uti notatur in MSS. ad tit. 20. Cap. r. num. 3. (a).

Num 5;. oftendit Aurelianum Imperatorem licet

De Papa ut Patriarcha.

Ethnicum, adinttantiam Epifcoporum Paulum Samo-

p

fatenfem in Synodo Antiochena hzrefeos damnatum

nu

Nicolaus 1. in refponfo ad Confülta Bulgarorum di-

domo füa expuliffes iptamque cedere voluiffe iis qui-

[is

cit Ecclefias Patriarchales effe quz fuerunt fundate

bus Chriftiani, & fignanter Epifcopus Romanus judi.

be

per Apoftolos. Vide Fleury, Tom.XI.Lib. L. n.LI.

carent cedere debere.

pag. 123. (in.12.). Juftinianus in Novell. 131. Cap. 2.

Num. 6. late exponit qua ratione Conftantinus Ma;

ii

ponit ordinem Patriarcharum juxta Concilium Chal-

gnus fe dixerit Epifcopum exteriorem Ecclefiz.

f

cedon. In MS$. ad Can. 36. Trull. In Can. 28. Chal-

[!

Num. 8. id probat ex Pontificali Romano pag. 322.

di

ced. & 36. Trull. agitur dumtaxat de jure Patriarcha-

. De Ediào Honorii Imperatoris contra ambientes

tus, cujus jura potiffimum ex dignitate urbis profiue-

Epifcopatum Romanum agit num, 9. & ibidem notat

ant.

"Theodoricum Regem Italie,.licet Arianum, plures

IH

C

De Papa ut Priinate C? Capite Ecclefiee.

Synodos convocafle in cauíà Symmachi contra Lauren-

tium ;-quatenur pax in.civitate Romana Chriflianis

De reprehenfione Petri vide Apolog.

| Que(helïii ,

omnibus redderetur; ut habent A&a 4. Synodi fub

(

pag. 118. & feq.

Symmacho.

K

INum. 10. pag. 325.

dirtodice Jüffbuaib

CAPUT:' O-C'TTAVUM.

IEc

Et n. 15. &16. de Capitularibus Regum Francorums

Vinm De» mutato regimine.

& notanter de fübmiffione Le

f

pitulis 9. Diftin&. 10.

onis IV. in anv. de C'a—

Ufque ad indu&as fal(as Decretales u(i fuerunt 'Co-

De pragmática S. Ludovici agit num. r8.pag. 336;.

fi

dice Canonum. Tum. introdu&z falfz Decretales,

te

Decretum Gratiani, & corpus denique Decretalium.

Res temporales Eccle(ix fubjedas efle Principibus

oftendit Richerius in Apol. Axiom. 34. pag. 185. ibi

pl

De mutato regimine Ecclefiz per falfas Decretales,

& pag. 191. afferit ex liberalitate Principum Ecclefias

(«

& reliquas merces Ifidorianas fatis bene Fleury in Dif-

4

dotatas, & fignanter Caroli Ma

curíü IV.:'num. 2. & feqq. : .

gni; & quo -mot?ve

b

Carolus Eccle(iis dede'rit.y

Quomodo Romana Curia omnia ad fgä traxerit, ac

L

(a) Vide Suppl. ad us Eccl. utiv. Part,

I.Tit' XX- cap. IO no IO II. &III. i

ü

.. (&) Id eft P. 1I. Cap. 1I. $2

b:

Pd

V

«

d

d RR d S E c UN 15 A.

De jure. Principis in. Sacra,

us Aubslindb. P R EMUSA

De jure Princivis in Per.fonas'. Ecclefiafticas.

£ s

risdidionem veram cum imperio & coactione per poe-

nas temporales, & cor

Rocemium in quo oftenditur regimen externum &

I b CAb 7.

,

poris afflictivas oftendit M. A.

P

coa&ivum proprie effe penes Principem ejufque

Chri(tus quatenus

homo, an habuerit a Däo

juä in

Magiítratus, qui idcirco gladium portare dicuntur.

temporalia, examinat M. A. Lib. 6. Cap. 1.

De au&oritate Principis circa externam Ecclefiz dif-

g o £—E

ciplinam , fat bene Richerius Tom. 2. defenf. lib. 5.

& Irp

;C&P- I. a pag'BOS' H

Exponitur radix five fu

ndamentum jurifditlionis Regice,

mnes So.-

(

Pgnes Principgg& non penes Ecclefiam effe ju-

- Oftendit M A. Lib. 6. Cap. 2. num. 2.. 0

cieta-

E DE Eccrzs. 'ET! PoriTiCcA PoTEsTATE.

245

li

O.

ciétates liofüintm, ex natura füiaj opus habere Recto-

re & Gubernatore ; atque inde concludit Reges &

CCAPUT' TEÉRTIUM-

l

Principes ex quodam naturz inítin&u effé conftitutos;

NIC)

& nuim. 4. áfferit effe quafi naturale quoddani pactum

up : De Libertate .ECClejiflff?fü-

inter populüm & Principem, ut hic gubernet & im-

H

Quahtoþere quidam' fuerint abufi hac voce Lilerta-

peret, populus autem pareat & obediat; applicatque

tis Ecclefiafticz , optime oftendit Auctor Tra&atus de

que illud Auguttini,lib. 3. Confeff. C. 8. Generalepa-

Libertate Ecclefiaftica, apud'Golda

R

€lum e[i focietatis humanc obedire Regibus fuis, &

narchiz, pag. 674. in prooemio.

ftum Tomo 1. Mo-

:

num. 4. ex S. Chryfoftomo Hom. 6. ad populum An-

Deinde Cap. 1. pag

.

676. oftendit quam varia jam

tioch. bene exponit neceffitatem Regum; & num. ;5.

pridem fuerit hujus voc

is Libertatir, item

Ecclefice ac-

ex S. Paulo oftendit quod illa naturalis (Lex) qua Ao-

ceptio; notatque quod licet in Decretalibu

m

$, &earum

qut

minem civilem effe voluit, C9' civitates inflituit , juffit-

commentatoribus frequens occurrat mentio Libertatie

que aliquos imperare , fit ipfe Deus: ex Epift. ad Rom.

Ecclefiaftices nemo tamén eam definiat, aut defcri-

Q

Cap. 13. atque inde concludit Re

bat: poftmodum tamen d

Il

effe immediate a Deo.

gum audoritatem

681.

Y

efïnitionem ejus ponit, pag.

Ca

3. anum.2. ufque ad num. 1c. oftendit ex ver-

Pag. 676. infine,

exponit quod omnes appetant na-

h

bis Gelatii I. ad Anaftatium, & Nicolai primi- ad Mi-

turaliter libertatem ;

[24

Ecclefiam autem cüncti tanquam

chaelem Imperatorem, poteftatem Regiam & politi-

columnam veritatis & falutis portum colant; & tamen

cam omniao effe ab Ecclefiaftica feparatam ; nec unam

erga Ecclefiafticam libertatem non

omnes 'Catholici

l

alteri effe fübordinatam.:

eamdem effe putant. AI

h

iqui enim unicam hanc qua-

]

Et n. 11. & 12. oftendit ex fine utriufque poteftatis,

fi putant pietatis & religi

onis arcem; in ejüfdem pro-

utramque per fe fine altera poffe effe perfectam, nec

pugnatione & am

plificatione füummam totius Religio-

le

Chriftum voluifle inter fe miíceri.

nis pofitam credu

nt; & a/ter fentie

Y

Aud&oritas politica, five homines in quantum poli-

perniciofo pofitos habent &c.

ntes, ut in éerrore

t

Pratendunt alii illos

tici, & hac politica poteftateinftru&i, non conficiunt

multum falli5 & vim hujus appell

ationisaut fimpliciter

)

proprie Ecclefiam, fed dumtaxat ut fünt fideles &c.

ignorare, aut fubdole diffimula

re, utpote fpeciofümi

n

num. I5.

il

libertatis ab 1is praetexi,

qui alienum feryitium & do-

N. 17. Rede exponit quod licet Imperator ut fide-

minatum fibi concupiunt.

l

lis fubjiciatur Sacerdotibus, in his qux pertinent ad

Pag. 677. Nemo anti

quitatis non omnino ignarus,

beatitudinem, tameu Poteítas Imperialis non fübjicia-

neícit hanc Ecclefia(tica

d

fxculis, inftar fomitis cuü

m libertatem ab aliquot retro

turEcclefiafticz s quodque in Ecclefia materialiter cón-

jufdam & incentivi fuiffe

, quod

fiderata, (intduo corpora formaliter di(tin&ta: cui uni

in Europa populos Chriftianos inter fe commi

fit &c.

)

prefidet Imperator, & alteri Pontifex fine ulla fübor-

-

Ibidem; veríu Li£er, ex Platone & Plutarcho no-

dinatione, notatque ex Cufaro, Lib. 3. Conc. Cap.

tat qui nomina recte novit, €9 res ipfas ea[dem noverit.

at

3. olim fcriplifle Glotfam ad. Can. Hadrianus dift. 63.

Libertas proprie perfonirtribuitür. Interdum tamen

a

1i. Patricium fuitle Patrem Papz in temporalibus, fi-

& inanimatis rebus ,

cut Papa eít Peter ei in fpiritualibus.

ipfis indulto, ibid.

pro immunitate aut peculiari jure

h

Et num. 18.atferit duo hzc corpora in Ecclefia poffé

Hominis libertas du

pliciter ccnfïdärari poteft; vel

b

comparari duobus amplitlimis Magi(tratibus (üb eodem

utin fingulis, vel

Rege.

Y

conftituentib

ut in plaribus quafi unum corpus

us. Ejus quz fingulis competit, tot (ünt

" Similitudinem petitam a fpiritu & carne, itema fo-

fpe

cies, quot funt rerum genera ad quz voluntas ho-

le &luna, qua utitur InnocentiusIIL. refutat & explodit,

minis fe extendit; femper enim ratione voluntatis qut

11.19. 20; 21..6022,

arbitrii dicitur hominis libertas aut fervitus, Et qua-

Num. 23. explicat qua ratione ufüus fit Nazianzenus

tenus eft hominis triplex bonum, etiam & tri

plex eft

)

fimilitudine carnis & fpiritus ad explicandam dignita-

hominis libertas.

Satis bene, pag. 677. circa finem

l5

tem Ecclefiafticz poteftatis (apra politicam. Optime ex-

&íeqq. Etibide

m notat unam fuiffe hominis liberta-

/

)

plicat quid agendum fi Ecclefiaftica & politica poteftas

tem moralem , quam Philofophi gentiles veram affere-

M

contraria precipiat, & cui fitobediendum n. 25. & 26.

barit libertatem , juxtaillud Stoicorum effatum: folum

Principi etiam curam Ecclefiz & religionis incum-

Japientem effe liberums ceteros omner e[fe fervos.

bere, quantum ad externam politiam, bene exponit

Hanc tamen non effe veram libertatem ; Íed eam efíe

IN 5. Cdb. j T02 343

a Chrifto tandem h

ominibus partam, íàt bene ibid.

AdPrincipes fpectareau&toritatem convocandi Con-

pag. 678. oftendit. -

cilia; eaque dirigendi, immo & diffolvendi late pro-

Etiam qux piorum coctui five Ecclefiz tribuitur li-

bat Lib. 6. Cap. $. a n. 4. ad 71. Et Patres eam con-

bertas, multifariam diftingui poteft. Interdum Li-

vocationem per Principes fa&tam laudaffe, a num 72.

bertas Ecclefiz appellatur libera conveniendi ad cul-

ad 77. & objediones folvuntur a num. 79. ad. 104. Et

tum Divinum facultas, aPrincipe peti & impetrari fo-

deinde ex pluribus aliis xd probat.

lita ut Gregorius Nazianzenus ad Nedaarium fcribens

dixit: quidam hodie vocant Libertatem confcientices

CAETPUT SEDIFNDPM

Optatus Milevitanus fimpliciter Libertatem, Diver(à

eft ab illa quam Patres Ephefini datam a Chrifto Eccle-

fiz pronuntiant, de qua Cap. 5. Hac pag. 678. Ad-

-De fubjetlione Clericorum.

jicitque: Hee funt Libertates Ecclefice , . quarum partim

SS. Scripturc , C9' Patres meminerunt.. Poflea vero

! Devh.ac fufeagit M. A. Lib. 6. Cap. 4. & notänterex

cum publice Chri[Hanifmus fuit receptus, €9 Clerus per

Apoftolo & Gregorio I. n. 23. Et num. 90. & 9r. in-

quirit, an Marfilius de Padua fuerit a Joanne XXII.

Imperatores C9' Reges opibus C9 dignitate fuit auttus,

tum cepit paulatim in Ecclefia Dei inter alia multa prius

damnatus, quia docuit Clericos Imperatori fubjectos?

inaudita vox LrseRTATIS mova fignificatione ufurpari.

Et quidem a num. 58. ufque ad n. 63. oftendit Cap. 6.

Honoris enim prerogativam, Privilegia, immünita-

Clericos non tantum directive , fed & coattive legibus

Principum quoad externa effe fübje&os.

tes, C2 [imilia omnia jura, LIBERTATEM ECCLESIAS-

TICAM Aut numero multitudinis

» LIBERTATES dixerunt;

Hoc toto Cap. 6. oftendit & probat Principes Ca-

atque hodie hoc verbum in ade

tholicos leges tuliffe circa externam Ecclefiz difcipli-

ut nullum maeis.

o frequentem ufum veni;

nam

.. Quid autem nomine Libertatis Ecclefiaftice veniat,

necdum hodie determinatuüm re

periturj; üti ibidem

Suppl. oper. Van Efpen. Tomus'V.

H«hz

pag

24

Dr ECCLES ET. PontrTiCA PorEsTATFE,

äag. 678. füb finem deducit; & in quam divería figni- dédit & acquifivit Chiriftus, & earh quam a Principi-

qu

en

ficatione fumpta fit profequitur pag. 679.

bus Chriftianis accepits quam. diftindionem ibidem

et

Ibidem pag. . 679. circa finem oftendit, quod ficuti

bene exponit.

vocis Libertas eft multiplex fignificatio, ita & vocis

$. 2. pag. 691. Cujus.hic eft titulus: Ecclefia vetus

fiol

pria

Ecclefiee fuerit;. quodque ea voce hodie multi abutan-

Jub Chriflianis Principibus folita Synodos cogere aut e-

iur, &imperitis imponant. . Oftendit pag. 680. & ibi-

preffo Principis , aut tacito ejufdem .confenju. Syno-

dem notat quod füb obtentu tuendx Libertatis Eccle-

dos Provinciales five particulares fine expreffo Princi-

oftt

nof

fiafticz bella atrociffima inter Imperatores & RR. Pon-

. pis; univerfales cum expréffo... Rationem diverfitatis

de

tifices fuerint; in quibus ab utraque parte obtendeba-

affignat.

j

tur Libertas Ecclefim. Et ibidem pag. 680. in fine &

Ibidem notat quod dum quis Synodi Patres habebat

nütt

p

feqq. de Libertatibus Gallicanis.

fufpe&os ,. ad Principem recurrerit, ut ab eo Judices

Prima fpecies hodiernz |Libertatis Ecclefiafticz,

acciperet; quod primum attentarunt Donatiítz apud

eft plenaria Clericorum ab auctoritate & fübjectione

oriþ

Confítantinum; in caufa Ceciliani; quam hiftoriam

Principum exemptios quam optime ex Caramuel ita

ibidem narrat, pag. 692. ibidem re&te refledens quod

E

deícribit pag. 681. & etiam exemptionem ab oneribus

Conftantinus noluerit de cauíà principali judicare; fed

&c. optime.

Eji

dumtaxat dediff? Judices non füfpe&os , qui de caufa

nus

Pag. 682. ponit quafídam conclufiones pro funda-

cognofcerent: quod tamen a Donatiftis, & quidem

mento totius Differtationis Primaeft: Ecclefia €92' Ref-

finejufta caufà attentatum egre tulit Conftantinus. Ni-

publica interdum re. C9' ratione, interdum dumtaxat

hilominus cum Donatifte recufarent Melchiadis & alio-

Sar

To:

vratione differunt.

Hic exponit qualiter Ecclefia fub

rum Epifcoporum (tare judicios eorum vi&tus contu-

Ethnicis & qualiter füb Chrifhianis Imperatoribus fue-

macia & importunitate ju(lerit cogi Synodum Arela-

]

rit in Republica.

P

teníem.

Etcum nec huic ftare vellent; tandem Con-

Qul

Secunda eft: /n omní foc

jtate, que diverfos hyabet

ftantinus ipfe de Caufaà cognoverit; in quo Conftan-

Ep

fines, quidam CS' prece[fe C9' fubeffe po[funt diverfir ra-

tinum excufat S. Auguftinus, utinotat hic, pag. 695.

ut

tionibus.

Hic nitide & breviter exponit quomodo Ec-

ubi una monet hoc ultimum fa&um fuiffe quafi difpen-

p?!

clefia & Refpublica componant unam focietatem; in

[atorie: fed quod Judices dederit qui & Romz & Are-

&(

qua funt duo corpora, quz diveríos habent fines &c.

mu

late de cauíà judicarent, id fecifie vigore Imperialis

a

. Quarta eft: 4 Chriflo Rege C3 Sacerdote poteftatein

C

dignitatis,

accipiunt Princeps

( p

9 Sacerdos:

ille civilem , hic Sacer-

Ibidem oftendit S

ynodos, *præFErtifn occumenicas

hot

dotalem ,. fed divería conditione , pag. 685.

coadas fuifle auoritate Principis; licet nonnumquam

tan

Hic probat utramque poteftatem eífe immediate a

contingeret ad függeftionem Epifcoporum, notanter

nti

D»eo; &licet Sacerdotalis ratione finis & adminiítra-

Romani tanquam .inter eos primi.

Item late ibidem

la

tionis fitdignior, non tamen civilis ei it fübje&ta; ne-

adítruit Decreta Synodorum non habere vim legis ;

queinferat exemptionem Clericorum. Ibidem & often-

nili auctoritate Principis fuerint probata.

dit quam turpiter Antiquorum dictis abutantur recen-

Ibid. pag. 700. & feqq. exponit qua ratione omnes

tiores; & quod Epifcopis proprie non competat jurif-

EpifCopi dici poffint univerfales ; & curam füam queant

didione coadiva; neque ceníura fit coactiva, pag.

& debeant etiam aliis Ecclefiis impendere, quod ibi-

635.

dem & fadis & exemplis Epifcoporum probat.

Ibi circa

finem eicpon,it illud Conftantini: quod fit

Ex hac autem univerfali cura Ecclefiz omnibus &

Epifcopus adexterna. Etpag. 687. quod Reges, etiam

fingulis Epifcopis ex equo incumbente, & ex unitate

jure Divino, habeant cuítodiam & proteciionem Ec-

.Ecclefie & Epifcopatus profluente, tandem invaluit

füt

clefiz. Etibidem explicat quod Regalis Pote(tas indi-

confuetudo eorum qui erant abítenti, ad alias Eccle-

bu

rece fe extendat ad fpirituale regimen ; uti Sacerdota-

fias recurtüs, fignanterad Romanam, ut potentiorem

cle

lis ad temporales quod Refpubiica cum oini Potefta-

& principaliorem pag. 702. & feqq. & pag. 704. monet

te effet ante erectam Eoclefiam. —Oftendit pag. 683.

quod abfítenti recurrerentad alias Ecclefias , non tan-

p

be

omniajura Principum manfiffe falva poft fufceptum

quam fuperiorer, fed tanquam qua unam cum reliquis

Tel

Chriítianifmum fàt bene.

Notatque pag. 689. quod

conftituerent Ecclefiam; atque caritatis ab iis opem im-

Princeps fit unicum Caput Reipublicz, cui foli com-

plorantes, Etibidem dilucide exponit fa&tum Feliciffi-

Ce

petat leges ferres quodque olim non toleratum ullum

i & Fortunati, qui a S. Cypriano & Epifcopis Affri-

tir

genergle Decretum fuiffe evulgatum, & per modum

canis abftenti, «d Cornelium Roman. Epifcopum con:

[ds

legis promulgatum fine confentu Principis.

fugerant; oftenditque quod nonappellaverint, fed ta-

(

Exponit pag. 689. ver.. Enim vero, quomodo pri-

men quod Cornelius aliquantulum nutaret; quodque

mis fzeculis fideles fuerintin Republica tanquam pere-

merito a $. Cypriano fuerit acriter monitus, ne uni-

tátem fcinderet.

di

grini &non cives. Et quare Deus hoc permiferit.

qu

Cap. HII. quod incipita pag. 69o. exponit qualiter

De recurfü Athanafii, Chriftoftomi & Flaviani ad

Ecclefia poftquam per 360. annos crudeliflimis Tyran-

Romanum Pontificem & occidentales agit pag. 70;.

Tin

norum perfecutionibus fuit expofita, tandem tub Con-

feqq. & pag. 708. oftendit & nitidiffime exponit quam

hi

[tantino Magno acceperit libertatem a Prophetis prze-

abtonum fit aliqua fadta fan&dorum virorum, quz ab

didam; & in quibus hzc talis optata libertas confti-

his neceffitas & durities temporum difpeníative extor-

hi

f

terit a tempore Conítantini Magni, ufque ad tempo-

fit, adduci ad jus ordinarium. — Meretur lezi.

à

ra Gregorii l. hoc Capite exponit.

Pag. 709. exponit fümmatim quid de jure ( Appel-

Exponithoc per diftin&os Articulos quatuor diftin-

tionis) cautum effet.

In primis notat ante Concilium

ter

&as fpecies libertatis (ive immunitatis quam a Conftan-

Sardicenfe, Ecclefiam Catholicam eum tenuiffe ufüm,

tino, ejuíque Chriftianis Imperatoribus fuccefforibus

ut extra Provinciam non appellaretur.

Hanc vim ha-

fü

accepit.. 1. Libertatem Religionis. 2. Libertatema

bebat obfervatio Formatarums; non enim folvi pote-

n

f

publicis oneribus. 3. Libertatem five exemptionem

rat qui cenfurz vinculo fuerat innodatus, ni(i ab illo

Clericoruma (zcularibus judicii. 4. Libertatem feu au-

ipfo qui nodum adftrinxerat. — Cui bono igitur appel-

f

&oritatem cognofcendi-de caufis laicorum. — Hzc $.

. latio? niíi forían a Presbyterio unius Ecclefiz ad plu-

V

Q

1. cujus hic eít titulus: Eccefia Chrifliana Libertatem

rium Epifcoporum confeffüm provocaretur. Inde ad

Religionis accepit a. Principibus Chriflianis. lbidem

Comprovincialium Synodum, cui ille quoque intere-

g

breviter exponit

rata quo appellabatur. . Patriarchalia jura primis hifce

'in quo hzc libertas Religionis con-

fifteret.

íxculis erant ignota. . Romanz Ecclefiz nullum hac

p4

Hic notat quam periculofe errent in multis qui non

in parte jus eximium fuiffe Marcionis factum probat,

b

fatis diftinguunt inter libertatem quam Eccleliz fuz

Fatetur quidem etiam eo tempore quofdam,extit-jiï'e

qui

W

Dr Eccrzs. rzT PorirTi1CA PoTzsTATE,

245

M

[

m

qui in fuis Provinciisabítenti, exteras Provincias per-

mutare Eoclefiz per.SS, Candnes ftabilitam difcipli-

errantes Romam interdum venirent, quo pacem im-

nam: fed (icuti non potuerunt evertere, nec everte-

QR

petrarent; fed adveríus hos eft Canon 35. vulgo Apo-

runt ipfam fidem; ne

que Principibus potuerunt impe-

D

ftolorum; & in eos vehementi ftylo invehitur S. Cy-

rium &.(ummam poteftatem gubernandi Rempubli-

-no

prianus in Epift. 44. ad Cornelium. Hzc pag. 709..

cam, & exercendi pote(tatem vin

"

od;cativam eripere,

d

Pag. 710. & feq. agit de Concilio Sardiceníis atque

utpote a Deo ip(is datam.

s

oftendit quo motivo fuerit inductum; item (quod)

Notandum quod omnes paffim Decretales füb Titu-

non fuerit.agnitum tanquam Gerzerales quod- Canon

lo de Referiptis &c; fiut poíteriorum Pontificum,

.

;

puta

lbat

de con(íülendo Romano Pontifice fuerit novus; eo-

Alexandri IIl. & fequentium.

C05

rumque temporum durities, & innocentium evidene

Studium juris Canonici,' prout hodie traditur, non

Qud

oppreflio extorferint.

f'nin

multum: condu

e(le favorabileauctoritati & juribus Regiis, neque etiam

lam

Et pagina 711. probat Canonem Sardicenfe

$

od

oriente nec a Catholicis füuiffe a

ftica.

cere ad notitiam difciplinze Eccleüa-

Epiícopum eo fuiffe ufüm,

gnitum, nec u,uum

"

fed

fiones

Pontifices fat patenter'indicarunt, omnem iurifdi-:

if

Can. 9. Chalcedonenfi vetitz erant appella

&ionem etiam laicerum dependere ab,Ecclefiaftica; eo

C

Epifcoporum a fententia Metropolitrani; fed Juftinia-

quod fuftineant & declararint in Ca

p. XIX. de foro

N

nus in Novella 123. Cap. 22. permi(it ad Patriarchas.

competenti, Judicem Eccletiz

poffe füpplere negligen-

if

Pag. 711. & fequenti oftendit, horum Canonum

tiam Judicis Regii. Vide

Iu

Sardicenfium notitiam nullam habuiffe Patrss Affrica-

2. Cap. 3. num. 28. & 29.

Jus Ecclef. .unjv. parte 3. tit.

P

j

nos, neque ejus Concilii meminifle Auguftinum.

Ibidem recitat Epiítolam Affricanorum ad Czlefti-

naífteria.

Sine Principis licentia non pofï'unf erigi nova Mo:

n

Item nec Religiofi aut Cl

erici fine ejus licen-

H

num in caufa Apiarii; & pag. 712. aliqua notatin hanc

tia, ingredi,

Epittolam; atquein primis, quod Czleftinum tra&tent

gio admitti.

Nuntii Apoftolici non fine Placito Re-

9/'

ut alios Epifcopos. Notat infüper quod eodem tem-

^l

Bona temporalia funt füb diredtione & gubernatione

It

pore Apiarius improbus Presbyter, nec non Pelagius

Principiss cam enim temporalia pr

*cipue dirigantur

& Czlettinus Romam confugiffent; atque inde Zozi-

ad hanc vit

am temporalem conífervandam; & Princi-

lis

mum occafionem fümpfifle (tabiliendi jus appellationis

ad R. Pontificem.

pis ofhcium fit juvare ut fübditi hanc vitam pacifice

d

Item Fauttinum Epifcopum fuiffe

peragant, confequens eft, ad eum fpectare

hominem improbum. |Multa ibidem admodum no-

nem & regimen bonorum temporalium.

ireätiq-'

It

tanda adjicit: atque interea quanta modeftia & mode-

. Cum autem impoffibile (it ut Princ

e

ratione u(ifuerunt Patres Affricani ;

eps haec tempo-

Ti

ralia rite eubernet & curet, ni/

1 habeat convenientiá

la obícurius fuerint exyreü"a.

quodqu-? nonnul-

media quibus eorum debitum ufüm unicuique confer-

$

vet, neceffrio corfequens eft

; ipfi ea efle fuppedi-

"

G APUT. QUARTUM.

tanda, e temporalibus his,

media neceffaria.

Quandoquidem autem. bona temporalia ufibus Ec-

De Immunitate Clericorum &c.

J

cleíiz aut pauperum deputata nequeant falva e(fe, nifi

Princeps eorum confervationi invi

gilet, fequitur quod

Pro. Lectione 13. O&obris (1718.)

p!

ane zquurm ut ea etiam oneri tributoru

m & vecliga-

lium maneant fubjecta.

e

Quomodo Ecclefia (ive fidelium congre

gatio fuerit

t

ib

Prima & notabilis lex eft Theodofii,

de anno 424.

füb Principibus ethnicis, & quomod

o fu

Principi-

inL.53. Cod. Theod.. Deannonis C9 tri

butis; &inL.

bus.Chriftianis exponitur in tractatu de Libertate Ec-

12. Cod. eod. Lib. 1o. Tit. 16.

Hic notanda addita

clefiz pag. 652. Et dein ibidem in expofitione 2. pro-

t

Ecclef.

claufula: Er cum pars hcecs Extat in L. 3. Cod de SS.

pofitionis, quod in omni focietate, quz diverfos ha-

bet fines, quidam poflint fübeffe, & praeffe diverío

Notanda Novella Juftiniani 37. ex qua patet tunc

$

reípedu.

admodum exiguam adhuc immunitatem datam Eccle-

fia.

Item ex Nov

Et in expofitione 4. propofitionis oftendit, quod li-

ella 43. ex qua habemus quod nec

cet ex fine füo Ecclefiaftica poteftas fit dignior, non

Orphanotrophiis &c. fuüerit indulta immunitas; & ad-

tamen propterea ei fuübjiciatur civiliss nec hac digni-

ditur notabilis ratio,

tas ex fine petita aliquam inferat jurifídi&tionem nec

Ludovicus pius voluit unicuique Ecclefiz liberam

g

Clericorum exemptionem.

effe unam Man[am. num. 21.

Quod Conftantinus & fübfequentes Imperatores ju-

Notandum quod tuma

dicia Epifcoporum dumtaxat habuerint pro arPitriis;

pud Gratianum Caufà 23. qu.

8. Can. 2. tam in Cap. 1. Extra, de cenfibus, refe-

quodque vim judicati & executionem ex fe non habue-

ratur quafi per Concilium Wormatienfe, five apud

rint, fatis probatur in jure Ecclef. part. 3. tit. 1. Cap. 1.

Guarmatiam, quod primitus erat conftitutum aucto-

Et Cap. 3. num. 6. exponitur quod per Canones pro-

ritate Caroli M. &c.

hibitum fuerit Clericis caufàs (uas civiles ad foreníes

Alexander III. & InnocentiusIIL in Cap. 4. & 7. &

Judices deferre; fed id. nullatenus inferre exemptio-

de immun. Ecclef. loquuntur generaliter de bonis, non

nem Clericorum latius probatur in Supplemento ad di-

tantum Eccle(iarum fed & Clericorum & virorum Ec-

&um Titulum; num 6. (inEdit. anni. 1753. Cap. V.)

cle(iatticorum & pauperum; vetantque hzc a (zculari

In anterioribus probatum fuit imperium & potefta-

quacumque poteftate fub poena anathematis gravari,

tem coadiivam, & omnem veram jurifdidtionem, tum

Sed fi Epifcopus & Clerus judicaverint ob communes

füb Ethnicis, tum Chriftianis Imperatoribus fuiffe pe-

neceffitates, & ob defe&um feu non (üufficientiam lai-

nes Imperatores , eorumque Magiítratus; neque Eccle-

corum, aliquid contribuendum

; id cum gratiarum

fiam aut Epifcopos ullam habuiffe veram jurifdictio-

aQüone recipiant.

nem; neque Clericos ullam pratendiffe exemptionem

Hinc conclufum fuit immunitatem hanc non a lib;e."

a foro fzcularis neque Ecclefiam unquam eam Cleri-

ralitate & conceffione Principum dependere ,. fed eam

cis deditfe; fed eam primitus ab Imperatoribus, ac fi-

gnanter a Juftiniano datam, füb certis reítri&ionibus

Ecclefiis & Clericis debitam; atque cenfendum quod

bona hoc ipío Ecclefiis aut Clericis quocumque titu-

& modis: idqueufque ad indudaas falfas Decretales; &

lo obvenerint , ab omni laicorum poteftate (int ex-

?

pottmodum per Refpon(à Pontificum hi(ce Decretali-

empta.

bus & Decreto Gratiani annexa.

Praterea ex his conclufüm eft, non tantum bona

Quod Decretalium harum receptio, & Refponfo-

Ecclefiaftica Clericorum,

laicalia effe exempta.

fed & Patri;nonialia & plane

rum; potueriþ quidem in multis articulis evertem &

NO:

Dr Eccres ET PorrricA PomvESTATE,

246

dets

- Notanda; vérbá concilii Colonienfis de'anno 1266.

& reparatïone'iiccleüarum.' Item cóntra refervationes

mpl(

quod vult, ut bona perfonarum. Ecclefiafticarum fint

penfionum &c.

Dé Ediüis Principum de anno 1485:

"E

&maneantin omniloco , tam in civitate quatn extra,

& 1497. illud Maximiliani & Philippi,-& hoc folius

& tranfeant tamrin terris quam in'aquis abfque telonio

Philippi.

Principes reftrinxerunt decimarum exactio-

Thei

& qualibet exa&tione, & ine omni impedimento libe-

nem. Habent quidem Ecclef(iaftici jus petendi necet-

Lib

o FE d ME cti

[

ra & penitusabíoluta. Ev

"

"

idens eft etiam mobilia Cle-

1

farium fubfidium; fed id imponendi laicis non habent.

ricorum hic eximi.

Etiam modum exigendi Decimas prefcripferunt:

ÀT

* Declaravit'Bonifacius VIIL in Cap. 4. de Immun.

non per cenfuüras nec juramentum. ' Hic & de Edido

od

oO

Ecclef. quod Ecclefia & Ecclefiaftice períonz ac res

Caroli V;'aliquid dicendum, d

ipfarum, non folum-jure humano; quin jure Divino,

randis Ecclefiis.

/

e edificandis &-r'-epa:-

N

a fecularium perfonarum exactionibus fint immunes.

üen(

NoY

:]Immunitatem Ecclefiarum: per Principes effe tuen-

CAPUT SEXT'U M.

dam, niíi neceffitas & Provinciarum mores aliter- id

o

exigant, judicarunt Concilia Belgica, in reflexionibus

Qua ratione Principes fint Epifcopi äxteriores &c.—

pe

ad feff; 25. Cap.'20. de Reform.

s'Ab oneribus mere perfonalibus Clerus in pluribus

Laici debent libere defendere veritatem , quafn au-

ntü

folet effe exemptus. Et jam pridem per Conftantinum

diverünt à Sacerdote, fundatam in Scripturiss alias

Tht

proditores fünt veritatis. DBen

taot

legiturexemptus ab hofpitio militum. L. 1. Cod. De

:

e ex Chrifoftomo Caf-

Epifc. & Cler. Et in Sabaudia 4nt. Faber., in Cod.

non. 76. Cauía XI. qu. 3.

Mo

Lib. 9. Tit. 3o. Def. 26. Chopin de S. Pol. Lib. 3. tit.

Richer. Tomo 2. Def. Lib. $. Cap. 3. nuim. 3. pag.

) 6

316. agit de Appellatione Pauli ad Cxfarem; probat-

2. num. 3. & eam confirmavit Maximilianus Dux Braf

C

bantiz, ed..de 13. Junii 1479.

que Paulum vere & legitime appellaffe. Notanda funt

Hzc immunitas intelligi deb

et excepto *cafu neceffi-

Auguftini (verba,) que ibidem & ex Epiftol. $. ad

fier

tatis, uti loco citatonotat Chopinus, &etiam Ant. Fa-

bonif. Comitem profert.

Mo

De fado Aureliani contra

ber monet quod merito laicis fubfidioeffe debeant Cle-

Paulüm Samofateníerm

nor

rici in cafum nimii oneris; fed ne hoc pratextu immu-

agit n. $. pag. 318.

Qu

nitas violetur, perindifferentes débet onus attendi.

Qua ratione Conftantinus fe dixit Epifcopum ex-

&I

^Difficultates tüper immunitate non (ünt refolvendz

teriorum exponit n. 6. & num 7. de Carolo Magno.

ex Decretalibus noftriss fed'ex Edi&tis Princip im; ne-

.M. A. D. Lib. 6. Cap. 5. num. 1. 2. 3. & 4. optime

diri

que de his cognofcunt Judices Ecclefiaftici, fed Re-

oftendit Regis officium 'effe, etiam fpiritualia curare

fius

gii. .. Poffunt exempla peti ex Zypaoo & aliis.

per adus externos, & quantum ad externam pertinet

: Competentiz Patftorales aut ejus domus non gravan-

politiam; non tantum habito refpe&u ad temporalem

vd

tur.

Merito a militum hofpitio eximuntur Clerici &

Rempublicam, & fübditorum felicitatem , fed vel maxi-

Academici; quandoquidem nullum ex prafidio mili-

me etiam habito refpe&tuad veram Religionem & xter-

N

tum habeant emolumentum ; fed id apud folos laicos

nam beatitadinem, per acus tamen mere externos

remaneat.

"

conformiter ad poteftatem eis a Deo datam, exemplo

Patris naturalis.

X

Cum igitur immunitas proveniat a Principe, etiam

inhac materia Principum Edi&aa fünt fervanda, & De:

Hzc ita verafünt, uttamen fola exterha (int ei com-

Dui

cretalibus preferenda. ltem quzítiones fuüper hac im-

miffà, etiam quoad pietatem & Religionem; & confe-

munitate exorta, per Principem veniunt decidendas

quenter Regis ut Rex eft; non eít fuos fübditos ad

I

(

m

neque his Judex Ecclefiafticus fe immilcet. .

eternam beatitudinem fuüpernaturaliter dirigeres ad

C

hoc enim Rezgiá poteftas, quz totanaturalis eft, non

fe extendit; fed folam naturalems ita tamen ut adju-

vel

CAPUT QUINTU M.

DC

menta externa quibus ad eam beatitudinem pervenire

De Cura C9' fuperintendentia Principis circaves tempo

queat, fuppeditare teneatur; ficut Patria poteftas fo-

lam vitam temporalem filiorum de fe refpicit, ut rite

Id

'mle,.f' Ecclejiæ. (4)

& honeíte educenturs nihilominus Pater ut Pater te-

L

netur omnia externa adjumenta füppeditare filiis, quz

lp

di

niendi.

poffunt ipfis prodeffe ad atternam beatitüdinem perve-

.

Th

De potellate Principum circa. difpofitionem

rerum Ecclefiaflicarum.

Sicut ergo Deus tanq

uarh omnium & fingulorum

Pater vices füas Patriz poteftatis terrenis Patribus com-

X

Difpenfatio rerum Ecbleüaüica'r'um jam pridem per-

municavit, ut hi filios non eis fed fibi, in quantum

]i

tinuitad Epifcoposin füis refpective Dioece(ibus; etiam

eorum poteftas fe extendit, educent, ita quoque ipfe

R. P. (difpenfationem) five curam habuitin füa Dice-

ut Rex cxli & terrz vices fuz Regix poteftatis Regibus

terrenis communicavit, ut Reges non fibi, neque ad

Ü

cefi. . Sed ficuti labentibus fculis ad fe traxit Benefi-

ciorüm omniüm provifionem, &inde ortz funt Refer-

propriam fuam utilitatem & Regni fui exten(ionem ,

vationes, Mandata de providendo, & Expedativz,

vel temporalem felicitatem, fed Deo populum Dei re-

f

gant, & gubernent, omnia adjumenta inter limites

lt

ita & fenfim fibi attribuit difpofitionem proventuum

& bonorum Ecclefiafticorum.

;

fux poteftatis fübminiftrando; uti optime exponit M.

- Principum audtoritas & cura

femper manfit fülva.

A. D.Lib. 6. Cap. V. num.3. Et num. 4. monet, quod

M

Cum enim res illz in fe manerent temporales, & ad

ex hac Principum cura erga Religionem & facra, po-

M

N

vitam humanam & Reipüblicz tranquillitatem neceffa-

tiffimum dependent pax & tranquilitas Reipublicz.-

ri:; Principum officium eft; fua au&ritate provide-

Il

re, ne per illegitimum eorum bonorum abufüm; jura

d

üe fubditi & Ref;

(CATUT'"SEPTIMUM.

interne&tantur; atq

p

:

ublicain not'abilia

incómmoda incidant.

Leges Impemrorurp circa. facra.

»

- Hinc eft quod Principes, eorümve Magiftratus com-

»

»

putibus Ecclefiarum interveniant; quodque de quz-

In Novell. 6. in prefatione dicitur, Maxima quie-

ftione füper his incidente, Princeps agnoícat. ]tem

dem in hominibus fünt dona fidei a füperna colla-

»

Princeps intendat, num bona illa impendantur in ufum

ta Clementia, Sacerdotium & Imperium. lllud qui-

;

ad:quem fürit deftinata. / Inde de congrüa portione,

dem Divinis miniítrans; hoc autem hümanis prafi-

(4) Circa formam fervandam ii elocat

vioqem, vide us Ecdl, wniv. Part. a. Tit, 36, Cap. 2. ( & in Edit. anni 1753. a. Part,

seà. lV. Tit. V. C.2.)

dens

Dz.Eccus $T,PoxwricA PoTrsTATE.

247.

"a

dens ac diligentiam exhibens ; ex uno

;

"

eodemque prin-

verit, & eidem interfuerit. fignificat in litteris ad Nx-

j

Cipio utrumque procedens.

comedienfes: Nom vos praterit Conciltum Nicenum

li'us

De obfervatione Diei D

T

ominicz & Feftorum Lex

l0

celebratum , cui interfui ficut. co

VOAT N Vg
