fuifle per ele&tum Poznanienfem; fed urde habeat

ag. 26. His ita pofitis peto utrum Schelftrate hanc

aufit fuftinere propofitionem : Decreta alicujus Con-

Schelítratius eorum lecionem Cardinalem Florenti-

cilii Generalis, qu ut ex rebus certiffimis, Adifque

num recufaffe, neício. . Interim tamen utfüpponatur

authenticis conítat, deliberata & conclufa fuerünt in

ita effe, id tameh contigiffe ob Decreta Concilii au-

Conventibus quibufque particularibus; deinde pub-

&oritatem fpectantia plane improbabile eft; cum eí-

. d- EUV a d i E E EE i

licata, tam in Seffione publica legitime celebrata 206

fent confentanea do&rinz quam Florentinus propug-

Epiíco

porum unanimi confenfuü apprcbata;, nulliusau-

nabat. Sed verifimile eft id faduum ob Becreta per-

íonam Joannis XXIIL. fpectantia, qu& licet Florentinus

&oritatis ' exiftimanda (int, f1.250. annis poft , MSS.

quzdam

reperiantur quibus innotefcit, 12 plus mti-

non improbaret, tamen non videbatur conveniens ea

nus, huj

us Concilii Patres adverfus Decreta in hac

publicatum iri per Cardinalem .qui. dignitatem. füam.

Joanni XXIIL. debebat. — Neque hic aliquid arcani la-

Seffione promulgandi fecrete fuiffe . ante .proteftatos

uam eidem Seffioni intereffent. . Quis non videthac

tere fat inde patet, quod a Se(f. V. ufque ad ele&io«

ropofitione admiffa omnium Conciliorum Generali-

nem Martini V. Decreta non

um Decreta nutare?. Et tamen. hanc admittere debet

uno Epifcoporum lecta (int.

per C,gydixï,alem fed,ab;

;

:

b—u.s' CO

Schelftrate:ut füum principium füftineat.

Schel[irate ,ibid. Ibi ex verbis fubfequenti

Secundo.ex ipfis, qui hic:proteftatos

fuiffe idti;o-

bat de oppo[itione Cardinalis Florentini &c. .. -

"s

ducuntur, manifefte conficitur illam proteftationem

Efpenius. . Admodum fufpe&ta fünt verba - qui tam-

contra Decreta Seff. V. de.au&toritate Concilii effe me-

quam a Bafileenfibusad . Apologiam Eugenii repofità

rum figmentum. .Quis enim. credat Legatos Ga'lix

fuiffe dicit. Schelftraete p. 4o. Cum .enim. Rainaldus:

effe contra illa- Decreta proteftatos, qui precipuum

auctor fit,illam Apologiam.adhnc MS. (üb Bibliothe-

acantefignanum. & auctoritate & doóctrina ac. pietate

ca Vaticanz pulvere delitefcere, probabile hinc du«

fuiffe Joannem Geríonem con(iderat; & inter Cardi-

citur argumentum vile effe opus, quod lumen non.

nales Dux eorum qui. proteftati.dicuatur , inducitur

mereatur.. Valde dubium ergo eít an Refponfio illa

Franciícus . Zarabella. Cardinalis. Florentinus; quem

Bafileenfium ex illa Apologia excerpta,non fit fuppos

conftat etiam fatente Bellarmino (in p. 2. de Ador.

fititias aut falfo faltem illis per au&orem illius ;Apo-

Concil. Cap. 14.) füftinuiffe Cóncilium effe fupra Pon-

logie adícribis prefertim cum ex inítrumentis indu-

ti&cem; uti & Cardinalis Cameracenfis, Petrus de

bitatz fidei habeatur Bafileen(ibus füifle certiffimum ,

Aliaco, qui-düo inter 7 aut 8 Cardinales facile przci-

Decreta illa de auctoritate Conciliornm, .in: Conftan-

Et Cardinalis . Cameracenfis in ipífo Con-

tienfi Concilio nemine contradicente edita fuiffe, ut

pui erant.

cilio Conftantienti Tradatum edidit quo au

.

&pyigatgm

vel ex una earum Synodorum refp. .13.. Junii :1539.

Concilii (üpra Pontificem afferit. -

compertum eft. Deinde cum in illa- refponfione di-

ta Sef]r' bne "Quärta

catur quod Cardinalis- Florentinus diceret hunc arti--

- Schelflrate , ibid. pag. 43. Sic 9

non folum

abfit Decretum de puniendo. quocumque con-

culum non effe verum de jure patet eam e(fe-füppofi-:

tumaciter obedire nolente ,

fed €9' articulus. de. refor-

titiam, quia etiam tefte Bellarmino , Florenti

mátione Ecclefice in Capite C9' in membris a primo De-

nuit Concilium effe fupra Pontificem...

r

nus füfti«:

creto abe[Je debeat , cum

;

1 ö" illivarticulo Cardina/grcon-

tradixi[Jent. — .

Seljewratef iþidf.,p,a,gf 46 De ffntfmt'ia: em'm

-

illa '(go'a:

Va

iwu'AcTESCHELSTRATIANA

183

multitudine edita fünt Decreta , ubi legitufoþtimei*ö'c

t eum) diclis joamies (XXIIL) gz'equä Concilium. 1N

Hoc errare po[fe , neque eidem fe centradicere &c.

tranquille exauditum fuiffe Henricum de Piro, in fine

Efpenius. la particula, im hoc, in As non repe-

Seff. V. cum poftulavit ut fibi liceret - fieri publica in-

fitur, & mala fide addita fuit; adeoque indefinite pro-

ftrumenta eorum quz in hac Seffione a&a erant, &

nuntiavit Joannes XXIII, Concilium Conftantienfe er-

ab omnibus uniformiter approbata fuerant.

rare non potuiffe. Etfane, infallibilitas fi quoad ali-

Quod vero addit Schelítrate, quod (trepens multi-

tudo carnalibus paffionibus exuberans ea Decreta re-

qua effe debeat, ea maxime locum habet in definitio-

nedogmatum. Deinde ratio qudm addit : cum id mi-

clamantibus gravioribus, cudiffent, plane injuriofüm

nus nom e[fet quam, publice fateri fe in Papatu nullum

efít Concilio, in quo füere fupra mille Patres, e qui-

bus trecenti erant Epifcopi ,. & inter illos graviffimi &

jus habere, qua verba aliud non. indicant quam au-

&oritatem Concilii in Pontificem, etiam ad eum de-

doaiffimi, qui Decreta illa fortiter propugnarunt, ut

onendum; quam agnofcere debebat Joannes ut fibi

ut Joannes Gerfon, Cardinales Florentinus & Came-

s

apatum jure afferere poffet. -

racenfis &c. Facta proinde hzc- Apologia fuitfe patet

Schelflrate , ibid. Nec etiam co

ncorditer factum | e[fe

ab aliquo Eugenii adulatore, qui omnes illos qui po-

abiomnibus ejufdem Obedientie , cum. reclamaverint

teftatem Pontificiam ad legitimos limites reducere, &

Ecclefiam in Capite & in membris fincere reformari

complures Sanétee Romance Ecclefue Cardinales, com-

piures Pralati, C9 Doctores afirmantes, Decretum

intendunt infimulat qua(i nefcio qua carnali paffione

procedant. At hac ex ícriptis & geftis Eugenii IV. &

minus juridicum fore, daturumque quandoque occafio-

nem fchifmatis.

Bafileenfium clarum eft fabulofum effe IV. fimile quid

Efpenius. Sane

fi talibus fides detur cóntra omni-

dixiffes conttat enim nec Eugenium , nec ejus Orato-

um Codicum auctoritatem, qui dicunt unanimi con-

tores unquam fimile quid ad elevandam auctoritatem

fenfu publicatum fuiffe Decretüm , quz tandem fides

Concilii Conftantienfis dixifle; cum tamen ipforum

Conciliis habebitur? Primo ne quidem in MSS. fuis

maxime intererat illa Decreta, quibus potiffimum erant

Codicibus fimile quid reperit Schelítrate. Reperit

innixi (adverfarii) evertere, Et (àne in Epiftola Sy-

nalium , fedali-

nodali, data 15. Junii 1433. quando Cozcilio inter-

quidem proteftationem fecretam Cardi

quos publice reclamaífe non reperit. . Adhzc, infül-

erant Cardinales qui nominantur in Epiftola Synodali

ía'admodum ratio Decretum daturum, Icilicet, quaa-

data 135. Junii 1439. dicitur Concilium refpondiffe O-

doque occafionem fchifmatir. Conftat enim per hoc

ratoribus Eugenii : Malumus mori quam tantoerrori

Decretum & Concilium feliciter extin&dum fuifle fchit-

per ignaviam cedere.... Hic Articulas, de quo difcep-

ma. Hinc apparet quam parum confiderate hujus Au-

tamus , fidem concernit, qui [ine interitu falutis negliy

&oris auctoritatem adducat Schelftrate.

gi non poteft. — Si D. Eugenius Sanctam Ecclefiam non

Schelftraie, ibid. Et ipfum Joannem XXIIZ. ea de

audierit, quam hoc. Comilium repreafentat , oportebit

caufa infeliciter fugam arripuiffe.

tandem haberi ut Ethnicum CS' publicanum (a) Memo-

fidei dandum fit

" Efpenius, Hinc patet quam parum:

oannem

randa (ant Concilii verba Seffionis 38. (/) ubi dicitur

ii Áu&ori, qui tam impudenter afferit

quod quz ominati funt Patres de Eupgenio vera effe

XXIIÍ. arripuifie fugam ob Decreta de Concilii au&o-

fat pateat, fcilicet abolendi illa Decretra Concilii Con-

ftantienfis, de füperioritate Concilii.

ritate, Seffione V. publicata. Conftat éenim Joannem

XXIII. fugiffe 20. Martii; ifta vero Decreta promul-

Falfitas illius Apologiftz de reclamatione graviffi-

gata demum Seflione V. habita 6. Aprilis. Immonul-

morum virorum manifefte convincitur ex Epiítola XII.

Ium adhuc Decretum ediderat Concilium quando Jo-

Synodali Bafil. ad Oratores Principam. Nihil unquam

annes XXill. aufugit.

. Primum quipp.-e fä&uln eft 2.

Eugenius Decretis Concilii Conftantienfis oppotuit ,

Martii.

aut opponere aufüs tuit,ni(i poftquam Ferrariz agens,

Schelflrate, i

bid. Neque ipjam. integ

ram f"]oaMir

jam a Datileenfi Concilio depofitus effet.'Tunc quo-

XXIII. Obedientiam confenfiffe &c.

dammodo coactus Conftantienfis Concilii Decreta la-

Efpenius. Hac aperte falía effe conftat ex Aàis in-

cellere incepits fed tàmen nihil de hac tumultuatione

dubitatis.

Q

aut refragatione, quz tamen ipfi valde fuiffst oppor-

Schelftratze , ibid.

Item uec ipfe 1n fua Oedientia vo-

tuna, & ignota efle non potuiffet; fed eam reprodu-

eatus joannes XXIII. quoniam cum poft rece[fam fu-

cere aufüs non fuit, quia fe ex authenticis A&tis con-

vincendum pravidebat; fed hoc unum adverfus illa

um a Conflantia Scafufie conf'itutus andiret prafatain

declarationem conclufam , DD. Oratovibus: Regis Fran-

Decreta tandem allégavit, nihilque aliud unquam re-

cic vifitantibus eum, ... amaro animo conque[tus eft,

pofüit, quam quod ab una dumtaxat, eaque Soanuis

falja queedam C3' erron

:

ea adverfus .autqritaïem R, P.

XXIII. Obcdientia condita effent.. Sed nec in hoc per-

Decreta &c.

ftitit Eugenius; non auíus perfradle & palam audcto-

Efpenius. Hxc, confequentia fabulofà effe inde con-

ritatem Concilii Conftantienfis , apud omnes in füm-

ma veneratione, fpernere,ne omnium in fe odiacon-

ftat quod nullus Orator Regis Galliz ad Joannem mit-

fus legatur, nifi Archiepifcopus Rhemenfis , qui relatio-

verterets fed ad aliam confugit cavillationem, qua in-

nem exactam fecit eorum quz Joannes XXIIL dixerat;

uiebat, fe quidem damnare quod ex iftis Decretis

de his vero altum filentium. 2. Joannes XXIIL Scatu-

d

bi fuerat objedum , fed i

&& moratus dumtaxat fuit ufque ad feriam VI. majotis

cet Epiüpla 15. Synodalis.

Jfenfü Baþleænjiu?n , üt do-

hebdomadz; Decreta vero Seffionis V. quibus folis

imminutam putat Schel(tratePontificum audtoritatem,

E.

edita fuere pridie Dominicz im 4lbir; & contequen-

ter quomodo verum efle potett Joannem XXIII. Sca-

Ann'omzione: in Caput 1. ejufdem Difertas.-

fuíz conqueítum fuitfe de his Decretis *

:^ Schelflrate, ibid.p. 48. Qui Conflantie confedebant

Schelftrate. (Diff: Cap. IL p. $$.) Agerem hie de fon-

unius tantum Obedientie Syhodum faciebant C9'c. (Eu-

tentia "Theologorum qui Decreta. Sefiosum IV. & j.

enius IV. in Apologia , parte 8. inferta Regiflro Ba-

de folo Schifmazis tempore . intellexerunts offenderern-

füeenfi, Tomo 2.)

*

que quibus fundamentis innixi ipfa Decretorum verba

" Efpenius.

Hac

Apologia nunquam typis edita eft 5

eodem [enfu interpretati funt, mifl ocaftone geftorum

fed adhuc füb pulvere Bibliothece Vaticanz latefcit.

ha&tenus ineditorum , Patrum Con[lantienfiim mentem

Sed fane multa prafert falitatis argumenta, & fabu-

aperiri poff? animadvertiffem.

Cum emm de fenfu De-

]Joífa protrudit. Ubinam in Ads, five editis, (ive

eretorum certius coaftare "on polfit quam ex mente con-

MSS. unquam reperit Schelítrate , aliquos .reclamaffe

flituentium

gtqviot'eS! Qua veri fpeci'e dicitu; quod firepente

(4) Conc, Labbe, 'T, XIL, col, 703. (5) lbid, qol, 641,

um m RTEUDUR MM

154

A N uT AC uVISO0.N WKas

fütuentium ,. illam ex A&is nunc primorepertis eruen- indubitatum

quia fi tantum fig

nificata fuiffet jurifdi-

dain e[fe duxi, &c.

"

&io in dubios Pontifices, Car

Efpenius. Hoc.íane fi

däm folvere non eft. Notan-

inalis Florentinus non

potuiflet (bazrere) ni una Pap

atum Joannis XXIII. in

dum autem qued illi Codices MSS. e quibus circa

dubium vecando, & confeq

uenter fuam dignitatem

hoc pun&um mentem Conftantienfium oftendere pro-

Cardinalitiam. Nullomodo

mittit Schelítrate, fint duplicis generis.

In unis ré- Schelttratiana afferta

: Decreta

ergo confiftunt illa duo

g

illa edita effe contradi-

feruntur, five male five bene, qua gefta fünt Self

-centibus Cardinalibus &

Oratoribus Galliz, qui eti-

IV. & V. Alii vere ea continent quz longo poft tem-

am adharebant Joanni X

XIIL & D

O

re contigerunt , ícilicet immediate poft Setf. XXX-

fchitmatis tempus efle referenda.

ecreta illa ad fo,lg-m

V

II in his ultimis, qui tempus refpiciunt quo tres

Schelftrate , ibid.

4

p. 59. Neque a Deputatis Nationum

Obedientie unitz erant, de quo in hoc 2. Capite fer-

cum Cardinal F

monem facere partes erant D. Schelfirate,ne verbum

ut dicititr, aliqu

lorentino de Cayitulis fufficienter , ]ed:

j

quidem extat de Decretis Seff. IV. & V. de auctorita-

aliter dumtaxat d

ifputatum fuifJe.

Efpenius. Ex quo MS. hoc habe

at, neícitur.

Inte-

te Concilii.. Altum ergo ibi filentium de eorum fen-

rim tamen ineptum valde

inde velle arguere defetum

íu. In prioribus quidem illorum Decretorumfit men- Decreti,

immo perquam

tio, nec nihil occurrit vel apparenter innuens Patres

le omnia

perniciofüm ; ita enim fàci-

ä

Generalium Concil

iorum Decreta in dubium

Decreta illa.de folo Schitimatis tempore intellexiffe.

trahi potfent.

Et fàne

quis nobis dicet quz fit fuffici-

Schelftrate , ibid. .p. $6. -Habes fuperiori Capite Atr-

euns, qua infuff

l

tic. 2. teflimonium ex ge[His Concilii citatum a Bafiüleen-

ciens deliberatio ? Major enim , minor-

ve requiritur pro rei obícuri

tate, proque hominum

fitus ,. qui eo fraudulenter ufi funt ad oflendendum De.

qui de ea deliberant,

capacitate & eruditione. . Ad

ereta Se[f. 4V. C9. V. confentientibus 'omnibus Concilii

hazc,

Patribus fuiffe edita.

hoc,

fi ullum unquam Decretüm fuerit excuffi um

; fuit

ft in A&is Concilii Bafileenfis ,

unica

cum illud fuerit per omne fchifmatis te

mpus

Efpenius. Falíum e

in omnibus Univerfitatibus examinata & di

Ícuf-

quahtumvis copiofis, ullum fimile exftare teftimoni-

a materia. Vide Seff, XIII. Concilii Pi(àni.

um ; fed contrarium reperitur in Epiftola 13. Synoda-

Schelflrate , ibid.

li, ubi ajunt, Orbi notum effe quod in'Conftantien-

dicitur vacillare.

p. 6o. Fider jam de eodem Coq;i(iq

fi Concilio explicata fuit Declaratio fidei, de .auctori-

. Efyenius. Admittit. tamen Schelftrate Conciliuim

tate Conciliorum .Generalium fupra

per incorporationem trium Ob

ä

reclamante, nemine reprobante.

41'),alpam , "emine

nerale Concilium.

,'ed*ienti,arym fuifle Ge-

[

; Sthelflrate , ibid. Hifre autem. Decretis -opp

ofuerun't

Schelflrate, ibid. Ex quibus vide

mus clariffime éx-

)1

fe Francifeus Zarabella Cárdinalis Florentinas.cum plu-

tra Concilium non unam Nation

ritus aliis &c.

E

um de ejus Decretisfu-

iffe fententiams fed regna

C9 Prov

iRcias fu

E

J

Efpenius. Qu

a fpecie de illo (Franc. —L-Zarabenä)id

1 putabant.

eisdpci

dici poteft,cum certum fit illum fuiffe in fententia de

xvciliiDefcrezïia*,ngnoäediendun

[

auctoritate Concilii. fupra Pontificem.

Vide Bellar-

Efvenius. Hæc gratis a S:ch&lü:r

ate adduntur. Hac

min. de Concil. p..91. & Panormitan. de Concil. Bafi.

ruríus contra fidem AGorum in

ferta.

Tantum enim

leenfi, Dub. 2.

;

agitur de obediehntia preftanda vel non

- Schel(lrate, ibid. Q

uia 3'('2-nqzzïun"t gefla.a Ba]ïlee:n]i-

praftanda Pon-

tifici eledo. Sed quid hac ad Decret

a Seff.. V. que

bus citata) Cardinalis Florentinus fuftin

3

ebat q.zfod ille

,

jam ab anno integro erant evulgata?

Articulus non erat verus-de jure &c.

Schelfirate , ibid. Et ipfum

Efpenius, Nequidem in A&is Schelftratianis dicitur

populum ac Clerum Ro-

manum de alio eligendo Ponti

/

ce cogita[Je.

quod hoc a Cardinali Florentino di&um fit de Arti-

Efpenius.

Hazc fàne ineptiffima glofía.

P TE

culo quo au&toritas Concilii fupra Pontificem defini-

ad populum

fpectabat hzc quazftio?

*' Quid enim

tur.

Schelflrate, ibid. Cum Natio

Germanica. objiceret

Schel[trate , ibid. p. $7. Super. Articulo de reforma-

quod agere de modo eleclionis an

tione Ecclefic .aliqualiter difputatum "cum Deputatis

jfet contra Decreta Concilii C3'c.

" reformatiönem ef-

Nationum; quid vero ex utraque parte dictum fit , la-

Efpenius.Sane non advertit Schelft

tet C9 ignoratur.

rate, qüod fiver-

aila qui ex MSS. refert eflfent v

era, imprimerent

Efpenius. Quomodo ergo tam «confidenter unicui-

peffimam ideam de Conc

ilio, pro eo témpore qua

que fuas tribuit partes, qua(i infcena reprefentandas

fíumma auctoritatis fuifle

.Cardinali Florentino. hoc, Nationibus illud? Et om-

licet poft trium Obedier

alibi oftendit Schelítrate, fci-

iiarum unionem; quo tem-

nia ad gratificandum Aulz Romanz compofita.

pore generale fuifle non dubitat Schel

ftrate; in quo

Schel[lrate , ibid. p. $8. Heerebat tamen Cardinalis

tempore interpretatio Decretorum Se

Florentinus, non percipiens quomodo Concilium. Con-

ff. V. quam hic

adttruere contendit, data fuitfet,

flantienfe de reformatione Ecclefice in Capite flatueret ,

Schelftrate , ibid. p. 61.

Et hic habey Rnfum Decreti

uifi C? jurifdictionem fupra ipfum Eecclefie Caput ufur-

1. Seffionis V. per D&cRET

A CoNvciLu enim a Natione

paret.

Efpenius.

Sed circa quid harebat Florentinus? Num

Germanica objecfa, intelliguntur Decreta SeffionisV.

Efpenius. Quot hic verba, tot fere hallucinationes;

forte dubitabat hic Cardinalis, utrum Concilium ha-

atque in primis hallucinatur dum contendit per De-

beret au&toritatem & jurifdidionem in Caput dubium

& incertum? Certe fasnon eft hoc vel cogitare. Cum

creta quibus Natio Germanica pretendebat reforma-

tionem Ecclefiz premittendam effe electioni Pontifi-

enim effet creatus Cardinalis a Joanne XXIII. qui om-

cis , efle Decreta Seffionis V.

INec veri fpeciem habet

ne jus.in Papatu habebat a Concilio Pifano, quis am-

quod exinde Natio illa,

bigat quin Florentinus pro certo habuerit quod Pifàa-

viris doctiffimis conftans, id

probare voluiffet ,

cum nihilum ad hoc valeat. Sed

num. Concilium poteftatem habuerit in dubios Ponti- .clarum eft

verba illa :

allegant preeterea quod. agere de

fices? Confequenter fi Cardinales Florentinus & Ca- . modo-electionis ante r

"

eforimationem, effet contra . De-

meracenfis , qui etiam Cardinalatum acceperant a Jo-

——

ereta Concilii, referri ad Decretum Seffionis XLV.

anne XXIII. haíerint quomodo Concilium Conflantien-

qua fancitum erat ne ad ele&ionem Ponti

ficis proce-

"T0 t REU ASEONE L TRUE VR CUPON TOU DPH DRRT RRR CUR BMOR T RIRD. C PRRE AEE. $- 21 0 EQMLERROS A. RAU. L. TRRCIREAT - MM Ea R i D T MMNEERS . — MP CR n Y ARA Rs

fe de reformatione Ecclefice in. Capite flatueret , TifiC9 deretur, nifiex mandato Concilii;

- quo Decreto Hif-

jurifdiclionem fupra Caput i

3

p

L

um. Ecclefice ufurparet , pani proteftati fünt fe .non teneri,

ut ipíemet Schel.

fequitur quod verbis illis quibus Decretum eft con- ftrate afferit,

pag. 53. ibi enim apparet quod hoc De-

ceptum, & non obttante Florentini interceffione edi-

cretum Germani in

hunc finem adferrent.

-Confüle

tum, fignificareturjuriídidio Concilii fupra Capur Indicem. (a) ï"'-lïal:fa omnino & inept

d hæg rgtidc

inati.e :

nec

ationik.

(s) En verba Tndicis, ad Litt. G, Germani voluerunt auzeelectionem unius änzl-ä):ï?ä:i Pcnzi]fci:; þr&c&;?ero inazefi:)m refom

iN,; A;C;Tm SCHE LS'ÉERA'TYIAN A.

185

rnee enim Natio- Gallicana. aut Italica reformationem

ero Collegio, quod propter tales mminas ,. €9 timores in-

pratendebat fieri debere poít eledtionem, quafi Con-

cuffos, neque propter machinationes , quas feiebant Car-

cilium folum non poffet reformationem facere in Ca-

dinales fieri contra eos , non dimitterent profecutionem.

pites hoc enim nullibi allegaturs fed quia in Decretis

unionis Ecelefice ufque ad mortem , 9* portabant Capel-

& Concordatis videbatur preponi negotium unionis,

lum rubeum in [ignum Martyrii &c.

& quia credebant reformationem aptius futuram Pon-

Efpenius. Haec omnia ( conferantur.cum affedu

tifice indubitato exiftente.

quem erga Concilium femper geffit Sigifmundus ,

Schelflrate, ibid. In quibus (Decreti Seffionis V.)

item cum miti ejus indole, eum libertate quam Con-

folum agitur de reformatione Ecelefie in. Curia Roma-

cilium Conftantienfe füper omnia alia Concilia habu-

na five Capite.

it, plane vana & ridicula effe patebunt,

Efpenius. Falfüm in primis eft quod..Germani allega-

quidquid de

unius & machinationibus,

ac de Capello rubeo Car-

rent Decreta in quibus fit (mentio) reformationis Cu-

dinalium hic refertur.

Deinde quid futilius quam id

ric R. Deinde fal(um eft quod in fola Seffione V. fiat

quod de denunciatione

hic narratur? Si enim tres Na-

mentio i(tius reformationis.

De ea fit mentio Seff.1lI.

tienes €& Concilium Cardinalium ftabant ab una par-

Item Seff. X. in exordio fententiz contra Joannem

te, & fola Natio Germanica ab altera, jam ille hanc

XXIIIL

quantum in fuffragiis faperabant? Atque ita conclu-

Schelflrate, ibid. p. 61. Et illa Decreta quocumque

dere poterant; nec opus erat denunciatione qua non

tandem fenfa Seffione illa.... fuerint edita &c.

folet fieri nifi ab illo qui inferior eít adveríü

$ füperio-

Efpenius. Stupenda eft hzc Schel(tratiana halluci-

rem.

natio.

Parádoxum eft, verum & genuinum fenfüm

Schelflrate, ibid. p. 64. Tand'em

"

[

fuit dictum quod

alicujus Decreti alium fingere ab eo in quo acceptum

Paya electus li

gari non poterat.

eít eo tempore quo examini datum eft, cum füpereo

Efpenius. Hzc verba, nona Concilio, fed ab ali-

deliberatum & conclufum unanimi Concilii confenfu;

quo particulari in confufione dicta fuere.

cumque iítius approbaátionis publicum inítrumentum

Schelftrate, ibid. Ex iis enim non diffcile colligitur

fieri poftalatum eíts & ut fieret, nemine reclamante

aliam longe fuife mentem Patrum

Conftantienfium | de

aut improbante conceffum eít nulla fadia in verbis

auctoritate Summi Pontificis ,

Decreti mutatione fenfus illius, fine ullo examine ,

quam orbi Catholico ob-

trudere conata fuit Turba Bafileenfium.

fine ulla in Nationibus aut Seffione deliberatione , ita

Efpeniur. Sane quid impudentius dici poffet contra

mutatus ut quod ibi ante Cardinalibus difjlicuerat ,

jam placeret Quid his ineptius?

conventum Dafileenfem quam eo tempore quo certo

fuit Generale Concilium, non genuinum fenfüm De-

Schelflrate, ibid. Unitis jam tribus Obedientiis , hoc

creti Seffionis V. quem verba praferunt, plus decies

fenfu intelligenda dicuntur, ut non de Concilio feorfim

expreítiffes qua(i vero nova fuiffet eo tempore fenten-

füimmpto, quem fenfum Superiotati Conclii favere exi[H-

tia de Superioritate Concilii, ut eam Concilium Ba-

maverant Cardinales, fed Concilio cui verus C3' indubita-

fileente orbi Catholico obtruderet.

De eo tempore

tus Pontifex ade[l, qui fenfus. nihil ad Superioritatem

loquens Bellarminus dicit : Twne plurimi in eam fen-

Concilii facit, intelligantur.

— Efpenius. Quz hujus mutationis caufa? Nulla ni(i

tentiam iverunt ut Concilium effet fupra Pontificem.

At quo argumento probat Schelítrate illa duo Con«

forte 16. aut 17. Epifcoporum recens ad Concilium

cilia, Conftantienfe & Baafileenfe, effe contraria, fi-

acceffüs, qui hunc alterum plane feníüm Decretis

Seff. V. (dedi(fe fupponitur,) nullo ex $0oo. aut 6oo.

isque fententiis inter fe contrariis pugnaffe? Num for-

fan demum fünt Bafileenibus opponenda Decreta ali-

Patribus, qui in alio fenfi acceperant, contradicen-

qua rite in Concilio Conftantienfi rationabiliter &

te.

conciliariter examinata & conclufa?^ An forfan hujuf-

. Quid cogitavit Schelítrate dum hanc ineptam hic

modi aliquad Decretum ex optime note MSS. pro-

profert gloflam? ÁÀn non attendit quod dum hac con-

fert! Nequaquam. Quo ergo fündamento ? Nempe

derentur Decreta, jam tres feptimanas effluxiffe quod

his pauculis fed mirificis verbis : tandem di&tum eft

Joannes XXII. aufugiffet^ Non attendit quod Con-

quod Papa electus ligari non poterat. . Ex iis enim ,

ftantienfes, mox a fuga Joannis, edixerant Seffionem

ait Schelftrate, mon difficile colligitur , aliam longe fuif-

IlI. quod per receffum Joannis D. Papze de hoc loco

fe mentem Patrum Conflantienfium deauctoritate Sum-

Con(tantienfi, non eft diffolutum hoc S. Concilium,

mi Pontificis, quam orbi Catholico obtrudere conata

fed remanet in fua poteftate, integritate, & auctorita-

fuit turba Bafileenfium. Omne igitur Bafileenfium

te. Loquitur ergo de (e ipfo fine Pontifice, aut fàl-

crimen in eo fitum eft quod de íententia Concilii

tem non indubitato, fecundüm Schelítrate, in De-

Conftantierifis judicaverint ex Decretis a. f& editis ,

creto Setlionis V. Ad hzc, fi Deeretum loquatur de

non autem ex przdicis myfticis verbis

quod Papa

Cencilio cui adeft unicus & indubitatus Pontifex, er-

eleétus ligari non poterat.

Verum quidquamne judi-

£0 corruit quod tantopere contendit Schelftrate, íci-

care poterant (de his) quz ipfis ha&enus fuerant in-

licet Decreta illa effe reítringenda ad tempus fchit-

matis, & ad dubios Pontifices.

Et íane ni is fit fen-

cognita, ut ipfe dicit : (p. 64.) hoc a Patribus Con-

ftantienfibus datum refponfum uemo in hunc ufque diem

fus illorum verborum, ut per illa. ftabiliatur auctori-

typis edidit, C9' quia illud aliaque plura ignoravit or-

tas Conciliorum in veros & indubitatos Pontifices ,

bis Catholicus, opinio Baflleenfium apud monnullos

^

fed dicatur quod intelligantur de vero & indubitato

pravaluit.

Pontifice, qui adeft Concilio, & una dominatur Con-

Schelftrate, ibid. Illud aliaque plura ignoravit orbis

cilio, ita ut Concilium nihil ejus fententiz contrari-

Catholicus,

um decernere queat, evidenter ipía Decreta everten-

Efpenius. Mira confidentia & arrogantia !

tur; nec dici poterit per Patrespoft Seffionem 58.De-

Schelflrate, ibid. p. 6$. 4d

creta illa fuiffe interpretata, fed omnino abrogaffe erit

hoc folum teftimonium fufficit.

quam | evertendam, vel

aflerendum ;

1

ferere.

q,uod tamen nec Schel(trate auíus eít af-

Efpeniur. Sed non füfficit ut evertat Bafileenfium

opinionem, fed etiam validum effe debet ut evertat

; Schelflrate, ibid. p. €2. Verum quidem eft notari in

Cardinales Florentinum & Cameracenfem, ac Joannem

geftis Concilii heec magnam animorum perturbationem

Gerfonem, qui omnes füftinuerunt Papam a. Conci-

Regi, ipfique adherentibus attuliffe &c.

lio judicari & ligari poffe. — Si id dictum fit a Nationi-

Efpenius, Immo nullus ni(i Schelítrate, qui nugas

bus que urgebant ele&ionem Pontificis, id indubie

illas profert; neque enim intota illa concertatione nec

verbum de Decretis Seflfionis V.

a Natione Gallicana, que etiam ferventius urgebat

propofitum, cui Joannes-Gerfon, tanquam Reyi;s &

Schel[lrate , ibid. p. 63. A4perte concl;zfum ejï in Sa-

S Orator intererat. Adhec non

Suppl. oper. Van Efpen. Tomus V.

Univefütatis Parien(ï

[]

k

poffünt

186

À N N O TA TIO TSNIES

poffunt hxe verba toti Concilio adícribi ,A nifiin pub-

€9' reformationem generalem. Ecclefie, in' Capite €5'

lica Seffione fuerint propofita & conclufa, & confe-

in memris! Forfitan ideo omi(it quod cum non ef-

quenter.fieri nequit quod f1 a Concilio fint profedta,

fet verifimile quod ullus ex eo Concilio Pontifex eli-

ad minus Gerfoni fuerint perfpecta, ad minus Gerfo

geretur, fruftraneum foret eum adigere ad promitten-

ni fuerint perípeda. — Quomodo ergo piiffimus ac do-

dam obfervantiam illius Concilii cujus auctoritati uni-

&iffimus 1heologus Decretorum oecumenici Conci-

ce ejus inniteretur eledio. Saltem ea non poteft effe

lii tenaciffimus, etiam poft Concilium Conftantienfe,

ratio Schelftrati,

docere perrexit (a) quod Concilium Pontificem puni-

Decretis.

quia nimis repugnat cum Concilii

re ac ligare poffet, illudque poft definitionem Conci-

li Conttantienfis fine hxrefi negari non poflet?

Adhzc Eugenius IV. fa&dus Cardinalisa Gregorio

Znnotationes in Caput III. Dz;(]"ärtationir;

XII. cum ad Seff. XII. aut XIlIl. Conítantieníem ven-

tum effet, ad Concilium acceffit; in eoque.ufque ad

Schelfimie » p. 68. Spem hanc prætei- Cardinales con-

finem perfeveravit; adeoque ignarus non erat eorum

ceperant tres Nationes, dum in Prote[latione omnium

qua in Concilio acta erant.

Si ergo illa verba a Con-

nomine fatia, non folum Decretum Seffionis V. de*re-

cilio prolata fuiffent, & ad enervandam au&toritatem

formatione , po[t ele£lionem Pontificis facienda, inter-

Concilii fupra Pontificem valuiffent, quis dubitat

pretati funts fed C3' a corpore Acephalo &c.

quin iis Eugenius adverfus Bafileenfes ufus fuiffet? Ob

Ejpenius., Hzc funt ex quibus Schelítrate contendit

id przcipue Bafileenfes contra Eugenium procede-

probare Decreta Seflionis V. poft Seffionem XXXVIII.

bant, quod Decreta Concilii fperneret.

Ergo quam

tuiffe aliter explicata; immo hic probare debebat, ut

opportuna fuiffent Eugenio hzc verba ! Admodum

in Fontifpicio fui libri promiferat, Decreta illa a Mar-

igitur verifimile eft aut hec di&a verba non fuiffe pro-

tino V. fuifle improbatas & tamen eft in illa Prote-

lata; aut prolata, a Concilio non fuifle probata; aut

ftatione ac concertatione, quam hic rurías reprodu-

denique aliam longe habuiffe notionem quam eis Schel-

cit, ne verbum quidem de illo Decreto factum füiffe.

ftrate affingit.

Schelflrate, ibid. Sed C9' a corpore Acephalo ante

Schel[irate , ibid. p

.65. & d Quidquid enim Depa-

electionem Pontificir pre animorum contentione, €s'

tati a Nationibus C9' Cardinalibus con[lituti egerint ,

opinionum diverf[itate fieri non poffe indicaverint.

patet ex Actis, mihil determina[Je.... quam quod Pon-

Efpenius. Siita hec verba accipias, ut fignificare

tifices dubios fpetlat, vel eorum Decreta tempore fchif-

contendas Concilium fine Pontifice, ita effe Acepha-

matis fatta, ut funt Decreta Seff. XIX. in caufa Fra-

lum quod propterea au&oritate reformandi Ecclefiam

trum Minorum contra Bullaim Alexandri V. &c.

deftituatur, quare Nationes & Cardinales menti Con-

Efpenius. Conftantienfes habuiffe Alexandrum V.

contra cujus Decretum hic agitur, pro vero & indu-

cilii pugnantia loquentes introducis? Mox enim poft

fugam Joannis XXIII. declaravit Synodus hac fuga ne-

d o AR - R a

bitato Pontifice patet ex Decreto Pifano, quo ad ele-

que de plenitudine ac integritate Concilii, neque de

étionem procedi jubetur.

Quafi vero etiam Pontifi-

audoritate ejus quidquam detractum.

2. Quod Con-

ces indubitati in illis non exceflfiffent? Hi enim abu-

cilium non haberet poteftatem a Papa qui eft Caput

fus manifefte etiam facti a Pontificibus, Avenione fe-

Minifteriale, fed immediate a Chrifto, Capite fcilicet

dentibus, nullo exiftente fchifmate.

eflentiali. . Deinde fi Synodus crediderit eam fibi effe-

Schelfirate, ibid. p. 66. Quod fi aliqua fint quce

potettatem ut Caput illud rejiceret , quanto magis ut

etiam Pontifies indubitatos tangunt;

.. ia fpe-

reformaret, quod eít minus. Deinde ante ele&tionem

Gant ad extinctionem futurorum fchifmatum, ut Ca-

Martini V. certum eft multa Decreta ad reformatio-

pitulum Frequens, in quo Patres Con[lantienfes pro ve-

nem fpectantia, lata fuiffe; & quod immediate poft

ris C9' indubitatis Pontificibus nullam penam | injua-

XXXVIIL ed

hanc prztenfam Proteítationem, factam poít Seff.

gunt &c.

Efpenius. Nihil (Schelftrate) probat , neque enim

XXXIX.

itum fuit Decretum Frequens , Sefiï.l

omnes leges habent poenam annexam , praíertim dum

Schelfirate ,ibid.p.69. Etdici poteft quod ubi Conci-

foeues - aeUAM annse Sebdopedf aud! um at 2 —— m

leges concernunt fuperiores Poteftates.

lium ante electionem Pontificis (Martini V.) tanquam

Schelfirate, ibid. p. 66. & 67.. Nullum Concilium ex

navis fine gubernatione hinc inde flu&libus,collifa agita-

omnibus generalibus tam fpecialem Con[titutionem edi-

batur ; po[t electionem Pontificis , fedata tempeflate ,

in tranquillo mari navigerit &c.-

B edib. a

derat de obfervandis a quocumque , etiam[t Pontifica-

lis au£toritatis exiflat , Decretis fidei a fe flatuendis,

Efpenius. Ita quidem. Sed nihil fa&um, nihil re-

quam hoc Concilium Con[lantienfe Seff. V. CS' cum age-

formatum, ut deplorat Ge

retur Se[J. XX XIX. de Profeffione Pontificis pro obfer-

Concilii Conftantienfis.

rfen in Dialogo pro Geüisi

^

vandis Decretis. Generalium Conciliorum , adducuntur.

Schelftrate, ibid. Vix eleCfus erat Pontifex, quim

ocfto prima Concilia qua& funt omnia Generalia ab O-

illi qui fe Romana Curice infenfiffimos oflenderant , ad

rientalibus.... C9' ab Occidentalibus ante illud tempus

pedes ejus fefe proflraverint , C9' ipfe Romanorum Rex

celebrata, €9 Decreta. fidei continentia

Con[lantien-

fis vero Concilii nulla ftt mentio.... Ex hoc loco evin-

Cl.ïfpeniu:. Abfurdum fane quöd Prelatos & Regem

cimus,ipfum Conflantienfe Concilium Seffione XXXIX.

