uf

vos falutat; nequit tamen (at mirati irr

ypu

dentiam D.

( Hennebellii ) ob do&vizam son. difplicuiffe, kx illis,

(l

Qquae in ultimo concur(u circaexactionem juramenti acta

Laffin (Card. de Janfon) afferentis, neício quam con-

;

us

funt, & quorum inftrumenta authentica vobis trans-

nexionem Sebafteni cum (Principe) ArauGiaco, cum

miffa funr , utrumque conítare poteít, quam parum re-

certum fitnullam plane intercedere ; nequeSebaítenum

[l

folutioni S. Canonis deferat 74rcadius ; & confequenter

ullatenus fe politicis immiícere.

nullatenus a vero abeífe quod ipfum dixiíle ex ore ali-

5

Avide praeftolabimur, quem fructam producet De-

ede

cujus domeftici, D. Malo, audivit D. Efcuyer. ( Opffraet) ;

cretum conrra Edictum Ducis Sabaudie ; (4) & quem,

li

ob cujus ab urbe abíentiam , actam authenticam cum

Decretum Imperatoris indireéte contra omnes Religio-

«

hoc Curíore mittere non potuimus.

los, exceptis Jefuitis. (e)

Mirantur amici nihil amplius audiri de Decreto con-

À mulus feptimanis . (cripfit nobis D. Ergeffus ( qui

u.

tra infames illosLibellos: Sanfenifuus omuem deftrruens

modo eít in exercitu ultra Gandavum) fe mififfe Cata-

Religionem &2'c.

Forte prohibitio Thefium Minorita-

logum Librorum ad D. 75eodofium ut ipfe ex illis nota-

rum occafionem dabir concipiendi & edendi Decre-

ret, quos defideraret, & mox Parifiis omnes mitteren-

u

tzum, (.c)

tur. Credebam jam ad vos Catalogum perveniffe,

Pro lectione Canonica vacanre per mortem D. Sza-

uti & Epiltolam 'Pheologorum Belgii ad. Z /eodofiums,

;

fietozi, obtuleram & ego , urgentibus amicis, Libel.

Z*

ltem alias eorumdem ad füam Reverentiam ; (ed. quia

lum una.cum D, J7;u: ***, quitamen, n

eic

jo, quibus

d

nulla illarum mentio eft inve(tris, fufpicor eas octiduo

£nodis, efficere valuit apud inferiorem Confuiem quem-

ferius quam credebam miffas fuiffe.

4am feniorem, utilli, dole»tibus omnibus bonis, col.

De Leétione D. Hueus adhuc acerrime certatur inter

v

;

]

ata fit, elapfa feria 25 rametfi ftri&tum. Collegium in

D. Logux t Tonferny majorque, utdicimr, pro hoc

favorem meum dediilct ampliffimum & füper merita

fpes affulget,

Urerque meretur.

Plura forfan fcribe-

&onfultum; ipfi.vero admodum tenuem,

rentur nifi abeffent D, Hilarius (Huygens) &D. Z^ Ef-

li

— Le&uo D. Huens, cujus collatioeftpenes totum Ma-

ceuyer (Opflraet) (iquid omiffüm íir, cum proximo

giftratum, nondum e(t collata; pro ea mirum in mo-

r

Curfore hic füpplere poterit, quem hodie expectamus.

e

dum certant DD. Loneux, &? Tonfera.

Utinam is, qui

At D. Hilarium non ante 2 t, hujus.

Me precibus ve-

maxime meretur,; acquiefcat &c.

ftris cornmendo &c.

P. S. Opus D. Beneditli (Card. d^Aguirre) avide

.Totps veller. zdntoninus. 3. Septembris 1694.

expecto; & an receperitis exemplaria Tra&tatus meiin

Canones, Exprafatione D. Benedili , (f ) quam mi-

ERISLOLA Yl

fiftis, videmus ei contrariari circa. Epiffolas veterum

Hefztzebello: De varüis z

e

potis Lovamien[ibus Sfc.l

Pontificum, quas ipfe genuinas , ego apocrypbas fü-

Pyafertim civca Forinulavium.

ftineo. — Aveo videre & expendere ejus in contrarium

--

rationes. Io. Septembris 1694.

Utinam obtineatur quod in fupplica veftra petiiftis,

ut nimirum filentium omnimode fuper negotio For-

!

RPISTOLA VIEI

mularii, & fenfu V, Propofitionum imponatur! atque

una declaretur & mandetur, ut juramentum exigatur

Hetzmbez'loA; De fubfcriptione Formularii juxta . Bveve

r

dumtaxat juxra Breve Apoftolicum, ad mentem Inno-

l-

Apo/ioli;um » & aliis g.m'bufüda?ln negotiis.

cenüi XII. — Quandiu illud nonhabebitur, non defiftet

4ticadius omnes, quos infenfoshabet, vexare.

Av

Exim. D. Placet Memoriale vefil*um S. Can. exhibi-

Ü

de anhelamus quid & de illius Decreto ( quod hic paf

tum. (g) Bene advertunt Fratres, ( Em. Cardinales)

fim, etiam Lovanii , ab Examinatoribus proponitur )

"rcadium ( Arch. Mechl. ) omnimodo ftuduere üt ali-

cenfuerit S. Congregatio ; & an, utendo alba charta

quid extorqueat pro Breve ita obfervetur , ut boni &

:;

(4) Epiftola Heunnebelli :ad Arehie

3

pifcopum vMechlinienfï:m de Drevi die 6. Februarii dato tranfiniffa , i;k)f-faqgile die2c. (wel 27.)

ejufdem Menfis Februarii 1694. feripta.

( £ ) Patres Hanney d?. Defrrauz adierunt Cardinalem d'Aguirre; contra Epiftolam Hennebellii sd Arch. M,echlinieufgm., uia decla-

marunt; exaggerarunt eum Formalario non fübfcribere fincere, cum ex Epiflola illa effet manifeftum quod Jaufenii Do&trinam non

damnet; quodque ideo tami jufte Epiftolam illam infigniter caftigarit $. Congregatio, Ad quos Card. d'Aguirre dixit : eor fibi aliif-

que rurpiter illudere ;; Epiflolam difplicui[Je $. Congregationi , fed uom propter. doctrinam.

Veriffisium. etim effe qued ex meuze Sedis

4ipoftolice non exigatur juramenrum . in verizatem factorum; cos cudere novos fidei articulos, neque in verbo JDei [cripto, neque in zfg-

dito revelatos; idque Jepe non minus noxium effe. quam vepugnare articulis ab Ecclefra jam

.deffz(tis &"c. Ex Epifl. Hennebellii de 14.

Augufti 1694.

(c) Revera libellus ille, necnon Thefes a Minoribus Fratribus

funt.

?

propugnate Decreto die ?. Decembris e)'u'(de'm annidato, proferipti

(4) In hoc Edi&o agebatur de immunitatibus Ecclefiafticis, Dux Sabaudis egit apad Pontificem porius quam apdd Ga,ngregatiþ-

nem Immunitatis : & gemente eadem Congregatione, contra poteftatem Ecclefiaíticam ob Pontificis indulgentiam , triamphavit £ecp:

laris, Ep. Henn. r 1. Septembris 1790.

^ (e) Hie verifimiliter agitar de Imperatorio Decreto , quo cautum erat ne quis Thefes in Pragenfi urbe propugnaret nifi Gradibus

infigniretur;. id eff nifi magifiris Jefuitis, penes quos folos Graduum arbitrium erat, ufüs effet, id porro Decretum Jefuite flagitaruns

data occafione ex Tbeíi quam Princeps quidam apud Dominicanos füummo cum plaufü propugiiaverat ; providendami feilicet. cenfue-

runt , ne quid tale deinceps contingeret.

(f) Agitur de Prefatione prefigenda in Concilia Hifpanie , in qua Cafuifte infi

neralis Societatis. ( Gonzales ) Vide Ep. Henneb. 31..A

u

1694.

gniter vapulabunt, faüafque vindiciae inveniet Ge

ï.

- (g) Agitar de Meimoriali in caufa DD, Ryffack de* La.

eriere , q

uos P. Defiranz dixerat .Affeffori $. Officii repulíam in Concuría

fuifle paflos, quod nonnifi ad mentem Hennebellii Formulz Alexapndri V1HI, fubfcribere voluerent.

Memoriali adjunctum erat inftrü«

mentum authenticum quo conftabat eos 1

Henn, 21. Aug. 1694.

»on ad meptem Hennebellii, fed. ad menzem Innosensii, X1I. fobíeribese volpiüle, Ex Eg.

Supplen, Oper. P'an Ejpeu Pars lil

bla

timorati

268

U.Elm's'ronæ EspENio PECULIARES.

Die

: timorati, quos ipfe adverfari credit, a jurando deter-

Gaudemus Decretum S; Congregationi non placei;g,

gum :

-reantur. Speramus fore ut Decretum ipfius rejiciatur;

& probamus, quod pro ulterioriillius refolutionis evul-

tf f

cogatrurque fimpliciter, juxta Breve Apoftolicum, fine

gatione inftetis.

Et quidni juxta chartam albam a De-

bus le

- ulla Additione , juramentum exigere 5 quod cum fat

putatis Dicecebs Mechlinienfis fipnatam , petitis a S.

Apoll

videtis, quanta rurfus turbationes in hac. Dicecefi ex-

Congrepatione, ut jurare liceat ad Mez

f, 11

pectabuntur , ubi jam in aliis Dicecefibus circa hoc ne-

Domini ia Brevi expreffam?

tem Santiiffimi

Sedem

gotium.pene plena pax eft, Scrupulus quem in Con.

Eítmirum, Fratres ( Emin.Cardinales) non videre,

ginq.

gregatione 26, precedentis menfis quidam moverunt

quam parum Epifcopi Mandatis Sedis Apoftolica de.

&OfiS)

circa vocem : zmpreffum, (a) vere ferupulus fuit? aut

ferant; dum tor Decreta edi vident circa modum fig-

iofortr

verius, utiapparet, aliquidáb amicis Z/rcadii inventum,

nandi Formulario, cum tamen nullo illorum opuseffer,

füb p

ad imminentem ictum avertendum. — Spero quod amici

fed fufficeret petere fimpliciter jux£a Zreve ; & nullus

Broxellenfes elacidationem mittent.

in (uo Decreto precipiat, ne quis Janfenifta vocetur,

Qu

ell rec

Avide preftolamur cum fequenti Curfore intellipere

ni unam ex V. famofis propofitionibus docuiffe con-

profperum tandem finem negotii infortunatee Epiftolae

victus fuerit; cum tamen adeo enixe ipfis mandetur in

ecn

&

ad 4rcadium. — Gaudemus pariter vobifcum de accele-

ipfío Drevi, ut omni modo id efficiant,

1

ratione principalis negorii.

Quantum poterimus infta-

Epi(tolam veftram ad 7Zrcadium impreffam hic non-

p

T0po

of

- bimus ut poffimus aliqua authentica teftimonia circa re-

dum vidimus : fignum quod feparatim fit impre[fa:

cufationem juramenti cum addita claufüla: 74x2e P'reve

quia fi extaret in. Relationibus publicis jam vifa effet,

u od

dem |

"dpoftolicuim : fed occafio nonita quotidie occurrit.. Quid

fignum quoque quod eam adverfarii occult

gnt, ut vi-

deant quid Roma aget.

yatori

in hac Ordinatione Bruxellis eontigerit, ex atnicis Bm-

negot

xellenfibus, ur fpero, refcies.

'Siin Congregatione de il

lius prohibitione Kagatur,

: Obiit 14. hujus D. Prior eme

leenfis; & heri .admi-

quidni & inítetis pro prohibitione Decreti Zrcadii &7

dEHIa

T

miftratum fuir Viaticum D. Decano S. Jacobi, Prafidi

D. Chatnpion,

(Steyaert) cum non minus in illis,

. Collegii Dalenfis, ex continua febri decumbenti.

Deus

immo amplius, filentium infringatur quam in veftris

fübyi

tis al

mifereatur ipforum,

Heriquoque data eíft Lectio Do-

litteris; & infuper hzec Decrera manifeíte Brevein fen-

mini Auezt Domino Zezferz, cum Academiee & civi-

fum a mente S. Congregationis alienum detorqueant.

miore:

tatis applaufu,

De libris non tranfmiffis D, Z5eodofio , (D. de Me-

diam;

Reétorem habemusexpectatiffimum D. 7/;es, honum

dina Celi) aut faltem librorum Catalogo, una vobif-

Rutea

fatis, utapparet ;; & a quo, mortuo jam S:apl.:tono,

cum miramur & dolemus; quse moree hujus caufa fuerit

cum;

-cui totus erat addicins. nihil mali rimemus.

'Tantum

D. Erneftus, qui hoc negotium in fe fu(cepit, vobis

cultat

Ho

ejus juvenrus multis difplicet.

aperire poterit.

Interim nos per D. de Swaen curavi-

Datus eft Libellus quidam gallice confcriptus, in 2,

mus ut cum fàrcina D. Sebafteni miffüm fir magnurà

prop

tomis in 12. cui titulus : ZZiffoire des conclaves. depuis

Dictionarium hiftoricum, in tribus, ut puto, 'Tomis

dcCep

Clement F. jufqu'a prefents in. quo inter alia fatis ad

infolio: opus D. Theodofio, uticredo, pergratum &

ti, &

utile futurum.

.vivum exprimitur D. 24/bizus, ( Card, Cafanate); uti

H

ex extracto hic junéto patet.

J

Nefcimus quid fit, qued nulla ha&tenusin veftris fiat

ad N

Plura fcripta forfan fuiffent, ni

DD, Hilarius 67 L'Ef.

mentio receptarum Litterarum DD. Deputatorum ad

cuyer effent adhuc abfentes: ille die 20. hujus expecta-

fuam ZAevereutiam, ( S.Pontificem) & ad D, 7/eodo-

tur; athic quando fit reverfürus incertum eft, ob mor-

fium, qua jam a duobus, ad minus, menfibus rmiffae

'"bum marris. Vale, &oremus proinvicem &Ecclefia

funt. D. Hilarius, (Huygens) qui Feria2.elapfa re-

S. Dei.

'Totus vefter,

AB

divit, occupatur in compofitione Theologiz, permo-

dum Zrevium Obfervatiomum ; jamque tres Partes editae

"dutoninus. 17. Septembri: 1694.

funt. ExPrefatioae, hicjunéta, rotius operis fcopum

M :

EPISTOLA VIII

intelliger, ( Dominatio V,) & fi judicet convenire ut

» üi

exemplaria mittantur, mox mittentur.

»Q

Hennebellos Deobitu A. "Arnaldi: de Progvammate

Nefcit D. Hilarius an vobis notum fit jam ediras effe

"

"Arcbiepifcopi Mecblin. pro publicatioge Brevis

a fe quinque Partes Cozfereztiarum. — Valere, Oremus

» U

Innocentii. XI. egc.

proinvicem, Torus vefter, 74ptosimus 24. Septemn-

*

, 0

brít 1694.

» X

Slefus María.

P. S, jungo Atteftationem PP, Capucinorum. (c)

» 0l

Eamin forma authentica mittam, fi tempori veniat,

» 1

Exi.mv. D. Spero quod cum fequenti Curfore binas

Jitteras Lovanio receperis. Multum quoquenos affecit

EPTSTOOTA

9 K

I X.

»!l

mors D. Davy: (^) At dolorem nonnihil mitigant

» If

. gmagna zetas viri, ut vix major, faltem cum eo vigore

D. Fercouven , Fice-Paftori ad $. Cathar. Brux. circa

.quo Ecclefia per fua fcripta fervire poffet, fperari poffet.

Decretum . fufpenfionis a lehiomibus pulizcis,

» u

.. Certum e(tD. Arcadium ( Arch. Mechl.) füum Pro-

» li

contra D. Steyaert a ReGore Univerf, Lov.

.gramma five Decretum non publicaffe ; immo adeo

prolatum, &c,

»à

-occultavit, ut nemini, nifi qui jurare debebat, videre

» Q

licuerit.

'Tandem tamen amicus quidam unum exem:

Die 25. hora undecima fuit Congregatio Univerfita:

» f

» &

plar furtim quodammodo accepit; atque in primis julfit,

tis in qua lecte fuerunt littere D. Ínternuntii ad Uni-

cujus hifce exemplarjungo. Forían &aliunde accipies.

verfiratem de data 21. Maji; iifque leétis propofuit

»R

pv

"Non judicamus ramen convenire, ut publicetur; &

Magnificus D. quid Domini vellent refponderi? Etex

puto, quod amicus omnia exe

mplaria ad fe retraxerit.

deliberatione Dominorum conclufit D. Re&ctor, Litte-

»«

Poteritis exemplaribus vobis tranfmiffis pro veftra pru-

j

? (e

ras efT» fcribendas ad Suam Sanctiratem & Suam Maje-

dentia uti, |Interim certum eft, Decretum illud fub.

ftatem , cum omnibus Aétis in caufà D. Steyaer?, &

»

dole admodum effe conceptum; atque alienum plane

»3

refponíorias ad Internuntium ; eafque litteras committi

a mente Pontificisin Brevi expreffa fenfum exprimere;

Rectori & Deputatis, cum Seniore fin

M

»V

gülarum F. aculfa

2

nec bonos inducendos ut illi Decreto fübfcribant.

tatum, fine relatione ad Univerfitatem.

»|

(n) Scrupulus oriebatur ex eo quod ex inftrumentis DD.. Ryffack o* Laderiere non fatis conftaret utru

D

juffiffet Formularium juxta füuum programma

t

m Axch. Mechlin. fübfïgnatjg

(^) Antonius. Arnaldus qui obierat 8. Augufti przcedentis Bruxellis.'

rypis edizum ; quod vox impreffum non fempe? fignificat.

» !

E

9 !

; (€) De exa&tione fübfignationis Formularii Alexandri VII. fxb Archiepifeope Mechlinienfi,

E

Die

(

"*STORS FSSENID PECULIARES,

269

RU

Yul

L

"Die 26.Máji füit Cötn'gregaätiö Deputatortüm & Senio-

tia, fequuzuros; unde mihi fit gaüdiüm eo deveniTe

D.

rum, in qua probate füere Littera. ad Snam Sanclita.

LE

ut diffidentes animos pacaverim & mutuam inter vos

?5

aS.

tem; &illuftriffmum Dominum Internuntium. — Qui-

dilectionem excitaverim, — Haec funt vota mea, qua

me

bus lectis productum quoque fuir quoddam Refcriptum

?»

Patri luminum effündere non pratermittam, ut in

Apoftolicum ad Judices Synodales diftri£tus Lovanien-

??

veritate vos dirigat, & charifimatum donis compleat;

33

fis, in quo inftituitur appellatio a Decreto Rectoris ad

,

inde enim hauriam felicitatem bene admini(trati mu-

e

Sedem Apoftolicam, íeu éjus [nternuntium, omiffis

959

neris mei. Elilaris ex animo dicam , Magnifice Do-

[ip«

quinque Judicibus; nec non annullatur Decretum Re

LEU

mine, Eximii, Clariff. ac. Docti(l, viri,. Vobis ad

I

éloris, a quo erat appellatum, inaudita parte, necvifis

9?3

inferviendurm paratiffimus. Piazza,

Abbas S,Georgii.

ll

informarionibu$ aut actis ; Interdiciturque Appellaris,

»

Druxellis 21. Maji 1695,

:

fub pemna Excommunicationis. ipfo fa&o ineunda,

» Epiffola II. Magnifice Domine. . Miror profe

&

n

Quo narratoex unanimi DD. Deputatorüm conclufum

?5

Dominationes veftras mihi de munerís mei admini-

'ln

eít recurrendum e(íle ad Concilium Brabantiz atque

?*

ftratione multa infinuare, plurima non pacato animo

petendam Manutenentiam pro Jurifdi&tione Re&orali

?*

fcribere, atque de me non modefte loqui ; quoniam

u

&c. ita tamen at acta illa non uteremur, nifi prius effet

39

venerari filentio faltem , fi non fequi confilia mea de-

propofitum Univerfitati.

??

I^

bebatis, non ea, quae a me agenda (ünt proponere,

Poft hacc plures fuere Congregationes Deputatorum,

L

Veftrum itaque potius erat Reícripto Apo(tolico pa-

Feg,

ut délibéraretur , quid hac inre efferagendum ; actan-

L

Vl

rere, non novis difficultatibus Academiam involve-

dem periculofüm nimis effé judicátum fuit dare Procu-

»

re , & factis non probare Sanécta Sedis Mini(trisob-

»

i,

ratorium , ut ageretur in Concilio Brabantie in hoc

fervantiam quam. verbis promittitis.... Quod ad me

negotio, ubi tanta animofitas, & negotia Romz pen-

]

attinet, rclinquam omnia divinze Providentiz , quae

dent, abíque pravio Univerfitatis confenfu.

?5

non fallitur , letor tamen cunéta Summo Pontifici

Itaque indiéta fuit Congregatio Univerfitatis die 30.

DD. VV. expofüuiffe, dummodo ea tota Univerfirate

lg

fub juramento, ad medium o&tave ; in qua poft mul.

9»

affentiente innocenter fint delata, ut infallibili judicer

*

tas altercationes conclufüm eít , per Deputatos & Se-

LA

oraculo, quod veítro bono erit

$

i

;

"

,cqnvegiens; & ex

"

niores, adjuncto D. Plebano, e(fe renrandam concor-

w

animo fubfcribor Magnifice &c.

diam; & fi haec haberi nequeat, tunc omnimodo ma-

t

3o. Maji 169;.'

t

nutenendam jarifdiétionem Re&toris & quinque Judi-

€um; modum committi Deputatis cum Senioribus Fa-

JI$

B. Epiftola Redoris. Univ. Lovanienfis ad $$. D. Into-

cultatüm, abítrahendo tamen ab laternuntio.

centiuti XIl, (manu Efpenii exarata. )

]!

Hodie (39. Maji) habebitur Congregatio in qua

proponentur media Concordie ; led apparenter non

» Beatiffime Pater. '.Propiusþjam intellexi difficulta-

15

acceprabüntur. Toterim die craftina mittentur Deputa

959

tem quam cum Doéctore Sreyaert vi officii mei coa-

ti, facta prius continuatione Rectoris.

»

&us fui füftinere, caufam praecipuam fui(Te ob quam

^ Hodie mittuntur Littere cum omnibus A&tis annexis

»

4

Sanctiratis Ve(lrae in Belgio Internuntius acres illas,

ngegem in Concilio Privato. 30. 4Zaji 1695.

?5

Beatitudini Veftre . nuper hinc miffas,. Litteras (a)

d

2

0l

ad hanc Univerfitaem fcripferit, n illis expoftulat

APPENDIX ad EP. IX.

»»

Interauntius adverfüs Academiam totam : zz eo glo-

2

vian otines querere unde alii venena fugevent.. &y Uni-

i (Piazza) Re&'ori, 85'*4Um'verjit.

L

verfitatem illam , que olim f[apieutiam docebat &9 pies

QAf Epiflole (ntemwzti

Lovanienufi.

?

t

tatem, fatfam effe quafi fcandalum nofiris €?' oppro-

5

brium uatiozibus,

$ -Epi/-iola I. Magnifice D. Eximii, Clariffimi ac Do-

» iNon opus foret B. P, hec S. V.in memoriam re-

It

?5

&iffimi viri.

Audio inter vos difcordias & diffidia

LE

vocare, nift intelligerem me precipue notari, veluti

,5

quotidiecrefcere, contentione(que virtutis in apertas

LE

qui caufam ei prabuerim infamem hanc maculam

9?

abi(Te diffenfiones , & in eogloriam omnes quarere,

929

Academia noflílrae inurendi.

Graviflime , fateor ;

,5

unde alii venena fügerent; quam ob rem dum ralia

953

reusforem, fi mei caufa malum tam ingens merui(fec

LE

cogito timor & tremor venerunt füper me, praci-

LE

Univerfitas noítra: plura namque fortaífe (zecula la-

99

pue vero cum videam Univerfiratem iftam, que

33

bem iílam, quz illis Internuntii. Litteris Academize

95

olim fapientiam docebat & pietatem, factam effe qua-

2

afperfa eft non delebunt : quin & metuendum ne

L

fi fcandalum noftris & opprobrium nationibus; qua-

» Univerfitas noftra, qua &. Catholicis fuit veneratio .

?»

reingemifco intelligere (uperiorem in fübditos acrio-

39

ni & hareticis timori, Miniftrri Apoftolici exemplo

P

ri animo dominium exercere & potentiam, & iftos

»

explodatur quafi /cagdalum moffvis &2 opprobrium na-

)

invidere, quos venerari juberent.

Acuitur ingenium

LE

tiogibus.

At B. D.

uam tandem increpationi adeo

»

ut dicteria prodeant, non juventus inftruatur, qua

53

durz anfam praebui hec eft, ut intelligo, quod ad-

2

haufta poftea nocentiffima lue a íemitis Domini

??

verfus Doctorem. Steyaert procefferim durius, — Ju-

22

aberrat; nec ad fedanda ejufmodi jurgia Chri(tiana

?5

dex fit Sanéctitas Veftra, exactis ad fe tranímiffis in-

»

caritas, Pontificia Decreta , & Judicum auctoritas

»

ftru&ta e(t, an hic reus fim,

Si nihil illius, ut con-

2)

fufficiun, Quam ob rem in hac infürgo invitus,

LE

fido, meruiff? deprehendar, tum denique ab equi-

2

& indicere filentium meum eft, ut tandem rerum

?5

rare Sedis Apoftolicae exfpectabo ut lefus Academiae

»

facie mutata pax & quies ac proximi dilectio apud

959

noftre, immo & veílra , B. P. honor redintegretur.

vos revivifcat. Agite itaque, eo DD. VV. dirigant

» Ego interea B, P, bonorum omnium largitorem in-

2

cogirationes, ut unufquifque a difcordiis alienus fit,

» defeffum precabor, ut Sanctitatem Veítram nobis

(ed doceat fanam doctrinam & timorem Domini, ne

» & Ecclefia füa diu fervet incolumem A&c.

cogar pro debito, Pontifici ea luculentius narrare,

»

a quibus in primis abhorreo. Non mea quaro fed

( Erat figuatum)

veílra,

Scilicet decus veftrum & bonam famam

)9

omnibus theíauris pretiofiorem , adeo ut tandem

L

prifca Univerfitatis iftius decora, qua in contentione

Cor, Uuiv, Lovan, Reor 1695.

95

virtutis olim verfabantur clarioriluce prodeant. Spe:

99

ro quidem meas exhorrationes vos pro fingulari,

»

qua colere deberis Miniürtgm qu&olicqfn ob ïþvan-

(a) Ex a1- & 3e. Ma;x

EPISTOF-A

270

EprToLE EspENío PmCULIARES.

EPISTOLA X

&ione & auctoritate ArchiepifCopï probetur, hac vice

ob abfentiam Secretarii mittere non potui. (c) Spero

cum fequenti Curfore fütura parata.

Ü.

Hennelello : De trov Univerf. Lovamenfis "Appellandia

fetttentia Re&fovis ad V. 7'udices , occ

Credo quod in his jun£tis reperiet omnia aca in lite

D. STEYAERT.

aftone ezterdicli

Fifcalis contra Charpion, (Steyaert) praeter Memora-

lia qu& authentica habet. - Poterit ordine difponere;

; Exim. D. Ex Statutis & A&is Uni;ver!ïtäris hic jun-

tatis.

Un

quo erant jun&g Litteris Univerfi

&is, videbitis morem e(Te & Privilegium Univerfiratis,

Menfe Majo 1695.

J

urà fententia Reéctoris ( 2) appelletur immediate ad

L

quinque Tudices. Infuper ex Sratutis habetur, quod

EPISTOLA X1

tam

quilque e quinque Judicibus habeat fubflitutum , adeo-

À«

que rationem D, Cbatmpion (Steyaert) quod ipfe effet

Henuebello : de eodeta negotio,

m

ünus'e quinqué Tudicibus, e(T frivolam: quod & ipfe

&

'oftendit düm in cáufa incidentali inter ipfum & D. .Op-

Ex actis hicjun&tispatet, quod Rector Univerfitatis

H

flraet , appellavit , füb hoc Re&toratu , ad quinque Jt-

jam pridem per fufpenfionerm a functionibus procefferit

f

dices; eaque in caufa fuum proprium Subftitutuin , .fci-

conrra Doéctores.

Meminit indubieR. V. quod fufpen-

T

licet D. Zepardi (b) fütpeétavit; de qux fufpe&tatione

fio decreta contra D, Martin fuerit ob exceffus inargu-

mii

reliqui quinque Tudices cognoverunt; & illud eft ad

mentando contra D, Chasipion. (Steyaert K Ex teftimo-

peä

quod' allud

?

it.D. Commilfarius in V('uo tefltimonio hie

nio D. 4Melis videre eft

quam parum fit dif 'po-ütus» Cbata-

tot

31unéto.

piog ad filentium.

à

* Infüper non poteft

V'D. Champion excipere, quod ali-

p f]z),liz' 1695.

tl

qui forfan e quiique Judicibus effeat füf(pe&ti ; quia etiam

EPISTOLA XÍIL

pr

ánter'Judices Synodales diftri&us Lovanienfis, quos

Heæ

:dederat D. Tnternuntius , erant aliqui füfpecti 5 ac prae-

pi

cipue Decanus /S. Jacobi, a D. Steyaert electus, erat

Henmlællo; De ReC

oratu D. Huygens, violenter turbafo

ib

9

f

icio. Fiféal plaae füfpe&tus , & nififententiam tulilTet

4 D, Steyaert.

ante inchoationern judicii, contra ordinemjuris, indu-

*

bie füípectatus fuifler,

;

J'efus Mariía.

Notaüd

*

lum aurem quo

d cau(a (ufi pä&atiOni*s alicujus

[

e'quinque judicibus facilius & celerius abfolvi potfit;

R. A. D. Hic fum ob caufam Re&loratus pendentem

quam fufpeétatio'alicujus Jtdieis Synodalis.

Hacenim

in Concilio Privato; & ita crefcit, ut credam, quod

coram Arbitris juris, fuper quorum electione frequen-

Concilium Privatum illam non examinabit,

Ceterum

tér diu di(ceprandum eft, peragenda eft; illa vero co-

multum difplicet Confiliariis fa&um D. (Steyaert) quod

fam ipfis quinqué Judicibus non fufpe&tatis fummarie

per violentiam & via facti f2 in Re&toratum intruferit,

& indilare abfolvitar: uti conftatex teftimonio D. mo-

& ita fcandalum caufaverit, Dejure D. ( Huygeus) &

derni Commitfarii quinque Judieum.

p

legitima ejus electione non eft difficultas; fed tota diffi-

Ad hac ex Statutis hic antiexis patet, quo

d'con'for-

cultas eft de ejus períona ; timent enim Hifpaniam,

pi

miter ad Concilium "Fridentinum , non poffit appellari

M

Unde nefcio; quid tandem facient, ut hoc negotium

afententiaReétoris, nifiaDefinitiva, autinterlocutoria

terminetur.

Valde infto, ut inquiratur in auctoresha-

vim definitiva habente; Decretum autem, de quo hic

rum turbarum & factionum, quz funt in Univerfitatez

Ti

agitur, erat mere provi

:

fionale, quod porerat per Defi-

eofíque pro merito puniant & coerceant.

Abfuit D.

Caf

riitivam femper réparari.

Archiprefes; fed modo reverfüs eft; fed nondum ei

Li

Circa infauftam concordiam notandurh , quod in illa

loquilicuit, Ex ipfo facile difcam, .quid nos agere o-

nullatenus Re&or nominetur, nec ejus con(:nfus ulla

porteat,

tot

tnentio fiat, fed tantum Officii Fifcalis: cum autem con-

D. Lovinus officio Rectoris fungitur. Si toto femeftri

l

flet , ex ipfamet confeffione vice Rectoris , Officium

continuaretur, intenrum noflrum haberemus.

Unice

I

Fifcale non interveniffe ; immo eidem contradixiffe,

&

enim intendimus excludere D. (Szeyeart): paucum cu-

quemadmodum ex aéta Notariali fübmiffa fit patet,

rantes, quis aliorum Do&Gorum de flricta Facultate

Qu

nihil illi concordia effe deferendum.

( Theológica)eligeretur.

Infuper ex actis Deputationis, qus hic junpuntur;

Bruxelis, (enfe) Septembri 1695.

f

videbit concordiam illam non fuiffe probatam Deputatis,

Totus veftrer, Antoninus.

M

(quibus) per Univerfitatem tamen concordia commiffa

Non dubito, quin adverfarii multum urgeant contra

OIT

nos evocationem D.de $5vaen; fed ex teftimoniis hic

fuerat: unde Veriümile eft, gpod nec illa rurfüs reíu -

metur.

Ve

jun&tis (2) fatpatet, etiam abfentes feu non refidentes,

fit

retinere fuum fuffragium.

Th

A€ta, quibus noftrae Univerfitatis exemptio a Jurifdi.

L

C

: (a) Agitur de Decretis 18. Martii & 18. Maji; qüib. Le&iones publice Do&ori Stqya:;-t interdicebuntur,

fer

(b) Do&tor ftri&e Facultatis Theologice Lovanienfis,

(c) Cauía de exemptione Univerfitatis agebatur, occafione Decreti Archiprefulis Mechlinienfis dati die Januarii decima quipta enni

in

be

1695. quo feptuaginta fcripta & amplius, proftripta fant ; illad Decretum foribus Scholarum Univerfitatis Lovanienfis effixum faerat,

inconfülto Re&ore, Is ehim vero apud Sanét. Sedem conqueftus eft, füz jurifdictioni labem illatam effe ratus ; rogavitque, an Uni-

Àl

verfitatis membra ejufmodi Decreto contra fas otnne appenfo, parere in confeientia tenerentur ut Dominus Sreyaer; palam in fuis Le.

Qe

&ionibus docebat, P. Defirant ut Archiepifcopum , a quo deputatus fuerat, eo crimine relevaret, afferuit & Rome ; illud Decretum

injuffa penítus Archiprzfulis, eo quod di&tum eft modo, pependiffe; fed fraudem eífe eorum , qui negotium illi faceffere conabantur,

ht

&t

Fa£tis ea de re conquifitionibus a Re&ore, Archipresbyter Lovanienfis aperte faffus eft id au&toritate Archiprafulis füfceptum fuiffe-

quez

quidem declaratio occafioni füit ut alteram Epiftolain Re&or ad $. Congregationis Cardinales Ícriberet; dataeft die Maji 19.8guni

h

1695.

At

.(4) Auno a. Narivirate Domini 1695. die 31. Augufli , comparueru

*

nt in mea Norarii iufrafcripzi. ds* zeflium. infra nomvinn(;a;cgmx"

pra[entia, Eximius D. foannes Sullivane $. T, D. Profeffor Regius, Clariffimus D. Z. B

zijimu: D. Francifcus Verfchuren , $. T.

. Van Efpen , 7. U. D.é&* Profeffor, Erudi.

[

. qui in favorem verizatis o* ad requifttionem Eximii D. Gummari Huygens ;

Univerfitaris

Lovanienfis Rectoris Magnifici , declaraverunz do* areflazi fuut, prour arteflantur. per

pra[euzes , prefatum D. Gummarum Huygens

hi

gluralitate votorum in publica Univerfitaris Congregatiene bodierua die

&j

j

e elecium Redorem Meagnificum., d» more confuezo per D. Re.

W

&orem pracedentem in legirimam poffeffionem mi[fum , quodque Eximii Domini Steyaert d- Mavtin cum quibu[dam

aüberentibus fe [e tam

vioieuter oppouerunt in publica Univerfiatis Congregatione, ut hypomidenm, ReCloralem

ex bumeris derrabere prefumplerinz . varios Do.

minus inrermedios vi abflraxerint , varia jcripta e manibus Bedelli majore vi eripuerinr , chorum

Templi cleudi curaverint , azque. ita

confuezum . Mife Sacrificium $. Spirizus pro felici Retoratus fucceffu impedierinz. ;

d* quod prefarus

D, Steyaert zandem propria fua au-

&

dedu&ionem Gd Templum, domum

thrimr(e Je zanquam . Reclorem poft di(folusam congregarionem d* foclemuem. pradicà Redtoris legirimi

n EPISTOLA

— EsisTOLE EspENI0 PecurikhEs,

271

D. Advocati Bruxellenfes, aliique Jurifconfahti fiae

A g peM U LADOPMC

ulla dubitatione refolvunt D. V. debere retinere titulutn,

G. *""3 d foï* "Oonus D. Steyaert pro vevocatione

quoufíque caufa appellationis fit finita,

: ak(ega:fgni: Romane D. Hemebel. —

- Nefcio, an hic petemus Judices; maéis inclinaat in

affirmativam amici Bruxellenfes , & etiam Advocarüs.

^" ROAT. HG3E t ^mbl none , convocata fuit

Sed priufquam fiat refolvam cum amicis Lovanienfibis,

"Univerfirasfüb juramento, in qua propofitum fuit quód

quibus cras fpero adeffe.

D. Henntbel obtuliffet Sue San£titati aliquod Memoriale

D. Candidus, (Bruxellenfis. Interauntius) confule-

italicam , quod verfum effet in latinum, — Przelectis au-

bat, ne quid atténtaretur contra refolutionem triüin

tem aliquibus laciniis, quae videbantur injuriofe Regi,

Facultarum , nifi effemus bene fündatis ne videremüt

Archiepifcopo & Internuntio, petiit (Re&or D. Steyaert)

ex partejnoftrà velle pacem impedite. — Dixi ei hodie,

mur Univerfitas cognofceret talem libeéllum pro íuo;

quod confiliisejusacquiefcens, vellem ormria maturiüs

& an non effet revocanda commitfio five Deputatio D.

examinare, antequam ali

quid juridice agere incipiamus.

sHennelel ; utpote abutentis füa commiffione. Propo-

Apparet mihi D. Cazdi

du; virbonus & reftüs, nécab

fitione facta, furrexi ego, dicens: me effe mandara-

€o nobis effe timendum. — Sed opus eft, ut auctoritàte

Tium D. Heraebel, &in ea qualitate Magnificum Do-

Romana animeétur & roboretur ;

; quia prievidemus;

minum (Rectorem ) fufpectare, tanquam notorie füf-

ie

quod ad

4

verfariorum minis & ma

hinationibus quarie-

pectum & partem in hac cauía ; atque infüper velle ut

tur.

totus libellus legeretnr ; atque D. Zeznebe] audiretur,

Maxime atténdendum , quod r'eï'oïütïo

&c. "Tandem ex refolutione Univerfitatis conclufuin

háec cápta fit

ab adverfàriis notorie fufpeétis,

&fufpectatis. Infüpéer

fuit, Univerfiratem non probare hunc libellum, néc

quod dubitari nequeat hanc rém

effe maximi m

ómenti $

pro fuo agnofcere, neque dediffe commiffionem D.

adeoque debuiffe refolvi ex unanimi Facultat

um refó-

ennebel ad illum offerendum; fed revocationem de-

lutione. Déinde norandum, quod tresille

Facultateg

putationis, laus Deo! contradicentibus tribus Faculta-

refolverint fuper re non propofita ;

gibus, obrinere non

atque hoc ex caþi-.

potuit.

.

te nulliter,.

.S. juffit ine per famulum fuum vocari D, (Inret-

21 Fe&rþ."x'öyö.,

nuntius) quem mox adivi; dixitqüie (criptum illud non

EPIS frow-x. ACXIV.

narrare folam fpeciem fa&i, fed hinc indealique duriuf-

cula intermifceri; ideoque credidit non expedire, üt

AE ngznel/;llo: r"circ; idem negotium.

mittéret per ipfum ; fed quod ipfe rei feriem

fcriberet ;

quodque reliqua D. V. poffet füpplere.

Confiliis ac-

: .?EJ;JI M("'id;

uievi,

Ruríis éx omnibus,

qua advertere potui per-

uadeo mihi,

quod caufam ei fidere poffimus, — Vale;

*UR.ALD. Ex adjun&is- videbit ( D. V.) quam Trà-

totus vefler,

padiam rurfas in Academia noftra excitaverit D. Cba?i-

Bruxelliy, 23. Z'utii 1696. —

Antoninus;

iou, (Steyaert) cumfuisadherentibus, &aliis terrore

Mandatorum Hifpanicorum perculfis. (4)

APPENDIX ad EP. XIV,

Sat apparebit parum indiffereatibus hoc totum negó-

tium ünice tendere ad impediendam pacem Academi.

A. Proeflatio $? Jppelláiio ád. Sedemü .«?poþoli&fä;

cam, quam nullo modo quzrunt adverfarii, fuffulti

contra vevocationem Deputatiomis Romane D.Hen-.-

Litreris Hifpanicis, & auctoritate Archiepi(copi.

nebel, à tribus tavtum . Facultatibus ve-

'Die Meréurii veni Zrzxellar , informaturus de hoc

Jolutam.

*

toto negotio , D. Candidtum (Spada, Intern, Bruxel-

":

lenfem) cui heri facile pertres quadrantes adfui, eiqie

late de omnibus loquutus füm ; eique hodie tradidi

s Infrafcripttis; éut intellexerit hodie fub juráimea-

