Sedes; an per E pifcopalium reddituum profcriptionem

bdus requirentibus quafi.

jus ipfum patronatus profcriprum. e(fer; fatiíne firma

tum fuit:

Epif&oPi Torna

effet in 'ornacenfem Écclefiam Belgicorum Procerum

L. An vi profcriptionis reddituum

cenfis, Praful hic excidilTor jure conferendi Canonica-

dominatio, ut omnibus imperii privilegiis ibidem gau-

tus & alia beneficia fua liberae collationis.

dendi jus iifdem fuppeteret.

Super his tantum quz-

II. An jus hoc, profcripuonis vi ad Principem perti-

ftionibus verfabantur Monumenta a T'ornacenfi Capi-

tulo einiffa; confulendus Libellus (üpplex quem idem

neret, ex communi jure per eaim regionem obrinenre.

. Facultas ftricta refpondit ad hec quafita duo, dc

Capitulum Lovauienfi Facultati Juris exhibendum cura-

veraf, & Juri(confültorum duorum ia Generalium Or-

clarans r fibi quidem in univerfo canonico Jure nullam

Legem , Canonem nullum occurrere cujus vi beneficio-

dinum favorem Confultatio &c.

Singulis his queeftio-

nibus pene omnibus in fuarum A. A. P. P, favorem fo-

rum collatio temporalium bonorum profcriptione con:

tineretur, fibique videri magis congruere SS. Cano-

lutis, Tornacenfes Canonici aliis armis uti ftatuerunt,

num menti, fpeétatis [nterprerum auctoritatibus & ra.

Contenderunt Beneficiorum collationem jus quoddam

e(fe quofrui, quicumque Catholicusnon erat, omnino .

tionibus, ne temporalium bonorum profcriptio Dene

ficiorum collationem complecteretur, 2. nulla occur-

non poffet; non licere proinde tuta confcientia a Ge»,

neralibus Ordinibus prafentatos füfcipi, atque adeo

rente in toto canonico Jure regula, qua Beneficiorum

collationem in temporalium rerum numero poneret,

tanquam. excommunicatos fpectandos effe "T'ornacen-

fes Canonicos undecim aut duodecim qui in id confen.

quicquid ia favorem huju(modi juris fifci quoad Dene-

ficiorum collationis enuntiari poterat, non nifi per pri-

ferant, ut novi quatuor ad eorumdem Ordinum nomi-

nationem provifi fufciperentur, &c.

Qui jactata jura

vilegia, per Indulta Summorum Pontificum,

per ap-

denique confuerudinem afferi poffe.. Cer-

hac ceterorum acerrime propugnabant, fere ormines

probatam

-

exterl erant.

tum enim e

(t, fübditur, inaliis Provinciis aliifque rem.

Eorum precipui peculiaribus quibuídam

onfifcationis jura aliis rationibus in ufüu

rationibus ad Galliam fpeétabanrt, & quo majorem apud

poribus hac c

pofita fuiffe. Quamobrem Do&tores confuldi nihil de

illud imperium pratiam inirent; Gieneralium Ordinum

juribus hac occafione, ut ferebatur, obluctabantur.

finiti certiquefüper altera propofitione refpondere pof.

s

funt ; fentiuntque ex Regiis Miniftris per (tata tempora

E converío undecim aut duodecim Canonici Refra-

&tariis oppofiti omnes indigene & ex honeíta familia

ad ejufinodi jurium executnionem prepofitis percipi pof

e, quid juris in fimili facti fpecie.

erant, virique infigni quadam ad exemplum probitate,

fide difciplina habebantur, Eorum duorum inter Ca-

"Tornacenlis Capituli Deputatus quaftiones alias tres

pituli membrafenioreserant; alter (D.Farvaques) per

propofuerat:

L. An Tornacen(is Epifcopatus cenfendus effet va-

annos fere 20. (pectantibus DD. de Chozfeu] & de Ja Salle

qui D. de Zeauveau praecefferant, "Theologiam in Semi-

cans, per ab(entiam aut non refidentiam Epifcopi.

II. Utrum Epifcopus Tornacenfes Canonicatus in

nario docuerat, Favebateorum Sententiee doctiorum

quorumque Jurifconfültorum fuffragium. — lidem eriam

ejus libera collatione pofitos conferendi jure. gauderer,

anvero habendus effet eo fpoliatus per editam ejus tem-

füperagendi ratione quam inierant,. plura Capitula con-

poralium bonoruüm profcripiionem, vel ob ipfius non

fuluerant, qu ex voto refponderant,

refidentiam , vel quia fidelitatis juramentum novo Prin.

Brveve Clementis Xl.

cipi nondum obítrinxerat ; & an dictus Epiícopus di-

&os Canonicatus per Vicarios Generales T'ornaci refi-

V. Priores tamen cum ad Rom-anain Sedem rem de-

dentes, fatifque au&toritatis obtinentes conferre poffet.

tuliffent, a Papa Clemente XÍ. Decembris die $. ann.

III. An qui per id remporis a di&o Epifcopo ejufve

Vicariis Generalibus provifi fuerant, poflent privari ju-

171 t datum Breveobtinuerant, quodcollationesa Ge-

neralibus Ordinibus editas nullas & invalidas declara-

re quod iis per eju(modi provifiones acquifirum erat,

Facultas Juris erefore non judicavit, utad pofterio-

bar, non quidem eorurp zdcatbolicitatis caufa, vel quod

ex-

Fita Fau Efpen.

g&æ

6o

ViTA* D. V.m EVSPEN.

gxcogpmunik:,atiotii fube(feht ; hoc enim de re in Brevi

di facultatem adimebat, eofdemque adigebat, ut Pro-

ne verbum quidem; fed quia provifiones a /aca pote-

curatores Catholicos nominarent, qui eorum nomine

flate, fine S. Sedis Indulto expedite fuerant.

illud obirent5 at hunc ufüm ad hac ufque tempora in

Eosidem Breve qui ejuí(modi provifiones receperant,

Belgio, Germania, Hollandiaipía viguifTe ob Patrona-

exhibebar veluti anathemati obnoxios per Conttitutio:

tus, qui fundos poffidebant, in quorum gratiam jus Pa-

tes, & Bullas Summorum Pontificum in eos pronun-

tronatus olim conceffum fuerat ; in Dicecefibus Antver-

pie & Sylva Ducis paffim Patronos Proteftantes oc-

tiato, qui ,Ecdeii'a[ïicam difciplinam perturbant.

currere qui ad Beneficia in Catholicis Ecclefiis nomi-

D. Fan Efpenii fuper boc Brevi Confultatio.

nant. Qauod fi hunc ufum Ecclefia in privatis Refor-

mata , ut dicitur, Religionis hominibus patitur autto-

VI. Poltremum hoc Breve, ejufque conféecutiones

lerat, multo fane magis natura ipfi confonum e(fe, eam

uni Canonicorum undecim Tornacenfium, qui proin-

hac ipfa indulgentia quoad Supremas Poteflates uti;

detanquam excommunicatus traducebatur, locum pra-

adeoque Generales Ordines plena poteftate gaudere no-

buerunt, ut Van Efpenium confuleret, . Hujus Doéto-

minandi ad Canonicatus S. Servafii & Domine Noftrz

ris reíponfum , cui etiam D. Zauvvens ejus Confrater

Trajecti ad Mofam, in eamdem rationem eamdemque

fübfcripfit, diei 23. Julii ann. 1714. — Confultationem

formam, qua veteres Catholici Principes ejus Urbis

Domini nominare confueverant.

Laudat in hanc rem

conficit, quae occafionem huic Articulo fuppeditavit.

Occurrunt ibidem folida & utilia ad has quatuor qua-

exempla dierum 1. & r5. Juliiann. 1697. quoad Tra-

ftiones refponfa.

I. Capituium quod inítallandi tan-

jectum ad Mofíam, aliudque diei 14. Decembris ann.

tum & in poffeffionem mittendi jure gaudebat ,. pote-

1708. quoad Ruremundz Decanatum, füper quo nil

ratne inítallationem hanc ei denegare, cui per Princi-

difficultatis Epifcopus attulit; cum primum Patentes

pis Collationem provifum erat, pratexens eam Colla-

Litteras ad earum normam redactas vidit, quibus Ca-

tionem tanquam ex invalido infirmoque titulo factam

tholici Principes uti folebant.

Arau(ionenfes Principes

aíefípectari? 2. Hujus Principis 74catholicitas vel ex-

tanquam Diez//e Domini ea &ipfi poffeflione gaudent,

communicatio poteratne fatis auctoritatis eidem Capi-

ut Canonicatus & Pareeciam ibidem conferant. Bo-

tulo afferre, ut renueret ei poffeffionem tribuere, qui

ruíTie pariter Rex coufert Parcecias & alia Beneficia in

ejus Collatione munituserat? 3. Canonici quiin hanc

Gueldrie & Clivie Regionibus pofita, qua olim ad

inftrallaionem confenferant, fubierantne excommuni-

Catholicorum ejus Provincia Dominorum nominatio-

cationem, & vitandi ne erant tanquam excommunica-

nem fpectabant.

'Toleratur mos hic in umvería Ger-

ti, vi poriffimum poftremi Brevis? — 4. Poffuntne ira

mania; fpectatur ut validus & licitus ab omnium Scho-

excommunicati habiti Canonici ad hujus Cenfurz abfo-

larum Theolo

[o]

gis;

i

ac fi reformandus effet, id vero fa

,

lutionem petendam adigi, & eamneipfi tuta conícien-

cere non privatorum hominum foret,

Poft has fcilicet animadverfiones, juvat Efpenianam

tia petere poffunt ? Leétorem remittimus ad Opus ip-

um, ut in eo refponfiones ad has quatuor controver-

Coní(üultationem [ulii die 23, ann. 1714.. editam perfpici.

fias inveniat.

D. Rutb d^dns 10 fàis Monumentis ottendit, quainea

ftatuuntur, principia nec huic Doctori peculiaria, nec

recens ob T'ornacení? negotium adoprata effe; citat &

D. Ermefii ffzper þoc «*negqtio Monumentum.

affert excepta fatis fufa reíponfi quod hic Canoniítaad

VII. Unum addemus , ob oculos nobis effe ia er

Infulen(is Canonici Epiftolam,

]ulii die 24. ann. 1709.

hoc negotio ampla Monumenta duo, a D. Autb d'ns

füper fimillimo cafu dederat.

elaborata, &a DD. du Zaucel, Fouillon €? Petitpied

reviía & correcta. (a) Nimirum ex his Monumentis

"ia fuper bac ipfa quaftione F'au Efpenii rq/þonfz.

deprompfíimus, penequidquid hiítorici hactenus exhi-

buimus. Ibidem oftenditur in hac controverfia non id

VIIf. Canonicus hic Efpenium confulerat occafione

actum effe, ut Ecclefizee.nova difciplina, quod ad Be-

profcriptionis edite, Generalium Ordinum Belgii Fce-

neficiorum Collationem pertinet , cum ea conferretur

derati juffu, in Infulenfis Praepofiture redditus, & in

quam veteres Canones preafcribebant. |Concedebat,

jus Collationisaliquorum Beneficiorum quod eidem ad-

haud egre, jus Patronarus laicorum, & alios novos

dictum erat.

Proícriptio haec pronuntiata fuerat ob

ufus minime cum Ecclefiz priftina mente ac difciplina

caufashas; r. quiaPrepofitus fefugce dederat, & cum

congruere.

Ordinatio per ea fanetempora a Beneficio-

Prafidio recefferat; 2. quia recu(averat Infulas regredi

rum Collatione fejungi non poterat, nec nifi commu-

intra tres menfes, de quibus per bellicas conditiones

nibus Epifcoporum , Cleri & populi fuffragiis definie-

convenerat; 3. quia Abbatiam Commendatariam ac-

batur,

Verum id agebatur, ut in re ipía his pofterio-

ceptaverat quam ei Ludovicus XIV. contulerat, quae-

ribus feculis inducta difciplina expenderetur, &an hu-

que fpeétabatur tamquam probatio eum fibi domicilium

jus difziplinge vi, jus hoc patronatus evafiffet, necne,

fub Galliarum Regis dominatione (tatuiff»,

Refpoudit

civilis & haereditarius effectus veluti quidam, qui prz

E(penius, in his circumítantiis profcriptionem reddi-

dia & bona, quibus addictus erat, íequi deberet; &

tuum Prepofiture validam &legitimam effe; profcrip-

quod inde confequitur , ad Laicos & ad eos ipíos tran(-

tionem hanc ex prafentis temporis ufü, communique

mitti poffet, qui in externa Ecclefia communione non

Victorum Principum more, ad ipfum jus Patronatus

erant, fiquidem ea praedia eaque bona in eorum pof(Tef-

referri, nec fcrupulo e(Ile debere provifionibus a(Tentiri

fionem legitime deveniffent. . D. Zuzb d'/4ns affert ex-

quafcumque Generales Ordines in confecutionem ex-

empla bene multa, qua palam faciunt ejuímodi jure pa-

pediendas curarent, Religionis difcrimine nihil ob(tan:

tronatus z4cazbolicos ufos effe.

te, 710do in veliquis regule Canouica fervarentur.

Erneítus etiam in füo Monumento nobis exhibet fa-

Congeftis auctoritatibus probat, in Gallia, per an-

tis amplum propofite confultationis excerprum quam

nos plures, Religionis, ut dictatur; Reformatee Alffe-

clas in hujus juris exercitatione perftitiffe, cum illud eo-

Efpenius füper peculiari quaítione juris Collationis Or-

dinum Generalium quoad Tornacenfes Canonicatus

rum Dominiis aut prediis addictum erat; id ipfüm per

acultatis Juris nomine.

pacificationis Edicta firmatum fuiffe; re quidem vera

edere juffus fuerat, univer(ze

Facultas hac füper eadem re, quod füupra vidimus, a

mutationem: in diíciplina extitifTe. per. Ediétum diei g.

Generalibus Ordinibus , & a T'ornacenfis etiam Epif-

Julii anq. 16j 1. quod iis per fe jus patronatus exer—cenr-

copi amicis intimis confulta fuerat,

At Capituli Depu-

( 4) Eftiis titulus : Monumenza fuper aiizjuorum Tornacenfis Ec-

tatus pertechnas impediit, ne Facultas propofitum ref-

clefie Canonicatuum per. fuas A. A, P. P. Generales Ordines dipofs-

ponfum a Van Efpenio, follicitanteipfa, editum adop-

£i0N6,

taret.

1

Ér-

LiseER ÍTl. AgTICcurus XIX,

61

.. Erneftus in f(uo Monumento nonnulla tantum hujus

nis inftallationis a&uni*'us vi juftitie "T'ribunalia ci-

propofiti fragmenta profert. In primo quidem Efpe-

vilem poffeffionem eidem concederent. Convenit eo-

nius, inquit Erneftus, regulam ftatuit ex qua judican-

dem tempore, ut, quoad res effet füb judice, nomi-

dum de juribus Regum £? Supremorum Principum pro-

nato Atb d'/2: annua penfio refpondens 'Decanatus

videndi de dignitatibus ? beneficiis: Ecclefiaflicis: in fuis

& Canonicatus proventibus folveretur,

Quod execu.

refpe&iive Ditiouibus (que vulgojura Regalia, five jura

tioni mandatum fuit vi Sententiae Magni Confilii Mech-

Corone £5 fupreme Majeflatis vocantur) uon tam ex Ca-

linienfis , qua civilem poffeffionem abfolutamque col-

nonibus €? Decretalibus: Poutificum jus commune Cano-

lationem concede

nicumn conficientibus, quam potius de [pecialibus privile-

uit,

*

i

bat , queeque rite Capitulo fignificata

giis, sudultis , ac potiff?mum ex longevo ufu, qui vicem

Quia tamen Sententia hzc nihilaliud erat quam De-

privilegii obtinet , flatuendum efl ; uti paffim notanteva-

cretum feu Arreftum quoddam ad Requifitionem edi-

ditiores Pragimatici , qui de bis juribus ex . profeffo tva-

tum, integrum omnino erat "Tornacenfi Capitulo de-

&aruut j atque pra ceteris intev. vecentiores Petvus de

fenfiones fuas apud Magnum Confilium proferre; at

Marca zdrcbiepifcopus Pavifienfis in fuo Opeve de Concor-

juftitiee cau(ae füae procul dubio diffidens, haud íatis

dia Sacerdoti €? Imperii. Hinc & ob[ivvant ditli /4u-

habuit renuere fe fiftere, obtinuit praterea Bruxellen-

&ores , bec jura Principum pro diverfitate temporum €9

fis Regiminisabíoluta mandata, ut hoc negotium evo-

locorum etiam varia fuiffe , &? etiamnum e[fc.

caretur, ejufque profecutio Magno Mechlinienfi Con-

In altero fragmento Van Efpenius , pergit Erneftus,

filio interdiceretur,

eneralem regulam quam modo (tatuit, ad propofitam

Hac de re D, Rutb dPIgta

üd Generalium Ordinum

:

j

acti [peciem refert: uf zgitur de jure Principum Belgii

Deputatos ad (tatuenda con

nia, poft initam Ultraje-

providendi de dignitatibus &? beneficiis jure confi[cationis

€tenfem pacem, congregatos conque(tus eft, qui qui-

(quod &9' inter jura fupreme Majeflatis. vefertur) ali-

dem folemnem primam cum Prafule de Leeuvvenffein

quid certi flatuatur, id mom tau ex juve commumi quam

Tornacenfi Epifcopo füper eodem negotio conventio-

ex continuo ufu quo Principes Belgii vigore confifcatiouis

nem per fue Conftiturionis Articulum XXI, firmarunt,

de beueficiis &9 dignitatibus ab antiquo ufque ad bac tein-

Poít annos aliquot, cum omnino Belgium ad Impe:

pora palam ufi fuere peteudum eff.

ratoris Caroli Vl. dominationem rediiffet, novufque

Hujus autem ufus . certior €?. exatlior motitia baberi

Mechlinienfis Archiepifcopus (de Boffu de Alfatia)

non poteff, quatn ex publicis £? Regiis Regiflris, inqui-

Tornacenfi Capitulo in per(onam D. Zutb '425, qui

bus fimiles Provifiones Beneficiorum €?. Diguitatum vi-

ei non arridebar, füuum omnem favorem promitteret,

gore bujufinodi coufifcationis per Principes facte exadlif-

ejuí(dem Capiruli Canonici apud Magnum Mechlinien-

Jime &5 [ingulatim aunotantur : &2 per ordiaem temporis

fe Confilium hujus negotii profecutionem rur(üs aggre-

anuotate facile reperientur.

di ftatuerunt. — Erneítus pro fe novas Con(üultationes

. Utinam vero liceret nobis addere exceptis his ejuf.

obiinuit ; arintelligens cum potentibus Adverfariis fibi

dem Ef(penii refponfum füper Opufculo cujus examen

rem efle, medio circiter ann. r719. idiniitconfilii, ut

ei per hujus negorii (eriem demandatum fuerat.

In eo

fuum omne jus ad S. M.1. pedes remitteret. — Ergo ad

proponebatur conciliationis ratio quam Efpenius, quem.

novum confilium negotiorum Belgii quod Vindobonz

admodum dicitur, non repudiavit; ita fcilicet, ut Col-

inftitutum erat; demandata re, nova Monumenta Er-

latio per Patenres Litteras a Generalibus Ordinibus edi-

neftus exhibuit, quorum vi füum jus roboraret, & a

ta ad puram putamque prafentationem redigeretur,

calumniis & accufationibus Janfenifmi quibus pertina-

D. Ruth d'Ans hoc Éfpenii refponfum tanquam in fui

citer impetebatur, fe ipfe purgaret.

Monumenui fiae le

gendum. annuntiat, ubi tamen non

Sub ann. 1721. finem Abbas Lenglet du Fyefzoi Vin-

invenitur.

dobonam iter fufcepit, & quadam fortaffe ab Abbare

Hujus uegotii feries..

Baffarderienfi, T'ornacenfis Capituli Preefide & Magno

Micario, vel abaliquo alio Canonico fibi mandata pre-

texens, fe ejus Capituli Depuiatum dixit, ut Decana-

IX. Haud injucundum Lectori fuerit, antequam hunc

tus negotium profequeretur. Fieri reapfe potuerat, ut

Articulum abfolvamus , ex nobis audire, qua Efpenia.

Capirulum íua arrogata jura univerfim ei commenda-

norum Confültationum vis & confecutio , qui denique

ret; at heec ejus itineris preecipua caufa non crat; at hu-

ravis bujus negotii exitus fuerit. . Ipfe Ruth d'Ans

jus tituli fpecie tegebatur arcanum negotium quod ei

;

gc nobis Anecdora füppeditabit.

Cardinalis.du Bois demandaverat, ut nempe Vindobo-

Cum D. de Beaveau 'T'ornacenfem Epifcopatum clam

nenfem Aulam, quoad Conventionem füper Bulla Uj-

abdicaffet, ad eum Papa Comitem de Leeuvvenffeiz no-

gemitus , in Galliarum confilia traheret.

minavit, quin Generales Ordines aut Imperatorem con-

Ut utde hoc poftremo mandato (entiendum fit, Vin-

füleret, ad quem Tornacenfis Urbis & Belgii Auftria-

ci proprietas fpectarecenfebatur, Ergo nominatio hec

dobonenfis Aula, fub infequentis annifinem , Repium

Bruxellenfe Confilium juffit fuper 'T'ornacenfis Deca:.a-

conteítationi fübeffe poruiffet./ Novi tamen Epifcopi

tus negotio fententiam dicere.

Ejus Confilii Mem-

inftallationi Generales Ordines affenfi fünt; at ea con-

brum D. de Tombeur ad fi(calia negotia defignatus, hac

ditione, uteos quatuor; quos ipfi ad Cathedralis Eccle-

occafione, füper hoc negotia addztionale Monumentuin

fia Canonicatus ann. 171 t. nominaverant, poffetfione

exhibuit, quod Regium Confilium Vindobonam milit;

donaret... Prae(ul de Leewvvenffein pure & fimpliciter

Monumentum hoc quod D. Autb Z'74ns favebat, Ad-

conditionem quoad eorum tresacceptavit ; quoad quar-

tum, major extititin re difficultas; eratis D, Autb d?4nt

verfarios, & praefertim [e(üitas ac Bruxellenfem later-

nuntium impulit, ut in eum celum terramque mifce-

cui Tornacenfem Decanatum, ut diximus, Generales

rent.

Is etiam in publicis rerum geftarum Diariis tra-

Ordines ex eodem jure & in ii(dem circumflantiis ac

ductus fuit tanquam perditus Scbifmaticus , qui nibil ia-

reliquis tribus Canonicatus contulerant.

Difficultas er-

tentatum velinqueret , ut bavefinin Imperium induceret,

go non aliunde oriebatur quam ex hominis perfona ip-

Actum in eum eft apud Regium Confilium , apud Mar-

ía, quem fcilicet Adverfarii, pro confüetudine, füfpe-

chionem 4e Pri?, apud. Vindobonenfem Aulam &c.:

&um invifümque reddere per vagas Janfenifmi accufa-

Foederati Belgii Principes, auditis novis conatibus qui

tiones , prefertim apud Clementis XI, Curiam conati

intendebantur ad follemnis conventionis excidium,

fuerant, ltaque Praeful de Leeuvven[feiz , quod unum

quam füper hac re cum T'ornacen(i Epifcopo inierant,

potuit, ne quid negotii ditfidiique cum ea Curia fibi

quamque deinde in Conftitutione ob confinia firmave-

crearet , folemnem in modum recepit fe bona fide cu-

rant, D, Peffers fuo Bruxellis Refidenti, & D, £al

raturum , utejus nominatio Summo Pontifici probare-

Zruyniue (uo Vindobone Legato . mandarunt, ut fuam

tur, quod fi affequi non potuiffet, editurum recufario.

utrobique operam in Exnefti eorumque juris favorem

eon-.

62

ViTA D. V.:AN;EïSPE&. j

conferrent, [ra quidem co

a videntur Adverfario- 'T)Rater manufcriptos Codices plüres, de quibus dixi-

rum molimina; certum faltem eft, Erneftum ab eo tem-

musin editione ann, 1753. primum impreflos, nos

poread mortem uíque in Tornacenfis Decanatus civili

monet Editor fibi fuppeditatas fuiffe additiones feu cor-

polfeffione, annuaeque penfionis

rectiones non paucas quas in 'Tractatibus ad quos refere-

qua ejus'reddims refe-

rebat, fruitioneper(titilï'e'.

bantur, fuis quafque locis inferuit.

Que vero Com-

menrarium fuper Gratiani Decreto fpectabant, ei fatis

*

9. V[.

graves viíae (unt, ut diftinguerentur a primee Editio-

nis Textu per indices manus duas inter quas continen-

Y

Tra&atu: de Ufura.

tur,

Omiffa tamen eft. in hac p

o&fema Editione additio

Onfültationes de quibus -ha&enus, fequitur in 3.

Scripta Efpenii manu, ad Can. 3. Diíl. 22. primee Par-

^ Volumine Operum Van Eípenii Editionis ann.

tis Decreti Gratiani; quae quidem inter fragmenta no-

1753. fuper Ufura brevis Diífertatio, quam Auctor

vi Supplementi ad collectiones Operum hujus Docto-

ris occurret, . Adeftaltera additio ad Cap. IV. 'Fic; IX.

Ephemeridis doctorum Virorum nuncupat admodum

brevem €7? admodum do&um de Ufura Tvaclatum. Non

primae Partis Juris univerfi, quam Éditor ad calcem

ii fümus qui huic judicio refrapemur; atque adeo cre-

Collectionis Opuículorum 1.Voluminis, pap. 94t. pro-

dimus addi poffe Efpeniana in hoc "Tractatu principia

pterea remifit, quia ferius in ejus manus pervenit;

accuratiffima effe , &fane "Theologie cum primis con-

quam ut fuo loco inferi poffet... E(t & Declaratio a

ruere.

Nos Editor per adnotationem monitos vult

Van Efpenio fübícripta Novembris die 13. ann. 1726.

Efpenium Differtationem hanc quibus primum annis

ad explicationem lociin quo Cathedralium Ecclefiarumà

Jus Lovanii profeffus e(t, Auditoribus fuis dicta(Ie,

Capitulo, Sede vacante, vi(us erat eam facultatem tri-

eamque quamprimum publici juris factam fuiffe. Quam.

buere, ut ex juris ordine de recu(ationis caufis Magno

cumque tandem íuper hac re diligentiam adhibueri-

Dicecefis Vicario oppofitis cognofceret.

Declarat Ef-

mus, nos de en certos reddere non potuimus ;. Édito:

penius fe de Magno Vicario loqui qui voluntariam tan-

ri!tamen id ipfi enuntianti quod audierat ejus Con-

tum Jurifdictionem exercet, non autem de eo qui con-

fratrum uno qui Lovanii ftuduerat, repugnare non pof.

tentiofz jurifdictionis exercenda jure

polleretk , Ma-

fumus. Notat idem Auctor hoc uno in Opere Efpe-

gnufque Vicarius fimul & Oiïicfalis efTer.x

nium Scholafticorum methodum fecutum effe.

Initio

quidem iu animo habuerat ei viee infiftere in Juris Ca-

"n

nonici profeffione; fed ab eatamen poft unius auc duo-

rum menfium fpecimen receffit inomnetempus, quam

Obfi

ervationes D. Gibert zp us E"/eþ(æicuæ U,?iæïä

Ícilicet intellexit nec Canoniílis nec Jurifcon(ultis Uni-

:

jum D. Van Efpen (*).

verfitatis. probari,

Nobis pre(to eít Van Efpenii Epiftola fuper Ufuree

Ovus Editor haud fatis habuit Editioni-fuæ äd&-ere

^

;

negotio, die4. Februarii ann. 1728. ad. Van Erkel Ca-

quidquid Operum aut fragmentorum D, Van Ef-

tholici Ultrajectenfis Capituli Decanum data, quae fcri-

penii colligere potuit; eam praeterea locupletavit ani«

ptra fuit occafione difputationum qua tum quidem in

madverfionibus quas, D. Gibertus celebris Canonifta

Hollandia fuper Contractibus utrinque. redemptioni

Gallus fibi fumpíerat. in(lituendas fuüper iis omnibus

obnoxiis fervebant.

In ea teítatur Efpenius fe. vehe-

Uuiverfi Ecclefiaffica Juris locis quae minus ei videban-

menrer.optare füne(tis hujus controverfiae confecutio-

tur Gallicanis ufibus coníentanea.

Eas Gibertus con-

|

nibus finem imponi; atargumentum fibi quidem haud

texuerat ad Gallorum commodum 4ui deinceps , inquit,

fatis illuflratum videri ait, ut omnino füper ipía qua-

id per[bicient quod in tagti momenti Opere pcculiaviter

Notrat tamen Éditor has animadverfiones

ftione pronuntiet; additque, cum ipfe, 'ante annos cir-

eo$ afficit.

citer $o. fuper hac eadem materie, una cum DD. Z

exhibens, earum.permultas effe quas Eípenius quo-

Fiane, Huyens, Steyaert &?. Heuncbel contultus fuiflet,

dammodo inutiles reddidit in fuo novo füper omnibus

nihil flatutum fuiffe, quantum.quidem memoria tenere

Canonibus Commenrtario, providens ibidem errata vel

oteft, inquit, ob difficultates, quibus decifio, quaecum-

omiíliones que in Z'ure Ecclefiaffico univerfo ei a. Gi-

berto exprobrabantur. —Giberti adnotationes in locis

que |demum eflet , fubeffe videbatur. — Difficultates hae

potiffimum ex Generalibus Ordinibus hec contractuum

ad qua referebantur, Editor collocaífet, fiin ejus ma-

nu ante inchoatam impre(fionem fui(fent; qua ramer

genera permittentibus ipgruebant, Quae fane cau(a ipía

impediit, quominus D.D. Zuygezs, Styaert, Pafmam,

ad finem vergente folum acceptas ad I. Voluminis cal-

cem, & (ecundiinitium ponere coactus fuit. (*) Quod

Henumel €? de Swaen hac de re rurfus die 13. Marui

ann. 1683. coníulti contractus hos tanquam fuapte na-

Editor Neapolitanus ceterique ipfum imitati, licet pre-

tura ufuürarios damnarent, quemadimodum primum

ftare poffent, tamen non praftiterunr.

animo comparati erant; fatifque haberent re(pondere

eos ob periculum vitandos elTe, & animarum Moderato-

$. nb

res, quantum in iiseffet, ad eofdem abolendos incum:

bere debere. D. Opffraet Septembris die 21. ann. 1710.

Monummta, Prefationes aut V;*r/ione: addit&.

cum ei quaftio füuper hoc negotio propofita efTet, in

eumdem fere modum refpondit ( 4). . Univerfim Lo-

; C&urrunt etiam in hac Editione Monumenta quae-

dam addita, que illuftrandis argumentis ab Efpe-

vanienfes "Theologi a re&tis omnibus principiis contra

Ufüram aperte (tabant; id unum cavebant, ne expref.

nio di(ícuffis inferviunt.

Ejufmodi fünt Edicta Regis

fac damnationi Contractus addicerent, qui utrinque re-

Gallie men(is Aprilis ann. 1693. & diei 2. Septembris

dimi poffunt, cujufmodi nempe a Foderaii Belgii Prin-

ann, 1749. ad finem Voluminis I, pag. 915. & 917. col-

locata. Promiferat Éditor ad hiftorice Preefationis fuae

cipibus tolerantur.

calcem fe Latino fermone allatarum Opufcula fingula

5 VIL

quorum gallicum exemplar eft, queque hac ranrum

lingua in ceteris Edirionibus extant. Haud nobis con-

ltat, cur obftrictam fidem non preftiterit nifi quoad:

Peculiaves corvetliones. €? additiones ("). ln fuperiori-

. bus notisexpofuimus errorem Scriptoris, licet docti

Monumenta quz referuntur ad finem tra&tatus De Pro-

.. & eruditi, qui noftras editiones ,. prafertim illam

mulgatione Legutn &gc. & alterius De: Recur[u ad Prin-

175 9. ignorabat.

C

per.

72, &quidern folummodo prout jam factum fue;*ac

(4) Vide Colle&ionem Var. Script. cvirca ufüram,

in Editione Colonienf ann. 1729.

3

P

In

Lisrn TIII, AARTICULUS l.

65

; In Additionem negotio, nobis de Prafationibus tan-

fuis Supplementa locis inferi, quin Not&e Capitum &

tum & Monitis Editoris dicendum füpereft. Hiftori-

numerorum Corporis Juris inverterentur.

€a Prafatio qui ad I. Voluminis frontem eft, notio-

Quoad Opuícula, novus Editor ea omnia in 2. Vo-

nem exhibet, & maxime compendiariam vitaee Van Ef-

luminis finem contulit, quae in prioribus Editionibus

penii, occafionum quz ejus Operum aliquibus locum

occurrebant, eodem fÍervato in iis ordine, praer

prebuerunt, & impugnationumquas proinde pertulit.

quam in Differtatione Ze Dozatzozibus £? uniopibus Ca-

Ea nobis uíui noftris in Monumentis fuit, & ípecimi-

fpellavum &9c. quam Traéctatui de Zure Parochorutn £7c.

na que non alibi invenimus, füppeditavit. Ac ampla

cujus corollarium eft, proxime fübdidit,

Opufcula

& peculiaria Monumenta quz in noftram notitiam ve-

hac ab eo numerantur XVII. qua in Superioribus Edi-

nerunt, quaque eum latuerant, nobis ad fufiorem ac

tionibus non nifi XV. numero funt; at ei propterea füuc-

diligentiorem Efpenianam hi(toriam adjumento fuerunt,

crevere, quod Fragmentorum Coll:&ionibus duabus

Volumini 3. prait altera Editoris Preffatio quze. eo

qua duorum ex his O

pufculis Appendices f'unt , pecu-

Ípe&tat, ut eruditi in omnes Canones Commentarii ab

liarem T'itulum tribuit.

5

Eípenio editi gravitatem ob oculos ponat, aperiatque

Alia Opufcula fex in 'T'orn

i IV, fine pofiutay füunt; ea

qua caufz Auctorem permoverint, quamque ipíe. me-

fcilicet quinque qua in T'omi IIL. Fditionis Colonien-

thodum in eo concinnando fecutus fuerit.

Latinarum

fis ann. 1729. initio proílant, quibus Scriptum cui ti-

harum Prafationum duarum ftylus, ita in. doctorum

Virorum E

tulus: ZZquieas Sententie. Pavlamenti Mecblinienfis t9.

nempe Collectio Fragmentorum qua apud Mechlini-

phemgride, purus eff , j?uenr, x nobilitgr

enfe Parlamentum edita fünt in ferie proceffus anno

Fmplex.

1722. Govartio intentati, de quo füpra diximus, Ho-

$. X.

rum íex Opufculorum ordinem mutavit Editor ex

Chronologie contemptu, fed qui ramen parvi mo-

In aui 1753. Edz'tione fervatus. ovdo,

menti ef(t,

Copiofa huic Editioni (inem affert Van Ef-

penii Declaratio in favorem D. Van de Neffe, Februa-

Á

D huiu(s'Editionis ordinem ac di&ributi;)nem quod

rio menfíe ann. 1708. — At eam Editor fuze Collectioni

attiaet, precipua mutatio quam in ea nosquidem

appofitam voluit, u£ zibi] eorum, inquit, qQue a D.

animadvertimus, eftin Zuris Ecclefiaffici univerfi Cot-

Fan Efpen fcripta funt , omitteretur.

pore omnium additionum & correctionum per Edito-

na hac animi praparatio (atis firmo nobis funda-

rem infertio, quas in fuo Supplemento Van E(penius in

mento fui(fet, ut a(Tereremus futurum fui(fe, ut fcitus

illud ediderat.

$ua novo huic ordini commoda fünt,

hic Editor in eumdem modum exciperet Efpeni Scri-

at eidem incommoda non dee(le do&ctorum Virorum

pta que variis ejus Operum collectionibus novum Sup-

Ephemeridis Auctor animadvertit. — Supplementi , in-

plementum fuppeditant, fi in ejus notitiam opportune

veni(Tent.

quit, Commientario inneclendi nece[fitas nonmunquam di

At addere praterea poffumus, eum, cum

vifionum mutationem ueceffario fecum traxit , adeoque

haec omnia Monumenta deinde accepiffet, expendi(Ter-

citationibus non nihil perturbationis attulit. — Hoc ma-

que, enuntiaffe fingula fibi videri publica luce digniffi-

ina,

-Iüm? ut videtur, vitatum effet, f fatis habitu*m fuilïet

a

2

u

AnE-

: 3!(?*-——5&.-!&&5&775

LIBER IIL

ILLUSTRATIONES HISTORICJE SUPER SCRIPTIS D. VAN ESPEN,

- QU/E SUPPLEMENTO PLURIUM COLLECTIONUM

EJUS

. OPERUM CONTINENTUR.

cumulum addet poftremis hujus Do&toris Operum Kdi-

CAPUT PRIMUM.

tionibus, eique potiffimum qua ann. 1754. Volumi-

Novi Suppleme'ntz" tnioev[im . motio,

nibus 4. in Folio, Parifiis, Lovanii nomine, elabora-

ta eítqua , licet abfolutiffima ceterarum (( Au&tor non

N

publicis votis jampridem erat Editio Sctiptorum

refpexit ad Editionem noftram anni 1759. que ne uno

omnium Efípenii qua fuis tandem omnibus abíolu-

quidem apice differt in integritate autographi Van E(-

I

. ta numeris effet. Aviditas qua varia ejus Opera

peniani ab illa Parifienfi, vel a quavis alia)) non ea ta-

docti homines arripuerunt, eorum feu fingulorum

men vel ipfa eft, ut in hoc IlI. Libro.comperrum. fiet,

feu complurium fimul Editiones auxit. At harum Col.

qua fuiffetexpetenda, Non ita fàne propterea factum

le&ionum nulla, quarum Editiones haud pauciores

quod do*to viro (4) qui Editioni prefuir, follicirudo

quam octo, & quidem aliz aliis locupletiores nume-

íeu cura defuerit; at is operam navabat Parifiis, ubi

rantur, tanquam omnibus expleta partibus fpectari po-

plura ex Operibus etiam impre(fis de quibus agimus,

teft. Prater impreffa bene multa que in fingulis Edi--

vix nora funt, pretiofumque quod manufcripti Codi-

tionibus omifla funt, iifdem plura etiam Opera defunt,

ces fervabant, depofitum ignorabat, .Novi Supplemen-

quae ha&tenus in manufcriptis Cedicibus remanferunt,

ti Auctor fibi videtur id aífecutus, ut omnes I:(peaii

cujufmodi fünt Epiftolae, Confultationes & alia gravia

fcetus, qui quidem luce digni erant, in illud conferret,

Monumenta qua plurimum ad publicam utilitatem con-

Ne quem eorum omitteret, haud mediocrem perqui-

ferre, illuftrandifq

3

üe canonicis quee(tionibus pluribus

fitionem edere neceffe habuir in iis ipfis Regionibus in

infervire poffunt.-

quibus impreffi fuerant, &in quibus hi manufcripti Co-

Id exomnibus ejus Scriptis licebit intelligi qua in no-

dices diffeminati erant; opus eidem fuit ad eos aditu

vam Collectionem congefta funt, Titulo Supplementi

qui foli anonyma Scripta certo indicare poterant quae

ad varías colletiones Operum Fan Efpenii, quorumque

rationem reddere apgrediinur, ' Supplementum hoc

(5) P.Berre San&ta Genovefa Caponicus Regulqh.

ad

ViTA D. Vau EsPEN,

|

64

com-

ad hunc Au&torem vere fpe&tabant ; at hos labores

rédderemus, non ita tamen nobis placemus, ut nobis

eorur fructus eft, & fu-

