Efpenii negotio füfcipere videbatur, Regiminis muta-

preffis verbis, effet, necne, ipfe ejus Auctor.

(«

tio que in. Belgio contigit, omnino reddidit inutilia.

Er(i judicium hoc petitionis partem tantum Van Ef-

enio-concederer, inventa eft tamen impediendi ratio,

lp

Ejus poffeffionem iniit Archiduci(fa Maria Elifaberh füb

I

ne nifi tribus amplius.menfibus poft quam datum fue-

b

in?tiurq anqblf'is menfis amjf '1 7257 eodemqqe rgmpo.

rit, ejus notitia ad eum perveniret. Quamcunque tan-

t

! (.rvz) Hujus Libelli'liAu&Or in Bulla Unigenlk'tü:—qdäm vélut do-

dem diligentiam'adhibuiffet,: ut confilium fuper'ejus

IK

&rinz. Societatis füz canornizationem fpectabat', adeo pertinacirer

Reprefentationibus captum.fine cunétatione cognofce-

infiftebar, utfui.Scripti partem in ejufdem - Bullz. an&oritate. . effe-

ret; ea tamen omnis inurilis'fuerat;-atque adeo fe;pro:

renda pofüerit;

etíi altum effet de ea. filentium . in ' EpifLlolari

f:

Van Efpenii refponfione quam refellere contendebat. Hocnimirum

inde coactum viderat; ad S. M. 1. die:$.* Aprilis 5ei-u(fg

e

dem anni novum Libellum füpplicem mittere; ( e)*quo

confilio integram affert ex Seffione diei 11, Maji przcedentis dü-

fi

&um Romani Concilii Detretum.: Sed eft admodum " animadver-

füam- in exhibendis ulterioribus:defenfionis rationibus:

N

fione-dignum ab eo exhiberi Decretum hoc, cujuímodi reapfe in

ea Seífioné editum , ítàtimque ad Mechlinienfem Archiepifcopum

procráftinationem- exaz(axfet., rqgaye;que S';l M

TM A

a es

-

à

$

miffum fuit4: adeoque fine celebri claufala Regule fidei , qus de-

B) Videhanc Epiftolam i

inde hujus Concilii AGtis inferta eft, — Ef hec nova liujusinfignis

J (E). Ibidem ,. Litt. L.

1Cauf4Efpmmna E ?. li

d

adulterationis probatio quam- hodie fatentur Romani Theologi ipfi

" d) lbidem T TM Litt-r jI(:. H

áadis

in fuo Script

uf.

Eu

l?ubitf;:ibnes fuper-Br?:v-i.'ex om,nij

e

(e) Ibidem, Litt, L.

fres

g

LIBER-."I. Caprvr VI. AR-Txc.-PIV.

149

as

(o

irit aut juatior bebdomadas omne fuper bac ve confilium

exemplis hallucinationum

plurium, q»uibus, cä. negle

"um

differvet , icaque (atis temporis ei concederet, ut extre-

éla, lecus fuit ( 4*.

À communi Thefi Van Efpenius ad fuam peculiarem

9li.

mam operi manum imponeret.

22,

Ber id inrervalli,Comes de Baillet qui veram cau-

facti (peciem progreditur, o(tendens Adver(ariorum

fuorum nequitiam qui faepe jam aut falfa Scripta ejus no-

lün.

fam ignorarenon porerat, ob quam Van ['fpenius fuas

ol

ulteriores defenfionum rationes proponere differebat,

mine fabricaverant, aut genuina corruperant, fingula-

eum apud Vindoboneníem Curiam tanquam hominem

rem rationem effe, propter quam Scriptum tanquam

m

traducebat, quiid wmum quaveret, ut negotium 15 lom

ejus fcetum ab ipfius Adverfariis exhibitum non dam:

d.

gum protraberet , €g'c,

Erat hec ejus quoad hanc rem

naretur, quin certo conftaret eum effe verum ejufdem

Auctorem, & quin illud recognofcendi & quoad om.

üm

fetur.

expofitio ArchiducifTae tradita, ut Vindobonam mitte-

:

fD

nes partes defendendi facultas ei preberetur, — Erar au-

Interim Va

n Efpenius, quamvis efTet ad modum gra;

tem hzc agendi ratio quoad ipfum eo mapis neceffaria,

Ot*

)an-

vis annis, infirmaque valetudine, quamvis etiam que-

quo magis Adverfarii, pertinaciter eam refpuentes, fe

relarum quibus impetebarur, fignificatio ei perrinaci-

fufpectos reddebanr.

d

la.

ter & crudeliter negata fuit, quo ipfo tempore ad fuas

Queritur E(penius in II, Paragrapho de actionis in-

defenfiones quamprimum proferendas adipebatur, his

juftitia, quam ut in eum intenderet, Univerfitatis Re-

iey

&ori mandandum curaverat Internuntius.

tamen (üb finem men(is ejufdem anni exhibendis fuit,

In ea qui-

1]

He tradite füere Magno Magiítrro Archiduci(Te die

dem e Curie ju(lis id unum quarendum erat, an ipfe

29. ejufdem menfis, cum Repraíentatione data die 27.

vere damnati Scripti Auctor efTer, ut confeftim ad 4e:

cerzeudut peuam procederetur, quin ei fe defendendi,

dg

(a). Mifit Efpenius ad $. M. I. (uze Defenfionis fua

manu fignatee exemplum cui novam Reprafentationem

explicandique vel excufandi quod in eo cenforia virga

addidit (7), .Erateo magis neceífaria circumípeétio

dignum inventum e(fet, libertas reliaqueretur. Often-

hzc , quod jam notum erat Relationem Comitis de Bai-

dit Efpenius, cum id fuiffet confilii, ur de ejus Perfo-

Qiei

Jet. Vindobonam perveni(le ,. grave(que timendi cauíae

na Judicaretur, factum proinde effe, ut criminalis actio-

fuberant haud eum Comitem follicirum fore, ut illuc

nis ordo & regula perverterentur, damnaro non fine

Li

if

Efpenianam Defenfionem mitteret, prefertim cum per-

contumeliofis notis ejufdem Scripto, ante Sententiam

fpexiffer fe in eo. fragmeato rationibus parum faventi-

fuper criminali caufa pronuntiandam ; omnes enim fo:

[d:

bus exhiberi, in eodemque luculentiffime dereg! ejus

ri regulas poítulare, ut delicti corpus, cujuímodi eft,

üt

ionocentiam quam ftudebat opprimere.

Id certo tra-

"

reliuquatur, eique non nifi defuitiva Sentcntia notam

ditur eum properafIe eo. mittere de füo penu fpecifica

& qualitatem apponat.

tüf,

AMonunezta duo cum aliis tabulis & documentis ad cri-

Non hic agirur nifi

de primis act's Recloris Univer-

[

fitati mandatis menfíe Se

minationem Efpenii, duabu(que hujus negotu Aelatzo-

tembri ann. 1725. qua Van

o

sibus, editis Archiduciffe nomine, una quidem die

Efpenii ad S. M. L. recur

;

us fu(pendit. — Haec expendet

*

29. Martii, altera vero

Articulus qui proximo fequitur.

ll

,dæ 27. Septembris. ejuídem

In $. III. incipit Efpenius caufam ipfam per univer-

anni 17;6.

fam fue Refpoufionis Epiftolaris purgationem attinge-

«

num -jadjumrentorumqu'e uïteriorum De-

re,

Primum omnium ofítendit hauc. Refponfionem

: thg'-o ratio

*

tl0«

.:fenfionis D. /an Ejpen.

omnino niti Je/gice Zurifprudeutie principiis quae uc-

JIT*

pote difcvepautia atque adeo ex diametro oppofita effatis

If])«

: XI. Efpénii Opus hoc. (c) . tanti momenri eft, ineo

Romane Curie , fuper poteftate arbitraria €9 fiue Lumi-

lmï

a carceribus ad calcem íapientia, vis, evidentia tam

tibus Epi(copi Roma, non proinde minus erant prezio-

cul

digna cauía qu& defenditur ; eminere cernuntur, ut

fiffima veliquie veteris libertatis Eccleflg Univerje , nem-

("

ipfi nobis temperare non poílimus, quin hoc loco fu-

pe cominumis autiqui. uris quod uo$, inquit ( n. 88.)

(

fius ejus.excerptum demus , quam quoad Scripta cetera

utalig Ecclefie nounulle , fedulo cuflodivimus , ne uos

m

confuevimus 5. ejus perfonalis purgatio ; indignaque

apfos forvilà dominationi Romaue Cuvie fubderemus ; Ul-

2l

quas fübjerat,. vexationes quodammodo ibi evane(cunt,

trajeéten(em Ecclefiam, ex totius enferioris Germauie

dià

ut locum dent defenfioni. [urium (üi Principis, Liber-

agtiquiffmis unam, quippe qu& t celebribus Concorda-

V

tatum Eccle(arum, innocentia Cleri oppre(fi,. & gra-

tis Germanicis continetur , unamque e XVII. Belpii Pro-

fik

vium.effatorum omniüm cum Romana Curie conten-

vinciis conftituit, ad Beleice Jurifprudeatie principia

Q

tionibus pugnaatiurm.

1

Íe.conformare debere; fe porro fuper hujus Ecclefize

L0*

— Agitur in primo Parag

rapho ad injuria ejus honori,

juribus que a Romane Curiz fautoribus impugnaban-

famae, Scriptis illata per contumeliofam damnationem

T

ejus Refpon[ionis Epiffolaris ,. quin ipfe audivetur, eique

(d ) Hze quoad Librorum damnationem agendi regula acriter

fe defendendi libertas relinqueretur. Oftendit Efpe-

díícu(fa fuit in Cardinalium, Przlatorum , 'Theolozoruims & Ca-

o

noniftarum Congregatione quam Leo X. ann. 1519. Rouxe habuit,

of

nius hanc agendi rationem, quoad peculiaria quaecun-

ftatim ante quarà. faam conira. Lutheri errores builem emitteret,,

que circumítant,adjuncta fpectatam aeque naturali rationi

nt

Poft longam 'T'heologos inter & Canoniftas difceptationem, t ífta-.

e

regulis Juris, Sacrae Scripturae, T'raditioni, Juri Canoni-

tueretur , vocandus , necne, 'e(fet Lutheras injus, ante quam dam-.

naretur, difítin&a fuit caufa in partes tres, in. Docfrinam, in Li-

co & Civili; denique Jurifprudentie penes Ethnicos

bros, ds* in. Perfonam.

Super capitibus duobus Canonifte Theo-

j

ipfos in ufü pofitee repugnare. . Refellit hac occafione

logis affenfi funt ; 1. Dotiritam fene. citatione damnari poffe ; 2.

10,

inane effugium cui non femel his poítreimis tempori-

Luthero, ante quam dauinaretur ejus. Perfona , ffatuendum - fore

üe

bus quafitum pondus, videlicet effatum illud ,. inaudi-

diei quo audirezur.

Diffiulzatis plus extitir quoad Libro;,

Eos.

ran

tum damnari debere neminetn, in: perfonarum folum,

Theologi omnitio cuum . doctrina damnars , Canonifle courra in pre-

Cuin inucer

non autem in earumdem. Operum damnatioae locum

feripze temporis fpatio cum. Per[ona conjungi volehaur.

jus

eos bac de re convenire uon po[fez , utrunque factum. fuir ( Hitt;

(

habere; & id praftat per- naturalis &quitatis. rectique

Conc, Tridentini, interprete D. Ameloth, L. 1. p. 9. & 10.)

fenfus principia ; per Conciliorum omnibus retro fz-

$i in Conítitutioae diei 12, Septemb. ann. 1725. fatis habitum.

[0*

"E

culis ufüm , per Principum eorumque Confiliorum con-

effet, (aper aliquibus do&trinz capitibus flatui , qiin feu. Perfona feg.

fuetudinem ,; que femper fuum efle duxerunt. ( preeter

Scripta Van Efpenii damnarentur, haud hic Do&or queftus eff.t

;tro

fe inauditum damnatum fuiffe,

Benedictus XIV, iu Conftitutione

us

quam in peculiari extra ordiriem; aliqua. facti- fpecie ) ,

antequam. damnarent Operá , eorum Auéctores ipfos

diei 9. Julii ann, 1253. de regulisin Librorum damnatione fervan-

pt

dis, non eít is quidem aufas damüationes , inauditis Auctoribus,

editas improbare, fed falrem mandavit, fumma aquitatis do* pru-

apdirg. | Hulusregulæ :grve»zyx;atvemy confirmat E(peniusa

dentig ratione , ur quando res fíz de Auctore Cazbolico, aliqua mo«

TC lbiä;m-, Litt. M.

?

aninis o* weritorum.fama illuftri, . vel zduttorem ipum [uam «au-

( ») Ibidem, Litt./N,

fam zueri volenrem .üudiae, velunum ex Coi

i

"

e

E

Jultoribus: d:/:'gne:uï?

c) Mbidem ,. Litt, Q.

«t O. R KRmAi fur M PUAT

H

s

nut,

ViTA D. VAN ESPEN;

156

Papam & Romanam Curiam flatuenda eft. Hac diftin-

qui

tur, non femel eonfultam, Tecul'ndum eadem principia

jno

íententiam dixiffe, quod ipfum preftabat z ejufmiodi

&ione nihil gravius; qua nimirum neglecta, factum

manicoyrum Concordatorutn occa-

eft, ut Catholicorum plures confécrarent falfas conten-

N

conteflationibus qu& Ger

tiones & abufus enormes Romane Curig, quos cum

j

jfione inter. Romauam Curiam €9 qua[dam Ecclefias feu

eximiis S; Sedis prarogarivis confundebant, & Prote:

t

Capitula occurrumt ; (n. 102.) quas ediderat, Refolu-

r

if

tiones non fine ipfius nomine pluries impreffas fuiffe,

ftantes has praerogativas damnarent, & fe ab Ecclefia

fejungerent, averíationis caufa quam in eos abufus per-

Ül

quin in ii$ cupiam occurvevet quod improbaret; eas ipfas

Evitantur extremma ha'c duo, dum auctori-

a

& magno Pay

ifienffum. 'uvifconfultorum uumero, &^ a

s

ceperant.

beologi Do&toribus fvimatas fuiffe;

tas ab auctoritatis abufü, injdignitate conftitute perfo-

qüC

centum £? ampliut d

liti

gv ofeffos effe pluves. Epiftopos UI

trajectenfis Ecclefiae ju-

na a gradu quem occupant, obedientía rationi conío»

fuam ceteroqui pofítre-

na & canonica legitimis Superioribus debitaa ceeca ni-

p

ra i dubiut vocari 2om po[fe;

ni

mam Confültationem de re íolum agere quam Romana

miaque fübjectione diftinouitur que in prevaricationem

degenerat, &c. Diftinétionem hanc indicavit Efpenius

g

Curia profitebatür, nempe de Epifcopalis per unum

Epifcopem Confecrationis validitate ; at quamvis de

in fua diei 27. Junii ann. 1726. ad Archiduciffam Gu-

pm

Eletlionis validitate locutus effet, fuam tamen Refolu-

bernatricem Epiftola, dum fua eterzora. defenfionts av«

que

W

tionem damnari non poífe, quod eàm cum aliquo Ro-

gumeuta ? ratioger ad eam mifit; poftquam enim lo*

mana Curia Brevi pugnare preetexeretur, Secuj enm,

cutus eft de Romana Curie formidanda fatlione qu&

p

inquit (n. 116.) zugquam vefpouderi pojfet ex effatis

eum jampyidem perfequebatur , cujafque Mimifler aggvef-

us erat eum perdere, occafiene ipfius Refponfiouiy epifto»

ho

BDelgiciss

quovum fcilicet mullum efl , quod non alicui

Brevi repuguet.

E quibus infert Doctor nofter, íe

larir, addit hac animadverfione digna verba: equideWa

(

um ànimum refert, eo ma-

uec Ecclefiam , nec S, Sedem, wec Suam Sautlitatem. [pe-

g (l

juo attentius ad hoc negoti

£

gis in ha

c fententia firmari , oportere ve]. Ultraje&tenfis

Go, dutii de Romana Curiaita loquor, 2dvertat id Deus.

Omniizo femper Ecclefie fum obfecutus , & obfequar, quo-

p

Ecclefie j

ura profiteri, vé] Romane Curie placita am-

»

le&;, quae omm

uma Ecclefiavum jura, €9 peculiavitev

advixeros $. Sedem &? Suam Santlitatem bonoro pereov-

que, atque ejus au&loritatem profiteor , provfus ut facit

of

Ecclefiayum populoriumque Belgii libertates & francbifias

Usto verbo fu-

evertuxt,

&? facere debet bonus qui[que Catbolicus.

[J/

$. ut expendatur, an $. Sedis Decre-

per bac otnti veita fentio , ut n fua Catbolice Fidei Ex-

p

ld agitur in IV.

tis injuriofa fit Epiflolaris Refponfio.

Eam Recii Con-

pofitione magnus Meldenfis Epifcopus 9'c.

i

1725. talem de-

Satis habuit Efpenius de hac diftinctione femel tan-

€0|

filii Decretum diei 12. Septembris ann.

claravetat ob eam unice caufam, quia Brevi Benedicti

tüum monere, quineam fufius exponeret difcuteretque.:

q

XIll. diei 2z. Februarii preccedentis adverfabatur.

Id folide perficiebatur in peculiari Articulo qui ei ab Er-

al

1

Quarithoc loco Van Efpenius

, quo randem princi-

nefto propofitüs fuit; at Efpenio, qui effet ad mode»

hi

lificatio, cum in füa

rationem & circumfpectionem apprime factus, eum

pio firmari potuerit ejufmodi qua

ipfe refponfione circum[pectionem ,

modevationem £9 [e-

proríüs adoprare haud vifüm eft. ' Sat fore duxit, ut

"————————— Ó Sa€ ia

LU

eo uteretur, prout credidit per peculiares rerum ratios

]i

nitatem quam poterat maximam adbibui[fet , ue cui offen-

-

1071 e[Jet.

- dn quia, inquit; z ea teffor fucum àn thoc

nes in quibus verfabatur, fibi licere poffe. Quia por-

fa&um effe? At enim gunquam

ro fragmentum hoc magni momenti eft, & praterea

6j

negotio $u& Santiitati

nos omnino alia rerum ratio circumfílat, haud mole-

cvimen fuit dicere Papam deceptum fuiffe , dumniodo cau-

C

ftum fuerit hoc loco ejus analyfin exhiberi.

i

fa [ubfit ,

cur. ita fostiatur , & id ipfum cum obfervantia

Inchoatur Articulus liic per ingenuam obfervantiae

"

dicatuv.

Nullus eft hominum qui deceptioni non füb-

d

fig

nificationem, quam prafítari necefTe eft primo- Fica-

iil

(it; ab eanon Principes, nonSufmmi Pontificesin tüto

funt. Id ipfi profeffi paffique funt fe ab errore per eos

Yij Chrifti Domini, €?. Catbedre $. Petri. . At (ube

[/1

ditur, quomagis eft oeneranda bec auGloritas , eo diligen-

di

quorum intérerat, liberari ; cujus rei afferr Efpenius ex-

empla plura. . Subreptionis accufare aliquod Papae De

tius , u fuper eadem erretur , cavendumeft. . kianc soms

qnimuy dedecorat qui ei arrogata jura feu Decreta tvibuit

cretum, pergit Efpenius, tam parum injuria eft, ut [it

potius eidem elogium texere , eft enim pal

am facere , $. Pa-

que cum ipfius vi acvatione pugnant , quam qui ejujdem

if

er

i, ut iis contra-

legitisna poteffati fe fubdere venuit.

[u

tris juffitiamt&9? caritatem eamn e[fe ceuf.

via Decveta ton putetur edere po[Jes wuifi

per falfas expoft-

Subíequitur 'S. Sedis diftinétio a Perfona Papse qui

Supremi Principes no[ivi , 1u

eam occupat; 'ex ipfis quidem S. Leonis verbis duéta

0i

tiones deceptus . fuevit.

dit, zoz folum pro certo po[üerun

t $, Patvem decipi pof[e,

diftinctio. Hac nititur obluctatio qua nonnunquam

lo

ed sninime dulitarunut per Edicta

figzificave fe per fuafum

opus eft quoad quadam qua Papa (latuit agitque S. Se-

Q

babere Bullas €& Brevia Romaue Curie , venerandum $.

dis menti regulifque contraria; cujus obluétationisaffe-

Patris nomen prafeferentia, Santle Ecclefie Canonibus

runtur exempla ex omnibus retro fzculis, eorumque

/

£? Conciliis , Prin

cipum juribus &2 auctoritatibus , eque

plerifque qui fan&titáte at doétrina inter ceteros pracfti-

À

j

terunt. - Quis dicere auderet, fübditur, agendé vatio*

at populerum Ecclefarumque peculiarium juvibus 69 pri-

ü

vilegzs e[Je poffe contraria. Atque id ipfum preecipuum

gnem €2 Scripta eorum einnium iufigmum virorum $, Se-

h

Edi&torum fundamentum eft fuper. PJacitz ueceffitate.

di injuriofa e

f ; quia Romanorum Pontificum Decre-

f

In. peculiari facti fpecie enucleat Efpenius fingula ratio-

tis aliquibus obftiterunt ? Potifimum vero evaferunt

num momenta quibus adducebatur, ut Benedicti XIII.

animadverfione digna fuüccreveruntque haec obluctatio-,

b

Breve tanquam fübreptitium . fpectaret ; quod ipfum

nis exempla, pottquam in prima Chriftiane Reiptbli-

n

pione enuntia-

cae Ecclefia, faecularis Curia non fine omnibus Curia-«

praterea nec placito munitum nec in Re

ü

tum füerat, utfuamipfe decifionem ad illud conforma

rum rmere profanarum vitiis ac depravationibus inftitu-

ta eft. Hujus origo primá reperitur a falfis Decrerali-

q

re deberet;. ac fiquidem ejufmodi fuiffer, ignorare ze

bus, & a commentitia donatione. Conílantinr ; c,

110 potefl, inquit (n. 136.);

poftquam Z'egiutm Placi-

w

zum conce[Jur eft , integrumadbuc effe

difputati de SUB

Continetürli&c Curiaeo enormi fpiritalis auétoritatis in-

gl

& OBREPTIÓNE /uper Pontificis Brevibus €9" Bullis,

cremento, & acquifitione Supremiin Urbe Roma Ec-

j

clefiatticaque Ditione temporalis Imperii , quod fecum

m quibus de Ecclefiarum & Capitulorum juribus agstur.

wahit eam: congeriem Officiariorum . Tribunalium,

misne. $. Skdäm, inter g Romanam Curia

Miniftrorum, Aulicorum , &c. qui $: Sedis au&orita-

sss

^

"

L

tem . fevvaridi fpécie, veapfe. laboraut, ut Papam quoad

'**'*'P??'"liqïif An*z'cu(uf-

Jpiritalia fimul ac tempovalia abfolutum Monarcbam ved-

dant. Ex eo nimirum tempore non Epifcopo folum

XIID EmeüusRut/) daus Van Efpenio prropo("ue-.

rat, ut ad bujus IV. $. calcem , magni ponderis Arti-

omnefque Cleri inferiores Ordines, verum etiam peze

omues Catbolici Priucipes uon potuerey quin fepenumero

i'i

culum.collocaret füper diltinétione quae iriter S. Sedem,

[

LIBE?HL CapruT Vl Amrrtc. IV,

I$1

li.

üm

olfBeretit - C? iuterdum confugerint ad extretma vemedia

* Unus e|finibus quos fibi flatuerunt hi. Relipio(i

n«

contra eju$ Curie in Covouas ipfas aua, &g'c, quemad-

i

(Jefuite), impetrantes vulganteíque ubique, dedi-

modum ex Hiftorie monumentis luculentius evincitur.

?5

to ftudio, Breve hoc, is demum fuit, ut difcordia

um

95

J

iNec quifquam dixerit, fubditur, tempora mutata effe;

feditionis & perduellionis zizaniam inter Principes

uainvis enim jau Rona mon amplius ex aliquo tempore

35

eorumque Subditos difleminarent, utentes, ut id

df

Xf

zam anfigiia &g. itnmanuia facinora moliri audeat,. favet

»

perficerent, (ua erga Ecclefiam atque erga S. Sedeim

&amen ap[a fovetque fPudiofe principia qu& eorutn fous €s

obedientia, folliciteque femper amoventes a fimpli-

J

origo [uzt, eorumque pro venata, quam potefd , partem

»2

cium hominum animo : Zifcrzmen effeutiale quod im-

[p-

éetentat.

Indicantur recenti(Iima exempla , imponitur-

955

teveft ixter Ecclefig vifibile Caput &z $. Sedeu ex una

l(()-

que his probationibus per eas fines quze ductz fünt ex Ze:

95

parte, quibus vere debetur amor nofter & noftrüm

i«

PEI

em

jatione Romane Curie, quam Cardinalis de Luca locu-

obfequium; & Supremum Principem temporalem

pletiffimus recentiorque teftis contexuit ( obiit Cardi-

35

ac Romanam Curiam ex alia, quorum immanis arb-

lug

?5

nalis hic ann. 1683.).

In ea quodammodo de Roma-

bito, parum chrifliana politica, immoderata cupidi-

Jl*

na Curia univería loquitur ; explicat admodum affabre

99

tas, &c. fzepe nos ac fepius fuper Chriftiani Orbis

PL

precipua hujus Curie placita, & ibidem fàtis füper-

955

Metropoli ingemifcere cogunt, quin omnino mute-

lo

que ad. Ecclefize calamitatem perfpicitur, eam femper

29

mus exiftimationis & venerationis fenfa quee merito

g

ia iifdem principiis herere, — Judicet hac de re quifque

»9

fibi vindicant Viri in omni genere fpectatiffimi quos

Ts

?)

Ea nullo non tempore continet, quique füper ejds

&x propofitionibus quae fequuntur.

"

Papa, ex Cardinali de Luca, uziverfi terrarumiovbis

P

Minifterii ab

3

ln

babituale domimum obtiuet. Impevatores cetevique Prin-

39

errationibus in doloris noftri pggtgm &

-

ipfi veniunt,

f

eipes temporalis au&lovitatis a&tuali folum exercitatioue

N

Ulteriorum Defenfionis rationum & ad

gaudeut. |Papa femper eo jure pollet, ut eos depozat,

liumehforüng :

]«

€orita Principatus €2 dominia, cui maluerit , adjudicet,

profecutiones.

Ql«

etet aut jubeat bellum gevi, €c.

ii

l'adem eít fpiritalis auCtoritatis ratio. . Refidet hec

: XIXI; Ulterioris Defenfionis $. V. ïi'm.pend'icü;, -üt

j

omnisin Papa, Cardinalijudice, Eft is Ordigarius Or-

refpondeatur exprobrationi, qua in Regii Confilii Decre-

b

dinariorum in verborum rigore fummo. — Qinzis ordi:

toimpetitur Epiftolaris Reíponfio tanquam zofir& San-

xaria Epi[coporum. Z'uvi[dittio .a Papali proxime deriva-

&e Religionis bouo contraria,

Super hoc capite quarit

ur5 eam Papa, cum vult, in eorum prajudicium per

df*

Efpenius, qua demum caufaefle potuerit ejufmodi cri-

UM

eorumdem Dicecefes exercere poteft, in capitibus ipfis

minationi, quae ceterarutn taxzme eum admivatione pev*

E.

qua ab zpoffolicis Refervationtbus diftincta funt, — Qui

fudit & snevoveperculit. — 4 quia, inquit, 4 ea pono

de

aliter fentiunt in Ecclefia, Scbifzatis fu/pe&i funt. eo-

zauquam certa€g iudubitata Ultvajetlenfis Ecclefiee €? Ca-

üm

rumque dotnata dottrina eff.

pitulijuva que Romana Curia contendit extintía e[Je. At

Uno verbo, auctoritas Papee 7z tempovalibus & fpi-

quo tandem e[jet dedu&fa ves, [i [ua unumquemque fenfa

n

(i0«

vituslibus Suprema eft, independens & abíoluta, nul-

:

ad omnmia Romana Curiz Decreta exsgere zeceffe.effct?

laque ipfe obftringitur humana lege.

$2 luberet. etiam poni in bac couteflatiene Ultva eäïäfzþm

r«

103

H«c omnianon.fünt ea quidem S. Sedis placita; fed

Clerum caufa fummopere laborare , queuam bujus totius

ejus Curiz folummodo tribui poffunt, Ergo Romance

vei ad noflve Saucle Religiomis dogmata ratiocfi? Inea

Jl

Curiz tantum obfiftitur, dum hujufmodi arrogatis ju-

non agitur nifi de faécfzs mere bumanis , vel ut [funmnum,

Jgituv

lia

ribus eorumque variis effectibus repugnatur.

de quaflione juvis ab bis fa&is peudenite quae cum Fidei

oummes Catbolici. qui Romane Curie cece ac. ferviliter

& Religionis que(tionibus confundinequit, guiz fotumm

(*

(lb

spancipati mon fuut, Romanam Curiam inter &2 S. Sedem

edificium: Ecclefie diruatur; quod porro contenditur

suultum difcramumns flatuunt. — Confecutio hec.ex iis

eos qui hoc e Clero fünt, prave do&rine fufp

veCc»

o

o5 effe,

"tf

ducitur qua haétenus allata funt.

refpondere pollem, 2d mibil facere ad vem zoflram; cum

oj

Majoris fuper hoc argumento declarationis gratia,

ignorare nemo pofht Jurifconfultos fuam füper Par-

ywit

ob oculos Lectori ponitur diffidium & aperta oppofitio

tium juribus fententiam dicere, fuumque Tudices fuper

i

dut

inter fpiritum S, Sedis, cujuímodi nobis e Sacris Lit-

iifdem judicium f

erre, quin ad ejufmodi imputationes

teris, ac Traditionis venerandis monumentis perfpe-

animum referant, earumve rationem reddant.

At hoc

qui

étus eft,, & fpiritum Romanze Curie, quem quidem

refponfonon contentus Efpenius quod erat ad ejus per-

ida

occafiones tam multz poft aliquot faecula patefecerunt.

fonalem tantum purgationem utile, ambiguarum hu-

rl

lpfà quoque Perfona Papze, íubditur, a Romana Curia

juímodi communiumque imputationum periculum ob

Se

diftingui deber. Ejus eft is quidem Caput, at non

oculos ponit, abiifdemque purgat Ultraje&tenfem Cle-

ffe.

ejufdem femper Dominus eft. — P'ozus Papa zoz potef

rum quem jampridem, inquit, £cclefie £ Sedi addi-

qu

jfemper pevficere bona confilia qua concepit. Sepe a

&iffimum elTe , & 22 Catbolica, quam in Lovanienfi Uni-

[«

Miniftris fuis impeditur, fallitur, circumvenitur, affen-

verfitate percepit, Do&rzua firium confiflere perfpe-

0*

tationibus allicitur , minis impellitur, &c. cogiturque

&um eft, Petita S. M. I Van Efpenius, ut fibi liceat

$r

non femel fuisingratiis malum Romanz Curiz fpiritum

hac occafione difcuffionem aliquam inftituere füper ru-

du

fequi.

;

more cuju[dam S'aufemifini qui exprimütur , inquit,

i

Abfolvitur hic gravis

,Artliculus per aliquas regulas

(quin definiatur) tazquam monffrum maxime, fi quod

1

ex Antiquiratis mente ac monumentis ductas quas ad-

altud , borrenduim ex[ecrandumque, quique videtur. (£9

»

K-

jumento fint ad difcernenda in Decretis que Pape no-

optino quidemqure) ad implicaudaminvifamque vedden-

[1à^

gen praferunt, ea qua S. Sedi tribuenda funt, & ea

»

dam Ultvajc&eufis Glevi caufam wufui fuilfe , quemadtno-

lf

u-

qux a Romanatantum Curia derivantur,

duim ufui jumpridem fuevat , ut nibil non iu Lovauienft

all«

. "Tam grave eft, & hoctempore tam magni ufus ar-

Ungiverfitate 4am floregtiffime evertevetur. — Suus E(pe-

gumentum hoc, ut a nobis hoc loco aíferendam pure-

nium fingularis pudoromnis nonimpedit;quin addat pet

M.

It

imus fplendidam vehementemque rationem qua exhibe-

paucos de iis difputationibus ( quamdiu quidem in Bel-

turin Requifitorio Procuratoris Generalis Corone Lu-

gio agitatee fuerant) cum majore fa&oruu sotitia loqui

Ec

um

fitanie , füper Bulla 74poffolicum , diei 7. Januarii ann.

poífe quam ipfüm, quippe qui earum ortum, progref-

176f. Eft hoc affabre elaboratum eorum compendium

um 892 trifles con[icutiones fai(met oculis viderat.

"p

qua füper eadem re in Regalium Officiariorum Parla-

Videre poteft in eodem Opere hiftoricum compen-

ti

mentorum Gallie Requifitoriis occurrunt. ( a.

dium quod edit Éfpenius fuper Formularii Alexandri

ul

VII, & Bullee Zzzedm Domiyi itregulari in Delgium in-

7

um

((c) Vide pecu-l*iäriter Arrefïa Parlamenti Parifienfis in nova B;'e-

trod«ctione, fuperque turbis quas ibidem hec iatro-

a

«

114

gia Romenz Curiz , diei 11. Febsuarii 1765.

ductio excitavgrar. :

u

Graddm

152

N it1mA D. 'VAH ÉsPEN.

mi

Gradum facit deinde (in 5 VI.) ad excommunica- tionem, in Regnis Galliz, Lufitanie , Neapolis, &es

Wones, ut venditabantur, in bene multos ex Ultraje-

(n.251. 222.)

j

P

lt

&enfi Clero emiffas, quarum ait fe sullam agnofcere

Occurrit in octav

o Paragrapho fummi, fi quaþalia',

qu& lita fuerit e canomecis formis.

Sunt ee jane, ut

momenti expofitio officiorum & obligationum ad Do-

E

Jummum , profequitur, zrregularia. quedam penes. Ro

&tores & Jurifconfultos fpectantium , ac tentationum ,

[

mane Curie Miniflvos admodum ufitata in eos aufa qui

quas vexatio quam perferebat, eorumdem officiorum

eovuta contentiounibus obluGantur.

Sunt arrogata cenfu-

executioni non opponere non porerat. : Addictus po-

P

re quedam infliéie fiue legitima ageudi vatione , extra

tiffimum eft $. nonus evolvendis Miniftrorum Ro-

Regionem, contra fupremas leges patrias DE .NON

mane Caurie confiliis in ejus Aefporfiopis Epiffolavis

EFOCANDO, wuec ob aliam caufam quam ob. firmum

damnatione, peculiariter ad everfionem juris P/aciti;

anitmü vobur quo jaCati vei fJua. jura tucbagtuv .. ,. Si

cum hec damnatio fit deffituta fundamento ommi, nifi

[

eporteret , addit Efpenius — Z'aurifconfultos eorum om-

pogatur pyincipi loto , ueceffe provfus. effe c&ce omnibus

fe

zium caufam defereve quos Romana. Curia tanquam ex-

onuiuo Decretis obfegui, que emittit Romana Curia,

&

comtmnunicatos traducit , ubinam iidem effent ?. Ubinam

antequam etiatn ia Regione fiut fivinata Placito, feuvifa

i

etiam Sudices&g Priucipes? Fix enim quifpiam fuerit,

€9? promulgata. (n, 261.)

?*

culofäs confecu-

fi

quina

liqua exconmumicatiene involutus fit ,

f eavum oim-

* Si paulo fufius hujus negotii peri

uium e[[fct babendavatio , quas ex aliquot feculis, àn Bul-

j

?9

tiones fum perfecutus (inquit Efpeniusin fuee Defen-

p

ht

hs Brevili

jf que propeniodum inmumeris. Roma fine inodo

99

fionis conclufione, n.270.) idegi, quia licet adliuc

profundit.

?»

per tempus iis remedium afferri, & quia tamquam

pl

Accedit

deind-e Van Efpenius ad exprobrationem in

»

S. M. fidelis Subditus credidi meum effe palam facere

Ultrajectenfem Clerum editam füper ejus Appellatione

»

noftri Auguf(li Principis facra jura tam aréto cum mea

/

ad futurum Concilium tam a Brevibus que ejus jura

99

vinculo colligata effe , ut mei damnatio perfici non

ledebant, quam a Confílitutione Uzigezitus ; eamque

»

potuerit, quin lethale vulnus his juribus infligeretur ....

purgat (n. 186.) tanquam firmatam f/urium Ecclefía-

2

Si aperteac liberelocutus íum, in id caufa fuit, quod

l:

vum pluriutque Communitatum, etiam Belgicarum (4)

»

cum rihi bono fato contigerit, per Suae Majeftatis

M

exemplo; per affixos Libellos & Edicta Principum, ac

99

clementiam, ut apud eam me defenderem, credidi

gï

»

mea profeffione indignum fore pudere in mea fene-

|i

per Confiliorum Arrefta, tazquam maxime legitinum

2naximeque canomicum ommium temporum adjumentun

2

&ute me afflictae Ecclefize fautoremin mea Ae/por[io-

»

P

quod uedum in Ecclefiam &5 ia Papam perduellio (n. Y86.),

2e Epiffolari profefIum efTo, & ita quidem fub viree

potius eít follemnis profeffio auCtoritatis S. Sedis & Ec-

»»

finem malo compluribus aliis exemplo eff2, ne au-

99

clefize cujus judicio teftatur Appellans fe obfequi para-

"

derent feu verbo feu fcripto innocentiam & verita-

tum effe.

?»

tem, leges patrias & facra juratueri , quee Deus Prin-

d

L

Exprobrationes in Babylonenfem Epifcopum , Ul-

cipibus ad Ditionis & Ecclefie bonum . concredidit.

trajectenfis Archiepifcopi Confecratorem conge(te, cui

»

Mea me monet atas unum mihi reliquum effe, ut ad

[

falutem, urbanitatis ergo, in. Epz/Zolari Refpon[ione di-

?9

mei Divini Domini gradum faciam, cui meexcufare

l

xiffe, Van Efpenio crimini vertebatur, eadem vi ea-

35

non poffem , qui veritus eflem hominibus difplicere,

j

derque alacritate confutantur, — Su/perfío cui robur in

&c. ( n.275.)

[

eum Prafulem quari contendebatur, eít zam zufortnis

D. Erneftus Zut)

d'Aus , qua erat folicitudine, Van

l

ipfoque jure nulla, tam oppofità regulis juris ipfique

Efpenio propofuit, ut apponeret fua Deferfionis ulte-

ü

zaturali vatiozi , utei fimilis, inquit Efpenius, inuni-

vioris fronti Epiftolam ad Archiduciffam Gubernatri-

ql

verfa Ecclefia(tica Hifloria vix ac ne vix quidem occur-

cem ejus manu exaratam , vehementemque conclufio-

il

rat

4

nem ad calcem additam quam Van Efpenius haud fibi

E

" Pergit Do&or hic in poftre

mis tribus fuce Defenfio-

adoptandam cenfuit,

Hacde re ita Erneftus in Litteris

j

nis Paragraphis agendi rationem ab Ultrajectenfi Eccle-

ad Dominum Theodoricum de Z7aixues die 17.! & 24.

te

fia fufceptam- purgares qua una in Decreto quod Re-

Junii ann. 1726. Bruxellis datis: * Cum Van Efpenii

T

io Confilio furreprum fuerat, pratexi potuerat, ut

??

Defenfionem ulteriorezm , inquit in priore Epiftola,

f

ejus Epiffolaris Refpon[io tanquam contraria incolumni-

2

perpendiffem, dixi D. ZFzlemaers € D. Ferbulf? qui

LL

hic adfunt, in ea mecomperire, qua faltem mea E-

zati Ecclefiaftice. Difcipling , fcandalofee & peruiciofee

Í

confecutieuis notaretur. Haud fingula perfequemur

?9

piftole ad "ArcbiduciJam exempli vim ac robur aequa-

93

magni ponderis principia quae ftatuit hac oblata occa-

rent. Quibus hac der? confentientibus, quid ergo,

W

fione fuper natura legum ad diftiplinam fpectantium,

?9

repofüi, huic bono feniauctores eflis, neEpiftolam

P

fuper Ecclefie mente, cum neceffitas & falus populo-

fignet mittatque? Quia nimirum, refponderunt, in

t

rum eas fervari non patitur, fuper recentiorum Con-

99

Re[ponftoze nihil non eorum probatum eít, — Ita qui-

99

ftitutionum vi, qu& Pape refervant Epifcoporum con-

dem, ego rurfus, Epiítola non nifi Defenfionis Ipi-

firmationem, difpenfationes, &c, — Dicifareít, invicte

?3»

tome veluti quadam fpectanda ett.

Eos hefterna

0i

ibidem probatum effe, effara quibus ductus Ultrajecten-

»

adhuc die monebat Matrona Princeps (Alvernie )

