u

n M

ad nos perveniffe.

lis ex eadem Píeudo-l(idori Officina improba merx,

t

grae

IX. Obftupui autem ve

hementer;,. quixi & indo-

ícilicet Epiftola quarta (apud Labbzum quinta,

)

d Mat

lui, cum vidi in probationem hujus opinionis, in

füb nomine DAwasr de Chorepifcopis. Hac Epiftol

d5

re tanti momenti, a Do&ore Theologo hujus no-

quz apud Labbaum extat Tomo Il. col.

E

876. fty-

(pufcu

ftrz Univerfitatis, qui inter Seniores & maximis dig-

lum Ifidorianum pl

anebarbarum & confufüm, atque

Relpot

nitatibus audtus honoratur ,. primo loco & tanquam

ex recentioribus laciniis fibi haudquaquam cohzren-

contre

pro firmiffimo fundamento adduci Epiftolam 2. uti

tibus conflatum, manifefte prefert. ^ Ad illius latus

vocat, S. ANacLETI ad univer[os Gallie Epifcopos,

enjop

quoque ibidem videre eft citatos Canones decimum

Epilcof

quam ut fpuriam & inter foctidas Zfidori Mercatoris

tertium Synodi Ne

occef

arienfis ex: verfione Dionufii

merces, uno confeníü omnes rejiciunt Eruditi. Et

Exigui, & Sextum Concilii Chalcedonenfis , uti & plu-

fpilco)

íane quis Academicorum non fummopere doleret,

ra ex 5. Leoue Papa, qu& omnia Dermafo fünt mul-

&i

dum videt Do&orem Lovanienfem, Eumque ad pri-

to recentiora.

faent V

Denique ad calcem hujus Píeudo-

ráto f

marias in Academia & Ecclefia dignitates evectum,

Epiftole notat Labbzus, falfam effe temporis no-

palam typis vulgata Differtatione oftendere tantam

tam; ut proinde & hzc Epiftola ad (üppofititias If:-

qui C

Antiquitatis ignorantiam , ut fimiles fpurias Litteras,

ori merces communi Eruditorum calculo r

cere m

elegetur.

» qui

feu foetidas impoítoris alicujus merces, pro facratis

XII. Sequitur Epiftola Joaxwr 1ll. af

da, quz

K

antiquitatis monumentis obtrudat!

adeo manifefta pr

zfert fidionis argumenta; ut ipíé

» 9l

—Sienim Tomum primum Conciliorum, quz nu-

Binius poft Darenium dicere non dubitet.

* Hanc

» ld

per edita fünt per Philippum Labbaum, tanquam

» hac

» Epiftolam a£ aliquo Impo[lore (üb nomine oanmis

» (is ]

verumantiquitatis Monumentorum Codicem infpex-

» Pape IIL potft obitum illius fuppofitam multis ar-

iffet, mox fub initium pag. 78. inveniífet erudi-

» gumentis oftendi poffe. ,, Prout & Labbaus in

» COUl

tiffimam hujus Au&oris obfervationem, in qua de

Nota marginali, adulterinam, in

» Lt

omnibus hifce Decretalibus Romanorum Pontifi-

cenfent 'Tomo. V. col. 823.

quit, omnes diti

L.

» hut

cum,.qui ante Syricium fuerunt, pronuntiat: Mi-

XIIL Pergens ulterius Eximius Differtato

r no 17-

» üll'a

rum e(t, Viris do&tiffimis Turriano. Binio, & qui-

videtur velle oftendere, (ibi aliquid de ant

iquitate-

pott

bufdam alis, in tanta eruditionis Ecclefiaftice luce

notum: * Dicunt ArrQur, inquit, duas has Epifto-

» mntu

probari potuiffe Decretales illas Epiftolas, a quo-

» las effe Daimajo & Soanni falfo attributas. ,, Opta-

Qui

cumque feu Mercatore, feu Peccatore fabricatas, &

rem vel unum alicujus note auctorem produci ,

qui

Chorey

antiquis Romana Utrbis Pontificibus circiter annum

has Epiítolas, poft detectam jam a feculo Pfeud

o-1fi-

quea

Chriftiane Epoche DCCC. /fuppofitas: adeo enim

dori confidionem, pro finceris a

gnoverit. Sed quid

Qu

de Epiítolis 4nacleti & Aniceti?

ventil

-

perfpicacibus Viris deformes videntur, hoc faltem

Innuit Differtator,

tempore, at nulla arte, nulla cerufJa aut purpuriffo,

eas plane apud omnes pro genuini

s & veris Antiqui-

feculo

fucari pof[fint. -

tatis Monumentis agnofci, -

Clort

Vel (1 Lupum noftrum, quem pro fua opinione

extollit Differtator, proutdecet, legiffet, reperiffet,

» ífüpponeretur, manet tamen vis a

XIV. Poft hec fuübjungit: * Sed efto id gratis

hanc

rgumenti- ex

ent Q

quod Eruditus hic Audtor Tomo IV. Scholiorum

Nimirum quod ex iníti-

m

in notisad Canonem 3. Dictatus vulgo Gregorii VII.

tutione Chrifti, adeoque ex jure Divino, ad valo-

]es vi

Epiítolas illas Decretales, quas paffim vocamus Col-

rem Ordinationis Epifcopalis delege ordinaria requi-

prate

lectionis Jfidori Mercatoris, rejiciat tanquam quas

rantur Tres ut minus Epifcopi. Rationem addit;

quam

aliquis fnxit füb antiquorum Romanorum Pontifi-

» Non enim vim facio in verbis E

pittolarum, qua-

Epi(e

cum nomine.

«

» tenus Damajfi (ünt vel 4oaznis,

Áed quatenus Lxo

invali

Et quidem inter ha

$

; Pfeudo-Decretales nullam re;

» IIl. & Epifcopi Gal

lie & Germaniz fententiam

folum

periri credo, qua tam multa, tamque evidentia fi-

» illaum Epiftolarum totidem

pene verbis adopta. -

T qi

&ionis prodat indicia, quam hzc ipía fecunda Epi-

» runt; adeoque Epiítolz illz

ab his poi'tremis tó

tht

ftola S. 4nacleto fuppofita;, & ab Au&ore Differta-

» bur & au&oritatem fortiuntu

r. :933

tionis pro primo fuo fundamento adducta. Quapro-

Hinc habetur, id quod a Leone III. fuit t

Un

efcrip-

12

pter notat Labbzus fpecíiatim ad latus hujus fecun-

tum , & ab Epifcopis Gallie. & German

e recep«

Jijy

da Epiftole lacinias aliquot, quas compilator Píeu-

tum, fundari in falíis hiíce Decretalibus ,

quz jam

trin,

do -Iíidorus ex variis Auctoribus Anacleto multo re-

ea ztate Romz & in Germania & Gallia

paffim ut

centioribus congefferat; atque inter cateras, col.

Authenticz recipiebantur. "Unde nefcio ,

pitag

quomo-

Ej

$25. in fine obfervat, ufürpata effe ab hoc Confido--

do incidere poffit Do&ori Theologo,

ut ex illo Re-

re verba Ithacii, qui dudum poft Anacletum floruit :

fcripto Leonis llI. & Decreto Epitcoporum Galliz

Wt

que , inquit; impofturam arguunt Mercatoris.

& Germaniz probari. velit, quod ex Inftitutione

Og

Sed fi forte huic Eximio Differtatori non vacave-

»1

Chrifti adeoque ex jure Divino ad valorem Ordina-

»1l

rit, aut non libuerit, omnia Opera Lupi, aut Con-

tionis Epifcopalis requirantur Tres

ut minus Epifco-

» U

cilia Labbzi confülere:- illud fane fatis admirari non- ^pi, delege ordinaria; idque etiam

f1 ille Decretaleg

» f

Epiftolz

DE NUMERO EPiscoP. AD vAkiD, ORDINATIONEM EPisCoPI.

4l

Mdiæ,

Epiftolz, in quibus fe fundat Leo, falío attribueren-

» Sedis de leze ordinaria adeo effe neceffarium, ut

tur Pontificibus Romanis Damafo & Joanni: Quo-

» Jine illo vera Ordinatio effe nequeat.

? tlj

modo enim probatur ex Jn[litutione Chrifti fluxiffe,

Et quidem S. Znfelmus , cujus verba füpra retuli-

| O[it'as

quod primam füuam originem ex falfis Decretalibus,

mus, fitotus contextus rite attendatur, vitium Or-

Íeculo VIIL ab Impoftore aliquo confictis, fumpfit-

dinationis Epifcapalis potius refert in defe&um affig-

ddzver.

fe monftratur?.

nati certi Populi vel Ecclefi: quam Ordinandus de-

6cräm de Chor-

- L. Qaterum contentionem non medi

beret regere , quam in defe&um Trium Epiícopo-

dübitat

epifcopis in Gallia & Germania fuiff2 exortam, at-

rum.

UEL

que pro deciGone harum difficultatum per Carolum

.XV. Quod n. 6. adfert ex Morine de SS. Ord. p.

N

3. Exerc. 4. C. 2. ubi agit de Chorepifcopir, hic dif:

Magnum varias coaétas fuiffe Synodos, &-4rnonem

ii i

Archi-Epifcopum Salisburgenfem ab lmperatore &

cutere non eft animus, nec opus. Nam, uti dixi-

litígm

Epiícopis mitfum ad confültandum Leonem Ill, hu-

mus, de illis feu de ipforum ordinationibus jam pri-

: $0.

jusque Pontificis Refponfum ab Epifcopis Galliz &

dem fuit, & etiamnum eft controverfia.

Interim

S Epo.

Germanizx probatum ícimus. . Qux omnia exhiben-

quod dicit Morinus. ** Epifcopum a Tribus (àl-

tur lib. VIL. Capitularium Regem Francorum col.

» tem Epifcopis ordinandum effe, hancque effe Tra-

Q w.

2.60.

Editionis Balufii; & compendiofe recitantur

» ditionem Apoftolicam, * non gravate admitti

! ii

a Clariffimo hoc Scriptore in Prafatione ad Opufcu-

pote(t: fcitarenim , quod faltem a tempore Concilii

Thery

Jum. Rabani Mauri.de Chorepifcopis , qua habetur

Nicezni illum Epifcoporum numerum ad Ordinatio-

Ihta,

integra cum ipío Opufculo ad calcem Operum Petr?

nem Epifcopalem celebrandam Patres requifierint,

iltoln

de Marta.

j

*

:

$

etiamfi non requifierint ad validitatem.

Ex ifta aut

emïiPtäE?ätioneBalufïi , atque ex ipío

. XVI. Quod inífüper n. 27. & 28. ex eodem Ao-

N

dque

Opufculo Rabani liquet, nec per Pontificis Leonir

rinoadducit de Concilio Regenfi feu Regienfi & Arau-

&Tef.

Refponfum, nec per Epifcoporum Decretum hanc

ficano, id infra oftendam ex ipfo C. Lupo nullate-

) litüg

controverfiam finitam fuiffes fed dudum poítea Chor-

nus probare, quod invalida reputata fuerit Ordina-

imum

epifcoporum caufam adhuc fufceptam a quamplurimis

tio Epifcopalis ob defedum Trium Epifcoporum.

otui

Epifcopis,. inter. quos fuit & ipfe Rabanus Maurus

Tantum hoc addo, quod Morinus in locis citatis

kplu.

Epifcopus Moguntinus , qui füb idem tempus viguit,

non examinet noftram Quzftionem de numero Epi(-

thü]

& de

u

o. notat. Bellarminus de Script. Eccl. quod

coporum ad valorem Ordinationis Epifcopalis requi-

tido

fuerit

v

ircquedoCfms acpius, Et quidem in memo-

fito, fed dumtaxat an Chorepifcopi füerint veri Epi-

Y

rato fao Opufculo acri ft

o invehitur in Antiftites,

copi Negat ipfes & videtur exiftimare, Concilia

J

qui Chorepiftopos ad Pres

b

1

yterorum ordinem detru-

Regienfe & Arauficanum I. Ordinationes per unum

aut duos Epifcopos fadas irritas declaraffe » fed idem

etur,

dere moliebantur:. * Miror, inquit, quomodo itti,

qug

» qui hanccontentionem movent , Ordinem Chor-

Morinus n. $. de Patribus Concilii Carthaginenfis IlI.

Jf

, €pifcoporum tantum defpiciant, ut pene Eis n-

& 4relatenfis l. aàit: Non videntur Patres illi tam

lunc

» hilamplius dignitate Presbyterorum tribuant; cum

feveri quam Regienfes C9' Arauficani. Imo cum ad

, hoc nec noyorum nec antiquorum nec etiam ip-

obje&iones refpondet Morimus, videtur opinionem

DI

E

y: A5 Apo:lïQ'*l.Qrumfdþogmatibus'con(uetudinibufque

Differtatoris aperte rejicere ; nam fatetur n. 14. in

1510

» conveniat; fed in feníu fimul ac dogimate diffen-

cafu extreme necelfitatis, velcerte magnee, uti vocat

!)

» tiat. . Claret enim hoc, quod in his non ratio &

n. 15. Epiftopum ab wio Epifcopo ordinari poffes &

, humilitas, fed invidia atque fuperbia dominen-

pro exemplo adducit Ordinationem Pelagii ]. quia

m

» tur5 ita ut defpeis Cooperatoribus fuis , ipfi foli

duobus Epifcopis ordinatus fuit, nulla fada men-

ltte

» potentes ac fan&ificatione pollentes videri appe-

tione de Privilegio Ecclefiz Romanz aut difpenía-

» tant. »-

: .

tione Pontificia, fed tantum hac affignata caufà ne-

(lo

nï dicto Opufcuïo contendit R&banus,

ceffitatis,

*

pta

Quin &

fterent.

(

quod nulli alii Epifcopix, tum Rom:e exi-

?

Qi

Chorepifcopos

jam pridem veros fuifle Epifcopos, id-

Jf

que

au&toritate przfertim Canonis Yo. Antiocheni.

à

XVII. Denique quod Eximius Differtator ait n.29.

Qui

dquid fit de hac controverfia inter Eruditos

& 30. quafi etiam ratio Theologica ex ipfo Minifle-

uid

(0f

ventilata; hoc equidem conftat, quod ante exortas

rio Ordinationis Epifcopalis deJumpta, Epifcopi Or-

feculo VIII. Pfeudo-Decretales nemo inveniatur, qui

dinationem per unum Epiícopum factam invalidam

]u

Chorepifcopos. dixerit non effe veros Epifcopos ob

probaret, eo ** quod tres Epiícopi prxíentes fimul

hanc caufam, quod ab uno dumtaxat Epifcopo fo-

» applicent materiam ad valorem Ordinationis ne-

aL

€X

rent ordinati.

» Ceílariam ; Quodque duo Epifcopi prater princi-

[l

Imo, tametíi fpuriz ille Pfeudo-I(idori Decreta-

» palem adhibeantur, non folum.ad majorem (fo-

les videantur invalidam Ordinationem Epifcopalem

» lemnitatem, neque ut zeri tefler & affiftentes,

lo

atendere ex defectu Trium Epifcoporum , nequa-

» fed ut Minifiri ordinarii & neceffárii * una cum

Ui

pr

C. Lupo falfüm effe infra oftendam.

[5

qua

m tamen five ipfe Leo III. in fuo Refponío, five

Épifcopi Galliz. & Germanixin fuüo Decreto, eam

XVIH. Poftquam autem perlegi hunc 2. $. in quo

d

invaliditatem Ordinationis Chorepifcoporumin hunc

Eximius Differtator conatus eít probare, quod ex

3

folum defe&um rejiciunt, fed eam decernunt, quia

Inflitutione Chrifti ad Valorem Ordinationis Epifcopa-

!

d

mec ad quamdam civitatis. Epifcopalis Sedem titulati

lis tres ut minus requirantur Epifcopi, tanquam Mi-

erant, nec Canonice a Tribus Epifcopis ordinati.

nifiri ordinarii C9' neceffarii; vehementer ob(tupui

Q^

Unde valde vitiofe concludit Eximius Diflertator

ad Titulum fequentis $. 3. ubi (ic legebam: Ex Dif-

n. 22. & 23. ubi ex eo quod Epifcopi dicant, Chor-

penfatione , feu CommilJione Sedis Apoftolicce fufficiunt

gifcopos ideo non effe Epifcopos , quia nec funt a

Epyifcopi duo, veletiam unicus, ad validam Epifcopi

tribus Epifcopis ordinati , infert, quod Epifcopi illi

Ordinationem. — Quafi, quod prima fronte apparet,

patenter adítruant, Tres Epifcopos ad Ordinationem

vellet Eximius Differtator docere, quod Romanus

Pontifex poffet difpenfre in eo quod ex Chrifti in-

Epifcopalem de Lege ordinaria adeo effe neceffàrios,

ut fine illis vera Ordinatio effe nequeat.. Eadem enim

ftitutione adeoque ex jure Divino ad valorem alicü-

formaargumenti inferret quis: * Cum Galliz & Ger-

jus Sacramenti requiritur.

Hoc autem a nemine un-

ï

, maniz Epiícopi diferte dicant, Chorepifcopos ideo

quam affertum fuiffe credo, nifi fortaffe ab aliquo

[2

, non efle Epifcopos, quod nec fint ad quamdam ci-

inter illos Magiftros prurientium auribus, quos Con-

35

vitatis Epifcopalir Sedem titulati , patenter ad-

cilium Deledorum Cardinalium füb PaulollI. & prz-

,firuunt, Titulum cujuídam civitatis Epifcopalis

cipue Cardinalis Costarenus, in altera fua Epiítola

J

| FEff2

a

Supplem. Oper. kan Efpeu Pars lV.

ResPoNsto EprsTOLARIS.

412

o

/

ad eumdem Pontificem, acerrima Cenfüura perftrin-

» exclufit primum Zrelatenfis Synodus, deinde N;-

*

g

J

git, & adulationis quafi idololatrice accuíat, Ob-

» Crnd, Volueruntque juxta Apoftolicam Regulam

um

ftupui, inquam, quia licet D. Differtator per Titu-

» deinceps Epifcopum ad minus a tribus ordinári.

ïl

qeli j

lum $. 2. praferat fe probaturum, quod tres Epit-

* Nequaquam tamen datam ab uno aut duobus

qu f

copi ex Inftitutione Chrifti ad valorem Ordinationis

» Ordinationem declarant irritam, aut iterandam.

35

Qul

Epifcopalis requirantur tanquam Minittri ordinarii,

Nullo modo. De futuro dumtaxat ftatuunt, pro-

Puli

tamen omnia argumenta quz in illo $. adfert, fi

E

fcribentes confüetam hucufque variorum Epifco-

1

quid. probent, indubie hoc probant, . quod ex Infti-

3

P)

porum ufürpationem ; [de factis Ordinationibus

)

tutione Chrifti nurberus ille trium Epifcoporum ad

»

yol

» omnino nihil: ratas relinquunt & inconcuffàs. ,

n K

valorem Ordinátionis Epifcopalis prorfus & aPfolute

Quod ulterins ibidem probat ex ratione motiva

»

dic

neceffarius fit, & non tantum de Lege ordinaria: &

Niceni Canonis , addu&a per Innocentium 1. ad Ro-

tunc pergit D. Differtatoe; ut doceat, Romanum

tomageníem

P

»

pOH

vimus.

Aschiepicopsim, i ipfüpra note

, I

Pontificém in illo numero poffe difpenfare. Verum

»

1il

ab hac inaudita opinione, qua putaretur Romanus

Adhzc allato

| Refponfo S. Gregorii ad intel'rdgaftä

um

Pontifex in Inftituto Chrifti feu jure Divino pofle

Augu[lini Amglorum Apoftoli füper Ordinationibüs

»

difpenfare, aperte tandem alienum fe oftendit Exi-

Epitcoporum in Anglia, affeverare non dubitat ia

x

bis f

mius Differtator , in fine $. 4. n. 66. poftquam ad

verbis: Diferte dirit (Gregorius) ApDStSTENTES

tione

objectiones refpondit: ubi Notandum dicit, quod

EPISCOPOS .NON ESsE Sacraménti sUBSTANTIALES

utrumque hoc habeat Chrifti Inflitutios tam ut ordina-

ConnMiNIsSTROs , fed DUMTAXAT TksTES contra fur-

valid.

» ili

rietresrequirantur Epifcopi, quam ut extraordinarie

tivam clande[linitatem ; qui Sacram Ordinationemho-

per Commilfionern Pontificis duo vel unus fufficiat.

norent, illicongaudeant ,' C? pro novo Eccleficefponfo

, ii

Itaque Prerogativa hzc difpenfàtionis Pontificix

preces Deo fundamt. Quod ipfum & S. Anfelmum

, &

in numero Epifcoporum, ad valorem Ordinationis

Y

etiam feculo XL íuüppofuiffe, ex 'verbis Epiftola

, li

Epifcopalis requifito; fecundum Diflértatorem pro-

ipfius ad Re

fluxit ex inftitutione Chrifli, adeoque eft ;uris Di-

eft.

» &

vini. Inquiramus igitur, an ad id probandum pro-

. XXL Imo ex ipfo PowrIFCALI RÓMANO lücu-

» ma

P

ducat argamentum aliquod ex Verbo Dei Scripto vel

lenter habetur, duos Epifcopos preter Epifcopum

'Iradito: Nam Chrifti inftitutionem áliter probari

Ordinatorem nequaquam adeffe ut Ordinationis Mi-

» du

non poffe, omnes conveniunt.

D

niftros, fed dumtaxat tanquam Ad(ftentes ipfi Or-

XIX. Igitur pro primo

fuo fundamento, n. s.

dinando, & veluti Tefles Ordinationis; eodeni fere

2 dril

» p

adducit textitm Bixir ad Canonem I. Apoftolorum

rita quo Archidiaconus & cateri Presbyteri prafen-

s Tl

& ad Píeudo-Epiftolam Anacleti de Ordinatione

tes in Ordinatione P

J

? Pü

Epifcoporum. Etquidem praterquam quod omnes

fiftunt.

:

0000 BRUENPEQ T ad-

»

Quemadmodume

norint, exiguam aut nullam effe hujusScriptoris au-

nim ArChid-fiä;cohüs"ördina&dum

» W

&oritatem, utpote qui folummodo DBaronium exícri-

in Presbyterum Epifcopo Ordinatori prafentat; ita

» Vi

bit; nihil plane ex verbis Eius pro exotica íua opi-

quoque, & quidem fimilibus planeverbis, duo Epif-

nione eruere poteft Eximius Differtator.

copi Affiftentes Ordinandüm.

j

*

a

* Eximius P. Lupvs,

in Epifcopum Metropg-.

litz vel EpitCopo Ordinatori przfentant.

;

L)

Á

4

e

&x

k

.

tum

, Facultatis noftrz Theologicz fuo tempore Do-

Praterea, uti ad folum Ord

2

á

nantem proprie

'fPe'f

Àü

u

» €&or Regens, in Appendice ad Can. 4. Concilii

tat examen Ordinandorum in Presbyteros; ita

fimi-

fütar

» Niceni füb titulo: 4n Epifcopi Confecratio facta

liter fecundum Formulam in Pontificali praícriptam

tatis

, abuno Epifcopo fit valida? iMaorditur * &c. quem

folus Metropolita, vel Epifcopus Ordinans, Ordi-

Wi

nandum in Epifcopum exa

.

fulcrum adducit.

Audctorem tanquam fibi »in'hac* fua opinione infigne

f

fiftunt, Epifcopi (ilent. :

minat; dum duo, qm ad-

jenf

tem

Sane negare néequeo, quin Vir ifteE

ximius, quem

Denique ficut adfiftentes

Epifcopi fimul éam Epit-

Que

intime novi, ftudiofz le&ionis & indefetfa lucubra-

copo Ordinatore capiti Ordinandi manus imponunt;

ita quoque Presbyteri prefentes in Conífecrati

Qui

tionis fuerit, atque in ícientia Canonica multum

3

;

"

oüe

1 1

verfatus,

Presbyterali Ordinando imponunt manus.

N

Primum itaque examinandum effe indicavi; num

Verum quidem eft, quod affiftentes Epifcopi

; una

hic Eruditus Scriptor affereret, ad valorem ordina-

cum Ordinatore manus imponentes, pronuncienthac

[9

duf

tionis Epifcopalis, ex Chrifti inftituto, requiri tres

verba: A4ccipe Spiritum Sanétum; hec autem aliave

dzli

Epifcopos.

verba non proferantur a Presbyteris affitentibus in

(

il

Et quid

em fatetur, fecundum morem & Cano-

Ordinatione Presbyterali 5 fed "Tefte Morino, de

nem Apoftolorum, Epifcopum a cunàis fuis Com-

rovincialibus aut ad minus Eorum tribus erdinari ;

SS. Ordin. parte 2. Exerc. 1. Cap. 1. recens eft illa

hoj

Cxremonia, & memorata verba: Afcipe Spiritum

idque probat (igrianter au&toritate Concilii 4relaten-

Sanctum; ab affi(tentibus Epifcopis nunc pronunclia-

Qui

fis l. & Niceni, qua ftatuerunt ut juxta Apoftoli-

ri folita, Nulla vation

»

(p

flantiam pertinere. -

e dzcz þïoämtfgd Ordinis fzgvb-

(ue

cam Regulam Epiícopus deinceps ad minus a tribus

l

ordinaretur.

.XXIL Ulterius rede quoque notat Lupus, hoc

Sed mox fübjungit valde erudite: * Nihilominus

ipfüm, quod Epifcopi Adfiftentes non fint Miniftri,

C

ter

» &ipfi Apoftoli & eorum proximi fücceflores fre-

fed folus Ordinator, probari ex Canone 2. Synodi

adi

» quenter etiam foli Epifcopos coníecrarunt. Ete-

IV. Carthaginenfir; cum ibi-dicatur , quod Uno J4-

, nim Tito Cretenfium Metropolitz mandat Apo-

per Eo (Ordinando) fuudente Benedittionemn , réligui

Wi

» ftolus, ut per Civitates conftituat Presbyteros,

omnes Epifcopi, qui adfunt, manibus fuis caput Ejus

lm

id eít, ut ipfe ftatim fubdit, Epifcopos; utique

tangant.

Qüc

-

* Cur, inquit; uzicus fundit Benedi&io-

» folus, quoniam poft abitum Zenz & Apollo, quos

» nem? Qu unicus ett Sacramenti necefJarius. Mi-

t

, ftatim Nicopolim evocabat, nullum penitus col-

» füfler, alia non nifi honorarii affiftentes & T»/Te; ;

Ü

» legam inomni infula Titus erat habiturus. Quod

» manuíqueabillis impofita eft dumtaxat ceeremonia-

22

ipfum alios quoque Gentium primos DoGores fe-

» I15, alioquin & Benedictionem deberent fündere. *

W

35

ciffe, ac ob eandem Collegarum carentiam jface-

. Neque hic omittendum, qüod hoc difcrimen in-

t&

35

re debuiíle, referunt fidi Ecclefiaftici Annales.

ter principalem feu fubftantialem Minftrum Ordina-

Ü

Reddita per Conítantinum Ecclefiis pax exclufit

ti

tionis Epifcopalis, & reliquos Epiícopos affiftentes

» hanc nece

ffitatem, adeoque & eandem licgntiam

pofto-

&

tanquam meros '.ljejhfs', þgtatgm fit gb ipfo A

lo

fif

u

..DE NUlNiiERO EPISCOP, AD VALID, ORDINATIONEM EPISCOPI,

413

13

Dikm

lo Paulo. Nam cum in prima Epiftola ad Tz..nqzo-

inde n. 30o. inferre, quod liqueat, duos Epiícopos

hini

theum cap. 4. fignificatfet illum Ordinatum Epifco-

prater Principalem adhiberi non ut meros Teftes.&

Affittentes, fed ut Mini(tros ordinarios & neceffa-

ltl

pum cum zmpofitione manuum Presbyterii, infecunda

.ndam.

dein Épiftola cap. 1. ait: PER impofitionem manuum

rios: cum: e contrario, fi hanc Lupi Appendicem

mearmn. Atquein priorem locumita commentatur

legiffet, folidiffime ibidem affertum & variis auctori-

» .

tatibus ac notanter $. Gregorii probatum reperiffet,

Diloy.

Guilielmus Eftius; probatiffimus Epittolarum Deati

)nibm

Pauji Interpres : ** Quaritur, quomodo bicmanuum

hos Epifcopor Affli(tentes NoN rssE Sacramenti sUnB-

25

impofitio tribuatur Presbyterio, id eft Presbyte-

STANTIALES CoMMINISTROS, fed DUMTAXAT TESTES:

&

23

prout fupra latius retulimus.

.

DOl

rorum five Epifcoporum Collegio, cum Paulus

.

?

-in fecunda Epiftola videatur eam fibi foli vindicare,

XXV Praterea, (i memoratam Lupi Appe—ndicem

35

. dicens: Per impofitionem ananuum mearum. . Ref-

infpexiflet, nequaquam n. 24. & 27. pro fua firman-

H

» pondeo, inquit, Ceremoniam quidem impofitio-

da opinione de tribus Epifcopis necefário requifitis

; nis manuum a pluribus fuiffe adhibitam, fed fo-

adduxiffet exemplum Ordinationis Armentariia duo-

n

» lum Paulum eaperegifie, quz Sacramento fubftan-

bus Epiícopis fatcte, tanquam quaz a Concilio Re-

[Dibüs

Íta Guilielmus E(tius..

It g

» tialia erant. ,

genfi, feu Regienfi, Can. 2. ut irrita & invalida de-

NTE:

— XXHI. Plura deinde exempla profert Lupus, qui-

clarata fuerit: Quandoquidem ipfe Lupus ibidem

bus (uam affertionem confirmet, nimirum Ordina-

evidenter probet, etiam ex ipfis A&is Synodi, &

TAU

ex iíífdem tanquam indubitatum concludat clarum

1 fu.

tionem Epifcopalem per unicum Epitcopum factam

validam effe. Atque imprimis '* de PAULINO,

effe hanc Synodum de. iflius Ordinationis validitate

T.

25

inquit, Antiochiz magne Epiícopo, jam füpra

nihil dubitaffe.

Donj)

(

P

audivimus , quod EvacRruM Succeflorem /olus

Id ipfum vidiffet eirca Concilium Arauficanum 1.

25

elegerit & confecrarit, atque ita adu uno varios

quod adducit n. 28. pro füundamento íuz Aflertio-

flole

2)

violarit Canones.

Addit nihilominus Theodore-

nis: Nam & de hoc Concilio fic loquitur Luptus:

lm

2?

tus, Paulini ac Evagrii Maftix, Flaviani autem

» Ordinationis hujus validitas a&que clare patet ex

235

eorum Adverfari Encomiaftes, de Ecclefia Ro-

» Canone 21. L Synodi Zraufirane , Quod &

lüct.

25

mana: Evagrii Communionem illa amplexata e[l,

ibidem ex actis ipfius non minus folide probat. — Si-

pum

*.

Et

| Mi-

35

id eft ut verum agnovit Epifcopum. . .

mulque intellexiffet Eximius Differtator quod iftud

»

Évagrius&Flavianus, utiad Theophilum Alexan-

vocabulum :rrita, aliaque firailia in hoc . Canone,

L Or.

e2

drinum Epifcopum fcribit S. Ambrofius, mutuis

ficut & in aliis multis, non (ignificent plane idem,

fere

3

potius vitiis alienz Ordinationis, quam füis me-

quod modo Scholaftici per illud fignificari volunt.-

P[in-

39

ritis fülciebantur: Eorum cauía & Romz & Ca.

Injuriofum proinde eft huic Eximio Viro, in Ca-

25

puz & Alexandriz fuit Synodaliter tra&tata & re-

nonibus & antiquis Ecclefiaftice Difcipline Monu-

*

iy l-

35

tractata: de Evagriance tamen Ordinationis validi-

mentis, verfatiffimo , ipfique turpiterimponitur, ubi

dom

35

tate nemo u

in Patronum advocatur infulfz opinionis quorum-

; lt

35

vianus *

aquam dubitavit , nequidem ipíe Fla-

É

dam, quafiadítruxiffet, quodad valorem Ordinatio-

Epif

Deinde poft plura alia exempla in hanc rem addu-

nis Epifcopalis ex Inftituto Chrifti, adeoque ex ju-

Qpo.

cit Lupus Ordinationem AnMENTARII a duobus tan-

re Divino, de Lege ordinaria, tree ut minus Epif-

tum Epifcopis celebratam. Scilicet, ut enarrat hic

copirequirantur; &unarefolviffet, quod ex difpen-

fP&'

Aud&or, Ebredunen[is Ecclefia Hilarii Primatum re-

fatione Romani Pontificis Ordinatio Epifcopalis ab

Iffj-

futans, aclongz per duos ac amplius annos vidui-

uno aut duob

"

us tantum Epifcopis fa&a reddatur

tar

tatis pertzía, per duos Epifcopos fibi ordinavit Ar-

valida.

:

rdi-

mentarium Epifícopum , propter quod Hilarius Re-

XXVI. Porro evidens eft, lepzzm circa Ordina-

n

jenfem five Regienfem Synodum coegit. Relatis au-

tionem

viífe.

Epiícopi factam ab uno Epifcopo-tria refol-

tem quz in hac Synodo contra Armeniarium, ejus

pit

que Ordinatores acta füere, ita concludit Lupus:

- Primum, quod præfentia trium Epifcoporüm ad

Iftts

Quare clar

u

Coníecrationem Epiícopi, juxta Regulam Canoni-

oMe

Anis validitate nihil dubitaffe.

une[t , hanc Synodum de z;(iiu; Ordinatio-

cam, ac notanter Concilii Niczni, requiratur; Or-

- Similiter quoque, relatis iis, quz in Synodo Arau-

dinatio autem Epifcopalis, ab uno vel duobus tan-

üftd

ficanal. occatione Epifcopalis Ordinationis per duos

tum attentata, Canonibus adverfetur & (it vitiofa:

IPin

feclufa fcilicet jufta neceffitate.

dumtaxat Epifcopos a&a fünt, concludit: Ex quo

tVe

carat, illam Syn

x

odum de «Or'dinatianz's v;zlore mon

. Secundum, Quod nihilominus huju(modi Ordina-

J

dubita[e.

:

tio, contra Canones fada ab unico Epifcopo, pror-

de

Tandem Appen

dicem finiens afferit, fe exempla

füs valida fit. Atque hoc in memorata Appendice

jl

hujufjmodi longe plura adducere poffes Quare, in-

ad Can. 4. Conuc. Nic. late adítruit: ubique abíque

j

quit, CERTUM PENITUS EST, Epifcopum ab uno Eyif-

ulla dubitatione aut limitatione afferens validitatem

hujuímodi Ordinationis aliunde vitiofz & contra

h

copo validaordinari, Eft tamen contra Canones, ideo-

"

que Ordinatio vitiofa.

»

Canones.fadzs nec uíq

uam pronunciat, Validam

Itaque capere nequeo

j quorhüdo D. Differtator

tandem effe, fi Pontifex difpen(àverit.

Tertiumac poftremum, quod refolvit Lupus, eft,

0C

C. Lupum in füz opinionis Patronum tam confiden-

H

ter adduxerit; quandoquidem hic in ip(à Appendice

quod Ordinstio Epifcopalis per unicum Epifcopum

idi

ad Can. 4. Nic&nmum, quam Differtator citat, tam

facta non tantum valida (it, (ed etiam ex Pontificis

auctoritate difpenfàtorie a vitio purgari queat.

l

evidenter, tamque fortiter, abfque dubitatione aut

[

limitatione propugnet, & multis auctoritatibus at-

Unde luculenter patet, quod fécundum Luyi opi-

u

que exemplis adftruat validitatem Ordinationis Epif-

nionem difpenífatio Romani Pontificis nullatenus re-

quiratur, ut Ordinatio Epifcopalis per unicum Epit-

[U

Copalis per unicum Epifcopum fa&z, .etiam aliunde

Ordinatio contra Canones pera&ta vitiofa foret.

copum faQa valida fit, ted dumtaxat id efficiat ut

XXIV. Infüper non intelligo, qua ratione feeri

talis Ordinatio vitiofa non fit.

J

XXVIL. Caterum exiítimo ,

Ampliffime Vir,

potuerit , ut Eximius Differtator n.- 29. adítruere

í

tentarit ex ratiome Theologica, ex ipfo Miniflerio Or-

Lupum noftrum, quem plures mecum adverterunt,

dinationir Epiftopalis defumpta, ad valorem Ordina-

& facile ab iis qui Opera ejus leeunt advertitur,

pro fuo erga Sedis Romanz Prarogativas afferendas

tionis Epifcopalis requiri tres ut minus Epifcopos;

"

&o quod tres Epifcopi prefentes, hoc eft duo ad-

affe&u & zelo nonnunquam , ubi deexplicandis hit-

fiftentes fimul cum Principalii Ordinante, materiam

ce Prarogativis agitur, a $. S. Canonum ac Veteris

Ordinationis neceffariam, utigit, adhibeant; atque

Difciplinz fenfu & notitia abgraffe ; hic etiam in

con-

414

ResPoNsip0 ÉPrsTOLARIS

cid

conüderäntius dixiffe, in initio memorate Zppendi-

XXIX. Similiter cæ£eri five Scholaftici, five re-

$

ci$ , Sedem Apoftolicam confuetam ab ipfis Apojlo-

centiores Canonifte, quos adducit Eximius Differ-

il

lorum temporibus uti ifla pote[late difpentandi, addu-

tator, fi quz pro illius opinione ex antiquitate vi-

u

&aad id probandum fola auQtoritate Ferrandi Diaco-

"dentur proferre, dumtaxat illa hauferunt ex iifdem

tator

ni, * Qui, uti ait Lupur, antiquus Canonum Col-

Pfeudo-Decretalibus Jfidor Mercatoris : Quare iis re-

ütd

» lectorex Synodo Zellenfi & Syricii Pontificis San-

futandis nequaquam judico immorandum.

tudm

» Cionibus adducit hunc Canonem: Ut unvs Epif-

XXX. Itaque videamus, an $. 4. ubi conatur dif-

chü

» copus Epiftopum non ordinet, EXCEPTA ECCLESIA

folvere

av

gumenta opinionis. Oppo[itæ , aliquid ve?l

inté

» RoMAaNA, , Quemiterum Textum adducit in fi-

plau(ibile adferat.

neíue Appendicis.

,

Imprimis conatur re

Ípondere ad id, qubd à non-

c0pa

'nullis adfertur ex Lib. 8. Con[litutionum tuüb nomine

g

Profeào fi hic DoGor e

rga Romanam Sedem ni-

culà

mio aliquo affe&u abreptus .non fuiffet, intellexiffet

Cleinentis Cap. 27. ubi leguntur hzc verba: * Ego

tres

facile; quam parum hoc Ferrandi teftimonium, qui

» Simon Cananzus coní&ituo a quot Ep fcopis de-

demum füb initium feculi VI. fcripfit, valeretad atfe-

» beat ordinari Epifcopus, fcilicet a duobus vel tri-

pilie

rendum, quod hzc Romanz Sedis in difpenfando

» bus Epiícopis: (in vero aliquis ab uno Epilcopo

(uatt

Poteftas a temporibus Apoftolorum ufitata fuerit,

» Ordinatus fuerit, tum is qui ordinatus efít, tum is

clüu

quandoquidem nec ipfe Ferrandus de hac antiqui-

» quieum ordinavit, deponatur.

tate vel verbum habeat.

* Quod fi neceffitas coegerit ab uno ordinari,

m

Praterea cum Ferrandus , ipfo Lupo fatentà, prz-

» Quod propter perfecutionem aut aliam caufam plu-

ad e

tenfüm illum Canonem adducat ex Concilio Ze//enf

, res adefle non poffint, afferatar Decretum com-

if

feu Telenfi, & Syricii Papz San&ionibus; indubie

» miffionis plurium Epifcoporum. ,

fi monumentaifta follicice examinaflet, in neutro eo-

.Quz fit iftarum Conftitutionum auctoritas inter

Sotr.

Eruditos non convenit, quare nec eas ad firmandam

Care

rum reperiffet illam Canonis claufulam: Excepta Ec-

^

ia

clefia Romana.

meam fententiam attuli. Interim nefcio, quomodo

qá

Et quidem in hoc textu, quem Lupus ex Eerran-

per illud Decretum commiifJ;onis plurium Epifcoporum

di Breviatione defüumpfit, nevum efle, omnes paf-

intelligi velit Eximius Differtator Difpenfationem Ro-

füprt

mani Pontificiss cum de hac ne vel verbum habea-

1011l

fim agnofcunt: & claufülam i(tam, excepta Ecclefia

tone

Romana, in nullo codicemanufcripto vel typis edi-

tur, & pluribus poft feculis adhuc Romani Pontifi-

hu

to Concilii Zellenfis, neque. in Epiftola Syricii re-

ces faffi (int, fe contra Nicenos Canones nihil pofle.

periri, uno confenfu fatentur Eruditis eamque a

Quid autem evidentius, quam per illam Conftitu-

Catio

Ferrando adjedam credit Chiffletius, & poft eum

tionem Simonis Cananci nihil aliud requiri, nifi quod

dj

& à Niceno Concilio eft conftitutum; nimirum ut

dore

Emmanuel Schelflratius in füa Ecclefia Africana Dit-

vlb

fert. 3. Cap. 12.

Sed & nonnulli alii Eruditi cen-

Epifcopus ab omnibus Comprovincialibus o dinetur;

fent, illam claufülam poft tempora Ferrandi adje-

vel faltem, fi omnes adeffe non poflfint, cateri per

abet

&am ; iidemque fortiffimis argumentis adftruunt,

Litteras confenfum przbeant.

dem

& $2. pro folutio-

r

iftud Concilium Ze//enfe & Epiftolam Syricii effe fup-

XXXI. Id quod adducit n. 51.

ofititia. Uti videre eft apud Lud. Dupin. in Bi-

ne ad Textum S. Gregorii, folide refütatum eít a C.

yum

lioth.:Eccl. Tom. 2. pag. 249. edit. 1690.

Lupo, ut fupra netavimus. ltemque qued (ibi ex

TVl

