exquifierit, an non fit penes Congregationem pote-

tis incommoda , qux eidem Congregationi imminere

ftas , fuos, nulla allegataratione, dimittendi ; quod pote-

poflent ex parte prafati Patris Zegerr , occafione peti-

te dimiffionis ab Oratorio.

nt

ftas illa exerceri pofiet contra duos. ejufdem Congre-

gationis Presbyteros. de Hooge & Zegers de(ignans,

9. Quod przfatus Excellentiffimus penes f& habeat

viros didto Patri Zegers male atfeQtos, & eorum confi-

r

de quibus, ut ajebat Excellentiffimus, apud fe ab ali-

A

)

quo e Capitulo füo depofitz erant querele : quo $a-

liis utatur.

cerdote refpondente Congregationem hujufmodi po-

10. Quod ex his omnibus przfatus Pater Zegers

H

!

teftate non pollere, Excellentiffimus attollendo hu-

merito exhorrefcat judicium prafati Excellentiflimi ac

meros tacuit.

Reverenditfimi Domini; & juramento ejus de exhor-

5

2. Quod Excellentiffimus Dominus jam ab anno

refcentia, quod prafentat in caíü neceflitatis, fit de-

ferendum.

plures motus in Oratorio excitare ceperitadverfus Pa-

u

trem Zegers, in ordine ut ab Oratorio dimitteretur.

Ob quas aliasque rationes, quando & ubi opus erit

3. Quod 28. Maii hujus anni Excellentiffimus dire-

latius deducendas, declarat przfatus Pater Zegers, íe

rexerit ad Reverendum admodum Patrem Prapo(itum

prazfatum Excellentiffimum ac Reverendiffimum Do-

ejuídem Congregationis Decretum in forma authen-

minum Archiepiícopum, falva in omnibus reveren-

il

1

tica, quo di&us Pater non auditus, immo nec cita-

tia ipfius perfonz & dignitati debita, recufare, utno-

tus aut vocatus taxatur, contra veritatem, tamquam

torie füfpedum, in hac & in omnibus caufis, qua

qui male fentiat, & locutus fit indigne de quibufdam

dictum Patrem Zegers quacumque ratione concernere

j

Bullis Apoftolicis; & quod monituste non correxerit.

poffent, cum füis concernentibus, & emergentibus,

4. Quod eodem, ad Prepofitum, Decreto didum

annexis & connexis, rogans eundem Excellentiffi-

Patrem, non citatum, non auditum, voluerit per

mum quam poteft humillime, ut eandem caufam &

5

eundem Patrem Prapofitum cogere, ut, ad liberan-

caufas hujufmodi dimittere, & a fe ablegare, autad de-

dum íe a füfpicione fanfenifmi, coram fe juraret For-

fignationem arbitrorum procedere dignetur, juxta (ty-

n

mularium.

lum & praxim,; & Oius commune in Capitul

O 61. deap-

]

Supplem. oper. Van Efpen. Tomus V. -

[ od

pellatio-

68

jJusts R;Esro'w'"äu'vi

, Q

" nil

pellationibur : proteftans de nullitate omnium , que

Infrafcriptus Notarius Apoftolicus juratus, Bruxel-

in przjudicium hujus fuz recufationis contigerit at-

lis refidens, declarat per prefentes, fe tertia Julii

9

fis

tentari.

1717.fuiffe hora oCtava vefperi ad Palatium Arch;e-

24

Ü

?

Infüper quia ad dictum Patrem Zegerr rumore ali-

pifcopale Mechliniz , ut infinuaret füprafcriptam actam

»

quo, licet minus certo delatum eft, quod ex parte

recufationis & appellationis; & petiiffe a portario ad

sioft.

prxfati Excellentiffimi & Reverendiflimi Domini Ar-

alloquendum Excellentiffimum & Reverendiffimum

I

(s

chiepifcopi emanaverit Decretum poenale & infamans,

Dominum Archiepifcopam Mechlinienfem, qui mi-

Qe f

& in locis publicis Mechliniz affixum.

hi refpondit in Verbis

que Monfeigneur étoit à table

fonfio

Hinc in quantum opus & cauía pra:fa

ti Patris Zägers

C2 qu'apres la table il ne parleroit aperfonne. AQum

excil

utile aut conveniens effe poflet, & non alias, & fub

utíupra. Joannes van der Elfl , Notarius Apoftoli-

qnat

expreffa proteftatione de non confentiendo in judici-

cus juratus.

fettt

um prafati Excellentiffimi & Reverenditffimi Domini

Infrafcriptus Notarius Apoftolicus juratus, . Bruxel-

cellet

Archiepifcopi Mechlinienfis, aut (ibi prejudicando

lis refidens , declarat per przfentes fe infinuaffe Excel-

sienf

in materia recufationis prafatz, quam e contrario ex

lentifflu:o ac Revendiffimo Domino Archiepifcopo

tum

dic&o adu & Decreto, dum pleniorem ejus notitiam

ftant

Mechlinienfi originaliter adtam recufàtionis & appella-

habuerit, tamquam ex nova caufa amplius ftabilire in-

tionis per manus Domini Secretariis & acceptavit, di-

coni

tendit, prafatus Pater Hieronymus Zeger: appellat &

cens in verbis : fa] U leeren op Sondaghen infinuatie

fus !

provocat in his fcriptis ab eodem Decreto, & quoli-

doen, feggende voor tmee Appariteurs , nempt dat in

com

bet alio forfitan lato, aut ferendo, omnibufque inde

kenniffe

& interim appellavi a Decreto Excellentiffi-

verii

fecutis aut fecuturis, ad SS. Dominum noftrum Pa-

mi ac Reverendiffimi Domini lato, & petii inftanter

hanc

pam, Illuftriffimum ejus Internuntium, omnesque ali-

ac inftantiffime refponderi de Apoftolis reverentiali-

&cC

osad quos dejure, vel confuetudine appellare po-

bus & proteftatus fui de expenfis, damnis & interef-

Tetur

teft, petens primo, fecundo & tertio inftanter, in-

fe, paffis & patiendis. Actum Mechliniz quarta Ju-

ftantius, inftantiffime de Apottolis reverentialibus ,

gie

lii 1717. Joanner van der El[l, Notarius Apoftolicus

cedt

refponderi proteftans de nullitate & attentato in Ca-

juratus, Bruxellis refidens.

jund

fum, &c.

Infrafcriptus Notarius Apoftolicus juratus , Bruxef—

unic

Committens omnes & fingulos Presbyteros, Cle-

lis refidens, declarat per prefentes, fe die vige(ima

nett

ricos; Notarios, & Tabelliones latores harum, &

octava Julii anni milletimi feptingentefimi decimi fep-

fi

VE

quemlibet eorum in folidum, ut praíentemactum re-

timi, acceffifle Excellentiffimum ac Illuftriffimum Do-

tüt,

culationis, & in quantum opus aut utile, appellatio-

minum Archiepifcopum Mechlinienfem, & ab eodem

fef

nis, przfato Excellentiffimo & Reverenditfimo Do-

Excellentiffimo Domino in perfona petiitfe, ex parte

Fori

mino Archiepifcopo Mechlinienfi infinuent, Apofto-

Reverendi Patris Hieronymi Zegers, inftanter, in-

quz

los petant, proteíftentur, agantque omnia, quz prz-

ftantius ac inítantiffime refponíum de Apoftolis reve-

TW

fatus Pater Hieronymus Zegers agere poffet, fi pra-

rentialibus fupra fcriptz actz appellationis Excellentif:

enti

fens foret; etiam(i magis fpeciale mandatum require-

fima fuze Gratiz, per me infrafcriptum Notarium ad

ti0,

rent, promittens ratum & gratum,; &c. promittens ,

manus Domini fui Secretarii intimatz, die quarta cur-

Tf

obligans, renuntians, &c. in quorum omnium fidem

rentis, qui mihi refpondit in verbis : zihil habeo quod

praíentes fignavit hac prima Julii, anni millefimi fep-

tibi dicam ad hocs quod refponfum declaravi me acci-

Bpi

&t

tingentelimi decimi feptimi. (Signatum erat) Hiero-

pere pro refutatoriis, & ab eodem retponfo tamquam

nl

nymus Zegers, Oratorii Presbyter.

a novo. gravamine iterative appellavi ad quemcumque

Judicem füperiorem; & prote(tatus fum de expeníis,

t'or

lgi

Concordantiam cum fuo originali atteflor

damnis & intereffe Actum in Roosbeke juxta Michel-

Qui

JOANNES VAN DER ELsT, Notarius A-

beke, inter Gerardimontes & Audenardam , die men-

poflolicus juratus. 1717.

fe & anno quibus füpra. oannes van der Elfl , Nota-

fq

bus

rius Apoftolicusjuratus, Druxellis refidens.

Qu

fui

C0l

C,

aff

p

Illuftriffimo ac Reverendiffimo Domino . ce malis excitatus felicis recordationis Innocentius.

W

Domino Internuntio.

,

Papa XII. inter ejufdem Ecclefix filios & eorumdem

a

Sacramentorum participes, pacem & animorum con-

h:

Xponit omni cum Reverentia humillimus Orator

junáionem ftabilire volens, Brevi füo Apottolico de

[f

Hieronymus Zegerr, Congregationis Oratorii

data 6. Februarii 1694. dire&o ad Archiepitcopum

ipí

Flandro-Belgici Presbyter, omnes Viros bonos, &

Mechlinienfem , & ceteros ejusdem Provinciz Epit-

qui vera pietate in Matrem fuam Ecclefiam ducuntur,

copos, provide ftatuit & przfatis Epifcopis iniunxit,

fyi

35

pn

graviffime affici luctuofo illo diffidio Theologorum ,

ut pro veftra pietate & prudentia , facultate illa , qua

ty

uorum quidam dum opiniones füas defendere & Fi-

»

per Conftitutionem Apottolicam muniti eftis, ita

d

1

eles poft fe abducere fatagunt, adveríz partis & opi-

]

Formularii fübfcriptionem feu juramentum ad pra-

35

ls

nionis Theologos, tamquam Hxreticos infectantur ,

xim reducatis, ut in exigendo juramento przdicto

It

in maledicentie fuz fübíidium abutentes ip(is Con-

35

zelus & caritas veftra quam maxime eluceat , ne ali-

li

fütationibus Apoftolicis, Viros maxime Catholicos

35

cujus fama indebite lzdatur aut detractionibus &

23

tamquam iis Rebelles traducendo

eoque obtentu

murmurationibus locus detur: * €7' fmaliter.

fa

Superioribus, etiam fxculi Poteftatibus obrepunt, &

59

Demum ad extinguenda Theologorum jam pridem

efficiunt ut officiis, muniis, beneficiis, gradibus &

P

inter fe excitata diffidra, Fraternitatibus Veftris ,

fun&ionibus excludantur, qui in Ecclefia ut ftellae in

25

quantum in Domino poflumus, prztentibus noftris

firmamento lucere potuiffent; quo ipfi in Ecclefia re-

)

mandatis injungimus, neulla ratione quemquam

rerum potiantur.

Quz calamitas maxime Belzium af

3

vaga iíta accufatione & invidiofo nomine Jantenit

25

flixit, maximo fane fcandalo vicinorum Acatholico-

mi traduci aut' nuncupari finatis , nifi prius futpe-

rum, qui funefto (chifmate ab Ecclefia defecerunt, &

,

&um effe legitime conttiterit, aliquam ex his Pro-

ex diffidio illo captata occafione, primam notam ve-

:

, pofitionibus docuiffe aut tenuiffe, nec quemquam

re Ecclefi2 , nimirum unitatem, in Romana Ecclefia

» füb hoc pratextu repelli ab otficiis, muniis, bene-

ex(ibilant & pertinacie füz pratextum obüucunt. Hif-

» ficüs, gradibus ac concionibus habendis vel alia

» qua-

CiRCA SUSPENSION!M P. ZrecERs,

69

ld

» quacumque fünétione Ecclefiaftica, permittatis ,

per Decretum ada dicuntur cum Superioribus prafa-

tl

lig

» nifi, fervato juris ordine, eam poenam , quz Vi-

tz Congregationis, ut inde ipfa Congregatio inimu-

» ris alioquin Catholicis graviffima eft, commeruiffe

letur uti fautrix malarum doc&rinarums cum tamen

&i

«

d

» probatum fuerit..* . Decretum certe zquiffimum

optandum foret ut Confiliarii aut. Inítigatores prafa-

» dignumque cui Rex Clementiffimus Carolus II. glo-

ti Excellentiffimi Domini Archiepifcopi eadem reli-

um

riofz memoriz confervandz cauíà publicze tranquilli.

T

gione & in S. Sedem obfervantia, qua przdica Con-

tatis brachium Regium adjungere voluit.

Sane hií-

gregatio , fe gefli(fent.

Verum favente Deo, inno-

Hle

ce mediis fecuris ad radicem funeftarum harum dif-

centium Protectore, faQum eít ut citius opinione eg-

It

fenfionum ponebatur, qua infelix illa arbor penitus

rum, res ad Oratorem devenerit, quo facultatem ha-

Jl

excifà fuiffet, fi omnes ii ad quos przfata equiflima

buit ut intra legitima tempora & recufationem contra

el

mandata directa fünt vocem Supremi Paítoris audit-

períonam przfati Excellentiffimi Domini Archiepiíco-

fent, ejufque voluntati fe conformaflent. Verum Ex-

pi & appellationem a dicto ejus Decreto interpone-

el

cellentiffimus D. modernus Archiepifcopus Mechli-

ret, prout fecit. per a&tam hifce jundiam, una. cum

Do

nienfis, ad cujus immediatum pradecefforem pracfa-

relatione Notarii Apoftolici. van der Elf1; ad quam

l

tum Breve Apoftolicum directum füit, eo non ob-

etiam prxfatus Excellentiffimus Dominus Archiepif-

li

ftante, inítigatione hominum inquietorum, quorum

copus die 28. currentis menfis Julii in effe&u refpon-

|je

confiliis utitur & quibufcum Orator in opinionibus

dit de refutatoriis, ut patet ex Relatione prafati No-

I

tarii ; a quo rürfüum tam

fuis non per omnia coníentit, adverfus Oratorem íe

quam à novo gravamine ega

l

commoveri paífus eít , fuaumque preventionem adver-

ftitit appellatum.

"

W

verfüs eum fere ab initio, quo ad Archidioecetim

Verum quidem eft quod interpofita recu(àtio de ju-

l

hanc advenit, oftendit : in hoc incumbens ut Orator

re fiftere debeat progreffum ulteriorem prafati Decre-

ex Congregatione fua, etiam indida cauía, dimitte-

tia quo, fed tamen nullo modo reparata ett fama O-

retur; plurefque motus ineum finem in prafata Con-

ratoris & faz Congregationis enormitlime lxíz, quam-

$

gregatione excitavit; qui, dum ipti ex voto non füc-

que ulterius lzdere poffet cum refponderit de refuta-

toriis.

Unde przfatus Orator recurrit ad. Illuftriffi-

cedebant, tandem 19. Junii emitit Decretum, hifce

jundum, motu proprio, ad nullius inftantiam, eo

mam & Reverendiffimam veítram Gratiam:

unice tendens ut Orator ejuíque Congregatio diffa-

Supplicans humillime quatenus dignetur cau(àm &

metur. Ipíe enim Orator non auditus [ive in judicio

caufas ejufmodi appellationis, injuítitiz, nullitatis ,

five extra, fufpedus Janfenifmi declaratur, & evoca-

attentatorum & attentandorum

quorumcumque ac

äl

tur, non ad dicendum caufam, fed ad liberandum

quam & quas didus Orator habet, habere & movere

fe fufpicione prztenü Jantíenifmi per juramentum

vult & intendit, contra & adverfüs prafatum — Excel-

Formularii 5 hoc eít indicitur ei purgatio Canonica ,

lentiffimum Dominum Appellatum, omnesque alios

quz nemini nifi graviter infamato, in judicio legiti-

€

de & füper praemiffis, una cum omnibus füis annexis

me audito & in emonfítranda. fua. innocentia defici-

& connexiis incidentibus, dependentibus, (ümmarie

ïï

enti, de jure imponi poteft; quamquam nec purga-

audiendas, cognofcendas, decidendas fineque debi-

tio,

e qua hic agitur, fit materiz conveniens : eté-

to terminandas Judicibus Ecclefiafticis, &eorum cui-

nim clara & diferta Sedis Apottolicz voluntas eft,ne

libet committere & mandare, cum poteffate quos qui-

Epifcopi ulla ratione quemquam vaga ifta accufatione

bus ubi & quando & quoties opus fuerit (üb cen(üris,

& invidiofo nomine lanfenitmi traduci aut nuncupa-

fersentiis & poenis Ecclefiafticis aliique pecuniariis

ri finant, (multo minus ipti ad ignominiofam purga-

& arbitrariis citandi, inhibendi, attentata revocandi,

tionem Canonicam adigant) ni(i prius füfpectum etle

aggravandi, reaggravandi , interdicendi , fervata for-

)

legitime conftiterit aliquamex his propofitionibus do-

ma Concilii Tridentini, invocato etiam ad hoc , qua-

cuiffe aut tenuiffe.

In przfato vero Decreto Orator

tenus opus, brachii txcularis auxilio; fatalia quate-

nequidem in(imulatur aliquam ex didtis propofitioni-

nus darent prorogandi, quatenus vero lapíà fint Ora-

bus docuiffe aut tenuife 5 fed unice, licet taloffime,

torem adverfus illorum & cujufvis temporis lapfum

quod de quibufídam Bullis Apottolicis male locutus

ac przjudicialia quzcumque in integrum , prout juris

fuiffet : quoque atrocior eflet diffamatio, hzc omnia

fuerit reftituendi; attentata & innovata quacumque

contra Oratorem, Decreto publico, locis publicis

in primis & ante omnia jure medio revocandi,aliaque

affixo, decreta fünt; prater, immo contra ftylum &

faciendi, dicendi, gerendi & exequendi in premit-

praxim, juxta quz citationes per Edicdum numquam

fis, & circa ea necetlària quomodolibet & opportu-

decernuntur adverfüs éos, qui in loco habent domi-

na , non obftant, fel. rec. Bonifacii PP. VIIL. de una

cilium, ad quod fieri poteft citatio, quale Mechlinix

& Concilii Generalis de duabus dietis, dum modo

habet Orator, qui ití ipfo Decreto vocatur Presbyter

non ultra tres, & aliis Apoftolicis Conftitutionibus

Cougregationis Oratorii Domus Mechlinienfiss immo

& Ordinationibus ceterif

ipfi, curandis fuis negotiis & valetudini afflidz ex

ftatum, &c.

jue contrariis quibufäqmque

ífymptomate rupte venulz, abíenti dantur tres dies,

pro quolibet trium terminorum; quo tempore nimi-

Et cum abfolutione a cenfurir ad effelum. prefenti-

rum novem dierum, fere ip(i impoffibile erat adefle,

um confequendum C3' per Breve Illuftriffime Do-

de cauífa füa deliberare, & exceptiones fuas propone-

minationis ve[lre , preefenti fupplicatione intro-

re : ut primo fuftineret publicam diffamationem , de-

clufa, comittatur fi placet. Reverendie Dominis

inde, brevitate temporis exceptionibus füis fru-

Abbati Ulierbacenfi ,. Decanir D. Gudule Bruxel-

ftratus, fententiam ignominiofam non folum fibi fed

lenfis C9' Sancli Sacobi Lovanie

cuilibet in folidum.

nfis, C9' eotum

& Congregationi Oratorii ; eoque confilio ftudiofe in-

ferta videntur parerga illa, quz verbaliter & deinde

L

D.

Thomas Philippus de Alfatia de Boffu, Dei €$ 'Apo-

iicæque Maje[latis actualis intimus. Conjïliariuf,

flolicee Sedis gratia Archiepifcopus Mechlinienfis ;

C.

Primas Belgii, S. D. N. Clementis Papee XI. Pree-

latus Dome[licus, ad. Exercitus Ceefareo - Regios

fis informationibus habitis per Reverendum Ad.

VI

Delegatus . Apoj?a(icus, Saere | Ceefareee. Catho-

modum Dominum Praepofitum | Congregationis

Orato-

70

Junis REsPpONSUM

nti

DU

Oratorii, virtate mandati noftri oretenus dati, deci-

mandato Excellentiffimi & Reverendiffimi Domini Ar-

» A£

ma tertia Aprilis hujus anni mille(imi feptingentefimi

chiepiícopi pra-fati : (C9' erat Signatum) C. P. Honyck

van Papendrecht

s

ecretarius ; €9' figillatum . Sigillo

decimi feptimi, contra Patres Joannem de Hooge &

jj

Hieronymum Zegers, Presbyteros dictz Congrega-

prefati Excellent

mi C39. Revereudiffimi Domini Ar-

tionis, vifo etiam altero mandato nottro eidem Domi-

chiepifcopi in. ho[lia rubra.

no Prepofito in fcriptis dato, vige(ima octava Maji

ejufdem anni, cum Epiftola diQi Patris de Hooge in

» Uyt crachte van den Originelen Vonniffe, waer

]

eodem mandato memorata, vifis denique Litteris ci-

van den bovenítaende is Copye, inünueert ende

tatorialibus ad onus di&torum Patrum per nos decre-

]

*

fommeert den ondergefchreven Appariteur van den

»

M

tis, decima nona Junii ultimo elapi, cum relatione

geeftelycken Hove des Aertsbisdoms van Meche-

citationis virtute didtarum Litterarum citatorialium

35

U. L.den Eerweerdigen Pater Hieronymus Zegers,

35

f

edi&aliter fa&w, vigefima quinta ejufdem meníis Ju-

Presbyter der Congregatie van het Oratorie ten fi-

Toft

bbl

ne U.L. fult hebben te voldoen aen het voorfchre-

nii : Nos de plurium Theologorum & Jurifperitorum

53

lum

confilio, in contumaciam dicdtorum citatorum non

ven Vonnis , ende dienvolgende te compareren

ellt

3

voor Syne. Hoogweerdigebeyt, myn Heer den

comparentium, ordinamus iifdem iterato , ut compa-

3

,ïione

reant infra octiduum curam nobis.in Palatio noítro

Aertsbifchop van Mechelen, in het . Paleys Archi-

55

epiícopael tot Mechelen vooríchreven, op den

pet I

Archiepifcopali Mechliniz, ad purgandam didam

925

twelften defer ten thien uren voornoen, ten fine

[jno

contümaciam & refpondendum ad Articulos in for-

ma juris ipfis ibidem proponendos, in fatisfadionem

3

M

en op de refpective penen als by het felve Vonnis:

Jinie

i

bj

adverterende U. L. fonder prejuditie van dien, dat

m

di&arum Litterarum citatorialium; fub poena confef-

fi & convi&i, ordinantes interim ut didta die praftent

)

ick tot U. L. lafte gelycke . infinuatie ende fomma-

quoi

25

tie gedaen hebbe op den tweeden defer met ordi-

fe i

juramentum , & fübícriptionem . Formularii Alexan-

dri VII. juxta Bullam Clementis Xl. qua incipit 7ine-

55

narie affixie van. Copyen van het gemelt Vonnis

ï

dam

?

-

ende in(inuatie ende fommatie als boven . daer on-

Cont

am Domini ,íüb pocna fufpentionisa Divinis ex nunc

l

pro tunc; falva ininuatione per unum ex

Apparito-

]

MP

derítaende, too op het voorfchreven Paleys Archi-

Brei

5

bl

epiícopael,. als andere gewoonelycke plaetfen. Ac-

rii 1

ribus Curix noftrz Archiepifcopalis edictaliter facien-

da. Datum in actu vifitationis Parochiz de Rooboft

3

i

tum vierden Augufti duyfent fevenhondert feven-

-

Tibel

»

thien.

tit,

vizefima nona Julii 1717.. (C9 erat Signatut

n) Tho-

atur) de

HENDRICK VAN ." -STEENWEGHEN.

ver

mas Arclxïeï)ifþopus Mechlin. (Inferius habeb

T

dd

tent

hz

E.

lus

tiff

35

Syne Exc'ellentie den Heere Arts-Biflchop voor-

w

3

[Uftina Zegers, Sufter van den Eerweerdigen Pa-

fini

?5

. ter Hieronymus Zegers , Prieiter van't Oratorie

33

Ícreve, ende voorders te doen als in de felve : t'-

fiut

oirconde, &c. hebbe deíe onderteeckent binnen

35

als fpecialen latt ende macht hebbende van den fel-

Opti

25

ve, ge(ien de Citatoriales van wegens Syne Excel-

Mechelen den negeníten Augutli ferventhien hon-

diu

35

dert íeventhien.

Was onderteeckent , JusriNa

25

lentie den Heere Artsbillchop van Mechelen,; ze&-

ZEGERS.

pen

2

maneert den negen en twintigh(ten der gepaffeer-

35

Coutordantiam cum fuo Originali atteftor

dati

35

JoaNNES vAN DER ErsT, Notarius Jpojlolicus ju-

35

de maendt Julius ende geéxploiteert by Edi& den

)

ratus.

5

B«

25

twceeden defer loopende maendt Augufti, verclaert

» D'Infinuatie van de bovengefchreve Aáe van

Que

35

wel expreflelyck te adhereren aen de Adte van re-

33

(if

25

cufatie ende appellatie by den vermelden Pater Hie-

Appel is originelvck geinfinueert aen Syne Excel-

Ex

lentie den Heere Arts Diffchop van Mechelen in

35

ronymus Zegers refpectivelick. geproponeert, en-

Pl

(ic

323

de geiriterje&teert by A&e van den eerften der voor-

pertoon , €2' acceptavit: ende naer dat Svne voorfz.

tio

35

Excellentie de felve gelefen hadde, heett de felve

9?5

Jeden maendt Julius, aen de felve Syne Excellen-

35

(

33

tie geinGinueert door den Apoftolycken Notaris

gehouden, feggende iz verbis, je fuis bien aife que

van der Elft den vierden der felver maendt : dien-

Je fcay quecette Damoifelle demeure a, Malines : waer

b2]

P

35

volgens nochte den Rechter, nochte den Tribu-

over begofte ick t'appeleren, waerop Syne voortíz.

nal herkennende, niet den Rechter als zynde wet-

55

Excellentie my feyde i2 verbis, allés-vous . en vite,

55

25

telyck gerecufeert, nochte den Tribunal, alwaer

vite, C remerciés mou que je vous ay pas mis la

35

35

premiere fois, deuxiéme C afteur la troifiéme fois

van geappellert is, ende waer van beyde de fae-

P

P2

cken noch zyn hangende, redenen waeromme fy

en prijon.

A&Gum tot Mecheien. den negentten

iterativelyck foo van defe Citatie als alle andere

P

Auguíti I717..JOANNES VAN DER Ers

L

35

:r, Notariu£

p^

»

rechtwoorderinge geappelleert heeft als van een

Apojiulicux juratus.

n

33

nieuw gravamen, als by het welcke baeren princi-

qu

??

paelen gefrufteert word van den middel van recu-

» Den ondergefz. Notaris declareert fich getran-

f

33

fporteert te hebben tot Mechelen, om te hebben

?5

fatie geordonneert, foo door de natuerelycke, als

35

&f

35

Canonike Rechten

gelyck fy uyt redenen voor-

refponfum de Apo[lolis reverentialibur van Syne Ex-

^it

»

fchreven appelleert by defen, foo van de felve Ci-

cellentie den Heere . Arts.Bifchop van Mechelen ,

5

K

35

tatie, als van alle het gene uyt de felve gevolght

over de bovenitaende A&e van Appel, aen hem

5

is, ofte foude konnen volgen, tot Syne Heyligheyt

hd

in períoon den negentften defer maendt Áugufti

qu

geintinueert, ende alíoo den felven niet en hebbe

te

325

den Paus van Roomen, ftynen Doorluchtigh(ten

35

Internuntius ende alle andere, tot de welcke fy

kgnnen fpreken, hebbe gebeden fynen Secreturis,

y

om aen Syne voorfz. Excellentie de felve antwoort

(

35

naer rechte ofte gewoonte magh appelleren, ver-

35

foeckende eerítmael, tweede ende derde mael, met

»

te vraegen, den welcken my beeft geantwerdt in

»

verbir, ik en houve daer van Syne Excellentie. miet

N

35

alle behoorelycke inftantie, antwordt de Apojiolis

d

35

reverentialibus, protefterende in cas, &c. van at-

»

te [precken, gaet maer [lillekens aen,.oft men fal U

355

daer in eeu cot doen [leken neffens de poorte, welcke

q

»

tentaet, nulliteyt, midtsgaeders van injurie, co-

35

ften ,. fchaeden ende intereften, &c.

»»

antwoordt hebbe ontfangen pro refutatoriis, en

35

hebbe van de felve iterativelyck,als van een nieuw

f

, Conftituerende alle Priefters, Notariffen 'ende

$?5

publiecke Perfoonen Thoonders de(ers ende ieder

pl

gravamen , geappelleert tot alle fuperieure Rechters

D

25

ende geprotefteert van alle coften, fchaeden ende

fl

»

in folidum, om defe te infinueren.aen de vermelde

inter-

h

CiRCA sUSPENSIONEM P. ZEGERs.

71

l-

DN

- ïinterïe[ten,Waer' op by feyde ick hoore ende ick fiet. . JoANNES vAN DER ErsT, Notarius Publieus 4po-

lln

j

pouruu

" AG&um Mecþelen den negenhieüïen Augufti I7I7. 5 ftolicus juratus.

F.

t

de

Illu;(fri.üz'mo ac Reverendiffimo Domino

3

en

4

publicis locis affixo 2. currentis menfis Augufli, ite-

*

Domino lnlternuntiqo.x

!]

rato & ad eundem finem Oratorem citavit iüb poena

g

fufpenfionis a Divinis, ut patet ex eodem Decreto

th

Xpopit, omni cum Reverentia, DevotusOrato'r

hifce junctos atque adeo Oratori non admiífo ad de-

li

t

Hieronymus Zegers, Congregationis Oratorii

ducendas & probandas rationes prafate (ux recu(a-

Flandro-Belgici Presbyter, quod 31:. Julii noviffimi ,

tionis eripitur medium recufàtionis, quod omne jus

a

Illuftriffimz, ac Reverendiffimz veftrz Gratix libel-

tam Divinum quam humanum ei concedit, ne con-

en

lum füpplicem obtulerit, in ordine ad refcriptum ap-

tra omnem æquitatem fe caufämque füam , eamque

l

pellatorium cum delegatione Judicum , fuper appella-

quam maxime arduam , teneatur permittere Judici

en

tione per Oratorem interjecta a Decreto & citatione

fufpecto, qui prezventionem füam adverfüs Oratorem

j

per Edi&um ad onus füum emanato, ab Excellentif'

tot modis oftendit, novumque ejus judicium & recu-

IS;

fimo & Reverendiffimo Domino Archiepifícopo Mech-

fationis medium prabuit per prefata füa Decreta ,

at

linienfi; quod Decretum licet przferat citationem, ta-

quibus in hac eadem caufa adverfüs Oratorem inaudi-

men revera eft fententia definitiva : fàltem eatenus

d

tum, dum eum Jantenifmi fufpe&um declarat. & ad

quod per eam Orator inauditus, declaretur ut przten-

purgationem Canonicam vult adigere, fententiam fü-

fe fufpeQus Jantenifmi; nectam evocetur ad dicen-

IN

am dixit, atque adeo juxta omnes Jurifperitos , ini-

dam cauíàm quam ad purgationem Canonicam; quod

doneus eft, qui in eadem perfonam Judicis füftineat,

]l

contrarium eft Juri Divino & humano, & (ignanter

cum fuam opinionem, prafertim quam adeo publice

Drevi Apoftolico Innocentii XlI. de data fexta Februa-

manifeftavit, non facile praefümatur retractaturus : un-

"

rii 1694. uti latius oftenfüm eft in predi&o Oratoris

de ut confidit Orator videbit Illu(triffima veftra Gra-

libello, ad quem, cum venialllu(triffimz ve(trz Gra-

tia hoc proceffü prafati Excellentiffimi Domini Ar-

tiz, fe refert Orator.

Verum cum llluítriffima & Re-

chiepifcopi & virtuali rejedtione naturalis medii recu-

N

verendiffima veftra Gratia moveretur fcrupulo, quafi

fationis, Oratori inferri gravamen plane irreparabile ;

dica citatio non contineret gravamen , quod per fen-

unde ab eodem tamquam tali idem Orator appellavit,

tentiam definitivam reparari non po(fet, res hactenus

per Adam de data nona currentis menfis Augufti hif-

hz(it; fed, (üb corredtione, modo ceftfat hic fcrupu-

ce jundtam, eamque per Notarium Apoftolicum vam

lus

etenim Acta ex parte Oratoris prafato Excellen-

der El[l debite infinuari. curavit, qui & eandem ejus

tiffimo & Reverendiffimo Domino Archiepifcopo in-

appellationem iteravit & Apofítolos petiit, ad quam

finuato, & predi&o priori fao libello juncta , non eft

etiam per Secretarium prafati Illutriffimi Domini Ar-

nuda appellatio, fed przcipue recufatio, & inquantum

chiepiícopi die 19. currentis menfis Augufti, refpon-

Opus aut utile effe poffet, appellatio; recufatio, quam

fum eft in effedu de refütatoriis; ut patet ex relatio-

diu caufa ejus per Arbitros Juris non eft deciía, füt-

ne prafati Notarii, a quo rurfüm, tamquam a novo

pendit de jure omnem ulteriorem progreffum; appel-

gravamine extitit appellatum : fed dicus Notarius

?:;

latio vero ferviebat, utvulneri fama Oratoris & Con-

utraque vice, male exceptus & cum terrore carceris

gregationis fuz inflicto medela aliqua adhiberetur, eo-

repulfus fuit. Unde Orator recurrit ad Illuftriffimam

l

que tendit prefata fupplica Illu(triffimz & Reveren-

ac Reverendiffimam veftram Gratiam.

diffimx vettre Gratiz oblata.

Nunc vero prafatus

Supplicans humillime quatenus, jungendo prafen-

n

Excellentiffimus Dominus Archiepifcopus, in praju-

tem libellum przfato anteriori, d

ignetur caufam &

dicium, non folum appellationis, fed etiam .recufía-

cauías ejufmodi committere aliis Judicibus Ecclefiafti-

1

tionis legitime propofitz X debite ipfi in(inuatz, pro-

cis, eo quo

& effe&ibus.

priori libello petitum eft modo, claufulis

r

cedit ad ulteriora, & novo Decreto füo Mechliniz

[

)

: Y

G.

E 'fouügnä Notaire Apoftolique, declare qu'il a fai?es eniüite de'!adite refponfe j'ai prefenté le visgi-

le trente-uniéme Juillet mil fept- cent - dix- fept ,

tiéme dito, une feconde requéte à Monfeigneur l'II-

g

prefenté à Monfeigneur l'Illuftriffime Internonce Sau-

luftriffime Internonce par les mains de Monfieur fon

tini, par mains de Monfieur fon Secrétaire, une re-

Secrétaire pour dé(abufer, fous trés humble correcti-

quéte de la part du Reverend Pere Jeróme Zegers ,

on, SaSegneurie llluítriffime & remontrer que le De-

Prétre de la Congregation de l'Oratoire de Malines ,

cret du dix-neuf Juin n'étoit pas une fimple citation,

afin d'obtenir refcriptum appellatorium cum delegatio-

mais en effet une fentence definitive, comme fe voit

ne "Judicum , dans la caufe du prédit Pere Zegers ap-

parladite requéte à laquelleétoient anrexés un fecond

pellant,' contre fon Excellence le Seigneur. Archevé-

Decret dela part de fon Excellence ledit Seigneur Ar-

que de Malines Appellé, à caufe du Decret de Sadi-

chevéque, émané le vingt neuf Juillet dernier , & ex-

te Excellence, de date dix-neuf Juin 1717. en aprés

ploité par Edid le deuxiéme d'Aoüt, comme aufli

ä

ayant été plufieurs fois chez ledit Seigneur Internon-

l'aGe d'Appel de Madamoifelle Zegers du 9. Aoüt, en

ce tant feul qu'ac-compagné de Mademoifelle Juftine

vertu de fa procure fpeciale: & en aprés ayant retour-

Zegers, Soeur dudit. Jeróme Zegers; quand Sadite

né plufieurs fois chez ledit Seigneur Internonce;,j'ay

Seigneurie Illuftriffime nous.a dit en prefence de Ma-

enfin obtenu le vingt-fept dito d'Aoüt de fà Seigneu-

demofeille Zegers, le fix d'Aoüt 1717. que ce m'étoit

rie liluftriffime cette refponfe : dites au Pere Zegers ,

qu'une fimple citations qu'il n'avoit pas d'appel,

que je lui confeille de fe reconcilier avec fon. Superieur ;

g

Pere Zegers devoit comparoitre C9' fe ju[lifter ,

qu'il montre qu'il eft bon Catholique C9' qu'il n'eft pas

fon Excellence dosueroit fur cela fentence , que.lors il

de ces petits Mef/ieurs de France; C9' qu'il luy écrive,

pourroit appeller de ladite fentence , C9' qu'il nous don-

s'ils l'omt accusé d'étre fufpett de anfenifine,

u'il dit

neroit lors des Sfuges , autrement qu'il lieroit d'apre-

qu'ils en ont menti; quileft. bon Catholiques

5

3' quil

jure la Bulle d'Alexandre, C3' qu'il figne. . Et priant

fenf le-:'mqin.s; de l'Archevéque , ce qu'il ne pouvoit pas

eRcore

72

Ju&is REsPOoONSUM

od

"m

qpat

encore Sa Seignénurie Illuftriffge de m'accorderles :ja. AQum 27. d'Aoüt i7f7. 5

»

;nnes vam der Elft ,

jun

Juges, il me difoit, qu'il feroit trs-mal; silles Iuj Notarius Apoftolicus & Regius publicus.

p)

22

el

accorderoit ; für quoy j'fiy Brotgüä de dgnegq;a gufii-

ii

ol

H.

qui

dek

*'Thüin;z.s?hi:liþpuyf de Alj'atz';t de Bojfu,Dä NDI Zpofio- 1717. (£t efaf fïgizatum:';) Thomäs ïArchiepifcopus

dan

licce Sedis gratia. Archiepifcopus Mechlinienfis ; Mechlinienfis : (Inferius habebatur:) de mandato Ex-

It

ss d

Prima: Belgii, S. D. N. Clementis Pape XI. Pre- cellentiffimi ac Reverendiffimi Domini mei Archiépit-

ne

latus Dome[licus , ad Exercitus Cefareo - Regios. copis (C9' erat Signatum:) A. D. Smet, Secretarius. ;

nl

Delegatus . Ap

e&:

ceque: Mi

a

oflolicus, Sacrcee Cefarece Catholi- figillatum figillo prafati Excellentiffimi ac Reverfm?ij?-

: c.'

3

jefiqtiy q&ualis inti:nu;Conjiliafiu: , fimi Domini Archiepzfcopi in hoflia rubra.

qua

t

», De Infinuatie van den Oi'igihelän ,X";/fönlrxïi/iï'e,- xi?aei'

Dui

i 7 I(o Decreto »Qoüro',: de data 29. Julii 1717. lato ,

van de bovenftaende is Copye, wordt door den

jint

ad onus Patrum Joannis de. Hooge & Hieroymi ,,

ondergeíchreven Appariteur van den geeftelycken

Q

Zegers , Presbyterorum Congregationis Oratorii,una ,,

Hove des Ars-Bidoms van Mechelen mits defen ge-

p

cum relationibus infinuationum, edictaliter fattarum,; | ,

daen aen U. L. Pater Hieronymvs Zegers, ten'eyn-

Qu

