(2) Advocati fex, qui hunc Indicem conficiebant , erant D.D,

(4) Sunt hze Advocatorum XII. nomina: D. D. Simon Van

Simon, Lion, Fifcalis Audientie Militaris, PFierlags Advosatus

de Fooz, Pererbrouck.

Gelder , Van. Hamme , Lion , Pezerbrouck , Vander Vorft, de

Wiit, Goevaerzs, Caffeloz, de Fierlant , Fifcalis Audientie Mi-

(c) Vide Van Efpenii ad D. Winants Epiftelam diei

annD, 1727.

aT Aqgü,m

l'itaris., de Fierlantejus frater, Defcarzes , De . Foez,

P

tim

JVURITEIDIREFEINIENIREPIHEIA EUTTE UP RIPUPUIIENM

Lisrg Hl Caevv VIl, ARnriC, V.

157

fle

üiq

üum afäverfäe Parti fignificata fuit; & quia hac in refpon-

Cetevum vogo 'T. A. S. ut tie venuat favorabiliter nni-

fione fe Prorectoris Judicio fubdidit, judicatum fuit

i

madvertere Jurifdifionem Tyibunalis bujus Univerfita-

tüg

eam veniam dari, ut zZdvocatus de Svvert craflina le-

tis independentem omnino effe , utpote eve&dam auctorita-

&Honi ittereffet , eique interim tradi privatim legendum

Qf

te Apoítolica & Regia, E9' me per edilum jusjurandum

lt

quod in feffione habita le&tum fuerat.

nonpo[le, quin eidem pvovfus adbeream, Me bumillima

cuin ob[evvantia profiteov.,

Ni

od

Proretoris fuper bis exclufiombus querimonia.

t

INova mamlat& Arcbiduciffe fuvvepta,

Multiplex

VII. Eadem die Prore&or füas fuper Affeflorum duo-

i2 Prore&lorem az!/aibi-ta UIf

"l

rum exclufione querimonias ad Bruoxellenfem Curiam

Il«

per peculiarem Curforem mifit; quae quia in frapmen-

VIII. Adverfarii Van Efpenii non ad Repreefentatio-

D.

torum litis impreffa Collectione non occurrunt, eedem-

nes fed alia adjumeuta confu

e

gerunt; ut querimoniarum

quead huius negotii cumularam notionem exhibendam

Proreétoris effe&um imp

edirent, Eo ipío

üp

vefpere,

apprime faciunt, a nobis, quam late parent, hoc loco

Univerfitatis Promotorem Bruxellas mi

erunt,

Erat

p

afferuntur, ad Archiduciffam fcilicet Gubernatricem

tam multus dies, cum is Lovanio difceffit, ut non nifi

uf

miíIa.

t

fub vefpertinas horas decem pervenire potuerit, Se

flatim contulitad Comitem de Bailler

«

; intempeftivaque

DOMINA,

hora nihil obftanre,

& quamvis Aula jam clau(a effet,

m

inventa eft efficiendi ratio, ut duo nova mandata a Co»

NI

Ut. Sereniffrtmam /ltitudinem Tuam de lite cevtiorom

mite de Daillet contrafignata, & Promorori tradita ex-

h

jJaciam qu& a Promotore cogtva DoGorem Fan . Efpen in-

h

pedirentur, Hicvero duobus hisF ragmentis itam evi-

teutata, apud bujus Üniverfitatis Tribunal indecifa pen-

denter fürreptis munitus eam diligentiam adhibuit, ut

d

det , id timbi bouovit

j

efl , ut "dititudini Tue Sereniffume

Lovanium poftridie fatis tempeftive adveniret, ut ea

figmficem, in vefponfiomm ad. Epiffolem qua ea 1,t beri

fignificanda curaret ante matutinas horas o

Go; quod

bonoratum voluit , fuper /dvocatir Vander Vorft & de

ipfüm erat, ad profecutionem lectionis proc

elfus , ape-

Svvert quos Jdifelfoves im prefenti cau[a mominavi :

riende feffionis cempus,

on effe m mea potefdate, sec per. conf[cientiam licere

Mirtebatur eorum mandarorum primum ad Advoca-

a

voiuave Alfefforem im locum ditfi /|4dvocati de Svvert,

tum deSvvert in hac verba: Sue ltitudo

Serenilfime

[2

quoad vecufatus aut excufatus mon fuevit, fervato ]uris

intevdicit ^dvotato de Svvert,

ob vationges.

uperzo-

m

ordine, quippe qui judiciarie per- Decretum. Affcffor ad

ves fibinotas , u intevveniat le£lioni litis intentat

& a Pro.

lg

Va dicie cau[e mominatus fuit, quim ula Partium

motore Univerfitatis Lovanii in Do&ovan V

Y

an Efpen,

(f*

quidquain babuerit quod im minima ve contra dicevet , ac-

ei maudans eodem tempove,

ut ffatitn poft bujus infinua-

Iud

('eþta vit

que igk deimceps , ut. ejufdem caufee judicatur

tionem, in penam inobe

dientie , Bruxellas fe

couforat.

ft«

anteve[[et.

Factum Bruxellis, die 30. Junii ann. 1727.

üt

. Dilla litem inflitutam fuiffe privative oi Decreti Re-

Mandatum aiterum ad Prorectorem miffüm acerri-

0f

&oris Maguifici bujus Univer fitatis , eodem tempovenan-

mas exprobrationes füper ejus atrogara iry

u

egulari agere-

dautis diéfo Promotori, ut agevet , fervato. Juris ordi-

di ratione continebat; eique eodem tem

pore manda-

17

ne,

quam ia veim con[piraut S. M. l e? C, juffa. — Fin-

bat, ut quamprimum Bruxellas pergerer

, fuorum ibi-

doblo

ro

"& data die 21. Decembris. atim. 1726. per eumdem

dem confilioram rationem redditurus, füb

paena ino-

ICe

Promotorem in proce[fum allata que pratevea sandant

bedientiee , & depofitzomis a Muneyc,

xEO,

adimodum graviter ,

ut bac inve 7u5 fiat e patriis Legibus

Animadverfione dignum eft hec juffa duo expedita

d

Eccl

efieque Canonibus.

fuiffe Archidaciffze nomine, ac fortafle

infci& píà, an-

lit

Jlam vero conflans, Domina , firmumque eft cum per

tequam Prorectoris Significationes vidi

flet, eadem ta-

commuue jus, tum pev Supremorum uoffrorum Frinci-

men confecuta eft executio,

)t

puin quos "duguftus Dominus uoffer gloriofos: Deceffoves

Afleffores tres zeque ac Prorfétor eadern die Bruxel-

if

babuit , affixos Libellos, i n:gotiovecujatiozis Zudicum,

las iter inftituerunt.

At huic ante difceffu

m Eípenius

d

J'udicem at Affcffovem ita inflitutum., ut didus Advo-

fignificatum voluit fe in antece(fu

in recufáre tanquam

catus deSvvert inffitutus fuit, ad dilecau[e judicatu:

fafpectos quofcumque. novos A

(]Ul

nl

vatmy excujari fuper ea nec debere mec poffe , nifi ob legiti-

Curia ex auétoritate nominaret.

fleffores Bruxellenfis

qnam caufain, & fervato. Turis ordine, prout fufius in

(l

Statim ac Prorector Magno Magiftro ,

& Capiti Prae-

f

dicfo Libello prajfcriptum cft, €? pyo Tvibunalium vatio:

fidenti fe fliit, acrioribus objurgationi

bus exceptus

aem babentium ufu. documentifques quamobvetn ut. veo

eft, perinde ac fi folemnis contemptus

in Archidu-

üfft

apud Deum officio fatis faciam, (ejus enim. S'udicium

cifla juffa reus effet, ac' tanquam fibi vindicans in

zpfum exerceo) (a) mübi quidetn ommuitio non licet, Do-

Fat,

fuis ad eamdeim Principem Szezificationibus,

potefta-

f«

jina, a di&la judicatuya di&lum Jddvocatum de Svvert

tem zzdependentetn , füge Re&tora

tis Juri(dictionis ergo.

excludere , nifi ipfe per. legitimum S'udicium , €?. cum

V!l

Excufavit fe Proreftor füper

arrogata inobedientia,

i5

cau[e cognitioue, ab eadem excufareturs prefeveimcum

oftendens Archiduciff.

« juffa, fignificanfque fe iis om-

Pars certior facfa tne boc mane proceffus le&Hionem inchoaffe,

nino obíecutum e(fe, quoad facere potuerat,

quin ob«

ab[que interventu ditli Advocati de Svvert qui tamen £

ftrictum jusjurandum & neceffaria

füi Muneris officia

15

ipfe una cum 24dvocatis Cools & 'Tourneville i2 bant

lu

violare. Quoad independentiz exprobrationem,

pet

Urbem pervenerat,

vequifierit aferteritque nece[fe fove, ut,

A£tum erectionis Univerfitatis, Brabantize Edictis in

Íet.

"

"Aljeffoytm tviutn ba

»ni

til

cin Urbeprajfentium interveztu, pro-

tum probavit fe nihil in füis S

ficationibus atruliffe,

celfus le&izonem ederem: quod i feciffem, proteffabatur &

quod non ibidem firmatum e

d

itl

et5 fübdens, Archidu-

[

nullitate & negata juílitia; quod equidemvecufave ton po-

(o$

ciffee juffa quie contra ftarent

, non nifi taaquatn füb.

tuiy mecuti etiav veputans utvinque Partes in

parfonam

repritia fpectari poffe.

His gravibus exculationibusg

diéli ,A4dvocati de Svvert ad AMffeffores offcium,

(5

Jne

cosfegfiffe,

haud aufcultatum eft.— Longius rejecta fuere Univerfi.

: Quod fi "A4dvocatus Vander Vor(t £

epfe mominatas

tatis jura que proferebat,

11

a nobis Affeffor ad di&i Promotoris vequifitionem ,

& per facinus maxime, fi

fuper

quod aliud,

ab ordine alienum coactus fuir Judex hie

of

bac ve fe excufaverit , quod is baud tnibi balenus

fignifi-

rationem reddere , etiam memor'iter

(

cavit, T. A. S. teffari poffutn ene ne

, &quin fragmen-

miomento quidem

ta haberet ob oculos, totius finpilla

rtim proceffus , orn-

zenporis cuuttaturum pr

o ?ue1 officii vatioue per. alium

niíque rationis quam in eodem inier

"

fsppieee.

atj quod execurio-

gt

ni mandatum fuit coram Exteris d

uobus ( Secrertariis

(a) Mementore , quod non bominis, fed Dei 7udicium exercea.

Cormitis), T'um vero adactuse(t, u

:ji , d quodcumque judicaveritis , in vos vedundabis.

ret.

trelationem figna-

il

Furorem

158

ViTA D. V;&N NES'PEN.

Furorem tamen haud fatis explevit hzc prima vis,

füpplicem oblatum voluit, in quo petebat, àt Advo-

minarum nihil fuit quod non in Prorectorem ad terro-

catus Fifcalis (e confuetudine, de qua deinde conve-

rem intenderetur. Ferebatur jam tanquam certum exi-

nit) faltem a deliberationibus excluderetur quae ad Sen-

flere inandatum omnino exaratum, ut is a muneris ufüu

tentie pronuntiationem füfciperenrur; Proreétoris ta-

ad Septembrem ufque menfem füfpenderetur. Vir no-

lJ

men judicio & perípe&tioni relinquens, ut id ageret,

-

"blis (D. de Herbenrode) tum quidem Caput primuf

quod magis cauíae congruere, magifque juítitie fave-

re intelligeret.

At ea acerbitate ac pertinacia Fiícalis

que Magiftratus Urbis Lovanii, & cui cum Aula com-

mercii plurimum erat,' eum adiit non femel monendi

huic exclufioni refragatus eft, ut Prorector fe coactum

caüfa id eífe confilii, ut vi fa£ta, inaliquam Arcem con-

videret eum ad deliberationes recipere, ex pura puta-

Jiceretur.

Bruxellisjam & Lovanii rumor isincrebue-

que conniventia, & ad novas vitandas turbas quibus

rat; nec ce(fatum eft ab his minis, nift cum certo con-

omnino de lite judicium interverti poffet,

ftirit DD. de Sovert & Fanuder Forfl a tüis Affefforum

'Sua erant Fifcali rationum momenta, cur o

bfirmato

animo deliberationibus adelfe veller.

qualitátibus deftituros, Rectoremque huic defiftentize

Qui utebantur

affenfurum.

Statuerant ( 2. Juliidie) id facere hi Viri

ejus opera, fummopere verebantur, ne, tametfi nihil

duo violenta conditionis míferatione in qua Proreétor

non aétum per vimeífer, ut parum parati Van Efpenio

eo tempore verfabarur, eique preebendae occafionis ani-

parcere Judices nominarentur, ei tamen favens Senten-

mo, ut fe a difcrimine fine .praevaricatione expediret.

tia foret. . Ut is exitus impedieretur, certum fit Fifca-

Eorum porrojvel ad defi(tentiam Litterae novis follicita-

lem mandatis pluribus munitum fuiffe , quibus ex tem-

h UVUEMEBR L. 1 i. Mu m EE OM s o NB

tionibus locum dedere, ad Prorectorem adigendum, ut

pore, pro commoditate cau[i uteretur.

ld exploratum

eorumloco novos Affeffores (D.de Pzerlazt fratrem Fif-

firmumque eft eum ipfum Affefforibus faffum effe fibi

calis Audientize Militaris & D, Je Fooz) nominaret, Ob.

mandata füppetere quibus Efpenianum Aotivum S'u-

ris invaderet, fi forte nezotium eo demum abiiffer, ut

flitit Rega, quoad potuit; inftitit eiam , ut fibi liceret

?

Lovanium regredi, quo füa eum officia fuique infirmi

ita quidem cavendum effet.

vocabant ; at laterem lavit; juffufque eft poft meridiem

Af«f

. Hac omnis rerum ratio Prorectorem ejufque

diei 4..]ulii ad Regii Confilii Secretariam fe conferre,

fores impulit, ut fatis haberent interlocutoriam Sen-

übi Archiduciffa nomine Mandatum acciperet : hoc

tentiam 31. Julii diepronuntiare; qua jubebatur AMot;-

fcilicet,:

vum J'uris Van Efpenii ejus Parti fignificari, ut ad illud

ftrum hoc ad tbiu(füni éo f'peäatt,- ut tibi man-

» No

per Zrzplicam refponderet, Communi animorum con-

La ha EE . EEE QR OE . O

P)]

demus, quemadmodum per hancEpiftolam tibi man-

fenfü pronuntiata fuit Sententia hzc; qua cum prorfus

——

—

damus, urnulla interjecta mora ad aliorum duorum

abs ufu, faltem quoad Rectoris Tribunal, effe, haud

?)

Advocatorum nominationem procedas.... (4). Ti

vulgo dubiratum e(t Judices rationem hanc extra ordi-

Q 7 assl

bi praterea mandamus, ut ad (latam diem a te prae-

nem pofitam iniiffe, ut fe negotio fübducerent, evita-

i

E»)

Ícribendam convoces dictos AllefIores quinque qui

rentque definitivam Sententiam que favens Efpenio

(ein Urbem Lovanium conferant inchoandi cauía

»

non eff? non poterat. Non defüere tum quidem qui

??

conjunétim & cum inrerventu Fifcalis, ut moris ett,

contenderent, extiti(fe expre(fa juffa, ne definitive pro-

??

" Je&ionem di&ti proceffus fine intermiffione , deciden-

nuntiaretur, fi forte vifi effent parati Judices Efpenium

d

ique non fine animadverfionibus quas caufae gravitas

abfolvere5 quod hoc nos tempore ex gravis cumwlata-

Sg

poftulat.

que hujus rei notitia in(tructi viri teflimonio pronuntia-

H

" HisLitteris Prore&tori tradendis, contendebatur id

re certo poflumus (/). Is noscertos fecit, pridie ejus

agi, ut palam fieret eam Regiminis indulgentiam effe;

diei qua edita eft interlocutoria Sententia, Prorectorem

una' cum Affefforibus jam unanimi confenfione defini-

V

ceterum .ejus inobedientiam , juffionumque Archidu-

ciffae .violationem punitione ad exempluim infigni di-

tivam Sententiam ad Van Efpenii abfolutionem propo-

Q

)

nam fuiffe; libuiffe ramen.ea vice diffimulare, ea fpe

fuiffe. . Hxc poftremia Sententia poftridie juridice pro-

[

ore, utin pofterum prudentius fe gereret, eaque con.

nuntianda erat & expedienda; cumque primum id actu-

f

ditione, ut que nova acceperat juffa adamutfim exe-

ri coiviffent, per allata juffa Bruxellenfis Curiae (fcu

queretur. Seergo D. Aega coattum vidit defignatos

potius Comitis de Za/llet qui dubio procul certior de

a Comite de Za/lle£ novos AffefTores duos nominare;

re propofita factusfuerat) prohibiti fuere definitive fu-

per hoc negotio pronuntiare; quod AflTeffores adegit,

quod.per Decretum die 7. ejufdem meniis -gditq-m exe-

li

ut a Sententig propofitione recederent, in quam con-

cutus eff.&.

fenferant, & fe ad interlocutoriam Sententiam redige-

Il

rent.

d

: Seutentia intevlocutoria.

Ut Affeffores ita fe pererent, quemadmodum Pró-

l

[/

"IX.'"Po&hancvnomïna;ionem, nihil amplius fupere-

rector tunc faffus eft, in cau(a potiffimum fuit fpes fore,

rat, quam ut de habendae ad proceffus lectionem feffio-

ut, cum advería Pars nunquam refpondere poffet ad

hi

nis tempore conveniret. Idanimo verfans Regaad DD.

rationum momenta quz in AMotivum uris contineban-

Affeffores (cripfit; quorum ad eum ;prima refponfio

tür, nunquam proceffus judicaretur, adeoque Van Ef-

t

fipnificabat eos paratos videri die 23. menfis Tulii Sef:

penius nonamplius hac occafione vexaretur, d etiam

di

fibi in animum inducebant credere fore, ut forenfium

fiones aggredi; at in id obítaculo fuit uniusex ipfis pe-

*

H

«

Q

titi

o, ut nempe Sefliones Bruxellis haberentur, non-

actorum peritus quifque interlocutoriam Sententiam

TK

tanquam árgumentum fpectaret, quod evinceret .eos

»

nullarum cauíarum fpecie qua eum Urbe egredi pro-

hibebant. . Fit valde probabile hac ipfa in re novas in-

Van Efpenium nullius deli&ti convictum na&tos effe, ei

h

fidias latuiffe, ut Rectoris Tribunal in Curie & Comi-

caufam fuper pracipuo capite adjudicalfe, conteftatio-

H]

tis.de Zaillet manibus poneretur, mapifque ab iis pen-

ne ad articulosin 4otivo Zuris defignatos redacta, eof-

dentes Judices redderentur, Utut res habeat; edixit

demque mandantes adverfz Parti , utad fingularefpon.

»

Prore&tor gaviffimas fibi caufas fübeffe, ne ita (uum

deret, ei filentiumimpofuiffe. Itareapfe vifüm omni-

H

'Tribunal transferret, Ergo Affe(Tores quinque Lova-

bus quos animo jam infita opiniones non abripiebant,

»

nium fe contulerunt, proceffufque lectionem Julii die

futurumque proinde cenfebatur, ur non amplius effet

»

29. matutina hora octava inchoarunt, .

hac de lite quaeftio, tandemque aliquando venerando

L

feni per Adverfarios licerer quiete mori. Re íàne ipfa

| ,Pogfidie ; die nempe 3o. Van E

(penius Libellum

Qenfes propehgumque eflluxere, quin advería Pars id

^

,ü:(ïn) Verba omiffa hoc loco ïlï-E*emPläï'ï quod exfaribimus ;

(^) D. Joannes JZillemaerts vetus Profeffor Rhetorices in Colle-

)

reapfe hec effe videntur: quos. fumas ex Indice zJdvocarorum fex s

querm ;ibi ,J

gio. Trinitatis Lovanii, Ex Przfidens

: Seininarii Amersf'ordig, die

HU $,

z

er pofiremam Epiftolam noftram die d gunii -propafzfi-

10. Novembris ann, 1702;

»

»

-

opera

L

erx II C.utr"r'VI.' A"R'rm LA

159

Ópetze f5 Tumerär; ut refponfi quidquam exereret.

9

cui recufationi id unum Hmdamenw fuerat.... quod

At mox videbimus eam vafritiem, in omnium legum

»9

Rector in privato colloquio id omnino ipfum dixe-

contemprum affecutam effe, utfe refponfioni fabduce-

rat, quod Accufator afferit in preefentia,

ret, rutiufque ad Van Efpenii opprefRionem perveniret,

* Atprobe conftitit, pergitEfpenius, Accufatorem

» non alia de caufa ad tam abíonam contentionem fe

Litir tertia vedintegratio. Non amplius im. examitie þo-

»

?

redegiffe, quam quia nihil non ita jam ex condicto

v't!lfn) 424 v

eus e[fet Efpenius, fed foluta quibus

»»

per aliquam occultam machinaetionem ftatetum erat,

w

! ,pæm'r punuiendus efet.

9 22, nullitatibus proututiata

X. Occurrit hocloco tertia ejuídern litis redim&gra-

du Fan £jþmium CH

Senteutia.

to, vel, ur apriusloquar , nova conjuratio in qua ma-

chinatie, techna, vis ad iniquitatem confummandam

XI. Et fane vix Van Efpen-i:u?s fuam Quadreplicam,

confpirarunt. Eorum, qua contigerant, experientia

hoc eft, Refponfionemad 7rzplxcag: Promotoris figni-

E)'

convicti Adverfarii Van Efpenii fe obtinere non poffe,

ficandam curaverat, cum fefollicitum Rector exhibuit,

tt eum opprimerent, dum quoad eum.fervarentur

ut definitivam Sententiam Februarii die . ann. 172g.

€quitratis priacipia & juridicz actionis regulae , ítatue-

clam pronuntiarer, preter omnium expectationem, an-

b

runt Rectorem in fede

onere qui mancipatüs iis effet

tequam de fragmentorum ad litem fpeé&tantium reperto-

paratufque nallam non

j

egem eorumdem placitis devo:

rio conveniret, quin palam fieretle&ioni caufam fübetTe,

!

Vere,

Ac ne novus hic Judex recufari poffet, obfcu-

ac dum Van Eípenius ad contexendum (üum alterum

rum hominem delegerunt, qui nondum in conteftatio:

dMetivum Zuris fe comparabat, Nec Procurator ipfe

[

"um argumento ullam publice partem fümpferar, qui-

hujus illuftris Oppreffi, utfe fifteret, accitus fait nifii

fo

que proinde nullam recufationi anfam prabere poterat.

Judiciidie, poft marutinas horas decem, videlicet,

.,0.

À

j*

Id naéti funt in perfona D. Zar Ai] Membri Faculra.

ra dimidio feu tribus hore quadrantibus folum ante

tis Artium. — Novus tamen Reétor hic nonnifi füb pri-

Sententiae pronuntiationem,

Tam bene vafritiescave-

mos Januarii dies ann, 1728. perficere flatuit ; — ut

rat, ut veluti certum effetfore, ut Apparitor Procura-

8cta repeterentur, — Scriptum quod omnium primum

torem domi non inveniret, quem fcilicet, ea hora ipfa,

per Proimotorern proferrilibuit, nomen ZYipZce pre-.

fua munia alio vocabant; neque vero potuit ipfe dere

ferebat.

Contendebat Promotor illud edere ex zzter-

certior fieri, quia cum fchedula, qua vocabatur in jus

locutoria Sententia diei 3 1. Tulii praecedentis at id ita prae-

exarata effet latino fermone, quem nec Apparitor, nec

ftabat, ut eamn cra(füm apertumque in modum elude-

Procuratoris Soror cui tradita fuit, ignorabant, om-

ret. Sane per eam Sentenriam jubebarur, ut vidimus,

nino ejus argumentum ignorabatur; nec de ea Procu-

ä

reípondere AMotiívo S'uris E(penii, nempe rem ipfam

ratori nifi domum regreífo

pervadere, omnefque probationes evertere qua ibi-

nuntiata effet, innotuit,

ia jam Sententia pro-

!

«

dem in favorem innocentiz Doétoris hujus, ejufaue

Eadem Senrentia laborabat abufu alio, quz nempe

Refpouftonis Epiflolavis afevebantur. — At haec ftatio te-

ab ignotis Judicibus pronuntiata effet, Recoris erat

[

neri non poterat, Non amplius omnino licebat in eo

Afleflores tumere, & Partibus notos facere; eofque.

Ü

Scripto peculiarém affertionem aliquam defignari qua

fibi ipfos addere qui fub preecedenri Rectoratu nominarti

ei crimini verti poffer, — Quicunque conatus per fex

fuerant, & interlocutoriam Sententiam pronuntiaverant,

$

prope meníes quorum fpatio po(trema actio perdura-

quod ab eo requifierat Van E(penius ; ac novustamen

verat, in idadhibiti fuerant, nihil aliud effecerant,

Rector nedum Affeffores veteres appellavit ,. celavit

*

n

quam juílitiam caufze Van Efpeuii ejufque Confultatio-

etdam eorum nominae quorum opintone confenfuque,

nis itraexpofüerant, ut eam velab ejus Adverfariis ele-

ait in Sententia f& hanc pronuntia(fe; vehemens hercle

le

Ü

&t [udices non fateri non poflent, lnitum ergo con-

prejudicium, jactatos eos Affeffores, fi minus com-

filium eft, ut alia oppugnatio in ufu

oneretur, pro

mentitii fuere, faltem fuí

ft

certo (cilicet circa examen haberetur

É

fj

enium reum

fuifTe.

pectos & recufationi obnoxios

t

e(fe, nec in quaftionem verteretur nifi peenze. genus

1«

In hac tam fürtimtamque praeter regulas ptonuntia-

quo demum puniendus effet. Id nimirum Promoror

ia Sentenria agebatur nibilominus fummo jure. Dame

t

in fua Triplica diferte enuntiavit. . Non aliud, inquit

nabatur in ea Van Efpenius , £ iztra bebdomadas trey,

n. 2j. hac in caufa quam pcena in Accufatum infligen-

ip ulteriorum ad ejur onus proviftonuu peuam ,. Epiffo-

;

da perpendi

oteft: Certum efd, quod .... son aliud

i

lavem Re[ponfiouem vevocaret retvatlaretque; eodemque

bac in cauja

J

uivere po(ht, quau qua pena D, Rens

tempore declarabatur fufpenfus i2 provifiomis tmodum ab

citatus fit. punaiendus.

Ejufmodi opinatio cumulariifi-

z

omtibus. funéHonibus. ecclefiafficis &?. academicis, quin

m probarioni erat venerandum Accufatum convinci

hanc Cenfuram canonicaulla monitio praeceffiffer; quae

d

non pofI: , omninoque per omne flagitium in ejus ex-

quidem conditio tam eft ex Canonibus neceflaria, ut

tremam perniciem conjuratum effe. ld luculenter often-

una fi defit, fatis inva

i

lidas & abfolute nulles Ceníuras

dit Efpenius in füa Quadrtplica, & in Libello fupplici

reddart,

quem paulo poft ad S. M. l. füper fua ipfius oppreffio-

Has omnes infamantes poenas in adeo *Tpe&anäum'

nemifr. ** [ta quidem Pars adverfafatebatur (inquit)

Doctorem, cujufmodi eret Vau Efpenius, pronuntia-

g

» fe non pofle probare crimen de quo me accufaverat;

vit novus Rector , faffus ipfeinSenrentiz enntiatione,

5

23*

adeoque poftlitis annum perípicue ab intentataaccu-

fe eam pronuntiare, quin deli£ti & accufationum vim

A

fationerecedere; & cum fatis interlocutorice Senten-

ipfam & rationem perfpectam haberet, una tantum

)

.tie nonfaceret, per definitivam Sententiam darmnari

confeffione nixus quam Efpenius ediderar, fe Re/pon-

h

L

debere; ceterum nihil magis inauditum , magifque

fionis Epiflolavis Au&toremeffe, teftatufque fenon aliam

3*

Fifcali Univerfitatis indignum effe quam afferere Re-

perfonam agere quam puri putique executoris Mandati

J

3?

&tori quem nemo non profitebatur, quemque ipfa

Confilii Regii diei 12, Septembrisann. 1725. ** Nosde-

,

t

LE

.S. M. l. & C. juffa declaraverant. Accu(ati competen-

claramus , ibidem dicitur, Accufatumrite convictum

zi

?»

tem S'udicein, haud jus fore, ut de. accufarione ju-

,

35

Auctorem Aefponforis epiftolaris . ..« declaratee (can-

o

dicaret, fed folum, ut peenas ob arrogatum crimen

dalofe, perniciofzeque confecutionis, & ut talis dam-

fa

infligeret, de. quo nullam ipíe cognitionem fumere

»..Date ad lacerationem per Mandettm ,,, .. diei a, Sep-

il

» pofler.

ld porro nihil aliud quam novüm e

gium

»

tembrisann. 1725. . Quamobrem Nos declaramus

9^

effe; quandequidem ante annum Partes conteltatae

»

Acculatum condemnatum , & eum condemnamus.

Je

3^

fuerant utrínque füper accufationis re ipfa, & Accu-

perhas pr&fentes, &c. — Nimirum Rector, utfüis

j

»

fator in prrecedentis Rectoris recufationem a Docto-

penium potentibus hoftibus devoveret, fuammet 9'u-

*

vi[diGlionem devovit ipfe , trivitque pedibus omme jus one«

te VagEfpenio propofitam juridicg ipfe coz;fcnfcmr,

ucttique

166

VrTA D. VaN EsPEN.

zemnqueordinem judiciarium, in divinarum bumanavum-

titulo impreffa fuit. . At monqe;re debemus in ea non

que degum , $

g peculiariter expreffarum Priuc

occurrere nifi fragmenta ad aiteram actertiam actionum

zum contemptum. (a)

ipit juffo-

f

redintegrationem fpeclantia, iis prorfus expunélis, qui-

Abíona hec & monftro(a Sententia in qua ad calcu-

bus ea continentur, qua primum poftremis quatuor

fr

los vocata dete£tee funt nullitates numero 22. promul-

p

ann. 1725. menfibus getta, fuper füfpectorum qui ea

gata füit & executioni mandata non fime eadem preeci-

intenderant , Judicum per Efpenium recuf(ationibus,

t

li

pitatione eademque irregularitate, qua pronuntiata fue-

fuperque indigne actisin ejus Secretarium Verhulftium

rat. Affixa fuit hora poft Tudicium, contra regulas&

penitus. verfabantur ; omiíTo etiam fecundo Motivo

li

ü

confüetudines patrias, qua ne affigi quidem ullo modo

juris quod Efpenius Univerfitatis Rectori exhibere pa-

bujus gener'sSententiasfinunt, cumii contra quos pro-

rarus erat, cumisid fibi fumpfit, ut furtimSententiam

4j

lk

feruntur, inibifünt, iifque proinde ip(is fipnificari pof-

diei 7. Februarii ann. 1728. pronuntiaret. (5) Mori-

funt,

Hac.tamen Affixio.facta fuit in duobus maxime

vum hoc alterum Latine & Gallice exaratum eft; in

[

infignibus Urbis locis, figillo ipfo Univerfitatis appo-

eoque extat quorumdam Articulorum peculiaris di(cuf-

Hl

fito, quamvis haud id in fua Rector Sententia mandaf-

fio, qui in ceteris Collectionis fragmentis nonlpertractan-

fi

fet, & hezc ipfa Van Efpenio noa nifi polt hanc ille-

tur, Paragraphus tertius, ut aliquod exemplum affe-

t

galem promulgationem horis amplius quatuor fignifi-

ram, graves animadverfiones conrinet fuper natura vi-

p

cata fuit.

tii[que Sanctionis Regii Confilii, Septembris die 12.

pC

ann. 1725. edita per quam Promotor Efpenium defi-

D

"db bac Sententia appellatio. — uflitia denegatio. — Coa-

nitive damnatum ponebat, fibique proinde nihil aliud

p(

flus. Fan Efpenius fe in fugam dave.

reliqui effe,. quam ut paenarum genus, quas meruerat,

in eum decerneret.

Ut ea Sanétio immunis füifTet ab

n

XIf. Quamvis univería hac agendi ratio moneret

omni virtio, probat Ef(penius eam nunquam tanquam

y

'Efpenium nullam ipfi expectandam juílitiam efle, nul-

ejus Perfona: damnationem obtrudi poífe, non ob ea

K

lam fibi tamen negligendam cenfüit e juris viis, quee

folum, qua peculiare fa&tum circum(tant , fed ob com-

[ai

eidem patebant.

Appellavit ergo a Sententia diei . Fe-

muneseriam regulas, qua agendi rationem quoad opi-

ti

bruarii ad Tribunal Judicum quinque Univerfitatis, ad

niones a Jurifconfultis exhitas fervandam praícribunr.

fü

cognofcendum de hujufmodi Appellationibus inftitu.

* Jurifconfultus quifque, inquit, id'juris & poffeffionis

p

tim, Judicii abufus & nullitates probavit, obtinuitque

» Obtinet, ut faper juris quaítionibus fibi propofiris

hi

a Judicibus quinque Senteztiam interlocutoriam ( dieiat.

»

dicat, quod fentit, perinde ac Judices, fuam utopi-

9

Februarii) qua non modo devo/utivam , fed etiam fuf-

??

nionem in caufisad fuum T ribunal delatis enuntient..,.

ot

penficam, prater quam quoad Cezfuram , ejus Appella-

9

eum ergo, quiex animi fententia refponderit, nec

«tl

tionem declaravit.

Hanc poftremam claufulam Judici-

L 4

vituperariproptereanec puniri poff25 prafertim cum

bus quinque extorfit timor, ne ipfi fibi negotium fa-

h4

ejus refponfio communem tantum quzftionem affi-

In-

p

cefferent, fi favorabilius agerent cmm Efpenio,

,

cit; fieri quidem pofIe , utis in fuo Confilio fallatur;

dubitatum enim ceteroquin erat Appellationem non mi-

3

)

jtepi, ut ejus error ira Regimen laedat, ut hujus ia

ip

nus quoad paenas relíquas pollere fufpenfionis vi, fpe-

» fe cenfüram & profcriptionem pertrahat; at confilii

IK

damnatione non debere Auctorem involvi,.., quia

&ata earum notoria nullitate, & ab(urditate paena pro-

h

'Viforie in definitiva Sententia pronuntiatae.

3*

fcilicet confilium , effet licet juri contrarium, non

9?*

j

Non obfuit Sententia haec, quin Rector contenderet

efficit Auctorem criminis reum, aeque atque erronea

(

Decreto quod Februarii die 7. ediderat, fuam omnem

»

Judicis opinio, quoad ullius doli convictus non fue-

?9

rit.

executionem effe debere, /ub ulterioris provifionis pe-

za. klec ulterior provifio demum ad carcerem, ad

» In hac,. pergit, factifpecie, comperitur confilium

de

corporales punitiones alia(que ejufmodi paenas abibat,

?5

revera interdum notatum, acfzepius eriam Senrentize,

für

qua graviter & ex animo parabantur. Annis 82. gra-

»

quas quotidie nullas erronea(que declarari, & non-

D

vis fenex , infirmus& admodum molli corporis habitu,

39

nunquam a5rogari ac tranfverío calamo deleri cerni-

qui erat Efpenins, dubio procul haruminhumanitatum

99

mus ; at non proindetamen quicquam ad Judicis onus

2j

G

minima füccubuiffet, Ergo fe ad hanc fatalem optio-

»

pronuntiatur, qui ejufmodi Sentenriam protulir; at-

lr

nem redactum videns, ut vel abufuum plenam Senten-

??

que id funmaa quidem vatioges neque enim. damnari

Dd

tiamn legitimam profitevetur , &2 palinodiam. canevet con-*

»

is poteft nifi ob deliZurmz, & deliéctum in actione cri-

zra fue ipfius confciestie vim , contraque jura Ecclefiee,

»2

minali non poreft intelligifine dolo, &c. (c) Quam-

ün

Priucipum, Patvig €?c. vel hoftium furori traderetur,

?9

obrem quacunque Sententie fuerit enormitas, ea

i

»

fo

quin ullam opem fperare poffer a Tuftitiae Tribunalibus,

fane norabitur & punietur; at Judex qui eam protulit,

'ad que Adveríariorum gratia & auctoritas omnem ei

9)

cum id facere per errorem potuerir, Cenfüre non

PP

fübeft, aut punitioni Senrentie ; nifi in ea exprefTe

p

additum intercludebat, ftatuit Efpenius omnia deferere,

i

& receptui canens ita fibi confulere , ut in fui officii

?)

involvatur ; quod non nifi ob dolum fit: Erraztir

Qu

fide perftaret , quin Adveríariorum infidiis fübelTet,

pena eff doceri ; condemnatio pena eff malignantis. ,

Magno tamen ei ftetit hecratio confilii; Familia amici,

Eadem eft confilii ratio: /Vam ficut..Sententic vel opi-

teí

e«

patria, quibus peramanter addictus & intimo devinctus

nionis in S'udicio , ita co

nfilii uon frf:udzglgn;i nulla ef ob-

'erat, ita eum detinebant , ut hazc arctiffima quafi vin-

litatio.

llr

(0

cula abrümpere, quin magnam inferret ipfe fibi vim,

Haud hoc loco cetera omnialitis peculiaria fragmen-

omniuo non poffet. — At ei nihil acerbius fuit quam eo

ta profequimur, quorum aliqua nonnifi ad oftenden-

hi

fe rerum deductum effe, utafuorum Auflriacze Domus

dum utilia funr, qua fuerit Adver(ariorum Efpenii praee

Principum regimine recederet, quos in omni vira (tu-

ter modum injuftitia & mala fides; at non ita dictum

V

diofus & obfervantiffimus adamaverat, quorumqueju-

volumus de ejus Moftivo jurit ; in quo nempe comperta

po

ra infig

e(t ram gravium principiorum feries, ipfiufque intime

Ti

ni preter exemplum [olljcitudine. & alacritate

neo

defenderetf

e

Otii tamn accurara notio, ut ne. po

fü;nus - :'qgin 'eiu;

faltem epitomen exhibeamus. |

Aorum Iz"tz': univ?r.(im "HOlio,

(^) Quia Motivum hoc alterum füftus eft; ejufque vis Qdeü m

Scriptis Ef

XIII. Liber alter Collectionis infcripta , Caufa Efpe-

peniane Caujz titulo impremï,'l-mud vifum» eít. novo

ä

Hanc

Supplemento illud inferere,

»1:aua, Litis, de qua hactenus, A&ta complectitur.

(c) .Doluseff, CUM SC

IENS FALLO, verbis auz fadlis. Do-

lus non gre[umitur ,. & ne laziffima

L:

e

&

jhos* Collc&iqgem -damus, cujufmpdi ann, 1728. eodem

quidem «ulpa equiparazur do(g

in eriminalibus,

; (a) MOþumf fuper q';fpof, |

: Ep:tome

.:

r

161

LisER I1I. Caeum VI. Anrtc, VI.

o

Epitotie Motivi juris. Efpenii,

praterea Tribunal illud non effe Tribunal 2uffitie, &

m

quoad Univerfitatis Membrum, certz/fime zutcompetens

ti.

XIV. Do&or hicin eo demonftrat r. fieri omnind

effe; (/) quod fi reseo demum redigeretur, utípecta-

Of

non poffe, ut ejus adverfa Pars ullam corporis deliéti

retur tamquam prudentum virorum Judicium, qui in

i

Ípeciem in eum ftatuat ; fibi impuratum crimen, qui

eum poffent prajudicium conficere, hoc prejudicium

!N

Benedi&ti XIII. Brevi, die 2 t. Februarii ann, 1725. edi-

niti non poffe eorum rationibus, quas nullas penitus al-

m

to oblu&tatus effet, niti non potuiflenifi erroneis, &in

legabant ; aut eorumdem auctoritate, quandoquidem

V0

füpremam auéctoritatem, preecipuafque leges patrias at-

in re canonica, milirares homines, qui foli ex Judici-

)

bus in eum opinati füerant, quoad auctoritatis pondus,

