Maximilianus Je Dent, S. J. T h. Prof. &c,

vi mortalique peccato, ut didum eft, fpoliare potue-

nt?

Intra fcriptus vifu hoc Catu feu fpecie faéti, necnon

2. Aneidem Cajo Abfolut

refponfione ad r. & 2. eodem charactere detcripta cum

io & alia Sacrafnenta pot-

facti fpecie , vifà quoque limitatione facta feu explica-

fint abífque facrilegio adminiftrari, quamdiu Sacerdo-

tione per Eximium P. M. d'Aubermont, ac difcuflis

tem expulfum non revocaverit, & oimnia praefatae Ca-

Canonibus & Dod&rina Sancti Caroli Borromzi quo-

pelle va(à facra ac fupelle&tilem non reftituerit?

ad Cafüs differend:e aut negandz Abfolutionis, per-

3. An fi Cajus moriatur in hoc ftatu, abíque poe-

manens in judicio quod antea eidem parti adverfze

nitentiz fi

vandus fit

?no, publicis Fidelium orationibus adju-

(nempe quod etiamfi conftaret de vero & abfoluto ju-

KEtrpoNSUM.

re Patronatus, non poflet illa facere quz & quo mo-

do fünt in fa&ti tpecie expreffa) fubícribo fupra fcrip-

Hact fatii fpecie attenti[fime conjïdefatd;

torum judicio, intelle&o vel limitato, prout limitat:

Eximius Pater Magitter d'Aubermont. Nicolaus duBois

Adi Refpöndetur : Cajus via fadi procedere, ac

Sacrarum Litt. Lovanii Primarius Profeffor.

Salva melior, Affentior refponío fuprafcriptorum,

pradiáa patrare, aut patrari jubere non potuit, abí-

que graviffimo fcandali (acrilegiique peccato.

fine ulla limitatione s fi enim poteft, debet publice

Ad 2. Sine novo fàcrilegii crimine ipfe non poteft

datum ícandalum tolli, ut cenfeatur verus efficax do-

lor, & retractatio commiffi, etiam calumniz V. G. Ja-

" Abfolutionis beneficium vel alia Sacramenta fufcipe-

re : ficut nec fine facrilegio ullus Sacerdos poteft Ca-

cobus vaaz Caloen, Sacre Theologie Prof. Lovanii,

'

jo Abfolutionem aut alia Sacramenta, five privatim

ac nuper ftudiorum alqtiorum Prafectus.

APPENDIX MONUMENTORUM.

DI $E RA'T A TIB '

,Q*u a

Expenditur num Nobilibus Catholicis in Hollandia jus competat pro arbitrio

fuo defignandi vel nominandi Paftores fuper populum Catholicum.

(Primum edita anno 1682.)

X jurís -antiquiï'egul'is , pri f'cifque Chriftianorum mo-

non diftingueretur ab ipforum inftitutione feu incar-

E

ribus Epifcopus de omnibus, quz ad Ecclefiam (ibi

dinatione in certa quadam Ecclefia, aut Capella, vel

in aliquo Oratorio , qu& erant ordinationis ipforum

creditz regimen pertinebant,libera caritate difponebat;

adeo ut non ni(i ex ejus affentu Bafilice conítrueren-

titulus, fine quo fas non erat aliquem in Presbyterum

tur, nec nifi ab eo in exftructis Miniftri facrorum

ordinare (a). Id videre eft in Concilii Chalcedonen-

conftituerentur

quandoquidem primis his Ecclefiz

fis

temporibus Presbyterorum & Sacrorum Miniítrorum

(a) 'Si primis Ecclefie temporibus jus collationis Beneficiorum;

ordinatio, qua non nifi ab Epifcopis ufpiam facta eft,

primario & quafi nawrali jure competeret Epifcopis, ipfi ut in

Mini-

Dr JURE PATRONA»TUVS

$

l^

ls

fis celeberrimo Canone, qui Abfolutas, hoc eft, (ine

tusex genere illarumrerum, quasambitio defideravit,

[*

fingulari titulo, & nulli Ecclefiz vel Oratorio affixas

& languens difciplina conceffit, dum Pralati Ecclefize

ordinationes prohibuit.

ftuduerunt eam

d

"

Dbonis mundimagis, quam Chrifti do-

Primzvz huic diícip

linze & ufüi füffragatur Canon,

nis adornare.

d

Omnes Bafilice 16. q. 7. qui eft Concilii I. Aurelia-

Quod vero diximus fpecialem & expreffam Ecclefiz,

nenfis.

r

feu Pralati illius conceffionem omnino requiri ad jus

.Itaque antiquis hifce temporibus Ecclefia non tan-

Patronatus conftitaendum, maxime locum & vim ha-

tum non admifit jura Patronatus, fed ea expreffe ex-

bet in Patronatu laico, quinihil aliud cenferi poteft ,

clufit, juxta c. Pice inentis & cap. Frigentius 16. q. 7.

quam fingularis admodum gratia feu. indulgentia Ec-

ubi Gelafius Papa, qui ad quinti feculi finem Romz

clefiz in fundatorum favorem; & quod ipíis eft gratia,

fedebat, ftatuit ac declarat, quemdam, qui Dafilicam

eft onus feu. cujuídam fervitutis fpecies Ecclefiis feu

in fuo fundo conftruxerat & dotaverat, non aliudjus

beneficiis (c).

inde obtinuiffe, quam ut in.ea divinis officiis inter-

Unde et(i circa duodecimum fzculum jus iftud Pa.

effet, eo tantum diícrimine, & eo folo privilegio, ut

tronatus non effetinfrequens, &jam qua(i de jure com.

in ordine primus federet, primus offerret, & ad 5a-

muni fundatoribus competeret ; nihilominus fine fpe-

cram Synaxem feftis diebus primus procederet. Hzc

ciali Epifcoporum confeffione nullatenus obtineri cen-

enim probabilius intelligenda per aditum procejJionis,

febatur. Quz conceffio etiam tunc habebatur inftar

de quoibiGelafius, quiin officio, quod nonuni pro-

oneris ; quod Ecclefia füft

»

nebat potius, quam proba-

|e

prium fit, fed omnibus Fidelibus commune, funda-

bat (d).

toribus fpecialem tribuit honorem; ut patet ex his ejus

Hinc Concilium Lat

eranenfe füb Alexandro III. (ut

verbis

Qui Chriflianis omnibus in commuue debetur.

fertur c. Quoniam de jure Patronatus) expreffe decla.

Id Aonor proceffionis a Clemente III. dicitur, c. Nobis.

xat Ecclefiam fundatores aut hzredes eorum in i

fta po-

h

De jure Patronatus.

teftate hactenus mon nifi fuftinuiffe.

Nullum juris Patronatus veftigium. apparet ante

Ex precitatis autem Canonibus liquet, ut quiä ali-

Concilium Arauficanum I. fzculo quinto circa medi-

;

cujus Eccletiz fundator íeu Patronatus cenfeatur, plu-

um : in cujus Canone ro. habetur, quod f1 Epifco-

ra requiri, 1. Quod locum, in quo conftruda eft Ec-

pus in aliena Parechia feu Diceceti Bafilicam azdifica-

&a fit.

cletia, dederit. 2. Quod hec ejus impenfis conftru-

verit ac dotaverit, iftius Parochiz Epifcopus hac in

3. Quod ipfam ornamentis, & aliis ad Dei

Bafilica non alios ordinabit, quam quos voluerit X

cultum neceffàriis ditaverit.

4. Quod eam dotaverit

acceptaverit Epifcopus. hujus Baíilice conftru&or ac

concedendo reditus, qui Presbytero aliifque Miniltris

fundator (7).

Circa quod obfervandum 1. hoc privi-

in ea fervientibus fufliciant(e). Et hxc omnia necet-

F

2.hoc

legium in unius Epifcopi favorem conceffum

fario praxmittenda funt, antequam Epifcopus Patrona-

j

privilegium fuiffe perfonale, feu huic Epifcopo pro-

tum indulgeat : inter illa antem eminet ac praecipu-

prium, nec ad ejus fücceffores potuiffe extendi : 3

um locum tenet affignatio reditus ad Presbyteri & alio-

hoc privilegium non nifi nomine gratiz ibidem voca-

rum Miniftrorum füftentationem, & ad Dei cultum

ri: Refervata cdificatori Epifcopo hac gratia.

Quo

neceffarii (f). Qua de cauíà in Lotharii Imperatoris

*

fignificatur indulgentia, & quaíi juris communis re-

Capitularibus, ut refertur C. Conf,

1

derandum 16. q. 7.

"

miffio, quz non nifi ab Ecclefia concefía valet.

Ita-

ftatutum eft, quod fi fundatoris heredes huic Eccle-

que jus Patronatus, five jusad praíentandos Eccleix

fix providere, & Altaris Miniftris, cultuique Sacro

Miniftros, nemo fibi ufurpare poteft, qui illud ab E-

necetlaria fuppeditare non de(inant, jus Patronatus eis

pifcopo follemniter non acceperit. Hxzc gratia fxcu-

illibatum & integrum ftet : Si fecundum no[lram pro.

lis pofterioribus non Przlatis aut aliis viris Ecclefiafti-

videntiam , inquit Imperator, C9' admonitiones Epif.

,

cis modo, fed & religiofis Congregationibus, ac eti-

copi , ipfi coheeredes Ecclefias tenere voluerint , €9 ho-

am hominibus mere laicis conceffa fuit : hinc Patro-

norare facant.

Eo enim fenfü doGiores interpretes

natus Eccle(iafticus & Patronatus laicus didi &

fiiüin-

volunt eo loci intelligendum effe hoc verbum honóra.

l-

&i funt.

ore : ficuti & eo . feníu folet u(ür

pari in Sacris Scrip-

Patronatus laicus non füit in fuz inftitutionis exor-

turis.

,

dio, nifi pro Oratoriis & Capellis , quas viri Nobiles

Verum in novo jure videtur n&ajor fuiffe circa hec

de Epifcopi licentia ruri exedificabant infüz familie

Ecclefix indulgentias adeo ut Patronatum concefferit

commodum, quafque ornamentis inftruebant, & do-

ei, qui locum zdificandz Bafilicz dederat, aut cujus

tabant, five aflfignando reditus ad Presbyteri (uften-

fumptibus fuerat exftructa,

aut, fi collapfa fuerit, re-

tationem, five ei annuatim pendendo, quz ei ad vi-

edificata, etíi nullos reditus, (ive in Presbyteri, five

Qum veftitumque forent neceffaria.

Hzc in Conc.

in Sacri cultus fübfidium conceffiffet.

Quod maxime

Agath, c. 21.

fiebat in Parochialibus Ecc

lefiis , quibus cum decimz,

Deinde jus iftud extenfum eft ad Ecclefias Parochia-

les & ad Monafíteria, uti patet ex. c. Decernimus. 16.

primitie, & aliz Fidelium oblationes jure communi

& proprio competerent, neceffe non fuit ipfis alios

q. 7. quod eft c.2. Conc, Tolet. Ann. 65 . Circa quod

fpeciales reditus attribuere.

notatu dignum; Primo, quod juxta Canonis verba

Verum fi laxior hac in re difciplina Patronatum iis

jus iftud non obtineretur, nifi prece fupplicationis , ex

quo confíequens eft illud prorfus ab Epifcopi Indul-

indulfit, qui Batilicz alicujus vixdum fündatores cen-

fendi fünt, cum nonnifi locum vel impenfas hnic xdi-

gentia pendere : fecundo, quod ab ifto Canone non

probetur idem jus, nifi erga folos fundatores, dum

ficandz conceflerint , abfque ulla dotatione; jus tamen

viverent; adeo ut ad haredes cum ceteris eorum bo-

iftud nufquam eis indultum eít, nifi ex quafi conven-

nis non tranfeat.

Deinde ait Canon, illud non nifi

tione, in qua id ipfis exigentibus Epifcopus promife-

vi quadam doloris conceffum fuifle; hoc eít, ficutiea

rit. Si enim non ni(i de Epifcopi confen(u & indul-

conceduntur, quz ab invitis extorquentur, dum po-

gentia id jutis obtinent veri fündatores, qui Bailicas

tentiz cedentes, id indulgent quod juftitie legibus ,

& conftruxerunt & dotaverunt ; quanto magis fine E-

pifcopi expreffo confenfü & indul

& falubrioribus ac primzvis Chrifti inftitutis, bono-

gentia jure ifto gau-

dere minime debent, nec poïun

t, quinullam dotem

— —— — — 9

gue animarum minus éxpedit. Eít ergo jus Patronaf

: Eccle-

!

firorum ele&tione fecurius procederent, Confilium Cleri-fui adhi.

Cap. 1. n, v1. & feq.

bere, quin & populi teftimonium , de horum Miniftrerum mo-

(c) Van Efpen, loco Cit. C. 111, n. xvtr.

ribus & converfatione audire folebant, Van Efpen , 7ws Univ.

Part. 11. Tit. 1v. c. I. n, 11, & vrir.

(d) Profp. Fagnan, in c. Quoniam de jure Parron, n,

6,

—

e) Faguan. 1. $1.26, 27. 2 8. de* feq.

(^) Vide Van E/fpen » gui univerfum Gc. Part, 1 1(0 Tit, vii1.

(f) Vide Tujflinian, ng. 123, Cap, 18.

6

stsndx'rA'r'xo

Ecclefiis dedere; fed locum duntaxat vel fum

eigo lege, quave ratione ex bonis per FoederatosOr-

zdificandis neceffarios ?

i

ptus in

dines

ropagationi Reformate Religionis mancipatis

Hinc Canones (ive in Decreto,

! Gve in Debretaïi-

ac ad

d

&is, jus fibiarrogabunt pro arbitrio fuo Recto-

bus, ubi de conítructione Ecclefiz & de jure Patro-

res Catholicze plebi defignandi preficiendive ? Patro-

natus agitur, Epiícopi confenfum ut plurimum com-

norum hujufmodi jus perinde eft, ac fi Ecclefie ad

memorant, quaíi conditionem neceflariam. feu fine

quas przíentare quondam potuerunt, funditus ever-

qua jus iítud ftare non poffet.

Quod patet C. quicum-

fz:ac dirute jacerent : quo cafü conftat, juxta omni-

que 16. q. 1. item C. noLis.

De jure Patronatus.

um Canonittarum doó&rinam (:), jus Patronatus, fi

Et quidem non modo non expediret, fed in maxi-

non extindum, fàltem confopitum vel fufpenfüm ma-

mum Ecclefiz damnum cederet, (i quoties quis duo

nere, nec poffe exerceri donec Bafilica ab ipíis rezdi-

vel tria terre jugera ad Bafilicam conftruendam dedit-

ficata fuerit. Idem omnino ac potiori ratione de prz-

fet, vel füis ipfe impenfis integram zdificaflet, eo ip-

didis Patronis fentiendum. Jus igitur ipforum vel

fo jus Patronatus ipfe fibi fuifque hxredibus perpetuo

periit, velquafi fopitum manet, quamdiu res manent

acquireret abíque Epiícopi confenfü ac expreffà gratia.

in hoc rerum ftatu, in quo nunc reperiuntur.

Itaque nullo vero fundamento nititur, qui aliud opi-

Ita definivit Fabius Chifius Apoftolicz Sedis ad Rhe-

RW ——————" — w ——P———BHwW—ÁeT-—voo.w-.-

natur. Immo legibus Canonicis firmum fixumque

num tunc Nuncius, cum hac de re coram ipío lis mo-

tenendum eít, eos qui jus Patronatus fibi vindicant ,

ta fuiffet a Clero Harlemen[i contra preten(ionem Pra-

& eo uti volunt, exhibere debere fcripturas & titulos,

nobilis viri Toparchz Affendelfenfis.

-Itg ut hzc res

quibus de conceffo ipíis eo jure con(tet, ut & in aliis

nunc in rem judicatam tranfierit.

2. Non ab iftis Patronis, feda focietatibus Catho-

fervitutibus fit, quz prefcriptione non acquiruntur ,

& quz ex authenticis fcripturis feu. teftimoniis pro-

licis empta vel conítrudaa Oratoria, in quibus Paftores

bandz funt; idquejuxta Concilium Tridentinum (a),

populutque conveniunt, & Sacra peragunt : ab ipíis

quod hac in parte antiquos Canonesinnovavit, &jux-

& non a prztatis Nobilibus, non tantum ornamenta;

ta Audores, qui hanc rem attigere (7).

fed & omnia, quz ad Paftorum (uftentationem & a

Quod fi quandoque jus Patronatus alicui ex longa

Dei cultum fpe&ant, pia liberalitate füppeditantur.

& immemoriali poffeffione vindicatur, licet nullum

Quin & ab iptis Catholicis, & non minus quam aNo-

proferat authenticum juris iftius teftimonium; id ex

bilibus pecunia penditur, qua vexationes Religionis

juris prfümptione fit,qua jus iftud ab initio de Epifcopi

redimuntur. Non ergo hi Nobiles fed potius popu-

gratia conceflum creditur, teftimoniis concellfionis

lus Catholicus Eccletiarum fuarum verus fundator cen-

iftius bello vel incendio; aut quolibet alio cafü d per-

fendus ett, atque is gaudet omnibus titulis, quorum

ditis.

Adeo firmum certumque eft jus Patronatus in

intuitu jus Patronatus quondam introductum fuit.. Si

I

titalo & Ecclefiz concefílione debere fundari.

cui ergo jus iftud concedendum foret, non uni No-

Jam ut ad rem, de qua modo contenditur venia-

bili, fed toti Fidelium coctui id tribui oporteret. Quo

mus. Ex przemiffis quafi certiflimis principiis quivis

ergo zquitatris colore, rective fpecie folus Nobilis ,

A

recti amans deducere facile poteft; quod contra om-

negle

:

&is populi votis, nec attenta iplius contolatio-

nem «zqui bonique rationem viri quidam Nobiles in

ne fpiritual

ive profïedu , hocjus fibi arrogare conten-

Belgio Foederato, ubi modo Eccleliiaftica nulla liber-

dit ?

tas, nullaque publica Catbolicx Religionis profeflio,

3. Patronatusex natura & origine fuia, & ex ufu, eft

in Catholicas Ecclefias fibi jus Patronatus vindicent.

gratia feu privilezium a5 Eeclefia conceffum, utpr-

notavimus.

Qui autem jus illud fibi debitum arbitrantur in tres

Unde fit coniequens jus iftud a. prafatis

clafles diftribui poflunt.

Primi jus Patronatus in. Pa.

'Toparchis non potlé modo ufürpari vel exerceri, non

rochialibus Ecclefiis obtinuiffe fe dicunt, antequamin

folum non. contentiente Epi'copo, fed prohibente ,

Belgio Foederato Religio fuitlet mutata.

fed re'uctante, ut par eft, & debet juxta Canonicas

fanctiones, & Eccletiaftica: ditcipline |firmiffimas re-

Alii, qui cum jus Patronatus nufquam habuerint,

eo jam gaudere volunt, ac proinde nominare Paíto-

gulass a quibus, hac in parte Toparcharum hujufmo-

res, ex eo, quod in eorum fundo conftrucaa fit Bafi-

di auíibus affentiendo, recedere non poteít,abíque

FE PT ACERICE QULETn ais BRU ET SRINPENESREQRSI T TEU , um — M ts RR I TRRPSIEUDS

lica feu Oratorium ad utum Catholicorum.

manifeíta/przvaricationis labe, & magna totius po-

puli Cat

Tertii illud fibi juris attribuunt; quia Catholicas Sy-

holici injuria, ut ex przadduais colligere l;-

naxes cum ex auctoritate turbare poflent, ab injuria

cet.

defendunt.

Infüper, fi ad hanc Ecclefiaftici jnris temerationem

Itaque his omnibus jus Patronatus nullatenus com-

Epifcopus taceret, inde Eccleliaftici viri anfam arripe-

rent ambiendi favorem & gratiam Nobilium & TTo-

l

petere, modo demonttrandum eft. . Etut a primiis ex-

p T WT TOE

ordiamur, quorum pratenfio noanullam juris fpeci-

parcharum, & hac via ad Paftoratus & animarum re-

gimen Czlefti vocatione contempta ambitio(e obre-

em prz fe ferre videri poffet : fupponimus, quodjus

Patronatus in Bafilicis füorum dominiorum eos habu-

perent.

Quod quam exitiofum fit in his maxime Re-

gionibus, ubi Catholica Religio Minittris divina mit-

iffe certo conftet, five ex authenticis fcripturis, quas

idigilios s

exhibuerint, five ex longa & immemoriali pofleffione

fione inftructis maxime indiï;et, judicet is , cui anti-

/^

——

quz fidei contervatio ac propagatio cordi eft : nullus

PUR N

antequam Religio, ut vocant, Reformata Belgium

Foederatum | occupaffet.

Sediítud jus cum publicis

enim iftiufmodi fru&us.fperari poffet, nifi hzcc ad Paíto-

ratus via przcluderetur. Hujufce rei optime conícius

Templis affixum fit , ad privata ac domeftica Sacella,

uibus nunc Catholici utuntur in his partibus, exten-

Illuftriffmus Rovenius, qui cum prudentia & pietate

d

eximia huic Miffioni prxfuit, conítanter fprevit fun-

i non poffe indubitatis hifce rationibus ftabilitur.

UC EUR i DAGGESERCNT ER r LE p Rn

1. Id omne, cujus intuitu ab Ecclefia ipfis iftud

dos ac münera Ecclefiaftici viri, quibus dotaturum fe

conceffum eít, non ftat Religione mutata; nam Ca-

pollicebatur quatuor Parochias urbis Harlemenfis ,

tholicis adempte fünt omnes Bafilice cum earum om-

duüm modo per eius indulgentiam, Patronus earum

nibus reditibus, juribus & emolumentis; ipfis abrepta

tam ipfe, quam ipíius hzredes haberi poflent. Adeo

ornamenta, & aliaid genus mobilia iftarum Batilicarum:

pius ifte dodufque Pralatus noverat, quanti momen-

decimas etiam & terras & alia omnia bona i(lis Tem-

ti fit Patronis laicis non fübjicere hujus Miffion

:

is Pa—-,

plis annexa occuparunt Magiftratus, ac Potentiffimi

rochias, feu Catholicas Societates, -

Provinciarum FoederatarumOrdines fuüb fua tenent po-

Epifcopus Caftorienfis fui przdecefforis veftigia pre-

teftate, & Acatholicz religioni fervire cogunt.

Qua

mens, cum quidam Presbyter ejufdem Harlemenfis

civita-

| (2). feff. 14. c. 12. de Ref. Seff. a 5. c. 9. de Ref.

Sq/z:u: n . .3. Die6, V. 33.

(b) Fagnan. n cap. Con[ultationibus dejure Patronarus n.2.8.9.

(c) - Barbofa l. 3. juris. Ecclef. c. 12,10.425;'4.'- Sg[a'us in l. 3 D«e r'i:,i

GqUM — anddh u u L o L EAC L r L nE R a

38. ", 68. & alii ib, citari,

Barbofa l, 3. juris Ecclef. c, 12, De jure Pasron, n. 64. 65 d7 fc*q,

^

Dr JUnE PaTRoNaTusS*

7

civitatis, idem jus five potius Patronatus gratiam in &-

confiliis eorum atque in hac ré conatibus exiftimaverit

dificato, dotatoque a fe Harlemi Oratorio, fibi tribu-

rmelioribus confiliis refiftendum effe. Accedit ad hoc

tam vellet, maluit ifto edificio ejulque dote carere ,

quod iniqua admodum effét hujufmodi gratia, qua

feque plurimis moleftiis exponere, quam atfentiendo

quis pre modica terrz portione Ecclefiz Patronus ac

ei Presbytero, exemplum prebere, quo hominesam-

fundator nuncuparetur. , Qu enim tam levis benefi-

bitiofa animarentur ad Ecclefiam fervitute prémendam

cii ratio ad tam grave Ecclefie onus? Iniqua iterum

przficiendo ei i(tiufmodi Rectores, qui magis Patro-

foret ifta conceflio, que pro uno terrz jugero Domi-

norum prolubiis commodi, quam Fidelium animabus

no alicui jus Patronatus indulgeret intotius populi Ca-

curandis idonei exifterent. Cum autem Presby-

tholici injuriam, qui non modo füis fümptibus & im:

ter ille a judicio Caftorienfis Epifcopi appellans , hac

penfis Ecclefiam zdificavit, (éd & omnia tum ad Dei

de re Illuftriffimum Comitem Luci, Apottolice Sedis

cultum, tum ad Presbyteri vi&um veftitumque necel-

Bruxellis Internuncium interpellatfet, rejectz fuerunt

faria, fingulari pietate, & caritate quotidie fübmini-

ejus poftulationes & preníationes, láudata Epilcopi

ftrat. Iniquius igitur erga Ecclefiam & populum Ca-

Caftorienfis

'follici/tudine pro fervanda Ecclefiarum i-

tholicum fe haberent, fi qui protenui dono jus Patro-

bertate.

natus in Ecclefiam ac plebem Catholicam invitas atque

3

4. Alio infüper validiffimo argumento demonftra-

gementes fibi ipíis affumerent.

tur Nobilibus hifce jus defignandi Presbyteros non

Supereft ut jus expendamus illorum, qui cum (ü.

competere.

Nam legibus iftarum Provinciarum 1an-

premam jurifdictionem in fuis pagis habeant, non alía

citum eít, ut Toparchz five Nobiles qui ante Religio-

ratione ad Paftoratus nominaudi jus fibi vindicant ,

nis thutationem jus Patronatus in quibutdam Eccletiis

quam quod juxta ftatuta harum Provinciarum per füos

obtinuerant, eo jure etiamnum gaudeant, & vi hujus

Ballivos, & alios fuz juri(di&tionis adminiftros poffent

juris Paftores Religionis ; ut ajunt, Reformatz nomi-

impedire ne Religio Catholica füis in terris exercere-

nentin Templis, quz füe nominationis füerant, &

tur; quod cum non impediant, immo füos Ballivos

quz jam a Reformatis eorumque Paftoribus feu Mini-

adeo cohibeant, ut Catholici liberius conveniant, &

ftris detinentur.

Et revera fui Patronatus virtute INo-

D«o fimul vacent, inde de Ecclefia optime meritos fe

biles hi nominant Reformatorum Minittrosin Templis,

credunt, & tibi partum jus nominandi Pafttores.

in quibus jus nominandi Ecclefia eis olim conceflerat,

.

Meritum eorum hac in re libenter agnofcendum

3

quod hac ratione eis integrum ftare voluerunt ac de-

partum vero jus nominandi Paítores agnofci non

E

po-

creverunt Illuftriffimi Ordines Focderati Belgii.

Ita-

teft. — Quia bene de Eccle

(ja merentur, oportet ut Ca-

que jus iftud nominandi Mini(tros Retformatos vices

tholici, qui illorum in terris Sacras Synaxes extra me-

gerit juris Patronatus quo olim Catholicos Eccle(iarum

tum perfecutionis infüitnunt, non coempti, fed ?r3-

Paftores de(ignabant.

Quod autem hac una ratione,

tuita exercendz Religionis fecuritate fruentes, eis hanc

& folo Patronatus intuitu ab iftis Toparchis Miniftri

ob rem gratos fe & ofliciofos exhibeant; pro eis de-

nominentur, ex eoliquet, quod aliis Nobilibus, qui

1

votius fupplicent, & Divinæbenediäionis abundan-

nullumjus Patronatus habuerant, nequaquam concet

tiam piis precibus ftudeant impetrare, Verum ií

2

us

fum fit Miniftros nominare. Qua ergo ratione, vel

Nobilibus quoque con(derandum, iftud meritum

qua lege Nobiles ifti hoc uno eodem Patronatus jure

volunt&Paítores, ut vocant, eformatorum nomina-

proficitci ex ifta officiorum claffe quz fine peccato pra-

termitti non poflünt; non vero ex eo o

perum genere,

fe , & Pattores Cathohicarum Societatum ; quz in

qux ita cum laud

e & merito exercentur, ut fine cri-

privatis Oratoriis conveniunt ? Nonne hoc tam ini-

mine atque demerito ea omittere vel eis contraria ope-

quum eít, ac iniquumforet, fi jus conttituendi jufti-

ra iplimet exercere, aut aliis exercenda mandare pot.

tiz Prafectos in (füis villis, ad vicinas fibi villas vellent

fint. Etenim cum ipfi fint Catholice Religionis cul-

extendere; autífi dominium, quod in fuas Arces ex-

tores & Eccle(iz filii, fervique Salvatoris noftri

ercent , etiam exercere vellent in alias Arces, qua in

Jetà

Chrilli, omnino oportet, utReligionem,

quam pro-

illorum pagis ab aliis poffidentur? Sicut ergo jusquo

fitentur, protegant, non expugnent; Matrem ; que

habent in fuas edes, non poffent (ine mauifefta ini-

ipfos in Chrifto regenuit, obtervent, non perfequan-

quitate ad aliorum zxdes porrigeres ita nulla cum «qui-

tur; Deum, inquem credtunt, ritibus Catholicis ad-

tatis fpecie, fi quod habent jus in Sacram zdem anti-

erent, non vero iftos ritus damnent, füifque e terris

quitus erectam, illud ad aliam Sacram xdem noviter

proferibant, & tan

uam crimina forent, mul&is aff-

zedificatam ampliare poffünt.Quis enim & 4m/lerodami,

ciant, ac poenis ad

1

icant : fcelera enim damnanda &

& Leydee,& Hagcee comitis non rederetur,(iittis in locis

profcribenda, non autem exercitia ejus Religionis ,

veterum Bafilicarum Patronus, jus füum ad Templa

qua fola, ut ipfimet credunt, Deusplacatur, & falus

illic recenter erecta extendere auderet? Autforte li-

obtinetur. . Quod vero Catholicas Synaxes, quantum

cebit hac domini ampliatione erga Catholicas Ecclefi-

in ipfis eft, fecuras reddant; quod Religionemad mun-

as uti, quod illz inermes fint & defenforibus deftitu-

di falutem a Chrifto inftitutam poeenis non inhono-

tx; non licebit vero erga Reformatas, quod illz pub-

rent, fed honore profequantur; quod fuam potefta-

licis legibus & Magiftratuum audoritate contra injuri-

tem, qua éxcellunt, obíequio Dei & Salvatoris füi

as tutz fint? Sed hoc eflet non jure Chriftiano, fed

fübdant, ac contfecrent, officium eft debitz Deo fer-

leonino vivere; ubi viribus potior fe etiam «quitate

vitutis, non vero indebite liberalitatis. Ex eo autem

potiorem arbitratur.

Sed tanta foeditas non ett de vi-

officio quamtumvis magnum meritum exiftat , illud ;

ris nobiliter natis, & in' Catholica Ecclefia regenitis

le centendum eft, quo Caleftis gloria obtinetur,non

fufpicanda.

á

vero quo Epifcopi, quorum eft (uti docet Paulus) per

. Nec firmius ftat jus aliorum, qui cum antea Patro-

Civitates & Villas Presbuteros conflituere, ea potefta-

natum non obtinuiffent, eum jam fibi acquifitum pu-

te exuantur, ut in Laicos, quantumvis illuftres trans-

tànt ex eo quod Bafilica feu Capella, in qua Catholi-

feratur.

ci modo conveniunt, conftructa fit in eorum fundo.

Deinde nihil animum magis fapit ignobilem, quam

Quid enim juris inde illis obtigit, cum (ut füpra po-

fi quosex officio quis protexerit, ne alii injuria atfice-

fuüimus) nifi ex expreffà Eccleí(ie . gratia feu Epifcopi

rent, eos fuo juri acquifitos exiftimet,

atque hoc ip.

conceffione, jus iftud non obtineatur, & przfati Do-

fo alium fua libertatearbitretur exciditle

, quo impedi-

mini nullum proferant aut exhibere valeant hujutmodi

vit ne alii ipfüm fubderent fervituti,

ac paenis indebi-

conceffionis teftimonium? Qui enim fieret, ut hujuf-

tis affligerent.

Malus tutor eft,

qui poítquam papilli

modi gratiam Epiícopus concederet in hiíce partibus,

bona contra direptores afferuit,

ubi admodum exitiofa foret hujufmodi conceffio, qux

tur. Nec laudabilis eft Paran

ea fibi debita opina-

ymphus, qui fponfam

viam ad ambitum aperit. .Verum tantum abeft; utiftud

zelans, ne violetur, illam no

n Sponío fuo, íed fibi

jus alicui concefferit , ut potius, quantum in ipío fuit,

ipfi

8

D1:ssERTATIO

,

ipfi zelatur, & debitam arbitratur. Nec advocati äc

Ht

animabus regendis & ad zternam falutem adducendis

»

atroni officio recte fungitur, qui clientibus contra

maxime idonei, & a Deo ad illud munus ab zterno

violentasaliorum machinationes ideo patrocinatur , ut

)2

efle eleci.

eis fiium jugum ac dominium imponat.

Non po

ffunt Patroni Paftorales. curas in mercedem

Demum etfi Catholicis quarundam villarum Domi-

»

& przmium illis conferre, qui ipfis ab obíequio fue-

»

nis privilegium deligendi Catholicos Parochosindul-

runt : neque enim officium Paítorale, quod ad cu-

tum foret; (quod tamen ipíis in Foederato Belgio nun-

randos & fánandos animarum morbos, virtutefquenu-

9

»

quam indultum fuit, nec eis, dum res Catholicz ma-

triendas ac firmandas unice inítitutum eft, conf(idera-

nebunt eo, quo nunc fünt ftatu, cum bono Ecclefix

ri (ine acrilegio & Simonia poteft tanquam res idonea,

»

»

unquam poterit indulgeri) confiderandum tamen iftis

ut fit inftar pecunize, alteriufve utilis rei, quibus mi-

Dominis vocationem & electionem Paftorum non ef-

nifteria & obíequia percepta remunerantur & exíol-

»

vuntur.

P

íe, quemadmodum ipfi exiftimare videntur, rem do-

minii, quod dominantis gloriam & commodum prz-

Minime etiam finit Paíto

ralis officii naturav,r ut prz-

fi

cipue fpectat, fed effe negotium follicitz caritatis, quz

fentator aut collator ex przfentatione aut collatione

(

Dei gloriam &animarum fàalutem unice procurat. Un-

propriam gloriam & honorem fpectet, quzratque fibi

e

de Chriftus docens Apoftolos, qua rationeanimarum

facere clientes, ex quibus gloriofior appareat : fienim

falutem procurare, five praficiendo illis Presbyteros,

fuam ex ifta eledione gloriam intenderet, ea íe labe

ü

aliofve facrorum Miniftros, five alia eis officia impen-

[i

inficeret , quam Simoniam a. lingua Theologi vocant.

Y

dendo, ip(íi deberent, diferte & vehementer mandat,

Quemadmodum Pafítores non funtPaítores, ni(iut

ne ex iftis officiis fibi in hoc fxculo gloriam aut opes

Chriftilucra & animarum procurent falutem, ita Pa-

comparare ambiant; Scitir,inquit, quia Principes gen-

ftoralia officiaad iftum finem duntaxat conferenda funt

tium dominantur eorum, C9' qui majores funt ,pote[la-

adeo ut in re, quz ad Dei gloriam, animarumque z-

t

.

.

jl

tem exercent in eos

non itaeritintervoss fed quicum-

ternam falutem, & non ad humanos honores aut co-

e voluerit inter vos major fieri, fit vefler Minifler ;

moda inftituta eft, nihil quzri poffit,

quod ad faüqm

&

qui voluerit inter vos primus effe, erit veller fervus:

fzculi, & gloriam mundi pertineat.

ficut filius hominis non venit miniftrari fed miniftrare,CS

Deinde ficuti Epifcopieos, qui paftoralem curam

]

i

dare animam fuam redemptionem pro multis. Vult er-

per íeipíos aut peralios audentambire, aítima-

go Chriftus, ut qui Ecclefiaítica poteftate major eft,

re debent eo officio indignos; ita pariter Patroni laici

q

eam gerat non fattu dominatus , fed humilitate fervi-

nullos poffunt (ine offenfa in Chriftum, ad animarum

entis; non utex aliorum fübjedione in fxculo creícat,

curas nominare, quos fciunt eas exambire.

Profecto

fed ut alii ex ipfius follicitudine in regno Chrifti majo-

enim , ut ajunt Imperatores , zndignus e[l Sacerdotio,

res fiant.

Vult Chriítus ut non velint fibi commoda

nifi fuerit ordinatus invitus (a).

il

miniftrari, fed ut cupiant.ipít animabus miniítrare ea

» Atque hinc Concilium Tridentinum , omnes &

omnia, quz ad aternam illas promovent falutem; fi-

» fingulos, qui ad promotionem praficiendorum

cuti ipfe Chriftus non venit miniftrari, fed miniftrare,

33

quodcumque jus quacumque ratione habent, hor-

& dare animam füam redemptionem pro multis.

P2

tatur & monet, ut in primis meminerint, nihil fe

Quando cum Laicis prxter Chrifti inftitutum, &

95

ad Dei gloriam & populorum falutem utilius poffe

priícum Ecclefit morem per indulgentiam tam mag-

39

facere, quam fi bonos Paftores, & Ecclefiz guber-

na pars Epifcopalis curz communicatur, ac eft prz-

35

nandze idoneos, promoveri ftudeant, eofque alie-

25

fentatio & defignatio Parochorum, tunc ipfa fuam na-

nis péccatis communicantes mortaliter peccare, ni-

turam non mutat, fed eam retinet ac conífervat , atque

339

fi quos digniores, & Ecclefie magis utdes ipfi ju-

»»

eodem divinz gloriz & íalutis animarum ftudio abip-

dicaverint, non quidem precibus , vel humano af-

fis exerceri debet, (icuti eam ab Epifcopis exerceri

fectu,aut ambientium fuüggeftionibus, fed eorum exi-

In ejus itaque exercitio nulla terrena com-

oportet.

gentibus meritis , prefici diligenter curaverint (/).

tnoda, nullam mundanam excellentiam, nullum do-

Hzc fi viri Nobiles con(iderent, non quarent privi-

minium intendere poffunt.

legium nominandi Paítores animarum, nec gaudebunt,

Sicuti ab Epifcoporum mentibus, dum Paftores eli-

dum quempiam ad iftud officium poterunt nominare,

fed potius anxii erunt ac triftes in re tam periculofa ,

gunt atque inftituunt, exulare oportet omne (tudium

propri honoris & commodi; ita pari ratione Laici ,

ubi digniores difficile inveniuntur, nec niíi poft im-

dum officium Epifcoporum gerunt, nil intendere pot-

ploratum czle(te lumen a Deo revelantur; & ubi ma-

2

funt, quam gloriam Dei & falutem animarum, Ex

la eledio ele&tori. tanto graviorem perniciem affert ,

quo conficitur, etiam ipfos Laicos debere ita animo

quanto magis in ipfüm redundant

quacumque a ma;e

j

effe áffe&os, dum Paftores nominant, ac affectus erat

ele&o crimina perpetrantur. (c).

Apoftolus, quando dicebat Corinthiis : Nom domi-

Hzc prz oculis habebat Regina Portugalliz foro

:

namur fidei vefire, fed adjutores fumus gaudii veftri.

Caroli quinti Czfaris, qua . cupiebat ommes fui regni

ï

Hoc autem minime dicere illi poffunt, qui negle&is

Epifcopos fihi effe fuper[Hites , ne unquam cogeretur rem

;

fideliunr votis, defideriis ac gemitibus , quibus Pafto-

adeo periculofain ac difficilem exercere, atque efl nomi-

res fibi notos & caros defiderant, ipíis invitis obtru-

natio Epifcoporum (d).

dunt homines, quos merito adverfantur, quia haud

Hzc attendebat San&us Ludovicus Rex Galliarum,

