qua, uri aíferit, inquirebat, adeo ipfi arrifit, tan-

colao T'ourteau fifio fuovatione feriptionis fub dilaniitie,

reque apud eum fidei fuit, ut mox pofitivo & ca-

& pro exfrriptioge alioyum [criptorum, a quot&g quan-

tegorico refponfo Clariffimi Domini vaa Efpen fine

do;, £9 quod bene deleat atteudere ad Refpou[um ditli

ulteriori examine praevaleret, omnemque ei fidem

van Efpen, ut defuper poffit dare -dtteflationem INota-

adimeret.

vialem.

366. Et quod magis ridiculum eft, fidem (uam.

254. Fatetur Reus di&tum Tourteau eum in finem

Reo adítruxit Petrus, quod ipfe Petrus diceret, zoz

a fe miffum, ad Articulum quadragefimuta fecundum

effe alium timorems quam vevelatiomir, (cilicet in Cla-

Interrogaroriorum , £? 7rficulo 21

5. Refpoufionis ?tl-

riffimo Domino, uti fatetur in füo Refponfo ad A4y-

Zeriovis ad libellum Gravamanum.

LHculum 45. Interrogatoriorum, aliaqueibidem non

.355. Ad quid tam follicitum monitum, tamque

minus ridicula & abíona a Petro fibi dicla narrat,

anxie inculcarum dicto 'Tourteau ,. quod beue deberet

quz ramen mox apud Reum fidem merüuerunt, fi:

attendere ad. Refponfum ditli Doiini van Efpen , quid,

ipfi creditur.

inquam. innuit ?

nifi quod ftuderet Domioum van

. 367. Et quidem eam fidem meruerunt, ut Reus

Efpen capere infermone, & artificiofe ex eo elicere,

dicat in cirate. Refponío, quod baleret mateviata ul-

que faltemn in fpeciem finceritatem Libri Congrega.

terius exauunanudi.

tionum confirmarent.

368. Addit autem Reus

pro argumento quo fidem

356. Et fane eventus confilium iftud aperuit, nam

fuam aítruebat Petrus,

Quod idem junior Tourteau fa-

füper hac queftione : Utrum quidquam filio debeve-

perbiffume uvgeret quod Douinus Opffvaet £? Dominus

£ur, C? an fepius pro Intervogato fcripfifft ?. vewulit

«

van E[pen uou audervent vep

roducere Origizalem Epis-

prediétus Tourteau ad Reum, Clarzffiuim Dominum

folatn de 10. Z'aguavii 1707. quia in confzientia Jcie-

van Efpem vefpondiffe abfolute fe zibil debeve. filio fuo ,

bant, fe veos effe, &2 quod illa effot uuica caufa, quod

g

uec eum pre fe feripfiffe five fub di&tamine five aliter :

vefifteret inflautis Sacrg Facultatis per quatuor vices.

t

uti conftat ex dicta Atteftatione Nicolai Tourteau, &

de triduo im triduum

per fuum Bedelluim itevaiis,ut

fatetur Reus ia citatis Articulis.

;

Origiuale veproduceren

*

]n

357. Hoc Refponfum licet fimplex & abfolutum

369. Si hec a Petro fint nar

tata, idque circa 14.

omni carens aquivocatione, nequaquam arrifit

Februarii,

quando pater ejus ad Clariffimum fuerat-

Reo, neque illo ufüs deprehenditur: Teftaturque

miffus, patet, Reum tanquam Petro familiarem, ipfi

t

dictus Nicolaus, qui tempore facte relationis optime

communicaífe , qua» de hoc tegotio in Facultate trac-

confcius erat inrentionis ipfius Rei, quod Reus 4uoad

tabantur : cum verifimile non fit,

quod alioquin Pe-

"

illud punctum ue petituvus quiden fuilet Atteflatzonem

trus haec tam cxacte fcire potuiffer.

nifi verba aliqua obfcura, quafi a Clariffimo Domino

370. AÁd hec, qua fpecie pouiffet credere Reus,

van Efpen dicta addidiffet.

quod Domini Opflraet & van Efpen non auderent

3

3;8. Evidens argyraentum , Reo animum non

reproducere Originalem E

piftolam , quia 12 con[cien-:

fuifle ex Refponfo Domini van Efpen intelligere ve-

tia [ciebaut fe Reos e[fe ;

quandoquidem Reus fciret

(s

ritàiem , eique'intelle£tze acquiefcere ;; fed ex ore

Copiam ipfius

Epitole per diétos Dominos fuiffe

ü

iplius expifcari quidpiam, quo. vel in fpeciem de

divulgatam.

v

predicto Libro Refolutionum Dominum van Efpen

371. Evidens fignum quod illius Au&ores nom

i

us

fuípectum facerer.

effznt, uti füpra capite 2. art. 242. noratum eft.

US

359. Addit enim in fua depofitione predictus Ni-

Sciebat & Reus quod Dominus Opftraet unice differ-.

cofaus, fe preter dictum abfolutum refponfüum ne-

ret Originalem oftendere, quia Dominus Paítor S.-

gativum retuliffe Reo, quod Dominus van Efpen

Catharing mittere nolebat,

l

i

poft datum predictum abfolutum refpon(um addidis-

372. Confiderer nunc Magnificentia Veflra, qua

Pt?f

fet quafi ingemifcens, zuus filius, tuus filius, tineo,

fpecie ipfe Reus adeo afturus & ingeniofus, uti ip-

(

£imeo.

femet predicat, potuiffet his ridiculis & abfonis Pe-

360. Hxc generalia & æquivocä verba ita pla-

tri diétis ,. & interpretationibus, nullo vel in fpe-

cuerunt Reo, ut iis auditis jufferit de tora relatione

clem verifimili

argumento futfultis, plane acquies-

a

Pe

per ipfum Nicolaum fieri Aéctam Norarialem , uttes-

cere, plenamque fidem habere, nifi una cum Petro

ratur ipfé Nicolaus, & fatetur Reus in Articulis fuper

totius fictionis & wagcedie confcius & artifex, unde-

ia

allegatis.

quaque (üi operis qualiacumque fulcra quaefiviffet ?

261. Pradiécta verba fübje&a tam pofitivo, & ca-

373. Prefertim cum contra Petrum non una . mi-

W

tegorico Refponfo, quid aliud praferebant quam ti-

litaret gravitlima circumftant

ià5 fi ponantur a Petro

tlf

morem fundatiffimum de filio; quem ex illa Patris

dicta ,

i

qu& tanquam dicta profert Reus, & negat

interrogatione tam enormiter mentitum fuiffe collige-

Petrus,

um

374. Narrat enim fibi di

5 Ut

re poterat ClarifIimus.

&um a Petro, quod tam

262. Sed hic verborum fenfüs Reo non congrue-

multa feripfiffet fub di&tamine Clariffini D* van Efpen,

ut b i

üm

bat, alium fibi amplius arridentem & placentem ipfe

pf vefdaret debitor .ad decemi circitev. impe-

Petrus Reo in fitione focius (f1 Reo.(it fides) fen-

viales,

g

fum aperuir, uri'in. refponfione ad Articulum qua-

37;. Nunquid hic £à

,l(um fubodorari debebar

(]US

dragefimum

Reus ?

Nunquid notum ipft erat (e Petrum tanto

'ert

fecundum Íntc rrogatorior»qum declaratip-

íe Reus,

tempore in fcribendo impendifTe, ut. moraliter effet

effly

363. Dixit enitm

audaciter , quod Claviffiuus Domi-

ii

impoflibile, illum tam multurm potuiíle fcribere füb

nus mettiretur, C9 quod illud, lck vREESE , 1CK vREE-

diétamine Claritlimi ?

[/

j

SE, five TIMEO, TIMEO, Zibil aliud effet , quam . quod

376, Qua fpecie credere poterat, tantam injufti-

j

Heret vevelotioneui Epiffolg de vo. Z'anuarii 3707.

tiam, imo duridüem, ia hoc Clariflimo Domino , ut

364. Et rurfüs Articulo 216. & fequenri. /'c/poz-

Petro pauperi; jam conjugato, & rei familiaris aa-

yii

fíonis ulterioris ad Lielun Gravamium Reus de-

guftiis laboranti reflaret debitor ad: decezi civciter ig-

Qu

clarat, quod fenior "Tourteau rediezs a. Domino van

periales ,

qui facile unius alteriusve menfis

ope-

luan'

Efpen vetulevit vefpoufum negativum , fed. Petrus iNz-

rum Petri mercedem confeciffent ?

11

colaus ipterpretabatur preeditia verba , filius tuus , ego

377. lgitur mere ad ftruendas. infidias Cla:*iiEmo.;

miffus

*

$26

COoNCLUSIO FINALIS

mifTus fuit hic Nicoläü*s Tourteau, quemadmoduin

ut ipfi äpparebat, relatis, reliqua fuo filentio coram

ipfe Perrus ad ejus famulum,

fuo Superiore & dictis teflibus racite probavit, uti

378. Verum nusquam ita el

ucenti infidiee & läquei,

patet ex horum Profefforum Depofitione de

.,zgo.. ]u-

quibus di&um : Clariffimum circumvenire ffuduit ,

nii 1707.

.390. Verum qu

idem eft, poftmodum dictum

fi&tique Libri Au&torem reddere, quam in fuborna

tione Patris LeopoldiaSanéta Therefia Carmelitae Dis-

Patrem. Leopoldum in fuis Depofitionibus nonnul-

calceati,

la depo(uiffe di&te. Declarationi contraria ; fed quae

379. Fatetur imprimis Reus, miífum a fe ad pree-

fides his Depofitionibus danda fit perfpiciet Mag-

fatum Clariffimum fuiffe Patrem Leopoldum, in res-

nificentia Vefítra, fÍi dignetur confiderare, quam

ponfo ad Arr. 46. Interrogatoriorum.

fübdole & vafre juxta inftructiones fibi a Reo da-

. 48o. Addit autem ibidem hunc Patrem a fe mis-

tas egerit cum diéto Clariffimo, uti ex dicendis

fütm ad Clariffimum ex zzera. iuteutione ,

ut faltem

patebir.

per unum iucoguitum detegeret. vevitatem , &7 ut Cla-

391. Habetur imprimis ex litteris a Reo ad bunnc

Patrem datis & in judicio recognitis, quod Reus ip-

viffmus. Domiuus fciret fabtum , — quod contra ipfum

attentabatur.

füm perperuo inftruxerit; quomodo cum Clariflimo

- 881. At omnia quz in hoc negotio dicta & acta

agere deberet.

392. Quin cum hic Pater citatus effet die trige-

funt, manifeftiffime evincunt , Reum per dictum Pa-

trem Leopoldum non ftuduiffe detegere vevztaterm, aut

fima Marrii ex parte Officii , ut coram Magnificen-

tia Veflrra deponerer, noluit deponere nifi juxta

facere, u£ Claviffimus Dominus fciret fa&um , quod

contra ipfum attentabatur;

fcedulam, quam ipfe primo confcripíerat, ut habent

-382. Sed contra unice intendiffe veritatem occul-

Aa.

?

tare ipfüumque Clariffimum in errorem & deceptio-

393. Ne quid aurem Reo prejudiciofum depone-

nem trahere, eutnque infinem mendacibus & fubdo-

ret, fcedulam prius Reo legendam & approbandam

obtulit, uti fatetur Reus ad Zrticulum 113. Interro-

lis mediis, quin & figillo Confeffionis Sacramentalis

turpiter & (acrilege abufum fuifTe.

gatoriorum.

394. Interrogatus en

im, 2425 didlutr Pater 1208 ab—'

383. Imprimis enim fatetur Reus ad dictum Art.

46. quod miferit Patrem Leopoldum. ad Domi-

ce[Jerit ipfuin antequam veniret ad vefpoudendum ? Res-

num van Efpen, ut ageret de pacqueto de 13. J'a-

otdit, quod venerit paulo ante teytiam , — antequam

"

-

nuari,

Reus ivet ad ]e&hiouem, dicens quod effet juffus. depone-

:384. Porro conflat ex inventario confecto die

ve coram Maguifico Deuino . &? offendit Eximio Pa-

tri fue depofitiouis cbartamn, quam dicebat [e de uotie

27. Januarii per Notarium van Dormael ad in-

flantiam Rei, & per ipfüm confignato die 2. Ma-

Jciipfiffe.

395*

Item exRe(þon(b Rei ad Art. 112, habetur ,

ji; & inventarizato fub. Litteris D. B, item . ex ipfa

depofitione Rei de 14. Martii $ in hoc pacqueto

quod eadem vefpera venerit ad Reum rejatum, quod

inventa imprimis duo exemplaria, quorum titulus

depofuevat apud Maguificum Dominum.

erat : - Dedu&lio fummaria vationum ob quas zdcademi-

296. Ex quo manifeftum eft, hunc Patrem, totum

ci uon fiut cogendi Semiuaria. Epifcopalia , priusquam

in fuis depotitionibus a Reo dependiffe, & a Reotan-

quam fibi fidiflimium pra ceeteris in Emiffarium fuiffe

ordigenter , inbabitave, unum in charta marmorea,

N

alterum in albis, item ezum volumez cbarte 38. fo-

eleéctum.

liorutn ia folio, fed t0n totaliter conferiptum, cujus

397. Quod autem Reus bunc Emiffarium ad Cla-

Initialia verba :

riffimum non miferit u£ detegeret. veritatem ,

67 ut

zulus evat: Lüber Refolutionum,

"dmici qui intevfuerunt. congvegatiomibus anuo V706.

Claviffinus: Dominus Jcivet fattum ,. quod contra ip-

;

apud Clariffimum Zegerum Bernardum van Efpen [unt

fum atteutabatur , idque per incognitum, uti ja£tat Reus

auuotati pagina fequenti,. Ex finalia verba erant : E£

in Re(íponfo ad citatum Arriculum 46, fed ad fallen-

dum Clariffimum, & expifcandum alíquid, quo fal.

froximam. Cong

vegatiouet iudixevunt in 34 menfis

curventis, [i fiera poffit.

tem in fpeciem adftruererur Auctor fictitii Libri Refo-

— 885. Item continebatur, Copia Declavatiouis uon

lutionum & Formulariiatque Epiftole praedicto pac-

autbentica incipiens y . INos infra fcvipti : & finiens:

queto feu fafciculo accluforum , plura evidentiffime

Cincg Phbilofopbie Profe[for ; denique continebatur

probant,

398-

Imprimis conítat , quod in primo cbngres-

:ä

Origenalis Epiftola incipiens :

Myn Heer , maar een

bertelyke

oeteni[Je foo kote ik U. L ; fignabatur infra

fu Patris Leopoldi cum Clariffimo Domino van Efpen,

Z. B.:V,

E.

data ejus bac erat : LovEN DEN 13. JA-

,

poft plures difcurfüs circa furreprum & mala fide de-

NUARII 1707.

tentum Pacquetum , ejusque per poenitentem facien-

: 386. Hoce

t Pacquetuni, quod , utiafferit Reusin

dam reftitutionem, ad interrogationem dicti Patris,

fua prima Depofitione die 14. Martii, Petrus Nico-

vultue Revereutia veffva ut comburatur , tandem Cla-

laus Touteau ipfi attulit tanquam a fe inventum, &

riffimus dixerir dicto Patri fibi tunc zgcoggito, & ut

furreptum. ia grauario. Claviffmi Domini van Efpen

.

tali per Reum ad fe miflo, e/czo quid contineat , tne-

(

CcWca 13.

J'anuavi, dum eo

die dittus Clariffimus dis-

lius efl ut Reverentia vefiva illud aperiat , 9 videat que

i2 eo contineantuv.

l

eeffiet bvuxellas verfut.

387. DehujusergoPacqueti five Fafciculi tanquam

.

uod non tantum conflat ex citata rela-

tione Clariffimi Domini ,

fed etiam ex ipía Con-

furto furrepti reftitutione acturus mittitur a Reo ad

fetlione

Rei,

fatentis ita fibi a Patre Leopoldo

Clariffimum Pater Leopoldus.

e!

388. Quot mendaciis & fal

laciis inftructus ad fall

relaium , im Reíponfío ad..4r. $3. Interrogatorio-

rum,

p

lendum Clariffimum miffus fuerit, habetur ex fideli

K

atque exa&ta relatione dicti Clariffimi hic in judicio

co. Interrogatus enim , — 227 fimilitev uou vetu-

levit Pater Leopoldus , quod. Domizus van E[pen dix-

confignata & recognitadie 20, Junii 1707.

389. Hanc ita confectam dictus Clariffimus prae-

ifft, ut pacquetum illud apevivet , & fi e[fet vefolutio

ü

legit die octava Martii in Conventu Patrum Dis-

alicujus cafus , vel aliqua. concermeutia ejus familiam ,

I

calceatorum in platea S, Quintini coram Reveren-

ut veflituevet ,.— i vero aliquod pasquenade, iu ignem

It

do Patre Vice- Provinciali ejusdem Ordinis, fpre-

projiceret ; refpondi: quod vetmlerit ut fupra, excepto

Jeute di&o. Patre Leopoldo, finpulaque attente au.

quod loco vefolutiouis cafus , dixerit Librum Refolutio-

J

diente, & prafentibus Dominis Goethals & Cincq

gum cafuum.

.

r

401, Si Reus. tni

ferir. hunc. Patrem ,. ut falteim

Philofophiz Profefloribus: qui Pater Leopoldus

nonne

lt

paucisin ea Relatione annotatis; ut minus fincere,

per iucoguitum bomiuem detege:;*et veritatemn ,

*

ve

— TUIEIIUE EEPUPAIUEIUN

CONTRA PATREM BERNARD.V DEsIRANT.

527

l

vel ex hoc fimplici, nec preemeditato refponfo no-

Leopoldum data & recognita ad 4rt. 168. Interro-

vifler & detexiffer veritatem fictionis; & ad Clariffi-

gatoriorum rogat Reus dictum Parcem, ut dzgzare-

rnum Dominum bunc faíciculum non fpeéctare, nec

tur non excuvvere ad. períonam notam (fcilicet Do-

ab eo miffum effe /4rfZelodamum?

minum van Efpen, ut fatetur ad Articulum | 106,

402. Delata enim erat ad Reum die rr, Februarii

Interrogatoriorum) f zamen ipfemet. excurvat , illi

per Petrum Tourteau Epiftolade ro. Februarii t707.

fimpliciter. diceve,. quod. Patermtas Feflra viderit Li-

fub fignatura nominis praedicti Clariffimni ad /ozgum,

brum — Refolutionum in manu alicujus alterius perfo-

& figno quadro oblongo, ad Jacobum Ignatium Krys

",a qua accepit veniam boc dicendi ifli viro j o

?

Amítelodamum 'ícripta (de qua Epiftola capite fe-

tamnen (aw) —faciat

tentiontim lLLORUM que& conti-

jï

quenti) in qua Clariíffimus deplorat quod pacquetum

nentuv ,

4Uuià NULLO MODO COZUEteni efj,

I$

ut per

cum acclufis ipfi Jacobo [gnatio Krys deftinandum,;

Patergitatem : Feflvaimm. inteligat ,

quid i boc Libro

contineatur.

I

€ domo fua effet furreptum.

403. Si ergo Reus hanc Epiftolam fibi per Petrum

413. Hic agnofcit Magnificentia veftrra, ^ quam

fincere locutus fit Reus, dum dixit, hunc Patrem a

Q

alatam cmedebat elfe firiceram. & veram Epiftolam

Clariffimi Domini, exilla una intelligebat, quod Cla-

fe ad Claritfimum fuitfe miflum, ex raera zgtentione,

l-

riffimus effet conícius furti vel interceptionis hujus

i

ut faltem per incogmitum detegeret. veritatem, €9 ut

pacqueti.

Clariffigmus Dominus [ciret fa&um , quod contva ipfutn

1l

atteuntabatur.

404. Dum erso fuper reftitutione pacqueti furto

(

Sblati, & per peenitentem tempore Jubilei reftituen.

414, Nihil ita cavit, ipfique Patr

.i Leopoldo incul-

ht

di agebat circa 12. aut 16, ejusdem menfis Pater Leo-

cavit, quam ne Clariffimus Facti;jquod contraipfum

po!dus, nonne evidenriffime incidi(Tet Clariffimo ,

attentabatur , notitiam acciperet.

K

certo agi de reftitutione hujus pacqueti furtim edomo

41j. Unde licet agnofceret Reus contenta in hoc

m

fua ablati, praefertim cum ip(e Pater. Leopoldus di-

Pacqueto effe maximi momenti, utpote horrenda

u

ferte diceret, a

gi dereftitutione pacqugi mifTi z2mj?e-

contra Statum & Religionem ,

in Refponfione ad

] odamum?

i

fi

"drticulum 10r. lorerrogatoriorum, id tarnen rur-

40$. An non'lhinc certo conclufiffet Reus ,

fus latere voluit Clariffimum Dominum, uti pater ex

)

veritatem detegeve volui(fet ,

quod Clariffimus nun

Epiftola ipfius Rei ad diftum Patrem Leopoldum :

in

quam permitlurus fuiffet homin fibi incognito aperire

quz incipit : — Zeverezde Pater , — fis forti €7. (incero

j

tale pacquetum, in quo ipfe Clariffimus fciebat tam

anmitno, recognita per Reum ad Zrziculum 104. In-

ja

orrenda contra Statum & Religionem contineri: fed

terropatoriorum.

i

omni modo laboraturus, ut pacquetum claufum fibi

416. In hac enim multisinftruit predictum Patrem

reftituererur, aut faltem in ignem conjiceretur: ut fic

Leopoldum, qualiter agere deberet cum Clariffimo:

I ,

arcana illa & horrenda confilia manfiffent omnino oc-

atque inter alia. moner, eum poffe dicere Clariflimo,

od

culta ?

quod in iflis cbartis (Fafciculi) mibil forfam contiuea-

406. Nec ignorabat Rceus , quod hec horrendain

£ur momentoft.

um

OC pacqueto continerentur : quandoquidem 27. Ja-

417. Et ne ambigua fit intentio ipfius Rei, ipfe

n

nuari 1707. ipfo preíente pacquetum fuerit aper-

eam exponit in explicatione hujus Epiítolae , quam

ilfe

ium,

& ad ejus inítlantiam omnium contentorum

ad J4rticulum 106. Interrogatoriorum diétavit, ex-

confe&tum inventarium per Notarium van Dormael:

preffe agnofcens , fe fcripfiffe Patri Leopoldo, ad.

J

omniaque apud fe retinuerit, pluribusque fub finem

di poffe diéta verba, se feilicet. Claviffitnus: Dumi-

anuarii & initium Februarii oftenderit, ut conftat ex

[

uu$ vag Efpen ex ore Patris Leopoldi coguofcevet con-

depofitionibus. Doctorum Damen & Parmentier de

tcuta.

I

eus

28. Martii 1707.

418, Inde indui)iefa&um eft, ut dictus Pater Leo-

le

407 Hinc perfpicit Magnificentia Veftra, Reum

poldus, in fecundo congre(fa cum Clariffimo, fimu-

[il

vel ex prediécto fimplici refponío Claritlimi & dara

lans fe exponere contenta, nihil quod intelligi poffet

licentia aperiendi pacquetum ,

& cóntenta exami-

ex contentis exprefferit, nifi bina exemplaria Deduc-

e[o-

C

nandi, infallibilirer conclufüurum fuiffe, omnia que

tionis vationum: exigui fane momenti, fed de Epi(tola

? hoc pacqueto retulerat, aut retuliffe fingitur Pe-

ad Jacobum Ignatium Krys, & de horrendo Formu-

(me

trus, effe

z

pura puta figmenta, fi verztatem detegere

lario de meníe [unio in Pacqueto contentis, altum

voluit(fet,

T

piane filentium iuit ; de Libro autem Aefo/utiogum

éfly

408. Sed Reus omnium' fi&ionum confcius, &

feu Congregatioznum nhil nifi admodum obfícure ex-

non inrentus ni(i ad expifcandum aliquid, quo ficti-

|

de

preffit, ut Clariffimus nihil capere poffet.

ien

tio operi veritatis umbram affingeret, ad hac atten-

419. Ut propterea . Clariffimus crederet, agi de

dere noluit.

i!'iS ,

refoludone cafus, utinon tantum ex alegata relatione

409. Quod ulterius Reus nequaquam intenderit per

diéti Clariffimi conftat, fed etiam ex confeflione ip-

(l

huuc Emiffarium inttruere Claritfimum de fatfo quod

T

fius Rei, & depofitione Patris Leopoldi manifefte

coutra ipfum attentabatur ;

fed contra omni modo

probatur,

u

ftuduenrit illud occultare, & Clarithimum in errorem

420..Reus enim fatetur ad Zrticulum $3. Inter

W

inducere, atque eum capere in fermone, quo fictitii

rogatoriorum, quod Pater Leopoldus fibi retulerit,

relar

Libri Refolutionum vel in fpeciem Auétor crederetur,

Clariffimum intellexiffe de Libro Zefolutionuta cA-

,

probatur non tantum ex indiciis & conjecturis ; (ed

SUUM.

N

oldo

ex ipfa Rei & illius Emiffarii confeffione, & litteris

421. Et Pater Leopoldus produ&us per Reum

propriis ipfins Rei ad Emiffarium datis & in judicio

depofuit die 24. Novembris 1707. ad Jrticulum

griO'

recognitis,

120. quod in primo congreffu Clariffimus refpon-

410. Si enim mififfet hunc Patrem Emiffarium ad

derit: Erit forte aliquis cafus ad tne vemiffus ad ve-

,ïetü-

Clari(fimum, u£ fciret fa&lum quod contra ipfum atten-

folveudurn.

du

zabatur, debuiflet ergo curare, ut Clariffimo Domi-

422. Et quod in fecundo congreffü refpondit: Er;£

»llltfo

no van Efpen ab ipfo EmilTario faétum fincere expo-

forte Liber Refolutionum casuuM,

UP

neretür.

'423. Ia ut omnia effent compofita ad inducen-

f

411. E contrário fümmopere cavit, foliciteque in-

dum Clariffimum in errorem & dec

,

,

eprionem, quod

r;gpto

junxit füo Emiffario, ut ira ageret cum Claritfimo,

& unice optabat Reus.

lul

ne per ipfum conrenta Libri Refolutionum Clariflimo

:424. Nam cum ex his, que inter dictum Patrem

innotefcerent,

j

Leopoldum & Clariffimum 'acta fuerant in.tertjo

rme-

one

"—4,12" Et qtl;dgm in Epiftola a. Mar':ii ad Pgttem

vconagljiefïuþ primg Martii iq Conveggu Patrem Ca

h-

d

528

CONCLUSIO FINALIS

litarum Dif&alceatorum (de quibus in gitata Relatio-

me tam certo [cive, quam fciam Reveventiam ve/ir)zriä

ne ClariffimiDomini) intellexiffet Reus , Clariffimum

ibi federe , Scriptum ad me non fpbetiare?

veríari in:errore, eo quod Claritlimus crederet fas-

436. Hac omnia coaflant ex declaratione dicti

Clariffimi in judicio exbibita & recognita , & iplt

ciculum .,per. Patrem Leopoldum traditum efie ipfi

Reo ; tanto gaudio perfufus fuit, ut illud continere

Patri Leopoldo coram Reverendo Patre Vicario Pro-

vinciali, & duobus Philofophie Profefforibus prz-

non valens, in praedicta Epiftola, que incipit : Ae-

-vereude Pater, [is forti €? fincero animo , ita fcribat:

le&a, & tacite per dictum Leopoldum in dictis punc-

gaudeo quod fit in ERRORE perfoga illa, dum putat quod

tis approbata,

437. Hec totius tantaque vehementia & energia

&everentia vefiva mibi aliquid tradiderit , quod uon «f

Veram,

a Clariffimo coram Patre Leopoldo repetia & incul-

425. Et ut ulterius Clariffimus confirmaretur in

cata, quia acta erant, zgfer quatuor ocilos, necícopo

€rrore, fuggerit Patri Leopoldo in eadem Epifto.

per Reum intento congruebant , memoria Patris

la: Poteris inter quatuor oculos dicere ia genere, quod

Leopoldi, fi credere fas eft, exciderant.

attinet. Patrem Defivant, Dominatio Fejiva efl in &&.

438. In prima enim fua depofitione die trigefima

Deinde addit in eadem E-

Martii, ex fcedula (quam Reo pralegerat, uti con-

RORE, ficut verum cf.

piítola : Pozeris etiam ez intev quatuor oculos. dicere,

ftat ex refponfione ad articulum 113. Interrogato-

riorum) dicit : QUANTUM RECORDOR , u//quatn voluit

quod perfona illa , coram qua aperuit , non tradiderit

Patri Defirant , quod usque in bodiernam diem tion ba-

dicere, pacquetum non e[fe fuumn.

beas aliatm notitiam.

439. Et ipfe Reus 7rtzculo $2. interrogatus, n

426. En omnia artificiofe & nequiter ad decipien-

Pater Leopoldus non vetulerit interrogato, Clariffrimum

Dominum van Efpen dixi[[e , fe nullas Litteras perdi«

dum compofita , adjecto etiam apertiffimo mendacio.

427. Falfiffimum enim erar, quod Pater Leopol.

diffe, Refpondit: quod, Quotiefcumque Pater Leopol-

dus usque i illum diem tom babevet aliam notitiam.

dus interrogato de 2ffa ve locutus eft , [emper eodem rió-

428. Cum ipfi compertiffimum effet, quod fas-

do retulit, quod dum Claviffimus Dominus ei locutug

ciculus ille effet apud Reum, quodque illum ipfe

fuerit wwrER. QUATUOR OCULOS, Zunquam volebat di-

apperuiffet & oftendiffet, imo & omnium contento-

ceve fe aliquid perdidiffe , meque fe aliquid uon perdidis -

rem notitiam haberet : quia omtia àn eo contenta fue-

Jt 5 item. Librum. Refolutiomum effe fuum vel mon e[fe

Juum ; féd quando idem Clariffimus Dominus ipfi locu-

vant ipfi offenfa, uti fatetur Reus ad z4rt. y4. lnter-

rogatoriorum,

tus eff poflea coRAM TzsriBUS, Quod tuim dixerit, fe

429. Sed neque my

flerio vacat; quod Reus tam

uegalfa quod aliquid pevdidifet, &g Pater. Leopeldus

ferio inculcet Patri Leopoldo in hac eadem Epiítola,

perfditit, quod. Claviffimus: Dominus van Efpen iuter

quatuov oculos nunquam uegaodrit.

quod zibil pojfet Clariffimo dare fcripto, zec etiam co-

:

yrodu&tus in teflem

van tefle logui, féd àuter quatuor oculor,

440. Et ipfe Pater Leopoldus

:

ab ipío Reo, & ab eodem quid ad articulos fingulos

430. Et rurfüs füb finem Epiftolae : ol upqguam

Joqui coRAM TESTE ve] TEsTIBUS, fed femper pravie ve

refpondere deberet inftructus,. fimiliter refpondit a2

"Articulum 387. Provifionalis intendit: Quod Clarifft-

quire fecvetum , aut alioquim non loqui, tibil etiam dare

Jeripto potes.

D

mus uumguam fibi vefhonderit (NTER QUATUOR OCULOS;

Lurum lum e[fe [uum vel mon effe fuum NY$1 QUAN-

431. Etiterum 1

n altera Epi(ïoqla de fecunda Mar-

tii, que incipit : 74dmodum Reverende Pater , Pater-

DO LOQUEBATUR CORAM 'TEsriBUS.

441. Quid apertius, quam eam cautionem, da

mitas. Feflya, vecognita ad. "drticulum 107, Interro-

gatoriorum : /i Clariffimus Pateruitatem F'effram ipfe-

loquendo zzter quatuor ocilos, unice adinventam, &

;

at accedat , ei loquatur. intey QUATUOR. octlof.

folicite (ervatam fuife, ut quidquid /ub quatuor ocu-

Í

432. Ut quid enim haec tam follicita, ac toties in-

lis a Claritlimo diceretur, negari poffet, fi minus con:

culcara cautio ?

nifi ut Clariffimo deeffet probatio

veniens fcopo a Reo intento deprechenderetur ?

dictorum & aétorum inter inter ipfumn & Emiffarium

142. Si enim coram 'Teítibus a(ferere audebat

bunc: liberumque effet Reo ejusque Emiffario fingere

Claritfimus, nihil a fe perditum effz, quidni idem

inter quatuor oculos affirmaffet ?

4

tanquam a Clariffimo dicta, qua diéta non erant, aut

Hcet;tia Veflra,

negare diéta, quae revera dicla e(lent.

.443. Hinc quoque videbar Magni

D w TPTSg

quod in hac fua depofitione Pater Leopoldus venerit

433. Exemplum. hujus nequiffimi propofiti inter

alia hoc eft : Dixerat. Clariffimus in primo congres:

ad refpondendum a Reo inftruétus, & juxta prefcrip-

tam a Reo formam depofuerit.

fü cum Patre Leopoldo, pacquetum quod ipti fur-

reptum dicebatur , & zuffelodamum dettinatum, zog

444. Unde productus ex parte Actoris die prima

Aprilis in Informationibus, cum nonin(tructus a Reo

Í

po[[e ad fe Jpe&tare , quia, aiebat, mullas littevas "i

d

ZAinfielodamum.

depofüit, fatetur quod Clariffimus in primo congreffu

fibi dixiffet, /e zefezre, quod amififfet pacquetum aut

li

. 484., Et . rur

fus in fecundo congi'e,fïu in edibus

propriis, poftquam narra(let Pater Leopoldusin fac-

Littevas ad . [e pevtinentia,

queto contineri duo.exemplaria impretli Morivi feu

445. Ex ipía igitur Rei confeffione, ac propriis

Dedutlioumis rationum , fbine ulla hefitatione dixit Cla-

ejus Litteris in judicio recognitis, & non tantumex

villin.us : Zinc apertius elucct, pacquetum non e[fe meum,

indiciis & coje&cturis probatum eft, Reum mififfe

T

dic&um Patrem Leopoldum ad Clariffimum Domi-

quia ba&lenus Motivum boc impreffum tom babui, nec

C

ba&lenus .quidem vidi, & polt nonnulla interpofita

num van Efpen, ut ipfum induceret in errorem, &

coaclufit Clariffimus : Ego igterim fum certus pacque-

ex ipfo babere poffet, quo (altem in fpeciem fictitii

fu

[

tum boc ad me non fpeGlave, appaventer perfona illaine

Libri auétor probaretur.

5on uovit, £j ervavit 4 noune ,

smmagis fufpicor ad

446. lnfuper. Reum hunc füum Emiffarium in-

Do&loreim Parmentier [pectave , quia babet Motiva.

ftruxiffe, quibus mediis &fallaciis cum in finem uti

435. "Tandem in ultimo congreffu in edibus pro-

deberet.

P

tu

af

riis Clariffimi Domini die t. Martii fub vefperam,

447. Ex quibus ulkterius refultat, quod non tan-

tum ex probis artificialibus, fed etiam directis con-

Ter

poftquam dictus Parer. Leopoldus dixifTet Clariffimo

Domino, $; Aeverentia . veffra velit dare in fcriptis,

victus fir Reus, quod allaboraverit, ut fictitio huic

operi fides a(lrueretur, ipfeque Clariffimus cum aliis

Mi

Scriptum illud ad fe fpe&lare, quodque nullam difficul-

zatem imovelit buic quarte manui aut prime vel [ecun

Íuis praetenfis confpiratoribus haberetur verus'Auctor.

448. Denique babetur veritas Articulis 13. Libelli

li

de, couabitur efficere ut volis veffituatur 5, Refpouadit

Clari(Iimus., . Quouodo. Reverende. Pater. audes boc. a

Gravaminum : Quod Reus pluribus smediis g occultis

uü

R

!

ue petere iu feriptis, cum decies €9 amplius dixerin,

macbinatiombus ufus fit , ut aliquid expi/cari poj]?t.- quo

ié-

P

CoNTRA ParRUM BERNARD; DrsiRANT,

5

pl

9

Tucutti faceret, &2 nequiffima fitlioni fua fidem aliquam

463. Certum imprimis elt, Qltod nullus Confeffa-

aut Jpeciem conciliaret.

rius ad Reum attulerit Pacquetum: . quia faretur Reus;

449. Prater füpra allezata media & fallacias, qui-

quod immediate per Petrum fibi fuerit allatum die

j

bus keus inflruxit Patrem Leopoldum ad fallendum

27. Januarii, omniaque ejus contenta apud ipfum man-

Clarifimum Dominum Van Efpen ,. addidit & íigil.

ferint : neque ullibi Reus vel verbo indicavit, Con-

lum, feu fecretum confeffionis.

fe(laridm ali

quem füper re(titutione hujus Pacque;i

450. lnterrogatus enim Articulo 46. — p z05 ii-

fecum egiTe.

3

Jerit Patvem Leopoldum ad. Domiuum van E[pen, ut

64. Fatetur fzenius quod

Reverenrï us Pater Grau-

atrevet de Pacqueto de 3. S'amuarü [ub pratextu quafi

wels fit ille Confeffarius, cui peenitens effet confes-

boc accepi][et a quodam pemiteute tempore Srubilei, qui

fus, & cui peenitens dediffet licentiam de hujus faíci

7zon potevat abfolvi mifi fatla veffitutione ? Refpondit:

culi reftitutione agendi cum Reo: quodque praterea

qüod boc fattam fuerit 16. Februarii. Additque, pe-

Reus cum P. Leopoldo inivi(let hanc computationem,

titio factenda evat

Jub. fecveto tanquam . procedente ex

quod Clariffimus refpectu dicti fafciculi effet. przza

Confeffione,

tianus , "Tourteau qui furripuerar fecuzda manus, P,

.4$t. Et Articulo 47. interrogatus, /Zg zoz fit ve-

Grauzels qui acceperat a Petro pceaitente £ertia za-

vutn, quod Interrogatus dixerit Patvi Leopoldo, quod

4us, ipfe Reus cui Confeffarius de licentia pceeniten-

illom notitiam baleret ex. Confeffione, illamque eidem

tis reftitutionem injunxerat quarta :/anus, uti afferit

cominunicaverit fub: eodem figillo ? Refpondit : quod

ad Art, 49. Interro. & latius exponit in Refpon(o ul.

dixevit Patvi Leopoldo , notitiam venive ex peuitente,

teriori Art. 226. & (equentibus.

qui dicebat fe confeJumn fuiffe , €€. Confeffario dediffe Hi-

:465. Sed quandonam Pater Grauwels egit cum Reo

4

ceutiam vevelandi , duumodo fievet [ime fuo prajudicio.

de reftitutione facienda hujus Pacqueti quod femper

. 452. Mirum in modum exaggerat hoc fecretum

apud Reum manferat, quodque ipfe Pater Grauwels

Confeflionisin füpra allegatis Epiftolis ad Patrem Leo-

dicit fe numquam vidiffe, aut notitiam habuiffe ante

j

xoldum, ac nominatum in illa, quae incipit : Aeve-

14. Martii 1707, quando ipli apud Magnificum Do-

veude Patev, fis forti &2 fincevo amimo, ferio monens

minum Rectorem fuit oftenfüm ? uti deponit in fua

fuum Emiffarium, ne loqueretur Clariffimo, ff fub

Depofitione illa die 14. facta,

fecreto acceptato per ipfum , &2

Gj vé

/17?

od non po[fit ultra

i

H

466. Ad hwc ipfe Pater Grrauwels in primo fuo

loqui, &

-

congreffu cum Reo circa 15. Februarii, quo die Pe-

aá perfonam principalem.

ii babita licentia , pro qua babetida fcriþeretur

trus diétum Patrem Confetlionis caufa acceferat, quae-

J

4$3. Prenitens hic indubie erat Petrus T'ourteau,

fivit a Reo, an aliquid fciret de Zibro. Refolutionum?

qui fingebatur hoc Pacquetum de 13. Januarii furri-

r

Refpondit Reus affirmative. Cumque Reus dein que-

puiffe egranario Clariffimi, & fatetur Reusad /4rti-

reret a Patre Grauwels, ex quo talem Librum habe-

cuium 49. Interrogatoriorum,

ret? Refpondit dictus Pater Grauwels , fe perfonam

)$

.454. Sed quandonam Petrus T'ouateau dixerat Reo-

nominatuvum ei, quaudo licentiatm ad boc darvet : (cili-

Íe confeffum fuiffe farreptionem hujus Pacqueti, aüt

d

cet peenitens , uti deponit diétus Parer in (üa Depo,

li

f: licentiam dediffe Confeffario fuo agendi cum Reo

fitione de 14. Martii 1707.

il

de reftitutione hujus Pac

h

tur Pétrus illad. dixiffe.

queti? Nusquam vel fingi-

467. Hic eratille Liber Refolutionum ,. quem prae-

dictus Pater acceperat a Petro Nicolao "T'ourteau die

N

455. Narratquidem Reus in fua Depofitione de r4.

1 . Februarii 1707, ratione Confeffionis tempore Ju.

