Jupplicavit Filio aneo primus Ordinif Patronus Elias in

Scapularibus. confpicimus Carmelitas , qui-fantto 1ra-

qUOI

barí

transfiguratione , Cg. imperravit.

Et Capite 12. alte-

dente Simone Stock, Virgineir manibus tentum Scapu-

ram non minus mirandam refert quz contigiffe dici-

lare (quando fuc devotionis in Virginem Mariam ce-

tur occafione particulz crucis Dominice, qux cum

U

luti cujufdam preemii preludio , Mariam etiamn àfpexe-

4f

aliis nonnullis Reliquiis ex quodam pinnaculo cui fue-

rat) mirum in modum alacres fufceperunt. E(t ne cre-

hi

(

ratincluía, cecidérat; dum eam Canonuici tollere vel-

dibile quod hic. Au&or qui illa de Simone Stock ,^ &

vutt

lent faltavit procul, & levari noluit; cumque feque-

forfan primus in commendationem fui habitus tradidit;

0f

i

rentur, faltavititerum fimiliter,. & fxpius fecit. Ten-

privilegium illud maximüm ipfi Simoni in eadem vi-

taverunt hoc alii Clerici Religiofique diveríorum Ordi-

ione manifettum omiíiffet; fi jam a duobus fzeculis in

(ior

qué

num quitollere non potuerunt. Ha/ebant,pergit auctor,

Ordine celebre atque receptum, quin & miraculis

grotunc noflriFratreslocum novums ibidem , C9' erant

comprobatum fuitlet Omnium illorum "filentium

tar

fti

tf

penitus in repauperess fed in boua vitalocupletes. Erat

Scriptorum, una cum circumf(tantiis expreffis; fi at-

fler

autem inter eos quidam frater excellentir devotionis,

tentius expendatur, patebit nullatenus etfe veri(imilia

quz ex Svvaintono aliifque de celebritate & fama vi-

üt

qui reliquiis fratribus dixit, vàdamus C' nos pro li-

bili

gno D. N. j C. nam C3' in hac nocte B. V. mihi per vi-

fionis Stockianz füpra funt relata.Nec obftat quod

fionem locuta efl: VoLo QUODFRAÀTRES MEI SOLI TOL-

argümentum a negativis fit: quia etiam argumentum

LANT CRUCEM FiLII MEIProcefferunt igitur humili corde

fo

negativum in ejufmodi circumitantiis veftitüm eviden-

lz

humili habitu; nec S. Lignum , ut antea, faltavit, fed

ter concludit, ut infra oftendetur; ubi oftenfüm füe-

rit (imili argumento quod nequaq

Tüf

fe quafi fponte capi permifit. Hzc ille.

uam Vera'fit ac fin-

fioi

; Qui fimiles viiones oppofuit detradori Ordinis, po-

tuiffet ne omittere adeo notam ac celebrem, tantoque

cera jca»n(nis XXII. Bulla Sabbathina-.'

Qu

«

applaufü receptam vilionem Stockianam , qua in Or-

$. VIIIL

dinis füi commendationem nihil proferri .poterat illu-

(

ftrius? Et tamen viionis Stockianz, in toto tractatu,

NT

An -Pale,gor-zydorm ex Sevaintomo aut alio aritii;uz'dü

eu

nec verbum occurrit.

.Sub idem tempus Philippus

4«Ribbotus—, fui Ordihis

-Scriptor'e Hifloriam vifpn('.'r Stockiqn'æ hauferit.

ftn

a.

provincialis. de inftitutione & ( peculiaribus) gettis

P; Dan'*iäl a Virgine Mariz Auctor nov

iffimi fp"eculi*;

Carmelitarum compofüit 1o.libros in quorum fexto

Carmelitici Tom. 1. Parte 2. N. 2086.

volens texere

Iu

agit de titulis quibus Profeffores hujus Religionis de-

Audores aliquos atque vetufta monume

aU

nta in quibus

corantur 5 fpecialiter; .cur fratres D. V. M. appellentur.

hiftoria vifionis Stockianz traditur , a

ut exponitur,

Qt

Liber feptimus totus eft de habitu Religioforum hujus

per &tates, fcilicet a tempore Simonis

Stockii utque

lia

Ordinis; & deejus fignificatione, qualiterque fuerint

in prefens , procedendo in 1. fxculo

; id eft anno

qu

in aliquibus variatus. .Libro nono tra:tat de Ordinis

1265. quo Stockium obiiffe dicit, ufque ad r20o. alle-

Dd

multiplicatione, fada noviffimis diebus in Syria; &

gat Svvaintonum, aquo;, inquit ceteri hauferunt, ut-

Qu

qualiter Religio illa confequenter in Europam tranf-

pote B. Simoni cozvo, & auriculari tefte. " Sed unde

lantata fit; & quidem capite 6. quomodo eam S. Lu-

habetur quod ceteri ex Svvaintono hiftoriám illàm

dovicus Galliz Rex in Franciam adduxerit. . Hzc fola

hauferint^ Num forían Paleyonydorus aut alii pott

librorum argumenta fi quis attendat, apparebit, non

eum in hujus hiftoriz relatione au&oritatem aut tefli-

effe verifimile quod nota fuerint quz refert. Petrus

monium Svvaintoni adduxerunt? Nequaquam. Nul-

Svvaintonus, & tamen nil de illis referat hic Au&or;

lus enim hujus Hiftorie Scriptor ante Cheronium in

quandoquidem nulla potuiffent efle opportuniora &

in illius probátionem Svvaintoni meminit; cum tamen

convenientiora argumento quod tractabat.

nequaquam ignorare poffent quam opportunum, im-

lo

* Bernardus Olerius Ordinis Carmelitici Generalis,

mo quam neceffarium effet, ut ad adftruendami fidem

Y

anno 1376. librum fcripüit pro defenfione Ordinis;

alicujas fa&ti quod jam a fzeculis aliquod debuerat con-

Pontifici offerendum; diftiné&tum in tres articulos ,

tigifle; vel unüs faltem teftis cozvus adduceretur.

quorum fecundus eft de intitulatione: Ordinir a SS.

At hzc f Paleyonydorus ex Svvaintono füo haufe-

Virgine Maria, qui totus in hoc veríatur, ut often-

rit, qui fa&um ut plane diverfimode; & apparitio &

dat quod Deipara recta dicatur Ordinis Patronas quis

verba Divz Virginis ab utroque refe

rantur? Apud

veroin animuminducat, quod fi Olerio vifio Stockia-

Svvaintoniim enim hzc dicit Stockius

: » Apparuit

Ti

et; quandoquidem

du

» mihi cam gþfandi gomi't?tüs

& tenendo habitum .

ïï:;;

na cd?nitafuiäet*, eam pretermifií

L

'*» Ordi

o d

139

tpa

Drs ,VERER.ATiONE

'SA'VVNCVTOI;-KUFN;, &c,

"

» -Ordinis dixit; hoc erit iz'bi &9 cunclis Carmelitis pri-

diverfos, Bullz exemplafia; multum ihfärf

fe x;arïäre;

l'dx.

2e

In hoc moriens, ceternum.non patietur

(cum.tamen omnes paflim afferant fe illam.ex authen-

t1

ls

» vilegium.

, incendium. ** Apud Paleyonydorum. vero hzc le-

tico exemplari de verbo ad verbum referre), neícitur

1

ex quo fincerius ea repraíentanda fit. Quia tamen

n

guntur.. , Nec defuitfervido (fuo) zalatori * &c.

*

ut füpra $. 3.

Bullz illius vindices mordicus füftinent . eam ex origi-

:Hazcquám

difparia (int inter 'lfe 6o'nferenti facile con-

nali per Alexandrum V. ad perpetüam rei memoriam

te

ftabits & tamen fi apud Svvaintonum hiftoriam legitfet

fuiffe tranfcriptam, & Dullz fuz infertam 5 convenien-

lis

tiu

S

.

Paleyonydorus,. quis dubitet quin fideliffime de. ver-

i credidi eam iiídem verbis quibus in. dicta Bullg

ld

bo ad verbum, pr&íertim di&ta B. Virginis ad Simo-

Alexandri V. expreffa eft, hic reprefentare:

n

riem Paleyonydorusretuliffet? Ulterius f füa ex Svvain-

» joannes Epifcopus Servüs fervorum Dei, uni

.;-

h

d

tono hauferit Paleyonydorus, qua ratione fieri potuit

P

verfis & fingulis Chrifti Fidelibus &c. (ut przdi-

li

ut omiferit , qued in confirmationem viíionis 5t

Ockia-

3*

&um eft.) Sacritiffimo uti culmine Paraditi Ange-

n

nzadjungitSvvaintonus perpetratum miraculum?. An

25

lorum tam dulcis & fuavis reperitur melodia modtu-

t

adeo negligens. credendus. Paleyonydorus, . ut illud

»

lamine vifioniss dum paterno Jefus numini confpi-

i-

quod vifioni illi füuimmum pondus addere poterat, ma-

35

citur, atque humanitüs dicendo: Dormine Ego Cs$'

15

ximumque ad ipfius vi(ionis veritatem comprobandam

2

Pater unum jumus ,& qui videt. me , .meum, videt

fuppeditabat argamentum , eumquein finem a5vvain

25

€9' Patrems & Angelorum non definit chorus di-

kt

tono additum effe fciebat, una cum vifionis hiftoria

23

ceres Santtus , Sauttur, Sancius; ita Synodus non

referre pretermififfet? Omni proinde deftituitur veri-

35

ceffat laudes effundere.celfz Virgini dicendo:. Z;ir-

k

fimilitudine, quod Paleyonydorus aliique qui ante

295

go, Virgo, Virgo, fis f[peculum nofirum pariter C9'

j-

Cheronium . fcripferunt' ex Svvaintono vifionis hifto-

35

exemplum (quoniam munere munitur gratiaruin,

riam hauferint, tum quod nullus in enarratione iftius

3)

ficat (àan&ta canit Ecclefia, Maria gratia plena & ma-

5

[

hiftorie , Svvaintoni meminerit, tum vel maxime

ter mifericordiz) fit ifte ille mons reputatus de Car-

q

quód nemo illorum miraculorum a Svvaintono ad pro-

?5

melo Ordine cantibus extollendo, hanc gratiarum

33

bandam vifionis veritatem adductum retulerit.

Genitricem commendando & dieendo, falve Regi-

- Hinc rurfus-novum fümitur argumentum Svvain-

?

na mater mifericordiz, & fpes noftras (ic mihi de-

33

tonum nequaquam fcripfiffe vilionis Stockianz hifto-

xis genibus fupplicanti, Virgo viía fuit . Carmelita-

ä

riam, quia incredibile eft ut totScriptores qui hujus

2?

no habitu; fequentem affata fermonem

o Joan-

25

hiftorie jam a centum annis meminerunt, teftem coz-

nes, o Joannes, Vicarie mei dile&i Filii, veluti a

|

[

vum, qui folus hac in re fidem merebatur, adducere

35

tuo te eripiam adverfario; te Papam facio, folem-

55

omififfent; non haufiffe quoque Paleyonydorum vi-

ni dono Vicarium meis coadjuvantibus füpplicanti-

li

fionis hiftoriam e Joanne Grotfo exinde colligitur,

P

bus a.dulciflimo Filio. meo petitis, quod gratiofe

?5

obtinui: itagratam & amplam meo fando ac devo--

[

quod in hujus hiftoriz teftem illum non adducat; cum

tamen immediate poft relatam vitionem ejus utatur te-

»

to Carmelitarum . Ordini confirmationem debeat

23

ftimonio in re qua facile poterat innotefcere; nec te-

precondere, per Eliam & Elizzum in monte Car-

d

ftem adeo neceffarium requirére videbatur; nimirum

?5

melo inchoatos quod unuíquifque profeffionem ac

35

regulam a meo fervo Alberto Patriarcha ordinatam

ut probaret Simonem Stock 5e. annis Ordinem lauda-

1

biliter rexi(le.

52

obfervabit, inviolatam tenebit, & per meum dile-

35

&um filium Innocentium. approbatam veri mei Fi-

Denique quam diverfimode vifio Stockiana a Grof-

]*

fo & Paleyonydoro referatur, facile patebit, (i formu-

39

lii Vicarium, debeat in terris a(fentire quod in cz-

Alte-

25

lis meus ftatuit femel, & ordinavit Filius ; quod

lz ex.utroque $. 3. relatze inter fe conferantur.

rum hinc ruríus argumentum Joannem Groffum vi-

35

qui in fancla perfeveraverit obedientia, paupertate,

fionis Stockianz hiítoriam: nequaquam fcrip(iffes fed

?5

& caftitate, vel qui fanctum fratrum intrabit Ordi-

quibufdam operis ipfius manuícriptis per aliquem re-

33

nem, (alvabitur.

Et ( alii devotionis caufa in fan-

centiorem fuiffe adjectam; cum nequaquam fit. vero-

35

&am ingrediantur Religionem facri habitus gnum

fimile quod Paleyonydorus aliique poft eum vifionis

»

gerentes appellantes fe confratres & conforores mei

Stockianz relatores, teftimonium Grofli integro fz-

2

Ordinis, prenominati, liberentur & abfolvanturtertia

culo Paleyonydoro fenioriss. & confequenter ad ad-

35

eorum parte peccatorum; a die quo prafatam Or-

ftruendam vifionis Stockianz veriratem tanto aptioris.

?5

dinem intrabunt , caftitatem, quz vidua eft, pro-

neglexiffents przfertim cum hi qui poft Paleyonydo-

25

mittendo; virginitati, quz virgo eft, fidem pra-

rum de vifione illa fcripferunt, ipfius Paleyonydori

2

ftando : fi conjugata , inviolate obfervationem ma-

auctoritatem adducere non neglexerint; argumentum

)

trimonii adhibendo, ut fan&ta mater imperat Eccle-

quod gravius teftimonium, fi eifdem innotuiffet, non

fia. Fratres Profeffi didi Ordinis fupplicio folvan-

neglexifent. Nullatenus perinde vero(imile eft ali-

35

tur, & culpa; & die quo ipíi fzculo recedunt, ac

quem Paleyonydoro antiquiorem verfionem Stockia-

35

properato gradu accelerant Purgatorium; Ego ma-

;;

nam retuliffe, quod & ante Cheronium ab omnibus

ter gratiofa deícendam Sabbatho poít eorum obi-

qui de hac vifione fcripfere, creditum fuifle conftat.

5

tum : & quos inveniam in Purgatorio liberabo, &

35

eos in montem fan&um vitz aterna reducam:ve-

$.

Pon

rum quod ipfi confratres & coníorores teneantur

E

35

horas dicere Canonicales, ut opus fuerit, fecun-

Refert'ui' Bulla cui fecundum 'Slcapulari.r Privilegium

35

dum regulam datam ab Alberto, iili qui ignari funt

innilitur.

25

debeant vitam ducerejejunam iis diebus quibus fan-

33

&a jubet Ecclefia, (nifi neceffitatis cau(a, aliqui ef-

Confratribus Scapularis B. V. M. de Monte Carme-

fent traditi in impedimento) Mercurio & Sabbatho

lo duo promitti privilegia $. 2. diximus; unum quod

L

debeant a carnibus abftinere, preterquam in mei

vifioni Stockianz innititurs alterum fimiliter innixum

Filii nativitate; & hoc dicto evanuit (ànc&ta vifio. I-

cuidam vifioni, five revelationi quz facta dicitur Jo-

ftam ergo fan&tam indulgentiam accepto, roboro,

anni XXII. quam ipfe fertur expreíli(fe in quadam Bulla

x

& in terrisconfirmo, ficut propter merita Virgi-

qua ob annexum diei privilegium vulgo dicitur Sab-

»

nis Matris gratiofe Jefüs Chriftus , conceffit in ca-

bathina. .. De hac vifioneac Bulla eam vifionem reprz-

35

lis. . Nulli ergo hominum liceat hanc. paginam no-

fentante, ut commodius inquiri poffit an germana, an

25

ftre Indulgentiz íeu ftatuti & ordinationis. irritare,

fpuria feu fuppofititia fit,. convenit eam priusintegram

»

vel ei. aufu temerario contrariares fi quisautem hoc

referre. Verum cum certum fit originale iftius Bulla

»

attentare pracfumpferit , indignationem omnipoten-

' ha&enus non effe repertum, ipfaque quz exftantapud

Supplem, eper. Van Efpen. 'Tomus V.

$23

» tis

140

TRAC"I'ATBSV

a

,,,) tis Dei & BB. Apoftolorum Petri & Pauli fe nove-

quitati) mpporiere»Vqunt, folummodo fint intenti qua

"

tho

», rit incurfurum. *

ratione fua verba componant. ad intelligentiam prz-

Datum Avenione 3. die Martii. Pontificatus noftri

fentiums & non attendant (àtis quis fuerit modus lo-

anno fexto. Hacenus Bulla cui innititur privilegium

v

quendi eo tempore ad quod monumentum fuum ex-

[

Scapularis de liberatione Confratrum ex Purgatorio

tendere volunt; atque ita evidens füz

primo poft obitum Sabbatho. Bullam hanc iptamque

argamentum relinquunt.

i

fqppoütionis

u

fup

in hac relatam vifionem fpuriam feu füppofitiam effe

Tertium argumentum

fuppeditat totus ille verbo-

quatuor diverfi generis argumentis oftendam. 1. Ar-

rum contextus, quo fignificatur B. Virginem Ponti-

qllO

ficatum addixi(fe Joann ea conditione : ut confirma-

fec

gumentis ex verbis Bullz dedudis. 2. Ex ipfa per-

dià

íona Joannis XXII. dedudis. 3. Ex ipífa revelata. 4.

tionem amplam & privilegium Sabbathinum Ordint

Ex filentio Audtorum de hac Bulla, tum qui gefta &

Carmelitico concederet, feu potius confirmaret. Quid

bis

obi

privilegia Ordinis Carmelitici, tum qui vitám & acta

enim magis ridiculum quam inducere D. Virginem eo

Joannis XXIL fcripferunt.

modo cum homine contrahentem; aut quodammodo

du

«

mercantem? Deinde quis dubitatfi Joannes edíta Bul-

$77X

la dixiffet fe per divinam revelationem . ad Pontifica-

tüm vocatum , idque ea cauía ut Carmelitarum Ordi-

f/zi

Proponum

ur argumentd contra Bullam Sabbathi?zam

ni confirmationem concederet, & privilegium in ca-

pi

lis conceffüm, in terris firmaret, quis, inquam du-

i

ex ipfis verb?x Bullæ defumpta.

qm

bitet, quin ipfius adverfarii qui ejus vitam a&aque

i

Primum füppofitionis argumentum fuppeditat ipfà

omnia tam anxie criticabant, illud aiiquando objecit-

verborum obícuritas & perplexitas.

Quis enim intel-

fent, ut rifui ac ludibrio vulgi exponeretur; iptum-

TO

H

ligit quid verba hzc . initialia velint: Sacratijmo uti

que tanquam hominem phantafticum, qui ejufmodi

culmine Paradifi, tum . quz íequuntur : Zngelorum

vifionibus fidem preberet , explo(iffent.

au

d

il

tam fuavis melodia &c. quz item connexio verbo-

Quartum fuppofitionis argumentum füppeditant

rum quz fübjunguntur cum antecedentibus; aut quis

hzc verba : Datum Avenione 3. die Martii Pontifica-

tef

eorum fenfüs, dicendo

Domine ego C9 pater unum

tus noftri anno fexto.

Quz fi vera fint, data eft Bul-

ne

ind

fumus &c. Ulterius quis prater Chriftum hac dicere

la Pontificatus Joannis XXII. anno fexto , cum tamen

potuit ; nemo , nifi demens,five de terra,five decalo

Gregorius Nazianzenus a S. Dafilio, aliique referant

&

ego C9' Pater

ia

ufürpabit fibi illam Unigeniti vocem

eam datam effe anno r. Pontificatus, idque ex authen-

unum fumus:inquit S. Bernardus, (Serm. 71.in Cant.)

tico, ut ajunt, exemplari.

qu

Num igitur & Chriftus in hac vilfione locutus? Ita

Sed dicet quis

hzc varietas ex Librariorum feu

hil

ve

'omnia confuía, ut nefciatur quis loquatur. Qu« de-

Scriptorum ofcitantia irrepfit. Id quidem gratis affe-

inde fequuntur, adeó abíona, adeo inconcinne pofi-

ritur; fed non probatur.

Deinde numerus annorum

rel

ta, tantaque obfícuritate & perplexitate involuta, ut

non exprimitur per cifram, fed per litteras, adeoque

potius hominis alicujus fenfus expertis quam Pontifi-

haud facile illis per ofcitantiam errari poteft.

cis effe videantur. Et tamen omniailla ufque ad hac,

Alii ut hoc manifeftum fuppof(itionis argamentum

ic mihi flexis genibus, fi AuQori noviílimi fpeculi

evadant, dicere feu potius fine ullo fündamento fin-

J

Carmelitici T'om. 2. parte 2. N. 2185. credimus, funt

gere non verentur; Joannem XXII. bis feu duas Bul-

groomium quoddam ad movendum lectori attentionem

las de apparitione B. Virginis fibi fadia ac de privile-

rei narranda infolito C9' fublimi fubjetto congruentem.

gio Sabbathino dedilles priorem Pontificatus anno r.

AÀn igitur conveniens judicetur ad conciliandum at-

alteram 6. anno

nec enim binz a Joanne de füa vi-

[l

Sane dum ad

tentionem rei narrande, uti prooemio adeo obícuro

fione emiffz Bulle exítat veftigium.

fi

& inconcinno ut ad eius intelligentiam non tantum

vindicandam alicujus monumenti finceritatem de quo

dubitatur an genuinum fit an fuppofititium, in me-

Y ?]

opus foret prolixo commentario, fed & divina reve-

p

latione, quz arcana verba detegeret & explicaret 1

dium adduci f&u potius fingi debet aliquid cujus nul-

&

Quis unquam, in Dullis Pontificiis, ac fignanter ipfi-

lum poteft proferri plaufibile argumentum; tum ipía

d

J

us Joannis XXII. hujufmodi oltendit obfcuritatem ,

monumenti füppofitio fufficienter dete&a cenferi de-

ln

fimilemque loquendi modum? Ej? quidem Bulle hu-

bet. Hzc itaque ex verbis Bullz deprompta argumen-

ta abunde evincunt ipíius fuppofitionem, ut nihil di-

jus f[lylus nonnihil diverfus a formulis ceterarum, ait

e

di&us Au&or : Sed verofimiliter hec ab ipfomet Pon-

camus de confignatione DBullz quz facta dicitur die

f&

tifire Joanne, cui foli nota.erat illa vifio , compofita

tertia Martii, conítra ftylum communem Bullarum

t

fuit. Mera & nullatenus fundata conjecturd, quazta.

Joannis XXIL. qux plurimz exftant tum in Corpore

te

men ut vera effet argumentum ab obícuritate verbo-

[uris, inter Extravagantess tum in Bullario Romano;

i

tum tom. 4. hiftorie Univerfitatis Parifienfis, quz

rum petitum confirmaret potius quam infirmaret. i

QL

enim ab ipfo Pontifice Bulla foret compofita, nonne

omnes Kalendis , Idibus, vel Nonis perpetuo config-

VE

potius przfümendum eflét, quod relicta Notariorum

nantur, ad quem ítylum Bullze hujus fabricator non

aut Scribarum ordinaria formula, quz folet etfe non-

a

reflexit , atque ita hoc fuppofitionis reliquit argumen-

3

nihil obícurior, clariore ac concinniore ítylo ufus

tum.

fuiffet? prafertim cum argumentum effet infolitum ,

$.

X1

m

& (üblime, ideoque indigens ftylo clariore, ut intel-

ligeretur, & reciperetur.

Á

Argumentum fuppofitionis Bulle Sabbathinee exþer-

fitionis argumentum fumitur ex

f

Secundum íüppo

fona Sfoannis vigefimi fecundi.

I

verbis, Zeluti atuo te eripiam adver(arios te Papam

facio &c. qua füpponunt evidenter vifionem illi con-

li

Argumentum fíuppofitionis di&dz Bullz þfuppeditat

l,

tigiffe ante Pontificatum. — Quod fi verum fit; quara-

opinio Joannis XXII. de tarda animarnum vifione bea-

tione B. Virgo eum fic effata in hzc verba

o joan-

tifica, fcilicet quod ad extremum judicii diem , quan-

ft

W

nes, o S'oannes , Vicarie mei dilecti Filiis quandoqui-

tumvis igne Purgatorii expiate vifürz non effent De-

dem ante Pontificatum non vocaretur Joannes, íed

um; & quidem tam firmiter huic fuz opinioni inhz-

q

j)pofitionis argu-

fit, ut publicata hac fententia multorum, novitatem

Í

Jacobus. — Quam naturale fit hoc fu

mentum, facile intelligit qui expenderit confectorem

iftam deteftantium, in fe converteret indignationem,

huius Bullzattendiffe ad nomen Pontificis, quotunc

non tamen predidam opinionem tueri & difpergere

f

vocabatur , neque ipfi inciderit ipfüm alio nominean-

deftiterit, quin & duos e füis concionatoribus unum

Ü

te Pontificatum fuiffe appellatum.

]ta enim contin-

Dominicanum, Francifcanum alterum, mifit Luteti-

t

gere folet ut dum aliqui monumentum aliquod anti-

K

2

14

*

i

Dr vENERATIONE SANCTORUM, &&

pra

am Parifiorum, qui fententiam illam ut v

tit. de indulgentiis deploret, quod promilfIones. certo-

*S lo«

thodoxam, pradicarent.

rum effeétuum , aut liberationem certam a Purgatorio.

1 QX

Hzc fententia Joannis

XXII. fi conferatur cum his

Miffis quibufdam C3' precibus. certo. numexo. vecitandis,

WUM

verbis quz in Bulla B. Virgini tribuuntur ; eos 2 pa*-

afixas alicubi videre liceats nonne eadem ratione de-

nir Purgatorii liberatos in montem fanctum vitae dtere

ploraffet quod certis precibus recitandis ; aut modicz

Ibo.

a gratofe reducam, non obfcurum füppofitionis

per hebdomadam abítinentiz certam e; Purgatorio. li-

i

i

füppeditat arzumentum. Nec enim verofimile eít

berationem primo po(t obitum Sabbatho annexam cir-

AUR

uod (i (ibi Joannes a B. Virgine verba illa di&a fuif-

cumferri audi(fet ? $i vero urgeatur, eamdem quz prio-

dini

e credidiffet, tanta pertinacia tantaque acritate in prae-

rum verborum data eft interpretatio, hic quoque effe

üud

di&a hafiffet (éntentias quod ex ip(is B. Virginis ver-

adhibendam, refpondebimus, vel per (imilem verbo-

100

bis intellexiffet animas a poenis Purgatorii primo poft

rum expofitionem, nullam ac inanem reddi quz aDei-

obitum Sabbatho in montem fané&tum vite aterna re-

para Virgine, Confratribus Scapularis his verbis facta

0do

Dul

ducendas; quod aliud fonare non videturs quam du-

eít promiffios aut non . ob(tante illa expo(itione, ex-

ld

cendas in cxlum aterna fruituras beatitudine.

ternz geítationi Scapularis, una cum modica. abfti-

Deinde ut primum ejufinodi dogma Parifiis auditum

nentia, plus virtutis tribui, quam fufceptioni Eucha-

Id

riftiz, aut Sacrificii oblationi, ut in

a

efl, inquit Hiftoria Univerfitatis Parienfis, Tom. 4.

.

gmfli fupra $, 5.

du

pag. 225. plurimi Dottores doCtrinc ab omnibus recep-

oftenfum fuit.

te tenaces, novitatem iflam ferre non potuerunt , C9'

Quomodocumque igitur revelatio ifta ac.cipiätur, &

ue

xoif

qui fecus docerent C9' crederent , in concionibus C9' fcrip-.

verba illa exponantur , indigna omnino elt cui a Pon.-

itm

tirtanguam hareticos condemnarunt : nec Pontiftcis

tifice fides adhibita, & .quod amplius qux per Bul-

reverentia prohibuit , quominus veritati . infiflerent,

lam a Pontifice publicata dicatur.

Prefertim quia re-

odi

Hinc ergo vehemens exurgit e[lus animorums Q9* in

velatio iftafic publiee propofita nata efet vulgus indu-

facris fuggeflibus utrinque fiunt acres difputationes, de-

cere in perniciofiffimum errorem; nimirum quod fo-

ant

clamationes &c. Et tamen in omni hac acerrima con-

d

maximum fà-

li'externi habitus geftationi cum exigua abfítinentia ,

ul

tentione nulla hujus Bulle fit mentio

vel precum aliquarum zrecitatione, adeo feftina ac

ne fuppotitionis argumentum.. Quisenim i animum

prompta e Purgatorio liberatio effet addidta, Nam ut.

en

inducat quod adverfariorum nemo ex Bulla illa qux

$. 2. fuit obíervatum , vulgus non folet accipere ver-

t

n

ad minus jam decem annis edita fuiffe debebat, con-

ba in f&nfü improprio de quo frequenter nec inter pe-

tra fententiam Joannis argumentum formatlet, ut

ritiores convenit; fed obvio ac naturali, Ipíà igitur

ajunt ad hominem; & tamen nihil fimile in. tota illa

materia Bull abunde evincit, illam non effe Joannis

feu

hiítoria occurrit, Hzc rurfus Bulle hujus fabricator

XXII. genuinum fed fuppgütitium fetum.

ff

vel ignoravit, vel non attendit; atque itamanifeftum

if

$. XIIL.

reliquit füx fuppofitionis indicium.

u

$ *1h

Argumenta . fuppofitionis Bullee Sabbathince deproinpm

It

h

ex [ilentio Auä-z"orum de hac Bulla,

ngumenta fuppofitionis Bulle Sabbathinze depromþta

ül

ex ipfa materia Bulla vel re revelata.

Summi ponderis argumentum pro füppofitione hu-

[

jus Bulle defümptum ex filentio Au&orum Carmeli-

BÓ

. Duo in Bulla Sabbathina promittuntur, 1. quod qui

tarum, qui $. VIL. relati fünt, evidens erit, íi tan«

"

in fan&la perfeveraverit obedientia, paupertate €9' ca-

tummodo attendatur ícriptionis argumentum pene

id

flitate, vel qui S. intrabit Ordinem, fervatitur. Hxc

precipuum fuiffe oftendere Ordinem Carmeliticum

10

verba fi juxta obvium ac naturalem fenfüm füum acci-

debite fuiffe confirmatum , quodque eum in finem

:

jantur, fignificant quod folus Religionis ingreffus

füummo ftudio collegerint omnes Pontificum Bullas

jl

certitudinem przítet falutis

quod a fide Catholica

quibus Ordinis fui confirmatio, velper indire&um vel

la

alienum effe nemo negaverit : ut ipfe Lezana fatetur,

obliquum adftrui poflit, immo plures eorum & fig-

e

in Maria Patrona Cap. 5. N. 25.

nanter Baccho & Bernardus Olerius ad probandam Or-

l

Hoc primum füppofitionis argumentum. . Neque

dinis füi confirmationem adducunt Bullam exemptio-

]i

enim verofimile e(t, verba quz fimilem perniciofum

nis hujus Ordinis ab ipfo Joanne XXII. (cui BullaSab.-

lt

fenfüm przfeferunt,fine ulla prorfüs expofitione a Pon-

bathina adícribitur) datam, eo quod in dicta Bulla

tifice publice fuiffe propofita: (1 dicatur verbailla effe in-

Joannes dixiffet : Dictum Ordinem in flatu firmo , fo-

i

telligenda eo fenfu, quo fimilia in vifione Stockiana

lido ac ftabili decernimus C3' volumus permanere. Hxo

3

occurrentia, füpra $. $. expofita fuerunt, apparebit

aliaque $. VII. dicia, (i rite expendantur, ab omni pla.

t

uoque ex didis ibidem, per fimilem expofitionem,

ne verofimilitudine apparebit alienum, quod Aucto-

vel promiffionem verbis illis contentam reddi inanem

res illi Bullam Sabbathinam proferre omififfent; prz-

acinutilem & ridiculam, vel non obftante ea inter-

fertim cum omnes poft tempus illud quo Bulla Sabba-

Y

'etatione, promiffionem illam S. Scripturz ac PP.

thina edita fuiffe fertur, fcripferint, & nulli incogni-

ïyl

T

raditioni manere contrariam; & confequenterargu-

ta fuiffe potuerit; neque ulla inter omnes quas attu-

mentum füppofitionis firmum confiftere.

lere Bullas, argumento quod tractabant, adeo fuitfet

2. Promittitur in dicta Bulla iis qui devotionis cau-

opportunas

u

ote in qua profitebatur Joannes XXII.

fa in Sandum ingrediuntur Ordinem, (àcri habitus

fe per interce

nem Sance Virginisad Pontificatum

fignum ferentibus, & caftitatem pro (üi (tatus condi-

effe affümptum, ea conditione, ut amplam fantto a«

tione fervantibus, quod Sabbato po[i eorum obitum a

devoto Carmelitarum Ordini deberet preecondere con-

l

B. Virgine e Purgatorio liberabuntur , €3' in montem

,

firmationem per Eliam Cg

7 Elifeum in monte. Carmelo

anétum vite cternc reducentur, modo vel horas ca-

inchoato.

nonicales fecundum regulam di&tatam a S. Alberto ,

Hoc igitur Au&orum filentium de Bulla Sabbathi-

uotidie recitaverints vel qui ignari funt, prater prz-

nà f1i attentius expendamus, fecure concludemus eo

í

C

ripta Ecclefiz jejunia, infuper die Mercurii & Sab-

tempore Bullam Sabbathinam nondum fuiffs confe-

bato a carnibus abftinuerint : hzc verba fi rurfüs in

Qam & evulgatam, prafertim fi una reflectatur, quod

feníu füo obvio ac naturali fümantur, fidei Catholi-

pradidi Auctores fere omnes, exprofeffo traGent de

cx haud confentanea erunt; utpote quz nemini ob

habitu Ordinis , ejufque fignificatione & excellentia;

certas preces aut modicam hebdomadariam abftinen-

ftudeantque oftendere Profeffores Ordinis Carmelita-

j

tiam , certam e Purgatorio liberationem ftatuto die

rum merito appellari fratres B. M. de Monte Carme-

]o, ipíamgue Deiparam [vecialem Ordimis Patronam

addicit. Et ænev f5 Synodus .Mgchl.inigïüs ais

w

221

I

[

142

CR AcTATUs

tuií

de!

veétte dz'*c':i, quibus proba'ndïä ac ftabiliendis nïhil pd-

negativo , nimirum a filentio Diohyfïf Exx üi hoc

oe

terat Büulla Sabbathina

Pt

l

modo efformato : Dionyfius Exiguus vir eruditus íz-

ciüs.-

.

'effe )oppq"rtunius aüt. efEca-

culo 6. codieem Canonum edidit, in quem non Con-

Jatio

urt

- Ulterius fi Deipa

r

rae revelationäm veram credidiüät,

ciliorum duntaxat Canones, íed & preteritorum Se-

eamque edità Büllà publicáffet Joannes XXII. ambigi

dis Apoftolice Prefulum conftituta,. quz qua valuit

tur7

4l

né poteft quid ipfé & qüi partes ejusfcripto füftinue-

diligentia, f& collegiffe (cribit, retulit nectamen ul-

runt, eàamdem produxiffent coritra Ludovicum Bava-

las'ex pradictis Decretalibus Epiftolis codici fuo infe-

u

rum, contra Antipdpam & omnes qui illorum caufas

ruit; cum perfpicuum fit quod hx füummorum Ponti-

pIN

ícriptis. & armis propugnabant? Efficacius profedo

ficum - Decretales huic Dionyfiano . codici multum

i

yi

pro Joanne afferri nihil potuiffet, aut validius, quam

fplendoris & au&oritatis fuiffent . allaturz ; .nec eas í1

quod Ludovicus Bavarus vel Antipapa judicatus fuif-

extitiffent Dionyíius ignorare potui(fet; ex .filentio

pnd

lig

fet a Deipara Virgine Joannis adveríàrius; item quod

Dionytii concluditur, Decretales Epiftolas a. Diony-

,

D. V. allocutá füiffet Joannem ut legitimum Chrifti

fio omiffas ; a recentiore Pontificibus illis fuiffe fup-

sdd

Vicariüm; item quod eadem ipfamet Virgo eumdem

pofitas. . Hoc argumentum ex Dionyfii filentio for-

feciflet Papam &c. & tamen nihil iftorum in fcriptis

matum, fi.conferatur cum argumento ex filentio Au-

álit

&orum pro fuppofitione vifionis Stockianz & Bullz

illorum occurrit; nec ullum Bullz Sabbathinz habe-

tar veítigiüim : atque hinc fecundum habetur fappofi-

Sabbathinz füperius allegato ; apparebit hoc.pofteri-

viür

tionis argümentum.

us priore multo validius; quia non tantum unius

ï

(ua

.

*

Tertium argümentum peti

tür- ex filentio eorum qui

Dionyfii, fed. plurimorum filentio , eifdem, quin X

3lic

vel vitas Poritificum Avenionenfium, e quoruim . nu-

fortioribus circumftantiis. vallato innititur

quo

ni

Y

mero fuit Joánnes XXII. ex profeffo vitas fcripferunt 5

quifque facillime intelliget, fi vel leviter expendat cir-

i

quorüm tamen nec unus meminit illius revelationis

cumftantias quas ad (ingulos Auctores a quorum filen-

]on

;

at

aut Bulle Sabbathinz.

tio argumenta formavimus , fuis locis annotavimus.

-'Verum quidém eft Auctorum illorum fcopum non

pre

buk

il

fuiffe omriia a Joanne XXIL. conceffa privilegia, aut

us d

fingulas illitis Bullas in commentaria fua referre: om-

Bpi

Expenduntur tria augumenta , quee in defenfionem Vi-

nibus támen propofitum effe debuit, cum de Joannis

f

áàd Pontificatum affumptione loquerentur, meminiffe

* fionis Stocki

anc C3- Bullee Sabbathince

rid

addauci folent.

1

rei quz ád hahc rem quam maxime pertinebat : cu-

jufmodi indubie effet Bull Sabbathinz Privile

gium

Thal

vel recen(ita in ea Virginis apparitio, qua oftendere-

VifionisStockianæ & Bulle Sabbathinz. vindices

auc

tur eum divinitus ac per fpecialem D. Virginis inter-

argumentis pro füppofitione utriufque addu&is, tria

ii

ceffionem ad Pontificatum fuiffe affümptum; incredi-

potiffimum opponere folent: 1. quod verofimile non

lu

bile (àrie eft ut qui affüumptionem Joannis ad. Pontifi-

appareat quod vifio Stockiana & privilegium Sabba-

TU

catum defcribunt; eamque fecundum omnes faüas cir-

thinum ita potuiffet invalefcere, fi vifio Stockiana ef-

etg

cumftantias delineant, faltem vel verbo non memi-

fet fabulofà & Bulla Sabbathina fuppofititia:.2. Quod

fl

niffet revelationetm aliquam de re adeo extraordinaria

revelationes contentz in Bulla Sabbathina, & vifio

l

Stockiana diveríis Bullis Pontificum fuerint infertz :

& Divina ad Pontificatum affümptione circumferri ;

r

eamque àb ipfo Pontifice effe publicatam. — Nullus id

3. Quod Ordini Carmelitarum induitum fit celebrare

feftum Simonis Stockii, & in le&tione fexta illius of-

fàne credét qui attenderit, quod minutiora plurima &

f0

huic revelátioni nullatenus comparanda a Scriptoribus

ficii a Congregatione Rituum approbati, vifio Sto-

ia

ckiàna recitetur; & in officio commemorationis Ío-

illis ànnoténtür. Secure proinde concluditur anti-

off

quiores Scriptores Bullam i

llam ignoraffe; recentio-

lemnis B. M. V. de Monte Carmelo per Clementem

YQr

res vero, ut Bzoviüm , Spondanum, Canonium, ali-

X. ad omnes ditiones Regis Catholici extenfo , ma-

Yd
