mentum , cui talem interitu

m füper-

1l

35

lus in ejufdem Epifcopum eligi aut ad eandem Ec-

ftruunt: nempe Canon ille

quem diximus 7z plerif:

2»

clefiam promoveri poffit, praterquam is, quem

que. Quod ut rite fiat ipfa C

anonis verba inmediam

lg,

?

nos, tanquam Dux Brabantie &:Comes Hollan

4

proferre libet: , ** In plerifq

ue Ecclefiiisn

edum (quod

M

21

dig. & civitatis ac patriz Trajecdten(is Dominus, fig-

22

dolentes referimus) pretidio

facultatum privatis;

35

nificandum, infinnandum, nominandumque duxe-

?

fed & Clero carentibus -&

t

??

rnmus..... cupientes ut eundem Dominum Fre-

P»

multos trequenter,

populo ' Chriftiano,

l

& Religiofos prefertigs; im:

(

33

dericum ( Schenkium ) in Archiepifcopum, &

2

provide füuperiorum

provifio ad Ponti&catus affa-

325

Ecclefiarum veftrarum totiusque Dioecefis Prala-

b

mit honorem , q

ui nec ut ex

tum deite eli

Py]

pediret prodef(fe;

n

gatis, a(fumatis, &pl:æfiCiatiS. &c. ;,

nec pr&«eíle ut deceret valentes

, inftabilitate va.-

ï]*

ide Batav. S. p. 2. fol. 1c.

?5

gationis & . mendicitatis o

pprobrio . ferenitatem

Haudalia via Succeffores Schenkii, Sasboldus, R o-

25

Pontificalis obnubil

ant dienitatis :

li

venius, & Torrius, ad dignitatemillam evedti fünt.

P

tur

Volentes igi-

ut nullus de cztero quant

El

acumque dig-

!

Illi enim a Rege Hifpaniz, qui tum fümmam in has

??

nitate przpollens (ni(i 1

pe

ciali füper hoc auctori-

I

Provincias poteftatem necdum abdicaverat, non an-

)

tate Sedis Apoftolicz: ful

(ü

te nominati funt Summo Pontifici, quam ab Ultra-

»

videat Cathedrali Eocclei

ciatur) de Paítore-pro-

d

nE ,

(ibi qualitercamque

jedenfi Cleroeffent eledi. Id, ut ceteraslprobatio-

?5

fubjede, qum Clero careat

"

*

C9* fubditis Chriflia-

nes preteream, ex ip(ius Torrii manufcripta relatio-

nis..... Íane circa praf

atas Ec

ne conftat.

Ubi primum hazc narrat de Sasboldo:

33

clefias-praemiffà (1c

fpecialiter providenda decern

imus., quod circa

» À Clemente igitur Papa VIIL. ejufdem DBelgii Prin

»

provitionem quarumlibet alia

rum facultatum fü-

» Cipibus inftantibus; & Clero eligente, confecra-

25

periorum nec coractáre intendimus;

j

» tus eft. ,, ... Deinde Rovenii inftitutionem refe-

)

nec ultraju-

ris communis limites ampliare.

rens fic profequitur ,

* Sasboldo Voímero , earun-

Sane qui Canonis iítius ver

^*

pa vel obiter éxpende-

» dem Provinciarum Clero eligente , fereniffimis

rit, (1 Ecclefiz Ultrajectent

$

Is ftatum vel tantilla ex

» Principibus Alberto & I(abella Clara Eugenia pre-

parte cognofcat, planiffim

5

e intelliset nibilin Cano-

» fentantibus, & Paulo V. Pontifice confirmante.

ne dici quod Ecclefiam illa

» Anno1614. fuücceffit Philippus Rovenius, Daven-

Canon agit de Ecclefiis;

m aliquatenus contingat,

l

Clero populoque Chriftianó

» trienfis, $. Theologiz Licentiatus, quondam Pro-

carentibus Eccle(ia Ultraj

edtentis turbatiffimis etiam

» feffor & Seminarii noftri Colonienfis Prazfes.... **

temporibus centenos at

que centenos Paftores ha-

um ità pergit:

*. Rovenio, indignus ego; eligen-

buit: qui centenis Cath

:

olicorum milibus curam im-

» te Clero, & Rege Catholico probante, atque prz-

pendebant.

Atque ádeo

jn catü prop'pü;o nullus eft

35

' fato Rovenio prefentante, Coadjutoranno 1640.

eft locus huic Clementin

«

:

)

35

a S. D. N. felicis recordationis Urbano VIII. da-

. Quin potius jus Election

?5

is falviim integfumque

tus, atque vigore Brevium Apoftolicorum S. D.

Capitulo relinquendum efl

et ex illamet Clementina

N. étiam felicis récordationis Innocentii X..anno

concluditur.

* Circa provifionem aliarum quarum-

1647. 19. Maji, Monàáfterii Weftphalie a Veítra

» libet Ecclefi

arim; ait Pontif

ex, facultatem füpe-

etiam Sanüitate tinc Nuntio Apottolieo extraor-

» riorum nec coarédare intend

imus G9v ,

Itaque

3

)

dinarie Epifcopus Ephe(üinus

patrimonii ao

cum .Ecclefia Ultrajedtenfis à!

ia fit ab illis Ecclefiis

»

modici titulo confecratás &c. ,,

:

qua& Glero populoque Chriftiano d

Cum inftitutio quatuor iftorum Ult

raie&enfium

eftitutz füunt, f&.

quitur.illius facultates , verb;

Epifeoporüm , Schenkii,: Sasboldi, Revenii & Tor-

copo, coar&andas non effe.

gratja in eliigendoEpif-

rii, pofteredionem novorum Epifcopatuum &-con-

: lmo taàntum abeít Ultrajedtin

am Ecclefiam -'ttuic

ä

ceffam Regi norninationem facta fit, idque femper

collapfam fuifle,

cum Hifpaniarum Rex fupremarm

5

per ele&ionem Cleri, quis non videat luce meridia-

poteftatem.in ha

S Próvincias abdicavit ; üt econ-

na cláriuseffe, juri electi

trario ab illo terá

tum.

"

j

onis nullatenuseffe deroga-

pore cuituim'Religionis Catholica

.quietius atque: li

berius exerceré coeperit, & nume-

Atque h

e q'uidem» (üffic

.

rus Catholicorü

m plurimum accrevérit. :

iant dfei Jure ,ï/xþo'mi-nat-iö-

Itaque nullo veri colore dicitur

ï

msRegxo Mconce[fol.x

rum anno. 16

, quía fürimá re-

à

48. in Acatholicos m

Odefatores tratis-

latg eft, Eccl

efiam no(ítram cóncidi(fe, il

l

in eligend

liüfque jtis

eine.

$

9 Epifcopo ob éandem caü(üm

äxtirï&uäï

,

Quod Iäccgäj'z:at Tfajef?en]'vy ]u.rfuum ;nm;z' perd:derzt an-

.. Abillo quidem tem

| no—lj1'6 48 quo Rex -Fædgfatqr Rro vznczaa: -aþäic;z vit.

fie noftte fübinde i

p*o'r-e Romanide rebus Ecciä-

4

C jüdicare vi(i fürit;

quáfi óri-

Supere&ut exammemus anEccleGaUltra;e&enfïs

.nia apud nos;

intérüffent ;

& ob éam caülati jura

Jus eleàionis perdiderit

noftra nonnunquam ab Aul

a Rege Hifpaniz factam.

poft fole;nggm gþdiqgt?nem

iA

a Romara neglectá fünt.

Quod primum quidem faà

um eít anno 1656. cum

Q-

398

RrsoLuTIo DD. ILOVANIENSIUM;'

: Adhzc (i ex fimilibüs alieni juris Ixfinibus confe-

. Dominus Metzius Epifcopo "Torrio datus eft Coad-

jutor. . Uterque tum agebat Romz. : Cumque de-

quentia quzdam trahi poffet in commodum laden-

fignatio Coadjutoris jam in procindu effet, & Tor-

tium, nonne taüm iis ex ipfo fuo delidto, id e(t Ca-

nonum Ecclefiafticorum violatione, auctoritas ac-

rius hanc defignationem fine electione Cleri fa&am,

T ER mE— —— — w*

adeoquejuribus illis contrariam, eidem Clero ingra-

crefceret? Iftud autem primo quidem abhorret a ju-

tiffimam fore przvideret; ad precipuos e Capitulo;

re, nam /locupletari aliquis non debet cum alterius in-

RESEN

—

juriaveljactura (a): quod imprimistum valet, cum

Schadeum nempe & Neercaflelium , litteras dedit,

in quibus fic illos alloquitur: ** Duo vero in prz-

ipfe locupletandus effet injuriarum auctor. : Deinde

» propera hac, &nunquam provifaa me propofitio-

& re&z rationi contrarium eft, que delinquenti po-

tius poenam vult irrogari quam favorem impendi.

ha — BR u- MR d

5

, neconfidero Clero foreingrata; fcilices quod ob-

, truditur non ele£fus, & quod confuetudini intro-

» du&tzcontraibitur. Hinc expreffum dirigendum

Quare licet Clerus, nullacivilis poteftatis auctori-

tate fuffultus, iftas juris lefiones invitus tolerare de-

, duxi Venetias, ut & illinc & dein Colonia curfo-

buerit, haud propterea tamen Jus ele&tionis ami(iffe

?)

res advolent cum prafentibus ad V. A. atque ad

» D. D. Neercaflfelium & Dammium; ut fine mora

dicendus eft.

confilia conferatis,; & mihi nominetis, quem aut

Ad. Neercaffelium redimus. . Qui cum legitimà

»

? 710 fGlö

Cleri ele&ione & Pontificia etiam confirmatione

*-— « UC UC e o

45

quos proponi malitis. , — Vide Bat. Sac.

Torrii. Coadjutor effet, füccedere Torrio 16. Sep-

460.

Verum nimis fera erat ejus folicitu

ilo

; nam

interim Metzius perSummum Pontificem Torrio ad-

tembris 1661. defuncto mox debuiffet.

Verum per

*

D

illegitimam Catzii defignationem paulisper impedi-

-2 €b £

junétus eft Coadjutor.

0

Sic Cleri quidem jus in hac Coadj

utoris cfeatione

tus, tandem 18. Maji 1663 , quadie Catzius vita de-

[l

violatum eít; fed fimul perilluftri Torrii teftimonio

fun&us eft, Cathedram Ultraje&tenfem afcendit. '

j

jus illud firmari, & Clero (ine dubitatione afleri vi-

Hujus ergo Epifcopi creatio reGe ac legitime per-

demus : adeo uthanc Coadjutoriscreationem Clero

actaeft. Cleruseumin Coadjutorem elegerat, Pon-

non eligente fadam haud dubitet appellare ingratam

n

tifex ineo munere confitmaverat: tandem ordinario

ebirü[ionem. -

Coadjutorum jure in demortui Antiftis locum fuqf

p(

Illegitima €

oadjutoris illius defignatio plurima &

ceit.

t

ingentia peperit mala, & pauciífimos fructus ; fed

K

Quemadmodum i(ta Epifcopi creatio juri atque

ne plura & majora mala confequerentur, prohibuit

zquitati confentanea erat, ita etiam mirum in mo-

divina benignitas.

Metzius enim ante Torrium ex

dum donis cocle(tibus ftipata fuit3 non ex eo tantum

l

hac vita evocatus eft; ita utanno 1661. aliquot men-

capite, quod per excellentes gratiz & naturz dotes

d

fibus ante Torrium ;mortuus , nunquam fuerit Ui-

uberrimos fru&tus exlabore füo collegerit, fedetiam

traje&en(ium Archiepifcopus. Vide Dat. S

quod fru&uofiffimam muneris fui adminiftrationem

t

- Metzio vita fun&o ftatim res legitimo ordine per-

adz funt;

Neercaffelius enim a Clero eledtus & ex-

per longam annórum feriem produxerit.

Il

Neercaffelium, anno 1686. defundtum, per legi-

petitus eft Coadjutor,

vin eoque munerea ifgzaþiäce

timam Capituli UltrajeGenfis eledtionem excepit De-

confirmatus.

trus Codde, qui anno 1710 e vita migravit: ab illo

.. Verum cum Torrius haud multo poftvita exced

.e.

Cum

autem tempore Sedes U!traje&ehüs vacat.

deret, altera juri Capituli illata eit injuria.

erim Neercaffelius, ut Coadjutor, debuiflfét fucce-

Sed duim ego hic feriem -Epifcopomm'texo ; forte

dere Torrio , fuffedus eft illi: Balduinus Catzius.

eft qui

o

d

bjiciat, eos quos enumeravi Epifcopos, Ul-

Catzium iftum Pontifex Alexander VII,' cum ante

trajectenfes dici non poffes idque tum quod Epifco-

Pontificatum in his partibusageret, prafens cozno-

pi Ultrejedlini nomen non gefferint, tum quod fe

verat, & magni fecerat. .Quare cammodo Pontifex

tantum Vicarios- Apoflolicos ,. & in pa

r

?

ribu:**-injïde-

effet, Torrii füccetforem defignavit.

lium, 'j,ut VQ,Canvtf' qubgpo; nqminaveri*rxï.t:;

'Tolerabilior quidem fuit Clero alterahzc juris fui

violatio, nam. ipfemet Catzium jam.bis in Coad;u-

Sed his breviter repono, primo deem*qund cau-

e

te . admodum ab(tinuerint.a.nomine Archiepifcopi

fi

torem elegerat: primur quidem Rovenii, deinde

Ultraje&enfiss idque ob eaídem rationes ob quas

Torri. Etipfe Pontifex jam inde ut Coadjutorem

"

'TIorri con

Yürmaverát, fed munus illud gCatzio con-

Collegium Vicariatus Trajecten(is diximus abftinuif-

ftanter fuerat repudiatum.

íe a nomine Capituli, fcilicet ne offenderent Aca-

tholicos: ideoque füb nomine Epifcopi Philippenfis,

Verum pofterior hec vi

olatio, —licet paülo tolera-

Caftorienfis

&c. delituerunt.

bilior, nullam utilitatem Ecclefiz Ultraje&en(i attu-

Nullatenus autem

ü

lit nam Catzius eo ipfo die quo confecratus eft E-

eos ad Epiícopatus in partibus , fed ad Ultrajedten-

Cw

fem ordinatos effe, vel hoc oftendit quod folius Ec-

pifcopus, coepit menteinfirmari: & nunquam con-

d

valefcens, aliquot poft menfibus deceffit. Confe-

cle(iz "raje&enfis & íüffraganeorum curam geffe-

ü

rint; populum ifítum ut.oves fibi creditas rexerint,

0

cratus eft Epifcopus 9. Septembri 1 662. obiit 18. Maji

& ordinaria poteftate in Patria 'Traje&enfi

1663.

rint.

. D

j urü. fuee

H

Bing iftz (epe di&i juris in

fractiones midime fünt

Q

trahendz in exemplum: Deus enim illegitimas iítas

Prudentia

ifta neceüïlria 'erat priinis tenbporibüsï.

quibus timeri ab Acatholicis poterat ne Epiícopi

defignationes minime fibi placere oftendit, dum &

ü

nullatm pene utilitatem Ecclefiz: Ultrajedinz per illas

.temporalem jurifdidionem, & Dominium quo ante

V

contulit, & eandem . Ecclefiam plurimis tunc malis

gavifi fuerant, refumere pratenderent. Ubi vero

P

fupremis.Patri& Moderatoribus nunc omnino per-

premi permifit.

(

-« Deinde . jure

Eccläüaüi&o cautum eft, ne iftiuf-

fpe&um eft, nihil fibi attribuere Epifcopum Ultra-

. modi juris alieni- violationes pro Regulis adhibean-

je&enfem przter fpiritualem jurifdidionem in fuas

j

-tur in futurum, vel ad formandas confequentias va-

Dioecefanos; omning, confidi poteft eos modo non

impedituros quo minus Electus etiam

i l'eant.

Hac enim eít 28; Juris regula.in Sexto.

Ul;rajg&ellüs

» Quz a jure communi exorbitant ad confequen-

Epifcopi fibi nomen aflütat.

, tiam nón ; fünt trahenda. ;; Unde confeqüitur, ex

. Quod autem Vicariorum .

A-pOPt,olicorum norijeïl

at. Simul

Í

.illis munerum. Ecclefiafticorum collationibus, quz

D

v,g.eærjirïxt ^ poteüïat; 'Or'dina-rilæ non repugn

li

*

ure communi abhorrents^ nihil con

autem |

m

&-

*

3

e

ais r

-

k

as asbup fà

k

| (a) Rez 48 juris in Sexm,

KzsorüTio 'DD.'?' LovANIENSiIUM. -

399

1.

en.

autem duos titulos & Ordinarii & Vicarii Apoftolici

pulo fada, Epifcoportim erat diiiudikcarä a;lijanonijg,

C

conjungentes, majori pollebant-au&toritate; ab Ec-

ce faca effet eledio; ipfümque eledtum, an loco

Q

clefia Ultrajéctenti habentes poteftatem -ordinariam;

á Pontifice-au

tam füblimi in Ecclefia dignüs effet, examinares in-

n

;

dignum rejicere: & ubi éle&io cadofiica effet, &

i.am.

tem Q)ecia!?m ; ut;*:ïrir*ïqug a fe diy'er-

lll«

perfona tanto minifterio digna, ipfortm erat Epifco-

- Sed (i &ratis concederetur: Sedem UltrajeGenfem

palem ei ordihationem conterre, &in Ca

jam a plurimis atinis efle vacaptem , nullatenus fe-

: thedra eum

"

collocantes populo praficere.

queretur Eccletiam illam interiiffe,

In iftis enim cir-

bt hzc quidém confirmationis origo: eaque dif-

p.

cumftatitiis quantalibet prFéet

eréant 'tempqrq Juri non

ciplina primis feculis paffini obtinuit.

Idque ex Ca-

preejudicant Ecclefiarum.

none 4. Concilii

*

Niceni aliifque non obícure proba-

N

Pott digreffionem hanc redeo ad quæüionäm hoc

tur.

]e

paragrapho tradatam, & nnicum quod fupereffe vi-

Cum vero Epifcopi Provinciz femper convenire

Jfe

detur adjicio. . Scilicet poftabdicationém Regis Hif-

non poffent omnes firnul; fenfim & quafi tacite con-

panie, jus nominationis penes Regem manere non

fentiente Ecclefia Confirmatione ad folum Metropoli-

i

otuifle,.füpremos autem Patri: Moderatores Ec-

tanum eft devoluta: quod jus ei plurimorum Con-

g

clefiaftico Catholicorüm regimini fe immifcere no-

ciliorum Canonesattribuunt. Ethzc difciplina, Me-

i

luiffes. & confequenter Jus ele&ionis & nominationis

tropolitano confirmationem füorum füffraganeorum

ad folum Clerüm rediile. Jure enim communi ad

attribuens , pertredecim facile fecula inconcuffa per-

t

di

eos primitus pertinuerat, & ab eis ad Regem tran-

manfit. Eamque & Jus commune Decretalium Gre-

fierat cum atitem juxtà communia juris axiomata

de

gori IX. apertiffime fupponit & confirmat ; unde

omnis recefJus a jure communi fit odiofus, & facile

unanimi coníenfu tradunt Canonifte Epifcopum

rédeatur ad jur cominune , (equitur, attentisiis quz

dejure com

3

muni csnfirmandumf effe a füo Metmpg—

et

ininitio hujus Paragraphi diximus, ad folum Clerum

litano.

n

Trajectenfium jus &ominationis & eledionis rediffe.

Qua vero via ad Romanum Pontificem poftea jus

10

confirmationis redactum fit non ita conflat. Hoc

l-

Patet ergo ex iis.quz toto hoc Capite dida fünt

equidem certum eft feculo

XIV. fub Joanne Papa

penes Clerum Cathedralem, five Capitulum Ultra-

XXII. refervatione

s Pontificias plurimum incremen-

u

je&eníe, olimfuiffejuseligendi Epifcopi. Item Ca-

tam ccepiffé ; ficque provifiones & nominationes be-

[

pitulum iftud continua ferie ad hunc ufquediem pro-

neficiorum ad Pontificem devolvebantur; hinc abo-

m

pagatum etfe, & juri ele&ionis nunquam renuntiaf[e,

li electiones canonicz , & Jus Confirmationis Me-

(

nunquam eo legitime excidifle ; adeoque ejutdem

Unde tandemid con-

tropolitanis pariter ademptum: liquidem indignius

m

etiamnum . juris compos effe.

plures judicabant, poft defignatum ibi

Epifcopatum

li

ficitur non aliter quam per viam ele&tionis, a Capi-

per Pontificem Ror

nanum, conärmatiqn*e Metropo:

tulo faciendx , Sedi U

*

Itraje&enfi Epifcopum przpo-

litani indigere.

1l

nendum elï'e'.þ

Seculis pofterioribus plurimum quidem reftrictz

e

fant Pontitici$ nominationes & provifiones: idque

lo

GA PU T I33

varie fecundum varia diyerforum Regnorum concor-

data: Germani quidem Jus electionis füis Capitulis

An liceat ad Eletdi cenfecrationem procedere jine con-

alferuerunt; Jüs autem confirmatioris Pont

-ifex lbl-

rinatione Pontificia ,

f (P07gtzfex) rogatus eam

dem ficut & in aliis Regnis obtinuit.

fine .caufa deneget.

Ex his quidem videtür, confirm

ationem Epitco-

Q

porum, per Pontificem faciendam perantiqui Juris

le

..Cum þEcc.le;fiæ Ultraje&tin£ ex jure Divino ac:Ca-

non effe, & eo przcipue tempore invaluiffe quo

|e.

nonico neceffarius fit Epifcopus, illaque neceffitas

maxitnis & plurimis abutibus replebatur Eccle(ia: di-

plane fit evidens, & ob particulares circumftantias

&amque confirmatione

m non adeo efle necetfariamy

omnmnino extraordinarid, uti Capite primo probatum

ut nullo cafuü fine ea ad eledi confec

rátionem pro-

eít, juf(que ele&ionis Capitulo Traje&ino affertum

cedere liceret,

Anu vero, fi Pontifex confirmatio-

p

fit Capite íecundos; confidendum eft fore ut Sum-

nis beneficium a Capitulo Ultraje&ino eledo dene-

mus Pontifex, cum pertriftis Eccle(ixz predidz vi-

x?s

garet , in eo cafü non verfaretur Ecclefía Trajedten-

l

duitas ad aures ejus pervenerit; & quem Canonici

fis, jam ex diáis colli

gipoteít, &ex fequentibus ar-

1

Epiícopum rite delegerint confirmandus ei fuerit

ebit.

gumentis plenius pat

o

oblatus, fidendum eft; inquam, fore ut confirma-

1. Ianta debet effe hominum ad Dei flatutum

Summi enim Pontifices offi-

tionem non deneget.

attentio, ut quodcumque divino jure neceflàrio fa-

cii fui effe duxerunt, omnem curam adhibere ut Sa-

ciendum elle cognoverint, (ive quodcumque Deum

(-

dibus vacantibus quam primum przficiantur Epif-

perfpexerint velle utfiat, id omni po(thabita ratione

r

copi.

Ob hanc rationem eos , ad quos cura ifta ex

exequantur: nec ab hac executione ullis confüetu-

n

officio fpe&tabat, ífi tardiores effent inftigabants (i

dinibus aut inftitutionibus humanis deterreantur.

negligentius agerent, officiifuüiadmonebants fi om-

Jam autem, ut ex allegatis Capite primo manife-

nino nollent, munus füum implere cogebant. :

ftum eft, Ecclefiz Ultrajectinz jure divino necefta-

Quod (i fapremus Pontifex, nullajufta & eviden-

rius eft Epifcopus; five quod' idem e(t, Deus vult

b

"

ti:caufainductus, electum confirmare renuat, non

Ecclefiz UltrajeQinz

Epifcopum przponi. At ob:-

(

videtur propterea omittendam effe coníecrationerm.

ftare rüpponitur confirmationis Pontificiz deneegatio:

U

Ut autem quz de confirmatione dicenda fünt per-

verum iítà confirmatio ex confüetudine tantum aut

cipiantur facilius, & clarius eluceícant, pauca prz-

lr.

humana intlitutione introducta eít, ^ Sed neque ha-

mittenda fünt de origine & progreffu hujufmodicon-

bet originem valde. vetuftam, feculo XIII. fcilicet

firmationis; de

poíteriorem: adeoque fequitur, (i'ifta confirmatio

quibus latius cqni"u;ie Van Efpen Ju-

n

ris Ecclef. p. 1.

fine juíta caufà denegetur, haud ideo in Ecclefia Ul-

Eledionem Epifc'oporum primis

" Ecclefiz feculis

trajectina confecrati

onem vel jn&jtgtionem Epifcopt

penes Clerum & populum fuifle precedenti Capite

omuittendam effe.

fufficienter demonftravimus. Ubiergo temporibus

i

2, Salus animarum füprema lex eft in Ecclefía

jl

ittis inftituenda erat Epifcopi eledio, Epifcopi Pro-

Chrifti: quod adeo verum elt. ut fi animarüm fà:

vinciales , una cum Metropolitano, ad locum ubi

luti non alia ratione quam difciplinam Ecclefiafticam

eleio fieret conveniebant; ele&ione a Clero & po-

traqsgredi;;ndo prg;þid Dodhit ,

| d;if,ciplinamþ illam

trans-

460

Rzsonewrio DD, LovaxigNsmw, -

3

Qd

transgredi,omnino liceat, imo nonnunquam opor-

Franciz, & Anglie Ecclefias fünt ele&i: Quod hi.

»

teat.

N

Male enim ageret Sacerdos, quilicet facultate

quet ex Cap. 28. ia de Elecf. in integra Decretali,

]gim

Baptifmum. conferendi ,, vel confeffiones excipiendi,

ubi hzc allegatur ratio: ** Quia fi tanto tempore;

non inftru&us, Baptifmum non conferret, vel con-

» quouíquepoffet Ele&us confirmationem cum Pal.

vlis &

vlint

feffiones non exciperet, düm id ad fervandam ali-

» lio a Sede Apoftolica obtinere, Regalia non reci:

fgm inV

cujus animam necetlarium effet, Optiine quidem &

» peret, Ecclefiaqueinterim admini(traiione careret,

E

oiül )

fandiffime per Regulas Eccleíiafticas ftatutum eft,

» non.modicum incurreret detrimentum. ,

$

Hine

conhit

ne quis Sacerdos, nifi ab Epifcopo loci legitimam

manifeftum evadit leges confirmationis ad-difcipli.

$i v

facultatem acceperit, Sacramenta adminif(lret.

Ve-

nam pertinentes etiam tune negligi poffe, cnm alio-

rum dum adminiítratio illa ad falutem anima neceí-

denti €

quin Ecclefia ob rerum circumf(tantias in rebus tem-

ad]us

faria eft, lex Ecclefiaftica omnino cedere debet ne-

poralibus jacturam effet paífura. . Quanto igitur ma-

juS i

gis leges illas praterire licet, dum talis eft Eccleíiz

non &

Cum autem in cal

tu þropoi ito ex ï'nüitu'tionel Epif.

conditio , ut 1 leges il obfervari debeant, ingen-

copi tot animarum falus dependeat, re&de concludi-

tia in fpiritualibus damna evitare non.poffit,

incjil

ad con

turlegem quamlibet, quz circa folam difciplinam

Ita res íe habet in Ecclefia Ultraje&tina.

Nam fi

verfátur, qüalis eft lex Pontificiz confirmationis, in

"

ob defectum confirmationis Pontificiz, quam prater

D of

rationem denegari ponimus, Electi confecratio omit-

Ea

hoc cafü prztermitti pofle.

corda

3. Hodierna quid

em in Ecclefia difciplina exigit

teretur, tum in rebus fpiritualibus, tum in tempo-

nt nemo, five a Canonicorum Collegiis five a Prin-

ralibus, graviffima damna pateretur; in fpiritualibus

Diplo

E

Sacr. |

cipibus nominatus , absque Pontificia confirmatione

Verum enim vero fi vera . neceflitas

quidem privationem Sacramenti Confirmationis, &

confir

confecretur.

pluraquz füperius percenfüimus;in temporalibus no-

intervenerit, non folum recens hzc lex ad difcipli-

tabiles tumptus qui in ordinandos fünt expendendi.

d jus

&c.

.

qmune

nam pertinens, fed qualibet leges, etiam vetultiffi-

dida

m« pratermittuntur, juxta percelebratam hanc re-

4. Notum eü,' Jus confirmandi , & Epifcopos

zulam: Quod non efl licitum in lege , nece[fitas licitum

fuffraganeos ordinandi, per tredecim fere fecula fuif

eri d

pmcei

facit X. de Reg. Juris. C. 4. Quod autem notan-

fe penes Metropolitanos: & tamen certam eft fine

dumeít, ibidem nonagitur depracepto aliquo quod

P m E

.

illorumà contenfu (fi quando fine jufta cau(à confir-

6

ad ditcip

linam attinet, fed de przcepto divinitus da-

net, (

Amare vel ordinare detrectarent ) Epifcopos vacanti-

cum i

to, nempe de obíervatione Sabbati, Sic enim fe-

bus Sedibus impofitos fuiffe.

quitur:

«* Nam & Sabbatum cuftodiri przceptum

Iterum cum Eccle(ie Metropolitanz inftituendus

enim

infra:

» eft; Machabzi autem fine culpa in Sabbato pug-

effet Epifcopus, confirmatio illius atque ordinario ad

Similiter & David urgente neceftlitate

ejufdem Provinciz E

pifcopos pertinebat, Dift. 64. C.

qsz! !

manducavit panes propofitionis, quos non licebat

quia. Dift. 66. Can.

Archiep.

]ta

ei edere: & tamen a Chrifto probatus eft. . Quod fi

Item (1 Metropolitano defün&o Ecclefi

ás fufïï'aga—

, B

neceffitas tantum valeat in praceptis pofitivis divini-

neas Epifcopis füis orbari eontingeret, Pr

xíulum pro-

.» L

tus datis, duanto plus valebitin

vincialium erat providere ut Eccle(iz vacant

» dj

praceptis circg dit-

es Epif-

ciplinam verfàntibus !

copum acciperent.

Porro, ut primo Bujus Differtationis Capite mon-

Cum tamen ejufdem Provinciz Epifcopi officio

4

À

D

[

ftratum eft, manifeftum eft Ecclefis Ultrajedina

fiiatic

fuo fungi nolebant, haud ideo Metropolitanam, aut

opus effe Epifcopo: deinde confirmatio Epiícopi,

aliam quamvis Provinciz Ecclefiam , fas erat privari

legä[iï

quamvis legitime & debito modo petita, fine juíta

Àdeg

Epifcopo: fed ad vicinorum Epifcoporum otliciam

ratione denegatur. Undeconfequitur regulam mox

pertinebat, vacantibus Ecclefiis etiam in diverfa Pro-

pras

allatam hic valere: & confecrationem Epitcopi, quz

vincia Epifcopum ordinare, . Nam Synodi Sardicen-

fitmi

fine Pontificia confirmatione alioquin 1llicita foret,

fis Canone 5. precipitur, dum unus in Provincia fü-

D

[

licitam hic fieri ob apertam Ecclefiz UltrajeGtenfis

pereft Epifcopus, & ille

quamvis a plebe rogatus vae

» pi

r

;ecefitatem, qua ob dictas rationes Epifícopo care-

cantibus Ecclefiz Epifcopos conftituere negligit, uí

5 €0

re non poteft.

lezes

tunc, quo fatisfiat populo, ex vieinis Provinciis ve.

h 'DQ

Id etiam con(entaneum eft juri novo: quod

niant (Epifcopi) & ordinent Epifcopum.

RUM

confirmationis Pontificiz, fi Ecclefiarum nece

flitas

Siautemillo tempore quo Jus confirmandi erat pe-

E.

id exigat, non obfervari concedit. Statutum qui-

pes Metropolitanum; item quo jus confirmandi Me-

x Th

dem eft fi quis ele&us aut nominatus, antequam con-

tropolitanos erat penes Epiícopos Provinciz; item

À

firmatus fit, talis Ecclefiz adminiltrationi íe inge-

quo rmortuo Metropolitano jus confirmandi & ordi-

.hoc

rat, ut eo ipfo ab omni jure decidat, quod per ele-

nandi alios fuffraganeos etiam erat penes Epifcopos

- Ton

€&tionem aut nóminationem acqui(iverat. Cap. Qua-

Provincizs fi, inquam, illo tempore licuerit confirma-

:

liter 17. tit. de Ele£to, C9' eletti poteft ;; Cap. Avari-

Cati

tionem largiri vel confecrationem impendere, dum

a

tic $. infexto, eod.tit. Quod adeo valet ut eledus

Metropolitanus aut alii Epifcopi finejutta caufa confir-

ille vel nominatus , ob adminiftrrtionem ita capeffi-

mare vel confecrare recufabants zque.profedto hoc

Q

.mi

tam, eligi deinceps non poflit, & ad regendam Ec-

tempore licebit ad Electi confecrationem procedere,

tien.

clefiam, five eandem five quamlibet aliam, redda-

fuppofito quod Pontifex (ine jufta cauía confirmare

tur inhabilis. — Cap. Super eo 12.leod. tit. Abbas, in

recufet, necefficas id pofcat, & populus expetat.

Eni

t5

di&um Cap. Qualiter num. 8.

Ita ruríüs res f& habet in Ecclefia Ultraje&ina: muk

Attamen licet Ele&to, ni(i confirmatus fit, omnis

tiplici ex capite opus illi et Epifcopo, ut primo ca

CQP]

adminiftratio tam fevere interdicatur; potefít tamen,

C

pite probavimus : Glerus atque populus Epitcopum

Á

fi Eccle(iz utilitas aut neceflfitas id. poftulet, lex il-

fibi ordinari expetunt. Pontifex ut modo ponitur,

la tuto negligi, -& Ecclefiz regimen fine Pontificia

confirmationem impertiri prater rationem abnuit.

n

confirmatione ab eledo fufcipi.

Innocentius enim

acf

Sequitur aliis Epifcopis eam curam incumbere, ut

III. Cap. 44. X. de Elect. de Eledis illis, & non-

Ecclefiz Ultraje&ten(i etiam fine Pontificia confirma-

K

dum confirmatis qui ab Italia longius remoti fünt,

tione Epifcopum ordinent.

od

ita decernit:

* Hifieledti fuerint in concordia, dif-

fim

?. In Concordatis Germaniz, quorum Viju-s*con--

?

)

peníative propter neceffitates Ecclefiarum , & uti-

firmationis per Ecclefias Germaniz ad Summum Pon-

d

25

litates in fpiritualibus & temporalibus , admini-

p

ftrent: fic tamen ut de rebus Ecclefiafticis nihil

tificem pertinet, Pontifex pacto fe obligat, nifi evi-

K

?5

dens & jufta ratio obftiterit, confirmaturum. f&

95

penitus alienent. ,^ Inter EleQtos ab Italia remo- .

quotquot a Canonicorum collegiis eligendi erunt

. Qu

fin

tos cenfentur illi; qui ad Metropolitanas -;Cïermaniæ

Epifcopi. Sic enim loquitur de ele&iqnibus

agens:

w

33 Si

Cel

-

-

RrsotvTi:0 DD. LOVANIENsïUM;

4ot

m

$ Si canobice fuerint , eas confirtuabimus , n&i ex

Fetii

^

7. Si quis in iis cireumftantiis verfetur ut e duabus

» rationabili & evidenti cauía. &c.

legibus, difciplinam fpectantibus, neceflario alteru-

Düre

n Pal.

Igitur dum quis rite & fecundum Canonesa Capi-

tram praterire debeat, tum certo

pretereunda eft

tulis ele&tus eft, nifi Pontifex vel in perfona electa,

illa, qu& levioris eft momenti,

T

vel in electionis modo, vel alia quavis in re, eviden-

Atqui in ifs circum(tantiis modo verfatur Ecclefia

Tefet

lh

tem inveniat rationem, cur. confirmationem negare

Ultrajectina , ut e duabus legibus circa difciplinam

poffit, quos Capitula elegerint. vi Concordatorum

"Dl

verfantibus alterutram neceffario negligere debeat;

'lin.

l

confirmare tenetur.

nempe vel illam, qua diuturnam Ecclefiarm. vaca-

Si vero Pontifex, confirmationem fine j

Luf'ta,& evi-

tem.

tionem prohibet, vel aliam qua Electum (ine Ponti-

denti cauía denegando, Concordata violet, reditur

uma

ficia confirmatione confecrari vetat. lam vero priof

ad jus commune.

iftarum legum , videlicet quae vacantibus Ecclefiis

g

Jus autem commune Ectlefiarum Germanicaruim

quantocius preponi Epifcopos jubet tum multo al-

n

non exigir, ut confirmatio 2 Papa peratur ? adeoque

tera lege eft antiquior atque firmior, tum etiam lon-

inejufmodicauía, eiiamfi Pontificis defit confirmatio,

m jj

ge gravioris momenti, tum etiam divinge iaffitutioni

ad confecrationem procederelicebit; obfervato nem-

eít conformis, Eftantiquior, quiaa primis Eccle(iae

'ete

pe ordinario jure illarum Eeclefiarum.

fegulis viguit/& obtinuit; cam alrera pofterioribus .

Jmi

-

Ecclefia vero Ultrajeétenfis füb Germania & Con-

TQ

tantum feculis incgeperit. — Eft firmior, quia complu-

cordatis Germanicis comprehenía eít ; ut patet ex

rium Conciliorum arque Pontificam Conf(titutioni-

l

Duy

Diplomate Caroli V, dato anno 1548. quod vide Bat,

bus roborata eft ; cum hec GConcordatis tantüm &

»

Sacr, p. z,fol.249. Si veroPontifex, quod timetur,

bimilibus haud graviffimi ponderis fundamentis inni-

$0«

confirmationem fine legitima ratione abnuat, eoipfo

tatür. Prior eriam majoriseít mornenti, quia éx va-

2

ad juscommnune redirur.

Cum autem juxta jus com-

2

cationibus Ecclefiarum multa femper mala in Ecdle-

inui

i

e ad Pontificis jura non pertineat, ur quos pre-

fias redandalle experientia conft

at, ut ait Giregor. X.

opos

dicta Ecclefia Epifcopos elegerit, confirmet, licitum

Cap. Quam [it 6. ex Con

cilio Eugd.

* Quam fit

tujf-

erit absque illius confirmatione ad. confecrationem

?5

E:cclefiis ipfarum difpendiofa vac

linje

ao , quam peri-

procedere.

H

»

culo(a etiam foleat e(f? animabius

, non folum jura

fs

6. Non poffunt ii, ad quos jus confirrnandi pert

53

teftatitur , fed etiam tnapiítra ra

rum eflicax expe-

t

net, confirmationem pro arbitrio fuo denegare; fed

2

rientia manifeftat; | Qupientes itaqué comperenti-

Id

$5

cum nihil obítat, Eletctum can(irmare tenentur,

bus remediis vacationum diuturnitaribus obviare ,

du

enim mandat Pontifex C. Poffquam, 3. & de Eletl. 69

55

hoc perpetuo Decreto flatuimus ,- &c,

02d

infra: Cozfirmationem petentium defideria , fi mibileft

At vero Ecclefiae omnes faltem primis tredecim fe-

. G

quod ele&tum inpediat , impleantür.

culis fine Pontificia confirmatione rite floruerunt: ex

!ta Innoc. Hl. l, :, Epift. ad Nicolaum Melitenfem,

quo id quod dicebamus confcitur, priorem illam le-

23

if

Ex officio, quod nobis eít divina clementia propi-

gem conira diuturnam Eeclefiarum Vacátionem, cum

Dro-

?5

üante cemmiffum , fegemgy bis , que riteacíecun-

antiquior, firmior, ae ponderofior & divinz fit con:

n

kb

dum formam canonicam peracta eífe nofcuntur ,

formis, patius obíervandam efle

, quam fecundam

robur Apoftolicee auctoritatis impartiri.

de confirmatrione Pontificia.

i(10

Atqui quod quisex prafcripto Juris, cireà eonfir:

Et dum Écclefia Ultrajectiná in eo ftatu verfaretur,

dut

*à

niationem & id generis actus, pra(lare tenetur, nifi

quod hic ponimus, uttantum alteramobferv

are pof-

Varl

legitimis caufis retineatar ,. id preílitiffe cenfetur.

fet, alteram negligere cogeretur ; certe deberet ob-

um

Adeo quidem ut Abbates riteelecti, quos Epifcopus

fervare primam, qua& Epifcopi inftitutionem obíer-

tü

preter omnem rationem confirmare recufaret* con-

vari jüber: alterám dcberet negligere,

Al

firmati cenferentur.

Quod patet ex Cap. 1. tit. d2

Sane idem hodie fentirent Doctores il

li, qui fecu-

d

»4

n

"

£

wp.l. Begi, Prel s , Statuimus preterea ut fi E-

lo elapfo faadebant Regi Portupa

llie Toanni ÍV. t

Va

329

