bra illius vitam fpiritualem haberenon poflunt. Cref.

clefiz, fed eam e contrario diflipationis. ac deftru-

de !

éainis in illo, Àinquit Apoftolus, Epi. IV. 15. 16. qui

clionis pe/iiculo expofuiiïe.

V

eft Caput Chriflus , ex quo totum Corpur compaéttum

rüldt

C? connexum per omnuem junciuram fubminiftrationis

E*e.v'byteri le'cdrii Chriffi.

Q

fecundum operationem in mernfuram uniuscujusque

.NL Ul.tel'itls fecindum hunc intelledura. capitis

cop

membri, augmentum Corporis facit in edificationem

con

fui in charitate.

Idem inculcat Apott. Eph. V. 23. &

effentialis, nec Presbyteri inferiores ita dependere

n

col.1.18. Quapropter nec fideles dicuntur membra

ab Epifcopo füo cenfendi fünt, ut (int illius miniftri

Ej

I

"

füi Epifcopi; fedem?bra Chrifl.

feu Vicarii utinec Epifcopi fünt Vicarii Pontificis,

fed omnes funt Miniftri Chrifti & Ecclefiz , & ita

[i£]

Epifcopi igitur improprie & analogice dicuntur

elta

capita füarum refpedtive Ecclefarum, quod fcilicet

nomine Epifcoporum Galliz palam profeffus eft Car-

dv

extrinfece per minifterium, feu per adtus fenfibiles

din. Lotharingus in fio commonitorio ad Joannem

atque hierarchicos myfteria Dei difpentent: fed.fo-

Britoiem Romam miffo 1563. Profiteor , inquit, quoá

qU(l

unt

Jus Chriftus proprie caput eft Eccietix, qui folus pet

prorfus fim. alienus ab ea fententia, ut dicam, Bea-

«

Ó

interiorem fui fpiritus influxum in membra iniluit. ,

tilfimum Papam e[fe folum aut unum verum CunisTI

eumque influxum alligare voluit externis illis fignis;

VicantuM, imo omnes C9' Epifcopi C9. Curati funt

fcle

CunrsrI Vicauu : quóod Sanéli Martyres , C9 divi

puta pradicationi verbi Dei, adminiftrationi 5acra-

diar

cramentorum &c.

Atque idcirco, & eo, quem

Petri fucce[Jores docuertut,

eui

paulo fuperius expofüimus fenfu, recte vocamus E-

piícopum Caput Miuifleriale , Chrittum Jefüm autem

Epifcoptit recte vöcrifur'Caput Minifleriale

Caput Effentiale.

. feu Ecclefiee.

fnit

u Ponlifeäc Capül Aläzzifïeriale Ecclefier.

VII. Denique, quod Anonymus loco füpra rela-

. V. Unde nec alio fen(i R. Pontificem, qui inter

to infinuat, Epifcopum non itarede dici Caput Mi-

A

ï

Epifcopos primus eft, caput dicimus ?

Vinifteriale Ec-

nifteriale Ecclefie füz particularis, absque caufa di-

clefis, & ita fere jam pridem notavit Gabriel Diel ,

&um eít ; nam cum Epifcopus reprzíentet caput

Le&ione23. in Can. Miffz litt. N. vocans Chreiftum

Chritum, tanquam Minifter ejus atque Vicarius ;

caput Principale, Papam vero caput fezundarium teu

re&e vocatur caput Minifteriale ad diftinctionem tci-

Vicarium. ldem docent Petrus Alliacentis Card.. in

licet illius Divini cápitis, cujus Miniiterium gerit.

Mi

'Tra&. de Eccl. auctoritate, pag. 1. Cap. r. & pag.

Deinde Epifcopus non. tantum eft Minifter Chrifti

3. Synodus Ba(ile&éntis in Refp. Synod. edita an.1432

& Ecclefiz univerfalis, fed etiam (àno fenfu Minifter

f

al«o

s

tur* P. f5

tüt

uz incipit, cogitanti, quz integra h

particularis fuzs Ecclefiz, nimirum ad hoc illi prz-

Conc. col.673. & inter eaillius Conciiii monumentà

fedus, ut illi miniftret, feu gregi facrum Minitteri-

G

numeránda venit, quz ab Eugenio IV. folemaiter

um impendat ád exemplum Chrifti, qui non venit

miniflrari, fed miniftrare. Porro inter miniftros cu-

p

approbata funt an. 1434. Seff. 16. Item Joaunes Ger-

T

22

H

fonius art. IL. inter articulos contra Pe

um de Lu-

jusque Ecclefiz primus, feu caput eft Epifcopus.

far

Stitis, inquit, Matth. XX. 24.28. Quia Principes

na. Unde, prout notavit Bellarminus l. 2. de Conc.

autor. Cap. 19., Corpus Ecclefire non moritur , mo-

gentiun) dominantuv eorum, C? qui majores funt, po-

u

teflatem exercent in eot , non ita erit inter vos : fed

cl

viente Pepa : fed eo mortuo manet uia, fancta,Ca-

i

:a & Apottolica Ecclefia, & ut talem etiam, nul-

quicumque voluerit inter vos MAjoR leri, fit vefler

K

MiNIsTER, C7' qui voluerit iuter vos PRUMUS effe , erit

e[

lo exiftente Papa, recitatione Symboli palam confi-

5

r

ve[ler SERVUS.

hi

'tem';

Quo fenfu Epifeopus dici poffet Caput Effen-

p

Adver[arii ex propriis diclis vefuiati.

tiale fuce Ecclefiee.

tai

V. Caterum fi per caput effentiale Ecclefiz par-

IX. Quinimo, fi examinemus, quo fenfü Áno-

C0

£icularis Anonymus intelligat eum inter Miniftros

nymus dixerit pag. 222. quod /i ageretur de Epifcopo

qu

em, fins quo Eccletia quoad hierarchicum

relate ad ECCLESIAM UNIVERSALEM , tüunc recte po[Jet

K

principal

illi convenire ea MixisTERIH vox 5 clare , utiexiftimo,

regimen perfeda efle non poffit, libenter fatemur ,.

I

patebit, eum iterum hoc dicendo cautàm noftram

Q

Epifcopum eo fenfa efle capat eflentiale füa: Ecclefiz;

*

& illo fenfü dixit S. Chryfoftomus aliique poft ipfum,

adiuvare.

tü

non enim e[Je Ecclefia fine Epifcopo poteft. Nàm hoc

Nam vel Miniflrum intelligit relate ad füum Prin-

10

dixit Chryfoftorus, uti refertur apud Palladium in

cipem ac Dominum, a quo poteftatem mandatum

l-

M

miniftr

ll

1f*

di accipit, fi autem hoc fenfu dicatur E-

ejus vita, dum hac monita dedit Diaconiffis, ut

T

quicumque absque ambitu in Ecclefia Conf(tantino-

pifcopus Aimifier Eccdlefice Univerfalir, ergo Eccle-

0

fia Univerfalis dicendaeft omnium Epiícoporum Do-

politana ordinatus fuiffet Antiftes.ei fe ut capiti per

omnia fübmitterent: (cilicet Chryfoftomus verebatur,

mina. a qua & poteftatem, &illius exercenda man-

ne diuturno fuoexilio, utiobíervataudor Tractatus

datum recipiant: atque ita ruit opinio adverfario-

de au&loritate €9 necelfitate Epifcoporum, quem ci-

rum, qua totius caufz unicum pene fundamentum

tavimus DisQuisirioNg L $. V. N. IX. Ecclefia diffi.

eít, de plenitudine potettatis Pontificiz, quafi R.

aretur, ceflitque jure füo, ut unitati Eccleftie. &

Pontifex effet fons omnis jurisdictionis.

perrennitati provideret, quam fine Epiícopo diu

Vel intelligi vult Anonymus Miniftrum relate ad

perfeverare non poffe credebat.

fübditos fui Principisac Domini, quibus impofitum

1

— ——

493

DisouisrTIO.— 'TERTIA,

10f

clerum, íede vacante, remanere iurisdi.&ionemx &

doir

fibi minifterium impendat, provideat, opituletur ,

faccurrat; aft, fi tali relatione Epifcopum dicatMi-

auctoritatem paícendi gregem.

Eít ea Epiftola inter

E

Cyprianicas 2. in qua Clerus Romanus clerum Car-

ni[lerium uuiverfalis Ecclefice, jam neício qua incon

Opu

thaginenfem füi otlicii admonet, quid nempe circa

ll

fiderantia hoc pofuerit, propriam fuam opinionem

duplici ex parte deítruens ;.

1. Quiaficadmittere de-

lapjos, interea. dum Cyprianus illorum Epifcopus

rm&

ius R. Pontificis,

abeít, fieri oporteat.

, Cum incumbat nobis, /z-

Ms

bebit, univeríam Ecclefiam non fol

fed omnium Epiícoporum cu

rz effe commitfam. 2.

uiunt, qui videmur prepofiti effe, & vice Pafto.-

08

re&e dicatur Minifter

ris (Chriiti) cuftodire gregem , fi negligentes in -

Quia fi hoc fenfu epifcopus

lCes

univerfalis Eccle(iz, quod folicitudinem fuam pa-

25

inveniamur, dicetur nobis, quod & antecefío

Fe

ribus noftris didum eft, qui tam negligentes pra"

ftoralem ad illam extendat, multo mag

is dici poteft

m

pofiti erant; quoniam perditum non requi(ivimus'

Minifter particularis fuz Ecclefig, cui adminiftran-

25

& errantem non correximus, &claudum non col

da fpecialiter e(t confütutus.

Vl fortaffe dicere vult epifcopum effe Miniftrum

lisavimus, & laceorum edebamus & lanis eorum

relate ad Ecclefiam univerfalem , quia univerfalis EC«

25

operiebamur.... lNolumus ergo, Fratres dilectif-

-fimi, & vos Mereenarios invenire,íed bonos Pa-

clefz unus Gt Paftor R. Pontifex, reliqui vero epif-

Diti$

copi ejusdem Pontificis Miniftris & hic fenfus recte

flores, cum fciatis non minimum periculum im-

CT

minere, f1 non hortati fueritis fratres noftros fta-

convenit cum opinione adverfariorum de plenitudi-

uflri

atione reliquorum

i

re in fide immobiles; ne przceps iens ad idolo-

ne poteftatis Pontificiz , & voc

latriam fanditus eradicetur fraternitas.... & alia,

Qcl,

Epiícoporum in. partem dumtaxat fo!

icitudinis : fed

i

1

',-Jn

IN

m

quz incumbunt vobis, etiam ipíà fübdidimus , ut

figpifcopi fint Mini(tri R. Pontificis, feu , quod

*

Car

e(t, Vicarii,jam ex propri

o teftimonio convicti funt

fi, qui in banc tentationem inciderunt , coeperint

t

adprehendi infirmitate & agant poenitentiam facti

adveríarii, ie inciditle reipía in illam Blafphemiam,

juod

quam S. Gregorius Magnus it

1 vocabulo Epiícopi

33

[ui, & deíiderent communionem,

- utique fubve-

lg

niri eis debet. ,, &c.

univerfalis exhorruit, prout D

*

ISQUISITIONE ll. $. ul-

ASTI

timo, oílendimus.

Ubi Clerus Roranus hortatur clerum Cartbagi-

Adverfarii, extricare

nenítem, ut & ipfi fimiliter paítoralem folicitudinem

funt

Quocumque ergo fe vertant

diu

gerant, tum circa lapfos in idololatriam, tum circa

feíe propriis laqueis nequeunt.. Nos interim progre-

*

diamur in probandis atque elucid:

indis juribus cleri

poenitentes, .& circa eos, qui adhuc flabant in.fi-

de, &licet valde modette fcribant Presbyteri Ro-

feu capitmiaüathedraïis clerum repratentantis.

mani, tamen fatis indicant, fe habere autoritatetm

V.

primarig Sedis vacantis, precipue cum addunt in

$.

fine: ,, Salutant vos fratres, qui funtin vinculis &

estotum Corpus, quod -ex

» Presbyteri & tota Ecclefia, quz & ipfa cum fum-

Integra jurifdiclio vefidet pen

H

(

Epiftopo €7' Capitulo Cathedra

li Clerum reprefen-

» ma folicitudine excubat pro omuibus,q

[

» nomen Dominj. ,

ii invocïanr.

Mi

tante con[iat , defuntloque Epifcopo ad Capitulum

Ti

Idem Cierus Romanus, Sode vacante ,. gratias a-

devolvitur jure non decreícendi.

aput

gens Cypriano de folicitudine Paftorali, qua ipfos

circa Privatum , Epilcopum Lambef(itanum hareti-

l$ y

Epi:(copus & Clerus unum Corpus.

J

U

Mi

cum inftruxerat, ita fcribit, Epi(t. 3o. ,, quodaü-

35

tem pertinet ad Privatum Lambefitanum , protuo

ent

]. Epifcopus & clerus conftituunt unum Corpus

!

1

Miniftrorum, cujus Epifcopus eft caput feu princi-

3

5

more fecilti, qui rem nobis follicitam nunciare

?

bl

voluiftis omnes enim nos decet pro Corpore to-

i

patis Minifter

: huie corpori ex primzva fua in(ti-

tutione, five feclafa refervatione, quam Ecclet

ie

3»

tius Ecclefiz, cujus per varias quasque Provin-

DI

35

. cias membra digelta funt, excubare. ,,

Ubi im-

lt

li

r

Canones induxerunt, concredita eft plena poteftas

primis Clerus Romanus Cyprianum laudat de folici-

eni

& jurisdictio regendi Dioecefim, & gregi commillo

scu

providendi de omnibusad animarum falutem neceí-

tudine pro Corpore totius Eccle(iz, &una fibieam-

fariis.

dem Epiícopalem folicitudinem incumbere figni-

lpl

1$

ficat.

Ea porro poteftas & jurisdi

&io fic tota atque in'

m

Epifcopo &

j

divifa et penes ipfüm corpus, quod ex

clero conttat, ut tamen exercitium in plerisque fit

Idem probatur ex S. Cupriano.

f?d

penes ip

füm Epifcopum, qui & a Chrifto pofitus

lr

eít, ut ad unio

nem atque concordiam reliquis infe-

III. Et quid miri, quod Clerus R. Sede vacante

,e'lt

rioribus Mini(ris prz

(ideat , majori ipfe Sacerdotii

fumma follicitudine excubare fe diceret pro omnibus,

cum $. Cyprianus ita ad Cornelium Papam Refcrip-

?

lenitudine donatus.

ferit : Florentiffimo illice Clero TECUM PRIESIDENTL,

|taque omnes inferiores Miniftri fub Epifcopo ,

b uno capite coadunati, unum

Si enim Clerus cum Epiícopo fuo pezx(ideat Eccle-

tanquam membra fuü

corpus & quodammo

do unum conftituuntPa&orem,

fiz, utique non fiüfe autoritate paícendi feu regendi

nó

Chrifti

gregem, multo magis debet & poteít Sede vacante

qu

i Chriftum Paítorem repraefentat, & vice

i

Ecclef

iam regit & pafcit : ita tamen, ut Epifcopus

eamdem follicitudinem gregi impendere.

)u

' Idcirco idem S. Cyprianus voluitrationem reddere

non (it hujusmodi caput effentiale, ex quo jurisdi-

f10,

&io & autheritas fpiritualis defluat in inferiorem cle-

fui feceflus tempore perfecutionis Clero Romano,

at

rum : fed indivifa illa poteftas & auctoritas penes

tanquam qui przfidendi autoritate fulgebat, etiam

totum Corpus Miniftrorum re(idens, derivetur ab

Sede vacante: ,, Neceffarium duxi, inquit Ep. 14.,

fili

» has ad vos litteras facere, quibus vobis adtus nos-

Ecclefia omnium Matre & Domina » neque hzc ju

tum

» tri & difciplinz & diligentiz ratio redderetur. ,,

risdi&io , moriente aut abícedente Epiícopo, defi-

er

ciat in clero, fed tota in illo perteveret.:

Refert & in eadem Epift. Cleri fui Carthaginenfis

'Cie

infignem follicitudinem Paftoralem, feabíente, cir-

De

Deficiente Eyiftopo jurirditiio manet penes Clerum

ca lapfos: , PresPyteris, inquit, & Diaconibus non

nan

»

defuit Sacerdotii vigor, ut quidam minus difci-

probatur ex Eyift. Cleri Romani.

IU

?5

plinz memores & temeraria feftinatione przcipi-

]

)

tutm

.II,.Hoc iprum olim Clerus Romanus, defundo

tes, qui cum lapfis communicare jam coeperant,

iA

Fabiano Pontifice, exemplo fuo & litteris ad clerum

5

comprimerentur, intercedentibus nobis. , En Cy-

Carthaginenfem datis (Cypriano Carthaginenti E-

prianus clerojCarthaginenfi adfcribit 'igorem Sacer-

eud

pifcopo exule) monftravit ac docuit; Ícilicet penes

dotii, id eftau&toritatem quodammodo Epi[fconglem

in

tim

)

2

i

VINDICUE Rx-:s-owrmms !

494

q

in comprimendis iis etiam Clericis, qui fane difci-

tur feu tranfiret ad Clerurn vel ad.Capitulum Cle-

plinz circa lapfos nocumentum inferebant.

rum reprzfíentans : fed,uti recte notavit Cardinalis

»

»

Infuper ex eadem Epiftola patet, quod S. Cy:-

de Luca, quafi jüre non. decrefeendi apad Clerum

prianus voluerit cum lapíis mitius agere, partim prop-

remanet; fic enim ait hic Cardinalis Difcurfu 31.in

»

»

iereà quod hoc videretur magis convenire litteris

:

onc. Trid. N. 1. ,,quod Sede Epifcopali vacante

Cleri R. ad Clerum Carthaginenfem datis, quarum

j

de jure Epifcopalis jurisdictio atque Ecclefiz ad-

fs

füperius fragmentumattulimus: ,, Necinhoclegem

»

miniftratio devolvaturad Capitulum, non quidem

Pb

35

ex aliquo privilegio vel fpeciali delegatione;. fed

C0f

dedi, inquit, aut me audorem temere conítitul ,

ne

?

fed é6um videretur & honor Martyribus haben-

?5

ex ratione juris non decrefcendi, eo quia Ecclefia

325

dus, & eorum, qui omnia turbare cupiebant ;

55

Cathedralis efformatur conjun&im ab Epifcopo &

tifi

|

3

impetus comprimendus, & praterea veftra fcrip-

»

Capitulo. ab illo fcilicet tanquam Capite, ab hoc

pOa

35

$5

qu

ta legiffem, qu& huc ad Clerum noftrum... nu-

tanquam religtto Corpore , Ecclefiafticajurisdictio-

füt

bP]

per feceratis, ut iis qui poft lapfum infirmitate àp*

35

ne penestotum Corpus nabitualiter refidente , exer-

35

3»

prehenfi effent, & poenitentes communicationem

citio autem in plerisque competente capiti. .

25

deüderarent, fübveniretur; ftandum putavi, &

Et conféquenter intert idem Card. de Luca N. 3.

!

à

—

235

cum. veflra fcientia, ne adus nofter, qui aduna:

defun&o capite jure confolidationis , vel ex jure

E

25

tus effe & coníentire circa omnia débet, in ali-

35

non decrefcendi univerfa jurisdidtio five totum jus

33

»

quo difcreparet.

Plane cazterorum caufas, quame

Cathedraticum, tam in habitu, quam in exercitio

P

vis libello a Martyribus accepto, differri manda-

»»

remanet penes Capitulum tanquam reli

tij

9»

quum Corf

35

vi, & in noítram przíentiam refervari, ut cum

]

pus politicum feu intelletuale. ;,

p

25

pace a Domino nobis data, plures Prepofiti con-

Ubi hic Autor tanquam in compendio refert, &

Ca;

35

venire in unum coeperimus, communicato etiam

tanquam certam fententiam proponit, quam íüpra

pltl

25

VOBISCUM confilio difponere fingula C9' reformare

variis $9. feu. diftin&is articulis latius oftendimus :

eatt

b

P

poffimus. ,

huncquetam luculentum textum Autoris minime ad-

elt:

Notandum quod tum temporis reconciliatio lap-

veríariis fufpe&i in füuam fententiam adduxerant Dóc-

jn

forum non fieret nifi per minifterinm Epifcopi, ubi

tores Refp. ad 2. Sed adverfarii alto filentio illud ip-

ln

aderat.

Unde dum Clerus R., Sede vacante , itern-

fum diffimularunt.

"

que Clerus Carthaginenüs, abíente Cypriano, mi-

Cardinali de Luca confonat Toftatus Abulenfis,

dar

in Nur; XV; Quzft..48. vel 49. qui in eamdem rem

VET

nifteria ifta impendebat. poenitentibus, precipuam

auctoritatem & poteftatem Epifcopalem feu miniíte

ita fcribit : ,,Sedevacante Capitulum habet omnia,

IT

35

fui

rium atque ufüm Clavium in ligando & folvendote

qua pertinent ad jurisdiciionem rrelati... ergo

habere monftrabat.

9?

videtur quod jurisdi&io illa radicalius erat in Ec-

x recitavi-

»

Deinde in iisverbis Cypriani, qux mo

clefia, quam in Pralato.. Non.tamen haberet Ec-

mus, videre eft quanta veneratione Cleri Romani

35

clefia, nifi in principio ei tradita fuiffet. ,,

autoritatem füfciperet S. Epifcopus, fic ad illum feri-

bensac fi R. Sedis Epifcopum literis füis adiret.

Surisditlio non a Romano Pontifiee , fed ab Ecclefia

pa

0

Idem patet ex Epift. 22. Cypriani ad Clerum R;

derivatur in Ca,þiïula jeu Clerum.

»

235

Laborantes hic nos, inquit, &contra invidizim-

"

22

. petum totis fidei viribus reiftentes, multum fer-

'L Quapropter rederefolverant' Doctores, Ca-

» ]

95

mo vefter adjuvit, ut divinitus comoendium fie-

pitulum Cathedrale, Epifcopo decedente, de nóvo

» ]

EE

ret, &... declararetis nobis, quod fecundum E-

jurisdiftionem nen accipere. fed eam retinere , quam

35

van

21

zeliil

egern ftet nobifcum fortiter atque unanr-

una cum Epifcopo prius exercebat.

de

e

$a

miter etiam veftra fententia.

Ex quo u'terius confequitur, merum figmentum

i

effe,quod occafione falíarum Decretalium a quibus-

3b

Capitulum Cathedï'alev fucce[fit in jus Cleri.

dam Curiz R. adulatoribus inve&um eft, quafi de-

leo

functo Epifcopo, Capitulum Cathedrale jurisdi&io-

Ut

IV. Ha&enus de au&oritate Cleri Sede vacante.

nem acciperet per conceflionem , aut zndultum Pon-

tificis R. quandoquidem de novo non accipiat,quod

Qu

Notum porro eft, quod, uti prioribus feculis Cle-

L

rus curp. Epifcopo conftituebat unum corpus , feu

ab initio habuit, & jure divinitus conceflo inamifli-

f

biliter, quamdiu Ecclefia in Clero & populo perfe-

facrum Ecclefie fenatum, labentibus feculis, nu-

ele

mero Clericorum excrefícente, coeperint quidam e

verat, & quamdiu ipfum Ca

chi

t

r

pitulgm univerfüum Cle-

"Clero feligi, qui totum Cleru

i reprzfeatarent, &

rum repracfentat, poflidet.

ut

'vocati fint Canonici Cathedrales, . quafi Cathedra E-

Nam quemadmodum Ecclefia univerfa femper &

fl

pifcopali proprius

adherentes, eorumque conven-

iramiflibiliter omnem fponü fuüi poffidetpoteftatem,

e[t

tus feu corpus appell

atum Capitulum Cathedrale. Ita

habetque proprietatem clavium, ita fingulis Eccle-

ut demum feculo X. vel XI. illud jus totius Cleri ,

fiis particularibus tota ea poteftas jurisdictionis, quz

ü

Epif-

adminiftrandis illis neceffaria eft, indivifa & absque

quo fecandum Canones olim adinflar Sezatus

T

copi curn eo fim

ul Ecclefiam regebat, ad Capitulum

ulla fui diminutione remanet, íalva tamen modifi-

u

Cathedrale devolvi coeperit: unde & Alexandrumlll.

catione illius quoad ufüm & exercitium, quz facta

fit ab univeríali Ecclefia.

tlf

fupra audivimus, fcrip(iffe feculo XII. quod Epiíco-

Sicuti enim Epifcopatur

0E

unus eft ,cnjus a fingulis in folidum pars temetur , uti

pus & Capitulares fint um Corpus, cujus ille Ca-

[i$

put exiftit, i(ti vero membra.

ex S. Cypriano de Unit. Eccl. refert Gratianus 24.

Q

is jurisdidio Epif-

Q. 1. Can. 18... ita & fingulz Ecclefie eamdem at.

Quare mortuo Epifcopo, omn

Tur

copalis eft penes Capitulum Cathedrale, tanquam

que indivifam poteftatem & jurisdidtionempoffident;

proutomnesuna-

prout ipfe. Cyprianus Epi(t. ;2. verfus finem hanc

(ig

univerfum Clerum reprafentans

O

nimiter notant Canoniftz ad Cap. His QUE $4 de

fimilitudinem adducit : ,,cum fit a Chrifto, inquit,

» una Ecclefia per totam mundum in multa mem-

D

Majorit. C2 obed., & quotidiana praxis etiam in Belf

0r

2io.contonat.

35

bra divifa, item Epifcopatus unus, Epifcoporum

, multorum concordi numerofitate diffufus. ,, Dein

M

Defuncto Epifcop

0

J

25

commemorat ,,connexam effe C9'ubique conjunctam

rirdicdio levolvitur ad Cdpitulum

35

Catholieee Ecclefite unitatem. ,

Clariffime autem

Vl

jure non decrefcendi.

hoc ipfüm, nempe fingulas Ecclefias in folidum ac-

pi

*V. Non quafi jurisdictio &aucteritas Epi(copalis,

cepifle poteftatem clavium expreffit | S. Firmilianus

proprie loquendo ab Epifcopo defun&o devolvere-

iis verbis, que & $. 3. hujus Difquiitionis attuli-

Íu

mus

Disovisbrio

"(TERTIA,

Jle

495

dlis

mus ex Epift. inter Cyprianicas ?;. ;, Poteftas , -

Con. col. 1872. ubi inter cztera ad Pfesbyteros Ver-

um

» quit, remittendorum peccatorum Apoítolis data

ba dirigens ait : , Meminiffe vos decet, o Dei Sa-

t

, e(t; & Eccefiis, quas illi a Chrifto miffi contti-

» Cerdotes, propofiti & ordinationis veftrz, qui

lte

» tuerunt, & Epifcopis, qu

» gubernacula tenetis animarum , & pofiti eftis co-

a

» fucceflerünt.,,

,i eis ordi*nation*'e vicaria

» lumna in Ecclefia Dei.,, Deinde fübdit, quod &

m

Hzc aliaque prafertim ex S. Cypriano depromp-

ipfi poteftatem clavium exercerent per impofitionem

led

ta, & omnium Antiquorum Patrum Dod&r;ina adeó

mantuum ; in qua tunc temporis magna pars;jurisdi-

confona, manifeíte, uti exiftimo , demon(trant ina-

ld

&ionis fpiritualis confiftebat, & cujus exercitium

&

ne effe figmentum adver(ariorum de indulto R. Pon-

principaliter ad Epifco

l0C

tificis, quafi per indultum illud, defun&o Epifco-

ex S. Cypriano.

pum pertinere fuprax vidimus

10

po, jurisdidio tranfiret ad Capitulum Cathedrale,

Obfervandum hic quoque, quod (icuti R. Ponti-

AL

quod vivente Epiícopo omni jurisdi&tio

qe'fui(i'et de-

fex inftituebat Vi(itatores pro Ecclefiis viduatis , qua

ftitutum.

jure Primatiali aut Metropolitico ad ordinationem

ipfius pertinebant, nempe n Italia &Sicilia, eodem

lr

Diflinguendum inier Jurisdiclionem C3' ejus

quoque jure & alii Metropolitani folicitudinem fuam

ln

exgrcitium.

extenderent ad Eccle(ias viduatas füarum refpective

TU

Provinciarum, quod;jus eis datum erat per Canones

VII. Lübenter tamen fàtemur, fàno fen(u admit-

Eccle(ie, & non, uti volunt adveríarii, per indul-

0t

P9 799

t -

[5 ] I]em"

tum R. Pontificis.

ti pofle id. quod dicit Anonymus pag.

&

peliurisdi&ionem, quz Sede vacante ad Capitulum

Cathedrale devolvitur, antea non competiiffe Ca-

$ VI

n

g

pitulo, quando illa re(idebat in Epifcopo vivente ,

eamque exercere non impedito : hoc enim verum

Nulla ratio fuadet, cur Capitulum Metropolitanum

al

eít, fi intelligatur de exercitio jurisd ztionis, quod

0C

Ultrajectenfe non gauderet iisdem juribus, quibus

in plerisque privative competit Epifcopo, quodque

gaudent ectera Capitula Cathedralia.

p

tandem Sede vacante ad Capitulum devolvitur ; ita

utitunc Capitulum plenam jurisdictionem per quos-

(is,

Capituli, Epiícopi & Ecclefiz Ultraje&enfisï.

dame gremio a fe dele&tos exerceat.

Sempertamen

jura connexa.

e

verum manet.

Ipfam jurisdictionem, f(ive vivente,

Hl

h

j

five defundo Epifcopo, habitualiter eile

penes ip-

I. Poftquam Do&ores in (üa Refoh,;ntione often-

fum Corpus Miniftrorum Ecclefiz.

derant, Ecclefiam Ultraje&inam per mutatum apüd

|

batavos Religionis ffatum nequaquam fuiffe collap-

Obje£tio de V. i!ït atore Ecclefiee viduatee.

fam, fed in Clero ac populo hodiedum perfevera-

re

eidemque Eccle(iz, non obítante ea ftatus re-

VIII. Objicit, vel potius afferit Papendrechtiuä

volutione, veros ac proprios Epifcopos datos fuitle

fit

pag. 247. col. 1. folita fua confidentia; ,, conftanti

Sasboldum, Rovenium, aliosque; jam fponte fe-

35

& Canonica traditione...

certum e(le, in veteri

quebatur, quod hifce Epifcopis licuerit pro füa au-

35

Ecclefia, non Clero vacantium Epifcopatuum cu-

(

éoritate X Paítorali folicitudine adicifcere fibi quos-

35

ram & cuftodiam fui(le demandatam, (ed Merro-

dam delectos Presbyteros e Clero, qui vice totius

QU0

3

1]

politano , aut Epiícopo vifitatori. ,,

Cleri Senatum Epifcopi Ultrajectenfis conftituentes

atf

Sed refpondemus falfum id effe, fi. intelligatur

una cum Epiícopo Eccle(iam illam adminiftrarent.

de cura ordinaria & regimine animarum. Erat enim

lul

illa cura & cuftodia Metropolitani, aut Vifitatoris

us

Nomen Vicariatus non obe[t Capitulo.

ab ipío quafi nomine totius Synodi Provincialis de-

legati, dumtaxat cura füperintendentie, ut auxili-

II. Quod autem Antiflites UltrajediniSenatum il-

ili

um folatiumque adferret Eccle(iz viduatz , officium-

lum vocaverint Z'icariatum füuum, hoc minime im-

0n

que Vifitatoris (uti patet ex Epiftolis S. Gregorii l.

pedire potuit, quo minus Collegium i(tud fele&torum

od

2. Epift. 19. 20. 21. 27. &c. & Hincmari Rhemen-

Presbyterorum zque reprafentarit univerfüm Cle-

fi.

fis T. $. Conc. col. 1866. item ex vetere formula

ï

rum, & vice totius Cleri Ecclefjam Ultrajectenfem

f

eledionis Epifcopi, quz habetur in Spicilegio A-

rexerit, idque non minori auctoritate, quam mo-

:!e-

cheriano Tom. 8.) fere ad hec tria redigebatur; 1.

derna Capitula Cathedralia hujusmodi Ecclefiaftici

g.

o

Cu-

ut perficeret funeralia defundti füi Collegz.

Regiminis potiuntur;

prout ibidem notarunt Do-

[

raret inventarium fieri rerum Ecclefiafticarum, quod

Gores.

ff

eít conforme Canoni 22. Calchedonen(i, quo, uti

Notarunt infüper, quod Senatus ille Ecclefiz Ul-

& antiquioribus Canonibus, cautum e(t, ne Cleri-

;le-

trajecten(is ftudio di&us fuerit V'icariatus, non au-

üs

ci poft mortem fui Epifcopi res ejus diripiant, qua-

tem Capitulum Cathedrale vel Metropolitanum , nem-

re & Canone 2;. ejusdem Synodi decernitur Eccle-

peut quemadmodum ipíe Epifcopus füb alieno titulo

fue

fice vidua redditus apud OEconomum ipfius Ecclefice

invidiz Acatholicorum declinandz caufa delitefcere

d

integros refervari, Canon. 26. ne ipfi Epifcopi fine

debebat, ipfe quoqueSenatus illius Ecclefiz ob eam-

OEconomis res Ecclefiafticas tractent,

"

dem politicam caufam, füb inufitato, noftris quidem

utt

ris officium praecipuum erat curare, ut indilate &

temporibus, honoris vocabulo lateret : ne fcilicet

Z

Canonice perficeretur novi Epifcopi ele&io per Cle-

hi Presbyteri viderentur proventus Canonicatuum

rum & populum, componere obortas forte conten-

"

jamab Acatholicis poffeffos velle fibi vindicare : Quos

nlb

tiones ac divifiones, & electionis inftrumentum

aliunde non tam dignitati füz neceffarios exiftima-

nó

omnium manu roboratum deferre ad Metropolita-

bant,

j

num, ad quem przcipue pertinebat confirmatio &

riofius.

quin eis pro confervanda fide carere effet glo-

Vll'ï;

ff

ordinatio novi Epifcopi.

Neque porro Capituli nomen quid honofificeritius

Nemo non videt, bzc omnia optime confiftere

j

eft quam Collegii aut Vicariatus vocabulum , neque

on

cum jure & audboritate fpirituali regendi Ecclefiam

ullatenus neceffarium ad jurisdidionem ordinariam

1

viduatam, quod Clero integrum relinquebatur ;

feu auctoritatem fele&is Pre

,

sbyteris conciliandam ,

prout conftat vel ex ipfa allocutione Vifitatoris ad

m

quia, utnotarunt Doctores ex Claudio Fleury, In-

J

Clerum & Plebem viduatz Ecclefis, qua contigit

fti. Juris Canon. Part. 1. Cap. r7. admodum re-

Capituli

us

fub'Ludovico P;o Imperatore & habetur T. 8.

centis zetatis eQ, quod Clerus Cathedralis

nomi-

Elli-

496

Vixpicug RresoruTIONIS Docr. liOVAN.

, Mc*

nomine vocetur : Ubi&idem Autor obf"&rvahquod

5

Ultrajedinos, cum ratio & Canones agant de folo

, Caf

S. Auguftinus e Clero fuo quosdam fibi adíciverit,

Epifcopo, quem volunt in communi una cumPres-

qui adinftar moderni Capituli Cathedralis Senatum

byterio Ecclefiam regere, non autem de Vicario A-

, üt

[uäb

Ecclel& Hipponenüs conftit

gye;*ent Es ,ung fecum

pottolico, de quo nullus unquam Canon fimile quid

eam regerent.

E

praícripfit; nec ut przfcriberet, ratio fuafit

cum

eri

Vicarius Apottolicus fit.dumtaxat R. Po

u i

| Inter Cathedrales Clericos þoj]'ünt effe Pa[tores.

datarius, & vices illiux agens.

n«tificisMan;-

H

m

Denique quis unquam dubitavit, quin Rovenius,

, Ut

III. Quod autem Rovenius in Vicariatum füz Ec-

ejusque fucceffores Anti(tites Ultraje&ini adhibue-

: gm(F

clefiz adícivérit etiam quosdam e Pattoribus in re-

^

rint Collegium iftud Presbyterorum , ut fibi ad(ifte-

4l

gimine animarum exercitationes, & qui unde ale-

reut in gubernanda ifta Eccle(ia; veluti probati qui-

pa

Q,à

rentur haberent; id ipfum conformiter ad Concilium

At

que Epitcopi Dioece(im füam gubernant & pafcunt;

n

Emeriteníe anni 666. Canone 12. fadum fuiffe no.

non autem eflent fibi dumtaxat tanquam Vicario À-

"n

Can

tarunt DoGores, ubi declaratur, quod fi Cleri ad

nec

poítolico affeffores; pro quare eis minus indigebant.

LU

Ecclefiam principalem five Cathedralem ordinati de-

:

P

ficiant, Epifcopi Provinciz ,, de Parochianis Pres-

Nomen Miüïonis non obeft Capitulo Ulfrajefïenf :

» byteris atque Diaconibus Cathedralem (Clerum)

Capih

» fibi in prin

í

.. VI. Sed Vicariatus ille Presbyterorum Ulttajec.

» hcentla. :','9

cipali Egcleïia facere maneat per ania

tenfium, inquiunt adverfarii, paffim Miffionis no.

J '

Quin permittit eadem Synedus, ut hi Parochiani

mine inícriptis fuit, unde autem id fa&um fit Dis-

Jl

abi

Presbyteri in Clericos feu Canonicos Cathedrales

quifitione Il. in variis $$. fatis indicavimus. — Ulte-

clefa

ele&i, pergant partem aliquam proventuum recipere

rius addi hic poteft, quod cum illud Col

legium feu

copaïr

ab iis Ecclefiis, in quibus prius /co'niï:;rati funt.

Senatus nihil fufidii temporalis un

quam acceperit a

ibus:

Congregatione de propaganda fi

de, prout folentalia

ue i

Capitulum Ultrajectenfe ut tale agnitum ab

Miflionariorum Collegia acc

ipere, id argumento qno-

i

mile

que fit Collegium Presby

tererum Ecclef1z Ultraiec-

Conot

indigenifw CS9 exter'i.f.

tenfis alio fenfu ad M

.

iflionem pertinere : ita utnon

ventu.

IV. Poftremo notarunt Do&ores Boc Collegium

fit Collegium alicu

jus nudz Mi

flionis, fed vere füb-

fint: !

Ultrajectenfis Ecclefre non tantum ab omnibus illi-

fiftentis Ecclefis Cathedraticz

, ln qua tamen prz«

fis eu

us Provinciz Clericis. & fidelibus, fed & ab exteris

ter ordinarios Paftores, in íüb

r

fidium vene

w

runt& dif

nem (

recognitum fuiffe tanquam hujus Ecclefiz Capitu-

redi funt plurimi Sacerdotes Millionarii.

*

Tibus

lum Metropolitanum, tamefi deliteícens füb nomi-

Conciudamus igitur Collegio Presbyterorum Ec

-:

N

ne Vicariatus

ita quidem ut Cardinalis Buffis ,

clefize UltrajeGentis varia non

àna Zcariatus , Sena-

tunc Internuntius Bruxellis refidens, in litteris de

fiftent

tus F'icarii Apoflolici, Millio

his & Dimilia, itemque

adici

21. Juny 1702. hoc Collegium, una cum Capitulo

conditionem P

aftorum,,-ex quibus conftat, nulla-

MIUT|

Harlementi, præ'cïam Capitula vocaverit,

tenus officere, quo minus gaudeat iisde

m juribus;

&u[ F

quibus gaudent cztera Capitula Cat

hedralia.

Ultrajecienfe probatur ex fuo iuflituto

.riüeni

Capitulum

C? Jui juris limitibus.

$-; VIL

(;

V. Quod autem Roveriur ejusque fücceffores vo-

Erectio , Extz'nc'ïio, aliave D'frofitio Capituli Ultra-

]uerint fele&os Presbyteros fibi ad(ifteré, tanquam

]gfïenjis nequaquam jure Refervationis aut Devo-

J

Senatum Cathedraticum Ecclefiz fuz Ultrajeécten(is,

lutionis ad R. Poatificem pertinet.

tefe |

& non tanquam merum con(ilium Vicariatus fui A-

Opinio Adverfa-riorum dee

Harl

poftolici ; vel inde luculenter conflat , quod expret-

xtin&iöne Capituli

fe determinaverint regimen hujus Senatus extraDioe-

Uitrajectini.

pare

I. Quod Ecclef

nihil

cefim Ultraje&enfem fefe non extendere, quod &

ià Ultrajectenfis minime redadla (it

notavit Illuftriffimus Neerkaffelius in Epift. ad Inter-

ad ftatum merz Mi

llionis, prout alie quzdam in

Vos,

nuntium Pontificium 1665. ,, Collegium iftud, iz-

partibus infidelium

conftituta

Àuti

; evidenter , ut credo,

Evaf

33

quit, ex vi fuz erectionis vel amplificationis illud

patet tum ex Refolutiene Dodorum, tu:

n przcipue

25

habet juris in Dicecefi UitrajeGen(i, ut Contili-

exiis, quz DisQUIsITIONE

L $. V. & D

Quen

ifquifitione

lus o

35

um vel Senatus Ecclefiafticus Vicarii Apoftolici

L $. II

-N. lL. $. VI. N. VIIL &c. de Cle

mentina 1N

33

pró Diccefi illa , quomodo Capitulum Cathedrale

PLERISQUE, dictaíünt, ita ut hx

C D,e-cretahs hiclo»

At

35

