totalem abolitionem poftularent. . Quamquam S, Sy-

W

Tiitulo. ordinetur ; 'fi&titium atque umbratilem hunc

nodus pro miferia temporis Epifcopos 77ta/are: to-

leraré vifà fit.. Verum iftorum ordinationem paffim

T

titulum peregrina cujusdam Eccle(ize excogitaverint;

C0l

eoque Titulo ordinati, cum nullum , cui prefiderent

improbandam effe fatis indicavit in variis fuis Decre:

77

populum, haberenr, per divería loca vagantes, &

tis, que adverfus eorum licentiofa facta condidir.

W

ex Epifcopalibus fun&ionibus turpem quaftum qua-

- Impriris éum Titulares Epifcopi folerent per alie-

fa

rentes; aliorum Epifcoporum Dicecefes & regimen

nas Dicecefes vagari, decrevit Synodus íefl, 6. de

abi

turbarint, é&una Poatificalem d

:

j

Reform. Cap. $. ut zzJ; Epifcopo liceat, cuJusvis.

Qig.nivtæuxt—em in maximum

Quj

Puvirgcu pratextu; Pontificalia iu' alterius. Diecefi

Itgr

vili-p'end—imp , adduxerint.

exer-

SECUNDA.

DisQuisrrio

447

u

exercere, nifi de Ordina ii loci expre[fa licentia, €9 in

Ut autem pateat, non modici ponderis effe hoc

perfonas eidem Ordinario fubje&las tantum.

illius viri teftimonium, fciendum eft quod Ogupbriur

ul

Ex quo Decreto hic ebiter colliget prudens Lec-

Panvinius in Epift. dedicatoria additionis fuae ad fes-

m

tor, quam (it Ecclefie perniciofum docere, Roma-

ta confularia, impreIze anno 1558. magnopere ex-

num Pontificem effe Ordizavium Ordinariorum:nam

tollat Franciscum de F

T

| ln

argar ab eruditione in antiqui-

1d€

fi hec doélrina femel admittatur, inutile reddetur hoc

tate & hifloria; quare & poft rem apud Tridentinum

faluberrimum Decretum Concilii Tridentini adverfus

lnc

Concilium preclare geftam in magno honore ac pre-

abufus Titularium Epifcoporum : quia Pontifex crea

p

tio habitus fuit apud Carolum V. & Philippum il.

lm

bit Epifcopos Titulares, quod tolerare coacta fuit

*

nec non Venitiis, Romee & in Hifpania variis muniis

Synodus

-

eosdemque mittet ut in aliena Dicecefi

honorificis auétus,

Quin & ex Bibliotheca Autho-

inis.

J

Pontificalia exerceant, qui fe(e. munitos pratrendent

rum Hifpanorum per Aicolaum 4ntonio,

& ex ipfo

licentia Ordinarii, imo Ordinarii Ordinariorum, id

Pallavicino l. 12. hift. 'Trid. Cap, 14. & 1.

3

21. Cap. 4.

Ien.

€ft (ümmi Pontificis ; atque adeo curiales Romani ,

patet. quantopere aftimatus fuerit a Pio IV,, qui

. quos S. Synodus coércere voluit, ex ipfius Decreti

tip-

occafione negotiorum Synodi Tridentine , eum con-

tenore ipfum Decretum eluderent.

fuluit, füper jurisdictione Epifcoporum , ejusque Re-

! qul

Deinde fs(l. 14, de Reform. Cap. 2. Quoniam,

folutionem una cum Refolutione aliorum Canonifta-

y t

nen

inquiust Patres "'ridentini, , nonnulli Epifcopi Ec-

?5

clefiarum, qua zm partibus infidelium confiltunt ,

rum ad .Patres 'Tridentinos mifit,

n

59

Clero carentes & populo Chriftiano, cum. fere

Farii P. Tvidentini fovtiter pofdfulavunt totalem

Ut

?5

vagabundi fint, & permanenrem fedem non ha-

T0

abolitionem Epifcoporum Titularium

4

P

beant, non qua ]jefu Chriíti, fed alienas oves

in partibus.

(ilt

35

infcio proprio Paftore querentes, dum per hanc

»

fanétam Sypodum f& Pontificalia officia in alterius

VII. Necjhe vero poft Decretum f'efïiönis XIV.

pl

2*

Diccefi, ni&i de loci Ordinarii expreffa licentia ,

ye(t

quod retulimus, de hoc abu(u ordinationis Epifco-

3)

& in' períonas eidem Ordinario fübjectas tantum

porum Titularium filuere Antiftites Tridentini, fed

i-

25

[C-

exercere prohibiros vident; in legis fraudem &

varii eorum iterum cum ageretur de formandis De-

]

contemprum, quafi Epifícopalem Cathedram in

cretis Reformationis circa ordinationem Miniflrorum

) ((]-

25

loco nulius Dicecefis fua temeritate eligunr, &

Ecclefia, iu publico ccetu reclamarunt adveríus or-

indi

959

quoscumquüe ad fe venientes . . , ad SS. Ordi.

»

dinationem Epifcoporum Zizularium ; prout de Car-

ne$ , . , promovere prefumunt, . Quo plerum-

dinali Lotbaringo, itemque de Archiepifcopo Gra-

2?

que fit, ut minus idonei & rudes ac ignari . . .

natenfi teftatur. Pallavicizus, l. a6,

»

Cap. 16. n, 10.

ordinati nec divina officia peragere nec Ecclefias-

& 12.

»

tica Sacramenta recte valeant miniftrare: Nemo

Lotbavingus quidem in ccetu

Patrum dixit :

hu-

325

Epifcoporum, qui ZZftzlare vocantur, etiamfi in

2

R"

Epifcopos Z:fwlares perinde ac alios jurejurando

lunt

3

loco nullios Dicecefis, etiam exempto , . , . .

)»

3

fe obflringere in fua confecratione ad concionan-

jem

refederint aut moram traxerint, vigore cujusvis

23*

dum populo fibi commiffo, in quo Spiritui Sanc-

$r

95

Privilegii , fibi de promovendo quoscumque ad

LE

to mentiebantur,

quippe contrarium propofitum

Dut

»

fe venientes pro tempore conceffi , alterius fub-

,

12

habentes :

aut illos Sacris Ordinibus initiandos

»

ditum . .. . ordinare valeat,? &c.

?9

non effe, aut mittendos ad fuas Dicecefes, quam-

.

du

Haíce prohibitiones ac reformationes vel praeci-

939

vis infidelibus Dominis füb

Jectas

fid,

»

» cum Epifcopo-

pue Romanum Pontificem concernere, nemo eft qui

rum fit paratum animum genere ad Martyrium

»ïdl

non videat,

Nam íolus Pontifex poterat eo tem-

»

)

pro fuo Grege tolerandum , quemadmodum egee

T

pore ordinare Z7:ulares Epifcopos, ficque ab eo vel

rant Epifcopi Redemptoris etati propinquiores ;

TT

de ejus licentia ordinati, ab ipfius nutu pendebant ,

39

idcirco 5j

as.

[]

jusuodi larzgar ab Ecclefia effe removen-

Ipfiusque auctoritate facile coérceri poterant ac de-

?9

I$

bebant, Et hoc ipfüm non obfcure indicatipfa Sy-

» Dein Granatenfis (Archiepif'mpus) locutus,

N

.nodus T'identina locis füpra citatis, ubi adverfüs

?5

Lotbariugo pene- concors fuit.

. * ? .

amnavit

de.

hec fua Decreta nil valituros declarat cujusvis Pri-

??

fimiliter ufüm Epi(coporum 7itularium, quos £c-

"

Vilegii praetéxtus : cüm notum fit privilegia ifta Epis-

clefia primeva ignmoravit."

Hec Pallavicizus ,

coporum T'irularium non nifi a Romanis Pontifici-

ib

i paiam fe cupere oftenderunt illi Patres, totalem

pis

bus fuifle conceffa.

1dis

Epifcoporum "Titularium abolitionem , tamquam

larvatorum Paftorum

; quos Eccle(ia primitiva nes-

if

Curia Rom, inpedivit abolitionem Tz'tz:lah'zzm

civit,

Hifce Patribus plane confonat. Bartholomaeus Cz-

]và

! "Epz'fcoporum.-

rum

vYa5nza Archie

pifcopus "T'oletanus in Tractatu de Zfi-

. VI. Infüper conHat,Curiäm Romanam impedivis-

dentia Epilcoporum ,

pul-

p3g. I40. quem íub tempus

íó, quo minus S. Synodus Tridentina ipfam mali

Concilui T'ridentini e

vulgavit; , Hinc, ?zquit (íci-

originem , five ipfam Titularium Epifcoporum ordi-

» licet ex abfentia Epifcoporum a (ua Dicece

fi) cog-

nationem aboleverit, Hoc teftatur & de hoc dolens

2?

novit Ecclefia Epz/ropos. Zitulaves ,

quos neceíle

conqueritur Zrazcifcus de Fargas, quem Carolus V,

35

eft inflitui ad. Minitltreria E

n

piícopalia peragenda ,

Legatis füis ad Concilium 'Trid. Confiliarium dede-

Li]

vice abfentium Epiíc

oporum : quibus Jozffris ,

)

rat, in Epiít. de 26. Novembris 1551, ad Atreba-

quantum vexetur Ecclefia Chrifli,. videmus & do-

ünt

renfem Epifcopum Imperatoris admini(trum, ac dein

?

9

lemus Univerfi; ifti Mercenarii & factitii Epifcopi

: Cardinalem Granvellanum & Archiepifcopum Mech-

]

L

vo

funt, qui invexerunt in Ecclefiam infinitam. multi-

linienfem, in qua non fine magno animi marore re-

»

,

um

fert, in feffione XIV. Curiam Romanam obtinuis-

tudinem abufuum. — Quocirca vehementer cupit

Sy

» Ecclefia Carholica eos aboleri" | Itaque Titulares

fe, ut Epifcopi Titulares ia partibus infidelium potius

Epifcopos fa&itios vocat Epiftopot Bartholomaeus

t0

confirmati cenferentur ,

7

f

4o$, inquit, oforferet abo-

Carauza, & Mor.

jf

Iere; additque zpforum ov

4

inatiouem J'urài Canezico ad-

7ra , a quibus extrem»a qgæqqe njala

It

Ec'cley(ia-e Dei timenda fmt'.þ

verfari, & eos graviffüna mala imvebere im Eccle-

iam- al* e

Hac ,

ait, Aeformatio ((cilicet circa

lie

Iu quo confiffat ah:fm Tz'tulaw'þm Epz'jl'oporum.

de

abufuüs quos committebanr Titulares Epifcopi ) zo/zs

quidem inutilis &2 inf.

Vs

faufta , fed talis in gzm- Curia Ro-

VIIf, Liquet.autém duo prefertim improbari in

maua fuum veperit emolumentutm.

m quod

"t

ordinatione Tz'tularz'uæ Epifcoporum ,. primu

ordi-

VixpicuE REgsoruri0NIs Docr. LovaAN,

448

cui Epifcopalem curam impendat,. Quoniam frujfiz

1

ordinentur ad quandam päregrinam Ecclefiam, in

»

qua numquam refidebunt, quamque adeundi non ha-

eff poteffas, cui mon fubef? operatio : . (x) fecundum,

t

»

bent animi propofirum, Secundum, quod forte in

ut fit quadam neceffitas aut utilitas quae cogat hu-

p

Ji

aliena Dicecefi inftiruantur Vicarii ab(entum Epifco-

jusmodi Epifcopum alieno tirulo peregrinz Eecclefia

»

porum ; cum & jure divino ac naturali debeat quili-

cognominari.

Quibus conditionibus adhibitis res

»

0

ipía ordinationis Epifcopalis mutatur, & vitium ,

bet Paftor & Izpifcopus perfonaliter ia propria Dioe

,

cefi refidere, nec non proprii gregis curam Paftora-

quod non vocabulo Titularis Epiícopi, fed ipfi rei

lem gerere; & e conver(ío qua libet Diacefis propri-

inbzret, fublatum eft. Quod fi quidpiam offendi-

r

)

um Paftorem atque Epifcopum, qui non fit Vicarius

culi in ipfo nomine refiduum videri poffir, hoc ip-

[

(um aliunde ob neceffitatem aut utilitatem abftergi-

H

abíentis, requirat,

riam

tür,

Eodem modo, quo pluritati Beneficiorum in

quibusdam circumftantis vitium aufertur fecundum

fupel

üpe

Refpoudetur. ad praxiu Curie. Romana.

nil t

5- Thomam quodilib. 9. Q. 7. art, r1. ubi doceteam

annumerandam non efTe actionibus de feindifferenri-"

enif

IX, Tantum hifce a Papendrechtio opponi qua-

neq

dam fpecie poteft praxis Curiee Romanze, in qua plu-

bus ad bonum & malum, fed iis,

» qua abíolute

LP

confideratae

deformitatem vel. inordinationem

uo

res Epifcopi '"Titulares creantur; fed noítrum non

eít hic particularia Pontificum facta di(cutere, cau-

?*

quamdam important, qua tamen aliquibus circum-

pj

,5

ftantiis advenientibus bonze officiuntur : ficut oc-

fasque & circumftantias talium ordinationum exami-

feu €

narec.

2

cidere hominem vel percurere, in fe deformitatem

?9

, li

Dicimus vero imprimis , fo/atz Pontificis volunta-

quamdam importat : fed fi addatur, occidere ma-

tem nequaquam füfficere, ut ordinatio ralis licita cen-

??

lefaétorem propter juítitiam, vel percutere delin-

»B

T

featur, talia enim dicta [dolatriam fapere, & a Ma-

?2

quentem caufa Difciplinaee, non erit peccatum, fed

giftris perverfiffimorum errorum proficifci merito

?3

virtuofum."

pro

i

exiftimarunt Cardinales Delecti fub Paulo 11I.

Denique cum Clemens V. per fuam Conftitutio-

,Q(zz'omodo ordinatio Sasboldi & Rovenii titulo Pbi-

N

nem IN PrmaumQuE inhibuerit, ne fine Apoftolice

Sedis auctoritate atque licentia, improvida fuperio-

lippeufis chlcjiæ excuJanda veuiat.

P I!

"1

rum provifio quemquam zz Ecelefíis Clero caventibus

XII. Atque eo modo excufübilem oftendimus Or-

dinationem $a25bo/di & Rovenii (ub titulo peregrinse

tend

£? populo Chrifiiano ad Pontificatus honorem a(Iume-

ret; procul dubio quod paffim talis ordinatio Epifco-

Ecclefiae Philippenfis, quod nimirum in ipfa ordina-

tione Epifcopali reipfa deflinati fuerint ad regendum

pi primeva : Epifcopatus inflitationi, & SS. Eccle-

find

fiae Canonibus adverfetur ; nequaquam exiftimandum

Populum Ecclefize Ultraje&tinge, & una neceflitas coé-

habe

eít, Pontificibus Romanis ordinationem Epifcopo-

gerit, utfüb alieno titulo, odii Acatholicorum decli-

rum Zizularium, quacumque de caufa, liciram etfe;

nandi caufa delirefcere, & quafi (üb peregrino tegu-

te 0

» d

nam quomodo ipí licita effe poffunt ea, qua in

rbento fecurius atque utilius gregi fibi commiffo prae-

Collegis füis reprobaverunt & diítricte inhibita vo-

fidere, facra mylteria difpenfare, & reliquam folici-

»

"m

Iuerun»t.

tudinem Paftoralem impendere poffent.

iNon ferebant enim Magiftratus Acatholici ap

el

» hi

j*

raá-

Requiritur fecundum ipfos Canoni/imv véecentiore$ , va-

lari Sasboldum & Roveuium proprio nomine U

qüe

tiogalilis eaufa excufans ordinatiozem Epifcopi

jectenfes Epifcopos, precipue quod eorum Prade-

&f

futr

Titularis,

ceffores temperalis quoque Dominii atque. Imperii

non adhuc ita pridem (2) potiti fuiffent : & ubiad-

pafo

t

X. Po&remo, ipfi Canoniftze recentiores, licet

verterunt eos a plebe Catholica baberi pro propriis

Epifcopis & Paftoribus, exilio illos mulctarunt. -

Fuf

ordinationem Epiícoporum Titularium a Concilio

'Tridentino toleratam, prorfus improbare non au-

Recte quoque intelligimus Patrum querelas adver-

(d.

tamen docere non dubitant cum Pro/pero

fus titulares Epifcopos jam pridem directas, nequa-

quà

deant ,

Fagnauo, ad Cap, sx raRTE j« de Clericis non defr

quam dirigi poíle contra tales Epifcopos qui revera

Tani

ordinarentur ad pradicandum verbum Dei certo ali-

deutibus n. 48. , creare Epifcopos Zitulares [ine va-

Hij

» tiogabili caufa, & eo tantum fine, ut ea dignita-

cui populo, eumque Paítorali officio regendum ,

» te alicujus perfoga qualificetur feu decoretur , abu-

eriamíi exterius ut rales non agnofcerentur, utpote

» fiosis elle,"

delitefcentes füb communi aut. peregrina vefte, füb

alieno titulo aut nomine mutuato,

Requiritur igitur, non privata quadam , fed corn-

munis utilitas, quae in omni paffim difpenfatione in-

hon

veniri debet,ut licite adhibeatur ; fecandum id quod

A/ïæ cau[e uog excufantes fecundum Caranzam

füer

T

Bernardus fcripfit l, 3. confid, ad Eugenium III.

£? Cajetanum,

&i

*

-* Cap.

3. fub finem ,, ubi neceffitas urget, 274uit, ex-

tes ]

?

?

cufabilis difpenfatio ; ubi utilitas provocat , difpen-

XIII. Alias porro caufas, quas pro excufanda or-

Àa

??

fatio laudabilis eft ; utilitas dico communis, non

dinatione Zita/arzum Epifcoporum quidam pratex-

Clef

unt, plane rejicit poft Cardinalem Cajetagum praelau-

üm

hd

?

propria,.nam cum nil horum eft, non planefide-

»

lis difpenfatio, fed crudelis diffipatio elt."

datus Caramza in eodem opere. p. 144. » Nihil eft

?3

Veti

meo judicio, zsqwit, quod poffit excufare Epis-

Que po[fit e[fe vatioualilis cauja.

95

copum a regulari prafentia fua, & cura ovium

ld

55

fuarum : mihi non indiligenter confideranti rem

iffi

XL Sed quaenam tandem erit rationabilis illa cau-

)»

hanc, nurpquam potuit occurrere aliquid, quo

ltn

,5

fa, qua fiat ut (ine abufione Zztu/aris creetur Epis-

Epifcopus aliquis poffet jufte excufari coram Deo

Wi

copus? Procul dubio ralis, quae auferat rationem

»

ab ordinaria refidentia.

Dixi coram . Deo, quo-

uf

niam coram hominibus multa funt; quc eum red-

Mozflri & Larve, quam in Zitularibus Epifcopis pos-

32

fen

tremorum feculorum Ecclefia exhorruit : auferi au-

,*

dunt excufatum : quoniam fi quid effet, illud maxi-

Q

tem illam aliter bene poffe non video, nifi adíint

»

me, fungi aliquo miniílerio in Curia (ummi Pon-

hac duo ; primum, ut dum quis ordinatur Epiíco-

»

tificis, exempli. vice, effe illi a fecretis, aut ab

pus Tftulax*is-, fimul deftinetur ad certum populum,

L

audiendis caufis Camere Apofítolice vcl Rote,

quam

L

(1) Gerfon ut füpraj n. IV.

(3) Henric. Bavarus Epifc. Ultraj. jura Gngularis'Domi:iätionis tranftulerat in

Carolum

V. an. 1528.

DisouisiTIO0 PRiMA.

449

Id

l,

29

quam vocant. Sed ut vere & pie annotavit Car-

fintfüpra vidimus, & adhuc $. fe

quenti & VI mon-

lu

dinalis Cajetauus, certum . eft hujusmodi Minis-

ftrabitur.

a

35

tros non excufari , & abufum effe Ecclefia: Catho-

Si vere & quidem unice incardinati fuerint Saslol-

Is

35

lice perniciofum, afsumi Epifcopos ad hujusmo-

dus & Roveniur Ecclefie Philippenfi, quare nomn

m,

35

di minifteria, & Paftores Spirituales in fimilibus.

milJ; aut quare non profedi ad fuam Dicecefim , quam-

I

)

occupari; cum paflint per non Epifcopos zque

vis infidelibus Dominis fubjeclam , cum Eyifcoporum

)dln

35

bene exerceri, de quibus non minus vere quam

fitparatum animum gerere ad Martyrium profuo gre-

fan&te dixit przdi&us Cardinalis : Epifcopi in iítis

getolerandum? Prouttam preclare adverfus mere Ti-

1p.

[ gl

& iimilibus minifteriis funt in Ecclefia quod fünt

tulares Epiícopos in Concilio Tridentino arguebat

dm

25

mon[ira in natura.,, En pratenías cauías Titula-

(Supra n. VII. Cardinalis Lotharingus? Sitantum Vi-

ütn

rium Epifcoporum acuta falce amputatass necenim

cariiin Eccle(ia Ultrajectina fuerint, quare non fece-

m

fupereft iis cauía fufcipiendi ordinem Epifcopalem,

runt locum proprio Paítori, qui proprias oves paíce-

a.*

nifi ut proprium officium Paftoris populo fibi com-

ret, prafertim cum & ipfialibi haberent propriam fi-

f

miffo impendant, alioquin Mon/flris zquiparantur

bi Dicecelim affignatam *

R

em

neque praftant quidpiam quod non zque bene, imo

Sed & penitius juvat confiderare monflra, qua per

quod non melius decentiusque praítatur a. 2ou E-

iftasfuas opiniones in orbem Catholicum invehunt

Im

adveríaàrii.

(c-

pifcopis.

Sasboldus, inquiunt, Anonym. p. 16.

Dein

de refert ibidem Caranza praclarum factum

ex vi Pontificii Decreti ViNcULO SpPrmurTUALIS CON-

li

d«

feu exemplum Znnocentii 1. ,,qui quotquot bene-

jver alligatus füit sorzr Ecclefice Philippenfi , illudquje

» ficia habebant, inquit, ab aula & curia füa abe-

conjugium coníummatum per coafecraiionem fu -

Al[]s

» git, & ad Ecclefias fuas fub anathematis pocna ,

fed

ceptam ab eodem Sasboldo uti Archiepifcopo Philippen-

» àbire co8git: ,, dicebat enim oves pafcendas a

fi; ita ut nullo pactois fuerit fponfus alterius diver-

proprio Pattore, nona Mercenario cuftodiri debere.

fe Ecclefite Uhrajeéline : ita fcilicet Sasboldum faci-

3

P

Sed quid (exclamat tandem Awutor) in re perfpi-

ciunt (4) intelle£tualiter C9' denominative (ponfüm Ec-

7

bj

cua atque manifefta moramur? Si effe Cardinalem

clefiz, quam numquam curaturus eft, nummquam vi-

w

i

in Ecclefia Romana ,C3 a[fiflere Romze pro expedi-

furus, numquam dile&durus; & e contrario nolunt

4

*

endis negotiis Univerjalis Ecclefice , hoc nom excufat

jr

ilum dici fponfum alterius Ecclefis, quam unice

»

Epifcopum a Refidentia in Ecclefia fua,, (quod os-

diligendam, regendam, pafcendamque füfcepit.

lia

tendit definitum effé in Concilio Tridentino),, quaz-

Dd

Quinimo per Decretum Confiftoriale, quo Sa;-

» to minus excufabuat alia Minifleria ?

boldum creatum fuiffe Archiepifcopum Philippenfe

n

Hazc Caranze & Cardinalis Cajetani tam vera

dicit Anonymus, pag. 94. inbibitum illi erat adire

0C

fanctaque fenfa haudquaquam conveniunt iis quz

Ecclefiam Philippenfem, & in ea Pontificalia munia

d.

habent adverfarii, (3) dum Titulares. Epifcopos rec-

exercere; ita enim fonat Decretum: ,, Romz in

od

te ordinari cenfent; ,,veluti, ut Summo Pontifici

» monte Quirinali die Lunz 9. Sept, 1602. fuit

It

» affiftant, velPontificalia munia obeant, tamquam

P

)

Confiftorium fecretum in quo S. D. N. referente

IiCig

» Suffraganei aliquarum Eccle(iarum, quibus prop-

hd

E

Eminentiflfimo (;) Domino Card. de Terranova ,

» ter amplitudinem Diocecefeos hoc alieno Minifte-

LP

providit Ecclefie Philippenfi in partibus infide-

xl.

» rio opuseffe videatur. ;, Fateor quidem quando-

?

?

lium, vacanti per translationem Rmi. Card. de

ii

quein munere Epiícopali opus efíe Coadjutore, fed

]

H

Guevara ad. Ecclefiam Hifpalenfem , de períona

P»]

de

& fcimus /unnoceniium VI. poft SS. Canones & una-

Sasboldi, cum Decreto, quod nonm. goffit exercere

vi

nimen Patrum fententiam , ceníuiffe & dixiffe oves

» Pontificalia NisVin Infulis Hollandie Cs Zelandice:,,

T

paícendas effe a proprio Paftore : (cimus S. Augu[li-

Quare & fecundum opinionem adverfariorum, (6)

i

I$

nuinproprium Epifcopum ordinari voluiffein Cattro

Titulares hi Archiepifcopi, Philippenfis, Sebaflenus

Fu[fala, quod in fua Dicecefi itum, longius tamen

& fimilesnon erant Archiepifcopi ni(i zitellecfualiter,

[2

(id e( ad 12. circiter leucas) Hippoue diftabat,

€g denominative tantum , fine jurisdidione a&uali ;

i

quam ut congrua applicatione populo illic commo-

adeo quidem ut fitunc Oriens rediiffet ad communio-

a

ranti, licet pauciffimo, numero, fuccurreret Prafü

-

nein. 5. Sedis , ilis Archiepiícopis a fummo Pontifice

jl

Hippronen 1j.

de novo concedenda fuitlet jurisdiclio C7' pote[las fpi-

n

ritualis in fubditos illius Territoriiprout Papendrech-

tius notatum voluit.

u

Opinie adverfa?'þmun Rom'ahz'.r P. inhonorifica.

b

Hzc igitur funt mon(trofa illa commenta, -fecun-

XIV. Diü)iciaätnunc zquus Ledor, an non rede

dum quz credere oportet Sasboldum & Rovenium

honori S. Sedis conífuluerint DoGores, cum cen-

Archiepifcopos fuifle, fed intelle£tuales, denomina-

füerunt? Romanos Pontifices ordinaffe Sacboldum

tivos, fatlitios ,fitlitiosque , quibus in propria Dice-

& Rovenium in veros & proprios Epifcopos & Paíto-

cefi Philippenfi non füppeteret ulla jurisdictio aut

res Ecclefis Ultrajedeníis, adje&o dumtaxat, odii

poteftas fpiritualis, etiamíi populus fidem ibi Ca-

X

Acatholicorum declinandicauía, extraneotitulo Ec-

tholicam ample&eretur, quique in aliena Dicecefi

clefie Philippen(is: & e contrario an non Apottoli-

Ultraje&ina non nifi ut Vicarii operam navarent :

X

j

cam Sedem opprobrio afficiat adverfariorum opinio

atque monítrorum hujusmodi adverfarii Romanos

& ftudium finiftrum, dumvolunt Sasboldum & Ro-

Pontifices Authores faciunt.

lt

iM

venium, aliosque poft ipfos Antiftites unice incar-

Satius fuiffet , & Romanorum Pontificum »honöri

dinatos füiffe alicui Ecclefiz peregrinz in partibus

convenientius, cum Refolutione Doc&torum cenfere,

iíf

(

infidelium , ad quam regendam aut excolendam nec

Sasboldum & Rovenium reipfa fuiffe Archiepifco-

Pontifex Rom. intendebat eos mittere, neque illi

pos Ultrge&inos, prout & ipfe Defirantius, appro-

Juo

intendebant umquam ire; eosdemque Pra-füles infti-

M

bante Illuftriffimo Bu/[o, agnovit, & noviffime de

tutos fuiffe dumtaxat Vicarios in Eccle(ia Ultrajec-

Rovenio annotavit Prepofitus S. Pharaildis Gandavi

)0

tenfi,.ubi non proprias fed alienas oves regerent :

d

in Sacra, Belgii Chronologia , dedicata moderno Illus-

Quz quantum íàcris Ecclefie Decretis contraria

triffupo Gandavenfiwn Epifcopo, & approbata a

Mi

en-

J

(3) Anonym. pag. 191. in fine.

. (4) Papendr. pag. 248. col. ?. in princip.

20

(5) Viderit Anonymus, an bene cifarit huc Decretam Romanuin,

Certe anno 1602.

Cardinales nondum dicebantur Zys.

neuri[fimii , fed Urbanus VIIM. titulum Eminenzie dedit Cardina

f

libus, prout & notavit Barth, Caranzs in,fwmna Cenciliorum,

(6)'. Papgndr. pag. 248. col, 3.

j

L11

Suppl. 030::1* in lan-Efpen Pars IV.

450

Viwpicue ResonuTiONIS Doc. Lovaw,

cuOd |

inentionem faciat de Titulo P'aþffïmo'hïa»l'i & Benefi-

at

Cenfore ordinario ; Typis Petri de Goe[in. de annó

cuia

1719. ubi fic habetur: ad Priacipum Belgii Cátholi-

ciali ullatenus voluit antiquis Canonibus derogatura.

contrario expreffe renovat Canonem Synodi Cal-

fä[ä 0

ci defignationem àc Cleri votum confecratus ef, anno

fjo od

1620. (Philippus Rovenius) Philippeifi

?

thedonen[fis, quem fupra attulimus. - Sic enim ha-

j r /UI;TRA*—

et feff. 23. Cap. 16. de Reform. ,, Sancta Synodus

ii

JECTENSIS Archiepichp'üä.

»

?

,

Apo&ü

inharendo veftigiis fexti Canonis Concilii Cal-

$.

I1I.

35

chedonenfis ftatuit, ut nullus in pofterum ordi-

(1) [oh

35

netur, qui illi Eccléfie aut pio loco, pro cujus

p

faiff

Amplius exyonitur quid fit ordinàri ad Titulum,

» heceffitate aut utilitateaffumitur; non adfcribatur;

ut iagis appareat abufus Epifcopor um

Corint

mere Titulariüm.

K

*

w

3

Sedibus. ;

gatur mmïeribu*s ,hec incertis Vagetur

tefratü

Igitur abufus eft, à SS. Canonibus & noviffime à

du ?

Quid fit a4 titulum ordinari.

"Tridentina Synodo reprobatus, ordinare Presbyte-

itz V

jis D

ros, aliosve Ecclefie Miniftros , qui non adfcriban-

I Ordinari ad Trrurüw jüxtà mentem 'B'rïm'i't'i*svæ

tur cérto loco, ubi facro fungántur minifterio.

t

Nemo quoque eft, qui non videat, quod hocet-

dum

Eccle(iz , nihil eft aliud, quam ordinari ad certam

Ecclefiàm & ad functiones Ecclefiafticàs in eà obeun-

fet turpiter eludere facras Ecclefie Leges ac Regu-

gimir

dum.

Adeo ut ordinatus ad Titulum, adícribatur

las, fi quis ordinaret Presbyterum ad Titulum fi&i-

opem

Sttt

certz Ecclefiz, eidemque, ut loquuntur, initule-

tium cujusdam Ecclefi£, quz in rérum natura non

tur atque incardinetur in hune finem, ut in eà mi-

exifteret, vel in qua ordinato neque animus foret ;

quïbu

r5 p

niftret & facras functiones peragat. .

neque ab ordinante 'licentia concederetur umquam

Ordinatus autem ab(que hujuímodi Titulo diceba-

miniftrandi

quot

tur órdinatusalfolute, & ne id fieret, fevere prohi-

&mg

buit Synodus Chalcedonen[is Can. 6. relato à Gratia-

Epifcopi Titulares in partius 3on habeut verum

o Dift. o. Can. 1. , Piacuit, inquit, nullum aP-

Tlt alum.

Ür

"

X

folute ordinari, nee Presbyterum, nec Diacó-

A5

num , nec omnino aliquem eorum qui fünt in or-

]V. Multo 'ig'i'tuf*fnägïs dicendus eft abufus ordi-

)

dine Ecclefiaftico nifi fpecialiter in Ecclefia Civi-

nationis Epifcoporum mere T'tularium in partibus,

| V

2

tatis vel Pagi , vel Martyrio, vel Monalterio , i$

quaüdoquidem Epiícopi Gntprimi Paftores, quorum

Àpof

qui ordinatur, de(tinetur, Eos autem qui abíó-

fingulis fua gregis Portio affignari debet fecunduni

risdic

Diíciplinamy qua& àb incunaábulis Ecclefiz conftan-

lute óordinantur;, decrevit Sancta Synodus irritam

rit, f

»

acinválidam habere ejusmodi mánuum impofitio-

ter obíervata fuit, Atqui Titulus Epifcoporum me-

fs

3

3

nem, & nusquam exercere àc operari poffe, àd

ie Tinlarium dumtaxat imaginarius, & juxta Eccle-

L

tipit

fi& mentem Titulus non eit, cum non ordinentur

» ejus qui ordinavit injuriam &

^

probrum. ;

tir à

. In hoc Canone nullà tit men

tio de Epifcopo ab-

àd certàm Ecclefiam aut Dicécefim, ut in ea muniis

PO

æy,l

em-

Epifcopalibus fungantut , fed iniellectualiter C9' deno-

folute ordinato, indubie quod nondum fuiffetex

Q

plum alicujus Epiféopi otiofi, qui absque Eeclefià

minátiv, ut loquitur Papendrechtius, àd quamdam

nond

feu populo cui przfidéret, ordinatus effet.

ordinentur Ecclefiam; quam numquam vi(üri nec

&ad

Curàturifünt, imo in qua quándóque per ipfum De-

Ttàque abfolute dicitur ordinatus, qui nulli Certó

ilii a

loco eft affignatus, in quo fuo fungatur ofhicio, ut

éretum faz provifionis iis inhibitum fit Pentificalia

&n

ait Gentiánus Herwetus circà medium feculi XVI.

exercere,

g

ànno 1559. in Oràtione quà interprétatus ett hunc

Neque vero refpiciendum eft ad inane nomen Ti-

tifex

Canoném 6. Concilii Calchedonenfis , ex qua. maxi-

tuli, quem gerunt, &um dicuntur Tymlarers hinc

enim minime fequitur , ipfos juxta mentem Eccle-

jou

me dependere oftend

it re(titutionem lapt Difcipli:

Üi

1le

iz Ecclefiaftica quoàd Eccletiz Miniftros.

fi& ordinatos effead verum T'tulums fedvel idcirco

Qi V

coeperunt vocari T'itulares, q

Titulüm, feu Titulum fine re -

uia preferunt nndum

ii

örïgö Tituli Pàtrimonialis.

£a

d? [

IL. Neque per XI. priora fecula alius in Ecclefià

Non nomen fed ves Tituluim facit,

Pre

ordinationis Titulus agnitus fuit nii memoratus Ti-

tulus Beneficialis (eu adícriptionis ad cértam Eccle-

V. E contrario autem illi F';pif'copig qui in ordi-

ttfía

itrid

fiam, ut ordinatus in ea Sacro

minifterio füngere-

natione fua deftinantur ad regendum certam popu-

It

tür : & nen ni(i füb finem fxculi XII. invaluit Titu-

lum . licet forte exterius non gerant nomen Epifco-

piilius Ecclefiz, illàd pro bono ànimarum oceul-

Que

lus Patrimonialis : Idque veriimiliter occafione cu-

tere

juisdam Decreti Coneilii Lateranenfi$ anno 1179.

tantes, vere tamen ad Tztulum juxta mentem Eccle-

di

l

füb Alexandro IlI. Can. $. uti refertur Cap. 4. Eris-

fiz dici debént ordinati. Quod in Saszoldo, & Ro-

venio, eorumque füccefloribus locum habuit,

qut.

coPUs i& de prabendis , quod ftatuit poenam Epitco-

f0f

po, qui quempiam ad fácros ordines absque Titulo

. Quemadmodum & àb initio Eccle(ix ufitatum

ordinavit, nimirum ut ,, tamdiu taliter ordinato ne

fuit, ut nonnulli ordinarentur Epifcopi, absqueex-

«t

25

ceffaria fübmini(tret, donec in aliqua Ecclefia ei

preffione particularis Ecclefiz aut Dioecefeos , quam

55

convenientia ftipendia militie Clericalis affignet:

regerent, fed inftar Apoftolorum, qui ad integram

0

gentem aut nationem mittébantur.

L4d

i

Nifi ,inquit, talisordinatus defua vel Paternaha-

s

reditate fubfidium vitee po[it habere.

Ordinabantur autem hi Epifcopi ad verum ac rea-

lem Titulum, nec hos inter & alios Epitcopos ad

tü

Avu[us ordinationis absque vero titulo.

certas Dioecefes & Ecclefias ordinatos atque intitu-

latos eifentiale dilcrimen erat, nifi quod illi habe-

T

reat Titulum longe ampliorem & ob generalem quafi

E

III. Ubi tamen nequaquam voluit Concilium hoc

Lateranenfe antiquam Difciplinam de ordinatione

Mitfionemin Univerfum Mundum Titulo

í

Apo&olo-

b

ad Titulum, (ive ad. facrum minifterium, in certa

D

rum iní(igniti fu'erint.,

Ecclefia obeundum, abrogare : evidensenim ett ,

quod hoc in verbis illius Decreti minime continea-

Iþ]i Apoftoli h.älzuere proprium Titulum.

il

tur.

VI. Qua in re duo pptandg veniunt

: primum' ^

Sed qeque noviffime Concilium Tridentinum,etü

quo

Ro

DisQurisrTio

SECUNDA,

"

"lf

cuod ipfimet Apaftoli univerfüm orbem ita inter fe

a Y

Ecclefia Epifcopalis jurisdi&tio (ive au&toritas. Ita

j artiti (int, ut finguli fingulas Reziones tanquam pe-

ut hi Epifcopi licet vere ordinati, ad oidinem Lai-

L Ca]

cuiares quosdam Titulos adirent, in quibus Paíto

corum detruderentur,

1 ha

rale obfequium animabus impenderent : Quinimo

& non nomine quidem Epif-

Odus

copi- baberentur.

hu usmodi fuapte natura inducta partitio ex divina

Sic Patres Concilii Nieeni Canone 6. ftatuerunt,

Cl

videatur inftitutione fluxiffe, apparet enim ex Atis

Qtdi

quod (iquis, inquiunt,preeter fententiam MetYopoli-

!

Apoftolorum Cap. XII., & ex Epiftola ad 'Galatas

tani fuerit fatius Epifcopus , huncmagna Synodus de-

lus

(1) circa initia nafcentis Ecclefiz Petrum a Domi-

Jinivit EviscoPUM EsSE NON oPERTERE. Ubi SS. illi

atl

nó & a Spiritu S. przcipue deftinatum ac miffüm

etür

fuiffle ad Judeos , Paulum autem ad Gentiles: &ad

Patres hzc duo confundi volunt; non habere Epif-

copale regimen feu jurisdidionem,

Corinthios 2 Cor. X. 13. & 16.) fcribe

ns Apoftolus

& Epi!?:pp.um

Qd

teftatüt, fe nolle gloriari in immenfum

6s fed fecun-

nbn efle.

the

dum menfuram Regule , qua, inquit, menfus e[l no-

Nomen Epifcopi fuperin tendemeä jig?zi/ïca*t.

lban-

bit: vel prout Grzce habetur , quam partitzs efl no-

bis Deus.... non in aliena vegula C9t. ld eft non

IX. Exiftimarunt igitur SS, Patres, ordinem Epif:

ce(

uitra terminos ac -metas laboris noftri, fed fecun-

copalem abíque jurisdictione conferri non debere ,

Cgu

dum menfüram regulz a Deo nobis prefcripta , qua

lidi

nimirum partitus eft.nobis portionem noftram in

utpote qux Dominus Chriftus ar&e conjunxiffe vide-

retur. Quinimo ipfirm Epifcopi nomen magis juris-

DlOr]

opera Evangelii, uti explicat Guilielmus Eftius.

didionem fonat quam ordinem; fignificat enim in-

(

Secindum , quod Apottoli (ingulis Civitatibus in

fpectionem, advigilationem, folicitudinem : atque

üam

quibus fidem plantarant, (ingulos Epifcopos & Pafto-

idcirco SS.Patres illum vocarunt Prarpofitum,

Prafi-

res preficerent : & hanc normam imitati fint quot-

dentem , itaS.Iidorus1. 2. Etymolog. Cap. 12

quot fequentibus temporibus Apoftolicum nomen

. apud

& munus habuere.

Gratiamwn Dift. 21. Can. CL.EROS,

oftendensinter cz-

lfl

teranomen Epifcopi ab officio feu minifterio defump-

tum effe; , Epifcopatus, inquit, vocabulum inde

&fio Ep'zïmpalïr olim mn Jepa-

Ordo €9 juri

rübaniur.

» dudum, quodille qui efficitur Epifcopus, fü-

Idi-

» perintendat, fcilicet curam gerens fübditorum...

buf',

| vit. Notancïufn infuper,quod Chriïïusb;)mïnus

» Epiftopi autem Grzce, Latine fpeculatorer inter-

util

» pretautur : nam fpeculator eft prepof(itus in Ec-

lu

Apoftolos fuos inftituens Epifcopalem ordinem & ju-

» Clefia di&tus, eo quod fpeculetur €9' perfpiciat po-

risdictionem Epifcopalem ab invicem non disjunxe-

ïan

» pulorum infra fe pofitorum mores C9' vitam. ,,

([1Ce

rit, fed vel przcipue in iis refidere voluerit Spiritua-

cle-

lis iftius jurisdidionis & poteftatis exercitium (2) ac-

