& ipfe Scripti Govartticonfuratio eft..— Nec inagis hoc

auctum firmare ftudebant; falfamque folicitudinem qua

Govartii Scriprum Efpenianz Differtationi fuper Eccle:

eos perfequebantur, quibus faris animi erat, ut iis ob-

hatticae Immunitatis & Regalium Jurium Concordia lo-

filterent , eofdemve impugnarent. Nihil tamen in

I:

cum praebuit,

Differtatio hec ante defenfionem Im-

harum verttatum defenfione firmum . coafltantemque

munitatis Ecclefiafticae localis Govartii, vel eodem fal

ejus animum frangere potuit; & qui femper earum in-

tem tempore impreífa fuir, Ejus izitur primum in

trepidus invi&tufque confeffor extitit, earumdem glo-

perfonalis Presbyterorum Iminunitatis defenfionem

riofus martyr fuiffe dici poteft, füb perfecutionis icti-

Opus, ann. 1699. typis editum cujus Titulus ab eo-

bus moriens quam vite poftremis annis pro iifdem

dem verbo incipiebat, ( quodque ob hanc caufam cum

perpeffus ett.

Íecundo confufüm fuit) Efpeniane fuper Concordia

Ditlertationi occafionem fuppeditavir.

"Aygumentum Tyadatus de 00726'01'42'4 Immuritatis egc.

Govarrii Scriprum primum quod ibidem refellitur,

non Efpenii (uper alylis Differtationem , fed Hifpanict

IlI. "Tractatus de Cezcordia Im'mu:ätatz': Ecclefiaffie

fnpplicis Libelliy auctore P. "alazo] Je(üita, per bel

ca cum Regiis Zuribus, apertam eorüum que modo

gicos "Theologos confutationem impetit. — Poft lianc

propofuimus, probationem exhiber,

Eum Efpenius

dilcutlionem quz cau(am explicatpropter quam Operis

CouJultationem appellat ad prologi finem quem in ejus

de Ecclefiaftice Immunitaus Concordiarationein red-

frontepofuit. Ar revera Jurium füpremae Auctoritatis

dimus , antequam de Differrarione fuper afylis loqua-

& Belgicorum qui ejus defenfores & vindices erant,

mur, exponendas füfcipimus generales caufas quee Ef

Theologorum Apologia eft, E certi(fimis'& glorio-

penium, ut de hoc rerum genere fcriberet, impule.

filfimis illud eft, quod auctoritátem Principi confert,

ruot, & peculiarem occafionem qua ductus "Tractatum

ut publicam tranquillitatem fartarn. te£tamque . forvet,

elucubravit, qui nos detinet in hoc Articulo.

Paulo

fuifque Subditis contra violentias & facti rationes, unde

quamfere, longiores erimus, quia nobisargumentum

extiterint, patrocinetur, promproque prafidio fit. Hoc

grave & in curioli-t.atepolitum vifum eft.

Bimirum jus impugnari contendebatur, Vexationes

quibus ex annis aliquot, obdu&ta Zgorifmi & Sanfe-

- Efhenii de Prz'ücz'pum guvibus þlicitudz'm;y caufa.

nifinifpecie, probatiffimi quique faberant, eos adege-

rant, ut, quo earumdem curfum fifterent, ad f&cula-

A Id Scripti primum eft quod Efpenius prorulit, ut

ria T'ribunalia confugerent. Harum violentiarum Mi-

temporalis Poreíftatis Tura ex profeffo tueretur; atque

niftri qui fua ipforum aníà retardari reprimique nole-

in hujus Operis profecutione compertum fiet hoc Ip.

bant, eos ftatim in fpiritalem auctoritatem conjuratio-

nis, & facrilegze Ecclefiafticarum Immunitatum dere-

um in hoc genere poftremum non eífe; eo enim fu-

fius hac de re fcripferunt Auctorum pauci, multoque

lictionis infimularunt. Ut eos igitur ab hac accufatio-

pauciores puriore & a propriis rationibus alienoidani-

ne purgaret, & füupreme auctoritatis Juraquorum de-

1no preeltiterunt; ita quippe fe habebant tempora qui-

pofitaria fzecularia l'ribunalia erant, vindicaret, Opus

bus elaborabat, ut nullam ab hominibus compeníatio-

de quo fermo eít, Efpenius ad Ecclefiafticorum accu-

nem expeétare poífet. t£jus omnia praeterea |Scripta

fatorum z5ffantes preces, ut ipfe nos monet (c), ag-

eo primo Chrifliaug Relioionis fpiritu perfufa (ünt,

greffus eft, Sua eum moderarionis ratio tum quidem

qui non nifi recti ordinis ttudium ; & in Poteftates a

impediit, ne fingula qua negotium hoc circumítabant,

Deo ftatutas obfervantiam redolet./ Ei follemne fa-

i

per(equeretur. Supplebitur id mox, quoad. per nos

p

crumque erat Evangelicum efFatum illud, Deo quod

oterit, praccipaorum huc fpe&tantinm eventorum no-

tioge fummqtim exhibita.

(a) Concordia Immunizatis Ecclefiaflica de". uris: Regii .

(b) Cerramen Immunizatis Sacerdotum. Bei

(c) ZEquitas fententig- &c, in 4.

gii iu caufrs pedmm-

Cotntts

lz'xlms e"c.

ä

£2

VITA D. VAN ÉsPEN.

[

Compendz'aria eventorum notio que buic Operi occafiouem

rarent. Supremum Brabantiz Confilium eodem tem-

f

prebuerunt.

W

pore & motu proprio, quod dicitur, Aprilis die 13.

ann.1696. ad Davarie Ducem Belgii Admini(tratorem

: IV. Novus[Archiepifcopus Meclinenfis, Humbertus

miífa celebri Confültatione ( ) fignificavit mandata de

I

de Pracipiauo, cum perannos fere viginti omnibus Po-

quibus quaftio , füperiore anno , die $, Novembris

teftatibus obluctatus effet, ut fibi Vefontionenfem De-

edita nec omnino, nec fine periculo perfici poffe, quo-

b

u

canatum fervaret, feque a cenfuris & excommunica-

ad incerta folum communique ratione venditati Nova-

tione quibus hac occafione perculíus fuerat, non alio

tores & Janfenifte defignarentur; quin diftinéte per fir-

D

confilio abfolvendum curaffet, quam ut Brugenfis Epif:

mam certamque regulam doétrine ftatuerentur quas zo-

pf

copatus poffetfionem inire poffet , Meclinenfis Dicece-

vas £? vigoriflas haberi oporteret. Confilium hoc eo-

qi

«

feos ad quam ann. 1690. translatus fuit, admini(tratio-

dem tempore TTheologis calumnia impetitis infigne te-

nem ea folum mente (ufcepit, ut ibidem turbas confla-

ftimonium reddit, enuntians ha&ctenus inauditum effe

fi

ret; folidumque per ejus Deceffores editum bonum e-

quemptam legitime accufatum, tmultoque minus conviclum

j

verteret, Subfícriptio Formularii Alexandri VII. quam

Juiffe , quafi ejufmodi nove €7 Rigorifle proprie do&h i-

j

primus, arbitrariis quibufídam]explicationibus additis,

2 feu opimonis caput, adbervens aut particeps e[fet .. ..

in eas Provincias induxit, precipua ratiofuit, qua ufus

quamvis tamen , (übdit Confilium, zuzquam intermiffis

eft, e Jefuitarum confilio, ut quod fibi propofuerat,

«

conviciis ztomnibus finitimis Reguis €?. Ditionibus um-

affequeretur.

Generatim quamprimum perturbatio

petantur bee Provincie que S. M. parent in Belgio, per-

gï

Lovanienfem Univerfitatem totumque Belgium occu-

inde ac fi INovatoribus $?. Rigoviffis. noflve faucle fide

pavit; eoque malorum ventum eít, ut nullum aptius

contraras infavtee e[feut.

l

remedium occurrerer, quam ut, utraque confenuente

D. Hennebel qui tunc Romze erat titulo Deputati U-

fl

Poteítate, Romam utrinque Deputati mitterentur,

niverfitatis Lovanii & 'Theologorum Belgii, obtulit &

j

quorum opera, Judicium obtineretur quod novis tur-

ipfe libellum füpplicem Innocentio XII. fignificans ab-

ul

bis finem afferre poffer.

fona & pr&poftera hec ipfa decretaeffe, eorumque feu

dl

Innocentius XII. qui tum quidem S. Petri Sedem cum

jam editum feu deinceps propofitum ufüm cum ejus

Ü

laude tenebat, auditis quindecim & amplius menfium

Drevis eequis ítatutis pugnare, qux Belgium cum plau-

fpatio Partibus, nova Mechlinienfis Archiepifcopi mo-

fu receperat, & Brabantie Confilium ita. laudaverat,

]imina per celebre fuum Breve diei 6. Februarii 1694.

gl

ut affereret zib;] ad A4p

offolicatn formam aptius, mibil

damnavit,

Prefül hic & Tefuite qui ejus confilium

vectius equiu[que dici potuiffe.

f

conficiebant, cum hoc Breve admodum zgre ferrent,

Querela multiplex Jefuitas perculit , impulitque, ut

ftatuiffentque fru&tum fiftere, cujus ex eo fpes ad pacis

nihil intenratum relinguerent , quo Decretorum que

i

in Belgica Ecclefia redintegrationem afful(erat, folicite

follicitaverant , executionem curarent, & reclamatio-

apud Carolum 1l, Hifpaniarum Regem egerunt , ut,

nis effe&tum enervarent,

Nec cunéctati terrorem ubi-

graviffimis indictis poenis , Meclinen(em Archiepifco.

que diffeminare ftuduerunt , perduellionem conclaman-

um, Brabantie Confilium & Lovanienfes Magiftratus

tes. Eorum clamores & mine extorfere complurium

juberet ab Ecclefiaffacis €9 Sculavibus Officiis eos om

Univerfitatis Regularium nonnullorumque Secularium

nes arcere 4uo$ fequi aufeuii doflvinam, Rigoviffas feu

declarationem in qua dicebant /e omaiuo fupplicibus li-

ANovarores effe fufpicio e[et ; uectiom quicumque iis adbee

bellis ámimnixtos uon fuiffe qui Brabantie Supremis Ordi-

J

fiffent favi]Jentque. — Faec eadem mandata. fcularibus

mibus (quoad eamandata) exbiliti fuerant , ac fibi qui-

"] ribunalibus prohibebant , ze quam poflulatiouem aut

dem eos noz probari. (c) — Eam fübfecuta eft altera fir-

guris avvogationem , vel po[fefJorii titulo vel aliter , con

mata paucorum nomine qui fe penitus iis mancipave-

£ra atque Epi[copi ob dilorum Ecclefiaflicorum do&rinam

rant ; hec porro longius progreffa fupplices Libellos

€9 moves flatu

7

tanquam /editiofos €? Sue M.C. injurzofos notabat.

- -——— *52 £, " 4 a ——X *—499 C9'U3

iJeut €? manda[Jent , fufciperent aut pl

cinio fulcirent,

H partes & ejuímodi alie nonnulle in confectio-

Harum trium Litterarum Ex'empla , que date No-

nem collate funt füriofze Conclamationis quam eodem

P

vembris die 7. ann, 1695. eadem die ad Meclineníem

anno impreffam volueruat hoc fpeciofo titulo: Decre-

Archiepifcopum miffa Regis Hifpaniarum nomine ; vos

ta Regis Catbolici a calumuiis vindicatas paginis 126,

7yosentes , ita Rex loquens inducitur, fj quid velleviffr-

in 4.

7/5e fecus aCtum fuevit , veflri muneris id unum fore, ut

Libellum huncanonymum (4) &fine Typographi

72205 eofve qui funt e Con[filio Status, de ve certiores facia-

Ioci.que editionis nomine , quamprimum fecutus alter,

tis, quo congruutn eidem vemedium affevatur.

De his

& iis quidem furiofior quem Hifpaniarum Regiobtulit

extortis mandatis, ediroque ac propofito eorum abufu

Jefuita Z'oanues de Palazol, momine &2 juffu T'vfi Gon-

communis omnium querela fuit.

Numero 1j0. circi-

zalez Superioris Generalis Societatis.

Poítremus Li-

ter Doctores, Profeffores, Paítores &c. eDelgico Cle-

bellus hic cujus Hifpanicum exemplar erat, Gallice &

ro przcipui, quos potiffimum earum Sanctionum ufus

Italice redditus fuit, & dedito ftudio per totam Euro-

fÍpe&tabat, in hanc rem D. 7az de Ne[fe San&ctae Catha

pam diffeminatus (e) , ut ibidem exhiberentur arro-

ring Bruxellrum Parochum (Februarii die r4. ann.

gati Janfeniftee tanquam Posizes qui, dicitur, (f) zne-

1696.) procuratione munierunt, cujus vi apud Suam

vito fubfunt note aut fu[picioni perduellionis in Deum&z

M. C. operam daret, eorum nomine , ut ea Decreta

àn ejus Ecclefiam, qui nullas bumanmas aut. divinas , fe-

revocarentur, & Leges qua ibidem fundamenti loco

culares aut. Ecclefiafficas Leges agnofcunt , (g) & quo-

erant, fervarentur. Leges hee naturali divinoque Turi-

rum fauror & feditionis (piritus eeque ex iis formidandus

bus nixz prohibent, ne quis damnetur e puris putif-

atque e pofteriorumtemporum Seclariis (5) impone-

que /u/picionibus , & antequam fuerit citatus, auditus

bant (fecundum Memorialis Auétores ) /?ri&am obli-

conviclu[que ex ordine £? proce[|u per Leges prefcvipto.

gationem cou[cientie Catholicis Principibus, w£ majore

DD. Huygbeus , Chamart, Fa Efpentum quidem huic

procurationi fübícripfiffe comperti funt. (a) EaD.

. (5) Vide Confültationem hanc in Efpenii Tra&atu : De Recurfy

Vau de Nelle ufüs eít, ut ejus magni Ecclefiaflticorum

ad Principem. Litt, H

(c

Decret,.... Vindicata, p. 50. & 51.,

numeri nomíue, fupplices deinceps Libellos duos Bra-

(4) Libellus de quo fermo , fai quidem Auctoris nomen non

p EEE 2 AU n n MP - PIPSERUNT. . UP HUSN. ENUISQAPSILASTETS BQUST NTTi m o r EUBIML T E ERE RE RRR sT M DP P RP N

bantie Supremis Ordinibus exhiberet, in quibus inju-

prafert; atex tota Scripti ferieliquido conítat, qui in eo loquun-

ftitiam & vexationum periculum cujus, minis füberant,

tur, Jefüitaseffe, qui fe aperte pluribusin locis detegunt, loquene

iis exponebar, ut fraudem qua Regii Miniftri circum-

tesfuo ipfinomine, Vide pag. 52. &ga.

(e) Differs. -Arioviffi. pag.67.

ventifuerant, oftenderent, & Legum executionem cu-

(f) Num. 53.

(g) Num. 95.

(«) Derera Regis vindienza. P. 16,

(b) iNum. 29.

vi

LisEeR Il. AnTiCULUSs X,.

25

vi promptoque fubfidio excidium anteverterent , quod ir- agere, qui priorum defenfionem füfciperet, pofterio-

rum accufatorem fe proderet,

vequietus €g ardens borum Se&flariorum animus Religioni,

Catbolici[que ipfis Ditionibus minitabagtur. (a)

Govartii Opus infcribebarur: Certamen Inmnunitatis

ä

Regii Miniflvi , fereomniaS. M. Confilia, &in primis

Sacerdotum Belgii ia caufis perfomalibus , precipue cri-

Byabantie Confilium, erant, ex hoc protervo Memo-

minalibus , zelatovi[que ejus . D. "Arcbiepifcopi Mecli-

riali, fauteres (b) aperti ejus jactatee Sectae , qui ute-

nenfis , adverfus "Au&ores Libellà cui. Titulus: Lisgrnt

bantur eu£foritatevegia , ut quotidie facram Epifcoporum

HisPANICE

Epnmi, &c.

CoNruTATIO PER Bkrcas

au&tovitatem conculcavent ,.eorum otnues. [olicitudines &

'THEoLocos (pag. 95. in 8.)

emuia vemedia inutilta veddentes.

Memorialis Auctores

Ejufmodi 'Titulus in Opere Magiftratus e prima Pro-

proponunt recurfum ad feculareum. Poteffatern (c) tan-

vinciz Suprema Curia procul dubio non enuntiare non

quam effugium quod ab Hereticis Janfenilla didiceraut ;

poterat Scriptum moderationis ,'juílitie. & acquitatis

adduntque tantum abefTe , ut illud Catholicus Princeps

plenum, in quo duarum Poreftatum jura pari diligen-

firmare debeat, ut eum porius paratum efle necefle fit

tia, & eruditioneac foliditate pertraétarentur. At con-

Jui fceptvi juvibus liberaliter cedere , cum id ad fevvaudam

tra dolendum fuitin eo non nifi perperuam perfrictam-

fidem &2 libertatem. Ecclefiafflicam conferre. potefl. (d)

que in Belgii Theologos & Ecclefiafticos declamatio-

Cum Memoriale hec Romam ufque pervafi(fet, D.

nem occurrere, qui malo quodam fato Meclinenfi Ar-

Hennebel ejus folidam confütationem edidit quam Inno-

chiepifcopo difplicuerant , quique Jefuitis apud eum

centio XII. obtulit,

Illud pariter confutatum fuitin Bel-

gratia pollentibus invifi erant.

gio a D. Opfiraet in 100. paginarum Scripto cui titulus:

Ecclefiaflice. immnuuitatis materies, in qua potiffi-

Confutatio Memorialis Patris Palazol. Memorialehoc

mum ex Tituli quidem vi, Opus verfari debebat, fu-

ita praeter modum ad feditionem abíonum erat, ut Pa-

perficie tenus tantum/ attingitur, eaque notionum per-

tres hos, maxima licet exiftimationein Hifpania polle-

turbatione, ut

paífim ejus mens divinari vixac ne vix

rent, id humilitatis & ignominie fubire necef(Te fuerit ,

quidem poffit.

.ut illud , laquifitionis Decreto, 38. Septembris die,

. Syítema quod probare contendebat, in eo pofitum

ann, 1698. damnarum viderent £tazqua attentatorium

erat, ut affereret 1, ex veterizque, atque ex nova Ec-

— &8 dnjuviofum perfomis couflitutis in primis Digmitatibus

clefig difciplina Sacerdotes omnes in. criminali nego-

Ecclefiaffacis &2 [eculavibus, £? Miniffris Confilifque Re-

tio, temporali auctorirati fubductos effe, neque iis li-

güs Provinciarum Delgi. (e) —

cere, cum de criminibus agit

ur, fe Regiis & Seecula-

. Senfere horum ictuum vim Tefuite. Ergo ad eos,

ribus Tribunalibus fübdere,

fü

loque ipforum privile-

fi fieri poterat, rerundendos, infequenti ann. 1699. ju-

gio ac juri cedere; 2, omnes Ecclefiafticos Judices a

fte molis Libellum emittere properarunt, pag. 400.

temporali auctoritate omnino liberos effe, in univerfa

circiter in 4, impre(fum Leodii (ubi abfoluta poteftate

peenalium & criminalium actorum ferie, qu&, corre-

gaudebant) apud Henricum S?rae], hoctitulo: Differ-

cuonis morum & doctrinz fpecie, in fuos inferiores

fationet Jriovifli &g. Fenantii de Scripto quodam &c.

intentare potuerint.

Auétores anonymi liberius lo-

Opus hoc infignem in modum male fidei notam prae-

quentes clarius etiam fuper hoc Articulo mentem fuam

fefert, ut ferequacumque e Je(uitarum calamo derivan-

aperiebant, Jefuita, Regalium Decretorum jactatus vin-

tur,

Edicunr Auctores in Prefatione fe quidem nulla

dex, ait aperte fzecularibus Magiftratibus nil juris effe,

ratione in animo habere Palazolii Memoriale defenden-

ut de ipfo Zeneficiorum PofftfJorio judicent, illudque,

dumfüfcipere, damnationis, inquiunt, ratione habita

contra Ecclefiaticorum Superiorum pcanales Scuten-

cui illud Hifpaniarum Inquifitio fübdiderat.

Libellus

tias, Inferioribus fervent.

"drvogata coz[uetudo, in-

tamen ab initio ufque ad finem eo tantum fpectat, ut

quit, quam fuper boc articulo ii tnedium affevunt , om-

ejus Apologiam, & quidem ab(íque ulla prorfus cor-

nino cum ve&to regimine €9 Ecclefi juribus puggat , nec

rectione aut mitigatione contexat.

nift prepoffere €2 per vim ab aliquibus privatis bomini-

bus züduci potuit (f).

Scriptum D. Govarts pro Ecclefiaflicis Immunitatibus.

Maxime licet irregularis effet amendi ratio, quacum-

[ |

que vis, & facti via locum haberet, ut füa quifpiam

V. Subidem fere tempus eodemque excurrente ann.

fede, Beneficio & officio fpoliarerur, ei vetitum erat,

1699. D. Govarts Generalis Vicarius Meclinenfis no-

ex novo fyftemate, ad Secularia Tribunalia confuge-

vam Scripti confutationem aggrelfus eft quod D. Op-

re, utactorum curfum fifteret, fuamque fibi legitimam

ftraer in Palazolii Memoriale protulerat; at is paulo aliam

poffeffionem fervaret, Ecclefiafticis Superioribus ab-

ac Jefuitae fub 7rzoviffAi & Fenantii nominibus delitef-

nuentibus, Seecularia Tribunalia non poterant ut fum-

centes, rationem inlit.

Suum hi quidem univerfum

mum de Beneficiorum poffefforio judicare, nifi in uno

Opus eo referebant, ut probarent, quod vulgo con

civilis inter privatas perfonas conteftationis cafu.

At

tendebatur, perniciofum quemdam Rigorifmum &

Ecclefiaftici Superiores cumulatitlima libertate gaude-

Janfenifmum exiftere, ejufque reos Lovanii TTheolo-

re, nec omnino pendere debebant, cum eorum per-

gos comperirent.

Generalis Vicarius e converío ni-

fecutiones correctionis morum, abuíüum, criminum

hil aliud cordi habere videbatur, quam ut Archiepifco-

aut errorum füper doctrina coloratam fpeciem tanquam

pum füum purgaret, & arrogata Ecclefiafticae Immu-

caufam praefeferebant.

Eju(imodi eft apertum nudum-

nitatis privilegia tueretur, quie a Delgicis Theologis ad

que fyftema, quod ut in ufum redigeretur, opera ítu-

facularia Tribunalia confugientibus, & de Ecclefiafti-

diumque conferebatur; illud nimirum ipfum quod ut

corum Superiorum quoad ipíos initis confiliis apud ea

Regia auctoritate in mandatis diei 5. Nov.ann. 169f.

conquerentibus de medio funditus tolli garriebat. — Se

adoptaretur & firmaretur, ejus Auétores fe afTecutos

Govartius eodem tempore non nifi de Eccleiiaftici Sra.

contendebant,

tus auctoritate ac dignitate folicirum agere profiteba-

At Govartius in pofitione vcrfabatuf, inqua fibi qui-

tur, Atque proteftando denuntiabat, nemini fücum

dem non judicabat e prudentie regulis effe tam clare

faciebant; ejus vere rationes notorie erant; [efuitas

loqui, Si Meclinenfis Archiepi(copi Magnus Vicarius

- ex una parte; & Lovanieníes 'Theologos ex altera lu-

erat, bonufque Jefuitarum fervus,. erat eodem tempo-

culentius noverat, quam ut credi poffet e confcientia

D

re Magni Confilii Meclinenfis Confiliarius; eumque

poftremus hic titulus adigebat, ut quibufdam, faltern

(4) Num. to4.

- (5) Num, 164. 105, Num. 12.25.

fpecie tenus, circumípectionibus uteretur. Hinc ejus

(c) Num. 114.

(4) Num, 112,

(f) Hac Magiftvatuum prazen[a confuerudo , wuti recte guberna-

zioni &» juri. Ecclefue prorfus advería, tiec mift vi d& perperam ab alí-

(e) Memoriale hoc ipfum damnatum fuit Rome, Aprilis die

"

21, ànti, 1699.

quibui inducia, — Decreta a. calumniis vindicata. pag. 14.

Operis

VrT & D. VANEESPEN.

24

hi

n

Operis þerturbatïo & obfícuritas; cüm de Perfugio ad

dirent; dolerentque omnem in fe intentatam accufatio-

(

Secularia "Tribunalia, ac de Jure agit, quoea pollent,

nem ad arrogatam quamdam vagam incertamque h-

ut de poffefforio cognofícant. Ea eft obfcuritas hzc,

refim redigi, quin peculiare quidquam indicaretur; de-

|/

ujt Efpeniusipfe, fua omni collata fcientia & perfpica-

nique Ecclefiatticis Decretis quae Adverfarii in eos con-

torquere contendebant, eam diftin&tionem ac prat-

ca, fateri cogatur egre fe poffe pluribus in locis Au-

&oris mentem affequi, non aufurus a(ferere fe acu.rem,

fionem deeffe, quz ad do&trinee controverfias ftatüen-

&

das & determinandas necelfario requiritur.

quod dicitur; attigi(Te (2),

At non minus perfpicue

e

conítabat Govartium nibil aliud in animo habere, quam

Celebris ann. 1692. Romam depurationis Hennebel

g

ut abfolutze zzdependentia Sy(temati faveret, T'otum ejus

negotium Efpenius hac occa(ione commemorat, pro-

d

Opus inutile eft, ipfiufque omnium probationurn fal-

batque (e) eam depurtationem non alio fpectafTe, quam

L

fa confecutio, fi quid aliud fibi proponit. Summorum

ut univerfüs terrarum Orbis convincererur Janfenif-

b

Pontificum Decrertales Epi(tole & Bulla in quibus affe-

mum non nifi purum putumque pbanta[ina etfe, & Ia-

f

rendis tantopere fibi placer (/^), Bulla &iominatim 7z

nocentius XII, adduceretur, ut in hanc rem ipfe actum

E

Cena Domünsi, quam adeo oftentat & predicat, non

ederet, fuis in Drevibus duobus, non aliter de Zazfes

K

nifi abfolutae hujus nec omnino pendenus libertatis po-

uiflis ibidem loquens, quam addito diGitatorum, 7a-

&atorum , arrogatorum epitheto,

téftatifque principia & placita continent, Id ei ergo

-——32.073

confilii eft, ut ejufmodi effata ftatuat; & impugnare

Suo fiaem Operi imponit Efpenius

üngul*ärem ex-

probationem refellens a Govartio in Belgicos Ecclefia-

fyftema vult quod iifdem opponitur.

. Uno verbo non id propofitum Govartius habebar,

fticos intentatam , quos ille reos agere omnino ftude-

bat.

Eorum hoftes Jefuite Meclinenfem Epifcopum

— 0C UC

ut, edoceret, & resillu(traret, explicaretque, fed eas

potius involveret & inobícuraret, eaque pertuzbatione

adduxerant, ut Supremo Bruxellarum Confilio Libel-

*-—- - -

uteretnr, ut Zgdependentie nova placita cate & per cu-

lum füupplicem exhiberet, quozzdependenti & perduel-

—

m m

niculos fenfim inducerer , Ecclefiafticofque quorum no-

liouis notam inureret duorum de quibus fupra, Libel-

——

hm

inen deterere volebat, tanquam execrandi criminis

lorum Auétoribus, qui ann, 1696. eorum Ecclefiafti-

reos traduceret, qui füi nempe facri ftatus privilegia &

corum nomine, Brabantie Ordinibus exhibiti fueranr.

Immunitates violaffent.

Cum id confilii non ceffiffet e voto, Meclinenfis Epit-

copus adactus eft, ut novos Libellos in eorum praci-

puos quinque proponeret (f ), in quibus accufabantur,

Scripti Goþartz'i per Efpenium cozzf'utat)'o.

quafi Cetus coegillent, & J/editiomibus faviffent, quae

* dU -H e cYmy

VI. Prorfüs aliam notam praefefert Efpenii Refpon-

fidei legitimo Principi debitae evidenter adverfabantur,

fum. Doctorhicinitioftatim notiones diftinguit, quas

Pofterior conatus hic haud priore felicior fuit,

Cum

«*D —tcer-

Govartius mifcere & confarcinare ftuduerat.

Eecclefia

Archiepifcopus accufationum fuarum nullam prohatio-

t

nem aflerre potuiffet, accufati pleneab iis liberati fünt,

fticae Juri(dictioais genuina & vera privilegia, naturalia

aut liberalitate Principum acquifira a placitis feditiofis &

& is Prafül ut confecutiones qua eidem ignominiofae

ex hoc.negotio exiflere porerant, evitaret, mandata

in Regum füpremam auéctoritatem attenratoriis fecernit.

Cumulare purgat Ecclefiaíticos vexatos fimulque impe-

qua ejus

profécutionem, fifterent, folicirare coactus

titos calumnia jactata violationis Immunitatis Ecclefia

fuit (g).

fticae , cujus ipfi propterea fe reos reddidiffe infimula:

Negotium

hoc, in quo qnidquid odiofum erat, quo-

bantur, quod contra füuorum Superiorum violentias &

ad perfueium ad Secularia Tribunalia, in Archiepiíco-

fa&ti vias, ad Secularia 'Tribunalia confugitfent,

De-

pum eoíque qui ejus opera ufi fuerant, recidebar, an-

ä

monfílrat (c) tantum abe(fe, ut unquam Ecclefiaftica

fam tamen Govartio prebuir, utgraviffimas accufàtio-

"Tribunalia i negotiis proprie ac folum ad ea fpectan-

neg in füpplicem Libellum (5) congereret, quem hac

tibus declinaverint, ut potius omnium accuratiffime,

occafione Accuíati Supremo Bruxellarum Confilio ex-

hibuerant.

Eum abfolvebant, Regem in Confilii per-

in Spiritali & doctrine negotio, femper Ecclefiafticee

(ona obfecrantes

* urt declararet dictas denunrtiatio-

Immunitatis legitimis privilegiis mordicus fervandis

Ej

39

nes accufationes & injuriofas locutiones quas Mecli-

femper inftiterint, & prz cereris ad folicitanda incu-

buerint Ecclefiaftica, & peculiariter S, Sedis Tudicia,

,9

nenfis Archiepifcopus adhibuerat & protulerat, tam

»

in dicto Libello, quam in Deduciiene eidem addita,

füper do&tring capitibus, e quibus Adverfàrii rurbas

conflabant, perpetuaíque calumnias ftruebant. — Efpe-

abu(ivas efIc, prapofteras & veritati contrarias; ac

Oftendit nimirum iis qui

??

proinde juberet, utrumque, Libellum & Deducfig-

nius longius progreditur.

de violatis Ecclefiafticae Jurifdi&tionis privilegiis accu.

??

nem, lacerari, aut faltem dictas injurias$, accufario-

»

nes & injuriofas locutiones deleri & notari, prout

fabantur, nec privatas rationes, cur ld agerent, nec

;:

Occafionem füppetere (d); in morum negotio, noto-

Sua Majeftati conpgruere videretur. ,,

Conclufio hec (maxime licet ad modeftiam & ob-

rium efle eos non moralis folum quam profitebantur-

difciplinae principiorum integrirate, verum etiam in-

fervantiam compofira, contra Libellos in quibus accu-

ftitutae vitae puritate a fuis Adverfàriis diftingui; id po-

fati criminibus involvebantur haud fane leviore quam

tius zricerori effeeorum Adverfàarios identidem ob mo,

mortis pcena dignis, fi vera & probata fuiffent) occa-

rem depravationem criminalibus a&tis fübeffe, ab iif

fionem Govartio prsebuit accufandi "Theologos quin-

que qui eam exhibuerant, de facinore quod zefazdumn

que, cum ita fe haberent, ut iifdem proceffibus digni

e(fent, fibi nonaliaratione melius cavere poífe, quam

(i) appellat, qui nempe fuum Archiepifcopum ad Lai-

cum Tribunal taxiffent; in quo fe ad /fuas izjurias ve-

fi fe apertos eorum hoftes edicerent; non aliud aptius

ad omnem azfeuifmi (fu(picioném "detergendam re-

tra&landas, ad canendam palinodiam damnatum, & de-

nuntiationes Jaceratas videret.

Is demum profanatio-

medium effe , quam aperte obfirmatoque animo e mun-

di placitis, licentia, pravitàte vitam apere; non aliter

nis Immunitatis Ecclefiafticae , Govartio judice, curnu-

lus eft, ac ne ejus particepsfieret Preeful hic, inquit, Con-

fe rem habere fuüper do&trinz quaftionibus, füper qui-

bus tantum aberat, ut dictitati Janfeniftee Ecclefiaftico-

filii Decrc»to obfequi recufavit, quod ad eum remifit

rum Tribunalium Judicia pertimefcerent, aut declina-

;

rent, ut cóntra de technis & cavillationibus conque-

(e) Ibidem. -

m Adverfarii adhibebant, ut om

(f) DD. Huygbhens

, Theologiz Do&or & Prefes Collegii Papz

rerentur, quas eo

Lovanii, Geez Canonicus Cathedralis Ecclefiz Gandavenfis, Baerzs

nem diícuffionem

&

Plebanus Meclinenfis , Zaéx Plebanus Antverpienfis, & 7Van de

omne [udicium canþnicum impe-

Ne[ffe Parochus fan&tz Catharinz Bruxellis.

a) Conc. Imm. Cap. III. $. 2.

(g) Def. Paft.&c. Rec. p. 19.

- (5) Vide füpplicem hune Libellum in Appendice Cei

(5) Certam. Immun., p. 17-

fzcor:f. Im.-

(c) Cap. IHI. $.3.

munit. n. VIII.

(4) Cap.III, $. 1.

(i) Certam, Immunit, $. 1; n. 16.

þunc

— LuxskR Il. ARTICULUSs X.

25

hunc Libellum cui rcfponderet; per(uafum habens , tuta

partium ftudio, calumnizque & injuftitiee quodam im-

confcientia, zec feid po[Je , uec debeve , probibente id Ec-

petu conciliari poffe, qui in ejus Opere graífabatur; &

clefia (a).

hunc ipfum imperum in cauía effe, ut nemo non fut-

Aqua, quod ajunt, non heret Efpenio füam ut Par-

picetur eum potius minus puris minufque a propria

tem ab ejufmodi accufatione purget, ld primo qui-

utilitate alienis rationibus permotum fuiffe ; neque

dem praítat ufüs argumento quod ad bominem dicitur.

enim homines ad hec extrema gratuito ferri, & prae-

terea notorium efle , ad obtinendas przmarias Ecclefía-

Archiepifcopus eos Ecclefiafticos quinque crzminaliter

ad Regium Confilium traxerat, quin dubio procul Ee-

flicas Dignitates non aliam commodiorem, breviorem ac

clefiafticam [Immunitatem violare contenderet.

Non

tutiorem viaimn effe, quam iis, quod faciebat Govartius,

ergo hi ipfi Ecclefia(tici fe hujus violationis reos red-

indictum bellum, 24 quos tanquam Zanfiniflas, Rigo-

didiffent, füum illu(trem Accufatorem perfequenres,

viflas &* Novatores uon in Delgio folum , fed i Europa

€o ipfo actionis genere quod in eos & apud idem Trri-

univevía traducendos. mullus 2om conatus. conferebatur.

bunal ipfe intentaverat, Accuíàti minus ad moderatio-

Addebat Efpenius Govartium qui non id ignorabat,

nem & obfervantiam facti quam quorum defenfionem

haud (àti$ infignia magnanimitatis fpecimina prabuiffe,

Eípenius füícipiebat, non ita fibi temperaíTent, quin

ut ejufmodi confiliis minime permoveri & his fortunge

id facerent, perfuaíum habentes id fibi juris fuppetere,

illecebris omnino non affici credi pofTer.

/

quo quidem urentes nihil demum aliud egi(fent, quam

At Et

fui proprii Anrftitis exemplum fecuti eífent,

Efpeuii principia a publico Minifferio contra novas

penius Govartio fignificat actionem ab Ecclefiafticis

aggve[frones pz'udicata.

quinque de quibus fermo, in Archiepifcopum Accufa-

torem fuum intentatam orizo civilem eiles non alio

IV. Quod ajebat Efpenius pofträmo labente fzeculo,

qüam ad puram putamque eorum famae reparationem

luculentius in. dies & certius evafit nec dubium eft,

referri; nectanquam actionem erimigalem (pectare pof

quin hic ambitionis furor precipua progreffus malo-

fe, cujus is fcopus fuiffet, ut publica vinJicla in Pre-

rum cauía fuerit, quorum non nifi germen, ur ita di-

fulem obtineretur; Govartium qui id contendebart, fuze

cam, Doétor hic in Govartii Operibus perfpiciebat.

conrentioni non alium colorem obducere potuiffe,

Ambitione aflentationem gignente, independentie fy-

d Govartius nänöüne

quam conclufionis eorum Libelli corruptis verbis; ad

ftema quo

refervatione quadam

extremum Ecclefia(licos quinque, de quibus fermo,

infinuare contentus erat, audaciores impudentiorefque

con(titiffe in defenfionis jure quod naturale, Jus Accu.

affeclas acquifivit. Goyartius ipfe, quod amplius in

horum Monumentorum ferie videbimus , terminos

fatis conceditin eo pofitum, ut füam innocentiam pro-

bent, füique honoris reparationem perfequantur, apud

deinceps pratergreffus eft, quos in Tractatu de quo

eofdem ]udices eademque T'ri

bunalia ad que denuna-

hactenus, fibi prafcribere videbatur.

tiati funt. ( ),

Impetitus ann, 1719. in Magno Meclinenfi Confilio,

Conítans hec Adver(ariorum Lovanienfis Univerfi-

ab hujus Tribunalis Confiliartis Fifcalibus in cau(a ab

tatis & obfirmata methodus erat.

Gravium ipfi füper

Efpenio flantibus, in exprefforum Bruxellen(is Rcgimi-

fide füperque Chriftiang moralis di(ciplinae errorum rei

nis mandatorum coníecutionem, quippe qui in fuis ad

eo temeritatis & audaciae progrediebantur, ut eos er-

Meclinenfem Archiepifcopum Litteris quaeedam juribus,

roris & harefis accufarent, qui novis eorumdem pla

fublimitatibus, €2 Z'urvifditlioni Supreme S. M, contraria

citis refragabantur; in eo nunquam non occupati, ut

propofuiffet , pcríecutionem effugere contendebat, aí-

apud Principes quos regebant, in fuos Adverfarios fe-

ferens Sacerdotem nullum apud fzcularia Tribunalia

vera Edi&ta folicirarent, quae a molimine in Ecclefiafti-

criminaliter impeti poffe. | Ut hoc feditiofum placitum

cam Turifdi&tionem , & ab aperta Ecclefiafticae Immu-

confirmaret, in fuis Scriptüris revocavit Opus quod

nitatis violatione excu(ari non poterant, a fe amove-

ante annos viginti confecerat, utdefenderet /pimunita-

bant hujus agendi rationis invidiam, quam in eos reji-

tem Sacerdotum Belgai in caufis perfonalibus , &5 inlpri-

ld-

cerent, cujus ne dum rei, viéctima potius erant.

qmi$ 12 atliomibus crimialibus&?c,; fibique titulum fta-

nimirum luculentiffime probatur in Efpeniani Operis

tuit e Confilii indulgentia quod, inquit, ejus Opus eo

Prafatione,

ternpore non damnaverat. (c) ÉEfpeniusinfüoad Go-

Ibi fcilicet inter alia horum conatuum exempla id

vartii Advertentiam Refíponfo (4) rurfus Magno Con-

affert E(penius, quod egit Doctor Martinus, cum ad-

filio principia ob oculos pofuit, qus (tatim Govartio

