teris, tum ex alisy quas antea ad cumdem dederat

[

Swaenius, intellexiriüs : fed ex ünanimi amicorum

là

Propter hanc cau(am excornmunicátiones ipfas fe-

judicio cenfemus, nón tam difpurandum efífe circa

rendas e(fe, jam pridem fcripfiad Swaenium; neceas

T

quafita, qua in Cafz ad Efpenitun mi[fo (c) pxopo-

l«

fecuturas jam abinitio prefapiebam : quae fi infligan:

puntur, (nam cavillationibus nimis multis obroxia

tur cóntrà omnem formam juris; & tantum per pri-

funt,) quam iufi(tenduüm üri juri quod habent veftra

vatas aliquas Epiftolàs Ihternuntii eas vos incurriífe

:

Capitula ad providendum Ecclefiis , Sede vacánte;

denuntietur, nequaquam propterea crederem ab Re-

vel Ordinario fufpenfo aut próculagente. Solidiffi-

clefia(tico Minifterio ceffandum ; fed animandos fide-

pa ex Archivis Capituli Harlemenfis inftramenta

les, fimulque de juftitia proceffus veftri in(truendos ;

Efpenio fubmiferat Swaenius , quibus penes Capi-

ferendum autem jpatienter , fi aliquà populi pars:

)

tulum iftud ha&enus femper jus illud fuiffe indubi-

edam maxima, vos deferar. Quodfi tandem ferre-

tate conftat, — Aotivum aliquod juris ex illis confe-

tur etiam Excommuniaátio; juris forma fervata, ul-

cit Efpenius, quod apud Swaenium videre licebir,

terioti confilio locus erit. — Haec etiam fünt pro ref-

Bo

iNec dubitamus , quin non tninus folida ex Archivis

onfo ad litteras datas ad Efpenium, qui

aratum fé

E

a

ire; ut &

Capituli veftri eruere poffiis. Hoc prattate ,«

offert in hac caufa, quidquid poterit pra

(

j

( hä) ,*Dec"ano Capvi'tu'l'i Hä'i'ïttlh"bhïï&a

.(5) Epiftola Quesnelli de 4. Martii 1703.

/ac,ï

6.

Heufïänium de quà hie ägïm'r, reperitur in fcrïþïö éüi titulus: "ä'ujliffcazi'oiz dei

Chapirves de l'Eglife des Provinces unics , pag.34

.

(c) Cafus pofitio ad. Efpenium miffa, de qua i

H Epijla?n. Petrüs A'x'ch'i-epïifcopüs Sebaftenus, & per Hollandiam Vicárius Apó*

l:

ftolicas, vir do&rina fana & moribus Epifcopo dignis eminens, per clandeftinas quorümdam aécufationes (ut ex Litteris inter-

ceptis conítàt) Romam a Pontifice evocatus eft, — Auditüs illic fuper aliis quibufdam Articulis , omnia in ipfüm congefta tam fo*

lide diluit, ac confutavit, ut nemo neqüe in Urbe, neqüe alibi refponfiones , feu purgatienes éjus , jam pluíquam ab anno fa.

0* x2

:

€as, reprehendere, multo minus condemriare audeat àut yoílit. " His tamen ion obflantibüs

adveríai

'diejus , eódem aitlfició

quo eum evocarunt , hoc eft oceultis fuis fufurrátióuibus , effeceré ut Breve quoddam datum Romz, die

13. Máji 1702. noómine

Pontificio, ad Dominum Interpuntium Bruxellas miffum fuerit , quo prafatus Arcbiepiftopus , nulla €

aufa a(fignata; ab omni

Vicariatus füi officio füfpenfüs declaratur ; & in ejus lócum Provicarius , £uim poteítate Vicàrii,

fuffe&tus D, ''heódorüs de Cóck;

princeps, aut e principibus fa&ionis, que przdictüin Archiepifcopum Sebaftenum per cuniculos

füffódere nititür.

', Qua in re, illud peculiati aüiüiadve"tfäone digium eft , Decretum fuüfpenfiónis illius hàà ("'ir-xl 'Hohandi*am) perláturmi fuiffe; Ar.

chiepifeopo: prorfüs füfpenfionis infecio, quz monmBifi poft multas feptimánas per litteras hin

c Rómam tranfmiffas illi primum i

j

notuit,

Clerus pené univerfus '(:e 325. Miffionariis , f' alvó jufto , 360 pró Ar&ï'x'i"'ep'if'copo fübferi f'erunt) de

Innoécéhtia vig'ilaüt'ifïim.ï

Vicarii fui, &. adverfarioram callidis machinationibus abuüde perfüafüs, füffe&um fillum F

rovicariüm àgnoftere unanimirer G

conftanter recüfat : prafagiens (imo jam nunc'ex parté éxperiens) infinità inde fecutura incóiamoda; ut né dicamus Mifüioni$

?

ha&enus florentiffimz apertum quoad fpiticualiá, &fortaffis étiam quoad temhpóralia, hisce molitionibüs imiminere exitiumn. — Nami

[

Supremi Hollandig Ordines tranquillitati Reipublic confülere , & perturbationibus éxórituris ànfam pizcidére fatágentes, Pro-

j

grammate publice affixo; füb pena árbitraria vetüerünt, ne fuffeétus ille Théodorus quoquomodo fe(z ingereret in didti Vicaria-

tus olficium , aüt quisquam illàm in ifta Provicarii qualitate agnofcere; aüt morem ei gerere atténtaret. Qüo fit ut Paftoratibu&

identidem per mortem Cüratorum vacàntibus rité próvideri nequeat ; cum D. Internüntiüs Próvicariis à Sebafteno conftitutis , ex

vi prefümpra Brevis prefati, poteftatis faz exereitium interdicat ;

& Maei

Is]

r

?

'atüs Acátholici ab Internuntio, vel T. de Cock ( qui

eodem fulcró nituntur, adeoque ünus & idem iü hóc negotio cenferi debent) veniéntes repellant. — His itá pofitis;

"]

Quaritur primó, Àn finé aceufàtore áperto þro&ediþbfïït coóntrà EpiTEOPUmE

&. An vigore informationum extrájudicialium quis poni pof(lit ititer reos ?

l

3. And

j

iétus A'r;hi'epifcbpu'ss qui Vicarium Apoltolicum agit in H*o'llän&iäs ab illó ofüció remóveri þofïït fiie jüdiciali prà:

eeftu *

4. Bt caüfa remotionis, feu ï'ufp'e'hfïönïs ïpfï lïOxl,ilüäï;atä ; néG in Decretó remotionis "expï-efïä?

Prafertim cüm officium illud Vicariatus dignitati illi Archiepifeopali (in pàrtibus infideliüm exiftenti

) pe modum-*rituli vis

deatut annexum ?

X

Ü

Et remótio premeriorata fieri hón poffit fïnc inanifefta rémoti infamia ?

$. An qaandiü prafatns Archiepifcopus judieiario ordine , (hoe eft accufatore co

gnito; & jocd dato a4d áblüendà cimina) ab

eíficio füo non removetur; füfpenfio illa préfata, & fübftitutio D. Théodori de Co

ck, non fit liabenda ipfo jure irríta àc nulla 2

6. An pr&terea non fit evidens indicium fuiffe Decretum illud quálécumque füfpen

fionis illius füb- & obreptitie obténtum . &erná:

qiatum , vel ex illo folo capite quod nemo ab otfició fuo fufpenfus declarari poffit, qui füfpenfionis fa&e inítius fit:

cuii alioqui

per ignorantiam pergeret in munere fuo obeundo ; ftante füfpenfione ?

5. Àn ergo ex hoc etiàm vitio Decretum illius füfpenfionts, jàxta ritàm Roimanz Curiz

; riori debeat haberi pró cá(fo & irritoj

j

. & Et confequenter, àn Provicarii a Sebafteno flatuti, non pótiántur etia

2

&oium míttendos , alisque preftanda ád munus füutmn petrtinentià ?

iinum poteftate ipfis fa&tà àd Curatos inlocam defünz

Prafertiin cum in dubio melioifit conditio poílidéntis: & ex illà noi provifione Paftoratüüm or

itura fit magna populi 6bmiurnids

..

rátio ; ldþguoï* .n operibus pistatis; & demumi ( quod Deus aveitat) vacillatio & extinlio fidei

ego

236

Ersirsrorx -EseEN1:0 PECULIARES.

cor

ego qui fum ; Confultiffime & Ampliífime, Ampli-

»

deflectére, vel unquäm, déflexiffe, (e paratum effé

d

«

tudinis veftrae humill. famulus.

2

ad pleniorem fideifua rationem reddendam, quo-

- Opfivatt,

»

ties id rite exigetur: fe étiam lubentiffime correctu-

vd

Lovagii-4. Maji 1793.

»

rum quidquid minus clare , minufve reéte in fuis

9?

Scriptis expréfferit. Denique declarat fe velle ex-

din

EPBISTOLA XX

nd

99

hibere, femperque Deo darte, exhibiturutn effe

??

Sedi Apoftolicae omnem reverentidm 'atque 'obe-

&

us Sebaftenus Efpeuio : d age)zdz' vütione

,gnbiep;jæp

- Sebafleni-pof? fu[penfiouem.

32

dientiam ,. quam. ei Epifcopus Catholicus reddere

»

deber.

Ecce Dómirie Claritfirne; rhdenter & fübito

dic

» Clariffime Domine, — Quid Sebaftenus circa ne-

??

in chartam conje&um id quod Sebaftenus publico

»

»

gotia (ua randem fit decrerurus, hactenus dubium

fcripto poffet elogui, fi Dominationem V. Ti alios

?5

elt. Forte conducerer ut publico Scripto renuntia-

»

amicos fideles, fi precipuos de Clero Hollandizein

|(^i

»

eam fententiàm irecontüngpar. Tdeo te etiam atque

col

?r

retomri fuo,juri:ad munus Vicarii Apoftolici. (4)

??

Saltem D. Veflra ei praftaret ingens beneficium ffi

evam rogo ut non graveris hujufmodi Scripti ex-

de

9

» dignaretur quam primum hucmittere exemplar ejut-

emplar componere , ftylo qui jis Caroricum fà-

|nt

99

modi Scripti aut inftrumenti, quo hunc in finem

Ll

piat, & ramen Àu

lam Romanam non nimiumirri-

,»

poffer uri, &in quo hec atit fimilia , prout D. Ve-

tet, offendatque. — Cryfías (P) nihil de his quasad

?5

Pb]

vos nunc fcribo litteris novit, Ipfíe nuper, fciente

ftra judicaverit expedire, dicerertur. — "l'enetur Se-

»

baílenus tum privato füo honori, tum Epiícopalis

»

& probarite Sopbrogio ( c) ad vos fcripfit, & varia

?*

ordinis, ad quem dudum eft affumptus, dignitati,

?*

inftrumenta , ut ita loquar, a Vobís confici, & ad

?*

follicite confulere.

Tenetur etiama Clero fio con-

3

nos mitti petiit; inter quae eligeretur quod mapis

tumelias & calumnias , &a Catholicis in Fcederato

95

e re Sebafteni & e borio Miffionis ejus ceniferetur.

9?5

Belgio habitantibus, turbas & fcandala, quautam

39

Tenofcat D. V. audaci & importung poftalationi,

n

b

quam noflra afilictiones & neceffitates a nobis ex-

99

poterit fieri, diligenter avertere.

Ipfe vero ejufque

»

?»

Clerus, occafione Decreti. ( contra Declarat, & Rel-

»

toríerunt. Verüm optiarem , ut illias exemplat

»2

inftrumenti de quo hec rmea agit Epiftola primo

??

pon( Sebafteni) aS. Congreg. S. Officii die 3. Apri-

»

»*

lis hoc anno dati, inulto jam abundantius & fiden-

»

loce mittatur5 involücro quod refponforias veftras

continebir , imponi poflet: fro D. Godefroi (€)5

"

35

tius quam antehac contumeliis &injuriislaceffuntur,

»

E

Paffim clamatur eos nunc perverfie & hzereticee do-

?

& dein ad Crylium, füb ulteriori involucro mittetie

»

dum effet. Nemo noóvit me has ad te litteras fcri-

»

&rinze certo reos effe & convictos alferitur unde-

»

2

quaque ; Sebaftenum ideo. a munere fuo publice

»

bere, Precorut neminietiam de hisloquaris, pr&

3)

affixo Programmate, efferemorum. — Hancob cau-

»

rerquam duobus aut tribus amicis fidelioribus.

?

??

fam Sebaftenus coram Deo & hominibus fecure &

99

Commendo me precibus veítris ; qui fum de ple-

99

fincere declaratfe nullius pravi, multo minus alicu-

39

nitudine cordis , Clariffime Domine, humillimus

??

famulus vefler.

y

jus haretici, five Romana Catholicee adverfantis

»2

dogimatis habere conícientiam. Norandum etiam

Godefridi (c). 18..2unii 1704..-

f

9

95»

quod toto, quo Rome epit tempore, caufaipfius

EPISTOLA L

»

2

e juris ordine aut Canonice a&ta non fuerit. No-

)

35

tandum przterea etiam Fcederati Belgii Catholicos

exiftimare fponíàm füam fibi legitime datam: pro-

Efpenius ZArcbiep. Sébafleno,

efus: Marit:

9?9

inde putat eam fibi eripi non poffe; potiffimum fi

2

id fierer ex caufa infamnantes nifi omnia juxta Ca-

. Ylluftriffime Domine, |Examinatis & communicatis

Ícriptis cum tribus fidelioribus amicis , unanimi con-

35

nones atque ex juris ordine procederent. Perfua-

»

fum fibi itaque haber, fibi licere litteras SS. D. IN.

fenfu, & fine ulla ornnino hacfitatione aut fcrupulo ju-

j

dicàvimus, nullatenus convenire ut Sebaftenus renun-

)

3*

Clementis XI. conteftando exhibere , adverfus pree-

95

di&tum programma, quatenus enm fuo munere pri-

tiet fue cura,

1. Quia id non petitur ab ipfo, po:

LU

35

vat; & quidem gravi cura honoris fui detrimento:

teftque fine ulla plane offenfione faltem manere, ut

?5

haétenus manfit, quietus, nullas functiones obeundo,

»

putat id fibi omnino licere, falva tamen quamSum

9

??

mo Pontifici ac Congre

gationi preedictae deber re-

2. Nullatenus apparet convenire, utin hac pertur-

verentia & obedientia,

Vevum Hollandica Mitlio

batione, &rei tam incerto eventu, D. Sebaítenus ali-

»

9?

»»

impraefentiarum ad eas redacta eít miferias & an-

quid pofitive agat, aut coopererur quod ceédere poffet

»

in detrimentum Miffionis, quemadmodum cedere pof-

95

guílias, ut viripierate, eruditione & prudentia con-

??

fpicui, qui Miffionem illam apprime norunt , &di-

fetheec pofitiva abdicatio & renuntiatio, Quid fi enim

?

ea facta, defignarur fucceflor Miffioni non conve-

»

??

hgunt, arbitrentur expedire ; ut Sebaftenus tales

?*

litreras non exhibeat, fed omni fuo circa iftius Mif-

niens? Nullaamplius füpererit fpes eum non recipieus

»

dis aut faltem difficiliorerit ejus non admiffio, quan-

??

fionis regimen juri ultro cedat; itatamen ut de fidei

99

fuae integritate conveftari coram toto mundo non

diu jam D. Sebaftenus abfolute renuntiaverit ; quam

»

fi adhuc maneat in fuo jure.

Porro indubitatum e(t

»

definat, Sebaítenus igitur, qui hucufque iniduni-

)»

»

ce incubuit, ut Miffioni memorate prodeffet,

tutius plane effe, in rebus perturbatis & incertis, fe

»

9*

mala ei imrninentia averteret , hifce preefentibus

habere permiffive & patiendo, quam aliquid pofitive

»

955

litteris declarat fe hanc ob caufam nolle jus füuum

facere, pra&cipue dum ad àgendum non cogitpur,

?

935

profequi , aut conteftando ad SS. D. N. fcribere.

3. Poffunt nonnünquam circumflantie — murari,

399

uid enim fi P. Pazrzcis; (Clemens XI.) moreretur ?

^

Hunc agendi modum eo étiam fpeciatim intuiru eli-

9»

git, ut eo efficacius & É.licius apud S, Sedemlabo:

Quid fi Maciftratus media duriora adhibeat? Quid fa

?9

novumforían defignatum fuccefforem in prajudicium

rari poffit pro novo obtinendo Vicario, qui immi-

95

nentem Mifíioni Hollandice ruinam utcumque im:

Seba(teni admittere renuat ? Nonne h&c occafionem

»

dare poffent aliquam compofitionem ineundi ; atque

9*

pediat,. Sed eodem tempore iterum iterumque pa:

?*

lam declarat fe nefcire feab orthodoxa Romano Ca-

ea mediante convenientiorem füccefforem accipiendi?

»»

tholica fide, vel ad latum unguem in ullo atticulo

Denique fi videamr quod infignis ac Miffioni plane

t. Solummodo patienter tulit ut alius ( V. G. D. Potcamp) fun&iones Vicarii Apo-

: (4) D. Sebaft. numquam juri füo renuntiavi

ftolici exerceret ;. tuta communi Doctrina & di

fciplina Ecclefie Hollandice , & falva libertate tuendi fuam Imnocenziam . jura &*

bonorem.

Declar. Apol. p. 157. 172.

(5) Jacobus RKrys; Paftor Amítelodamenfis.

'(f,) Nomina afcititia Archiepifcopi Sebafteni,

,conve-

ErrsTOLz EspENio PEcuLIARES.

282

R

T

conveniens detur fücceíTor , tüncdemum cogitandum

» Valde magna eorum pars fe ejus fubmittat regixhini

eífet de renuntiatione pacis caufa ; fed antequam hoc

»

Epiícopali: non obítante Decreto, neque obftanri-

Purant

certo, fciatur, nullatenus de renuntiatione crediinus

bus gravioribus que ex Urbe mitterentur.

[

vel cogitandum,

illi eum id debere Ecclefie huic, tanquam fponfze

Actam publicam, de quainífcriptis, nullatenus cre-

fuae legitimae ; exiftimant enim id unicum effe me-

dimus emittendam ; fed temporizandum.

Ego etiam

dium quo iftius Ecclefiee ruina imminens preepedia-

neício num fimili Acte componenda fim idoneus;

tur, utpote quo fideli ac bono fucceffori inoreffus

& an quidquarn in eam rem in jure Canonico fim re-

93

obrineatur.

Optar animitus Seba(tenus Veítram,

perturus: interim fciat quod me libenter ac cum gau-

& amicorum qui apud vos fünt, fententiam addit-

LE

cere, fuper hujufmodi confiliis, qua ei maximi

dio impendam & fuperimpendam in his qu ad pacem

& bonum Miffionis conferre poffinr.

onderis, & multum difficilia videntur,

Facilior jam patebit modus quo de rebus veflris po-

3. Z'ulii 1704.

ä

terimus certiores fieri, eo quod jam pateat Litterarum

EPISTOLAin

commercium : fed utinam po(ífemus, vel cum aliquo

de ftatu Miffionis apprime in(tructo , os ad os loqui.

Interim maneo cum amicis, totus ve(ler, 24u£oninus,

,'Sebajiemu Ejfpenio.

Gan, 26, Junii 1704.

» Veflre die 26. Junii fcriptae , hodie Sophronio

EPISTOLA Ll

99

(.4 Sebafleno) redditae funt, qui de iis gratias fe

959

E

debere magnas agnoícit. Fuerunt e« ipfi eoaccep-

Sebaftenus. Efpenio,

39

tiores, quod jam magis fperet fore ut propediem

?9

ad Epiftolam heri ad vos mi(fam refponfum obti-

» Clar. D. Litteras quas die 18, menfis Junii vobis

953

neat.

Quia autem multum avide illud expectat,

99

fcripfi vosaccepiffe nondum intellexi,

Amici aliqui

39

exemplar eorum quaz heri fcripta funt huicaccludo

3,»

hic non ceffant Sophrónium (id eft ipfummet Se-

959

Epiftole, ut fi una forte aberraverit, altera faltem

33

baítenum) urgere, ut proteftationem publicam ad-

2

ad manus veftras perveniat.

Interea temporis So-

95

ver(us nuperum Decretum (4) inílituat,

Hunc

35

phronius (74. Sebaftenus ) lubens amplectitur con-

39

in finem fchema Proteftationis huic acclufum Epi-

»

filium in iis quas hodie accepi, expre(fum.

Sed

5

ftolae , ab aliquo eft compofitum.

Rogo enixe D.

?5

valde adhuc dubius, imo & anxius heret animo,

?5

Veftram, ut illud corrigere, addendo, demendo,

?9

quid ulterius fibi fit apendum. — Rogo ut ipfius co-

2

mutando, prout expedire vifum fuerit, haud gra-

2

ram Domino meminiíci non graveris, & tribusillis

2

vetur. Rogo eam praterea, ut ad fequentia mea

?9

amicis fidelibus mea offeras obíequia, & ut mecre-

?

?5

das, confultiffime Domine, humillimum famulum

dubia quidpiam refponfi mihi mittere dignetur.

» 1. Infra quod vel quale tempus debet fieri ejuf-

?9

$5

tüum. . 4. Zulz'z' 1704.

inodi proteftatio : id ett quouíque liceat eam differre?

» 2. Debetnealicui, putalntern, Bruxell, aut Nun-

EPISTOLA LII.

35

tio-Colon. infinuari? An veroaliquod exemplar au-

95

tenticum etiam ad Aulam Romanam, vel ad Secre-

Sebq/ienus Efpenio. -

3

tarium Congregationis S, Officii mittendum eft?

» 3. Deberet ne infinuatio Nuntio, vel Internuntio

» Venerande Domine. Littere, quas Godefridi

fieri per Norarium & teftes ?

»»

(Seba(tenus) die 3. [ulii ad. vos fcripfit, quafque

» 4. Sunt ne alie formalitates in hoc negotio ob-

?5

Crifio miferat curandas, cafu adhuc herent in ejus

fervanda ?

9))

?2

manibus, eo quod abfens effer a loco quo. mifTae

» $. Anliceret, & an expediret Proteüationemty—

»

füerant,

Cras (e eas Tabellario tradituruüm mihi re-

nunciavit.

»

pis impre(fam publici juris facere ?. An hoc liceat

L

Rogo ut refponforias veftras füb adjun-

?»

ante factam infinuationem ?

L

&ainfcriptione, Ultrajectum mittere non graveris.

» Notandum quod predictum Decretum Arch. Se-

959

Vix audeo precari , ut D. Veflra earum exemplar

»

bafteno hactenus neque a Nuntio Colon. neque ab

?5

mittat eriam Amftelodamum, ut hoc fàaltem reci-

?»

Internuntio Brux. neque a Congreg. S. Inquifitio-

?»

piam, fi aliud forte aberret.

Verum fat fideliter.

??

nis miffum fit, fed caíü dumtaxat in ejus manus,

»

reddendas exifíltimem, cumapertum & liberum mo-

23

ficut & in aliorum manus devenerit,

?»

do fit litterarum commercium , Ceterum meam im-

» Defidero ut ad has measlitteras , quamprimuma

959

portunitatem ut &qui bonique confulas, te oro,

,»

Clar. D. Veítra, fi idabfque ejus incommodo fieri

2

confidens anguítias que me premunt apud carita-

3

potfit refponfum accipere, quod mitti poffet apud

»

tem veítram facile veniam efle impetraturas,

Me

395

D. Krys probe occlufum, ut illud Sephronie (Se-

»

bafteno) tradat,

Hicquidem nondum firme flatuit

precibus veftris enixe commendo. — 6. 7'ulii 1704-

25

illam Proteftationem operi mandare: expedit ramen

EPISTUOLA LV.

35

ut in omnem eventum ea quamprimum infítructus

99

fi.. Summopere etiam defiderat fcire an Clar. D.

Veftra, & alii fidentiores amici, ceníeant expedire,

»

F]pqzius Sebafteuo,

??

ut illam aliamve Proteftationem fua in caufa adhi-

g'efus Mavia.

beat; licet etiam muneris fui admini(trationem re-

Ill. ac R, Domine. Ve&i*aä de 6. Julii c

um adjunctis

L

fumere minime intenderet ?

recepi, 9, ejufdem & r 1.alia$ejufdem tenoris; eafque

» Si quid aliud lucisaut inftruétionis Clar, D. Veftra

mox amicis communicavi ; arque uno confenfu judi-

25

nobis hocin negotio fuggerendum habeat, precor

catum e(ít, non videri conveniens ut aliqua folemnis

»

humillime ut id mecum communicet, qui fum af-

Prote(tatio fub veftro nomine prodeat.

Rationes funt

??

fe&u & cultu per quam fingulari obfequiofiffimus

1, quia Decretum R, Inquifitionis quo decernitur ve.

ld

famulus vefter , Godefridi (Sebaffenus. )

flra a Vicariatu depofitio, hactetus vobis legitime

» P.S. Suntinter Sebaíteni Amicos, qui non folum

non eftintimatum, — Scitur quod fententia contra ali-

urgent ut Proteftationem pradictam velaliam infti.

quem lata, in quocumque etiam Tribunali, & omni-

ruat, fed etiam ut ea facta Catholicos hujusregionis

bus etiam formalitatibus obfervatis, nullum habeat

9?

effectum, priufquam ei «onrra quem lata eft, legitime

ita conetur inflruere & parareu , ut majoraut faltem

(a) Decretum de die 3. Apr, 1704, quo Sebaftenus a fan&tionibus fuis intetdicitur,

ft

ErisTors EspENIO PECULIARES.

T

p

fit intimáta: ïääö&jme nec debet Rever. D; V. "ullam

unice ab hujus tuitione falutem" & confervationenr

L]

Miffionis veftre dependere, Quare & cum fummo

illius habere rationem , quandiu hec intimatio facta

non fit; ac propterea, fi aliud non obftaret, plane

animi mcerore jam aliquoties intellexi , nonnullos e

Capitulo Harlemenfi in iis tuendis flaccefcere, quo-

fuaderemus ut fun&tiones fuas Paftorales reaffumeret.

Secundo.

Hac Proteítratio indubie mitum in mo-

rüm tamen pradece(Tores tam flrenue hactenus jura

dum Romanos exacerbaret, fifüb nomine veftro pro:

illius Capituli confervarunt ; quemadmodum in Mo-

diret, atque omnem plane fpem reconciliationis adi-

tivo pro Capitulo illo oftenfum eft: illadque me fum-

mopere angit, quod intellexerim virum illum (5) qui

meret, bellumque apertum Romanis indi&tum vide-

retur,

Motivum illud füb fno nomine publicare non dubita:

Ut autem am

vit, jam in juribus illis tuendis flaccefcere dicatur:

icorum defiderio, de quo in Po//fcri-

»

pto, fatisfiat, convenientius nobis videtur fi fcriprum

. quod vix credere poffum.

Unde eumrogareintendo;

»

ut me inftruere di

juridicum publicetur, quo fine omni plane ftyli acer-

gnetur, q'qidni ve;fitg's 1(?&: 'illp ru-

;

bitate, aut ullisinvectivis, deducantur rationes, qui.

more habeat,

»

Confuluerat me Sebaftenus, pre

eipne cum Vica-

bus ex principiis jutis Communis & Patriz feu con-

LU

fuetudinarii deducatur nullitas hujus Decreti depofi-

riatum fuüum refignare veller5 quod ei plane diffuaft.

Petiit quoquean publicam aliquam actam Proteftatio-

tionis & fufpenfiónis ; oftendaturque , quod fecun-

)

dum principia iftius juris , Sebaítenus tuto poffit fuo

nis vel appellationis emitti conveniret,

Refpondi non

videri id convenire : quia Proteflatio illa & appellatio

»

munere fungi; illudquefine nomine, per modum quafi

7

Motivi prodiret ; & quo fic populus inftrui poffit

nihil operaretur; néque apparer ad quid ferviret, aut

& Sebaítenus magis extra invidiam maneat: quem-

neceffaria effet: quandoquidem omnia qua hactenus

)

)

admodum 'aliquando in fimili caufa

pro D. Zoeonen ,

* acta funt contra ipfüm debeant reputari tanquam nul-

Arch. Mechlinienfi factum eft,

' lius momenti , & extrajudicialiter acta. Ideoque fi

»

)

.. Si placeat refolutio , ceffabunt quafita: fin minus Magiflratus generose velit eum contra oppreffionem

tueri, apparet quod fine ulla Proreftationis aut appel-

»

ad 1. refpondeo; nullum tempus faciende fimili Pro-

b

reftationi viderl praefixum.

lationis acta poffet pergere in exercitio funétionum ,.

E

d fecundum, non apparet, quo

d vel Internuhrio

" que ipfi tanquam Ordinario competunt,

Ut autem.

D

alterive infinuari debeat , cum fententia intimata non

- populo & Clero fatisfaciat, poffet eodem tempore ,

fir: urde habetur & Refponfum ad 3.

- quo funétiones refümeret, edere Epiftolam Paftora-

»

D)

Ad 4. nullas alias folemnirates fcio.

lem, qua exponat rationes, qua ipfum induxeruntad

Ad 5, patet refponfüm ex antedictis,

tantifper a functionibus füuperfedendum , &ad eas tan.

D

U

iidni heec fdn&io-

»

Ut quid ita heerent Capitula? O

' dem iterum refümendas,

Scribam eadem ad Sebaíte-

nes fuas S

num, circa caf/uza (c6) &quefita..— Judico illum non

?

gde vacante exervceant?. Qgid eqs retnora-

y

tur?

male expreffum, & quzfita rite deducta, nifi forte

Circa fcriptum memoratum, nos hic interea labo-

qua Capitulum concernunt fecerni poffent ab ii$ quae

D

rabimus, quo ulteriora de ftatu Mi(fionis precftolamur,

Ordinarium füum Epifcopum fpectant, ^ Verum ne-

fcio ubi inveniatur Turis Confültus qui iis velit fübferi-

?

& quid a nobis preeterea fieri optetis; intelligamus,

13, 7'ulii 1704.

bere, neque video ad quid publicatio ferviret. Si

»

pro fecuritate veftrra & coufratrum aliquos privatim

EPISTOLA LV.

confulere velitis, hoclicebit: ceterum jura Capitulo-

^

rum in Motivis oftenfa fünt, & reliquain Epiftola Pa-

; Sebaftenus Efpenio. :

' ftorali oftendi poffent. Si quid preterea optet a me

»

fieri poffe; fciat mefemper Vobis & toti Míffioniob.

)

fervantiffui(:num famulum.

» M. Domine, Datas die 13 Julii recte acceþi. Ti-

Z. B. Fau Efpem. Hac

?

22

bi & Amicisde confilio fügpgefto gratias ago. — Scri-

20. Zulii Y704.

)

L

prum quale commemoras, longe magis mihi pla-

P.S. Si minus bene fcriptum, ign

.

)

9?5

ceret quam aperta Protéílatio, a qua animurn fatis

ofce , quiä cau(ä::

premit,

??

abhorrentem hactenus habui..

?

» Scripta apud nos in caufà Sebafleni nuper tum

^EPISTOLA LVI.

D

LU

Belgica, tum Latina prodierunt, occafione nuperi

?

2?

Decreti; fed ipfo prorfus infcio, nedum participe;

-S;elmjzlemt: Efpenio.

?

35

rodierunt. Sunt valde acria, & in Urbe plurimum

»

??

difplicebunt.

Unum hifceaccludo, exiftimans vos

» Res nofltre, D. mi, femper multum funt tür-

eadem nondum vidiffe.

d

9?5

A Capitulis non video

» bate & perplexa.

Sophronius (Sebaffemus) etiam

mulum expeéctandum. n Ultrajectenfi quidem

??

continuas patitur intus animianxietates, forisacres

L

funt aliqui multum zelofi & animofi, Verum tamen

2

amicorum increpationes, ut deinimicorum in eum.

?

9?»

non putem illud ad functiones exercendas facile

959

jactatis fannis & opprobriis, etiam typis evulpatis.

D

»

perventururm.

In Harlemenfi vix duo funt qui eo

?5

dicam nihil. Inter amicos fünt qui fervide hortan-

D

55

ufque veniendum effe cenferent. . Reliqui timidi &

??

tur, etiam additis nefcio quibus minis, üt munere

D

9

tepidi, Ordines brevi contra SaxpiNI (4) adhz-

??

fuo facta prote(latione folemni, fungiincipiat. Alia

95

rentesquidpiam decreturidicuntur. Aflerituretiam

35

id non minori ardore diffuadent, atque etiam com-

D

9»

quod invito Clero nullum Vicarium admifTuri fint.

?5

minationes adjungunt.

Inter priores nemini eit

D

?9

fecundus nofter Erkelius; qui forte hac de reetiam

Vale. 18. JZulii 1704.

ad vos veldedit, veldaturus eftlitteras, zelura noa.

J

?5

EBrtu'oTA LVL

L

vulparem fpirantes. . Sophronius ( Sebaffenus ) ia

)

93

U

animum fuum hactenusinducerenon potuit, uthu-

Ejþem'm Erke!z'o : De Capitulorum , &2 Sebaffeni

?»

jus aliorumque aliquot idem fentientium, amico-

D

?»

)

ageudi vatioue,

rum impulfüi manusdaret. Rationes que eum de-

?3

terrent, utcumque tibinorefünt, Interea tempo-

LE

. Adm. Rev. D. Laudo veftrum pro Cleri veftri, &

ris rem ei gratiffimam, & huic Ecclefiz utilem. is

fignanter Capitulorum tuendis zelum 5 nec dubito quin

preftavit , qui fcriptum, de quo nuper perficere

??

fortiffime pro iis tuendis ft

*

^

4

are debeatis: immo puto

dignabitur. Me fpegjatim habebit obftrictiffimum.

(4) Theod. de Cock.

(^) D. de Swaen, Decanus Harl, Capituli.

(c) Hic cafüs alter videtur is de quo füpra in Epift, Opftrati ; de die 4 Martii 1703. ^

» Nefcio

K

EprsroLz EsPENIO PECULIARES,

289

» Nefcio an huic Epiftolz aeclufum libellum videris.

» vel humaauitaris & obfervantiz ergo falutet, |Com-

??

Rogo ut amicos meo nomine falutsre, meiqueco-

» mendo me precibus veftris, & maneo animitus &c,

"- O w u——-—

"

»

ram Domino recordari non graveris.

5

11, /Augufli 1704.

22. J'ulii 1703.

EP:SfifOLA*LI,X.

' PISTOLA .Lvnïlu.'*

|

| 'Efþäm':us H F. 'ww ngfän& D D. ,Podäamp.

Selza/iefm: E.Haæio-.

. "Gaudeo eouíque pacem & tranquillitatem Eccl-le'üæv

» Clär. D. Uitimas ad vos dedi die 2 r. Tulii. Pro-:

veflrae Datavice efle promotam, (d) — Laudandus

93

beaccepiquas.74ztoz. (Efpenius) 23.]ulii & 3. Au-

Deus, qui etiam utitur Acatholicis, ut inter Catholi-

»

gufli (a) fcripit.

De iis gratias debeo maxinaas.

cos difcordia fopiatur , & veritatis propugnatores

» PutatGofridi ( Sebaffegus) neque Clerum, neque

wiumphent.

Spero quod & honori, & fame lll. Se-

?)

Status, neque fideles, farfaturos conftantes, paucis

bafteni confuletur.

$5

exceptis, Ífi Sopbroniwy (Sebaftenus) praenti re-

Quantum ad dubiaa vobis propofita, ceníeo quod

5»

rum noftrorum difpofitione opusagpgrediatur. Pro-

Epiftola non fit fcribenda ad Z/ozdum (e) nifi pot-

»)

inde fibi perfuafum habet, ex refumpto opere, non

quam Neovicarius ad vos cum Patentibus füis redie:

25

procreandos fructus qui defiderantur , fed econtra

rit; & omnia circa ipfum completa fuerint; & tum

9)

gravia valde multaque mala & incommoda exoritura,

eneralibus dumtaxatterminis gratie agendae, . & quod

g

?5

Ceterum affentior plane iis, qui ftatuunt Sebaftenum

;

icuti hactenus tanquam . boni Catholici profeffi eftis,

79

efIe confecrarum Epifcopum, non ut in Armenia,

reverenter obfequi Ecclefie & Pontificum Decretis,

9?

fed ut in Feederato Belgio Evangelium praedicaret,

ita & in pofterum vos fperetis tales in omnibus ex-

E'

35

ac gregem Catholicum pafceret.

A(Tentio itaque

hibere,

?5

ulterius afferentibus eum non poffe, falrem cum in-

- Quantum ad Neovicarii admiffionem, cenfeo om-

*5

famia, munere fuo ad bene

nino neceffarium ut hic ad funétiones non admittatur,

53

& turpiter ejici,

placitum Pontifigis exui

nifi prius more folito a Capitulis admi(fus fuerit: ne

» iNon video. ubi commode poffit colloquium in-

alias auctoritas Capitulorum peffumdetur,

9?5

ftitui, ob belli tumultus, aliaque incommoda.

De-

Quantum ad claufülam Litteris inferendam : a2 Be:

?5

inde res noflrae faepius ftatum mutant, & forte brevi

seplacitum , ad trieunium &c. cenfeo quod ob eam

95

iterum multum alio loco erunt.

Praterea noftrates

infertam , non debeant abfolute & (impliciter Litterae

25

amici inter fe diverfe fünt fententiae, quoad mala,

rejici, nealias rurífus fine Vicario maneatis: fed eas

5?

& quoad bona ex refumpto opere exoritura; fed

provifionaliter effe admittendas; fed ab intendentibus

»»

nec in aliquibus aliis conveniunt: adeo ut longe dif-

effe dicendum Neovicario, quod ipíi eam claufülam

E

29

creparet relatio hujus & relatio iítius.

habeant pro. non adjecta: quodque ipfi injungant ut

9*

Q

u ad vos ícripta funt de Magiftratu volente

allaboret ut e litteris tollatur 5 & quod ipíimet fint

53

Aoularios (b) urgere, ut intra tres menfes procu-

etiam ad hoc allaboraturi: eo quod nullatenus con-

95

rent rationes Canonicas &c,

Non purem hactenus

veniat ftatui Politico ut fimilis Mmifler fuae ditionis

2

jita fe habere, neque crediderim Ma

dependeat a nutu Curiae Romanz : quod nec Princi-

95

gifïraþum eo

uíque facile venrurum.

pes Carholico- Romani paterentur: immo ipfía Syno*

» Sebaftenus (uper negotio Formularii, nuper ad

dus Tridentina voluetit ut ia Eccle(iis Parochialibug

5»

fratrem Aomanzuim (c) (cripfir qua fequuntur. For-

Ficarii perpetui, & non ad nutum amovibiles pone-

2

mularium quod attinet, cujasetiam mentionem lit-

39

rentur, ne alias canquam mercenarii officio fuo &re

tere veltrae ingerunt, ejufdem circa illud fum fen-

nue fungi non audereat.

93

fus cujus Eximia D. Veítra fe effe, Rome exiftens

Circa regulamentum nihil in fpecie occurrit, niíi

»

declaravit, quemque ibi non difplicuiffe afferitur.

ut faragatis hac. occafione ftabilire auctoritatem Cleri

» Sebaítenus, utadalias qua"contraeum moventur

erdinatii, & Mendicantes ad' ordinem mere fubfidia-

»

quarele procedam, noncohabirat, neque unquam

rium , prout hic funt Stationarii, redigere.

»

cohabitavit D. de Jitte, nec eo utitur, quemad-

?5

XEPISTOLA

LX.

modum aliqui falfo fibiimaginantur. — Moratur qui-

»

dem imprzfentiarum . Sebaítenus ea in civitate in

qua habitat D. de 7Z;tte, fedid cafu accidit, & po-

Efpenius F'icavio Generali Epifcopi )ätrclmtmjs.', de

tiffimum quia Sebaflenus alibi commodum hofpi-

Sycopbantia Patris Defivant.

39

tium difficulter modo inveniret.

» Sebaftenus neminem haéctenus excitavit ad fcri.

( Ut negotium Sycophantit , de qua agitur in Epiffolit

»)

bendum in vel pro cauía fua: immo aliquando vo-

Efpeniamis , a LXI. ad XCIII. facilius iuteligatur,

3»

lentes fcribere impedivit dum potuit.

Ipfo etiam

bic pramittendam cenfaimus feviean bujus. biflorie ,

,

a D. Fan

infcio fcribunrur, imprimuntur, evulgantur, qua-

»

cumque fuper caufa ejus prodeunt in lucem.

LXXIX.)

Efpen elaboratam , d? qua iufray Epiff,

» Sebaftenus minime Magiflratum ad Edicla & De-

creta condenda aut emittenda excitat; potius eaim-

