primis fatetur Reus, dictam copiam Epiftole per

fcilicet Dominos Damen,

Dominum Daelman, qui eam acceperat a Domino

o&uage(imo feeundo ,

Daelman , Parmentier ,

& Licentiatum Pauwels)

Opftraet, exhibitam fuiffe Strictae Facultati vigefima

od Eximius Pater nullis ex pravfatis nominatis ami-

tertia Januarii, di&amque Facultatem íe cupidiffi-

qu

die decima janua-

mam oftendiffe videndi originale hujus Epiftolz, imo

€if

quidquam de famofa Epi[tola de

rii detexerit, antequam illius copia

:

fuifet exhibita per

ipfüm cum Strica Facultate (pius per fuum Bedel-

Licentiatum Opf[iraet.

lum egiffe cum di&o Licentiato Opftraet, quin &

cut Clariffimo Domino van Efpen, eofque etiam

238. Hinc perfpe&um eft Magnificentiz Veftrz,

g

uanta impudentia Reus mentiatur, dum dicit, quod

importune ufiffe ad habendum erigipale.

dieu

ndecima Sjanuarii Epiftolam famofàm de decima

248. Reus omnibus hifce Facultatis Refolutioni-

Janu

arii communicaverit Dominis Parmentier, Da-

bus affiftens, quin & primarius Refolutionum Au-

men

& Plebano, aut aliis de Facultate Theologica,

&or, fciebat, Dodores Stri&tz Facultatis unice op-

tare & expetere dicti Originalis infpedio»em, ut eo

q

uodque cum diáis Dominis aut aliis de Facultate

* heo

logica con(ilia ceperit, & hec duraverint ufque

infpe&o, poffentex Charadere deprehendereScrip-

ad vigefimam tertiam Januari;.

torem, & perhunc, ipfum verum Audorem, ut &

hoc pa&o hi Do&ores omnem a fe hujus fictionis

239. Quod ergo Epiftolam hanc originalem non

miferitad Magnificum Dominum Redtorem, at /4u-

fufpicionem amolirentur.

&lor hujus Epi[lolee propria manuconvinceretur , non

249. Hic jam elucet vafrities, ne dicam horren-

da nequitia ipfius Rei.

fuit, quod

in retanti momentijudicaverit pramitten-

da confilia cum predi€tis de St

ritfa Facultate, ut fin-

250. Viderat ipfe decima Januarii Epiftolam hanc

originalem manu Junioris Tourteau fcriptam, eam-

git Reus ad articulum decimum tertium Interroga-

torierum; fed vera ratio erat, quiamerito verebatur,

que apud fe in diem fequentem retinuerat, ac plu-

ne per Magnific

um Dominum Re&orem, detecto

res copias authenticas fieri jufferat; & non tantum

characterem, fed & Scriptorem nofcebat, ut patet

Scriptore, facile ipíà fidtio detegeretur,

ac una ipfe

primarius fictionis Audtor.

ex ipfius propria confeffione ad articulos 2. & fequen-

240. Malebat ea Altioribus P

bteüatibus clancu-

tes ufque ad 11. Interrogatoriorum.

lum communicare nullo adhibito confilios quia has

251. Interrogatus enim art. 3. Zn agnofrat Epi-

contra pretenfos Confpiratores;& Janfeniftas nove-

ftolam de 1o. Sanuarii 1707. feriptum ad Eruditiffi-

rat magis preventas; & confequenter facilius hifce

mum D. van den Neffe jam in originali ipfi exhibitam

fidis initrumentis (ine magno examine fidem ab ipfis

€9 fignatam Z. B. V. E.? Refpondit effe illam quam

habitum iri in perniciem fuüorum Adverfariorum.

Peirus Tourteau ad Interrogatumtulevat.

241. Dicit autem Reus: Confilia hec duraffe ufque

252. Et art. 4. dicit, quod Tourteau eam fibi

attulerit eadem die 1o. Januarii: quodque ftatim juf-

ad vigefimam tertiam Januarii, quando (ait) Domi

nus Lxentiatus Oyp[lraet exhibuit coptam , C9' flatim

ferit ejufdem fieri copiam per dictum Tourteau; at-

que

LT

AE

CoxTRA PaTREM BERNARD. ' DrsmaNT,

$21

que eodem die Epi&o!am oftenderit D, Schoubroeck,

ergo noverat Reus Senior Facultatis , omnia fibi

ut coptam autbenticaret.

in ea qualitate.allata, deferenda effe ad Decanum,

, 2$3.. Et art, 5 dixit,

quod die f[equenti eodem sodo

tamquam Caput Facultatis, a quo dein negotium

offenderit Notario van Dorimáel ad eosdem fines prout

Facultati foret proponendum ; idque füb juramen-

aute Domino Schoubroeck,

to faciendum intra menfem, ut patet per extractum

254. Et/rticulo 11. diferte fatetur, quod quando

ex Statutis S, Facultatis per Reum exhibitum vel con-

fib

i allata fuit Epiftola, ex füperfcriptione noviffet e[fe

fignatum.

cbaratferem S'unioris "Tourteau.

266. Et tamen conílat, Eximio Patri T'Seraerts

25;. Hac ergo omnia noverat Reus, & tamen

tunc temporis Decano & Lovanii exiftenri nihil un-

quafi omnium nefcium fe gerebat, nihil eorum Facul-

quam a Reo de hoc negotio fuiffe communicarum, uti

tati aperiens,

pater ex depofitione diécti Eximii Patris de

vigelima

256. Imo deponit Eximius Dominus Daelman ad

fecunda [unii 1707.

Articulam quartam, die vigefima quarta Maji fibi

267. Interrogatus enim, 47 iz qualitate Dgcawt

propofitrum, quod Eximius Pater Defirant vila copia

aliquaudo fuerit vocatus ad Exitnium Patvem Defivant

22 Pacultate die vig

»

fa. tertía Januarii, ue quidem

ad videudum $? examinandum famofuta uegotium cum

12 gcuevali aliquid dixerit.

aliis Dominis , ' refpondit, zegative, uec folus , uec

'inrer-

cum alis.

257. Super hoc agendi modo ipíe Reus

rogatus Articulo decimo quarto, quomodo cura-

268. Et productus per Reum die vigefima Julii res-

verit fieri. per Facul

tatem (nimirum ut rogaretur

pondit ad Zrticulum 105. quod im Januario circa fi-

Licentiatus Opftraet ,

ut curarer reproduci origi

gem po[l examen . alicujus. Licentiaundi viderit copiam

nale) cum decima Januarii conftiterit Interogato

Epiflole de décima Januarii v7o7. apud Patrem Defi-

di&am Epiffolam fuilfe confeviptam smamu. Shunioris

vant exiffentem in Fucultate Sacra , &? ibidem profere-

T'ourteau C? inde babere plures copias ? — Refpondit,

batuv ;. Deponentem autetm ab illa vice babuiff? vem fus-

quod Eximmuus Pater. bauc vem moluerit tra&lave siar-

pectam, aste autem) vel poff nunquam egiffe cum Exi-

amio Defirantio vel a

lus de illa &

,

16 proprio, fed conmjunétun cum a, i5 juxta fiylum Fa-

piffola , vel alio quo-

cultatis Sacve, ubi licct aliquid denuntietur uni de cor-

cumque boc uegotium conceruente.

"

pore 5 ille tamen o folet procedere folus , féd comjunc-

269. Nunquam

igitur de hac Epi(tola totoque

lo

funcum alin.

negotio cum Decano aut Corpore Facultatis Reus

[e

258. O hominis impudentia ? Si zo/uerit bazc

tractavit, & tamen fi ipfi credimus, Epiftola, aliaque

veH) troclare MARTE PROPRIO , Jéd CONJUNCTIM CUM

hoc negotium fpectantia ad ipfum tanquam Zjire De-

le

ALIS DE FacurtrTATE juxta ffylum ejusdem. Facul

canutn delata funt, & non nifi in ea qualitate accepta.

20ti$, quare cum nullo de Faculrate rem commu-

1-

Que figmentra !

nicavit a decima Januarii usquead vimefimam ter-

270. Omnia ipfe proprio Marte tanquam ad (e

Uam ejusdem meníis, fed omnia proprio martetrac

privative fpe&tantia, inconfülto Decano & Facultate,

tavit ?

tractavit & direxit, copias authenticas confici juffit,

259. Quare faltem vigefima tertía Jannarii, dum

Altioribus Poteítatibus, aliisque quibus fibi vifum

fnit;, communicavit.

Facultas congregata occafione Copie cxhibite folli.

cite de Scriprore & auctore Epiftolae inquirebat, Fa-

271. Nec puratur exftare ullum exemplum quo

j

cultati hoc negotium cum omnibus circumf(lantiis non

negotium alicujus momenti ad Decanum vel Vice-

expofuit, ipfumque Scriptorem & Delatorem Epis-

T

Decanum ut talem fit delatum , quodque Decanus vel

tole non nominavit, utjuxta /7y/um Facultatis facre

Vice- Decanus nulla ad Facultatem facta relatione, pro-

0

conjuntlim cum aliis procederet ?

r

[r:0 Marte traCtaverit,

260, Mera er

i

Occultandam veritatem adinventa.

20 hec mendacia funt, per Reum ad

272. Et fane incredibile eft, quod Reus negotium

)

tam fcabiofum, ubi etiam deexpilatione publici Cur-

261. Addit ulterius Reus art. 13 1. Aefp. ult, quod

foris agebatur, froprio marte & folus tractaturus fuü-

j

Perrus Tourteau Epiftolam rulerat fibi tanquam ex-

iffet, nifi tanquam füum propriwm habuiffer, & ut

ul

ifleuti de Stricla Facultate Theologica ; — prout vevera

tale ad finem perducere intendiffer.

eff ejusdem Fice. Decanus pevpetuus.

Et coufequenter

273. Fateturipfe Reus ad articalum decimum quin-

(ait. arf. 132.) non acceptavit eam , mifi qualitate qua

tum Interrogatoriorum , quod copiam hujus miferit

zdoneus &2 capax vecipiendi. principium denuntiatiomis

ad Altiorem Manum, & quod ad bec zou adbibuerit

t

talium revum.

confilium Corporvis ftfritle Facultatis.

E

p

262. Et in Provifionali datendit proponit arfcu-

&

274. Addit quidem, fe hic adhibuiffe confilium

Jo 5$. hoc Interrogatorium : quod Exzmzus Pater

zantum aliquorum ;

fed & in hoc rurfüs mendacii

)

omnes Litteras a 24.. Decembris usque ad. decimam

redarguitur ex depofitionibus Doctorum dictz Facul-

i.

Jgauuarii inclufive adimiferit tanquam Vicg. DEca-

tatis ad Articulum quintum ipfis propofitum die 13.

Dj

NUS.

& 24. Maji, qui erat :

Zn de confilio Domini Depo-

263. Abfurda rurfus

'mendacia.

Sciebat Reus ,

nentis eadem Epiffola mi[[a fit ad "dltiores. Poteflates?

T

quod a 31r. Auguíli 1766. usque ad ultimam Fe-

ad quem omnes interrogati, una cum Domino Ple-

bruarii

1707.

effet & fuerit Decanus Facultatis

bano refponderunt zegative.

Jiia

'Theologice Eximius P. 'T'Seraerts, uti conítat ex

275. Impudentiffimum igitur mendacium eft, quod

m-

depofitione hujus Patris de 22. Junii 1707. Ítem

ideo Scriptorem & Dajulum Epiftolae celaverit Sacrae

lu

conftat ex ejusdem Reíponío ad articulum gr. &

Faculrati die 23. Januarii & fequentibüs, quia ipfe

um

j2. Provifionalis [Indendit per Reum. propofitum,

banc venm uoluerit tra&lave marte proprio, fed C0£)unc-

ite

quod decima, Januarii r7o07. quando ad Reum fuit

tim cum aliis juxta fPylum Facultatis Sacre ; quan-

(

delata haec Epiftola, [ximius iíte Pater fuerit hic

doquidem conítet ,

omnia froprio zA2arte circa hoc

Lovanii.

negotium a Reo tractara fuifTe,

)

264. Praterea notum erat Reo ,

& confílat ex

1

276. Vera proinde ratio, cur Reus nollet Scrip-

j

depofitione Doctorum .S. Facultatis ad ar£. 11. die

torem & Bajulum Epiftolae indicare Facultati &H

n

23. & 24. Maji 1707. quo prafente & non impe-

fuit, quod previderet conceptum fictitium nego-

m

dito Decano, nulla competat auctoritas Sezior? Facul-

tium cerro proditum iri, ubi Scriptor & Bajulus

innotefceret.

tatis in qualitate Zzce . Decazi.

265;. Sed fi in qualitate Vice- Decani Sacrae Fa-

;

277. Cupiebat igitur Reus negotium occultari ;

p

cultatis "Theologice Epiftola ad ipfum delata fit,

& tamen una ipfam Facultatem eidem intricare ,

d

eamque non nifi in ea qualirate acceptaverit j jam

per Refolutiones captas contra Licentiatum Op-

óupplem, Oper. Fau Efpea Pars 1V.

Vvv

ftraet

$24

ÜoNcLUSsIO FINALIS

ftraat pro. repmduäïöne Oïigi-iuaïis : quarum Refo-

didi Domini Parmentier ad Articulum vigefimum

——

lutionum ipfe Reus erat precipuus Auctor,

primum ipfi propofitum 23. Maji, O ftupenda vafri-

278. Nihil ergo unquam de hocnegotio Corpori

ties, & malitia Rei /

L

Facultatis, imo nec ipfi Decano Patri t'Seraerts com-

289. Nec mirum fi Reus fi&tionem ocultare vo-

municavit ; fed tandem füb finem Januarii & in men-

ens, modum, quo allata erat Epiítola, ac praecipue

fe Februario 1707. predictis tribus Doctoribus ,

perfonam, quae attulerat, omni ftudio celaverit, atque

Daemen ,

Daelinan ,

& Parmentier, & Dominó

inter fecreta non revelànda refervaverit:

ä

Pauwels Plebano, ut amicis fibi magis fidis de hoc

290. Perfpectum enim erat Reo fore, ut detecto

negotio fignificavit aliquid,

[pittole bajulo, cognitoque quod hujus fidei totius

279. Verum, quod notandum, etiam hos fidos

hujus tragaedise finceritas & veritas inniteretur, mox

;3

fuos Amicos particularia, qu& in hoc negotio trac-

oómnis hec fictio ab omnibus, ut rnera conficta fabu-

tabat, ftudiofe celabat, cavebatque follicite nego-

la, exploderetur.

tium clare & diftincteipfisexponere ; ac praferaüm

291. Hec evidenter oflendunt, nihil minus Reo

modum, quó Epiftolam acceperat, callide füppri-

in animo fuiffe, quam veritatem exquirere, quin e

mebat, quemadmodum probant depofitiones Domi-

contrario, nihil adeo ipfum curaffe, quam ut omnia

norum Daemen, Daelmàn, Parmentier & Pauwels

Occultarét, perque ipíafictio detegi potuiffer.

Plebani ad Articulum decimum quintum, qui erat ?

292. [n id quoque rendebat fecretum illud, quo

"n dittus Pater Defiraut aliquando non egevit cum Do-

obílringebat amicos fuos, quibufcum aliquid, tametfi

zuino Deponente vel alio, detnodo quo littevas prefatas

obfcure, de hoc negotio communicabat.,

acceperat ?

.293. Previdebat enim Reus, quod fi dictis Domi-

dicti Domini ad Articulum

280. Omnes enim pre

nis licuiffet de Epiftolis & congrepationibus, aliisque

illum 1$. refponderunt, nunquam modum, quo E.

negotium hoc concernentibus, ac precipue de prae-

piftola hec aliata effet, a Reo fibi fuiffe expofitum.

tenfis ibidem nominatis confpiratoribus libere loqui,

281:. Limo.Dominus Damen refponfum fuum ad

fine ullo negotio fictionem & falfitatem omnium de-

tecturi fui(Tenr,

j

hunc Articulum praveniens in refponfo ad Articu-

lum fextum, poftquam depofuit, fibi per Patrem

294. Scopus igitur ipfius Rei in communicandis

Defirant fuiffe oftenfam famoíam Epiftolam & alià

"

hac Epiítolà aliisque fi&titiis inftrumentis his quatuor

Ícripta, absque eo quod. Diponeus fciat unde vel a quo

Dominis fidis fuis amicis, non fuit inquirere hujus ne-

ea habeat, fübdit hzc noranda verba, animum Rei

gotii veritarem ;

omnia occültandi evincentia: praterea zon nifi obfcu-

A

29j. Sed cum fciret hos Dorninos fibi pra cete-

ve €2 imperfece fua. proposebat.

ris fidos, & contra pretenfos Janfeniftas non parum

282, Et Dominus Plebanus ad

dictum Articulum

preventos, intendebat per hac fictitia inftrumenta

decimum quintum aperte dixit, iJud fuiffe fecretum ,

praventionem hánc in eorum animis accendere ; ut

quod uwnquat. Deposenti. Eximius Pater proponebat.

ita preventi & accenfi, ad agendum apud Altiores

283. Et Eximius D. Daelman productus per Reurn

Pote(lates aliosque, ad eorum depreffionem facilius

depofuit 21t, [ulii ad Articulum g0. Provifionalis In-

& efficacius permoverentur.

ie6 ls Dos

tendit, quod Reus Depozezti sibil umquam dixit an-

296, Hinc & omnibus modis perfuad

?e 2. lehruarii 1707. idque valde ob[cuve, neque /uc-

minis conabatur, de his inftrumentis non effe dubi-

Zovem , neque tmodum dicendo, licet impo[mi[[et fecretum

tandum ; & quorie(cumquc de hoc negotio cum dic-

gaturale.

tis Dominis Doétoribus agebat, femper fimulabat fe

284. Et ad Zrticulum gi. quoad confilia non vi

nequaquam de litterarum aliorumque inftrumentorum

det quomido :3la potuerit dari, cum omnia jam es-

veritate dubitare , .uti deponunt dicti Doctores &

fent prveterita, uec. Exiunus Pater. Defiraut. dicevet ,

Plebanus ad articulos 17. & 18. die 23. & 24. Maji

ipfis refpective propolitos.

quid adhuc vellet faceve 3 — fed dicebat illa debere fibi

occulta tnaneve.

297. Et inter alios Dominus Pauwels Plebanus

28f. Specialiter tamen & follicite cavebat dictis

ad Articulum 17. qui erat : 742 Dominus depozeus uli

Dorinis, etiamfi Amícis fuis, indicare bajulum hu-

*

"dcla bujus uegotii vel aliqua ejusdem a. diclo P. De.

us Epiftolee aliorumqgue monumentorum , ícilicet. firazt exbibebantur ,. mom fignificavevit. eidem fe ts

p

-

etrum INicolaum Tourteau, uti habet relata depo-

[idem mom babere ,. mec. Dounnum van Efpen $9 alios

fiio D. Daelman ad 74rt. 81. Provi(ionalis. [nten-

ejfe capaces talium exce[Juuimi ?. Refpondit fimipliciter

dit.

affirinatioe,

286. Et Advocatus ipfius Rei Dominus Schou:

298. Deinde ad Articulum 18, qui erat: 742 pr

of-

de-

roeck, per Reum produétus in teftern, deponit ad

ter boc dichus P. Defivant uon offeuderit fe Dotino

Articulum. decimum quintum Provilionalis Intendit,

ponenti offenfum ? Refpondit, fe pof? duas vel tres vicer

quod Reus in fua prafentia aliqua. de hoc negotio

gon amplius fui[Je vocatum.

fibi narraverit, tanquam certo fibi conffautia ex rela

299. Et Dominus Daelman ad dictum Zrficulum

tione alicujus, fed diétum Relatorem non zoziügave

17. refpondit: — $e f/zep

vit, fcilicet prafatum Perrum, quer fibi il'ud retu

alitsque varii.

f'm boc dixiffe Patri Defivant ,

g

liffe in fua depofitione de decima quarta Martii 1707.

300. Et ad .4rticulum 18. refpondit affirmati-

afleruit Reus,

(

ve: ita ut ipfi Diponeuti uibil amplius veferret. de

287. Imo nequidem füb initium Marrii , poítquam

jjjo megotio.

Et cum femel Depouens ipfum fpoute

[

originalis Epiílola per Clariffimum Dominum van

ecce[Jit ,. €9 mentionem faceret. de. famofo Q"egotio ,

E(pen oftenfa erat Doctoribus Sacra Facultatis, cum

Exitnius Pater Defirant ipfi vefpondit irriforie; SuwT

:

pra cateris Dominus Parmentier conjiceret ex cha-

LEMURES NOCTURNI , OMNIA SUNT FALSA j /igmifi-

Í

ractere, illius Scriptorem eíIe Juniorem T'ourteau ;

cans pev boc , fe egveferre, quod Depouens alibi ta-

l,

ne tum quidem Reus dicto Domino aut aliis de Fa-

ha dixerat. Et eximius Domiuus Pavmentier Depo-

l

i

cultate indicavit, per dictum T'ourreau Epiítolam

uenti vetulit, fe propterea tertio ab eximio Patre dis-

fibi fuiffe allatam , aut ipfum etle ejusdem Scripto-

gratiatum.

/

rem ?

. 301. Hinc videt Magnificentia Veflra, Reum ita

.288. Sed quafi horum omnium ignarus, tnifit Do-

animum ab agnofcenda verirate alienum oftendiffe, ut

minum Parmenter cum charactere dicti Tourteau ad

conjunétiffimos & ámiciffimos a fe alienaret, quia de

li

Clariffimum .Dominum van Efpen, ut, collato hoc

veritate hujus negotii dubitabant, eaque omnia fiéta

chacaétere cum charactere originalis Epiftolae, Au&tor

& falfa e(Te dicebant,

[

Ícriptionis deprehenderetur , uti conftat ex refponfö

302. Éx his infüper facile intelligit Magnificentia.

V eílra

o

CONTRA PaTREM DrenNan». DrsmaNT.

523

Veftra. qüæ fides habenda:fit Reo inhhis, quae fine ulla

31f. Verum hac alterätiopotius dicenda eft emen-

"

.

probatione in fui defenfionem afferit, qui de tot aper-

datio, quam vitiatio fignaturz.'

tiffimis mendaciis convincitur per depofitiones tefli-

316. Conítat enim ex noti(fimis fignaturis dicti

um , quos ipfe- met produxit & tan

quam fibi amicifTi-

Clariffimi, quae tum in computibus Collegiorum, tum

H

mos & addi&ti(ffimos habuit,

in Refolutionibus cafüum , atque in A&tis hujus caufze

.. 303. Praeterea ex hisperfpiciet Magnificentia Veftra,

Occurrunt , in ejus fignatura, primam fui nominis

incredibile effe,. quod fi ad Reum tanquam ad zmemn-

S

litteram. cum linea füperiore , fem

per & conftan-

brum Stritae Facultatis ,. imo ranquam illius Zzce- De-

ter fic apparere expreíffam

X

camumn, famofía hec Epiftola de 10, Januarii fuiflet

317. Itaque Auctor alterationis hujus Litterze ad-

allata (ut ipfe afferit) eam tanto tempore Facultati,

vertens fuperiorem hanc lineam deeffe in prima lit-

omnibusque etiam fibi amiciffimis occultaturus fuis-

tera fignaturas, vidit litteram hanc mon fàtis conve-

fet, neque ulli modum;

nire cum fignatura Domini van Efpen, voluit eam

& fincere enarraturus.

quo fibi allata eUet,, aperte

corrigere, & fignature Domini van Efpen confor-

l

304, Unde nihil reftatex his concludendum, quam

Tmüorem facere , addendo ín

periorem lineam huic

quod ipfe fictionis & totius tragoediae non tantum

litterae.

Iu

confcius, fed primarius Auctor fuerit; ac propterea

318. Quis autem hic Correclor fuit? Indubie u-

(f

ftuduerit fiditonem occultare, ipfaque fiéta inflrumenta

»

nus ex illis, in quorum manibus h&c Epiftola re-

aliis pro finceris obrrudere conatus fit ; ut propo(itum

erta eft, poftquam uüdecima Januarii Bedellus van

l

fibi in hac fictione fcopum tandemaffequeretur.

b

ormael Copiam illius fecit & cum Originali contu-

üe

30$. His itaque attentis, certa & indubitata ap-

lit, quando linea fü

paret depofitio Petri Tourteau de vigefima fexta Mar-

leclarat,

perinduéta non apparebat, ut ipfe

l,

tii, qua deponit ac fatetur, fe bagc Epiffolam con-

319. Igitur Correclor non eft Petrus Tourteau,

qui

Jcvipfiffe domi fue ex fubuimiffrata imateria per Patrem

declaravit, eam nunquam fui(Te

:

in fua poteftatea de-

Defirant, tam exterius, quam ex libro Refolutiozum,

cima Tanuarii, qua dieejus Copiam fcripfir,

]s

nuotanter ex congregatione 15. Noveibris 1706. quod-

320. Quod & convenit cum confeffi

one ipfius

ot

que ipfe iude cofecerit aliquam minutaim. qua vifa &?

Rei, utpote qui interrogatus zrzzculo d.

C210.

n

i

approbata per Eximium Patvetn Defivant, ipfe uitide

zon vetinuerit diclam Epiflolam ad Curforum deflinan-

exfcvipfit,

dam , vel quo imodo fuerit deflinata ?. au(üs. non füit

Pe.

306. lmo

Reus non tantum hujus fi&tioniscomplex

refpondere, quod eam reddiderit dicto Petro faltem

ad deítinandam:

m

fuit eique materiam in adverfariorum füorum perni-

t

ciem fübminiítravit ; fed & ipíe cooperatus fuit fal(ae

321, Sed füfficienter innuit non effe per Petrum

fignature , dum fignaturam quatuor initialibus litteris

deftinatam, dum dicit,

ut

fe duodecima januarii in-

[6S

Domini van Efpen expreífam, vers fignaturae ejus-

tellexiffe ex Petro ,. eam effe deflinatam,

eo quod

dem Domini conformiorem reddidit,

lUg

ille dixerit: feeam vidilfe i2 Fafciculo Littera

Vun Cur-

3c7. Dictus enim Petrus, antequam infelicem &

Joris Bruxellenfis ;

qui fane hanc rationem non alle-

calumnio(íam füam depofitionem revocaffet, ad eam

gaífet, (fi tamen re

0s

vera allegaverit ,

& a Reo füper

confirmandam fuftinuit fignaturam Z, B. V, E. in dicta

€o fuerit interogatus) fi eam deftinan

dam accepitlet,

1þi-

Epiftola fuifle alteratam & vitiatam.

& revera deftinatfct.

Jic

208. Hunc in finem audiri petriit duog Notarios ,

322, Quare fincera apparet depofitio di&li Petri ,

tfe

fcilicer Dominum Advocatum vanSchoubroeck, &

qua declarat 26. Martii, /e

Ü

Bedellam van Dormacl.

baüc Epiflolam uon defti-

gaffe, fed. famulum, FipgL

dbfi dixilfe , fe bauc Epiffo-

T*

309 Produtci igitur in Teffes , decima Martii

jain deflina[fe.

Rationem, cur fibi dettinandam non

laj

1707. Reo.admodum familiares , ac infuüper ab ipfo

dederit, addidit Petrus in füa Recolle&ione :

Eo quod

in T'eítes quoque producli, interrogati ambo depo-

us

adbuc aliquas fimiles aute tradidiffet: Deponen

H, Qquuas:

fuüerunt, [ignaturam in diéta Epiftola effe vitiatam,

Deponeus non deffinaverat.

[7]

nominatim in eo quod littera Z, linea fuperior fuiffet

.323. Necmirum quod Petrus hasLitteras non vel-

D

addita, idque a tempore quo copiam cum ipíà Epiftola

let deftinare, cum facile previdere poffet, fore ut hoc

if

ongiuali contulerant , fcilicet decima & undecima

modo pub

l

E

icarentur, atque ex Charaéctere di

Jiof

gnofce-

Januarii,

retur earum Scriptor, uti &factum eft.

Yter

310. Imprimis interrogatus D. Schoubroeck , az

324.

uod autem Dominus Paflor Sanctz Catha-

aliquagdo vidifct Epiflolam originalem fcriptam mauu

ring , aut Dominus van Efpen, vel aliquis amicorum

Tif

Petvi d'ourteau de data 1o. Zazuarii vzo7. &2 Depo-

.

ejus, dictam /zzeam fuperinduxiffent litterze Z..

nf«

doxum eft :

, para-

od

uenti jatn bic offe

am &2 prelecfam ? Refpondit , /e

hanc enim alterationem feciffent in evi-

J

eam sidi[fe €? legiffe attente.

dentem dicti Domini van Efp

en perniciem, reddendo.

fictam fi

311. Et ulterius interrogatus, ar reflexerit quibus

gnaturam conformjorem vere fignature dicti

;/um

littevis ea Epiflola fuevit fipuata ? — Refpondit affana-

Clariffimi.

tive, idque [atis atteute, &2 cum temporis intervallo

Ilb Y

325. Qua omnia junCta cum depofïtione feuattes-.

coufideravit quatuor illas litteras quibus Epiftola figuata

tatione diéti Petri atteflantis, Reum fibi fzepius dix-'

erat , fcilicet Z. B. F. E.

Wtl«

iffe, fe fignaturam hujus Epi(tolae mutaffe, dubium

rt Je

312. Interrogatus dein , an JD, Deponens judicet

nonrelinquunt,

quin hac corre&tio copiee per Reum

ab eo tempore prafatas quatuor litteras ez [am offeufas,

ontt

contigerit ; apud quem & in cujus quarterio die un-

jfioy

& quas tumn vidit, 1nodo e[Je vitiatar, €? quenam ille

decima Januarii Notarius van Dormael copiam Epis-

fizt, &2 qualiter fiut vitiate ? Refpondit, quod prà

UNT

tole authentizavit , & litteram illam fine füperiore

sa littera [cilicet. Z. fit vitiata ex eo. quod. ligea. fu-

illalinea ad huc vidit: maxime quia ipfius Rei & folius.

"i

pevior ejusdem totaliter fit. , addita five fuperindutla ex.

ntt

intererat, fictam fignaturam vere fignature Domini

o

pofl. fa&lo in bunc modum 4 , qu& anteerat in iodumn

van Eípen eff» conformiorem,

þqumtæm :

»

iif*

313. ldem refpondit Notarius van Dormael, no-

CAPUT IERTIUM.

minatim circa vitiationem five imrmutationem dictae

, il

fo, Ut

litterae Z. per inductionem füperioris linese.

Probatz)r quod Reus fit primarius A'zttbor.ton)ï:fïi

314. Habemus igitur ex teftimonio duorum No-:

Libri Cougregationum 9 Refolutionum.

j de

(d

tariorum, aliquam alterationem contigiffe circa fig-

naturam quam Petrus ad calcem dicte Epiftolee e£-

'32( . Liber Congregationum & Refolutionum, de

formaverat.

*

:enfil

quo hic agitur; continet Con

gregationes 26. & Re-

Vvva

Ío-

1

Supplem. Oper, Fan E.Dfpen. Pars IV.

CONCLUSIO FINALIS

$24

folutiones fuper iisdem pene pun&is & factis, de qui-

in fpeciem afferendam excopitavit, atque irhprimis

varia tentavit , quibus probaret dictum T'ourteau fub

bus in Epiftola de decima Januarii ad Dominum Palto-

dictamine Clariffimi fcripfiffe, vel aliquid ex verbis

rem S. Catharina Bruxellis, de qua Epiftola Capite

ejus captaret , quo Librum pro íuo agnoviffe vide-

preecedenti.

retur.

327. Hic eft ille Liber Congregationum, qui in-

a341, Primo

tentare voluit famulum Clariffimi

clufus erat fafciculo, quem 27, Januarii fub vefperam

fibi allatum effa per Petrum N. T'ourteau narrat Reus

Domini van Efpen, ut aliquid ab eo expifcari poffer,

Ad hunc Reus mifit Perrum "Tourteau , ut ipfüm

infua prima Depofitione die r4, Martii.

: 328. In hoc enim fafciculo inventa füunt , primo

conaretür ad fs adducere, witi ipfe Reus fatetur 74r-

ticulo 221. Refpoufiouis ulterioris ad Libellum Grava-

Ep

iflola de 13. 9'amuarii, fecundo Formulavium ia

nganu.

i

enenfe S unio aumi Yyo6. & Liber Refolutionum cum duo-

.

L

pEbUCTIO RATIONUM, uti

342. Et.ipfe Jacobus le Teufne famulus dicti

bus ixupreffis intitularis

fatetur ipíe Reus in di&ta Depofitione de 14. Martii.

Clariffimi in fua depofitione de quarta Aprilis an-

no 1707. declaravit fub juramento , — fe per preedic-

Hujus fafciculi cooperculum inventarizatum eft fub

Littera D.

tum Tourteau bis ,. feilicet 12. €9 16. Pebruavii vo-

329. Porro hujus conficti Libri non idem tantum

gatum fuiffe iuflauter , ut vellet accedeve Eximium Pa-

argumentum,-fed & idem plane finis & fcopus eft,

trem Defivant ,

&2 [i zon vellet vel won audewet veni-

re ad Monafieriuta ,

ut [altem veuiret ad Cóllegium

qui pra:dicte Epiftole de decima Januarii,

TYili

H

330. Verüm modus plane alius inventusinitusque

ue ad loquendum Eximio Patri. Defivant, id-

füit, quo Libro huic fides adftrueretur.

que [u

j

promiffioue umius Burvfe feptenmi , €7? fovte de-

331. Nam Epiítole quidem fides ex apparenti pri-

Juper alicujus. altevius gvatificationis , ut aiebat Toure

mo aípectu fignatura Doctoris van Efpen füfficienter

£eau.

at

videbatur aftructa ;

refato Libro Congrepatio-

343. Neque obícure fatetur Reus Axticulo 116.ad

num vi(um fuit nullam fienaturam fübjicere, fed eliam

Interrogatoria, has promifliones famulo factas efle fe

confcio & confentiente, cuj

viam inire ad fidema conciliandam,

(ut ait ) omui thodo cu-

332, Incredibile eft, quas artes eum in finem im-

peret loqui iffi famulo,

penderit Reus, quibus technis & fallaciis rentaverit

344. Ut quid tam follicita tantisque (üb promiffis

circumvenire Dominum van Efpen, utaliquatandem

famuli hujus per Reum facta evocatio ?

Refpondet

Reus Z4rt, 221. Refponfionis ulterioris ad Libel. Gra-

expifcari aut elicere poffet, quibus vel in fpeciem fal-

tem videretur Dominus van Efpen Librum illum tan-

vaminum : £ boro viodo €9 [ine iuvidia ad fe venieu-

tein exalimavet , utrum vevera Petrus Nzcolaus Tour-

quam füum agnofcere.

LI

333. Media cum füis circumftantiis ralia funt, ut

teau 12 edibus Claviffnmi Domiui fcviphffat.

345. ltane vero ? tantis promiffis alicendus erant

'.

credibile non fit, ea poffe ab ullo impendi, nifi qui

fi&ionis firAuthor, fictitiumque opus promovere & ad

famulus rantoque examine eratopus , ur fciretnr a fa-

mulo an in edzlus Clariffimi Domini van Efpen Magis-

finem perducereinanimo habeat.

334. Imprimis ad adftruendam hujus Libri fidem,

wui füi revera feripfiffet Petrus Tourteau?

546. ld fine promiílis fine operofo examine imo

confiéta et preediéta Epiftola & omnes reliqua fub fic-

titia figaatura Clariffimi D, van Efpen.

nullo pene negorio per Theologum aliumve huic fa-

mulo notum, £cire potuiffer Reus.

33$. Omnes enim dicte Epiftole, velaliqua in Con-

gregationibus gefta narrant, vel habitarum Congre-

347. Nec enim veroüimile erat quod famulus oc-

cultare voluiffet id quod omnibus domeflicis & cui-

garionum aut habendarum meminerunt.

356. Ut proinde ex infpectione Litterarum ve-

liber, e&des predicti Clariffimi Domini van Efpen fre-

riffima oítendatur depofitio Petri "Tourteau , qui

uentanri, innorefcere debebat , utrum nimirum di£tus

:

interrogatus de pluribus Epiftolis (üb initium Februa-

etrus T'ourteau foleret in edibus fui Magiftri faepius

Reum fibidixifle, 4uod eas

verfari &fub ejus di£tamine fcribere.

rii confictis, reípondit :

Litteva$ uon debevet. fevibere, mifü pev intevvalla €9 in

348. Imo dubitare non poterar Reus, quin famu-

lus eo fincerius veritatem aperturus fuiffer, quo fim-

fi

agulis littevis aliquid iufirere de tuateviis feu geffis

ut fcilicet fic 01ïe:1dcreuu:

conrinuano — Congrega-

plicius & familiarius per aliquem fibi notum füper

tionum.

hac re fuiffet interrogatus, nullam fraudem füfpica-

:I

tus.

1

37. Duravit hec Litterarum fictio, qua fides hu-

jus Libri flabiliretur , usque ad medium circiter Pe-

349. Aliud proinde fuifTe Rei confilium innuitanxía

bruarii 1707.

hec famuli evocatio, praferim facta per ipfum Pe-

339. Tlunc enim ccpit Reus anxius effe; : ne

trum T'ourteau füper cujus fide hujus famuli examen

erat inftituendum, fi Reo credimus,

"

fgnatura fiéta judicarerur non convenire cum ve-

;

ra fignatura Clariffimi Domini van Efpen ; &no-

3f0. Sane nifi Petrus probe fciviffet, famulum hunc

minatim dum undecima Februarii, id eft ferza fexta

non evocari ut ipfe Perrus de falfitate convincererur,

fcire debebat Reus, faltem rimendum effe, ne Petrus

;

prime bebdomada Z'ubulei noviffitmi, ad Reum acces-

ut famulum

ferat Ampliffimus Dominus van Sufteren Vicarius

fidelem opéram non effet impenífurus ,

Generalis Domini Archiepifcopi Mechlinienfis una

induceret ad veniendum ;

imo. potius curaturus ut

j

famulus non veniret.

.

cum Domino Daemen Decano S. Petri, «uli collatis

Linevis famofis fub nomine Domini van E[pen cutn

;51. Nequaquam ergo ambiguum eít quin verum

variis originalibus Litteris ejusdem Domini van. Es-

fcopum hujus evocationis & praetenfi examinis per

gen, quas "mpliffmus Domiuus van. Sufferen. fecum

Reum inflituendi ,

fincere expreflerir dictus Petrus

f

omnium technarum & confiliorum copnfciusin litteris

attulevat , didius Ampliffimus Dominus abfolute n pra-

fentia Domini Daemen &2 ipfius Rei, judicaverat to-

fuis de 29. Martii ad Dominum Malcorps Fifcalem,

[

& in judicio eonfignatis, nimirumd fiebat ad tentan-

£um e[fé YALSUM ET FICTUM , uti teflarur dictus Domi-

nus Daemen in fua Depofitione de vigefima fecunda

duimn eum feducere ad aliqua veferenda , — ut inde poffet

trabere probas Eximius Pater Defivant ad. confiraan-

Junii 1707.

8

339. ltaque cum videret Reus fictionem fignatura

duin librum Congvegatiomum €7" Epiflolas €9c.

neque

352. Quin & admodum verofimile eft quod addit

Ó

deteítam effe; a fictione litterarum deftitir ,

litterae poft undecimam Februarii, preter unam exi-

idem Petrus de promiffa fibi pittolla in cafüm adduc-

tionis hujus famuli, quamvis id neget Reus : quan-

Í

gui momenti de decima quinta ejusdem menfis, fig-

natae occurrunt.

doquidem, ut ipfe Reus fatetur citato zrticulo 116.

.

3406, Alia proinde media ad finem huic Libro vel

omui todo cupgret- /oqui ;l fang/o, |

(

33

ÜoNTRA PATREM BERNaRD, DesmaNT,

55

m

3f3. Sub idem pene tempus, quo miffus eft a

.

eo, ego timto, quafi Clariffrus Dominus timui[fe

Reo Petrus "Fourteau ad famulum, miffus eft etiam — /

/.

ab eo ad ipfum Dominum vaa Efpen Nicolaus Tour-

36;. Hac interpretatio data a Petro ,. cujus fides

teau, pater fepe dicti Perri, ur ab eodem Domino

(ut. falrem fimular Reus) ipfi füfpecta erat, & de

van Efpen exquireret, 742 aliquid deberet Petro Ii-

