ad Altiores Poteítates ad detegendam

va Pebruarii fignata Z. B. F. E. ad Pafforcta . Ca-

veritatem , uti afferit citato Articulo 167. Refponf,

tbarine conquerevetur , quod di&lus Paflor ad autevio-

I

ult.

ves nomve[pouderit, quomodo boc

poffet confiflere, quan-

(o

558. Preterea hz Litterae plenz fünt confpiratio-

do

quidein dictus Pa/ior

Lovaui vifus effet die fexta F*

nibus & miais, de tollendo e medio per ficarios ad

iruarü,

u

jf

hoc fpeciatim conductos dicto Petro Tourteau , &

j71. Neque dictus Tourteau Paftorem hic Lova:

quidem difertis verbis admodum fcurrilibus, & exe-

20

nii tunc fuiffe negavit, fed aliud plane frivolum pro-

crandis, puta, Diabolus te aufevat , de te aclum eff.

fertur, quafi a "l'ourteau datum refponfum, ad fu

DDiabolus te auferet.

J* diabolo offerimus uti facrifi-

[e

ftinendam veriratem dictie Epiflolae: cui Reus acqui-

pium.

eícendo vel ex hoc ipfo oftendit, fe fictionis con-

ive

559. Potuiffetne Reo incidere, hec procedere a

Ícium fuifTe, ut infra Ca

(in-

Clariífimo Dormino van Es

pite 7. Art. 772. & fequen-

pen, nifi igfe fictionis con-

tibus o(ltendetur,

jl

Ícius & Auctor extitifTec ?

f72. Ex his perfpicuum effe cfedit A&or, Reum

$60, Hac a genio dicti Clariffimi tam aliena effe

omnium harum litterarum confpiratoriarum & mina«

I

publice notum erat , ut vel i

toriarum primarium fuiffe Auctorem, & fictionisIn-

jíd

pfum Reum puderet, pa-

lam id negare :

ftigatorem , qui folus illis ufüseft, tum cum amicis

us

$61. Interrogatus enim Art. 76, Qui mon viderít

communicando, tum ad Z/tores Poteffates mittendo,

jite

bas littevas plaue alienas e[fe a gemio. diéfa Claviffiuii ?

573. Sed neque oftenditur Petrus Nicolaus Tour-

|rar

Refpondit: 4uod zunquam firuter fibi. perfuadere po-

teau his litteris ufus effe, nifi quod eas fimpliciter

[Cde'

tuevit , Clariffimuim Dominum vau Espen effe capacem

tulerit ad Reum, & ipfe illis tan

quam propriis pro

Ti

talia perpetrave; €? quod

libitu fit ufüs : ut proinde evidens

appareat, Petrum

fuerit caufa, quod rezfimzm'-t

poffe

formidinem de oppofito.

fictionum harum merum fuiffe inflrumentum.

562. Verum fimulata & conficta fuit hac, quam

(iarm

174

J

UCoNcrLUsIO FINALIS

534

$£74. Quod attinet ad Epiftol

am de ro. Februarii

'Tourteau Epiftolam illam acceperat, non fpetetad

cum incluío Libro Refolutonum & Formulario, in-

fpoliationem Curforis , eo quod diceret, fe accepilfe

ventarizátam fub littera B. & qua fola ex omnibus

e manu alicujus juvenis ad portam Curforis quaft per

fidis litteris fignata eft nomine Domini van Espen,

—

fe deflimandam , plane ridiculum eft,

PDPRRUERRUEEeU

I

$987-

uid enim aliud eft, fe infinuare in domum

ad longum cum hoc figno quadro oblongo |

