;y': *pl'æCl

puum hujüs

» S.15. qui incipit: Si Superiorés , €5' avtizilo 8.ad

(

conttover(iz caput füiffe füper exercitio iftius ordi-

» declarationem preditli $. 1. ac omnibus bene oon-

TM

nari$ jurifdictionis Epitcopalis; pratendente nimi-

» fideratis, dicimus C9' ordinamus ; tton licere Patri

il

rum Vicario Apoftolico , vigore füz generalis dele-

]

Theodoro de jjonge exercere - Enchufwe: Paftoralia,

J

'gationis ad-omnes Provinciarim Confoederatarum

95

a

3

aliaque Sacerdotalia munia, exéepto Sacro ,

nifi de

Epifcopatus; eam fibi quoque in Epifcopatu Harle-

-Parochi feitu C^ licentia.-

Bruxellis 3. Sept. 1635.

(f

menfi, equeé'ac in aliis Epifcopatibus, competere.

,

3

erat fub(ignatum.

l

—Econtràá véro contendeüte. Capitulo , eam (ibi de

?

,

tius, loco T Sigilli.

Archigpifcopus Campfan-ü: Nun-

If

jure communi ,. & ordinario competere, (ibiquejus

. Qui ex his omnibus non agnoftit femper in Ec.

14

effe eam perfutim Vicaritim adit'Vicarios exercere.

Clefia Harlemen(i perfevera(fe, & agnitum fuiffe, 7z.

.Cum autem integrüm effet Capitulo hujusjurifdi-

d

rum & legitiimum Eccle(ie Cathe

ltej

&tionis ordinarix exercitium alteri cuicumqüe com-

fole meridiano cxcutiat neceffe e

ft.

]ralis Capitulurrji, in

U

mittefe, pacis & -concordiz fervandz caufà, con-

Quapropter. admodum veri(imile eft Chrif&anü—m

Y

fenfit'Capitulum; 'ut Vicarius Apoftolicus, etiam or-

upum, virumalioquin non ineruditum, deprzfenti

dinaria & Epifcopali auctoritate uteretur

3

per Diqe-

ftatu Eccle(ie Harl

ucum,

7X

i

emenüs ,p?rum fuiffe inftr

Supplem. Oper. Van. Efpen Pars IV...5 ---

a.

346

,A Nf ? 'r I v U M

Jonis.

j

up ia od D Ed P. D RNRLA

fedomneCapltuh jus mternife id verum efh GM-

fedu abreptum; ad (tatum prefentemiftius Eccle(iz

telligatur de ipfo Capitulo acfualiter exittente,

!

füum actualiter.exercente:.....

?

*&pus

non attendiffe , : dum fcripfit , nuZum n Dei Eccdéfia

nes Cano:äicdä ^una

f

hodie reperiri Harlemenfem Glerum; fed e[fe imagina-

r;,. Gum.;enim; füpponatur,. om

((

rium; ac Apo[tolicee Sedi injuriofum figmentum.; An

cum.Epiícopo: extin&tos; . evidens eft, quod ficuti

M

extin&to Epifcopo, dici non poteft a&ualiter ibieffe

Clerum imaginarium . ac .A4pofiolicee Sedi, injuriofum

!

figmenium , pro vero. & legitimo.Capitulo agno ce-

Epifcopum 5..ita, verum: eft . Capitulum. Canonico-

3

re voluiffent Vicarii Apoftolici? aut cum fimili fig-

rum; .omnibus Canonicis extindtis;

a&ual:z.'te*r non

exiítere. -

k

i

mento concordiam inire, :& conditiones; fub.qui-

4;:Merum;, - fic

pf

bus a.fimili C

*

E teniqo - Hodtapa: anep Uedos

[

tere?-

lero iïngïgii-harip reciperentu*r—, -p;omit—

Epifcopalis, Ecclefiaque retinet jura omnia Ecclefize

dl

Num Domin

1

*

15 Kovenius , Archiepifcopus:Phi-

Cathedralis , quamvis;ob defe&um Epifcopi acfuali-

lippenüis Vicarius A poft

olicus ,. induci potuiffet,. ut

*

ter defit qui juribus illis utatur & fun&tiones Epifco-

fi

promitteret huic /maginari

o Clero ,. €9' "poftolicee Se-

pales exerceat; ita quoque falvum manet jus Capituli

e

Cathedralis, licet de facto non fint. qui. Capitulum

di injuriofo figmento , quod agnofcat verum C9' legiti-

"

illud componant; ..& jura Capituli exerceant.

7

[l

7num

Harlemi exi[lere Capitulum , «uietiaim Sedis Va-

ü

£aniis jura s liquido 'ipfi competentia , inviolata inte-

.. Quapropter. ceffante -períecuti

one,.

.ficuti neceffe

H

non eflet erigi.Cathedralem Ecclefiam, .ut Eccle(iz

graque fervare conabitur , .ac pro flatutorum dicti Ca-

illi Epifcopus-praficeretur; ita nec opus effet erige-

]i

pituli confervatione.pro fuo modulo laborabit? ..

H

Num jacobus Janfonius ,-'pietate ac eruditione

re novum Capitulum. Cathedrale, ut Canonicorum

/u

Doé&or vere Eximius, una cum Jurifperitis , auctor

Cathedralium Capitulum:coale(cerets fed (ufficeret,

Canonicos eligi, qui'in jura Capituli Cathedralis,

(0

effe voluiffet ;'ut Vicarius Apoftolicus hünc Clerum

(

agno(ceret, .ut verum ac.legitimum: Capitülum s. à

ad tempus quali fopita, fuüo;jure intrarent, aque ac

li

Harlemehfis. Clerus dumtaxat fuiffet Clerus imagina-

Epifcojmis in jura .-Eccle(iæ' Cathedralis íuo jure m-

traret.

á

rius, ac Apoftolicce Sedi injuriofum figmentum?

Si autem hi

!l

Rurfüs; Jacobus de la Torre; . Archiepifcopus

nc plt*æ«tendat?Eximivush Do&or, fa'lteifkrïx

Ephe(nus;,.ànno 16;6. eandem. concordiam , eas-

a&tualiter ,. &on. folum Harlemenfe Capitulum, fec

& omne. Gapituli.jus iriteriiffe, nullum ibi fupereffe

(

demque . conditiones acceptans , .potuitne credere

ü

Clerum Harlemeníem effe ima

Cardinalem Clerum , : nullam illius poteftatem , mul-

Y

ln

licze Sedi-injuriofum figmentum

*äi-nqrf'wn , ac Apo[lo-

tum,aberrat;. nifi prius oftenderit , , per bar

«

.

bariem.a'zft

Potuiffetne Archiepifcopus

Ephéf(inus vocäre Do-

heereticam captivitatem ,. omnes. Canoni

cos. Harle-

d

menfes ,. üna cum Epi(copo, fuiffe extin&tos; at tan-

Ti

minos, Clerum hunc confítituentes, A4dmodum R.

lu

D. D.-Capituli-Sedis Vacantis: Harlemenfis , (prout

tum abeft , ut id veri(imili argumento adtrui queat,

eos vocatin litteris quibus eam concordiam ratificat)

ut e contra evidentiffimum ac probatiffimum fit, in

ft

Harlemen(i Ecclefia femper ac conftanter perfeverafle,

]

fi exiftimaffet Clerum Harlemen(em effe zmaginariuim

ac . Apoftolicee Sedi injuriofum figmemum:? -

-

non tantum populum Catholicum.cum fuis Paftori-

An f& induci paffüs effet Epifcopus

Tra

j

Heniïïs , ut

bus, fed.& Canonicos.Cathedrales; hosque in ho-

lo

diernum. diem ,. per Canonicam electionem . cor-

Ju

anno. 1659. Clero. Harlemeníi prooemio: concordiz

'cum eoinitz, permi(iffet vocari 4dmodum Reveren-

pus Canonicorum

-

» & Clerom Cathedralem propá-

dos: Dominos.Gapitulares Ecclefice Cathedralis S. Ba-

gaffe...

X

hr

Ineptaergo

K

voni: in-Harlemos promitteretque;: fe eos utifratres

bariem aut Hireticam, captivitatem , Harlemenfemn

fuos habiturums feque confirmnaturum , prout ex nunc

H

"eonfirmat , prefatum Canonicorum Collegium ; [icre-

-Clerum Cardinalem. feu.proprium . fuiffe. extindtum;

.didi

ff

-

nec caíui.praíenti quadrabit. exemplum, .a Lupo

th

fet-Clerum. Harlementer effe imaginarium , ac

addu&um,. de S. Martino: primo Pontifice ; qui Jo-

Apoftolicee Sedi injuriofum figmentum

ll

- Quis cfedat, quod Joannes. Epifcopus Caftorien-

annem Philadelpheníem Archiepifcopum, in An-

ie

tióchena & Jerofolymitana de(tru&is Ecclefijis pér

fis, eo pene tempore, quo füa exaravit Lupus, per-

Saracenos, dederat Vicarium Apoftolicum:. conftát

J

fuaderi potuiflet ut przciperet omnibus Harlemenfis

Ecclefize Catholicis , five Clericis,. fise.Laicir, utipfos

enim, ex litteris Pontificis ad ditum Joannem Phi-

lit

Jadelphenfem , nullum in illisEcclefüs fuperfuitfe Cá-

(0

( Capitulares ) pro Cathedralis Ecclefice Canonicis ha-

beant, (i Cleram ; Harlemeníém imaginarium ,. ac

tholicüm Clerum, ita ut deficeret Sacerdoy &2 liba-

V

Apoftolicee Sedi injuriofum figmentum , tappofuiffet?

men Spirituale.

a

- Interim audiamus, quo fündamento Vir. hic Exi-

At interrogat: Eximius. Scriptor:

f Hdrlehzenff:

Ecclefite Clerus adhuc extet , quare-non extat Ultra-

mius per(uadere voluerit,. Glerum Harlemenfern effe

l'I

dmaginarium. ac Q)gpoj—i-qliaæ. Sgdi m;urzofum fgmen-

jeclinus , €9' Middelburgenf[is . C Daventrienfis, C9'

iC

Groningenfis . €9* Leova

rdienjis:'?ifomnium, ait, ef

&

bedténdi in

eadem rátio. ;

r

,

"Ab illo.Clero (ait) nullum jus potet

lu

-Dioecefin Harlemenfem: |.4ntiqua: enim. (ait ).efl. Ec-

G

Quid fit deho

diiemfoï'iüdmm Eþïfcd—patüumg C,l,e];ïo

T

clefice regula €9 confuetudo; ut Capitulurh in tribus Ca-

hic inquirere:nonlübet. « Hoc certum; una in Dioc-

(i

aonicis ,- Capituli autem jus poffit falvari in.uno.. .Si

cefi poffe perfeverare populum ; Clerumque Catho-

licum; -& eodem tempore in aliis penitus interire.

tar

Canonica hac fit regula., "& antiqua ,confuetudo,

fe

- quidni. Capitulum Harlemenfe, ejufque jus; nón.in

/Unde licet-ia -nominatis Epifcopatibus Clerus,

hi

tribus aut uno dumtaxat ; fed in pluribus,: qui huc-

imo:& populusCathelicus, füpponeretur interiiffe,

Ailiil id Ecclefiz Harlemenfi .obeffe-poflet, . quz. ha-

ufque femper fü

perfu'erqnpt« (;Janoniqi, fälymi & con-

li

fervari potuit?

&enus;:Deo favente ; populum , Clerumque Cathe-

Id haud nega

bit Lupus at f)er;)' (axt) omaibus Ca-

licüm:ccontervavits: eo

T

tias agere debet, «.« «;

,thO txwlOPaPcon fummo gra.

Ti

tonicis-una cuiti Epifcopo extinttis per bárbariem, aut

D

heereticam. captivitatems non. folum Capitulum;. fed

,,Cum. eo tempore;s

quo advris Crom H

(

€3' omne Capituli jus interiits mullus tunc ibi fupere)|

menfem , pro.füo-ordine, refolutionem ( quam hic

Ca

r

executimus ) dedit Chriftianus Lupus ex Ordine Ere-

u

dinalis Clerus. nulla illius pote[flas; |fed hæc om-

erPro-

It

nis derivata eft ad Sedem. Apo[lolicam. --

4

mitar&m S. Auguftini; Vicarius Apoftolicus p

Quod. hic .afferit Eximius: au&tor, .per

: EarBai*iöm

vincias Confcederatas etfet JoannesEpifcopus Cafto-

aut hereticam captivitatem .extinctis omnibüs (Catio-

zieüfis, hunc.contra Clerum. inter

P

llat: tanquam

Ce

d

lec

.mir, una cum Epifcopo, non íolum Gapitulum,

qui nec Clernm Harlemeníem facile e

enagmxräïus

ver

PRo CaprtULÓ CATHEDRALI HARLEMENSL

347

"

Rationem füx con

je&dura addit: Sic enim , ait, in

dralie; hanc em'm, ait, "071

habet in iftis Diecefibus,

ifla Diecefi, Harlemenfi, mullam habebit poteftatem,

ubi fapereft. Epifcopus aut Cl

erus.- —

1

Mirum hic adeo

nullai delegationem Ayo[lolicam; hanc enim non ha-

cecutire virum in Canonibus adeo exercitatuth

bet in ifis Dicecefibus, ubi fupereft Epifcopus aut Cle-

il

Hus. Lucet hoc ex Direcefi. Ruremondenfi , €9 Bus-

. Imprimis enim, quid notum magis, quam Vica-

rium Apoftolicum jam pridem fuifle datum, & ho-

Is

coducenfi, nam C9' inhac, quod geueralem adhtuc Vi-

die dari etiam, iis in locis,

ubi füpereft Epifcopus

s

ecarium undecumque habeat

aut Clerus; ut ad oculum

Qu

hil habet pote[latis.

; -Do:xr;i.mui Caffov'ienjis hi-

patet in Nüqtiq Apoftoli-

co ad Tractum Rheni.

Sane, fi vel levem no

titiam habuiffet Lüpus de

Si ergo diploma delegationis, feu Vicariatus,

0s

conditionibus, quasin fuaad Vicariatum admi(lione

n

etiam ad fimiles Dioccefes f& extendat, nihil obeft

promitt Capitulo Harlemenfi Epifcopus Caftorien-

Epifcopus aut Clerus; nec Epifcopus-amt Clerus ob-

li

fis, nunquam dehujus Epifcopi erga Clerum affedtu,

ftabit, quo minus delegatione füa utatur Vicarius

-

aut recognitione dubium movere aufüsfüiffet, ^

Apoftolicus, faltem.

in iis » que non fünt jurifdi&io-

uli

Àn vel incidere potuiflet , quod Epifcopus Cafto-

nis ordinariz.

i

rienfis non facile admififfet, Harlemenfem Clerum

Quod autem Vicariatus Caftorienfis fe non exteri-

exiftere, qui, Zolens erga Viros Capitulum Harle-

de

rit ad Dioccefim Ruremondenfem, aut Sylvedu-

([a

menfe conftituentes fuum oflendere aWettum, commen-

Ccenfem ; non fuit ob exiftentem ibi Ep

ifcopum, aut

la

dat , C9' preacipit, omnibus Harlemen[is Ecclefice Ca-

e

i

Vicarium Apoftolicum; fed quia del

atio Apofto-

s

tholicis, five Clericis, five Laicir, utipfos Cathedra-

lica hos Epiícopatus non compréhen

d

Y

ebat, fed fo-

m

]is Ecclefice Canonicos habeant C9 revereantur , ficu-

lisEpifcopatibus, Archiepifcopo Ultr

ti nos pro talibuseos habeamus , femperque (nifialiud

ajedino Suffra-

n

ganeis, circumfcripta erat:

uod , quomodo non

li

jubeat Apo[lolica Sedes) habituri fumus; ufuri in Epif.

viderit vir alioquin non ineru

d

itus, in nimium erga

q(

copatus Harlemenfis vegimine iflorum. Canonicorum

Ordinem, pro

coufiliis C9' auxiliis, prout illud Ordinarii in Catlio-

quo refoivebat, afï'eöfcqml ] erefunden-

N

dum apparet.

icis Provinciis facere confueverunt.

Zelus enim ferventior &exundans, pro regularis,

m

Hzcne funt verba alicujus qui Harleme

ac przfertim füi, inftituti exaltatione

rum exiftere uon facile admitteret ?

nfem Cle-

& propagatio-

d

ne, in hujus

auctoris fcriptis fe übique pene prodit.

J-

Sed, (i adhuc exiftat Harlemenfis, Clerus , eum-

Quidüi &h

uicferventiori Zelo adícribamus, quod,

que ut Verum ac legitimum Capitulum Cathedrale

ad probandu

ül

ducit;

m Harlemenfem Clerum non extare, ad-

ul

agnoícat Caftorien(is, fic in ifta Diacefi nullai ha-

nimirum,

quod Cleri propago non pojfit fieri

le

bebit poteftatem , uullamque delegationem Apoflolicam,

nifi per Epifcopum

; C9 nunc funt, ait, forte centum

ait Lupus.. Nugz! Imprimis poteftatem extraordi-

il

anni, ex quo nullus fuit Harlemenfis Epifcopus. Ex

iil

nariam circaea, quaz Sedi Apoftolicz refervata fünt,

quo igitur fonte (interrogat Lupus) fcaturüt, aut

immediatea Pontifice acciperepoteft Vicarius Apo-

I

ftolicus; eamque independenter a Capitulo exercere,

ex quo cclo cecidit, hodiernus Harlemenfis Clerus?

f

Neque fane mihi facile perítaferim, fimile ratio-

r

quemadmodum Nuntius Apoftolicus ad' Tractum

cinium, fimilemve in

d

terrogationem, in mentemi vi-

Rheni utitur au&ritate Ordinarii, feu Epifcopi Co-

rieruditi , &

r

Q

j

"efertim in Sacrorum Canonum lectio-

r

lonienfis, aut Leodienfis, circa ea, quz non füunt

,

ne occupati

mi, incidere poffe, ni' Zelus ferven-

juriídi&ionis ordinariz & Epifcopalis.

tior rationem.vir non tantum ebn

T

At faltem quoad ea, quz (ünt jurifdictionis ordi-

1

ubila[fet , fed pe-

narie & Epifcopalis, nullam habuiffet Cattorienfis

ne extinxiffet, aut fopiiffet.

lr

Àn ignorare poterat vir in Canonibus verfatus,

poteítatem , nullam delegationem Apoftolicam, fi

Clerum íeu Capitulum Cathedrale, Sede Vacante,

em

Harlemenfem Clerum adhuc exiftere admifitfet.

(f

in locum Canonicorum defün&orum poffe, etiam

Verum quidemeft, penes Clerum, Capitulum Ca.

fine Epitco

po, eligere novos Canonicos, atque ita

p

thedrale reprefentantem , re(idere omnem ordina-

fieri poffe

jo

riam, feu Epifcopalem, jurifdictionem & auctorita-

Cleri propaginem fine Epifcopo?

Ts

Num ignorare poterat vir hic multz le&ionis, in

tem, quamdiu Ecclefiz Vacanti de proprio Epifco-

Bulla erectionis novorum in Be

lgio Epifcopatuum,

t

po non fuerit provifüm.:

(e quorum numero erat & Harl

[it

Sed & illud verum eft, Capitulum poffe exercitium

fu*i [r e 3

emenfis) ordinatum

li

affümptionem novorum Canonicorum Grg-

nv'

iftius ordinariz feu Epifcopalis jurifdictionis alicui

duatorum,

qui przcipuam Cathedralis Capituli par-

J

committeres eumquejurifdictionis & auctoritatis füze

tem confici

là

unt, fpectare ad ele&fionem Eyifoopi €$'

ei credere.

Vicarium conftituere, plenamque adminiftrationem

aliorum Graduatorum fuper[litum ;

quodque in hujuf-

modi electione fuffrag

Ium Epiftopi non plus juris fet

h

Quantumvis igitur dubitari poffet, num Cafto-

Iu

momenuti, quam cuju.

rvis Graduatorum habeat, tufi

rienfis potuiflet vigore folius Vicariatus, feu delega-

votorum paritate occurrente ; tumque iteratum ad ho

-G

Ü

tionis Sedis Apoftolice, in Dioece(i Harlemen(i ex-

Epifcopi fuffragium paritatem dirimat?

d

ercere ea, quzífuntjurifdidionis ordinariz, feu vo-

-Ulterius, auctorjuris Canonici haud ignarus, po-

luntaric feu contentiofe, quamdiu tüpereft Harle-

tuitne ignorare Decretalem Bonifacii VIII. in Cap.

oO

meníis Clerus, apud quem dejure omnis hzc jurif-

unico, NeSede Vacante

X

dictio & auctoritas refidet, Sede Epifcopali Vacante;

; in VT. inqua clariffimis ver-

tamen dubitari non

bis declarat Pontifex :

* Si ad Epiftopum C2 Cayi-

DO

potuit, quin eam exercere pot-

» tulum communiter pe

rtineat collatio preebendarums

[2

fet, Capitulo confentiente, & ipfüm pro Vicario,

l$

» Dortuo Epifropo, vel a Beneficiorum collatione fuf-

hujus etiam ordinariz juritdi&ionis, agnofcente.

» penfo, poterit Capitulum vacantes conferrepreben-

[fe

Non ignorantes hanc difficultatem Vicarii Apofto-

» das; etiamf[i Ep

Hj

l

lici, admodum folliciti fuere, ut a Capitulo Harle-

Jcopus intere[fe habeat iu cvlldtionþ

» prabendarum hujufmodi ut prelatus. ,

hÓ

men(i, etiam fub przícriptis per Capitulum condi-

Num vir hic in Flandria & Delgio natus, educa-

'['de

tionibus, reciperentur, & pro Vicariis agnofceren-

tus, & pluribusannis verfàtus

tur, atque hac mediante admiffione, & recognitione,

» ignorare potuit, con-

formiter ad hanc Decretalem

; in omnibus Ecclefiis

d

totale jurifdiQionis Epifcopalis regimen, & exerci-

Cathedralibus noviter per Pa

ulum IV. erectis, Ca-

hiC

tium etiam, a Capitulo accepi(fe cenferentur, atque

ole'

ita indubitato titulo eam exercere poffent.

nonicos Graduatos, Sede Epifcopali vacante, pro-

cederead electionem Canonicorum in locum defün-

'[0-

At inftat Lupus, Epiícopus Caftorienfis in Dioe-

&orum, fine EpifCopo; eoque facto ofteridere quod

10

cefi Harlemenfi zullam haberet poteflatem , nullam de-

legationem Apoftolicam , fi ibi exilleret Clerus Cathe-

Cleri propago fieri poffit fine Epifcopo?

a

(

Supplem. Oper. van.Efpen Pars ]V.

*zx2i

Quam

3438

Momivuüw jusis

v

|

ii Quam praxim & in. texminfiä fp'f&bävï: Synodüs Me-

Itáqüe ex hà&tenus dedüdtisevidens apparet; Cle-

b

.chlinien(is anno. 1609.. Tit. 15. Cap. 7. declaráns , fi

Tum Cathedralerà Eccle(iz Harlemenfis ha&tenus in-

&

quam, Sede Épicopali Vacante, exnovem Gradua-

tegrum perfeveraffe ,..& per Canoniéam electionem

tis vacaré contigerit,. reliqui hujufimodi. priebendas

progagatum , atque.a- Vicariis. Apoftolicis. agnitum

fi

H

obtinentes, libere eam conferré potetunt, Sedis 7-

fuiffe ut jVer*z;z'm;ac*älzgitï?nmn;Hïrl*ememis.Eccleüæ

]

E

éatione.nen obflante.

^

À

Capitulum..

jé

Hzc. fi attendere

M

i.

L.

Soluiflt Vir eruditus, nequa-

;; 99cundo.; .

Vicários Apoftolicos- jurifdi&tionem

quàm hanequali deriforiam inftituiffet, aut in(tituere

Epiftopalem in Dioéceli non exercui(fé, ni(i prius,

fü

fi

E

debuiffets: interrogationem : Ex quo igitur fonié fca-

l

ub certis corditionibus, ab ipfo Capi';ql?..Hjä,rilemcn-

QO

tur

il dut ex Quo ;ælg;;'esäwïgiþbgi;emus Harleinenfis

f1 fuerint recepti. & recogniti.

D

d

-

H

v

. Pró.refolutione fecunde quefti

0

his þrdþö(ï"t-äf*,

n

e&fim emmhabmiïet : genumum ac naïun-

Utruin in praíenti Miffionis Hollandiez ftàtu,; Cá-

. Perfp

i

lem hujus Clerifontem,. effe primum ac nativum Cle-

pitulum: Harlémenfe. poffit exerceré,. pér füum Vi-

ex

rüm unàcum Epifcopatu Harlemenfi ànno 15 9; ere-

carium , ea quz de jure communi competunt Capi:

?

N

,

&um; quipe

"^

:

»

,

Zanonicam eledionem fe hïathuS.ïCOI;.a

tulo Cathedrali, Sede Epifcopali Vácante?. Imprimis

»

fervavit, & propagavit.

r

4

*

3

2

"

notandum , quod a naícentis Ecclefi& exordiis;

j

Si Ca

pitulà Cathedralia,. five cofpus Ganonico-

»

4

Ecclefiaticumm regimen fuerit penes Epifcopos ,. &

»

um Graàduatorum,; in partibus Catholicorum, pof:

Clerum fingularum refpectivé Eécle(iarum, ^ Hinc

»

fint fe confervaré & propagare, tempore Sedis Va-

illud S. I

Ü

natii viri Apoitolici; in Epiftola àd Tar-

h

X

j

»

cantis, tamet(i.ea Sedis vacatio in plures annos fub-

fenfes :

evereantur. omes Epiftopuim y t Sefurt

»

inde protrabàturi quidni ergo Capitulum five Cle-

Chriflums exifientem Filium Pairis ; Presbyleros au-

rus Cathedralis Harlemenfis fe propagare & confer-

p

tem, ut Coüfilium Dei, C5 conjünctionem Apoflolorum.

»

vare potuit , licet vacatio Sedis per centum, & am-

Hac. de caufa, videmus jam pridem, in Carioni-

plius, annos protrada fit. Neque enim huic pro-

bus circa regimen EccleGarum , Presbyteros Diaco-

»

?

pagationi fàciendz ullus aünotum teríninus przfixus;

iosque jungi Epifcopis; imo ex Concilio Carthagi-

aut poteftas eligendi, facta Canonicis Sede Vacante,

nenli J Can, 23; refert Gratianus. Caufa 1$. Q. 7.

»

ad certum tempus limitata fuit.

»

Can.6. ** Ut Eypiftopus nüllius éaufam aüdiat abs-

»

Hinc facile apparebit, quam i

nconcinna fïï con-

» que prabfentia fuorüm. Clericorum : alioquin irrita

'clufio; qua, tandem refolutionem fuam finit Lupus,

» &rit fententia. Epifcopi .. nifi .

re,k-icorzmyz þræjänzza

Tü

An.Clerum Hárlemenfem rimis, ut apparet, praoc-

» Confmrmetur. a

t

u

cupatus: Proiünde, ait, ficut in Carthdginenfi, Hip-

- Unde & primis:

'f'ecü!is:;- Cleius unacum Epifcopo,

ponenfi, CS' cun&lis aliis per. infideles deftructis. Ec-

unuin corpus, unumque Eccle(iz Senatum conficie-

[

clefüs, exiflens hodie Clerus. non fpe&tat ad. ipfarum

bat, ideoque citatus Vir Apoftolicus [gnatius , fcri-

Cardinem , fed funt. dumtaxat Vicarii, feu Apofloli

bens ad Magnetianos, dicit, Presbyteros & Diaco-

É

el

Romanc Ecclefice , ita quoqueeft Harlemi , Groningee,

nos efle loco Senatus Apoflolici. Et in Epiftola: ad

AMiddelburgi, Daventric , Leovardias Ultrajecti; C9'

Trallianos vocat ipfo

$

filiarios & affetlores Epifcopi.-

5, COnü&orium-'Sacrum, Con-

;

ita erit quoüfque cadem Romana Ecclefía Epifcopalem;

Ac Clericalem ,. cardinemn reparaverit.

p

Dehis & S, Hieronymus in Caput 5.

I

w«-fzziæ Et nos

$

Quid fit.de lhiodierno Carthaginen

fis, Hipponen-

habemus (ait), in Ecclefia Senstum

:

'nO-Ptr-um ^ ca-

[

fis, à

liarumque fiinilium Ecclefiarum. Clero, non

tutm Presbyterorum.

n

fat mihi hadenus perfpeQum eft;. (i dumtaxat Clerici

Labentibus feculis; Pres

b

'» yterorilm, :*Dlx"-acdhorum,

»

earum fint J'icarii, feu Apo[loli Romanc Ecclefice,

aliorumque Clericorum numero ferifim exciefcente,

»

ut afferit Lupus , inde évincitur Clerum Cardinalem

coeperunt quidam e Clero feligi, qui, nominequafti

»

feuproprium in iftis Ecclefiis non fuiffe confervatum,

totius Cleri, propius Epifcopo adeffent,- & quorum

»

nec per Canonicam eledienem , feu provifionem;

confilio & affenfu negotia Eccletiaftica expediret;

b

propágatum , quémadmodum in Harlemen(i fadtum

quique una cum Epifcopo unum quafi corpus com-

C

ponerent, & in Ecclefiaftico regimine etfet facer Se-

d

eft; in qua ufque in hodiernum diem, fine interru-

ptione, per Canonicam eledionem pfimitivus &

natur: quos poíterior atas. Canonicos Cathedrales,

Cardinalis Clerus propagatus.eft.

quali Cathedra Epifcopali propius adlixrentes, nun-

Ti

ut in Éceleíia Har-

. Nequaquam ergo necefle eft,

cupavit; & eorumcorpus Capitulum Cathegrale.

tu

Jemeníüi , auctoritate Eccle(iz Romanz; Clericalis

Quapropter feculo 12. ad Patriarcham. Hierofoly-

cardó reparetur ; quandoquidem numquam füerit

mitanum Ícribebat Alexander III. 2 Cap. 4. $4 De

deftru&us, aut collifuss fed füb perfecution

4

um preí-

his que fiunt a Preelato C$'c.

* Novit plenius. 1uce

füris permanferit integer & illa-fus.

)

» diferetionis prüdentia, qualiter tu j& Fratres tui

ä

^

?

.. . Ami(üt forfan Catholicus hic Clerus, o

b.füam in

unum corpus fitis, quod tu Capüut C? il/i membra

fide conítaritiam, temporales fitos proventus, Eccle-

*he

)

efle probentur. Unde non decet te , omiffis membris,

»

fiz fuz. Cathedralis ac£ualem. ufüm, ac fimilia jura

^

?

aliorum cenfilio in Ecclefic tuee negotizr-uti: cum

d

b

)

temporalia: fed hxc nibil de Cleri dignitate .detra-

id non fit dubium ,. G9 honeflati tuc

C3 .Sam*?m'qn;z

D

hunt, aut auctoritatem Ecclefiaftici regiminis dimi-

M)

3

Patrum in[litutionibus ,. contrarium

. ,,.

.

C

ano :

»

nuunt : quemadmodur hixc non dimiaueruntducto-

Ex hoc, aliisquejuris textibus, concludunt

xitatem Cleri Romani, Sede Vacante per mortemFa-

noniftz; Capitulum Cathedrale unutm curm Epi(copo

(

biani; aut Cleri Carthaginen(is , Sancto Cypriano

in Ecclefiz regimine corpus, facrumque Senatürm

in exilium.relegato, quamvis hifce juribus, fub Im-

conítituere, - uti olim: Presbyteri &- Diaconi contti-

peratorum gentilium per(ecutionibus , frui non pof.

tuebant: quod & agnovit Tridentina Synodus Setf

24. Cap. 12..de-Retormatione, thonens Canonicos

H

fent. . Ádhzc, ficuti Epifcopo, inter períecutiones

Y

& exilia, rerumque temporalium fpoliationes, inte-

Cathedrales, ut.ea morum intezritate polleant, t

gra atque illzfa remanet. Epifcopalis au&toritas , ta-

eorum.corpus merito £eclefice Senatus dici queat..:.:

»

metfi nonnunquam actuale.ejus exercitium períecu-

,. Verum licet huju$ corporis; & Senatus, Épifco-

torum barbaries impediat; ita quoque. Cleri Cathe-

pus iit caput, non tamenhaujus corporis in columitas

dralis poteftas, . inter perfecutionum procellas inte-

actualem. requirit füi capitis adhefionem & exiften-

gra períeverat, uteautatur, ubi populi falus , & ani-

tiam, quemadmodum in corpore humano eontin gits

hoc enim, abtciffo aut mortuo capite, totum iüte-

;

cutórum favi

rire & mori.necefle eft: (ed corpus morale, capite

F-if Jimp'ggimenlturq jp"quper—a'þjlg non.ob-

alente,

:

jicif.

"

mortuo , :aut functiones füas exercef(ï non v

-

B&o CaprrüLO CaTHDRALI HARLEMENSI,

$49

Nle'

L

vigoretià corpotis i«;-ï'teg'x'*üm tetinet; reliquaqué mem-

duintàxat examinandum ,. nüm révera. Ecclefiá Iiar;

d

rà inter fé connexà corpiüs vivutm confervant, fun:

eménfis , in przfenti Miffionis Hollàndice ftatu,

m

&ionesque fine füo capite exercént.

.

Cenféàtur vacáre ad effettum , ut Capitulum gaudeat

Hinc & àb exordio Ecclefiz v

juribus; qü&; fecundum

t

i,uräscömþätunï Capitulo

Epitcopo defun&o; auta functionibiis impedito; re-

Gathedrali Sede Vacànte.

gimeén Eccleia füíce

)

pifíe, totamque ;u:ram Páítorà-

. Imprimis conflat; quod ab anno i

$87. quo de-

lem babuiffe;

fündus eft Godofredus Mierloo,

l$,

. Id nos docet

Epifcopus Harle-

i n

Clerus Romanus; feribens ad Cle-

menfis, nullus àd eam Ecclefiam;

féü Sedert Cáthe-

rum Carthaginentem ; fibi, defun&o Fabiano. Epil-

dralem ; ordinatus fuerit Epifcop

us:

-

adeoque ab eo

Copo Románo, incumberecuftodiam gregis; fedue

tempore Eccle(ia Hárlementis carüer

d

it ufque modo

de negledujudicandos, fi cüram populi nezlexeriüt:

proprio, feu. Cardinali Epifcopo: à

tque hóc fenfu,

!

H

ionentque Clerum Carthaginenfem , eándem & ipfi

veré Sedes hac vacaverit, períevera

curam, Sàn&o Cypriano Carthaginen(i Epiícopo in

Capitulum Sede Vacante.

'verit'que. ibi effe

)i

exilium relegató, pariter incumbere. . Verba Cleri

. Vicarii enim Apoftolici ,.

qui intermedio tempore

qis

RbmahiinEpi&olä 2. inter Cyprianicas fünt: ** £t

fuerunt; licet füerint Epiféopi, nullus tamen titulo

I$

235

cin incumbat nobis, quividemur Preepoftti effe, C

Ecclefiz Haárlementfis. ordinatus fuit :

»

:

Pj

.ideoque nec

dC

vice Pa[tori$ cu|lodire gregem , fi negligeniés inve-

ullus Sedem illam, ut proprius ejus

Pralatus, im-

55

"iamür, dicetur iobis, quod €9 autecefJoribus.nó-

plére potuit, ideoque Z/acáns remant

i.

l

Jlris ailumé[l, qui tam negligentes Preepofiti erant;

t

Vérüm; uti in refolut

Vm

35

notatum eft,

ioné prxcedentis quæ&iönis

quoniamperditumnon requifivimus, C9' errantem

"

icet Vicarii Ápoftolicinon

effent Epif-

25

noncorreximus, C9 claudum nón colli

zavimiüs, CS9

copi proptrii Ecclefia Harlemenfis,

támen Capitulum

PI.I.

35

lac eorümedebaimus, C9' lanis £orum operiébamir...

Harleimenfé , mediànte concordia,

t

H

àc przefcriptis cer-

Nolumus ergo, Fratres dilecliffÀmi) €9 vos Merce:

tis conditionibus ;

Vicarios hós À

L

poftolicos, quafi

.l'n

harios invenire, fed bonos Pà[lores , éum fciátis non

ordinarios íüos Prelatos,;

quoad éxercitium omni-

ä

minimüm pericilüm imiminere , fiiton hortátifueri-

modz jurifdi&ionis Epifcop

7

35

alis, admifit & recogno-

tis Fratres no[tvos [lare iufide imimobiles ; he, prar-

vit: atquejuriídictionis éxercitium , fibidejure com-

35

teps ien? áa idololatriam, fanditus erádicetur Fra-

muni inharentis, àfe quodammodo abdicavit, &

35

terhitds. y

i

»

iü Vicarios A

transfudit;

poítolicos Vicariátu eorum duranteg

- Cum igitur Cap

itulum Cathedrale prittinum Cle-

rum; qui unum cum Epiícopo in Ecclefiz regiminé

. Eo modo ultimum.; & hodie Tüeþef&

ïïelfl ». Vicá-

)

torpus conftituebàt, & deficiente Epiícopo curam

riudfi, Apoftolicum llluttriffipum Ar

chiepiféopum

& regimen Eccle(ie fuftipiebat, reprafentet, & iri

Sebaftenum adrmifit & recognovit; ei

que integrum

le

ejus locum fuccedat, ipíi quoque curam & regimen

jurifdictionis EpifCopalis exercitium pe

rmifit: neque;

pc;le(ïæ ; Epifcopo deficiente, incümbere creditum

e

ejus durante Vicariatu; in hoc exerc

itió, pratextu

Sedis Vacartis, turbare autid fibi affe

rere

pratendit,

fi—Iin*ö fc'riþ(ïf Honorius 1li. Confifrflätiünefn ele-

Atnune, a Vicariatu Apoftolico füfperi

í04 &Ro:

€&tionis petendám àb Epifcopo Meffanen(i, Vacante

má àgente, ac ob id functiones Epifcopal

es & regi-

Sedé peteüdam effe a Cápitulo Meflànenfi, . /n.Cap;

men Ecclefiz Hatlemenfis obire non val

eütey Qua-

14. P4 Dé majoriaie. Et in Cap. 3. de füppl. neglig.

ritur, utrum juriídictionis &

poteftatis E

Pralat. i VT. refolvit Bonifacius VIII. » .Si Epifcó-

:

pifäopalis

1:,, pll.f a pä

exercitium non fit penes Capitulum?

»

o

zanis àut Schifináticis cápiátür, non Archi-

. Gertüm eft; Sedem haberi

pro Vácánte, ad.prg.

» &pifcopus , fed Capitulum; ac fi Seder per mortem

fentem effe&tum, . non . tantuü

m pef rhortem natuürà-

/

$» vacaret illius, in Spiritualibus C9 temporálibüs mi-

lem Epitcopi , aut alias fpecie

3 Verd vàcationis ,

putá

» üiflrare debebit. ;, ^ Ex his-firnilibu(que juris texti-

depolitionis , aut translationis ad aliam Eccle

fiam

r:

bus hàó a Canoniftis formatur priftinz difciplinze

fed etiam per folam Epifcopi, à Paganisáut Sch

iíma-

confonans régulà; Capitulum Cathedrale habet, Se-

ticis, captivitatem; ut

: diferte declaravit Bonifacius

de Vacante; jurifdictionem ordinariám à jure cóm-

Vil in

Cap. 3. D. fuppl.|ieglig. Pralat. & exem-

munis (ive, füccedit in omnía qua fünt jurifdictio-

pium Cleri Cartha

nis Epifcopalis, ni(i aliqua fvec

pi exulantis,.-

:

ginentig oftendit, in cafu Epifþüä

L

;'qtz"ni a jure reperian-

Ratio

tur excepta & refervata.

?

hujus decionis & praxis haud ob(cura etl

" Hanc regulam probat, roult

is antiquis Canoniftis

Cum Epifcopus captivus atit exul populum fibi com-

citatis, Garcias de Deneficiis Parte $. Cap. 7. Et

mitlum réegere, curamque Paítoralem ei im

pendere

Philippus Probus ad Pragmeaticam Sanctionemtitulo

nequeat, zquum ac rationabile eft; utcor

pus illud;

de comcubináriis. $. Et nihilominus , Verbo füperiores

cui una cum Epifcopo fegimen incumbit,

illud ex«

tanquam indubitatum atferit, ** Capitulum fuccedere

ercere pergat, defectum

ä

que Epifcopi füppleat.

» in jurifdictione Epifcopali, five contentiofa , five vo-

Hine communiter doc

ent Doctores, quod (i Epif-

» lüniaria C gratiofa, nifiubia jurevavetür contra-

copus agat in rernotis ,

Capitulum in ejhs jurifdictio-

» rim: cum jura, que clamant quod Capitulum fuc-

nem fuccedere;

w

5

pretertim fi nullum Vicatium con-

- éedat.in jurifdiclione , non diftinguant inter contem-

[tituerit; aut is,

in remotis agerite Epifcopo, obie:

» tiofam C3' voluntariam. , Eandemregulam, vi-

rits uti multis ci

tatis refolvit Antonius Diana, Tra-

delicet mortuo Epitcopo jurifdictionem Epifcopalem

&atu de poteftat

eC

d

3

ipituli Sede vacante Refolut, 4.

àd Capitulum devolvi, àmple&titur Fagnánus ad Cap,

additque, C3' ille dicitur e

] in remotis, cujüs pree-

His qu& .« de majoritate C9' obedientia Num. 49. &

Jentia i brevi haberi non pote[l : atque ità in facti con-

áta.omnes afferit teneres ac, deductis ex hac regula

tingentia fervatum fuitl

4

e Neapoli, tempore quo bo-

variis corollariis, tandem concludit Num. 3. * Et

na memori

& Annibal de. Capua . Archiepiícapus

» generáliter pote[l exercere, quee funt jurifdi(lionis

Neapolitanu

s exiftebat in. Polonia

3» Epifcopalis, ut notant, aits oimmnes hic. ,,

Legàatus fummi

Pontificis ; ex Quaranta aliifque i

bidem refert: $f

-. Huic Canoniftarum fententiz confonat quotidianá

Epifcopo a Paganis vel Schifinaticis capto, velinre-

Belgii praxiss Capitula enim . Catbedralia, feu Vi-

carius ab iis electus, omnia, qua fünt jurifdictionis

motis agente, Capitulum in jutifídictionetn Epiíca-

palém fuccedat ; eo quod Epi(fcopus eam exercere

feu auc&toritatis Epifcopalis, exercet Sede Vacante,

nequeat, iüdubie ipífo E

piféopo a fun&ionibus aut

illis folis exceptis, qua de jure comimuni, aliove le-

Epitcopátu futpenfo, hz

C devolutia fiet; cum hoe

gitimo titulo, refervata fünt.

caíu, durante füfpenfione; ab otnni pláne fün&io-

Reftat igitur, pro reioluti ong przpofitz quï'&-io;nis,

num exercitio excludatur, non tantum de facte,

uti

. MomTivuM Junrs

X

359

&t

uti Eþi;ü*:—opusrä Paganis aut Schifmaticis captus , aut

