Subaotb, ut hujus fa&ti atteftatio non fine jurejurando

cauíae cognitione Ecclefiafticas Leges fua ipforum au-

in Formularii fignatura extorqueretur, fujus Bullae

&oritate infignire poffint, dare operam, utreapfe exe-

executio fine PJacet Univerfitati Lovanii graviffimum,

cutionem fortiantur, iis obfervantiam quorum legiti-

fi quod aliud, detrimentum attulit, quemadmodum in

mitatis fe preedes & vades ftatuunt, conciliare, teftari

Monumentis ad Lovanienfis Univerfitatis Hiíloriam

füppofitas eas non effe, nec per fübreprionem, obre

( Cap. 1P, num. XLP.t9 fegq.) videri poteft. — Ea fci-

[

puonem, ullamve technam impetratas fuiffe; denique

licet viam ftravit Bullae Uz:geuitus quae quamprimum

(

fecundum prudentie regulas & fine temeritate judicare

eadem irrepularitate in has Provincias inducta eft; ubi

earum publicationem utilem fore, nullamque in Regi-

adhibita Bulla haec, ut quod boni Formularium refer-

à

mine perturbationem ,. nullum publice tranquillitati cui

vaverat (f) in Univerfitate & in Clero funditus ever-

potiffimum invigilare debent, incommodum allaturam.

teretur.

:

Hic Supreme Poteftatis ACtus , idem licet ubique

Horum omnium malorum Au&ores veri, dicam ite«

entium, non eodem tamen ubique nomine notus eft

rum atqueiterum, non tam homines ultra montes, &

ï

(a) Appellatur P/acet in Belgio, Exequatur in Hi-

Romanz Curie Miniflrri erant, quam Tefuitae qui ad

pania, In Italia, &c. Patentes Littera in Gallia, 74

opus eos admovebant,

Quodcumque tandem effet

:

zexainea Galliae parte quae peculiariter Provincia di-

priorum ftudium, fua ut arrogata jura latius difTemina-

citur, &c. Jusillud nimirum eft, quod affentatores Ro:

rent, fere inutiles eorum conatus erant, nifi horum

manse Curiez totis viribus apgrediuntur. Hujusextin-

pofleriorum technis & exiftimatione roborarentur?

uendi confilio & fpe, Curia hec eototies devenit, ut

quod annorum 150. experientia univerfam Europam

aepe contra fuam ipfius propenfionem, Decreta con-

docuit, Vullum prope diffidium extitit. (inquit appri-

cederet, qug pravz doétring, laxiorique morali dif

me peritus Auctor) Pontificios Miniftros inter & fü-

ciplinze favebant, quia fcilicet harum novitatum defen-

prema Confilia, fuper Placiti meceffitate, mifi cum ad-

fores executionem , in Aegii PJaciti prejudicium, ei

ueve Decreta borum Patrum confiliis faveutias quia uon

dem fpondebant. Negligentiae denique aut infidelita-

fibi cenfuere dandam opervam , ut aliaederentuv. (g),' Eos

ti Miniftrorum Principum in hoc gravi Suprema Po-

in his occafionibus privare rationes, non de Romane

teftatisjure fervando Van Efpenius inteftinas turbas po-

Curie jactatis juribus folicitudo animabant, quosnem-

tiffimum tribuendas demonítrat, qua DBelgicam Eccle-

pe nemo non vidit ipfos in S, Sedis Decreta que non

fiam poft annosamplius centum vexarunt; idemque de

iií(dem favebant, P/aciti lepem proferre: quod annis

hujus generis turbis atferi poteft, qua reliquas Catho-

octo ante prima Rome in Janfenii Librum Decreta con-

* Diururna ex-

licae Ecclefie portiones exagitarunt,

tigit, occafione Decreti, Septembris die 9. ann. 1632,

2)

perientia didici (inquit Doctor hic in Opere oblato

contra Patris I B. Poza Bzftayz eorum Confratris Ope-

ra.

))

S, . M.ann. 1727. ) (/) turbas omnes que in prz-

Ejus enuntiationem in Belpio impediere Patres hi,

L»]

fentia noftram dictam Univerfitatem diftrahunt, ex

mandatis Infantis lfabelle (5) propterea folicitatis,

»

eo prope unice derivari, quod non fàtisalacriter Suze

Mandata hac data Januarii die 7, ann, 1633. in caufze

Majeftatis jura fervata funt, & illudin primis, utne

prefeferebant, quod Hifpaniarum Rex de memovato

liceat ullam Bullam ullumve Decretum Romana Cu-

99

Decreto 1nonitus o fuiffet, nec veniam dedi[fet, ut dicla

2

enuntiatio fierct.

Neque artis ejufmodi unum hoc &

ria in eas induci, quin Aegio Placito munita int, ;,

unicum exemplum eft. Inaperto eft, quibusobductis

caufis operam dederint, ut Innocentii XI. contra laxio-

Abujïa ex uegligentia Legis Placet derivati.

ris moralis doctrine Propofitiones 65, ex eorum Socie-

IIII. Turba de quibus Efpenius, ec potiffimum funt,

tatis Cafuiftis depromptas Decretum per Parlamenti Pa-

quas in Ecclefia excitarunt Bulle in Janfenium & Con:

rifienfis Arreftum fupprimeretur. Ad fuorum ergo pe-

ftitutio Unigenitus. Priores quidem incendium uni-

culiarium confiliorum executionem retulere femper hi

verfo Belgio attulerunt, quia illate , cum exemptione

Patres, quidquid folicitudinis ob Romzee Bullas in pra-

a Sapientiz plenz legis Placiti auctoritate. —Celebris

judicium Sacre Lepis de Aegzo Placito, exhibuerunt;

Petrus Stolenans, Confiliarius Confilii Brabantize &c.

& huic potiffimum folicitudini tribuende funr fune(tae

(c) harum calamitatum teftis, & qua erat mentis acie;

turba quas ha Bulle, Placito non infi

excitarunt & adhuc excitant.

gnitæ in Ecclefia

longe funeftiores & quidem neceffarias coníecutiones

providens, quantum in ipfo fuit, eas antevertere co-

(4) De Premulg. Leg. d*c.. Part. IV.. Cap. I. $. 2.v&inter Mo.

pnum. Litt. R.

natus eft. Eo corifilio neceffitatem & legitimam for-

(e) Supremi Confilii Brabantie Confültatio, Junii die 16. ann.

1708. Colle&io Fragmentorum Defenfioni

s Parochi San&z Cath?'

4) Jannonius LXXXII:I, Cap. IV. & V.

rinz Bruxellarum,

(5) Defenf, Ulter, n. 161.

(c) Petrus Srokmans fuit

deinceps Profeffor Juris in Univeffïtate

(f) Vide Monumenta Hiftorica füper negotio Bulle Unigenitus

Lovanii, Confiliarius Confilii Brabantiz , Confiliarius Regiminis,

in Belgio Auftriaco &c.

(g) Terrium Monumenzum Hiftoricum fuper publicasiote Decre-

Requifitionum Magifter, Cuftos Archiviorum Brabantie , militaris

zorum Rome (1708.) pag. 64.

Juftitie Prafe&tus, & Deputatus Circu

li Burgundiz ad Impgrii Co-

sniti&,

"

"

(5) Ibidem pag. 29.

Eas

LiszR lL AmTICULUS XIV.

45

l

Ó

Eas hoc ineunte fzeculo non fine dolore videbat Ef

viffimifque auctoritatibus quibus undique fulciebatur,

«j

penius quas in Belgio & Lovanienfi Univerfitate exci-

parum foliciti ad ufitatum inanium damnationum admi-

rabat Bulla Zzeam Domini Sabaotb, ad cujus enuntia-

niculum confugerunt que fundo & forma penitus defti-

j

tionem nunquam Principis veniam obtinere potuerunt.

tutee Tribunali potius e quo prodeunt, quam Operi-

At non minus perfecerunt, ut eam flricta Facultas

bus que fugillant, . dedecori funr.

l

Decretum quo Ro-

l

Theologie Lovanii reciperet, edito Formulario per

mana Inquifitio hunc T'ractatum impetiit, ad Septem-

quod ob omnibus Candidatis acceptaretur. Formu-

bris diem 12, ann. 1714. fpeétar,

Bene tamen habet,

larium hoc cum per follemne Arreftum Confilii Bra-

quod Efpenianum Opus ejufdem damnationis focium

bantie Octobris die 30, ann. 1710. füppreffum effet,

habuit Tomum 1. 'T'heologie. moralis Henrici de S.

reftitutum fuit per novum Breve Clementis XI. 19. No:

lgnatio, . Ceterum haud latet, quam parum auctorita-

!

vembris infequentis die, quod ibidem prompte, nulla

us ejufmodi Decreris infit, iifque potiffimum que Fe-

impetrata Principis venia, executioni mandatum eft (2)

ria quarta data fünt, qua fcilicer, ut certo conítat,

r

Hec eadem Bulla Zzzeam Domini Placito deftituta

non eduntur prafente Papa cui Affeffor S. Officii fatis

enormibus etiam aufis Prefulis de Pracipiago inD, Van

habet eorum fummariam rationem reddere, quaque

de Neffe Parochum Sanctee Catharine Bruxellarum oc

unius rantum hominis Opusut plurimumíünt. — Ei prae-

cafionem prebuit; e quibus aufis prodiere deinceps

terea de quo fermo eít, auctoritas nulla

;

prorfus in Bel-

Romanez Inquifitionis nova Decreta qua funeftitfima

gio ubi nunquam enuntiatum fuit.

Duobus poít hoc Inquifitionis Decretum annis, D.

fuiffent, nifi imminenti malo celeriter fapienterque Re-

gimen occurriffet (5), .

Decker. Cathedralis Meclinenfis Ecclefiae Decanus, ca-

cus in Jefuitarum fervirium deditione, anticipati(que

JNotio Tva&atus de Placet.

ad exiremum furorem in jactatos Janfeniftas opinioni-

bus notus, malum ruíticanum Opufculum in eumdem

?

V, He pmifïïmbm caufa permoverunt Efpenium,

E(penii Tractatum in publicum emittere flatuit.

I.zi;

ut Tractatum elucubraret de Promulgatione legum Ec-

belli vel unus titulus partum (tudio abreptum Scripto-

clefiafficarum &c. &? de Placito Regzo &c. — Lippitu-

rem prodi, Scriptum De Promulgationé Legum &9c,

dine laborabat Doctor hic, cum hunc laborem füfcepit,

tanquam Zibellum damnofutn notat, nec per eum ftat,

at ejus de Ecclefize & Imperii bono folicitudo novum

quin idem Opus ut errorzbus ad fcandalum gravibus , li-

llluftris caeecus hic Tracta-

hoc obftaculum füperavit,

bertati 69 Zurifdicliom Ecclefiaffica &c. perniciem affa-

tum de quo agirur, dictavit, quam late patet, eumque

rentibus infartum fpectetur.

Hos ipíos errores, in-

haud minore cura & diligentiaelaboravit, quam (i ocu-

quit, complectebatur ejus Scriptum de 2'ure. Ecclefía-

lorum ufus ei przfto fuiffé.— Memoria tam felix erat,

flico univeroy quos ait fpem fore, urt Romz jam dam-

ut haud egre omnes quibus opus habebat, auéctoritates

natos Auctor eo promptius revocaret, quo praviora

indicaret, fuifque finguloslocis querendas curaret; ac

mala (gravia damna) in Belgium atque adeo in uni-

pronuntiari poteft ejus Opere füper hac magni momen-

verfam Ecclefiam intulerat.

Ejus opus , inquit Decke-

ti re nihil etle folidius, doctius, graviufque.

[n eo

rius, a plurimis Pragmaticis ( Canoniflis) avide fufce-

fcilicet oftendit E(penius antiquitatem füummamque am

ptum fuerat; quod, eo judice, non alio fpe&tabat,

plitudinem Legis P/acet, graves caufas quibus ea niti-

quam ut redderet perniciofius. In hac tota declama-

tur, rationem f'ituli qui Principesad ejusexecutionem

uone nil vere diétum occurrit, nifi quod Au&or publi

curandam adigit; qui T'itulus alienari non. poteft, ut

Cete-

cum Efpenianorum Operum plaufum teftatur,

pote nixus füprema Poteftate ipíà , & neceffariis officiis

ruin Deckerius nil novi affert, quo Doétoris noftri

quorum vi ea quicumque a Deo infigniti fuünt, uti de-

Scriptum confuret* — Satis habet rangüam füfpectos &

bent ad externarum Ecclefize Leoum executionem, pu-

a Romana Curia damnatos Libros deterere, a quibus

bliceque Ditionum (üuarum tranquillitatis incolumita-

fua Efpenium principia mutuatum contendit,

Ejufmo-

tem,

di funt Scripta celebris Petri Stockimotis, Petri de May-

Infert ex his principiis Do&tor nofter ejufmodi legem

ca, Pitbou, Fevret, Auctoris Tractatus de Juribus &

ad nullum peculiaris Decreti genus redigi poffe; Ge-

Libertatibus Ecclefie Gallicana, earumque Probatio-

neralium Conciliorum eque ac Romanorum Pontifi

nibus, &c. eique non nifi aliquorum ultra montes

cum ceterorumque Epifcoporum Decreta eidem fub

Scriptorum auctoritatem opponit, ut Zellevmini £2

eíTe; nec magis ab ea dogmaticas Decifiones quam dif:

Z)ypei, quorum fuper hoc argumento Scripta a Jufli-

cipling leges & Librorum prohibitiones exemptas effe;

tie Tribunalibus notata funt, Bellarmini quidem in

in his enim fingulis occafionibus Principes eorumque

Gallia, Zypaei autem in Belgio (4).

Confilia de fa&tis externifque circumf(tantiis judicare de-

Ex Jefuita potiffimum Bellarmino fua Deckerius pa-

bent, qua neceffario Imperium afficiunt, quae dubio

radoxa decerpit. Adoptat ex eo hac füper Clerico-

procul ad temporalis Poteftatis Juri(dictionem perti-

rum independentia. Papa, inquit Deckerius, Je(ui-

nent, & quorum examen, tantum abeft, ut Ecclefiae

tarn hunc ducem fecutus ( e) omhes Clericos a. Secula-

fpiritalem auctoritatem ladat, ut ei potius non nifi ro-

vium Principum juvifdi&lione liberavit. Eos nulla obli-

bur addere & obíervantiam conciliare poffit.

gat civilis Lex ol/igatioue coacfiva, iidemque ejufmo-

]Jam vidimus Opus hoc adeo folemnem in modum

di Legum rationem aliquam habere debent, cum ab

a D. Pzerlaut, Ceníorum Regio Cenfore, totius Su-

Eccletia approbate fünt, tum vero nihili facere, cum

premi Brabantie Confilii nomine approbatum fuiffe,

aliqua iis Ecclefiaftica Lex adverfatur. Statuit proinde

Hac approbario (c) Magiftratum exhibet veritatis (tu.

Clericof a Sacularibus Magiffvatibus 3udicavi ue tum

dio & publici boni folicitudine cumulatum , cui proin-

quidem po[fe , cum civiles Leges 02 obfervarumt, — Ea

de admirationis & grati animi fenía fingulare fervitium

Deckerii n Bellarminum obfervantia eft, ut egzi P/a-

infpirat , quod modo Efpenius Ecclefie & Imperio pre.

citi neceffitatem ex eo potiífimum capite impugnet,

ftiterat , fui principis fuzque Patriz jura vindicans ad-

quod illud aeque requiri poffet ob Canonizationis Bul.

verfüs id quod appellat exo/os Momorutn aculeos.

las, eoque in hac facti fpecie Principes urerentur, ut

S, Greg(-)rii F püffimi Belavinini , aliorunque fini-

Jva&atus bic impugnatus propugnatu[que.

VI. Quo firmius & ad triumphum illuftrius erat Ef-

— Cc) Suppreffum eft ( omnino fane per ofcitantiam?) pretiofum

hoc monumentum in Editione Operuin Efpenii àann, 125$3. — Occur

penianum Opus, eo vehementius ejus Adverfariorum

rit tamen ad frontem novi Supplementi variarum Collectionum ejuf:

bilem excitavit; qui de folidis rationum momentis, gra-

dem Operum.

(a) Monum, ad Hift. Univ. Lovanii &c. cap. V. arz. V.

E..

)

) VideConfaltationem ann, 1628. quam affert Efpenius Lite

(5) Ibidem cap, V. arz. II, d Tra&t, de. Recurfu ad Principem,

tei

Cap. VI. $ IV.

ie) De

-Cle::'cis. L, 1, Cáp. a8.

Fita Fan Ejpen.

A

lium .

2

44

Vx'rA D. VANNESPEN.

ora

liutt canoni(ationi refragarentur , prætäxe,ntes fuis eos

» rius hic di&um de Placito Rägz'o Tradatum ex pro-

(af

Scriptis & exemplis, in jura & privilegia Principum

» f*f[o vituperare au(us fuerat. ,,

aufis faviffe; quod ei quidem malum prorí(us intoleran-

At non Belgii folum Tribunalia Efpenianum de Le-

[

dum videtur.

gum promulgatione Placitoque Regio "Tractatum ma-

c

gnifice commendarunt; id exterorum quoque Cano-

fd

Adeo perniciofum Scriptum nihilominus Regii Cen-

foris (de Quareux ), alteriu(que Cenforis ( D. de $met)

niftarum celeberrimi non minus folicite praftiterunt;

D

tunc Meclineníis Seminarii Prafidentis, deinde Hy-

e quihus unum tantum in prafentia, eumque Italum

prenfis, denique Gandavenfis Epiícopi approbatione

proferemus, celebrem fcilicet Jaanonium Advocatum

M

munitum erat, — Ar quo tnagisliocin fupremam aucto

Neapolitanum , qui in fua /Veopolitaui Regui civili Hi-

fforia, 'Tom, IV, Lib. XXXIII. cap. 4. agens de necef-

ritatem aufum firmatum fultamque prodibat, eo acrius

illud reprimi neceffe erat; non tamen pro merito re-

fitate egzi exequatur (quod idem elt ac Aegzum Pla-

|

preffum füit; unum fcimus Deckerianum Libellum,

cet) ad Romae Refícripta, fuam ita mentem aperit:

il

meníe Julio ejufdem anni ab Huetio Confiliario & Ad.

« Confüli poteft füper hoc negotio Van Efpenius (7ra-

fit

vocato Fifcali Hainaut denuntiatum fuiffe tanquam zz-

» Gatus de Promulgatione Leg. Eccl. part. L. pev totum)

d

53

doctus Presbyter & celebris Profetfor Juris Canonici

^

aime goxium auttoritatibus S. M. l. eoque (pectantem,

[2

ut periculofiffima fen[a populorum animis infpivavet , fu.

?9

in Academia Lovanien(i, qui edito peculiari 'Traéta-

premas Poteffates duas am Provincias inducevet adeoque

??

tu Bruxellis ann. 1712. in lucem emilfo refellit eo-

j

perniciofiffimas confecutioues , ordimis everfionem , aper-

rum erroresqui a Romanz Curiz placitis ftant. ,

tamque fuprema poteflatis diminutiouem pareret,

Petiit

Lufitani Sceptri Procurator Generalis laudavit haud

ira pridem ÉEfpenii Tra&tatum ipfüm tanquam Opus

ergo Magiftratus hic, ut ejus Libri curíus fifteretur,

ä

cogereturque Auctor, ejus occupatis bonis, palinodiam

Docloris pietate 9 veligioue infignis, atque im utroque

canere,

Comes de AJomigfegg um S. M. I. plenipoten-

Jure apprime ver[ati. Magiftratus hic id pronunriacin

)

tarius in Belgio Minifter Huerii Conclufiones appro-

nurm, XVIIL füi Requifitorii menfis Majiann. 1765. con-

baverat & firmaverat per Epiítolam eodem anno Julii

tra Bullam z4poffolicaum &7c. preecedentis [anuarii die

7.datam; ubi allatis quam plurimis auctoriratbus &

die 29. datam quam Huertii ad Confilium Hainaut füp

i

plex libellus, & hujus Tribunalis provi(ionale Decre-

monumentis, inter que gravia hactenusignora non de-

rum fecura fünt..— Quidquamne praeterea rem hanc con

funr; flatuit jus ffegii'])llacet effe jus certum , iubarens

eP igtime addichum Supreme Majeftatà Principum , qui

fecutum fit, ignoramus Scriptum illud adeo contempru

dignum erar, ut ad ejus confutationem fibi eam unam

in negotiis ad [piritualia fpe&lautibus mullum Superiorem

operam dandam Van Efpenius crederet, ut exceptis

agmojcunt, quod ut tale nec alieuari a. Principibus , mec

füpra ceteras abfonis propofitionibus animadvertiones

abdicavt potejf 5 quod mullam pye[criptionem vecipit ; quod

nonnullas adderet quz Huetiang Denuntiationi facen

minime peudet a Concordatis cum Romana Curia, vcl pri-

pra:ulerant (4).

vilegiis ab ea conceffiss. quod denique i2 ommibus Chriftia-

Celebris D. de Zonibeur , Supremi Bruxellarum Con:

na Reipublice !iperiis, Supreuzfque Ditionibus uni-

filii Membrum, Monurento ann. 172 1. Eugenio Prii

5

verfitn, couflauter 6 iminutabiliter ufui eft.

|

cipioblato (/) de Deckeriani facinoris impunitare gra-

viter queftus eft. — In(tituit querelam hanc, def(criptis

QJUB CR UI W Y

malis quibus jam Conflitutio Uzigezitus Belgium affe-

cerat, dicifque qua hac occalione principio necetlita

De Operein[cripto: Auitas Sententi Par lamenti Me-

p MT RREETNEVALSTTQUT p

tis Placiti impactee fuerant:

* Nuper etiam, (ubdit

chlineufis in favoremi D. Fan Efpenii cogtra D.

ER UR

99

D. de Z'ombeur , jus hoc roboravit Doctor Efpenius

Govartium.

»

eximio "Tractatu quem Brabantie. Con(ilii nomine.

Hujus Scri/)tZ publicatiomis occafío.

??

Fierlantius ejufdem Membrum f(ingulari cum laude

95

approbavit.

Toleratur tamen, pergit, Dominum

Pus quody innuimus, nibil eft aliud quam Frag-

)

Deckerium Metropolitane Meclinenfis Eccletize De.

7)

canum, maximum Conítitutionarium & opinionum

I.O

mentrorum ia litis ferie quam Magnum Mechli-

3*

ultra montes obtinentium Fautorem contra fcripfifT:,

nienfe Confilium in Efpenii favorem.dijudicavit, edi-

torum Collectio. Govartius per hoc Judicium Pebrua-

edito Libro placitis referto, qua cum publicis effa-

tis

& Legibus pugnant. ;

rii die 23. ann. 1722, damnatus, Sententiam hanc aper-

to marte rectaque impugnare biennio polt circiter ag-

Anno poft quam T ombeur ita loquebatur, Magnum

Mechlinienfe Confilium ultum eft idem Opus Etpenii

gre(fus eft.

Quamvi ipfe Tribunalis quod eam pro:

ab aggreffionibus quibus eum Govartius Sylva Daucis

nuntiaverat; Membrum effet, haud íatis habuit. ejus

Non immorabimur

(jaétatam) zgcompetentiam notoriam . abfoíutamque ob

Vicarius Apoftolicus impetierat.

hoc loco in hujus negotii defcriptione de quo mox fufe

urifdéhonis defetium Seutentie nullitatem biduo poft

admodum in peculiari Articulo dicturi füumus. Unum

poft enuutiare; edidit praeterea paginarum circiter 80.

addemus, Supremum Drabantie Confilium in celebri

in 49. latinos Dialogos tres, in quibus arroganter in

Confultatione diei r2. Januarii ann. 1736. quam jam

Arreítum de quo agitur, declamabat, nullumque lapi-

dem non imovebat, ut Scripta & principia qn«e dam-

laudavimus, hujus T'ractatus defenfionem (u(cipere con:

tra Govartium & novi prohibitorum Librorum catalogi

nata fuerant, intuto poneret; eo demum audacie pro-

Auéctores, cui cum aliis pluribus eju(dem Doctoris Ope

greffus, ut ejus Libelli fronte füum nomen appoueret,

ribus infertusfuerat : *«INon fàris habetur, in hacCon(ul.

atque adeo eum ipfüm Belgicis, Epifcopis dedicaret.

» tatione dicitur, in eum novum Catalogum referri

Quidquid in eo tamen ad arrogatam fui purgationem

congerebat, nihil erat aliud quam infulfà & mole'ta co.

» Opus hoc, fed in eodem ponitur etiam ad Litt. 7.

» futh. so. Tra&latus ejufdem Auctoris De Placito Re-

rum repetitio qua Jam in Scripturis per litis curfüm ex-

» gio. ita infcriprus: De Promulgatioge Legum Eccle-

hibitis effurierat ; nihil preeterea, nifi abíone incondi-

taeque contra Magni Confilii Arreftum, contraque Van

[iaficarum ,. & fpeciatim: Bullarum &2 Refcriptorim

L

Curiae Romana ; tametfi Tractatus hic Regii Cenfo-

Efpenium declamationes, acerbz querele , numquam-

que intermiíTa dicteria; innümere denique vang ridi-

ris approbatione munitus fit; quamvis etiam quam

25

reéte idem Au&or in hoc ipfo "Tra&tatu fentiret, Ma

culzque laudes quas in fe füo in Dialogo ab amico In-

terlocutore collatas volebat (c).

Potuiffet fane ejuf-

9?

gnum Confilium perfpexeritirí memorata contra Vi-

modi emiffüs fcetus juftum novo calumnie Judicio,

9»)

carium Apoftolicum Govartium caufa, in qua Vica-

(4) Occurrunt Animadverfiones hz in II. Parte novi Supplemen-

| (5) Extat integer Libellus hic in Monumenzis bift, fuper negoti

Bulle . Unig.ín Belgio 'Yom.IM. p. 477.

,

ti, num, X. cetera vero Monumenta de quibus dixiinus , ad ejuf-

dem Supplementi frontem,

(«) Pag. 1o. 12. 3G. 74.

gra

LizER lHl ART!CVULHS XV,

45

Q«

graviorïqüe quam per Sententiam Februarii die 23. edi-

morum Principum Leges non licuiTe e&onem crimi-

tam infliéta fuerat, punitionilocum prebere, nifi vifum

zalem £? ad injyurias in ipfüm inrentare; fibimeripti

e.

efTet deinceps Scripta contemnere que non nifi impe-

eequa interdictam effe ad ejufmodi a&tionem refpondere;

fe proteffari nec po[Je mec velle vefpondere aut contcflari;

).

tum auimi, partium ftudium & virus olebant, quseque

ceteroquin prodibant e calamo qui nihil unquam nifi con-

uamque proteítationem ipíam folummodo ranquam

)

tnplicem Adveitentiam fpectari debere.

temptu dignum enixus non amplius is erat qui fupra

o&tuagefimum atatis annum in ordinem redigi poffet.

Replica & Duplica quas Efpenius & Confiliarii Fi-

cales oppo(uere huic ZZdverteztie Goovartii, eamque

fecutee Perfiflentie (ejufmodi locutiones funtin Regio-

Monumentoram que contimet, defcviptio. — Super. caufa

Studiciuim.

nis ftilo), novorum delictorum eum convicerunr tam

EE

-

ob injurias & perniciofas opiniones quas in his Scriptis

. 1. Optimum ergo, feu pötius unicum ad eju(modi

irerum propugnabat, quam ob perduellionem in fupre-

Libellum cum dignirate refponfum enuntiatio ipforum

mar auétoritatem qua inftruétum Magnum Confilium

)

litis A&torum fuit,

Colleétionis titulus innuit, & qui-

profiteri renuebat.

Evolutae(t pariter techna qua fuis

dem merito, fatis id unum fui(Te, ut Zemonflraretur

in Scriptis Govartius numquam non utebatur, (eu po-

nens tanquam certum criminalem actionem in fe cirecte

equitas Sententi contra Dialogos, quos Govartius ei

oppofuerat.

Aclicet in hac omni Collectione reapfe

intentatam fuiffe, quamvis id effet cumulative tantum,

nihil occurrat preter ipfa litis A£ta cum Sententia quae

& per cozfecutionem ac dependentiam quamdam attionis

eamdein finiit, nullus tamen equus Lector extiterit,

injuric; Íeu criminalem actionem banc Efpenio tri-

quin ibidem fatis fuperque numeris omnibus abfolutam

buens, tametfi reapfe Doéctor hic czvilem atfionem raa-

tum ineum intentaffet, & criminalis indirecta per(cca-

Sententize qua de agirur, Apologiam invenire poflit.

ä

Occurrit initio ftatim. Efpeniana ad Supremum BDru

tio non nifi Confiliariorum Fifcalium .Sf M.IL. nomiue fa.

&ta eífer.

V

xellenfe Coafilium Requifitio; eft hec denuntiatio in-

H Replica & Duplica Govartium deterruere. Non

juriarum & declamationum Govartii ia hujus Do&toris

perfonam & Opera quz in utriufque Porelftaris jurium

audebat in partem fümere, aut directe conqueri de cri-

minali per Regios Miniítrros períecutione , quamvis

defeafionem elaboraverat. | Eas exhiber g. Decembris

die ann. 1728. ad Mechlinenfem Archiepiícopurn Epi-

nihil non ageret, ut eam disjiceret, Nec pariter aude-

ftola qua deinde in 4is. Ecclefie. Mecblinenfis füper

bat Maeni Confilii auctoritatem omnino declinare, li-

Bulla UNIGENITUS e typis prodiit (2 *

cet adnitererur, fuis in Scripturis omnibus, generale

Cognitio querelarum E/penii ffatim ad Magnum Me-

priacipium ftatuere

* ex Ecclefize veteri novaque dif-

,5

cipina, non licere Epifcopis ceterifve Pralatis Ec-

chlinien(2 Confilium remi(fa eft, in quo CGovartius,

Counfiliarit in eodein. Tribunali Clerici titulo; & ipfe

clefiae, fimplicibuf(que Presbyteris ipfis f& in crimi-

»

judex fedebat.

DBruxellent? Regimea eodem rempore

nali negotio Regiis & laicis Confiliis fübdere, fuifve

Fifcalibus ejus Contitii Coufiliariis (appellantur in Gal

Lb

privilegis cedere; (d) id vetare Canones etiam C/e-

ha Miniftri Regis) in mandaris dedit , ut E(penio fe

vicis iuferioribus (vel in caufis criminalibus zzzuf

L

gravibus, fubgraviorum . cenfuvarum . paenma. (e)5 s

focios adderent, quantiim (itain mandato) zbidem de

(S. M. l. & C.) amplitudimibus ac de Suprema Sturif-

& quod inde confequitur, fe non poff: Magno Confi-

Contiliariis Fifcalibus confocia

vildi&tione agi poteff.

lio in iis ob(equi qua criminalem actionem fpectabant,

tus E(penius novum Magno Confilio Libellum fuppli

aut apud ejus T'ribunal conteftari, quin Ecclefiafticum

cem Augufli die r9. ann. 1719. in confecurionem ob-

Sratum omnino dedecoraret, & in Belgicam Ecclefiam

totam turbas inferret: f//ge maximo Status Ecelefiaffici

tulit, in quo nihil ahud pottulabat, quam ut Goovartius

3

jnjurias reparare quas in dara ad Mechliatenfem Archi-

dedecore , €g totius Ecclefie Belgice, pertuvbatione (f.)

epifcopum Épiftolain eum evomuerat, illatumque ejus

Preefentiens tamen ex ejufmodi principiis novum in

nomini damnum reparate juberetur, At Confiliarii Fif

fe deliétum conflari, ne dum fàtis eorum vi Supremam

cales addidere, quaudoquidem Epittola ad perziczoffz-

auctoritatem cujus depofitarium Magnum Confilium

erat, evitare fe poíTe, virtualiter ab iis recetfit, ipfius

j confecutionemn vergebat, & peffimo exemplo erat,

(íc quidem perere, ut expungeretur & deleretur e Li

rei meritum fuübiens, difcutienfque caufamn principalena

bro in quo impreffa fuerat, zeterdiceretur. omnuibus €g2

in fuis "dvertentia & Pevfiffentia, contra. eju(modi

opufculorum prima principia. Cum per hanc repu-

fingulis, cujufcummque conditionis & qualitatis fuevint,

ue ca uteventur ad. flatuenda mova placita qu& Wnperii

gnantiam & hanc irreeularitatem agendi tranquillari

non poffzt, confugit ad dolum Govartius, ftuduitque

prinarias Leges evertunt, omnibu[que Dibliopolis £? Ty

C

pographis, uedi

7

lam Epiflolam venderent aut di[J[emina

fucum facere, oblata Magno Con(lio Aequifitioue Ci-

vili.

vent, fub gravibus peuis €?. inulclis, prout Curige vi-

Videbarur in ea redigere principalem cauíam ad

fum etlet,

Efpenii principia, fuper Aegzz P/aciti neceffitate; eam

Govartius , hac Requifitione (ibifienificata, refpon-

tamen legem fibi prefcribens, ut hanc neceffiratem

dit in 7Zdvertentia, quod in data ad (uum Metropoli-

ob ea tantum Decreta conteftaretur quae Dogmatica

tanum Epiftola dixerat in Efpenium & ejus Opera,

nuncupabat; confentiens neceffarium eff^ P/acet ob Re-

multo infraid effe quod in eumdem Auéctorem ejufque

fcripta fuper beneficiariis negotiis in privatorum homi-

do&rinam imprefferat in Scripto publici juris facto

num favorem conceffa.

Utilem diítinétionem hanc

ann. 1700. hoc titulo: Certamen pro Immunitare locali

Govartius a celebri Francifco Zypeo Officiali & Archi-

£?c. Scriptum tamen hoc fine refponfione remanfi(Te

diacono, apud quem Auttorem ea primum legitur,

(5); fe porro cum maturius legiffer attentiufque ejuf-

mutuatus füerat, quin animadverteret Zypeum aut fe-

dem Auctoris Opera, a fummo Pontifice deinde dam-

cum pugnaífe, aut palinodiamin pofterioribus Operi-

nata (c), non potuiffe, quin contra reprobatam do-

bus ceciniffe; ejufque fuper hob argumento Scripta

étrinam qua in iis conrinebatur, fuze. Dicecefis Cleri-

digna fuifTe quae publicae auctoritatis vi prohiberentur,

In hac Requifitione Govartius, faltem ex parte, a pro-

cos praeveniret ; E(penio per Sacros Canones & Supre-

teftatione deftitit, quam in ipfo litis exordio propo-

(a) Vide hujus rei deferiptionem in Monumentis Hifforicis fuper

fuerat (e apud laicum "Tribunal conteflari sec pof[?: mec

negorio BDulle Unuigenitus ia Belgio Auflriaco. 1. Art, 1. $. II. num.

velle, fatis habens edicere id fibi, quamvis voluiffet,

]11. & $, 1l. quarm late patet.

facere non licere, quin fe gravibus ;enfw:isvexpane-

(5) Refponfio Van Efpenii de Inzerce[[ione Epifcoperum pro Reis,

& de luununiz. Locali d?*c, nondum impreffa fuerat, Solum bien-

nio poft e typis prodiit.

(4) Perfiffentia dj*c. n, $9.

(e) Ibid. n. 144.

(c) Agitur hoc loco de Inquifitionis Decreto contra Efpenii us

(f) Ibid, n 152.

Ecclef. umiverfum.

tets

A ViTA D, VauN EsPEN.

46

t

(

/r&t: & fi velit, conteflari non licet fub gravi cenfuva;

Videri peculiariter poteft, quod in Dupliea (num.

quia nimirum, ut prsetexebat, de caufa omnino Ec-

17. &íeqq.) de temporalis & coactiva Juri(dictionis

ài

fr

clefiaftica agebatur , feu perfonee ratio haberetur, feu

a fupremis Principibus Ecclefiae conceffie natura & ori-

fpe&aretur materies qua principalis caufa continebatur,

gine, ac de abufu dicitur, ad quem Ecclefiaftici ftatis

€

Chorda tamen femper oberrat eadem Govartius, in

temporibus hzc principia detorferunr,. ** Actum erat,

fuse Requifitionis conclufione poítulans, ut Efpenius ad

V

» Ibidemdicitur, tam in Gallia & Germania, quam in

fuam a&fzonem cviminalem deferendam adigeretur. No-

25

Belgio de temporali & foculari juftitia, nifi docti

L À

)

&

vum hoc effugium confutavit Efpenius in fua ad Dedu-

quidam homines , quique ipfi earum Regionum no-

&iouein Íeu Motivum Juris additione, caufaque jam

,

,

bilem ac tertium Ordinem conítituebant, in hos abu-

F

fatis inftructa, poft conteftationis annos duos, dimi-

$

,

fus invecti e(fent , .. qui ad extremum politici Regi-

dium & amplius, Magnum Mechlinienfe Confilium

29

minis excidium tendebant. ,,

Ecclefiafticae Immu-

Februarii die 23. ann. 1722. definitiva tandem Senren.

nitatis fautores eo devenerant, ut a(fererent oses Cle-

fi

tia litem dijudicavir.

Govartii Requifitio va/;data tan-

$

vico$ , in ipfo ad Ecclefiaicum Statum sugreffu , Pria-

quam civilis veje&a fuit; ejus fiues declinatorii declara-

cipis Subditos effe defineres €?. cvimnimis lefe Majcflatis

ti füere zou fujceptibiles nec fuudati; judicatum fuit e

veos evadere onmmino uon po[[e$ eorum nec bona a Prin-

periniffum non fuiffe üis in Operibus de E(penio loqui,

cipibus nec perfonas pendere; &id quidem dévizo jure;

quemadmodum egerat in Epiftola Decembris die g.

neque in id aggredi Principes quidquam pof(le, quin

ann, 1718. data. — Probibitus fuitzz pofferum fimiles pro-

pgraviffima anarhemarta fübirent &c. que placita fingula

pofitiones &v allegationes in medium afferre in majoris

fuis in Scriptis Govartius directe vel indirecte firmare

demonfivationis peuam.

Mandatum fuit, ut zzjuriofa

ftudebat, feu fümmisad calum laudibus Au*tores effe-

verbaqua inejus ADVERTENTIZE & PERSISTEN-

rens qui ea docuerant, feu ceteros proícribensqui, ut

"TIZE. Scriptis occurrebant , delerentur. per unum e Con

Petrus de Cugnieres ejus etare, & bac noftra Van Ef-

filii Graffariis (a), coram Confiliarüs Fifcalibus , n

penius, ea folide graviterque impugriaveraat,

[

Jocis a Con[iliario Relatore cauf , prout monitus fuerit,

Van Efpenii Dedutlio juris 09 fatli elt in primis gra-

indicandiss tandemque Govartius ad mul&am 69 expen-

vis ob diftinctionem & curam, qua hac argumenta pe-

Jas , e Curie taxa, damnatus fuit.

nitus ibidem diícu(fa proftant. Jactate Immunitates

äl

Nos nemini non grarum facturos credimus allatis

Ecclefiafticae, perfonales, criminales(eu reales adamuffim

hoc loco gratulationis Litteris quas occafione Senten-

enucleantur in I, Capite.

Cernuntur finpillatm cona-

tus in Tridentino Concilio ad earum obrinendam con-

tiae diei 23. Februarii ann. 1722. DD. Confiliarii Fifca-

les Magni Confilii Mechlinien(is ád Éfpenium dederunt.

firmationem ediri, &in idobluéctariones Catholicorum

D. Coloma , e duobus unus, privati deinde Bruxellen

Principum nomine.

ccurrunt inaltero Capite nova

jg

fis Confilii Caput prafidens renuntiatus, tum Vindo-

lumina novaque auctoritates fuper neceífitate" confén-

bonam ad (üpremum Codnfilium accitus fuit quod ibi-

fus aut P/acitr Principum ad Ecclefiafticorum omnium

dem ad Belgii negotia inftitutum eft.

..

D. Keyaerts,

Decretorum enuntiarionem.

Monet tramen ibidem Ef-

duorum alter , Magniadhuc Confilii Fifcalis obiit, Epi

