Sigifmundum reponat inter hoftes infenfiffimos Curice

ad fidei Decreta a fe edita, Romanos | Pontifices aute

Romanc , qui abuíus ejus notiffimos, & quos maxime

approbationem ad[tringere noluiffe.

&

hzretici in fuum Patrocinium adducebant, extincétos

Efpenius. Hic aperte fibi contra

dioit Schelflrate.

volebant; idque ante eleciionem Pontificis , metuen-

Jam enim, fequendo auctoritatem MSS. fuorum, di-

tes aliud poftmodum-obtineri non poffe przter fpeci-

xit (pagina4.) Seffione IV. unanimi confenfu ftatutum

em & fucatum Reformationis

imulacrum, uti &

fuifle, ab omnibus Concilii Patribus, Divino flamine

eventus docuit. Nequealiz Nationes negabant ab-

ä

in[pirante in unam fententiam: convenientibus , Decre-

ufüs Curiz Romanz effe reformandos; íed credebant

tumque in his quz ad fidem fpedtant Papam obedire

alteri malo, ícilicet fchi(mati, celerius effe obvian:

teneri. Quomodo igitur Concilium hic ftatuere &

dum, planeque obruendum; verentes ne forte diffe.

declarare potuit quod Concilii , Decreta Papam ante

rendo aliquando adhuc reviviícere potuitTet.

ejus liberam Confirmationem non conftringerent ?

Schelflirate, ibid. Et ipfe Romanorum .Rex , auafi

Etfi hzc limitatio fuübintelligi debuiffet, ut quid, jux-

rit.

auttoritatis Concilii oblitus, folum Pontificem refpexe-

,

ä

ta Schelftrate, Cardinales & Oratores Regis Galliz

detra&a voluiffent a Decreto Seffionis IV. hzc verba: ;

esf'eab;

Efpenim'-.' ngQ vero quia ad Pontificis ped

jepif i

(a) In Tl;a&;xtuï n líeeis in eaufa fidei a Pontifee appellare? |

Iu A CTA GH

L$STRATIANA

a

jecit & proftravit , ideo au&toritatis Cocilii erit dicen-

mationis guecucueeos fuiffe a Natione Germanica

dus oblitus ? Nuga neio enim ad Joannis XXIII.

poft electionem. Pontificis, unico tamen excepto, &t

fe proftravit, dum hic folemniter promifit e Pontifi-

Efyenius. Si hzc verafünt, ergo falfüm quod dixit

catum cedere , fi id vifum foret Ecclefiz paci congrue-

paginaprzcedenti, relictosfuiffe XII. Articulos, fi uper

re;s & tamen fenfit ipte Joannes,

. quanti auctoritatem

quibus-ex Decreto Concilii facienda 'erat reformatio ;

Concilii fecerit Sigifmundus.

,

& hi

,

fiffe.

c dicitur unicum tantum fine reforrmiatione man-

Schelflrate, ibid. Non cogitabatur de Profe[fione fi-

dei facienda ante confecrationem , licet C

oncilium Se[.

Schelflrate , ibid.' Quem proinde articulum credebam

XXXIX. illud flatuifet.

vel'a Nationibus non fuiffe yropofitum po[t elétliongm

Pont

1

Efpenius. Hoc non habetur (Seff. XXXIX.)

Schelflrate , ibid. De reformatione Ecclefie m Capi-

cujque inauditum , fuiffe rejectum.

Jfiir; vela Martino V.'ut novum aliquo'qi ^ .—7" hu-

te C9' in Curia Romana, una cum Concilio àut ejus

to.

o

4

Emis. Mera ;'canj«e&ura ; -hül*vl'a.jnnïixa, f*.mdamäf?'

Deputatis, per Pontificem facienda, pofüerant Patres

P

»

XVIL. articuloss €9 poftquam Martinus V. Deputa-

Schelftrate , ibid. 'Et hec ultimum Tevera 'conti

$

didiciex aliis MSS, Codicibus.

o

tos ex Cardinalibus dederat , C9' aliquot diePus ea. in

re per illos cum Deputatis Concilii egerat, ex XV1IT.

.Ejpenius. Ignoto MS. vált nos habere fidem con-

non nifi fex Articuli pullic

tra omnium aliorum tam editorum quam ineditorum

10, e&C.

3

ati fuere öq[f XLIIL addi-

fidem. Adhzc Thomas de Confellis:13; aut 0. annis

E]penius. Hinc patuit quam jufte petierit Natio

poft Seff. XL. Concilii Conftantiénfis ; -profert V, Ar.

ticulos, &inde forte ducit ar

tificis.

Germanica, ut reformatio .fiere.t ante ele&iOnem Pon-

latio, & hallucinatio.

gumEnt*gm fictio , cavi;;-

Schelftrate, ibid. Addito quod. tam hifce.

'Zrzz'cu'lis

Schelflrate, ibid. Poluerumt aliqui ex v

erbis ejufdem

quam aliis in particulari cum Nationibus concordatis,

Pontificis Seffione XLT'. occaftone Lezator

um Regis Pó-

lonice prolatis,

,

fatisfattum [it Decreto fuper Reförmätiön&em;per Cori-

z

iyfa Decrcfm Seyftzloïz;s Lt þïg-,-ï?u A 09,7;37"

clium edito.

firmata füiffe.

Efpenius. Arguitur.hinc au&oritas Concilii, quia

Efpenius. Si daretur quod fpecialis requiratür Papze

apparet quod Pontifex faffus fit fe teneri Decreto Con-

confirmatio, ut Cóncilii audtoritas fitinfallibilis, fane

ciliis nec aliter fe crediderit fatisfeciffe, nifi poftquam

odo primorum fzéulorum Concilia Géngralia vacilla-

Concilium declaravit ipfum fatisfecifle.

bunt; quia nunquam oftendetur quod illa per Roma-

num Pontificem fuerint cotifirmàta;

fed

Schelflrate, ibid." Neque mirum videri debet, ex

1

l ab Epifcopis

XVIIIL Articulis fuiffe reliclos XII. quia inter illos plu-

& aliis fübferipta, ad Pontificem mittebantür, ut ipfe

per Occidentem, omhibus intimaret;' unde in ariti-

ves erdit Sedis Apo[tolicee au&toritatem immiédiate tan-

gentes, &c.

quis Lectionibus Fefti Léonis H. legebatür:' Hic fextam

.Efpenius. Inepta & fida Schelítratii opinio & con-

Synodumm fufcepit , quibus verbis exemplar in Occiden-

Tidio, Tantum 'legendus Dialogus Joanms. Gérfo-

tis Eccle(iis publicandum accepitfé diimtàxat figifica-

fonis, de Gettis Concilii Conftantienfis. Ex eo in-

batur. In novis legitur: Hic probavit" Adla fex

LO .Sy-

tellieitur poft ele&ionem Martini V. demum animad-

nodi, nuda fcilicet

vertüm non eum qui fperabatur eventum hábíturum,

tionem mutata.

Adomm

"

eptóne i ipprobe

Xnempe) reformationem. Ideoque Nationes contfen-

Schelflrate , ibid. p. *2

Ut ïn"'"A&is ) de materiis

fiffe, 'ut Cohcilium quod quatuor annis duraverat fir-

fidei meniio fatla reperitury femper agitu

i

r de jür quie

Thiretur. ' Cetera ad reformationem fpectantii, ad

fact

x

a

ix—-

de alia materia.

L unt contraá 3ocmnem H/zclef ( c :(.?7. ? :"?"'&7?1 h

H

yroximuni Concilium, poft 5. annos celebrandum ,

Iefervantes. * 'Itaque mirüm non eft ex XVIIL Articü-

^ Efpennis. Ipfe Bella

rminüs ïfä.tetuïïDïeïöretä de praé-

lis;,ad quos totum reformationis negotium per Con-

mineritia Concilii effeim jraterià fidei; ^ Et fáne, id m3-

viliüm revocatum erat, $. Tantum au

té ordinio

nife(tum eft. "Sed uüt demus totam rátiocinationéin

aut compotitos fuiffe. .

Schelitratii validam & concludentem, indefec fe

qué-

in

Sehelfirate, ibid. Quor fl Concilium Aephalum. re-

bat4,

tetur Decreta Sef. V. a Martino V. fuiffe impro

formari defid

[4

eravat,

1441l

[:

UUNE EU U NER

ut prorifit f& oftenfürum in initió füi libri ; nili

fimul

jeruerat. ^*

k

«

velit omnia a Martiro improbata , 'qtiz nor fünti

nmáà-.

Efpenius.

Nihil ab(urdius-fingi poteft. Nonneenim

teriafidéi; hoceft juxtalp(urn; contra HixreétiCos; adeo-

& ipío fatente Schel(trate, Cap. I. Art. III. ipfum Con-

ue: Déeretum- Frequens ; "Dépofitio. Toannis XXIII,

cilium Conítantienfe, dum ftatuit illos XVIII. Articu-

& Benedicti XIII.

los, fuit vere univerfale, Ecclefiam univerfalem re-

Schelftrate, ibid. Hice oculos eruditorum appello , ut

prafentans, adunatis fcilicet tribus Obedientiis? An

Acta legant , C? videant Seffiene V. diftinclionem fieri

Ecclefia tunc non dirigebatur Spiritu San&to?

inter Decreta C3' advifamenta contra heereticos preele-

Schelflraete, ibid. Concilium Capiti fuo unitum defe-

ria

&a, que fola a Concilio ipfo dicuntur ver[ari in mate-

dei.

ruerat.

Efpenius. Hoc falfum eft. Sed tantum dilatum, eo

Efpenius. Hoc indicat quod Ljuædam advifamenta.

quod caufarentur Cardinales quod fi juxta Articulos

five fcripta Concilio ab exteris contra hareticos fue-

rint fubminiftrata.

propofitos plena fieret reformatio, Pontifici recenter

ele&o fübtraherentur neceffaria; idque fpeciem qui-

Schelfirate, ibid. p. 74. Cum autem . .. Oratores

dem habebat, & plures ad differendum movit. Plu-

Regis Polonie CS' ducis Litnanice unum ex fautoribug

res tàmen contrarium fentiebant, ut ex Proteftatione

herefum ( in fuis regionibus exortarum) ad Deputatos

Gallicanz Nationis contra Annatas, & ejus ad fütu-

.

Judices detulerant, C9' libellum ejus. luerefibus fcaten-

rum Concilium Appellatione ( conftat ).

tem damnandum obtulerants ac reipía per Judices Con-

Adhzc abíurdum eft ea quz his Articulis contine-

cilii... damnatum receperant. Neque his contenti per

bantur vocare cum Sede Apoftolica ejuíque ( Juribus)

omnes Nationes ... ex publicis C authenticis fcriptu-

defendendis annexa; praíertim dum in apertiffimos

ris obtinuerant , quod dictus Libellus tanquam harefes

& ícandalofos abufus tranfierunt; uti Concilii Con-

continens in Seffione publica per Sacrofanttum Concilium.

ftantienfis tempore contigerat, & quibus hzrefis Lu-

publice damnaretur , feu damnatus nuntiaretur. Quce

therana magna ex parte adfcribenda.

omnia... folus Martinus V. ne fieret effecits C9' cum

Schelflrate, ibid.p. 7o. Ego tamen, qui Concordata

a multis multa dicerentur, impo[ito omnibus filentio,

hucufque edita legi, teflari po[Jum de omnibus Refor-

non petito ullo Patrum confenfu, fola au£loritate Pon-

tifiia. de illo nihil decarandum effe conftituit, €9 [i ^

a2

omni-

S—feg;lem. Oper. Van Efpen. Tomus V.

198

ANNOTATIO IN;E $

emnium -thibnum 69' | Cardzn&liuin Decreto SoLUS

appellavit. Extat Tom. 12. pag. 1767. in hadprdtez

OBSTITIT: uique oflenderet fibi fupremum in.rebus

ftatione notanda ultima claufula, quzx oftendit nequa-

fidei judicium competere , Atla in materiis fidei ... De-

quam credidiffe Au&ores

ereta confirmatione fua indigere mon[lravit; C3' verba

Pontifici ineffe.

monarchicam proteítatem

quibus coafirmabat &c.

Schel[lrate , .ibid. p. 7$. Summus autem Pontifex

Efpenius. Notandum quo

d Martinus V. non pro-

oflenfurus mentem fuam de fupremo fuccefforum Petri

nunciaveritlibrum illum efIe hereüs aut erroris exper-

tem contra refolutionem & deliberationem Nationum:

in caufis fidei judicio ; in Confiflorio publlico anni 1418.

Couflantice habito , Con[litutionem ... promulgavit , i

fed folum tanquam Prafes Concilii, impedivit ne in

qua reperitur hec affertios. Nulli fas eft, a fupremo

Seffione publica proponeretur; quz fuerit ratio qua

Judice, videlicet Apoflolica Sede, feu Romano Pontifi-

1notus fuit Martinus non legitur in Actis; mirum ta-

ce... appella

t

re, aut illius judicium in caufis Jïdgi i

men quod ex particulari fa&to Pontificis juris deciíio-

declinare &c.

nem trahere velit Schelftrate; quafi ignoraret etiam

Efpenius. ltius Conftitutionis folus meminit Gerfo-

fubinde Pontifices poffe limites íuz juritdictionis ex-

nius in Dialogo & Tractatu de excommunicatione &c.

cedere; & interdum facere quz facere non oporteret.

Et quidem ex verbis Gerfonis manifeftum ipfüm illam

Et fane hoc faàum Martini V. non adeo aquum fuifle

non vidiffe, fed tantum ex rumore habuiffe minutam

fcribit Gerfon, in Dialogo de gefHis Concilit Conftan-

ejus fuiffe conceptam, ex qua dicit AQa Conciliorum

tienfis. Quod vero Patres non obftiterint & tandem

Pifani & Conftantien(is evidenter everti ,. multaque alia

acquieverint, inde fadum fuifle poteft quod cum jam

incommoda confequi: ut verifimile (it quod ob dictas

finis & conclufio Concilii inftaret, immo jam dictum

confequentias quas videbant inde confecuturas fuiffe

eífet, ite in pace; & refponfum , A4mez, non vellent

fuppreffam: quod & innuit Gerfon in Tractatu circa

per hanc difceptationem rurfus Concilium protrahere;

materiam excommunicatienis: ibi Confider. 8. docet

piz fertim quod crederent librum toterroribus refertum

a Pontifice poffe appellari, nulla facta Bullz iftius men-

& a Nationibus reprobatum íua fponte periturum.

tione. Deinde (i fuiffet evulgata & probata quis du-

Econtra hzc verba quibus confirmationem hanc ex-

bitet quin Cardinales Romani jam fxpius eam publici

preffit, evidentem fübmiflionem Concilio quoad De-

juris feciffent. Quin & Cardinalis a Turrecremata &

creta fideiexhibent, & omnine fimilia funt illis quibus

olim profeffionem fidei ante fuam contecrationem Pon-

Eugenius 1V. ea uli fuiffent.

tifices emitterefolebant;immo& Martinus V.veritus ne

$ VIIL

ob non damnationem libri Falkemberg veniret in fuüfpi-

cionem, quod Decreta in materia fidei a Concilio de-

| An:io'tdtiones in Indicem reru

n Diferia-

terminata non füfciperet, & revereretur, per hanc pro-

tienisf Schelftrat.

fefTionem animi fui fententiam exprimere voluit.

Schelflrate, ibid. p. 75. Neque hic finis fuits dum

Scheljï'r&t'.j Index rerum 'häac Dij]ï-ftaiione contenfj-

enim Paulus Voladinuri, unus ex Regis Polonice Le-

t

rum. C. Cardinales nolunt venire ad Seffionem IV. nif

atis, animadverti[Jet Libelli damnationem miuime pu-

omi[T.s iis

que Sedis Apojiblicæ auctoritatem iinpetere

;

l

icandam , prote[lationem C9' apyellationem ad futu-

credebant,

vum. Concilium profequi tentavit : fed ut loqui cepit ,

Efpenius. Hoceft quam faliffimum; nec fimile md

ftatim fuit ipfi de Mandato D. N. Pape impo[itum fi-

vel in fpeciem, in (uis MSS. reperit Schelftrate.

lentium, fub pena Excommunicationis; &c.

Schelftrate, ibid. D. Decreta Seffionie IV. €9' V. fi-

Efpenius.Sed quis Schel(tratio indicavit ju

fte Ponti-

ä

ficem id feciffe; ni velit Pontifices dicere peccati in

ne|debita deliberatione edita fuerunt. — Item, contradi«

e

centibu

s pluribus Patribus Cardinalibus, €$' Gallie

omnibus effe immunes ; eorumque facta regulam effe

Regis Oratoribus.

vivendi. .Sane ut hic defcribitur modus procedendi

Efpenius. Figmentum; nec

h

Pontificis, dominandi fpiritum exprimit. Verum qui-

Schelítratianis.

aliquid fimile in A&is

dem Oratorem Regis Poloniz per verba quidem Pon-

Schelft

rate, ibid. F. Francifcus Zarabella impugnat

T

tifici minitanti excommunicationem non reftitiffes. fed

Decreta, Pontificis auctoritatem tangentia.

tamen ne probare videretur Pontificis fadium, prote-

Efpenius. Mera impoftura; nec

ftationem ícripto exhibuit, qua de injuria Regi & Na-

Qu;dqugm in Aöhg

Scþemrat'ianis fimile habetur.

tioni fuac fadta protel[latus eít & ad futurum angüium

f

f

f

L

Y

p«

(

l

ERE

fi

Y

g

C

^

)

189

PRo G VAN 'DIVE N E $ S E,

VE

M'oUMINSUx jUAEXITS

no Guilielmo van de Neffe ; Paítore S. Catharinz in Civitatex

| Pro R. Domi

ïä

Bruxcllþ.nü ; apud Senatum Brabantiz füpplicante.

'CONTRAV

4 llluf*crifïïmum ac

Reverendifümum D. ! Archi -Epifcopum

Mechlinienfem Intimatum & Excipientem,

E

Divifam in quatuor Capita, quorum

.

L Adfruitur

E

Jus perpetuum s o

les$ obeutdas.

rdinarium Parocbarzzmï ad functioues Pzg/äbrd.

« Offeuditur quee in fufpenfione Parochorum

ab Officio a Paftorali [rut

IIl Agitur de

e

þwmü.

gia Manutenentia; quee ejus

yateria & quis effettus.

IV. De Prote&ioue Re

-

partieuda.

01 þtbdz'tz's dan Ecclq/z"q/iicz's quam -:Laz'cis. oppreffis i.

. (AuGore Z. B. anEfþcn' (a) ; J.l U D & SS Pro£. in Ac. Lovan.)

(Primo editum anno 1707.)

SPECIES FACTL

Quare Supplicans veritus & Archiepifcopalis Cha-

raderis potentiam, & Adver(ariorum qua apud illum

Illu]ïrfj]imi atque dmpli[h'mz' Viri.

& fxculi Poteftates valent, fallaciam, coac&tus eít D.

Archiepifcopum füb initium.anni 1696. in omni cau-

Eritus Supplicans, ne ad Regium hunc Senatum

fa ipfam quomodolibet concernente recufare, enume-

'V

recurrens, Regiam protecionem contra fuum

Archiepiícopum poftulans, irreverentix in Superio-

ratis oGo iifque graviffimis recufationis Capitibus: ro-

res füos arguatur, fpeciem facti Vobis ante omnia ex-

ele&ctionem ar

gavitque bis per Notarium Apottolicum procedi ad

bitrorum, qui de caufis recuftionis co-

hibereaudet, qua oftendat, quanta fübmiffione erga

gnofcerent ac juxta Canonicas Sa

:

nàiones de ejufdem

:

D. Archiepifcopum fe femper exhibuerits quantaque

juftitia & validitate judicarent. .

eum veneratione coluerit; quodque nonniti urgente

At D. Archiepi(copus probe fibi con(cius de füffi-

neceffitate ad hoc extraordinarium Regiz protectionis

cientia rationum dic&tz recufátionis, ad eledionem ar-

rTemedium confügere coadus fuerit, ut fea violentia

& oppreffionibus Adverfariorum füorum, qui aucto-

bitrorum, licet bis rogatus, procedere noluit , atque

ritate Archiepifcopali nimium abutuntur, prote&ione

hinc Supplicans illum recufationi acquie(ícere judica-

vit; & reipía D. Archie

Regia tueatur.'

*

piícopus manibus ejus dicta

Dominus $u

p

cans anno i684. ab Illuftriffimo &

fufpectatione ligatis, ab i

llo tempore n

ihil contra Sup-

Reverendiffimo

»

plicantem in 7udicis qualitate tentavit.

de Berghes , Archiepifcopo Mech-

At eodem anno 1696. D. Archie

pifcopus graviora

Tinienfi ad Paftoratum S. Catharinz Bruxellas vocatus,

contra Supplica

n

N

iem meditatus, evidentiora alienati

femper eidem pergratus fuit; quo defunáto ad Archi-

animi przbuit argumenta, dum illum non auditum,

epifcopattiim promotüs eít modernus Illuftriffimus ac

non monitum, nec ullius rei (ibi confcium, oblato

Reverentiffimus D. Archiepifcopus Humbertus a Pr«-

eipiano, quem mox füb initium füfcepti Regiminis

Libello Sereniffimo Bavariz Duci, tüm pro Rege Ca-

adiit Supplicans; monuitque. fe non paucos pati Ad-

tholico Belgium moderanti, accuíàvit de graviffimo

crimine, quafi

prohibuiffet TriPuta dare Ccfari feu

verfarios, qui indubie graves apud ipíüm querelas de-

Regi, nifi prius hic füa contra Janfeniftas Decreta re-

pofituri effent; f& autem id unum poftulare ut Suppli-

vocaret. Accufationes fümma continetur Sereniffimi

cantem 'dignaretur accerfere, audire, & fi quid mi-

Ele&oris Litteris ad Cancellarium & Senatum Braban-

nus redte geftum aut didum crederet, ipfüm paterne

tiz fcriptis die 19.

Tnoneret, ac corrigeret; paratum íe offerens monitis

habentur Litt. A.

O&Obris 1696. qua inter adjuncta

ejus obtemperare : idipfüm plus femel per fe & per

alios decurfü temporis repetiit Supplicans.

.De hac accufátione certior redditus Supplicans Ele-

At nonobftantibus hiíce interpellationibus & humi-

&orali fuz Celfitudini füpplicuit, ne, quod unum ti-

mebat, via jüftitiz fibi claude

H

retur. Libelli hujus

libus precibus, numquam hoc Archiepifcopalis & Pa-

prolixioris hzc erat fümma:

ftoralis Officii debitum expertus eft; numquam accer-

Coattum [e dicit Elecloralis Suce Ce'lfz'tüdinif prote-

fitus, nümquam auditus, nümquam monitus, multo

&ionem C$' juftitiam implorare adver[us accufationem

minus füper aliquo errore-do&trinz, morum defecdtu

tam atrocem ,

cujus falfitatem manifefle demon[lratu-

vel Officii Pa(toralis neglecta adminiftratione correptus.

rusefl. Sum

mo tamen dolore affici ,

'' Interea Supplicans aliunde monitus, fe apud Domi-

dum ad. defenfio-

num Archiepiícopuüm de multis accufari; ac pluribus

nem [uam proferre compellitur quce p

arum grata futu-

argumentis Convidus, ejus animum quotidie a fe ma.

ra fimt fuo Archiepifcopo,

cujus perfonam , characte-

rem C? auttoritatem fempe

r veneratus . fit:. Nihil oini-

gis ac mágis aliénariy tandem anno 1696. (ibi timere

fiffe ut offenfum fibi

jam dudum illius animum placaret

coepit, monitus a viris fide dignis, D

: Arichiepiþiïco- fupplicaffe , ut fi qu

id in doCtrina, vel in Parochia ad-

þum contraíe eraviora moliri. - -

miniftratione , vel in moribus fuis" difpliceret , id eui

paterue

| (a) Vide Epiftolas Efpenii Dominö ván de NcH'e de 4. & 19. Martii 1707, quibug id gonftet,

100

| OE ae P td$«

p&terne commone faceret; þär&tümhü&ofitäti lip'jäu; lgerf'öham necnon famulam & ancillam apprehendere

lz

€3' monitis obtemperare s quin C2 vaucis anteianc ac-- militüm & Mififtrorum marte tentavit; acrevera ejus

b

r

eufationem diebus eum conveniffes fed infinuatum. ab .

Vice-Paftorem, evafionis iftius prorfus ignarum, pu-

Archiepifcopo nihil. Cogitare fe non poffe qua fye aecu-*

.

blice cum fümma ignominia, nulla etiam premiffa In-

Ü

fationem iflam in[lituerit Arch

epifcopus , qifi forte, ut

formafigne ,. via. facti abduxit.& carceri mancipavit ;

ubi in accufatione defiteret ,

id

ue pratextu reddendi teftimonium veritatis, ad

cutjum jujtitie ea facilita-

j

te, qua C9' alias id fecit, impediret. At fperare fe av

uod numquam fuerat monitus rogatus, citatus, ng-

$i

XElectoralj Sud. Celfitudine periniffum non iri, &t crimi-

d

um mefradarius, in quo carcere Sacerdos integer,

r

"matione tami horrenda per viam faíli opprimatur : fe

u

modis indigniffimis habitus eft, omnique contempto

gro tuenda fua innocentia €9' fama , pro exi[limatione

juris ordine.ac jaftitiz legibus violatis, oppreffus (u-

!

Familie fue, pro charactere C offiio fuo, caufam

pra bimeftre ingemuit.

p

illam via juris profecuturum. | . Mandaffe Majeftatem

'-Ex quibus omnibus przfcius Supplicans, nihil non

v

]i

Suam Catholicam fepius, C$' fpeciatim die.22. Martii,

fibi ab Adver(àriorum. furore. . ac: potentia, ftante

1677. Ut Juftitia adminittretur omnibus, nullo ex-

hac D; Archiepifcópi przventione & nimia credulita-

a

cepto, precipue vero ad protectionem pauperum ad-

te, metuendum , coa&us eít jam pridem factam D.

I

verfüs oppreffionenmi divitum.

Profiteri palam Ele£to-

Archiepifcopi recufationem , ex hifíce de novo emer-

ralem Suam Celfitudinem quod velit jura Patric C3' ju-

gentibus alüífque ante enarratis caufis denuo renova-

j!

füitice ordinem fervare: jus omne divinum CS9' huma-

re , quod & fecit oblato no

:

aum idexigere: fe deinceyps Ecclefie inutilesi fore , dum

libellos Habetur Litt, F. -

vO & ampliori recufag;ionis

A-

"

f

ex criminatione jam publica C9' a tali. accufatore in[l-

Verum Supplicans neque his

atiä fidens cor;;ra fi-

tuta , in vulgi animis fufpettus faltem mauebit , nifi

miles violentias viam Juítitiz ingredi flatuerat , feque

fi

eam.juri$ ordiue de falfitate convincat. - Itaque mon

contrá imminentes tempeítates Regia protectiohe mu-

i

aliud fupplicare fe, quam ut quemadmodum aulla Di-

d

nires acinterea Ecclefia (ua tanquam azylo contra vio-

t

gnitatis vel Auttoritatis Archiepifcopalis ratio habenda

lentias, quas ex parte Archiepifcopi fibi metuebat ,

eft iu judicio , .ita ipfe illic fervato jurir ordine audia-

per.quatuor meníes ufas eft. Dum hze meditatur

fo

tur, C9 juxta omnem rigorem judicetur.

Supplicans, adverí(arii ejus,. folitis (üis artibus & ca-

Supplicanti annuit Celfitudo fua Ele&toralis , libe-

lumniis ita obrepferunt Religioni Regis Catholici, ut

tü

rum juftitiz curíum permittens. -- Summa: diligentia

inauditus , nullacognita cautà; nulloferya

Juris or-

fo

per CoRcilium Brabantiz'inquifitio inf'ituta eft: citati

dibe, perlitteras vül&o fízillatas e Patria éxulare juf-

i

& auditi teftes omnes, quos audiri voluit D. Archie-

fus fit. . Elapfo autem circiter exilii biennio, tandem

Qu

pifcopus, Sacerdotes, Clerici, Magiftratus, aliique:

ob morbum matris morientis pro octiduo de fpecialà

fi

nihil pretermiffüm quod ad cauíam iftam facere ïvide-

Regis licentia in Patriam reverías; D. Archiepiícopo

retur.

*

t

H

libellum obtulittanta veneratione ac obedientia con-

j

)

— Omnia ad fuam Celfitud

inen'ïv', tout ipfa mandave-

fcriptum, ut D. Archiepifcopi vifcera paterna commi-

f

rat, retulit Senatus Brabantix, ad quem die 24. Maji

feratione commota viderentur, adeo ut D. Comiti de

E

1697.Ícripfit Eledor, ut (iinnocens deprehenderetur

Lumimingheu , hujus Civitatis Primario Contuli ; libelti

Paftor, fuus ei

honor reftitueretur. Inter adjunca füb

Bajulo aperte faffus fit (atisfaQum fibi effe a-Supplicàn-

Litt. B.

te, nibilgue fe.ab illo exigere, quam ut fepofitis non

dl

" Has Litteras die $. Julii ejufdem anni fent

eþtiä fecü-

fpedtantibus ad fe negotiis, Paftorali.officio fe totum

taell, qua Supplicans immunis & liber ab exceffibus

impenderet; addita promiffione fe eadem vefpera .in

(

ipfi per denunciationem D. Archie

;

pitcopi imputatis,

Hi!paniam.pro Supplicantis ab ex

"

ilio revocatione fori-

declaratur.

d.

Ibidem Litt. C.

Y

ptorum. . Extat füb Litt. G.

4

N

1

,

Interea dum quzítio hec agitabat

ur, D Achiþp.if—

Verum hzc erga Supplicantem. Ar

chiepiícopalis af-

(«

d

copus vidensfe in hae contra Supplicantem accufatio-

fectionis . fcintilla, . mox in fumum.abiit, dum (fuper-

ne probationibus deftitui ; di&ta

TY

ue fententiam ab:o-

veniens ejus. Vicarius Gene

k

lutionis ipfius Supplicantis przv

id

e

0s, eam impedire

dem uno flatu extinxit. ..

1

ralis D. van Sujleren ; ean-

q1

Y

I

omni modo conatus, aliam accülationem eodem aa-

Quod ut fpeciofa qu

odsm colore velaret, Suppl-

ro 1626. molitus eft non minus atrccem , non folum

canti ad .faum. exilium 30. O&obris reverío , feptem

in ipfum Supplicantem, fed & in alios- quatuor. viros

oft diebus Epiftolam fcripfit ftipatam 46, punctis, in-

intezerrimos ,- quos feditionis, rebellionis &harefeos

dubie ab aliquo e Societate, Jefu corapofitis, monens

infimulavit, atque ipfis Hzrefiarchis, Calvino &Lu-

eundem, ut (i petitam ab Illu(triffimo Domino Archi-

thero prope zquiparavit, oblato eum in finem libello

epifcopo gratiam confequi vellet, ad.illa.pun&ta affir-

Serenitfimo Eledori ; qui una cum adjundta dedudio-

mative refpondendo, f& a.fufpicione herefeos., quam

ne habetur Litt. D.

apud D. Archiepiícopum. incurrerat ,., authentice. ex-

At D. Archiepi

fcopus ex refponfo Accufatorum

purgaret. Epiftola cum adjunctis articulis extat Litt..H.

agnofcens fe deceptum ac graviter a Veritatis, Cari-

Supplicans jam anno przcedenti fuerat püblico. De-

tatis & Juftitiz tramite deviafíe, conatus eft variis pra-

creto D. Vicarii Generalis.Leodien(is tanquam fufpe-

textibus, decifionem litis, qua reparatio honoris pe-

&us de fimili herefi proclamatus, ..Quia a Supplican-

tebatur, effugere, maluitque accufationem fuam vio-

te alifque pluribus rogatus tam infamantis Decreti ra-

lento, ne' damnaretur ipfe, damnare. Refponfum

tionem, refpondit, fe nullam fcire. . Non obícurum

habetur Litt. E.

:

argumentum, illud ab Adver(ariis Supplicantis com-

- Quod ftupendum

! nec fic animus D. Arch*ïep"ifco-

ofitum, & Vicario cec

*

pi contra Supplicantem mitigatus efts & füpra quam

fuiffe. Habetur Litt. I.

»

o modo obíequenti,extortum

dici poteft ejus exulceratio ac contraeumdem praven-

Interea Supplicans

M

idens, famam fuam.hoc. publi-

tio excrevit, dum anno 1703. menfe Septembri e-car-

co Decreto enormiffime lx fam, apud; SS. D. Clemen-

l

ceré Árchiepifcopali elapfo. R. P. Paíchafio" Queínel

tem. XI. querelas fuas depófuits: injurizque. fibi illatae

Supplicans Archipifcopo delatus eft tanquam , hujus

reparationem.dep

!

Litt. K.

t

opoícit. fcnpxa 'Epigüh ; quam habes

effradionis carceris Reus áut confcius.

Itaque D. Archiepifcopus, necdum fuis prajudiciis

HacE

piltola redius informata Sua Sanólitas,, injunxit

Jiberatus contra Supplicantem, qui füb tempus,eya-

Sereniffimo Principi Leodienfi przdi&um. Decretum

fionis fereper quindenam ab urbe abfuerat, nulla mo-

Car

a Vicario fuo füupplicatum, per aliud Decretum revo-

*

ya, nulla Judiciali Informatione praemiffa, nulla habi-

j

- & aboleri, quod & factum edito Decreto. quod

ä

ta ratione recufationis ante memorata , . manu mpilitari

H

"N

4

n mirum proinde quod Supplicantem fmmopg-

domum Supplicantis fractis foribus irrupit, ejuíque

-

J

L

"

i

I«

&e

Pla'G.kaN*'D'E NESSE,

I9I

Jüs

re perculerit di&t Epiftola D. van Sufleren , qua vide-

pifcopo de more communicato , hicloco refponfi, pro-

Du

bat fe afpergi rurfüs eadem nota harefeos, a qua per

In

pofuit Exceptionem Declinatoriam feu fimplicem ad-

j

revocationem prioris De

t

creti Leodienfis fuerat füffi-

vertentiam , fuftinens caufam hanc non competere Ju-

P

cienter purgatus. :

dicio Senatus Regii, fed Judicis Ecclefiaftici; eo quod

al

:QCum autem vi

deret, íe in "eadem Epiftola nullius

agatur de re mere fpirituali, ut (unt Predicatio Ver-

K

fpecialis & determinati erroris aut crininis argui quem

bi Dei & Adminiftratio Sacramentorum, alizque fün-

3

Supplicans deberet corrigere aut in moribus emenda-

&iones Paftorales: addens, íe cogi non poffe hujus

to

re, credidit füfficere generale refponfüm, quo debi-

Senatus Judicio rationes füfpen(ionis fübjiceres fi ve-

n

tam füam erga Apoftolica & Epifcopalia Decreta reve-

ro füpplicans eas fat graves effe non credat, aut jufta

rentiam & obedientiam teftabatur. Hac perfua(io Sup-

defüo Archiepifcopo conquerendi motiva fe habere

O

plicantis, effectu firmata eft & eventu, dum a28. No-

prefuümat, poffit illa in foro Ecclefiaftico alle

lle

vembris quo füum generale refponfum miferat, nullas

betur fuüb Litt. O.

gare. Haj

d

litteras aut monitum a D. Archiepifcopo, ejufve Vi-

Ut autem huic Senatui dilucide exponatur, quam

D.

cario quibus de infüfficientia füz refponíionis mone-

infundata fit hec Archiepifcopalis Exceptio, & fun-

3

retur, accepit. Refponfum hoc exftat Litt. M.

data Supplicantis Conclufio, prafens Motivum in qua-

d

Atque ita perfuatus Supplicans, nihil amplius a fe

tuor capita dividetur: quorum Primum oftendet ,Pa-

l$

pro diluenda hzrefeos fufpicione defiderari; mutato

rochis jure proprio & ordinario Curam Animarum &

harum Provinciarum regimine 3. Junii noviffimi fecu-

fun&iones ad eam fpe&antes incumbere, & confe-

f

rus ad füas oves reverfüs eft; cum ad ejus confpedum

quenter hac curaaliiíque eidem annexis non magis

üe

Adverfariorum ira recruduit, & quz ante exulantem

poffe licite vel valide extrajudicialiter nulloque ferva-

IU*

fimulata patientia tulerat, ab illa oppreffione inpinato

to juris ordine interdiciautexui,

"

czle(tis providentiz i&tu liberatum, diu ferre non po-

lis officii titulo privari.

«

quam ipfo Parochia-

tuit.

D

Secundum exponet, quz fo

rma in ferenda fu.f en-

J

Sequenti enim poft reditum die dum Supplicans re-

fione ab Officio Paftorali fit de Jure fervanda; ac dein,

folverat per unum füorum Vicepaftorum obfequia fua

fufpenfionem Supplicantis ex pluribus Capitibus effe

j

D. Archiepiícopo offerre obedientiamque tettari para-

irregularem, nullam, invalidam, ac pro mera extra-

tus etiam eumdem períonaliter accedere, fiid gratum

judiciali turbatione roputandam.

-

fore reíciret, ecce füb horam decimam matutinam mit-

lertio Capite agetur de Interdicto poffefforio five

titur ipfi Epiftola, qua D. Archiepifcopus illuni nec

manutenentia Regiis Confiliis competente:ac demon-

auditum , nec citatum, ab omni Paftorali functione

li

ftrabitur, manutenentiam zque pofleffionem exercitii

[

fufpendit, donec vel S. Sedi Apoftolicz velip'i Archi-

Cure Animarum & fun&ionum ad eam fpedantium,

epiícopo füper do&rina fua refpondendo 46. pundis

ac ipfam Beneficii Parochialis poffeffionem concerne-

per Vicarium Generalem ante propofitis, fatisfaceret,

l

re; neque hicde remere fpirituali quxítionem agitaris

le

ficque fe ab errorum füfpicione authentice expurgaret.

nec Senatum Regium confítitui Judicem de (üfficien-

l

Epittola habetur Litt. N.

tia aut infüfficientia rationum füfpen(ionis inflidtz: uti

- Supplicans hac extrajudiciali fufpenfione perculfus

nec de doctrina aut morum correctione, neque horum

& via facti in pacifica Paftoralis Officii juriumque, &

omnium Judicium Tribunali Ecclefiaítico per manu-

annexorum poffeffione turbatus, huic Regio Senatui

tenentiam eripi. Sed neque Supplicantem prztende-

Libellum obtulit quo rogat 1. fe manuteneri in pacifi

re, Curam AÁnimarum via manutenentiz fibi hujus

ca Officii Paftoralis ejutque exercitii libera pofletfione.

Senatus auctoritate dandam vel reftituendam, fed fo-

ä

2. Rogat fibi concedi prote&ionem Regiam qux eum

lummodo fe in qua(i pofleffione eam obeundi contra

contra omnes Adverfariorum violentias fecurum red-

turbationem , via

deret & ab injuriis vindicaret.

3. Interdictum quod

confirmandum.

fa&i attentatam auctoritate Regia

Archiepifcopo toties recufàto ligaret manus, ne quid-

le

Quarto denique Capite afferetur, pfoprium e(le Re-

quam ut Judex contra Supplicantem ageret, nifi prius

gix Majeltati fubditis füis oppreffis protectionem im-

juxta Statuta Canonica, recu(atio deciía fuitfet.

partiri;, eamque in prafente cafu Supplicanti non poffe

o

denegari.

Quo libello, au&oritate hujus Senatus D. Arghie-

g

CAPUT

P'RIM'U -M.

örurn in exercitio Cure Animarum &

þVDc Origine & Jure Paroch

fun&ionum

ad eam. pertinentium,

'5. Ü

Eruditos agitatz non inhereamus; dicimus, abunde

conftare ex aliis indubitatis documentis, etiam primis

A primis feculis Ecclefice Presbyteri fuerunt

fzculis fuitfe diftin&as Ecclefias, quibus finguli Pres-

Parochiis preepofiti.

byteri fuere prapofiti,

Sub initium fzculi IV. fcribit S. Athanafius in fe-

Pud Gratianum Cauf. 13. queft. 1. Can. 1. füb no-

cunda füa ad Imperatorem Conftantium Apologia:

mine Dionyfii Pape Severo Epifcopo fcribentis

Mariotes ager e[t Alexandrice,.quo in loco numquam

legitur, Ecclefias fingulas fingulir Presbyteris dedimus:

Epifcopus fuit, immo nec Chorepifropus quidem, fed

Parochias & Cometeria eis divifimus: C3

unicuiquef

