diin ( Archiep. Mechlinienfem) item Parcenfis dicit ,

cum amicis Gandenfibus ; & hoc capto ulterius quid

ager

quod quidem fibi non timeat, fed quod 7rcadius (uos

agendum fit (cribemus. Der. 1699.

Duim

necad confeffiohes, necad curam Paftoralem admit-

Jungimus Epiftolam Encyclicam.

D. Chatnpion,

fnd

tere volet &c.

Decanus Bruxellenfis, magnus áricus

Cipi

Epifcopi Gandenfis, ad hunc fcripfit; qui ei refcripfit,

EPISTOLA XXXVV..

tand.

fe recufare eolletionem, eo'quod D. V. non refideat in

Hentelellos Dé eodem negotio.

nee

Univerfirate, " Hoc accepto refponfo recuíat &hic col-

tenti

laiionem. "Unde jam cum amicis. deliberamus , quid

Slefus Maria:

füm

'ulteriüs agéndim; & cum Curfore fequenti refolutio-

tel

nem indicabimus. lnterim meminerit: Zeati qui per-

. Cum ex parte Epifcopi Gandenfis (it collata Pracben-

N

fécutionem patiumtuy proptey juflitiam, quoniamip[orum

da, non viderur prajudicium utrum R, V. citius vel

tardius accipiat collationem, quam primum hic adhuc

«

eff vegnum Calorum. — His vale & oremus.

onfervatore noftro non

moc

JAtonminutr.

credimus tentandam, cum à

T QmS'Ve&eg 1699.

poffimus obtinere collationem. . Hodie mihi promifit

nibu

D0n

EPISTOLA XXXL

Rector quod ad eum fit fcripturus. — Si nec his litteris

moveatur, videbimus an ex parte Univerfitatis litteras

que

non fimus poftulaturi.

Inrerim nihil omittemus quod

T

Henncbellos- De eodem üegotio;

caufam promovere poffit,

.

Imp

Sefus Maria,

Totus vefter.

"Antoninu

f, 7;17:. 1700.

Thus

Ex. D. Ha&enus laboravimus, ut vel collationem

Prabendae Gandenfis pro vobis obtineremus, vel fal-

EPISTOLA XXXV.

D.

fie

tém authenticam haberemus denegationem eorum ; &

dere

hanc pro proximo Curfore obtinere, & mittereinftru-

Heunebello : Cirea. idemm. negotium.

1nentà neceffaria, vix dubitamus. Unde poreftisom-

verí

&T

Tia ita praepárare, ut collationem a Sanctiffimo petere

efus Maria.

& obtinere poffitis; vel aliquem in partibus Sua 5an*

R.A.D. Omnis difficultas , qua fuit de

obtinenda

Tetu

collatione Praebenda Gandenfis in veftrrum favorem,

pet

litas delepet, V.G, Decanum S. Rumoldi; velptout

Vobis & amicis videbitur expedire.

orta eft ex ignorantia noftra circa Privilegia Univerfi-

&

"ntouinus.

tiis. Monueratquidem me D. Zouchy, (4) quodqui-

1ef

.Totus veíter.

Icte

libet Clericus poffet vobis Praebendam conferre, in vim

Poterit Domino Decano adjungi Abbss S. Michaelis

claufülae : ceterum s fed ego credebam hoc effe fpeciale

Con

privilegium Facultatis Artium, & plures mecum cre-

Antverpienfis, vel Dilighemenfis, 1699.

Quo

debant; manfique in eo errore ufque ad diem Domi-

vér

EPISTOLA XXXIL

nicam elapfam, quandouna cum DD. Zezacle£? Pzvien

Qür

rurfus refolventes privilegia, & fundamentum dictae

apu

Hennebello : Circa idem negotiuïh.

claufulae ceterum, aque, immo magis directe compe-

L

tere deprehendimus Uuniverfitati quam Facultati Artium;

fpe

UEx; D. Nihilab Éxecutoribtis Apoftolicis in favorem

illudque effe evidens: unde nulla amplius de collatione

pa

veftrum obtinere poruimus, Undeaéctam rectfationis

fupereftdifficultas. Egoeam vobisconferam. Arcum

lg

accipere debuimus, quas.hifce mitrimus , una cum aliis

habita collatione vobis natum fit uf zz re, atqueipfam

inftrumentis neceffariis ; ut ad Sedem Apoítolicam ,

Prabendam revera obtineat, etiam ante captam poffef-

ib

fionem, deliberet an velit capere poffetfionem ; cujus

pro fupplenda negligentia , recurfum habere poflitis.

T

arenter remittetur Supplica veftra ad Nuntium A-

expenía &.jura circiter afcendunt ad 2o0o. florenos!:

fh

i

:

Q

licum, ut de veritate contentorum inquirat, atin

nion quod dejure dubitemus ; fed quianefcimus an non

:

I

eum cafüm petendum,erit, ut interim interdicatur Or-

intendat, atque magis expediret t Praebendam cum

CQ

dinarío, ne quid faciat in veftrum prejudicium, — FHa-

aliquo viro infigni, qui aliquod beneficium foraneum

eu

étenus Ordinarius nihil fecit' in prasjudicium veftrüm;

haberet, permurdret; eoquod f'upponatgr, quod DV

f

N

(4) SS. Can, Prefeffor Lovanii, vir eruditus-& fumnmi judicii, &e. Neerologium Belg. p. 34«

numquam

Episronz. EspENIOo PECULIARES.

281

l

P

numquam refidebit; neque Capituh'zm Gandenfe foleat

cebat; ut ex ipfis exiftens Gandavi in profecutione hu-

fruétus abíentibus annuere; heri fuper eo etiamfcripfi

jus caufze intellexi.

Interim de hocnon dubitatur, quia

ad Amicos Bruxellenfes, quorumjudicium cum proxi-

hic Refignatarius fit praferendus D. /zzet Adveríario

mo Curfore fignificabo.

veítro , qui ferventiflimus eft Molinifta ; & quitamen

n

- Dignetur indicare quot

habeatis exemplaria duorum

intraret, fi caufa in Parlamento Mechlinienfi non bene

priorum Alphabetorum mei Libri, ( 2'us Ecclefiafficum

(uccedat.

Univerfum &c.) ut cum proxima occafione, totidem

Itaqueattento incerto litis eventu, omnibufque (upra

fequentiam mittam.

Legeredignemini ; & i quid cor-

defcripris difficultatibus: atrenta aliquali pace, & faris-

ripendum occurratícribite: ma

gna enim adhu; pars li-

factione Epifcopi , quae fperatur, an conveniat huic

bri imprimenda reftat,

Canonicatum refignare, in hacutrimque incertitudine,

Janu. 1706.

R. V. coram Deo & cum amicis expendat; & quam

primum D. vaz

eet fuam menrem aperiar; ut tum

EPISTOLA.XXXVI

Amici Gandenfes rem illam fecundum Deum & bonum

"

Et

ld

fuz Ecclefie dirigant, & ad effe&um deducant.

Hennebellos: IDe eodem tiegotio ,. deque reyïgnationc

interim rem ipíam etiam Domino commendabimus,

C

[|

eju[dem Canonicatus.

qui fum,

'Totus vefler. Antakz'nuf.

Hac 22. auni 1700.

Jefus Maria,

J

- Ex.D. Adverfarius veü(;r appellatione

m fuam die 16,

EPISTOLA XXXVII.

It

Amici

hujus in Parlamento Mechlinienfi introduxit.

t

qui propius noverunt hujus Confilii Senatores , & au-

Henucbello : Circa: idem nägotiuln.

éloritatem & potentiam z£rcadii, nec non Epifcopi Gan-

denfis, non parum timent de profpero hujus caufz

Slefus Marid;

"

fucceffu. | Expenías in hac appellationis inítantia, quae

Ex. D. Hodie mihi fcribitur Gandav

O, omnes ibi-

facile ad mille & quingentos florenos pofTent afcendere,

dem amicos vehementiffime improbare propofitionem

etiam coníiderant. Quare harent quid in hac cauía

factam a D. vaz Geet de quainultimis meis; quaprop-

agere vobis expediat.

Confiderant infuper quod D.V.

ter & rogo R, V. ut neceam probet ; neque enim con-

numquam in illo Canonicatu refidebit ; adeoque nec

venit, ut eam probemus, quamipfi improbant, qui &

fructibus gaudebit; quia, ut fcitis, fruétus in abíentia

perfonam aliafque circumftantias melius quam nos no-

Capitulum dare non confüevit, unde ad refignationem

verint, Quideain re conveniat, ideít, qualiter refig-

tandem veniendum effet; & quidem quam citiffime,

natio, & quando fieri conveniet, expendemus juxta

ne expenfa ad onus veftrum cadant, f1 contingetet fen-

litteras veftras ultimasad rne datas, quas & amicis com-

municabo.

Vale.

tentiam refcindi, Refignatarius qui litem fufcipiat fuis

-

fumptibus vix reperietur ; nec hactenus alius occurrit

29. Zan. 1700. "Totus vefter. ztonimus.

r

a W

eter D. Sanfeus: virum quidem bonum, & qui in

—

—

b

ivinis officiis effetadmodum diligens, & vitee fuae ex-

EPISTOLA XXXVIII.

emplo Ecclefiam Dei edificaret: fed tamen, ut fícitis,

modicitalenti; & confequenrerrefignatio haec non om-

Henuebello : De eodem uegotio,

nibus placebit ; diceturque Privilegia nominationum

non eflIe concefTa ut fimilibus Canonicatus dentur; at-

Jlefus Maria.

que hinc facile fiet, ut fi refignatioin ejus favorem Ro-

Ex. D. Exadiun&is videbit, quod fit

judicium DD.

TL DT MAU M«CLANNCHELU E T N

m admitteretur, hic tamen Placetum per Arcadium

Gandenfium, rogo utfuperhoc puncto, nimirum re-

impediretur..

fignationis, deliberare dignetur. Superiprimo punéto,

. .Dum ligc inter amicos agitabantur , &anxii herere-

nimirum circa collationem D, V. fe noninquietet; nos

mus quid cupere deberemus, ecce advenit Gandavo

hic remillam expediemus, | Cum fequenti Curfore fpe-

D. vaz Geect Peenitentiarius, ut nobis fecreti(fimo fub

ro quod verbis poterimus perfonas aliquas fuggerere,

fiientio indicaret quomodo Epifcopus Gandenfis inten-

cum quibus haec permutatio fieri poffet; cafu quo hoc

deret, & in fe fufciperet efficere, ut quod D. 7zze£ ad-

fieri expediens judicaret: neque enim ullum eft pericu-

verfarius vefter, a profecutione Appellationis defifteret,

lum in mora.

His vale.

& D. V, conílitueret pacificum poffeflorem, modo fci-

'Totus vefler,

"dIitouinus.

retur quod pacificus exiftens, refignaret Canonicatum

EPISTOLA XXXIX,

períona ipíi Epifcopo non ingratae : períona autem

haceft, D. Sugenr, ipfius Epifcopi Secretarius. — Haec

refignatio fieret pacifice, auctoritate ordinaria, & cum

Henucbello : Cz'rca idem . uegotium,

retentione ralis Penfionis, quz attenta moderna veftra

Fieret

conditione fat modica, judicaretur conveniens.

Stefus Mavia,

quoque, ut fperatur, approbante immo in(tante Uni-

* Ex, D. Perfiftunt amici Gandenfes, nullatenus cogi-

verfitate; quia per Secretarium & Epifcopum roparen-

tandum effe de Refignatione, facienda in favorem de-

tur precipui de Univerfitate, ut pro hac refignatione

fignati a D. Peenitentiario; dicuntque ulterius nihil boni

apud R. V. füuofqueamicosin(tarent: quod indubie ob.

fperandum a repofitione ad manus Ordinarii , uti in

üineretur pro bono pacis, & ut Epifcopo faveretur:

penultimis fuis fuggefferat ; fed judicant fine remora

fperatque D. Pcenitentiarius quod hacrefignatione non

refignationem faciendam in favorem D. Cornelii 2/5-

parum Epifcopusleniretur, & poffet pax aliqua Eccle-

Jens, ab optimis tnoribus, aliifque qualitatibus verum

fie Gandenfi fperari,

^

Ecclefiafticum decentibus, Vobis apprime noti, & in-

Unum eft quod harere

faciat: fcilicet þerfona Re:

dubie gratiffimi : cui Gandenfium refolutioni D, Hila-

fignatarii3 de qua non omnimoda habetur certitudo

rius & ego etiam fubfcribimus, eo quod ip(i magisde

qualis fit futurus.

Plures fperant quod cum Lovanien-

omnibus circumítantiis prefumantur inítru&ti . & res.

fibus fit futurus; atque inter alios Clariffimus D. Loneux

hec ipíos proprius concernat.

-

,

à

nobis amiciffimus , qui cum Refignatario litterarum

Refignatio hec fieri debebir, ut feitis, ftylo Romae

commercium fovet, faris laudabiliter de illo loquitur;

ufitato ; idque fi fieri queat iz forma gratiofa, | Si au-

eumque jam ante mihi pro Refignatario veftro com.

tem fiat in forma diggum , cure fit,ut detur Execuror

meudaverat, De illo etiam bene fperat D. vaz Geet.

D. Decanus Mechlinienfis, vel Officialis Antverpienfisy

uod in exe-

Nonnullis tamen amicis Gandenfibus non parum difpli-

aliufque fimilis;

kde quo fat fecuri fimus, q

aiNn

Cutione

.?gpp(em. Oper, P'an. Efpen Pars Ill.

292

EprsToLE EsPENIO PECULIARES,

Mif

cutione, obüaculumlnon ponet. Omittendum non erit

per modum ordinarionis, Rationes varias in contra-

van

in füpplica, Canonicatum effe litigiofum ; atque con-

rium allegavit D. Rezardi ; de quibus in fequentibus,

(chy

fequenter & fürrogatio petenda erit.

ob abfentiam D. Lefcuyer (Opffraet; ) qui ob parti-

t0g

Quam generofe hic agat Univerfitas ; ac preecipue

cularia negotia CollegiiivitBruxellas, Interim incipiat

g

ejus Caput, (4) ex Lirteris amicorum intelliget 5 ne-

allaborare ne in Academia fiat aliqua immutatio circa

qoet

Formularium; quia rationes adhuc militant ; ob quas

qué pacem ullam fperandam ni(i in gladio & haíta; ve-

gCV€

rumque fi unquam, eft hoc adagium : para Bellum,

judicatum eft antehac, id non expedire. D. Charneux

UE,

füper hoc etiam fcribet D. Godron ( P. ]e Drou.) Plura

endt

fí vis pacem. .

29. Martii 1700. 'Totus vefter. 4ztonminus.

cum fequenti Curfore, quando de geuerofirate Mag-

yor

nifici ( D. Melis Reloris) etiam plura intelligetis.

quii

LE P TïO L A XL.

3. "Mprilis v7o0.. "Totus vefter. — 24utouimus. -

Wt

dat

EPISTOLA XLI

Heuuebello: De eodetm negotio.

den

nl

?e/iu Maria.

Hennebello : Circa idem megotium,

dier

Ex.D. Qyiä refignationes Romae dicu

ntur fufpenfze,

rogat D. vaz Roef? Paftor in /P;/devez ad mcenia S. T'ru-

- Slefus Maria,

p

2y0

donis, & electus in Paftorem Xenodochii Antverpien-

R. A, D. Adfuit hic D, Snellaerts, (2) cui veftras

yaci

fis, inquiri àn di&tus Paftoratus de Wilderen non pof-

communicavi, quidoletnegotium refignationis tarndiu

end

fet fecure reponi fimpliciter ad. manus Sanctiffimi, ut

fufpendi ob praetenfum tractatum pacis, (3) de quo

end

eum acciperer D. Henricus Martenus; & cafu quo id

nec fpem vel minimam habent, utex Litteris Majorum

Dd

('Theologorum Lovanienfium ) intelligere potuiftis.

fieri queat, dignetur in id ex nunc viam parare, fequenti

del

autem hebdomada mittetur. neceffarium & fufficiens

Quapropter rogarur rurfüs D. V. ne hoc refignationis

de

procuratorium ad eam dimiflionem faciendam, fi Leo-

negotium propter vanam hanc pacis fpem ulterius dif-

de

dii id obtineri nequeat via permutationis, que ibidem

ferat; fed quanrocius abíolvat. Neque ob dicta D.

aüd

tentatur,

Sed timetur, ne füccedat , ob potentiam

Guilelmo aliquid procraftinet, quia a Gandenfi Anti-

bly

cujufdam Abbatiff:e collatricis.

ftite nihil plane effe expe&tandum afferunt, qui eum

lanc

Quidam Zarboez , Scriba in

Dataria D. V. omnia ne-

propius noverunt, Accedit, quod cum Pontifex fit

h

tante eetatis, nullatenus expediat hoc negotiumm ullate-

!j

ceflaria füppedirabir , etiam fümptus neceffarios; hic

enim de cauía informatus, &ipfiomnia mitrentur, D.

nus differre. . His maneo.

'Totus vefter.

gc0

van Roeff optimae eftintentionis, & Refignatarius T'heo-

14. ]Maji 1700.

F. A ntoniuut.

eu

&ni

logus Collegii noflri, a bonis moribus & aliis dotibus

commendabilis, habebit etiam te(timonium capacitatis

EPISTOLA XLI.

hoi

e

.ab examinatoribus Leodienfibus. (1) D. Hilarius

lter

(Huygens) eum etiam commendavit D. Baroni Zarg/.

Hennebello : Givca idem uegotium.

Miffze funt Litteree Regize (ex 22. Martii) ad Uni-

baí

We

verfitatem & ftri&tam Facultatem "Theologicam fuper

Stefus Mavia.

executione fecundi Brevis ad Epifcopos Belgii.

Qua

Cum in lite pendente Pars urgeat, refolvimus etiam

Zài

me

ratione commiffüs fit error quod quoad omifífionem

refpondere. Oprandum tamen effet ut viro infigni &

primi Brevis propius intelli

Ecclefiz utili refignatio fieri poffet, (^) qui expenfas

P

gere poteritis ex F, Atha-

litis (quibus R. V. vix füfficiens in cafu quo fuccum-

de

nafio ( D.van de Nefle.

Facultas ftri&ta ('Theologica) refolvit, fcilicet ex

beret) ferre vellet. $i fieri nequeat, conabimur in-

her

ducere amicos aliquos, qui finguli pro parte, pro ex-

E

refolutione majoris partis, in vim harum Litterarum

Regiarum petendum Formularium Alexandrinum ab

penfis contribuere vellent , & de cetero oftendam quod

ho

omnibus Graduandis, fi modo Sedes Apoftolica id

fim totus vefter,

de

AIntoninut.

probet. Non ordinavit hoc per modum Szatut , (ed

28. Maji 1700.

lk

ge

(a) Agitur de unanimi oppofitione Univerfitatis, ne P. Defirant in ejus Confilium admitteretur.

de

1) Ad hzc refponfum dedit D. Hennebel 1. Maji fequentis, ** Audire nihil ha&enus vult Pontifex de refignationibus in favorem,.

g

» ldeoque irritus eft omnis labor tam pro refignatione Canonicatus mei Gandenfis, quam Paftoratus in Wilderen.

ani

(3) D. Hennebel Roinz tzdio feffus excogitarat dc quadam concordia cum Epifcopis Belgicis &c. pro qua concilianda ia'm confe-

cerat & Romz vulgaverat fcriptum quoddam füb hoc titulo: Memoriale Pacis.

kt

(3) Dominicus Suellaerts Antverpienfis J. U. L. ex celeberrimo Philofophie & Hiftorig Lovanii Profeffóre, Canonicus primum

Gandavenfis, deinde Antverpienfis, vir in Hiftoria & Jurifprudentia ad ftuporem verfatus , meritoque appellatus j'urifprudenzie Ora-

culum dv Hiflorie prodigium obiit 3. Maxtii 1720. Vide Necrologium Belgii p. 35.

(^) Refignatio Ganonicatus S. Bavonis Gandenfis , de qua in hac Epiftola & in aliis przcedentibus & fübfequentibus , fa&a fuit

T

die 18. Sept. anni fequentis 1701, in favorem D. Cornelii Zan(fens Presbyteri Dicecefis Antverpienfis.

ipfi

loq

o ——

ss

Àj

«f

B

EPISTOLA XLIIIL

Dül

t

Pro

H. F. vam Heuffen: (4) . De Cleri. Batavi agendi ratione poft

lnt

Jufpeufionem IJ. Sebafteni.

lus

u

di

Myn Heer. Ik Bebbe UE, twee Brieven van den

Duas. Littevas iuai, die 4, & 7. bujus datas accepi,

I

4. en van den 7. dezes ontfangen , ende hope dat

zneam quoque die ejm[dem fexta Jeviptam , ad te tvans-

UE. ook den mynen van den 6. hebbe bekomen.

mifJam fuiffe coufido.

Tua pofirema Miffiomemn fummo

Ik zie uyt UE. laetíle het uytteríle gevaer van de

ag difcvimine. verari z'ntellz'go; mediumque a. te propo-

(a) Hugo Francifcus van Heuffen , Hage Comitanus, Orstorii D. J. Presbyter, S. T. L. primum Canonicus, deinde Decanus

& Vicarius Generalis Ecelefiz Ultraje&enfis obiit 14. Febr. 1719. Ele&tus fuerat a Capitulo Ultraje&tenfi ut Joanni de Neercafiel ,

Archiepifcopo Ultrajeétino füb titulo Caftorienfis Ecclefie, fuccederet. Scri

pfit vsu*ial, inter quz eminent Z/4rovia jaer& &c, 1. T* em

folio,. Er Noriria Epifcoparuum Federati Belgii &c. a. T. in folio &c.

| fitum

ErisToLz. ÉsPsENi0 PECULIARES,:

29

';J.

) d

4

ld.

LU?,

Miffie, ende gelove dat de middel daer UE.. my

, fitum parvum adjumentum fore ; autumo, -,. De Libello

lu

van fchryft wynig. zal..helpen... Ik.hebbe met ver-

, fupplice ad 1ne traufmi]Jo , cum viris quibufdam fermo-

neu babui s ipfique autbores fuevunt ut im eam fovinam

Jat

fchyde perfonen geconíulteert over de Requeíte my

toegezonden, dewelke met hunnen raet is veraudert

tyaniimutavetuy àn qua coucinnatat adte veritto. Ob-

iv]

fecro td, ut illamcum primam fubfiguandam cuves. — Ex--

lg

op de manier hier nevens gaende ; gelieft deze te

u

doen tekenen met den eerílen ; want ze dient in

e.

bibenda emim efl , ut. [ic. impeudentes tili - alizque i&dus

d

ie

avceantuyv.

Si qui taineu tibi forteincutiagtur , aPon:

I

geven te: worden, om te vorkomen de slagen

UE. ofte andere Heeren over het hooft hangen :

üfice minus informato. ad. melius informandum 4£e

lg-

endeindien daereeinige komen, zo moetal wederom

vum provocaudum foret. . (Quod. apud.Z'urifconfultos

wordeu geappelleert, a Poztifice mizus igformato ad

depvebendilfe te dicis , im ufu eft 5 fed. ut. eidem; imajus

robur accedat., addenda [unt bac verba : Conftituen-

melius iuformandum.

Het gene UE. voorts (chryft

uyt de Rechtsgeleerden , is in gebruyk 5 maer op

tes & reprefíenrantes Capitulum.| &'c.

ut i lbello

J'pplice expveffuti efl ,. fi. tammen ves ita. fe babet. . Ce-

dat het zoude beter kragt hebben, moer daer . wor-

den bygevoegt, CozfGitueutes feu veprefentantes Capi-

terum . audiffe me. arbitvor .snovis effe duobus Capitulis,

ut Ficaviatu vacante , aliquem tiominent.-. $i ita. eff

tulum cc. als in de Requefte flaet uytgedrukt, in-

dien immers de waerheid zo is.

Vorders my dunkt

id in[wi debet ,| multumque ad probaudai veflram

,

agendi vatiomem coufevet. — Puto tamen bec omma

M

gehoort te hebben dat deze twee Capittels gewent

zyn eeinige te nomineren als wanneer het Vicariaet

parum profutura. e[fe uifi efficaciora tiedia adbibeantur.

lu

[u

vaceert; indien t zo is, moet worden geinfereert

Certior enim feGus fum ab Intermumcio dicfum fui[fe

ende zal veel helpen UE. manier vou voortgaen,

in : Ficariatu. Dominum de . Cock permanjuvum , neque

[

Alhoewel gelove dat dit alles

alium quemquam a. Summo Pontifice nominatum ivi;

$,

ende die juftificeren.

niet veel zal uytwerken, ten zy daer kragtiger mid-

propterea. D. Sebaftenum.: Rome vel in. ltalia aut if

I

G'ermania vemman[urum , ablata veditus copia, ne fit

f

delen worden gebruykt: want hebbe verítaen dat

de Heer Internuntius heeft gezeegt dat den Heere

noviffimus error pejor priore.

Cumque objetlum

)

«

de Cock zal blyvea Vicarius ende dat de Paus«geen

fuijet. Intevauntio. uemiuem e[Je Rome a quo po[fre de-

enderen ítellen en zal :

item dat Sebaftenus . zal

tineyi , ad majores calaumitates, propulfandas y velpon-

te in Duyts-

dit: neminem. Rome effe qui lum vetzucat.

Dixit

!

blyven tot Romen «ofte ia ltalien ,

land, dathy nier en mag wederkeren, |ze fit uo-

etiam in fola obedientia. Sebafteni [pem. omnem e[fe ve-

poueudam ;. uec quemquam atevuuutium ita. Sebaffe-

viffimus . error -pojor priore... End. alzo hem wierd

geobjicieert dat men. hem tot Romen niet houden

qguin. Romam . evocave potuiffe , ut- ipfe ( Taterguntius)

en mochte om [waerder ongevallen te wagten,

fecerat.

antwoorde hy:dat hem niemand tot Romen en was

Cumn. Libellus fupplex bic adjuattus. fubfignatus fue-

houdende.

item heeft gezegd dat Sebaítenus niet

vit, ovo te ut illuu vemittas, addita Epiflola : ad. D.

en was te helpen als door de gehoorzaemheid.

Cats,. in. Coufilio Brabautie | Procuratoremy qui it

Stromflrate juxta Barletnonteufem Conventum bofpita-

ltem dat geenen Internuntius en zoude hebben Se:

baílenum konnen krygen na Rome, gelyk hy te

tur , obfecrans illumi, cusm [it Notavius "Apoffolicus ,

,

Als de. medegaende Requette

ut buzc Libellumm infinuatum velit 5 omntaque pvejfet

wege heeft gebragt.

zal wezen getekent, gelieft die weder te zenden

ad id mece[Jaria, foluta tuevcede; (a) mittefque fi pla-

met een briefken van UE. aan myn Heer Cats,

cet bagc. Epiffolam ad me fub involucro.

Dic quafo,

Procureur in den Rade van Brabant, wonende in

ad tuos , id munevis a «me mullatemus fufcipi polfe , ue

" €esn S -U6 S u-

de Stromfílrate by het Kloofter van Berlemonr:

in boc tegotio notuem meum . appareat, uec iude miaus

hem biddende , mits hy is Notaris Apoftolyk van

utilis futurus fimn. — Litteve vefbouforia cruce tautum

te doen infinuatie, ende het gene daar voorts toe

figuabuntur,

nodig is, met voldoeninge van zynen Salaris, en-

de gelieft my den Brief te zendea onder couvert.

Ik biddede Heeren te zeggen dat ik deze Commiflie

(Circa menfem Augufli 1702.) |

geenzints mag aennemen op dat mynen naem in

deze zaeke niet bekent en worde; dog ik zal daerom

De Brieven van

geenen minderen dienít doen.

antword zullen alleenlyk getekent zyn rüet een

kruysken,

(a) D. van Heuffed in fua ad P. Gerberon Epiftola anni lfoz, die Augufli quarta, relata in.Confa. Quernelliana pag. 152.

mentionem facit de eoncepto Appellationis inftrumento «b Internuncio Bruxeilenfi ad Summum Pontificem , in Belgium miffo, ut

ipfi (fi fufpenfionem Capitulorum & Provicariorum quam minabatur profrrret) infinuaretur; dequoquidem inftrumento fortaffe

loquitur D. Van Efpen

Certum eft falrem hanc Appellationem die Martii fexta anni 1703. executioni mandatam fui(fej, juridico

Appellationis inftrumento duoram Capitulorum UltrajeGten(is fcilicet & Harlemenfis , ad. Papam melius infermaudum. — Cujüs oc-

cafio hec eft, D. Codde, Archipreful Ultraje&en(is fub Ecclefie Sebaftenz titulo ; cum e(let a fun&tionibus fufpenfus quodam

Brevi Clementis XI. anni 1702. die Maji 13. ad D. Theodorum de Cock fibi fübftitutum miffo, dum adhuc ipfe Roma degeret,

Duo Capitula & quatuor Provicarii D. Sebafteni fui juris effe putaverunt exereitium jurifdictionis , quz ipfis in pari cafü com.

petebst. — Sed a D. Buffi, Internuncio Bruxellenfi per fimplicem Epiftolam ejufdem anni 1702. die 4. O&tobris injun&um fuüit 4.

Provicariis u a quacmmque adminiflrazione ac regimine Mijfiowum iftrarum fe zetaliter abflinerenz, prour alias injutximus, ut ait

Ínternuncius. Deinde ab eodem Internuncio per alteram Epiftolam anni 1703. die 22, Februarii, pretenfo quodam Congregatio-

ejufdem meníis die tertia dato , nixam, Duobus Capitulis Ultragjectenfi & Harlemenfi exercitium

nis de propaganda fide Decreto

jarisdictionis interdictum fuit. Ex iis Internuncii Epiftolis , nec non a. Decreto Congregationis de propaganda fide, ac a Brevi

die Maji decima tertia ad D. de Cock dato , Appellarunt duo Capitula die 6, Martii 1703 — Vide inftrumentum Appellationis ia

n

'Xra&tatu primo Hiftorico D, Broederfen, pag. 395. Monum, L,,

Supplan, Oper. Pau Efpeu Pars Ill. ,

Nna

. EPISTOLA

^

. Reistó ïïsþ*aüm PrcURIARES.

284

st

citió eorum, quae funt juri(dictionis Epif coþai*is, àtque

Qu

eo título darecuram animarutn aliaque eo pertinentia;

Vef

Martmo de xSwaenj *(l'?z) De )mf?bfz;'ta'te | Capztulz Här-

Submiffaque mihi fünt infleumenta, que evincunt Ca-

& ]

pitulum Harlemenfe femper fubftitifle , ^ & apnitum

cuiü

leinepfis Eïici*jmäl)ïovicarii ; Stde vacanie.

fuiffe ut verum ac legitimum Capitulum Cathedrale;

pnul

| Ex.D,' Quandoquidem e& veftris litteris intelli

ac per confequens, Sede vacante, ejus e(fe per Vica-

gam Vicarios Apoftolicos femper agnoviffe Capitula

rium exercere ormnia , qu jurifdi&tionis funt Epiíco-

veítra pro veris Capitulis, non video, qua ratione

palis. Praparo aliquod fcriptum (c) quo jus illud

Ubi:abfolutum fuerit ad Vos

dubiter! queat, quin rebus ita habentibus, prout de

pluribus adftruatur.

facto funt, in Miffione veftra poflit R. V. ramquam

tranfmittam, ut dignetur maturiore fuo judicio illud

corrigere, addendo aut demendo, qua& addenda aut

u

Provicarius a Capitulo conftitutus , vigore auctorita:

)!

tis Vobis a Capitulo datze, ad provifionem vacantium

demenda judicaverit, Interim precibus ac Sacrificiis

Paíloratüum, procedére : quandoquidem certum fit

Veftris me commendo qui fum,

in his circumftantiis, reputandam effe Sedem vacare;

Hac ?. Febr, 1763. xTotustu'u.s.

Ani*oki'n'u!«—.

ipfumque Capitulum procedere po(Te & debere, quem-

EPISTOLA- XLVL

ual

admoduim proceduut alia Capitula Cathedralia Sede

fidt

vacante : prafertim circa ea; quae concernunt curam

qüä

animarum, que fine difpendio ïälutis- fubditorum

- Martino de Smaen:. De todem argumento.

vel

protrahi néqueunr,

Neque refert quod Capitul

um Veítrum DD. C'afib-

;

Ex.D. Priores veftras & pofteriores, cum ann'e'xä

n

t

rlenfi & Sebafteno commiferit auctoritatem conferen-

Refoluttone P. Lupi recepi, ea(que amicis communi-

Oi

di Paítoratüs: hoc enim ip(is tanquam Vicariis ultro

cavi, qui mecum judicantex Actiscum prioribustrant:

idi

potuit committere, fed per eam commiflionem ne-

miílis füfficienter conftare. Capitulum - Harlemení&

quaquam a fe jus illud abdicavir, fed dumtaxat ejus

etiamnum fubfifteres & fi P. Lupus ea vidifTet, talitet

quà

nl

exercitium illis Vicariisconcredidit, quandiu illud ex-

indubie debuiffet refolvere ; potfetque R. V.. refpon-

(un

ercere poffent. " At cum jam ratione fufpenfionis &

dere D. Internuntio; quod non dubitet, quin fi Acto-

abfentie illo uti nequeat (Tll. P. Codde Sebaft. Arch.)

rum haberet notitias judicaret Capirulum Harlemenfe

C

vd

ruríüs exercitium conferendi ad Capitulum cedit; te:

femper fuiffe, & modo éífe verum Capitulum, re-

neturque Capitulum , exemplo Cleri Romanitempore

prafentans Clerum Ecclefie Harlemeníis, poffeque

tna

n

S. Cypriani, ipfi Ecclefiae de Paftoribus, aliifque ad

confequenter, Sede vacante, exercere' ea, quze juri(-

falutem animarum fpectantibus providere.

Itaque ju-

di&tionis funt Epifcopalis; neque dubitare , quini ca»

tü

il

[

dicium meum, uti & Amicorum eft, quod R. V. fine

füs proponeretur Jurifconfultis Beleicis unanimiter re-

et

ulla hafitatione deberet ad collationem Paftoratuum;

folverent Capitulum revera exiftere, & rebus fic ftan-

N

aliaque ad curam animarum fpeétantia, auctoritate Ca-

tibus poffe exercere omnem juriídictionem Epifcopa.

pituli Sede vacante providere.

lem, praeíertim iniis, qua concernunt cürám anima-

(

Siautem ampliorem refolutionem, additis motivis,

rum, que mores & dilatiotes non patitur.

Ego in-

defideretis, conveniens erit extracta & in(trumenta

terim allaborabo ut quam cito potero mittam vobis

omnia ad hoc negotium pertinentia tranfmittere, ut

Scriptum (d) quo ottendàm Capitulum Harlemenfe

"

LU

iis vifis & propius examinatis folidior poffit effe refo-

vere exiílere, & argumentis Lupinis refpondere co-

lutio;

nabor, & fecando ottendere quod in hiscircumttan-

flol

Interim D. O.M. orabimus tt afflidtze veftree Mif:

qj

tiis Capitulum queat fuam jurifdictionem exercere,

lidi

fioni affiftat vobifque douet in his conflictationibus

Cupió ramen nomen nteum celari, quamdiu nece(fi:

fpiritum fortitudinis & confilii: qui füum Eximie Do-

tas revelandi non ürget; àc interim oremus pro invi-

&aï

IK

mine humill. fam.

B

cem ; & maneo totus veíter.

POI

17. J'ag. 1703,

14. Pebr. 1703.

Vk

; Ani*on'inu;.

p

EPISTOLA XLV.

EPISTOLA XLVIL.

eh

P. Quesnel O. P.. De eodem arguimento.

Patri Questel ? De juribus Capitulorum Clevi Catbo:

no

lici , in Belgio Federato. (e)

Sapientiffirne Domine. — Circaqueftiones in veftris

Yi

(b) propofitas, (aepius inter amicos hic actum fuit,

Stefus Mariá.

&

hi

De Recurfü ad Magiítratum Civilem Acatholicum nor

.. Sap. D, Aæi&immumMiæoniS Holla

ndice ftatum,

$u

apparet in his circumítantiis fat tutum, nec multum

& Litterarum D. Sylvii ( D, Jutermuntii) contentum

g

utile aut neceffarium, quandoquidem intelligamus Or-

intellexeram ex litteris árnicorum ; iifque refpondi;

Iu

dines Hollandiaz ex fe fatis propeníos ut oppreífos de-

exámicorum confilio, fortiterinfiftendum juribus Ca-

ld

fendant, & iis opem impendant.

Quare

Ll

judico hg-

*

pitalorum; oítendendumque Pontifici fuiffe fubrep.

€tenus ad eos non e(Te recurrendum.

tum, juribus Capituli Harlemenfis , (credo quod

&

Super fecundo articulo ex amicorum confilio jam

idém jus competat Capitulo Ultrajectino, (f) fed fu-

refpondi uni me interroganti, poífe tuto procedere

per eo hactenus con(ultus non füm) firmandis mifi

'Provicari-um auctoritate fibi a Capitulo facta, in exer-

Ícriptum (£) cujus hic copiam jungo, XRog'o ut illud

«

(4) Maffinus de Swaen. Amftelodamenfis, S. T. in Acad, Lov,:Do&or; Decanná wöt Vicarius Generalis Cápituli Harleimenfis;

& Prafe&tus feu Paftor Virginum in Angulo. Obiit 3o. Martii 1713.

(5) Epiftola de qua bic agiturfcriprà erat ad D. van Heutfen, 8.]

tion des Cbapitres de l' Eglife des Prov, Uties &c, p. àà8;

4

an. 1703. & reperitur in, Fucubx*uiOne ,C'uï uütalus : jf.cj?i]?bde

(c) Moerivum Juris pro Capitulo. Harlemenfs.

(4) Scriptum de quo hic agitur publici juris fecit D. de Swaen, die 24. Aprilis 1703. füb hoc titulo : Motiyum jurit pyo Capi:

1ulo Harlemenfi; illudque, in Monito ad Le&orem, pro fno adoptavit.

(e) Hzc Epiftola publici juris fa&ta fuit anno 1795. in Caufa Questielliata , p.15à.

(f) Jus Capituli Ultrajectini probatuim fuit fcripto in lucem prodito imenfe O&ob. ejufdeiri ánni 1703, füb hoc.titulo: Aj]?;f*:id

juris Ecclefie .Metropolitane | Ultrajeine | Romano-Casbolice ée. per. . C. Erkelium , U. L. ejufd, Ecclef$ Canonicum cum

approbarione,

(g) Moriuum. Juris pre Capitule Harlemenfs,

6236&-

h

ag5

EpmroLE EsekNio PECULIARES.

Ll-æ

eXàminare dignetur, á quid addendüm aut demen.

deinceps uni juri ve(tro cum Capiraló Harlemenfi

ld

Á

dum Judieaverit , dienetur fignificare D. * wanio. ( a.

infiflite.. Omnes fatis intelligent nec poffe Pontificem

Veflras (5) quoque Dominis 2 77 (Hennebello)

pro libita, nec velle fi poffet , Capitula veftra jure

!I*n

e-

& PEcuyer. (Opflraetio) communicavi; qui una me--

fuo tam àntiquo & tam certó fpoliare 5 adeoque vali-

um judicant, quod foititeriafiftendum fit jaribusCa- -

de illa fuam jurifdictionem exercere , dum legitime,

pitulorum, & fecundum eà generofe pergendum.

& fervato juris ordine ea non priventur. : Hoc fun-

3. Martii 1703.

damento exiftimo, cedendum nullàtenus, fed extre-

d

$

ma potius ferenda, Si fcandalà oriantur, fi populusg

j

W

EPISTOLA XLVH

Miniftris deftituatur, &e. non vobis imputabirur.

ermittere ea deberis potius quam ad evertendam fun-

üt

ico Ca-

ditus Écclefiam veftram cedendo concurrere.

ls

Opftvast ,

o £? Efpenii notine Evkelioy Catton

.....

Enim.

pituli :

]trüje&hum :

Dejurib

&

Capitulorum

fUl-

vero iminora fant mala omnia; qua ab'aliis: paulifper

trüjeteuft €9. Harlemeafi.

fieri permittetis, quamunum hoc malüm quod com-

mitteretis ipfi, fi per ignaviam cedendo Ecclefiany

- Confuliffime ac Amplifime Domine, De laude

veftram in manus Cokkii & Romanorum traderetis.

quam immerenti tribuis, non contendam,; dum con-

Quid enim hinc expectandum, nifi ut optimis qui-

fido nos aliam quam que apud Deum eftlaudem non

buíque Sacerdotibus oppreffis; illi (oli Ecclefiam ve-

quarere, & uno animo velle caufae Dei & Ecclefize

ftram deinceps regant, qui nec doétrina nec pietate

ve(lrae opem aliquamadferre, — Calamitatem &ftatura

nec moribus idonei fünt ad eam regendam ?. Atque

ü

yerum veílrarum tüm ex veílris ad Efpenium Lit-

hinc quanta animarum pernicies? |

II:

