. Sed & etiamfi claufüla illa effet Ferrandi, & ip-

Pontificali R. objicit n. $3. jam füpra fatis pertradta-

Quar

tum credo.

doré

fius Syricii Pape, inde tamen minime colligeretur,

Romanum Pontificem i/la poteftate difpenfandi in

XXXII. Quod n. $4. circa Ordinationem Prra-

qui

numero Epiícoporum, circa Epifcopalem Ordinatio-

ci confidenter afferit Eximius Differtator, animad-

Ürd

nem, a temporibus Apoftolorum ufüm fuiffes quan-

verfionem meretur: fuüpponit enim, Pelagiurm ele-

tem

&um, jam tum fuiffe R. Pontificem, & in ea quali-

deo

doquidem in ea claufula ne verbum quidem de hu-

jufiodi Difpenfatione occurrat: fed dumtaxat figni-

tate etiam ante fuam Confecrationem habuitfe Jurit-

Quir

ficetur privilegium quoddam £cclefie Romane , ut

di&tionem Pontificiam; atque ita in Lege de Ordi-

N

in-ea Epifcopus ab uno Epifcopo ordinari poffit; ex

natione Epifcopali per tres ut minus Epifcopos, cir-

lg

ca propriam perfonam, difpeníaffe. Sane nelcio

hm

quo nullatenus confequitur, quod etiam Pontifici

Romano conceffa fit przrogativa difpenfandi in nu-

quomodo D. Differtator ignorare potuerit , quod

mero Epifcoporum ad Ordinationem Epifcopi requi-

omnibus notum eft; fcilicet eo tempore nunquam

&

fito pro aliis Ecclefiis. Porro quam i(tud etiam pri-

aliquem ele&um in Epifcopum, Epitcopi nomine ap-

4p

pellatum aut tanquam talem recognitum fuiffe ante

tur

vilegium primis feculis ignotum fuerit, patebit vel

ex iis quz dicemus de Ordinatione Pelagii Papz.

Confécrationem. . Atquehoc & inRR. Pontificibus

tit,

XXVIII. Quz Eximius Differtator n. 36. & duo-

feculo. VII. obtinuitfe, quod & in cxteris Ep

ifcopis,

hi

bus fequentibus adducit ex Fagnano, viro alioquin

notat Daniel Papenbrochius in Propyleeo Maji, feu Co-

"

pis

in moderna Difciplina & Decretalibus explicandis

natu Chronico-Hiftoricoad vitam Stephani, quihodie

Ord

npn parum erudito, nituntur illis falfis Decretalibus

dicitur fecundus: Ubi narrat ex Anaflafio Bibliothe-

fedi

jam fupra depulfis.

cario, qualiter hic Stephanus ele&us, & poft electio-

Cam

Unde mirum non e

ft, .eumdem/Fagnanum dicere

nem introdu&us fuerit in Patriarchium Lateranenfe.

quazdam faventia opinioni Differtatoris, qui iifdem

* Sed, inquit Papenbrochius, Anaftaüus Stepha-

Ina

fundamentis nititur. Sed & quedam pro contraria

» numhunc, utpote nunquam ordinatum, inter Pon-

r

fententia ibidem (de Temp. Ord. ad Cap. 7. a&

» tifices non numerat ,, Quippe, ut notat idem

Epifcopi) intermifcet Fagnanus n. 7. ubi fatetur,

Au&or, Baronius primus eft qui illum Stephanum II.

u

0rd1

quod unus Epifcopus totam perficiat confecrationem,

nominat. Etinfra, Quod, inquit, Pontifex electus.

ptoi

alii vero duo fint Affifleutes ; & dicit hoc patere ex

€9' in Patriarchium indu&lus non prius effet aut vocare-

uet ex electione

Pontificali Romano. . Item n. 10. relata ex fal(is De-

tur Pontifex, quam ordinaretur , li

Thei

cretalibus forma, uti vocat, confecrationis Epiíco-

Archipresbyteri PETRI ..... qui poft mortem Joaw-

|

pi neceffario faeiendi a tribus, fubdit: poffet tamen

NIs V. (quz plufquam integro feculo poít Pelagium

Tüy

Papa immutare hanc formam tanquam traditam ab

contigit.) ... Nusquam tamen ille inter Pontifices

et

tan

Apoflolis, rationem hanc adjiciéns: QuiA NoN JU-

numeratur, quia fulicet nunquam proceffum efjt' ad

ün

RIS DIVINI EsT FORMA.

Qua quomodo cum opi-

ejus Ordinationem.

nione D. Differtatoris , ipfisque in favorem ejus a

Si hec ita (int ,

quomodo Pelagius, tanq-uatiä

tro

Fag

qui ante fuam Ordinationem habuiffet Jurifdictio-

X

nano dictis , conciliriqueant, diícutiant qui vo-

phh

luerint.

nem Pontificiam, uti vult Eximius Differtator,

cir-

IU

DbE NUMERO EPISCOP, AD VALID, ÜRDINATIONEM EPISCOPI,

41

C

r

circá propfiam füam pérfonám difpenfare potuit?

Philonem, refunditin formidolofa teitpora quz tüüc

e M

Sed & aliud hic notandum, nempe quod fi ge-

erant, quibus$ fummum jus, ut ait, pretermitti fié-

(em

nuina effet illa claufüla: Excepta Ecclefia Romana:

ceffe eft; unaque refert, ideo1

i

3

T

quam ex Ferrande poft C. Lupum adducit D. Differ-

fium id tempori dediffe.

nggnuijz lum Aïhana'

tator, nunquam profe&o tanquam extraordinaria re-

" XXXVI. Sed multüm vereor,

Ampliffime Donfä-

df

putata fuiffet Ordinatio Pelagii Papa per duos tan-

ne, ne hzc Epiftolaris Refponfio

jam inde jufto pro-

vl

tum Epifcopos: quandoquidem, fecundum iftam

lixior fit : - unde omitto plura alia

hu

claufülam, Ecclefiee Romane privilegium fuiffet, jam

nis, quz nec refutatione indigent,

jus $. Differtatio.

Af

ante ufitatam, ut in ea Epifcopus per unicum Epif-

Illud tamen omittere nequeo, quod adducitur n.

Dite

copum ordinaretur.

Infüper tub tali privilegio, Pe-

ss

. & füpra verbo attigi, nimirum ^ * Notandum

lagio in Pontificem ordinando, tanta cura & diffi-

3

eft, inquit,

cultate. per totam Italiam conquiri rion debuiffent

3

valorem Ordinationis E

quod etíi ex Inftitutione Chrifti ad

pifcopalis tres ut minus

|tr

tres Epifcopi, cum unicus fufficeret, «Nec denique

5

ordinarie requirantur Ep

ifcopi, tanquam Miniftri

0po

Differtatoripfe debuitfet recurreread talem exoticam

)

ordinarii & neceffarii ;

folutionem de Difpentatione Pelazíi circa propriam

$5

per difpenfationem füa

Summi tamen Pontifices

Is

m nequaquam difpenfent in

íuam perfonam, eum fecundum Difciplinam illius

» Inftitutione Chrifti,

nec in Jure Divino, neque

rl

claufulz etiam

per unicum 'quiii:yppumt fuitfet legiti-

,»

immutent Mini(tru

m ad valorem Ordinationis

me ordinatus.

PP]

Epifcopalis a Chrif

pl

lo inftitutum & requifitum,

Offl

XXXIIL -N. 545 refpöndere conatur D. Differtator

» Qquando pro tribus O

rdinationem committunt duo-

ad exemplum £Evagrii, aíolo Paulino ordinati, quati

»

bus vel uni Epifco

po: Nam utrumque hoc habet

Theodoreto id referenti fides non deberet adhiberi

35

Chri[lH Inflitutio,

lter

tam ut ordinarie tres vrequiran-

hm

Socrati & Sozomeno, qui contrarium videntur indi-

»»

tur Eptfcopi, quam ut extraordina

*

Fieper commilfio-

d

care,

Sane neício, an id cuiquam ante Daronium

35

nem Pontificis duo vel unus fuffic

aï. 53

inciderit: apud omnes quippe major Theodoreti a-fti-

lUi

matio & fides quam Socratis & Sozomeni. Unde

Sed quo argumento ex S. Script

ura vel Traditio-

V0

ne deprompto

probat Eximius Dit

]

ertator illam po-

d

fupra vidimus, quod Lupus exemplum illud Ordina-

teftatem R. Pontificis a ChrifTo infli

tutam? Non exi-

tionis Evagrii ex ipfo Theodoreto abíque ulla dubita-

ftimat illud probandum; fed in

If

tione adducat.

Item Henricus Valefius, in notis ad

fine poft Refponfaà

(;

ad obje&tiones notandum dicit,

tanquam non indi-

It

hunclocum Theodoreti, ubi dicit Paulinum violaffe

geret probatione.

Verum hic merito attenderit

Canoner, qui abfque tribus E

:

pifcopis Ordinationem

Eximius Diflertator

ad id

od

cujufquam Epifcopi fieri vetant: Notat quidem Theo-

quod ipfe n. 64. hoc eft

.

ut

fere immediate prxcedent

1, ex Morino

producit;

u

oretum refpexiffe ad Can. 4. Niceum , fed ne vel

qui agens contra nonnullos Scholafticos

; Conten-

verbo infinuat, eum in hoc punc&o hiftorix a vero

dentes quod femper ab eodem

XT

aberraffe. Quinimo etfi a vero aberra(fet, certe equi-

teria & pronunciari form

a, ficeos r

debeat applicari ma-

edarguit dicens:

IQ

dem patet, tempore Theodoreti validam fuiffe habi-

in ejufmodirebus fallacia fu

nt omnia argumenta, aliun-

tam Ordinationem Epifcopalem per unum Epifco-

de quam a SacRA SchiPrU

RA C? Eccresig Tragditio-

C

pum; cum Theodoreti de Ordinationis Evagrianz

ne defumpta. ltaquedone

c Diflertator vel ex

e

a folo Paulino factz validitate fententiam, nemo un-

S. Scrip-

l

tura velex Traditione probaverit, Chr

iftum infhituif-

uam vel verbo in dubium revocaverit; &ipíe Theo-

fe, quod ad valorem Ordinatio

nis Epifcopalis de le-

oretus Paulino, uti ait D. Differtator, infenfus, ne

ge ordinaria tres- re

quaquam omififfet illi objicere (acrilegum attentátum

quirantur Epiftopi, aít per com-

]

mijfionem Pontific

ir duo vel unus fufficia

t; nonzgre

Ordinationis Evagrii per eum íolum fadz, fi tànc

feret, quod omnia ejus

argumentafa//acia reputentur,

temporis exiftimatum fuiffet, ex Chrifli Inflitutioue

:XXXVII. Unicum

l

adeoque ex jure Divino tres ut minus Epifcopos re-

tendit, de Miniílro Sa

cramenti

adfert n. 67. fimile, uti prae-

i

Confirmationis: Nam

quiri tanquam Miniftros ordinarios & .neceflarios.

ex Inflitutione Chrifli

inquit, Minifler ordinarius

l

Nam quod Diflertator ait difpenfatione Sedis Apo[lo-

hic eft folus Epiftopuss

per difpenfationem tamen Sedir

r

Apoflolicee , ut

u

lice (fa&àm) utfolus Paulinus Evagrium ordinaret,

definit Concilium Florentimum , extra-

fomnia fünt atque figmenta.

ordinarius illius Sacramenti Min

ifler eft fimplex Sa-

d

XXXIV. Qua autem numero ;9. ex V/afjuezio

cerdos... Quare dum Pontifex

fumplici Sacerdoti dat

& n. 61. ex Fagnano adfert pro folutione ad Ca. I.

commilTionem . confirmandi,

Apofl. adeo funt frivola, utrefponíüm non merean-

npn facit ipfum Mini-

firum Confirmationis, fed p

onit dumtaxat requifitam

(j

tur. Nam quis, quafo, unquam in animum induxe-

a Chrillo cómmilJionem feu

difpenfationem ... & tum

b

rit, quod Canon ille, dum dicit: Epifcopus a duo-

n. 68. dicit quod fimilite

Y

»

bus aut tribus Epifcopis ordinetur; Qub illis Epifco-

quando Salvator nofler

Ordinem Eypifcopalem inflitu

it; &Co "

pis Ordinatoribus non comprehendat Principalem

Ubi duo afferit Eximius Differtator: Primum, Mi-

Ordinantem, prout vult Eximius Differtator? Pro-

niftrum ordinarium Sacramenti

fedo nullus inter antiquos Commentatores in illum

Confirmationis effe

folum Epifcopum: & quod hun

C articulum attinet,

Canonem de hujufmodi interpretationevel (omniavit.

libenter agnofcimus definitione

m Concilii Triden-

L

XXXV. Caterum inter obieQtiones, qias fibi for-

tini Se(; xxmr. fcilicet ordinari

mat refellendas Eximius Differtator , non invenio

um Mini&rum hujus

Sacramenti effe Epifcopum.

exemplum Ordinationis SvpERm Epifcopi PalceLiftee,

Secunduin ,

uod affirmat D. Differtator hoc eft,

qui per unicum Epitcopum abíque ulla commiffione

fimplicem Pres

)

'terum ex commifífione R. Pontifi-

ordinatus, tanquam verus Epifcopus agnitus fuit,

cis effe Miniftru

m extraordinarium

prout notavi in Sure Ecclef. loco füpra citato.

fei delegatum

Y

Sacramenti .Confirmationis, id

que ex Inflitutione

Quin &notandum, quod etiamfi Syderiu:x illegiti-

Chrifti, qui hanc difpen(àtione

m R. Pontificis tan-

me & contra omnia jura a íolo Philone Epifcopo Cy-

quam neceflariam re

renen(íi, abfque ulla prorfus commiffione, ordinatus

valide conferatur a P

quifierit, ut hoc Sacramentum

resbytero.

effet, eumdem tamen Syderium S. Athanafius non

Hoc autem fecundum

; nempe R. Pontifici,

tantum agnoverit pro valide ordinato, fed etiam il-

reliquis Epifcopis,

ex Chr

prz

lum tanquam majoribus rebus idoneum ad Sedem Me-

effe poteftatem dand

ifli Inflitutione conce

fíum

i commiffionem fimplici Sacer-

tropolitanam Ptolemaidz tran(tulerit: prout conftat

doti ad conferendu

m Sacramentum Confirmationis,

ex Epift. 67. Suynefii Epifcopi Ptolemaidz. ad Theo-

& quopiam alicujus

philum Patriarcham Alexandrinum, qui & in eadem

effe, multo. minus

notz Aucore unquam affertum

probatum, nefício.

Hoc fcio,

Epiftola neceffitatem Ordinationis Syderii per folum

etiamnum hodie in Ecclef(ia Orientali (im

plices Pres-

yte-

ao ngs;-ogsm-ïïærä*roæxmss

4416

&

j

i m

By'teto's», faltem. ex generali iftias Éccle(iz. licentià

n. 8. fine-ulla dabitatione concludit; ,CERTUM—ge-jg,

fiveEpifcoporum commiffione, Bàptizatos in fronte

ác EXTRA OPINIONEM , quodipréáfentià feu cooperatio

irium Epifcoporum non.fit de forma fuüb[lantiali.confe-

ün

m E

Á

chrifmare; five Sacramentum Confirmàtionis cón-

o DP

ferres uti pluribus probat Eximius Farvacques erü-

cratiónis Epifcopalis, neque ritüs aut folemnitàs ejuf-

L.

ditus hujus Academiz Do&tor Regens; qui & ino-

modi, cujüs omi[Jio aCtum inválidum veddat. Et fub

jn 4

ji

cum $. Facultatis C. Lupo: fucceffit; in Opufculo;

finem n. 20. adducit Litteras five Diploma Pii IV.

ponti

ced i

cui titulus Zeritas C9' Charitás de Sacr. Confirm.

ubi hic Pontifexaperte pro validis reputat Ordinatio-

Cap. 4. Q. 5. . 1. & fequentibus; oftenditque ibi-

nes Epifcopales apud Jzdos fadas ab uno aut duobus

hujosmod

dem hanc praxim Ecclefiz Orientalis ab Ecclefia La-

]

tantum Epifcopis, etiam fine difpen(atione R. Pon-

bus etial

tificiss licet eas ut vitiofas habeat & Canonibus àád-

negleüo f

tina, ac fignanter in Concilio. Florentiio nunquaim

reprobatam fuife, Atque inter alia id probat ex iis

vérfantes: additque Pignarelli n.. 21. hoc Diploma

copi

quz in ipía conclufione illius Concilii a&a funt; in

effe indubitatum atque ab omnibus admiffum.. Quod

füf.

autem ià BUrLARio ilud.non inveniatur, mirum

*

sium C

qua Eugeniüs IV. Pontifex varias Quaftiones propo-

Canonlm

fuit Gracis, quarum Sexta erat: Quare Pomiifices

non eít; cum hujuímodi Littere per mmodum Zrevi

j

mon ungerent Sacro Chrifmaie, fed Saterdotes3 cum

date Ballari inferi non contueverunt,

a

gum non

hoc Fontificibüs fit datum? Et ftatim fübditurin Tex-

. Conformiter nullum prorfus dubium, nullufqu

e

B

opil f

tu Adorum Concilii: Huc.a Latinis objecla, .My-

Ex

fcrupulus movetur in 2rev; R., de quo in veftris

tilinenfis Cauonice oMNIAs 1

egitimeque diffolvit.

litteris, circa validitatem Ordinationis Correlii Steeno-

folum F

Qquo, uti notat Farvacques ; luculenter patet, quod

vii per folum Epiftopum Babylonienfem factzs uti

non f

dem m

Kugenius IV. aliique Epifcopi Latini acquieverint di-

& rede ab Amplitudine Ve(tra obfervatum eft,

cenos T*

&x Refponfioni, neque Gracos adegerint ut aliter

confirmarent. Patet etiüm luce clarius, quod Sacer-

. Quapropter rnirari fatis non. poffüm, quod Au-

4 Sede

dotes Grxci non eonfirmarent obtenta, nequidein

&or Diflertationis , nec non ipfe Cenfor Regius,

p5 evi

opinionem adeo frivolàm & proríus improbabilem

implicita, difpeníatione Pontificis Romani, nequé

non folum publico fcripto audeant defendere; ve-

p, lU

dubitarent quin hzc. R. Pontificis difpenfatio five

Eruditis

commiflio minime effet neceflfària.

t hoc ipfüm la-

rum etiam extali opinione, inretanti mormmenti, non

decet, r

dubitent füub vano prztextu quafi viz tutioris, cum

nihil C0

*

tius profequitur Eximius Farvaeques, folide refutans

à

íumma confidentià hujufinodi deducere confedaria;

a quibus volunt ali

q

ui oftendere, eam

á

pra;im àb

Ecclefia Latina fuiffe improbatam;

quz pollint fáltem incautos & fiimplices perriiciofis

.. Quin & Q. 5. ejufdem Capitis ,

ïiu'an'tümJ & Eccle-

fÍcrupulis perturbare.

Dico incauios C9' fümplices,

$$

de quibus folis & Amplitudo V. idemadvertit. Nec

:

p

ii od

fiam Latinam attinet, probat ex Can; 22. Synodi I

dubito quin mecum, Ampliffime Domine, fatis in-

L. Toletan& , quod Diaconus quidem non poflet chrif-

iare, fed Présbyter abfenie Epifcopos preefente vero,

telligatis, quam facile temerarius aliquis fcrupulo-

rum feminator, fub fimili probabilitatis & tutioris

fi ab ipfo füerit praceptum. . Et quidem hic agi de

vig prztextu, maligne tentare pollet,

;

ér iultas

Chrifipatione Sacramentali probat ibid. $. 3.

;

m

Nihil proinde D. Differtator hinc vel in fpeciem

Eccletias, etiam aliquas nobis vicinas ,

plices &

elicere poteft, quo probet numerurm trium Epifco-

incautos dubitationibus atque anxietatibus replere;

Si nimirum ample&ens tanquam maegis probabilem

orum ad validitatem Ordinationis Epifcopalis itaéx

opinionem deé neceffitate trium Epifcoporum ad va-

Infütutione Chrifli requifitum effe, ut R. Pontifex

poífet in eo difpenfare, eamque difpentationem,

lidam Epitcopi confecrationem ex Chri(ti inftitutio-

Chrifto fic inftituente, requititam. Preterquam

ne, fimul contenderet taltem verifimilius effe, quod

R. Pontifex in illo numero trinm Epi(coporum, ut-

quod in fimilibus,, quz a pofitiva Chrifti Domini vo-

luntate dependent, fa//acia fint omnia argumenta à

pote a Chrifto adeoque ex jure Divino, requifito,

non poffit dipenfare: atqueinde ulterius magna con-

pàáris quafi quod Chrifto inftituente requiritur ad và-

fidentia, tanquam znvictiffimis arguimenitis oftenfum

lorem unius Sacramenti, illico requifitum exiftima-

affeveraret, * Epifcopum, ab ütico etiain cum. dif-

retur ad valorem etiam alterius Sacramenti, Pro-

fe&to nifi circa fingula oftendatur inftitutio Chrifti,

penfatione confecrátum ,. probabilius non effe Epifco-

pum; lllumque in praxi nonpo[fe fine innumeris dam-

fallatia omnia reputanda füntargumenta, prefertim

nis, certifqueanimarüm periculis , exercere iftius Or-

in re fümmi imormenti, ubi de valore alicujus Sactaá-

menti agitur,

E

dinis proprias functiones s utgote qui confirmabit pro-

XX VIIL

.Itaque, Armpliffime Doimine, difcuf

babilius invalide , fimiliterque invalide confecrabit Sa-

cerdotes ; düi à* ipfo erdinati remarnebunt p*obabi-

fa hac Differtatiuncula Dodteris Damen , perfifto

lius abfgue omni Ordinis , quo carent, poteflate ; pro-

firmiter ih eà fententia, quam expofüi in Jure Eccl.

Neque ullam veri fpeciem habet opinio contraria;

ponent ádorándas ho[tias probabilius non confecratass

iteinque conferent in Tribünali Panitentice invalidas

nullumque reperitur fundamentuin, quo vel appà-

probabiliis abfolutiones &c. . Confiderent illi; quo.

rentur probabilis fiat, áut ut ferupulus ingerátur de

invaliditate Otdinationis Epifcopalis fadit pet unum

rum intereft, qtiam periculofürii fit hujufmodi Quz-

pum: hoc prefertim temmpore, quanto tanta

ftiones, ad fübítantialia Sacramentorum atque ani-

Epifco

marum falutem pertinentes, ex opinionum proba-

luce de

pulfz funt Pfeudo-Decretàles Jfidori Merca-

bilitate, & non ex folidis teftimoniis Scriptürz S.

torif.

Cum enim hifce folis Pfeudo - Decretalibus;

tanquàátn primis fundamentis, opinio illa innitatur,

aut Traditionibus decidere, proutetiam in przfenti

Quaftione advertit pralaudatus Pigaatelli,

nihilque prorfus ex Verbo Dei feu Scripto feu 'Ira-

his nunc fortaffe plufquam fatis;

Sed de

dito adferri queat, quo oftendatür, ex Chritti In(ti-

tutione ad valorem Ordinationis Épiícopalis ordina-

XXXIX. An vero difpenfatio in Legé éazonica;

qüz àd Ordinationem Epifícopálem cánonice cele«

rie requiti tres ut minus Epifcopos, & ex cornimif-

fione dumtaxat R. Pontificis unurm vel duos füffice-

brandutn tres ut minus Epifcopos requirit , K. Pon-

re, eadermn opinio tanquam abíurda atque erroned

tifici jam olim reíervata eífet; de hoc; tuti jámi

rejici debet, donec ex S. ScRiPTURA, vel l'RAbiTIO-

fupra infinuavi, nulluti prorfüs extat veftigium in

antiquitate, NNam primis Ecclefiz feculis qduod &

NE probetur.

$

Atque ita eti

am jacobus Pignatelli, pefdeïeBris

düdum obtinuit, SS. Pontifices Komani pálam pro-

Canonifta Itdlus; qui folidiffime probat noftram fen-

fitebantur , fe contra Satros Canones, prafertimi

»l

tentiam, idque iifdem fere argumentis , qu& a C;

Nicanos, nilil difpenfatorie ágere poffes utpote

Lupo adferuntur, lomo :. Coníultatione 182;

contra illos Canones Spiritu Dei conditos, & to-

tius

|

Dr wuwrRo Ériscop, Ap valmp, OmpisaTIONEM EisCoPi.

417

,

"f'dii

tius mundi reverentia. confecratos.

Unde ridicu-

SS. Canonum, vel adverfus reverentiam Supe*r'io'r'i--

Cl)nfg

bus debitàtn, 'hàc in ré'a Vobis a&um fuiffe; fed vos .

lum eft, quotiescumque in primis etiam feculi$ per

unice praàe ocülis hàbuiffe, ne Canonum externo ri-

! ij

üpum Epifcopum Epifcopus fuit ordinarus & pro

Lfüb

vero Epifcopo apnitus, eam validitatem refundere.

gore fervato, a fen(ü & mente Matris Ecclefiee rece-

ii ]V

in difpen[atiomem aut comamai[fiomem faltem tinphicitam.

deretis, & faluti populi Vobis commiffi haud fatis

Llal]o.

R. Pontificis, de qua tunc nemo vel fomniabat.

provideretis,

obus

Sed fola tunc neceffitas & falus populi excufàbat

Quin fi & SS.

Domino hzc omnia, prout in

Do

iisdem veflris Lucubrationibus expofira funt & pro-

hujusmodi Ordinationes: prout & in fimilibus re-

bata, ea finceritete exhiberentür , qua fcripta funt ,

3 d

bus, etiam qua S. Ordinationem concernebant ;

lomi

neglecto rigore Canonum , non dubitabant SS. Epis-

viX ambigo, quin vederet,. fibi in hoc negorio elle

luod

copi ea facere,quae fidelium faluti neceffaria videban-

fubreptum, & meliora de Vob

lS & Ecclefize Veftrae

i

rür. Quinimo exiftimabant, facturos fe conira fpi-

ftatu fentiret.

"

lüUis

rium Canonum & mentem Ecclefie, fi obfervato

Caterum Amplitudini Veftree, & Ampliffimis Col:

Canonum rigore, ueceffitati Ecclefiee & faluti anima-

legis Veftris, ex animo astque in vifceribus Chris-

nv

rum non fuccurrerent.

ü exopto fpiritum Prudentiz , Fortitudinis & Cha-

e(tri

Hanc porro neceffitatem & exigenuam falutis

ritàtis; neque definam Deum precari, ut per ip:

&to

populi fuiffe in Ordinatione Corzeli: Steenovii, per

fius fan&um auxilium pergatis pafcere eum qui in

folum Epifcopum Pabylonienfem peracta, dubitare

Vobis eít Gregem Dei, atque cum &pparuerit Prine

; Ut

non finunt veítra, Ampliffime Domine, jam pri

ceps Paftorum, ab Eo percipiatis immarceffibilem

dem mihi nora, erga SS. Canones ac noranter Ni-

glorig coronam. Meque precibus veftris enixe

Ài

canos reverentia & amor, prout etiam fumma er-

commendo, ut Deus non derelinquat me ufque in

2UUN

ga Sedem Apoftolicam obfervantia. Sed & id fa-

fenectam & fenium,

Saluto ex animo & cum fin-

ilem

tis evincunt tot doctiffime Lucrubrationes & Scrip-

gulari veneratione llluftriffimum Babylonienfem ;

Ye

ta, tum ab Amplitudine V., tum ab aliis Viris

qui me a paücis diebus urbaniffimis litteris. digna-

Don

Eruditis in lucem edka:

tus eít,

Reverende adm. ac Ampliffime Domiae.

Que Í(i legerentur, ut

A. V. Humillimus & devoriffimus famulus.

Z'OBF

Cltf]

decet, non dubito, quin fatis omnibus appareret,

irJ6

vau Efpes, Lovanii4. Junii 1725.

of

IS

nihil contra fpiritum Ec;leüaüicæ Di(þiplinæ aut

U5

Ne

$u

S2:9:/55:55:5/:5,6:8/9'8/:50 90855 :5 G SS

il

UI

la

VII

T

eE,

lef

Và

CVQINBICEE 9

].

od

ut

REBOLDLSIIDNIS

l0

r

m

ij

(

JDOCTORUM LOVANIENSIUM

T

iflentia Ecclefize Uïtmjeä?enfzs ejusqzie Epis-

)r

1

Super Quee[Hione de Jubfi

copis & Capitulo

j

li

[/

Au&ore (Z. B. vAN ESPEN, j.v, p, & SS. Can. Profeff, ')

1

Adverfus Anonymam . Hifloriam: de . Rebus. Ecclefiee Jrajetlime ; mec uon

0

0

eamdem: Hiftloriam prolixiorem, [ub momine Coruelüi

P. Hoyuck van Papendrecbt . editam.

,

tl

l

IÉ

F

À

T

I

O.

I

» « ad' conditionem nudae Miflionis (ut vocant )

lj

99

redaécta ?

j

Status Queffionis.

» 2. An vero in Ecclefia ifta Capitulum Metropo-

9?9

liticum, ejusque jura potuerint confervari ?

inque J. U. Do&oribus (5) Lovanienfibus

» 3. Àn cenfendum fit Capitulum in Collesio

propofitus fuerat anno 1717. hic Casus.

99

(quod primitus ere&tum fuit a Rovenio ) etiam

Q

» An Ecclefiía Ultrajetfina habenda fit ve-

?9

nunc fubfiftere; & an hoc Collegium vere &

99

» lut collapía, omni jure & jurisdictione exuta ;

conveqiemerCapitulum reprefentet ; ac coníe-

EE

» Quenter

(4) Przlo date Amftelodami. Apud Nicolaum Porgieter , Bibliopolam. anno 1727.

(^) Z. B. van Efpen,

. A, Brenart, L, Hacquio, ]. H. V. Goedenhuyfe, Amando Bauwens.

Supplem, Oper. Fas. Efpen Pars 1V.

"28

418

PxXEFA * I o,

h Cäl

col.

?

quenter debeat ac poffit Ecclefia viduze curam

enarratio Factorum, quibus Ecclefiae Ulträ]e&wïäs

j

",

LE

habere, omniaque. exercere, qua Capitulis Ca.

jura.nituntur, fincera eífet & vera, Nam íi hácin

t(;g/üï' |

thedralibus Sede vacante incumbunt : putalitteras

parte deceptos fefe animadvertiffent,' datam Refo-

r

Dimifforiales concedere his. qui facris Ordinibus

lutionem etiam fponte revocaffent ; & fi vel nunc

wf]bus )

funt ininiandi ; item Ecclefiis Parochialibus vacan-

f

faltem, qui ex iis adhuc in vivis funt füper, im-

Jïlfll

tibus providere de Rectoribus feu Defervitoribus,

pofturam agnoícerenr, etiamnum -proculdubio fub-

il s

uoc ?

aliaque fimilia ? *

fcriptionem fuam, fignata in contrarium declaratio-

Ad hunc cafüm , examinatis & perpenfis iis, quae

ne, delerent. Quemadmodum non ita pridem Re-

ellrt t

11/1101

circa eum erant expofita, refolverunt Doctores 2j.

folutionem , quam in caufa Abbatis N. fignarant Doc-

. May 1717. ii hunc modum:

tores van Efpen & Hacquius ,. hi ipfi illico poft res-

g5 Cl

Ad i, Ecclefiam Ultrajectenfem nihil, ob muta-

citam. Expofitorum falfitatem, inftrurnento a fe üg

tum apud. Batavos Religionis ftatum ,. de dignitaté

nato revocarunt.

"

eorunden

füa Cathedratica amififfe, fed Archiepifcopalem Se-

. Quamvis itaque hic locus n

on fit, neq'u& ad in-

$NI

dem integram confervaram fui(Te , atque poít Schenc-

ftitutum Jurisperiti pertineat , difcutere an fatta ia

erama

kium in ea prefedi(Ie veros & ordizarios Epifcopos;

Cafu propofita, ineluétabili verirate nitantur, & at

() «

quamquam íub alieno titulo peregrinse cujusdam Ec-

nihil, quod ad qwaftionis elucidationem facit, omis-

dyamit

clefiae delitefcentes,

fum fit ; fed hoc ad negotium fpectet eorum qui Ca-

hominis

Ad z. PoruifIe in eadem Ecclefia, etiam poft mu-

fum propo(üerunt ; Ea tamen que & Anónymus &

vadit ?

ratum Religionis (tatum, Capitulum Metropolitanum

biflori& prolixioris Autor attulerein contrarium, nul-

coníervari & reipfa confervatum effe,

latenus tralia videntur, ur Expofitionem fa&torum in

Ad 3. ldem illud Capitulum, ífeu Collegium UIl-

hoc Cafu Ultrajectenfium de fal(itate fufpectam habe-

re, aut fuübícri

trajectenfe , cenfendum e(fe verum Capitulum Cathe-

puionem revocare pollint aut debeant

1Vc Di

draticum , eumque ob titulum gaudere omnibus ju

Doétores,

jicit Ànt

ribus, quibus catera Capitula Cathedralia fub Princi-

vm fit,

pibus Catholicis conftituta gaudent.

Papendvechbtius indigue imvadit. Dotlores.

( qui €

Hanc Refolutionem pro more fignatam Doctores

diceret,

communicaruntiis qui cafum propofuerant: hi autem

I Hallucinationem Anonymi, modeflam tamen,

difícuffimus

hunc a0!

eamdem Typis evulgandam cenfuerunt, lucemque

Quantopere nunc Pa

mipum |

ea vidit ab anno 1718.

^

Dottores injuriofus fit videamus.

pendreghtius m

mina.

Quamvis füb initium füe ZZZwrie (f) modeftiam

j Tt

duonymus tnodefle impug

nat RESOLUT!ONEM 4

Anonymi imitetur dicendo , Do&ores Lovauienfes

qud in

, f

Dodorum.

[peciofis Ultraje£tenfium ratiomibus captos, uec. de ve-

clium T

vo Ecclfie Ultrajetfine Statu . fufficienter zuftyuttos

vero n

Il. Septem anni elapfi erant, & niH]Ail,adve'r('us

cafum refolvifle: Ubi ramen eorum Aefolutionan imn-

hu

Refolutiouem ícripto ediderant adverfariif, donec fub

pugnare aggreditur Dzffertatioge 17 (6) ipfo in li-

pendroc

finem anni| 1725. fnagno apparatu, editis in lucem

mine eos fuper(titiofae erga librüm, cui titulus, Za-

Is e(t liber mo-

patils t

libris, eam impetiverunt Anonymus quidam fcrip-

tavia $acva, credulitatis iufimular.

VIl, &

tor: & alter füb nomine C, P. Hoynck van Papen-

numenrorum de rebus facris Ecclefige Batavice, ex

o

fium il

drecht, ille quidem modef(tius, hic vero longe atro-

quo facta pleraque pro Ultra

J»L.

tenfium Cafu defump-

dum 3j

cius.

ta fuerant, - Premum inquit, zHud occurrit, Hiflo-

KV.

Nempe fcriptor Anonymus, dazda eff (ait) (1)

ria, quam Doctores Jocant Sacram, ipfis Fideri

Do&oribus EXCUSATIONIS vemia ,

cum a vei male

velut SacRUM TEXTUM €9 fidei imdubitate,

Quafi

alio qui

ET

güaris & falfa emunciatione deceptis d. efponfum ved-

fcilicet Doctores füpert(titiofo adulandi genere abrep-

quit L

ditum fuerit, quod certe ab iis mon tuliffent. Refracta-

ti memoratum Librum ip(i primitus hiltoriam faeram

quim i

vii, fl veritaten candide €?. fincere patefeciffent. — Et

appellaffent, & tamquam /facram téxtum accepiffent :

iterum alibi (2) ExcusATIONE, inquit, digzi viden-

odiüm;

cum tamen non alio nomine illum appellent, quam

Veteren

tur quütuor (3) Doclores Lovauienfes, quos verutm baud

quo jam pridem editus füerat, & quo eum appellat

defend.

vetle gmavos expofitio falfitatis pleua ab adverariis fac-

ipfe Papendrechtius ; atque per claufulam fübícrip-

N

za decepit : & paulo pott (4) fübinfert, eosdem Doc-

tioni fü adjectam , Juppofitis ommibus fadlis 7 cir-

i d

tores céuté admodumn £? ci&cuMsPECTE Aefponfum a

cumflautiis, fatis oftendanr, adeo fefe nixos non fuis-

feipfis editum teinpeva[fe , adje&a fubfciptiomi [ue .mo-

fe Auctoritate illius libri, utportius ob eam claufulam

Sed (ü

SUPPOSITIS OMNIBUS FACTIS ET CIR-

Dà, dü

dificatione illa :

Anonymo vifi fint de fatis & circumttantiis, ex Ja-

CUMSTANTIS, ut ginurum proteffaventuv , fententiain

tavia [acva plerumque defümpus, fübdubita(Te, Quid,

(uatuy

fuam . aliter. proferendam , — fi ves alitev fefe. babevet.

quod ipfi Doétores Zefolutionemi exordiabtur hac prae-

ci:Q

ANec fane pro ea ,. qua virz il polleve cenfeudi Junt

fatiuncula ; , Infrafcripti vifo & examinato cafu cum

ltti

VERITATIS SrupIO £9

Annexis. . .

dicar [

Docrusa ,

INTEGRITATE ,

?*

INec non iis quaz de Ecclefia Ultra-

dubitandum videtur ,

N

)

jectina in libro, cui titulus ,

BaTAVIA SACRA, &X

Tfhor

AEQUA RERUM "JESTIMATIONE ,

quim mobifcum eoufontivent , [i vefciijont. tam longe

?*

autbenticis €? indubitatis , ut affevitur ,, monumen-

UC quj

95

diift

a vero abborrere ea, que expofit ab "Advevfariis fue.

tis afferuntur " & ubi pro more Jurisperitorum,

yuzt, kiec Anonymus modellefatis, uti apparet,&

iï'gniücan't fefe indubitatam fidem motiumentorum ,

110 noy

humane.

n

quae pro firmandis faétis allegata fürit ^ non afferere,

Si tamen per id quod dicit Doctores caute aduro-

fed rantifper fupponere, iisque füppofitis ( ut afferi-

h fnis

m at

dur &2 circum[pe&le (abfcripfiffe ,^ fignificare intén-

tur, inquiunt;) Zefolutiózem fuam ex principiis juris

dat, fingularem iis de Expofitionis falfitate timorem

depromere

Quormodo igitur confequens eft, ut

4, |

Doétores Librum iftum' monurhentorum vocarint

aut füfpicionem fuiffe, & hoc ex (ubfcriptio

nis mo-

Diofer

dificatione conítare, multum hallucinarür : | Quán-

hiftoriam Sacram, isque iis vifus fuerit

Inila

velut fqær

doquidem in omni jurtsconíültatione claufula ifta de

textus E? fidei indubitata?

"

Cpue

Juppofita veritate fa&torum adjungatur, vel, übi àád-

Pergit autem & deinceps

Papendrechtius ,m:äie—

*

Confp

J

ecta non eft, fübintelligatur.

didta & ludibria & calumnias jaculari in Doctores,

quo fama& éorum & auéctoritati detráhat, Sic, p. 262.

Dubium porro Doctoribus pumquam fuit, quin

C

.. col.l.x.

(al)

[

(1) psgs 71 & 72.

(2) pag. 3 19.

(3) quiaque.

(45 P. 226.

(5) p. 14. €ol. a.

(6) p. 225.

Efpeni

PaogcrfTATUOIOS

419

ol

col. r. calumniatur, fignaffe eos. confültationem ub . jofas in Patria acatholica. commotiones aluiffet : in.

ii

dolofa claufula. 2n figgaudo adbibita ,. dutm dicunt fe ita

dignaturque hic adveríarius, Doctorem tam parien-

! Rff

;.

ceujere, SUPPOSITIS TACTORUM, CIRCUMSTANTIIS: cutm

ter -egi*!ïe & hoc ipfum illi ad novi criminis reatum

! Rn

ante femeftrium ícripfiffoat Anonymus de iisdem Doc-

cenfet accumulandum : Zec zpfi , inquit (1), probro,

n

toribus, Eos esute admodien'e circatufpetle Refpon-

vitio, pudori data fueruut per impreffos diu Libros tota

0 fub.

Europa vulgatos, uec tamen imutatus eft 5 dtmo uequi-

ititig.

Jam temperaffe , adje&a, fub[cviptioni fue modificatione

illa: SuPPOSITIS OMNIBUS FACTIS ET CIRCUMSTANTIIS,

dem a Je culpam amootre conatus e unquam,

( N-

quod non dubirat ab iis fa&tum fro ea, qua viri il

Profeéto qui in re nuper füb omnium oculis ges-

tDoc.

polleve. cenfendi fint Do&vina , integvitate, oeritatis

ta adeo impudenter calumniàtur, omnem fidem per-

It rej

fludio, & equa rerum eflimatione ?

dat neceffe eft, Scitur enim, Defirantium hujusmo-

.. Quis credat Papendrechtii prolixiorem .hiftoriam,

di crimina adveríus innocentem dolofe & clam fa.

"u

& priorem iftam Anonymarm ex eadem penu, & ex

bricata, confi&tis nequiter in huncfinem quam pluri-

&d in-'

mis falfis inftrumentis, objeciffe ; & pott Efpenii de-

eorundem virorum confilio atque arbitrio prodiis-

h ig

fe ? Numquid foz: de eodem foramine emanat dulcen

fenfionem iu judicio legitimo ac contradictorio ater-

d

rime calumnie & perfidia reum declaratum & ex-

&r amavam aquata ?. Youdat tamen Papendrechtüius

Omis.

(7). Anonymam hiíloriam, tamquam cozatus fui pro-

torrem factum, (4) Poft hunc Govartius calumnia-

liC

