ut paulatim reítitueretur priftina Patrum praxis, qua

Hanc interim Advocatorum harfitationem füper re-

di(tribuebatur S, Communio per ipfum Sacrificantem;,

i

folutione hujus queftionis animadvertentes quatuor

ftquam ipíe füb fpecie vini communicaffct, atque it&

"Theologi una cum DD, Vicariis de gremio Capituli

F

ideles cum Sacrificante de Sacrificio participarent.

Et hic quidem ritus religiofe per duodecim & am-

Metropolitani Canonici exiftentes, & quibus eque, ac

ipfis Vicariis animus erat (ententiam fufpenfionis pro-

plius faecula fervatus fuit tete Morino lib. 8, de Pcenir.

vifionalis a Divinis fuftinere, ultro- afTumpferunt refo-

Cap, 14, Num. 2, additque:

» necin Ecclefia confer-

» Vabatur Corpus Chri(li alium ia finem, quam pra-

luxionem. hyjus quaftionis: Uerum diffrivutio $3. Eu-

ä

» pter

ArzTERUM Junis RzsPoNsUM

9I

rerä

» pter infirmos, una fcilïcet!/ex pane confervata peri- ,, ante vel poít Sacrum tempore Pafchali in Ecclefia

IN

» cula, quocirca fanis non erat extra Sacrificii actio-

» Metropolitana & Parochiali S. Rumoldi. ,,

li

, nem communicandi locus,

Confuetudo moderna

Atque in probationem illius addit: Cu batfezus nul-

l

??

Corpus Chriíti propter Fidelium Communionem

lo Canone , uullove etiam alicujus Epifcopi Decreto inbi-

93

refervandi recens eft, a Monachis Mendicantibus pri-

bitum fciatur, prefertim fub peua fimilis cenfurt. Pres-

[

la

29

mum introducta, deinde ab aliis plerifque ufürpata,

Int

byteris nullam curam ammarum babentibus , diflvibuere

qu& nondum tamen Romani ritus Rubricas expunge-

etiam [ine licentia Parochi Sacram Eucbariffiam tempore

l

re potuit,

Paftbali : ueque banc diffributionem iuter funcliones Pa-

"

I$

Quod de Aubricis hic afferit Morinus, veritfimum

flovales effe velatam.

effe evincit Zubrica Ritualis Romani Pauli V. quze titulo

Hoc igitur incumbebat Theologis , ut velunum Ca-

xde Sacramento Euchariftiae hac fcribit :

» Communtio

nonem , aut alicujus Epifcopi Decretum proferrent;

at

» autem populi intra Mi(Tam ítlatim poít Communio:

quo Presbyteris nullam curam animarum habentibus,

It

95

nem Sacerdotis celebrantis fieri debet ( nifi quando

quibus tamen facultas eft in Ecclefia Parochiali tempore

le

35

ex rationabili caufa poft Miffam fit accipienda) cum

Pa(chali celebrandi, inhibitum fit eodem tempore Sa-

i

orationes, qua in Mi(Ta poft Communtonem dicun-

cram Communionem diftribuere, prafertim füb poena

e

35

tur, non folum ad Sacerdotem, fed etiam ad alios

talis cenfura, vel quo diftributio Sacre Euchari(tiz teme

»

communicantes fpectant.

pore Paíchali inter functiones Paftoralesfit nominatim

Quis igitur. ambigar, quin Patres Concilii Trid. op-

relata.

l

taverint reftitui Sanctiffimam illam Ecclefiee difciplinam,

Sed nec id verum eft, fecundo Confultum in fuo

Q

utuna cum Sacerdote celebrante adítantes Fideles etiam

jure Ecclef; locis per hos T'heologos citatis fcripfiffe,

i

Sacramenti perceptione communicarent, atqueita om-

Communionem Pafchalem efTe functionem Paftoralem,

l

nibus Sacerdotibus celebrantibus facultas effet S. Eucha-

Verum poítquam oftendiffet ; quod fenfim invaluit-

riftiam ad(tantibus diftribuendi,

fet, ut Sacra Communio non tantum in Ecclefia Paro-

De hac Patrum mente optime inftructus S. Carolus

chiali, fed in omuibus paffim Monaíteriis, Sacellis, ac

» Hoc iníti-

al

ftatuit in füo Concilio V, Part. 1. Tiit. 9.

Oratoriis diftribueretur, eo quod con(üetudine inva-

]

» tutum, quodantiquiffimi ritus eft, Sacerdos religio-

luiffet, ut in his omnibus locis Miffze publicaee, feu ad

» f& fervet, ut intra Miffarum folemnia ; poftquam fci-

quas populus publiceadmittitur, celebrari permitteren-

» licet Sanguinem ipfe (umpferit, Fidelibus Sacram

tur, conclufit: fagdem jus Ecclefie Parochialis ad folam

Communionem miniftret, «

Conmnuuonen Pa[chalem , €8 Parochborum ad bujus,uec

Manifeftum itaque eít; quod dum optavit

Conei-

2on Fiatici adminifirationem vedaGum creditur.

lium T'ridentin. ut in fingulis Miffis a-!ftantes Sacramen-

Nonne hinc fat compertum effe debebat hifce Theo-

talietiam perceprione communicarent, una füppofui(Te

logis, Doctorem Zaz Efpen id dumtaxat voluiffe fig-

Presbyteros admiíTos ad celebrandas publicas Miffas,

nificare, quod licet confüetudine tandem invaluitfet SS,

ad quas populus confluit, poffe adílantibus Sacram

Eucbhariftie diftributionem fieri in omnibus Monafte-

ä'

"Communionem diftribuere ; ac proinde D. Melchior

ris, Sacellis, & Oratoriis, in quibus Miffae, ad quas

primo confultum, folide conclufiffe ex Decrero Con-

populus confluit, -celebrantur, jus ramen diltribuerdi

)

cilii Trid. diftributionem Euchariftie non e(fe tun&tio-

S. Communionem faltem tempore Pafchali Parochiali

nem Paítoralem, (ed ad (ümmum Sacerdotalem.

Ecclefia effet vefervatum,; (ive quod Fideles S. Com-

Unde néccreditur ulli Sacello aut Monafterio directe

munionem femel ia Anno tempore Paíchali in Ecclefia

'conceffum umquarn effe, ur ibidem diftribueretur Sa-

Parochiali recipere teueantur, quam extra tempus Paf-

«ra Communio, fed ut iis in locis Mi(T Sacrificium

chale, ipfis jam liberum videtur in aliis Ecclefiis, Sa-

;peragi poífet, qua data facultate, cenfebatur & cele-

cellis, aut Oratoriis recipere.

brantibus data facultas di(tribuendi SS. Euchariftiam Sa-

Hoc autem Auctor, effe ?us Parocborum , idcirca

crificio MifTe adítantibus,

dixit, quia Parocho , titulo fui Beneficii Parochialis,

Videntur equidem hi Theologi perfpectum habuiffe,

cenfentur competere omnia jura Ecclefie fue Paro-

quod licet dittributio SS. Euchariftiee per fe & jure pro-

chialis.

rio (pectaretad Parochum, illud tamen non eftfe fuffi.

Ex fane videmus, quod Synodi etiam noftrz Belgi-

€iens ad juttificandam inflictionem provifionalis cenfu-

ce, dumhoc praceptum annuze Communionis urgent,

re, de qua acitur.

id unum declarent, Fideles tempore Pafchali treneri com-

Hinc pap. 4. fuse refolutionis defcendunt ad diftri-

municare in Ecclefia fua Parochiali: Quilhbet 24uuos

butionem Communionis Paíchalis, quam faltem effe

difcretionis * habens communicare debet, ut mini.

functionem etiamnum hodie Paf*coralem adítruere ni-

» mum in Pafchate in Ecclefia fua rAROcHiani, ait Sy-

tuntur.

nodus P. Mechl. Tit, ». Cap. 5. cui confonant & reli-

Er quidem ad eam adftruendam adducunt auctorita.

qua Synodi,

tem fecundo Confulri Z, B. Z'an Efpen, quafi ipfe in

Addunt quidem DD, 'Theologi ex nefcio quo Ca-

fuojure Ecclef. Art. 2. 'T'it. 4. Cap. 1. Num. 22. 23. 24.

fuifta, aut Scholaftico quod * ad licitam Euchari(tiae

affereret, diftributionem communionis Pafchalis etiam-

» diftributionem Ordinis poteftas omnibus Sacerdoti.

num hodie effe functionem proprie Paftoralem, non

»

bus communis non fufficiat; fed defuper requiratur

-Sacerdotalem.

?

?

poteftas Jurifdi&tionis, aut (àltem licentia eorum, qui

,

,

Huic temerario afferto confidenter fübjungere non

jurifdi&tionem habenr.

verentur:

» ]udicet nunc equus Lector, an dictus D.

Sed quam hoc eít frivolum ! ubinam quefo unquam

Fan Efpen ibi ipfi non contrarietur, dumia fua con-

legerunt , quod ad diftribuendam S. Communionem,

fultatione, que fübfequitur illam D. Jurifconfulri au-

alia requiratur Jurifdictio quam ad celebrationem MilTae?

35

daéter refolvit, Coimmuniorem Pafchalem non effe

^

Nonne qui poteftatem habet'publice celebrandi , uria

3

functionem Paftoralem, **

cenfetur accepiffe poteftatem diftribuendi S. Commu-

In primis n8n dixit fecundo- Confultusin fua confül-

nionem tamquam partem funétionis Sacrificii ?

tatione Communionem Paíchalem non effe functionem

Quapropter cam, ut füpra notatum eft, oftendinon

Pa(toralem: íéd id unum dumtaxat afferuit, cenfuram

pofht , quod: ulló privilegio Monafleriis Sacellis, aut

fuípenfionis a Divinis effe injuftam ex parte materiac

Oratoriis expreffe indultum fit, ut ibidem S. Commau-

€o quod certum - , fit, &ab omnibusreceptum, adeo

nio di(lribuatur , fed dumtaxat datum- fit privilégium

» gravem cenfuram, qualis eft fufpenfio a Divinis, non

vel facultas publicas Miffas. celebrandi : qua facultate

» poffeinfligi, nifi ob crimen mortale, & quidem enzor-

data, fufficienter. dáta cenfebatur facu

T

i

tas di[tribueqdi

"

» e, quale necin fpeciem dici poteft commiffum efTe

Sac. Communionem.

?

er Citatum diítribuendo Sacram Communionem

-- Quid fibi volunt ea, quee ulterius proferunt ? ,, Sá-

-Supplen, Oper. an Efpen 'Tomus V,

E

cerdos,

92

Dz DiseRIMINE mNTER JuRrsp. Vic. GeN, & Orrre.

b

»

cerdos , inquiunt Theologi, qui(ne rali licentia, &

Paíchali fümant de manu.Parochi, aut Presbyteri ab

qati

9)

quod gravius eft, plane invito, &expretTe inhiben-

ipfo fpecialiter deputati: ** fed (olummodo monet, «t

"m

9»

re Superiore vel Parocho Euchariftiam diftribuit,

93

Parocbus deícripta habeat nomina füorum Parochia-

c0n

23

peccar mortaliter.

b À

3

norum in libro (tatus animarum , & qui dicto tem-

(ete

» Ratio eft, quia talis Sacerdos mittit falcemin mef.

?5

pore non communicaverint. &poít octavam Paíchae

dd

39

fem alienam: officium alienum ufürpat , jus-alterius

??

fzpius admoniti, proprie falutis immemores, pra-

elt

invaditin re gravi, Proprius enim Sacerdos jus ha-

?5

cepto huic fatisfacere neglexerint, eos graviter pu-

L

bet paícendi oves fuas, & ne alieni pafcant.

,

,

niendos Ordinario füo denuntiet.

Qor

Hec enim quam impertinenter & inepte huic cafui

Ex quo manifeftum eft, id unum voluiffe Paítorale,

applicantur! & quam funt manifeíta contra Citatu

ut Parochi follicite curarent, ut Decretum Concilii La-

orbitantis preventionis indicia!

FII ex-

teranenfis de annua comniunione rite obfervaretur, &

9€ |

glo

Quis enim credidiffet; haectam enormia applicatum

defectuofi, ac faepius moniti, & non obedientes, Or-

qur

irl Sacerdoti,

ublice in ipfa Ecclefia Metropolitana &

dinario denuntiarentur.

ed

Parochiali S. Rumoldi quotidie celebranti , nimirum

Medium autem, quoidaffequantur, függerit Pafto-

propter diftributam S. Communionem ante vel poft

rale, fcilicer, ut Parochus defcripta habeat nominafuo-

Sscrum tempore Pafchali, idque populo S. Commu-

rum Parochianorum in libro ftatus animarum,

nionem ex perente & Defervitore aut Presbytero ad

Porro hoc medium a Parochis, notanter in hac. Ec-

ommunionem deputato non prafente.

clefia Metropolitana ob nimiam numerofitatem Paro-

Hocne (ane eft, szttere falcem in tnefferm. alienam ,

;;

chianorum non impendi, fat noruntipfi Theologi hu-

Officium alienum, jus alterius invadere in re gravi ?.

jus Ecclefiae Canonici,

Nonne hzc diítributio Communionis in tali cafü po-

Sed dicunt, aliud medium ibi impendi, hoc nimi-

H

tius reputari debuiffet inter officia caritatis, utpote qua

rum, ut diítributio Communionis Pafchalis committa-

Fidelibus promptius de Sacra Communione provide-

r

tur, uti fpeciali Presbytero, quod & incaure fateri pri-

tur, & qua ipfi Parocho , ma

mum D. confultum in fua confültatione dicunt, atque

pedito , fuccurritur ?

joribus fun&ionjþus im-

"

infüper fua confeffione fuifque verbis feipfum jugulare,

It*

Quid porro rnagis a ratione alienum , quam

| dicere

viro illi exprobrare non dubitant.

hic invadi jus Parochi z re gravi. (Cum omnibus no-

1ni

Ibidem prafatus Con(ultus aliud non dixit, quam,

tifimum fit, diítributionem SS. Euchariftie effe unam

quod praxis notoria etiam in Ecclefia Metropolitana ha-

gïi

ex facilioribus functionibus Sacris, ideoque & eam paf-

beat, quod vix unquam Paflor, aut ejus Ficarius, fid

f

fim committi Presbyteris ad funétiones Paftorales vel

certus Maniffer ad boc couffitutus illo muuere fungatur.

parum idoneis, vel ab iis abhorrentibus,

Quafi vero, quia certus Minifter conf(lituitur in ad-

di

M

Immo conítat pluribus faculis eam commiffam fuiffe

jutorium Parochi , ut hoc munere füngatur , idcirco

Diaconis , uti notatum in fzpe allegato jure. Ecclef.

aliis Presbyteris in Ecclefia celebrantibus hoc munus

fii

effet interdictum.

?

Part. 2. Tit. 4. Cap. t. ut interim Epifcopi & Presby-

ói

teri gravioribus funclionibus intenderent.

Falfum eft, quod hic Minifter conflituatur, ** utob-

Igitur fi Theologi noftri fuasillas qualificationes po-

» Jirvet &? invigilet , anomnes Parochiani Ecclefize prae-

8

tius applicaffent iis, qui praetextu privilegiorum, aut

» Cepto fatisfaciant, ut perfüadere vol

qI

unt T'heologi ;

neício cujus praeteníae pofleffionis, invitis Parochisin-

» nec id afferit D, Melchior.

$

vadere attentant Sacras fnnéliones, ut funt annuntiare

Sed conftituitur fimpliciter, ut per totum Anni cir-

pl

verbum Dei, Conteífiones excipere, probabilis videri

culum S. Communionem in füblevamen Parochi & Vi-

S

poffet zelus, quem prz fe ferunt pro juribus Paílora-

carii, functionibus gravioribus occupatorum, pro com-

Q

libus, & ab omni praventione liber,

moditate populi diltribuat, idque füb certo honorario

n

Nunc autem ut hanc per D. Citatum

Ea fischa-

ad hoc con(tituto.

d

riftia diftributionem tanquam erzmez euorie &tali cen-

Sed füpponatur, Presbyterum aliquem fpecialiter

V

fura calfbgandum; quoquo modo colorent, Decretum

pro diítribuenda Communione Pafíchali a Parocho effe

accerfunt füb nomine Clem, V. in Concilio Viennenfi,

conítitutum, ut invigilet, & obfervet, proutdicunthi

Q

relatum in. Clem. I. de privilegiis,

Theologi, an omnes Parochiani Ecclefice preecepto (a-

K

Verum fi propius expendatur textus hujus Decreti,

tisfaciant, nequaquam medium hocullatenus fufficiens

f

fatisapparebit, quod admini(tratio Euchariftiae hic con-

effet ad finem confequendum , notanter in- hac Ecclefia

Í

feratur cum adminiftratione Extreme Unctionis, quaee

Metropolitana & Parochiali: cum enim Concilium La-

non nifiinfirmis adminiftrarur: ut proinde cenfurarum

teranenfe F'ideles adítringatad annuam Communionér

Ci

comminatio, de qua in.hoc Decreto, precipue dirigi

füb hac re(trtione: Vif forte de coufilio proprii Sacer-

videatu: ad Religiofos, qui limites fuorum Privilegio-

dotis, ob aliquam vatiouatilem caufam, ad. tempus. ab

rum excedentes, Sacramentum extremae UnCtionis,

ejus perceptione duxevit abffinendum: Quis non videat,

&. Eucbariftiae infirmis extra ca(um necetlitatis, fineli-

in tanta multitudine. Confeffariorum tam Regularium

7

centia Parochi adminiftrare preefumunt,

quam Secularium (qui hodie füb nomine proprii Sa-

Quaproprer.non legitur, quod 5yno

",

di no&ræl Bel-

cerdous veniunt) pene efle impotlibile, quemquam

gica hanc cenfurarum comminationem impenderint, convincere, quod non f(atisfecerit praecepto Concilii

nifi in Regulares, qui Euchariftiam extra feprafüi Mo- — Lateranenfis, nominando Confeffarium aliquem feu Re-

nafterii publice vel occulte ad infirmos fine licentia Pa- , gularem, feu Secularem, de cujus con(ilio ad tempus

rochi deferre auderent; uti videre eft in fzpe citato a Communionue ab(tinendum efler.

Jure Ecclef; Part, 2. 'T'it.4. Cap. 4. ubinum. XI. refer-

Non eít dubium , quin hec, aliave rpajora incom-

tur refponfum quatuor Doctorum Lovanienfium de

moda orianturex tanta multitudine Confeffariorum tam

Anno 1664. qui poftquam ad laterrogationem.Paíto-

Regularium quam Saecularium , nec non ex promifcua

rum Civitatis Antverpienfisrefponderunt, vetirum effe

illa facultate diftribuendi Sacram Communionern extra

Regularibus occulte deferre Euchariftiam ad infirmos,

Ecclefias Parochiales; fed Superiorum eft, ac fignanter

addiderunt: :pofTe, immo & teneri Epifcopum prohi-

Epifcoporum, pro tempore , & locorum circumítan-

tis, hifce remedium adferre.

1

,

bere delationem occultam hujus Sacramenti fub poenis

u dicla Clementiua expreílis 5 fignanter quando levio-

Interim-fi Parochus judicet, f& poffe

; hogitiam afTequi

res pcenae judicantur non fuüfficere ad obviandum effi-

:

non communicantium in Pafchate , & preecepro Eccle-

caciter abufibus contrariis,

fie de annua Coramunione non fatisfacientium, fibiaut

, ex Paftorali Mech-

Quod denique proferunt in fine

fuo Vicario refervando tempore Paíchali diftributionem

linienü, nihil pertinet ad cafüm preefentem ;. non enim.

SS, Euchariftie, non.dub

i

ium, q-qin- i-llud- medfum im-

pendere.pofllet.

prïæ;»:ip.i;.Pa&oralf,;utFidelcs;:SS.xEuchagiltian? tgffggore

Ho«c

L

ALTERUM J-uæ.xs RzsPoNsuM,

95

D

)df

Hoc tamen certum eft , quod Presbyrer huic refer-

Íciat , aut faltem feire putet, efTe injuftam ex pafte' cau-

n

vationinon deferens, nequaquam dici poffet preecepto

, ne ex non obfervantia fcandalum F idelium, aut

fem.

aut legi Superiorumcontravenifle, itautíaltem ob hanc

contemptus clavium & judicis oriatur.

Chæ

contraventionem peenam in foro externo incurrifTe cen-

Nihilominus ut Citatus, nec in fpeciem DD. Vica-

J

feretur; fed a fuperiore legislativa poteftate, & jurif-

riorum, füb quorum nomine hec cenfüra lara erat,

dictione fori contentiofi inítruéto , hnjus refervationis

auctoritatem contemnere videretur,

p

"

ei ufque in hodier-

petenda fuiffet approbatio ; cum appofitione alicujus

num diem paruit.

pcna in foro externo per contravenientes huic Supe-

Predicti caufarum Patroni exiflimantes fe abunde

"

rioris Decreto, incurrenda.

r

la.

fatisfeciffe prioribus duabus quarftionibus ,

fibi peroffi-

m

Uhicuique jam facile judicare erit , 'nulla praeventio-

cium Fiícale propofitis, ad tertiam

quzítionem, quae

O

ne preoccupato , quam vanafit horum Theologorum

erat, quid Citato in bis eircum

ffautiis faciendum fuerit

gloriatio , quamque intolerabilis eorum arrogantia,

Jfecuudum jura £2 SS. Canones,

efpondent:

Quoad ter-

(lo.

um per modum invectivaein D. primoconfultum fuam

tiam mibil efl quod addi poffit nobiliffime 9tuft

ia Cone

(00«

zefolutionem in bunc modum concludunt: ** Ex jam

ffitutioni iu INovella 83 . exbibemus textuta cedro di

99

CUU

allegatis eequus rerum arbiter nullo negorio difpiciet,

$7 vero. Ecclefiafficum fit delium , in

quit, egens caffi-

N

?5

quam fingularis & infundata fit opinio D. Jurifconfül-

gatioge Ecclefiaffica , £? mul&a ,

$99

Deo amabilis Epifco-

If Qs

ü, quam futiles & ftraminez rationes, quibusillam

pus boc difcermat, mibil communicantilus claviffetmis Pro-

??

toboravit, & quam meliorijure ill& inexcufabilis ju-

hu

vincie S'udicibus, neque emim volumus talia negotia om-

ris erroris arpui debeat.

niuo [cive civiles J'udices: cum oporteat. talia Ecclefía-

NNonne potiori jure dici poflet, non nifi furiles effe

flice examinavi ,

)ml.

QG emeudari anitnas delinquentium pev

Il

& ftramineas rationes, a praventione & paffione con-

Ecclefiaflicum mulélam fecundum facvas , 99 divinas ve-

tra Citatam excogitatas, quibus prateníam hanc cen-

gulas, quas etiam n

pri

íuram colorare laborarunt?

offre fequi uom dedignamtur leges.

]ue

Addunt: de Canonibus nou poteft

effe queftio, cumilli

Nam quid imporentius, quamin gravamen exceffus

fint in bac ve motiffimi.

It

a Citato pratenfe commiffi, dum Sacram Communio-

Quid haec nobiliffima Tuítinia-

ni Conítiturio, .nec non Sacri Canones, ad quos pro-

nem 9. & ro. Aprilis hujus anni diftribuit, allegarefor-

vocant, ad prafate queítionis refolutionem faciant,

,

inadlem contemptam & vili

u

pendium $u perio;um ) &

vix percipi poteft.

uis enim inficiatur,

quin eX [u-

grave Fidelium fcandalum,

ftiniani Conílitutionibus ,

& SS, Canonibus Clerici in

jd

Quis enim unquam Superior D. citato interdixit di-

UA

criminalibus jurifdictioni Epifcoporum fubjaceant, pre-

ftribuere Sacram. Communionem tempore Pafchali ?

fertim fi.de crimine Ecclefiaflico , per peenas Ecclefia-

d

dicitur. quidem in cafus pofitione D. Z'azfeliers Defer-

(0

fticas caftigando ,. agatur ?. Neque id ipfe Citatus, aut

Vitorem , admonuille eum, ut a di(tribuenda Commu-

DD. Confulti unquam negarunt. Verum aliquid am-

u5

nione abftineret, addeus,

f quevelas depa]itufrum apud

plius voluifle caufarum Patronos, fufficienter indicant,

Superioves.

ubi in ejufdem quaeftionis refolutionem, & füi di&ti

tl«

Utrüm di&tus D. Defervitor querelas fuas depofu&rit

confirmationem addiderunt:: 9ur , £? Canonibus at-

apud Superiores , nefcitur : hoc fcitur Citatum nun-

&oritatemn quoque fuam jungunt : Principes noffri in ia-

2

quam fuiffe monitum ,. multo minuus ipfi interdiétum: a

firu&tiosmibus fupremi Senatus . Tit. dey REQUESTRES ET

Superioribus Sacram Communionem diftribuere ,. ut

PROVISIONS DE JUSTICE z4rf. penultimo €9 ultimo, cui

lt«

proinde id quod de formalt contemptu & vilipeodio

/i

accedzt: Decretum vecens 7.. INovembris v695,. Nova edi-

Superiorum inclamant hi Theologi , aliud non fit,

tioniy fol.324.

T.

quam inanes larvae & vociferationes ad commovendos

l0

Ex ordinationibus Principum

er hos Patronos his

rudes confi£te, | Uti &illud quod addere non vereutur

citaris.&adduéctis, nequaquam o

j

fcurum eft, hos cau-

de gravi Fidelium fcandalo: quafi vero cederet ingra-

er

farum Patronos intendiffe, quod Citatus debuiffet in

ve Fidelium (candalum ; quod Sacerdos, qui. per fex

his circumftantiis fe fubmittere Jurisdictioni & judicio

]e

Annos in hac Ecclefia Metropolitana Parochiali tam-

hi

Vicariorum, non autem recurrere pro remedio adver-

quam Vicepaftor functiones Paftorales laudabiliter ob-

fus inflictam Cen(üram , ad Regium Parlamenrum :

ip-

f

ierat, Miflam celebrans in: prafata Ecclefia populo ad-

$

foíque-Doctores Lovanienfes. male con(üluiffe,

dum

ftanti , & communicare expetenti SS. Eucharittiam di-

Citato pro remedio adveríus hanc cenfuram fügoeffe-

j

flribuat in Sacello SS. Sacramenti prafate: Ecclefiee ,

1

runt recur(üm ad Parlamentum Regium pro imploran-

ubi Sacra pyxis in hoc expofitaerat, & ubi Citatushu-

da Regia protectione adverfuüs hanc vja

facti five negle-

cufque celebrare confüeverat.

&o juris ordine infli£tam cen(üram.

r

ld ipfum dici poteft de Caufarum Patronis dum pag,

Verum fi citate ordinationes Principum rite aten-

jj

12, fuz confultationis huic cafui applicare non veren-

dantur, non amplius probantafferrum DD. Caufarum

n

tur illud folemne , uti aiaüt, Cagogiflarum effatuna etiam

Patronorum, quam Conftitutio Juftiniani , & Canones,

ipfo juve fufpen[ionem irrogavi ob manijeflum crimen

ad quos provocant.

propter [caudalum , &T1AMSY NON $IT ENORME,

In. primis enim ordinationes Paslamenti ,. citatis ar-

uod preterea fubjungunt: illud magzopere mivan-

ticulis, aliud non volunt, quam preecavere, ne perap-

ll

dumy, quod D D. . Co:

zJulti ceufeant. fufpenfioni iffi cita-

pellationes tamquam ab abufu , aliofve recurfus ,' Eccle-

tum uon debere pareve.

fiaftici, aliive fübrerfugiant proceffus in materia morum,

l$

Sane nefcio quid hic magnopere mirandum, quod

aut doctrinz per Epiícopos aliofve Superiores inchoa-

Confulti, ac notanter primus , dixerint citatum füf-

tos. .Verba articuli fünt:: Pource qu'es lieux oi l'on eff

lo

penfioni parere non debere , quandoquidem ex . ipío-

accouffumé adimettre appellations eu cas d'abus , plufieurs

rum refolütione noviffe poterant, ipfos hanc cenfüram

savancent d'appeller des proceduves. des juges! Ecclefiaffi-

exiítimafTe non tantum efTe injuítam ex parte materiz,

ques comme d'abus , feulement pour empechev lefdites pro-

fed & notorie ac manifefle nullam, tum ob defectum

cedures , &2 afin d'éviter corre&ion & punition de leurs

Jurifdiétionis in proferentibus, tum ob multiplices de-

crimes , 6 délitls , ey apvés mé velievent lefdites appella-

feétus ordinis Judiciarii, quo cafu fimili cenfurz? non

£ions, ol aprés jes avorr velevés , les laiffetut. tomber ea

e(fe parendurm , unanimis eft: Canoniftarum & Theo-

intevyuption.

!

logorum £ententia,

,

, Similiter Decretum Regium de'7. Novembris 1695.

..: Neque de: hoc cafu loquitur D. Hericourt loco per

in confültatione a DD. Canfarum Pátronis reclamatum

Caufarum Patronos cjtato, fed de cafu, quo cenfura,

unice precavet, nefüb titulo poffefforii (aliovefimili )

fervatojuris ordine, per legitimum Judicem eftinflicta ;

Ecclefiaftici fiftant executionem Decretorum , .aut or-

:quam: obíervari debere ex S. Gregorio re&te ad(truit

dinatio num , quas Epifcopi in mareria morum & do-

jbidem.di&us; Auctor ,. tametíi .cenfuram paflus:certo

&ring edidifTent , :aut in futurum ederevellent, in ver-

bis ?

'

94

Dr priCRimMINE rNTER JUmisp. Vic. GEN. &T Orrre.

'Füm !

il5 !

bis: JVout vout faifons cette, pour vous intevdive, com-

porum in corrigendis exceffibus fuorum fubditorüm ;

ene nous vous interdifons ferieufement. de vegevoir , vous

ac notanter in u/u Clavium íeu ferendis cenfuris Eccle-

gu)w

N

sgnelev ni proteger aucun in[lauceeu pretenfiog queTon vou-

fiafticis , infringere attenrarent , majoremque , quam

droit former pav devaut vous , foit.à tiflve de poffe[foir ,

fibi competat, auctoritatem in rebus Ecclefiafticis arro-

dito!

tioni

ou au£rcment contve les difpofitions &? ordounances que

gare, & manum fuam ad thuribulum extendere,

Jes Eveques ou Diocé[ains pourvoient avoir faits ou feroient

Non dubium, quin hifce argumentis ad reddendum

Dx

.

ci aprés pour caufe de doclrine £? maeurs. defdits Ecclefia-

hos recurfus odiofos apud Principes, utantur illi prae-

f'iques.

cipue Pralati, & jJudices Ecclefiaflici, qui non plane

poüq

ubll

Quid igitur evidentius, quam hac ufque allegatain

liberi funt a veneno de quo monendum cenfuit Euge-

probationem ad tertiam quaftionem a caufarum Parro-

nium IlI, Papam S. Bernardus : Nwllum venenum tili

lii

nis efle ad cafüm praefentem omnino impertinentia?

magis timeo quam libidinem dominaudi,

H

Neque enim Citato vel umquam incidit, proce(fum

Verum abfit, ut Principes & füprema Auditoria; Ju-

Gul

contra fe /egitime inftitutum coram legitimo füo judice

dicum illorum contradictionibus, infidiis feuargumen-

p

in materia morum aut doctrine, per Recuríüm ad Re-

tis moveantur, ut fübdiros fuosfeu laicos feu Ecclefia-

Q

gium Parlamentum fiítere , vel ordinationes fui Epif-

fticos a fe repellant, qui unice protectionem Regiam

Qu

copi in materia morum & fidei titulo poffeflorii , aliove

contra violentias & op

sl

fimili, fuo fruflrare effectu,

preHïones potentiorum humiliter

implorant.

,

tl

Si enim auctoritate fui legitimi judicis D. Zeydecker

Noverunt enim, ad Princ

ipe; pertinere illud Jere-

e ii

fuifet in materia morum aut do&trinz juxra ftylum or-

mia cap. 22,

Facite judiciumt? juflitiam, &f liberate

dinarium citatus; proceflufque adverfus ipfum ordine

vi oppre[fum de mauu calummiatovis.

Ad hac verbare-

fitat

judiciario formatus ; nihilqueviafatz; velordinejuris

flectens S. Hieronymus dicere non dubitavit: Aegum

dep

neglecto attentatum, numquam Citato incidiffet, ha.

officiuta eff proprium facere judicium £9 juflitiam , & l-

eniT

bendum recurfüm ad Parlamentum Regium, neque

berare de snauu calumniatoris vioppreffos, Apud Gratia-

De

b

cenfuiflent Doétores Lovanieníes, proremedio adver-

num Cauf. 23. qu. «. Can, 23.

T

fus pratenfam Cenfuram , ad dicm Regium Parla-

uapropter recte noravit fepe citatus Franciícus

Ten

mentum effe recurrendum.

Salgado de prote&f. Regia Part. 1. Cap. 1. Prelud. g.

TatIS

Notum enim erat & Citato & Confultis, recurfuiad

INum.$10. quod cogiritio de violentia &2 oppre[fione fub-

&r

Tribunalia Regia pro imploranda protectione locum

ditorum non competat Regibus fupvemis ex privilegio Ro-

que

non parere , fi Jadex Ecclefiaiticus , prafertim in de.

mani Pontificis , [ed ex juvis natuvalis inflin&u, vatione,

boni

cernenda Cenfura, procef(ferir ordinejudiciario per om-

€» principio: gatuvale attributum eff , ait, propriumque

nia fervato, nihil

que per violeutiam , five via facli at-

Regis officium inbevens vegimini aquo avelli nom potejz,

aidi

tentaverit.

nf fanul ex iis caufis , quibus Regimen&g Regmum tolli

D

Primum enim, quod in hoc recurfu probandum ve-

potef? , &2 tunc non pev [e tolliturs fed. tanquau fubflan-

ticdi

nit, eft vio/eztia a Judice Ecclefiaftico per infli£tionem

tia, tiedulla, anima, &g qualitas totius fui fubjctlt.. Quin

1 !

cenfurae illata ; quam violentiam. auétoritate Regia tol-

hic Au&torin Tractatu e fupplicatione ad Sandliffimunr

u

lendam poftulat recurrens, uti uno coafenfü teftantur

Part, r, Cap. 1. Num. 109. notat poft Cancerium, Co-

Ornes,

gzo |

qui de. hoc recurfu ad Tribunalia Regia fcrip-

varruviam, aliofque ibi citatos, quod Regalias, quae

coge:

ferunt.

competunt Regi, in fignum fuprema jurifdictionis,

powl

Ac inter alios Didacus Covarruvias Pract. q.q.Caþ.

ut ad ipfüm appelletur, & per Oppre[Jos adeum recur-

tl

35. Num. 3. traétans de hoc recurfu adverfus judices

ratur, Princeps a f& abdicare non poteít, & fic fuüt

I

Ecclefiafticos, qui pendenteappellatione ad Pontificem

imprafcriptibilia: additque Num. r 10. ex citatisibidem

Yus,

non verentur füze fententie executionem per inflictio-

Do&oribus: Aegem non po[fe fibi auferre fupremam Re-

UT

nem cenfürarum urgere, expre(le monet, 4404 Cozfi

galiam vecurrendi ad eumi, nifi Regie Sedi venuntiet.

liavii Regii NON coGNO*CANT DE INJUSTITIA appellatio-

Hancautem protectionem , non minus Clericis quam

dig&

n"is ad. Summum Pontificem deferende , ad.boc ut ab ipfis

Laicis, contra violentias & oppreflionesimpertiendam

fententia confirmetur vel revocetur ; SED TANTUM ADHOC

e(le, quis dubitet?

E

hus

UT TOLLATUR VIS ILLA , qu& a S'udice Ecclefiaftico

Certum quippe eft, etiam

Clericos; licet fpecialiter

0«

duyufliffime fit appellauti , dum eum CsNsusIS Zudex pro

Dei & Ecclefiz fervitio vi fuz. vocationis adítrictos,

Faf

executione feuteutie , qu& uondum tvanfivit in vem judi-

manere Reipublicee membra ac partes , Principumque

catam , peudeute appellatioge ad. Summum /| Pontificem ,

fubditos: quapropter pradictus Salgado de protectione

(j

opprimit.

0j

Regia Parte r. Cap. 1. Pralud,2, Num,76. tamquam

Vel uti

loquitur Francifcus Salgado de prote&t. Re-

indubiratum afferere non dubitat: Aex zezetur 2am Cle-

(

gia Part. 1. Cap. r. Praelud. $. Num. 194..— S'udex Re-

qu

ricos €7 Ecclefias , quam . Laicos tueri , cum fint. parr,

gius dumtaxat coguo[cit de violeutia , ut ubi de illacon-

nienbva , &2 cives Reipublica temporalis , que fub tutela

£0Y

flitevit, aucforitate Regin, vimm PROPELLAT , PROPULSET,

Ü

Regis eff.

OPPRESSUM SUBLEVET, ET EccrEsiASTICUM REDUCAT AD

IÍAmmo, uti recte citatur Salgado ibidem reflectit Num.

t 1

VIAM IUST!TIJE, ET .TRAMITES LEGITIMOS,

j

72. Defen[io Regia potius convenit Ecclefie 7 Ecclefia-

Hoc cum fuum affertum ex omni natione citatis Àn-

flicis Pevfonis. quam aliis, quia avma uon ferunt. — . At-

&oribus confirmaffet , monet in principio dicti pre-

que ibidem ex Belluga N, 77.

Manus Regia muvus eff

Qu

ludii quinti , quod hoc fiz cardo, feu potius columauafor-

Ecclefia , vAx: CuERIcoRuM, falusr populi , vita F'afallo-

DW

Tum, C

[^1

p

zifima , fuper qua totum bujus vecurfus pondus, omus,

ut fubditorum, Tutor Reipublica, Pi'oþugiiza-

F

virtus, efjentia vequiejcunt : [itquetotius CONTRADICTIO-

culumt? prafidium Chrifliaue Religionis.

NIS, INSIDIARUM SEU ARGUMENTORUM forfiffimus hu-

Refle&tit & ibidem Salgado Pralud. 4. Num. 192,

di

yut, confiaus pvop

quod fi violentiam Clericisab ipfomer 2'udice Ecclefia-

Qu

refiflentia , €9'c.

uguaculum imþenetraþile » €?. valida

flico inferri contigerit, tunc' vel maxitne neceffarius

Q

Contradiétio , infidise feu

argumenta, de quibus lo-

faepe erit recurfus ad Regem , ut ab illa libererur op-

f

quitur Salgado, indubie funt contradictiones, infidize

preffus, & potentiori defenfione. muniatur.

Ceterig

Qu

feu argumenta, quibus nonnulli Preelari aliive. judices

enit violentiis (ait) bec qu& a udice fit, major eff

Ecclefiaftici hujus. recur(üs ad Regia Tribunalia apud

&& atrocior, cum fub fecuro, &5 fuperiovitatis ,. ac jurif-

t

Reges & fupremos Principes füfpectum . & odiofuin

di&liomis pratextu facilius deliberari p

C

reddere moliuntur , quafi per hunc recurfum Clericia

di vim inferendam.

o[fit , ad bujufino-

:

correctione feu virga Paftorali.füoram Praelatorum fe

Et nonnullis in afferti füi probationem adduétis, con-

abducere vellent; ipfaque Regia Auditoria fimilem re-

cludit: - Jgztur cum- Sudicer tot intolerabiles violeutias

-&g oppreffioues , fue stajovitatis €9. juvi[ dicliomis . occa-

G

curfum Clericorum recipigmia, auctoritatem. Epiíco-

fiome

a

ÁrTERUM junis RzsroNsuM,

95

n

R

Jione, committant , ju,/iz'jïme sulto fortius poterit Rex

men Ludovici de Hericourt, qui de hac Galliz praxi

illis vefiffere£? oppveffis natuvalem defen[ionera praffave ,

recenter fat accurate fcripfit; hicadducendam duximus,

I

prafertim, quia & ipfi caufarum Patroni ad eum re-

cujus proprium officium eff.

