perpetuo tanquam zofra &? plu/quam uofiva defeníuri

j

i. Hanc. Conftitut

lonem & 61'dinationem petitam

fimus. D.O.M. Prefide qui, &c.

fuiffe per Augüfliffimos Imperatores Maximilianum I.

,4

& Carolum V.qui Pontificia Diplomata(uis quoque pla.

PR/JEROGATIVA

cetis confirmarunt.

IlI. Praetaétam praerogativam Nominatorum Acade-

Privilegii nominationum ad beueficia Diacefis Leodienfis

micorum ante eos, qui Przmaris Precibus nivuntur

conceffi Facultati "drtium fludii genevalis Lovanienfis

conftanti fuiffe ufu receptam, & noviflimisaunisin Ec-

ante Primarias Preces ex Aom. Pontificum Bullis, Au-

clefia Cathedrali Leodienfi, ac in aliis ejufdem Dicecefis

guftiffimorum Imperatorum conceffiombus £? confanté

ntradicente Au-

ufu depromptas abobjefonibus, quibus illam evertere

Collegiatis Ecclefiis; fciente & non co

guítiffimo ac Clementilimo Ceefàre Carolo VI. fuiffe

moliuntur uonmmuli Precifte . Caefarei vindicata ,. ac

obíervatum ; quin immo ubi anno 1647. contradictorio

pveflautiffimorum ?uräþeritorwn Jujffragiis roborata,

judicio a&tum fuit, eandem fupremi Senatus Mechli-

nienfis fententia meruiffe corroborari.

1. Noverat Maximilianus hüjus nominis primusIm-

IV. Obiedtiones contrarias adeo non effe ullius pon.

perator ,. & AugutlifIime Domus Auftriace illu(lre or-

— 04 AE s RD n t a a

deris; ut potius Imperiali dignitati & fupremae auctori.

namentum: Noverat, inquam , ibi przcipue fcientia-

tati non fatis videantur congruere,

Ceterum tanta eít

rum ítudia vigere, ubi magna nofcuütur c(Ie propofita

Augnuítiffimi & Clementitfimi Imperatoris & Repis Ca-

prainia, & ranto amplius juventuris animos (apientisd

tholici pieras, benigniras, &squitas5 utquae olim pub-

& doctring amore inflammari, quanto frequentius illi,

licae utilitatis intuitu conceífa & ftatuta funt perpetuaz

qui in ftudiorum Palaftris feliciter verfati fünt, feu Ec-

firmitatis inunimine roborara velit permanere , fibique

clefiafticis, feu Civilibus muniis fublimari, ac praeteri-

lorie. ducat Clementitfimi Imp. Caroli VI, zelum erga

torum laborum fructibus recreari confpiciuntur.

2. Noverat prarerea e publicis fcienriarum Scholis

A cademias eemulari.Quantus autem fuerit Piitfimi Caefa-

riszelus, & quam ardens inafferendis Univerfiratis Lo-

maximum tum Catholice Religioni tum Reipublice emo-

lumentum accedere; & nominatimex Zovazienfi Pala-

vanien(is privilegiis ftudium exfragmento Epiftole ejuf-

dem Imperatoris datz ad Emineniiflimos DD. Cardi-

fira ingentem in Belgicas Provincias utilitatem redun-

dare.

nales liquido conftabit,

3. Hinc Princeps Benigniffimus eque ac fapientiffi-

mus ubi Delgicarum Provinciarum nactus fuit Domi-

LITTERZE AUGUSTISSIMI AC INVICTISSIMI

IMPERATORIS CAROLI QUINTI,

nium nihil habuit antiquius quam certiffimis protectio-

nis ac benevolentiz füa& monumenris Zovagiezfem zAca-

Scripte Cardinalibus S. Eujäbz';', $$. Quatuor £? Je Me-

deiniai decorare, &alterum fe illius Fundatorem mu-

dicis commi[fis aSan&titfimo, ad Exarinatzonem Fri-

nificum exhibere, ea pre(tando preemia ac fubfidia,

qua indigentium fervirent neceffiratibus & aliis conci-

vilegiorum Umiver[itatis Lovzxnieizjis' 20, Noveubris

1520.

liarent fplendorem.

4. Conítitutis itaque, in eorum, qui fcientias füpe-

Carolus &c.y Reverendiífimis in Chrifto Patribus,

riores profitebantur fübfidium, nonnullisfolatiis, quae

Sancti Eufebii, San&ctorum Quatuor , £? de Medicis Car-

infuper interceffionis meritoa Sixto IV. P. M. impetra-

Libertatem

dinalibus A micis noftris cariffimis falutem.

vit privilegium, quo idem Sixtus ob publicam urilita-

& privilegia Uxivensrrari. INOsTRE. LOVANIENSI. in

tem de Apoftolicae poteflatis plenitudine indulgebat,

*

Ducatu Brabantie fitze , olim a Sede jApoftolica con-

ftatuebat, & ordinabat.

j. Ut in Academia Lovanienfi Re&ctor unum Cleri-

ceffa & a plerifque Romanis Pontificibus; nuperetiam

aSS. Domino noflro confirmata. evertere, ut audimus,

cum ex ftudentibus & Graduatis dictae Univerfitatis pof-

& revocari facere laborat Hieronymus Alexander Epif-

fet nominare ad beneficia in terris temporalis Dominii

copi Leodienfis Cancellarius, & ob idipfum dictorum

ejufdem Maximiliani £? Pbilippi Primogeniti confiften-

privilegiorum examinationem: RR. vESTRIS. PATERNITA-

tia.^ Bulla defüper confecta eftanno 14835. 4. Kal. Maji,

TiBus a SS. D. NosTRo fuiffe commiffam : qua & fi nullo

&exrat p. 3. Edict. Brab. Lib.l. Tit. V. Cap; 18.

examine indigere puremus, utpote que fumma delibe-

$, Dein idem 4aximzliauus poft (ufceptum Jmpe-

riale

105

Junis ReEspONSUM,

"

riale Diadema, in Zacultatem drtium ffudi gäneralz':

2

- Qquovis etiam menfe Apoítolico vel ordinario

BH

99

Lovatriezfis, quam & numerofam aliarumque Faculta-

nuncupato acceprare valeat. ,

(

tum Seminarium & pre reliquis egeftate gravatam con-

15. Infra fübdit Pontifex: ** omnefque fic pro tem-

Jüa

?9

Ípiciebat, animum convertit , eam

que Suæ benignitatis

pore /Voriinati praferantur & preferri debeant qui-

üQ

muneribus ftuduit fublevare,

99

buícumque aliis etiam habentibus Przmarias Preces

ll*

ducis Auftrize a&

99

7. ldeo tam fuo quam Caroli Zzercbi

Regales €? Imperiales , (eualias nominationes, etiam

)

Burgundie & Brabantie Ducis, & in Imperiali digni-

9*

vigore quorumvis privilegiorum & ladultorum Apo-

l]

tate fuccefforis nomine a Leone X. P, M. petiitpredi-

»

ftolicorum, quibufcumque ahis ftudiis generalibus,

1fe

€te . Pacultati »drtium feu illius Decauo ; concedi pri-

93

etiam Parifienfi, nunc & pro tempore, etiam motu,

|(e

"vilegium perpetuo duraturum ; nominandi unum ex

LE

au&toritate, & poteftate fimilibus concefforum, cum

hi

-- Magiftris in Artibus,

Verba funt:

99

Decreto irritanti, fifecus fcienter veli

gnoranter fqe-

RE

$. » Singulisdecem annis, quibufcumque Collegiis,

»

rit ab aliquo attentatum. ,,

??

Capitulis & Conventibus femel; Pralatis vero Col-

16. Ne autem de hujus Indulti valore poffet uuquam

"

d

?

latoribus, Collatricibus & aliis fingularibus perfonis

ambigi, aut de illius revocatione., füfpentione, modi-

Ic

9?9

habentibus difpofitionem etiam qualemcumque Be-

ficatione difputari, ftatuit & ordinavit ut fequitur :

Dd

?5

neficiorum, vel Officiorum Ecclefia(ticorum in terris

??

uod praefentibus litteris derogarinon poflit, nec

,

temporalis Dominii Maximiliani , & Caroli Ducis. ..

99

lli

deroczatum cenfeatur per quafcumque litteras Apo-

ür

9. » Necnnon in Civitate & Patria Leodienfi ac Co-

ftolicas quibuívis perfonis, cujufcumque Dignitatis,

39

mitatu Loffenfi, & Ducara Bullonenfi , & etiam in

99

Status, Gradus, Ordinis, & Conditionis exiítenri-

fà

»

civitate Cameracenfi & Comitatu Cameracefii prae-

959

bus, etiam familiaribus, continuis, commenfalibus,

x

3?

diétis, ac Tornacenfi, Morinenfi & Attrebarenfi Ci-

99

]e

etiam antiquis & defcriptis noftris, vel Romani Pon-

n

??

vitatibus, & Dicecefibus; & in Civirate Trajectenfi

2

tificis pro tempore exiftentis aut Epiícopali feu ma-

99

confiftentium 5' bisfeu duabus diflinctis vicibus, vita

LE

Q*

jori Dignitate etiam Cardinalatus honore fulgentibus,

i

3,)

& preelatura ac adminiftratione eorum durante.

95

conceffas & pro tempore concedendas, etiam facien-

??

m

10. ; lpfeque, utprefertur, nominatus quodcum-

tes plenam & exprefTam, acde verbo ad verbum de

»

,

que beneficium vel officium Ecclefia(ticum, cumcu:

3»

prefentibus litteris mentionem etiam in fe continen-

d

N

L

L]

ra vel fine curain di&tis litteris expreffum, difpofitioni

2

tes quafcumque claufulas , quantumcumque preg-

??

Apoftolicae refervatione generali in. corpore juris

?)

nantes , etiam derogatoriarum derogatorias, fortio-

9?

claufanon refervatum... quovis etiam Meníe Apo-

??

res, efficaciores, & infolitiffimas , nifiad minus creg

3

)

ftolico, velordinario runcupato acceptare valeret.

,»

fiant derogationes tribus diítinctis litteris, & diftinctis

11. Vel ,, ut alias idetn Leo in premiffis opportune

9*

tribus temporum intervallis, intra quorum quodlibet

» providere de benignitate Apoftolica dignaretur,, ut

373

ad minus quatuor menfes exiftant , quas etiam tales

Jf

JH

patet ex Conflitutione 7dmonet 10$, edita anno r$13.

99

derogationes ipfi perpetrantes toties ; quoties inti-,

13. Kalendas Octob. cujus compendium refertur inter

»

mare dictae Facult

]l

É

atj teneantur, decernimus & de-

Edicta Brab, p. 3. Lib.I. Tit. 5. Cap. 18.-

L

claramus, ..

u

12. P Maximiliami Imperatoris €? Carolitunc 4r-

17. Quin immoidem Leo a

liis füislitterisanno Ift6.

T

chbiducis poftulatis annuit Summus Pontifex, & profuo

editis, voluit & decrevit privilegium Facultati 7frtiun

(

ut pramitritur, conceffum ** minime revocari, fufpen-

r

in bonas Artesítudio, acerga Augufítiffimum Cac(arem

affe&tu , petitum privilegium pratiofe conceflit con-

» di, aut modificari poffe ; nifi dum & quotiesin hu-

ceffumque ampliflimis prarogativis & antelationibus

P

jufmodi revocationibus, fufpenfionibus & modifica-

n

munitum efle voluit.

,9

tionibus de aliis Szxti ac prioribus, & pofterioribus

!

funt :

Verba prætaöïæ 4conFeHionis

Id

füis Litteris & diebus date earumdem zomineque £5*

13..5, INoS igitur eumdem Muaximiliauum nominibus

diguitate ipfius Maximiliaui im Imperatorem eletii,

'» quibus füpra, a quibufvis excommunicationis, fuf-

tam quamdiu in humanis ageret, quam eo vita fun-

g

» penfionis, & interdicti, alii(que Ecclefiafticis fenten-

&o fpecialis, fpecifica & individua, non autem per

Il

, tiis.... harum ferie abfolventes & abfolutum fore

)

)

claufulas

generales idem imporrantes, mentio facta

X

» cenfentes , .. auctoritate Apoftolica & ex certa fcientia,

33

foret. ,,

[]*

» tenore præfgntiqm perpetuo flatuimus & Qrdina-

18. Hocce privilegiuma Leoze X. adinítantiam Au-

» mus:

guftiffimi Imperatoris Maximiliani conceffum , cum ei

ls

14- »

Quod Decanus vel Picedetanus pro tempore

adjunctis claufulis, praeropativis &antelationibus etiam

[u

» dicte Facultatis... poffit fígulis decemannis, a da.

fpecifice ante Przmarias Preces. Regales &* Imperialee

[g-

, tà earumdem práefentium computandis, quibufcum.

confirmarunt, deinceps Summi Pontifices Hadrianus

Q

» que Collegis, Capitulis & Conventibus femel; ...

Vl.. Clemens VIL, Gregorius XIll, eique perpetue fir-

» Prelatis vero, Collatoribus, Collatricibus & aliisfin-

mitatis robur adjecerunt.

Ut patet ex illorum concet-

h

» gularibus perfonis habentibus difpofitionem etiam

fionibus, relatis inter Edicta Brab. parte 3. Lib. r. Tiit.

!

»

qualemcumque Beneficiorum , vel Officiorum Eccle-

V. Cap. 18. in DBulla Pauli V.

bl

fia(ticorum in dictis terristemporalis Dominii Maxi-

19. Àc eo quidem privilegio jam diu gavifa fuerar:

al

?5

miliani & Caroli Ducis,,. nec nonin Civitate & Pa-

Facultas Artium ftudii generalis Lovanienfis , dum füt ,.

9?9

tria Leodienfi, ac Comitatu Loffenfi, & Ducatu Bul.

ortis variis litibus nominatosa praedicta Facultateinte ,

d

?)

lonenfi; & etíam in Civitate Cameracenfi, & Comi-

& provifos vel a Sede Apoftolica vel ab Ordinariis in

u

?9

tatu Cameracefii, ac Tornacen(i, Morinen(i, & At-

Diccefi Leodienfi , ad obviandum exorientibus rrade

»

trebarenfi Civitatibus & Dicecefibus , & in Civitate

fcandalis & firmandam Academie tran

,5

"Trajectenfi predictis confiftentium. — Etiamfi aliqui

provide impofuit Pazlus P. P. M.

quillisatvemiü'nem

Q

[

P

eorum extra terras & loca praedicta (edem & refiden-

20, Nimirum optimus Porzftifex poft varias de iisc on.

??

tiam habeant, & quacumque prafulgeant Dignitate,

troverfiis confultationes inter pluresS. R, E, Cardizajes,

au

9*

bis feu duabus diftinctisvicibus, vita, pralatura, &

una-cum Dafarioad id negotii deputatos & Sererji(Timi

hac adminiítratione eorum durante , unum ex prz-

"lberti Avchidacis Wuftritlimorum Ordinum Brabantice

n

39

"di&tis Magiftrisin Artibus . .... perpetuis füturistem-

& Lcademig Lovamieufi$ Oratores, audita eorum rela-

33

poribus nominare, ipfeque Nominatus, quodcum-

tione, omnibufque mature perpenfis, ut exorta diífidia

!l

*

-

ue Beneficium feu Officium Ecclefiafticum cum cura

componeret, & pracaveret furura.

»»

velfine cura in dictis litteris ( fcilicerin Sixtina Bulla )

2i. ladultum nominaüdi ad Beneficiain Dicecefi Leo-

j

n-

??

expreffum, eidem difpofitioni Apoftolice refervatio-

3

dienfi exiftentia, eaque acceptandi quovis menfe dpo-

x

ore Juris claufa non refervatu

i

- ne generali in Cor

à

fioln'o ve? Ordi(:m'i-o üunþäpaï.?; cum Zacu/tatis "drtium

E

H

&

COR: :

X

i

thiem Dpe. Los i Tomin Y

x

x

105

B PRIVI"ILEG.HFAC. AxnT. .Ldvm.

Me !hil [

'confenfu mutavit & reltrinxit ad ipfüm jus conferendi , buerimus, ac 'tæenore.þræ('&:rhium omnes & fingulos

vicibus

beneficia quaecumque, qua fingulis annis merfe No-

953

articulos preememoratos laudemus, indulgeamus &

Y

veinbri & alternis annis.menfe'etiam Januario vacare

»»

s

ratihabeamus , diftinéte. precipientes ut perpetuo,

adfid

.contingeret. .

»

idtegre & inviolabiliter obferventur:

T

22. Sic enitn ltatuit Poritifex anno 1616. * Ér loco

29. , Ethujufmodire(trictionum, modificationum,

M(:rtilil

?*

ejufdem juris feu Facultatis nominandi, concedimus

??

ac conceífionum , manente difpofitione dederimus

Qollog,

P

P

Decano feu Vicedecano prazedicte Facultatis Artiur,

5

& indulferimus, demus & indulgeamus Facultati

quibus

95

uit perpetuis futüris temporibusipfe Decanus vel Vi-

»

"dirtium, ut privilegiisa SanCliffimis quondam Zeoze

??

cedecanus.., beneficia cum cura & fine cura fzcula.

959

po(felfu

& JHadriazo Romanis Pontificibus, nec non a Cle-

11'1;1.3' I

35

ria, in tirulum Clericis Cecularibus conferti & per Cle-

P

mente conceffis, plege integve €9 libere (antedictis

nicatus

L]

b À

ricos (zecülares regi & gubernari folita, 7 Civitate,

»9

femper falvis) gaudere, frui & uti valeat,

jua

3

hd

Patria $?^ Dieceft etiam . moz, Patria 4Leodienfi , pro

36. Porrointer modificationes & reftrictiones eodem

P)

)

tempore per obitum dumtaxat vacantia, etiamfi fint

4

infertas Diplomate, nullam reperire eft, quae Leoninz

denc L

»

l4

Canonicarus &Prabenda, Perfonatus, Adminiílra-

privilegii prarogativam & antelationem ante Primarias

eotulr

»

tiones & Diguitates cujufcumque qualitatis & valoris,

Zreces Amperiales & Recales vel afficiat vel minuart.

funi

L

non tamen majorpoft Pontificalem, in Ecclefia Leo-

31. Porro huic prerogative füum confenfüm pra-

??

vj l

dienfi, nec principalis dignitas in qualibet ex Colle-

buife cenfendus eft Carolus V.Imperator, eamque fuae

affioà

35

giatis, Civiratis, Patrie, & totius Dicece(is, etiam

auctoritatis pondere muniviífe,

(clfior

»»

non Patrie Leodienfis. llla tamenillos &illas, quae

Bcl'e

52. Namqui unum excipit, aliud videturconce

p

»

in Civitate, Patria & Dicecefi etiam non PatriaLeo

Cap. Nonue, de prafutpt. & exceptio aliquorum cafüum

L

dienfi, per obitum tantum vacare contigerit in:men-

lum il

firmat regulam in contrarium , quoad ca(us non excep-

q$, !

»

[e Zanuarii g. INovembris anni proxime venturi mil.

tos. 7fut, fi de mon alienand. Cap. 2. u£ autem in ]. 1.

99

lefimi (excentefimi decimi feptimi, & unico menfe

o

INutn, 21. 9 27, ff.de R. 9. AtgXANDER Ill Conf. 35.

acep

PI

fcilicet menfe Novembri anniimmediate fequentis mil-

AINum. 10.. Lib.

Pb

lefimi fexcentefimi decimi octavi; & fic deinceps per-

INum. 6. Cap. s.

4. CovanRuvias , /ib, 2- variarum . vef.

notol

Yis-o7

3)

petuis futuris temporibus; conferre valeat Magiílris

53. Maxime ubi cafus non excepti claris & formalibus

?*

in Artibus ibidem Graduatis & refidentibus, ,,

g M

terminis in Pontificia Conítitutione expreffi comperiun-

tur.

fl

23. Deinde prerogativam ^4cademicovum Lovau:en-

fium prenominatis vigore Primaviarum Precum (artam

34. Hactenus compendiofe exhibita funt fundamen-

«gogio

nitir

tectamque efTe & remanere voluit & ftatuit ut fequitur:

ta, quibus innititur Poztificium Cefareum privilegium,

24. * Quia vero antea durante facultate nominandi

Íeu jus nominandi quo gauder Facultas Artium, cum

bale-

putat

»»

in Crivitate, Patria & Diecefi etiam non. Patria Leo-

prerogativa nominatorum ante Przmaria$ Preces quoad

99

dienfi notninatis praeferebantur juxta preedicta Indul-

beneficia per nominationem affecta,

Vit; |

5ü

»?

ta Leonis X. Hadriami FT. €8? Gregorii X1II. prede-

.$f. Et quod tanto firmius certiufque effe oportet

55

cefforum, hujufmodi nominatis vigore Przgiaviarum

quod iteratis Pontificum Romanorum conce(fionibus &

exp:

did

»

Pricum, etiam Regalium, &imperialium, aliorum-

approbationibus , nec non Auguftiffimorum Cefarum

X

??

que Indultorum Apofítolicorum; hincnos, quod be-

Maximiliani l. & Caroli V, affenfü, & Placito, ut di-

visft

dam

»

neficia in prediétis menfibus Decano vel Ficedecano

&um fuit, munitum reperiatur,

7

??

Facultatis Artium aífignatis per obitum vacantia, non

56. Quid enim fumma Sacerdotali

& Impériali-Au-

pire

?5

comprehendantur in predictis Primarzis Precibus,

&torirate majus fanctiufque e(t? Vel quis tante füuperbiae

5

9?

aliifque.Indultis Apoftolicis, nec ad illa poflint fieri

faítipio tumidus e(t, ut Re

omn

Cod, Lib, 1. Tit, 16. L. 22.

galem fenfum contemnat ?

e

inter

»

illorum vigore aliquae nominationes, nec acceptatio-

2

nes declaramus & decernimus. , Bulla refertur inter

37. Hisacceditcontinuus ufus, &

c.on[ü&tudo, feu

pori

??

Edicta Brab, P.5. L. r. T'it. V, C. 18.

pofleífio pacifica, quibus preedié£tum nominandi privi-

judi

25. Privilegium Facultati Artium Lovanienfi, ut prae-

legium, & ei conjunctaante Primarias Preces Imperiales

h

fu.

mittitur, conceflam , a Leoze X, confirmatum & am-

t? Regales prarogativa confirmatur.

plificatum ab Zadriauo 71. £? Clemente FI1H. 67 Maxi-

38. Quemquidem longzevum ufüm & antiquam con-

tui

miliani Wnperatoris precibus impetrarum, cum füis prae-

fuetudinem modo infringi equitas non patitur.

Qto

rogativis, antelationibus, derogationibus, fuo placito,

39. Cum inveteratam coníuetudinem prolege cufto-

il

tum alias fzpe munivit Carolus V. Imperator , tum

diendam jura preefcribant ff, de Leg. L. 32.

fuir

maxime & fpecialiffime anno 1531.

..40, Maxime, ubi illa confuetudo contradi&oriþiu-

ür

26. Subortis fiquidem nominatos, vi prefati privi-

dicio aliquando firmata eft Lib. 3. ff. eod, Tit. .

Cs

legii inter & Collatores ordinarios, qui fe nimium gra-

41. Adeo autem przfata confuetudo & poffeífio qua

vari. querebantur,. graviffimis diffidiis, Diploma edidit

nominati Lovanienfes gaudent, notoria eít; ut in infe-

all

Gandavi anno 1531. menfis Maji12. & relatum inter

rioris Germanice partibus nemo credatur futurus, qui

tüit

Edi:ta Brab, parte 3; Lib. r. T'it. V. Cap. 13.

eam ferio negare audeat.

lt

27. In quo quidem Diplomare per modum concor-

42. Nempe tota Leod

ienfis Civitas te(lis eft ocuïaris,

Q

dati, adjeétis circa privilegii ufüm aliquot mortificatio-

eos, qui vel a bong Memorie Jofephol. Imperatore,

jis

nibus, etiam cum Facultatis Artium confenfu,. declara-

vel ab Auguftiffimo & Invictifimo Carolo VI. Impe-

vit & (latuit ut fequitur: verba Diplomatis latine reddita

ratore (cui Deuslongavam vitam tribuat & perpetuam

fior

funt.

n

felicitatem). Przmarias Preces ad Deneficia Ecclefiarum

Qul

Civitatis & Diccefis Leodienfisobtinuerant, Nomida-

28. . Ca

rolus Divina fa'vänte clemeztia Romanorum

Ms

» Jmperator. feimper " Auguflus ac. Germania , Caffelle ,

tis Lovanienfibus haéctenus fuiffe poftpofitos,

nf

.. 43. Itaut vigore precum nominationem défe factam

. "drragonie £9c.. Rex , notum facimus quod nos 7Fa-

»i

?3

cultatis "Artium ( quae filiae noftre Univerfitatis. Lo-

ad beneficia, quae deince

ps vacare contigit, dirigerg

fibi confultum duxerint.

]

nf

vanienfis infigne membrum exiftere dignofcitur). fup-

hF

plicationibus ac precibusbenigne annuentes, & ube-

, 44.. Ex plurimisexem

plis, quaadduci poffént, pau-

L

ca recentiffima , eaque.notiífima proferre vifum fuir.

h

; riorisillius Facultatis commodi.& profectus intuitu....

99

poftquam a San&liori uo[fro Confilio fpecialiter & ma-

45.. In. Cathedrali S. Lamberti Leodii perilluftris Do-

[

minus de Mean vigore. Primariarum Precum Nomina-

ture preefati articuli fuerunt difcu(fi & examinati ,. nec

fe

. dile&orum. Preefidis &. aliorum. magnum .noftrum

tus, alteri a Facultate Ártium : Lovanienfi nominato ;

Tk

?»

quoad ad Canonicatum.& Prabendam in prafara Ca-

Concilium , Mechlinigé con(titüentium prebabiro ju-

»,dicio, ex certa noítra fcientia, & plenitudingnoftráe

thedrali vacantem , ceffit, .

*

46. In Col

z D: N.d«

» poteftatis , laudayepimus ; indulferimus ; & ratiha-

legiata Ecclefia St, Päulïj;k-*'lleödz

Mefnil,

Ju RI 5- RE s OSN'-SLU M,

107

Uhg

Mefnil, fimiliter Priinaviis munitus Precibus, iteratis

58. Nempe cum 7leobaldus Mofintis , poft impe-

t

üo,

vicibus, vacantes Prabendas in menfibus Facultati

tratas a. Ferdinando /1/, preces Imperiales primarias;,

"ártium allignatis, coactus fuit relinquere, & earum

d zdrchiepifcopuui €? Capitulumi Catbedrale Cameracenfe,

Um,

pacificam poffeffionem Nominatis Academicis cedere,

aclegitime intimatas, vigoreearumdem Precum accep-

47. ldem obfervatum fuit in Collegiata Ecclefia $z.

Dtly

taffet Canonicatum & Prabendam, quam vi Nomina-

at

Martimi Leodii. |Yem: $. Crucis ibidem.

Nec non in

tionis ex parte acultatis 7rtium acceptarat ^etrus

(ffà

Collegiátis ; Ecclefiis 7: ongrenfi ,. Huenfi , Cinaceufi , in

Stokmans , & lis in poffetlorio coram Magno Confilio

-

quibus Nominati- /4caderic: pacificam Canonicatuum

Mecblinienfi defuper fuiffeagitata, demum 7 [unii 1647.

dli

po(letlionem apprehenderunt, quamvis plures Prizia-

prodiir fenrentia, qua IVominato Lovarieufi plena, ut

viis Precibus muniti exiftrerent , quibus eofdem Cano-

ajunt, illius Canonicatus & Prabenda

E

pofleffio fuicad-

m

nicatus acceptandi adfuiffetanimus ; rii tali acceptationi

judicata.

jura & privilegia Lovanienfia 'obí(tare advertiflent,

lfni

9. Adeo fcilicet notoria erat praferentia & prafe-

N

48. Huic quidem juri & prerogativee , quibusgau-

renriz po(leffio Mominatorum Lovansez[ium , anteeos,

dent Lovanienfes z4cademüci vim inferre & pacificam

qui Precibus Primarviis gaudebant, ut illis tanquam jure

wæ.

eorum poffeffionem turbare tentavit D. Caficlam, qui

evidenti nitentibus pracferentiam ante Preciftas adjudi-

Primariis Precibus nixus Canonicatuum in Ecclefia 7-

l?

care non dubitaverit Supremus Senatus,

veufi Diccefis Leodienfis, & menfi Facultati Artium

Go, Nunc adobjectiones, quibus prerogativam Fa-

1e

allignato vacantem acceptare prafumpfit, ejufque pof-

cultatis Zirtium evertere conantur Preciflg, veniendum

fefionem velut armata manu apprehendir.

eft.

m

49. Verum nec

juri nec poffe(fioni Zovanienfium ul-

61. Primeeobjectionisloco obtenduntPrecijZ-æ., Aue

?

lum inde poteft emergere pra;judicium ,- duas ob ratio-

guftifimos Imperatores Maxzmilianum £9. Carolum F.

l,

nes, eaíque graviflimas,

pottulatfe & obtinuiffe & Leoze X.. privilegium quo Za-

l).

jo. Prima eft quod prafati. Canonicatus "Thorenfis

Ü

cultati Artium. Ncademie Lovanienfis poteflas fierct

acceptatio facta per D. Caftellan & prartenía poffetlio ,

nominandi Magiíterii-gradu infignitos ad beneficia &c,

notorie executioni mandara fuerit via facti, & nullo ju-

I$

fed eos non poltula(le, ut nominati, vigore dicti privi-

ris ordine fervato ; quin immo prater facre. Cefarece

legii, preferrentur quibufcumque Precer Primarias Im-

I

fuse Majeftatis intentionem. (4 )

periales habentibus.

$1. Dico preter igtentiozem , quiadum eo (fuperne-

62. Unde inferunt per ejufmodi

bönce(ïïnnem'a Leo-

l.

gotio fufcitata controverfia a faere fue Majeflatis cog-

ge X. fa&dtam, nullum juri Primariarum Precuminferri

ly

nitionem d»lata foret, pracfatà Majeflas colloquium ver-

potuiffe praejudicium , cum, ut illi ajant, plus fuerit

:

bale Deputatos a Supremo Coz/ilio ,4ulicointer, &De-

conceffüm quam petitum,

d

putaros a Coufilio Regio lf(/'þ-(;fzz'CQ defuper fieri manda-

63. Sed perperam negant Precif/g petitum fuiffe ut

vit; ut debitus controveríiz finis imponeretur,

nominati praeferrentur Preces Primarias habentibus,

j

j2. Sed tantam abeft , ut hujufce colloquii exitum

64. Deinde ea (üppofitione fa&ta, nullum equidem

X

expectaverit praefatus Caffellag, ut potius, quo mirius

inde F'acaltatz zvtium Lovamieufi prejudicium emerge-

diétum colloquium haberetur, allaboraverir, ut quam-

ret, urinterius oftendetur.

e

vis füflicienti deílitutus auctoritate exifteret, Praben-

65. Primo, prerogativam ante Precer Primarias a

dam Z?orenjem caufa pendente & indeci(a poffet occu-

Maximiliano Imaperatore & Cavolo Archiduce non fui(Te

[e

pare.-

2

peritam fruftra negant Preci(tae; erenim qui gratiam]lar-

$3. Que quidem occupat

io & apprehenfio, utpore

girar, precipne notabilem , perpetuis futuris tempo-

omniex parte vitiofa, &2 Swe Saere Cafareg Majcflatis

ribus duraturam, qua ipfius e'am concedentis libertag

intentioni contraria, po(feffioni qua multis retro rem-

reítringitur, non praefumitur Refcripto fuo plus con-

iporibus

gavifi fuere f]mdemici Lovauienfes ,, nequit prae-

:

ceffiffe, quam continebat facta fupplicatio,

le

judicare.

66. Cum igitur Leo X. Pontifex M, clariffimisac ex-

$4. ' Accedit & alia ra

tiö : nenpe Zlufviffimus Domi-

prethtfimis verbis INominatos Lovanienfes preeferri vo-

gus Ruvemuadenfiuni Epifcopus, n quem Facultatis ,Ar-

lueric Preces- Imperiales obtüinentibus: etiam pro perpe-

tium feu Nominati Lovauienjes jus ad Canonicatum, de

tuis futuris temporibus ; confequens eft quod hujufino-

quo traoslatum fuerat pradicto jure uti neglexit, nec

di praeropativam in /Vomingatorutn "dcademicorum favo-

illud praetenfioni Domini Ca/Zellag, ut decebat, oppo-

rem petiveriat Maximilianus I, lmperator, & Caro/us

fuit; fedaliud proríus difparatum in provifione quadam

Archidux.

3

Romana fundatum, ut ex tran(miíIis (criptis ad Aulam

67. Secundo; RefertLeo X. in Bulle (üa parte nar-

Cafaream videre eft,

y

rativa pro parre Maxiiniliani Imperatoris , & Caroli

55. Hac autem . /lluffriffimi Domini negligentia in

fupplicatum fuiffe , ** ut Nominatus quodcumque B-

allegando jure Pacultatis "rtium feu (Nominati z4cade-

35

neficium vel Officium Ecclefiafticum, cam QCura vel

TUici: u & oppofitio contraria Domini Caffellaz, con-

)

fine Cura, difpofirioni Apoftolice , refervatione ge-

tra Academia jura minime pofífunt retorqueri ; cum

»

nerali in Corpore Juris claufa non refervatum ., ,

equidem res fit iater alios a&a ; prafertim eorum uno

)

quovis etiam menfe 74pofTolico vel Ordinario nuncu-

jus in fe transfufum non allegante..

?*

pato, poffet acceptare, velaliasin premiffis oppor-

$6. Eo etiamattento quod Grecorius XIII.. tales cef-

$5

tune providere de benignitate Apoftolica dignare-

fliones, & non profecutiones, juri Facultatis adverfas,

2

tur. ,, Ur dictum fuir Num. 19 .&r1.

nullas, nulliufque roboris effe voluerit, & ftatuerit in

68. Si perierit Maximilianus Imperator, utNomina-

verbis: .** infuper prohibemus expreffe, ut quicumque

tis liceret acceptare quodcumque Beneficium quod re-

H

notninationes przedictas nunc, & quandocurmique ha-

fervatione generali in Corpore Juris clauía non exifte-

59»

bentes aut profequentes'earum juri aut profecutioni

ret refervatum: qua quidem refervatione non afficiun-

3

)

five fimpliciter, five alias in cujuívis favorem nulla-

tur Deneficia, ad que Przmarie Preces diriguntur,

»

tenus cedere poffint : quod fi fecerint ceffiones hu-

69. Sed etiam petierit , ut preediéti Nominati accep-

y

3

jufmodi nulla fint, ,

tare valerent Beneficium, quod in quovis meníe, five

/$7. Eft & aliud exemplum , quo habens Preces Pri-

"poffolico, five Ordinario vacare contingeret ;

mayias Imperiales , Nominato Lovanienfi voluit prz-

70. Confequens efít, quod petiverit deropari qui-

ferri - fed illud idem Lovanienfium

buüfvis Juribus, Statutis, Concordatis &c, quz quovis

nem confirmat.

jus & juris polfeffio-

modo privilegii Nominationum effeétum poffentimpe-

(2) Nota D. Caüälan fuf(ï'c per varias fententias exclufüm a di&cta Prebenda.

*

O s

gire.:

Sz:pp(em. Oper. Fa Efpea Tomus V,

108

Dr PRivitEG, FAcurT. ART. LOVAN.

at

dire: qualia funt Concordata Germanie, Primavia Pre-

confequens extra terras temporalis éoraum Dominii fa-

p

ce&,. ludulta zdpoflolica, Regule Caucellarie&sc.

&ta conceffio, nullius potuit efTe roboris. -

??

71. Infuper alie particule: ve] alias inpremiffis op-

$86. Siccine vero ab Imperiali. Majeftate profectas

gorin

conceíTiones aut videre licet, autconvellere impune ?

godi

portuge providere de benignitate - Apoffolica dignavetur ,

quz funt ampliativae ,. denotant ab Imperatore petitum

87. Sane privilegia a fuprema poteftate emanantia

qario !

fuiffe; ut derogaretrur quibufcumque aliis privilegiis

aftute interpretari veritum eft füb pcena infamic. L. r.

Civit

feu juribus fpecialem notam merentibus; quae prafati

Codic. 4de leg. quid ergo cenfendum erit, dum que

Cepïäf(

privilegii libero & pleno ufui poffent obeftfe;

apertiffima funt negantur, & ipfi fapientiffimi Principes

entitd

lr

72. Unde, quamvis Primarie Preces fpeciali nota

in cra(Ie ignorantiz füfpicionem adducuntur ?

qua i

digne habeantur, cenfendus eft Imperator petiiffe, ut

88. Ut pateat quantum ejufmodi objectio aberret a

a

flo ]

vero, Leozem Pontificem in Bulla loquentem audire

Nominati, iis non obftantibus, in perpetuum PrecifZis

j

praferrentur.

fufficiet: «* /Voszgitur, inquit, eumdem Maximilianum

li /

dée diurius inherrere

73. At huic objectioni confutan

» nomiubus quibus fupra (de eodem autem ut Impe-

eudit

fupervacaneum eft, cum Maximiliani & Caroli V. con-

?5

ratore actum fuerat) aquibuívis excommunicationis,

cul E

fenfü praefata preerogativa /Voizigatorum Lovanuien[ium

»

fufpenfonis, & interdicti, aliifque Ecclefiafticis fen.

con(cf

firmata reperiatur; fruítra depetitioneambigitur, dum

??

tentiis, cenfuris, & pcenis a jure , vel ab homine,

bat.

approbantium voluntas in.aperto elt.

LE

quavis ratione vel caufalatis, f! quibus quomodolibet

39

74. Porro approbantium voluntas ex duplici capite

»

innodatus exiítit ad. effe&tum dumtaxat prefentium

qmm

demonftratur.

Prius eft quod Maximilianus & Carolus

?5

confequendum ; harum ferie abfolventes, & abío-

Lovt

»

conceffum a Leone X. privilegium Nominandi accep-

lutum fore cenfentes, hujufmodi füpplicationibus

volut

taverint, nec unquam de inferta prarogativa Nomina-

?»

inclinati,

jd pf

torum ante.Preces Primarias fuerint conquefti; quin

89. Id ipfüm clarius expreffum videre eft in Dulla

porius praefato privilegio abíque contradictione plene

Hadriani Vl. & Clementis VII. in qua a eoze decre-

penal

qum

& libere Lovanienfes Nominatos gaudere voluerint &

tum fui(fe recitatur privilegium Zacultati 7drtium Lo-

eu

Ü

ordinaverint :

vanienfi conce(fum revocari, füfpendi, aut modificari

fenfü

75. Salvo eo, quod privilegium nequaquam extendi

non pofle « nifi dum & quoties in hujuímodi futuris

IO

cenferetur ad Beneficia Patronatus Laici fui , aut Vafal-

,

,

revocationibus , füfpenfionibus , modificationibus,

Wi

lorum.

» de aliis Sixti ac prioribus & pofterioribus JLeogis pra-

2?

decefforis litteris ejufmodi, & diebus date earuim-

culmi

76. Quae exceptio firmat Regulam & privilegium in

Ti ;

iis, quae excepta non reperiüuntur,

»

dem, nomineque & dignirate ipfius Maxzmiliaui n

tite |

77. Praterea Imperatoris voluntas abundantius inde

» Jiperatorem Eleé£fi , vati quamdiu in humanis ageret,

uniti

manifeítamr: nempe exortis multiplicibué querelis ad-

?*

quam eo vita funéto fpecialis, fpecifica & individua,

IQ

ver(us. Facultatem zdrtium , becea, qua decebat, fub.

?

,

non autem per clauíulas generales idem importantes

miílione, ab Augufliffimo Carolo V, poft fufceptum

,

,

mentio facta forer &c, ,, ut fupra dictum fuit Num.

n

dam

Bonorie Imperiale Diadema humillime rogavit quate-

17.

90. Specialis itaque dignitatis ac virtutum quibus

na&

nus motarum difficultatum tempeftarem fedare & com-

Curm

pefcere dignaretur.

fplendebat Maximiliagus , iwuitu, fuit inferta claufula,

ne pradiétorum privilegiorum derogatio, revocatio,

hod

78. Cui petitioni annuens Benigtrifïimus Impgrator,

Concordatum feu Diploma edi curavit 12. Maji rj31.

aut modificatio exiíteret valida aut talis ceoferetur; nifi

rum

in Civitate Gandenfi.

IC

Ut (üpra ad Num. 28. & 29.

fpecialis, individua, & fpecifica fieret. mentio de no-

