ViTA D. VaN Esrmä.

eam rejici debere; fübdens fibi nullum

Pan Efpemii Refponfio ab Intevmuntio. denuntiata,

u

furdatn 2 erron

unquam aliqua e

ruditione du&lorem imventum e[fe qui

gedum impugnaret,

XXVII. At eo jam ventum erat, ut nofter Efpenius

TY

caput boc vel in qu&flione ponevet ,

extremum facrificium fübiret; ad illud eum duxit hoc

C

Quod proponit Efpenius, in

viétis auctoritatibus

lis Ordinationis ab

Opus ipfüm. D

eus ejus animi preparationibus nor

f

probat, & pofiquam de Epifcopa

contentus, eas voluit,

periculo facto, ob univerfi ter-

d

uno tantum Epifcopo pera&e validitate querítionem

Commune omnium bo-

eque fcire oftendit nullum in anti-

rarum orbis oculos ponere.

lin

folide pertra&tavit;

Epiítolarem Refponfionem coníéque-

0

quitate veftigium

occurrere, initum fuiffe ad Papam

num quod ejus

ffiratis cafu, ut obtineretur alege ca-

barur, ipfius Ad

verfarios in majorem quam antea fu-

"

perfugium in nece

vindiéte folem-

nonica difpenfatio qua

Epifcopos tres ad hanc Ordi-

rorem egerat, ad quem explendum,

E

l

it, multoque minus ullius unquam ani-

nem in modum fümende caprum confilium fuit.

XA

nationem requir

»

Jamdiu erat, quod eum

perdere Jefuitee & Romana

ium in eam cogi

tationem abiiffe huju(modi difpenfa-

id non femel moliti ad fco-

f

tionem ad Ordinationis val

iditatem neceffariam etffe.

Curiz Miniftri ftatuerant,

numquam non Do&tor hic

Cum, inquit, SS. pluresantiquorum temporum Epit-

pulos femper offenderant;

k

rationes & animarum falutem

e faceffitis negotiis viétorevaferar, quia fcilicet eorum

p

copi judicarunt Ecclefize

nullum non e juftitie regulis judicatum & finitum fue-

a íe poftulare, ut eorum

SS. Canonum litteree vim &

&

ferrent, in uza £? uuica ncce[fitatis €9 po-

rat. Id unum obtineri potuerat, ut per Indicis & In-

a

menteim pra

quifionis Decreta,

nonnulla ejus Opera notarentur. At

fulorum

utilitatis lege f

bi fatis ad id momenti effe cre-

fe

dideruat

ridiculumque eft earum veterum Ordinatio-

his Decretis non alia demum vis erat,

quam ut Scripta.

[

injufte prohibira celebriora redderent, efficerentque,

nuim quas

Epifcopus unug peregit, validitatem non

Pape difpen[atioue vel implicita com-

ut ea diligentius exquirerentur,

aliunde quam 4

Inter omnia Opera Van Efpenii,

'Tractatus de Recuv-

j

ziffone deducere,

Quia tamen id moris obtinet in

(0

re(entia, ut haec difpenfatio a Papa petatur,

abfolvit

f ad Prin

cipem quem hoc ipfo anno r625. in lucem

di

r

emiferat ,

maxime fortaffe ejus Adverfarios exacerbave-

.

E

iftolam fuam Doctor hic amico reftatus, Datava

IB]

Ecclefia in SS. Canones fludium & obfevvantiatn , per-

rat, tum quia patefaciebati

ncommoda qua eorum vio--

V

lentias confequebantur ;

turn quia in ea remedium prae»

fedlumque quoad S. Sede

m ob/equiumita fibi innotefcere,

At non facile Doctor hic im-

ü

ur ne mofnento quidem temporis ,

" dubirare poffit,

(entiffimum indicabat.

If

ad hanc novam difci-

peti poterat

e Scripto quod non nifi publicae au&torita-

quin ea, quantum in ipfa era

t5

C

emque non una neceffira-

tis aufpiciis ;

Supremo Brabantize Confilio approbante,

d

plinam fe conformaverit, eamd

prodierat.

Vifa eft utiliusimpugnanda Theologica ma-

tis populorumque

falutis lex hac occafione fupra n

in exterze Ecclefiae omni

juftam huj

us difpenfationis recu

fationem traxerit. Qui.

gisquam Canonica Conífultatio;

reefidio fpoliatee favorem edita,

füperque argumento

cumque,

fübdit, Scripra legerit ad Ecclefige veftre

fore facile prevideba-

h

pur

ationem edita, perfuafum habebit eam, cum ie

cujus nullam Regimini rationem

n

tur. Circumftantize ex alia parte pravis

eorum confi-

coactam fen

fit aliqua in re ab Ecclefie preefenti difci-

Non amplius Belgio praerat

plina recedere ,.

non ita fe fe geffiffe, nifi quod vere-

liis apprime favebant.

[

em ia Canonum littera judaicam

Princeps Euge

nius; miffus füerat in ej

us locum Comes

retur, ne per fervil

fere non iifdem ac Princeps notitiis im-

L

pertinaciam, in ea facti fpecie, in qua litter

alis eorum

de Daun, qui

*

butus, nectam bene animátus erar; nec 1

gnorabatur ei

obíervatio cum populi ejus curz fideique concrediti

Archiducif-.

fi

falute pugnaret, ab ipfius Ecclefiae mente confilioque

non diuturnam adminiftrationem fore, &

fam Mariam Elifabeth , Jefüitarum confiliis perdite mate

recederet,

Bruxellas cum Gubernatricis au-

Statim hec Epifto

la (a) impreffa fuit, inconfulto

cipatam, propediem

Ei Editor de fuo penu

&oritate adventuram, Id Archie

pifcopum Mechliniens

æ!

(at no

n invito) Van Efpenio.

liarios

& Magiftros in maxi-

In

Prafationem a

ddidit, in qua efferebat Efpenii virtutes,

fem & Jefuiras ejus Confi

mas fpes erexit,

quas ut ad exitum perducerent, morae

in

fcientiam & robur animi, quem zec zazu umquatm uec

ernatricis adventum non expectarunt.

H

blauditie impediebant, quin pro ve nata

a

uftitia flaret;

impatientes Gub

celebris Jurifconfu!

(

ü judi-

Jam inde ab Augufto menfe (an

, 1725.) D. Spindlium

-& ad novum pondus hujus

Bruxellis tunc Internuntium coe

gerunt Epiftolare Ref-

[

cio tribuendum fübdebat E

lectionem & Confecratio-

xtraque eam Ecclefiam

ponfüm apud Regium

Confilium denuntiare.

Faflus

tl

nem de quibusageebatur, intra e

deinde eft Ultramontanu

s Minifter hic id fe fuis ingra-

finceris plaufibus exceptas

fuiffe

a pluribus 1nagni uomi-

dtis, atque adeo a praclarzs

tiis feciffe, nec aliter eorum moleftiis minifque, fe neme

zis Tbeologis &? Shurifco

H

afi

e Romam in eum fcripturos, nifi fe dederet eorum

h

Epifcopis beue multis 4

u

de fcripto 4d novo Zdrc

biepifco-

ut.

lubidini, fe fübducere potuiffe, Ergo Regii Confilii

l

po gratulati fuera

Multo plures, profequitur, 4405

(que militaribus, & huic rerum generi

gemiporis vatzo e

tufque Principum impedicbant , tie pu-

Membris, pleri

/

parum aptis figni

ficatum fuit Efpenianam Confultatio-

blice loqueventur ,

fu& approbatzonis teflimonia occultius

nem Summorum Pontificum Decretis,

& peculiariter

&

rebuerunt.

Benedicti XIIl. contra novi Ultrajectenfis Archiepifcopi

u

De füis propriis rationibus Van E(penius minus quam

Ele&tionem & Confecrationem recenti Breviinjiriofam

imbecilles ejus amici folicitus, quamvis ei fortafTe ma-

pl

effe, ac proinde e politica ratione fore, ut ea diris

p

gis timendum effet; liberum proríus reliquerat, ut

devoveretur, & ultioni mactaretur.

Confultatio quam elaboraverat, ipfius nomine emitte-

hac Denuntiaïio , clam

P

z bonum utile vifum effet.

Quantu

mvis clandeflina effet

retur, fiquidemid ad Ecclefi

de ea mon

itus Van Efpenius periit iterum atque iterum,

Cum de hac uilitate liquido

conftaret Erkelio, prom-

L

& per Federati fimul &

ne damnaretur inauditus, nec de criminationibus ia

b

te Con(ültatio rypis edita,

ata fuit.

Eam con-

ipfius Opus intentatis

certior factus, fuas ut defenfio-

Auftriaci Belgii Provincias diffemin

V

acclamationes; ea-

nes profer

re poffet.

Significavit Adverfarios fuos tan-

d

fecutee fingulares ubique gentium

quam ipfius,

feu potius maxime legitimoru

m Supre-

dem nemini non vifà obfervant

7177

t? moderationem fa-

tos hoftes ex longo jam tem-

Do&oris Daemenii Dif-

mae Poreftatis jurium aper

pere, praertim collata cum

pore not

os effe; perinde fs rem habere de

Jatavee Eic-

fertatione quod erat furoris?

mpetu abveptum, ditlerüis

clefiae Ad

verfariis qui fuge caufze non aliunde quam ex

infartum Opus , & ejufmodi;

iniquioribus Roma

na Curiee contentionibus preefidium

tum augere pofflet.

ug turbas &2 diffidia tan-

quarebanr; quema

dmodum probabant excerpta Ope-

rum quee i:dem ediderant ;

& fingillatim Hiftoriae ano-

(4) Erat ei titulus:

Z, B. Van Efpen dv

. De numero Epifcopo-

Bruxellis apud F. Fof-

rum ad validam Ordinationem Epi[copi requifizo

Refponfio Epiffola

nyma Ecclefie Ultrajectinee ,

:

rif , occafione Differtationis D. Daemen $. T. D. &c.

peus , Yoternuntio curgnte, nuper impreliac.

At

133.

annn IIl Ca»rvr V.

: At Vàn Efpenii Requifitiones & 'I;i*belli' füpplices in-

fig , qui modo in Epiffolaris Refponftonit negotio ea

utiles füere. « Et quamvis Regii Confilii Magiíiratus &

tam enormem in modum abufi erant, nihil non fibi

j

licere crediderunt,

Nullibi non diffeminata omnium

(

Magni Mechlinienfis Confilii Fifcales clam (uper- hoc

enerum Scripta in hunc Do&torem & in hanc. Eccle-

negotio confülti divifionem cum Militaribus in Regio

[

Confilio conflaffent, ita potuit machinatio, ut pro con

fiam conrumelii, calumniis, indignis falfitatibus &

abfonis paradoxis infarta.

)

fpi

ratione praevaleret. Inductus primum fuit ad hunc

Qe

eff.

e

:&um inRegium Confilium D. Baillet Magni Mech-

E primis ejufiaodi Libellis fuit alrera Differtatio, vul-

linienfis Confilii Primus Prafidens, homo Archiepit-

gata Doctoris Daemenii nomine, ad defendendum pa-

]a

l.

copi & Jefuitarum partibus prorfus addiétus. Manda-

radoxum invaliditaüs . Ordinationis Epifcopalis per

unum Épifcopum, fine Pape difpenfatione. É'rat hzc

vit ergo Confilium die 12. Septembris, ut Refpontio

Epiítolaris publice laceraretur tauquam Dreve Beueditli

replica ad Ae/ponfionem Epifiolareim D. Vau Efpen, con-

tra primam D. Daemen Differtationem (uper hac con-

Je

XIII. alüfque $. Sedis Decvetis fuper bac ve editis inju-

viofa, fcaudalofa €9 perticiofee con[ecutionis.

troverfia. Hujus Scripti ftilus, affertionum nora, ani-

iM

mofitas, ne dicam, audacia quain eo putidiores calum-

n

Nullis Romana Curize Decretis ad que Mandatum

hoc adludere poterat , inerant notze qu vera S. Sedis

nie & infigniora mendacia tuto venditabantur, minus

acute.cernentes adduxit, ut crederent Jefuitam cala-

Decreta defignant. — Erant pura putaque Brevia feu De-

creta informia Romanarum Congregationum , fine

mum tenuiffe, & Doéctorem Daemenium non nifi no-

t

men faum commodaffe. (c).

Babylonis Epilcopus,

u

caü(e cogaitione, inauditis partibus, nulla canonica

fervata forma, per Tribunalia prorfus incomperentia;

novus Archiepifcopus Ultrajectenfis, ejufque Clerus

$

omnis ibidem traducuntur tanquam ZZeretici, Stbif-

eadem denique numquam in Belgio enuntiata fuerant.

Evidens ergo erat, fücum Regimini factum effe, &

matici, Refratlavii, Perduelles, conjurationis Capita,

lÁ

Spei non nihi! e(fe poterat fore, ut fine mutatione quse

Excomuaicati, p[eudo- Epzfcopi , $gc. & id. quidem ex

una nonnullorum Brevium Romana Curie, nonnullo-

re.

contigit, ei veritas affulgerer. ^ Cum e veftigio Archi-

»

duciffa Maria Elifabeth füum follemnem ingreffum

rumque Decretorum informium Inquifitionis auctorira-

o-

Bruxellis, Gubernatricis titulo, celebra(fer,. ejus ad-

te, fÉrat illud Efpenii crimen, Auctore judice, quod

ps

ventus evafit omnium turbarum epocha, qua íemper

ei, utjdictitabat, Schfmatice Factioni adhareret, &

]c

fe eorum Perduelliumg eorumque Excomtnunicatorum

deinceps ad ejus deceffüm ufque fuccreverunr. D. Ruth

in Epiítola ad Marchionem 4e Aialp S. M. T, intimum

defenforem & Advocatum profiteretur,

i

Hec altera Differtatio ,. tametfi quater aut quin-

Coníiliarium die 29. Aprilis ann. 1727. fcripta, octo-

?

decim circiter poft meníibus, horrendam & mifere ni-

quies amplior quam prima, nihil tamen corplecteba-

ni

tur quod refponfione dignum effet. — Nihil in ea domi-

mis fidelem horum malorum imaginem exhibet. For-

'

midandus.Triumviratus, inquit, exercer in Delgio acer-

nari confpiciebatur a carceribus ad calcem nifi infignis

de

mala Gdes, tum ut imputarenrur Efpenio (enfa quae

biffimam Inquifitiouem in optiuos quofque , & in primis

[

in eos, qui, ut Van Efpenius, contra ambitiofas Ro-

ejus animum nuimmquam fubierant, tum ut ejus & pro-

AC

mana Curizc conrentiones, Hierarchie & Poreftatis

bationes & refponfiones inverterentur, tum ut in Au-

(

temporalis aperti defenfores funr. — Conflatus erat Trri-

&orum opinioni faventium qua ibidem afferirur; nu-

m-

mero ponerenrur, quorum apertiífimi contraru rextusg

ümviratus hic ex Capite Prefidente Baillet, & Cardi-

nali Archiepifcopo Mechlinienfi, & ex P. 74myot. ]e-

allti füerant, tum denique ut mutaretur quazítionis

ftatus, cum id actum eft, ur eluderentur ii quorum

;

fuita Archiduciflae a confeífionibus.

D

- [n hac rerum ratione, mirum videri non

debetA ea

fenfa impugnari non poterant.

UL

Van Efpenium contra jus fafque perpeffum effe quibus

Opus hoc in aliis circumftanriis contemptu reje&tumm

1

aegre pofteritas fidem adjunget. . De his nos fingillaüm

efTet, at turbinis & perfecutionis tempore, quo rudes

l^

in Cap. V.Libr, II Art lII Videri etiam poteit, quod

aut occupate mentes evidentioribus calumniis & im-

$

in hanc rem dicitur in Morzumentis biffovicis fuper uego-

manioribus paradoxis abripiebantur , vifum eft deberi

i

tio Bulle UNIGENITUS zz Belgio Auffriaco (a). Àt-

infirmis refponfum quod adimeret Adveríariis inanem

i

jactantiam haud fibi reclamatum effe. — Illud edidit D,

que in novo Supplemento occurret Collectio fragmeu-

d

torum hujus proceffus infcripti: Caufa Efpemiama. Sa-

P. L. Zerbulfl, e fideliffimis Efpenii difcipulis unus,

[

quique eo fpectante quafique caementa füppeditante la-

tis ergo nobis'eit hoc loco poft E(penium ip(um allo-

boravit,

mc

quentem S. M. I. (P) animadvertere non effe (pe&tan-

*

:

dam ejus oppreffionem ; tanquam injuftitiam mere per-

(

fonalem, fed tanquam zece[farzo conjuuctam cum juri-

Ferbulflii contra. Daemeni Diff

rtatz'one: X

Epiftola.

li

bus £? prevogativis Imperii, equeac cum juribus & ju-

ert

ftis libertatibus ejus Ditionum eju[que Ecclefiarum; cum

XXIX. Verbulftianum Opus labente ann. 1725. &

lo

ejus Epiffolavis Refponfionis damnationem non alia men-

t

te ipfius Adverfarii foliciraverint & obrinuerint, quam

1726. ineunte prodüt; in Litterarum formam ad Ju-

rifzonfultum, per Ultrajecti Presbyterum, fuper ejus

P

ut ejus opprobrium offunderent Scriptis omnibus que

f

per annos quadraginta elaboraverat, ut temporalem

Urbis Archiepifcopi Confecratione (2). Earum prio-

Poteftatem & divinz Hierarchie jura contra crebra

res du confurationem prime Dilfferrationis Doctoris

l$

affentatorum Romane Curiz molimina propugnaret.

Daemen jam ab Elpenio editam repetunt, füperque

Ea enim Curia, fubdit E(penius, perderet, fi poffet,

locis infiftunt qua in Scripto cuju(modi Epiftolare Ref-

£o$ otnes quibus fatis auimi efl , ur ei obluGentuv , quo

ponft

]

wnerat, excuti non decebar; fequentes treg con-

"

ua fe

cundam Differtationem univerfze funt. In iis con-

Il

perducevet ad cumulum MONARCHIAM abfolutatm u-

verfi terravum orbis, cujus a pluvibus jam faculis fun-

troveríia de validirate Confecrarionis Epifcopalis per

0

unum Epifcopum difcutitur cumulatiffime; oílenditur-

I

daimenta jecit. — Epiffolaris Re[ponfio qu huic procellae

ortum pra

que m

agis magiíque fyftema a Jefuitis Do&toris Dae-

buit, iníegta eft novo Supplemento IK Pat,-

menii nomine in arenam re

ductum fuflineri non poffe,

nd

te, 1. FT.

efuiram Vafquefium primum omnium illud propo-

e

i

uiffs, idemque deinceps ab omnibus alicujus notae

X

Altera D. Daenes: Dilfertatio.

Au&toribus , pluribufque recentioribus decifionibus feu

m

æn

XXVIII. Inflati nova

fatia qua in Bruxellenfi Aula

v

an Efpenii & Batavae Excle-

(&) DeConfecrat. Archiep, Ulrraj. Epiftela I1I, Presbyreri Ul-

)9

gaudebantv, Adverfarii

srajectini , pag, 1-

d) De Confecratione

Archiepifcopi: Ulerajedlenfis Epi/lolæ Pres.

u

, (a) Tom.IL Art. XI.

byreri Ulzraje&ini ad. amicum Jurijcon[ulrum.

(5) Epiftola diei 16; O&obris ann, 1715

Sum*

"*VivA D; VaN ESPEK.

134

Summorum Pontificum (4), feu Congrepationis de

in locis electum & in Regione refidentem potius quam

Propaganda rejectum fuiffe, Produntur ibidem Differ

per Romane Curia Miuiítros in exteris Aulis refiden-

tatoris errores, hallucinationes , calumnie , Syco:

tes, ultramontanis placitis gecupatos , aut per Apofto-

licos Vicarios his aeque perjudiciis mancipatos Catho-

phantie, Sophifmata, techne. Subactus Epiftolari

Refponfo füper Decreralium füppofitione quibus ejus

lici eorum Subditi regerentur ; quod in cauía fuit,. ut:

fyftema, fatente ipfo, potifIimum nitebatur, eo fe re-

conflanter eo ferme tempore Veneta Reipublice ref-

egir, ut diceret in altera Dilfertatione faltem dubium

ponderent, quam adegerant Romangz Curie Miniflri,

effe, genuime, uecne, cffeut, &? id fateri debere, do.

ut in novum Ultrajectenfem Archiepifcopum ad Supre-.

Suz AA;-PP. Fenelonii,

&vinam €9 dogmata que contineut , ab Ecclefta adoptata

mos Ordines fcriberet (c).

jfuiffe , tanquam ejus vetevem dotlrinam Jemper in ipfius

Age Comitum Oratoris, curante apud Gallos Nun-

tios, folicitationibus eadem vi refliterunt.

Batavus,

fiuu traditam, conflauterque Harveticerum erroribus op-

pofitam exprimentia, — Quam quidem affertionem non

Clerus, quod in eo erat, ne momentum quidem tem-

poris elabi paífus eft, quin ad novi Archiepifcopi ele«

g

femel repetit, paucifque interje&tis lineis, affingit iis

ipfis qui eas tanquam apocryphas fpectant (5). Sub

&ionem procederet; & quia prafertim in eo fingulari

jicit oculis Verhulftius in Epiftola IV. temeritatem &

rerum difcrimine nihil unquam agebar fine confilio ;

!

confecutiones harum monítrofarum propofirionum

precipuos prius Doctores qui quidem eo prafto e(fent,

qua eo demum abirent, ut veluti fidei articulos nob's

confulere voluit, equorum numero Efpenius fuit, cui

füper Electionis & Confecrationis prolufionibus pro-

erroneas decifiones plures obtruderent quee in iis falfis

fragmentis occurrunt, quod pluribus exemplis probat,

pofitee quaeftiones tres. Sane nos nec Monumentum

ad confulendum , necrefponfüm cornparare potuimus;.

allato peculiariter Platonis errore füper feminarum

communitate, qui in falfarum Epiftolaru

m quinta S,

atex Litteris D. Ernefti Ruth Dans &.Domni Theo-

Clementi adítripta approbatur.

dorici de Viaixnes qui harum Confultationum media-

fz

. Quamvis Opera plura de qui

bus ha&enus; füper

tores fuere, perfpicitur Van Efpenium &. Vivenium.

Epifcopalis Ordinationis ab uno tantum Epifcopo col-

(do&tum Lovanii Jurifconfültum.quicum femper Efpe-

nius conferebat ) ita refpondifTe : Oportet. Dominos Ca-

late validitate nulli prorfus dubitationi locum relin-

quant, haud abs re tamen fuerit afferri reftimonia duo

pitulares quantocius procedere ad. Ele&lionom canonicam,

Nitebatur fententia haec non generalibus folum regulis.

iis permovendis idonea quibus Daemeniani. Libelli im:

ponere potuiffent.

quibus Capitula prompte Sedes vacantes replere juben-

—2 —2 —— " «

Primurn ducitur ex Thefi quam Do&or Steyaertius

tur, fed eriam peculiaribus circumftantiis in quibus Da-

tava Ecclefià verfabatur, ac timendi caufis, ne ab Ad-

Aprilis die 29, ann. 1690, propugnavit, Ejuímodi eft

propofitio quam Do&or ibidem tuetur: Epifcopatum

verfariis turbareter ; quae poftremaratio Van Efpenium

& Vivenium impulit, ut pronuntiarent nihil effe, curs

per unum . Epifcopum conferri po[fe tam certum eff , ut

201 "ifi fcrupulofus dubitare po[fit. Occurrit hieec The-

fpe&atis circumítantiis, ommes ee Litteve fcriberenturs

fis in ejus Opufculorum Collectione.

aut iteraude cuvarentur ee forine omnes quarum ad D.

Alrerum ex celebri Affemanio petitur cujus etiam

Steenhoven Electionem & Confecrationem z/us exti-

/

*

vehementior locutio eft in Opere ann. 1748. Rome

tevat. (d).

impre(To cui titulus: 74/a $5, Martyrum Orientalium

Reapí& vidimus Ultrajectenfe C

aþitulum ante ejus

£? Occidestalium im duas partes difiributa €2c. Rome

Prafülis ele£tionem ad Papam fcripfifIe, quamvis om-

nino id facere non teneretur, — Senfit Efpenius non effe

1748. Typis Jofepbi Colliui, Prefidum permiffu.

Sratuit Affemanius hoc in Opere propofitionem

ea (ane vice ante Electionem fcribendum, eique auícul-

-4«7» — Qe— T 0 —— 06 — V T TU

hanc: Epifcopi Ordinatio feu . Confecvatio, urgente Ec-

tatum eft,

Dician

clefia ueceffitate, ab uno Epifcopa valide &2 licite fieri po-

Non ita res habuit quoad alteram fententiee partem

1efj. Videri poffunt qua in hanc rem tradit pag. 140.

quam iidem Canonifte duo. protulerunt, non oportere

—

l. Partis; ibidem adnotatione X. fidenter pronuntiat:

Ícilicer ( Ele£ti) confirmatiouctm ante coufecrationem peq

àtà docent T'beologi omnues. Atque inter Ecclefiaíticae

ti; fed efTe faüs demmde idomeam ad Papat Epiffolam

mitti qua eidem uvbane fignificaretur, eam petitionetn

Hiítorie probationes quas affert, ibi ea legitur quae

erujtur ex Theodoreti libr. V. cap.4. & 23. itemque S.

ouni[[um effe , quod timeretur , tie id Sue Santhitati offea-

ffomis effet, & pertraherentur excommunicationis nova

Gregorii ad S. Auguftinum Anglie Apoftolum refpon-

fio quam ita explicat; Quot zeceffariz. fiut. Epifcopi im

Brevia eorum fimilia quae loco refponfionis ad ejufmo-

Epifcopi Con[icvaftione? Ut quidem in Zuglorum Eccle-

di petitionis

fuerant. (e)

poft Sreeahovenii Ele&ionem editas miífa

fía:2 qua adbuc folus Epifcopus itnveniris, ordinare Epij-

copum uon aliter uifi fine Epifcopis potes , deffg , SOLUS

Et fane dici non pote

ft, Ecclefie mentem inA'ïegc

aut confuüetudine qua ad hujus confirmationis petitio-

POTES; convenientior quippe eff bac le&io quam illa

nem a

d

u& babetur apud aliquos. Scriptores: cum EPISCO-

it; eam unquam fuiffe, ut ei fümmo jure ftan*

IS POTES.

dume

(s

t

, non folum cum nulla fpes affülgebat, fore,

ut petitionis effe&tus obtineretur, (ed tum quoque cum

Pan Efpemi Confultatio fuper petitioue confirma-

locus non effet expectandi in refponfionem nifi anathe-

mata, cumque ita fe res haberent, ut cunétationes ad

- g 479 —— PeCWNE . p - Abo ZaL PO C o

tionis Pape pro uovi Ultrajetlenfis Zdrcbie-

haec expe&ctandar

e

onía neceílarige , &

rava timenda

pij'copz' eletfione.

earum, effecta po

j*

nt tanti momenti

pus evertere,

XXNX.' Steenhovenii Arcliiepifcopi | Ultrajectenfis

quanti eft ea in Ecclefia Epifcopatum fervari, Quid-

quid ea prudentia & fcientia Doctores fentirent ,. Bata-

iors quz Aprilis die 3. ann. 172 $. fex circiter ab ejus

Confecratione menfibus contigit, Batavam Ecclefiam

vi Cleri de ipía legis littera folieitudo hac .occafione

in novas perturbationes traxit. Ejus hoftes qui jam

prevaluit. 'Voluit Fzdelibus exeplo. effe fu& quoad .

Fcederati Belgii Supremos Ordines folicirandos curave-

Sedem adbafionis profecutionemofleudens , jue Rotnanarm

rant, ut impedirent, ne eidem Epifcopus effet, tum

Curiam imjurie magis mugi[que comvincere , anbilque

agere quod criminationi an[am preberee (f). Ergo D.

N

vero fuos in id conatus auxerunt. Ariis per divinam

Providentiam voti compotes fieri non lícuit, Suis

Barchman cum: Maji die: 1 £, electus füïü&t, itemque

AA. PP. prudentie & perfpicacia fatis fuit; ut intelli-

; (c) Vide Refponfam hoc iz H:j/ioria.compmdiarm Ecbl'q[z'æ. U.

gerent Reipublice ipfius intereffe, ut per Epifcopum

£rajectenfis , pag. 521.

. C4) Bulla Pii IV. a Pignatellio in.medium alláta, — Declaratio

(4) Epiftola D. Ernefti diei 12. Aprilis ann, 172 5.

Sacr, Congr. diei 15. Dec. ann. 1657. confirmata ab Alexandr

(e) Ejufdem Epiftola diei 19. Aprilis ann, 172 5.

QVII.

diei 16, Apri.lis

die 16. Februarii ann. 1658.. &c.

ann, 1725.

(f) Epiftola Domini Theodorici de yiaixgcs

(^) Differt. II. pag. 13. &pag. 16,

Ca-

Liin»n II

: CAPUT Vo ;

135

- Capitülum electionis confirmationem a Benedicto XIII.

Quesnelliana titulo prodiit, (d. Canoniffam hunc cri-

E:

per litterae petierunt, .&. Confecratio: non'nifi tribus

minatür, qui aperti belli , quod ei di&titare placet,: Ba-

& amplius elapfis'menfibus peracta fuit, ut Papaefatis

tave Ecclefie contra Summum 'Poati

ficem preecipuug

- temporis &

Auctor extiterit,

primufque phantaíma Capirulorum

|[qetur, —

r M

duofum Ultrajectenfis & Harlemenfis invenerir, quo-

f[;

rum, inquit imprudenter, exannis r20, nullum vefti-

enfem Eccle/z'am contra

!

,:'Corftw.: Ultmjefï

que j Van | Ejþe-

gium confpiciebatur. (e):/ Ad majorem invidiam huic

uium Seripta plzfra.

Do&ori conflandam ,. quem tum quidem rabies impe-

tebar, & in cujus perniciem juratum erat, . Batavam

XXXI.'"":I.n ;hac circum(tantia »& quö:t&fx;þore äïtära

]

Ecclefiam Libellus tamquam Hareticorum , Schifmnae

: dequadiximus, Daemenii Differtatio fparía erat i vul-

ticorum infi

gnium , Ecclefiae Sancteeque Sedis hoftium

- gus, fübanni 1725. finem fcilicer, contrà Ultrajecten-

&c, Sectam exhibet, quacum commercii quicquam

- fem Ecclefiam, contraque Van Efpenium qui abea non

fervari crimen erat, cujuíque tamen nullo non

tempore

amplius fe

fe.patronum & vindicem

? dierunt.

jungebatur, nova-Opergduo Brabantiz pro-

"

profgfïum effe Doctori Van

Efpenio exprobratur.

!

^*« Jamante menfe

s plures D. Hoinck Van P.aþändrecht

Haud hujus pofltrema accufationis

Efp

- . Mechlinienfis: Ec

cefi& Canonicus, & homo ]Jefuita-

enium pudu-it;

quin id ipfe fibi contra ob S. M. 1, oculos (f) gloria:

rum , in ea Dicecefi amplam Ultrajectentis Ecclefize Hi-

duxit, & inde occafionem fumpfit perendi jus i& eum

)

Íftoriam publice annuntiaverat, in ea f& oftenfürum

famofum Libellum; utpore in bene moratis Ditionibus

.. pollicitus Ecclefiam haac, 'poft Politici Status viciffitu-

intolerandum. — Poffquam 1e per. extremam licentiam,

g

- dinem , periiffe funditus,

cidiffe,

I'qifq'ue omgibus Juribus ex-

inquit Doctor hic, (g) igfamavit , mibique falfe quid-

quid eff ad borvorem deterius , impo[uit , magifice com-

- .Annuntiàto Operi

-præi:skit: aliud brevius quod per

mendat in SS. Miniflro folicitudinem, qua Epi/Zo/arem

. ejuídem anni 172 j aeftatern: prodiit hoc titulo:: Hi/Zo-

Refponfionem meam deuuttiavit , fibique blande. gratu..

,

. ria de vebus Ecclefià. Ultrajetlina. Ampretfüm erat Bru-

latar Regium confilium cepzffz. ( Libelli verba füunr) zue

Xellis apud Fr. Foppens fine Auctoris nomine, fine

pumire profcripto , fi

"

. ulla approbatione, &

uppre[[o , &5 11 lacevatiomem dato mea

nihilomjnus in Regi'ong liberri-

:

Epifdolavi &e[ponfo

» jujJo

-Ane diftributum,

actionem in d intentare.

que Univerm?[his Promotore

Hec anonyma Hiftoria nihil erat alium qpuam excer-

Ejufmodi foitus Auctorum enormem gratiaxh nil me-

!

ptum ma

guz Hiftori D. Hoinck, quz non nifi poft

lius oftendit quam impunitas; 'quaiisfruilicuit, . Hanc

aliquot menfes apparuit. . Venditata efteodem tempo-

dubio procul ut fibi tutiorem redderent, eum prafidio

reranquam conítans & certa res, manu fcriptum Mech.

munierant Archiepifcopi Mechlinienfis, cuinuncupatus

!

-linienfis Canonici Codicem ;..cum Romam ad Congre-

gationemde propaganda miffus effet; vehementiorum

erat, & Belgicorum Epifcoporum trinm; qui iig per-

l,

dite mancipati erant, quique amplas approbationes in

& in partium ftudio nimium inventum fuiffe

, 8C pro-

inde Congregationem jufliíTe

, ütejus Compendiumin

id Operis congefferunt, .. Hi tres Epifcopifünt celebzis

D. Fan Suflere veteranus Mechlinii Magnus Vicarius,

-Belgio conficeretur, quod Roma revifüm a D, Lanfve-

ac tum quidem Brugenfis Epifcopus,

D. Syier Iprenfis

*"D' À

- dinio , -deinde Cardinalis Camerlingi Auditore, (4) &

Epifcopus, & P. Sazguefa Francifcan

us Epifcopus Ru.

.Bruxellas remiffum fuit , ubi.prompte typis datum,

.curante D...$

remunda. . Domini Stevarts

Mechlinienfis Decanus,

pi/zellz'o,' qui'paullkoypoü ibidem Nuntii titu-

-Jum fumpfit.

& Van de Cruys Canonicus & Pcnitentiarius eju(dem

Ecclefiae ibidem & ipfi eminent Examinatorum Syno-

Eft hujus COmpehdii fülus qüam Canonici modera-

dalium , Cenforumque Librorum titulo. . At tanrum

tior. Parcitur in eo non nihil, atque adeo laudis ali-

aberat, ut hujus

quid tribuitur Au&toribus Confult

generis feedus adigere deberet exper-

ationis die 25. Maji

rectos Judices, ut reis parcerent, ut eorum

ann. 1717. in. Ultrajectenfis Ecclefiae favorem edita ,

crimen augeret, & deterius facinus redderet.

potius &

».

e —— "—— —— $L — o ——

fed ita tamen,. ut ramquam certum flatuatur eos fuper

Jefuita , cui füum nomen commodare libuerar Hoin-

rebus geftis deceptos fuiffe, inquo quidem o dignio-

ckio, (nihil enim non evincirejus Hiítoriam Societatis

res excufatione cenfenrur , quod. ea circumfpectione ,

Opus e(fe ) (5) larvam etiam funditus adimit petulan-

Z

jaquit. Auctor anonymus, uf(i fünt,

fuae ut fübfcriptio.

tia, qua hoc in Scripto Sebaílenus Praful & praecipua:

ni modum adhiberent ,

hac:addita claufula ( tum;quo-

que femper implicita,

Cleri Membra, qua ei adhcrebant , erroris & hzre(is

cum expre(fa non eft) :« fuppofi-

infimulantur.

Nullibi explicantur errogatae hujus hae-

Ls ommibus fatlis £9 circumflantüs. (b) Au&or hic

l

nullibi Efpenium nominat, nec nifi de 7zatuor. Dotfo-

refis dogrmata. . Satis habet ]efuita proponere eam Da-

]

jani(mi & Janfenifti, ac

preterea quoad hzec poftremàa

sibus loguitur , qui Gonfültationi fubfcripferint; aut

tempora Quesnelli(mi h

erefin effe.

Sareít, eo judice,

errore.calculi:, aut;. quod fit vero fimilius, dedito ftu-

ut harum hare(eon quifpiam convict

asfit, ei rationem

dio, utíibi liceret ab hojus Doétoris texendis laudibus,

fuiffe cum "rzoldis, Quesuellis, Gerberoniis, . Du Fatif-

vel ab ipfius deterrendà fama abftinere.

Ut utres fe habeat, in fuüa Hoinckius f'u(ïore-Hiffö—

Jellis , &7'c.- aut aliquam in eos exiftimationem te(fatuim

e(Te,

|

"Conílat maxima ex

parte Hiftoria hec excerptis

ria, quae quamprimum fe in confpeétum dedit, fefane

( Jefuüitice confectis). Epift

—

ab hac omni moderationis ratione ali

enum. prodidit.

olarum, quainter hos mag-

nos viros ultro citroque e

Xüterunt, quafque (cripfere

Tefuitze,: qui ejus calamum: ducebat,

nil facrum erat,

Batavi Epiícopi & Ecclefi

altici, quibus rationisaliquid

Injurias reputans, quas id Operis continet,

eo potiffi-

cum iis erat, . Exportatio

mum animo confectum dixeris

Bruxellis edita; . ineunte £ae

3

ut Van Efpenii & Lo.

culo, omnium

Quesnelli Codicum, e quibus Je(üitae,

vanienfium Doctorum , qui ab eo ftabant, fama con-

quod iis potiffi

velleretur. . Stilus, ur monet E(penius ipfe S. M. al-

mnm placuit ; 27 Cav/a Quesndlliana ty-

pis dederunt,

& exfecranda proditio Domini Z/aukaers

loquens, (c) potius DecJamatoris quam moderati Hi-

Mechlinienfis Diascefeos Presbyteri , qui eum familia-

?

Jforici eff... Quodam furoris impetu in diei 2 . Majian.

riflime cum Quesnello precipuifque ex Hollandiae Cle-

;

1717. Coníultationeminfürgit. Sein Porreudas calum.

nias diffuudit , pre(ertim Dilferratione IV.in DoGores,

ro vixiffer, ann. r720. türpiter ab hoc ipfo Clero de-

;

qui eam fignaverant, & nominati

m in Van Efpenium.

' : (d) Caufa Quer,mzlliaüa'

Jefuite firallus Auctoris Libelli,

qui ann, 170j. Cau/z

234- c0]. 2.

P» ,5; | Hzþ'orm .Ecdeä:yf Ulmz]:& [2

1

»

aþ

e) lbid. pag. 54.

(4) Ephemeris itinerís D le Gros

ad Urbem Romam ann, 172 5.

(f) Defenf. ulter, 0), tg3,

j

(^) Hifforia de rebus Fcclef,

€ Ultraj. pag. 71.72.219. & 2290.

(g) Ibid.u. 39.

C 690 chwj. ulter, ti, 39.

Mwivfzgm Zuris , . 264: 1,366,

(^) Secunda Apologis Prefulis Bibyiomyäs( Pisf, p. XXIX,

fcccrg:.

; Viv A.D.

1536

VAN Es PEN.

fdcerat,' & quofcumquüe arcanos ;CodiCes iis ,furripgrc

i& Harlemenfe diu4. neene, extiterint, vel adhuc exi-

ftant ;; parum refert . fatis eft, u nilil non disjiciatur,

potuerat, ad Mechlinienfem, Archiepi(copum afporta-

verat, copiofá Archivia: novo: Hiftorico füppeditave-

po(t Coddianum Interdicturn, .Paparn declaraffe Eccle-

ranr. At contfa-ejus-mentém ; 'eorum per ip(um. ufus

fiam hanc eju(que Capitula. déleta.funditus, .eademgue

omni Jurifdictione fpoliata, tamquam fimplicis Miffionis

apud cordatum quemque; Batayi Cleri, eorumque om-

tium; quibus:confociatus erat ,. abíolutiffimam ,apolo-

Regionem fuo ipfius proximo & Congregationis de pro-

paganda regimini (ubdidiffe. (7) ..Ad .unum.Papám,

giàm coónficere:debet, ! Cum;enim ea fipgula facretio-

rum Codicum excerpta , .qua ab eorum Adverfariis in

horum Scriptorum fententia , tamquam inftruétum zz-

medium allata .fünt; ad-trütinam revocantur, ibidem

tegva plepitudine poteflatis , qui ommis S'uvi[di&lionis fons

€9' ovzgo-eff : pertinet divimo jure Epifcopos'eligere £? in-

nedüm earum harefeon, earumque criminofarüm in

Ecclefiam-Sanétamque Sedem conjurationum , . de qui-

flituere ,. Ecclefias extinguere - Capitulis J uvijditlionemn

bus accufantur, probationes occurrunt, eorumdem

adimere ; &8'e, pro ut ad. bonuuy Eeclefie regitneu magis

potius contra Jefuitarum novitates folicitudinis, invi-

expedire. comperevit. (c) Omnis obluctatio in Papee

ézque in Ecélefiam & genuina S. Sedis privilegia ad-

