ex przcitatis verbis Domini Grafper, illum de uni-

LU

ler

tenta Lili Refolutionum, omiffurus non fuiffet A-

co tantum Formulario agere. Si de uno C9 alio

[

egis-

dri

coNTRA PaTREM BrRNARD. DrsIRANT.

$57

egiffet, fïve deduobuss non poterat (impliciter dice-

juxta Conflitutionem Clementis XI.

re van "t Formulier, ift noch flil, fed dicere debuif-

feliciter regnantis.,

Quoutque vera & fincera fint

hec ultima afferta

fet, van t eerfle Formulier ifi noch. flil, oft van "t

Rei, Magnificentie Veftrz ex

tweede, of van ons Formulier CS9.

pendenxdum relinquit

AGor ex fequentibus.

Deinde, tamet(i fupponeretur Dominus Grafper

Primo notandum eft,

egiffe de duobus Formulariiss ne tunc quidem , nifi

quomode non ita pridem

Facültas Theologica anti

quum füum Formularium

peffima fide neus inferrepotuiffet , Dominum Gras-

ab Alexandro VII. ej

usque Succefforibus probatum

per egifle de confi&is Formulariis menfium Junii

& laudatum immuta

verit.

1706. & Januarii 1707.

Secundo, quod mutatio illa fada fit contra difer-

Etenim Reus ignorare non poterat, primarios e

Clero Hollandico fortiter reíftitiffe invectioni Formu-

tam prohibitionem ifti Facultati intimatam a Przde-

ceflore Magnificentiz Ve(tro Eximio Domino Claes,

larii Alexandri VII. in Ecclefiam Hollandicam , illam-

que invedionem ab ip(íis Statibus Hollandiz fuifle

e unanimi confenfu omnium quinque Facultatum,

& quidem fub gravi mu

icta, & contra prohibitionem

vetitam : imo ícire poterat meus, plures e Clero

Illuttriffimi Buffii tunct

emporis Bruxellis Internuntii

Hollandico cum Litteris dimitforiis defunéti Vicarii

Apoftolici.

Apottolici Potcamp ad füícipiendos Sacros Ordines

Tertio, quod neha&enus quidem conftet de Man-

f,

Coloniam miífos, maluiffe non fufceptis Ordinibus

da

[

to Pontificis , illam immutation

em przcipientis.

reverti, quam ad eosdem ; mediante juramento For-

Quarto, quod mul

to minus conít

et de placetata

mularii Alexan dri VI1, promoveri.

per Regiam Majeftatem Conttitutione C

lementis XL,

Noverat infüper Reus, antiquum Formularium a

juxta quam interim Facultas Theologic

a fua autho-

K

Facultate fua T'heologica hic fuiffe immutatum quod-

ritate Formularium Alexandri VI

[. publicare, ejus-

que plures Theologi Clero Hollandico adfcripti alii-

que praxim regulare aufa fuit.

üt

que a fufcipiendis gradibus in Theologia fuerint de-

Quinto notorium'eft, plures Acad

e

territi.

emicos & pra-

eipue Clero Holiandiz adícriptos per

immutationeny

Ex his itaque fenfüm naturalem & obvium verbo-

illam antiqui Formularii Facultatis, etj

d

rum Domini Grafper colligere poterat Reus, etiam

am Superiori-

bus ipforum coníciis & affentientibus,

a fuícipiendis

dato, quod in utraque periodi füz parte de Formu-

Gradibus in Theologia abftinuiffe.

lario egerit: fenfüs namquetum hic etfe poterat ob-

Hzc omnia ignorare non poterat Reus, adeoque

vius & naturalis: De Formulario hic etiamnum tran-

nec dubitare, quin Formulariüm,

de quo ageret ,

quillum eft : interim fyeramus u0s ia eo non recipien-

& in cujus negotio fe fortiter actur

um fcribebat Do-

do feu jurando tam generofos fore, quam vos fueri-

minus, Grafper (fi nimirum vel ipfe vel alii e Clero.

tis in illo recufando quod vobis obtrudebatur.

ad gradus Theologicos füfcipiendos a fuis

refpedtive

i

Verum at AGor fupra advertit, de unico tantum

Praíidibus cog

erentur) eflet Formularium, quod

if

ormulario agere cenfendus eft precitato Epiítolae

Reus cum fuis propria authoritate in Facultatem T heo-

ex

fuz loco Dominus Grafper, qui ibidem non laudat

logicam invexerat.

Jl-

fortitadinem, quam Dominus Krys & alii oftendif-

Denique evidens eft, in przdictis verbis:D. Gras--

fent in aliquo fimili Formulario altere, ut hic con-

per agi de Formulario, quod timebant fibi impofitum.

tendit neuss fed in alio zegotio, adeo ut füb verbo

ive a fe exactum iri ;

& contra quod fe viriliter op-

m

't ander verbum werck, id ett aegotium intelligi de-

pofituros tcribunt.

beat, prout ex aliis ejusdem Epittolz locis, uti &

Porro evidens debebat etfe &eo

» id non intelligi

ex litteris in Hollandia fcriptis & eidem fafciculo in-

de fidis Formulariis :

quandoquidem nulli invito illa

clut:s manifeftum eít, ícilicet in verbis Domini Gras-

ziy'e

imponerentur,

neque timendum effet, nequisquam

uit

per laudari Dominum Tacobum Krysaliosque a for-

ad (übfig

nandum adigeretur.

()U

titudine, quam oftenderant in negotio non admis-

Confequenter non erant excitandi Amici ad refi-

[mu

fionis Novi-Vicarii Damen.

ftendum cafü quo exigeretur , quemadmodumin lit-

Et àne ipfe Reus in mendaciis fibi non conftans,

d

terisfignificatur; fed potius (ignificaffet D. Grafper,

[em

Interrogatorio 27. hunc effe fenfam verborum Do-

numerum fignantium aut ad fignandum f& offeren-

mini Grafper agnofcit in verbis : qua Epiflola ejus

tium crefcere, & ad fignandum fe animare.

j/

Ilj »

prima abfoluta, fupponitur hic ,ut infra ex aliis ejus

Itaque clarum de

bebat effe ipfi neo, in predictis:

Epiflolis plenius probabitur, quod Dominus Gra[per

Epiftol

ll«

cultatem Theolo

is agi de Formulario Alexandri VIL. per Fa-

cum bonis amicis fuis five bene intentionatis laudent,

gicam introdudo , quod D. Grafper

approbent, C9' urgeaut profecutionem duorum pr«a-

ejusque smici Theologi de Clero Hollandico metue-

fatorum memorialium juxta tenorem trium prcedic-

bant fibiimpofitumiri, &contra quod feanimabant,.

tarum Epiflolarum.

&generoíüm füum animum oftendere volebant.

Et ruríus idem neus Interrogatorio 67. fortitudi-

nife

fil-

nem, quam laudat Dominus Grafper, illam intelli-

Ad $. VIL. De Caufa. Eruditiffni Domini

gi debere cenfet, quae in Memoriis & Litteris expri-

N

van den Nef[e.

mebatur his verbis: EpifTola Domini Grafper ad Da-

a

minum Krys data fic habet : De MrMont- Maeckers

Stultum eft, eruere Concordantiam ex eo quod'

üt

fun geen van beyde uyt myme gi[linge gegaen, de wel

aliquid de caufa Dorini van den Neffe mifceat lit-

meenende prufen uwe dapperheyt. Atlitteram : Nea-

teris fuis Dominus Gralper : quisenim de caufà ifta

) de

ter MEMORIALIUM Confector fofellit conjetturam : be-

Cor

tam celebri in Belgio non fcriberet ad Amicos fuos?

ne fentientes laudae fortitudinem ve[tram.

Cratt

Nequiter proinde neus hoc Articulo 6, füpponit

anua

Ad $. VIIL. De contemptu Confilii Status B'rzzxeïleng

fortitudinem ,. quam. Dominus Grafper laudat in A-

fi*, €9' exfpetlatione Deputatorum Hollandice

r

micis fuis.Hollandis, eam effe, quam illi oftendit-

0. 1

ad fupprimendos J4dverjJarios.

fent i2 aliquo fimili Formulario altero , quod pari ne-

nod

quitia ibiaem innuit efle alterum e Fermulariis con-

Contemptum Confilii Status Bruxellenfis hic mo-

E?Mr

j If

fidis men(ium Junii & Januarii.

re fuo keus affingit Domino Grafper qui nihil aliud

Verum; inquit Reus ibidem, non poteft Formu-

dicit, quam quod Cenfilium fit nonnihil flaccidum,

j

lare; de quo agit Dominus Grafper ,intelligi de For-

quod nihil aliud (igniticat, quam Con(ilium tardius

mulario Alexaudri VIIsnam velle huic Lovanii rofis-

procedere, quam ipfe vellet

,

: qued non eit Confi-

fit ;

tere criminofum eft , C9' quiacaufa Formularii Alexan-

lium contemnere.

1l

o Ul

Porro quod ad (ïïunn—cordantiam hic attinet, eam

" J

dri VILeft publica, €9 Pw'aaïi: ejus jam eft regulata

tam

7

! "Cowcyiusw

FINALIS

558

tam in litteris quorumcumque aliorum invenite po-

cide & clare fignificat, fe Hagzcomitis füiffe, &

tuiffet neus, quam in litteris Domini Grafper, cum

ibi adiiffe omnes illos,' quibus de negotio ifto loqui

confüeverat. Verba Scriptoris fünt : Aomre foo tyt

nonagatur nii de novisc ommuniib.us & public.i*sk quz

Hofffladt, alwaer de gewoone ronde gejchiet is :qua

.-;bribunt-omnes.

verba Reus homo Flander Flandricz linguz fcientif-

fimus folita (ua fide ita vertit hoc ipfo Articulo de-

Ad $. 1X. De :Crufq Dx)&om Hennebellz.

cimo quinto

Samjam venio ex Hofffladt , ubi foli-

tà CoNcnscaTto facla ejt.

Quis poft hzc miretur,

: Idem Refponfum 'fufiibiat.

neum fimili artificio ex quovis potfe colligere quid-

X.. D "Coi-refp-o,ncïenïïa .Domïnï

libet : adeoque inter res diver(iffimas potuifle Con-

Aà $.

. Licentiati Opf[lraet.

cordantiam tali methodo exhibere !

Quidenim affine didis verbis : gewooreronde ,cum

Nec ulla bona fide, aut fpecie 'eo*n*f'equc.entiæ po-

congregatione? lmo (i fuiflet congregatio; non opus

tuit hinc Reus concordantiam elicere; nullo enim

fuiffet facere circuitum folitum , degezoone ronde. -

Quis mortalium non judicabit, hominem illum

modo fequitur : In. Libro Refolutionum Dominus

Opftraet habetur inter przcipuos, & in litteris Do-

profligatz fideieffe, qui adeo multa & evidentia pe(-

mini Grafp

er fit mentio de Domino Opftraet: ergo

fimz fuz fidei argumenta prebet, etiam tunc cum

bonam füam fidem adftruere

;

Liber Refolutionum

& litterz Domini -*G-rafþc;: con-

mntur7 Sed-»n'ondum

cordant.

menda-ciurgm' finis.

4d $. XVI.

— Ad $. XI. De Caufa Eximii .Pa"trisf be]ïmnr.

Et quis quzío de '-Cali'(ä Eximü Patris Defirant ad

Niixïi'l famiïïia'rius in Epiftolis, quam -falutare Ami-

fed nihil

cor, & Amicos appellare homines notos

Amicosnon fcriberet? Ideone ipfius äitte.ræ'coanr-

:

ftultius, quam hinc colligere Concordantiam Epi(-

dgbunt cum Librogefolutionum*

tolarum Domini Grafper cum Libro nefolutiornum,

Authoritate Sedis Apoftolicce

in quo fimiliter de Amicis fit mentio.

| gdg.xu. De

" Ruríus interim pro more fuo infigniter imponit

impugnata, |

Reus hoc ipfo Articulo dumait: In Epiftola ejusdem

In Libro Refolutionum impügnatur quideün-Au-

Grafper de eadem 16« Februarii ad Petrum ofephum

fed Liberifte ab ipfo Reo

Boede, €9 inaltera ibidem ad Mendert Boede , quiut

thoritas Sedis Apoftolica,

apparet non hábent partem in negotiis , romen AMICO-

confi&tus eft, adeoque & impugnatio

Sedis Apofto-

lic:e innocentibus ab ipfo afili&a eft : in Memoria-

RUM nullibi comparet : cam tamen ad calcem cita-

libus vero iftis non defenduntur nifi jura Cleri Hol-

tz Epiftolz ad Petrum Jofephum Boede habeatur in

landici, proinde nulla inter hzc & Librum Refolu-

terminis De ,gwfee;enis aen alle prignden.

tionum Convcordantia.

Ad $. XVIL. De continua éxhortatjone ad. concordi-

dinem C? injiciendum Inimicis

p

"tü Mini/ifor*ïcin .Eccle[i'æ;

am C? fortitu

Ad 5 -XIIIZ. De Contem

etre

| :errbrem.

'"Manifeftum erat, in Litteris-DOmïni Grafper ex-

ilipendio Suþeriorum :Ectjlejï&jf'sz

hortationes tantum dirigi ad fortitertuenda Jura Cle-

E XIV DeV.

corum. I lem.

ri Hollandici, & bonum iítius Ecclelix; in Libro

aütem Refolütionum exhortationes tendunt ad tuen-

T $. XV. De Congregationibur.

da impia Formularia contra Religionem & Statum :

Ne verbum quidem de COngregationibusv*

in Lit—

proinde nullam ni6 fide peffima in iis fingere poterat

teris Domini Grafper

unde nec ex his nifi

fide &

Concordantiam. Sed nunquid potiori jure Concor-

l

dantia ftatui poffet inter dictum Librum nefolutio-

t

confequentia pelfi

ma eas eruit Reus, ac imprimis

eruere eas ni

titur Articulo quinto fuz Conco

rdan-

num & Epiftolas nei fcriptas ad Reverendum Patrem

tiz,exeo, quod Dominu

$ Grafper communi nomi-

Leopoldum a San&a Theref(ia;sin quibus didum Pa-

trem ad fort

j

ne fcriberet, in verbis :

Non po[fit autem intelligi,

itudinem hortatur ,. idqqe ad prjomoven-

li

quod de tot C9'

tantis communi nomine jcribat , nift ii

dum iniquitatis füze myfteriam? -

iquando conveniant;

f

quorum nomine fcribit , alibi C9' al

Ad $.XVIII. De fignaturis Epijïwo'lamm" per fola.r prz.

ecce Congregationes , qud per unü

m fua fenfu j"cribzm-t

Ir

ad eundem , inquit Reus.

— masLitteras nominis C9 cognominis.

His infinuatam cupit Reus;

Lö.vaniic di&as Con-

d

qua per DominumGras-

In Litteris Domini Grafper nulla fignatura eïi -fi—

B

gregationes fuiffe inftitutas

nimirum adDo-

per íua fenfa fcriberenta

deundem,

milis iis fignaturis qua prafecribuntur in LibroRefo-

minum Jacobum Krys :

.

fed jám ante advertit AGor,

lutionum

unde nulla prorfus.inter litteras Domini

in Libro nefoluti

illam commiffionem fcriben-

Grafper & Librum nefolutionum Concordantia eft.

e

onum i

Quod vero hic citat Reus ex Congregatione de de-

V0

di ad Dominum Jacobum Krys & alios, con(tanter

affingi Clariffimo

Domino van Efpen, non autem

cima quinta Augufti 1706. fignari eportere per pri-

Vl

Domino Grafper,

ut hic ruríüs neus fignificat. -

mas litteras tantum , id in pofterioribus Congregatio-

0

nibusjam pridem mutatum erat, quando in Februa-

d

Deinde fàacile Reus inte

lligere poterat, Dominum

Grafper de tot & tantis negotiis communi nomine

rio 1707. fcribebat Dominus Grafper; conftitutum-

b

Ícribere potuiffe, etiam

fiilli; quorum nomine fcri-

que fcilicet, ut in pofterum fignaretur per fidia no-

"

fy

bebat, non convenirent a

libi €9 aliquando. modo

mina & figna.

fcilicet illos feorfim adiret di&dus Dominus Grafper.

dr

Peífima igitur confequentia eft, quam Reum in fü-

Ad $. XIX. De fictis Nominibus.

M

ke

pra allegatis verbis feciffe jam oftenfum eft.

Pejore etiam fide Congregationes illas a7i^i (vult

Fi&is nominibus uti in Epiftolis, omnibus fami-

lee

dicere alicubi) inftitutas fuiffe contendit neus ex E-

liareeft : undepeffime ex eo colligitur Concordantia

Vi

Epiftolarum cum Libro gefolutionum, qui fimiliter

dej

piftola fcripta Leyde nona Februarii, in qua Scrip:

fi&is nominibus utitur.

Ut

U

tor Amico fuo, ad qgem Epiftolam dirigit, dilu-

g

CONTRA PATREM BERNARD, DES[RANfF.

559

Ut fümmum äliqua fpecies confequentie effet

tunc, cum eadem ficta nomina utrobique occurre-

4d interrogatoria.

rent : jam vero cum nomina fictain litteris Domini

Grafper omnino divería (int a nominibus fidtis Libri

Speraverat Reus per han

C fuam commentitiam,

&efolutionum; omnino etiam fequitur, Reum fide

Concordantiam & Interro

quam fuübnedtit,

gatoriorum farraginem ,

peffima inde Concordantiam ani[fe.

vertere Judicem

a caufà

pulverem oculis offundere, & di-

f

principali, & hifce füis fig-

Ad $. XX. De Domino Cinck.

mentis deludere,

efeque ex Reo A&orem facere:

fed ubi jam conft

abat,. Librum R

efolutionum cum

Peffima fide, ut jam fzpius di&um eft, & pejori

annexis Epiítolis confictum effe,

ftultum fuiffet illi-

confequentia fic argumentatur neus: Litterz Domi-

us Concordantiam cum Epiftolis

ni Grafper mentionem faciunt de Domino Cinck ,

aminare , quam fimiliter fidtam e

Domini Grafper ex-

& Liber nefolutionum mentionem facit deDomino

Caterum ex fi&itia illa C

ffe oportebat.

Cinck, ergo Litterz Domini Grafper & Liber Refo-

oncordantia videbit

lutionum concordant. -

Magnificentia Veftra,

quantus in fingendo Artifex

fit&eus ; &quidnonc

ommentorum & cum füis ficti-

tiis Iní(trumentis Con

cordantiarum fuiffet fabricatu-

Ad $. XXI. Excedeütia C9' Exceffa.

rus, fi datum fuiffet

illi, ut fperaverat, fcrutari.char-

tas eorum,

quos fecerat Libri Refolutionum & fidi-

Hic plurä recenfet ipfe Reus, quz continenturin

tiorum For

mularioru

Litteris Domini Grafper & non in Libro nefolutio-

m ac Epiftolarum | Authores,

num, aut Litteris annexis; & viciffim plura quz

Sub Cen[ura.

continentur in his & non in iftis : proindefeipíum

(Signatum)

hic de mala fide convincit, debetque fateri , Con-

cordantiam , quam fecit , veramnon effe, fed fidam.

H. MALCORPS;

ä,—,'

--

z

—

As

—

e

$E Seeemem

Ó5

p

VONNIS

SENTENTIA

IN SAECKE TUSSCHEN

IN CAUSA INTER

Den Paoxoros der Univerfiteyt van

PRoworonzM Univerfita

tis Lovanienfis,

Loven, Aenlegeere,

ACtorem,

E N-D E

B- T

Den DoGoor in de H, Godtheyt Pater

Patrem BrenNARDuM DrsrnA

NT I, Theol,

DoGorem, Citatum.

: BEnNaRDUS DzsraaNT; Gedaeghde.

efien by .de HERREN VEN DE Jomerk geor-

ifaper DöMINos DE J

G

"

donneert door den Raede van Staet gecom-

v

Status commi/fo ad

UNCTA, ordinata a Confilio

mitteert tot de Generaele Regeringhe defer Neder-

gu, conformiter ad Dec

Regimen Generale hujus Bel-

landen, ingevolghe van het Decreet van den 5. Oc-

retum de $. OGlob. 1707. Su-

tober 1707. aen den Souvereynen naede van Bra-

premo Confilio Brabanti

& trausmiffum , Epiflola de

IO. Januarii ejusdem a

nni, fignata Z. B. V. E. cum

bant toesefonden, den Brief van den 10. Januarii

van den felven Jaere, onderteeckent Z. B. V. E.

Formulari Statui C9' Religioni contrario, €o

E]

met het Formulier contrarie aen denStaet en dene-

dam Catalogo Perfonarum quc eidem Form

ularipa-

ligie, ende eene Li(te van de Períoonen die het

rate fuiffent fubfcribere, innibi inclufis ,

direcia ad

felve bereyt fouden geweeít zyn te onderteecke-

Guilielmum Vande Neffe Paftorem S. Catharine hu-

nen , daerinne ghesloten , addre(lerende aen Guiliel-

Jus Civitatis Bruxellenfis : Vifis Informationibus de-

mus vande Neffe Paítoor van Sinte Catryne binnen

fuper captis $. Martii

a

Jequentis , C9' diebus fequenti-

defer Stadt Bruffele : Gefien d'Informatien daer over

bus : Vifo magno f

fciculo , continente tres parvos

genomen den vyfden Meert daer naer, en de vol-

fafciculos , in quibus

inter. cctera repertee funt litte-

gende daeghen: Gefien hetgroot Pacquet behel(en-

vt de 13. fuprafcrip

ti menfis Januarii fignate Z. B.

de dry cleyne Pacquetten in de welcke onder andere

V. E. €9' de 10. Feb

ruarii fequentis fignatee Z. B. van

)

bevonden zyn de Brieven van den derthieníten der

E[pen, ambe direfle ad

voorfchreve Maendt Januarii onderteeckent Z. B.

Jacobum lgnatium Krys,

V. E. ende van den thienften Februarii daer naer,

Amftelodamum ,

cum quodam alio Formulari etidm

h

Statui C9' Religieni contrario cui varim motabiles

onderteeckent Z. B. van Efpen, beyde addrefferen-

Perfonc nominibus fuis refpetlive ibi expre[Jve , jam

de ae

n Jacobus Ignatius Krys tot Am(terdam , met

2

e

ld

een ander Formulier oock contrarie aen den Staet

;

um fubferipfiffent menfe Junio 1706. inibi inclufo

ende Religie. 't gene verícheyde voornaeme Per-

Vifo quodam Libro inibi fimiliter inclufo, intitula-

foonen aldaer met hunne refpective naemen uytge-

to Liber Refolutionum, continente clancularias Con-

druckt alreede fouden onderteeckent hebben in de

gregationes C9' Refolutiones , quas omnes illce pe-

Maendt Junii 1706. daerinne gesloten : Gefien fe-

&abiles Perfonc in iisdem Congregationibus fuis ref-

keren Boeck daer inne infgelycx gefloten, geintitu-

peclive nominiPus defignate, identidem pretenfim

leert Liber Refolutionum , behelfende de geheyme

cepiffent in prejudicium Status C9' Religionis : Vifir

f

Vergaederingen ende nefolutien de welcke alle die

ulterius tribus Epi[lolis fignatis Henricus Grafper,

u

aenfienelyckeMannen in defelveVergaederingen met

tef

hunne refpective naemen beroepen van tyde tot ty-

inibi etiam inclufis cum variis aliis : Vifis infuper In-

de prefentelyck fouden genomen hebben tot naedeel

for-

g60

d.

ÜCONCLUSIO

FINALIS

van den Steet ende deRelfigie : Gefien voorders de

formationibus defuper captis nona. fupraferipti menfis

dry Brieven onderteeckent Henricus Grafper , daer-

inne oock gesloten met verícheyde andere : Geficn

Martii C9' diebus fequentibus: Vifis variis infltrumen-

lis per Citatum in lite confignatis, nec non AClis C?

alnoch d'Informatien daer over genomen den negen-

ften der vooríchreve Maendt van Meert en de vol-

Notulis in caufa habitis , prout etiam Libello fupylice

gende daegen : Gefien diverfche ftucken door den

per Actorem oblato vige[ima oclava Aprilis fequentis

Gedaeghdeten Proceffe gheconfigneert, mitsgaeders

cum Apo[tilladefuper fecuta, continente provifionem

de A&en ende Notulen in faecke gehouden, als

citationis perfonalis ad. onus Citatis.Interrogatoriis

oock de Requefte by den Aenleggere geprefenteert

ccptis 14. Martii 1707. C9' Refronfione Citati defu-

'den achtentwintifchea Aprilis daernaer , metten Ap-

per fecuta : Vifis ulterius Faclis gravaminum, €3

poindemente daerop gevolght , behelfende previtie

Van daeghíel perfonneel tot late der Gedaeghde ,

Refponfione per[onali Citati de wona. Maji fequentis,

de Interrogatorien begonft den vierthieníten Meert

cum.Scripto . 1pfius ulterioris Refpon[ionis in feriptis,

1707. ende deRefponderinge des Gedaegde daerop

Republica A£toris ,nec non Verbalibus C9' Locotermi-

ehevolgt : Gefien voorders die Feyten van belaftin-

ni Citati in contrarium habitis: Vifo Decreto Keéloris

ge, ende de perfonnele Antwoorde des Gedaegh-

Magnifici Univerfitatis Lovanienfis de undecima Sju-

de van den negeníften Mey daernaer, beneftens fijne

Schrifture van naerdere fchriftelycke Antwoorde ,

niiejusdem anni, per quod. Citato provifionaliter inter-

dicebatur ullis Academicis Aclibus intereffe ,. aut Lec.

Replicque des Aenleggers, mitígaeders de Verbae-

Jen ende loco Termini des Gedaeghde daer tegens

tiones ullas exercere , confirmato per Sententiam Juwc-

gehouden: Gefien het Decreet van den nector Mag-

Tx quarta Novembris ultimo elapfi : Vifa Sententia

nifieck van d'Univerfiteyt van Loven van den elfiten

interlocutoric; data decima otlava Suuii eju[dem anni,

Junii van den felven jaere, daer by den Gedaeghde

per quam Actor admittebatur ad probardum Citato fal-

proviionelyck wierde verboden tintervenieren in

eenige Academiecke A&ten ofte Leffen t'exerceren,

va fua prohatione contraria: Vifa confequenter proba-

£

"econfirmeert m

etten Vonniffe van de JoixcrE van

tione partium hinc inde produécla, cum reprobationi

den vierden Novembris leftleden: Gefien het Von-

bus C? falvationibus defuper fecutir ,Scripto intitulato

nis Interlocutoir gegeben den achthienften Junii van

Conclufio Finalisper Partes tradito ,. €9' paríter Li-

den felven jaere ,. waer by den Aenleggere wiert ge-

bello fupplice: civili Acloris de 16. Februarii ultimo

admitteert ten thoon, den Gedaeghde geheel in fy-

elapfi cum rationibus impertinentie per Citatum in

nen thoon ter contrarien

Ge(ien dyenvolgens den

thoon van Partyen hinc inde geproduceert met de

contrarium exhibitis

Omnibus | confideratis: Dowir-

Reprochen ende $Salvatien daerop gevolght, die

NI DE JUNcTA, interveniente Officio Fifcali praeditli

Schrifture geintituleert Conclufie Finael, by Partyen

Supremi Confilii Brabantie , jungentes liti fuprafcrip-

overgegeven, eentíaementlyck die Requefte Civile

tum Libellum fupplicem Civilem , declarant fupra]crip-

Des Aenleggers van den 16. Februariileftleden, mette

redenen van Impertinentie des Gedaeghde daer te-

tas Epi[lolas de decima C9' decima tertia Januarii &5*

gens gedient. Op alles geleth : Dre HEEREN VAN-

decima Februarii 1707. fimul cum fuprafcriptis For-

DE JoINCTE, ter interventie van het Officie Fifcael

mularibus C3' Refolutionibus , qu& omnia confecia funt

van den voormelden Souvereynen Raede van Bra-

bant, vuegende die vporíchreven Requefte Civile

a Petro Nicolao Tourteau (de quibus in lite mentio)

conficta , falfa , [randalofa , €9' feditiofa: Mandantes

totten Proceffe , Verclaeren die vooríchreven Brie-

proinde ut eadem publice manu Tortoris comburan-

l

ven van den thienften ende derthienften Januarii , en-

de thienften Februarii 1707, beneffens de vooríz.

tur, habentesque Citatumtanquam fufpectum, qui con-

Í

Formulieren ende Refolutien alle gemaeckt door Pe-

currerit fimul eum prenominato Tourteau, ad fabri-

trus Nicolaus Tourteau (ten Proeeffe geroert) ver-

candumprcferiptas Litteras, Formularia C9' Refolu-

dlnght ,

valích , fcandaleus, ende feditieus ; Ordon-

d

tiones,necnon convictum quod jufJerit fieri varias Co-

nerende

dyenvolgens dat de felve publieckelyck ful-

piasNotariales fuprafcriptarum falfarumEyiflolarum

len verbrant worden door de handen van den Scherp-

rechter, ende houdende den Gedaeghe voor fufpe&

C? quod easdem tanquam Copias authenticas preeten-

farum verarum Epiflolarum DotlorisZegeri Bernardi

van geconcurreert te hebben beneffens den voor-

noemden Tourteau tot het fabriceren van de voor-

van Efpen mala fide tranfmiferit ad Altiores- Potefla-

íchreve Brieven, Formulieren, ende nefolutien ,

ti;, iisque ulterius ufus fit pro libitu fuo,deinde quod

nceert vante hebben doen

mitígaeders voor geconvi

etiam fieri ju[ferit varias Copias Notariales preeditto-

maecken verícheyde Nota

riale Copyen van de voor-

rum fabricatorum Formularium C9' Refolutionum,ea-

íchreve valíche Brieven , ende de felve als geauthen-

van depretenfe waerachtighe Brie-

demque tanquam verum opus procedens a diCto Dotto-

tiqueerde Copyen

revan Efyen C9' ab aliis Perfonis ibidem nominatis,una

venvan den Doc&toor Zeg

erus Dernardus van Efpen

ter quaeder trouwe gefonden te hebben ad Altiores

cum prafatis defcriptisCS'authenticatis Epiflolis etiam

mala fide tranfmiferit ad. Altiores Poteflates , iisque

Poteftátes , ende fich voorders daer van bedient naer

e

fyn goet duncken, als oock van

te hebben doen

alias ufus fuerit in magnum ipforum prajudicium

-

maecken verfcheyde Notariale Copyen van de gemel-

Habentes eum ulterius fufpettum quod tribus diverfis

de gefabriceerde Formulieren ende nefolutien , ende

vicibus induxerit prafatum Tourteauut interciperet

de felve als een waerachtigh werck voorts commen-

ex domo Curforia fuprafcriptos tres parvos fáfciculos

de van den gemelden Do&oor van Efpen, ende van

Litterarum fcriptarum per pranominatum Henricum

andere Perfoonen aldaer genomineert, beneffens de

Grafper ad varias Perfonas : Nec non conviftum quod

voorfchreven ghecopieerde ende geauthentiqueerde

Brieven, oock ter quaeder trouwe gefonden teheb-

eosdem tres fa[ciculos qualibet vice ad fe. per diclum

Tourteau delatos tanquam ex domo Curforia intercep-

ben adaltiores Pote(tates, endeanders(ints gebruyckt

te hebben tot hun groot naedeel : Houdende hem

t05, eiiam tanquam tales qualibet vice fciens C9* vo-

voorders voor füfpe& van geinduceert te hebben

lens acceptaverit, penes fe detinuerit , eosquein ufum

fuum pro libitu fuo. converterits nec non quod fupra-

Sl

tot dry differente reyfen den gemelden Tourteau

tot het intercipieren uytte Poíterye van de voor-

fcriptis Epiflolis, Formularibus, Refolutionibus d

Ini

inc om-

trà

fchreven dry cleyne Pacquetten Brieven gefchreven

Fafciculis ufus fuerit in evidens periculum ru

nium :

x

CONTRA PaTREM BERNARD. DesiANT.

$6I

doof den voornoemdem Henticüs Grafper aen ver-. gium P'irorum pretatorums . Ft finalitey quod commi-

fcheyde Perfoonen : Ende voor gecorvinceert van

Jevit. ulteviores exce[fus, propius im lite memovatos ,

de felve dry Pacquetten telcker reyfe hem doorden

Dowiwt pg JuwcTA declavramt Citatum. excidiffo om-

gemelden "Tourteau als geintercipieert uyt de Páfte-

pibus LeGiomibus ; — Beneficüis , . &9 Officiit, qu& in

rye toegebrocht, oock voor alíuleke t'elcke' reyfe

Univerfitate Lovanic

2f poffidet, damnant eum exilio

&l willens ende wetens aengenomen re hebben, tot

perpetao extva ommnes

P.

itiones Sue Majeflati fubjetlas,

hem behouden, ende fich daer van bedient te heb-

fub pena avbitrario putitionis , condemnautes eum in

ben naer fijne geliefte3 — mitsgaeders van de voor-

otnues expenjas litis 69 executiomis Zuflitie. — LA um

fchreven Brieven; Formulieren, Refolutien, ende

in bac Civitate Druxellenfi die decitna otlava Maji v708;

Pacquetten gebruyckr te hebben tot evident peryc-

Et erat fignatüm :

kel van het verlies van allen de voor-geroerde Man-

nen ; Ende eyndelijck van begaan te hebben voor-

dere exceíflen ten Proceffe naerder vermelt : Dig

BQDR?.

HEEREN VANDE JomwcrE verclaeren. den Gedaegh-

de vervallen van alle de Leffen ,

Beneficien ende

Officien, de W&c'ke hy binnen de U'niveffïreyt van

Loven is befittende, bannen hem ten eeuwigen daege uyt alle de Landen van de Gehoorfaemheyt vaa

Syne Majefteyt , op pene van arbitraele flraffe , condemnerende hem in alle de coíten ende mifen

van Juftitie.- .Aldus: gedaen binnen defe Stadt Bruffele den 18. May :r7e8. Emde was omderteeckent :

BODRY.

Relatio. executz Combuftionis.

den 1. Junii r768. zyn de Brieven , For-

dià 1j. g'umij 1708. Epiflola, Formmlavia, $g

OP

mulieren ende Refolutie- Boeck , in den bo-

HO

Liber Refolutionum i fupvapofita Sententia tne-

venflaande Vonniffe vermelt, verbrandt geworden

sorata , combufla [uut im Sabulone in bac Civitate

j

op de Savele binnen defer Sradt Bruffele, ^ door

Druxellenfi , per mamus Tortoris , — intevvenientibus

handen van den Scherp - rechter, ten overítaen van

Domino Conufiliario €? Relatore Eelkens, Dotnino Con:

den:. Heere Raedr énde Rapporteur Eelkens, den

Jiliavio &? JAdvocato Pifcali Supremi Confilii Bvaban-

Heere Raedt ende Advocaet Fiícael van den Sou-

tie, Domiuo Malcorps Fifcali Univerfitatis: Lovani-

vereynen Raede van Brabanr,den Heere Malcorps

enfi

15, C2 me Grafiavio infmfcriþto » ultisque eircumie

Fifcael van d'Univerfiteyt van Loven, ende van my

onderfchreven Greffier, ende ter prefentie van vee-

/laætä?u; pæ*æjäiztil/us.

le Ommeftaenderen,

. Et erat fignatum,

li

Eædg mas$ onderteeckeut,

p-

BODRY.

BODRV.

M-'o0 X1 T 9 M

4

NE

wrretuy Letor. videns ex. premilJa Conclufione finali, quod Caujï; z'nfhz:f?a fit coram Magnifico Do-

0)

müno Re&ore Unmiverfitatis Lovamien[fis, & tamuen Senteutia prodeat fub momime alicujus juNCYE :

r

eonetur , ortum fuije confidum Zurisdi&liomis iuter. Univevfitatem ex una €? Minifiros Regios ex al-

e

zeva parte pretendentes Cau[am banc privative ad

pitionetn Regiam fpeciave :

unde babitis pluvibus. tvac-

Jf

tabibus, tandem, ne juflitia ex boc fiffevetur , or

natum 6f a Confilho Status, ut, Caufa coram Redore

Univerfitatis pleue inffru&la ,. Reov duos. /dffeffores. Bruxellas imittevet, qui fimul cum tribus Coufiliariis

li

Supvemni

lu

,

Confglii Brabastie defiguandis , cum z'nterpez)tz'ozfe «dvocati. Fifcalis di&li Confilii, Gaufam deci-

dereut,

b

i

p

" s

"n

AE

ZX

— MJ'e-

23

u

"ii

fit

INSTRUMENTA CONFICTA

T

i

o

. De quibus in Sententia fit mentio,

7

o

E G

Iná

n

Olï'æ manu Li&oris palam Hammis exufta | funt Brüxelüs 15 jJunu 17068.

yqu&

I

amiíes

"Y

FU

—

"

ert

T u

I

9

Jilof

Too LA

TW

De decz'am 7::'mzarïi i7o7f, G FonMUuzARiUM i acclufum,

qaod

U

permaneamtlls;. & in fignnm unanirmitatis cornpo-

g

Erudz'tz'[þ'me 4Domine,

fui hoc Scriptum introclufüm, ab omnibus Amicis

"u

Alute previa, non mihi eft dubium quin. noviffi-

fignandum : nefícis quantam urilitarem nobis fir alla-

j

mae mez Litterze redditee fint. Eruditiffime Do-

turum hoc Scriptum, dum fignatum erit. — Unani-

minationi.Veflrae, quibus cognofcere potuifti, nos-

miter noítro nomine offeremus fupplicam Statibus

j

14

tra:negotia optimo in ftatu effe pofira, i unanimes

Hollandize , ut fub eorum protectione valeamus effe ;

» (tt*

Bbbb

& re-

i

upplem, Qper. Fan Efpeu Pars 1V.

$62

CowvcrLusio FINALIS

W xeferemus, Adverfarios noftros eífe homine;', qui

Eruditiffimus ,Domïnuä Opfiraet ,

cum CGallis commercia tenent, & qui in necem &

Eximius Dominus Hennebel ,

in ruinam Hollandie Statuum conípirant ;. expone-

Dodtiflimus. Dorninus Cinck ,

Dominuws Vivien,

mus fautores noflrorum Hoftium efIe homines qui

Gallis maxime addicti fünt : obfecrabimus, ut ad-

Dominus Verniel,

Ícribi numero Civium Amfítelodamen(ium poffimus,

Reverendus Pater Daert,

ut hoc modo majori protectione frui poffimus: &

Reverendus Pater De Fraye,

non dubito, quin fruituri fimus prorectioni Hollan.

Eruditiffimus Dominus Vande Neffe,

dica presferenda omnibus aliis, Hoc modo poreri-

Reverendus Pater De Hondt & alii ejusdem Re-

mus evadere Romanorum & inimicorum noftrorum

ligionis ,

oppreífiones, qua imminent, ^ Arnici noítri appro-

Dominus Du Cellier ,

barunt, & poftquam Bruxellis fignaveritis, nos pa-

Eruditiffimus Pater Dallexo,

Reverendus Pater Van Wavre,

í

riter hicfignabimus, transmifTuri poítéa Mechliniam,

Gandavum, ut etiam fienent ibidem Amici noftri,

Reverendus Pater 'Tax & alii ejusdem Religio-

nis,

:

Dignaberis fignare cum aliis Amicis, & mihi quam

ma

primum transmittere, ut brevi omnia ed finem bo-

Et innumerabiles alii fignabunt, quorum nom

num pofílimus perducere. NNoílra Caterva crefcet

nimis longum foret repetere.

Supercriptio Evat :

& terrorem inferet Adverfariis noftris.

Nomina pa-

Eruditiff&imo Domino D. Vande Nefle Paftori Vigi-

gina fequenti fcripta fünt, qui fubfignabunt. lnte-

lantiffimo S, Cartharine Bruxellis &c.

rim fübfcribor ex corde, Zzfra babebatur : Eruditis-

fima Domine, Vefter humillimus fervus, Et Erat

Seqüz'tur écriptum iktrorluj?:m.

fignatum : Z. B. V. E.. In margitie babebatur : Lo-

vanii 1o, Januarii! 1707.

Nos ipfrafcripti vovemus & promittimus Statibus

Hollandize toto tempore vite noftree obedientiam,

In pagina fequenti fm'pta ärant Jequentia,

