(b) Vidend. fuper hoc negotio Suffridus , Appendix ad G,

h

Bekam pag. 153,

& 154. Monitum D. Steenhoven diei 2 3. Nor,

tevertere properavir. Ergo Joannem Epifcopum Man-

1724. d& Batavia $acra ad Articulum d

e Rudolpho,

(«) A. N. 180. ad N. 188.

(a) Vide Scriptum Bafnagii cui titulus: Vifsbiliras , infallibili-

(d) Hift Eecclef. Ultraje&t. pag- 74.

io

zas , indefeclibilisas Romane Ecclefra ,

quas everziz Bulla. Unigeni-

(*) Colle&io Teftimon, &c. III. Part, N. XXVIII,

£us dv'c.

Cf) Vide hujus Do&oris Epiftolam diei zä. Februarii

ann. 1719,

» V4ll

128

VrTA ';D. V AN ÉSPEN,

p

?3

Qari quidqujd hodierna Ecclefie difciplina praefcri-

Van: Efpenius , eique additi:D. .Z'avvvens :ejus Corifra-

pcï

?

bit; at quidquid pofitivi folum juris eft, neceffitatis

ter, & D. Zefcburen 'Theologize Doctor &:Profeffor

",

& caritarislegi cedere debet ; jam vero dubitare ne-

judicium fuum.ediderunt, & Differtationem qua deagi-

. ii

?*

mo poteft, quin he leges duc poftulent, ut veítra

tur, approbarunt. Erateidemtitulus: Zermizfero ffatu

1

2

in Ecclefia exiftat Epif(copus, & quin conftans fir-

Ecclefig Ultrajettine , anedii[que quibus illi [uccuvveu-

]i

)

mumque fit Romanos non ni(1 conditionibus veftrae

dum efl. Doctores hi tres, eo Scripto perípecto &

»

conícientie lumini contrariis Epifcopum vobis datu-

ponderato, pronuntiant fe propofitas Queeftiones quin-

Ài

?»

rOS, $

que ibidem /o/ide & pevfpicue refolutas comperi(fe. Ea-

Sub idem tempus füperque eadem re fcripfis Erke-

rum prima ex£raordigaviam nece[fitatem (pe&tabat , ia

lius ad magninominis virum Alexandrum Riccardium,

qua. Ultrajectenfis Ecclefia verfabatur, ut Epifcopum

S. M. I. pro Neapolitano Regno Fifcalem, ejufquein

obtineret; altera jus quo Capitulum gaudebat, ut ejus

timi Confilii Membrum: $w equidem jampridem cer-

electionem ederet; tertia Catholicorum omnium Epií-

u

tu$, refpondit hic doctus &celebris Magpiftratus (4),

coporum quibus ejus ftatus innotuiffet, folidariam obli-

by:

de caufe vefive Juflitia , idque ob Pafcberii. Quefnelli,

gationem, ut.eidem fubfidium afferrent; quarta &

Th

quod legi, Opus (b ), tmultoque magts ob aliquam que

quinra legitimitatem Confecrationis ejufmodi Epiícopi,

snibi efl , genuini Canonici Z'uris motitiamy, ex quo ubi-

feu fine Papa Confirmatione, fi petitam fine caufa re-

(j

cumque Fideles funt , ábidem Ecclefiaefl ; bec autem Ec-

cufaret, feu fine duorum quia Confecratore diftingue-

cleia eo S'uve pollet , ut fibà Epifcopum det; uaturali

rentur, Fpifcoporum adfiftentia, fiquidem obtineri

qua

cel

fane divinoque 3ure quod mulla. confuetudo contvaria . in-

omnino non poffent.

Lovanienfes Doéctores tres, vel

frigere potef? . ut velle Ecclefiam fine fuo proprio Epifco-

ut melius dicam, Van Efpenius qui calamum renebat,

bü

t

pos fi£ velle facere Ecclefiam Dei monfirofum . [ine capite

folidis probationibus qua Differtatione fuper his qua-

corpuss &2 velle Epifcopum Rome per. Ficarium vegeve

"

ftionibus quinque continentur, addunt fplendida prin-

cu

Ultvajectenfem. Ecclefiam ,. [it velle corpus babere caput

cipia duo quz diíficultates, quaecumque fuper hoc ar-

tercentis leucis procul ab bumeris.

tin

gumento proponi poífent, compendiarium in modum

:

jl

Gravis hic Jurifconfultus fuper juftitia caufae Capi-

dirimunt,

tuli Ultrajectenfis eadem foliditate ratiocinatur:

« Si

[io.

Primum eft, omnes Epifcopos, tanquam Apofto-

» Ultrajectenti Ecclefie , inquit, zaturaliter id Juris

lorum fücceffores, in folidum appellari , ut fuam pa-

er

frrà

» eft, ut Epifcopum habeart, id etiam juris eidem fup-.

ftoralem folicitudinem per univerfam, quam late patet,

» petit, ut Ecclefiafticum Senatum obtineat. Senatum

Ecclefiam protendant, cum ita poítulant caritas & ne-

Dx

?

W

2

hunc feu Capitulum, feu Congvegationem, feu Fica-

ceffitas, & ejufmodi obligationem per ceconomicam

35

riatum: dixeris, unum femper idemque, magis mi-

grecis Chrifti Domini in portiones plures divifionem

a

É

[ut

?

)

nuíve proprio nomine, dixeris,. ;,

in hac faéti fpecie fublaram non effe,

Perfpicimus ex eadem Epiftola U

7!traje&enfem Ec-

2. Quidquid ad rectum difciplinee ordinem a Cano-

Kl

clefiam eo ipío tempore egiffe de compofitione cum

nibus fuper Epi(copali Ordinatione ftatutum fuir, ut

Rotana Curia, quz cum eo (tare poffet quod ipfa ve-

adfitlentes Epifcopi duo Confecratori additi, .electio-

(

&1

ritati & juítitiae debebar,

Eam incorrpta ergaSanctam

nis perSummum Pontificem confirmatio, &c.non am-

Sedem ob(?rvantia, & confítans pacis ftudium ad nova

plius obligare, cum ea fcrvare caritas aut. necellitas

p!

femper, ut hanc obtineret, tentanda permovebat. In-

non patiuntur. « Qui contra fentiret, inquiunt Docto-

L:

nocentii Xlil. Pontificatus ejus fpem alere videbatur.

res no(lri, preferret in Ecclefiae Canonibus ac diíci-

Vél

Ei Capitulum Ultrajectenfe per Litteras Junii dio 1 1.

plina litteram qua occidit, fpiritui qui vivificat. . Deo

Qu

ann. 1721. datas Summum initum Pontificatum oratu-

non placet, fübdunt, Écclefize menrera. quze difcipli-

QXi

latus fuerat, & fignificaverat, quam ejus & caritate &

nam folum ad falutem re&ctamque adminiftrationem Fi-

qu

fui

juftitia dignum efl2t, ut Batave Ecclefia malis, dato

deliuminflituit in utriufque detrimenturm eamdem fer-

A

eidem Epifícopo, remedium afferret, — Ha pofteriores

vatam velle.

eff

enio & a düobus aliis Lovanii

KT

fignificationes iterate fuere non fine aliqua fidentia Sep-

Scriptrum a Van Efp

tembris die 30. ann, 1722. Reapfe, quemadmodum

Do&toribus approbatum fe habebatinitio ftatim in Con-

Szef.

Ultrajectenfis Capituliapud hunc Summum Pontificem

fultationis modum, & infcribebatur-cefur. pofitio quae

I

Agens datis Litteris teflatus eft, non puguaflet ipfe,

uno quafi ictu Lectori ponebat ob oculos facti fpeciem

i

( neque enim erat amplius Clemens XI.) quin aliquam

de qua agebatur,

Cum id Operis przlo tradi libuit,

ad

huic afflictae Ecclefiz juttitiam concederet.

At omnis

e re vifüm eít, utinfcriprio cafus pofítio (upprimeretur,

d

evanuitfpes, cum primum caufa haec ad Congregatio-

& Monumento Differtationis titulus & forma tribuere-

nií

nes delata eft, qui fe fuis veteribus agendi rationibus

tur.

Ad id autem perficiendum , addenda erar hifto-

C

veluti devinctam fpectabat, fibique ex ejus Curiz (tilo

rica praefatio quae. clarius, nitidius, fufiufque rem ex-

Tü

de re ftatuendum putabat.

Batavie Clerus A ppellatio-

plicaret.

Ejus norma Lovànii propoftra & edita fuirt.

U

nem ad Geuüerale. Concilium interpofuerat; fatis id

Mibi quidem videtur (fcribebat ex Urbe Lovanio Brach-

unum fuit, utenuntiaretur numquam fore, ut ulli pro-

manus.deinde Ulrrajectenfis Archiepifcopus ad Dale-

T

pofitioni aures accommodarentur, nifi hec Appella.

noortium Canonicum & Paítorem Hags Comirum die

de

tio in anteceflum revocaretur.

Id abrupit negotium

23. Maji ann. 1723.) ad bauc Prafationem ommnino in-

p

omne; quod Ultrajectenfis Clerus praevidere debuiffet,

cumbeudum.

Eff id eo magis nece[Jarium ,. quod boc tno-

T

ut Van Erkelio Riccardius exprobrare videtur.

uumentutn leges omnium qegionum ommiumque lingua-

p

Ergo Ultrajectenfis Ecclefia cum a Romana Curia

vum plurimi quibus flatus Ecclefig noffre vel nulla vel

admodum tenuis notitia efl. Non eff pouendum [atis eum

non amplius Epifcopum quem ex ram longo tempore

d

ab ea petebat, canonicas regulas executioni mandare

jam innotuwi]e. |Sunt im bac ipía Regione zom pauci qui

(ir

decrevit, qua fibi ejus comparandi adjumenta füppedi-

bujus Ecclefi bifforiam uom admodum calleut , ac. [utn

Di

tabat, Ejus Theologorum unus hoc confilio folidam

equidein probe cevtus , ipfaque experientia teffe per[pettum

t

Differtationem elaboravit, qus has ipías regulas expo-

babeo im extevis Regiombus iuter bomines decem ceseva-

nebat. Miffum eft id Operis Lovanium, ubi illud E

vum quarumque veyum valde peritos ne unum quidem pa[-

penius in ordine poneret, expenderet, emendaret, Ei

fim. fore qui flatum. Ecclefi noflfre non mbil intime no-

X

íane Doctor hic corre&tiones & additiones plures ad-

rit. Brachmanusin hac Epiíftola Praefationis hujus hi«

X

hibuit;. tum vero die 12, Decembris eiufdgm ann, 1722.

ftorice normam exhibet, ibique qua mentis vi, quam

ampla cognitrione polleat, oftendit. Quod propofuit,

(a) Vide ejus Epiftolam datam Vindobone die 1o, Januarii

a

Inc

ulo poíft executioni mandatum fuir in altera Editione

ann. 1722. in Collectione Teflimoniorum do'c. V. Parte ,. IN, L.

b

ifertationis, Dernifero flatu.&c. conficitur inde Scri-

(5) Nempe Opus illud cui titulus; P&

rgario guris Capitulo-

rum Ecelefia Belgii Faderazi,

ptum cui tirulus: Caufa Ecclefie Ultrajeine, — Ac in-

^

terim,

: L:! BER I I CarvmT. V,

- 489

Ia.

U

eterim . quia vespoftulabst; ur folicite:Doctores alii (a- .. Efpenius aliique Lovanienfes Do&tores.duo.. Occurrunt

2!

4pet- hoc - ipfo-negotio-confulerentur; . Differtatio , ;De

eiam.ibidem.nova' rationum momenta;quibus-eàá &on-

firmaatur, .. Preecipuorum uaum. ducebatur ex-diciíto-

h

-atnifero flatu. Ecclefiae , Ultraj. fine Prefatione typis tra:

«

;dita fuit.... Brachmanus in.eadem Epiftola nos monet ei

nibus, quz , rebus: perinde -fe. habentibus , -edites- fie-

rant'feu: pro - Lufitania ,'medio circiter poftremo: faecu-

, fe Summaria.que.fant .ad.marginem , & Articulorum

i

Tabulam addidiffe.

lo ;; feu pro Gallia Ecederis. tempore , & Aurelidnen(

Duce Regente. * Neminem latet. ( inquiunt. Do&o-

ln

44d pracedentem. Confultationem adbefio. Confirmantia

»

res. undeviginti fuper.hac pofteriore-facti fpecie) ,

»dMnumeuta exbibita Confilio Regeatie

?

,

qua fuerit "'heologorum & Canoni(tarura (enn

ia,

,

L d

s

ann. 1718.

qui füupra ceteros Hierarchia jura- & Gallicande Eic-

,

,

clefiae : effata callebant , cum. Summus Pontifex Cle-

i

49

mens.Xl, renuit' ad. lonpgius:tempus (füb.Lüdovici

li

| -.-.XXH[. Opus hoc in Galliam.quamprimum miffum,

ut Epifcopis, &.pracipuarum Univerfitatum , Doctori-

99

XV. minoritate) iis Bullas concedere; quos ad.Epif-

9*

J,

bns- exhiberetur, .-]Hud. viris:ia Parifienfibus-]uris &

copatus Rex nominaverat. . Notorium- eít-eos. qui

'Theologiz Facultatibus docfrina & pietate preítantibus,

?3

tunc.ad. hoc expendendum negotium animum.:appli-

»

cuere , fenfiffe, ea Papae recufationernihil obftante,

e

& Jurifconfultis compluribus apprime probaturn fuit,

Convenit.inter eos illud .haud . plus. difficultatis .. pati,

,5

ad.Epifcoporum Confecrationem,ab(que ipfiusCon-

Ti

,

,

cordati preejudicio procedi poffe, .. Ac nihil-fuit,cür

quam quod.Maji die;25..ann. 1717. editum fuerat, ac

j

€erto fore, ut.ab.earum Facultatum duarum Doétori-

39

ita fieret; ftatuir.enim Dullas dare ,. (latim ac Regio

il

bus uziverfim appiobaretur, fi atis habitum effet..viva

L»]

juffu. Commiffarios.ad deliberandum füper-hoc ne-

voce. & (eparatim ab iifdem fuffragium peti, . Verum

»

gotio nominatos audiit...,,

:

"

addebatur temporum rationem non relinquere fpei lo-

D. Dor(anne Magnus Vicarius & .

OHïcialisCai*diria-

[

lisNoviliacenfis & Secretarius Confilii Gonfcientize rem

cum fore ,- ut illud e fcriptis a. Facultatis Corpore ob-

tineretur ; atque-adeo videri magisad. Batavae Ecclefiae

hanc. planius pleniufque nobis exhibet. .|Commitfarios

nominat.,quos Regentiae. Confilium Dominica- die- 1,

(»

rem . facere , -ut, majori ex parte, .in: verbali: approba-

tione, eorumque quibus animi plus erat ,. fecretis-füb-

Majian, 1718; deputavit ; affertqua(tionesnovem qwes

d«

expendere in fua ad cognofcendum Delegatione debe-

Ícriptionibus- conquie(ceret. .. Id nimirum executioni

l[,

inandarum eft,. Novemdecim- e clarioribus Sorbona

bant,.ad. Regentie Confilium. deinde relatusi; nobís

Do&toribus Februarii die. 28. ann.. 1724. (4). peculia-

przcipuos qui . confulti faere, .Doé&tores indicar , ait-

rem quamdam Confultationem fignarunt . eoque.quo-

que po(tremo loco Romanam Curiam. in:eorum con-

ad reliquos redacta res, ut ore tenus eorum fuffragium,

fecutionem quz.a Regentiee Confilio.parari videbar, f&

coactis privatim ac feorfim octonis aut. denis,, collige-

coaétam fenfifTe maaus dere ,. & fine conditione Bulla

0v

retur (/).

3

concedere.

t

Ü

Praftitit aliquid amplius Univerfitas ; Nannetenfis,

Voluit. Providentia ut ad..nos pervenirent pracipua

Con(ülrationem (uper Ultrajectenfis Archiepi(copi ele-

Monumenta eo. quidem tempore ,. Commiffariis Con-

[]e

filii Regentiz petentibus ,a Gallorum' Canoniftarum

&tione approbaffent ibidem & fignaffent ab ann. 1722,

:

privati Doétores plures, atque adeo univerf Faculta-

ac Theologorum doctiffimis edita.

QuiaMonumenta

tes multae, (c) nifi ab iis poftulatum fuiffet. expreffis

hec:parum admodum diffeminata , numquam typis

verbis, ut cum tota Univerfitate fententiam dicerent ;

edita ,. iifdemque prineipiis 'effatifque. camnlàta: funr,

0

quod procraftinationibus occafionem;, prebuit , - qua

ad qua Lovanien(es & Parifienfes Doctores fuasin:Ba-

j

.exitum impedierunt. Eam primum precipuis cujuf-

tavae Ecclefia' favorem. Confultationes exegerunt ; in

l

que. Facultatis Doctoribus. privatim fignificari necefe

novo proinde Supplemento -ad calcem : Cenfüultatio.

fuit; .quam quicumque legerunt, íe fignare paratoS

nis E(penii diei r2. Decembris ann./1722. viía fünt im-

e(Te teítati funt,.. Doctores in Jure Canonico peculia-

primenda (e). Perfpicietur ibidem eorum - veritás

qua Van Ef(penius trieanio poft S. M. 1.:alló

ll

yem ejus rationem habuerunt, ejufdemque Auctoris

Quers in

jmdicz'u'm £2 eruditionem admirati edixerunt f/uam Facul-

fua Defeufioue ulteriore dicebat (f );

** Ultraje&tenfis

MNominati a

LU

tatem dubio procul ejus propugnaturam.

Capituliconfilium improbari non poffe ,,, quin Ec-

fingulis Facultatibus Commüiffarii duo qui uegotium boc

clefiafticee difciplinae Hierarchia funditus everteretur,

»)»

l

ad generalem Univerfitatis Coetum veferregt. — At per

quin .perniciof: . perturbationi exponeretur. Impe-

l[',

id intervalli, a Proditore quodam de re monitum Mi-

99

rium, quin ei Curiz turpiter jura Principum :& Ec-

mifterium vetuit Ccetum in id haberi, nihilque non.ad

?»

clefiarum. devoverentur , ;(

e

quin:ei fuppedirareturï)

Qe

Curiam remitti jutfit; fecus minime dubitabatur futu-

)

tuta. ratio qua privatis de finibus intepras -Ecclefiag

rum fuiffe, ut Con(ultatio folemnem in moduma toto

, extingueret, qua fibi-arrogata maxime prapottera

,

!

Univerfitatis Corpore approbaretur.

jura fervaret, qua Principes eo rerum redigeret qu "

Ad Rhemenfem Univerfitatem. quod attinet ,. appri-

» 'ei libuiffet qua denique per-univerfüm terrarum ot-

2s

me peritus Auctor nos certos facit. Confultationem ibi-

» bem abfolutam dominationem.flatuerer, .,,

dem a pluribus in Jure.ac Theologia Doétoribus ap-

Addir Efpenius haud fe /pecilationes Chimeyicas .con-

z-

probaram fuiffe (2). At temporis calamitates impedi-

fectari, recentibu(que Gallia ,. Lufitanize , 'Neapolitaai

j«

mento-fuere, quominus hec approbatio vele fcripto

Regni exemplis.probat non ftetifle per-Romaristn Ci-

]«

proferretur, vel.ad.nos perveniret.

riam , :quig . Regna iutegva fiue Bpifcopis confpictventuy,

d

Parifienfis Theologice Facultatis Doctores novem-

£? dta .quidem periculo expofita

v ut i quampriniup : fipe

2

decimin fuadiei 28.Februaritann, 1729. Confultatione

Sacerdotibus 69 fine Chriflianifi

"nm

o jaceretit. .. E fane fi

L

j

dirimunt quazf(tiones quinque propofitas difcuffafque in

placita quibus uía-eft in Batavam /Ecclefiam Rotnana

Di(lertatione, Je sifero Statu . Ecclefie .Ultrajetline,

Curia , . pravaluiffent; fi propugnaffet aufa quee ;pri-

J

]

jn eamdem rationem :ex iií[demque principiis ac V-a»n

mum.in Lufitaniam & in Galliam inierat, dum ad ag-

rogata jura fibi fervanda, Epifcoporum urriufqüe Re-

(a) Vide Confultationcn;n» hano in Colle&ione Teftimoniorum

Gc..1. Parte p. X.

gni confirmationem aut /Bullas negabat; ibidem fpif:

copatus jampridem .exiünétus e[Ter,

aut noh ni(i pet

Du

(5) Vide Colle&ionem Téflimon, &c. V. Parte num, V. X.

:

]

XIII. &c.

confilium perf(titiffet eiomnino fimile cui.Farderari Bal-

(c) Vide Do&orum 24. Paftorum &c. Nannetenfium ad Brach-

gii Catholicus Clerus inftitit; confilitrtn , inquam quod

manum Epiftolam diei 31. Julii ann. 1727.. Colle&. 'Tom. V. Par-

[,

ex Romane Curiz placitis in ea Regna duo eaídemi

,

te numer. CXI.

1

6

. (4) D. Paris Vecquier

de Villiers Canonicus & Magnus Vica

e) IV. Parte n, V.

tius de Le&oure, Auctor Epiflole Sa;erdo:i: Galli 4?'s. pag.. Ll

(f) Num. 221. & ad5,

R

þ

Fita Fau Efpen.

F

m

^cenlü. -

150

^ViTA D. VaxN EsrpEK,

cenfüras eafdemque excommunicationes trahére de-

tifconis, Antiffioduni, &Apamie. ExEpiítola'quam

K

buiffet, qua taminjuíte in hunc Clerum jacte fuerunt.

D. Steenbovez die 4, Decembris ad Cardinalem Novi-

ql

At cur in ejufdém. generis cau(à pedem retulitRomana

liacenfem, fex circiter poft fuüm Confecrationem heb-

Curia,cum eires füit cumformidandis Principibus, cujuf-

domadis, fcripfit, intellipimus Eminentiffimum eum

iodi Galliarüm & Lufitanid Reges fünt, & in Ecclefiam

Prefulem ipfüm AMozumenta quie Batavee Ecclefige jura

'ä

ita fpe&tandatn, utc Batava eítj ad extrema devenit? Non

& confilia purgabant , ad examen vevocata volui[JG, ejuf-

n

ett enigma folutu difficile, Ju(titia folum & veritas

que cau[a jq/iitiqm approbafe.

Il

Batavz Ecclefiee praefto erant; nihil ei (üppetebat, quo

fe Romane Curie iifque qui ejus opera utebantur, re-

Ultrajettenfis Arcbz'eþ—lifïcopz'v Eleä?io Q'»-;C(-mjä»cmtia.y P

f

formidandam exhiberet; ejus partes non fufcipiebant

i

proprii Principes a Romana Ecclefia fejuncti, quod,

XXIV..Ultrajectenfe Capirulum, his fententiis &

fi fuiffent' Catholici, facere potuiffent, atque adeo ad

cohortationibus animatum , tandemaliquando non am-

loangum tempus eam durius habuerant, nec proprie

plius differre ftatuit, ut excidium 'fuum anteverteret;

ql

coepere cum ea mollius agere humaniufque, nifi polt.

fed antequam Archiepifcopi ele&tionemi perficeret, füa

&

quam 3 Roómana Cauria ita contra jus fafque impenitam

illad erga S. Sedem ob(ervantia etiamtum impulit, ut

li

viderunt, .His nimirum de caufis principia & effata

novis apud Papam agendi rationibus uteretur. Qua-

U

qua omnis terrarum 'Orbis Ecclefias in tuto ponunt,

cumque Germaniz Capitula jus Electionum , ut Ultra-

i

Batave Ecclefie non profuerunt, in ejus ore nullum

jectenfe, fervarunt; ad-Románam Curiam non anre fe

robur nullamque vim obtinuerunt, & hac ipía princi-

[s!

vertunt, quameas peragant, ad eamque; ut (ümmum,

&

pia prompre ad rationem redegerunt RomanamCuriam,

obtinenda folum confirmationis pratia; confugiunt,

cum diademate redimita capita iis uti voluerunt,

f

Ultrajectenfis Ecclefia quee tam injuífte inobedientiae &

K

Id nuperrime doctum & celebrem Juriftam impulit,

perduellionis arguitur , fe ulterius progredi debere cre-

ut tam vere quam vehementer & oraviter diceret: 7Ya-

didit, fuum ut obfequium Romano Pontifici teftaretur,

0

lü

&et femel ( Romana Curia ) Ecclefiam Germanicam,

Capitulum femel & iterüm ad Innocentium - XIIl; fcri-

Hifpanicam , Gallicam; ficut. Ultrajelinam . batlenus

pfit, ut füum ab eo con

p

fenf'um in Afchiepi(bopi ele-

l.

traclavit , €7* videbit divev[itatem. (a) At veritati que

étionem pereret. -

una & eterna eft, ferius ocius ea vis erit, ut füa jura

Haud allato re

[ü

fponfo,I Capitulqu elegitin Archie-

d

revindicet. Interea temporis, nihil eft aptius ad pate-

pifcopum, Aprilis die 27. ann. 1723. D. Steeuboven

faciendam Batavze cau(ae juftitiam, quam ut ofteadatur

Canonicum & Maguum Vicarium, Sede vacanté, vi-

Ü

principiorum quibus ipía inflitit; cum iis conformitas

rum pietate, moderatione, eloquentia, ejus Ézcclefiae

quibus cetere omnes Écclefiae uti debent, quibufque

negotiorüm notitia, & in ejufdem fervandis juribus

[?^

e

reapíe ufz funt, cumeo fe réda&tas viderunt, utineam-

fide commendandum. (c)

Deputatus fuerat pluries

dem rationem a Romana Curia haberentur.

Id fibi fa

ad Papa Miniílros Druxellis, Coloniae, &c. tanqüam

&

C

cile probatum: fenriet ; duicumque Regentig Confilio

unüm e Cleri Membris quod iis e gratioribus e(fe de-

ann. 1718. exhibita Monurmenta, Belgiique & Gallia

bebat, et cum ipfis de adjumentis conferret, quibus

p

Doéctorunmi in Batavae Ecclefiae

la

favorem Confqltationes

tarba fedarentur, « Altusreapte füerat educatufque Ro-

mutuo contulerit.

.

m inr Collégio de. Propaganda , ibi Dottoris in Theo-

k

Nobis in votisfuiffet, ut haecundecim gravia

& pfe-

logiagradumfumpferat ; eo

1

tiofa Mcnumenta in' publicam lucem emittentes, fin-

dium fecutus egerat,

iv iter alterum, D. Cod-

li

gulorum Auétores de(ignare poffemus. — At indagines

Poft hanc electionem haud neglexit Ultrajectenfe

noítra id -folum affecute funr;' ut nobis liceret id fa.

Capitülum rurfus ad Innocentium XIII, fcribere, ut

p

cere quoad ea'qua concinnarunt DD. /e Gros Rhemen-

Electi confirmationem, fecundum Germanicum Con-

pi

fis Theologie Doctor, P. Pouget ex Oratorio Do&tor

cordatumn, ab eo poftularet; & quia timendum erat,

Parifienfis, Gilert "oTheologie & Juris Do&tor, Che-

ne finitimi Epifcopi quos ad Confccrarionem invitave-

[

valier (Romanus). Quoad cetera, unum fcimus in

rat, polTent aut vellent ejus fe precibus dedere, ab eo

f

univerfum fuiffe ex eis quedam' DD, Zourfter , Petit-

petebat; ur in eo necelfitatis cafü, ne renueret difpen-

ü

pied, Je Maire Advocati Cleri, Geerge le Roi, P. de la

fationem a difciplinaelege concedere, qua requirit, ut

d

T'our Generalis Oratorii , Abbatum, ZTezzequiz, Der-

Confecratori duo alii Epifcopi ad(ftanr, ^ Hac ad ob-

t

tin, de Louguerue, & Bevraud,. qui omnes fuper hoc

fervantiam compofita poftulata femel ,. iterum, tertio,

negotio conf(ulti füere.

Verum ut hec undecim Mo-

quarto denique iterata fuere, Refponfis per octodecim

V

numenta fingula his AuCtoribus finoulis accommode-

prope menfíes fruítra expectaris, in füoque filentio per-

I

mus, conjeécture tantummodo nobis fuppetunt.

fiftente Romana Curia, D, Varlet Babylonis Epiíco-

li

Conf(ultationem Doctorum novemdecim Parifisnfis

pus qui fingulari quodam Providentiz confilio ibidem

t

"Theologice: Facultatis comitatee fünt & fubfecutae Lic-

aderat, D.Steenhovenium die r . Octobris ann. 1724.

l

tere plurium Epifcoporum Gallie, (5) magni nume-

confeécravit, ei primariis duabus. Capituli Dignitatibus

fi

ri Canonicorum, Paftorum aliorumque Ecclefiaítico-

adfiftentibus, fervatifque, quoad fieri

poterat, omni-

h

rum fcientia & pietate prae(lanrium, qui omnes aurt fü-

bus Ecclefiafticee di(ciplinae regulis.

apte-fponte, aut refpondentes ad Ultrajectenfis Cleri

Q

&

Litteras, id approbare non contenti quod is propofue-

Breve Romana Curie, €? Diffevtatio D. Dräemez: in

W

rat, utfcilicet ipfe.fibi Epifcopum daret, eumdem ve-

þbzlmc Confecrationem,

li

hementer hortati funt, ut id ulla interjeécta mora face-

h

ret, &ad id uteretur D. Z'ar/et Epi(copi Babylonenfis

X-VXV. Acerbitatem Adverfäriorum Batavse Ecclefiae

n

prefentia , quam Divina Providentia, per eventum

ruríus Confecratio hec excitavit.^ Eos imbecillitatis &

inopinatum & admodum extra ordinem;, 'non alio con:

decrerenti ftatus in quo ea poft annos aliquot verfa-

filio in-Hollandiam duxiffe videbatur, quam ut, fuo

batur, in eam fpem erexerat fore, ut ipíam per fe

fs

minifterio : ad. Epifcoporum. Confecrationem collato

quamprimum pereuntem viderent , quin novis in eam

quos Clerus elegi(fet, eam Ecclefiam. fofpitem inco-

ictibus opus effet. . Ob hanc forta(fe caufam, Scripto-

lumemque fervaret.

Gallos inter Epifcopos qui hac

rum parum prodire eorum nomine cernebarur, & Van

h

occaíione nomen dederunt, füunt DD.. Montis Peffu.

Efpenii aliorumque quatuor ejus Confratrum Conful-

Wi

tatio diei 25. MajJi aun. 1717. tametíi multoties ab an-

LU

lani, Sani;iæ, DBajocarum, Bononie in Gallia, Man-

b

H

his fex aut feprem cum eorum nominibus impreffa,

-

- (a) ]u&inus;FEbï'dnius., De Staru. Eccl

efi. do'&, a. Edit Apþeu-

l

dic. 2. pag; 23.

nullalp reclamationem fübierat. At eos Archiepifcopi

P

(5) Occurrünt

J

ha Littere in Colleciietie ä;diimorziirum &c, IV.

& ;V. Pa;-te.

f*(c) Necrologium Belgii , pap. fö'

Con-

r

ERE AURU PU A

L IBER II . CapuT. V.

I5I

d

Vi«

Confecratio permovit; ut aliam agendi rationem ini-

Exhibent hzc fpecimina:arrogans elatumque Jetui-

i.

rent. Confitentie ftatus quem Ecclefie huic ea con-

tarum ingenium quos vere Daemeniana Differtatio

quirebar, inutilereddebat., quicquid ha£tenus egerant,

n

Auctores habet. Opufne erat, quocumque randem

ut eam ad nihilum omnino redigerent, eamque com-

pretioy novi Ultrajectenfis. Archiepifcopi Ordinatio-

il.(m

parabat, ut, quacumque tandem deinceps molitentur,

hj

nem deteri? Extrahunt e Scholg pulvere, & in do-

firmaconf(ifterer. Contulere proindeíuas omnes vires,ut

gma erigunt nonnullorum Scholaíticorum miferam

novum hoc edificium everterent, Februariidie2 1.ann,

opinionem qua& nullum antiquiorem defenforem. obti-

l

1725. prodiir, iis operam dantibus, Breve, Benedi&ti

net, quam eorum Confratrem Vaíquez. Opinio hzc

XIIl. nomine, quod Steenhovenii Ele£tionem rritam

(e) non nifi falfis aliquibus Decretalibus perperam. in-

k

ac prorfus nullam, ejuíque Confecrationem zllicitaza 87

tellectis, & Papalis Poreffatis ad extrema. trahendee

execrabilem declarabat. (2)

4

um

prurigine nititur, Cogunturne vocem demittere? Prae-

. Cum Breve hoc in Brabantiam pervenit, D. Dae-

clarum inventum hoc ad probabilum opimonum claf-

IFCE')

füa

men Doctor Facultaiis ftrictee "Theologie Lovanii,

fem redigunt. | Et quia neceffe omnino ett, ut Ultra-

quem jampridem indigne Socierati mancipatum eífe

üt

conflabat, Differtationem elucubravit contra validita-

jectenfis Ecclefia in crimine comperiarur, haud renuunt,

x

ob hanc folummodo facti fpeciem , gratiofum ptoba-

tem D. Steenhoven, ea folum obducta cauía, quod ab

(«

bilitatis fyftema pracipua ex parte deferere; afferunt-

J

uno tantum Épiícopo,. fine

Papee difpenfatione, per-

que hanc Ecclefiam non potuiíTe , quin ad fuftiorern fen-

acta effet...Ejus Opus (inquit zum. 90.) jam multum

,

tentiam (qua Fpifcopos tres, aut Papa difpeníàtio-

AQt,

erat, cum Dreve ejus fyítemati ex diametro oppofitum

nem requirit) etiamftzinus probabilis ceteroquin effet,

ad ipfius notitiam pervenit, Doéctor tamen hic adeo,

I

fe conformaret. lta fcilicer homines qui indentidem

Wi

fpecie tenus, obfequens San&to Patri, adduci non po-

allerunt, probabiliorem tutioremque fententiam in gra-

tuit , fuam ut Differtationem fupprimeret , oleumve &

tür,

vioribus morum negotiis deferi poífe, hac in re Bata-

operam perderer. Suam ipfius mentem rorquere ma.

y& Ecclefize crimini vertunt, quod nonfe corforma-

Yqu

luit, ut fe ab ejus auctoritate extricaret. Suo ergo Scri-

ele

verit ad opinionem erroneam, omni ratione omnique

pro additionem appofüit, in qua probare contendit,

auctoritate deftiruram, ad opinionem perniciofam ap-

1. non eam Pape mentem in fuis (ollemnibus Confti-

lje

tam natam nihil, non incertum reddere, nihilque non

tutionibus, multoque magis fuis ia Brevibus unquam

in Ecclefia fufque deque vertere. Itanon nifi cum hor-

0

efle, ut controverfias finiat, que inter Doctores Ca

V

rore Romana Curia temerarias Doctoris Daemen affer-

tholicos agitantur; 2. ut hec (uiffet Benedicto XIII.

tiones excepit; & in DBrevi Benedicti XIII. ubi ceterae

[

Dus

mens, ejus Breve non effz definitionem pronuntiaram

quin longe aliud agitur, quam ut Ultraje&tenfis Eccle-

ex Catbedra, 6 ad umver[e Ecclefig . dofrigams 5.

fie confilio parcatur, nedum validitati Confecrationis

g

eum Papam.fatis habentem füper principiis omnino

novi Archiepifcopi dubitationis quicquam offunditur,

m

certis differere. nulla ratione opinioni de invaliditate

dedito porius ftudio in iis omnibus iufiftitur que ejut-

Confecrationis Epifcopalis per unum tantum Epiíco-

dem validitatem ut certam ponunt; femperque ad hoc

QUS

pum, fine Papa difpenfatione, quam.ejus Di(Terratio

A0

ranquam probabiliorem tuebatur, aut contrarie fen-

ipfum principium exacta fuere, qu&cumque

deinceps

Romz Brevia ad hoc negotium

fpectantia prodiere,

£0

tentiae derogore; fe porro fi S, Sedi vi(um effet que-

od

ftionem hanc deinde decidere, ejus fapremo &r infalli-

Pan Efpemii ad Daemenii Differtationam vefponfio,

lili judicio in omnibus obíequi paratum efle.

nfe

.. Hic vero abíolutitfimum Ultamonranum fui$ pro-

XXVI. Etfi Daemeniana Differtatio contemptu fo.;

Wt

priis retibus itaimplicatum, ut non poffit, quin fecum

n

lummodo digna effet, Van Erkel tamen Ultrajectenfis

pugnet, evadere, quis non videt? Si Breve Benedi

Ecclefie Decanus, per Epiftolam Maji die. undecima

dl

€&ti. XIIl. nullum detrimentum afferebat. ( zullo 110do of-

Ve

anuü. 1725. datam, Van Éfpenium rogavit, ut eam

ficiat ) ejus Differtationis principiis, cur Daemen coa-

confuiaret, quo prava effecta anteverterentur qua vo-

e0

fugit ad priora reíponía.duo que ejus Adveríarii tam

cisin Auctore fonus ad imponendum compofitus, ejaí-

en

utiliter adhibere poterant ? Si verum erat, quemadmo-

que fautorum exiftimatio in extim

D

is quibufdam menti-

,üt

dum Do&tor hic graviter in fua Differtatione pronun.

bus edere poffet.

ob

tiat (7), in jus vocari non poffe Au&torem ullum qui

Annuit eo facilins libentiufque roganti amico veteri

Ordinationem Steenhoviang. (imilem, vel theorice,

i

Van Efpenius, quod a difficultate res aberat, & quod

Im

validam habeat; ejufque validitatem, faltem in peculia-

eam in pluribus Operum fuorum locis jam pertractave-

j

ri faétifpecie, tanquam oai probabilitatis etiam [pecu-

ra. D. Zeffamers qui Secretarii loco fuit, nos certos

(Q

lative gvadu abfolute deffitutam fpectari deberes fi cer-

facit eum dictaffe refponfüm amirmo voboris pleno, illud-

em

tum erat deci(ümque , quod (c) ipfum ait , Epifcopa:

que poft hebdomadas tres (die 4, menfis Junii) ejuf-

M

lem omnem Ordinationem ab uno tantum Epifcopo

modi fuiffe, ut ad Van Erkelium mitti poflet.

i

fine Papae difpenfatione, peractam zeceffario fub condi-

'Ju;

Disjiciebat quafique in pulverem redigebat Daeme-

Jf

tione itevandam e[[e , quia poft lanocentii Xl. decretum

nii Differtationem refponfio hec. n ea demonfítra-

quo hoc loco tam craífum in modum abutitur, non li-

bat Efpenius ejus Doétoris opinionem omgi fundamen-

cet in Sacramentorum negotio opinionem probabilem

£o omuique veritatis Jpecie deflitutam e[fe , tanquam ab-

in tutioris prajudicium fequi; cur Benedictus XIII. qui

faltem fatente: Do&tore ipfo, (4), fecutus eft in fuo

rj AUDITORE (qui titulus ibi non agnofcitur) nullam men-

Brevi quicquid hac in re erat omizo cevtum, non eft

tionem facit ullius publicationis edite Rome vel alibi, In aliis

[

amplexus eas pofíteriores opiniones meceJarias decifaf-

Exemplaribus de jactata quadam publicatione Romz edita fermo

uü

eft, at quin ejus notetur dies, — Teítatus eft deinde (üper Exempla-

1

e a Sumris Pontificibus, quarumque contrarium,

ribus quibufdam Nuntius upum ad fe allatum ex Urbe Roma, at

'(:'I'

ujus Doétoris judicio, eft omni probabilitate extrin-

ibidem publicatum non dicit,

feca deftitutum?

Privatz: Litterg difertis vecbis con-

fe

warium teftate funt; nec quicquam aliud ex Nuntii verbis inferri

poteft, quam Breve clanculum Romz editum

» eademque ratione

m

. (a) Breve diei a2r. Fäbruarii.ann. 1725. Ultraje&enfi hovo

miffam fuifie, Ejufmodi tamen Breve deinde unum & unicum

(Q

Archiepiftopo probibebat, ne quem Jürifdi&ionis Actum ederet,

fandamentum füit eorum omniuin qua acta füere contra Van Ef-

Van

üllumve Sacramentum adminiftraret: euju/cumque nece(fitatis qua-

penii Refpoufionem E

piftolarum , de qua mox. vexba faciemus.

l

enmque [pecie, füb peena excommunicationis ipfo fa&o. Verabat

(

2135 11.. 28.

*tiam omnibus Federati Belgii Catholicis, ne ejus auctoritatem

(c) $. 6. n. 85. & 86.

agnofcerent, & Ecclefiafticis, ne Ordines ab eo fufciperent, fuf-

(d) Add. m. 94.

^

.penfionis & irregularitatis indi£ta peena ; erat id Ordinationis va.

- (e) Eft hoc Jacobi Pignatelli, celebris Ttali:

-Juri-fc':onfglri ; In-

"

liditatem profiteri,

Ceterum Breve fuppofitionis fufpe&um erat,

nocentii XII. confanguinei teftimenium in Ce

"f- Can, Edit, 17e9.,

Prima exemplaria Latine & Belgice Lovanii impreffa, apud Mar-

Tom. I. Cenf. 182. n.28.

tinam Fan Overbeck, licet fignata a D. Viucentio Monzalro Nun-

Fita Fan Ejpen.

furdam

R-zl,

132

