remanente jurifdi&ione penes Capitulum , quam ean-

in remotis agens, fed etiam de jure. Hinc Epifco-

dem 2d Epifcopum pleno jure devolutam, & Capi-

tum

pum füfpenfüm zquiparare non dubitavit Bonifacius

tulo plane ablat

df

volvt.

am, rurfüs de novo ad Caþ,itulqm,de-

il

"VIIL. 54 Cap. Unico. Ne Sede Vacante in V/I. cum

tol

Epifcopo mortuo, ut quoad effe&um, ut utroque cafü

— At dicetur, poft fufpenfüm D. Sebaftenum a V1

éollatio prbendarüm; quz fpedtabat ad Epiícopum

cariatu, nominatus fuit a fua San&itatein Provica-

jein

rium, cum facultate Vicarii, per Provincias Confoe-

(5

& Capitulum; per folum Capitulum fieri queat.

M

^ Cum ergó Archiepifcopus Sebaftenus non tantum

deratas. D. Theodorus de Cock; eique omnis jurit-

agatin remotis, fed infuper fita fuo Vicariatu au-

di&o & Audtoritas Epifcopalis per dictas Provincias,

uril

'&oritate 'Apoftolica fufpenfus, dubitari nequaquam

ipfamque Dioecefim Harlemenfe

.

Sude

m iis P'rvovinciis- com-

&a

poteít;" quin Capitulum Harlemenfe queat refumere

prehenfam, demandata eft,

exercitium jurifdiQionisfuzx , quz fibi, tanquam Ca-

mprimis certum eít, per nominationem hujus

Qd

pitulo Sedis Vacantis, femper inhait.

Provicarii non effe impletam Sedem Harlemenfenj,

Ü

ü

Pro

Si enim Epifcopo proprio a Paganis vel Schifmati-

ipfamque Ecclefiam manere vacantem, & proprio

cis capto, ant Tyrannorum violentia in exilium re-

Epiícopo viduatam: & confequenter Capitultim Har-

$i

legato, aut etiam tantum in remotis agente, Capitu-

lemenfe re

lo H

lum in jurifdictionem & auctoritatem Epifcopalem

Vacante.

putandum eivïex tanquam- Ca.pit.ulum Sede

füuccedat, eo quod impediatur functiones fnas exer-

Cum autem de jure omnis jurifdictio & au&oritas

ul

cere, & curam füz Ecclefiz impendere; multo ma-

Epifcopalis feu ordinaria devolvatur ad Capitulum Se-

]be

gis Capitulum Harlemenfe füz juri(dictionis exerci-

de Vacante, atque ipfà fàlva maneattoto tem

Iec

cationis, nominatio Vicariiéami

pore va-

Thar

tium refümere poteft, Vicario Apoftolico a fuo Vi-

pfiadimere non po-

cariatu fufpenfo.,

tuit: quandoquidem e

1

a non obftante Sedis vacatio

.PPro quo notandum imprimis, Epifcopum pro-

períeveret.

prium habere jurifdidionem, & regimen fuz Eccle-

Atreplicabitur, licet Provicarius ordinariam jurif-

fi« exercere, jureproprio & ordinario: Vicarium au-

di&ionem, ut propriur Harlemenfis E

pifcopus, feu

tem Apoftolicum, cum non fit proprius Epifcopus

Pralatus, non habeat,

fed hzc penes Capitulum re-

Ecclefiz Harlemenfis, nullam propriam & ordina-

fideats nihilominus,

ad inftar prxcedentium Vica-

riorum Apoftolicorum, hu

riam jürifdidionem, titulo Vicariatns Apoftolici, in

jus juri(didionis exerci-

hanc Ecclefiam praztendere pofle: Sed hzc poteftas

tium eritpenes hunc Provic

arium.

ordinaria refidet penes Capitulum, quod Sede Va-

In refolutione precedentis quzítionis often(um

cante, per defectum proprii Epifcopi, jure proprio

eft, Vicarios Apoítolicos jurifdidionem ordinariam

& ordinario jurifdiétione Epi(copali utitur, &ipíum

in Dioece(i Harlemenfi non exercuiffe,

priufquam a

Epifcopum reprafentat: quapropter licet Conc. Tri-

Capitulo Harlemenfi effent admiffi & re

coguitis ea-

dentinum Sef[f. 24. Cap. 20. de Reformat. Epitcopo re-

que admiffione & recognitione exercitiu

fervet caufas Matrimoniales, exclufis omnibus Judi-

m jurifdictio-

nisordinariz, apud Ca

pitulum refidentis

; ipfis, ta-

cibusinferioribus, tamen non cenferiexclufum Offi-

cite faltem, creditum effe.

Cum autem hic novus

cialem Epifcopi, aut Capitulum Sede Vacante, ejuf-

Provicarius hadenus a Capitulo Harlemen(i admif.

ve Vicarium , ex Quaranta tradit Zypaus ad tit. Ne

fus aut recognitus non fit, etiam ex

ercitium jurifdi-

tei

Sede iVacante Num. 2. .** Quia (ait) non funt infe-

&ionis, ad Capitulum devolutz,

fibi aflumere ne-

» riores Pralati , fed funguntur ipfa jurifdictione Epif-

quit, etiam

jur

» COfpi.

-

Pontificiz.

vigore commiffionis five delegationig

Cf?':

Praterea

VCanitulum , exercitium jurifídi&tionis

Neque enim przfümitur Pontifex, velle Clernm

hi

committendo aut permittendo Vicario, fe non exuit

five Capitulum fua ordinaria jurifdictione privare, aut

füua jurifdidione, fed hac perfeverat radicaliter in

jus ip(1 competens,

u

ipfo Capitule. Hinc rede notat ex Quaranta Zy-

ipfo inaudito, adimere.

Ti

Vidit & hoc Eximius P. Lupus,

dum tanquam in-

pzus Refponfo unico Ne Sede Z"acante, quod Capi-

dubitatum atferuit ,

quod Epifcopus Cattorienfis nul-

tulo, etiam poft nominatum Vicarium, incumbat

lam in Dicece(íi Harlemenfi

ex

follicitudo & cura Dioecefis; quod evidenter fuppo-

habiturus füiffet potefta-

it

tem, f1 ibi proprium Cler

um füpereffe agnoviffet.

tj

nit Epiftola Clementis VIII. ad Capitulum Neapoli-

Indubitatum enim er

at viro huic Eximio, Vicarium

1i0

tanum, ibidem a Zyp«o relata.

Hinc & tradunt Canonifte, quod fi Vicarius fitin

Apoftolicum non habere jurifdi&ienem, nimirum

ID

aliqua caufa füfpedus, ipfüm Capitulum potfit vigo-

ordinariam, quamdiu füpereft proprius Clerus Ca-

u

thedralis, quem in Ecclefia Harlemenfi füpereffe, &

J

re jurifdiQionis fibiinhzrentis, de caufà tufpectatio-

ab ipfà hujus Sedis Epifcopalis erectione fem

per fu-

nis cognofcere, uti videri poteít apud Fagnanum lo-

perfuiffe, fupra manifeftis ar

co citato. Num. 75.-

gumentis oftendimus.

qu

Imo eodem ex capite poteft Capitulum dare Vica-

Praterea, fi Epifcopo a Paganis aut Schifmaticis

NI

capto, velab Epifcopatu füfpenfo, jurifdictio & re-

rio limitatam juriídictionem : aliquorum exercitium

Ju

fibi refervando; quin & datam, juíta & legitima ex

gimen Ecclefizfit penes Capitulum Cathedrale, tan-

i

cauía, revocare, uti poftalios tradit Garcias loco ci-

quam Sede Vacante; indubie & exercitiurm jurifdi-

Gionis, in prefenti Miffionis Hollandiz (tatu, erit

tato Num. 3o1. & evidenter füpponit Synodus Me-

penes Capitulum Harlemeníe, tametfi

u

chlinienfis anno 1609. Tit. 15. Cap. 1. declarans.

füpponeretur

J

* Jicarium femel a Capitulo ele&tum vel confirmatum,

D. Theodorum Cock, no

minatum . Provicarium

It

Apoftolicum, revera jurifdictionis ordinariz exerci-

» pojlea fine Jutta & ;rationabili cauía removeri non

;

tium per Harlemenfem Dicecefim h

d

f

» POJB- $

abuiffe, prou

't

n

Hac di

&a tint, ut pateat, Vicarium, Sede Epif-

precedentes Vicarii Apoftolici habuer

unt.

copali ob defectum proprii Epifcopi Vacante, non

Conftat enim, quod per Decretum Præpotentiüm

Y

habere jureproprio & ordinario jurifdictionem Epif-

Ordinum Hollandiz & Weft- Frifiz, inhibitum fit

ll

copalem in Ecclefia Vacante ,. qualem habet proprius

dido D. Theodoro Cock funétiones ullas' Vicarii

l

illius Epifcopus, fed folum jurifdi&ionis exercitium;

Apottolici exercere, ipfique Clero, quin & omnibus

jpía juriídictione radicali

lum.

*

ter manente penes Capitu-

Provinciarum Confoederatarum fübditis, illum pro

tali ullatenus agnofcere, eiquein exercitio i(tius mu-

!

Ex quo evide

nter'fequitür, faciliu/s pofle exerci-

neris obedientiam exhibere; & quidem fu» peza ar-

-

tium juriídidionis reverti ad Capitulum, dum Vi-

bitraria.

cario eommiffum eft dumtaxat ejufdem exercitium,

publice

Praterea conftat, quod idem D Cock,

edito

Bno casrruto: CatHEDEALI HRREEMENSI,

551

il

"

édito inffrumelito, promilerit, f& ex animo, & quáli:

em, Velad probandüm zelü Atreforum ejüs f«b

i

tum in fe !

e

A

eft, velle obtemperare ptædi&oilDþcfïetb;,'

tüenda promovendaque ré Catholica, vel' denique

dóriec alitér ordinatüm füerit.

ad. commendan

P

1

$ uberrimos fructus e Sacro hoc

28

1

d

:loc ergo ftante. Decreto D. Cock manet, de fa-

Collegio in protifc

?

ios quosque fideles proflüentes,

d

Eló laltem, ab omni fun&tione Epifcopali, & resimi-

opportuna erunt, fi Gimilis neceffitas , qualis 'hoc

ne in qualitate Vicarii Apoftolici, exclufus, non fe-

fcriptum publici juris faceré fuafit, etiam ad ulterio-

if

Cüs ac Epifcopus a Paganis vel Schitmaticis captus.

ra evulganda compellat. "Neque difpliciturám San-

j

"Siigitur, Epifcopo a Paganis capto, Capitulum

& Sedi fperamus módeftám hanc ac humilem jürium

juriídictionem , & regimen 'Ecclefiz habet, tanquam

Capituli nottri defenGionems cum non minus glo-

Sede l/atante; eo. quod Epifcopus de fa&o regimen

tiofüm quamfolemne fitfüpremiz huic Sedi ; id quod

Is

t curám Epiftopalem Ecclefiz füz impendere iie-

olim fanctiflimus illius Pontifex pronuntiavit: Sjcuti

f

Ü

"

queat: quanto magis exercitium jurifdictionis debet

r3

)

dici Capitülo. Harlemenfi competere, quamdiu hic

jura fervamus.

f!ra defendimus , ita jïngulu ïuib*ü:äug Ecdéfis [ua

t

Provicarius, per di&tum Decretum, a fundtionibus

l

nanetplane exclufüs? Maximie cum etiam a Capitu-

APPRODBATIO«CENSORIS.

lo Harlemen(i nunquam fuerit admiffüs.

. Cum uihil Jit veritaie amabilius, G2* hoc Motivum

^ Hzc imprzíentiarum delibaffa füfficiat, pauca e

$

juris, Harlemenfe Cathedrale Capitulum concerneus,

multis, futficientia tamen, uti confidimus, ut qui-

eandem multum illufiret , poterit utiliter impriüni.-

libet zquus Lector debono Caápituli Harlemenfis ju-

"PAULUS ROSKAM, Archipres

re convincatur; plura dabuntur, quz vel ad confir-

Md

(

^Datum Embricz 24- Aprilis 1703. —

mgndam di'&ti« Capituli 'exi;tentiam , &jufque fucceflio-

SEVITS

-

n

"r

ü

^REFUTAT

qpayicuw p s

-OH*VN-SI; C

a

28 N o -

: Ad Ubellmn

, cui titulus ,. Motioum ,.'j'urz's pro C

p

itulo Ca'tbed;?ali Hä(»rlem&zfï,v ,

five Elucidatio ulterior Jurium ejuJdern Capituli. Qa).

van Efpen exarata, & M. de Swaen , ejuídem Capituli.Decano ado

n

ptua) .

. Vindicamms bereditatemi Patrum uojirerum. 1, Macb.. XV. 34

&

e.

MONI TAUAM AD LECTOREM..

H Leäor "Tleophil

-

3

ï

»7- && -2 . d*2 —2 I

N

AJon zelus ámarus , innumerorum nubilofo

hoc temporé mendatiorum adverfus verztatWIf erax $ fed(quo*d

ZT humiliter in Domino confidimus) zelus, fortir quidem ille, aft una Juavis, C2 verax , vindicandi hid-

Teditatem Patriim noftrorum, id eft, jur Antecefforum. Canonicorum Harlemenfium, qui tiuper Motivum

juris edere nos compulit, etiam jhodïe Refutationem hanc Refponfi adverjus MOI?W*?*' ;]ïu , þubua]uru fb

.cere nos coegit.

4

"

Spes erat for

e ut tefliionia Virorum in pratipuis Ecdefie dignitatibus conflitutorum, E5* in dijtipliia

Ecclefiaftica verJatilfinorum , .nec non rationes monentofe , circa. veram exiftentiam Capituli Harlemenfis,

'*

A4n Motiv

l

0

J

,

) juris allegata, lectoricuivis non pretoceupato facile Eþerfu-afjfe*nt,*Vexz]ï,e*re'e)txiamnum hodze Harle.

m

H

; ac legitimum Capitulum Cathedrale.-

(

k

i

3

"

i

mi Verüi

H

r

*

Verum , cum [pretis tot tantorumque Virorum 1

udicis , unaque €9' rationibus , pro vera Capituli iffius

.exiftentia in, Motivo juris addutlis, placuerit Anonymo cuipiam ;. non Latio tanium , Jed C9 Beélgico idioma«

1e, Verüm ac legitinium Capitulum Hatlemente, i2 imaginarium (fi fieri po[fet ) qcjnanealiqubd'phah-

mfma, Sedi Apojtolicte non minus injuriofum , quam Ecclefice Canonibus inirmiicum transformare , Iolv]ïï;fä*by

.mos cenfuimuss tum ut utilitati Ecclefice noftré con[uleremus , tum ut faceremus fatis Sacro Sanctee promif-

Jioni jam pridem facte, obediendi Capitulo Cathedrali Harlementi, eigue fidelitatem exhibéndi, in refu-

tatione hic adjuncia, C9' veram dicli Cap

e

ituli exiftentiam, C vera ejus jurd , pto viribus ( j'alwsjþmper

ii

i

.Veritate €9' Charitate) elucidare.

^

47 113

11€

Porro, . quam .caute fe g

*

eferit Decanus Capiluli memorati

?

;

Jatisfatturus Promilfiori fug Saro-Sauzte,

qua ob[trictum fe norat erga Capitulum fuum s impingeret. iu jusjurandum , a fe olim pre[titum, obediendi

"Summo in terris Vicario 'J. C. maluit ille, dàta quacumque occafione , coram, 'Judice competente, fervatoque

"uris ordine, humiliter d

eimonflrare, quam negOtium tanti momenti turbulän?þ Jciolorum quorumdamn arbi-

irio , per jralum coinmittere dijudicandum.

Mil

H

"

apientia, terrena, animali

$5

Non igitur

Diabolica, (uti metueré videbatur Scriptor ille auonymm')De

- canum Cayituli Harlemen[ic novit , t Motivum juris publici juris faceret ; fed potius

utiis in Dominopie

. fidit). Sapieutia qu detürfüm venienr, pacifica elt,. follicita nempe, fervàre, ubi ea e[t , unitater fpiritus

in viniculo pacis, €9, ubi ea non efl, fublatis pártium ftudiis, pacem deperditam ré[laurares fed Sapientia

TO

fuadibilis,.utpote, mon p

prit, humaneque innixa prudertie ; at aliorum, C9' prafertim. fuþki*i'ojrtum,

.juxta Ecclefice , cequitatisque regulas negotia tratlantium , judicio libenter acquiefcens.

Faxit Deus pacus:

C9 dileClionis , ut, dum nos per adjunclam hanc Refutationem paé

a

:

ifiee, füadibiliterque

E

Nihdicamus hareditatem Patrum noftrorum, id e/1, jus Canonicorum Harlemen[lum , rátioner, €9 te[lijo-

a :

Auias pro véra, legitimaque Capituli Hárlemen[is exiflentia, ejufque juribus , tum, in ]

£al

i

Totivo juris,. zum. im

-ifla Refutatione propofita,; Clementi XL. P. M. tam [

avi

N

tev, efficaciterque referantur, ut poft.hoc facrum

. hoc corpus, non cum Au&tore no[to Anonymo , tanquam inane aliquod phamtafima , Sedique Apoftolicee ikju-

24

!b

a.,!V

z*ilY^

- riofum figmentum explodat ; fed cum precipuis. eju[dem . Sedis Miniftris illud, tangu

"

rüni ac Jogi-

fimum Capitulum Cathedrale, confervande fidelium uuitáti ,. tuendce difciplinze Ecclefiaftica , -

CO

njervandee

" hijce. in. Regionibus fidei R. Catholice vel maxime accominodum , agnofcat , foueat , protegatque,

'.

iffa brevi hac admonitione fubfcribitur., tibi ad obft

üid.

La

- —Hec vota &us, qui pram

Ls aE

.. Leaor Theophile, * "MARTINUS pE SWAEN, $. T. D. Decands

1

tuti Hàrfétsénfii, -

In

(4) Typi: mandasa, Harlemi, apud. Nicolaum Braam , Typographum., Cwm /ppprobatione , antio. 1703,

52

"

M o T 1 VU M Junis

3

n lucem nuper prodiit exigüar quadam lucubratio,

fub hoctitulo: Motiv

unde teítatus eft ,, dumin litteris ad eund&m Ephefi-

um juris pro Capitulo ::Cathwe-

num poftea datis fignificavits cuperefe, ut cum fuis

drali Harlemenf.

Harleinenfibus, Decano fcilicet aliisque Canonicis,

w

Scopus audtoris erat

bipartituss fiquidem hac duo

dulciter conveniret.

conabatur oftendere; alterum manfiffe Harlemi; etiam

- Et,.ne ullum de (ua erga Capitulum zflimatione

]W

iU

ftquam Civitas illa redadta eft füb Poteftatem &

pofteris relinqueret dubitandi locum, eundem illum

je

b

ominatum Ordinum Confoederatorum, . /erum ac

Catzium rogatu Capituli, & ex (ingularierga Virum

legitimum Capitulum , gaudens iifdem jüribus, prz-

iftum affedu, Archiepifcopum

fertim, Sede l/acante, quibus reliqua Capitula Ca-

carium À. creavit anno 1662.

Phijippenferf(ï& Vi-

thedralia, (ub dominatione Principum Catholicorum

Etenim, quis in animum induca

P aipnot o

confiftentia, de jure communi gaudent.

Pontificem in fcientia difcipling Ecclefiafticz vería-

Quid'

Alterum, fuppofita priore hac veritate , oftendere,

tiff«:oum, Virum illum creare Archiepifcopum Phi-

quod merito cenfeatur in praeíenti ftatu, & prafen-

lippenfem , nec non Vicarium fuum Apoftol cum in

tibus circumftantiis Sedes Harlemenfis vacare ad eum

Diocceti Harlemenf1, qui palam profitebatur, íe &

"W

effedum; ut Capitulum:queat uti juribus & jurifdi-

Decanum & Vicarium effe Capituli Harlemenfis; fi

ol

Qione, quz.de jure communi, & ex difpo(itione

vel cum Eximio Patre Lupo Capitulum iítud; imagi-

1

Concilii Trid. Ca

]

pitulis Cathedralibus , Sede Vacan-

rarium ac Apoftolice Sedi injuriofum figmentum, vel

conv

te, competunt.

cum nupero, anonymoque Refponfi ad Motivum ju-

Priorem fcopi

fui partem ftabilire fatagit, triplici

ris audtore, fte lege, fine Canone propagatum Capi-

j&gitj

potiffimum hac ratione,

I. Indubitata, legitimaque

l[

tulum puta(fet; & non potius cum variis Sedis Apo-

T

Capituli iítius eredione, per.paulumIV. Pontificem

ftolice Nuntiis, Internuntüis, Vicariis, Epifcopis,

qum

fadia, quam fubíecuta eít confirmatio ejufdem per

Clero, Popultoque Harlemenfi, Zerum illud

Pium IV.-uti patet ex inftrumento authentico in Ar-

timum effe Gapitulum cenfüiffet?

"

ac legi-

fent!

Turr

chivis Capituli confervato.

Poftremo, primam fcopi fuüi partem foli

deftabilit

IL. ViroruminEccle(ia Primariorum, Nuntiorum

auctor Motivi, per dilucidam eorum omnium refu-

Kcrip

Apoftolicorum, Vicariorum S, Sediss aliorumque

tationem , quz Ex. P. Lupus, occafione collationis

[ut p

fede

teítimoniis, qui pártim precipuos Capituli iftius Mi-

Paftoratus in Buyten-Velden : quam fibi afferebant

niftros, Vicarios fcilicet generales Decanosque agnot:

competere Canonici Harlemenífes ; objecit; afferens.

fcrip

cendo, eos honorando, jubendoqueut ab aliis ho-

L. Eximium illum P. falfo fuppotuiffe , Canonicos

mini

Catur

norentur; partim, concordias cum Capitulo ifto in-

omnes Cathedrales, una cum Epifcopo fuiffe extin-

eundo, in quibüs Privilegia illi reliquere, qua non-

€&os, ac proinde & Capitulum ipfurn interiifTe. . Quam

Quas

nifi Capitulis Cathedralibus.propria funts imo eof-

vere id atferuerit an&tor Motivi, liquebit, dum ne-

li d

dem, quos Capitulum Harlemente Vicarios fuos ge-

ceffitate id exigente, Catalogus Canonicorum Har-

;

magi

nerales, Sede /acamte, crearet , & ipí1 Vicariosfuos

lemenfium.in lucem proferetur.

Jus

per Dioecefim Harlemenfem creando, dilucide de-

II. Ottendendo, Epifcopum Caftorienfem non tan-

L

clararunt, perfüafum fibi effe, fuo adhuc tempore

mo

tum agnovitle Canonicos Harlemenfes , tanquam Ca-

exiftere Z/erum ac legitimum Harlemi Capitulum.

thedralis Eccleüa: Canonicos; fed & voluiffe, ut &

lis d

^ Addi pradiáis poterant variorum in Belgio Epif-

fideles omnes Dioecefis Harlemen(is, pro talibus eos

D

coporum teftimonia, qui variis temporibus Capitu-

habeant; quorum neutrum pratítare potuiffet, nifi

RU

lum iftud tanquam ZVerum ac legitimum Cathedrale

exiftere Harlemi cenfuitlet verum, ac legitimum Ca-

» àl

Capitulum fufpexerunt.

pitulum Cathedrale.

»h

Extat in Archivis iftius

Capituli ada, in quaanno

inferta eft.-

Ada hxc integra Motivo i.urïfs

» «

1636. de confenfu C confilio Epiftoporum praf[iden-

. Denique;

'demonftrando quam optime hzc duo

»Q

tium, Gandavenfé Capitulum ac Harlemente anti-

confiftere, nimirum, quod Vicarius Apoftolicus in

N

uam inter fe amicitiam ac.focietatem renovarunt.

Dioece(t habeat jurifdidionem ordinariam; & Epif-

» G

d-

Unde & D. Judoco Catzio Capituli Harlemenfis De-

copalem, & nihilominus, quod in eader etiam füb-

».

cano, circa id tempus Gandavi exiftenti, locus in

fiftat Capitulum Cathedrale; penes quod refideat

y KX

Choro aflfignatus e(ter

egione D. Decani Gandenfis.

omnis ordinaria, five Epifcopalis jurifdictio, Sede Z/a-

»

[

LU

, Quid? quod vel ipfi

'atres Societatis Capitulum

cantes cum integrüm fit Capitulo ifti, exercitium or-

» 0

Harlemeníe, tanquam verurm ac legitimum Capitulum,

dinariz iftius, five Epifcopalis jurifdi&ionis, pro pa-

» 0

agnoverint; nifi enim, uti tale, illud agnovitfent,

€is ac unitatis amo

tere.

E

re, in quempiam a*l'iumf ftransmif—

numquam coram Illuftriffimo Nuntio Apoft. Fabio

»

Lagoniffà adveríus Capitulum in materia jurifdidtio-

Quis poft tantam tantorum Virorum , 'te'üiumque

»t

nis Paíftoralis litem conteftáti fuiffent; fecere id ta-

nubem credat, ignotum aliquem feriptorem , in li-

men circa annum 1635. in controverfia füper exerci-

b U.

bello, fine lege, finé Canone, id eft, (ine nomineau-

»ü

tio fun&ionem Paftoralium in oppido Enchufàno, uti

&oris, fine nomine imprefloris, (ine nomine Cen-

aperte liquet ex fententia tupramemorati Illuftriffimi

foris, fine ulla cenfürz formula, in lucém protrufo,

D. de 3. Septembris 1633. cujus hic erat tenor: Di-

dior

aufum effe, Capitulum Harlemenfe, ( quod nervüm

l

cimus C2 ordinamus , non. licere Patri Theodoro de

merito dixeris Dicecefeos Harlemenfis) ac fi foret

&d

*Sfonge exercere Enchufce Pafloralia, aliaque Sacerdo-

imaginarium dumtaxat, aliquod figmentum , Sedi

talia minia, excepto Sacro , nifi de Parochi fcitu €9'

Apoftolice non minus injuriofüum, .

E

add

quam !cgibus &

ilit

liceniia

Ms d

. A&a hac integra extat in Motivo juris p.

,

Canonibüs contrarium explodere ?

li

VIL —

Contemnendum potius, qudm operófe refütan-

Denique Capitulum Harlemenfe agnovit Illuftriffi-

dum putarent forfitan nonnulli libellum iftum, tot

C€p

terr

mus D. Fabius Chi(ius, dum ad Traüum Rheni Nun-

requititis ab Ecclefia. conditionibus deftitatum; aít

tium Apoftolicum ageret, creatus poftmodum $.

quia íCitur, veritati hon minus quándoque nocere

Dor

Pontifex füb nomine Alexandri VII. dum in confe-

importunum filentium, quam phaleratam fal(itatis

hus

Vi

crationellluftriffimi Ephefini, D. Balduinum Catzium,

füb veri fpecie affertionem, hinc vifüm fuit expedi-

uti Przlatum vel in dignitate conftitutam voluit ad-

re, brevi aliqua refutatione, vera a falfis, qua in

p

hibere. Cértum quippe eft, tali ipfum in dignitate

fcripto illo continentur, difcriminata, le&torum ocu-

ap

conftitutum non fuifle, nifi

üti

quatenus Capituli Har-

lis, judiciisque fübjicere. . Hoc ut fiat dilucidius,

lemenfis Decanus centferetur. -

quz dicendaerunt, induo Capita, ac fingüla horum

—

Vi

Car

| Quqc!giggm.iüi judicio fuo .firmi.ter inhgcfgri;, ab;

in plures aliquot P?l'?ïgfäp hos, diftribuemus.

CA-

de

d

$53

Pno CaPrTULO CAT.gszMEL HAREEMENSI.

Qsf

hf

rerüm, ac circumftantiaru'fn : V*.þ G. þacää;-þäf*fe'cu,-

li

tionis, &c.. differentias confideratis: fed dürntaxat de

DC

bþeääitllï, ab Az,zfïdre Motivi juris undate affertutn,

iisdem, confideratis fecundtim primam fuatr iniftitüs.

" &? ab "u&oye Refponfi ad illud . |

j

tionem, ac no

fl0ne

otivuta infundaté

nem.

1

nimpeditam eorumdeém Vce;nïäfäätïio-

]

&egatum e[fe ,, Capitulum Havlemen[e , non tantum

lnum

III.- Obfervatu dignumieft, qnod ad cóuiftituendam

Ifüm

— futffe fua 12 eve&tione, fedtg fuoin progre]fu permau-

1

Y

a fl e veFuth acïlflegitiMum'Capitulumg

abfolute Verum ac legitimitüiri Capitnluiti Carliédrale;

amplius aliquid requiraratétor Refponfi, quarm juxta

luiff

90 ï.

omnes abfolute neceffarium in finem iftiim eeóféstur ;

nimirum, ut cónftet Capitulum illud ex p?rviburfra-

Iero.

| Phl.

Quid cenjäzzdu;n de Jeffäitz'one » Ceü pot'z'urzä defcviptio-

duatis, i

i[que in digmitate conflitutis.

Scitur quidém

ue Capituli Cath

edvali$ ab 4u&lor

$

.

cum Ex,

;

. Lupo; antiquam e[fe Ectlefie vetulnm, €?

t

e Mw(fä "

le&

concinata ?

con[uetudimem , ut — Capitulum im. tribus! Cauonicis,

Capituli autem us poffit faloari im um0j quodvero

$; [l

ex tribus illis Canoniéis diio ut minimum debeant effe

Re&e monet lectorem fütim: Refponfi au&or' dé

5

Vi

duobus; Pagina l. Refponfionis fuze.

in dignirate femper pofiti, tiefcimüs:

, vel

I. E(t, ante omnia, ne de nomine fit difputatio,

Denique, ut quid magis in Concilio Trid. a«Cano-

1l JU.

conveniendum effe , quid intelli

nicis Capitulum Cathedrale conflituentibus, requirit

i

légitimum Capitulum Cathedrale

äatur per véeruin ac

auctor, ut fint prebendáti, & Chorum frequenrent,

DO

ll, Eft, omnem definitionem , a 744 Jex 203.

quam ut ve/Zitu decenti tam im Ecclefía, quam extra

JDiSy

$. de Reg. juris, periculofam effe, Locum id habet,

affidue utattuv ; ab illicitis: venatiomibus , aücuüpáis,

Qi

tum in definitione e(fentiali, in qua natura, five ef*

cboreis , taberuis , lufibu/gue abftineant , atque. eg sno-

fentia rei definiendae , non eff facile cognofcibilis;

vutn int

e

bilit

gritate polleant , utmevito Beelefid Jenatus dici

turm vel maxime in definitione accidentaria, five in de-

poffint ?

t

efu

Ícriprione , utpore in qua natura alicujus rei explica-

—X Utrumque e

nim' Concilium "Pridentiüüri réquirit

0f

ibidem; An forte rationi , Ecclefizque' décori con-

tur per accidentia iflius rei, non tantum ex effentid,

n

fed etiam ex arbitraria hominum difpofitione rei de-

pruum pater auctor, in Canonicis vefZitus laxui de-

$,

Ícripte;compertentia,

Etenim, cum arbitrariaifta ho-

ditis, venatiouibus sWiifif, aucupüs, cborelé , taber-

C05

minur difpofitio , five ob verborum, quibus notifi-

9is, lufibufque alearum, chartarümque vacautibüs; Ca-

(

catur, obícuritatem , five ob ignoratas exceptiones ,

pitulum polfTe fubfiffere, modo prebendis |dotati,

r

quas fuis in difpofitionibus pati volunt, aliis perfaepe

Chorum ad pfallendum frequentent ; & i(thic: Capi-

ne

fit dubia, nil proclivius, quam minus aliquid , aut

tulum ultra non extare, ubi etiam preter Capituli

lat-

Toagis, ad rem illam conftitnendam in defcriptione

Canonicorumque culpam omnem, rieque praébendae

ejus exigere, quam inftitutores requifierunt,

ab ipfis percipi, neque Chorus in finem pradictum

af

Lubet experiri, an periculum iftud evafetir omni-

frequentari poflint; licet aliunde ab illicitis fibi cávedz

(

rnodis Refponfi auctor, in fua illa Capituli Cathedra-

tes, & verbo, & exemplo , & aliis pieratis- exérci-

t

tiis aedificent Ecclefiam Dei? Non ita: ceüfebat olim

lis defcriptione Pag. 1 r. propofita.

e0$

» Quorum inquit (Capitulorum Cathedralium )

Guiljelmus Parifienfis fcribens, ** quod Cariotlicus no-

nil

modernum flatum & defcriptionem exhibet Coa-

» nen fit ojfici , operis , & mülitie clevicalis? non au-

b

V

?5

cil.T'rid, Seff. 14. ut fcilicet Capitulum Cathedra-

». tetit vedituum , prebendavum, aut' emolumentoyüm.

Itl

2

De Collat. benef, cap: 4.

le fir Magiftrratus, & corpus quoddam Sacrum,

2

conítans his partibus integrantibus. [epifcopo ran-

Ultro ex liis confequitur, qüanto Capitulümr Ca«

0

»

quam Capite, Canonicis, iifque omnibus preben-

thedrale Harlemenfíe di(criminr expotitütn foret', f

(l

»

dátis, aliquibus graduatis, & ex illis quibuídam in

juxta defcriptionem & judicium auétoris Refponfi ad

»

dignitate conítitutis , ut tetidem venerabilis- illius

Mbotivuut jurit &c. caufa ejus decidenda foret;

jf

i

»

corporis membris , cujus vitales ac propri& aétio-

Aliam ergo Capitult Catliedralis definitiotiem , five

edt

,

nes fünt , üt in eo Epiícopus, prafideat, regat,

de(ï:riptionem ; proponamus in fequenti,

^

29

doceat, corrigat, & Canonici ei adfint confilio &

0f

3»

opera, in Choro ftatutis horis pfallanr , refideant,

$. TL

»1

2

officia divina per fe ipfos exerceant. ,,

lt^

His fübjungit auctor Refponfionis;

"ditera Capïtu-lz' C()'t/)edm?ir defcripiio,

» Hee fünt partes Capituli Catliedralis, haec. offi-

üe

2

cia, hec ejus infignia propria, fine quibus moder:

Capitulum Cathedrale'recte de(tribitur' effe' Mapi:

?3

na Ecclefize difciplina nullum aliud Capitulum Ca:

ftratus, five corpus quoddam Sacrum ,. cui faltem id

J

u

thédrale vel admittit, vel recognofcit. .,

fui exordio Epitcopus tàámquam' caput priefectüs 'eft;

cujüs mermbra'ab initio füerunt' Canonici priebendàti,

n

' Plüra circa defcriptionem iftàm — obfervatu. fuqt

f0

:

digna,

d

(aliqui faltem)' gradüati, & in' dignitàte" conftirüti ,

l

S

i ea omnia, quz ifthic'a Refponfionis au&ore

quibus obligatio impofita eft, dum aliunde , & legi-

m

ad conftituendum Capitulum Cathedrale in medium

urre non impedirentür, ftatutis Horis'in Choro pfal.

re?

adducuntur, eum in finem ita fint neceffaria, ut /ize

lendi, refidendi, officia'divina per'feipfos exercendi,

di

veftita' decenti ram- ia Ecclefiaj quam eXtrá'uteridi;

illis 3noderza Ecclefie difciplina mullum aliud Capittlum

Catbédrale vel admittat vvl recognoftat; ergo & de-

ab illiciris. verrationibus',: aucupiis, " cloreisj- tabér-

€

nis, lufibufque , abftinendi,. atque'ea 'mórüm'inteatri:

cepti effe ;

&alios dicendi int decepiffe Nuntii, In-

ot

ternuntii, Vicarii Apoftolici omhe$, qui éoipfo rem-

ràte effulgendi, ut. merito Ecclefia' fenátu$* diei pofi

fint ; fic ut fácrum ' Hoc'corpus in füi progreffa. tót

jt

pore, quo certum eft, Capitulum Harlémenfe parti-

Tc

bus illis omnibus non conftitiffe, neque officiis iftis

faltem conflet Canonicisqualificatis, legitimeque'pro-

vacaíle , neque infigniis iftis ornátum fuiffe, utpore

P

7

J$

lent. -

.ga;'is, quot ad *Capil"üliï conüïïäntiam | réquiri ifbj-*

l

proprio orbatum Epifcopo, Choro, &c. illadtamen

agnovere zagquat verumn ac legitimum Capitulum ,

Sive fecundam l

ianc,, five primam iüam; actoris

iil

utique Cathedrale. — Hoc vero quis de tot, tantifqne

Refponfi; quispiam amplé&tatur: Capitüli" défériptio-

Viris, difciplinae Eccléfiafticee peritiffimis, vel füfpi-

nem, faréti cogettr; Capiculum Harlerieafe'a-primia:

J

füa ere&ione, id eft ab Ahno r$59. faitfe- Zei um ae

cando puter ?

$

II. Conciliu

m Trid. SefT. 24. Cap. 12. non agere

/?;.gf((ihiï:fii Capitulum Catbedvale,

de Capitulis, ac Cánonicis, jüxta omnes temporum;

Y y

Agnovit

Supplem. Oper. F'au l?f[)en Pars IV.

E

354

MoTüivuw Juz xs

i

T

Avgaavit hoc auctor Refponfi , dum refþiciehs ad

fed coufra&lan, atqu&l e-verjbm effe. |Atque hociit ei

perfpicaum eft, ut fólam hanc ob ratioüém intrepide,

ud

defzriptionem Capituli: Cathedralis a fe propofitam

[

Num.1rr«fÍcripfir; * has partes , has proprietates

jam in antecefTum , id eft ad Num. VI. affereret, vel

» habuit Capitulum Harlemeníe, quando anno 15 9.

» fola hac ratione extin&tum , & moraliter mortuumi

jfh

» inflante Philippo Il. Rege Catholico, a Paulo IV,

» efle Capitulum Metropolitanum ' Ultrajectinum;

» Pontifice eretctum eft (ecundum Canones , & ordi

,

L

Middelburgenfe, Daventrienfe, Groningenfe , &

u

hd

)

eon

nationes Conc. Trid. atque ita. Zerus ac hgitimum

Leovardienfe, Qusfo, inquit, quis nos docebit

fuit, utpote fecundum leges Canonicas , legitime or-

» difparitatem? nimirüm inter Capitulutm Ultraje&i-

g

dinatum & compofitum,

num & reliqua jam nominata, qua ob rationem a fe

fat

.. Si fecundam .Capiru

li. Cathedralis defcriptioneth

allevatam afferit omnino intériiffe, &inter Capitulum

mox allegatam probes ; liquet manifefte Capitulum

Harlemenfe, quod, non obítante ratione hac aucto-

ris Re

f

Harlemeníe, non tantum in prima fuiere&tione, fed

poníi, pretendit fe etiamnum in priftino füo

& hodiedum effe Zerum ac legitimum Capitulum, quia

jure perfiftere ?

N

2 Oblelt qUI

omniaad conítitueudum Capitulum Cathedrale iítain

demfibi, pergitidem, au&or Motivi

fn

deícriptione requifita, illiapprime convenjunt, juvat

» hanc replicam , at folutionem omifit , quia eam

hoc diffüfius nonnihil in frequentibus aliquot $. $. elu-

» non invenit. ,,

:

cidare.. Sit itaque,

uam haec gratis a(feruntur! fiquidem folutionerri

fufficientem attulit fcriptorille, non ex eo quidem pe-

g. l I Io

titam, quod Sedes Epiícopalis étiamnum fubfi(teret

Ti

in Dicecefi Harlemenfi, & non in. Dicecefi Ultrajeéti-

del

du Capitulum Catbadrale adbuc /i:b/i/iai, licet. Sedes

na, fed in eo potius fundatam ; quod in pofteriori,

gm

Epifcopalis per. tempus aliquod. motabile per

eique fuffraganeis Epifcopatibus potuiffet defeciífe

om

Clerus Catholicus, &non in priori.

d

proprium Epifcopum uon ampleatur ?

» Quid fit de hodierno iftorum Epifcopatuum Ul-

&l

Capitulum Cathedrale non tantum in prima fui ere-

um

)

trajectini; &c. — Clero, ait au£tor Motivi, . hic in-

pl(c

&ione, fed & toto exiftlenriae fuae tempore actualem

» quirere non libet: Hoc certum; una in Diccefi

£0lj

Epifcopifui praefentiam. (quantum

?9

poífe períeverare Clerum Catholicum, & eode

quidem fieri id po-

1»

L

*

teít) defiderare, manifeflum eft, .

tempore in aliis penitus interire. ,,

n

Etfane, quid equius, quamutcorpus fuum caput,

Aliam folutionem fi opter auctor Refponfi, illam

&

ut facer Magiílratus füum defideret Praefidern ?

( utinauditur) brevi dabunt D

D. Ultraje&tini, jura fui

Dui

Et hinc, ne defuncto primo Antiftite, & corpus

Capiruli & ipfi volentes tueri,

Tor

iftud fuo capite, & Magiítratus ille fuo diutius prive-

Etenim, ut nuper unus ex ipfis afferebat, num-

bil

tur Prefide, caute ab Ecclefia provifum eft, ur ( ubi

quam illi fs hac in parte cenfuerunt Harlemenfibus po-

pa

commode id fieri poteft) quantocius novus íuürroge-

fleriores , neque confentirentad eum fe ftatum reda-

Àr

tur Antiftes, -

$

Cos effe, ut Capitulo füo, aut Clero illud repreefen-

Sollicite inculcatum

id voluit auctor Refponfiad N.

tanti , jus pritinum fervari nequiverit. Er hinc ma-

ni

12. in hac verba.

rito illis caufam fuam relinquimus defendendam.-

de

» Dicit S. Gregorius: Sacri Catones ultva tves tnea-

$I

» f65 Ecclefiam pracipiuut uou vacare.

Id voluit Con-

Ad alia Capitula quod attinet , difparitas in eo ve-

qu

» cilium Carthaginenfe V. ,. . . & Sacro Saucta

riimillima eft, quod ob majorem perfecutionis atro-

$«

