bar ad alia, eo quod fim Procurator Conventus, fed

Jc (e

rurfus Pacquetum occlufi. Dixit dein Declarans;

Pacquetum non communicaffet P. Defirant, fed

ail

rogo Pater, totum legat & videat quid fit, ego in-

quod vellet prius fuper hoc deliberare, & confilium

petere. . His auditis, dixit tandem P. Prior: Non

terim fum certus, Pacquetum hoc ad me non fpecta-

[

re; apparenter perfona illa me non novit; vel erra-

video, quare non daretur in fcriptis, quod ore aífe-

d

vit in nomine. Magis fufpicior, pertinere ad Do-

ritur. Interim aliud nori potuit Declarans obtinere.

P. Prior íe excuíabat, quod de cafu nihil fciret,

&orem Parmentier, quia habet motiva contra Semi-

ntüm

naria, & fic Pater receflit.

Eadem die, fcilicet prima Martii circa me dium

Poft hzc nihil de propofito cafü intellexit Decla-

primz promeridianz acceffit Declarantem didtus P.

Leopoldus , moxque coepit quaf? dolens dicere: Ap-

efe

rans, donec ipfi circa 24. Februarii exiftenti Bruxel-

]mo

lis, fcribitur Lovanio, fpargi Lovanii, repertas effe

paret quod ob diétum cafum poflem aliquando inci-

quaídam litteras Declarantis horrenda quedam con-

dere in aliquas difficultates. Refpondit Declarans:

nu

Imo Pater: unde vadat ad illum, qui habet, & di-

jdem

tinentes, eafque per quandam Filiam Devotam tra-

) te0

ditas cuidam Carmelite Difcalceato, huncque eas

cat, ut reftituat.

Refpondit, ibo: & fic difceffit.

tradidiffe Eximio Patri Defirant , ipíum Carmelitam

Sub medium fextz vefpertinz ejufdem diei redivit.

amüm

Bruxellas diíceffiffe,

rurfus P. Léopoldus ad Declarantem, narravitque,

Declarans redus Lovanium die 28. Februarii in-

(e acceíffifle illam perfonam; fed; ajebat, illa tan-

telligit, hic effe rnmorem, quadam fcripta fub no-

tum eft qguarta maánur, nec amplius Scriptum illud

His ,

habet, fed tradidit in

mine Declarantis evulgata, quz contenta fuiffent in

primam vel fec;mdgm: ( nam

non

Supplem. Oper. Van Efpen Pars IV..

D d

CONCLUSIO FINALIS

580

non fit bene retinuit Declarans, an dixerit primam.

fünt, quibus auditis di&tüis R. P. Vicarius fe retraxit

) hic autem ivit foras: unde

& ivit ad P. Leopoldum, & poft intervallum femi.

vel fecundam màanum;

ft. Sitamen (addebat

horz citciter rediit, cum dido P. Leopoldo ad De-

illad modo habezi non pote

clarantem & przedi&tos Dominos Profeffores,

Pater) Reverentia Veftra velit dare in fcriptis, Scrip-

tum iliud ad fe fpe&are, quodque nullam difficulta-

Mox P. Leopoldus traxit Declarantem in partem,

dixitque Declaranti, quod fi vellet expedare, quod

tem movebit huic quarte manui aut primz. vel fe-

intra octiduum declararet perfonam, qui Pacquetum

cundz, nam ruríus non bene retinuit, utrum dixe-

rit primz velfecundz, conabitur efüce-rä, ut vobis

haberet, addiditque, unum e mendicantibus relatu-

reftituatur.

rum illudad Rederem. RefponditDeclarans, quod

jam intellexiffet, Pacquetum réferendum per quem-

Poftquam D

eclarans pacifice & fine ulla interrup-

dam P. Minoritam, moramque odidui effe tantum

tione hzc audiv

iffet, dixit, quomodo Reverende

Pater audes hoc a me petere in (criptis ,

cum decies

ad fallendum , unde hzcreputans Declaranstanquam

Ícire, quam fciam

ridicula & effugia, ftatim cum di&to P. Leopoldo

& ampli

us dixerim, me tam certo

acceffit R. P. Vicarium , eique rürfum prefente P,

Reverentiam v

eftram ibi federe, Scriptum illud ad

me non fpedtare? Addebat

Declarans: video clare,

*

.

Leopoldo & aftantibus & audientibus predictis Do-

jicor Reverentiam

minis Profefforibus totam feriem actorum repetiit,

efle fraudes, fourberies, & (ulj

&íciam

prout fupra relata fuit: quo audito, dixit R. P. Vi-

ve(tram illarum effe comp

licem.& confciam;

carius ad di&um Patrem Leopoldum , video effe frau-

34 Reverentia veftra auctorem, etíi deberem impen-

dere Provincialem veftrum, & Generalem, quin &

des, ac voluiffe au&torem harum fraudium uti ope-

dens quoque eft, fe hzcnon

ra veftra ad eas exequendas.

Regemipfum: mihievi

Quz relationi iptius hiftoriz , prout per Decla-

habere ex Confeffione, qu

a1doquidem jam dicat,

períonam,

quz fcriptum five pacquetum habebat,

rantem fuit expofita, repofuit didus P. Leopoldus,

anum, quz non obli

[ce]

gatur con-

exigui etant momenti; fcilicet hzc triá, quod di-

tantum effe quartam m

ceret, pacquetum non fuiffe claufüm per vittam ru-

fiteri, fe Scriptu

m hoc habere, cum non interce-

pitfet;

nec mihi tenebatur reftituere,

fed dumtaxat

bram , uti Declarans forfan exprefferat, fed per cor-

reddere a quo acceperat.

His nihil repofuit diàus

dulam: item non fuiffe obfignatum cum figillis, fed

haec ex Confeffionenon

fimpliciter cum cera Hifpanicavulgo: Lack: negavit

Pater, fattacite fatendo, fe

quoque quod in primo congreffü r. Martii habitoin

habere: his tamen meis di&

is & minacibus verbis

turbatus dixit, video, me poffe incidere in magnas

ipfo Conventu dixiffet, quod fi Declarans affereret

difcultates. Cum idaffirmaret Declarans, tandem

pacquetum ad fe fpectare , illud ipfi refHituturum ; ed

id dumtaxat femel fuiffe didtum in congreffü habito

di&us Pater Declaranti valedicens ipfi gratias, egit,

quod ipíum prz

monuiffet de difficultatibus in quas

eodem die (ub medium fextz pomeridianz in domo

incidere poflet,

promittens fe poft duos dies rever-

Declarantis, proutin dedudionehiftorica expofitum

fuit: denique quod, cum Declarans peteret quid in

fürum; fed non redivit.

manüfcripto contineretur, & Declarans intellexiffet,

Cum ergo aictus D. Leopoldt

:5 non rediret, De-

clarans 8. Martii pofít meridiem

ivit ad Conventum

quod Pater refpondiffet, fe vidiffe, Refolutio, ipfe

RR. PP. Difcalceatorum ad S.

Albertum in platea

nunc dicat, fe dixiffe quod haberetur Congregatio.

Ita declaratum hac 19. April. 1707. Subfignatum :

S. Quintini cu

m Dominis Goethals & Cincq Profef-

foribus Philofophiz, ibidemque locutus

eít, prz-

Z. B. van Efpen, Infra habebatur : Collatione facta

fentibus di&is Dominis, Reverendo Patre Vicario

cum füo Originali, concordantiam atteftor, geinde

Provinciali; eique a&a & dicta inter Declarantem

Jignatum: BAkgr. HENDRIRX Secret.

& Patrem Leopoldurp expofüit, prout fupra relata

W

P. ——

d- — À

pO

VVCl peecmemercerynes

w C —— ——

äü&mw

ä

v

V

r

Y

DEDUCTIO

Q

hB T IY

d5 20c Q 0

fa

dd

de

PrrguM NicorauM 'TougTEAU Reum inquifitum & fequefcratum,

Exhibita per

in Caufa quam füftinuit contra Officium Fifcale

C0

tr

Univerütatis Lovanienfis.

(ue

Magn.ifïcä Domine

putridum eft, ita vix reperietur qui rion aliquando

fen

n Caufa Petri Nicolai Tourteau Rei Inquifiti

4. Ideoque ei qui femel lapfus eft veniam "clarrd'am

Ne

1.—]

& fequeftrati (in quadeprecatione, quz non

effe vetus Proverbium docet: Fenia prinium delin-

(íte

fa&i excufatione fed agnofcendi poftulationém con-

quenti.

tinet, utendum videmus) plurima exiítere, atque

QOT

otiffimum quidemcud ad delinquendum quis

ü]

fit fedu&tus blanditiis, Ifpe pecuniarum aut promo-

&t

concurrere videntur, quibus illa non folum ad mi-

QU

tigandam poenam, fed omnino tollendam fulciri po-

tionis, & cum eo ipfa atatis lubricitas accedat.

Eu

teft.

Á

'6. Quiain poenalibus ztati & imprudentiz füc-

curritur. L. Z4utfaftlo $. Perfona. ff. De 'Penis. L.

2. Et quidem in primis ante actz vitz innocentia.

fl

f

L. Non omaues ff. de Re Milit. Nemo enim adeo ab-

Auxilium. $. In delictis ff. De Minor.

-

"

Num

folutus eft, ut non alicubi erret, fuique aliquando

7. Quiacum natura ipfa multas vias

lubricas o&en.:

dit adolefcentie, quibus fine cafü aliquo auit pro-

Drat

diffimilis reperiatur.

Ccónvenit

1

3. Et ficut in malo punico granum etiam aliquod

lapfione »i-n(ïüef? vel ingr"ecfi vir poteü,

Gr

dpfos

CONTRA : PATREM BE-RNARD. DEsIRAN'T,

$91

ipfos Judices hac in re ultro officium impertiri. Di-

tam fidiarum Refolutionum predicarum, tempöre

&o$. In delictis L. Si adulterium $. Fratres. ff. Ad

uitimi Jubilxi, dixit

ue.ei fe eundem Librum fur-

:

Leg. jul. de Adulter.

ripuiffe a dido Clariffimo Domino van Efpen:

$. Multi enim in prima ztate turpes, & omni ju-

22. Impofuit eidem Patri, ac fi didus Dorminus

dicio deftituti, poftmodum tamen laudabiles exfti-

van Efpen ab ipfo Reo bis|juramentum exegiffet de

terunt, quod utique non fieret fíi omne peccatum

o

non revelandis iis, quz füb didamine apud ipfum

na fequeretur.

fcripfiffet in materia Pro

pofitionem ]anfenianarum,

zi

tergo deveniamus ad Fadum predidi Rei,

Formularium, &c.

Jüvenis vix viginti annorum , qui de Clementia

23. Scripfit adhuc alias Epiftolas nomine prædi&i

Domini van Efp

Magnificentiz Veftrz non defperat, dicemus:

en, notanter ad Reverendos Patres1

.

.10. Quod conftet éx ipfius refponfione perfonali

Balexo & van Wavre.

ad Libellum Gravaminum ad onusejus exhibitum ex

24. Et quod pejus eft, Reus acce

ffit Magnificen-

parte Officii Fifcalis, quod fabricaverit, & manu

tiam Veftram quinta Martii hujus anni 1707. ubi

propria confcripferit Epiftolam illam famofam de de-

füb juramento fuo declaravit quod pradictam Epi-

cima fanuarii 1707.ad Eruditiffimum Dominum van

ftolam famofam , Liftam , & Formulare fcripfiffet

den Neffe, cum Lifta pretenforum Janfeniftarum &

dicia 10. Januarii in bibliotheca przdicta Clariffimi

Forrmulari introclufis;

Domini van Efpen, & quidem fub ejus dictamine,

11. Faffüs defüper etiam eít Reus fe ipfam Epifto-

& quod ei dederit calamum ad manus in finem fig-

lám fignatfe litteris Z. B. V. E. & fic nomen aut fig-

nandi;

naturam Cláriffimi Domini van Efpen adulterafie;

2$. Sed cum Reus non

.folum in eo falfum com-

& (ic ádulteratám tuliffe ad Eximium Patrem Defi-

miferit falfificando fal(à inftrumenta & falía denun-

rant:

ciando, pro ut füpra didum eft, fed defuüper com-

12. Ulterius conítat ex iifdem refponfionibus,

miferit perjurium ;

Iéum füb initium currentis anni fabricaffe falfum Li-

26. Et quod 6c tanquam te

ftis falfidicus tribuspifït

brum Refolutionum, feu Congregationum, ac fi ta-

obnoxius ;

primum Deo cujus praífentiam contemp-

les habitz fuiffent & renovate a praten(is Janfeniftis

fit5

ibidem expreffis, a tertia Junii 1706. ufquead fecun-

27. Deinde Magnificentiz Veftrz quam mentien-

do fefellit ;

dam lJanuàárii 1767. -

13. Ir eodem libro affinxit Reus figna & claves

28. Poftremo innocenti Domino van Efpen alii:

ibidem expreffas & notatas:

que Venerabilibus Viris in Libro Refolutionum no-

14. Affinxit quoque Venerabilibus Virisin eodem

tatis, quos falfo teftimonio lafit, prout habetur Li/,

i

fibro-expreffis aliud Formulare de meníe Junio 1706.

$. Dercretalium tit. 20.

3e fi a plüribus eorum fuitfet fignatum:

29. Idcirco videretur prima fronte, Reum inci-

15. Curavitque pradi&i Libri Refolutionem fieri

diffe in poenam falfi atque perjurii latam de Jure Ca-

duds copias per certum pictorem nomine Timmer-

nonico & Civili, memoratam a Jac. Menoch. e

E;

mans, &unam didi Formularis, quàrum ünam ejuf-

Arbit. Sud. lib 2. cent. 4. caf. 319.5

dem Libri & Formularis inclufit Epiftolae de 15. Ja-

30. Sed cum notum fit omnibus fánze inentis,

h

nuarii 1767. per ipfüm faltificatz & adulteratz fig*

quod minima circumftantia variet cafüm;

haturz Clariffimi Doniini van Efpen, deftinatz ad

31. Hinc eft quod Reus fperet, fore ut Magnifi-

Dóminum Krys Amftelodamum: |

centia Veítra, habita ratione circumftantiarum, non

16. Alteram vero copiam predi&i Libri Refolu-

dedignabitur ipíum abfolvere a

calis:

petitione Officii Fif-

tionum inclufit Reus alteri Epi(tole ad eundem Do-

yinum Krys füb data 1o. Februarii 1707. ab eo fa-

32, Cum ex feéquentibus planä d-ignofbet, non

bricate nomine pradi&i Clariffimi Domini van Ef-

fuiffe fadum Rei, fed alterius non bene intentio-

st

nati, & quod tantum in eo adhibitus füerit uti in-

pen: quas Epiftolas tulit ad Eximium Patrem De-

firant fub prztexta. quod illas intercepitfet refpeci-

ftrumentum executionis criminis alterius, abíque eo

ve apud Curforem & in zdibus Cla

:

riHïmiï Domini

quod íciverit quid fecerit, aut quid ex eo evenire

van Efpen.

potuerit. .

17. Non potuit, nec voluit negare Reus, feetiam

.33. Fuitergo predi&us Eximius Pater ac Magifter

realiter intercepiffe diftinctis vicibus apu

:

.dACür-(b-rem

Bernardus De(irant qui fuit auctor & inventor om-

varias litteras ,

nium factorum füpra -dictorum:

i8. Scilicet 16, 20, & 25. Februarii tres faíci-

34. Fuit ille Eximius qui Reo materiam fübmini-

culos litterárum, quorum duo deftinabantur ad prz-

ftravit & dictavit ad fcribendam illatn fa

mofam Epi-

fitum Dominum Krys Amftelodamum, & alterum

ftolam de 1o. Januarii ad Eruditiflimu

t Dominum

ad Dominum van Goor, per, velex parte Henrici

van den Neffe, cum Lifta pretenforum Janfenifta-

ffl

de Grafper Theologi, quorum aperuit coopercula,

rum, & Formulari introclufis:

& tulit ad przedidum Eximium Patrem De(rant,

35. Fuit ille idem Eximius qui requifivit, & fpe

confedo prius Recepiffe nomine pradiài Eximii Pa-

promotionis Reum feduxit ad fignandam ill

am Epiæ

tris pro uno fafciculo, quem clam furripere non po-

tuerat.

*

$6. Subminiftravit idem etiam Reo materiam fä,—

19. Verum etiam eít quod Reus propria manu

bricandi falfum illum, Librum Refolutionum , feu

300

fcripferit quinque Epiftolas ad Dominum van den

Congregationum pratenforum janíeni(tarum, &

Netfe de data 1. 3. $. 8. & 15. Februarii 1707. con-

dum

non folum nomina eorum dictavit, fed totum Li-

tinentes qua(i ageretur de vita ipfius Rei fürripenda

brum poftmodum correxit, & quidem aliquas refo-

b

ex parte Clarifimi Domini van Efpen, in quibus

lutiones in totum dictavit :

etiam adulteravit fignaturam przdicti Clariffimi per

37. De e«tero omnia függeffit Reo qua-ad illuim

qulS

quatuor litteras Z. D. V. E. &fignum quadro oblon-

Librum pertinent, uti & fictiones & claves in eodem

ym-

gum.

pofitas.

ZO.

Scripfit, & üb*mi' ipfi deftinavit Reus quatuor

38. Retinuit pra

dictus Ekimius fibiittum Librum;

(ut

falfas Epiftolas minatorias füb ficto nomine Joannis

faltem Minutam, prout & omnes Epiítolas fictas, &

rf, i

Nimpliz; ac fi'effent fcriptz ex Congregationibus

de iis difpofuit ad füum placitum,

rout videre e(t

pratenüs Janfeniftarum.

ex refpon(ionibus perfonalibus Rei fxpius.reiteratis:

'thenf'

21. De c&téro tulit Reus ad Reverendum Patrem

93. Juflit etiam idem Eximius facere iftam fal(am

jpro

'GräqïWelsï Minoritam Librum originalem feu minu-

veni

denuntiationem prout -fg&a;.e?t ;

40

fo

COoNGLUSIO FINALIS

582

iderant: ommes pravas Refoluiones, de quibus me

o. ]mo juffit Reum facere falfam accufationem

rxdi&i Clariffimi Domini van Efpen &aliorum Ve-

quidem an

tea fuifJent aufi cogitare, jam exequentur.

«7. Eft Sanfeniana Cohors, quce Iluftrif/imum Do-

nerabiium Virorum eo modo, &quidem fub jura-

inento, prout Reus eam facit coram Magnificentia

minum Internuntium Bruxellis exire curavit ; quia Ca-

volum Archiducem agmofcere tanquam Hifpaniarum

Veftra, quinta Martii hujus anni 1707.

41. Sed ut Magnificentia Veítra caufam clarius

Regem vecufaverat defectu Mandati Pontificii-

& quomodo Reus a przdi&o Exi-

:8. Idque ideo effecifle Janfeniítas, ajebat, ut me-

poffit dignofcere,

lius füas Refolutiones cura(ffent executioni mandari.

mio Patre Defirant fuerit przoc

cupatus & fedudtus;

tur refle&tere ad fe-

$9. Tantis fludiis, profequabatur ille Eximius Pa-

fogat humillime, quatenus digne

ter, pravam doítrinam "Janfeniauam lexterminare

quentia, quz cum nuda veritate confiftant, prout

Reus paratus eft illa ub juramento damnationis ani-

tentavi Scholis Academicis. C iterum invehitur.

6o. Iiluflriffimus Dominus Archiepifcopus Mechli-

qnz fuz affirmare.-

-42. Abfoluto Mechli

nig Capitulo RR. PP. Au-

nien[is etiam tot C9' tantis laboribus extirpare ftuduit

latis quinque Decretis ad

gaufenifiuum , C9' jam iterum magir crefcit.

guftinianorum, in eoque

61. His auditis, cum Reus quzfiviflet ex pradi-

onus Eximii Patris Defirant, iiíque executioni man-

datisin principio menfis OQobris 1706, putans prz-

&o Eximio Patre, utrum Domini Deputati Statuum

Hollandix forent addi&i iis, qui vulgo Jantenittae

diétus Eximius Pater per ea íe kcíum ac gravatum,

querelas- fuas fe

cit ad Reverendiílimum Patrem Ge-

vocantur:

ludens ad caffütionem pradidorum

62. Sine mora eos effe maxime addictos refpon-

n:ralem, conc

Decretorum.

debat, plurimofque tanta efle amicitia coniundtos

Deputatis Stataum Hollandorum, ut omnia quz-

- 43. Ad confcriptionem iftorum negotiorum pri-

ro impendit pradidus Exi

mius Patrem Reri;

cumque rogant, adipifcantur:

4. Sed cum plurima fcribenda forent tam ad Il-

.

63. Etiam Confilium Brabantiz infedtum effe Jan-

feniana lue, ipfümque Prafidem Conflii Statuum

juftriffigum D. Internunti

um, quam ad Illuttrifli-

mum Dominum Archiepifcopum Mechlinienfem, ut

Fautorem & Protectorem maximum effe Jan:eniíta-

rum, ajebat, ita ut boni nihil amplius fperari pof-

& ip(i apud Reverendiffimum Patrem Generalem Or-

fit:

d.nis füi intercederent ;

64. Ulterius his verbis pro

—f"equebatur idem Exi-

- 4$. Et quod Pater Rei non fat cito potuiffet ab-

mius Pater: Totum Belgium perverte:ur , fchifma Re-

f;lvere, curavit Exim. P. Defirant Reum vocari, coe-

ligionis quam primum videbitur , fugam Gallorum de«

pi que eum impendere fimul cum Patre confcriptio-

plorare poffJumus.

ni prafatarum chartarums noverat enim ip(ius cha-

racterem:

65.- Utinam Galli redirent, at iterum hec Falie

Sanfeniana po[Jet domari! Si adhuc forem decem an-

46. Notitiam vero particularem nunquam Reus

antea cum predicto Eximio Patre habuerat.

nisjunior, iterum urbs Roma me videret.

66. Tunc incepit Reo familiariter, ut ante, nar-

47. Sapius quidem eum Reus acceffarat loco Pa-

rare que Rom«z gederat, dicens interalia fequentia :

tris tempore quo podegra laborabat, caufa negotio-

rum Viduz Confirtiffimi Domini Schautens, quam

67. Dumnuper Romceram C3' Janfeniana Dottri-

na fupra modum crefceret in hoc Belgio, ut vix eam

fümmopere protegebat.

48. Cum circiter per o

&o dies fcripfiffet Reus

extirpari po[Je videretur, ego fui qui eam per meam

didum Eximium Patrem Defirant, & quo-

indu[lriam, [tudium ,. prudentiam fuuditus ejeci :

apud prz

68. Ego fui , qui tot Decreta contra Jafeniflas Re-

dam die u

(que ad vefperam, Patre ejus abfente; juf-

(it Eximius Pater eum apud fe coenare.

ma procuravi:

69. Fui ego, qui feme

1 adflans Sungmo Pontifici re«

49. Tempore autem coenz Eximius Pater confi-

derans ruinas hortuli füi, ac pretenfas injurias fibi

tuli, me, dum ibi loquebar , loqui nomine quingento-

rummillium hominum C$ quinque Epifcoporum Belgii.

allatas, poftmagnam perpen(ionem prorupit in hzc

verba :

70. Siforem adhuc Rome , non effet dubium quin

l: Si ämpli]ï mus

Sanfenianam Faéctionem omuino domarem.

go. O nefanda Fattio Janfeniana

71. Cum itaque illa omnia magnis exclamationi-

ac Eximius Dominus Steyaerts jam ad vivos femel re-

4

diret, accerneret Janfenianam F

[/

iClionem mihi C3' aliis

bus & voce expofüiflet Reos non defuit ab illo Exi-

mio Patre petere, quis foret Caput prateníx Janíe-

tot €9 tantas inferre injurias, quomodo non ob[tupefce-

ret , qui tot C9 tantis laboribus ac [ludiis conatus fait

nianz Fadionis!

72. Illico refpondit, Clariffimum Dominum van.

extirpare iflam feditiofam. Fattionem an[enianam.

s1. Et cum Reus totus attonitus incepiffet qua-

Efpen effe Caput, fuiffe iftum qui abhinc viginti

quatuor annis femper hanc Academiam per clancu-

rere ex prafato Eximio Patre, qua de caufa tanto fu-

larias (aggeftiones continuis feditionibus & rixis tur-

rore inveheretur in Janfeniftas ;

v2. Quid, refpondebat , mom imveherer im iftos,

bavit;

73. Eum, inquam, effe feduGtorem aliorum Jan-

g

qui caufa

funt tot C9 tentarum injuriarummihi illata-

vum? El

ifta Janfeniana Cohors quee in[ligavit meos

feniftarum, eum effe qui aliis fubminiítrat media ad

vexandum hanc Academiam, multoíque przclaros

qmaximo:s inimicos ,

quos in Ordine habeo, ut me af[fi-

Viros.

cerent tot opprobriis , actauta inferreut damna:

74. His auditis, cum Reus replicaret predico

j

$3. Amice mi, Amice mi, ajebat ulterius Reo,

Eximio Patri, quod fibi non poffet perfuadere, Cla-

non po[fum fa

tis deplorare vices quorumdam no[tro-

yumn Patrum,

quod ita fint addicli ifli Sanfeniane Ca-

rifimum Dominum van Efpen effa talem prout ibi

(

depingebatur; e veftigio iterum refpondit his verbis:

li

terve ; unus inter alios cujus fortunce auctor exiflo.

$4. Sjam ad oculum. demon[trari potefl, ajebat,

75. Amice mi, Jimice mi, cave libi a fermento

Phariforum; vides tantum exteriora figna, non ve-

e

sganfenianam Turbam a reditu Hollandorum iterum

ro interiora :

à

eornua [ua ceepifJe extollere :

H

$5. Ifli enim, quos G

aL

li tanquam ]'e*ditiofo.r €s

76. Nullibi majores mendaces Sanfeni[lis reperies ;

0l

non adhuc novi[li hos homines ; omnia quee contra fa-

fchifmaticos hoc Belgio, C9' hac Academia ejecerunt,

di

jam protectione Hollandica redierunt:

nam partem Catholicam a Turba SJanfeniana. frunt,

ha

antea per clancularias Congregationes proponuutur

6. Omnia que fupplicant ab ipfir obtinent , hanc

Academiam , Illuftriffimos Dominos Internuntium C9'

C3' refolvuntur.

)

. 77. Hisauditis incepit Reus magna cum admira-

Archiepifcopum , meipfum , C3' tot alios praclaros Vi-

tione rogare pradicdum Eximium Patrem, ut vel.

Iuï

ros omni genere negotiorum C9' iifjuriarum obruere de-

et

*

CoNTRA PaTREM BrRNARD. DESIRANT,

583

let ipi dicere, utrum affeGive celebrarentur. Con-

do Reus fpezpromotionis aliqualiter erat Vi&usllï

D

gregationes.

97. Incepit iterum ei demoníirare przteníam ma-

78. Vix Reus hzc verba protulerat, quin refpon-

litiam Janfeniftarum & quorundam Patrum tüi Or-

derit predidus Eximius Pater, quotidie fere cele-

dinis, dicens:

brari Congregationes apud Clariffimum Dominum

98. Si vellet Reuscollaborare ad eradicandum *fan-

van Efpen, eoque convenire omnes iítos qui inferti

fenifinum , fe gratum opus fatcturum tam I/Juflri//mo

habentur Libro fido Refolutionum: -

Archiepifcopo Mechlinienfi, quam toti huic Academice

/.79. Ulterius, ajebat, SJanfeniflas effe qui eum de-

C3' Belgio, C9

alia faciendo.

quod opus ei ferre po[fet fcrz'bendo, ac

trufum velint ex Lectione fua Hiflorica Régia, C? fic

i

eum fundius perdere.

v

99. Reus autem qui credebat omnia fibi narrata

$o. Hoc audito Reus interrogavit, qua ration

tanquam primo vera, refpondit tunc temporis ad-

huc füb aliqua conditione, nimirum fe paratum effa

eum qua(i folum perdere conentur.

81. Ideo, refpondit, quiaprocuravi Reme tot De-

predido Eximio Patri opem ferre, fi nullum inde

ereta contra ipfos, quia Rome procuravi profcriptio-

effet oritarum malum:

nem Libri Clarif//imi Domini van Efpen de jure Ec-

100. Cui Eximius Pater non defuit refpondere:

elefiaftico univer[o, C9' quia Extirpator dothrine San-

Nullum inde malum po[fe oriri, omnia tantum fore

feniance fui.

in extirpationem Janfenifmi, quem oportebat eradi-

82. Eodemque tempore iterum exclamavit prz-

cari ex hoc Belgio, C9' ex hac Academia; fed quod

didus Eximius Pater & erupit in hec verba:

omnia deberent fervari fub fecreto naturali.

83 . Utinam Galli adhuc redirent! certo procurarem

101. Eodem tempore coepit idem Eximius Pater

exilium Clariffmo Domino van Efpen C9 quibufdam

declarare Reo, fe non dubitare quin caufa Domini

Gerberon, & alix fimiles refümerentur, cum foret

aliis, prout procuravi Eximio Domino Hennebellio, C9'

Eruditil[imo Domino Op[lratio: tam diuquamUniver-

aperta confpiratio Janfeniftarum.

fitas eritinfetla Lue Janfeniana: nunquam erit quies

102. Cum ergo videret Eximius Pater Defirant,

Reum habilem & promptum ad fcribendum, & eum

aut pax : janfeniftee tantum defiderant iftud bellum

in quo cadavera prave fuce do&trince relinquant.

jam fere totaliter effe vi&tum fpe promotionis,

84. Abfolutis his orationibus, quzfivit Reus ab

103. Incepit recantare eandem cantilenam, dicens,

illo Eximio Patre De(irant, utrum 1fta doárina vul-

fibi notam pulchram promotionem fi fe impendere

go Janfeniftarum , etiam effet prava & hzretica?

vellet extirpationi Janfeniími :

$*. Cui ftatim refpondit, illam vere effe hzreti-

104. Promiferat enim ei füucce

ffive nunb unanunc

cam ac damnatam a Sandta Sede, neque effe oran-

altera die, fe procuraturum Vice- Promotoriam Il-

dum pro eo qui in Janfenifmo moritur.

luftriffimi Archiepifcopi Mechlinientis, Greffiariatum

.86. Plura alia dicta fuere tempore coenz ab ipfo

vel Recepturam aliquam Affligemienfem, aut Be-

Eximio Patre, quz honeítus calamus referre pudet,

dellatum Facultatis Theologicz, iniüperpentionem

& in omnem eventum ad caífum impertinentia.

annuam trecentorum florenorum, & fummam alie

87. Coena finita, &adhuc habitis aliquibus fermo-

quam in paratis, fi hoc conceptum negotium bene

^

nibus hanc rem non concernentibus ;di(ceffit Reus;

fucceffiffet.

10$. Iterum ergo, quz fíupra memorata funt,

& poflero die mane redivit, & continuavit fcribere

íolus in appartemento pradidi Eximii Patris Deti-

coepit repetere, & tandem Reum requirere ut fcri-

rant.

beret aliquas Epiftolas nomine Clariffimi Domini

88. Cum foret circa meridiem & Reus domum

van Efpen ad Eruditiffimum Patrem Balexo Expro-

^

vincialem Auguftinianorum & ad Patrem van Wa-

redire putaret, ac effet in ipfo procin&u redeundi,

juffit przdidus Eximius Pater eum per famulum

vre, plenas abíürditatibus, quarum tenores hic re-

füum nomine FipELEM vocari ut pranderet fecum

ferre pudet.

106. Illas Epiftolas retinuit predidus Eximius Pa-

M

tum folum exiftentem, quod haberet quzdam par-

jn

ticularia ei communicanda:

ter penes fe, fed copias authenticas earum milit ad

i.

89. Qui cum affideret menfz folus cum przdi&o

Reverendiffimum Patrem Generalem fui Ordinis,

107. Idque ad o(tendendum quafi przdi&i Patres

[l

Eximio Patre, incepit ei Eximius Pater iterum ali-

"

qua narrare quz przcedente vefpera ei expofuerat.

forent maxime addi&i Janfeniftas, & ac fi effent de

.90. Extraxitque facco füo quzdam Decreta feu

numero iítius factionis.

ye

Bullas Pontificias latas contra Janfeniftas, quas pro

108, Ut autem Reum facilius incitaffet ad con-

L

parte przlegit, dicens, fe eas procuraffe , C2 fine

fcriptionem predictarum litterarum , dicebat, effe

ápfo totum Belgium certo pervertendum fore.

bonum opus , per fimiles litteras Reverendiffimum Pa-

inti

91. Et poftquam plura alia predidus Eximius Pa-

trem . Generalem tentaturum ,. ut preedictos Patres

(«

ter narraverat, quibus mediis, quo ítudio extirpa-

avertat a Janfeniana illa faétione, illafque litteras

tüfe

verit Janfenimum, & fic magnam orationem prz-

nunquam e[fe lucem vifuras.

fatarum rerum habuerat, & ut melius Reum per fal-

109. In menfibus autem Novembri & Decembri

jun

1706. adhibuit predictus Eximius Pater omne füum

Jaciam ad fe traheret ;

1 äd

92. Incepit ab ipfo petere, quod annos haberet,

ftudium partim quomodo varios Patres (uüi Ordinis

"

ttrum juri ftuderet, & quam diu matrimonio effet

poffet cum aliqua apparentia accuíare apud ipforum

Patrem Generalem ;

junctus.

vt

jd

95. Refp

on(ione defüper data, incepit Reum lau-

110. Partim quomodo poffet alios preclaros

(

dare ,. blandiri, & dicere: eum debere egregie [Tudere

ros toti Delgio odiofos reddere, prout Reus ex eo

*

t ibi

it po[Jet evadere in virum do&tum C9 egregium, fe tam

poftmodum cognovit.

111. Cum autem przdi&tus Éximius Pater conti-

ybis?

multos promovi[fe ac eorundem fortunarum Au&'orem

Tenia

.extitiffe ;

nuo affereret, prateníos Janfeniftas celebrare Con-

i

94. ldcirco

j'i-vellet ipfius diCtis effe attentus , C9

gregationes, fibi mutuo proponere & inter fe refol-

vere, quz ab ip(is agi oporteret;

obedire ei, in ipfius poteflate e[fe eum promovere me-

m

diantibus pluribus Amicis , quos fe Bruxellis ajebat

112. Incepit Illuftriffimis Dominis Internuntio &

i

.habere.

Archiepifcopo Mechlinienfi perfüaderes Janfeniftas

jith

9s. His auditis, prout naturale eft omnibus cu-

magna & mira negotia traGare in perniciem Belgii,

yurti

pientibus fibi providere, refpondit Reus, fe futu-

& ipforum Illuftrifiporum Dominorum interitum,

rum eífe ei in omnibus obedientem.

113. Poítquam autem illud prafatis Illuftriffimis

Dominis fignificaverat, iterumrequifivit Reum , ut

du

96. Videns Aergo Eximius ille Pater quod mo-

CIa4-

u[ Vel;

d

$84

CONCLUSþIO FINALIS

"

fcriberet alias Litt&ras tiofnine Gläriiïimi Domini van

fet videri chara&er, ium'f infra fïgnaturam quatuor

Efpen ad Dominum Krys in Hollandiam , ignotum

litterarum fictarum Z. B. V. E. per Patrem Rei, tan-

u

tamen Reo, fed quem Agentem przcipuum Janfe-

quam Notarium publicum, poni hanc atteftationem

ut !

niftarum in Hollandia effe, ajebat.

Notarialem :

"

vol

Eximius Pater Defirant

130. Nimirum, Prafatas qu

atuor litterasljudica-

114. Ratio autem, cur

vi convenire cum quatuor primis litteris nominms C9.

omnia fieri curavit nomine przdicti Domini van Et-

fir

pen;

hac erat: quia, ut ante di&um eft, afferebat

cognominis Clari[|uni Domini van Efpen.

]x

131. In quem finem'curaverat didus Eximins Pa-

eum €

ffe Caput Faüionis Janífenianz:

115. Et ideo omnes fidiz Epiftolz, excepta una,

ter Defirantadferri minutam originalem alicujus con-

t -

(ünt tantum fignatz litteris Z. B. V. E., quia fufti-

tra&us ab eodem Clariffimo Domino van Efpen in

cofi

toto fignatam ad longum:

nebat predidus Eximius Pater, totum nomen Cla-

pOU

rifflimi Domini van Efpen non femper tam vivaciter

132. Has enim copias mifit diQus Eximius Pater

p

& naturaliter poffe exprimi, prout poterant przdi-

ad predidum Illuftrifflgum Dominum Internun

tium, & alibi.

pr

&z quatuor litterz, & quiahic modus fignandi etiam

fitoriales przdidz

brü

conformis erat fidto Libro Refolutionum , &c.

133. Quod cum litterz requi

beb

116. Notandum etiam eft, Eximium Patrem De-

defüper necdum füerint fecutz; pradidus Eximius

Pater in ordine ut'illas obtineret, ufüus fuit alio

firant unicuique femper perfuafiffe , quafi Reus om-

fitü

nes Epiftolas fictas fub di

&amine Clariffimi Domini

ftratagemate :

pat

van Efpen fcripfiffet, & effe eum ipfius Amanuen-

134.. Curavit

fecunda aut tertia Januarii 1707.

fütt

mane vocari Reum ut eum àccedet,

(em, & illas Litteras quafi pro detegenda Factione

ad fe detuliffe.

13;s. Tunc iterum magna cum gravitate allocu-

ten

117. Poftquam autem

Reus fcripferat prædi&as

tus eft Reum dicens: fe facturum opus gratilfumum

Religioni Chriflianc , fortunamque ipfius e[fe factam;,

rof

Epiftolas ,

quarum materiam & formam conficiendi

Gr

pradiaus

Eximius Pater di&taverat , femper eas idem

H

fi rurfus manum imp

endere vellet e;ctz'rpationi Fadio-

fe

Eximius reti

nuit in füa poteftate & utus fuit.

nis janf[eniance :

L]

136. Ác eum rogare 1

ndepit, ut cum ]anfenkiüæ

n

118. Sed Copias iftarum Litterarum mifit ad Su-

periores ad eos excitandos ut indilate agerent adver-

inter fe conficerent parvam Rempublicam, & cele-

Put

brarent Congregationes in perniciem Belgii, uti di-

fus Janfeniftas.

cebat, ut vellet conficere unum librum Congrega-

ruq

119. Ín . men

fe autem Januarii. 1707. incepit ite-

à

dur

rum pr

zdi&ctus Eximius Pater di

cere Reo, íetam diu

tionum nomine Janfenittarum.

fua (tu

dia adhibuiffe ad reperiendum medium quo

137. Et ut Reum facilius a

d confectionem præ;

anfeniítas omnino extirpare

fati libri impuli(fet, perfüafit ei, nulla inde proven-

ter

-poftet J

hia

120.

Seque non potuiffe aliud medium reperire,

tura mala, has chartas nunquam in lucem venturas,

nifi componere aliquas chartas nomine Janfenittarum

& eas gratiffimas fore Illuftriffimis Dominis Internun-

2

tio & Archiepiícopo.

pal

ad fle&endosIlluftriffimos Dominos Internuntium &

dic

Archiepifcopum;

138. Cum tandem cerneret Reum plane viQum,

121. Ut cum J

anfenifte confpiraverint in perni-

& contentum propter perfuafiones & promiffiones

plurimas [xpius reiteratas, incepit ei materias de-

CO!

ciem Religionis Chriftianz , uti dicebat, dignaren-

r

lii

tur dare litteras requifitoriales ad Magnificum Domi-

figna

£, nomina praztenforum Janfeniftarum c»li&a—-

num Re&orem ad obtinendam licentiam effringendi,

re, ac formam oftendere.

139. Minuta iftius libri tan

dem confecaa , 'fecixt

b

& vifitandi zedes Janfeniftarum,

*

Eximius Pater Defirant in eo correctiones varias,

122. Ut hac occafione potui

ffet reperire aliquas

qui

chartas quibus pratenfos Janfeniftas potuiffet vexare.

notanter correxit quz habentur in Congregatione

f0l

de 1;5. Novembris 1706. concernente llluftriffi-

Til

123. Ad quz cum Reus ftatim refpondiffet, quod

