lia fant, ut potius malam fidem adítruant: eo quod

(fi Reo credimus) tanquam zzembrum imo Fice-De-

tam infirma & parum verifimilia fiot , ut impotlibile

canum five Semiorem Facultatis Theologice,

Iojf4. Secundo, quodipfe hecomnis Inftrumenta

appareat, Reum hisce fidem habuilTe ;

1041. Sed hac ex pofít facto ad obfcurandum &

acceptaverit, & fibi retinuerit.

1055, Tertio, quod fidiorum Inftrumentorum

involvendum negotium effea Reo inventa & fabri-

lcata e

complures copias etiam authenticas pro fuo benepla-

1042. Similiter ea, quae de adhibita diligentia ad

cito fieri jufferit.

inquirendam veritatem inclamat Reus, unice innitun-

1056. Quarto, quod has copias partim fibi refer-

tur ipfius dictis Bine probatione.

vaverit, partim ad Altiores Poteflates miferit, &qui-

1043. Quacumque enim Reus

fe ad inquirendam

dem ad eas, quas noverat contra preetenfos Conífpi-

veritatem epiffe jactat, fi propius attendantur, non

ratores & Janfeniftas effe praeventas,

tàm ad eam detegendam , quam potius obfcurandam,

1057. Quinto, quod de his ipfis falfis inftrumentis

& fictitio operi aliquam veritatis umbram aflingen-

fua auctoritate tanqwam fuis privatim difpofüerit, alia

dam impenía effe , facile apparebit: ut in miffione

fibi refervaus, alia ad perfonam cui infcripta erant,

junioris? Tourteau ad famulum Clariffimi Demini van

mittens, & copias durmtaxat fibi refervans, uti de

Espen, & fenioris Tourteau necnon Patris Leopoldi

Epiftola de 1o, Januarii factum eft, alia etiam, ut

ad Clariffimum Dominum , atque evocatione Magni-

ipfe afferit, comburens.

fici Domini Rectoris, oftendit A&tor.

105$8. Sexto , quod dicta inftrumenta commurii-

1044. Ut proinde quidquid in fui excufationem

caverit Amicis tempore & modo, quibus eacomrmnus

adduxit Reus, unice innitatur ipfius fidei tor menda

nicari ad fines fibi propofitos congruere judicabat.

j

ciis & falfitatibus labefaéctatee.

1059. Septimo , quod tandem hzc ficte Inftiu-

menta tribus diftinctis minoribus fafciculis inclufa cum

CONCL-USIO.

in(criptione ab ipfomet di&tata & per fuum Amanuen-

fem Pátrem d'Herbe charaétere infolito fcripta, unt

]

1045. Duo funt crimina, de quibus in hac cri:hi-—

majori faíciculo conclufa, feceritdie 9. Martii clancu-

nali caufa precipue queeritur, & ad quee ceetera refe-

larie Magnifico Domino Rectori tanquam vera &

runtur,

fincera Inftrumenta denuntiari,

1046. Primum eft crimen falfi , commiíTum in

1060. Ottavo, probatur non tantum ex indiciis

falfificatione fignaturee Clariffimi Domini van Espen,

& conjecturis, fed etiam ex

ropria ipfius Rei con-

& confectione atque confcriptione plurium fictarum

feffione, ac propriis litteris a

d

Patrem Leopoldumin

Epiftolarum & Formulariorum fub ficta ejus fignatu-

judicio recognitis, teftiumque depofitione, quod non

ra, nec non fuppofitione infamis & monfílrofi par-

tantum fimpliciter falfis inftrumentis fuerit ufüs, fed

tus, Ícilicet horrendi Libri Congregationum & Re-

quod infüper plura horrenda, quin & facrilega tme-

MÉbl -- -—-—4. V caeuudü m -

folutionum, praedicto Clariffimo aliisque pratenfis

dia impenderit, ( prefertim facrum figillum Confes-

Confpiratoribus in illo nominatim annotatis falfo ad-

fionis) ut hisce falfis Inftrumentis aliquam fpeciem

feripti.

veritatis afhingeret , falfitateeque umbra finceritatis

1047. Deipfío crimine fa//; admiíTo hic non qua-

adumbraret,

t

&

ritur: hoc enim perpetratum effe,. dictaque omnia

1061. Porronotum eft Magnificentie Veflre, cri-

inftrumenta füb falía & conficta fi

gnatura praefati Cla.-

men falfi non tantum ipfa falfificatione aut falfi inftru-

riffimi conficta effe conftat.

menti confcriptione committi, fed vel precipue ne-

1048. Praterea inftrumentum harum falfiratum &

fario ufu falfi & conficti inftrumenti.

fi

1062. Neque enim tam nocet, & perniciem infert

& impiee confictionis fcitur ex ultronea & conítanti

Ü

Petri Nicolai Tourteau judiciali confeffione , qui (u-

ipfa fictio aut confeétio fal(i inftrumenti, quam ipfe

per hoc füuo attentato crimine clementiam Judicis im-

nefarius ufüus inftrumenti,

D

plorat.

1063. Unde ait Antonius Faber in Codice lib. 9.

Ü

1049. Unice proinde inquiritur, quis harum fal.

tir. 13. definit, 6. Fa/fi peza non münmus tenetur , qui

firatum primarius Auctor & lnftigator fuerit, atque

Jciens falfis inflvumentis utitur, quam qui falfitatis

W

hoc mifero inftrumento ufüs fit, illudve impenderit,

macbinator fuiffe probatur... & in nota 2, definitionis

l

induxeritque ad tam horrendum falfi crimen atten-

decima: Qui fciens a quo falfum admiffutn fuerit, t0n

[

tandum.

potefl if fciens ufus fuiffe falfis inffrumeutis, qua ves

acit eum obuoxium pene ordimarie Coruelie,

10jo. Sperat autem Actor, fore ut ex Informatio:

f

nibus, T'eftium Depofitionibus, produ&is Inftru-

1064. Similiter Julius. Clarus lib. 4. Sentent, $.

Ü

mentis, ipfius Rei propria confe(fione ; caeterisque

FarsuM Num. 18. ait- Üten;

falfo inffrumeuto, di-

In

A&is & Aclitatis hujus caufz , expofira fint in hac

citur falfum committere,

&

Conclufione Finali Magnificentie Veítre indicia &

1065,. Notatque Antonius Mattheus de- Crimini-

argumenta,, quibus luce meridiana clarius oftenfum

bus lib. 48. tit.7. Num. 3. non folum eum ; 4ui

in

Z */fa.

3

dl

CONTRA. PATREM BERNARD. DESIRANT.

555

Teflamentum adulierinum fecerit , fed C9' qui eoufus

diverfo tempore, commiffa reperitur, & his omni-

fuerit , lege Cornelia teneri.

M

bus ipíum efle ufíum conftat : utproindeunum hoc

1066. Et qui

d

| plura?. Jam pridem enim tanquam

crimen pro numero falfitatum multiplex merito re-

indubitatum afferit S. Ambrofius lib. 3. Ofhic. C.11.

lege publica falfi poena teneri, qui falfo utitur in-

1080.

Materia circa quam hoc falfi crimen gi?er-

ftrumento. . De.eo loquor (ait) qui ex Teftamento ,

fatur, gravitatem criminis mi

vat.

rum in modum aggra-

quod. ab aliis licet fa&tum , falfum tamen cognoverit,

heereditatem fibi vel legatum vindicat, C9' lucerum qu&-

1081. Omnia quippe falfà & confida ihïïrumenta

rit alieno crimine , cum. leges publiccee eum qui fciens

unice tendebant, ut non unus dumtaxat, fed füpra

viginti Viri pracftantiffimi Ecclefiaítici tam Seculares

falfo utitur , tanquam Reum ad[tringant facinoris.

1067. Imo uti rede obfervat. celeberrimus hujus

quam Regulares, nec non Laici nonnulli Viri prz-

Academix quondam Do&or & Legum Anteceffor

clariffimi horrendx contra Statum & neligionem con-

Antonius Perezius. ad legem | Corneliam de Falfis

Ípirationis , & eum in finem nefandorum conventi-

Num. 3. Qui falfo utitur iuflrumentoy indubie pra-

culorum rei probarentur.

ä

fumitur falfi Auétor , vel particeps criminis , nifi fuam

1082, Circa crimina attendendum quoque, quo

innocentiam probet.

animo & motivo criminis AuGor inductusfit : utrum

1069. Tantum autem abeít, ut Reus in uíu ho-

fcilicet fübita aliqua paffione, aut etiam premente

-

rum Inftrumentorum füuam innocentiam probaverit,

paupertate ,. aut familiz alendz neceffitate, qua ad

t

«t potius ea ipía, quibus (üam innocentiam & bo-

lucrum etiam malis artibus conquirendum fuübinde

nam fidem adftruere voluit, ipíum de mala fide &

quemquam ,. tametíi animi non omnino perverfj &

icl

mefario ufü convincant, uti multis oftendit AGor

corrupti, violenti quodam modo impellunt.

toto Capite feptimo.

1083. At nihil fimile hic occurrit : nec enim ex

Pereziüs notat, folus ufüs fal-

1069. Etlicet, ut

fübita aliqua paffione & commotione crimen hoc per-

r

forum inftrumentorum, ipíum falfi Audtorem vel

petratum eít a Reo, fed animo plane pacato, inte-

participem criminis conftituat, poenisque falf1 crimi-

.

gris fex menfibus, id eít, a menfe O&obri 1706. uf-

nis obnoxium reddat, ni(i ipfe probet fuam inno-

que ad Martium 1707. huic fi&titio operi perficien-

W

do incubuit.

Ul

centiam , tametíi AQor malam fidem non probaret ;

1070. Nihilominus ex abundanti probavit AGor

1084. Idque unice, ut circumftantiz loquuntur,

p

in hac Finali Conclufione, non folum ex indiciis &

ex inveterato odio adverfus Clariffimum Dominum

((l

argumentis indubitatis, fed & ex propria Rei confet-

van Efpen, aliosque ipfi prztenfefociatos Confpira-

l

ld

fione, & Teftium depofitione , przcipue Capite oc-

tores, nec non,quain fibi perfüadebata quibusdam

tavo, Reum toto tempore quatuor menfium, qui-

fui Ordinis Patribus illatam injuriam, vindicandi li-

nt,

bidine.

d

bus hoc fictitium negotium duravit, fuiffe in mala

fide, notitiamque fictionis & falitatis habuiffe, pef-

108 . Quod ad Perfonarum circumftantias attinet,

t

fimaque fide ftuduiffe per nefaria etiam & excogita-

hzc machinatus eft Religiofus, Sacerdos, Doc&or

Theologus, Sacrz Facultatis Vice-Decanus feu ne-

ünt

ta media ad finem intentum perducere.

r

107 1. Ut proinde nihil reflet, quam ut declare-

gens fenior ,. & in ea qualitate, ad alios in

pietate öc

tur Reus poenam tanto crimini debitam incurrifle.-

juftitia erudiendum & formandum obítridus.

1072. Poenam autem certam huic crimini genera-

1086. Idque adverfus Confacerdotes, adverfüs

m

nf

li lege decretam non effe paffim notant Interpretes,

ejusdem füi Ordinis precipuos Patres , adverfus ejus-

eo quod variz fint hujus criminis fpecies, & quia

dem Academie Doctores & Alumnos, quibufcum

üen

ex varietate circumftantiarum, major vel minor eft

pacem fervare & concordiam fovere in fua Acade-

ünt

deu

criminis hujus malitia.

mica immatriculatione , juxta receptum morem , ju-

1073. Et fane (ait Ant

onius Mathzus *lobo citato

rejurando fe obftrinxerat. -

(X

Num. 3.) cum innumere prope falfi fpecies fint , fin-

1087. Attendenda praterea fant media, qua ad

perficiendum & confummandum crimen, Auctor

ICIlS

guleque fuis quibusdam modis aut aggraventur aut e-

1

leventur,longe cquior hec vindicandi ratio e[l , quam

attentati criminis impendiffe convincitur.

con

fi una eademque omnes paena vindicarentur.Hanc ego

1088. Horrendas imprimis fallacias, & media eti-

mini

am facrilega Reus impendiffe nofcitur, ut Clariffi-

nort

(pergit Matthaus) caufam exiftimo . cur . C. quo-

que Veteres non uno loco refpouderint , crimenpro no-

1mum Dominum van Efípen .circumveniret, & eum

fl

do admil[fi vindicandum.

in fermone caperet, quo poffet fidtitiooperi & falfis

| ffe

1074. Quidquid fit d

e Veterum, circa poenam

inftrumentis fidem conciliare

Ynfes

; umbramque aliquam

hujus criminis, opinione; hoc confítat, hodiernis

veritatis affingere.

Xaem

moribus, prafertim Belgii, poenam falfi effe arbi-

1089. Hzc fi attendere dignetur Magnificentia

Fitats

Veftra, apparebit vel hoc ex capite execranda hujus

trariam , five majorem vel minorem pro qualitate &

criminis malitia.

enormitate admiffi criminis.

,ai

1075. Ita notat citatus Antonius Perezius Num.

1090. Accedit, quod & Petrum T'ourteau junio-

jJrt

38. quod apud Veteres varia fuerit poena pro diver-

rem annos vix natum novemdecim , pauperem & re-

uene

rum omnium egenum , qui de domo in domum cur-

fitate fal(i, ficut (ait) variatur hodiernis moribuspro

ualitate circum[lantiarum.

rere cogebatur ad fcribendum Copias ad panem lu-

ofert

1076. Siliter Gudelinus de jure noviff. lib. ;. Ca-

crandum , induxerit, ut hujus nefandi operis effet

inftrumentum , quin &ipíüm ad pejerandum fübmi-

n lpfe

pite 11. numero 4. Ícribit poenam hujus criminis /10-

die variari pro qualitate circum[lantiarum.

niftrato volumine Zypzi inftruxerit.

[]b. 9.

1077.Et noviflime Dominus Libertus Chriftinzus

1091, Non parum quoque Reum gravant menda.

in notis ad Bugnyon lib. 1. Satyra 189. multis cita-

cia quibus Judicem ipíum fallere, & varios Docto-

l 4"1

res, aliosque Viros fibi amiciffimos, quafi ipfi in

Jfto:

hii

tis Pragmaticis notat; quod eriminis hujus poena pro-

ytiors

pter circum[lantice varietatem fere arbitraria fit.

hoc opere confilio & opera aftitiffent, & ita quafi

1078. In prafenti autem cafü, fierimen falfi cum

horrendaz hujus tragoediz complices, involvere ftu-

h n

fuis circum(tantiis rite expendatur, facile credit Ac-

duerit, ut a fe crimen hoc aliquatenus avertere pof-

2uæ!ü

tor, quod luce meridiana clarius apparebit , nullum

fet, aut certe perfaadere, fe illorum in hocnegotio

in hac fpecie falfi facile reperiri poffe gravius &exe-

confilia fequutum bona fide egiffe, prout Capite fe-

ento

ä'

crabilius.

cundo €9' octavo füfe expofuit Actor.

j, !

'1079. Imprimis falfitas, non circa unum dum-

1092, Secundum crimen; dequoin hac caufa in-

taxat inftrumentum , fed plura diftinda, & quidem

quiritur , eft expilatio publici Curforis.

rimini

qaa

1094.

m;?"*

Sgppl,. Oper. in Van-Efpen Pars V.

nüd

d

CowncLUsio

FINALIS

554

io*gä . Hoc crimen duplici modo perpetrari poteft.

Cum autem neus non oftenderit, Petrum Tourteau

Nimirum per violentiam ipfum Curíorem vel domum

alquid aperuiffe prter exterius coüperculum fafci-

Curforiam fpoliando : vel fecreto malis artibus e do-

culi, cui litterz claufe erantincluf, hactenus Reus

mo Curíoria furri

piendo; -quemadm»odum in cafu

pro earum apertore habendus eft, uti Capite 5. no-

przfenti contigit.

tatum eft.

1094. Sive uno,

five altero modo perpetretur ,

IIII. Si igitur Author falfi haben

dus fit , qui pro-,

indubie crimen eít valde perniciofum, quo nimirum

batur falío inftrumento ufuüs,

quidni fürti five hujus

Status publicus, humana focietas, atque publicum

nefanda expilationis Author

habeatur, quires furti-

rerum omnium commercium turbantur, & quodam-

vas, ide

ft, litteras e domo Curforia

fürreptas ac-

modo invertuntur.

ceptavit, iisque ufus fuit, quin de ip

fis quafi íüis

1095. Quapropter crimen hoc inter crimina Sta-

propriis rebus difpofuit, licet fciret eas

effe furto für-

tus, & hec Litterarum fürreptio non fimplex repu-

reptas.

tandum.eít furtum, fed qualificatum íüa pernicie

multum communia furta excedens.

1112, Prefertim dum conftat, utiin. cafu präe.

fenti, quod actualis & manualis interceptor nullum

1096, Quod hujus expilationis, non fecus ae falfi

rerum fuürreptarum ufum fecerit

; nifi eas ad Recep-

criminis inftrümentum fuerit przfatus Petrus Tour-

tatorem deferendi,

qui de reliquo omnem earum re-

teau; ex ultronea & conftanti ejus confeffione fimi-

rum ufüm (bi privative attribuit.

liter conftat.

1113. Notum eft infüper Magnificentiz Veftrz ,

1097. Neque minus

";ævidentibus indiciis & con-

quod non tantum ip(i fures, fivequi res fürto fürri-

cludentibus argumentis probatum eftex A&tis & Ac-

puerunt, poena furti fint pledendi, fed & furum

Gitatis hujus caufe, Reum etiam hujus expilationis

item rerum furtivarum receptatores. Tototitulo Di-

xque ac falificationis inftrumentorum primarium

geftorum ge Receptatoribus.

Authorem &Inftigatorem fuiffe;ipfumque e(fe qui per

1114. Quero

Petrum tanquam fuum mini(trum & inftrumentum

$. fin. quaf. 92. Num. 9.

(inquit Julius Clarus Sentent. l. f.

Qua pena puniatur Recep-

e domo Curforia litteras malis artibus fürripuitfe di-

tator?^ Refpondet :

In furibus feu furtis receptans,

cendus fit.

Quod toto Capite ;. A&or deduxit.

dicimus , qued Rec

1098. Ad hzcnon tantum ex indiciis & conjectu-

ipfimet furet,

eptatores tenentur eadem peenaqua

ris. probisque, ut aiunt, artificialibus, fed ex pro-

1115.1mo recte notavit famofüs

ille Flandriz Prag-

pria ipfius Rei confeffione, & teftium depofitioni-

maticus Judocus Damhouderus i

n Praxi rerum cris

bus habetur.

minal. Cap. 118. Receptatores ,

1099. Primo, quod omnes Littere per Petrum

qui furibus ullum fo-

latium, fubfidium, confilium,

aut juvaterium famu-

apud Curforem interceptz itnmediate fuerint ad Re-

.

latum prabent , aut furti fuere participes , aut furtiva

um allata.

bona in domum . receperunt, aut ex iif cum furibus

1100,. Secundo, quod neus eas acceptaverit.

comme[Jati funt, [cientes eos effe fures, &9* bona eo

1101, Tertio, easdem' fibi retinuerit, legerit ,

allata furto effe ablata, tales omnes [imili ponacum

earum copias fieri juflerit.

veris furibus plectendos e[fe ,

1102. Quarto, quod illis ufus fit pro fuo arbitrio,

effe furitus fceleratiores.

quin €3' aliqua in parte

idque privata authoritate.

1116. Convi&tus eít autem Reus, qued non tan-

1103. Quinto, quod illas multis oftenderit.

tum Petrum Tourteau cum Litteris furto e domo

IIO4. Sexto, earum copia miferit ad Altiores Po-

Curforia in füum quarterium receperit, & unacum

teftates, nominatim ad DD.Internuntium & Archi-

ipfo Litteris furto fürreptis ufüs fit :

fed quod ipfe

epifcopum Mechlinienfem , quibus domus Curforiz

fibi foliomnem Litterarum fürtivarum

ufum retinue-

fä

cutra non incumbebat.

rit, atque de his qua(i de propriis difpofüerit, cum

110$. Septimo, quod nunquam de attentata hac

fciret effe alienas & malis artibus e domo Curforia

Litterarum furreptione monuerit Magiftrum demus

fürreptas.

f

lt

Curforiz, ut fibi in pofterum contra hec attentata

1117. Et quidem qued his fürtivis Litteris ufüs

provideret.

fit,pro confirmanda veritate fal(orum inftrumentorum

lt

11o6. O

&avo, quod has litteras impenderit, ut

li

falfis & fi&itiis inftrumentis fidem conciliaret, & fpe-

in perniciem & oppreffionem non unius, fed pluri-

morum innocentium & praftantiffimorum Virorum.

ciem aliquam veritatis affingeret, per infulfiffimam

I118. Gravitatem etiam criminis auget, quod non

fuam Concordantiam quam cum nefponfo ulteriori

femel dumtaxat, fed tribus ut minus diverfis vici-

exhibuit.

bus fürem cum Litteris non fimpliciter furtivis, fed

1107. Nono, quod has litteras furto fürreptas die

e publica domo Curforia fürreptis receptaverit , Lit-

$. Martii una cum fi&is inftrumentis denuntiari fe-

terasque furre

f

cerit clancularie Magnifico Domino ne&ori pro con-

fuerit.

ptas retinuerit , isque improbe ufüs

n

ex

firmanda veritate diàorum falforum & fictorum in-

;

1119. Denique quisquis alterius refiznat , aut re-

ftrumentorum.

cludit improbe Litteras, aut legendas tradit, conten-

Vt

1108. Decimo, quod eas acceptaverit, nontan-

taque aliis prodit ,ob quod vel Scripter ,vel is ad quem

tür

tum fciens e domo Curíoria per Petrum earum Da-

fcribuntur . Litterce, aliquid detrimenti, damni, aut

tür

julum malis artibus effe (urreptas, fed etiam poft-

verecundice patitur, is falfitatem committit , C9' punien-

quam per Magnificum Dominum Redcerem fuerat

dus eft arbitrarie, ait Damhouderus loco citato Ca-

certior fadus, quod Petrus ipfi falfa impofuitfet (fi

pite 124. Numero 19.

tamen impofuit) fürreptionem hanc contigiffe de fci-

1120. Quod neus Litteras alterius ,fcilicet Domi-

tu C? licentia Magnifici Domini Rectoris.

ni Grafper, & quidem ex domo Curforis fürreptas

1109. Undecimo , quod iisdem ufüs fuerit ad con-

improbe legerit, legendas tradiderit, contentaque

itfe

firmandam veritatem falforum inftrumentorum, poft-

prodiderit, ex confeffione

fitione conftat.

/

'Rei , leftiumque depo-

&i

quam non tantum per fidiffimos füos amicos, fed

hii

etiam per Dominum van Sufteren Vicarium Genera-

1121. Praterea, fi Petrus reyera retulerit Reo ,

lidi

lem Domini Archiepifcopi, & Magnificum Domi-

quz fibia Petro relata dicit, eisque fidem habue-

num ReGorem de fidione fignaturzfalforum inftru-

rit, habetur ex propria ejus confeffione, quod plu-

mentorum plene effet inftru&us & certioratus.

res Epiftolas tanquam alienas, & ut e domo Cur-

1110. Duodecimo, confat has fürreptas litte-

foris ereptas, fibi a Petro allatss, nominatim illam

ras, dum ad Magnificum D. Red&orem fuerunt e

de 1o. Januarii (de qua a&um Capite 2.) & illam de

n,

quarterio ipífius Rei allatz, fuiffe omnes apertas,

10, Februarii (de qua Capite 4.) propria auctoritate

Qu

refigna-

N

CONTRA PaTrREM BERNaRp. DrsmaNT,

$55

re(ignaverit, recluferit, aliis legendas tradiderit ,

1127. Et quidem cum evidenter conítet, neum

contentaque aliis prodiderit in maximum difcrimen eífe, qui totum hoc horrendum negotium direxit ,

j

Scriptoris, & eorum ad quos (eriptz erant..

mediaque nefandiffima ad illud fuftinendum.impen-

1122. Nihil proinde füpereft, quam ut qualitate,

dit; ipfumque Petrum Tourteau.juniorem, quema

& enormitate tot'horrendorum criminum in oppref-

vitiis retrahere, & ad meliorem vitam excitare. de-

fionem tot innocentium , neus debitas poenas luat.,

buerat, ad tam horrenda flagitia induxit , ipfoqueut

l$

1123. Attento, quod ea deprehendatur in exceffi.

inftrumento ufüs &it; videt Magnificentia Veílra ,

l

bus & criminibus Rei obftinatio & impudentia, utubi

quas prz mifero hoc & fedudo inftrumentoipfe Reus

:

humiliter culpam agnofcere, & Judicis clementiam poenas mereatur.

I$

implorare deberet, contra impudentiffimis menda-

1128, Et fane lnculentam poenam exfpectat Bel-

[*

ciis Judicem fallere, & in alium crimina derivare

giumuniverfum . .przcipue Univerfitas noftra Lova-

"

ubique ftudeat.

nienfis, qu technis non diffimilibus tanto tempore

1124. Quin & virulentiffimis convitiis inülrgere

agitata fuit, & Viris.przclariffimis orbata,

pluribus locis aufüs fuit in ipfos Miniftros Juftitiz,

1129, Etnifi talia crimina fevere puniantur, nul.

ä]

in facta Officii eorum, in quo fünt füb Salvaguar-

lius certe fama, fortuna, libertas, imo nec vita ipía

dia publióa, nominatim vero in hic infrafcriptum,

in tuto effe poterunt.

quem indigniffimetradavit, tam in Scripto nefpon-

1130. Quin.& Religio Catholica, przíertim hoc

fionis Ulterioris, & plurimis Terminis apud Ada

tempore, poenas feveras requirit : ne alioquin neli-

!

fervatis, quam Incidente communicatorie inftructo

gionis noftrz Adveríariis occafio detur, eam iníi-

t

fuper przteníà relaxatione, item in materia füípecta-

mulandi , quod Veftis aut Profeffio xeligiofa, Status-

Ji-

tionis &c.

que Eccle(iafticus prxbeat delinquendi impunitatem

1125. Sic ut Actor merito fperet, fore ut Judi-

. libertatem.

ces in ferenda fententia horum rationem babeant ,

h

1131. Denique nomine Officii füi, omnium vice

]

poenamque eo nomine aggravent, ac fpecialem re-

depofcit A&or, omnia tamen cum debita reverentia

parationem indicant.

:

1f

corredioni Magnificentie Veftrz, & Ampliffimo.

"

1126. Itaque cum Reus omnem Clementiz viam

fibi occluferit, quid füpereft, nifi ut Magnificentia

rum Dominorum Judicgm fubjiciens.

Veftra cxterique Judices ampliffimi, adver(us eum

£-

Signqzum

Ti

meritas poenas decernant.

OH MAL"CORPS;.

f

lfj«

u

"&PPE

NDI

L

0

H

äd Caput V.

Cleri Hollandici ,* eaipfe negotiisfuis fidtitiis a2CCOID-

modet;

quod (ibi difficile non fore praviderat Reus,

"

zpenumero fe jactavit Reus 'apüd' Amicos, & bo-

v

fi modo litteras aliquas in Hollandiam vel ex Hol-

dl

nam fuam fidem probare nititur ex Concordan-

landia fcriptas interciperet.

tia Litterarum Domini Grafper de 16. 20. & 25. Fe-

Nam imprimis, non poterat ignorare neus, qui

o

uft]

bruarii 1707. cum Libro Refolutionum & duabus E-

partes magnas in turbis illis excitandis habuiffe fer-

pittolis fignatis Z. B. V. E. ro. & 15. Januarii 1707.,

tur, graves in Ecclefia Romane - Catholice exortas

píe

quam Concordantiam ilium in finem exhibet Reus,

ue-

effe diffenfiones & turbas, occafione fufpenfionis

If

fub numero primo cum fuo nefíponío Ulteriori.

Illuftriffimi Domini Archiepifcopi Seba(teni ,- & für-

Verum tantum abeít ut per hanc, quam nequiter

rogationis in locum e

jus, primo D. Theodori Coc-

N

finxit Concordantiam, &Reus bonam fidem füam vel

kii, deinde D. Adami

Damen.

in minimo aítruat, ut contra peffima ejus fides &

Neque ignorabat neus , diffenfiones i

las præcipue

Yüs

infignis vafrities non uno ex capite inde evincatur:

ver(ari inter Primarios e Clero Hollan

dico ab una ,

"Ut

ut AGor, hoc ad fin

& Jefuitas aliosque Religiofos Sacerdo

üfle

gulos Concordantiz Articulos

tes & nonnul-

Refponío, p&cndct..

los e Clero Jefuitis adhere

K

ntes ab altera parte; illis

^

Uf

jurium & privilegiorum íuorum def

nor

texentibus , his cxcam er

enfionem pra-

^.

d $ L

ga P'ontiüucis juffà exigen-

[lCl»

tibus obedientiam.

fed

Cum 4conftet in litteris Domini Grafpernihil pror-

Lit

fus tradari eorum, quz tracantur in Libro Refolu-

Dubitare igitur non poterat Reus, quin illi e Cle-f-

road communem Ecclefie íüs cauíam tuendam

at

tionum cum Annexlss aliud ex Concordantia a Reo

confilia conferrent, & ea fibi mutuo Ccommunicae

exhibita concludi non potefít, quam Reum effe in

; re-

rent , eademque etiam peterent ab iis fuis Amicis,

arte fingendi magiítrum omnibus numeris abíolu-

quibus ne

gotiorum & turbarum i(tarum ftatum cog-

tll

tum , qui fciat Concordantiam ibi fingere, ubi cere

nitum effe (ciebant, & denique quin (e mutuoad ju-

tfth

tum eít, Concordantiam non effe.

rium füorum ftrenue profequendam defenfionem ad-

[74

hortarentur.

Jtete

| Ad $. Il.. De Infcriptionibus Eþz']ïolarum.

Noverat pariter Reus, plure'svä Clero Hollandico

Q

hic Lovanii commorari, qui proinde notos fios &

Nulla Litterarum Concordantia colligi poteít 'ex

Amicos, uti fieri confüevit, non modo per litteras

of

eo, quod inícribanturad eundem

cum ad eundem

informabant de negotiis Academicis aliisque affini-

infcribi poflint litterz diverfiffimz, uterant litterz,

sptas

tus, fed qui pariter inftrui cupiebant & certiores

a

de quibus hic; fed ideo Goncordantiam inde colle-

reddi de ftatu, in quo verfarenturres Eccle(iz Hol-

git Reus, quod

landicz, uti &de circumítantiis notabilior

g

fidium quareret.

qualecunque peHïmæ fuz fidei prz-

indies ea occafione eccurrerent, -

ibus,que

0 »

Atque his omnibus inftru&us geus no

n dubitabat,

bt

Ad. $. VT. De Paritate materic.

quin (1 poffet litteras Hol

landorum aliquas intercipe-

|plt*

re, eas totas fingulari füo fin

gendi artificio in füam

Cut-

De iisdem negotiis non tra&ant utreque Litte-

caufam converíurus effet,

rz, fed tractare eas fingit Reus, eo artificio, nt

Speraverat Reus ,

illam

Ícopum fuum.attingere; fi po-

mdc

quz in Litteris Domini Grafper dicuntur de negotiis

teftas ipfi fadta fuiffet Adverfàriorum fuorum cubi-

ritte

- Suppl. Oper. in Van-E[pen Pars V.

Aaaa 2

cula

r

556

CoNcLusio

FINALIS

cula & fcrinia vifitandi : verum poftquam fpe illa ex-

micis indicare Dominus Grafper; utpote , fióut Reus

ciderat (przcipue ex quo Ampliffimus Dominus van

affirmat, ftabilitus ut a Domino — Krys acciperet lit-

teras Amicis exhibendas.

Sufteren undecima Februarii in praífentia Rei, ad-

ftante Domino Daemen , judicaverit Epiftolas &In-

Hinc rurfus aliud evidens habebat Reus argumen-

ftrümenta effe fidia, uti notatum eft füpra Cap. ter-

tum fi&ionis Libri Refolutionum : quia fi revera ,

EEE 91 9299:3::24/:: 9199 8 t

tio, Articulo 338.) aliud medium Reus excogita-

ut Reus aflerit, Dominus Gratper fuitfet (tabilitusad

vit.

illum finem, ipfius fàltem nomen inter gomina A-

Cum probe (ciret, ut füpra A&or advertit, dif

micorum, uti & ipfius nominis fignum, in Libro

fenfiones in Ecclefia Hollandica occafione novi Vi-

Refolutionum fuerat exprimendum, neque illecon -

carü Apoftolici Damen eo recens ablegati, quam

tenta di&i Libri & nomina Amicorum permifius fu-

maxime flagrare, nec-proinde dubitaret, quin illa

iffet ignorare, adeoque nec idem Dominus Grafper

omifitfet icta illa Amicorum nomina in Litteris fuis

occaáfione ultro citroque varie litterz mitterentur :

"

atque infüper notas haberet primarias illas Perfo-

exprimere.

nas e Clero Hollandico. ad quas Lovanieníes ex

Quinto in Libro Refolutionum conftanter com-

eodem Clero vel'alii ipfis noti litteras íuas ple-

miflio ad fcribendum Amicis, & nominatim Domi-

rumque dirigerent, induxit ac mifit Petrum Nico-

no Jacobo Krys , datur Clariffimo Domino van Ef:

laum 'Tourteau ut, quascumque poffet, litteras e

pen, qui in eodem Libro fipius Litteras a Domino

Domo Curforis Regii fürriperet , ac ad fe deferret,

Krys accepifle fingitur, & tamen , ut Reus affirmat,

Dominus Grafper ftabilitus fuit,

quz ad nominatas ilas Períonas forent inícrip-

uta Domino Krys

tz.

acciperet litteras.

Sperabat etenim Reus, facile in litteris illis oc-

Sela fupradidorum confideratio,

quemcumque

curíurum aliquid vel de mediis, quibus Clerus fi-

alium, quam Reum, conviciffet, didum Librum

bi invito obtrufüm Vicarium amoliretur, vel etiam

confiQum effe. Verum fcopus ipfius Rei erat, ut

de aliis ejusmodi negotiis, que hic Lovanii aut Bru-

quocumque demum modo, & quibuscumque me-

xellis agerentur, quibus, qualemcumque ex Litteris

diis huic fuo fidtitio partui, Libro inquam Refolu-

illis intercipiendis Concordantiam cum Libro nefo-

tionum, aliisque confidiis litteris, fidem conciliaret,

lutionum conflando, pro füa nequitia abuti poffet

ut. genuihz crederentur.

ad fücum faciendum tum imperitoribus, tum con-

tra pratenfos Confpiratores praventis.

4d $. IV. De exhortationiäzw Domini Krys ad

Et fàáne mirum non eft, nonnulla attingi in Lit-

unanimiter pugnanduim ad ejiciendos Ad-

verfarios.,

[3

teris Domini Grafper, de quibus mentio pariter fit

in confictis his Litteris & Libro Refolutionum :

quandoquidem impoffibile foret, ut pradictus Do-

Manifeftum erat, litteras Domini Grafper agere

minus Grafper, vel quivis alius potuiffet de novis

de negotio Ecclefix Hollandicz, adeo

que nonnifi

Academicis aliisque affinibus quidquam indicare ,

mala fide hic Concordantiam fingit Re

us inter ex-

dam, de

quin (vellet nollet) incideret in pun&a que

hortationes Domini Krys confictas in Libro Refolu-

quibus in predi&tis confidtis Litteris & con

ficto Li-

tionum, & exhortationes Domini Grafper.

ä

bro Refolutionum agitur , quandoquidem in illis om-

nia omnino attingantur quocumque modo ad res A-

Ad $. V. De modo fcribendi ad -zmi.'-m per eundem

|

cademicas fpe&antia, vel ad caufas aliorum, puta

communi nomine tanquam pro caufa communi.

:

Paftoris S. Catharine, Quesnelli, Gerberonii, Pa-

trum Auguftinianorum, Du Cellier, &c.

Tantum abeft, ut hic Concordantiam ihgre.!i,.e

Cl

De quibus tamen quatuor poftremis negotiis ,uti

potuerit neus, ut, fi bonz fidei füiffet, non potuif-

& multis aliis, ne verbum quidem in Litteris Do-

fet non videre di(cordantiam; nam in Libro Refolu-

ti

f

mini Grafper occurrit.

tionum ftabilitur D. van Efpen, per quem commu-

Vel ex his folis colliget Magnificentia Veftra,quam

ni nomine fcribatur ad Dominum Krys, uti & ad

nequiter prattenfam iftam Concordantiam adornave-

ipfum viciffim a Domino Krys fcribitur: hie autem

I

ritReus, & quam male ex illa bonam fuüam fidem

contra Librum Refelutionum colligit Reus, quod ,

adftruere füuerit conatus.

ut ipfe hic ait, Dominus Graf[per fuerit [tabilitus ,

p

Plurae contrario occurrunt in Litteris predidi

ut a Domino Krys reciperet Litteras Amicis exhiben-

D

Grafper, quax ipfum neum omnino convincere po-

das.

M

terant & debebant, Litteras illas de 10. & 13. Janua-

d

i, uti & Librum Refolutionum effe mere fida in-

Ad $. VI. De novo Forimulário, -

fü

ftrumenta, nifi ipfe Reu

u

s: illius fidionis complex &

Author fuiffet.

Hic iterum difcordantia Reo debebat effe manife-

Primo enim nulla

inEpiftolis illis fgza occurrunt,

ftas cum ignorare non poffet, in Litteris D. Grat

Die

per tantum agi de Formulario Alexandri VII. & ne-

quibus nomina Amicorum deinceps exprimenda ef-

Íe Liber nefolutionüm indicat.

quaquam de Formulariis menfium Junii 1706. & Ja-

fhc

Secundo nulla etiam nomina fida, qualia Liber

nuarii 1707. .

[

il

Refolutionum exhibet, cum Dominos Hennebel ,

Sed fícopo nei conveniebat invenire aliqua, qui-

j

Melis; Opftraet & Cinck füis nominibus expri-

bus, quocumque demum modo , publico perfüade-

fite

mant.

ret,. Adver(àrios fuos fübfcripfiffe vel faltem con-

lr

. Tertio de multis mentio fit inlitteris Domini Graf-

fenfiffe (übfcriptioni bini illius horrendi & execran-

er, nominatim de iis qui habitant in Hollandia ,

719]

di Formularii de menfe Junio 1706. & de 10. Janua-

)

ui non funt noti ia Libro Refolutionum.

rii 1707. Itaque hoc ex Litteris Domini Grafper ve-

f()ri

Imo nec illi ipfi, qui reperiuntur in Libro Refo-

rifimile reddere nititur ex verbis Epiítole de 20. Ee-

^

Thy

lutionum, nominibus iisdem indigitantur.

bruari, in qua fcribit : Z/an "t F

ormulier ift noch

ln

Nam Dominus Opftraet hic vocatur Platearius ,

flil, doch wy hopen ons hier in foo kloeck te draegen,

Qu

Dominus Paftor San&a Catharinz vocatur hic Bru-

als U fich in "t ander gequeten hePt.

Manife[le, in-

hi

xellenfis.

quit Reus, hic fuppenuntur duo Formularia , nam lo-

Quarto nul

la in illis.mentio de celebratis aut ce-

quitur de uno C3' alio.

hu

lebrandis Congregationibus, vel de Refolutionibus

Manifefte hic neus imponit, cum evidens fit ,

in iis captis, cum tamen hzc, fi vera fuiflent con-

