Ex quo textu

rima nos calumnia denigranres, in odium Catholi-

libus, dum uni ex toto avvogavetur.

confequens eft, Leozer IX. cenfuiffe id; quod fupra

corum conari adducere ;

fed fi duo ifta, quse dixi,

(

equus Lector, prout decet, diftinxerit, illos potius

ac precipue $. VIIl, probavimus, omnes Ecclefie

Prafules in rationé fui Epifcopatus parem a Chrifto

a lententia SS, Parrum . ipfiusque Ecclefiae turpiter

perverfeque aberrare facile deprehendet, atque in

qï

8ccep

iffe dignitatem, honorem & poreftatem ; ita

*

ut qui

liber in füa Dicecefi feu diftrictu fit Epifcepus

Ecclefiam Dei eos reipía introducere illad, quod S.

Sacerdos fummus, five Roma fedeat, five

?

folus &

Gregorius in vocabulo : Univer/alis Epiftopi , fuper-

üu

7)

Eugubii, five Conftantinopoli, five Rhegii ; falva

bia, blasphe

*

jiae, -pr?fana:ioms contineri arbitratus

eft,

)

preeminentia prima Sedls

D

Confideret. ad hoc dumraxat Lector eum Ecclefi-

atuunt R. P. Epifcopusm unzer[a-

afticae precellentie gradum, quod Metropolirani feu

| Advgrþ:';iiz' f

P

lem fenfu reprqbato.

Archiepifcopi fuper Epifcopos fuffraganeos eminent,

Hac enim Metropolirani praeminentia non obttante,

VI]. Atqui adverfarii , contra quos Refolutionem

maret ipfi cum Suffraganeis. par. dignitar Epifcopa-

tus : five caufam fpectes hujus dignitatis & potetta-

Do&orum vindicamus, parem illam Epifcopatus dig-

nitatem a Chrifto inftitutam tollunt penitus & peffüm-

tis, five exercitium, five flabiliratem, itaut quilibet

dant, Nam fecundum eorum principia & maximas,

in fuüd Dicecefi fit fummus, nec poffit in Epifcopali

p

Sc

nulla ampliug eft fpecies unitatis Epifcopatus, & om-

e

fuo munere füngendo per Metropolitanum jure im-

n

Y

i

um £

pediri , ficuti nec ipfe impedire Metropolitanum ,

p

pifcoporum five Romani, five cuius*cumlqtix*fe

d

alrerius loci, in ea qualitate aequalium.

quamdiu quisque intra limites co

qi

mmiífi (ibi gregis

fi

Si enim.originem fpectés,' dicunt R, Pontificem

Paügpfgl'em*curam eXercer.l

H

in Petro accepitTe p/eniffimam potefiatem: Clavium &

agnovit :&qäalliätem Eþi/bo

[

rimigeuiam .(2). auctoritatem , . a Pontifice autem

9: Gþeg'orius

patus -

M

tanquam a perrenni fozte omnem juvisditfionem in

Jeu potius '-Wjitfztem.

Vyja

"

LU

L]

rivulos [pa

" i reliquos omnes Epifcopos deriva-

ri; apud illum interim izmutiita remanente ipfa p/e-

'Vlïl; Et quidem in hac ip'('a, qua inter S. G-re-

)

gorium & Patriarcham Conftantinopolitanum fer-

)

qgitudine poteftatis a Chrifto acceptee... Quahtum ad

exercitium vero ordinis Epifcopalis ac poteftatis ;

juir,'de vocabulo .Umiverfalis contentione, habé-

3

mus infigne S. huus Ponrificis, exemplum, — n&e

y

reliquos Epifcopos non habere neque unguam ha-

buiffe auctaritatem inftitueudi vel ordinandi alios E-

non de pari dignitate Epifcopatus, quem alteripro

b

pifcopos , nifi per indultum R. Pontificis, cujus.fau-

arbitrio füo tollere non poffe faffüs eft, teftimo-

?

rema pottffas in Epiftopis fvot confHituendis , five con-

nium, Sic enim fcublt (L. . ind. 13. Ep..',agg:)

zx)f*ïäi&. I. Cap. 9. apud Labbe. ,TOIE. 9. col. 954.

(2)

Anonym. p. 185. & 232.

(3). Pag. 237.

(6) 'Pág. 290.

€»): Vide Pap. differt, 216;:p. 289.

.:*pï-agä 331. —

m P.' 22 I,

(5) Pap. pag. 291.

: stw;mxo

Sr;cuNn'A,

479

J

Ed

L]

ad Joannem Epifcopum Cor;üantimpolizanum ?» per-

ne loquitulr Gregorius. . . ; . Altero modo äici

*ifCo.

d

L]

poreft Epifcopus univerfalis, qui habet curam to-

», e'f

» Pende, rogo, quia in hac prefumptione temera-

»

» Fa pax totius turbatur Ecclefie & gratie contr£

tius Ecclefie fed generalem, ita ut non excludat

b

s dicitur communitey ompvibus effu[e."

)

,

-

articulares Epifcopos. '.Et hoc modo tribui poffe

E

,

nj-

En parem dignitatem omnium Epi

Ícoporum, Et-

omano Pontifici ex menti Gre

gorii probatur,

trili

poftea: ;, Quid ergo, zzquit, frater chariffime, in

??

& ita Bellarminus de Rom, Pont,

L.2. Cap. 51."

i Dno.

3»

illo terribili examine venientis judicis dicturus es,

Confentiunt Doctores S. Gregorium reprobaffe vo-

?

qui non folum Pater, fed generalis Pater in mun-

cabulum Univerfalis Epifcopi tanquam

ïrrþa.

prophanum ,

|plS.

9*

do vocari appetis ? . . . Nosquidem in quos ta-

facriliegum & Anti Chriftianum pravo

hoc fenfu ac-

9

ceptum ,. quem Papendrechtius ex Bellarmino de-

iuiug

lis tantaque per aufum nefarium culpa committi-

pe.

8*

tur , Íervamus quod veritas precepit, dicens :

fignavit. Nam ad Conítantiam Augu(tam .

4. Ep.

ilco«

3*

34. fcribens

35 trffte Vaide ea',

$i peccaverit in te frater tuus, vade &5 corripe eum

2Uquit, quatenus

Con

3

intev te 9 ipfuta Jelum. , . .. $z autem te ton au-

» defpeétis omnibus,

praedi&tus frater & Coipifco-

»)

m

dierit , adbibe tecum adbuc unum vel duos .. . .

» pus meus (]oannes C. P.) /o/us conétur appellari

(

quod [i tot audierit eos, dic Ecclefie ; fi autem Ec-

» Epifcopus;" & ad Eulogium Alexandrinum ac

mni.

clefiam uom audierit , fit tibi ficut Etbuicus €y. Pu-

Anaftaium Antiochenum (ibid, Ep. 36.) eo exor-

opdi

95

bMicamus. Ego itaque per refponfales meos fe-

bitare dicit Joannem, — , ut uzivera fibi tentent ad-

t vel

?»

mel & bis verbis humilibus hoc quod in tota Ec-

» Jcribere, G omnia, que foli uni Capiti cohezrent,

93

clefia peccatur , corripere ftudui: nunc per me

» Videlicet Chrifto, per elationem pompatici fer-

nodi

b)l

ipfum fcribo, quidquid facere humilirer debui,

» monis ejusdem Crzffi fibi

fion

?;

non omifi,

Sed fíi in mea correprione defpi-

» £gare.?

Ítadeat membra fulfju

| ad.

cior, refdat ut Ecclefiamn debeam adbibere.? — E ex

Confonat hic etiam aronius, cujus in hac re fen-

ve

tentiam adverfarios adoprare dubium none(t: ,, a.

Qma-

rbo Evangelii, quod B. Petrus ranquam ad fe dic-

Pon-

tum accepit, Fratrem fe Confacerdotis fui effe in-

)

tet , 724u:t , accepifTe Gregorium nomen univer[a-

LU

do.

telexit S. Gregorius, Fratrezm appeliavit, & tan-

/is pro lingulari & uno folo, prater quem nemo

lenis.

quam /Yatrem corripuit ; faffusque eft, fe illi ob

??

fiL^ .. . & poft pauca:- ,, Nomen Uive

'-

Jalis

25

edo-

Nfint,

grande, quod exiíllimabat piaculum, auferre non

refpuit R. Pontüfex oblatum a Synodo Calch

hac

poíffe Epifcopatum , fed hoc ad auctoritatem perti-

?9

nenfi, quia noluerit eo fenfü dici Pater totius mun-

»

ln

nere Matris. Ecclefie , utpore quam noverat omnem

di ipfe R. Epifcopus, cui reliqui omnes fube(Tent

| 0R

fponfi fui poffidere poteftatem , & Clavium proprie-

?3

ut filii, & non ut fratres &in adminiflratione Col-

tatem habere,

»

BU

lega. | Alia vero, pergit Baronius, eít ejasdem

25

nominis fignificatio, qua dicitur univer(ale, hoc

Wtj

??

Item aute Gregorium $. Leo Magnus.

eft, quod remanentibus partribus integris

, ipfum

?)

ceereris fupereminet,"

Hzec Baronius.

Ini

IX. Ita quoque S. Leonem fenfiffe atque egiffe

Atqui adverfarii ita depradicant R. Pontificem uni-

jüm füpra vidimus $. VIII, N. Vl. nempe fefe alia-

ve

ríalem Epifcopum, ut omnescareri, quamvis no-

rum Ecclefiarum regimini non immifcere figuificat

mine tenus dicantur Epifcopi proprii & ordinarii fin-

Epi(t. 88. edit, Lugd. 17c0. qua extat in M, S. Co-

gularum Dicecefium, reip

clunt

Fatarii Romani Pontficis.

fa tamen nil aliud fint quam

ater

dici Cardinalis Grimani fcripta ad Julianum Epifco-

pum Coéníem,

Cum enim Anatolius Epi(copus

r* Ordinartorum enim non eft, fed Vicariorum in-

holi-

Confílantinopoliranus Aótio fide & vitz meritis in-

ftitui a füo Principali, in quo refide

t proprietas col-

diy,

figni ab officio Archidiaconi dejecto, in ejus locum

latae jurisdictioni & primigenia autori

Ctiug

tà$, atque adeo

Andream quemdam hazrefi pollutum füffecerat: con-

fecundum adverfarios upniverfi E

pifcopi Zcarz fuot

pitet

queftus de hoc facinore S. Leo Pontifex, quo modo

Romani Pontificis,

ie n

qui folus habeat primigeniam auc-

Cospiícopi (ui acta refcinderet amplius non invenit:

toritatem in(ltiruendi ubique terrar

um Epifcopos. A(t

x $.

P

,

Non eft dubium, zzquit, hanc commutationem

fecuadum Refolutionem Doctoru

fn5 omne

s Epifcopi

ipet-

od

,

ad Catholicorum injuriam pertinere : fed patienter

funt Vicarii Chrifti, & Vicarit Ecclefiaetan

quam quae

TatUS

,

3

interim ifta zoleranda funt , ne meufuram folidatzo-

a Chrifto fponío füo accepit proprietatem

Clavium,

w

,

& penes quam primigenia autoritas refidet,

xcefi

-nis folite vz'degfnur excedere.?

nifeu

2. Similiter. Ordinariorum non eít, fed Vicarig-

"Adverfarios propria confe[fione convictos impingeve 12

rum in exercitio collati fibi muneris, a voluntate &

nent,

þropbanum feufum vocabuli univerfalis.

arbitrio Principalis fui dependere :

omhfes porro E.

fante,

piícopi, fi adverfàriis credamus

. !on tantum

[/pis-

copt-

."X. Caterum ne ngd dubium fuperfit ejus, quod

copatum acceperunt a fümmo Pontifice,

fed & in

jelia-

hoc $. demonítrandum fufcepimus, adverfarios pro-

exercitio muneris Epi(copalis ab illius voluntate &

Ylibet

arbitrio dependenr.

prio ipforem judicio & confeffione in malum, qu

Nemo enim juxta illos Ponri-

odl

S. Gregorius in- profano vocabulo reprehendit, im-

ficalia rite poteft exercere fine voluntate i

' j

llius, (2)

pegiífe oftendemus : nempe ipfi- met ex Bellarmino

quam Ecclefie Conditor Chrifus Dominus

Juum voluit

m

determinarunt pravum fenfum illius vocabuli ; tan-

e[Je in terris arbitrumt? diveBorem : Cuj

us juxta Vai-

r

tüm füpererit demonftrare, quod licet ipfum nomen

ram (3) tanta eff autoritas , quazta Cb

B

Vifii, quique

in pravo fenfu ufürpatum Romano Pontifici non at-

excellit ut Chrtfius ia toto Orbe 7

272 tota Ecc*/ejia.

tribuant, tamen rem ipfam pravo nomine indicatam

Quemadmodum igitur cun&ti

Epifcopi fünt Vicarii

"n

eidem tribuant.

» Duobus modis, izquit Papen-

Chrifíti, ita adveríarii admittant

Vicarios fummi Pontificis,

necqe[f e eff eosdem effe

.

drechrius Bellarmini verba citans, poteít (1) in-

relligi nomen Uziver/alis Epifcopi, uno modo,

. Verum juxta Refolutionem Doctoram, ficuri

Ofn-

Gre

ut ille, qui dicitur univerfális, inrelligatur elfe

nes Epiícopi in regimine füz Dicecefe

0S dependenr

1

folus Epifcopus omnium Urbium Chriftianorum,

a Chriíto, ejusque fponfà Ecclefia, cuj

us Regulis &

m

95

ia ut caeteri non fint Epifcopi, fed Zicarzi tan-

Canonibus omnes zeque fübjiciuntur ,

etiam Epis-

mee

tum illius, qui dicitur Epifcopus Ubniverfalis, &

copi Romani ;

clefias,"

ita omnes th Vicarii C

hrifti & Ec-

??

hoc modo nomen eft vere prophanum, facrile-

brró

"

gum ,&' f&':-ït-i-'Chri&i-anpm—, & de hac fignificatio-

3. Ordinariorum non eft, fed Vicariorum vocari

)

»

dum--

x

1) 'I.dam habret-p'ag;. 290; autor Epi&; II Anonymz Presby;teri Lovan, ad Presb, Ultraj. p. 14, in fine.

.(3) De prarogativa OEcumenicz INemenclaturz, — Patavii 1704. in folie,

[

:—) Peapengdr, pr&f. IN L.

460

*VINADx'ciäS inSoiu'xiïofäi"s' Docä*. LovaN.

e€

'd:umta&ät in partem fohcytudmxs, '& accipere rivu-

'-cdp"oþ*,ï ut tamquam Filä fübelfe debeant fümmo É-

/i

i

lum quemdam jurisdictionis, ipío forite & plenita-

pifco5o & Paftori, quemadmodum fideles tanquani

[/

dine poteflatis apud Principalem remanente, . Jam

lii fabfunr particularibus fuis Epifcopis & Paftoribus;

autem hoc ipfum volunt adverfarii obtinere in uri-

p

iDidum S. Cypriani de Uno Sacerdote£? Judice

(

verfis Epifcopis, utpote in. quos a R. Pontifice taü-

juat a perrenni fonre jurisdictio Ecclefiaftica in fi-

ad folut R. P. falfo detortuin.

(0p

71

vulos fparía derivetur ; *"ipfa" interim poteftatis pleni-,

.

tudine absque fui diminutione in fupremo illo Capite

XI. Denique a

d

:

Iveriini

pertiffime f«

J

uculant ii

füel

vet

remanente,

"Confequeriter íecundum adveríarios

Epiftola I1. Presbytevi Lovanienfis ad Presbyterum UF

Epi(copi meri funt Vicarii R. Pontificis.

trajelleufem /Y736. Nam . poítquam Num. XXVIII.

"

99P

E -contrario fecundum documenta Refolutionis

protulit Áuctor ille predi&tam Bellarmini interpreta-

Doctorum, cum fons omnis jurisdiétionis & potes-

tionem : prophanuni nempe efTe vocabulum Unicer-

7!0

tatis fpiritualis fit non R. Pontifex, fed Ecclefia;

4

jalis Epifcopi, fi per hoc intelligatur, reliquos I£-

39q

omnes Epifcopi, qui ex illo fonteautoritatetem '

fuam

pifcopos e(le Zcarios tautum illzus qui dicitur . Epis-

» (

fumunt, non R. Pontificis, . fed. Ecclefiae Vicarii

copus Univerfalis :

poítea N. XXXIII. dogmarizat,

» |

furit,

*

quod uNus fit 27 Ecclefía ad tempus. SacxRbpos, &g ad

,,f

- .4 Ord

inariorum :non. e'fï—, 'feäþ Vicariorum , adar-

tempus JupEx vice Chriffi ; hocque de Aomazo Poz-

»(

bitrium füi Principalis deponi poffe. . Cum ergo fe-

tifire, non de alio Epifcopo vult intelligi, Jam vé-

cundum opinionem. adverfariorum R. Pontifex pro

ro fi uzuf ille (it Sacerdor feu Epifcopus, & unus ju-

»

arbitrio füo, ubi Ecclefie bono viderit expedire ;

dex ; ;coníequens eít, alios Epifcopos illius dum-

» K

Epiícopos fupprimere poffit : Confequens eít, eos

taxàt effe Vicarios ac judices delegatos, Si umur,

))p

omnes eífe Vicarios R. Ponrtificis,

H

ergo folus, preter quem uemo fit ; adeoqueex fenten-

E, conirario fecundum Refolutionem | Doctorumn

tia Baronii volunt adverfíarii R. Pontificem efle uzz-

tet

omnes fünt Vicarii Ecclefize , quie fola habet primi.

verfalein Epifcopum (entuillo prophano & Anti Chris-

jm

geniam poreftatem ipfos ab Epifcopatu removendi ;

tiano, quem $, Gregorius Maguus tantopere repro-

nic

bavit,

ita ut nequidem fummus Pontifex adverfüs jira Co£.

Mor

pifcoporum fuorum SS. Eccle(ie Canonibus firmata

Aft Auctor memoratz Epiftele gloriatur, fe hunc

»?

^

quidpiam . poffit.

texium de zzo facerdote & judice in. Ecclefia con(ti-

)7æ

$.. Ordinariorum non eft, fed Vicariorum in func-

tuto ex S. Cypriaso defümpfiffe,

» Refractarii vo-

» Ü

tionibus collati fibi Officii peragendis oportrere cedere

»

lünt, zzguit ,

Univerfalem 'Ecclefiam . , , |fic

$ l

ubi Principalis adeít.

Adver(íarü &utem volünt R.

y )

regi ; ut ficut. Romanus Pontifex in particulari

» T

Pontificem ubique terrarum , veluti in propria Pa.

$,5

fua Romana Ecclefia regenda, independens eft

;l

rochia verfari, quem nemo Epifcoporum in Diace(i

??

ab auétoritate & jurisdictione reliquorum particu-

» )

fua absque piaculo recufet ,

velin exercitio Clavi-

35

larium Epifcoporum ; fic etiam.ceteri particulares

5 C

959

um praoccupet aut impediat ; meri ergo Vicarii illi

Epifcopi in fuis quique regendis Ecclefiis inde-

» T

fünt R. Pontificis.

7)

pendentes fint ab auétoritate & jurisdictione Pon-

»t

6. Ordinariorum iterum non eft, fed Vicariorum

33

tificis Romani."?

Et fubdit :

» Hac autemDoc-

P$i

in munete fuo prepediri per alterum a Principali fuo

35

trina, teíte S, Cypriago, (chismatica eft :

INeque

T

»?

polterius delegatum * . atqui pr&tenduat. odverfarii,

ezimn , inquit Epzff. 55. ad Cornel. , aliunde berefes

»

R. Pontificem in aliorum Epifcoporum Dicecefibus ,

»

oborte [unt, aut wata funt fchifimata, quam inde

»

» [

invitis etiam ipfis Epifcopis, per aliosa fe commis-

quod Sacerdoti Dei (noc zsr ftomaNo PowTIEICI)

3

los Paftoralia munia pro arbitrio fuo exercere pof(le.

»

&on obtemperatur 5 uec UNUS 22 Ecclefia ad tempus

def

35

Reliquum ergo e(t, cateros Epifcopos meros e(Ie R.

SACERDOS £? ad tempus Jupsx vice Chr

W

t

Pontificis Vicarios.

35

fuy.?

7/11 cogita-

Tid-

7, Ulterius fxcundum adverfarios foli R. Pontifi-

Hzc fcriptor ille.ad folum R. Pontificem deto;*-

tres

& Ümverfa Ecclefia commitfa. eft : ubique e(t zwime

quet, que ex mente S, Cypriazi ad quemlibet Epis-

Seri

diatus Paitor & Ordizarius. .. Agitur fecundum ipfos,

copum pertinent, queque nominatim de feipfo ex-

alii

fi candide ac fincere loqui. velint, caeteri. Epifcopi

pretfit, " Oportet autem hünc fcriptorem vel Epis-

1i01l

tanquam in sliena Dicecefi verfantur, 4 vicariam

tolam $, Cypriami, quam citat, non legiffe ; vel fi

dumtaxat. poteflarem exercent, cum eadem. Dicece-

eam legerit, turpiffimsee impoílura reum conftitui.

Tün

fis fecundum SS. Canones plures zmimediatos « Or-

Expouit enim . S, Antiftes in hac füa Epiftola ad Cor-

pam

diuavios Epifcopos nequaguam admittar, . Reipfa er-

nelium Epifcopum Rom., quinque Presbyterose Cle-

» f

.go faciunt adver(arii reliquos omnes Epiícopos R.

ro fiüo Carthaginenfi cumeorurm Ante(ignano Z/icis-

»(

Pontificis vicarios.: atque adeo juxta. Daronii & Bel-

fito, íua. & |Coépifcoporum fuorum (ententia, ob

» ]ï

larmini, propriamque fuam. vocabuli .Unpiverfatis ,

rebellionem atque herefim de Ecclefia pul(os ; 7-

»

quatenus prophani & .antichrifliani ,. interpretatio

ciffimus: cum Romam .veniflet, a Cornelio ipfo re-

» di

nem, ruunt in illud tàra noxia prefumptionis pra-

jeétum ; dein Pfeudo Epifcopum orzuzatum, quein

»

cipitium, quod S. Gregorius, & tor venerandi an-

illi de factiofa fua caterva confecrari fecerant, litte-

»

?

te & poft illum Pontifices exhorruerunt, refutato

ra$ commmunicatorias Romam mifi(Te per eumdem 7-

l

etiam. penitus ipfo ambiguse fignificationis vocabulo,

liciffimum , qui fecundo fao adventu, fatfione defpe-

ut ulla (pecie Co&pifcoporum füorum dignitati detra-

vatoruin ftipatus, calumniis adverfus Cyprianum, alüs-

i ]

n

here viderentur.

i

que mendaciis ac minis effecerat, ut Cornelius vide-

Notanda quoque

funt .verba Bellarmini, quinJs

Ti

rerur vacillare, .. um vero S. Cypriagus vigore quafi

Yert

R,. Pontifici. GENERALEM- dumtaxat. caratü totius Ec

Anti(titis veterani tota.lsac Epiítola.hoc agit, ut ani-

mum Collegze íui Coraelii firmet ac roboret: Satis

"d

clfie attribuit, 2a tut ton exchidat partzculares. Epes-

pu

£opos.

Adver(arii autem tribuunt zugmiedzatium & or-

dJuivatus fum , : inquit ; cam advertif[em te minis atque

dinavíam, ac proinde PARTICULAREM , queeparticulares

Lvvroribur eorum..

ER

« aliquagtum «[Je commotutn,

Epiícopos excludit, eosque neceflario dejicit'ad fim-

deinde fübjicit z. /Z&um eff de Epifcopatus vigore ...

jbh

fiti

plicem qualitatem Vicariorum R. Pontificis.

fé «s C perditorum iminas atque infidias pevtimejcamur:

Notanda fimiliter .Baronii dicta, fescundum .quae

.& pott. pauca Epifvcopatus fui honorem arque aucto-

ritatem ádverfus faétiofos illos & hereticos defen-

fin

ceteri Epifcopi R. Pontifici non fübfünt wf Pri,

fed u£ Fratres €7 in adminifivatione College : Adver-

fans : JVeque enim aliunde, inquit, beveferobortee funt,

fio

fün

farii vero ftatuendo R. Pontificem 'Ordinarium Or-

t nhta funt fcbisristh ,-quam indequoil Sacerdoti Dei

dinariorut ;*ad eüm gradum dejiciunt catetos Epis-

totr obtemperatur , -&ec UNUS in- Ecchefia ad tempus./ Sa-

CERDOS

&

DisquiseTIo. SEcuNDA.

481

E

€rRDos CS^ad tempus Jopex vice Chr ifli cogitatur: cui

Pontifex, & E

àti

fifecundum magij[leria divina optemperaret Fraterni-

dinatus.

pifcopus Aalter eidem Ecclefiz incar-

ls;

tas univerfa, nemo adverfum Sacerdotum Collegium

Gaterum mirari fübit Sophiüam iftum, cjucm re-

quidquam moveret ; nemo po[t divinum judicium , poft

futamus, laudatam S. Cypriani fententiam de uso fa-

!

populi fuffragium, po[l Coepifcoporum confenfum, judi-

cerdote ac judice, adhuc ad folum R. Pontificem de-

cem fe jammon Epifcopi fed. Dei faceret : Píeudo-Epit-

torquere aufiim , poítquam hujufmodi craflà halluci-

copum perftringit, füuum ipfius autem Epiícopatum

natio, ne dicam malafides, toties in libris decantata

n

'

legitime & fecundum SS. Canones fibi collatum com-

fuit. Imo ubi omnibus notum eít, fàn&tum illum

H

mendat Cyprianus; quod adhuc magis praftat hiíce

Patrem ac DoGtorem tum fcripto, tum exemplo , tam

IN

verbis quz fübjungit: , (dico compulfus) Quando

alibi quam in hac ipíà Epiftola ad S, Cornelinm, pa-

sm

» Epifcopus in locum defundi fübftituitur, quando

lam declaraffe, quemlibet Epifcopum habere arbi-

ver'ä

» populi univerfi fuffragio . .. deligitur; collegis

trium proprium, rationem fui a&tus Domino reddi-

E

» omnibus fideliter junctus ; Plebi (üz in Epifcopatu

turums tamque ab alio, etiam R. Pontifice, judica-

!

35

quadriennio jam probatus; in quiete ferviens dif-

» Ciplne; in tempeftate profcriptus ... toties ad

ri nqn pg[]e , quam uec ipfe pq/]it alterum jydz'care. !

Lt

'ud

353

leonem petitus, in Circo, in Amphitheatro Do-

0n

35

minice dignationis teítimonio honoratus . .

Lj

23

Sententia S. Cypriani de &o s qu(i vellet fe con-

vé

.Cum talis, Frater chariffime, a quibufdam defpe-

Ju

2?

ratis & perditis & extra Ecclefiam conftitutis im-

| flituere Epifcopuvranpi(bqpolrum'.

pugnari videtur,. apparet quis impugnet.

Non

Iffl

XII. Qubd: pius eft, jam tunc $. Cuprianus opi-

U,

35

icilicet Chriftus, qui Sa

"

nionem noftrorum adverfíariorum , deOrdinariorum

. protegit. ;;

cgrdote; | aut confkituit aut

Evidens eft, S.

Ordinario, antequam. orta effet, pene in terminis

/t

Cyprianzhn fuafn ipfiüs anctorita-

refutavit in Synodo Africana:

4

Neque eaim quifquam

l$

tem in hiíce defendere.

Quinimo indicat Cornelio,

aoft

L

"uin, inquit, EprscoPUM fe EPiscoPORUM corfi-

jam non effe illi liberum de iis, qui in Africa Cano-

[Q

tuil, aut tyrannico terrore ad obfequendi aeceflfitatem

nice condevinati erant, aliud. examen aut judicium

Collegas fuos adi

git: ad quz verba, qua Stephanum

Romz inítituere ,

eofve ad Ecclefiam admittere.

Inc

R. Ponti&icem notabant, fübdit S. Auguftinus l. 3.

Í

ü

Nam cum ftatutum fit omnibus nobis, izquit, &

de Dapt. contra Donatift, Cap. 3. N. $. hanc obfer-

V0

32

zquum fit pariter ac juttum , ut uniuícujufque

vationem in verbis: ;, Quid mantfüuetius?-Quid hu-

35

caufaillic audiatur, ubi eft crimen admiffum, &

h»

» milius?.nulla nos certe deterret auctoritas a quae-

hr

» lingulis Paftoribus portio gregis (it adfcripta, quam

» rendo quid verum fit. .. Quando habeat, inquit**

regat unufquifque & gubernet, rationem fui actus

el

2

Domino redditurus; oportet utique eos, quibus

(hiciterum citat Auguftinus verba Cypriaai :):,, om-

)

(U.

nis Epifcopus prolicentia libertatis C9 pote[latis [uce

35

praíümus, noncircumcuríare, nec Epifcoporum

)

arbiürium proprium, tamque judicari ab alio non

! t]

[e3

32

concordiam cohazrentem fua fabdola & fallaci te-

de

pofht, quam nec ipfe pote[ft alterum judicare.

of

25

meritate collidere; fed agereillic caufam füam, nbi

Similia habet S. Cuprianus Ep. 73. ad Jubaianum.

35

& accufatores habere, & teíles fui criminis pof-

39

0C

35

fint.... Jam caufa eórüm cognita eft; jam de eis

Hzc tibi, inquiz, reícripfimus ,. Frater. cariffime,

nemini przfcribentes aut prajudicantés, quo mi-

]

35

di&a fententia eft nec ceníurz congruit Sacer-

?

nus unuíquifque Eoifcoporum, quod putat, fa-

Ut

35

3

]

ciat, habens arbitrii füi liberam poteftatem. Nos

*

ude

dotum mobilis atque inconitantis animi levitate re.-.

»

prehendi. ,,

» quantum in nobis eft, . . . cum Collegzis . . .

iq)

Staiutum efi

eommibus, aitS. Cypriaizus, id quc»d

5

)

noftfis non contendimus, cum quibus concor-

rpu!

de forma judicii Epifcopalis pronunciat, idcirco quod

35

i

[

diam & Dominicam pacem ténemus.,, .Hxc ille

vetuttiffimo Canone, uti obfervat Rigaltius, ea for-

S. Antiftes tanquam Primas totius fere Afriez dixit,

ma preícriptaeffet: Eamdemque Regulam etiam Pa-

LOT

tres Niceni Canone 5. illibatam fervari voluerunt:

& fcripfit ad commendandam manfüetudinem, cu-

jus limites Ste

phanus R. Epifcopus ei videbatur trans-

pis

Servetur, inquiunt, C9"iflafententia; ut hi qui ab

greffus: Unde & S. Au

gultinus ibid. l. $. Cap. 17.

[f

aliis excommunicàntur , ab aliis. ad. communionem

N. 22. & 23. ad hxc Cypriani di&ia refledens: , in

pi

non recipiantur ,. .XI. Q. 3. Can. 73.

» his verbis, inquit , multa con(ideranda fünt,

uti-

| fi

Conformiter quoque ad hunc Canonem fcrip(e-

1

]

(l

)

bus in hoc viro ... Chriftianz Caritatis fulgor:

runt Epifcopi Africanz Synodi ad Coeleftinum Pa-

elucet: primo quiaid quod fen(it, non tacuit:

/0t

paminhunc modum: ,, Presbyterorum quoque &

2

»

deinde quia tam manfüete & pacifice protulit: quia

nle.

» fequentium Clericorum improba refügia, ficut te

Ms

3

cum his, qui aliud fentiebant, Ecclefiaíticam pa-

i(]j

dignum eft, repellat San&itas Tua: Quia & nul-

» Ccemtenuit *-&c.: nempe, prout indubie Augu-

35

la Patrum definitione hoc Eccle(iz derogatum etft

Africanz , & Decreta Niczena, five inferioris gra-

ftinus intelligit, cum S. Stephano, aliifque qui Ste-

ili-

phano in quzftione de Ba

ptifmate ab hzreticis col-

Ie

35

dus. Clericos five ipfos Epifcopos fuis Metropoli-

lato adharebant.

gt

» tanis apertiffime commiferunt , quxcumque ne-

Denique manifeftum quoque eít, opinionem ad-

u

» gotia in fuüislocis, ubi orta funt finienda. * &c.

verfariornn, quam impugnamus,

confiftere nequa-

l

Itaque luce meridiana clarius eft, S. Cuprianum

quam poffe cum graviffima illa S.

Cypriani fententia,

in Ep. $5. ad S. Cornelium, fignificare, quod in

J

de qua Jatius füpra $. VII. N. II.; ubi ita de Apo-

]u*

unaquaque Ecclefia unus dumtaxat fit Sacerdos feu

ftolis, atque adeo de eorum füccefforibus E

pifcopis

Epifcopus, cuiin iisindubie, quz Canonice decre-

pronunciat, de Unit. Eccl. fübinit. hocera

ide

nt utique

vl

verit, tanquam Chriíti Vicario obtemperet Fraterni-

C? ceteri Apofloli, quod fuit Petrus,

pari confortio

an)

tas Univería: neque plures Epifcopos eidem fimul

particulari Ecclefiz praíidere poffe : uti & Ep. 52.

praditi ö' honoris C9' poteflatis,

at

ad Antonianum dicit, quod quisquis poft unum , qui

- Adverfariorum j?&iozzer deþuzy'æ.

tque

foluse[fe debeat , fa£tus eft, jamuon fecundus ille, fed

tiflhy

nullus fü.-

XIII. Detorfit er

aj

go turpiffime au&or ille Epiflo-

Ubi obfervare e(t, hàc ipfà Cupriani fententia de-

le Il. Presbyteri Lovan. locum S. Cypriani, fed in

jtif

ftrui opinionem adverfariorum de Ordinario Ordina-

(lo

proprium caput, uti vidimus, detorfit Nam cum

feti

riorum , juxta quam eidem Ecclefiz feu Dioecefi prz-

certum fit, S. Patrem loqui de uo Sacerdote (eu E..

funt duo ordinarii & immediati Patores; nempe R.

th

pifcopo , prater quem

Bnem-o üt ;11 Ecclefi

à» qui-

[

,Supplem. Oper. V'an Efpen. Pars IV.

FP

pre.

M

t

A92

VINDICUE REsomrrmms Docr, Lovaw,

]

prafidet, confequens erit fecundum di&tum aud&o-

pedire viderit, valeat revocare. "Neque, fi opinio

if

rem, R. Pontificem effe unum illum íeu folum Sa-

adverfariorum admitteretur, jam evadere poffet R.

ne

cerdotem five Epifcopum, przter quem nemo fit,

Pontifex notam prefumptuo(z elationis, & fimiles

nl

ita ut ceteri omnes Epifcopi Picarii dumtaxat fint

querelas, quas S. Gregorius Magnus de Joanne C.

t

ilius, qui in Eccle(ia unus ac folus fit.

j

P. fcripfit, quod nempe per nomen Uuiverfalis Pa-

P

$i dicant adverfarii, uzum quidem effe Sacerdo-

triarchee, univerfa fibi tentaret adftribere, C9' om-

f

tem & Epifcopum Eccle(iz Univerfalis, qua ex om-

nia quc foli uni Capiti coheerent , -videlicet Chrifto per

.

$t

nibus Ecclefiis particularibus coalefcits particularibus

elationem pompatici fermonis ej

ufdem Chrifii fibi jïzf-

Tom

tamen,hifce Ecclefiis prefidere proprios atque Ordi-

deret membra fubjugare.

iij

narios Epifcopos, qui eatenus (int Fratres & Colle-

: Quid multa? Adverfarii ipfi afferunt terminis pla-

«

Eyij

ge,. non autem Vicarii Pontificis R.

ne equivalentibus Epi(copos dumtaxat etfe 77icarios

j

[

Refpondemus imprimis, fecundum SS. Patrum

R. Pontificis, dumajunt, (1) Ecclefiafticam ,, po-

fjl

Doárinam non modo R. Pontifici, fed & omnibus

, teítatem

.

in omnes, qui fpiritualem juriídi-

Epifcopis m commnuni Univerfe Ecclefis curam a

» €Cionem adminiftrant, derivatam effe a fümmo

Chriíto commiffam effes Apoftolis eorumque fuc-

, Ecclefie Capite, qui eftt Romanus Pontifex, .**

cefforibus Epifcopis commumniter omnibus effufam gra-

fübduntque ex quodam- Pfeudo monumento Vigilii

tiam; Íic tamei ut unicuique Paítori portio gregis

Papz hanc rationem: Zpfa namque Ecclefia, quce pri-

l

fi affignata, cui fpecialiter pafcenda: incumbat.

ma e[l, ita reliquis Ecclefiis Vicks suAs credidit lar-

und

Deinde, licet adverfarii dicant , Epifcopos effe

giendar, utin partem vocate fint folicitudinis, nonin

uti il

Ordinarios & proprios Paftores füarum reipe&tive Ec-

plenitudinem poteflatis &c. | &quivalentes enim ter-

byte

cleiarums reipía tamen eis qualitatem ordinarii &

mini fünt dicere, quod R; Pontifex reliquos Epif-

nid

proprii Paftoris auferunt.

Nam ficíftatuunt R. Pon-

copos conf(tituerit fuos l/icarios, & quod eis vicer

Citc:

tificem Epifcopum & Paftorem Univerfalis Ecclefiz,

fuas crediderit largiendass cum 7icarius ille fit;

o

ut ex ipfius plenitudine poteftatis tanquam ex fonte

vices alterius ab altero fünt commifTz.

P

wcvui

tur,

ppa-

acl

omnis juriídi&io in rivulos fparfa in reliquos Epifco-

Atque hzec abunde füfficiunt, ut luculenter à

Ào

pos & Paftores derivetur; utque per eos ipfe, cum

reat, adverfarios reipfa ftatuere R. Poirtificem Epit-

(dg

ubique przfens effe non poffit, univerfis per orbem

copum Univerfalem feníu illo prophano, quem S.

lu

fidelivous folicitudinem Paftoralem impendat, tan-

Gregorius Magnus tantopere exhorruit: & dum ne-

quam omnium immediatus Paítor & Epifcopus; ac

gant Sasboldum, Rovenium, aliofque Antiftites Ul

n t

füif

proinde evidens eft, juxtaadverfíariorum opinionem,

trajedinos fuiffe veros Epifcopos illius Ecclefiz, rue-

fles

reliquos Epifcopos effe meros Vicarios feu vicem fup-

re in illud abfürdum atque prophanum, ut jam ca-

exid

plentes R. Pontificis, qui jurifdictionem, quam fin-

teri per orbem Epifcopi dumtaxat Vicar

Pontificis aftimandi veniant.

á

li Romapi

SPIL

gulis impertit, ad fe fuamve pl/enimdinem, ubi ex-

Ai

"

: (1) Anonym. pag. 2350. in fine,

fiidi

101

B pE LE RTE E TE EE OE Ea nE RI Ea TE — ang

DISQUISITIO TERTIA.

T

Epi

fiat

Ubi ftabiliuntur Fundamenta Re(olutionisDo&orum, quibus invicte probe-

eun

tur, Capitulum Metropolitanum Ecclefie Ultrajecteníis etiamnum fübfifte-

TIS

Y ecu

1]

audere iifdem juribus, quibus gaudent cetera Capitula .Ca.thedrq.

u

lia füb ditione Principum Catholicorum co11ftit11ta,

Vol

.

nih

$

I

AAþvojiolo; elägiffet, & mififfet -Evangeïizatum d-äbita

tun

poteftate inftru&tos tanquam Principes ac Duces po-

ex

Non folus Epifcopus, fed if una cum Clero Ecle-

puli fui futuros, dein etiam defignavit 72. Difcipu-

n0

fiam. Dei debet regere : quod probatur ex

los, deditque illis, tanquam Apoflolorum Coope-

Dd

SS. Scripturis.

ratoribus, poteftatem Regiminis Ecclefiaftici, iif(dem

ine verbis, quibus eam Apoftolistribuerat, dicens:

tra

ixeruht Do&ores in Refponío ad 3.: , Primis

Ilte , .ecce egu mitto vos .. . Qui vos audit, me au-

» 11

L Ecclefix feculis Epifcopos una cum Clero, ac

dit, C9' qui vos fpernit, me fyernit.

»1

35

notanter Presbyteris & Diaconis füarum refpedi-

Jam vero quemadmodum Epifcopi fint fücceffo-

0

29

ve Ecclefiarum, Ecclefias fibi commiffas tam in

res Apottolorum, ita PresPuteros etle fucceffores 72.

35

fpiritualibus quam temporalibus gubernaffe, ip-

Difcipulorum, certum & indubitatum eft; & ipfe

"

Pu

95

fosque unum Corpus in regimine Ecclefix con-

Píeudo-lI(idorus hoc aperte fatetur in Epiftola.

—

Vr

, itituifle; "*

uti latius deducit & probat Ludov.

Anacleto füppofita, qua &referturapud Gratianum

TT

'Thomaffinus de Difciplina Eccl. p. 1. L. 1. Cap. 42.

Dift. 21. Can. 2. Quorum , inquit, 72. Difcipulorum,

a

Hunc quoque articulum impugnant adverlàrii,

.

conftituti in. Ecclefia.

ypum gerunt Presbyteri, atque in eorum lqcum funt

f

uanquam nil contineat nifi notoriam primazvaz Ec-

&

clefi2 Difci

Igitur quemadmo

dum 72. *Difbipüli,. quamvis

[

fundatam.

plinam in ipío textu SS. Scripturarum

*

Apoftolis inferiores, a Chrifto mitli & conftitui,

Ti

funt, utuna cum Apoftolis Ecclefiam Dei pro men-

Presbyteri fucceffores 72.. þDifcipulorum.

fura füz auctoritatis regerent, ita etiam Presbyteri

d

li

feu Sacerdotes inferiores conftituti fünt in. Eccle(ia,

I Nam imprimis poftquam Chriftus duodecim

utuna curmp Epiícopis gregem Domini gubernent.

Hoc

"

. DrsquisiTio. 'TERTIA.

493

ii

HQC ipfum expreffis terminis. declarat Pontificale

S. Hieronymus Epi(t. 8þ$, ad.Evagr. Dift. 95.

(Zan;

KR

i

Romanum : In ord. ad. Synod. parte 2. pag. 66.

24. item Ep. ad Ruft. Narb. de 7. Grad. Eccl. Dift.

Drilas

nempe Presbyteros efe, fucceffores LXX. Difcipule-

95. Can..6. '& alibi nec non S. Ifidorüs Hifpalenfis

w

de.off. Eccl. L. 2. Cap. 7. & quidem notum eft, Di-

