que Rectorio..

Cofhn;. Re&or.

lii Emeriteníis

permittunt Epifcopis, & Presbyteris

& Diaconis füarum Dioecefeon,

!

k o

Ampliflimi D. Re

G&oris.

P

pietate & doótrina

Ha'(ugcmaw

Supplei, Oper. Van Efpen.

Ccca

V.

389

REesoruTIO DD LovaNIENSIUM-

p

V.

»

»

y

CASUS RESOLUTIO

uüt

&

SIVE

qu

ff

u

d

u

DISSERTATIO

bu

el

(

STATU-

&

MISER O

E

VW

uü

ECCLESIJZ ULTRAJECTINSZA,

MEDIISQUEL QUIBUS ILLI SUCCURRENDUM EST,

"

-

—

i

ii

iT

hn

CAPUT

I

ut obfervat Boffuetius alii

habebant,

que, Epifcopurn progrium

j

Nece[farius eft Ecclefice Ultrajectine Epifcopus, tum

Hinc Lex Apoftolica eft, exponentibus Sanctis

divino tum Canonico jure , eaque necetas omnin

Patribus, utconftituantur in rnajoribus o

p

.

Copi.

ppidis Epit-

bc

eft extraoroinaria.

lifdem veftigiis inftiterunt Apoftolorum fucceffo-

bt

res: adeo ut tempore S. Cypriani jám antiqui moris

ci

MOR

effe cenferetur, illic Epifcopos conftituere, ubi no-

V

tabilis fidelium numerus degeret. 7am prideri, ait

di

Epiftopi neceffarii funt jure Divinö.

hic SanQus, (c) per omnes provincias C9 urbes

A

fin-

H

gulas ordinati funt Epifcopi.

»

us divinum exigit, ut Chrifti Ecclefia per Epifco-

Quare S. Athanafius, fimu

l'ac Verbum Chiritl ii

»

pos regatur: ipfe enim Chriftus hoc regimen in-

India divulgatum & à quibusdam fu'ceptum efle.in-

»

ftituit: ideoque Apoftolis füis, cum eos creaffet Epif-

tellexerat, illico Frumentium illis Chriftianis ordi-

navit Epifcopum, & in Indiam mifit; ut varii refe-

»

andi.. Certe S. Paulus Ecclefiam ex jure divino per

copos, poteítatem dedit alios itidem Epifcopos cre-

»

runt Hiftorici. (2) Addit Zozomenus id ab Atha-

»

Epifcopos regendam effe cenfebat , cum Epifcopos

nafio fadtum ex concilio Sacerdotum Alexandriam

»

Mileti congregatos ita alloqueretur: Zfttendite vobis,

incolentium (e).

€9' univerfo gregi, in quo vos Spiritus Sancfus po-

Sed & fines propter quos C

hriftus Epifcopos in-

»

uit Epifcopos , regere Ecclefiam Dei (a). Atqueadeo

ftituit attendendi funt: ipfà enim Ecclefia per Epií-

?

Epiícopi ex jure divino in regimine Eccle»fiæ funt ne-

Copos przcipue depofitum fidei cuftodit, unde ipíis

»

ceffarii.

in períona

1

imothei primario didtum eft: Depo(i-

Hanc nece

ffitatem üc'fe intellexiffe o&enderunt

tum cuftodi. Chriftus Ecclefiz dedit Apoftolos, &

»

Apoftoli, ut ubicumque notabilis fidelium numerus

in Apoftolis fucceflores Epifcopos, in opus minifte-

d

fine Epifcopo degeret, illis quam primum Epifcopus

ri, inadificationem Corpus Chri(ti: ut fideles non

rzficiendus effet. Dum enim fidem Chritti predi-

circumferantar omni vento docrinz; ut doceant

)

cantes varias regiones obibant, curabant in locis il-

fervare omnia quacumque mandavit Chriftus: ut

2

lis ubi verbum Chrifti fructificabat Epifcopum con-

conftituánt in Ecclefia Presbyteros, & ea qua de-

ftituere, qui & fideles foveret, & infideles conver-

fünt corrigant: ut imponant manus füper Baptiza-

H

h

teret : ipfi autem Apoftoli Evangelii caufa ad alias

tos, iliique accipiant Spiritum SanQum.

affidue Provincias tranfibant.

Unum omnibus convenit caput conítitui: tum ut

»

Sic, tefte S. Luca, (/) egerunt

Paulus & Bär-

cuftodiatur unitás, tum ut fervetur auctoritas: vi-

»

nabas; qui cum Derbis, Lyftre, Iconii, Antio-

duatis quidem Ecclefiis aliquanto tempora per Capi:

»

chiz, Evangelium przedicaffent, non ante ex civi-

tula aut Vicarios providetur; minor autem eft uni-

h

tatibusillisabibant, quam per fingulas Ecclefias con-

tas dum in divería trahitur multorum íententid: &

ftituiflent Presbyteros ; id eft fecundum gloflàm or-

Vicariorum, ad exercendam in Clerum ac populum

fü

dinariam, Epifcopos, qui hic per Presbyteros defig.

jurifdidionem, minor eft quam Epifcoporum aucto-

C

nantur.

i

titas. Neceffarium eít igitur ut fraternitas habeat

»

»

Quod Paulus ipfe praftitit, id etiam fequentibus

Epifcopum, plebs Prepofitum, grex Paítorem, Ec-

verbis mandavit Tito s Hujus rei gratia reliqui te

cletia Subernatorem, Chriítus Antiftitem & Deus

»

Cretce ut ea qui defunt.corrigas, C9. conftituas per

Sacerdotem. — Adeo quippe Ecclefiz conjun&us eít

5

civitates Presbyteross ficut C2' ego difpofui Tibi. Ob-

Epifcopus, ut Epifcopum in Ecclfia, C9' Ecclefiam

b

fervat Eftius grzce poni per fingulas civitates. Quod

in Epifcopo effe , S. Cyprianus fentiret. ( f).

»

& hic'agaturde Epifcopis. paulo poft oftendit, dum

. Hinc eft quod feculo elapfo Sorbona propofitio-

f

talium Presbyterorum qualitates ita defcribit: Opor-

nem hanc: Falfiffamiun eft ac ín. counfequentia pericu-

tet enim Epifcopum fine crimine effe.

lofum quod particularis Ecclefia [ine. Evifcopo effe non

Ita etiam tefte S. Joanne in Apocalypfi cap. 2. &

pojfit: profcripferit, tanquam * falfiffimam, in con-

3. civitatesþübi admodum vicinæ Angelum, id eft

(c) Epift, 55 ult. Edit,.-

» fequentia

f

(4) Socr. 1; 1. c. 19. Theodoret, 1.

f

, (a) A& X*( LAET EM .(6) À&. XIV. v.n

x

LI. C, 13.

q(

(e) Zozom, 1.3; €, a4.

(f) Eptft 62.

u

—

Rzsonuri0 DD. LovaNiENsiu.M

3

Q2

o

9

» fequentia periculo(am; terminariam , fcandzilofäm,

ftitute , üx;e.in temporalibus five in fpiritualibus,

:

» Ordinis Hierarchici deftructivam ; 'populo Chri-

damnum paterentur.

» ftiano nocivam, traditionis Apoftolicz, & fuccef-

» fionis Ecclefiaftice fundamentum convellentem. ,,

Jam autem in Ecclefia Ultrajedina non agitur de

viduitate trium meníium,. fed duodecim annorums

ut videre eft apud Petrum Aurelium in Vindiciis

neque tantum timetiur , ne antiquus hoftis eam dila

cenfure Sorbonicz , titulo r. de Eccle(ia prop. I.

niet; fed dilanians jam videtur & fentitur. Adeoque

Itaque fi attendamus ad inítitutionem Chrifti,

Canones ante produdii proríus in eam conveniunt,

quam Apoftoli & Sandi Patres factis fuis explicarunt,

& ex Canonum illorum prafcripto Ecclefiz Ultra-

manife(ítum evadet, juris etfe divini, ut illic confti-

je&inæ omnino neceflàrius eft Epifcopus.

tuatur Epifcopus, ubi notabilis fidelium multitudo

degit, qux Epifeopali minifterio deftituta eft.

RSIAL

Cum autem in Ecclefia Ultrajedina centena Ca-

tholicorum millia degant, quibus jam a viginti duo-

bus annis minifterium Epifcopale dee(t: confequens

Nece[fitas Epifcepi Ultraj. efilexzraordinaria.

eft did Eccle(ie ex prafcripto Juris divini przfi-

Neque illa neceffitas hic et communis, ífed ob

ciendum etfe Epifcopum : eo etiam magis, quod

fingulares circumftantias prorfus fingularis & extra-

eadem Eccle(ia jam mille & aàmplius annos a propriis

ordinaria ceníenda eft.

Epiícopis gubernari foleats tum etiam quia fideles

Juxta Regulas modo allatas cuilibet Ecclefiz ne-

vocibus & votis Epiícopum defiderant atque efflagi-

ceilarius ett Epifcopus, etiamíi Ecclefia vacans plu-

tant.

ribus in rebus a vicinis Epifcopis poffit juvari. Cum

autem talis Ecclefia ob diftantiam loci, aut aliam

Bo

quamlibet rationem , .a vicinis Epifcopis commode

fuftenflari non poteft, tunc, quantum ad iftam Ec-

Probatur necefftas Eþz:fcaporuim ex jure Canonico.

ciefiam pertinet, (ingularis exoritur neceffitas Epif-

m

copi. Hic autem cafus in Eccle(ia Ultrajectina mo-

Nec minus perfpicuum eft Ecclefiz: Ultrajectinz

do locum obtinet: nam Ecclefia illa tum ob loci di-

(

jure Canonico neceflarium effe Epiícopum.

ftantiam, tum ob fupremi Dominii diver(itatem, a

ii

Con(tans & apertiffima tum Conciliorum tum Su-

vicinis Epiícopis folatium accipere commode non

premorum Pontificum conítitutio eft, ut mortuis

poteít: & in privatione Epifcopalis minifterii, quz

Ecclefiarum Epifcopis quam primum fübftituantur

jam viginti duobus annis duravit, folatium vix ul-

novi.

Patres Concilii Chalcedonenfis vetuerunt Ec-

lum accepit.

l$

Hinc factum eft ut vix

clefias vacare plus quam tres menfes; & puniri illos

-ulli toto illotempore Con-

il

voluerunt, qui cum viduatis Ecclefiis Epifcopos or-

firmationis Sacramento (int muniti; adeo ut fidelium

dinare ex officio füo deberent , partes fuas hac in re

lj«

pars longe maxima hoc Sacramento privetur; quod

non explerent. Sic enim loquuntur Canone 2j.

tamen illis ob quotidianum cum Acatholicis com-

3

]

Quoniam nonnulli Metropolitani, ut fipe a no-

mercium perneceflarium eífe nemo diffitebitur.

ü

»

)

l:

bis auditum eít, & greges fibi commiífos negli-

Noneít parvi momenti tantu

fidelium numerum

55

gunt, & Epiícoporum Oordinationes differunt ;

hoc Sacramento privari, ad quod füfcipiendum om-

35

Sancte Synodo placuit ut intra tres mentes Epif-

nes tenentur. ** Omnes fideles, inquit Gratianus,

al

]«

MXe

)

coporum ordinationes fiant, niíi inexorabilis uti-

?5

Can. 1. Dift. ;. de coníéc., per manus impoti-

» que neceffitas effecerit, ut dilationis tempus pro-

3

?

tionem Spiritum Sanctum poít baptifmum acci-

h4

]

rogetur; fi autem hoc non fecerint, eos Eccle-

»

pere debent, ut pleni Chriftiani inveniantur 5

w

?

fia(ticae difciplinz fubjici.

P]

?

quia cum Spiritus Sanctus infunditur, cor fidele

Huic predicti Concilii San&ioni confonat Canon.

» ad prudentiam & con(tantiam dilatatur. , Quin

$

3;. Dift. 63. ** Obeuntibus (ane Epifcopis, quo-

etiam gravioris delicti peraguntur rei, qui Sacramen-

» niam ultra tres menfes Ecclefiam vacare SS. Pa-

.

tum iftud, cum füfcipere poffunt, negligunt; maxi-

» trum prohibent SanGiones. &c.

me dum in tali occa(ione veríantur ut fidem füam

Quod vero SS. Patres quoties viduate effent Ec-

cum pudore, neque fine damno f10, nonnunquam

cle(iz adeo feftinari voluerint inftitutionem Epiíco-

profiteri teneantur, ut fepiffime in Hollandia con-

pi, hac potiffimum ratione addudi fuerunts quod

tingere poteft. Defedu enim gratis per iftud Sa-

greges fidelium, dum Epifcopo carent, plurimis

cramentum füfcipiendz fieri poteft ut fidem profiteri

malis & periculis exponantur

.v Hane: fatio-

erubeícants quod Novato eveniffe refert Cornelius

nem adfert Gregorius Magnus Lib. 6. Epiít. 39. ci-

Papa. / Apud Euféb. Hift.lib. 6. cap. 43. Hinc eft

* Ultra tres menífes,

tatus Can. poftquam Dift. 50.

quod SS. Canones & plurimi Sancti Patres Confir-

»

inquit, Ecclefiam vacare Pontifice ftatuta facro-

mationis utilitatem & neceffitatem tam frequenter de-

23

rum Canonum non permittunt; ne cadente Pa-

pradicent, &tam diligenterinculcent. Res animis

fidelium firmius infit

3

)

ftore Dominicum grezem, quod abfit, hoftis in-

.

fidiando dilaniet.

probatione.

a eft, quam ut longa ind,igeaf.

"

Eandem rationem reddit Concilium Lateranenfe

Uil*. hOG

Neque ii tantum gravi culpa fe obligant q

füb Innocentio II[. tit. de Ele&. & Eleà. poteft.

Sacramentum füícipere negligunt, fedilli etiam qui

Cap. se pro 41. .. * Ne pro defedu Paftoris Gregem

non fatis diligentiz adhibent ut curz füz commilli

» Dominicum lupus rapax invadat, aut in faculta-

ejufdem Sacramenti participes fiant: ideoque ex

5, tibus fuis Ecclefia grave difpendium patiatur, vo-

praícripto priftinorum Canonum poenitentialium, (i

, lentes in hoc etiam íuüccurrere periculis anima-

qui liberi parentum incuria non confirmati decefta-

,rum, & Ecclefiarnm indemuitatibus. providere;

rant, iis parentibus magna indicebatur poenitentia,

, ftatuimus ut ultra tres meníes Cathedralis Eccle-

Sic habet Canon ad $; przc. * Cujus filius fine

5 fia vel Regularis Pralato non vacet. ,,

Eadem

» Cconfirmationis Sacramento moritur , parentes,

fere habet Cap. Quam fit . Eodem titu. in 6. ex

» quorum negligentia id fadum eít, poenitentiam

Conc. Lugd. (üb Greg. X.

» agantannos tres. ,

^ Patres illi ,; ut ex ver

bis. allatis mähifeüum eft,

Ultima Concilia frequentiffime Paftores hortantur,

Epi(ícopos viduatis Ecclefiis tam necetfarios effe cen-

ut de Confirmationis neceffitate, virtute

;« debita

ifüerunt, ut Epifcopis demortuis intra tres menfes

reverentia, moneatur populus.

fabftituendi fint novis & ut ita fentirent folo etiam

Igitur cum omnes necdum confi

rmäti : nifi. .rg-

adducebantur tim0;e, ne Eccieüæ Rectore fuq de-

ud accedere

viter peccare vglint. gd .Saþcramehtum ill

debeant,

390

Rresorvurio. DD

LOvVANIENSIUM,

debeant: deinde cum illi etiam , qui aliorum regi-

Epifcopos acceperit: per illa enim tempora paffim

ii

mini przfunt, uthi confirmentur adlaborareteneanü-

in Ecclefia, atque in his precipue-Regionibus , Epif-

ul

tur; fequitur omnem effe movendum lapidem ne taa-

copi ea ratione przficiebantur Eccle(iis: & in hujuf-

p

tus fidelium numerus Sacramento tam fàlutari fru-

modi eledtionis confirmationem & Summus Ponti-

y

ftretur. . Jamautem cum illud per vicinos Epifcopos

fex & Imperator confpirabant. Sicinhancrem fcri-

nec przftitum fit , necfprz(tandum videatur, fed

bit Adrianus 1. àd Imperatorem Carolum magnum:

y

]

hoc (Sacramentum) per proprium Epifcopum com-

** Quia nunquam nos in qualibet ele&ione inveni-

dl

modius. admini(trari poffit s & hoc etiam Ecclelie

» mus, nec invenire habemus, fed neque Veftram

, Excellentiam optamus in talem rem incumbere,

f

Canonibus atque con(uetudini magis (it. confenta-

neum: fequitur inhac Ecclefia, ob (ingularem hanc

» fed qualis a Clero atque plebe cunctoque populo

m

circumftantiam , etiam (ingularem effe Epiícopi ne-

» eledus fuerit canonice ordinamus. ;; Sed neque

ceífitatem.

Àf

Imperator talis electionis refragabatur libertati, quam

»

Accedit quod facris Ordinibus initiandi ad exteras

ex facris Canonibus didicerat. . ** Sacrorum Cano-

p

& longe remotas regiones mitti debeant; unde ite-

» num;, inquit (^), non ignari ut in Dei-nomine

» Sanda Ecclefia fuo liberius potiretur honore ad-

»

rum multiplex oritur incommodum. . Nam & màgni

faciendi fünt fümptus, quibus tamen Ecclefias citra

» fentum ordini Ecclefiaftico prebuimus, ut fcilicet

neceffitatem juxta Canones gravare non licet: & il-

» Epifcopi per eleclionem Cleri C9' populi, fecun-

q

lz peregrinationes animos alumnorum diffipant, di-

» dum ítatuta Canonum, - de propria Dioecefi eli-

p

ftrahuntque: quo tamen tempore animi quies & ad

» gantur, ,. Eandem electionem in progreffu noni

res divinas converfio magis illis.conveniret.

hujus feculi viguiffe colligitur ex Epiftola Hincmari

Sed quid (i Foederate Provinciz adverfus vicinos

Archiepifcopi Rhemenfis ad Henedulphum Laudu-

Gi

bellum gererent? Quid fi, quod Deus avertat, in

nenfem Epilcopum: qua quidem Epiítola ut Vifita-

aliqua Provincia peftis graffaretur? Quis non videat

toris officio, in eleciione Epiícopi Cameracenfis,

ln

* Adean-

li

tali tempore fummam (ftore) Epifcopi neceflitatem:

ritefungatur, hisillum verbis hortatur:

»

cum nullus Patria egredi poffet, vel ut facris Ordi-

» dem Ecclefiam quantocius ftudeas properare; ac

nibus initiaretur, vel ut facra Olea peteret?.

» affiduis hortationibüs Clerum plebemque:Ecclefize

»

)

A.dde quod facra Olea. quia femper ex aliis Regio-

» publice admonerefeftines, ut remoto privato ftu-

pit

nibusaccerfenda, & infpectioni Telonariorum Aca-

» dio, uno eodemque confeníu talem (ibi przficien-

tholicorum obnoxia funt, facile profanari poflint;

» dum expetant C$' eligant Sacerdotem , qui & tanto

D

fat

quod periculum, cum grave fatis fit4 haud eft parvi

» minifterio dignus valeat reperiri, & a venerandis

&

pendendum ; maxime cum: Ecclefiam tam folicite

» Canonibus nullatenusrespuatur. .,, : (c). Ubi ele-

providere videamus , ne vaía facra, aliaque ad divi-

*

&ionem non Papzaut Principi, fed Clero

ab Hincmaro attribui videmus.

€

:

-»plvebiquþe,

ji

num cultum pertinent

-

-ar,—;. per gtta&u; profgn»os vio-

tü

lentur.

'Cum vero Principum tum Religio

ni

istum pnblicae

Unde Illuft. D. Philig

lp.u*s.' Rovenius , jam pmdem

quietis caufa intereffet, ut probi, docti, atque. pa-

V

odo agitur Archiepiícopus, cum

el

Ecclefiz de qua m

cifici inftituerentur Epifcopi, ele&ioni paffim advi-

pertractaret quam néceflarii fint Epiícopi particulari-

à

gilabant: ita quidem ut plerumque non (ine illorum

»

bus etiam Ecclefiis, hanc inter alias dat.rationem,

confenfu aut eligerentur Epifcopi aut confecraren-

»

»

ob quam quzlibet Ecclefia füo indigeat Epifcopo

tur. -Hujus rei exemplum nobis (üppeditat. Joannes

» Ad facri, inquit (2),.Chrifmatis confectionem

de Beka, Canonicus Ultraje&tinus ; .qui'S; Frederici,

»

» & Olei Catechumenorum. vel extremz uncuonis.

odtavi Trajedtenfium Epifcopi; : promotionem ad.Ca-

»

thedram Ulitraje&tenfem ita defcribit in fuis Chroni-

» Nam.perquam hoc incommodüm e[t C periculofum;

» Chrifma aut Oleum facrum e longinquis Regioni-

C1S

* Demum obeunte Rixfrido Pontifice ( Eccle-

»

» bus quotannis deferre. ,, Et addit: ; ** hoc maxi

» [ie Ultrajedinz) Ludovicus Imperator. . . ; def

»

5

» me locum habere in iis Regionib

r

us, ubi ,C??hf"*""i

-cendit'ad inferiores Allemannix partes cis Rheni

D]

» Acatholicis permixti funt.

)

fluvium; mandans. Ecclefie Trajefting: quatenus

»

Ilaftriffimihujus Viri judicium in

| hoä caüi makimi

]

dilectus fibi Fredericus eligeretur in Epifcopum,

8l

faciendum eft ;; ille enim ex diuturna hujus Ecclefiz

»5

.cui mox per pattoralem baculum feu annulum in-

I

przfedura (ab anno 1614. ufque ad- annum 1651.)

, veftituram Epifcopatus dedit; ac eundem licet in-

illius ftatum & circumftantias perfpe&iffimas habuit,

vitum in prafentia fua confecrari juffit. . .. Im-

)

& quanto periculo atque incommodo facra Olea ex

perator placabilibus verbis in hunc modum Fre-

aliis regionibus huc inferenda (int éxperientia didi-

-dericumallocutus eft: Epifcopum elegit Te , . Cha-

cerat, quandoquidem fex annis hanc adminittrarit,

» riflimeFili,. Clerus Urbis Trajectenfis in Paftorem

non confecratus Epifcopus; adeoque obftri&us aliun-

í

» providum, ut tua facra przdicatione debeas ubi-

de facra. Olea acceríere.

» que prophanum cáftigare populum &c..,, . Ex his

ä

:*-]taque fi ad fingulares haíce Eccle(iz Ultraje&tinze

duo conficiuntur: primum eft , Fredericum per ele-

circumítantias attendamus, non folum ibi commu-

[

&ionem Cleri effe creatum Epifcopum; alterum crea-

t

nem & ordinariam, fed omnino fingularem & extra

tionem illam non efle factam (ine confenfü Impera-

toris mandantis Ecclefiee Trajeflenfi : quatenus dile-

ord;naf'iam Epifco'pi p,e'ceiïita:em eiïf; , fatend-um eft.

f

Qus fibi Fredericus eligeretur. in. Epifcopum. . Sive

lQu XPUUCUE OEU

prout eandem creationem refe

l

dovici Pii Imperatoris.

r jriius L

V* De Qäilrc" ele&z

onis , quod cdmpeätit"- Etc

Interdum .etiam Principes.i

rkéle£itóhibiis:nifniam

Y

defz" k.

fibi auGtoritatem: vindicabant: .adeo etiam -ut ea de

iM

re meruerint a Pontificibus increpari : Cum : Rex

y

P

]

$u L

Lotharius .Clerum ,:qui ob Canonicum impedi-

mentum. munerum - Ecclefiafticerum 'incapax: erat,

donaffet Epifcopatu Cameracenfi, Nicolaus Papa ad

: Poþul;zfs' äj' Cleru.v abmmqua ]ïlu Epzjkopos elegzt

omnes Regni 1illius Epifcopos litteras: dedit, excom-

Cum Ecclefia Ultrajectina: fub Hnem-fecuhfeptlml

municationem etiam illisintentans;: ni(i Regem im-

:ereda fit, haud dubitandum eft quin primis ab ere-

pellerent.: a

Canonicam ; Cleri -& :;plebis . 'electig-

mjam;: tribuat

| &ionfe fug iecuhs per Clen atqfie ï;;).c.)p—uli ele&ior?em

nekm mdxcendam 1 t-'CA'lve:rc:? ;.85' p(ebi- lice

^

At eligendi :

- (2) be.Rexp Cl;rif-f.- G, T. n -7

*

| (b) Cbhc. Gall.v 'T om.;li pag 9x6'. 1 zo (c) Tom 8 Conc iäfi'väol;'i*86'1-.

RzsoLtüTIO öD. : LOovANIENs1iUüM,

lim

391

Dif,

eligendi ( 215. Tanto (autem) rem illam Pontifex

Regno füo publicavit, -&'Imp&rii Antiflites, inter

juf

]

urgebat vehementius, quod jam ultra decem menfes

quos Godebaldus Epifcopus Trajedénfis, fübtigna-

n

pretet Canonum nórmam Sedes vacaret: ** Ultra

runt. Decretum exftat in Batavia Sacra p. 1. p. 140.

» decimum menfem contra fanctarum regularum de:

Ex hactenus di&tis deducere licst.

1. Quod elc-

m

r tétum Impc-

)nl

» finitionem Ecclefiam viduátam permanere permi-

&io Epiícopi Ultrajectenfis, móre

dm

» feritis. ,

Adeo nempe Cleri & plebis libertas in

rium ufitato, a prima iftius Ecclefiz fündatione ad

eligendo Epifcopo cordi erat Summo Pontifici, ut

di&ta ufque tempora pertinuerit ad Clerum & popu-

t

feveriffimis illdm litteris defenderit.

:

ülg

lum, przcipue tamen ád Clerum. . 2. Quod Summi

Idem zelüs feculo fequenti, id eft decim

[0] , ani;

Pontifices non modo nullum Jus fibiin Epifcoporum

ue

mavit Joannem X. qui Herimannum Colonienfem

ele&ionibusattribuerint, fed ftrenuam etiam operam

L

d

iU

Archiepifcopum acerrime caítigavit. ** Cum, ut

impenderint ut eledionum libertas penes Clerum,

Ine

» ait (7) Hilduinum, Canonicis fibi obviantibus

& plebem, integra & illzfa permaneret. 3. Quod

» Regulis, absque Clericorum eledione, & Laico-

Imperatores Jus nullum habuerint liberas Epifcopo-

d

rum electiones impediendi: fed quod ipforum partes

Cet

, rüm acclamatione, Epiícopali infula decorare non

:

. denegatfet. ,

eflent profpicere ne in tales caderet eledio, qui vel

hi

Agebatur deinftitutione Epifcopi (Tuagrenfium)

fidei, vel tranquilitati publice , officere poffent.

Eli:

n

qui ficut & Ultrajecten(is, fuffraganeus erat Archie-

Iftud hic. diligentins attendere juvat, quod libe-

pifcopi Colonienfis.

rumelectionis Jus, aborigine ufque, penes Clerum

ii

Haud aliter in inft

itwendis Epifcopis actum et fe-

populumque canftanter perftiterit. — $i enim iftinif-

lü

li.

culo undecimos quod vel fola teitantur Epiítolz

modi juris exercitium alicui vel aliquibus permiffum

Gregorii VIIL. precipue 35. libri 1, & 8. libri quiati,

fity & ille velilli defecerint, vel negligentius fe gef-

,

In pofteriori, prater alia contra Epifcopnm Aure-

ferint, plenumjuris illius exercitium relabitur ad pri-

if

dC

lianenfem allata, hzxc illi objiciuntur: .** Dicitur

mam origigem five adillos, a quibus derivatum fue-

» fiquidem legitimam :tatem non habens contra

rat atque profluxerat, adeo ut (i Capitulo, velPrin-

If2

» Decreta San&toram Patrunr, (ine idonea Cleri &

cipi, vel cuicümque alteri, commiffum fit exerci-

u

1

» populi ele&ione, Eccle(am invafiffe. ,, Quod

tium juris eligendi Epifcopi, & Capitulum vel Prin-

ambo iíti Pontifices Joannes X. & Gregorius VII.

ceps, vel quicumque demum (it, officio fito defue-

l

?

Epifcopos fine Cleii & populi ele&ione inítitutos

zints tota celebrandx ele&ionis poteftas ad fuperfti«

li

us ele-

tam acriter redarguant, manife(tum facit,

tem Clerum & plebem revolvatur.

e

&ionis tunc penes €lerum populumque fui

i

*

Eamdem in rem & i(tud animadverti

ffe "ptofherit,

n

Hanc electionis libertatem tum temporis in Eccle-

Jus illud Clero atque plebi certiffime adjudicandum

élle, donec legitima iftius amiffio conítet. Neque

fia Ultrajeden(i viguiffe, patet ex diícordia Capi-

d

tuli Ultraje&enfis, cum ele&ioni vicefimi Epifcopi

alium quempiam pro legitimo juris illius poffeflore

d

vacaret. Quam difcordiam his verbis in. Chroni-

efle habendum, nifi liqueat quod id ]u

!

E

re aþcepe-r-it

Cis enarrat foannes de Beka: ** Cum Adelboldus

poffideatque,

od

]

Epifcopus defün&us effet (anno 1027.) & quo-

25

tidianus, tamultus in eledione novi Paftoris con-

Eobl

:j

tentiofe foret; Conradus Rex Trajedum deícen-

e$

»

$

M5

?

dit ad füpprimendam difcordiam. , . .. Rex au*

:

, tem ad Urbem Traje&

enfem confeftim fe tranítu-

S&ca?a XÀH. us electionis conceffum . eft C'dpitïaïz&' :

l«

» lit, & Capitulumad unionem pacis informare ftu-

S. Martini C7 S. Saivateris.

» duit: demum invaleícente diícordia graviore, to-

f

» tam Capitulum compromifit in arbitrium Regis,

Metum quidquid (it de libera eligendi E"pikrc/oþi

poteftate, quam ad feculum ufque duodecimum pe-

ll

» prafentare Virum difcretum & idonetim, qui dig-

M

, nus effet gabernaretantum Epiícopátum. ,, Rex

nes Clerum & plebem UltrajeGeníem perttiti(fe dixi-

autem quetidam propofuit Bernulphum, Paftorem

mus, iftud in confeífo eft omnem eligendi Epifcopi

,

poteftatem íeculo predicto conce(am fuiffe Capi-

in Oofterbeek prope Arnhemium, qui Cathedram

Ultraje&inam vicefimus ex ordineEpifcopus conífcen-

tulis S. Martini & S. Salvatoris: Cum enim Dioece-

dit.

;

fis Ultraje&en(is ampliffima e(fet, fieri hand poterat

ut omnes fingulique ad Novi Epi(copi electionem

- Haud quidem diffitendüm eftele&ionis libertatem

pracipue poítmediun feculi undecimi , & initio duo-

concurrerent: Sed expediebat negotium iítud om-

decimi, nonnihil lzfam effe occafione, vulgo di-

nium nomine a quibuídam curari.

Quare munus

Gze, inveftiturz.

Sed huic libertatis violationi an-

iftud confentiente populo tum a Papa, tum ab Im«

ä

$

no 1122. adhibitum eít remedium, per folemnem

peratore, demandatum eft Canonicis S. Martini &

conventiongffi inter Summum Pontificem & Impera-

S. Salvatoris. Neque abs re fuerit ex Diplomatibus

torem Henricum V. "Tunc ita conventum eft ut

Papze & Imperatoris (uper ea re promulgatis quzdam

Epifcoporum quidem ele&ionibus vacaretur, prz-

verba hic adícribere. Integra diplomata videri pof-

fente Imperatores nempe, ut & omnis confufio ele-

fünt in Batavia Sac. part. 1. £.

&ionibus abeffet,' & nulli eligerentur ni(i Imperato-

ab Imperatoríio.

146, Initium duagmus

Sandz &individus Trinitatis. Con-

;c

ribus grati: Sed tamen ut iifdem eleQionibus fua

» ln Nomine

conítaret libertas, nequeinveftitarz, (per baculum)

» radus, divina favente clementia Rex Romanorum

» tertius, Prapofito, Decano ac Capitulo Eocle-

Simoniz,-violentiz &c. locus effet. * Concedo,

» ait Pontifex (c), elediones Epifcoporum & Ab-

» fie Ultrajeden(s, ac Dilectis noftris Prepofito,

» batum, Teutonici Regni, qux ad Regnum per-

55

Decano & Capitulo Ecclefiz S. Bonifacii ejufdem

» tinent, in przfíentia tua fieri absque fimonia &

35

loci, eidem maijori Ecclefix ab earum fündatione

, absque viplentia. », Imperator viciffim ita f& ob-

fpeciali fraternitate, ut nobis innotuit, conjundtis,

ftringebat:

* Dimitto Deo &Ecclefiz inveftituram

»

in denationem perpetuam Regali magnificentia

» omnem per annulurm & baculum; & concedo om-

P

concedimus in donum, & damwus potettatem no-

3

» nibus Ecclefíis, qux in Regno vel Imperio meo

ftram omnimodam, a nullo füccefforumnofirorum

» funt, Canonicam fieri electionem , & liberam

»

infringendam: Ut cum Epifcopatum praedidum

, Confecrationem. ,, -Eadem h«c Imperatoris ver-

vacare conti&erit, iidem Praepofiti, Decani, &

3

ba habentur in quodam decreto, quod & ipfe pro

Capitula majoris Eccle(e, & S. Salvatoris Tra-

(4) Epift. 65,

(5) Con« Gall, Tom, 3. p£ 575. & 576.

(«) Otto kdif: Epife. Chron, üb, 7, B. 4

$

jedtenhis

392

RrsorvuTi0 DD. LovawirENSIUM.

?5

jeQenfis ante didi, & nuli alii. nifi Ecclefiarum

L

a

foii

Hac indi&ionis forma oftendit Ultrajedi per con-

lufl

25

fuatum Con-canonici; Epifopum alium «ligendi

fuetudinem nonnihil receffüm effe a jure communis

»?

plenariam habeant potefiarevr

.Ut autem hzc no-

pot

'eatenus nempe ut prater morem aliarum Ecclefiarum

$1

253

ftra-donatio, donum, privilegium ,. regia magni-

Germanicarum; in quibus numerabatur Uitraje&en-

25

ficeritia volun

tar

Cot

je aC liberaliter conceffa j iisdem

fis,. nontantum Capitulum Cathedralead elecionem

nur

perpettya fint, &.rata credantur ab.omnibus, &

vocaretur , fed illi etiam aliarum Ecclefiarum. Cano-

**

omni deinceps tempore inconvulía con(ervenitur,

nici, quiinter Capitulorum imembra cenfebantur.,

Brü

tía

J

))

hac in/charta conícribi juffimmus, manu propria,

Verum cum per turbas;. füb.finem feculi decimj

99

üt infrá vxdebxtur, coxroborantus (..,, Deinde

fexti in his Regionibus exortas , aliarum Ecclefiarum,

du

&i

. feqüitur fubfcriptio complurium tum«Epifcoporum, -

preterquam Cathedralis ; :Canonici-Catholici defe-

tium fpedatiffimorum |virorum.-

Anno:1145. XV.

cerint, illi ad. eledionem invitari amplius non po-

Kalendas Novemb. :

tuerunt:

bit

"adeoque jus electionis penes folos Ecclefiz

Eugenius lll, jpoftquam: mtearum Imperatons

Cathedralis (,(.,nomcos remanfit ,. convenienter. ad

f

»

l

Diploma . retulerat , luclentiffimis illud verbis ita

.jus commune, quod & tunc vigebat, &in Germa-

confirmat.

** Ante-didum privilezium, cujus te-

nicarum Ecclefiarum Capltulls etiamnum. VJO'et

»

22

nor his litteris

de verbo.ad. verbum eít infer-

»

25

tus.

10 9 Auoüohca aucdoritate confirmamus, in-

$. III

223

hibentes f"ub anathematis vinculo, ne Imperialis,

35

vel Regalis, vel hprcopahs, vel Glericalis vel

Capztulum quod hodie fubf [Hit, ab antzquo haud ifi-

»

35

Laicalis. perfona aliqua, cujufcumque ftatus vel

ferrupto ordine própagatum [l J jus.

ä

din

conditionis exiftat, ipfam Ecclefiam Trajedtenfem

haket. eleclionis.

25

contra hujufmodi privilegium; & noftrz confir-

f

i

l

35

rbationis tenorem moleftare, autin ejus praju-

Aü"ertum "T jus ele&ionis Capltulo Ultraye&ena.

25

dicium in premiflis quidquam in. perpetuum au-

Probandum nunc eft jus i(tud penes Cathedrale Ec-

m

22

deat attentare :

decernentes irritum & inane fi

tl

i

Cclefiz. Ultrajedenfis Capitulvm etiam hoc tempore

35

quid a quopiam in contrarium fueritattentatum. **

fubüfcere.

Quod ut przítetur ,. id unur probere

de

l

Duo hzc Decreta. fequentibus feculis velati bafis

fuffecerit quod Capitulum illud Cathedrale ad hzc

ula

& normz locum tenuerunt in eligendis Epiícopis.

uíque tempma propagatum £it: nt:. enim tunc fic

titü

Ex iis hzc manifefta evadunt.

argumentabor:

p

1. Capitulis przdidis plenam ehgendx poteüajem

Capltalum vetus- Cathedrale Uiira;e&enfe habuxt

n

attributam fuiffe.

)u.s eligendi Epifcopi.

pot

2. Hanc poteftatem omni demceps tempore effe

tqm Capitulum. Catbedraxe Ultraje ectenfe hodier-

fua

duraturam.

num haud interrupto ordine propagatum eft a Ca;

aQ

3. AÁnathematis vinculo illum 1lhoar1, qmmemo-

pitulo veteri.

In.

. yatis Capitulis moleftiam attulerit, vel contra diciam

Ergo Capitulum Cathedrzle Ultra;emm m þodxer-

diu

poteftatem aliquid attentaverit.

-mum jus habet eligendi Epifcopi.

Ts

4. Neminem omnino hac cenfüra eximi, . cu]uf

Cum de legitima hujus Syllogifmi conc! 1fione du-

cumque fiatus vel conditionis exijtat.

bitare non liceat: probandz fant du-., pxopoütxme

fs

$. Irrita & inania efle omnia, qua quispiams quis-

vulgo.major & minor.

fis

cumque demum fit, contra jus illud attentaverit.

Neque magnopere laborandum e& ut probetur

lo

Sane Tus ele&ionis przdidis: Capitulis hic lucu-

major: exantedictis enim manifeftum eft Capitulum

ba

lentiffime firmiffimeque affertum videmus: adeo qui-

'vetus habuiffe Jus eligendi Epifcopis & quidem non

qu

dem ut a nemine; .cujufcurque fit ordinis, ne per

'ex communi.tantum jure, fed etiam ex peculiiri,

Dit

fümmam quidem violentiam hoc jure privari poflint:

quod a Summo Pontifice & ab Imperatore tirmatum

quidquid enimhuic juri contrarium adtum a quopiam

eft. Unde id unice agendum elt ut folide probetur

eti

"yeltentatum fuent, id totum declaratur irritum &

Tainor: fcilicet Capituli veterisad hzc ufque tempo-

loc

inane; neque levis in eum poena ftatuitur, qui iif-

ra produdaa continuataque propagatio.

E

dem Capitulis ,. circaeledtionisjus atque exermtxum,

Et primo quidem dehac propagatione controver-

moleftiam aliquam intulerit..

M)

fia nulla eft ufque ad converfionem füpremi regimi-

Qu

Lapíu temporis jus illud ele&ionis aliarum etiam

nis, quz circa annum 1575.in his Regionibus ac-

Ecclefiarum Canonicis: communicatum efít; fic ta-

cidit.

Quippe in confeffio eft, ufque ad illam con-

Vil

men nt & electio ipfa, & electionis hora atque lo-

verfionem propagatum fuife Capitulum.-

cus, indicerentur a Decano & Capitulo Cathedralis

Sed neque poftea Collegium iftud extin&um eit.

(

Ecclefiz.

Patet id imprimis ex vetufto ftatutorum .

Scxendum enim eft Acatho icos in his Regionibus

Ecclefiz Traje&enfislibro manufcripto: ubi fb hoc

non eandem agendi rationem tenuifle circa Colle-

de

D

titnlo, de vocandis ad ele&ionem Epifcopi, haec verba

gium Cathedrale Ecclefiz: Ultraje&tenfis, & aliarum

legunturfolio $. verfo:

* Electio Epifcopi Traje-

Ecclefiarum Capitula.

Pofteriora enim' Capitula, uti

Ils

C

.» Genfis, quamvis de jure communi ad Capitulum

Harlemenfe , Middelburgeníe &c. illico: reditibus

, Eccle(ix. noftrz: Cathedralis pextmeat & profe-

fuis orbarunt & Canonicos ipfos abegerünt

Ultra-

K

32.-

cutio eledtionis ; & ómnia pertinentia ad eandem.

jedi autem non: modo Canomcorum Collegiis ma-

M

23

Et quia Jure communi Archidiaconi affümi non

nere permiffum eft, fed Catholicis etiam Canonicis

» poflunt neque debent, nifi de Capitulo Ecclefize

conccflum eft proventibus quos ante habuerant quie-

»,. Cathedralis.,. idcirco . Archidiaconi civitatis &

te potiri.

