
"n

n

A p

Mul

m

!

—— ——

d

.

/

k

E?

!

[

w

|

;äï))

ï!aï

(-—

SN

——

d

EC

ES

SES

ET

A

vj A

Mi

tss

lp

--

A

E

N VM

XEAS

CNS

äö

WNSS

T

m Rs

—

)

as

J

Àv

M.

SUPPLEMENTUM

r

que

5

^"AD VARIAS COLLECTIONES SCRIPTORUM

le le

tOut

W

vll

i,

uxi

7. B. VAN ESPEN,

I

I

. J.' U. D. zr SS. Cax. Paor. iN. Acap.. LOVANIENSI,

ïlks

[

*

—

—,am

&)

»

PARS SECUNDA

CONTINENS VARIA OPUSCULA

EJUSDEM'DOCTORI&

E tss

puerpapewoquen os vt ) Ut lo

o A Pv Bs ss o CA

rA

À À —

Met

Lo d aemcenesgengpae d 75 Meranonpgrena iil

NMalf -u

EE

I

] RoACCCÉC AOT OS.

| De vencratibne Sanctorum, Reliq*uvïis eorum & Sacris Imagmibus. ('-a)

CANunc primo editus. )

PREFATIO AUCTORIS

Ín qua breviter refertur quid in hac materia fide tenendum proponat

Ecdefia, & quis fit fcopus hujus Tra&atus.

Rofeffio fidei Catholicz de invocatione & veneratione San&torum fic habet: Conftanter. teneo Sanctos

una cum Chrifto regnantes venerandos atque invocandos. . Idem proponit Concilium Tridentinum; (P)

Pr&cipiens omnibus qui docendi munus füftinent ut Fideles doceant, Sanfos una cum Chriflro regnane

tes orationes fuas pro hominibus Deo offerve; Fouum atque utile effe fuppliciter eos invotares C9 &b benes

ficia impetranda a Deo, per Fidelium ejus 3. C. qui folus nofler Redemptor C9' Salvator efl, ad eorum

oratioues , opem auxiliumque confugere . .. . Deinde contrarium tentientes anathemate percellit. Hxc circa

invocationem Sanctorum. . De Reliquiis vero eorum, profeffio fidei Catholice fuübjungit: Con/lanter teneo

Sanctorum Reliquias effe venerandas. ldem declarat Concilium Tridentinum (c) affirmans per eas srultaà

beneficia hominibus a Deo preflaris ita ut affirinantes Sanclorum . Reliquiis venerationem atque honorem non

deberi, vel eas aliáque facra monumenta . Fidelibus inuiiliter honorari,atque eorum opir impetrandee caufa,

Santtorum memorias fru[lra frequemari , omnino damnandos effe, prout jam prideim eos damnavit , C9 mune

etiam damnat Ecclefia. . Hoc de SS. Reliquiis. DeSanais autem Imaginibus ita loquitur fidei profeflio: . Cog-

ffanter teneo imagines Chrifli ac Deipare femper Virginis nec non aliorum Sanéctorum habendas ac vetinendas

e[Jo, atque debitum eis honorem ac venerationem wperiiendam. — lifdem verbis idem proponit Conc. Tridenti«

"

num ibidem.-

(4) Hie TraGatus dictatus füit, Lovauii , in Scholis Publicis, a Z. B. Vatn E/pen, ann. 16go,

(^) Seff, 35. Decreto de SS. Reliq. & 5S. Imaginuin auku & invoc. («€) ibidein. |

K

Hate

Supplem. oyer. Van E]iaen Tom»us M.

*

130

p R ACTATUS

Hac ï'unt

| ^

[u,

g

U Ecclefía Catl;on ca de Sg ïnvocatwne ,eomm Rehtfuus-,& Sams Imaglmbus fide Divina

:

.

^

*

ht

d

dod

hii

Hanc Eecleíiz Catholice

iipàm , adverfis modermtos hareticos e Seriptura fácra vel Patrüm Traditio-

s

ne hi ftábilire'animus non.eft

Id enim Theologi qui centra.hereticos ex profeffo fcripferunt, atque pr-

ceteris , Illuftriffimi, Eratres Vallenbürgenfes,:qui in m

ateria controverfiarum contra hzreticos. excellunt,

^ gdet

abunde praititerunt, Similiter nec illa quz.3 'Theologis

€onmmnniter receptafünt, vel inter ipfos difputan-

tur, H

aminare non inftitui; fed folum propénere qus juxta Sanctos Canones feu Resulas Ecclefiz ob-

: Cert

yologu

fe.'rvqxïd utc*avendä funt:ne ve

L fuperftitios impietas, aut turpis quzítus in hünc cultum füb fpecie religio-

niscirrepa

a

g

(s arga

lol

ut pop ülgs » e)üsoccaüene, m;fup(erfmmnem», ;,r;ï?;ggiveta!;;ein * ?agi etlam in fpecæm quamdam

t m

ido

Mu

4

F

ï

b Uï'

—

i

P

E

fonati

qerito.

od

e

fali p

tatt.

viarit

quentiï

adTarme

&

vandam fore Generali:C9c, Exftat in Chronico Con-

um

4 1

ftantienfis Eccle(iz. Et Alexander IIL in Diplomate

Gitati

quo $. Eduardum ad preces Henrici-.Secundi Angliz

tionte

Quinam u;Saïsz Tvär;þræz-äifj mwcandzfunï :

rTN

;

^

Regis, in Sanctoruif numerum retülit, fcribit : jNe-

D

& ut .G

i

ïngorte ex in

d

;

;

1

(creto *iþ;opufiïääo ä'ep'räBi pro San»

gotium fem. arduin C9 fablime, tom frequenter. folet

j

?

d

j

&is , & vitia füb fpecie virtutum publice:colantuts

7ifi n falemnibus Conciliis de more cORcedi, Kiabetur

mentu

pervetuttum conftat in Ecclefia fuiffe morem, ut nul-

n Bullario Romano editionis anni 1655. tom. 1. pag.

die b

lus, nec Martyr quideim, :ab(que przvia difcuflione

67. Dicit 2on freguentey ; quia Eugenius III. fcilicet

&approbatione inter Sanctos publico religtonis cultu

Cànonicis/Lambtergehfis Ecclefiz poftulantibus Cano-

Qrdin

tem;

colendusrecenferetur, T:uculentumiftius reiteftimo-

niza&ionem Henrici Imperatoris fui fundatoris, reí-

[it 2

bieir habétar ápud (Optatum) -Milevitanum, "libro

ponditiet; 4tujufimodi petitio nifi in Generalibus Con-

N

1. adverfus Parmenianum, 'ubi de Lucilla potenti &

ciliisadmitti non folets illum tamen foluslin fuo Con-'

i nut

factiofa femida , Donatiftarum patrona; hac"fcribit :

fiftorio. canonizabat, ufüs hoc fundaménto, quod

Cim corveptiónem Zrcliidiacotii CecilBanijerre ah pof-.

Romane Ecclefiz auctoritas fit ómnium Conciliorum

tur (

refert

fet, qui ante

1

iritualem cib&m C9' porum , os xefcio

firmamentum. Habetur Tomo :. Bullari Romani,

cujus] Martyri

$5

$9 -

fi tamen Martgris, Vibare ;dicebatur,

pag.61. Etcerté ait P. Lüpus, tomo'tettio fcholio-

1470,

C2

C c

nume

? Mariyris , féd necdum vindicati, correpta :cum

'Tüm pag. 569. ipfe Eugenius III. lepitur priius ita ca-

fs«

confufione 3rata rece[frt.

-, nonizafie, quem in S, Eduardo & S. Thoma Cantua-

Hinc patet Lucill

am'c

um tüilfe 4quod o fra a

i-^ rienfi

L;:

lexander IH]. & inaliis Sanctis canonizandis alii

findi

C

cujus defunái ut Reliquids Martyris, publice coleret,

Pontifices fünt deinceps imitati.

Quin immo cum

fiécdum virdicatis-id:eft declardti (ive receptiproMar-

jam Pontifices füa auctoritate San&dtorum Canonizatiozi.

Conc

RIe1

tyre: Porro in hac vindicatione five relatione in nu-

nem peragere incepilfent, coeperunt quoque eam fibi

snerum aut fafttum San&orüm, prxcipuas babuifle par-

privative attribuere.

Etenim Alexander III. (c) re-

far,

Acripfit quempiam non effe pro Sando colendum ad-

pus]

tes fuas Epifcopos conftat exCanone 14. Concilii Car-

cut].

thaginen(isquinti (anni 398.) Quin & fxculo octavo

dita ratione: cum etiamfi per eum miracula

erent,

'ex Concilio Francofotdienfi, Can.42. Undetde En-

non lkerét vobisipfum Bro Sanio abfjgme auétoritate

&

tierdi

nent

ftatio al, Eugenio Cameracenfi Epiícopo, Adulphum

"sEcclefice Romane- venerafi, quod refertur in Capite

Przdecefforem fium rairaculis corufcantem in nume-

-primo Extrav. de Religuiis C9' veneratione Sanclorum.

us

ruim $4n&orüm *efernte, fcribitin ejufdem Ecclefiz

Quin &fertur idém Pontifex edixiffe, ut nüllusnovus

COR

Chronico Baldericus CTornaceníis Epifcopus , T. 1.

SanüGus in veneratione haberetur; nifi ex auctoritate

ftrif

Cap. 33. pifcopus lmtus verbo facdto ad populum

Apoftolicas & nifi fit canonizatus a Papa. (Lupus

Cant

find

qeati Adulphi folemnia in numero SS. notificavit, Et

. dido loco pag. $67.) Et:quamvis, ut etiam notat

Sigebertus Getiblácenfis ad anrum. 1117. refert. S.

idem Lupus, illud Decretum non ftatim ubique fue-

Moni

Hubertum fundatorem Gemblàcenfis Monaflerii atfen-

rit receptum, tamen ab eo tempore hzc auctoritas ca-

pra

fu 'Generalis Syrrodi db Epifcepo Legen(i feu Leodien-

nonizandi ad Sedem Apoftolicam fenüm tranfivit:

vitt

fi elevatum curm tnirabili concurfu & gaudio populi.

i prafértim poftquam predictüm. Alexandti III. Reícri-

den

Quin & circa idem tempus ftatuit in fia Synodo S.

ptum in Decretales Gregorii IX. relatum fuit & a Ca-

tlj

Anitelmus Cantuarienfis Epifcopus : 1e quis temeraria

nonifítis pro commnuni jurereceptum$ adeo ut tandem

vi

juxta medernam difciplinam nullus novus San&us pu-

novitate corporibus mortuorum; (quod'contigifje cogmo-

juli

vimus). fine 'Epiftopali auctoraate reverentiom Sautti-

blico ritu coli poflit nifi auctoritate Romani Pont

É

u

ivficis

den

tatir exlibedt. TPerro haec Epifcopalis auctoritas vale-

- pro tali declaratus fuerit.

r

01

e "notyant "Can-onifiä

bát quidem, «it in particulari Ecclefia defun&tus, tan-

Dixi publico ritu, quia, ut re&

[lin

quam Sanctus-coleretur: Sed t per univerfalem Ec-

poft Gloffam, in Cap. Unico, de Rel. C$' veneratio--

NT

ne SS. in 6. cuilibet litet in fecreto alicui defunéto quem

clefiami pro tali haberetur, au&oritas illa minime füffi-

Qu

ciébat; íed univerfalis Ecclefie -confenfus quodam-

Sanétum credit , preces porrigere , ut pro ipfo ad Deum

tsf

miodo neceffarius :credebatur: unde cuidam Abbati

intercedat:- licet. folemnes preces: publice emittere , vel.

Qu

pradecefforem füum faftis San&orum adfcribi poftu-

folemne efficium publice dicere nequeat,

Hiü

lant , id de facili concedinon poffe refponditUrbanus

Diftindionis illius inter publicum & privatum cul-

ad

]I. addens rátionem : 102 enim Santlorum numero de-

tum notabile exemplum occurrit apud Molanum ad ;.

Qu

bet quifquam Canonibus admifteri , nifitefles adfint qui

anuarii: agens de B. Gerlaco Eremita in territorio

tioi

ejus aniracula vifa juis oculis atteftentur

" plenavie

:

Falchenburgen(i : Commiemoratio ejus in vigilia Epi-

pa

Synodi firmentur affenfu: (b) - TYtem Ulricus Conftan-

phanice Domini: fed quia non eft Canonizatus, Miffe.

vi

tienfis Epifcapus $. Conradum Przdeceflorem füum

facrificium peragatur de zterna fapientia; & dum Li-.

ü

canonizari füpplicans , ad crebras fuas litteras hoc im-

tanie canuntur, fubmiffa voce inferitur: Sagcfe Ger*;

di

mutabilis feriteritiz réfponfirm accepit a Romana Ec-

lace , ora pro nobis.

N

clefia: V/itam ejus in Concilio reiitandam C compro-

I.

(/a) Conf.Attr, Can 5o. (5) Hàbetur Epiftola Pozï'tiïtïcis 'Tomo 4. Gallie Chr, («) Deer. Gf'*eg. L. IIIT. Tx.t XL Cap.

L]

Drz VENERA'r-miqB SANCTORUM &c,

.iji

N

u

-

$k

&orum relati, & qui ut falis.publice colendus propo-

nitur abfolute poffit effe dubium, immo & fübetfe fal-

ldl (

ü

A'n.-relaticj) alwajw iü nzlmef-izkzi San&orum . ff-uinfdlli-

pre

fum ,-id támen non impedit quin cultus illi impenfüs

- bilit San&titutis Argumentum? Et utrum Dubium de

Deo fit.gretuss & préces ad eum -fu&e fint fru&uofz;

lunt

Saucditate alicujur in numerum Sanéclorum relati,

lu d

quia ut ajunt Canoniítz poít Gloffam füpra citatam:

Pér fidem Chrifli omnia purgantur s. 69 efto quod veri-

? ob

debeat. remoram ejus cultum C5 im*ocatimzem. (a)

li

HU

tas Canonizationis deficiat , non. deficit fidess id eft,

Certum in primis eft qu-öd relatio alicujus in :Marty-

cum: ille qui colit & invocat prudenter credat hunc

lg

rologium etiam Romanum, non fit infallibile (andita

efle San&um, atque ex illa fideimpendat illi honorem

tis armgumentum. — Errari hic poffe, ait P. Lupus, . do-

quem Deus Sancus fuis impendi vult, fides illa erro-

cet nupera Martyrologii Romani purgatio, que plures

rem purgat, five facit ut Deo gratus fit; licet qui co-

Donatiflarum acaliorum hereticorum falfos Martyres

litur revera San&us.non fit: Deo nimirum fidem feu

merito expunxit. Deinde Martyrologio etiam olim Ca-

pium animi affedtum penfànte & remunerante; quem-

nonizati inferunturs ait rurfum P. Lupus,qua in re

admodum contingeret;..(i quis adoraret Hoftiam con-

falli pote[t C9' Pontifex ; €9' errorem habere pro veri-

fecratam ab aliquo qui publice & ab omnibus haberé-

tate. Eadem e[fl vatio de infertione in. Romanum Bre-

viarium. ^ Hec ille, Torm. 3. Schol. pag. 573. & fe-

! þur Sacerdos , &.«;atnen re ipfa non. e-ü."ej:.i

Jüni

P

--

quentibus.

Tate

2. Apüd onànes certam eft non effe infallibile (an-

o

D

lig

&itatis areamentum quód quifpiam a populi acclama-

n

tione jam pridem in numeruüm Sanctorum receptus fit;

fl

& ut talis jam publice colatur.

"

Qua ratione PfæCävehdum ne äetu-anäe'r,etiCis. m*atefïa

2

ür

3. Contítat/ quod nec infalli

bile fänäitatislütargü-

Da".

calumniofe imputandi Ecclefie quod aliquid Deo

mentüm; ea relatio in album Sanctorum, quam ho-

aut Chri(to proprium tribuat Sanéctis ,. vel ne detur

lcet

die beatificationem dicimus, uni duntaxat.Ecclefiz,

occafio- rudibus

10

Ordini aut Regno impertiens colendi defuná&i faculta-

q,-(-llatholigisv m eg;qæfp- illum- prola-

lj

tem; eo quod Pontifex tunc non proponat toti Eccle-

ber«lfdi.

Qs

fi: adeoque nec ex Cathedra, ut ajunt, loquatur.

$.

I.

on.

Sola proinde (füperelt quxítio de relatione .alicujus

od

hES2 J

&«v

hodie Canonizatio dici-

in numerum Sanctorum qi

o p rbpünendul&t berus'

üm

tur: qua nimirum przvio folemni ritu, (qui integer

Ef"eqzeenter P

þnfus Ecclejïz;e,

jun

circa cultum Saliüorum.

rcfertur Tom. 13. Conciliorum, ultimz editionis, pag.

lio

1470, & fequentib.) 4 Romano Pontifice quitquam in

E rudiores Catholici in prædi&ïum'efmrem prola-

(d

numerum Sanctorum refertur; & ut talis, toti Eccle-

N

bantur, utque omnis.calumniandi materia hare-

d

fiz colendus proponitur: utrum nimirum fitinfallibile

ali

:

ticis fubtrahatur, mandavit Tridentina Synodus (/)

fanctitatis argumentum !

omnibus docendi munus füftinentibus , ut juxta Ca-

h

Conftat in primis de fide non effe Papam, immo &

tholicz & Apoftolicz Ecclefiz ufüm-deSan&orum in-

Concilium Generale in hujuífmodi Canonizatione er-

Jür

vocatione & interceflione Fideles inftruant, docentes

jb

rare non poffe.

[d inter Catholicos Do&ores difpu-

eos: Sanctos una cum Chriflo Regnantes-orationes fuas

e

tari, & aliquos conf(tanter atlirmare fatetur ipíe P. Lu-

.qro:hominibus Deo offerre: Bonum atque utile. e[fe eos

d

pus loco füpra citatos & plures inter Canoniftas, fe-

invocare. C3' ob beneftcia impetranda. a Deo per Filium

Il

cuti Gloffam; ad Caput Unicum, de Reliquiis C9' ve-

ejus T. C. D. N. qui folus nofler Redemptor €2 Salva-

ij

neratione S. S. in 6. Eccle(iam in Canonizatione füfti-

tor eft, ad eorum orationes, opem auxiliumque confa-

Ite

nent errare pofle idemque affirmat Franciícus Vero-

gere.

,

nius, in füa Regula fidei, quam ut utiliffimam pro

Hacffi frequentids proponantur, facile intelligerent

convertendis h&reticis probarunt & adoptarunt Illu-

ü$

tum hzreticktum vulgares omnia a Deo tanquam om-

le

ftriffmi Walemourgenles.

Rationem vero quare ex

nium largitore & auctore omnis boni expecris idque

canonizatione alicujus Sancti haberi nequeat infallibile

u$

per merita Filii ejus J. C. quando SanQorum preces

at

fan&itatis argumentum , hanc allegat Veronius: Ca-

po&ulantur; atque hinc ulterius intelligerent , alium

nonizantur enim maxime ex iiraculis fattis pofl tem-

efle cultum quo San&os venerari pie debemus, alium

!

pora Apo[lolorum, quorum. miraculorum plence funt

vero quo Deus ac Mediator Dei & hominum homo

vite Santclorum , tum in vita, tum po[l mortem ab eif-

Jefüs Chrittus colitur. De quo edoceri populum man-

dem editorum.

At nullum talium miraculorum eft re-

dat Synodus Cameracenfis anni 1565. titulo de Sanctis

velatum in verbo Dei: Proinde nul/um e[l de fide Di-

Cap. 2. Pratereaex dicis intelligerent quamvis Divos

vina.

Quomodo ergo. Canonixatio ex illis facta, feu

recte colamus, vocemu[que advocatos C5 interce[Jores

judicium Ecclefice quod fiut Sancti effet, fide Divina cre-

ï;

non eo tainen ordine atque loco quo Cüriflus Homo Ad-

5

dendum? Nulle ergo Bulla Canonixationem , que fere

vocatus Mediatorque ejfe dicitur , cujus vel, ait citata

omnes funt Romanorum Pontificum, C3 continent quc-

Synodus, populares a. Pafloribus admoneri debebunt,

flionem feu doctrinam facti, fcilicet hunc vel illum effe

ut retundatur hereticorum contumelia qui dicunt: Eccle-

Santtum , facient rem defide: Hzc Veronius.

Deni-

fiam Catholicam Divos «&

quare Pontifiei C3' Mediatori

'

que folebant jam pridem Pontifices previe ad pronun-

no[flro Chri[lo.

tiationem Canonizationis proteftari his verbiss 4nte-

Przcipit quoque eadem Synodus, . ut admoneantz&-

g

quam ad pronuntiationem veniamus , proteftamur pu-

populares minus dofli, ut cum Sanétorum memorias

blice apud vos omnes hic prefentes , quod per hunc

vifitant , C9' eorum auxilium implorant , Chriftiana

attum canonixationis non intendamus aliquid. facere

confuetudine orationem Dominicam vocitant ,. intelli-

quod fit contra fidem aut Catholicam Ecclefiam , feu ho-

gant fe eam. non ad Santíos, fed ad Deum dirigere,

aorem Dei.

Qu prote[latio , ait Lupus loco citato,

adjunttis fibi comprecatoribus San(lis.

Hxc atque fi-

palam fupponit errandi po[fibilitatem.

Effe tamen gra-

milia quz verum Ecclefiz fenfüm circa cultum. & ve-

viffimam auctoritatem ex hac Canonizatione pro fàn-

nerationem San&orum íimpliciter & dilucide expri-

&itate Canonizati, temerariumque futurum qui de ea

munt; fi frequenter populó proponantur,. facile ab er-

dubitaret,'recte idem Veronius notat..

rore illo prztervabitur, & hareticis. calumniandi ma-

Ad heclicet de fan&itate alicujus in numerum San-

teria, fübtrahetur.

(a) Vide jus Ecclef. univ. Edit. 1755. Part, I. Tit, XXII, Cap, X, excerptum ex. $upplean.

— (4) Seff, 25. deinvocatione SS,

Supplin. Oper. Van Efpen Tomus V.

R2

$. IL,

152

T RACTATUS

-

EX

& confequenter Chriftam non effe folum Redempto-

181

rem mundi, pretiumque reconciliationis Patri obtulif-

fe; aut denique dubios nos herere poffe, utrum po-

l

I'C'avend'um cbräfn *þoþä'lo' a verbir quæ fecnnd'izm: obvium

f

tius ad làc matris an ad fanguinem

E

Filii confugere thä-

d

fezzfumfgr":rorem p)ræd?&uin exprimunt.

beamus.

.

radidum eft , natum fit CO'h,tin-

Quandognuidóm.siibus diiffritélo popali inbipbit,

Cum igitur, ut fup

Q

ita debeant fia proponere ut populus in fana doctrina

gere ut vulgus verba illa accipiat, juxta obvium illo-

fi

inflituatur4 & ab omni przfervetur errore, evidenter

rum fenfum, fíequitur quod prudentia requirat ut ea

e

*confequitur; " cavendum effe a talibus expreffionibus:

vel nunquam vel rariffime coram populo ufurpentur,

f

quz popülo erroris occafionem prabere poflent. Ex-

nec tunc quidem fine convenienti interpretatione qua

y

oftendat illa effe intelligendain fenfü Catholico, atque

empli gratias àb his fimilibufque: facilius quir falutem

adipifcetur invocata Maria quam- invocato (nomine)

in eo fenfü a Sanáis ufürpari potuiffe, ut oftendit Ca-

h

'Sfefu: quiacum Deus habeat juftitiam & mifericordiam,

ftorienfis Tra&. 3. De cultu Sanélorum $. 63. & 65.

& Theophilus Raynaldus, in Dyfticis Marianis,..Parte

D

dibi i& hoc mundo exercendam retinuit ju[litiam , C9

(

4niferigordiam tnatri conceffit : €3' ideo [i quis fe fentiat

3. pundto 1o. Num. 15. qui ibidem relatis nonnullis

gravatum, a fero ju[litia Dei appellet ad forum mife-

fimilibus didis, monet Num. 16. non funt tamen ijLa

Sive ut alius dicit: altera re-

;

ricordie matris ejus.

vel paffim proponenda , velabfque convenienti interpr«-

:5

Ti

"pni parte , hoceft-judicio C9" feveritate vel fibi-retenta

tatione.

vel translata in Filium , ut fi quis forte a Patre terrea-

Occurrunt in Officio Divino etia

m quædäh deDiva

D

(

tur, quia feverus; aut 4 Filio qtia judex ef! , wia-

Virgine. V. G. quod fit vita €9' fpes no[tra s advoca-

trem e

J

ta €9 mediatrix noflra; & fimilia, quz licet quodam

"us intueatur, C9' adeam fugiat, quia n;ediciigq

fenfu vere & Catholice ipfi applicari poffint, quia ta-

Jl

eft C9 mifericors.:

[

^ Denique quod nonnulli dicere haud erubuerunt,

men in fenfü proprio & primario & obvio videntur ex«

nimirum quod quinque virgine

ffatuc a loco nuptiarum

primere ea quz foli Chrifto competunt, utpote qui

lo

J

exelufre fuerunt, e€o quod. Chriftum inclamaverint di-

j

proprie eft fpes noftra & vita, & Advocatus & Media-

centes DoMwiNE DowINE, APERI NoBIs: adniffre vero

tor nofter apud Patrem; his (imilibuíque epithetis pru-

C

denter apud vulgus utendum e(t; ne fiilla frequenter

ti

fuiffnt fi Divam Virginem invocaffent C9' dixiffent

P

DoMriNa, DoMINA, APERI NOBIS. Quis enim ambigit

Divz Virgini fine congrua explicatione applicari intel-

quin hzc & fimilia alia fic expre(fà nata fint imprimere

ligat, credat illa Dive Virgini applicari in eo feníu

ti

quo foli Chriíto applicari poffunt. Unde ut pericu-

[it

popularibus ideam; quafi mifericordia Divz Virgini,

ü

magis quam Deo & Chrifto competat; .aut fàltem quod

lum illud caveatur, prudenter aget populi inftrudor,

Diva Virgo miíericordiam fübinde exhibeat, alicui,

fi id quod Ecclefia per fimilia epitheta de Diva Virgi-

ne afferere intendit, verbis apertioribus & clarioribus

cui Deus niifericordiam exhibere non intendebat; quz

j

non tantum falía, fed & blafphema effe nemo negarit.

exponat; V. G. fi populo inculcare velit, quod Diva

k

Nec refert quod forfàn qui ea fcripfere aut dixere , ali-

Virgo fit vita noftras dicet quod ipía fit quz vitam,

f

ter illa intellexerints quia dum: populus his inftruitur,

fcilicet Jefüm Chriftum, nobis protulit, quod fit ad-

non tam áttendendum quomodo verba illa do&tiores

vocata noftra, quia intercedit pro nobis apud Patrem

& Deum, ut per merita Chritliunici & principalis no-

intelligere aut interpretari queant, fed quam ideam

Ex his facile intelli-

ila populo imprimant.

Natum enim eft contingere

ftri Advocati, gratiam impetret.

uod vulgus ea accipiat non prout doGtiores forte illa

ges quomodo & qualem aliis his fimilibus de Diva Vir-

intellexerunt , fed prout verba prz fe ferunt.-

gine locutionibus fenfüm & explicationem dare debeat

?

inftru&tor populi.

ff

$. TP

di

«

n coram populo conveniat indifferenter ea dicere.yde

Q

C A-PSDU.T

III

l

San&is, que nonnulli viri San&ti dixerunt , aut.

in Officio interdum occurrunt,

fa

De errore quem calumniofe Ecclefiz afhngunt Hzre-

fü

tici;, & in quem populares fübinde prolabuntur,

Occurrunt nonnulla piörum ac eruditorum ,. quin

d.

& San&torum dicta in hac materia, quz f1 per fe con-

nimirum quod promittatur fecuritas íalutis lis. qui

C0

fiderentur, attribuere videntur SanGis ac przefertim

aliquem e Sanáis coluerunt.

(

Dive Virgini ea que foli Deo ac Chrifto competunt;

N

aut eam füpra Chriftum quodammodo extollere, aut

$. I

faleem equare videntur. VerbiGratia; hac Petri Da-

fi

miani ad B. Cirginem Serm. I. de Nariv. B. M. V. ac-

Oflenditur quod non fine atroci calummia ejufmodi ei*roj'

a

cedir enim ad illud aureum humance reconciliationis al-

Ecclefie Catholicee adfcribi poffit.

tü

tare, non folum rogans, fed imperans; Domina non

E

n

ancilla, & a S. Brigitta L. I. Revelationum Capite I.

retici noftri temporis ut dodtrinam Ecclefiz de

pn

hzc dictaleguntur: Dolor Chrifli erat dolor meus, quia

H

culu & veneratione San&orum reddant odiofam,

ipfi non verentur adícribere, quafi omnem folidam

fa

cor ejus erat cor 1eum : ficutienim Adam C9' Eva ven-

p

diderunt mundum pro uno pomo; fic Filius meus C$'

devotionem, in quibufdam externis devotionis exer-

blïi

ego redemimus mundum quafiuno corde.. His annume-

citiis erga Sanctos, ac przcipue D. Virginem, con-

ftituat; addicatque certam falutem illis qui aliquibus

H

rari poffünt hi vulgatiffimi verficuli.

i

ejufímodi externis pietatis exercitiis aliquem e Divis co-

Hinc lactor ab ubere: hinc pafcor a vulnere: .

luerit.

"

hh

Pofitus in medio ( Nimirum inter vulnera Chrifti

Et quidem recenter unus illorum famofiffimus Mi-

[

& ubera matris) quo me vertam nefcio.

nifter Jurieu, in libro Gallico cui titulus: Prejugés

In hoc dulci dubio, dulcis eft collatio.

legitimes contrele Papifine, parte 1. Cap. 33. oftende-

li

PJ;'(

re contendit Eccle(jam Romanam reprobatam effe hoc

Hec & fimilia qux apud nonnullos San&tos occur-

titulo; quod omnisab eaexulet folida pietas; totu*'in

?l

hoc verfans, ut indicia conquirat & conglomeret,

J

runt, fi juxta obvium- verborum fenfüm accipiantur,

(q

omnino infinuant Divam Virginem non tantum füp-

quidquid de ejufmodi pietatis externis exercitiis non-

nulli particulares fcribant aut dicant, vel etiam popu-

(0

plicare Chrifto, fed ut Dominam imperare. Item ip-

emifíle;

z ilorum

T

lo peri'uadgant, impudentiffime toti Ecclefi

famuVi'rginem una cum Chrifto mundum red

L

. parti-

D& veENfRAaTIONE SANCTORUM'ÉC,

133

Dfo.

tf

particulariutmi fada di&taveaffingens ; qua(i ex particu-

Fideles in untim- cónfcederati-mutuis precibus ju?&nr

np()

laribus aliquorutn factis aut dictis, & non potius ex

tur, & mutuis exemplis ad , gpera pietatis, & przci-

t d.

fidei formulis, atque Conciliorum Decretis quibus

pue ad faciendas virtutes.illius. San&ti, quem, in fpe-

'fenfüm füum Eccle(ia proponit,: ejus doctrina haurien-

cialem fu. Sodal

tf

da effet. Hos fontes fi confülerent Hzretici ; com-

ltäïls P.atrom?m elegerum provoaen-

illg

pertum ip(is foret, non fine calumnia Ecclefis Romanz

9. III.

W

eju(modi do&rinam poffe adícribis immo facile intel-

!

ür,

ligerent fimilia fcripta aut di&a, quz falfam illam de

Il. circa Confrater

| Q-u?ci ,Cïleinæä.r VI

nfifätex .b?fervdn;

Qug

'externis illis pietatis exercitiis ideam in populo fovent,

duim ylecreverit.

LQue

'non tantum ab Ecclefia non probari, fed €

.tiam pofiti-

Clemens VIIL in Bulla

Q

've improbari & damnari.

qua incipit ,Qz)zi*ciamque &

6f,

* "Quemin finem hic füfficiat b

ina e Belgii noü'yri Con-

habetur T om. 3. Bullarii

Rom. pag. 160.. pro . recta

Conífraternitatum adminiítration

qrte

'ciliis Decreta afferre, qux omnem iftam hzreticorum

e.ftatuit fequentia , 1,

ll

N

'ealumniam confundunt. Primum Concilii Camera-

Unam tantum in fingulis locis ejufdem nominis velin-

ifla

cenfis anni 1565. quo przcipitur ut doceatur. populus

Ítituti erigi polle, accedente femper Ordinarii con-

n

abominandam effe eorum vanitatem. ac füper[titionem

fenfu.: aquo etiam . fraternitatis Statuta examinanda

qui certe pollicentur nonex hac vita migraturos fine pe-

& approbanda funt ;.

quz. deinceps .ejufdem Epiícopi

J

nitentia C3' Sacramentis.eos qui hunc illiumve ex Divis

Decretis, & moderationi & c

?

coluerunts qui-fecuritatem in vebus gerendir fortunce

femper fübjecta maneant.

orrepþiqni in omnibus

n

d

Q

certum ac optatum eventum eifdem committant.

2. Non pofle promulgari Privilegia, Indulta, Gra-

Alterum Concilii Mechlinienfis anni 1570.titulo de

tias aut- Indulgentias nifi

u

prius ab Ordinariis recog-

Q

indulgentiis, quo monet pios füos filios circumfora-

nofcantur, qui adhibitis duobus de fuo Capitulo illa

qis quibufdam, aut etiain cum privilegio impreffis l-

juxta Sacri Concilii Tridentini Decret

a, promulgan-

Qui

da decernat. -

di

bellis temere fidem adhibeant; qui ex levibus aut fuper-

Jlitiefi* caufts. incertifque vevelationibus .. immodicus

3. Eleemofynas a Confraternitatibus colligendas jux-

Drü

(

CZ plus cque exorbitantes pollicentur indulgentias, po-

ta formam ab Ordinario praícribendam: ficque colle-

tiffmum |ft promilfiones. continent. certorum effectuum,

&as expendendas effeé in ornatum | Ecclefiarum , aut

tel

qperieulorum -fcilicet evitationem, a gladiis, a tormen-

níi

alios pios ufus , arbitrio Ordinarii locis ut omnes in-

M

tif, ab aquis, a pefle, aut liberationem certam a Pur-

telligant Czleftes Ecclefiz Thefauros non queftus aut

Betorios quemadmodum C2' Miffis quibu[dam C$* pre-

alicujus lucri gratia, fed pietatis & caritatis excitandze

l0f,

fgi

cibus certo numero vetitandis afixas alicubi videre licet.

cauíà, & Apoftolice Sedis benignitate Chrifti fidelibus

Do&trina binis hifce Decretis contenta fifrequentius

aperiri.

bus

JiVà

'populo exponatur, & hzreticis calumniandi materia,

4.. Confeffarios etiam regulares, a Confratribus eli-

& popularibus ne in deteítabilem illam fiduciam aut

gendos indigere przvia approbatione Ordinarii loci.

i1lly

N

ffuperl*cittionem prolabantur, occafíio fübtrahetur.

j. Confellariis Confraternitatum. non competere

facultatem abífolvendi Confratres a refervatis Sedi A-

em

DI E

nQ

$.

poftolici aut Ordinariisloci 5 pretextu privilegiorum.,

Ex his conítat quod Epiícopis fpecialiter incumbat

J

du COnfratärm'tate: inferant praditium errorem.

I

Contraternitatibus invigilare atque providere , ne quid

in legibus aut Statutis Confraternitatis religioni Ca-

t

Przcitatus Minifter Hzreticus, volens Ecclefize Ro-

tholice folidaque pietati adverfüm occurrat ; nihilque

manz affingere jam di&um errorem, in füb(idium ad-

populo proponatur, quod illis perniciofi erroris oc-

ducit confraternitates; qua(iipíà in earum externis ex-

calionem dare poflet. « Cumque Parochi (int Epifco-

ercitüis folidam integramque pietatem conítitueret ;

porum in regimine animarum coadjutores, indubie

cum tamen

(emet Minifter in ihitio (ui libri fateatur

& hi invigilare debent, ne occafione Confraternita--

neminem e

i

bonifenfus in Ecclefia Romana qui non

tum populus fibi concreditus in falutem, in errorem

?

fateatur ejufmodi fraternitates non effe utiles, nifi ad

prolabatur.

n

füummum ad fovendain & nutriendam devotionem Fi-

Ufy

delium & fimplicium: quibus verbis, velipío fatente,

convincitur quod in Ecclefia Romana nequaquam cre-

n

damus in Conftaternitatum exercitiis etfentiam confi-

M ASJUESUE I

IV,

ftere folidz pietatiss fed quod ad fummum illa habea-

mus ut media quibus fimplicium pietas juvatur & fu-

De quibü(dam didis quz errori, de quo Capite fu-

ftinetur.

Verum quidem eft in ejufmodi pietatis ex-

periori, occa(ionem care poflent,

or

ercitia, uti in alia quzcumque etiam fandiflima infti-

tuta poffe interdum abufüs irreperes fed propter eo-

$.

I.

rum abufus, legitimus eorum ufus culpandus non eft;

i

prout jam advertit /Egidius Carlerius Decanus Came-

De iis que de S. Barbara referuntur, €9' ditlo

racenfis, in oratione habita in Concilio Ba(ileenfi, ubi

errori favere videntur.

T»

agens de Confraternitatibus, aits Revera nom efPdu-

h

bium quin multa mala fub hac fpecie pietatis, parentur:

E S. Barbara legitur , ait Colvenerius Do&tor Theo-

D

puta, que[lus: illiciti , deordinati favores , audacia

logus in Academia Duacen(i, in notis ad librum

j

peccandi; C9' multa fimilia.

Verum non funt de fe illi-

fecundum Cantipratani de apibus C. XXV. N. 25.

3

)

citc confraternitates ipfes immo titulum habent hone-

quod quicumque eam coluerit, Sacramentorum

flatis C9' parere po[funt fruttum.

Nam frater qui ju-

5

Confeflionis & Euchariftie particeps efficietur ;

)

i

vatur afratre, e[l qua[i civitas firmas Proverb. 18.

antequam ex hac vita demigret. Hinc eft quod in

/

Licet enim fuffragia Ecclefice profint omnibus in unitate

» Francia & locis adjacentibus ; S. Barbaram matrem

»»

:

ejus exiflentibus ex parte caritatie, que . non quarit

Confeffionis appellent; adjiciantque laici pene om-

4

IH

que fua funt , fed facit omuia communia , ut dicit Apo-

29

nes, in Confef

lione generali que przmittitur Sa-

lolus : tantum ex parte intentionis hic quibus appli-

)

?

cramentali, hxzc verba; Er Domine Santde Bar-

jj

cantur profunt magisquam aliis. Et per hoc in[litutee,

5

bare, matri Confeffionir. ** Ha&enus iile

quibus

conce[Jee vel permiffce funt fraternitates ipfe. KHac.ille

additur a Dorcando L. 4. Chronici Carthufianorum

om. 12. Concil. p. 1213.

Cap. 3. qued huic S. Virgini fuus fponíus dederit in

& laery-

. Legitimus proinde, Confraternitatum qfus e[fc, qt

maneze ut eam colentibus nunquam extrema.

m'ola

154

ASXpDagAQTIUÉ AVUGDTBSIm6 U

0

rto

d

8il

xnófá- Confeffi

*

efatürá fit. ^ Tifüper'in libellis idia-

4

?

tuntur. .Primum quod 3ä;- :»B;.:Virgine;,aLrgïelatum- fuiffe

mate vulgari conlcriptis , *X 1

ti Jaicorum man bus paf-

dicitur B. Simoni Srock ; his verbis : Dilettiffume mis

hi

recipe hoc tui Ordinis Scapulare meum, Confraternita-

mfh

fim ver(antibus fcribitür- : Cürm effet martyrium con-

h

Jürninatura , -poftulaffe a Deo ut : fuccurrere-po[Jet. exi-

tis fignums; tibi C9' cunctis Carmelitis privegium, in

j

D

quo quis moriens cetermum non patietur incendium.. Ec-

flentibus in extremo vitee difcrimines ac refponfum ac-

plll

cepiffe , Deum fatturum quodcimque cultores ejus effent

ce figmim falutiss falus .

j

patti fempiterni.

4

;'zz p&ricu&is y fædu.f pacis ö"

t

rogaturi; inter quz haec duo fpecialiter referuntur. 1.

Quoed liberet a fü

bitanea-morte, neceffariani peccato-

Alterum a D. Virgine

revelatum effe dicitur Joan-

pil

rum remiffionem impetrans;

2- Quoed fuos cultores

ni XXII. & ab eodem, ut volunt, expreífum, in Bul-

s Pceni-

non finat migrare ex hac vita fine Sacramenti

la quz vulgo Sabbatina. dicitur : Illudhoc tenore re-

tem

ferri & proponi folet : quod qui in Santla perfeverabit

jnte

^

tentizy Eucharittie, & extrem« Undionis. ; Hxc &

fimilià?qua'in hujufmodi libellis leguntur,- eam indu-

-obedientia, paupertate, C9' caflitate, vel qui . Santlum

ter

