» f0 evocatam eífe Univerfitatem in horám g. ad deli:

'"Scriptum continens brevem totius rei geíle ferieri,

» berandum füper Memoriali [talico , exhibito Suae

'cujus copia hic jungitur füb titulo Aeflexzozes &c. (1)

» Sanctitati per Eximium Dominum [oannetà Liber-

Addideram aliqua inftrumenta, qua' pro probanda

» tum Zezuebel, hinc vigore commilfianis per eumderri

factorum veritate (ervirent; fed romavit, ut heéc potitis

» Eximium Dominum ipfi date fexta Januarii noviffi-

ad vos dirigerem , cui acquievi, Habebis hic junéta

» me, cujus copia hic anaetétitur, (e) ptore(tatur ir

omnia authenticdinftrumenra, (c) que pro elucidanda

» ptimis de prdematura liac convocatione, quandoqui-

veritate ferviunt, Expendet una cum amicis, qua via

» dem dictum Memoriale nondum tranfierit peromnes

fitapud vos apendum & oftendendum quam turbulento

» Facultates , juxtà refolutionéem Deputatorüm de à;

modo & irregulari agant adverfarii, — Video Facultates

Canonicam & Artium noneffe alienas ut de tota liacre

» Mattii proxime elapfi ; adeoque liacteniis per dictas

» Facultates exarninari non potuerit. .

fcribant ad Suam Sanctitatem , exponendo quod ipfz

2. » Prote(latur, quia fat notum elt

hoe negotiurti

in hac turbatione pacis & revocatione nullas partes h-

» promoveri inftigante Eximio D. $*ey

aer, &aliisqut

beant; credantque injuriofum Suz San&titati tevocare

» f& partem oflendérunt contra D, Z

A1utbel , commit-

Ablegatum ad fanciendam pacem, dum jarn paci fan-

»

tendo Exiinium Patrem Defiragt , ad a&endum cod-

ciende incumbitur, Conabimur etiaminducere Facul-

955

trà propofitionem affertam ab eodem D. Hezgebel ;

tatem Strictam 'T'heologicam ut titulum Deputáti vobis

»

quique ideo tanquami non integri üt judicium ferant

annuat.

Omnino eutn in finem conduceret , ut .

»

de dicto Me

th

5

»

hoiiáli, per infra(criptum recufantuf ;

Porpbyrienfis (d) fcriberet ad DD. Charsaeux. &

nominatim Magnificus Dóminus Re£tor oyr

7

T þröæ

2

feffor Canonurn : item ex Facultate 'Theo

r"'

Oficá ;

Rgnïaïdi.-

deduci jufferit , cuä quibüfdam fibi adbarentibut, A&um Lovanii die

, thenfe d anno quo fuprá , préfentibüs RR., DD Pauló Tettdl:

manus &* Guillelmo Strychvvant, — ( Er eraz fignatum ) Soann. Sulliv

ane, $. T. D. &* Profe

Jor Regius, — Z. B, Vau Efpen; F. Vei

«huren , & T. L. &» T. Teftelmans, dv a :se Notario,

Quod an:teftor, /gidius Denique

Not,

a

De his Mandatis, vide infra Lib. ». Epift, n. 4.

(5) Extat fcriptum , circa eamdern materiam ; eui titulus:

Obfervatioties circa. Refolurionem Univerfirarii fataih die 16, Stuiiii 1698,

&*c. — Non aliud illud effe putamzs quam feriptum Elpenii de

Quapropter huie Epiftoke áttexendum duxirus.

quo lic loquitur; quodqué, ex errore, in fm!itf Reflexiores przfetre

(c) Vide infra Appendicem ad hanc Epiftolam, litt. A. E. C.

(4) P. Le Drouex Ordine S, A

^

uguftini upnsg *x octo Do&oribus üri&z.Fgcultatis ; qui tune Romz degebat.

(«) Vide infra Litt, B

; Ex;

272

ErrsroLz EspENI0 PECULIARES;

f

»

)

Ex. Pater Zavzey , & D D. Steyaert ,. Marcellis, .Ma- . C.. Obfervationes eivca. vefolutionem | Univerfitatis , fa-

1j

?*

rim, Daun, Eruditus Dominus Parmentier , ex Fa-

&am die 16. Sunii 1696. derevocanda de

»

h]

cultate Canonica Clariffimus Dominus ZVangekier ; ex

P?'

/

:ta"tiqne Dotloris Hemzeb.d..

D]

»

Facultate Civili Claritfimus Dominus Zerys, & Con-

»

M

?9

fultifimus D. Crabeclt; ex Facultate Artium Domini

» Poft varia diffidia, que z"n"AmJ?mia Lovanienfi jam

??

Meermzmr, agteu, Lamine , van den Oever, Delbove,

pridem mota fuerant; poft accuíationes varias, quae

"h

hd

!

aliis quibu(dám Academicis fuerant intentatee, ac fpe-

Dj

3. , Cum negorium di&li Memorialis , fir magni

hd

ciatim poft accufationem articulorum 44. quas Éxirii

,'

2

»»

momenti vel ex eo quod inrelligatur, quod ob exhi-

Doctores Harzey €? Steyaert ad(cripferunt Do&tori

jl

959

bitionem illius pretendatur revocatio depurationis

N

Huygens ejü(que adharrentibus: tandem refolveruot

?5

»

fepe dicti Zenacbe] , proteftatur etiam nihil poffe

Accuíati Romam ire, controverfiarum omnium (ta.

"A

?5

concludi fine unanimi confenfu quinque Facultatum,

9?5

tum Suz Sanétitati exhibere, & ab .ea decifionem ac

?»

»4

acem poftulare.

"r

4. » Cum ipfa S. Sedes modo cognolcere ccperit

» ldem fe velle tüum verbo tum

.f"cripto þræ fe tulerat

33

?5

m

de meritis dicti Nlemorialis, illud etiam communi-

Doctor Steyaert.

Res Univerfitati proponitur, quae

7')d

»

cando parti adverfie , nimirum dicto Patri Defiraut,

confiliurn probavit, & uirique parti omne fübfidium,

99

j

23

qui aliud Memoriale oppofuit, dicit decifionem illius

pecuniario excepto, promifit,

Pb

(pectare ad S. Sedem; adeoque Univerfitatem, non

» Univerfitas füper eo negotio fcripfit Sue San&itati

» I]'

»*

9?*

fine nota remeritatis poffe prevenire judicium S,

& Majeftati Regiz; Sua Sanétiras gratum id fibi fore

??

Sedis.

??

per Breve fignificavit, fimiliter ex parte Suze Celi-

»1

»

» Finaliter cum D. Henmnscbel Memoriale non ediderit

LE

tudinis Davaria promittuntur utrique parti commen-

95

Univerfitàtis nomine, fed quorumdam tantum Theo-

??

dationis litterae,

D

p?

95

logorum Belgii, fuftinetnon effe factum Uuiverfita-

» CircaSeptembrem 1692, Doctor Hezgebelfe itineri

95

tis; nec eum concernete,

99

y

accingit: led cum ferio rem agi videret Doctor S*e-

»(

» Quibus attentis contendit iafrafcriptus, nihil con.

??

yaert , varios libellos obtulit Concilio Status, utiter

99

tra dicdtum Memoriale, aut perfonam vel deputatio-

?^5

»!

Do&toris Heuebel remoraretur ,-aut im ediret: dif-

??

nem D. Heuinebel attentandum effe; & fi fecus fiat

»

cedit interim Doéctor ZZezzebel: iter ipfius non pro-

LU

2

»9

» P'

proteftatur de nullitate; & quatenus opus, appellat

bavit tantum Concilium Status, fed & litteras dedic

9?5

ex nunc pro tunc ad eamdem S. Sedem; perens in.

99

ad Univerfitatem, ur perfüadere conaretur Doéctori

»1

?5

ftanter , Inftantius, in(tantiffime, de Apoftolis reve-

2»

Steyaert , ut & ipfe idem iter fuíciperet, & ad tanti

»

rentialibus refponderi.

Conttituens Magi(trum ZE-

??

negotii decifionem pacemque Belgii concurrerer.

1

,O

2

gidium Dénique, Notarium publicum, ad hac om-

» 9imiliter eum ad iter invitavit Sua Sanctiras, fed

99

nia & fingula Magnifico Domino Rectori & Univer-

??

ipfe fub variis praetextibus illud declinavit: tandem

u3

959

99

fitati intimanda; & actam hanc infinuandam dabam

pro fe R.P. Defirazt aliquot- E

pifcoporum Depura-

»l

hac 16, Junii 1696, (Erat figgatum) Z.,D. Van Efpen.

??

turn in füum ipfe locum (übftit

uit.

n

» Porrout pacem Academiz & Bel

gii efficacius pro-

"

» Egoinfraeriprus Notarius, vi commiffionis füpra

,9

curaret Do£tor Zezzelel, Uniy

"

9

erfitas die quarta Apri-

2

memorate, infinuavi & tradidi originalem Actam,

lis 1693

. infignivitcum cbaraétere fui Deputati , un-

nl

99

cujus hzec eft duplicatum, Magnifico Domino Re-

35

?5

animr omnium PFacultatum confenfu , parata etiam

»I

»»

&ori, torique Univerfirati Lovanienfi in Corpore

alicui exaltera parte eundem charactterem concedere,

?

99

congregatae, eamdemque coram tora Univerfitate

3)

»t

fi quis modo de confilio Univerfitatis deputaretur.

»

perlegi, nec non proteftatus fum &appellavi, prout

»

Variis modis conari vifus eílefficere

Do£tor Steyaert

» Il

2

in eademin cafum &c,

ACtum Lovanii hac 16. Junii

2

ne poffet Do&tor Hezgebel negotiu

m pacis apud San-

» (

circa nonam ante Meridiem , 1696.

?»

&am Sedem ad finem.perducere.

Huc tendere vi-

»p

?9

ägidiqs Dciligz:g.

detur ejus Z'epetitio, in qua palam

declarat, jam re-

»(

9»

vocatum Patrem Defirant, & ípem pacis amplius

»|

B. Commijfio plenaria data D. Pan l- Efpeu, a D. :

»

non e(le, auctis Rome potius quam decifis contro-

»f

Hemzeliel.

99

verfüs. Apertiusidemtentavitin fine Reétoratus fui,

y !

»

die 27. Februarii 1696. cum pratextu. Memorislis

p !

A I;ïfra(ärïptus . conftituo Clariffimum Dominum

))

Iralici, quod afferebat effe a Doctore egzebe] Suze

2c

9?

LE

Zegerum Bernardum 7az Efpeu, J.U. D. &SS. Can,

Sanclitati oblatum , Univerfitatem inducere conatus

»D

»

Profefforem, eique fpeciale mandatum do, ad, no-

LE

efít, ut deputationem e

jufdem Doétoris revocaret;

2)

fed duas tantum Facult

»

33

mine meo, agendum & defendendum quidquid ab-

atestunc in füuas partes :rahe-

»t

99

fente me agere vel defendere, etiam via juris, ne-

99

39

re potuit, nimirum Theologicam latiorem & medi-

CaTD,

-

39

ceffarium judicaverit, contra quofcumque; fi quid

5f

)

vel contra me, vel doctrinam meam, velqualitatem

» lterum die fecunda Martii inter Facultatum De

??

p

»

?9

feu titulum Depurati ad Suam Sanclitatem; aliudve

tatos, quorurm unus Doctor Steysert,

refolutum eft,

» a]

99

quidvis a me quomodolibet pertinens a quocumque

?3

ut totum Memoriale Doctoris ZZezzebel latine verfum,

Li]

»

»

tandem attentari contingat ; nec non ad Procurato-

fingulis Decanis Facultatum traderetu

r, utipfi cum

»

rem, feu Procuratores affumendum vel affumendos ;

99

fuis Facultatibus illud examinarent,

4f

)

& poftea Uni-

»p

»

& generaliter ad faciendum omnia & fingula, quae &

verfitas ferret judicium füum prout v

oluerit, &utin

2

ubicunque expedire judicaverit ; non obítante quod

99

eum finem curaret Rector Mapnifi

np

cus fieri copiam

95

magis fpeciale mandatum requirerent , etiam cum

H

aurhenticam Libelli Italici tranfmi

fi, ex qua videri

99

poteftate fubítituendi unum aut plures: promittens

9?9

poffet, an translatio latina fit bona.

Defiftere ab eo

??

omnia rata & grata me habiturum effe, obligando

99

confilio vifus eft per tres integros menfes, donec (ibi

»

33

&c, Datum Rome bac 6. Zan. 1696.

etam devinxit Faculratem juris civilis. Nec difficile

»

hoc illifutt, terrendo omnes ne pretextu Janfenifmi,

L

(fignatum evat )

Rigórifmi vel novitatis a-muneribus, lectionibus, &

Sloanues

Lz'bertm Hewze):el.

»

quibufvis functionibus Acadernicis removerentur.

v

qu

» ltaque die decirma quinra Junii 1696. Doctor Sre-

Concordat cum . ovigizali quod atteffor.

jaert tanquam Decanus Facultatis 'T'heologicae, ad-

pr

(erat fignatum )

"

"i

:

junétis fibi Decanis Facultatis Juris Civilis & Medice,

/Egidius Den

ique, Not.

Un

petivit a Rectore Maguifico congregari Univerfita-

&;

tem ;

I j

CXgisTOr x ESPENIO PECULIARES.

273

[

(ém; & iterüm proponi neiótiü

m Methoridlislta- - Poterit-D, V. habita comfitiicatiótie Réfolütiónts

2

9

$

lici, quodipfein fine Reétoratus fai movere cceperat.

Univerfitatis, rarfüs cotam Norário alifve ; "Drobt ibi.

3

)

Die fequenti cam jam Memoriale Italicurn Doctoris

dem ftyli , "appellare, "eut jam factam rénoVare póterit,

L

,

Heénnebel pét copias diftributum fuiffet Decanis Fa-

ac etiam füfpectationem, 'et(i vifus füerit ibidem eéath

2

cultátum, ur fuas refpective Facultates informarent,

introducere: id enitrihic viderür maágis éxpediens, quath

g

??

& legerenrqui vellent, propofuit Re&or, an &quid

fi a D. Caudido ( Vitefnüacio Bruxellenfi) peterentür

P.

?3

placeret Uaiverfirari defüper refolvere ; & ut digna-

Judices Appellationis. Interimporeritisamicos & pra-

al

?»

retur faum fitale judicium füper eo depromere,

éticos Romanos confülere; & fialind videatur, nobis

n

» Priufquar ad refolutionem procederetur, de nul-

üt

nuntiare; & libenter qu& ipöffumus exequemur,

»

litate Cohgtegationis proreftatus eft Clariffimus Do-

h

L

minus Z'az Efpez, nomine Doétoris Heunele], con-

iC

)9

querens in primis de prematura ifta convocatone ,

2

quandoquidem dictum Memoriale nondum tranfie-

| , Epiffola Facultatis: Canonice Lovanieufit

lat

955

rat per omnes Facultates , juxta refolutionem Depu-

ad .I?H?ffe*fftilim X11.

99

ratorum de z. Martii proxime elapfi, adeoque pet

l

2

di&tas Facültates exarminari' non potuerit : deinde

» Beatiffime Pater.. | C'um fanciendze

jam pacis fþ*e

?*

exultaret Ecclefia Beleica novus iteru

fufpeat

avit plurimos notorie adverfos Doétori Hez-

m diílidiorum

Il

2

nebel.

I(uper contendit nihil hoc in negótio polfe

fons ex ipfa noftra Acadéiria erupir,

L

coaclüdi fine utianimi confenfu quinque Facultarum,

» Jám ani fere quatüar funt cum diífidentes inter fe

f

proprer rei gravitatem aliafque rationes , maxime

partes ftatuerunt controverfias omnes Sedis Apofto-

n«

,

?5

quod res

penderer Roma coram Summo Pontifice;

licee judicio fübmittere; coüfilium probavit Sanckitas

denique appe

llavit ad Sanétam Sedem, ut ex adjunctis

??

Veflra, & Brevi Apoftolico Academiam dign

?*

ata fj g.

n

actis manife(tum.eft.

nificavit, gratas partibis, ubi ad Ur

bem pervenif[ont,

(*

» His otntibusnon o

bftantibus tres Facultates, fcili.

aures prebitum ivi,

nibilque pretermi]fum ,

quo [piri-

T

cet Theologica, Civilis, & medica refolverunt re-

tualht earum quieti confulevetur.

(

vocari Cominiffionem Deputati- datam aliis eximio

» Ipfa etiam Univerfitas opem omnem, pecuniaria

LI]

Domino Hezcbel ; addidit "Theologica, etiam iude-

»

eXcepta, utrique parti

romifit: cum

que jam a par-

(

9?5

tium altera deputarus e

f

et Do&tor Zezzebel ,

pendentey a Mémoriali Jtalico Do&oris Hennebel: aliae

quo pà*

t

»

autem duze Facultates nüllam Memorialis fecere men

?9

cis negotium traéctaret felicius honorem illi

& charáa-

j

tionem , curp tamen Magnifici Rectoris propofitio

»

&erem Deputati fui Academia tota decrevit.

Hàc

?»

»

tantum effer de ferendo judicio fuper Memoriali.

nixus auctoritate jam annos plu(quam tres a Sanctitate

,

Veltra pacem pofítular; & jàm confe&um iri crede-

d

. Theologica Facultaseft, nonilla ftrictior, fed lata,

in qua etiam funt Dómini Mavcelis,| Mavrtin, Daemen,

L

batur negotium cum die 16

Junii proxime lapfi ipfa

Lb

de

Doéctori $teyaert addi&tillimi , & duo valde juvenes

Academia, que Doctori Zezzelel ex unanimi quin.

35

Licentiati , favore adverfariorum 'nuper promoti.

),?

que Facultatum, hoc eít omnium confenfü chara-

,9

29

Facultates autem Canonica & Artium refolverunt

éterem Depurati füi conce(ferat , eumdern illum e&

»»

nihil effe immurandum ; caufam iftius Memorialis

??

trium tantum Facultarum fententiaauferendum judi-

?5

^e

pendere Romz ; efferemarduam; qua proinde non

cavit, Jurean injuria id faétum fit coram, a Tribu-

poffit nifi confenfu omnium Facultatum determinari.

-

nali Apoftolico , ad quod appellavit, intelliget Do-

;E:.

, Porro rem iftam arduam efle & fummi momenti

é&tor Hezzebel: nobis hoc unum propofitum eft, ut

oftendunt rationes fequentes: z. quia fuze Sanctitati

99

Beatitudini Veftree. exponamus rationes, ob quá

injuriofum eft, ipfa inconfulta, revocare Deputatum,

nobis in illam fenrentiam ire vifüm non

tuit ; aut ali-

w

959

quid in re hujufmodi immurare.

qui apud ipíam agit pro pace publica: prefertim

,*

poü'quam jam annos aliquot Sua Sanctitas ranta folli-

» Ácprimum movit nos honor Sedis Apoüöl?cæ,

9?5

citudine pro pacelaboravit, tum perfe in Urbe, tum

cujus femper ftudiofiffimam (& eff* Facultas Canoni-

z

S

per fuos, Nuatios in Hifpania & Belgio. 2. Quia

ca, Decretis Sedis Apoftolica tradendis & explanari-

1

J

ejufmodi revocatio non modo negotio pacis novum

dis precipue intendens , profeffa eft. Quid enim

P

injicit impediment

um, fed etiam novarum conten-

L

aliud videri poterat pacis apud S. Sedem Legatuai

l

tionum mareriam fubmini(trat,

3. Quia ifta revo-

5

?5

revocare quam aut pacem ab ea componendam re-

99

catio injuriofa ett Do&ori AZezmebel : nequeenim alio

»

Jicere, aut earn ad fanciendam pacern parum idoneam

99

agnofcere.

$

w

pretextu fieri potuit, quam quod fíuo officio non

2)

bene fungebatur, cum nullas ab ipfo expenías ferat

» Verebamur fane ne San&titati Veftrae injariofur

Univerütas.

99

foret, quod poft immenfos

lo

?!

pro pace labores, poft

, Et fane cum revocatio illa facta fit preetextu Me-

99

dignam Vicario Chrifti follicitudinem, poft funda-

Ü

?9

?

morialis Do&toris /ezrebel ; manifeítum eftrevocan:

menta pacis in Brevi & Decreto circa Formularii ne-

29

tes debere probare caufam illam füfficientem effe,

?9

gorium editis fapienriffime collocata, ploriofiffimo

?»

99

alioquin ipfum injuria & infamia afficiunr,

Pontificatui Veftro invideri ac éripi quodammodo

» Qua omnia non modicam füfpicionem movent,

??

videretur reftaurata pacis gloria, quam illia Deo re-

,

??

(ervatam elTe &

2

revocationem illam ab adver(ariis Doctoris ZZezzebel

jam inde deberi orbis univeríus ag-

L2

procuratam, ne pacis negocium ad optatum finem

?»

nof(cit.

*

»

poffet perduci.

» Infüper carum nobis fuit Academie Matris noftrae

?»

nomen & fama. Quid enim illi, rüm apud Catho-

?»

EPISTOLAlXV.

licos; tum apud Acatholicos i

gnominiofiüs, quarmi

»

videri diffidia Theologica cum tanto Ecclefiae detri-

99

Heunebello: De eqdzm ntgotio.

mento velle fovere? Quid rurpiusquam commiíTam

»

tanto confenfü curanda pacis provinciam,

"eub . —— u — - $--

re jam-

'"Exim. D. Credo in caufà revocarionis deputationis

99

non parum provecta Deputato fuo eripere.

-

veftre mulrum urgendum, quod ejusauétores tantum

» Ad hec precipue commovit nos Ecclefiae

Belgicae

quzrant impedire fücce

ffüm & exitum pacis, ad quam

?9

tot jam ànnos diffidiis lacerate , àt

que ad pacem aí-

»

pérantis calamnitas, Enimvero tim

procurandam Titulus Deputati vobis datus fuerat: pra-

ébárnus atternum'

fertim cum ille Titulus effer vobis conce(ílus fine ullis

?9

de pace actum, fi jam non modo a pace poítulanda

Univerfitatis expenfis.

Litterae Facultaturn Canonicae

9?9

apud Sanétiratem Veíltram Acadeiia, deliíteret , ve-

& Artium; .quas pro fequenti Curfóre habere fpero,

??

rum etiam revocáto eó, quem ad pacem depütava-.

in idem tendenr.

99

rat, pacis negotium abjicere videretur, Qua ii re

j

Supplem. Oper P'an. Efpen. Pars lll

À

» aliud

274

,EpersTorzg EsPEN10 PECULIARES,

$

L d

aliud 'conjicere .non..po(fumus;.quam eo .collimare

K

9?

L)

;; mium.Dominum Joannem Libertum Zezebe] Depu-

quoídam. pacis. inimicos ,. ut Decretorum. Apoftoli-

» tatum no(trum preces noftras benigne excipiat, ei-

tà

?)

corum executioneidmpedita liceátipfis pro privata fua

r

» demque Paternum fuum favorem continuare digné-

2

b

interpretatione Mandaris Regiis abuti ,. & quof(vis fibi

?*

tur ,. donec in te os Domini locutum fit, & per te

(«

?3

non confentientes, nullo fervato juris ordine, .a mu-

??

ü

ponat fines fuos pacem.

Ita vovemus, Sanctiffime

2

hd

niis quibufcumque. excludere, . ut vel etiam ob tuen-

Pater S. V, humillimi, devin&tiffimi , & obfervan-

——

[U)

3

L

dorum Decretorum Sanéctitatis Veílrz auctoritatem

d

üffimi fervi & filii:. Decapus & Facultas Ártium ftudii

?

]

vifum nobis fuerit, in'eamdem cum aliis tribus Fa.

bi

L

w

cultatibus fenrentiam non ire.

E

4

generalis oppidi Lovanienfis, Lovanii:8, Julii 1696.

4 4

»

Y

of

» Animus non eft, Beatiffime Pa

ter ,; 'advexïfï'uä Aca-

E

E ID A LA M MT

pf

demiam nofítram. ejufve.judicium nos erigere; fed

?

wv

fas efTe nobis putavimus rationes no(trasea, qua par

K

E]

w

: Hekn*eliello - De uegotio Canbüic;jth; Gandm/i! : :

efthumilitare Sanctitatis. Veftrae judicio -fübmittere ,

qU

?

hd

ut fi male a reliquo. Academie corpore diífen(imus

. Allaboramus hic, þum apud UniVe;ffitatem impetrare

VC

?

hod

nos corrigat, finbene, reliquum Academiz corpus

poffimus ut ipfà inftet apud Executores Apoftolicos;

M

L]

ld

ad pacis (tudium atque ad. debitam Sedi Apoftolicee

precipue apud fuum. Confervarorem ,. ut vobis colla-

3

m

K

& ejus Decretis obfervantiam reducar. .. Tum. de.

üonem daredignentur, cumagatur de privilegii noftri

??

mum fcilicet in Belgio pax erit, cum Decretis San:

gü

-

prajudicio. (4). .. Nihil omittemus quod ad hanc rem

?

&itatis Veítrae, aut fi malunt, Mandatis Regiis, fed

potlit. prode(fe ; & per fequentem Curforem femper

?

M

juxta Mandata Apoftolica intellectis, obtemperabitur.

p

nuntiabimus quid agarur, aut quid apendum. X Éxino-

??

Hanc pacem dum avidiffime cum Belgio. univerfo

ra nibil poteft fieri prasjudicii.

Y

??

exfpectamus Apoftolicam nobis Benedictionem: im-

Totus vefler, Anto-

ninus,' .Lovanii , 4. Jan, 1697.

N

3

w

pertiri ad pedes San&iratis Ve(tra pro(ítrati humilli-

95

Ü

me perimus, atque ut Deus Optimus Maximus illam

EPSISGQEAOGUETTY

P

b d

quam diutiffime Ecclefiz (üae confervet ,. votis omni-

pr

2

bus precamur.

Beatiffime Pater, Sanctitatis Ve(trae,

(0

*fäH?nkeþe-llo; De Edzftionäl 0perum'Ba.z'i-.' |

U

E]

L

obedientiffimi Filii, Decanus & Facultas. Canonica

,

Lovanienfis.

Exun [

Zoannes Lifer, 1.U. D. & .SS..Can.

N Aof;du'm: huc venit D. Bontius, ( de Bont)

?5

Pro£ Ord, & D

necal

5

?

??

13. J*ulii 1696.

.SS, Can, F gc. Dgcanus. Lovanii /Jag

iquid in negorio Prabende veftra terminatum eft,

»

Spsero quod jaim elapfis Feítis

P

venire poterunt, & aliquid pofitive (tatuere.

'alchalibus, amici 'c0u;-

n

»

D. Epifz'ola .Faculftatz'r' Artium aä Im:ocenïiitm Xil,

.», Dolenthic amici opera Baii cum hujufinodi reflexio-

»

nibus edita effe: non.dubito, quin facile D. V. füfpice-

»

» San&liffime Pater. Ea eft Chri&ianiokrïiis pei'fu,afio,

tur quis hujus E:ditionis auctor fit,, nimirum D. Zezé-

»

Sanctiratem Veílram non minus patrocinium füum

b

??

grée.(P. Gerberon) (/) quem revera auctorem effe

bonarum artium ftudio exhibere velle, quam procu-

argumenta mulra mihi certo perfuadent; undecredunt

»

?5

rando Ecclefiae bono curas omnes füas. intendere,

L

amici. conveniens omnino effe dicere publice, maxime

?3

Hinc paternus vefter in nos filios affectus facile ex:

Rome, Lovanienfium neminem, quin nec Belgam ul-

95

cufabit, quos, ne optimum Patrem vel inviti offen-

AT

lum 'T'heologum, effs hujus Editioriis auctorem ; nec

?5

damus anxietas follicitos reddit; anxia fiquidem h-

eam probare Lovanieníes; quin & cum amicis expen-

»

ret Facultas Artium Academiz Lovanienfis, neforte

de

dere poterit, an nonconveniat ipfum auctorem dicere;

?5

San&titàs Veftra egrius habeat, quod Eximio D. Jo-

eo quod ad fimilia edenda pronus nimium videatur5

ha

»

fin

anni Liberto Z7ezgebel , quem in Urbem auper able

& licet f2epe monitus, femper pergat; atque iftoagen-:

?3

gaverat Academia noflra, nunc Deputati titulum ad-

di modo negotio noílro non

el

235

emerit.

parum .noceat. i 667

Profe&to non. parum Academiam nofítrarm

0b

95

totumque Belgium percelluit fübita haec & inopinata

(circ-av F'efta Pa("c.)-

H

?5

commutatio, quod trium Facultatum calculo, dum

ERLSELUGLAOXVITE

Q.

9?

Canonica & Artium refifterent acrius, ita fit concla-

L

9?*

matum ubi nuper vox erat una, & fenfus omnium

Hetnebello ; Circa mominationem D. Steyaert ad Confer-

Ui

?5

préfatum Exim. Dominum Joannem Libertum Zez-

n

?5

'vatc:rzfam Pr:

vilegtorum | Univerfitatis

tjebelin Urbem ablegare, ut ''heologicsze diffentiones,

Lovanienfis.

2

& IEcclefiaftica diíTidia,

z

ug jam dudum. Academiam

?5

ne

Lovanienfem totumqué

elgium dilaceraverant, ex-

- Exim, D/."Die 2j. Julii habita eft congregatio Uni:

d

?5

ünguantur aliquando. . Animus erat omnium irre-

verfitatis, in qua refolutum fuit, ut Bullae aliaque con-

t

2

formabile Sanctitatis Ve(trae judicium praftolari, ei-

cernentia Confervatoriam examinarentur per Rectorem

«

?3

que totos fe fübjiciendo plene conquiefcere, . (ive hos

& Decanos Facultatum ; nec non depurandos. per Fa-

32

devios in viam veritatis reduceret, five illos recte

cultates. (c) . Ac rum Facultas Theologica (qua pro

h

E)

?

fentientes fua auctoritate confirmaret,

Etmodo dum

majori parte pende

i

t.anutu D. Szeyaert.) depu/tavit D.

pr

?5

Sanétitas Veftra difcutiendis & decidendis Theolo-

SZeyaert.

i

é

35

Habita eft h

&f

gorum diflidiis intenditur, dum Academie noftra

ac D&putatorum' conpregatio die 27.

t

?5

tOtique Ecclefie Belgice, pacem parat, neícimus,

ejufdem : comparuitque cum aliis D. $teygert. — Curi

,5

quis inimicus homo tantum bonum fiítere moliatur,

D

autem duo precipue examinanda proponebantur, pri-

??

cum & hodie Academie noftre amuli adverfarii

mum utrum conveniret: (ut) Univerfitas procederet

39

N

(eruditionis & virtutis comes eft invidia) lace(fere.

ad electionem ob Bullam Clementis X. qua expreffe

??

non pergant, de male fana doclrina arguere, & de

precipitur ut omnes in Bullis Pontificiis. nominati in

Qu

95

in

Janfenifmo calumniari perfiftant; eo quidem confilio

Confervatores pro talibus habeantur; hic D. Steyaer£

?5

ut ftudiofam jüventurem a florentiffima Univerfitate

dixit; quod fi ipfe eligeretur , Romam fcriberet, & non

99

4

alio divertant, cum fummo Ecclefia Belgica detri-

dubitaret, quin Pontifi

cifatisfaceret; ejufque ele&iqnem

99

mnento. Quapropter nos ad Sanctitatis Ve(lrae pedes

probaret.

&

»

ü

humillime proftrati , unum obteüamur, ut per Exi-

U

(a) Vide infrà Ep. XIX,

Vl

(5 ). Hec Edi&tio Operum Bati prohibita fuit a Cöjllg[fega'rioheaïnd'i'yc'ïs die 8. Maji 1697.

li

(2

" Vide:circa idém negotium fcriptiunculam Cui,- titulus, Lerzre'a M.5

,;',

reyasYt Gkc. $. Séptembre 1697; 3 Ilgräbn &c. In Hne,

I,ibrïi,inij'c-ripþti: Defeufé de .Deux - Brefs Gic;

-"Secundum

/

275

ETO E EnevIo Pecupiamt-

j

d

Secundum punctum erat: an ca('uiquo ali"quisþeklige-

fuiffe H&Am. . Mox, adherentes casperunt c'lamar&,

retur in Confervatorem qui-effét de Confilio Univerfi.

juxta refolutionefn Univerfitatisad electionem effe pro-

d

tatis, is deberet petere abfolutionem a juramento, &

[

cedendum; necullo modo voluerunt quezítionem illam

renuntiare Confilio Univerfitatis.: Hoc punctum unice

examinati. 'l'andem poft multos clamores proceffum

N

concernebat D. Steyaert; utpote qui folus erat eligibilis

I]-

eft ad electionem ; & a 4. Faculratibus electus eít D,

exiftens de Concilio Univerfitatis. Hic D. Sreyaert

Steyaert ; quod qui res Univerfitatis norunt, certocre-

dj

omni modo conatus eft probare quod inter exiítentiam

dunt eventurum non fi

6

Medica abfuiflet.:

vuiffe, n.iv(i cafu unus.e Facultate

de Confilio; & Confervatorem nulla effet incompári-

bilitas; adeo ut ex toto agendi modo ira fuum, erga

Ex ipío modo eligendi patenter conftabat ,. hfchïi:netïn

officium Confervatoris, prodereraffe&tum, ut Doinini

dubitrare quin electio fütura effet prari(Ti

ma D. Steyaert ;

prafentes fat mirari non poffent hominis ambitionem.

neque ullus vel verbum loquebatur de d'eputan*dis,aliquig-

Interim refolvitur hoc ultimum punétum effe refe:

bus qui ipfum ad confentiendurn indücerent, autfaltem

rendum ad decifionem totius Univerfitatis; féd ante-

urgerent, Cum D. Srteyaert non elTet praefens, debe-

rrc

quam id fieret; iterato, die 29. ejuí(dem, Rectorcon-

IS,

batei, utimoriseft & (tyli, electiolegitime prafenrari,

vocat eofdem Deputatos; qui ubi congregati fünt, dicit

ac rogariut eam gratam habere dipnaretur, |Sed de

1

Rector Dominum S?eyaert f& excufare, eo quod vide-

hoc non cogitatur ; fed demum poít horas undecim,

r

retur effe (aum negotium, & a fe dicta 27. in congre-

convocantur Deputati , atque ibidem refolvitur ,.

poft

gatione Deputatorum velle habere pro zor diis.

meridiem, falutandum D. Szeyaert, & ele£tionem

eile-

J

- Tn hac rurfus Congregatione refolvitur, fecundum

gitime, & convenienti forma infinuandam.

0.

pun&um effe referendum ad Univerfitatem.

Interim cum effet eodem die A&us Licentie, & D.

1

Itaque die 30. ejufdem , congregatur Uni

verfitas ut

Steyaert in qualitate Decani S. Petri benedictionem da-

refolveret fuper fecundoillo punéto. — Congregata au-

ret, nondubitavit vel ex fola privata ad fe facta electio-

tem Univerfitas , antequam quidquam proponeretur,

nis delatioue, fe nominare Privilegiorum Con[ervato-

tradit D, Steyaer (chedulam D. Ractori, petens eam

vem electum ; ita fe

pronum ad acceptandum offendens,

pralegi Univerfitati.

Ea prelepgitur Deputatis in loco

ut nequidem expectare

congregatis, & ex ipforum confenfu pralegitur toti

Univerfitatis eleétio effet infinuata

poffét quoufque ipfi ex parte

, & juxta confüetum

Univerfitati ; eratque. proprio charactere D. Steyaert

ftylaum, rogatum acceptare,

)

ab ipfo fignata , hac continens in fuübftantia; Cum

Qus pottea in Schola & Colle

&

gio edntïg;riut à ïadd?ï

,

?9

infra(criptus intellimyat Univerfirati proponendum an

]

bl

electus Confervaror po(fit manere de Confilio Uni-

pore?unt. Menfe Auqufli 1697.

»9

verfitatis, & hec quafítio unice poffit haberelocum

EPISTOLA X llv'x;

)

2

in fua perfona, hinc declarat; quod dignitatem illam

?)

non velit, & electionideíua perfona facienda ex nunc

H;'nn?be"llo: De reftringendis Privilegiüg dc;aäämici;'.f

L

»

prout ex tuncrenuntiet, contentus dignitate fua De-

le

??

canali, & praerogativis & officiis ei annexis; modo

ea non refítrin

i

Ex. D. Relatum füerat ad Rectorem, in Conventu

it

3

Z

antur, quod fi re(trictio aliq*ua fiat,

Epifcoporum nuper Bruxellis habito , ( )

liquid de

e

proteftatur. &c.

M

N

reftringendis Privilegiis Academicis actum fui

(Te; idque

l

Le£ta hac (€

hedula proponit Rector Univerütjäti, quid

ob pratenfos abufus, Ea propter Unive

r(itas litterag

i

m

agendum? Mox ir Univerfitate ab adharentibus

humani(fimas ad Archiepi(copüm aliofque (cripfit, ro-

- Steyaert clamatur ceffat qui/2io. - Interim Facultates

gans ut fiquos fcirent abufus indicare vellent. — Refcris

deliberant, Facultas 'T'heologica inftru&ta quo animo

píere Archiepifcopus & Epifcopus Gandenfis; atque

fiaec renuntiatio fierer, nihil de hoc pun&to dixit; fed

uterque pro abufu defignat nominationem-de.Perfona

fimpliciter refolvit die fequenti effe procedendum ad

Veftrafactam; fed pracipué Archiepifcopus, qui evos

?

ele&tionem Confervaroris. "Facultas Canonica , non

mit omnia , qua poteftin Perfonam Veftram.

obítante hac renuntiarione, refolvit, non effe conve-

Per fe-

quentem (Curíórem ) .c

P

opias Litterarum mittenius.

niens ut Confervator maneat de Confilio Univerfitatis ;

Hodie refolvit Univerfitas refpondere, nihil contra

qua refolutione audita, furgit D. Sfeyaert, clamatque

Perfonam Veítram aut nominatipnerin dicetur. Infa-

mirabile quod vefolvatur [uper bac queffione , cum audi-

verint tne veuuntia[fe $, €7 neminem po[fit mifi me , concer-

quentibus latius omnia fcribentur, 20. Scpz. 1697..

ls

zere. . Alie ergo Faculrates credentes finceram ac fir-

IX AO dR

mam eífe renuntiationem ; iànuebant ceffare quaeftio-

nem; unde & Re&or'ex deliberatione Facultáatum con-

clufit ad (ecundum puné&tum: ceffat qu4/7i0 5 atque ita

- Hmizäb?ïlo:*'De'*;'r:e/gotio Canogicatu: Gïan;d'f-f"fïf;-, j

tacit

H

"

e

;

-ränudti'atipngm,' acceptavxt, cum alfas quaftio non

gt ?e hh Maria.

ceffaffet.

t

Ex; D, Secunda currentis menfíis

cap

ta eft pofTe(fio

E PO&d

iffolütam'congrepationem ; varii erant' füper

Prebendae Gandavenfis per D. Helleweg

ez juniorem no-

E:

p

hac renuntiatione difcurfus, variaque judicia. Qui pro-

mine veftro ;. & intendimus quam primum levare Lit-

prius animum hominis noverant, non dübitabant eam

teras manütenentiz in Concilio Flandria, |Scio quod

effe fictam, uniceque rendere ad impediendam refolu-

vobis datz fuerint Littere Commendatitie a D. Peffer$,

tionem Univerfitatis füper p

tunc Rectore; copiám authenticam oportebit habere,

non faventem füfpicabatur.

roquitq)puq&of ; qpaæüþi

Dignetur quoque fignificare, utrum ex parte Uüivet-

— Et revera eodem die au

ditar , 'nidique ex parte D.

fitatis vobis unquam lépitime infinuata fit revocatio De-

;;

Steyaert follicitari ut Facultates, pracipue Medica, a

putationis; nec enim unquam aliquid de (imili infimua:

qua electio de

tione facienda in. Univerfirate fuit propofitum aut refo-

ánclinaret.

pendere yideþatgr? inpartes Ds&eyaert

&

lutum.:--Si facta non fit; conveniens videtur üt chara-

Die itàáque 51

; Julii congregota Univerfirate-apparet

&ere Deputati uti

pergat, quoufque legitimerevocatià

édhaerentes D. Steyaert" plane effe difpotitos üt ipfüm

infinuata fuerit. '

— — — ^ — - (v —

eligerent; cumque hoc omnibus ad oculum pateret ,

Aliquando fcriptum fuerat ,

ut impetraret declaratio-

dicebatur non 'ceffare. quaftionem .juxta. refolutionem

nemPontificiam,;quarefidensin Univer(itate declárare-

Univerfitatis hefternam ; quandoquidem appareat, (non

tur; fi eam nondum petierit, deliberet cum amicis aà

Obftánte) renutitiatione factaa D. Steyaert, 'aliquos ip-

eam , pendente

i

jam lite , impgtrgre conveniat. Menj&

Tum velle eligere ; MEPPESRLBE FOHARUAN URU FUR 030 153-7-' .

s E

)

