vrum; additque eoídem Epiícoporum effe Coepera-

n Par

tores , fecundos Preedicatores , qui fecundi meriti mu-

vum Hieronymum tantam habuiffe de Presbytero-

" om.

rum gradu & dignitate zftimationem, ut .eos Epif-

nus obtinent, Doctorer fidei.

?Oper

Unde & Theodulphus Aurelianenfisin

Epiftola ad

copis feu Pontificibus pene zquare videretur.

HHW

Cap. 1.

Sacerdotes füz Dioecefeos ita loquitur:

'Tom. 7. Conc.) Scitote veflrum gradum noftro gra-

s plä.

dui- fecundum .C9' pene conjunctum e[fe. Sicut enim

Idem ex 1. VVP'etri V.

Atrior

Epifcopi APosTOLORUM in Ecclefia , itanimirum Pres-

) pQ-

lV. Dedique & -Apvoii(*)lus Petrus Epift. ICap

NINS

byteri ccterorum DisciPULORUM Dmn,ini Vicem .ie-

nent.

s. indefinite. ad omnes Paftores five primi five fe-

I

cundi ordinis, quos omnes Seziorum nomine com-

Ex) [4

ple&titur, ita ait: Seniores .. . qui in vobis funt; ob-

lii

JDe auc'?oritate Presbyterorum ex A& XV..

fecro comfenior, CS9 tellis Chrifi paffionum ... ..

PASCITE QUI IN VOBIS EST GREGEM DEi.

p

t lar.

IL. Deinde & ex A4&. XV. habettlx;, Presbyteros

Quod monitum non ad folos dirigitur Epifcopos.

101j

Nam lIgnatius Martyr, Joannis Apof(toli Difcipulus,

una cum Apoftolis Ecclefiam Dei gubernafíe. Nam,

1l tet

uti ibidem narratur, Apoítoli & Seniores five Pres-

non dubitavit illud ad .Presbyteros etiam extendi;

cum ad Clerum Ecclefix füce Antiochenx, unde

Bpif

byteri de controverf(ia circa fidem exorta in commu-

! Viter

ni difquirunt, jdijudicant, & definiunt, nec non

ad Martyriumrapiebatur, huncin modum fcriberet: |

lt) CUi

circa Difciplinam, quam fideles omnes fequi tenean-

PRESBYTERI PASCITE GREGEM, QUI INTER VOS EST-

tur,decernunt. In Capite Epiftolz, qua judicium

donec Deus de[ignaverit eum, qui Principatum in vo;

ac Decretum füuum promulgant, ita fcriptum eft:

appe-

bis habiturus efl: Ego enim jam immglor.

Bpil-

A»rosroLi €9' Sexionzs Fratres his, qui fuut Antio-

em $.

chice €9' Syrie €9' Cilicie Fratribus ex Gentibus fa-

mng.

lutem. .... Vifum eft Spiritui Sancto C9' Nomis, — Et

Canou IV. Synodi VII. Oecumenicz refert loca AG,

5 Ul.

ne exiftimemus, Seniores feu Presbyteros illic ad-

XX. & 1. Petri V. ad Preslyyteros,

Tüg-

fuiffe, & in Epiftola nominatos, tanquam meros te-

n -

ftes Decreti Apoftolicis non modo voluerunt hanc

exittimationem excludere bifce verbis: Vifum ejfl

. V. Verum hunc ipfum locum Petri, quod Le-

Jbani

Spiritui Santlo C3' NoBis; fed & in eodem Cap. XV.

Gor mirabitur, nobis objicit Anonymus pag. 225.

AG. refertur, quod Paulus hujus Decreti Apoftoli-

in verbis:

» Petrus íummus Ecclefiz Paftor & Re-

35

ci Bajulusperambulabat Syriam C9' Ciliciam, confir-

&or in Epift. 1. Cap. 5.fic admonet: Seaiores er-

mans Ecclefias: preecipiens cuftodire PRogcEPTA APos-

55

go, qui in vovis funt, obfecro. Confenior CS tejlis

35

TOLORUM ET SENIORUM.

Chrili pajffionum , pafcite, qui in volis.efl, gre-

-s

55

gem. Dei, previdentes noncoacte, fed fpontaneé fe-

?^

cundum Deum. .

. Neque dominantes im Cleris,

ldem ex A. XX.

??

fed forimma gregis facli ex animo; quod quidem

93

monitum ( pergit idem Anonvmus) ad Epifco-

III. Infüuper idem Apoítolus Paulus A& XX.

»

pos refert VII. Synodus Generalis Can. 4.5 & ex

35

eo fatis conftat, Clerosa Paftoribus diícerni, nec

Epiícopum & Presbyteros, qui in commtune Eccle-

obe.

fiam Ephefinam regebant, disjungi noluit, fed in

)

ad Cleros paícendi gregis officium, hoc eft re-

exhortatione fua utrofque fub eodem quidem hono-

b

gendi munus, referri, fed ad Epiícopos, qui ad-

ifle-

ris ac minifterii vocabulo complexus eít: a /Mileto,

3

monentur quemadmodum íe gerere etiam cum-

inquit, mittens Ephefum vecavit majores natu Exccle-

»

debeant cum Clero: velnti parte illius particula-

d-

33

J

iv , eoíque adhortatus eft hifce verbis: Attendite

ris gregis commiffi eorum curz & gubernationi. *

Vobis

C9 univerfo Gregi, in quo Vos Spiritus San-

Fatemur, Synodum VIL monitum illud Petri

in cafü Canonis 4. Epifcopis, prxfertim Metro-

Gus pofuit Epifcopos REGERE Ecclefiam Dei.

Licet Apoftolus hic Epifcoporum vocabulo utatur,

pelitanis, applicare, & nos ipfi minime negamus

nihilominus & ad Presbyteros fermonem dirigit, qui

per Seniores a Petro intelligi precipue Epifcopos.

tunc temporis etiam vocabantur Epiícopi: prout &

Sed verum non eít, ibidem ex numero Seniorum,

jebita

ex hoc ipfo loco conftat, ubi eofdem, quos Lucas

qui gregem Dei paícant, per S. Synodum exclu-

po-

nominavit majores natufive Presbuteros , Paulus ap-

di fecundi ordinis Presbyteros, & mülto minus,

J

eofdem ad conftituendam gregis a folo Epifcopo

j0pe-

pellavit Epzfcopos.

En verba Canonis:

Hoc ipíüm notavit jam olim S. Irenzus L. 3. con-

paícendi partem religari.

i(dem

tra hares. Cap. 14. N. 2. dicens: Paulus . , in Mi-

3)

Preco veritatis Paulus, quemdam veluti Cano-

Cents:

2

?5

leto convocatis Epifcopis & Presbyteris, quierant

nem Ephefiorum Presbyteris imponens, vel uzi-

p d-

verfe potius Sacerdetali multitudini , fic libere

&c.

» ab Ephefo & a reliquis proximis C-ivitatiþus. -

3)

dixit: argentum C9' aurum aut ve[lem nullius con-

cello-

Item

"Theodoretus in Ep. ad Philipp. Cap. I. 1.

25

cupivi &c. . . . Quocirca nos ab eo edoli (ta-

8T

Paulus hic Epifcopos, iuquit, appellat Presbyteros,

tuimus, ne turpis lucri gratia Antiíliti in men-

ciple

utrumque enim nomen habebant illo tempore: id-

» tem veniat. . . . aurum vel argentum yel ul-

li. 2

nos etiam docet A&duum Hiftoria: cum

lam aliam fpeciem ab iis qui fibi fübfünt Epif-

anurm

que, ait ;

enim jdixi

ffet S. Lucas Divinum Apoftolum Ephe-

copis vel Clericis vel Monachis exigere. . . ..

jrüm,

fiorum Presbyteros accerciville Miletum , exponit

x

Si quis ergo per auri exadionem, vel alicujus:

illis didta fuerant: attendite enim, inquit,

P

i fiti

etiam qux

alius fpeciei, vel propter aliquam propriam af-

volis ipfis C9' univerfo gregi, in quo vos pofuit Spi-

fedionem a Minifterio arcere inventus fuerit,

amViS

ritus S. Errscopos pafcere Ecclefiam. CnRisTI , eoí-

vel fegregare fuorum Clericorum aliquem, vel

üimi:

demque nominavit Presbyteros X Epifcopos. — Simi-

venerandum Templum claudere: ne in eo fiant

mel

lia habet idem Theodoretus in 1. Tim. III.

divina myfteria, talionis erit legi obnoxius. ut

bvtefi

Idemque poít Irenzum & Theodoretum refledit

qui fit mandati Dei transgreffor: precipit enim

glelïa.

EhAD2

» Pe.

Supplem. Oper. Van Efpen Pars IV.

'nent-

[oc

484

VixptcuE RresorWwrrowts Docr; Lovaw,

Ü

,; & Petrus Aþö(*tolorufh fummus: pajtite £

regem :

oportet, eum & illay qua adducunt; adverfus cau-

» Domini non coatte, fed fpontanee *

fam noftram nullatenus militent; & penitus diíqui-

H

Nefcio qua fpecie Anonymus hunc Canonem »fi

fita eamdem ftabiliant. Nam imprimis $. Synodus

(

quidem illum infpexerit, pro caufa fua adduci poffe

Seff. 6. Cap. 1. de Reform. utitur p?zdi&tis verbis

Aypoftoli, ZAttendite. &c. ut declaret, Epifcopos te-

Jl

judicaverit. Nam 1. exponit Synodus verba Apo-

)

ftoli Pauli 4&£. X X. Attendite vóbis C9' univerfo gre-

néri ad re(identiam in füà Ecclefia, atque adeo oc-

//

gi, in quo vor Spiritur S. pofuit Epifropos regere Ec-

currat abu(ui longe perniciofiffimo circa primorum

3

clefiam Dei: non ad folos primi ordinis Sacerdotes,

Pattorum a gregibus fuis abíentiam & defertionem:

fed ad Presbyteros vel univer[am potius facerdotalem

Sed inde minime féquitur, ad Paftores inferiores

idem illad monitum Paul

fod

multitudinem dire&ta faiffe.

k

iex mentg Concilii referri

fot

2. Refert quidem Synodus monitum Petri ad E-

non debere.

Praterea, nec r

Mj

pifcopos, ut eos pro re nata a turpi lucro & fimo-

;eHekit adVeïfäri'us', hunc ipfum

niaca labe deterreats fed cui unquamin mentem ve-

locum Tridentini aliunde. caufx potius Ultrajecten-

fium favere: fi enim S. Synodus, nixa hoc loco

nerit illuds non turpis lucrigratia, fed fpontanee,

ad folos fpe&are Epifcopos, & non etiam ad Pres-

Scripturz, quod EpiJtopi pofiti fint a Spiritu Sancto

byteros, quos indubie eadem Synodus ii(dem Petri

regere Ecclefiam,Dei , quam acquifwit fanguine fuo,

Íevere moneat ommne». .

b

verbis redarguiffet, fi tuncfimile aliquod éorum de-

.. Cathedralibus Eeclefüir

lidum, quod Canone coerceretur, extitiffet.

QUIBUSCUMQUE ; QUOVIS NOMINE AC TÍTULO prz-

3. Si verum id eft, quod dicit Anonymus, ex eo

fectos, ut attendentes fibi C9' univerfo gregi, IN QvO

loco Petri fatisconflare, Clerosa Paftoribus difcerai,

Spiritus S. pofuit eos regere Ecclefiam Dei .. . mini-

nec ad Cleros pafcendi gregis officium, hoc e[l regendi | fierium fuum . impleant: Quod dein abfque perfona-

munus, veferri, fed ad Epifcopos: cum S. Synodus

li refidentia fieri non potle declarat: profe&o jam

jbidem velit coercere Metropolitanos, qui 4b ii5,

R. Pontifex, i quidem homori illius, prout decet,

i

pi

qui fibi füberant, Epifcopis fuffragzneis vel Clericis

ítadeamus, dici nobis non pote(t ordinarius & im-

vel Monachit àurum vel argentum vel (imile aliquid

mediatus Paftor Ecclefis Ultragjeden(is, a qua ad

Y

of

exigebant, tanquam dorninantes in Cleris, confe-

300. leucas is perpetuum remotus eft, quam nun-

quens erit, ad folos Epifcopos Metropolitanos per-

quam vidit, nec vifurus eft unquam.

&

gl

tinere regendi munus, Epifícopos autem íuffraga-

Quod aü Seff.. 23. Cap. 4. pertinet, ibi (imiliter

YO

neos cum reliquis Clericis ad partem gregis a Me-

de Epifcopisloquens $, Synodus Tridentina, iiídem

tropolitano pafcendi effe reda&os.

Quin & ex Ca-

Apofttoli vocibus utitur, ad oftendendum, Eccle-

lj

none 6. ejuídem Synodi manifeftum ett, hic agino-

fi& Pralatis divinitus traditam poteftatem regendz

ji

minatim de Dominatu Metropolitani in füffraganeos

Plebis: fed nullatenus excludit ex Ecclefiaftico re-

lu

ad Synodum Provincix accedentes: vetat enim, ne

gimine ipfos Presbyteros: Quin contrarium fatis in-

ex his, quz fecum afferunt, vel jumentum vel ali-

finuat, ubi verbis immediate prxcedentibus decla-

f&

el

quam reim aliam petat feu exigat.

rat, priüeter ccteros Exccdefiafticos gradus, Epifcopos

4. Denique non tam affeveran

ter aää*erf—us Pres-

qui in Avoftolorum locum fuccefferunt , ad hunc hie-

T

farchicum ordinum rrcIPUE pertimere: dicendo

fit

byterorum munus locum Petri adduxiffet Anony-

mus, fi illius loci interpretes confuliffet, interquos

enim przcipue Epifcopos ; non obícure adftruit,

bl

robatiffimus Guilielmus Eftius , quamvis'fateatur

Presbyteros etiam, quamvis fecundo loco, adeum-

In

Ü

quod multi Latinorum & quidam Greci Cleroshie -

dem hierarchicum ordinem pertinere,

ac proinde &

interpretentur Clericos.

» Veruttamen , :mquit,

a regimine Ecclefiaftico non excludi.

fi

Quinimo hoc ipfum palam adttruit eadem Se(t; de

V

3

,

longe probabilius eft, per Cleros intelligi gregis

35

Dominici Portiones, qui fingulis Epifcopis pat- -

Sacramento Ordinis Can. 6., ubi fic definit: Siggis

D

35

cende ac regendz velut fortito obtigerunt . .

dixerit in Ecclefia Catholica non e[fe Hierarchiam di-

f

53

nam Clerus fortem fignificat * hancque interpre-

vina ordinatione infitutam , que con[lat ex Epiftopir,

lj

tationem latius ibidem & folide pro more fuo pro-

Presbyteris C9- Miniflri ; anathema fit.

bat idem Eftius: & juxta illam Presbyteri, qua ta-

Quam Ecclefiafticam Hierarchiam eadem S. Sy.

les, gregi füpereminent, tanquam Epilcopi in re-

nodus ibidem, Seff. XXIII. Cap. 4. ex B. Pauli Dc-

gendi munere coadjutores.

&rina demonftrat, nempe Jefüm Chriftum quoídam

quidem in Ecclefia dediffe & pofüiffe Apoftolos,

quoídam autem Prophetas, alios vero Evangeliítas,

Synodus Tridentina locum A&. XX. & t. Petri V..

d

alios autem Pattores & Do&o,res. ,.Vide I. Cor. XII.

)

refert eziam ad Presbyteros.

aE GUPDNLIV. E

V

VI. Hac de tmonito Petri, & Canone 4. Synodi

Denique, quod rem plane conficit, tantum in-

j

VII. oecumenicz: Videamus nunc an meliori nobis

)

iciendum eft Tridentinum Concilium hac ipíà fef-

&

ä

fpecie conentur eripere monitum Pauli A& XX.

one 23. quam Anonymus adduxit, nempe Capite

Q

per ea, quz Synodus Tridentina hac in parte pro-

1. de Reform. habetur, quod locum A. XX. &

l)

tulit.

fignanter 1. Petri . S. Synodus non tantum ad Epit-

(

Cüm igitur dicát

'Apo(tolus, Attendite vobis Cs

copos, fed & ad inferiores Sacerdotes & Curatos,

U

wüiver[o Grégi, in quo Spiritus Sanctur vos pofuit E-

referat. ,, Cum praecepto divino, inquit, manda-

Íce ,, vocibus uta-

3

]

pifcopos regere Eccléfiam Dei, & hi

tum fit oMNIBUS , quibus animarrm cura commi[fa

f

, tur de Epiícopis loquens Sacr. Conc. Trid. Setf.

3»

efl, oves füas agnofcere, pro his facrificium of-

tl

95

6. Cap. 1. de Reform. & Se(f. 23. Cap. 4. de

» ferre, verbique Divini praedicatione, Sacramen-

e

35

ord. ** Inde re&e concludi vult Anonymus, quod

35

torum admini(tratione ac bonorum omnium ope-

non Clerus cum Epifcopo, fed foli Epifcopi con-

» rum exemplo pafcere &c. '*

Ubi indubie Patres

ftituti fint ad regimen Ecclefix. * Idque per ju-

Tridentini refpiciunt ad locum A&. X X. & Pres-

rifdiclionem, que fingulis tri

buatur C3' przfiniatur 4

byteros, quibus etiam c

ura animarum commiffa eft,

fummo Pontifice: cum e contrario Divinus Apofto-

compledi volunt.

Jus in ipfo textu expreffe dicat, quod Spiritus San-

. Deinde (übjiciunt: Sacro fancta Sunodus eos (om-

&us, non autem quifpiam Ecclefiz Mini(ter, po-

nes quibus animarum curam commiffam effe dixit)

füerit eos regere Ecc

^

aümonet C$' hortatur , ut Divinorum preaceptam me-

&avimus.

"

le(iam Dei: fed hzc alibi tra-

TOTe$, FÀCTIQUE FORMA GRECIS i7 judicio C9 veri-

rerfürios no(&og effe-

Curatos,

' vProfe;tq; bgne inermes. adv

*

tate 'IfASCANïI'-fjf REGANT En gd omnes

etiam

Disquisrrio. 'TERTIA.-

485

r

qui

etiam fecundi ordinis, S. Synodus refert monitum

inde jurifdidionem fpiritualem Presbyteri conjun-

lduS

1. Petri V. . Quare & ibidem decernit poenas primo

&im cum Epiícopo palam exercebant, prout patet

in-Epiícopos non refidentes, tanquam quibus prz-

ex Epift. 10. & 11. S. Cypriani, & przcipue ex 9.

tbis

te

cipue cura animarum incumbit, quique magis per

quz eft ad Clerum Carthaginenfem, ubi conqueri-

0C

abfentiam fuam delinquunt; ac deinde fimiles poe-

tur de Presbyteris, qui abíente & inconíulto Epif-

"um

nas de Curatis inferioribur C9* aliis quibufcumques

copo temere pacem Japfis dederant: Quando aliqui

n

ui.... curam animnarum häbent,þSacro'—San&a

de Presbyterir, inquit, nec Evangelii nec loci fui me-

Synodus declarat €9' decernit.

more$. .. . meque nunc fibi preepofitum Epifcopum co-

JfQs

erri

Proind

:

e oftenfum eft, quo

d non folus Epifcdpus,

gitantes. .. . cum contumelia C9' contemptu Prepo-

fed is una cum Clero Ecclefiam Dei regere debeat,

fiti totum fibi vindicent. .. .. Nam cum in minoribus

um

fecundum Difciplinam in i

pífo Evangglio T fc.riptifque.

peccatis agant peccatores paenitentiam juflo tempore,

len.

C3 fecundum Difcipline ordiuem ad exomologefin

Apüftglicis fundatam.

veniant , C9' per manus impofitionem Ertscorr. ET

0CQ

itlo

CLERI jus communicationis accipiant , nunc crudo

i : I ,L ,.

tempore, ... nondum manu eis ab EPIscopo ET CLE-

Jity

ifr

Ro umpofita, Euchariflia illis datur.

Ubi S. Cupria-

05 uhci-cum -Clerb Ecclefiam regere debär&, pro-

nü$affirmat, Clerum habere partem in publico ufü

n

EFQD:Op

Clavium, five exercitio poteftatis Ecclefiaftice: tan-

QUO

batur ex SS. Patribus C9 'sz'cz'l-*iis.

tum ne Presbyteri totum (ibi arrogent, fed memo-

;ini-

res fint Epiícopi Przpofiti füi, quocum tanquam cum

)nq

Prqbaütur«ex-. S: Igna'þip Marty—rg.

Capite fuo conjun&im debeant operari.

Rm

VI.- Nemo circa hunlc"articulhm-, inter SS. Patres

Quod clarius expreffit idem Cuprianus Epift. 4.

(t,

five inftrudtior five antiquior S. Ignatio Martyre E-

If

ad Presbyteros Ecclefiz füz Carthaginen(is, quos

pifcopo Antiocheno, & Joannis Apoftoli Diícipulo.

Fratres fuos appellats cumque ab hac.Ecclefia prop-

ad

Varias hic Epiftolas fcripiitad diverías Ecclefias, quae

ter perfecutionem feceffiffet, eam ipfis commendat

n

omnes eximie commendant Epiícopi & Cleri in re-

his verbis: ,, Quoniam mihi intereffe nunc non

genda plebe confenfionem & unionem. — Sic exem-

M

permittit loci conditio, peto vos pro fide & reli-

üter

pli gratia in Epift. ad Philadelp., ad Epbef, ad Trall.

3

gione veltra fungaimini illic & vejIris partibus &

X

vocat Presbyteros Epifvopi confeffum , Conufe[Jores

35

imeis, ut vel nihil ad difciplinam vel ad dilizen-

(le

Epifcopi, Synedrion Dei ; monetque fideles, oPedire.

35

.tiam defit. ** Suas ergo partes in regimine Ec-

ii

fubditos, atque fubjeclos efle Epifcopo & Presbyterio.

clefie habent Presbyteri, & vices quoque abíentis

iC

Neque in arbitrio Epifcopi relinquitur, ut vel fo-

Epifcopi, quantum poffunt, debentfüpplere.

) If

lusregat, vel cooperatores Presbyterosaffumat; quia

cla

fecundum eumdem S. Martyrem hxc communis Re-

Bx-.S. Chryföj?omo.

TD03

eiminis norma inftituta eft a. Jeíu Chrifto; dum in

hie

minifterio Evangelii coadjutores Apoítolos aflump-

Iil. C,þnfo-nat Chryfoftomus-hom. RII. in 1. Tim.

ndo

fit, & przterea 72. Difcipulos, quos illi in coope-

II in principio, ,, Poftquam, izguit, de Epifco-

[l

Ü

rarios advocare tenerentur, defignavit. ^ Epifropo,

pis dixit ( Apoftolus) ... omilffo interim

?5

Presby-

üm

inquit lgratius, ad Trall. N. 2. fubjecii eftis ut eju

terorum ordine ad Diaconostranfvit: cur

id quie-

&

Chriflo . .. . fed C9' Presbyteri

ubditi fitis, ut.4po-

59

fo? Qui fcilicet inter Epifcopum & Presb

yterum

ii

flolis Sefu Chrifli. Quin &;altius repetit hanc Di-

non magnum eft intervallum, & ip(i Pr

esbyteri

.de

vini minifterii formam , cum ait, Quemadmodum

curam docend.i füíceperunt, & prafüntEc

M

Dominus fine Patre nigil fecit ipfi unitus, neque per

cleüæ. x

ql:

di

b3

[

fe ipfum , neque per Apo[Tolos , ita neque C2' vos fine

1!,

uf Concdlii Cartha

ginenfis IV.,

Epifcopo C$' Ptefbyterio quidquam facite.

Ex Canonib

C? Toletani IV.

$

Ex Tertullano, S. Cypriano . C5' S.

N

. Cornelio Papa.

. IV. Neque contentiofe quis prætenda»t', ,Presb.v -

A

qui

terii Senatum, ac Prxlaturam in eo dumtaxat con-

J08,

II Hanb normam Regiminis Ecclefiaftici fucc«e-ï

ftitui, quod Antiftiti (üo ad(iftat & opem ferat, ex

dentibus feculis videre erat in omnibus Ecclefiis;

ipfo interim regimine & poteftáte exclufüm,

[a5,

quia

Xl

teítis eft Tertullianus referens quomodo facri Con-

praterquam quod huic nudo famulatui non co

nve-

ventus peragerentur : Prafident , inquit, proPbati

niat graviffimus Presbyterii conceffts, conítat ex SS.

Canonibus, eos in judiciis five deDodtrina aut Di(

Ir

quique Senmiores. Etexpreffius adhuc S. Cyprianus

fdf

ad Cornelium fcribens Ep. 42. Compresbyteris, in-

ciplina, fiv

*

quit, tecum confidentibus : & Ep. $$. ad eumdem;

giun.

e de perfonis jam olim habuiffe f;gfh*a-

pite

Florenti[fimo illic Clero tecum prefidenti. . Si Cleras

Sic legitur in Concilio , quod vocatur Cartha-

conítat ex iis, quos Compresbyteros Cornelii vocat

ginenfe IV. anni 414. Canone 23., qui refertur

pl

apud Gratianum 15. Q. 7. Can. 6.

»

l

0$)

Cuprianus, (i Cornelio confideat; (i cum Cornelio

pitcopus,

yda

prefideat; evidenseft, Cornelium una cum Clero

» inquit , nullius caufam audiat abfque

praífentia

fuo Ecclefiam Romanam regere. Indignum eft igi-

» Clericorum, alioquin irrita erit fententia E

n

pl&()-

of

tur, quod adverfarii volunt, exiftimare, Clerum

» pi ni(i Clericorum przfentia firinetur.. *

effe partem gregis. qui a folo Epifcopo pafcatpr &

Extat & Canon 4. Concilii Toletani IV. anni

n

j

regatur.

633. decernens, ut Presbyteri in Synodis refideant

Porro R

egimihis/ Ecclefie non infima pars eft,

a tergo Epifcoporum, ftantibus Diaconis: additur-

t

I6

decernere quinam & quomodo a fchitmate redeun-

que in antiquis additionibus hzc claufüla, Ozor ta-

65

EB,

tes, in Ecclefiam (int recipiendi; de his autem fcri-

men , Presbyteros, fecu feffuros Metropolitauus ele-

bit S. Cornelius ad Cyprianum Epift. 46. fe exquifi-

gerit, qui utique C9' cum €o JUDICARE aliquid €9' pg-

viffe confenfum Presbyterii: placuit, inquit, con-

FINIRE po[Junt.

Invenitur hzc claufüla in

o

Antiquio-

trahi PRESBYTERIUM : adfuerunt etiam Epifcopi quin-

ribus editionibus ipfius Pfeudo-Ifidori,

deordine ce-

xt

que

e *

ut firmmato Concilio, quid circa perfonam

lebrandi Concilii; quas Au&ores Romani edition's

n

eorum obfervari deberet, CONSENSU OMNIUM STA-

Gratiani 1582. in monito ad Le&orem notarunt effe

L

TUERETUR.

exactiores: itemque habetur i

It05;

ipfam func poteftatem. Clavium ac pro-

n ordine Romano Caxj-

Quinimo

dinalis Cogtani &c.

Ex

486

VixpiCue Rresorwemtowis Docr; LovaN.

Ex Conciliis Romganis fub LeoneMagno C2*

copatus fui€ 9 Eecleficé Miniftros ; fiautem & Diaconi

goanne XF.

Eccle(iz :;Miniftri üint, cujus.etiam Miniftri funt ipfs

Epifcopi,. in ipfa etiam a&ione, qua Diaconos fibi

V. Hanc nofmar fequebsntur ïpïï. Romani Eþiïf-

conftituunt aut ordinant, potiusex ipío loco S. Cy-

Ser-

copi; prout $; Leo Magnus de feipfo teftatur

priani inferre poffümus, Epifcopumuna cum Cleros

mone 15. quieft 5. de jejunio decimi menfis

Cap.

cujus pars funt Diaconi, minifterium feu regimen ab

Ecclefia fibi commiflum exercere, quanquam certun

4.» ubi refert , quomodo ad obviandum Manichzo-

rum contagio, de eorum facris nefandis inquifitio-

fit,, Diaconis multo inferiores & alterius ordinis par-

tes in Ecclefia(tico regimine competere, quam Pres-

uem fecerit ; refidentibus , inquit, mecum Epifcopis

ac PRESBYTERIS.

byteris, quos ipfe Dominus in typo 72. Difcipulo-

.]ta & in Concilio Romano;

| quodx füb.Symmacho

rum, nonfecus ac ipfos Apoftolos elegit: Quare &&

U. AOCOW 4" "o M PRENNCIUEN I UEL

Papa celebratum fuit anno

$04. 'Tom. 7. Conc. p.

Presbyteros cum Epifcopis confidentes, ftantibus

fed €5'a PnesnY-

Diaconis, vidimus fupras exquibus fecundum ipíius

1371., non folum ab Epifcopis,

ERis acclamatum eft .. htec CoNFIRMAMUS, €9' heec

Cupriani fententiam ab Anonymo objediam, inelucta-,

DOCEMUS.

.

bili nos argumento concludinius, Presbyteros una

E. ,. AE Lr OC EL .

Sub Joanne XV. habitum fuit Concilium Latera-

cumEpi(copo inEcclefiaftico regimine partem habere.

nenfe ànno 993. in quo cum propofita effet atque

Deinde quis non videat craflo. vitio argumentari

difcuffa caufà decernendz elevationis corporis .5.

Anonymum; dum exeo quod Diaconus non habeat

Udalrici Epifcopi Auguftani, fi

ve,utnunc loquimur,

partem in regimine Ecclefim, colligi vult, nec ul-

lioadfftebant

lam habere Presbyteross quandoquidem de Diaco-

Canonizationis; omniumque qui Conci

expetitum judicium : Canoni

zationis Decreto (quod

nis recte dici poflit, eos effe minifiros non tantum

Epifcoporum, (íed & Presbyterorum: Presbyteri au-

in hoc genere primum eft) eadem formula cum lon-

tifice fubfüripfere quinque Epifcopi füburbicarii, no-

tem non tam Miniftri fintEpifcoporum, quam Com-

miniftri, Cooperatores, fecundi Sacerdotes , fecun-

vem Presbyteri, & tres Diaconi Urbis Romz; unde

& Clerus inferior partem habere dignofcitur in Re-

di Przlati, & Antiftites, uti füpra vidimus.

gimine Ecclefiz, idque in negotiis etiam magni mo-

menti, qua

le eft, dum agitur de decernendo pu-

2

liem circa alium locum . Cvpriani.

delis Plebs Reliquiis & memo-

plico cultu, quem fi

VIIL. Videamus & alterm locum ejufdem Cupria-

rix alicujus San&i exhibeat.

ni Epift. 68. quem objicit Anonymus: Ecclefia, in-

quitS. Do&or, Plebs Sacerdoti adwnata , C3' Pafteri

fuo grex adherens : unde fcire debet Epifcopum in Ec-

Ex antiquis Nomenclatüris Presbyterorum,

clefia effe , €9 Ecclefiam in Epifcopo. . Ex quibus ver-

VI. Propterea

autem quod Presbyteri poft Epiíco-

bis (inittreja fe intelledtis itaatguit Anonymus: ; In

Epiftopo quidem Ecclefia eft, non autem in E-

pum curam Ecc!

efiz (üfceperunt, & Ecclefie pr-

fint, di&ti fünt a Gregorio Naz

. Senatus fpleiididus,

pifcopo & Clero: ficque Clerus continetur in gre-

Liib&

«'7'1'-'

z

ün, inquit

ge, cujus univerfi intra Dioecehm fibicommitlàm

& in fecundis thronis przfidentes: pr

i

Carm. Jamb. 23., feeundos qui tenent. T'empli faeri

Paftor eft Epií(copus; jam non Clerus, nec Ca-

thronis

)9

N

enatus ille [plendidus, Plebique prevfident.

pitulum reprzfentans Clerum; dici focius & con-

Di&i Curati inferiores, prout illos vocat 5ynodus

fors jure füo poteft Epicopi in jurifdi&tione ordi-

Tridentina & minores Pralati, uti notavit Gerfo-

naria, ufüque fpiritualis poteftatiss qu.a hoc po-

nius de potett. Eccl. Con 12..,, Domini Curati

fito fequeretur Clerum efle fimul & gregem & Pa-

Gaminores Prelati & Hierar:

ftorem füi iphus. **

» inquit, funtin Eccle

Refpondemus adverfarios non re&te, uti apparet,

» che ex primaria inftitutione Chrifti * &c. Quin-

in

jmo Jacobus Sirmondus

&

- Joannes Savaro ad Sido-

capere Eccle(iz unitatem, divinamque Miniftrorum

in. Enift. XL. L. $. exemplis probant, Pres-

connexionem , quam $. Cyprianus tam excellenter

nii Apoll

byteros oli

m di&tos fuiffe Antiftites ordine in fecun-

expofuit. Agit in loco obje&do S. Pater, adveríus

Florentinum Schifmaticum, qui eo vefaniz devene-

do, Epif

copos in ordine & gradu Presbyterorum,

fecundos Sacerdotes &c.

rat, utdiceret, quotquot cum Cypriano communi-

carent, fpem vitz eterne perdidiffe: oftendit au-

Solvitur objeétio circa locum S. Cypriahi.

tem S. Cyprianus, perperam eum velle communica-

re Ecclefiz, qui a Dei Sacerdote, Ecclefic intime

VIL Obiicit Anonymus pag. 224. $. Cuyprianum

unito , fefe fegregat.

Quandoquidem ii fint Ec-

dicentem Epift. 65.

» Meminiffe Diaconi debent,

clefia, inquit, Plebs Sacerdoti aduaata, C Pa[iori fuo

5

quoniam Apoftolos, id eft Epifcopos & Prapo-

grex adherens, nempe unitate fidei, &glutino cha-

35

fitos Dominus elegit; Diaconos autem poft af-

ritatiss tum fubdit: Unde fcire debes, Epifcopum in

Ecclefia effe, €3' Eccleflam in Epifcopo, C9' fi qui cum

95

cenfum Domini in coclos Apottoli fibi cohftitue-

25

runt Epifcopatus fui & Ecclefi& Miniftros, * Un-

Epiftopo non fit, in Ecclefia non effe, C9' fruftra fibi

blandirieos, quipacem cum Sacerdotibusr Deinon ha-

de fic infert Anonymus: ,, Nonigitur Diaconi, nec

5

?

Clerus, cujus ilii pars fünt, exercent fimul cum

bentes obrepunt, C latenter apud quofdam communica-

re fe credunt, quando Ecclefia , quee Catholica una e[t,

Mw»

$

Epifcopo tninifterialiter jurifdidionem Ecclefiz,

fitum

5

3

fed ipfi preftant potius minifterium fibi impo

fciffa non fit, nequedivifa, fed fit utique connexa C9'

95

cohcerentium fibi invicem Sacerdotum glutino copulata.

ab Epifcopo. * Verum quam inaniter & falfo ifta

inferantur, nequaquam obfeurum e(t: loquitur enim

Hoc igitur eft argumentum S. Cupriani: Sacerdos

S. Cyprianus adveríus quemdam Diaconum, qui in

feu Epifcopus Plebi nnitus eft, indeque exurgit Ec-

Epiftopum fuum. contumeliofus extiterat: ut autem

clefias - qui ergo a Dei Sacerdote fe fegregat, ab.

oítendat, quanta Epiícopus in Diaconum reprimen-

Ecclefia, quz in Epifcopo eft, íe fegregats & qui

íe fegregat ab una Ecclefia, etiam fe fegregat ab

dum atque abftinendum polleret au&toritate; utriuf-

que primaevé conftitutionis meminit: quanquam

omnibus reliquis, quz illi coherentium (ibi invicem

Sacerdotum glutino fünt copulatz.

quod Diaconos ab Apoftolis conftitutos dicat, mi-

nimearguit, ordinem Diaconalem ab humana dum:

Non loquitur quidem hic $. Do&or de Clero, fed

taxatinftitutione manaffe. Ubi non advertit Anony-

Clerum Epiícopo fuo tanquam Capiti cohzrentem

mus, non dixiffefimpliciter Cyprianum, quod Apo-

fupponit.

Quare fi materiz opportunitas exegiflet,

ftoli Diaconos conflituerint fuos Miniftros, fed Epif-

pauter monuiffet, & Clerum efle in Ecclefia, & Ec.

clefiam

—

: pisouisrTIo TERTIA,

487

)ni

p

clefiam in Clero. Ab('urdamhuïp'pe fdret dicere Ec- 'hoceffet SS. Patrim, inquit, ïn]ïitüfidkiäu: contra-

l

cle(iam.defuncto Epifcopo velextingui, veljamom- rium: cum ergo hic Pontifex minime ignoravefit,

J

ni Paftore Chriíti vices fübeunte carere.'

: fecundum SS. Patrum'inftitutiones, Epifcopum una

er,

Monftrofüm quoque eít, quod vult Anonymus, 'cum Clero Ecclefiam gubernare debere, monuit Pa-

F

Clerui nil aliud effe quam partem gregis: Namcum triarcham Hierofolymitanum, ut idem cum Cano-

um

S. Cypriano , in loco obje&to , grex Paflori adherens « micis füis Cathedralibus, qui Cleruri Eccle(is füz

Eu

idem fit; quod Plebs: Sacerdoti adunata; oportebit, - reprzíentabant , praítare non omitteret, .

rrt

m

Unde mále ex hoc ipfo Capitulo Alexan

dri III. ü-

lo

fi Anonymi interpretationem fequi velimus, Clerum

cum Plebe confuridere;-cumque Clerus preflet mi- * milibafque Anónymus infert, p. 226..&.227. quod

X

aifterium fibi impofitum ab Epiftopo , uti loquitur A- ' folus Epifcopus Ditecefim fibi uni commi[Jam.regat ju-

Dus

nonymus, confíequens eft, quod juxta ipfüm Plebs rifdiftione ; Capitulum vero eam

uoque. regat uti

(lug

fibimet ip(i minifterium ab Epifcopo impofitum im- - Conciliarius Epifcopi. Quandoquidem SS. Patrum

d

pendat, fitque fimul C9' Gréx €9' Paflor fui ipfius, - inftitutiónes, quasfequi nos oportere Alexander III.

la

atque ita in hoc ipfüm abfürdum ac monftrofüm in- fignificat, aperte declarent, non uni Epifcopo íed

CR

"

& Clero Ecclefiam effe commiffàm; non tantum E-

cidit Anonymus, in

quod adyerfägrios füos àbire, fi-

Áar]

ne cauíà contendit.

piícopos fed & Presbyteris fübditam effe debere ple-

at

bem; non fólum Epifcopum, fed & Presbyteros in

ul

Tif DIinifh*i Ecclefiee. C9" Chriftiani

confeffü judicare;- definire; confirmare: Epiicopi

iU

Di(ïiizf?æ qualita

in eadem- per/[ona.

fententiam irritam fore, tifi Clericorum prefentia fir-

üm

metur; qux omnia Capitulo Cathedrali, quod in to-

al

IX. Diüinguat autem duplicem qualitatem in iis, tius Cleri jura fücceffit, dici nequeunt convenite, i

Qm

qui fimul fünt & Miniftri Ecclefie & Chriftiani, at- nudus Epifcopi confiliaris

pro ax-bigr;q'ïdumtax;t

ün

que omriis illico difparebit, quam hic fingitin ad- audiendu

s

$ æüi'metup

verfariorum füorum fententia, contradidio; quam

nec ipfe in propria opinione nifi (ic di(tinguendo de-

clinare valet. Itaque in quantum quis Epifropus eft

Ex Concilib Burdigaleqji 1 5.8if.

aut Presbyter , vice Chritti pattoralem curam Fra-

nd

tribusimpendens.

Pattor utiquee(ts cumquefimul

XI. Adhuc magis mirum, Anonymuni pró opi-

In

Chriflianus (it, hoc nomine & hac quaálitate cuivis nione fuafirmanda adducere Concilium Burdigalen-

leri

de srege in Chrifto zqualis eft, per Ecclefie Mi- feanni 1581. Tit. de Epifc. quod Cap. . .... N. 28.

.

niftros feu Chri(ti Vicarios ipfe paícendus.

Hoc S. declarat: PmueciPUAM in ipfis Ecclefiis au&toritatem

Auguítinum humiliter in Sermone ad populum de 4 Epifcopos pertinere, eojque confilio C2' opera Ca-

W.

It

fe cognoviffe fupra diximus, DirseursrrIoNE II. $. pitulorum CS' dignitatum juvari debere, ut membro-

VII. Num. XIII. & ita quoque S. Leo Magnus Serm. rum Cayiticoherentium Cs'lobfequentum. Namex hoc

96. in Cath. S. Petri, qui nuper ex Cod. M. S. Bi- nihil prztidii elicere potett Anonymus pro opinio-

g

bliothecz Regiz Gallicane eft editus, femetipfum | ne fua, nempe quod folus Epifcopus Dioece(m re-

h

qm

(

non dubitat reputare inter oves non modo Chrifti; eat jurifdidtione, Clerusautem confilio tantum; cum

fed & Petri: fic enim fidelibus Fratribus de Petro hoc fit foli Epifcopo tribuere totam auéctoritatem, ubi

C0

loq

ii

uitur, ipfe, ipfe per femetipfum dicat, quod C3' Synodus Burdigalen(is ei dumtaxat preecibuain tri-

po

vonis C9' Nonis agendum e[fe decernat, & ad eum- buat

N

dem: Ápoítolum fermonem convertens, ait: Ecce o

Dicendum igitar, Synodum Burdigalenfem idem

Beatillime PAsTOR NOSTER, NOs TUi£ OvEs fimul ad- . plane declarafle, quod Do&ores refolverunt in Refp.

ad 2. ex Card. de Luca , fcilicet ,, Ecclefiam Cathe-

qret,

fumus, C9 ut nobis dotiringtuc

| alimentatribuas, hu-

mum

militer obfecramus.

» dralem efformari conjuactim ab Epifcopo & Ca-

» pitulo, abillo fcilicet tanquam Capite, ab hoc tan-

DT

De auä?oritate Capitulorum Cathedralium

» quam reliquo Corpore, Ecclefiaítica juriídictione

iu$

ex Alexandro IlI.

en

, penes totum Corpus habitualiter re(idente, exerci-

» tio autem iz plerifgue competente Capiti. * Hoc

üni

| X. Hac abt;nde fufficiunt, ad firmandum Refolu-

eft, audtoritatem re(idere penes totum Corpus habi-

du

tionem Do&orum in eo quod dixerunt, primis Ec- tualiter, fed minifterium feu exercitium pracipue pe-

tll*

