
ofque non quidem ignoraffe Bullam iftam ; & in ea

nifefte privilegii Sabbathini mentio fiat.

n

contentum Sabbathinum privilegiums a Carmelitis

Ut ad argumenta illa ordine quo propofita fünt ref-

Y

circurüferri, fed illam tanquam fabulofam fpreviffe ,

pondeatur. Primi infirmitas patebit fi folum attenda-

fel

indignamqué cujus meminiffent reputaffe.

tur quantafacilitate ac volocitate fabule femel confictze

incrementum & auctoritatem accipere foleant ,-prz-

b

eff

$& XIV.

fertim fi faveant auctoritati & excellentiz alicujus In-

ftituti, a quo ftrenuos propugnatores ac promotores

Aüdftruitur efficacia argumenti a filentio Aucforum peti-

habere poffint. Iilud infinitis peneexemplis facile de-

ti d evincendam alicujus facti falfitatem.

monftrari poteít. Unum hic futficiet.

Famofa illa fa-

In

110

bula de Joanna Papiffaa Mariano Scoto primum te-

nuiter ac leviter efformata, nonne paulatim fucceffu

U

Arguraentum ab au&bóritate negativa five a filentio

DX

Scriptorum in quibufdam circumítàntiis efficacifft-

temporis adeo reformata & exornata fuit, ut non he-

mum éffe.ad evincendam fadii alicujus faltitatem aut

terodoxos duntaxat; íed etiam. quam plurimos non

p

libri fappofitionem, nemo inficiatur : fi einemfienim

exigui nominis e Catholicis, fautores & patronos fue-

V. G. Audtoritás alicujus not: & cetrta materia fcri-

ritadepta: fi hnjutmodi fabella ipfi etiam Romanz Ec-

(

beéntes, fadum aliquod inftituto quod traQabant op-

clefia prima fronte non parum injuriofa, ac praiudi-

portuniffiriutti, quodque ignorare haud quaquam po-

ciofa, ut quz filum (ucceffionis Pontificum in Cathe«

dra S. Petri interrumpere videbatur, ac propterea tan-

tuiffent, filentio obvolvant;

refertim f1 appareat ex

eorum modo feribendi; quod omnia quze inftituto

to applaufü ab hareticis arrepta, tantoque ftudio pro-

pugnata, fi, inquam fimilis fabella ita.invalefcere. &

fao congruere poflint, fummo ftudioac labore colle-

L

gérint quin argumentum ab ejufmodi filentio .Au-

a quibufdam Aucoribus pro vera hiftoria recipi po-

tuerit, quid mirum fi hzc de qua quaftio, inter Or-

&orum defümptum , przfumptionem faciat fortifli-

t

miam , pro fadiillius falfitate, nemo negaverit. Ut

dinis illius Religiofos, & communem poepulum inva-

yuideni fimili árgumento feripta plurima ut fuppofiti-

leicere, & a quibufdam Auctoribus pro vera hiftoria

V

l

tia ab omnibus páffim rejici variis exemplis oftendi

recipi potüerit? Quandoquidem nullatenus obfiftat ho-

minum cupiditati;: fed: potius faveat; nullique in par-

poffét. " Unicum hic füfficiet. Epiftolarum Decreta-

»

liumi, qiiz primis Romanis Pontificibus ante Siricium

ticulari appareat injuriofa; & infuper Religionis &

Papam adfcribuntur, fippofitionem abünde effe dete-

Confraternitatis ,. quec defenfores & tautoxes habet plu-

»

y

&am; némo vel parám criticus hodie.non. agnofcits

rimos , incremento. plurimum:conducere videatur.

fed'quo argumento? nonne potifimum argumento

Secundum quod a Bullis Pontificiis petitur argumen-

»

tum

Drz vENERATIONE SaNcTOREM, &c,

;l,æ

ch

h

tudi nón - minus infirmum'eft; Ut enim nihil dicam

» tribus dile&tis in €lirifto,. .fivkiälirïz'ms. & rförorihüs,

4e incertitüdiae Bullarum qua in| eum finem allegari

5

"Confratribus &.confratriz fratrum dic&tiOrdinis Car-

n

folent, cüm pr&ter unam Clementis VII. nulla in Bul-

235

J

33

melitarum conceffi, per nos vi(i & diligenter infpe-

Tario:Romano reperiatur ,; quis ignorat quam frequen-

-Qi, de di&iv originali fumptos: ut de ipfo in poflerum

üil

ter eju(modi Bulle per fub- Q9 obreptionem obtinean-

» Certitudo plemior.habeatur , preíentem fecimus an-

ii

tur^ Deinde cüm-plerumque Bullz ille impetrentur

R

» notari; quz talis eft: Jfoanmes Epiftopus ** &o.

"

ad petitionem partis feu-fapplicantis, illee folummodo

( hic in(erta erat Bulla Sabbathina.:

prout

(

expediüntur fuppofita. veritate narratorüm :: unde (i

ac demum concluditur his verbis :?

: f uprfl reil-ata' 4e£'t;

m

privilegia aliaque Pontifict exponantur tanquam jam

» Datum Romz 7. Decembris apud S. Ma

I:iäm Ma.

s.ü

pridem éoncefla ;; Pontifex illa non confirmat nifi fup-

» jorem Pontificatus noítri anno. 1. *

if

po[ita narratorum veritate s ut propterea quoque jam

Verum eft (1 conftatet fufficienter Bullam:hanc -e-fIE.

Y

pridem declaraverunt in litteris ac Bullis füis fubintel-

genuinam & revera ab Alexandro V. editam, eam non

p.

ligi hanc particulam 5- fl preces veritate nitantur ft. Cap.

parum valituram ad oftendendum Bulle Sabbathinz

J

12. de Refcriptis.

Nihil igitur Bulle iftee auctoritatis

originale aliquando.extitiffe. "Sed cüm non pauciora

addunt, pro adftruenda veritate narratorum, fed illam

aut minora fuppofitionis hujus Bullz ex(tent argumen-

le

aliunde tupponunt.

ta, quam ipfiufmet Sabbathinz, nihil quoque:

li

Tertium denique argumentum ab auGoritate Pre-

ex. ill.g

pro veritate hujus adítruenda, : adduci:poteft. .

us

viariidefumptum, parum firmum eft. — Quisenim un-

Primum illudque evidentiffimum fuppofitionis ar-

'quam dicere prafümpfit eam effe Dreviarii, prafertim

gumeritumeducitur exhhis finalibus verbis: datum Ro-

Xl

dlicujus particularis Ordinis, audtoritatem, ut omnes

me apud:S. Mariam Majorem, 7. Decembris. : Con-

Ó

in illo relate hiftorix reputandz Gnt authenticz, nec

ftat enim Alexandrum V. electum etfe in Concilio Pi-

N

ullzin illüd irrepere potuerint fabulz? Ipfa iterata per

fano anr1o. 1409. die 9. Julii, eumque diem extremum

Pontificesinftituta Breviarii Romani correctio & emen-

claufiffe Bononiz 3. Maji fequentis anni; & confe-

datio abunde'óftendit, quod nec illud effe credatur

quenter.decem dumtaxat menfibus in Pontificatü vi-

Breviarii Rómati privilegium , ut nihil falfum aut fa-

xiffe. ^Porro toto illo tempore nunquam ipfüm Ro-

bulo(im in ipfum irrepere poffit. -Et fane quis hodie

mz füifle conítat ex omnibus Scriptoribus qui a&ta: &

Epiftelas Decretáles veterum Pontificum, de quibus

vitam Alexandri V. fcripferunts qui omnes referentes

. precedenti, non reputat pro IGidori Mercatoris pu-

uoloco hocillove tempore moratus fit, at quo pro-

tridis mercibus, licet ex illis tanquam finceris vetutta-

e&us fuerit, nullibitamen Romz meminerunt.

Im-

tis monuméntis le&iónes plurima etiam hodie in-Ro-

mo expreffe fcribit Bzovius ad annum I4I1O. 7 he-

-

mano Dreviario exiftant? Numquid Breviarii Romani

» rebat id temporis Dononiz Alexander: ad eum cir-

ld

auctoritas impédit quo iminus lapfüs Marcellini tan-

» ca meníem Februarium Paulus Ur(inus, una cum

quam fabulofus-a plurimis rejiciaturs & a Chriftiano

» Magiftratu recens.creato & Proceribus Populoque

n

Lupo deillo dictum fit: calumniofum effe Donati[ta-

» Romano Sedi Apofttolicz devoto Oratores deftina-

f

Tüm: figmentum. "T om. 4. fchoriorum pag. 228.? Si

» vit, unnm de Confervatoribus, . duos ex Prafedis

ergo relatio in Previarium Romanum non inferat hi-

» Regionariis; decem Epiícopos & nonnullos alios ex

d

ftoriarum aut factorum finceritatem ,. quanto minus il-

». przcipua nobDilitate; -a Clero Romano unus; ex Mi-

jam inferet relatio

» noritis Aracelanis vir in(igni facundia & auctoritate

"'Ordinis.

in Breviariqm particulare »alqicujus

P

miffusivit. Omnes una voce Alexandro faufta pre-

. Quod vero fpedtat illa

qua hodie Breviario,' Roma-

29

cati, orabant: Romam iquantocius veniret , & ur-

no fàltem pro Ditionibus Regis Catholici inferta fünt,

P?]

bem a Laadislaonis cxde laceratam prafentia füa re-

illud.in primis fcitur le&iones fecundi No&urni illius

22

j*

crearet. Optavit quidem, cupiitques at non po-

officii parüm : placuiffe Auberto van den Leden, Ant-

23

tuit Alexander votis Romanorum fàtisfacere, gra-

verpienfim Epifcopo, ut teftatur ejüs Epiftola fcripta

25

viilimis Reipublicz Chriftianz negotiis & Ladislai

323

ad Congregationem 'Cardinalium, quam actis füis ad

ipfius territamentis impeditus; mox fatis ereptus

primum Maji in Commentario previo ad vitam S. A-

eft. * . Ex quibus conttat Alexandrum quidem de-

oyfii Rabatha inféruit P. Papenbrokius.

Deinde in-

fid

erafíe Romam pergere, & in hoc votis Romano-

ter illa qux Breviario inferuntur; & privilegium Sab-

rum fatisfacere, fed ob.rationes allegatas vota füa im-

ïï

bathinum, prout in Bulla refertur, non parum inter-

plere non potuiffe. Ulterius Wadingus Tomo 4. An-

effe, vel ex ii$ verbis Pie creditur, intelligi poteft;

nalium. Minoritarum ex Regiftro Alexandri V. refert

quz etiam privilegii illius incertitudinem indicare vi-

Bullam ab eo editam Piftorie, (quod $0. circiter mil-

5

dentur.. Deniquelicetprivilegium Sabbathinum, prout

liaribus Belgicis diftat Roma) 14. Decembris. Eftne

in Bulla refertur, Breviario Romano effet infertum,

autem verofimile Pontificem magna ztate gravatum,

non magis tamen propterea certius redderetur, &a

nimirum 71. annis, fpatio '6. aut 7. dierum, tantum

nota fuppofitionis immune, quam illa qui ex falfis

iter confeciffe: idque hyemali tempore? Aut certe i

l

Decretalibus referuntur;

confecerit, qui fieri potuit, ut nullus Hiftoricus tam

aut Xipyüus Marcellini prola-

celeris & extraordinarii itineris meminerit, illiufve ra-

klp(us &c

tionem infinuaverit? Denique (i Romz fuerit Pontifex

quomodo poffibileeft ut:nullus vitz ejus Scriptor vel

þOfienditur quod. Bulla Alexandri V. qüæ in proäatio-

verbo indicaverit, quid Romz egerit, aut qualiter a

nem Bulle Sabbathine adfertur , multos pra-

Romanis & prafertim a Ladislajanis fuerit exceptus?

d

ferat fuppojïtioni: cham&ere:.

Hzc .evidenter evincunt Alexandrum V. nunquam

Romz fuifles & confequenter füppofititiam e(fe Bul-

Defenfores Büllz- Babbathinz ut probefit okri

'inale

lam quz ab ipío di

d

r V.

"

citur data .quæ ad ö Mar.igm Ma.

illius aliqudndo extitiffe, alegant Bullam Alexan

jorem.

ua profitetur originale Bulle Sabbathinz a f& vi(um

Alterum

fuppofifionis argumentum .fumitur ex eo

í

uiffe, & diligenter infpectum; atque ex illo originali

quod Bullz dicatur fignata 7.«menfis Decemrbrir; quia

verba illius Bulle ad perpetuam reimeimoriam íuüz Bul-

.

-

Alexander V. Bullas fuas ;('e quibus plurimas refert di-

Iæ e

(fe inferta: verba illius funt: -

&us. Wadingus) con(ignat Kalendis , :Nonis, 1di-

» Alexander Servus fervorum Dei, univerfis & fin-

bus. Nulla autem apparet ratio cur in confectione

Lb

gulis przfentes litteras infpedturis, fàlutem & bene-

hujus Bullze a :coníueta fua forma receffiffet: ad «hec

3*

dictionem Apoftolicam.

Tenore cujufdam privile-

cum füteantur Bullz Sabbathinz propugnatores hujus

33

gii a felicis recordationis Joanne XXII. predeceflo-

Bullz genuinum feu orjginale exemplar: periiffe ,. fa-

??

re n:oftro ; dH*e&is Filiis Piiori , Generalibus, .. & íra-

teantut quoque aeceffe eít non ex(tare. in Regiítro B-

piftolarum

aïä

SUS GUEJOEOAGRC CTVGALUERICS:

u5 ?

L5

» 'füis interceffionibus continuis, : piisfuffragiis ao me-

gotio?

piftolarum Alexandrï-V.qüodfin duos diftributüm li-

Aros exftat in Bibliotheca- Vaticana.

b

: Sed in . hoc Re-

55 ritis - fpeciali.protectione poft eorum -tranfitum,

j

gnum

$giftro ubi tot aliz Bulle przfertir pro fratribus Mino-

5 pracipue in die Sabbathi , qua- dies.ab Ecclefia ei-

rl j

35

-dem B. V, M. dedicata eft , adjuturam. .. Itaque ima-

i

r

zibus,(de quoram Ordine fuerat Alexander.V. ) af-

fervantur, hanc Bullam non exítares . vehemens rur(us

^s

?

-gines.quz;a devotis-hac:de re folent fieri ac depin-

gb b

fuppeditat füppolitionisitidicium. - Quis.enim perfua-

w

,

gis; cum defcenfione D. .M.-V. ad.animas in Purga-

i u

$5

-.torio liberandas; minime fiant ; fed per interceffio-

at

«lebit. Bullam :quz: (ingularem. Virginis apparitionem,

ac Divinum proprie privilegium contineret; non fuif-

» nem ejuídem. Virginis a tanto periculo per manus

eniti !

fé.in-Regittro Papa: relatam;: vel ex eo poftea fubla-

» Angelorum in-.exlo . collocari. *.. Ut intelligatur

Bul

quid:per. hoc Decretum ordinatum fit circa privile-

Il

fam? Et fame in Romana Curia falfitatis indicium vix

j

«datur:certius; quam-dum in Pontiticis alicujus Regi-

gium Bulle Sabbathinz, in memoriam. revocandus

nj

ftro Diplomaaut

eít ftatus-controverfie coram Tribunali.Inquifitionis

delce

invenitur.-.

prvirvil:egiur-n,v qupd pf.rqpiritur, non

T A

Romanz; qui erat : utrum Inqui(itio Lufitaniz redta

ver

»

( "Tentium::denique

: a;fgü-mehtuxh ;fdp-pt;)(ï»tkioni'ä -Ti)eti:-

iufpendiffet Bullam Sabbathinam, prohibuiffetque le-

»

g

turex filentio 'Thomx Walden(s, .qui paucisab.obitu

gitime Concionatoribus de ejus privilegio traQare. . Ab

Söbbt

hac fententia fufpenfionis, dictoque Decreto prohibi-

;Alexandri-V.;annis, opus füum edidit de. Sacramen-

nec Q

talibus ; cai-hanc Bullam, fi extitiffet, non inferere

tivo ad Tribunal-Romanz. Inquititionis provocabant

yeru

fcriptionis-ejus inftitutum haud patiebaturs: ut ex di-

Carmelitz , contendentes Ordini fuo.vere fuiffe;a Jo-

(cilic

anne XXIL. datam Bullam Sabbathinam; .éamque.a tri-

&is: $. VII. intelligi poteft. : Argumentum:; confirmat

ET

filentium Joannis Bapti&tz Mantuanis Ordinis Carme-

bus:;Pontificibus fuitfe confirmatam; & licet origina-

verbi

litici, quondam Generalis; .viri.in Italia celeterrima

le Bulle Joannis reproduci. non poffet, . füfficienter ta-

videl

opinione, ut ait Trithemius, ubigque mominati. -kic

men de illa per pofteriores Dullas, docerentur. Ita enim

nullc

anno r400. fcripfit apologiam. fui Ordinis.

Occafio

coram 5. Inquifitione mentem fuam expofüerunt Com-

reve

Ícribendi fuit, ait Auctor noviflimi fpeculi Carmeliti-

miffarii. .,, Jam ad rem noftram, inquiunt;. Joannes

ml

ci Tom. 1. Parte 2. N. 845. moleftatio emulorüm quo-

»' XXII. Pont. O. Max. anno 1322. dedit nobis Bullam

rl

))

rumdam Ordinem caluimnidntium tanquam non appro-

» Sabbathinam :: hanc: poftmodum .confirmavit, Ale-

bet(

batum, nec néc regulam approbatam : habentem, . ec

25

xander, V. & ambas iterum Clemens VIL : Hac Cle-

3

gelta

titulo B. V..M. Dei genitricis infignitum.

Quis crede-

mentis fuit rurfus confirmata a Gregorius XIH. H

1

Pont

det quod vir ille italus & Ordinis füi. Generalis hanc

25

ergo ultimz probant primam, qua in illis zquiva-

Bullam (iextitiffet, & genuinam credidiflét, tantope-

lenter fübíiftit; & hzc veritas eft Petra illa fupra

d

35

por

re füo inftituto opportunam & convenientem, -non

.quam per tria integerrima fxcula fundata fuit exi-

à d

allegatfet? His accedit filentium Auctoris. qui anno

M

,

mia illa tot Religioforum pietas, populorum per

Teci

1507. Venetiis edidit cempendium hiftoriz & jurium

» univerlum orbem credulitas, & Mariana devotio. **

Y

pro defen(ione Inftitutionis & confirmationis Ordinis

Hc.in fpeculo noviffimo Carm. Tom. 1. p. 2. N.222.

con

Carmelitici; cui inferte fant 95. Bullz, quz ut vo-

His politis non difficulter patebit, nullatenus ex. hoc

Junt, .a variis Pontificibus ad illud ufque tempus Or-

Decreto Bullam Sabbathinam fuiffe confirmatam, aut

bus

que

dini Carmelitico conceffze fuerunt ; & tamen inter illas

ut genuinam Joannis XXII. Bullam effe agnitam.

ii5Q

defideratur. hec- Alexandri V. qua tamen f1 extitiffet

.. Conftat in primis in dido Decreto nullam expreffam

& pro genuina a colledore habita fuiffet, fine dubio

fieri revocationem fufpenfionis Bulle Sabbathinz factz

telt

przcipaum locum meruiffet. - .Ex his concludendum

per Inquifitionem Lufitaniz; aut ejufdem Decreti, ne

k

eft hanc Alexandri Bullam pari cum Bulla Sabbathina

Concionatores de ejus privilegio traCtarents nec fuiffe

injun&um dic&to Inquifitori predidam fuam füfpenfio-

unt

fuppofitionis evidcntia laborare.

kj

nem tollere, mandatumque fium revocare.

lat

- Hinc concluditur fententiam Judicis non fuiffe re-

: $.. XX VAE L

vocatam vel emendatam ; hinc coníequens eft inqui-

Ui

t

Ojiendituf; quodþ Decre'tum 'Sacra. Congregatioäïs' edi-

fitioni Romaaz finceritatem Bulle Sabbathinz non

tum fub Paulo V. potius iufirmet quam conJïr.f

fuitfe futficienter probatam. .Si enim probata fuiffet,

0

juítitia exegiffet ut per Decretum fuiffet .declaratum

l7

met Bullam : Sabbathinain.

Carmelitas recte appellaffe a. fententia füfpenfionis in-

In Lufitania Lisbonz anrio 1609. tishositare inqui;.

quifitionis Luütaniz, Inquifitores vero Bullam Sab5a-

fit

fitoris Generalis fufpen(ía fuit publicatio Bullaz Sabba-

thinam. perperam tanquam fuppohititiam füfpendifes

tür

Ye

thinz; & prohibiti Concionatores de ejus privilegio

atque injuíte dediffe Decretam .

F

e de ejus privil,ggi;g

tra&tare. . Negotium hoc inttantibus Carmelitis ad R o-

tractarent Concionatores.

C

manam Curiam delatum fuit; & ibidem ex mandato

Sed . dicetur forían: Decretu

m füfficienter fü ftulit

V

li

Pauli V. ad S. Congregationem Catdinalium. Genera-

füfpen(ionem Bulle.Sabbathinz decretam.ab Inquifi-.

lis Inquifitionis contra hzreticam pravitatem remiffum

tore Lufitaniz ,.: & ejufdem Deeretum prohibens Con-

Y

fuit. Dwuo in hoc negotio tangebantur adveríus Car-

cionatoribus de privilegio B. Sabbathinz trac:re; ip-

lt

4melitas: Primum Sabbathinam Bullam íuppofititiam

famque Bullam Sabbathinam abunde confirmovit, dum

Qu

eífe: alterum meram fabulam efle reputandam . quod

permittit Carmelitis predicare quz in Decreto expri-

t

Chritti Mater in Purgatorium :ad liberandas animas

muntur; :quandoquidem illa ipfa fint privilegium Sab:

fuorum fratrum. deícenfura. etfet.

Cum. negotium

bathinum, & Bullz Sabbathinz contentum. Sed Re-

U

hoc tribus & amplius annis; habitis variis Congrega-

fpondeo, verbaDecreti Pauli V. nullatenus quoad füb.

)

tionibus ,. duraffet , tandeminftantibus Carmelitis 11.

ftantiam privilegium Sabbathinum exprimere; atque

In

Febr..1613. a S. Congregatione editum fuit hoc De-

illa que in hoc Decreto Carmelitis predicare permit-

Ti

cretum , Fratribus Ordinis Carmelitici permittitur

tuntur, plurimaum differre ab iis quz in Bulla Sabba-

?

thina ejufque privilegio referuntur: immo ex. verbis

3» pradicare quod populus Chriftianus poffit pie cre-

b

dere de adjutorio animàrum fratrum & confratrum

hujus Decreti fat aperte intelligitur Paulum V. nullum

t

»5?

B. M. V.de monte Carmelo, videlicet B. V. M. ani-

habuiffe ad. Bullam: Sabbathinam refpe&um , fed po-

mas fratrum & confratrum in caritate difícedentium,

tius eam reprobaffe tanquam füppofititiam.. In Decre-

33

25

ui in.vita habitum gaftaverint, & caítitatem pro

to: Paulus V. nullam de apparitione Virginis quz Jo-

ä

fuo ftatu coluerint; officiumque parvum recitarint;

anni XXII. facta fuiffet, nullam de foedere quod Beata

Virgo: cum: fJoanne pepigerit, nullam de hac promif-

192

. vel firecitare nefciant, Ecclefix jejunia obfervarint,

,»

& feria quarta & Sabbatho.a carnibus abftinuerint;

fione quod qui in S. perfeveraverit obedientia ,. pauper-

Jalvabi-

x mü ubi m iftis diebus: nativitas. Domini. inciderit,

-

taie.CS. cajlitate, vel qui S. intrabit .-.Qï.di"e??l

[ur;

dCAREELT

145

. Dz vENERATIONE

SAN€ TORUM ,&c.

FC mec

turs nullam denique de.hoc.privilegio: ,q.uod- f alii de-

;llkEWlblt«,äy £05 20 ant;em Santtum vitee eterne ve-

lmm

votionis cauja in S. ingrediautur Religionem S. habitus

ducet, aut.quod.prafert, vifio Stockiana,. dictum etfe

TY

» lma-

fignum ferentes,, liberentur G. abfolvantur-a.tertía eo-

ajBaVirgine de Scapulari : Dilectiffime 1ni recipe hoc

rum peccatorum. parte a die qua prefatum Ordinem

Ordinistui Scapulare &c. Hac.enim.plane diver(a

Rpin

ütoa

intrabunt.. . De his, inquam, . nullam 'mentionem fa-

effa.ab iis.quz in Decreto permittuntur przdicari -ex

cit; aliquam fine dubio fa&turus, fic hecomnia, prout

dictis conftat;- illaque infuper peffimam populo inge-

elliQ

lls

in Bulla Joannis XXII. narrantur,. & quam genuinam

rere ideam ex.dictis $. 2..colligitur;. ut mirum nonfit

efle Carmelitz fu(tinebant, .eveniffe credidiffet; in iis

quod Sacra & Generalis InquiGtio Romana,illa in füo

atür

enim notabilis privilegii pars.continetur,;.. Ulterius in

H

Vile

D'elergtov-Carmeli,tig pradicare non permiferit.

Bulla Sabbathina refertur, B; Virginem. dixiffe Joanni

tidüs

XXII die quo ipíi feculo recedant,.ac properato .

NUS

$ —:'14: '50. XV I Iþ;I.o :

gradu accelerant Purgatorium

ego Mater ..gratiofe

'edr

defcendam Sabbatho poft eorum obitum , & quos in-

keferlzzntur (j;ilæda-m obcuri*entia in Confraternitate SS.,

It le

J Ab

» Veniam in Purgatorio liberabo & eosin montem vitz

Trinitatis fub titulo. B. M. V. de kEDEMPTIONE Cap-

» &ternz reducam. ,. Quz verba medullam privilegii

: TIVORUM quee pernitiofi erroris o

hibi

Sabbathini continentia, ruríüs in Decreto -Pauli V.

ecaftonem ldare/ pof-

bont

j fuxnt.-

nec quoad expretfionem, .nec qnoad. fubítantiam re-

i

periuntur;. fedalia etiam quoad fenfum plane diverfa;

-.In-onfraternitate SS. Trinitatis fub titulo B. M. V.

i

ll

fcilicet : quod populus Chriflianus poffit. pie: credere

de Mercede, feu redemptione captivorum füb pote-

Ua

de adjutorio animarum &c. qua quantum differant a

ftate Turcarum & Paganorum ( quz circaannum 1644.

Tf

verbis Bullz Sabbathinz;, cacus fit oportet qui non

mirum in modum in Belgio & Provinciis vicinis pro-

2

videat. Ut enim hac. verba Pauli V. verificentur ,

pagata fuit ) tria potiffimum occurrunt,. qux di&to er-

Atf

nullo opus eít fpeciali privilegio , nulla B. Virginis re-

rori favere videntur, ac populo. occafionem in illum

lia

revelatione, aut Pontificis Bulla : Quin immo quod

incidendi, & hareticis materiam calumniandi

lam

Paulus dixit pie poffe eredi, de Confratribus Scapula-

Ecclefiz adícribendi dare poffunt. .

, & illum

Àle.

ri*, non dubium quin pie credi de alio poffit quoli-

Primum communizatio bonorum operum Con

'fra.-

l

bet Chriftiano, qui licet Carmelitarum habitum non

tribus hujus Confraternitatis quibufdam. diebus fieri

li

folita füb hac formula verborum:. Communicamus vo-

geftaverit, cetera tamen. quz obfervanda prafcripfit

1Và

Pontifex, fervaverit. Quis enim dubitat quin pie cre-

bis, fratres, orationes , jejunia ,. Miffas ,. peregrina-

lp

di poffets quod ille qui in fpiritu. mortificationis &

tiones C9 labores pro redimendis captivis fufceptos, ce-

eu

poenitentiz ad honorem B. M. V. feria 4. & Sabbatho

teraque opera bona , qua per Deigratiam inno[Ira Con-

pet

a carnibus ab(tinuerit, aut officium parvum devote

gregatione C9' Ordine fiunt in nomine. Patris €9 Filii

0((

recitaverit, pie confidere poffit de fingulari adjutorio

C9 Spiritus Sanéli. Amen.

24

P. Virginis prz aliis qui nihil in B. Virginis honorem

Hinc enim facile apprehendent Fideles vulgares, quod

hot

contulerunt? quin & idem credi queat de exercenti-

ex hoc folum quod huic Confraternitati fint infcripti,

abt

bus alia pietatis opera, ad B. Virginis honorem; id-

Scapulare. Contraternitatis geftantes, fingulis diebus

que eo majori cum fiducia quo plura & majora pieta-

quinies Pater & quinies 4ve Maria, .pro- exaltatione

tis o

fim

pera exercuerint, nullus Ca,thplicus-nambigþre po-

5. Matris Ecclei , Hxrefium extirpatione, '& Princi-

r

teft.

]

pum.concordia recitantes: addito uno Pater nofler &

Additur , precipue in die

nc

Sabbathi , qui Dies eft ab

Ave Maria . cum,veríu Gloria Patri, &c. pro bona in-

iffe

Ecclefia eidem B. M. V. dicatus... Qu ruríus. innu-

tentione Summi Pontificis; atque exiguam eleemofy-

(l

untautores hujus Decreti nequaquam privilegium Bul-

nam, V. G. 3. affium cum primum Confraternitati

la Sabbathinz,. aut prateníam Diva' Virginis reve-

infcribuntur; & medium affem fingulis annis, prore-

Is

lationem reípexitfe ;fed 1llud.prz oculishabuitfe,quod

demptione Captivorum offerentes (ut regulz Con-

i

omnibus D. Virginis piis cultoribuscommune effe po-

fraternitatis .. prefcribunt). partiéipes efficiantur om-

u

teft. Omnes enim hi pie credere poffünt quod B. Vir-

ninm iftorum bonorum operum: atque hinc ulterius

go ipfos (it fpecialiter adjutura, pracipue. in. die Sab-

fel

continget facile ut fegniores reddantur ad fimilia pie-

i

bathi, qui,ab Ecclefia B. M, F. dicatus eft.

tatis ac, mortificationis opera exercenda ; credentes

Denique finalibus his verbis Decreti, itaque ima-

hzc fibi, vi Confraternitatis, abunde communicari,

IIl

»d

gines quc a devotis &c. Bulla Sabbathina fat reproba-

eorumque frudus applicari.

tur aperte : Nec enim ratio ulla apparet.cur Pontifex

Secundum. quod in hac Confraternitate occurrit,

]

o

20

vetaret de cetero efformari imagines, (quales jam plu-

& natum eft occafionem erroris prxbere, eít formula

res efformatz fuerant , & publice expo(itz) quibus B.

abfolutionis plenarie, quam recipere poffünt confra-

Virgo repraefentetur in Purgatorium defcendens, , &

tres.& conforores,in articulo mortis his verbis exprimi

]

x

il

inde Confratrum animas reducens in czlum; fi pro

folita: mifereatur tui &c. Deinde poft prolatam ab-

vera habuiffet Bullam Sabbathinam; quia imagines il-

folutionem ordinariam dicit Confeffarius :

» Item re-

)n

5

p

le quz fünt Idietarum libri nihil aliud reprzfentaffent,

mitto per plenariam Indulgentiam omnem poenam

quam quod in Sabbathina B. Virgo fe fa&turam pro-

5

in Purgatorio tibi debitam, pro przmiffis, & reíti-

It

miferat.

5

n

tuo te illi innocentiz & puritati quam in Baptifmo

l)

Ex his concludere poffümus 1. per Decretum S.

25

recepifti; ita quod tibi di(cedenti ab hoc fxculo

Congregationis non fuifle füblatam fufpenfionem Bul-

32

claufz fint portz poenarum , & aperte januz deli-

(e

r

]1z Sabbathinz factam ab Inqui(itione Lufitaniz, nec

P

ciarum Paradifi, & fi hac vice non moriaris, falva

improbatum ejus Decretum quo injunxerat Concio-

P»]

fit tibi ifta gratia, quando fueris in articulo mortis,

u

2.

it

natoribus ne de privilegio Sabbathino tractarent.

in nomine Patris &c. * NNemo non videt quod

Per hoc Decretum aliud non fuille permiffum fratri-

ä

ec abfolutionis formula populo nata fit imprimere

i

bus Ordinis Carmelitarum predicare, quam quod ci-

Dis

ideam quod vi Confraternitatis , fi exigua pietatisope-

tra ullum privilegium aut fpecialem revelationem vel

ra fuperius defcripta obfervaverit, reftituendus fit in

m

Bullam Pontificiam, pie credi &. affirmari poteft de

articulo mortis innocentiz Baptifmali; adeo ut nihil

0

"

quolibet qui B. Virginem piis operibus fj

pecialiter pro-

ipfum a Dei confpe&u remorari queat; atque hinc na-

fequitur.

turaliter contingere ut parum follieiti fint, ut per bo-

f

3. Carmelitas excedere limites &tenorem Decreti,

u

na opera poenitentiz & mortificationis pro fuis pecca:

æl

dum przdicant aut evulgant promiffüm effe a B. Vir-

tis fatisfaciant, vel pravos habitus & affedus ex pec-

if

gine quod. ipfa gratiofe defcendet Sabbatho po[l obitum

catis contrados; contrariis virtutum exercitiis evel-

!

U

primos C9' quos in

t

eniet in Purgatorio ex fratribus ,

lant ; atque ita innocentiam, Baptifmalem deperditam

["

Supp-l. opär,, Van Ejpen. 'Tomus V.

ICCcu-

j

146

CUTUR^AUeECU-Y AU TU5 $

a

Tecuperent;,' dum apprehendint & plane fiduntfibin

tiari: (i igituf non obftante hac anione Divina & com-

hz

articulo mortis non defüturum Confeffárium, qui di-

muriione iüter Ecclefiz membra intercedente, nullus

n

:&am abfolütioném impendat. Tértium quod' occur-

poflit aliorüm bonis operibus ità fidere; ut ipfa bona

fint

L

rit in hac Confraternitate, & di&o érrori óccafioriém

exercitia omittat aut négligat, fatis apparet quam ftul-

prebere poteft eft multitudo Indulgentiárum a6 privi-

tum effet eam habere fiduciám propter'infirmam hanc

Puud.

Tula

legiorum qua in libellis hujus Confraternitatis in tanta

àc hurnaría auctoritate introductam -communionem,

D)

copia fratribus promittuntür; ut fi earum fiát exadtus

quz inter Keli

H

8

giofos iftids Ordinis; & fpdales Confra-

, dl

computus, vixdübitem quin fingulis diébus'üt minus

ternitatis intercedere dicitur.

16. plenariz Indulgentiz lucranda' dfli£nentur ; : quas

; Secundum quod attinet; fcilicet formulam abfolu-

, bl

omnes Indu

Mn

entias applicare poffunt parentibus tam

tionis plenariz in articulo- mortis, illam in nullo aut

vivis quam

d

e

funétis per modum fíuffragii. Immo

Concilii , aüt Pontificis , aut Epifcopi Decreto exfta-

, päl

diebus notatis per fignum crucis qui plures fingulis

T

re credo »- neque'in libellis Confraternitatis quibus

ienfibus notantur,' promittitür liberatio üriiüs aut plü-

hec-formuld' inferta eft, ullum pro adítruenda ejus

,R

rium animarum e Pürgatorio.

Quis non videt ex hac

h

audoritateaut validitate Pontificis aut Epifcopi Decre-

Indulgentiarum multitudine, & lücrandarum facilita-

tum reproducitur. Sed neque in Bullis quz in favo-

N

te populo propofita, diminuendum, fi nonextinguen-

rém Ordinis B. M. V. de Mercede date dicuntür, &

k

oeli

um poenitentiz fpiritum, nimiaque hac Indulgentia

per modum appendicis Tom: 4. Bullarii Romani fünt

rum-

adjectz , ulla hujus abfolutionis mentio occurrit.

vefer

dam?

promifïïoner, difciplinam Eccleüaftic;:am; enervan

Ind

' Verofimileelt proinde illam ab aliquo particulari hu-

Mqr-

jus Confraternitatis zelatore, fuiffe compofitam, &

atde

dell

expreffam, idque verofimiliter ea occafione quod ali-

RTH hm

Cs bbfer&ationeæ fuper no.tati:.pam-

cubi invenerit vel audiverit Confratribus hujus fodali-

f10 f

Refleäione:

rea

- grapho praecedenti.

tátis conceffam effe Indulgentiam plenariam in articu-

ló mortis. cüjus affedtum & efficaciam, utfortius ex-

pw

Circa primum, fcilicet communicationem böno-

2

primeret X majorem de illa imprimeret ideam, magif-

rum operüm, quzftionem mofam füiffe coram Con-

que Confraternitatém eo titulo commendaret, conve-

ferit

&

gregatione Rituum, füb Clemente VIIL. patet ex bino

(

niré jüdicavit ipfam plenariz Indulgentie, ut ipfe cre-

Decreto ea de re edito, & Bullario Romano inferto.

debat, totalem'ac plenarium effectum verbis formali-

XerU

In utroque Decreto przfcribitur formula quain hu-

büs exprimere, & Confratribus communicare, non

tj

jufmodi communicatione utendum eít; atque $. 6. pri-

fatis attendens, quod Indulgentia plenaria fimili fór-

fe

mi Decreti expreffe prohibet Pontifex: me populus pu-

ma expreffa; & commünicata, aliam prorfüs ideam

jui

Lblice invitetur ab Ordinis SS. Trinitatis fratribus ad

vulgaribus nata fit imprimere, : quam fi (impliciter di-

j

fuas Ecclefiae, ad confequendam fupraditlam comma-

ceretur- Confratribus effe conceflam Indulgentiam ple-

110 (

nicationem Indulgentiarum, C9' bonorum operums; id

nàriam in ártióulo mortis, Conimuniter enim bene

Ihh

&ft, in plateis, vicis 9 locis publicie non apponantur

appreheriditur quod licet dicatur cóncetfa Indulgentia

10f

fchedulee. impreffe feu manujcriptee , quibus- indicetur

plenaria, illius tàmen non reddamur participes, nifi

deí

€9' promulgetur talis commuzicatio Indulgentiarum.

pro rationé difpofitionis ; & caufz & rationis quz füb-

ml

In pofteriori decreto dicitur $. 4.-.De hac cemmurmi-

e(t ad-dandam (imiiem Indulzentiam. Przdicta vero

catione Indulgentiarum , C9* aliorum piorum operui,

formula abfolutionis plenarix aperte innuit quod Con-

quamvis non [it ufitatumi eam ita. generatim fteri , fed

fratres. vi hujus Contraternitatis &operumquz juxta

certir tantum per[onis CS9' benefa&toribus , tamen San-

ejus prefcriptam exercuerint, protinusreftituantur illi

0f

étitas Sua non prohibet id fieri exyre/s diebus , omni-

innocentiz & puritati quam in Baptifimo perceperunt.

bus quiprefentes fuerint, C

J

onfratribus tantum C9 con-

"Cum igitur fórmula hec nata (it'imprimere populo

fororibus.

perniciofam ideam , nullaque publica auctoritate videa-

- Ex illa Pontificisreftridione, ejufque modo loquen-

tur inducta aut probata, expendere poterunt Supe-

di, füfficienter colligitur hanc Indulgentiarum & bo-

riores, quibus incambit Statuta Confraternitatum re-

norum operum communicationem generalem, a Pon-

Qu

videre ac reformares an non conveniret hujus formu-

I«

tifice potius efle toleratam, quam probatam. Nec mi-

lz ufum tollere,; Interim dum hoc factum non eft,

rum: formula éenim illa indicat quod Confratres iítius

Parochorum officiam eft populum monere ne huic

fin

gel

Confraternitatis plarimum fructum ex hac communi-

abfolutioni falutem füam, aut a pcenis Purgatorii li-

catione acc'piant; cum tamen fi res in fe confideretur

berationem perperam confidant.

fal

D

& praeíertim prout hodie contingit, parum inde ex-

Quoad Tertium , fi libellihujus Confraternitatis le-

pectari queat.

Unio enim quz inter Religiotos iftius

gantur patebit omnem pene illam Indulgentiarum co-

üC

D

Ordinis & fodales Confraternitatis intercedit, tam pa-

