atque Epifcopi, aut Diecefaui fuper didtorum Ecclefiaffa-

ordime , tam quoad eos qui jam ad beneficia & alia Ec-

ll

clefiaftica munia promoti erant, quam quoad eos de

corun do&hrina 69 shoribus jam flatui[Jeut , aut. dezmcept

u

flatuerent.

quibus ad ea promovendis agebatur; cüm eo folur dif-

Quamvis hac poftrema juffa benignam aliquam in-

crimine, ut gravioribus caufis opus effet ad priorum

terpretationem paterentur, qua temporaelis Poteftatis

exclufionem quam polteriorum, de quibus tameu ip-

jura in tuto pofuiffet, certum tamen exploratumque

fisin Jure (tatutumerat, ut, fiquidem excludendi erant

erat eorum mentem, qui eam folicitaverant,. eam efle,

e fufpicionibus, id folum e fufpiciozibus juridicis ita-

h

ut Epifcopi ceterique Superiores Ecclefiaftici, vel, ut

ue publicis fieret, quz eos aliq

ua ra;ione infatnes red-

;

d

erent.-(vc)

aptius loquamur, eorum nomine Jefuite di(potici red-

derentur, & Szcularibus Magiftratibus adjumenta oim-

Decretum hocad Bruxellenfem

.lntemuntium mi(fum

fuit, ut Mechlinienfi Archiepifcopo fignificaretur, ita

:

nia, quibus horum injuriis. ac dominationi obfifterent,

adimerentur.

quidem, ut fi quis illud ibidem violatum quereretur,

Vix Belgium rumor pervaferat juffa hec adveniffe ,

rei judicium alteri Epifcopo demandaretur, ex iis, quae

terrore perculfis animis, communis omnium pertur-

a Fagnano afferuntur ad Cap. ge immitaris, n.337.

/

batio procurationis Actui, de quo agitur, locum pra-

Tanturm abfuit ,. ut Mechlinienfis Archiepifcopus ad

buit. Collata p/ena poteflas D. Pas de Neffe , uvagerst

hec aqua (tatutafe conformaret , quz nil demum aliud

apud Principem, ejus Mini(tros, Ordines patrios, o

preízribebant, quam quod per antiquos Canones jam

tinendi cauía, ne ea fervarentur, nifiex EZ;Zi de 7 U-

inftitutum comperiebatur, ut potius eos e füis Eccle-

CUNDO INGRESSU appellati . "Articulo primo, ex

fiafticis, qui eadem folicitaverant, reos aperet, &hocex

ïlï

divinis ? bumattis juvibus ex: Imimuniratis. Ecclefiaflicee

capite apud Regiuin Bruxellenfe Confilium per oblatum

l

privilkgiis, €? ex Brevis Inmocentii XII, difpofitiombus,

Libeilum fupplicem accufaret. (4),

Requifitiones pe-

de

eaque potiffimum, quz praefcribir, ne quisab ullo off-

culiariter D. Van.de INe(fe ejufque fociis crimini ver-

cio arceatur, ajfi fervato juris ovdine.

tit, quas fuperioribus Februario & Aprili menfibus

[

Brabantige Ordinibus exhibuerant.

Hoc eorum con-

Jl

Procurationis hujus vi, D. Van de Neffe tum Regis

Confiliis, tum Bavarize Duci, qui tunc Regionem ad-

filium accufabat perdueliionis d2 Supremam au&oritategm

].

fl

miniffrabat, tum denique OrdinibusProvincic Draban-

attentatorig, contendens Regem in iis Monumentis ar-

p-

tiz peculiares fupplicationes obtulit. Requifitiones duae

gui zzjufliti . prafidie, perjuvii , ob Decreta diei 7. No-

per Februarium & Aprilem ejufdem anni meníes Or-

vembris ann. 1695. &c. Criminalis proceffus quem fü-

us

dinibus exhibita (a) ob vexationum defcriptionem,

per bac re in eos intentavit, primo quidem ad Regium

quam continent, fingulari animadverfione dignz funt.

Confilium delatus, tum ad Confilium Privatum remi(-

d.

fus fuit.

His addito Zilello fupplici cumapprobatione typis edito

Accufati plene purgati.

Sed quia fuis in de-

inerat r. origimis C9 preefentis ffatus conteflationum do-

fenfionibus poftulaverant, ut fuus fibi honos ram aper-

[

&vinalium Belgii, certorumque ad eas finiendas adjumen-

tà vi iropetitus reftitueretur, eos Archiepifcopus accu-

zoritn fuminavia dedu&lio 5 2. ad janfeuifmi , Rigortf.

favit, qui eum apud Sacularia T'ribunalia traduxiffent,

[o

gmi, &? Novitatis accufationes tres. compendiaria ve[pon-

eoque ex capite facrileoum in modum, ajebat, Eccle-

at

fiaíticee Immunitatis privilegia violaffent,

!

fie. Libellum hunc, Opus in eo quidem genere nu-

meris omnibus abfolutum, Romam miffum Cardinales

Ut his ergo congeftis accufationibus oppreffos ulcif-

ceretur, eorumque ad Brabantig Supremos Ordines

n

& poriores Theologi fümmis laudibusextulerunt, Cum

P. De(irantio veniffet in mentem eum S. Officio denun-

perfugium purgaret, füperiorelabente faeculo Van Ef-

(

tiare nomine Archiepifcopi Mechlinienfis &c. rifus con

penius Tractatum elucubravit quem inícripfit; De Con-

(

temptu(que cjus denuntiationem excepit; immo vero,

cordia Iimmunitatis Ecclefiafica t? juris Regii (e). Hu-

f

inecuate Julio ann, 1696. habita extra ordinem Congre-

jus Tra&tatus apologia quam. Supremum Brabantiee

70.

gatio, in quac

la

l

rationibus adtum, quibus Mechlinien-

Confilium edidit in fua Confültatione diei 12. Januarii

a

fis Pracfül ejufque Affeclee impedirentur, ne, emendi-

ann. 1736. in tuto ponit eodem tempore procurationis

0*

cara Janfenifmi & Rigorifmi fpecic, juffis diei 7. pre-

Actum qui huic Articulo locum praber.. A&us hic jam

-

cedentis Novembris, ad fibi propofitam Lovanienfis

tum prodiit etypis in Jefuitico Libello cui titulus; De-

j

Univerfitatis, omniamque, qui eiadharebant, extre-

creta Regis Catbolici a calummiis vindicata &?c. pag. 16.

rr.

fnam perniciem abuterentur.

Monitus jam fuerat hujus Libelli Auctor de nonnullo-

Simulabat Archiepifcopus fe perfuafüm habere (ibi

rum nomine ex Ecclefiafticis qui huic A&ui fubfcripfe.

u«

non licere jam provifos a muneribus amovere, nifiju-

rant; at pracipuos tantum nominat, quos inter eít

(«

ris (ervato quoad eos ordiner; atcoutendebat non eam:

Van Eípenius.

u)

dem eorum rationem e(fe, de quibus deinceps in fede

lia

collocandisageretur; fibi enim juseffe, ut purisputifque

Procuratio D. Hoffreumont Deputati F'indobonam auy.

üt

1720. octaflone vexationum in opponeuzes

fu(picionibus du&tus fine juridicis actibus eos repudia-

d

ret. Id ergo agebatur,ut huiceffagio confüleretur, Ex

Bulle Unigenitus, -

id

Cardinalibus undecim conflata Congregatio negotium

m

per horas quatuor expendit. Unus e Congregationis

II A&us alter cujus rationem reddere debemus, eft

p

Membris propofüit adjumenti ufum , quod novum non

pariter Procuratio qua D. ZJoffreumontio Parocho Gra-

if4

erat (/), ad impediendum, ne Epifcopi pro arbitra-

( c) Epiftole D. Hennebel date diebus 2. & 3. Julii ann, 1'696.

i

tu, quofcumque ranquam fufpeétos fpeétare voluiffent,

10

(4) Vide Requifitionem banc in Appendice "L'ractatus D, Van

Efpen de Concord. Iijun. n. V, & VI,

L

(a) Extant hz Requifitiones duz. in Appendice Traétatus D.

(e) Ejus rationem reddidimus in horum Monumentorum Libro

u

Xan Efpen, De Concordia Imm. dow. N.3.d9 4.

(b) Vide Fagnanum ad Cap. Ne innitaris num, 337. & in 2,

II. nec qua ibidem diximus ab iis,' que: modo pratulimus, fe.

(j

jungere debet, quicumque univerfum ne

gotiurg hoc animo cem-

paorte primi Decret. titulo de zempore Ordinasiemum. Cap. a-d EUA

plecti vult,

Y€5 Dnum. 32,

J

tiae

jt

LI2

VrrA:D. VaN EsPEN,

tiz prope Leodium collata poteftas, ut Principis opem

lis, qui tum Vindobonz verfabatur; eanà mápnopert

fn

contra vexationes ab Ecclefiafticis quibufídam Supperio-

commendabat,

Ejus Exemplum ad D. Marchionem

d

ribus editas imploraret.

uod a D. de Pracipiano ad

Belcredi, Sue M.T. nomine, Mediolani Regentem Se-

Univerfitatis. Lovanii & Cleri Belgici excidium , fub

natorem miferat , qui in fua ad gratiarum actionem

[

poftremi faculi finem, per Alexandri VII, Formula-

Epittola: Quam effcax , exclamavit , docfum , folidum,

rium, & Janfeni(mi accufationes inchoatum vidimus,

convincens mouumentum, €9 eruditioue plenum! In eo

J

id fibi Praeful de Alfatia de Bo(Iu ejus Succetfor, Bullee

mibi videor ommes caufas otmme[que vationes perfpexi[fe,

Unigenitas favore nixus confummandum proponebat.

qua$ taper hoc argurmento zz pluribus Tra&fatibus, Lit-

Ut hanc extremam calamitatem anteverreret,. Belpii,

teris Paflovalibus, €? ^dpologtis auimadverteram , quas

[

Clerus, habito 74. maxime infignium virorum Ccetu,

tu quidem nibi fubiude bonorzfice fignificafli. Marum

i

quos inter erat Van Efpenius, deputavit D. Hoffreu.

admirandas locutiones, £ama 22 Gallico quam im Latino

q |

tRontiuti apud S. M. . ann, 1720. quemadmodurm ante

textu, ordinetn &5j per[picuitatem omui compavatione mia-

[

annos vitinti o£to D. Hezngebelium apud Innocentium

jores comperio.

Nibil gon ibidem ad Rbetovices artcin

Xll.ädepïltavefat. ld ei peculiariter immandatum | erat,

cogipofitum tam affabre, vebementer £? gvaviter, ut i-

ut eorum liberationem apud Imperatorem folicitarer,

bil magis.

Haud tamen futurum puto, ut illud finem

-

qui oppre//; erant€9

a fuis functionibus interdi&li , occa

obtineat , cujus gvatia feriptum efl..— $i Caput Cgc. age-

fione Conítitationis Uzigesitus, corumque reffitutio-

vet ipfum per fe, vel, ut melius dicam, ft agere poffct

nemn in fuum priffinuta flatum, 89 in [uorum munerum

ipfutm per [e, uullus dubito, quim ei prepofite vatienes

libevam exevcttationem ; ac fiforte $. M. ju[[a non impe-

Jolidee pevfuaderent , ut evidentem fubreptionem ( Bulle

diiffent , quominus cjyufinodi vexationes €7 oppveffioues ve-

Tinigenitus) declavaret 5 atejufinodi nibil evit. . Ex hac

zovaventur , a[Jequevetur ,. ut fimper oppreffis iberim

Epittola compertum fit Machioni Delcredio Romanatm

foret , abfque ullo itmpeditnento, £2 ex patrüs ufibus ac

Curiam, dominationem quam ibidem Bulle auctores

moribus , ad omnes S'udices competentes, Ecclefiaflicos aut

Jefuitee exercebant, & rationes quibus ad eam obtinen-

Laicos cozfugere, a quibus obtinerent per vias Z'uris

dam ufifuerant, innortuiffo.

Ejus Epi(tolae excerptum

contra omues oppre[fhones , virma €9 facla vias quafcum-

quod modo protulimus, tum quidemad D, Erneíturm

que perpeti poffent , legitimum nece[|ariumque prefidium.

Ruthdaus, Sancte Gudule Bruxellarum Canonicum

Super occafione & confecutionibus hujus negotii fu-

milit Riccardius ad quem Epiítola data erar. Haud

fior defcriptio videri poteft in Adozumeztis fuper. nego-

moleftum Leéctori fuerit jadicium in Italia füper Epit-

coporum feptem Epiftola a Sua Majeftatis Imperialis

tio Bulle Uuigenitus n Belgio A4uflriaco (a).

Unum monebimus lmperatoris Caroli Vl. & ex ejus

Miniftro editum addere adhafionis ad eamdem Epi(to-

lam Actui quem potior Belgici Cleri pars ad Vindobo-

Confilii Membris. preecipuorum favorabilibus difpofi-

tionibus vexationes pro merito repreffas non fuilTe, at-

nenfem Curiam mifir.

Actum hunc ad Aprilem metr-

fem ann, 1722. fpectantem Van Efpenius, & alia vioiati

que adeo non defuiffe, qui eju(dem Litterarum non-

nullis, & peculiariter Maji die 23. ann. 1723. datis ad

octo Lovanienfis Univerfitatis &

Belgici Cleri Membra

ï

oppreffionum auctoriratem abuterentur.

fignarunt (J).

E(t (àne, quod hanc agendi rationem tauquam cele-

Adbefio ad Epiffolam a. Gallis Epifcopis F1I. ad Inno-

bris Epiftolae effe&tum fpectemus, . quam Dupuetius

ceutium . XIILI. datam.

Auguíti die 16.ad E(penium fcripferat, refponfiloco ad

hujus Doctoris Epiftolam, füperioris Julii die 28. da-

IV, Mwonumentum Ilf eft ejus de quo haäenus,

tam.

Confuluerat Efpenius per Duguetium "Theolo-

coníecutio.

D. Hoffreumontius, Leodienfis & Belgi-

gos Gallie, pracipuorum Belgii Ecclefiafticorum no-

ci Cleri nomine Vindobonam Depurtatus, cum ibidem

mine, /fuper teffitmonii geneve quod debebant veritati ved-

Decreta maxime favorabilia obtinui(fet. (ub ann. 1722,

dere quoad Conflitutionem Unigenitus, fuperque vatiosie

meníem Feébruarium ex Imperii Vice. Cancellàrio mo-

qua (teftimonium hoc) pofleritati commendaretur.. Ad-

3

nitus fuit eum fperare non poffe fore, ut vexationes oc-

ditum erat Efpenianae Epiftolae Aonumentum ad confie

cafione Bullas Unigenitus intentatz, nifi per ejufdem

lendum, in quo exponebatur, quz effer in Belgio re-

acceptationem , finem haberent.

D. Hoffreumont, &

rum ratio, quomodo ibidem affecti animi, qua deni-

qui eum deputaverant, nondum apud Suam M. I. (u-

que animadverfiones ad illud u(que tempus impediit

ipía Dullee vi ac ratione, peculiarem in modum , animi

fent, quominus Belgium Appellationi adhzreret, quama

fui fenfa aperuerant.

Satis habuerant turbas exponere

Gallie Epifcopi a Bulla Unigenitur ad faturum genera-

quas excitabat, jufforumque executionem petere quae

le Concilium interpofuerant. Perfpicirur in Monumen

to ann. 1720. a D. Aega Lovanieníis Univerfitatis Re-

primum Sua M. I. per Sabaudis Principem Eugenium

Belgii praefidem expedita voluerat, ut perfe&a indiffe-

&ore qui magna Van E(penio amicitia devincstus erat,

ad Principem EÉugenium miffo, eos qui ibidem occa-

ventia luper ea Dulla fervaretur, & nemo unus ejus oc-

cáfione vexaretur. Vice-Cancellarii poftulatum Hof-

fione Bulle. vexationibus fuberant, fpeéta(Te fantfuim

£? facrum "Appellatiomis vemedium (ett haec ejus locu-

freumontiumadduxit, ut Declarationem tam fuo quam

precipuorum qui eum deputaverant, Delgii Ecclefia-

tio) tazquam Ecclefiaflicorum qui in iis. Regionibus op-

fticorum nomine Imperatori exhiberet.

Exponebat

pre[f. vexatique effent, . ommibus vetvo feculis ufitatum

Declaratio hac diftinctee ac folide rationes eas ob quas

perfugium, nec impeditos fuiffe, quin illud amplect&-

Bullam Unigenitus, quod ab iis

petebatur ; acceptare

rentur, nifi metu, ze z4ppellatiozis via $. M, Imperia-

omnino non poterant.

li uon probaretur (c). lnfiftit Efpenius fuper hac po-

-Huic Declarationi a

ddita fuit adhzrfio ad Epiftolam

fteriore ratione in füo Aozumezto ad confulendum , in-

quam Galli Epifcopi feptem die 9. Junii fuperioris anni

quiens certo coz/2are, adhaefionem publicam Appella-

ad Innocentium XIII. fcripferant, ut ei ob oculos po

tioni Epifcoporum Gallie , /mperatori ju[que Miniflvis

nerent gravia rationum momenta qua probabant Con-

offenfioni fore; fe proiude vatzonem aliam 4ppellation:

flitutionem Uzigezitus fubveptitiam efla, & fanae do-

vefpondeutem proponeres ejus enim teflimotiü vitn &2 poa-

&rinz contrariam , rogarentque, ut eam revocaret. -

dus a forma qua exponitur , 11om peudere 5 varias fcilicet

Epiftola hac, inquiunt Ecclefiaftici Belgii in fua ad-

eg multiplices pro temporum & locorum varietate bas

heione, jam celeberrima efl , &2 ia toto Chriffiano orbe

gotiffma. Peculiariter haud larebat ejus vi complures

(4) Videri peffant füper hoc negotio Monumenta ad Bullam

Unigenitus i2 Belgío Auflriaco fpectatizia, T. Part, Articul. L 9. IX.

Vindobonenfis Aula Miniftros promotos fuiffe, —Ma-

num. VII.

(5) Vide Monumenta fü

,

gni nominis vir D. £iccardi, VVN?apolitaniRegni F'ifca.

per negotioBulle Unigenieu: in Belgïc

&c. ] l*ow Citlto, ä-lx; nc Io

" (9) 1 Bu n L DC G

for

Lisr& H . CaPur V.

115

formulat effz: Hoc Efpenii Monumentum in hujus Do-

* Aitpraeterea Ultrajectenfis Écclefiee canonicam ele-

étoris Epiftolarum Collectione exhibetur.

99

&ionem &d illud ipfum fpectare, feu communis ju-

Nihilominus poft annos aliquor Van Efpenius, una

?9

ris vi quo fine intermi(fione hactenus ufum elít, feu

)

cum aliis pluribuse Clero Belgico, juridicum Appella-

»)

per Germanica Concordata; Summumque Pontifi-

tionis A&um edere ftatuit; neque enim aliter fpectari

»

cem, finulla obftet canonica ratio, electionem hanc

oteft ejus Declaratio diei 1. Maji ann. 1727. de qua

99

non admittere & confirmare non poffe, ,,

In ea. Catboliceé. Eccle-

]n proximo Capite fermo erit,

* Contra Romanz Curie Miniítri Ultrajectenfem

fíe prafidium implovat , ejus in[allabile fuper couteflatio-

Ecclefiam ita deletam effe contendunt, ut ibidem

1

snibus i. Ecclefia agitatis J udicium poffulat , €9* fe para-

Epi(copalis Sedes & Capitulum non amplius, fubfi-

j

tuin edicit ingenue proy[u[que ex aniuo , prout unumnquem-

e

ftant, & id unum reliqui fit quod dicitur pura AZi[fio,

que Sanéta b

ad quam nullum eorum jurium fpectare poffit.. ,

fe fubdere,

ujus Matris obfequentem jilz'um(decet, eidem

Van Efpenius in Opere füb idem tempus ad Suam

M. I. Imperatorem Carolum VI. miffo nobis ip(e figai-

ficat, qua» eum peculiares caufze rerumque rationes

Ó

-

-7

Ultrajectenfi Clero devinxerint. Confultus fuerat, jam

H

iüde ab hoc ineunte Seculo, faper ejus Ecclefie juvibus

QU AR DT .V,

(^)5. ac jam tum, inquit, &queipíeac Lovanii Docto-

res ceteri, Ultrajectenfis Ecclefiae ftatum haud parum

Cou[ultatioues £? alia Opera F'an Ejþmii fuper Caþz'tu—l.

noverat, quiafcilicet ejus Capitulorum Decani & Mem-

lorum ,. Cleri €?. Epifcoporum ad. Belgii Fadevati

bra non pauca, itemque complures ex eo Clero Pres-

ä

Catbolz'mm Ecclefiamn fpe&lautium. Zuribus.

byteri & Paftores in hac Univerfitate ftadiorum füo-

rum curriculum peregerant, & Gradus, fu(ceperant;

écriptorum D. Faü Efpen in favorem Ultmje&'e)z/ïs

preterquamquod rationis multum intererat inter hanc

Ecclefi& univevfiu uotio.

ipfam Univerfitatem & Hollandie Catholicum Clerum

ob fundationes & Collegia qua ibidem is poflidebat.

Q o — 4 a

Onfultationes & Scripta alia Van Efpenii, fuper

Addit fe majus diligentiu(que deinde ftudium in ea caufa

Catholice in Belgio Feederato Ecclefia. caufa,

pofuiffe, adeoque non potuiffe, quin e /uiy documen.

tam iafignem ac tam gravemejus Operum portionem

?i5 fuaque. con[cientia, quoties confültus fuerat, reí-

conficiunt, ut e re vifum fuerit ex iis congeltis novi ad

ponderet.

varias ejus Operum collectiones Supplementi Partem

* [ngenue

fateor, ihquit Efpenius (c), quo magis

IV, conflari. In l. tamen Parte Coní(ultationes reliétae

,

ad hoc negotium animum refero, id expendens

füunt, qua ad peculiaria tantum difciplinee capira, hu-

9?5

quod in illud opponitur, eo me magis in ea fenten-

jus cau(a. quali fundo extranea referuntur.

Earum

33

tia firmari , alterutrum ftataendum el(fe, ut vel Ul.

nonnuliz poftremi fzcüli funt; e quibus apparet Lo-

99

trajectenfis Ecclefiae jura probentur ; vel Romanae Fc-

vanienfes Doctores, atque adeo Van Efpenium, mul-

P

clefig placita fufcipiantur , quae omnium Ecclefiarum,

aol

to ante ejus Ecclefiae oppreíTlionis epocham, fere ejuf

jura , & peculiariter Zbertates £?

dem Cleri Confilium fui(fe. Hi quidem deinceps, quod

»

fvaucbifias þopz(lo-

rum Delgii (us deque vertunt (d .

ingenua & animofz nece(fitudinis ratio poftulabat, huic

* Romane Curiz contentionibus, fübdit, quoad

Clero per confilia praífto effe non deftiterunt, rati fe

»

Epifcopatus & Capituli Ultrajetenfis, eeque atque

non poffe in calamitate verfanti, & majore neceffitate

»

Hierarchicorum jurium que neceffario iif(dem addi-

laboranti fubfidium negare, quod. utenti confuetu re-

9?5

éta funt, extin&tionem obíecundari non poteft quin

rerum ftatu concefferant.. E(penius potiffimum fpecta-

,9

abíonis maximeque Ecclefie & Imperio periculofis

bat officium hoc tanquam eo magis equitati confonum

??

confecutionibus locus prabeatur,

in ejufmodi rerum difcrimine, quo injuítius, acerbi-

* Qu fane forer rerum ratio, fi ex obdu&tis ejuf-

uíque preter modum, & fortaffe a Chriftiani nominis

P

inftitutione przter exemplum ea Ecclefiae [. C. pretio-

modi caufis, cuju(modi in Hollandiae Ecclefiam prae-

»

texuntur, Papa contenderet reliquas. peculiares Ic.

fà portio habebatur.

PL

Antequam ad ea

fingillatim acdedamtxs, quae, in Ba-

clefias fuae proximze Juriídi&tioni fübdere, & per fim-

,

plices Vicarios Apotlolicosregere?. Nihil, inquit Ef-

tavae Ecclefiae gratiam egit Efpenius, haud abs re fue-

?5

rit paucis ejus Ecclefiae caufam ob oculos poni, quod

penius, Religioni, Hierarchiz & difciplinae Eccle-

»

(ia(ticae perniciofius, quam vellein Ecclefias Vicariog

nobis quidem videmur accuratius diftinctiuíque praíta-

»

amovililes ad nutus inducere. ( poriflimum vero ea-

renon poíle3 ad.ejus cum.RRomana Curia contentiones

»

rum integram adminiftrarionem iifdem: concedere ),

quod attinet ; quam fi ipfis hujus Doctoris verbis uta-

95

murt.

&

quod Roma in Ultrajectenfi facere agareditur. Con:

cilia, ut . Moguntinum ann, 122f. can... (e) con.

* Non agi

tur, inquit, in hac caufa (4) de aliquo

L

fuetudinem hanc tanquam ENORMEM . 4B USUM

35

Eidet articulo, aut de Theologico aliquo dogmate.

»5

contva cagonicas San&liones , Exclefiaticiéque Legibus

,5

De Eecclefia(ticae [uri(dictionis queftionibus tantum,

»

contrarium notarunt, », Eo magis quoad ip(um pe-

9*

quoad Ultrajectenfis ( Metro:

pplitgnæ) Ec;leüæ fta-

culiariter Ultrajectenfem Clerum prapoitera erat haec,

??

tum àac jura , fermo eft, ,

ut monet Efpenius, agendiratio, quo magis ejus con-

* Contendit Ultrajectenfis Clerus, non obfílante vi-

ditio o7uzem. favorem £? opem mereri poterat. — * Ec-

»9

ciffirudine ac. mutatione quae in Feoederato Delgio

»

clefie Clerus, qua ex ejus Regionis antiquiffimis &

3»

( (üb XVI. (zeculi finem) fuper earum Provinciarum

95*

clariffimis erat, intertotac tam graves procellas con-

»

politico Statu& dominante Religione contigit , Ultra-

ftans firmufque perftitit, eoque cum exitu pro libe-

33

ieéti Catholicam Romanam Ecclefiam haéctenus fub-

»»

ftitiffe, & adhuc fubfittere. ,,

ra Religionis exercitatione laboravit, ut nibil amplius

LE

impedimento fit, quin ejus Archiepifcopus publice

* Af[ferit illud fele£&torum hominum Corpus quod

P

Ultrajectenfis Archiepifcopi .titulum: gerat, — ejuf-

3*

Ficariatus nomine defignatum e(t, effe verum Ca-

,5

que Dignitatis omnes libere funétiones obeat, Quid

359

thedralis Ecclefiae Capitulum ad quod, vacantis Se-

)

a ratione longius portentoque fimilius,. quam Roma-

dis tempore, pertinet Dicecefeos regimen & admi-

35

9

niftratio, ex ipfo "Tridentino Concilio; Seff. 24, c.

.nàm Curiam qu& tam la',udandkis confiliis Qb('ecundg-

»

- de féeform. »

) Ulterior Deff—f!lin'Dä&æis Ven Efpeu. /N, 184.

) lbid. N. 99, & 109;

ET Motivum 3u

) lbid. No I*OS.

guuiun $l.

W

ris pro Do&)re Va

$

n Efpeg, ann, 17'3.7. Pre-

äg

) Ibidem, N.246,

P

fe

Fita. Pau Efpem.

Vi A D. Vax EspEN.

II4

»We prima!öeberet, unam effe videri quae ii(dem ob-

voviffe. Prater Scriprta qua concinnavit, ut Harle-

» liftat, dum eum Clerum füis omnibus juribus, con-

menfis & Ultrajecteníis Capitulorum jura, Epiícopo-

rumque in his duabus Ecclefiis neceffitatem eeque ac le-

» füuetaque Jurifdictione fpoliare vult? ,, (4)

Hanc tamen agendi rationem ita S, Sedis menti ex

gitimitatem defenderet, qua in Supplementi Parte IV.

diametro oppofitam propterea folum iniit Romana Cu-

comperienturs occurrunt in IIL, complures Epiítolwe

ria, quia fcilicet, ut id faceret, fe veluti adatctam vidit

qua Scripra hac anteverterunt, comitata aut fübfecu-

tze funt.

veterum ejus Cleri Adverfariorum machinationibus,

Hz quidem Epiftole quodam ea quafi glu-

quorum fub Clemente XI, deípoticum imperium erat,

tine copulant, paucifque verbis regulas & principia

complectuntur, quae precipuis Cleri confiliis facem

quique id affecuti non fünt nifi per fraudem quze follem.

nis apud eos eft, ut nempe füper doétrina & Catholi-

veluti pratulerunt. Date fere fuatad fingulos qui dein-

ceps ejus Ecclefiae regimini praefuerunt, quibuíve cor-

cirate fufípeétos reddant,; quoícumque perdere volunt.

Anirmadvertit in hanc rem Efpenius, ejuímodi imputa:

ftabat ejus Confilium, & nominatim ad DD. Codde,

tiones emendicatas non fuiffe, nifi ut cauía quee aliter

Fau Heu[fen , F'an Erkel, Steenboven, &? Barcbman.

eur fücceffu impugnari non poterat, ad invidiam tra-

heretur; eas accufationes femper vagas extitiffe, futi-

Ultrajettenfis Ecclefie flatus compendiaria notio.

les & probationibus deftitutas; Chriítiangeque Religio-

nis & naturalis equitatis leges expoícere, ut ezedem

II. Facile intellectu eft harum Epiftolarum Scripto-

tanquam omnis füundamenti expertes , & praterea a

rumque complurium accuratam, fplendidam cumula-

cau(ze ratione ipía alienae contemptui ducantur, ** No.

tamque rationem reddi non portui(fe, quin adderetur

9?

vi equidem, inquit, reapíe eorum ex Clero ipfo ple-

eventorum narratio qua iis occafionem potiífimum

»

rofque qui ad (tudia in hac Univerfitate incubuerunt,

prebuerunt. Vifüm etiam nobis effet quodammodo

L

& tanquam homines, novi, qui Ecclefiae & S, Sedi

neceffarium altius affurgere, ejufque Ecclefie , prefer-

)

maxime addicti, in Catholica doctrina quam perce:

tim poftquam oppreffa eft, compendiariam notionem

2

perunt, firmi confiftunt... Ac i minus haec pecu-

hoc loco exhibere, nifi huic nos operz fubduxi(Tet in

93

liaris notitia mihi fuiffet, a me fane, ut a quovis alio,

publicam lucem nuper ermiffa , & quidem non fine p'au-

;

?)

poítulaffet ordo nature, ut de eo Clero recte fenti-

fu excepta defcriptio (c). Satis igitur habebimus di

35

rem,

Hi fucceffores eorum funt, qui adeo (trenue

cere Ultrajectenfem Ecclefiam , ab ipfa per S, Willi-

95

alacriterque devin&ti S, Petri Cathedrae perfliterunt,

brordium ejufque Socios, fub VII. Saeculi finem, in-

?»

quique admini(trationem Sacramentorum, ufümque

ftitatione ad hujus initium ufque, a propriis femper

33

Sanctarum Ceremoniarum Ecclefie retinuerunt,

Epiícopis adminiftratam fuiTe; ann. 1559. Philippum

9»

nullis perturbationibus territi quas longe plurimas

Il, earum Provinciarum Supremum Principem perfe-

?*

grzviffimafque per imperii viciffitudinns, dominan

ciffe, ut ea in Archiepifcopatum erigeretur, eidemque

9)

tis Religionis mutationem, & diuturna bella qua an-

novi Epifcopatus quingue Harlemi, Deventriz, Lecu-

2»

nis amplius octua

ginta gra(fata fünt, eos perpeti ne-

wardenii, Groninge, & Middelburgi, tanquam Suf-

9»

cefle fuit.

fraganei adderentur; ob viciffitudinis eonfecutiones;

** Si SuccefTores hi non eque

—ac DecefTores Catho-

que fub ejufdem (zeculi finem, iis in Provinciis conti:

99

licee Religioni addi&ti ha&tenus remanfiffent ; quid eos

git, Suffraganeas Sedes repletas non fuiffe, & ad Me-

3»

impediiffet, quominus dominanti Religioni & ipfi

tropoliranas Ecclefiae a qua fejuncte fuerant, infpectio-

3*

fe dederent? ld eis fuiffet ad gradus principes appri-

nem rediiffe, falvis Capitulorum juribus in Dicecefibus

2»

me utile; at ex animo íane ac mordicus Catholice

ubi perítiterant; ab hac epocha Ultraje&tetifi Ecclefiae

?»

Fidei, & S. Sedis communieni adhaferint, neceífe

fuos (emper Epifcopos, fuumque Capitulum fuiffe,

35

eft, quosab ea nec temporalia haec emolumenta, nec

quocumque fe nomine per temporum calamitates cela:

»

difficultates quas fui cum Romana Curia difílidii oc-

re debuerint; füuum Harlemenfi pariter Ecclefiae Capi:

»

ca(ione pafTi funt, avellere potuerunt. ;;

tulum non fine fpiritualibus omnibus eidem annexis ju»

Ut poftremam Ecclefie hujus imagini manum impo-

ribus fervatum fuiffe; eos Epifcopos una cum iifdem

nat, addit Efpenius ** fe, cum acta & monumenta

Capitulis, ut ejufmodi fernper, atque adeo faepe pro-

3»

perpenderet, ut de Ultrajectenfis Cleri juribus ju-

prio iis inlocis Ordzmarzorum nomine a Summis Pong-

dicaret, perfípicue perípexifTe, Clerum hunc de re-

ficibus, & Romane Curie Miniftris aenitos eTe; ]e-

29

petitis in fe ad faftidium u(que fufpectae doctrinz per

fuitis, tantum, . con(ecutione. quadam fui univerfi Sy-

9»

vaga vocabula criminationibus & exprobationibus,

flematis, & peculiaris confilii quod ipíi fibi confioxe-

L

tanquam de puris putifque calumniis numquam non

rant, ut ejus Ecclefie fe omnino dominos redderent,

99

vehementer conqueítum effe, nullaque non oblata

pronuntiare aufis Hollandie Ecclefiam, ex quo bona

99

occafione profeffum fui(Te fe fine exceptione crede-

& Templa externa amiferat, periiffe, Epi(copales ibie

3»

re, quidquid Catholica docet Ecclefia, & damnare

dem Sedes non amplius (übfiftere, ei non amplius aut

9?

uod eadamnat; eo (&pe deveni(le, ut Adverfarios

Paítores proprios, aut hierarchicum regimen auétori-

u

35

í

os provocaret ad notandum diftin&ae ac peculiari-

tatemque fuppetere, omneí(que Presbyteros Fidelium

9»

ter dogma aliquod ; in quo eum ab Ecclefiz fide re-

cura quibus ea conítabar, addictos non nifi puros pu-

9»

cedere contenderetur; & apud Romanam Curiam

tofque pro Romana Curiz arbitratu amovibiles Miffio-

2»

de clandeftinis ibidem in fe intentatis criminationi-

narios effe, fub Vicarii Apoftolici seque ab eadem Cu-

»

bus conquerentem ab ea ipía periiffe , ut Adverfarios

ria pendentis auctoritate.

3*

juberet fingulas defignare, quod fi jam praftitiffent,

Roma, ipía Roma numquam auf(à fuerat his parado-

L)]

ne renueret afficta crimina, itemque eorum nomina

xis, maxime licet ambitioni novifque contentionibus

»

quibus effent impofita, fignificanda mandare.

ejus Aulicorum accommodatis auctoritatem addere;

* Poffum equidem fuübdere, pergit Efpenius, me

quin potius aufa quzdam que ex iis füapte natura de-

95

nihil non ad apicem, quemadmodum tanti momenü

rivabantur, in Jefuitis aliiíque Regularium nonnullis

»»

negotium poftulat, expendentem hactenus nullum

damnaverat (d). Laborabat ea fane jampridem, ut

,

ei Clero: exprobratum caput detegere potuiffe, in

( é) 'Eft hic ei titulue: Hifforia compendiaria Ecclefra Mctropolä-

2»

quo non is cum fide Catholica coníentiret ( ).

Cum ita Van Efpenius Batavae Ecclefiae caufam ani-

rana Ulrrajecti , prefertim pof vicilitudinem , que centigizin V 1.

Provinciis unitis fub Philippo 11.&*c. — UltrajeCi apud G, Vander

mo percepiffet, haud fane mirari füberit hac cum foli-

Weyde 1765.

citudine & conftantia ejus fervitio füuum calamum de-

d) Vide Colle&ionem, quz in

I&ribituri Concordara de* Decre.

18 a $. Cougregarione de propaganda Fide, diverfst zemporibus edita,

Typis $,

(4) Ibid. N,248. &250.

gro bono regimine Miffionum Feserati Belgii, | Roma,

Congreg. de Propag. Fide1694. — D. G. Beyer ediderat ann, 166,

,(f) Ibid, IN, 159. 151. 152

Ífna

L

LisER lll CapuT V,

114

Ó

fua nova fuper Hollandiee Eccleiiam, eque ac magis

l«

quia Coddium, tanquam pura putaque Vicarii Apofto-

*

"u

quam fuper aliam quamliber arrogata jura protenderet;

lici commiffioneinductum (f

pectabat, dequa contende-

utebaturque in-eum finem ejus conditione fub domi-

bat fe pro fuo ipfius arbitratu, & abfque ulla forma fta-

natione Principum communioais alterius, qui minus

tuere poffe (4). Ipíi ultra montes Jurifconfülti aliter

animo comparati erant aptique minus quam Catholici

ratiocinabantur, quemadmodum ex Hyacinthi de Ar-

]

Principes ad ejufdem jura fervanda, Eam Ecclefiam

changelis Advocati Fifcalis in Capito[;o €7c.in eju(dem

anguílie in quibus jacebat, fpoliatam fplendore aliif-

Coddii favorem Confultatione perfpicitur (5). — At ni-

que temporalibus emolumentis quz opulentis Ecclefiis,

hil refert; jam captum erat, ut Jefüitae in Hollandiae

magnorumve Principum prefidio gaudentibus.timo-

Ecclefia per difpoticam vim füb novo Pro Vicario do-

rem aut obfervantiam conciliant, fzpe adigebant, ut

h

minarentur. Ergo Ultrajecteafi & Harlemenfi Capi-

3

aufis cederet ; quibus Romana Curiz Miniftri Ordina-

tulis in mandatis.datum , ut novo Brevi f& fübderent,

riorum jura impetebant, eademve diffimularet.

His

Magnique Vicarii, quibus, abíente Coddio, deman-

au(is fpeciem & occafionem afferebat 74po/?olici Fica-

datum erat ejus Ecclefiee regimen, ullum Jurifdi&tionis

rii titulus quo orones Archiepifcopi Ultrajeétenfes poít

actum edere prohibiti, nifi prout iis per conce(fas a D.

vici(litudinem infigniti fuerant. Haunc iis conferentes

de Cockio facultates licuiffet. Eos nova haec allata juffa

Summi Pontifices procul dubio propriorum Epiícopo-

in admirationem confíternationi parem traxerunt; cum-

rum titulum disjicere non contenderant, eorumve ordi-

que fibi fatis temporis petüifent, ut de fuo Archiepit-

nariam Jurifdictionem imminuere, eamque recipientes

[

copo nuntium acciperent, fuorumque animorum feníà

iidem Epifcopi tanquam purum putumque peculiarem

S. Patri fignificarent, eorum haeefitatio tanquam perti-

favorem ípeétaverant fuae conditioni conceffüm con-

macia &t contumacia criminoía notata fuit; propterea

gruumque & per quem abíque ulla füorum commu-

quod o/edientia [ine cunClatioze , quoad Papee volunta-

tem quamlibet, a Catholici bominis titulo

nium & naturalium jurium diminutione, 'acquirebant

, ajebant, feï

eorum ufüm quaz coníuetudo aut difciplina praefens Pa-

jungi ommino nog poterat. (c).

ä

pe refervant.

Verum Ultramontani auctoritates has

l,

ln eos etiam quamprimum hac hafitatio füg pro-

duas fiepenumero confundentes, multoque mapis fo-

prie exiftentige jacturam traxit,

D. Buffi Bruxellis In-

liciti, ut Vicario Apoftolico vim adderent, quam ut

ternuntius qui nihil ha&tenus fibi obeffe fignificaverat,

ordinariam Jurifdictionem Epifcoporum propriam tue-

quin Ultrajectenfe & Harlemeníe Capitula agnofceret,

rentur, in eam pedetentim fententiam abibant, Hol:

& ad ea hoc nomine-& hoc titulo fcriberet, in eam de

t

