naux Ecdefia[liques , conformement aux Canens €7 à

Nos ordres, joieut tirées . par. devant les TribPunaux

TRES.CHERS & BIEN-AIMEZ,

Laics, à quel titre que ce foit, pourvu que Nos Pla-

carts & l'ancien ufage de ce Pays foient obfervé ence

Eprriezzce ayant fait voir quil arrive plujïeui*r in-

regard. —.4 tant trés.Reverends Peres , trés.cher C9'

E

conveniens. dans la Direclion des affaires fpirituel-

féal, Chers C9' feaux. — Notre Seigneur Vous ait en fa

les, de ce qu'en préjudice de l Autorité competante aux

fainte Garde.

Eveques C9' Diocefains au fait de la Doftrine, €S9 des

De Bruxelles le 10. de Juin 1697. Et

étoit paraphé : M. Pol. vt & plus bas: 3. A. Snellinx.

Meaurs des Predicateurs, C9' Confeffeurs ,. Ceux - cy

La fuperfcription étoit: 4 Trér Reverends Peres en

auroient embaraffé , C3' fait [Ifrer les Effets des Dif-

Dieu, Notre trés-cher C9' féal, Nos Chers. €9' feaux,

pofitions des Eveques par le recours qu'ils ont pris aux

I Archeve

Confeils C9' Tribunaux de Juflice, C9 de l'ouverture

bas.

que de Malines, äj* Eveques »de ANos Pay.f-

quils y ont- trouvez à Titre de Poffe[Joir, Nous Vous

APPENDIX AD MOTIVUM JURIS

Pro R, Domino Guilielmo van de Neffe , Paftore San&te 'Cathärinæ apud Su-',' |

premum Brabantiæ Senatum-Supplicante,

C.O N 'T'[M-R.-A-

lluftriffimum ac Reverendiffimum D. Arbhi-Eþif'copuni |

Mechlinienfem Intimatum & Excipientem.

: In quzi ofteuditur Sufitiam fufpenfionis uom poffe fundari in recu[ata a f'bplicante -

jätbfcriptz'on

e famofi Formularii coutra F. Propofitiones Slanfenii , ueque bac

de cau[a püjc Supplicantem de berefi uotari fufpectum. -

picionis illius apud Regem eju

Alluftriffimi ac. Ampliffimi Viri,

[

ue füpremos Senatus

affricare conetur, debili ifto &

rivolo prztextu, quod

S

Ubaudiit Supplicans quod D. Archiepiícopus , qui

modo ( poft fibi inuftam via fadi tantam infamiam )

illum de hzre(i fufpe&um reddidit, nulla expreffa

recufet fübícribere famofx formulz Alexandrinz con-

cauía, nullo fpeciali errore defignato , nulloque ferva-

tra quinque Propofitiones Janfenii przfcriptz.

to Juris ordine, nunc eidem notam hzrefeos aut fuí-

Deinde quod (üpplicans renuendo hanc formularii

2

fub-

| Suppl. oper.Van E[pen. 'l'omus "V.,

228

ArrzgNDIX AD MoTivuM Jumis

fübfcriptionem memoratam füfpicionem augeat ac re-

cus daretur: per confequenspetitum juramentum pof-

fractarium fe & inobedientem Ordinationibus Supe-

fe recufari, fiisa quo petitur, probet, per hanc ex-

riorum & Baullis Pontificum, ac fignanter SS. D. Cle-

adionem famain f[uam indebite leds, aut detract

bus C9 murmurationibus locum dari.

P

ionif

mentis XI. qux incipit: Vineam Domini Sabaoth, pa-

lam & fufficienter ottendat.

Porro hanc Formularii fubfcriptionem aSupplicante

At concipi non poteft, quo titulo vel colore jufti-

exigi non pofle, inflida jam ífufpenfionis ab Officio

tiz D. Archiepifcopus poffit Supplicantem in füfpicio-

Paftorali Cenfüra, nifi una Supplicantis fama indebite

ledatur ,. aut detractionibus €9 murmurationibus lo-

nem hzrefis vocare, autut refractarium & inobedien-

tem Ordinationibus Pontificiis traducere ob denega-

cus detur, manifeQum erit, fi ante omnia attendatur.

Hanc fübícriptionem a Supplicante exigi ut fe a füf-

tam fübícriptionem Formularii ad abjurandos dictos

errores emanati , cum nec ante nec paít inflidam fut-

picione hzre(is, qua eum via facti Archiepifcopalis

fufpenfio maculavit, expurget; quatmque tollere renuit

penfionis poenam hzc fübteripto fuerit eidem aD. Ar-

D. Archiepiícopus, nifi prius inuftam fibi maculam

chiepifcopo legitime propofita, nulluíque in ea pro-

ponenda caritatis ordo, nulla juris forma fervata fit.

praftito juramento eluat, & afperfos fibi errores, quos

s inter 46. articulos fibi

ha&enusignorat, vaga & indebita purgatione retractet,

Agnofcit quidem Supplican

propofitos per Epiftolam familiarem a D. Van Suíte-

Evidens ergo eft, hanc Alexandrix Formulz füb-

ren, Vicario Generali fuife petitum: n paratus fit

fícriptionem in przífentiarum a Supplicante requiri in

juramentum Formule Alexandrine pra[lare juxta de-

iodum purgationis Canonicz, ut nimirum ea me-

clarationes contentas in confirmatione Con[htutionum

diante fe a fufpicione hxrefis expurget: unde fequi-

tur, eodemtitulo, quo Supplicans contendit (ibi non

Innocentii X. €9 Alexandri VII. quas modernus fecit

16. Z'ulii anni hujus v705. per Bullam que incipit:: Vi

pofle tanquam de hzrefi füfpecto & infamato, per D.

neam Domini Sabaoth.

Archiepitcopum ha&enus indici pargationem Cano-

At hüic petitioni, uti & ceteris abunde fatisfeciffe

nicam, poffe recufàre fübfcriptionem Formularii, fibi

vice purgationis Canonice, pro eluenda harefis füfpi-

Supplicantem in füa ad D. Van Sufteren Epiftola pro-

fitendo, fe omnes C9' fingulas Preepofitiones ab Apo-

cione propofitam.

[tolica Sede dainatas , damnare &o. prorfus modo ac

In primis quippe expeditum eft, purgationem Ca-

fenfu , quo eay damnat Sedes Apo[lolica, oftentum eit

nonicama Judice indici non poffe, nifi infamato apud

in Motivo Capite 2. $. TO.

praves viros, & ex füfpicionibus verifimilibus, quz-

us ejufque Vicarios poft da-

que ortum habeant ex probabilibus conjecturis Cap.

Neque D. Archiepiícop

-^5.4F

tam hanc a Supplicante Refponfionem quidquam am-

P! Aqul e

De Purgat.. Can. ubi Innocentius III. non cre-

ab eodem vel circa fübfcriptionem Formularii aut

didit purgationem Canofiicam cuidam infamato indi-

plius

condemnationem articulorum, nifi poft intlidam poe-

cendam , quia infamatio credebatur ab inimicis C9*

nam fufpenfionis exegerit.

cmulis proce[/iffe, &ti legitàr in parte decifa.

Ut igitur purgatio Canonica alicui injungatur prius

Sed hac jam viafacti, omnique violato ordine jufti-

tie contra Supplicantem decreta, ut aliquo faltem co-

conftare debet fudici de infamia ex probabilibus &

)

atum & irregularem pro-

fundatis argamentis ac indiciis, orta, quod ut Judici

lore apud vulgus huncinordit

innoteícat, recte monetHenricus Zoefius ad titulum de

cedendi modum adumbrent D. Archiej

jifcopi Confi-

liarii & juftificare videantur, hanc negatam Formula-

Purgatione Canonica n. 3. fudicie effe permittere caufee

cognitionem fuper infamia ne quid temere attentetur,C3"

rii fübfcriptionem , tanquam inflide Cenfürz«caufam

evulgant & ubique proclamant.

viri boni vita in dubium revocetur.

Addens & hanc

notandam & preíenti cafui opportunam rationem:

Séd neque in ipfà füfpenfione ulla hujus recufatz

fubícriptionis mentio fit, unde concluditur argumen-

Contingit enim a malevolis infamia virum bonum afpergi.

Oportuiffetigitur ante decretam per Formularii fub-

to certo, hanc recufationem non fuiffe hujus füfpen-

fionis caufam.

4

fcriptionem purgationem , a Judice praemitti caufz

Scitur enim diftridte m

andaffe gene/rale Concilium

cognitionem füper infamia Supplicantis, ut Judici

Lugdunenfe füb Innocentio IV. i2 Cap. 1. de fent. Ex-

contítare potuiffet, num ex probabilibus & verifimili-

comanunicat. in. VI. Quifquis excommunicat , excom-

bus conje&turis infamia orta fit.

Porro certum e(t, ha&enus nullam íuper infamia

municationem in fcriptit proferat, C9' caufam excom-

municationis expre[le confceribat: addens: Et heec ea-

Supplicantis cognitionem a legitimo Judice fuiffe in-

ftitatam, quz fi facta fuiffet, ac fine preventione dif

dem in jujpenfionis €7 interdicli fententiis volumus ob-

cuffa fundamenta & indicia hujus infamationis qua Sup-

fervari.

At ponamus ,

Supplicantem etiam a D. Archiepif-

plicans adinftar mille aliorum integerrimorum virorum

vaga accufatione & invidiofo Janfenifmi nomine tradu-

copo interpellatum , recufaffe Formularii fübfcriptio-

nem; nequaquam tamen ob.hanc folam recufationem

citur, dubium noneft, quin Judici conftitiffet, hane

de do&rina erronea aut de inobedientia erga Conftita-

infamationem nullis probabilibus conje&uris inniti

tiones Pontificias füfpe&us redderetur.

*

fed ab inimicis & zmulis. proceffiffe, ideoque & in-

Certum quippe eít; debitam Decreti

s Apof*folicis.,

füfficientem ut purgatione Canonica ac Formu

fübfcriptione fuiffet eluenda.

kla'rii

etiam füper memorato Formulario editis, reverentiam

& obedientiam poffe pratari , tametfi in certis circum-

Dicet forfan D. Archiepifcopus, fibi nota & proba-

ta effe verifimilia & probabilia indicia, quibus Suppli-

ftantiis fübfícriptió recufetur; neque ideo de doarina

erronea quemquam fuüfpe&um reddi, fi jufta de caufa

cans ei de hzrefi (üfpectus eft & füfficienter infama-

tus, ut illi purgatio Canonica injungatur, qua fe a

fübfcriptio recufetur.

ï

Quod autem hzc ju

ftis de caufis recufàri poffit in-

macula füfpicionis expurget, priuíquam ablati Pafto-

dubitatum efts idque i

n fuo ad Epifcopos Belgii dato

ralis Officii petita libertate donetur.

At infundatiffimaeft hzc Archiepi

Ícopalis perfüafio;

Bievi die 6. Febrnarii 1694. fiznificat Innocentius XII.

mandans ibidem Epifcopis, ita Formularii fubícriptio-

ut enim indicatur purgatio Canonica,; non füfficit

quemquam Judici privata notitia effe füfpecum; fed

nem ad praxim deducere, ut im exigendo juramento

ä

pradicto zelus CS' caritas Epifcoporum quam maxime

requiritur, ut in judicio füfpedus reddatur; quemad-

eluceat , ne alicujus fama indebite ledatur , aut detra-

modum jam pridem monuit antiquus Annotator in

(lionibus C? murmurdátionibus locus detur.

Summam Cardinalis Hottienfis , Martinus Abbas Con-

Confítat igitur, mentem effe Pontificis, conformem

temporaneus Azonis & Accur(ii, quiin Annotatione

ad dictam Summam titulo de Purgatione Canonica

omnibus caritatis & Juftitiz Regulis, juramentum hoc

non exigendum, ubi per hoc alicujus fama indebite

Litt. B. ait, Queri potefl , an is qui judici tantum fuf-

at? Et

lederetur, aut detractionibus C9' mqrmumtionibus lo-

pettus eft , an ad purgationem compel!z' debe

eutn

.PRaRo.G. vANwN pmnE-N-ESSs.E,

229

f

X

eum non cogendum , refponfum?]h nifi fuerit coram eo

caritas eorum quam maxime eluceat , nealicujus fam

!

accujatus, €9' Accufatore probare nequeunte: ( (Cilicet

indebite ladatur ; puta, illud fine fufpicione legitima

ad plenam accufati convidionem) reus

remaneat fuf-

per modum purgationis Canonice alicui indicendo.

pedus, &€gj

n

-

Quin & edo&us Sanáiffimus hic Pontifex infinitos

(

famis - apud "fudicem, a?tt.Epifcopum,

lÜ

tunc poterit illi purgatio indici.

virosapprime Catholicos fine ullo,verifimili fandamen-

Praterea, ut Judex alicui purgationem Canonicam

to tanquam de Janfenifmo fufpe&tos traduci.,. & eo no-

læ

indicat, requiritur. ut ipfius- jurifdi&tio refpectu illius

mine palam proclamari ,. mandavit D. Archiepifcopo

cui indicenda eít, non fit fufpen(a aut ligata, uti non

aliíque Belgii. Epifcopis ,. me ulla ratione quemquam

[.

f

confeníu docent.Canoniftz ad Cap. 15..ff. de purgat.

vaga ifla accufatione C9'. invidiofo nomine ganfenifint

Can. ubi refpondit Innocentius IIL nullus effe&tus fuiffe

traduci aut. nuncupari finant ,. nifi prius fufpetium effe

lg

purgationem ab Ordinario Judice cuidam infamato in-

legitimo con[literit. aliquam

!t

:

ex hz'; propofitionibus.do-

didam, ipía caufà coram judicibus delegatis penden-

cuiffe. aut tenuiffe.

A

te: Rationem ibidem fübjungit Gloffographus: Cum

5i Epifcopi ex precepto P

Ohtifïcis pati noh'd&bäantg

$

xt.

caufa illa delegatis SJudicibus commi[fa fuiffet, €9' [ic

ut quifquam vaga illa. accufatione C3' invidiofo nomine

Epifcopus nullam habeat. jurifdi£tionem quantum ad

Sanfenifini traducatur , nifi ipfum fufpettum effe legiti-

caujam , ea pendente.

l

ime con[titerit aliquam ex- his propofitionibus docuiffe aut

Ex quo indubitatum eft, D.

Ar'chiepifcop um.non

tenui[Je ,. quanto, minus, quemquam ad purgationem

e.

effe Judicem competentem , ut ejus auctoritate Sup-

Canonicam ipfimet condemnare, nifi prius illum füt:

l

plicans füfpectus & infamatus habeatur, eique purga-

pedum efle legitime, fivefervato Juris ordine, conftet.

I

tio Canonica ad abftergendam hanc maculam indica-

Imo poft hoc datum Breve, continuo magis ma-

)

tur.

*

j«

giífque cognofcens hic San&iflimus. Pontifex , quam

Conflat enim omnem Juriídi&ionem D. Ai-chiepif-

leviter fama virorum de Ecclefia optime meritorum hac

i

copi refpectu Supplicantis fuiffe & effe iterata ipfius re-

J

vaga accufatione. & invidiofo nomine Janfenifmi de

cufatione legitimo interpofita ac. indecià pendente,

harefi redderetur fufpecta, quin & hi pene foli effent;

füfpéntàms ut latius in Motivo oftenfum eft.

qui Janfeniflarum nomine indicárentur; precavere

"

Et f fola fpecies fa&i ipfi Motivo przfixa, nec non

volens, ne utendo hoc nomine aliquos infamaret ;

d

Libellus recu(ationis eidem annexus tüb Litt. F. infpi-

quaíi ipfe revera pro Janfeniftis haberet, quibus vulgo

ciantur, patebit D. Archiepifcopum nequaquam pofle

hoc nomen tribuitur & apud ipfum pro talibus tradu

^

reputari Judicem fàt integrum & indifferentem qui de

cebantur, in altero fuo Brevi ad D. Archiepifcopum

futlicientia aut infüfficientia fufpicionis rede judicet,

24. Novembris 1696. noluit illos, qui ab Epiícopis

& argumenta & rationes in flatera zquitatis examinet,

Janfenifmi accufabantur dicere Janfeniftas, (ed prie-

;'

& verüm a falío nimia contra Supplicantem , ut fzpius

tenfe Janfeniflas : id. ett qui tales effe preetenduntur ;

probatum eít, commotus przventione, di(cernat.

ut ita palam fignificaret, fibi nequaquam probari,.illos

l$

Si inomni generaliter materia Judicis integri & non

eíle vere Jaufeniftas, qui va

8a illaaccufatione & invi-

fufpe&i cognitio pramittenda tit de (ufficientia (üfpi-

diofo nomine traducuntur.

4

cionis, priufquam purgatio Canonica. indicatur, ne

Perfuadet fibi Supplicans, füffcienter hufic-f R&,gio

!

alicuius fama temere & indebite ledatur, : hxc prx ce-

Senatui perípectum efle, quam infündatein recufatio-

:

teris in cafu haref(is necetffaria eft.

nem fübtcriptionis (zepe dicti Formularii refundere con-

.Scitur enim, quam l

eviter & infundate fæïpi':us viri

tendat D. Árchiepi(copus Juftitiam fü

ï

etiam maxime Catholici- hzrefis nota ab aemulis jam pri-

a fufpgnüonis in

Supplicantem via facti vibratz.

dem afperfi fuerint & etiam hodiedum afpergantur, (i

Praterea íat probatum effe, Supplicantefn hu]lb fos-

non in omnibus eorum fenfis confentiant: prafertim

ma Juttitiz in fütpicionem hzreíis vocari poffe, licet

"]

dum apud füprernas poteftates auctoritate pravalent:

in hifce circumftantiis didtam Formularii fabfcriptio-

hifque fua. fenfa ut fidei Catholice dogmata inftillare

nem recufaret antequam /egitime fervato - Juris ordine

noverunt.

Ita viros maxime Catholicos, & fidei Ca-

!

probatus fit eam hzrefis füípicionem & notam incur-

tholicz Defenfores' acerrimos hac nota maculatos ,

rifle, quz Canonica purgatione diluenda fit.

etiam ab Epiícopis legimus; uti de San&is Athanafio,

Credit itaque Supplicans ,. hanc Formularii fübfcri-

Bafilio, Chry(oftomo aliifque non paucis manifeftum

ptionem in his circumftantiis merito poífe recufari,

le

eft.

nifi prius probatum fit legitime , ipfum fufficienter effe

Sed utextra prxfentem cafüm hazrefis Janfenifmi non

füufpectum, ut ei purgatio Canonica indicatur: immo

evagemur, quanta cautela & circumfpedtione Judici

exittimat quod hac a fe poftulata Formularii (übícriptio-

utendum eít; quantaque in eo integritas requiritur ,

E

ne & errorum abjuratione non tantum de hzrefi, (ed

utin hac materia de füfpicionis füfficientia rite judicet;

etiam perjurio füfpe&us reddatur.

& cuipiam uti deillafüfpe&o, medium Canonicz pur-

Cum enim Supplicans ante füfceptum LovaniiLi-

!

gationis injungat?

centiz gradum, tertio, idque diverfis temporibus,

-: Notum quippeeít, millenos, eofque integri nomi.

dictos errores abjuraverit juxta Formulam a Facultate

nis & inculpatz vitz viros tam Ecclefiafticos, quam

Theologicaanno r660. preícriptam, & ab Alexandro

Laicos omnis Status & Conditionis Janfenifmi macula

VIL probatam , nonne palam füfpe&tus redditur, quod

contra tertio iteratum juramentum abjutores errores

per fexaginta & amplius annos publice fuiffe afperfos,

ac ut hzreticos aut faltem de hzrefi füfpectos fuiffe tra-

docuerit, aut tenuerit, dum per modum purgationis

Canonicz fuübfcriptio Formularii & abjuratio illorum

du&os, nec tamen ullum, quod ícitur, de Janfenif

mo legitimefuiffe cenvidtum; .immo necut füfpectum

ip(iiterato indicitur: & niíi.ea mediante fe ab illa fuf-

ad purgationem Canomnicam perullum Judicem fervato

picione purgaverit, maneatab omni functione Pafto-

rali fíufpenfus ?

j

uris ordine fuiffe compulíum: ut non minus vere,

quam lepide dixerit aliquando Do&or Steyartius de

Nonne in Supplicantem infurgent P.

ärböhiäni; dum

intelligent, quod etiam poft trinam errorüm illorum

Janfenifmo: E/l crimen omnium, mullum crimen ha-

i

bentium. (a)...

abjurationem adhuc fe de erroribus illis reddiderit ita

fufpecum, ut tandem fe ab ea füfpicione & infamia

Hinc prudentiffime & fapienti

Hïme monuit Epifco-

folemni abjuration

pos Belgii in fuo ad ipfos Brevi Innocentius XII. (ut

"

e& purgatione C-anonica lavare de-

füpra notatum ) ita Formularii fübfcriptionem ad praxim

buerit?

An non hinc concludent, poenam fu(pehfïoni.s,-»

deducere, ut 11 exigendo juramento predicto zelus C9

quin & exilii in Supplicantem juíte fuiffe decretam?

Hinc & facile intelligitur, quod tamet(i Supplicans.

(4) In Epiftola Facultatis Theologice Lovanienfis ad

a

| ölggan-

drüm VIII. Anni 169e.

Formulario hifce in circum(tantiis fübícribere. renuat,

nequa-

CR RP-IS B X VI

230

O N £.$

nequaquam pertinàacix & ob(tináti animi argui poffit,

tiam tulit ;.... Tantane vobis terre párr, Liberi, in

cum Pertinax dicendus non fit, qui Chriftiana Con-

te refidet , ut tu folus homini impio fub[idio venire C5

ftantia & zelo vere Sacerdotali amat potius adverfario

pacem orbis ac mundi totius redimere audeas? Hec &

rum calumniis & vexationibus opprimi, quam famaz

plura una cum generofis ac Pontifice dignis refponfis

füz , prafertim in materia Religionis & fidei jaduram

ex Theodoreto referuntur t0ro 2.

i

pati, fatendo fede haxrefi & perjurio ita füfpectum, ut

à

Com'zl Gener.- col.

eam notam mediante purgatione diluere debeat.

An non hoc Diabolico foph

ifmate'&irCa idem tem-

Neque credit Supplicans; ad hoc juramentum. fe

pus non folum tentatos, fed & tandem dejectos fci-

movendum exemplo DD. Paftorum hujus Urbis Con-

mus duos Sanciffimos Viros Fegadium & Servatium

fratrum füorum, qui feruntur, declara(le, fe paratos

Tungrorum Epifcopum? Ex 400, Epifcopis Concilii

Formulario fubfcribere ac iterato errores Janfenianos

Ariminenfis, nonni(i viginti tandem füpererant, qui

abjurare, fi & quando D. Archiepifcopo videatur.

nefario & fübdolo Arianorum formulario fuübfcribere

Quid DD. Paítores D. Archiepifcopo addixerint vel

conftanter recufàbant. . .Cum enim per Imperatorem

qua ratione commoti fint, ut eam D. Archiepiícopo

Conttantium Arianorum fautorem mandatum fciretur

fubfcriptionem promitterent, non eft Swpplicantis in-

Prefedo; ut Synodum non ante laxaret, quam con-

quirere, neque füper eo Confratres füos arguere.

Jeriptee fidei confentire fe omnes fubferiptionibus profi-

: Hoc (ibi perfaadet Supplicans, quod illi numquam

terentur; ac fi qui pertinacius obfifterent ( dummodo

hanc formularii fubforiptionem D. Archiepiícopo ob-

is numerus intra quindecim effet) in exilium pelleren-

tuliffent, fi hec ut medium purgationis Canonicz ab

tur, tunc major rerum C$' Confiliorum perturbatio orta

illis, utia Supplicante, exigeretur; qui de illis melio-

eft , ut te(tatur Sulpitius Severus lib. 2. Hift. addens:

ra fentit, quam. ut crederet tam famzx füz prodigos

Dein paulatim plerique noffrorum, partim imbecillita-

ut vellent fe hac oblatione juramenti a fuüfpicione &

te ingenil, partim tedio peregrinationis evicli, dedere

nota herefeos quainjufte & illegitime maculati fuiffent,

fe adverfariis: fattaque- femel inclinatione anumorum,

fine ulla neceflitate purgare; idque ut vel D. Archie-

catervatim in partem alteram conce[fum:. donec ad VI-

piícopo complacerent, vel f& ab amülorum:

Ai'ïnj ufta

GINTI ufque nofirorum numerus immin

utus eft.

vexatione liberarent.

;

PergitSulpitius, Sedhi (viginti)

quanto pauciores,

* Deinde Eraterna Caritas cogit

Süpplicantem de Con-

tanto validiores erant. Confi

lantiffimufque inter eos ha-

fratribus fuis credere, quod hanc fübfcriptionem &

bebantur nofler F

abjurationem nequaquam folo placendi ftudio obtule-

Epijcopus.

gadizt;, CX Servatius Tungrorum

rint.

Cum (upponatillis tanquam in Theologiz prin-

Sed quam exitiofa atque per

iculofa fit hzc a mullti,—

ä

cipiis. verfatis notum effe, praítari juramentum non

tudine petita & fub fpecie pa

cis delitefcens tentatio ;

T

potle folo hominibus

placendi ftudio , fed jurandum

evincit quod fequitur.

Qui enim minis & terriculis

i

in juítitia & judicio.:

non ceflerant, eos tàndem preces ac lacrymz Prafedti

Quo auteni motivo

duái fintj non ihtendït Süppli»

Commiflarii Imperatoris inflexerunt hoc fpeciofo, ac

cans curiofius indagare, proteítans fe-nolle in hac

modo admodum vulgato argumento; quod tempori

quam obtulerunt fübícriptione fuos Con

fratres redar-

cedere atque mitiora amplecti oporteret. Claufos intra

'uere aüt accufare. '

/

unam Urbem Ep

i

' Pä ftorum vel

/copos jam feptimum menfem agere,

Verum probe novit, fa&tum hoc DD.

injuria hiemis C9' inopia cónfe(lis,

nullam [pem rever-

aliorum qui forían idem offerrent non effe regulam;

tendi dari.

Quis TANDEM ESSET FINIS? SEQUEREN-

ä

quam ipfe fequi in doGrina, aut.m

z

orum vel propriz

TUR PLURIUM EXEMPLUM , AUCTORITATEM SALTEM

/

vitz directione teneatur. .

EX NUMERO SUMERENT .... Ut quis difcordiarum fi-

Notorium eít enim quam infirmum, ne dicam per-

vir foret, fi que (Formula Fidei

) Orientalibus pla-

!

niciofüm trahatur argumentum; ab exemplo aliorum

cüiffet Occidentalibus difpliceret ?

pro difcernenda veritate dodrinz vel morum fan&

«

— His aliitque fallacibus argutiis füb perniciofo pacis

3

tate.

"

:

ac unionis pratextu delufi hi fortiffimi fidei Athletz;

ANam ut pr

idem dikit SA. Cypriänus aþud Gfatianum

tandemi dejeái fübdulo fidei Formulario fübf

cripfere:

Í

dift. $. Can. 9. Si folus Chriflur audiendus eft, non de-

"Atque hoc modo Concilium dim

z

1

bemus attendere, quid. aliquis ánte nos faciendum pu-

exitu efl confummatum , ait Sü

ifJum, bonoinitio, fedo

lpitius.

taverit , fed quid , qui ante omnes efl, Chriftus prior

Simili argumento Epifcopi Occidentales (üb idem

r

fecerit.

Neque enim hominis confuetudinem-fequi opor-

tempus Seleucizm congregati, Formule Arianz füb-

Ícripferunt, unico

l

tét , fed Dei Veritatem. Et Can. 8. Confuetudo . fine

pene Hilario Pictavieníi Epifcopo

veritate , vetuflas. erroris e[l, propter quod r

$

elicto þer-

extremum fidei periculum animaduertente, feque in-

Y

rore, fequamur veritatem..

flexibiliter opponente; qui & propterea tandem per

^Ímmo nullum eít argumentum perniciofius, nul-

Imperatorem Conftantium, quaji difcordice feminarium,

Iimque quo- frequentius .zelofiffimos fidei Chriftianz

C3' perturbator Orieutis redire in Gallias jubetur abf-

& veritatis ac' juftitiz defenfores ac Athletas tentavit

que exilii indulgentia, tefte Sulpitio: Hic ícilicet Hila-

ä

mundus, & princeps mundi pater mendacii, quam

rius , de quo idem Sulpitius: //Iud apud omnes confti-

hoc ab exemplo multitudinis & confüetudinis defum-

tit, unius Hilarii ben

refis liberatas.

eficio Gallias noftras piqculo hc-

ä

ptum. Cumenim pauci reperiantur , quiarcdtam Eván-

gelii & veritatis viam teneant & veritatem ac juftitiam

Pluribus hunc Regiüm fenatum,. de exitiofo hod

ea (inceritate ac fortitudine diligant, ut eam omnibus,

argumento fàt perfüafum , fatigare füperfluum eft:

!

li

qua mundus blandiens-promittit, vel terrens mina-

unum addit Supplicans, id argumenti genus jam pri-

tür, przferant, nihil folet effe frequentius, quam ve:

dem.a Facultate Theologica Parifienfi ut Diabolicum

ritatis & juftitie amatores & defenfores, tanquam fin-

fuifle explofum , in Epiftola anno 1444. Przlatis &

[

gulares & multitudini adverfos; tra

d-'uce'r—e ; &eo no-

Capitulis Ecclefiarum Franciz tranfmiffa , ad deteftan-

mine odiofos.explodere.

1

dum & omnino abolendum quemdam füperftitiofum

Nonne hoc perniciofo argumento tenta

tufn vidimus

& fcandalofum ritum, quem Feflum fatuorum voca-

per ConítantiumImperatorem Arianum, ipíüm Libe-

bant, ibi de hoc argumento ita fcribunt: JVolite fub-

rium Papam ut $; Athana(ii condemnationi fübícribe-

dolas hominum voces:audire

Jic dicentium: . Preedece[Jo-

ret, Nam hoc, ait Conftantius, recte fe habere cenfet

res no[lri,

ï;

qui erant notabiles viri reputati , iflud. fe-

totus terrarum orbis , C9' eum fententia Concilii ab-Ec-

flum permiferunt , fuffiiat. nobis. vivere ut ipfi. Pro-

clefiaftica communione fegreganduim. judicavit .. .. .To-

culdubio (ait Facultas) iflud argumentum Diabolicum

tus terrarum orbis non de ejus impietate folum , verum

j

efl,. CS" - infernalis hec perfuafio... Habetur integra in

Appendice operum Petri Blefenfis pag. 782.

aziægn ;qu(;)d— femper tempus: ludere . conatus. eft . fenten-

Credit

PRo.G, VANDE NresSsf.

251

ribus, Concilii Tridentini Decus in Stimulo Paftorum

Credit itaque Supplicans, fibi nequaquam exem-

plum. multorum ut regulam actionum fuarum, in re

p. 2. c. 6.) mifi ad' Apoflolicas declinaffent fingularita-

;;:

tanti momenti effe fervandam fed ipfam veritatem pro

tes numquam neque Sanctifuiffent , neque no[lra Calen-

ls

qua defendenda nequaquam metuendum eft (ubinde

daria fuis nominibus ornafJent, neque Breviaviageflie

l.

a.communi tramite ad fingularitatem defle&ere, ex-

fuis impleffent: qui autem tritam. fecuti Junt viam; vel

.

norantur eorum nomina ,

emploSan&Qorum, quorum plurimi (ut ait magnus ille

Archiepifcopus Braccarenfis Bartholomaus de Marty- .

4

un po]l fe reiiquerunt.

,vglforz?;gt, L Jkine.ä*Sqnf

;

(N B. Vide' fente

k

ntiam Senatus Brabantie pro manutenentia Pa&or—-isþS., Cathering Sllr'uxel'lis ; 4?:'2?:?.:,'(,5&0&;, x 797. damm, ia

il

Agpenfli;ce Tr'g&atqä De Rc)curjktg ad Principem &c Litt. G.) R

ll

A

!

0

Ad aliquas | rcgulas 'Jur'ist.-«--. :

w

: .(NWC Pv?i?zzzh; editee. )

culter -int:ell:igitïar; qvua ratione fa&um fit nt ïn. 't"aiïib'usl'

;REFLEXiQiPRIMA.

h

multi errores de regulis juris originem fümpferints

Quid ]ït regula 3,'117*«:'3 , 9 qyruua mti'o.r-ze; äie&mr quod.

quia nimirum regulz ille applicatz fuerunt aliquibus

cafibus quibus applicandz inon erant;

ut ex fequenti-

omni; vegula ?ïzz?-i'y' : jït pgr&zi;iofa.

bus pat.ebi-t.

)

Egu-'la eft, ait juriä'CoäfU'ItuSi:h"iib. primo ff. de Re-

A&ERLEXIO,II.

^ gulis jurir, que rem, que eft, breviter enarratz

non ut ex regula 'jus fumatur , fed ut ex jure, quodeft

.. Ad regulam 27.in. 6. feienti €5' confeutienti non fit in-

vegulafiat; quo oftendit, J. C. regulas Juris eííe qua-

juria; & leg. 145. tF de reg. Turis: nemo vide-

dam generalia principia ex particularibus cafibus in ju-

tur fraudare ewm guz fcz'vir &* ca.zzj?mivirf

re devifis defümpta.. Unde fübjungit.: per regulam

$

igitur brevis verum marraiio traditur ,. & ut ait Sabi-

Regrxlas jàm traditas in fua

l

gen-emlit-ätäfäbceptas, ad-

nus; qua[i caufc connexio &c. hoc eft regula breviter

Tmodum periculofas effe non

difficulter intelligi poteft,

& compendio plures cafüs enarrat , -&.in unum quaf(i

'ex his enim facile perfuadebitur homini litigiofo fibi

conjungit: quare regula ex conftituto antea jure:tan-

-licitum effe accipere pecunias via tran(actionis ab eo

quam praexiftenti,.utitaloquar, materia füa; non

.qui fciens & confentiens, immo ultro ei eas offert ut

vero econtra jus ex regula natum & perfedtum dicitur..

fe ab injufta litis vexationeredimat; Advocati quoque

V. G. Cum alibi traditum effet, perjurum ad.dicen-

& Procuratores intelligentes caufam füz Partis non

dum te[limonium minime admittendum effe , pyropter.

effe fundatam, credent (ibi licitum effe inducere alte-

fufvicionem perjarii, Cap. 1$..de te[libus: item , ma-

teram partem ad tran(actionem, nullam nimirum parti

vrito fcvienti non facilereddendam uxorem ab eo digref-

li fieri injuriam . quia íciens. & confentiens fummanm

v.

fam propter metum fevitie : Cap. x3.ff. dereflit. Spo-

J pecunis dare videtur.

liatorum : item, femel negligenti uon.po[fe tuto iterum

Similiter Receptores Regii civitatis ,";aïte.riufve Com-

aegotium conmnitti Cap. 9. ff. de profumptionibuss oc-

munitatis aut Principis, creditoribus füorum princi-

caíio fumpta eft condendi hanc regulam: femel malus

. palium non folventes aut faltem folutionem notabili-

femper preefumitur effe malus. - Utigitur breviter di-

ter differentes, niíi a creditoribus munera aliqua of-

cam, regulz juris nihil aliud funt quam multarum re-

cferantur, per hujus regulxe. generalitatem , munerum

rum jure definitarum velut in unum colle&arum nar-

illorum. fuüfceptionem juftificant 5 quali creditoribus

rationes, feu breviaria, feu fententiz cafuum particu-: :nulla fiat injuria, tanquam fcienter & voluntarie illa

larium deci(ioni fübfervientes. |Circa has regulas ju-

.Offerentibus. . Idem eíto judicium de aliis Officialibus

rishoc notandum quod plerumque exprimi foleant per

. Laicis five Eccle(iafticis qui in expediendis negotiis

verba quz de fià natura omnia comprehendunt; ut

: fibi creditis f2 morofos oftendunt, quoad ufque ul-

notat Gloffa, ad proemiur tit. 1. de regulis juris, in

'troneam munerum oblationem incitent & extorqueant.

6. quia vero in rebus agendis difficulter affignari pot

. Hujus quoque regule generalitate (ecuros autumant

funt regulz generales ,. quz in generali- fua expreffio-

- qui res fuas juíto carius vendunt, ícientibus & volen-

ne fint adzquatz ,. eo quod intelle&us humanus fit ni-

-tibus, qui neceflitate res illas habendi ipfos premi no-

mium limitatus, utunica regula queat adzquate adeo

verunt, aut fciunt illas emptoribus effe admodum ne-

mujta particularia fadta, : qualia folent fab generalibus

ceffarias, commodas ac utiles; tam

etíi nec in fe n.ec:'

terminis contineri circumícribere, natum eft fieri ut

in ipfis vendentibus res illa tanti valeat.

xegula verbis indefinitis vel quaedam non includenda

Reperiuntur etiam nonnulli.qui cum operariis & fa-

includat, vel non excludenda excludat;.quod ipíi Ju-

mulis indigeant, credunt fe tutos fi vilifima qua pof-

ris Coníulti intellexiffe videnturs dicit enim unus eo-

. funt mercede operas conducant, modo operarii im

rum: omnis definitio, id eft regala, in jure civili, ejl

illam condeícendant, qua(i fcientibus & volentibus

n

perniciofas rarumeft enim ut fubverti non poffit. L. 202

non fiat injuria..

de regula juris; qua(i diceret aliqua verbis generalibus

Nihil denique ufitatius q

:uarh. hac regulæ.genöraïïïïa-—

regula comprehendi, qux comprehendi.non poffunt;

. te fe ab injuttitia & (imonia fecuros credant collatores

ac proinde ex eo capite fübverti poffünt; quia, ut di-

beneficiorum, aut ea refignantes, qui titulo gratitu-

cit citata lex 1. regula femel cum vitiata. fuerit perdit

. dinis accipiant ;.

J

bus operantur.

quafi *fþætl-tib.üs & plane cpnfentäe.nti-

officium fuum.

e

Dum igitur i

nomn i-bü"s*penä' re g-diis fubtenminjsi ge-

Porro licet hi omne

5 ca-fü*s fub gzzneraïibus regule

neralibus aliqua.contineantur quz excipi debent, nec

terminis contineri videantur, minime tamenin eorum

tamen quenamilla fint inregula exprimatur, nondiffi- mente comprehenduntur; verba enim illa, fcienti &

(2) Has Reflexiónei Turis; pro Le&ione Canonica fex feptimanaram dictavit D, Van Efpen,: J. U D, Lovanii poff aunum 1686.

1

232

ROE FOLO E.X

( O:,NME". S

[

confentienti , ip'telli.genda fünt propries nimirum de fervate C2 facite,--,fed fi id non faciunt , fecundum ope-

plene fciente & libere confentiente, nimirumquando

U

ra eorumn nolite facere. Epift. 133. A fexcentis proin-

H

de annis SS. ac vigilantiffimo Przíüli, fimoniarum

fponte & libero animo quis fciens confentit.

|

"Quod vero in allegatis cafibus dantes & offerentes

pravitatem penitus extirpare ftudenti, pretactum ar-

fion plane fponte & libere confentiant, facile eft vi-

gumentum objici videmus , ut una intelligamus quam

V

parum illi eruditus ille Antiftes detulerit. Et merito ;

dere, quippe prioribus cafibus pecuniam per metum

ew

ihiquz litis, aut. injufte recufatz, aut dilatz folutio-

mültis eriim ex capitibus vitiofum effe facile oftendi-

nis vel.prolongationis negotiorum a partibus extor-

tur. Certum eft in primis, ut jam notavimus, tacen,

