Nec ignoratur excommunicationes qua dicuntur la-

XXI. Confultatio fupey cujujdam Abbatis Curialibus

Sturibus i& Domeflicos zdbbatia fervitio ad-

tee fententie , nullius hoc tempore roboris effe, cum

in quempiam nominatim pronuntiate non funt, per

di&o:. Amz 1718.

"Extravagantem Martini. V, qua incipit 744 evitanda,

quemadmodnm in Tra&tatu de Cenjuris: Ecclefiaflicis

XV. In vicefima prima Confültarione quaritur , a

Abbas S, Throni Brugenfis, Ordinis Ciftercienfis in

perípicere poteris. 2. Parifienfe Parlamentum, po

Domefticos in Abbaria degentes, ejufque fervitio addi-

Sententie abrogationem, Paftorem ad Ecclefiafticum

Judicem confügere non patietur, ita enim videretur

étos Curialibus Juribus frui deberet. Nonafferebatur in

favorem Parochi Ecclefiee S, Mariez intra Abbatiee (epta

in dubium vacare, fatis, nec ne, ponderis abropatio-

ni fuiffet, ut Sententiam invalidam

collocata nifi Parochi quoddam informe Scriptum quod

"

omniíque che&us

in ejus propria cauía probationi effe non poterat, Pra-

-expertem redderet.

Cenfet Efpenius e re

fore, üt mbditum (Päriüehfe)

fto erat Abbati füupra omnem memoriam pofleffio, &

praterea Parochi primitivi & Collatoris Ecclefiae S.

Parlamentum Officialem a Tornacenfi Epifcopo in Ar-

tefia inftitutum velit, ad. quem Chriftianiffimi Regis

Marie titulus.

Nullus dubitat Efpenius Abbati, aut

Sacerdoti quem ipfe Ecclefie in. Abbatia fitee fervitio

Subditi pergere poffint, quod nullibi non pofitum in

ufu ett.

addixerit, id juris tribuere, ut Sacramenta adminiflrer,

Poftremum Confilium hoc per eventum inutile pror-

Matrimoniales enuntiationes peragat, & reliqua Cu-

fus evafir. — Waterloopius, evocato ad Confilium ne-

rialia munia quoa

otio, Atrebatum relegatus fuit, unde quamprimum

obea;.

dölbxdem commorantes Domefticos

;

n

fulas, in patriam fcilicet, redeundi veniam obtinuit,

ubi ei tamen haud diu tranquille verfari licuit. Ann.

XX'II. Coþnfultat'z'o- Juper fufpenfione D. Pan Roofl Ple-

batii Catbedralis Ecclefig Mecbliuienfis, aun. 1718.

1726. e Tornacenfis Diccefis finibus egredi juffus, in

fequenti anno Dunquercam relegatus, ann. tandem

XVI. Efpeniana Confultatio vicefima fecunda in D.

1728. Mandatum Regio figillo obfignatum per quod

e Regno pellebatur, accepit. Warerloopius has pro

Van Rooft, Cathedralis Mechlienfis Ecclefiee Parochi

(qui Plebanus ibidem nominatur) favorem eft. D. Al-

bationes e Dei manu non fine fingulari fide füfcepit.

In Holandiam feceffit, fe Carthufianis addidit, qui

fatige de Boflu ejus Archiepifcopus, tum Cardinalis,

paítoralem Oétobris die 17. ann. 1718. Epiftolam emi-

illuc ob eamdem caufam confugerant, pietate & fua-

- vitate confratribus exemplo fuit, ibique in domo Scho-

ferat, in qua titulo Aegule Pidei Con(titutionem Um-

geuitusinfignibat , declarabatque fe cum iis qui eam ac-

nauw die 25. Aprilis ann. 1731. cum fanclitatis laude

fuprem

um diem obiit, Videri poteft inhanc rem Vo-

ceprare recufabant, nullum amplius communionis vin-

lum. 3.

(Clamoris Fidei), Cap. 24. Folio NN. Ecclef.

culum fervare velle, — Juffit deinde paftorali huic Epi-

ftolae (üuum omnem Clerum fübfcribere. D. Van Rooft

diei 2. Augufti ann. 173 1, & Libellus infcriptus: 7-

gravibus rationum momentis adducebatur, ut ne hoc

fia Scripta fuper 7:egogiq D. Parqcbi Carvz'iz-Epirzoi 1715.

(c). Contenditur Edi&um hoc nec receptum unquam, nec 5 Su-

F. (a) Refertur Sententia liïäc,ï Tom, III. Edit, D

lleoniap? "gd

premnis patriis Confiliis in acta relatum fuiffe, fed folum turbarum

tempore ab eo quod Confzlium Centum sppellabatur ; ac proindenon

Moxzutjentum Operum D. VanE:fpen.

folum Indicem. Roma impreffum, verum etiam Indicem expurga-

sorium inhBelgi-Q Legis-loc? effe non debere.

in

Linren III.

AngTICULUSs l.

75

in capite, quod ejus plerique Confratres inierant, con-

quideim boc Plebani vefponfum ita ad bvudentie £2 35o.

filium imitaretur; fatis tamen habuit fuam ex eo recu-

derationis leges exattum videtur , ut fufpenfiomis proinde

ationem repetere, quod adhuc ea caufa apud Regium

infligende jus ,drchiepifcopo nullum e[fet , pergit D. de

Bruxellenfe Confilium penderet. Edoctus fane Pleba-

Tombeur ; & egre excufari poffet. qui aliqua vatioue

F?o.*

nus informe quoddam P/acitum , e quo fatis auctori-

obfervautiam Supremo Sug Majeflatis. Coufilto. debitam

taris an, 1714. fuppetere vifum fuerat, ut in Delgio

quod boc negotium libi fumpferat, violaffet.

ltà qui-

Bulla Upigemitus indiceretur, illegitima tantum ratio-

dem Magittratus hic de fufpeafionis rantum fententia;

ne impetratum fuiffe, Regio Confilio Libellum fuppli-

quid (i de excommunicationis ann. 172g.,

cem exhibuerat; illuftrationes fuper hac re poftulans,

cutus eflet?

Qentential»o-

ne forte fuo Principi ejufque Legibus obí(tricte fidei

Novam deinde D. de Tombeur Internuntii quoad

deeffer, qui Romanam Bullam fine ejus approbatione

D. Van Rooítinjuftitiam notat, Appellaverat Van Rooft

reciperet. Supplex Libellus hic ad Archiepifcopum

ab Archiepiícopi Sententia ad Judices Synodales; tum,

remiffus fuerat; & ex eo quidem tempore Praíul a

ut moris eft, Judices poftulaverat; hos Internuntius ei

Plebano tum Bulle tum füz-paftoralis Epiftole acce-

denegavit, etfi per admilfiomis Litteras eos concedere te-

prationem 'exegit; renuentemque, nulla Juris fervata

geretuv. — S'am vero in ejufinodi. occafionibus denegare

forma, fufpentüm ab omnibus funétionibus, provifio

judicer, profequitur D. de T'ombeur, e/f juffitian de-

nis in modum, declaratum voluit: /zterz. (Senten-

üegares que quidem aperta oppre[fro eff , quatia omnes di-

tia verba fünt) eumdem D. Guillehnum Fan Rooff pro-

vine 07 bumang Leges, & peculiaviter. Leges noffre,

vifionaliter fufpendimus a Divinis &?' Pafforalibus fun-

privilegia noflva, &7 jucundus ingve[[us probibent.

&ionibus, donec vel prefütam Bullam acceptaverit , vel

vefponfioue per[onali ejus vifa, aliter ordimaverimus. Su-

XXIP. Con[ultatio i2 favorem D, de Bade, Parochi

per hac ergo Sentenria Van Eípenius coníultus fuit.

Moen, Dicecefis Tornacenfis. Ann. 1719.

Ex certis indubitatifque Juris priacipiis definiit fufpen-

fionem, vel una fpe&tara agendi ratione, nullam &in-

XVII. Agemus de Confültatione XXIII. in hujus Li-

validam effe. Ejus decifionem D. Zaumezs ejus Con-

bri HIT. Art. H.. num. VIII. Peftilens fuit Mechlinienfis

frater, octo celebres Advocati Confilii Brabantie, &

Archiepifcopi exemplum. a nonnullis aliis Belgii

alii quatuor Confilii Flandriae adoptarunt (4).

Diccefibus haud minus abs regulis deinceps habiti

Cum interea Regium Confilium nullam Van Rooftio

vexatique ftrenui Ecclefiaftici quibus Bulla Unigenitus

fidem faceret Placítum vere &legitime conceffum fuifle

accepranda non videbarur,

In Dioccefi potiffimum

ad Bulle Unmigenitus enuntiationem ann. 1714. a qua

T'ornacenfi paffim hoc in generead execrationem con-

fane re procul aberat (/); Plebano cumulata auctori-

tra jus fafque faevitum eft. — Epifcopo ( Comire de Zeg-

tas praeíto fuit, ut poftulatam acceprationem denega-

mein[lein ) abíente, concreditum Regimen erat Magnis

re perperet.

Se tamen ad nova in-eum acta Archiepif-

Vicariis ambitio(is, accufatifque, qui fallam de Bulla

Plebanusejus "Tribunal recufavit,

folicirudinem prafeferentes ftuderent ad primarias Ec-

Copus cormparavit.

petiitque pro more a Bruxellenfi Inrernuntio, ut ex

clefiatticas Dignitares fibi viam fternere,

In Waterloo-

patriis Legibus Judices nominaret, qui recufationis

pium quid a£tum, jam vidimus. Jofeph de Bade Paro-

caufis expenderenr. Refpuitejus poftulatum Ínternua-

chus Maen, viciin hujus Dicecefeos portione quae Au-

tius , etfiillud omnino non concedere non poflet. Con-

ftriacee l'amilie dominationi fubeft, altera fictae hujus

tra banc juítitie denegationem, contraque Archiepif

folicirudinis victima fuit. Appellaverat a Bulla Uzzge-

copi acta fuas D. Van Rooft querelas ad Regium Con-

gitus una cum alis eju(dem Dicecefis Ecclefiafticis be-

filium derulit, quod reípondit e ftylo patrio: Seroz-

ne multis ad futurum generale Conciliums qui fcilicet

tium Sue Majeftlati praffitum fuiffe , ut. Mecblimenfis

omnes Prefulis de'/a Salle (ui quondam Epifcopi, alio-

"Archiepifcopi: profecutienes: cobiberentur. — INon obfuit

ruraque complurium per Galliam E

pifcoporum appel-

lationt adharebant,

Decretum hoc, quin Archiepifcopus aétorum profecu-

Ergo D. de Pade ad 'Torvacen-

tionem praciperet.D, Van Rooft fuas apud RegiumCon-

fem Vicariatum (ita nuncupatur in ea Regione Confi-

filium querelas ad novum quodque Prefulis in fe faci.

lium quod ex Magnis Vicariis Dicecefeos adminiítra-

nusinteravit, Refpondebat (emper Confilium per Scho

tioni prepofitis conftat) accitus fuit; quam ea ipfa die

lia ( per Arreíta fcilicet fuper Requifitione), feu per

qua comparare debebat ; (Novembris die28.ann. 1719.)

Contulta eidem Van Rooftapprime faventia ad Provin-

idem Vicariatus ab omngibus paffovalibus fuuttiouibus fan-

ciae Praefectum miffa (c). Omnia tamen Conf(ülta hec

&orumque Ordinum exevcitatione iutevdixit; 'Tribunal

effe&tu caruerunt, eaque conniventia ufus Archiepiíco:

novum cui contentiofze Turiídiftionis exercendae nul-

pus eo tandem devenit, ut in D. Van Rooft Augufti

lum jus erat, & quod eam tamen in Parochum hunc

die 20. ann. 1728. definitivam Sententiam pronuntia

exercuit, quin vel unam fervarete formis quibus ordi-

ret que eum Canonicatu & Parcecia privabat, Zeret

naria omuia Tribunalia (ümmo jure adílri&ta fünt,

Monftrofa nimirum hec agendi ratio Confültationis

cuimque €?. excommunicatum excommunicatione majori

declarabat. Negotium hocin AMonumentis fuper zego

argumentum fuit, quam in favorem D, de Zade, die

tio Bulle Unigenitus zz Delgio A4uflviaco , €gc. T. 1, p.

9. menfis Decembris ejufdem anni 1719. edidit Efpe-

121. &2 fegq. videri poteft.

nius, una cum aliis duobus e fuis Confratribus.

Unum hociloco Judicium quod D. de 7Zormbeur , Re-

kta primum omnium D. de Pade Confültatione hac

gii Bruxellis Con(iliarius de primisin Van Rooft actis

ufus eft, ut eam Regio Bruxellenfi Confilio exhiberet,

addito Libello fupplici in quo jus petebat contra 'Tor-

protulir, afferemus, Éxtat illud in ejus Monumento

ann. 1721.ad Sabaudz Principem Eugenium miffo (4).

nacenfis Vicariatus Sententiam , quippe qua non (olum

Re paucis expofita, necnon füfpenfionis in Van Roott

omnibus procedendi regulis adverfaretur, fed fupre-

pronuntiatze caufis ; fubdit D. de 7Zombeur eam : uno

mam etiam auctoritatem impeteret, fine cujus concur-

Paftoris hujüs ad petitionem acceprationis Dullae ref.

fu publicum in Ditione Tribunal, cujufmodi novus

ponfo niti, fcilicet e gegotium bocad Regium Confilium

Tornacenfis Vicariatus erat, cum contentiofze ]urif-

dictionis ufu ,. inftitui non poterat.

Aufum hoc a Re-

detuliffe , 89* gxpe&are, dum illud explz'mretur. Mibi

gimine non ea qua par erat, feveritate repreffum fuit:

(a) Confültatio hec ftatim impreffa fuit,

nec data opera, ut D, 4e Z'ade libere in (üarum functio-

(^) Videri poffünt fuper hac re Monumenta ad B. Unigenizus

num exercitarione perfifterer; at cohibita faltem acta

in Belgio Auftriaco &c.. fpe&tantia. Parz. L. Zrz. HH.

- €€) Confulta hzc edita die 9. Nov.ann. 1711. Junii 13. 1720.

qua in eum inchoata fuerant; cumqueann, 1724. per-

fecutiones refricarilibuiffet, eas idem Confilium ftitit

Jan. 22. 1721. & Julii 20. 1728.

d) Mon. Hift. fuper negotio B. Unigenirus in Belgio Auftriaco

irerum, & Jofepho de Bade ad vite finem ufque Bene.

G&c. Tom. III. pag, 477. & feqq.

ficii titulum ejufquereddituum fruitionem fervavic. Ad-

Fita Fau Efpeu.

*

dita

74

VwrTA D. VaN ÉEsPEN.

dita funt bonfultationi Van Efpenii Libellus fupplex

» re potuit contra Bulle au&toritatem qu& P/acito mu-

D. de Bade, & Décretum Confilii Status diei 26. Au-

, nita non erat, quaque intolerandas claufulas conti-

TOU T RRE

guíti ann. 1724-

» nebat, Excommunicationis etiam minis impetitus fue-

limh Parocho de

» rat, nifi Dullam intra ffatum tempus acceptaffet. ( a).

Supremum pariter Flandrie Confi

Moen ann. 1721, faverat, injurioíos.fermones repri-

Confultationes XXF. & XXFI. fuper Epifcoporum , €2,

inens quos :ejus tum Deferviens tum Vicarius in eum

Sede vacante, Capitulorum poteflate Difpenfa-

per ipfius propriam Paroceciam diffeminabant. Ei per

Decretum diei 3. Octobris accommodavitConftitutionis

Ziones coucedendi. Zinn. 1719.

Arreftum per quod die 20. Seprembris ejufdem anni

éditum interdixerat, ne quis Pafforum fuorum do&tri-

XVIII. Redigimus ad eumdem titulum duas Vaa

Efpenii fuper eodem argumento Confultationes, ta-

me, pratexens didlam Conflitutionem ( Unigenitus),

áut alitev , obloqueretur , üfve S'anfeniflarum. odiofum

metfi inter eas annorum aliquot intervallum interfir. Id

in iis queritur, an Epifcopi, feu Capitula qua , Sede

ER VTRU PUR TTTE PT EUR

nomen, Bulle $. S. Innocentii XII. die 24. Novemnbris

ami. 1696. date contraruun affiugeret , ii[demve, quod

vacante, eorum Juriídi&tionem exercenr, Matrimonii

pejus, berefoos, fcbifinatis, aut [imilem notam inurevet,

di(penfationes aliaíque Summo Pontifici refervaras con-

cedere poflint, cum a Papa obtineri non poffunt nifi

quamdiu tales a legitimis, Superiovibus declarati mon ef-

fent, eamve ob

caufam depofiti ab auimarum cuva &7c. Ia

füb injuflis conditionibus quibus af(fentiri non licet. Ia

driz:: Confilium de Parochis a Bulla Ui-

hac nimirum fpecie, poít D. Coddii Archiepifcopi Ul-

quidem Flan

genitus ad futurum Concilium Appellantibus loqueba:

trajectenfis ann, 1702.

Interdictum, Hollandie Ca-

tholica Ecclefia verfabatur.

Romana Curia per hunc

tur.

Jofeph de Zade non unus e Tornacen

fis Dicecefis

actum primum mifere obftri£ta, omnem deinde gra-

Paítoribus fuit, cujus defenfionem Efpenius contra

tiam omnemque juítitiam iis denegaverat, qui ex cjus

Ecclefiae feu Clero feu populo legitimum validumque

injufta & prapoftera Ecclefiafticorum Superiorum acta

fuíciperet,

Una cum D. Zauwens, in favorem D. de

ejufmodi lnterdictum profiteri, injuítifque mandatis

illud confecutis f« fubdere non poruerant,

Hinc orta

Sentis Parochi Lezengii, Junii die 4. ann, v720. novee

Confülrationi fübícripfir, quam biduo poít Supremi

quaítio, an, cum erat ob cafus Papee re(ervatos legi-

Brabantie Confilii celebres novem Advocati adopta-

um diípenfationi locus, Capitulum aut Epifcopi qui

runt, ln hac Con(ültatione probanturtria; 1. nullitas

deinceps eam Ecclefiam adminiflrarünt, eas conceden-

Sententiz Interdiéti contra D. Ze Seztis cujus unum &

di poteftate gauderent; admodum fane Roma ab au-

unicum crimen erat ejus ad Bullam Uzigezitus oppoi

diendis poftulatisaliena, qua in ejufmodi cafibus exhi-

tio; 2. legitimitas ejus recurfus ad fupremam auctort-

beri potuiffent,

Edita fuit Confultatio prima, Ultra-

jeétenfi Sede vacante; quo potifTimum tempore, haud

ratem & ad ejus Tribunalia, ur in füuarum functionum

polletfione contra Sententiam notorie nullam fervare-

nobis conttat; D. Qof£erlingz teítimonium quod eam

comitatur , id unum probat , Octobri menfe ann. 1720.

tur; 3. eum ab Epifcopo ia loci Seminarium mitti, qui

extero Principi füberat, non potuiffe. . Extat Conful.

priorem effe, . Alteraad D. Jarcbinag Ultirajectenfem

tario hec in /4ppendice "Tractatus D. Van Efpen de &e-

Archiepifcopum menfe Oéctobri ann. 1725. imni(Ta fuir.

cuv[u ad. Principein (üb Litera l,

Occurrunt in his monumentis duobus vera füper Dif-

inferta e(t eidem /ppendici , ad litteram C, altera Van

penfationum negotio principia, & pura S. Cypriani

. 1721, a tribus

effata fuper Epifzopalis au&toritatis amplitudine, Chrifti

Efpenii Confültato diei 16. Julii ann

aliis Jaris Do&toribus ejus Confratribus adoprata. Ea

Domini tantum inflitutione fpectata.

D. Mavrecaux. Parochi. Moucrozii, in eadem

Coní(ülrationi fecundae fimilem decifionem menfe

porro ia

'Tornaceafi Dicecefi, favorem eft.

Agebatur de Mif

Majo aun. r718. a D. Laurenüo Fianci(co Zourfier

Doétore Sorbonico editam addidimus Appezdicis loco.

fione quam Jefuitz in ejus Parcecia peragere, invito

Monumentum confulendum pro certo ponebat Papam,

ipfo, volebaut, ut Schifinatis & fureris pruriginem

quoad Bullam Uaigemtus ibidem incenderent, que

cum perficere vellet, ut Decretum quod Libertates no-

errurbationes in proximis vicis pluribus

(trasafficiebat, in Regno reciperetur, confilium initu-

ja m graves p

excitaverat,

In ea ftatuit E(penius Parochum, pra-

rum, ut nullam amplius.difpenfationem pro Epiíco-

porum Dicecefi concederet, qui Decreium illud fufci-

fertim fi füa omnia munia obire velit & poffit ipfe per

íe, ab Epi(copo adigi non poffe, ut Miffionarios in

pere renuiffent, omnefque fupplicationes quae ex iif-

dem Dicce(ibus exiflerent, reje&turum,

Quareba-

füam Parceciam recipiat; 2. fi Parochum Epifcopus ad

id adigere velit cenfuras minirans, eidem licere fuum

tur, an cum Papsee proinde recu(atio certo innorefce-

ad Principem & ad ejus Tribunalia confugere, peten

ret, Epifcopus matrimonii, itemque vororum difpen-

di caufa, ut fua fibijura ferventur, FHuic definitioni

fationes concedere poífet, quibus in cafibus Romam

rzefidio erant Flandrici Confilii Decreta tria (.quee ad

confugi con(uevit. Affirmans Durferii, nixumque prin-

Confultationis calcem exiftunt), & ejufdem "T'ribuna:

cipiis iifdem quibus I£(penii refponfum eft, cui pro-

lis ad horum trium Decrerorum purgationem Epi(tola,

prerea illud addimus, qua fane principia ex opiimis

fontibus, & nominatim e Van E fpenii z'plïus Operibus

Videri poteft Epiftola haec in Mogumengtis fuper nego

tio Bulle Unigenitus zz Belgio /4ufiriaco, "lom.l, pag.

qua Burfíerius laudare non negligit, petita füunat, Ad

Confultationis tamen calcem animadvertitur, cum Ma-

f40. Occurrunt in eodem Opere dittinétim expofita

trimonium non modo Sacramentum , fed etiam civilis

acta precipua negotiorum trium ( Parochorum /oez,

Lexenniüi, & Moucromii) que Efpenianis Con(ultatio-

Contractus fit, quem civilia cffzcta confequuntur, e

re fore.videri, ut Partes tum Pape recufationem, tum

nibus tribus quas exhibuimus, occafionem prabuerunt.,

De his Tornacenfis Dicecefis turbis loquitur D. de

neceílitatem in qua verfantur, ut fibia; ud Diceceíanum

Toinbeur in füo celebri Monumento ann. r721, ad 5a-

Epifcopum confulant, Parlamento fignificent.

baudie Principem Eugenium miffo (num. XXVIII.)

Eas ait ejufmodi e(fe, ut vix credi poffent, nifi juridi-

AXXFII. Cbnfultatio fuper Probatione ad uova in Ovdime

ce probarentur. Earum profert exempla plura; nos

ininus auflero Profeffionis validitatem uece[Ja-

id unum afferemus quod dici fuper D. de Bade Moera

Yid. 4dHH, 1721.

Parocho; ** Paítor de Jade prope Contracum , in-

»

quit, ex optimis in eadem Tornacenfi Diccefi , a

XIX. Difcutit E(peniusin Confultatione XXVII. Fe-

?»

fuis omnibus paftoralibus funétionibus ob eamdem

bruarii die 28. ann, 172 1. data, & ab aliis quatuor in

lÀ

,

caufam (quod nempe D. de /a Sallefuüi quondam Epif-

(4) Vide Monumenta (upcrw negotio Bulle Uwigenitus iv'þ.

w

,

copi Appellationi adhaefiffet) interdiétus fuir; &ad

Tom. 3. pag.505.

d

»

contemptum rifumque traductum eít, quicquid affer-

' Jure

75

Li»zs Ill AnTIcuLUs [,

Juré Do&oribus adoptata validitatem novae Profe

fTio-

Confilio Facultatis Ártíum replendis fädii)us agebatur,

turbarumque Auctores votorum plurálitatem ad eas

nis Religiofi qui in Ordine minus auftero jam vota edi-

derat, Oftendit fecundam hanc profeflionem, etfi

pro fua ipforum libidiae implendas fibi polliceri non

poterant, fi Membraduo, fuüb Decanatu D. Van Dyck,

poít quinque tantum aut fex probationis menfes per-

2&ta fuerit, non minus validam effe, quia regula qua

illegitime intrufa fuis fedibus privarentur. Erat ergo

neceffe litis jadicium fuüfpendi, utinterim ufui effet la-

Novitiatus annum requirit, eos tantum fpectat, qui

primum a communi focietate ad Monattesium gradum

truforum füffragium. | Et fane D. Coedyck, Succeffor

faciunt,

D. Zan Dyckin Decani Sede,. prinum omnium ambos

Occurrunt in hoc monumento graves appo-

fiteque füper hoc argumento difquifitiones.

Nationum duarum Deputatos nominavit, quae Deca-

natus D. 7/az Dyck Aéta approbaveraut; deinde ad

De Confultatione XXVIII. qua Oratorii Patrem Ze-

gerum fpectat, nihil hocloco. Quod nobis de ea di-

diem ;. Januarii ann. 1720. quz Dominica erat, ordi-

narium Cetum indixit, cum ex ufu ad Sabbaturm an-

cendum, in Articulum refervamus, in quo continuata

oratione, quicquid hanc Congregationem afficit, per-

nuntiandus eíTet; & id egit, Nationum Deputatis tan-

tum ira fentientibus, quirr exquirerer, ut parerat, quid

tractabimus.

(Infra Art. H. n. VII.)

Facultatis Corpori videretur,

Id confilii feliciter dif-

jectum fuit,. D. Zaffaert, in Artium Facultate (enior,

Kan Efpeniü Conþltatione: fuper. Statutis . Facultatis

"rtium Lovauii €gc. "dnn. v721.

eumque fecuti Nationum Flandrice & Hollandica Pro-

curatores, & ejufdem Corporis alii complures, oblata

XX. VanEfpenii Confultationes tres , ad NN. XXIX.

ftatim Supremo Brabantiz Confilio nova Requifitione,

obrinuere die 24. Decembris ann. 1720. Decretum ;in

XXX. & XXXI. copulata de quibus in hoc Articulo di:

hac verba.

éturi fümus, eo gaudent privilegio, quod non modo

* Relaüone facta Confilio, ad Fifcalis

,5

Officii interventum, Curia addit hanc (Requifitio-

vix edite a pluribus aliis Doctoribus Jurifque conful.

tis magni nominis adoprate, verum etiam digne fue-

99

nem) inchoatam per Requifionem diei 32, Maji ann,

1719. quam Parti communicatam vult. ut ibidem

re, quibus Supremi Brabantiee Confilii Decreta expref.

fis verbisauctoritatem adderent, qua(que Tribunal hoc

intra dies oéto a communicatione dicat 5 interdicens

Eaedem non

interim Parti, ne quid amplius attentet, quoad Sua

Regio Bruxellenfi Confilio exhiberert.

minoris momenti fünt ob eventa qua Van Efpenio eas

Excellentia (Marchio de Pr:à ) difpofuerit (uper hujus

Eo nimirum tempo-

)»

Confilii Confultatione ( diei 29. Novembris) editae

edendi occafionem prebuerunt.

re Lovanienfis Univerfitatis hoftes id alTecuti, ut vali-

,»

fuper interdictione cujusin ea meuatio.

dam in Artium Facultate fa&tionem conflarent, nullum

Non impediit Decretum hoc, quominus D, Coedyck

dieindicata Cagerum haberet,

non lapidem movebanr, ut eam ibidem dominantem

Arrantum abfuit, ur ele-

&ionem'in deliberatione poneret, ipfiufve electionis re-

redderent, & quicquid reliqui Nembrorum erat qui.

bus inefTet veteris doctrinze rectaeque difciplinae in Uni-

mi(fionem in aliam diem decifioni Confilii Facultatis

verfitate fervandae ftudium, opprimerent. -

fubderet, ut potius (tatim Caetum folveret, ex una In-

Decanatus Domini 74z Dyck pexuliariter per heec

truforum duorum fententia, eodemque temporis mo-

mento recederet.

Hanc Agendi rationem tueri con-

non unius generis aufa infignis evaferar; Rationes qui-

bus is ufus eft, ut Bullam Umigenitus illuc induceret,

tendit ex Regiminis & Internuntii mandatis que non

oftendebat, quaque ajebat e(fe Decreto Confilii con-

ibique fervaret, alibi (a) videri poffunt. Poftremum

fcilicet confilium hoc animo verfans , D. de Clergc Pra-

traria videlicerantequam ad fedium vacantium nomi-

nationem procederet, fibilicere perternpus voluit no-

fidem Collegii Montium, & D. Zertonville Vice Pa-

rochum S. Perri Lovanii in ejus Facultatis Confilium

vas a Marchione de Pri? Litteras obtinere, quae Decre-

Statutorum contemptum induxit. Cum

tum hoc abrogarent, duoíque Intrufos fervarent, ut

per ejufdem

eo ventum eft, ut hujus Decanatus Acta probarentur;

per eorum vocem novos viros duos, prour (ibi pla-

dua Nationum quatuor quz Artium Facultatem con-

cuifet, eligere poífet. Contra indignam fciffionem

ftituunt. in eam fententiam defcendere non potuerunt,

hanc, fenior e Caetu, ad requifionem ceterorum Mem-

fuis ut fuffragiis eadem firmarent; cumque res inibi,

brorum Confilii Facultatis, Caetum ipfum per(ecutus

efer, ut, earum reclamatione nihil obftante, A&aip:

elt e Statutis; Ceetufque poít confueta procemia, D.

fuas ez quereras ad Supre-

Reymenant , Sub.Regentem . F'aucozzi admifit ad unam

fa Regiítris in(criberentur,

mum Brabantie. Confilium detulerunt. Haud negle:

e fedibus in Facultaus Confilio vacantibus, pro indu-

xere füper hominum duorum intrufione de quibus mo

bitato jure quo ad id pollebar,

do diximus, infiftere, Deducta fuit cauíe profecutio

Eleétio hec , ex eaque orta lis prime Confültatio-

i inclufive, que vernacula locutio eft.

num trium Van Efpenii de quibus diximus, locum

ad u[que veplica

At D. Zan Dyc

k haud fe duplicando parem (entiens, &

prabuit, Data eít Januarii die 7.ann, 1721. In ea per

vincend:e litis abjecta fpe, fátis arte valuit,

uta Mar-

Facultatis Statuta & ufus, perque generales regulas ad

Univerfitatis regimen fpectautes oftendit, Decano Coe-

chione de Prié, claufas, die 2. Decembris ann, 1719.

datas Litteras obtineret, qua Confilio mandabant, ut

d/ck nil juris fmtfe, ut ordinarium diei 5. Januarii Cee-

ab actis omnibus fuperfederet, quoad Regimen, vi/a

tum folveret, in aliamve diem remitteret, abíque con-

ne fuper. [ntermuntii. Requifitione, aliter ftae

fenfu Corporis; 2, cum Decanus hic & fuüb. Decanus e

ejus opinte

zui[Jet.

H

& Littere Marchioni de Pr;? fürreptae, fue

Catu recetliffent , Seniorem in Facultate eo jure pol-

rant ex

Abbatis Santini Bruxellenfis Internuntii Requi-

lere, ut Catum ipfum profequeretur; 3. Huic non

fiione, in

qua Brabantiz Confilium incompetens effe

intermiffo Caetui jus fuiffe, ut D. Aeymenant (üpplica-

alferebat, ut hac de materie cognofceret,

tionem reciperet, eumque ad Facultatis Confilium ad-

Brabantize Confilium Novembris die 29. fequentis

mitteret, Confultationem hanc approbarunr alii Juris

anni r720. Opinio

nem (P) quàm clau(z Littere pe-

Doctores & Profe(Tores duo, & Advocati decem Par-

In ea cumulate falfa & perniciofa

lamenti Mechlinienfis, feu Supremi Brabantiae Confilii,

tebant, exhibuit.

Internuntii placita confutabat, Una füpererat

huic Tri-

Eam D. Aeymenant annexuit Requifitioni quam huic

Confilio obtulit, ut nova fibi fedes fervaretur.

Decre-

bunali reddenda libertas, ut fuper querelis in Decana-

tus D, Van Dyck Aéta propofitis tandem definitive (ta-

ta fuit requifitio, & Requirens fervata poffeffionis De-

cretum obtinuit.

flatueret, — At id eft affecura calliditas, ut ea juftitiae

profecutionis ifitermi(fio protraherett

i, atqueitaliber.

Cum tamen adhuc alie fupereffent in Facultatis Con-

De vacantibus in

filio replendz fedes, in eafque Decanus fua factionis

tas ad nova molimina quareretur,

homines inducere vellet, ad novam Internuntii Saztzni

a) Monum

. Hift, faper negotio Bulle Unigeniru; in Belgio

Auftriaco Torm,

I. Pal't. IIO Al't. l. VI. &VIIO

Requifionem , ultra.gpontanis ut primam principiis &

(^) Ibidem pag. 253.

K 2 .'."

factis

Fita Fan Efpen.

76

AVITAL -—D. VAN ESPEN,

factis omnino falfis infarram (2), novas a Marchione

æd-ium amplitudinem &folidita'tem, feu quoad Magi-

f

de Pri? claufas Litteras [Januarii die rz. ann. 1721. da-

ftrorum certam tutamque fuftentationem parceretur.

Eo deducte fundationes feuburfze plures Profefforibus

tás obtinuit, que iateralia enuntiabant Decretum Con-

filii Brabantie diei 24. Decembris precedentis, 52

& Studentibus Humanitatum addiéte ;; novaeque addi-

tx. Celebris D. Zaz Fiaue fuit eorum unus, qui íe

po[fe fpectave admiffionem D D. Clercq. €?. Bvetonville.

Habitus eft igitur novus Cetus ad. Januarii diem a1.

hac occafione infignierunt.

Novi hujus.Collegii fun-

indicatus, ad quem latrufi hi duo appellati admiffique

datio, quod-Litterarium Sanéte Trinitatis Collegium

fuerunt. Stitere fe viri quator, ut fedes in. Confilio

appellatur, prima renovationis & cujuídam reforma-

vacantes replerent, DD. 7ae Aie| & Gybelr ex una

tionis origo eft, qua in Lovanii Univerfitate medio

parte, & D. D. Petrus Joannes Soeteff) Syntaxis Pro-

circiter füperiore feculo contigit. lnfignis meriti viris

feffor, & Nicolaus Z'Offogue (ub Regens ex alia, uter-

demandatum fuit inftituendze educandeeque juveriutis

que e S. Trinitatis Collegro quod unum ex Humanita-

grave munus , atque in Regione deinceps Alumni, qui

tibus Corpori Facultatis Artium additum eít. — Hi po:

ibidem alti edoctique fuerant, ab iis diftincti fuere, qui

fteriores duo füam jampridem operam in S, Trinitatis

fludiorum fuorum curriculum alibi confecerant,

Da-

Collegio non fine communui plauía navabant. — Jam ve-

rentes, quibus aliquid effer folicirudinis, fuis ut filiis

idoneam azeducationem conquirerent, eosad hocunum

ro hujus Collegii Regentes & Profe(Tores eo privile-

gio fruebantur, ut in Confilium Facultatis Arrium ad-

Collegium mittebant. | Suosibidem Alurmnos fere cen-

tenos Cla(fes fingulae numerabant,

Erat Rhetorice fre-

5 - —— -^ . -- —— &2 ""U Touuev W X —— 4 ov —

mitterentur pre ceteris qui, ut D. D. Zanz Kiel & Gy.

bels , nec Regentes nec Profeffores effent in uno e qua-

quennífima cererarum 5 ad hanc claffem celebrata Ma-

tuor Facultatis Collegiis, inauditumque erat recufatum

gGiftrorum , quieidem preerant, ingenii virrutifque

fuiffe Collegii S. T'rinitatis Regentes & Profe(Tores ad-

praítantia magnam Srudentium multitudinem trahebar,

mitti, qui quidem eas fedes peterent, hujuíque tantum

poftremis potiffimum anni menfibus , quibus ibidem

generis homines concurrentes baberent, [ecanus ta-

moralis doctringe compendium tradebarur.

Colleg:ium

men ejufque Confortes duo in eorum prajudicium D.

hoc ad tempus uíque quo de loquimur, fuum omnem

D. Zan Kielium & Gybelium admiferunt; & folum D.

fplendorem fervaverat; & hac ipía de cau(a Univerli-

tatis hoítes nihil non moliebantur, ut ejus Profe(fores

Taffaert ejufque Adjunéti alios duos pro merito habue)-

runt.

fuis veteribus privilegiis fpoliarenr, eoque in primis

Nova hec nominatio litigii tertii argumentum fuit,

quod iis pra ceteris jus afferebat, ut in Facultatis Con-

filium admitterentur,

Contra vero quicumque in. U-

quod locum preebuit fecuncae Confültationi Van Efpe-

nii, quam ex ejus Confratribus duo, duo, & Confilii

niverfitate eminebant , ob eamdem caulam Ííe hujus

Brabantie Advocati undecim adoptarunt, Data eft die

Collegii Profefforibus addidesunt,

Nihil ergo aliud

jo. Januarii ann. 172 1. Occurrit ia ea diícuffio hittori-

egit Efpenius, quam communi bonorurn ítudio obfe-

cutus eít, dum ad eorum jura fervanda füam operam

ca eademque ad magnam curiofitatem compofita iníti-

rutionis Facultatis Artium , prime fundationis ejus pre-

contulit, qua fàne inutilis non fuilfet, nii bonorum

operum hoftes per folemne perfugium , per facti vias

cipuorum Collegiorum quatuor (5), peculiarium pri-

vilepiorum quibus eam Summi Pontifices & Principes

ícilicet, ju(titiae curfum intermittendum cura(lenr.

Poftulantes duo contra jus fa(que íuo jare privati, ad

frui voluerunt, ac denique Studiorum fepararonis quae

ann. 165 9. ita ftratuta fuit, ut Philofophiae quidem Stu-

Supremum Brabantizee Confilium , decimo poit exclu-

dia veteribus Facultatis Collegiis quatuor re(ervarentur,

fionem die, Januarii 31. confugerunt , faoqu- Libello

litteraria vero Studia, ZZumagitatum nomine defigna-

fapplici Efpenianam Confultat;onem quam magnus

ta, tun quidem ad novum Sancti(fima Trinitatis Col

aliorum infignium Jurifconfultorum numerus adopta-

In hoc uno poftremo imbuitur

verat, addiderunt.

Ea Confilio tam folida vifa eft, ut

legium deducerentur,

humanioribus Litteris Juventus omnis, quze Uuiverfi-

eo ipfo momento temporis abfolute pollellionis De-

cretumin eorum favorem ederet,

Atnovum fubfidium

tatis partem conftituir, ejufque privilegiis fruitar. — Id

in-

hujus Collegii fundationi peculiare & animadver(ione

Decano & ejus adjunetis expreffa jufía attulerunt

ternuntius Santim permovas Requifitionus Marchioni

dignum eít, quod eo precipue fpeétavit, ut impedi-

ret, ne Jefuitze fimile Collegiumn Lovanii inftituerent;

de Pri? fignificavit Brabantiae Confilium in Jurifdictio-

nem Rectoris Univerfitatis falcem immittere; non iilic

quod jampridem , & perquam folicite moliebantur,

Pra'íto iis erat tunc temporis fpeciofus titulus e (tatu

agi de Poffzfforii caufa (quamvis id rotundis verbis in

editis Scriptis Decanus aliique quorum intererat ; faffi

ductus, ad quem humaniorum Litterarum Studia in

Facultatis Artium veteribus quatuor Collegiis devene:

e(fent) & id negotiiad Rectoris Tribunal remitti opor-

tere, — His falfo propofitis, a Marchione claufas Litte-

rant. Fueranr Collegiis his in ipíà inftitutione Profet

fores per Claffes omnes ad Philofophiam u(que, &

ras quinque, diebus 22. Martii, 13. Junii, 9.Julii, 4.

