pti & Efpenianarum Animadverfionum fenía nos admo-

dum dubitare non finunt Arnoldo manu fcripti Codicis

Tra&atum ad an. 1691. aut 1692. circiter referamus.

Efpenii notitiam fuiffe, aut l£penium ipfum iis que Ar-

ARTLCULUS SZV,

noldus fcripfem , ufum effe.

AJRCTGL G U.L 38 V.

Fan Efpenii am'madver]ïones Juper -A&is Conflantienfis

Conucilii ann. Y683. ab Es Schelftrate Bzbliotbecee

Faticaui Cuflode ia lucem editis.

De Motivo Suris i2 favorem D. Van de Neffe Pa/ioi*ir

Santie Cathbaving Bruxellenfis €gc. contra AAvcbi-

Nimadverüones de quibus hocloco fermo eft, fcri-

epifcopum. Mecblimienfem aum. .1707. -

Á

plit Efpenius ad Exemplaris impretfi Schelftratia-

ni Operis marginem.

Sunt ha proinde lex hoc auto-

ART. Dasde AuilectR Dd crhM U R ERE

rapho in novo Supplemento: publici juris factee (4).

epifcopum , qua continetur Efpeniani Operis. de

Viíà funt iifdem addenda Textus loca quibus refpon:

quo agitur, argumentum (c), e celeberrimis & for-

ra(fe graviffimis una eft, quae ad juftitiae Suprema TTri-

dent, fingillatim per paragraphos, pro Schelítratiani

Operis divi&ione. Quia Schelftrate e Drabantia erat,

bunalia deferri poffint. « In hoc negotio, res ipía; for-

ma , circumítantiee, confecutiones, omnia denique ma-

atque adeo in Patria non vulgarem eruditionis, fagaci-

tatis & moderationis exiítimationem fibi acquifierar,

gni momenti fünt. INon perfonalis eft hec, (ed. pu-

Van Efpenius füum effe credidit per has animadverfio-

blici juris caufa, . que fimul & Supremaee Po.tgnangeiu;

ra, & ejus Tribunalium auctoritatem, & conftitutio-

nes, quod mali erat ineo novo Opere , confutare. Non

fine maxima admiratione perfpici poteft ex harum ani-

nem ftatumque Cleri fecundi Ordinis, &

pracipuas m

madverfionum lectione, quemadmodum commoratio

Ecclefiatico foro agendi regulas afficit.

4

& COI*]&-

in Urbe Roma, & affentationis ibidem percepta vis re-

Non perfequemur hoc loco gefíta finoula qu

perientur inter AMonzurmenta ad. Hifloriam Umverfitatis

las qua inerant Schelftratii animo, qualitates infece-

rit. Et fane pote(tne cogitatione percipi cordatum ho-

Lovanii ?. Ecclefie Belgii peepofitá: ( d), quorum edi-

tio quamprimum fequetur bujus Operis editionem. At

minem fibi perfuadere potuiffe manu fcriptum Codi-

cem informem & hactenus ignoratum quem trahebat

nobis temperare non

innuamus.

Ap.ofï*umus, quin ea (äl;gm obitgr

5

e Bibliorhecae pulvere, tan'faciendum effe; ut pre-

ferretur, adeoque auétoritatem omnem adimeret au-

Mechlinien(is Archiepi(cop

us qüi in hoc negotio pri-

mas egitc, erat Humbertus de Pracipiago, qui ut Bru-

thenticis pluribus A&orum Conftantien(is Concilio Ex

emplaribus, ad qua bene multze eorumdem Actorum

genfis Epifcopus evaderet, coa&tus fuerat ipfe fateri pu-

blice (e) fe per annos prope viginti in excommunica-

Editiones, vel in ipfa Urbe Roma, Summis Pontifici-

bus videntibus & approbantibus , exaéte fuerant, & id

tione Jacuiffe, fuam ob contumatiawm fuamque imobedica-

quidem accufandi caufa Dafileenfis Concilii Patres, qui

tiam quoad Decreta que publice a Sautta ,dpoflolica Sede

Ícilicer eadeprava(lent, totique Ecclefie ( Orbz Catbo.

emanaveraut, occalione fuee ele£tionis ad. Decanatum

lico) facum facere ftuduiffent, eidem propofita gene-

Metropolitanz . Vefontionenfis Ecclefie. Praful hic

paulo poft ad Mechlinienfem Sedem translatus , ibidem

ralis Conftantienfis Concilii nomine falfà & perniciofa

uoad Summi Pontificis auctoritatem doélrina?

per füi regiminis annos viginti perfonam ecit. Magaé

Inquifitoris, a cujus feutentis tullus effe debebat appella-

Difcutit disjicitque Van Efpenius in fuis animadver-

fionibus ratiocinationes fingulas quas congerit Schel.

tioni locus, qua. unius e

'præcipuis ejus Miniftris lgc.:uuï-

$

tio eft ( f).

ftratiu$, ut fui manu fcripti codicis auctoritatem probet,

firmetque ibidem facta & placita cum iis pugnanria quee

Archiepifcopus

hic Tefuitarum alumnüs, & ab borüüä

Patvum confilio , mnifterio, €2 mneute , quoad vixit, omi-

in füperioribus omnibus eorumdem Actorum Editio-

nibuslegebantur; & coníequens inde fit manu fcriprum

uino peudems (g), e pofteriorum remporum Prafuli-

bus unus fuit, qui pertinacius ad Epiícopalis domina-

Schel(lratii Codicem , ut fidem aliquam mereretur, non

id ramen dicere, quod ei faus Editor per parallogi(mos

tionis, abfolutzeque & cumulatee perf(onarum bonorum-

que Eccletiatticorum ab omni temporali auétorirate in-

& contradictiones perpetuas affingere conabatur.

Pudor fane quidam prohibuit E(penium, ne (uas fta-

dependentiz fyftema commendandum & . propagan-

dum incubuit.

Atque is quidem, quod magis deplo-

tim animadveríiones in publicam lucem emitterer; ac

fortaífe fibi licere credidit eas apud (e detinere, cum in

randum eft, non alium fibi proponebat hujus defpoti-

c& poteftatis ufum, quam ut everteret funditus, quid

pluribus vulgatis Scriptis Schelitrauanum Opus fatis fü

boni reétique in fua. Dicecefi compererat, fi qua per

perque. confuratum perfpexit. lllud omnium primus

univeríam Catholicam Ecclefiam alia, eo tempore ílo-

impugnaverat P, Maimburgus Exje(üira in ZraGatu

biflovico fuper. Ecclefi Romana prevogativis, quonul

rentiffimna,.| De hujus Preefulis animp non femel oblata

lum ex omnibus ejus Operibus accuratius fcriptum fer-

tur, ac fortafTe confültius ().

Maimburgii 'l'ractatus

(Vc) Extaf in novo S.u»pplemento »; Al Pa;'-t* n, VI.

*

(4) Cap. V. Art. Il.

*

Junii die 4. ann. 1685. per Innocentii XI. Breve damna-

(e) Confeffio juridica D. H

de Pracipiano , diei 33. Maji ann.

tusfuit; eodemquelabente anno, Schelílrarius ei fuum

1680.

ap

pofuüit Zra&atum fuper fenfu &? aucforitute Decreto-

(f) D.

Van Sufleven, Vide Notionem Lib&lli ; cui titulqs^

yutn

Proce[fus P. Q. pag. 18.

.

IF.t9 F. feffionis Congz'/ii Calzjlalztielg/ii, 0 c.

(g) Amettum Suprémi

Cohfïliï Brabantiz in favorem D. Vanlde

(a) M. Part. N. V.

uet , lom. )iVl.pag. 159. ?

Nefle 27. O&tobris die ann. 1797. editum.

(5) Opera Bof

QccQ3-

LIB;-:R Hl AnTIicurüs VI

"99

óccafione dr—ixïmus; atquod epirin D. 7az de INe[fe, aper-

» laborans legitime ab ullo Judice declarari potuerit, «

tiffimum , fi quod aliud, ejus exemplum fimul & argu-

Brabantizee Confilium ante annos undecim idem teftimo-

mentum eít. Dignus hic Paftor ab eo Archiepiícopo,

nium in Coníultatione diei 13, Aprilis ann. 1696. exhi-

quoad Epifcopatum geffit, impetitusfuit , ejufque vexa-

buerat.

tiones apprime inauditas , & quz perniciofiffimam con-

Addit Efpenius notorium effe eas vanas & temerarias

fecutionem fecum traherent, expertus eft; & quo ma-

accufationes fzepenumero in homíines fidei Catholicee

gis ei Belgici Ordines, juftitize "Tribunalia, &c. preefi

apprime addictos, smaxime Catbolicos intentatas fuiffe,

dio erant, eo magis in eumdem exarfit Adverfariorum

ea una de ** caufa quod omnibus quorumdam placitis

furór, quem in facram ipfam auctoritatem vertentes

» adherere non poterant, qui praíertim cum ita gra-

qua eorum aufà reprimebat, aut faltem circumícribe-

25

tia pollent, ut in Aulis Principum dominentur, qua

bat, eo demum devenerunt, ut ejus & jurifdictionem

»

funt vafritie, perficiunt, ut qua ipfi privatim fen-

)»)

arroganter declinarent, & competentiam conteftaren-

tiunt, CATHOLICZE FIDEI DOGMATA cen-

tur, & poteflati infultarent,

959

feantur. , Supervacaneum

fuerit monere de Tefui-

" Ut Suprema nimirum auctoritatis & fecundi Ordi-

tis Efpenium loqui,

nis jura vindicaret Efpenius, elaboravit Mo£ivum u-

Expendit deinde D6Ctor hic, an recu(àtio fïgna'turæ

ris feu Facium pro D. Van de Ne(le, de quo in pre-

pure & fimplicis Formularii Alexandri VII. pro ut &

fentia fermo eft. . Expendens Dotctor hic Mechlinien-

fa&tam & jus complectitur, fit; necne, fatis firmusad

fis Praefülis in San&tee Catharinze Pa(torem acta, in iif

Janfeni(mi accufationem titulus, & contrarium eviden-

dem comperiteverfionern omnium principiorum fuper

ter probat auctoritate ipía Innocentii XII, qui hanc no-

origine & natura jurium Paftorum fecundi Ordinis, ex-

tam iis inuri vetat qui Propofitiones V. damnant zz fez-

cidium omnium regularum proceffus Ecclefiaftici , au

J obvio; quod fane faciunt, quicumque puram & fim-

étoritaüfque Principum & eorumdem " Tribunalium

plicem fignaturam negantes fe quoad jus fignaturos re-

contemptum ; quod eilocum prabuit agendi in /Moti-

cipiunt. "um unam difcurit e precipuis füper hoc ne-

vo Z'uris de primitiva Parochorum inftitutione, die ani-

cotio in Sancte Catharinz Paftorem exprobrationibus,

marum efferitialiter eorum ftatui addicta cura, de fpi-

qui nerppe Confrarum fuorum exemplum quafique

ritalibus functionibus que ab eorumdem ftatu feparari

torrentem non fequeretür.

Hic enimvero fuze Van Ef

non po(lunt; de jure proprio &* ordinario quo i1 gau-

penius folicitudini robur addit, ut novam hancimpu-

dent, ut hasexerceant; de eorum, ut nuncupant, ina-

gnet morum regulam, quafi fcilicet multitudinis con-

movibilirate; de naturali privilegio, ne ritulo fcilicet

fuetudo & exemplum, inquit, Chriftiani hominis regue

eive adnexis fun&tionibus nifi per proce(Ium & Senten-

laeffe deberent; placitum hoc, fecundum Patrum Au-

tiam juridicam fpoliari poffint; de parte quam obti-

&orumque Ecclefiafticorum teftimonia, ranquam per-

nent in hierarchico regimine tanquam veri Prelati

niciofum , [candalo obuoxium , diabolicum notat. In hanc

Hierarcbici Divino Jureinflitutiad regendam Fidelium

rem Epiftolam laudat (^) qua 'Theolocica Parifienfis

portionem tanquam Paítores propriz & ordizarti, cum

Facultas an. 1444. Gallicang Ecclefiae Epifcopos & Ca-

canonica quoad Epifcopos fubordinatione, quin tamen

pitala ad Feftum Fureztium dictum füupprimendum adi-

ab arbitraria quadam poreftate tanquam fimplices 77

gere ftudet, ubi confuetudinisargumentum veluti /a-

carii, & puri putique De/egati peudeaut.

bolicum & infernale fugillat.

Et fane nullum perzicio-

" Hec prima principia cum iis collata qua in D. Van

fius argumentum ef?, fübdit Efpenius, quoque fapius

de Neíle Mechlinienfis Prefulepgit, ejus actorum irre-

mundus &5 imundi Princeps ad tentandos ffrenuos. quof-

gularitatem oftendunt.

Contendebart Praeful hic fe va

que Chriffiane Fidei , veritatis & juflitie defenfores 'ac

lide pronuntia(le- cenfuram qua eum Paftorem a fuis

vindices uft fueriut, quam quod e multitudimis exemplo

funétionibus fufpendebar, per fimplicem familiarem

€7 ex coujuetudine petitur.

Epiftolam, quin ullam e formis in quovis Ecclefiaftico

Opus in quo Van Efpenius ita loquebatur, omnibus

proceffu apprime follemnibus in ea fervatfet , fine cita-

Membris Supremi Confilii Brabantige diftributum fuir,

tionibus, fine monitionibus, fine inquifitionibus pra-

tanquam praecipuum e caufz monumentis qua eorum

!

cedentibus, fine requifitione Promotoris nomine, fine

judicio fuberat; taztumque alfuit, ut 'Tribunal hoc iz

ullo apparatu judicii, deniquefine delicti corpore. Enu

eo quidquaim damnandum offenderet , ut illud potius fpe-

cleate Van Efpenius harum omnium formarum necef-

éaret tanquam JMotivum jurir quod eam cau[am pleue

fitatem probat (a), fuperque defectu cauíze feu corpo-

cumulateque illuflrabat; itaque ex rationum momentisin

ris delicti difcuffionem addit aeque accuratam atque uri-

eo propolitis Confilium hoc ( O&obris die 27. ann,

lem de vagis accufationibus & fuípicionibus Tanfenif:

1707.) faam fervate Po[feffiomis. Sententiam edidit, l.

mi, qua caufa Mechlinienfis Prafulis in D, Van de

lud deinde adoptavit per Confultationem diei 16, 9'unii

Neffe monftrofis actis praetexebatur, Harum conte-

aj (fequentis) 1708. im probationem fue competentie

!1

ftationum hiftoricum compendium Efpenius ibidem

qua im eo firunffime flatuebatur.

Hs funt locutiones

edit;, & ex poftremo negotii ftatu, quoad Galliam qui-

ipíae Confilii hujus in Confultatione diei 12. Januarii

dem per Pacem Clementis IX. quoad Belgium autem

ann. 1736. ubi defenfionem füfcipit hujus Scripti con-

per Brevia Innocentii XII. a Principe firmata finito de

tra eos qui audebant illud in prohibirorum Librorum

monf(trat Archiepifcopum hac occafione non minus a

numero ponere, pretexentes Romane Inquifitionis De-

S. Sedis mente fuper ipía re, quam ab agendi forma

cretum Feriz quarta: 26. Octobris ejufdem anni quod

quam Summi Poatificis Brevia confirmaverant, recef

Opus hoc füpprimebat.

fiffa." Ad hoc ipfum argumentrum redit Efpenius $. 7.

Poít hanc, brevemlicet; quam ha&tenus exhibuimus,

Cap. Ill. eique totam Appendicem devovet, qua Mo-

hujus Operis notionem non eft neceffe confilium pur-

tivum Juris füb(equitur; ubi palam facit Efpenius poft

gari quod initum eít, ut illud novo Supplemento Ef-

annos amplius fexapinta ( fcilicet ann. 1707. ita loque

penianorum Operum inferetur.

Non defuere qui de-

batur) accufationem Janíenifmi non alium ufum fuiffe

hortari ftuderent caufati Doéctorem hunc in eo teftimo-

?

,

quam ur praeftantiorum quorumque inter Ecclefiafti-

niis pluribus uti qua referuntur in Opere quod 20. fere

»

cos & Laicos cujufque ftatus & conditionis nominum

poft anuis, De Recurfu ad. Principem, inícriptum edi-

??

fama detereretur, qui cum fingulari exiftimationis &

dit, At praterquamquod in eo integra queftiones

3

?

vite integritate effént, ranquam Haretici aut faltem

funt, quas Efpenius huic novo Traétatui non inferuit,

E]

,

herefeos fufpecti traducebantur, quin unquam, quod

ubi non apte locatze fuiffent, ez ipfze quas ibidem agi-

?9

Ícierim, inquit, eorum quifpiam de impactu nora

tat, quaeque in Motivq Juris eodem tempore difcutiun-

w

?

convinci, ! atque adeo vgl minima ejufdgm fufpicione

(5) Extat Epiftela hec in Z4ppeudiee Operum Petri de Blois,

)

V(n-) Cap. II. $. VIIT.

pagin. 782.

N2

Fita Fan Efpen.

?

tur,

106

VrrA D. VaN ÉspPEN.

tur, in hoc pofteriore exhibentur peculiari quodam or-

eo vidente impreffum fuiffe Lovanii apud Typogra-

dine ac ferie que novam iis vim & robur addit. Pree-

phum JDenique, Bibliopole fumptibus, contra atque

terea non contemnendum, ut videtur, emolumentum

in ejufmodi Scriptis a(folet, At hoc non fpectabatur

tanquam vulgare Fa&£umn quod Partem tantum aficeret,

eft, quod ex generalium regularum ad caufam D. Van

de Neffe per Efpenium accommodartione percipi poteft.

in cujus gratiam editum erat.

Confiliorum principiorumque Mechlinienfis Preefülis

cum his gravibus effatis pugnantium difcrimen ipfum

ARTICULU'S E

novam iislucem afferunt, ut proinde majore in pretio

habenda fint. Imago regiminis hujus Pra(ulis eju(que

Super alz'quz'lgu; JSuris . Regulis änimadveæ]iorze!.

facinorum ibidem ad vivum exhibita perutili pofterio-

ribus temporibus documento, monitoque temporali

c quoque T'ractatus ex eorum numero eít quos in

HI

Poteftati effe poteft, ut avertere ftudeat, quidquid ex

fuis Lectionibus hebdomadarum fex Efpenius di-

tam perniciofo exemplo derivari poffet.

&avit. Cum autem in his Zgimadverfiomibus fuper ali-

Commemoranda nobis hoclolo funt eximia alia non-

quibus S'uris Regulis um de Differtatione fuper Simo-

uia quoad Beneficia, quae ann. 1686. prodiit, tum de-

nulla Opera in eamdem rationem ex iifdemque princi-

piis elaborata ac Motivum juris in gratiam D, Van de

"Tractatu Difpen[ationibus , qui ann. 1684. lucem afpe-

xit, quemque Jampridem editum ait, mentionem faciat,

Neffe, cujus rationem modo reddidimus; eoque po-

tiore jure, quod dubirare non poffumus magnam in iis

eas profecto füb poftremi fzeculi finem di&tatas fuitTe in-

partem Efpenio fuiffe, ad confilium faltem quafique cee-

telligimus; omnino tamen haud ferius, quia ícilicet

mentorum indicationem quibus ibidem fuper canonicis

ann. 1 700. ad S'uris Ecclefiaffici univerfi calcem impreffa

eftearumdem animadverfionum quarta, hoc titulo: Ex-

argumentis locus efTe debebar.

Omnium pracipuum

inícribitur: Defenfio juffitie Supreme Poteflatis Regis,

pofitio Regule Shuvis : In pari delicto vel caufa melior eft

Sententie Supremi Confilii Brabantie , €? juvis Eccle-

conditio po[fidentis , €&c. — Quid porro caufae fuerit, cur

fiafficorum i2 caufa D. G. Fan de N«ffe, Paffovis San-

eo tempore quarta folum haec Animadverfio typis da-

retur, haud nobis conítat. Tractatus quo de loquimur,

&e Catbarine Bruxellarum, contra D. ZArcbiepifcoputn

Mecblinien[em , ubà occurrvit ampla ve[poufio ad bujus Pv

Animadverfiones quinque complectitur, & quatuor

fulis Summariam Dedu&tiouem , nova ejus. Monitorii con-

qua impreffe non fuerunt, etfi minus füfa, tamen

aeque graves utile(que nobis videntur.

futatio, examen Decreti. Inquifitioms diei 29. Mavti

ann, 1708. "dpologia patvociuii Regii, perfugiique Ec-

[n prima Van Efpenius univerfim exponit, quid ve-

niat nomine Regule Juris, conciliarque duo que pri-

clefiafficorum ad. Regem &9' ad. ejus Confilia contra vias

facli, contraque excommunicationes injuflas €? abufivas

ma fronte pugnare videntur, id nempe quod mente

concipitur per Regule nomen, & Jurifconfuültorum

aun. Y708. Ett Opusin 4. pag. 327. haud aumerartis pag.

95. quas fibi vindicat fragmentorum Collectio. Oc-

effatum illud : Qmnis vegula im S'ure civili eff permicio-

currunt ibidem animadverfiones, & principia accurata

f ; oftendens has Regulas latius, quam par eft, fum-

confultaque fuper argumentis que in Tractatu enun-

ptas, falfitati & abu(ui obnoxias fore.

.

tiantur.

Has communes notiones

in Animadverfione fecun-

Ejus Au&tor eft P. Q. eque ac Aefutationis

Moznitorit D. Zrchiepifcopi Mechlinien(is, fignificati D,

da accommodat huic peculiari civilis & canonici Juris

Van de Neffe Bruxellis Februarii die 17. ann. 1708.

Regule: Seientie confentieuti mou fit injuvia ; probat.

que paulo ante Defenfiouem in lucem. prodiit. Moni-

que exemplis pluribus eam non nifi de libero, pleno

Editae funt

torii Refutatio pag. 74. in 4. complectitur,

& integro confenfu inrelligendam effe.

eodem tempore /uimadcerflones in Breve,S. P. IN. Pa-

Exceptiones quas Juris Regulae pati p

offunt , clalfixis

-ubi Van Ef-

pe Clementis Xl. ad D. H. 4e "recipianmo £9'c, die 3.

etiam fe produntin Animadverfione tertia;

Martii ann, 1708. Monítrofum Breve hoc abrogabat,

penius hujus Regule Juris Canon

ici fenfum expendir:

Hoc loco. Canonifla

quidquid Supremum Brabantiz Confilium egerat in fa:

Qui tacet, confentive. videtur.

vorem D, Van de Nefífe, fpectatumque volebat Con-

nofter exponit folideadmodum & luculenter pr

gciputr s

cilium hoc tanquam excommuumicatum, cenfurarum vi

abufus tres, in quos trahitur allata Regula. Primus

Bra-

eft, cum filentium femper fpe&tatur ranquam confen:

quz per Bullam zz Ceuza Domi pronuntiantur,

bantia Confilium huic Brevi preclaram Confultatio-

fus faltem interprerativi probatio.

Probat E(penius ad

id opus effe, r. ut loqui neceffe fit

nem jJunii die 16. ejufdem ann. 1708. datam oppofuit,

2. qt nulla fuüb(it

quam exhiber Colle&tio Fragmentorum Traéctatus 4e

jufta & legitima tacendi caufa,

Alter hujus Regule abufüse(t, cum concluditur tum

Recurfu ad Principem Litt. $. Non hic exponenda fut

cipimus hec fiagula eventa, pofteriora Motivo juris

quoque cum legitimum fi

lentium non eít. adeoque fe-

cum interprerativum confenfum trahit, femper etiam

pro D. Van. de Neffe per Efpenium elaborato quam-

vis ejus profecutio fuerintj comperientur enim, ut

cum pofitivo confenfu conjunctum effe. Efpenius e

jam innuimus, in Aogumentis ad Hifloriam Univerfi.

contra probationes affert & exempla , quibus evincitur

tatis Lovauii €? Ecclefie Belgi ( a).

aliquando pofitive improbari, quod interpreranve per

Occurrit in Epiftola quam Efpenius ad D, Van de

culpabile filentium probatur.

Ne(le die 4. Martii ann. 1707. dedit, magnanimitatis

Denique hujus Regul.e abu(us tertius effe poreft mul-

hujus Doctoris peculiare fpecimen quod otnittere non

to quam prsecedentes duo perniciofior; cum (cili-et e

debermus.

Suum effe crediderat D. Van de Ne(le ob

Superiorum, Papze ipfius filentio, cumqueidem filen-

Motivum juris quod in ipfius favorem elucubraverat,

tium tanquam certam interpretativam & pofitivam ap-

probationem ponit, concluditurrem ita ab iis approba-

ei gratum animum per munu(culum teftari. — Giratia-

rum actionem diu diftulit E(penius, eique demum ref-

tam permiflam femper in confcientia & licitam effe.

Huicabuíüi Van Efpenius opponit fcandala que Chri-

pondit id fe faceredubitaffe, qui nempe amoram vellet

omnem füfpicionis fpeciem, fe alia quam amorzs juf7:-

(tiani nominis (zeculo decimo Summi Poutifices attule-

runt, 'Tum vero quis, inquir; dixerit, quidquid ii-

zig integerrimeque amicitia cauía permotum fuiífe, ut

operi manum admoveret, Eum proinde rogabat, ut

dem Pontifices, legitimi quidem, at Sede quem occu-

pant, proríus indigni probarunt,

licieum. permiffum-

donum illud ultimum effet, quemadmodum primum

erat, quod hac occafione accepiffet.

que e(Te? Affert in hanc rem eximium Pa

V. teítimonium.

Wpæ Hadriani

Ex ipfius Doctoris Epiftola ad D. Van de Neffe, ejuf

dem menfis die 29, intelligimus eum Z4ppendicis eeque

In Animadverfione quarta quam nos quidem utpote

ac Motivi juris Auctorem fuiffe, & utrumque Opus

jam impreffam fuppreffimus, quemadmodum fupra

diximus, admodum enucleate Van Eípenius veram

iigni-

(4) Cap. V. $.I.

Lisrs IlL] AmnTICcurus VII,

IOI

fignificationem explicat ejus Regula Juris: /g pari de-

Placet. |Has elaboravit Efpenius paulo ante Tra&arum

lidlo vel caufa , melior eff conditio po[hidentis.

de Promulgatioue Legum €gc, & de Placito Regio; íci-

Animadverfio quinta quz ob preecedentis fuüppre(fio-

licet occafione Brevis a Clemente XlI. ad Lovanii Theo-

nem evadit quarta, veríatur fuper hac Canonici Turis

logicam Facultatem Novembris die 29.ann. 1710. miffi,

Regula : Odia veffringi, €9 favores conveuit ampliari,

quo Papa confirmabat novum ejus Facultatis Decretum

Exponit accurate Van Efpenius, quid hac in re veniat

ad inductionem fignature Formularii Alexandri VII.

odiofi nomine, nimirum id quod communijure, vete

ex Bullam ZZzeam . Domini €9c.

Huic Decreto (diei

ribufque Canonibus apprime cum vera Ecclefiae mente

22, Septembrisan. 1710,) gravia inerant vitia plura.

congruentibus adverfatur.

Oftendit ab iis in necetfi:

Revocabat, contra feniorum Doétorum votum, For-

tatis tancum aut legitimae difpenfationis cafu recedi pof-

mularium in Theologise Facultate unum ab ann. 1660,

fe; adeoque in dubio, cumquelegitimz difpenfationis

in ufü pofitum quod approbante ipfo Alexandro VII,

aut exceptionis haud fatis graves probationes preríto

editum fuerat. 2. Statuebat füper negotio quod eo tem-

fünt, a communi jure & a veteri difciplina praefumptio-

pore apud Supremum Brabantiz Confilium pendebat,

*

nem ftare,

quodque omnino contra atque in Decreto, per Arre-

Accommodat Do

&or nofler principia hec infigni

ftum diei 30. fequentis Octobris decifum fuit. 3. Fir-

quaftioni de Univer(itatum & Corporum Religioforum

mabat acceptationem Romanz Bulla cui deerat in Regio-

exemptionibus ab Ordinariorum Jurifdictione, & hinc

ne cum Placito Regiolegitima publicatio, cujuíque pu-

deducit ad ufüm accuratas & graves conclufiones quin-

blicatio ipfía ab aliquibus Tribunalibus interdicta fuerar.

que.

Nimirum de Bulla Zzeam Domini (ermo eít. .[am

recipi prohibuerat Confilium Lucemburgicum per De-

ARTICULUS VII.

cretum diei 14. Junii ann, 1706. ab Efpenio relatum ad

Animadverfionum finem de quibus agimus, Compe-

De nounullis fragimentis £? additionibus ad Opera

rietur eventum quod huic Scripto occafionem prabuit,

Fan Efpenii.

plenius expofitum . in Mozumentis ad. Hifforiam Uni-

$

verfitatis Lovaumii (Cap. V. Art, V.)..-

Olle&æ funtin II. Parte novi prplefnenti ad va-

Teftimonium a Van Efpenio aliifque nonnullis Lo

C

rias colle&tiones Operum Van Efpenii (Num.

vanii Theologis die 8. Februarii ann, 1709. exhibitum

VIIIIX. X. XI, & XH.) nonnullae animadverfiones fu-

ad idem negotium refertur,

Eorum veritatem pro-

per peculiaribus argumentis, & nonnulla fr

"-

aomenta

bat que per folicitationes & fraudes acta, ut novum

Éditioni

qua elaboraverat ac defignaverat ipíe novae

Formularium in ejus Univerfitatis Theologicam Facul-

fuorum Operum inferenda.

tatem induceretur.

III. Supplement.

Occurritid infecundo Libro Partis

Primi generis Animadverfiones referuntur ad pofte

rioram Pontificum Conítitutiones que Extravagantes

lMI. Tertii generis Animadverfiones exhibent erro-

Eel

res Operis peffimi D. Deckeriz , Mechlinienfis Cathe-

communes appellantur, Supplementum veluti quoddam

füunt ad Magnum Van Efpenii fuper Canonibus Com-

dralis Ecclefie Decani, contra ZraQatum de Promul-

mentarium quod primum in ejus Operum Editioneann.

gatione Legum , €? de Placito Regio &?c, quem Decke-

1753. impreffum fuit.

Occurrunt in hoc Commenta-

viu$ damnofum Librumappellat.

Auimadverfiones he

rio per ordinem digefta fuper Decretalium Libris fex,

contulerunt ad ejus Operis denuntiationem quam edi-

fuperque Joannis XXII. Extravagantibus animadverfio-

dit Zuctius Confiliarius & Advocatus Fifícalis in Han-

nonia Confilio, ex confenfu expre(To Comitis de AKo-

nes ; nec fuper Extravagantibus communibus qua Cor-

poris Juris Canonici poftremam Partem conficiunt, de-

uig[egg , tunc Auflriaci Beleii Gubernatoris.

Nobis

effe debebant, Fa nimirum pofteriores animadver-

fuppetunt in hoc negotio Epi(tola Huetii ad Comitem

fiones in Editione ann. 1753. quam publicam facimus,

de Aozig fegg , hujus Comitis refponfio, & Huetiiapud

defiderantur.. Ofcirantia cuidam tantum tribui poteft

Hannoniz Confilium in confecationem Requifitio; om-

manufcriptorum Codicum portionem hanc cum reli.

nia ad ann. 1716. ípectantia,

Occurrent hzc tria mo-

j

quis impreffam non fuiffe. Extant ibidem igitur ani.

numenta ad novi Supplementi frontem cüm reliquis

ln

madverfiones, r. füper Conftitutione Joannis XXII.

teftimoniis in favorem O

De Confuetudine, in qua ftatuitur poteftatis plenitudi-

ibidem collegimus.

perum Van Efpenii quaze non

IV. Addita funt

l

nem in Papa refidere, omnemque Epifcoporum aucto-

his Animadverfionibus &ägmenta

ritatem ex eo fonte derivari; 2.(uper Extravaganti qu&e

quedam pro Juris Corpore, & pro Commentario ig

Gratianum,

ufui in Gallia recepto locum prabuit, non expedien-

di Bullas nifi folutis Annatis; 3. fuper Bulla Uzam San-

Fragmentum primum obligationem fpectat, Aqua fe

&am , in qua Bonifacius VIII. ftatuit, definit pronun-

olim Romana peculiaris Ecclefia obítriétam cenfebat,

tiatque * gladios in Ecclefia duos effe, ípiritalem &

ut Canones & regulas di(ciplinae fervaret.

» temporalem , utrumque fub Ecclefiaítica Poteftare....

Alterum ad controverfiam refertur, quae vehemen-

LE

auctoritatem temporalem fube(fe Poteftati fpiritali

ter po(tremis his annis Gallorum ingenia exercuit; vi-

ä

»

qua& eam judicat, qua una privilegio gaudet, ut non

delicet an Decretum 224i8i perfonalts juris , (eu citatio

L

niüi a Deo judicetur... non aliter hoc in capite cre:

perfonalis Ecclefiaftici apud Judicem fecum afferat in-

,

,

di poffe, quin incidatur in herefim Manetis , &c.

.

terdictum ab ejus functionum exercitatione.

4. fuper Extravaganti

Dotfa qua fatis aptas ad Divina

Van Efpenius ita diítinguit: aut hec ciratio nititur

Officia (anctiones continet; . fuper Extravaganti Ex

accufatione criminis cujus fola füfpicio juridica ( quam

üperue quae Commendarum abufum abolet; 6. fuper

períonalis ad ftatam diem in jus vocatio ut certam po-

nit) Ecclefiafticum infamem reddit ; aut de levium tan-

Extravaganti Po//ulaffi , quae Papse certam quautitatem

proventuum.Beneficiorum vacantium, & ad certum

tum deli&torum fufpicione agitur, qua ejufmodi infa-

miam fecum non afferunt,

tempus adjudicat; 7. fuper Extravaganti Aatzo re&fa ad

In prima facti fpecie Eccle-

Beguinarum fuppreffionem; 8. fuper Extravaganti as

fiafticus perfonaliter in jus accitus a fuis functionibus

abítinere debet; non item in altera,

Ele&lionis , qua Parifienfis cujufdam Doctoris (enten-

tiam damnat fuper confeffionum nullitate qua fine Pa-

Huic fra&mento fübditur aliud quod explicationem

1-

l

rochorum venia apud Religiofos Mendicantes editae

continet cujufdam Canonicis fuper Jurifdictionis Patri-

fuerint.

archæ Conítaninopolis amplitudine.

Il. Alterius generis Animadvcrüoncs funt fuper jure

ARTI-

102

ViTA D, VawN ÉEsrpEN.

AR T-EFG-U-EABS VJTTE

xellas profe&us,cum D. Zan de Haegen Brabantiæ

Cancellario collationem obtinuit,

Haud laborandum

De Tva&latu de Poiq/inte Ecclefíaftica 289' politica feu ci-

Efpenio füit, ut eum de fua innocentia convinceret,

certumque faceret id-negotii prorfüs ab opinionum ul-

vili invebus ad Religionem [pe&tantabus.

tra montes obtinentium fautoribus agitari, qui Inter-

Bruxellenfis Interuuntius, bujus Tva&latus occafione,

nuntii Jurifdictionem protendere, ejufque contentio-

iolefiias excitat 12 Efpeuium.

nibus favere vellent.

Brabantie Cancellarius, factis

probe perfpectis, cumulatum jus tribuit Van Efpenio,

Ractatus de quo agitur'hoc loco, eft eorum unus

teftatus ea de re non amplius queftionem fore; eum

I.T

quos Van Efpenius ad Lectiones hebdomada-

libere poffe inchoatas Lectiones profequi; in iis qua

fcripferat, nihil effe quod Regii Confilii Membris dif-

rum fex in Lovanii publicis Scholis dictabat, Eum di-

&are ccepit menfe Julio ann. 1718. jamque inter alia id

pliceret, eique, quo femper ufüs erat, ipfius preefi-

Ita novus hic in Doétorem no-

explicuerat quod Epifcoporum poteítatem fpectat,

dium adimere poffet,

quodque ei curn Papa. poteítate commune eít, cum,

ftrum Adverfariorum impetus pudori tantum ipfis at-

forte luxato pede, per hebdomadas plures in cubiculo

que ignominiee fuit (4).

Suum reapfíe 'Tractatum re-

detentus Tra&tatum intermittere coactus fuit, impedi-

petit E(penius, & in Capite VI, propofitiones feptem

tufque id, ut promiferat, explicare quod peculiariter

purgavit quee denuntiate fuerant.

Internuntius porro Rectoris D

elveaux de fuis clon-

Papam afficit, Primatus caufa.

In his circumftantiis, occulti quidam & male anima-

tentionibus folicitudinem fine compenfatione relinquere

noluit. Cum forte vacaffet paulo poft locus in Facul-

ti delatores Van. E(penium apud Bruxellenfem Inter-

nuntium accufarunt, qui fuis in Lectionibus principia

rate ftri&ta Theologice Lovanii, Minifter hic Italus nihil

auctoritati Papsee contraria dictaffat. — Haud cunctatus

neglexit , quo fibi devin&tum hominem ad eam fedem

Internuntius D. N. Delveaux '"Theologie Doctorem,

nominandum curaret; & hoc ipfo confilio Lovanium

i t ER Ea a r

tunc Univerfitatis Re£torem per Litteras adigere cona-

mifit familiarium unum, qui ibidem confiíteret, quo-

ad ejus vota, quod re ipíà contigit, perficerenrur. No-

tus eft, ut füper propofitionibus pluribus fibi denun

ä

tiatis ranquam a Van Efpenio dictatis inquireret, De-

vum hoc beneficium magis magi(que Delvoxium ad-

veaux cui caufze füberant, utfe Internuntio officiofum

dixit Inrernuntii partibus, cui ut morem gereret, Sep-

praberet, haud neglexit juffa facere. Affumptionis

tembri menfe ann. 1725. Pro-Rectoris titulo, perinde

die, Augufti 15. fe ipfe contulit Efpenii domum, ubi

aberrans a regulis ac ftudio partium abreptus novas ia

eum adhucluxationis incommoda detinebant, monito.

Efpenium perquifitiones aggreffus e(t, (üper ejus cele-

que de I[nternuntii mandatis propofitiones fignificavit,

bri Confultatione, nora Epz/folavis Refponfi. nomine

pro D. Steeubovern , Ultrajectenfis: Archiepifcopi Con-

fuper quibus, ajebat, ad Inquifitiones incumbere co:

gebatur.

Suam füper iis propofitionibus mentem ita

fecratione, ^ Eum Van Efpenius fibi Judicem recufare

Van Efpenius aperuit, ut ipfi Delveaux irreprehenfibi-

coactus fuit; nec fibi temperavit, quin inter recufatio-

lem íe probaret.

Eum deinde juífit animadvertere,

nis cauías referret male affecti animi argumenta quae in

quam indignum foret in veterem Univerfitatis Docto-

eum ann, 1718. fuper negotio.de quo hactenus, exe-

rem & Profefforem tam levi caufà juridicum proceffum

ruerat.

Recu(atio hec Delvoxium adegir, ut ab in-

inftirui; fübdens fe, cum primum convaluitfet , quod

choatis perfecutionibus defifterer; qui tamen vindiétee

animo fe biennio.circiter poft focium addidit Doéto

propediem futurum fperabat, fuis le&ionibusinftiturum,

acturumque de Papa Primatu, & peculiaribus prero-

ribus Damen.& de Quareux ad interrogatoria qua Vaa

E(penium fübire. .libuir, .Mechlinienfis Archiepifcopi

gativis, quaead eumdem proinde fpectant, ita quidem,

ut neminem non convinceret in fua ipfius doctrina ni-

jufTa , (üper Alexandri VIT. Formulario, fuperque Bulla

hil e(fe non accuratum & ad Juris apices elaboratum,

Unigenitus; qua de re alibi redibit (ermo.

