—^ tatis z zul endetamomvveerden , énde m tegendeel dat den

» C'eft pourquoi quand ils auroient conclu fimple-

25

ment afin d'étre maintenus dans la poffeffion de leurs

(irc

dKeus gedaem vam. de peerfoonen oan de tvve Supplianten

van Socteffe ende D'Offogne tot bet

*

P^

;

elve")'Copffilium vvet-

H

droits de devoir étre choifis & admisau Confeil de

»

la Facultédes Arts, preférablement à tous auttes nec

tigb eide van voveerden 11.

? Cette conclufion a donné lieuà Votre Excellence

»

Legentes nec Regentes , ce Conteilleuradjugeant cette

»

)»

conclufion & les maintenant en ladite pofieífion de-

de nous charger par fa Lettre du 22. Mars 1721. de

»»

linformer diftin&tement fi elle concerne purement

23

clareroitentnéme tems auffi que le choix desdits vaz

»

»

füel & Geybels feroit nul. & de nulle valeur, & que

le potleffoire,

» ll n'y a perfonne tant. foit peu verfé dans Ia pra-

99

celui des Supplians devroit fortir effet, qui eftle

29

9

ftyle conftament pratiqué de tout tems en ce Confeil,

Eæ

tique de ce Confeil qui ne fcache que les caufes pot-

b

felfoires s'y traitent en deux differentes marieres;

,)

quoique cetre déclaration quand elle ne fut pas ex-

E?

primée dans la fentence y feroit tacitement comprife,

l'une,au Róle; & l'autre communicatoirement ; &

500,

l'onfe fert fort fouvent de cette voye communica-

59

& en refulteroit reip/a &* per. confequentiam uece[fa-

|ibus

»

»

riams n'étant pas bien poffible que le choix defüits

toire, parcequ'elle eft beaucoup plus courte & expé.

- erdi

9»

ditive, -

É

»

vatt fel & Geybels puiffe tenir lieu, pendant-que

celi

oifes fe traitenr au Róle, quand

)?3

celui des fupplians feroit maintenu.

» Les caufes polffe(T

eul

H

le Suppliant demande & obrient für fa Requére Let-

» De tout quoi Votre Excellence pourra reconnoi-

dien

»»

»

tre que l'a&tion intentée devant nous par les Regens

tres d'ajournement au Róle, à fin de maintenue en

chit

»

cas d'oppofition, lorfque l'impetrant à jour fervant

»

& Maitres du College de la trés S, "Trinité , batie uni-

cont

3*

au Róle ramene à fait le contenu de fes Lettres afin

$;

quement für leur pofieffion ancienne, concerne pu-

aff

99

de maintenue & conclut à l'enterinement des mande-

»

rement le poffefloir, nonobftant que leurs conclu-

huc

»

fion afin d'y étre maintenus, s'étend auffi à ce quele

»

ments y repris,-

villi

» L'enterinement de.ces mandemens corfifte en ce

,»»

choix defdits vaz. Ziel & Geybels feroit declaré nul;

Til

95

LE

attendu que cette déclaration eft une fuite neceffaire,

qu'aprés pleine in(truction de caufe; la Cour main-

mot

35

renant l'impetrant dans la poffzífion ou quafi polfef-

5*

un accefloire inféparable du principal qui eft la main-

9,)

fion de fon office, bénéfice ou outre droit, déclare

»

tenue;

2»

nul & de nulle valeur tout ce qui a été fait au. con-

» Voilà Monfeigneurl'état & la confiftence des trois

»

?5

caufes dont l'Inrernonce appuye la défenfe en faveur

traire, ordonne à partie de le caffer & reparer & de

I

faire ce qu'à du & doir étre fait enfuite de la poffef-

)5

des Doyens vaz; Dck & Coedick, non pas pour con-

2

»

93

ferver à ceux de l'Univerfité la juriídiétion qui leür

fion de l'impetrant.

» Les caufes poffeffoires fe traitent communicatoi-

»

a été accordée par le Prince, ainfi qu'il pretend par

»

fes remontrances, mais pour dépouiller ce Confeil

det

»

reient loríque le fuppliant au lieu de demander Let:

-

L

tres à fin de miaintenue, conclut par fa Requéte à ce

L d

du droit de juger du poffefloire entr'eux, queSa Ma-

ue la Coürle mainrenant dansla poffeffion ou quafi

25

jetlé lui a attribué par unereferveexpreffe, leur ac-

I

Le but de ce Miniflre eft

fit

L

pofleffion de fon office, bénéfice ou autre droit foit

??

cordant leur jurifdiéction.,

fervie de declarer nul & de nulle valeur tout ce qua

-

d'établir en ce pays une fuperiorité abíolue & defpo-

did

exil

95

&té fait au contraire, ordonne à partie de le caffer &

??

tique de la Cour de Rome, pour empécher le re-

??

cours aux Coníeils du Roy par la voie de maintenue,

üay

reparer, & de faire ce que a du & doit étre fait en-

Lulli

9?

fuite de la poffeffion du Suppliant, deforte que con-

qui eft une des efpéces de la protection Royale par

9*

clure fur ce pied ou conclure à l'enrerinement des

laquelle le Prince défend fes fujets contre tous trou-

eti

3»

mandemens repris dans les Lettres à fin de mainre-

^

95

bles de fait; réablit & foutient le repos & la wan-

p

»

nue eft une & meme chofe,

quillité publique.

L

nu'x

de

Thi

» Or la caufe des Regens &.Maitres du College

» C'eít pourquoi

Monfeigneur nous avons eu jüüe

?)

la trés-Sainte Trinité eft uniquement battie fur la pof-

?5

fujet de croire qu'il étoit de notre devoir indifpen(a-

er

?9

feffion de leur droit de devoir étre chois & admis

,9

ble d'entreprendre ia connoiffance deídites caufes,

35

au Confeil de la Faculté des Arts, preférablement à

2»

uniquement fondées für la poífefTion & le trouble de

(

fol

9?»

à tous autres qui nec Leguut uec Regunt in eadem Fa

)»

frait des parties reípectivement, à moins que d'aban-

cultate.Ellee(t inftituée communicatoirerent par une

»

donner uun droit que tous les Princes Catholiques

TW

2

?»

conclufion ordinaire ufitée regulierement ez caufes

?*

ont toujours eu foin de conferver àleurs 'Tribunaux,

Q

99

PL

ainfi que nous avons fait voir par notredite Confülte

r

poffeffoires, qui fe traitent communicatoirement,

C0

» L'effentiel de leur demande ne va qu'a étre main-

»

du 29. Novembre dernier,

))

tenus dans la poffeffion de leur droit de devoir étre

» Et comme les raifons y déduites pour établir Ja

Vàt

99

choifis & admis aut Confeil de la Faculté des Arts

»

competence de. ce Confeil à l'égard de la premiere

&0

»

»

de ces caufes militent également pour les deux au-

q

preférablement à tous autres, qui gec Legunt uec Re-

L»)

ant in eadem Facultate.. Sil'on trouve matiere de

»

tres; que defuir: nous avons jugé avec fondement

IK

)

eur adjuger cette demande il s'enfuit que le choix

,*

qu'il n'y avoit plus rien à confulter en cette affaire,

U

99

fait de la perfonne de N, N. vaz AKie] & Gyhels ad

»)

il nous a été bien fenfible de voir les expreffhions fur-

n

95

9)

prenantes faites dans la Lettre de Votre Excellence

te

Conufilium Facultatis eft nul & de nulle valeur, &

4

»»

q

u'au contraire le choix fait des Supplians, fgavoir.

9)

du 4. Septembre dernier; nous ommes fi fort perfua

d

9»)

Pierre Jean vaz SoetefJe, Profeffeur de la Syntaxe,

??

dés de fon équité naturelle que fi elle eut été infor-

l

epe de la

méeà fond de norre conduite & de la nature de cette

»

& Nicolas Z'Offogue Souregent du Coll

)

Q

L»

trés-Sainte Trinité , eftbon, & doit fortire fet, noa

d

,»

aflaire, Elle n'auroit pas permis qu'on usàt des ter-

V

?5

?9

feulement parce que le choix defdits vaz Aie/ & Gey:

mes auíli rudes que ceux y énoncés à l'égard de ce.

pi

95

bels, qui nec Legunt nec Regunt leroit entrepris par

?

)

Confeils qui a l'honneur de repréfenter Sa Maje(té

2

voie de fait, contre la poffeífion deídits Regens &

» & d'éce dépofitaire de fes droits & prérogartives.

?*

Maitres, & que celui du Maitre 27 $oetef?e & Sou-

» Nous avons l'honneur d'éue avec refpect Monfei-

»

régent d'Offogie feroit fait conformement à cette pof-

» gneur &c.

39

2. Oclobre. 172 1.

fciüpxj, mais auífi pasce qü'étant maintenus en icelle

xxxu.'

JvR:s Re SPONSUM,

i

s

VE It m

h

4

XXXII.

3

J URI S RESPONSUM (a),

R

þirca fufpenfi

onem Provifionalem R. D. J. €. Leydecker, Vicepaftoris Eïcc'l'efïæ

- 'Metropolitane Metchlinienfis, par Z7cariatum . (ut dicunt ) ejuídem Ecclefie .

. Anflictam (7) in qua przcipue agitur de difcrimine inter

jurifdi&tionem Vicarii Generalis & Officialis.

E

Q AISdUo s

idem Tribunal cum Epifcopo habere dici

poteft Cap. 2

*

.,v

de Confuet. im 6. Sed Vicarius (quamv

IS improprie

Everendus D; Joannes Carolus Leydecker Ecclefize

Generalis appellari foleat) non omnem ]

urifdiétionem

Metropoliranae Mechlinienfis Capellanus & Vice-

voluntariam Epifcopi ekercere poteft; fed folum intra

paftor, fed nunc interdi&tus fun&tionibus Vicepattora.

mandati fines, qui pro arbitrio mandantis reftrinoi (o-

libus, fuper quo lis pendet, fape a tempore dictzin-

lent. Quare Vicarii Generalis facultates, non vifis li-

terdictionis in Sacello SS, Sacramenti in pradicta Ec-

teris Conftituentis, amplius fciri aur intelli

i néqueunt,

clefia Veftibus Sacerdotalibus.indutus ante vel poft Sà-

quam cujuslibet alterius delegatam jurifdi

à

v

ionem ha-

crum füum Euchariftiam populo diftribuit & notanter

bentis,

die nona & decima hujus menfis intra quindenam Paf-

Conftat autem.

quodilli, qui fe dicit delegatum, nul-

chatis, qua populus frequentior ad mienfam Domini

la fides fit adhibenda ante exhibitas dele

gationis litteras

confluere folet. - . Ampl. D. Vicarii Generales Eminen-

]. 1. C. de mand. Princib. Ca

D. 31. ff. de Offic. ut potef?.

tiff. ac Reverend, Domini Cardinalis Archiepifcopi ad-

J'ud. deleg, late Barbofa

ad di. Cap. N.1.6? a, Übi

huc abíentis, per adjunctas litteras eundem quafi gra-

etiam oftendit receptiffimam effe D, D. fententiam ,

vifIimi criminis ex illo capite reum coram pretenfo fuo

quod citatus non inferto Citationi Delegationis tenore,

"Tribunali citari fecerunt ad in(tantam, ut ajunt, Pro-

non teneatur comparere ; argurnentum evidens, citá-

motoris, fufpeadentes illum provifionaliter a Divinis,

tionem ejufmodi eff.nullam , nec alios fubfequentes

actus judiciales poffe fübfiftere, quod eriam in termials

QUZERITUR.

docet Maícard. de probat, Cozc/. 491. N.

6- 8)70 älii'

que paffim.

; An fufpentio illa provificnalis fit valida ?

A Delegato ad Vicarios Generales Epifcoporum Bel-

2. An (altem non (it'omni modo injuíta?

gii recte argumentamur ; quia illirantum nominetenus

Et 3, Quo modo magis opportuno citatus fe—defcn-

tales füunt; cum nontotam juri(dictionem E

ifcopalem,

dére queat ? -

immo ne quidem toram voluntariam, fedfo

)

u

mad man-

dati finesreftrictam habeant, ita uta parte rei veri Dele-

Infrafcriptus J. C. & Eccl;:üæ Metropolitanäe Mech-

gati Epifcoporum, non Vicerii Generales fint.

linienfis Canonicus Graduatus, vifis hac facti fpecie

dictis Citatorialibus , & quaeftionibus inde deduéctis,

Quare cumin hoc cafu commiffionis tenor pradictis

litteris infertus non fit, concludendum eft easipfo jure

exiftimo fufpenfionem illam effe zp/o S*wre nullam : con-

nullaseffe, nec citaturn teneri ad comparendum, tanto

ftat enim quod dicte litterse, licet falí£o Eminent. Do-

mapis quod etiam in illisafferatur D, Officialem effe G-

mino adícribantur., « ejus mandato date dicantur,

nevalemi , qualis certe dici non poffet, fi ipfi vel partem

U

etiam contra nótóriam ufum omnium Judicum dele-

Jurifdictionis conrentiofe commiffam haberent, vel

gatorum , qui auétoritate quidem: Deleganus fed fuo

nunc illas, nunc alias caufas fori Epifcopalis, pro libitu

nomine jus dicunt ;. tamen a parte rei adictis Ampliffi-

notioni fuze arrogare poffent.

mis Domiois Vicariis concefle fint, qui edam iifdem

"

Ex nullitate dictze cirationis etiam reéte infertur di-

ordine Dignitatis fervato fübféripferunt.

&am fuüfpenfionem provifionalem, uti ejufdem actiüs

Jure communi quidem hec nomina, Z7zcavius, £2

judicialis partem , eodem nullitatis vitio laborare, at-

Officialis Epifcopi confunduntur: quia Epifcopi Italize

gumento a toto ad partem; & qudod ei, cui minus de-

folent univerfam Turiídictionem fuam eidem períonse

negatur, id quod plus eft concedendum non (it: cum

mandare: fed moribus Belpii ac Galliae nihil notius,

enim Delegarus ante exhibitam dele

quam quod Ofhicialis toto czlo a Vicario diftet: Offi-

gationéfm pro non

Judice habendus fit

itaut nec valide citare poflit, clà-

cialis enim dicitur, cui Epifcopus Jurifdictionem fuüam

rum eft fententias ejufdem eriam provifionales, qualis

contentiofam mandavit; Vicarius vero ille, cui.volun-

eft hzc fufpenfio, nullas eiTe ; adeoque nec citatum a

tariam commifit.

Capitulum noftrum Sede vacante

Divinis abítinere debere.

eodem modo partitur exercitium Jurifdictionis Archi-

Ad fecundurn refpondeo , ex folis di&tis litteris lnce

epifcopalis ad (e devolute, conftituendo Vicarium Ge-

meridiana clarius patere, füfpenGionem illam , étiam

neralem pro voluntaria, & Officialem pro contentiofa.

fuppofita gratis validitate ejus, ex ommi parte imtflam

Unde ficut Officialis non poteít fibi, qua ad volunta-

effe, plureque tam fa&i guam S*vris intoléraliles eivo-

riam fpectant, arrogare ; ita viciffim nec Vicarius po-

ve$ Contintre: quiain illis ciratus non alterius crimiais

teft caufas ad cognitionem Epifcopi pertinentes deci-

arguitur, quam quod functiónes Vicepaftarales exer-

dere : quia diftin&ta & limitata eft utriufque poreftas ;

cuit, diftribuendo intrà

quindenam Pafchatis F'uchari-

nec in hiíce partibus Vicarius, ut talis, "'ribunal um-

ftiam variis Parochianis in Sace

llo SS. Sacramenti ejuc.

quam habuifle vifus eft; aut caufas judicialiter cogno-

dem Ecclefia,

viffe. Late Clariff. D. 72 Efpeu , juris Ecclef; Univ,

Sed inexcufabili [nris errore: fun&io etim illa non

D. tit.12, Cup.4. €9 $.

eft Paítoralis, fedad Surmmum Sacerdoralis: &id claje

lllud etiam moribus noftris Officialem inter & Vica-

evincit Trident, $. 22. Cap. 6, de Sucrificio Mflz,

rium Epifcopi difcrimen eft, quod prior indiftinéte

dum optat, ut in fingulis Mi(fis 'ideles ádífantés non

omnes cauías'ad cognitionem Epifcopi fpectantes de-

folum fpirituali affz£tu, fed Sacramenrali etiám Eucty4-

20 t

cidendi jus habeat; uude etiam nuac , prout de jure, riftiz perceptione communicarent, prout in

primitiva

(aj,' Primo editum anno 1722.

(5) Vide prolixius negotium hu

AMeimoires bifloriques do*c, des Pais bas Aurricriens Gc, T,. 1. p« 290. & feq.

jus interdi&ti in libro edito anno 1755. cui fitulds:

2

Supplem. 0pek. Jau Ejpemn 'Yomus V,

Eccle-

84

'Dr DiscntMINE. ÍNTER junisp, Vic, GeN, & Orric.

NI

Ecclefia moris erat. "Nec diftributio Sacre Commu-

Belgis plane ignotumeffe, ádeoque citationi aut *fïïf*þen,,-:

büa |

nionis tempore Pafchali foli Paftori & ejus Vicario re-

fioni iíti citatum parere non debere, — Si illo modo er-

rb

fervata eft: quia licetrunc temporis Fideles in Parochia

rorem fuum percipientes, novis forte citatoriis man-

pe

fua communicare debeant, tamen nulla lege obligan-

datum fuum inferi faciant, & ex eo pateat contentio-

p

tur ad recipiendum Sacrarn Communionem ex' mani-

fam Jurifdi&ctionem etiam mandatam eífe, tunc recur-

eM

bus Parochi aut ejus Vicarii: neque eriam ullo jure Sa-

rendum eritad recufationisremedium: neccaufa fuffi-

Pav sst lii a

qie f

cerdotibus Curam Animarum non habentibus inhibe-

cientes deerunt, prout vul£o etiam notum eít: immo

J V

tur illo tempore in Parochiali Ecclefia Éuchariftiam di-

folae ad hoc fufficient diéta litreree citatoria ,. cum Tu-

jarm )

ftribuere.

Ímmo & notoria praxis habet, tamin no-

dex, quitam enormiter gravavit, ultra gravaturus pre-

voctt

ftra quam in aliis Parochialibus Civitatum, quod quili.

fümi debeat, Pluribus opus non eft'in hac füppofitio-

tiatu

bet Presbyterante vel poft Sacrum fuum Sacram Com:

ne: quia certo mandatum illud , quod hactenus in te-

N

munionem Fidelibus Menfa adítantibus elargiatur; &

nebris delituit, publici Juris non facient.

fis P

etiam in noítra Ecclefia vix umquam Paftor aut ejus Vi-

]ta cenfui Mechlinig hac 15, Aprilis 1722,

caua

carius, fed certus Miniíterad hoc confítitutus illo mu-

!

:

J MELCHIOR.

nü

]l

nere fungitur

2

; qui fi abfit, Celebrantes pro commodi-

.

bus

tate populi ejus vices fupplent.

Infräf&ripti ].-U, Dv,o&ores, vifo, & exä-minato cafu

Falfo igitur afferitur in

di&is Litteris, quod Citatus

fupra pofito, & litteris citatorialibus annexis cenfenr,

qlläü

h

illo modo exercuerit funétionem Paftoralem, quodin-

Ad primum Ceníüram fufpenfionisa Divinis ,. de qua

fura

hibitionem £imin. Domini, Decretum D. Officials, &

in cafu, efle omnino nullam ob notorium defectum Po-

"

d

E

Au&toritatem Superiorum cum gravi Fidelium fcandalo

teftatis, & Jurifdictionis in proferente.

& obloquio contempferit: alta fane verba, fed cafui

Indubitatum quippe eft, quod juxta hodiernam Ec

P[Ul

Di

Y

plane non confona : interdictus enim functionibus Pa-

clefie difciplinam & praxim nulla .ceníura valide ferri

Íftoralibus , non prohibetur alias alterius ordinis exer-

queat, nifiabeo, qui jurifdi£tionem habet fori externi,

qmd

nil

cere, necjure füo utens alterum contemnere autoffen-

five jurifdidtionem contentiofam., quodque nulla Ceníu-

dere velle videri debet, nec Sacra mini(ltrans praífumi

ra infligi poffit, nifi fervato ordine Judiciario, atque

piol

def

poteft Sacrilegae inrentionis reus, aut magis caufaffe

neglectum ordinis Judiciarii reddere Cenfüram omnino

&

obloquium aut fcandalum, quam alii Presbyteri Curam

nullm. — Quotiefcumque 2n fententiaeff defettus fubflau-

D«

Animarum non habentes.

tialis ordinis Juris, certum efl. (ait Suarezius ia tra&l.

Neque Citato crimini verti poteft, quod, ur fuppo-

de Cenfuvis Difp. 4. fet, 7.. .N. 2.) : Genfuram effe . on

iC

ben

nunt dicte Littere, contra inhibitionem moderni Pa-

Jolum utcuinque imjuflam , fed provfus imvalidam: quia

rochie Defervitoris Euchariftiam diítribuiffet, quia in

Jeutentia ipfa wullaeft , 7 foutentía uulla , uullum potefd

x

It

facto ponitur, quod demum poft di(tributionem iubi-

producere effettum.

buerit, Sed füpponamus quod ante inhibuerit, fane

Ulterius indubitatum eft, quod juxta notoriam pra-.

inl

büb

illo pa&to functionem non Paftoralem, inaudita haéte-

ximBelgii, uti & Gallie nulla omnino Jurifdictio cozzez-

nus meramorphofi, in Paftoralem convertere non po-

tiofa five Fori Judiciarii üit penes Vicarium, aut Vicarios

f

jn&

-uit, nec licuit ipfi in illa Ecclefia, quae immediate Ju-

Generales Epifcopi, nec quod hi habeanr hujus Juris-

rifdiétioni Capituli Metropolitici fubjacer, Presbyrero

dictionis exercitium, fed folum his committatur Jurif-

fat,

functiones Ordiais prohibere : ultra quod inhibitioin-

dictio, quam vocant voluntariam , tota Jurifdictione

tellici folum deberet pro tempore, quo ipfe aut fpe

contentiofa, & Judiciaria plenarie refidente in Vicario,

:

cialis Diftriburor praíto effent ad diítribuendum, ne

qui hodie dicitur. Officialis ,

ui & íolus cognofcit &

alias parati ad communicandum, longiori mora pro-

expedit ea, quae ordinem ju

d

iciarium requirunt.

yocarentur ad murmurandum.,

Unde Vicarium Generalem Epifcopi definiens con-

Igiturinju(ta eft hac füfpenfio defectucaufz. — Eriam

formiter ad modernam praxim & difciplinam Ecclefiae

injuíta eft ob modum, quo lata eft: nempe adveríus

Vir Clariffimus Ludovicus Hericourt in füo erudito

inauditum : quia uno folum cafu ad fummum futtiaeri

Opere, cui tit..— Les Loix Ecclefiaffiques dans leur ordre

gatuvel, pavt.1. Cap.2. INum. 1. Le Facaire General de

potefthuju(modi provifio nalis fufpenfio, ícilicetin atro-

cioribus delictis faris preeparatorie probatis, & ita pa

P Eveque

€

&om la S'urifditlion VOLONTAIRE. -

[2 uu Pretre, qu'il établit pour exercer en jb:z

lam notis, ut accufato fine gravi fcandalo pendente Ju-

dicio permitti nequeant Sacra faeere; quae omues ci-

Porroex Litteris Citatorialibus hic annexis, evidens

l

cumftantize ab hoc caíu proculabíunt, prout fatis pro-

eft ,, quod hzccitatio, & Cenfürz inflixio provifiona-

batum.

lis procefferit a Vicariis tamquam mere Vicariis Gene-

TK

Immo etiam gratis fuppofito, quod ab Emin. Do-

ralibus Epifcopi: fubfcribunt enim non in qualitate Of-

mino aut ab Officiali diftributio Euchariftige ipfi inter-

ficialis, fed in qualitate. Vicariorum Generalium.

P

dicla fuiffer, una aliave tranfgreffio (de duabus enim

Verum quidem e(t, quod fecundus in ordine Am-

ü

tanrum accufatur) gravioribus delictis ab eequo rerum

pliffimus DD. de Viffcher affumat fibi tirulum O ficialis

!/

arbitro non annumeraretur, ad illum effectum, ut (uf-

ü

Mecblimeufis ; fed ut oftendat fe in hac parte non pro-

penfio illa ferri poffet, quia fcandalum aut obloquium

cedere tamquam Officialis, addit& Zzcaríius Geseralis,

N

Divina celebrando , pendenre lite, evidenter non cau-

in qua qualirare unum cum aliis duobus conflituit Cor-

1

faret; nec provifionali remedio illi contra inauditum

pus, quod vecant Zcat

Á

'?atum, & coram quo Citatu-s.

D

evocabatur.

n

locus effe poteft, dum gravius effet ipfa pcena per de-

finitivam fententiam inferenda: licerenim füfpenfioilla

Infuüper ex iií[dem Litteris Citatorialibus , manifeftum

eft hos Vicarios Generales fibi voluiffe attribuere jurif-

Ípem promptz abfolutionis fpondere videatur, tarmnen.

a parte rei fatis clare hoc agitur, ut ciratus intra moras

dictionem contentiofam, five fefe erigere in judicesfori

contentiofi , novumque "Tribunal haétenus in Belgio

Judicii diuturni illo vinculo innodatus maneat; quia

non eft verofimile praetenfos illos Tudices; qui contra

non cognitum eripere,

. In Litreris enim Citatorialibus expreffe dicitur, man-

apertam veritatem crimina ei afhngunt , poít refpon-

fionem vifam eequiora decreturos.

damus omnibus Apparitoribus Cur:e zoflre, utcitetis-

.. Ad tertium fatis ex dictis liquet

füadendum non öffe

sss àd Inftannam Promotoris Curze noffra ...........

Citato, ut coram illis perfonaliter refpondeat, ne illo

qua omnia manifefte fignificant hanc citationem fieri

äz;

coram hoc Vicariatu, tamquam vero & hic recepto &

modo fundartiffimis exceptionibus declinatoriis, quae lite

conteítara ferius proponuntur, renuntiet ; fed illis ante

ufitato. "Tribunali Ecclefiafüci fori exterioris five con-

tentiofi,

omnia fignificandum erit per modum , ut ajánt, fim-

plicis advertentie , nullam Vicariis jurifdictionem coa-

Numquam enim Vicariatus, cui exercitium jurifdi-

ten;ïofgm competere, ac pratenfüm 'Tribunal eorum

étionis volumariæ cominittitur, venit nomine Curig,

Neque

H

"

Ua

Rrs

PONSU.M'

85

!eu.

V

Neque ullos Apparitores aliofve fimiles Miniftros ha-

attentaffet; vidiffet indubie Advocatus Fifcalis, fiquis

ld

bet, fed hiomnes ad folam Curiam Ecclefiafticam five

exceffus ellet commifTus in hac diftributione Commu-

tio.

"Tribunal fori contentiofi, cui folus Officialis pracfidet,

nionis, is eflet e levioribus caítigandis non Cenfuris

üp.

fpectare nofcuntur. .

(ed Paternis monitionibus.

|

que hactenus. inauäiturï'x,, quod Promotor , qui

Ad tertium cenfeüt, cum D. Ptaätonf'ult,o, Citatum

li

. Deni

A o a

et Minifter Curic Ecclefiafticae, fuas caufas deferar at-

nullatenus

offe comparere in vim factié citationis ad

que (üper iis Jus dici petat coram Vicariatu , admodum-

inllantiam

roinotoris coram hoc hactenus inaudito &

[

[

qué verifimile eft Promotorem, priufquam hanc cau-

non cognito Tribunali , fed perfiftendum in fimplici

1«

Íam inílituerit; non deliberaffe & contulifle cum Ad-

advertentia, qua declarat fe non poffe a

gnofcere hos

[

vocato Fifcali, pro ut praícribunt Ordinariones Cu-

Vicarios tanquam Judices fori judiciarii,

riarum Provincig Mechlinienfis 77£. 4..Cap. .

[nfüper cenfent, quod, fi hi Vicarii quidquam ulte-

Neque enim verilimile eft, quod Advocatus Fifca-

rius contra Citatum attentare aut fibi Juritdictionem £o-

:

lis Promotorem pro In(tru&ione & Decifione hujus

ri Judiciarii attribuere pre(umant, Ciratus merito

caufa rnifilet ad' Vicarios Generales, quos noverat

contra hanc. violentiam & attentatum recurrere poffet

(

nulla Turifdi£tione Cozteztiofa munitos & coram qui-

ad Parlamentum Regium, implorando Regiam prorte-

bus Promotorem cauías Criminales deducere aut um-

lt

&ionem, utque per remedium cafífationis aliave hic in

quam deduxife hactenus inauditum.

Delgio ufitata media hanc violentiam tollat, prout hic,

l)llü

Adífecundum cenfent ,. cumi-Domino pyecen[ulto, cen-

& alibi. eft ufitatiffimum, : Et quidem teftatur Didacus

furam provifionalem a Divinis etiam ex parte: materiae

Covaruvias Pract. qq. Capit, 35. Num. 5. quod zz Ae-

effe injuftam: certum enim eft, & ab omnibus rece-

gia £? Caflellana Republica illud obfervatiffimum fit, €7

IT

ptum adeo gravem cenfuüram, qualis eft (ufpenfio a

diu obtinuerit, a tempore, quod memoriam bominum ex-

Divinis, non poffe infligi, nifi ob crimen mortale &

cedit , po[Je ab bis, qui: a V 'udicibus Ecclefiatticis vi £2

lj

1

quidem enorme, quale nec in fpeciem dici poteftcom:

Cenfuris opprzmuntur , Regios "4uditovest? Confiliarios,

miflum ef[« per citatum diftribuendo Sacram Commu-

qui apud Regia fuprema Pratoria Litigantibus jura ved-

le

u

10

nionem ante vel poítSacrum, tempore Pafchali in Ec-

duut, omminoadiri, ut V1IMa

fexaut, €g compellaut u-

L

clefia Metropolitana & Parochiali S, Rumoldi, eum ha-

dices Ecclefiaflicos ab ea iufevenda ceffave,

J«

j

&enus nullo Canone.nullove etiam alicujus Epifcopi

$i hoc obtineat in Cenfuris, quibusneglecto ordine

Decreto inhibitum fciatur, prefertim fub paena fimi-

Juris feu via facti per Judices Ecclefiafticos tubditi op-

lis Cenfure , Presbyteris aullam Curam Animarum ha.

i

primuntur, multo magisobtinere debet in cafu praífen-

bentibus diftribuere , etiam fine licentia Parochi Sacram

ti, quandoquidem ceníura non folum neglecto ordine

/

Euchariftiam tempore Pafchali: neque hanc diftributio-

Juris per Judicem inflicta fit fed iuflicta per illos, qui

nem inter funétiones Paítorales effe relatam, uti latius

nulla juri(dictione for?

udiciarii muniti quafi novum

d

in fua refolutione deduxit Precon[ultus. Neque pro-

'Tribunal fine confenfu

É

?riacipis, & cum non exiguis

7Q

babile eft, quod, fi Promotor, priufquam' hanc cau.

Vafàllorum incommodis erigere prefumunt,

s

fam contra Citatum inftituiffer, cum Advocato Fifícali

Ita refolutam Lovanii hac a4. Aprilis 1722,

Prof, SS. Canon.

iuformationes fuas communicaffet & füper iis conrulif

Z .B.VAN ESPEN, J. U. D,

f

e

fet, ad ejuímodi cenfüram proviügnalem concludere

. AMAN*DUS BAUWENS , [ U. D. A-ntecefï. Prim.

ho

EAU

5

À,

le

J homas Pbilippus $, R. E. Presbyter Cardinalis de

bitur refponíurum. : Interim cum prefati exceffus fint

Alfatia, de Bo(fu, Deit?^ "4pofiolice Sedis gratia

notorii , provifegaliter eundem D.4 Joannem- Carolumi

"rchiepifcop

Leydecker fu]peudimus a Divinit , donec ejus refpoüfio-

£.

x

u$ Mecblinienþsf J?rimfzs Belgz'i G.

!

ne períonali vifa aut. alias ,. aliter. ordinaverimus, &

j

quid in praemiífis feceritis nobis fideliter infcribatis.

Mnibus Presbyteris, Clericis, -Notariis, Tabellio-

O

Datum Mechlinie die. r r. Aprilis 1722. (€9 eragz fi-

nibus pubiicis, &&Apparitoribus Curia noftre ju-

guati) P. F. Baert , Propo(. Vicar. Generalis. L, I. À,

ratis falutem in Domino. . Vobis & fingulis veftrum,

de: Zfcher ,. Otficialis Mechlin. & Vicar. Generalis, &

mandamus, ut citetis perfonaliter peremptorie coram

C. P. Hoynuck van Papendrecbt. Vicar. Generalis. ( /a-

nobis ad diem jovis proximum hora nona matutina in

ferius babebatur ) de Mandato Emin. ac Rev, D. Cardi-

Palatio noítro Archiepifcopali Mechlinienfi ad inftan-

nalis Archiepifcopi praefati, (&?' featum ) A. Nauti

tian Promotoris Curie noítre, D. Joannem Carolum

Graph. & figillatum figillo antefati Emin, Domiui.

Leydecker Presbyterum, eifüpereo, quod non obftan-

te inhibitione noftra ipfi intimata die 10, Jan. 172 1. &

Infinuatio eodem die facla, :

non obítante Decreto Reverendi Adm, D, Officialis no-

ftri Generalis de data 31. Jan. eju(dem anni, ip(i etiam

Ego infrafcriptus virtute originalium Litterarum ci-

infinuato ,. quo ipfi provitionaliter etiam inhibitze fue-

tatorialium , quarum fuprafcriptee funt copie, & ad

runt quaccumque fun&iones Vicepaítorales, renitente

inftantiam Promortoris Curie Ecclefiafticae Meshlinien-

& invite etiam D. Zaetfeliers moderno Vicepaftore &

fis Archiepifcopatus, cito te D, Joangem Carolum Zj

Defervitore Ecclefia noítrae Metropolitane & Paro-

decker in Proelatio: Archiepifcopali Mecblinienfi die 16.

chialis D. Rumioldi , aufus fuiffet quafdam functiones

Aprilis 1722. hora decima ante meridiem ad perfonali-

Vicepaftorales ibidem exercere, & noranter in Sacello

ter & peremprorie camparendum coram Reverenditfi-

Venerabilis Sacramenti , ubi Parochienis di(lribuitur

mis'ac Ampli(fimis Dominis Vicariis Generalibus Emi-

Communio Pafchalis, diebus nona & decima hujus,

nentiffimi ac Reverendiffimi Domini Cardinalis Archi-

variis Parochianis dictae Ecclefie eandem Communio-

epifcopi Mechlinienfis in finem ,; & prout laius in di-

nem diftribuiffet, in formalem contemptum fupradictee

étis litteris expreffum ; interim virtute fupra(criptarum

inhibitionis noftre & Decreti D. Officialis, ac in. vili-

litterarum provifionaliter tibi in(iauo fu(penfionem &

pendium auétoritatis Superiorum fuorum, cum gravi

Divinis, donec refponfione ve(tra vifa aliter ordinatum

Chrifti Fidelium fcandalo & obloquio; & conclufione

fuerit cum intimatione debira & confuera. Actum Me-

exinde fumenda, alifque de jure, confuerudine, &

chlinie bac undecima April

is 1722.

Coneordatis Principum ad cognitionem noftram per-

JUDOCUS HALS. gyz&*

tinentibus, die fervientc latius deducendis; quod vide-

b,

$

De DISCRIMINE INTER JURisp. Vic. GEN, ET Orric,

(iffe 9

UE

B.

no[aveï

rium

Capiïlil'

Sefzterz?e de M:z'iztenue en faveur de M. 7 C.Ley- & ce quieft enfuivi, 'lälälrlnpe'reur-& Roi rejette lefdites

decker &c. parv le Grand Confail de Malines,

requétes validés pour civiles; & faifant droit garde &

Ca&:ig

maintient l'impétrant en la faifine & poffeffion de ladite

U le proces entre M, Tean Charles Leydecker , Pré-

Chapelle & Vicecure, & fonctions Vicepaflorales,

4 ïqqlfu

.

V

. t e Bénéfcier de la Chapellainie de St. Etienne,

fruits, & emoluments en dependants, fauf de précher

' pIS

; fonf

f

Viceciré de l'Eglife Metropolitaine de St. Rombaut en

& entendre les Confeffions; déclare les adjournés en

- ÉN

cette ville d'une part: Les Prevót, Doyen & Chapi-

leurs oppofitions, fins & conclufions cóntraires, non-

tre de ladite Metropolitaine Adjournez & füppliants

recevables, ni fondés les condamne en dommages &

, opit

par requétes validées pour civilesle 11, Fevrier & 27.

intéréts foufferts & àfouffrir pour l'impetrant , $samen-

Avril 1722, fous bénéfice defqüelles ils ont exhibé pié

des defdites deux requétes validées pour civiles, pre-

, d

) wdo

ces, debattues par parties, joinites. au procés par or-

fentées aprés acte difpofitif, & en depens du procés

donoance du 19. Fevrier, &28. Avril, de lamémean-

au taux de la Cour. Pronon

;6 à Malines le 23. May

,

iiiäe..'d*aþutre: V1 auffil'ordonnance du 2o0. de ce mois

1722.

Exi

ditsinihn

*

n

qum f

& pro

dumi

fonam

tutitj

RESPONSUM ALTERUM.

ilu

],URiSCONSUL*TORUM LOVANIENSIUM (a),

perfev

nem i

honici

pretenfze fu[penfiouis à Divinis, R. D. 3. Caroli Leydecker, Saceani

ium (

vulutt

& Ficepaftoris Ecclefiee Metropolitame Mevblimienfis.

fi coti

D. À 3 U.

cum ajunt , [altem primus (D. Melchior) S'urecommu-

Fan

zi Vicarium & Ofhcialem parijure cenferi, & nomina

Ím E

Vulgata & typis commiffa fait quaedam "Con('ultat*ic-)

confundi.

yim à

D

hic annexa trium Advocarorum Parlamenti Mech-.

feverà

D. confultus nondixetat pavi jure cenferi, fed, licet

linienfiscum Refolutione quatuor Theologorum Eccle-

id dixifet, nihil ad quaftionem prafentem elicere po-

fodq

fia. Metropolitanz ejufdem civitatis data ad in(tantiam

terant prfati DD, cau(àrum Patroni, quandoquidem

dubii

Offici Fifcalis/Curia Ecelefiaftice ; directa adverfus

hic non fit quaetio, quomodo inter fe diftinguantur

À

Re

fi

I'ultmf

Clarif, DD. veu £fpen & Dauvvens«-— -

ponfum cui fub(cripferunt Amplif. D. Melc-bz'o'ï &

Vicarii Generales & Officiales de jure communi, quod

conftatex Refíponfis & Decretalibus Rom, Pontificum,

9)£ (

qui refpondere folent conformiter ad praxim [taliz ;

It €0

QUJ/ERITUR

1ed qua fit utriufque jurifdictio & di(tinctio fecundum

praxi

mores Belgii, quod & ipfe primus Confültus nomina.

Do

An hec:Confültatio vel Refolutio evertat ia aliqua

tim expreflithis verbis: jurecommutui quidem bac- ,, no-

Tride

parte dictum Refponfüm Ampliffimi D. Melchior. &

» mina, Zicarius & Officialis Epifcopi ,, confünduntur:

fola i

Doéctorum Lovanienfium, aut probet validitatem vel

» quia folent univerfam jurifdiétionem eidem perfonae

» 0

» mandare; fed moribus Belgii ac Gallize nihil notius,

Ijuüitiam pretenfae cenfüra ?.

» quam quod Officialis roto catlo a Vicario diffet. ,,

