clefice feculis Epifeopos una. cum Clero, Ecclefias ib nes Epifcopum. "Unde Anonymus perperam ac fál-

tme

commi[Jas guberna[fe , ipfofque unum Corpus in regi- fofuggillarevidetur Do&ores, ubideclarationi Con-

t li

mine Ecclefie conflituiffe. Nec minus hoc ipfum poft cilii Burdigalen(isa fe citate mox fübjicit, tanquam

"iild

Jl

erectionem Capitulorum Cathedralium obíervatum ilius declarationis caufam fuiffe, quod — ,, przpo-

.

wha

fuiffe conftat.

» pofterum videretur Capitulum (ibi vindicare (um-

i i

Primus, qui de hujufmodi Capitulis mentionem ,,, mam poteítatem Epifcopi, cum ea potius repeten-

a

ingerit, eft Alexander III idemque hanc regiminis ,, da fit ab Epifcopo, quippe qui Caput & vertex fit

T

normam egregie confirmat feculo XII. fic enim fcri- ,, Canonicorum. * Nam quisunquam vel cogita-

hd

bebat ad Patriarcham Hierofolymitanum, in Cap. 4.. , vit, quod Capitulum jure fibi vindicet füummam

titd

da de his que fiunt a Prelato: ,, Novit plenius poteftatem fui Epifcopi, feu Capitis? E contrario

1 6l

p

» tux difcretionis prudentia, qualiter tu & Fratres dixerunt DoGores, quod fümma poteítas, quoad

1 U

» tui (intelligit Canonicos Cathedrales) unum Cor- J exercitium fit penesEpifcopum , utpote quod ;z ple-

llb

» pus fitis, quod tu Caput & illi membra effe pro- rifzue & gravioribus rebus Epifcopo competat exer-

rdos

» bentur: unde non

ecet te, omiífis membris, citium jurifdictionis , quanquam jurifdictio tota at-

tE

» aliorum Concilio in Ecclefiz tuz negotiis uti: que indivifa radicaliter refideat, non penes Epifco-

1b

» cumid non fit dubium, & honeftati tuz & SS. Pa- pum folum, nec penes Clerum inferiorem, fed pe-

» truminft

qui

itutionibuscontrarium. * Ex quibuslucu- nesipíam Corpus: uti infra magis enucl(eabitur.

u

lenter patet, juxta Alexandrum III., Epifcopum una

jcem

cum Capitulo Cathedrali debere Ecclefiam regere.

Ex Con;ilz'o Tridentino.

Fratres enim vocat, nonfamulos, & proindein Ec-

clefiattico regimine confortes, dicit illos conftituere

XII. Infuper quis non miretuf, qu'od'Anon'ymüs,

h fEd

nitern

unum Corpus, cujus Caput non decet membra reli- ut probet folum Epifcopum Dioecefim jurifdidtione

qua abjicere: atque hoc ita decere affirmat, ut ab regere,; adducatinter cetera Decretum Concilii Trid.

;liïet,

yho-

d

hac norma pro arbitrio recederg-non poffit; cum ngf, 25. de ref, Cap. 6., ubi e contrario S. $

UI

n

$85

Vixpicus ResorumioNis Docr. 'Lovaw.

p

ous Capit-ufo Cathedrali nontantum Confilium & nu-

5. III-A

dum (üffragium tribuit, fed jurifdictionemin termi-

»

»

nis

* Caeteris autem in rebus, inquit, Capituli

Epifcopus una cum. Clero.omnem fuam j arij dictionets

»

» jurifdiélio.& poteflas, i qua eis competit, .& bo-

- €g auctoritatem mutuatur ab Ecclefia, curtraditee

3»

norum adminiftratio falva & intadia omnino relin-

funt Claves , C9' penes quam immediate, radicali-

»

S

»

32

quatür, ** -En.plura ex eodem Cap. Si , quando,

tér €9 quoad proprietatem orimni

33

inquit, Epifcopus contra aliquem . . .. . rocedat...

sjurijltlio piri-

u

| -;qui;f.äj" auctoritas refidet.

" f

35

extra vifitationem (1. e.judicialiter ) vult facra Sy-

85

nodus,.ut Capitulum initio cujuslibet anni eligat

»

Pl

: :ECClefziä- h,igc; ,ir?t&lligitqr univerfalis.

J

ex Capitulo duos, de quorum confilio & affeníu

»

2

35

Epiícopus velejus Vicarius, tam in formando pro-

1, 'Ptdþöüti(phïeghiin*;tritulo hu';us $. expreffam,

»

ceffum, quam.in c&teris omnibus adibus uíque

.quam. Dodores in. Refp, ad 2. adduxerunt, carpit

DI

)

23

ad finem caufz inclufive.. . . procedere teneatur,

Anonymus , quafi cum Ecclefiz Diíciplina nequa«

ä;

35

unum autem tantum (it utriufque votum; poflit-

quam congruere videretur; duas imprimis pro caufa

9*

íuacommemorans Au&orum fententias, quarum uná

ftus

que alter-Epifcopo accedere.. Quod fi ambo ab

u

23

Epifcopo diícordes in.aliquo au, feu interlocu-

dicit omnem Epiícoporum juriídictionem immediate

25

toria vel definitiva fententia fuerint,. tunc intra

a íammo Pontifice derivari, in quo tanquam in fonte

pu

aul

3»

fex dierum fpatium cum Epifcopo tertium eligant,

refideat; altera vero ,. eam quidem immediate illis

3»

& i in ele&ione- tertii etiam. difcordent, ad vici-

venire a Deo, certum tamen Territorium eis affig-

Ie.

35

nante Pontifice Románo. . Sed füubdicet tertiam fen-

U

uf

niorem Epiícopum electio devolvatur , .& juxta

35

eam partem,.cum qua tertius conveniet, articu-

tentiam eorum , qui füftinent firmiffimis S. Scripturz

plO

22

lus, inquo erat diícordia, terminetur, alias pro-

fan&orumque Patrum nixi fundamentis, Epifcopos

j

f

25

ceffus & inde fecuta nulla fint, nullosque produ-

& Paftores tum jurifdidionem tum territorii deter-

33

cant juris effedus .

. Epifcopis pratterea ubique

minationem accipere ab Ecclefia, prout oftendimus

jllu

3*

is honor tribuatur, qui eorum dignitati par ett,

Difquifitione II $. X., & latius, hoc $. oftenfuri fu-

ad !

25

eifque in;Choro & in- Capitulo '; ... :fit prima fe-

mus, atque interim tacite infinuat Anonymus pró-

35

des &locus .. . & precipua omnium rerum agen-

pofitionem , quam vindicamus, omnium Dodtorum

pe

Doi

.,2

darum-aué£oritas. ** Quam bene hzc ultima.ver-

fententiz repugnare: in quoagendi modo defiderari

fcriptoris finceritas videtur.

(i

I

ba coníonant cum dgcl«aratioxxe Synodi Burdigalen-

Deinde oppugnat refoluti

onem,. quäü in ea po«

Toi

« Qui—(Epifbopi) f aliquid (p&fgitAS.JSynodqs

neretur, omnem juriídidionem in Epi(copum deri-

pot

» lrid.) Canonicis ad. deliberandum. proponant,

vari ab illa certa. Ecclefia, cujus gubernationi preeyo-

fe,

].

23

nec dere ad füuum vel íüorum commodum fpectan-

[itus efl. . 1ta uteppugnet quidpiam quod a Dodori-

23

teagatur , Epifcopi ipfi Capitulum convocent, vo-

bus afiertum non fuüits dixerunt enim fimphciter,

Epifcopos omnem fuam jurifdidionem mutuare aP

25

taexquirant ; &juxta ea concludant.. Ábfente vero

p

33

Epifcopo, omnino- hoc ab iis de Capitulo, ad

Ecclefia ,. fcilicet Catholica illa per orbem diffufa, vo-

füi

35

quos hoc de jure vel: confüetudine fpediat, perfi-

lueruntque fignificare,. quod jurifdi&tio in Epifcopos

XT

non derivetur a Romano Pontifice.

E

25

ciatur, nec ad id Vicarius Epitcopi admittatur.

33

Cateris autem in rebus Capituli jurifdidio

L .

Legitur quidem S. Firmilianus ad S. Cyprianum

"

35

fülva & intacta relinquatur. , Hxc ex Synodo

fcripfifï'e lEpift. 7;. inter Cyprianicas , quod omnis

lz

'rid. latius citanda erant , ut luculenter appareat,

pote[las €9' gratia in EcCLEsIA conftituta [it, BI PRu&-

x

quam non vere afferat Anonymus, folum Epitcopum

SIDENT MAJORES NATU; Quodque poreflas peccato-

&

regere Dioece(im jurifdi&tione: fimilia, uti exiftimo,

rum remittendorum Apo[lolis data fit, & Eccrests,

b

IN

nequaquam prolaturus

ii

quas illi a Chriflo milfi confttuerunt, C7 Epifcopis,

ts

., fiintegrum textum Concil

E

qui eis ordinatione vicaria fuccefJerumt : Ubi videtur

inípexiffet. -

lignificare particularibus quoque Ecclefiis collatam

)

Ex [latutis Capituli Metropolitani Mechliuienfis.

3 Chrifto omnem poteftatem, a quibus proinde E-

di

pifcopi eam debeant mutare; fed indubie hoc S. Fir-

P«

XIIL. Quinimo fi vel infpexiffet flatuta Capituli

miliani di&um fic intelligi oportet, quod cuilibet

ch

Ecclefie particulari omnis. poteftas data fit, quate-

Metropolitani S. Rumoldi, cujus eft membrum Pa-

p

endrechtius, reperiffet in fine, quo modo fuerint

nus univerüks Chrifti Eccletiis copulata.

u

illa condita & confirmata 13. Nov. 1600. non tan-

tum ab Archiepifcopo, fed etiam. a Capitulo, qui

E

procul dubio jurifdidionis aQus erat: Nam r. om-

Cldz'ex, Ecclefice tfgditas effe , probaturex |

ck

nes Canonici przífentes, non fecus ac Archiepifco-

Matthei XVIL.

i

pus Matthias Hovius , unanimi confenfu, & approba-

fig

tione fübícripfere , quidem unus eorum .ntornius

I Hoc igitur afïeräre '—QolueruntDo&ores, quod

lo

Daf[fcliers, qui unaerat Senatormagni Concilii, fub-

de hac re apud SS. Patres toties affitmatum reperi-

D

ícripfit cum certa modificatione C3. Declaratione. 2.

tur, non uni alicui perfonz, fed Ecclefi& univerfz

Non tantum Archiepifcopus figilli fui appenfione illa

traditas a Chrifto Claves, & proprietatem omnis fpi-

p

communuivit , fed & (imiliter Capitulum fuum quoque

ritualis jurifdidtionis ,. quam per miniítros fuos exer-

F

lnän

figillum appendi ju[fit. 5. Neque decreta illa univerfo

ceat,

u

Clero publicata.fuere, niti poftquam D. Archiepif-

C

Atque hoc fundatum eít in ipfo Evangelio, Matth.

ib

copus a DD. Decano

C2

7 reliquis quefiwiffet, an place-

XVIlIL...ubi occafrone. contentionis inter Apoftolos

d

ret, ut publicarentur ; & omnes ac finguli Domini

vel Difcipulos exorte, quis eorum major effet futu-

qi

annuiflent.

4. Sunt illa ftatuta feu. Decreta univer-

rus in Ecclefias Jefus propofito prius exemplo hu-

l:U

fo Clero füb poenz comminatione ad obfervandum

militatis in parvulo, quam omnes imitari deberent,

declarat fümmam . poteftatem futuram non penes

propofita.

Profe&o illa non conveniunt opinioni.

N

adverfariorum , qui. Capitulares Ecclefiz Cathedra-,

unum aliquem eorum , quafi Principem Monarcham,

lis, univeríum Clerum reprafentantes ftatuunt tales

fed penes ipfam Eccleliam, . cujus omnues. membra

»

»

dumtaxat con(iliarios & affeffores Epiícopi; quorum.

forent, omnes filii; atque adeo (ibi mutuo Fratres

fententia ullius ponderis, nulliufque audtoritatis fit;

& Collegz.

» $i peccaverit, inquit, in te Frater.

»

»

nifi quantum.1lli concedere

pral arþitriofuo jügiiþa-f,

» tuus , vade & corripe eum inter te, & ipfum fo-

; verit Epiícopus. .

-

» lum . .. fi autem te non audierit,

*

adhibe tecum

5 A QMUE

.

.. Disquistmro Trnr1A.

489

9»

adhuc unum,-vel duos, .. .. Quod (i non audie-

» lum, alias non poffet ali

querm fimpüciter éxcom«

Utb

25

rit eos, dic Eccefie : fi autem Ecclefiam non au-

» communicáre. ,

"Mi

33

dierit; fittibi ficut Ethnicus & Publicanus. Amen

Quomodo autem dehuntiationes, que olim ipfi

iCali.

25

dico vobis, quzcumque alligaveritis fuper terram,

Eccle(ie fiebant, poftea inceperint fieri folis Eccle-

ln

35

erunt ligatà & in coclo : & quaecumque folveritis

fie Prafülibus redte exponit Adrianus Mangotius

1

25

fuüperterram , erunt foluta & in coclo :iterum di-

in fuis Monitis facris: parte 3. Monito 35. ,, Domi-

35

co vobis , quia fi duo ex vobis confenferint uper ter-

2

nus, inquit, eum (peccantemi fratrem) jubet de-

ia

25

ram, de omni re quamcumque petierint, fiet illis

35

ferri apud Ecclefiam , id eft fidelium congregatio-

35

a Patre meo, qui in coelis eft. Ubi enim fünt

25

nem.... dicit autem : dic Ecclefiee : &nondicE-

»?

duo vel tres congregati in nomine meo, ibifümin

Pl

pifcopis & Prafulibus Ecclefiz, quamvis his ma-

m

Cürit

33

medio eorum , tuncaccedens Petrus ad eum dixit:

2

xime fit dicendum.... itaque in primitiva Eccle-

LE

Domine, quoties peccabit in me frater meus X

35

fia, fecundum hoc Chrifti przceptum denuntia-

léQuás

Tenin

35

dimittam e1?,, &c.-

2

bantur peccatores poft unam & alteram Correp-

Totus hic contextus clare demonftrat , quod Chri-

5

tionem toti Ecclefiz alicujusloci, hoc eft, Chri-

Il urg

didfà

ftus Ecelefiam Petro pratulerit.. Nam Petrus. erat

25

ftianis legitime cum fuo Epifcopo congregatis ,

unus e Fratribus, qui peccántem in eum fratrem pri-

]

ibique fi impoenitentes per(iftebant, omniumcon-

nf

'e 1l

rnum privatim, ac dein adhibiti$ àd majus pondus

9?

fentüu & approbatione excommunicabantur ab E-

authoritatis, adhuc uno vel duobus corripere debe-

)5

pilbo]]o- s$069

Verum poftea cum optimus ille Ec-

d9

3?

m (en«

ret, tandemque fi nec fua nec aliorum concurren-

clefie primitivz ftatus remiflüs eft, &ob inítabi-

tium autoritas valeretad emendationem, fi opus ett

P

lis vulgi tumultus non conveniret pleraque agi ar-

*

pturg

5

0pos

prorei gravitate & qualitaté perfónz corripiendz

bitrio & confentu vulgi, coeptz funt denuntiatio-

implorare fupremum etiam Eccle(iz tribunal, quam

nes fieri tantum ad Eccle(iarum Praüides.,, &c.

detet-

]1non audierit, tunc demum & non ante, habere

ä

-

dimus

a&c Mangotius.-

illum ticut ethnicum & publicanum.

Accidit tamen interdum, ut unus aut pauci Pa-

1ri (l

;xtione fratern a

:]n.

* Hunc Chrifti fermonem de corre;

ftores graviffimam aliquam caufam dirimere nequeant

ad fingulos de fraternitate directum, ad fe quoque

& ad Concilium Generale, quod univerfam Eccle-

Orum

derari

pertinere Petrus non dubitavit; quare illico petiviG

fiam repratentet, res deferenda fit. — Atque hoc ip-

Domine , quoties peccabit in me ERATER MEUS; CZ

fuüm Chriftus in citato textu videtur voluiffe fignifi-

4 po«

dimittam £i? Pariterque & Petri fücceffores, acno-

care : nam poftquam jufferat indicari Ecclefiz, ei-

minatim S. Gregorius Magnus , agnoverunt, fibi

que fub graviflimaanathematis poena ab omnibus ob-

deri«

temperari, mox addidit; quinam nomine Ecclefize

T0

poft priores correptionis gradus adhuc reliquum et-

fe, ut Ecclefiam debeant adhibere. "Vide DisQuis.

deberent contumaces fratres anathemate ferire

A-

Qori-

II. $. XI. N. VIIE.

JCILAT,

inen dico vobir, inquit, quaecumque alligaveritis fu-

Quinimo totum hunc Chrifti fermonem vel prz-

pér térram, erunt ligata C9' in celo.

Omnibus in

dte d)

CipueadPetrum tanquam unum ex Eratribus dictum

l, VO'

communi Apoítolis . & Epifcopis loquitur, & uni-

'füiffe, adeo notum fuit in Ecclefia adhuc . feculo

)*

verfo coetui Difcipulorum , qui üniverfim Eccle^am

C0p0S

XVI., ut in Mif

:n

jüii

Romano huic Evangelio, de cor-

-

Ia

Do-

reprzfentant , quandoquidem- Epifcopi funt in Ec-

reptione fraterna, quod recitatur ferja 3. pol

clefis, & Eccleliz in Epiftopis : Qua quidem re-

n

minicam 3. Quadragefim, pramiffa fuiffe legantur

pratentatio expreffior ett, quando omnes Eccle(iz

Jniiy

hzec verba

Refpiciens Sfefus in. Difcipulos Juos di-

Minittri in unum fünt congregati.

M

xit SiMoNI PETRO : fi peccaverit in t& FRATER TUUS

E ita locam Matthzi XVIIl. de univer(ali Eccle-

(iato-

&c. .Hzc eadem verba bahentur quoque in veteri-

clefia explicarunt poft Auguttinum l. r. cont. adv.

JESIIS'

bus Ecclefiz Traiedenfis Miffalibus, tum manutcrip-

leg. & Proph, C. 17. N. 36.

Patres. Concilii Bafi-

?Oþif ,

tis, tumimpreflis Ann. 1511. 1514. 1515. &C.

ié&nfis in Refp. Synodali: T ,, Que domus, aiunt,

detür

"Quorim autem cura verba illa : dixit Sünoni Pe-

llator

eüaam claves folvendi & ligandi accepita Domi-

tro, ex Miffàli nunc expunctafint, haud difficile eft

25

no. Hanc domumi fi quis corripientem corrigen-

de E-

divinare. Oportebat autemtioc humilitatis monitum

35

temque contempferit, lit tibi, inguit Dominus, ut

$ Hir-

P

Petro pra cxteris inculcari, né fe propter promiflas

ethnicus & publicanus.,, Dellarminus quoque 1.2.

ilibet

claves & folutum didrachma, qux hoc monitum

de Cone. Cap.18. fatetur hanc illius textus explica-

lüäïC'

precefferunt, (ic aliis, prelatum exiftimaret, utnul-

tionem rejici non pofle: ,, hic enimlocus, inguit ,

lius in terris poteftati aut tribunali tubjiceretur.

3

etfi varias explicationes admittat, tamen cum Con-

3

Quemadmodum autem Petrus, tanqüuam unus ex

cilium legitimum omnium confenfa maxime pro-

Fratribus, confratris (ài contumacis deliduum ad Ec-

w

?

prie dici poflit Ecclefia, non poteft ullo; modo

3

)

clefiz tribunal deferre debebat, ita quoque ipte, fi

rejici hzc explicatio, quo afferimus, Dominum

reprehenfibilis fieret & contumax , indubie ad Eccle-

9*

jufliffo, ut fententiz legitimi Concilii obediamus

. 593

Item Adrianus Man

fiz? judicium deferendus erata Fratribus, quibus non

P4

gotius Mon., Sacr. parte 3. ex-

quod

fecus ac Petro prxceptum de correptione fraterna

hert. 35.

E

*

Quod fi al

las a Chrifto nominätim Petrö dictum

peri-

Dominus intimavit.

verfa

. Cxterum licet Ecclefia poffideat Claves quoad

fit : Ti81 dabo Claves, indubie Petrus tunc totum

isfr

proprietatem tanquam Domina, pote(tatem tamen

Apoíftolorum Collegium, totamque Ecclefiam in fe

exe-

illam exercet períuos Mihiftrros, quos ei fponfus fu-

veluti in Typo figuravit. Hc Chrifti fponfà per mi-

us affipnavit, vel ipfa fibi delegerit. Atqueidcirco

nifterium Sacerdotum exercet poteftatem clavium ,

[stth.

ubi opus eft in correptione fraterna ad Matrem Ec-

per gemitus & preces fidelium Deo reconciliat poc-

clefiam recurrere, ad ejus quidem modo recurren-

nitentes , perque ar&iflimam charitatis inter membra

tolos

fatü-

dum eft Miniftros, qui ipfius nomine & au&oritate

füi corporisunionem exturbat obí(tinatos peccatores:

) hü

lieant & folvunt : Sed dum illi fecundum Ecclefiz

qua omnia facer textus ininuats poftquam enim de

3rent,

Canones hanc poteftatem exercent, fine dubitatio-

Miniftris Ecclefiz dixit, eos ligare & folvere, ne

ne Ecclefia ligat & folvit. ,,Epifcopus particularis,

exiftimemus czteros fidelesad hoc Ecclefiz judicium

yenes

hatfiy

» inquit AMlmainus, de antor. Eccl.'C. $. Refp. a

à

nullatenus féu precibus feéu charitatis confenfione

» 3., non folum gerit vices fuz Dioecefis in ordi-

concurrere , fübjecit: z duo ex volis confenferint fu-

qmbrá

as

» nead populum fibi commiffum, fed etiam totius

per terram , de omni ve quamcumque petierint , fiet il-

, Ecclefix Univerfàlis in ordine ad eumdem popu-

vatet

$

lis à Patre meo: ubi enim funt duo vel tres congregats

nfO

Suppl. Oper. in V/an-Ejpen Pars IV.

Qqq

in

Jc*um

(1) Tom, 12. Conc. col, 676. vel 680,

Uv

e

]

À

»

VI'NDICI?E RESOLUT;ONIS Docr. LOW.?AN.

in nomine meo, ibi fum in medio eorum. 'Ubi & rez

NA "oftea efl.. Novit enim Pontifex ; fe non fecus

y

linquitur fubintellisendum , prout fübintellexit S.

ac alios fideles hunc Symboli articulum pálam pro-

»

Gregorius l. 7. Epiit. 112. Quod /i adeffe dignatur,

fiteri

Credo Sanciam Ecclefiam Catholicam; illani

5

ubi duo vel tres fuerint, quanto magir mon deerit ,

jl

nimirum Matrem & Dominam (üam, a qua fpiri-

übi plures convenerint Sacerdotes.

tum & vitam hauriat, nutrimentum & reconcilia-

H

J

tionis facramentum accipiat : San&torum , inquit »

Idem probatur ex Patribus.

commünionem , Remi[honem peccatorum.

X

Quapropter Patres Batile&nfes ad . pronuntiatio-

III. Certiffimum hoc dogma, n'e'mþe Claves da-

nem hujus articuli.

Credo unam fanttam , Catholi-

tàs effe Ecclefi , unanimi Patrum fententia tradi-

cam , C9' Apo[tolicam Ecclefiam, genuflectebant , ut'

tum eft. Memento, inquit Tertullianus in Scorpia-

ita honorarent Matrem C$' Dominatn fuam , que u-

co, Clavereali Dominum Petro, C? per eum, live

na tenet C9' po[fidet omnem [fponfi fui ? Domini po-'

in eo, Ececlefice reliquiffe. Et ad Martyres Cap. 1. eb

teflatem : de qua & Tobias XIII. prophetavit dicens:

af

hanc poteftatem Clàvium Ecclefiam Dominam vo:

ü

Luce fplendida fulgebis C9' omnes fines terre adora-

cat

Domina, inquit, Mater Ecclefía.

Quod S.

bunt te, & lfaias XLIX. 25.

vultu in terram di-.

n

Cyprianus magis exponit. Ep. 73. — H«ee (Ecclefia,

mi[Jo adorabuntte , C9' pulverem pedum tuorum lin-

Y

ait) efT UNA, quze teuet C9' po[fidet óoMNEM fpo

njz fui

gent.

li

€9 Domini POTESTATEM.

f

Varii SS. Patrum textus huc pertinentes in Cor-

Omnis poteflas vefidet penes Ecclefiam radicaliter

1i|

pus Juris Canonici ab ipfo Gratiano relati íunt. Sic

quoad proprietatem C$' immediate.

al

extat locus S. Auguttini 24. Q. 1. Can. 6. defump-

d

Si hoc

tus ex tra&t. $6. iri Joan. XII. hitce verbis

V. Quod autem poteflatem, quam totam, tefte

fe

(folvere & ligale) Petro tantum dictum fit, non hoc

Cypriano, Ecclefía tenet C9' polfidet, re&e dixerint

tü

facit Ecclefia....

Si hoc ergo in ECCL&EsIA fit , Petrus

Doctores radicaliter C2' quoad proprietatem penes

quando Claves accepit, ECCLESIAM SANCTAM SIGNI-

ipfam Ecclefiam refidere, clare expofitum videre eít

p

FICAVIT. Et idem $. Auguttinus l. 7. de Bapt. Cap.

a Toftato Epifcopo Abulen(i, qui tefte Poffevino

LT

$1. apud Gratianum ibidem Can. 2o. Quax Domus

Jetuita, tanquam fan&us honoratur in Abulen(i Ec-

Dii

(fapra Petram zdificata) Claves accepit, ac potefla-

cletia, & qui ob vaftiffimam eruditionem appella-

e

teu folvendi C9' ligandi. Notiffima funt hz & (imi-

tus eft /Iupor mundi, in Cap. XV. Num. Q. 48. fic.

h

les fententizx illius S. Docoris

Serm. 295. Claves

habet : , Ipfa multitudo non habet jurisdictionem

tu

1on homo unus, fed 'UNITAS acctepit ECCLESUE , UNI

^

)

(Icilicet formaliter) cum jurisdi&tio fecundum ac-

35

tU

TÀS (1) tenet, UNITAS dimittit; DIFICIUM (2) fupra

tum non pofht cadere in communitatem, fed in

l

Petram ligat C9' folvit, CoLuMnA (3) tenet , CoLuw-

35

perfonam determinatam, qua jurisdiclio requirit:

C

BA dimittit &c.

£

33

aQus, ut judicare & imperare : Communitss

f

Unanimis eà eft SS. Patrum & Antiquorum Theo-

)

autem..

non poteft exercere actus aliquo:.

lt

logorum fententia.

33

Imo impoffibile eft in communitate effe jurisdi-

5

&ionem fecundum actlum

N

Fulgentius, (4) ,, Beato Petro, inguit, hoc ett

eít tamen jurisdictio

» EccLEsrE fuze, in terra ligandi, folvendique tri-

3

fecundum originem in communitate, & fecundum

[

» buit poteftatem.;,

25

virtutem, quia omnes perfonaz accipientes juris-

H

Gregorius Magnus (5) ,, Quod antiquis nusquam

35

didionem ex virtute communitatis accipiunt ,

H

» dicitur, modo UNivEensaLi EccrtEspe dicitur €

»»

quia ipfz poffunt per fe judicare, communitas

)

» quodcumnque ligaverit fuper terram &c. ,

autem non.

Ita autem videtur de clavibus Eccle-

Venerabilis Beda (6) ,, Quando Petro di&um eft,

25

fie , quia ille datee fünt a Chrifto toti Ecclefice ,

» tibi dabo Claves Regni celorum, UNIVERSAM fig-

5

Quia tamen non poterat tota Eccle(ix.

f

Quia ta-

ll

nificabat EcCcLEsIAM. ,, Et alibi (7) , omni igitur E-

3)

men non poterat tota Ecclefia difpenfare illas ,

» ledorum Eccrzsrx ligandi ac folvendi datur au-

35

cum non effet aliqua perfona, tradidit eas Petro

nomine Ecclefiz.

33 tOI'ltaS. $3

?5

non fuerunt date claves il-

Petrus Lombardus, five Magilter fententiarum

33

(Apoftolis) tanquam determinatis perfonis, fed.

(8) Ecclefiz contulit (Deus) poteftatem ligandi &

35

fed tanquam . Miniflris Ecclefie , cum Ecclefia ,

f

folvendi.,, Idem docent Almainus, (9) Adrianus

» quz habetipías radicaliter , numquam moriatur. ,,

VI. (16) Adrisnus Mangotius (11) aliique, de qui-

Et Q. 49. , Ecclelia, inquit, fufcipit clavesa Chri-

bus infra N. V.

P

i

fto, & Apoftoli tanquam Miniftri Eccleiz , &

[u

Denique adeo inconcuffà eft hxc Doctrina, ut

5

nunc Ecclefia illas habet & Przlati habent, fed

Concilium Tridentinum anatbematizet eos, qui

P

aliter Ecclefia, quam Pralati, nam Eccle(ia habet

negaverint Claves EccLEsix effe datas ad folvendum

Pj

fecundum | originem C virtutem, Przlati autem.

5

habent fecundum ufum earum. ,,

C9' ad ligandum. Sett. 14. Can.-lg.

Similiter quando Doctores dixerunt, jurisdictio-

Pontifex Minifler C3 fubditus Eccläjz'æ.

nem & audGoritatem fpiritualem zmmediate refide--

re penes Ecclefiam ; plane idem dixerunt , quod

C

-IV. Abfit autem per Ecclefjiam intelligamus fum-

in Schola Parifienfi docent Theologi uti teítatur

mum E«cclefi: Miniftrum, R. Pontificem.

Quiali-

Natalis Alexander Hiftor. Ecclefis Sec. 15. & 16.-

&

cet is in Domo Dei inter mini(ítros primus & füm-

Dift. $. Num. 53. ubi ex fententia Theologorum

mus conftitutus fit, per hoc nullatenus voluit Chri-

Parifienfium fe loqui profitetur: ,, Scholaftici, iz-

:

ftus fponíx fuz poteftatem minui, fed manifeftari &

w

,

quit, poft Magiftrum fententiarum & S. Tho-

|

clarificari & ; ipte autem Pontifex fete filium & fer-

», mam, claves Ecclefiz femper appellant, non

vum Ecclefiz agnofcat neceffe eft ; prout Gregori-

» Claves Sandi Petri, quia immediatius Ecclefiz

us VII. fatetur l. $. Ep. 10. dum Ecclefiam omnibus

P

traditz. fünt, quam Sanóáo Petro, illique com-

2

miflz fünt, ut Ecclefiz perfonam gerenti : unde

prælat-am dicit his verbig : Qua MarER C3?' Donr-

ligandi

ä

(1) L. 3. de Bap. Cap. 17..

(2) Serm. 395. N. 3.

(3) L. 3. de Bapt. Cap. 18. N. 35.

(4) L. 3. de re-.-

miff, pec. Cap. 290.

(5) L, 6. in 1. Reg. IIl. N, 24.

($) In Joan, XXI. tom. s. pag. 622.

(7) Hom. in fefto

S. Petri,

(8) In 4. Dift. 18.

(9) Expof, circa. decif. M, G. Ockam. in append, tom, 2, oper, Gerion p. 1669, edit.

Dupin.

(10) In 4. Quaft. 3. de Saer, Peen.

(11) Parte 3. Monito 51.

DisQuisiT10 TERT'IA.

491

d

LE

teftatem & jurisdidionem, fed ab: Ecclefia, cuius

ligandi f'olvendi.qüe-poteüas in Ecclefia, tanquam

| Dto

25

in proximo fubjecto re(idet, ut cum Pari(ientibus

Miniftri illi fant, qui R. Pontificem aliosve Epifco-

lani

3

3

loquar, in $. Petro & ejus fuccetforibus tanquam

pos confecrant.

[piri

25

in fubjetto remoto. ,; Neque hic a Petri fuccetfo-

"Necefle eft ergo fateamur claves ligandi atque fol-

ribus Romanis Pontificibus femovendi funt cateri

la

vendi perpetuo quoad proprietatem refidere penes

Juit ,

l

Epifícopi, cum omnes cum Petro claves fuíceperint,

Ecclefiam, neque quafi de manu ad manum tranfiis-

uti Difquifitione II. $. VII. oftenfum eft, pracipue

fe, fed jam tunc (1) quando B. Petrus claves fuíce-

lati

"

pit, ipfum cum univerfis, qui futuri erant, Epifco-

IN .

l h

li

pis easdem fufcepiffes tuncque cum illo omnes eas

Summa äuïiorimr Eccl

1 üt

efi

ie Primatui R. Pon- |

fufcepife Epiícopos. "Unde & claves Eccle(iz ap-

I u

tificis non obe[ft.

-

pellantur, nonautem claves Romani Pontificis , quod

lo

earum proprietstem ipfe non habeat, fed Ecclefia :

COns

VI. Quod autem dicat Anonymus, 'quod eam

&:propterea etiam , uti obfervat alibi Vasqueüius ,

lorg

affertionem Doc&tores .de Ecclefia Univerfíali intelle-

Epiícopi in excommunicando vel abífolvendo, item

!l dz

Qam, fic declarari conveniat, ut non deroget fupre-

Sacerdotes in ufi clavium, nequaquam dicere pot-

1 1

mue Poteflati fumini Pontificis , cui in perfona Petro,

funt, fe excommunicare vel abfolverein nomine vel

inquit ,. tradita a. C. D. fuit plenitudo omnis fviritua-

authoritate Papz :.fed rem peragunt nomine Chrifti,

lis jurisdiclionis, promittendo i//i Claves regni Ccelo-

& tponfi ejus Ecclefiz , quandoquidem ipfà , accep-

fer

rum Maith. XVI.eumqueprarficiendo ovili [uo , joan.

ta omni fponfi íui ac Domini poteftate ,

3

liget &xfol-

üult.

Mirum quod velit Ánonymus eam Doctorum

vat.

IV.

a(fertionem trahere ad eum fenfum, quem ipí(a evi-

$

denter impugnat, quemque DisQUISITIONE ll. prz-

fe(le

&t

fertim poftremis $$. refutavimus.

Nam fi intelliga-

Epifcopus efl. Caput Minifleriale, mom vero

tur de proprietate & radicali poteftate clavium,ea a

ene

Etfentiale Ecclefice cui Prelfidet,

ICe

h

DoGoribus a(feritur ele penes Eccleífiam, non vero

Si vero agatur de ufu & exerci-

Refolutio Do&orm-n.

VinQ

penes Pontificem

( E

tio clavium , illud penes Pontificem eft tanquam Mi-

Jellt«

niftrum Ecclefie, quemadmodum & penes reliquos

l. Dixerant Doctores in Refp. ad 2., ad proban-

ejusdem Eccleie Miniflros in folidum, ficut tam

dum in Ecclefia Ultraje&ina potuiffe Capitulum Me-

$f

nem

hi quam ille omnem poteftatem & jurisdictionem mu-

tropolitanum ejusque jura confervari, quod , ta-

tuentur ab Ecclefia. Adeoque luculenter confequi-

933

metG Epifcopus reputetur & (it Caput íüuz par-

l (*

ln

tur, füpremam poteftatem & plenitudinem omnis

39

ticularis Ecclefiz fuique Cleri, nequaquam tamen

fpiritualis jurisdi&ionis non rede convenire Pontifi

»5

il

t

cenferi poffit Caput Effentiale, a. quo ipfa juris-

Ci, qui dumtaxat Minifter eft Ecclefiz ; fed eam re-

$3

di&io & auGteritas regzendi. Ecclefjam defiuat in

WP

fidere penes Eccle&am, qux eamdem per Miniftros

5

]uo,

inferiorem Cleram, íed unice contiderari poflit

fuos tanquam Proprietaria, Magiftra, & Domina

25

ut Caput Minifleriale Eccle(iz , five ut primus &

imis

Mater exercet.

55

lictio

principalis hujus Ecclefiz Minifter, qui una cum

Verum quidem eft, & lubenter £ temur, Prima-

?

inferioribus Miniftris au&toritatem fpiritualem pe-

Vi

tum Petri ad Petri fucceffores tra

L

r

x

li

fles fed ille Pri-

??

nes ipiàm Ecclefiam re(identem minifterialiter ex-

Jurie«

matus nou eximit füpremos Pontifices e numero Mi-

$4

ercet. ,.

*

Int ,

niftrorum, & fubditorum Ecclefiz , Pontifex primus

Ex quo conclufum voluere Do&ores, quod juris-

nutas

eft inter Miniftros, fed ipfe conditionem Miniftri

"ttlt-

noo

di&io Capituli Cathedralis integra penes illud iptum

nonexcedit. Reliquis comminiftris ita p

À Q

fidet qua-

remaneat mortuo Epifcopo, aut aliunde prepedito;

it ,

fi natu major inter fratres, in altiori fpecu!a colloca-

ü u

nec verum fit, jurisdictionem a R. Pontifice , de-

tus invigilat fuper ipfis confervis füis & coóperariis.

ficiente proprio, in Capitulum derivari.

[l5 ,

Omnibus preeít, ut omnes cum ipío in eadem vi-

Jetrü

nea Domini laborantes concordiam fervent, & di-

Vani conatus Adverfariorum.

2541

ligentem operam praftent.. Sed omnes illi Operarii

fed

& Miniftri Ecclefiz, ab ipía tanquam omnem fponfi

]. Hanc porro propofitionem Doctorum, quod

'üa )

fui poteftatem poffidente & miffionem & jurisdidio-

nempe Epifcopus fit Caput Minifteriale non vero ef-

Ir- »

nem accipiunt immediate ; ita ut hxc miffio & juris-

fentialeEcclefiz fuz particularis,redarguit Anonyrmus

Al

di&tio proprie non fiuat. per Pontificem in alios Epif-

p. 222. dicens: ,, Si ageretur de Epifcopo relate ad

, &

copos & Miniftros, & multo minus aPontificetan-

3

E

Ecclefiam Univerfalem, tunc recte poffet ilii con-

, fed

quam primo fonte derivetur in alios.

,

3

venire ea Miniflerii vox, quanquam non conve-

ubet

niret Epifcopo alterum vocabulum Capitii. At

t

Mini[lri inflituuntur C9 opeMntur'auc'ïeri- :

23

relate ad Ecclefiam particularem, potius videtur

95

late Ecclefia.

dicendus ejus Caputeffeutiale, quam minifleriule,

o

cum [Ecclefia Cathedralis tine Epifcopo effe non

U

(ide

'VIl. Unde quando Pontifex modo inftituit Epif-

poffit. ,,

COpOS , lisque territorium defignat, jurisdidio & au-

i

Multum hic hallucinatur Anonymus, cum nequa-

atut

toritasfpiritualis, quam 1illi accipiunt, non profluit

quam obfcurum fit, Do&oresid unum voluiffe fieni-

ex R. Pontifice, quafi ex quodam fonte feu pleni-

a

ficare per Caput Minifteriale, quod Epifcopus inter

rüm

tudine jurisdi&ionis, quz fingeretur in ipfo refide-

omnes füz Ecclefiz Mini(tros fit füramus, (ive Ca.

re; fed Pontifex in ea re eft inítrumentum & Mini-

n

put,, cui prz cateris totius Ecclefiz regimen incum-

[h0

fter Ecclefie, ex qua totum derivatur.

bit; qui Clero przfidet & füperinvigilat, quique una

nol

Quemadmodum dum olim Metropolitani, jure

cum inferioribus Miniftris eidem Ecclefie praepofi-

lefiz

quod Ecclefiz Canones illis concedünt, inftituebant

tus eft a Domino n opus Miniflerii, ad «ificatio-

)offi

Epifícopos, & Dicecefes illisaffignabant , non fluebat

nem Corporis Chrifli, Eph. IV. 12.

illa jurisdidtio fpiritualis in novos illos Epifcopos ex

mde

di

ipfo Metropolitano tanquam ex quadam plenitudine

Capizt e[fentiale Ecclefice folus Chriftus.

& fonte, Neque ipfe Pontifex R. dum inftitaitur &

j

confecratur ab Epifcopo Oftienfi, ab eo accipit po-

III. Quod . autem D-o&ofgs non appellaverint

fifo

Suppl. Oper. Van Efpen Par; IV.

"9

'pi-

edl[

(1) Vide Difquifitionem II, $. V?I. N, IV.

]

XixDicurE RéEsorvrioxis Docr. Lovax,

452

fii

Sed hzc, caufe qüäm vindicamus , adeo non ob-

Epifcopum (impliciter Caput aut Caput effentiale (uce

f

Ecclefiz , fed cum adjecaa particula reftringente Mi-

funt, ut potius infigniter eam juvent, nam. & idcir-

712]36

nifieriale , prudenter a fe didtum arbitrati funt, ne

co oftendimus Difqui(itione Il. $. I. unicuique Ec-

jie

quis fufpicaretur, quod vellent Epifcopum efle Ca-

Clefit (eu Dioecefi , ubi fufficienti numero eft popu-

duph

put effentiale fimili fere modo, quo caput humanum

lus Chriftianus, provideri debere de proprio Patto-

fcbi

eft effentiale membtum humanicorporis, quo defici-

re & Epifcopo

ut vel hinc patefceret Sasboldum &

lo

tnteautnoninfluente, vitalimotu deftituitur & coit-

Roveniüin veros & proprios Epifcopos Ultrajectinos

Quià

cidit totum corpus.

Simile enim caput non agnos-

fuiffe, & huic Ecclefie a Pontificibus RR. datos :

uni

cunt Do&ores nifiipfum Chriftum , cujusfpiritu non

nifi quis, quod abfit, exftimaret, illos Pontifices

fiora

influente füb(iftere nequit corpus Eccle(iz , feu mern:

nequaquam ftuduiffe perfedtioni feu edificatieni Ec-

Mini

