efl Ecclefi , ut in gabernandis fidelibus Divinum lu-

li

prium legis, oportet quod applicetur hominibus , qui fe-

men imitetur, nec folum attingat a fine ufque ad finem

;

cundum illam regulari debent.; — Talis autem applicatio

fortiter , fed etiam difponat omnía fuaviter. Itaque om-

fit per hoc quod in eorum — motitiam deducitur ex ipfa

nia ita ponderat, ut confenfum C9' obedientiam potius

promulgatione.

: hadtenus S;.Thom. 1. 2. .quä:&.- 90.

obtineat, quam extorqueat, fuadeat quam pracipiat,

j

a. 4. in C.

.

amore alliciat, quam timore impellat, .

Ut ergo lex vi

m obligandi obtineat neceffaria eft ,

Quis porro convenientior füaviorque modus obti-

ä

ex mente S. Thomze, talis promulgatio, vi cujus lex

nendi confenfum ac obedientiam populi, immo &

applicetur hominibus qui fecundum eam regulari de-

perfüadendi ut legibus reverentiam adhibeat, quam

bent; nimirum per hoc^ quod. deducatur in eorum

f1 eas a propriis füis Paftoribus, quibus animarum füa-

notitiam ex ipíà pro

:

n

mulgatibng, fiye virtuþ; ipfius

rum diredionem & falutis curam concreditam novit,

romulgationis.

--

intelligat probari , & tamquam fibi acReipublicz Chri-

Hinc ulterius

fequitur, eam reqüiri þfdmlllgaiio-

ftianz congruentes proponi & füaderi ? Períuafuri

nem, quz five locum, five tempus, aliafve ípe&tes

enim effe folet populo quod iis, qui illorum curz &

circumítantias, ejuímodi fit ut ex ipfa promulgatione

direcioni immediate intendunt, mglius innotefcat

homines, aut major faltem pars eorum qui fecundum

quz leges fibi hoc tempore, & in his circumftantiis

eam regulari debent, convenientem notitiam legis ac-

conveniant, quam iis qui univerfàli Ecclefix inten-

cipere queant : ita quidem , ut qui poft factam talem

dentes fzrpe numero nullam aut exiguam particylari-

promulgationem legem ignorarent, merito reputari

um Provinciarum aut poplorum notitiam h*absnt.

deberent laborare ignorantia craffà & culpabili.

' Si quis igitur expendat diftantiam loci urbis Romze

$. IIL

a reliquis Chriftiani orbis partibus, V. G. Belgio , fa-

cile intellizet promulgationem Rom« facam efle in-

Quia Pontifices per falfas informationes cifeumve.ni'rï

p —— —— ——

idoneam ut vi illius lex a

plicari poffit Belgis, qui fe-

po[funt ; C9' particulares locorutn. confuetudiner

b

cundum eam regulari de

erent, per hoc quod dedu-

€3 jura ignorare, conveniens eft ut eorum leges

catur in eorum notitiam ex ipfà promulgatione.

ordiue Hierarchico populo intimenzaf.

Et ut füpponeremus tra&u temporis aliquos in Bel-

gio per fimilem promulgationem notitiam legis acci-

Romanum Pontificem per falfas informationes cir-

ä'i

pere; id potius ex accidenti quam vi ejüfmodi pro-

cumveniri poffe nemo dubitat; ipfique Pontifices li-

mulgationis accideret.

Deinde plerumque notitia il-

benter agnofcunt. Undejam pridem ad Archiepif:

la non nifi vaga & incerta erit, ex aliquorum priva-

copum Ravenatenfem fcripfit Álexander IIL. quod fi

torum relatione accepta. Denique ordinarie pauci

aliqua ad eum dirigentnr, que animum ejus exafpe-

hanc notitiam accipiunt, majore communitatis parte

rare viderentur, turþari non debeat; quia

, àit, pa-

H2ient:i'r.

f («) Confer, cum T'ra&.vdc' Prom'ulg C.1. (2) Vide )Ttaiä. de Premulg. Legum, Cap. F!. $. 3.

Dr Rouams -Coxam:mmomnus.

165

tienter fuftinebimus fi non feceris quod prdva volis fue-

mus legum interpres, quem Monumenta- & Regefíta

rit informa

tione þzggeftum. Cap. 5. extra, de Refcrip-

Parlamentorum Belgii oftendunt: referta fcilicet Re-

AR

Ícriptis , Provifionibus, Mandatis, Bullis a Romana

Cui confonat illud D. Bernard

'i : * hoc folet ha-

Curia profectis, cujufeumque argumenti, quz Placi-

» bere pr&cipuum Apoftolica Sedes, ut non pigeat

to & confenfü Principis muniri curarunt hi quórum

» revocáre quod a fe forte deprehenderit fraude elici-

intererat; mulctatis fübindeiis qui neglexerant, & Re-

» tum non veritate promeritum. Epift. 180. , Lu-

Ícriptis ipfis irritis declaratis.

men quippe illud Santti Spiritus quod Summo Pontifi-

Conformiter ad hunc inveteratu

m ufüm Philippuc

ci adefl, verba fünt di&i Anonymi loco citato n.' s.

II Hifpaniarum Rex,

ann. 1574. pragmaticam fandtio-

cum explicanda fint fidei mufleria C9' tradenda morum

nemedidit, mifit

que ad Regia Parlamenta, qua difet-

grecepta, non perpetuoilli hypocritarum fraudes , Au-

te vetuit, ne quis ullius argumenti Bullas aut Diplo-

licorum adulationes improborum mendacia detegit ; non

mata ex urbe Romana, aut a Legatis Pontificiis pro-

adverfus ambitioforum importunitatem, magnatum pre-

feda, per Belgium executioni mandari au(it; niíi lit-

ce?, fufpecta Officialium confilia immotos fervat. Quid

teris Placeti prius comprobata fuerint vel (an&iori Con-

fi. (quod tamen [ine gravi fundamento cogitare uefas

fitorio, vel in Brabantiz Confilio, idque (üb poena

eft, aliquo ulcifcendi injurias, congregandarum divi-

excidendi effe&u dictarum Bullarum & Provifionum;

narum, augendee familig , aliove pravo affectu impel-

& exilii ex

j

nis.

hxs Provinciis, atque exemplgris Correctio-

leretur ad pracipiendum aliquid fuce pote[latis limites

tranfcendens , aut ju[litiee repugnans? mec enim altitu-

Quare qui Beleii juia & confuetudines defcribünt,

o C2' fanctitas folii fanttum | facit €9' a peccato. Jecu

hanc quoque ut notiffimam annotant. Poentifex, ait

Tum. Nium i quid ejufmodi contingeret ab exe-

Ludovicus Guicciardinus in deferiptione generali Bel-

quendo mandato non liceret abftinere? Quod autem in

gii pag. 85. ztec Peneficium ullum aut gratiam pote[t cor-

Tandatis fingularibus, etiam. in communibus legibus

ferre (in Belgio) nec expedire in hanc terram. Diplo-

Lceret: quamvir longe diffcilius legibus defit juftitia

mata, aut quid aliud tale quod effe£lum fortiatur , abf-

quam preceptis particularibus, Hac illes quz om-

que Principts quidem aut Confiliorum ejus Placito a

1que

nino confonant iis quz de íe & praxdecefforibus fuis:

confeufu.

x

dixit Clemens V. in Ext

communibus.

;

rgvaganti 2. de Preekendis, in

Et íane quand

oi;uidem, ut $. .præcedenti hb'tatum

fuit, Summus Pontifex nonnunquam per füb.vel op-

Hoc proinde titulo rurfüs oftenditur rationi plane

efle conforme, utpromulgatiolegis ordine Hierarchi-

rebptionem aliove modo circumveniri aut induci pof-

fit, ut, quidpiam decernat aut edica

t, quod populo

co obfervato fiat: eo quippe pa&to fiet ut (i qnid er füb-

aut Reipublice minus conveniat; au

tinterdum legem

vel obreptionem aliave ratione contra intentionem le-

generalem promulgare,

quz particularia jura aut con-

gislatoris in legem irrepferit, illius executionem infe-

fuetudines Patria,

quz ipíe Pontifex ignorare poteft,

riores Pralati fiftere poterunt; atque ita incommoda,

violaret, non fine

gravi incommodo, íui officii effe

quz ex legi

autumant Reges & Principes, utper íe aut (üos Mini-

dire.

s illius promuigatione provenirent. impe-.

ftros, falva omnierga Sedem Apoftolicam & Roma-

Ulterius, cum mille fint hominum fpecies , . & infi-

num Pontificem reverentia & fübmiffione, cognofce-

nita propemodum morum'varietas, varia Regnorum

re pofliot, an ea quz e Romana: Curia emanant Di-

ac Provinciarumjura & confüetudines, Principum &

plomata; nihil adverfus Regni ftatum, Privilegia, in-

populorum privilegia ( quorum omnium fe notitiam

veteratas contuetudines aut quietem puiblicam conti-

non habere ingenue fatentur Pontifices, Cap. t. de

neant; &Ífi quid ejufmodi invenerint, publicationem

Conflitut, in fexto) difficile fane eft lezem generalem

eo uíque fufpendant quoadufque Romanus Dontifex

Provinciis omnibus & populis convenire; & non in-

detota re melius fuerit informatus.

Hoc uíü, five

terdum impingere in publica commoda: cui rei vix

jure, folide ftabilito, prefümendum eft quod Eccle-

aliter occurri poteft quam fi de his, quz incidunt, ad-

ia nolit obligare filios (uos ad legum fuarum obíervan-

moneant legislatorem ii quibus promulgandi provin-

tiam, nifi juxta ufum & recepta Patrie jura fuerint

cia incumbit,

qui-deinde legem temperet, uti e re

promulgata. Ut enim rede advertit (xpe citatus au-

effe adverterit.

Gor Anonymus, Ecclefia ad imitationem (üi Magiftri,

non folum fortiter, fed etiam fuaviter volens regere

$& rv

filios fuosin legibus promulgandis honoris Principibur

debiti meminit , illorum jura . illefa fervat , ordinem

| Suxta 'inväteratam Belgii confuetudinem Diplomata

C? dignitatem Epifcoporum veneratur, populorum fl:-

confenfu Regis publicari.

Romana [ine

f0z po[fuut.

dia C5' gfus attendit Loco citato, Cap. 3. N. $.

$ v

Ume receþtiiïïmis Dbelgii & omnium pene, extra

Italiam, Provinciarum confüetudinibus hzc eft: quod

Pïbbatur per exempla Belgas non credere leges Ecclofi-

Refícripta, Drevia, Bullz, aut alia Diplomata Roma-

a[ticas obligare, nifi juxta morem Patrice ipfis

na, non ante promulgari aut executioni mandari fi-

- jfuevimt intimate.

nantur in his Provinciis, quam recognita, ditcufla &

probata fint eorum calculo qui jurifdictione vice-Regia

Abfoluto Concilio Tridentino 4. Dec'em*-bris; anni

per Provincias przfünt: quam approbationem hic lit-

1563, Pius IV. Pontifex omnia illius Ada & Decreta

teras Placeti, vel Placet vocamus.

confirmavit per Bullam Romz editam & publicatam

2'60

Hujus confüetudinis Belgicz mentio occurrit in ve-

anuarii anni fequentis, & ab omnibus Chrifti fi-

tuftiffimis Principum noftrorum Edictis, ut, E. G. in

delibus füfcipienda & fervanda efle decrevit; preci-

:

Edi&o Philippi cognomento Pot;, Ducis Burgundiz

piens univerfis Ecclefi Pralatis, quacumque digni-

3. Januarii anni 1447. Item Phipp

»

i Archiducis Au-

tate fulgentibus: zn virtute St. obedientie , C9 faüb pc-

ftrie, 30. Maji anni 1497. .

sis a S. Camonibus con[Htutir, aliifque gravioribus ,

Scio quidem nonnullos cum Zypeo,

jn jure novo,

etiam privationiss ut eadem Decreta C9 ftatuta in Ec-

tit, de Conflitutioni?us pratendere, hxc Principum

clefiis fuir, civitatibus £2' Dicvefibus, in judicio &**

Edictafolum fpectare Reícripta Pontificalia ; .(ed ut da-

extra judicium diligenter obfervent, C9' a fubditis quif-

remus Edidtorum verbo hanc reftri&ionem pati poffe,

que fuis ad qumos quomodolibet pertinet, inviolabiliter,

illam tamen omnino excladit perpetaus ufüs, non uno;

. faciant obfervani.

B

ntificis Con-

fed pïuribqs. Íz'culis poqtingatg ferie )—cuftoldi(tus optx

*

Hagg Bu).,l-gm fecuta

eü »aï;g;r-,a ejufc dem Po

^

P

TRACTATUS

166

ftitutio, qüæ incipit: fieut adïchror"um,; Gpubli-Catä Ro-

rumque piorum locorun. Non, inqüiï, ad contravt-

mz 20. Julii ejufdem anni, qua declarat Decreta om-

niendum di&lo Contilio, fed ut executio accommodetur

nia (Concilii Tridentini) ad . Reformationem , ju[que

naturc cujufque Provinciee.

pofitivum dumtaxat fpectantia, a Kalendis Maji proxi-

. His pene comprehende

b

&

jantur omniaque Regia Par-

me preteriti, omnes obligare cepiffes neque po[ eam

lamenta annotarant. Unde Bertrandus Loth relatis

diem excufationem cujujquat ,quod ea ignoraverit, ad-

annotationibus factis per Confilium Arthefiz , addita

mittendam. — Atque ita, ait, J4pojlolica auctoritate de-

Concilium Tridentinum q

uoad diéta punéta non fuit ré-

claramus €9 definimus, €9' ab omnibus judicari debe-

;

ceptum in Arthe[ia.. (b;)

L2 1*

m

re mandamus C9' flatuimuss decernentes irritum C9'

Hinc patet nec Cleru

n, nec Re 1osM1m(hos,nec

inane fi quid fecus & quoquam , quacumque digmitate ,

populum Belgii exiftimaffe per folam publicationem

——

auctoritate C9' poteflate pradito, contigerit judicari.

Romz etiam iterato fadam, Decreta Concilii de Re-

H

formatione virtutem obli

m

. Quid hic Belgz? An per hanc promulgationem feu

d

andi in Belgio accepiffe.

—

publicationem crediderint fe Decretis Concilii con-

Quid hzc noftra Aca

emia de obligatione Decre-

ftri&tos? nequaquam. . Nam cum ad Cameracenítem

torum Concilii Tridentini fenferit , produnt AQa; in

quibus quid circa

Archiepifcopum fcripfiffet Belgii Gubernatrix Marga-

publicationem Concilii 'Ifryiden)tin';»i

— — — 3

reta Parmenf[is , fub initium anni 1564. ut expenderet

contigerit refertur.

i

À

—

Concilii Tridentini Decreta, füamque de modo exe-

Anno 1567.menfis

'O&ol;ris 30. -hora teffig' pofhhä—

ridiem fuit indicta deputatio in magno numero in loco

quendi fententiam refcriberet ,. refpondit ipfe 25. Julii

ejufdem anni: Recommunicata cum Capitulo Metropo-

Capitulari Ecclefie D. Petri Lovanienfis, in qua D.

litanc Ecclefie, €S' adhibitis in confilium Theologis C'

Rector narravit quomodo alias (29. menfis. octóbris

Canonum peritis , celebrationem Synodi Provincialis

anni 1565.) Univerfitas conclufiffet Concilium Tri-

füper receptione Concil C9' publicatione Decretorum ,

dentinum effe publicandum in hac Univerütate, di-

per fingulas Ecclefiarum Parochias , effe modos juri con-

emque & modum publicandi per Dominos ab Uni-

fentaneos, C9' ante hac in fimili ufitatos ; fed magnis

verfitate deputatos fuiffe die 3. Decembris anno eo-

dem ítatutam. . Deinde füperveniffe Facultatem Ar-

difficultatibus fore implicitos, nifi Regia auctoritate De-

ereta Concilii prius probentur. (a)

tium, quz die 11. Decembris ex tunc fequenti porre-

-Nullatenus ergo credidit Archiepifcopus Camera-

xit Domino Redori & DD. Deputatis füpplicationem,

i

cenfis, nec ceteri quos in confilium adhibuit, per ea

qua in effe&u petebat publicationem dicti Concilii di£

J

quz Tridenti vel Romz geíta erant Belgas Decretis

ferri, donec ipía fuper nonnullis dubiis circa Privile-

Concilii Tridentini conftringis quamdiu in his Provin-

gia nominationis Declarationem Summi Pontificis ob-

[l

ciis modo ufitato, per fingulas Ecclefiarum Parochias

tinuiffet; atque ob id toto jam triennio fuifle dilatam

per Paítores Fidelibus non effent intimata.

publicationem: neque tamen Facultatem Artium quid-

Poíft hzc eodem anno Belgii Gubernatrix per litte-

piam füper eo expediviffe. ^ Quare propofüitin delibe-

ras mandavit fingularum Provinciarum Regis Confi-

rationem Dominorum an placeát ut in proxima Con:

(

liis, ut examinarent Decreta didi Concilii; ipfamque

gregatione Univerfitatis, quzeritipfo die S. Huberti

monerent de iis quz fibi ex officio pro obfervantia

proxime futura, eidem Univerfitati proponatur an pla-

J

dictorum Decretorum incumberent;, etiam in cuncis

ceat di&tum Concilium publicare, & ex deliberationi-

quz concernunt Reformationem; omiffis tamen illis

bus Dominorum D. Redor conclufit, quod quia dies

quz do&rinam fpedant: utpote quz non debent ul-

S. Huberti eft dies Lunz, ita quod verofimile fit pau-

d

terius difcuti & examinafi. Infüperut attenderent ad

cos Dominos venturos.ad dic&am Congregationem;

Ü

& quia res eft magni momenti, quod ipío die S. Hu-

Ü

praeeminentiam fuz Majeftatis, fimul & Ecclef'z. Item

ad privilegia & confüetudines fingularum Provincia-

berti proponetur folum Univerfitati, an.placeat facere

p

rum.

ífpecialem Congregationem defüper;. & quod Domi-

Nequaquam ergo credidit Gubernatrix, ob folam

ni Decani fingularum Facultatum admonebunt fenio-

Romz factam promulgationem & publicationem, De-

res Facultatis fuz ad hoc, ut mature defüper delibera-

creta Reformationis Concilii Tridentini Belgas indi-

re poffint.

ftinde obligare, eaque, fine exceptione, abíolute re-

Deinde eo

dem anno men(is Noveribris die 24. 'p'ok(ï;;

cipienda fore.

;

meridiem, intertertiam & quartam horas, indicla fuit

Regia Con

filia, receptis his Gubernatricis litteris,

& fervata deputatio in loco Capitulari inferiori Eccle-

Decreta Concilii exminanda & expendenda aliquibus

fiz D. Petri Lovanienfis, in qua Magnificus D. Re-

de corpore füo commiferunt; &, examinefado, fin-

&or pofuit in deliberationem Dominorum , .quomodo

gula Concilia varia annotarunt, quz vel jura Regalia,

placeat die Sabbati proximà publicare Concilium Tri-

vel antiqua Privilegia & confuetudines Provinciarum

dentinum? AÁn

aceat ut totum legatur? an ut alio

f

convellere videbantur; eaqueomniain litteris Refpon-

'

modo publicetur

?1

Et ex deliberationibus Dominorum

^

ü

foriis ad Gubernatricem exprefferunt.

Magnificus D. Redor conclufit, quod die Sabbati

0

Quibus litteris receptis. Gubernatrix omnia a

d Re-

proxima declarabitur publicatio facri & oecumenici

em retulit;cujus poftmodum cognita voluntate tan-

Concilii Tridentini; atque omnibus. füppofitis per

Cf

dem deliberationibus finis impofitus fuit, & Guber-

Edictum ad hoc convocatis, mandabitur obfervatio

n

natrix, nomine Regis, publicationem Concilii fimpli-

ejufdem ; & quod inde Magnificus D. Re&or leget ju-

citer quidem fieri przcepit, nullis Concilii capitibus

ramentum per fingulos Decanos przftandum: quo f

9

in ipfo Edi&o publicationis nominatim exceptis, fed

&o Notarius fingulos accedet, atqueab eifdem dicen.

f

mandatis fuis, tum ad Archiepifcopum Cameracen-

tibus ejufmodi juramentum percipiet.

fem, tum ad Provinciarum Magiftratus datis mente Ju-

Conformiter ad has Deputatorum deliberationes dié

Wf

29. Novembris eodem anno, in ordinaria Univerfita-

t

lio anno 156;. expreffe adjecit, mentem Regis efle ut

e

p

promulgatione ifla, licet illimitata, quid mutetur aut

tis Congr

atione, habitain Refectorio magno Fra-

innovetur circa. Regalia jura, Privilegia fue Maje[la-

trum Prz

di

catorum Lovanienfium publicatum fuit

Concilium Tridentinum hoc verborum tenore: 4/ma

ü

tis aut fuorum Vafallorum , flatuum, aut fubjectorum;

fpeciatim circa jurifdiclionem laicalem , jus Patro-

Univerf[itas ftudii generalis Lovenienfis ad hoc [péciali.

natuss Indultum feu jus nominationum , cognitionem

ter indiéla convocatione , congregata , fuo officie, quan.

caufarum , C5 materice po[fe[Jorice Beneficiorum , De.

tum in fe eft fungi cupiens , ad conformandum feconclu-

cimarum poffeffarum aut prcetenfarum . ver laicos, fu-

fioni C$' mandatis

ac ecumenici Concili Triden-

tini, ad omnium

ngulorum ditie Univerfitatie

t

perintendgnziam öj"iadmim]lrationem Hofpitalium alio-

h

-

fü

(a) Vide Commeniarïum in jus tiovi(fimum, Tom, IV. eperum Efpenü, pag. 167. & feqs — (P) Bert, i.ot-h, in fuis Refolutio&ibus

Belgicis Tra&, 2, part. 9.

Drz Xi—(ozïums (be'GR!äG.(TIöNIB us,

167

Mdgifirorum, a ilerium C?* Suppofitorum. quorum-

ipfà promulgatione populo exponatur illius interdidlio-

eumque, notitiam deducit hujufinodi facri Concilii Con-

nis juftitia.

clufiones C2 Decreta, quorum exemplaria paffim . im-

. Tertia ratio exinde defümpta fuit quod Pontifici in

pre[fa extant : mandans fingulis €9' omnibus iifdem Ma-

Decretis edendis interdum per füb.& obre

ptionem

giftris Scholaribus €9* Suppofitis , ut ejufinodi conclu-

imponi queat; quodque lumen S. S

piritus non perpe-

Jionibus C9' Decretis fe conforment , eadem objervent,

tuo illi hypocritarum fraudes & Aulicorum adulatio-

C2 quantum in fe efl, executioni mandent. MHa&enus

nes detegat &c. Hanc rationem hic quoque locum

Aca Univerfitatis.

obtinere dubitari non poteít; cum certum fit etiam

. Ex his füfficienter patefcit, in Academia

5 Creditum

circa prohibitionem librorum, non minus quam circa

non fuiffe, perfolam publicationem Romanam Decre-

alias materias, Pontificem di&is modis circumveniri

ta Concilii Tridentini ubique obligare, (i enim id cre-

didiffent Academici, ut quid opus fuiffet tot delibe-

poífés vel quia ex falis quibufdam allegationibus aut

informationibus credat in libro aliquo contineri erro-

rationibus & con(ültationibus, an & quomodo Con-

rem, vel aliquid male fonans, quod revera in libro

cilium Tridentinum effet publicandüm? Ut qüid Fa-

non continetur; aut librum efle alicujus haretici,

qui

cultas Artium publicationis fufpenfionem pottulaffet,

revera eft au&oris Catholici &c.

fi credidiffet vi publicationis Romanz Decreta Conci-

Ét quidem fi

Roderico Toletano.ArchiEpi('copo bx'e-

lii Tridentini vim (uam ubique habere, ut quidquid

contrailla ge(tum etlet irritum foret & inane, juxta

dimus, Benedi&us II. fcripta Sandiffimi Przülis To-

letani Juliani, quee prius incautius lecla improbavit ,

Bullam Pii lV. pluribus menfibus ante dictam publica-

poltquam Sacrz Scriptura teftimoniis & au&toritate Da-

tionem ritu Romano publicat:m? Qua denique ratio-

ne ad füpplicationem Facultatis Artium toto biennio

trum vidit munita, pro orthodoxis agnovit.

. Verum certiora ac recentiora hu

jus rei nobis (üper-

publicationem Concilii Tridentini fufpendere prafum-

íunt exempla.

Duo hic tantumm

odo referemus.

píiffet Univerfitas, (i credidiffet vi predicte Promul-

Legitur in vita Cardinalis Bellarmini ;

Italice fcripta

gationis Romanz, füp

g)o( itajua Decretis Concilii Tri-

a Jacobo Twligatto, & latino reddita a

Silveflro a Pe-

dentini fore conftricta

.

tra Sancta , Sacerdotibus Societatis Jefu

, Lib. at

- Si hec circa generalis Decreta Concilii, a Pontifice

Cap.

7. quamdam animorum difceffionem exortam.

fuiile

iterato confirmata, & per duas iteratas Bullas obfervari

inter Sixtum V. Pontificem & Bellarminum,

tunc Le-

juffa, quid' non cenfendum circa Refcripta, Bullas &

gatum Sedis Apoftolicze agentem in Gallis:

€€ quæ

Diplomata ex Romana Curia emanantias quz nec pa-

» difcefTio vix intelligi Romz coepta eft, ait vi

tezAu-

ri femper cireum(pectione & deliberatione conduntur;

» &or, cum id e fententia fuit

judicatum, ii qui Bel-

& frequentioribus füb & obreptionibus fünt obnoxia?

»3

J

larmini obícurare nome

n cupiebant,

P

rati füz glo-

Et fane quis ignorat plurimas paffim Bullas Romanas

riz demi, quidquid adderet aliena.

Itaque homi-

circumferri, & Romano Bullario magnis voluminibus

?5

nes accendendis offen(ionibus callidi ,

Pontifici (en-

conítante infertas, quibus tamen Belgz nullatenus fe

»

fim adulari temere dum fp

,

argerent (q

uz fxpe inter

con(tridos credunt; hacunicaratione, quiain Belgio,

)

Aulicos eít libido fingendi

) do&rina

Ballarmini au-

juxta confüetudines & inveteratum ufüm, per Provin.

22

Goritatem illam minui,

quam Chriítus Dominus

cias publicata non (int.

Quis ne!cit Bullam vulgo n

?

"]

Vicario fuo in terris dedit

; ad Ecclefiz dignitatem,

Cana Domini, qux non femel dumtaxat, fed fingulis

3

]

firmitamque

; idque fieri in opinione

ipfius circa

annis Romz publicari folet, hic in Belgio nequaquam

?5

Dominium temporarium quod Pontifi

obligare; neque Confilia Regia ejus auctoritatem re-

23

ci competit.

]tem in res temporias (Lib. 3. de Ro

m. Pontifice.)

cipere: hoc unico fundamento quod nun

$3

Et quoniam ea vox percrebuit temp

Ore ,

quo jam

pugm 'iuius

»

Puþlfcaüo in Bglgic admiflà fuerit.

23

caute ifta jadari, fi unquam alias debuiffe

nt , id,ee

captata occa(ione, dum pere

gre aberat ipfe ( Bellar-

C

$v

)

minus) nonnulli re no

n difcuffa, urgere atque in-

25

ítare, quo ejus opera

Rdtïonef q

uc v[lendunt promulgationem Romlz" faclam

3

inhiberentur, donec egeri

quz damnoía, & ingeri

catalogo deberent volumi-

mon fuffere ut leges Pontificie obligent in Belgio,

35

num profcriptorum, fraudem excepit eventus; &

etiam locum habent in. Decretis,

Pb

ii quorum invidia in occulto adul

quibus lectio quo-

atio in aperto erat,

rumdqm librorum vetatur.

325

facile impetrarunt ut hoc pa&to i

n Dellarmini libros

35

inquireretur. Manferunt libri illi in indice libro-

Prima rätio qüa oftänfïim fuit promulgatio-nem Ro-

ol

mz factam in(üfficientem fore ut lex Pontificia virtu-

rum prohibitorum quoufque vixit Sixtus V. At ex-

3)

cedente (e vivis) Pontifice, ait Audctor vitz, cum

tem obligandi ubique habeat, defümpta fuit ex infüffi-

35

eo, ut Aulici funt plerumque

cientia hujufmodi promulgationis, ut virtute illius in

35

füorum Principum in

ferie, cecidere adverfarii eju

$3 & S. Congregatio

omnium ubique Fideliu

3

m debitam nqtitiam lex dedu-

»

Cardinalium reputans injuftu

m effe ita damnari exi-

ceretur.

33

mium virum,

Hanc rationem æq'ue

inilitare in iege vetanta libro-

25

cauía abeffet,

przíértim cum is Sedis Apoftolicz

Íponte mandavit ex indice probrofo-

rum lecionem quam in reliquis legibus pofitivis evi-

2

rum ícriptorum eximi Auctorem egregium, nullo

dentius eft, quam ut probari debeat: quandoquidem

)

in operibus ejus deprehenfo vitio. ,,

evidens fit hanc promulgationem non minus fore in-

Secundum exemplum. occurrit circa Miffam Illiri-

fufficientem ut per illam Jex vetans librorumlectionem

cianam , quam Mathias Flaccius, Centuriatorum Mag-

in convenientem notitiam deducatur eorüm qui jux-

deburgentium princeps anno 1537. Miffam latinam ex

taillam reg

ulari de'bents quam alixz quzcumque leges

veteri codice vulgavit füb hoc titulo, Miffa Latina,

pofitiva.

quc olimante Romanam circa feptiugentefimum Domi-

Secun

da ratio defumpta a ratione ordinis Hierarchi-

ni anmum in vfu fuit, bona fide ex vetuflo authentico-

ci fimiliter & in his Decretis obtinet; quandoquidem

que codice defcripta.

ratio fuadeat ut populus intelligat, qua librorum le-

De hac Mitfà primum miros trium

phos egerunt Lu-

Qio fibi fit interdicia, ab iis a quibus falutis funda-

therani, quafi Catholicis dogmatibu

Deinde

s defacrificio Mif:

menta & regulas accipere immediate. folet.

fz, invocatione Sanctorum, füffra

giis pro mortuis &

dubitari nequit quin populus promptius & libentius fe

Confeflioni auriculari penitus adv

eríaretur.

Quibus

temperabit a lectione librorum, dum ab immediatis

triumphis ut eccurreret Sixtus V. eam in libror

um pro-

fuis Dire&oribus ac Superioribus intellizet eorum le-

hibitorum claíffem redegit, & in Indice a C

lemente

&ionem fibi ,-ef.l"e merito.interdi&ama pr—æfertim fiin

VIII. publicato; habetur fub, þOc titulo: .

filja latina

quee

168

T R.A.C T.A.T U.S

quc olim ante Romanam circ;'ter dnnum fäptingejïmum

riculum quod ex

1

erat. Lutherani tandem aperte Miffam Catholicis füf-

effet.

i

lä&ione hujufmodi libri menuend

fragari (ibique adverfari intelligentes, illam fapprime-

Denique fieri p

oteft'ut do&rina aliq*ud inlibro cod-

re modis omnibus ftuduerunt; — Catholici ex hac. pa-

traria videatur, aut etiam revera fit, Ex. Gr. Immu-

— — Á a

linodia proficientes, ipfammet accuratius legerunt,

nitati Ecclefiaftice, fi eam juxta Pontificum Decreta-

laudarunt & comprobarunt, & pro afferendis Eucha-

les expendamus, quz tamen, nullatenus Immunitati

riftiz, Confeffionis, aliifque fidei myfíteriis adhibue-

Ecclefiaftice adverfetur, fi quarumdara Provinciarum

runt. Quin & fi Emin. Cardinali Bonz credimus,

vetuftas confuüetudines, privilegia, veljura Regia fpe:

Lib. 2. Rerum Liturgicarum Cap. 12. Num. 3. eft ip-

&emus.

Quo ruríis ex capite fieri poffet ut liber ali-

famet Miffa Romana variis orationibus interpofita; vel

quis in certis Provinciis jure merito prohiberetur ,. cu-

.

ut credit vir eruditus Joannes Mabillonius , de Litur-

jus ]

jyrohibitio in aliis Provinci

is plus noceret & turba-

gia Gallicana, Lib. 1. Cap. 3. Num. 6. . Ordo ille Il-

ret quam prodeffet.

,

liricianus Mi[Jam Pontificalem continet fecundum Ritum

Et quidem fi Franci

Ííco. Salgadox credimus , Rex Ca-

Romanum; C3 quidem nihil fere aliud , quam oratio-

tholicus hoc motivo inductus nonnunquam impedit

nef privatas ab Epifcopo recitandar, dum Chorus ca-

executionem Bullarum quibus librorum lectio interdi-

nende occupatur. Conftat ergo Sixto V. & Clementi

citur. Poftquam enim pluribus conatus eít adftruere

VIIL füuiffe obreptum fermonibus Lutheranorum, dum

a fententia fupremz Inquifitionis Hifpanicz non dari

ilum Ordinem Miffe vere Catholicum, in indicem

recurfüm ad inquifitionem Romanam (ine Regio con-

— WE —

librorum prohibitorum retulerunt.

Verum magis il-

fenfü. in finalem ejus probationem przdiàis adjün-

lud mirandum quod cum (ciretur eam jam & a Luthe-

gendum vult, guod affidue practicari videmur , ait,

ranis effe fuppreffam, qui eam viderant (ibi contraria-

circa libros Catholicorum Auétoriüm horum Regnorum,

"T —M- Besde —fpimedi

ri, &a Catholicis non femel laudatam & reimpreffam,

tratiantes C3 fundantes Regis jurifdiclioner aut Rega-

nihilóminus concinnatores Indicis füb Alexandro VII.

lias maxime in rebus Ecclefia[iicis fibi competentess aut

& fequentibus Pontificibus, eam permiferint librorum

de jure aut Indultis. Apo[lolicis, five etiam de immme-

Indici prohibitorum infertam; prefertim poftquam in

morabili confuetudine diu tolerata, qua ob id Jólum in-

ipfà urbe Romz Cardinalis Bona hanc Miflàm tanquam

tegraliter in Romana Curia prohiberi C9' vetari 9 ad

ipfamimet Miffam Romanam in Appendice ad opus

hoc Brevia Apoftolica tranfmitti ad Inguifitionem fupre-

íuum Lyturgicum publicaverat , cum approbatione

mam Hifpaniee publicanda affolet. — Rex. iamen no[ler

Magiftri Sacri Palatii P. Hyacinthi Libelli, anno 1670.

ommi conatu, cultu tamen reverente. occurrit ; agnof-

—— - E RPE EE

Quarta denique ratio.deprompta ex Provinciarum

cens hanc prohibitionem dumtaxat tendere ad. infringen-

particularibus juribus , moribus- & privilegiis, quz

da fua juras nec non in grave C9' imoleratile prajudi-

Pontificis notitiam nonnunquam eftugiunt, in his quo-

cium fuums ac proinde impediens ta!re Brevis executio-

que Decretis non minus ac reliquis locum

abet ;

nem, ad evitanda fcandala, penes fe illud retinet.. In-

quandoque frequenter contingere queat ut lex vetans

terin (quod per fupplicationem ) de damnis C9 incon-

librorum aliquorum le&ionem jufta effet in una Pro-

venientiüs confulit f[anctam Apoflolicam Sedem , ut de

L EE u d um E n UE st

vincia; & tamen ob particulares circumftantias non fo-

remedio paternali clementer provideat. Hacc ille im fup-

ret conveniens inalia. Unde Clemens VIII.in Appen-

plicatione ad Sanciiffunum, Paite

94

P

Cap. 33. Num.

n

dice ad Regulas Indicis Tridentini ait: de Prohibitio-

&

144. pag..332,

ne, $. s. pracipit ut Epifcoyi

C2

7 Iuquifitores, tam in

Hazc omnia füffcienter

'o&«vän'dunt non minus ratio-

Italia quam extra , penes fe habeant fiugularum natio-

ni congruum efle ut Decreta Romana circa prohibitio-

num Indices, utlibrorum, quiapud illae, damnati aut

nem lectionis librorum, fervato ordine Hierarchico,

grohibiti funt, cognitionem. habeutes , facilius projpicere

& pravio Regio Placito, fecundum vetuftum utüm

polfent an etiam a fuce jurifiiczionis terris eofdem reco-

Belgii publicari debeant, quam cetera Sedis Apofto-

nitos arcere velretinere debeant : Evidenter tnpponens

licz Decreta: quodipfum & Bel

ibros in una natione profcriptos non continuo apud

fus confirmat.

garum communis fen-

alias nationes effe profcribendos, fed in una vetitos

Quis enim in Belgio

| pri;u;ïqilam librum aliquem le-

fübinde in alia retineri poffe; -quod .

at fe conttridtum arbitratur ad revolvendos Roimanos

fane non uno ex

€apite contingere poteft. -

ndices, ut ex iis intelligat num foríàan liber ille in In-

quam expreffiones: aliduas

Quid enim evidentius,

dicem librorum prohibitorum Romano Decreto rela-

apud unum populum minus in fide Catholica inftru-

tus non fuerit.

&um, aut inter hzreticos verfarnitem, pofle efle offen-

Utque ad fpecialiora defc'endamuä, qüia Jurifperi-

fivas & fcandalofas, quz nequaquam tales fünt apud

torum Belgii, aut inter Juris ftudiofos hujus Acade-

alium melius infürudum nec hzreticis commixtum.

miz fcrupulo angitur paifim evolvendo V. G. Com-

Item contingere pofle ut liber aliquis uno in loco ma-

mentaria Schzeiduini ad In[Ututa Sfufliniani , Commen-

snamin popu!o fit excitaturus commotionem, &non

taria Francifci de Amaria in tres po[leriores libros Co-

in alio: atque ita liberin uno loco interdic

diciss, Commentaria. Dovelli enucliatis opera Anudrece

^

i hoc ex car-

pite fübinde pofles & non in alio.

"

Corvini, Matthei Roefembecii, aliotque plurimos in

Fieri

quandoque etiam poteft, u

t liböf aliquis in

Indicem librorum prohibitorum Romano Decreto re-

l

quodam loco a Paftoribus & conícientiarum Directo-

latos? Quinimo, ut notat Bertrandus Loth, Tradat.

ribus populo fit multum commendatüs, & viciflim a

13. Quatt. 2. Art. 7. omaium pene Sjurifgeritorum ma-

l

populo avide ledus; aut etiam a viris admodum fpe-

nibus teruntur opera juridica. Caroli Molinei ; idque

&atze do&trinz & magni apud populum nominis fuerit

fcientit us nec contradicentibus Epiftopis aut Pafloribus;

probatus: qujbus circumttantiis concurrentibus, non

cum. tamen con[let jam pridem inter auZlores primte

dubium quin fieri poffit ut libri hujufmodi inhibitio

claffis Indicis Tridentini nomen hujus auctoris relatum

in tali loco ullatenus conveniret; tametíi aliis in locis

effes ac deinde per [pecialem Bullam fub feverifftmis poe-

ubi di&tz circumflantiz non concurrunt; quandoque

