Verum quidem eft Canonicis Catholicis

t

233.

Dicecefis Trajedenfis, quamvis a Capitulo no-

poft eorum mortem paulatim fubftitutos effe Acatho-

d

licos

. ftro affumpti non exiftant, propter confuetadinem

fed Canonicorum novorum, nemnpe Catholi-

l

29

quz in hoc przvatuit, eldem ele&tioni intereffe

corum, non fuit impedita creatio ante annum 1622

$5*

& vocari confueverunt. -

Pralati etiam & Cano-

Illo enim anno, ut in Relatione Rom exhibita an-

f

35.

nici Capitulares didarum Ecclefiarum S. Salvato-

no 165;6. pag.

:90. de ftatu hujus Eeclefie teftatur

p

b

Illuft.. Tomus, ordinaria ad Pxæbendas via Cathoh-

ris, S. Petri 5. Joannis, & S. Marie, ut Cano-

25

nici Capitnlares dictarum Ecclefi arum , non ut

cis fuit precluía.

f

23

Capitulum, eidem. ele&ioni. fimiliter intereffe &

Eo modo Collegium Cathedrale propagatum &

füffragium przítare affueverunt, fed Decanus &

continuatum eft, non ea tantum ratione quod no-

w

Capitulum noftrum diem & locum eledionis de-

vi Canonici Catholice religionis inftituerentur:

32

putare &c. V1de annexum authenticum füblit. A.

fed etiam quod Capituli dignitates,' quas vocant,

folito

——

Rzsoneryo DD; ï'EöVAmENsxu:Nf..

398

n

lj

folita*more confervarentur. -In'libello quodam Il-

annos natus vitam cum mbrte comm

üm

*

i

gtav'it.

- Nide

luft. Rovenii, quem ipíe fua manwu exaravit, ab eo

Datav. S. p. 2; £. 183.

n

notatum invenio: N. Renefie Canonicum in Summo

Hoc Collegium reipfa: null

äteïnü'sf d:verf'um ] ärat ü

m

S. Martini, ibidem.anno 1617. ele&um efle Deca-

U

Capitulo, &eadem omnia przftabat :: Membraillius

num, - Vide extradtum Authenticum füb littera B.

ftatutis temporibus conveniebant; &'de adminiítra-

l.

Anno 1619. Lucius de Morra Pauli V. Nuntius

tione Ecclefie confilia conferebant. : Imprimis au-

T

Bruxellis litteras dedit ad Collegium Cathedrale UI-

tem notandum

quid im 'eo Collegio cohtigefit cum

T

trajectenfe, injungens Decano ut quemdam Alexan-

fexta die Maji 1637. Ultrajeti. conveniflet; . Quia

&

drum Carolum de Trognei Colle

[4

tunc nutans videbatur Kovenii' valetudo , :rie.Eccle-

0

& Archidiaconum iníftituerent;

gii füi ;—*Cano.ni»cum

Quare merito Rovenias in relatione Romz exhi-

fia Ultrajedina inter tot turbas: vel tantifper Paftore

l1

careret, adjungendum rilli Coadjutorem effe ftatue.

d

bita anno. 1622, de Ecclefie fuz (tatu; Collegium

runt; &tres Sacerdotes elegerünt; D. D. de ZWaet,

ld

iftüd. Cathedrale adhuc perfiftere teftabatur: ** Pre-

Folquert; & Jacobum dela Torre; ex:quibüs quem

» ter Capitulum, inquit, Ecclefie . Metrepolitanz

vellet.Coadjutorem fibi adíci(ceret.

Ille. ultimum

» Ultrajedenfis ádhuc: duo alia' Capitula turbarum

aliquanto . poft tempore Geadjutorem accepit , & poft

» tempore perftiterunt, & ufqueadhuc exftatt, Har-

mortem nac&tus eít faccefforem. Ét hzec':

'Tria vero re-

qïuidem ex

!

» lemeníe, ícilicet, & Daventrienfe.

ipfis Capituli Ultrajecten(is a&tis.

:

!

» liqua Cathedralia Ca

Haud multó pofttempore,. nempe anno 1640

» Canonici &c.

pitula interierunt ut nulli fint

E

Illuft. Rovenius exilio. tulótatus eft; uti etiam dli-

Circa annum 1622. ut füpra indicavimus via or-

quot poft annis ejus: Coadjutor.

Cumque perillu-

dinaria ad. Collegium Metropolitanum — Catholicis

ftres hi Prafüles vel a- grege

i

(io abeífe ; vel latitare

precluía eft: neque tamen Acatholici Collegium

cogerentur; przdidum Collegium pene totam Ec-

i(tad interiere paffi funt: fed defün&torumloca novi

cletiz Ultrajeden(is regimen fufcepit, & przclarig-

fe

impleverunt Canonici, quamvis Acatholici, eo po-

ribus fuismembris, Petro & Suitberto Purmerentiis,

tiffimum fine ut frü&ibus potirentur. Et hac qui-

[e

Joanni Schadé, Abrahamo Brienen, Joanni Neer-

U

dem ratione Collegium iftud ex parte Àcatholicorum

caffelio &c. adminiftrandum tradidit.

iC

ufque in hunc diem propagatum eft. Ex parte Ca-

Horum ultimus, cum ob fingularem virtutem at-

tholicorum etiam ut propagaretur curatum eft, eo

que dodrinam, & ob egregias artis & naturz dotes,

It

precipue fine ut jura & juriídictio in fpiritualibus

Ecclefie Ultraje&enfi effet prapofitus Epifcopus,

coníervarentur.

Ideo Philippus Rovenius tunc tem-

cum przedidi Collegii Affefforibus , quorum ipfe

poris Ultrajectenfis Archiepi(cCopus, tum ordinaria

[

pars fuerat; Ecclefiaítica negotia curavit. Patet id

fua poteftate tum extraordinaria, quam a Pontifice

ex actis, ex iis przfertim qua anno 1671. in domo

acceperat, complures creavit Canonicos. Etipfemet

N. Erkelii gefta fuerunt.

in iibello mox citato complures annotavit, in quos

[

Cum egregius hic Przfnl vita defunctus effet, AC

dignitatem iftam contulerat; annum etiam collatio-

feffores memorati Collegii non tantum inftituerunt

nis, iptumque diem fübjiciens.

Vicarios Generales, qui Collegii normnine quas vo-

!

Hoc ipfum illi in adione, vulgo Zntendit, adver-

)

cant Dimifforias concederent; fed Capitnli ritu &on-

fus illam inftituta, crimini vertit Prztor Ultrajecten-

gregati

D. Heuflenium (ibi Epifcopum. elegerunt:

fi. Et ipiemet iftius Urbis Senatus fententiam in

quam el

e&ionem in Epiftolà quadam ad Cardinalent-

r

Rovenium proferens, & delicta quorum reus - habe-

N. his verbis defcribit Theodorus Cockius: ** Uni-

I

batur recenfens, etiam hoc inter cxtera enumerat

verfus Clerus tum Ultrajedinz tum Hatlemenfis

quod Canonicatus contulerit.

P

Ecclefiz, in utroque Capitulo conveniens, Do.

n

Batavia Sacra, p. 2. f. 80.

Sententiam vide in

55

minum Hugonem Heuffenium S.

Congregationi

r

Verum etfi ad. Collegii i

ftius confervationem ïaiis

concordibüs füffr

agiis propofüit, & detunctiPrx-

eflet novos identidem Canonicos in demortuorum

(ülis faccefforem expetivit. ;;;

loca fufficeres iftud tamen haud &que ad Confilia in

Vide Memoire pour

l'Eglife d' Utrecht. p» 1307

Ecclefiaftici regiminis utilitatem & ubi res pofcebat

Verum cum huic ele&ioni imp

edim&ntum i—dïice-.

conferenda, & ad exercendam

retur; didi Collegii Affeffores, ita (uadentibus ami-

que confervanda, valebat.

jm-ifdi&ionem, jura-

cis, alios quofdam Electos

junxere D, Heuffenio, &

Quare Archiepifcopus Rovenius expedire judica-

inter hos D

. Petrnm Codde

» Quietiam accepta con-

vit Collegium quoddam inftituti, quod Eccle(fiz pro

firmatione confecratus eft. -

Capitulo effet. Eum in finem ex veteribus Metro-

Quomodo Clerus cum hoc Prafüle, & illo de-

politanz Ecclefie Canonicis quinque praftantiores

functo folus, Ecclefiam iterum

"

adminiftraverit; quia

delegit, ex aliis Ultraje&enfium Ecclefiarum Cano-

res omnibus nota eít

nicis quatuor, quibus duos adjunxit Paftores in(ignio-

nere.

; hon eft neceffe latius expo-

Sequitur ergo-hoe Colle

Bium ea munia quz

ris notz: ex iiíque anno 1635. Collegium, quod

Capitulorum propria fünt affidu

e obiiffe,

cum ipío Ecclefiz regimiri pre(ideret inftituit, feu

Quoties aliquis €ollegii hujus Affeffor moriebatur,

potius antiquo Capitulo novam formam dedit. Vide

communi Przfulis & (üperftitum confenfa füfficieba«

Mem. pour l'Eglife d' Utrecht pag, 207. in 12.

tur novus;: Et hac ratione Coll

egium iftud ad hxc

Quinque autem Veterum Metropolitanz Ecclefize

ufque tempora propagatum eft.

.

Canonicorum, qui hujus Collegii illuttrior erant por-

. Sed quemadmodum ultimi Epifcoporum alieno

tio, ifta fant nomina: Lambertus Feytius, Gerar-

titulo tegebantur: fic prudentiaexigebat, hoc Col-

dus Peltius, Engelbertus Kennighovius, Rumoldus

legium non vocari Capitulum, fed /icariatum, va]

Medenblikkius, Petrus Purmerentius.

Senatum Ecclefiz.. Sienim: Canonici qui füpererant

Iftos omnes Capituli Metropolitani Canonicos

Catholici Collegium fuuta Capitul

1 nomine infigni-

fuiffe teftatur libellus antedictus; Rovenii manu pro-

viffent, fàcile Ac

pria exaratus, & memoratum Z7ntendit Pratoris.

atholicis oborta fuiffet fafpicio, for-

te Catholicosinhiare imo infidiari

proventibus atque

Eofdém hujus Collegii noviter inftitati membra

przbendis. ^Et eam ob: cayfam

fortaffis Catholici

fuiffe, liquet ex inftrumento, füper ifta inftitutione

non exiguo Reli

fuiflent.

gienis detrimento in exilium pulfi

per Rovenium edito. Vide AMem. pour l'Eglife

h

d' Utrecht. pag. 208.

Ànno 16;8. Collegium itud a Rovenio colle-

Ultimus illorum Petrus Purmerentius vitam pro-

Qum a

b

ejus facceffore Torrio folemni ritu confirma-

duxit ufque ad tertiam. Februarii 1663. quando 77.

tumeft. . Inipfo autem confirmatiopis Inftrumento,

Supplem. Oper. Van Efgen Pars IV.

praxer

394

RzsoruTi0 DD,. IZOVANLEN:smM.

poftr

pr ster alia, hæ&: verba.de:eodem Colle gio leguntur.

illis:excidi(fe diceretur,..cum per plures anno$ odio

ge p

* Adinílar Canonicorum Gradüatorum in.Ecclefia

religionis jurium fuorum exercitio fru(tratum fuiffet:

ftio V

» Cathedrali: ( illud ):/ haberi: volumus. ..... decla-

quantominus Clerus hic Ultraje&teníis eo nomine Ca-

ais

;» famiis;quoque intentionem; noftram effe, quod

pituli dignitatem amiüfle cenfendus eft, quod Ca-

PNEENEHNTINNNURTUNUNUDUNU U IT E

Deii

pitüli nomen palam gerere aliquando non liceret ?

» hoc Concilium in/confervandis juribus quibus-

fil; u

i cümque:Dioccefis hujüs ,..& reliquis majoribus,

i Obj..2.. Non videtur Capitulum Metropolitanum

10TuS

» auctoritatem habeatadin

T

in hoc Conciljo propagatum: quia non folum ex

ftar.Cap ituliCathedra l-isi; .

Canonicis Ecclefiz Cathedralis , fed ex aliis etiam

Faclle ;

de Meinoire pi208.. o

jllem K

"pórrio fucc

effit: Baldumus 7Caitzïus' ; ?quï cum.a

€anonicis atque Pattoribus compofitum eft. :

coníecratione fua in- aentis alienationem incidiflet,

R. Cum ob perfecutionis fervorem plurima nego-

tia qua:ad Religionem fpecabant in occulto per-

eXIhäy

& aliqiiot poft menfibus in ifta mentis alienatione

i

moferetür , didum €ollegium confirmare non po-

ada fint, & complures Chartz àatque annotationes

pudis

tuit; fed neque confirmatione opuserat: Omneenim

dirept:: hinc fadium 'eft ut magne ex parte nefcia-

tur quid in iis negotiis dictum conclufümque fit.

endet

Capitülum , fi femel exiftat , abíque fequentium Epit-

qelitet

coporum confirmatione perdurat. Catziitamen füc-

;,;(Hoc tamen conttat Philippum Rovenium pro tui-

Md

ceflores, Joannes Neercaffelius, & Petrus.Codde,

tiorie Ordinis Hierarchici, ac prafertim pro Capi-

ul

ex füperfluo confirmarunt , & loco Capituli: Cathe-

tulorum coeníervatione atque inftauratione, magno

J

noluill

dralis habuerunt.

Vide Memoire p..123. feq.

ftudio allaboraffe. . Id imprimis patet ex iis quz pro

mentes

. « Majores quidem noftri ut faperios di&tum eft pru-

Capituli Daventrienfis confervatione preftitit ( qua

dentie caufa, & ut offenfionem vitarent, nomne

videin Batavia Sacra parte 2. p. 88.) Tum etiam ex

i

btf

Capituli per aliquod tempus abftinuerunt. : Verum

fingulari cura quamad reformandum Capitulum Ec-

Si

cum poftea fatis conftaret, Concilium iftud non nifi

cletie S. Plechelmi, quo Oldeníalic eft4 impendit.

t

fpiritualibus & Ecclefiaíticis juribus curam impende-

Vide Dat. Sac. part..2. p. 102.. Ex quibus fàne col-

te(la

ture [

re;s majori libertate coepit potiri; & jam dudum pa-

ligitur, quo ftudio ferretur ad confervandum Capi-

Qui

lam Capituli nomine celebratur. .

pitulum Cathedrale Ultraje&enfe, quod tum jura íua

Cum Theodorus Cockius anno 1688. Romam

reipía & indefinenter exercebat; quod totius Ordi-

d om

mitteretur:a Clero, ut Epifcopi confirmationem pro-

nis Hierarchici precipuum fulcrum erat; quod, ut

Quim :

moveret, plures ib

i obtulit libellos fupplices, quo-

pofteaEpiícopus Neercaffelius de hoc Vicariatus con-

gionis

yum hoc initium : T'heodoro de Cock inviato Delle

feffu pronuntiabat, columen erat Ecclefiz Catholi-

perera

$00992

d'Utrecht.

Et Heufe-

cz militantisin Foederato Belgio, &fidei confervan-

pedit(

Capitulo delle Archidio

feifig

nium propofüit tanquam Capitulari d Utrecht.

dz ac propagandz Seminarium.

. ^Quin ipfe Eminentiffimus Buffius, cumin Belgio

Adhzc quataor aliarum Eccle(iarum Canonicos

f

& duos ante memoratos Paftores quinque veteribus

Qs

Pontificis vices ageret, litteras- exaravit 21. Junii

1702.'in qübus Clerum: Cathedralem Ultrajeden-

Collegii, Metropolitani Canonicis revera adjunxit;

C

fem, fimul & Harlemenfem, appell

at pracara -Ca-

Idem illis munus; idem officium demandavit. Quin-

venic

jHula. Vid. Mem. p. 125.

que illi veteres alios. pro Collegiis fnis réceperunt,

$&

L

tis de

Si quis jam didia quamvi

s Hmþliciter & nude pro-

Capitulorum rituatque forma cum illis convenerunt.

pofita háud malignis oculis intueri dignetur: facile

De negotiis Ecclefiz inter feíe, & cum Epi(copo füo,

men

'capiet vetus Ecclefie. Trájedeníis Capitulum: per

more Cathedralium Capitulorum deliberaverunt, &

d-um.

quod e re videbatur ftatuerunt. Quid obftat quo

L

iftud, .quod dixi Collegium, ufque ad hoc tempus

propagatum effe, Juvattamen propagationem i(tam

minus dicamus quatüor illos aliarum Ecclefiarum Ca-

uíqut

-

duobus praterea argumentis demonftrare.

nonicos, & duos quos Rovenius adjunxit Paítores,

fuper

reipfüefhítitutos effe Canonicos Cathedralis Capituli ?

Cath

1. Philippus Rovenius (cum ratione ordinariz fuz

oteftatis, quam habebat ut Epifcopus Ulttrajedinus,

Talium Canonicorum munia & officia illos obiiffe

Tant.

tum extraordinariz , quam habebat ut Supimi Ponti-

conftat.

Quid refert, fi quid de nomine fa&um (it

pori

ficis Vicarius) ac quinque, quos dixi, Canonici ex

ignoretur? Dum loca Canonicorum Cathedralium

The

Metropolitanó Capitulo füperttites, &in predictum

vacabant; penes Epifcopum, & veteres illos Cano-

OT

€ollegium a Rovenio cooptati, ratione antiqui juris

nicos, ut ante dictum eft,. refidebat facultas eligen-

N

di alios: imo etíi loca nulla vacarent, poteftatem

TuCQ

poteftatem habuerunt novos Canonicos in defundo-

rum 1oca fubftituendi.

Atqui quoties aliquem iftius

habebant novos Canonicos in Capitulum coaptan-

Vic

Collegii Affefforem mori contingebát, communi

di.

*

inft

Epifcopi & veterum Canonicorum confenfü fübro-

Quibus atteniis p

-ert"þicuum eft illos alios Canoni-

cos ac Paftores etiam inftitutos effe Canonicos Ca-

pen

catuseft novus. Ergo qui fic fubrogatus erat, ha-

Àtq

bendus eft pro Canonico: Et hoc modo ufque ad

thedrales,, quandoquidem veteribus in eodem con-

[lat

hanc diem propagatum eft Capitulum.

feffu ,. officio, atque laborare, conjundii fünt.

Verum ponamus novos illos, veteribus adjun&tos,

65 |

Obij. x. Non videtur in hoc Concilio propagatum

dib

effe Capitulums nam Vicariatus, non Capituli, no-

non efle creatos Canonicos Capituli Cathedralis ;

libu

men accepit.

negari tamen non poteft legitimos Capituli Cathe-

de nomine laboramus, dum rem ipfarh

dralis Canonicos fuifle illos, qui ab Epifcopo, &

bus

R. Quid

habemus? eidem rei plura fepe nomina imponuntur.

quinque füperflitibus aut a quatuor uno defuncta,

hN

Sic quod modo Capitulum Cathedrale vocamus, in-

fubrogati fuerunt in loca demortuorum.

Hac ratio-

terdum di&um eft Clerus vel Senatus Eccleíiz. Nec

ne omnes illorum fücceffores vere fuerunt Canonici

(ie

Yer

ideo tamen minoris auctoritatis fuit Clerus vel Sena-

Metropolitani: adeoque tametfi fex illis adjuncti pro

»1

tus, quam modo fit Capitulum. Atque adeo an Con-

Canonicis Cathedralibus habendi non*effent ,' per

cilium « Kovenio colle&um Vicariatus jan. Capituli

veteres tamen Canonicos &i

»)

pífam Prafulem propa-

»(

noómen acceperit, minime refert cum per omnia,

gatum effet Capitulum.

»1

ut ante didumeft, idem effet, .quod eft Capitulum,

Obj..5. Non videtur in hoc conceffu propagatum

eademque obiret officia,. que a Capitulo obeuntur.

Capitulum; quia non omnes Canonici Catholici, qui

i

de Capitulo. Metropolita

Til

Deinde prudenti metu, a nomine Capituli abftinue-

&

:

noífupererant, in con(eifum

»

runt.

illum adíciti füerunt. -

Ulterius; tantum abeft Capitulo cuivis Ca

thedfali

R. Ad Confervationem atquep

fepagationem Ca-

»

3

tantillum de Juribus (uis.decedere, quia nomen ali-

pituli- vel. unus .fufficit Canonicus, qui Jus alios

»

quod gerere non liceat; ut ne tunc quidem Juribus

eligendi habeat; quemadmodum habent Canonici

noftri

*

RzsonLvTI0 DD. LovaNwiENsIUM.

395

Qd

l

ugt

(T.

noftri Cathedrales:/ Adeoque ad confervationem at-

» Cathedralibus eft apud Ordinarium , cum .tali jure

eC

que propagationem Capituli , circa quod haec quz-

» quod ex illo corpore & non aliunde affümet fuos

LC

Ítio verfatur, non erat necefle colli

gere omnes, fed

» Archidiaconos &c. »Vide Mem. p. 208.

t

fatis erat colligere quinque.

^

Concilii hujus Atfeffores, Joannes van Neercaf-

m

Deinde nec expediebat Ecclefiz, atque Religib-.

fel , & reliqui omnes, conftitutum illud approbave-

ne&

ni, ut omnes Canonici, quotquot fupererant Reli-

runt, & edita ante profeffione fidei, ac juramento

gionis Catholice, colligerentur in unum Corpus.

tiàm

fidelitatis praftito, fcripto receperunt.

Facile enim fuüfpicati fuiffent Acatholici colletionem

Cum autem hzc omnia peragerentur Antverpiz,

illam tendere in. fuum detrimentum, & ad rebellio-

nec Petrus Purmerentius jam feptuagenario major ob

CgQ.

Der

nem tumultuíque fpedare; & hinc forte punitiones,

fenium adeffe potuiffet, rata habuit omnia fequenti-

UI

exilia, aliaque mala fecuta fuiffent: ex quibus fides.

bus verbis:

** Bgo infrafcriptus,: tempore renova-

atque Eccle(ia gravitffimum accepiffetincommodum;.

» tionis Vicariatus ob fenium abfens, vidi, legi in-

Cl

abadis fcilicet illis qui fidem predicarent atque de-

» ftrumentum hoc defüper eredum, a Confratribus

tUj

fenderent, & qui Ecclefiz ad plurimorum falutem fi-

» fübícriptum eadem intentione fübfcribo, hac 26

deliter infervirent.

L

At

Adhac verifimile eft complures Metropolitani Ca-

220.

» Auguíti 1658. P. Purmerent. , Vide.jMem. p.

o

g

pituli Canonicos, exceptis quinque füpra memoratis,

Verba ex Il

il-ü&.' Torrii conftituto allegata eviden-

U

noluiffe fefe immi(ícere Regimini.

Illo enim abfti-

ter declarant, Affetfores dicti. Collegii eodem loco

que

QX

nentes, Prebendis íuis quiete fruebantur; quibus

in Ecclefia Ultrajedtenfi habendos eífe; quo in Ec-

Ec

cxteroquin, utialis nonnullis evenit, fortaffis or-

clefiis Cathedralibus habentur Canonici, .

gradibus

bati fuitlent. .

A.cademicis infignes.

i

; Conttituto illi füub

00

Saltem non conftat ullum de lz(tone;juris füi pro-

Ícriptum eft ab Arch.i*eþi:fcopd

te(tatum füille: quod tamen íi ita vellent de jure prz-

Torrio , &aPetro Purmerentio, Capituli Metropo-

api

ftare potuiflent.

litani Canonico : quos ambos habuifle poteftatem in-

dtta

Ti

Quidquid (it, fi quid cum illis Juris habuerunt;

ftituendi Canonicos Metropolitanos probavimus.

id omne , quia fucceffores non habuerunt, extin-

Ergo Joannes Schadé, Joannes Neercaífel, & reli-

uf

&um eft. Itaque quod non omnes Catholicz reli-

qui Atleflores, etiamíi antea non fuiffent Ca

0f

"

noqici,

W

gionis Canonici, qui de Capitulo Metropolitano fu-

ab illo tempore e(le coeperunt.

pererant, coetus iítius confeffores fuerint, nihilim-

Unum dumtaxat occurrit, quod quis pertinacius

a

editquo minus Capitulum Metropolitanum percon-

difceptando poffet objicere: Nempe quod dicatur:

(0$

feffum illum propagari poterit,. vereque propagatum

volumus illos haberizz/lar. Canonicorum Cathedra-

fit.

lium, & non dicatur volumus illos effe Ganonicos

Dus

Quare primum hoc argumentum bene demonftrat

Cathedrales.

Xif,

H

Capitulum Metropolitanum per Concilium, a Ro-

R. Jam (füpra animadvertimus nomen nihil facere

venio inftitutum, rite propagatum effe.

ad rem ipíam, maxime (i Religionis caufa nomen

|

Sed demus tantifper propagationem iftam non fà-

variari prudentia fuaferit.

Quare five prediéi Con-

int

tis demonílrari per primum argumentum, fatis ta-

cilii membra vocaveris Afleffores, fiveSenatores, aut

(

men & perefüicacite

.

r demonítratur per hqc fegun-

Canonicorum Cathedralium inítar, aut Canonicos

I

dum.

*

appellare volueris, minimi eft momenti: modo re-

[

2. ÀÁrgument

üm. Cerrtum eft omne Capitulum veo

veraiidem fint cum Canonicis Cathedralibus : & ea-

d

ufque continuare, donec vel unus illius Canonicus.

dem omnia przftent quz ab illis przftantur.

6

fuperfit. Jam autem anno 1658. ex veteribus iiíque

. Jam autem ut ut vocati fuerint, tales certe fue-

lil

Catholicis Capituli Metropolitani Canonicis füpere-

runt Canonicorum fucceffores, quales fünt ifti qui

[le

rant duo: videlicet ipfe

acobus Torrius, tunctem-

omnia Canonicorum Cathedralium jura ex officio

lt

poris Ultraje&tení(is. Arc

]

Nepifcopus ,. & Petrus Pur-

poffident. In modo citatis predicti Conftituti ver-

iffl

merent; ultimus nempe veterum Canonicorum quos

bis lucidiffime hoc effulget. ** Hoc Concilium in

)

Rovenius in di&tum coctum collegerat.

» confervandis juribus quibufcumque Diccefis hujus,

!u

Penesillos duos fuit poteftas novos creandi Cano-

» &reliquiscau(is majoribus, au&toritatem, habebit

T

nicos:. penes illum quidem ut Archiepiícopum, ut

» adinftar Capituli Cathedralis. , Sive dicaturinftar

lh

Vicarium Apoftolicum, extraordinariis facultatibus

Capituli Cathedralis, (ive ut ipfüm Cathedrale Ca-

inftru&dum, & ut Capituli Metropolitani Canonicum:

pitulum, equidem Concilium fepe didium omniá

ll

penes hunc ut ejutdem etiam Capituli Canonicum.

Capituli jura habere declaratur, haud fecus ac fi ip-

Atqui illi duo anno 1658. declararunt ita fe velle &

fummet effet Capitulum.

Igitur folo nomine a Ca-

ftatuere, ut hujus Concilii Afieflores per omnia pa-

pitulo differt, & antiquis Canonicis revera füccedit.

res fint iis Ecclefize Cathedralis Canonicis, qui gra-

Atque ita per Afleffores illius Concilii Capitulum ve-

3

dibus Academicis infigniti fant: illosquea fe pro ta-

tus rite vereque propagatum eft.

)

libus Canonicis agnofci; unde

"

H

: Sive ergo prius five pofterius a,rngmentum confi-

coníequitur pro'tali-

bus habendos eftle.

deres: centinuata Ca

Minor probatur ex folemni Conítituto quod ab

folide probatur.

piþul.i prgpagatio' per utrumque

;

)

Archiepifcopo Torrio conítabilitum eft anno 1658.

. Verum íi & hoc modo p

on'a'mu,s,. Capitulurii ob

die fefto SS. Petri & Pauli: unde fequentia tantum

has turbas propagatum. non. fuiffe , tamen. didtum

À

verba exfcribo: . ** Praterea volentes dictum Vica-

Vicariatus Concilium reprafentaret Capitulum vetus;

» riatum majori honore decorare, erigimus illum in

& ex eo capite omnia illius jura, adeoque & jus ele-

[

» perpetuum Senatum Ecclefiz Ultrajedinz; atque

&ionis, confervare & exercere potuit, ]ta in Ref-

.», Concilium Vicariatus. noftri, ejufdemque Eccle-

ponío ad quamdam Cafüs politionem, circa Eccle-

» fiz, adinflar Canonicorum Graduatorem in Eccle-

fiam Ultrajedeníem, a Clariffimis Juris Utriufque

i

;» Jia Cathedrali haberi volumus. ,,... Et paulo infe-

Do&oribus Lovanien(ibus 2$. Maji 1717, & poítea

1

rius, * * Declaramus quoque intentionem no(tram

a Parifien(bus, pronuntiatum eft.

Ita etiam a plus

effe, quod hoc Concilium in confervandis juri-

.quam centum Dodoribus Facultatis T'heologicz Pa-

»»

.bus quibuícumque hujus Diocecefis, & reliquis

rifienfis, ad eundem Ca(im refpondentibus, judica-

35

caufis majoribus, Auctoritatem habebit adin/lar

tum fuit atque conclufüum. Vide Mem. p. 171. &c. -

Capituli Cathedralis.. .. Concilium illud ( Vica-

Cum itaque Capitulum Cathedrale, vetus Epiíco-

rius Apoftolicus). eo loco habebit quo Capitulum

pum eligendi jus habuerit, & continua ferie ufque

o Supplem. Oper. Van Efpen Pars lV.

2

P

296

Résoruiéó DD, LovaxtENStUM.

$iC

ád hoé téthpus propagatim fit, fequitur id ejufdem

jJam auterh nec ipfe Sümmus Pontifex Clemens

pnmüS

ádhuc jüris compos effe. Quod fi Capitulum iftud

VII, qui hànc pactionem inter Carolum V. & Cle-

eQteii

rum Ultrajectenfem fingulari Bulla confirmavit, Ca-

defeciffet, tum dictum Concilium velut Capitulum

qpe

ittud reprzfentansjus i(tud haberet.

pitulum propterea jus electionis amififfe' cenfuit.

W

Cum jam ex antediáis conftet Capitulum ,

quod

Poftquam enim qu& inter Imperatorem & Clerum

fj N

pertradiata fuerant Bullz füz intexuit, inter alia hzc

hodie exiftit, haud . interrupto ordine a veteri pro-

jet dl

pagatum efle;

Vetus autem procul omni dubio jus

vérbafübjungit: * Atele£liones per Capitula ipfain

Ultar

ele&tionis habuerit;

Iítud unum videtur objici pofle

» Epifcopum Trajedenfem absque ipfius Caroli Re-

j

a gis, &Succefforum füorum Ducem Brabantix ac

quod Capitulum jus el-e&ionis legitime abdicaverit

retit

aut perdiderit.

» Comitum Hollandiz prezdi&orum nominatione....

bris H

* Huic objedtio

nilocum prebuerunt quidam cafus,

» pro tempore factas, nullas nulliufque roboris vel

cont

» momenti exiftere , eadem Audoritate -decerni-

qui Ecclefi Ultrajectenfi temporis decuríu contige-

» mus. , Nunquid re&e hinc concludetur Capi-

deinc

funt: füunt autem praecipue tres.

nit l

Primus evenit anno 1528. quo

füprema poteftas

ttila jus eledtionis (ibi retinuiffe, fed redactum ad

;

taf

» vaC

ttànslata eft in Carolum V. Imperátorem, eique Jus

les quos Rex ante nominaverit f

Sed dicet aliquis: nonne ele&tio fieri debet eplu-

nominationis ad Ecclefiam Tmieüenfem conceffüm

ribus? Hic aütem eledio Cleri ad iftüm reftringitur

N

eft.

»L

Secundus evenit anno 1559. quo in his partib'u-s

quia Carolo fit nominatus, a

d

j

eoquejuseli gendi *q((ïle-

m

ere&ti funt plures novi Epifcopatus.

ro periiffe videtur.

Rex Hifpaniz fü-

R. Eledtio canonica e

(t alicujus perfonæ ad digni-

,

Tertius contigit anno 1648. quo

» IX

premam poteftatem in has P'rovincias folemniter eju-

tatem aliquam vacantem canonice fada vocatio.

, i

favit & abdicavit.

"

Quocirca ut valida fit legitimaque electio canonica,

Sed nullo horum Cafüum jus Capituli Ultraje&ten-

neceffe non eft plures effe perfonas, e quibus una

ml

, IIf

fis interiiffe ex (equentibus tribus para graphis patebit.

ad dignitatem quandam eligatur: adeo quidem ut fi

p dei

ünus tántum tàlis exiftat, qualis ad dignitatem ali-

quam requiritur, illius vocatio ac defi

,E

ob

gnatio vere fitï

» tul

Canonica eledio.

mémoràtze cOnce-fïï-avnis in

Vide

Ecclefia Ultmje&enjï.c'non amifit jus electionis

Deinde Capitulum vi

H

anhno 1528. fub. Carolo V.

ele&ione, nonadttringitur uni perfonz: Non enim

dicitur, eligent nominatuma Carolo: Sed, non eli-

venil

]li e

- Anno Domini 1528. füprema poteítas rerum tem-

gentalium quam norsnatum a Carolo. Retinet ergo

Troy

poralium, qua Epifcopus cum fuo Clero

ha&áenus

poteftatem elizendi unam e pluribus, fed nominatis.

otitus fuerat, translata eft ip Carolum V. idque ut

— Sequitur jus eligendi Epifcopi in predi&to :caíu

ten

non ablatum Clero;

jedt

evaderentur op

preffiones Principis Gelries qui an-

AE

fed contïþxnatuæ àc continua-

nes

no prece

denti Traje&eníem patriam , o

tum effe. |

damnificaverat.

þppida &Gen-

néc

tes invaferat &

»1

31 EOd

emtempo

re eidem Imperatori, tanquam Duci

s. V

»t

Brabantie & Com

iti Hollandix , ab Epifcopo Ole-

foque concelfum eft, ut nullus eligeretur Epifcopus

Ecclefia xffltraj. non' amvi/ït* jus e;lefïyiolï.zAz'-J" anho,*l-ïgä;

» U

Tens

Dicéce(is Ultraje&enfis, nii quem ipfe Carolus, ra-

quo erecti fuiz; m Belgzo plur;f.r. üï?pg | Epzfcopazm |

T.

tione predi&

ititali, norainaffet. -

Ua

— Libet inftrumenti,

fuper eare confedi, ipfa ver-

Ereái funt in *Belg'ïio anno 15539. novivEþif'c»Opa—tuä

»1

ba hic adícribere.

;

quatuordecim, & Tra

"

Ó

in Metropolim.

je&tenfis .D'iocucjerüs eyäQa eft

5

* Prépofiti Decan

i& Caþitula þlan'e confiderantes

Eodem anno Du

-id qnod multis experimentis dedicerunt, proptet

llam edidit Paulus IV. ià qua Phi:

»t

electiones Epifcoporum in difcordia faetas, cum

lippo Hifpaniz Regi ejufque füccefforibus jus nomi-

»i

nandi ad omnes illos Epifcopatus, 'etiam ad Traje-

D

alii alio traherent; & (uis qtifque fa&tionibus ad-

Genfem , attribuits fibivero & füccefforibus jus iníti-

»

hxreret, Civitatem, univerfüumque populum, 'at-

»1

que

i

4

etiam ipfosmet, in totzrumnis & calamitatibus

tuendi Épifcoposrefervat. Hinc forte quisindücet:

»

»

freq

uenter incidiffe : ne quid tale ex tunc deinceps

taliter ab Ecclefià UltrajeQina jura fua ablata fuiffe,

» «

ut ne ele&ionis quidem jus arbplius potuerit retinere.

eveniret

, ultro ac fponte eidem Carolo Regi, tan-

» Í

»

ua D

uci Brabantie & Comiti Hollandiz , con-

- Sed nonadmodum laborandum eft, utcuilibet ad-

E

»

33

Cefferunt, ut quoties contingeret Ecclefiam Tra-

veríario hzc etiam pratenfi eripiatur.

»

Nam imprimis per Regiam nominationem & P

in-

»

35

jecte

nfem carére Paftore, «ul/ius in eorum Epit-

copum

eligendi jus vel poteftatem haberent preter-

tificiam inftitutionem, feu confirmationem, neuti-

»

3

uam i

H

llius; quem didus Carolus Rex, ut Dux

quám jus electionis excluditur; ficut nec füb Caro-

»

» Brabantiz

& Comes Hollandiz; fignificandum,

lo quinto per fimilemfere transa&ionem excludeba-

tur. Et neforte impofterum aliqui a Bulla iíta argu-

$, infinuan

dum, nominandtümque duceret. ,

h

, Hing

ad formandam obj

ectionem poffeta quopiam

mentum ducerent, primo quidem Clerus Ultraje-

Til

'inferri:

Ergo Jus ele&tionis hic à Clero abdicatum eft.

&enfi$ , Ordinum Ultrajedenfinm primum mem-

(

brum, contraBullam i(tam folemniter eft proteftatus

Verum

fi ipfa verba jam citata attente & animo

]e

non przo

ccupato

confiderenturi ex iis folis liquebit,

anno Domini 1561. die 9. Novembris, in quanturn

D

j

us electio

nis non tantum ha&enus penés Clerum

Bulla iftà juribus fuis, privilegiis, &c. poffet eífe Con-

tà

erftitiffe; fed etiamnum perfiftere. Si enimifti ju-

traría: quod videri poteft Bat. S. p. 2. fol. 13. Dein-

de vero die 1

3

d

ti renuntiare volebant, diceendum erat: Concedi-

;. ejufdem menfis Canonici more fo'litp

mus ut Carolus V. eligendi Epifcopi poteftatem ha-

àd eléctioném novi Epifcopi convenerunt, :

beat. Nuncautém folam illi nominationem tribuunt:

Sed nec opus eít ad proteftationem fimilem aut

nominatum ab

aliam. quamcumque óppofitioném recurrere; quid

fibi vero jus & poteftàatem retineht ,

Trperatorein Epifcepum eligendi.

Igitur conceffio

enim per iftam Bullam & Pontiféx & Rex intenderint,

jlla huc recidit: ut Clerus quidem el

igendi pote(ta-

ab eventu füfficienter oftenditur. Quienim deinde

terri retineat: fed quo difcordiis aliifque malis inde

Ultraje&tenfem Cathedram confcenderunt; non ali-

ter quam poft Regiam nominationem & Clerielecti

oriri folitis occurratur, Carolo V. 'conceffum fit,

*

0.-

non alium éligendum effe quám ab ip»fo nqmiþatum.

nem infula (—Archiepifcc-)pa!i -dona:jtikufx-m.t.

Sic

REsorurto: DD.

LLOVANIENSIUM;

397

lt

Sic imprimis inftitutas eft Fredericus Schenkius,

- Annó 1648; Rex Dhili

ppus ofnine quartus füpre-

:

primus ab erecione novorum Epifcopatuum Ultra-

mam in has Provinciaás

poteftatem folemni ritu 'eju-

i

je&en(fium Archiepiícopus : fexage(imus vero primus

ravit, & ipfos Provinciarum Ordines pro fü

premis

im

ab erectione Ecclefix Ultrajecten(is Epifcopus.

earum Dominisagnovit. Hinc nonnullia

rgumentum

&

- Vacabat jam ab aliquo tempore Sedes Trajedten-

petunt, quaíitum non modo E

cclefiae Ultraje&tentà

fis: Rex autem, privilegio füz nominationis uti vo-

fua jura deperlerint, íed etiam

jl

quod ipfa tum om:

M-

lens, dictüm Fredericum Schenkium ad Epifcopatum

nino fuerit cóllapía , tota

que jurifdictio, & omnia

L

Ultrajedenfem nominavit, nominatumque non Ro-

jura;ad Summum Pontific

em devoluta&

mano Pontifici, fed Ecclefiz Ultraje&eníi, ut elige-

etiam ex hoe capite certius effe ex

uerint. Quod

"n

iftimant, quod

vgl'

retur propofüit, datisad Clerum litteris 20. Septem-

Ecclefia Ultrajeaenfis, ut i

pfi quidem perfuafim ha-

"

bris 1561. Clerus die 13. Novembris ejufdem anni

bent, tum temporis redact

a fitad conditionem illa-

conveniens eundem in Epifcópum fuum elegit, qui

rum Ecclefiarum,

b

quz in partibus infidelium (ti vo-

ü

deinde Sedem adiit Ultrajedinam. Sic aütem ad Cle-

cantur, de quibu

s Ecclefi

rum ícripfit Rex. * Philippus Dei gratia &c. cum

Clementin. de electione. ..

is agit Car:oh-in 27(efij"q»ue

»

vacante dignitate & Sede Capituli przfate civita-

n

AR;: Ut prudenter &- ex æqub iüdicemuslnum Ec-

üt

»

tis noftrx Trajeden(is, juxta concordata earun-

cletia Ultrajedtentis cum juri

bus (uis'in prdicto ca(ü

35

dem Ecclefiarum, nec non indultum & Privile-

extincta [it,

atquie perierit, ipfum eft contideran-

le

35

g£ium Apoftolicum defüper nobis'conceffum , nul«

dum funda

