Generalis bauc ipJam petat. — Heec fuut. qu& mibi €?

jubeantur acta Bruxellas. deferri cum | Affeffore qui

Patri Cansmanno oidentur omnia nece[Jaria, ut caufa

caufam inftrruxit, Spero quod expeditio in Concilio

b&c tanti snomenti feliciter terminetur.

Fefiro inte-

Status fit obrenta ad inftantiam D. J'aupaiz. — Quisfit

rim longo aturiori judicio , ceu mevitiffimi Overde-

futurus cras Re&tor (c) incertum eft, Oremus.

tati ia Kaufolens, lilentiffrme omnia fabinittimus qui

Totus veftrer. — dutonizus, 30, "4dugufli 1707.

Jubfcribimus €rc..— A Cinck.. P.Cansmans. Frater 742-

touinus [ua dovfo bujus facileadfcribet , £? ulterius vos

EPISTOLA. XCIV. -

.z'nfowmbz'ï-.

5f. A*uguïïi' 1707.

Efpenius Erkelio. De juribus Cleyi Ultrajetlenfis , .

- (P.S. folius D. van» Efpen).

Ob ea quz de Re-

M

fivenue vindicandis.

Gore intelleximus, uti vobis füpra fcribit D, Cizck,

acceffi D. Affefforem , qui alra fatis verba habuit cum

Ampl. & Conf. D. Ad Litteras ve(tras ultimas de

D. Rectore füper fuoagendimodo. Ipíe tamen mihi

&hujus menfis, refpondet D. "ptozzzus: ha&tenus -

fignificavit, non apparere periculum quod Re&tor

bi non videri quod cedere debeatis inguietorum ho-

aliquid fit fa&urusin caufa (üfpenfionis: quia acta om.

minum conatibus,

Adlaborandum ef(fe nervis omni-

nia iftius incidentis fünt apud ipfum Affefforem: &

verifimiliter cras mittentur Bruxellas ad Advocatos.

bus, ut Zes forts (4) pergant vos ftrenue adjuvare,

pellendo e füis finibus inimicos omnis juftitiae. (e)

Interim ipfe Alfeflor, vehementer optat quampri-

Preporentes illos poffe , fi modo fortiter velint, per-

mum rglationem fieri ; & ut Reétori injungeretur ut

ficere, ut vana fint illorum fulmina : comminantium,

omnia acta cum Affeffore Bruxellas mittantur, ur Le-

€tura incipiat : omniaque incidentia qua adhuc inde.

& fine viribus ira. . Oportere vos (ic tanquam pro fo-

ci$ £? aris decertare pro Capitulorum veftrorum juri-

cifa pendent, juxta formam ab Univerfitate oblatam

bus: futurum alioquin, ut miferrimam & Ecclefie ve-

& a Concilio acceptatam decidantur,

Hoc pacto

ftree perniciofiffimam fervitutem fervire paulatim co-

claudentur manus Rectoris, & cavillationes facilius re-

.

gamini. À viro(f) quem obtrudere vobis moliuntur,

[cindi poterunt, — Oremus fzatres,

"Totus vefter.

"dIntoniuut.

noneffe ullo modo expectandum falutem in Ifrael, ta-

metli promitteret montes aureos; rem hic agi longe

EPISTOLA XCII,

maximam, Singulari vobis deberet effe folatio, quod

Ícandalis atque tumultibus nullam coram Deo caufam

Efpenius G. van de Nefc.

detis. . Verendum efTe ne multo plura & graviora ma-

la Ecclefiam ve(tram deva(tent, fi jam non oppona-

tis vos murum pro Domo Dei. — E(Te, inter vos, (quod

Adm. R. D. Multum timemus ne Rector tollat füf-

Dei gratia eft). viros eruditos, probos & conflantes,

penfionem principalis auctoris; atque hinc plorietur

qui propter minas hominum non fint receffuri a recto

fe in caufa triumpha(fe. Hodie füb meridiem, ipfe

tramite: Tales forfan poítea non femper habituram

quafivit acta hujus incidentie apud D. Affefforem ;

Ecclefiam ve(flram, uti nec favorem

rdinum Prz-

indicavitque fe illa velle hic terminari, affumptis Af-

potentium,

Ceterum rogamus, ut ftatum rerum &

fefloribus bene vifis: neque monuit quidem ordina-

confilia veftra dienemini nobis fignificare, ut hiscone

rium fuum Affefforem, ut Lecture intereffet; & ali-

formiter mentem noftram poffimusaperire. "(Circum-

unde fcitur quod omniao velit aliqua Decrera ferre,

ftantie rerum vobis quam nobis fünt notiores, quae

quibus:poffit favere &c. Unde avide exípectamus

fortaffis poffent exigere aliquid hic& nunc, ad majora

interdictum de quo in fuis ad D. Lamberti. (a)

mala impedienda, e(le permittendum, — Vale R. V.

Putaveram quod heri DD. Deputati (/) Bruxellas

humillimus famulus.

iviffent ad promovendam expeditionem ; fed audio

N. N. 13. Nov. 1707.

4) Presbyter, Procurater, & deinde Re&or Colle

gii Adriani Papä.

(^) DD. Goerbals ( Geion Deputati ab Univer

fitate.

(€) D. vau den Steen, Praefes Colle

rdines.

gii Milii Re&or electus eft die 31, Auguftf;

(4) Praperenzes Faderati Belgii O

(e) Jefuitas: qui revera ex Provincia Hollandis e

xpulfi funt die 1. Julii 1708.

(f) Ab Adamo Daemen, Archiep.

Adrianopolitano, V

icario Apoftolico Feederati Belgi

nato,

ji, invito Clärö nomi

- supplem, Oper. F'au Efpeu Pars Iil.

P2

EPISTOLA.-

Errsrort EsprNro PrEcULIARES,

500

EoBd 5 T.O LA . X«.C. V.

D, Verjcharen: tdi;'l fuo quam Efpenii ? Melis nomime, R. D. Erkelio, Appellandam a comminatione

ibfriuendum . fi cen[ure poft appellationem

Cerzfuïaïz;77zä "ec a junctiomibus «

erantuv.

f

quä!

"Admn. Rev.8?. ,Ampl. Dotnine,

Zo aanítonts hebik UE Brief van den 2.

dezär enz,

Litteras tuz;s 2. bujus menfis diedatas, tiodo D. 7

Cen

voorgelezen aan Myn Heer Antoninus.

Zyn Eerw,

tonmipo prelegi: 1rputat appellationem in formàá, quant

fum

zegt, dat'er zoo haaft als het mogelyk is, eene ap-

celevriue potef? , faciendam effes &?. Domino Buffo in-

u /

datic

pellatie 27 forzma moet geíchieden, en geinfinueert

finuandam * Hoc uece[fe effe fievi, priufquam commina

worden aan den Heer Daífius , dat deze appellatie

£a excommunicationis feutentia feratur, quod juxta om-

pOfl

moet gefchieden eer dat het zoo gedreigt vonnis van

ues Canouiffay appellatio a feutentia conminata, babeat

jati

excommnunicatie te vooríchyn koome, om dies wil

vim [a[penfioam excommunicatioris.

INou [fic a lata

hil

dat 2uxta omnes. Caueniflas appellatio a fententia com-

Jeutentia excommunicationis appellatuv cum effe&tu fuf-

fulo

sünata babeat vim fufpenfivam. excommunicatiotis ;

penfivo, ( De bac materia loquitur Efpenius Jur.Eccl.

&l

om fic a lata fententia excommunicatiomis appellatur

Univ. 3. p.tit. de 4ppell. Cap.3.) — "4ppellatio fieri po-

ben

cum effe&u fajpenfivo. . Hier van handelt Myn Heer

:efl a Pontifice male informato , ad eumdem melius

mu

van Efpen, Juris Canonm. Unmiv. p. 3. tit. de appell.

informandum.

IVovi etiam 'udices petendi funt , qui

Cap.3. De appellatie kan gefchieden a Peztifice male

vetn totam judicare queaut , cum proteffatione babendi

informatoad eundem tnelius anformamndum. | €Men moet

pro zullo €? invalido quidquid aliter fiet. (a) —^ Motiva

ook op nieuws Regters vragen, die van de heele

nullitatis invenier 2g Anatomie de la Sentence contre

zaak konnen oordeelen cum pvoteffatione, van alles

le P. Quesnel, fol. 130. & feqq. — /?ud autem certum

voor zullum en imvalidum te houden, het geen 'er

? $ Jaltemmornitoriales i2 forma prtus emittendas e[z.

anders zal gedaan worden, Redenen van nullityt zal

Hac ia cau[a, quidquid in mea poteflate evit, libeuter

UE. vinden in de azatomie de la fentence contre le P.

Jufcipiam, — Preter inaterialia ex Patre Quesuel citata,

Quesnel, fol.130. €? feqq. . "T is altoos zeker dat 'er

aliqua etiatn alia forta[fis perquivi po[fent. — Quod vero

illi

ten minílen smorzitoriales i2 fortna moeten voorgaan.

pertinet ad formulam , modumque . talem appellationem

fed

In dezezaak wilik geernealles doen dat in myne magt

ac proteffationem inflituendi , Yudem me iflarumverum

is. Boven de materialia, bygebragt van P. Quesnel,

effe nou diffitebor,

lib

Domino etiam zdntonito, tamgvra-

cell

zou men miífchien nog wel eenige andere konnen

vis fratris ipfius morbus , quam Motivum juris Zzcau-

opzoeken.. -Dog wat belangt de formule en de ma:

Ja P. Defivant nondum perfe&lum, snaguo impedimento

VIS

nier van Zoo een appel en proteflatie op te ftellen ,

Juut: Mibi tamen pravepit ut bec bodie ad te fcviberem;

du

ben ik ook niet ervaaren.

Heer Antoninus heeft

&os poffea, cum primum fe dedevit occafio , bac de veco-

regenwoordig ook merkelyke beletfels , niet alleen

gitaturos, fi modo de illius flatu &9 civcumftantiis cer-

del

om dat zyn broeder zwaarlyk ziek is, maar ook om

£ioves t10$ fecevis, — INullum ommino: dntomimo dulium

du

dat het. Motioum juritin de zaak van P, Defirantnog

ef), te nequaquam a funtlionibus tuis abflineve debeve,

niet voltrokken en is. Zyn Eerw, heeft my gezeid

ff fovte Bloudus, ( INuntius) via fatli cum ceufuris in-

die

lnl

dat ik UE. evewel deze dingen van daag. zou fchry-

Jliterit: idem etiata feutio cum D. Melis. quinon putat

ven, dat wy dan veerders mer d'eeríle occafie op

Blondum ad cenfuras ventuvum effe, - Quod fi fa&tum

h

deze zaak nog zullen denken, als UE. maar de goed-

It

Jfuevit 5 vereor ge aliquid inde eveniat mali. — Hoc 1no-

fol

heid gelieft te hebben van den ftaat en de omítandig-

lefum ef : fed multo pejus futurum eff fi Domini ceffe-

heden van dezelve ons te laaten weeten,.

Heer An-

Yit.... dNon omittam quig pro te 9 pro felici tauta

f

CQ

toninus zeid zonder de miníte twyfelinge , dat UE.

rei exitu multum precer.

al moet blyven voortpgaan in uwe bedieningen,; indien

hi

Blondus via fa&i aanhoud met cenfüren: dit is ook

(«) Efpenii confilium executus eft Ciel'üs Romano Catholicus

pl

Belgii Feederati , die decirna Aprilis 1709. edendo celebrem Pro-

Til

myn gevoelen en ook dat van Myn Heer Melis, die

teffarionem Gtc.

niet en gelooft dat Blondus tot cenfüren zal koomen,

de

Die cenfuren zouden al kwaad konnen veroorzaaken,

Q

Datisraar. Dog het zal nog tienmaal erger zyn,

p

indien de Heeren koomen te wyken. Ziet hiereen

W

teítimonium voor Guill. Smets.

li

Hy zou geerne in

ons Collegiekoomen. : Doghy is niergepromoveert.

Een examen heeft hy onderítanden.

Maar hy heeft

E

zoo flegt gedaan dat hy tot het tweede niet heeft der-

h

ven koomen. . Hy ziet 'er uit of hy niet wel wys en

n

wasS.

W hebben zulk volk niet van doen,

UE,.

d

heeft nu anderedingen genoeg inzyn hooft, lkzou

Ti

hem maarregtafwyzen. Voor zekeren anderen Stu-

ft

dent, die nu woont in 't Seminarie van Mechelen,

ü

heb ik nog niets bertaalt.

Ik hebbe aan de Oratoors

doen zeggen , dat dien Student in onze Hollandfe

Vi

Kerk zou moeten koomen dienen als hy ontbooden

d

zoude worden, dat ik anders niet van zin wasiets voor

hem te geven, om dat generaalyk wy geen gelt en

hebben ten zy voor de Srudenten die volgens de ze-

kere intentie van de Fondateurs, in die Kerk willen

dienen, Sedert heeft my niemant meer aangefprooken

UE. ziet wel dat ik ditalles met

wegens dien Student.

veel haaíftigheid gefchreven heb. lk zal niet manquee-

ren voor UE.en voor eenen goeden uitval van zo groo-

te zaak te bidden. lk blyf Ampliffime Vir.

l

il

UE. ootmoedige Dignaar N. N..de&n 4. Dec. 1707. |

]

EPISTO-

ErrsToLE EsPENIO PECULIARES.

301

EPISTOLA. .XCVI

EPISTOLA XCVIII.

Cygnao (a): De Cenfuris,

Erkelio: De nullitatibus Cenfuve.

E. D. Doleo de afflictiffimo & turbatiffimo Eccle-

Rev. adm. ac Amp. D. Perlegi, una cum amicis,

fiz ve(lrae (tatu; neque medium cotnpofitionis video,

que ad me mittere dignatus fuiíli. Placent qua ha-

quamdiu R. Curia manet adeo pertinax.

étenus impreffa funt,

Mirari autem fàtis non pofTu-

Quod de Cen(uris (cribit, non credo quod adipfas

mus pracipitem & inauditum modum a

gendi & pro-

Ceníuras mox via facti profilient. . Sed puto quod ad

cedendi D. Z/ondi . ( Butfi ).

Nullitates fententize, e-

fummum mandabunt. füb peena excommunicationis ,

tiam infpecta duntaxat ejus fola forma, adeo funtevi-

ut Zzcarzum (L) agnofcatis; quo ca(u poterit appel-

denres ut nemo eas videre non poffit. . Ex impreffis

atio a comminata Cenfura adjunctis rationibus inter-

video quod eas exporiere intendar,

lllad ex ejus lit-

poni. Sed hactenus non video , quid juvaret appel-

teris confpicimus, quod pratendat terminum 24. die-

latio, imo ea ridicula eítimaretur , cum hactenus ni-

rum numerandum e(fe a tempore facte affixionis;

hil fit a&tum, autulla facta comminatio,

Quare con-

quod duobus ex capitibus valde exorbitans eft,

I,

fulo ut in patientia expecter, quid Deus daturus fit:

Quia impoffibile fuit quoda die affixionis Monitorium

& fi quid novi occurrat, fignificare dignetur, & li-

five citatio potuerit ad veftram notitiam pervenire:

benter confilio & opein quo pofIumus, vobis aderi.

mus.

certum autem eft terminum in citatione prafixum

non poffe computari nifi a tempore quo notitia cita-

8. Zulii 1708.

tionis haberi poteft; & inde eft quod dicatur termi-

num non incipere, nifi ab infinuatione, eo quodante

EPISTOLA XCVII

infinuationem ejus noa poffit haberi notitia. 2, In

ipfo commonitorio non dicebatur utrum facta effet

Erkelioe: De rhodo a

$

reudi circa cenfavam in ipfum

Erkelium illatam.

affixio , vel quo die effet facienda ; adeoque fi a die

affixionis fuiffet computandus terminus, non poterat:

Rev. V. fcire quo die comparendum effet, quia (cire

Amþ. & Cont.D. Exveflris intelligo vos efTe ex

non poterat, a quo tempore terminus inciperet cur-

ilis, quibus datum eft non folum ut credant in ]. C.

rere.

fed etiam ut

ro illo patiantur. Quantum in meerit

Notandum praterea quod ipfemet Z/ozdus fatea-

libenter con

"

eram quidquid ad fedandam hanc pro-

tur aí(hxionem Commonitorii demum factam fui(Te vz-

cellaam conducere poterit.

gefima tertíia Decemb, & featentiam latam fuiffe deci-

1. Necelfarium erit, ut totius hujus tragedie bre-

:na fexta Januarii,

Cum autem certum fit nec diem

vis hiftoria texatur , & füb nomine veítro ; per mo-

23. Decembris , id eft diem afhxionis; neque diem

dum AMauifefii , etiam idiomate Flandrico publice luci

[

16. quo prolara fuit fententia pofle compurari in ter-

detur. (c)

mino prefixo , eo quod, juxta vulgatiffimum & re-

.2. [n hac nullirates hujus Cenfurze , que admo

ceptiffimum juris principium, notoria praxi compro-

dum manifeftae & multplices (unt, erant demonílran.

batum, & in ratione naturali fundatum, 4ies fermini

dae.

Aliquàs que mihi occurrent vobis indicabo.

809 computeutur in terinigo, evideps eft quod fenren-

Interim quod ad refolutionem Facultatis juríum atti-

net, non video fpem elle eam obrinendi. Cafum

tia contumacialis füerit pronunciata antequam expi-

raffet prefixus terminus 24. dierum ; quia inter diem

tamen formare conabor fub nominibus incognitis, &

23. Decemb. & diem 16.

Janua)rii intercedunt dun-

folam nullitatem provenientem ex non expectato prae-

taxat 23, dies completi.

Xo termino urgebo ; & fuper hoc ca(u fic formato

Hec adnoranda duxi, licet credam a vobis hac

conabor aliquorum mecum Doéctorum habere reío-

pleraque alia effe animadvería; quia interdum fitmilia

lutionem,

Quandoquidem adeo manifefta fit multi-

cum (int facti & juris pofitivi excidunt, vel fuübinde

plex zullitas hujus pratenfze Cenfurz , neque haéte.

non occurrunt,

nus in partibus veftris fuerit publicata , imo ne qui-

Quantumad approbationem cafus per aliquos Do-

dem , ut oportet, juridice vobis infinuata, judico

&ores, judicant amici, omnibus attentis, eam non

quod veftra Dominatio debeat intrepide in omnibus

efTe ab illis petendam, quia pravidetur, quod fine

procedere, nulla hujus Cenfüra habita ratione; nec,

majoribus incommodis ea obiineri non poffet. Si

vel uno momento , propterea a fuo. Minifterio defi.

autem meam credat poffe vobis prodeffe, fpero,

ftere, . Nec dubito quin hic veriffimum fit quod dixit

per Dei gratiam, quod non erubeícam veritatem.

Gerfonius, eff quandoque meritorium ? bonorificum

. Oculorum infirmitas hactenus parum vel nihil re-

Ecclefie. poteflati, quod tali Pralato iu faciem vefifta

ftituta eft, Det Deus ut dum hanc infirmitatem cor-

tur , ut Paulus Petro.

Vide Tractatum de Cenfuris

poralem vult a me patienter füftinendam, dignerur

in 24. 1709. p. 287. ( Cap. VIIL. $. 7,) unde nec

in me minuere tenebrofafh cupiditatem, & augere

de dimittenda ftatione cogitandum cenfeo ; prout

luminofam charitarem : quod ut affequar preces & ía-

nec plures Sancti, (vide "Tractatum) nec alii con

crificia veftra expoftulo, qui füm toto affectu, Rev.

fratres veflri ob fimiles de fynacgoga temerarias eje-

adm. Domin. veítre

j humillimus famulus & ad Ob,'

€tiones gregem fuum deferuerunt.

lnterim D. O.

fequia paratiffimus.

M. rogabo ut hanc tempeftatem ia veítrum , & o-

"Intoninuy.

vium cure veflrze concreditarum , profectum ce-

:

dere faciat. Subfcrib-or.

Lovauii $. Martii 1711.

"dIutominus,

7. Febr, v711,

— (4) Cygnaus, uhus erat e Clero Eccle(ie Batave

(^) D. Adamus Daemen, Canonicus Colonienfi

; nobisaliunde incognitus. Forte nomen eft 'aï'cititium,)

$, tuuc erat Vicarius Mpoffolicus Belgii Feederati, a R. P. nominatus, fed nec a

Clero ele&tus , nec a Supremis Dominis admiffus.

(c) Hoc confilium executus eft Erkelius, edendo tum F

landrice tum Latine Manifeffum füb hoc titulo:

omnes cordarofque Carbolicos, [uper Excommunicatione fu

Admonitio ad proä&s

b nomine Reverendiffi

mi azque Illuftriffmi D. 3oannis

Baprifle Buffi, Pon.

rificii apud. Colenienfes Nunrii dc. adverfus

Joannem Ghriflianum Erkelium

edita, dg 16. Tanuarii v711,

fgnata per 3. C. Erke.

Hium .U. L. Fcclefie Romano.Cazbolice Ul

Delphis-apud Heur,

Rhenanum 13711, cum approbatioue,

in 4. pag. $9.

zrajectenfis Canouicum &;yc,.

EPISTOLA

$02

EpisTorx EsprrN:0 PxcULIARES,

M

EPISTOLA XCIX.

quique coguntur abfolutionem a4 cautelam faltem

foni

petere, & (e tandem fuübmittere.

Refponderi potfet

a

Eidem:- De eodem "argümenïo.

Illuftr. Nuntio , minime opus eífe ut abfolutio ifta

ccnfii

&d cautelam petatur, fi quoad primum ineatur con-

Ü

' Adm. 'R»;D. Adeo noturm äpud omnes eft dies fer-

cordia.

Poftquam enim omnes fe exhibuerint filios

pofui

suimi nom computari im tevimüno, uteam in rem velle

Obedientize, nulla caufa füpereffe videtur , cur non

Hs

adferre textus vel auétores, eflet ténebrás luci ob-

impendatur ipfis abfolutio.

Nec -exempla defünt,

fundere,

Qucd

Unde ne forían per textus vel auctores

ubi hoc factum fit; V, G. in Patribus Bafileenfibus.

fioQe

rem per fe notoriam & ubique in praxi recepram

Hac omnia maturiori veftro fubmittimus judicio;

qdda

videremur quafi dubiam velle adítruere , cenfeo uti

Deumque orabimus ut in tanto negotio , viam veri-

& d

& hi quos coníülui , hic effe abftiaendum ab omni

tatis ac pacis oftendat.

Subícribo pro Clariffimo Et-

textuum aut auctorüm citatione, fed tánquam con-

od

Posiovi ) il

mus vefter farnulus. 7^ Opffraez.

er

ftantiffimum & ab omnibus admiffur juris principiutn

j v-o'vmzii 6. AAugufdi 1711.

effe fupponendum. Neque formula in commoni-

laruf

ipit

torio vobis communicara diverfa eft à communi fly-

EPISTOLA CL

lo & formula, que in omnibus paffim citationibus

aq

exl

adhibetur,

plici fubfeviptione Formulavio poft B.

- Folium a vobis nobis commuriicatum ad inftar pree-

He'uj?üia : Defin

ViNEAM DowiNt,

No

cedentium placet.

qud

urm

Placet quoque ut in Epiftola feparata commonito-

Rationes amici viri tan'äem a 14. circiter cïi&bus cöm-

rium fpecialiter refutetur; & ejus nullirates annoten-

municat&e amicis fuerunt 5 fed fcrupulos non abftule-

fadu

tur, & in fpecieáac fingulatim deducantur.

runt, lllas per amicum virum C. communicatas jam

$i quid ulterius a me fieri defideret, libenter mé

tam vobis fuiffenon dubito, cüm ab o&tiduo ipfi hinc

ti0;

miífa fuerint, m

Ub

impendam. Utinam poflimus paffionum ChriítiefTe

;hiqw illas exfcribendi non fuerit

partieipes, & aliquid pro veritate pati! Maneo.

Océafio.

m

"Totus veíter.

"Intonnus.

jute

Sciupulus àmicórüm pïei*umqtïe' primarius eft,

Lovanii bac 1$. Martii 171 i.

quod Pontifex adeo expreffe afferat fefe requirere ad

P

fincere jutandunt, ut quis judicet interius propofitio-

rum

EPISTOLA C

nes illas in ipfo fenfü aü&toris effe damnaras; proin-

elle

dequeillum qui quocumque modo feü ratione aut mo-

Del

Eikelz'o: De Con'fitizfioize VxNEm -DOVQM'IN'L

tiVo vere dubirat, & confequeürer. prüdenter judica-

pori

re nequit, ftanteillo dubio, heerefim illarum V, prop.

ties

Ampl.D. Videtur nobis fimpliciter fübfcribi nofi

fid

in fenfü obvio libri non continari , licite didtum ju-

poffe Formula ad nos mifTze, eo quod per eam ad.

rámentum préftare non pofle, Dico prirmariurn il-

cer

mittitur fimpliciter Conftitutio Zzzeam Dotnini &96,

lum effe , quia licet ex rationibu$ tüm noti illitis ami-

bus

qui dum admittitur fimpliciter , videntur admitti

&i, tum eX Epiftola Paítoris illius Galli , aliis textibus

fid

omnia, qua in ea afferuntur. . Afferuntur autem iü

Bulle (Zzeam Domuni Sabaoib), feorfüm fpeétatis,

plu

ea tria hec.

1, Condemnatio quinque Propofitio-

in rigore folutio dari poffe videatur, quz faltem pro-

num. : 2. Factum Janfenii, feu quod quinque Pro-

bet factum definitum non effe &c.

Ínterim nullaai

pofitiones in Janfenio contineantur.

3. Quod quiju-

plaufibilem rationem adducunr , qua probetur quod

rat, debeat interius judicare doctrinam hereticam li-

Pontifici moderno fatisfiar plene ab illo qui dogmati-

bro Janfenii contineri, Porro factum Jan(emi admit-

bus fidem, fa&tis reverentiam , inobfequiofo erga fa-

(

tendum non eft, fed religiofo filentio diffimulandum,

&i definitionem filentio confiflentem, folum prabe-

Quare proponi poffet Formula cum hac mutatione:

ret ; quod ultimum tamen folum requiri, vel faltem

JDeclavamus zos. quinque Propof[itiones damuave ; &9

fufficere poft pacem a Clemente IX. — Gallie reddi-

circa. Conflitutionegm | VINEAM

OMINI €£2'c.

0nmninenm

tam, & poft Breve Innocentii XIl,. merito credi po«

quam Ecclefia Catbolica vequirit. veverentiam &5 obe-

Vel fic: De-

terat ; & paífim, ut nofti, ab amicis etiam primariis

Di

dieutiam babeve , ac. femper babituros.

credebatur,

Ad hoc, meo judicio non fàtis reflectit

, 1

claramus 1o$ Conflitutiozem , qua iucipit VixEAM Do-

auctor Epiftolee Gallice, — Sciebat enim ille procul du-

.^

MINI . 4uoad cendemmationem quinque Propofitionum

bio, quod plerique viri primarii, ideo jam fimplici-

»1

admittere. omnemque circa eam quam . Ecclefia. Catbo-

ter Formulario fübícribi poffe cenferent, etiam ab iis,

»1

lica vequivit.&gc. . Velfic : Declaramus uos circa Con-

qui fa&tum non crederent, quia t. Clemens IX, Epif-

»l

flitutionem, qu&. imcipit ViwEAM DowiNI , ommenm

copos illos quatuor plene & integre & fincere fatisfe-

quam Ecclefia. Catbolica vequirit. veverentiam &9 obe-

ciffe Pontifex ille fcribebat, quos tamen fciebat dog-

di

dieutiam babere ac femper babituros. Priores due

matibus folum fidem, & factis reverentiam füa fub-

üt

Formule huic tertie préferenda funt; quia clarius

Ícriptione feu explicatione praflitiffe ; quosque fcie-

(ie

fignificant diftinctionem inter fa&um & jus: Ter.

bat per reverentiam facti non aliud quam religiofum

dii

tia tamen, etiam judicio noftro; poffet admitti, fi

filentium intellexi(Te. |

offeratur.

t

[

2. Sciebar auctor ille quod inter cetera argumen-

Quod ad alterum attinet, nequaquam nobis vide-

ta, quibus fimplicem fübícriptionem Belge Theolo-

tur pro bono pacis pofle peti , nomine Ampl. Erke-

gi vindicabant non poftrema etiam illa forent qua ex

Qu

f&

lii abfolutio ad cautelam. . Hanc enim petendo fignifi-

Brevi Innocentii XII. deducebaritur ex illo capite,

caret faltem dubium effe an valida non fit Excommu-

quod Pontifex ille ibidem aperte declararet füfficere

fb

fai

nicatio ; quod foret contra finceritatem Chri(tianam.

fi V. ille famofze propofitiones fincere abíque reftri-

Preterea fi id dubium fit, dubium eft etiam, an va-

Gione &c, condemnarentur ;z fezfu obvio quem ipfa-

ls

lide Sacramenta adminiftrarit, an S, Sedi rebellis non

t

met pvopofitionum verba pre fe ferunt.

( Nora quod

fuerit &c,

Atque hinc quantae turbationes in popu-

mentionem nullam faceret fenfus ab auéctore intenti,

lo, qui dubitare incipiet, an valide abfolverit , &c.

aut fenfus libri &c,

Item. quod idem Pontifex nul-

Q

d

Addendum, quod íic dominatus Romanorum fa.

lum veller Janfenismi accufari ,. nifi cum /egitime con-

veatur adverfus innocentes, quos pergent excom-

fiterit unam de V. famofis propofitionibus docuiffe

QI

municarionibus injuftis terrere ac vexare, certi fore

vel .tenuiffe :

,n-ullna prorfus mentione auétoris &c.

ut femper triumphent , dum etiam ianocentiífimi

facta.

(4) Cum ho« tempore Efpenius oculorum cataracta laboraret , Amici ejus nomine , aut eo diélante, refponfiones dabant.

*

C

Ad-

tàt

EperTonz EspkeNi:0 PECULIARES.

393

t

Advertere jam dignetur Eruditio tua, quod hic

proinde fatis fignificat vellefe hunc fenfum excludere,

]

Pontifex (Clemens Xl.) ex profeffo omnia argumen-

nec admittere alium quam quo fpondetur obediertia

ta (qua five ex iis quae füb Clemente IX. vel Inno-

ormnis fimpliciter : hanc autem fpondere non licet.

centio XII, facta fuerunt) refutet.

Neque refert dicere Z/onduni per voces ficut && que

. Ubi enim lanocentius XlI. ubique agitde ipfis pro-

unum idemque fignificari : quia non ex dictis Z/oudz,

pofitionibus fecundum fe, & feorfum a libro vel au-

fed ex communi & recepto paífim ufu fignificatio vo-

cum petenda eft.

h

étore fpe&tatis , ex qua. primarium argumentum de-

ducebatur, hic ftudiofe cavet unquam illas propofi-

Fruftra etiam dicit fe neque directe , neque indire-

tiones velillum obvium fenfum nominare; nifi fimul

&e exigere Formularium: nam hac protetlario facto

:;

addat illas efT» propofitiones Janfenii , illarumobvium

contraria eít: indirecteenim lF'ormularium exigit dum

& damnatum fenfum effe (enfüm ipfius libri Janfenii,

exigit omnem erga Conftitutionem ViNEgAM DowiNi

&c. utauctor Epi(tolee Gallicanae fatetur : atqueadeo

aliafque ei infertas , obedieutiam.,

per hoc fatis aperte fignificat illas propofitiones, il-

— Quare exiítimamus F'ormulam propofitàm admirti

non pofle, nifi vocula ficut in voculam qu2 murtata ;

larum obvium fenfum debere intelligi tales que fint

ipfus Janfenii, & fenfum obvium libri contineant ;

hoc autem fümmum effe guod admitti poffir, cenfet

atqueita totum per hoc corruit argumentum quod

Clar, Efpenius, cui omnino confíentio qui fum &c.

ex Brevi Innocentii XIl, non uno loco deducebatur.

^. Opfivaet.

22, Nov. 1711.

Non minus quoque energice evertit argumentum ab

auctoritate iftorum quatuor Epifcoporum deiis, qua

EPISTOLA CIII.

tum acta fuerunt , ex fufficientia filenrii religiofi erga

Opfiraet (fuo &? Efpenii uomiue) Erkelio: De

facdtum defumptum.

É

Declarat fiquidem expre

ffe orbf'equiofa o filen-

flatioge tertium afferta,

: Protg-

tio, minime fatisfieri Conflitutionibus Apoftolicis.

Ubi advertas quefo , ante hanc Bullam nemiui in

Ampl. D, Ante omnia períolvam pratias, quas de-

mentem veni(íle obfequiofum filentium fufficere pro

beo jam dudum maximas, pro miffa ad me ProrefZa-

Jure.

tiope... tertium a[ferta.

Quomodo id mihi excide-

2. Ponti

ficem neque f'(upid.um, neque harum re-

rit, cogirare non poffum, qui, ut primum illam ac-

ceperam ^& avide ftudio non intermi(To perlegeram,

rum ignarum f(àtis noviff? ob(equioftm illud filentium

e(fe id quod facto tribui (confentiunttum ) Galli, tum

ftatuiffem nead diem quidem dit£rre gratiarum actio-

Belge '"Theologi, Quibus attentis &aliis qu& tem-

nem, & afferta preclare jura. veffra gvatiolari. Pla-

poris brevitas addere non finit, facile mecum confen.

cuit in ca, Chriítiana illa ac magnanima libertas, qua

ties, Pontificem moderpum, fi non aperte definierit

intrepide & fine adulatione edicitur , quid de Summo

factum, quod nunquam faéturi fünt, faltem hoc effe.

Pontfice ac praropativis , quas Romana Curia ipfi

cerit quod omnia argumenta evanida reddiderit, qui-

tribuit, fentiendum (it. Confido plures eo exemplo

bus Theolosi illi fimplici fubícriprioni Formularii,

excirandos , ut eaídem veritates , quae füummi fane

fa&ti fidem non contineri, jam palarn íatis declarabant.

momenti funt, defendendas aperte fuícipiant; prae-

cipue poft Conflitutionem Unigemtus , qua polTet

Plura de his & aliis poftea.

Meníe Auguíto 171 r.

fola ad evertendam Summi Ponrificis (infallibilem )

auctoritatem fuíficere. Nihil credo, magis Roma-

EPISTOTLTACIL

nam Curiam compefceret quam fi undequaque ejuf.

modifcripüs invaderetur, fuumque dominatum labe.

Opflraet (fuo €&z. Efhemi nomine ) D. Steenoven : n

faétari (entiret.

1n haac rem utile prorfus vi(um fuit

po[fit fubfcribà Bulle Vineam Domini, cum bac

Clariffimo Efpenio, ac mihi, fialiqui ex veítris,

claufula: ficut veros Eccldfie filios decet.

qui pra ceteris inpenio, pietate, ac probitare mo-

rum, aliisque dotibus eminemr, mitterentur in . Gal.

liam , ubi faniori doctrina morum, fcientia Patrum,

Ampl, D. Ceníemus fubfcribi non poffe huic quam

Blondus ( Nuntius Colonienfis) proponit formula:

& Hiftorie Ecclefiaftice , atque imprimis Cleri Gàl-

licani de Pontifice fententiis probe. in(tiruerentur,

» Conttitutionem SS. D. N. qua incipit Zzzeam D.

2

)

.Sabaotb ,. & alias in ea infertas, ea qua par efít reve-

fenfimque formarentur ad Ecclefiam veftram, dum

L

rentia admittimus, & omnem illarum obedientiam,

opus érit, fortiter tuendam.

Conftaret id quidem

»

ficut veros Ecclefiz filios decet fpondemus: fic nos

multo ; fedutexiftimo, minoris, quam quod in Col-

,

,

Deus &c. (4)

legium veítrum Lovanii , fere vacuum , quot annis

1. Rationes füunt quod verba ifla: Sicut veros

'Ec-

expenditur. Suggerebatur fimul ratio, qua poflent

clefice filios decet omnino videantur fignificare Confti.

novi Ecclefie veítra . Miniftrri ordinari.

Nimirum

tutionibus iftis a veris Ecclefize filiis praeftandam obe-

fi ad Seminaria quorumdam Epifcoporum Gilliz,

dientiam omnem , fimpliciter; omnem autem obe-

qui de juribus veltris inftruéti funt, & Curiam Ro-

dientiam fimpliciter iis praeftare non finit veritas, cha

manam non timent, mirterentur quidam Theolo-

ritas, juítitia & Religio.

gi, vel in ipfam etiam Epifcoporum familiam ac

2. Quod etfi verba ifta &quivoca forent poffent:

familiaritarem ' afcifcerentur ; atque ita facilius per

que in hunc fenfüm accipi, ut non omnis fimpliciter,

Capituli. veftri dimi(Torias promoveri polfent ad Sa-

fed omnis rantum, qua veros Ecclefiae filios decet ,

cros Ordines. Non audemus tamen certum hujus

fpondeatur obedientia, putamus rtamen in juramento

rei eventum fpondere; fed vobis maturius expen-

ram folemni licitum non efle aquivocatione ifta uti,

dendum relinquimus.

Forte iifdem fumptibus,

quibus nunc '"Theologi nuuiuntur Lovanii , nutriri

neque a re[tri&ig'ne pure mentali excufandum, quica

uteretur.

po(fent in iftis Seminariis,

Dolemus vobis quoti-

3. Quod verba

Ijuramenti accipienda fint eo fenfu

die bonos Sacerdotes ac Paftores vel per mortem

quo illa accipit is cui juratur: jam vero declarat Z/oz-

(ut de D. Z:/os heri intellexi); vel per lapfum ,

dut , ideo fe pro voce /icut fübítitui nolle vocem 4ue

qui morte deterior eít, eripi : fi quos novetimus,

quod hec magis in fpeciem fignificet effe quandam

qui ad miniftrandum Ecclefiee veftrae idonei ac pa-

obedientiam , qua veros Ecclefie filios non decet;

rati fint, non deerimus in illis exhortandis ut munus$

(a) DD. Steenoven '& -Daale.noort Deputati fuerant ad Ill, Nuntium Colonienfem pro concilistione quadam in negotio Cleri &

Capituli Ultraje&ini. Hane formulam dum exigeret Nuntius pro conditione conciliationis, omnem negotiationem dijTolvit.

-

tat Qe eodem argumento Ep;&ola D, Petitpied , Do&. Par. de 12. Aug, 1711.

iftud

EprsTorm ÉspEN!0 Pncüï,iAREsa' |

394

hi

iftud £ufcipiat, "Dabit forte äliquos perfecutio; fed

. $. Eofdem debere rogare atque monere dictum D.

g

vix a paucis rantum animi exfpectem. Ín tota Dioe-

Groenbout , ut tanquam Senior Capituli velit quanto-

cius convocare. Capitulum, .ad eligendum Vicaritim;

din

cefi Gandenfi ; ne unus quidem inventus eft. Pra-

(uo

fentationem veftram ad Burfam accepit Eximius Pree-

qui jüra Capituli velit exercere,

uxta formam juris alià, de;cj'uibus

f

íes Collegii Pontificii ; fed triginta florenos in (up-

4. Tum agenda j

plemenrum exigit a Burfario , qui illos procurabit,

in fcheda D,/ztomizi (c), &inprima mea füper hoc-

cu

fi folvendi fint. . Ego ipfum monui de vinculo .quo

ce negotio Epitola.

.

Ecclefiae veftrae adítri£tus eft, & de comparanda fibi

s. In ipía jam Congregau

one poffe ac debere duos

qe

finc

fcientia ac virtutibus, quibus inftructus elle debet ut

illos, Capituli fuijura confervare volentes, alios lizec

m

rem tantam fuícipiat.

fusdeque habentes monere atque urpere, ut velint

6, anni 1715.

eligere Vicarium verum , fivetalem qui jura Capituli,

yit

Sede vacante, velit reipfa exercere,

EPISTOLA.CIV.

6. Si alii, vel nihil ad hoc refpondeant, vel dicant,

Qæ

id ad D. illos hactenus non pertinere, vel facturum

fpe

Vicarium prout videbitur &c, &interim fi ad electio-

Fïmzkc. Fev[churen (a) Erkelio, (fuo & Efpeiit uomi-

ue): d Duo Capitulaves poffint elzgere. Facaviutn,

nem procedant, electionem videri validam , nonob-

