qua manifeftat fe temeritas Actoris, qui penetrara

verba

facta fine difpenfatione Pontificis Romani, contra lit- : vult mentem Citati , ipfique atribuere quod

ejus

670

Causa EsPENIANA,

aftam

ejus. nequaquamr fimnificant, vel inaunt; quámvi$ nàret verba, quibuä adítruére intendiffet ea, quee de

d1 gU

pa

"

nullas ceperit informationes, nec ullum &actum alle- contemtu .illo afferebat Articulis 16. & 1

,

n Libdli

10

caminum.

get, ex quo mensilla Citati, Quodkpïqpäerea-,deduci gra

"T

vel levi conjectura poffit.

4

*

D

.1$2. In eadem Refponfione Provifioria

li fimiliter pe-

tium

Can

. i42, Etenim vox.Ceterum, àqua

periodus 'iflïä- in- t

tüm füerat; ut delipnarentut verbas .qua effent ia-

idet

yon"

Jicatainchoatur, tantumabeít) utquod fequiturcon- juriofa Brevi alicui-Pontficio : Itém que fcandalofa

z

ä]iäïd; q

inectat cum iis, que preced

1

lud ab his ab- & pernici

ofae .confeq'Ueinti.æa, ut praffertur Articulis

pj um

rumpat manifefüífime.

I8.& 19.

*

,

:

,

165

143. Dicitur 2. quod exbortatus fuerit, Etin Re-

d nulla 'h'üiu"sïm'odi- verba unquam proferrc

ii UPUME

dodum

glica ,. Axticulo $9. dicitü

aut defienare potuit. A&or, &ita in confelfo eft nul-

Citaverit, &c.

: "

?,infuper quod Citatus ex-

la ibi talia reperiri ;

gandum

144. Verum qua fj

þ.ec'iles* exhortationis & intita-

/154. Multo minus oftendere potuit in Citati dictis

SreenoV

tionis in his; /Veque defisam Deum precavi , ut per ip- velfactis animum afpernandi vel injuriandi , finequo

foiffet;.

J

7u5 faucium auxilium pergatis pafcere eum, qui n

vo* nulla Actio injuriarum confiftere pote(t; cum znja-

:

in fayot

bireft , gvegemn Dei ?

r2 ex affefu faciestis confiflat. .5. $. 1. K£. deln.

177

"a

145.-Sciat Actor a

llufionem hiic fieri ad verba B.

juriis,

a

L

faerdl,

Petri Ep. 1. Cap. V.. v.

Pafcite , qui 14 vobis ef]. .. 155.

Porro ad injuríam referri debet Contemtus,

*

160. .

gregein. Dei , zoncoatie, fed [poutaned , uou turpis lu- juxtaid quod dicit Imperaror. Inft, $.T. de Injuriis.

fegm'usl,

cri gvatia, fed voluntavie, meque ut dominantes in Cle-

injuria dicitur [pecialiter ,. alia$ coutumelia, que à

Yif, fed forina fati gvegis ex. auimo.

cogtemueudo dicitur.

cra «

eperte 1

146. Sciat hic e(f? conclüfioneém

Epi(tolee familia-

156. Tantum autem abeft, ut. Citati Epiftola ali-

jfis, que de more contineatfalutarem apprecationem, quod dictum contineret, ubi in modo peccaffet ad-

qd dog

1

qua inter-cetera loquendo ad veteranum Paítorem, *verfüs reverentiam & obferva. "iam S. Sedi aut SS.

qui faluratur, ipfi peroptat; ut per fpirirum pruden- Domino debitam, ut & contrario ea ipfà loca Epifto-

comEI'I

coniiüi

.ti& , fortitudinis & cháriratis munus füum fecundum lae ex quibus A&tor Articulos füos producit & com.

Deug adminiftret ; ideoque contiauo adjecit verba temtum illum & injuriam ad(truere nititur, erga di-

men, (

oricam

D. Petri. immediate fequentia, atque cum apparuerit Ckam Perfonam & auctoritatem , fingularem fpirent

Princeps Pafforum ab eo percipiatis. imiarce[fibilem /| exittimationis & fübmiffionis affectum 5 ficut omni

]ertatio

glorie covomam.

&quo leétori patebit ex fuperioris Capitis difcuffione.

i

147. Sciat denique, ufitatum plane effe & inno.

(1$7. Quapropter totus contemtus ille & injurian-

jnculpt

Xium, ut.eos, qui fuat in a£tuali exercitio & polles- di animus defümi deberet ex. reBus ipfis, hoc eft,

puta(fe

quoiT

fione alicujus fun&tionis aut muneris, confueto & ex eo quoód Citatus in. Epi(tola illà diffentire inve-

competente titulo honorare pergamus, etiamfiforte niretur à pretenfo Drevi, nempe circa Electionem,

pI

jus ipforum in dubium revocerur & fupereolitigent; ut vult A&or, & Confecrationem Cornelii Steeno-

Qu ii

idque in hoc caíü.tanto magis decebat Ciratum, quia ven,

confa

ille de eequitate Caufze ipforum períua(us erat, juxta

158. Verum tota hec pretenfio ruere & iwanef-

Refolutionem füam datam anno 1717. in favorem cere debet eo ipfo , quo oftenfum eft Cap. r, reela-

fubfiftentiee Ecclefiee & Capituli Ultrajectini, de qua. matum Breve nullam hic mereri confiderationem

fupra.

propterea fcilicet quod non habeat vim ullam aut Le»

4 á

]u

148. Ut autem .magis pateat quam perperam, pis aut Praccepti refpeétu Cirati quodque proinde

quanraque temeritate Actor ex hoc loco contemtum . ab ipfo ignorari innoxie potuerit.

imo quod Inftru*

R

Brevis, de quo aeitür? adftruere velit; attendere mentum Brevis exhibicum, non fit Legale, nec ub

dignetur Clariffimus D. Judex Breve iftud Catholicis lam in Judicio fidem facere poffit.

17

Feederati Belgii nibil aliud in hanc rem . prohibere,

159. Et hec quidem defenfio & exceptio revera

qu

quam ne à Cornelio Steenoven autaliis ab ipfo depu. fufficiens eft, ut A&tor defe&

á

Ht

u probationäs rejiciatur,

taüs Sacramenta aut. Ordines accipiant.

& Citatus abfolvatur,

U

149. Debuiffet itaque A&tor habere informationes

160. Verumtamen, ut uberius etiam pateat hujus

r

ex quibus conflerer , quod ille Reverendus admo- Ationis inanitas, ipfinsque Cirati. innocentia , de-

tno|

ib

i

dum & Ampliffimus Dominus ad quem dirigitur E- mus tantisper (quod tamen non adiittitur ) quod

piftola & Ampli(fimi juris Collega eífent ex illis qui tale Breve elfer genuinum , quodque Ciratus Dreve

Il

à diéto Cornelio Steenoven efleat ad curam anima- impreffum ab Actore productum etiam legiffet tune

f

rum deputati, quod nifi oftendatur ( &noa oftende- dum ícripür Epiftolam fuam, nempe 4. Junii 1725.

K

.

tur quia falfum eft) jam ne quidem de illis Brevelo-

tu

quitur.in hac parte, &ita omnis materia contemtus

i6r, Necdum tamen in fimili 'fuppoüto argui'posa

cvanefcit.

e

pui

fet vel minimus in Citato contemtus aut afpernatio

lnic

150. Scivit indubie aut fcire debuit A&or id de Vi- adverfus S. Sedem ob ea precise in quibus Epiftola

It

ris illis nulla verifimilitudine a(feri poffe, cum fimili.. Citati di(lentire reperiretur à dicto Brevi,

Qd

tirulo infigniri non foleantuifi viri in diguitate con(ti-

162. Sed antequam ad eam demonftrationem pro-

r

tuti & feniores e Clero, ita ut in hoc non.minus, cedamus, ex fupradictis Cap. 2. recolligenda & de-

quam in fu

terminanda funt ea in quibus Epiftola Cirati vere à

perioribus Articulig, mala fides inügniter

ü

Brevi illo diffentire dici poffet.

:

Fiäfe prodat.

163. Certum inprimis eft, quod in Citati Epifto-

LE

CAPUT TERTIU M.

la nullo-loco agatur de Electione Steenovii: eftque

hoc in confeffo , cutm A&or iterum lacetfitus nullum

:sl.

»

Qyodzäe vel minimus hic argui poffit Contemtus ali-

deea verbum in Epiftola defignare potuerit.

cujus Brevis vel Auéctoritatis S, Sedis, ut preten-

B

164. lta ut Citatus nonpoflit dici defuper mentem

L

fuam ibi aperuiffe,

ditur Articulis XVL. & XVIF.

16f. A&tor quidem multum defadat ut per inter«

EM A

pretationes & per confequentias illud deducat.

LU

Verum tales fequelas in caufiscriminalibus, qualis

!l

e(t hec , non pofle admitti in gravamen Rei, noto-

szquzrztur i qz[o Coätemfz)r ille poni deberet.

rium eft,

I'S»I.A UPäro[mcatus fuerat ACtor Articulis 41. & 43

166. Nihilominus etiamfi fupponeretur Citatum

in diéta Epiftola Ele&tionem hanc refolviffe validam

Re/laogþoni: Provifionalis , ut in Epittola Citatidefig

&jus-

t

——————

——

ou RECcuüEIL DES PIEþEs &c, LivgE S&coNp.

671

K (

& juflam, nec hiac tamen ullus argui poffet contém

39

ildli

aliquid fuc poteftatis limites tranf'cend&ns,þ aut Ju-

nendi aur ínjuriandi affectus.

L

ftitie repugnans? Nec enim altitudo & fanétitas

- Y67. Curh enim nequidem circa formam & ritum,

,*

)rp

Iv

Solii fan&tum facit & àpeccato immunem. . Num

LIq

quo eadem Ele&tio celebrata eft, ullum appareret vi:

33

fiquid hujusmodi contingeret, ab exequendo Man-

tium Canonicum ( quale nec ab ipfo Brevi notatur)

» dato non liceret abítinere? ,, Ita Auctor de Lilert,

510(3

"ulis

non videtur ex alio pretextu cenferi poffe irrita &

Eccl. Gallicang Lib.2. Cap. 3. Num, . edit. Leod,

ilicita, quam ex eo quod Cathedrale Capitulum UI-

m

i

"t

trajectinum intercidiffet.

176, Naimque uti docet. Cardinalis Caietanus in

168. Hanc autem prattenfionem cum Citatus jam

Dui

S.Thomam 2.2.9.39. A.r,ad2. ** Potefít Perfo-

dudum fciret effe inanem, atque ea in parte exiftima-

» na Pape tyrannice gubernare, & tranto facilius,

Yét Pontifici effe fub & obreptum, non effer mi.

Qlis

» quanto potentior eft, & neminem in rterris timet

tüi

randuin fi Citatus fcribendo Epiftolam, Electionis

, uitorem. ,,

Steenovii validitatem , atque Cànonicitatem fuppo-

177. Confonat. Cóncilium delectorum Cardina.

"Jï

x[n

fuiffet inhaerendo adhuc antedicte füze Refolutioni

lium & Pralatorüm ad. Paulum 1ll. ,, Principium

in favorem Ecclefie & Capituli Ultrajectini datee

»

horüm málorum indefuiffe (aiunt Pontifici) quod

1717. (*) & fuper qua nunquam moleftia ei illata

99

nonnulli Pontifices tui Preedeceffores, prurientes

li,

uerat,

93

auribus, ut inquit Àpoftolus Paulus, coacervave-

.*iisy. ;

T

169. Ad confecrarionem autem Steenovii ut tran-

??

runt fibi magiftros ad defideria füa , non ut ab eis

feamus, certe Epiftola ejus non diffentitab ipfo Brevi

»

difcerent quid facere déberent , fed ut eorum ftu-

li

circa ejus validitatem, cum illam validitaterr. Breve

LE

dio & calliditate inveniretur ratio, qua liceret, id

aperte fupponat & pra fe ferat, qua fola quaítio hic

35

quod liberert.

Inde effectum eít, praterquam

d

S.

ad dogma referenda eft.

??

quod Pridcipatum omnem fequitur adulario , ut

170. Adeo ut ex hocce Capite inprimis gravi(limo

L

(

umbra corpus, difficillimusque femper fuit aditus

contemius fi quis in hac controverfia fübfit, omnino

??

veritais ad aures Principum ; quod confeítim

conjiciendus fit in Citati adverfarium Doctorem Da-

?3

prodirent Doctores, qui docerent . . . quod vo-

1l

men, qui opinionem fuam conirariam, prorfus ex-

?5

luntas Pontificis, qualiscumque ea fuerit, fit Re-

oticam, dicto Brevi pretulit in memorate fuz ;/-

92

gula quà ejus operationes & actiones dirigantur;

Di

fertationis Additione,

H

ex quo procul dubio efficitur, ut quidquid libeat, f1

171. Ad ejusdem Coníecrarionis juftitiam, five

?3

id etiam liceat.. Ex hoc fonte, Sancte Pater, tan-

x

inculpabilitatem quod attinet; non inficiatur Citatus

»

quam ex Equo Trojano irrupere in Eccleliam Dei

putaffe fe, cum de ea omnimode perfuafus :effet,

955

tor abu(us & tam graviffimi merbi, quibus nunc

99

quod poffet citra ullius offenfionem fe pro illa decla-

confpicimus , eam ad defperationem fere falutis la

rare, eo modo quo in fine Epiftolee fuae fecit, quod-

L

bora(fe. ,

que id ad officium, five qua Amici , five qua Juris-

178. Etíane in Ecclefia omnes fumus filii, non

confulti pertineret.

fervi; patri debetur reverentia & obfervanria filialis,

non tamen fubjectio fervilis.

r

179. Quoniam oratlur, inquit Cardinalis Conta-

renus Epiít, 2, ad Paulum Ill. puto compertiffimurn

Qui dij?miire inoenivetur ab aliquo Brevi vel Decreto

effe, Regimen Pontificis effe tmaxime libevortm bomi-

Romnazo, mon ideo [latim balendus foret coutemtor

uum vegimen, adeorumque utilitatem ? lonumtnaxi -

$. Sedis aut Poutificis,

me fpetlare .

. Quid magis contra Legem Cbriffs,

jue efl Lex. Libevtatis , excogitari potef , quam Chri-

172. Confiderandum ante omnia controverfiam ,

Jféiauos fubyettos'effe parereque deleve Pontifici , cui tri-

que hic agitur verfari circa fa&um , cujus juftitia de-

butum fità Chrifto, ut pro avbitrio leges couflituat, le-

endet a factis innumeris & Juris pofitivi quaftioni-

ges abroget, difpenet im. legibus, babeat im bis omnni-

us bene multis.

bus voluntatem faatn pro Regula? . . ..— Sic 9urispe-

173. In hujus autem generisjudicatis quid de fum-

viti quidat voluerunt id liceve Pontifici quod vult..,.

tno Pontifice fentiendum fit exipfis Pontificie Infal-

Jed , pey Deum itimortalem! . . . . nomue bacpofítio

libilitatis defenforibus ftatim patebit.

idololatriam [apit ?. Nam bac pofitio adeo eff fal[a, adeo

174. Unde fas fit dicere , quoniam ita cogimur,

vepugnats J[eufii comintuni, adeoefl contraria Dottvina.

fed falvo in omnibus S, Sedis honore & au&toritatis

Chrifliang , adco depravat umiveri. Chriffiani populs

ejus culmine, Pontificem horminem etfe, circumda-

gulernatiouem , ut mibil permiciofius inoeniri potuerit.

zum infirinitate , qui & pro femetipfo afferre debeat pro

180. Quod fi forte eveniat, ut pater filium bonis

peccatis , qui multis modis circumveniri poffit, male

& juribus fuis fpoliare aut aliter preter jus Patrium

informari, privatis duci affectibus , aliena jura impe-

tale eum traétare velit, certe in paternam reveren-

tere, &c,

Abfit tamen ut SS. Domino noflro Bene-

tiam non peccat filius, fijura füa, fi bona, fi perfo-

nam (üam mediis le

dicto XIII, finiftri quidpiam animi aut intentionis non

gitimis defendat, neque in omni-

reéctae tribuere, vel cogitet Citatus,

bus mox patri cedar.

17$. Ecce quid dicant illi ipfi qui opinionem pro-

181, Nec in reverentiam erga patrem delinqueret

pugnant Infallibiliratis Pontificie * ,, Lumen illud;

alter filius, qui fratris füi caufam equo fure niti pa-

35

aiunt , S, Spiritüs, quod fümmo Pontifici adeft,

rans, dolenter, prudenterque innueret caufam com-

L14

cum explicanda fuünt fidei myfteria, & tradenda

munis patris fe non probare.

33

morum pracepta, non perpetuo illi hypocritarum

182. Etenim (; S. Sedis aut Pontificis Romani con:

»

fraudes, Aulicorum adulationes, improborum men-

temtor , graviffimarüumque peeoarum ac Cenfurarum

»

dacia detegit, nonadveríus Ambitioforum impor-

dignus habendus effet, quisquis non probans omnes

tunitatem , Magnatum preces ; füfpecta Officia-

Romanorum Pontificum actiones, nec omnibus eo-

,5

lium confilia immotos fervat.

Quid fi, quod ta-

rüm pratenfionibus acquiefcens , qualicumque De.

L

men fine gravi fundamento füfpicari nefas eft,

creto Romano contraria fenfifTe aut egiffe nofceretur ;

»

füummus Pontifex aliquo ulcifcende injurie,

jam profe&o plerique per Gallias & Belgium cele-

»

congregandarum divitiarum , augende familig,

brioris famae "Theologi & Jurifperiti, jam omnes fe-

L

aliove pravo affectu impelleretur ad pracipiendum

re Catholicorum Statuum Mini(lri , Magiftratus &

Prin-

(*) Appenfa erat huic Motivo, in prima Editione; fed in hac eam pratermifimus, utpote jam datam ín IV, Parte hujus Ope-

ris, Nuin, III,

672

.. Causa EseeNIANA.

Pridcipes; jam Cives ïä*mumäri & opfim-æ fpeifide- — 196. His adde S. !änatium Patriarcham Conftanti-

gt

les, ino & multi in Cclo re

nopolitanum , qui pro juribus Ecclefiae füee contr

di criminis are'nendi erunt,-

gnantes fancti hujusmo-

Supfem

Decreta &comminationes Joannis Papze VIII, ad mor-

ub

185. Ergo contemtus Pontificis reus erit S, Pau- tem usque cerravit. Cujus Ignatii caufam fuo Cafui

qu

j

lus, vas EleCtionis, qui cum vidiffet, 22 B.Petrus$. fimilem elTe contendit Clerus Ultraje&tinus.

jom

p

zon vetfe ambulavet: ad veritatem Evaugelá , €? Gentei

Dyqe TET

197. De quo tamenfic rurfum loquit

j

r Baronius;;

ejifi o

cogeret S'udaizave , iu faciem ei vefl

itit,

ejusque. fi- , Neque eft, quod quisquam ob lirem hanc Igna-

qusc

mulationem coram omnibus reprehendit.

, tium animo fuiffe in Apoftolicam Sedem infefto

vel j

A Quod Exemplum Spiritus San&tus comptobare & | ,,

exiftimet vel ingrato , cum quae juris effent fuze

208!

in perennem m

emoriam extare vdl'qit in Epi&ola /dd »

Ecclefize defendere-juramento teneretur obftrictus

jem E

Gal, Cap.2.

"

ld

, etiam aterna vitee difpendio ; INon enim alieng

184. Eju(dem contemtt

1$ accufàndi erunt non fo:

99

ie inb

retinere, fed fua poffidere ex poffeffione Preede.

cilii 11

lum S. Polycarpus, qui ab Anicero Papa diffenfit, , ceflorum fe jure juftum putavit , cui haud dubium

fieran

omnesque illi E

ifcopi; & Ecclefi

luerun

E Apsa qcum, » fponie sefiet , f id. ficpre BBGMENMNS p o

207

Polycráte Victori Papse .cedere no

itin contro- annum 878. :

mm f

verlia circa tempus Jejunii & Pafchae.

Triden

U^ Y895« Verüm etiam S. lrenzus ceteriqué Gallia:

5.""14'11; |

t

tr x

rum Prafules, qui modum agendi Victoris pape hac

L

fibrorul

in parte acriter fcriptis litteris coarguerünt, ut tefta-

Hujustnodi oppo[itiones quomodo in Eelgioï þf'taäæ fiat,

tur Eufebius ZZffor. Ecc].lib, s. Ca

H

1

wüae

p. 24 &apud Fleu-

.. Jalva $. Sedis veverentia 9. 2ducloritate, —

oePü

ry Iib.4. N. 44. & 45.

u

.186. Hinc' Nicolaus

I Cum videamus, 'ïnquitg Fi-

198. *Freque"h*,tidi'es mulvto' fueruht hujusmodi op

&ovein Papam €?. Martyrem ... peue àtotius Ecclefie pofitiones poftquam per falfas Decrerales aliaque fup-

libroft

210

Prefulius pertinacie vedargutum. Epiftola 9. ad pofititia monumenta, que feculo VIII. prodierunt,

didor

Micbael Tom. 8. Conc. pag. 341.

poteítas Pontificia ultra limites antiquos non parum

.187. Contemtor Pontificis eri

r .Cypri.a'nu's turi

dilatata eft, maxime autem poftquam feculo XII. Ro-

4di t

Ju £n

in caufa Daptismátis haereticorum, quam cum S, Fir- ma formari ccpit Curia, & huiusnomeninvalefcere;

:1"1,2'1;1

miliano & tam multis Africanis & Afiaticis Epifcopis

199. Hujus Curize placitis & praxibus à S. Ber-

fuftinuit ; tum in caufa duarum Ecclefiarum Hispa- nardo aliis

À

cieti

atum eft.

que viris magnis & piis füummopere reclaf**

u

nie, quam idem

glorioüüïlqus Martyr contra eum- m

ritür i

dem Papam defendit.

200. Quin incredibile eft quot & quante hinc u;

- ANotum tamen eft quod in primo ca

fü non Fol'um' Ec

clefia Dei exorte fint rurbae & contentiones.

m

A

excufetur, fed etiam feepe laudeturà S. Au

gu(tinoin

201. De iis, qua Belgium propius concernunt hic

opere de Dapt. coutra Donat. &alibi. -

quadam interim perftringentur,

gatio

188. Idem dicendum erit de SS, Meletio & Flavia-

202. Non exponetur hic quam partem Belgium

tis?

no; qui jura fua adverfus SS. Daniafi & Siricii Ponti- . habuerit in folemni illa interceffione & Appellatione

ditu

21

ficum praventionesfüftinuerunt. " Et primusquidem | quam Philippus Pulcher Rex Franciz inftituit adver-

morruus eft ántequam:.Communioni Romani Pontifi- fus Bullam. Üpam Santam a

foris

creta.

?

liaque Bonifacii VIU. De-

&d

€is reftitueretur, '"Theodoret. 7/f/1/b.5. C.23.

189. Idem de S. Bafilio, qui in caufa Meletii &

203. N

ihil item de aliis apþellationibus, (juæ d-

h

trium Hypoftafeon.de Pontifice Romano S. Damaío | verfus Litteras & nonnulla Decreta Romana à Princi-

Cariu

dem

graviter conqueftus eft. : Ep. 10.alias 349. quemad- pibus & Ordinibus Provinciarum Belgii interjectee füe-

modum & .S, Paulinus d

e Siricio P

H

Papa aliisque. Roma-

runt ad manutenendam faluberrimam illam Conci-

dod

nis. Epif. y.ad Sulpit. Severum.

- liorum Coníta

21

-

ntienfis & Dafileenfis San&tionem Präg;

2

fhiui

190. Idem de SS. Aurelio, Alypió, Auguflino . maticam. -

"

aliisque Epifcopis ;.dum pro juribus Ecclefie Afri-

204. Non dicetur de mediis Ca

(Tationis, qüæ ad.

bris

canz ftrenue re(literunt Zozimo & duobus ejus fuc-" verfus quaedam Ultramonrana Refcripta, & fpeciatitri

tüm

cefforibus. :

E

pi/?. Patrum Concilii Africani Cceleüino.- 'adverfus Evocationes fiepenumero adhibita funt,*

&

Conc. d'om.2. pag. 1 148.

adhuc quotidie adhibentur ; de quibus videre eft ce-

QuO

I91. Similiter flatuend

um er;ixt .dle' S. iH,ilai'-iO* Arela.

leberrimi Stokmanni egregiam lucubrationem coztra

hic

tenfi; dum jura fua contra S. Leonem Magnum ad — Evorcationes €7. peregrina J'udicia, cui fübnectipolfer

atqt

mortem ufque fort:ter tutatus eft. S, Leo Epz/7. 10.

Diploma datum Vienne 26. Junii 1708. quo glorio-

fcri

n

192. Similiter de S. Mamerto, quiab Hilaro Papa . fiffima memorize Imperator Jofephus.caffat &annul-

.dure habitus eft propterea quod- Urbi Dienfi Epifco-

lat Bullam Clementis Xl. de 27. Julii 1707. qua in-

[2q

pum prafeciflet. Zaro

era publicabantur Cenfuüra Ecclefiafticee con-

16090

*

", )ad annum 464, edit.Colon. ter caet

tra C«

&:

« Non &c.

fareos Miniftros , Commflarios ,. Militcg,:

193. Ubi & à Baro

ni6 -ac,inOtatuyx-nl 'eft.

T

95

mireris , inquit; Lector, Romanum Pontificem

205. Tpfa Ed

icta quibus Princ,i;p,c)s noftri ihvetera-,

K

35

Hilarum adverfus Mamertum adeo velcimenter tum in his Provinciisufum P/aczt; confirmandum in-

9?5

Qu

infurgere, virum, ut declarant eventa* fanétitate ftaurandumque cenfuerunt, & eorumdem viridis ad-

ge

95

infignem; In' his enim qua contentiofi fori funt, huc obfervantia, palam declarant, non quascumque

['Il

??

tei

95

perfacile eft quemquam decipi. Perfimile etiam — Bullas & Litteras füb venerando nomine Pontificisaut

S. Leoni accidit, qui in S. Hilarium eadem ferme S. Sedis emanantes, ftatim ceco modo - admitten- .

(

235

ex caufa acerrime inve&tuseft, Quis nefciat (epe das effe & probandas, fed licere hic quasdam ig-

Q

»

accidere ut falfis accufationibus & fubreptionibus norare, im

*

35

o & qualndoque nonnullis obviare & con-

fe

aures Pontificum repleantur , & cum putantage- tradicere.

35

pe,

206. Edicta illa funt Philippi Boni Ducis Burgun-

fe

9?

rem? ,,

quod juítum appareat , :e.xag-ithen:t innocen-

. die de3. Januarii 1447. Maximiliani & Philippi Ar-

M

194. Similiter de S, Juliano cum Concilio "T oleta-

chiducum de 12. Septembris 1485. . Et folemnifli-

l

n

o XV. . adver(üs

Denedictum l.. '"Tom, 6; Conc. mum atque graviffimum illud Philippi Archiducis pa-

Q

pag- 1303.

tris Caroli V. de 20. Maji 1497. in quo etiam com-

omn&s accu"fändi&uht conterntus Aucto-

memorat folemnem Appellationem fuam,

«

ritatis Ponüficie, fi ad hoc fufficia

207. His acceffit Pragmatica San&io quam Philip-

X

[ qqaliscumque Op-

Roütio aut;,*d.ifferqïüo.'

pus l«[. anno 1574. condidit habita prius conful.

tatlone-

P

R

ou REcuErIL DES PIECES &c, LivRE SECOND,

675

t

dQf

tatione & äxquiüta. fententia Co'n'((:ilkiorum Delgii, tum

teris v. g. de poteftate Pape, de Hierarchia Ec-

ii

Supremorum, tum Provincialium, qua diferte veti-

clefiaftica., de firmitate juramentorum Fidelitatis,

tum eft (üb poena exilii & punitionis exemplaris, ne

de Aíylo, &c. diffentiant a variis, jam non dico

Curiz. Romang Placitis, Refcriptis, & Brevibus:

üg

quis ullius argumenti Bullas, aut Diplomata ex Ur-

Tl

be Roma aut à Legatis Pontificiis profeda, per Del-

fedl a Conftitutionibus folemnibus &.a Decretalibus

gium executioni mandare aufit, nifi Litteris Placiti

Romanorum Pontificum, etiamab iis, quze Corpo-

fl

ri Juris infertz precipüam auctoritatem obtinuiffe

uge

prius comprobata fuerint vel in Sandtiore

C;xrjx-fïüo;:ifol,

Ü

vel in Brabantize Concilio.

videntur, ii

ISQueþcQ'ütr-aiiria prorfus &. !projfitegntg-rlr&

208. Conftans autem ufüs & o

bfer-Vänti'a eorum-

tradant. .

"1

dem Edi&erum abunde probatur per ea quz dein-

221. Nunq

uid.& hi omnes Do&ores welo' "no.miiie'

ds

m

de in Belgiojevenerunt circa receptionem ipíius Con-

puniendi erunt ut contemtores auctoritatis Papalis?

cilii Tridenti

n

:322. Quz fi innuere nemo auderet, mifi is qui

ii

fuerant & fubfcripferant. -

ni, cui tamen Legati P)rïi«anpis infgr-

fimul: fundamentales Patrie leges, fan&iffimos Ec-

.209. Per ea quoque quz evenerunt circa famo

clefi: Canones, Populi inveteratos mores, lauda-

füm Indicem librorum prohibitorum poft Concilium

tiffimasque 'Confüetudines; Ecclefiarum noftrarum

'Tridentinum a Romano Pontifice editum: cujus in-

pretiofas Libertates , atque adeo totam Jurispruden-

cme€

tiam Belgicam damnare & evertere vellet.

ter cateras Regula quarta, aliorumque multorum

!

librorum generalis Cenfüra non folum recepta non

223. Non eft conceptibile quomodo in foro Bel-

fuit, fed etiam per Indicem Expurgatoriurh à Re-

gico coram Judicibus-folum Deum & juftitiam prz

oculis habentibus, facrorum autem Canonum & le-

ge Philippo II. cum Edidofolemni 1571. editum po-

p.

fitive rejeda fuit

«.:*—"en&üf;ml feu Wprghibitio maltorum

gum Patriarum Confülti(fimis, ac tenaciffimis tan-

librorum.-. —

:

quam contemtor Pontificic dignitatis, & injurius

/:216,; Cór

ftans ufüus & obfervantia di&orum E-

in.S. Sedem accufari poffit Citatus, ex hoc capite

di&orum abunde ruríus probatur ex iisomnibus quz

r

quod in Epiftola privata officium agens Jurifconful-

acta & d

e

o

itata hic fuerunt occafione fam

4

pfæ Bgll;

ti Belgz & refpondit in Caufaà Ecclefiz- Belgicz,

In Eminenti Urbani VIII.

contraria quazdam fentire reperiatur alicui Brevi Ro-

;[ï'

""2t:1. Uti & poftmodum circa

qþü:ædam' alia JDei

mano nulla hic fide. digno, forte fuppofititio, c

»

Ü

creta libros quofdam prohibentia. -

te nec Placetato; nec omnino publicato. : :

ii

212. De auibus omnibus late re

fertur, & !d'ilï'e;

24. Rogatur proinde Clariffimus D. Judex, u

confiderare dignetur, an non vel hinc clare pateat

?

ritur in laudatiffimi Stokmanni opufculo: 7u Belga-

rum circa Bullarum Pontificiarum: receptionem.

innocentia Citati & inanitas. Actio

;

213. Atque etiam in Tra&atu Citati.de. Promul-

qi;s s quæ )diöto

Breviu unige inqitiïtur. '

gatione Legum Ecclefiafticarum , ubi ufüs & necefli-

tas Placiti Regii

'.Ai*n..ultvis modis üablhtux gtque defen-

$ IVf

Ea

ditur.

Ax4. 'Qui:

Tractatus Aapprobatvio-n'em- ')ihab*uqit Ceh-

Ofiänditzz;' Qzlak ratione. hzy'ufmodi Oppojïtionesz äbn

foris Regii Senatus Brabantiz, necnon commendari

raro fint neceffaric C9' laudabiles; fimulque ad.ve-

& defendi meruit coram Parlamento. Mechlinienfi

rum S. S

per Fifcales Regios jun&tos in caufà Citati contra Vi-

-cond»u*caizt.- |

Sedis honorem C3' 'Puntüïcan venergztioaen;

carium Bufcoduceníem Govaerts ; ac dein per ejut-

dem iParlamenti fententiam de 23. Februarii 1722.

22$. Notum e&-.quodmülta Dipiomäta & Man;

doá&rina Tractatus illius confirmata eít. -

dataRomana, etiam(i nomen praferant fummi Pon-

-.21$. Pramiífis autem 'coronidem impofüit exi-

tifidis, dicenda tamen (int emanare potius a Curia

mium-Decretum Regiminis Belgii de 27. Septem-

quam à S. Sede: five id contingat ex eo, quod per

bris 172

N

"

4.a Citato cum Refponjïone ulteriori exhibi-

importunitates ipfi extorqueantur, velaliter per ob-

tum.

aut fubreptionem impetrentur, aut eo inconfulto

216. An auderet dicere A&or, quod omnes illi,

vel prater ejus intentionem

"

^

i

: fexpedia»nïtur , five ex

quorum voluntate, opera & confilio cun&a, qux

alia cautá.

hic breviter commemoravimus gefta, adminiftrata

226. Notum etiam effe debet, quöd Principia;

Regule, Confüctudines, & ícopus Jurisprudentiz

atque defenfa füunt, quique adhuc quotidie fadis &

fcriptis tueri fimilia pergunts quod, inquam ,. ii

Belgice parum concordent cum. placitis, praten-

omnes contemtores fint au&torita

fionibus & intuitu Curie Romanz, . im

^

"

ea Pra(identis?:

E

"

tis S. -Sedis aut in

multis e diametro opponantur. .

t

0 quqd- in

^

ffi

217. Attento quod

fic muïtiä niodis obnifanfur

227. Ex quo íequitur, nece

um effe, ut ii qui

& adverfentur variis Diplomatibus & Decretis Ro-

Belgii Regimen admini(trant, qui in ejus Tribuna-

manis fpeciatim famofz Bulle Cence Domini quz lon-

libus five fecularibus, five Eccletiafticis judicia exer-

ge alterius con(iderationis habetur, quam Breve, de

cent, qui Jus illud tradunt, aut de eo refpondent,

quo quaítio, cum de hoc merito dubitetur an it

non raro impingant in quadam Decreta aut Coníti-

enuinum, cumque non confítet depublicatione. Ubi

tuta Romana, nempe íubreptitia illa ex mente &

tamen Bulla Cence Domini ett folemniffima, utpo-

fpiritu Curiz adornata,

quibus &qqandoque obniti

te quz fingulis annis in die Coenz Domini exquifi-

& contradicere opus fit. -

to ritu publicetur & renovetur velut ad Univerfos

.228. Si quis in libro Cardinalis

de. Lucäz, cul fi-

tulus: Relatio Curie Romanc tantifper expendat,

Chri(ti fideles pertinens, quaque publicis libris in-

"

ferta commentariis füis non caret.

quz fint opiniones, quas Romaza Curia recepit €9'

218. Similiter dum Confilia Regia in c

aufis Pof-,

PRACTICE retinet ac fervat; (tatim advertet quanto-

fefforiis quotidiejudicant de Bullis Romanis & fepe

pere jura & confüetudines noftrz ab iis abhorreant.

--229. Curia Romana &. Canoni(te Ultramontani

contra provifos per Bullas Apofítolicas : dicat, an

jilli: viri ideo ceníeri deberent B

ullas iftas afpematis*

V

attribuunt Papz plenitudinem poteftatis in tempo-

contemnere?- aut nihili facere?.

ralibus &

fj

-.2319. An &tales reputandi fint Jurisconfülti, qui

legis humanz vinculo foluta fit.

piritualibus; pote(tatis qua a quocumque

»

r

*

contra provifos Apoftolicos refpondent, aut Ad-

230. Ecclefiz vero Belgicz atque hu

jus. Patriæf

vocati qui contra hujufmodi patrocinantur *

populi & Principes talem potentiam in Papa non

220. Praterea quid notius quam exiftere in Bel-

admittunt ; fed libenter in ipfo agnofcunt eam Au-

gio egregios Theologos & Jurisperitos, qui in ma-

&oritatem & Jurifdidionem quae per SS. Canones

- Supplem. Oper. Van Efpen Pars IV.

Qqqq

agnita

674

CausA EsPENIANA,

fogtür 'l

agnita & ordinata, üuæque per Leges, Privilegia,

dic. X. Ep. 39. . Vide & Gratia

confuetudines, ftatuta &ufüs inveteratos Delgii cir-

Can. 709 )bideq, 2. . 3.

n. Caufa 25. q. 1.

feC['ath

(;anOHü

cumícripta eft; quz jura Ecclefiarum particularium

246. Abfi ergo ut ad injuriam

$. Sedis pertinere

MP

ac Paítorum non obturbet, fed e contrario ftudio-

credatur, fi quis mandatum aliquod aut Diploma

culfi

fe confervet; quemadmodum hoc Pontifices fummi

fub nomine illius editum, prudenter admittere re-

ii

?

gl

d.

& fanaiffimi libenter profeffi (unt. .. .

cufet, fubreptionis allegando vitium ; cum it

o .

a agere

qi«que

231. Ex Principiis contrariis neceffe eft

fluere fe-

ad S. Sedis venerationem referendum fit.

dium

quelas contrarias.

D

:

.

247. Neque enim , ut S. Cyprianus ait, tam cul-

232. Suftinemus itaqt

1e nos Belgä&, adverfus præ;

pocreti

pandus e[t ille cui negligenter obreptum e[l , quam hic

[equeüï

tenfiones Ultramontanas, quod non fit in potefta-

execrandus qui fraudulenter obrepfit. Ep. 67. al. 68. .

firevi )

te Papz pro íuo arbitrio extinguere Epifcopatus

248. , Qui fummi Pontificis, inquit Melchior

noftros, Eccleíias noftras , Capitula aut Beneficia

35

Canus, omne de re quacumque judicium teme-

Rof

Ecclefiaftica, nec annexa iis jura, audoritatem &

33

gam !

re & fine deledu defendunt, hi Sedis Apoftoli-

j G

jurifdidionem pro libitu auferre.

»

c& Audüoritatem labefadant, non fovent: ever.

uribu

233. Quod hoc nullatenus fieri

poHit nifi ob ra-

233

tunt, non firmant. **

tionem legitimam atque Canonicam cum cognitio-

Cap. $.

De Locis Theolugicig]ibf

t

foret.

1

ne Caufz, auditis iis quorum

: intereft, pgr ,Supke,-i

249. Etenim nimis ineptus fautor Curiz Roma-

5

riorem competentem.

nz foret, qui diceret Bullas, qua inde adveniunt

jl

234. Quod caufía omni

s Belgica, cujus cognitio

nullis unquam laborare vitiis, cum hoc confiteri

&0

puil

)

apz refervata fit, committi debeat Judicibus in

non erubefcant ipfi Pontifices, ficut jam füpra C. 3.

lution

Partibus, ut per eos judicetur & definitive termine-

$. 2. ex parte monftratum eft, & ulterius videri po-

tur.

;

teft Cap. 1o. tit. de Refer. Extrav. 2. inter Comm.

;, datà

235. Quo

d nullus Belga, five E,ccle(ïä&ic.us,üve

de Przb. item in Bulla Gre

trajed

Tantas in Bull. M.

g. XIII. quz incipi:';- In

40

fecularis citari poffit Romam, cujufcumque ftatus

E

aut conditionis fuerit. .

;

2;0. Hinc nec zgre ferebant

fl quig:hugdtat-

qquis!

256. Quod monitoria, fulminat

jones, & Ceriüi-

di mandatis non obtemperabat: Per litteras tuar,

füturu

rz in Curia Romana ad onus eorum latx habeantur

tiz De

inquiebat Alexander IlI. quare adimplere non poffis

irrita & caffa, ac velut nunquam extitiflent.

rationabilem caufam pretendas ; quia patienter fufli

ofend

237. Quod Papa non poflit pro nutu füo depo-

nebimur, fi non feceritis quod prava nobis fuerit in-

fidr

nere Epifcopos aut alios fuperiores Ecclefiafticos,

hajaln

finmatione fugge[lum. Cap. Si quando tit. de Retcriptis.

u

aut Jurisdidionem eorum ordinariam revocare.

251. Quin & paratos fe exbibebant emendare fi

238. Quod neque a fola voluntate Papz dependeat

incompetenter aliquid egiffent, C9' fubditis juflee legis

yr d

Sedibus vacantibus concedere vel recufare Epitco-

tramitem-non obfervafJent. Can. Nos fi. Quzft. 7.

aut & !

curma

pos; fed quod e coutrario confirmare teneatur eos

252. Sicut re ipfa non femel eos incom

petgnter

qui electi aut nominati funt, nifi denegationis cau-

AGa emendafle Hiftoriz nos docent.

fepte

fam alleget Canonicam.

