a D, Reo Citato agnitum ,- & coníequenter etiam om.

modo judicatus, Hoc ipfum (e dixiffeingenue faffus

ts

nes partes & verba iliius,

eít , ac fcripto declaravit idem Rector. Magnificus;

3. Si vero. Reus Citatus ne

Fcit,' prout Gmu!af,

fütpsctationem libenter admilit; & vifo Officii Fis-

n

calis in hanc Recufationem coníen(u, Cauíam hanc

quo genere medii, five quo pede Decreto Confilti

m

Sratus de 12. Septembris 1725. adverfus eum - uri

a fe abdicavit, ^ & ad Clariffimum D.. vice Recto-

velit Actor.

rem dimifit.. [£odem autem : fcripto: declaravit dic-

if

64. Perpendar ;!!

i;d, & f'a-'tï's" clare videbit,: quod

tus Clariffimus . Buggenhout , fe i(ta. dixiffe, quod

J5

illud. larum fit' ia ipfam refponfionem Epiftolarem,

letus exiítimaret fefe hujus.litis zoz — futuytutm S udi-

de qua agitur ;

cein , cum & fs fuirectoratus inflaret , & (e denuo i

tU

.€x eo qu(»)d- ;nqms mum non ,e(ifetl au-

'thor illi?js j

Rectorem eligendum minime crederet.

-

Qeoo 23

; RESPON-

66Go

Cav$A EsPENÍANA,

cu

biis

RESPONSIO ULTERIOR

36

()

g

(l

.Pïü Clmfz[ jtH0 D.w ZEGERO BERNARDO VANESREN d U. p 89'*SS

t

Canammz Praf Jore in h/lc Uuicer[itate Lavammf ^ Cztrlto.

m

3

fhua

n di

Cwm , Confultz/f um D THEODORUM LzONARDUM STREITHAGEN

39

u

quf lem Uuicerfitatis Promotorem, nomine Officii -AGorem

;am |

&«

24 1

^Mratus v:f'a fchedula Rephce pro parte A&orls

17. ngd non eft illud admittere, fed porius re-

anie

- eXhibita , dicit ex adverto fequentia ,. fub & me-

Jicere, faltem quantum ad prafentem cauíam; cum

Drev

dmnubus ommbus $ &c

de jure nullam fidem in prajudicio faciat-

fuato

18. Hoc primum fit fpecimen imcer:tans & bo-

"

r. Imprimis quod 6. primis articulis fuze fchedu-

na fidei actoris. .

H

feni d

la Refpon[ionis..Provifionalis Citatüs red&te A&orem

19. Et pro eo, quod articulo 2r. perperam di-

pis u

admonuerit de Oltficio actoris pubhc1 (« vxdetur

cat. actor,, quod citatus in anima fua, fciat fe gravi-

ticuk

actor non diffentire,

ter deliquife, maxxmamque injuriam ,S. Sedi intu-

plOlf

2, ldeoque tranfeundo primos 7. articulos . Repli-

liffe ;

4'?

c&.tanquam impertinentes, & negando $,. 9. & .1o.

20. Re&tius dici. pote(f, quod A&or confcius fit

hl». Dl

3. Ad r1..12. X 13. (ubnefexuntux verba citati;

innocentie Citati, ideoque ad tales artes recurrere

tür di

H

articulis 7. 8. 9. & 10. fue Provifionalis. ]Eefpozzf 0.

nl.

debeat ; ut colorem. ahquem obducat huic fuze. a&tio-

nir) optalfet citatus, ut actor inelius profeciflet: ex

fiam

preediétis monitis circa Officium fuum, clare &aper-

21, Nunc veniendo ad aruculum 22, ahosque fe-

Íive 1

te (e explicando. circa Requ.fitiones a-Citato fparíim

quentes usque ad 57. inclufive, ubi de Placito &

culet

factas, quarum. fuadamentum in. præfans 6. pumjs

admiffione Principis agitur..

4

Gu

artxcuhs politum erat.

22. Imprimis acceptatur, quod actor nullam ac-

4.- Quapropter. ea ,. ad quænomef'pondxt, üt per

tam e;usmodx Placetationis feu admxüïoms produce-

H

1fit

Requximones Cxtag exwebatux, haoebuutux ut agni-

re potuerit,

4j

ta & confefía ,. in quantum pro Citato: ejusque mteu

23.. Quod autem prætendac, exoticum effe in hac

E

tione faciunt.

Patria, nullas Bullas, nulla Brevia, nulla alia qualia-

4

$, Prout interim. acceptamux tanquam taira

cumque Refcripta Romana, aut publicari, aut exe-

bere

.6.. Quod 'pretendit articulis. 14. & 15, fe ipfiffima

cutionem. vel. vitn aliquam habere polfe,..nifi prius

blica

vexba «italfe ; & inde adeo . claros.effe articulos, ut

in Confiliis Regiis fuerint.vifirara & examinata , pro-

lmpu

non nifi talpa ccecior illos non perfplcxat

ut ciratus generaliter alferuerat articulo . 14.

4

; 7. Certe hoc a veritate alienum effe vxdebxt quls

-24. Certe actor ignorare (e- oflendit,. vel parum

hi

lo

quis in hoc exatnine pmprus utetur oculis nullo faf-

curare Edicta Principum. nofirorum, & jura Eccle-

30:)

cmo delufis,

fiarum Belgu pretioliffima.

Drev

$, Sic v. g arctor. arnculo 11.fui Libelli gravani-

.2$. Resitem geltas & contentiones gravxfï' mas,

Ecd

qum- citatum gravare praefumplir, quafi Electionem

qnibus iidem Principes, ipforumque Miaiftri, . jus

Ritüf

Cornelii Steenoven deprædxcaverlt ut vahdam &

illud Placiti adversus tnachinationes. Curiae Romanæ

Biey

juítam, '

identidem. inítauratas ; fuüftinere non dubitarunt, ,

gioc

9. Et tamen jam nulla talia verba in prüola Ci-

26. [n quo (tudio , ut aéctor fciat,. Eos nondum

dum

rati defignare potuit, de quo infra,

refrixiffe ,. hifce jungitur. Exemplar Epiftole circu-

4

IO. Deinde verba præfatæ Epiitole * emaxn &

laris. Machioais De Priéó. ad omnes Belgii Cæ(arex

àti

interpolavit, uti voluit, ut vere verba ejusdem non

Epifcopos data 25.. Septembris 1724.

quaí

fint; & id quilibet non preventus facile peraple[

27. Ubi. & videbit, nonexcxpxageneiah 1lla lege

11,.. Denique quäd articulo- 16. dicat, fe -exibuife

Buhas mere dagmaticas.

.....

j

.28.. INec dlfhczk foret. oüendere.

admxfïïonem

àp.

inftrumenta non cancellata , non ra(ía, neque in ulla

4

füi parte vitiata, videtur velle. praetendere omnia in-

Puncxpxs, qua Zifa vocatur, nihil.differre a P/aci-

"

ihumenta ale exhxbxta efk Ungmaha feu Lega

to , .nifi.quoad: nomen & formam qua. expedxtur-

tur ]

lia ;

fed de.eo jam non eft quaftio.

r Cum de fohs Ormmahbus & Legahbus taha

/29.Et. dicta.hec fint falva 1mpertmentia.

Qua |

dici foleant, :

j

.50. Nam Breve praten(um , de. ,quo.agitur, - m-

derà

13. Hoc equædem inaniter de Brew, de quo h1c

hil minus eft quam mere dogmaticum.

dem

quaeítio - utpore inftrumento alicujus foln 1mpxefü,

31« Utpore non coniinens nifi judicium, vel fen-

quále : actor hic-exhibuit ; a(leritur.:

tentiam füper cafü aliquo particulari.

pend

j

14. Unde vanitfima eft exultatio & acceprano Ac.

32, Adversus qiatn - pars. laefa. excipit. ranquam

m

toris, quafi*citatus fateretur Bteve $s. D, Benedx&x

illegitimam . & per (üb. & obrepnonem obtentam,

XIIL.:de dara z1. Februarii 1725. -

fe ut oportuerat, non audita.

praf

15. Nullo modo-citatus faffus fuit Breve præfatum,

. 33;Cum itaque Breve illud , non Iït pure dog

Va

lmo contrarium plane egit ;

maticum, vel ex ipfis actoris. principiis. fequitur,

nj,

n

736. Dum articulo 34:fuze. Provifi om:lz: Rejponf 10-

quod hic non potuerit- publicari; nullamque vim &

hs

m.f dixit;:quod. inftrrumentum hoc ab Aétore recla-

execurionem habere ,. nifi præceffmt Regium Pla-

matim'articülo 9: Zibell gmvammum, rehnquat llh

citum . & admilfio Principis.

5

fxdel quam de )ure meretur, :

:34« De quo proinde docere debuxfï'et A&or, fal

ffg

tem ad. Requifitionem. Citati,

35. Verum cum id non poffi t, recumt ad De

(a)

(5) Exhxbltæ 8 Apuhs 1727

cretum

P

u

MTC

'&c..LivnE sECOND.

661

oU RECUEIL Des PIECES

cretum aliquod Confilii Status-de d

"

$4. Haec tamen dicta fint fine prjudicio-eorum,

bris 1725 (2).

ata 12. Septem-

qua lic.ante ab articulo 13. usque ad. 17.. deducta

36, Sed quamvis merit

funt de illegalirate inftrumenti ipfius Brevis. ab Ac-

tum aut. Z z/a, .

L

;0 negetur ,. id -clï.'e, Placi-

tore produéti,.

& exigua imo nulla fide quam miere-

j SS,

37. Nefcitur. tam

en, quo jure. prætcn'dät " De,

Iur,

cretum | illud. retro- trahere, ut operari poffir. con-

55..

Quod vero articulis 44. &. 4$. :A&brffe refe-

tra factum,. q

uod. contigit. 4.. Junixq 1725. & fic 3.

rat ad Epiftolam Citati, fimiliter accepratur:

menfibus ante..

.$6. Verum cum-Aétor articulo r1. Zibelli Grava-

.. 88. Quod etiam V:enipbre 'i&.ius'. Decreti- nullum

iminum accufaffer Ciratum, . quafi. Electionem' Cor-

Placitum aut Fifa extaret, vel ex. eo^ patet, quod

in dicto. Decreto. nullum tale reclametur, .

k

nelii Steenoven depredicaffer ut. validam: & juftam.

.. 57. Querflio erat, ut A&tor defignaret. in eadem

39. Ex. quibus apparebit , quam frivolum fit,

Epiítola locum & verba, quibus de pradiéta Elec-

quod Aé&or articulo . 33. .

3

tone 3

d

prætendgt, m vhac—pa.rre,

;

,

geretur, juxta Requifitionem.a Citato fatïaql

jam effe. judicatum.,.

articulo 29. fuae Provifionalis. Refponfionis. -

;

40. Alterum , quod Citatus Articulis'-(17. 18;631.

0;$8. Verum cum id non poflit, & neverbum qui

ls .

24. fuz Provifionalis. Refpoufionis. requifivic, eft ut

dem de Ele&tione Cornelii Steenoven fit: reperire,

ante omnia. doceat de legitima promulgatione -diéti

rectius honori fuo con

um

i

fuluiffet A&orxexcvu(ändo oS-

Drevis faéta hic in patria locis folitis & . more con-

citantiam..

v

3

i

fueto.

$9. Quam vano mul

tlil.o

X Do.

q

.üiö Hfucvuxlh velllei -f'ace.re--,

. 41, Verum ae eo altum Glet Actor, ita.ut cen

& lic male fidei ingerere opinionem..

M

n di

feri debeat. defectus prefatus legitimae. publicatio-

.. 60. Quid enim aliud agit. articulis. .fequ

eätiBusP,

P'htVi-

nis uti in judicio agnitus ;.juxta. fuftentum. Cirati ar-

ubi longe & late excurrit, ut. oflendat. quod Cira-

ticulo 24. fuae praefatae Provifiozalis Refpoufiouis, &

tus$ egerit de Confecratione Cornelii- Stee

p*

&

noven, 'de

proinde tanquam talis acceptatur.

quo Actor non.requirebatur..

42. In quantum ex eo fequitur, in primis, . quod

61. Sed tantum fuper eo urge

du fit

hic non fit.Lex aliqua:

batüf; ü.ttc.ie.fi-g/-naf-

ILTere

quia Lex demum inttitui.

rer locum, ubi de Electione-illa ageretur.

adio

tur dum promuleatur.

62. Caterum negatur .contentum articulorum , a

43. Deinde defectus

legitim-æ Promulgationis. e-

46. usque ad 62. inclufive: cum . fere - nihil : aliud

Hiam hoc operatur, ut licitum. fit.illud ignorare ,

fint, q

te fe.

five in toto, five

C itati.

uam rnalitiofae "cqntprüonesv-texms : E'piltplæ

E

cufet.

;

:

in.parte , xzaü ignorantia. quae ex:

M.

63. INifi quod accepte

tur art'icþulus: 60; Iin fquanf.

44« Proinde dum'Cit-atus-i ad'jax",t,iculum l. Libelli

fm ;£C-;

tum Actor non.potuit. defignare - verba, quae prae-

Gravaminum dixit, fe Breve illud non legiffe , ju.

tendit e(fe injuriofa Brevi, :de quo quaftio; item

lice

Átiffimam cau(am ignorantige allegavit.

qua ícandalofa & qua perniciofxe ^ confequentize ,

45« Nec eft, quod de eo erubefcere debeat, uti

prout ab ACtore requifitum fuerat

Inhte

Ei unproperat Aétor articulo 38.

* 3

articulo 43 iï;a;

-

qualt

Provifionalis .Refponftonis.

"(

46. Maxime cuüm pratenfünr Breve illud.non ha-

64. lraníeundo ad articulum 63

j fe(']'uet-ïieïs

berer eo tempore ullam fpeciem Legalitatis vel Pu-

de:Decreto:Confilii. Status de dáta 12.. Septembris

pn'us

blicationis; uti videre eft ex Exemplari Lovanii tunc

1725. exbibito. per Actorem Lilelia .. fuo: Gravatni»

pro»

impreílo & vendito, quod hic confignatur (*).

num tub Num, 3.

47. Quid quod & ipfe Doctor Damen in fuo Li-

oj. Obfervari in primis poteft, quod A&or ad.

Durün

bello (de quo. in. Vefpoufioge- Provifionali- articulo

huc Citatum relinquat-in incerto j nolendo fe aper-

:50:) doceat nurn. 93. quod Pontifex per prefütum

Eþclc—

teX caregorice declarare, quo genere medii, aut

Breve non definiat aliquid ex Cazbedra, univer(alem

quo pede inrendar uri praefato Decreto; an ut arre-

Bmaä;

Ecclefiam : dócendo, ipfamque ut. aliquid a fe defi-

ito five ré jndicara, autalio, & quo: uti. articulis

, J

nitum credat óbligando$ fed Litteras íüas in forma

$5456. $7. Provi

mang

Brevis folum dirigat ad. Catholicoes in fcederato Bel-

rat Citatus.

fiozalis [ude Rq/porzjiom': requifie-

Y,.

fj

gio commorantes, quibus

P

jecialiter ( quod notan-

, 66: Articulo 6.,)'.' dicitacter de maguo Volumine:

ndum

dum)-gráviterque injungit & verat, &e; -

afít nullüm ma

Girct.

gnum Vo?Um.en Citatus - exlübuit irn

48. Aétoris proinde partes erant, fcientiam Ci-

Confilio Status;

1

,

elird

tati etiam quoad omnes partes : Brevis, (de quo

67.' Sed ad Sac

ratiffimam þerfonam fuee Majefla-

tis recurrit.

quaftio) ad íufficientiiam juris probare: Quia de

i

jure prefum

,

-

7

.68. Quae etiam dignata eft. recu-r*fqm Citati ad-

Cip.47.de Reg.Jur.in[VI. — -

itur iguorantia, ubi jbignfia 01 Ptiqb(a;qï

mittere , volensque Querelas & Defeufiones ejus-ul-

ioneä

í

9. Ad articulum prafatum, uti

& jo. 40 &

teriores benigne & clemenrer audire, mandavit eas

41. ubi Actor prerendit, quod ' Citatus | convinca:

Dd

tradi Sereniffimae Archiduci,

d :

rur legiffe ex contento prafata fua Epiftole, de

69. In eum finem compofuit Citatus Volumen ali-

qua hic quaflio..

quod. continens dictas Defexfioges - (uas ulterioves, ,

.5o. In Epiftola Citati unico tantum loco, ejus-

*/70. Quod Volumen aétor inn

i

? [l

dem Brevis fitmentio,, eaque honorabilis, cum ibi-

citur qua arte aut ined

.....

1Q. -

pit i& Vigile, ge-

dein pro co

"

nfij'vm'ggq'.o:-m- fuæ ïjöpikr:;-io-nig. a Citato im-

71. lbidem interim indubie viderit, quám im&-

|fe

peïnd'atur.

*

Y

"

Un

rito Ciratus fit congueftus, quod pravie ante De-

de-Vérb Ciàtes Babiferif notitiámi-(ufficien.

cretüm de quo hic àgitur, impetrare non potuerit

quam

tem propofito fio independenrer 4 lectione Brevis

ut audi.

retur, licet fzpius &'Vi'xï.(ta'ljtjmijä(»ï[lfuvd pe;

jtam;

prefati , & a notitia reliqui contenti ejus, diclum

tiiffet.

eft artici

72.: Imo ut (altem ádmitteretur ad' recognofcan-

7)1.?. ;

uhsz 9. fïü'ägue; 'ad 3 3. Pïövzþonalzs -Rq/þoaþ 0-

P

d

a

dum Exemplar. exþibi;qm ,

8 geunjnüim foret &

Utürs

^^ $8, Coritr

i quá A&or non hibüit quod repone-

non füppofititium. '

"

xet : Quod acceptatur,

1ffi

ie)

« .23. Sullinüit aut

em Cittus, quod'in legitimó

| Pla'

:'/$3: Ut proindé plane . friv

á

z

( læfïnt | COnten'tä- d.i&q-

:

judici

audiri

o , gorum Judice füo comperenie debuilfet

ïä'fnfa'tticalorum*'ä'*?—säysqg*e- ad 43 |

; fi

&

x»Co) -,Vidgï.h&c De'crät:qm füpra.N. I'iI;f"fiu-ius V. ParrisvSupplem.en;i *

j*

(*).yide füpra, ad callcem Libelli gravaminum,

aci ;lce&x äcr&p:i c'u"i( tït;iiäïsf Iii'epo'nj: ii'unl'y—urïj??iælïæ'ä,

$5

E

tf

662

CausA EsPENIANA.

confe(

74. Hihc etiam corruunt. Árticuli 64. & 65.

87. Quas quidem falvas fibi fore non. dubitavit ,

jon&l1

$. Porro negatur, quod facra Caíarea & Ca-

dum Epittolam fuam agnovit per refponfum ab Ac-

)Q

tholica fuüa Majeftas confirmaverit dictum . Decre-

tore reclarmnatum articulo 22.. Zibelli gravatiinum.

$8. Injuriam proinde facit Actor . reliviofiffimo

(þïafu

tum Confilii Status, prout alferitur articulo 67.

76. Quin ex hattenus geftis potius deducitur ,

Imperatori, & cjus Minittris, dum eis talem men-

pdor t

quod eadem fua Majeftas dec

tem affingere pratendit, qua diteéte repugnaret pri-

jiom

baverit:

retum ilud non Bro-

mo articulo Lati Introitus, ad cujus obfervantiam

!mjctt"

77. Sed potius probaverit querelam Citati, dum

fua Majeftas juramento fe ad(tringere dignata eft.

I

snterpellari voluit Citatum, ut Exemplar laceratum

$9. Hifce mdiantibus credit Ciratus, ormunia fuf-

Steena

ficienter folura ufque articulum. 73.

examinaret, & declararet an pro fuo aenofcerer ; ita

!äne 3 veri«

derih

prebens illi omnern facultatem. &

| opportunitatem

90. Ad articulos 74. ufque ad 76. p

care V

necefTariam.

tate alienum eft, quod Citatus five in magno Voln-

78. Quo fa&to (atis declarat eadem ítua Majeftas,

mine, five quocumque alio Scripto unquam dixis:

DN

g5

h&c omnia ante fa£ta oportuifle,

fet fupremum Confilium Brabamiæ-effe folum fuutn

d

. 79. Quod autem (üa Majeftas mandaffer.— illico

judicem comperentem.

agi ad onus Cstati,

uti dicit Actor articulo 698.. cer-

91. Unde calumniofüs eft articulus 75.

tot t

or? P'ræ-

fecrit

te fi hoe verum fit, nullo modoevincit, quod Ce-

92. Verum quid his articulis intendit Act

(olum

farea & Catholica fua Majeftas decretum Confilii

tenditne, quod hoc Tribunal poffit aut debesr. effe

dicivel

Status confirmalTet.

merus Executor decretorum aut. Arreftorum alicu-

äï

If

$o. Quin porius effectus dici deber querelee Ci

jus alterius, in Caufis criminalibus Suppofitorum

Citatus

tati, qui femper quaffivit & quarit in legitimo ju.

hujus Univerfitatis; quod Ciratus negaverat artica-

piltula

dicio audiri, ut innocentia ejus contra adverfario

lo s2. füae Prozifiozalis Refponfiomis?

dl;ïö |

rum ejus calumnias palam ormnibus patefcat,

93. Denique acceptatur articulus 77. & ultimus;

16

$1. Er in hoc Ei etiam annuit Clemgnri(ïïmus Im-

quarenus per illam evertit omnia; que mox praten-

(« hib

perator.

debat,

quæ ïl(

82. Quid vero eadem fua Miajeftas finaliter or-

94. Quandoquidem actionem füam unice & pri-

".

dinarura fit, poftquam ex eventu Litis innocentia

vative inftituerit virtute Mandati Magnifici D. quod

at lt

Citati apparuerit, quod brevi futurum confidit Cita-

jubet fervari ordinem juris,

ii

tus, eventus docebit.

uare haec j

1j

ungendo priori fchedulee Provij:'on&

Artu

$3. Interim acceptatur, quod Actor

| dictis articu-

lis Refpoufionis , aliisque mediantibus, &c.

tum &

lis 64. & 6$. admittat, quod Citatus non fuerit au-

Et rejiciendo ulterius contentum diéctee. Replicee

ditus coram diéto Confilio ante prefatum decretum.

per frivolitatem , impertinentiam & denegauonem,

folum

,

Bo

84.. Siquidem ex eo patet, quod non fuerit latum

&c,

in judicio contradictorio.

Perfiflit Citatus ut ante cum Expenfis, aut alias

non |

p

$5. Etconfequenter, quod judicium coram hoc

falutariter ,' &c,

19.

fuil[.-

Tribunali adhuc integrum manere debeat codem

luit (2

imnodo ac fi alibi nihil actum fuiffet,

þnplor,ando , &c,

laris,

$6. In confeffo autem hic eft, quod Gitatus hac-

20,

tenus nullas defen(iones habuerit,

Z,A'B.' VAN ESPEN.

ET

i

1l,

jetita

&d oni

i ET r TE r ET T ä&?*

22[

eretur

ULTERIOR REPLIGA O

23,

Verbis

bris 1

Pm | ngy"gzltijiyko I THEODORO LEONARDO STREITHAGEN w MP L À ä—fbly'u;

Cotr&

fue

Uuicerfitatis Promotore, uomine offcit. Adare.

L

M:fä

Placa

tio fü

Contra 'CZ(ZTZWiiIZZIJIZ D. Z&GERUM BERNARDUM VAN. ESPEN 3. U. D & s.

patur,

Canomtm mecfüzfemv, -Reum citatum.

5

&Ziäv

ez!

&or yi(ä fchedula Zefponfionis ulteriorit D. Reài — $. Ac in eo profequatur prout decet.

dubio

. Citati, dicit ex adverío fequentia füb & medi- . 6. Unde optaret Actor ut Reus Citatus in pofte:

antibus, &c. ;

rum abítineret ab. invectivis , acfanétam Sedem A-

ti) pr

16.

poftolicam Romanam , fummumque Pontificem ma-

(ig at

1. Quod dicta fchedula pro magrna Parte conti-

gis revereretur ,. ac obtemperaret Dullis & Decretis,

neat invectivas, quas emovere praumpfit Reus Ci-

amplecteretur quoque falutares Ejus monitiones fin-

»,

tatus tum adverfus Curiam Romanam, tum adver-

cero animo.

;

elur

PT

fus A&orem, qu

E

a 'prvoinde« nulam mereri potlunt

7. Quandoquidem non prz

(ameret illo cafu Bul

Íolutionem.

las & decreta Pontificia defcribere ranquam machi-

Tem )

2. Et nullam profecto folutionem meretur, quod

nationes Curjia& Romana , proutfacere non erubuit,

idem Reus Citatus dicat , quod opraffet ut A&tor me-

3. Maxime cum per fimilia verba & dicta S. Se

lius profeciffet ex monitis Citati circa officium füum.

di fummoque Pontifici non. parum injuriofa, cau-

Q

3.Injufte quippe monuir dictusReus Citatus pra-

fam füam non fit fa&turus. meliorem, nec evafurus

*

fatum Actorem.

pcenas & cenfüras quas incurrit;

Nj

4. Quandoquidem Actor huc afque functus fit

QUiter

vet, &

officio fuo, prout debuit & poruit ;

e. Sedl caufgm füamper hoc potius aggra

€on-

(i)

« Exhibifa 35, Aprilig 1727.

i

ou Recueil pes Preces : &c- Livge—- seconp.

it.

i

) Àc.

confe

5;-, frgm* fri'volimiggrzn',; iïr"xipegi'tftüenti-a»mw- & exprefïam de-^

quenrer f& májori pasna dlgnum red.ht , m

"

M

A

-

n,

jorisquepeena fe reum facit. —

--

^de

r

Ms

«

gationem, quarenus contra "Velïi«Fg*ii;tïi præ;udlcmhs ,

lm

2440. Er i

.f

d

í

;

péculatee

$ ,i ,-

€)

[

us

D .,ex-':uffätïfäüi*

-

" üBccéptando ea qua pro ,

A

*

fperatur). prodeffe non poterunt. -

À

"

"

a

"

: 'Pïï(

* * * Concludea

[

[]en.

&

*

]

-

p

,

3

^

du ATT

primis ipf

Ip

ro

r

de

(I: non'poterit, quod

.*

*

i

( pri.

Aétor non citaff«t ^verba , *q

vibis-Reus Cirams E-

Expenfis,

*

tiam

h.

j

leétionem Cornelii Stee

(

efiovii in Arch :ep:rcopumUi-»

trajectinum pradica(fet validam & juftarn; -^

i

"

7 Mmplonndo, &.

älfuf-

f

(ecrationem

^5gz, Cum énim' Cor

di&ti Cornelii

Steenovii qua talem depradicaverit; quis ^"non vi*

"

Vttis

lol

q

k ieecte iif ais p

t

care voluerit,

»

Y

thS-

1

üufa

13. vA;yeg

;

qrqa

od Confeertio ( (oquela Eledio-

in æ .ä'i*b"f potifmum agitur de. Nrer)ijie:ffäiof? 2 a.

Ris, -

"

D

64

Yutfi dH þ'a'c'" Caufa, ..

j

'14. Non

proderit etiam. Reo Citto, q10d: Ac-

9.

J[si 1727. Procurator Cind; vifa Ulteriori RE -

tor non'defignaverit verba Rei Cirati , qui»us Con-

Prræ.

fecrationem prafati Cornelii Steenovii fa tam per

Y píica ACtoris, illius contentum rejicit per fri-

: effe

folum 1

*

z

üm;

volitatem, & pevfifdit fimpliciter falvo Motivo juris.

p

ifco

P

)

ilicu.

dicaverit.validam. ^^

W ysssutea ab

.:20. Maji 1727 Procurator Citati; agtequam ve- .

m

producat fuum. Motivum juris, petit. D. ABovi in*

15. Quandoquidem id*

'tä"mþ"- diärä'*ä(ï"&uerit Reus

x

trict.

Citataüs ; ut cuilibet le

"1

[e]

gent-ejus Refponfionem E-

f

jungi, ut etiam concludat in caufa feu. pevfiflat..—

*

*

*

L]

V

m

*

d

27. Maji 1727. Procurator. Actori

s ex

fpeciali -

P

ittolarém de ea dubitaré forer nef.

"

a

5 Qd d

informatione íui — Principrlis . dicit: . Quagdoguidem

ïmUS',

dicio [); Jadicis fubmitnicür, -

Í

»

i

T

?

1

quoque; -

qudd 'praetendat

"impliffius D. F'ice. Reor non fit: Juvifconfultus -

46. Nec prodenit ipf

adeoque notorte. in. bac cauía. affumere debeat. pro. de:

fs habuiffe -

n

.

1

gorwdeideite m n

cifione. Caufee .A/fg[lïzrer ; binc rogat eandem /Amplitu-

| prf.

quaflio. -

dieta. Peflram, quategus. fuos affusmendos AAMJjeffoves — ..

quod

^5. M

axime cüm ex us Refpotfione Epiftolar

Hormtn

are di

fat luperque de contrario lit conviétus. —

z

E

*

*

]

*

od D; Citatus *fätca—u*r

ut confili.

gnenür, ut.legfq&p. ä&ozf facere po,[/zt prg-;

f

18. Quare acceptàu

do ; qu

Vice R&&ör tü;!i':t( Decre- -

Artieulo 47. Breve^ Apottolicum | non fuiffe direc-

. 80.. Maji . 1727.. D.

tum; Denominabunus. fatis. terpeflive! AMffeffovem vel.

Dlice

tum ad has pártes; fed ^ Litteras in ; forma — Bzevis

m,

folum fuitfe directas' ad Catholicos in-confcd :rato

AffajJores anteguam procedatuv ad Je&tuvami, C? inte- .

vea exbibeant partes , quidquid exbibendum babent. .

Belgio commorantes, non proderit ipíi quod illud

.9. |unüi 1727. Procurator Citati. díeit ^ Motivant;

r

non fuitlet Placetatuib ; prout deductive latius.

juris pro payte D.- Citati traditum effead Manut Cla-

19. Non proderitipfi timiliter , quod dicat (e-non

riffini D. 7udicis, petens .. .. D. « dHovi. injungi .

fuitle auditum iu.Contilio .Status; quouiam tum no-

luit fe tateri Aut

ut fipiliter

jh*tz'ffaciaäþec:;gtb nowämoþ, b peua je-

*

i.

horém dide Refponlionis Epilto.

j

E

cluftotiis.

*

laris.

20, Et finaliter ip

fi noh þroderit, quod obtüle.-

10. Junii 1727

5 anr':s)xc"uratoräCi tan petzt e? perfiftit -

PEN,

in té

rit imagoum, Volumen Cerfarez fuae M ajeftati ;

Ymitió fuó woviffimo, €2. Acta iü fft?f]ïnevg'z.xïka-"

21, Attento, quod conttet, Cafaream fnam Ma-

ferri.

., 13, ]tnii 1727, D. Vice Rector tulit Decretum:

Uf

jettatem , Volumine -illo :exatninato ; * miindatle ; agi

Tterato vnjungimus parti, ut anteriori. noftro Decre-

L

ad onus dicti Rei Citati.

£o fatisfaciat ub peua juris.

22. ldque conformiter ad Re

folutionem & De—

:

2j. Junii 1732. D. Vice Re&oft tulit Decretum:

cretum de'12, Seprembris 1725.

uo Mandarto Cefarea fua. Majeft

as difertiä

"A ffignamus & degominamus. Affeffores noffros im bae

23.

cauja. Confultiffimos DD. Cools, Tourneville £? De

verbis appr

*obavit Decr

euum. illud. de 12.. Septem-

Swert zddvoocatos i2

n..Lite exhibitum... Relatio fub hurili

*

bris 1725. i

xellis. :

j(fprgrrfo Conþ(:io Blrr.aba'n?ilæy B-r.u—

iji

correctione

ad . Mardatum feu. Epittolam Cafareze

In hofce tres A

'fï"e'(ï'

O

fue Majeffatis, hic in. Copia autheniica junctam, (4)

d al hu dddd fioæ'if,fg;

tos. utrimque confenriunt, Partes, :

24. Quamquam mand

ando prafaia (ua. Carfarea

Eodem die D. Vice Rector tu

iad onus Rei Cirati, omnis. per . hoc

lit. Decre'tun.ij':*;

Majeítas ag

Suppleantur &2 deferantur. a,

"

Placetationis

' defectus . füiflet purgatus, fi Placeta-

.28. Junii 1727. Procurator

A&toris reproducit .

quod abíolute ne:

$

tio fuiffet in hoc cafu requifita ,

ad Rotulam Libellum | D Vice-Rectori. oblatum ,.

gatur.

tenoris. ut fequitur: Exponit ea qua par eít reve-

2j

Sic ut. D. Reus Ciratus fruftra : perperam,

rentia Coníultiffimus Theodorus Leonardus Streit-

& invito

jurein contrarium . exhibuerit. Mandatum

hagen Promoror hujus Univer(itatis, quod in cau-.

d

de 25. Seprembris 172

4. quod hoc in. caíu procul

a ,. quam in dicla (ua qualitate füítinere cogitur con.

dubio nihil. operari pote

ft ad' exonerationem Cita-

trá Clariffimum D. van. E(pen, eo u(íque proces-

jl

ti;

rout fimiliter inftruétive latius,-

46. Maxime cum intentio Caareze fuee

»

füm lir, at Magnificentia veftra 25. hujus. digna-.

nÀ:

Mj

ta fuerit nominare tres. Affe(fores ad legendum pra- .

m

tis (at fit manife(ta quoad.hoc punétum.

Et quam proinde.

intentionem . manifeftam

fatam, caufam; verum .cum cauía illa maxima f[it,

.'Cflg;

27«

confequentige , atque:adeo e re. fit tum, Reipubli..

;fit

Calareae fuae

.Majeftatis egredi fas non erit. Judici, -

E Y

?

ce, tum etiam Carfarez füae Majellatis, ut. plures:

238. Benign

l

ffimum emm licet fateamur Imperato:

alfumantur Aff:ffores, qui. di&tam. litem legant, ac.

i

rem Noftrum

$

Aguftiffimum, fimul tamen elt &

i

argutnentis, & anthoritatibus advifamenrum (üum

qdhie

ifimus , ut

sotorim sl dignofis

4

in ea dandum confirment : hinc recurrit ad . Magni-

ficentiam veftram humillime: rogaus ,. quatenus, plu-.

Y

Ti

res, Aff-ilores nominare, : dictumque - numerumi:

cille

minus augere dignetür ufqüe . ad: quinque.,. t .

Reiiciät—iäo?ülteriüsf contentum d!&æ fchedöï

g,

(ucu

od faciendo ,&c

quatenus hic in particulari.jnöh "folutim, per me-

ad minus (int numexo qumque Qu

povtede (Emc

iA

.("a)j ,.l;ltmc Eiiïünt*slrh-:gide fupxa, ïLit:,' C NME

n

664

Causa EsPENIANA,

( Erat.ügnatum) T. L. Streïrhagea. ( Copia Apos;

fänt&m & modo per partem agnitum ,.ut confítet

tilla ) Remittentes hunc libellum ad Rotulam, an-

per libellum Apoflillatum. 28. ]unii curréntis, ad

nuentefque petitioni D, A&oris, denominamus in-

eandem lecturam advocare dignetur, alias, in quan-

füper Affeffores Confult. DD. Defcartes. & Pander-

tum opus, proteítatur de nullitate.& denegata jus-

V/orff Advocatos in fupremo Confilio Brabantie,

?

titia. Quod faciendo, &c. (. Erat figgatum) L. B.

tribus aliis nominatis jungendos. -

Hac 2$. junii

van Efpen. (.Cepia z4poffille.) Ponatur in Rorula

1727. (Infra bsbebatur) De Mandato M. D. Vice-

& contradicat Aétor, fi quid. contradicendum ha-

Rectoris (Signatum ) Barr. Hendrikx.

*

bet infra horam, . Lovanii . 30. Junii. 1727, medio

" Procurator Cirati ad hoc dicit, 4uod sumerus

terti& pomeridian

"

aä.. : ( Erat figuatum) H. Rega Vi-

priorum Affefforum a Clariffimo D. Studice ex officio

ce Reétor.

*

4

ANominatorum , effet plusquam fufficiens; ac proinde,

Procurator A

&ords ex fþecz'alz'infbrüzaiïbke fui Con-

utuovi ifli INoganeti ad . Requifitionem partiss. non

.

filii dicit fe inaudivi[fe Juatm / Celfitudinem | Guberua:

Aeniaut uifi ex

p

penfis partis , vefevendo '[e ad .?udzczum

tricem Patrie per. Littevas ad Clari.. D. Vice- Rec-

Clarilfimi D. Tudicis iti decifione cauja.

torem direclas fignificaffe ob vationes fibi notas, ne

39. Junii 1727. hora íepiima matutina Procu-

dictus Confultif..D. De Smert ,. qua Affeffox. admit-

rátor Actóris exhibet Motivum juris, & protefta-

*

teretur unde- velin

quit .mqtgrz'gri judictio D. Vice-

tur we ad fententiama procedatur ,. 1i

Reéctoris,

^

""efforum advifamento fuper omnibus.

[i /mlzit? quinque

Eod, D. Vic

e- Rector 'iüli't Decreþtui'n :-:'-Hdz:'oce-

. Eod. peít meridiem circa quintam, :procurator

*

tur àn craflinum: Confultif. D.

"ffejfor - de .Swgrt ut

ducit ad Rotulam Libellum fü

pplice.:'m-—D. Vice-

antev[it leftura bujus. caufze.

;

?

ori oblatum hujus tenoris,

7. ]ulii 1727. D. Vice- Re&tor

tulit ' De'cfetum :

;; Clariffimo D. Vice. Rectori.

. Exponit q'uä 'par

Cuin Confultiffimi DD..Fander. Fovft $?. de . Smert

eft Reverentia, Zegerus DBernardus van Efpen ].

petievint. exeufavi , aliosque "ffeffoves im. eorumdem le-

U. Do&or & SS. Canonum Profe(for in hac Uni-

cum affJumi : Zs[Jumimus 9 denominamus- Con[ultiffi-

verfitate, quod in caufa quam füftinere cogitur :co-

2105 D D. Fierlauts Fratrefn fcilicet Audientiarii Mi-

ram hoc Tribunali tanquam 'Citatus contra D. Pro-

litavisg (g de Fooz Jeffores im bae cauja, tribus

motorem Actorem nomine Officii, inaudierit pro-

alüs , nempe Domuns . Defcartes, Cools. &?

ceffüm efTe ad le&uram, quodque in.ea tantum in-

"d oz(me-

uam-

ville aute denotmindtis adjungendos.

tervenerint duo ex Alflefloribus nominatis,

.31, [ulii 1727.. D. Vice Re&tor. tulit Decretum:

vis tres in hanc civitatem advenerint. . Quare re-

luferaut Partes binc inde

currit-ad Clarif.. D. V. humiliter füpplicans, qua-

ff:a: .Qwrtu(a& Jub prna exe-

florem

cu?i'om'; 2n defe&uofum.

tenus .me:mc';ra.;um tertium . Affe

m

K

in- urþg« Præ-

m

—

NCACN

N

m

o IN

C

G E a

VEBMMUERRRET

i

t

N

,4—"';

-A-C-w

—

"w

59-

E

r

(s

l&

5

D

d

TACSN

Qn

O'

7 Q

«

ao

(

Gl

OY

d

[

Cs

O)

»

I

VUM JUR

s

Z. B. VaN Eserx X U. Do

LPMCMWWWIMWW

&oz?e U Sä*. anMz!m

d

*

bi

— Profeffore, tanquam Citato.

fa

La

- Qetra ng/ätltz'/]z"mzmz, Domiuum |STREITHA GEN Jujus Um'veï-g!

C

iT ]ït(itis szgyrzotqreyiz- , nogninä Offici Af?amn.'

äati

Q

.QCZL',ARISSIME DOMINE VICE-RECTOR,

iHunc in finem exhibere vi('um ei.ïj,

pragfäntem

f

res qua hic in 'jüdiciuin' venit, ex malevolo-

dedq&io?eæ , €0 ordine qui [gquitur.

Tur

rum quorumdam fuggeftionibus , velex quorum-

s

de :

cumque homjnum praoccupatis opinionibus, aut

f

voluntate decernenda effet, cedere maluiffet Cita-

ORDO CAPITUM,

tus potentie, quam in exrrema fenecdtute. füa tam

W

PROOEMIUM.

inufitatum periculum tantumque difpendium fübire.

MU

Verum eum conítet ab Augufliffimi Monarche

Exponitur Caufze occafio

füm

nóftri equitete & Religione impetratum effe, quod

$ pecxion -xfgta- ejus Idea,

feu Qu--æ'&ioni.s ;Status.

pil

per füpplicationes fuas unice petiverat Citatus, ut

con

nempe Caufa hec in Foro competente, & juris

qu

ordine fervato , feeundum Leges Patria & Sacros

CA PAU)T p5

Ecclefie Canones, per folam veritatis juftitieque

-De prætenfl'o"Brevki dato zr F;eb'marii* 172f.

Ecä

Trutinam , mente libera atque intepra diligenter

.fub nomine SS. Domini Benediéti X1TI.: quod pro-

C

examinari ac dijudicari deberet. Hinc Citatus in

ponitur novem primis Articulis Lil(ellib'gfqþminum.

df

fpem taximam erigitur, foreut diu . multumque

véxata (üa innocentia & farna in extrema hujus vitae

Q

périodo optatum folamen praíidiumque in gravif-

CAPÜT PL

lum

fimi Judicis equitate, & fapientiffimorum Virorum

Expenduntur Artículi quos A&or Aproducit' ex

Ultr

.'

deleétis Confiliis feliciter inveniant.

*

"

Epiftola Ci

tbi

Id, inquam, omnino fperandum a

M

! t'allibu*'sþ Viris,

malignitas,

tati; & 'Qüchi;ur: eorum- COn(orüo &

*

T'otor

qui fciunt in boc Tribunali exerceri judicium non

qued

hominis, aft Dei, qui perfonas non accipir, fed

ZA DL

Ó

vel ipfos Deos five Judices in. medio eorum dijudi-

ntem-

Boti

cRt, o

Quod ne vel -minim,üs lic argui po(litl .€o

tug

«?u;

g

Ou Rzcuri. pES PVIEQEE &c. Lavng SEcowp.

665

tus alicujus Brevi

x

g

1

5 vel Auctoritatis S. Sedis-, ut prag-

pofitionem Curieg Romanz omne legitimum Judi-

tcnditur" 'Articulis- 16.& 17,.1

cium afpernantis nihil officere poffe (uz caufze, juxra

notiffima Turis axiomata:

u

od gemo via fati, Jfed ex

CAPUTIV.

Legibus 89 judicio tva&fari

*

ebeat : Et quilibet tnameat

&2 fua polfeffione , douec per

Nihil in prac(enti cafu a Citato dictum aüf a&um

petentium evincatur.

ententiam T'udicum corn-

efle, quod vergat in contemtum aut imminutionem

$* 10. INe ramen leviter &

! t&mcre in re tanfi mo-

jurium S, Sedis aut Difcipline Ecclefiaflicae , adver-

meriti procedere viderentur

, duxerunt confulendos

effs celebrior

w

qu Amculos I8. 19.20. X 21. 'szl—zel'lia gm?arfzzïnumï.

Um Uni&f;:'rfüytat:um JurifPCrims' & Theo-

»

logos,

CAPUT "V.

