quaginta millium florenorum; idque totum (üb his conditionibus, & non aliter nec alias, quod omnimo-

)

ia

da cuftodia, gubernatio & adminiftratio ejusdemn erarii erit ;! & in perpetuum rüanebit; apud hoc. Conci-

l.

lium cum Prafide fuo Vicario Apoftolico, qui Coscilium iffud eo loco babebit , quo Capitulumr Gatbedrale eff

aüpud Ovdinavium j cutn jüretali; quod ex illo corpore & non aliunde atfumet fuos Archidiaconos, Provi-

ll

[

carios & majorem Archipresbyterorum partem hujus Diaecefis extra Ducatum Clivien(em ; quodque fine

affenfu ejusdem: Concilii non' conferet ulli Regutari locum , Congregationem .vel P'arochiam, ejusve pro-

d

$

ventus & emolumenta , qua ab aliquo Sacerdote feculari folo haétenus curata & defervita füerunt.. — It qui-

dem, ut fi quisquam quovis prestextu tentaverit per cenfuras & fulmina Ecclefiaftica dictum Concilium Vi-

cariatus a praefata'cuftodia, guberpatione & adminiftratiorie dicti arii amovere , ipfumque extinguere vel

[l*

continuationem ejusdem peft liberam novorum ele&tioriem impedire vel prafatis juribüis privare , tunc ipfo

fa&o diffolutum & annullatüm fit hoc publicum ararium ; ita ut cuique libérum (it reperere , quariptulit,

,

il

& quz a pradefunctis vel extraneis illata fuerunt, inter fuperftites dividere; & reftituere his, quibug id

defunctus tali cafu leeaverit, ad difponendum illis privata fua auctoritate, perindeac fiin eerarium publicum

ac

illata numquam fuiflent. Ut vero de hiíce omnibus hi Fundatores fecuriores fint, declaramus nos tali mo-

el

do àcceptare omnía .& fingula,- & fic illis poftulata queque concedere, ut nullam & irritam. velimus e(fe

donationem feu fundationem hanc, fi prafatee conditiones violat& a quoquam fuerint: & propterea

n

CX

$

m———HÉÓÓ

";"Resorumo DD. LovaNrENsIUM.

382

ex nunc pro tunc revocamus &

annullamus omnem noftram acceprationem di&tee donationie & funda-

tionis in cafu- talis, violationis.

;

Mandamus itaque & füb pcna inobedientie pr&cipimus omnibus &

um l

fingulis Dicecefis Ultrajectinee

Paftoribus & Miffionariis, Presbyteris & Clericis , Secularibus & Regu-

C

laribus, ut hoc Concilium Vicariatus, tanquam

Senatum Ecclefie Ultrajecting recognofcant, & in ho-

nore habeant,

In quoram-omnium & fingulorum pleniorem fidem. & robur hanc Conftitutionem no«

gum I

flram conferibi & hoc inftrumentum approbarionis & elev

ationis Concilii Vicariatus fieri mandavitnus;

onmla

li noftri niajoris fub impreffione corroborari

atque notn

inis noftri fübfienatione confirmavimus, ac figil

g

juífimus. Antverpie hoc folemni

die fefto SS, Apoft. Petri & Pauli, ft

Lilo le:raje&enü A.D. MDCLV-I-IL

sanctiffimi yero -Domiui noftri predicti P?m*ificatus anno quarto.

- (Erat ignatum)

JACOBUS, Aeliifus Ephfmns Vi 4p :

1

-(Et.z'nfm-)'. '

. De Mandato Ill, ac &ev. Domz'fzz' D.tnei pref. -

*

Anij

-" ( Erat fgnatz':m )

*

.

Fard.de Ja Creffousiere € -—S'Iecret—-)

B.

4

( Et erat in dorfo pfæäi&æ Conftitutionis fcriptum dt fequitur.)

1

retro fcripti per Secretarium noftrum predlegi fecimus retro-fcriptas litteras patentes Rever

endisx ad-

N^

modum Dominis de Cozcilio- Picariatus hujus , qui easdem fümma reverentia audiverunt,

^

Jaudave-

runt & acceptarunt; nobisque ( profeffione fidei ac fidelitatis juramento preemitíis ) addixerunt & promi-

Iuf

ferunt diligentiam ad col

laborandum (juxta datam fibi auctoritatem) honori S, Sedis Apoftolice ; propa-

|

ücn

gationi fidei, & flabilimento Cleri in dicta A

rchidicecefi; ideoque & hic nobiscum füa nomina & cogrio-

obfeq

1ina fübí(cripferunt; prafentibus R. D

.Laurentio van: Meeuxen , hujus ci

vitatis Antverpienfis Parochialis

fent.

Ecclefiz S. Georgii Martyris Paftore; & Domino Z3oma a. /7ykersloot ,

]. U. B. ad pra;miffa vocxatis ac rg:

obi0q

gatis, - Agunm eadem in Civitate Antverpienfi die & anno quilbusyret'ro.

DD.

C Erat figpatum )

Diplo

ciliore

quida

JACOBUS, Arcþz'epz'þ*opkzu l;ïþöeþizw-, Ficarius Aþoji..

nem :

TOANNES SCHADE,

JOANNES vàx NEERCASSEL,

num |

RUDOLPHUS 4 HEUMEN,

JOANNES PUTKAMERUS,

V,

ABRAHAMUS BRINEN,

ANTONIUS vau pzg PLAET,

HENRICUS vaw pzr GRAFF E

L. v. MEEUWEN, 1658. Paft, M, $. Georgii, ut teflir.

?

THOMAS .VAN WTKERSLOOT, uttefhis.

: De Mandato IIl.ac Rev. Dd.mini mäi Præfa—t;

DE

V

FERD. pE 14 CRESSONNIERE, Semt.

Ego fnfm Jcriptus temþbre: venovatiouis F'icariatus ob euium abfous ,

- vidi, legi inffrumentum boc defuper . evetum ,. a coufratribus fub-

De

Jeviptum ; eadeta iuteutione fub[crabo bac die 26. 74ug. autii 1658.

P.PURMERENT,

mur

gui

.( Hanc cbpiam cum fuo driginali concordarä atteflor: in cujüs fideni mea manu fübícripfi, &äeo figillo

pite

D

-muniVi. ,sz'li[k)pus Emafzftel Le,Febre., Prot. Ngt. Apoft. Amisf, hac 12, ( Octav, S. Boqif.) Juli, anno 1717.)

Cept

C.

&

fori

ac

h

Ult

Z

.äfïas, D-eï & Apoüalic&: Sedis oratia Epz'jcoþ-u:-Tralleäþ: , &per Unitas Belgii Pgovincias PiCQAïZ'atllf

, Coadjutor perpetuus, &c.

Ea - ZApoffolici

je, Sfoamnues Putkamer eoe Aïþmba-

Notum facim

us quod R. R. D, D. 5/oauzes de INeerca[fel, 'oanmes Scbad.

snus Brinen, nobis exhibuerint ere£tionem , confirmationem & amplificationem Conzciki Fzcariatus Ultrae

Se&lenfis ab altera parte hujus folii autentice

defcriptam , atque a nobis per manus noflrae fübícriprionem ap-

robari vel confirmari inftanter petierin. ^ Quodque nos inclinati ad ea roboranda, qua pradeceffores no-

ftri pro bono Ecclefiarum fapienter ordinarunt, judicaverimus petitioni praefatae annuendum,

adeoque per

p

refüntem manus noftre fübfcriptionem approbemus omnia, & fingula in altera parre hujus folii contenta ;

atque

Dominis de Zcariatu ito fpondeamus inviolata fervare cuncta privilegia, gratias & facultatesibidem

l,

expreflas.

A&dum 19. Aug. Ult;*aje&i anno poft millefimum, fexcengeüm.g ) -.Iquu:]qgaggümq nono,

fGrl

*

;'

pit

( Signgtiu?f? erat )

A

Z;AöHARIäs, .Epz;/'ga Tï allen þ

Cum

Rnsox.p;f;o DD. Lommmst.-

3583

n

UE

C.

VUl

[l ho.

um inftitutio Concilii Picarsatus Ultrajetenfis , a me (emper exiftimata, fit taüquam columen Ecdfle(iae

l n0«

C

Catholice militantis in Peederato Belgio , hinc factus modo Vicarius Apoft, non pofTum non illud ap-

Ug

Ocari

probare, & confirmare 5 optans ut fucceffores mei in Officio Vic, Apoft. iftud Concilium zítiment, tam-

uam fidei confervand

onfilia audiant.

;

&e &'p:opagaqdæ fþminarium, & opera iftorum vimruü; utantur (emper , eorumqu;

Lv'm,

. dn quprum fidem hocce fcriprum Ult:aie&i T5 Ajprivi a;fmi 1667. &xpedivi.

( Skbþ'gnatum fz(?t)

: jOHANNES, Epzfc Ca,/lovz;ezz./: I?ic. Apoþ.'

ü

.f(fu

a

2 )z'tterij* U. cuik fuo Ovi

( Has viciffitn Copz

tinali concordave attc:]iot, n 'jcuju: fidgäz

C fanu mea Jubfignavi ac figillo ineo voboravi.) -

PïHlLlPPUS E

MANUEL ir FEBRE,

d)

Pf'o;. INot.. " dpoff,

A&ii!f. baþ 2. yuli?, guæ /emt Ofït;-v. $. Bomf. a;zlnol 1717.

D.

4l

W

ADM, RR4 D.D« -

t

M

10

Ill

ufiriffmi ZArcbi Ep'ifcopz' Sgbajz*em' Pietatem, €9 erga San&am Sedem rewrmti:äk ad?o perpe&am haþgwm*,

lis

ut nil ingratius ipfi accidere poffe merito cenfeamus, quam (i RR; DD. veftra in teftimonium amoris &

Q

obíequü , quo eundem Prafülem profequuntur, a debita Sancta Sedi fübrniffione vel in minimo deflecte-

rent. Per fimilem contumaciam indelebilis nota veftris tam Praclaris Capitulis inureretur, & uberrimam

obloquendi materiam linguis fuis füppeditatam malevoli pratularentur.

Quare ipfius Archi- Prae(ulis, ac

DD. Veítrarum nomini

, totiusque Miffionis Hollandig utilitati confulentes, indifpenfabilem Pontificio

Diplomati obedientiam teffari debetis, prompte novum Provicarium Apoftolicum agnofcendo ; idque fa.

ciliorem etiam fternet viam, .ut paterna benignitate & clementia a Sanctiffimo Domino noftro admittatur,

f

quidquid defuper DD. Veftra exponendum habent. — Cetras praeteréa. easdem volumus; nos operam om-

nem adhibituros, qua decorem predicti Archi Pra(ülis, totius Cleri convenientias, & iftarum Miflio-

num progreíTum inceffanter promoveamus. — Sincero affectu dicor.

Jo. Bapt. Buffius , "4bbas S Salv,

Ac?m. RR. DD, Vett. addicti([imus,

.Qrzfxgll:': 21, ?uyïi 1702.

E.

O

d& Apoü:olicæ "'Sedis eratia Archleplf'c

P

PETRUS; D

yus. Sebaftenus 5. &c.

.. Omnibus haíce vifuris falutem in Domino,

T'Yeceffores üoftri Catholicae in Foederato Belgio Ecclefie i'üCquniit;iti, atque Clþïe'ri» Bara,vi confervationi

D

curam follicite intendentes, Collegium Presbyterorüm füb nomine Vicariatus, five, ut vulgo loqui-

mur , Capituli Ultrajectini, firmadum ac fovendum effe duxerunr. * Íd reftari funt Ill. D. Philippus Rove-

siu$ Archiepifcopus Phil

pen(is, atque Ill. D. acobus de la Torre, Archiepifcopus Ephetinus, litteris

patentibus eum in finem

:

O

lemnirer datis, "" Hisce litteris Ill. D. Zacbarséas de Mez , Epifcopus Trallenfis,

uti etiam Ill. D. Toannes Neercaffelius ,. Episcopus Caítorienfis ,' plere fübfcripférunt. Ego quidem füf.

cepta hujus Ecclefiae adminiftratione, iis nomen meum non appofui; fed id rhera incuria , üiullo autem

erga memoratum Collegium affectus aut exiítimationis defectu accidir,

Proinde me ejusdem cum Decef-

.v

fori

ibus meis hac fuper re mentis & animi efTe , arque femper fuir(k", vigq;*gp?æ&ntium declaro, - A&uu;

Ult;aje&il die 7. Nov. anno a na'vtiqvita,te Domini 1794.

^" (S'ignattim'em';)' :

»

PETRUS , Ailcbi

.

: $ ?bäjlehzir;

De inandato 1. D. prefati.

'THEODORUS- DONCKER J 'Secret.

FO

lnfrafcriptüs dcclärb T tänle'jura & legitimas þrærogativas Capituli Ultrajectini , ï'ecun&&xh' qü-bdflï)rædece('-

fores mei promiferunt, pro viribus illibata fervaturum; & quidquid ab iisdem Pradece(fforibus meis Ca.

'pitularibus predictis & Clero promiffum e(t, ego iis fincere

promitto, la quorum fidem his;c fübfcribo.

fA&um Hggæ Comitum 24. Novemb, anno 1705.

! ( Erat fubþgäatum) .f '

GERARDUS POTKAMP, JAcer. idpijf. pár "'"""*Mg F.

U

- 1V. Con-

584

Résétümió DD, ÉovashENSHMC -

I-V.

Coufirmatlo, Befolütiosmis pracedehti, —

.A nno a Nativitate Domini r718. Menfis Martii die

tbedralis. Clerum vepre[utet; ,zäzglllim'apþ;iret' dubium;

A

29. comparuerunt coram nobis Notariis pub-

quin adinflar Capitüli Catbedralis ,. Sede, vacante

N(

licis in füpremo Brabantie Confilio admiffis , Lova-

queat Ordinandis dave dimifforiales ,. ad Qrdines [ufci-

f

nii refidentibus, Clariffimi DD. Z. B. vaz Espez,

piendos a quocumque Catbolico Epifcopo , 18odo'id fiat

L

identiui , Se[[. 7.

tii

Joannes Antonius vaz Goedezbuyzen , Laurentius

conformiter ad Decretum Concilii

Mi

Hacquius . Joannes Antonius Jrenzart , & Amandus

Cap. 9. de Reform. — Nec nom Ecc

l

fs P.

arocbialibus,

j u

Baumens , ]. U. Do&ores& Profefforesin Academia

adinflar aliorum . Capitulorum Catbedraliutm de Re&to-

r

Lovanienfi, qui Domini comparentes declararunt fe

vibus €?. Defivvitoribus providere, .. Ita vefolutum Lo-

s

legiffe & examinaffe cafum fibi propofitum , cum

vastii bat 25.Maji 17i7. ^ ACturti & Decláratum Lo-

quaítionibus inde formatis- cujus initialia verba funt:

vanii áuno, menfe, & die, quibus füpra, prafente

p j

[

» Ecclelfia Ultraje&cteufis Catliolica, tnttato ante an-

R.ac Eruditiffimo D. Gerardo /Zerfoz S.'T. L. infignis

L

nos.1o0. & amplius. per Foederatas Belgii provin-

Eccle6ae Collegiate S. Petri Lovanii Scholaítico &c.

p

» cias Religionis ftatu , poffeffionem "T'emplorum;

& praeriobili ác do&tiffimo D;Dlheodoro Güuilelmo

3u

pen

9*

decimarum ac Redituum , aliorumque hujusmodi

van Aoozendael, ]. v. Paccajaureo , teítibus ad pree-

» bonorumtemporalium amifit. ,,

Et fiuit bis ver-

miffa requifitis.

&

bis: * Item Ecclefiis Parochialibus vacantibus pro-

tug

bet

» videre de Rectoribus feu Defervitoribus aliaque fi-

( Szguatum evat)

Ta$

), milia' 99

Ulterius declarant Di

&i DD. Coniparcntes » quod

Z. B. yan Espes. .. .'SA. van Geedenbiryzen, ].

I0C

rib

probaverint & fignaverint praefati cafus refolutionem

U. D; & Pro£ Ordiw ; L,Vacguiut, J. U. D.

incipientem his verbis: zzfra fcripti, vifo €g exami-

& Pro£ Ordin. . J. A. Prezart, , U.D. &An-

pit

tecefTor primarius.; -Amandus Zaumens , ]. U:

p

nato cafi , cum. anexis y fupva pofito, . mec uon ii5 ,

t

ib

qu& de Ecclefia . Ultvageclina z8 libvo, cui, titulus ; Da-

D..& Prof. Ordin. . ( Juferius balelatur.)

TAVIA SacRA ex autbenticis £9 iudubitatis ,. (ut. affe-

nobis Notariis infra (criptis ; (zzferzus) quodat-

Git

vitur ) monumentis , afferuntur : — Refpondent. ad 1.

teftambr.. ( Szgzatum ). /Egidius Dezique Not.

[e !

nitu

uaquatn Ecclefam, Metropolitanam, Ultraje&tinam

publ. ï Petit , Not, publ. 1718.

e

dici collap[anay omm juve&y 3uvisdiclioue, ex uf

RV teffor cum originali , ;d-ei);&i.tc figil-

Xäe

a

£? ad conditionem nude Mifftonis veda&am ; .&tinieu-

N

tem.ut fequitur : zgztur quandoquidem, Collegsum. [ive

.lo.munito.. ( ££ erat

H

» jgffaïg?z ) ff:gxdms Penigug

| Nor.. A'Qofblicq:s.

VZïW;-z'atu&: Eccïlqüþæ Ultmjeäznæ,adzi;yt'm Cap;tulz Ca-

4

Á

LÀ

"

ESLO

XI. DafïOïzmz Facultatis Theologicee Parifienfis ]fcfblz;tzomDafïowmzl,wzzmen-

fiun date die 235. Maji 1717.

os infra

TA

*

Ícripti , Sacrae Fac. Parifienfis Doctores

"

Ego,Petrus.du .Bofc,, S. S. 'Theologize, Parifienfis

N

DIM :

e

:

loo

)01 , perlecta j; & 'atternite expenfa /refo-

&Seribá, teftor ofnnibus; :quórum ihtereft ,"aur inter-

lutione facta a Confultiffimis Doétotibus Lovanienfi-

.effe poterit; fupra.féripro$ fubfignatos Doctores efle

busdie 25. Maji 1717, circacafüm, quiad IEcclefiam

. Sacree Facultatis Theologie Parifienfis Magiftros, &

Ultrajectenfem : fpeétat., 'conrnentem. tres articu

los:

eorum. has, efTe füb(criptiones.

: Datum ; Parifüis die

I. An Ecclefia, Ultrajectenfis habeáda, (ir velnt. col-

25 ..'O&'oþ'risi,?nni 1717.

i s D Boft.

lapfa, omni jure & Jurisdiétione exuta, & ad condi-

tionem nndae /ijfrovis redacta, .. l. Anin illa Eccle-

WasAU wolanit vices gerons &c.. 'thüfhi

, facimusac teftamut , teftimonium füprafcriptum etfe

$4

fia Capitulum Metropolitigum ejusque jura potuecint

rutn

BP o

eonfervari,. IIk. An cenfendum . fit. Capitulum in

-ipanibus, propriis Domino

n Aideux, Lambévt,

Collegio: nunc' exiftente fubfiftere. . Examinatis, iis . 4uguetih, Du Pin,, de Latenal, Favart,. le Tounelier,

omnibus, motgentis, qua. praeati Doétores. Confül-

tl

" Quinot, le Bvun, dela Cofte, Saligzy, -Sacre Facul-

tiffimi allegarunt in fua reíolu

E

oue typis mandata,

.raus Theologie Parifienfis Doctorum , & D. Petri

; pér nos chirographi parap!

O. muünita ne varie-

du.Bofc , ejusdem, S, Fàc, Theol, Paritienlis Scribze

tur, hanc refolutionem approbavimus in omnibus,

"figaatum , éorumque fignatura fidem'indubiam ferr-

(fuppofita faftorum veritate;) & jus Ecclefiae Ul

per füiffe adhibitam , adhiberique ,quoridie debere,

trajectenfis illibatum. effe. debere ceníemus,. ficutiin

tám in judicio quam extra. — Datumi Parifiis fub figno

noftro, figilloque Curiz.noftres anno.

!

: omini mille-

pradicta refolutione continetur... , Datum Parifiis die

---------

18. Octobris, anni 1717.

fimo fepringétitefimo decimo fe

ptimo,

je vero mene

Hideux , Syudicus.

fis Novembris fexta.

. Thomaffin. —

Lambert,

5

De Mandato &c.

Jl[abeau.

P.S. Zuguetil.

Officialatus Parifienfis vices gerens, teftor omni-

L. Ellies Du Piu-

" buss:quorum iritéreft antrinrere(fepoterit; banc ex-

F.de Zatezay.

peditionem: füpra fcriptam:; concordare icum: IExem-

]. B. . Favart. :

plari, liuicque expedidioni fidem indubiam adhiberi

g

F.le 7Zozzeliev.

offe i& debere,. .. DDatum:Parifiis füb fiptio noftró,

Quitot , Exfyndicus.

ligilloque Curie noftre anno Domini 1718. Die

F. le Zruz.

Ph. dela:Goffe S: Petri ab Azcifiis Páffór,

Vïo Vm.:enlüs Apriiig:decimä: ia

Ll

"A. Thomaffia.

'

De Mandato &c.

l?e fqligny.

Ijal/eau:

L

395

Räæwma DD. Lem»zmgsmm

B.

lIl

ADHJSIO ALTERA, ALIL DOCTORIBUS. -

l

f

Tos infra. Fcffiþri 5 1 Paxflifïe'xïüs Doà. Theblogï,

Gafpardüs Brimet

N

lecta pofitione Cafus, Ecclefiam Ultrajedtene

De Bragelogne. Can. Presb.

lgl

. 3. per

Navarvre.

fem fpe&antis, cui fübjun&a eft refponfio Confül-

f

tiffimorum Do&orum Lovánienfium, data die 25.

Beégon. Can. S.

Jac. ab Hofpitali;

h

Maji przfentis.anni 1717. dttente expenfis fadtis quae

A. Guilleux.

ï

Á

in utroque illo fcripto continentur, ac fuppofita eo-

Pinjfonnat , Lect. & Prof. Regius.

rum veritate, cenfemus prxdidam Ecclefiam Ultra-

Feu. SS. Gerv. & Prot, Patt. — —^ *

d

Bourfier.

J

J€

&énfem habendam non effe veluti collapfam, om-

L. d'Ublineau.

Ils

ni jure

& jurifdidione exutam, & ad conditionem

C

nude Miffionis (ut vocant) redadam; quin potius

De Bell

0

J

| de--Frm;cigref :

enes Vicariatum Ultrajedinum , feu Collegium

Rouffelot,

1

illud o&o Presbyteris conftans,' quod tanquam per-

B. de là Fleutvie.

Le Paige, Can. S. Sep, Par.

petuus hujus Ecclefix fenatus hucufque perfeverat,

& in quo Capituli Metropolitani jura confervari po-

Tacquet, Can,

tuerunt, ftare auctoritatem, ipfique officium incum-

TThureau.

bere, ut hujus Ecclefiz viduz curam habeat, litte-

j

M

De Plancyj.

ras dimilfforia

les ordinandis concedat, Ecclefiis Pa-

Du Rozey.

rochialibus vacantibus de Re&oribus vel Defervito-

A. Hubert. 3«

Guénot.

ä

ribus provideat, czteraque omnia exerceat quz Ca-

pitulis Cathedralibus, & Metropolitanis, Sede va-

Salmon. 1.

tánte; competunt:. denique nedum ex perfecutione

Damoreau.

;

ab haterodoxis excitata, ac fortiter tolerata propter

Boucher. —

t

Catholicam fidem, temporalium bonorum fpoliatio-

Du Quesna.

J

Lucas,

ne quidquam detrimenti patiatur hujus Ecclefiz fpi-

De Bonnaire,

ritualis auctoritas, hinc potius nova laudie acceffio-

ne decoratam effe, eoque nomine ftudiofius tuen-

F. H. Delan.

l

dam ac fovendam. Datum in Sorbona die decimà

Socquart.

l-

T. H. Durieux.

Novembris anno incarngtionis Dominjcz 1717. '

De la Chajffaigne,

,

De Girardin.

!

FHabe i't.'./

Touvenot.

J. €. Braquet. Do&

or & Soc. Sorbdh; &c

Fr. Thomaffin, Trefor: S. Jacobi,

Bidal.

.Nos Michael Godeau, Univer(i Stu'dii' Pariften-

G. Beurret, Do&

.

. aC lþ'Soc. .SOrb; s ,Pauli -Re—

fis Rector, omnibus quorum interett,. aut intere(fe

&aor.

Triboulart, V

:6:S; Páuli , Pu

.

ris.-

yoterit, teftamur & notum facimus teítimonium fü-

Blouin, Can. Eccl. Paris.

pra fcriptum effe fignatum tmanibus

propriis fapien-

Courcier. Can. T heol. E

tifimorüm.M

agiftrorum N. Chaudiere, Habert &ec,

gbl," Par.-»

(utfupra) eorumquefignaturz fidem indubiam fem-

Frenguerue,

per fuiffe adhibitam, adhiberique quotidie debere,

Hullot.

tam in judicio quam extra,

Le Febvre, :

bus noftris Choletzis,

Datum Lutetie, in zdi-

g

Mareiiil. -

füb figno noftro (igilloque

De Fienne.

ReGorio. . Anno Domino millefuno fe

ptingentefi-

.

Du Sauffoi..

22,

:moldecimo feptimo Qie vero Decembris

Goy. S. Marg.

»It?af&.æ. : :

Boucher.

Godeau-Re&or;

N. Chaudiere.

Jofephus le Meu

.

D?- Magdatq Ampliffimi ngin'i'þ. Redctoris,

Soullet.

7*'.')

Fiel.

oan. Bapt. du Ruel.

Dodor & Suz Sob &

Sctiba Univerftatis

Bu A

C.

*

ADHASIO 1

ERTIA A XXXIX DOCTORIBUS,

s

(zgfd ?grbi; ac pneceden; conceþt;ix.)

"

N osvi'nfrail 'f'c.ri:þfi,&c. ut fupra- Daiilen Parifiis die

M. de Govey.

N

-20, Decembris anno Domini *millfzümo feptin-

D'Arnatidine

A. Gordon.

geg1ümo decimo feptimo.

De la Chaux , P

Petrus Davolle.

Thevenin. -

: aïfi.of eLiffes.

T. Des Frichey.

Auvray. —

Roslin.

D. €nhriftin.

!

Le Paige.

Ecclefiz S. Stäph

A

Camet, Paftor

de Mont.e. Geionisg

picerius Cánonicus.

aniab Egräüh Caj«:

P. Scheult.

$

Sz;pplenz.þ?eö van Efpen Pars IV'(

ou-

RrsoruTi0 DD. LovANIENSIUM,

Vel

386

velu

Sourdain, Canonicus Eccleix Meldenfis.

]. B. Paftel.

titas

Monnier, Vicariws Generalis Ecclefie Bolo-

Menidrieu.

effe

nienfis. -

epi

F. N. Alexandre. — —

Be[o,igne.

- Nos4 Carolu*s;Co.Hïn, Reäär Uhii;ärfï.ätudii Pari-

"o

Le Baud, Prior de fonte Vennz.

til,

F. A. Sage, Ord. F. F. Predicatotum. ——

fienfis, omnibus quorum intereft, aut intereffe po-

terit, teftamur & notum facimus, teftimonium fu-

ora

Fr. Franciícus Dominicus Rouviere , Ord. F. F.

Prad.

pra fcriptum effe (ignatum manibus propriis fapientif-

— —

&t

A. Poitevin, Canonicus Rhemenfis Ecclefiz.

fimorum Magiftrorum, Davollé, Auvray, Roslin,

t

$d

P$r. Andreas Hiacintus Abeille Ord. F. F. Pra.

le Paige, de Govey, D'Arnaudin,. Gordon, de la

fet

Chaux, Thevenin, des Frifches, Chriflin, Camet,

Fr. Andréas Gautier , Ord. F. F. Præd.

Scheult, Sfourdain, Monnier , Alexandre, le Baud,

aliaQ

D' Audigné.

Ten

Socius Sorbonicus, Päüör E&-

Sage, Rouviere, Poitevin, Abeille, Gautier, d'4u-

priv

clefiz Brie Comitis Roberti.

digné, Gueret, Mayou, Hall, Robet, Hubault, de

ex

Mauvou, Ecclefiz Engolismenfis Precentor.

Lougueil, Bruslé,, Quignon, Rivoal, Levesque,

u

jibi

Hall.

Fau, Beraud, Efnault , Pafltel, Menidrieu , Befoigne,

Sacre Facultatis. "Theologiz Parifientis Do&oftum,

Robet , Paíftor E

* d

T^

land.

cclefiz de Szælay & y'auha-

eorumque Chirographis fidem habitam fuifle, & ha-

chu

F. Hubault, de Mercede.

beri debere, tam in judiciis quam extra judicia. Da-

C. D. Longueil, Can. Reg. S; Vi

&oris, &Prior

tum Lutetie Parifiorum id zdibus.noftris Dorma-

Qu

de Athis.

no Bellovacis füb figno noftro figilloque Rectorio.

1le

qui

F. Brusl? , Prior Collegii Premonftrateü(is,

Anno Domini millefimo feptingente

^

[imo : Decimo

T

Quignon , Nofocomii Parifienfis Magiügr.

nono, die vero Januarii nona.

Ta

Z. Rivoal.

'Coüïn' Re&,(,)x-'.

ce

Levesque, S. Chr

iftopheri in Civitate Parifienfi

j

üd

Paftor.

"

edtoris,

I

fr. Dionyfius Du Fau , Prior Ca

rm

á

De Mändatq Amplillimi Domini D. R

Conv. Paris.

,elifgqln Msj.

du

Beraud.

Viel; .

omi

Scriba Univerfitatis.

&snault, Paítor Ecclefix S. Joannis in Gïavia.

Tijai

tül

D.

Qu

i

libi

ADHAESIO TOTIUS

Q

. Facultatis jurium Parifienfis.

]i

um Ecclefia Ultraie&änüs , etiam þo& mutatum

de nata feviendi in Catholicos 'fort'evi'd-c:rgtür OCC3-

Ep.

C

— in Belgii Foederati Provinciis publicum Reli-

fio, fi quis palam (ub nomine Archiepifcopi UL

LiII

gionis ftatum, ea qua ad fpiritualem Ecclefiz for-

trajeGenfis fuiffet ordinatus: idque evidentiffime pa-

tel

mam & conditionem pertinent, ordinariamque jurit-

tet ex litteris Pontificiis quibus ordinatio Vofmeri,

qu

lun

di&ioneg, quoad fieri potuit difficillimis tempori-

& deinde Roveníi fieri mandatur; quorum illi pet-

bus, femper religiofe fervaverit; Clerum & plebem

mittitur titulum 'Ultragjeden(íis Ecclefie affümere,

a

fub legitimi Paftoris regimine femper habuerit; &

quotiescumque placuerit Serenif/umo Archiduci; huic

W

incommunione Canonica cum cateris Ecclefiis maxi-

vero fi res illius Ecclefice profperecedant: etí(iuterque

t

(eq

me Romana, conftantiffime perftiterit, ut eam per-

fub Ecclefiz Philippenfis titulo ordinari jubeatur. Et

ftitiffe patet ex publicis documentis qua ab auctore

licet in fequentium Archiepiícoporum ordinationi-

Qu

Batavie Sacre referuntur; item cum in varias Pa-

bus, fimilis claufula inferta non fuerit, prafümen-

Q

rochias, tum ruri, tum in urbe populus Catholicus

dum tamen eít eandem facultatem ipfis, füb pere-

i

grinis quoque titulis ordinatis, fuiffe conceffam ;

permanferiti di(tributus, ip(sque fingulis Parochiis,

J

finguli Paftores Titulares, diftindi penitus ab iis

cum fe femper gefferint pro Archiepitcopis Ultraje-

fe

Yuos Milfionarios vocant, continua ferie in hunc

Genfibus & ab omnibus tales femper habiti fuerint,

diem femperfuerint prepofiti, qui populo Sacramen-

füb alienis licet nominibus; cum prafertim conftet

Tà

ta adminiftrarent ex officio, adempta czteris Clericis

duos faltem priores eodem prorfus modo ad hanc

Lr

eademfacultate; quamvis Clero & Plebi Ultrajedten-

dignitatem fuiffe promotos, quo omnesEpifcopi in

G

(i Templa in quibus Sacri publici conventus habe-

Belgio Catholico ha&enus promoti fuerant. Sic enim

T0

rentur, & temporalia bona ad Miniftrorum exhibi-

duorum priorum Vofimeri videlicet & Rovenit ordi-

f

tionem & ad luminaria fuerint adempta; Nos Ante-

natio proceffit: períonz idonez, a Clero Ultraje-

Qu

ceffores Parifienfes infra fcripti, omnibus hinc inde

Genfi Principi defignatz íeu praíentatz funt, qua-

G

rationibus diligenter perpeníis, fecundum ea quz

3

rum unam affump(it Princeps, eamque Sámmo Pon-

]u

proponerent

ur, exiftimamus.

tifici nominavit, qui rata habita nominatione, no-

M

Primo Ecclefiam Ultrajedenfem non p

offe videri

minatum in Epifcopum juffit ordinari: in feqüentium

vero ordinationibus, cum Princeps Catholicus omni

J

collapfam, omni jurifdictione fpoliatam, &admudz

fy

Milfionis, ut ajunt, conditionem redactam,

jure in has Provincias fibi competente jam abdicat-

d

Nec intereffe putamus quod Archiepifcopi huic

fet, (1premumque us in Ordines Belzii Foederati hz-

]i

Ecclefie tanquam proprii Paftores prepofiti , non

terodoxos tranfiiffet , per(öna; qui non potuerunt

füb illius Ecclefie titulo, fed (ub peregrinis titulis

amplius Principi prefentari, Summo Pontificia Cle-

(j

fuerint ordinati: puta Ecclefiz Philippenfi, Ephe-

ro Ultrajedenti defignatz fünt; e quibus una abeo-

Iï

Gnx, 'Iralenfis, Caítorien(is, aut Sebaftenfis; id

dem Summo Pontifice affumpta ett in Archiepifco-

r

enim prudenti confilio fadum videtur; nam mutato,

pum: quis porro fanz mentis putet a Clero Ultraie-

ut di&um eft, in Provinciis Foederatis publico Re-

&enfi, vel Principi, vel Summo Pontifici, de(igng-

ligionis

cultu, res & utilitas Ecclefie Catholicz iis

tas fuiffe illas períonas, ut ex iis una affümeretur in

l

regionibus id poftulabat, ne videlicet id in

vifum ef-

Archiepifcopum, non Ultrajedenfem, fed Philip-

fem &e' ?

. fet fecularibus Poteftatibus hzterodoxis; quibus in-

peníem, Epþeünum, Trallenfem, Caftorien

. Vela

,

RESOLUTIO DD. -LOVANIENSJI-IM-

387

Vela quippe f'uegunt appellationes iftz, & quidam

maxime confpicuis,

veluti colores prudenter quziti, ut res ipfa & ve-

citatiffimis ,

& in regimine animarum exer-

quaf! Senatum Ecclefie Cathedralis,

ritas quz iis tegebatur & defignabatur, tutiori loco

JCaniliumfi

bi conftituere ; univerfüm totius.Dioece-

eflet pofita: quamvis igituriis ordinationibus Prin-

íeos Clerum

D

cipis fecularis affenfüs non accefferit, Canonicz ta-

reprefentans; -de edjjus confi

lio Epifco-

pus omnia adminiítraret;

quodque recenti

oribustem-

& po.

men videntur; cum enim non au&toritatis cont

MR

poribus Ecclefiz Cathed

rali

l (n

tus, fed neceffitatis exclufit articulus.

eodeminquam modo Roc

s Capitulum dici placuit:

entif

Nec etiam referre arbitramur.quod omnia tem-

enius,

ejufque Coadjutor &

poftea füccetffor La Torrius, (i

mile Collegium UI-

ürli,

poralia, &.maxime

T'empla publicis

onventibus ha-

trájecti inftituerünt, licet non

&l

bendis huic Eccle

(iz fuerint a SeCfatriis rerum. poti-

fed potius Vicariatus, ut ea m

fub nómine Capituli,

tis adempta; cüm

aliunde conftet populum inunum

unia obiret, ii(que ju-

mlfïg

ribus gauderet, qüz obire,

quibufque gaudere fo-

itiid,

emper conveniffe cum P

aftore ad facram fynaxim,

lent Capitula Ecclefiarum Ca

thedralium, merito di-

! Aj

aliaque Religionis officia

: licet in locis exteriorem

ci poffe cenfemus hoc

Templorum formam non referentibus, fed edium

Collegium fücceffiffe in 1o-

) de

cum; omniaque jura Capituli

UltrajeGenf(is , eoque

; d

privatarum , iidem íàcri conventus celebrarentur,

Collegio recte predidum . Ca

Jone,

exemplo eorum qui initio naícenfis Ecclefiz a fide-

licet enim eadem ratiohe a fào

pitulum reprafentari :

libus habebantur.

mine Capituli abftinen-

fur,

ane locus in

dum effe vifüm fit,

qua Archiepifcopi abftinuerunt

ha

quo Apoftolus cum populo fideli

atitulo Eccle(ie Ul

Di

Troadi Divina

Myfteria celebravit, qua die Euti-

vera fuit, mutato

trajedenfis, id ipfüm tamen re-

chum mortuum füfcitavit, poftquam in mediam uf

folummodo nomine;

atque adeo

fa.

ilii incumbere curam Eccle(iz viduatz,

poffe & il-

OTiQ

que noctem fermonem protraxiflet: locus, inquam,

lud Epifcopalem exercere jurifdi&ionem

; Sede va-

A(DQ

ille exteriorem Templi fpeciem non referebat. Ec-

cante Vicarios Generales con

ftituere, qui eam no-

quis dicat, füb Didio Juliano, qui vulgo Apoftata

mine Capituli exerceant, litt

eras dare dimifforiales

meritodicitur, cujus;juffü claufà funt Chriftianorum

&c.

Templa, bona, privilegia conveniendi facultas Ec-

AudGoritates

quibus hz Decifi onesnituntur, abun-

clefiis adempta; quis, inquam, dicat, florentiffimas

de laudatas &

relatas a Lovanienfibus Anteceffori-

Of

quasque Ecclefias idcirco fuiffe collapías?

bus,

cum fuis fontibus accur

Idem dicendum füb Arrianis Principibus, quorum

rasque ac genuinas de

ate contulimus, ve-

"

prehendimus ; unde. füperva-

auctoritate, Templa aliaque temporalia plerumque

cuum effe eas hic rep

etere arbitramur.

Refolutum

omnia ab hzreticis occupata fünt.

Lutetiz Parifiorum decimo octavo Calen

das Decem-

Secundo. Si Ecclefia illa in fua integri

tate per-

bris, anno Domini millefi

mo oclavo.

mo feptingentefimo deci-

manferit, quis dubitet Metropolitanz Ecclefix Capi-

tülo fia jura integra , atqueillibata füiffe fervata, adeo-

De Ferriere, Anteceffor Pri

que jurifdidionem Epifcopalem, Sede vacante penes

cus.

xmicerius -& Syndi-

iplum remanfiffe, ut in omriibus Ecclefiis Cathedra-

Aleaume, Antece

iI'or; :

libus viduatis obfervarifolet. Etenim jurifdiQio Epif-

Le Sachà..

é fs

"

Copalis in ipfa Ecclefi2 refidet, ut per Epifcopum il-

Bres, Antec. &

Decamjs.'

lius Caput & Capitulum exerceatur in folidum, &

d-

Lorry,. Anteceffor Quaftor.

'Epifcopo mortuo a folo Capitulo, penes quod to-

. Nos Do&tores aggregati eidem Facultati Parifien-

^

U.

'tnm illud exercitium remanet: in quo corpora illa,

fi, adhzremus í

n

tefte Cardinali de Luca , a corpore naturali differunt

upra ícripta refolu

fiis die.18. Decemb

;»ioþni. D,atgm

i

"quod dempto Capite, vivere non potett; Capitu-

Ts

Baftide. .

ris 1718

«

lum vero, ut & quodlibet aliud Collegium, dempto

t

Grolleau.

I6

-capité non' moritur: proinde jura quz per ca

put ex-

Macet. .

Qic

ercebat, per fe exercere poteft, aut interim confti-

Quartier. .

'tuere aliquem, qui eatotius Collegii nomine, exer-

Le Gendre.

L

.ceat; & quamvis forte nulli Canonici Catholici, aut

Des Fevresz ..

[l

ui fuperérant pauci, ad rem Ecclefix bene geren-

V.. Maillot.

3

2

1

am parum effent intenti, jura tamen illius Capituli

C. G. Maillet. .. ..

It

integra permanfitfe videri debent; neque enim ob-

N. Henrion. .

mi

-

jicienda eft prafcrip

tio temporis, ubi neceffitas in-

Cugnet.

j

tereft hoftilitatis.

Amyot.

i

. Nec nocet ademptio bonorum aliarümque tempo-

J. B. Girard.

iet

Talium przrogativarum, cum hzc omnia non per-

ON

os Carolus Coffin ,

Re&d.rxühivgrfi Studii Pari-

nc

tineant ad fubítantiam Ecclefie , qux eít regnurn

mant

If

fienfis, omnibus quoru

ereft aut-intereffe pote-

"Chrifti;, & non dehoc mundo. Iis certe bonis, prz

rit teftamur ac notum faci

mus refolutionem füperius

rogativisque non fruebantur initio, Eccle(ix ac Apo-

defcriptam effe fig

li

ftolis eorumque difcipulis viris Apoftolicis inftitutae;

graphis. Confaltifli

natam. veris: germanisque .Chiro-

qui

& ufque ad Conftantinum magnum omnes

morum . Antecefforum. Pari(ien-

H

üum'a nem

pe.Dominorum de Ferriere Primicerii ac

ld

Chriftianorum congregationes inter illicita Collegia

Syndici,

Aleaume , Le Sach2 ,. Bres. Decaniy Lorr

publicis poteftatibus videbantur; (j autem ab initio

Queftoris

inftitui potuerint, & tamdiu confervari absque hu-

: fubjedtamque eidem refolutioni adha(io-

nem (ignatam pariter effe

Chirographis Clariffimo-

jufmodi adminiculis perfecutionum tempotibus, pra-

rum Do&orum Contaltiffi

mz.Jurium Facultati Pari-

fertim Diocletiano & Maximiano, crudeliffime in Ec-

fienfi ag

clefias fevientibus, quorum Edi&o cautum. füerat,

gregatorum , DD. Zajlide, Grolleau , : Ma.

TE

cet, Quartier, le Gendre;-des Fev

ut Templa & libri Chriftiánorum penitus delerentur,

C..G. Maillot ,. Henrion , Cüguet ,

quidni Écclefiz Ultrajectenfis , atque adeo illius Ca-

iisque fidem;habitam effe ,

Amyot , Girard,

'tuli, licet predi&is facultatibus quas ab initio ha-

, & haberi debere tum in

b

judiciis ,-tum extra judici

.

Datüm Lutetiz Pari.

uerat fp

Olli?ï»i"f jura falva atque illibata permanfe-

10rum in zdibus noftrisDor

mano Bellovacis ,. anno

runt?

"Tertio; Quandoquidem 'eodem modo, eadem.

Domini mille(imo. feptinge

ntefimo decimo nongo,

diemen(is Januarii.

nona; füb'figno noftro, figillo-

que férvata prorfus juris ratione, qua Patres Conci:

