acere volebat, ut fic ei ovés comimeudaret , ut e[fet ille

Epiftopi füuccedunt omnibus Apofïolis

Caput , ille figuratm Corporis portavet, ideff Ecclefice,

indifcriminatim, totumque Corpus Epifcoporum fuc-

ln

cedit toti Apoftolorum Collegio.

Alioquin nullus

Jalia

& zamquam fpoufus & fpoufa effeut duo im caruem

unDatn.

Epifcopus, quod abíurde diceretur, effer Apoftolo«

hm

Et S. Cypriauus Ep.40, ad Plebem Carthag.. Deus

rum fucceflor, nifi

dutem

qui Ecclefiae a.licui;fä poítolicae effe:

unuseft , 69 Chrifüuyunus , €? una Ecclefia €? Catbe-

pracfectus,

&n

dra una ... unum altare , €9 ugum Sacerdotzuim.

Certo fenfu vomne: Epi/copi

DUQCU

D

E

N

Qmuibus ii communi Apoþb[i& Ecclefía coinmij]?z.

2cavit.

Petri fu?cejüïyfes &

VII. Quare & univerfz Ecclefie, qvua': fimulgre-

IX, Qg'inimoïlicet Epif'copüs Romanus, tanquahl

X

gem unum conflituunt- omnibus 77 comimum Apo-

in Ecclefia primatumtenens, fpeciali jure dicatur Vi-

dit, q

tolis fuere commifTae: : propter quod dicit Cyprianus

carius & fucceffor Petri, tamen Patres & Ecclefiafti-

N

deunir, Eccl.. Paffores oranes funt, fed Grex unus offen-

ci fcriptores titulosillosuniverfis Epifcopis nonnum-

fitoj

ditur , qui ab "Apoffolis ommbus, umanimi confen[ione

quam attribuerunt.

&ort

pafcutur : & Ep, $2. ad Antonian. ,, Epiícopatus

Ita loquuntur S. Ephrem. de laud, S. Bafilii, Conci-

(ibi

» «z7us Epi(coporum tnultorum cozcordi numerofi-

lium VI, Paris: füb Ludov. piol. 3. C, 8, Petrus Blet-

u$

» táte diffufus.

cens. ad Epiít. Eboraceníem &c.

quod

Unde fic unicuique portio gregis fingulariter com-

Quare S. Cyprianus in Epifl: 67. ad Stepbazum Pa-

potoj

Tnifía füit, ut totius tamen curam non negligeret,

pam non dubitavir Romanos Pontifices, jam defun-

a/terc

ita ut omnes Apoftoli dicere poffint z2ud Pauli: 1w-

&os, anteceffores fuos dicere, utpote qui ejusdem

HEmP

STANTIA MEA QUOTIDIANA, SOLLICITUDO OMNIUM Ec-.

Collegii extitiffent Sacerdotes: cum eünim de mifero

[rims

CLES.ARUM 5 üti 1

píe fatetur Bellamüngs l, 4. de R.

ftatu Ecclefiae Arelatenfis propter Marcianum Epifco-

cuffe

Pont. C.25.

pum fchismaticum queftus effer ;; cuivei, inquit, No-

STRUM .6f? confulere &j* fubveuire, FRATER. Chariffime,

i Ep

(j j

- adpoftolis indi[criminatitn fucceffere Epz'jäbpi.

qui divinam cletnentiam cogitantes 69 GUBERNANDAE Ec-

il

CLESUE LIBRAM TENENTES, CXc.

Ex poflea fubdit:

VIIL. Epiícopos antem in hzc Apoftolorum jura

« l

Idcirco enim, fFyater Chbariffime, copiofutn corpus eft

Wun

fuccedere , ex (upradictis fatis pater; fed. & Coelefti-

Sacerdotum, concordia mutu& glutino, atque unitatis

m

nus I. ac poíft eum Nicolaus I. Papa idipfum clariffi-

vinculo copulatumy, ut fi quis ex CorrsGio noffro ba-

m

mnis terminis expref(ferunt.

refn facere €9? gregem Chrifd lacerave €? vaflave teu-

(ui,

Nimirum Coeleftinus in litteris ad Patres Synodi

tavtrit , fubveniaut CXTRRI... C? oves Dominicas im

Ephefing ita loquitur. ,, Docebatille, qui miferat:

Gregem colligzant.

NY

D

Juii

» docebat, qui dixerat, quid decerent, qui in Apo-

Pluribus autem firnilitudinibus declarat idem Cy.

litn

» Ítolis fuisíe confirmar audiri: hac ad orues iz com-

priasus, opitulationem hanc vicinis precipue Epif-

|

» ?üuni Domini Sacerdotes mandata praedicationis cu-

copis incumbere , deinde fubdit : /Vazn etfi Pafores

d

» ra pervenit: bereditarioin hanc follicitudinem jure

multi fumus , unum tamen gregem pa[cimus £? ovss

ingi

» conílringimur ; quicumque per divería rerrárum,

pui

UNIVERSAS, .q1$ Gbriflus [anguiue fuo &7 paffione qua-

» (rum vice, nomen Domini predicamus, dumil- /ivit, celligere €? foveredelzemus. Denique quod prae

il—hiu

w

cipue

Iuir

DisQUistTIG SECUNDA,

461

"ltde

etqle

cipue hicadrem pertinet, fervandut ef , inquit, Aw-

» dilectionis tuze , qua jiähmi Saceräat?i adepta eft

sql

i

TECESSORUM NOSTROROM BrzATORUM MaRTYRUM Con-

» dignitatem , ia nobis placere agnofce, ut non fo-

NELH ET Lücu Logor gloriofus ,.. .. illi exim . , ..

!l, Q

» lum tibi de honoris augmento , fed etiam Arela-

düdo

dandam effe lapfis pacem cenfuerunt &c. En Romanos

» tenfi Ecclefig, cui te Dominu

Pontifices Corzeliutn £? Lucium ty. Stepbazi Pape &

» Inus, nv

z

)

spr?equui:, gaudea-

QUT)

fuos ^4nteceffores nominat

E

L]

0m,

3

falvo Primatu Petri &ch-

Unde & in prexatione feu oratione in ordinatione

cefforum-ejus Romanorum Pontificum.

Presbyteri, quae ab Hezra&o Falefioin notis ad hift.

— Quemadmodum etiam nihilo obítaute

ecrer

reropativa

Eufeb. Ce[ar.- Leoni Papse tribuitur , ita diftinguitur

Primatus hujus; omnibus communiter

Ü

pifcopis cu-

Epifcopalis & Presbyteralis dignitas, ut Presbyterz

iIUm,

ra Ecclefige univer(e a Chrifto commiffa eft: prout

I' J* Co

dicantur fecuudi Pradicateves, €? fecundi smeviti Mi-

lt ve.

poft S. Cyprianum declarat ac docet S. "4uguftizus ad

niftri: ex quo datur intelligi, Epifco

N

B'onifac.-Papam contra 2, Epift, Pelapian, l,1. in ini-

Miniílros & primi raeriti Paftores.

pos effe primos

itüg

vt

tio. * Cum non definant, zz7uit, fremere ad Do-

Quinimo ipfe Pfeudo - Ifidorus, in Epiít, 2. ad R-

minici gregis caufas, atque ad deripiendas tanto

pifcopos ftalie Anacleto füppofita, non dübitavit E-

UA

pretio redemptas oves, aditus undecumque rima-

L

pifcopos fummios Sacerdotes appellare , & co/umzas

ri, commugmisque fit ornibus nobis, qui ungimur

Santle Dei Ecclefig, 2.Q.7.Can, 15.

v ejui

Epifcopatus officio ( quamvis ipfe in ea praeemineas

Ál«

??

. celfiori faftie

Denique nullum jam nomen Pontificalis digniratis

TW

[e]

io) fp

Papz tribuitur, quin olim Epiícopis tributara fuifTa

35

ecula Paftoralis ; facio qguod

Q«

poffum pro tnei particula* muneris, ,

legatur. . Sicipfe Clerus Romanus in Epiftola ad Cle-

rum Carthaginenfem , 2. Inter Cypriauzcas, Epiíco-

Fmire: , Commimfhvi , 'Cbepij&oþzf ,

|Pon.

Omnes Epifcoj)z'

pum Cyprianum PAPAM vocat, & S. Hieronymus ad

À Qi

Jtotnami Poatificis.

"duguflinum Í(cribens Epift.2. 3. $. & 6. eumdem ri-

tulum ei tribuit :

Domino viro Sanélo £2 Beatiffimó

17

Ilj«

: X. —'Sic igitur fümmus Pontifex inter Episcopos pre-

h Ebge

Pas Jduguffiuoy quod plus eft, Epiícopi olim vo-

eminet, ut aliunde quoad ipfüm jus Epi/copale cete-

cati fuere fumimi Pontifices; itain Synodo VI. 'T'ole-

ilbeur,

ris par fit & Frater , ? Cominiffer, £? Coepifcopus,

[i Vete

& Coufi

tana anno 638. Capitulo I. hec verba préemittunt

- Mliag

facerdos, €x. Collega, prout ipfe olim alios ap-

Patres: Conveuintibus sobis H.

Z/patiiav um , Gaäz;cise-

que PoxTIFICIBUS SUMMIS &c,

orum

pellabat, &r,iPkf ab aliis appellabatur,

IDàg-

. lta exempli gratia S. Cyrillus Alexandrinusin Epi-

OFU

ftola, fuo & Concilii Ephefini nomine ad Neftorium

Sententia Davenporti pof I/'zfïqriam.

E-, de'

directa, anno 431. nominat Papam Celeffigum: &

XII. Ex his omnibus confe

.

quens eft, füummum

firite

fimiliter & ipfe Coeleítinus Papa in litteris ad Patres

Pontificem non effe fontem

jJurisdictioni

0 dj

ejusdem Synodi vocat illos Fratrer, & Maximianum

$, qua ex

illo in caeteros Ecclefie Miniftros deriv

etur5 neque

in illius poteftate conftitutum, eam E

afïolis

-Conüamiuopoliranum Pratremts Coepi/copum hlli:'um.

«

pifcopis aliisve

nfue-

Paftoribus pro arbitriofüo , prour e

:pedire judica-

Ira S. Cj;prz'anm Ep. 3. ad Presbyteros Romanos

verit; adimere, vel eosdetn inEccle

fiaitico regimine

nullug

F'abianum Pontificem Martyrio jam coronatum Co/.

)

frllO[(lo

feu adminiítratione impedire: hacq

u£ erudite ofteif

Jeganmifaum vocat: in Epift. y7.. Corzelium, Confacer -

dit Davenportus iz z4pologia Epifco

/)' Ca L] 7- 5-. Ti-

dotem: &in Epift. 67. Stepbagum Papam, fratrem ;

tylaves Epifcopz, ubi demum ita c

oncludir: JVec igr.

:e(fet

& ira omnoes olim Epiícopi & Pontifices fe(e mutuo

»

vezire efl , ul (Eccleie Antiftiteg

) Epilcopalem ju-

.nuncugabanr.,

risdilionep a Beato Petro acceperun

t, fed a CHnIsSTO

j

Dowmwo; binc etiam ab[gue recurfu ad D, Petrum

(ip-

011((2.3: Epifcopi fumtmi &zc&rdote;.

Jo 2 oppofitum nibil iubilente) alios Epifcopos

Jahfíi-

zuere illis fas evat, qui fibi im eisdem

Jedibus fuccede-

um

XI. Iofüper nec fümmi Poantificis Primatus impe-

vent, ficut obfervat vicloria in Reled].

2. de Pot, Eccl.

it Vi

dit, quo minus omnes cum illo Episcopi fint fümmi

de fucceffor. "Apoflolorum pro 1,2.3. propefimem. — Et

[rafft-

at

Sacerdotes & primi Pa(tores, quorum finguli, fepo-

quideim quod. amplius . eff ,

Jubdit pemes ipfos effe tuuc

nf

fito jure pofitivo Ecclefie , pleniffimam habent au-

legem condidiffe,

qua Juccel]oribus buic fituile Preffare

éloritatem

endi & ftatuendi omnia, qu& ad populi

fibi commi

potuifeut. bt

quainquam mibi] bujusuiodi fanxierant,

oncd

falutem judicaverint expedire. Adeo

tamen Épifcopi, quiillis imumediate

Juccefferant , quis-

Bidf

ut $. Oyprianus in Coucilio de haret, Bapr. dicat,

que pvo [ua Diecefi idipfum Petri j

Y

[

ucceffore inconfulto

quod Aabeat omuis Epifcopus pro licentia libertatis &

Janxife potuiffent , rationem [ubju:

d

gi£; QuiA UNus-

t Da«

potefiatis fue avbitrium propriums tamque judicari ab

QUISQUE IN SOLIDUM SUX PROoviNcug Jugg Divixo

altero uon po[fit , quam utc ápfe potef? alterum judicare :

din«

REcrOR ET PasTOR EsST; proptevea tgitur quod imaxi-

rdem

nempe in his quzftionibus, ut opinari f& ait Augu.

2me ad Provincie borum couduceret ,

zd cuique liceret,

inus, qua nondum eleganti(fima. perfpectione dis-

Sed jam inde

feto.

ab Ecclefía aliter decretum eff atque our-

jíca

cuíTa funt, Noratque Rigaltius, Clerum Romanum

nes bujustmodi a&lus. ( conftituendi fucceflorem ) tar-

N0

in Epift. fua ad. Cyprzauum, que eít inter Cypriani-

[

uam arviti declarantur : uulla igitur. vatione fieri de-

Wmt.

€4$ 31 , etiam agnofcere & probare, quod Sanctus

Vent, quod [i fieri contingat , mulius momenti neque

Ec

ille Praefül tum ad Szepbazum Epifcopum Rom. tum

virtutis babendi[unt. | Utrosque etevimtum "dpoffolos,

ad [ubaianum fcripfit 5 in Ecclefiee adminiftratione

ydit

tum Epifeopos oMNES, qmanquam fua jurisdiélione di-

!

T

unumquemque Prapofitum fu Antiftitem habere vo-

vino jure gaudegt , im eadem tamen exercenda fc &2

luntatis fuze liberum arbitrium, &rationem actus fui

&Gu$ fu0$ AD ARBITRIUM ET CONSTITUTIONES Ec-

tll

17

Domino redditurum, : Quinimo hoc amplius, zz-

CLESUE. fubmittere 69 regulave oportuit , ci

us fe uicin-

quit, Clerici Romani dicere non dubitant ; ícilicet

bra €7 fubditos buumiliter profitentur.

t

*

4 1l

quod Epifcopi coz/cieztiam friazt DEo. sou. debere fe

judiei, . ldem docet S. Doctor Epiít, $$ ad' Corne-

.

Hactenus Davenportus þo(ï Vi&toriam, aperte do.

lium,

cens, fic unumquem

| r

que Epifcoporum Ecclefiz fuae

Epi(copos fummieffe Sacerdotii etiam S. Leo Papa

jure Divino conílitut

um e(lé Reétorem , ut in ea ad-

Eplf

ingenue fatetur Ep. 37.al, 90, ad Ravennium Epifco-

^

miniftranda, oumef, ne Petri quidem fücceffere ex-

onti

pur Arelatenfem, gratulabundas adjicieas ; (ummi

ov

cepto, folius Ecclefie avbitrio ? Couffitutionibus (ub-

illius Sacerdotii dignitatem nona Pontifice, feda Do-

mittere fefe & regulare teneatur,

[

miuo illicommunicatam, « Proveétionem, inquit,

n

$07

E

*

462

ViNDpicue -ResorurIoNIs. Docr. LovaN,

fiwt

Solvituy objetlio de pafcendis agis

jedtinz, . Nam neque Eccle(ia illam ad hanc Dicece.

05

patu

M s ovibus.

fim peculiariter pre ceeteris ordinavit feu deftinavit ;

neque eam ipfi voluit refervaram. — Supererar igitur,

bi

XIII. Sed objiciunt adverfarii, Chriftum commen-

ut ratione prerogativa , in perfona Petri a. Chrifto

daífe Petro omnes agnos, omnesque oves fuas paf-

acceptz, iftius Diaecefeos aut Ecclefiae Paftor dice-

cendas; id eft, non folum Fideles quoslibet de ore-

retur ;. aft jam oftenfüm eft, univer(àm Ecclefiam to-

tumque gregem omnibus communiter & ex squo

Y

ge, fed ipfosetiam inferiores Paítores & Epifcopos,

Epifcopis, quantum e(t ex vi miffionis Chrifti, com-

opm(

Refpondeo ( neple&a diffincliuncula inter yoc.,es

miffum effe, omnibusque communem omnium Éc-

vudin

Pod&

agnos £? ovef , quz in SS. Scripruris indifcriminarim

clefiarum curam incumbere, omnes pari poteftate

tribuuntür ormnibus ad Chriíti grezem. pertinenti-

.inflru&tos, ut, ubi charitas aut neceffitas. exegerit ,

flitt

del

bus) in Apoftolis atque Epiícopis Ecclefias Catho-

pal'ricpxlaribug quibusyis Ecclefiis fugpe.t.iasfemnr.

icae duo in confiderationem venire; primum., quod

ftor

finr Paftores & Chrifti in munere Paftorali Vicarii :

Si Romani Pontifices in celfiori 'f'þve)c»ula ('pr.æüden.

Secundum quod etiam oves Chriíti & pars gregis:

tes, atque invigilantes Ecclefiee Batavice , paftora.

qUO(

ibi preefident, hic vero pares funtFratribus : uti tan-

tüm

lem pro neceffirate curam- impenderint,- Chriíti man-

ta luce Doctrine plebi fuze S, /uguffinus. expofuit ;

dato de pa(cendis ovibus Petro commitlis pro mune-

rsp

nempe in L. de Paff. Cap. . aciterum in L. de ovil.

re füo obfecuti funt; fed non propterea ftatim illius

poa |

Cap, I. ideminculcans ait: Zuo quedam iu zobis (E-

Ecclefiae proprii feu ordinarii atque iinmediati Paíto-

Vi

At

iC

defi

pifcopis) effe coufiderauda ; unum quod. Chriffiani fu-

res effecti funt: quinimo vel in hoc eorum Paftora-

:u5; alterum quod prepofiti [umus: quod ergo prepo-

lis cura emicuit, quod ifti viduatee Ecclefize.proprios

Lum

1 l

Qu

fiti fumus , züter Paffores deputamur , fi bomi [umus:

Epifcopos dederint; .. Quemadmodum olim SS. E-

quod autem Chviffiani fumus, $g Nos voniscuM ovss

pifcopi , Athanafius , aliique Paftoralem follicitudis

Íonu

SUMUS; & Serm. 340. Fobis enim fum Epi[copus

nem exhibuerunt remoritfimis: etiam Ecclefiis, quze

&o

vobifcum fum Chrifliamus , . . . .

$2 ergo plus me de-

ipforum opeindigere porerant, pracipue quod àd

lecfat ; quod vobifcum emptus fumm , quam quod vobis

illas proprios Epifcopos ordinarent; probe intelli-

prapofitus fum , tunc ut. Dominus pracipit , ero.abun-

gentes, fibi ita cunétarum follicitudinem Eeclefia-

dantius vefler [ervus , ue angvatus fim pretio, quo ve-

rum incumbere , ut tamen cuique füa gregis portio

X

fler meraui e[fe confervus.

Et hac quidem difítinctione

peculiariter effet commiffa , cui tamquam proprii ,

j

luce clarius objectiuncula dispellitur,

ordinarii, & immediati. Paftores peculiariter invigi-

ermai

larent, & cqnüanter adhererent.

Tf

Porro ficuti omnes Epifcopi , zz qwantum over

(o p

Chrifti, debentfe fübmittere Clavibus Ecclefize, quas

Fiduate effimantur. Ecclefie donec proprium ac pecnu-

Pon

per Miniftros fuos exercet, ita & fummus Pontifex,

liarem babeant Paflorem.

l

i quautum ovis , indiget aliorum facro miniflerio &

cura Paftorali, cuife fubditum lubenter humiliterque

XVI. Qiare dum pro Ecclefiis propräo Epiícopo

1,1i

agnofcit. Quin & ipfs Petrus in quantum Apofto-

orbatis folliciti erant vicini Antiftites, vel etiam Ro-

lus gregi praepofitus gregem pa(cebát; fed in quan-

lp

mani Pontifices , eisque. Paftoralem opem praebe-

lend.

nd

tum Chriftianusunus erat e grege, oviserat, pafcen-

bant, easdem tamen tamdiu viduaras efle ee(timabant

» f

dus erata Paftoribus gregis, fpirituali pabulo indige-

atque dicebant, donec iterum proprium illa Epifco-

f

bat, indigebat Sacramentiis, indigebat adhortatione,

pum & Paftorem ordinarium obripuiffent, imo pree-

imo & correptione cum effet reprehenfibilis, Sed

» IK

cipuam fua follicitudinis partem in eo conflituebant,

c

tamen 27i dictum fuit : pa/ce oves 12eas , ut fcirent

ut hujufmodi Ecclefiis de proprio Paftore provide-

fe unum Paíftorem effe, & oves univerías unanimi

y li

*

rent. Siauremrales Ecclefie , quibus follicitudinem

»1

füam impendit Romanus Pontifex, nihilominus 7-

'con'fepüone pafcere debere,

Ho

duate reputantur, non eít per confequens Roman.

»€t

Sumima bujus $.

Pontifex illarum ordinarius & proprius Paftor.

»1

»!

XIV. Summa eorum, quæ'in hoc $. hactenus ad-

ducta funt , eft, quod Dominus promittendo Petro

»€

Eadem . Diecefis uon r)dmz'ti*it duos Epifcopos

))P

claves, & precipiendo illo pafcere oves fuas , non

conftituerit íummum Pontificem fontem omnis juris:

ordz';mïif);.

? n

n

dictiohis, ex quo ea in Miniftros inferiores derive-

XVII !diþf'um patet & exeo, quod fi Rom.-Pon;

tur5 fed ipfam Ecclefiam fponfam fuam , quam Pe-

tifex per illud , pa/ceover mear, conttitutus effet Or.

l

trus figuravit : quod omnes Epiícopi in perfona A-

dinarius Ecclefiarum ; ex hac prerogativa non exci-

poftolorum a Chrifto aceeperint parem poteftatem

d

deret per ordinationem atque incardinationem pro-

pafcendi gregem, fub auctoritate tamen Martris Ec-

prii Epifcopi ; atqueadeo jam duos proprios Epifco-

plen

clefae , quz a fponfo fuo divinitus edocla unicuique

def

pos & Ordinarios haberet una eademque Ecclefía;

»ü

modum & ordinem minifterii fui exercendi prafcri-

quod Canones non permittunt, & inter alios, Ca-

bat : quod idcirco falva preeminentia primaze Sedis,

y u

non $. Synodi Nicenz fieri non. poífe fupponit.

omnes Ecclefiae Anüftites eque fint Chrifti Vicarii,

Quare S. Cypriagus , ut probet INovetianum non ef:

)C

qui totius gregis pro fua quisque menfura curam ge-

fe Epilcopum Romanum, adducit Epift, 52. al. j5.

hn

rant, omnes fuccedant Apoftolis, omnes Duces, &

legitimam ordinationem Corzelii jam ante factam,

Arietes 'gregis ,

rima membra Paítoris, fummi

& fubdit , cum pof? primum (Epitcopum) fecundus

m

Sacerdotes , 'Cop(acerdotes, Comminiftri , Fratres.

effe mom po[fit, quisquis poff unum , 4ui folus e[fe

fim

debeat, faéius efü, mom jam fécumdus ille, fed Nux-

N

LUS eff.

Item. Confeflores Rome | confi(tentes,

Conclufio quod R, P. tton [it ordiuarius Paftor Ecclefiee

quorum verba Cornelius Papa (cribens ( Epift, 46..

tel

Ultraj.

al 49.) ad Cyprianum recitat & extollit 5 zec enim

zgnoramus, inquiunt, uzagm Deum e[f?, unum Chri-

XV. Atque hicluculenta demonftratione conclu-

Jtun effe Domiuum , quem coufeffi fumus. unum Spi-

do

ditur, Romanum Ponrificem non effe proprium feu

vitumi Saufium, UNUM EriscosuM in Catbolica Ec-

órdinarium &immediatum Paítorem Dicecefis Ultra-

clefia e[fe debere. Ergo non admittit gadem Ecclefia

: five

Disoutisrrio SEcUN»A.

.463

)læa

five Diccefis duos proprios & ordinarios Epifco-

cic habere limites (aos. Non enim pro lz'bz'i*u, U

UT

pos, eriamfi fingeretur, alterum alteri effe fübordi

4uit, pote(t Papa jurisdiflemem in omnes pev fe vl

Bilip

naturm,

alios extraordinarios pa(fm. exerceve , fed folum. duim

Fi&u

J'ubefl meceffitas ex: defettu Ordinaviorum infeviorum,

Ice.

m de äe?o Fica

s

vel dum appavet evidens utilitas Ecclefie. — 1ra ut. ex

m .

Extaflz)atur fgmentu

Rovenii.

riatu Sasboldi &

hoc ipfo loco pateat; quod fecundum Gerfonium R.

Vg

Pontifex non fit proprius, immediatus & ordinarius

COm.

XVIIl. Vana igitur ädVerfäriomm commenta ('unt

Paftor fidelium aliarum Dicecefium ; ficuti nec Me-

n E.

opinantium, Romanos Pontifices ex fonte, & pleni-

tropolitanus eft proprius, immediatus & ordinarius

t(lte

tudine fug jurisdictionis tantillam in Sasboldumatque

Epifcopus Comprovincialium. Ecclefiarum , etiamfi

Bir,

Jtovenium particulam derivaffe, qua dumtaxat hi con-

extendatur poteítas Metropolitani fzper omues iuferio-

n

ftituri fueriat S. Sedis in Epifcopali munere apud fi-

vet, dum fubeff neceffitas , ex defetfu Ordinaviorum

deles Batavos Vicarii, jure proprii ac ordinarii Pa-

inferiorum.

liden.

ftoris apud Romanos Pontifices remanente,

Ulterius,

fi Papendrechtius T'extum Ge.ijfonis (2)

lon.

Cujus rei abfürditas infuper vel ex hoc oftenditur,

in ipfo fonte infpexiffet , reperiffet quasdam vocu-

Than

quod ipfe Epifcopus proprius & ordinarius, nontan-

las, quaeGerfonis propofitionem reftringant, a'Tho-

TIüne«

tum debeat per fin

2ulas Diccefis (; Paracias Pafto-

f

f

maffino omiffas, INam Gerfon dicit; plenitudinem

ilus

res perpetuos con

ituere, verum etiam ipfe in. pro-

potelftatis Ecclefiafticee fic proprie, uti ipíe explicue-

pria Dicecefi refidere, (1) eamque identidem per fe

Jr(lo.

rat, füumpram non poffe effe de lege ordinata nifi in

(lon.

vifitare, & in qua parte. gregis cura fua Epi(copalis

unico fummo Pontifice formaliter £? fubjeflive,

defiderari poffet , illuc ex vicino accurrere.

Quze

Driog

quas duas particulas omifit "Thomaffinus; cum per

$ E.

tum in Romano Pontifice refpectu Ecclefiae Batavicae

illas lectori in cogitatiopem venire polfit, a Gerfone

locum non habeant, neque habere poffint, planeab-

Itudj

reftringi illam , quam dicit in Rom, Pontifice repe-

Íonum eít dicere, illum effe illius Ecclefise proprium

riri, plenirudinem poteítatis, faltem quoad modum,

que

& ordinarium Paítorem,

i d

ntelli

Reperifet etiam ibidem Confid. X. ubi Gerfonius

Jelia-

So]vitur o'ïij'eäfz'o formata ex textu Ger fonii.

ex profeíTo agit de plenitudine illa Poteftatis Papalis,

di(tinguendam efTe eam plenitudinem, quam Petrus

Otti)

prii,

XIX, Unicum ülpcräü, quod a Papendrechtio ob-

pro feé fuisque fuccefforibus a Chrifto accepit, ab

jectum refellamus. Nimirum, quod Gerfon doceat

alia quadam plenirudine poteflatis, quae Rom. Ponti-

INl

errare eos, qui dicunt Papam non elfe zmmediatum

ficibus lapfü temporum ex favore Ecclefiee aut etiam

Pafforem fidelium omnitio ommiut ; quodque plenitu-

Principum adauéta füit. , Ad differentiam , zgquit

do poteftatis effe non potfit, nifi in unico fummo

?9

Gerfon, poreftatum vel jurisdictionum, qua fuc-

bt

Pontifice.

?)

cefloribus Petri potuerunt convenire, . . . . ex

]pfe 'Textus Gerfonis, prout legitur apud Tho-

L

ipfius Ecclefiae feu Conciliorum Generalium favo-

màífinum de V. & N. Difcipl. parte 1. l, t.. Cap. 6.

»

c0po

rabili conceffione. , . hanc autem diftinétionem,

j Ro

n, 18. ex quo Papendrechtius eumdem textum citare

?5

pergit ibidem, non attendentes aliqui, putaverunt

fe profitetur , fufficit opinioni adverfariorum refel-

39

qbe-

omaia, qua nunc fummis Ponrificibus conveniunr,

lende. ** Plenitudo poteftatis Ecclefiee, zzquit Ger-

95*

competere ex primaria Chrifti inflitutione

jbant

**

fonius, fic proprie fampta , non poteft effe de le-

»

, &/im'

yco-

mutabili jure Divino ; quod falfum eft. ;,

ge ordinata, nifi in unico füummo Ponrifice.

XA.

prae

9?

l'oquin Ecclefiafticum regimen-non e(Tet Monar-

Datfy

Reperiffet infüper Papendrechtius ibidem paulo

93

chicum . , . nec tamen plenitudo pote(tatis Papa-

inferius , ex fententia Gerfonis , Ecclefie majorem

vide«

*)

lis ficintelligenda eftimmediate fuper omnes Chri

inem

quam Papze competere aüctoritatem , cum Ecclefia

»

ftianos, quod pro libitu potfit jurizdictionem in

non tantum Papali dignirai füperaddere poflit no-

!

[*

?9

omnes per fe vel alios extraordinarios patlim. ex

vam quamdam poreftatem vel jurisdictionem; verum.

fman.

9?

ercere : fic enim praejudicaret Ordinariis, qui jus

etiam leges feu regulas prae(cribere, per quas aucto-

»

habent immedietum , immo immediatiffimum,

rias R, Pontificis in uíu. füo moderamen accipiat,

35

fuper Plebes eis commiflas actus Hierarchicos ex-

refert enim benedicens Deo, jam declaratum decre-

LE

ercendi, Extenditur igitur plenitudo porefítatis

tumque effe per Sacrofanffum Conffautienfe Concilium,

)

Papa fuper omnes inferiores, folum dum fubeít

quod zcumenica Synodus habeat au£foritatem pra-

neceffitas , ex defectu. Ordinariorum inferiorum,

Jeribere leges feu vegulas , fecundum quas plemitudo Pa-

vel dum apparet evidens utilitas Ecclefise. ,,

Dort

palis nou quidem in fe , qua femper eadem ef . fed ia

ufu fuo moderatida, vegulaudaque eft.

Or

Imprimis non obfcurum eft, Gerfonium hic agere

eXC

Reperiffet denique mox poít verba , de regimine

de poteítate quoad exercitium, cum quo flat , quod

Monarchico, que Thomaf(finus defumpfir, alteram

Droe

plenitudo poteítatis quoad proprietatem fit penes Ec-

Gerfonii conclufionem ( Concluf, 3.) ubi nota

t

l-

Íco*

clefiam, qua per Miniftros fuos illam exercet :. Ple.

nirudinem pote(latis principalius , modo fuo, e

d

ein

(

» nitudo ; zzquit , poteflatis EcctEsus , fic proprie

Eccleíia quam in fummo Ponrifice.

* Non eodem

r

» fumpta, non poteft effz de lege ordinata nifi in uni

» modo, zgquit, (3) eft pleztudo Poteftatis Ecche

yniti

» «o fummo Pontifice. ,,

» fiaflice in Papa & in Ecclefia. Fatendum eít ta-

| o

Quomodo dicitur f/egitudo Poteflatis EccvEsus,

» men quod eít utrobique , & principalius in- Eccle-

,

f

nifi intelligatur poreftas Ecclefiae propria & penes ip-

fia fuo modo ; & hoc quadruplici refpectu, (cili-

lTl

fam manens: nimirum quantum ad proprieratem ip-

cet indeviabilitatisac indefectibilitatis, exten(ionis,

nduf

fam, licet exercitium illius re

.

periri non quïït nifi in

regulationis , & generalis obligationis , cui fubji-

j

Ecclefie Miniftris ?. -

citur etiam idfe Papa tatnquam. Impevatrici Jpoufee

Deinde fatis fignificat Gerfonius plenitudinem po-

??

VU

Regis fumimi , qua.poteft condere Canones & di£.

105

teftatis Papalis nequaquam effe ralem , ex qua tam:

2

finire, etiam(i fuerit Papa prefens . . , dicit enim

uam ex fonte jurisdictio aliorum Epifcoporum &

46

P

Bonaventura parte Vl. C. $. füi Breviloquii ex

I,um

altorum adinffar rivuli .derivetur : quandoquidem

di&tis Auguftini : S/e zgitur. Baptismus poteft effe

??

hr

doceat, hanc ipfam plenitudinem potöüatis Pontifi-

extra Ecclefiam , mumus autem beatee vite zon zif

(» iUÍYA

j

(:) Vide fupfa $. r. Num, V.

!

(2) Tra&. de poteftate Ecclef. to. 1.

lt

L]

þ, 145. n(')vzlxo-w :: 1:1:,.2?9. confid, x.q, :

(3) Trä&f de Poteft, E,c-clefiäü. & orig. juriþs. Edit. Da Pin, tcm. 2. col, 22 5.. & feqq

&62

ViNDICIE ReserurtoNis Decr. Lovaw,

»

» intra Ecclefiam Wp'e;w'frzr, que fupra Petram fua-

»

ubique per feinvigilare & negotia expedire porbran't,

» data ef , qua ligaadi €9 [oloendi claces accepit: bac

conftituebant variis in Regionibus Jzcarzos, qui po.

» eff una, qu& tenct 9 po[fidet omuen fponfi fui €?

teítatem Patriarchalem Romani Pontificis vice exer-

pO

I

» Domini poteffatem. $, €&c.

cerent, eosque ut negotia majori cum auctoritate &

Hac futfficiunt ad oftendendum , quam perperam

Tplendore expedirent, & perfonam ipfam Patriarchae

fini

t j

j

nitatur Papendrechtius Gerfonium in fuas partes tra-

feu Pontificis reprasfentarent, Pallio ornari volebant.

here; hifce Refolutionis Do&orum Vindiciis tanto-

Quinimo ipfa tandein Pallii conceffio abiit in caere-

p !

T

pere fävenæm—.

moniam, que Zjcarii Pontificii inltitutionem figui-

ficarer.

R«

$.VE T.

Ep!

Porro cum ifti Z;carii Sedis Apo&olicæ non habe-

rent ipíam plenitudinem poreftatis füi Principalis,

tdus

O/Iendi-t&ï , opinionem ddoev[aviorem de plenitudine

qUO

fed folum effent in partem follicitudinis vocati , &

Potefiatis Pontilicie pofferiovibus feculis induttam

aliunde non fat accurare diftingueretur dienitas Epis-

——

U

fuiffe ex: fimifivo iutelle&du diGorutn. $. Leonis , &?

frai

copalis a prarogativa Vicarii Apoftólici ; fen(im ef-

quibusdam p[eudo rionumentis a G atiamovelatis.

fectum e(t, ut Romanus Pontüfex a quibusdam Ca-

ex

noniflis reputaretur habere per totum orbem Catho-

B

Opinio Adveríariorum.

licum | plenitudinem

oteftatis, & ceteri Epifcopi

Do

&

o

dumtaxat in partem

tur.

llicitudinis vocari æ&imaren—

. J. Superiori $.. vidimus non tantum opinioni ad.

verfariorum nihil roboris ex Evangelio accedere, fed

ea, qua indedepromuntur, eamdem potius deftrue-

Tnnocentius II primus affertor Plenitudinis potefatir

re.

Se. XHA.

LU

. Nunc disquirendum , an ex Epiftolis íummorum

Th

P

r

ontificum in decreto Gratiani relatis aliquod funda-

IV. Hancopinionem primus e Pontificibus Roma:

n

mentur habere poffint opinandi, quod omnis juris-

il/

nis, uti creditur, expreffis terminis propofuit Inno-

dictio fpiritualis refideat in. Romano Pontifice tam-

centius Ill. & ranquam indubitatam afferuit in Cap.

Ho

quam in uberrimo quodam fonte, a quo veluti in ri-

IV. & br usu Parri, ubi effirtnat , folum Roma-

64

vulos fparfa in inferiores Ecclefie: Mini(tros derive-

num Pontificem Pall/o uti ubique €? femper , alios au-

tut, ia ut Romanus Paontifex univerlis Epifcopis &

tem Antiítites nec ubique nec femper, hac fübjeétara-

Iu5

Pa(ítoribus omnem, qua pollenr, auctoritatem, pro

üone; * Quoniam ( Romanus Ponrifex) affumptus

nE

fupremo fuo arbitrio commiferit , & jurisdictionem

» 6f im plemitudinan Ecclefiaffice poteflatis , quie

te

cuivis ,, liberepoffit, prout Ecclefiae regimini magis

?

per PALLiUM fignificatur: a/z autem eo necfemper

qui

» Videritexpedire . . . , adimere, eamque jure fuo

nec ubique, fed in Ecclefiafüa, in qua jurisdictio-

» [ive per feipfüm exercere, five alteri fuo nomine

»

nem Ecclefiafticam acceperuntcertis debent ut die-

fer

» exercendam demandare. ,

Hac enim fünt fenía

39

bus, quoniam vecaftz fumt im partem folicitudinis

n0.

& placita (1) adverfariorumr, in quibus proprie to-

209 in plemitudinem poteflatis, ,,

fed

tius controverfia cardo vertitur.

Ex quo contextu certum apparet , Innocentium

Caf

MI. attribuere fibi volui(fe eam poteftatis plenitudi-

qu

Opinionis "ddvevfaviorum orig

nem, quz Romano Pontifici fit propria, & quae, li-

fet

Decretalibus.

0 ex. faæf,

cet ab ipfo in reliquos Epifcopos derivetur, feu pro

do

parte coiiimunicetur, integra ramen fem

n

(0)

1I. . Aft refpondemus , hujusmodi affertiones SS.

quafi in perenni fohte refideat.

per m ïpfo

|

Patrum Decretis & priftine Ecclefize Difciplinz nul-

Quod idem ipfe Innocentius clarioribus adhuc ter-

ii

latenus convenire: illamque, quam adverfíarii prae-

minis expreffit L. 1. Ep.350. wubi ita loquitur: Sic

i

tendunt, poteflatis Papalis plenitudinem, per V1l. &

L

3

Apoftolica Sedes inter fratres & Coepiícopos no-

r

amplius fecula, plane ignotam fuiffe:* neque toto illo

LE

ftros Paftoralis difpenfavit oneris gravitatem; fic

tempore Romanos Ponrtifices eam fibi vindicafle.

ta

» €os in creditee fibi folliitudzzis partem affamptit

Y

Sed illud ultro concedimus , hanc poteftatis pleni-

9

ut nihil fibi fubftraheret de P/enitudine Poteflatis. ,

tudinem auctoritate falfarum Decretalium , ac notan-

ii

fw

ter Decreti Gratiani fenfim Romano Pontifici a qui-

Nequaquam obfcurum eft , hac loquendi formu-

busdam Canoni(lis attributam fuiffe, ipfosque dein

p

la Innocentium IlI, indicare voluiffe, quod plenitu-

MU

Pontifices eamdem fibi , tam

do Ecclefiaflicae Pote(tatis & Paftoralis foilicitudinis,

fona Petri datam, afferuifTc.

quam a Cþri(ïo, in per-

W

feu cure animarum itain Romano Pontifice tamquam

tl

uberrimo fonte refideat, ut ad omnes totius orbis

Ex Pallii conce[fione.

p

Ecclefias ordinario & proprio jure fefe extendat, eam-

YO

que ipfe poreftatem , & curam animarurn ubique ter-

.. HlI. Acceffit ad ftabiliendam hanc quorumdam Ca-

rarum , prout expedire viderit, per íe poffit fideli-

[l

D

noniftarum opinionem ufitata jam olim concetlio &

bus impendere: fed quia ubique prafens effe non va-

xoftulatio Pal/zi a Romano Poatifice; imo illud ipfüm

let, neque eam curam univerfis perfonaliter exhibe-

Q

poítulandi & non ante Epiícopalia exercendi quam

re, ut ait in Epift. 345. item 496. idcirco hujus fol«

concederetur Metropolitanis injeéta fenfim obligatio.

licitudinis partem aliis per varias Regiones Epiícopis

bt

Nempe Palliutihoc, uti jam füprainfinuavitnus, cre-

de

communicet, ipía interim plenitudine poteftatis (five-

ditur primitus fuiffe ornamentum Zrperiale, quolm-

follicitudinis Paítoralis formaliter ac jure. proprio in

Y

peratores, pro fuo erga Ecclefiz Primores affectu

H

Romano Pontifice perpetuo remanente.

& veneratione Patriarcbas voluere condecorari. Pa.

»

triarchee autem ufum Pallii communicarunt quibus.

DI

Atque hoc ipfüm alibi afferit idem Innocentius ab

dam fui Patriarchatus Metropolitanis, tamquam Pa-

Anonymo citatus pag. 232. ** Romana Kcclefia,

»

triarchalis (uce poteítatis Picarizs. — Atque ita Romani

» inquit, retenta fibi plemitudime Potoflatir ad im-

t

Pontifices, quibus ramquam Patriarchis in Occiden.

» pendendum laudabilius officium. Paftorale, mul-

t& fpecialis incumbebar follicitudo & füperintendentia

» tos in partem /o/Zlicztudimis evocavit, fic f(üum dis-

D

fuper ornes Patriarcharu; fui Epi(copos, nec tamen

» penfans onus in alios & honorem, ut mibil fue

[

f

)

Juri

(1) *Andäym. pag. :3:. in fine

[

465

Dtsqusrnq SECUNDA. -

)terant,

» juri fubflraheret., nec juri[di&lionem fuam in aliquo

VIL. di&áumLeonis in Epift. ad AnataGiumiintellexit-

dU po,

» minleret. s.

