refidere, chorum ad pfallendum frequentare, habiru

&ione son fuerint ob(tricti, dg-

RelägiofO uti Qbü.ïïbgU-q.ggr,"nog minus ar

de, quam

»ceþiït-feguens.'- |

k

' Cano.

ä

Pno Caerruro CaTrgpRart: HaRfEMENSL,

559

Canonici Cathedrales.ad ea, de.quibus fupra. . Ft

partibus Catholicis reperias quandoque Canonicos

tamen nemo dubitat, quin Religiofi in Provinciis Fee:

Cathedrales ita hebetes, ut omnis aíTiítentiae actuali$

deratis laborantes, iis omnibus eximantur, licet in-

fint incapaces, quos tamen, eo non obílante, om-

terim veri permaneant Relipiofi,

nes agnofcunt ut veros ac legitimos Canonicos Ca:

Sane probi, legitimique erant Religiofi, qui inte-

thedrales, fi nihil áliud defit.

gro feculo extra Monafterium füum , flammis per

Sufficit ergo in finem predictum, quod in Eccle-

iNordmannos exuítum, peregrinari per varia loca,

fia V. G. Harlemenfi fit Sedes Epifcopalis, non alio

una cum reliquiis S. Bavonis Ecclefie Harlemenfis

translata, aut extincta ( quod in Ecclefia Harlemenfi

"atroni, compulfi fuere, & de quibus haec habet O£

i

obtinet) in qua, dum Epifcopus fedet, & Canonici

ficium S. Bavonis die V. O&tob. lect, V. Noct. 2, Sub.

requirentur, confilio & auxilio parati fint illum ad-

*

» fequentibus annis Nordmanni, Flandriam deva-

juvare.

95

ftantes, Religiofis in fugam actis, Ecclefiam ac mo-

Quam prompto ad hoc fuerint olim, & etiamnum

]

33

nafíterium S. Bavonis eoncremarunt,

Qui cum

fint, animo, tum pradece(Tores noftri, tum moder-

39

hd

Abbare unanimiter egreífi Sacrum corpus Audo-

ni Canonici Harlemenfes, teflari poffent & Ill. [)

*

95

marapolin fecum tranftulerunt.

Cumque vehe-

"

»

mentior perfecutio vicina ibidem loca invaderet ,

Sebaflenus, &, fiadviverent, Ameceffotesejus)V.A;

9*

circaannum Domini octingentefimum quinquage-

Et fane, qui toties, & tam affectuofe Vicariis A-

935

fimum tertium , 'Tasradus Abbas cum fratribus

»»

poftolicis, licet proprii ipforum non effent Epifcopi ,

Laudunum, Gallie oppidum, adeuntes, aliafque

G9 confilio &9 opera ( uti multipliciter ex actis Capi-

??

Civirates ac Provincias hinc inde peragrantes , con-

tuli Harlemen(s demonfítrari poífet) affiftere con-

35

tinuos fere centum annos cum Sacro corpore pe-

füeverunt, quam non eidem libenter ,. fi integrum

?2

regrinati funt.

In quibus calamitatibus unicasfacri

ipfis foret, proprio fuo Epifcopo , quacumque data

LE

the(auri divitias omnibus opibus preponentes, füb

opportunitare, pro modulo fio fuccurrerenr.

fecuri(fimo S. Bavonis Patrocinio, coníervata Mo-

Licet ergo cum auctore Refponfi ad N, VIII. fu.

!

?9

naftice regulae difciplina, fratres fantiffime religio-

23

&iónes Canonicorum (upra memoratas adeo ipfis ze-

nem füam propagarunt. ,,

cefJario fapponeremus edberere, ut füper illis ee&fo-

Si igitur Religiofi i(ti veri

lcgitimitjue permanfe-

ves , uec ipfum Capitulum poffit difpeu[are , minime

xint Religiofi, etiamfi, ob urgentes hoftium incur-

tamen concederemus actualem inobfervantiam dicta-

fus. per integrum pene feculum fuüo in monafterio

rum fünctionum illegitimam effeciffe Capituli Harle-

relidere, chorum ibidem frequentare, proventuíque

menfis propagationem, cur .vel fola neceffiras, qua

fundationis fue primavee ( nifi forte. perexiguos)

legem non habere vulgo dicitur, electionem moder-

percipere prohiberentur ; quid vetet , hodie Cano-

nam Canonicorum Harlemenfium, a communi iíta

nicos Harlemenfes Ecclefiae S. Bavonis veros legiti-

lege eximere merito ceníenda fir.

moíque dici Canonicos , licet ab integro, jam fecu-

lo, & ultra, Ecclefiee fuze u(a, chori frequentatione,

Videndum ergo füpereft, an auctor Refponfi, ar-

& prebendis primitus Canoniis fuis affignaris frui ip.

gumenturm auctoris Motivi, petitum ex Concordiis,

fis non fit integrum ? Quidni & legitima fuerit toto

inter Vicarios A. & Capitulum Harlemenfe initis, fe-

eo temp

:

ore Canonicorum Harlgnwniium propaga-

licius retundat, quam argumenta ejus ex ratione de-

tio ?

(umpta refuvtaïit. Hunc in finem fit.

Minime ergo & jure & honore fuo excidiffe pu-

tandi funt Canonici Harlemenfes ob impedimentum

predictum: aftduplici potius honore digni cenfendi,

$. VII.

qui durante dicto impedimento dedunt íe Praedica-

tioni verbi Dei , & cure animarum, quod longe

gigæg ex Üoncordia ,. inter. i. Rovenium V. A. e»

precellentius eft, quam pfallere in choro, & magis

uza, e2 Capitulum Havlemenfe ex . alteva parte

conforme inflitutioni (uze Presbyterali, & qualitati

zmita, poflerzus a priove, mom tamtum: nomine ac

" ELAT R v

fuse cooperariorum Epiícopi, cujus praecipum Off-

titulo tenus, fed veipfa agmitum fuiffe , tauguai

cium eft Pradicatio verbi Dei, & regimen animas

verum ac legitinum: Gapitulum Sede vacante.

rum,.

Imo , ea in qualitate Canonicis Cathedralibus po-

Controverfize cardinem, füper quainter predictos

tius confiditur jurisdictio Epifícopalis SeZe vacazte,

Concordiainita eft anno 1616, ( uti refertauctor Mo-

quam in qualitate canentium & pfíallentium i Choro.

tivi, pag, 4.) in his verbis exponit vel ipfe titulug

Confiderarat hac Epifcopus Caftorienfis V. A.

Concordie eidem prefixus, qui eft ifte; -

dum in Concordia cum Capitulo Harlemenfi anno

1664. 22.Àprilis initay hec inter cetera expreffit,

» Articuli eoncordie inite inter 1il. ac R. Philip.

3

,

Quia ob temporum malitiam przefatum Capitulum

» pam Rovenium Archiep, Philipp. & per Foe:

» fuas nequit in Choro exercere functiones, alias e

i

» deratas Belgii Provincias Vic. Apoftolicum,

» curas, quo ejus amplitudo fit magis venerabilis,

» €X unaj

3

5

cenfüimus demandandas, fcilicer. Archi presbyte-

3

»

ratus follicitudine&; Unde prefato Capitulo pro-

»

Et R, D. Decanum , & Capitulum 'Cätheärale

»

?

mittimus, quod femper majorem partem Archi-

» Ecclefie Harlemenfis , vacante $ede , ex alia

,

,

presbyterorum ex eo gremio eligemus,

» partibus, fuper jurisdictionem, & adminiftra:

Notari hic merito poteít, quod Concordiamillam

» tionem Ecclefia, & Dicecefis Harlemenfïs;

Ill. Cattorienfis non inierit, nifi prius perpez/is. Capi-

tuli fundameutis, ac cum 18, D. Hievonymo de Fecchiis

Autevnuntio 4Ap. Bruxellis ve communicata. . Itahabent

Vel ex folo hoe titulo liquet, Capïtulum Harle:

acta Capituli ad annum 1663.

meníe, non tantum à feipío, fed a Vicario Apofto:

- Similiter , licet fateamur cum auctore Refponfi ad

lico habitum id temporis fuiffe tanquam. Verum &

N. VIII, Canonicos Cathedrales juxta primzevam Ca-

legitimum Cathedrale Capitulum Ecclefize Harlemen:

pituli fui inftitutionem , obligari etiam ad Epifcopo

fis» Utquid enim operofam iftam concordiam, p

affiftendum opera &?' confilio; id tamen non de aCtuali

vit$ etiam Zuvisperitorum con[altationibus , & decon-

femper affiflentia, fed etiam de preeparatione animi

filio Ex. D, Jacobi fanfonii S. T. D. inire Prafuli iftí

ad a(fiftentiam illam, dum ipfis integrum fuerit, ex-

libuiffet, (i Capitulum Harlemen/e cum auctóre Re«

hibendam, intelligendum putamus. Alias, quotin

(ponfi putaffet fime Jege , fine Camone propagatum, &

hon

Vs

260

MormrivuM Junrs

non potius 747

quam Vemæ ac .-l-egüümm Caþzïtijglum

ac legitimum Capitulum . Catbedyale vacante. Sede ag

honoraftfet. .

novit, ( qualiter ipfum illud agnoviffe, tum ex Ti

- Quid opus erat

1 ü;þär iur'isdi&-iohäm, & admini:

tulo ,. tum ex articulo 2. Concordize e(t manifeftum )

ftrationem Ecclefiee Dicecefis Harlemenfis, conveni-

care fequitur Vicarium A. judicaffe , Capirulo ifti

re cum Capirulo, quod nullo jure jurisdictionem ul-

. jura Sedis vacantis indubie competere, cutn certum

lam, autadminifirationemin preedicta Ecclefia & Dice-

fit, aliis quibusque Capitulis Cathedralibus $eZe va-

cefi praetendere poterat, qualem: certe praitendere

cante indubitata quzdarn jura competere, qualia fünt;

nullatenus potuiflet, fi omni .jure . Capitulis Cathe-

judicare, condemnare, abfíolvere , excomimunicare

dralibus, Sede vacante, competente excidiffet ?

Sede vacante, vice Epifcopi, perindeac fi Epifcopus

Denique, ut quid Vir ille fagaci(fimus , concor-

viveret, Cap. bis que fup. de Majorit. ? obel, Epif-

diam hanc inire voluiffet cum Capitulo Harlemenfi,

copi vices fupplere in'iis omnibus; quae ipfi uf Epif.

porius quam cum Capitulis Middelburgenfi, Leo-

copo comperunt , nifi fpecialiter excipiantur, - Quia

vardienfi; Daventrienft, nifi Capirulum Harlemenfe,

vero queedam füut de qüibus liquido non conftat ea

,ä

ut. Ferum ac legitinum Capitulum Eccle(ize Cathedra-

Capitulis $ede vacagte competere, hinc caute in ar-

lis Sede vacante (ufpexiffet, quam opinionem dealiis riculo preedi&to addixit dumtaxat Vicarius A., fe co:

non habeat,

;

naturum Capitulo Harlamenfi Sedis vacantis jura /j:

" Gaput itaque precipuum controverfiz inter partes

guido ipfi competentia, inviolata, integraque fervare;

preedictas exortae non ita erat ; fuper vera, legitima-

que Capituli Harlemenfis exiftentia , an fcilicet: e-

Aft forte veritati aliquid propiniquius divinavit au-

vum illud tune effet , ac Jegitimum Capitulum ; quam

&or Refponfi, dum putavit per Concordiam füpra-

( uti obfervavit auctor Motivi) fuper exercitio juris-

memoraram , zullum jus pavticulave Capitulo Harle:

dictionis. ordinarie Epifcopalis ; ,, Preetendente . ni-

amenfi adjici, fed iudecifa

(-guqm'ung adjuya z'pjigs) náa-

» mirum Vicario Apoftolico, vigore fuz generalis

fere onmmia.

35

delegationis ad omnes Provinciarum. Confcdera

. Aftfolo articuli 4, tenoreopus eft, utau&ox'i,ä iflius

D

?

rum Epifcopatus, eam fibi quoque in Epi(copatu

hallucinatio detegatur.

Quid enim magis infe(lum

. Harlemenfi, &que ac

'in aliis Epi['copativbusk com-

infundate ipfius affertioni, qua füftinerpoft Concor«

3

petere..

diam füpra memoratam ;

, Econtra vero co

ndecifa ( quantum ad :j:ura Ca-

htendente Capitulo, eamuübi

pitüuli) mazere omnia?

de jure communi , & ordinario competere, fibi

En hic tenorem art. 4.

: Habebit.V-icafiüs Capi-

que jus eíTe eam per fuum Vicariu

:

d -aut per f'uqs

PI]

tuli facultatem , per toram Dicecefim vifitationeg

Vicarios exercere.

P

»

congruis temporibus inítituendi, defectus corri-

— O C — u Q s i de r

: Et hinc.,. licet perfu

afíüm Cap—it-ulö foret jurisdi-

»

gendi, autemendandi, Mitfiones Sacerdotum ,. ac

&ionem ordinariam.fibi in Dicecefi Harlemenfi com:

?9

Religioforum foris adveotantium examinandi, cau-

petere, lubens tamen, pro teftificanda fua erga Se-

?9

fas quafcumque ad forum Epiícopale pertinentes

dem A. reverentia , Vicarium A. agnovit pro vero

55

cognofcendi & dijudicandi , modo tales fuerint[,

L

& legitimo fuperiore, per Sedem A. Feederatis Del-

qua Jquido juread Ca

pitalum Sedis. vacantis per-

gii Provinciis, fingulisque earum Epiícopatibus va-

9?

tinere dignofcuntur. ,

ä

cantibus praefecto ; idque in eum effectum, u£ non

- Qui poterat profiteri apertius V, A;, Capitülüm

tantum Pontificales, féd etiam Epifcopales vices fü-

Harlemenfte etfe Ferum , ac lbgitimum Capitulum Ca-

beat, quoad jurisdi&tionem , neque. extraordinario

thedrale Sede vacatite, quam taliaei concedendo, que

dumtaxat, fed etiam ordinaria ( durante fuo Vicaria-

nonnifi Capitulis iftiusmodi certo competunt; adeo-

tu ÀA.) gaudeat poteftate; abítrahendotamen , pacis

quenihila mente fuaeffe alienum magis, quam quod

caufa, an is ordinariam hanc auctoritatem in qualita-

ipfi affingit au&tor. Refponfi, nimirum ; Aoveziura

te Vicarii A. , an vero ex Capituli commifílione ex-

pacis amove. Capitulum . Catbedrale admifife. mominis

erceret.

:

tautum bonove fübnixum: Nulum

jus particulavepey

" Quam

hoc non gratis afferatur , patef, tüm ex ar-

Concordiam ifflam Capitulo Havleme

nfi adjectum fui[je:

ticulo 2. ejusdem Concordia, tum ex aliis.

- indecifa (quazztz:mjur(:«ip)/iztx attin

et) manere om(:;'(i?

'Tenor articuli2: hicerat:- /Voz obfZantibus preuif-

fis, agnofcat Ficarius d. Fevum ac legitimum Har.

Denique quod jus liquidius fpectat ad Capitujui:n

lemi exiftere Capitulum, cui etiam Sedis vacantis juva

Sede vacante , quam.Facultas.litrer-asdimifïör—ia!es&cion-

liquido ipfi competentia . imviolata , iutegraque fervave

cedendi? jam vero Capitulum Harlemenfe, hanc fibi

cogabitur , ac p

ro [latutorum di&i Capitul :conferva-

in Concordia memorara facultatem r

i

h

tione pvo fuo modulo. laborabit.

ticulo Vl ad oculum patet.

efervaffe, eäg--ari-'

Ex quibus verbis, ait auctor Refponfi ad N IX,

» Qu

uod ad litteras dimi(Toriales dandi facultatöm

concludit auctor Motivi, Capitulum Harlemenfe effe , attin

f

et, (verba funt Concordie). liberum-erit. iis

agnitum, .cui etiam Sedis vacan;is jura liqgido com-

» qui funr ex Harlemenfi Dicecefi, eas vela Vicario

etant,

$

» A. vel a Vicario Capituli Harlemenfi

S: petere; «

l

Quidni Recte

? (tilicet ( fi au&ori Refponfi fides)

Utique declarare ita voluit Ill. Anriftes ,

f& non in va-

ob rriplicem hanc rationem,

jà ,, tantum dicitur., quod Vicarius Apofto-

num dixifle in-art, 2. conaturum f& Capitulo Harle-

9»

L. Qu

menft Sedis vacantis juva liquido

"

?

» licus fervareconabitur Capituli illius jura //2u2do ;ll

violata , istegvaque [ervave.

ipfi co*mpetmtia? Ín-

j

pI

cotmpetentia , hoc eft, fr quae illi competunt ; id

Quis poít hec credar (quod tamen pr-ætendit áu-

»

99

quod ifthic non afferitur. ,

. €or Refponfi) Capitulum: Harlemenfe - per. banc cum

diam nullum jus par-

DI

II. Quia,. * per iftam Concor

Atovetiio Concordiam fue-vuiue e exting

ioni fubfcvip.

?

?»

ticulareilli adJicitur, fed indeciía

fiffe ? Roveuium : pacis. amore

Capitulum: Catbedyale

9»

ipfius) manent omnia, ,,

i

.

( guantum ad jura

DI

adiéfilfe , nomimis tautum b

ogore fabtixum ? Denis

III. Quia, * cum Cathedrales

Härlemenf'es, nec

que Capitulum Harlemenfe, Capitulum: vocari' eo

0

caput, nec membra vera, nec functiones, necjura

fere fenfu, quo:- homo' mortuus vülgo adhuc dici-

23

vera & realià, arbitratoribus exhibuiffent, vacuo

tir. homo ? | Hoc credetur, dum. homo:. mortuus

2*

honoris nóm

f

"

ine, & inanibus Capimli-titulis dimiffi

non vulgo , fed: vere dititur verus &- vivus: ho-

LT

r

23*

funt.

:

m|o , eique vere coimpetent actiones: vere

hs

vitales;

iM

^ Quam hac futilia,. & gratis a(ferta

quemadmodum a Rovenio vere, & fincer

e Capi-

di

- Et ad primum:quidem quod attinet, eo ipfo, quo

tulum. Harlemenfe vocatum: eft ,

Ferumn -ac legiti-

|:

Vic'-gi:i'us À. "Capi;

"num. Cagi/culz;rzz Sexde vacamte, cuique tribuit

i

à

qlum H-arlcmen'(q , :aqquwamy Ferum

actiones

3PRo CaprruLo CATHEDRALi HARLEMENSI.

361

Gq.'

attiones iftiufmodi Ca

T.

þïtuïo prqprias, uti jam vi-

jurisdictione, fibi Sedä »Vacante comperentibus uti.

m)

fum eft.

]uvat hoc exem

plis aliquot ex actis CapituliHarle-

*

if

Denique ut ad oculum pateat, falfum effe, quod

menfis confirmare,

m

pretendit author ille ad N, IX., Nempe Capitulum

Anno 1642, die ro.Sept. in Capitulo ordinario vö-

W

Harlemenfe velreipfa, velex mente füa, vel ex mente

cum pluralitate in Decanum Capituli electus eft D. Bal-

Rovenil, per Concordiam iítam füae ruine & extinc

duinus Catzius,

h,

la

tioni fübícripfiffe, caute in fine articuli vz. inter partes

Statutum. eft, ut DD, Prepo(itus & Caterus Alk-

conventum eft in hunc modum,

mariam, Schagam, Texeljam vifitent,

us

» 5i vero difficilis ad Vicarium Apoftolicum fuerit

Anno 1642, die ro. Octob. in Capitulo ordinario

Jif-

»

acceflus, vel contigerit eum officio defungi,, vel e

refolutum eft, quod labor in Hugonifwerta

j

?*

permitta-

Qig

vita excedére, manebir hac in parte ( uti in aliis, Ex.

tur DD, Grote Crucio, & Voorenbeckio,

35

G. in collationibus Paftoratuum , de quibus in art.

Monebit D. Prepofitus D. Joannem Simonis, ut

)

*

d

V.) jus Capituli integrum & illefüm, cujus Vica-

laboret in W ydenefle.

9)

rio, ficut & Vicario A., nulla ex parte per hac con-

(

99

Aétum de Berkhouta conjungenda Spierdijk,

venta praejudicabitur.

Anno 1644. die 5. Feb. in Cap, ord. in locum D.

5i extinctum erat Capitulum Harlemenfe per art, T.

Cornelii Halfe, Sacellani Harlemenfis defuncti, elec-

18

C

oncordiz, qui porerat illud refüfcitare Rovenius in

tus eft D. Cornelius Heynius, qui die €&. Feb, facta

art. Vl. cum juxta authorem Refponfi ad N. 1X, 74z-

fidei profetfione ad manus D. Decani, folemniter in-

dU«

»m.

thoritas ipfi deficiebat, u illud contvatiu aliquo veipfa

troduétus eft,

Firum ac. egitimuim Capitulum: Catbedrale efficevet ,

Anno 1645. die 3. Julii in Capitulo ord, refolutum,

d

attento maxime, 4uod illi verg

2

partes , jura€7 fundli-

curam Wierioganam D. Petro Schouten

ones a Canonibus ,.€? Coucilio 2'vid. requifita,

jam dee-

nio evocando, offerendam efle.

; brevi qua-

vant a feéculo ?

"

Anno 164;. die 3, Octob. in Cap. ord. lepitur *

Quautum hic author Refponíi aberrat a vero ? Ete-

Ylpendamum ab Ampl, D. Przpofito miffus et M.

hi

nim inter annum 1572. quo, ipfo fatente, tandem e

Lambertus,

J«

qui & rufticis placet, &xa T'ooparcha ad-

Sede Epifcopali dimiffüs eft (ecundus & ultimus Epif-

iniffus eft,

A

copus D. Giodefredus a Mierlo, & quo Capitulum

Paftoratum Harlemenfem , ad inflantiam D, Prepo-

Cathedrale (üis adhuc potiebatur partibus, juribus,£7?

fiti, füícepit D. Blommartius, Sacellanatum fuüum re-

*

funtiionibus, & inter annum 1616, quo inita eft me-

les

fignans in D. Guiljelmum van Sanden. -

morata Concordia, non integrum feculum, íed foli

Anno 1646. die 3. Julii, cum in Cap. ord.relatum

1

effiuxere anni citciter 44.

foret, poífe novum Paftoratum erigi in Rheno-Burgo

L

Aft quid conje&turis nobis opus, ubi re ipfa con-

& Oefigeeft, placuit, ut cum confenfu Capituli eidem

N

vincimur ? conflat enim ex aclis Capituli, Capitulum

preeficiatur M. Francifcus,

)

Harlemenfe jurifditione fua V. G. Paftores conftitu-

In Cura utriufque Blokker, obitu M. Cornelii Dig«-

Ij

endo, &c. de qua in art. Vl.. Concordie, ufüm fu-

noms vacantium, inftituetur D. Janfens.

:

iffe, five, dum difficilis ad Vicarium A. erat accefTus,

Anno 1647. die 15. Jan. in Cap. ord, refolutum, ut

ive dum e vira excefferat ; luber hoc variis exeurplis

confirmare in

Calflagianis derur M. Petrus vau Rhijn,

Cum "l'oparcha Affendelfius Religiofum aliquem ,

j

Íuo in pago, Paftori adjunctum vellet, fortiter & hu«

I X.

i^

$.

mane ipfi fefe DD. Capitulares oppofuerunt.

01

Anno 1647. die 29. Aprilis in Cap. ord, relatum eft

d

Demonflvatur ex atfis Capituli Harlemenfis, Capitulum

Texelie optime efíe cum D. Twylt, fidelibus id cum.

"

iffud per Concordiam cum [ll. D. Rovenio, Fic,

lacrymis & grariarum actione coram D, Praepofito at-

"

-d. amuo 1616. 4. S'ulij imitum, meque ex

teftantibus.

ü

tmente Il, D. 3am memovati, ueque ex

Anno 1648. die '14. Jan. in Cap. ordA. legitur, ín

W,.

mente fua, vuine [ue C9 extiuc-

Hem, D. Albertum Buytentijk Paítorem effe in

"

tum,

«üitu-

ioni fubfcripfiJe.

ltem, Horne D. POuïriik deferviet:

D. Ben(chop

. Dilucidius demonftrari id hequit, quam oftenden-

deferviet iis in locis, quee ipfi allignavit D, Carerus ,

0, Capitulum iftud jurisdi&tione, quam fibi ante ini-

fecundum fatam (ibi a D. Prapolito poteftatem, &

j

tarn Concordiam competere cenfebat, etiam poft il-

Capituli decretum.

lam initam, Ill.

prefato minime repugnante, aliquan-

Hec e pluribus aliqua, vt liqueat dici non poffe,

do exercuiffe.

Capitulum; faltem ex mente fua, per memoratam Con-

Hunc in finem revocanda dumtaxat in memoriam

cordiam ruine fue £9 extiutlioni

fubfcripfiffe. Quod

funt, qua füperiori $. defcripta fünt ex articulo VI,

vero neque id fecarit ex mente R

ovenii, V, À. vel in-

$

0

diéte Concordie, & inter alia poflrema hac articuli

de patet, quod exercitio predictorum juris & juris-:

iítius verba :

dictionis non tantum non contradixerit, fed directe

"

d*

» Si difficilis ad Vicarium A, fuerit acceffus, vel

potius illud quandoque approbarit.

» contingerit eum officio defungi, vel e vira exce-

Ita E. G. electionem D. Balduini Catzii in Decanum :

[5

» Gere, manebit hac in parte, fez/icet. in conce[[roue

apprime [ibi placere, ubi primum ei innotuit , litteris

15

b

Dunijorialium ( uti in aliis, E. G. in collatio-

ad D. Prepofitum daiis fi

,gnificayit. Ia actis Cap, anno

]

» Dibus Pailoratuum de quibus in art. V.) jus Ca:

1642, 10. Octob,

» piruli inregrum & illefuüm, cujus Vicario, ficut &

Similiter, quod D. Blommartius Paftoratum Harle-.

li

» Vicario À. nulla ex

)

parte per haec conventa praju-

meníem ad inftantiam D. Praspofiti acceptaverit, (uum-

2

dicabitur,

que Sacellanatum refignarit in D. Guiljelmum van Saa-

]

Ttia circa partem hanc articuli merito obfervanda

ll

Occurrunt.

den, quoad utrumque probavit Vicarius À. , uti teflan-

tur acta Capiruli auno 1645. 3. Octob,

Primum eft , quod cum anno, 1640. occafione

Alterum, quod circa pradi&tum articulum obfer-

famofze cujusdam fententie, apud rerum Miffionum

vandum occurrit e(t, quod non tantum in caíü diffi-

L

iftarum peritos pa(fith note, longo tempore fe oc-

cilis ad Vicarium A. acceffus ,

fed vel maxime in

culere compulfus fuerit lll. D. Rovenius, atque ira

cafu obitus ejusdemn , — us Capituli circa fredicta ma-

dijficilis , juxta verba articuli, ad. F'icarium .4. fuerit

qgebit integvum 7 illafum. . Ex binc (no hoc jure poft

rempore diaturno acceffus, Capitulum cenfuerir in-

obitum Rovenii V. A, frequenter ufum eít Capiru-

regrum fibi effe, iftis in circumttantiis

jure füo, &

lum Harlemeníe, uti in $. fequenti làtius oftendetur.

Supplem, Oper. Fan Efpeu Pars 1V.

&

eniqua

MoT1ivuM lJunmrs

figni

Denique, qua veri fpecie ab authore Refponíi

catd

»Anno r652, diebus 27.' & 28. Decembris in Capi-

affertuim. eft^ quod «Capirulum- Harlemenfe per ini-

tulo extraordinario, cui pro prima vice interfuir Ill

*

u

iàm cum Rovenio Concordiam vaime fuge tv ex-

retit

De La Torre Archiepifcopus. Ephefinus V. A., poft

Ll fubfcripferit, utpote in cujus articulo V1.

manus ejus ofcula, & amicam congratulationem füper

f f

expreffe ad.calcem. legitür 3 eujus-( Capituli ) 7-

dm

felici ejus advenru, ftatutum, ut tres ex Capitulo de-

cavio.. ficut/ $? Ficario. 74. mulla ! exparte per - bec

putati monerent primariam Begginarum Amfteloda-

«s

conveuta prajudicabitur ?. Qs putet, per conventa

menfium , 'ut fe cum füis in horam decimam fequen-

v

bec Vicarió -Capituli: zulla'ex . parte. praejüdicatum

tis diei preepararet a

agendum cum Capitulo de Paflove

efle, fi credat cum authore Keíponfi 'per bec con-

fibi preficiendo.

blat

venta./ Capitulum. ipfum ,

cujus Vicarius. minifter

.. Die 28. Novembris Ill D. Vicarius A, D. Ebbio,

Vaat

durntaxat eft, raime fue & extintlioni (ubfcripfitfe ?

die 2e. Novembris in Paftorem a Capituló electo, be-

verum a Rovenio ad ejus fuccefforem Jacobum De

nedictionem fuam impertiit.

aont

La Porre Archi epifcopum .Ephefinum & V. A.

Anno 16;6. die 27, Oétobris in Capirulo. Ord.

À

progrediamur, e

turi in

juS circa jam dicta mentem gxpisca-

audiii funt D. Houtewael & D. ]oannes Vi&toris,

e,

habentes controverfiam circa terminos (uarum Paro-

chiarum.

Refulutum eft,

X.

quod DD. Copallius ,

-5.

Crucius, & Ebbiws locum adirent, & ibi negotium

-

fion

expedirent.

3

T ,szid cenfuevit de Capitulo Havlemenfi. Jacobus

Anno 1655. die 2, Martii in Capituïö auditus eft D.

brot

De La Torre, Zirchi epifcopus

Jacobus Eenigenberg, contra quosdam petentes (epa-

Eþl?(:/ï?lll! pET

rationem Sacerdotum Tacobí Rofendalii, & cognati

f&y

ejus, una & divifionem pagorum. Refolutum fuit,

R. Fadem plane, quee Ill. D, Rovenius , imm'edia-ä-

quod pacis caufa fimul promifcue laborabunt,

us ejus in Vicariatu A, pracdeceffor.

»

:

&Ut

Ejusdem anni die 1$. Octobris in Capitulo extra-

ui

Obífervavit hoc author Motivi P. 6. ubi notat, /Zrch

n

ordinario permittitur D. Aldewereld defervire Beem-

ftranis,

epifcopum Epbefimum Coucordiam fapra-memoratam, ig

quatenus illi P-qü,ori Purmerendano antehac

QUs

ommbus [uis avticulis aumo 1656. die1

fubfuerunt.

7. Z ulit proba[fe,

fem

G9 , n quagtum opus , venova[[e.

Anno 1656.

Hec omnia filentio: prateriit author Refponfi,

tum eft :

,di;e 4. julii in Capitulo ordinario rela-

pl[ü

conviétus nimirum, ex iis quae jam diétis fübjunxit

1, Aelfmerianiseffe provifüm per D. Cuyften.

author Motivi, Vicarium illum Apoftolicam, agnos-

2, In Noortwijk per D. Langeveltium.

pita

cendo Capiralum. Harlemenfe zaggquam Ferum ac le-

3. Statutum eft; prohibendar effe adminiftrationem

gitimum Capitulum , illud non admififfe uti Capitulum

Pafítoralium D. Baereno.

[

n

Catbedrale . mominis tautum bonore fubuixum , fed udi

Sufüiciunt; hec pauca e pluribus, ad demonftran-

Capitülum ,. quod jure Capituli; Sede vacante, vere

H

dum, Capitulum Harlemeníe jure ufüm effe Capi-

$H

gauderet.

tuli S$ede: vacante ,

etiam ante initam Concordiam

Liquet hoc manife(le ex articulo fpectante col.

l

cum Ill. D. De La "Torre Archi epifcopo Ephefino

Cot

lationem Beneficiorum, Paftoratuum, & fimilium ,

V, A. utpore qua non nifi 17. jJulii 1656. inita &

quem articulis Concordie memorata fuperadditum

bu:

fignara fuit; tum ab ipío, tum ab o&to Capitulari-

V. À. voluit, & in quo conventum eft in hunc mo-

bus.

n

dum,

uot non querelas adverfüs hoc Capitulum ad

» Confílitutio prima Paftlorum. ,. , per modum

Apoítolicam Sedem delatas ab Ill. illo. viro oportuis-

Tiiti

?3

provifionis, futura fir penes Dominos de Capitulo

fec

fet, fi cum authore Refponíi fenfifTet ,

Capitulum

23*

pradicto, dum interea de negotio informemur, ac

Harlemenfe fige Jege , fire Cazoue effe propagatum, tan.

ent

953

eandem dicti Capituli conflitutionem ratam habea-

ium nomins bonuoree

E

[[e fàbuixum , fiv;: titulum habere

32

mus, prout ratam habiruri fumus , nifi le

fine re ?

p

»9

Ititerint rationes.

gitimæ ob-

Aft, quia viciniora cenfebat honori Capituli, ac pro-

p

"'antumne juris V. A. Capitulo Harlemenfi tribu-

inde & profectui Ecclefia R. Catholicae in Provinciis

tur

iffet, fi illad' cum authore Refponfi credidi(fet , /ize

Foderatis, qua plurimum incrementia prudenti Ca-

len

lege, fine Canoue propagatum 2 nomimis tautum bonore

[t

pituli iftius directione frequenter mutuara eft; ; — hinc

Jubnixum ? Denique cui vere partes, jura , €2 func-

honorificum iftud teftimonium reddere venerabili ifti

dit

fionues, a Canogibus €9. Coz

4

c. Tvid. 1'eqz;z/ita, jatmn dee-

Collegio non eít verirus coram S8. D, Alexandro vir,

pe

vant a feculo ?

P. M. in fcripto, quod ad Urbem mnifit anno 1656.cu-

dií

Abfit, ut Capitulo tam deformi tantum honoris &

jus hac erat infcriptio :

juris tribuiffet V. A., fi eadem cum authore Refponfi

» Relatio, feéu deftriptio ftatus Religionis Ca-

bi

fenfiffet ; prafertim cum fciret, jam diu ante figna-

33

tholice in Hollandia, eique Confeederatis Pro-

H

tam a fe & a Capirulo memoratam Concordiam , Ca-

Pr]

vinciis, a Jacobo De La Torre Archi epifcopo

pitulum Harlemeníe, non tantum fibi vendicaffe, fed

?5

Ephefino V. A. colle&ta, & exhibira SS. D. N.

tui

& reipía exercu

:

iffe jura Capitulis $ede vacaute compe-.

»

Alex. vi. atque. Eminentiffimis ac R. 'S. R. E.

dü

)5

Principibus, ac Cardinalibus S. Congregationis

fu

Talia fünt E. G. fequentia, qua in a£tis Capituli re-

»

de Propaganda fide, Calendis Aprilis anno D.

?

periuntur.

?5

1656."

Anno 1652. die 22, O&ob, in locum defuncti Exi*

Ejusdem Libelli Pag, 215. inter alia de Harlemo-

Scribit :

mii ac Ampl, D. Leonardi Marii, Prepofiti & Vicarii

Capituli, in Capitulo extraordinario electus eft com:

'» Supereft etiam nunc Harlemi Capitulum Cathe-

munibus fuffra

ii

gis A. D. Dalduinus Catzius Capiwli

» drale ex novem gratuatis Canonicis, Decano &

Decanus.

» Prepofito conftans, qui & cum Vicarii Apoftolici.

Auno 1652. die 20. Novemb, in Capitulo D. Eb-

» correípondentia jurisdi£tionem Ecclefiafticam per

bius communi fuffragio in Paftorem Am(lelodamen-

» totam^hanc Dicecefim exercent.?

Íem electus, acceptavit Paftoratum Antiqui lateris, ut

P

Jam vero, fi D. De La Torre agnevit Capitulum

vocant,

hoc tamquam Cathedrale, & jurisdictionem habens,

Eodem . die ftatutum, ut in locum D. Fontevn

& exercens ; fi hoc anno 1656,

Sedi Apoftolicae.

confítitueretur Amftelodami. D, Bartholdus

lius.

:

Enge

expofuit ; fi id Sedes Apoflolica fibi difplicere Ca--

pitulo per id temporis nunquam vel. per litteras

4

üglïi-

s

Pno Carrruro :CATHEDRAU HARLEMENSI,

363

äpl.

!

fignificavit, vel oretebtxs per miniftros (uos fienifi-

Auctor Morivi probaturus fecundam fcopi fui par-

of

cari eidem jufferit, qua ratione dicitur jam pridem

tem, qua erat, oítendere, quod merito ceníearur

Capitulum iftud extin&um, nonnifi Capituli nomen

Der

in preefenti rerum ftatu Sedes Harlemenfis vacare ad

d

retintiffe? aur quis zeore ferat, hodie Capitularesju-

eum effectum, ut Capitulum queat uti juribus, &ju-

ra fua afferere, ac flrenue defendere adveríus quos-

(

risdictione, qua de jure communi , &ex difpofitio-

IU

dam , qui per ob-vel fubreptionem Poatifici factam,

ne Concilii "T'rid, Capitulis Cathedralibus, S$ede va-

eosdem Capitulares omni

cante, competunt , fupponit, unaque & auctoritati-

ort

jure, nullo juris ordine fer-

Vato, exuere ftudeant?

bus & rationibus confirmat. fequentia.

Aft forte poftinitam cum Vicario B. Concordiam

]. Qnod a nafcentis Ecclefise exordiis, fzcclefiafti-

IQ

X

ablata Capitulo eft omnis

jurisdi&io, Capitulis Sede

cum repimen fuerit penes Epifcopos & Clerum fin-

Vacante comperens ?

gularum Ecclefiarum , Motiv. p. 17:

Id

Contrarium patet ex actis Capituli Harlemenfis hic

Il, Quod crefcente labentibus feculis Presbytero-

annexis.

rum, Diaconorum, & Clericorum numero, ccepe-

15,

0

Anno 1657. die4, AprilisinCapitulo ord. refolutum

rint quidam e Clero (cligi , qui nomine totius Cleri

eft, mittendum in Texeliam D. van Baeren.

Epifcopo proprius affifterent, & quorum confilio &

B.

Ifi

. D. Gaelium mitrendum in Calverdijk.

a(lenfu negotia Ecclefiaflica expediret, & quorum

Heyloam miffus eft D, Ooms. per modum provi-

corpus pofterior aetas Capitulum Cathedrale nuncu-

fionis.

avi, P. rz, & 18.

Dc

Communibus fuffrao

2

lis electus eft in Cenforgm li-

III. Quod, licer facri hujuscorporis, five Senazus,

d

brerum Erud. D. Joannes Stenius.

Epifcopus fit caput ; ejus tamen incolumitas actua-

atl

Anno 1657. die 9. Octobrisin cap, ord.refolutum

lem capitis iftius exiftentiam non requirat. P, 1g.

l;

eft, quod D. Gaelius maneatin Calverdijk.

IV. Quod ab exordio Ecclefiee Clerus, Epifcopo

Petente Ill. ut D. Heere Paftoratum in Noortwijck,

defuncto aut a funclionibus impedito, regimen füfce-

d

aut in loco de Kley obtineat, refolutum eft oportere,

perit, totamque curam Paftoralem habuerit. lbid. -

ut ill, alterutra ex parre fatisfiat,.

V. Quod jam pridem Capitulum Cathedrale, pri-

LiM

Anno 16558. die 15. Jan. refolutumeft, ut D. Schot:

ftinum Clerum cum Epifícopo reprafentans, Eccle-

tus per Erud, D. Verkampen Canonicum Harlemen-

fia ita ordinante , curam & regimen Ecclefie , defi.

1

fern inftallerur in Paftoratu Heyloénfi.

ciente Epifcopo, füfcipiat. P. 19.

Anno 1659. die 22, Aprilis conclufum eft in Ca.

VI. Quod Capitulum Harlemenfe, cum poft mor-

pitulo, quod vifitatio facienda fit

tem Godofredi Mierlo, Epifcopi Harlemenfis, nemo

pituli nomine.

; Epifcopi &Ca-

illam Sedem Epifcopalem, tanquam proprius Epif-

TTria ex his liceat concludere,

copus, ufque nunc impleverit, haberi debeat ran-

l. Archi epifcopum Ephefinumn, etiam poftinitam

quam Capitulum $Sede vacante,

cum Capitulo Concordiam , agnoviffe Capitulum

Denique pofteaquam & afferuit, & probavit Se.

J

Harlemenfe tan

dem haberi pro vacante ad eum effectum, ut Capi-

óede vacante,

quam Zerai ac legitiinum Capitulum

talum queat uti juribus & jurisdictione, qua dejure

0

ll Capitulurm iftud, etiam poftinitam eandem Con:

communi, & exdifpofitione Concilii Trid, Capitulis

cordiam , jure, Sede vacazte , Capitulis Cathedrali-

Cathedralibus, Sede vacante, competunt, non tan-

bus competente ufum fuiffe, neque Sede Apoftolica,

tum per mortem naturalem Epifcopi , aut alias fpe-

neque Vicario A, contradicentibus,

cies vere vacationis, puta depofitionis , aut transla-

Denique Concordiam inter Vicarios A. A. Rove-

tionis ad aliam Ecclefiam ; fed etiam per folam Epif-

nium & De La Torreexuna, & Capitulum Harlemen-

copia paganis, aut[a fchismaticiscaptivitatem , ob re-

€ €x altera partibus initam , a S. Sede (pro noftra fci-

motiorem, & diuturniorem a Sede füa abfentiam,

;n

entia) numquam fuiffe reprobatam.

denique ob ejusab Epifcopatu, auta functionibus fuf-

