pag. 93. Ceteri, inquit, Profeffores

Schola Artium : alterum, Ethicorum; alterum Rhe-

Littevarii etfi

fex annis legerint , contentierunt eg pra-

toricorum, ut qui doceant tantum diebus Dominicis

rogativa C9c.

& Feftis.

ä

Obíervandum etiam patere ex proaemio Bullze Leo-

Et poft enumeratas quinque Facultatum profeffio-

ninz, Pontificis mentem fuiffe ,

fingularum perjona-

nes omnes, tandem fuübjungit:

rum meritis CS conditione diliz

o

enter attentis earim

Et quoque in Univerfitate a Domino Sferonymo Bus-

commoditatibus C9' utilitatibus £equa lance confulere.

lidio fundatum Collegium quod. Triglinge appellatur

C2'. quod nimirum ad . nullam Facultatem refertur ,

» Nempe ut ii qui ftudium & laborem. impende-

» rant, mercedem ex laboribus perciperent eorun-

quia nulli fpeciatim incorporatum eít.

» dem, & alii vita & exemplo invitati ad litteras per-

^* Porro Profe(lores & Rectores Studiorum humani-

5

diícendum libentius invitarentur, uti ex (ü

ppl:ca-

tatis in quatuor Pzdagogiis fic fuiffe incorporatos

3

3

tione Dullz Sixtimz repetitur.

Fácultati Artium ut ad eis Concilium eflentialiter

Item quod Facultas & Auguftiffimi Principes in ex-

pertinerent , evincere videtur ipía Facultatis ordinatio

pofitione íua, Bulle Leoninz inferta, ad Pontificis

anni 1462. qua fancitum erat ab initio, nequis in Pee-

animum inclinandum, eamdem Facultatem magno-

dagogiis quidquam doceret nifi in. Facultatis Senatum

pere commendent ex eo quod , ex ipía velut ex

receptus e[Jet. Acad. vag. 64.

vfonte ceterz facultates ícaturiant, ac ipía TTheologia

- Atque hec fünt quaz primzvam Facultatis Inftitu-

À

3

per quam hzrefes confunduntur viris Littevatil[imnis

tionem ejuíque effentialem formam ac ftatum abunde

» tamquam fulgentibus cándelabris claruerit, & flo-

declarare poffunt.

25

rendo clareat, in qua etiam juvenes quibus in ju-

*

ventute minus provifum efle folet, ab ineunte zta-

AGM IODCOUOL - USS.E

3

)

te Litterarum rudimenta füfcipiunt.

Penfandum denique id quod Clemens VII. afferit

De privilegio nominationum Facultatis quatenus ad

de Hadriano VI. cujus evulgat Bullam , quam hic mo-

Legentes & Regentes Litterarios pertinet.

tu proprio in favorem Facultatis Artium condide-

'

Sedente Romzx Leone X. qui bonarum artium &

rat

Litteratorum Virorum zquus /Eftimator & Patronus

Hadrianus Predeceffor , inquit , follicita confidera-

munificentiffimus extitit, cum communi Academix

tione pen[ans quod per LiTTERARUM /ludia Divini no-

privilegio Sixtino minus provifum videretur Faculta-

minis C9' fidei Catholieee cultus protendebatur C9* orn-

ti Artium quz. quotidie augebatur; & fpeciatim iis

nis humamce conditionis profperitas augebatur, ac dig-

non. effet confültum qui in rezenda docendaque ju-

num immo debitum cenfens, ut ea quc pro fludiorum

ventute graviffimos quotidie labores fatis longo tem-

hujufmodi manutentione C9' incremento C9 virorum do-

pore in'ea exantlabant, & propterea fmgulgri przro-

éorun qui letlionum laboribus €» vigiliir pro aliorum

gativa digni habebantur.

imHitutione infudant faflentatione provide conce[fa erant,

- , Facultas Artium, inquit Vernulzus, in quaqua-

per fuce approbationis prefidium robur perpetue ftr-

» tuor füunt Gymnafiarche, cum totidem eorum Vi-

mitatis obtinerent C9'c.

» carüs, fotque Litterarum &Philofophiz Profeffores,

» preterquam plurimos alios. Artium Magiítros, ut

ARTICULILS M.

» his omnibus Pontificiz largitatis beneficio amplius

w

5

providere, & hoc veluti premie ad ftudiumunde-

De Gymnafio Litterario SS. Trinitatis.

» quaque plures allicere poffet, novum ab Apottoli-

Anno 1658. Lovanii eredum eft GymnaGium Lit-

35

ca Sede privilegium fupplex poftulavit : 74cad. pag.

*

terarium SS. Trinitati facrum, in quo ^ docentur ftu-

» IOO.

dia humaniora in Claffibus (ex

; & praefünt Regens ,

Nimirum idem erat tunc ftatus & forma eflentialis

Subregens & quinque Profeffo

res.

Facultatis qui fupra, articulo primo , , exhibitus eft..

Hoc Gymnafíium proprium eft Facultatis Artium ,

Facultas autem interveniente Maximiliano Impera-

eique incorporatum.

tore, Carolo item & Margareta Auítrie Archiduci-

Ideoque hxc Facultas ejus Moderatrix & Patrona

bus, facile a Pontifice impetravit.quod petebat, nem-

exiftit, omniaque ejus docendi & Regendi munia con-

pe poteftatem mominandi (verba fünt & Facultatis füp.

fert, nempe Magif(tris füis in Artibus.

plicantis & Pontificis concedentis in Bulla) unum ex

Juventus etiam hu

jus Gymnafii fübjeca eft legibus

Magiflris in Artibus , qui inibi in Facultate preditta

& Jurifdictioni ejufdem Facultatis, non fecus ac Phi-

fex annis legerit feu rexerit, vel ob dottrine eminen-

lofophiz Studioti. :

!

tiam: ad. docendam Logicaim | vel Phuficam Ariflotelis

Notandum quod in ere&ione ejufdem Gymnafii Pz-

adiniffus, feu in. illa novem annis promotus C2' Gra-

agogium Porcenfe in quo folo ad tempus illud do-

duatus fuerit C3^ de illius Confilio fit vel aliquando ex-

cebantur Litterz,

*

juri fuo docendi Litteras cefferit ,

titerit.

uti & Fundationibus

^ Eftque hzc famo

fa Claufula disjundiva que clarital-

novi iftius Gymnafii.

qua eo fpectabant, in gratiam

tis caufa diftingui poteft in membra quatuor, ut 1.

Adeo ut ab illo tempore nullz Profeffiones Littera-

ponantur Legentes Sexcennales. 2. Regentes & Sub-

ri& Facultatis Artium

regentes, item Sexcennales. 3. Profeffores Philofo-

fio exiftant.

Rropriæ nifi in prafato Gymna-

hici. 4. Magiftri novennales, qui in Confilio Fa-

QuzriturI. An ex ipíà inftitutione & effentiali for-

cultatis locum habent, vel aliquando habuerunt. Vi-

ma ac ftatu Facultatis Artium Profeffores & Re&ores

de A4cad. pag. 104.

Litterarii non pertineant proprio jure ad Concilium

ejuídem Facultatis.

De qua Claufula vquælrlitur an primo &íecundo mem-

Il.

Ug Ó

78

Jumsm:s Ressrousumx

fis ent i

II. Àn Bullz Pontificiz privilegiorum ejufdem Fa-

Litterz humaniores; adeoque evidens eft nullum po-

gantuf

—À —

Cultatisin primo & íecundo membro famofe Clau-

tuiffe admitti ad docendum Litteras, nifi effet de Fa-

4

tivam p

fulz disiundiva , nominandi unum ex Magiftris in Ar-

cultatis Confilio.

pobeodt

tibus qui inibi in Facultate predicta fex annis legerit

Ut autem Magiftri Litterarii ad Confilium

xFaculta-

port

——

feu rexerit C9'c. non cenfende (int :comprehendiffe

conftitutum eft.

tis Artium fuo jure pertineant, zquiffimo (àne jure

vod ?

Legentes & Regentes Litterarios.

bueril i

III. An Facultas Artium privata

fua au&oritafe po-

Confilium enim uniufcujuíque Facultatis in- Acade-

tuerit per Ordinationes primzvum ftatum (ui Corpo-

mia aliqua nihil eft aliud quam coetus virorum quiju-

;ariOS )

ventutem in ftudiis ad Facultatem iftam

elgi

ris immutare : aut prejudicare iis juribus aut praro-

(pg&aqtib;us

Litterdf

gativis , quz alicui fecundum primzvum fuum ftatum

regunt & inftituunt.

competere potient.

Facultas autem Artium huius-Univerfitatis Lokfani-

t65;. &1

IV. An Profeffores & ReQores Gymnafii Littera-

oftet

en(is, cum ab initio non folum Philofophiam, fed

Àco

rii SS. Trinitatis non fint cenfendi fucceffiffe in jura

eas etiam Artes femper profeffa fit quz maxime ad hu-

tenore

& prerogativas eorum qui.olim in Pzdagogiis docue-

manitatem & politiorem : do&trinam pertinent , qua-

runt & direxerunt ftudia humaniora.

Faculla

les fíunt Grammatica, Poetica, Rhetorica &c. eaíque

rint.

V. An concurrentibus Legentibus & Regentibus

ex fua Inftitutione profiteri neceffario debea;.

ftq

di&ti Gymnafii Litterarii pro admiffione ad Concilium

Facultatis Artium poflint iis neglediis eligi aut admit-

Res ipfa loquitur, Magiftros Litterarios zque ad

sndor

Confilium Facultatis Artium

yoris,

ti alii Magiftri qui neclegunt nec regunt in eadem

pertinere debere quam

i

gia pr

Facultate.

Philofophiz Prafe&os.

Enim vero fia Con(ilio Facultatis Artium diftrahas

neqie

Vifo & examinato cafü füpra pofito infrafcripti cen-

Profeffores & Regentes Litterarios

quaratione Coe-

quoda

tempo

fent.

tus ille dici poterit moderari & inftituere magnam il-

buill

Ad 1. Nullum dubitandi locum effe quin ex ipía in-

lam & pretioífam juventutis füz partem quz ftudiis

ftitutione & effentiali forma ac ítatu Facultatis Artium

Litterariis dedita eft.

&tl

Lovanienfis Profeffores & Redores Litterarii, pro-

voluif

Cum tamen ítudiofa illa juventus ut przcipua fpes

tum f

prio füo jure pertineant:ad Confilium ejusdem Fa-

& cura Ácademiz & Reipublicz ipíi Facultati Artium

cultatis non minus qua

per fuam inttitutionem a fuprema poteftate fpecialiter

exhibt

lofophiz.

"

m Regentes & Profeffores Phi-

commiffa (it, ut in ftudiis humanioribus & bonis Ar-

prao

tibus tam neceffariis, tam di

Etenim ex his quz in cafa proponuntur fàtis liquet

gnis & utilibus fedulo

quam

Facultatém Artium conftitiffe a principio , adinftar alia-

excolatur.

conft

rum Facultatum, ex Profefforibus & Regentibus, ju-

Ad 2. Ex Supplica per Facultatem Artium, jiurn'&is

ltte.

ventutem ad.eam Facultatem fpe&dantem moderanti-

Ve

:

fibi Belgii Principibus, Leoni X. Summo . Pontifici

bus & erudientibus.

pro obtinendo privilegio nominationum oblata, ma-

fecul

Quod in primis conftat ex publico illo fcripto quod

nifeftum eít Facultatem .Artium | reprzeíentatam fuiffe

feffor

tefte Vernulzo in fua Academia Univerfitatir Lova-

eo tempore ut conítantem ex Profeíforibus & Regen-

Leon

nienfis Duci Albano tranfmifit, in quo exhibetur U-

tibus qui juventutem moderarentur & erudirent, id-

n qi

niverfitasut conftans ex quinque Facultatibus, &

que a tenera etate, dum Rudimentis Litterarüm ef-

erag)t

enumerantur membra unamquamque Facultatem con-

fet inftituenda, in verbis : in quaetiam juvenes , qui-

I£ 1l5

ftituentia.

telis

äcu!tatis Artium enumeran-

bus in juveutute gninus provifum effe folet. ab XNEUN-

Porro inter membra E

TE j:iTATE LITTERARUM RUDIMENTA

fuci-

Dad

tur non folum Philofophici, fed etiam Profeffores Lit-

piunt.

»

&

terarii, nam tefte Vernulao preeter Philofophicas Lit-

Ex quo evidenter fequitur, füb Profefforibus illis

ed

iF

teraric in fingulis. Pedagogiis Profe[/iones . ut mini-

five Legentibus qui Facultatem conftituebant. com-

ture

mum quatuor in quibufdam etiam plures funt enume-

prehenfos fuiffe Litterarios; fi quidem hi fünt per

ratec..

quos juvenes ab ineunte ztate Litterarum rudimenta

I

bium non eft quin omnes illi qui Profef-

fuícipiunt.

*

Itaque du

Proinde evi

ha

fiones illas litterarias ad Facultatem Artium fpedantes

denseft eo tempore Facultatem 'Artium

qua

obibant, fuerint per Univerfitatem Duci Albano re-

reprefentatam fuiffe Leoni X. prout eam poftea exhi-

h

v

buit Univer(itas Duci Albano, nempe ut conftantem

prefentanti tamquam Facultatem illaam effentialiter

liciis

componentes, quemadmodum Profeffores aliarum

ex omnibus Profefforibus five Legentibus & Regen-

X

Facultatum eas quoque conftituebant.

tibus juventutem. Facultatis erudientibus, five Phi-

fee

Id ipfum innuunt verba quod Dux Albanus Uni-

lofophicis five Litterariis, prout ad .

verfum Academiz ftatum nofcere defideraret, adeo-

tius.

primum -

, H

»

que indubie fingularum Facultatum ftatum five cor-

Ulteriusmanife&üm eft ex tenore Dulle, Pontifi-

» IH

pus prout ex propriis fuis membris effet conürq-

cem voluiffe benefacere & privilegium concedére Fa-

» 6

&um.

cultati Artium prout hzc ipfi erat exhibita.

E

Eth

E

t manifeftius evincit quod poft enumeratas omnes

Itaque nullatenus dubitandum,. quin Leo X.in prz-

»H

Profeffiones quinque fzcularium , & quafi Facultates

di&a claufuüla de Legentibus & Regentibus in Facul-

»t

illas refpedtive conftituentes fubjungat : eff quoque ii

tate Artium locutus fuerit ad mentem fupplicantium,

»1l

Univer[itate a Domino Sferonymo Buslidio fundatum

& coníequenter comprehenderit non folum Legen-

2

Collegium quod Trilingue appellatur.

tes & Regentes Philofophicos; fed etiam Litterarios,

» (

Indubie Univerfitas hunc .Academiz ftatum exhi-

perquosabineunte ztate

bens Duci Albano eum reprafentavit prout eum ab

menta fufcipiebant.

juvenes Litterarum rudä.

» (

»I

antiquo viderat inftitutum & vigentem.

*

Ad 3. Certum in primis eft Facultatem Artium per

»c

Et fane ex ip

fa Ordinatione Facu

E

(

ltatis Artium anni

fuas Ordinationes non potuiffe invertere (ftatum & or-

1462. de qua in cafü evincitur jam eo tempore Pro-

dinem füi Corporis, prout illud per primzvam fü-

feffores Litterarios in Pzedagogiis docentes de Facul-

am inftitutionem erat conftitutum , & prout illud per

»|

tatis Confilio fuiffe, fi quidem precipitur, ne quis in

Facultatem & Sereniílimos Belgii Principes fuit reprz-

Ped

a

fentatum Romanis Pontificibus privilegio Nominatio-

»

tum receptus effet.

gogiis quidquam doceret nifi in. Facultatis 'Sei?ü-

num dotandum.

»

»

Certum autem eít quo

d illo tempore in Padago-

'Ulterius quando quidem Pontifices privilegium no-

c ip-

5

giiS'dogerentur non íolum Philofophia, fed etiam

4

minandi indulferint Facultati"A?tium, prout hz

J$

Dz sTATU AC FoRMA FAcULT. ÁARTIUM LovaN,

79

i

fis erat exhibita, debuit Facultas illum' füum ftatum,

»

rint in verbis.: ,UNUM Ex MaorsTRIS QUi

quantum in fe eft, integrum confervare, & praroga-

35

INIBI IN FAcU

RIT,

^

LTATE PRUEDICTA SEX ANNIS LEGEf

l

tivam privilegii concedere juxta eum fenfum

5y

i

habebat Bulla-eo tempore quo fuit edita.

.Porro ex dictis ad fecundum quzfitum -

hab-etui'

" Ceïefï'Profej]'brer Litt&rarühi, etfi fex anni'.r Le.

h

quod Pontifex per Legentes in famofà Claufüla de-

25

gerint, contenti erünt|ea prcvogativa, quam illis

l.

buerif intelligere & intellexerit Legentes etiam Litte-

»

tribuit Ordinatio ditlee Facultatis faBaOttava Kal.

M

us

rario$, quando quidem & ipía Facultas & Sereniffimi

Septembris anno.1602. ita ut preferantur omnibüst

Delgii Principes in:Supplica'fua eofdem Legentes

» teteris Magiftris, exceptis iiv, qui ad legendam Lo«

l

Litterários, una cum ceteris , Facultatem conftitaen-

» gicam vel Phuficam, vel ad regendum admiffi fue-

d

tes, &

privilegii fabfidio- füblevandos Pontifici pro-

» VinL 5 item üs, quibus per prifentem Ordinationem

ü

pofuerit.

» attribuitur ditla prerogativa. eorum qui fex amnit

Accedit'quod Princifees: & privilegia juxta- eorum

d

» Legerint. * Hanc fententiam ratam effe Rex juffit

ls

tenoren; auctoritáte:(ua roborantes primzvum ftataum

eodem anno 14. Kal. Decembris; utque illi Facultas

Facultatis in $u

Artium pareret ,

.

rint.

pplica prafata exhibitum cþnftabiliye—

nulaeum.

fe;vevre' 'mandavitt. — Hec apud Ver-

B

d

Itaque cenfedt'infrafcripti, Facultatem Artium fua

Ex quo Decreto Regio hoc equidem habetur a

auQboritate non potuiffe primzvum ftatum füi Cor-

quod Ordinatio Facultatis memorata nón habuerit fi-

um plenarium effedum, nifi

poris, proüt is:per Bullas Pontificias & Placeta Re-

poftquam & in'-quantgm

d

gia probatus & obfignatus füit, ullatenus immutare ;

Regia auctoritate fuit firmata.

neque' Litierariorum - juribus aüt przrogativis in

2. Quod Legentes Litterarii cenferentur nï»minaä

l

quodam przjudicare potuiffe, fed- ea prout erant

tempore impetrati privilegii integra confervare de-

Legentium, de quibus in Bulla, & quod iidem infa-

l$

buitlTe,

per effent (uo jure de Confilio Facultátis; (iquider

ibidem preferantur omnibus Magi(lris, etiam noven-

$

Etíane nequaqam credibile eft Facultatem Artium

voluiffe quidquam immutare contra primazvum fta-

nalibus, qui de Confilio Facultatis funt, vel aliquan-

do extiterunt.

1

tum fuum quem pro obtinendo privilegio Pontifici

exhibuerat; & cujus intüitü Pontifex annuerat, aut

Cum tamen &'ex bulla & ex ufü. indübitatum fit ,

prarogativas & jura quz Legentibus Litterariis : tam-

nulli dari jus prarogative in privilegio nomgnationis

n-i£i ïfit , vel fuerit de Confilio Facultatis,

quam Faculfitem tunc temporis una cum reliquis

conftituentibus conceflà erant, voluiffe ullatenus vio-

$

lare.

- Ad 4. Quando quidem Facultas Artium una cum

J

Sereniffimis Belgii Principibus, Facultatem Artium

Verum quidem eít, quod circa: initium przteriti

Remano Pontifici, pro-obtinendo privilegio nomina-

feculi nonnulli de Facultate Artiüm, notanter Pro-

[

feffores Philofophie & Regentes , Claufülam Bullz

tionum reprzíentaverit tamquam conítantem ex iis

quijuventutem 4b imemnte ctate rudimentiy Littera-

Leoninz fupra memoratam, ita coepiffent interpreta-

rum imbuerent : atque ipfe Pontifex horum etiam in-

ri qua(i Legentes Litterarii qui in dicta Claufüla

ïf

erant jun&ti Regentibus, non íolum deberent cede-

ttitu privilegium fpeciatim annuerit, utiin refolutio-

ne ad fecundum fufius expofitum eft, dubitari non

re iis qui ad docendam Logicam vel Phy(icam Arifto-

telis admiffi erant, fed infuper omnibus Regentibus

poteít quin Legentes & Regentes in predicdo Gym-

Padagogiorum.

nafio, ad mentem Pontificis & Sereniífimorum Prin-

cipum reputandi fint Legentes & Regentes , a-quibus

Et quidem.conformitér ad harc inter[iretationem

edita videtur Ordinatio Facultatis 1692

juxta Dullam in eadem Facultate juvenes. Litterarum

. uti thelligi.4

rudimenta ab ineunte ztate (üfcipiunt.

tur ex Acadenz—iæ--Vernt;læi.

l

B

$.9.

Neque refert qüod prafentes Magiftri Litté

r

arii non

Atex eodem Audore colligitur hnic Ordinationi

Legant aut Regant! in Pzdagogiis; quando quidem

Facultatis non paruiffe Legentes Litterarios , nifi poft-

ridiculum effet dicere füpremam poteffatem non re-

-

quam & in quantum per Regiam Suam Majeftatem

1

hzc Ordinatio fuitlet difcuffa & decla

ad ipía loca..

pexifle ad munera, labores & perfonas, fed tantum

P

*

rata Bullis Ponti-

ficiis non omnino contraria.

Itaque cenfe

nt i.nïfra'förip'ti hodiermos ï'egje"n tes &

Scribit enim Vernulzus (uo tempore exortam füif-

fe controver(iam;.,,cui, inquit, locum dedit quo-

Regentes dicti Gymnatii Littérárii fücceffitfe in locum

eorum omniuti qui tempore petiti privileeii magno

]

)

rundam non fincerus in bonas " Artes affé&tus , con:

numeroin Pzdagogiis: docebart! &'regebant ftudia

55

tendentium nomine Legentium eos dumtaxat ceníe

humániord, & -a quibus-tune juvénes' ab imeünte cta-

» riquiLogicam aut Phyticam profiterentür , non qui

te littérarum rudimenta tüfcipiebant ; eotdemque ip-

35

Grammatice partem aliquam. aut Rhetoricam. aut

fos tàmquami: eorum fücceffores' gaudere debere iif-

Ethicam (eu publice feu privátim interpretarentür: ve

dem juribus^& pratrosgativis

?»

eó maásis quod jam fo-

rum cum ad cognitionem Sanctioris in Belgio- Ca-

liin'ampliffimo-Gymnafio totam Studiofam Facultàtig

]

tholicz Majeftatis.Confilii delata. controveríia om-

Artiam juveritater ab. ineunte'ztate ftüdiis' Littera-

5

nis effetanno.1623. 15. Kal. Decembris-Reverendus

riis'imbuere debeant'quod' onus' olím. divifüm. erat,

"

»

Dominus Joannes Drufius Parcenfis Abbas, Aca-

& difpertitum: iti plures, qui in firi

P

demiz- Vifitator , & Ampliffimus Vir GerardusCor:

isán h'oc? ipfumi erant'priefecti,

gulis: Pfædggg gi-

felius, Libellorum fupplicum Magifter; : & Sanctio-

Ad ;. Refolutio hu

R

5

ris Confilii Senator, Regia auctoritate Judices con-

jus quatftionis fponte. fluit ex

?5

conftituti ità pronuntiarunt :

réfolutionibus precedentibus.

Cum enim in fuperioribus pro

batum fit Legebgeä

» Profeffores duo Publici Facultatis Artium aiter E-

& Regentes Litterarios ex mente füpreme poteftatis

5

thice , alter Rhetorices, habebuntur. impo[lerum in

habere prarogativam in Nominationibus ante omnes

P

numero Magiflrorum | Legentium in eadem Facul-

Magiftros qui non Legunt aut Regunt in Artibus eti-

95

tate, ad. effettum, ut cum fex annis Legeriut, fru-

am ante illos qui novem annis Graduati de Gonfilio

55

antur prerogativa. attributa. per Litteras Apo][loli

Facultatis funt, vel exciterunt.

5*

m & jus proprium habeant ut fint de

camrivil&*;.iiïyzöiüinazionunz hiï, qui fex annis Lege-

Adeoque ei;

Con-

$e

L

Jukxus,.;REslr.o.N.suM*

f

'C'onfïli-o Facuï'taïijä fine qüo prerogativam hanc, ut

feffionem civilem illius bEnE;fïcïi aut Burfe accipere

fupra di&um eít, obtinere non poffent: evidenter

confequitur nullum e Magiftris in eorum przjudici-

& in ea manuteneri, 'cht quotidie obfervatur.

um five cum eorum exclu(ione el

Idem prorfu:ä in Cafu --p'ropo-fiton'& Magiftris Litte-

t

igi gut admitti poffe

ad C,.'onül-m,m Facultatis.

rariis locum habere omnino Oenfclïdum eft.

. Ratio eft, quia, ut ian:i 'prob.atum'eül, Legentes &

Ita fef'ponl"um Lovanii die trigefima Januarii mille-

L

Regentes Litterarii ex inftitatione Facultatis & placito

fimo feptingentefimo vigefimo primo

*

(fignatum

utriufque poteftatis ante omnes alios Magiftros non

erat) Z. B. Van Efpen, J. U. D. & Can. Pro£. J. A.

Brenart, J.U.D. & Anteceffor Primarius. A. Bau-

»

Legentes aut non Regentes in Facultate, ad Confili-

»

um Facultatis vocati funt, ac confequenter per.con-

wens, J. U. D. & Anteceffor Primarius. .(ad huc in-

curíuüm alterius Magiftri etiam in alia Facultat

ferius erat) infraícripti in Supremo Brabantiz Confi-

!)l

riori Graduati nullo modo exchüidi poffint.

e Rlpgf

lio Advocati, vifis & examinatis Cafüs pofitione &

y!

:

"(

Id

refolutione füprapofitis ob rationes folidas a. Clariffi-

enim

;

od illuftrari poteft 'eic'emplis quotidianis. 'Si

mis Viris preconfültis alle

— —

»

j

undator beneficiorum, aut ut vocant, Buría-

gatas idem ce'ni?—:mps , hac

»

rüm tribuat prerogativam fuüis confanguineis , aut ori-

qu?nta Februarii 1721,

»

undis ex certo loco, confanguineus aut ex defignato

b

loco oriundus

(.emt]ignatumj u^

praferetur omnibus aliis qualitate ifta

deftitutis.

AODejbarte: )" Jo- Liono yaï-nfz 3 'Jo ! d'e Stcert.

»

C. F. Cole.

»

Immo tametfi plures effent béneficii aut Burfze illi-

. F. Goyvarts. Cadhovius. ].

us Collatoresaut ele&ores , hique extraneum unani-

Flodrop. ].

»

de Plecker. R. C. E. Suarts.

LU

mi etiam íuffragio pretuliffent ,. nihilominus poffet

As

5

^

confanguineus«a-ut;exi locof defignato oriundus pof-

h

—

»

?

a

)

)

XXX IU

»

»

LU

»

h

»

?

.circ-a i'de-m. negotium.

)

»

D

:

: '(szc z.mme edztum)

»

I-*Ifra'f'c:ript(us— 'a&äfiorv & 'de&laro quod fecundum

Cap. 2. Numer. 28. & feq. & praxis univerfalis im-

I.

conftantem ufüm & praxim hujus Univerfitatis in

»

memorialis omnium Regnorum confirmat ; tefteDi-

)

caufis quibufcumque ubi agitur 'de Poffefforio, exor-

daco Covarruvias, qui floruit a ducentis circiter

D

tis inter Suppofita," aut .etiam . inter ipías. Facultates

anniss pracficarum qq. Cap. 35. ubi & ejufdem

ejuídem Univerfitatis, femper recurratur ad ordina-

rium Tribunal Regium; quodque numquam audie-

praxeos utilitas & neceffitas exponitur. Et certe (

prafatus recurfus ad Tribunalia Regia in caufis Pof-

rim aut viverim hujufmodi.cauías Poffefforias agitari,

fefloriis tollatur , mox apparebit in Univerfitate no-

vel agitari debere, coram Re&ore Magnifico; im-

ftra;, quod pralaudatus Covarruvias generatim af-

mo quod nec unquam intellexerim Univerfitatem ip-

3

firmavit ; nempe flatim non quidem fero comperietur

fam id ipfum pratendiffe, tametíi infraícriptus pluf-

experimento manifefliffimo quantum calamitatis Rei-

quam a quadraginta feptem annis de Coníilio di&z

publicce invetium [it; attento quod in hac Univer-

Univerfitatis extiterim, & jai

]

n

;

er annos quadragin-

Xate ficut in ceteris. Tribunalibus Ecclefiafticis ,

ta fex J. U. Do&or, in huju

L:

m

odi .caufis perpetuo

oporteret habere tres fententias conformes, ut vim

veríatus fuerim. Idemque ceníeo pradi&am praxim

paffus & poffeffione íüa, via fa&i, turbatus,

pof-

Univerfitatis non obftante ejus juriídictione & privi-

fet reftitui.

Ita declaratum & refponfum hac

24.

legio fundatam effe in eo quod manutenentia.fit qua-

Octobris 1

721. Lovanii. (Et. erat.

fignatum) Z. B.

dam fpecies protedionis contra violentiam five turba-

Van. Efpen, J. U. D. & SS. Can.

Prof. (Inferius

"

tionem facti; quz protectio foli Principi aut ejus Au-

habebatur) Idem atte(tor & declaro ;

(Signatum) A.

ditoriis eurn reprafentantibus competat; adeo ut in-

Bauwens, J. U. D. & Anteceffor Pri

marius ab un-

ter jura Principis qux Regalia dicuntur, & Coronz

decim annis Stri&i Collegii Facultatum ,

ipfius indivulfe ! adharent, manutenentia . cenfenda

gens.

ldem ceníeo.

Jur. U. Re-

(

t

utilate probat Celeberrimus Aucor Franciícus

(Signatum) j. A. Brenart, ].

U. D. &»Antece(ïor P

T

unarius,

ä

Qalzad?,' -in..,traöltat':u d-e':hpxl'gtlecl],;i'(:me F?gial',-P,art' 1

APPENDIX

]

APE EE

$^2 jJunss ,RestN.s-UM.-

83

V

t

" MANCEMEG

s m

X

QUE

J

— (

D

V X

Q

" APPENDIX AD JUDICIUM T

ERTIUM,-..

"

hd

DpAED

35

erain . de Brabant , addrefs

-t

é

-'..,;v. :

l.

Coníülte du Confeil Souv

»

?

"31

1

*

"se

'—.,E

Y

:

n

! fur le meme objet.

I

i

MONSEIGNEUR, .

??

À,

E

*

tervenir aux affemblécs de la Facul tä'äcöäme préten:

Ü

95

duement. élus pendant le Decanat dudit vaz Dick,

LL

L h'eü*paä furprenant de voir.l'Internonce de $a

»

-

dont l'éleétion défectueufe avoit obligé ledir Talffavt

[]-

L

I

Sainteté fe donner tant de mouvement pour ap-

»

& conforts, d'improuver entr'autres lesactes de fon

»*

Decanat, ceux ci s'adre(Terent à ce Confeil

ar la Re-

- puyer les plaintes mal fondées dequelques membres

P

[

»

de la faculté des Arts dans l'Univerfité de. Louvain

»

quéte ci-jointe en double, fur laquelle .ce

Confeil le

?5

»5

:H

( dansla Requéte) qu'il a plu à Vorre Excellence

joignit 4 la. caufe füfmentionée , ordonna qu'elle le-

35

de renvoyer à notre avispar Lettre du 22. Mars der-

))

roit communiquée à partie pour y. dire dans la hui.

35

33

nier, puifqu'elles ne tendent qu'à dépouiller les Tri-

raine, & lui interdit.cependant de plus rien attenter

-

?5

bunaux de $a Majetlé de l'autorité Royale qu'ils ex-

2

jufq

»

uàce que Votre Excellence auroit difpofé (ur no--

»

ercent en fon nom, & de relever & aggrandir ainfi

tre confuülte prétouchée.

L

l'autorité de la Cour de Rome & des gens d'Eglife,

» Cette apoflille, qui eft du 24. Decembre dernier,*

j*

LE

J

?5

au prójudice & à l'oppreflion des fujets du Ro ll

nous paroiffoit d'autant plus juíte.que comme l'état

?*

n'y a que le recours à la protection Royale qui íoit

?5

& fürícance accordée par Votre Excellence étoit re-

,

25

capable de les.en garántirj à quoi ce Miniftre tache

u

ciproque & regardoit auffijbien ledit vaz Dick & fes

LE

de porter obítacle par faire Óter aux Confeils la con-

2»

adhérents que ledit. Zaffart & fes conforts, les uns

;

3*

noiffance.des matieres poffeffoires, pourrendre peu

»

& les. autres devoient egalement s'abtenir de rien at-

?5

à peu la Cour de Rome l'arbitre desloix & privileges

»

tenter juíqu'à ce que Votre Excellence auroit trouyé

D

du pays, 'Les glorieux Prédeceffcurs de. $a Majeité

35

bon de reíoudre fur leur different,

2

ont toujours eu tant de foin d'un point fi important

» Cependant l'ioternonce qui avoit pris à coeur cet-

95

qu'ils en firent une condition expreffe dans le Con-

9)

te affaire, ayant porté lui méme uue f:conde Re-

»

cordat fait avec le Prince de Liéze le. 10. Mars 1541.

,)

montrance dudit vaz. D:ck dans.les mains proprés

2

lls défendirent d'accorder aucunes Lettres de Placet

35

de Votre Excellence fzut faire enforte, que V. E.

»5

,3

uouva bon de lever l'interdiction de ce Confeil (ur

qu'avec cette claufe: que le poff.ffoire fera àlacon-

35

noi(Tance de leurs Tribunaux.

lis attribuerenrit aufli

3)

la fauffe expofition dudit vaz Dick que nous n'avions.

LE

2

certe connoiffance à ce Coníeil par un arricie parti-

pas encore refervi de noire avis; quoique nous l'a-

?5

culier.de fss inítruétions du 13. Avril 1604. . Enfin

?»

vions fait voir au Secréraire d'fzrat Sgelligey , par un

LE

??

ils n'approuverent les graces & indults accordés à

double autentique

queiques jours avant cette levée dé

?»

ceux de ladite Faculté des Arts, qu'avec cette re-

35

noire interdiction,

?»

ftri£tion; Que s'il fe meut procés em matiere po[Jej[oire,

» La feconde caufe dontil s'agit eff celle que le

»

qu'ils févont. tenus de l'intevter pay. devant. les Juges

?5

Sourégent du Faucon Jean Aeymezant a intentée en

39

Proviuciaux. . C'eít fur ce principe que nous avons

ce Confeil par les Lettres de maiptenue ci.jointes en

»

commenceé à prendre connoiílance des caufes dont il

99

double, pour etre maintenu dans la pofl:íTion de la

39

s'agit.

L

9

place qu'il.a dans ladite Faculté, contre les troubles

» La premi

ere el:t celle que Pierre Zaffarz, le plus

2»

lui faits par le Doyen de la méme Faculié Cocdyck. "

95

ancien de ladite Faculté & neufautres conjointement

, En vertu de ces Lettres le Doyen fut ajourné au

39

avec Jan Op/iraet , comme Procureur de la Nation

29

Rolle;.& il y conteíta en forme c

ontre la concxluüonf

95

Hollandoife, & Antoine Czzck comme Procureur de

95

du Sourégent prife au poffefloire.

?5

la Nation Flamande dela méme Faculté, foutiennent

» Maisfe trouvant preffé de fervir contre la réplique

gk ——

99

en ce Confeil, afin d'étre maintenus dans l'ancienne

35

du Sourégent & n'ayant au(fi matiere pour y dupli-

3»

offettion d'approuver ou dé(approuver lesactes du

?»)

quer, fut confeillé de fuivre les traces de fon préde-

233

oyen qui finit, ou fort de fonélion , à l'occafion

»

cefleur en office le. Doyen vag Dyck, en employant

3*

que Gille vaz Dyck ayant archevé (on terme de Doyen

»

l'internonce pour faire arréter le cours.de la caufe, &

9*

avoit entrepris d'inferer aux: Regiflres de la. Faculté

?*

il réuffit fi.bien qu'à fon entremife & encore fous l2

?5

faux. pretexte que nous érions en défaut de rendre

les prétendus aétes de fon Decanat, nonobítantque

23

deux des quatre Nations (dont la Faculté e(t com-

53

notre avis, V, Excellenuce fut derechef fervie de te-

?5

,

posée) les avoient pofitivement dé(approuvés, &

nir auffi. cette procedure en état & fürféance, faas

??

ue les Actes d'un Doyen qui finit ou fort hors de

»

que ledit Sourégent ait pu obtenir levée de cette für-

2

í

[0;

L»)

nétion ne peuvent , étre confiderés comme actes

feance, ni fur l'appuy de la notoire competence de

légaux & valides de la Faculté, tandis qu'ils ne font

P

ce Coufeil , ni fur l'appuy des raifons éaoncées.paF

99

ratifiés & approuvés parlesdites quatre Nations; ou

l'avis. des Docteurs & Avocat ci joint en copie qu'il

par la plus grande partie.

»

,

t

35

a eu l'honneur de pré(enter à Votre Excellence. (/)

erant conte

f

» Cettecaufe

(tée & inftruite ju

u'à répli-

» La troifieme caufe dont il s'agit eft celle que le$

?*

pliqueinclufivement, & le Doyen vag Di

C

]

ne.trou-

L»)

Regens & Profeffeurs du:College de la 'Trés Sainté

vant matiere pour y dupliquer, prit recours à l'Inte:

)

Trinité foutiennent pour érre maintenus dans la pof-

99

nonce & fcut obtenir par fon entremife, érat & fur-

39

feíhon de leur droit de devoir éue choifis & admis

L

(éance de toute procedure par Lettres de Votre Ex-

?*

au Confeil de la Faculté des Arts lor(qu'ils (e. pré:

cellence du 2, Decembre 1719. jufqu'a ce que norre

PI]

fentent, du moins préfcrablement & tous antées qui

??

avis và autrement feroit diípofé.

?9

uec Legunt mec Regunt in eadeimn Facultate.

» Nous y refervimes de notre avis par confulte du

» lls y ont conclu **

Zv eynde bet Hoff maintene:

35

29. Novembre dernier. (4) Maiscomme les hautes

vende de Suppliauten in de. poffeffis vam. bun vecht. van té

-

occupations de Votre Excellence ne lui permirent

TRoeten. gekofen eude gendtutteerd vvordeg ad. Coaüliuni

w

as d'y prendre fitór refolution, & que cependant

diétee Facultaris dum fe praefentant. zez guifden prefera-

»

belycb aeti alle andere qui nec Legunt nec Regunt in ea-

ierrele Clerceg & N. Bertonville S'avangoient d'in-

(a) Voyez cette Confulte dans les Memoires bi/lori(j. fur Paffaire.de la B. Unis

dans le Payg;bn: Aum'lcäiem- &c, T. 1, p 253, & füiv;

(^) Refolutio Efpenii, data 7. Janv. 1721. fupra, IN. XXIX.

L

dem

Supplem, oper..Pau Efpea 'Tomus V.

—

$5

iDx t:omþ"x-i'*i—z"n--rfm CowNc. Dnasz.

demF acultate , gedjezt zoude vvefem te verclaeven dat

?3

& dans le choix cé en fu'ïvatlït fait en leur faveur il

)

,

y auroit de l'incorapatibilité que celui fait en faveur

den voovgetnelden pretenfen Keus-op, den 21. San, 1721.

gefchied n dePer foonen $um der vooftfchreven Fan Kel ez

de leurs adver(aires pour les màmes places vacantes

fubfifteroit pareillement.

de Procurator Geybelstot bet Confilium prafarae Facul.

