pfo niedo agéndi in circumftantiis prefentibus fic irfitetur, ut abjiciat cdnHiia &prbgenfïdnem

- quam labere videtur ut Conftitutioni refiflat; & ejus caufa oppre(fos, per efficax Decretum propediem füblevet; eaque agere pergat

: quz ad. congreganduin Coucilint Generale juvare magnopere poffint, — Adde paucos valde fütuzos, qui inducantur ad appellandum,

eum jam multi reputentar Conftitutioni effe conirarii,

.Sunt, qui fnggerunt Inftrumentum. Appellarionis apud fidelem aliquem , Gallie Epifcopum deponi ;. & in ipfius tabulas referzi

poífe; opportune poftea, cum vifüm fuerit, in lücétn ederndum. ^ Sed, inquiunt alii; interea nihil teftimonio veritatis ; quamdiu

Inftrumentum latebit , accedet; & infuper metaerdum eft,: neex improvifo cafa, prout in hujufmodi fieri folet, premature lucem

videat; aütetiam fupprimatar; ità ut po

.

tius expeétanda *-vidga-:':ur if?gj(»e)mpm'i-s opportunitas s qu*a& I—nQruinen?dtn cóndi, & fixqg!.

:in lucem edi opertere judicabitur.

i

Interim illud hucusque arridet prz cate

ris, üt momenta rationum ,. ob Läüa-s öoiüïi'tutïöxiäh nonaccïpfunt, Áviti iier Bel'giü'ä:

Academici Lovanienfes , Cefarez Majeftati per Epiftolam , aut per, Dominum Heffreumonz exhibeant,

Sunt. & qui confulantut Pontifici ipfi his de rebus feribatur, fü

i

b

;

v('(:fibe,n?tiüug- qüxbufäanï €x1!f, "q(ui fitUI?. alïquö,hononsdbnazti

"

funt, reliquis fingulari inftramento 'conteffantibus, eadem efe feütire ac, vovere,

Verum exiítimant alii id non convenire, quia non ea «dignitaté aüt mültitüditie

fionem ; nihilque, ut ajant, hoc effet aliud , quam initiuimn ja&urz facere,

P

.

lus ; &t adelé gonr idigridióntm & ekpl-

ideantur-Avitis-Acadeini

,

Quzritur igitur quenam v

eis. Lcwanienfjblu'si a'tilit'?geriïtgtig? in Bel gig w am,atonbus

! h4gg;fg'ai-ïïof?gïtg fciénda ,

&tqueetiam quznaiti

itiliora, & fi.non abfolute neceíTaria fint,

J

&

"

"

x

Beneficium cumul

abitür, fi refponfio brevibus 'älicïüör-»a*i'g"u'me*'ntisv':ffdiuzü*ïät;üï*»;1" "

b

:

H

£

L]

&

B

— Em o REEL * — n - —— o o fÜJee U . 5 — £

,K Duas. Epifolas Refponforias Domini Duguet-veperirà eff in. Lucubratione fape citatüi y

'(uii'tiwh;l;

Mm, slvrg-. L'AFF, pE P

. B.

Um1iG. DANS LxS PAISBAS AUTRIGRIENS QUc. T. L. p. 394. & 398. )

Vale,

KErrsToLÉ EspEN:0 PECUERiARES,

309

lo

l.

"Vale, Vir Clariffime, & pro me caterisque idem

tution, dans tous les lieux oà Pon 'en./äz'gm uue dottvige

fentientibus Deum precare, ut nobis infundere digne-

qui lui eff oppo[ée , néammoins je ferois fort aife d'avoir

It

J

ftur & lumen quo cernamus ea, quae agenda fünt, &

dequoi détromper fuv cela les perfonues méme les plus

validam charitatem , qua eadem ipía alacriter perficia-

prévenues, — 4yez, doue , je vous fupplie, Moufieur, la

"

Th»uS, Sapientiffime Domine,

bonté de me av quer diffinclement £. au vvai l'état pré-

G. T. humillimus famu-

u

lus. Z. B.van Efpen.

fent de votre univerfité pav vapport aux affaives de la

j

Lovanii 28. ]ulii 172t,

Conflitution ; & motamment ce qu'onyy penfe, au[fi bien

ir j

que dans toute votre Province, de notre ]ettre à $, $..

LE'T-TRE

[i uotre conduite dans toute cette grande. affaire eff ap-

prouvée ou désapprouvées €9 sil ày en a par plufieurs

Boulogne (de Laugíe) far Mer à

pavmi vous, qui voulu[Jet nous dounev quelque figme de

DeM. I'Eyäque de

M. van Eípea.

correspondance &* d'umon avec nous dans les imémes fen-

ä

n

Lens, La véputatiom que vous étes. fi juement. ac-

M. L'obligation que m'impofe 1on miniffeve de vailler

quife pav vos excellens ouvrages, €7 le long temr qu'i

ug

Ih

éhitant. qu'il efl em moi aux iutévéts de l'Eglife, eff ce

yaque vous étes confulté comme le do£feur. de toute la

quime fait prendre la confiauce de vous écrire aujourd'bui.

Flandre, doivent rendre votre témoignage d'un graud

t

nfivuit comme vous étes de la. difcipline Eccléfiaffique,

poids. — De Pattends avec comfiance, per[uadé que 3« fuis,

j

vous [cavez miueux que pevjoume, qu'um Evéque ne doit

que votre amour pour L'Eglife ne vous fera vien uégliger

pas toujours fe venfermer dans la portion du troupeau qui

de ce qui pouvra coutribuer à tne donner tous les. éclair-

lui eft coufiée , €9 qu'il y a des occafions &9. des. conjon-

ciflemens dout j'ai befoin pour la défenfe d'une ff boune

j

&üuves, ol fu chavité €? fa vigilauce paflorale doivent

caufe.

(L-

sétendreplus loin, — Ces occafions font [aus doute, Mon-

On ne peut étre avec ame plus véritable effime, £2

ls

fieur, lorsquela vérité eff attaquée, quel'erveur fait du

plus de vénératiou pour votre graud mévite, que je fuis,

progvàs, & que les fentinelles pofées dans ][raél pavoif

Monfieur , votre, Ggc. t Pierre Evéque de Boulogue

fant. comine endorimies , £9 snanquer à leur devoir : c'eff

n

furr AMer.

alovs que des Eoégues à qui Dieu a in[piré quelque zele,

ls

EPISTOLXA CXIV.

feut en droit de fortir de leuvs. limites, de pouvfuivre

Pervreuv partout oit elle fe trouwve, &2 de fufciter à la vé-

h

vité des défenfeuvs daus tout les lieux o elle peut étre en

Epifcopo Bolonienfi (de Langle ).

éril.

i

S'ai táché, par la mi[éricorde du Signeur, de m'ac-

Illu(trifime ac Reverendiffime Domine. Redditze

tü

quitev de ce devoi dans ccs jours detrouble£g de coufu-

lt

mihi fuerunt littere tuze , etfi paulo ferius , quas 31,

fíon, [oit pav des écrits qui me font particulievs, foit

Januarit proximi perfcribere dignabaris. nimis fane

par d'autveg qui qme Jont commuzs avec quelques autres

mihi honorificas. .. In his occurrit (tarim fpiritus tuus

Pvélats decevoyaume , ausquels ilapluà Dieude m umv

vere Apoltolicus ,. & Sacerdoralis charitas , qua ad

l

pour. la défenfe:-de la vérité.

Ces écrits vépaudus dans

nos re quoque extendens de Academia noítra Lova-

zos Provinces &2 ailleurs , y ont produit degvands bieus,

nienfi, & L:cclefia Belgica follicirus es..— Étenim mihi

t

I)

gloire en foit vendue au Dieu tout puilJant; ils out fevvi

quoque femper perfüafiffimum fuit munus Epifcopale

Q auimer.les forts, à./[outemir les foibles, à affevmmiv

fic füi(Ie a Chri(to Domino inftirutum ut ad officium

f

ceux qui étoient cbancelans , £2 à vetivey de l'erveur ceux

uniuscujusque Epifcopi ia folidum pertineat toti qua

4

ui y'avoient pas inérité d'étre livvés à um aveuglement

patet invigilare Ecclefie , omnique loco, ubi charitas

total,

& neceífitas exegerit, curam impendere & auéctori-

Mais u des ouvrages, dont zous avons. lieu de nous

tatem Paítoralem : quidquid enim ad evirandam con-

promettre un f[uccàs plus abondant &? plus général, pav

fufionem aliaque incotínmoda de Dicecefcon. & Pro-

la bénédi&tion qu'il a déja plu à Dieu d'y doumev, efl la

vinciarum circumfcriptione ab Ecclefia ordinatum eft,

lettve à notre. Saint Pere le Pape Innocent. XIII. qui

juris eft pofitivi , quod charitati & neceffitati cedere

debet.

ureff] commnune avec fix de mes iluffves collegues dans

flépifcopat. |Comme cette piece efl écvite en Latin €9 en

;-

Pro tua igitur Paftorali follicitudine petis a me

"

E

Jrangois , elle peut étve également lue pav les Franqois

luftriffime Domine, ut accurate refpondeam a

ia,

€2 les autvesr nations.

Les éditions Latines qui en out

vel quatuor capita, fuper quibus edoceri cupis,

1a-

été faites l'omt dá vendre commune dans vos cautons;

culum duxerim tam gravi auctoritati non parere,

£5 d my a pas à: douter qu'elle $ foit. entve les snaius

Primum eft , ut diflincte & fincere exponam quis

de bien du monde,

Cela étant, mous avons un graud

)

fit prae(ens ftatus noftrae Univerfiratis circa negotium

antévét de [cavoir comment elley aétéveque, €9 de quelle

Conítitutionis Uzigezitus.

ananiere elle a été vegardée dans les Pays Bas, & parti-

Si verum eft , prout ab Illuftriffima gratia tua in

culierement dans votre univerfité de Lowvaim. — ecrois,

re(ponfione ad Epifcopum Sueflionenfem reéte fapi-

Monfieur , :e pouvorr tnieux m'addre[[Jev qu'à vous pour

enterque obfervatum fuit , Conftiturioni oppofitos

le

en étreexattementinformé,

MNos adver[aires;ont ajfec?é

effe cenfendos eos omnes, qui doctrinam docenr illi

i

de uous: repré[entev cette utiv

e

rfité comme dounaut les

contrariam ; dicendum. plane eft Academiam Lova-

anaiu$ abjolument-€9 . faus. véfe

j

rue à l'acceptation de la

nienfem , atque adeo & Clerum Belgicum, quiex hac

-Bulle Unigenitus. | Zecoutumés a prendre pour accep-

fere conformatur, Conítitutioni Üzigezitus adver(am

tans de la Bulle tous ceux qui me véclament: pas. [o-

effe; fiquidem ibi adhuc, largiente Domino, preva-

Jemuellement .contve , 215 20u5 infultent, £9 mous dé-

let antiqua Facultatis Theologice do£trina & traditio,

fient tous les jouvs de trouver. aileurs gu'em. Fyance,

qu:e in celebri cenfüra adverfus ZZavie/ium Cg Leffiun,

dfe plus petit-clergé qui ue vecoive de ceuv & d'efprit

ac in articulis per De

tis continerur.

putatos fuos Imgocentio XJ.'oblg.

:;

cette Con[litut, |.-.!e [cai combien (11y en a). à vabattre,

&2 ]e peu.de . cas. qu'il faut. fairi de. ces fottes. oante-

Quod. fi ad profeffionem fpe&les acceprationis,

ries5 tais.quelques. voimes qu'elles. fozent , on. ne . fcat-

farendum eft ftridum. Collegium Facultaris Theolo-

voit em saontrev la vanité par tvop d'endroits.

Ainfi,

gice , conftans octo dumtaxat viris

, in quibus ;duo

Moufieuv.,- qioique .j aie déja faityvoir pav-des pveuves

funt Religioli , binam .edidiffe

declarationem ,..qua

jfaus véplique..dans. via vépoufe à Mr, l'Evéque de-Soif-

Bullam Umigenitus accipit, non tamen tanquam rz-

Jonss quela commune prédication ef contramre.à la Con-

gulam fidei ;; nam & hs. voces ftudiofe evitatae funt,

q&o.

fHitution Umgemtus ^ 85* :qun'w.i la rgjet:tle , cette COn/ii.

& non üca fe recgptanï effe plureg 'ex iftis

Vl*

E»ptsror EstNlo PECULIARES^.

310

Ó

magnum arnoris Dei praceptum, vel neceffitatem il*

viris conftanter apertequé conteftati fünt, & conte-

ftantur hodiedum.

lius amoris ad converfionem cordis, differre mihi non

videntur ab articulis, quos füb /zzocentio XI. Ífolem-

[U

Miraris, fcio, Reverendiffime Praful, quid fa£tum

fit, ut tam nobiles Doctores eo adduci potuerint.

niter vindicatos Theologi noftri adhuc docent, &

ipfe Chriítianze pietatis fenfus dictare videtur. Pauli

0

Sed confiderandum jam ab anno 1682. Facultateilla

y

excludi ceepiffe eos, qui articulis Ecclefie Gallicanae

& Auguftini de Natura, Lege & Gratia dogmatibus,

L

aífentiri viderentur : itemque pofítea per factiones Pa-

qua a majoribus noftris in laudatiffima fua Cenfura,

fK

cris Defivantii (üb nomine Sacre Facultatis quaedam

ejusque Apologia tam magnifice & accurate tradita,

Doctores noftri adhuc cuítodiunt, & plerique fideles

inveéta effe Decreta, (4) que preclariffimis & me-

lioris fpei 'Theologis omnem ad ejus gradus & mu-

in corde gerunt; iis, inquam, dogmatibus, meo qui-

ft

nia aditum pracludant.

dem judicio , renuntiare oporteat, ut damnes cum

lo

Facultas enim Artium, que ob infigne privilegium

Bulla, qua ad hac capita reduci poffünt, propofitio-

nes.

nominationum a Curia Romana magnopere depen-

d

det, die 7. Novembris 1718. ex majori numero de-

" Quemadmodum Conftitutio componi non poffe

h

crevit palam fe profiteri obedientiam Conftitutioni

videtur cum antiqua doctrina fidei & morum, ita nec

Unigenitus, idque litteris fcriptis Sanctitati Suae fig-

cum jure Ecclefiaftico, cum Ecclefie disciplina, Ca-

d

nificare,

nonibus fpiritu Dei,condiris, & totius orbis reveren-

X

Verum huic Decreto, numero non multo inferio-

tia coníecratis earn facile concilies,

His enim advería efIe videtur cenfura propofitio-

e

ri, diffenferunt , atque ex his tredecim, quorum

Choripheus erat Op/Zratius, legitimo proteítarionis

pum, qua ad methodum pertinent remittendi & reti-

inftrumento, intérceffionem, feuoppofitionem fuam

nendi peccata; item ea, quam de poteflate clavium

confignarunt , caufamque fuam deinde, non fine

& hierarchia Ecclefiaftica ingerir, doctrina.

i

l

gravi füo incommodo, Itreaue profecuti funt & via-

Condemnatio propofitionis 91. Principes omnes

icarunt.

Chriftianos & Magiftratus f:eculares merito follicitos

Ü

Nihil preterea d

e illa re geftum fuit in Univerfita-

habet füperioram fzeculorum eventibusedoclos. Ve-

te noítra, nihil umquam in Comitiis ejus generalibus

nio nunc ad propofitiones de lectione Scripture Sa-

&

quinque Facultatum , nihil ii conventu Facultatis fpe-

cra, quarumego profcriptionem contrariam equidem

ciali, five [Turis Canonici (cujus ipfe füum membrum )

eff« exiftimo non folum luculentüffimee discipline Di-

V

five Juris Civilis,- five Medicinze.

vino Ecclefiaílicze longe faluberrimae, & populi fide-

Ceterum non defünt hic viri Religione, do&trina

lis in Chrifto libertati verum etiam Concilii Triden-

ff

fl

& gradu confpicui, quos conftat Coullitationem non

tini Decretis graviffimis, ac praterea, quod notari

admittere ; & quorum pars magna revera cauíam

meretur, ipfius liturgiae facra ritui quafi eflentiali :

oppreffionis fuz& coram Cafàre & Rege noftro prz-

fiquidem a temporibus Apoftolorum Sacrum Miffae

clare apunt ; quibus fe junxerunt plures per Dicece-

Officium fine praleéctionibus Divina legis ad popu-

!

fim Mechlinienfem disperfi Paftores, Canonici alii-

lum tanquam promulgauone conditionum zov? €?' -

que; nec ab hac parte defuerunt, qui cauíam hancío-

termi Tiflamenti fanguiue . C. fanciendi numquam

fuit celebratum.

lidis fcriptis propugnarunt.

Querris fecundo, Reverendiffime Domine, quid de

Certe cum Bulla in hac parte non fenfiffent antiqui

;(:

tua & fex nominati(fimorum Epifcoporum ad fuam

Theologi Lovanieníes, qui cum turbatiffimo Lutheri

San&titatem Epiftola hic cenfeatur?

evo precipui exifterent fidei Romano Catholice An-

:

ti(lites, disas tamen celebres verfiones Bibliorum, al«

Etiam Lovanii recuffa multorum fane manibus te-

ritur. Non eft, credo, que ibi elucet, humana ve-

teram Gallicam , alteram Belgicam, fpeciali au&tori-

f

ftra virtus & fapientia, fed divina , celeítis, Apofto-

tare evulgarunt; idque, ut in preloquiis utriusque

l

lorum evo digna, & quafi feptemplicis candelabri

verfionis annotatum eft, in plebis Chriítiane ufur

communem multo utilitfimum.

-

admirabile quoddam lumen, quo in his diebus nubis

& caliginis divinitus illuftremur & recreemur. Hzc

Nec eadem admiffa hic fuiffet ab iis delectis viris,

Epiftola veítra Conftitutioni non penitus faven

qui Regia auc&toritate anno 1569. prepofiti erantcon-

tes miro gaudio affecit, & ad veriraus defenfionem

cinnando /zdici expurgatorio Belgii nationibus accom»

acritis ftimulavit. FHanc, ego fateor me fíatis laudare

modata; hi enim, etíi ante oculos haberent formam

non poífe, nec mirari : hanc ego ex animo comple-

Indicis Romani a Pio IV. editi, ex decem tamen ejus

&or: huic plaudo, ac plane confentio; idemquefere

regulis quatuor tantum adoptarunt, omitlis confide-

de hac ipfa mecum fentire per magnum Belgarum

rate fex aliis, inter quas erat & quartà de lectione Btb-

ä

numerum; 'Theologos, Religiofos , Jürisperitos,

liorum : qui /zdex expurgatorius Belpicus per fpecia-

le edi&tum Philippi l. Regis Catbolici probatus fuiz

Magiftratus, omnisque generis Catholicos fideles Re-

licionis füze peritiores, partim per me ipfum cog-

& obfervari juffus, ut latius expofui in tractatu.de pu-

novi, partim non dubiis multot

blicatione Legum & Placito Regis, partelV. C. a,

qm teftimoniis mihi

[

perfuüafum eft.—

- 3. neque reperi Indicem Romanum cum fuis re-

- Ut autem epo fic fentiam, aliosque idem mecum

gulis ritu confulto in Belgio publicatum fuitfe,

fentire facile credam ; graves (unt & multiplices cau-

Excufa, llluftriffime vir, hanc obfervationem,

fa,

ü

arum ur privatas quasdam , vel Academie no-

quam expref(fit indigna agendi ratio quorumdam, qui

ftre fpeciales h

1

.

obtentu iftius regule IV. & novae hujus Bulle , a Di«

niffime.

ic attingam , fine, quefo, Præ[üldig-

*

viniffimo & íaluberrimo libro blafphemis interdum

Novum pradefliuation

ij Chrdinalis. Stotidrati. ,&

vocibus populum fan&gm Dei avertere non dubitant,

Clericum Romanum ]Jefuitae. Frazcolizi, Schola Lo-

vanien(is imprimis exhorruit, hujusque duo illuftres

Ad formam Bulla ut tranfeam, agnofco, que in

"Theologi egregie confutarunt : neque cordatus Chri-

illa notaftis abufüs, nulliratis & obreptionis argumen-

"ftiato- Catholicus feafu aliquo Evangelii imbutus per-

ta & indicia: ut nibil jam dicam de claufulis , quee Bel-

fiiciofa eorum placita fuftineat ; his tàmen placitis fa-

garum morib'ug 8;41iþerjtätibus non conveniunt.-

'vere videtür , & majori ex parte quafi inedificata Con-

ftirutio Urigenitus, intellecta n

Omitivt-er'e tamen«,zion-pofï"um', quod libro confide-

K

jimirum, ut deb'et ; -Iin

feafu naturali & obvio.

rationutm moralium & innocentia auctoris debere me

Propoü;ion-es , quas Bul'la.c:äo-ndemnat , fpg&antes

d

fentio teffittiónioru, "- Hie liber, 'cdre "Fheologoruma

| €a) Loqu"itur hic Efpenius de inUOdu&;er fuï)fcx'iptipnüs Formularii Alexahdri VII fecundum: B. Vï."ima'xmrlq)ams'ni-.'

Bel-

Errsrorx EseENI0 PECULIARES.

311

u

ll*

Belgarum latine redditus, frequentiffime hic fuit le-

clefia disciplina przfcribit. Scitur enim quod ubi

&titatus cum fümma omniaum 'T'heologorum & corda-

neceffitas aut charitas proximi urget, ceffare debeant

torum hominum adificatione & fructu.

omnia que jure pofitivo induéta fünt: Quod aurem

n

Ejus vero auttore Pafchafio Queszello per tempus

neceflitas & charitas exigant ut in partibus vetlris or-

l,

octodecim circiter annorum , quo Bruxellis vixit,

dinetur Epifcopus, qui huic Ecclefiae neceffarios Mi-

Ó

ufus fui valde familiariter, nihilque minus in ipfo ad-

niftros fuppediret , nemo dubitare,poreft ; quando-

verti, quam atrocia illa confilia & fceleraras molitio-

quidem fàtis conftat Romanos vobis non daturos IZ-

nes, que ipfi impinguntur. Quin econtrario rapuit

pifcopurn, nifi id faciatis quod conícientia vobis non

ll«

me ad fe, quod in nullo alio reperi, vafta & profun-

permittit,

da eruditio cum admirabili fimplicitate, animi mode-

Interea Queftiones, fuper quibus judicium meum

'

ftia & finpulari humilitate conjunéta , ad quam &

exquiritis , discutiam , & quid de illis fentiam vobis

j

longe tenerrima erga Ecclefiafticam au&toritatem füb-

fincere refcribam. (24) Maneo &c.

[*

miílio & reverentia accedebat ; ac veritfimum elfe

Lovanii 26. Auguít, 1722.,

-

deprehendi illud, quod quondam magnaus ille Joan:

iE

nes JVeercaffelius Foederati Belgii Epifcopus ritulo

EPISTOLA CXVI.

[

Caftorienfis, coram nobis Lovanil in Collegio A-

driani VI. de viro dederat teftimonium bonum.

Di-

"fi : ,.De prima :Babylonim/i

E pifcopo Babylouie

j

xerat, Illuftriffimusille , fuiffefe Parifiis, ( nempe cir-

"Apologia.

u

ca annum 1674.) ibidemque vidiffe praecipuos viros

t

doctrina & religione infignes; nullum autem fe re.

lllufh'f(ïïme ac Reverendiffime Domine. Magna

A

periffe eruditione ac pietate Pafchafio Queszello prae:

animi fatisfactione praleéta mihi fuit per D. Barck.

ftantiorem.

Nec aliam porro de venerabili Dei Pres

man, veftra Differtatio Apologetica, fümma erudi-

$

bytero exiftimationem habuiffe, coníftat eos omnes;

tione & unéctione referta , fuper qua a me Praul Re-

:

quibus conrigit ut hic in Belpio eum privatim coguof

verendiflime, reflexiones aliquas fieri poftulaftis; cui

cerent.

operilicet me imparem noverim , poftulatis veftris

"

Petebas tertio loco, Reverendi(ífime Domine, ut

non obtemperare nefas duxi: unde breves quasdam

edicerem, quid hic judicemus deea, quam in hac gra-

reflexiones per di£tum D. Barckman transmifi , qui-

l

«

viffima caufa viam tenetis & agendi rationem.

bus quam prudenter & erudire ufus fueris, often-

le

Celebrantur hic, & a multis acceptantibus, faniori

dunt, quas mihi communicare dignatus fuifti, addi.

tamen doclrina addictis depradicantur labores & pe

tionesad pradiétam Differtationem.

Ex illis additio-

ricula, quibus pro caufa Dei , ut decet fortes [£cclefie

nibus fignanter perfpexi, textum Concilii Tridentini

:

Pribcipes & duces, aute pulcherrimam aciem. com-

aptiffime cafüi , & materiis veítris eff? applicatum

militonum Chrifti ex omni ordine & gradu lectifft-

ejufque fenfuüm finceri(fime explicarum, nec non Pon-

l-

morum tam egloriofe cerratis, & patiendo (uperaris;

tificalis Romani verba congruenti(Iime applicara.

veflraque exempla nos hic animanr & confirmant,

lllud, & fateri debeo , me non (ine fummo hor-

Quie occafione vifirationis pagi de Queralr Gbl eve-

rore & animi dolore ex hac Differtatione obfervaffe

nerunt & a tegefta (ant, Dieniffime Prafül, me pii:

illum plane irregularem & horrendum modum prifti-

j

fime affecernnt,

Praclara etiam fcripta, quibus ean

nis Geculis inauditum , quo adveríüs Epiícopum,

dem cau(am tuemini hic magna cum admiratione &

2

omni revereritia caracleri. Epi'copali debita neglecta

l-

multrarum adificatione leétitantur,

proceditar; quinomnes, qui hanc Differtationem le-

Ad id porro quod poftremo fciíciraris, magne Pra-

gent, nifi paffhone aliqua excaecati, eod:

m hqrrore

fül, an apud nos nulli fint, qui in hac cau(à dare vel-

percutienrur.

.

lent figna aliqua confenfus & conjunctionis.

Interim hoc mi

hi fc!ario fuit , quod ex his vomnij-.

)

..— Hoc folum in prafentia dicere poffum multos equi-

bus perfpexerim, quám porens fit Deus, qui eriam

dem in hoc propenfos effe, fi modo daretur oppor-

malis & peffimis paffionibus hominum bene uti norit

tuna occa(jo, qua ex conditione rerum & temporum

ad falatem fuorum Electorum, & profeétum fuz Ec.

fumenda eft.

Hec ut primum fe obtulerir, reipfà

clefiae.

Ita enim hanc tempeftatem permitit Deus bo-

fpero, & facto ram gratiofz petitioni veftre refpon-

pus & juftusin Pal

t

orem quem Ecclefie Babylonice

debitur, confirmante Deo quod operatus eft, velle,

homo praficere propofüerat , ut eum ad Eccletiam

& efficiente quod vehementer optamus, ut nullo loco

Datavicam quafi tempeflate ja£tatum protendere dís-

ponat, &hanc Eeclefiam torlaboribus fündaram, tot

veritati defimus, aut teüi-moniumjef'q Chrifti erubef

cam«s.

fudoribus per Prafules fecundum cor ejus rigatam,

Perge, quafo, piiffime Antiftes, quos curis tuis &

jam quafi collabentem fu(tineat, & ipío miíerante ad

exemplis excitas, eofdem etiam facris precibus am-

priftinum fplendorem reducat; quod ut fiat fperan-

plius juvare,

Votà noflra funt, ut qus in vobis cer-

dum per eum qui opus bonum capir; in quo opere

tat, in vobis vincat & triumphet veritas,

fi quid a me fieri poffe judicaverit, libentiffime im-

Illuftriffime ac Reverenditfime Domine, Ill. V. G,

pendam &füperimpendar, Vota meaapud Paítorem

humill. & obíeq, famulus.

Z. B. Fan Efpen,

omnipotenrem interim erunt, ut opus$ bonum perfi-

Lovanii iG.Martii 1722,

ciat, obfecrans te, Dignitlime Praeful, ut me Sacri-

ficiis & precibus veftris preefentem habeas, confidens

EPISTOLA CXV.

per preces Mattyris & Confefforis mifericordiam con-

fecuturum apud Patrem mifericordiarum & Deum to.

tius confolationis.

Hisce cum omni veneratione fub-

Erkelio : De Eleflz'orze Arcbz'gpüinpz' Ultfajec*?z'ni.

Conf. & Ampl. D. Ad queftiones füper negotio

fcribqr &c, Lovanii 10, Aprilis 1723.

graviffimo Ecclefize veftrae hactenus refpondere diítu-

EPTSTOEDSM CXVI.

( ob nonnulla negotia intercurrentia : interim non

"dubito, quin in his circumftantiis omni modo allabo-

Preuolili Domino ***: De lBullz'f Dog.

"aticis, ac c(e

randum fir, ut eligatur per Capitulum aliquisin Epif

Placito Regio pro ei$ vequifito.

copum , isque ordinetur ; licet in hujus ordinatione

non fervarentur exacte ea om-qia qua moderna Ec-

Prenobilis ac Confultiffime Domine, Petis a me

(a) Judicium füper !;is«Quæ('tionibus dedit D, van Efpen, r2.Dec; ejufdem anni, fübfceribendo Differtationi de mifero ftatü,

quaim retulixnu? PSIHL n V.

P

in

512

ErtsToLm EsPENIO PrEcULIARES,

ft

in litteris tui$, quzenam Dulla cenfeatur effe Doga-

alicujus Concilii Generalis , puta Tridentini, qua

d

Zica, & utrum fimilis Bulla etiam requirat P/acitum

propterea fine novo examine recipiuntur , ut fupra

g(

Aiegiuin , priufquam per Provincias publicari queat.

annotatum eft,

;

Ü

Ü

Ad primum refpondeo , quod Zulla Dogenatica

Ulterius id evincit fcopus Placiti, qui eeque in his

proprie dicatur illa; in qua certum punctum doctrinze

Bullis dogmaticis ac in caeteris obtinet, Scitur ete-

.

tátnquam a Deo revelatum populo credendum pro-

nim unicum hujus Placeti fcopum effe,

U

:

quem jam pri-

ponitur & definitur : vel e contrario tamquam lizre-

dem expreffit Didacus C

0

ü

varruvias , Pract, QO. Cap.

ricum aut erroneum profcribitur. Hoc modo fump-

35. n. 3. ibidem monens, quod non tantum pravie

ta Bulla dogmatica, nequaquam comprehendit Eccle-

Y

ante admi(fionem Nuntiorum Apoftolicorum in Rec-

fiafticas Conftitutiones aut Decreta, quibus morum

nis Hispaniarum ad Regia eatur Auditoria, fed mul-

d

d

difciplina, aut Ecclefiaftica Politia, five aliqua ad illam

tis in negotiis & cafibus Litterae Apoftolice ante exe-

pertihentia praefcribuntur, .

cutionem earum ad Regia mittantur Auditoria, &

tii

I

Hac diftinctione inrer dogmata & Decreta disci-

Tribunalia, rationem hujus miffionis allegans ait; id

plina ufà fuit Synodus Tridentina , referens fpecia-

?

)

(

fieri ex /tegio Decreto, ut illic examinetur nequid

tim Decrera ad di(ciplinam morum fpeétantia, inter

,

,

fiat & obtineatur falfis precibus, & importunisíüug-

e

Decreta Reformationis; atque ita haec plane feparans

?

,

0

geltionibus a Summo Pontifice adverfus Regni Re-

a Decretis dogmaticis , quibus fidei articuli continen-

*-)1

gumque Hispaniarum Privilegia , & Apoítolicas

d

tur.

P

bj

conce(fiones ; denique ne litteree fummi Ecclefiae

Ulterius notandum, hanc effe inter dogmata feu ar-

9

L

Prafulis contra publicam fpiritualis, Ecclefiafticze

(

ticulos fidei, & Decreta Reformationis differentiam,

K

& temporális hujus Provincie utilitatem, prater

quod priora tamquam a Deo revelata (emper & ubi-

LE

ipfius concedentis voluntatem & confenfum , exe-

u

que ur ralia fint recipienda & credenda ; adeoque nec

)

cutioni mandeniur. ,,

pro locorum aut témporum varietate, mutationi ob-

Et Covarruvie in hoc puncto confonant quotquot

noxia, cum femper & ubique debeat eíTe eadem fides:

de hoc Regio Placito fcripfere 5 inter quos eminet

[Í

at pofteriora, fcilicet Decreta Reformationis, fint mu-

tabilitati obnoxia

*

»,

Franciscus $2/gado in do&tiffimo fuo Tractatu defüp-

; & pro temporum & locorum di

plicatione ad Sanétiffimum — qui ibid, Cap. 13. n. 12,

verfitate, variare pofliat.

D

alferere non dubitat, quod * omnes in cafüs in qui-

Hocipfum obfervarunt Priacipes noftri, aceorum

» bus dari poteít Bullarum retentio in Senatu, uni

W

Magiítratus in receptione ac publicatione Concilii Tri-

$

,

(

tantum rationi nirantar, & unico fündamento ju(ti-

entini, dum circa Decreta Reformationis , pravie

95

ficentur: nempe prejudicio Reipublice, ac damno

[

inftituto examine, plures modificationes & reltrictio-

??

publicae urilitatis, quodque ad hunc duntaxat finem

lu

nes adhibendas notarunt; íed circa Articulos fidei five

?5

rendat, ob illumque fuerit hoc falubre remedium

(

dogmata, per Concilium propofira, nullo inítituto

LE

introduétum. , Quod latius deducit Cap. 3. ubi

ü

examine, fimpliciter publicanda cenfüerunt, eo quod

n.28. dicit eam praxim hoc uno fundamento ab om-

non dubitarent hoc Concilium tamquam Generalé

$

]i

ÉEcclefiam univer(alem re

nibus Doctoribus ju(tificari,

fc

Eumdem hujus praxeos fcopum pauc

iä expreffit Hu-

fidei dogmata decidiífe,

prafentans, inallibili judicio

bertus Loyens, in Traétatu de Curia

Brabautie , no-

«

Igitur licer fatendum fit , Decreta quadam , etfi

tans quod nulla: Bullae Pontificie mandentur execu-

di

duntaxat ad disciplinam pertineant, atque ita pro tem-

tioni (ine permiffu Regis, aut cognitione eorum, qui

D

pore locorum & perfonarum diverfitate varia & mu-

tationi obnoxia, poífe e(le conducibilia ad fidei &

füpremae turisdiétioni prafunt ; quorum partes fünt

eas infpicere atque agnofcere, an nihil contineant aur

(

doctring puritatem confervandam & flabiliendam ;

admixtum habeant quod Rempublicam ledere

poffit

là

ramen quia nullum fidei dogma tamquam a Deo reve:

in quo uno, ait, oniir Placiti ufur confiffit.

Q

latum proponunt aut definiunt, proprie dici non po£

Cum igitur indubitatum fit, pluribus titulis contin-

P

funt Decreta dogmatica, feu Decreta fidei nulli muta-

gere pp(ïe ; ut Bullze vulgo Dogmaticee publicatio &

d

tioni aut variationi obnoxia, fed inter Decreta disci-

executio in jura publica impingere queat: confequens

p

pling referenda fuht,

eít quod conformiter ad fcopum Placiti , iftiusmodi

Porro certum eft inter Decreta duntaxat ad disci:

fe

Bullae eque ac relique e Curia Romana emanantes,

?

plinam fpeétantia , & mutationi obnoxia etiam refe-

Placito Regio muniri debeant; five in Regis Audito-

renda efle illa, quibüs vetatur ne quis in hac vel illa

riis previe ad

»

publicationem revidenda & examinan-

»

materia dogmatica , utatur certis terminis vel expref-

de (int,

»

fionibus, eo quod hoc vel illo tempore & loco, ter-

Hinc Covarruvias, aliique, feurecentiores dehoc

mini illi vel expreffiones facile nata fint inducere in

Placiti ufu tractantes, nullam inter Bullas Dogmati-

C

errorem contra fidem, ubi alio tempore & loco a

cas aliasve differentiam vel verbo indicarunt, fed ge-

j

fimilibus terminis & locutionibus nullum metuen.

neratim de omnibus afferunt cas fine Regis Placito

Ü

dumi effet erroris periculum , €o quod hujufmodi

publicari non poffe.

termini & expreíliones eo loco & tempore, sb om-

Imprimis licet dogmara fidei ubique & femper fint

»

nibus in fen(u vere Catholico intelligerentur ,& acci-

eadem, ipfetamen modus, quo populo hezc dogma-

perentu -

»

ta proponuntur, & populus ad Profeífionem alicujus

»

Dum igitur quaftio eft de Bullis dogmaticis; illae

dogmatis conftringitur, variuse(f» poteft, & plurima

duntaxat vere dogmaticee dicende fünt, quibus certum

5

occurrere poffunr, quie uno tempore, &uni populo

& dererminatum dogma ut credendum, vel ur reji-

conveniant, & alio tem

éiendum fidelibus proponitur.

e

ent,

d

pore & populo p-!urimqm ob-

B

Ad fecundum refpondeo, pre&evie ad publicatio-

Adipfum latius, adductis quibufdam exemplis, de-

!

nem Bulle Dogmatice Pontificie , eque requiri Pla.

d

duxi in libro de ufu ufu Placiti Parte s. Cap. a. $. 1.

citum Regium, ac ad

ubi & noravi eam ob caufam Phili

ppum II, non judi-

ü

na.,

Acæteras Bullas Curie Roma-

ca(Te formulam fidei,

N

per Pium IV. propofitam, &

Nam imprimis notandum , non idem judicandum

Y

Romma ritu folito folemniter publicatam omnibus ge-

de his Bullis Romanis etiami dogmaticis, quod de De-

neratim proponendam, illiusque profeffionem emit-

t

cretis fidei Conciliorum Generalium Ecclefiam uni-

tendam , quantumvis id Poatifex per Bullam fuam

verfalem reprafententium; quandoquidem Bullae füb

mandal[Tet, & Synodus Provincialis

ü

nomine Pontificis Romani emanantes , non proce-

ipfum a Principe poftulafTet.

Cameracenfis 4id-

j

dant ab auctoritate infallibili , ficut. definitiones fidei

Ad h«c conüngere poteít, ut ob certas. circum-

It

ftan-

EprrOLz EsPENIO PECULIARES,

i

[

ftantias ; puta ob excitatas diffenGones fuper aliquo

tum petitum concederetur du moins , ( ajunt ) junjue;'

à

ü

dogmate, non conveniat repente populum conftrin-

dpràs les 2vis préalables des Confeils Provinciaux ; ub

L

gere , prefertim füb gravibus poenis , ad affentien-

junguzt: ce qui femble d'autant plus nece[Jaire en cette

lj

dum five profitendum; quid füper hoc dogrmate fide

congoncture de temps., oí la Cour de Rome e[f fi entre-

.

divina fit credendum ; fed potius füaviter prius po-

prenante fur les droits C9' autorités des Souverains,

!

pulum conveniat disponi & inítrui füper ipío dog-

od quelques audacieux ofent décrier journellement le tros

D,

mate , ut ita quodammodo fua fponte ad ve:

ancien C9' tr2s [alutaire ufage du dit Placet : leguel tou-

:

ïtatem

te fois efl lemouyen uniquepour foutenir les libertés &9?

dogmatis amplectendam alliciatur.

Ulterius in hoc quoque follicite laberandum &

franchifes des Eglifes C9' des peuples , contre les ufur-

n

atténdendum , ut fidei fotmule , ipfaque Decreta

pation indues dey officiers de ladite Cour Romaine ; les-

i

dogmatica , claris & fpecificis terminis ipfum fidei

quelles il convient réprimer plus vigoureufement d cette

dogma fidelibus proponant, ne alias aliquando con-

