
JUrig

pis editi cum Prafatione ifta

quid,inquam, fed-

ex

dubitat fibi Breve illud objicere, ejusque autorita-

i

j

fiffent de Citati fa&to quatenus Autor eft refolutio-

tem hacin parte elevare..

ATde

nis. per modum Epiftole private ad àmicum con.

462..«. Nihil fimile proríus commifit citatus.

Ácriptze ?

463. Ad fümmum diffenfit à Brevi in queftione

De

. Quidquid fit, notum eft quod judicium Pruden:

& cauíà particulari quz pluribus fadis complicatà eft,

464. Do&or Damen ditfenfüm illum fuum füftinet

dem

ininus criminalis.

tum non poffit effe fundamentum Adctionis, multo

r

adverfüs Autoritatem Brevis

quod agnofcit ibri'p'to.

publico evulgandum.

465. Ubi Citatus in Epiftola privata diffenfum fue

us

CÀAPUT SEXTUM

n

um in Quaftionefa&i modefte & amice in(iàuans, ne:

i

l$

De Conclufione a&oris.

quidem opponit Drevi :

466. Adeoque fi fola Juftitia moveat actorem;age-

N

I

z

re potius deberetadverfüsDoGorem Damen &appro-

at

U5

batoreró de Quareux:

Y

CT

467. Et nihilominus:

1

in citatum Áder füpra mo-

';Quam '.Vïmrineriïo -exigc'z"t þæ'tzyas*æ;

dum incenditur, dum Do&or Damen cum füo appro-

Val

«

FTl

44* Non effe poenz locum ubi deii&xufm non eft,

batore multa pace frui finitut.

^

4

nec ipfe actor inficiabitur. Pana enim

EJ

jz'jze frauüde

468. Utut eft nihil in totà citàti

Epi&dlfä defigna-

(

effe tomn, poteft. ff..de verb. Signif.:

nare eft, quod pratenfum hujufmodi contemptum

444« In Refolutione aütem juridica, de qua qua-

Sanáe Sedis., autquidquam feu Religioni, feu Di£-

pit

ritur, data per modum private Bpittolz ; familia-

ciplinae Ecclefiáfticze à

clyerfum vel per umbram pr& f'e

rem habentis conclufionem, nihil à Citàto pecca-

ferat. .

) ül

tum effe, idem ador confpicere potuit ex áàdis &

hïkfor'te., 1püs Pätriæv Legibus ac jjuribuä

acuitatis,hujus litis, in qua Citati inhocentia vindi-

22

fpretis, pratenfiones curie Romans Religionis pal-

cata planeque afferta elücet.

lio utízpe fit, hic jam quoque obtendantur ,. quà

u

.. 445« Ut prorfüs immerito

& f;n& ulla juítitiz fpe-

Citatus Religionis reus; conftituatur; obeà. nempe

:

)

Cie poenas in citatum exigat.

quz in

piftolà

E

al

iquà privata & Refolutione Cáno-

ul

uod eo minus tolere

ble 6&', quod hoe f

nica pr&tén(ionibus iftis contraria inveniri contige-

jactet facere íecundum Leges Patriae

ret.

IUg

-.,.447. Maxime cum nullam adhuc !

egern. Patriarfx

' 470'. HOC

fieft, jam de Juribus & Legibus Belgïä

j

attulerit quam Citatus pravaricatus fuiffet, nec ul-

Cis, jarh de libertatibus & immunitatibus ECGle(iaa

lam affignaverit poenam quam Lex- patria inferret ci-

rumaáum eft. .

(V

tato.

z

471 Jamnull

iamplius jiiï;isconfiælto' advärfuä C u

pu

x hac eh'im;imþotentia clariffime evincitur,

ris Romanz placita aut Decreta. quáaliacumque five

ts

quam infundateegerit & concluferit ad onus Citàti,

genuina, five falíata, hifcere liceat;: tdque five de

& firbul

quam inlons & ab:omni pulpa immuvïnis (it

juribus Principum,, (ive de libertatibusÉccle(iarum ,

o

Citatus.

five de caufis Oppretforumm &Innocentium agatur. ;

J

- -449. Placuit nihileminus crimen 1nf

Strecitatb,

472... Jam deingenuorum animorum honefta libers

..4$56. Arguitur enim . contentus & afperna

4

üqnü

tate conclamatum eft; jamrur(us Belgis fübeundum

m

pratenfi Brevis SS. Domini Noftri.

erit terribile illud Inquifitionis jugum, quod neque

)b

. 4$1. Ex quo inferre forta(fe ten

J

tà

buntcitetitàim-

nos neque patres nof(lri portàre potuimuss & a qua

t

pegiffe in Decreta concernentia Religionem & Dif:

Sapientia & Clémentià Principum nos feliciter libe-

Cl0

ciplinam Ecclefiafticam,

:

quz Decreta Leges Patriæ

ráverat; -

. voluerunt.effe fancta. -

473.

n

10.

4$2.s.««;Sed quenam que

fo iftà fnnti

Jatà Veüiqiä

; ddbzt Corvz.vs vexabthenfum

Cdum&ä&i

"1

j

.. NumquidBrevein lite produ&um de;quo jam pro-

de

batum;eít quod.nec vimm Legis aut Decreti habeat

de

n Belgio, quod fit fufpe&tz fidei & ad mintis fub &

obreptitium & nequidem in forma probante produ-

&

Quam inmerito hi enganfur Cenfute.

X

&uin,.àc tandem defe

^

K

:

;

tu publicationis à Citatq i.*n»--v;

d

£ulpabiliter. igioratum.

a

424 Genelule. A&otiodonfolüpbi

T EX1-

Áé

i-:4$3«. Nullum equidem.

Conremtum infetri pera

git, fed etia

tum Citati cuilibet ferfato compertuim etit;

,

?a

mcenrurasfecuüd"mfmm

—

nE

" s

$375

; Suppl. Oper. Van Efpen Par:- V.

684

- CavusA EsPENIANA

Citatus teneatur in

474. Magnio animo amplectitur Citatus, ficut in

Judieio ftare pede hgato 7*1ïcgþ

j

omni vita fecit, Ecclehe Canones Spiritu Dei con-

vinculo laxiore.

^

yd

ditos C9 totius inundi veverentia confecratoy.

. 497. Citatio per

f

o'nalïi's & reatus inde. profluens

tÜ

476. Quos & Principum noftrorum Edicdis com-

infamat, ità ut Citatus perfonaliter arceatur ab ob-

qu

mendari (upra Cap. 3. . 3, indicavimus.

tinendis dignitatibus & honoribus, fertquemodum

,!

477. Et quibus Belgicarüm Ecclefiarum

L,iïb'ärt-a'-

comparendi Viro honorato acerbiffimum.

DI n

tes & jura ex majori parteinzdifieata funt.

498. Unde jura maxime follicita fuerunt ne te-

f

»

478.lllos praterea fpeciales libenter a

dmittit quoS

mere ad ejusmodi Citationes perfonales procedatur.

Utibus tuis X Le

gibus; -qüa(i«in-Codicem füum qul-

499. Volunt pramitti plenas & exactas Inforrna-

!,1

gica retulit.

tiones przparatorias de i

tibus & cireumftantiis.

pío deli&q ejusque qual?ta-

9

- 479. Etenim

fecuädum tales & non alios hic jus

pel

ici oportere, & res ipía loquitur, & Czfaris man-

;oo. Volunt ut ex. Informationibus fàltem fe

z

-

i

date , de quo füpra, comprobatum eft.

.6'

plene conttet de Authore delidi.

anon»eä de-

!cä

480. Per quos igitur hujuscemodi C

jor. Volunt denique ut Officiarius easdem exhi-

monftrabit actor in ca(u Citati materiam eflec

?l]filb

beat Judiei, qui iis viis decernat Citationem per-

"T

rarum?

fonalem, íiratione criminis. &

ad hoc difpofitam invenerit :

perfqnæ | matgrigm

481.. Quid hic egit aut.

| fcrip(it 'Cit-at'u-s,- quo fà-

r

cros Canones tam enormiter violarit, ut Centuras

$02. Hxc omnium pocne moribus obtigent, fed

»t

evadere non poflit?. *

nihil magis in eo perfpicuum

.remedia qua- juxta

&iones criminales Belgica.

quam.Edida & Inütu-

»

482. Cenfürz funt extrema

» !

Concilium Tridentinum Seff.25. Cap. 3. de Reform

503. Latus Introitus hujus Ducatus Brabantie

»1

parceadmodum & caute adhiberi debent..

Articulo 54. diferte vetat ne quis boni nominis &

483. In Jure Ext. Cap. 1. de Maledicis contrafor-

famz invadatur aut apprehendatur, ni(i Officiarius

de

j

males contemtores Autoritatis Pontificie decerni Ju-

Loci ceperit plenaminformationem füfpicionum de-

H

betur dumtaxatpoenaaliqua, non cenfura,

lii

484. Cenfürz ferri non poflunt nifi fint ante com-

dit.

i ob quod eum invadere aut appre'hendercj inten-

minatz àjure vel ab homine : hic autem nihil fi-

504. Amplius & difertius ftringit Edidum per-

m*tï

:

petuum anni 1611. Articulis 38. & 39. dum procef-

485. Breve ipfüm. nullam Cenfuram- commina-

fum in ordine ad Citationem perfonalem hoc modo

y

ul

l

tur, nificontra folum Ordinatum Cornelium Steen-

erdinat :. 5 Que l'Information foit bien €3' duement

e

oven: quzibi dicuntsr circa füfpenfionem non fünt

» prife & 1celle vue par le Tuge, sl en. apport au

nifi comminationes poenarum Juris.

» moins par demie preuve ou vehemente fufpicion,

ti0

E

486. Nulla quoque hic fpecies effe poteft Libelli

» le delinquantfoitconftituté prifonnier , ou ad-

famofi in graviffima, modeftiffima & privata Tiefo-

d

)

journé comparoir en perfonne felon le fü

jet de

fy

lutione quzx definit in Epiftolam familiarem.

5

3

Tnefures & qualité de l'accufé. "

tol

qu

487. Nam monere ruríüs liceat, Citatum in ma-

em.

b

3

moins afin

5o5. Deinde ftatuit pro generali Regula. ,, Nean-

teria impreflfionis ne accufari quid

R]

que l'innocent ne foit injuftement tra-

488. Tantum autem.abeft ut.

Citatus fibià SS

-»'

vaillé, nous defendons à tous Officiers.

fü

Canonum Difciplina in hac parte timeat.. .

$06. Praxterea ne innocenti ftruatur Calumnia ci-

Vil

nte.

289. Ut é contrario in iis redle i

llectis p;'äeci-

tationem reítringit ad tres tantum Cafüs: » Scavoir

puum defenfionis fuz przfidium collocaverit.

» Qu'il foit trouvé en prefent méfüit, que les Juges

e

490. Quin imo nec ullam tfüummorum Pontificum

i

» aient decreté prife de . Corps ou adjournement

Decretalem re&e adducet A&or in gravamen citati,

» perfonel fur. les informations préparatoires par

qu

qua cenfuram aliquam meruiffe probetur. .

» €ux vues ou bien par accufàtion & à l'inftance de

pr

491. Quamquam c&

teroquin , nulla Deci*etalis

» partie formée és lieux oà qu'elle eft recue. "

e

pE

etiam in: Corpore Juris claufa vim Juris habeat in

$07.. Verum ne dubiumaliquod in hac caufà mo-

Belgio, maximé in Cri

veri poffit quantum ad ultimum de parte formata ,

comprobata.

millalibps $ niQ'recepta fit&

fciendum hanc in Brabantia locum non habere, fal-

f&

p

492. Add

e quod—Cæfarea fua Maj&üas hic jus dxcx

tem ut procedi in eo cafü poflit ad Citationem per-

mandaverit non juxta D

:

fonalem íine informationibus przvlis , quia imprimis

tol

Eccle(ix Canones.

Decretales , fed juxta Sacros

obítat przdicus Articulus $4. Lzti Introitus, qui

de

generalis eft, tuna & repugnant ordinationes Con-

493. Ad quos etiam

A&ionem fut'am in hacparte

a&or expreffe reftrinxit, concluderns ad- poenas &

filii Brabantiz qux Articulo 118. füb tit. de Officio

lr

Fifcali, ftatuunt, quod ubi quis de delidto vel ex-

p

cenfqras-fecundum Sacros Ectlgäæ.. Carones,

ceffiiaccufatur, Procurator Generalis füpér. eis fe

CAPUT SEPTIMUM. -

informare debebit. expenfis Denuntiatoris & infot-

mationes przíentandz erunt Senatui

: Iff&gula'nitasrhujüsf proceffus & 'x;ullitas quæ vex eo.

tur provifio prout juris.

ut Fup'e.: iis de-

foi

oritur;& ea quz: inde funt confe&tanea,

$08. Sed nihil religiofius & magis Cornfpicuuin-eü

pi

quam St

a

lo

tum AGoris.

ituta hujus Univerütatis iplf*umque Juragxenf

"

ln

: 5'.* Is

" $09. Statuta hec fub tit. d

n

e Prombtore-Univefü-

dà

Irregüldriiää ex defeäaalnfofnietiöuum, P

tátis ita fonant : ;, Omnium (ingulorumabufüs , ex-

Hmpas

» ceffus, tránsgreffiones & delidtaquzcumqueDe-

L

mtoriarum.

» mino Redori denuntiet, fine exceptione' cujus-

$)

Qu

494-. Primaria. ir.regul'ar.itas procefï'us | Crithih;lis

» cumque aut diffimulatione : nullam contra quem-

|

confiftit in defe&u Informationum przparatoriarum.

» quam przparatoriam informationem capiat'aut ju-

d

s dicialiter :

"

[

t

495. Agitur hic contra Virhm honoratum via Ci-

»rocedat, vela lite Ciæpta d»eü»lüat' fme

Cü]

tationis perfonalis.

"

» juffu Domini ReQoris." .

NI

-496; Citatio autem.

pe

erfonalis eft ipecles quzdam

- «106. Statuti hujus caufa

in prompti eft; quod vel

dï]:

apprehenfionis, quia Citatus perfonaliter habet Ci-

per ipfas informationes. preparatorias graviter.lzda-

l

vititem feu locum in quo Judicium exercetur, quafi

tur fama inquifiti, quam irz , vindi&t& vel avaritiz

FA

pro Carcere;.ex quo proinde'illizexire non licet ;

alicujus Promotoris

in

non cenfuit,

o a. aA d

W

&f exeat carceri mancipandus veniFs ita ut taliter.

$j

7.*?**5"11-

^j

oU RecuermL.pes PIeces &l, vaae seQONDJ

685

lic;þ

his neglectis proceffum eft ad hanc infamantem ac-

«11, Huic ftatuto contorme eftjuramentum Pro- .

motoris, quod :& ipíe AGor praflitit in admiflione

tionem contra Virum honoratum , Presbytetum, Ju-

ens

ad Officium fuum. | Habetur in eodem libro Statu-

bilarium, feniorem Do&orem hujus Univerfitatis ,

) ob

torum füb prefato tit. de. Promotore in initio, ex

um

&, abf it verþo jadantia , e;iam fqriptri,gcexlebrem.,

*

quo extra&um ita fonat: ; Ego N. iuro ad Sancta E-

35

vangelia quod Officium Promotoris fecundum Sta-

$.

lL

]

: [8.

25

tiita: €9' Ordinationes Univerfitatis fa&ta feu factas,

iür.

35

facienda, feu faciendas diligenter & fideliter ex-

Oflenditur ahu'llita: pr-o'ceg"u.r' ex defää?i; In- "v

rrpa.

ercebo : Quodque aullam cauíam contraaliquem

t

— ; formationum prcaparatoriarum.

incipiam ni(i de exceffu, & delido , aut (altem

25

. de fama . fuero plene informatus." Unde vel tu-

$19. Nullitas hzc ex prædi&o defedu Informa-

fgmi'.

per ipía przteníà fama plene etiam informandum fu-.

tionum optime tractatur e Carolo Fevret, T'raité dé

Mfet, an nimirum non proveniat à malevolis & ma-

l'abus Livre VII..Cap. 3. nomb. 1. ubi ita ait: L'In-

erhi.

ledicis, fed a providis & honeftis, uti volunt jura

formation eft la bafe C9' le fondement du procbs Crimi-

| &per.

nel, comme le Libelle l'efl. du procés Civil L.Libello-

in Cap. 24. Extat. de Accuf. quod fine teftibus habe-

:riam

ri non poteft. .

rum de accufat. de méme qu'en Civil'ibus oz n'a pas.

$12. Undea

d -hocl optime reflexit Vallenfis nos-

accoutumé de commencer par l'execution ,lors qu'lfaut

d

ter in Paratit. adtit. de Accufat. $. 4. num.4...,, Quod

venir par Action, auffi au Criminel, on nevientpas

(lru.

» de tali fama proveniente non a. malevolis & ma-

d'abord à la Capture , 3. il faut qu'il y.ait informa-

TU

» ledicis,fed a Viris probis & honefüs conftare eti

tion C3' decret precedent , autrement le procedé de l Of-

It

» dm debet ex Actis & ex . ipía intormatione , alias

ficial efl declaré abufif, n'étant pas permnis decommen-

i&

» inquifitio impugnari poffet.,, Nec mirum quia Ja-

cer par l'Arret de la perfonne ,. fi ce n'eft que le delin-

irit

dex non potett aliquid agere ex privata füa ícientia,

quant foit furpris en Jlagrant déli&t. Les Suges d'E-

tde.

nihilque ícire debet aut attendere , nifi quod in ac-

glife étant tenus d'obferver les formes qui fe pratiquent

DT

tis defcriptum reperitur.

es Cours feculieres en l'inflruction des proces Crimi-

«13. Profecto nullas plane Informationes prapa-

nels , i un Official commencoitle procés criminel d'un

per-

ratorias hic intervenitfé colligit citatus.

Prétre ouautre.Ecclefiaftigue ab Interrogatione avaet

aucune information préalable, il y aroit abus.

ocef.

$14. Io. Ex breviffimo intervallo quod interceffit

10d0

inter mandatum ad agendum ab AGore exhibitum

20. kt in eorum confirmationem adducit tria

Arreíta Gallicana fuper (imilibus proceffibus: & in-

frent

una cum Libello füo gravaminum füb num. $. quod

ul

eít de data 11. Febr. 1727. & inter Decretum cita-

primis in caíü Officialis Abrinciffenfis, Vulgo 4-

lo

tionis perfonalis, cujus executio et de 12. ejusdem.

vranches, qui proceffum extraordinarium inceperat

| -

Et fic intervallum e(fet vix unius. diei, quo brevi

per interrogatoria. Refponfiones , Repetitiones Rei ;

& füper Confellionibus ejus de Simonia, füper qua

t de

ípatio tot Informationes fieri non potuiffent fuper

tot indiciis fadtisque,

diffamatus erat, per,Sententiam eum privaverat fuo

prou; requirebat materia : de

Beneficio.

Venn.

quibus latius infra.

L

$15.:.29. Ex eo quo

d tot tanfäque informationes

$21. In Cafü fimiliter cujusdam Prioris Clauftra-

non potuiffent fieri fine notabili (Irepitu, qualis Lo-

lis, qui per modum Judicii declaraverat aliquem ex

ld

vanii eo tempore animadveríus non fuit.

fuis Keligiofis excommunicatum ante ullam Infor-

$16.:39. Colligit citatus defectum Informationum

tionem.

voit

ex eo quod in Decreto citationis perfonalis nulla

pR Pariformiter in. cafü 'altei'ius)OHïciälïis Abrin-

uges

fiat mentio Informationum , quod Stylus. tamen re.

ciflenfis qui proceffum criminalem inceperat ab in-

nent

quirit, cum Decretum citationis: perfonalis juxta

teirogatoriis, & fuper Confeflione Presbyteri accu-

p

rxfatos Articulos 38. & 39. Edidi perpetui, de-

fati eum declaraverat privatum fuo Beneficio &con-

e dt

cernendum fi

À

ta Ju*dice vifis -informationibus & (üu-

demnaverat in emendam viginti quinque Imperia-

per iis.

lium ad opus Regis.

|fho-

M

$17.

Vidcbit-—ihdubie Clariffimus Judex hunc de-

523. Qui proceffus & Sententiz via. provocatio-

fectum ex ipfis AGis, ubi informationes, (i qua fint

nis tanquam ab abuíu per Arrefta Parlamentorum

r fäl*

primo loco apparere debebunt cum tundamentum

refpecive iRothomagenlls & Divionenfis fuerunt de-

Wt

totius proceflus effe debeant, uti fequenti $. often-

clarata.nulla & abufiva, & tanquam talia caffata &

4

ml

;

annullata..

|qui

$18. Und

e ]udibin Clä—riiïïmi Domini -]udicis re-

24. Famofüs practicus Bort iz zun Tm'f?aät van

0.

ficio

linquiturut difpiciatan proceflus hic conveniat cum

Criminele xaeken tit. 4..INum. 39. & 40. hifce pla-

pradiàis juribus, ftatutis & ipto Juramento A&oris,

ne contormis eft, dumait.: (a).4lfoo de goede naem

| gv

door cri-

jf

& an tal;s irregglarätgs fqüineri pQHïþ , dum omnibus

ende fagn vanperfoonen zeer mertgegraveert

minele

Yot-

$ de'

(a) Cothe ies pro&:ähr&*cr'imþ'inelies ne Oþeuve'nt- fa faire fans portcr un grand préjudice a(u"'nokm» & à la reputation des pere

fonnes; & que deplus il arrive rarement que ceux qui dénoncent les crimes, le fafent par zele pour la Juftice & pour le repes:

public, mais que c'eft communément la haine, la vengeance, le propre interét & l'appas du gain qui les y portent, ceux qui

nelt

íont chargé par leür Emploi de veiller fur.les delits qui fe comrmertent, afin: d'eipécher qu'au grand détriment de l'Etat, les cri-

-

ines ne demeurent impunis, doivent auffi ufer de beaucoup de.prudence en. ces fortes d'atfaires ,& s'informer aumoins foinimai-

rement de Z'oceafon do* des eircenflances du fait avanz d'enzamer ancumes procedures, — C'eft pourquoi il eft imarqué expreffément

rl

dans l'Inftru&ion de la Gour d'Hollande (Art, 19.) au füjet du.Procureur Général dela an&me Cout, qu'il né pourra traduire en

juftice qui que ce foit, fans avoir fait précéder des informations contre celui auquel il veut intenter procés; — De là vient qu'on

g

appelle auffi ces informarions préalables PA

4

De-

chus p(i??t;s du P;'Oxäs contreþle dcïi.nqugmr.- Bavo ig praxi & 'Theor, Criminal, $, In-

quifitio INum, 2.

jus-

En ces fortes

d'informations pr&limin-aireä & Wp.räparato-ircs. , par leäqdälles—,, fur le 'l;ruir p;JbV!—i,.'c:. ou d'autres indicv;e-s,þ tal qug les

e

éélations , la-faire d'une perfonne, on recherche fommairement le crime & fon auteur, (car fans iudices & füfpicions préceden-

tes & fans diffamation il n'eft pas permis de proceder d ces recherches : Bavo in prax, & Theor. Crimin. $. faquifitio N.22.:

p

(nt

cum feqq. Gras, Maftril, de Magiftrat, lib. 6. C, 7, N. 1. * puisqu'on ne doir point aller aà dévant dés délits; mais faifir l'oc«

cafion propre pour en ibformet] lorsqu'ils viennent à fe produire; ) ces ibformations , dis-je; font fiséceffaires ; effenzielles ds* fon-

damerirales en faitde procédures criminellée , que tout ce qui auroit eté entrepris dans une affairefj de cette nature ,-3.1a charge d'-

hvl

une perfonne, fans informations préalsbhles , feroit nul & :de nulle valeur; à imoius que cette perfonne n'eut. eté furprife en fla.

grant délit, ou qu'il n'y eut. des parties qui euffent porté des plaintes conrre le coup&ble (se que nous avons fait voir néanmo-

d

t

ins dans le $. précédent n'avoir point'lieu en!Brabant.) Auffila Cour de Hollaude a t elle eu auciennemeur d* de rour tems qeur

smaximne ,qu'une apprehenfion faite fans information précédente eft. zelemenr TWlle , : qu'elle,ne peuz crre conffrinéé par les informati-

j

ens fahféquentes , maisjla Cour en pereil cas a toujours ordouné derelacher 1e- prifenier. -

?

Ajoutez, Damheuder Pract, Crim. C, 12. N. 2.

. Apologie de:Groe: Cí13. vers la -fin,fæ

E

*

686

Causa ÉSPENIANA-

, Materias unde' ex &i-bï-ï() hihn»af;l " . Ubi funda. :

y

minele procäduyi*erz; dat mede delitien felden werd n

ex zelo juflitite publicceque quietis amoxe acngebrac t

m2 um defi

fi

r mra Ms

li

maer gemeenelyk ex odio , vinditta, propriiquellueri

'm it.

vel que[lus gratia, foo1noet, die ge

ue die Ampts-

l

halven aenbevolen is op alle- voorvallende deliéten:te

$e « H

Ti

paffen, ende goede forgeu te draegen , ne cum maxi-

mo Reipg. detrimento crimina maneant ünpunita , ook

Orcm'r'ituf ; Fxcu fationi | qzmm A)äfïior adwifu.rhzxm

fi

Defettum Informationum ebtendere- pol[fit ratione

xeer voorzigtigh zn ontrent foodau nigle zaeken , en-

qu

de zig op de gelegentheidt. ende Circumflantien

t

præf?njæ Coüufellionis fatta per Ci*mtmng..- "j

van het feyt, 1en sninflen fummiereluk informeren ,

d

al voren eenige proceduyren by de handt te ne-

-$29. A&or Articulo 22. Libelli gra&?axhïxiuæ þo;-

b

men, JVaeromme oock by het 19. Art.van de Inftru-

füit & alleeavit quod Citatus ad interpellationem A-

&ie van den Hove van Hollant , expreffelyck is geca-

&oris ipfi tadiam de mandato Cafarez füz Majefta-

d

veert in. regart van de Procureur Generael van den

tis faffus fit fe elle Authorem - predi&

: Refpon(ioæ

felven Hove, dat den felven niemant en zal vermogen

nis Epiftolaris de 4. Junii 1725. .

fj

71 proces te betrecken , ten zy by informatiegprecedente

t à veutate alie-

In

nus.

$30. Articulus pr;?fatus plgtneï e

t»gens de gene die by in Rechten betrecken wil, ende

Iic

mertten dien infichte informatie precedente, oock

$31. Cum Refpon

fio illa Epiftolátis fit feriptunt

impreffüm continens quidem Epiftolam Citati, fed

genoemt Á&us primus, quo contra, delinquentem

e

proceditur , Bavo in praxi C9' Theor. Criminal. $.

pratrea & prefationem ipfümque- titulum, aliaque

inquifitio Num. 2.

quz juxta ipfám adam Citatus non adtnifit.

32. Interim hac praeteníà Confeffione putavitA-

t

«2s. Ende zyn fo

odaenige þreþarczzoire Ländzg proce-

n

dente Informatienby de welke ex fama publica vel aliis

&or canufe fuz füf&cienter provifum, fed perperam

indiciis velutiyer delatores , per fugam alicujus (nam

ut ex dicendis, uti contiditur, mox patebit.

pl

(

fiue indiciis C9 fufpitionibus preecedentibus , atque dif-

$33. Quidquid . enim de eà fit, certum eft quod;

H

famatione uon licet ad inquifitionem procedere , Bavo

fimilis Confeffio extrajudicialis. non : poffit AQorem

"

(

in prax C9' Theor.. Crimin. $. inquifitio Num. 22.

liberare ab onere capiend! Informationes.

cum feqg. Gars. Ma[tril. de. Magi[trat. lib.'6. C. 7.

$34. Quia' ipfà judicialis Confeffio, quz tamen

(

longe altioris-ordinis eft, in criminalibus non fuffi-

Num. 0. Alfoo men geen deliéten behoort te gaen

zoeken , inaer de zelve aen den dagh khomende, op de

cit, nifr adjüvetur probationibus,

A

: 1

«3«. Hoc jure communi decifürn e

ftin lib.' I',

$-

V

waere gelegentheyd var dien "t inquireren) fummatim

ti

duntaxat inquiritur 2 Crimen ejusque Authorem,too

17. ff. de quefl. Ubi dicitur : D. Severus refcripfit:

Ir

noodtíaekelyck, effentieel en tondamenteel in Cri-

Confel[fiones Reorum pro exploratis facineribus ha-

beri non oportere ,

E

minele proceduyren, dat nul ende van-omwaerden is,

H

[i nulla probatio Religionem cog.-ï

u

alle t gene tegens imant, fonder ceni

07 dv

"p

reallable in-

hofcentis inftruat. -

$26. Idque praxis

]i

formatieu , tot defJelf'y lafle wert in Criminele faeken

C xlimïnalis. þ-hodiema relliigiofä:

u

by de handt genomen , ten waeré ymant waere bevon-

fervát & ideo etiam requirit Informationes prapara;

torias quibus

u

den op de beete daet, ofte dat eenige pa4thyen over

;R'e'i confeBïo .fqlc.:iïri , in—i eum eventumï

r

den misdadigen klaegdem (hoc tamen non obtinere in

potlet.

d

Brabaatia o[lenfum efl $. proecedeute) en is dien volgen-

$37.-Etin e

ö fuud.a»täf ind'tlbie fuerunt Arfefü (S

It

Ü

de by't Hof van Hollant van allen oude tyden ver-

praced. éx Fevret citata, quibüus defectu informa-

ftaen, dat een apprehenfie die gefchiedt fouder. prece-.

tiohum, & non obttante confeffione judiciali, pro-:

a

ceffus de q

Ü

dente Inforinatie , foo nulis, datde zelve door vol-

:

uiþb'us vibidem', caffàti &fannullati füe-

:

T

gende informatien niet en Kkan werden geconfir

runt..

meert, meer heeft altvt het Hof in fülcken gevalle

$38. Imo non

fi

olütfi ii cöhfe'fïïone-iüdi*cialiv, feds

belaft de gevangenen te relaxeeren ; Z4pologie van

multo magis in extrajudiciali confeffio debet effenu:;

de Groot Cap. 13. ontrent het eynde,. add. Damhou-

da & fimplex, qualis non eft ea qua contirietur in

If

]

li

der Pratt. Crim. Cap. 12. Num. 2

Inftrümento exhibito per AQorem una cum Libello:

'«26. Nec mirum cum contra jura fit proceffum,

fuo gravaminum fub Num. 4. ut mox dictum eft. - ;

b

ux contra jus

$29. Imo vero nullum crimen. faffus eft Citatus;:

& (ic operari debeat Regula Juris :

fiunt debent utique pro infedis habeyri«. Càp. 64. de

fed tantum fa&tum indifferens, nimirum quod fcripo

l

(iffet privatam aliquam Epiftolam ad amicum, in quo

Reg. Juris in 6. -

. $27. Maxime vero in Adtione Criminali, ubi A-

fi pretendat AGor contifteré crimen, debuiffet fu4!

j

&or derivat íaum Minifterium à Rep. & à jure, etft-

per praten

^

fa ;ll?v Su*alitäte crxmmis c.*ep'i[ïä Infortna-:

À

que quafi ejus mandatarius ad profequendam - puni-

tiones.

DI

tionem Criminum : Inftrudiones , Statuta, ipfum-

$40. Crimen

'enim duo reqnirit, ninirum & fa

P

&um & do

:

4

f

que Juramentum ejus funt forma Mandati quam fe-

lum malum , quorum a"eimm',fl d.eücj.at,

qui debet : Mandatarius autem fi formam mandato

déficit crimen feu ejus natura.-

*

*

L.

.541.. Pro cuj

H

s uberiori

j

inte

lledu, quantum ad;

íüo prafcriptam non fequatur, imo fi.formam. fibi

prohibitam affumat, nihil agit, ni

prefentem. materiam attinet, diftinguendum inter:

pravaricationis reum faciat.

"

P

í

1

L]

f.i. quod fe 'i])f?.l'm

crimita , & facta ex quibus refültant; -

d

j

licita &

r

. Unde nullitas, quz i

$

nhoc procemi oþcur-

.$42. Prinmo dantur fadta qux fünt de fe il

Ll

rt, referri pot

e(t ad. nullitatem ex defe&tu manda-

habent malitiatn intrinfecam , ut fünt homicidia ;;

f

licet moribus hodiernis regu-

forta, facrilegia, fedit

ti, qua talis eft, ut,

iones &c.ï;þ (*;uæ. th' dengghe;;g

lariter nog admittatur nuda querela nullitatis , id eft,

re prohibitorutn.

^

ä

.. $43. Secundo

dantur. talía quoe poffünt bene at

rii pars etlami " conqueratur de iniquitate & injufti-

3

tia, uti Dodores & Pradici paflim ad tit. C. quando

male fieri; innocenter aut culpabiliter geri.

)

nou fit provocare uecef]ea: "Tameu.omhes excipiunt

..,,$44.. Quantum ad ea quz funt primi generis ; ni-'

ab eo nüllitatem ortam ex defectu Citationis, Juris-

mirum de genere prohibitorum, informationes cir-:

didionis, vel mandati, de quibus-rede dicit Zy-

ca fadtum & pracipuas ejus: circamftapntias :dici poís.

fuunt fafficere;non folumquia factum:de fe illicitim :

peus in jurà Pont. tit. de Judiciis Num. 6 »Siquid

».a falfo Procuratore Tudiceve incompetente fitqui

eft, '

j

, Authoritatem-non babent agendi vel decernendi,

fed 'etis: quod 'q*ui'eï dat operam præfumxtur

TM

*

effe in,,dp'j 0.

,, non tantum in-forrà agendi peccatur, fed.&.in .

Ig

$455

ov Rrcuzi. DES PIECES '&c'. LivRE SECOND

687

a

t

$4p. Verüm quantum ad ea quz fünt fecüridi ge-

intentionem füam fibi deeffet, & fuper iis informa-

neéris, ideít, ad facta qua poffunt bene vel male

tiones fuas

bat,

praparatorias dirigere poterat & debe-

fieri, non eadem eft ratio : malitia enim quz in ta-

ibus argui poteft, cum non fit ei intrinfeca, aliun-

- $16. Denique quomodo ab evidenti calumnia fe

deipíi accedere debet

; nimirum à dolo & animo

excufabit A&or dum fineullis informatiónibus prz-

"

malefaciendi.

"

hhm

u

aratoriis audet Libello füo gravaminu

3

m ab Articulo

lie

-. $46. Igitur in tali cafü noh folum A&us fed in

1o.ufque ad 15, Citatumgravare.

:

?

X

füper dolus, feu animus malefaciendi probandus eft,

$5

^. 19. Quaà

fifu

per Brevi illo

A

quia dolus non prafümitur, fed probari debet , jux-

tus fuiffet , uti pretendit Articulo 10,

Apoftolico config-

u

ta commune axioma, quilibet przfümitur benuüs

$8. 29. Quod eledionem & Confecratione

mCor:

nÀ

aonec contrarium

.

probetur, fundatum in Cap. fin.

nelii Steenoven per dictam fuam Epiftolam depr-

xt. de prefump. -

dicaffet vàl

tl

$47. Si dolus malus.

in Judicio probàri debeàt ;

& I4.

idam & juftam uti fecit Articulis 1 . 12; 15.

ho

de eo confequenterante Judicium informandum eft,

Quod propierea exhortatus fuerit illum

& quidem juxtal..6. C. de Dolo.. Dolusex Indiciis per-

utpergere

t

tlie

Ípicuis probari debet, &(fic fuperIndiciis hujusmogi

falfiffimeafferitur, Articulo .

x

*

patcereeum, qui in eo erat gregem, ut

4

inquirendumeft, five u

r

periis capiendac informatio-

"

.'560. Et pluraalia dequibusina

&a Refponfionis vel

nes praparatoria.

N

Inftrumento prafato, ne vel minima umbra confét-

fed

548. -Facilis eft horum appl

icatie - d praíentem

fionisapparet, nécinipfotextuEpiftole, dequahic

due

cafíüm & materiam.

quafítio , ullaap

EE

E

parentià reperitur, uti quilibet non

itA

549. Certe fadum, dequo hic quxítio,, nulla ra-

prayentus velex primo intuitujudicabit.

tione poteft dicidefeillicitum, cunm, prout jacet &

,. 561 Nec Citatus confeffüs eft Breve Apoftolicum,

Tat

in Judicium dedu&um eft, fittantum Epiftola aliqua

dequo hicquzftio, hic in Belgio habere vim Legis,

privata fcriptaad Amicum, in qua Ador non potuit

fuiffe placetatum aüt publicatum , aut fe aut eum ad

lod

detignare vel unumconvitium, di&cerium, verbum

quem fcripfit obligare faltem tanquam mandatur ; aut

4

I6l

aliquad injuriofüm aut irreverens in-S. Sedem aut

Citato aut illi cui fcri

:

pfit in formalegitima 'ad/ejii;m fi-

ht

quémcumque alium, etiamfi fpecialiter ad . (imile

nem fuiffe intimatum.

k

L

[616)

quid defignandum fuerit provocatus.

onfeffüs eft Cïtatus quoäv ille äd quem

uff

Ícripfit fit ex iis qui curam animarum aut commiffio-

15o. Deinde A&or fátis oftendit f& in animo con-

nem accepiffent à Cornelio Steenoven : his tamen

?

vium de Innocentia Citati aut faltem de indifferen-

folis perBreve, de quo quzftio, prohibetür ne cu-

ipfi

tia hujus AGtionis feu fadti, dum utcolorem aliquem

ram paftoralem exerceant. Quojureitaque praten-

ha

induceret huic füz vexatoriz àctioni recurrere debuit

dit Ador deducere contemtum Brevis ex eo quo

(09

ad falticationem Brevis Apoftolici , five ejustituli, &

propterea fuiffet exhortatus , ut pergeret paícere eum;

infcriptionis, verba Citati falGtatibus exagerare, ma-

quiineoerat, gregem uti fal(iffime accufat Citatum

jofe

lignis interpolationibus exulcerare, uti patet ex Ar-

prafato Articulo 15; cum Breve illud non concernat

Wi

ticulis ro. 11. 12.13. 14. 1 j. Libelli gravaminum &la-

nifi eos ; qui

/

"

tui

tius oftenfüm hicante.

p"aüüralem curam accepiffenta Cornelio

SteenOVgnb

$$1. Etquod amp—lius:ef'(, pre

fenfu.s Contenmtus,

iA

in quo folo pretentum crimen collocat Actor, non

$63. Hæctamenomma f'unt er(Te,fxtïa'lja pr&tenfo de-

fhü^

confiftit nif in frivolis quibusdamillationibus, quas

li&o & fine quibus natura & ratio delicti non fibfiftit,.

tamen fcitaut fcire debet Acor, in ejusmodi caufis

Jfo

&cum nihil hic fitin confeffo ; prztenfà confeffio Ac-

f(l

criminalibus non admittiübi faüdum & dolus folum-

torem excufáre noní poterat quo minus anteinítitutio-

iodo attenduntur; ita ut nequidem lataculpà dolo

nem infamantis hujus A &tionis neceffarias Informatio-

equiparetur.

-

u(ed

nes caperet fine quibus dici non poterat , juxta Jura-

H

:2. [Itaquenihil in

.

confeffo unquam Jf"uift;iür;"res

mentum füum; pleneinformatus de delictoaut etiam

r

indifferens quz poteft innocenter fieri : Certiffiine

defama , cum delict

vello

talis non eft qu& (it de fe illicita aut de genere prohi-

um ron effet nifi thmgricum

bitorum, quia nullibi prohibitur eft amico petenti

1eu Phantafticum.

t

j

us

mentem füam aperire fuper negotiis temporis Epifto-

E

la aliqua.privata , eamque urbana aliqua falu-

rip»

tatione- & felici apprecatione concludere; fine cu-

.öccurrïtmä exeufationi quam adi)e?füf eundem def'e

quo

jusquam injuria aut convicio,

:

flh

e poffet Actor ex Litteris C9

fhé

$$3. Debuiffet proinde AGor pr

obare & málefici-

$ Hum ?btknder

datis Cefareis,.

um & dolum, fiveanimum malefaciendi in Citato :

aliasenim nihilagit, cum non conftaret de-delico ;

d

$64 Mujtumubique hujuslitis 'gioria'tquäof fü-

dlüly

fed deactione feu fa&to aliquoindifferente, quod in

per mandato quodam facre Cafarex & Catholica fuze

criminalibus favore Rei interpretandum foret in bo-

:

Majeftatis Domini noftti Clementiffimi ;quo inftru:

nam partem.

&usad inftituendam hane AGionem proceffiffet : li-

|ál

—-.$$4. Prom

de debaiffet A&or ante Inftitutionem

