apertum & intolerandum aufum iu Ecchfie invitla juva,

num Confilium ediderat, de

Generalis curare debebat,

que ejus executione quaim Procgraftor

quoad JAfyli negotium cuju: cogtiitie , inquit Archiepif-

(e) Serm. hift, p. 123.

1-

(f) Exemplum Epiftole, .. p. 26.

(a) F&Etum , Pag. '9.

(g) Au&or. Libelli Factum hos Exploratores duos a

capti-?o ipfo

(5) Serm. Hift. p, 123

tiflos cout;ndit;

qui affentiri non poterat fe. nifi per Ecclefiaftici

(c) Epiftola ad D. ** fuper Excomm, p. 38.-

-

volens,

39

WiTÀ D. VaN EspEN.

Ü

volens, nulla iüterïe&a morá, fuos Officialem & Se-

Secretavio, qui, ut capiivun; Jervaret , ultro fearteque

fio

cretarium , fuà ipfius rheda, domefticorum fuorum

occupari pa[fus erat.

Ubi ventum eft ad januám, Se-

dit

duobus comitantibus, mifit, qui Arrefti Magni Con-

cretarius fe ad parietem applicuit , ut Opbovenii egre[fui

filii executionem facto ipfo impedirent; tanquam in-

firmius obfifferet ; quod . ejus pallii ac talaris veffis [a-

)u

tolerandum in Ecclefiafticam Jurifdictionem facinus

ceratioti occafionem preebuit.

Senfit eodem tempo-

e

fpectans, Captivum quem ipfe revindicabat, & de quo

re, inquit Facfum (p. 20.) fibi collare premi, capillos

p

eidem reddendo cogitabatur; una íacularis Poteftatis

avelli, & a Satellitum uno ad periculofi cafus difcrimen

gii

auctoritate, e Re

o

lo carcere educi, & in A

[

fyli lo;um

fibi cruviutn unum attolli.

d

reduci e quo exportatus fuerat,

Procurator Generalis h

aud quidem faffus eft hec fin-

fa

Officialis & Secretarius, cum fe ad internam carce-

gula contigiffe, Verum, utcumquefit, hic Magiftra-

fis

ris januam ftitiffent, Procuratori Generali, cujus col.

tus finem violentiis impofitum voluit, fatente libelli

eq

loquium petierant, fignificarunt fe venire Archiepifco-

Factum Auctore ipfo , & ad novum mandatum, inexe-

n

pi nomine proteftaturos ozzi mueliori fortma &9' tnodo

cutionis Arrefti fufpenfionem confenfit; miférationis

[0

tum contra (arrogatam) zzauditam violestiam quem

fenfu procul dubio, ob ftatum affectus ad quem Secre-

foi

in ejus Captivum (fua propria liberatione) exercebat,

tariusfe, tametfi fua ipfius, eaque feditiofa temeritate

M

quam contra enorme facinus quod 7z Ecclcfiafficam Im-

redegerat, ut fcilicet executioni Arrefti Su

premae .Cu-

1

tmumitatem patrabat; ei preeterea declarantes fore, ut,

riz per factum obfifteret.

Mil

fi ipfe aut qui ab eo erant, aufi rurfus effent 2z eorum

Procuratoris Generalis clementia abufus Officialis

tà

captivum manus , prafertiin violentas, immuttere, po-

ftatim captivum Ophoven fibi traditum voluit, quera

Vi

füvidie excommunicationis quam ipfo fa&o fubievat , enun-

ipfe e carcere educeret; at Procurator, id perfpiciens,

f

ziationem , Ecclefiee foribus affixam: videret (a). Pro

ejus januas claudi Juffit, quo fibi remporis fatis effer,

fi

curator Generalis refípondit, cum expre(To Magni Con

ut Curiam dere tota certiorem facturus pergeret. Poft

g

filii Mandato miffus effet, nihil impedire pofle, quo

horz (patium, mandavit Curia , ut carceris januee Offi-

0l

minus ejus Arreftum exequeretur, & captivum libera

ciali, Secretario ac Domefticis duobus aperirentür, qui

t

ret,

Paulifper tamen feorlim rece(lit; ut A£tum Mo-

ibidem conclufi remanferarit, ea tamenlege, ut ne Op:

|(*

nitionis feu proteftationis Archiepifcopi legeret, quem

Procu-

hovenio circa novurn ju(fam egreffus pateret,

qui ab eo miífi erant, eidem fignificaverant, Archie

ratorts Generalis Magnique Confilii extrema modera-

di

pi(copi Scriba contendit, ftatim ab eo Procuratoris Ge-

tio, cum poffent, & fortaffe deberent criminaliter in

Ti

neralisjreceffu, Captivum eo libertatis momento ufum,

eos agere qui Magifltratui tam augufíla nota infignito;

jamque (jaétatis) diuturnis immodicifque violentiis

adeoque in publica fuarum func&tionum exercitarione

b

defatigatum quae editae füuerant ejus cauía (ut fuis in-

infultaverant & vim intulerant, Archiepifcopum non

fà

gratiis e carcere educéretur) acriter de ejufmodi vexae

fedavit, fed feviorem potius ac duriorem reddidit,

d

tionibus apud Archiepifcopi Deputatos conqueftum

ut proinde ftatueret nulla in ré cedere, nihilque iüten-

effe, contendentem eas (e palTum non effe, nifi quia

tatum relinquere, fuis ut juribps omni fübderet.

l

affentiri noluerat fzculari áuctoritate fe liberari, & quia

.....

.

(fu,

Í

reclamaverat Officialis auctoritatem cujus ü

niüs ju

: zïrcbz'epz'fropus ad Excotmutmutmicationes: devenit.

ita loquens inducitur, in Alyli locum reftitui poterat,

[

q |

e quo contra jus fa(que ereptus fuerat. ( /),

XII. 'Triduo poft hanc tragicam fceenam, fcilicef .

Procurator Generalis, lecto Archiepifcopalis prote-

ejufdem menfis die, Praful hic animum contulit, ut

&

ftaionis Actu, Legatis refpondit, eos Magno Con

fuas priores minas exequeretur, & ad ambitiofa quae

filio cujus ipfe non nifi Arreftum exequebatur, quas

fovebat, firmarnda placita , remedio uteretur, quod ex-

ü

f

áarrogabant, oppofirionis, rationes fignificare debere;

tremuürm Ecclefia ad pretiofiora bona fervanda adhibe:

fe quidem non poffe, pro fui muneris officio, quin

De excommunicationis gladio loquimur,

re poflit.

Curialia juffa faceret, vi & coactione ufüs ex Legibus,

ipfo quidem per f& maxime formidando, fed qui ra-

fi oppofitionem comperiffet (c).

rnen ejufmodi effe definit, ftatim atque eo quifpiam

Id confilii Archiepifícopales Deputatos in furorem

abuti non veretur, feu contra innocentiam & verita-

egit, Secretarius, vehementifífime ceterorum anima-

tem quarum pr&fidio Ecclefiaftica poteítas unice addi:

tus, ad Captivum converfus, elara ad feditionem vo-

&a eft, feu ut per ambitionem contra veram Ecclefige

Non aufus eft ta-

ce: madle, inquit, amice mi, non hinc oppido pra-

mentem arropara Jura propugnet,

fentibus nobis exibis; tum ad Procuratorem Genera-

men Archiepifcopus nifi

agni Confilii Generalem

lem reverfus: Zuc equidem, iuquit, 2rebiepz/copi no-

Procuratorem imperere, licet haud rmagis reus ipfe

mine mi[[us [um , ut ejus locum tenerem . pro nofivi capti-

quam hoc Tribunal efet, cujus Arreíta folum execu-

—— 259 C —— weas -- — 9 — À M —

vi corpore meum ipfum do; fi quam in eum vim exer: lu-

tus fuerat. M

bet , a Me incipiendums me potius vita Jpoliari €9 pedi-

modi eft.

onitionem primam attulimus: alteravejt'l['a;*

bus conteri, quatna eum ex boc ergaffulo egvedi pati para-

Per[petlis-vite conatibus quos edidit Dominatio veffra,

tus fum.

ut Francifeum Opboven Captivutn noflrum e carcere vio-

Procurator Generalis, quin his fermonibus terrere-

lentey extraberét , ad prejudicium Ecclefiaflice immuni-

— $T — 494 I

tur (narrationem fequimur Archiepifcopalis libelli Fa-

tatis in A[ylinegot?o , €& cum injuria Officiali &? Secre-

&uin), fuis Miniftris mandavit, ut ceptum Ophove:

zavio Deputatis noflvis &g Metropolis: Canonicis illata,

—— 99

nium in praífcriptum locum deferrent; quod executi

€? bos impediret, ne di&lum captivum noffrum e diclo

funt, inquit idem Auctor, eum, /aceratis veflibus , ad

carceve educerent , vi fentia noflvi dili Officialis , ut a

anteriorem qfque' cayceris jamuam trabentes, una C(zm

Afyli locum apud bujus Urbis RR. PP. Domimicanos ve-

flitueveur , 102 olfftante proteflatione noffra volis adicfis

Tribunaliä auctoritatem a carcereliberari, Utut reshabeat, exejus,

Deputatis uoflris e fcvipto tradita, remedüs utentes que

Julii die.8. fupplici libello certum faltem fit eumn tum quidem lon-

mobis a jure conce[Ja funt, €? aptiora 1m prafenti cafu,

ge aliter cagitaffe.

(a) Factum, pag. 14. & 15.

ADMONEMUS JDonminationem veffram, ut fine tergi-

(5 ) Liquido conftat ,. e narratione quidem libelli

Fac'? um ab Ar-

ver[atione defiftat ommino gmpedire, ne ditfus noffer capti-

/

uctoritatem ad

chiepifcopo editi, Ophovenium, fi Magui Confilii

vus per of aut. Deputatos noffros i2 diéi A[yli locum,

fuam reftitutionem eo momento temporis répudiavit, id Otfioialis

"

didle Sententie vi vellituatur, tollatque de medio omue

tantam fermonibus feductum feci(fe, Auctoritatem hanc, Julii die

8. infüpplicilibello libere profeffüs erat, Longius deinde progref-

obffaculum €? omme mandatum. buic veffitutiomi coutra-

riums alitey. declavabimus , noflvis licet ingvatiis, pvo

fus eft; carceris enim pertzfüs, Magno Confilio novum libellum

obtülit, in quo przterea coinpenfationem petebat ad Officialis onus

Epifcopalis officii noffr: vatioge , Dominationem Feftram

qui ejus liberationi obftitiffet. Epiftola ad D,... pag. 36.

incurriJe excommum'c-'ationem ma]:orem, latae Seme

miæ;

g

E lbidïm, pag.18. & 14.

J

LiBEn II.

AnTICULUS Xl

231

eo? präut opus fuerit, tos ipfi. Peffvam di&lam Domina-

vetoyum fex snille commninatovie indiclam pey. Schbolium

tionem excommunicabimus, Datum . Mecline, ul

diclg diei 6. bujus meufis , Mandat fupplicantibus , ut

die 27. aun. 1700.

y

eam pev temporalium ejus bonorum occupationem €9 exe-

Secundam Monitionem hanc, quam late patet, at-

cutiouem perficiant ; "mandat ditfo J4wcbiepilcopo , ut,

tulimus , ut perfpicuum fieret excommunicationis Pro-

provifiozis ergo, prompte.vepavet aufum ja&late excom-

curatoris Generalis caufam non aliam fuiffe, quam pro-

muticatiouis pevfong Procuratovis Generalis Regis, id-

prii muneris funclionum exercitationem; & in Regicee

ue probet cras, aute matutizas bovas decefn, in penam

auctoritatis juribus contra Ecclefiafticee auctoritatis ufur-

altevius mul&e florenorum decem mille, ad emolumen-

pationes fervandis fidem,

Quia tamen immoderata

tum , 9 fumenda , ut fupra, & ULTERIORIS PRO-

facinora femper cum timore conjunéta fünt;, Meclinen-

VISIONIS ad ejus ONUS ; zezet. intevim diclum ja-

fis Archiepifcopi Miniítri, & peculiariter ex ejus Se-

&atam excommunicationem in [latu €9 fu[penfioges eg

cretariis unus, ut fucum facerent, & publicam illufio-

u/que ad diclam vepavationem fattam, probiber ee intey-

nem inducerent , diffeminare ftuduerunt (4) Procura-

dicit ommibus Sue Majeflatus Subditi$, ne cum ditlo

torem Generalem anathemate perculfum fui(fe ob ab-

"Acbiepifcopo focietate yungantur , eive diretle vel indj-

Íona quaedam que ei perfonalia erant, ut, quod exer-

yeClecavues , vina, cervi[ias $9 alia efculenta fuppeditegt

cuiffet ipfe & exerceri jufliffet aut paffus effet, zz/ultus,

(4), fecus babendi vefractavii mandatis. Regit , t2 pq.

in[olentias , violentias tuvpe[que etium 9 crudeles inbu-

blice trauquillitatis perturbatoret , ad quem effe&tum bee

maiitates quas pudor , ajebant, expremz mon patitur. (L),

prafeus. flatim ad publicum clamorem ac. tube fonum

tam in prafulis Secretarium quam in captivum Opho-

enuntiabitur , locifque folitis affigetur; collata ad i4 de

ven.

His calumniis acriter reclamatum ef(t, earumque

quo fupra, vequiretidi au&oritate ommibus Cur [ovibus $$

fe nullam rationem habere Archiepifcopus ipíe figni-

Olficiaviis, diebus, Feffis €& Domsnicis nom obflantibus,

ficavit, quas nempe filentio texit in monitionibus, in

Faftum Mecliuag dieg.-4ugufli an. 1700.

(Subícriptus )

quibus ceteroquin apprime íollicitus erat, ut caufas

A. Fan Folden.

omnes exponeret, quae excommunicationis commina-

tionibus quas intentabat, aliquid ponderis adde

"drchbiepifcopt nova. Molimina,

terant.

re po-

Interea Procurator G.enera'lis, ejufdem ]ulii menfis

XIV.' Novum hoc Magni Confilii in[titut,um haud

die 29. in eas priores moniüones proteítationis Litte-

Prefulem turbavit, nec ab inita via dimovit; qui po-

ras Archiepiícopo fignificandas curavit; quod non im-

tius, hisauditis, edixit nulla fe fe unquam adigi poffe,

pedüt, quominus Prafuül hic ei monitionem tertiam

ut id quod ipfi placebat appellare cerzz//rria Ecclefiee

biduo poít, 31, fcilicet ejufdem menfíis die, & quar-

jura, defereret, (e) At longius progreffus e(t; ítu-

ram ex fpeciali gratia, ut ipfe ait, fequenris Augufti

duit fibi rudem populum devincire, propofito Magno

die j. fignificatas vellet.

Hazc ad rabiem & fürorem

Confilio tanquam Schifmatico Corpore, & ab Eccle-

veluti quemdam acerbitas Procuratorem Generalem

fia (ejuncto, eujus venditata defectio omnium Catho-

impulit, ut Magnum Confilium, Augufti die 6. obla-

licorum folicitudinem excitare deberet.

Ad has fzdi-

tolibello fupplici, follicitaret, ut, quibus poterat ra-

tiofas animorum preparationes commovendas aut fo-

tionibus, fcandali progreffum reapíe fifleret; eadem:

vendas, publicas im ormmibus. Ecclefüis preces indixit, qui-

que die a Confilio Sententiam obtinuit, qua Archiepif-

bus neceffitatis 9? difcriminis in quo Ecclefra verfabatuv,

copum ad florenorum fex mille mulctam damnabat,

cauíam prarexuit. Necdeliftebat eodem tempore pef

Levis hec pceena nihil permovit, & poftridie fignifica-

Emitfarios novas minas intendere, fe, cauía exempli,

tionis hujus Sentenrie (ejufdem menfis die 7.), Pra-

excommunicationem ulterius produtfurum, eofque orn-

ul, cum, inquit, una cum Prepofito, Decano & Ca-

nes qui ejus confilia improbare , eumque pr&cipitatiotiis

nononicis fuüi Metropolitani Capituli delibera(fet, de-

accujave aufi ejJeut, Haveticos habiturum (f). Haud

finitivam excommunicationis Sententiam nominatim in

fibi tamen quifquam in animum inducar credere Archi-

D. Philippum du Jardin Proc, Gen. follemniter pro-

epifcopum harum omnium türbarum primum aucto-

nuntiavit, In ea ejus coztumaciam (arrogatam ) pre-

rem fuiffe; ejus omnem agendi rationem dirigebat &

batam declarat, exhibetque tanquam deinceps auctam

fuftentabat preepotens Factio qua fuo velati Anrefi

gná-

sovis aufis tam in ejus quam in fui Officialis pevfonam

no, ni deferbuitlet, certum ei triumphum polli-eb

atur,

per invaflones ia juvifdidlionem $7 Immunitatem Eccle-

Regimen tamen haud animum referens ad peroicio-

fíafficatm 5 quamobrem , addit Sententia ,^ declavamas

fas confecutiones quas ejufmodi incendium fuapte na-

eum fubii[e excommuzicationemnajorem, LAT E SEN-

tura non afferre non poterat, neglexit in ortu ipfo ma-

TENTI/E, ob fata in noffris monitorialibus Littevis

lum fiftere, obreptum infirma cuju(dam & periculofas

fupra velatis expve[Ja, €2' nihilo minus, pro ut epus fue-

politie placitis, illud obtegere ac diffimulare [tatuit ;

vit , eum excommuuicamus €9 declaraums evitaudum effe

reis, ut par erat, non punitis, quaíi cum iis conveni-

tanquaimn talein , donec ad. vefipi[centiam venevity mam-

dantes, ut prafens Seutentia affigatur ad jauuas. Eccle-

(4) Hzc Arreftia Magno Meclinenfi Confilío editi difpofitio

javumi AMetropolitaue &9 Pavocbialis $.. Soannis, €9

eft prope fimilisj ejus claufuüle quod aun. 1651. contra Romana

ab eavumdem |Ecclefiarum Concienatoribus , opportuua

Curiz Internuntium Bruxellis refidentem a Supremo Brabantiz Con.

filio pronuntiatum füit. Extraneus Minifler hic. arrogatorum ul«

prima die, ia Catbedra publicetur. (e).

tra montes jurium acer defenfor ferre non potuit Archidaci:

Leo.

poldi Edi&o infertam claufülam qua declarabat eam S, M. C. men-

"drreftum Magni Confilii cotitra Sententiam Excomm.

tem effe, Urbani VIII. Bullam (i4 Emínenti)

fene jurium , pri.

vilegiorum de confuezudinum Belgii prajudicio e

nuntiatuim "fuiffe,

Internuntius, ita dubio procul ei inandante Rom

ana Curia; edito

XIII. Poftridie, Auguíti g. Magnum Confilium Me-

Aprilis die 20. ann. 1651, — Decreto , füb excommuuicatioi

clinenfe, Confiliariis Fifcalibus re

jis pee-

quirentiþus , fequens

na, vetuit, ne qua Edicti aut Litterarum ratio ,

quibas Archidux

Arreftum edidit:

eam claufülam firmaverat, baberetur.

Supremum Brabanti Con-

Pev. Regem.

filium quod id aufi ferre non poterat, Junii die 23. Arreftum edidit

quod Inrernuutii Decretum cum ejus minis omnibus a

Relatione fa

Ga, o]lenäatur Ar?bz'epi]äopö Meclinenfi

brogabat ;

ut fupev eo dicat, fuperque Requifitione pracedeuti diei

eoque res abiit, ut Internuntius, omnibus Suz Majett

atis Subdi.

tisei panem, vinum, aliudve

quidpiam parare a Regio Confilio

6. bujus menfis coujuuttun, àntra boras 24. ab infigua-

prohibitis, recedere cogeretur.

tioue pevemptovia. Iutevim Curia decevtit 1mul&am flo-

Hinc liquet hanc Atrefti formam effe circuitionem

veluti quam.

dam ad exilii peinam non fine indulgentia ptonuntia

ndam. ( Vide

a) Serm. hift, pag. 124.

Hiftor, Gen. Janfén. per P, Gerberonium, T, t, P.

( ) Factum pag. 17. & 20.

(e) Exemplum Epiftole &

*

Cs Pa]ge' 39.

543,-,544.!)

Cf) Sel'm. Hiü- Po 46

«) Exemplum Epiftola Gc. pag. 44.

endi

22

| VITA D. VawN ESPNENV.-

endi & tranfigendi gratia, nepotiationes adhibuit, His

Papa, fi Hennebelio fides, Rome quidem , quoad

Áüp

nu

imbecillitatibus roboratus Archiepifcopus enuntiavit fe

haec Ecclefiafticarum Immunitatum genera, mollis ac

debilis habeatur.

Immunitatis Congregatio qua con-

ha

ne latum quidem unguem ab inita via receffurum, nec

nj

excommunicationem fuüblaturum, nifi ea conditione,

trá fuper articulo acerrimam exhibebat, & quidquid in

ut Procurator Generalis veniam petiturus accederet,

hoc negotio Meclinenfis Archiepifcopus egerat, tam-

fe

& Regis nomine, ab omnibus per temporalem aucto-

quam magni momenti fervitium Ecclefi& praftitum

/Zo

magnopere commendabat , vehementer querebatur

j

ritatem in Afyli negotio revindicatis juribus, in fpiri-

p

talis auctoritatis favorem, defifteret. . Procurator Ge-

eam Pape imbecilliratem Laicis anfam prebere, ut id

iní

neralis, quod in eo erat, fatis firmus eo quidem tem-

pedibus tererent quod ea S. Sedis au&toritatem appel-

e

pore videbatur, ut nihil ageret, quod ejus muneris

labat: Sedis ^4poffolice au&toritatem ob buuc ejus lan-

Hinc Zeznzebel infere-

fK

officiisadverfaretur: tamdiu licet, ajebat, inea injufta

guoretn conculcari avbitrantur.

excommunicatione remaneré deberet, quamdiu D.'de

bat, fiquidem caufa haec ad Papam ipfüm, non autem

&i

Pracipiano, cum adhuc Vefontionenfis tantum Deca-

ad Immunitratis Congregationem delata fuiffer, facile

nus effet, in cenfuris ipfe jacuerat quas ob agendi utri.

Meclinen(e Parlamentum de fuo Archiepifcopo trium-

que Poteftati injuriofam Alexander VII. ?n eum infli-

phare potuiffe; prorfus ut, inquit, in fimili facti fpe-

Xerat.

cie quod in Sabaudia contigerat, faecularis auctoritas,

ä;

Cum tamen Bruxellenfe Confilium nihil aliud quae-

ob Pontificis indulgentiam , qmmunitatis Congregatione

Qu

vehementer ingemifcente, victoriam de Ecclefiaítica

X

reret, quam ut eas conteftationes, quacumque demum

&

ratione poffet, ad finem perduceret , Archiepifcopus

reportavit, Ergo Bavari Ducis Belgii" Adminiftrato-

ris, in Meclinenfis Archiepifcopi favorem, provifio-

l

ut & ipfe in hec quodammodo fenfu concederet, vi-

M

deri voluit humanius agere, Romanamque Curiam fe

nale Decretum nonalia de cauía tam infelicem huic ne-

ccnfulturum promifit; ea procul dubio fpe fore, ut in

gotio finem attulit, quam quia Hifpaniarum Rex & In-

negotio quod temporalis poteftatis preefumpta in fpi-

nocentius XII. fub ann, 1700. finem uno veluti fato e

j

ritalem jura afficiebat, ea magis quam olim fuper Ri-

vivis erepti illud finire non potuerunt (/).

f

oorifmi & Janfenifmi quaftionibus, fibi faveret,

(

Magnum Confilium & ipfüm confüluit; at perfuafum

| la Meclinenfis. "rcbiepifcopi favorem S'wz'þlta.

habens fe, quin proderet officium fuum, & Supreme

d

It

auctoritatis Jurain difcrimen adduceret, non poffe Cu-

XV. Que in hujus nepotii ferie prodicfe Scripta,

ex Meclinenfis Archiepifcopi parte, haud minus acria

l

rie qua in hoc negotio pars erat, Judicio committe-

re, magis lepitimam rationem iniit; fuas ad Supremum

fuere, quam ejus agendi ratio.

Afferitur in ejus Moe

!

tivo Juris (c) privilegium juris Afyli tanquam zatura-

[

Hifpaniarum Regem querelas detulit, cui fingularis ejus

litigii vim ipfam & adjuncta ob oculos pofuit.

li ££ divino jure, fimulque Fide, Religione, pietate

pz

(d) nixum fpeéctari debere ; illud Canoniftas omines,

ü

Mutu& confültationes Romam &'Matritum omnino

viciffitudinum tempore pervenerunt, qua in utraque

antequam Covarruvias fcriberet, ad Divinam infítitu-

tionem r«tuliffe, omnefque Catholicos illud ipfum fal-

l

Aula füb ejufdém ann. 1700. finem contigere. lnno-

centius XIl. pacificus & bene animatus Pontifex 27.

tem ju/Te, fancle&g legitime inflitutumm (non Principum

?

auctoritate) Sed per $5. Canones, &2 .SS. Patrum au-

menfíis Septembris die, naturze debitum folverat, in

ejuíque locum fübfesuto Novembri menfe Cardinalis

&oritatem ad Diviui juvis imitationem cenfeve.

Ex hoc

:

nimirum fundamento & principio, AM»tivi Auctor fe

Allami faffe&us , fibi fampto Clementis XT. nomine,

jure purat inferre poffe (e) Afyli caufas ad unum Spi-

D

longe aliter ac Deceffor animo comparatus erat. Evi-

vis etiam excefferat , prima ejufdem Novembris die,

ritualis Poteftatis Tribunal fpeétare, ejufque unius effe

Carolus II Hifpaniarum Rex; ac certo conftat, re-

fuper hoc negotio Leges edere, dubiofque omnes ca-

(;l

*

gnante Philippo V. qui eum excepir, Jefuitarum qui-

fus huc fpectantes judicare.

Una e technis ad quas hujus Scripti Auctor confugit,

f

bus Archiepifcopus Meclinenfis f« totum tradiderat,

exiftimationem & gratiam ea in Aula majora in dies in-

ut fuorum popularium animum fibi devinciat, eft, in

fubfidium vocare Nationis invidiam quamdam que in

crementa cepiffe; Religiofis his tum quidem affecutis,

ut Regi.a confeffionibus effent, eamdemque domina-

Hiípanos tunc in Belgio dominantes contra Gallos ca-

2(

dere poterat.

Syftema proinde quod impugnat, a fe

tionem in juniorem Regem Patre Confeffario exercen-

te, quam P. de Ja Chaife & Tzllier deinceps in Ludovi

fatis in conremprum adductum imaginatur, gratis pro

d

certo ponens ei Gallos tantum Auétores patrocinari,

ci XIV, animum exercuerunt.

Hac rerum ratio profecto contu

lit; ut hoc nego-

eidemque originem prebuiffe Petrum de Cugniens, Ca-

rolum de Moeulim, aliofque Scriptores quos ei libet

tium parum gloriofus & parum utilis Supréme Aucto-

ritatis ejufque Confiliorum juribus exitus confequere-

(p.41.), pofteriorem pracipue, tanquam aserrimos

aperuflimoíque S. Sedis & fpiritalis Poreftatis hoftes

tur. Memorie proditur Bruxellenfe Regimen Procu-

traducere.

Addit (p. 55.) eadem temeritate: erro-

ratori Generali mandaffe, ut, faltem provifionis in

modum , faceret Pra(uli fatis, ad obtinendam excom-

nea principia ab his Auctoribus in Gialliarum Regnum

muhicationis abfolutionem qua is unus obítringi po-

induéta non alia omnino effe quam juris Afyli fuppret-

tuerat, qui adeo notoria injuítitia & nullitate eam pro-

fionem, & id quod Ecclefiafticee Jurifdictionis & Im-

nuntiaverat, Magiftratus hic de cujus recta indole,

munitatis extremam everfionem appellat,

eruditione, probitate non (ine fingularibus laudibus

Paffus ett etiam Meclinenfis Archiepifcopus in füi fa-

aliunde conftar, fuis ingratiis adactus fuit, ut duram

vorem edi nefcio quod Zaum, SZuris 74/yli titulo,

hanc conditionem fübiret (24).

At Ecclefie & lmpe-

quod non minus calumniofis factis & ignominiofis de-

funeftis confecutionibus.quas hac Regalium ju-

Ícriptionibus quam falfis quibus fcatet, principiis fto-

perio

machum movet,

rium dereli&ctio ; & in Affecl

arum Meclinenfis Archie-

Hujus note Libelli profecto non ni&

contemptu digni funt; quod fana caufz fuit, ut in

pifcopi ambitiofis aufis conniventia non afferre füapre

natura non poterat, qua(que re ipfa gravi(limas attulit,

ejus refponfum aut confutationem nemo unus calamum

fumendum putaret.

D. a LL L M E a TMM E aL N d u E .

tam acerbe perculfus fuit, ut dolori fuo fuperftes effe

non poffet, & quamprimum marore obrutus interiret.

Archiepifcopus tamen e

;iuf'que AíTeclae ek hoc filen-

Hujus negotii fucceffus melior exiftere potuiffet, fi

tio triumphum canentes, id ipfum tanquam inviétum

Hifpanica Aula contra Meclinenfis Archiepifcopi mo-

(5) Vide Litteras D. Hennebel Roma

limina fuis a Confiliis ftrenue ftetiffet; atque adeo fi

bris ann. 1700.

3

;

fcyiptas ) - & 11. Septem-

res Innocentii XII. ]udi;io commiffa fuiffer hic enim

(c) Morivum Juris, pag, 61.

)4) Pag. 5

| (a) Exemplum Epiftole, pag. 6.

fgpra-

*

Lisrzn II

£

AmnTICULUS Xl.

33

«2

fupraque omnem reípónfionem pofitum füarum ratio-

copus in litigii ferie vuloaverat, amplificata repetitio

num argumentum obtrudere conati fünt,

Ut iisigitur

(^). Auctorem hunc Confiliarium Clericum in Magno

hanc cujufdam quafi victorize fpeciem. adimeret, Áno-

Meclinenfi Confilio non puduit non modo in Regia ju-

nymus quidam bonus Jurifconfultus Magui Confilii de-

raquz, proprii flatus vi, defendere tenebatur, ipfur-

— 7- — — tv

CHBS-e

—

fenlionem fufcepit per Opus infcriptum: . Dz/cuffto bi-

gere, verum etiam, füfcepra defenfione infignium ad

Jfforica, juridica & politica fuper reali. Ecclefiarum. Im-

omnem violentiam Meclinenfis Archiepifcopi facino-

qmnuuitate. 4 ju(dem Auctoris Epiftola anonyma fuper

rum contra ejus Tribunalis confilia ad moderationem

Procuratoris : Generalis Meclinenfis excommunicatione,

apprime compofita, fui proprii Corporis proditorem

B^ UM - o db " deiiipn

infcio ipfo, publici juris facta, adid Operisextremum

evadere. Operi Appendicem addidit in Auctorem

ei ftimulum addidit, Cum ea Epiftola proprie hi(to-

Anonymum JDsfcufRhonis biflorice, juridice, &?c. Et

rica tantum effet, ei fu

quoniam Anonymus hic ad fua caufa pra(idium, ma-

addendas cenfuit.

per'quæüione ipfa declarationes

gnaque cum laude, in favorem competentie anétori-

í

tatis faecularis in./ocalis Immunitatis caufis , interpreta-

In Magnï Conþliï favofeh Scriptä. j

tus erat principia ftatuta in. Z'ure Ecclefiaffico Univer[o

D. Van Efpen (c) (quod nuper prodierat)5 inde Go-

. XVI. Occurrit in Difruffionc £9c. eorum omnium

vartius occafionem fumpfit declamandi ia hboc novum

qua: Canoniítarum probatiífimi füper Afyli negotio di-

Opus Doctoris noftri , cuidubio procul pernicioforum

xerunt, affabre elaboratum compendium. | Annuntiat

fuorum fuper Immunitate perfonali Miniftrorum Eccle-

ad calcem Auétor fecundam Partem füper excommu-

fia principiorum folidam confurationem non condona-

eicationum ufu. vetevi, &2 abufu vecentiores an hac fe-

bar, quam. ediderat.in Concordia Immunitatis: Eccle-

cunda Paus unquam lucem afpexerit, ignoramus, Su-

fiaticee &c. cujus rationem addidimus Artic. X, Gio-

premum Drabantize Copfilium in fua, Januarii die r2.

vartium pariter in Efpenium acerbitas impulit, ut ma-

aon. 1736. Conílitutione Opus hoc tanquam pro & iz

nu fcriptum Opus contra Motivum Surir Archiepifco-

javorem Magni Coufilii Mecliuenfis editum revindicavit

pi Meclinenfis, huicipfi Doctori tribueret. ( d).

Con-

(IN. XV. e.) ( y

tendit etam . Ef(penium clam illud.ad D. Z«f Bruxel-

E veftigio, D. Govärtsuqui fe malarum omnium Me-

lenfem. [nternuntium , & ad Canoniftas & Doétores

clinenfis Archiepi(copi caufarum defenfione infignie-

plures mififfe, ut.agendi rationem & cauíam Prafulis

bat, eam quoque fibi fumpfit quze (uper Immunitate

fuper quaítione de Afyli jure detererer. — Accufàt eo-

Ecclefiaftica verfabatur. — In hunc finem. emifit .Opus

dem tempore Auctorem Anonymum Difcuffionis biffo-

ingens pag. 34$. in 4. hoc tituloz Cerzamen pro Immu-

rice, €2c. qui non nifi probationes & objeétiones EC

nitate EcclefiufHica locali , fou /Afylo &8c. "Auctove Gg com-

peniani, ut ajebat, manu fcripti Operis exfcripfiffet;

pilatore Petro Govartr 6c. 1700.. Ad. hüjus compila-

qug quidem eum omniía non alio pror(us animo affin-

tionis frontem extar quoddam veluti Mandatum feu Mo-

xiffe intelligimus, quam ut Doctorem hunc Meclinen-

nitum quod D. de Pracipiago nomen. prafert.. ln eo

Prac(ul hic acerbe queritur de ja:tato Magni Meclinen

fi Aifvclhicpi(copg ejufque Fa&ioni invifum redderet.

fis Confilii molimine, quod haéctenus exemplo carere

Govartius ob editum Seriptum aþud Magnuu Cog-

dictitat, at quodipfum graviffima deinceps incommo-

- fiium impetitur,

da atruliffet, nifi ipfe, inquit, tam triflis augurii izi-

ts fovtiter obfHiti]fet : quippe qui, fabdit, reos ad pe-

^

^

-XVH!. Govartianum Scriptum in quq'nihïl occur.

uitentiam . vocare 3Ómallet. quorum. animum.. e:

»

acevbaret,

rebat conftans conünuarumque nifi pertinax Regia jura

quam je cum iis quibus. blandivetur , in [nferos pracipi-

impugnaadi , & Efpenio eorumdem jurium folicito

tem agere, — Declarat deinde. Praeful fe Govarui. Opus

ftrenuoque vindici per calumnias infultandi confilium;

adoptare; r, ut ita fübjiciantur omnium oculis ejus

publici in fe Minitterii attenrionem &animadver(ionem

cau[g veritas 69! juffitia, ut nulla Secularis. Poteflas fa-

traxit,

Ad períecutionem DD. Confiliariorum Fiíca-

crilegüs in Domini Sanéctuarium au(is ignorationem

lium Magni Confilii Meclinenfis, Govartius per/ozali-

pratrexere poffit; 2, ut. ugiverfus terrarum Orvbis. ne-

£cr 9 crimimaliter citatus fait, ut apud D. de Tombear,

ceffitarem, perfpiciat qua ipfe compulfus excommuni-

ejus Tribunalis eotempore Confiliarium, nominatum-

cationem in. Procuratorem, Gieneralem adhibuit tan-

que in hac parte Commiffarium compareret (e). Re-

quam poffremum vemedium quod Eccl

nuit Govartius fe fiftere, Ecclefia(ticornm perfonalem

efia exrremis ma-

lis afferre. deber.

]mmunitatem pratexens, cujus vi fe in criminali re a

Quod hoc loco Meclinenfi Antifliri extremum ma-

fecularium Tribunalium Jurifdiétione exemptum pror-

]uj dicere placet, nihil erat aliud. quam contra ipfius

fuíque librum pradicabar. Seditiofa haecallegatio quae

molimina Regie auétoritatis aífertio, ]uvat. etiam in

novum in eum deliétum ftatuebat, erat eo magis ob-

animum revocare proximam late in Procuratorem Ge-

fona & praepoftera, . quod D. Z/az de Feune cui in mu-

neralem excommunicationis cauíam , quoad hunc Ma-

nere Confiliarii Clerici apud Meclinenfe Parlamentum

giltratum non aliam fuiffe; quam fun&tionis neceffario

fuccefferat, eilonge alterius agendi rationis exemplum

.cum ejus minifterio conjuncte exercitationem, hoc eft,

prebuerat; qui (cilicet, ad Capucinorum poftulatio-

executionem Arrefti Magni Confilii, quod ipfum non

nem, apud Meclinenfem Archiepifcopum in jus.vocae

alio fpe&tabat, quam ut Afyli juri faveret, quandoqui-

tus , fe fiftere recu(àvir, ejufque Urbis Magno Confi-

demid unum mandabat, utReusin A(yli locum e quo

lio libellum fupplicem obtulit (f), inquo, licet chcle-

eductus fuerat, reftitueretur, Nihil tamen non apeba-

tür, utid ipfüm exhiberetur tanquam facrilegum in Ec-

. (5) ZEquiras Senzentie , pag. 71. Edit. in 4.

"

cle(iae certiffimajura facinus, ac tanquam aggreílio quae

(c) Part. IT. Se&, IV. Tir, IV. Part. I1L. Tit, III.

(d) Cerzam.pro Immu. Exclef. locali , pag. 16. .

eam graviffimis periculis exponebat, quaeque ipfius no-

(e) 4Equir. Senz. pag. 17.

mine (zeviffimas penas & maxime folemnia anathema-

ta poftulabar.

*

-

(f) En libellum fupplicem (cum Devreto eumdem confecuto )

quem D. Pat de Venne Magno Meclinenfi Confilio obtulit, ut fuum

Govartii 'præterleaþ,prolixlum ,Opus nihil þ(t aliud

ei jus fervaretur, ne in perfonalis actionis negotio nifi apud Tribu-

nal cujus inembrum erat , comparere deberet. Ad Curiam: Sig-

.quam fallacium ratiocinationum inaniumque probatio-

nificat humillime Francifcus Jan de Venne, Confiliarius. in,hoc

num JMotzvi .7uf"if & Fa&li quae MgclinenüsAtchigpifï

Confilio, R. P. Provincialem Capucinorum ( P. Micbaelem) epe.

ram dare, ut Supplicantem in judicium trahat apud Dominum Ar-

(a) .Cpbfuli:pqmmt'äljai fQþ.eig äod&'rh.;ar.gu.mentkol Scupta duo,

chiepifcopum Meclinerifem , in a&ione mere períonali , ut apparet

Primum infcribitur : Exemplum Epiftol . Dumonr Compilazoris

ex addita Requifitione, quzexéooriginem ducit, quod di&us Pro-

: Juris. Diplomutici -Hage. Comirum , date die 7. Seprembris ann,

vincialis intercepit, contra jura gentium , epiftolam ad fui Ordinis

17006, Alterumvero: Refpenfio ad pracedenzem

;

Epiflolam cum no.

Patrem Definitorem feriptam, Etquoniam omnia hujus Confilii

5ij 1. Dumont,replice loco, — Antver

pi&, die 6. Oftobus ann. 'Vx'yoo.

i

"E

membzra notorie privilegio gaudent, ne ftent in judicie nifi apud

L

Fita Fan Efpen.

&

.. faafticus

ViTA D. VaN ESPEN.

34

9l

fiaficus effet, propugnavit fe Confiliarii titulo infigai-

de Ecclefiafticis omnibus Belgii negotiis pro lubidine

ff

.

tum non nifi ad hoc Tribunal vocari debere.

Cum

ftatuiíTe,

)

Govartius Meclinenfi Parlamento fe fiftere noluiffet,

Hac indulgentia abufüs Govarts, quod ejus note

d

Confilium hoc zoz potuit , quin eum ab officio fu[pende

homines facere confueverunt, vi&forzam cecitit , ut DD.

d

Fifcalium Magni Confilii locutionem exhibeamus, quia

i

vet; 9 in Confilium ingvel]u interdiceret (a). Govar.

