ni Prelati interpofuit,

antequam Cajus Epifcopo de-

Ccationi conformgrei A

latus etfet.

II. Confiderari petimus, quod Titiusin delatione

Caji non habebat nomen, ut patet ex actis litis de fu-

An Superior Tftii : non fuerit;—'äd /prædif&ä 'fäciEndaw

& ipfe G. de Bie fatis infinuat in fuaprz-

obligatus, .m

L

s

axime .cum Statuta, . Dift. 3. Cap. 16. n.

per exortz ,

. vetent.ne quis propria auctoritate poenas in Statutis

teníà Cafus

pofitione , .di&o n. 9; ubi minatur Titius,

decretas mutare prefumat; & taliter mutantes denun-

fe permiffurum ut penitentes. Cajum deferant.

fiI. Delationem contra Cajum Paftorem fadtami (cum

tiari ac puniri velint. Dift. . cap. j. n. '13). & 14.

difertiffimis teftimoniis probata fit contraria Caji pra-

RESOLUTIO

xis; & fal.lax fubdolufque moduis ii confcribendis

con-

á -' AFtenf*? »vit-a" hdi»ü"piliuþa Tätz'i- & fcandalis pgr, eum da-

- (ay Antoniam JVayenbergh , Paftorem de Rofendale;

(*) Gafpar de- Bic.

(2) Ep. Antwerp,

à

Dr ExCcOoMM, A QUODAM ABBATE LATA.

I5

contrd Cajum teftimoniis adhibitus) effe verofimiliter

nullo modo excufàt aut diminuit male faQiaritii;adeoau e-

üt

calumniofam : quibus pofitis,

denunciatio illa impertinens eft ad fiftendam correp-

|:

QU/ERITUR VI

tionem &revocationem Ttii : nec minus impertinens

q

quod ipfe Titius, vel quis alius, fpargat rumorem ,

ob hanc folam denunciationem, Titium a. füo Supe-

:

An Superior ab incepta correctione & revocatione

Titi, ob tam infames exceflus, füperíedere debuerit,

riore effe correptum; & revocatum. quandoquidem ,

|

ut Cafüs pofitio habet, manifefte conftet Superioris

eo titulo quod Titius pretendat fe interea Cajum Pa-

correptionem & revocationem fa&Qam fuiffe, priut:

!

ftorem detuliffe? magis quam Illuftriff. Epifcopus N.

abftinere debuerit a fufpendendo Titio, non obftante

quam ulla fuiffet facta denunciatio Caji, per ritium ,

certumque eft Superiorem nec debere, nec poffe at-

quod ante denunciationem a Titio fadtam cauía con-

tendere fimiles rumores, quominus faciat ea quz offi-

tra ipíum non inftituiffet, & talem denunciationem ,

cii (ui funt.

]ta re

cafü quo malam deprehenderet in Cájo praxim, ipfe-

fponfum Lovanii, hac 23.- Octo-

bris anno 1691,

met Epifcopus Titio przcepiffet : ut refert Cafüs po-

(Erat fignatum)

Iit;o G. de Bie Quæ[l:.'4.

BRLSQDOLUITIO

G. Huygens , T. D. & Prof,

i. B.van Efpen , J. U. D. & SS. Can. Prof,

T]

Superiorem ab incepta Titii cbrreptione & revoca-

tione ob tam infames exceffus, fuperfedere nullatenus

(Refolutio præcedäntis Quzetionis fextz eorumdem

debuiffe, imo nec potuiffe, eo quod Titius przten-

Dodorum, qui V. priores refolverant, íuffra

gio con-

dat fe interea Cajum Paftorem detuliffe : (iquidem il-

firmata fuit, eadem die 23. O&tob. 1691.

la denunciatio a Titip fadta adverfus Cajum Paftorem,

i

A B05 0OMU M

]uo3»:ts4

Circg quämdam contractum Societatis , ab Efpezio, alii(que Do&oribus fienatum.

-

-

- (Numc. primz;m gditzxrn.)

»STA'PFUS QU;ESTIONIS.

contrahentium conditio ; at

qui hic par effe utrinque

»oteft

igitur &c.

Etrus habens navim in Oriäntem folvere paratam ,

Quod utrinque par eff? poffit contrahentium con-

aut folummodo volens eo mittere certam pecuniz

ditio, patebit,íi utrinque ponderetur periculum dam-

quantitatem negotiationi quam cogitat impendendam,

ni, quod contrahentes fütci

piunt, & utrinque expen-

cogitur pecuniam illam conquirere. Joamnes paratus

d

atur fpes lucri, quam habent.

eit talem Petro pecuniam dare, itinere demum abío-

. Et ad periculum quidem damni quod attinet :

luto refundendam. Petrus & Soannes una adeunt No-

Petrus in fe fufcipit obligationem reddendi fortem,

tarium, & en formam, qua interefie ftipulantur.

Petrus fatetur fea Joanne recepiffe paulo ante confe-

& fupra fortem folvendi 17. vel 18. in centum, fi na-

vis redeat incolumis , idque eo etiam cafü quo nullum

&um hocinftrumentum fümmam trecentarum librarum

e mercibus fuis lucrum , féd damnum fortafie habitu-

impendendam in merces non prohibitas , taliloco inve-

rus eft.

hendas tali navi, cui pariter imponendum erit quid-

Sed Joannes viciffim in fe fufcipit obligationevm ,

quid ex füumma mutuata comparatum fuerit, hoc eft

ne fortem quidem repetendi, (i navis, vel a naufra-

merces imponi debent eidem navi in exitu ex eodem

gio vel ab hofte pereat :

loco, ealege utfi navim vel naufragium pati vel ab

Poteft autem illud periculum.

par effe utrinque.

hoftibus capi contingat, foli 7oanzi qui mutuam de-

Quod attinet ad fpem lucri

Joannes quidem fi na-

dit íummaám trecentarum librarum illa pereat.

vis redeat incolumis, certo luc

Quod fi autem navis falva ad portum appellat, Pe-

raturus eft 17. vel 18.

»

in centum. Sed & Petrus (i ver

TY

ditio mercium fücce-

trus refundet Toanni didam fümmam cum fznore ma-

dat fel

iciter fpem habet lucrandi mult

o amplius quam

ritimos 17. vel 18. in centum ftipulatorum in contra-

lucretur [oannes.

Qu, juxta ufüm taxamquelocorum , quz variant, pluf-

Nec difp

ar eít utriufque conditio ex eo quod 7oan-

que aut minus exigunt, juxta pericula majora aut mi-

nes de lucro füo, fi navis redeat, affecuratus,

(Cum

nora, quibus exponuntur naves ad bellaquz tunc ge-

runtüf.

Petrus eo cafü omnia faüa bona ipfi obl

igaverit, & ex-

Et Bétrüs fe obftr

preffe obligaverit prov

entus illius pecuniz norinepre-

ingit bimeftri poft navis adventum

cario,) Petrus autem

de lucro fecurus non fit, cum

folvere fortem cum foenore, folutionemque illam prz-

ftare five ex mercium venditione lucrum fivejacturam

heri poflit ut ex mercibus füis nihil lucretur, imo &

perdat; quia difparitas ifta compenfàri poteft ex

eo quod

faciat;.eamque przfítare tenetur füb obligatione om-

Petrus fpem habeat plus lucrandi,

quam ^foannes ;

nium bónorum füorum; & expreffe quidquid mutua-

ta pecunia comparatum eft, precario nomine Soanni,

poteft enim lucrum incertum, quod

fperat Petrus,tan-

tum excedere lucrum certum,

quod habiturus eft Jo-

qüi mütüam pecuniam dedit, obligatur ut ex eo folu-

annes, ut fp

es illalucri incerti majoris zquiparetur lu-

tionem fibi debitam excutere poffit.

cro certo minori.

Duz iliz poftremz circumftantiz: nimium ponde-

Ergo par eft utrinque Contrahentiu

m conditio.

rari nequeunt, cum fuper iis

præcjpuæ Cafus propo-

Confirmatur hzc Refolutio ratione.

fiti difficultates volvantur.

Quia licitus contra&us Societatis :

atqui hic con-

B.2 0L U.ITIA

tradus poteft effe contra&tus Societatis

5

; Vel illi poteft

zquivalere : Ergo &c.

Quod illi equiva

Si fpedetur folum jus naturale, poteft contractus

ofteníum eft, utrin

lere poffit, probatur: quia, utjam

ifte effe licitus; nam ut licitus fit contractus, non ali-

que aliquid in commune

confertur,

cum pari utrinque periculo damni,

ud jure naturali requiritur quam ut par fit utrinque

& pari fpe lucri,

fervata proportione ad id quod uter

que confert.

Dixi,

ïï

Eä

16

Junts Rns PONSUM

Dixi, fi fre£tetur folum jus naturale : quiafi iis lo-

in fimilibus cafibus quoad -fa&a, ejufmodi COn-fülepd-i.

cis ubi contra&us ejuímodi fiunt, receptum effet jus

Ita refolutum hac 6. Novembr. 1693.

aliquod pofitivum quo Contra&us ifti prohiberentur,

hoc deberet fervari.

(Subfcripferunt.)

Huwvsgens , T h. Do&. &Prof.

Dixi etiam, poteft contrattus ifle effe licitus , non ve-

ro eft licitus

quia poteft idem ille contra&us fieri in

H. de Charneux , S. T. D. & Pr. Reg. Lovanii.

circumftantiis diverfis ; ita ut uno tempore vel loco

Jo- Sullivane , S. T. D. & Pr. Reg. ibidem.

effet juftus & licitus, non autem alio; eo. quod uno

Contra&us de quo in cafü, coinciditjcum fenore

tempore vel loco eífet par utrinque contrahentium

Nauticó , inquo periculum fortis creditz fufcipit in fe

conditio, non autem alio.

mutuans , haclege, ut fi navis pereat, nihil veniat

reddendum mutuanti; fi vero falva ad portum perve-

Sic v. g. poffet fieri ut periculum quod in fe füfci-

pit Petrus, multo majus fit quam periculum quod in

niat, fors ipfa cum convento augmento reddatur. L.

fe füfcipit Toannes

ut fi maximum fit, ne ullum lu-

1. & 2. ff. de nautico foenore, & lege finali Codices ,

crum & fortaffe damnum ex mercibus füis faciat Petrus

eodem. Quod foenus cum & juri Civili'& Canonico

minimum autem periculum fit a naufragio vel ab ho-

fervetur ac probetur juxta DoGores , ad Cap. Navigan-

fte : aut econtra, fipericulum maximum fit a naufra-

ti X. de Ufuris, Refolutionem Theologorum juri com-

gio vel ab hoíte, fpes autem maxima vendendi mer-

us.. Ita refolutum utfupra.

ces cum lucro maximo.

muni conformem judicam

(Erat fignatum.)

Hac porro, cum fa&i fint, non tam zítimandafunt

Nat. Chamar , J. U. D. &Exprof. Primarius.

a Theologis & Juris peritis,; quam ab iis, qui in. ne-

Huens , J. U. D. & Prof. Ordinarius.

gotiatione & rebus public;s verfati funt : quare & hi

ZB. v»;ïn:Efpen , J.U.D. &SS. Cangnum Prof.

VL

.RxESO'LU'TIO—;

CircaDifpenfationcm Mat

rimonialem di&am pro Belgis. Ab E

jþefzio aliifque

,DQ*&oribus figqata.--

(hïzmc primum Edita;) |

p

Ro Cafus hujus ref"ölutione prenotandum, Ponti-

pauci foleant effe hæreüci, prafertim ante hec tem-

ficem non folere difpeníare per fe

fum in impe-

pora belli quando Matrimonium in cafü initum fuif-

dimentis Matrimonii, fed poteftatem

i

fpeníandi de-

fe apparet; vel ex hoc capite claufula, fi preces. veri-

tate nitantur, deficere videtur. Deinde licet hoctem-

legare Epifcopis eorumve Ofhicialibus; idque (üb ea

claufüla : fi pofl diligentem informationem preces veri-

pore multi (int inter copias militares hzretici , illi ta-

tate niti repererint.

Adeoque difpeníandi facultas da-

men nequaquam ita latent aut religionem fuam ita oc-

ta Officialibus , pendet a veritate factorum five pre-

cultant, quin prudens quiíque facile eos internofcere

cum ; ut fiilla vera non (int, etiam facultas difpen-

poffit: ut nec periculum morale efí& videatur, utquil-

fandi deficiat.

quam Catholicorum prudenter procedens przter fu-

Porro cum in Re(cripto quo Pontifex facultatem dif-

am intentionem incidat in perfonam hzreticam , quam

penfandi in cafü przfenti delegavit , caufa difpenfatio-

putaret etfe Catholicam.

Hzc tamen cum ad verificationem conditionis, fub

nis his verbis exprimatur

quod cum dicti Oratores

Orthodoxce fidei cultores exiflant , ac Deo dante fub obe-

qua poteítas difpenfandi delegata füit, requirantur ,

dientia Santicee Romance Eccleþæ vivere C3' mori inten-

non caret difficultate, cum difpenfatione in vim hu-

dant, CS' in illis partibus in quibus multi adfunt heere-

jufmodi Refcripti data, in his partibus Matrimonium

tici non .poffint animos fingulorum explorare, C9 qui

contrahere.

Et (i Matrimonium contrahendum eí-

Catholicam religionem vere profitentur internofceres ac

fet, judicaremus ulterius fuperfedendum , quoufque

in alia forma difpeníatio effet ohtenta.

propterea ne contingat eos cum hereticie Matrümoni-

um contrahere, cupiunt &c. hec, inquam, cum ita

At quia hic agitur de Matrimonio in vim hujufmo-

pro cauíaà expreffa fint, conftare debet, (ad hoc nimi-

di difpenfàtionis contra&o : atque Romanis fufficien-

rum ut hzc claufula, fi preces veritate nitantur verifi-

ter conftare credatur, quod in his partibus ab hzre-

cetur) in illo loco ubi exiftabant Oratores, non folum

ticis tale periculum non immineat; illudque Officiali-

fuiffe multos hareticos tempore quo hzc difpenfatio

bus perquam fit notorium; & tamen Romani Retcrip-

data fuit, fed infuper illos ita latuiffe, ut Oratores eos

ta dare, & Officiales in vimillorum difpenfare queant,

multo minus auderemus pro invaliditate Matrimonii

non poffent a Catholicis facile paffim internofcere; ac

propterea periculum effet ne ignoranter, &praterin-

contra&i refolvere, fed Oratoribus fuademus ut poti-

tentionem Matrimonium contraherent cum perfona

us Epifcopos, aliofque Superiores confülant (a).

haretica, quam bona fide putabant effe Carholicam.

- (Hac Refolutio, una cum proxime fequenti, fig-

Cumvero in locis a Provinciis Confoederatis nonni-

nata fuit aut approbata Lovanii 31. Dec. 1694. a DD.

de Charneux , de la Hamayde & van Efpen.)

hil remotis, ex. gr. Lovcfmii, Bruxellis , Mechliniz &c.

(a) Vide circa hunc cafum DifTerf. Can.*D. van Efggxu, de Difpenfasionibus Cep. 1V. $. 1X.

VII.

Ci&CA QuaNpAM DisPpENS MaATRIMON,

17

VII.

CASUS RESOLUTIO,

Circa Matrimonium, ex metu, & ex difpenfatione dubia fuüper tertium Confan-

guinitatis gradum contraétum ; ab Aperio aliisque Do&toribus fignata.

J

( Nunc primum edita.)

N caífü pfopofïto duo pro invaliditate contra&i Ma-

terveniffe probetur, nullus injuftus metus Sponfzhic

]

trimonii adferuntur argumenta, quorum alterum

illatus apparet : cujus & hoc eft jndicium, quod per

plures annos conjugata nullam de metu (ibi illato que-

petitur ex metu qui Sponíz illatus pratenditur; alte-

rum ex invaliditate difpenfationis füper tertium Con-

rimoniam deprehenderit.

fanguinitatis gradum.

Secundum quod affert argumentum , aliquam fpeci-

Ad primum quod attinet, non judicamus metum

em habere videri poffet, fi ad rigorem litterz difpen-

iftum effe fufficientem pro invaliditate Matrimonii.

fatio data examinetur.

Et przfertim fi a S. Sede, pro fecuritate conícien-

Quod enim dicitur Parentes Sponfz minatos fuiffe ,

ut fi Matrimonium non iniret, illam per bienni-

tiz, non petatur plenior declaratio : licet omnibus

um in Monaíterio collocarent, in eo Parentes aliud

attentis. judicemus nullo modo ifítud Matrimonium

non dixerunt, autSponfz fignificaruntquam id quod

offe de fa&o diffolvi, cum eodem argumento plura

uilibet bonus Paterfamilias pro füa paterna cura filiz

fimilia Matrimonia forent diffolvenda, cum fümma fa-

í

u

Refolutum Lo-

v merito diceret, confülere & imperaret.

Quid

miliarum & Reipublice confufione.

enim juftius quam ut filia 15. annorum, fi non nubat,

vanii hac 31. Decemb. 1694. (Et erat fignatum) De

confervandz caftitatis & inftru&ionis caufa, in hone-

Charneux , S. T. D. & Prof. Reg. De la Hamayde, .

U. D. Z. B. van Efpen, J. U. D. & SS. Can. Profetf.

fto aliquo Monaf(teriocollocetur. Itaque nifi aliudin-

VIIT.

C-ESOLUTIOESPENII Gj

KA duobus aliis Do&toribus Lovanienfibus fignata, de neceffitate confenfus Supe-

ztendat in Co

riorum, ut quis Beneficia pr

3

ngregatione Oraátorii D. J.

apud Belgas.

COACSOTOA

quibus in füa Dignitate fübfiftere poffit , facit depen-

dere acceptationem pofleffionis a fua voluntate, quam

T congregatio Presbyterorum Oratorii Domini Je-

hactenus fe fe non cepifle afferit, nec confirmationem

fu per Provinciam Mechlinienfem impediret folli-

ab Epitcopo loci ;»adeoque fe fe hafi(fe in terminis du-

citationes ad Beneficia aut Officia tanquam alienas a

bii utrum acceptaret, nec ne

ad hac omnia non re-

fpiritu Congregationis füique deftru&ivas, matura de-

liberatione habita condidit in Comitiis Generalibus

quifivit confenfüm füorum Superiorum, multo minus

in fcripto habet.

Hifce pofitis.

habitis Braxellis octava & nona Maji anni 1696. Seff.

Quzritur 1. Utrum talis non fit cenfendus incidif-

3. hunc Canonem : Propofitum quoque e[l, an. Con-

fe in poenam Canonis przdi&i?

gregaiio non judicet inviolabiliter obfervanda ea quce

2. Utrum confenfus modernus poffit füpplere defe-

flatuta funt anno 1681. Seff. 2. contra eos qui Beneficia

&um, poftquam in poenam incidit ?

vel Officia Ecclefiaflica preetendunt, fine confenfu Supe-

riorum in fcriptis habito ? Refponfum, quod [landum

AESPONSIE

it ante decretis anno 1681. Se[f. 2. quando Beneficium

vel Officiun fuerit compatibile cum Oratorio: fi autem

Ad I. Qusäüionem infrafcripti refpondent N. Pres-

byterum in cafu propofito , in poenam pradi&i Cano-

fuerit incompatibile, ipfo faéto exclufus erit ex Congre-

nonis incidiffe, &ipío fa&to ex Congregatione exclu-

gatione.

*

fum efíe.

Contigi

tautemunum *exPreSbyteris di&deCongrega-

tionis per Regem denominari ad quandam Dignitatem

Qui enim peccat contra legem prohibentem aliquid

Ecclefiafticam, & quidem cum Oratorio incompati-

fub certa poena, incurrit fine dubio poenam a lege fta-

bilem, ad quam ille quidem noluit offerre libellum

tutam. L. 1. C. de Sext. nupt. proinde non eft dubitán-

füupplicem Regi, fedtamen fcivit poftulari per amicos

dum N. Presbyterum in fpecie propofita, poenam prz-

fuos pro fe iftam Dignitatem, neque a Superioribus

fati Canonis incurriffe : fiquidem .contra expretfàm

füis petiit utrum hoc ipfis placeret, & nequidem pe

ejufdem Canonis prohibitionem, fine confenfu Supe-

tiit poftquam denominatus eft, fed tantum fignifica-

riorum in fcriptis habito, follicitavit Dignitatem Ec-

clefiafticam a Rege Catholico obtinendsm ; nequeeum

vit ipfis fingulis feorfim, quod Rex ipíum denomi-

naffet, volebatque totum retineri in fecreto

ivit gra-

excufare poteft quod ipfemet Libellum Regi non ob-

tias acturus füz Cel(itudini Ele&torali (*) , Minitris

tulerit nam cum in cafü przfenti ipío fciente, ejus

Status &c. accepit congratulationem ab omnibus con-

amici Libellaum Regi obtulerint, & pro ipto follicita-

gratulari volentibus, etiam ^

apitulo, in quo Dig-

verint, cenferi debet follicitationem eis manda(fe, 4r-

gum. tex. in Lege 6. . 2. L. 18. L. $3. ff- Mandats ubi

nitatem illam obtinuerat, per Deputatum, & hoc in

prafentia publica & communialiorum Presbyterorum

qui patitur pro fe alium fidejubere , vel intervenire ,

ejusdem Congregationis Oratorii : inquirit de mediis,

mandare intelligitur C9' mandati tenetur.

| Supplem. oper. V/an Efpen. Tomus V.

Qui

(a) Primum edita anno 1740. Cbronicon Oratorii D. J.

(*) Duci Bavaris Belgii Gubernatori,

apud Bélgas, Append, þag';- fa;; & 55.;

18

Jugis REsproNsSUM

d

vis necduim adeptus foret poffeffionem illius Dignita:

Qui autem facit per alium, puta Mandatarium ,

(

perinde eft ac fi faciat per feipfüm. Cap. 72. de R. J.

tis Ecclefiaftice, neque confirmationem.

ln 6.

Eft enim hoc receptiffimum , folam collationem Be-

[

Et quamvis forte quis diceret, hzc verba Statuti ,

neficii abíque poffeflionis apprehenfione jus in re X

quipretendunt, cum effedu effe accipienda; & ideo

perfe&um tribuere, poftquam ille cui collatum eft Bene-

d

fi quis prztenderet, nec effedum follicitatio habuit,

ficium, eam collationem ratam. habuit; etenim ex hoc

?

ceffare Statutum feu Canonem. — Argumento l. 1. $.2.

proprium dicitur ipfius Beneficium, Gloff. àd D. Cap.

f

JfF-.quod quifque Sfar. in att.. ne (ic quidem N. Presby-

fi tibi, de prab. in 6. CovanR. 3. V/ar. C. 16. in pr.

b

n

ter in caíu propofito poenam Statuti àut Canonis evi-

yNUS ad Cap. 1. n. 8. de R. 3. in 6.

it fine con-

?

tare poterit.

Itaque cum dictus N. hxc omnia fecer

Etenim ad

follicitationem amieorum Rex di&um N.

fenfü Superiorum in fcriptis habito, evidens eft eum

ad Dignitatem Ecclefiafticam nominavit.

poenam Statuti incurrifle; & ex Congregatione ex-

clufum effe,

3

?ä

Ét pro hac Regia nominatione feu Collatione di&us

11

N. Suz Cel(itudini & Mini(tris Regiis gratias egit, &

:

Quoad II. Quzftionem

hic propofitam in?rafcripti

variorum gratulationes admifit.

ceníent, confenfum modernum Superiorum non pot-

fe fapplere defe&um , poftquam in poenam Canonis

Ex quo evidenter conftat quod di&us N. eam nomi-

nationem Regiam (ibi factam ratam habuerit ; cui con-

feu Statuti incurfüm eft; neque enim Superiores Ca-

fequens eft eum jus in re, vel fàaltem ad rem acquifi-

nonem a tota Congregatione fancitum abrogare pof-

viffe, texi. in Cap. s TIBÍ ABSENTI 17. de preb. in 6.

fünt, Itarefolutum Lovanii hac 12. Martii anno 1697;

in verbis, donec eam ratam habueris.

äï

(Signabant) Nat. Chamart , J. U. D. & Exprofeffor Pri-

Jus, inquam, in re, vel faltem ad rem acqui(ivit

marius 3. Herys, J. U. D. &Profeffor Regius, Z. D.

per illam ratiþabitionem feu acceptationem; . quam-

"

E

"

Van I?f??en, ] U. D & SS. Can. Pro£

d

"

IX.

Eo:SDITIUTe

Ab Ejpemio, alüfque fignata circa veram notionem Libelli famofi.

1

(Nunc Primum edita.)

A D PWRIMU-M.

quam Au&ores Libelli famofi, aut. Monaftetii difffä-

.

tnatores.

Ulla ratione dici poteft, E

Econtra vero pro íuo erga Monaítetium | zelo laü-

N

ftio, effe diffamatoriaim.

pi&olam,' de quà qua-

"

dandi. Neque refert quod Religiofi illi in Epiftola di-

Ratio eft, quod Epiítola illa fcripta non fit ad dif-

cant, copiam chartz vifitationis, in Capitulo femel

famandum; fed ad remedium poftulandum graviffi-

preledam, corruptam fuiffe ; quod falfum effe prxten-

rmis malis, que in Monatterio graffabantur

quod

ditur.

Quia efto etiam id falfüum foret, videntur, tamen

caritas erza Deum, Monafterium, & proximum po-

ftulabat.

Religiofi fàt juftas rationes habuiffe id credendi & fcri-

Poftulabat caritas erga Dettm , ut tot peccata in Do-

bendi. r, Quod quidam affererent in copia illa lectum

mo & períonis ipíi confecratis impedirentur.

fuiffe articulum, qui auditus non füerat, dum led&um

Poftulabat caritas erga Monafterium, ut ruina fpiri-

fuerat Originale, 2. Quod non proferretur nec legere-

tualis ac temporalis illi impendens averteretur.

tur ipfum originale, quod tamen erat ad manum; cujus

Poftulabat caritas erga proximum, ut ipfius emen-

ratio alia non videbatur effe pofle, quam quod ab Ori-

dationi ac faluti confuleretur.

ginali difcreparet.

'uod ordo

Si tamen affeverantius quam oportebat, copiam il-

Neque diffamatoria dici poteft ex eo, q

debitus fervatus non fit, vel alia circumftantiz debi-

lam corruptam effe fcripferint dicti Religiofi, & forte

tz pratermiffx.

prudentius id tantutn fcripfiflent füb dubio, exprimen-

do rationes füz füfpicionis, ftatuet de eo Capitulum

Quia in primis fi confideretur, qui fcripferint?

Generale, & ut videbitur, eorum imprudentiam cor-

Illi funts quos proxime ea res tangebat, cum fint

di&i Monafterii membra , & ad quos ea . cura devol-

riget : quamquam non videantur propterea gravius

vebatur, deficiente Abbate.

aliquid commeruiffe, tum ob rationes jam dictas, tum

quod ad caput rei non multum inter(it, an copia illa

Si expendatur , ad quo» fcripferint? Ad Superiores

Legitimos.

dicatur corrupta fuiffe nec nes nam etiamfi [fuitfet in-

Si, quaudo? Non nifi poft duas vifitationes fruftra

corrupta, nec fic tarnen füfficiebat ad remedium ma-

fa&as, quando jam aliud remediutmn non füpererat, ni-

lis afferendum ; adeoque adhuc ad Capitulum Gene-

rale fcribendum erat, exponendaque mala quzx in E-

fi recurfus ad Capitulum Generale.

Iterum fi, quando* Tunc, cum Monafterium jam

piftola continentur.

palam per erumpentia criminaapud omnes diffamatum

Quapropter aequum non videtur, vexare dictos Re-

erat : adeoque taceri amplius non deébebat nec pote-

ligiofos ob levem aliquam & forte nullam culpam ,

rat apud Superiores, utfamz Monafterii confülerent.

quain poffent bona fide & zelo admififfe : atque inte-

Si, quomodo & quid? Non nifi cum reverentia füp-

reà nihil curare de correctione Monafterii, impuni-

plicant, . ut quo videbitur modo remedium malis gra-

tofque relinquere alios, qui vel horrenda crimina com-

viffimis adhibeatur.

miferunt, vel ea diüïmulando foverunt.

omenti primum a gravioribus

Ex quibus patet, ne per fpeciem quidem dici pof-

Profe&to in re tan

endurn eft; ac deinde adle-.

fe, didam Epiftolam effe Libellum famofüm : nam

& magis neceffari

prater rationesjam dictas id etiam accedit, quod fpar-

viora, fi ita exped

jiendum.

fa non fuerit in vulgus, fed tantum privatim fcripta

AD SECUNDUM.

ad Superiores Legitimos; idque non füppreffis, fed

expreifis, fcribentium nominibus.

Si vera fint fada, quz poít hzc verba (Pudor eft

Hinc non nifi injufte Religiofi, qui illam .fcripfe-

dicere quod Mona[lerium paffim . pro Lupanari havea-

offunt

runt, accufari poffunt , multo minus condemnari, tan-

tur) in diQa Epittola n-arrgnturw,qnequaquam* p

ici

Dr

vERA NoTIONE LisErLEY Fanuosr

19

h

di&i Religiofi accufàri , nedum ad pcenas graviffimas

üt dicitur, nec ne.: quod ex ipfis Enuntiationis ver-

bis manifeftum eft. Quare nequaquam illius Au&or

condemnari, quod verbailla Epiftolz fuz inferuerint.

ä

Quis enim dubitet, quin paffim pro Lupanari habea-

probare tenetur, quod talis reipfa talem impragnave-

:

tur Monaíterium, in quo Famuli domeftici impreg-

rit : fatis eft, quod juítas rationes habuerit denun-

tiandi Superiori id quod fama ferebat. Habuit autem

narunt feptem Bertas? Ubi duo Monachi pro facrilegio

J,

Geprehenfi füunt? Ubi ipfa Neptis Abbatis (Gignatura

rationes juftiffimas

nimirum, quod ipfa Neptis Ab-

Parocho tradita & Epiftola propria manu ac ítylo exa-

batis poft partum , fignatura Parocho tradita & Epiíto-

rata poft partum) tertium aliquem 'Religiofüm de car-

la propria manu exarata , talem accufáret ; quod id no-

nali commercio accufat ? Quis, inquam dubitet, (i hzc

tum effet multis in Monafterio ; proinde, quod cari-

paffim nota fint, quin Monafterium paffim pro Lupa-

tas tum erga Monafterium tum erga Religiofuüm illum

exigeret, ut denuntiatio illa fieret : quo vel Monafte-

nari habeatar? Nam etfi hzc fola füfficerent ; tamen

facile conjiciunt homines, plura alia intus fupremi, &

rium & Religiofus ifte corrigerentur, vel ab infamia

delitefcere, quz in lucem non veniunt. Satis etiam

& füfpicione liberarentur. Ita refponfum hac 18. Febrt

1700.

intelligunt, dum talia tam frequentia funt tum in Fa-

mulis tum in Religiofis, non fine Superiorum Mona-

(Signatum erat.)

. 2 . Leend

fteriisdiffimulatione & tacito quodammodo confenfu

G. Renardi, S. T D. & Proféffor Regens.

ea committi. Quare ficut quamvis aliam domum eti-

Florentius Sullivane, S. Th. Doà.

am fzcularem , ubi ifta fierent, pro Lupanari haberent;

ita multo magis pro Lupanari habere folent domum

G. Huygens , Th. DoGor & Profeffor.

G. M. Clae*; S- 1. Dodorn

Religiofam, in qua notum ett ifta committi.

.

F. Verjchuren, S. Theol. Doctor.

A DOSLDGE OR TE ELM.

H. de Charneux , S. Th. Do&. & Profeffor

Regþius

ac Kegens.

: En'unt'iatþi,o illa, Domine Prior &c. de qua in Quz-

S. Cognouac, S. Th. L. & Profeffor.

ito tertio, non eft nifi mera Denuntiatio facta legiti-

Z. B. van Efpen, - J. U. D. & SS. Can. Prof.

mo Superiori ad hoc ut inquirat , an ita fe res habeat,

J- Opfiraet , S. 'Theol. L.

X.

o nAa s v

RSOESOLUTI —O,

llum Confeffionis Sacramentalis, ab Efpenio alifque Do&oribus

Cij:ca figi

— Lovanienfibus fignata.

(Nunc primum edita.)-

revera requiri ab ancilla eorum Bertha cönditiönem

CASUS POFST TT 9.

aliquam, fed qua nulli crederetur prajudicium alla-

Itiur excepit Confeffionem Berthe, & injunxit ei

tura.

T

quadam facienda.

Tum Herus & Herade ifta conditione ab ancilla fia

Hzc obedire nolens fzepius adiit Confeffarium fuum

& quibufdam aliis inf'rudi multa objecerunt, füadere

Titium extra Confeffionem, multa ei narrans de con-

corantes illam non effe neceflariam, fed & contrari-

Ícientia fua.

am efle honori & famz quarumdam períonarum.

Sed & multis aliis propalavit, non dari fibi abfolu-

Repotuit iterum Titius tum nihil quidquam :mali

tionem, eo-

quod obedie recufiret Confeffario fuojin

inde eventurum, tum íe credere conditionem illam

aliqua re.

In primis vero id d

ixit Hero fuo '& Herz ,rationem

efle abíolute neceffariam; nec aliter fine illa fe judica-

re aut agere poffe abíque conífcientie füz graviffimo

afferens quod nollet dénunciare aliquem Epifcopo.

nocumento

monens interim eos conditionem illam

. Verum hi id non credentes füfpicati funt illam de

fidelem efle.

ipfos non fpectare; & ancillam eorum & honeftam &

multis, volueruntque illam dimittere.

Bertha fentiens fibi imminere.malum , eo quod fic

Herus & Hera inito confilio Berthe fuaferunt ut ali-

dimiflà vix poflet aliquam invenite conditionem, T-

tium enixe rogavit ut domum veniret, licentiamque

um Confeffarium adiret qnod & fecit.

Poft tres circiter menfes, rem illam quatuor perfo-

ei dedit totum illud negotium Hero (uo exponendi.

nis conteftibus narravit Bertha ; nec multo poft adhuc

Titius moleftia & improbitate precum Berthe. gra-

aliis duobus conteftibus, quibus & illam circumftan-

vatus,-utilitatemque & commodum illius intendens

tiam aperuit fe tunc dediffe Titio licentiam declaran-

domui ejus fe reddidit : cui Herus & Hera ftatim ex-

di p&n&dum aliquod füz Confeffionis, ut conftat ex

pofuerunt füfpiciones omnes quas habebant de Bertha

eorum depof(itionibus juratis.

ancilla füa, eo quod dixiffet ipfis fe abíolutione non

donari.

Verum ecce Bertha exiftimans fibi ex aliqua alia oc-

cafione illatam fibi iniuriam a. Titio, in vindi&am il-

Titius repofuit illis, fi

4liam illam & honeftam & fi-

delem etfe; nec quidquam ab illa effe timendum.

lius accufat eum revelate Confeffionis;; negatque e

ullam ei dedi(fe circa iftam rem licentiam. .

Verum & Herus & Hera fuüfpicari pergentes , dixe-

Sed & Herus &-Hera ejus, volentes favere cuidam

runt fe illam non retenturos, ne quidem uno die.

Tunc Bertha malum illud apprehendens, voluit ut

tertio, pro cujus honore timebant, depo(üerunt, Tj.

tium coram ipfis dixiffe fe non poffe dictam Bertram

4* Titius veram eis diceret rationem ob quam non ab-

"

abfolvere, abíque fuimet i

Molveretur, & fic omnis füfpicionis caufà auferretur.

ftaret quod ipfi injunxerat.

pfius perditione , nifi id prz-

N* Titius qui rem illam extra Confeffionemab ip(a Ber-

-u

Et infüper ajunt fe non recordari licentie a Berthg

tha (epius audierat, & ab uno quodam Presbytero

Titio datz, & ab illo coram ipfis memoratz, nolen-

cui etiam Bertha ilud ipfum narraverat, monuit in

primis Herum & Heram, quod non ni(i delicentia &

tes iftam circumf(tantiam nec affirmare nec negare,

Cum vero Bertha, íüper accufatione tam injufta a

voluntate Berthe ibi prefentis loqueretur, & addidit

nonnullis corriperetur ex caritates dicentibus illi in-

Suppl. oper. Van Ejpen. Tomus V.

2

e

2Oo

jJusis R'Esrowsum

de confcientiam ejusgraviter ledis refpondit illis Ber-

fama & honore , quoad fieri potuit; conatus eft enim

tha, fe non curare de damnatione ífüa; uti de

pofue-

Bertham a malis fufpicionibus , &ab expulfione, quam

runt tres jurati conteítes.

horrebat, liberare.

Imo & coram aliis tribus conteftibus (imiliter jura-

Et quia id, falva ejus fama & honore, quoad fieri

tis,agnovitíe animo vindictz accufationem illam con-

poterat, praíftare volebat, a principio ea difcretione

tra Titium intentalle : his fuppofitis

ufus eft ut aliud non dicere quam Bertham non abíol-

vi nifi ob defedum conditionis,

nDi ERJIdus

um allatura credebatur. -

quz null; prajudici-

I. Àn revera Titius Confeffionem Berthe revelave-

Ac ne quidem de caíü ipfo, prout a parte rei acci-

rnt

derat, locutus eít, nifi poftquam Herus & Hera de

caíü prius a Bertha informati eum expreflilent.

2. An fit jam aliqua fides adhibenda Berthze, negan-

Cum itaque Bertha Hero & Herz , & pluribus aliis

ä

ti a fe datam licentiam Titio loquendi de füa Confet

fione?

rem antea aperuiffet, nec id fufficeret ad defen(ionem,

Titius in bonum ejus & favorem rem ab ea prius ma-

3. Àn non teneatur Bertha reftituere honorem T;-

nifeftatam confirmafle przíümendus eft : ne

edi-

tii, quem conata eft longe lateque perdere; & expen-

bile videtur id feciffe animo vel Berthee nocen

vel

fàs reddere quz in fui defenfionem fecit Titius?

L

Confetlionem ejus inique revelandi.

4. Ànnon fit vera & tuta fententia, quam ut veram

Favet T'itio modus manifeftationis quam fecit , Ber-

& communem tenent, poft Divum Thomam, Eflius

tha ipfía przfente, nec tunc contradicente; licetenim

in 4. Dift. 17. $. 14. num. 9. Sylvius, Supplem. q. XI.

art. 4. JZ/iggers, Suppl. q. XI. concluf. $. de Sigillo

Herus & Hera nec affirmare velint nec. negare quod

Titiur venie fibi a Bertha datz mentionem fecerit ,

A. Neefen , tr. $. de Sac. Poenit..dub. 4. Suarez, difp.

Titium tamen in przfentia Berthz locutum fuifle non

33. de figillo Conf. fe&. $. cum multis quos ibi citat

Audoribus : Bonavent. nempe, Richard. Palud. 4-

negant.

Quis autem praíumat fieri poffe ut Confet-

farius non omnine fatuus, przfente poenitente, fine

drian. Henric. Sylvefl. Soto, Covarrav. &c. fcilicet

ejus venia, Confeffionem ejus revelare audeat?

poílé Confeffarium de rationabili confenfu poeniten-

Favet denique Titio, quod duo conteftes jurent fe

tis, manifeftare alteri id quod ex ejus Confeflione no-

a Bertha hoc negotium narrante audiviffe , quod Ttio

vit, juxta & rationabili de caufa.

licentiam dederit declarandi punctum aliquod tuz Con-

Y ESOrFrFÓEUTIiO.

fefflionis.

Contra autem Berthe plurima prefuümptionis argu-

Vera & tuta eft communis Theologorum .fententia,

menta adverfantur; ac in primis illud, quod tres ju-

Conteffarium, ex rationabili, expreflà, & plane vo-

