, dendi,

Dr vENERATIONE^ SANOTORUM, &c,

]

[

» dendi, & hareticis materiam Ecclefie tribuendi,

M

tiarürn profüfionem 'a Pontificibus Vére emahaffe,

wdg

)

?

qui non

» dare poffunt. Primum communicatio bonorum

ignorant, qui & profitentur, quía per in-

ef

» operüm Confratribus hujus Confraternitatis, qui-

» difcretàs, & fuperfluas Indulgentias, & claves Ec-

T0

büfdam diebus fieri folita, füb hac formula verbo-

35

clefiz contemnuntur , & paenitentialis fatisfactio

?:

^e

2

r

23

rum: communicamus. volis fratres orationes , jeju-

enervatur? van Efpen, ibid. fol. 49. lin.2.

C? feqq. (c).

li

» hia, Mi[Jas, peregrinationes, C9 labores, pro ré-

Senfüm effe duplicem illius propo(itioni

S, dicit cen-

35

Cl

dimentis etiam captivis, fufceptos, ceteraque opera

füra appofita; atque in tino illorum non

effe cenfura-

i

3

?

bona quce per Dei gratiam, iu noftra Congregatione

bilem; fed quis tit duplex ille fenfüs n

on exprimit.

25

& Ordine fiunt, in nomine Patris & Filii & Spiri-

Hoc fcio me hoc unum voluiffe,

i

& in dictatis aper-

lo

*s

5

tus San&i. Amen. ibid. lin. 10, C9' fegq. (a)

tiffime expofuiffe,

nullatenus verifimile effe, tantam

]lo

Dicit Querelator , fe nefcire, quo fundamento hanc

Indulgentiarum farraginem, qualis in libellis Confra-

formulam communicatioris bonorum operum impu-

ternitatum paffim occurrit, a Sede Apoftolica ema-

ls

gnem. Sed oftendere debuiffet me eam impugnare.

naffe; fed plerofque fimiles libellos merito annumerari

Nec enim dixi eam efle erroneam; fed hoc afferui, &

ln

libellis illis; de quibus Synodus Mechlinienfis anno

d

affero, quod nifi a Parochis aliifque animarum Dire-

1570. titulo de Indulgentiis : monet pios fuos filios ea-

&oribus exponatur, quz fit vis hujus communicatio-

lj

dem hec Synodus , ne circumforaneis quibufdam , aut

d

nis, natum (it fieri, utex illa generali communicatio-

etiam cum privilegio impreffis libellis temere fidem ha-

ne bonorum operum in perniciofüm errorem populus

beant; qui ex levibus aut füperftitiofis caufis, incer-

jr

0.

incidat: ,, quiahinc facile apprehendent Fideles vul-

tifque revelationibus, immodicas, & plus aquo ex-

3*

gares (ut habent dictata) (^) quod ex hoc folum

orbitantes pollicentur Indulgentiass potiffimum fipro-

»

mifliones contineant certorum

quod huic Confraternitati fint infcripti, Scapulare

effeduum, periculorim

?

Confraternitatis geftantes, fingulis diebus quinies

Íc

3

llicet evitationem , a gladiis, a tormentis, ab aquis,

2

Pater nofler , & quinies A4ve Maria pro exaltatione

a pofte, aut liberationem certam a Purgatorio.

»

S. Matris Ecclefiz, hzrefuüm extirpatione, & Prin-

- Et Synodus Cameracenfis anno 1565. eodem titulo:

))e

35

cipum concordia recitantes ; addito uno Pater no-

preecipit ut. Parochi populum fuum diligenter admone-

2

[ler & Ave Maria cum verfü Gloria Patri C9'c. pro

ant, ne circumforaneir quibufdam,

aut etiam impref-

35

bona intentione Summi Pontificis; atque exiguam

fis libellis temere fidem adhibeant ,

qui ex levibur, va-

22

nis C9 fuper[tiofir caufis

eleemofynam, verbi gratia, trium aflium, cum

exorbitantes 'Ingiulgentiar

3)

primum Confraternitati infcribuntur, & medium

pollicentur.

PP)

affem (ingulis annis pro redemptioneé captivorum

Rationem addit: cum Indulg

entic" mon nifi ex ?gii:

»

offerentes , (utregulz Confraternitatis przfcribunt )

C rationabilibus caufis concedi debeant.

3

participes efficiuntur omnium iftorum bonorum ope-

Legat Querelator libellos Confraternitatum idiorria-

»

rum : atquehinc ulterius facile continget , ut fegnio-

te vulgari impreffos, & hic diftribui folitoss videbit

2

res reddantur ad (imilia pietatis, & mortificatioris

quam graphice hi libelli a Synodis illis defcripti fint:

25

opera exercenda; credentes hec (ibi, vi Confra-

Monui ergo conformiter ad citatas Synodos,

.quod

25

ternitatis, abunde communicari, eorumque. fru-

merito moneatur populus, ne libe

llis illis facile fidem

25

Qum applicari. *

adhibeat; neque Indulgentiis ibid

em relatis temere fi-

Hzc fi Audor Querele addidiffet, fat perfpicuum

dat; expreffe eam in rem citatis verbis Synodi Came-

fuiffet, me formulam non (impliciter improbafle; fed

raceníis.

folum monere, merito Parochos folicitos efle, ut vis

5 XEVI

hujus formulz populo exponatur, ne alias effectum

illius ultra verum apprehendendo in pernicioforum

Refponfio ad propofitionem qum fuit inter &1.

errorem incidat-

Unde & $. 19. monui:

» Interim,

accufaias $7.

5» dum hzc formula communicationis bonorum ope-

3»

ruma Superioribus toleratur, poterunt Parochi pro

» Si hzc verba, vifi per ipfos fleterit , accipiántur

» Opportunitate oftendere, quam parum fidendum fit

)

in dido fenfü, quod ti geffantes Scapulare de (üa

25

huic bonorum operum communicationi, niüi ipfa

Pl

parte nihil omiferint de obfervantia mandatorum

3

b

bona opera exerceant. *

5

Dei, morientes in Scapulari eternum non fint paf-

Hanc formulam communicationis bonorum operum

P

?5

furi incendium: ridicula plane redditur revelatio,

tolerari non autem pofitive probatam e(fe , fat innuit

cum etiam geftantes fuam chlamydum, f(i nihil de

ipfüm Decretum Congregationis Rituum, probatum

Pl

fua parte omittant de obfervantia mandatorum Dei,

35

per Conftitutionem Clementis yIII. ad quam provo-

morientes zternum non fint paffuri incendium. Si

cat Querela.

35

vero prefata verba, mifi per ipfos [leterit, ita acci-

In hoc enim Decreto

dicitur $. Quamvis non fit ufi-

?

23

piantur, quafi geftantibus Scapulare promiffüm (it,

tatum eam ita generatim fieri, fed certis tantum per-

quod certo fint accepturi eam gratiam, qua fiat at

fonis C9' benefatloribus, tamen Santlitar Sua NON

35

fint obíervaturi mandata Dei, aut faltem in fine vi-

35

PROHIBET id freri exprel[fis diebur, omnibus qui pra-

tz talem habituri poenitentiam, quaz ad evadendum

fentes fuerint ConfratriPus TANTUM C9' fororibus.

Pj

eternum incendium füfficiat, tunc rurí(üs hac ad-

Dein addit. $. 6. prohibet expreffe Sanclitas Sua ne

25

miffa explicatione májor virtus attribuitur geftatio-

populus in civitatibus , terris C9' locis publice invitetur

33

ni Scapularis, quam ullius Sacramenti füfceptioni.

a ditlir Congregationibus ad fuas Ecclefias ad. confe-

35

35

Non obftante igitur fimili expofitione, verum eft,

quendam fupradictam. communicationem Indulgentia-

rem revelatam vel effe ridiculam vel inanem, vel

rum CS9 bonorum operum; hocefl, inplateis, viis C9

35

effe aliquid in Ecclefia ha&tenus inauditum; &Scri-

locis publicis non apponantur cedulee impre[fee feu ma-

»

pturz, Patrum Traditioni,qui rebus indiffetentibus

nufcripta, quibus indicatur C9' premulgetur talis com-

3*

& externis nunquam tantam tribuere virtutem, dif:

municatio Indulgentiarurm.

fonum, potius, quam confonum

lin

» idem ibid fol. 17.

. 17. €2' feq. (4).

$ XXM

Rurfus hic monet cenfüra, propofitionem hanc ac-

Refponfio ad propofitionem inter 61. accufatas .

cipi poffe in du

plici fenfu, atque in uno fenfu acce-

ptam poffe dimitti. Sed quis is fit fenfüs non exponit.

quinquagefimam fextam.

Ut autem fenfus meus, alias, credo, fàt clare in Di-

» Quis enim in animum inducat tantam Indulgen-

Qatis, expreffus, innotefcat, fciendum, me primum

often-

(a) Ex Tractatu d!e veneratione Sanctorum &c. Cap. IV. $. XVIII.

(P) Ibid, $. XVHI.

(c) Tra&, de vener, Sanctorum &e,

(d) Tra&. de venerat, San&torum G.. Cap, 1V. $. V.

| Cap. IV. $. XXII.

152

T R6AS Cob:As TU Vs z(

oftendiffe, quod revelatio; qua B. Simoni Stock fada

: Dumalterum fenfum illorumverborum, nf per ip-

dicitur, & exprimi ac proponi folet his. verbis: Dile-

fos [leterit , rejicis .quid aliud fignificaviaut volui, nifi

éiffime 1ni; recipe hoc tui Ordinis. Scapulares meum

hoc unum quod gefítationi Scapularis nequeat dici ai-

ii t ii

Confraternitatis fignum , tib1C3 cunclis Carmelitis pri-

nexum privilegium . quod illud geftantes certo (int ac-

vilegium, in quo quis moriens cternum non patietur

cepturieamgratiam , qua fiat, ut(int obfervaturi man-

incendium : ecce fignum falutis , falus in:periculis , fee-

dataDei; aut (altem talem habituri poenitentiam, quz

dus pacis C9' pacti fempiterni, 1 (impliciter propona-

ad aternum evadendum incendium füfficiat ?

tur, nata fit populum inducere in perniciofum erro-

Hoc enim privilegium fi geftationi Scapularis dica-

rem; fcilicet z abominandat eorum vanitatem ac fu-

mus annexum; nonne .merito dicetur, geftationem

perflitionem , qui certo pollicentur non ex hac vita mi-

Scapularis effe certum pradeftinationis fignum: atque

graturos fine Peenitentia C Sacramentis eos, qui hunc

Beatum Simonem Stock accepiffe Scapulare, tanquam

illumve ex Divis coluerint : utiloquuntur Synodus Ca-

fuze & omnium Confratrum illud geftantium, przde-

meracenfíis an. 1565. tit. de Sanctir, Cap. 6. & Syno-

ftinationis certam tefferam; atque inter omnes praxes

nodus Mechlinienfis anno 1609. tit. 14. Cap. 1.

devotionis erga Divam Virginem, devotionem ipíius

Poít hzc monuiin didatis: ** neque refert, quod

Scapularis efle notam certiorem pradeéftinationis, &

peritiores forían aliter verba illa accipienda efle fci-

fignum omnium fecuriffimum falutis? Qux omnia in

33

. ant, immo dicant: quia populus verba illa audiens

nupero fuo Decreto inter alias feptem propofitiones

33

& legens, non folet attendere adfenfum impro-

cenfuravit Epifcopus Atrebaten(is. Propotitio prima

prium quem vel ipíi peritiores difficulter exprimere

gallice expreffa, hec efts , le Bienheureux Simon

poffünt; fed ad feníum proprium ac obvium. Ne-

)

5

Stoc a recu le Scapulaire comme la marque certaine

mo vero ambigere poteft, quin.juxta obvium fen-

w

3

de fà prédeftination, de celle de fes Religieux, &

fum verba illa przfatam ideam imprimant. ,,

Pl

,

des autres fideles qui dans la füite

vdes tems devloierfxt

" Scilicet illam ideam, quod qui prafatum habitum

P

3

]e recevoir.

(id eft Scapulare) geftaverit, Confraternitatique ad-

. Tertia his verbis cxprirhifur: » entre toutes les

Ícriptus externa pietatis pra'fcripta exercitia praítite-

d

?

pratiques de devotion inventées pour honorer la

rit, fecurus fit, quod aternum non patietur incen-

2?

.Sainte Vierge, celle du Scapulaire eft la marque la

dium.

v

?

plus certaine de

prédeftination & le figne le plus

' Poft hec quorumdam formulz illius EXþOGfidne pro-

w

,

affuré du falut.

ponere & diícutere intendens, hanc mihi objectionem

Cení(üra eifdem fubjeda eft: , declarons les pro-

formavi: ** fed replicabitur forían ulterius , quod ul-

b

?

pofitions cy-deffus marquées, dansleur fens propre

33

tra geftationem habitus neceffaria it mandatorum

?5

& naturcl refpedivement fauffes, temeraires, Ícan-

95

obíervatios multum tamen. conferat Scapularis ge-

d

,

daleufes, propres à expofer le culte de la Vierge'à

35

ftaiio. Eft enim illa, ait Theoph. Raynaudus Soci.

25

la raillerie, &à jetter les pecheurs dans l'impeni-

33

Jefus in Scapulari defenfo parte 2. q. 7. pignus ube

55

tence, en les arrétant dans leurs defordres par ane

35

ris gratix auxiliatricis a Deipara fodalibus fuis exo-

25

vaine & préfomptueufe confiance..

35

ratz, cujus interventu fervabunt mandata, & vitam

Expendat nunc Accufator, num expofitio illorum

35

fan&o fine concludent: Et hzc eít vis fpecialis jux-

verborum, nifi per ipfos [leterit. a me rejecta, non

35

ta Deiparz fponfionem. — Vel, ut Joannes de Le-

coincidat, faltem quoad fen(um, cum hifce propofi-

35

zana in Maria patrona Cap. . num. 12. exponit,

tionibuss minoremque mereatur cenfüram? .

25

ideo in predidaa vifione.falutem anime & liberari

Sed forfan reponet, propofitionem non accufari in

»

ab infernorum poenis tribui S. Scapularis induitioni,

hoc fenfu , fed in fenfu, quo fignificatur, piam Sca-

35

quod illud pie geftantes, quantum eft ex parte Beatae

pularis geftationem, piaque Conítraternitatis exercitia,

23

Mariz Virginis ipfiufque pro ipüis interceffione, ni-

nihil ad evadendum aternumincendium valere, ut in

fuis reflexionibus non obícure innuit: verum neício

33

fi per ipfos fteterit, falutem confequenter zternam.

» Sed nonne admiífà priore verborum illorum ex-

qua fpecie ex verbis propofitionis hunc fenfum elice-

35

pofitione, res ipfà revelata nihilominus diffentiet

re, aut mihi affingere potuerit Accufator? Quidenim

2)

potius quam confentiet Scripturz Sacre & Patrum

in ipfa propolitione occurrit, quod vel fpeciem iítius

fenfus prefert?

á

33

'Traditioni? quandoquidem rei plane de fe ad bo-

35

num vel malum indifferenti, nimirum externza ha-

Deinde fi quid obfcurum in hac expreffione occur-

25

bitus geftationi divinitus dicatur annexum, ut fit

reret, nonne ex profeffo non femel in Di&tatis, e qui-

"—— 42 — -—-— — — —— * Aj

35

teffera & pignus uberis gratiz &c. quod nec Sacra:

bus propofitio excerpta eft, a(ferui, quod pia Con-

53

fraternitatum exercitia profint ad falutem, immo quod

menti ullius füfception! , nec incruenti Sacrificii

a iU at m

25

oblationi reperitur conceffum. *

ipfz Confraternitates vel eo titulo ab Ecclefia fint uti-

Hzc occafione prioris expofitionis dixeram; in qui-

literinftitutz; quod per eas pluresin unum confociati,

bus Accufátor nihil reperit quod accufàret.

fe rnutuo excitent ad exercitium bonorum operum,

Dein oftendere volens nec pofteriorem expofitio-

& mutuis precibus mutuam falutem promoveant, fi

nem revelationi, qua B. Simoni Stock fadaa fertur,

modo ex mente Ecclefiz omnia peragantur: oftendi-

convenire ,

ixi

» quod pofteriorem illorum ver-

que, quam immerito hzretici noflri temporis ipfum

)

p]

borum expofitionem fpedat: fi hzc verba, nifi per

Contraternitatum inftitutum improbent, & calumni-

3

,

entur. .

—K —R — —— £ TV

ipfos fleterit, accipiantur in eo fentü quod (1 geftan-

35

tes, & cetera, qua inipía propofitione acculata re-

Nonne nominatim Cap. 4. $..17. Dictatorum, lau-

3

)

feruntuür. ,,

davi Decretum 5. Congregationis editum r1. Februa-

Quid vero hacaliud fignificant, quam quod fi ver-

rii 1613. & probatum a Paulo V. quod fratribus Ordi-

ba hzc, uifi per ipfos fleterit, ita accipiantur, ut ge-

nis Carmelitarum permittitur przdicare, quod popu-

ftantes Scapulare , eeternum non fint pafJuri incendium,

lus Chrittianus poflit pie credere de adjutorio & pro-

fi obfervent omnia mandata Dei, tunc nihil /peciale

tectione Divz Virginis, fi in caritate difcefferint, &

datum fit per hanc revelatioriem geftantibus Scapula-

Scapulare gettaverint, ac prxfcripta pietatis Opera in

re: cum & illi qui illud non geftant; f? obfervent om-

ejus honorem pie obierint ?

nia Deimandata, «ternum non patientür incendium.

Dico itaque, uti & fàtis clare dixi & repetii in Di-

- Neque autumo, quod Querelator notter neceflà-

&Gatis cum Epifcopo Atrebateníi in citato Decreto re-

Tiam (ibi credat geftationem Scapularis Carmelitici, ut

gula 8.

* ]l ettimpoffible qu'un Chretien foit fauvé

-gternum non pariatur incendium; fi modo cum geíta-

» fans faire penitence, fàns garder les commande-

tione Scapularis & habitus Ordinis Eremitarum 5, Au-

» mens de Dieu, fans laimer. Le Scapulaire ne le

la.

j

Avec cela il fera infaillible-

gufhm Qþferve; em?ia De1 manda;aï

&

» füuvera pas (ans ce

25 Inent

DE vENERATIONE SaNcTORUM, &c,

153

35

ment fanvé fans porter le Scapulaire. "Toutes ces

35

propofitions font de foi.

A quoi donc lui fervira

APPROBATIO.X

39

le Scapulaire? .A étreen l'autre vie plus feverement

29

chátié s'il le portej (ans faire penitence, (àns garder

Tria genera fünt erroris

P^

les commandemens de Dieu, fàns l'aimer: A rece-

nuü Eccl

quibus homines erant cvurln

53

aliquid legunt, inquit mag

efiee Doctor S. Aüg.

voir ici bas beaucoup de fecours de la Sainte Vier-

I. de util. cred. C.4. illa fi eruditi

quique, prout par e[t,

3*

ge, s'il y joint une vie penitente, une vie Chréti-

caviffent, non tot C9 tantce diffe

nfionesjinter ipfos, Fatlio-

33

enne; en un mot, s'il portele Scapulaire en Chté-

nes , C? fcandala fuccreviffent

33

; quc mala necdum ce[fa-

tien, &nonpas, comme plufieurs lefont, en Juif,

runt, ul patet ex hoc feripto,

quo ju[lce defenfioni, mo-

3»

C'eft.à-dire, exterieurement feulement, & qu'il ob-

défle confultum eft , contra va

Fl45 circa alterius firipta

»

ferve ce que l'Eglife prefcrit pour recevoir les gra-

aberrationes ; uihil contra fid

em aut bonos mores occur-

35

ces qu'elle a attachée à cette pieufe Confrairie.

rit, fed potiur aliqua pro p

uritate Sacerdotum . pro ca-

Siigitur nihil aliud pratendatur per revelationem

flitate conjugatorum ,

pro utilitate Penitentium

C9t,

quz facta pretenditur. B. Simoni Stock, non refraga-

quc omnia cum S. Sedis

judicio fubmiffa fint; hanc guo-

bor; fed quomodo hic fenfüs confiftat cum füpra ex-

que fuper his, fub ejus

beneplacito, expan[am mentem

preffa formula revelationis; & qua ratione vulgari po-

mgam » fubjectam volo.

Dabam 22. Novembris 1698.

pulo eam formulam audienti, & in feafu obvio & na-

turali eam intelligenti, fufficienter fit cautum, ne in-

Soan. leï Beau S. Adalberti ,

cidat in vanam & pra(umptuofàm fiduciam de coníe-

quenda fàlute ex fola Sca

pularis ge&atioge, judicent,

& expendant Superiores.

Cürio-Decanus Exam. *Svyno'd. Leod,

"-

ILI.

TIAACTATI EC PMPEWrs

Dp wrm p

CONGREGATIONIBUS

Iiiqz)z']?tiwzgfs Coii

tra bereticam pmw'tatein ; pro interp

retatioue. Coucilii Tridentini,

& Indicis librorum probibitorum,

'Au&m*e Z. B. Van Efpen J. U. D. & SS. Canonum Pro'feffofe

in A;aciemia Lf—)vanicnü.

(Nunc primo edituf;)

Bu R AT

-B multiplicia qvuæ ad Romanam Curiam devolv

i, poflremis hifte prafertim f&culis,

ex omnibus mtn-

di partibus ccyerunt negotia, varie fuere a

diverfis Pontificibus,

C9' pracipue a. Sixto V, infiitutce

Congregationes, ex Cardinalibus , alüfque inferioribus Prelatis,

quc in caufis alif.

que negotüs [ibi

commiffJis vel Pontifici effent fubfidio , vel ea ,

vice Pontificis, juxta facultatem

fibi da

lam, dirigerent

€3' abfolverent.

Inter has quidem alice funt ut expediant ea negotia ,

:

me ejufque diffri£tus Ep

ifcopo particulari incumbunt:

V.-G. Congregatio Vifi

uc Pontificitanquam urbis Ro«

curent negotia que re

tationis Apoftolicz;. a/ir» ut ea

cgimen. Ecclefiafticum vel temporale flatus Pontificii feu Eccl

efiaftici dumtaxat refpiciunt: ut

Congregatio examinis Epifcoporums ztem

.

qua& Coníulta dicitur; item boni Reg

iminis C*

Denique alice, ec-

que ceteris celebriores, que pro reg

3

l

mine univer(alis Ecclefiee a Pontificibus in[litutee fuerunt :

teris tres funt, fcilicet Congregatio

inter quas prce ce-

Tridentini; & Indicis librorum;

S. Inquifitionis contra hzreticam pravitatem ;

pro interpretatione Concilii

quarum motitiam admodum utilem b

convenientem

judicavi , utpote,

quarum nomine plurima ac freguentia hodie eduntur. ac circumferuntur Decreta C9' Decl

aratione s.

þzb

De his itaque atturi fingularum originem, flatum,

ac hodiernum procedendi modum brevite

quafque partes in Decretis fub earum nomine editis ,

Pontifex habeat,

Y defcribemw;

ad fingulas aunotabimus.

Verum cum

non tantum Rome €9' in Italia, fed in aliis quoque ditionibus,

prefertim Re

&i Catholico fübjetlis, facra In-

quifitio locum habeat , conveniens credidi priufquam de [latu &5

modo proceden

di ditle Con

1G agatur, primo o[lendere quomodo Inquifitio,

prout hodie in ufu efl, ori

»

gregationir Roma-

ginem fumpyfit ;

uc f[int generales

Inquifitionis leges C9' modus contra hereticos age

ndi: C9' denique unde cont

igerit ,

Populi, prefertim Belgii noflri,

fefe fubjicere nolueriat Tribunali Inquifitionis.

ut nonnusorum Regrioruit,

CIAP[IT PSERCL OM p M

De Inquifitione contra hzreticam pravitatem.

$

I.

li quodammodo com

petere Inquifitionem confia ha-

reticam pravitatem

ipfosque efle natürales fidei Inqui-

Ürigo dil'*'tæ Inqzäjz'tioni:.

fitores ;

quapropter per XII. circiter fxcula nullos prz-

ter Epifc

opos Ecclefia i

gnorerat fidei Inquifitores ;do-

Uandoquidem Epiícopis ex officio incumbat po-

nec tandem füb finem

Ízculi XII. exorta fuerit hixrefis

Q

pulum fibi commiffüm in fide Catholica con- Waldenfium, & ex illa

fervare, ac ab omni errore fidei contrario, quantum

Albigenfium, quz faut

poftmodum progenita hzrefis

in ipfis eft, przfervare, fequitur Epifco

ore Raymuhdo Comite Tolo-

pis jure natul-

fano tantum brevi temp

ore, prafertim in Tolofana &

Supplem. eper. Van Efpen. Tomus V.

adja-

(a)'Dj&atus Lovanii, in Scholis publicis, circa finem Julii 1691.

T.R A C T

n -T.

154

adjacentibus Provinciis progreffum fecerat, ut, te-

Ab eo tempore Inquifitores non amplius exhortan-

ífte Czíareo Heiftetbacenü, auctore coxvo tempori-

do fed judicando procefferunt, eorumque fententias

bus Innocentii III. hujus hzrefis vires effent tam vali-

Magiftratus civiles fine ullo ulteriori examine exequi

de, ut omne triticum fidei gentis illius verfüum vide-

obligati fuerunt.

retur in lolium erroris.

$. IL

Ob nimium hunc hzrefeos progreffum Innocenti-

us III. aut non (atis confidens de zelo Epiícoporum ,

Defcribitur fummarie modus procedendi in Tribunali

vel eorum vires adver(us hazreticos infufficientes exi-

Inquifitionis.

ftimans, anno 1204. ad Provincias illas deftinavit ,

cum plena auctoritate procedendi contra hareticos ,

Inquifitor litteris fuz delegationis a Sede Apoftoli-

Arnaldum Abbatem Ci(ltercieníem, & Petrum de Ca-

ca receptis, eas Ordinario ejufve Vicario & Magiftra-

ftro novo, & Radulphum, Monachos Ciftercienfes,

tuiloci infinuare tenetur, quo fa&o Officialibus ci-

ut patet ex litteris didti Pontificis quz incipiunt : Et-

vilibus füb juramento injungit ; utleges ac ftatuta con-

fi noflra navicula, in quibus conceffam eis plenam

tra hzreticos fideliter obfervent, quodque hzreticos

poteítatem explicat. -

aut de hzrefi füfpe&tos vel infamatos infequentur, vel

Cumque fub idem tempus ad Curiam Romanam

Inquifitori denunciabunt, przfertim cum füerint re-

veniffent de Hifpania Didacus Epifcopus Oxonien(is

quifiti, ut latius in formula juramenti apud. Eymeri-

cum S. Dominico tunc ejufdem Eccletie Canonico ,

cum in Dire&torio Inquifitorum Parte 3. N. 11. expri-

ipfi quoque ab InnocentiolII. ad Provincias hzrefi in-

mitur. Poft hec Inquifitor (ermonem generalem,qui

fedas (imili auctoritate anno 1206. miffi fuerunt, qui

Edictum fidei vocatur, in certum diem índicit , utque

jam dictis Sedis Apoftolicz Legatis fe jungentes hz-

frequentior populi fit concurfüs in omnibus Ecclefiis

reticorum converfioni fe impenderunt.

pro ea die conciones füfpendit , Indulgentiasque 40.

Cumque biennio tranfacto Epifcopus ad Ecclefiam

dierum accedentibus promittit. In hoc fermone pri-

fuam reverteretur, Dominicus ut felicius & efficacius

mum loquitur de fide, ad ejus defenfionem & hzre-

operi fibi injuncto incumberet, fxculares aliquot Pres-

tice pravitatis extirpationem populum adhortans, de-

byteros fibi adjutores affociavit, quibus circa aunum

inde a Notario legitur Edicfum fidei, quo füb poena

121$. ab Epifcopo Tolefano conceffà fuit Ecclefia S.

excommunicationis, Papz & Inquifitori refervatz ,

Romani ejufdem civitatis, cum omnibus proventi-

pracipitur univerfis, cujufcumque conditionis & fta-

bus & juribus; ad quam cum Sociis Dominicus mi-

tus, quatenus infra certum terminum Inquifitori re-

velent fi quam fciverint perfonam hareticam aut de

gravit, primaque ibi Ordinis fui fundamenta jecit ,

quem anno fequenti Honorius III. confirmavit.

hzrefi füfpedam aut diffamatam , vel perverfe fentien-

Ordo hica predicandam fidem contra hzreticos

tem dearticulis fidei vel Ecclefiz Sacramentis, ac ali-

inftitutus, & obid Predicatorum nuncupatus, etiam

as a communi Fidelium converfatione, vita & mori-

uíque ad hec tempora, przcipuas partes in Tribuna-

bus diícedentem. — Tandem promulgatis trium anno-

libus , Inquifitionis femper habüit. ^

rum Indulgentiis, pro iis qui perfonam aliquam de-

Hinc Gregorius IX. in Litteris a

d Priorem Fratram

nunciaverint, aut auxilium vel favorem Inquifitori

Ordinis Predicatorum in Lombardia, fub divini ob-

praftiterint, promulgatur terminus aliquis infra quem

teftatione judicii diftri&e ei mandat, quatenus aliquos

f quis hereticus coram Inquifitore fponte culpam fu.

de fratribus füis ad partes füi Prioratus tranfmittat, qui

am agnofcat, veniamque petat, magna ei gratia ad-

tanquam Inquifitores fidei contra hzreticos &infama-

dicitur, vocaturque tempus gratie ; qua latius vide-

tos procedant. Habetur Tomo XI. Parte 1. Concili-

ri poffunt in Dire&torio Inquifitorum Parte IIL. N. 47.

orum ultimz editionis Epift. 9. col. 335.

& feqq. Poft hzc Inquifitor more Judicis ordinarii ,

Hi fideiInquifitores, quaquaverfum per Provinci-

excipit accufationes & denunciationes, aut etiam ex

as difcurrentes, tum exhortatione, tum przdicatio-

officio inquirit. Si ex denunciatione vel inquifitione

ne hzretice pravitati fe opponebants; interdum etiam

deprehendantur indicia fufficientia ad capturam, illa

ipfos Magiítratus aut Principes ut contra hazreticos &

ad inftantiam Promotoris decernitur; nifi effent per-

.de hzrefi fufpectos procederent, excitarunt : qui &

fonz illu(triores, contra quas in Hifpania captura de-

fubinde populum concitabant, ut füb nomine cruce

bunali.

cerni nequit, ni(i confülto fupremo Inquifitionis Tri-

fignatorum confociati bellum in hzreticos moverent,

Deinde reus coram Ín

uifitore comparens ,

Indulgentias quamplurimas auctoritate Apoftolica bel-

praemiffa generali inquifitione,

d

e patria, parentibus,

&c. interrogatur utrum fciat quam ob eaufam fit cita.

ligerantibus promittebant; & quidem tanto rigorehu-

jus Ordinis fratres aliquando in hareticos ferebantur,

tus;an aliquos habeat füfpe&tos; a quibus fe delatum re-

ut neceffe interdum fuerit adjungere collegas ex Or-

putet, & quos moneturque fedulo ut fincere ac aperte

dine fratrum Minorum , qui rigorem , ut loquitur Guil-

veritatem fateatur, recepturus omne mifericordix auxi-

lelmus de Podio Laurentii, in Chronico C. 8. man-

lium.Punda tamen accufat:onis ipfiqueaccufatores ma-

fuetudine

ua temperarent. ...de quo etiam videSpon-

ximo filentio premuntur. Ideoquenon reftat citato ni(i

1

annum. 1234. IN. 3.

danum a

propriz confcientiz difcuflio, ut ea faa divinare queat

Verum licet hi Inqui(itores au&doritate Apoftolica

quz fint & punda accufationis & accufatores. Ínte-

modo jam di&o adverfus hzreticos fubinde etiam E-

rim tertio, fimile examen fimilifque monitio inftitui-

piíc

opis indignantibus procederent, nullum tamen

tur. Vide Dire&orium Inquifitorum Parte III. N. 74.

hactenus Tribunal Inquifitionis

firmum ac ftabile in-

& feqq. & Commentarium Franciíci Pegna ibidem,

ftitutum erat; fed demum Innocentius IV. circa an-

. Hoc examine peracdo, fi maneat Inquifitori reus füf-

num 1252. Conftitutionem edidit, conítantem 38.

pe&us, ducitur ad carcerem Inquifitionis, in quo fin-

Capitulis, quibus inter alia prafcribit Magiftratibus

guli in fingulis cellulis feparatim includi folent;neque

civilibus, ut jurejurando promittant fe in omnibus

ad Miffam vel Sacramenta admittuntur; nec libri, ne

legi

bus hic prafícriptis obfecuturos, atque Inquifito-

tur.

quidem Breviarium, fi Clerici fint, ipfis permittun-

;yum fíententias executuros ,

omneque auxilium fine

Diredorium Parte III. Comment. 10$.

ulla contradi&tione ipfis exhibituros.

Si tertio interrogatus ac monitus non omnia füper

quibus accufatus eít fateatur, tunc Promotor exhibet

Hanc Conftitutionem fequentes Pontifices prafer-

tim Alexander IV. & Clemens IV. (zpius innovarunt

libellum, punctis accufationis fingulatim expreffis ,

& fuppleverunts qua partim füb titulo de hereticis

concludens ut reus poenis hzreticorum puniatur. For-

in VI. Decretalium : partim in Bullario Romano, &

ma libelli babetur Parte III. Dired. & Comment. num.

omnes fimul compilatz in Appendice ad Directoriuim

j

;

14. Libellus Reo communicatur cum toto litis procef-

culta-

Inquifitorum videri poffunt. — ,

fu, nominibus tanien accufantivumm & teftium oc

tis,

Dre *;RoM.a.ms— CoNGRECATIONIEBUS,

155

j

tis, quz nunquám reo revelanturs quapropter reo

quzftione 61. referuntur, rite expendantur, áppare-

non patet modus aliquid adverfus teftes objiciendi ,

bit ea quidem apta effe ut confeífionem extorquere

nifi eos divinare queat; quod quam fit periculofum

queant, fed non ut

nemo non videt; prafertim cum in caufa hzrefisom-

danta

Judicem de veritate fecurum reFl-

nes indifferenter in teftes, five excommunicati, in-

- Si omnibus adhibis reus fateri nolit; aut im'poenia

fames, perjuri, quin & inimici, niíi fint capitales ,

tens maneat, traditur Brachio fxculari comburendus;

admittantur. Vide Dire&orium Parte lII. Quaft. 64.

uti & is qui reperitur effe relap(us

quia V. G. depre-

& feqq. & Commentarium Franc. Pegnz ibid.

henditur quod ante vel ut heréticus poenitens; velut

Cautz inftruGione fa&ta Inquifitor una cum Epifco-

fufpedtus de vehementi herefim adjuraverit, aut de ea-

po ejufve Vicario ad fententiam dicendam procedit.

dem hzre(i infamatus purgationem canonicarn fübie-

Si meritis caufz diícuffis Reus reperiatur plane inno-

rt. Ethic quidem licet poeniteat, veniamque poftu-

cens, nullaque füfpicione aut infamia hzrefis labora-

let, harefimque abjuret, mortem evadere nequit, fed

re, abíolvitur; ita tamen ut fententia in hac materia

infallibiliter Brachio (zculari comburendus traditur ,

munquam tranfeat in rem | judicatam, poflitque pott-

illudque Judex flb poena excommunicationis fine ul-

modum füper eodem crimine femper accufàri.

lo ulteriori examine exequi tenetur;

Si difcuffione caufe fa&a nulla appareant indicia

Quare cum relapío ita procedatur ratiónem indicat

eum íufpedtum reddentia, appareat tamen eum de hz-

Francifcus Pegna Parte Ill. Comm. 38. quoniam per

refi efle infamatum, fübire cogitur purgationem ca-

hanc fecundam deprehenfionem expreffam declaratur

nonicam, quam fi tempore ftatuto abfolvere nequeat,

animus illius, qui primo fuit in mala opinione cor-

habetur pro convi&o hxretico, & ut talis condemna-

tra fidem Chri(ti, in qua femper prafümitur conti-

tur.

Siautem poft purgationem facam ruríus inci-

nuafle, uíque ad fecundam deprehenfionem.

dat in eandem hzrelim habetur pro relapfo. & poenis

Si ita de relapíis judicent Inqui(itores, quofnodo

relapfi fubjecto.

non merito füfpeda habetur converíio peccatorum ,

Quam hic fit periculofus procedendi modus facile

qui in eadem fapius crimina relabuntur.

intelliget qui attenderit formam purgationis canonicc

Non tantum contra vivos fed & mortuos, tamet(i

neceffario ab eo fübeunda Parte Ill. N. 145. & feqq.

nulla precedente accuíatione vel fufpicione hzrefis

deícriptam, & infüper quam incerta (it fama popula-

defunctos, ad inítantiam Fifcalis actio interdum | in-

ris; prafertim in crimine hereíeos.

.

ftituitur; & quidem fi hareticus fuiffe probetur, fta:

. Caufà diícuffafi appareat Reus füfpectus de vehemen-

tua ipfius cum infcriptione nominis in publicum pro-

ti, id eít, fifint indicia quz ipfüm vehenter füfpe-

ducitur, & coram illa ac fi viveret fententia dicitur

$

£tum reddant de harefi, cogitur ad fübjurationem hz-

eaque una cum offibus ejus exhumatis Judici (xculari

refeos ; juratque primo fe corde credere, & ore pro-

comburenda traditur.

fiteri fidem Catholicam, quam Romana Ecclefia do-

Infuper a die commiffi deli&ti bona ejus decláranitür

cet & profitetur, & fpecialiter articulum contrarium

ipfo jure Fitco addicta; ipfumque dominio illorum ex-

hzrefi de qua eft füfpe&us, &abjurat hzrefim con-

cidiffe; ideoque a filiis aliifque poffefforibus auferun-

trariam — Deinde expreffis illis dictis autfactis ob quz

tür; tametíi etiam per 30. annos bona fi

de potledif:

habetur fufpeQus, jurat quod nunquam fimilia faciet,

fent : Vide latius Dired. Parte III. Qu. 43.

vel dicet, vel alias velit haberi pro relapío.

Hzc bonorum confiícatio omnes de hzrefi convi-

$i meritis cauíz diícuffis inveniatur vel propria oris

&os tametíi confitentes & poenitentes manet : & poft

confeffione vel per te(les , aliave argumenta convictus

n

fententiam, juxta praxim modernam Hifpaniz, ait

de hzrefi, fi poeniteat, veniamque poftulet, tunc ul-

Farmofinus ad Capitulum XI. de Conítitutionibus Q

d

tra abjurationem de qua jam didum eft, debet tan-

ri-

3. N. 30. Fifcus repetit omnia bona a die patrati c

quam hzreticus abfolvi ab excommunicatione, & ul-

minis pofiéffa, ubicumque fint; & refcindit omuem

terius induitur vefle livida sad modum Scapularis mo-

alienationem ab eo die factam ; quze omnia Regi addi-

