935

tuendi eft conceffa facultas. ;;

iv

lixa eft, ac omnium, quas anteceffores aut. fucceffo-

Quis igitar dicereaufit, Epifcopo quidquam de (üa

auétoritate regendi Ecclefiati'e(fe detra&tür, eo quod

res ejus proceribus Romanee Sedis unquam exhibue-

Acatholicorum invidiz declinanda caufà titulum fuae

a

re, ampliffira,

Porro cert

um eft, quod dé fly

lo "Curid R. Epis-

Eeclefize praferre-nequeat ; 'fed

r

fize ritulo delitefcere debear-?*

füb peregrmæ Eccl:e-

j

copi zmeretitulares, & ad Ecclefias 72 partibus infide.

lium dutmtaxat oxdinati; teneantur de Hfaru harum Izc-

Quod vero Epifcopi illi non. tántum Täi*x)Jei'ïunt* füb

at

clefiarudi Sacree Cotigrepatoni relationemfacere. De

titulo alicujtis peregrina? Ecclefue; fed'infüper iis da-

:

tur Pro

,

tus fuerir Sedis Apoftolicee Vicariatus; five fuerint

at

quo ftylo tefta

(p

er Fagnanusï ad Cap.rïl;igq N.

j

A. de S'ure juvaudo N/83.€7 84. -

Sedis Apoftolice per Provincias Conftederatás Vica-

Non dubium proinde quin Romani: Pontifices &

rii Apoftoliei , & ur tales fefe infcripferint $; nequa-

Ir-

it

$pfi Cardinales hos Epifcopos non repütaverintut E-

quam jüs Epifcopale eorum' minuit, fed 'potius eo-

rüm atictoritatem extendit - eó quod una'curm Viea-

lu

pifcopes meretitulares, & principáliter ad aliis pere-

l$

rinas Eccleffas ordinatos; fed ut veros & ordinarios

riatu Apoftolico facultates ampliores -('proutzz Data-

i

via Sacra

-

Pattores & Epifcopós Ecclefize Zrajetfeufis ; ad cujus

pag. 78 : col/2. ,?391&?0?&

firie:

i &ozicede-

regimen ad poftularionem Cleri fciebantur ordinatíz

rentür,

*

Iv

' Ut proinde hie Vic

f

*

quantufnvi

k

s propter rationes politicas fub titvqþlg--pere.

Áriitus Sedis" Apoffoliez potitis

orina. Ecclelia deliteftere deberent,

*

ad augmentum, quam diminbtiónem Juris Epifcopa-

.. Et fane a mente Ecclefie omrino effet alienum , fi

lis cenferi-debeat datüs:: qüémadmodüm jam pridem

vel in. minimutn Epiftopali dignirati vel au&toritati

legimus fimilém Vicariatum Eeclefize Theïï'a?dnideüü,

Arelatenfi ; aliifque illuftrioribus, 'non in eatüm

quidquam dicéretur detrattam, eo quod odii & in-

! de-

vidiee Acatholicorum declinandze caufa hic Epifcopus,

preffionem, fed exaltatioriem 1ndülrum,,

^"Ad H. Refpondetur, inh

ac'E

cui titulum Ecclefiz , cujus cura ipfi principliter in-

cilefia pottiffe Capi-

«umbit, & ad cujus regirnen unice eftelectus & ordi-

?ului Metvopolitanum , ejufque jura confetvari.

natus

» gerere non eft confültum; teneatur fïlb:pþ?e.

- Certum quippe inprimis eft , Capitalum Catbe.

g:

rinee E:cclefiz titulo delirefcere:-

drale tanquam Clerum repréféntans nequaquam füa

Aliud ;þrcf'fc&ö'jxidiciartifnt" Patrés fexti Concilii Oe-

jura mutuareab Épiscopo,; féd & Epifcopum & Ca-

l

"

cumenici: cum enim quidam ffent Epifcopi , quo-

pirulum omhem fuam jurisdictionem & auctoritàtem

yum civitares Épifcopales erant'ipfidelibus fübjugates,

mutuare ab Ecclefia , in qua immediare, rádicaliter

j«

ut ideo tion poffet ejus civitatis Praeful, pottquam

& quoad proprietatem h:ec jurisdictio & auctoritas

ordinatus fuilfet, füum thronum apprehendere, &

refidet; & per Epi(copum una eum Capirulo Cathe-

in eo in facerdotali ftatu collocari decfevit Synodus

drali Clerum re

[

ftros exercetur.

prefentante !;anqitllam Ec;leiig; mini-

'Càn. 37. ut qui proptev pradictam caujam in fuiy tbvo-

i

z5 non [unt conflituti , absque tullo ex ea ve praudicto

. Hinc jurisdi&tio illa Capitiili integra'penes Capitu-

.con[evventur : hoceft, interprete Zonara ad hunc Ca-

lüm remanet tnórttio Epifcopo , auraliünde hànc aü-

Goritatem exercére tion valente,^ 'ámét(reaim E-

"Honem, * omnia is privilegia, fivepromünére prz-

[

». g&uræ, quam obtinet,

——'.-debitä,' niþilomihus"vin-

pifcopus repütetür & fit Caput füse párticulàris Ec-

k

clefie, füique Cleri, nequaquam tamen 'cenferi po-

» Gdicabit, ;

i

"

;

2j

Poft h

ec

fpecificat Synodus nonnul'la, qu& Epis-

teft Caput effentiale ; a quà ip(à jürisdictio & aucto-

ritas regandi Ecclefiam défluat in inferiorem Clerum:

copi hi agere poffent ; puta,'ut diverforum Clerico-

tum, ideft, variorum Ordindtm, prout Ecclefi& fibi

fed unice confiderari poteft ur caput miniftériálé Ec.

creditae convenire judicaverint, ordinariones Catio-

clefie j fivé ut primus & principalis: hujas Ecclefiae

r]

nice, feuférvatis Canonum fanclionibus faciant,

mitiüffer, :«ui una cuim inferigribus miniftris dü&tóri.

Deinde & pi'cedeütice auctoritate fecunduni pro-

tatem fpiritnalem penes ipfam

Vopigsderue

mem

i

'Drium ftattim utanrur ; hoc eft, quod honorem & dig-

miniflerialiter exetcet; "^5

nitátem (üze Ecclefiz (ecundum proprium ftatum five

l:

Bbb

Qua-

Supplem. Oper. Pan. Efpen Pgrs lV

378

RrsoruTi0 DD, LQVANI-ENsmA-g.

»

Ti

, Quapropter Epifcopo decedente Capitulum Ca-

cum Clero & populo extra fuam Previnciam in. di*

at

)

thedrale de novo jurisdi&tionem non accipit, fed

tione alicujus Principis Catholici exulare debuiffet,

»

eam, quam una cum Epiícopo exercet; idque, uti

.

ob hoc fane gloriofüm exilium nequidquam de fuig

n

)

recte notavit Cardinalis de Luca,. quaft juve nom de-

)

nribus aut privilegiis amittere debuiiïgc, fed integra

Ha

evefcendi. .. CObfervatemm hic Cardinalis difcurfu 3 r.

ei fervanda fuiffent.

Á

mshl

- Quemadmodum Patre

s Concilii (exti Oecumenici

in Concil. Trid.n. 1. * quod Sede Epifcopali vacan-

qubit

» te de jure Epifcopalis jurifdi&tio, atque Ecclefize

4?, 39. ]oanni Epifcopo in Cypro, & ob invafio-

» adminiftratio, devolvaturad. Capitulum; non qui:

nem Barbarorum in Provinciam Hellefponticam una

fiil

quod

» dem ex aliquo privilegio vel fpeciali delegatione,

cum fuo Clero & populo exulanti, jura & privilegia

&erf

»; fed ex vatione juvis uom decvefcendi , eo quia Eccle-

ipfi per Synodum Ephefinam indubie integra coníer-

vanda decrevere,

us c

» Íia Cathedralis efformatur conjunctim ab Epifco-

Kcdt

» po & Capitulo; abillo fcilicettanquam Capite, ab

. Ad III. indubitatum eít, primis Ecclefiae feculis

Epifcopos una cum Clero ac noranter Presbyteris &

Q

» hoc tanquam reliquo corpore; Ecclefiaftica juris-

p0n

» dictione penes £otum corpus babitualiter vefidente ,

Diaconis. füuarum reípective Ecclefiarum ; Ecclefias

fibi commiffas tam in fpiritualibus quam temaporalibus

relce

, Cxercitio autem in plerisque competente Capiti, ;;

pifco

gubernalfe , ipfofque, unum corpus in regimine Ec-

Hic infert N. 3, ** & confequenter defe&to capite

clefie .conftituiffe; uti latius deducit & probat Lu-

tere:

imim

» jure confolidationis, vel ex jure non decreícendi,

dovicus Thomaffinus de Difcip. Ecclef.. p. 1. lib. 1

E

; univer(ía jurisdictio, fivetorum us Cathedraticum,

€ap. 42-.

»

» tam in habiru, quam in exercitioy rernanet penes

;

Cum a

utem labentibus feculis mimltiplicato populo

quod

cIens

». Capitulum , tanquam reliquum corpus politicum

Chriítiano, & per diífita loca diffufo , neceffe fuiTet

» feuintellectuale. ,,

lerum muldplicari, & per diffiras regiones diffun-

Cah

G

QU

Quemadmodum igitur Capitulum. Cathedrale in

di , conveniens judicaverunt Épifcopi , quosdam &

folidum « integraliter vacante Sede per mortem E.

Clero (bi ad(cifcere,-qui confilio & opera una fe-

niel

u)

piícopi confervar jura fua, eaque plena auctoritate

cura nomine totits Cleri in regimine Ecclefize affide-

exercet, neque etiam diuturnior Sedis Epifcopalis

rent. & vice totius Cleri una cum Epiícopo Sena-

adinl

defi

vacatio quidquam de Jure Capituli imminuit; ita

tum Ecclefiz conftituentes Écclefiam adminiftrarenr,

quoque Capitulum Metropolitanum Ulttajectenfe ia-

Tent,

tegrum quoad omnia fua jura fe confervare potuit,

! Quemadmodum.aute.m penes. Clerum tan-ijdam

epu

tametfi a. mutato. Religionis ftatu in iftis Provinciis

Ecclefia Senatum & una cum Epifcopo córpuscon-

nunquam Epiícopus huic Ecclefiae| (impedientibus

(lituentem omnis Écclefiaftica auctoritas habitualiter

eran

elií

Magiftratibus Acatholicis) dari potuiffet; & percoa:

reidet, & primis Ecclefiz feculis hujus auctoritatis

Íequens Sedes Épiícopalis Ultrajectea(is ab eo tem-

exercitium penes Epiícopum, univerfümque Clerum

u

ac notanter Presbyteros & Diaconos erat, ita & fe-

um

pore fupponeretur vaca(fe : quandoquidem, ut di-

étum eft, jura Capituli Cathedralis non. dependeant

quentibus feculis e Clero affumpti una cum Epifco-

1001

eflentialiter ab Epiícopo, aut. per deceífum Epifcopi

po nomine & vice totius Cleri hac po'teüate"ufidfqg—-

fupt

imminuantur,

Imo tametíi, obtinentibus per iítas

re,

p

Provincias (üupremum imperium Acatholicis, Capi-

üm igirur notorium fit, hos e Cleto affumptos

n

tulum jura fua. exercere cum ea plenitudide & liber-

unum:cum Epi(cope corpus in adminiftratione Ec*

Clet

rate non potuiffet adin(tar aliorum Capitulorum fub

clefie conflaffe, & vicerotins Cleri Ecclefiam rexiffe,

thl

ditione Principis, Catholici. confiftentium , nihil ta-

idque non minori auctoritate, quam moderoa Cano-

«

nen hac exercitiorum interruptio de jure hujus Ca-

nicorum Collegia , quae poftrema etas Capirula Ca-

eXer

pituli imminuere: potuilfet,

Ui enim.jam pridem

thedralia appellavit ;; dubium non videtur, quin Ca.

alere

Ícripfit Joannes VIII, ápud Gratianum Coz/a . 16.

pitulum. cenfendum .fit. fubfi(tere in Collegio Sacer-

conf

Quefl. 3..Can. porro 14. . '* Ubi paganorum. & in

dotum,. prout id per. Phzlippum Rovenium , & ejus

feti

» credulorum furor in caufa e(t, quantalibet prate-

fuccefforem Sacobum La Torrium ,. inttitutum fuiffe

pro

». reant tempora , .juri non. prajudicant Écclefiarum,

defzribitur in litreris cafui annexis fub lirtera À. -

Sive, ut loquitur. Concilium Hispalenfe zbid. Caz. 13.

Ex his enim, nec non in cafüs pofitione habétue

dæ[«

» Non erit objicienda prafcriptio temporis , ubi ne-

imprimis, quod, dum ob mutatum in Provinciis Con-

C

o ceffitas inrercetfit hoftilitatis,

feederatis Religionis.ftatum Capitulum Metropolita-

ræ(entavns

» d

Neque.Ecclefia ifive Capitulum eam rep

num unà cum benis temporalibus & prerogatvig a

» 1

de integritate inregimine Ecclefie decidiflet; tametfi

Acatholicis eífet occupatum , .& de Catholicis Cano-

» i

per Acatholicos amiffionem bonorum fíuorum, &

nicis pauci & ad rem Ecclefia: minus intenti füperef-

prarogativarum temporalium jatcturam , ob conítan-

[ent; Phiippus Revesius Collegium Sacerdorum füb

ter)

tem perfeverantiam in fide, fuftinuiffer : quandoqui-

nomine Zzcariatus. Ultraje&linm inftituit, quo fibi E-

que

dem per hanc amiífionem & jacturamilluftrior potius

pifcopale onus levius redderet.

dicenda fit evafiffe; certumque fit, nec temporalium

.. Porro vigilautiflimum hunc Autiftitem hoc Colle-

QOU

li.

bonorum copiam aut prarogativas temporales ad ef-

gium five Vicariatum. non tanturm inftituiffe, ut fibi

fentiam Ecclefie , aut. Capituli eam reprafentantis ,

onus Epifcopale levius redderet, atque in regimine

byt

pertinere.

Ecclefie .confilio aífifteret, fed infuper voluiffe, ut

liun

Undeh

Tv meritdapþlicabitur, quod jam pridem ad

adinftar Capituli. Cathedralis Clerum reprefentantis

Bertherium Viennenfem Archiepifcopum ícripfit A-

au&toritate in reliqunm Clerum ac populnm effet in-

tod

inf

drianus l.. apud Labbe 70L 6. Concil Gemer. col.

ftructus, rnandans ceteris Paftoribus, aliisque Sacer-

1888. » Non debet Ecclefia ullum damnum (üi or-

dotibus. tam Secularibus quam Regularibus, ut ad

W

um

» dihis inde fuftinere, fi per fexaginta aut octoginra

bunc Zicariatum in difficultatibus urgentibus recur-

» annos inertia quorumcumque Prafíulum & vafta-

Ííum habeant, ejusque directioni & Statutis feu Cen-

"

»h

» tione Darbarorum dignitatem antiquam & Roma:

(ïirurionibus per nos, in

N

quity app

| robaris vel appra-

» norum Antiítirum firmitate roboratam perdidit &

bandis efficaciter obediant.

»Y

33 amüito [1]

E

ld ip(am non minus aperte, quin & clarioribus ter-

NNulla proinde ambigendi ratio

videtur , quin Ca-

minis declaravit & expreffit hujus Antiftitis fücceffor

$ (

pitulum Carhedrale in Ecclefia Trajectenfi integrum

U

& in munere Epifcopali ei datus adjuror, Zacobus

toníervari poruerit.

La Terrius, hoc a Rovenio Collegium inftitutum con-

5 !

Imo

ia

amet ipfum Capitulum Metrbpciiti.cum una

[Iet erigens:

».|

Srfnaxl,s, & de nevo in quantam ogusg

U» NW; t

Q

o d E AE C ERE ERE DI

- Resoturi0. DD,- LovaNiENsiUM.

379

n

(ïet,

E

9

Tllud in perpetuum Senatum Ecclefiae Ultrajectinee,

Cgpi[llïi ad Proteffantes una cum omnib

us tempora-

[ui

» atque. Concilium icariatus noítri , ejufdemque

libus fubfidiis translationem, in Clericos

Cathedrales

ägla

»

Ecclefie ; & adinftar Canonicorum Graduatorum

eligere e Presbyteris Parochianis,

qui Canonicorum

-

,

in Ecclefia Carhedrali, inquit, haberi volumus. ,,

Cathedralium vicem fupplerent,

& proventibus Pa-

lnlq

Hac aliaque in litteris erectionis feu confirmatio-

ftoralibus , deficientibus Praebendis

fuftentarentur ?

Cgthedmlibus»;

[l

nis hujus Collegii five Zzcariatus expreífa nullatenus

üng

dubitare finunt , quin hic Autiftes ad exemplum SS.

' Mirum proinde non eft, hoc Col

Iegiumï non tan-

Igl'

Epi(coporum volüerit exigere CollegiumClericorum,

tum ab omnibus hujus Proviacie Cl

ericis aliisque fi-

lat

quod adinftar priftini Capituli Metropolitici Ultraje-

delibus, fed & ab exteris,

recoguitum fuiffe tanquam

étenfis Cleram reprafentans una cum Epiícopo cor-

Ecclefi& Ultrajectinge Ca

pitulum. Metropolitanum :

tametfi delitefcere debueri

ülig

pus conftitueret, & cum Epifcopo tanquam Capite

T*

Ecclefiam vice Cleri regeret & adminiftraret.

Vicariatus,

t füb nqmifae Collegii five

(àg

Quod vero huic Collegio nomen Capitul; datum

Uüenim ex litteris Eminentiffimi Cardi

nalis /uffis,

Qug

non fuerit, fed nomine Zzcariatus aut Collegii deli-

tunc remporis lüternuntii Apoftolici

Bruxellis refi-

j-

teícere debuerit ob rationes politicas, qua ipfos E-

dentis de dara 21, Tunii 1702. hic per

Copiam an-

A

pifcopos moverunt füb peregrinae Ecclefize titulo la-

nexis fub littera B. liquet, hic Minift

er Apoftolicus

ï[.

tere; nullatenus jus vel auctoritatem hujus Collegii

hoc Presbyterorum Collegium sque

atque Capitu-

imminuere potuit.

lum Harlemenfe , ut. Capitul

um agnovir, & titulo

lo

Etenim admodum recentioris etatis effe fcitur;

Capituli indicavit.

Et quemadmodum Ca

at

quod Clerus Cathedralis Senatum Ecclefie confi-

S

-

pitula Cathedralia ab Epis.

u«

ciens, & reliquum Clerum reprafentans ,| Capitulum

copis (emper reputata füerunt, & reputari debuerunt

g

Cathedrale dictus fuerit: ut notavit Vir Clariffimus,

tanquam unum Collegium five Corpus,

quod una

Claudius Fleury ; in fuis Inftitutionibus Juris Cano-

fecum vice Cleri Ecclefiam gubernaret

fa

; ita quoque

]

nici P. 1. Cap. 17. qui & ibidem obfervat, quodipfe

& hoc Presbyterorum Co

llegium ab Epifcopis Ul-

Auputtinus e fuo Clero quosdam fibi adíciverit, qui

trajectenfibus füb peregrin

ni

Vicariatus A

o titulo Epifcopatus, aut

adinftar moderni Capituli Cathedralis Senatum Ec-

pottolici

delitefcentibus ,' recognitum

l,

fuit,

clefie conflituerent, & una fecum Ecclefiam rege-

.

rent,

Et quidem Zacbarias Metzius fi

m

vmi Antiítites in hoc Col.

pi Trallenfis huie Ecclefig U

ib nomine Fpifzo-

»n-

Quod vero hi vieilantiffi

Itrajectenfi pracfectus,

legium ad(civerint e Clero fuo, qui Paftoralibus curis

licet Clero parum oratus ,

hüic

T

EKcclefig Presbyte-

[i$

erant prepofiti, prudenter admodum ab ipfisactum

ros, ut ejusdem corporis fc

cum membra, quacum

eíle fatendum elt.

ipío tanquam capite onus Pa

ftorale f

itr

upportare dehbe-

Cum enim Capitulum Cathedrale Ultrajectenfe

rent, palam agnovit, in hzec verb

a ícribens ad eos

cum omnibus fuis emoluméntis temporalibus & pra-

Q^

ex urbe Romana die 18. Martii 1656.

* (uando-

rogativis a Proteílantibus efletoccupatum ,. paucique

» quidem ergo, Ampliffimi & Rev

e

w

ie

rendiffimi Viri ,

fupereffent hujus Capituli orthodoxi Canonici, ac

» Deo fic volente, & ejus Zzcario

in terris jubente,

propterea necefle effet Collégium Clericorum aliud

??

ego in meffem illam Domini mirt

0s

»

or, utlicet indig-

erigere, quod vice priftiniillius Capituli Cathedralis

nus, Vefire Corone fiam

particeps, RRias ve-

Clerum Catholicum repraefentans una cum Épiícopo

??

ftras exhortor, ut hoc fan&

"

um opus exordiamur

Ecclefiam Orthodoxam adminiítraret ; . nihil eequius

3

a firmo & ftabili fundament

o amoris ergainvicem,

0-

ac convenientius füit, quam ute Clero eligerentur

?9

a vinculo charitatis erza De

um

4«

& proximum; qui-

exercitatiores in regimine animarum, & qui unde

95

bus vinculis fi colligati fuer

imus,

fecuri inter pe-

i

alerentur, haberent; quales indubie pre ceeteris effe

??

ricula erimus, & harmoniofüm

lr.

unufnque gratum

confueverunt Presbyteri Ecclefiis Parochialibus prze-

35

Deo corpus efficiemur ;

fingulaque membra, al-

u$

»

t one

fecti, & in cura animarum jam dudum exercitati &

terum alterius, portabun

rà, reddentque le-

I

probati.

??

via. Qiuse enim virtus eft cap

2

itis portandi onera,

Hinc

& Con&ilium Emeritenfeanno 666. Caz, 13.

fi humeri czeteraque membra

denegent fua mini-

declarat, ut, fi Clerici ad Ecdefiam principalem five

??

fteria? Quae igitur virtus mea

futtinendi onera mi-

Cathedralem ordinati deficiant, Epifcopis Provincice

55

hi impofita, fi vos, Fratres meos (hoc enim ti-

a-

» de Parochbianis Presbyteris atque Diaconibus Ca-

tulo hifce omnes vosamplector) humeros & merm-

b

» thedralem (Clericum ) fibi in principali Ecclefia

??

bra mea non feufero? ,

i

» facere, maneat per omnia licentia, .;

ltaque cum hoc Collegium fi

V6 | Ficariatus adin-

f

Per Cathedralem Clericum de Parochianis Presby-

ftar Capituli Cathedralis Cl

erum [Zcclefia: U

trajesten-

b

teris. vel Diaconibus a(fumendum, inrelligi eum,

fis reprefenter, & ur tale hactenus fuczir re

cognitum

30

quem dicimus hodie Canonicum Cathedralem, reécte

etiam ab É pifcopis, qui illam adminiftrarun

ex acta fub lit, C

[; ut patet

notavit Ludovicus Thomaffinus de Di/cip. Ecclef. p. a.

. hic annexa ; indubie ei

incumbit

Jib. 1. cap. 31.. N. 10.

etiam vice Cleri Sede Epifcopali vacante Ecclefiam

.

ï

Quin & Patres

T

hujus Concilii permirtunt ut Pres-

illam adminiftrare, e

Jusque regimen füfcipere; me»

byteri

Parochiani ob defectum Clericorum Cathedra:

ritoque fibi applicabi

t; quod jampridem Clerus Ro:

j

lium ab Epifcopis áffumpri, titulum fuae Ecclefiae Pa-

manus Sede vacante per mortem Fabiagi E

piícopi

Romani (cripfit ad Clerum Ecclefize Ca

H

rochianis retineant, ac partem aliquam proventuum

rthaginenfis:

|e

in fuam fuftentationem ab illis Ecclefiis recipiant, ta-

3*

Et cam incumbat nobis ,

??

elfe, & vice jPa

qui videmur Prapofiti

rc

metíi ftipendium aliquod ab Epifcopo foret afligna-

ftoris cuftodire greg

em, fi negli-

m, Vetba Synodi funt: ; Hi ramen qui fuerunt

9*

gentes inveniamur , dicetur no

;u

-C-

593

bis, quod & Anre-

?5

traducti , humilitatem dignam fuo Epiícopo

cefforibus no(tris dictum eft

; Qui tam negligenteg

neant, & eo honore & reverentia habeantur, &

"9

Prepofiti erant, quoniam

»

perditum non requifi-

Io

??

venerentur in Cathedrali Ecclefia, ficut hi, quos

33

vimus, & err

antem non correximus, & claudum

conftat fuiffe ordinatos in ea, & quamvis ab Epif

??

?5

non colligavimus, & lac eorum edebarnus & lanis

?9

copo fuo ftipendii caufa per bonam obedientiam

?5

corum operiebamur ,.., nol

umus ergo, Pratres

»

dilectiffimi ,

?5

aliquid accipiant, ab Ecclefiis amenin quibus prius

& vos mercenarios inveniri, fed bo-

»

confecrati funt, vel a rebus éarum extranei non

3*

nos Paíftores, cumífciatis

non minimum periculum

33

?

99

maneant, »

4

1

Y

imminere, fi non hortaii fueritis Fratreg velítros,

Quidunui igitur

licuit Epifcopis Ultraje&enibus ob

3*

ftare in fide immobiles; ne preceps iens ad ido

:

"defedtum Canonicorum Cathedralium,

: q'u;n & i;ïütj,s

d

)

lglarriam, fundi

tus eradicetur fratermigag, ,

DBbb^so'

-

Con-

Szgpglewz. Oper, F'au Efpeii Pars IV.-

»

——QHÁ—À——

380

- Resorvrio DD. LOovVANIENSIUM,

p

Confignatur hec Epiftola füb N.2, inter Epi/7.

formiter ad Decretum Concilii Tridentini Seff. 7. «a-

D

Cypriaui ex editione Ztgajtii.

pite 19. de fteforin, nec non Ecclefiis Parochialibus

den

- Hazec Epi(tola una nos docet, Clerum Romanum

adinftar aliorum Capitulorum Cathedralium de

"

non dubitaffe quin Clero Carthaginenfi onus regendi

ribus & Defervitoribus providere.

Re&o-

tiof

« l

(

Ecclefiam incumberet, propterabfentiam $. Cyprza-

2i, Carthaginenlis Epifcopi, tunc temporis propter

[

Jta Refolutum quam'z' hac 2$. Maji 1717;

i

j

fidei caufarn exujantis.

. Scirur quidem juxta modernam Ecclefie diícipli-

Erat fubþgmtum T

dini

nam nonnulla Epifcopo .ita effe refervata , ut heec

dem

etiam Sede vacante per Capitulum five Collegium

Z.B. vaN ESPEN, J.U.D. &SS. Can. Prof.

noll

Clerum reprafentans abfolvi nequeanr: fed & illud

Ícirur, omnid, que ad regimen & adminiftrationem

Ita cenfeo; falvo meliori, & fuü

am

cumítantiis.

ppofitis fa&torum cir-

fünt

Ecclefie fpectant; & non fünt Ordinis, ad Capitu-

jigd

lum Sede vacante pleno jure tranfire, nifinominatim

nicà

in jure exemptum & refervatum reperiatur,

J-A. BRENART, . U.Do&or & Anteceffor Pri-

Quaproptrer licet Capitulum Sede vacante nequeaf

marius.

com

conferre Sacramentum QOrdinis aut Con&rmationis,

eo quod horum Sacramentorum collatio numeretur

Suppofitis omnibus factis & circumftant

r

äs ; idem

for'

inter ea, qua funt Ordinis; indubitatum tamen eft,

cenico,

Capitalum Sede vacante poffe peregrino Epiícopo

fimt

Ti

impartiri facultatem conferendi Sacramentum Con-

L.HACQ-UIUSX,, T. U. Doctor, & Prof. Ordina.

firmationis & Ordinisin Dicecefi & fubditis Sedis va-

rius.

Conformiter.

te

cantis, eo quod ea facultas cenfeatur pertinere ad ea,

J.H. V. GOEDENHUYSE, ]. U. Do&. & Prof.

quz jurisdictionis fünr.-

Qrdinarius;

Ap

ber

Igitur quandoquidem Collegium five Zzcariatus

AMANDUS BAUWENS,

J U.D. & Prof. Or

Ecclefie Ultrajecting: adinftar Capituli Cathedralis

dinarius.

2b

Clerum reprefentet, nullum apparet dubium, quin

adinftar Capituli Cathedralis Sede vacante queat ordi-

Concordat cum [uo Originali , quod atteffor,

jlli

PH, E. rc

ci

nandis dare dimiíloriales, ad Ordines fufcipiendos a

FEBRE, Proto-Nor. Apoft.

quocumque Catholico Epifcopo ; modo id fiat con-

"Aniüsf. bac 9. Zulii 1717.

cili

pio

&

À,

ce

mt

acobus, Dei & Apoftolicz Sedis pratia /drebiepifcopus Epbefinus , San&iffimi in Chriüo Patris ac Domini

o

pti

J

noftri; Domini /Zlexazdri divina providentia ejus nominis Papa feptimi, Praelatus domefticus &affiftens,

^

ejusdemque ac preefaree fan&tee Sedis per Confeederatas Belgii Provincias Zcarzus. "4poflolicus, &c. . Om-

0f

cili

nibus ac fingulis de Clero & Po

pulo Secularibus aque ac Regularibus per Civitatem & Archi,diæce,üm UI-

trajectenfem, falutem in Domino,

p

Dudum a felicis recordationis Phzlippo zdrcbi

ep

pifcopo Philippenfi , in Vicariatu Apoftolico Prædecefï'ore

noflro, emanarunt Patentes littere tenoris fequentis :

C

Philippus , Dei & Apoftolicae Sedis gratia, Z4rcbiepi[copus Philippenfis €? Ultvajetlenfir , nec non Hol-

gu

landie, Zelandie, caterarumque Confeederatarum Belgii Proyinciarum atque Trans ffulaniae partium 7-

pr

ce

carius "Apoffolicus, Praepofitus /Zidezfalieufis : Univerfis & fingulis Paftoribus, locorum Ordinariis, aliifque

Presbyteris & Cooperatoribus in directione animarum tam fecularibus quam regularibus per Dieceüm

(

Ultrajectenfem, falutem in Domino fempiternam,

flo

Crefcente paulatim per Dei gratiam Catholicorum numero, videmus etiam labores noflrog & follicitu-

Iu

dinem augeri: ideoque merito ad hoc nobis attendendum duximus, ut plures etiam ex precipuis hujus

Dicecefis Sacerdotibus Cooperatores in partem follicitudinis & in laborum füblévamen affümeremus , qui

fà

communicatis nobifcum confiliis onus regiminis ampla hujus Dicecefis fuavius redderent & fecurius.

Ia

pa

hunc ergo finem Zzcariatum.quemdam pro Dicecefi Uluajectenfi erigendum cenfüimus, & in Dei nomine

pl

erigimus per prefentes. In quo ne Nos nimia mole negotiorum obruamur, in Cooperatores tanquam

Ü

membra Zcariatus affumptimus , admodum Reverendos Dominos M, 7oazzem Nachtelaer, S. T. L. Vi-

Q

carium noftrum Generalem , M. Larmbertum Peitium, multorum annorum labore & experientia in Paftora-

l

libus exercitiis probatum 'T'heologum, M. ZZenricuta Stemium, J.U.L. M Gerardun Peltium , &M. 9fo-

l

angem Putcamerum , S.'T. L. qui utpote in Oppido Ultrajectenfi refidentes facilius convenire & Nobis ad

dh

manum eífe potuerunt, Adjungimus nihilominus illis, & ad Vicariatum noftrum pertinere volumts, Rs-

Q

verendos Dominos Archipresbyteros hujus Diccefis, fcilicet M. Ezgelbertum RKenniphbovium, S.'T.L. Pa-

Qu

ftorem & Archipresbyrerum Hagienfis Diflriétus, M. Rumoldum Medenblykium , S.'T, L. Archipresbyte-

d

rum Rynlandie, M. Surtbertum Henrici, S.T.L. Archipresbyterum Delphenfis Diftrictus, item M. H

li

uannum Oecnmium , . U.D. Archipresbyterum Zuit Hollandie , & M, Petrum Henrici , S.'T.L, Archi-

presbyterum diftri£&us Gaudani a Nobis nuper defignati, & M. Reizerum Mercatorem, S.'T. B. F. Paftorem

y

N

Leydeníem: qui annis fingulis ad minimum bis convenient nobifcum ad pertractanda Dicecefis negotia,

a(

fcilicet femel die opportuno poft Dominicam tertiam poft Pafcha, & iterum die convenienti poft feítumS,

W

Bartholomzi; aut fi notabile impedimentum occurrat, aliis diebus per Nos vel Vicarium noftrum G

gn-'era-

d

lem defignandis, indicato pariter loco , in quo Conventus videbitur celebrandus,

Pro majori autem ftabilimento & continuatione dicti Vicariatus commune ararium ad incumbentes füm-

«

ptus pro bono publico faciendos, & occurrentia onera füblevanda erigetur, cujus adminiftratio penes Ar-

f

chiepifcopum, velejus Vicarium Generalem erit. Statuetur quoque Secretarius aliquis vel aCtuarius, qui

acta in fingulis Conventibus & notabiliora queque, qua fcriptis mandanda videbuntur , accurate annota-

bit, & in Congregationibus preleger, qua prelegenda videbuntur; mandamus itaque & füb paena inobe--

dientiz precipimus omnibus & fingulis Dicecefis Ultrajectenfis Paftoribus, aliifque Sacerdotibus & QCoo.

j

peratoribus tam Secularibus quam Regularibus, ut ad hunc Vicariatum a pobis predicto modo erectum,

ü

in dichultatibqs exurgentibus recuríum habïeant , ejusque directioni , 'S:amtis & Conflitutionibus per Nos

appro-

lï

. ^rRssoruri:0 DD. LovaNrENsiUM,

-«881

]. (

ahbug

"'epprobartis vel "aþ'probandis efficaciter obediant, fingulique in fuo ordine proxfalute: & profectu Ecclefie

M

Ql

* Dei in hac Dicecefi alacriter laborare ftudeant ; ut ita Dei honor & falus animarüum.cum bona correfpon-

" dentia & concordia convenientique ordine procuretur. Id pleniorem fidem pramifforum bane Conítitu-

*tionem noftram & inltrumentum ereélionis Vicariatus confcribi fecimus , & nominis noftri (ubfignatione

-ac fivilli lib impreffione confirmavimus. : A&tum die 9, Novembris anno Domini 165 3. Pontificatus S, D.

N.D.. UrbaniPapee VIII. anno 11. Erat fübfcripsum Philippus, zrcbiepifcopus Pbilippenfis , Ficarius 74po-

» jfiolicus : & infime, ex Mandafo Ill. ac Rev. Dom. God. a Moock , Secret. fiillo fübjunctum, appofito.

" Cuim autem qua- ad felicius regimen dictes Dicecefis Ultrajecting, & ad füblevamen (ui laboris noíter or-

dinavit Preedeceffor, etiam nobis noftrifque Succefforibus commoda & neceffariae(Te fentiamus, atque ea-

dem pofthac conducibilia ad ejusdem Dicecefis regimen fore confidamus ; hinc eft, quod nos pro officii

]cf[.

noftri debito dictze Dicecefis utilitati inrendentes, & ante nominati Vicariatus ftabilimento, continuationi &

amplificationi ftudentes, in Dei nomine continuamus & confirmamus omües & fingulos, qui (üper(tites

funt ex iis, quos Praedeceffor noftér ad Zcarzatum iftum in prima erectione affumpfit, & illos quoque qui

tb

iisdem morientibus fubftituti poftea ab ipfo vel a nobis faerunt ; mandantes illis omnem curam & commu-

nicantes omnem

communicavit.

poteflatem quam idem Praedeceffor nofter in preinfertis litteris Z/cariatui iíti mandavit &

Praterea volentes di&tum ZZcariatum majori honore condecorare, eriginus ilum in perpet,uum Senatuta

dtm

Ectlefie Ultrajellime atque Concilium Ficariatus noflri , ejusdemque Ecclefie & adiuflar Canonicorum Gradua-

tovum in Ecclefia Catbedrali baberi volumus ; idque ea lege, ut nos & pro tempore futuri Vicarii Apoftolici

fimus Prarfides perpetui & capita ejusdem Concilii, habentes in eodem vocem primam, & practerea in pa-

lita.

ritate votorum facultatem alterutri parti accedendi , atque fic paritarem dirimendi.

Cupientes etiam Concilium i(tud facilius congregari poffe ,, damus eidem facultatem eligendi (Praefiden.

Jrof.

te Vicario Apolt, vel faltem abfentis voce in fcripto prehábita & propofita) Vice preefidem, qui Vicario

iA poft. abfente valeat convocare Concilium atque in eodem prafidere , quique teneatur de Conventu ha-

Ot

'bendo:premonere Vicarium A

ab eodem petere deciíionem,

poft. eidgmque acta Conpilii poftea referre, atque in cafü paritatis 'votorum

Quod fi vero contingat ip

fura Vice-prefidem intereffe non poffe "Cüngregatïoni : fenior Concilii locum

Allius fupplebit in omnibus.

Optantes quoque maxima unanimitate collieatum femper manere idem Con-

cilium, transferimus in illud jus atque poteftatem alias idoneas perfonas in locum decedentium ad hoc Con-

cilium eligendi & affumendi ( Prefidente Vicario Apoft. vel faltem abfentis voce in fcripto pr&habita ac

propofita, uti fupra.) Facültatem etiam 'concedimus condendi fibi leges & ftatuta, in hifce electionibus

& reliquis confultationibus perpetüofervanda, Similiter quoque defiderantes, utomnes, quiin hujusDice-

cefis regimine fub nobis funt conftituti in aliquo fibi affocientur Collegio , volentesque etficere, ut ficuri

modo omnes Archi- presbytefi , Archidiaconi & Provicarii noftri hujus Dicecefis ( exceptis Officialibus &

nini

diguitatibus Ducatus Clivienfis) funt de hoc Concilio, ita quoque maneanr impofterum, damus hocjus &

?n$,

privilegium eidem Concilio, quod deinceps illi foli ad Archidiaconi, vel Provicarii vel Vicarii Apoítolici

/m-

Officium vel dignitatem (extra Ducatum Clivienfem ) poterunt promoveriin hac Dicecefi, qui deillo Con-

U

cilio funt; & quod eorumdem ralis ratio habebitur in Archipresbyterorum creationibus, ut (emper máajor

pars Archipresbyterorum fit de hoc Concilio.

ore

Praterea cupientes zelum fidei propagande

& amplificandi Cleri in hàc Dícecefi fovere ia viris hujus

Concilii, fpondemus & fidem damus iisdem; eorumque fuccelToribus, quod nequaquam concedemus Re-

[ol

gulari Períonze ullam Parochiam, locum ve! congregationem intra hanc Dieecefim, quae nunc a folo aliquo

J

Presbytero feculari vel folis fecularibus excolitur vel impofferum excoli incipier, Arque de hoc fecurosfa-

Jue

cere volentes viros hujus Concilii ( quatenus ea fpe diligentius curent P*rochias & loca deferta excoli a

im

Clero feculàri, eademque de mediis temporalibus provideri) obligamus nos, Officii noftri Vicariatus Apo-

ftolici nomine, quod decedentibus in hac Diceceft fecularibus, nonalios quam feculares (übftituemus in iis-

(

em Parochiis, locis & congregationibus, in habitaculis quoque, fundis, bonorumque proventibus, qua

in béneficiam, manutentionem vel ufüm ejusmodi Parochiarum, locorum vel communitatum jam olim da-

Jl

ta, vel ab ultimo Presbytero feculari defuncto reli&ta fuerunt; ita ut bona talia neque in totum,, nequepro

Íhn

parte, valeant ad Mif/ionarios Regulares, eorumque Conventus üllo titulo vel jure transferri. — Declara-

e

us quoque intentionem tioffram e[fe, quod boc Concilium in confervandis juribus quibuftmnque Diecefis bujus

if

£2 reliquis caufis m

a10ri

bus au&toritatem babebit adinflar Capituli Catbedralis. — Denique cordi habentes ere-

étionem ararii (a

:

J

raedeceffore quidem noflro provide ordinatam , atque in preiníertis litteris ifti Vicaria-

tui demandatam, fed ha&tenus omi(Iam ) & eandem ad effectum omni promptiori modo déducere fatagen-

[1

Á

res ; acceptandam judicavinius, & id Déi nómine per prefentes accepramus, fündarionem feu erectionem

dicti serarii, ad quam nobis viri hujus Vicariatus offerunt fummam vigintri millium florenorum in paráta pa-

d

"

cunia, cum promiílione de augmentando per fe & péralios pro viribus fuis dicto erario ad fammam quin-

