ilius fxculi cum invalefcentibus Lutherana & Calvi-

eloquentiz addifcendzx nimia curiofitate plufquam ex-

niana hzrefibus plurimi ederentur etiam mentito aucio-

pediebat librorum Gentilium le&ione occupari, eo-

re, ac przlo libri, fermento heretico infe&i, & qui

rum lectionem ipfis interdixit Canone 27.

nec facile a Catholicis difcerni poffent; varii a variis

Similiter füb initium fxculi IX. confiderantes Patres

neologis confici coeperunt librorum catalogi feu In-

Synodi Cabilonenfis quantum periculi immineret Sa-

dices, in quibus notabant libros quos vel ab hreticis

cerdotibus, fiipfis ex quorumd im librorum le&ione

confe&tos, vel hare(i confperíos judicabánt. -

perfaaderetur peccata quantumvis gravia, levibus poe-

Et quidem ad inftantiam Caroli V. Sacra Facultas

nitentiis poffe expiari, repudiatos ac omnino elimi-

Lovanienfis indicem confecit librorum hareticorum,

natos voluere libellos illos quos Penitentiales voca-

& de hzrefi fufpectorum, & quorumlectionem, pro

;E

bant, quorum fünt, inquiunt, cert errores, incerti

eo faltem tempore populo haud convenire judicavit

» qui

auttores, de quibus re&te dici poteft: Mortificabant

anno 154^. juffu ejufdem Czfaris, publicatus fui

t

animas qua nou moriuntur, C$' vivicabant animas

Item alium fufiorem & copiofiorem eadem Facultas

uce non vivebant: qui dum pro peccatir gravibus leves

compoíuit, quem adjun&o Edi&o anno i

$:6. idem

quofdam €9' inufitatos imponunt pemnitentie modos,

Czfar publicavit. Hi integri una cum Cza

reis Edidis

confuunt pulvillos fab omni cubitu manus. Canones 38.

referunturlib. 1. Edi&torum Fland

É

&C,

1639.

r?æ ?mprefüonis anni

p NORW HNUNEU —eeu E O

Quin &füb idem tempus, ut efficacius fimiles per-

Similiter anno 1557. Romanus Pontifex Paulus IV.

niciofilibelli e Sacerdotum manibus retraherentur, vi-

pracepitutab iis, qui Inquifitionisofficio Romz erant

fum fuit Concilio VI. Parifienfi, a quatuor Provin-

przpofiti, Indexlibrorum prohibitorum conficeret

4

ür,

ciarum Epifcopis celebrato,; ut unüfquifque Epiíco-

qui anno 1559, abfolutus & publicatus fuit.

porum in íua Parochia eofdem erroneos Codicillos di-

Hic Index in tres claffes diftributus; prima claffe

ligenter perquirat & inventos igni tradat, ne per eos

exhibebat nomina eorum quorüm omnia opera cujuf-

cumque argumenti, etiam profani , omnino vétanturs

ulterius Sacerdotes imperiti homines decipiant. Lib.

,

I, Gan. 52.

inter quos etiam Catholicorum quorumdam nomina

Conftat igitur non tantum jure naturali przceptum

Occurrunt.

L

fuiffe a librorum impiorum le&ione abftinere dum pe-

Secunda claffe continentur libri (ingulatim damnati,

riculum contagionis praevidetur, fed etiam a multis

cum alii eorumdem auc&torum libri non vetentur.

Vr n nEl Qu TO RA IN L^* ZUROE ? Cb EPSCRUREONTTDRIY T PIST O gt ss

retro fzculis Ecclefiam reipfa oftendiffe (ibi effe pote-

Tertia claffis compleüitur fcripta quedam anonyima,

ftatem füpprimendi libros eorumve le&ionem interdi-

adjecta claufuüla generali vetante libros o

,

mnes 'an-gny-

cendi, quorum ledtionem filiis füis perniciofàm fore

mos editos abanno 1519,

judicat; licet verum fit, quod priftinalibrorum inter:

Deniqueadditur catalogus 6o. Typographorum qiio-

didio quoad modum & formam non parum differat

rum omnium libri, quos illi typis füis evulgaverunt,

ab ea que poftremis hiíce temporibus

prohibentur, a

frequeïntari cae-

mate prodiiffent,

quocumque demqm auctore aut idio-

z

pit.

Quis enimin przteritorum feculorum Conciliorum

Similem ante hac librorum prohibitionem aut In-

libris aut hiftoriis reperiet legem univerfalem qua ge-

dicem a Romanis Pontificibus evulg

atum fuifle haud

ä

.

neraliter, idque füb pcena excomimunicationis, latee,

reperitur : unde de hoc Pontifice d

1

cerenon dubitat

utajunt, fententic interdicatur, ne quis libros hzre-

Spondanus ,, quod primus extiterit qui univer[alem

)

ticam doctrinam continentes, aut hzrefeos fufpectos

pernicioforum librorum cujufcumque àrgumenti

legat? Immo primus qui fimili forma ufus fuit dicitur

35

etiam profani, a quibufcumque etiam Religione

?

fuiffe Leo X. qui Luthero damnato fimul emnes ejus

Catholicis fcriptoribus , vel etiam a fufpedis Typo-

libros füb poena excommunicationis legi vetuit.

» graphis, de quacumque arte editorum Indicem

3

?

Ipfüm fecutus Paulus III. damnatis generaliter & ex-

contexere ftuduerit : cum ad eum ufque diem li:

::

communicatis per Bullam quz vocatur Bulla Ceza

3

brorum prohibitiones tam a Pontificibus quam- ab

Domini, omnibus hzreticis, eadem quoque fententia

P

Imperatoribus fadz, nunquam excefliffent termi-

involvit libros Lutheri, aut quorumvis aliorum ejuf-

3

5

nos librorum lwereticorum , alive peftilentes legi

dem fe&z leges, aut in fuis domibus tenentes, im-

-

prohibiti fuiffent, nifi quorum au&tores etiam dam-

primentes, aut quomodolibet defendentes ex quavis

23

nati extitiffent.,, Hzc ille ad annum 1557. $. V. ibi-

caufa, publice vel occulte, quovis ingenio vel colo-

dem addens: , Illud in hoc Indice Pauli rigidius vi-

re.

Quinimo nec ulla librorum interdi&io füb poena

» füm quod poenalegentibus libros eo catalogo com-

excommunicationis latz fententiz aut denunciatione

b

prebenfos ac prohibitos denunciata erat excómmu-

?

,

ET MP UNEIR TP VICUHEHE - KC PVOLU AUR TOR I EE

peccati mortalis in legentes, uti hodie librorum pro-

nicatio latz fententic Pontifici refervata, privatio

hibitioni adjici coníuevit, apud veteres reperitur;

]

)

atque incapacitas quorumcumque munerum ac Sa-

?

?

adeo ut fateri oporteat, quod licet nota fuerit apud

cerdotiorum, perpetua infamia, cum aliis poenis

veteres & a multis retro.fzculis ufürpata librorum pro-

25

arbitrariis. Quo fa&um eft ut Pius 1V. Pauli füc-

»»

cetlor, rigorem hunc temperans , totüm illudlibro-

hibitio, forma tamen prohibitionis hodiernz recen-

»

rum negotium ad Concilium Tride

vt

35

rit, ,, Ha&enus Spondanus.

fitinum reltuvl-e-

Quod ad Concilium Tridentinum attinet , Ieg,itzur

De InpicE librorum prohibitorum: quandonam is con-

quod cum poft fufpenfionem decem circiter annorüum

; C2 quid in Concilio Tridemtino

ruríus füb Pio IV. omni füfpenfione füblata, ejus re-

: fici caeperit

circa illum actum fit.

fumptio in feffionehabita 18. Januarii anno 1562.com-

muni Patrum affenfíu declarata eíffet, habita fierit

Prafidibus

Ekxtat"ïn Concilió Romano anno 494. fub Gelafio I.

Congregatio 26. ejufdem menfis m qua a

Cozxci—

161

Dr RowaNis CoNGREGATIONIRUS.

Concilii inter alia propofitum fuit ut libri a diverfis

bavit þer Bullam quz incipi

39

D

t Dominici gregis, editam

ï

auctoribus po(t hzrefes natas editi una cum Catho-

24. Martii anno 1564.

j

3

3

licorum contra eos ceníüris examinarentur, quo

In hocIndice unaqueque Alphabeti littera tres claf:

3

Synodus, quid füper illis habeat decernendum , fta-

fes habet : In. prima non tam libri quam librorum

32

tuat.

Ícriptores continentur, qui vel hzretici, vel de hz-

Super hoc articulo varias fuiffe Patrum

kfentehtias

refi fufpe&i fuerunt. In fecundam refetuntur libriqui

ex adis Concilii conítat: & quidem inter alios Ar-

ob dottrinam non fanaw vel fufpettam; aut que offen-

chiepifcopus Granaten(íis ,. ab ea occupatione Patres iozem etiam in moribus (tantum) fidelibus adferre po-

» dehortatus fuit, quippe longiffima, & quz Syno-

tefl, rejiciunturs etiamfi au&tores a quibur. prodiere

» dum abftraheret ab altioribus negotiis, magiíque

ab Ecclefia nunquam defciverint.

Tertia eos libros

» indigentibus ipfius proxima cura.

complectitur , qui fine feriptoris nomine exierunt in vul-

Bartholomaus de Martyribus Archiepifcopus Bra-

gus, C9 doftrinam continent quam Ecclefia Romana

carenfis adjecit, poffe id committi A4cademiis. Plures

tanquam fidei Catholicee , aut morum integritati con-

fi Petro Suavi credimus, folus vero Petrus Contare-

trariam refutandam ac repellendam effe decernit : uon

nus, fi Pallavicino, fuadebat ut aulla fteret in 1ndice

enim ommnes libros qui nomen auctoris non praferunt

Pauli mutatios effe verius recentium ingeniorum intem-

damnandos e[fe putarunts quandoquidem fvepe viros

perantiam, quaim Religionis [ludium, velle dece[forum

dottos quidem ac fanctos novimus, ut. Refpublica qui-

opus reformare, non quo illa meliora redderentur, fed

dem Chriftiana ex eorum vigiliis fruclum cayerety ip[i

quo ip[i praflantiores oftlentarentur.

vero inanem gloriam evitarent, libros optimos [ine no:

Generalis Auguf'inianorum exiítimabat novum ab

mine edidiffe. Hac ex prafatione Patris Franci(ci Fo-

initio Indicem con(truendum non effe, fed Indicem

rentii Ord. Pred. Tridentinz deputationis ad coufe-

Pauli reformandum.

Huic confonabat alius, Daniel

é&ionem Indicis Secretarii.

Barbarus adjutor Patriarchz A quilejenfis, monensIn-

In fine Regularum Indici prafixarum poena ii con-

dicem Pauli corredione plurima indigere, cum eo-

travenientes decernitur, ut fj quis libros heereticorum,

dem modo profcriberet opus licentiz juvenilis, &

vel cujufvis auctoris feripta ob heerefeos vel falfi dog-

opus hzreticz pravitatis.

mqtis fufpicionem damnata atque prohibita legerit , aut

- Tandem poft varias tüper hoc negotio Patrum alter-

habuerit, [latim excommunicationis fententiam incur-

cationes, plerifque confentientibus , ut aliquibus con-

rat : qui vero libros alio nomine interdittos legevit vel

ficiendi Indicis cura demandaretur, rogatifque Patri-

habuerit preter mortalis peccati reatum;

3

quo a.:z?ïcitur,

bus, ut librorum Ceníores defignarent, communi judicio Epifcoporum fevere puniatur.

voce Praefidibus Concilii horum electio injunda fiuit,

Hz funt poenz ad quas fit allufio dum in hodierna

a quibus ex Patribus 18. deledti fuerunt ad lndicem'

prohibitione librorum dici folet, fub peenis in Indice li-

elaborandum, tradita facultate tum iptis minores eti-

brorum prohibitorum contentis; fed cum diveríà (it

am Theologos adhibendi, tum reliquis fuggerendi

poena pro diverfitate librorum prohibitorum, necío-

Vide Pallavi-

quod cuique in id conferre videretur.

leat hodie exprimi quo ex capite libri prohibeantur ,

cinum Lib. r4. Cap. 19. hittorie Concilii Trid.. (&

patet quod incerta (it poena quam le

gentes incurrere

Spondáuum ad an. 1562. $. 17.)

joffünt legendo libros prohibitos.

Conformiter ad hanc Patrum refolutionem forma-

Cum hic Index audoritate Pii IV. una cum prapo-

tum fuit decretum, quod fedione 18. publicatum ett.

fitis regulis, tribus & amplius men(ibus demum poft

Poft hunc Patrum delectum & püblicatam hoc de-

difolutum Concilium probatus & publicatus fuerit,

cretum; nihil de hoc negotio in Concilio amplius

quaritur qua ratione vulgo dicatur Tridentinus?-

adumlegitur, quoufque jam inftante Synodi conclu-

, R. Certum in primis eft Tridentinum dici non pof

fione quarta Decembris, quo die & finis Concilio im-

íe, quafia Synodo Tridentina compofitus aut proba-

pofitus eft, decretum Patribus praledum & proba-

tus fuerit; quandoquidem conttet Concilium Triden-

tum fuit, in quo prius relatis quz feflione 18. decre-

tinum nullum Indicem compotuiffe fed tantum dele-

ta erant, fübditar ,,Audiens nunc (Synodus) huic

&is quibufdam Patribus curam illius demandalfe, id-

» Operi ab iis (quibus opus Indicis conficiendi com-

que cum relatione ad Synodum, ut facta relatione ,

35

miffum fuerat) extremam manum impofitam efle ,

ipfà demum commodius deéliberare ac ftatuere poffet,

25

nec tamen ob librorum varietatem & multitudinem

Conftat quoque Patres Tridentinos nunquam probat-

»»

poffe diftin&te & commode a S. Synodo dijudicari,

f& opus a delectis Patribus exaratum; quia ut ex his

35

precipit ut. quidquid ab illis praftitum eft, San-

decreti verbis, Audiens nunc Synodus, &c. intelligi-

35

&iffimo Romano Pontifici exhibeatur, & ejus judi-

tur quod demum in ipfo fine Synodi Patribus inno-

cio & auctoritate terrginetur & evulsetur.

tuerit huic operi ab eis ultimam manum impofitam ef

Duo igitur in Synodo Trid. circa Indicem Libro-

fe, ac praterea fatentur illud a fancta Synodo dijudi-

rum acta fünt: primum cura illius conficiendi deman-

cari non potuiffe, adeo

2

data fuit quibufdam delectis Patribus cum relatione

ergo nec approbari.

que fi dijudicarinon potuerit,

àd Synodum, quo ipfa tunc commodius deliberare

Sed dicit auctor P. Harhey Domk.in'icanï'us libelli

ac (tatuere poflet : fecundum omnium eorum quz a

Flandrici de lectione Scripture Saere inlingua vul-

delectis illis Patribus a&ta erant relatio ad San&tiflimum

gari. Lib. 1. Cap. 2. , in Prafatione ad appendicem

aQa eft; ut ejus ]

25

Indicis Tridentini, cujus. conficiendi curam Dux

gdicio opus illudþterminaretur' &

cvu]garetqu.

Albanus auctoritate Regis Catholici c

$

ommiferat

C II

3

certis deleclis graviffimis €9' doctiffnis viris (ver-

35

ba funt Pratfationis) Epifcopis , Inquifitoribus gene-

De Indice a Pio IV ezfzz-lgaio;','-. C3' qua ratiW hic In-

)

valibus, Decanis C$? Doctoribus, quamque ipíe Dux

dex, cum regulis fubjeélis , Tridentin

lf.i'

2

anno 1569. Bruxellis publicavit;in hac inquam Prz-

dici queat.

35

fatione dicitur : A Sacro-Sando Tridentino Con-

3»

cilio fingulari diligentia, fümma zquitate compofi-

- Pius IV. tunc Pontifex, ut decreto Cbnciïii Trid,

2)

to Catalogo ex tredecim fele&tiffimorum Epiícopo-

quoad ipfum negotium Indicis relatum fuerat, fàtis-

33

rum judicio; éeodemque ómnium deinde Patrum

faceret, poftquam Indicem fibi oblatum docfiffrmis ,

55

fententia &

.

Suinmi wP()ntificiïs . audboritate compro-

quibufdam probatiff/mifque Przlatis (verba (unt Pon-

25

bato.

tificis) accurati[/ane legendum examinandumque tradi-

» NOh ergo

durhtax'at ; inquit predi&us Audor ,

diffet, ipfeque etiam legiffet, ipfüi Indicem unacum

»à 1dele€tis"' I)gtribus catalqg-us—;coïngprqbgtus fuit, fed

Regulis ei prepofitis, auctoritate Apoftolica appro-ï !

*

.. Commen. oper. Van-Efpen. 'Tomus V.

X

"Dm' R $

162

TuW M. VX

» Omnium etiam Patrum Tridéntinorum fenteritia

n

5

ejus judicio & au&oritaté terminaretur & evulgareturs

at

» comprobatus.

& hoc titulo quadam ratione dici poteít, ndex juílu

Notándum in primis hanc prafationem nequaquam

Concilii Tridentini confe&us.

lib

em

adícribendam effe auctoribus Appendicis, fed ab ali-

Quod ad Regulas attinet, ille non iifdem rationi-

ütT

quo privato exaratam fuiffe, ipiique appendici prz-

bus, quibus Zndex fiynodo Tridentinz adícribi pof-

Íünt : quia Indicis conficiendi cura a Synodo Patri-

a

fixam, quod vel ex folo elogio; quod audoribusap-

fin

pendicis tribuitur fat maniféftum eft. .

bus dele&tis data legitur : aít commiffio di&tas Regü-

. Quifquis igitur przdict« prafationis auctor extiterit

las conficiendi nullibi reperitur aSynodo facta, Sive

tit ]

inanifefte Patribus Tridéntinis contradicit, dum affe-

um

enim articulum in Congregatione 26. Januarii 1563.

rit omnium ipforutm fententia catalogum a deleátis Pa-

propofitum fpedtémus, five altercationes & varias Pa-

tribus confectum, fuiffe comprobatum; quandoqui-

trum fententias fuper propofito articulo, five decre-

eífe

bto.

dem ipfi edito decreto exprefle declarent opus a dele-

tum ex Patrum deliberatione, feffione 18. promulga-

.

&is Patribus exaratum a Synodo, non potuiffe diju-

tum , depréhendetur unice de librorum prohibitorum

j

dieari; ideoque velitut quidquid ab illis prattitum eít

Indice a Patribus delectis przformando a&um fuiffe.

u

m

Romano Pontifici exhibeatur &c. — Si dijudicari a Sy-

Id & ipfe Pater Forrerius in prafatione ad has regu-

nodo non potuit, quomodo comprobari?

i

las làt manifefte indicavit : cum enim narratfet quod

ron

Sed ulterius inftat, didus libelli Au&

orlCap. 3.

Synodus Tridentina cenfuiffet ut Patresaliquot ex om-

» Verum quidem eft Concilium declaratfe quod non

nibus fere Nationibus delectti de'librorum cenfuris

dii

» potuerit diftindie & commode de opere illo dijudica-

(quod ad Indicem fpectat) diligenter cogitarent, tum

Doi

» rIeoblibrorum varietatem & multitudinem; fed cum

M

qu:e deledii illi Patres inter fe deliberarint fübjungit,

» hoc bené con(iftit, fed cum hoc bene confiftit, (in-

& inter ceterá dicit , quod deleati illi Patres adverte-

«

» quit) quod de ipfo opere Iudicis fecundum fe & et-

» rent in Indice Pauli effe nonnulla parum explicate

Mi

» iam de regulis ipfi praxfixis dijudicare potuerit ;

» pofita, quz interpretatione indigerent, re multum

ul

» adeoque & hac ratione catalogum comprobaffe di-

25

diuque deliberationibus agitata, ác viris etiam ex

g

3

P]

omni natione Theologicx Facultatis fcientiffimis

Hl

Sed un

^5

?

de hanc di&in&ionem five exceptionem hau-

in confilium adhibitis, fuübjectas regulas compo-

rl

fit Au&or ille? Nonnein ipfo decreto abíolute &fim-

» nendas judicarunt.,, Hactenus Forrerius : Quibus

NU

pliciter declarat Synodus, quod ne opere cui a dele-

fatis innuitur conlilium de componendis dictis regu-

Qis Patribus ultima manus dicebatur impofita, diju-

lis primum incidiffe Patribus illis deledis, cum a Sy-

dicare non potuerit,' ideoque pracipiat non . aliquid

nodo tolum deledi

: eflent ut de librorum cenífuris co-

gitarent.

.

?u

Pontifici exhibeatur ?

dumtaxat, fed quidquidab illis pr:ttitum eft , Romano

Index itaque Tridentimus dici poteft, quia cura de

Deinde fi qua decreta a Patribus in feffione com-

Indice conficiendo & edendo. Synodo data fuit ; re-

probanda erant, juxta modum in Concilio Tridenti-

gulz vero eo titulo quod a Patribus ad Indicem con-

p

no obfervatum, . illa prius in Congregatione Patribus

cipiendum deputatis propolitz füerint. Hanc diftin-

tet

examinanda ac difcutienda proponi folebant : in qua

&ionem advertife videtur S. Carolus; nam de Zndice

vero Congregatione hic catalogus cum regulis prz-

loquens in V. füo Concilio Provinciali, dicit, libro-

ful

lüt

pofitis Patribus examinandus ac difícutiendus propofi-

rum prohibitorum Indicem Juffü Concilii Tridentini

tus legitur?

confedum &c. de regulis vero in prima füa Synodo, ait

u

ehac Indicis &regularum com-

e

Deinde quo tempor

Regulas Indicis de libris vetitie ab iis qui illi negotio a

robatio fa&ta dicetur? Forían in feffione ultima feu il-

Sacro-Santia Tridentina Synodo prefe(li fuerunt ex

E

ius continuatione, habita quarta Decembris ? Sed (i

auctoritate Sanctifimi Domin

N

&c.

1

i,n?jizfi Pii IV. edi';ar

C

hic contigerit, cur inter fefliones hujus decreta com-

probatio ;lla non refertur? Quomodo factum, ut ne-

quidem in adisillius feffionis (qux fingulatim ac ordi-

(

ne aPallavicinoLib. 24. Cap. 8. recitantur) verbum

Quandonam in[lituta jïtCongregatïb I*ndici:.r lihrörum,

»

occurrat ,quo vel innuatur Indicem aut Regulas DPatri-

C quem in finem C3. quibus perfonis conflet.

lK

bus fuitle pr

£

Ó

t

opofitas, ac poftmodum omniufn ipfo-

rum fententia comprobatas !

'thgregätio.Inquifitionis'ffï-*ve' S. Officii, de qua

üt

Denique fi

uis expendattum

decreta quæ in hac

capite primo actum eft, licet, ut ex verbis erectionis

"

continuatione feffionis Patribus fuere przleda, & ab

patet, primario inftituta fuerit ut adveríus hxreticos

hi

jis nec tamen fine aliqua altercatione comprobata, tum

aut de hzreíi füfpectos procederet , coepit tamen &

reliqua altercatione comprobata, & ab iis nec tamen

ipfa paulatim invigilare fuper prohibitione ac extirpa-

]i

fine aliqua altercatione comprobata , tum reliqua ifti-

tione librorum qui fanam do&rinam non continerent.

p

üs teffionis acta, a Pallavicinoibidem relata, facilein-

Cum autem ait Cardinalis de Luca in Relatione Ro-

telliget omni plane veri fpecie deftituti quod in hac

manz Curi« diífcuríu 19. N. 16. malo crefcente, di-

continuatione feffionis hujufmodi comprobatio prz-

&aque Congregatione in gravioribus actualibus ne-

via difcuffione (quz etiam fola plurium feffionum tem-

gotiis fidei magis occupata, iíta materia revifionis ac

pus requifivilfet) a Patribus, fieri potuerit, prefertim

prohibitionis librorum forfan non adeo diligenter &

p

quia ut ibidem notat Pallavicinus, eodem die primo

accurate ageretur, Sixtus V. in fiepiusenunciata mul-

]

mane adhuc habitus,fuerat conventus fere generalis,

tarum Congregationum erectione, hanc quoque /z-

dicis librorum tanquam di&z Congregationis S. Offi-

0

in quo Patribus pralectum fuit decretum delIndulgen-

]

tiis, ac propterea itum ferius eft ad- effionem abíol-

cii in hac parte vicariam feu ad

!t

vendam vel continnandam.

tutione 74. (alias 44.)

jg;ricem erexit Contti-

dtef't Tvb

Hujus C

ongregati

)

Ut igitur verbo dicam , Zndex hic dici p

ionis. Cardinalibus injunxit Pius

[

dentinus nón quod a Synodo confe&us vel probatus

V. ut libros qui poft Indicem Concilii Tridentini juffu

fuerit, fed quia Synodus quibufdam Patribus Indicis

editum prodierunt , Catholice doctrince Chriflianorum-

[

conficiendi curam commifit cum relatione ad Syno-

que morum dijciplince repugnantes expendant C9' recog-

dum. 2. Quia hi dele&ti Patres etiam durante Conci-

nofcants ac ubi nobis retulerint , ait, noflra auéctorita-

cilio, huic operi ultimami manum appofuerant, aut

te rejiciant hominumn vero injurio ac dolo depravatos.

faltem ut loquitur Clemens VIIL in Bulla Saerofan-

emendent : eos libros qui paucis erroribus rejectis , alio-

Gum , in negotio illo non parum erant progreffi. ..

quin utiles fIudiofis effe po[fent, expurgandi atque cor-

Quia au&oritate Synodi, quidquid a Patribus confe-

"igend

^

&aan

e

i moduim ineant ; indig*efgug exg:urgatolrio's coi-

&um erat; ad Romanum Pontificem relatum fui't, ut

r

ä

Hipc

De R,OM*ANþIï'S Cox dim"d.a'ifxoi*;x BUsS,

165

Hine daó

Cofifédhria : primürh Pontificis intentio-

nierm ne

qüáqitm i

-ut ob qu&libet durius didta,

rum quidem eft decréà jam cóncépla & formata ,

"aütmále expreffa

jimmo ne

priufquam imprimantür & publicentür, per. Secretà-

.Ob qnoslibet errores mox

rium Congregationis -Pontifici przfentari ;

fed. quia

libros altoqtin:

diofis utiles ,

.....

effe prohibehdos, &

Pontifex nec librum legit,

"emánibüs ftudio

,.

fc

orum abfoluüte tollendos : Et fane

J

nec Commiffariorum qui

"ut fe&e Hotat Cárd

illum examinarunt,

relationém vel fuffragia audit, (ed

inalis dé E.uc4 dido loco

N. 15.;d

decreto jam format

o fimpliciter dumtaxat annuit, ío-

ayud -ontirses- g

nmendabile reputatur ,

üt quo Tagis

lius Congregationis decreta re

eri pote[t , "paARCE & CIRCUMSPECTE 'in

hac prohibitio-

putantur, ideoque é

folo ejüs nomine paublicantur.

ne procedaturs ne facilitas vel FREQUENTIA vilipendi-

Denique fi ea quz ha&enus dicta fünt. conférantur

um caufet , aliaque preducat. inconvenientia.

cum iis.quz Cap. 1. $. V. notata fuerunt, haud diffi-

9-

x przdictis verbis confe&arium eft non minus

culter

Y

colliei

IL

poterit

elle expendendos, corrigendos, & profcribendos li-

quibus hujus Congregationis de

"bros Chiiltiin

creta po

tiffim

um (int adícribenda.

)orüm morum difciplins quam Catho-

lice do&trinz fepuignantes :

'nec immerito ; cum non-

$.

3.

nunquam nocentiores fintlibri, qui Chrittianorum

L

morum

P

d

x

ifeiplinz ,relaXä-ti—oqem quam do gmatum er-

Per erectiouem hujus Congregationis adempta non eft

e

rórém coiitinéfit.-

N

A

j

3

bendi libros ii*

-^Congre

*

gationeni hanc

pr&cipue conftituunt Car-

pgtgjiax profcri

quibus przus

dinále

a

«ompetebat.

Pornti

$ in májori vél minori numero pro beneplacito

ficis affüripti : infüper habet hzc Congregatio

Ex plurimis Quæ quotidie emanant f'uper interdidiio-

Secre

tarium ex Ordine S. Dominici, ac etiam ex eo-

3

deim

Ordinein primarium & firmum Contültorem

ne librorum decretis, manifeftum eít, quod notavit

Aagiftru

Cardinalis de Luca, loco íüpra citato, quod Sixtus

i

m S. Pálatii. " Ulterius habet magnum nume-

V. hanc . Con

rim, Theologiz áliaru

mque Litterartim Profefforum,

gregationem tanquam Congregationis

qiti (ait'Cardinalis de L

S. Officii in.hac parte Vicariam & adjutricem erexit ,

uca loco citato N. 17.) frequen-

eadem primzva poteftate penes ipfam. matrem adhuc

tus omiles vel pro tna'ori parte funt Religiofi diver[a-

remanente quandoquidem inter illa decreta varia fint

rum Religionum

RUM.

fub nomz'n'g ftu . Lfogabqlo C'ozfïspLTo-'

a Congregatione S. Officii tum feria IV. tum feria V.

celebrata, emanantia : quinimmo non fernel contin-

' 5-4 VO(

git librum

prius per hanc Indicis Congregationem

prohibitum

, ut major libri illius interdictioni aucto-

Qliö?»liöäo' ïz'æä iCOfigrfägätio" þ.r.oc'edhat— ö* qüibu; : pofi j]i-

ritas accedat,

ruríus a Congrega-tione 5. Officii pro-

mum dd]brïbendq Congregationis decreta.

Ícribi.

- Ulterius ficut ereda hac Congregatione falva man-

.ff'-Cöngf&g*ätiöviïhib flatutum diem non habet; fea

pro nego

1

F

n«

fit Congregationi S. Officii (ua in omnibus audboritas,

iorum nuümero vel urgentia aliquibus anni

ita pariter erectts Congregationibus quibufcumque ,

tetriporibus haberi folet,

. Secretarius librum de quo

ubique & in omnibus Pontifex nulla interviente Con-

fufpicio-habetur, Congr

egationi proponit ; refertque

gregatione f1o motu proprio, libros quos pernicio-

futmmarie de qua materia tractet :

qua fada relatione

fos judicat, proferibere.poteft & quandoque prohi-

nominatur q Congregatione unus alterve Con(üultor,

bet; immo interdum ut majorem det prohibitioni li-

cu

P

i librim Secretarius diftribuat, nt illumlegat & ex-

bri au&orit

áminet in ordine ut referat judicium füüm de doátri-

atem , liber prius, non tantum . per Con-

[o]

gregationem Indicis, fed & S. Officii protcriptus ,

nain libro contenta coram Cardinalibus

NI

& reliquis

ulterius per fpecialem Bullam motu proprio, ex certà

Confüultoribus in fequenti Congregatione.

x]-

?

ui

:

€ Congregationi nunquam affiítit Pontifex fed

Ícientia .& matura deliberatione a Pontifice proícribi-

foli

tur, ut videre licet in decreto Innocentii XI, adver:

Cardinalés przfentes voto decifivo gaudent & ex

fus librum Amadzi Guinemz

à

pluralitate ipforum füffragiorum concluditur. Verum

1680. (a).

i edito ;6.'Sgptemb.ann;

licet foli Cardinales habeant. votum decifivum, ipfi

Epiícopis quoque, uti & fidei Inqui(itoribus fäls;am

tamen per fe hbrum legere aut examinare non (ólent,

effe in (uis refpedive diftriibus libros profcribendi,

uti nec Con(ültores; iis dumtaxat exceptis quibus cu-

fufpendendi ac corrigendi auctoritatem, quotidiana

ra examinis fpecialiter demandata füit. Quare con-

füeverunt Cardinales fe conformare relationi Com-

experientia nimis quam . manifeftum eíft : immo . tan-

tum abett ut Inquifitio Hifpanica credat per ere&io-

miffariorum, eorumque judicio: adeo ut fi hi librum

nem hujus Congregationis in hac parte lzfam effe (u-

prohibendum aüt füfpendendum judicent,

*

foleat pro

prohibit

,

l

one aut füfpenfione concludi;

fi tamen e

am poteltatem ut fifides F. Salgado in Regali Cancel.

laria Vallifoletana Senatori, nequidem permittat. in

Cardinálibus aut. Confultoribus aliqui judicio Com-

Regnis Hifpaniz nec in Sicilia expurgationem €9' pro-

miffàriorum contradicant, tum interdum unus alterve

hibitionem , emanatam a Congregatione, de Indice Ro-

Comnmiffarius de novo deputatur, qui i. idem cum

me exi[lente ,publicari , nifi prius

per Coucdum ipfum

prioribus judicium ferat, tunc abfolute concluditur.

fupremum Sacre Inquifitionis Hifpanie illi libri pro-

Hinc non difficulter intelligitur, quantum interfit,

hibiti C9' purgati moviter C9' accurate examinentur .,

quis in hoc negotio conftituatur Commiflarius, cum

C2 expurgentur

ita ut fi quid prohibitionis vel ex-

omnibus notiffimum fit, quam facile fieri poffit, ut

purgationis dignum reperiat fub cenfura dumtaxat fua,

quis referendo fümmarie doctrinam alicujus libri co-

non attenta quc a Congregatione de Indice emittitur ,

ram iis qui librum nec examinaverunt nec legerunt ,

publicantur. Super quo plurima exemplaria prc ma-

pro füo vel in dodrinam, vel auctorem libri vatio af-

niPus habuis ex Regiftris hujus fupremi Confilii,

quae

fe&u, imprimat audientibus ideam de do&trinà in li-

facile potuiffem hic inferere,

nifi defeffus calamus. tam

bro conterita, plane diverfam ab ea quam illi forma-

.r e

"

Y

I

ingentem laborem recufaret... Hec Salgado. in füppli-

minaffent. -

nt ,. fi librumn illum integrg legiffent & gttente exa-

catione ad Sanctiffimum Parte 2. Cap. 33. Num. 145.

a

Ipfis quoque Academiis hanc manere, facultatem

»

. Decret

a hujus Congiegätionis 'edu*n,t.url füb nomi-

praxis etiam in hac noftra Academia oftendit, Sed

ne folorum Cardinalium ad Indicem librorum a San-

&

Qa Se

$E

d

& Sixtus V. in ipfa erecione hujus Congregationis

le fpecialiter deputatorum, nulla Pontificis fa-

Cardinalibus injunxit, ut Univerfitatum ftudia & fi-

&a méntione, quia ut jam dictum füit, ex fola plura-

litate fuffragiorüm Cardinalium, Pontifice non affi-

(a) Hic Liber 5. April, 1666.a Congrégátióons Indicis , &rüir-

ftente, decreta hujus Con

g

[

*

fus 12, Se

regationis formantur, Ve-

fuerat. -

ptcmb,»þ 167-5 a'?ongregatione luquifitionis. prohibitus

Suppl.oper.Van Ejpen. l'omus V.

X2

illatim

164

T R, A. |TjA TU .$:

!

gj.lla«tim Lovanienfis ad librorum expurgationem &

ea.m..igno,rante'. ,Fatentr-ur autem tum Themogi' tum

correcionem excitent, earumque d.ïl-igeqte;n eperam

Canoniflz, legem non obligare dum major pars com-

J

& induftriam requirant.

munitatis convenientem legis. notitiam. non habet :

Et fàáne optandum effet

ut Academiarum Dbäores

prafertim quando ignorantia illa.dici nequit affe&ta-

»

operam füuam & induftriam fingulariter 3mpenderent

ta & craffa, — Quis vero dicat Belgarum efle atfedtatam

»

»

ad expurgationem & corredionem librorutn, przfer-

& craffam ignorantiam , qua ignorant ea quz in urbe

tim illorum qui juventutis manibus paffim teruntur ,

Roma aguntur; nec aliunde per legitimos Superiores,

:

& e quibus prima fcientiz principia hauriunt, &non

ewq* u N

q

uos audire & quibus. crede

ü

iíc

Xinz relaxatio-

re debeant, fi,ää'*cortxm no-

raro perniciofis & ad morum ac d

P

unam deducuntur.

(

nem impellentibus principiis fünt referti :vel fi otium

]

non füppetat eos co1rigendi vel expurgandi faltem, ut

$. I I.-*

li

minus, frequentius juventutem fibi commiffam de

p

Ratio Hierarchie Ecce[iaflicce requmt utjlleges lc:jdirz'e'

(

illis principiis in liblf'is ii»li:s;,c:qntähtis monerent,

P

GugpdcmmE

Hierarchico fübditis .z-'ntimfäntur.' .(0) :

]

!

Cum leges fint quzdam *regtlläe à Sdperioribu'spræ-

j

4 C A 1P ,U T lv' ;

fcriptz, fecundum quas fübditi adiones (üas dirigere

l

debent, ratio ipía infinuat leges populo immediate

i

An De"c,æta Gongregatïdhäm ï*Romæ 'publica;t:a' om-

proponendas ab iis a quibus juxta ordinem Hierarchi-

cum vivendi & credendi

nes ubique qbliggn-t- (a). |

praceptis immediatg,. in&itu-

"

endus eft.

Cum igitur ordo Hierarchicus requirat , ut a Supe-

f/

rioribus V. G, Epifcopis, inftruantur medii, "V. G.

l

Promulgatio Romce fa&a;mh eft idonea ui.vi' it-

Parochi, & a mediis infimi; ita quoque idem ordo

vSoïa—

lius omnes ubique fideles convenientem. legis noti-

exigit ut leges Ecclefiafticz, eodem ordine fervato ,

]

tiam acdpiant : atque eo titulo infufficiens ut vi

primo . quidem Epifcopiss ab illis deinde inferiori-

iflius lex apud omues ubiqu

bus Sacerdotibus, ac den

ue ab his populo intimen-

e fideles vi—rtzztem- ob-

tur; ut ità eodem ordine

:

u

ligqndi obtineat.

e legibus populus inftrua-

tur, quo de reliquis vivendi & credendi praceptis

e

| Egem pofitivam, five civilem five Eccleüaüicarh,

inftituitur,

non habere vim obligandi ni(i rite & debite fit

[v

Hanc in promulgandis legibus Pontificiis normam

Y

promulgata apud omnes eít expeditum. Hinc com-

?

2

adeo conformem .ordini Hierarchico credit auctor

mu

niter cum D. Thoma lex definitur : quedatn ra-

anonymus Charlas Tractatus de Libertatibus Ecclefice

:

I

tionis ordinatio ob bonum commune, ab eo qui curam

Gallicane , pro Curia Romana, contra articulos Cle-

communitatis habet promulgata. " Ràtionem ob quam

ri Gallicani, ut fi alia via perferantur , in fufpicionem

lex humana virtutem obligandi ante promulgationem

merito veniant; nec fatis fit, ut fidelibus quoquomodo

i

non affequatur; allegat idem DoQor : quia lex, in-

innotefcant , ni[i confueto Tnore promulgentur ; fi nempe

quit, impouitur aliis per modum regula C menfura ;

potuerit folitus ordo commode

[

Num. 1o.

fervari. Lib. 2. Cap. 3.

1

regula autem C9' menfura imponitur per. hoc quod ap-

plicetur his qui regulantur C5 menfuranturs unde. ad

Ad hec, uit ibidem advertit dictus A

ü&or " folemne

hoc quod lex virtutem obligandi obtineat , quod e[l pro-

