piam inniti quibufdam incertis Bullis & libellis; adeo

do

rum hodie caritatis fpirita animata videtur, & opera

ut merito Parochi pios füos Fideles moneant,.juxta

pietatis tam parum in ípiritu unitatis & caritatis exer-

prafcriptum Synodi Mechlinienfis, ne fimilibus incer.

Id

ceri, ut Vix appareat qua bonorum operum commu-

tis Indülgentiis fidem adhibeant.

Sed cum hic In-

Ile

nicatio ratione iftius unionis fperari poffit.

dülgentiarum exceffus etiam reperiatur, licet forfan

N

Interim düm hzc formula communicationis bono-

non in zquali gradu, in aliorum Confraternitatum li-

rum operum toleratur a Superioribus, poterunt Paro-

d

bellis, de illo infra fpecialiter agam; oftenfürus quod

chi pro opportunitate, populo oftendere quam pa-

a mente Eccle(iz plane aliena fit tanta Indulgentiarum

i

rum fidendum fit huic bonorum operum communi-

effufio, atque eo titulo Indulgentiz qux in dicis li-

D

n

cationi, nifiipfi bona opera exerceant; idque fequen-

bellis circumferuntur, fint de falfitate & füppo(itione

ti argumento.

m

orpnino fufpeda.

Ti

Indubitatum eft quod' quodammodo infinities ex-

tenfior & excellentior fit Divinitus inítitata unitas &

6. X X.

iv|

ü

connexio inter membra totius Ecclefiz , ratione cujus

inter Fideles eft communio bonorum operum quz ap-

Referuntur quedam occurrkntz'a in Confraternitate Ro-

t

pellatur Communio Sanctorum ; & tamen certum eft

farii D. Virginis, five in libellis de illa Confraterni--

uod effe de corpore Ecclefiz.nüllum reddat fàan&um,

tate feriptis, quce occafionem erroris populo dare

l

í

ipfe bona opera non fecerit; tametfi ratione unitatis

l

po[funt.

qua membra Ecclefix inter fe uniuntur, quzedam fit

T

communio, ratione cujus etiam poffit communicátio

' In libellis hujus Confraternitatis etiam in idiomate

El

vulgari-impreffis, nonnulla quoque inveniuntur ex-

quaedam bonorum operum intgr,ipfos Fideles.pronun-

preffa

D& vgeNERATIONE SANCTTORUM &c,

i47

d

Dü]lus

preffa, ex quibus & vnlgares erroris occafionem; &

lium piam devotionem plurinum ih Deo commendantes,

LDons

hzretici Eccle(iam. calumniandi materiam trahere pof-

hujufinodi fupplicationibus inclinati prefatum . Pfalte-

1 fl

funt.

vium feu,orandi modum predittum, auctoritate Apo-

|lane

t. Quod D. Virgo B. Alano . de Rupe, Ordinis

flolica tenore preefentium : approbamus ; illumque tolé-

Ongem,

Pradicatorum. anno 1460. apparuerit, eique dixerit:

randum fore a cunclis Fidelibus eo modo orare licere

Onfra

Dulcis fponfe , fecretum jam pandam. tibi divine Pro-

decernimus C9' declaramus. . Ha&tenus Pontifex: qui-

videntia. Scias €9' fecure intelligas , quod C9' finemora

bus verbis verum Ecclefiz fenfum de hoc otandi ttió-

ol

]

»

aliis patefacias, quod fignum reprobationis proba-

dó expreltlit.

Eccleíia enim recitationem Rofàarii-fan-

«

3

0 aut

bile eft & propinquum, horrere, & attediari, &

quam medium utile & conveniens Fidelium pietati vél

exfh

)

?

negligere Salutationem Angelicam totius mundi re-

excitàandz vel fovendz , non poteft non probare , ut-

3

,

parativam. |Habentibus vero devotionem ad hanc,

Ulbus

pote unice ex precibus fandiffimis & probatiffimis ,

| Qus

4

,

fignum eft ordinationis & pradettinationis permag-

ícilicet oratione Dominica & falutatione Angelica (ae-

Cre

3

?

num ad gloriam.

Propterea ,. qui tenet me hac fa-

pius repititis conftantem,. eamque tolerandàm fore à

ftyo

»» lutatione, femper me teneat, donecad mein Para-

cundis Fidelibus , ut ait Pontifex, indubie intendit.

5&

325

ifüm perveniat. ,

Sed ficuti mens Ecclefiz non eft folidam pietatem aut

]

ünt

Porro licet hic tantum fimpliciter falutationis. An-

fecuritatem falntis, vel cordis contritionem aüt Divi-

gelice mentio fiat, illa tamen ad Rofarii recitationem

nam przdefítinationem alicui externz devotioni tri-

referuntur; quia de hac folum in libellis illis tractatur.

1hu

buere,aut conjunc&tam dicere; fed illam unicein man-

n

Inde in libellis Flandricis auctoritate hujus revelationis

datorum obfervantia Deique mifericordia reponere ,

d ai

a(leritur quod devotio Rofarii fit fignum Divinz Prz-

ita quoque procul abefta mente Ecclefiz, recitationi

deftinationis ad gloriam. Secundum quod eidem Ala-

odl

Kofarii aut Píalterii B. Virginis illa tribuere;, Unde

lCU

no refertur revelatum: veri Pfalterii mei (id eft Rofarii)

qua in quibufdam libellis recitationi Rofarii- tribuun-

recitatores morientur,Sacramentis premuniti, nec an-

$QY

tur, nullatenus Ecclefiz adfcribi poffunt, necin ullo

[

jf

te perdent loquelam aut ufüm rationis.

ejus Decreto reperiuntur; fed a privatis quibufdam &

2. Quod ad preces S. Dominici D. Virg

0 comþu-

indiícretis nimiumque credulis ex incertis ac fabulofis

VE

erit Dzmones virum quemdam obfidentes, ut puram

revelationibus recitantur, &

Q

vulgaribus proponun-

Ti

li

ac finceram veritatem pronuntiarent, compullique di-

tur.

xerunt; amplius etiam neceffitate. compul[i. pronuntia-

Duo quidem priora defümpta fünt ex libello cui ti-

Ilor

for.

mus nullum in fanéto exercitio SS.. Rojarii perfeveran-

tulus, B. Alanus de Rupe, redivivus in Pfalterio feu

teim ceternos fubire cruciatus: ipfa enim devotis ferviy

Rojario Chrifti C9' Marie ; ejuídemque Confiaterni-

&

fuis inpetrat contritionem; qua ratione fit ut peccata

' di

tati Rofarii: auctore Joanne Andrea Coppenfleni Man-

fua confiteantur ,. C3' eorumdem Indulgentiam a Doii-

dalenfi, Ord. Przdic. Theologo; quiliber tot- fabu-

ple

no confequantur.

Quam perniciofam hac aliaque po:

lofis atque ridendis revelationibus & hiftoriis (catet ,

g

nt

ld

pulo imprimant ideam,. pluribus hic explicare necefle

ut neíciam fi alius ipfi in hac materia fimilis facile re-

non eft, cum id fufficienter intelligi quaat ex illis quz

periatur; adeo ut merito de ejus Auctore dici queat;

nif

de fimilibus in Confraternitate Scapularis B. M

[ih)

monte Carmelo di&a fuerant.

:

M. de

quod de Auctore Aurez Legendzx poft Ludovicum

iU

Vives, dixit Melchior Camus delocis Theologicis Lib.

11. Cap. 6. Homo fuit ferrei pecloris,

n

plumþei'cordif,

&

lxl

] 5. XXI.

animi certe parum prudentir.

lertium vero refertur ex quadam prolixiori hiftoria

ili

Offenditur qþod- utilis fit recitatio Rofarii , fed tamen

|nt

feu revelatione quz S. Dominico contigiffe dicitur ;

nullatenus ei tribuenda fint.quee $. prace-

cujus vel fola le&tio ejus ridendam prodit fabulofita-

ulo

denti notata . funt.

tem; oftenditque non minus ridiculam quam (imile

3

de eodem Sanc&o relatum (a) : fcilicet diabolum S.

pe

ï Famo(íüm .ac hodie admodum: ufitatum orändi ge-

Dominico femel obftrepentem, a Divo effe codttum,ut

r

nus, quod Rofarium D. Virginis. dicimus; nimirum

j

1U

lucernam habevet in manibuss quoad, illa abfmnpta ,

recitandi quindecim orationes Dominicas, atque poft

non molefliam folum, fed: C9" incredibilem dolorem af-

fl

fingulas orationes Dominicas decem falutationes An-

ferret; ut fatis mirari nequeam quomodo Bzoviunm

IH

gelicas ( quz fimul,jun&z faciunt. 150. orationes feu

non puduerit ea

m Annaliþus fuis ad annum 1213. n.

falutationes Angelicas). Olim di&um fuiffe Pfalterium

12. inferere.

Domiuc no[lrc fwe D. Virginis conftat; idque ea ra-

Hinc concluditur non fine cälumnia 'h-uiürmodi;

le

tione quod inítitatum fuerit ad. imitationem Pf(àlterii

di&ta ab hzreticis Ecclefiz adfcribi.

Si enim finceré

)

Davidicisut (icuti Clerici & Religiofi perfingulas heb-

procedere vellent, fcirent hujufmodi fábulofas reve-

eQ

domadas diétum Píàlterium recitando Deum laudant,

lationes, ex quibus fimiles fententiz hauriüntur, &e-

(1d

& myfíteriorum quz- in illis exprimuntur, memoriam

quaquam ab Ecclefia recipi; immo Concilia frequen-

20

renovant, & ob beneficiaenarrata ad gratiarum actio-

ter declaratle hujufimodi incertis revelationibus fident

neminvitantur, fimiliter vulgares habeant quoddam

non foré adhibendam; plure(que ex famofis Ecclefias

[l

Pfalterium ipforum conditioni & capacitati accommo-

Romanz Scriptoribus deplorare in: citato: Melcliiore

l

datum conítans ex di&dis orationibus Dominicis, ac

bulis contaminari

Cano, vera Sanélorum gefta falfis C9' commentitiis fa-

d

150. falutationibus Angeliciss quod fingulis hebdo-

novéllas revélationes mom pro Ecs

madibus ab(olvendo, Deum laudarent & orarent:. ac

clefice néceffitate, fed. pro hominum affettu exyrimi- s

1

myfteriorum, praíertim Incarnationis Verbi qua adeo

quce res , ait Canus, zmpiis quidei nonlévem fubfan-

"

manifefte in falutatione Angelica continetur, memo-

nandi occafionem preebet , piis vero laerymandi.

riam renovarents unaque ad D. Virginis imitationem

Docebunt itaque Parochi fubditos si& temere fidém ad-

ejuíque laudes, per hujus Pfíalterii recitationem, in-

.

hibeant circumforaneis quibufdam;, aut etiarm cum pyri-

citarentur.

vilegio impreffis libellis , ut loquitur Synodus' Mecli-

.Hoc orandi genusad

'inüantiam Francifci Ducis Bri-

linienfis , qui ex incertis revelationibus. proimiffiones

tanic & Margarite ejus uxoris , aliorumque obnixe

certorum effettuum continentsut V.. G. qüi certetn prá-

fupplicantium; Sixtus IV. approbaffe fertur, edita Bul-

deftinationis effectum, aut peccatorün éontritionériy

la anno 1479. In hac Bulla poftquam narravit fe obnixe

vel copiam Confeffarii & | Sacrameritoruti füfcéptio-

rogatum a Franciíco Duce Britannie ejufque uxore &

nem in fine vitz , fecuramque inferni evitationem re-

aliis multis Fidelibus, ut probaret illud orandi genus;

citationibus Rofarii ann

quod. appellatur Píalterium B.. M. tandem concludit;

(4) Melch. Can. Loc. cit.

exampromxttuntmmper po-

No; igitur tam Ducis C9* Duciffié quam aliorum Fide-

»;;Comme?zt. oper. . Vau-Efpen. 'Tomus V.

j edeo

pulug |

148

'TRAC'TATUS

LU

^

pulum rmonebunt; quod licet Rofarium feu Pfalteri-

e

XXII.

tidie

um D. Virginis fit perutilis & commodus orandi mo-

Oflenditur fidem. adhibendam mon. effe libellis Confra-

cent

dus, dummodo id (icut oportet fiat; ícilicet attente

ternitatum, iminenfam Indulgentiarum copi-

uni.

expendendo tum qua tam in oratione Dominica quam

am promittentibus.

,

110

infalutatione Angelica continentur ; tum myfteria

Sicuti certum & indubitatum eft potefta

tem cdnfe-

lucra

Rofàárii quz & przcipua funtfidei no(trz, ferio rumi-

rendi Indulgentias Eccle(iz conceffameffe , atque In-

erciti

nando; tamen fi orationis mentalis donum habeant , ei

dulgentiarum utüm Chriftiano populo maxime fàluta-

annu

Jemper primarium locum affignent s adeo ut fi poft hanc

rem & SS. Conciliorum auctoritate probatum in Ec-

Qi

abjolutam , commode Rofarium recitare nequeant, aut

cle(ia retinendum effe, ita indubitatum eft, & Eccle-

pene

negotiorum 1ultitudine obruti , aut alia qualibet de cau-

fiz mens femper fuit, i2 hir concedendis moderatio-

Con

Ja, non multumpropterea crucientur vel contriflentur,

nem, juxta veterem C9' probatam in Ecclefia confuetu-

Indü

fed fatis illis fit ante vel pofl meditationem , folain ora-

dinem , adhibendam eff, ne nimia facilitate (ait Syno-

&k

tionem , folam.- orationem Dominicam , falutationem

dus Tridentina in Decreto de Indulgentiüs feff. 25.)

tunt

4Zngelicam , C9' Symbolum Apoflolorum recitare

ita

Eccefiaftica difciplina enervetur.

fiz

Philotheam füam inítituit S. Franciícus Saleíius,

Pro hac Indulgentiarum moderata conceffione, ad-

In—

riufm

trodu&, Vitam Devotasm P. 2. Cap. 1.

modum femper follicita fuit Ecclefia.

Hinc Concili-

mis i

Hinc ulterius monebunt ne füperftitiofe folliciti fint

um Lateranente fub Innocentio III. advertens Epiíco-

crati

de adzquata & integra Rofarii recitatione, ipfam ve-

palesinii$ concedendis exceffus , Indulgentiis Episco-

beb

ram & folidam devotionem, & myfíteriorum feriam

palibus terminos, quos excedere haud poffent, pofüit

cele

"meditationem negligant.

Rationem fui Decreti hanc afflignat Concilium : Quia

mill

Denique multo utilius atque Ecclefiz fpiritui con-

per indiferetas CS9' fuperfluas Indulgentias, quas qui-

formius effe, fi tempore ipfius incruenti Sacrificii at-

MP Ó —MÜM

Na

dam Ecclefiarum Preelati facere non verentur , C3 cla-

que

tendant & mente íe jungant Sacerdoti celebranti, ip-

ver Ecciefie contemnuntur, CS'penitentialis fatisfattio

fiusque Sacrificii oblationi intendant, quam (i eo tem-

enervatur.

Tanu

ultr

pore vocali Rofàrii recitationi incumbant.

$i tamen

Quis enim , ut re&e notat Morinus de Poenitentia

ea fit eorum infirmitas, ut Sacrificio (ine magna animi

L.1.Cap. 28. N. 9. acre pharmacum febri curandae quc-

dul

igQu

evagatione intendere nequeant, ad eam mentis eva-

rat, fi prafto femper eft leve C9' nulla afperitate mole-

gationem impediendam ipíà indubie externa Rofarii

fium ? unde etiam bene obfervat Barotius ad annum

|i r£

Qutt

recitatio interdum fuaderi poterit.

Ut igitur tandem

847. Quod fiant potius. remiffiores vafla Indulgentia-

concludam , a(ferere non dubito , ficuti, dubium

rum laxitate Fideles.

Ea ratione Pontificesin conce-

ben

dot

non eft quin externa pietatis exercitia erga Divam Vir-

dendis Indulgentiis, jam pridem parcos admodum

ginem aliofque SanQos, quz in variis Confraternita-

fuifle notat ; & pluribus exemplis probat Morinus ,

gini

tibus occurrunt, utilia effe queant, ut per ea Fideles

loco citato

À

quin & obfervavit Baronius ad annum

BU

ad veram & folidam pietatem excitentur vel allician-

1177. €o etiam tempore morem fuiffe ut Indulgentice a

tür, ita quoque dubium non eft quin verum (it quod

Romanis Pontificibus conce[fre , unius anni terminum

qui

Quf

de fimilibus dixit Vinc. Contenfonus Ord. PP. Pradi-

non excederents preterquam in expeditione terrce fan-

catorum : Verum omnis ille f[aerarum obfervantiarum

&cm. Succeffu temporis factum quidem eft ut :non-

i2

TW

apparatus ad nihilum valet, nifi de caritatis fonte naf-

nulli Pontiices in elargiendis Indulgentiis non fàtis

catur s habeatque folidas virtutes annexas,quibus verus

moderati fuerint 5 atque paulatim Indulgentiz in

Pur

Deipare amor a falfo €9' fpurio pietatem. ficta imita-

przjudicium Ecclefiafticz difciplinz excreverint ;adeo

£ione mentiente , fejungitur. Parum vel nihil proderunt

ut Sixtus IV. Indulgentias multas ante conceffas ab-

]

externa officia, nifi caritati, bonis operibus, diligenti

rogare fuerit coactus; "quz legi poffunt in titalo De

qui

mandatorum obfervantie , paffionum caftigandarum

Ponitentia €9' Remiffione, Can. $.in Extrav. commu-

qui

bit

fludio, jugi penitentie adjunéta fint. . 4d. Divinam

nibus; :ationem valde notandam abrogationis .hanc

mifericordiam invocandam impetrandamque perfeve-

allegans: Cenfemus id propenfiori ftudio precavendum

3$

rantiam Marie potil/imum opem implorare expedit ;

f

effe, ne cujufvis Indulgenti& remiffionis vel facilitatis

verum noninevtibus duntaxat precibus , fed Mariana:

obtentu, ChrifHi Fideles procliviores ad illicita in pofte-

u

vum precipue virtutum imitatione , quccumque peti-

rum committenda reddantur 5 autfacilitas venice, pec-

M

mus, efficacius confequamurs €9' rationem hujus foli-

candi eis tribuat ihcentivum.

Cum itaque (ficuti mul-

D

dam tradit quidam recentior.

In precibus. enim unus

torum fide dignorum teftimonia accepimus) ob multitu-

Uil

amor mifericordiam flectit, unus , quod pofcit, impe-

dinem facultatum per Nos aut auctoritate no[lra cón-

trats amor autem nullus penitus otiofus , quantus eft,

ceffarum , 1am verbo quain fcriptis C9'c. — Fideles pra-

In

tantum agit ; tantum illud quod. amat , moribus exyri-

fati ad peccandum €3S' ad alia illicita committendum ,

qu

mit. Ergo qui Mariam multum imitatur, multum

nonnunquam procliviores exiflant, etiam mom parvo:

Diel

amat , qui nulle modo imitatur, non amat omnino ;

periculo falutis animarum fuarums Nos qui Deo pro-

n

adeoque non precatur , quamvis totos dies in murmu-

pitio eju[dem Gregis Dominici curam: gerimus, C9' il-

Id

randis precationibus conterat.

Non minus abutuntur

lum fpiritualis thefauri elargitione cupimus ipfi Deo

H

complures Maric patrocinio quam Divina mifericordia

reddere acceptabilem ,. me exinde clavium auctoritar in-

[v

de qua multi confidentes C9' ju[litiam uihil veriti, ina-

contemptum , iyfique ad peccandnm procliviores liberi-

fe

nem ex ea falutis fuce fecuritatem. hauriunt.

Unde de

us prolabantur, CS9'. auctor

fs

Maric cultu dicere licet , quod. de fiduciain mifericor-

prafentium flatuimus C9'c.

itate 4po]iolica, tenore

x

d

dia Dei alicubi fcripfit S. Bernardus

Tria funt gene-

Simile quid fecit Clemens VIIL-ut teftatur Baroni-

üi

r eorum qui non habitant in adjutorio altiffani, nec.

us ad annum 1595. his verbis : 4 quam laudabilein

l

in protectione Mariss aliud non fperantium s aliud de-

antiquam formam S. Dominus nofler. Clemens: Papa

ü

fperantium, aliud fruftra fperantium. Primi habitant

VII.non fine Divino. inftinctu effufas nimium Indul-

le

in meritis fuiss fecundi in poeniss tertii in vitiis. Pri-

gentiarum conce[fiones re[lringere eft aggre[fus.'

mi fibi confifi Marice protectionem flocci faciunt, C$'

Quidni igitur , re&e Baronius ad annum 1177. pro-

D

funt fuperbi , C9' prajfumentes : fecundi multitudine C3'

fufa largitione, tanquam ex lapide Lydio coliigi vult

[

ravitate fcelerum ob[lupefacti de Mariee pote[late dif-

Indulgentiarum impo[luram? Similiter ad hunc lapi-

dunts tertii de mifericordia ejus fibi blandientes , a

dem Lydium fi de Indulgentiarum prodigiofía fegete

r

T

peccatis mon emendantur.

Primorum habitatio flulta

in dictis libellis occurrente experimentum capiatur ,

€3 impia : fecundorum anxia C9' mifera ; ultimoruim,

non difficulter quid de illis cenfendum fit, apparebit.

il

periculofa, 3nanis. Q' inmunda.

: H«ac Co?ztenfo-

Et quidem in libellis qui privilegia & Indulgentias.

a.

Confraternitatis SS. Trinitatis (ub titulo B. M. V. de:

M

Mercede exhibent; tam profufa Indulgentiarum !lar-

l

gitio

D VENERATIONE

SANCTOï;UM, &c.

149

fra

gitio exhibetur, ut íi earum ineatur computus, quo-

filii has Indulgentias applicare parentibus mortuis, ce-

i

tidie quifque Confratrum ut minus, decem Indul-

lebrando circa eorum fepulcra.

gentias plenarias eaíque frequenter cum liberatione

Ultra has plenarias Indulgentias, promittu

ntur plu;

Dfe.

unius aut plurium animarum ex Purgatorio; im-

rimz partiales plurimorum annorum & dierum; V.G.

mo & non raro cum privilegio five in forma Jubilxi,

40. annorum 230. dierum, vifitantibus Ecclefiam Mi-

:In

]tq

lucrari poffit; idque nullo laboriofo poenitentiz ex-

noritarum; 1oo. dierum qui Miffam aut Divinum of-

ercitio, fed fola pauciffimarum precum recitatione &

ficium ibidem audiuntà 18. annorum & 323. dierum,

E

annu: Eleemofynz unius medii affis elargitione. .

qui ibi concionem audiverint. Et fi in alia Ecclefia

(le

1j

Quid de Confraternitate Rofarii? Nonne fimilis

concioni Fratris Minorite interfuerint, totidem an-

pene Indulgentiarum profufà largitio in libellis iftius

norum & 222. dierum &c. Hzc ex di&o libello, cu-

) tu

lQ

Confraternitatis occurrit? ut enim omittam plenarias

jus Auctor infüper teftatur multas Indulgentias in aliis

Indulgentias quz fingulis primis Dominicis menfis ,

libellis haberi, quas brevitatis caufa omifit; cum eti-

'5*)

& Feftis D. Virginis, aliiíque precipuis Feftis promit-

am a neícientibus obtineri poffint. Quapropter, ait,

«l

tuntur, quotidianz promittuntur Indulgentizx plena-

qui fpirituali fuo lucro intendit, orans aut aliud quod-

ri: Confratribus, (i femel in die legere lubeat P(alte-

cumque opus bonum exercens, femper formet inten-

;ih'.

(Q

rium D. Virginis XV, Decadum; vel (i id forfam ni-

tionem Indulgentias lucrandi,; illi orationi vel bono

3

mis difficile, eafdem plenarias Indulgentias toties lu-

operi annexas.

C0

crari poterunt, quoties Miffam de S. Rofario legi ju-

Item monet omnaes has Indulgentias mortuis appli-

l

it

bebunt. Quidni fxpius eodem die, fi plures una die

cari pofle : Deinde notat undecim Dies, preter om-

Ug

celebrari curent? Utinam hzc Indulgentiarum pro-

nes quibus Rom babetur ftatio, quibus legendo

[

?

miffio tam faperet pietatem quam turpem quzítum !

6. Pater & A4ve, cum Gloria Patri &c.. quis poffit li-

Neque füfficit tanta Indulgentiarum copia , quam quif-

berare unam animam ex Purgatorio.

Tio

que fine ullo laborioío poenitentix exercitio exiftens

Ad hzc ultra omnes has Indulgentias in fine hujus

íanus vitz (ux curíü lucrari poteft; fed infuper trina

libelli appenduntur feptem privilegia, conceffa, ut

(id

ultra generalem Abfolutionem adjicitur. plenaria In-

ait, a Deo S. Francifcos quorum omnium fabulofitas,

(P

dulgentia. Prima dum Confeffi accipiunt Viaticum:

l-

licet vel ex fola lecione íatis appareat, precipue po-

fecunda dum accepto Viatico invocant in extremis ,

pulo pernicioíà funt, & ad quaftum adornata viden-

itt

fi nequeant ore, faltem fpiritu, nomen Jetu : tertia

turs 1. quod qui Ordinem füum f(incere diligit, quan-

t

dum in manu tenentes cereum hujus contraternitatis

tumvis magnus fit peccator, in fine accipiet gratiam

s

benedi&tum in honorem D. Virginis moriuntur: mo-

converfionis.

2. quod fingulis annis, die íüo fefto,

N

do tamen in vita ad minus unum Pfalterium Diva Vir-

id eft 4. OQobris, liberet e Purgatorio omnes, animas

ID

ginis XV. Decadum recitaverint.

trium füorum Ordinum & benefa&torum.

m

Neque pro vivis dumtaxat fed & pro mortuis hzc

Hzc fàne non refutatione digna fünt , fed admira-

L

lucrandarum Indulgentiarum facilitas promittitur. Si

tione, five potius lacrymis & íufpiriis, quod fimilia

t

quis enim Confratrum Rotàrii in aliqua Eccle(ia quo-

in fummum populi Chriftiani fcandalum , &Ecclefiz

!

cumque tempore & loco vifitet quinque Altaria, ad

opprobrium evulgari videamus.

fingula recitans quinque Pater Nofler, & 4ve Ma-

Qui hanc prodigiofam Indulgentiarum profufionem,

tl$

rias vel fi non fint . Altaria legat ad unum 25. Pater

quz in his aliifque fimilibus Confraternitatum libellus

Irl

Nofler , & 25. Ave María , liberabit unam animam e

occurrit, contulerit cum moderatione quam in dif-

0

Purgatorio.

penfandis Indulgentiis fervatam vult Ecclefia, quam-

Item quoties recitaverit uno die integrumPfálterium

que Romani Pontifices fe fervaturos frequenter fünt

uindecim decadum, veletiam folum quinque deca-

profeffi, nonne fateri cogetur fimiles Indulgentias vel

duin liberabit animam e Purgatorioiimo animam libera-

ex fola earum profufa largitione, judicandas effe füp-

lu

bit quoties in Templo PP. Dominicanorum ante Altare

pofititias , aut ut minus a Pontificibus füb vel obrep-

in

SS.Rofàrii recitaverit quinque Pater nofler, & Ave Ma-

titie efle impetratas.

Quis enim in animum inducat

J

ria, pro neceffitate Ecclefie. Denique animam libe-

tantam Indulgentiarum profufionem a Pontificibus ve-

rabunt, dum alibi jubebunt celebrari Miffam de S.

re emanaffe, qui non ignorant quin & profitentur ,

Rofario pro defunctis.

Hac ex libello Flandrico im-

quia per indiícretas & fuperfluas Indnlgentias, &cla-

ves Eccle(ix contemnuntur , & poenitentialis fatisfa-

preffo Affeleti; anno 1671. Quidni & quatuor animas

&io enervatur.

uno die fi omnia jam dicta uno die faciant?

Non minor in ceterarum Confraternitatum libellis,

Hinc concluditur libellos Confraternitatum -fimilemï

ä

Indulgentiarum copia promittitur. Et quidem in uno

Indulgentiarum farraginem exhibentes , & populo pro-

qui privilegia exhibet Confraternitatis

U

iinque Vul-

onentes, merito adícribendos catalogo illorum li-

nerum & Paflionis Chrifti , qua vulgo

d

icitur, Cor-

rorum , de quibus loquitur Synodus Cameracenfis,

de S. Francifci, impre(lo Bruxellis 1661.. praeter ple-

anno 1565. titulo, De Indulgentiis; przcipiens ut Pa-

narias Indulgentias in die inícriptionis in Confrater-

rochi populum fuum diligenter admoneant ne circumfo-

nitate, in fine vite, (i fuerint in ftatu gratiz , & invo-

raneis quibufdain aut etiam imprelfis libellis temere fi-

caverint nomen Jefu; item lucrande ab iis qui Con-

dem'adhibeant ; qui ex levibus ,; vanis C9' fuper[litio-

felli füerint & Communicaverint illa Dominica men-

caufis exhorbitantes Indulgentias pollicenturs cum In-

fis, qua fupplicatio menítrua Confraternitatis habetur,

dulgentic nonnifi ex piis C9'

,

rationaliibus caufis concedi

.

atque illiinterfuerint; práter has, inquam , Indulgen-

debeant.

Huic quoque conífonat, Decretum Synodi- Mehli-

tias, promittitur plenaria, Indulgentia eis, qui vel

e

.

legerint vel etiam audierint Miffam de Immaculata

nien(is 1570. fupra $. 1. exhibitum

Monebunt infü-

Conceptione ; orando. pro Pontifice ; itemi illis qui

per Parochi populum ne ob promiffas frequenterque

legent Rofarium D. Virginis conftans 70. 44ve Maria,

publicatas Indulgentias, í&dulo : ac forti anirmmo

& 7. Pater Nofler , ,cum .uno - Pater & Ave pro, Pa-

agzere poenitentiam pro comtmiflis peccatis omit-

tant, cum ex Traditione compeértum fit, eam effe

pa. Item qui recitabunt Rofarium Chrifti, fcilicet

triginta & tres Pater & 4ve, in honorem . 33. anno-

Ecclefie mentem in dandis Indulgentiis, ut per illas

rum Chrifti, Ulteriüs pro illis qui officium Sandto-

non infrigantur illa facra & nulla humana auc&toritate

rum, XVII: ac XV. Píalmos recitabunt; deinde pro

convellenda Decreta : Facite frutctus dignos peniten-

illis qui in extremis defiderant ex devotione fepeliri in

tite : fi pamitentiam «uon egeritis , oines funiliter yerhi-

habitu Fratrum Minorum, aut mulieres: in habitu

Litirs atque adeo.non ni(i poenitentibus, íeu amara

Clariffacum. Deinde pro parentibus qui, exiftentes

poenitentiz opera pio ac generofo animo frequentan-

in ftatu gratiz habent filium in OrdineFratrum Mino-

tibus tribuendas; exemplo Apoftoli qui indulfit Co-

rinthio inceftuoío, ae forte abuudantiori triflitia ab-

ritarum; idque toties , quot habent filioss poffuntque

forbeatur.

Et

T$g0

c«bome uoveo UTO AOCT LUX

dend

-SJEt Concilia' jam pridem edixere; licere Epifcopo hu-

bis depingit : Miferanda fane honiinir ignorantid po-

dare

manius aliquid cogitare de his qui lacrymis atque po-

tius quam ludendas qui ufque adeo aut bonus aut ftul-

»

opert

"itentia vel bonis operibus re ipfa conver[ionem Juam

lus erat, ut omni narratioui flatim crederet , fi modo

hu

Á

litteris effet prodita : his, inquam, nonab(miles ef-

non fünulatione demon[trant..

D]

rumÜ

fe didorum libellorum Aud&ores prodit eorum jmo-

»

filly

$. XXIII.

dus referendi & probandi miracula. Revolvantur

, in

'Quid cenfendum de

Miraculis qu«e in libellis Confra-

enim libelli , & patebit quod fi unum receperint li-

jot

ternitatum narrari folent.

brum, przfertim privilegio munitum in quo miracu-

»

&O

Libelli Confraternitatum non tantum folent privile-

lum narretur, illud tanquam indubitatum ac pene fi-

) QUs

giis ac Indulgentiis abundare, fed etiam miraculis ,

de credendum proponant; quin & non pauca reperi-

Did

quibus qui(que füz Confraternitatis (igna ac devotio-

es quz non nifi alicujus manufcripti in aliqua Biblio-

theca latentis fide nituntur, qualia pluritma in libello

fprmul

nis éxercitia extollat ac commendet. . Quin ad inter-

de S. Barbara exftant.

/

:

enerm

ceffionem Sanétoruim ac preífertim D. Virginis mira-

N

.eula Deus fieti concedat, ut per illa oftendat gratum

Non mirum proinde quod veriffime de his libellis

fibi fore quod Sanáis ac prafertim . D. Virgini exhi

affirmari poffit, quod delibro qui Speculum Exemplo-

aflero

Qorio

beatur obíequium , nemo Catholicorum ambigit.

rum infcribitur, dixit Melchior Canus, fcilicet qnod

fis, f

Verum & illud indubitatum eít, multo examine ,

in illo miraculorum monflra potuus quam vera miracu-

m bO

atque prudenti & judicio(à difcuffione opus efle in di-

la legas. Sed quod maxime deplorandum eft, omnia

pene quz in hujufmodi libellis recitantur perpetrata

1no

jüdicandis veris miraculisa falfis, fabulis a veris hiito-

immo & caveatur ne Damon fuas fallacias ac

»2

gàl

riis

miracula, eo collimant, ut perniciofiffimam hanc po-

» QU

praftigias füb fpecie miraculorum occultet & popu-

pulo imprimant ideam, quod qui V. G. B. Barbaram,

lo proponat.

Hinc a Concilio Tridentino ftatutum

aliquo fuerit externo devotionis opere profecutus, aut

»

Confraternitatis B. V. tefferam portaverit, & exigua

m

(Decreto de SS. Invocatione) nulla admittenda efJe ve-

»

ra mivacula, nifi recognofcente C9' approbante Epifco-

quadam pietatis exercitia in honorem D. V. fubje-

po, qui fimulatque de iis aliquid compertum habuerit,

rit, quantumvis magnis eft diuturnis peccatis invo-

»

adhibitis in:confilium Theologir, CS9' alüs piis viris ,

lutus vixerit, falvus fiat.

Quotquot enim fere refe-

"

(

runtur miracula, declarant quod vel homines multis

,O

ea faciat qua veritati C? pietati confentanea. judicave-

4

y &

rit.

fceleribus implicati miraculofe fuerint in hac vita re-

Hinc itelligitur nequaquam Ecclefiam velle recipi

tenti, denec Sacramenta fufcepiffent; vel etiam ad vi-

pro veris miraculis univerfa qua pro talibus circum-

tam revocati, ut confeffionem peccatorum facere pof-

y ài

feruntur ; fed folum quz ut talia, pravio diligenti

fent; qua perada falvi fierent : idque ea de caufa,

» 01

examine, probata fuere : Et merito fane cum pridem

quod, vita durante licet fceleribus multis fuilfent im-

» pà

compertum (it veriffime dictum eífe a Melchiore Ca-

plicati, nihilominus aliquod externum qualecumque

» Iu

no Lib. 11. de Locis Theolog. .Cap. 6. quod. plurimi

devotionis opus.in honorem S. Barbare, V. G. ali-

»K

quam quotidie oratiunculam recitando, vel fingulis

e Catholicis qui vitar C9' atta Sanctorum confcribunt ,

»

vel affe(lionibus inferviants vel de induflria quoque ita

feptimanis Miffz qua de hac Sancta celebratur, affi-

» l6

multa confingant j At eorum , ait Canus ,me non folum

"

ftendo, aut in ejus profefto jejunando, fecerant. A-

T.

pudeat , fed. C9' teedeat.

lii vero non obftante vita fua fcelerata Confraternitati

fuifl

His przmiffis, (i ad mi

racula quz in prædiciïis libel-

D. Virginis, V. G. Scapularis aut R ofarii füerant in-

lis Confraternitatum narrantur, oculos convertamus,

fcripti, & aliqua interdum, juxta przfcripta Confra-

folt

Comperiemus ne unum forían legitime ac rite exami-

ternitatis, devotionis externa opera perfolverant at-

ho

natum , & probatum ; fed Au&ores illa undequaque

que propterea eam íe gratiam per interceffionem S.

lli

u1

fine ullo legitim

-

o probationis .a-'rgumento.congerere

Barbarze aut D. Virginis confecutos fuiffe, afferuifle

m

& referre.

dicuntu

»d

- Quin fi attentius expendamus eorum referen

di Wac

Merito proinde Parochus monebit fübinde populum

s fl

ne fimilibus libellis fidem temere adhibeat, in relatio-

probandi modum, apparebit eos haud abfimiles cui-

»(

dam Sacerdoti, de quo hac refert.Melchior Canus :

ne miraculorum, cum compertum fit plurimas in il-

»

Atas- no[lra , ait ; Sacerdotem vidit cui. perfuafif/À mum

lis.contineri fabulas; atque frequenter diabolum hu-

"

effet nihil omnino effe falfum, quod. femel fuifet typis

jufmodi.abuti, immo fub fpecie miraculorum prafíti-

gias occultare, ut homines externis quibuífdam devo-

"

excu[Jum » non entm ajevat Reipublicee admini[lros tan-

tole

tum facinus commi[furos ,. ut non folum evulgari men-

tionis exercitiis confidentes, in peccatis detineat ;

li

dacia finerent; fed: etiami fuo. communirent privilegio ;

ideoque miraculis fidem.non habeant, ni(i quz aSu-

pe

quo-illa tutius mmentes mortalium pervagarentur. . Aut

perioribus rite ac debite examinata ac probata effe

Cal

conftat.

/

ccr-te-,(ïmiles -illvi- quem.idem Melcþior Canus. his ver-

t

IL

fO?L

IN

-APOLOGIA TRAÀ

CTATUS

fe

de veneratione San&orum &c. Romz exhibita nomine ipfius Z. B, van ,Efuþwe.:n,ï.ex-

n

u

-'aratá in tribus fequentibus paragraphis defumptis ex libro cui titulus ; J;po-

L

"l

70 faree libelli anonymi cui titulus : Accus&ri0 ET QuERELA POPULI Dgr- -

4

**

Gicr &c.. per Sfoamem Opftraet ,. && eos qui accu[autur. vefutatee , &g

lo

Dl

dotirina accu[atoris demmtiata :' Leodiiex Typograpbia Hen-

rici Hoyoux i, 1698 cim. (lppïal:zztionc.

8 * XXIV..

d

3

. ptione cäpïivonjxm , quz perniciofi erroris ocoafio-

3

3

daee

ad prop

ofitionem , quc fuit inter 61. ac

nem dare poífunt ) Zezerus Bernardus van Efpen

Ls

.. tas . quinquafima tertia,

;ufa:-

33

in di&tatis authentice exhibitis fol. 38. verío , lin. 1.)

| terni-

4

)

tria potiffimum occurrunt , quz dicto errori favere

; D Eferuntur quedam occurentia, in Confra

55

videntur, ac popule occafionem in.illum inci-

» AV tatï»e«'S.ST 'lfr.i.n'i;atigquþ -tit-;.ulqu;.ï MV deredem-

