ganda fide, & de Ecclefiis erigendis ; in cafu autem

;ofito agi de fide confervanda, deque Ecclefia. quae

At cum vi"*civniEptiopi, vel quicumque alii illo-

:0

Sed esdem utrobi-

mifere afflicta eft fublevanda.,

rum vicibus fungentes, Ecclefize affli£te atque labo-

que pugnant rationes; nempe Dei gloria,

Ecclefize

ranti auxilium, preftare negligunt vel recufant, tum

decor atque profperitas, & proximi falus. Unde

ad remotioris etiam Epi(copi officium pertinet ut rali

nünc zque Gregorii judicio reprehenfionem Epifco-

Eccletie fubfidium ferat. | Id autem neque aptiori-.

pi vicini incurrerent ,. fi affli£tam Ecclefiam fubleva-

bus verbis neque folidiore ratione probari poteít,

re negligerent, quam eamincurrerunt Epifcopi Gal-

quam probatum fit a Czleftino Papa, quiad Clerum:

licani , qui fcintillam fidei in Auglia fovere neglexe:

& populum Conftantinopolitanum fcribens his ver.

rant, 1mo quo facilius e(t fublevari & reparari Ec

bis rem decidit: ,, Inter Ecclefias Dei, quz ubique.

clefias, quam primum inftitui, eo magis Epifcopi in

» in unum Chrifti thalamum referuntur ,

nihil lppge

his circumftantiis ex officio tenentur omui follicitu-

» fit, nihil cenfeatur alienuim. , Conc. E£phet. D. I.

dine profpicere, ne Ecclefia preedicta omnitio colla-

Et certe cum omnes Ecclefiz. partes, per terrarum

batur,

orbem ubique difffie, nonnifi unam & univarfalem

líti officio congruenter fe gefferunt Illuftriffimi Ec-

Chrifíli, nonne

efficiant Ec'cleüam, quae eft fponfa

id

^

406

RrsoruTIo DD. LovawiENsIuM.,

g

Yt

id omne präüatur fponfe Chrifti, quidquid Gnkgulari

&um oportuit , etiam hic fieri oportet, . Id eft Epi-

hn w

Ecclefie, que fponfz pars eít, pra(tarur ? Quis au-

fcopi , licet habitatione remotifTimi, fi viciniores of-

ür

fac

tem Epifcopus, etiamfiremorti(limus, non exiftimet

ficio fuo defint, debent huic Ecclefie opem pra-

o p

officii fui effs fervire fponfae Chrifti, dum id negli-

ftare.

gitur a vicinioribus ? Dum hi officium iftud negli-

San&i Ancltites afllictas

vEcclefïas variis modis, pro

qoptet

gunt aut recufant, proximus eft, quicumque illi er-

variis rerum ac

.

»f

conati funt.

temporum circumftantiis , adjgvare

i

vire poterit, voletque.

ameOL

Deinde dum eadem cauía a multis tractanda eíl, non-

1. Primo quidem, dum alia rationes non. fuppe-

eyormte

ne dum a vicinioribus quibusdam nepligitur, a remo-

ditabant, folis precibus atque fufpiriis pro iis apud

& from

tioribus quibus communis.eft traétari deber? Id re-

Deum intercedebant.

Hac de re mentionem facit S.

3ppenaïe!

motiores illi procul dubio non negligent.

]am vero

Dafilius, agens de Ecclefiis Orientis graviter vexatis.

idel

a n

ad communem Epifcoporum caufam pertinent fides,;

Sic enim Ícribit ad Occidentales Epifcopos - Noftro

mendo L

pietas, Ecclefide ordo, legitima Epifcoporum infti-

» experimento percepto evidenter vobis nuntiabit

tutio &c, lfta autem cauía modo agitur in Ecclefia

» (Sabinus) ut primum affidua ftudiofaque oratione

Qum K

cip

iur: f

Ultrajectina; atque adeo remotiorum etiam Epifco-

» ad Deum nebifcum certetis. Epift. 61, ;,

conti

porum eft, caufam hanc curare atque tractare.

Cer-

Verum hoc folo auxilio non contentus, ftatim &

»

dice 2

te ita fenfiffet Sidonius Apollinaris , Alvernenfis E-

aliud poftulat: unde fic pergit: ;; Etiam folatium quod

J

pifcopus, quod ex his illius verbis intelligere licet:

9, f' , 11]5

» preftare poffitis, laborantibus Ecclefiisadferrenon

ä,h

pifct

» Quia minimum refert, quod nobis eft in habita-

, recufetis. -

dinaré

» tione divifa Provincia, quando in Religione cauía

2. Dum Ecclefiz diffidiislaborabant, preclari alia-

»

, p vict

» conjungitur.

rum Ecclefiarum Antiflites pro viribus allaborabant,

Preterea quid in Ecclefiee cujusdam afllictione de

ut pàx & concordia ibi reflorefcerent. ld factum vi-

" püma

y qui

.officio Epifcoporum etiam remotiorum ftatuendum

demus ab Africanis Epifcopis, quibus fümmopere

ft, docere poteft fimilitudo ex corporis membris

curc fuit, diffidia inter Romanam & Alexandrinam

,,G-H

y putrh.

defümpta, Ut ut corporis ejusdem membra interfe

Ecclefiam orta componere; adeo etiam ut juxta De-

diftant, a natura tamen edoécta (unt, fibi invicem fuc-

cretum Concilii Africani ea fuüper re litteras dandas

y ml

y düm €

currendum.efle: adeo quidem ut oculus, a minimo

judicaverint ad [nnocentium Papam, — Hec fünt ver-

pedis digito maxime remotus, officium fuum intel.

ba Decreti: «** Placuit etiam ut de diffenfione Roma-

, &ord

hocCan

ligat, neque pedisdigito opem fuamdeneger. Haud

» na&atque Alexandrina Ecclefia ad San&tum Papam

fecus res fe habet in Ecclefia: hanc enim confiderare

» Innocenrium ícribatur- quo utraque Ecclefia inter

jurisdit

licetut corpus Chrifti; quod corpus ex particularibus

» íe pacem quam precepit Dominus teneat.

prefici

Ecclefiis, veluti totidem majoribus membris, com-

Sic & fanctus Bafilius, dum Ecclefia Antiochena

yifcopu:

fatisata

pofitum eft : fic quidem ut. membra illa licet ab in-

diffidiis dilacerabatur, Magnum Acthanafium incita

vicem remota, perinde ut in naturali corpore, alia

bar, utmotus illos componeret.

Ob oculos ipfi po-

getül,.

aliis auxilio effe teneantur.

Den

fita Ecclefie Antiochenz difcordia, fic pergit Epift.

—

Hac confideratione utitur Bafilius Magnus in Epi-

48. , lífla componere & unius Carporis harmo-

w Epif

t P

ftola 7o. ad Italos & Gallicanos Epifcopos, dum il-

» niam reducere illius eft , qui ficcis offibus, ut ad

lorum opem pro Ecclefia Orientali his verbis effla-

)9

nervos & carnem iferum reflituerentur, largitus

Epifcoy

gitat: ,, Dominus nofter Tefus Chriftus quoniam om-

2)

eít, Mafna vero omnino Dominus per Sanctos

tantum.

?5

nem Ecclefiam Dei füum ipfius corpus nominari

fuos operatur, Et hic igitur rurfus excellentiam

tate (yà

??

fuftinuit, &unumquemque noftrum alterius mem-

39

Tuam talium adminiftrationem decere fperamus,

(*um

35

brum declaravit, dedit quoque nobis ut erga om-

2

ut populi turbatio profternatur & tollatur, factio-

fed Blm

25

nes, juxta membrorum confenfum , amice fimys

))

fae vero ac fectarie prelature ce(fent: atque om-

ter coli

??

affecti. — Quapropter etiamfi babitationibus fimus

nes invicem alter alteri in. mutua dilectione fübji-

Clerus

2*

alter ab altero quam longiffime diffiti ac dirempti,

ciantur, verusque robur Eccleíia reftituatur. ;,

copum

?5

rationetamen conjunétionis hujus propinqui fumus

Idem fazepiffime a

.

À

|

b aliis Pat.ribus praftitum effe le-

Qui

23

invicem. Quoniam igitur eaput pedibus dicere

gimus.

N

pis pra

35

non poteft, non eftis mihi neceffarii; plane neque

3. Quin

etiam| afflidtas Ecclefias allevarunf ordi-

p'üpant

)

Vos amicitiam nobisrenuntiarefuflinebitis. ,, .Ex

nando illis Minitros; quod a S. Epiphanio in Dice-

Qumii

quibus verbis mauifefte colligimus etiam Bafilium

cefi Hierofolymitana factum effe jàm ante comme-

Quacui

ro certo habuiffe, quod Epifcopi laborantibus Ec-

moravimus : videlicet dum Fratrem S. Hieronymi

clefiis, etiamfi habitatione ab iis fint remortiffimi , o-

primo Diaconum, deinde & Presbyterum , ordina-

vit..

X

| pem ferre teneantur.

NNec aliter fenfit S, Cyprianus , cum ageretur de

INeque tantum Diaconumaliquem , aut etiam Pres-

ls

Ecclefia Arelatenfi etiam laborante : an Cyprianus,

byterum, adíolatium talium Ecclefiarum ordinabant:

fï'!uii

quoniam ab illa Ecclefia remotior erat, ilius curam

fed fi neceffitas Ecclefiae id expofcere videbatur, non

"t fii

ad fe non pertinere putabat? Abfit longiffime ! Cui

dubitabant viduatis aut afflictis Ecclefiis, etiam juris-

Vi[ä, l

rei, inquit de ifta loquens Ecclefia, ,, noftrum eft

dictioni fuz non fubditis, Epifcopos ordinare, Sic

en

» confulere: addens, ,, Unum efle Chrifli eregem,

Athanafium referünt Socrates lib. 25, C. 19. & Sozom.

Thodü

& plures illius effe Epifcopos, ut fiunus offlcium fuum

1. 3. C. 20. ab exilio fuo redeuntem vacantibus Ec-

!um ;

ligat, alter fuppleat.

clefiis , per quas illi tranfeundum erat, Epifcopos

nilra

neg

ane in hoc articulo non eft alia hodie fequenda re-

impofuilfe.

Hic . vero zelus laborantibus Ecclefiis

lg pey

gula, quam fequenda fuit tempore SS. Cypriani &

fuccurrendi imprimis excelluit in Eufebio Samozate-

Bafilii: eadem eft Chrifti Ecclefia , idem Sacerdo-

no ; de quo hec habet Theodoretus l.4, C. 13.

piltor

mpe

tium, eadem Sacerdotii obligatio , eadem mala in

» Cum multas Ecclefias Paftoribus orbatas intellexif-

Ecclefias incumbunt: quare quod illis Sanctis fuo tem-

3

)

fet, habitu militariindutus, & capite tiara operto,

jts R

pore agendum fuit, id illorum in Sacerdotio füccef-

Syriam , Pheniciam, & Palzftinam peragravit:

foribus etiam nunc ageridum eft,

à

quo tum Presbyteros tum Diaconos crearet, tum

laborantibus

Sanéli illi Patres aliique plurimi, qui

.alia Ecclefiaftica obiret officia. . Quod fialiquando

Ecclefiis etiam remotioribus, dum viciniores officio

jn Epifcopos fecum doétrina confentientes incide-

fuoin hac parte defünr, auxiliandum judicabant ;

bat, eos.Ecclefiis, qua Paítoribus vacabant pra- .

fine dubio Ecclefie Ultrajectinze, fi viciniores eam

??

feci 5

defpicerent, etiam auxilinm ferendum effe judicaffent.

Eadem eít utrobique caufa : adeoque quod iític fa-

D

Tan-.

»

[

J

i,

ä

Resorürió DD. FovaNtENsIUM,

407

b

$0f.

"Tartum abfuit iftam hujus fanti diligentiam culpa-

eidem fuccurrere, mi

i

niteriüm Ep'iïï:dpa*e impenden,

h

ri, ut ob eandema preclarioribus Epiícopis maxime

dó.

Uti enimin hac Di

faerit collaudatus, Inrer illius ldudatores imprimis

fï"erta'tioüe recteanimadvertitur ;

Dto

non pré&tereundas eft S. Bafilius, qui Eufebium Samo-

omnes Epifcopi tariquàm (ucceffores Apoftolorum in

Vite

fatenum bis verbis affatur: ,, Perfuafus (um quod

folidum vocati funt, ut cüram füam Paftoralem in

» propter lacrymas E

d

v Vl

efiarum, «& gemitus quibus

mundum univerfur protendant , ubi neceffitas & cha-

)pe«

» poft T'e inzemiícunt omnes in vira Te hóminum

ritas id exegerit.

pud

, amator Deus confervaruris, fir, ,

AU1

Similibus elogiis

Quod enim poft rémpora ApoftoJorum fingulis E-

It$,

exornatur a Grecorio IN

d

£G

1

nzeno,qui colamnam eum

pifcopis portio greeis Dorminici fit affignata, quam

QUIS,

& firmamentum Eccletize, tum & luminareiu mundo,

quisque regat & guberner, hiectamen portionis atfig-

[ty

appellaré non dubitat, Epift. 29. ad ips, Itague dum

natio nequaquam eos abfolvit acurà, quamgreoi Do-

übit

id e re Ecclefiae videbatur e(le, euam E.pifcopi infti-

minico, per univerfüm mudum diffufo, exhibere

One

tuendo ÉEpifcopo illi fübveniebanr.

e49*.

jabentur, ubi charitas vel neceflitas id poftulaverit.

Quin id diferte a Patribüs Sardicenfis Cóncilii prée-

Preterea folide adflrruitur, quod eaàomnia, quie

E

n

cipirur: Canoneenim g. (gr.6.) iradécernitur: 4Si

circa ordinationem Épiícoporum, puta, de triugi E

2»

Qod

contigerit in ana Provincia, inqua piurimi (in Co-

pifcoporum atfiftentia, aut confirmatione Metropoli-

,5*

dice antiquo manufcripto "'huaneo legitur, zo£

tani, aut Sedis Apoftolice, pro bono difciplinz pet

Dvit

3*

plurimi) fuerint Epi(copi, unum forte remanere

Canones fancita fünr , aurconfüetudine inducta, om-

55

Epifcopum; ille vero pernegligentiam noluerit or-

nino celfare debeant, ubi charirás vcl rreceffitas fide-

il

EE

dinarefzpifcopum, & populicoavenerint3 Epiíco-

lium id exegerit. — Quodque qui, hujufmodi neceffi.

inl

35

| Vi*

pi vicinde Provinci&e debent illum convenire Epifco-

tàte oceurrenté , fuccurrere neoligerent , preetextü

53

pum, quiinea Provincig moratur? & oflendere,

quodea, qua per Canones autconfüetudinem intro-

W

am

»

quod populi fioi petant Rectorem, Erhocjuítum

duéta fünt, obfervari non pofTent, oftenderent fe Cá-

»

e(fe, ut & ipfiveniant, & cumeo ordinént Epiíco-

)e

nonum & difciplinz litteram, qua occidit , potius

9)

pum. Quod fi convéntus litteris racuerit & dif(Ii«

quam Ípiritum, qui vivificat, pràe oculis habere.

dus

E

?,

q.

mulaverit , nihilque refponderit , tunc fatisfacien-

Abfit enir ut [cclefia füatm difciplinam , unice in

5

L]

duüm effe populis, ut veniant ex provincils vicinis,

falutem & apturn revimen fidelium inductam, (ervarí

nà

» &ordinent Epifcopum, s . Quid apertius quam

vellet ubi hec zdificationi & (aluti populi obeffer.

n

hoc Canone diferte precipi, ut Epifcopi, etiam extra

[v

Itaque cenfemus ia hifce circumftaütiis, & mi(ero

jurisdicttonis füzlimites, viduatis Ecclefiis Epifcopos

fára E£cclefige Ultrajectin&j proutit hac Differtatione

d

preficiant; tum fcilicer, cum populus id perit, & E-

defcribitur, pofle per unum Epifcopum Electum pe£

pifcopus illead cujus officium id fpectabat muneri fuo

Capitulum in Epifcopum cnnfecrari, & huic Ecclefide

iL

fatisfacere negligit, fatisfaciendum non tantum indul.

prafici. . Íta refponfüm L

00«

vetür, fed etiam mandatnr,

1732.

QVanig, die Iz.D'ecem*bïriä

ML

Deinde, utipater, folahic Ecclefiz vidaitas fufficit

Cerat fignatüm)

u

ut Epifcopi tali Ecclefize fübvenire ex. officio renean-

Z.B.van Espei, |. U. D; & SS. Càn. Pro£

«l

tur, Profe&to partes illi. riulto magis judicaffent ab

Amaudus Z'aubezy, 1. U. D. & Anteceffor Primar.

u$

Epifcopis tali Eccle(ize faccurrendum etfe , quee non

F. Ferfcburen , S.'T.D. & Profeffor, Collegii Alti-

0$

tantum jama duodecim annis viduhta eft, fedin yidui-

€ollenfis Praefes.

[

tare fua plurimis malis afftigitur.

Infrafcriptus INotarius publicusdeclaro &atreftor, (i.

ïS)

Quod Ecclefia Ultrajectina non viduata folum fit,

prafcriptas fignaturas effe refpective Clariffimi Do-

o.

fed plurimis etiam ma!is afflictata, ex Capite eviden-

'-

mini Zegeri Bernardi ván Éspen, Juris Utriusqué

ter colüigitur,

Viduitas hac atot jam annís duravit

Joétoris & SS. Cánonum Profefforis, Claritfimi

M

Clerus infüper & populus confttantitfimis votis Epif-

Jomini Anmandi Bauwens, Juris Utriufque Docto.

copunr expetunt, & fibi pracfici cfllacitant.

ris & Antecefforis Primarii, &eximil Domini Fran-

U.

Quibus attentis nulli dubirandum ett, quin Epif&:o-

cifci Verfchuren , S. 'T'hbeologice Doéttoris & Pro-

pis przecipue vicinioribus , & fiilli munus fuum ne-

fefforis, Collegii Alticollenfis Prafidis quorum fig-

l

gligànt étiam remorioribus quibuscumque ; hoc offi-

naturas intitne novi ia quorum fidem figno Lovanii

"

cium incumbat, ut Ecclefiae Ultrajeétinee fubveniant

die 7. Auguíti-1723. Zi:gidius Denique

quacumque ratione, etiam Epifcopum illi preeficiendo;

ftolicus & Regius;

Il

Nos Canfüles, Scabini, céterique de Confilio 0phpi-

JUDICIUM DOCTORUM,

di Lovanienfis in Brabantia fidem facimus & atteftà-

mur, Magiftrum /Egidium Denique;' qui füpra(crip-

Infráfcripti vifo & examinato fcripto cui titulus, Df

,l

tam Declarationem fignavit; effe Notarium Apottoli:

"

Jertatio de miftro flatu Ecclefie Ultvajetfine , inediss-

cum & Regium, cujusa&is ram in, quam extra judici-

que quibus illifuccurrendum eff, in quiuque Capirta di-

um plena fides adhibetur ; in cujus rei teftimonium

vifa, cenfemus per hanc DifTertationem dilucide exhi-

hafce per unum e noftris Secretariis füb(ignari, & fi-

beri neceflitatem, qua Ecclefia Ultrajeétina mirurnin

gillo oppidi muniri curavimus Lovanii lac; VIl, Au-

modum laborat ob defectum Epifícopi & Miniftro-

guíti 1723. -

rum ; dui populum Verbo &Sacramentorum admi-

Guil.nt.oag Dieve, Sec,

niftratione pafcant.

Solideque adí(truitur liuic Eccle-

Concordat cum originali, cui fübfcrip-

fiz per folam electionem Capituli, ab unico etiarn E-

ferunt varii preclariffirni Doctores.

(L.s. ;

(4)

pifcopo, ordinari Epifcopum & prafici poffe; imo

omnes Épifcopos, & fingulos in folidum, quibus hu-

& Quod atteftor.

Matibias Oofevling , Prg.

jus Ecclefiae precfens flatus coguitus fuerit, obligari

tonorarius Apoflolicus.

Delphis hac 2 6- mienfis Januai'ii 172

4'

a

AUTENTICA DISSERTATIONI ANNEXA,

À,

Extractum ex vetufto flatutorum Ecclefie Traje&énfislibro manufcri

pto, folics j. verfo.

» De vocandis ad ele&tionem Epifcopi.

e&io Epifcopi 'Traje&tenfis quamvis de jüre ;; pertineat; & proï'ecuridfek&ionis,x & ótinià per-

r E

communi ad Capitulum Ecclefide Cathedralis ;, tinentia adeandem. — Ét quia de jure communi Ar-

(a) Extant in Tabulariis Ultrajectenfis Capituli varie Epiftole fübferipte a Clariffimis diverfarm GaHiz & Belgii Pravinciaruin

viris, füpradicte Diflertationi adhirentibus, — Vide Recueil dé divers. Témoignages , ée,

Pars H

:

498

RrsoruTi0 DD. LevaNIENSIUM.

T

jf

(

2

)

chidiacori affumi non poffünr, neque debeant, nifi

LEj

a

Embricenfem, & AïdehZäïenhfem ad Ecclefias fuas

95

de Capitulo Ecclefiee Cathedralis, idcirco Archidia-

99

nominarim citare tenetur, cum ialinuatione diei &

ii

fa

l iif

L

?

coni civitatis & Diccefis "T'rajectenfis, quamvis a

95

loci, Canonicos, non alios, & Pralatos & Archi-

li

jj

jtud

n

5

,

Capitulo noflro affüumpti non exiftant, proprer con-

?*

diaconos folum in Ecclefiis '"Trajectenfis, generali-

ll

füetudinem que in hoc prevaluit, eidem electioni

»

ter habet ad electianem vocare, cüm intimatione

4 ï/ü*üm |

Pralati etiam &

?5

interefle & vocari con(ueverunt,

99

diei &loci, Decanus veronofter-& Capitulum alios

mvdï pl

Canonici Capitulares Ecclefiarum Sanéti Salvatoris,

95

vocandos praedictos fuper affignatione diei & loci

vili lt

95

Sancti Petri , Sancti Toannis & Sancte Mariz, ut

»

vel profecutione el.«tionis non habent inquirere.

n It

?9

Canonici Cap-imlares.di&a'rum Eccleflarem, nonwut

»

In praftatione fcrutinii vota expriment fecundum

ij

U

9?*

!

u

Capitulum, eiderm electioai fimiliter intereffe & fuf-

2

ordinem dignitatum füarurn Pralati, alii Canonici

25

fragium pretlare affueverunt : fed Decanus cum

»5

fecundum tempus promotionis füz ad Canonicatus

?5

Capitulo noítro diem &locum ele&tiohis deputare,

2

& Prebendas, voces omnium funt eequales, col-

?93

& Archidiaconos Aernhemenfem, Daventrienfam,

»

latione numeri , fed non meriti, neque zeli,-

B.

Ema&um ex libello quodam, Tlluít, Rovenii manu exarato.

LE

| atalogus Sacerdotiim in Dice

efi Ultrgje&enü

interalios. « N... Reneffe, Decanus infammo, ele

55

-]aboranrium ab anno 1615.

» €tus anno 1617. ,

In hac

Bo

» Inoppido Ultrajectenfi & vicinislocis. ,

Duo hac extracta füb litreris A. B. collatione facta

L

:] VO

enumeratione Sacerdotum nominantur multi tum Ca-

cum Originalibus eoncordare atteítor,

inén de)P

nonici , tum alii exiftentes in o

ppido T'rajectenfi, &

MATTHIAS OOSTERLING,

n lp

D.e]phiä ha,c 27. n?enüsjan. 1724.

M

v

I

Proto iNot. Agoftolicus.

f

fiderats

TMPIZCUUNQT

fj

ii o

1

ecidllly

D.

ANTS

9

ls Qd

iiti

UD. & SS.

CAN. PROF. IN ACAD. LOVANIENSI

[

]

. Q

te, ütl

De numero Epifcoporum ad validam Ordinationem Epifcopi requifito Refponfio Epiftolaris,

l Tlïu j

Occafom Differtatio

us Eximiü D. Damen S. Th. Do&oris (j Profefforis in eadem

Nugiit

Academia [uper eades que[Houe- evulgat«e.

tribus u

D R VOR O AUCP U Q t

cum M

N

n abs ve vifutn fuit fubjustle Refpontionis Epiftola

«

ris, 9. edz'tiom'.ver/mlwn præ-mz'ïterede Refponfionis

affidant

occa[fione , €?. Scriptore.

beadt.

. Poflquam Revereudiffimi Covuelià Steeuovii Archiepifcopi Ult. Cazotiüca eleGtio , €2 fécuta confecratio, orbi in-

1b

zotueruzt, tum intva, tum extra Patriom multi ex auiu applauferunt.

Magii nomitiis Tbeologi, ac guris

tiui T

Periti non pauci , quin & vavii celebves Epifcopi, ZArcbiepifcopo de dignitate quam adeptus evat per fcviptas litteras

pam: à

gvatulatifumt, Exis; quos teimporis circumftautie Potentiorumquemetus fententiam fuat prodere probibebant,

rut Bu

complures fecretius atque etiam ap

ud AAmicos quod, géffum evat probabant , & avidius cauJam Ultrajetlinam in-

jn Vert

dagare ceperuut , uon fiue fincera erga affliamt9 periclitautemm Ecclefiata commmnifevatione,

:

NE. FU

Simulac autem zffud ]ueis crepu[culum exovivi, ove[que zobis cveditas 1n novam [pem erigi , amimadverterant

ho i

snplacabiles "ddver [avii , omnues uervos intenderuntS quo falutaria confilia diffiparent.

g at

Hinc prodiit nuper. füb momine Hermanui Damen Dottoris Lovantenfis Ditfertatio , admodum virulenta £?

üt Epil

omues moderatiomis terminos excedeuss ufque adeo autem vatiouum poudeve deflituta ,. ut fere ad atimos uon fatis

piblite

eruditorum perturbandos concinuatavideatur. — dcevbiffime pevfivingit fupra memovatam con[écratiomem, eo quod

Vincig

Pontificia coufirimatio non obteuta , £^ ab uno. Epifeopo peratta fuerit. — "Mttamenm nou ignovaus ejufmodi ufus in

ientés

gravi neceffitate non [emper po[Je exa&tiffiuse ad htteram obfervari, eamque ob vationem, que bic gefta funt apud

W.

aquos & partium fiudio vacuos iu pavteni benzgmiorem accipieuda , ip[am confecvatiouis fubftautiam aggveditur,

proit;

Tves Epifcopos quxta ipfumjus. Divinutn ad bauc acliouem ita nece[Jarios flatuit , ut tifl Pontificis difpeufatio

pus. C

zuterveniat,iffa acfio fit proví[us ivrita: g iflud quidem commentum taunquamprobabile, feu vevofimile, obtrudeve

quz e

copatur. — INeque fine affutia 5 nam talium [evupulovum injethto, populum a [ic confecratis Epifcopis poffet deterrere.

fe ol

Sed uudenaim commento, antiquitus ignoto, probationes avce[Jet ?. 1donea ex antiquitate documeutavequiri nemo

eligeh

cordatus megaverit, — Ipfeintevim nou aliaadducit, quam Epiftolas Pontificut /Auacleti , Zmiceti, Damaft , &2

» füti

A

Stoanmis 1HI. quas fpuvias effe , €7 bifce Pontificibus [ecalo O&avo obtrufas, Refponfio Epiftolaris imuitle deuon-

».Tie

ffvat , & ut tales abomnibus Eruditis habentur.

Et bifce Epzflolis corraentibus oumuevobur admittunt teimonia

Leonis I1. £? Epifcoporum quorttudam Gallie €? Germania, qui illis Epiftolis ,. ut genuinis veterum Pontificum

x AC

h tahï

fatubur (fic emim per errorem fentiebaut ) unice mitebantur. — Rectius autem Diffevtator attendiffet ad praclarum

» ïüïi

Symmachi Pape Mofiitum , Epift. 1X. ad Epifcopos Gallie fcribentis , Quod fit praeter regulam, modo fir ex

b piu*:

jufta caufaj non infringit regulam, quam fola pervicacia & antiquitatis contemprtus laedit, INam quamvis a

dixit,

atribus ftatuta diligenti obfervatione & obfervanri diligentia fint cuftodienda, nihilominus propter aliquod

conft

bonum de rigore lepis aliquid relaxatur, quod &ipfalexcaviffet, fiprevidiffet. Etfzpe crudele effet infi-

Quam

ftere legi, cum obfervantia ejus efIe praejudiciabilis Ecclefiae videtur : quoniam leges ea intentione late fünt ,

$

tbüft

ut proficiant, non ut noceant.

Fa ut Dilfertatorem apprime quadrent verba Iluftris Mavtyris Sounmis Fiffeberi, Roffeufis Epifaopiy quibus

h qu:

PU

apebtos Difputatores perfivingit, (*) — Qui rationesinvalidas & inefficaces adfert, perinde eftac fi nullas attu-

liffet: imo longe ei fatius fuitfet 6 nullasadduxiffet.

Cum enim quis fententiam aliquam nulla fultam ratione

»

prodocit in medium, fimpliciter & nüdis verbis eam afferens, dubitare deillo adhuc poffumus num abditum

» Vi

D

aliquid foliditatis habeat, cuiinnitatur, quod hactenus gonexplicuit, Verum quifüam opinionem rationibus

inunit, qua

alam fuüntinvalidee, nulliusque roboris, profectofe ipfüm probat hallucinatum fuiffe, atquefal-

Que

lacibus induétum rationibus ut ita opinaretur, füuumque errorem ipíe manifeftum facit; quando cun&is aper-

tiffime liquet eam omni folida carere bafi.

(4

Hec de» Refponfionis Epiftolaris occaffoze : "4utborem vero quod attitzet , plztriiizif libvis, mu

]ta ac fana

iti Q

do&ina

(a) Hac prefatio non ab Efpenio, fed ab Editere concinnata, habeturin exemplari ResPoNs:roN:s EsrsroLaRIS, quod notatum

& laceratum fuit decreto Confilii SrArvs lato Bruxellis I2, Se

ptembris 1725, &ífola, ut putatur, huicanimadverfioni anfam prabuit.

(*) Libro de unica Magdalena,

i

.

. P R dE: IZ'A TOl 07

409

S

fig

doftriná vefeiti[Tims, Wetsleb*re Jibi nomen um domi tum foris àcquifivit.. JEtate grandavus eft, imo oftoge-

nlv ao «

drxl&

narius s fed in fenili.co?pore meniis vigor ad ftuyorem üfgte perfeverat. — Saerorum Cán

onum

a

€$ Ecclaiafticd

lireli.

lergli.

difciplinc.ftudio fexaginta annorum ferie diligentifJume sucubuit, ihfigtein erga Deum religioneim cum ajfiduo

Jiudülabore conjungens, Prafetfüras Ecclefiáfticas aut Academicás , piügue[ve proventus , iunguam quefivit;

^.

i[iOne

$

quin C9 inodicam prevendaim quám junior obtinuerat , cum iu Lovanien[i Academia fedeim figere decreviffet,

1 z

"o

dliog

in Virum alium,

non fangtinis conjunttione at meritis fabicharum , tranfer

Ip

i

-

abfqueulla temporalis com-

..

: loci

modi expectátione vel Fefervatione. Relidla [ibi à Patre heereditate contentus

ïliï;

Unde ton m;um, quodá

l'ere.

fecüli vinculis ac amore expeditis nec periculis terreri, iec blandiziis abdüci potuerit , quo minur intrepide,

ïdum

tum res exigebat , pro veritaie C5 jujtitia loqueretur. . À.

h

*

Otuci

utinàm tantum Juris Profefforem divina w'mgnæ*

$ax. nobis ádhuc diu confervet, Eique plures füniles füfcitet! .

Cdtüg

col.

Plamde Vm Clarthmz, eriamnim vivemis virtaibis dzcere jingilatis gus niódejtia ine prohibet.

j

i

i

i

x

..-—.axm(eu..-s—a - ;Sü(ä

, ele

n Admadum Reverende ac 2huplifrme Démime (4) "E

fi

F'dhtetus veflrs'adcéjigse quibus iatelligo moHia

L

eaufam exprimit; quarein Ordinatione äpiïööþï:'i'jæ

i Vobis éffe-Differtationem Exiimii Domini Da-

res Epifcopi debeànt áffifterés ut feilicet merità Epifz

mén de Numero. Epifcoporum àd válidam Ordihátió-

copi ordinandi iZonéis Teflibus comprobentür. -

uem Epifcopi reqütfito: Occafione cujüs ex meícire dé-

Ex hifce confidenter conclufi , tec S. Zafoventiütiy

H

fideratis , qua mea fit fententia de Ordinationibus

nec S. Anfelmum , Epitcoporum Ordinationes finé

Epiftoporüm yer unum £Epifcopum celebratis y praii-

3

ï'egi'ti'm'o Epifcoporiüm numero fádas, tanquara nul-

püé iX Cafibus néce[fitatis; C9an ullám hábeat veri

las invalidafque rejicere; íéd folum afguere, eas

fpecien , quod juxia Jus Divinim tres Epifcópi ád tà-

clandeftine ac fine legitima quafi approbatione per-

les Ordinaiionesità vequiraütur; üt alüer hàbendd

àgi; pluriumqueé Epitcoporum prefentiam non tam

|

fiiizirrüc C invalide.

1

ad validitátem Confécrationis, quam àd difcutien-

L Circà quam qu&

ftioneim quid fentiam füfficien-

dam & comprobandam Ordinationém requirere;

ris

ter, üti exiftimo , expreffi in */ure Ecdlefiaflico párie

. IV. Hanc itidem de numero Epifcoporum, ad Or-

I.Tlts I$ Cäp. b3 Ubl oftendi , )uxta Cànonem 1V.

dinátionem Epifcopaleri requifito ; fententiám expo:

Nicciniüm. Epifcopi Ordinationem celebrari debere à

(uiin Scholioad Caz. 1. Conalui Niceeni

:

1

; .ir'l dradá-

tribus.ut minuüs Epifcopis ejufdem Provinciz, unà

tu Hifloriro Camonico in Canones.

cum Metropolitàáno; (i& ut reliqui, qui forte non

^.Porro eandet illam fententiamà, quod niii-

i

n

affiftant, confenfüm faltem in Litteris expteffam pri-

rüm Ordinatio Epifcopi per unum tanturm Epifc

o

.um

beàüt:

celebráta téneat ; nufquam ab ullo álicujus ert

ditig-

d

T

D

nis vito hactenus in dubiuri vocatám,; neédum im-

"h

d.

)e hàé Dif&ïpïinä feculo IV. fcribit S. Ininoten-

«

iius l ad Vicrieium Rototmagenfem Archiepifco-

pugnátum legi.

z

f

pum: addita de re(iquifito trium üt mitius Epifcopo-

VI. Quaprop

ter miatus fui; éum intellei iu

lht,

rum nurméro & cxterorum. confenfu Decreti ratione

Seholis püblicis hujus Acadetiíiz ; occafione Ordi-

[

in Verbis: ANe unmus Epifropus ordi&are preafumát,

nàtionis Revérendi ádimodum & Ainpliffimi D. Co?-

NE FURTIVUM BENEFiCIUM PRIESTITOM VIDEATUR:

nelii Steenovii,in Archiepilcópum Ultraiedtenfeni,

d

hoé enim, inquit, C$' in Niecena Synodo conftitutum

eàtm fententiam impetitam fuiifé, quafi Ordinatio hxe

na

eft atque deftnitum.. Quaáfi diceret: Noluit Synodus;

reputanda foret jiüválida, idque hác dunitaxát rátio-

üt Epi(copus furtive in Ovile Chritti àfcendat; fed

ne; quod à folo Epifcopoó Babylosiehji fuiffet per-

il

güblice , id ett, Ecclefia univerfa per cujufque Pro-

ada. Sed id, cum non ni(i difputative in Seholis

If

diféeptatum effet; párum me rmovit.

g

vinciz Epifcopos reprzíentatà , probante & affen-

tiente;

Verum uübi didici, publico etiam Seripto per Do:

ul

:,dAii

Nonþab(ïmi;lem hujis Difciplna rationeim ;

Gorem Daei propugnari; :quod nón tantum ex

.....

i

uf,

j)róutibidem notavi, deditS: 4afelmüs Archiepifco-

Praícripto C

ano

num; ut carionice fiat Epifeopi Cori-

Wil

pus Cantuarienfis in Epiftola ad Regem Hibernids

fecrátio: féd & ex inftituto Chtifti ad hitjuffnodi Or:

m

quz eít. Lib. 3. Epifb. 147: in qua deplorat invaluif-

dinationis váliditàtem trium tit minus Epifeoporumi

"

íe confuetüdinem , ut in illo Regno Epifcopi páffim

prafentia pláne neceffária fit de le&e ordinariá; ma:

iU

eligerentu?, '* & fine cérto Epifcopatus loco cori-

gis Obítuptii, vixque factum crédere potuiffer ; nifi

Ü

» ftituerentur, atque abiünüEpifpo, ficut quilibet

ipfefcriptiuniculam infpexiffem , &quid Eximius Au-

lf

» Presbyter, ordinárentur ;, Deinde dicit, ** hoc

&or fentitet comperiffem:

IT

, factis. Canonibus oimnino contrariumn effe; Qui

VII. Itàque füb initium fuz Differtaiionis; inter

» taliter in(titutos aut ordinatos; cum fuis Ordiná-

varias Schola(ticorum opiniones

t

/m

tumero Epifco«

7/

5 toribus ; ab Epitcopátus Officio deponi przci-

porum ad Ordiriationem Epifcopalein requifito, lianc

X

Poftquár autem circa primurm abufüm

terbiam adfert n. 3.. ** Eorum, quis inquit; cen-

dixit, Épifcopurà ; nifi certam Parochiari habeat,

» fént, quodéx inflitutione Chifli, adeoqueex u-

)d

conftitui fecundum Deum non poffe, oftenditque

Xl

» *e Divitio, ád valorem Ordinationés Epifcopalis dé

f

quami indignà fit praxis contrária; tum de altero

» Lege Ordinaria requirátntür tres ut tüinus Epifcopi

abuío loquitur in hiünc moódum: * Minus quoqué

; tanquam Miniftri ordinarii & receffarii. ^ Et n. 8,

,

» Quam a tribüs Epilcopis ordinári non debet; cuiri

» lativé verifimiliorem cudi -

» hanctertiám, inquit; opinioném tariqiiam fpecu.

3- Pl'

optef multas alias & rationabiles càuíds, quás

.

pluribas gravibulque.

'l!f

» LEpi

ftolaris brevitas non admittit; tum üt fides;

» Audoribus ámpledof; ;;

» vità & folicitado Ejus, qui invigilare debet; ido-

EgO áutemi Opinionerü hanc ha&eniüs plane iin-

x

» neis & legalibus Teffibus cotüprobetür. , Adeo-

probabilem credideram , àc propufüerám: uride ad-

$

pinigs

que S.-,-Anfelnïus hane unicard ; tanqtiamm preecipuam,

modutti avidus füi 'irgeïfe; quænam ir illius o

iis |

l

- (a) Infdiptio ezát: ;ikälnö&uäi Reverendo àé Amplimmo Doinino Jc

Chnftiano van ïi-citäi-": j ü;»'üt Capituli Metropolità:

[

g UltrajeQenfis Ccnoriico & Deécatio &c.. Delpliis;

Supplem. Oper. Vati Efpen Párs IV;

Fff

r

l

419

RES-PONS!O—*EPISTOLA?&?.

nis probationem Saerz Ánti

fotui, quod nom viderit, quid in ipfa Jpfendice,

tür 202

Quceret Eximius Differtator.

quitatis monumenta pro-

Odo et

quam citat de eadem hac Epiítola S. 4nacleto atficla,

VIIL. Cum enim íecundum eam oþ*inionem ex

dicat ipfe Lupus plane in fine: Scio, inquit, zobir

lod n

inftitutione Chrifti, adeoque ex Jure Divino, tres

objii Litteras ANAcLETI Pohtificis C$" Apoflolicas

jeculo j

ut mintts dicerentur requiri Epifcopi ad. validitatem

Conflitutiones Clementis Romani:

verum APOCRyPHA

qoné

Ordinationis Epifcopaliss fciremque nihil vel plaufi-

funt illa,

(atet

i uba modicæ-'raufiorim.ti..r, Tiec nolzif;zdver?

bilitet tanquam ex Chrifti inftitutione five jure Di-

fantur.

vino ad validitatem alicujus Sacramenti requifitum

X. Huic fpuriz

--Epiïüolæ' ädiungere 'nþoin dubitat

TU

haberi poffe, nifi hoc ipfüm ex Verbo Dei fcripto

Eximius D. Damen fimilem Pfeudo- Deeretalem ab

avnllm

vel tradito haberi monftretur ; - dubitare fas non erat,

eodem Mercatore confictam füb nomine S. AxicETI

AH

quin ea qua ad ftabiliendam didam opinionem a Do-

Pontificis: ad cujus initium, ob plurima falfitatis in

Epicop!

&ore Theologo adducerentur, vel ex Sacro Textu

ea occurrentis indicia, monet Labbe, fuppofititiam

usqll'ö

vel exindubitatis Apoftolicz Traditionis Monumen-

German

cenferi a Viris eruditis; atque ad calcem, col. 58o.

tis forent deprompta; ut ita oftenderetur illud dog-

mendacem effe Contülum notam , five temporis Epo-

gir Ib

ma de requifito ad valorem Ordinationis Epifcopalis

cham, qua Epiítola fcripta fuiffe fingitur.

260

trium ut minus Epifcoporum numero a Chrifto per

XL. Poft hzc; preclara fcilicet & authentica ve-

s Chri

Apoftolos, mediante Verbo Dei fcripto aut tradito,

nerandz Antiquitatis Monumenta, producitur (imi-

