cipite, inquit, Spiritum Santtum; ficut mifit me Pa-

iLj

Difciplina illa antiqua vigebat feculo XT.

tery C9 ego mitto vos. (3) Euntes docete omues gen-

10

njis

te5, quorum remiferitis peccata , vemittuntur eis.

X. Atque hzc Difciplina ordinem & jurisdidio-

Quam normam Écclefia dein. obíervavit in ordi-

la

nem non fejungendi adhuc feculo XI. adeo vigebat,

lec

nandis Epifcopis Apoftolorum füccetforibus: unde

ut tefte FTumberto Cardinale, ($) non. verus . fed

De

& adhuc hodie in corfecratione Epifcopi, traditur

Píeudo Epiícopus diceretor, qui Clerum &Popu.-

jl

illi ab ordinatore liber S. Evangelii cum hoc falubri

um quibus przeffet non haberet.

» Quicumque

& neceffario monito : accipe Evangelium €9' vade,

» confecratur Epifcopus

ihquit, fecundum Decreta-

Predica POPULO TIB: coMMISSO. (4). Etipfe Pon-

Ii

» les Sauttorum Regulas, prius eft a Clero eligene

MM

fex confecrans , Deum ita precatur in prafatione,

» dus, deinde a Plebe expetendus, tandemque a

Je

prout habetur in Poztificali Romano , nec non in Or-

» Comprovincialibus Epifcopis cum Metropolitani

dine Romano: Da ei, Domine, CLAVES Regni Calorum

00

» judicio confecrandus. Neque enim aliter certus

lt

df UTATUR, mom glorietur, pote[late , quamtribuis in

» &fundatus, vel verus Epiftovus dici vel haberi

cedificationem , non in deflru&ionem. Quodcumque li-

» poterit, nificertum Clerum C populum quibus prce-

gaverit fuper terram &c. tribuasei, Domine, Cathe-

» [it habuerit, & a Comprovincialibus fuis audtori-

Ea

dram Epifropalemad &EGENDUM Ecclefiam tuam , C9

» tate Metropolitani, ad quem vice Apoftolicz Se-

PEZBEM sIBI COMMISSAM.

Sir ei auctoritar.fis eipo-

» dis cura ipfius Provinciz pertimet confecrandus

teftas , fis ei firmitas.

Profe&o an non effet Deum

]

irridere, fi talia in confecratione folémni ritu Ordi-

» fuerit, nec certus, nec fundatus, necverus, fed

li

» Pfeudo Epifcopur dicendus ett & habendus, nec

nando commendarentur, & a Deo füfis precibusat-

3*

)

que elata voce in coelum dire&tis peterentur; & in-

w

inter Canonice plantatos vel factos Epifcopos com-

jl

putandus, quia cum Epifcopus dicatur fuperinten-

terea neque Pontifex ordinans, neque Epifcopus or-

*e

)

dens, aut fuperinfpiciens, cui Clero, autcui Po-

lé

dinandus fieri aut facere intendant quod pracipitur,

$

P]

Ü

aut obtinere a Deo quod precantur? Obterva etiam

pulo hic talis füperintendit, qui nullius Cleri, nul»

» liusque Populi, quibus füperintendat, eletionem

nonobfcurehinc colligi, Epifcopos a Deo ipfo, non

» bhabuit, intüper & Metro

politani atque Compro«

autem a R. Pontice Jurisdi&tionem accipere.

» Vincialium auctoritate caruit. ,,

A

Hunc ipfum locum Hüumberti Cardinalis preclare

Olim dicebantur ordinationes irrite, dum vitz'ofe

in rem noftram, ipfe, quod miraberis ,Papendrech-

" ordinatis fabjirah-ebaæur jurisdifïz'fo.

tius pag. 35 1. col. 2. adduxit: cum inde concludi vo-

luit, Cormelium Steenovium Píeudo Epifcopum fu.

xa.

- liL Quihimo perX.aut XI. fecula Ordo feu Cha-

iffe, quod aliis vindicandum relinquimus.

rader Epifcopalis, & Epiícopalis Jurisditio feu fpi-

Tantummodo hic obfervamus, Humbertum Car«

ritualis poteftas & auctoritas regendi Ecclefiam Dei,

dinalem ad Canonicam confecrationem Epifcopi prz-

àdeo conjunQda & ut ita dicam , individua cenfe-

cipue requirere, utcertum Clerum & populum ha-

j

bantur, ut per SS. Canones dicerentur irrit &

beat quibus prafit, (üperintendat, fuperinfpiciat,

inanes illz ordinationes, in quibus licet Epifcopalis

ut pateat. quam abfurda fit opinio adverfariorum ,

Charader imprimeretur, tamen propter vitium quod

cum volunt Sasboldum & Rovenium ordinatos fuií-

illis accidebat, vitiofe ordinatis fubftrahebatur ab

fe Epifcopos ad Ecclefiam Philippenfem, ubi nul-

,

* Suppl. Qper. Van Efpen Pars V. —

l12

us

(1) Cep. T. 15. 16. & IH 5. £. 9.

(2) Joan. XX g. 22.23..

: "(3) Matth, NXVIIT, tþ.

(4) Pontificale

Rom, de Confecr, Epifc,

(S) Thefaur, Anecd. Martin. & Uifin,

.Durando 'romo S. COI. 3430 CQP' 5.

452

Vi&ï?lCI!E ResorvTioNtís Docr. Loü&.

0

jus Clerus , nullusque populaserat, cui proeffe vel

per quam füblatum volait abu'füm Epifboþorürh me

m

re Titularium : caterum nos ftudere honori Roma-

fuperintendere deberent.

hii

norum Ponti&cum , & in qua przfident Sedis ÀApo-

d

ftolice , cum cenfemus Sasboldum atque Rovenium

u :

Epifcopus cog'it,ur: ire ad Eccle]fam. fibi commiffam.

non ita ad Ecclefiam Philippenfem , fed proprie ac

.

XI. 'Quani autem ferio ac veraciter voluerit Ec-

reipfà ad Ultrajectenfem ordinatos fuüiffe, curantibus

eur

clefia ordinari Epifcopos ad Titulum, (ive ad cer-

Romanis Pontificibus, ut pofteriori huic Eccle(ia

pifi

tum Populum regendum, patet ex SS. Canonibus,

Epifcopale minifte

:

rum ügbiliter atque unicg impen-

n

qui Epifcopos femel ad certam Eccletiam ordinatos

derent.

ad Sacrum Minifterium füfcipiendum fevere adftrin-

ut d

gunt, adeo ut jam olim Decretum fit Canone 17.

Praxis Curig Romana non femper innoxia.

pIO

Concilii 4ntiocheni anno 341. qui refertur Ditl. 92.

clel

Can. 7. Str Quis ErrscoPos, communione privari

XV. Quoad alios ca(üs, in quibus nulla videtur

j

oportere Epifcopum, qui fihi commiffum minifteri-

excufationis ratio fuffragari, agnoícere debemus ;

Ài

& ip(i fümmi Pontifices

4

enofcunt, fe homines ef-

um fubire neglexerit, nec acquieverit ire ad. Ecclefi-

f

Illu-

qns

am [ibi commifJam.' Hic Canon cum reliquis ejus-

fe & humanis interdum a

ecdibus fubiacere.

Jurr

dem Concilii ab univería Eccle(ia receptus fuit. Vi-

ftre in re, huic quam tradamus rnaterix fatis cog-

W.

de Tom. 2. Conc. col. $61.

nata, exemplum fübminiítrat idem Clemens V. int

Ecc

fua Conttitutione anni 1307. quz ref:rtur in Extra-

f&

vag. 2. de Preb. in Comm. ubi fatetur (e in exordio

Or'diiz.ati ad Titulum [labiliter illi deferviant.

Peni

fui Pontificatus diverforum Ordinum Monaftteria de-

XII. Infuper ordinati ad Titulum prioribus fecu-

ftituta Pattoribus , quinimo Epifcopales Ecclefias

rno)

commififle nonnullis füb Commerde vel Guardic

du

lis debebant illi Eccle(iz, cui erant adícripti, ftabi-

que

liter defervire. Quare in. Canonibus /fzaci Lingo-

aut adminiítrationis titulo, idque ad vitam vel ad

certi temporis fpatium

neque tacet motiva qua

nen(is feculo IX. prxcipitur Tit. 10. Cap. 5$. , Ut

alul

» Presbvteri, qui in Titulis confecrantur, fecun-

ipfüm impulerant. , Ex antiqua, inquit, notitiaRe-

abul

» dum Canones, antequam ordinentur, promiflio-

» gum, Prelatorum, Magnatum, & aliarum No-

3)

bilium perfonarum Eccle(iafticarum & fecularium,

fiart

» nem /labilitatis loci illius faciant. ;

d

Et in Capitulari Synodi Gallicanz fub Carloman-

35

ac ipforum aliquibus, tum quia in terris moran-

no anno 742., cui interfuit Bonifacius Apoftolus

5

tes eorum,. gradum hujusmodi promotionis ha-

hm

Pbl

[7

Germaniz tamquam Apoltolicz Sedis Legatus Cap.

buimus; tum quia folitz ad eos amicitiz: affeGti-

$. ftatutum eft, de Sacerdotibus qui Titulos fuos

23

bus ducebamur, aliquibus vero exaffueta Roma-

Qu

35

norum Pontificum liberalitate, quam in fuis ex-

i

absque licentia Epifcopi dimiferint: ut tamdiu a

D

communione habeantur alieni, quouíque ad íüos

]

ercere foliti fünt novitatibus, volentes honoris

Titulos revertantur.:

3)

& liberalitatis affluentia complaceres ad eorum

It

?5

Hr

Parem autem vel ftridiorem hac in parte Diíci-

importunas tamen & multiplicatas precum inftan-

plinam olim obtinuiffe circa ipfos Epifcopos, abun-

3)

tias. 35

i

Narrat infuüper hic Pontifex in eadem Conftitu-

fni

de probat hiftoria Formofi Pontificis.

dj

tione , quod mala quz ex hujusmodi . Commendis

proveniunt, non fatis perfpecta habuerit, quoadut-

Näino in duabus Ecblejiif irzt-ituleiui'.

que ipfüm zazfmrmitate fatis periculofa. vifitavit om-

| XIII. Denique cum nemo duabus facile poffit Ec-

nipotens. ,, Tum enim a negotiorum utcumque

» difcuffione femoti, ait, ad hoc füb diligenti exa-

lUt

clefiis Minifterium Sacrum impendere; rede con-

ftituit fupra laudata Synodus Calchedonen(is Can.

» mine direximus aciem no(ítrz mentis, demum-

1o. qui refertur Cauf. 21. Q. r. Can. CLERICUS, item

» que profpeximus evidenter, quod Ecclefiarum

Niczna II. Can. 15. apud Gratianum ibidem Can.

» & Monaíteriorum eorumdem cura negligitur ,

CLERICUM. Ne quis in duabus fimul Eccle(iis inti-

» bona & jura diffipantur. . .. ,, Denique hifce

malis remedium adferre cupiens, ,,omnes & fingu-

tuletur.

i

Idem ftat

uit Synddus habita anno 1095. Placentic

, las promiffiones hujusmodi per nos, ut pr&-

»l

füb Urbano IL id eft in fine feculi XI. quz una re-

, mittitur, fadtas , zuquit, quibuscumque cujuscum-

$T

3

)

novat antiquiores Canones de neceffitate ac ftabili-

que ordinis , dignitatis aut ftatus, fed etiam S.

»(

tate; Tituli : , Sanclorum, inquit, Canonum flatu-

P]

R. Cardinalibus, quocumque modo vel tempo-.

»

35

re Kéx nofcantur, euctoritate Apoítolica ex

»1

» tis confona fanctione decernimus , ut fine titulo

» facta ordjnatio irrita habeatur, & in qua Ecclefia

23

nuncex certa ícientia revocamus, caíffamus, &

$ (

» Quilibet Titularis eft , in ea perpetuo perfeveret ,

» annulamus.

"

»f

Anno fequenti po

(t editam hanc Con&itutionem.

» omnino aut autem z duabus aliquem titularinon

»f

33 liceato '),

Clemens V. indixerat Concilium Zieznmenfe Gene-

»]

itur, h&nc'e(ï"eindubitatam men-

rale, quod non ni(i anno 1311. habitum fuit, exe

Concludamusig

tem Ecclefie, ut Epifcopus aliter non ordinetur ,

hortatus omnes quos convocabat, Epiícopos, ut

Tior

nifi ad certum populum regendum, quem cogatur

congruas fecum adferrent inítru&tiones circa illa

»(

collapíe Difciplinz punca, qua reformatione in-

adire, cui Epifcopalem folicitudinem impendat tan-

» IE

quam proprius Paítor & cui perpetuo atque unice

digere viderentur. Extat adhuc Libellus Reforma-

» k

tionis (ive tracdtatus de modo- congregandi Conei-

DI

Í

adhzreat : nifi neceffitas aut. evidens utilitas aliud

fuaferit. -

lium Generale Guilielmi Durandi Epiícopi Mima-

)58

ten(s, in quo. inter catera exponit abufum Cor-

a

Oljettio.

mendarum, quem recenter ait indu&um effe con-

u,)]

XIV. Unicum eft, quod obiicivantïadverfarii ,'ne'm-

tra Canones, fimulque contendit pag. 34. Papam

»

e hoc modo condemnari praxim fümmorum Don-

non polfe concedere novas leges contra antiquos

hE

tificum, qui non raro ordinent.aut ordinari faciant

Canones; & pariformiter infectatur (p. 88.) inftabi-

Lj

Epifcopos mere zitulares, uti vocant, ia partibus.

litatem Clericorum ab una Ecclefia, ad quam inti-

[//

tulati erant, ad aliam tranfeuntium ; itemque pag.

Refpondeo, hujufmodi praxim non tam condemna-

rianobis, quam a SS. Canonibus & Conciliis, at-

329. abfentiam Ep

i(cqporum qlioruanue Paüor.um

que ab ipfis Pontificibus Romanis, & fignauter a

a fuüis Ecclefis.

Clemente V. in íua C.onüituti'oqe IN PLERISQUE ,

— Nihilominus ea. turic *,fuit temporis iniquitas, ut

COFI'

"DisquisiTIO PhiMA,

453

h

Ima

conceffiones Commendarum wagis magisque fuerint

ri, & prafertim Papendrechtius, quiaffevetat Ca.

lpu

multiplicate, uti obíervat Claudius Fleuty, in fua

nonem hunc a Dottoribus fz

^

l

/:

hift. ad annum 1307.. Quamquam nec poftmodum

nomine Z/. Com

lii ceumemici.

fa fide citatum ; füb

*

Imm

Xv

defüerint Romani Pontifices, qui illas refciderunt,

Fateor DoGores Canonem citaffe füb nomine V],

s

uti Denedidius XIl, anno. 1335. & fignanter Sixtus

Concilii &cumenici; fed nefcio, cur ita mürmurent

IV. fub finem feculi XV. in Brevi ad Carolum Bur-

Iüæ

adverfarii ob hanc citationem, quandoquiderm igno-

Kl

gundie & Brabantie Ducerh de2. Martii 1476.,. ig-

rarenon potuerint, hos Canones Trullanos feu 5y-

nificans fe cupere Commendis tandem fimem impone-

nodi Quini fextein Trullo celebratz , patfim fhb no:

re , & ab earum conceff/ionibus penitus abflineve.

mine Vl. Synodi citari non tantum a Gracis, fed

Hzc de Commendis eo tantum fine perftrinximus,

etiam a Gratiano, & a Corre&toribus Romanis, ip:

ut appareat, nec ipífos füummos interdum Pontifices

fisque Romanis Pontificibus fidem Gratiani fecutis,

ltm.

probare abufus varios, qui fortecontra antiquos Ec-

& fic inter alios videmus, quod ipfe Sixtus V. Ca:

clefia Canones & facras Regulas in Curia Romana

m

invaluerunt.

ronem 91. Trullanum in füa Bulla contra procuran:

r

Ex quo confequens eít, peíffime ab

tes abortim Citaverit füb nomine Synodi I/I. neque

Adverfariis confüli honori S. Sedis, dum veluti pro

ullus umquam legitur propterea invedus in Gratia-

llü

aris & focis contendunt, Clementem VIII. & Pau-

(2.

num, neque in ejus Decreto id corrigendum duxe-

It

jJum V, ordinare voluifle Sasboldum & Rovenium

runt Corredtores Romani;s fed id unum indicarunt,

ad Philippenfem , nequaquam vero ad Uitrajeclenfem

trd

hofce Canones adfcribendos non effe celebri ifti Sy-

dig

Ecclefiam : hoc eít, ordinare eos in Epiícopos ad

nodo contra Monothelitas habite, quod & plure$

fiditium & imaginarium Titulum Eccle(iz Philip-

Eruditi jam pridem ante notarant, .

de

penfis, & una fubítrahere Ecclefa Ultrajedten(i

[its

Quinimo eodem modo Canonss illos citat VII.

proprium Epifcopum & Paftorem, affignando illi

Synodus oecumenica, Canone 1. Divinos, inquit,

lt

dumtaxat Vicarium f&u Delegatum;. quorum utrutm-

4

que xque SS. Canonibus adveríàri ottendimus.

Canones amplexabiliter teneamus, qui a sEX fanttis

Generalibus Synodis promulgati funt. Quin enim pet

üz

Talia enim adfcribere fammis Pontificibus, quid

fexiam harum generalium Synodorum . intelligenda

l

aliud eft, quam velle introducere graviffimos illos

(o

veniat Tru//ana , nemo ha&enus dubitavit, eo quod

abuíüs & morbos, quibus pridem laboraffe Eccle-

fciatur fexta Synodus contra Monothelitas congre-

It

fiam ,ac prafertim Curiam Romanam conquefti fünt

gata nullos prorfus Canones edidiffe, uti & cecume-

il«

u

dele&i Cardinales aliique Pralati fub Paulo III. pa-

nica quinta nullosedidit: quamiob rem hzc Trulla-

lam fatentes , quod ntonnulli Pouiifices coacervaverunt

na Synodus annis undecim poft fextam oecumeni-

J

Jibi Magi[lros ad defideria fua , non ut ab eis difcerent,

Id

cam congregata in Tru//o, live eodem loco Urbis

quid facere deberent ,. fed ut eorum [ludio C9' callidita-

Conttantinopolitanz iisdemque pene Epifcopis du-

x

te inveniretur ratio, qua liceret id quod liberet. . . .

centis & amplius przfentibus, ut nempe füppleret

rs

itaquod voluntas Pontifitis, qualiscumque ea fuerit,

quintam & fextam Synodum condendis Canonibus

Jtt

Jfit regula, qua ejus operationes C9' aclioner dirigan-

mores & difciplinam- fpedantibus, vulgo dica eft

n

tur.... Ex quo fonte.... tamquam exEquo Trojano,

Quini fexta, prout, fatente ipfo Papendrechtio, ex-

irripuere in Ecclefiam Dei tot abufus 9. tam gravif-

pofuerat Efpenius in przfatione ad Canones Trulla-

t

fimi morbi, quibus nunc confpicimus , inquiunt,eam

nos.

]ir

gzd dejþerationez?? fere falutis laboraffe.

Reperiffet & ibidem Papendrechtius,

fi infpicere

if

lubuiffet, in Scholiis ad dic&tos Canones

notaturi ,

$. IV.

quinam ex iis praxi ac Difciplinz Ecclefiz Romana

üe

conformes, quinam vero illi contrarii

(

d

Rette .a Do&loribus Lov. pro caufa Sasboldi C9' Rove-

recepti non fuerint.

P üVe ab illa

n'

nii adhibitus fuit Can. 57. Concilii Trullani,-

Mitlis porro nugatoriis d

igr*emonibuä & invedtivis

t

Papendrechtii, dicimus quod in Confültatione feu

Refolufio Dodorum.

cafus Refolutione, de qua agitur, non effet locus

(

opportunus agendi critice dehifceCanonibus eorume-

L Dixerant in Refolutione füà Dodores, »&

que nomenclaturis, fueritque Canon 37. Trullani

35

mente Ecclefie omnino fore alienum, (i vel in

3

Concilii citatus fub nomine VI. Concilii oécümenicis

f*

minimum Epifcopali dignitati vel auctoritati quid-

more Do&torum, qui in iis, quz veritatem nequa-

»

25

quam diceretur detradtum, eo quod odii & invi-

quam Lledunt, aüt ad rem non pertinent, plerüm-

3

dix Acatholicorum declinandi caufa. Ultrajecten-

3

5

que Gratiani auctoritatem fequuntur. Quemadmo.

21

fis Epifcopus, cui Titulum hujus Ecclefiz, cujus

dum & ipfi Romani Pontifices, imso & ipfa Conci-

» cura ipfi principaliter incumbit, & ad cujusregi-

lia Generalia ad ea parum attendunt.-

P

men unice eft. eledus & ordinatus, gerere non

Videat nunc viciffim Papendrechtius, an merito

P

)

non eft confultum, teneatur fub peregrinz Eccle(iz

hanc Synodum Quini-fextam vocet Coneiliabulum

w

H

Titulo delitefcere. ,,

p.230. col.2. & Pfeudo—Sy?zodum. p.23t. col. I',

(e

Ut autem hoc ipfam probarent, adduxeruntCa—'

t

nonem 37. Concilii Trullanis . nimirum ,, cum qui-

Vindicatur auoritas Canonis 57. Trullani, |

» dam effent Epifcopi. quorum Civitates Epifcopa-

r

l

» les effent infidelibus fübjugatz, ut ideo non pof*

III. ,Quodvmagis ad rem facit, nemo qui lhos Ca»

» fet ejus CivitatisPreful, poftquam ordinatus fuif-

nones Scholiis illuftravit, aut de iis mentionem fee

» fet, füuum Thronum apprehendere, & in eo in

cit, ha&enus repertus eft, qui hunc fpeciatim Ca-

» Sacerdotali (tatu collocari, decrevit Synodus Can.

nonem 32. ab Ecclefia Romana repudiatum, aut

» 37. utqui propter przdictam caufam in fuis Thre-

;:-

ejusdem praxi feu Difciplinz contrariümeffe vel in-

E

» nis non funt conftituti, absqueulloex ea re pra-

finuaverit; fane fi quid tale dicendum ifuiffet,. noa

» judicio conferventur: , hoceft, interprete Zona-

dubium quin Duczus e Societate Theologus non ine:

?

$

rà ad.hunc,Canonem, omnia is Privilegia, five pro

ruditus, idipfum faltem verbo annotaffet,

munere y

à

icit quidem Anonymus,

apud Natalem Alexàári«

vindimbit,

: æfe&qræ quam obtinet , debita nihilaminu;

drum lib. s. hift. feculo VIIL

Dift. 3. inter Canones

1j

Trullanos, qui tamquamDi

fciplinge occidentalisEc-

Vindicatur citatio Canonis Trulldm füb nomíne

clefiz confentanei laudantur, non recenferi hunc

. VT. Synodi.

Canonem 37. fed quid Anon

ymus iride conficiat ,

U. Hoc argum

entum vellicare nituntur adver(a-

m idem Autor eodem

[

non vidgm'us, quandoquide

loco

454

ViNprCUE RESOLUTIONIS Docr. Lovax,

tum opponunt adverfarii, quod Saybbldm & Rove-

n

loco, quemcitat, pauciffimos exiis recenfeat Ca-

il

noites ab Ecclefia Romana reprobatos , inter quos

nius numquam a Pontifice appellati fuerint Epifcopi

i

etiam non occurrit iíte 37.

Ultrajectini, neque alius ipfis in confecratione eo-

Quod autem ipter 102. Canones Trullanos, mo-

rum , autin Literis Proviftonis affiguatus Titulus prz-

Ü

fà

res aut Difciplinam fpe&antes, aliqui ab Ecclefia

terquam Ecclefiz Philippenfis , uti , inquiunt, conttat

ii

Romana admiffi non faerints nullatenus offici auc-

ex Alis Confiflerialibus aliisque Monumentis.

toritati czterorum vel ipfius Synodi Quini fextee

Probatur Sasboldum €9 Rovenium ordinato?

pel

Quis enim ignorat, plures Canones Concllii Tri-

in

dentini ad Difciplinam pertinentes in quibusdam Ec-

ad Eccefiam Ultraj.

clefíis admitos non fuiffe, aut admiflos dumtaxat

(]é

cum certa re(trictione feu modificatione ;quod nem-

II. Non dubitarunt DoGores, quin Pontifex fo-

K

íi

pc contraria in ii

-

D

s Ecclefiis difciplina & fine . falutis

lum Titulum Ecclefiz Philippenfis in ipfà £rovifione,

difpendio fervari

, & non nifi dit&culter aut cum in-

qui& in Confiftorie fieri folet, exprefferit, eadem

videretur?

forma ufus, quz in provifione Epifcoporum Titula.

Ti

genti malo abrogari po(le

rium adhibetur, hancque ipfam Provifionis formu-

pi

Quid multa, cum ip

(e tandem Papendrechtius

hunc Canonem 37. etiamnum

hodie follicite ferva-

lam in adis feu Tabulis Confiftorialibus infcriptam

"

[!

ri & fervandum effe profiteatur pug. 230. col. 2. in

voluerit,

^5

k

Sed & hoc ab

sque,dubitatione merito cenfüerunt

t

fine? Hoc unum itaque infpiciendum , an Doctores

DoGores, quod fummus Pontifex per confecratio-

recte illum cafui pfælänti applicuerint.

nem Sa;/zoldi & Rovenii fatisfacere voluerit tumne-

1j

ceflitati Ecclefie viduatz Ultrajecten(i ecundum SS,

pi

Obje£tio Papendr. de fenfu Canonis Trullani.

Canones, qui hujusmodi Ecclefiis de proprio Epif-

d

IV. Prztendit Papendrechtius p. 232. col. r.infine

copo & Paftore providendum effe praícribunt;tam

(qL

zfentem quazftionem addudum hunc

Cleri voto & nominationi aut poftulationi Principis

:

perperam ad pr

Canonem, quo

din eo agatur de Epifcopo, qui jure

Belgii, qui hanc Provifionem UltrajeGen(is Eccle-

I

Thronum, ad quemordinatus eít , profequitur,quam-

fiz de perfona Saszoldi ac dein Rovenii fieti exop-

t

at ,, poft Schenc-

tabant.

bi

vis impeditus illum apprehendere;

d Thronum Ulitra-

» hium, inquit , nullus umquam a

Neque dubitarunt Do&ores, quin Pontifexinïp-*

fe

» jectenfem promotus fuerit, nullus promoveri ra-

Ío Confiftorio expofuerit Cardinalibus hanc (ibi vo-

di

» tionabiliter aut Canonice potuerit , Civitate aut

luntatem effe & intentionem dare Ecclefiz Ultrajec-

fo

» Dioecefi armis occupata a Poteftate plane aliena

tinz Epifcopum & Paítorem, qui populum fidelem

f

» a Religionis noftrz dogmatibus & Hierarchia. -

illic regeret, (imulque juftam neceffitatem , ob quam

te

Sed a mente & argumento Docdtorum turpiter

is Epifcopus ordinaretur quafi Titularis füb nomine

j

peregrinz Ecclefie Philippenfis, ut nempe fuüb hoc

aberrat Papendrechtius; nam per Canonem 37. ne-

h

quaquam illi

probare voluerunt, Sasboldum & Roue-

titulo ac nemine extraneo fecurius lateret, & gre-

[

nium ad Titul

um & Thronum Ultrajectenfem ordi-

gi tuo Batavo, utilius ad(ifteret.

il

natos fuiffe, fed dumtaxat, nihil Epifcopali digni-

Precipue cum minime ignoraret füummus Ponti-

tati vel auctoritati detradum iri, etiamíi odii & in-

fex, neque Cardinalibus ignotum effet, fine jufta

vidiz Acatholicorum declinande caufa Ultrajecten-

caufà atque urgente neceffitate ordinare Epifcopos

Titulares in Partibus haudquaquam licere, uti $$. II

fis Pra(ul füb peregrinz Ecclefiz titulo cogeretur de-

& III. oftendimus.

liteícere.

Nequaquam enim

ignorabant Do&tores, Canonem

Neque enim latere eos poterat id, quod recenter

57. uti & 39. agere

de Epifcopis ad certas Ecclefias

in Concilio. Tridentino acciderat, nimirum tantg

i

Thronum ob Barbarorum in,

verborum ac rationum pondere a quibusdam nomi-

jamordinatis, quarum

cur(ionem feu Dominatum appreh

endere nequibant;

natis Patribus hujusmodi Titularium Epifcoporum in

»

fed neque de hoc. dubitant, quin Saszoldus atque

Partibus, totalem etiam abolitionem fuitfe poftula-

tam.

Y

»

Rovenius reipía ordinati eflent ad Ecclefiam Ultra-

»

jedinam, ut eam tam

quam proprii iliius Epifcopi

. Noverant infüper, qui eidem Confiftorio inter-

»

ac Paítores regerent.

Imo & pro certo habebant ,

fuere, Decreta Concilii Tridentini, circa abuíüs

Ecclefia füb ditione Ordinum Aca-

tollendos hujusmodi Titularium Epifcoporum , vel

»

quod licet hac

»

tholicorum con

(ifteret, nihilominus hi Antiftites eam

przcipue Curiam Romanam, ipífosque RomanosDon-

a&tualiter rexerint non minori auctoritate quam S.Cy-

tifices concernere, utpote quibusarecepta fepe me-

»

aginenfem

atque adeo reipfa, aliquo

morata Extravagante Clementis V. Provitiones atque

(

prianus Carth

ufque faltem ,

'Thronum fuum apprehenderint.

ordinationes talium Epifcoporum refervatz effent,

Si igitur (quod Dodtorum eft a

rgumentum) Ca-

feque falubrium horum Decretorum religiofos ob-

il

non T1rullanus Epifcopis ad Ecclefias ordinatis, ubi

fervatores atque executores eíle debere.

li

ü

ob Barbarorum Domipatum, Thronum füum appre-

. Quis igitur dubitet, prudenterexiftimaffe Do&o.

hendere non poffünt, omnia tamen jura Epifcopalia

res , quod a Pontificein Con(iftorio Cardinalium ex-

velit obfervari, eosque ubi meliora fuccedunt tem-

pofita fuerit caufa, quz ordinationem Sa:sbeldi item

i

quanto magis

ora, Thronum fuüum conícendere

Rovenii titulo peregrin Ecclefiz Philippenfis plane

«

iuxta eumdem Canonem confentaneum eft dicere ,

excufaret , nimium neceffitas atque angu(tia Eccle-

Sasboldo & Rovenio, qui Thronum füum apprehen-

fiz Ultrajectine, qux propriumfibi dari Epifcopum

R

oftularet, füb alieno tamen nomine odii Acatho-

derunt, fed palam ac libere affümere Titulum &

[

T

corum declinandi caufa deliteícentem,

À

plene,

ut ita dicam, Thronum conícendere non

potuerunt ;

omnia jura Epi(Copalia coníervata man-

h

Vindicantur Pontifü

r

Qfï'e [

boldi C5' Rovenii.

fices a Tendacio ín Provifione Sas-

)

DT

]

Refr

ondetur dd argumentum , quo evincere condntur,

III. Impertinens porro eft,id, E;uodPapendrechf

tius exprobrando Dodctoribus adfert p. 226. col. 2.

nonfu

i[fe Sasboldum C9' Rovenium ordinatos Epifco-

ma Provifionis ipforum.

in medio, fcilicet ex hac ipforum exiftimatione con-

pos Ultrajectinos ex For

fequens effe, quod Romani Pontifices eain re, tam

Objedio Adverfariorum.

feria tamque gravis momenti , turpis mendacii ac

fidionisarguendi(íint; quianempe LitereT'ontificiz

I. Quafi inconcuffum atque ineluctabile argumen-

nil

J

DisQuimsrri0 SEcUNDA.

u

455

Qp

nil aliud p. 227. col. 1. in prineip. exprimuat quam

Refy. ad cavillum deexpedii

3

$

iE

tittlo Philippenfis Ecclefice fuiffepromotos C9'conjecra-

i0ne Literarum Praz;i-

g.

fionis.

to* Sasboldum Vosmerum C3 Philippum Rovenium,

st

cum juxta Doctores hi Epifcopi nen ad Philippeufem

: IV. Aü CHViE&hïlM Adverf.är".'

fed ad Ultra

.'qimd .'nernn'o pbf'—

j

E

jeCtenfem 'ex »itïïtentie'lïe Pontificum ordi-

hit apprehendere poffeflionem Beneficii aut dignita-

nati fint Ecclefiam.

E

r

tis cujuscumque, nifi obtentis apud Daiariam íeu

Quafi vero ex circumftantiis non fuerit omnibus

Cancellariam Rom. Literis, iisdemque in forma or-

pertuafum, unice ordinatos fuifle illos Epifcoposad

dinaria expeditis : ex que conaludunt

. neque;Sa»

D.

3

impendendatn Pàftoralem euram ac folicitudinem Ec-

voldum neque Rovemium, deficien

tibus utique hu-

fj

Clefie Ultrajectinz, in quo minifterio apud certam

jusmodi Literis, umquam àccepi

li&

Ecclefiam ex vi accepte ordinationis obeundo con-

piícopatus UltrajeQini,

Hïþoïeiäonem E-

s

m

fittit Verus ac realis tizn]us ordinationis Epifcopalis.

Nugari eos diceres, dum ifta ing

eæ*ïxnt advertarii:

ul&.

Neque dixerunt Do&ores, quod per ipfam for.

quafi vero non licuitfet Pontifici omittere hanc for-

u

mulam aut per ipías Litteras Provitionis de Eoclefia

malitatem literarum in Dataria exp

ediendarum, qux

m

Philippenfi volüerint Pontifices fignificare Sasboldi

per XII. fecula ignota fuit, & tandem eeulo XIII.

acRovenii intitulationem CS'incardinationem in Eccle-

introduda eft per Decretalem Bonifacii VIIL i

b

n Cap.

ünt

fia Ultrajectenfi. Sed hoc centuerunt, circumttan-

INJUNCTIE inter Extravag. Comm. de Elect.

10-

tias iftarum ordinationum aperte fignicaffe Epifco-

De qua quidem Decretali graves querele fadte

pos illos confecrari ad minifterium Eccle(ie Ultra-

fant in Concilio Conttantienfi, quaíi ad hocinduc»

Y

jelenfiss formulam autem Provitionis de Eccl&iia

ta effet; ut Epifcopi, aliique Pralati cogerentur fol-

pif

Philippenfi in partibur folummnodo (ignificaffe nud um

vere Annatasin Dataria,ante quam

adire poffent pof-

üm

aliquem Titulum honoris, quo tàanquam tegumento

fetionem tui Epi

icopatus alteniusve Pralaturze. Nam

Qquodam, ut fecurius delitetcerent , regerentur.

cum Cardinales appellatfent a Detiberatione trium

pis

Je.

Unde hae in parte nequeunt jure Pontifices plus

Nationum circa utfum Znzgatarum , Natio Gallica con-

mendacii aut fidionis argui, quam mendaciiaut fic-

tra eos Refponiienem protulit, in qua art. $. not

p

at

tionis:argui poffint Epifcopi & Sacerdotes in parti-

conquerens : Violentari Ptovifos ad folutionem v

el

bus infidelium vel in ipfo Belgio Confaederato,dum

promitfionem hortüm juriumt

emporalium per reten-

p

fefe per exteriorem' habitum , non quales funt ho-

tionem & detentionem Litte

"

rarum, (2) Quia, in-

ee

dierni Miniftri Eccle(i2, fed ut Laicos, vel etiam

quit, quantumcumquepromoti, ben

edicti , vel con-

forte militares homines preferünt, An mendaciiaut

fecrati, & notum fit Monatteriis vel

em

J

Ecclefiis, qui-

qt

fi&ionis accufandus S. Eufebius Samofàtenfis, qui

bus preficiuntur ; fine Litteris e

jusmodi non poffunt

li

tefte Theodoreto;-l. 4. bift. Cap. 13.. militarem ha-

intrare pofletfionem , propter

Con[titutionem poenalem

d

l0C

bitum fumens C9' Tiara peregrino more Syrorumac

fadam in favorem hujufmo.,

/j indubitarum exaílo-

Perfarum capiti impo[fita Syriam, Phaenicen ac Pale-

nuüm; qute incipit, INJUNC1X.

(

Jlinam peragravit, Presbyteros ordinans ac Diaconos,

Quin ergo licuerit Po

Z

ntifici, fed& dequerit hanc

J

aliosgue Ecclefie ordines fupplens?

expediendarum litterarum formalitatem, in Pr

ovi-

Exemplo ieitur Sané&torum, & conformiter ad

fione afflictitlimz tunc Ecclelie Ultrajectinz omitte-

i&a

Chrifti monitum de vitanda perfecutione, ubi fcili-

m

re, nemo elt qui non videat : eamque odii Acat

ho-

ceteam declinando veritas aut charitas non lzditur,

licorum declinandi caufa a. Pontifice ex ind

utiria

ll

prudenter fefe gerere exiftimarunt Pontifices, dum

omiffam fuille five neglectam absque injuria Tituli

pifcopos Ultraje&inos fübalieno titulo fecerunt de-

Ultrajecteníis Ecclefie , ad quam reipfa ordinati fue-

tet

liteícere, nealioquin pradicationi verbi & faluti ani-

re prelaudati Antiítites, non dubitarunt Do&Gores:

I

cum enim vellet Pontifex E

lul

Tharum nonexiguum inferretur hocumentum.,

pifcopos illos Ultrajec-

Quid quod adverfarii ipi fateantur, (1) , potuif-

tinos in ipfa Pro

vifione & contecratione füb titulo

ff

fe certe Pontificem ab initio conferre Sajboldo **

l?.

Philippenfis Ecclei occultare, confequenter non

35

(idem eft de Rovenio aliisque fuccefforibus) (imul

poterant congrue expediri Littere, ni(i confüeta

33

eodemque Decreto Confiftoriali utrumque Ar-

2

forma Provitionis Epifcoporum Titularium ad Eccle-

25

chi-Epitcopum, nempe Philippenfem & Ultraje-

U

35

&enfem, admonendo hominem, ut ob tempo-

fias in Barbarici fi/V.,, in Partibus irädeliu772 conítitutas

r

35

rum acerbitatem ab ufü pofterioris tituli interim

Quomodo Sasboldus C5 Rovenius aceperini po[Jef]io-

f

» abflineret in Belgio, ,, Igitur potuere hi Praules

nem 'Eþifmpatuf Ultraj.

v

(quod revera fa&um fuiffe judicarunt DoGtores) fi-

üc

mul infigniri titulo PAilippenfis Ecclefie in partibus,

V. Caterum quis dubitet,

quin poffeffio Epifco-

jf

quod preftitum füit per ipfam formulam Provifio-

patus multo ar&tius validiusqu

e capiatur

per realem

nis, & reipfa ordinari ad titulum Eccle(iz Ultraje-

ejusdem admini(trationem, five per fün

&iones or-

Geníis, quod & Pontifex cenfendus eft verbotenus

dinis & jurisdidionis Epifcopalis exerci

tas in Ec-

Cardinalibus expofuifle, & abunde ex circumtftan-

clefia, ad quam quis ordinatus eft Epifcopus,

quam

X

tiis colligitur.

per nudam expeditionem & exhibitionem L

ittera-

Deinde potiori jure dicerent Do&Gores, quod ex

rum ProviGonis facta in Cancellaria Romana,

!

. Ne-

adverfariorum. opinione de Epifcopatu SasLoldi &

que porro Fideles Ecclefiz Ultra

jedenfis dubitarunt,

Rovenii coníequatur, mendacii arguendos effe Ro-

quin Sasboldus & poft eum Rovenius e

manos Pontifices, cum fecundum hanc opinionem

Epifcopi Ultraje&tini,

f(lent proprii

prefertim cum & ad eam Ec-

?

Romani Pontifices ordinarint illos Antiftites ad fo-

clefiam regendam eique prefidendum per Clerum

lam Ecclefiam Philippenfem, & tamen noluerinteos

& Principem poftulati fuiflent, & ad occultandum

eamdem Ecclefiam gubernare, imo per Decretum

eos ills temporibus,

ordinationis füb peregring

n

confiftoriale inhibitum Sasboldo fuerit Pontificalia

Ecclefie Philippenfis tit

illic exercere.

mO— us.

ulo a Principe effet f'u- ggeftus

»

(i) Anonym, pagl. 1$,in prin(:ip.

(4) Preuves lde la liberte de l'Eglife Gallicane Tom, 2, ch, a2, art, ?4,

I

6. VI.

456

ViNpICIE RrEsorUTIoNIS DocT. LovaN.

!

$. M9E

Obje&iö qnod Sasbold. €5' Rov. xþa]]ïm vocati fue-

rint Vicarii Apof[tolici.

Prerogativa Vicariatus lApejïblici, qua auttijfuere

Sasboldus C2'Royenius , nrequaquam impediwit

IV. Sed, inquiuntadver(arii, ubiin litteris Ponti-

quo minus e[Jent veri ac proprii Epifcopi

ficum & S. Congregationis de propaganda fide, de

Ultrajectini.

Sasboldo & Roveniohit fermo , dumtaxat Vicarii Apo-

ftolici predicantur ipfiquehi Prefüles Vicarios À po-

Refolutio Do&drum.

ftolicos fefe nominant, & in ea qualitate grato erga

nt

S. Sedem animo geftiunt. A4d quid autem hec omnia

K

]. Dïxärant

