ait l'ufage de ces livres & meubles, dontla proprieté

leurs mains ; aprés la déclaration ,qu'il leur en à faite.

ll y feroit contraint

feroit aux pauvres par]a tgneur du teftament de Marius.

par la juítice, fglon lajurifpruden-

«e de France.

'R-ESOLUTIO.

2. Si les héritiers ne faifoient pas de récompenfe à

JMavius, ou sls ne la faifoient pas füffifante, Marius

pourroitil fe payer pas fes mains, s'ilen rrouvoitl'oc-

- Ad T. -Quandoqu.idem Marius jam dedaraverir he-

cafion ; fürtout. dans la füppofition que Marius ne de-

redibus praefatam fümmam trecentorum millium libra-

our en faire des aumó-

mande cette récompenfe que

rum apud fe e(fe depofitam, & juxtaleges Gallize etiam

nes, & ceuvres pies; $ qui

[

n'en demanderoit pas,

bona Ecclefiafticorum ad haredes devolvantur, non

Ti les héritiers étoient difpofés à faire par eux. mémesles

videtur qua ratione Mavius poflit illius fummae reftitu-

pieux ufà

tionem haredibus eam urpentibus negare ; preertim

faire?

ges qge Marius les a vainement ex*h-onös de

fi juridice illa exigatur, Aliud igitur non videtur in.

3. Les héritiers de Zytius, qui font au nombre de

curmbere ÀAMario , quam ut ferio heredes adhortetur,

quatre, avoient fait & fignéune promelfe de récompen-

ut obligationi préefata bona in ufüs pios exequendi (atis

íeà Marius. L'un d'euxs'en eftrepenti; & a beaucoup

faciant

eít.

» prout in refolutione px:æcedentis cafus dictum

tracaísé & dechiré la réputation de Marius, — Marius

pour marquer du dé(intereffement , & qu'il n'avoit pas

Ad II. & IIl Nullatenus convenit, u

t AMairigrfiiioc-

de reflentiment de toutes les injures de cet héritier,

culte in compenfáàtionem fui laboris aliqua ex haereditate

a effacé (on nom de la promeffe qu'il avoit fignée avec

fibi retineat feu appropriet, etiam fub pratextu illain

les autres; & Mariusen effacant le nom de cet héritier

pios ufüs expendendi, Id enim fapit occultas compen-

en fa prefence; a dit qu'il ne vouloit pas le tenir par

fationes, qu& odiofae funt & mali exempli; &propte-

li

orce, mais quiil vouloit s'en rapporter à fa difcretion,

rea per leges reprobate.

Nec Deo gratum eft, fiejuf-

fmii

& lui laiffer. &ire comm'il voudroit.

Cette action de

modi odiofa media adhibeantur, ut pauperibus fübve-

di

Marius w'a pas picqué d'honneur cet héritier, qui au

niatur, vel ut bona Ecclefiaftica in legitimos ufus im-

Hl

contraire paroitfort content d'étredelivré de l'obligation

pendantur,

Poteft enim Deusaliter providere ; &eos

fac

qu'ilavoitcontractée par (afignature. — Marzus fentqu'il

a quibus bona illa dif

peufanda funt excitare utea Iegitif

li

en eft la dupe; & il fe repent aujourd'hui de fa gén&

me difpenfent,

rofité malplacée, qui diminüera d'autant la part des

Ad IV. Cum Marius ob füoslabores honeftam com-

pauvres, C'eft pourquoi il demande, fi en cas qu'il

penfationem meruerit, indubie eam íuis neceffariis &

ein

trouve le moyen de retenir quelque chofe de ce qui

convenientibus ufibus poteft impendere; quales omni-

«

pourroit revenir à cet héritier, il peut en retenirau fro-

no fünt qui in cafü exprimuntur, prafertim cum iis

di

rata de la récompenfe que les autres héritiers pourront

tantum vita füa durante uti intendat, perteftamenrum

Ci

faire.à Marius; & (i cela (e peutàl'infzu de cet héritier

ea pauperibus relicturus. lta refponfum Lovanii hac

pi

de mauvaife volonté. La chofe ne paroitroit gueres

27. Septembris 1724. .

pi

felon la droiture, fi Marius vouloit faire fon profit de

f

la íomme qu'il retiendroit à ce 4e. héritier.

Mais peut-

Z.B.an Efpen, . U.D. & -SS. Can. Profeffor,

W

ére; dans les circonftances alleguées, cette action qui

G Renardi, Facult.'Theol. Doctor & Profeffor Re-

te

a, en apparence , quelque chofe de mauvais, feroit

1

bonne par l'effet qu'elle produiroit, àl'avantage méme

gens, ac Regius Catecheféos,

de ce 4e.héritier, quoique malgré lui.

Th

.4. Marius, quien général eítdifpofé à employer en

L. Hacguiux, J. U D. & Prof. Ordinarius.

E

aumónes & ceuvres pies toute la récompenfe qu'il poura

pi

à

D

Vl

V

3

ip

El

u

Q

dl

Ie

&

JugIs REsPONSsUuM

123

j

l&e

een

n

Qu

—2

^F)

Ut

$.

FR

A

(7 l

—

-—ï"- ?"- --

7

C: o .

NAUE

— — — W —

"m nfh.

r

EX

P x

-

g

i

nE

)

nE L Q - n

- 1.

h&

f

—

ndq

iQt

Oire

XLIT.

Qui

qu'l

let

Iuj

JURIS RESPONSUM,

Ab E[penio, ali[que þbfcriptun).

le

þra.

lam

Utrum Licentia Ordinari cuicumque Presbytero extraneo

100

Itü

neceffaria fit ad celebrationem Miffe , alia(que fun-

üm

In

Giones Presbyterales ïexcrcendas. :

üf,

Ti

( Nunc prito editum. )

iil

Is

CASUS POSITI.O;

2

lFe

Hujus-Decreti babite infinuatione , Zitius coram

i

Notario prorte(tatus fuit de abfoluta nullitate dicti De-

:

Itius Sacerdos («) accepit Litteras Teftimonislesa

creti; & una, in quantum opus aut utile, appellavit

te

T

fuo Epifcopo, (^) in quibus Epifcopus atteftatur

nominaum a dicta iahibitione de non celebrando, ac

Jitium effe Presbyterum Diaecefis füue , bonorum no-

if

minis & famae , a vitae ac morum honeítate commen-

uliam functionem Ecclefiafticam exercendo aut peragen-

[3

do in dicta Dicecefi; itemque a prafatis comminatio-

1

dabilem, nullumque ipfi Canonicum obftare impedi-

nibus fuü(peafionis a Divinis incurrendae ip(o facto; cu

05

mentum, quominus ad SS. Miffa Sacrificium ubique

ravitque hujus Prote(tationis & A

u

faciendum admitti poffit, & una eidem concedit Licen-

ppellationis Asitam

debite infinuari pradicto Epif&opo.

tiam tranfeundi ad aliam Dicecefïm.

. His Teftimonialibus inftru&us 7Y£ius, tranfiitad vi-

QU!ERITUR.

!

cinam Diecefim, (c) ubia Pralato Monafterii N. (4)

h

conftitutus eft Le&tor S. "Theologia , conformiter ad

r. Anillud Decretuxh non fit abfolute nullum, & it'a

difpofitionem Concilii Tridentini, SefT, $. de Reform.

quidem ut Ziz/us pergere potlit in celebrando ficur

Cap. 1. nec non ejufdem Monatterii Confítitutiones Ca.

piulares. Infuper iifdem "Teftimonialibus in Aula E-

priusf

pilcopali exhibitis , ab Ordinario Dicecefeos ad quam

2. Àn Appellatio 77tz habeat u:rumcjue effectum

Titius tranfivit, conceffa illi fuit facultas praedicandi

devolutivum & fufpenfivum.

verbum Dei, & Fidelium Confetfiones excipiendi toto

tempore comrnorationis ejus in dicto Monafterio,

RESOLOTIO.

Titius in preedi£to Monaíterio per 15. annos conti-

nuos tradidit Lectiones Theologicas; ac toto illo tem-

Vifo & examinato ca(ü propofito cenfent infrafcripti,

pore Fidelium Confeffiones excepit, & verbum Dei

Decretum, de quoibidem fit mentio, etTe plane nullum,

predicavit togatus; itemque celebravit, & alias fun-

non folum ob defectum forma

€tiones Ecclefiafticas, quas facer Presbyteratus Ordo

defectum cau(ze.

; (ed vel pracipue Qb

exigebar, publice exercuit, abíque eo quod unquam

ullius defectus aut exceffus legitime accufatus fuerit,

Nem di(tiplina & praxis per Ecclefiam conftanter re-

vel fuper ullo delicto aut errato ab Epifcopo vel alio

cepta, & ab immemoriali tempore obfervata obtinet

vim Le

uperiore quocumque unquam rmonitus chrit.

dum eft,

gis ; neque ab eafine gaufa rationabili receden-

Dum has functiones omnes exercet 7itiur infinuatur

ipfi Decretum füb nomine dicti Epifcopi, * quo ipfi in-

Porro nihillnotius quam a f:eculis, non folum n hifze

audito & indefenfo inhibetur in praefata Diecefi ( in qua

Belgicis Ecclefiis fed ubique paffim receptum eífe, ut

jam per annos rj. commoratus eft, uti dictum eít )

Presbyteri ex una Dicecefi tranfeuntes in aliam, atque

celebrare, ac ullam functionem Ecclefia(ticam exercere

aut peragere , füb pcena fufpenfionis a Divinis incur-

in ea negotiorum vel peregrinationis caufà commoran-

tes fine ulla fpeciali ab Ordinario loci obtenta Licentia

renda ipío facto: idque hoc folo pratextu quod in di.

ad celebrandum admittantur,

s

&ta Dicecefi fufficiens fit Miniftorum Altaris numerus,

"

€2 igiuotz.

modo faitem npn,fmt vegi

& Zitius extraneus fit.

(a) D Germeau.

(5) Leodienf,

(c) Namurcenfem.-

* Decretum Epifcopi Namurcenfis ex 27. Octebrie 1224 —

Supplen. Oper. Pan. Efpen 'Tomus V.

Q.a

In

R

"

Lodi

5

á

Dr LicENTIA öänmm Pnisiäy"*rlärs EkrhNÉs NECESSARIA.

In qua re Synodus Tridentina ftudens omnimodo;

Concludendum igitur Decretum, de quo in cafu;

[

quantum conditio temporis patiebatur, SS. MifTe Sa- .

continere errorem notorium & intolerabilem , quo E;

erifició. debitam revéreutiam conciliáres & . quidquid

pifcopus 777/e, pratextu quod fit extraneds, iühibet,

t

eafn laedere pofferavertere, inter cetera hoc ünum circa

ne.amplius itr Dicecefi fua celebret, aut ullam fanctio-

[

peregrinos Sacerdotes flatuit, in Decreto de obfervan

nem Hkcclefiaticam exerceat 5 cum juxta. conftantem

f

dis & evitandis in celebratione Miffae , ut Epifcopi in

difciplinam & praxim ubique receptam, hujuímodiia-

Ü

fuis Dicecefibus interdicant ne cui vago €9 ;gnoto Sacer-

hibitio facienda non fit nifi Presbyteris ignotis ac vagis,

f

dou Mitfas celebrare liceat.

qui Litteras T'eftimoniales non adferant , & licentiam

i

ab Ordinario loci, i

i

Cui Decreto infiftentes Syno.di Belgice confprmitel;

tinuerints

f

n quo celeb.r"arenvellent , non ob-

——

d

flatuerunt , atque id unum pracaverunt, ne Parochi,

(

five Rectores Ecclefiarum, five Secularium, five Re-

Ulterius confequens eít idem Detretum tanquam

gularium, ad Miffe celebrationem in fuis Ecclefiis ullos

D

difciplinae & praxi in omnibus Ecclefiis jam receptae &

adinittant vagos £

1

zotos Presbyteros, fine Ordinarii

probate contrarium , non folum repurandum effe tan-

í

licentia : neque Epifcopi licentiam illam Sacerdotibus

quam irrirum & invalidum, fed infuü

[

vagis atque ignotis concedant, nifivifis Litteris Com-

per tanqqam Titio

graviter injuriofum & infamans.

mendaritiis & "Teítimonialibus

E

Epifcopi vel Vicarii ul-

tima refidentie eorum,

Quis enim exiftimabir Zizium cum talibus circum-

1[?

ftanuis, de quibus in cafu, per Decretum inhibitionis

Neque creditur unquam vi-fum, fuiffe Decx;etum quo

impediri a celebratione Mi(Te, ob folam caufam in De-

Presbytero inhibitum fuerit celebrare in aliqua Dicecefi,

creto- exprefTfam, 4uod fit extraueus ; quandoquidem

poftquam non tantum Litteras Teítimoniales & Com

Íciatur centenos Presbyteros in Dicecefibus patfim ad

L

mendaritias exhibuerit, & ab Epifcopo Dicecefis, ad

celebrandum admitti, Épifcopis nihilo contradicenti:

ä

quam tran(ivit ad funétiones Ecclefiaíticas obeundas

bus; etiaimn fi necexhibuerint hujufmodi Litteras Com-

admiífus fuerit; eafque per annos plures publice exer-

mendatitias & Dimi(lorias, prout exhibuit 77255 nec

cuerit; quo, inquam, ipfi inhibitum fuerit celebrare,

ad functiones Ecclefiafticas per Epifcopum fuerint no-

minatim admilfi, prout admiflus fuit. Z72;45; nec de-

þoc folo t;tulo quod fpre;t extraneus.

nique per tantum tempus eas publice exercuerint, pro-

- Ex cäfu.s pofitione autem habe'tur; quod:Epifcoþuä

utexercuit Z72/45:. Quis, inquam, credertea (olaratio-

Dicecefeos propriz ipfius 77tii expreffe con(enferit per

né permoveri potüiffe Epifcopum,; utfimile Decretum

Litreras Teftimoniales, Commendatitias ac Dimi(Torias,

adverfus Zitiwm emitteret ; neque fübelfe eraviorem

g

quas vocant Exeat, ut Titius lc(e transferre poffet ad

aliquam caufam ob

,

quam Titius, celebrgre haud pc*ttf

f

aliam Dioecefim,

mxt;attlr? "4

cere,

: &inea fqn&iqnes Ecclefiaíticas exer:

j

Titio igitur perquam injuriofum eft Bujufmodi DQ-

Ulteriuä fupponitur thzum vigöfe di&arum. Dimif:

cretum; prout fimile Decretum graviter injuriofum fo-

ret Sacerdoti-Academico, cui celebratio MifTae inhibe-

forialum ad vicinam Diccefim tranfiviffe, ut ibidem

retur, hoc folo pretextu quod effet extraneus, & ad

moraretur, & fqnätiones Ecclefiatticas obiret,

Academiam in Dicecefi fitam tranfii(Tet ftudiorum cau-

/

Ad hzc habefill' 'Titium cur;ïþhimfc;c Litteris Dimiffo-

fa, vel in ea moraretur ob Profe(foratum, V. G. in

t

!

riis ac Teftimohialibus fe(e praefentaffeEpifcopo vicinz

Philofophia: ubi tor aliis Sacerdotibus Academicis,

Dicecéfeos, adquàam tranfivit; atque ab eo admiffum ;

alii(que etiam extrraneis celebrare permiffüm effet; nul-

non tantum ut in illa Dicecefi, ad inítar aliorum extra-

latenus contrádicente, 1ummo n

u

«

ec prohibere volenff:

neorum Presbyterorum , qui ignoti ac.vagi non funt;

Epifcopg -Diæce'f&os.

obire poffet fünctiónes Ecclefiatticas omnibus' Presby-

teris communes, pura SS; Miflae Sacrificium offerre;

Quin i'mmö fiattendatur graviHiniä pcena commina tee

fufpenfionis a Divizir, de qua in Decreto Cafus pro-

fed infuper cum facultate ibidem pradicandi verbum

politi, neceffeeít, ut is, quiad eamattenderit, judicet

Dei, & Fidelium Confeffiones excipiendi.

fube(Te caufam gravi(fimam ut 7727u: (üb comminatione

. Denique in,þä(u Babetur Titium in Monafterio ejuf

illius peenaea Sacrificio Mifl:e peragendo prohibeatur ;

ad quod fi admittatur, grave fcandalum in populo ori-

dém Dicicefeos a Superiore in S. Theolopiz Leétorem

;*etur; :

afïlumptqmïfui(]"e, &jam per 1 y.annosþin-eo docuiffe.

retur, aut v-f'ummra Sacrificio jrrcverent»iarinfer

*

Ex quibus indubitanter fequitur tam procul abeffe quod

1Et' quis hüjuf"modi -Sacerdefem ex alia Dicecefi,. uBi

Titius haberi & tractari poffit ranquam Presbyter ig

per 1. annos, :nonfolum publice celebravit, fed & de

fiotüs ac Vàgus; ur potiüsreputandus fit tamqüuarn ilius

fcitu & approbatione Epifcopi verbum Dei predicavit,

& animas Pideliam in 'Tribunali Peenitentie. direxit,

Tociincóla ac civis, etiam Juxta legés civiles: nam ut

fcribünt Imperatores in L. Cjvis, Cod.de iucolis iueod.

dein ab-eodem illo Epifcopo füb comminatione gravif-

fimz pcenze'a celebrando prohibitum, &/ua quodam-

loco, fingulos habere domicilium non ambigitur, ubi

quislarem, rerumque ac Fortunarum fuarum füummam

inódo Dicecefi expulfüm; ad Divina officia alibi Bera-

genda admittet? ita ut Epifcopus de quo in cafuü, 77-

conftitíit; undeTrurfus rion fit difceffuris, fi nihilavo

€cet j unde'cüm profeétus eft,

zium inauditum , nec legitime monitüum; nec citatum ,

peregrinari-' videtur; quo

nonfíolum publica afficiat infamia , fed.& quodammo-

fi rédit, 'pþregri-nari deüntxt

do-omni funétione Sacerdotali ubivis locorum peragen-

da

p

"Perfpicium enim eft 7ytum in ill& Mö—nä:fïicfio ac

yoliet, ac quaficum fümmo dedecore a Divi*nis, fu('g

'Dicecefi; ubi per tor'annostaliter commorátus eft; uti

pgp(fu?m e fua-Dice;qü dimittat.

in cafü , toto eo tempore conftituiffe rerum fnarum

füummam aclarem ; itaut dum abeo abeffet peregrinari

ifädue cenfent inf'fafcriþti hoc D&cretum pluribuseä:

PN

capitibus nullum effe, & invalidum: in primis quod

diceretur, ut quo dum:

»

E

L

[/

ediret a perengigarlzþqp'q;üilï;r'e

T

l:

P

ecftimaretur.

94

inhibendo

contigäät notörmm xä;fiixit*ole:abilcm errorem.

. 'Tätio

$5

,^

Juat:s ReEsPOWNSUM,

12$

h

»

Tz"'tïo celebrationéth Miffe, q,uaüfm:etPresbytär igno-

3;

Ad-2, Refp. in.primis ex. Decreto.prout in Cafue&

d

tus ac vagus , qui fine oftenfione Teftimonialium ex

preffumeft, habetur, quod fufpenfio ineo comminata,

li

parte Ordinarii ultimae (üa refidentie , & abfque licen-

non habeat rationem Cenfurae Ecclefiafticae, fed ratio-

tia Epifcopi Dicecefeosad quam tranfivit, celebrürejat-

"]

ném inera pcoene: Cenfura enim mere infligitur, ut

lil

tentaret ; cum tamen Epifcopus de quoin cafu, nulla-

quis contumax in fuo reatu, feu exceffu, per eama füa

tenus ignorare poffit 7;£7u/ e.priori fua Dioce(i eum

contugmacia retrabatur: in prafenti autem cafü tantum

3

debitis Teftimonialibus de vitae ac miorum Lione(late

A

comrminatá-eft'in peendm deliéti quod 772i4$ committe-

b«

fibi exhibitis ad fuam Diccefim tranfii(e ; & a femet-

ret per contraventionem adveríus hoc Decretum,

ipfo, etiam ad precellentiores fünétiones Ecclefiafticas,

in fua Diacefi exercendas olim admiffum ; ibidemqua

d

gitur tametíi dicatur Appellationem a pronunciata

m

domicilium fixiffe; ac ne:per fpeciem quidem Presby-

Cenfuüra habere quidem 'eff:étum devolutivum , fed

teris ignotis ac vagis annumerari pofle.

&

non füfpenfivum, illud tamennon poteft applicari huic

Qd

cafüi,, quandoquidem hic non-agatur de proprie dicta

Deinde cum hoc Decretum latum fit contra 77£/um,

Ceníura , fed de Decreto mere poenali, a quo Appel-

t

nec monitum nec citatum, nec auditum, etiam ex hoc

latio interje£ta utrum

uti

que operatur effectum , Devolu-

capite manifefta laborat nullitate; quandoquidem,

d

tvum & Su(penfivum,

jam demonítratum eít, fecum adferat füummam infa.

Qu$

miam ; immo quodammodo füfpenfionem quamdam a

Preeterea etiamfi hoc Decretum contineret commi-

nationem Cenfura Ecclefiafticae, in hocomnes conve-

Je

.Piv-jnis,

niunt quod Appellatio interjeéta a comminata Cenfüra,

2

ad

Qpandoquidem autem nullitas hujus Decreti, ex ipfo

five ab illa que nondum inflicta, pronunciata & publi-

ejus tenore , per fe fit notoria, etiam confequens eft,

cata eft ; utrumque habeat. effsctum. Devolurivum &

J

quod non obítante hoc Decreto Z7f;us in celebratione

!j

Sufpenfivum , uti expreíI? probar T'extus, in Cap. 40,

Miffae pergere poffit; quati illud non emanaflet,

ff. de

KC

fs.

"dppell, & ibid. Doéctores, ac nominatim Wam-

0

.. Scitur.quidem non raro fententiis & Decretis, quan-

le

tumvis inju(tis & invalidis in foro exteriori effe paren-

lgitug cum in —hoc Decreto nulla infiiga-mr Cenfura,

M

dum propter fcandalum quod ex contraventione oriri

fed tantum fiat comminatio Cenfurz incurrenda fub

0

1

poffer: fed &illud (citur, tunc fimilibus fententiis feu

conditione, fiveincafüm

1

2

uo Z3tius contraveniret De.

n

Decretis. nullatenus obfequendum efíle, etiam.-in foro

creto, evidens eft Appel

àtionem ab eo interjectam ,

Q

externo, quando ob nororietatem nullitatis fcandalum

utrumque effectum fortiri. It

d

non efttimendum, proutindubitanter obtinet dum ipía

hac 1 j Dccf 1724.

a re..fpon-fumþovgnij.

fententia feu Decretum continet errorem intolerabilem,

£

uti traditur in Cap. Per £uas ff. de fentent. Excomm. &

J

(fignatum mj:)

ibidem notant Doctores; atqueiinter ceteros etiam [an-

l)

fenius Gandenfis in. Concord. Evang. Cap. 78.

Z. B. Fan Efpmn, . U.D. &SS, Can.Profe, .. —

)

d

Prafertim in hoc cafu propter Appcllä(ionem quam

Jitius poft (uam Proreftationem de nullitare Decretiin-

Av Bageint: , Bo nl

n

terpofuit, in quantum opusaut utile,

us Appellatio

9

indubitanter habet-effectum fufpenfivum; quandoqui-

l

dem hoc Decretum fit abfolutum

a

(« yim'habeat Íens

"

tentige definitivae,

*

a

nt

"

[

bi

je

Ily

n

-

nl

þ

;;'[;

X

d

h

XLIIL

"

126

Àw ErrscoPo IMMEDIATE PERTINEAT Cu&A MoNasT,

!

ÉN

*

FO

x—)—

Co— Q)

—ÀÜ K.;

—

.

L

,

)

»

O/

-

derq U m r

—

o/

u 274

XLIII

l

k

JURIS RESPONSUM,

f

Ab Efpenio alü[que Doecforibus fub[criptum.

Utrum Epifcopus poffit, in Monaíterio etiam non exempto, præfärmiffo Mof

nafteri Superiore, Leciones Theologicas Legenti inhibere,

[l

Religioü(que ut eis interfint prohibere; füb pcena

K

i

fufpenfionis a Divinis.

0l

(ANunc primo edz'tun).)

I

CASUS POSITIO.

Certum enim eítcuram , inftitutionem , ac regimen

li

Monachorum five Regularium, totiufque Monafterii

IN Monafterio N. (a) CanonicorumRegularium ab

ac Domelticorum de jure & ex inftiruto Monachorum,

À Epiícopi jurifdictione non exempto, Pralatus five

primario & immediate fpectare ad fingulorum Mona-

Prior legitime conftituit S. Theologie Lectorem 77.

fteriorum Pralatos;

tium (b) conformiter ad difpofitionem Concilii Trid.

f

Sefl. s. de Reformar. Cap. 1. nec non Confítitutionum

Quin immo & ipfam correctionemac coercitionem

Zitiu$, de fcitu

l

Capitularium ejufdem Monatterii.

fimiliter primario ad eofdem Pralatos pertinere ; uti

Epiícopi loci, per multos annos ibidem laudabiliter &

evidenter exprimitur in Cap.7. Quantoff. deofficio u-

(

pacifice Le&iqnes Theologicas tradidit,

dicis Ordin. & ibidem obtervant Do&tores , ac inter

d

alios, pluribus citatis, Profper Fagnanus,

fi

Poftea idem Epifcopus fert Decretum (c)- contra T:

quit, correcHionem €7' coercitionem Monacborum primo

£iuin inauditum & indefenfum, quo eidem inhibet 5e

loco ad zdblatem pertinere.

lt

p

Leclioues J'beologicas aut qua[cumque alias tradat in

Q

dicto Monafterio, atque eju/Zem Monafterii Religiofis,

Cum igitur Monachis & notenter Canonicis Regu-

ne eju[detm Leclioumibus. tntev[int , fub pena fufpenftoms a

laribus, qui paífim ad curam animarum defltinantur,

Divinis incurrenda ipfo facfo, hoc folo

nihil magis neceffarium fit quam ut S. Scripture & SS.

pretextu ïquod

Patrum ícientia ad curam illam requifita, rite imbuan-

p

Tz'tiu.f fit extraueus Presbyter.

tur , indubitanter etiam^ eorumdem Monaíteriorum

Et ut boc mandatutm. ad uotitiam prefatorum Titü

Preelatis incumbit providere, ut hzc inftruétio perido-

L

Presbyteri extranei ac. Religioforum perveniat , injungit

neum vLe&orem feu Profe(lorem fiat.i

l

idem Epifcopus in fupradicto Decreto eidem Przori,

Mi

£2 ab eo deficiente, Subpriori, utiludinCapitulo, pre&-

Ut proinde & indubitatum fit ad Pralatum five Prio-

fio

Jentibus Religiofis, ad id per pulfum campane Jpecialiter

rem Monafterii pertinere , Lectorem

nem illam habeat; conftituere.

, qui in(h'u&ioi-

H

convocatis €9 Capitulaviter congregatis , voceintelligilili

Tu

legatur infra duas boras a veceptione ejus , [ub pena quo-

)

que fufpenfionis a -Dz"vim'x incurvreude ipfo facto.

Id ipfum quoque evidenter füppofuit Concil. Trid.

fü

Sell. 5. de Reform. Cap. 1. decernens, wt in Monaffe-

li

viis queque Monacborum , uli commode fievi queat, letfio

Prior legitime«proteftatus eft denullitate dicti Decreti,

$. Seripture babeatur 5 addens: qua in v

€

"bbates ne-

h

Notandum quod dictus Epifcopus nunquam ullum

gligentes fuerint , Epifcopi locorum eos a

d opportumis

«

exceffum aut errorem Priori, aut etiam ipíi Z7z7o in-

reinediis compellant,

dicaverit, quem 772;us commififfer.

I

E

Evidenter hic fupponit S. Synódus Abbatibus feu

QUJZRITUR,;

Prelatis incumbere, S. Scripture Leéctores in fuisret-

Te

fit

pective Monafteriis, ubi commode fieri queat confti-

x. Andiéctus Epifcopus potuerit valide, praetermif-

tuerej & in cafüm negligentig ex parte Praelatorum ,

fo Monafterii Priore, direéte & immediate 777;o Le-

injungit Epifcopis,

ut Preelatos negligentes ad id pre-

füi

&ori inhibere, ne Lectiones T'heologicas tradat in eo-

ftandum compellant.

dem Monaíterio.

üt

Igitur non ad Epifcopum, fed ad Præ!atös Monafte-

qu

4. Anidem Épifcopus fimiliter potuerit directe &

de

riorum pertinet con(tituere Lectorem S. Scripture: ad

T'ur

immediate Religiofis dicti Monafteriiinhibere, ne pra-

Epifcopos vero dumtaxat Pralatos negligentes ad id

di&tis Lectionibusinterfint ; ita quidem utab iis frequen-

opportunis remediis compellere.

pa

tandis abftinere debeant metu incurrenda fufpenfionis

LE

a Divinis ip/o fatfo,

uemadmodum vero ad Przlatos pertinet haec in-

Pio

ftiftitutio Lectoris, eo quod cura Monachorum ad ip-

RESOLUTIO.

fos primarto pertineat; ita quoque ad eofdem Praelatos

primoloco fpectat, invigilare, num Lector riteinflruat

— Xifo & examinato cafü füpra pofito, cenfent infra-

Religiofos &an Religiofi Lectionibus cum fruétu inter-

fcripti Priorem de quoin cafü, male ab Epifcopo prae-

fint ; itemque an Lectorem conveniat a munere füo

tetmi(Bim & neglectum fuiffe,

amoveri , atque Religiofos ne ejufdem lectionibus aut

Diccefis Namurcenfis,

(^) Germeau , Pmbytorurh L«odienfem,

(a Oignie? ;

(«2 De;retum

Epifcopi Namurqenfis de die 22, OGtobris 1724.

inftru£tio:

Jusis.RzsrowsuM

,ia7

ïnüru&ignibuä interfint prohiberi ;; quandoquidem ,

, Ad hze: (quod notandam

"

)..&videns eft ex ipfo tenü

uri fupra di&tum eft , totius Monafterii cura ac regimen,

re Decreti, & ex pgn

afa

nec non fuorum correctio & coercitio ad Praelatum

natà adverfus Lectoren

ifpenfioüig a-Divinis commi-

! & Religiofos, hoc Decretum

fpectat , ut proinde & ad;ipfüm. Przlatum pertineat

nequaquam: dici.poffa

correétionale, utpote continens

7

inhibirio facienda. Lectori ^ quominus lectiones tradar ;

pon

reét

am Ordinariam ea

mq&é graviíTim

Religiofis vero ne illisinterint ; acdeniquéad eumdem

ionalibuslocum non-haber.

àm, qua& iq €or-

Preclatum pertineat Le&orem dimittere, &aliumiin ejus

locum affumere, Religiofos autem (i adverfus inhibi-

. Ulterius Decretum hoc in quantum pr

gcipit Priori

re.

ut capitulariter ad pulfüm campane Re

tionem fibi faétam ege,?fif]F.? -yc?xjrigere &»coercïc

€ -

ligiofos fuos

(.

congregereifque idem, Decretum voce

intelligibili infra

Ex his !udxlen:er Loncludïtur, quod Eplföopuä ad

duas"horas a receptiohe ejus pralegi c

uret, etiam fub

dimiffionem Leétoris, atquead inhibitionem faciendam

pena füfpenfionisa Divinisincurrend

& 1pfo fatfoy füme

Religiofis ne eju(dem lectionibus inter(int,, precipue

mari injuriam atqué infamiam ,

adJiciendo peenam , procedere nequeat, nifi ad füm-

Priori inurit, quafi ip.

fe adeo fuitfet negligens in cura

i

nda difciplina füi Mo-

mum fübfidiarie five (upplendo neglipentiam Praelati ;

nafterii & reécta in(titutione fuor

um Religioforum, ut

idque juxta formam prefetiptam in. Concilio-Larerá-

€os permitteret fiveé prava doc

neníi, füb.Annocent. lil.- in)C. 13.. /rrefragabili ff.. de

trina ; five- éxceffibüs

Titii Leétoris corrumpi ;

& neceffarium: forer ut hoc

efficio Judicis erdinarii: ubi (tatuitur, quod fi Capitu-

idem mand

arum feu Decretum in(tantiffim

lares fuerint negligenres in corrigendis -exceffibus Ca-

prelegeretur, i

e Religiofis

pfifque füb gravitlima pcena

inhiberetur

m

nonicorum, Epifcopus poffit ipfis con(titnere terminum

rl

intra quemexceffus.illos corrigant : & fi correctionem

ne ul4terjus- lg&ionibus a 'Tgtz',oþabendis m

te:f:ïnr.- :

negli

e

Oant, k

píe ,. elapfo

H

m

UM Deniqile ,

quod graviffimum eft & ha&enus inandi-

Dd

terming ; id fgpplere ggegu&

tum, ipfe P

rior five Superior Monafterii-idem illud.

,.Qago;æicgs c:Q;j:ig;re.' :

L

Decretum fibi adeo in

jJuriofum & diffümatorium jube-

! lta.due mcafu propoüto. fl Kfcviþ

rte Epifcopö innotuif-

tur per ipfum tenore.

m Decreti,

u)

ient. quidara-exceffus. aut. errores Lectoris,, propter

b

perfeipfum Religiofis

(uis capitulariter congregatis int

Imare 3 & adeo quo-

iti

quos judicaffet eum a lectionibus prohibendum vel di-

dammodo fei

is Re

u

mittendurh , : débuiffet illos Prelato (ive Priori fignifi-

pfum corám prop;*i

3

É

care, eiqueinjungere ut intra prefixum termirium.circa

! grav lfflma pæna infamare. ..

Iigfo.üs.(?tiam fgþ-

WV

N

exceffis.illos debitam correptionem faceret; & in ca.

Ut proinde merito Prio

üm, quo neceffaria correctioa Priore negle&ta fuiffet,

r &m&ä i'liud.Dee«retum " &u

)

de nullitate illius pr

oteílatus fuerit,

poterat tunc Epifropus negligentiam illam, congrua

remedia adhibendo , fupplere , atque di&tos exceíTus

Ex his habetur etiam

refponfumad (ecundum: quod

ii

corrigere; idque per modum correélionis,

Religiofi, de quibus i

n cafu, hactenus abítinere non

debeant, vigore illius

Decr

I

Ex his concluditur in cafu

eti, a frequentagdis lectio.

M

propofito irregulariter

nibus fui Lectris 7Y

ti;j quia Religiofis notum eft

procefliffe Epifcopum.

quod correétio circa di

n

fciplinam Monafticam & Clau-

m

ftralem pertineat ad ip(

um Prelatum ; cui obedientiam

In primis quod Epifcopus emiferitDecret;um..cOtïtra

premiferunt in fua pro

e&orem 77tium, in quo non folum Zifioiuhibetne

feffione, & ad Epifcopum, non

nifi negligente ipfo Pr

&lato, & de negligentia legitime

lectiones ullas habeatin memoraro Monafterio; verum

conviéto; de qua ne

eriam Religiofis, ne iifdemrinterfint, fübpcena füfpen.

legitime non conftat.

gliggnäig'his Religiofis hactenus

fionis a Divinis incurrend zf/o fatfo, antequam Prior

inventus fuerir negligehs in corrigendo exceffus füo-

. Deindeex preemiffis habetui*;

rum; qua negligentia. certe adef

:

e non poreít , cum

hoc Decretum & quan.

tum ad Priorem & quantum a

d Religiofos effe plane

Prior, utin ca(u fupporitur, nunquam fuerit monitus

nullum ac notorie irritum, atq

d,

fuper ullo exceffu aut errore füi Lectoris.

tatem fufficienter patere,

ue ex ipfo tenore nulli-

igo

» Circa quem

ut per confequens poffit me.

inhibitionem vel c-orre&idgemfaceret.

rito ut tale etiam in feroe

Xterno tanquam fion emana-

]

tum negligi, utpote ex q

1

Et quidem quod Le&or 'Titiu; nullius;-'ekcefrus vel

^

uo neglectu nullum verum

fcandalum timeudum fir pr

out probatum eft in refolu-

1j

erroris reus fit, vel haberi debeat ex ip(omet Decreto

tione , data 15. bujus menfi.

$

Epiícopi clare videtur colligi , quandoquidem ineo ne

fuper eodem Decreto, de

uo in cafu.

Ita refpogfu

m Lovanii hac 23. Decera-

in generali quidem ullus exceflus vel error commemo-

ü

retur, fed hic unicus praetextus àí

,rz'.r.. ;1724.

f

fit Presbyter Extraneus,

]?g"'nemr, quod thzu:

: ( /ignatum evat )

r

Deinde irregulariter proceffit Epifcopus quöä I hoc

4]

* ZBV(m Efpen, J. U.D. & SS, Can. Pro£.

fuum Decretum miferit ad Priorem, non mandansip(i

ut Lectorem dimittat, & Religiofos füos impediat ne

* E. Hacquius, ]. U.D. & Anteceffor Primarius.

ejufdem Lectionibus quibufcumque interfint, fed dire.

éte inhibensron folum Lectori nelectioneshabeat, ve-

Arm, V, Zu

rum etiam ipfis Religiofis ne iis interfint, idque füb

cenfeo c

ggenbout , ]. U.D. &Prof. Otdin.

ldem

um DD, Przc

onfultis H. A. Poringo, J. U. D.

$3. £22 "2

poena fufpenfionis a Divinis incurrende 7p/o fa&o, cum

& Profeffor Ordin,

tamen & cura Monafterii & correctio praíertim Reli-

gioforum primario pertineat ad Priorem.

þ

4

[

[

APPENDIX

4 u

—ÀMRáÀ

128

2

:

Fa

-

— 7 . P

d

E i

—

427

E

[

—

P'F

Ed

z

)«

TAE

z

o'

f

QuA)

ZA rA m

QI

— — —

—

DX r al

Oï

-

*d:

*

(':

/)O'

A

aT

APPENDIX

A D

J RESOLUTIONES XLIL & XLIIL

à

Status Bruxellerifis.,

.. Decretum. Concili

v

*

.)l :

Tà cette, aveclesautres Requétes, &lespiéces pro-

levés ou fait enléver hors de la chambre du Prétre An:

V

Y duites de.la part des Supplians ,

les Avis & Ré-

toine Germeau Lifeur d'Oiguies ; ezjo;gnant $a Ma-

préfenrations faites fur ce fujet de la part de l'Evéque

jeffé au fu[dit Eveque de faive ceffev. les iuterdiclions par

de Namur; comme auffi l'avis reffervi par le Conteil

lui dotmées par. Decret du 27. OGobre 1724.. aprés que

de Brabant; & finalement celui.des Confeillers du Grand

par lettres du Gouvernement Écrites audit Evéque le

Conífeilvan Z/elden , Courtois , &de L'Af[Jault , letout

25.auparavant ; lui avoit ét€ ordonné de tenir le tout

in at« q40 : au moyen de quoi l'action intentée au

mürement confideré S, M. J. & C. déclare que la caufe

y mentionée, concernant la matiere Ecclefiaftique &

Conífeil de Brabant par ledit Prétre Germeau, &celle

R. w

ogmatique doit étre intentée & pourfüivie devant

intentée par le Prieur du Monaflere Bernard Dezis,

l'Official du Diccéfe de Namur, par devant lequel le-

viennent à ceffer: ordonnant Sa Majefté à tous ceux à

dit Evéque fera agir fon Promoteur & y prendra con-

qui peut toucher , de fe re

ler & conformer felon ce,

Et feront écrites lettres à

j

l

treleídits Suppliantsou quelqu'un d'entr'eux, tellecon-

Evéque de Namur, & au

clufion qu'il trouvera convenir; en confequence de ce

Confeil de Brabant felon la minute.

Fait à Bruxelles

Sa Majefté ordonne audit Evéque de faire configner

le 13. d'Aodt r725. ( parapbé) Elifm, Vt.. (& fignée)

1. J A.Snellincx; & y a appofé le cachet de Sa

ajb Jo

fous ledit Qfficialtoutes les lettres & papiers qu'il aen-

&Cath. en hoftie rgugeg

ä

AA

N

,

pPS

2,4'9

1

wf 4

7

4

AMTMONND

—

A

3

:

EE

Q

^

//

K*,J.'

T

WW

»

uN

-

P. [ f)

PPN

A

1

I) .

MNY

ANSNERSSNNY

QUE

N

2

€

X

*

—€

N

1.

P*

W

-l

2

J

M

CgE

N

(PQ)

SS

z

Y7,

C

x

N

:

a

as

N

2

—(

2

P

.ig,

NK€-2

zX

N

Ed

P ,

",

/

7

*

À

"

Q

.3:

Z

fX«

i/

-

-

— 17

o FA

* XQNX

WNXN N),

(/

«

d

4

Z

N

psS

N

— -

—

u

"7

S

u$

(

"A

»

l.ll*

——

f

-

Z

p 1

AXX

EE

Z

s

p

LA

Z

z

] &*

j

E N

a

WP

N

")

;

4

/

f

i*

M

*'-X

N

A

« .

N

E

,K

4f

u-

W

LA

A

d

SS

:

:

u La

,

»

*

—

(/

7 9

2)

N

NNS

r-

SS

—

EE

D

:

-

uY

«

t

7

i

Xïm

?

;

Iïxx

*

;

)

Q

i

N

m

d

N

&i

Á

t

ht

SUPPI.E-'

4

b

u

E

CA

E—ÀAY

(

(

l

(

7;7)

(

ET

N

?

-

[ ——

ET

&;

/

—

b um

TTTE

a

L

7

w C n

LÉ

rb

z [/

ETA

"H/

N

ï

9

W

CU-—

N

ft* .994/4 "^

i

^g

[

/4

m d

N

-

[

ii

/ll

E

T

X

l

L

E

r d

N-

ii

— À — Mp

r

——
