morumye feribillandi pruriginem irritare Videamur;

fraiernum fubf.

idium CS3' obedientiam pre

]ïent.' " Am-

»

)

»

norint, nil fe a nobis refpon(i relaturos, nifi verita-

jiäfdami xx. Februarii M. Dc. XXXII.

te & charitate omnimodo id exigentibus. Quo in

»

caíü pergemus

, fervato femper inculpatz tutelz mo-

-- Leorardus iMarius SS'; Th D.

»

Eccl. Harlem. Przpofitus,

3

äeramiqe * vm

dicare heredigate1n patrum nojirorum,

Archidiaconus ,

& Vig.

»

Genera*lis.ï*

»

j

APPENDIX

b

In ,$$. V, VI,' & VIL Capitis I. Demoh&.

stum

- Ad $$- VII, VIIL, & IX. Capitis primi.

»

eft, veros poffe effe Canonicos, eorumque propa-

3

gationem poffe efle legitimam, licet nec acualiter

. Ad oculum patet ex $. VIIL. Capitis l. Capitulum

fentiente IIl. D. Rovenio V. À.,

Ptzbendisgaudeant, neque Chorum ad píallendum

Harlemenfe ,: con

in Concordia inter ipfos inita anno 1616., faculta-

frequentent. Similiter in $. IV. Cap. I. oftenfüm eft,

Sedem Epifcopalem pofle (übfiftere, adeoque & Ca-

tem (ibi refervaffe, litteras dimüïoria-le:,dandi dis,

pitulum. Cathedrale, licet Sedem - illam Pontifex,

qu

i funt ex Dicecefi Harlemenfi.

etiam volens, non poffit citra inc

Quod aute

m facultate ifta u

fum feipfä fuerif»ali-

N

orxfr'myodumi per noï-

quando Capitu

lum prafatum, liquet ex transfumpto

vum Epiícopum implere.

am authenticam

eujusexerpplar, manu propria Ampl,

Mire bzc confirmantur per ad

hig 'gfijm&o-ä

E

W odl

578

Pxo Caerruto CATHEDRALI HARLEMENSI,

Ppc*

feqnentem. cujus transícriptum in ArchiVis Capitu-'

» pum Verbfug genSacraÁ plica au&oritateNotariun-':/

li Harlemenfis confervatur.

» Antverpiz retdentem.

» Nos Canonici & Capitulum Cathedralis Eccle-

, (Etinferius) in quorum fidem & teftimonium,

95

fiz Sylveducenfis, S

ede vacante per obitum bo-

» &c. & erat

(j«

natam, J. P. Verbruggen Notarius

22

ne memori£ Ill ac

j

di

1

i£

lev. D. Jofephi Bergaigne

u)ci*inferius *fhabebat—pg, 1703.

35

prafatz Ecélefi& Epifcopi, dei&!Adminiltratoris;:

,, Aplicus; A

r

P

Rev. Ad.acEruditiffimo DominoD. Judoco Hou-

- Concordantiam tefibr 4Egidius

M

25

braecken, S. Theologiz Eicentiato ; nec non Ec-

| Dgniqu,e Nots.

h

33

clefia Cathedralis Antverpienfis Canonico, falu-

i'riä in ier;ïþnöiürqam circa Adam iftam (unt obfer-

m

b

tem in Domino fempiternam. .

vanda.

z

U/hid

» Cum ex Sacrorum Canomnum

difpoitione Ec-

bt

— 1. Quod

"Civitas Sylvz- ducenfis 1 4. 'Septembrü

I

95

clefiarnm Cathedralium Capitula in. deficientium

anno 1629. in poteftatem tranfierit Ordinum Foede-

35

EÉpifcoporum locum fübrogentur, iifque in fpiri-

ratorum, circa quod tempus etiam Canonici Sylva-

f

5

tual:bus & temporalibus fuccedant, atqueidcirco

$

35

ducenfes ufu Ecclefiz Cathedralis privati fuere.

U

eorum munus fit viduatis Ecclefiiis ita confulere,

II. Quod licet Canonici ante captam ab Ordinibus

25

ut miniftrorum folertia & diligentia viduitatis in-

Foederatis Civitatem creati ,. Prebendis fuis'ufquead

À

3»

commoda minime fentiantur. Ne igitur füpra-

t

25

di&a Ecclefia noftra culpa aliquid detrimenti pa-

mortem gravifi fuerint , ii tamen qui poftmodum

creati funt. (uti creati funt n

)

35

tiatur in fpiritualibus & temporalibus, Nos dictis

nullam obtinuerint.

onnülli) Præbendam

11

35

SS. Canonibus obtemperare volentes, petitis &

.III. Quod eo tempore quo a&a'*præmemorata ex-

23

habitis! prfatorum Canonicorum votis, ac de

&t

35

confenfu & voto ejufdem prafati Capituli , Te

pedita fuit, Pontifex, etiamfi voluiffet, non magis

potuiffet novum Sedi Bufcoducenfi przficere A: ti-

]

Rev. Ad. ac Eruditiffimum Dominum Judocum

ftitem, quam etiamnunc poflet prxficere Har

33

Houbraecken (de cujus probitate, fcientia, fuf-

;

lgn;enf .

t

25

ficientia; ac animarum peculiari zelo plenam in

Ex quibus omnibus fequitur.

4

35

I. Quod DD. Caànonici Sylva-

ducenfes áb eo tem,

rif

Domino confidentiam habemus) Vicarium no-

pore neque in Ecclefia Cathedrali refidere, n

"a

1

s

»

Jl

53

ftrum Generalem in przdi&ta Ecclefia Cathedrali,

Chorum frequentare ibidem potuerint.

li«

2)

Civitate, & Dioccefi, etiam comprehenfo diftriu

35

Geleüfi, tenore prafentium deputamus , creamus,

. l. Quodlicet aliqifi prebendati permanferint,

'aliä

i

tamen noviter ele&ti non fuerint prebendati.-

4d

»9

& conftituimus, Epifícopali Sede Vacante, cum

III. Quod juxta auctorem Refpon(i Sedes Svlva-

m

omnibus & fingulis facultatibus, privilegiis, ho-

i-

25

noribus, oneribus, préeminentiis & prarogativis

ducenfis, faltem a morte ultimi ejüfdem Epilcopi,

cenfenda (it fuifle comfracfa & everfa; ac proindé Ca-

|o.

95

ad hujufmodi munus exercendum neceffariis &

pitulum Sylvz-ducenfe ad talem redactum effe (ta-

95

opportünis, dantes Tibi plenam & liberam pote-

tum, ut ipfi Ecclefia juriídidionem E

33

ftatem omnia & fingula exercendi , quz Capitulo

cclgüg&icam

»

Sede vacante in utroque foro & jure permittun

ultra cenfeatur non commififle.

His tamen omnibus non obítantibus, non timüe-

K

329

tur, nec non ea omnia faciendi, qua nos facere

B

runt Canonici Sylvz ducenfes anno 1630. pérmit-

l

1

95

& mandare:

offemus, etiamíi fpeciale mandatum

tere, etiam per przlum fe maaifeftari fub hoc titule:

j

23

requirat. I

ue non folum per Te ipfüm; fed

Capitulum C9' Clerus Ecclefie Cathedratis. Bufco-da-

1/,

35

etiam per alios fübftituendos, przeíertim in cafu

cenfis ; item fcribere anno 1658. Augufti die 2. in

11]

infirmitatis vel abfentie, quantum fàlvis juribus

hac acta tüb ifto titalo: Nos Canonici, & Capitulum

t

concedere Tibi poffumiuss' fpecialiter autem vo-

lumus, ut licentiam ordinandi poflis concedere,

Cathedralis Ecclefie Sylvee-ducenfis, Sede vacantes

/

Denique i(ta in qualitate eligere (ibi

F iclan-'um' Qen-g-

t

25

ac in fóro exteriori difpenfare, etiam quoad tem-

valem in preditta Ecclefia, C9*.

$»»

porum interftitia , exatüinare & approbare ton-

F

.Utique conveniebant Canonici Sylvz -.d

a

b

[

35

feffores, (imul etiam ordinandos & ad beneficia

uge-qfes

1(')

»

cum Canonicis Harlemenfibus his tribus ;

in

promovendos , atque ad verbum Dei pradican-

I. Quod defedus refidentiz involuntariu

x

[

95

dum admittere, nec non Tibi, five Dioecefi de

nicos fua dignitate & juribus non privet. .

s Ca?ng-

j

35

officialibus miniftrisjudicii, five curiz fpiritualis,

2l

a iariis, & aliis ad perfeüum tribunal concur-

- l. Quod defe&us Prebendarum Canoniis primi-

/

tus annexarum Capitulum jure non exuat e]

*

ifend

ij

35

rentibüs providere , & controverfias terminare,

alios Canonicos in ocum demortuorum.

P

f

:

,

2

f

manétite tamen principali omnium cura penes ip-:

. ]II. Quod ex eo folo, quod S. Pontifex Sédem

(Tum Capitulum, atque infüper fervato jure om-

33

aliquam Epifcopalem, licet velit, citra incommoda

4j

ni predictas facultates interpretandi , limitandi,

etiam àd longum tempus implere nequeat, non fe-

»

vel ampliandi per nos, five per Decanum aut

quatur, Sedem illam confracam, vel everíam effe,

2

Vicedecanum pro tempore exiftentem , cum re-

& Capitulum priori füo jure excidere; Et hinc po-

?5

liquis Canonicis de Capitulo, dequorum conílio

;;

fteriores frequenter Sede vacante Vicarios Generales

3».

& affenfü juxta dicti Capitüli morem eo caíü cen-

fibi elegere, & novos Canonicos in locum Canoni-

35

femus procedendum, prout temporum ratio per-

corum defündtorum furrogarunt; & priores fimiliter

?

mittet, aut poítulabit.' Precipimus itaque uni-

)

3

verío Clero Civitatis & Dicecefis Sylveducenfis,

tum novos aliquando Canonicos, tum (uti patet éx

hacada) in Vicarium Generalem elegerunt D. Jà-

v

35

aliifque hujus Ecclefiz jurifdictioni fubjedis , qua-

docum Houbraecken, qui etiamin ifta qualitate per

»

tenus Te in Vicarium noftrum Generalem reci-

plures annos Dioecefim iftam adminiftravit. .

»

iant, Tibique in omnibus przmiffis pareant &

obediant cum effedu;dantes Tibi vices:& voces

25

Je(cendi contradi&ores & in-

APPROBATIO.

235

noítras, etiam co

5

obedientes, poenis & Cenfüris Ecclefiatticis. In

| Cum hec Refutatio tenebras per aliquod refponfum

35

quorüm fidem prafentes fcribi juffimus; : & manu

Libello, qui infcribitur Motivum juris pro.Capitulo

Cathedrali Harlemen[i, iufeliciter afper[as folide fe-

propria: fabfcripfimus....:Datüm Sylveducis anno

C VP OCci . w

»

Domini millefimo fexcentefimo quinquagefimo

liciterque diffpet , veritatemque magis confpicuam red-

35

o&ova menfis Augutti die 2. ( &eratíüb(ignatum)

dat ; dignam judico , at typis evulgetur.

m oacem.

-

P. van: Zoerndonck, . V.. Broeckhoven ; Ludov.

PAULUS KOSKAM,.

EE C QR

25

Smeyers ,; Andreas Timmermans, Henr. Pals-

Àr Ghi-pre-sb,;& a e ;

mans. lafra habebatur: Collata hac copia cum

Datum Embricz 28.

jas

:

Ed

A.

1703.

fuo originaü concordat, per me Joannem Philip-

i RE-

É o

"*

*

bra

ul

pla

U

(Je

T^IgEe-

de

"

B

Ti

.Doforum Lovanienfum dara 25. Mj r717. ( ——

Ee

bul

| Ii; favorem Juïwm Capituli. Metrepolisasi Eccdefie Ca;bollicæ Ultmjeümfïs

ydi

E

l£ !

1

Te

tus

3cclefia Ulträj ;He"/ï*" Catholica mutato ante annos centum & ampliu-'sv,,v;.ï Per Éocderatas BälguPrOvïnCia&:

n

I)

L. religionis

Es

flatus poffeffionem Templorum, decimarum ac redituum, . aliorumque hujufmodi bono-

: d

rum temporalium amifit: attamen in his ;

p

qua ad Ecclefiz formam &conditionem proprie pgrjiþäpig, t'geaji;

q

fefe, atque ordinariam jurifdictionem fervare fibi, qua potuit vigilantia, ftuduit.:

-

. Sasboldus V/ofinerus, & poft hunc Philippus Rovenius, qui uíque ad annum 1

;

651. hujus Ecclefix gu-

bernacula tenuit, ab omnibus ut veri Prx

lati & legitimi Archiepifcopi Ultraje&enfes recoghiti fuerunt; d

rià

n

Clero electos & a

d petitionem Principis, qui jus fuum in has ditiones nondum. abdicaverat, a Romamo

Ponti

1

ifice confirmatos fuiffe, plane liquet ex variis gu;thenticis.& indubitatis g&»is. in hiftoria, cui titulus, Ba-

&|

tavia Sacra, relatis.

;

te

et, hos Epifcopos, tamet(i ob rationem (tatus (ub tltuLQperegrmæECQlææ fwf

jüt

E quibus quoque liqu

dz

fent 9

rdinati, nihilominus ab omnibus fui(fe ut v

&

i

:

^

eros rchiepiftopos Ultrajettenjes recognitos, & etiart

tithlo hujus Epifcopatus fuiffe ufos.-

aul

.. His füb. Epifcopis verus omnino Clerux ex

ftitit; Veriqü;e, per loca Paflores tum confervatx R.mperf*uerunt,

pil

hi

tum inftituti; & hi quidem diftinài a Milfienariis, qui aliunde Clero in, fübtidium . mittuntur : & quibus

variz.prafcripte leges, ne Clero graves fint, neque terminos fibi p-eütos.e);ggdant.,

; Quemadmodum ha

nu

omnía in precitata Hifloria per authentica documenta probantur.

Quihque jam olim fuünt in urbe Ultraje&enfi Canonicorum € o

llegia; fw qulaa

qua ad eledtioriem

d

Epiícopi feculis pofterioribus fimul concurrebant: in his non pauci , etiam profcripto Cathol

igo ritu . -

N

nonici remanferunt antiquz Relizionis; licet jam cum Acatholicis permitcerentur. .Atque, neres Catho-

Ch.

lica hac parte intercideret, Pruzfules noftri nor tantum jure fui muneris, verum & litteris ab g;;;z;fto;zgga*sej

ff

de datis, poteftatem habeant defundis Canonicis alios fübrogandi: qua poteítate non raro. tuerunt.ufi. -

.. Ne autem temporum acerbitate tandem intercidiffe hoc imftitutum videretur, . nihil erat.magis opportue

e

i

Í

" ucþr esbyteris

num, quam ut e Canonicir do&rina & ftudio Catholieee Religionis. magis «eenípicuis , -alii

?

4

T

praítantioribus, Collegium peculiare erigeretur: quo non erataliud prafentius remedium

í

7

P

:;

k

amiflis jam.aüt

fl

defluentibus bonis caducis, fervando Capitulo prafertim, Metropolitano..

*

d

a

Fecit hoc anno 1633. Archiepifcopus PAilippus Rovenius ; idque Collegi

u

im . quo fibi Épiícopale onus

I

füc

levi

us redderet,. faum atque Eccle(iz hujus Senatum, five COlïCili.Um'eQ"eg ?*ngitg»,' ub npmlge'z/*lmmftuy

fit

Ultraje&tini.

TO

- Sjacobus

de la Torre, qui Revenio, cum hié fenio-gravaretur, datujs e& andlutor,glgllgpqägb&tum

ff

àn eodem munere fücceflit, idem Collegium denuo confirmavit anno. fuperioris 1äqqu;.gg,iggïpgäfgæ1i;;

tel

teris utriufque Prafulis hic per copiam authenticam füb littera A. annexis.;... -

-

ex

..,Qui hunc deinde fequuti funt hujus Ecclefie Antiftites, ejufdem Collegii:

äa&iini,acfäggg;;;;iaiggggeg;.

dem ratione omnes fuis fubfcriptionibus munierunt , ut conftat ex acta hic annexa fub littera. B. . ..

M

.. Hoc Collegium , o&o Presbyteris conftans, etiam ufque mode, pront periRovenium & La Torrium

primitus fuit inftitutum., fübfiitit,, & conformiter ad.normam in.ele&ione praícriptam, ha&tenus in lo-

K

91

t

cum decedentium lii e Patoribus eruditione & animarum zelo praftantibus in hoc Collegium adíciti fuere.

€

hi

,.Hiinfüper e füo gremio eligere perrexerunt DeCanum ; qui ut C(v)vlle

e

caret ,. eique pra-fideret. .

H hujus.caput,. Collegium convo-

- Praterea unum vel

d

iu

105 Sede vacante, eli

ger

N

E Vicarios confu;äver;iritfs,'. qui nommze : totxusColleg,u

h

occurrentia negotia abfolvant. .His ita pofitis: quaritur..- -

*

1.-Àn Ecclefta Ultrajectenfis habenda fit velut co/]

pi

mem nude Mijfionis.

:

.

ut vocant) .redacta ?

j

apfa $ omni

)ure & ) unfdxäwne exut»a,&;d cqndmo.

»

E

—

f

i

D

.,2., Àn vero in

ccie

fia Capitulum Metropoli

ticum , ejufque jura, potuerint confervari? . ..

$

b

.« .. .Àn cenfendum fit Capitulum in. Collegio fupra laudato etiam nunc fübfiftere, &-an hoc.Co

vere & convenienter Capitulum reprafentets ac confequenter debeat ac potlit Eeclefiz vidug.cu

di

ram habe-

re; omniaque exercere, quz Capitulis Cathedralibus Sede vacante incumbunt :;puta, litteras dim

ifforiales

d

concedere-his, qui facris Ordinibus fünt initiandi.

Redoribus íeu Delervitoribus , aliaque fimilia?

i.tez?ï chlei?jsl?.atïochf;;ajvibuä vacangbus ?ïwider? de

:

Tit

H

Vil

EJ

M

^

é

-

*

,

)

»

à 4

[nfra j?:riptä 'äifo nl examm;tto Cafä cum annexis

"*aj?ääm poffe diei callayfam i^

mm

cjurifdi-

»

I

4 fupra pofito, nec non iis, quz de Ec

cefia Ultra-

Gionis. exutam &a

»

dac&tam. ^

H

i ciiesgm i

]

Wmi; re-

»

je&tina inlibro, cui titulus Batavia Sacra, exauthen-

»

ticis&indubitatis (ut afferithr) monimentis afferun-

"'ertum eni

i.

qnod,hcgt Ecde(iaahqua

,pgr

tür, refpondent. -

barbarorum incur(ioterd , aliave occafione; .a

rittat

»

1Ce

»

Ad' l. Nequaquam Ecclefigm Metropolitanam UI-

r"nQätlerïia«'lia *T»e)mpla,- adïDävïi&nurm cultum publ

ice cele-

(d) Pluries præld data fuit Jhæc'Refolu:-io ab dnuo;

.

3117. "fqus ad praíens tempus, a pamigatin in Cav/a. Dirrajeina &in

€aoía Efpeniana Gc,

d

brandum

ï

2325

.RESCLUTIO DD. LovgNIENsm.

brandum exítructa, nec non media temporalia in

nerales, qui Sede Epifcopali Vacanfe curam Ecclefiz

fuftentationem miniftrorum jam pridem relicta eri-

vacantis cum omnimoda

piántur; quin & omnibus Juribus honorificis € prz-

ftinerent.

vjurifdi&ionfe Epifcopali fa-

rogativis fpolietur, nihil tamen de ratione verz Ec-

Et quidem Ecclefiz Harlemenfis vacantis

defigna-

clefiz amittat: fi modo plebs una eum Pattore in fi-

tum fuiíle Vicarium Genera

de Catholica & communione cum caeteris Ecclefiis,

lem Adelbertum Fggium,

Ecclefiz vero Metropoliticce Ultraje&en(is Sasboldum

ac fignanter ipía R

h

omamua Ecgleüa, adunata perfeve-

Vofmerutm , fidem faciunt acta relata in Bat

rat.

cra part. 2. fol. 48.

avia Sa-

Quis enim dubitet füb perfecutione Tyrannorum

. Verum cum hi Vicarii Generales , quantuxhvis ju-

Ecclefias particulares veram Ecclefix rationem ha-

rifdidione Epifcopali muniti, probe intelligerent,

buifle, omnique poteftate ac juri(didione fpirituali

f& ea quz Ordinis funt, exercere non

pofle, ac fig-

ad diredionem & regimen animarum neceffariis fuif-

nanter populum íàacro Chrifmate confirmare ; de-

íe inftru&as ; tametíi ea perfecutione durante nec

liberare coeperunt, qua ratione affli&tis Ecclefiis de

d

Templa materialia ad celebrandos publicos conven-

Epifcopo provideri poffet, uti legitur in pracitata.

()

tus, neque bona temporalia ipfis habere liceret, nec

Hiftoria Batavia Sacra ; tandemque poft multos ex-

prerogativis aut juribus honorificis gauderent, ut-

antlatos labores, Saséoldus Vofmerus, impetratis a

poteíad veram & etlentialem Ecclefice rationem ne-

Sereniffimo Belgarum Principe Alberto litteris ad

u

quaquam requi(itis.

Romanum Pontificem Clementem VIII. quibus Prin-

E!

Itaque ob eam Templorum feu zdificiorum mate-

ceps eum in Archiepifcopum nominabat, & a Pon-

n

rialium , decimarum , aliorumque mediorum tempo-

tifice confirmari & confecrari poftulabat, Romam

li

ralium ereptionem feu confifcationem, autob jurium

perrexit, & litteris Sereniflimi Principis Pontifici ex-

& prazrogativarum fpoliationem, nullatenus dici po-

hibitis, Pontifex poftulatis annuit, eumque Eccle-

*

if

teít, Ecclefiam Ultraje&enfem effe collapfam, omni

fiz Ultraj

jure & juriídi&dione exutam, & ad conditionem nu-

mandavit.

ecting Epifcopum prafecit, & confecrari

dz Miffionis, utvocant, redadam; nifi quis dicere

Conftat quidem Sasboldum Vofmernm ordinatum

aufit Ecclefias florentiffimas , quz (imilem fortem

l

fuife ub titulo Archiepifcopi Philippenfis; fed &il-

us

paffzz fuerunt, fimiliter quoque fuiffe collapfas, om-

lud conftat, hunc titulum dumtaxat in ipfà ordina-

iM

ni jure & jurifdidione exutas, & ad conditionem

tione fuifle expreffüm odii Proteftantium declinandi

nudz Miffionis, ut vocant, redactas.

caufa, qui nullatenus paffüri previdebantur, ut no-

Imprimis enim notorium eft, in Ecclefia Traje-

vus Epifcopus füb titulo Ultrajectenfis Ecclefis Clero

&enfi pro magna parte populum, etiam poft mutatum

& populo Batavo przfficeretur: aítre ipfa Savboldum

Religionis ftatum, in fide Catholica & unitate Ec-

in Epifcopum Eccle(iz Ultrajectinc fuiffe ordinatum,

ä]

clefie ac communione cum Ecclefíóa Romana con-

ftanter perftiti(fe.

.

& in Paltorem ordinarium eidem Eccle(iz prafectum

fuiffe, liquet; idque palam Clemens VIII. Sa.sboldo

Infüper notiffimumeft, populum Catholicum tum

intimavit: uti conftat ex i

pfius Relatione, in qua

in ipfa urbe Metropolitica Ultrajettenfi per varias Pa-

I$

hzc refert, Pontificem mandaffe fibi, ut confcera-

t

rOchias, nec non & per alias civitates & Parochias

tionem fuam in Epifcopum ulterius. non diffcrret,

rurales difperfum, cum (uis retpective Presbyteris,

& hac addidiffe: * Se me non promovere titülo

tanquam veris Paftoribus & dire&ionibusanimarum,

» Eccleíix Ultrajedinz, ne hzreticos magis exacer-

h

facros conventus celebraffe, & in unum locum ad

» baret; fed poíffe me eum titulum omni- tempore

fynaxim conveniffes non quidem ad zdes facras in

» aflumere cum beneplacito Sereniffimi Ducis. ,,

modum Templorum exftructas, fed ad normam pri-

Teftatur quoque Sasboldus, quod licet Princeps

morum fidelium, füb perfétcutione tyrannorum deli-

eüm voluerit in litteris ad Pontificem datis coníe-

teícentium , in oratoriisaut zdibus privatis, formam

crari titulo Epifcopi Philippen[ir; nihilominus eum

externam Templorum non praferentibus.

ad Archiepifcopatum. Traje(fenfem nominavit: ita

Nec tantum populus cum fuis Paftoribus ac Clero

in fide & unitate Catholice Eccle(i& conítantiffime

enim Sasboldus fcribat ad Gravium 6. Junii. 1609.

»

Nominavit me quidem A rchiduxad Ultrajectenfem

l

períeveravit, verum etiam formam regiminis inte-

3

b

Ecclefiam , & ícribit, 4rchivefrovo ,de Utreg s at-

gram, quantum tem

»

ni (tudio confervavit.

poris conditio patiebatur, om-

:

tamen dedit claufàs littesas ad Sanctiffimum, qui

tempore ordinationis dixit mihi, fe dare titulum

;;

-Atque inprimis per Parochias tum U

rbicarias; tum

Philippenüs Eccleíiz, ne exacerbaret haredicos,

Rurales , Presbyteritanquam fingularem Ecclefiarum

in quorum potef(tate erat Ecclefia Ultraje&ina; ad-

Parochi conftituti fuere; quorum feriem ufque ad

LPl

dens, quando

przfens tempus exhibet auctor Batavic Sacree part.2.

35

placebit Archiduci , poteris titu-

lum mutare, ,

3bidemque notat, in iifdem Parochiis, quibus unus

Hz litterx integrz extant in hiftoria di&a, Bata-

Parochus non fufficeret, additum fuiffe alium Pres-

via Sacra: ibidemque pluribus probatur, hunc ipfum.

byterum, quem hodieSacellanum feu Vice-Paítorem

dicimus.

Sasboldum tolitum fuüiffe, fe Archiepifcopum Ultra-

jectenfem infcribere, eumque titulum illi non tantum

Et quidem fingulis Ecclefiis füos vere faiffe Paro-

a Clero ilius Ecclefiz five Dioece(i, tam Reguülari

chos, diftin&os a Presbyteris in quibuídam Orato-

quam feculari, datum fuiffe; fed & Nuntium Apo-

riis Sacramentaadmiriftrantibus, non obícure agno-

ftolicum, quin &Sereniffimum Archiducem, ipfum

vit Congregatio de progand. fid. in Decreto de 30.

hoc titulo honoraffe, & ut verum Archiepifcopum

Maji 1686. quo edicitur: ** Impofterum non licere

Ultrajeclenfem agnovitfe.

15

quovis praetextu Capellanis feu Sacerdotibus Ora-

Rationem quz ipfum Sasboldum movit , ut titulum

35

torum quorumvis Principum facramentalia admi-

Archiepifcopi Ultrajecten[is affümeret, expreflit in

»]

niftrare, feu confeffiones audire, praterquam di-

quadam füa Epiítola, relata in eadem Hiftoria pag.

»»

&orum Oratorum, auüt eorum confanguineorum

9?5

49. quod videret, * ad Ecclefiz utilitatem mu!tum

aut familiarum domi degentiums; cumque obliga-

» pertinere, & fubfidia, inquit, nifijuítotitulo pe-

55

tione füis loco & tempore tradendi notulam prz-

3

")

tereillinc non poffe: namexpreffe: habeturin or-

»

Md

)

di&arum adminiftrationem Parocho loci füb poena

dinationibus Papz & Principum, quod Epifcopus

fufpentionis ab officio & beneficio : ,, integrum

?5

debeat oftendere promotionem füam, & quod ex

i))

ecretum extat in Bazavia Sacra parte 2. fol. 462

w

3

tunc teneantur illi ad ipfius jura. ,,

. Quin ad normam aliarum Ecclefiarum Epifcopis

Hinc evidens eft, Sasboldum nequaquam dubitaf-

de üitgarum per Clerum defignati fuere Vicarii Ge-

fe, quin effet revera ad. Archiepifcopatum -Traje-

äenf:m

p

376

Brsorurro DD, LovawieNsiuM.

tenfem ox;dinatus; eoque tihilö fibi a Clero.& populo

pum, fed infüper etiam poft mutatum in illis parti-

bus Religionis ftatum ,. ad Epifcopatum illum pro-

g?gï

temporalia fübfidia, ut eorum Paftori,. effe debita,

ài

& ut talia ab ipío peti pofle.

motos fuifle Sasboldum V/ofmerum; & Philippum Ro-

ib

Id ipfum in epiftola de anno 1

609. menfe Junio ad

veniui , fervata forrmpa provifionis eo terhpore in om-

amicum in Curia Romana agentem fignificavit fcri-

nibus Ecclefiis Belgicis füb ditione Regis Catholici

É

ufitata; nimirum Clero períonas idoneas Principi

ï

d

bens, quod habitus fit paffim etiam in Hollandia &

lil

ab ipfis ibidem Principibus & Ordinibus Archiepif

praíentante, &ad Principis nominationem Romano

copus Patriz; quod, ait, mihi plurimum contulit ad

Pontifice confirmante & providente.

f

fubditorum obedientiam, qui minus Vicario Apo-

Ex quo ulterius liquet, ufque ad hzc tempora Ec-

L

ftolico tribuebant, & imihi ut Paítori libenter defe-

clefiam Trajectenfem nona folo Clero, fed &ab ip-

rebant.

ío Romano Pontifice, reputatam fuiffe ut veram &

[

- Defün&o autem Sasboldo I/ósmero anno 1614.

in füa integritate fubfiftentem Ecclefiam, cui de Pa-

fic

tandem eidem Eccle(iz Trajectenfi przficitur rurfus

ftore,.eadem fervata forma, qua indubitatis Eccle-

de

fub titulo Philippenfis. Archiepifcopi Philippus Ro-

fiis füb Regis Catholici ditione confiftentibus, provi-

fie

debatur.-

veniuss idque eadem forma fervata, quz in promo-

*

qu

tione Sasboldi fervata füerat. Uti enim legitur in

Poftquam vero Rex Catholicus ci

rca annum 1 648;

j

fxpe |citata Batavia Sacra pag. 78. peft vacationem

per pacem Monafterienfem omne fuum jus in Pro-

Hi

[l

fex circiter annorum per mortem Sa;sboldi, tandem

vincias Confoederatas abdicavit, atqueab eo tempo-

fjü

ád Cleri votum füccedere Principum Belgii confen-

Ü

pore harum Provinciarum dominium & politicum

fü, ab Urbano VIII. deftinaturad Archiepitcopatum

regimen fuit earum Provinciarum fupremos Ordi.

&d

philippenfea , juxta & Ultrajectenfem, fi res

XE,ccle-

nes Acatholicos; forma providendi huic Ecclefiz

de

^

fiz iftius profpere cederent.

Paftore nonnihil immutata fuit,

lu

bícurum eft, quod licet R(;venius

Cum enim nulla effet in hifce Provinciis Principis

l"

Nequaquam o

zque ac Sasboldus füb titulo Archiepifci Philippen-

Catholici auctoritàs, fed & hae Provincie una cum

H

fis fuerit confecratuss nihilominus precipue ordina

füis Ecclefiis plenarie fübeffent poteftatibus Acatho-

C0

tus fuerit ad Ecclefiam Trajectenfem , atque Ecclefiz

licis, Ecclefiz ille a quibufdam reputati coeperunt,

átc

quafi in partibus infidelium confiftentes, eoque titülo

per hanc provifionem de legitimo Paftore ac Archie-

bu

piícop

o fuerit provifum, neque aliam ob cauíam pe-

Curia Romana earum provifionem ad fe fpe&are fü-

[j

regrinus titulus Rovenio in confecratione

fueritaflig-

ftinebant: eo quod a tempore Clementis V. provifio

lx

natus, nifiinvidiz hareticorum declinanda cauía.

Ecclefiarum in partibus infidelium Romano Pontifici

I

refervata fuiffe pretenderetur; atque ita neceffe vide-

Et profe&to ni(i Sasboldus l/ofmerus, uti & Philip-

It

pus Rovenius , fuiffent ad Epifcopatum Trajectenfem

bàtur, recurfüm habendum effe ad R. Pontificem,

ordinati, atque provi(io ipfis facta fuiffet de Ecclefia

ut huic Ecclefiz Epifcopus daretur: quod veleo ma-

e

Trajecten[i , nequaquam Pontifices ipfis permififfent

gis refpedu hujus Ecclefiz Ultrajedinz obtinere vi-

lllt

titalum Epifcopi Trajectenfis affümeres Si Principia

fum eít, quod taiet(i:hac Ecclefia non careret

d

ita videretur , utloquitur Clemens VIII. velut loqui-

Clero & populo , de quibus Ecclefiis, nimirum

qt

tur Urbanus VIII. f1 res iftius Ecclefiz profpere ce-

Clero & populo carentibus, Clemens V. dumtaxat

derent.

loquitur in Clement. in plerifque de elect. C? elect. po-

Nequaquam enim fas eft titu

lum Ecclefiæ'cuiq uar

tefl. Earumque provifionem Sedi Apoftolicz refer-

vat; nihilominus, cum neceffarium judicaretur, ut

p

affümere , nifi prius per Canonicam inftitutionem

pn

feu provifionem illi Ecclefiz fuerit adícriptus (ive pra-

Epifcopus huic Ecclefiz praficiendus füb peregrino

feQus.

.

titulo alicujus Ecclefie in partibus, quati titularis

pr

Et quidem p

tefens Confoederatarum. Provincia-

ordinaretur, neceffarium fuit, ut ad R. Pontificem

lj

rum ftatus & conclufa inter Regem Catholicum & Or-

haberetur recurfüs; quandoquidem jam receptum

Is

Q

dines illarum Provinciarum. concordia five treuga ti-

effet conformiter ad D. Clement. nullum poffe ordi-

tulum Archiepi(ícopi Trajecfenfis a quoquam affumi,

nari mere titularem fine fpeciali licentia Sedis Apo-

gl

ferre non videbantur; quod indicaffe videtur Urbanus

ftolicz-

VIIL per hanc claufülam: juxta C9' Ultrajectenfem , fi

Itaque poft fadtam

'omnis juris per Regem Catho-

V

licum abdicationem Clerus Ecclefie Ultrajectinz

Q

res i[lius Ecclefice profpere crederent: quodque ipte

j

V

Clerus pluribus deduxit ia libello (implici füb anno

electas e füo gremio perfonas non Pincipi, fed im-

1626. Regi Catholico oblato, quo petit, ut Rex Catho-

mediate R. Pontifici; nominare & przfentare per-

e

licii& concedere dignetur Rovenio Archiepifcopi UI-

rexit, ut Romanus Pontifex unum ex defignatis in

Q

n

trajectenfis titulumaffumere, & palam ie pro Archiepif-

Paftorem huic Ecclefix füb titulo alicujus peregri-

copo Trajettenfigerere , ut majori cum au&toritate Ec-

nz Éccle(ix in partibus praficeret. -

clefiam Trajectenfem , aliasque eidem Suffraganeas

Porro quantumvis hac circa formam providendi

gubernarets utiin dicta fupplica latius exponitur.

intervenerit mutatio, certum nihilominus eft, véerum

(

i

Et quantumvis non fciatur, quid huic libello a

& proprium Epifcopum huic Ecclefix per hanc pro-

Regze Catholico fuerit refponfums id nihilominus

vifionis formam, & ad Cleri prefentationem,; a R.

u

.conftat, Rovenium non tantum fe pro Archiepiícopo

Pontifice datum effe, zque ac datus fuit, dum ad

01

Trajettenfi in adminittratione illius Ecclefiz geffite,

nominationem Principis Romanus Pontifex füb titu-

!

lo peregrinz Eccleífie Epifcopum dedit.

fed & titulum Archiepi(copi Trajectenfis atfumpfiffe,

& a Clero populoque ut Archiepifcopum fuiffe re-

- Quemadmodum enim Clerus Principi przfentabat

[

cognitum.

L]

períonas ad Epifcopatum hujus Eccleüz T'rajecfen-

t

Noverat qui

ppe Rovenius titulum Ebcïäfiæ Dhilip-

i5, & Princeps Períonam Pontifici nominabat , ut

huic| Ecclefiz preficeretur in verum & legitimum

penfis quidem (ibi in ordinatione fuiffe datum; aft

)

nequaquam hujus Ecclefiz, fed Trajeétenfis Ecclefizx

Paftorem, ita.pofttmodum Clerus a fe electas perfo-

?

curam & rngimen fibi fuiffe mandatum , ut huic Ec-

nas R. Pontifici prafentare perrexit , ut ex illis

clefiz tanquam proprius Epifcopus praeflfet: quod

unam huic Ecclefiz Pa(torem füb titulo peregrinz

nec populum aut Clerum latebat; ut propterea ip-

Ecclefiz i2 partibus deliteícentem de(ignaret.

fum, licet fub peregrino titulo latentem, tanquam

Et quemadmodum Romanus Pontifex ad nomina«

eroprium Paítorem agnofcere & venerari non dubi-

tionem Principis providere voluit Eccle(iz Trajeczen-

ä

taverit.

.

[i de legitimo Paítore, atque ad eam Ecclefiam eum

'Ex his liquet, nontantum ha&enus Ecclefiz Tra-

voluit ordinari, quantumvis füb titulo alicujus Ec

a ad Clleri

je&enfis datum fuiffe proprium & titularem Epifco-

clefiz zjz partibus coníecrari permitteret, it

[

*

poítu-

377

Reservrro DD; LovawitNstON.

irt

proprios fines Ecelefia* iffiu$ babebunt; 'ac fi revera

JIg.

pöï?ülatïdnem fitic Écclefiai Paftorem dare velle árn-

bigi nori poteft.

Cathedram occupaffent, & in Ecclefia preefiderenr, '

N

Denique déclarat Synodus, quod & fic firma &le-

m

- Unde qui ad poftulationem Cleri per Pontificetr

dáti fueré Epifcopi, non minus fefe pro veris Pafto-

gitima, quaccumque ab ii$ procedit, adminiftratio:

lic

id' eft , * quecumque ab iis Epifcopali' auctoritate

ribus & Epiícopis in cura & regimine Ecclefiz Ultrá-

i

jectinee gefferunt , & ranquam veri Epifcopi eandém

» Conflitüta actave füerint; rard Omnia, & quanr

h)

» Optimo -ju

adminiftraverunt, quam Sasboldus F'ormerus, €9 Pbr-

i

re firma ahlarbere placet; ut ïanäifag

ippus Rovenius: àc ab omnibus t tales recogniti fue-

n MC

!

E.

Rationem fut- Decre

re5 quantumvis ob politicas rationes a titulo Archi-

tY fubjengit Synodus his vere

)

epi(copi Ultrajectenfis follicite abftinuerint.-

bis: * Non enim a tertipore nécelffiratis ; éexatta ju«

Qvodautem & Romani Pontificeshósce d

eagnatoä

» ris obfervatione 'eircum(cripta; difpenfarionis ter«

..

Épi(copos non confideraverint ut Epifcopos illarum

» minuscifctimferibetür. ,,' Vel; utex CodiceRegio:

lo

Écclefiárum quárum titulumr praeferebanr, püta; Ec-

verti poffe notat Fronto Düc&us Sociétar, T, ivrfiotis

N

defia Ephefinz, 'Trallenfis, Caftorienfis, aut Seba-

ad hunc Càn. Tom. 6. Cóncil; General| col; 13425

ftenz, velinde liquer, quod praedicti Epifcopi nun-

» Nonenimfi ób tempotrtim difTicultarem exaéta jaris

4

quam foliri fuerint exhibere facrae Conpregationi de

» Obfervario impedita fu

,

]

eriFï. Pex»a&ïa mmxüeru ratio

10

propag.fid. Relationem earum Icclefiarum, "quarum

» prohibebitur, 5*

»)

titulum püblice proeferebant, & quem inipfa'ordina-

Huiclectioni con

fo näf*exþbü*ïie* pr—ädi&i* '-'Zo»nia-ræ,

!u

tione acceperant; fed Relationem de. ílaru Ecclefiae

jue & contextui Canonis & ménti ipfiasSyriodi ad:

(i.

tnodum conformisapparer' Verba ejusfuüorz *"INec

Ultrajeting & Ecclefiarum Suffraganearum:: quem-

de

admodumin fzepe citata Patavia Sacraaunotatur part.

93

enin quia remporum iniguitate, éxcirateique d Bar

?»)

baris procellae periculo exclufus, Eeclefize füa pof-

x

2. pac. 460. col. r. ibidermique refertur; quod Zaco-

ij

bus La Torrius anno 165$. Romee agens, Relatio-

9?*

f:ffioném Épifcopts adire non poffit, ideirco cir-

?)

iif

nem (eu defcriptionem ftatus Religionis Catholicaein

cumféribitur diligentia ceconormic, five difpenfa-

u

Hollandia, eique Confeederatis Provinciis, a feutait

??

tionis termini angüftius definientur; hoc'eft, non

2

"

colletam, Rom«e exhibuit S. D. N. Alexandro VII.

ea de cau(a minus exa&teacréligiofé confervari pla-

lo

atque Eminentiffimis ac Reverend, S. R. E: Principi-

,»

cet ; quorum auttoritáte Epitcópis in'fuüa cuique

?9

Diccefi de omnibus; quee ad eam

ll«

bus feu Cardinalibus Sacre Congregationis 4e pro-

ipel-*ripept , Íta-

10

pag.fid.... AdditHiftoricus: hecRelatio valdepro-

