Reverendiffime Domine, Illuftriffime ac Reveren-

&

Corn. van Ael[l.

Jac. Hachet.

diffimxz Gratie Veftrz humillimi & obedientitfimi

IK

Datum Lovanii 4.

4Apr.: 1696,

famuli. ( Et erat [ignatum ) Osw. Fre. Crabeels, J.

U. L. & Profeffor Ordinarius tunc pro tempore Re-

N. B. Autor Libell: cui titulus: Decreta. Regis

Ti

Catholicia calumniis vindicata &c. hanc integram re-

Gor. ]Jo.Sullivane, S. Th. Do&or &Profeflor Re-

fert p. 16. adjicitque: * Infra fcripta erant nomina

gius, in Fácultate Sacra Regens, & ejufdem dum

Ui

» fequentia Lovanienfium: Gummarus Huygens,

nominatio in

zftione eonferretur, Decanus.

Z.

(

B. van Efpen,

j

U. D. & SS. Can. Pro£f. tunc pro tem-

» Iheologie DoGor & Profeffor Collegii Adriani

» Pápz VI. Lovanii Przfes. Matthzus Chamart, Ju-

pore Decanus Fac. Canonicz.

G. Henys, J. U. D.

» ris Utriufque DoGor & Profeffor Primarius.

Z

& Legum Prof. Regius, tunc pro tempore Decanus

» B. van Efpen, J. U. Do&or, & SS. Can. Profet:

Facult. civilis.

G. van Limborch, Facultatis Medi-

r

» for. Deinde fequuntur Licentiati aliquot & non-

cx Profeffor Regius, tunc pro tempore F. Med. De-

, nulli Pre(ides Collegiorum. His acceffere Bruxel-

canus. (Infra ad. marginem fcriptum erat :)

» lenfes Antonius Rufaek qui fe vocat Archipresby-

Lovanii 22:Nov. 1697.

» terum.

(fuper[criptio erat:)

Cateri non fünt nifi facellani, cum uno

» parvo, ut vocants id eft inferioris ordinis Cano-

Illuftriffimo ac Reverendiffimo Domino E

'pifcöpo

» nico. Antverpiz fübícripfere plures majoris au-

Gandenfi Gandavi.

d

, Qoritatiss nam prater.Paftores numerantur

pE

CVU

li

, Ronici quatuor. ,

Teflimonium D. van E[pm () Plu?iumque aliorum

d

V.

Profe[forum.C9' Dottorum Academic Lovanienfis,

Epiflola Rettoris Univer(itatis Lovatienfis ,

6s De

de 1nodo C9' ratione quaprolata funt judicia de fcri-

Y

canorum Facultatum (znter quos Efpenius) Ill D.

ptis D..Henr. Denis Leodienfis Ecclefue "Theologi-

Q

Canonici , que fub Sacre Facultatis Theologicee

M

Philippo Erardo van der Noot, Epifcopo Ganda-

venfi, in gratiam -D.f Hennebel.

Lovanien[fis nomine circumferuntur.

Circa duas Refolutiones ad Quef[liones qua[dam

Hluftriffime ac R&Verendifïime Domine. ö'cca-

Dogmaticas, quz circumferuntur füb nomine Facul-

lo

fione litterarum quinta labentis menfis ab Illuftriffi-

tatis Theologice Lovanienfis , & adverfüs doátri-

ma Gratia Veítra ad Magnificum Dominum Rec&o-

nam Perilluftris ac Eruditiffimi D. H. Denis, S. T.

1

rem, & hanc almam Univerfitatem tranfmiffarum,

L. Ecclefie Cath. Leodienfis Canonici - Theologi,

ut füfpicionibus contra nos Gratiz Veftrz inftillatis

tacito hujus nomine diredz fünt, infrafcri

pti i'Oggti

obviemus, nulla id opportuniori via agi poffe cen-

funt ad fequentes articulos re!þondere.

|

(«) Vide Lueubrationem cui titulus: Meroires pour jzrvir a l'Hiffoire de l Univ, de Louv. &c. Ch. 1I. n. LXIIT,

:

(,b—)v yide Librum cui titulus: /Memoires pour fervir a l'Hift, de l Univ. de Louv. &c, Chap. MI. Art. H. n. VI.

1, Án

EX P ORE MC U TET

l

ErrsTOUtE ÉspENIO Pn-z:ummä&

541

R

GG M La

Cl

þ, . Àn non fitnotorium Lovanii, ex octo Dodo-

lus Claes, S. T. D. & Profeflor Etice. — H. Raélleis

Hbus qui Facultatem ftridiorem Theologicam ibi-

S. T. L. Paítor S. Quintini Lovanii. ]. Opflráet;

g

dem conítituunt, tres in pritmis, fcilicet D. Lovi-

5. T. L. ex fama publica talem effe novi. ]J. C.

m

num, D de Charneux, & D. Renardi, quamvis ad

Ulaeffens, S. T. L. Paftor Majoris Begginagii. Idem

lfs

:d rogatos, in pradictis Refolutionibus nullam partem

teftor quod quinque primi.

il

habere voluifle? Refpondent , fe nullam habere veluiffe.

Collegii Standonck.

hd

..2. An non fit notorium iifdem minime confen-

fiffe duos alios ejufdem Facultatis Do&ores , Illuftrif-

Detm

fimum le Droz, Epifcopum Porph

yrienfem & D.

Z

Itam

Huygens? Refpondent affirmaiive.

3. Similiter iis non confen(iffe Do&orem Claes,

;Epii]ïoïa Efpenii , Huyg'ehi' , Hennebel £j Opf?f*agä, ad

Quis

qui nuper a duabus fuffragantium tertiis in Faculta-

Eminentilfimos Cardinales contra Com 0 N11 9-

tem adle&us eft? Refpondet affirmative.

n fi

rIUM Pa;r-'z'.v De.—]-imntþ (4).

lum

;,4. Àn etiam notorium non fit D. Steyaertl, ejuf-

dem Facultatis membrum;,. nomine Illuttriffimi ae

fe

Cum jam in Bäigio ad pacém fcömpöfïm effent

Revereüdiffimi Epifcopi Ruremundenfis, & (imul

omnia, ipfaque Academia Lovanienfis in folemni

fuo propofuiffe dodrinam, cum accufatione fua, S

il

Facultati Theologice Lovanienfi... & Refolutio-

coctu judicatlet, admodum ad eam fànciendam ido.

C

Ifi

neam effe doctrinz noftrz Declarationem, quam die

lil

nem quantocius dari rogaile ? Refrondent affirmative.

10. Septembris 1700: eoram Eminentiis veftris ex-

*. Prediàis Refolutionibus dandis fütfragatos fuiffe

(iris

hibuimus, clafficum iterum canere ecepit Defiran-

o

duos DoGores Delirant & Daemen; quórum neu-

tius, & edito palam Commonitorio ad orthodoxos,nof

trum S. Facultas de more elegit; & non nifi füb pro-

am

fecus ac fi Heterodoxis fcateret Delgium Catholicum;

.

teftationein Corpus füum feu Collegium ftridius ad-

àd nova bella omnes provocavit;

mifit? Refpondent affirmative.

usf

In imagine, quam libro fio pfæfïgïf, éxhibet.Se-

B

6. Solum proinde, ex iisquibus non movetur diffi-

natum populumque Belgicum , qui accufationem &

cultas circa locum in przdicta Facultate ftridiori, fü-

querelam defert ad Sanctiffimum D. N. Clementem

i.

perfuiffe Eximium P. Harney, qui cum exiftens pro

It

XI. urbi & orbi imponens, non feíüo, fed totius

illo tempore ejufdem Facultatis Decanus, votum

Belgii nomine accufationem & querelam inftituere:

non habetet, nii quo vel ad votorum aliorutn plu-

n

adícribit haec verba: Die Ercdlefie: qua(i qui acca-

a

ralitatem accederets vel decideret equalitatem; hinc

fantur, fic induruerint, ut non jam privata amplius

atet quo loco habendum fit ejus votium, quo ad ta-

hnac

j

a duo acceílit, quzjam in precedenti Articulo de-

monitione; fed publica Eeclefi& correptione cafti-

)

gandi (int.

fcripta funt.

Refvondent vem ita fe habere.

Et ne obfcuriin (it quos notet; in ipfo libri f'foxi-

üt

Ita Refponfüm Lovanii hac 21. Januarii an. 1700.

[uf.

te quatuor noftrum nomina exprimit , orthodoxoj

ita 5gnatum Henricus de Charneux, S. Th. Doctor

omnes de dotírinis noftris in urbe accufatis cómmo-

& Profefior Regius in ftricta Facultate Regens. Guil-

nefaciens, & nos velut heterodoxos

!

I

; a!ictljus in Bel-

Iu

lelmus Renardi, S. 'Th. Do&tor &Profetfor Regens.

gio factionis Duces, defignans.

Iafraferipti fidem. f&aciunt famam publicam quoad

- Liber porro totus non eft ni(i continua in nos Sa:

L0

Aiticulos propofitoss ita fe habere, proutin eif-

[

tyra, ex conviciis, dideriis, & fcGommatibus ceon:

dem eft expreffum.

G. Huugens, Theol. Do&or

texta; Iftud vero acerbiflimum, quod ubique no:

n

& LJ H rp iü) *

Z. B. van Efpen, Jur. U. D. & SS. Ca-

iil

nonum Profeffor.

G. M. Claes, S. Theol. Do&or

bis affingat fcopos impios, blasplhiemos, hzreticos,

qui non a mente folum noftra alieniffimi funt, fed

]

& Profeffor Etica.

Fr. Verfehuren, S. T. DoGor.

i

J. Onflraet , S.T. L. J. C. Claeffens , S. T. L. Pattot

étiam quibus contraria omnia verbis & fadiis quoti-

die profitemur: q«x omnia, ut in excerptis, quaé

U

majoris Degginagii.

H. Raelle&, S. T. L. Pàinda-

jungimus, Eminentie veítrz fuius videre nom de-

Ill

vain, S. T. L. & Pater Collegii Standonck. Con-

L.

cordat Originali. H. L. Soeters, Prot. A. in fide.

dignentur, humillime rogamus.

Nihil dicimus de violato (ilentio circa Formula:

Tf

tium , quod Beatilfimz recordationis Pontifex In-

VV'II

nocentius XII. inipofüit: nami ea res curz erit Sedi

m's

Apoftolicz, cujus mandata infringuntur. Ittud que:

di

A*z-m tejïimohiu-m D. van Efpen, aliorümque Lo-

rimur, hominem privatum, afiumpto niomine Sená-

j

vanienfium Theologorum in gratiam Perillu[ftris ac

tus populique Bel

gici dotrinam noftram apud ortlo-

- £ruditijuni D. Henrici Denis , Leodienfis Eeclefice

doxos omnes ut füfpectam denunitiare; nos procla-

Theolegi-Canonici;

iare palam ut heterodoxe fa&ionis Cápitas atro-

ciffimis di&eriis & calumniis nos profcinderes &

Infrafcripti, rogati dare teftimonium veritatis de

0

juri Divino ac huiano, nuperoque Brevi Apoíto-

do&rina &moribus Perilluftris ac Eruditiffimi Domi-

lico adverfatur, confilia occulta, quz foli Deo pot-

ni Henrici Denis, S. T. L: Eccle(ie Cathedralis Leo-

dientis Canonici-Theologi, Declaramus virutn illum

fent innotefcere, eaque péflima, nobis adfcribere,

Morunt Eminentiz ve(trz , 0s qua potuimus de-

gn

& viginti & amplius annis nobis probe notum, ut

miffione, do&rinam noftram Sedis Apoftolici exa-

»

"

vit: integerrimz & irreprehenfibilis ; qui infüper

mini ac judicio fübjeciffes ftetiffe ad Tribunal Apo:

quamdiu in Seminario Leodien(i Theologiam docuit;

ftolicum totos annos o&o; páratos Accufatoribus

"j

celebri fama, non folum in Dicecefi Leodien(i; fed

l4

noftris refpondere : Defirartium aceufando fatiga:

& in Dioecefibus vicinis atque in Academia Lova-

gatum, urbeé relicta, examen ftitiffes non diftitiffe

nienfi femper habitus fuerit tanquam vir magnz eru-

ditionis &Do&rinz íànx: unde & cum frudu Theo-

interim nos, ut fi quid accufationis füpereffet;. id

1

proferret ; tandem ubi nihi

| prolatum fuif; áper-

]

logos ad itatam Ecclefiafticutn & ad curám arima-

tam dodrinz noílre Declaratiónem coiám Sedé

rum Verbo & exemplo efformavit.. In quorum fi-

Apoftolica exhibuiffe; eidem humillime füpplican-

:dem dabamus Lovanii hac 21. Januarii anno i700.

tes, ut fi qua in re a veritate aberrerus , nos tari:

l

r],

(fic fignatum) H. de Charneux , S. T. D; &Profet-

.

uam Eccle-

for Regius in Sacra Facultate Regens. Z, B. van

quam obedientiz filios Matrem ac Magi(

il

fiatim otnninm audire, eju(que judicio nos füb-

Efpen ,

. U. D. & S$. Can. Profeffor. Guillelmus

Renardi, S. T. D. & Profeflor Regens. .G. Marcel.

mittere pevatiffimos, corrigere ae doceré non gra-

vetur, Declarationi applaulere paffim omnes; íub-

(a) Vide. fcriptum cui titulus: JMemoires pour fervir a I'Hift,

de l Univ, de Louv, &c, Chap. 1V. n. 1X,

u-

Ícrip-

EPrsTOLIAE ESPENIO PECULIARES

3

fcripfere ex hac Academia plures; fübferibere para-

confirmare.

A&a funt hxc Lovanii die $. Februüarii

ti funt aliiinnumeris opportunam eam e[fe ad pacem

1709. prefentibus Livino Schoonderhagen, & Pe-

componendam íolemniter cenfüit Academia.

tro Auguítino Denique teftibus, ad pramifa requi-

"

Et poft hzcomnia, dum pacem timet Defirantius,

fitis: -

-non diffidia folum;. & bella vetera.omnia jam fopita

[&eratfgnatum) — —

—.£, B. van Efpen.

refuüfícitat, fed etiam commonitorio ad. omnes ubique

- (I1dem Teüimonium reddiderunt, D. Verfchuren,

orthodoxof edito , totum orbem Catholicum ad

fümenda in nos arma, ac bella movenda accendit.

"Theologiz Do&or, Praíes Collegii Alticolenfis. D.

Sic nimirum, dum ab Eminentiis vettris, quo

Melir, Prxfes Collegii D. Pulcheriz. D. Cinck, Phi-

Mï

voluitnonobtinuit, ipfe fibijusdicit, & fententiam

lofophiz Profeffor in Collegio Porceníi; diebus 8.

'Sedis Apoftolice pravertendo, nos tanquam legiti-

& 9. Januarii 1709..

me fulpectos orbi toti denuntiat.-

N. B. Plura alia funt ejufdem. generis monumenta

Sane, Eminentiffimi Patres, fi i

pfi.liceat nos qüos

Efpenio C9' aliis communia, quc pracedentibus. ad-

accufavit, ante fententiam Sedis Apoftolice, tan-

jungenda putaveramus: Sed melius confulti, hic tan-

.quam füfpe&tos proclamare; viciffim licebit & nobis

tüm eorum Catalogum infcribere duximus, utpote quc

;palam proclamare ipfüm ,. quem accufavimus, &

jam typis imprefa funt , cum indicatione Lucubratio-

accufamus etiamnum. — Sed quia id fas non effe fci-

4mus, ad Eminentias veftras recurrimus, per ato-

nis in qua repew*iyntur.

X

Iem pacis enixe fupplicantes , ut turbis quas per

Commonitorium Detrantius excitavit, Auctoritas 5e-

dis Apoftolicz profpiciat, ea tum in librum, tumin

Procuratio E(pehii & aliorum LXXIV. Dodo-

P

rum, Prae(idium, Paftorum, aut virorum Ecclefia-

auctorem decernendo ,. quz & Ecclefiz tranquillitas

fticorum Belzii, data D. Servatio Hoffreumonz , Pa-

ab ipfo turbata, & privatorum honorab ipío vio-

latus, poftulare videbuntur. NNos interim Deum

ftori in Grace, prope Leodium, ut (trenue agatapud

quoscumque , ubi neceífe & utile judicaverit, ad

*Eï

-O.. M. precabimur, utEminentias vefítras Chriftianz

obtinenda Decreta Regia, ut oppreffi occaíione D.

reipublicz, quam diutiffime incolumes. confervet.

.Eminentiffimi Domini Eminentiarum veftrarum De:

Unigenitus difficultatibus liberentur.

Oc&ob. 1720.

votiffimi famuli. ( fignatum erat) G. Huygens, Sacra

(Hanc Procurationem reperire eft in Lucubratione

L. Hennuebel, S. 'Th.

cui titulus : Memoires hiftoriques fuür l'affaire de la

Theol. Doc&tor & Profetfor.

-Dodtor. Zegerus Bernardus van Efpen, J. Utriufq.

D. Unigenitus, dans les Pays-bas Autrichiens &c.

Do&or. . S. Opflraet,. S. 'Thel. Licentiatus. . H«

T'om. l. v. 350)

p g

Eyiflola in manus Affefforis S. 3. Officii , traditafuit

die 26. Augufti 1701. cum fpeciminibus. conviciorum,

Epiftola Efpenii & aliorum XXIII. Do&orum &

dicleriorum , fchommatum CS'c. excerptis ex S. Com-

monitorio ad. orthodoxos , ut videre in Commonito-

Academicorum Lovanienüum , Principi Eugenio a

Sabaudia, Belgii Gubernatori &c. cum duobus Me-

rio fuper Commonitorio &c. p. 137.

morialibus, circa negotium Bullz quz incipit: Uni-

Lb

genitus. 25. Oct 1720.

(Fide hanc Epi[lolam in Opere fupra citato, T. I.

Teftimontum D. vanEfpen ci rcaintromiffionemFormu-

p. 339. & T. 1II. p. 245. /&n duo Memorialia, T.

larii Alexandri V1I. in S. Facultate "Thel. Lovan. (a)

lII p. 437. & feq. )

Infrafcriptus Notarius publicus, a fupremo Bra-

ZTI

bantia Confilioadmiffas, Lovaniirefidens, deman-

dato Dominorum Alberti van Goethem, Hieronymi

Epiftola Efpenii, & quam plurium aliorum Aca-

de Bock, Abundi Hanftret, !heodori Huyfman,

demicorum Lovanien(fium, Auguttiffimo Imperatori

Guilielmi van den Droogh, Godafridi Aquoy, &

Carolo VI cum Memoriali adjundto, Sub finem àn-

á

Antonii Meyers, acceffi Clariffimum D. Zegerum

ni 1721.

( Ibidem. T. IV. pag. 79. fequent. )

B. van Efpen, J. U. Dodorem, & Sacrorum Ca-

nonum Profefforum, ab eoque, nomine przfatorum

ETITL

Dominorum petivi fequentia: an non fit verum Exi-

mium D. Renardi dixifle.

Adhafio Efpenii, aliorumque XXVIII. Clariffimo-

rum virorum Belgii, Memoriali a D. Servatio Hof-

1. Quod dum ageretur in S. Facultate de mutan-

freumont S. M. I. Carolo VI. oblatos nec non Epi-

da antiqua formula juramenti circa Propof(itiones

Janfenii abjurandas, ipfe quantum potuit reftiterit,

-ftole VIL. Epiícoporum OGalliz, Innocentio XIII.

i

fcriptz. Menfe Aprili 1722.

& mutationem illam improbaverit, & impedire co-

(Jbidem T. LII. p. 248. C9' fequent. )

natus fuerit.

2. Quod precipuus au&or abrogationis antiqui

X I V.

H

Formularii & introdu&tionis novi fuerit Do&or Ber-

&

Epmbia' Efpeni &

LVIIL preclarium virorum

Q

nardus Defirant.

Belgii, S. Principi Eugenio a Sabaudia, Belgii Gu-

- 3. Quod etiamnum factam illam mutationem im.

gu

bernatori &c. cum Memoriali adjuncto. Oct. 1724.

üt

probet, & antiquum Formularium reftaurari cupiat.

(Jbidem T. IIl. p. 296. C9' T. IV. p. 385.) |

4. Quod exiftimetplures Theologos fine perjurio,

itj

novo Formulario fübícribere non poflé, quos tamen

UCV.

nj

orthodoxos & nullatenus in fide tuípedos exiftimat.

— Epiftola Efpenii & XVII. aliorum Academicorum

Q

$. Quod propterea optaret, ut nunquam debe-

&c. nomine LVIIL. Auguttiffimo Imperatori Carolo

* ret fungi officio Decani, & fic liber e

NI O. 1754.

th

ne iftius novi juramenti.

(Iet ab exaäio-i

(Jbidem T. II. p. 421. T. III. p. 298.)

p

Ad quos omnes & fingu

los afticulos, prafatus

,

Clariflimus Dominus refpondit affirmative allegans

xVL

ll

pro ratione fcientiz füzs quod propriis füis auribus

Epiftola Efpenii & aliorum XLIIL pra

Clarium. vi-

A

Eximium D. Renardi omnia przdicta faltem in fub-

rorum Delgii, Auguftiffimo Imperatori Carolo VT.

j

ftantià dicentem audiverit, offerens prafatus Clariffi-

cum duobus Memorialibus. Meníe Aprili 1727.

(

- mus Dominus hanc füam atteftationem renovare to-

(Ibidem T. 1l

quentib.).

l. p. 300. 69" T. IV. p. 436. äffe-

ties quoties legitime fuerit requi(itus, & juramento:

(g) Vide Lucubrationem infcriptam: AMemoires pour [ervir lHift, de l Univ. de Louv, &c. Ch. 1V. n. XLVIII.

SUB.

Sueade x.o x Sheane

l

l

SUPPLEMENTUM

! ;

ÀD VARIA

3

S COLLC;*ONE-S- OPERUM 1

ll

]3

*

Á

&

|

.D. & SS. CAN. PROE. IN ACAD. '

LOVANIENSI.-

ægamggme——ä-axmþam-—am(e—au(&æweæameï-äm&—aïwf—äWB(m

PARS QUART A

CONTINENS MOTIVA

"URIS,

d

RESOLUTIONES, DISSERTATION|

)9 C

d

EJUSDEM DOCTORIS, PRODEFENSIONE JURIUM C

LERI,

"CAPITUL ORUM,

ET EPISCOPORUM ECCLESI

jld

— Mdf

Pageeic i V

ROMANO—CA'T HOLICZE FOEDERATI BELGH.

W

I

DP Q T- t ww 7 od s .

i;

PRO CAPITULO CATHEDRALI HARLEMENSI.

[ SICUTI NOS

TRA DEFENDIMUS, ITA SINGULIS

ECCLESIS SUA .JURA SERVAMUS.

QUIBUSQUE :

S. Greg. Lib. 5. ind. X. Ep. 39.

. (A CLA

E& D. Z B. VAN ESPEN EXARATUM, ET AB AMPL. D. M. DE SWAEN ,

S. T. D. ET CAPITULI HARLEMENSIS DECANO ADOPTATUM.).

j

!

äþä! l a!:ü "UM ü

MONI

T

,

UMAx.D LECTOREM.

| 'Benevqle - Leclor.

J

On partium ftudia, non animi ad. contentionem yrurientes , non fpiritus inobedientie ; fed promipïoï

Sacro Sancta jam pridem.fatta , ac jure jurando flipata, obediendi Capitulo Cathedrali Harle-

menti eique fidelem me exhibendi, CS'c. fed cdificatio proximi, fed bonutm Ecclefie Remano Ca

tholicte in faderato. Belg

io degentis, Scriptum hoc, five Motivum juris pro Capitulo Cathedrali

Harlemenfi, publici juris faciunt.

Exigit hoc imprimis honor Capituli iflius, ab integro jam pene fesqui-feculo p'ef Paulum IV. P. M. eredli,.

E

ab Apoflolice Sedis Nuntiis honorati, a V'icariis ejufdem S. Sedis tenere dilecti

» denique C9' a fidelibus ma-,

gna hic femper cum venueratione agniti; ue füilicet tanquam imaginarium illud,

ac inane aliquod phantafma,

a nonnullis, erectionem indubitatam , fucceffionem non interruptam , juraque

gjus inviolakbilia ignorantibus,,

impo[lerum explodatur ; afl potius (uti vere eft) tanquam verum, ac legitim

um Capitulum Cathedrale ab

omnibus agnofcatur , C9' fufpiciatur.

Exig

it hoc edifitatio proximi; cum exigua heec lncubratio ad otulum iantum non. demonftret, ex. parte

thedralium ,

Capituli hoc ufque, ob reverentiam S. Sedis, minus geflum publice effe, quam juxta jura Capitulorum Ca-

[

ac proinde C9' noflri Harlemenfis ,

licitum omnimodis fuerit.

Denique exigit boc bonum Ecclefie noftre univerfze; quia cum res Romano-Catholica tum fuperiori, tum.

prafenti hoc. feculo , confervationem augmentumque avitee fidei ac virtutit , divina

afpyirante gratia ,. forti-

tudini prudenticeque A[Jefforem Capituli memorati, Vicariüs Apo

ftolicis firenue femper cooperantium, magna

ex parte debuerit , ac etiamnum debeat ; nihil fane utilius (

ul non dicam nece[Jarium 1

nagis) in fpinofo hoc

affli&tee Ecclefiee noftree flatu effe poterat, quam, ut clare oftenderetur , (uti oflenditur

in hot Motivo juris )

Capitulum Harlemenfe reipfa etiamnum exiflere,' eique competere Capitulorum Cathed

à

r

"aliuim jura..

De his premonitum , benevole Lettor , te paucis voluit.

MARTINUS pE SWAEN, S. T. D. Decanus Ca

f

*

t

pituli lHarlemen(ï—s..

(la) Typis mandatum Harlem—i. apud Nicol, Braaw , Typographum, Cum Approbatione t703.

MO-

L

344

LMOTIVUM ]uRis

ïi

M OGIA Voelt . J is.

! pfo $ apitulp ACziz'tb'?dmli .Hdrleme;zjï. :

uz funt priïw;ci ales wcpfæi*:iones, quz pro prafen-

Cathedralis, juribus Cïeri Cathedralis gandens; quam-

D

ti ftatu Miffionis Confoederatarum Provincia-

ä

rum, aC przfertim Ecclefie Ha

diu ipfa Sedes Cathedralis integra perdurat ?

cidanda veniunt. -

: :

rlemenfis, merito el'u—

Ex his confequense(ft, Sedem Epifcopalem & Ec-

cle&am Cathedralem Harlemenfem potuiffe ufque

q1

Prima, Àn poftquam

H

;arlemum reda&um e(t (ab

modo in füa integritate, omnibutque juribus Eccle-

Y

poteftatem & dominatum Ordinum Confoederato-

Y

rum, Religionem Reformatam, uti vocant profiten-

fi: Cathedrali de jure competentibus perfeverare,

tametfi a feculo & amplius nullus fuerit proprius

le

tium, manferit ibidem /'erum ac legitilnum Capitu-

illius Sedis Epifcopuss vetantibus fcilicet Ordinibus

lum Cathedrale, gaudens iiídem juribus, prafertim

Foederatis huic Sedi Epifcopum ordinari.

at

Sede Vacante , quibus reliqua Cathedralia Capitula,

Quin hodie adhuc fübfiftat Sedes & Ecclefia Cathe-

füb dominatione Catholicorum Principum confiften-

dralis Harlemenfis nemo dubitat: adeo ut, fi Civi-

S

tia, de jure communi gaudent?

tas hzc rurfüs ad Principem R. Catholicum & fidem

Secunda, An, füppefito quod hujufmodi Capi-

R. Catholicam rediret, eidem prafici poffit Epifco-

(

tulum etiamnum füperfit, cenfeatur in prafenti ftatu

& prafentibus circumftantiis Sedes Harlemenfis Va-

pus fine nova Sedis aut Ecclefiz: Cathedralis eretio-

ne.

s

p

care ad eum etfedum , ut Capitulum queat uti juri-

Inquirendum autem fupere(t, num & hodie füb-

tc

bus & jurifdictione,. quz de jure communi, & ex

fiftat verum ac legitimum Capitulum Cathedrale Ec-

li

difpofitione Concilii Tridentini , Capitulis Cathedra-

clefiz Harlementis, five Clerus aliquis Capitulum

libus Sede l/acaute competunt'

hoc reprafentans ?

fi

Pro prioris quaftionis elucidatione

fciendum, 'an-

Imprimis conftat ex a&tis Ecclefiz

Harl'e-menfïs, Ca-

L

no 1559. ad inftantiam Philippi II. Regis Catholici,

pitulum Cathedrale fübftitiffe poft ex

fo

(cui tum Harlemen(is Civitas füberat) a Paulo IV.

ejus Epifcopum Godofredum Mierloo.

pulfum ul;imum

Pontifice ere&um fuiffe Epifcopatum Harlemenfem,

»

abetur enim ex actis. quod dicta Godofredo die

»

una cum Capitulo Cathedrali Canonicorum Secula-

rium.

28. Julii 1587. defün&o, Vicarius Generalis Sedis

»

Vacantis a Capitulo eledus fuerit Guilielmus Copal-

Duo fuere hujus nova ere&tz fedis dumtaxat Epit-

lius S. T. L. & Canonicus ejufdem Ecclefiz.

»

copis nimirum Nicolaus Nieuwlant, qui anno 1 564.

»

publicavit ordinationes Synodales; & Godofredus

Praterea ex iifdem actis habetur, quod ufque ad

»

annum 1599. Capitulum ita perfeveraverit, utin de-

»

Mierloo, ex Ordine S. Dominici, qui anno 1572.

mortuorum locum eligerentur novi,. & quidem Gra-

expulfus fuit a Proteftantibus; quo anne & Harle-

duati, juxta rigorem Bulla erectionis E

»

menfes a Regis Hifpanie Dominatione recefferunt.

Ecclefix Cathedralis.

pifcopgtus &

»

Et deferta Religione Romano Catholica, Reforma-

»

Poft mortem di&i Copallii (quae

| contigit anno

tam, quam dicunt, profeffionem receperunt. Su-

1599.) fübftitiffe Capitulum Harlemenfe acta Eccle-

pervixit autem, licet a fua fede exul, Godofredus

fiz probant: Docent enim hzc, quod, cum mortuo

»

Mierloo usque ad annum 1587. quo demum e vivis

Copallio Capitulum infra octo dies Vicarium non

»

deceffit. Ipfo defunc&o nullus utque in hunc diem

»

elegiffet, ad prefcriptum Concilii Tridentini, D.

»

Epifcopo Harlemenfis Ordinatus fuit: eo quod

Sasboldus, Vicarius Apoftolicus, *ure devoluto,

Proteftantes , füb quorum Poteftate & Dominatu

conftituerit Vicarium Sedis Vacantis D. Adelbertum

»

Harlemenfis Civitas ab eo tem

Eggium, quem Capitulum Harlemenfe anno 1589.

»

copum admittere noluerint.

pore perduravit, .Epif-

in Canonicum elegerat: precepitque Sasboldus prae-

L

. "Conftat proindea feculo & amplius, nullum pro-

fatum Adelbertum a Capitulo agnofci pro l/icario Ca-

prium Epifícopum Ecclefie Harlemenfi datum fuitfe;

pituli Sede Vacante, utin ipfis ais legitur.

IK

atque toto eo tempore ita Sedem illam Epiícopo di-

Extatin Archivis ejufdem Ecclefiz Diplomata Ar-

»

ftitutam fuifle.

?2

At & hoccertumeft, Sedem Epifcopalem omnino

chiducis Alberti & Ifabellz deanno 1606. quo man-

dant D. Prepofito & Decano Capituli Harlemenfis,

»

eparatam effe ab Epitcopo; eamque fine Epifcopo

ut R. D. Cornelium Joannis in Canonicum & con-

»

offe fübfiftere, etiam pluribus feculis s quemad-

fratrem recipiant, utpote cui ipfi Canonicatum in

modum tot Sedes Epifcopales in partibus infidelium

Ecclefia Harlemenfi de jure füo Patronatus contu-

fineullo Epifcopo ufque modo fübftiteres & ad quas

lerant. Argumentum evidens Archiduces non du-

E

hodie, tanquam ad Sedes ac titules Epifcopales, or-

bitaffe, quin adhuc Capitulum Harlemenfe extaret,

dinantur Epiícopi titulares, quos Epiícopos z par-

Atque in hujus mandati executionem memoratus D.

Üi

tibus fabinde dicimus, quia eorum Sedes & tituli in

Cornelius Joannis eodem anno in edibus Ampl. D.

partibus infidelium fiti funt.

Jacobi-Zaffi, Archidiaconi ac Prapofiti, a D. D.

et

- Sicuti autem.Sedes Epifcopalis fubfiftit fine Epit-

Canonicis Capituli Harlemenfis Colle

gialiter congre-

di

copo, ita quoque Clerus Eccle(iz Cathedralis fub-

gatis in Canonicum adfcitus eft.

fiftere. poteít, & manere Cathedralis, ip(ique Sedi

Sed quod am

plius eft, anno 16t5. defun&to prze-

Epifcopali integer adhxrere, nullo exiftente Epiíco-

fato Adelberto Eggio, (quem, jure devoluto, Sas-

M

po, atque etiam perlonga temporum fpatia fine Epif

boldus Vicarius Apoftolicus conftituerat Vicariuüm

lr

copo perfeverare.

Capitulis Sede Vacante), Domini Capituláres Ec-

Certum quippe eft, 'Sedem Epifcopalem folo lapfa

clefie Harlemenfis elegerunt in Vicarium Sedis Va-

temporis non extingui: neque integritati hujus Sedis

cantis D. Sibrandum Sixtium, rogantes in Domino,

obeíle, etiam in longum dilatam, Epifcopatus pro-

C? ut poterant, manudanter, ut tanquam talis ab

ä

vifionem.

omuibus fidelibus Ecclefliee Harlemenfis agnofceretur ;

Si autem diuturna

/va'catio Epifcopatus non irhpe-

ut habet aGaauthentica de 15. Junii 1615. contferva-

diat Sedis Epifcopalis integritatem & confiftentiam;

ta in Árchivis di&tz Ecclefiz.

y

remaneatque Ecclefia,. femel in Cathedralem erecta,

Quin & ex alia a&ta, in iifdem Archivis extante,

perpetuo Cathedralis; quoaduíque legitima auctori-

habetur, quod anno 1618. Ill. Dominus Rovenius,

tate hec ei dignitas auferatur, & ftatus Ecclefiz im-

Sasboldi in Vicarium Apoftblico immediatus Suc-

ceffor, di&tum Sibrandum Sixtium conftituerit Pra-

mutetur; quidni Clerus illius Eccleüæ'perfex('erabitv

E

po-

g

Pno Caerruro CaTHEDRAL: HARLEMENSI.

;

345

pofitum & Archidiaconum 'Eccleüæ Harlemenfis,

tmandans Decano & Ca

c'eïü;nï' Hälr'luemenfem : abftrahendo, pacis caufä; äri

T

pitulo Härlemenfi, ut 1pfum

eam in qualitate Vicarii Apoftólici, an veró ex com-

uti talem reciperent.

i

miffione Capituli Harlemen(is exerceret,

Quid manifeítius

, quam, judicio ipfius Rovenil

* i:Hanc concordism;, in omn

m

ibus fuis Articulis, a

d:

Vicarii Apoftolici, anno 1618. fubttitiffe Capitulum

n(ü);ïlq;.gns'*& dxe 17. Jül il pr'ob

avit, & ii quantum; opus,

Harlemenfe, idq

ui fuus

K

ueiCatþgdraie j

OOcot

: eti;am exraLt

renovavit D. Jacobus dela Torre, Archiepifcopus

Archidiaconus. :

,

.

Ephefinus, & in:Vicariatu" Apoftolico per Confoe-

que

^ [n przdidis Archiv

s cohï'ervafu É inf'cgüm;enwm,

deratas. Provincias'itnmediatus Rovenii. Succeffor,

(le

quo probatur anno 1619. mandaffe Lucium San. Se:

"

addito-articulo fpectante collationem beneficiorum,

veriani Nuntium Apoftolicum, ut fideles de-D. Ró-

Pattoratuum, ;& fimiliutm : fuper qua collatione com

lU$

venio & Sibràarido Sixtio, Vicáriis Apoftolico & Har-

ventum eftin: hunc/modum:: -** Conflitutio prima

üs

Jemen(i refpe&tive, cum omni honore loquantur. - -

» Paftorum, ac Beneficiatorum, ac fimilium , per mo-

Agnofcebat proinde Nuntius Apottolicus, qiiod

» dum provifionis futura fit peres Dominos de Capi-

le

anno r619. fupere(let verüs VicariüsSedis Vacantis

» tuülopredicto: duminterea de negotio informeitr,

u

Harlemenfis, a Ca

pitulo Con&itutus, qul tumerat

E

» ac eandem dicti-Capituli Conflitutionem ratam lia-

m

Sibrandus Sixtius.

» beamur; prout ratam habituri

*

o

Probant infuüper hujus Ecclefize Harle

menfis ä&a-,

» mce ob[literint rationes. ,

fumus , nifi legitzi-

lio

" quod füb annum 161:6. inter predictum Rovenium,

Signata e(t hec ada concordi& jefive renovationis

per Provincias Confoederatas Vicarium Apoftolicum,

concordiz , ab ipfo dela Torre; Vicario Apoftolico,

Üb

& R. D. Decanum & Capitulum Harlemenfe Vacan-

& octo D. Capitularibus; quorumi primus ita figriat,

Ec

te Sede, orta fuerit quzítio, fuper exercitio jurifdi-

Balduinus Catzius Dec

qnus Cs Vigqriur Harlemen-

üm

&ionis perDioecefim Harlemenfem, eamque, de con-

[

filio Eximii Domini Jacobi Janfonii $. T. Do&oris,

Anno t16;9. datus fuit deino dle la Torre in*Vi;

(

& Collegii Adriani VI. Papz Prafidis in Univerfitate

cariatu Apoftolico in Coadjutorem Dominus Epifco-

Utn

Lovanien(i, przviis Jurifperitorum confültationibus,

pus Trallenfis, inter quem & Capitulares Harlemen-

fopitam effe, his inter alios prafcriptis articulis: ** Im-

fis Ecclefiz conventum eft; die

T

"16. O&gbtis ejufdem

(l

» primis agnofcatur Vicarius Apo[lolicus a/ Decano

anni, in hunc modum.

dis

€7' Capitulo Harlemenfi pro-vero C9' legitimo Su-

* Promittunt Admod. R..D. Ca;zitu?cz;er Ecclefice

dl

925

periore, per. Sedem: Apo[tolicam faderatis Belgii

» Cathedralis S. Bavonis in Harlemo, quod R, Tral-

25

Provinciis, fingulisqueearum Epifcopatibus V'acan-

» lenfem.uti ordinarium fuum (durante Hluflviffimi

35

tibus prefefto, ut non tantum Pontificales , fed

M»

,

ul

Ephefini infirmitate mentis ) revevebuntur

, eique

de

25

etiam Epifcopales vices fubeat quoad. jyurifdi(tionem:

3

»]

obeüientes exi[tent C7'c. R. vero Trallenfis Ep

ifcopus

JIa

35

neque extraordinaria dumtaxat , fed etiam ordina-

w

,

»

durante. fuo- Vicariatu ' Apoflolico) gaudeat

d

)

promittit, fe eos uti fratres fuos habiturum , feque

s

rz;a

confimrmaturum; proutex muanc confirmat, profatum

3

35

pot

e

Jtate, quamdiu Sedivus illisVacan-;t.ib-mf de-[pe'-

S

» Canonicorum Colle

35

ciali Epifcopo non eft provifum. ,

T

fuit a Trallenfi.& quinque Capitularibus.

gium ,,; Ada concordie lignat;

Ifl0

Secundus hiujus concordiz articulus era

t ;'"' Non

de-

Epi(copo: Trallenfi anno- 1664. fucceffit in Vica-

tu0

35

obflautibus premiffis, agnofcat Vicarius Apu[toli-

riatu Epifcopus Caftorien(is, intér" quem & Capitu-

35

cus verum CS9 legitimum Harlemi exiflere Capitu-

lum Harlemenfe legitur concluía concordia die 22.

l0l

25

lum , cui'etiam Sedis Vacantis jüra, liguido ipfi

Aprilis ejufdemanni , in quanontantumi agnotcit ve-

35

competentia, inviolata integraque fervare canabi-

rum ac legitimtim Capitülum Harlemenfes fed infü-

Jl0y

$5

tür , ac pro flatutorum dicti Capit

uf

ulz confetvqtliorge

!

per precipit omnibus Harlemen(is Ecclefiz 'Catho-

5

t

,

pro fuo modulo laborabit.: ,

licis five Clericis five Laicis , ut ipfos: (ampliffimum

" Expedita füit haec acta transadionis feu.concordie

Capitulum Harlemenfis Eccle(iz

I£-

'Lovanii in Collegie Adriani VI. Papas die 4. Julii an-

Cathedralis Ecclefiz Canonicis h

conftituentes) pro

(4

É

&

a-beant'&rrg verean-

no 1616.&fignatum erat: ^* Philippus Rovenius Vi-

tur.

P

cakius Apoftolicus.

Nicolaus Nomius Decanus Ec-

Epiicopo C

Àt

aftorienfi in LViCaxe'iatu Apo&olicdfuc-

dn-

- cléfie Cathedralir Harlemenfis ;; Sibrandus . Offer.

cefht Archiepifcopus Sebaftenus, qui fübiifdem con-

, virius Ecclefice Cathedral

.

if Harlemen[is Canoni*cm

ditionibus, iifdem plane verbis ex

preffis, a Capitu-

Íi$,

1!

C2 Vicarius.

lo Harlemenfiadmiffus fuit.

on

Hzc evidenter evincu

I

'nwt,' eo tempjore Capitulum

Quin & anno 1633. Capitulum Harlem

eníe agno-

Harlemenfe agnitum-fuiffey ut verum « legitimum

vit Nuntius Apoftolicus in Belgio refi

dens , ut patet

t

Capitulum,

«

ex fententia ab eodem prolata,

u-

« Fabius de La

cujus hic efttenor.

- [Infiperagnitum fuiffe pro Capitulo, cuf

«et.z"a-m Se-

gonilJa C3'. in Belgio Nuntius Apo-

[l

dis Vacanti» jura liquido competurit.

L2

ftolicus,

Vifis libellis R. Patris Provincialis Flandro-

D.

' Ex quo conféquitur, quod ipfi Capitulo Harlemenfi

Id

D.

Belgici, miffiunifque . Societatis. Jefu in -Hollandia

etiam competeret: omnis jurifdictio & auctoritas or-

,

Superioris; ac R. Decani €9' Capituli Cathedralis

D.

dinaria (ive Epifcopaliss quz inter indubitata jura

3

,

Harlemenfis , ac vifis inter pradittos Concordatis,

It

,j2

1

Capituli Sede Vacante recenfeétür, :

»

a 5. D. Noftro Urbano confirinatis, C5 fignariter

Unde admodum probabile-eft

