non dimittetur peccatum , nifi reftituatur ablatum. |.Si non defiftas adire Schuffelium Hiftoriogra-

;

phum, nullibi tutus eris. — Ultima falutaris monitio. Sigmatum erat: Joannes Nympha. In Congrega-

p

I)

tione 14. Februarii 1707. Sup

erfcriptio erat: Mon(íieut, Monfieur Tourteau Fripon. Louvain. Infm:ha-

bebatur : Concordantiam cum (üo Originali atteftor. Sigmatum: Bart. Hendrikx Secret.

(

It

U

(4) Ad Ca/p. IV.

(&) Confignate 14, Marsüi 170;7. fupra N. $3e.

L:

de

f

,

jl

h

rf

fl

1

r

joni

[

)

INSTR?.F—

574

CONCLUSIO FINALIS

INST

RUMENTA;

pX* buvliqs

Patent exceffus, de quibus 1n Sententiaf |

I.

LIBETSLUSCOPPFICTP EESCALEIS

QUO

Obtenta fuit Citatio Perfonalis,

bus etiam juratis dönüat, quód ex parte cfi&i Exi-

Magnifito Domino Rectori.

mii Patris Defirant fragmenta feu partes di&i Libri

xponit, qua per eft, Reverentia D. Joannes Bap-

Refolütionum apud dictum Tourteau quzfitz fuerint

l)

tifta van Cutfem J. U. L. & hujus Academiz

ad corrigendum vel approbandum. Quod omnes

Lovanienfis Promotor, nomine Officii AQor inqui-

Epiftolz uti & predic&i Libri Refolutionum in cu-

rens, omnibus notàs & deploratàs effe extremita-

biculo di&i Patris De(irant diu viía fint & ab eodem

tes, quo funefta Theologorum diffidis procefferint;

dictis teftibus exhibita: quod diverías copias eorun-

dem confici jufferit; adeoque de fictione talium Lit-

fed orinium maximo fcandalo in tantum eruperunt

noviffime diebus hifce , ut totam Eutopam ferme

terarum fecurus erat, ut aliquot diebus ab ante va-

f Onm —— - CM

commoverint, primo per Epiftolam confidam &

riis declaraverit, fe propediem exfpectare Epi(tolam

Formulare de 10. Januarii 1707. dein per fidum

circa eadem negotia integro nomine Do&oris van

Librum feu Regiftrum Congregationum habitarum

Efpen fignatam. Patrem Leopoldum a S. Therefia

& Refolutionum &c. una cum quibufdam Litteris

Carmelitam uti & patrem di&ti Tourteau ad eundem

cujufdam Henrici Grafper, occulta denuntiatione,

van Efpen a fe conítrudos mifit, ut dolofis prztexti-

bus aliquid elicere conarentur, quo fides, vel fpe-

per litteras , & períonas ignotas, Magnificentiz

cies aliqua nefandiffima fabulz conciliari poffets &

Veftrz deftinatas, & apud Acta nona Martii 1707.

[/

reprodud&tas & confignatas. Quodque horrendum,

in eundem finem imo & per eundem Petrum Nico-

eo ufque res proceffit, ut aduiteratz fint variz fig-

laum Tourteau famulum przdicti Do&toris van Et-

!

pen ad fe allicere magnis promiffis conatus eft. Prze-

[/

nature , ipfe Epiítole apud Curforem publicum

ter alios fines quibus ufuseft, impendit Patrem Grau-

0j

intercepte fuerint; violatis in hunc modum omni

fl

cum Exteris commercio, & humanz fíocietatis vin-

wels Ordinis FF. Minorum Le&orem ut totum Mag-

$

culo. Gummque res ipfa loqueretur, & corpus de-

nificentiz Veftre denuntiaret: cumque ex voto non

li&i clamorofe inGnuaret; ÁAlma hzc Univerfitas pro

fuücceífiffet, ipfe (üb cooperculo & füperfcriptione

manu füi Amanuenfis exarata, clam Magnificentie

füo in publicum amore Éxponenti in fua Congrega-

tione de 17. Martii injunxit, ut omnibus modis in-

Veftrz juffit deferri, peffimo fane exemplo, & quo

quireret in

Audorem & complices poenis debitis ca-

delatores occulte; peftiferum hominumgenus, fan-

Giffimis Tribunalibus impune illudant. Infüper re

ftigandos. Viam Exponenti przbuit fama publica,

non füccedente, dictum Tourteau ad Reverendos

quz Eximium Patrem Defirant Sacrz Theologie

Do&orem indigitabat, genio a talibus non abhor-

Patres Carmelitas Calceatos retrahere juffit, ibidem-

renti; notum enim erat , qualiter jam ab annis plus

que eidem varías inftru&iones, quibus in fuis Ref-

ponfionibus fe conformaret, fübminiftravit, quz

quam vigintitam Theübus, quam Libellis in DoQo-

rem Juris utriufque van Efpen invedtus fuerit, qui

omnià plene convincunt primum infandz hujus tra-

tanquam Primaria hujus Scenz Perfona fungitur &

oediz Auctorem effe predi&tum Patrem Defirant.

jnducitur.

Notum.eft odium, quo fertur in przci-

Sed efficaciffimum probationum genus, eft ipía de-

j

linquentis confeffios qualem coram Magnificentia

puos fui Ordinis. in hac Provincia Patres, eo quod

*

fe apponant ej

us modo vivendi voto paupertatis re-

Veftra predidus Pater Defirant apud Acta diei 14.

pugnati,

qui confiderati feorfim a didto Eximio Pa-

Martii hujus anni animo tranquillo & prameditato

tre De(irant, in hac Scena ridicule intrarent.

Igi-

dictavit ex Scedula, ita it mereatur expendi, Ex ea

fiquidem conftat, quod omnia, Litteras & Inftru-

Q

tur inquifitione legitime inftituta, tandem patuit,

totum hunc actum adornatum fui(fe a dicto Eximio

menta, füb fe a principio habuerit4 quod Epiftolas

Patre Defirant, ufo quodam Petro Nicolao Tour-

quaídam aperuerit, alias apertas legerit, quod co-

pias quidem authenticas illarum fieri curaverit, &

teau tanquam miferabili inftrumento , paupere & ju-

iisufusfuerit, cum ex pluribus unam tantum copiam

venculo, magnis promiffis ad hzc condudo, qui

fadi poenitens, & nunc in fequeftro pofitus, totam

reproduxerit & apud Ada confignaverit: quod fci-

Pr.

feriem aperuit coram Magnificentia Veftra in Rel-

verit varias ex iis Epiftolis apud Curforem malis ar-

ütic

tibus fuiffe fürreptas, & eo non obftante eaídem le-

pon(is ad Interrogatoria ei ex parte Exponentis fa-

€a, de data 26, 27. Martii & 6. Aprilis hujus anni,

gerit: imo fecunda & tertia vice iterum recepit, le-

& ex Scedulis tranfmiffis, & ab ipío fignatis & re-

git, & detinuit, ubi viranimo redo &a talibus alie-

Con

cognitis; ad quorum tenorem brevitatis cauía refer-

no, vel prima vice talem latorem domo expuli(let

tüt

& in pofterum füo limine fevere interdixiffet, Lit-

tur: quz Refponfà feu Depofitiones ejufdem Tour-

Sim(

teau adeo conítantes fünt, & tot prefuümptionibus

teras ne quidem le&tas Curfori mox reftituiffet & mo-

tis jl

& adminiculisfulciuntur, & aliis irrefragabilibus de-

nuiffet, ut atalibus, tam fibiquam publico caveret.

pofitionibus roborantur, ut omni animo adverfus

Interim, utfatetur, negotium tale perrexit agere in

tenebris. Magnificum Dominum, qui omnium Aca-

"

veritatem non plane obfirmato plenam fidem extor-

, didum

Íore

demicorum Superior eft, de nullo admonuit

pan

queant, Plurimorum fiquidem teftium depofitioni-

$,

Tou:.-

L

CoNTRA PaTREM DERNARD. DzsmaNT,

575

Tourteau ápud f& détinuit,. ejus. verbis in re tanta,

ria affedti; féd bene quod in commodum didi Patris.

fi perfifteres, fidem habiturus; , ubi omnes fere ac-

Defirant, nimirum vindicare injuriam, quam putat.

cüfatos dtpote A'cddemicos ad manus habebat, &

fibi illatam a DoGore van Efpen & fui Ordinis Patri-

fignanter in ipfo füo Conventü RR PP. Baert & de

bus qui ibidem traducuntür, cum réfletionead nu-

Fraye; quos vel faltem eorum Superiores confulen-

péram Caftrophen omnibus nótam:, de quibus.om--

dos effe ,. füadebat tam Chriftiana prudentia, quam

nibus conftat ex Informationibus & aliis Actis hic

Religiofi charitas; & lioc modo veritatem, fi éeam

jundis. Cumque non folum hujus Academiz,, fed

quafiffet, facile- atf&cutüs fuifet, Sed hoc neple-

totius ferme Europz, per quam fama volitat, inter«

&o, ut fateri pergit, ad dicdtam occultam & peffimi

fit, at tanta crimina(exemplariter caftigentür, re-

exempli denuntiationeti, tnalüit procedere, fic ut

currit Exponens ad Magnificentiam Veftram,

undequaque corruatfrigida excuíatio, quam modo

Rogando, quatenus ad onus dici Eximii Patris

deprehenfüs incldmat,. quafi a dicto Petro Tourteau

Defirant decernere dignetur provifionem juftitiz, feu.

fibi foret impofituró; cun! ex pradi&is nulla reful-

decretum enormitati eoründem criminum. conve-

tét deceptio nifi affeclata & voluntaria; qua etiam

niens, cum permiflione arrefti & fequeftrationis ef-

nullo modo prefamenda eff, cum nihil in hoc ini-

fe&uum ejuídem, füb debito inventario, quod fa-

quitatis. myfterio: réperiatur, quod in commodum

ciendo &c. Et érat fignatum: H. Malcorps. & J.

ejufdem lourteau cedefet, utpote a nemine inju-

P. V. Cüt(em.

; CPIA ÁPOSTIELEJ:

; 'ifo Libeïlo.'fïiläpii'ce-dbgis-'exhibito ex parte D. Joannis Baptifze van Cutem ) U h ühi&ängitaüs; nö;

V

ftrz Promotoris, nomine Officii A&toris inquirentis, nec non. vifis informationibus captis :ex parte

di&ti Officii circa famofam Epiftolam de 10. Januarii noviffime elapfi, & alia: inde fecuta, provifionaliter

adverfüs Eximium Patrem Defirant S, T. D. citationem períonalem decernimus, ut hora nona matutina.

die 3o. Aprilis currentis, in zdibus noftris coram nobis compareat,. & ibidem refpondeat ad Interrogato-

ria & Gravaminaex parte didti Officii exhibenda, füb poena ulterioris provifionis, hac die 28. Aprilis 1707.

Infra habeba;ur. De mandato Magnifici Domini Rectoris. . £ grat Signatum: Bart. Hendrikx Secret;

KOOCELDACUE EL AUPTOOUIS

einfinteert Copye autheütiecque vaft de boven[laen-

infinuata eft Copia authentica Apoftilla füprá po.

G

de Apo[tille met myn Relaes van. daeghfel daer

I

onder flaende aen den properen Perfon van Pater De-

X (itz, cum Relatione mea citationis infra pofita

ad propriam Perfonam Patris Defirant, & accepta-

[irant., C9* acceptavit, ontrent tem Thién uren. voor

vit, circahoram decimam matutinam, hac29. Apri-

noen defen 29. April 1707. Toirconde C$'c. Ende was

lis 1707. In cujus fidem &c. Er erat fignatum:

onderteeckent :- Toanues Baptifla Neffr. Onder

Joannes Baptifta Neeffs. — Infra habebatür: Colla-

ftont : Collatione fatia, Concordantiam . atte[lor.

tione fadia, Concordantiam atteftor.

Sighatum: .

H. W, Quirini Not. Apoft. 1707.

Signgtum: H. W. Quirini No;."Apojf. 1707.

(

DL

0s

f

l$

LIBELLUS GRAVAMINUM

f

nt,

pro Coufultifmo Domiuo JOANNE BAPTISTA vau CUTSEM jJ. U.

je

L. Uuicerfitatis Lovoawienfis Promotore [eu Fi[co Geuerdli, m

It

lh

A&ere Inquirente ,

Q?iiiïzä Off ;'z'ï

J

a

ru

coutra Patrem BERNARDUM DE«SIRA

NT $. Tb. Dotlorem ngm idis

JNs

: quifitum per[oualiter citatmn.

(0

L.

refatus. A&or dcducendo Gravamina ad onus

lum refpondit, ut fe

jati

P

redi&di Réi, füb omnibus &c. dicit, ponit, &

Scholal[lica.

quitur: Fuit utrimqtie dïtä-i*c(*äiiö

(ci

I

àf

articulat fequentia.

Quod notum fit odium'

, qtio di&us Reus fertur

116

-Quod Reus plura pertir'xacis odii figna oftenderit

in przcipuos Patres Ordinis füi hujüs Provinciz,

je

contra Clariffimum Dominum van Efpen, quod or-

qui fe opponunt vitz ejus licentiori, uti contrárize

jlie

tum habuit ex Libello quodam de Peculiaritate &

profeffioni fuxe , & voto paupertatis.

il

Simonid, d quo tempore Dominum van Eípen ama-

Ad fecundum,

[t

ris illis diffidiis Scholafticis femper involvit.

fateiur,

De odió négat , juftam defenfionem

Hac nona Máii, hora nona matutina, coram

Iit

m

eret

Maguifico Domino Re&ore, Ampliffimo ejes Affef-

Quod Petrum Nicolaium Tourteau impenderit ád

æln

fore, Dominis Advocato Fifcali, & Promotore com-

fabricandam Epiftolam de 1o. Januarii 1707. ad Do-

Ae

páruit Eximius P. Défirant, qui ad Primum Articu-

minum van den Neffe Páftorém S. Catharina Bruxel-

u

lng

If

576

COoNCLUSIG. TINALIS.

lis, eo tendentem, ut. di&ctus Domi.nus van Efpen

Ad.decimum quartum, Semper egit bona fide.

& prafati Patres ejufdem Ordinis, una cum pluri-

bus ex Primariis hujus Academiz, aliifque de Clero

Quod inter fraudulentos illos pratextas fuerit ip-

Viris taaquam nequiflimz confpirationis in Religio-

fum Poenitentiz Sacramentum.

nem.& Statum Reéi traducegentur.

Ad decimum Q,Flinïl?l?- Semper egitlbona fidg.:

. Ad tertium, . Negat.

I V.

-Quod Reusin 'eundem,fïne;n neca Curforibus pu-

"Quodibidem notorie adulterata fit ügnafura prz-

blicis abítinuerit, fed dictum Tourteau inftitueritad

di&i Clariffimi Domini van Efpen..

intercipiendas litteras in.domo Curforis hic Lovanii.

nflet nuac.

Ad decimum fextum,. JVegat.

.Ad quartum, Tranfeat, quod id co

d

Quod'præcïiäfa Epiüola. apud Reum viía fit, &

Quod di&us Reus Litteras a

du p

quod eam pluribus legendam exhibuerit.

&is vicibus interceptas, tot diftinctis vicibus ad eo-

*

dem 'Tourteau ad fe uti tales delatas acceperit & ac-

Ad quintum, Tranfeat in bonum frnem.

.

ceptaverit, notanter Henrici Grafper..

Quod plares copias ejüfdem fieri eafque authen-

Ad decimum feptimum, Tranfeat in borum fiem.

ticari curaverit, & iifdem ad fines fuos ufus fuerit.

iwuy LA

;

Quod di&us Reus plures ex illis, fignanter quz

Ad fextum, Tranfeat in bonum finem.

VAE

$

in aliis inclufz érant, aperuerit.

Quod Reus per eundem Petrum Nicolauin Tour-

: Ad decimum o&tavum, Negat.

teau fabricari curaverit Librum Refolutionum, quz

I

*

in variis congregationibus abiifdem prateníis conípi-

Quod: omnes legerit, copias authenticas, earum-

ratoribus captz fuiffent, conformiter ad predidam

dem fieri curaverit, quibus ad fines, quos veluit,

:

confidam Epiftolam de 10. Januarii 1707 , quodque

ufüs eft.

Reus eidem Tourteau tam Libri hujus, quam

m, Nu

hquam ad malor fines.

,di&æ

A-d: decimqm nonu

X

.

Epiftole materiam fuübminiftraverit.

Ad fept—imum , Negat pro utraque parte.

Quod omnia, id eft, Libr

um Refolutionurn, Epi-

L e

ftolas feu eorum Copias clancularie tranfimiferit ad

Quod fimiliter Reus eundem Librum habuerit, va-

Altiores Poteftates, nominatim Iliu(triffimos Domi-

nos Internuntium & Archiepifcopum Mechljuien-

riis lesendum dederit, copias authenticas ejufdem

"

fieri curaverit, illifque:ad fines fuos ufus fit.

fém, eofque circumvenerit. .

Ad vigelimum, Semper

egit bona fide.

Ad octavum,; Tranfeat in bonum finem.

I'

.Quod tam Liber hic, qü.am di&ta Epiftola de to.

Quod di&us Reus non contentus clanculariis fuis

anuarüi 1707. prater horrendam diffamationemi,

diffamationibus, ut resmajori cum auctoritate in pu-

quam continent, manifefte tendantad excitanda dif-

blicum prodiret , abu(us (it (ànctitate Sacramenti Poe-

fidia inter Clementiffimum Regem Noftrum, ejuí-

nitentiz, ut-Confeffarium nihil mali fufpicantem ad

que Foederatos.

denuntiationem impelleret, & huic negotio invol-

Ad nonum,

Tranfeat ad onus Petri Nicolai Tour-

veret.

teau.

Ad vige(imum primum, Negat.

X

XII

digiadi a L i rf

Quod plures alias Epiftc;las Reus per eundem Pe-

Quod di&us Reus, ubi vidit rem fibi non fücce-

trumNicolaum "Tourteau' confingi Curaverit cum

dere, omnia predida füb coopertura una cum intro-

adulterata fignatura Domini van Efpen circa eandem

clufo clancularia denuntiatione peffimo exemplo vef-

materiam, aliafque, quarum partim originalibus,

peri per duos ignotos ad manus ancille Magnifici

Domini Rectoris tradi curaverit.

partim earum copiis ufus fuit.

. Ad decimum, Negat, quod curaverit confingi, aut

Ad vige(imum fecundum, Fuis factum Petri Ni-

quo refpondeat.

copii; ujur fuerit in malum finem.

.colai Tourteau, de

X XIEZL

C

Quod inter eas quatuor.ünt minatorie, eo ten-

Quod eidem Tourteau ad' Carmelitas ad Sanctam

q

dentes, ut Reus didum Dominum van Efpen &D.Do-

Catharinam profugo varias inftru&tiones & falfitates

.minum Pafítorem S. Catharinz Bruxellis ,. aliofque

fübminiftraverit ad eludendum Judicium, & illum

confirmandum in perjurio.

BI

de quibus in dicta Epiftola de 1o. Januarii 1707.

d

horrenda calumnia diffamaret, quafi in vitam diài

- Ad vigefimum tertium, Negat de fa

Petri Nicolai Tourteau confpiraffent, quibus etiam

in omnibus egit bona fide.

mm;,u;, e

ufus eft.-

XX

LP

Ad undecimum ; Negat,

fe feciffe jïf?ien.em vel

.. Quod predi&us Reusin bac Univerfitate eminen-

ufum in malos fines.

tem Gradum obtineat, & formandz jüventuti pra.

r

pofitus fic & inde crimen ejus plurimum augeatur.

Quod plura media qua(i in oculos incurrerent, qui-

Agnefcit Gradum, C3' negat crimen , C9' petit re-

10

bus falfitas horum omnium detegi poffet, quodque

verentiam,]

N

Reus hzc non folum neglexerit, fed etiam &udiofe

Io

evitaverit.

Et 'ha'bita» lectura per(titit & fignavit. Eterat ig-

Th

ona fide.

natum: Fr. BERNaRDUS DEsiRANT S. Th. Doctor C9'c.

Ad duodecim'um , Egit b

..z

d

mediis & occu

Itis rha-

Infra habebatur: Me prefetite tanquam ad hoc aucto-

| Qulod e contrario pluribus

rizatoloco Secretarii. Sub(ignatum : /Egidio Schillinx.

chinationibus ufüs fit , ut aliquid expiícari poffet, quo

Quibus omnibus attentis &c.

fucum faceret, & nequiffimz füz fictioni fidem ali-

Prxdicdtus A&or concludendo contendit, quate-

(

quam vel fpeciem conciliaret.

nus per fententiam Magnificentiz Ve(tre prafatus

(

Ad decimum tertium, Semper egit bona fide.

Reus condemnetur in poenas tam enormibus crimi-

nibus debitas cum expenfis, aut alias &c.

. Quod plures perfonas-immïferit, quæ fraudulentis

-

OFFICIUM &c.

pratextibus proxime vel remote aliquid aucuparen-

Signatum: H. Matco&ps;

tur, quod predico ejus fini fubferviret.-

|

QUA-

CONTRA PATREM BERNARP. DESIRANT.

$377

III

QUATUOR EPISTOLJZ (a)

Patris Defiraut , ad Reverendzmz Patrem Leopaldum. (D)

Reverände Pater ,

ÓH

isforti & fincero animo. XPerfona nota fingit, & loquitur ex fufpicionibus hauftislex ore Domini

V9 Martin, qui imprudenter locutus eft fratri didz períonz. — Veftra Paternitas prudenter egit, & atten-

to fecreto obligante refpondit juxta conícientiam: addi poffet, quod vefter diíceffus in Urbem Bruxellen-

fem caufà fit, quod alius homo non venerit. Nihil potes dare fcripto , nec coram tefte loqui, quia alio-

quin violaretur fecretum, debetque ei dicere inter quatuor oculos, quod nihil ícias nifi füb fecreto , &

quod, nihil ei dixeris niíi (üb fecreto acceptato per ipfum, & quod non poffis ultra loqui, nifi habita no-

va licentia, pro qua habenda fcribetur ad Períonam principalem. |Gaudeo quod (it in errore Perfona illa,

dum putat.quod Veftra Reverentia mihi aliquid tradiderit, quod non eft verum: poteris inter quatuor

oculos dicere in genere, quod attinet Patrem Defirant, Dominatio Veftra eft in errore, ficut verum eft:

poteris etiam & inter quatuor oculos dicere, quod Perfona illa, coram qua aperuit, non tradiderit Patri

Deürant, & quod ufque in hodiernam diem non habeas aliam notitiam. — Videtur timere: bene eft. Ad-

di poteít, quod in iítis chartis nihil forfan contineatur momentofi, & quod ille in cauía fit, non dicen-

do an ad f& pertinerent, quod alias, fi dixiffet veritatem ab initio, res ftatim fuiffet in ejusmanibus. Noli

unquam loqui coram teíte vel teftibus, fed femper przvie requirere fecretam, aut alioquin non loqui:

nihil etiam ícripto dare potes in confcientia. Hzc raptim, fuppofitis fapponendis & allegatis: petere

poteris inter quatuor oculos, ut det vobis commiffionem in fcriptis Sarcinulam recuperandi, utpote ad

íe pertinentem. — Superfcriptio efí: Admodum Reverendo Patri P. Leopoldo a Sancta Therefia Ordinis

?

PP. Carmelit.

Diícal. Procuratori ad San&tum Albertum &c. Lovanii.

Infra habebatur : Collatione fa-

]

&a, Concordantiam cum Epiftola, quam Eximius Pater De(irant pro füa agnovit, atteftor hac 4. Maji

1707. Et erat Signatum: Bagr. HgNDRIKX Se.cret. In margine habebatur : Mánu Patris d'Herbe.

ii

Admodum Reverende Paterg

u

aternitas Veítra prudentiffime & feliciffime proceHït, habet tres dies, qui exfpectandi funt: fi interea

al

Iu

temporis vocetur ad zdes Perfonz notzx, non accedat, fed dicat fe impediri nam Vir ille eft nimis

0i

impetuoíüs, Si Paternitatem Veftram ipfemet accedat, eidem loquatur inter quataor oculos, ac exponat

ea, quz inter Paternitatem Veftram & Minoritam acciderunt, non nominando tamen Períonam neque

Ordinem, addendum tamen quod non fit Auguttinianus.

Subfcribor, Infra habebatur : Admodum

Reverende Pater, Paternitatis Veftrz humil. Servus.

Et erat Signatum : F. DERNARDUS DEsIRANT.

In

margine habebatur: Lovanii 2. Martii 1707. Supe

rf.

r

criptio erat: Admodum Reverendo in Chrifto Patri,

tro-

P. a Sancta Therefia Ord. RR. PP. Carmel. Diícal. ad S. Albertum Procuratori &c Lovanii.

vef-

fici

Adniodum Reverende Pater ,

N*

i jam infinuavi, dignetur Paternitas Veítra non excurrere ad Perfonam notam; fi tamen ipfamet ex-

Ut

currat, illi fimpliciter dicere; quod Paternitas Veftra viderit Librum Refolutionum in manibus ali-

cujus alterius Perfonz , a qua accepit veniam hoc dicendi ifti Viros non tamen faciat mentionem illorum,

Qlam

quz continentur, quia nullo modo eft conveniens, ut per Paternitatem Vefítram intelligat, quid in illo

t3tes

Libro habeatur.

Subfcribor Paternitatis Veftrz Humil. Servus,

I

1

Et erat Signatum: F. Beg&NARDUS DE-

jlum

SIRANT.

do a S. Therefia ad S. Albertum Lovanii.

fra habebatur : Lovanii 2. Martii 1707. Superfcriptio erat: Admodum Rev. Patri P. Leopol-

«

4

Admodum Reverende Pater ,

jnet

ignetur Paternitas Veftra mihi facete honorem eras mane ad me excurrendi, fed prius inquirere pla-

pre

D

ceat, quandonam Lovanii adfüturus fit Reverendus Admodum vefter Pater Vicarius, ut cum illo,

nomine aliquorum Eximiorum Dominorum, de negotio aliguo tractare poffim. Subícribor: Admodum

iif*

Rev. Paternitatis Veftre Humil. Servus. Et erat Signatum: F. BERNARDUS DkstRANT. /nfra habebatur:

?

Lovanii 6. Martii 1707., Superfcriptio erat : Admodum Reverendo in Chri(to Patri P. Leopoldo a S.

"'Therefia Ord. RR. PP. Difc. ad Sandum Albertum &c. -/nmfra habebatur: Collata concordat cum pra-

,at G:(?r.

( O^

diáis Epiftolis tribus fignatis ut ante. .Et erat Signatum: H. MA-LCORPs Nors.

aud

Banr, HENDRIKX Secret.

vl

(«) Ad Cap. III. Art. 412. & feqq.

( £) In judicie recognitz; vide Concl, Fin, N, 409.

Uate-

moatus

; Cfimi'

p

Supplem. Oper. Van Efpen Pars IV.

Dddd

IV.

U

573

CoN€LUSIO TINALIS

I V.

A CJT AO N?O T .A R'IOATL H 5 u

P ER

Notaüz:m VaN DonMaEL de 27. 3'ammr£'z' 1767. (b)

nno Domini 1707. die 17. Menfis Januarii com-

nata, recognovit coram me tanquam vere origina-

A

- X paruitcoram me Petrus Nicolaus Tourteau Lo-

lia: Item duas de 24. Decembris ad eundem Domi:

vanienfis , matrimonio jun&us , monitus & requifitus

num van den Neffe: Item unas ad Eruditiffimum

ex

arte Illuftriffimi & Reverendiffimi Domini Ar-

Patrem van Wavte, de 29. Decembris elap(i: Item

duas alias de quarta & nona currentis Januarii ad

chi-Epifcopi Mechlinie

nfis, fupereo, quod denun-

füa füb di&tamine Clariffimi

tiatus fit, quod manu

prafatum Dominum van den Neffe, & plures alias,

Domini van Efpen vocatus & rogatus pravio jura-

qua omnes pofteriores deftinatz fuerunt. Item quod

mento fcripferit varias Litteras fufpectas & male fo-

viderit in edibus prafati Do&toris fepe & occafio-

nantes, dare teftimonium veritatis in favorem Jufti-

naliter originalem Librum Refolutionum manibus di-

tiz; Declarat in animam füuam, quod fine ulla frau-

verforum ícriptum, ligatum ligatura Francicain Fo-

lio, & quod C

ia, quam ego Notarius hodie in

de aut dolo ex parte füa, & fine ulla intentione ex

N

alia Ada hujus

di

ei vidi & pofui, pro parte tertia

arte

(füa mále faciendi plurima fcripferit a Menfe

j

ulii anni elapfi fub prafati Clariffimi Domini dida-

concordet cum prafato Originali, prout etiam con-

mine, quodque ni

hil in iis unquam de füo addide-

cordat Copia Declarationis ibidem pro parte quarta

rit aut dempferit ,

& quod ita inter alia fcripferit

pofita cum Originali, quod in iifdem edibus pluries

originales Litte

ras

de die decima hujus Meníis hic

vidit & in manibus habuit, fignatum diverforum cha-

ujus folii manu ejufdem Comparen-

ta&eribus , quorum plures cognovit & recognovit.

in alia pagina h

uz. inci

Et finiens füam Declarationem, dixit, Se in con-

tis copiatas, q

piunt: Eruditifime Domine,

ícientia motum przdiéa declaraffe Confeffario füo

falute preevia ,

non mihi e[ft dubium , una cum nomi-

nibus ibidem expreffis & Scripto introc

lufo, &quod

cuidam Minorite, a quo monitus, quod prafatum

fuis oculis viderit didum Clariffimum Dominum van

juramentum fuiffet nullum & illicitum, tempettive

Efpen di&tas Litteras fua manu fignantem q

?

uatuor

omnia revelavit alicui ex Stricta Facultate Theolo-

majuículis;

poft (ingulam ponendo pun&um,

& dein

giea, confidens fe per hoc fatisfeciffe fu obligatio-

Litteras clau

dentem & mittentem ad Poftam per fa-

ni, paratus omnia predica confirmare füb juramen-

toa Judice fuolegitimo requifitus. Acum Lovanii

mulum füum: addit Comparens, quod fimiliter fub

anno & die ut füpra, Et erat fubfignatum: Petrus

diài Do&oris eodem modo fignantis di&tamine fcrip-

Nicolaus Tourteau. /tem habebatur: Me prafente,

ferit tres Litteras, primas de 20. Septembris 1706.

fcriptas ad Eruditiflimum Patrem Dallexo ; fecundas

Et erat fubfignatum: . J. van Dormael Notarius A-

de 16. Decembris 1706. ad Dominum van den Nef-

poítolicus. nfra habebatur: Collatione facta cum

íe; tertias de 18. Decembris 1706. ad Dominum

Originali concordantiam atteftor. . Signatum : J. J.

van Dormael Notarius Apoftolicus.

Krys; quarum tria originalia cum non fuerint defti-

V.

mcdn dafénre r R K R r a U iE M

ACTA DEPOSITIONIS ()

ZuckRI BenuARDI VaN Espn eorum que iuter ipfum e? R, P. Leo-

Clarz'jimz' D.

POLDUMA

S.'TrenesrA Carmelitam Bi[calceatum acta & dicta funt circa. —

Kee— — dÀ —— 7 — 9-

Pacquetum fice Fafciculum famofinn de 13. Jauuarii Y707. (4) —

nfrafcriptus rogatus d

are teftimonium veritatis de

ue illum abfolveré non poffet, nifi facta reftitutione.

I

z ipfüum Decl

arantem inter & P. Leopol-

His auditis, refpondit Declarans, fe neícire char-

his, qu

herefia fada & di&a fuerunt occafione

tasaliquas fibi furreptas, aut perditas efíe; unde fe

dum. a S. T

nefcire, quz poflent effe hzc Scriptas addens, nifi

r

certi Pacqueti Scriptorum & Litterarum, quod a

forfan effet cafüs aliquis ad Declarantem miffus.

I

Declarantem. hic Pater fpe&are & a quodam fürrep-

i

tumefle & retineri afferebat, declarat fequentia.

Repofuit di&us Pater, non eft Scriptum ad Re-

Juod die 12. Februarii cum egrederetur Decla-

verentiam Veftram miffum, fed a Reverentia Veítra

rans e Schola Canonica poft publicam Repetitionem

ad alium aliquem deftinatum.

Y

Infcriptio , ajebat, eft totaliter deleta, tantum

in órdine ad gradum Licentiz in Jure, accefferit ip-

infra apparét Amftelodamum.

l

füm di&tus Pater tunc temporis Declaranti ignotus,

Ronípondit Declarans, hoc nonpo

teftad me fpe-

petivitque Declaranti loqui.

It

Cum autem Declarans cum predido Patre in par-

&are, quia nullas Litteras mifi Amítelodamum. Imo,

li

tem receffiffet, dixit Pater , quod haberet propo-

addebat Pater, hoc defuiffet bene. ab uno anno &

nendum Declaranti cafüm Jubilei; (erat enim tem-

amplius.contigiffe. .Replicabat Declarans, equidem

non poteft ad mefpedare, quia nec ício ab eo tem-

Ü

pus Jubilzi) eumque cafum exponens , dixit, ali-

pore me ullas Litteras aut Pacquetum Amftelodamum

d

uem ad ipíum veniffe, qui füb fe mala fide retine-

omine.

t

bat aliqua Scriptg ad Declarantem pertinentia; quod-

mi(iffe; unde credo quod períona illa erret in n

His

Ó

c)»Conf-ïgnata a R. P. Defirant, die a. MajiAConcl. Final. N. 780.

a ! Ad*C:;p.i NV. Art. 604, & feqq.

d) Jn judicio confignata & recegnita die 2o, Junii 1707. (N. 388-)

(

(b) Ad Cap, lI Art, 378. & feqq;

3

3

7

"

9g

CONTRA PATREM BEBNA,RD. DsmaANT,

——

His refpondit dicus Pater: Dicit períona illa,

Pacqueto, füper quo Declarantem confüluerat fzepe

ad vos fpe&are: quid igitur fa-

di&us P. Leopoldus; hzcque effe in manibus Patris

quod probe íciat,

Def(irant.

Ciam, petebat Pater. Refpondit Declarans, fi pu-

B

tet ad me fpectare, reítituat mihi. Replicuit Pater,

Itaque die fequenti prima Martii Declarans ivitad

Conventum PP. Diícalceatorum ad San&um Alber-

non potero ipfüm ad hoc inducere. Vultne Reve

rentia Veítra, ajebat Pater, ut comburatur? Ref-

tum in platea S. Quintini, comitante quodam fuo

pondit Declarans, nefcio quid contineat, melius eft,

amico füb horam nonam matutinam ; cumque adve-

niffet didus Pater Leopoldus, dixit declarans: Re-

ut Reverentia Veftra aperiat Pacquetum, & videat,

quz inillo contineantur. Sivideat contineri, quz

verende Pater, nihil amplius audivi de Pacqueto

offent me concernere , & eíle alicujus momenti,

illo, füuper quo me confuluerat Reverentia Veftra,

& ad me fpedare dicebatur. Refpondebat Pater,

poterit tunc fignificare & efficere, ut reftituantur;

fi autem contineantur aliqua fcommata, aut Libelli

períona illa non ampliusloquitur. Replicuit Decla-

famofi, comburat. RefponditPater, beneeft, hoc

rans, fed Reverende Pater, dicitur Scriptum illud

effe in manibus Patris Defirant; an forfan Reveren-

idem inciderat, ego faciam, (icut coram Deo fin-

cere fieri debet.

'Tantum facio, ut confulam didtz

tia Veftra ipfi tradidit, aut communicavit, quia au-

períong, & mez conícientizs nam non dimittitur

dio Reverentiam Veftram fepius adeffe illi Patri?

RefponditPater, ego quidem aliquando adivi didum

peccatum, nifi reftituatur ablatum.

Duobus aut tribus diebus poft hunc congreffum,

Patrem Defirant , fed füper aliis cafibus & negotiis.

ruríüs acceffit Declarantem domi propriz idem P.

Urgebat Declarans ut diceret, num non com muni-

caffet etiam hoc Scriptam? Refpondit, non com-

Leopoldus poft meridiem circa horam quintam : mox

Petivit. ulterius Declarans, num vellet

jetivit Declarans, utrum Pacquetum aperuiffet?

municavi.

efpondit Pater affirmative, addens, illud fuiffe

dare in fcriptis, feillud non communicaffe Patri De-

j

firant.

Hic nonnihil hazfitans dixit, quod füper eo

ligatum cordula rubra in modum crucis, & decem

circiter locis cum cera occlufum.

deberet deliberare.

Replicabat Declarans, quid hic

His auditis, dixit Declarans, hoc non poteft effe

deliberandum? Scis bene utrum communicaveris an

"

non. Refpondit ruríüs Pater, volo füper hoc ali-

meum, quia nullum unquam fimile Pacquetum mifi.

Dixit Declarans, forían Patrem

Addebat deinde di&us Pater, jam propius intellexi,

uos conf(ulere.

|

fuiffe miffüm hoc ipío anno inchoato 1707. Repo-

Defirant? Replicuit Pater, non, fed habemus etiam

Viros DoGores in Ordinenoftro, puta Ledores in

Ü

fuit Declarans: magisid confirmat, noneffe meum;

quia füm certus, me ab illo tempore nullas Litteras

Placet. Dicit Declarans, non igitur hic de ca(ü

aut Pacquetum mififfe Amítelodamum. — His di&is,

'Theologico, füper quo effent confulendi Theologi;

[:

fed dumtaxat quaritur, an Reverentia Veftra hoc

interrogabat Declarans, Quid in Pacqueto contine-

retur? Adhzc extraxit di&us Pater chartam aliquam,

fecerit, vel non ; nihilominus perfiftebat: deinde

AL

afferens, fe voluiffe annotare, quz continebantur,

addebat, fi velitis afferere, quod Pacquetum cum

n

fcriptis pertineat ad fe, efficiam ut reftituatur. Re-

legitque primo in eo repertum efle quoddam impref-

dl

ífum ligatum in charta marmorea: titulum illius , ut

pofüit Declarans, quomodo poffem afferere, ad me

u

praferebat, non bene retinuerat, dicens, Motivum

fpedare; quandoquidem, uti frpius dixi, certus

(

contra Seminaria. Hoc audito, dixit Declarans, ício

fam, illudad me non fpe&are: fed tamen quia is, qui

Pater, erit Motivum, quod Facultas Theologicajuf-

habet , afferit illud ad me pertinere, &nomen meum

Iffl

fit imprimi contra Seminaria Epifcoporum, notan-

haberi, mea interett, ut illud faltem oftendatur.

Perftitit Pater, illud mihi non tradendum, nifi af-

]

ter Cameracenfe. Dicebat Pater: ita apparenter eít

illuds addens adhuc alterum exemplum contineri,

fererem , ad me fpectare; licet Declarans dixiffet, fe

fed non ligatum. Tunc repotuit Declarans: Hinc

paratum dare cautionem de reftituendo Pacqueto,

fiiluddeprehenditlet, adfen

ápertius elucet, Pacquetum nonl effe meum, quia

vo;n iþe&gre ; po(ïquam

hectenus Motivum hoc impreffum non habui, nec

habuiffet infpectionem.

ha&tenus quidem vidi.

Poft hec rurfus in(titit Dec

larans , ut Rev&.rähdüs

Pater daret in fcriptis, fe Pacquetum non commu-

Tunc ulterius interrogavit Declarans; quid prz-

Rurfüs recufavit. Tunc dixit

terea in Pacqueto contineretur ? Refpendit Pater:

nicaífe Patri Defirant.

Scriptum aliquod. Cümque interrogaflet Declarans,

Declarans, loquar Priori veftro.

Refpondit Pater,

j

nec Prior meuspoteít me ad hoc obligare: cumque

quid continet hoc foriptum ? Refpondit; neício,

tantum vide Refolutio.

Tunc dixit Declarans, for-

inftaret Declarans, fe,velle loqui Priori, tandem

fan erit refolutio alicujus cafüs, quem aliquando fig-

vocavit Priorem; quo przfente . -&-adftante ipfo

Patre Leopoldo, omnia quz acta & dicta erant oc-

naverim ; ulterius petivit Declarans, vidiftine nomen

meum?* Refpondit, imo.- Petivit rurífum Declarans,

cafioné hujus.cafüs & Pacqueti retulit Declarans,

ont,

nonne totum legifti? Refpondit, non, quia evoca-

prout jam relata funt, quibus nihil oppofuit L. Leo-

poldus, perüftens, fe nolle dare in fcriptis, quo

ohat

