(a) In favorém prefertim Operum Efpenii zelüm

di (ummum ac graviffimum prejudicium quod Supre-

fuum prodidcrunt Suprema Confilia in hujufmodi oc-

cafionibus,

ma Auctoritati, & Auctoritati Tribunalium obveniret

Mirum autem eít, quod tot ac tanta De-

ex horum Operum profcripione,

creta Tribunalium Juftitie Supreme non potuerint ra-

ä

» Revera (inquiunt pralaudati Patres Confilii Bel-

dicitus evellere hunc abufum, quamdiu Cardinalis de

t

95

gici) Efpenium fraudare non poffumus hoc teftimo-

Boffu in vivis fuit & publici Cenfores, audaciores ob

25

nio, fcilicet neminem tanta erudirione & diligentia

ilius patrocinium , quo gaudebant, eandem femitam

)

illuftrare & tueri Jura & Regalias veftrae Majellatis,

tenuerunt, LHewc aurem Decretaà extant initio Su

4

pple-v

L

jurifdictionem fuorum Confiliorum, leges & confue-

mentiad Opera Efpenii.

25

tudines Regionis contra pratenía jura Romana Cu-

]ä

?*

rim, é& contra aufüs & molimina Icclefiafticorum.

Detreta Confilii Flaudrie 1738. €? 1739..

»

Cogimür frequentiffime Efpenii Scripta confülerein

?

L»)

duhiis quae occurrunt.

Fieri nequit, quod Efpenii

I Confilium Flandrie , quod Ghndavenfe poteft

??

Scripra prohibeantur, quin fimul eodem momento

appellari eo quod Gandavi conftitutum fit, mandavit

»

careamus Optimo Canonif(ta, qui ceteros omnes lon-

die 18. Novembr. anu. 1738, Petro Goe/iz Bibliopolee,

L

oe fuperavit in hac fcientia, five doctrinam confide-

ut pullice vendevet. imtev libros peviniffos, Opera Dodto-

??

res, five methodum, qua de Jure Canonico pertra-

vit Efpenii , mullo babito vefpe&u ad oppofitionem quam

93*

&avit juxta Jurifprudentiam Belgii, & quem adeo

intentare po[fent. ovdinarii Cenfores. librorum. Ydipfum

)

frequentes adire debemus in dubiis que paífim oc-

precipit re/2quis omnibus Bibliopolis, Ettandem ut oc-

äi

35

currunt. ,

currat futura prevaricationi publicorum Cenforum ,

Quibus pofitis, Confilium Belgii fic finem imponit

mandat omnibus Bibliopolis, ut tradant refpe&tive Con-

fuee Conf(ultationi.

* 'Tandem concludimus, quod

filiaviis Fifcalibus Catbalogos. librorum, qui publicee

9,)

omnibus perpenfis & mature confideratis, juxta exi-

venditrioni exponi dcbent, zza cum ándice eorum . qiros

» gentiam Cafus, cenféemus, hunc novum Caralo-

Ordinarii librorum inter probibitos vecenfuerunt €9c, eg

»)

gum, una cum libello approbationis, nullatenus ad-

quidem antequam prediclos Catbalogos imprimant aut

mitti poffe, prout fe habent, quin fimul laedantur ja-

publicegt. — Hoc Decretum confirmatum fuit 1

;.:]lanua-

iiisdisos

—

39

ra Regia & Suprema veftra Maje(tatis, Leges & con-

rii anno fequenti 1739.

od

9*

fuetudines, libertates populorum, & quin Reipu-

—

]

blicee tranquillitas exponatur extremis incommodis

Decretum Coufilii Supremi Belgüi 20. Z'unii 1739.

d—— —

35

cum gravi detrimento noftre Sancti(fime Religio-

niS. ?33

Superius jam modum narravimus, quo Su-

IIl. Die 20. Junii eiu(ääm anni 1739, cum Dominus.

r

emum Belgii Confilium in hac Confultatione partes

Kerpen Plebanus Bruxellenfis aufus effet delere ex par-

ä

(penii fufcipit, & tuetur ejus Opera etiam in particu-

vo indice originali librorum Confiliarii Van $oetej7e fe--

PO Pa

lari; interlibros veritos jam recenfita.

Idipfum quod

quentes libros: Zaz Efpes Opera Ommia.

4 Marca

upremum Confilium Belgii, dixerunt in fuis Confül-

Concordia Sacerdotii €?. Inmperii €?e. Stokmans Opera om-

tat&ionibus Magnum Confilinm Mechlinienfe, & priva-

zia &gc. Confilium Supremum Belgii mandavit, ut

r orpm t APE x

tum Confilium Bruxellenfe ; quas tamen adinvenire non

libri ifti imprimerentur in Cathaloeo conficiendo &

D

potuimus,

Quibus omnibus rationum momentis, nec

prediéto parvo indice & publice. venderentur,

r

P

4

non vau&qritate Supremorum Magiítratuum Provinciae

(4) Con(ült. 12. J'anuarii

732

De-

r

Liskn IV, ARWTICULUS V,

187

j

- Decretum eju[dem Confilii vo, Maji 1744.

p"torum, delevit ex hoc -Cateïfogo, *tangua;n vetitoy,

Qui

Otg

plures libros 2'uris €? Hifforie , qui cum füis praejudi-

IV. Menfe Majo ann, 1744. Dominus F. Scl;eþper:

ciis conciliari non poterant;. & inrer alios Opera Ef

Cenfor Regius & Apoftolicus Lovanii aufus eft recen-

penii.

Heredes cum tradidifent hunc. Catalogum

fere Opera Efpenii & Vinii inter libros vetitos in Ca-

Advocato Fiícali Magni Confilii, i(le Magiltratus prae-

talogo librorum Domini Pormerevil Prefidentis Colle-

fatum Tribunal adiür, & petiit, ut remedium afferret

gii Montis Hannonie, qui publicee venditioni expo-

huic incommodo; & impediret. Cenfores Ecclefiafti:

d

nendi erant die undecima ejufdem Menfis penes Biblio-

cos, ne inter libros veuitos recenfereat Opera quae z4u-

polam Overbeek. . Monito aurem de hoc excefTu, &de

&oritate ipfius Imperatoris vetita nom evaut; quia exim-

aliis ejufdem generis jam|perpetratis Anverfa , Supre-

de oriri poteragt graviffrna prejudicia contra jura eg

^

mo Magi(ltratu, Procurator Generalis Belgii fuas que-

pravogativas Principis €9c.

relas porrexit Supremo Confilio Provinciz, die deci-

Super hac expo(tulatione Magnum Confilium decre-

n

m

ma prafati Men(is. Expofuit neceffitatem |condendi

vit, u£ libri ex prafato Catalogo expunéti tamquaun ve-

legem generalem contra hos abufüs, quia, inquit ille,

ia

titi, nomünatim) Junifprudentie , £? Hiflovia , eidem

recenferi folent inter libros vetitos varia Opera, &

Catalogo infereventur , €9 veudereutur publice, iis excep-

dii

TO«

prefertim Jibrz de 9'ure diffeventes , ut. Efpemus, Fi-

tis,-quorum probibitio approbata, fuerat a. Principe.

!

nius, aliique plurimi, qui zon folum nulla cenfura inuri

Eodem in Decreto, ormibus. 77

4

5

ograpbis, alüfque

1f

delent, féd DEBENT COMMENDARI 9URIS

ad quos pertinere pote(2, probibetur fub pena quinquagia-

PERITIS £'c.

Verum cum temporis anguítia non

ta jcutorum, impoflerum imprimere, vél facere alibi im-

JXtg

d

permitteret tunc condere hoc generale Decretum ; fi-

prümere aliquem Catalogum librorum, qui ea . i. Urbe

quidem libri Domini Pomerevil fequenti die, undeci-

debeaut veudi , uifi prius illum communicaveriut Confi-

fe

ma ejufdem Menfis, venditioni erantexponendi; Pro-

liariis l'ifcalibus Sug . Majeflatis ( poíftquam Ceufores

(10»

curator Generalis petiit; ut donec prodiret generale

Ecclefiattici illum examinaverint). 7u uunquam pevunt-

0«

Decretum contra huju(modi abufüs, vellet Confilium

tent, ut libvi nominatitn de S'uvifprudentia aut. Hillovia

Q

prohibere Bibliopole Overbeek venditionem pradiécto-

lil

pertvactantes , uifieorum lbrorum cenfura approbatafue-

rum librorum , dozec Catalogus emendaretur. £gc. — fub

vita Priucipe, vecenfeantur intev libros vetitos , vel ali-

im

Hoc Decretum

pona avbitrarie corretlionis £.

qua peculiarà &ota. diflinguantun. &gc,

n

- Confilium eodem die annuit. votis Procuratoris Ge-

eít (ub die 16, Octobris 1749.

u

neralis, & interim vetuit Domino Martizo /az Qver-

Qi-

beek tum incipere , tutmà jam ánceptam profequi venditio-

| Decretum'Bt'uxelleS editum Y2, AAprilis v758. :

08

nem predittam &gc. [ub peua. centum [cutorum, &9 ub

di

eadem pena vetuit aliis omnibus ade[fe tali venditioni, do-

VI. Qua omnia Decreta Gngiïlarirh fumpta occurre-

pa

nec altevius , vel aliter Decretum ejfet iy. Confilio.

bant eo peculiari malo, cujus occafione fucrant edita:

nt.

Hoc Decretum die undecima ejufdem Menfis figni-

cum autem prezvaricatores impune adhuc averent, fi-

im

ficatam fuit Domino Zaz Overbeck, hora diei feptima

quidem nunquam conira illos animadverfum eft, opor-

cum dimidio ; hinc venditio füfpenía remanfit.

lgno-

tebat fémper & fere quotidie eadem remedia adhibere,

je

ramus exitum hujufce rei; non fecus ac rationum rmo-

Ab anno 1749. ufque ad ann. 1758. nullum innocefeit

Ia

menta quae impedierint Generale Decretum a Procura-

Decretum Sunpremorum Gonfiliorum hac füper re ema-

(t

tore Generali requifitum, &infe apprime & abíolute ne-

natum. tiine, fihoc temporis fpatio Cenfores Eccle-

ob

ceffarium. Confilium. Belgii Decrerum preecedenter

fiaftici pro more füo non delffiterunt. injuíte hunc . vel

m

emiferat, conforme illi; cujus mentio occurritin Decreto

illum librurm delere ex Catalogis librorum, qui expo-

le

Con(liiFlandrie rg. Novemb. 1738. Commemorat hoc

nendi erant venditori, dicendum eft, quod Magiflrarus

Decretum etiam Procurator Generalis in fua expoftu-

ab(que ullo dubio ignoraverunt huju(modi Cenfuras,

latione diei 10, Maji, de qua modo verba fecimus, In

cum prafümi nequeat eos neglexifT? corrigere huncab-

* yt nulla fiat venditio librorum, nifi

eo pracipitur ,

ufüum. Certum nibilominus eft, quod Menfe? Aprilis

» Caralogi antea remi(Ti fuerintin manus Ceníforis Sz-

1758. cum Cenfores Ecclefiaftici 'T'oraacenfes ex Cata-

» cularis & Confiliariorum Fifcalium., ,,

Aft laudatus

d

logo librorum Comitis Cavelier num. 93. expunxiffent

Vit

Generalis Procurator in fua expoftulatione repra'fentat

Opera E[penii tamquatn libvum probibitum , Magi(tratus,

&

tale Decretum tanquam ineptum, cum non preveniat

re perfpecta, die duodecima ejufdem menfis obrinuita

à

praevaricationes Cenforum Ecclefiafticorum , & de.me-

Confilio Regio "Tornacenfi, nomine Imperatricis Re-

dio non tollat fcandalofam contradictionem inter hos

[

ging , Decretum, in quo precipitur, z£ Opera Dotfo-

Ecclefiafficos Cenfores ,. & Cenf(ores faculares, feu

vi Efpenii vendantur tamquam LIBER PERMISSUS,

IT

X

Confiliarios Fifcales Supremorum Tribunalium.

ideoque bunc tibrum indiflintte emi poffe a quacumque per-

Jona.

Ulterius. (profequitur idem Decretum) z.bis

"n

Decretum Magni Confilii Mecblimenfis 16.

pvoponetis viros aliquos, quos aptos exiftimabitis ad ob-

Octobris 1749.

euudum mmumus , uoflro nomine, Cenforumlibrorum, quae

poftrema verba videnturinnuere, mentem Conwfiliifuif-

0j

9:'

V, Experientia quotidiana fatis fuperque oftendebat,

fe, impedire impofterum temerarios aufus Cenforum

refatum remedium effe ineptum.

Omnia Tribuna-

Ecclefiafticorum '"T'ornacenfium , elipendo Cenforem

"

ac

lia Belgii idipfum evidentiífime agnoverunt, quia Cen-

Regium, qui attente perpenderer cenfüram Ecclefiafti-

fores i*cclefiaftici, ele&ti a Confilio Domini de Zoffu,

corum Cenforum, prout antea Jam factum fuife dixi-

femper & ubique ejufdem erant indolis. . Mechlinien:

mus Gandavi, Bruxellis, & Mechlini.

Quidquid ta-

fe Confilium nullum hac de re Decretum ediderat; aft

men fit, ex hifce Decretis manifefto coram publicam

occafione obitus Domini Aeyaerts Procuratoris Gene-

& Supremam auétoriratem femper partes fufcepi(Ie E(-

ralis hujufce Parlamenti, & Catalogi fuorum libro-

penii, & conftantiffime improbaffe Cenfores Ecclefia-

I$

rum, quem illius heredes produxerant, Magnum Con-

fticos, qui ex mera praeventione pro doctrinis iralorum

filium Mechlinienfe primum edidit Decretum, confor-

Doctorum & Curie Romang , confueverunt Opera

me Decretis Confilii Belgii & Flandrie füperius recen-

E(penii , & hujufce generis alia recenfere inter libros

(

firis.

Vetitos,

Catalogus librorum Domini Keyaerts cum tra-

nc

ditus fuiffet Cenfori Librorum Mechlini; Dominus

!l

Steyaert, Decanus Metropolirang Ecclefie , qui hoc

"dliud Decretum Bruxellis editum 2, Maji 1759.

munere fungebatur, & qui jamdiu innoteícebat omni-

busvtanquam addictiffimus prajudiciis ltalorum Scri-

VII. Sequenti anno Bruxellis pariter emanavit aliud

D

De-

198

VirrA D. VaAN És?£N..

Deeretum in favorem Operum Efpenii äHerumquehu—

fanctiffimorum virorum ,. quia ullä haberetur füfpicio

juíce generis , ne fcilicet libris vetitis accenferentur.

de fimili fraude , pro certo habuerint , doéctrinas ibi-

dem traditas quoad independentiam, recta fluere a (a-

Hoc Decretum eft fub die 2. Maji ann. 1759. &eítad

omnia Confilia Belgii Auftriaci. [n eo fupprimuntur

cra auctoritate T'raditionis, & confequenter quod pra

duo libri "'heologici exarati a Dom, Dezr Canonico

laudati viri has doctrinas fummo zelo defenderint pro

Cathedralis, & Prefidente Seminarii Archiepi(copalis

aris & focis, hoc nemini mirum videri debet.

Aít in

Mechlinienfis, tamquam contzgentes priucipia contraria

noftro hoc fzculo ob depulías craffiflimas ignorantiae

auttoritati lmperiali , €9 do&lrinis inviolabiliter obfzrva-

tenebras celeberrimo, in quo origo erroris, ac igno-

tis inea Regione tam quoad Bullam in COEN.4 DO-

rantie prererite in meridiana luce clarefcit, ita ut ne

MINI, profcriptionem librorum emanatam a Curia Ro-

unum quidem cordatum virum & fua fame cupidum

ana , & immunitatem localem, quam quoad jura Epif-

adinvenire poffimus hac noftra etate, qui contradicar:

copatus, Idem Decretum füpprimit Zudicem librorum

in hoc fzeculo, in quo Principes omnesabfolute nolunt

—

probibiterum Romee typis datum 1757. de mandato

amplius tolerare aufus vetuítiffimos Ecclefiafticorum,

Benedicti XIV. ob hanc folam caufam, quia in eo pro-

fed potius fua jura tueri volunt, qua legi naturali in-

fcripta reperiuntur Opera Do&oris Efpemi, C5 alia bu-

nituntur & Evangelice, & commendantur per tradi:

ju[ce generis, qua flabiliunt jura. Principis, & funda-

tionem nuíquam interruptam teftium omni exceptione

mentales doctrinas Delgii.

majorum: in hoc, inquam, fzculo, quis unquam in-

Duo hac poftrema Decreta extant in

ter Ecclefiafticos audebit obftinate defendere odioías

E

j.tio Supplemen-

ti ad Opera Efpenii &c.

hafce doctrinas, quae tot tantaque mala ac perturbatio-

.

d unum f

7

r

1

upereft pro coroni

de hujufce Operis, ut

nes produxerunt in Ecclefia & Imperio. Speramus

fcilicet copulemur viris probis & doctis, & conjunclis

igitur & confidimus, foreutomnesprobi, equirerum

fimul precibus oremus Altiffimum, ut tandem aliquan-

&ítimatores , & Chriítiani, qui rationis ac Religionis

do ceffent in Orbe Chriftiano fcandalofi conflictus inter

—

partes fequuntur, ex omnibus in hac lucubratione di-

utramque poteftatem, temporalem fícilicet & fpiritua-

ctis, probeintelligant; bonum Religionis & Imperii

lem ; inter Principes faeculares, & Mini(tros Ecclefia-

exigere, ut quiíque pro viribus adlaboret in reftituen-

—

fticos; quorum innumera exempla in hoc Opere pro-

da pace & concordia inter Sacerdotium & Imperium;

didimus. Quod ízculis elapfis, faculis ignorantie ;

qua tarmnen pax vera & diuturna effe non poterit, fi

Viri ceteroquin exiftimatione & láude digni, in erro-

vel Sacerdotium , vel Imperium fuos limites pertran-

rem prolapfi fint ; & decepti quibufdam Opufculis ab

fire voluerint, & invadere jam aliena,

Impoftoribus concinnatis füb nornine venerabilium ac

*

e

P sss

E

'Eä

!

m/*/ïä,/::[—/ä

EE

p

BLm

pl uT QUP um

ERN

Y

N

2

:V

//7-

"

N

j

J

J

um

EL

J

E o —— ——

ERer — UE

—

t

vb

/

E

/

"

/

BN

SSN

Z

"

N

7

E ER E

EE E.

d E

i

*

——2

'I

Z

—

E5

E

-

;-

a

j

^

*

K&äeggj

-

AmáÁM—

G

—

!

x

EM

ä

)

d

E—

——F

——

u

»

J

)

lä

assl rE

Vil

Z

S

NN

f

Wi

"Y

S

Z

Z

Z

ZA

L

E

Y

Nx//

p

C A

"

jj o

ob

EOR A -a

SUPPLEMENTUM

AD VARIAS COLLECTIONES OPERUM. :

|e

l

L-B cBEbESIPEN

D. er SS. CANONUM PROFESSORIS

L

J'. U.

] à

IN UNIyERSITATE LOVANIENSL |

Rib

— H

PARSPRIMA:

CONTINENS VARIA JUDICIA

ET J)URIS RESPONSA.

I.

RESOLUTIONES CASUUM

Circa 7us Patronuatus ,Quorumdam Nobilium Catbolicorum in Holand

1';1?

ab Efþg?zio, alifque Doctoribus Sub[criptee,

M'cOUNCIC T-UOMC

U:i fequuntur de:Jure Patronatus Judiciapetita C9' obtenta fuerunt a D. d& Neefcaii?zf; Hic füb titulo

Epiftopi Caftorienfis Trajecti ad Rhenum Archiepifcopus

-

, Vicarii Apojiolic;'jnunere in Federato Bel-

gio tunc fungebatur.

Prima ex his Refolutionibus data e[t

die nono jïitlii anm. i68.2. Typis pauiof-pojï edita prodüt i

lucem una cum Differtatione , cui adeft hic titulus : Differtatio, qua expenditur num Nobilibus Ca-

£holicis in Hollandia jus competat pro arbitrio füo defignandi ac nom

R

inandi Paítores füper populum Catho-

licum.

Differtationis hujus Auctori litem movit D. Nicolaus du Bois, Lovanii Sacrarum littevarum Profe[for ; ferip-

it enim Diatribam, cui hunc fecit titulum Differtatio Canonica D. N. du Bois , in qua contra R. Epifcopum

Caftorienfem &c. contendit Nobilibus quibufdam Catholicis in Hollandia jus competere, pro fuo arbitrio ,

nominandi & prafentandi Epifcopo feu Ordinario Paftores.

Ubi heec Differtatio publici juris facta eft , lefam Sedis Apo[tolice. doctrinam C* au£toritatem exiflimavit

D. Tanara Bruxellis Internuncius. — "Tus autem D. Neercaffel illefum reman[it ; [labat enim fretum vulgatis

t0n folum Canonice difcip

Zinæ principiis , fed etiam plurimis Romanorum Pontificum C9' Nuncierum Apoflo-

licorum DecifioniPus.

Subiratus Internuncius culpavit Dominum du Bois. — Ab eo exegerat ut iftius Differtationis autographum 1ip-

fi traderet; reus promifF; non foluti D. du Bois nocentior vifus eft Internuncios hic nullum non movit lapidem

ut manufcriptum C3' exemplaria typis mandata Lettoribus fubduceret.. Nicolaus autem du Bois feripfit viro no-

bili, ad quem fuam Differtationem miferat, ut eam negligeret, velut ex imprudenti calamo profetiam. — Sed

uterque non ita pracavere potuit, quin hujus Differtationis firma prodierit in lucem Confutatio; cui fuus u-

&or hunc titulum : Canonice animadverfiones in Differtationem Canonicam D. Nicolai du Bois, &c.

Varia hec opufcula eodem tempore Romam celeri curfu miffa funt.

De iis mentem Innocentii X1. declaravit

Cardinalis cibo, a San&tioribus Confiliis, in, Epiflola!

vembris 1683. En ejus excerptum. -

quam ad D de Neerca[Jel direxit. Scripta illa eft 20. No-

Illuft. ac Reverend. Domine.

,

Pemo-

Comment. oper. Van-Efpen. Tomus V. -

X

l m te'ra

Permolefta acciderunt San&titati Sue qux Nicolaus du B

ois pro Foederati Belpii Nobilibus fcripfit; acmi-

hi curandum per Abbatem S. Mariz (Pruxellis Internuncit

im) demandavit, ne quid ex iis Ecclefiaftica liber-

tas detrimenti capiat. Hzc ad Illuftriffime Dominationis

tuz litteras reícri

bere me juffit.

Sanüitas Sua A-

poftolicam Benedictionem Pontificiz in te caritatis indicem tibi

amanter elargitur ; dum ego veterem meam

voluntatem dignitati ac commodis tuis paratam offero,

D

& lxtaomnia cum diuturna fofpitate tibi a Deo augu-

ror &c.

Aderat interim unus e Proceribus qui prae ceteris jus Patronatus

fibi pugnacius arrogabat. Is excandefcens

in Presbyterum, quem Paf[loratui Te

rrc hujus viri perfecerat D. de Neercaffel, vim illi intulit,

De iflo fla ;i-

tio fattus certior Archipreful petiit a DoCloribus Lovanienfibus novas Confultationes ,

:

que virum uobilem ad

fanam mentem revocarent.

Petitioni Archiepifcopi annuerunt Docfores, Eorum deliberati

ones ad feriem primee Confultationis , qua 9.

Zulii 1682. data e[l, extant confignates eas fuo munivit judici

o vir Doctiffimus D. Baffery V'icarius Genera-

lis C9' Apoflolicus Diecefeos Sylvee Ducis

, in Eyiflola quam ad D. de

Neercaflel feripfit, $.nonas Maji1683.

De hac quaftione ampliorem elucidationem videre eft

tic. 1. numer. I.

ifz Vita-Efpenii $ qulice elaborata, Lib. III.cap. IL. Ar-

diiiin

J,UDICIUM pRïIM UJLm

'CASUS POSITIO

dötah"e; ut N

potius benefactor, quam fundatgr illi-

Omiïrii N. & N. jam a mulms lgätro annislgaudent

"Lisïff.äicexïdtxs fit.

D

, Quinimmo-nec. ob q uamcumqti,e fundationemgïä'o,n.

jure Patronatus, feu jure przfentandi ad Bafili-

cam five Paítoratum N. Et quamvis exorta Religionis

ftructionem;, ; vel qualeétumque augmentum dotis , fas

eft Epilcopis Eccletias fuas libertate privare, ac in fer-

immutatione Bafilica ifta Acatholicorum fuübdita fue-

rit poteftati, reman(it nihilominus penes eoídem Do-

vitatem quodammodo, per conceffionem juris Patro-

natus redigere ; fed tantum maxime evidenti Ecclefiz

minos N. & N. jus Patronatus, quo eidem Dafilicz

neceilitate eam. fündationem, conítri&ionem &c.

preficiunt Reformate religionis Minittros

res.

-ac Do&o-

exigente; dum nimirum tantum ex carentia &c. in-

Deinde Fideles tam hujus quam vicinorum pago-

commodum Ecclefix obventurum timetur , ut ad il-

lud avertendum, incommoda ex jure Patronatus natà

rum locorumve Catholici edificaverunt, füifque(ump-

evenire, merito permitti poffint.

tibus exftruxerunt demum habitationi Presbyteri , fuit-

que conventibus Ecclefafticis habendis idoneam

Quandoquidem igitur in ca(ü prefenti , folum de

unius & modici foritun valoris agelli oblatione fit quz-

qua domus conftructa eft in. exigua.-terrz portione. ,

ftio , Epifcopus non potelt pro re tant

nilla , Ecclefiam

quam Toparcha in. N. hune in tinem donhavit, - quz-

liberam facere Patronatam.

que füb ejufdem fita eft dominio.

Hoc ipfum in Tridentina Synodo evidenter ihhi-

betur,

um Epifcopis mandat , ut Patronatus quof

GUXRITDUE

cumque in Ecclefiis, quibufcurque aliis Beneficiis ,

U&um Toparcha in N. jus habeat ad füfficiendum

etiam acquifitos a quadraginta annis ante didam Sy-

nodum, aut acquirendos, feu ex augmento dotis, feu

in locum detundi ejus Ecclefiz Presbyteri Sacerdo-

tem alium, qui populo fideli ibidem prztfit, ac Sacra

ex nova contructione, vel alia fimili caufa diligenter

cognofcant (c), C7' quos mon repereriat ob maxime

adminittret ; an vero hoc competat Reverenditlimo

"

evidentem Ecclefiee vel Beneficii [pu Dignitatis nece[fita-

Domino Epi!"copg : gjufdemqueVicario f

tem legitume con[litutos effe , iu totum revocent , atque

RETSOILU TL

beneficia hujufinodi fine damno illa poffidentium , €3 re-

lituto Patronis eo , quod ab eis idcirco datum eft , in

: Inüitufioni diving & canonicze confentaneum eft

priftinum libertatis [latum reducant 5 non obflantibus

ut penes Epifcopos , quos Spiritus fanctus pofüit rege-

privilegiis , con[titutionibus C?' confuetudinibur etiam

re.Ecclefiam Dei, fit libera poteftas conftitnendi per

unmemorabilibus.

civitates & pagos Presbyteros, Patítoralis füi regiminis

Si proinde Epifcopus, Patronatu

Vs ex fundatione, vel

coadjutores; quo factum, ut Ecclefia egre hanc Epif-

augmento dotis jam con(titutos debeat revocare, dum

copalem libertatem per jus Patronatus przcipue laico-

cognoverit eos non effe conítitutos ob maxime evi-

sE .. EM

rum, reftringi paffa (it : donec tandem ob penuriam

dentem Eccle(iz neceflitatem, multo minus ut de no-

fundationum , illud fundatoribus indulgere debuit ,

VO, citra evidentem neceffitatem , conítituantur, fas

id eft, offerentibus omnia, quz ad ftruduram , cul-

ett permittere.

tum divinum, ac Miniftrorum

intentionem forent

Proinde prefümendum non eft N. in cafü prefenti

neceflaria.

Quibus & non aliis jus Patronatus Eccle-

in iplius fundi oblatione per Epifcopum datum fuiffe jus

fiam conceffifle in antiquis Canonibus proditum eft.

f

Patronatus, aut quod Epitcopus donationem accep-

À quibus nec Concilium Tridentinum (7) receffit,

tatfet, 1 fciviffet onus juris Patronatus ex illa donatio-

dum ftatnit; ut Nemo etiam cujufvis dignitatis eccle-

ne Eccle(ie imponendum.

fiafticee vel feecularis , quacumque ratione mifi vel Ec-

Sed licet forfitan Epifcopus quifpiam jus Patronatus

clefiam , Beneficium aut Capellam de novo fundaverit,

conceffiffet, deberet tamen prafens Epifcopus dum

C$' conflruxerit , feu jam ereclam quc tamen [ine fuffi-

cognofcit didum jus Patronatus non conceffum ob

cienti dote fuerit, de fuis propriis €9 patrimonialibus

evidentem Ecclefiz neceffitatem, reftituto N. praten-

bonis competenter dotaverit; jus Patronatus impetra-

fo Patrono valore fündi donati, Eccleiam fuam in pri-

re aut obtinere-po[[it eut debeat.

Requirit proinde Sy-

ftinam libertatem vindicare.

nodus Tridentina, ut quis jus Patronatus (ibi afferere

lta Refolutum Lovanii die 9. fulii 1682.

poffit, ut vel fundaverit & exftruxerit, vel jam ere-

(Subfcripferunt)

&am, quz tamen (ine füfficienti dote fuerit , de füis

Fr. van V'ianen , S.'Theol. Do&. & Prof. Regius.

propriis & patrimonialibus bonis competenter dotave-

Natal. Charmat , J. U. D. & ex Prof. Prim.

rit. Immerito ergo N. in caíi propofito, prztendit

J. Huens, J. U. D. Prof. Ordinar.

fibi competere jus Patronatus, quandoquidem per

Z. B.van Efpen, J.U.D. & SS. Can. Prof.

Í

fundi unius donationem non poffit dici Ecclefiam fun-

Lambert. Vincent, S. Theol. Do&. &Prof. Ordin.

I

daffe & exftruxifle ;; neque jam erectam competenter

G. Huygens, S.'Theologiz Do&.

]

(c) Seff, 25. c. 9. de refort,

(a) Primo editum anno 1682. | (b) Se(f. 14. c, 12, de reform.

-JUDI.

[

Dg JunE PaTRoNATUS

,3ifDIcr1UAf sEt:UNi)Uþæ

u

(Nunc primo editum. )

ta mala inde oriri nata fant ; præno&inätüs.. Cajus vir-

"UW 6 TI SPECIES,

tute conceífionis exiguz portionis terre, in qua Ca-

Ajus Catholicus Toparcha pagi N. ia lFoegierato

pella conftru&a eft impenfis Catholicorum, qui eti-

./

am omnia tam ad Dei cultum, quam ad Sacerdotis fü-

Belgio, jus Patronatus habet, ut fupponitur, in

h

iftius loci Ecclefia;, quam cum omnibus ejus reditibus

ftentationem neceffaria fuppeditant , nullum jus prz-

ac bonis Acatholici detinent.

S

fentationis habet in ifta Capellas fed inter benefa&o-

Deinde Cajus exiguam terre portionem Catholicis

res computari meretur.

in'predi&o pago conceffit ad Capellz con(ítrudionem.

Ad 2. Cum Concilii Tridentini definitionibus ftan-

:Hanc Capellam Catholici, qui maxima ex parte non

dum fit, quz nein fervitutem Ecclefie redigantur per

novorumPatronatuum conceffiones(quas antiquiorEc-

Cajo, fed aliis Dóminis funt fubditi, fuis tumptibus

in przdicta terre portione exzdificarunt, earique om-

clefia non nevit) expreffe decernunt ; Vicarius Apo-

nibus ad Dei cultum neceffariis in(iruxerunt , ac Sa-

ftolicus contra facras has Conftitutiones peccaret, fi

cerdoti fuis oblationibus

inEtum veftitumque fübmini-

pro minima terrz portione jus Patronatus prafatz: Ca-

üra n to

pelle Cajo concederet. $Si enim Patronatus non pro

Infüper Cajus, vi Edi&orum contra Catholicam Re-

maximo ac evidenti Ecclefiz bono introductos, fi qui

ligionem editorum; Catholicas Synaxes impedire ,

fint , revocare teneturper Concilii Tridentini Decre-

multis vexare , & Sacerdotes ejicere e fua ditione po-

ta, multo magis contra facrx Synodi ftatuta ac men-

tem peccaret , fi novum ex tam leviratione ipfe in-

teft.»

troduceret aut concederet.

DHXRITUR

Ad tertium, nullum quidem vel minimam fpeciem

i. Án Caius tum virtute antiqui juris Patronafüs i

juris Patronatus competere aut concedendam efíe illis

quod habere füpponitur in Ecclefia quam Acatholici

qui Ecclefiam non perturbant, vel Sacerdotes noneji-

tenent; tum virtute donationis przdicdiz terrz portio-

ciunt, cum poffent, ex facris Canonibus & Canoni-

nis, jus acquifitum habeat nominandi, íeu prafen-

ftis apertiffimum eft; quippe qui jus Patronatus iis fo-

tandiEpifcopo, feu Vicario Apottolico, Sacerdotem

lis attribuant, qui Eccletiam fundaverunt & extruxe-

qui Sacra faciat, & adminiftret in prxfata Capella.

runt aut competenter dotaverunt.

Unde Cajus nul-

2. An Vicarius Apofítolicus hoc jus prenominato

lum jus Patronatus fibi hac ratione arrogare poteft.

Cajo in przfatz donationis gratiam concedere debeat ;

vel an debeat

prafato Cajo id juris ufürpanti fortiter

Ita Refolutum Lovanii Dec. 1683. C9' Jan. 1684.

obfiftere?

( Erat fignatum )

]

: 4.. An Cajus jus Patronatus legitime prztendere

pöHït hoc titulo, quod non vexet nec impediat Ca-

Fr. van Vianen, S. T. Do&. & Prof.

tholicorum Synaxes, nec Sacerdotesejiciat, cum pof-

P

. Francitc. Farvacques , S. Th. Do&t-& Prof.

fit : quamvis tamen Potentiffimorum Ordinum cle-

G

Huuygens, Theol. Do&t.

mentia executionem füorum Edictorum non urgeat ,

nec amet pacem Catholicorum perturbari?

Fr. Lambertus Le Drou, S. T. Doà. & Prof.

Henr. Scaille, S.'Th. Do&. &Prof. Regius.

joan. Lovinue, S. Th. Dod. & Prof. Primarius.

RESPONSUM.

Er. Joannes d' Auberinont , Ord. Pred. S. Th. DoG,

$

. Infpetta fupra po[fita fatti fvecie,

& Prof.

Jo. Sullivane, S.'Theol.D, &Prof.

Henricus de Charneux , S. Th.Do&

Ad 1. Quæütum fic refpondendum cenfuimus: cum

. & Prof. Ijlegiius

jus Patronatus fit onus reale affixum Da(ilice, quam

Z. B. Van Efpen , J. U. D. SS. Canon Prof.

Cajus Patronus fundavit, edificavit , acdotavit,non

Affentior Jacobus van Caloen , Societatis Jefü S. T'h.

Prof. &c.

"

transfertur, necextenditur ad aliam Ecclefiam feu Ca-

pellam , quam Cajus non conftruxit, nec dotavit. Un-

Idem fentio Maximilianus Ie Dent, S. J. S. Theolog

de Cajus virtute prioris Patronatus quem füpponitur

Profeffor.

habere in Ecclefia quam Acatholici prorfüus occupant

Infra.fcriptus füper hoc primo cafü dico, quod

cum omnibus illius bonis, nullum habet jus przten-

quandoquidem fuerim antea ab altera parte confültus,

tandi Sacerdotem, qui in prafata Capella inferviat.

eique fignificaverim quod provifionaliter Sancta Sedes

Et cum exigua terrz portio non fit quid competens

pro illuitrifffimo Caftorient: decrevitffet, deberet ratio-

ad acquirendum vel obtinendum jus Patronatus , nec

nesa me dictas eidem S. Sedi repraféentare. In. quo per-

fufhiciens ratio ad EccleGam huic fervituti fubjicien

fifto. Nicolaus du Bois, Sacrarum Litt. Lovanii Pri-

marius.

"

dam, maxime in Provinciis Foederatis, ubi mul-

jUDI..(X,fIUM

TER.TIUM.'

( Nunc primq editum. )

ALTERA FACTI SPECIES.

Ipfi Cajo nullum hujufmodi jus competere ícripto

publico (a) & Do&orum in Theologia ac U. J. judi-

! Ortuo Mifïïönario Capelle in füperiori facti-fpe-

cio ex Vicarii Apoftolici parte probatum eft. Ipíemet

i

-

cie praefatz , Vicarius Apoftolicus Sacerdotem

Dodor Nicolaus du Bois , quem Cajus pro füa parte

defuncdi adjutorem illic reliquit cum poteftate Sacra

coníuluit, eidem Cajo refcripfit, quod füas rationes

faciendi ifta in Capella.

Cajus vero in Superiori pa-

Summo Pontifici exponere debeat. Et ut Sacerdotem

riter fadi fpecie prenominatus, íe in ifta Capella jus

(4) Id eft, in

przfentandi habere contendens, iniquius fert iftam

ter, A.

Il)z]feït—ati-anf qua expenditur Gc. quam vide Lit-

per Vicarium Apoftolicum datam Mitfionem. *

iAz

Supplem. oper. Va?z Efpen. Tomus V.

Mit-

[]

l

4

D

T

8 5 *v T UA VE 3

iU

Miffionarium non vexaret fed protegeret , a Vicario

five publice petenti adminiftrare, etiam in articu-

Apoftolico paterne fuit admonitus. Nihilominus Ca-

lo mortis, nifi Cajus ipfe tanti criminis poeniten-

jus juffit omnem Altaris apparatüm, & ormnia facra va-

tia du&tus, Sacerdotem expulfüm revocaverit, ac rur-

ía quz in domo Sacerdotis affervabantur, per füos

fus in pracfata Capella libere facris operari permiferit,

Officiales Acatholicos füb publico officii figillo con-

& omnia ablata feu. abducta reftituerit; atque illatam

cludi, Sacerdote populoque quantumvis reclamanti-

Ecclefiz injuriam, publicumque ícandalum congrua

dem conftitui.

bus,& in ipfà Presbyteri domo fatellitem quafi cufto-

fatisfa&ione reparaverit.

Quod & fa&um eft.

Ad 3. Si Cajus in tali peccato obduratus moritur ,

Paucis diebus elapfis, Cajus omnem hunc prafata

precum publicarum füftra

Capellz apparatum , & omnia facra vafa juffit per eos-

gio privari poteít, fervato

juris ordine.

dem Acatholicos Officiales in Colonorum Acatholi-

corum curribus auferri, ac in Caftrum fuum deporta-

fta judicatum (Lovanii, Dec. 1(83. San. 1684.)

ri. Quod & fadum eít, renitente, quantum poterat,

Franc. van F'ignen, S.'Th.Do&. &Prof. Regius.

Presbytero ; renitentibufque Catholicis, qui füas iis

Fr. Francifcus Farvacques, S. T. DoG. &Prof.

de rebus querelas Vicario Apoftolico detulerunt , qui

G. Huygens , 'Theol. Do&or..

ftatim ad Cajum graves pate

Fr.Lambertus/e Drou, S. Th. Do&Gor &Prof. :

nes ac correptiones.

B

rnafquc Íícripüt monitio-

Jo. Sullivane, S.'Theol. Do&. & Prof.

Demum Cajus juffit per Officiales eofdem Acatho-

Joan. Lovinur, S.'Th. Do&. & Prof, Primarius.

licos prafatum Sacerdotem expelli ex tota ditione fua.

Idem cenfeo, modorefponfum ad 2. intelligatur ita,

Et id pariter fa&tum eft. Adeo ut nullus fitin iftaEc-

ut Cajus poenitens in articulo mortis teneatur fufficien-

clefia Sacerdos; ac fic omni Sacerdote privata, om-

tia ac efficacia media adhibere ad illa quz ibidem ex-

nibus facris vafis ac ornamentis fpoliata manet iíta Ec-

primuntur preftanda , vel faltem preftare quam pri-

clefia.

QUAERITUR.

mum fit revera ac fincere paratus. Fr. Joannes Anto-

nius d' A4ubremont , Ord. Prxd. S. Th. Do&. & Prof.

Z. b. Van Efpen, J. U. D. & SS. Can.Profeff.

1.. Àn nulla data fententia, fed nec quidem expofi-

tis apud Sandam Sedem fuis rationibus Cajus via fa-

Henricus Scaille, Sacre Theologiz Do&or & Prof.

&i Sacerdotem a Vicario Apofítolico inftitutum turba-

Regius.

Henr. dé Charneux , Sac.

TTh. Do&. & Prof Regius.

re, vexare & ejicere, aciplam Ecclefiam, abíque gra-

