landig& Ecclefiam potiore quadam ratione quam alias

repente cogitationem abiit facilius fore Clerum fübigi,

Romanae dominationi fuübefle.

Clemens tamen XI,

novoque regimini fubdi, auctoritatis & Corporis Hie-

omnem Ultrajectenfium Archiepifcoporum auctorita-

rarchici fpecie omni disjecta. Cleri & Capituli Ultra.

tem ad Vicarii Apoftolici titulum redigens , omnium

jectenfis & Harlemeufis exiflentia evafit ex eo tempore

l

primus contendit eos omnino & arbitrario füg Jurif-

phantafma ac fpeétrum veluti quoddam, | Ea quidem

dictioni fubdere, Eam Sedem tunc temporis occupa:

adhuc exiftrere per craffam folum affe&atamque igno-

$

bat Petrus Codde. — Erat Prafül hic pietate, inviéta-

rantiam afferi poterat; () & hac prapoftera a(l rtio

que folicitudine qua faciebat omnibus füi muneris offi

[emel propofita , femper deinceps praecipuo, ne dicam,

ciis fatis, peculiariter commendandus; at eumdem in

unico omnibus confiliis a Romana Curia in eam Eccle-

fiam initis fundamento fuit.

Lovanii Schola & in finu Coneregationis Oratorii in

INon eo progrediebatur

ftitutum fingulari quodam odio Jefuitze, utriufque aper-

audacia, ut enuntiaretur Papam poffe de Capitulorum

ti hoítes, infectabantur, um ergo jam inde ab Epi(-

& Cleri Hollandiz ordinaria Turifdi&tione pro fuo ip-

copatus exordio, e fede detrudere flatuerunt.

Sub

fius arbitratu ftatuere, quemadmodum de Vicarii Apo-

Innocentii XIl, Pontificatu inutilia fuerünt eorum mo

ftolici titulo dicebatur ; nihilque profuiffer, ad propo-

limina;.at in ejus locum fuffecto Clemente XL. afful(it

fitum confilium, Coddium hoc ipfo titulo fpoliatum

le

jis perficiendi confilii fpes.

Hinc. Breve diei r3. Maji

fuiffe, fi Capitulis inconcuffo jure quo gaudebant, uti

ann, 1702, miffum ad D. 'Theodorum de Cock unum

licuiffet . ut in fui Epifcopi voluntariae aut coacte de-

s

ex eorum affeclis, fimplicemque Lugduni Batavorum

ftitutionis cafu Dicecefin adminiflrarent, eique alium

Paítorem, per quod ipfe Pro Vicarii Apoftolici titulo,

'U

fuficerent. Nonaliud ergo perfugium füpererat, quam

D. Coddio fübftituebarur, & Prafíul hic ab omzi exer-

ut pro certo haberetur, in Hollandia non amplius feu

citatione omnique adminiflratioge Ficariatus

»

poftolici,

Capitulum feu Clerum exiftere; vetufque Jefüirarum

|

& quod ex novo Syítemate confequebatur,

ab omni

paradoxurm, toties licet reprobatum ,

quoties propo-

fitum fuerat, inter Canones referretur,

h

quoad regendam Hollandie Ecclefiam auétorirate fu/-

peufus declarabatur. — Nullam tam ab(onee fufpenfionis

Ipía Batavae Ecclefiee , ejufque tum Cleri, tum Capi-

d

caufam Breve afferebat ; nullus illud juridicus actus,

je

tulorum , tum EpiícopaliumSedium exiftentia, & jura,

nulla canonica forma pracefferat, aut comitabatur; ejus

qua ab iis feparari non poterant, fuere deincepsargu-

t

nulla Coddio tum quidem Romee verfanti facta fignifi-

menta litium , & rnateria Scriptorum Efpenii , quorum

catio , qui folum poft duos & amplius menfes per füi

rationem reddituri (amus, Eum menfe Auguíto ann,

Cleri Litteras de re tota monitus fuit.

Sibi Clemens

Ü

1702. confüluit D. Van Heuffen Canonicus & Vicarius

XI, fatis auctoritatis effe gl'edi(lerat, ut ita fe gereret,

generalis Ultrajectenfis ,

quid agendum Capitulo füper

]

iteratis adillud per Bruxellenfer Internuntium juffis, ut

eum approbatione & jufTu D. de Neerca[fel , 'Tra&atum inf'criptuhï:'

fuperioris Maji die 13. expedito Brevi fe fübderet. Pro-

De auctoritate & nece([iaze Epifcoporum (oc. In eo ftatuit Epif-

copos non minus in Regionibus neceffarios effe, que Principibus

ponebat Capitulum ab iis juffis ad. Papam appellatia-

haud Catholicis fübfunt, quam in ceteris; jamque experientia de.

nem; id confilii Van Efpenius nonimprobavit; at ejus

plorandumi in mmodum compertum effe in Anglia &c, &c, in novi

inutilitatem previdebat, eque atque Appellationis a

;

Orbis Eeclefiis, ! Refellit ibidein falías ratioeinationes & falfa prin-

Pentifice tninus informato ad imelius informandum , de

cipia a Jefaitis ad impugnandam propriorum Epifcoporum neceffi-

qua tum quidem interponenda cogitabatur, quemad«

;

tatem adhibita; falfa; inquam, principia, qu: deinde Scriptis

r

contra Ultrajectenfem Clerum hoc fzculo vulgatis unico fundamen.

modum die 6. Martii fequentis anni reapfe factum eft,

to fuere,

Opus hoec D. 74yroldo tunc Bruxellis Internuntio nuncu-

& efficaciora inedia tuggerebat,

patum fuit,

D. Beyer annuntiabat in Prafatione non minoris mo.

!

menti nova Opera duo; primum, De Divina Epifcopalis Ordinis

() Breve diei 7. Aprilis ann, 1703.

infliturione; alterum , De aucloritate Capizulorum. Cazhedralium

(5) Vide Monumentum hoc in Sczipto cui titulus ; Cau[a,God.

dedis vacantis, ac precipue de infFirurione d?* perperuitaze Capizuli

€auda,

Cazbedralis Ecclefe Harlemenfis, — Jam ediderat ann, 1598, de Con-

(c) Epiftola D. Buffi

(

& Harle

1 Bruxellis Internuntii ad Capitula Ultraje&ti

firmatione Tra&tatum D, Sanf2licio in Urtbe- Colonia Nuntio dica-

mi , die 21. Julii ann, 1702.

f

tum,; annoque 1666, Tractatum de Ecclefiaftica Hierarchia, ubi

(4) Epiftola D. Buffi, Januerii die 2 5. ann. 1703.

ftatuit eadem prineipia, que Urbi dj* Orbi probata fuere,

Fita Fau Efpeu,

Pa

*

Motivuta

116

VirA D.

VAN EþSPEN.

f

ne, in Ecclefiis fervata qu»æRomahæ Curia mancipa-

. Motivum Juris prb Harlemenfi. Capitulo.

te non füunt.

Batava Ecclefie Adverfarii nihil aliud

Erat horum adjumentorum unum per publica Scri-

habuere quod reponerent, quam jactata ultra montes

placita e falfis Decretalibus unice delibata. Scriptum

|

pta obfequens propriorum jurium defenfio. Quod om.

!

nium primum prodiit, infcriptum erat: AMotzvutm u-

quod confuravit Van Efpenius, illudque quod ejus con-

futationi ipfe Govartius oppofuit, huic rei apertiffimo

À

vis pro Harlemenfi Capitulo (2). Ejus genuinum Au-

&orem eífe Van Efpenium conftat ex ejus Epiftolis

exemplofunt, Omnes hujus pofterioris ratiocinatio-

L d

—

—

dierum 17, Januarii, 14. Februarii, 3. Martii, & 4.

nes non nifi poteftatis plenitudine Summo Ponrifici af-

Maji ann. 1703.

Atillud D. Ze. Svvaez , Decanus ejut-

ficta nituntur.

Monet nimirum ab eo Epiícopos fuam

dem Capituli per infcriptum ejus fronti Monitum ad-

omnem auéctoritatem tenere; ad eum unum Epifcopo-

optavit, vulgavitque fub Aprilis ann. 1703. finem, cum

rum inflitutionem ac depofitionem fpectare; & quem-

WE --EANM l

ordinarii Cenforis approbatione.

Bruxellenfis Inter-

admodum Papa abfolutam in eos auctoritatem exercet,

nuntius ftatim Govartzum (b) Sylvae Ducis Vicarium

ita hos ipfoseo jure pollere, ut prorfüs eamdem in fe-

Apoftolicum impulit, ut refponfum contra AMotzvurm

cundi Ordinis Clerum exerceant ; eorum arbitrario

S'uris elaboraret, Reapíe prodiite veftigio refponfum

füpremoque regimini (fupremo arlitrio €2 moderami-

hoc Latino Batavoque fermone; fed ita paradoxis &

gi, pag. g. n. 3.) Clerum fubeffe; ab uno eorum be-

placitis perniciofis infartum, ut ei Govartius füum no-

neplacito eumdem pendere (2 zutu illorum dependent,

mmen apponere non auderet, nec Approbatorem aut

ibid.); füum ab Epifcopis Clerum tum folum confuli,

Typographum qui vellent ejus rationem reddere, nan-

cum iis lubet, iifdemque femper integrum effe, ut fi-

ciícererur.

Anonymum bhunc Libellum initio ftatim

liorum füorum Patrifamilias, eorum fententiam negli-

confutavit Efpenius in proviffozal? Refponfo, ad D. Pa

ere,

Ad Ecclefie communem pacem, Conítantino M,

Evkel miffo quod haétenus manufcriptum remanfit (c) ;

fufiufque quamprimum in Scripto fub menfis Julii fi-

rerum potiente, Auétor (pag. 7.) ejufmodi regiminis

nem impreflo, & a D. de Svvaez adoptato, qua ipfa

epocham, faltem quoad Iraliam , referre contendit ; ad

ratione AMotivum S'uris ipíe adoptaverat.

XII. ufque Seculum (zum, *. pag. 12.) Capitulorum

L -- r . E - WE EE T EE - RE — u i us « DO a EE C en-]

in Cathedralibus Ecclefiis inftitutionem retrahit; ac fi

Qui graviores fuper Jure publico Ecclefiaftico con-

troverfias folide pertraétatas videre cupiunt, ad hec

confentit iis Summos Pontifices majorem auctoritatem

—

Opera confugere poffünt.

In iis Van Efpenius natu-

(feu viventibus, feu fato functis Epifcopis) concetffiffe;

rales & effentiales Ecclefie prerogativas ab iis enuclea-

quam Clerus antea obtineret, contendit (fag. 12. €7

B um 1

re fecernit, quas ea non nifi per Fidelium liberalitatem

24.) quemadmodum eam folum a Papa rener, ita ejus

& Principum conceffionem obrinet.

Propriam & pe-

exercendz jus iifdem non effe nifi ex ipfius Papse be-

f

culiarem [Zcclefiafticae Turifdi&tionis notam fedulo ex-

neplacito, & quoad eidem aliter mandare placuerit:

Jl

pendir, probatque ejus proprietatem ad univerfum Ec-

uifi per Sedem Apoffolicam aliter. contigerit. ovdizari.

ltaque concludit, Ulrrajectenfe & Harlemenfe Capitu-

clefiae Corpus fpectare; Epifcopos qui ejus primi Mi-

niftri fünt, eam tenere proxime a Chriíto Domino, ac

la, ut. veri nominis & proprie dicta Capitula effent,

debere, e fui Divini Magiltri mente, eamdem in com-

earumque Ecclefiarum vere ac reapfíe vacarent, fine

ä

»une cum fuo ipforum Clero exercere; & quod inde

contumacia tamen non poífe Papali auétoritati oblucta-

ri, & [urifdi&tionem, Sede vacante, exercere, poft.

confequitur, iis ex hac mortali vira migrantibus, eo-

rum Ecclefiam haud hujus Jurifdi&tionis JaCturam face:

uarn Summo Ponrifici placuit id ifdem prohibere.

re; Clero jus effe, ut eam exercere pergat, vacantis

Abfona hac paradoxa, quod nemo non vider, eo

Sedis teimpore, idemque dicendum effe,

ua com

demum abeunt, ut ftatuant Papam tanquam fupremum

í

munis Canoniítarum fententia eft, cum Epi

copus fuf-

& abfolutum Dominum murare poffe Hierarchiae or-

penfioni fübeft, auta fua Sede longius abeít; quam ut

dinem, omneíque Ecclefias in- fervitutem redigere.

ejus curam agere pollit (4).

'Tamalte tamen hec ipía infident Auctoris animo, ut

Occurrent ibidem pariter illuftria principia fuper ju-

eos qui eadem impugnant, habeat hominum loco ( Ad

re quo gaudent omnes Ecclefie, nt fingulze proprios

Le&, pag. 1.) qui pzetatis obdu&a Jpecie , & per fubdo-

lam fiftavum virtutum profe[[ronem , veram Fidem 2

Epifcopos habeant, (uper obligatione cui primi Pafto-

res fubfunt, ut earum unicuique Epifcopum tribuant;

veterem. Do&rinam aggrediuntur, ut zovam Difcipli-

zam in Ecclefiam inducant; & per hujus imporentis

fuper iis quae requireret Ecclefie mens ad Epifcopo-

rum z partebus 4nfideliumn nominationem , denique fu-

anticipationis confecutionem , celebrer Fevret , in

2

Motivo S'uris laudatum , veluti putridum Ecclefie mem-

per abufibus qui fereï in hunc ufurn irrepuunt.

brum (ügillat, cujusipfi turpis effet & ignominiofa con-

P

Scripto buic oppo[ita ultra montes placita.

futatio.

Principium alterum non minus periculofüm, quod-

IV, Finiuntur omnes he controverfiae per antiqui-

que ipfüm Barava Ecclefie Adverfariis bafis veluti

loco fuit, illud et, remporalem Poteftatem aeque pror-

txa*tqis invicta principia, peculiariter, Zibertatum nomi-

füs ac Spiritalem Ecclefize neceffariam e(fe; utramque

a Chrifte Domino Ecclefi:e collatam fuiffe, eamque

äï

(a) Vide Supplementum ad Collectiones Operum Van Efpeuii,

IV. Parr. num. 1. Laudatur Opus hoc in Supplemento ad us Ec-

proinde formatam & in perfecto ftatu pofitam non

clefiaff, univ. 1. P. Tís. XV. Cap. I11.) Ei locus effe debebat in

Colle&dione Monumentorum, quz ad ejufdem Supplementi calcem

cenferi, nifi cum utramque poflidet; adeoque veteres

Ecclefias, cum inInfidelium, aut qui a Catholica com-

extant. Quecaufe Typegraphum impalerint, ut illud fuppriime-

ret , ignoraimus,

munione fegregati funt,. Principum poteftatem inci-

dunt, defiruclas everíafque cenferi ex eo folum capite,

(L) D. Van Erkel (Obfervariones Prodrome pag.3.) Govar-

tium tamquam primum Scriptorem nominat, quocontra Batavum

quod füam temporalem poteítatem amittunt. — Epifco-

Clerum Bruxellenfis Internuntius ufüs fuerit.

Sua jam Govartium,

(fag. 19.€7 20. uno

palis Cazbedra , inquit Govartius,

ä

ut vidimus, deultramontanis opinionibus , & Clericorum inde.

eodemque rempore Z5rozus eít, Ut Catbedra po[Jet

pendentia folicitudo prodiderat. Ejus praterea privatim intererat

contentiones Romanz Curiz contra Ultrajectenfem Ecelefiam sueri ;

ip Regmis uou Catbolicis veperiri, eam tamen ibidem

cum Ecclefía Sylve Ducis, cujus ipfe Apoftolicus Vicarius erat,

comitari nón poteft Z)rom fplendor quem in Regioni-

nen alia de caufa Epifcopo fpoliata effet , quam confecutione qua-

bustantum poflidet, in quibus Catholica Religio Princi-

dam ejufdem Syftematis quod in Hollandiz Ecclefiam intendeba-

pum eft. ^ Epifcopatus, pergit ( per criminofum abu-

tul

füm verborum S. Petri qui de fpiritali tantum qua omr-

(cj Extat hoc provifronale Refponfum prope omnino recufum

nium Fidelium commmunis eft, prope dixerim, Repa-

in ampliore Govartiani Refponfi con

futatione2 quam exhibet novi

lirate loquitur ) ef Sacerdotium vegale, €9 Regnum $a-

Sup

plementi 1V. Pars mum. 11,

(

d) Cap. 2 $. 8. & feqq-

cerdotale; accepitque Epifcopus verum Aeggum, libe-

Va

LiszR IIl.

CaprvT V.

E

vatm dominationem , i Cives, Urlestz" Proviucias u-

hoc perfugium legitimum effet "ipfum per fe, minime

3

rifdicionem (a).

dubium erat; at eone uti ere erat in prafenti rerum

Poreftatum tamen quas adeo directe ejufmodi prin-

difcrimine? Id erat enimvero, fuper quo nemo non

cipia impetunt , animadverfionem merito veritus Au-

hafitabat. Eadem erar queítionis ratio, qua de agi-

étor huic fecundo Libello aque ac primo nec fuum,

tur in Epiftola, Martii die 4. ann, 1703. data: idna

j«

nec Typographi, nec loci Editionis nomen apponere

juris effer- Ultrajectenfi & Harlemenfi Capitulis, ut Ju-

aufus eft,

P. Defirantius fuas Clamitationes (anno

rifdi&ionem in his Diccefibus exercerent, Romana

Curia prohibitionibus, injuftarumque cenfurarum com-

1710.editas, infcriptafque Scripta confolatoria) a Co-

lenienfi Nuntio approbandas curavit; Hiftoriam D.

minationibus nihil obítantibus.

Indubitatum erat. &

evidens, quemadmodum in hac Epiítola oftenditur,

Hoynckii ann. 1725. Belgicorum Epifcoporum tres

approbarunt; in histamen Operibus duobus aque per-

eorum jus; erant e2 prohibitiones eaeque cenfürez no-

u

niciofa contra temporalem Poteftatem placita atque ea

torie; nulle, tum quoead vem ipfam, tum quoad for-

qua in Govartio perfpeximus , continentur,

Que

mom ex maxime coummunibus juvis Regulis (he fuünt

cum ita fe habeant, eftne, quod quifpiam miretur Ef

hujus Epiftola locutiones); apertum azque firmnum-

penium quo nemo melius in Hollandie Ecclefiam auía

que erat edo&tum füoque Archiepifcopo fidelem Cle-

ponderare , eorumque nullam non coníecutionem affe-

rum nec ejus damnationi affenüri, nec ipfius innocen-

lt'

qui poterat, non dubitaffe Sue M. I. fignificare ea pro-

tie defenfionem deferere, nec Fidelium fibi adharen-

j

bari non poffe, quiz Religio lgdatur , iucevtis avbitra-

tium regimini deeffe poffe, At quid agendum, ut fe-

vü[que vedditis rebus omzibus im Hierarcbia £? Difcipls-

ductionis progreffus fifteretur, eorumque aufa repri-

l

za Ecclefiaflica, quim evertatur a fundamentis haec ipfa

merentur, qui fine auctoritate ac fine proximorum

Hierarchia3 quinpericulofz perturbationi exponatur Im-

ejus Ecclefia. Superiorum miffione fe quotidie Pa(tora-

l

perium, quim omniumn Priucipum , omniumque Ecclefia-

libus 1mmifícebanr, & animarum regimen ufurpabant?

I$

rum jura Romane Curie devoveautur. (b), €9 quin &i

Eumne oportebat fua omni auéctoritate in hos homines

d

prabeatur occafio perduceud ad cumulum abfolut& totius

uti, eos interdicere, prohibere Fidelibus, ne eos ag-

Mundi Mouarchbia , cujus ea jam a pluribus faculis fua-

nofcerent, &c. ]lta quidemex jure; at itane fieri par

i

damenta jecit (c)?

erat ? [d vero ut ílatueretur, haud erat animi fatis,

ld emolumenti Batava Ecclefie Adverfarii per mi-

Non ulterius progrediuntur Epiftolae de quibus loqui-

feram. deplorandamque pruriginem a Romana Curia

mur, quam ut Capitula & Paítores adhuc iifdem ad-

g

fpectandum curarunt, ut eam ad hujus Ecclefiae perni-

didios hortentur, ut /ua tuzia profequantur , & inte-

$

ciem adigerent.

Curiaheceorum prapofterz cupidi-

rim £pif/£olam ad obfequium. apprime cotupofitam, bu-

tati fe dedens, ipfafe fuz dominationis amplificandz fpe

mili[que alacvitatis , €9 alacris bumihtatis plenatn ad Pa-

feduci paffa eft. Hoc primum con(iliuma Curia femel

pam ícribant, ut ei rationes, ejufdem mandatorum

Confu-

fs

intium, qua pedem referre nefcit, femperqueab homi-

executionem impedientes, ob oculos ponant,

nibus extimulatur, quorum cozfilia numnquam mortun-

lebatur ibidem eodem tempore, ut àd Fideles inftitue

h

zur (La Marteliere), hoc, inquam, primum confi-

endos, & per pafZorales Litteras ex caritate monendos

i"

lium inexhauftus novarum oppreffionum fons & origo

incumberetur, conícientiam non pati, ut juffis deferre-

fuit, quarum triftemimaginem hujus Articuli feries ex-

tur, qua S. Sedis nomen praferebant, at cum ejufdem

hibebit.

mente pugnabant; dareturque opera , ut conrexeretur,

vertereturque in vernaculam linguam vetus aliquod

7 E/penfuper confz'lz'o ob Hollandie

Opus fuper injuftarum excommunicationum negotio,

AEpz'/iolæ D. Fa:.

Ecclefia iueuudo.

ut Quinta Epiftolarum D, Nicole fuüper Zerefi emagi-

naria, Gerlonis 'Tractatus; 24 Sententia Paflori etiama

V. Harum videlicet funeftarum confecutionem af-

v

ipjufla timenda [it, €?c. Ejufmodi tum quidem erat

«t

pe&tus Hollandiz Clerum graviffime perturbabar. Ejus

animorum affectio füper ineundo in re confilio quae

d

quidem jura ambigua non erant; horum aperti(fimas

merito fpectabatur ut earum ugza qua graviores magif-

probationes prebere poterat, & reapíe prebebat. At

que extra ordinem aute longum. tempus in Ecclefia com-

p

timor, infcitia, infite jam menti opiniones, pufillani-

tigi[fent, cuju[que confecutiones borrendas fove facile con-

j

mitas obftruebant hominum plerifque aures qui ferre

Jici poterat ex eorum anitno qui eidem addiclà erant. (e).

non porerant fe a Jefuitis & a Romana Curia quam hi-

I

H

feduxerant, impeti, proinde non niíi anathemata fu-

,Brkve Clementis XI, ad Belgii Faderati Catbolicos

bituros,

Ex D. Van Heuflen & D. Van Erkel qui Cle-

maum.

l

nl

ro preerant, Epiftolis compertum fit non eos dubitaffe

quid ex jure, fed folum quid agi utilius aptiufque pof-

VI. Horrend: confecutiones quee a P. Q. in Epifto-

fet.

Occurrit eadem hefitatio in eorum ad hos ref-

la ad D. Van Heuffen die 4. Martii ann. 1703. miífà

ponfis, a quibus confilium petebant. Van Efpenii ad

portendebantur, quamprimum fe in confpectum de-

ü

*

Van Heuffen & ad Van Erkel, eque ac P. Quefnelli

derunt, Pervenit in Bataviam, duobus circiter poft

ad eumdem Van Heuffen Epiftolae nullibi non haec fen-

menfibus, novum Clementis XI, ad Belgii Feederati

i["

fa praefeferunt.

Praítantiorum in Belgio 'T'heologo-

Catholicos miffum Breve, feu potius fulmen multo

H

gorum coníenfus has omnes Epiftolas fulciebat; id

quam Decreta vehementius, quaccumque pracefferant,

aperte conítat de P. Quesnelli ad D. Van Heuffen, Ja-

Expeditum fuerat in Urbe Roma die 7. Aprilis ann,

$

nuarii die g. & Martii 4, ann, 1703. Litteris quas Efpe.

1703. triduo prorfus ante quam Sebaílenus Prafül

nius ceterique Lovanienfes Theologi, ante quam mit-

Bataviam veríus iter fufciperet, ac dum ei jamjam abi-

l«

terentur, expenderunt approbaruntque (2). In ha-

turo nullius non honoris officium perfolvebatur.

o

Prohibetur per hoc Breve, füb pcena excommuni-

rum.duarum prima, difcutitur quaeítio: liceret, nec

ne, oppreffo Hollandiz Clero íuos ad Principes Pro.

cationis ipfo fa&/o, ne quis preter novum Pro Vicarium

u

teftantes confugere, ut fibi contra vim quam perperie-

ii

batur, ab eorum auctoritate prefidium peteret. Quin

(e) Ex iis, que excerpfimus ex P. Quesnelli Epiftolis, judicari

poteft , quanti facienda fit Colletii declaiatio, qui ab eo pronun-

tiatum imputat, Sebaftenum Archiepi(copum Codde poft Papz In-

l

(a) Quippe regale Sacerdozium do* Sacerdorale Regnum eft Epif-

terdi&tum a fai muneris exercitatione defiftere nom debuiffe. Hinuc

coparus ; arque Regno-donatus, libera dizioue d* Juri[diclione. iu

definiit ( Quesnellus) Zfrcbiepifc

epum Sebaflenum defiflere non de.

]*

Cives , Urbes Provinciafque. pag. 20.

bere ab exercendis Vicarii Apoflolici muneribus , licez id illi fuiffes

l

(5) Def. ulter. n. 74. & 22 1.

a Summo Ponzifice inzerdidtum ( Tra&t. de Graz.. Parz. L. Difpus,

(c) Ad S. M. L. Epiftola, Octobris die 16. ann, 1725.

V11I. Consl. I. ) Coller hecloco duo peceat.

I, Imponit P, Ques-

(4) Occurrunt hz Litterz in Scripto cai titulus; Zurgario Cs-

;;

nello, 2. Crimini yertit ,Arsþ.iepifgopo, haud fe Papz arbitrarig

pirulorum Belgii Federati; pag.246. G íeqq.

Interdicto fübdere,

"

(de

1IS

i

ViTA D. VAX ;E:ïS*PAEN.

pus & folicitudinibus infarciri cepiffes 'cdtbolibänfiyüe

(de Cock), ve/ okdutla seceffrtatis fpecie, ullum Jurifdi-

ä

élionis actum exerat. n eo proponitur hzc poftrema

do&lrinam ipfam quam im fua omni puvitate pevceperant,

claufula ranquam circutz[peclio ad omme divifiomis ger-

fufpe&lam propemodum incertamque iifque évadere. (b).

n ab ipfis Yadicibus evellendum necelTaria quin per-

D. Coddü deliberationes , eum in Diecefim fuam

fpiciatar, eamdem . claufülàm, praterquamquod cum

Ecclefiae ufu pugnat, qua, fi neceffitas urgeát, TJurit-

perveni[fet.

diétionem fuam cuivis e fuis Miniftris vel

apprime le-

gitime excommunicatis concedit , unice a

]

inducen-

VIL Inter tot turbas & diffen(ione$, confcientiae

dam divifionem facere, quam funditus extirpari con-

perturbationes & fcandala, denique in Schifmatis tam

tenditur. Ejufmodi fanétio, fiquidem executionem

aperto periculo , Coddium, qui confilii potiffimum

fortita effet, earum Provinciarum Fideles fpiritalibus

inirer, extrema inceffit animi fluctuatio,

Ei propone-

omnibus fancti Minifterii fubfidiis omnino fpoliaffet ;

bantur precipua confilia tria (c). Primum, ut Ro-

. cum D. de Cock cui uni per Breve licebat inillud incum-

mane QCuria Decretis, obmutefcens, & in fuum In-

bere, fuisa Principibus ullam functionem edere vetitus

terdiétum confentiens, fe fübderet, füsque ipfius, fui-

, effer, & interdictioni huic ipfe fe fubdidiffet.

que Cleri innocentige defen(ionem defereret; alterum,

Ceterum tam prepofíterz agendi rationis nulla in

ut Decreto in fe pronuntiato publicam humilemque

;

Brevi peculiaris affertur caufa. Satis habetur Papam

proteftationem opponeret, deinde vero nec cunétatus

nec hafitans fui miniflerii functiones repeteret; ter-

generatim dicentem induci fe, juffis gravibufque de

caufis permotum fuiffe.

tium quod inter priora duo. medium locum tenebat, in

eo pofitum erat, ut nec contra füum Interdictum pro-

ita fcilicet magnae Sedis Archiepifcopus, Nationalis

Ecclefiae Caput,confpectus eft füo Minifterio interdictus,

teftaretur, nec ejus abolitionem profequeretur, atque

adeo ne alterius quidem Vicarii Apoftolici nominatio-

abíque ulla regularis formae & proceffus fpecie, per pu-

ra putaque Papa Brevia clanculum in ejus Dicecefin im:

niobluétaretur, ze quid obflaculi paci €? atiimorum con-

miífa, quorum unum ad ejus adverfariam partem da-

ciliatiomi objiceret ; at quin uegligeret legitimis vationi-

tum , ad Fideles ejufdem auctoritati fubditos alterum.

bus fuum bonovem, fua jura, fJuamque & fui Clert inuo«

Íta in eumdem modum Cathedralium Ecclefiarum Ca-

centiam defendere, — In hoc poítremum Contilium Cod-

pitula duo füis omnibus fpoliata, juribus atque adeo

dius defcendit, zta cozfulentibus pluribus fingulari pru-

delata penitus, & quod longe deterius, Catholicorum

dentia 9 pietate viris, At novem menfes infumpfit,

tercenta millid ad fatalem neceffitatem redacta, ut, fi-

ut deliberaret, oraret, confuüleret. Primum is quidem

quidem iis Decretis fe deberent, Paftoribus omnino

confilium libenti animo preuliffer; plurium, ut aje-

deítituerentur. Atque abfona-hec omnis agendi ra-

bat, Sanctorum olim Virorum exemplo; fi ejus, ut

tio , tam omnibus reguiis contraria nitebatur hoc uno

eorum cauíà mere perfonalis fuiffet; (ed cum ea arcto

vinculo cum . fidei fuique gregis rationibus, cumque

principio, qui

dquid fibi placuerit ; facere Papam poffe:

ad bujus Sancla S«dis BENEPLACITUM.

Paftorum fama confociataeffet, qui do&lriza in ejus Ec*

Horum duorum Brevium unum duobus fere menfi«

clefia, €? ad amimarum fervitium alacvitate [upra cete-

bus ante Coddium in Hollandiam pervenit,

Illud ejus

vos eminebaut, credidiffet fe reum reddere verztatis C?

Adverfarii dedito ftudio dilleminarunt, per falfas &que

juffitie in oppre[fioue derelithe , iquidem fue caufa ju-

"dH - m um —— 5neu& — ^M 9- — ——

ac malignas glof[as pro viribus infecerunt; ex eoque an-

flitiam ita Dei 3udicio reliquiffet, u£ fé eidemm apud . bo-

imiues defendendes fubducivet (d). | Confilium alrecum,

fam arripuerunt, ut audacius acerbiu/que quai unquam

autea, laudatum Prafülem ejufque Clerum impeterent,

quantumvis folidis atiomibus niteretur , haud ei vifum

eít, in prajenti verum difcriminue, Chriftiane pruden-

eorumque faman maxitne effrenata. licentia denigrarent

—— e-m0R -- BM L I

(a), Schifmatis virus duorum jam mentium ípatio tam

tiae regulis confentaneum.

Verebatur, £2 quidem jt-

late ferpferat, ut e Catholicis non deeffent, qui Miffae

re, ne malo pejus vemediumn e[[et , füpraque eegrotantis

Dominicis Feftifque diebus audienda preceptum vio:

vires. Quacumque fpes aftulgerer ad. ejus executió-

nem externa fubfidia non defutüra; quamvis eum bene

lare quam Sacro intereffe mallent per Cleri Presbyte-

rum facto qui Cockium non agnofcebat.

multi ad id vehementer folicitarent, eoque' plures abi

Ejufmodi eft deploranda conditio ad quam Sebafte-

rent, ut eum monerent cozfcientie leges 2ta vequiveres

nus Antiítes íüum gregem redactum comperit, cum

quamvis Paftores & Fideles quibus fo/icitudo €7' animi

robur inerat, fibi mordicus adhafüros fperare poffet;

ex Urbe Roma [unio menfe ann. 1703. rediiffet. Er-

rans difperfüfque, ovium in(tar ab(que Paftore, feu

timebat tamen, ne a majore numero defereretur. ( 8);

potius vaftatus a lupis qui non alio fpectabant quam ut

cui nec perfpicacic nec alacritatis fatis effet, ur ei addi-

eum devorarent , eo erat miferatione dignior, quo mi-

&us contra excommunicationes perftaret, quas haud

nus oculorum acie pollebat, ut bonum Paítorem a

cunéfata Romana Curia in eum pronuntiaret, fi ipfe

per fe ad fuarum fünctionum exercitetionem rediret.

——k—;—.q—':,"—-——-— — —

Mercenario dignofceret, Eorum Fidelium complu.

res mancipati jampridem Jefüitarüm moderationi qui

Eum poítrema animadverfio in fententiam traxit per-

f

movirque, ut ad infirinze vel infcite multitudinis bo-

per füam laxatam moralem doctrinam prapofteris cut.

Jufque cupiditatibus blandiebantur, aut Religiofos Mif

pum crederet fe nulla non indulgentia quae cum officio

veritati & juflitie debito non

ugnabat, uti debere;

ä

fionarios fecuti qui nihil aliud quam cecam, quoad

omnia Románae Curiae Decreta; obedientiam praedica-

id ünum cavens, ne, at érat ad legitatem a yatura ja-

i

&us , ac de auimorum conciliatioue & pacis redintegra-

bant, (üorum veterum legitimorumque Paftorum non

auctoritatem. modo tanquam ufürpatam, ex quo Ro-

tioge apprime folicitus, quidquam aggvederetur , quod

mane eidem Curie placuerat ea fpoliatos declarare,

fuo fuique. Cleri ! bonori officevet, aut quod. 74dverfarii

fed fidem quoque tanquam perzicioforum, ? quidem

coutra cominunem do&hvinam aut ejus. Ecclefie difeciplz-

5202 unius gcueris errorum fafpectam fpectabant. — Du:

nam detorquere pofJeut. (f ).

ä

bitationes & ambiguitates novos, in dies fingulos, pro-

greífus edebant, illudque, fi quid aliud, maime Cod-

D. Fan Efpeu precipua. D. Coddi ejufque. Clevi. confilia

dium augebat, zoznullos velex eo populo qui ba&fenus

" Iioderatur,

fine ullo ferupulo fuis Pafforibus additius pevfHiteras , in

VIII. Van Efpenius, ut ex Coddii ad eum Litreris

quarm fe partém darent, prope non amplius [cire, eorum-

. que mentem fuper. certioribus purioribu[que cbriftianae

)

snoralis doclvine vegulis , fuperque admimiflrationis Sa-

(^) Decl. Apel. pag. 113.

(c) Ibid, pag. 111. d* /eq4.

craimentorum di[ciplina ad falutem utiliore , bafitatiom-

(4) Ibid. pag. 127- 164. 172.

RL

1

(e) Julii die2 1. & Auguft

i r ann. 1704. detz Littgr?;

p

| (a) Decl. Apol, D. Coddii , pag. 102.

m

q

'.ï

Lmuv I1II. Careur V.

119

int&ïl«ï pimus, in hujus gravis deliberationis ferie maxime,

Adverfariorum imperum opem ferre parati elfent. (g)

Ti quis alius, ejus omnium confiliorum particeps fuit,

Coddius dubio procul quia non íatis de hac conditio-

ld íane, quemadimodum cum P, Quefnello confenfio-

ne certus erat (cum

r belli negotia füis AA, PP. exe-

nem (4) Doctori huic Adverfarii crimini vertere volue-

qui non liceret, quidquid iis fua ceteroquin fapientia

runt; qui tamen idipfüm fibi g/orie duxit in Scripto

infpirare poterat, adduci propterea non:

:

quod S. M. I, obtulit (). Et fane quid illuftrius ac

gowit, ut hoc

pofterius confilium fequeretur. Non perfpicientie,

laude dignius, quam peculiaris Ecclefie contra jus faf-

non animo & conftantia fatis, ut diximus, non folum

que vexata oppreffeque juribus propugnandis, ejuf-

in Magiftratibus, verum etiam in Fidelibus ipfoque

ln otedote d . .

que confiliis dirigendis, ftudium & operam ad com-

Clero perfpiciebat, ut magnanimise hujus agendi ra-

munes totius Ecclefia omniumque Principum rationes$

tionis confecutionibus ferendis effent.

conferre? Nihil non praeterea Do&orem hunc ad id

Erigebatur ex alia parte Praeful hic in eam fpem fore,

adigebat ,' juffitia , cavitas £? fue profeffionis. ojficia,

ut fua moderatione Romanam Curiam molliret, ad ali-

quemadmodum füurn Principem alloquens ipfe teítatur

quam conventionem, quz acceptari poíTet, ineundam

(c).

lta ejus alacritas nulli prorfüs rei deerar.

Su:e

adigeret, impediretque, neiníe faumque Clerum ex-

eum Ebpiftole Libelli fupplicis Auctorem produat,

communicationes pronuntiaret, quxe, quamvis injuftae

quem Capitula duo, Arbitros petendi gratia , ineunte

ellent, eo tempore, quo inftitutio deerat & experien-

ä

ann. 1703. ad Papam miferunt; quibus ipfe eodem tem.

tia,. vehementer afficiebant terrebantque plurium etiam

pore fuafir, wt J4ppelatiouis viam inirent. Cum id

ex iis animum qui Ultramontanis contentionibus man-

acdtum e(t, ut, poftquam Coddius interdictus fuerat,

cipati non erant. Experientia quidem certe quampri-

deliberaretur, Capitulifne an Pro Vicariis ejus Pracfu-

mum oftendit, nihil, humanarum rerum (pectato or-

lis potius congtueret Dicecefeos regimen fümere, Do-

dine, ex Romana Curia fperari poffe, quoad a Jefui-

€or hic in Capitulorum favorem pronuntiavit, eadem-

tarum dominatione liberata non effet; numquam in-

que adduxit, fua ut Jura alacrius tuerentur, cum Cod-

terim fore, ut quidquam cederet, quod iis falfo per-

dius ita fe comparatum prodidit, ut ne fua ipfe exer-

fuadentibus, (e adeptam crederet; quantumvis boni

ceret... Cum Prafuli huic ipfi, pott fuum in Hollan-

apa quos Deus in S. Sede collocaret, de actorum in

diam reditum , aliqua fuit ineunda ratio, ejus ad Ef-

eam Ecclefiam injuftitia & irregularitate conviéti effent;

penii confilia potifimum perfugium fuit; eidemque ipfe

quantumvis eorumdem ipfos puderet; quamvis a Je-

conficienda quibus opus habebat, acta fzzpenumero de-

fuitis eo rerum fe adactos acerbe ferrent (quod ipfum

:

mandavit, Ad feligendum e rribus agendi rationibus

peculiariter Benedictio XIV. contigit), Jefuitas femper

quz feofferebant, Do&or hic plus contulit quam qui-

impedituros, ne Romana Curia evidentie veritatis &

vis alius. . Ab edendis publicis reclamationibus , juri-

juftitie fe dederet, & , qua Lovanienfis Doctoris

dicave À

pellatione a Romana Curie in fe Decretis

non alia

Á

(Renardi) locutio eft, erermum opprobrium deterpe-

e caufa Coddius abftinuit, quam quia Van

ret,

uod hoc negotium eidem offuderat.

(5) 1tà

ä-

Efpenius id ei prorfus inutile fore fignificavit. Habe

fibi blandiri,

ajebat P. Q. jam inde abann, 1704. ** ut

rentur, ,agebat,.æ

uo honorificeniius ejufmodi Decreta,

» credaturauctoritas, obfirmato femel animo, pedem

omnino extra/u

,

iciaria, iacompetentia, notoria nulla,

» referra velle, adducique poífe, ur malum reparet;

feu res ipfa feu forma fpe&taretur, praeterea haud rite

» adquod agendum pertractaeít; ea quidem fpes haud

