ele&ivam-comfirmativam non comprehendi (üb regu-

Til

Quidquid fit, hic a&us nullatenus pro indubitato

9rl

la de refervatione menfium, & confequenter vi hujus

& certo a&u pofleffionis providendi in vim refervatio-

1

regulz non fpe&are ad provifionem Sedis Apoftolicz,

nis men(ium reputari po(fe videtur.

^

d

etiam in menfibus refervatis, fed liberam electiionem

-Ex illis quze in deductione cafus Confültis DodGori-

manere penes Capitulum, eamque Capitulo falvam

bus érantexpofita, vifum ett ipfis ex omnibus actibus

YX

manfiffe, ufque ad predi&um annum 1567.examinan-

quibus quafi poffeffionem ex parte Sedis Apottolicae

QU

dum duntaxat credebant, utrum faltem titulo poflet-

ftabilite nitebatur provifüs Apoftolicus, nullum fuif

ha

Vi

fionis feu prafcriptionis, ad Sedem Apofttolicam pro-

fe (nifi unum exceperis) pacificum, fed ipfüm Capi-

vifio hujus & aliarum dignitatum in praedicta Ecclefia

tulum femper prztenditfe jus fibi effe etiam in rgenfi-

qu

devoluta fat probaretur, vifumque fuit confultis Do-

bus refervatis eligendi fibi füum Decanum, atque vi-

&oribus ea quz dicebantur allegari ex parte provifi A-

. gore hujus juris etiam ad ele&ionem proceífilie, non

hi

pottolici ad fundandam hanc po

fleffionem feu praícri- obftante provifione Apoftolica, ac Ele&üm a Capitu-

ptionem non effe füfficientia ut contra fundationem &

lo & provifum Apoftolicum füper hoc jure judicio

3

f&

jus commune, nec non generalem Delgii praxim in

contendiffe.

tel

omnibus Ecclefiis Cathedralibus & Collegiatis hadte-

Verum quidem e

ft ex ipfä dedu&ione ca(üs appa-

a

nus obfervatam & retentam, hujus Decanalis digni-

ruiffe, provifum Apoftolicum tandem quodammodo.

a

tatis electivz-confirmativz provifio titulo poffeffionis

triumphaffe ; eo quod ultimate ipfe in paffeffione De-

p

feu przferiptionis a Capitulo cenferetur translata ad

canatus contra Eledum Capituli permanferit.

f

Sedem Apoftolicam in menfibus refervatis; przfertim

At & illud ex ipfa dedu&tione caíüs patuit provifum

d

quod ad intervertendam poffeffionem Capituli per' Apoftolicum tandem,non nifi vigore tranfàctionis in-

!

quinque circiter fzecula continuatam, & tot titulis le-

ter ipfum & Eledum, a Capitulo pacificam pofleffio-

nem adeptum fuiffe.

p

gitimis innixam deberent in primis plene probaricon-

k

tinuati-per tempus ad prafcriptionem requifitum, &

Porro cum notorium fit tranfactionem inter partes-

indubitati actus quafi poffeffionis, quales non appare-

non iniri nifi füper redubia, cenfuüerünt Confülti Do-

bant a&us quafi poffeffionis, fi unum alterumve exce-

&ores fimiles adus, füper quibus in judicio fuit con-

peris, per provifüm Apoftolicum produdi.

troverfia, &tandem non nifitranfadione inter partes

Primus enim ac&tus

uafi poffeffionis, qui ex parte

;

controver(ia fopita fuit, non pofle dici actus polleffio-

provifi Apoftolici pro

d

u&us dicebatur, erat provifio

nis pacificos & fufficientes ad inducendam poffeffio-

nem pro parte Sedis Apottolicx providendi in menfi-

quam anno 1567. obtinuit Judocus vaz den Berghe

vigore refervationis menfium.

*

bus refervatis, contra longiffimam Capituli poffeffio-

lä

. Verum ci

rca hunc a&

um quafi poffeffionis adverte-

nem, juri communi innixam, & ex ipíà fundatione

,

runt Doé&ores Confülti quod dicto Zan den Berghe

profluentem..-

mota fuerit controveríia per Eledum a Capitulo, ac

Cum enim ipía tranfa&dio füper controverfia inter

infuper per indultarium Regium, quodque di&tus van

partes inita nihil de jure ipfo definiat, fed ipfüm jus

g

den Berghe poffeffionem Decanatus non obtinuerit in

ut dubium relinquat, & duntaxat pars una ob parti-

culares rationes ob quas ulterius judicio contendere

vim fuz provifionis Apoftolicz, nifi poft mortem in-

|

dultarii Regii, idque poftquam impetraffet fecundam

non cupit, ea litedecedat, evidens Con(ültis Do&to-

provifionem Romanam, vigore cujus furrogabatur in

ribus apparuit, ex hujufmodi actibus controverfis , tran-

jus & poffeffionem indultarii, quilite pendente de-

factione tandem inter partes fopitis,non poffe educi ac-

funáus erat.

j

tus quafi pofleffionis providendi in mentibus refervatis,

Hinc ulterius co

nclufere Dodores Confülti hunc

Unde & Vallenfis in fuo Tractatu de Beneficiis Lib.

actum non pofle dici a&um indubitatum quafi potfef-

1. Tit. 13. n. 7. examinans quz requirantur ad actum,

fionis ex parte Sedis Apoftolicz providendi in menfi-

vi cujus quis poffit dici effe quafi in poffeffione juris

bus refervatis, quandoquidem non conftet dictum

conferendi & praftandi, tanquam indubitatum affe-

]udocurfl Van den Berghe accepifïe poüäüïenem De-

rt, quod a&us proviüonis vfx cujus prate

nditur quaïiu

potfeflio |

E

Dr Junr Errcmr. Car. IwsurFNsIS

35

poffeffio providendi ; debeat fuiffe fortitus füuum effe-

Si proinde hi a&us cum omnibus fuis circumftan-

u

l

&um; quodque dici non poffit habui(fe effe&um in

tiis attendantur , non apparet

uod ullatenus poffint

ordine ad acquirendam quafi poffeffionem ,. etiam fe-

judicari füfficientes, ut contra fundationem adeo diu-

cuta inftitutione & poffeffione, (i provifus in ea per-

turna poffeffione firmatam, provifio dignitatis Deca-

Il

maníerit ex ca

nalis translata cenfeatur ad Curiam Romanam : imo

us

ufa concordie fubfecutee inter ipfum ö.'

lt

adver(arium.

,'

quod amplius eft ipía dignitas, qua ex fundationeerat

Non ignorarunt quidem Confülti Doctores, in ju-

electiva-confirmativa, per (imiles actus facta effet dig-

nitas fimplicis provifionis.

re vulgatum effe, tranfactionem habere vim rei judi-

i

catz; fed & illud noverant, traníactionem inter par-

Refert Renatus Choppinus

de facra -politia Lib.I. tit.

T

tes initam non nifi quoad ipías partes, & in caíu par-

1. Statutum Capituli Claromontani, quo edicebatur

ticulari controverfiz finem imponere , neque per tran-

Canonicatus ejusdem Capituli impofterum per Capi-

$

li

actionem inter partes fieri decifionem füper ipfo jure,

tulum conferendos, ad prafentationem feu nomina-

fed jure ipfo in dubio relicto ipfz partes füper recon-

tionem fingularis Canonici qui tempore vacationis ef-

trovería a lite recedunt & controverfiam componunt:

fet in turno, ab eo tanquam ab abufu appellante Pro-

curatore Regio, per Senatum Pari(ienfem declaratum

idque, ut fierifolet, compen(atis expenfis; & fübin-

de aliqua fada compofitione füper fructibus perceptis

fuiffe bene appellatum , ipfumque Statutum tanquam

aut percipiendis, prout materia tranfactionis & caufzx

abufivum caffatum; eo quod Capitulum füa auctori-

ftatus permittunt aut exigunt.

tate non potuiffet immutare formam provifionis qua

Ad hzc reflexerunt Coníülti DoGores quod & in

ab antiquo eft, & ex ipfà fundatione fieri folita fuerat

p^ lZA . U5 C5 s M

ipía tranfactione , qua mediante provifüs Apoftolicus

Capitulariter five per eleciionem Capitularem.

manfit in poffeffione Decanatus, expreflà fuerit clau-

Si proinde Statutum Capituli Claromontani reputa-

fula falvo jure Capitulo, quz idem fonat ac diceretur,

tum fuerit abufivum eo folo titulo , quod electionem

fine preejudicio juris Capitulis quz clau(üla etiam per

Capitularem tranítulerit contra primavam inftitutio-

provifümA poftolicum admiffa,manifefté declarat,quod

nem & antiquam confüetudinem in Turnarium, & id

nec Capitulum nec a Capitulo electus jus Sedis Apo-

quidem ad evitanda diffidia qua in ele&ionibus fre-

Ítolice pro indubitato agnofceret, fed a contrario per

quenter occurrunt : quanto magis improbanda & ab-

hanc claufulam oftenderet, qued non obftante hac

ufiva reputanda eft Capituli Infülenfis conniventia aut

tranfactione intenderet jus fuum profequi & tueri; &

negligentia, qua contra fundationem & inveteratam

ipfe quoque provifüs Apoftolicus eam claufulam ad-

confüetudinem Decanatus füi provifionem ad Curiam

mittendo luculenter oftendit fe velle jus Capituli inte-

Romanam tranfire permififfet; idque mutando ipíam

srum manere.

dignitatem electivam- confirmativam in dignitatem

Quapropter Vallenjï.r loco citato num. 3. agens de

fimplicis provifionis.

adu, quo mediante quis in quafi poffeffione juris pro-

Reflexerunt quoque

Confüulti Do&öres ex parte qui;

videndi conftituitur, requirit ut a&tus fa&us fit. abs-

dem provifi Apoftolici adduci quafdam fententias in

que claufula : fine preejudicio juris alterius. Sienim

favorem proviforum Apoftolicorum in Regiis Audito-

hanc claufulam iníertam habuerit fimilis a&us, tefte

riis prolatas ; fed & illud obfervarunt fententías has

Vallenfi, non füfficit, ut vi illius conftituatur quis in

vel dumtaxat. fuiffe recredentiales feu provifionales ;

quafi poffeffione providendi.

vel faltem, fi qua füper pleno poffetforio prolata fit ,

. Adverterunt infüper Confülti Do&ores, quod in

eam nonnifi aSenatu Regio fübalterno proceffitfe , at-

hac controverf(ia fuerit femper quxítio inter provifüum

que ab ea ad Regium Parlamentum appellatum , nec

a Sede Apoftolica & Eledum a Capitulo, & per con-

ab hoc Regio Parlamento Arreftum fÍíententiam hanc

fequens quod provifus Apoftolicus haberet fibi faven-

confirmans unquam proceffiffe; ut proinne nec inhoc

tem Curiam Romanam; quz femper admodum folli-

particulari cafu cauíà inter partes controveríà plenarie

cita pro amplificandis juribus Sedis Apoftelicz, eti-

& ultimate dici poffit deciía.

am non intermiferit, pro hoc jure inducendo , im-

Praterea noverant Confulti Do&ores, ordinarie res

pendere folita media, nimirum comminationem cen-

inter partes etiam in fupremo Pincipis Senatu judica-

furarum & poenarum contra obfitentes, uti etiam ex

tas jus generale non facere, juxta illud vulgatum: Noz

adis litis fat patere afferitur; ac per confequens actus

exemplis fed legibus judicandums nihilque notius effe

poffeffionis, fi qui ex parte provi(i Apoftolici allegari

quam illud, quod in uno caíü hifce illifve. Judicibus

vifüm fuit, aliis in eodem Tribunali aliter videri; fi-

poffent, non tam effent dicendi a&us liberi , quam vio-

lenti, & per metum incurrendarum ceníurarum & in-

cuti enim Do&orum füper quzítionibus juris variz

dignationis Sedis Apoftolicz quodammodo extorti:

funt opiniones, ita & Judicum varie folent eífe füper

praíertim fi attendatur circumftantia temporis quo

ca(ibus occurrentibus decifiones.

aQus provifionis, ac notanter Judoci //an den Berghe

Ad hzc exiguz reputandz fünt au&toritatis Curia-

contigerunt; nimirum quod eotempore, ob exortam

rum decifiones füper ca(ibus particularibus , variis cir-

hzre(im Calvini & Lutheri, mox pro hzreticis, vel

cumfítantiis & multiplicibus factis implexis, utex iis

de hzrefi füfpectis proclamarentur, qui vel in fpeciem

cafüum occurrentium deciíio peti poffit. Quando-

videbantur au&oritatem Sedis Apoftolicz aut ceníü-

quidem vel una minima circumftantia aut factum ali-

ras ejus contemnere, praten(ifve juribus obfiftere.

quod particulare interveniens cafüum mutare queat , &

Preterea quandoquidem ex vi regule Cancellarix

ineptam efficeret applicationem deci(ionum, qua fü-

de menfibus refervatis, Sedes Apoftolica provideret

per fimilibus ca(ibus, fed per circumftantiam a caíu

!

de Canonicatibus in octo menfibus, natum erat fieri,

propofito tamen diverfis, prolatz reperiuntur.

ut Capitulum, ut minus, conftaret duabus partibus

Quamdiu igitur non oftenditur, quod fententiz

Canonicorum, qui füam a Sede Apoftolica provifio-

per provifüm Apoftolicum addu& prolatz fuerint fü-

nem habuerant.

per cafibus in. omnibus circumftantiis & factis cum

Hi igitur majorem partem Capituli conftituentes fa-

prafenti caí(u confonantibus, nihil pro decifione hu-

cile in gratiam Sedis Ápottolicz ,a qua fuam obtinue-

jus cafüs valere poffunt addu&z decifiones.

rant provifionem, provifos de dignitatibus fuae Eccle-

Ulterius decifiones per provifüm Apoftolicum ad.

fize in vimrefervationis menfium admittebant, aut fal-

du&z huicjcafui applicari nequeunt, ni(i demonftre-

tem aperte refiftere nolebant, ne benefa&ores fuos pa-

tur, in his caufis agitatum fuiffe, utrum Regula dere-

lam offenderent; ut mirum proinde videri non debe-

fervatione menfium comprehendat dignitates ele&i-

at ,(i Capitulum remiflius in fuo jure tuendo fübinde

vas-confirmativdss aut íaltem utrüm hzc reíervatio

procefferit, & provifum Apoftolicum in fua poffeffio-

contra communem praxim omnium Ecclefiarum Flan-

ne facilius quam forte oportebat demiferit.

driz ad eas dignitates (à extenderet in Ecclefia Colle-

?^

giata

Comment. oper. Vakn'-Efpen. Tomus V.

46

Jusi:s Re&seoNsuM.

iata Infulenfi, & tandem füper hac quzftione deci-

bet, eo quod agatur de vitio tituli; quod ne quidem

Í:ones predidz prodiiflent finerefpe&u ad aliquascir-

cumítantias, aut facta in hifíce caufis occurrentia.

per confenfum Capituli, etiam undequaque liberum

nullifque circumftantiis vitiatum, purgari potuit.

. Porro verifimile non eft hanc quzftionemin gene-

Neque etim Capitulum fua auctoritate peteft ad-

rali hic fuifle agitatam aut decifam, quandoquidem

mittere novas refervationes Curie Románz, aut jam

enim hzc quzftio fpectaret inveteratas & receptas Ec-

publica auc&toritate ,. vel faltem tacito Principis & po:

t

clefiarum coníuetudines, nihil füper ea decidi opor-

puli confenfü admiffas extenderes eo quod per (imi-

tuiffet (ine interventu Officii Fiícalis , cujus eft invi

o1-

lem refervationem admiffionem vel extenfionem con-

o

lare & attendere fuper privilegiis & inveteratis confue-

tingeret, nominationem perfonarum ad dignitates ad

tudinibus Ecclefiarum, & ne contra publica commo-

exteras poteftates deferrl, quod non raro in publica

da refervationes Curiz Romanz extendantur, & be-

u

commoda tum Reipublicz tum Ecclefix impingeret :

neficiorum ac notanter dignitatum fundationes inver-

atque idcirco hiíce in partibus ac notanter in Belgio

tantur.

jam pridem receptum fuit ejufmodi refervationes citra

Cum igitur in caufis, quarum decifiones proferun-

Principis confenfüm nec admitti nec extendi.

tur, non legatur intervenifle Officium Fifcale, exigui

Hoc ex capite in Delgio ac notanter in Flandria ,

fnomenti & ponderis effe debent ad extendendam re-

plurimz refervationes etiam contentz in Regulis Can-

fervationem Regule Cancellariz contra communem

cellari: ufuüm non habent, & provifi in vim earum

omnium Ecclefiarum Flandrie praxim, nec non ipíà-

rejeci fuere : atque inter alias refervatio beneficiorum

rum dignitatum fundationem evertendam.

ad liberam collationem Epifcoporum fpectantium, va-

Etiam & hoc ícitur Decifionibus Curiarum illud

cantium durante vacatione Sedis Epifcopalis , fa&a per

b

commune efle cum conclufionibus aliorum Corpo-

Pium V. &quz hodie partem conftituit regulz fecun-

]

rum & Communitatum, quod in iis non ponderen-

dz Cancellarie , ob defe&um Placiti Regii feu admit-

P

tur fed numerentur füffragia ; atque indecontingere,

fionis Regix effe&um haá&enus non habuit.

quod nonnunquam minus in(tructi & periti inftructio-

Unde cum quidam Dinoix impetraffet a Pontifice,

res & petitiores in fuffragiis fuperent.

l

vigore hujus Regulz, duas Capellanias, unam in Ec-

p

Infüuper & illud fcitur, Judices Regios frequenter

clefia B. Mariz , & alteram in Ecclefia S. Walburgis

b

parum fe applicaffe dum inScholis verfarentur ftudio

in Civitate Brugenfi, fpedantes ad liberam collatio-

Juris Ecclefia(tici, fed pene totos imcumbere (tudio

nem Epiícopi Brugen(is, quz vacaverunt Sede vacan-

]

Juris Civilis, eo quod hujus

peritiam magis fibi

te, iíque peteret Placitum a Confilio Privato , fundan-

t

ufüi futuram autument.

do fe in Regula Cancellariz hac Piana appendice au-

Hinc & non raro contingit, quod pene non nifi

&a; Contilium Privatum petiit advifamentum a Vica-

notitiam aliquam babeant Decretalium, qua in Scho-

riatu Brugenfi, qui refpondit, in novis Epifcopatibus

lis paffim praleguntur, in quibus plenaria & abfoluta

Belgicis, fru&us perceptos tempore vacationis refer-

Beneficiorum provifio Sedi Apoftolice non obícure

[

vari futuro Epifcopos cumque collatio Beneficiorum

afferitur; ut. proinde mirum non fit, quod Judices

computetur inter fru&us, eam quoque refervandam

non nifi harum Decretalium notitia inftru&ti provifis

effe : & ita obfervari Atrebati , ubi jus Regaliz locum

Apoftolicis amplius, quam' oporteret faviffent, & re-

non habet. Tornaci autem, ob jus Regalix , Regem

retervationes ultra juftos limites & receptas confüetu-

ibidem conferre, nec Pontificem ullatenus fe immif:

—

MÓ

dines extendiffent; nec fat attendiflent quod fimi-

ceres; regulam autem Cancellariz cum hoc additamen-

les refervationes ufüm habere non poflint ni(i in

to hic nunquam füiffe receptam aut placetatam.

quantum Principis Placito, vel inveterato populi &

Conformiter ad hoc advifamentum Placetum nega-

Ecclefiarum ufü probatz funt & receptz.

tum fuit per Apoftillam 20. Novembris 1641. Uti &

Notarunt quoque Confülti Doctores, quod in ca-

in fimili cafu negatum fuit in eodem Confilio r. Maji

fü prafenti non agatur de quafi pofleffione feu pra-

1642. Carolo Mefurnir qui impetraverat a Pontifice

fcriptione temporis immemorialis, fivede cujus initio

Prabendam Furnenfem,

quz vacaverat Sede Epifco-

non conftat; quandoquidem ex deduüione cafus ne-

pali Ipren(i vacante.

quaquam obícurum fit, huic pratenfze quafi poffeffio-

Ex his quoque habetur, Flandriam quoad fimiles

ni ex parte provifi Apoftolici initium dediffe provifio-

refervationes reputandam effe non pro Patria obedien-

nem Sedis Apoftolicz in favorem Judoci 7an den Ber-

tiz fed pro Patria confüetudinaria, quz in fimilibus

ghe anno 1567.

regitur moribus & confüetudine; nec alias referva-

Praterea ex ipa ca(üs dedu&ione manifeftum eft ,

tiones & Regulas Romanas agnoícit, quam Princi-

pv RP Q RL EU n T amme us o . 0. que NB — À

hanc prateníam quafi poffeffionem pro titulo habuif-

pis placito admiffas, aut inveterata confüetudine re-

fe refervationem vi

ceptas.

menfibus.

gore Regulz Cancellárie de octo

Quod de Belgio generaliter notavit Francifcus Zy-

Omnes enim hactenus provifi a Sede Apoftolica de

peus, in Analyfi Juris Canonicis titulo de Conflitu-

dignitate Decanali, unice fe in hac refervatione fun-

tionibus, num. 11. fcribens : Ditioner hee Belgicce con-

darunt.

Juetudinarie funts ac mores primo locoeis jus fint, C9

Cum autem certum fit, ut in precedentibus fuit

deinde Principum Edicta, ac iis deficientibus jus fcrip-

notatum, Regulam non comprehendere dignitates

tum; quod & fpecialiter de Flandria fcribit Jacobus

eledivas-confirmativas, neque quoad fimiles dignita-

Marchantius, in defcriptione Flandrix Lib. 1. titulo

tes hanc Regulam etiam unquam fuiffe in Belgio re-

de Legibus. Ita Refp

onfum Lovanii hac 3. Novem-

ceptam, confequens eft initium hujus quafi poffeffio-

bris 1711.

nis fimili titulo innixum manifeíte effe vitiofüm, &

o ERE IU ET ETE p o OMEMERLPMU , ER EE

inefficax ad complendam przfcriptionem.

Z. B. van Efpen, J. U. Do&. & SS. Canon. Profef-

Ut enim poft alios Interpretes re&te notavit Didacus

for.

J- M Bte

Primarius,

nart , ]./U. D. & Profeff. SS. Canonum

Covarruvias, ad Capitulum poffeffor : parte 2. $. 3.

num. 8. Siallegetur. po[fe[io immemorialis, C3' con-

tra eam probetur certum quafi po[felfionis initium , id-

Attende perlegi & Examin'avi hanc additionalem

que vitiofum, ultra centum annos a die motee litis, ex-

Refolutionem, eidemque fübfcripfi hac 30.Martii 1712.

clufa eft preefcriptionis immemorialis vis.

D. Snellaerts, juris utriufque L. Cathedr. Ansverpi-

ld vero in cafü prefenti vel eo magis obtinere de-

en(is Canon. Grad.

XVII.

—

Dg Junrsus PasToRI!s PRIMITIVI.

37

m

xviL -

t

Q

JURIS RESPONSUM ESPÉNIIL

ll

[l

ab A. Baumens fübfcriptum. De juris Pafloris Primitivi,

d

(

In caufa Paftoris & Magiftratus oppidi Hallenfis,

()

f

contra Re&orem Collegii Societatis Jefu ejusdem urbis, hujus P-aüoratüä P»ä,-tma

num; infüpremo Hannonie Confilio agitata,

(szc primo editum. )

ä

Lyrabs PIISLITO

tulo unionis feu incorporationis de qua quaftio, com:

petat, circa que(tiones fequentes, i füpremo Han-

.

Lexander VII. Papa, per Bullam de anno millefi-

nonie Confilio inftitutas & agitatas.

.

A

mo fexcentefimo quinquagefimo nono Kal. Octo-

» Primo * Si le Vicaire eft amovile ou. perpetuel?

br. mandavit Officiali D. Archiepifcopi Cameracenfis,

» 2.Si le Redeur peut amovoir le Vicaire pourau-

quatenus, vocatis qui fuerant evocandi, Ecclefiam

tres fujets, que pro caufa Canonica jure expre[Ja?

Parochialem oppidi Hallentis, Perfonatui Ecclefiz di-

» 3. Sile Redeur a droit de faire ou de fe meler

«j

&x Parochialis & Collegio Patrum Societatis Jetu in

de quelques offices de la Paroiffe, prefente Vica-

di&o oppido Hallenfi ere&o auctoritate Apoftelica

kP

rio ?

perpetuo uniret & annecteret, falvis tamen in. omni-

» 4. Si le Vicaire pour les fon&ions Paftorales eft

bus, & per omnia remanentibus juribus D. Archi-

$5

foumis au Redeur, ou à fon Ordinaire?

F

epifcopi Cameracenfis & Archidiaconi ac Decani Chri-

» $. Ce que le Redeur peut faire

ftianitatis diftri&us Hallenfis pro tempore exiftentium ;

peut & doit faire per accidens ?

perxffe*, & cequ'il

ita quod liceat pro tempore exiftenti di&i Collegii Re-

» 6. Si preafente Vicario le Recteur a droit de re-

&ori, per fe vel alium feualios, corporalem pofteffio-

git les Paroiffiens?

nem di&z Eccle(ix , aut annexorum juriumque & per-

» 7. Sile Vicaire n'a point la jurifdi&ion de l'Or-

tinentiarum füarum quarümcumque, propria auco-

dinaire cum poteflate delegandi?

]

ritate apprehendere, apprehenfam perpetuo retinere;

» 91 les Paroifliens doivent reconnoitre plus d'un

curam Parochianorum didax Ecclefiz Parochialis, ac

5

Curé en une Paroiffe, & s'ils font foumis à autre

cetera munera Paítoralia per unum Presbyterum z

qu'à célui qui leur adminiftre les Sacremens?

3

cularem Theologum, & alias bene qualificatum, per

» 9. Lequel a droit, ou le Recteur ou le Vicajre,

Re&orem przdicti Collegii eligendum, & Ordinario

de regler les offices Paftoreaux ?

loci prfentandum, atque ab 'eodem ordinario exa-

» 10. Lequela droit, ou le Re&eur ou le Vicaire,

minandum, & tanquam idoneum antequam offi-

?Pj

de fubftituer un Souvicaire?

cium Vicarii didz Ecclefiz recipere poflit approban-

» I1. Sile Redeur, vacante Paflorati, peut con»

dum & admittendum

non tamen ad nutum didi

ftituer un Déferviteur de fon autorité & fàns lecon-

Collegii Re&toris, nec ex quacumque caufà, fed tan-

fentement de l'Ordinaires ou s'il peut lors faire les

55

e,

tum ex cauía gravi & que privatronem mereatur; non

offices Paftoreaux par f

, Ou par fes Peïxfes-, fans l'à:

folum judicio didi Re&oris, fed etiam Provincialis &

w

gréation dudit Ordinaire?

Con(ültorum didi Collegii pro tempore exiftentium

» 12. Sile Redeur, prefente €9 nolenté| Vitario,

amovibilem exercere, & admini(trare tantum debeat;

2)

fe ?

peut adminitlrer les Prétres habitués en ladite Egli-

qui de cetero quo-ad adminiftrationem curz anima-

rum, Sacramentorumque, & aliorum munium Patto-

» 14. Si le Recteur peut introduire quelque chofe

ralium dicto Ordinario fübje&us exiftat, prout antea

35

dans ladite Eglife, qui foit contraire auxrubriques

fuerunt Re&ores proprietarii dida Ecclefie, & fünt

PP]

du Diocefe & de la Paroiffes & fi les Echévins en

fimiles Vicarii aliarum Parochialium Ecclefiarum ; in

ce cas ne font fondés de maintenir les droits de

'caíü tamen infirmitatis, feu legitimi impedimenti Vi-

35

leurs Paroifle?

carii, ficut prafertur, deputandi, praefati Collegii

» 14. Lequel eft autorifé, ou le Recteur ou lé Vi-

33

Re&or curam animarum & munia Paítoralia praefata,

caire, de faire obferver les rubriques du Diocé(e?

durante infirmitate, feulegitimo impedimento hujuf:

» 15. Sile Recteur peut déranger les offices de la

modi, per fe ipfum exercere feu per alium ad id ab eo

55

Paroiffe, pour faire les offices de la Societé?

deputandum Presbyterum fxcularem, feu de Supe-

» 16. Sile Redeur a droit d'avoir la clef de la pla-

riorum füorum licentia regularem ad id idoóneum ex-

Pb

ce & des armoires, oà les ornemens de la Vierge

erceri facere libere & licite poffit. Vicario vero, ut

35

& des Chapelles fe confervent? laquelle clef n'à ja«

prafertur, deputando , remaneant ufus domus Redo-

PP]

mais été en la poffeffion des Curés propriétaires ;

25

ralis, ceteraque alia dice Ecclefiz fru&tus & emolu-

mais en mains & fous la feule direction du Maà

gi-

menta, illaque omnia percipere levare ac in fuos ufus

P»]

ftrat.

& utilitatem convertere libere & licite poffit & valeat:

» 17. Si le Sacriftain, àl'égard du fpirituel, doit

illis tamen exceptis quz Perforatui & Paftoratui funt

55

étre foumis au Redteur ou au Vicaáire?

communia, quz inter Re&torem di&i Collegii & Vi-

» 18. S'il appartient au Recteur, ou au Vicaire d^.

carium, ut przfertur, deputandum , hujufmodi erunt

35

admonefter le Sacriftain de fon devoir,

&

pour ce qui

dividenda.

Hac infüper reftridtione adjeda, quod

bj

concerne la propreté & netteté des A

u

tels, vafes

»

propter unionem & annexionem prafatas dicta Eccle-

facrés, ornemens, linge & habits Sacerdotaux?

fia Parochialis debitis propterea non fraudetur obíe-

» 19. Quel doit étre confülté, ou le Redeur oà

quiis, & cura Parochianorum nüllatenus negligatur,

35

le Vicaire, pour l'admiffion des Chapellains & au-

35

tres Officians?

fed illius congrue fupportgntur OQerzï confuetg.

)

» 20. Quel, ou le Re&eur ou le Vicaire, eft auto-

QU ERTTUR

» rifé de cotri

ger lées Chapellains pour qüelques de«

.. Quid juris Redori & Collegio Societatis

Jefu , ti-

» fauts?

$5 2 ls

038

" Juknlä RESrONSUM

» 21. Sile Recteur a droit d*i'ntervenir avec les E-

rám populis five, ut hodie loquimur, etiam dareciu-

35

chévins en affaires mixtes, à l'exclufion du Vicai-

ram animarum.

3»

re :

Quarto : fpectare poffünt quoad temporalia tantum;

»2

2. Si le Vicaire doit rehconnoïtre le Redeur

& talis conceffio intelligitur, ut poffint percipere re-

23

loríque l'Ordinaire ordonne des offices & prieres

ditus, & convertere in utilitatem propriam.

tï

3»

publiques, pour déterminer fur la fagon, letems;,

Quinto & ultimo : quoad temporalia & fpiritualia:

h

33

& les folemnités?

Hoc cafü Ecclefia dicitur fübjeQa pleno jure; & inta-

» 23. Sile Vicaire doit reconnoitre le Re&eur ,

li Ecclefia (ait Panormitanus) habent ipfi Religiofi ple-

33

pour avoir fon confentement à l'egard de l'exécu-

nam inftitutionem etiam auctorizabilem quoad popu-

35

tion de la folemnité des Fétes, prieres & offices

lum; nec tunc neceffe eft recurrere ad Epifcopum.

35

extraordinaires;s & fur le tems & heure en quelles

Porro ex formula incorporationis füpra exhibita evi-

j

35

l'Ofice Divin fe doit raifonnablement faire?

dens eft, unionem Ecclefiz Parochialis Oppidi Hal-

» 24. Quel a droit d'étre reconnu, ou le Receur

lenfis per D. Officialem Cameracenfem auctoritate A-

39

ou le Vicaire, pour faire chanter des Meffes folem-

poftolica faciendam, perfonatui & Collegio Patrum

L^

nelles, votives, ou autres, que des particuliers

Societatis Jefu referri non pofle nifi ad primum ex

25

fouhaitent ?

j

quinque modis annotatis, five quoad jus Patronatus

» 25. Sile Re&eur, en fa qualité de Curé primitif,

dumtaxat; quod hodie dici potett jus primitivi Pafto-

ä

ris.

35

eft authorifé de chanter les Meffes follemnelles, &

Etenim cum Summus Pontifex dictam unionem

23

faire les autres offices de la Paroiffe, és jour des

feu incorporationem non fimpliciter fieri mandaverit,

3?

principales Fétes de l'année, à l'exclu(ion du Vi-

nec etiam in ufüm feu füftentationem Patrum di&i

ï

caire !

33

Collegii Societatis Jefu, fed e contra expreffe volue-

» 26.Quel droit le Re&eur a dans l'interne de l'E-

rit, ut Vicario prafentato, remaneant ufüs domus Re-

7

35

glife? & quel droit dans l'externe?

Goralis ceteraque alia dictz Eccle(ix früctus & . emo-

» 27. Sile Redeur, en qualité de Perfonne ou de

lumenta; illaque omnia percipere, exigere, levare ,

j

92»

Curé primitif, f& peut feparer du Clergé, & fe pla-

ac in fuos ufus & utilitatem convertere libere, & li-

ài

35

cer entre l'Euchari/tie (*) & les Echevins?

cite poffit & valeat : illis tamen exceptis, qua Perto-

j

» 28. Lequel doit faire la fondtion, ou le Recteur

natui, & Paftoratui funt communia, quz inter Recto-

33

Qu le Vicaire,loríqu'il S'agitde la reception del'Ar-

rem didi Collegii & Vicarium deputandum erunt di-

3

2

chevéque & dele conduire à l'Eglife.

videnda.

«

x m

» 29. Si le Re&eur peut retenir des offrandes, en

Illud in primisindubitatum eft didam unionem feu

incorporationem nulla ratione cenferi poffe fadam

35

difpofer fans le confentement des Magiftrats, qui

L

en font les adminiftrateurs ?

quoad temporalias quandoquidem hzc omnia pleno

** CS^ es5e

» 30, Sile Redteur, en fà qualité de Períonne &

jure, ut ante, cedere debeant in ufüs Redtoris feu

Vicarii ad curam animarum feu regimen ipíius Eccle-

» Curé primitif, n'eft point obligé à la rédification

» du Choeur &à l'entretien & rédification de la mai-

fiz Parochialis deputandi..

;

» Íon Paftorale?

Praterea cum hazc unio feu ia

corporatio fieri de-

buerit, falvis in ombus & per omnia remanentibus

RESPONDETUR.

juribus D. Archiepifcopi Cameracenfis & Archidiaco-

ni di(tridus Hallenfis, pro tempore exi(tentium

ita

Quando quidem ex ipía formula incorporationis

etiam quod cura Parochianorum di&tz Ecclefiz ac ce-

tera munera Paftoralia per unum Presbyterum fzxcu-

fUM OM €$o 60 ( 79 — £v

potiffimum ttatuendum fit, quo modo Ecclefia cen-

—

L

featur incorporata, quzque jura titulo incorporatio-

larem Theologum &alias bene qualificatum, per Re-

Y

nis pertineant ad Monatterium feu Collegium , cuiin-

&orem Coll

e

gii predicti eligendum, & Ordinariolo-

corporatjo facta eft, cenfent infra fcripti, totum jus

ci prefentan

d

um, atque ab eodem Ordinario exami-

K

Rectoris Collegii Societatis Jeí1, quod in hac incor-

nandum, & tanquam idoneum, antequam officium

poratione fundatur, confiftere in prefentatione Vi-

Vicarii dida Ecclefiz recipere poflit, approbandum

carii five Paftoris, ab Ordinario loci examinandi ap-

& admittendum, exerceri & adminiftrari tantum . de-

beant; qui de cetero quoad adminiftrationem curz

robandi;. & ad curam animarum feu regimen didz

cclefig Parochialis admittendi

quamquam , juxta

animarum Sacramentorumque & aliorum munium Pa-

hodiernum modum loquendia recentioribus Canoni-

ftoralium di&o Ordinario fubjectus exiftat; proutan-

tea fuerunt Redores proprietarii didz Ecclefiz , &

ftis paffim ufurpatum , non dicendus fit verus Patro-

nus fed Paftor primitivus , tamquam qui ipíam Eccle-

funt fimiles Vicarii aliarum parochialium Ecclefiarum,

fiam, titulo conceffionis & incorporationis, quafifü-

zque indubitatam eft, Rectorem Collegii Societatis

am & propriam accepit.

Quod ut. apertius demon-

Jefu, titulo didz unionis feu incorporationis, non

(

habere inítitutionem tituli collativam; multo minus

ítretur prenotandum varios modos, quibus fenfim

Ecclefiz. Parochiales incorporari & íubjici coeperunt

au&torizabilem quoad curam populi

attento. quod

p

Monafteriis & Collegiis Ecclefiafticis, fignanter fzcu-

utraque hzc inítitutio in diftri&tu Halleníi notorie per-

lo decimo & fequentibus : ex variis Juris Canonici

tineat ad D. Archiepifcopum Camera

)

lcenfem , ejusque

Ü

textibus annotaffe Canoniftas, ac inter ceteros, poft

juribus annumeretur.

Gloffographum ad .Cap. de Monachis 12. X. de Pre-

Immo,fi rem penitus confideremus , nequaqam ob-

bendis Panormitanum , in commentario ejufdem tex-

ícurumeft, fupra di&as claufülas, Diplomati Pontifi-

Q

cio infertas , refpicere Canonem Claromontanum apud

lr

tus, qui ibidem notat num. 5. quod quinque modis

b

poffint Ecclefiz fzculares fpedare ad Religiofos.

Gratianum Cauf. 15. quaft. 2. Canon 6. quo ftatui-

Primo : quoad jus Patronatus duntaxat; & hocca-

tur : ne Monachi in. Parochialibus Ecclefiis quas tenent,

le

abfque Epifcoporum confilio, Presbuteros collocents fed

b

fu (ait) non poffünt capere aliquid de reditibus, fed

Y

tantum .confequuntur id quod confequitur quilibet

Epifcopi Parochice curam cum Abbatum confenfu Sacer-

laicus ratione juris Patronatus.

doti cemmittant , ut hujufmodi Sacérdotes de populie

y-

Secundo : fpe&are poffunt quoad collationem, feu

ra Epifcopis rationem reddant.

Nec enim hic Canon aliud vult, quam ut Monachi

quoad inftitutionem tituli collativam.

Tertio

quoad inftitutionem au

&orizabifem 4 dic

eorumve Abbates in Ecclefiis Parochialibus quas ha-

L

bent, Presbyteros collocent; five, ut hodie loquun-

