fübdit, follicirudo Cafuiftas hos impulit, ut poftremis

(4) quo nempe tempore novus Univerfiratis

Reétor

hifce temporibus fufficientiart nororietatis faéti ad 'Sa-

A£a vetera refricuerat, quae ad. fj

[ponfiotesa. Epiffola-

n

cramentorum recu(ationem tantopere pradicarent. Sa.

yem veferebantur.

Sign

ificat humiliter

in. füa Requifi-

tisperípectum eft eximiis his veteris difciplinae reli-

0f

tione Van Efpenius eam vexationum pr

ofecutionem &:

quiis, quam eos, acrius neminem refiagari, Unde-

peculiariter auía Damenii ex eo potiffi

mum . derivari,:

[

nam erpgo hac follicicudinis fpecies? Portuita ne que-

quod ejus querelas füfcipi , ejafde

mque defenfiones pro;

dam vicilfitudo laxatos reddidit eos qui ab iis ip(is (e-

]uris regulis audiri renuebatur.-

Eoautem monftrofior.

e

verz moralis Doctring Vindices appellantur, & Rigo-

f

erat hec juftitia recufatio, quo

d Suprema Tribunalia.

riffas qui laxati Cafüiftee funt? Faéta ipía confuli (atis

fuoram jurium & ejus in:primis

quod ad Ecclefiaftico-.

at

eft. Expendatur id quod agebatür in Mechlinienfi Dice-

rum Superiorum violentias & o

)«

ppreffiones reprimen-

cefi füb Epi(copatu Decelforum Cardinalis de Alfatia

das fpeéctabat, tam utilem prop

ugaationem e

o-

'cujus nomine: adeo' decantata: eft publicos peccatores

i fingilla-

lU

tiÍnm debébant, quodque Van Efpenius ob e

8 omnia,

abíque previa Sententia publice a Sacramentis exclu-

que pro fui Principis ejufque T'ribunalium at

r

dendi neceffitas. Notorium eft eo jam tempore, pu-

D

ictoritate

egerat, nullam unquam compen(ationem peti

erat, auüt

all

blicae Pcenitentiae ufüm ob peccata publica, ad exem-

receperat. Videtur ergo eorum minimum,

*

]i«

lürn & qutdem non fine fruétu adhuc in quibufdam

qua fibi

ab iis polliceri poterar,

Juítitiam & o

pem fuiffe quam:

Je

cafibus obrinuiffe5 àtque ad hunc ufuüm ip(um conitra

nulli prorfus ex infimis Princi

0

lakatos .a quibus damnabatür ; Cafuiítas firmandum,

rant, At éorum abfoluritfi

pis Subditis neg

are pore-

ma d

ominatio , quos malo

ij

Van: Efpenius & celebres Lovanienfés Doctores " ejüs

quódam fato Archiduci(fa in fua

m omnem

m

familiarita-

Collega Confultationes duas " edidéruür, unam- Kal.

tem receperat , in hujus venerandi Doctor

is favorem

mo

Septembris ann.. 1685. die 9. Aprilis ann. 1688. alte-

agendi libertatem omnem ordinariis Tribu

nálibus adi-

u

ram' qua in 7rezico referuntur, — Expéndatur econtra

mebat, In hac tamen nova Re

quifitione implorat ipfe

[/4

quod accidit fub diutürno Epifcopatu Cardinalis de AI-

eorumdem prafidium , & rati

one quidem ad perrno-

J

fatia ( idemque de compluribus aliis Dicecefibus dici

vendum aptiíiima,

quin omnia nihilominus Libelli vi-.

li

poffet); an vero ufüs publicae ob publica peccata Pes

tia proponat; recurfum hunc ait (ibi unum & unicum.

nitentiae à Tridentino Concilio firmáte vel unum ex-

perfugium effe ; f&, quamvis ex o

mttibus divigis buma-

u

emplum ibidém proferti poffet? Ibine in-üllám ex iis

ni[que legibu$ eo jure gauderet ;

"

ut f& per publica Scrip»

L

ad fceandalum infipnibus "notoriifque-depravationibus

ta defenderet contra Imprefa

3

É

cujufmodi erant, de.

u

qua inundant Ecclefia faciem, - adhibita eft & in'jufü

quibus

agebatur ,. id ramen facer

?

e cum (ueceffu non pof-.

i

pofita ea ja&tata obligátio comifiünionis publicis omni-

fe, quia non

p

Otérar in eam Í;

;

pem erigi, fore, ut Ap-

bus peccatoribus$ füper püra putaque facti riororierate

tür, terror

ublicae recüfandae ? Immo vefo in-eos tantum huic

probatorem ullum üancifcere

iS caufa quem

magna ejus Adverfariorum exiftimario

diffeminaverat,

effato locum:effe libuit ; quf in'Regione vel inrer Lai

& quia fi flüám Apologi

j

am fine -Cenforumïfappr.oba-tio-'

!

cos , vel e Clero, fingulari morüm integritate- émine-

ne publicam facere

t, id ei dubio procul novo:crimini

bant; unumque arrogatum püblicüm crimer quod in

verteretur, & ind

e novi alicu

u$

A

iQS nggo;ij m eum fuf'ct

j*

iis tam acerba duraque vexarione-príniri placuit; e(t re-

tàndi oceafio fümeretur.

cufatio recipiendi pure & fimpliciter novas Rome Dul.

un

* |n hac infectárione ac tam thavki ferum difcrimine,

ml

las quas ab univerfa Ecclefia acceptari tam falfüm e(t

quam quod falfiffimum. —.Unicé igitur ut rióvis Bullis

» pergit Requifitio , dum ex prove&a Conquerentis

l]

(

hisfaveretur, inítitum eft fufficientiae notorietatis facti,

(4) Vide Requifitiouem harie in $

upplemento Partis V, Li

& id quidem non alia ratione

Collectionis irilcriptz ;

quam omaibus Beclafia-

Gatg(it Ajfpeniams,. Litt.

Y

*

M u

[

*an El[pen.

» €tate

170

VITAD. VAN E SPENO

2*

æra.*te;ädleu.m'üpp-rïmea;dum sulà 'pe-n*'-inäütdifaim ex-

Confilio f'atlis'hoc Ibcö ett id exponere -.qu'od" fibi in-.

»9

emplóque ,carentem «duritiem arripitur, ei non uifi

?9

elu&tabile officiuin putat , quemadmodum egerat in füa.

novum ad hanc Supremam Curiam perfugium füper-

diei 50. Julii preecedentis Confultatione. — In utraque fa-.

39

eft; quodeo quidem agitfidentius, quod probeno-

??

&i fpecie fe (pectat, quafi vin&tis manibus fit quoad hu-

vit ibi notam eíf? fuam agendi rationem. perinde ac

jus ofücii executionem, dum Archiducifle Güberna-'

— —— 009 0. X s

?5

caufam, qua in eum aliquos é Minittris & Judicibus

tricisapprobationem & adhafionem obtinzat,

b

L

Etquia-

Ecclefiafticis exacerbavit, qui eidem infenti jampri-

hujus Matronez Princi

pis Conülium in hoc negotio Pars'

3

,

dem fünt.... humillime conceffum rogans, fibi.ut

?

H

erat, hac approbatio nunquam veniebat, & Magittra-.

apertus liberque fit coní i-iet-usj]uüjtiäe curfüs, &c.

tus in prae

judicium officzorum, qua ab eorum munevibus,

fajungi no

2 poteraut, otofiremanebant. Id hac nimi-

.;I/tera Cohf:)lt:ztio 'Con]?lii Brabrm?iæ in favoreum. D.

rum occafione contigit, Nullum Archiduciffa refpon-'

fum dedit, nullumque confilium ce

l'qäz ,Efpe:g." Maizäqta in D Damen 'Af?aï.

pit aut füper Con-.

fultatione, qua Tulii die 30, aut fü

perea, qua fequen-

L2 208— EE — QR - 200 —— D MOR — R at

V Cum hec Requiüti'oïdie*'g;, Februarii k.arm,- 1»728".'

tis Februarii die rg. editae fuerant,

ad Brabantie Confilium delara effet, ftatutum eadem

. Mandate perqui-

r

—

fitiones in zZu&ores , Cenfores ,

aliofque , confcios Li-

die fuit, «t fuperzis, que Requifitio coutinebat, S..A. S.

belh famofi, cujufmodi erat remicon, in quo impete-

eonfuleretur , rogareturque, «t fuper. Confultatioue die

batur, ut monebat Confültatio , ceztumeliofum in to-

30. Z'ulii precedentis edita. deliberavet , certiorque fievet

dum , Supremorum Tribunalium auctorit

as, iremque

Confflium (latuiffe . Requifitionem Do&oris Fa Efpen,

Períona & Opera Auctoris, qui non alio

animo fcrip-

cum eidem addito excerpto Libelli imprefft , cui Titulus:

ferat, quam ut eorum jara defenderet,

perquifitiones,

inquam, he fine effe

IRENICON &wc. Ffcali Officio tradeve, ut pro fui ima-

&tu jacuerunt, Auctores, quos

nevis vatione [uper arguimeuto agevet , quod abidemn conti-

Leges graviffrme punitor volunt, haud defliterant im-

netur , eidemq

ue Confilio certutn : e[[e forel, ut $. 74. $.

unirate frui, Regiminis ope potiti (unt, impune nova

Abanc deliberatiouem non improbaret.

flagitià fufceperunt,

utmox videbimus; randemque af-

Huic Arrefto Confilii fatis prompta executio fuit,.(ä—l-

fecuti fünr, üt confüumma

;

rentoppreffionem illuftris In-

tem prout mandabatur , utad Archiduciffam.Guberna.

nocentis, feu porius ho

minis,

qui tamquam füpremas

Pv — U oKUeUr g 63 C — TAS *

tricem Confültatio mitteretur. Hec reapíe edita fuit

t

au&toritatis defenfor füfpicieba

tur, quique ea una de

18. ejufdem menf(isFebruarii die; (4) inea Brabantize

caufa petfecutioni fuberat ,

.quia Suz; M. prarogativas

í

Confilium de Van Efpenii Perfona & Operibus digne

per coutrariam ufu

l

ypationet obteuebvatas quafique fepul-

loquitur; atfeztatinotam inuritaufisinhunc Doctorem

£af füftinuerar, Qu

u

od nonenorme preejudicium

adhibitis,' de quibus fuas ipfe querelas detalerat in Re-

bono afterebar itthaec afferendi ratio ?

pu blico

quifitionibus dierum 28. uniiann. 1727. & 4. Februarii

, Supremum Drabantize Confilium firmavit , fequenti

aun.1728. dnimadvertens ea /uan originem trabere ex

anno, quicquid ab eo dictum percepimus,

Id pratti-

eo quod S. M. ejuf/gue Confiliorum altitudines fufliuue-

tit per Arreftum diei 12, Maji ann.

1729. Agebatur

vat costra tnolimina &9 abufus. Ecclefiaflice poteflatis ,

ibidem , ut flátueretur juris ad poffe

florium fpectantis

quemadmodum ipfi ejus Adverfarn fatebantur. .. T'efta-

germananotio, "Tribuaal hoc haud id f melius facere

d

turidem Confilium, quam, fibi mirum vifüm fuerit,

pofle credidit, quam all

ata definitione ipfa quam tradit

Q

Dominum Damen unum e fezioribus Lovanii Dodlori-

Efpenius in /uo pretiofo

Tra&atus De Recurfu ad Prin-

bus , pluribus 69 primariis ejus Univerfitatis Dzgzitati-

l

cipen ( Arrefti verba fü

nt) In hoc eodem tempore

bus zufiguitum , tam parum circumfpectione u(um effe

Confilium declárat eo f& in

pretio habuiffe Opus illud,

Ü

n bujus miomenti megotio, ut, quin perfugii vatiouem

C? zantum viruim ej

bere

ufdem Auctorem, u£ crederet fe dz-

baberet quod Do&Gor Fan Efpeti ad boc Confilium iuievat,

"

jus defenfioneim fu[cipere coutra famofum E? caluin-

M

£? quin veputaret ,. quid ipfe debevet .S. 4. $, que fatli

ziofum Libellum,

n

uo zon fine fcatidalo impugnabatur,

d

cognitionem fufcepevat , audévet in utriufque contemptum

/

uper bac re pro munere ageve. (b)

d

aggredi vuvfus €9 ob eatudemn caufam , fl

jü/]ïf J*Uäfli Officio

.;:gfitz'a & verla

fuper Pev[ona ditli Fan E[pen.

ARTI CULUS VIII.

- Id vero poti(fimum admirationi eft, fubdit Confüul-

ratio, Doctorem Damen; qui tamquam Cenfor igno-

Cb;zfummätio oppreffouit D. Pau E

Jpen, — . Novi Lilelli

rare non debebat cuju/que generis Libros, quibus faino-

jamofi im eusii vulgati,

- Se ipfe in

exteram mnegionen

forum Libellorum vel uniima uota efl , iu quaque bege in-

vecipere cogitur. — Epiffola cd

AMonuinenta in ejus pur-

flituta Repullica €9 Regimime véjici , tantumque ale[fe,

gatiopemad Findobosenfem C.

[

.

riamifa. Poftfree

ut üdem probeutur , ut potius eorum zdu&lores, Cenfores

gzzoqd | ejus vitaimn circzzilg(äqz;t

:

:

— " Ui "'uL.BA4—- 00 ——

£2 quicunque ad eorumdem Editionem contulerunt , gva.

&; Ejujdem Hors.

f

vi[fime puniantur , voluiffe nibilominus approbatiozem

váfidii deffitutio in qua verfatur

R

lI

fuam, ut eam quidem ampliffimam addive Operi quod in

T

Eïfþem'u;."..f

r ji4b initium aum 1729.

quibu[dam Jdrticulis contumeliofum im modum impetit

eodem tempore&g Auctorem Operis quod $. M. altitudi-

Empusquo Van Efpenïuä fuas ad Suþ-remu'm:Bra-.

fe

ges £? preemineutias per contvariamr ufuvpationem , &9

H

- bantie Confilium

b*

querelas detulit de aufis Do--

indébit Suvi[ditlionis exercitationem obtenebratas qua-

&oris Damen in ejus

famam & Opera,

ha

'h-

Supremz Potefílatis ,

uíde

in

atque adeo in-

h

fique fepultas ob oculos ponit, €?. Regii Confilii publicam

€J

:

que Tribunalium auéto-:

fidetn, au&lovitatemque &2 Religionem Coufilii Supremi

ritatem , illud ipfüm fuir quod ejus-

P

a cujus nniffevio impetitutn Opus ( "Vractatus Derecurfu.

Adverfarii felege.

(

runt, ut hàud cunctati ejus oppreffi

ouüem confumma-

ad Principem) approbatum fuit, €8 prelo traditum.

rént, perinde ac fi veriti efTent,

: Scilicet ex genuinis vetta Politie vegulis quas adeo coin-

neea nova querelae

li

tandem àáliqüando publicae

auctoritatis vim eXcitarent.

snendatas balet: Confilium boc, profequitur Confultatio,

eamque adducerent, ut efficaciter cam vexationum fe-

OFFICIUM 'A MUNERIBUS NOSTRIS INSEPA:

riem répri

f

n

1eret , que& non nifi perniciofiffimas coníe-

)

RABILE 2zos adduxit, ut Confiliario Procuratori uoftro

cutiones bono ipfi

Regiminis afferre poterat, |Nimi-

I

tradeadám curaremus Requifitionem Do&oris Pan

:

[

rum die 4. menfis Febrüarii ann, 1728. Van

Efpenii.

cum excerpto eideui addito Labelli cuititulus: IRENI

Libellus füpplex exhibitus Braba

ntie Confilio fuit , &

l

zL a

triduo poft, nempe die7. eju(d

eret ex- officio fuper avguinento ilzidem,rgpegz'to ,&

em menfis, novus Re-

ad qym* O ad quem pertiaet.

t

or pet gx;remgm--mäxiþmcque" præpoücram*ppæci pi«

(a) Vide Confültationem banc -ii)vv.'Parte,Su

1

E

bplem. Lib, m

'(F) Oscastet- Acfefli h

li

Colle&ionis. ipfcrip;;z ; Canfa Ejpg'rr-:jam.; Litt, L.

d i d Eewen Sopplonei

E

Operum Van F-Q:niä?

.** fationem -

LiseR HL CabrurT VL Af&ric, VIII.

171

&ationem in eum pronunriavit enormem Sententiam,

quod laudat hoc fimplici titulo, -änn—-öratioräer*?fc, (L)

u

.

de qua füpra diximus Articulo V, Appellatio quam edi-

eo in Opere occurrere errata generum plurium magni-

dit Van Efpenius ab hacSententia ad Tribunal Judicum

que ponderis, preefertim fuper Ecclefiz Jurifdictione ac

l

d«

quinque Univerfitatis, interlocutoria Senrentia, ejufdem

libertate: i prefato Opere (]us Ecclefia(ticum univer-

menfis die 21. ab his enuntiata, per quam ejus Appel-

fum &c.) reperivi pluritnas diverfi genevis grav

tte 1207

li

I$

latio /ufpenfiva €9 devolutiva declarabatur, Confultatio

sienti prolapfiones , ac prefertim circa. Ecclefie

[/

"if

quam Supremum Brabantiz . Confilium in ejus favo-

&ionem &9 libertatem, — Eidern. placet hujus Doéctoris

d

h

rem Archiduci(íTze Gubernatrici triduo ante exhibendam

Operibus litigia ad(cribere, quacunque ejus atate in

curaverat, &c. novum Rectorem non impediere, quin

Belgio fuper utriufque Poteítatis juribus exriterunt,

Ü

l]

fibi fümeret , ut fuam in hunc Doctorem Sententiam

Pere omuia ejus Opera, inquit, nonalio fpectare coim.

executioni mandaret, eique minitareturextrema omnia,

periuntur, quam ut Sanctos Canones & Eccletiattizam

Il«

ni manus daret, ac juífa faceret.

In hoc fümmo diícri-

Jurifdictionem evertant : cujus ommza feré Opera noa

.

ll«

mine, Van Efpenius videns fuis poltremis Significa.

alium videntur. babuiffe fcopum quam $. Canonuy, gg

tionibus effectumn non refpondere, quem exiis fibi pol-

Jurifdittionis Ecclefiaflicas deftvuttionem. (pag.s1.) At

?

ei quidem videtur Opus omnium peffimum ejus. A.

"

licerijure poterat, Ordinumque Provincige & Supremi

Confilii Brabantize interpofitionem haud majoris mo-

pon[io Epiflolaris fuper Epifcoporum muniero ad. Epifca-

'o.

menti effe, (erio de rationibus deliberavit, utabextre-

"

palem Con[ecrationem : vequifjto, quod appellat zgfane

ma vi, cui jacebat expofitus, fe in tuto poneret. . efui-

Scriptum 69 execraudum ; poftremum, inquit, Ope.

pc

t&, Cardinalis de Alíatia, Papee Internuntius, Comes

rum Van Efpenii :40le quidem mminimum,

Jed nequitia

$

de Baillet tam potentem in eum conjurationem confla-

smaximum . (pag. $7.)

»

0$

bant, eaque apud Bruxellenfem Aulam, (eu potiusfu.

Ex hujus furibundi Scripti fine compertum fit illüd

T.

pra Gubernatricis Archiduciffae animum exiftimatione

in Belgio.non nifi poft Van E(penii receffum produfe,

E

& gratia pollebant , ut nedum illinc praefidii quicquam

quem eidem acerbius exprobrat, falío ponens eum in

if

fperare, novosfolum auétoritatisi£tus, quibus penitus

aliquam e feprem Feederatis Provinciis f? recepitf2 : in

li

Vindobonenfis

obrueretur , omnino timere poffet.

confuetum fciicet, inquit, "4poffatarum afylum,

L3

Aula longius aberat , fegniorefque & infirmioreserant

le

ejufdem expeditiones, quam utalliceretur alicujus inde

F(m Efpe(zii vece[Jus in Urben TrajeBum ad Mo/:rm,b

i

fübfidii fp

'[a

e, quod extremos ictus, qui in euml pargban-

tur, antevertere poffet.

klll. Haud in ZZollaudiam , ,velïe f'ept&m Fæderaris

Provinciis aliquam , quod obtrudit Auctor Zreziei, fe

Trenici zova. Editio cum additionibus P'an Eü)mïo.

receperat Van Efpenius, fed "Trajeétum ad Mofam,

Yi

magis inj?tiojïs.

Leodienfis Dicecefis Urbem, cujus Epifcopus Princeps

h-

Supremus eft, tametfi conjunctum cum Ordinibus G-

n

neralibus,

Et quamvis nzc Urbs omnino (üb Prore-

H. Ejus Adverfarii qui melius quam quivis alius,

(

eam omnis prafidii fpoliationem noverant, majores

ftantium dominatione fuiffet, qua fronte, qui eum coee

te

animos fümebant in,dies, ut in eum acriore quam un-

gerant capere confilium hoc, atatis anno 82. id ei cri-

quam antea furore perítreperent, agerent, fcriberent.

mini vertere potuiffent? Eju(modi exprobratio fuiffet

:iit

Auétor ipíe infamis Libelli, cui titulus, /rezicoz, (evero,

ei fimilis quam Saulis afleclae in Davidem evomebanr,

z

at zquiífimo Judicio cohiberi non potuit, quod fuper

cum eum per(ecutionis vis quama fuo 'proprio Principe

d

ejus abortu' Supremum Brabantie Confilium tulerat.

patiebatur, adigebat, ur ad hoftes ipfos Dei Ifrael con-

l

Ejus novam Éditionem protulitmen(e Martio ann. 1728.

fugeret, apud quos libertatem, pacem & tranquillita-

cum D. Zan de Cruys, Mechlinienfis Cathedralis Ec-

rem comperiebat, quibus in Patria frui non porerat,

D

clefiae Peenitentiarii approbatione, die 22. menfisejuf

ld accidit Van Efpenio, qui tamen ad id (acrificii non

dem data.

Nova hec Editio aucta. eft tertia circiter

admodum egre pertrahi non poruit.

Sane Doctor hic

parte, quincomputetur Prafatio, que 14. paginis con.

fingulari amore Patriam compleétebatur, & qua nun.

ftat, omnefque additiones has non alio propemodutmn

quain pedem extulerat.

Peramanter & intime devin.

fpectant , quam ut dicteria rueantur , quae in Van. Ef

étus eratiINepti (Sororisfilie) cujuseratin Avunculum

li

penium Editio prima exhibebat, & novaiifdemaddant.

fumma obf(ervantia & infigne (tudium , apud quem de.

Au&tor ut ad querelas refpondeat, quibus ab ipfis fua-

gebatex ann, 1702. quo Papz Collegium deferere co.

!i]

Vru

rum partium hominibus fuerat increpitus, in fuosipfum

actus fuerat, ubiad triginta circiter annos verfatus erat,

Adver(arios acrioribus &9' mordaciorzbus locutionibus u

Huic Nepti, licet pietati jampridem conf:crata, inte«

i

fum effe, fibi quodammodo potius exprobrat, qui le-

gerrimaque conícientia effet, haud penitus de caufacon-

nius molliufque Van Efpenium habuitTet: Sa£is Jemitev,

ftabat, qua feliciter Efpenium perfecutioni fübdebat,

inquit, acolliter cumeo egi. (a) — Atque has ipías no-

Ut ergo vidit eum inibi effe, ut ab Adverfariis oppri-

vas injurias, utapertiores magiíque notorias redderer,

meretur, terminumque ab Uuniverfitatis Rectore per

fecundus Editor annuntiavit novo titulo , quihis verbis

Sententiam Februarii die ?. ediram eidem praefcriptum

jamjam expirare; ad eum venit dolore ac terrore per»

!0

incipit: D. Z. B. Pau £Efpen propriis Scviptis jugulatus,

five Refponfio pacifica&'c.

Que vehementius impetit

cita, periculi caufa cuiobnoxium tam pretiofüm tamque

Differtatio fuper Epifco:

dile£&tum Avunculum confpiciebat, ac fümrnatim: Cha-

hujus Do&oris Opera, funt,

€«€

porum intevpofitione , €9' Afyli juve : ejus "Fractatus de

re Avuncule mi, inquit, me quidem non ignoras$

Cenuris , alter de Promulgatione Leguin, &2 juve Placiti,

99

«

abeffelongius, quam ut tead aliquid contra con(cien.

'Tractatus De Recurfu ad. Principem, eju[dem us Eccle-

53

tiam tuam faciendum adducam ; videtamen, an, fine

&l

»)

veritatis prejudicio, declarationem aliquam edere

fiafticum Unmiverfum &7c. — Ait (pag. 56.) poftremum

Opus hoc quod adeo communis omnium plau(us exce-

95

poffis, qua tuo Judici fatis facias, tequea vexationi-

f

maximaex parte non nifi pernicioforum damnato-

?*9

bus tuz fene&tuti ad perniciem imminentibus liberes,

e

pit;

rumque Librorum excer

pris infartum effe: & quoad

Van Efpenius, cum animum momento temporis inten.

j

l*

enaximam pavtem excerptum ex . Libris damnofis €7' pro-

diffet, refpondit alacriter; * audi, Neptis mea; jam-

bibitis ; cujufmodifunt, inquit, quos edidere D. Maca,

» diu eft, quod Uitrajectenfis Cleri caufam ob quam

i

Fovret , Dumoulin, Stokmans , "Tra&tatus De Zuribur

» pátior, expendi ('erioï; & poftquam imploravi S, Spi-

c? Libertatibus Ecclefie Gallicang, harum ipfarum Li-

Qe

bertatum Probationes, £?c. addens D. Dekerium Mech-

(5) Nobis unus tantum notus eft in Van F.'f'pem'um. Dekerti

Libellus, cui titulus: 2Zfuimadve

d

l.

rhones.. .. in Librum damno/um,

linienfis Ecclefie Decanum oftendi(Te 7s qz(odam Scripto

cui Tirulus : Traétatus de Promulgatione lequms dy-c, vero (imile &t

eum effe, de quo Anonymus loqui vult,

j

(2) Prafar. pag. VI.

Fita Fanu Efpen.

Ya .

172

'VirA D. Vaw EsrEN.

» ritus lumina, & Adverfariorum objectionesaccurate

acceptavit Efpenius; aliquibus prius Operibus extre-

» diícutfi, me magis mapifque in mea priftina fententia

mam 'Trajecti manum adhibere voluit, ad que füb-

:» Cconfirmo; quamobrem ita fum de hujus cau(ze zequi.

eunda luci apta reddenda fe comparabat; magnus enim

95

tate & gravitate convictus, ut, fiquidem me pude-

hic Dei famulus ea patientia ac tranquillitate vexationes

. t ei teftimonium reddere, .non vereri non poffem,

probationefque duriffimas & acerbiflimas fufcipiebat,

33

ne Dominum Noftrum Jefum Chri(tum puderet apud

ut ei grandis ztas, infirma valetudo, mollis habitudo

F

Supremi judicis Tribunal me fuum Difcipulum pro-

corporis, nulla prorfus ex parte, animi pacem & men-

93

fiteri, », " Huicrefponfo quid reponeret, Neptisnon

tis libertatem adimerent. | Dum fcilicet ea in Urbe ver-

]

habuit, refpondere contenta id ergo jam unum cursn-

fatus eft, füuum compendiarium fuper Gratiani Decre-

dum eff2, ut patrium folum defereretur, & cum Tra-

to Commentarium ad novam trutinam revocavit, quod

jectenfis Urbs feleéta fuit , illuc Neptiseum ipfa ducere

fequenti ann, 1729. apud Jacobum Vincentium Parifiis

'voluit, quafcunque deinde exprobrationes ex hoc ipío

impreffum fuit, . Incubuittum quoque, quod diximus;

capite ab hujus Doctoris hoftibus fübire poffet. — Facta

ad.poftrema Fragmenta, "Tribunali. Judicum quinque

eít, ut videtur, ad finem vergente Februario menfe

Univerfitatis. Lovanii contra diei. 7, Februarii Senten-

ann.1228. hec tranfmigratio.

:

tiam exhibita,

/

Quibus primum men(ibus Van Efpenius Trajecti

At ad eum per aliquod p

raterea ter/npus' Trajeti de-

conítitir, occupatus fuitin elaborandis litis ACtis quae

tinendum contulere potiffimum neva Significationes

apud Tribunal Judicum quinque Univerfitatis Lovanii

quas ad S, .M. I. deferendas curare fe debere credidit

agebatur, Advocato J. Charlis fatis animifuit, ut pro

fuper oppreífione qua in.eum confummata jam erat,

Eorum tria feor-

€o diíputaret, Actifque fübícriberert,

interclufo ad "Tribunalia aditu, quacunque eum in fi-

!

fim protulit, die nempe r9. Februarii ; 6. & 30. Mar-

dem fuam ác tutelam recipere potuilfent.

Ei fuper hac

tii; poftrema tria ícilicet 1. Partis Colle&tiones infcri-

re tamen aqua parumper haffir, tum quod perfpiceret,

pue: Cau/a Efpeniana.. - OPpreffionis tamen ftatus in

quam parum utilitatis inde fperare .poífet, tum quod

quo tunc temporis erat Eípenius, & formidanda ejus

timeret, ne moleftus evaderet. . Verum operi manum

Adverfariorum exiftimatio 1mpedimento fuere ,. ne Ju-

admovit certior fattus operam dari, ut sa/e fuper.ejus

dices quinque definitivam Senrentiam pronuntiarent; &

receffu Suae M. L. animus afficeretur.

Ejus fumma , in-

hac quidem adhuc

fi

:

ub. Judice lis eft,. ut ad F ragmenti

quit, zg fuum .duguftum Principemob[ervantia , metuf-

poftremi calcem animadvertitur.

queipfe, nePerfone ignominia traheretur ad'ejus ope-

ra, eaque potiffimum que de temporalis Poteítatis ju-

d Van Ejþenium exþort;:kdmxnþ,' —al-r«eo.fzv:e apalinodz"mnä

ribus agebanr; haud pati potuerunt eum in filentio pet-

aliquatn -furrz'pz'eiz'dazn molimina,

fiftere, atqueipíefe.non pofle.credidit, quin fuo Prin-

B

cipi fignificarer poftremas injuftitias quibus contrae

jus

mandata & mentem affectus fuerat, ac neceílitatem ad

V.. At fi defides oti ofnkju»e'-m:orabanturl« ]udfc-esa Van

Eípenii,. non . eosimitabantur ejufdem Adverf(arii, Cer-

quam per eas redactus fuerat, in: exteram Regionem

ti allati. funt nuntii eos infidias eidem ftruxiffe, ut.ejus

fe recipiendi, ut a

exportandi occafionem arriperent, & abuterentur ali-

evitaret.

L.

l.iasvgraviores.,' quarum .mini-s fub:erat,j

quo irnbecillitatis momento, cui eum ztas & ipfirmita:

tes exponere facile poterant, quo fraudulentam aliquam

sz Efpmzz ad Cmfolum l/] Impemtarem Ep;rjlola.

pallinodiam ab ipío exrorquerent. / Sparfam fuitetiam

in vulgus Aprili menfe, eüim coepiffe mutare fenten-

M [. Sua Efþeüiüm 'c,ircu.mlfþe&ioi, moderatio, & in

tiam, & Ultrajectenfis Archiepifcopi Otdinationem z/l;-

omnes gradu infignitos homines: obfervantia impedire

citain & [acrilegam profiteri.

Id, ferebatur, 'Trajeéto

nonporuerunt, necoz/pirationis ad ejus exitium confla-

paulo ante regreíTus. quidam Presbyter. teftabatur. D.

t Signiferos tres in (ua ad Imperatorem Carolutn VI.

de Quareux e Damenii Collegis unus ininterrogatoriis

Epiítola nominaret; .Eranr hi fcilicer:: Cardizalis zdr:

tribus qua fuperiore anno Van. E(penium Mechlinien-

chiepifcopus Mecbliuienfis: . Sue San&litatis Iptevmuntius,

fis Archiepifcopi juffu fubire libuerat, anfam hanc.ip-

9? Comes de. Baillet , Privati. Confilii Caput £? Pv efi-

fam fumpfíit, ut bonum Apoftolum apud eum agerer,

dens.

INeque-enim , :pergit, dzffiaulare poffum, Sacra

eidemque.ad jactatam palinodiam pariendam quam.ab

Majeflas, Comitem: bunc. acerbiffime i. e -animatuim

ipfo jam conceptam poni :placebat, füppetias. ferret.

e[fe ; eum equidem qua demumn inve ledere potuevim, 1g520-

Super hoc argumento ícripfit Epiftolas ad eum duas,

ro5 at V. S, M. teflavi audeo eum: pluvibus. oblatis occa-

die 29. Aprilis unam . 16. Junii alteram. — Prima füper

fiomibus magnam in me acevbitaten. ezcbitui[[e ,. i2 eoque

obedientia Ecclefiee præftänd-a, focieratifque cum ea

potiffimum. quod 3eam caufam-fuper. Epiflolari Refpon-

fervanda neceffitate communibus tantum inífulfis locis

Jtoue fpectabat. . P'uitis, utita dicam, aaema per fecutio-

infarta erat, Eo fpe&tabat altera, ut eum ad palino-

nis quam in tne quoad caput. boc Lovanienfis, Univerfita-

diam excitaret, propofito ad eamdem follicitandam

t5 Promotor inffituit,.— [INibil abfque. ejyus: opera. geftum

Maclovienfis Epifcopi exemplo, cujus ad eum mitte-

eff, quim. Confilio cujus Caput 6 Prefideus ol , quudquam

batur acceptationis Mandatum ,. quod, ut conftat, ab

couflavet, Ego vero , inquit Efpenius, qua demam eratn,

eo. Prae(ule extortum fuit, cum conira aliqua fui Capi-

ut me centva tam potens fedus [ervarve poffern? ..

tulia Membraque eiinfültaverant, litem lucriri vellet;

Mirum videri poreít, ab hoc Do&ore,,- dum.de con-

quod nempe lucrum conditioni huic addjxit,Curia.

fpirationis in fe conflatae Antefigaanis loquitur ,. Je(ui-

tas hoc loco non. nominari, eumdemque: dicere ,. quia

d Fan Efpem'uni- z'hw'faiibnes, ut lin Holla

in re. Comiti de Baillet offenfioni: effe potuerit, fe ne-

$

ndz'äfri

fcire, Idem omnino de Mechlinien(i, Archiepifcopo:

perfugeïef.

——

acde Internuntio dicere potuiffet; fiquidem de perfo-

V. Hec plura,vjoledtice & f'edu&ioni:s.hio:lim:ina;qu*i-

nali folum injuria fermo erat, .. Ar nimirum non priva-

bus in Urbe Trajecto Van Efpenium exponebat Lova-

tzealicujus vindiétee cauía,- ZYzumvirazus hic, ut eum

nii proximitas , & facilitas quam ipfius Adverfariis füp-

appellabat Érneítus in quadam ad Vindobonenfis Aula.

—— — t £|TLQ —

editabant ejus Urbis incola qui jis mancipati erant ,

Miniftrum Epiftola; Van Efpeniuminfectabatur; age:

b

ujus Doctorisamicos, & fingillatim D. Barcbiman Ar-

batur hoc loco Faétionis res, Societatis nempe cujus

chiepifcopum Ultrajectenfem , & D. Zarlet Babylo-

Comes de Bailler Membrum fuerat,. cujuíque preci-

neníem Epifcopum impulerunt,: ut eum vehementer

puum Caputin Belgio erat Pater 7Zmio£t ejus olim Coa-

follicitantes, ut queefirum: veniret afylum tutius jucun-

frater; Archiduci(la à. confeffionibus; . Ex hoc Patre,

diufque in Datavee Ecclefiz finu, cujus rationibus om-

Archiepifcopo Mechlinienfi & Internuntio Zrzumvira-

Fattio Lo-

nia devoverat.f iNon continuo tamen 'Oblati'onem"hanc

tui Exrneftus conficit.. Qmnino .v:olebæs.ea

B . Runo R. E um d U M

vanien-

Lisrn IILI, CapuT VI. A-R'I.*Ic. VIIIL

173

tes

lb«

vanienfem Univerfitatem & Clerum Belgicum fibi (ub-

tisipfius Imperatoris : poft qua fic profequitur: * Hac

ere, qui eidem ex tam longo tempore obluctabatur;

lm

*

funt , que deinfidiisa praepotentibus adverfariis con-

Ü

volebat pariter Feederati Belgii Clerum fübigere, Pre-

LE

tra D. Van Efpenium excogitatis erui potuerunt.. Si

cipuum ergo Van Efpenii, vel etiam urium & unicum

,

?

autem vi(um fuerit Majeftati tuz injungere inter cé-

Id

crimen erat, eum (emper erga Clerum hunc exiftima-

99

tera Advocaro Fifzali Lovanienfis Univerfitatis. Pro-

n

tionis plenum fuiffs, nnnquamque füum calamum ad

)»

motori, Procuratori, ac Protectori illius temporis.,.

[

veritatis & innocentiae defenfionem recufa(fe, Proba-

ut fincere declarent quid ip(is conftiterit de hoc ne-

[

ri íane non potuerat Romane Curiz Miniftris & Fau-

Pl

gotio, fortaff: non folum (uo te(timonio confirma-

toribus follicitudo qua eorum füpra Epifcoporum fu-

2

bunt fa&ta modo enunciata , fed alia infüper adimini-

(lig

praque Principum auétoritatem contentiones folide Do-

»

cula prodent, qua manifeftam omnibus faciant inu*

&or hic conítanterque impugnaverat; at eorumdem

H

li

fitatam oppreífionem Doéctoris Van Efpenii. ,,

ue

ad ultionem indignatio fuiffet effe&tus expers, quem-

» He&c vexationum mulritudo, inquit ille prope fi-

admodum ad ea uíque poítrema tempora fuerat, fi ve-

25

J

nem pralaudati fupplicis libelli; vexationes infüper

rum eorum querimonia effectu vacua fuiflent, quem-

LE

publice comminatez in tempus futurum, ulterius ve-

admodum uíque ad poítrema hec tempora conrigiffe

»

de

xationes longe duriores, quas facile erat praevidere,

I

compertum erat, nili comites adjutorefque habuiffent

,5

& certo expeétari debebantab odio & livore horum

Je('uitas, pari fumendze ultionis fenfu commotos; qui

)3

idit

adveríariorum ; tandem impoffibilitas tuendi aliquo

Jam conftituerant , ea qua pollebant auctoritate apud

93

publico fcripto propriam fidemi ac fámarn impune

Lt

Archiduciffam & Cardiaalem Alfàtize, funditus everte-

955

f

jam tum concionibus, tum famofis libellis dilaniatam;

re quidquid ipfis aver(abatur.

Nihilominus omni fe in-

H

haec omnia, inquit ille fatis (uperque purgant ab

hic

?*

h

duítria celabant patres Societatis, licet clam totius aego -

omni füfpicione (eceflum Doctoris Van E(penii, qui

tiationis filaipfimoverent, ac pro nutu dirigerent, li

73

id unum intendit, fcilicet oppreffionem vitare; ac

od

üm

ipfierant, qui primas tenebant in Operibus promulga:

L»À

tranquille extremos vitee füee dies tranfigere (e prae-

tis contra Dom. Van Efpenium. Pater Meyer calamum

»

parando ad mortem. ,

Epiftolam fuam, quam'una

Jut

ln

diflrinxerat in libello, cui titulus: AMazifefla contradi-

cum füpplici libello ad Caefarem Auguíftum miferar ,

&o iuter. do&vipam Romanorum | Pontificum , &gc, &

preclara hac declaratione concludit. * Ad me quod

uf

doctrinam Z. D. Fan Efpenii, Nec dubitate poffumus,

5*

attinet, quocunque degam, per gratiam & miferi-

pe

quin ipfe pariter confcrip(erit Differtationes circa nu-

L

cordiam Dei inviolabiliter adheeream Ecclefiae Catho-

u

a.

merum Epifcoporum, qui neceffarii fünt ad. validam

2)

lice , & Communioni Sanétze. Sedis.

Memor f*m-

Confecrationem Epiícopi; quas quidem Differtationes

25

per ero venerationis füumma, quam debeo primo ac

n

Do&tor Darneu bono animo tulerat, quod nomen fuum

»

füpremo torius mundi Principi: zelabor femper fu-

IP!

$

in fronte gererent. Id porro hac in re certum efl, eum

,»

ad

prema ejus jura, & nunquam oblivifcar acceptorum

fcx latinas Epiftolas exaraffe, quibus pradictarum Dif-

5

beneficiorum ; & tandem Deum enixe orabo proin:

um

fertationum Apologia adornatur, contra epiftolas Dom.

?»

Lal

columitate tum Majeítatis tuze , rum totius Auguftee

Verhulít, qui eas viriliter confutaverat,

[e(uitis pari -

25

domus, quam dignetur Omnipotens. novo favore

ter precipua adícribitur parsin concinanda latina Hifíto-

»

cumulare, Archiducem concedendo tamdiu expecta-

«

ria Ecclefie: Ultrajectinz, quee iis circiter tremporibus

türm.

P

Quod

i

publicam lucem aípexit füb nomine Dom. Zoyaek Faz

iö

poftremum vorum D Van Efpenii

eus non exaud-iit.

Papendrecb. . Non aliis profeéto quami iis attribui pof-

in

