plat

cet tamen Articulo 77.íüz Replica declaret fe non di-

hujus ignominiofz fuper pretenfo dolo.& fini(tro

re&te agere virtutemandati Cafütei , fe

»

,

A

2

E

1

d irtute mans

animo malefaciendi füfficientes informationes: cepif-

dati Magnifici Domini in lite exhibiti.

?

TA

fe, easque Judici exhibuiffe, cum in-eo confiffat ba-

$6$. Nefcituritaque quo tendathz

A

Cejus g!öri-ätï'o;

fistotius proeeffus, & fine iisnon poffitdici, quod

)ne

"

nift forte ad hocut fperet fore ut füb umbra augtifti

deexceffü vel deli&to fuerit pleneinformatus.uti juxta

ujus nominis ornne

jiramentum füum effe debebat, antequam ad fitmi-

tur.

s ejus jrrö?g!lïärithFES Obfegan-

aut

Jem AGionem Criminalem profiliret.

'

;

4

:

. $66. Veletiamut Judioi terrorern incutiat , 'E'O(jüe*-

$$$. Inquo Citátus ei qua(i viam

monftrabát per

modo, fifieripoffit, przveniat, ne ad esceptiores

hi

prafatam füam Refpon(fionem ad interpellationem fa-

Citati & media defenfionisejusanimurp applicare du-

d

&am peripfüm A&Gorem exhibitam unia cum Libello

deat, eoque tendere videntur ejus affertà Articulo

gravaminum füb Num. 4., i qua Citatus declarabat

u

72, & 73.füz Replice; nimirum quod Citatus punte

quid in fcripto Retpontionis Epiftolaris de quo qu&-

endus veniat fine nova diícu

j

ffione

4

e Relpenfionis Epi-

uf

ftio,;ad fe pertineret, quid vero non; quo. habito

ftolaris aut contentorurt in ea,

gfaquæx*ille defpiggre potgr;t guid ad recte fundandam

. $67. Ut & Articulo27. Ulterioris]?fR*eþHcæ dun

Pi'æä

688

CAuän : ESPENIANA

pratendit Judici non.effe licitam à mandatis. pradi-

. Judicia hiö fünt indivifibilia, & ad idem "Tribunal

n*

élis recedere,

au

.eundemque .Judicem fpe&are - debet tota cognitio

$68. Gratulandum eft Adtori quod tandem di&à

.tam .Juris quam Fadi, uti hic a

P

nte o&en(hm eít

.fua fchedula ulterioris Replicz mandata illa Cacfarea

.Cap. 5.

?

K

bat

"proferre voluerit, quibus ut lucente fole tenebrz. ,

$84. Ut proi

v

nde hic. attendi ndn poffit Decre-

f

ita difcutiuntur omnia quibus A&or quafi pulverem

tum aliquod Confilii Starus ab.A&ore exhibitum una

"oculis offundere nititur.

.cum Libello gravaminum fub Num. 3. i

jnp!

.$69. Unde ut vel omnis apparentia alicujus legi-

tones hic ante allegatas di&o . Cap. 5.

dgqe ob ra-

Il

&d

time accufationis irregularitatis hujus proceffüs ;,

585. Cui non obítat, fed potius plurimum favet

tum

quam Acor ex prazdido mandato Czfareo obten-

.Mandatum Auguftiffimi Imperatoris de quo hic agi-

x6 poffet, ipfi eripiatur , aliaque, quz ex eisdem pra-

.tur; quiain eo non habetur quod jus dicendum fit

nec

tendit, evertantur.

qUB

jixtà didum Decretum Confilii Status, fed. juxta

&l

579. Qui Juris pravaricationem prætcxm marda-

,Leges Patrix..

-

ti Principis excufare practendit, talia mandata exhi-

.$86. Qua voluntas C

farea de Legibus Patriz

ï

. bere debet, quz fint clara, diferta, & pracifa, qua:

.tanquam confermis juri & juramento religiofiffimo,

prd

ex i

cláufülam continent Juri derogatoriam, aurnullam

quod ipfe przftitit, clara & manifefta, explicare &

At

dubitatienem relinquant de mentione Principis, &

elucidare debet, (i quid.in reliquo textu, ejusdem

enixa ejus voluntate: Quia Princeps prefumitur vel-

mandati, obícuri aut minus clari occurreret.

7

]lejura obíervati, aut pro caíü occurrente novum

ó

.$87. Itaque confidit Citatus fufficienter oftenfum

Qu

jus velle condere maxime in Brabantia juxta lztum

eífe quod tota hujus caufz cognitio tam Jurisquam

Iutroitum ad cujus obíervationem Imperator jureju-

Fadi ad Tribunal Re&orale pertineat. .

que

rando fe ad(trinxituti ante oftenfüm e(t Cap. V.

,88. Et coníequegter quantum ad. prefentem ma-

?

$71. NNihil vero hic fimile eft, imo plane contra-

teriam de necellitate pravviarum Informationum ]u-

xium.

.

dicio Clariflime Dominationis veftrz relinquitur dit-

1'62

$72. Auguftiffimus Im

p'eratdr in præfatofuo man-

picere, an faduum Citati, de quo hic quzttio, di-

dc'

dato difertiffime Regiam füam voluntatem declarat,

- €i poflit de fe illicitum, an vero fa&um de fe indif-

eel

al

ut procedatur, fervato Juris ordine, & juxta leges

ferens, ita ut ante omnia A&or debuiffet informare

Patriz ;(j ab iis exorbitet A

;

de dolo & animo malefaciendi, de quo in prafenti

voluntas Imperatoris.

&or, vitium ejusl eftnon

Cap. $. 3.

*

$73. Siita

ue juxta ordinem Juris & Leges Pa-

$89. Idque' independenter

ab incompetente - Ju-

tric previe a

:

Inftitutionem proceffüs criminalis re-

.dicio Contili Status quod íua dicta declarationenon

NT

quirantur plenz vel faltem fufficientes Informationes

.potuit. facto de f& indifferenti inferere intrinfecam

praparatoriz, eas etiam prami(fas voluiffe ceníen-

malitiam, neque fa&tum quod tribus menfibus ante

dus eít Imperator.

L

$74. $i juxta Juri

s ordinem & Leges Patriz con-

;præcelferat- efficere de nümero prohibito«mm.

feffio quedam fitin fe defeQuo(à, in(ufficiens , &ita

Qp 90' Vo-

Qu

juxta Juris ordinem & Leges Patriz non fit attenden-

QU

da, eamjuxta predidum füum mandatum non effe

Primum co*njk&anäum ex prkm?f]i:: Quod Actor ad-

qu

attendendam cenfendus effe velle Imperator.

mitti non po[Ji ad probandum , €9 ita Citatus

)l

$75. Utrumque in hoc cafu occurrit, uti jam os-

ab ejw Impetitioue fit | algfolvendus.-

tenfum eft: perperam prointde AGor in excufationem

lt

IT

adduceret mandatum Auguftiffimi Imperatoris, per

, ,,596,; Cum juxta præmiüä nullitas hujus procäfïus-

tel

quod modus ejus agendi potius improbatur.-

k

fit evidens, inexcufabilis, & infanabilis , fequitur

qu

$76. Minusque prefidii eft in eo quod Mandatum

fub corredione, in hac cauía ulterius non effe pro-

ho

ilud ferat, ut omni diligentia & promptitudine pro-

cedendum, quia ubi baíis & fund

i

d

cedatur, fervato Juris ordine

Hoc enim non ex-

nihil eft quod exítruatur.

amentgm deücit,

T

cludit neceffitatem Informationum praparatoriarum,

$91. Àc proinde ex defe&u Info

fmationum prepa-

J

juas Juris ordo & Leges Patrie requirunt tanquam

ratoriarum non pofle admitti ad probandum füper

en

fündamentum & bafim totius proceffus criminalis,&

fadis, qua poft Citationem perfonalemad onus Ci-

at

tanquam primammanum qu« ei apponi debet.

tati plane temerarie deduxit. . Nullitas enim appre-

.477. Qui mandat omni diligentia & promptitu-

hentionis & Citationis perfonalis orta ex defectu prz-

L

dine edificandam Domum juxta Regulas Architec-

viarum Informationum tanta e(t, ut n

e

uidem per

ture, poteft ne cenferi mandare utzdificetur ne-

fuüpervenientes informationes poffit vali

d

ari, uti re-

lo

to.

gledo fundamen

L]

fatisfaciebat AGor mandato Cäefä-

&e mnotat Petrus Bort; aliique ab eo citati hoc Cap,

2.

,

$78. imo vero

d

fareo (imul ac Informationes capiebat :.ab iis enim

$2

gt criminales earum

incipit proceffus, & diligentiam & promptitudinem

plurimum differunt à civilibus.

í

que inftrudtio

Ü

fuam praeftitiffet, . dum fine mora iis qapicndis ani-

.. $93. In Civilibas partes admittuntur

ad proïbah-'

o

mum admovebat.

"

:

dum íüper fa&tis allegatis, licet nullis documentis

3

79. lIta ut no

torie ex Omhi parte frigida effet ex-

earum af(lerta fulciantur :

tes ad hoc ad(tringunt.

quia nulla Jura di&aspar-:

j

cuíatio ex hoc mandato Cafareo, fi quam ex hoc

n

capite A&tor vellet pratendere.

: $94.. Verum in criminalibus, que inchoantur ab

'«8o. Deniqse vidit AGor fimilia mandata quan-

ignominio(à Citatione perfonali, non eadem ett ra-

Q

tumvis urgentia non obftare quominus Informatio-

d

tio ; jura enim qua' curam habent honoris & fama,

nes precedere debeant..

volunt premitti legitimas informationes quibus in-

lu

$1. Dum antehac a

durgentiffima Mandata Con-

ftrudus Ador paratusad ipfüm limen Judicii venit,

filii Status de quibus hic ante Cap. V. àdverfüs Ci-

ne temeré quis moleftetur.

H

"

tatum. incoepit capere informationes,. fed quz per.

$95. Ideoqueordinationes Confilii Brabantiz Ar-

Y

oppofitionem Eugenii Verhulít, & item defuper fe-

ticulo 4.56. uti & ordinationes aliorum Tribunalium;

l

cutam non procefferunt.

y o

s

ubi conteffio non eft füfficiens, non admittunt O£

$82. Denique minus

AGori 'pifæ"ü'dii; eft in Man-

ficium Fiícale fimpliciter ad probandum , fed ordi-

J

datis Cafareis quantum ad deciítonefn hujus Cautz.

nant primo ut recolentur & reexaminentür Teftes, .

«83. Manifeíta eft mens Auguftiffimi Imperatoris

-$96. In hac vero caufa ubi nulle fünt informas

ut )uc dicatur juxta Leges Patriz, juxtaquas o mnia

tiones, quomodo. recolentue teüe$', quif*.;?e

C fgn;

nec

1

—— À

Qu ReeéutginL pES PígeCcES &c. Livag SgcoNp.

68

ial

nec unquam fuerunt in rerum natura , quomodo re-

612. Hac ómnia afferere absque ullis inf'ormatio-'

hitiy

nibus, absque ulla apparentia de viro honorato Pres-

l eft

audienrur qui nunquatn fuerunt auditi ?

$97. Ita ut jam A&ori amplius locus non fit pro-

bytero, feniore hujus Univerfitatis, Dottore Jübilá:

bationibus & produéctionibus Teftium , quibus

rio, res eft indigna ACtore publico, prefertim Aca-

eCte

Qbi

demico, qui invitus ad accufandüm Viros hujüsmo:

lüng

viam ipfe praclufit. -

$98. Proinde temeritati

& precipitantiee fuee id

di deberet accedexje :

non querere .dcli&a uþji 'þon

Id

funt.

»

imputare debet,

i«

£99. ltaque cum

deli&tum duo requirat , & fa&tum

615. Ex quibus eriam liquet Actorem non proces-

& dolum ; nihil autem hic ex A&is refultet. nifi fac:

fiffe amore Juftiize & boni publici, fed ex odio per-

Ti

fona vel aliis finiftris affe&tibus contra Officium boni

1 li

tuim aliquod indifferens, nec A&tor probaverit dolum:

nec ad illum probandum amplius fit admiffibilis, cum-

miniftri publici, qui aures, oculos, & mentem claud-

J

fa & obfirmata habere debet adverfus omnia que in-

que Confilii uon fraudulenti uulla fit obligatio, l. 47. ff.

ütrig

de R. ].

dacere poffint ad ea quee Juftitie & Officio fuo nof

6co. Sequitur quod in caufa hac ulterius non fit

congruunt.

i,

614, Hac fufficere credit Citatus ad oftendendur

e&

procedendum, nifi ad abfelutionem Citati, quam vel

ex hoc folo capite obtinere deberet, juxta commune

dolum & calumniam Aéctoris ratione quorum tam

dem

gravia & indigna paffus eft Citatus,

1

Axioma: 4&ore non probante Reus ab[oloitur eti-

amfi uibil praffiterit.

615, Nec eft quod excufetur A&tor

fuper Decre-

Ym

6or, Et pro eo fac

iunt ea quge hoc Cap. $. 2. ad-

to citationis perfonalis ad inftantiam ejus lato per

m

Magnificum Dominum, quia Decrerem illud debet

du&tafünt, ubi vidimus Authores Petrum Dort alios-

que ab eo Citatos, uti indubiratum ex conftanti praxi

etiam dici vitio(um & iniquum, uti latum, ubi non-

|fde

dum aderat ejus ferendi materiam nimirum Informa-

1]i-

efforere quod, quatdo defe&tus in Informationibus

tiones fufficientes,

reperitur, apprehenfus debeat relaxari.

i

d

602. Uti & Airefta citara à Fevret per que, ubi

616. Unum autem vitium non purgatur per aliud,

; di

&é earumdem [nformationum defe&tu conflabat, pro-

fed potius ejus cumulatione aggravatur,

ndif

61

ceffus ulteriores fuerunr declarati nulli ,...&..»ut tales

AGoris eft Decretum Judicis praftare quod

at

calfati,

5

ipfe

761

licitare & exequi voluit, & gravamen Cita-

(onti

to illatum non tám confiftit in Decreto quam in illius

EOI

executione.

lu

.418. Ideoque factum Judiciseft fa£&tum partis, nec

Dofi

Secutdum Cänjäfï&mum : Quod /4&or condemnaudus

Judex fententiam defendere aut fuftinere tenetur,

Cam

fit ia expenfas

vefervata: Citato Zd&lione iujuria-

619. ltaque folus Actor eft qui hic ad expenfas

ute

vum &2 ad dammz ;

eg -intere]fg,

Citato tenetur falva Citati ACtione injuriarum & in-

terelfe.

€o3. Quamvis magnus fit favor Actoris publici,

qui nomine publico punitionem Criminum profe-

RECAPITULATIO

quitur, ita ut non facile in expenfas condemnetur,

D

620, Ut ea qus fule ird hoc Motivo dedudla. fünt

[* ula ..p*r0pter-**OFü

&

cmm ejus præfumltur à 'c'al.-gmniAa

j

alienus.

:

breviter- remetnorentur, rogatur Clariffimus D. Ju-

604. Verum

cum a tanrum W'Fuunde-tuc ii.nipræQ

dex ejusque Sapientiffimi graviffimique Aífeffores,

ut & ante omnia revocare veliat & figere genuinum

fumptione , qua'per contrarias probatiories elidi po-

(lüs

reit, fi deprehendatur dolof2 & calumniofe, & alirer

ftatum controverfie, agi nempe hic de fola Refolu-

tione Cirati fcriptá per modum private E piftole cum

ütur

quam Officium A&oris publici requirit , procelfiffe,

pro-

non folum condemnatur in expenfías,. fed eriam in

familiari conclufione ad amicum ; neque Citatum ullo

ncif,

«lamna & intereffe ; imo quandoque paena pecuniá-

modo gravari quoad impreffionem.

621. Confiderare dignentur & dil

igemehr notare,

yia, vel etiam corporali ;

pro ratione calumnia &

Judicantium Religione pleé£tendus eft. 'Pradit Gro-

di&tam Citati Epiftolam in hoc Judicio diligenter ex-

ii

pendendam eíle, ut. per fe folam fubfiftentem , finie

It

empigen, de Legibus abrogatis & Authores àb eo Ci-

165

ati ad 1. 1. C. de bis qui accufüre non po[funt.

ullo refpe&tu ad. pretenfum Breveaut. ad Decretum

.:605. Nec mirum quia grave & perniciofum delic-

Confilii Status. de quibus hic quaftio.

»pre-

. 622. Quod proinde Libellus gravaminum AGtoris,

t

tum eft, poteffare. publica abuti in alrerius perniciem ;

*

& ficut Officium ej

us facrum eft ; ira tal

is ei?? abu-

totaque ejus Actio

prorfus infunda!a fint, &corruere

p

us ad facrilegium referri poteft.

debeant?

*

|]&-

623. Quod decem primi Articuli gravaminum mé-

Ap

606. Certe intoto hoc proce

ffu evidens apþaret &

dolus & calumnia Aétoris.

re confi(tant in przetenfo illo Brevi,

624. Quodque ex illo plane depen

deant Artï&uï'ds

(lto

607. Inprimis in notorio & non bene excufibili

16. & 17.

defectu informationum praparatoriarum, de quo to-

to Cap. prafente,

62f. Qyöd A-krticil;lli' 18. 19. 20. & 2t. unice res«

41

Is Bu:'-

piciant memoratum Decretum Confilii Status.

nitf

608. Obligatur enim ex Jure Edi&is &Statut

jus Univerfitetis ; quin ex proprio juramento abíti-

626. Quod Articuli, qui in Libello faperfunt, fint

J

nere ab inténtanda omni.Actione criminali adverfus

IL I2. 13. 14, & 15. quatenus comprehenderent .ea

ab

quemcumque, nifi previe plene fuerit informatus de

qua in Epiftola Citati accu(àntur,

delicto aut fama.

"

|.627. ltem Articulus 22. quatenus juxta illum Aej-

n

uunt malam fidem & dólum

posfio Epiflolari$ per Citatum agnita effet.-

Dd

&09. Unde hec arg

luxta Regulam Juris :

-qui contra J'ura mercatur, Vo-

628. Nec. non Articulus 23. quatenus juxta illam

n

1. 82. de Regulis Ju-

per Magnificum Dominum Rectorem ordinatum es-

nit;

zam fidem prefutmitur non babere.

fet ut.ra

risán 6. atque adeo in dolo effe praefumitur,

uone -Refg.op(ionis E;pi(tglaris agatur a&jlwpnus

6xo. Quantó miagis qui mercatur non folum con-

Citati.

Àf

.619. Notatu quoque dignum eft Réfponfionem E-

IIf

tra Jura; fed eríam contra proprium juramentutn, eu»

jus femper memo

r efTe deberet.

piftolarem ne taxari quidem ab A&tore tanquam fcaa-

0f

é11, Alterum e

ft & confiítit n falfitatibus, malip-

dalofam ? perniciofe Confequeutig , quandoquidem

Arüculi 18..19. 26. & a1, pofit

d

'wis intérpolationibus & &üdditionibus, quibus textum

»

;

i tantum fint pet mo-

5

i

dum natratiohis.

]j«

"Epiftole , -de- qua - hic i-agitur, vduit explceþare-g"

"^ 630.- ltem notan

M

(f

: qu

ibus fupra,

Sssg-"

doin guod jplé Ador A

per

: Supplem

Opev. Van Ejfpeu -?arä*;lV.

69b

CaAausaAa EÉSPENIANA

n

þef faum Ea propter totam caufam invi(a illius qua-

clufionem A£toris penitus rejiciendam effe ut infun:

tefmi

lificationis refundat in praetenfa oppofitione adverfus

datam, fuam sutem utpote ex omni parte folidam

call

dictum Breve.

-

atque eequam per graviífimi

631, Brevi autem i

llo ex hac caufa fublato, fe-

do approbandam atque confirmandam effe.

Judicis fententiam liqui-

quitur evanefcere etiam debere propofitas qualifica-

658. Nifi haec in eo forte di

of

tones.

fit equo lenior.

fplicere pofïig quod

ii

632.

ais

Attento maxime quod per ipfüm Decre-

659. Et revera potuiffer Citatus multo plura Ju-

qu

tum Vienneníe Dreve ilud vel defertum fit vel a-

re merito petere, prefertim reparationem honoris

l

motum.

ac famee.

tie

633.

la ut totus A&oris Libellus &'procefï-'us

640. [n hac enim quantopere 'i-aäfus fit; cogitari

xedigatur ad hanc Argumentationem.

aliquo modo poteft, vix vero ex

. 634. Citatus agnovit í

e Authorem effe Refpon-

fum forte nec hic expediret,

plieari ; quod ipf

uc

fionis Epiftolaris.

641.

nde caufam fuam proh

E

fii

63f. Hujus ratione mandatum eft A&Gori agere

dam Judicio refervandam duxit,

ac parte alïen' cui-

ph(l

ad onus Citati.

;

642. Pro ea porro perte, quze huic [udicio füb.

Ser

.636. Quare Concludendo, &c,

jecta eft, Officium equiffimi fapientiffimique Judi-

n0:

Conclulionem autem Actoris quod attinet, ejus

cis enixe humiliterque implerat, precando Deum,

tinel

caducitas & irregularitas vel ex eo fe prodit quod

ut ipfum illuftret ac confortet 1in. Chriflo.

d

h

ACor hic agat, quafi Rector Magnificus effet me-

rus Judex executor, quod cum non fübfiflat, patet

fueü

quo loco tora ipfius intentio habenda fir.

Omyia ,jïtb bumili corretdiotre

637. Qua cum ita fint confidit plane Citatus con-

VaNEssszsN.

nol

I

nec

Stt

XKEES UE Es EURT Es RE OE 5 95555 :5 o m

tion.

PBEATENTTYE

b

15

nt «

p

li

DONG $LO c4ato RIA

nit

làtà $1. ?ulz»'iï 1727.

n

Mi

du caufa. Confultifimi Domini Tutoponi LroNARDI SrREITHAe

Vità

GEN J. U. L. bujus Univerfitatis Promotoris, womine

fire

Offci JGoris iuquirentis

Cen

1mp

Coutra. Clariffium Dominum 'Z, B. vaN ÉspeN 3. U. Daä?ofem G S/lerü.

Dl

rum Cauomum Profeffrem Reum Citatum.

&

I

fis Libelloagravaminum D, AG&oris, . Refpon-

his f'cr'ipktis-;ferimus, dibimus, decernimus & decl.

la

j

fione perfonali D. .Citati, necnon provifionali

ramus quod renentes fcriptum Clariffimi Domini van

Refponfione ampliata ac ulteriori Refponfione D.

Vàil

Citati, aliisque AGis & Actitatis hujus Caufze, nec-

Efpen, cui titulus, Motivum juris pro ulteriori D's-

deb

plica, ejusdem concedimus Actori copiam ad finem

Ci

non exhibitis in eadem juxta Ínventarium confectum

Triplicandi infra primam , eodem Clariffimo Do-

usque ad litteram X. inclufive ,

omnibusque bene

mino van Eípen inregro in füa Quadruplica, refer-

liot

& mature perpenfis & confideratis, Chrifti nomine

vatis expenfis, . Lata hac 31. Julii 1727,

pet

invocato , folumque Deum & juftitiam pra oculis

habentes, per hanc Sententiam noftram quam de

M

Confilio & unanimi affenfu quinque Dominorum Tu-

De Maudato Claviffrmi Don?z"m' Vicg-Re&ori:.

p

R

risconfultorum ad hanc -cauläm denominatorum in

PBART'H-. HENI?RIKX.

D«

'x"x.v

zz

o du

Jo

A EE

--2

- w—áa—9À

-

$

z

'--. -9v

A?'N

s.:;l'*'x

ff s

fe

PANS

35

ne

b'g,

d rl

|

P. —-L

I

C A

EU

T

(

. JPro. Cou[ultiffimo Doniita TaropoRo LroNARDO STREITHAGEN

C0

Promotore. bujus. Univerfitatis , momine Offrcii Aore.

Cü&(

üm

.. .'Canz!?rzz Clariffmtiti Doiiünuin Z&GERUM. BERNARDUM VAN EsPEN ?* [

loc

Dqäïarm,- & Sacrorum Cauonum Profejorem, Reum Citatum.

u

E

Á CtOr-, vifo .Motivo J.uris Domihi Rei Citati, di-

.x. Quod Dom

inus Reus Ciratus plurima' eaque

cir per modum 'f'riplice in conformitatem xquifita congelTe

rit argurmenta ,

fed parum, aut

Interlocutorie Magnificentie Veftrae de

$1. Julii nihil ad cafum facientia,

l

T0

omnia fequentia füb & mediantibus, &c.

r nofter p&r.

Cui

2 C,um egim Auguítiffimus Imperato

; Giuber-

Og RrecUrmn, pEs PiEgcEs &c,

Livng SECOND,

69r

ïnfun:.

QGubernatorem hujus Patri:e Decreto fuo lato 12. Sep.

21. Et' eapropter cogitur Judex Mandatis Princi-

büdam

tembris 1725. auditis prius Dominis Confiliariis Fis- -

pis parere cui omnis potéftas data, & omnis anima

| hqui.

fübdita eft, ut haber L. 2$. $. ff. ad Trebell.

calibus magni fui Parlamenti Mechlinienfis,

3. Et poítmodum Confilio Status declaraverit Res-

22. Proinde cum Imperator nofter Auguftiffimus:

Qut]

Refponfionem ' Epiftolarem: Domini Rei- Citati, de

onfionem Epiítolarem D. Rei Citati de qua hic; in-

juriofam Brevi Apoftolico de 21, Februarii 172 j.

qua quaítio, iteratis vicibus declaraverit injuriofam

1 .

prafato Brevi Apoftolico, ac aliis Decretis S. Sedis.

aliisque Decretis fanctae Sedis emanatis, ad caufam de

tloris

qua in ditto Decreto de 12. Septembris 1725.

:23..Nec non fc

à

ändQlö(am* & "-pexfa»ici'olän gonf*e--

4. Necnon íca

Y

ndalofam & pe;'niciOfæ cquequen.

*

quentice. -

ftei

-tiae.

24. Ác u

lterius mandaverit Dominum Reum Ci-

lacetandam mandaverit ,

lp-

$. Et qua talem publice

tatum ea de caufa puniendum effe juxta Leges Pa-

quod tunc etiam faétam fuir per Apparitorem Con-

trige & Sacros Ecclefie -

tiqi

vato.

Aanones, juris. ordine- fer-

filii Status, iatervenientibus ad illuni eff&&um Am

25. Certum

A'efï quod M. V. quz eft fub '[mperio-*

Y fu.

plitlimis Dominis Confiliariis.

6..Cum, inquam, D. Reus Citatus poftmodum

Caarie fuze Majeítátis, nón aliud hac in caufà. dis-

Jui

Sereniffima: Principi Maria Elifabeth: Gubernatrici

quirere poílit q

uam qua poena Dogyinus -Reus Cita-

Uf

nótirz benigniflime obtulerit magaum volumen con-

tus fit puniendus, :

26. Adeo ut M. V. fub humili c

orrectione folum-

tinens easdemi preces propter rationes quas habet:

dictum ]uris Motivum, ac iis mediantibus conatus

modo poffit & queat examinare quam in peenam Do-

fuerit fefe excufare.

minus Reus Citatus debeat; condemnari.

7. Cum denique Sereni(fima Princeps Gubernatrix

:.27. Attento maxime quod faffus fit fefe Authorem

effe praedi&tze Refponfionis Epittolaris, que ut ante

noítra Clementiffidia magnum illud volumen miferit

Imperatori noflro Sereniffimo Fratri (uo Caritfimo,

didium & demonftratum, a füa Ce(area Majeftare ,

necnon rationes

atque adeo a legitimo Superiore tum M. V,tum D.

$

in Fontþa;ium allegatas a vCon;iil';o

"Sratus.-

1

Rei Citati, declarara eft injuriofa Brevi . Apoftolico

füpra memorato, aliisque Decretis fanctaeSedis (can-

$4 Ut fcilicet

Augu[hfïïmm lmpefatdr nofter ra-

tiones utriusque maturius perpenderet & examinaret,

dalofa & perniciofe confequentiar,

9. Ac Imperator nofter invictiffümus, iis omni-

28. Et eapropter non eft hujus judicii hanc quees-

bus mature perpenfis & confideratis, agi mandave-

tionem di(cutere vel examinare,

29. Cum alias detraheretur authori

Wtati Ca(arece

rit ad onus D. Rei Cirati cum om'ni diligenta &

promptirudine.

-

fuze Majeflátis, qu& eí(t & effe deber plenitfima & ab-

i, Quodque j

us & juftitiam hac in caufa admi-

folutitfima, quod'procul dubio nemini fas eft.

niftrari voluerit in conformitatem praríati Decreti de

30. Si autem fecandum Decretum ac Mandatum

12. Septembris 1725. uti Mandatum . Ceefareze. fuee

Cafaree (uüe Majeítatis fupra reclamata Refponfio

Majettatis in lite exhibitum probat, & ad quo

Epiftolaris Domini- Rei Citati injuriofa fir Brevi A-

-

,d bre-

vitatis caufa refertur.

poftolico, de quo fupra, aliisque Decreris* fancte

ii. Dubitim: nullum e

ít aut effe poteft quid Cz-

Sedis, necnon fcandalo(à & peraiciofie confequentis.

farea:(üa Majeftas, eo.mediante non tantim . reje-

41. Si, inquam, M.-V..in judicando fequi de.

bear-& Decrerum & Maadatum illud, ut clare

cerit rationes & excufationes D. Rei Citati tanquam

4

"

patet

impertinentes ;

ex praedeductis,

i2, Sed (imu

| etiam..mandaverir, n

32. Dubitare foret nefas quin omnia & fingula D.

j

1

e 'earu mh vel mi-

nima haberetür ratio' in jüdicio.

Rerargurmienra ránquam : ad c

fumum abire debeant.

vaf'um' impe;tinentia in

y

/33. Cum alias non-tam ferio mandaffet' agendum

efl* ad onus D. Rei Citrati, ut puniatur fecundum

33. In. quantum enim D. Reus Citetus Cap. r.

diéti füi. Motivi praeteridit quod Breve Apoftolicum

deci

Leges Patrie & Sacros Ecclefie Canones.:

14. Proinde eo ipfo quo' Ce(area fua "Majeïüas:ï

datum 21. Februarii 1725. non haberet vim legis,

n va

ipfum. non concerneret, nec eflet

1 Dit

vóluit & mandavir Donminum Reum Citatam puniri'

Y

inü»mm'e"m.ur»n le-

debere fecundum «Leges Patriee & Sacros. Ecclefiae

gale at fide digauin.,-

finem

34. Multaque eum in finem protulir argumenra.:

o Do-

Canones ; mandavit procul dubio rationes & excufa-

tiones ipfius quales & quantae fu

*35. Satis füperque cónvincitur de furilirate & im-

refer.

erint , tanquam im-

- pertinentes e(l$ rejiciendas.

pertinentia argumentorum illorumttum per Decretum

1;. Maxime fi refle&tatur quod per dictum füum

Céfaree fuüce Majeflatis füperius reclamatum,

i

wmm—

etiam per Mandatum def(üper fübfecutum.

Mandatum — dixerirt quod cum omni diligentia &

Borif.

" prompritudine procedendum fir contra Dominum

/36. Salvo quod fi verum fit, quod Breve Apos-

Reum Citatum, in conformitatem Refolutionis &

tolicum ipfüm non concernat, nulla ei fuerit caufa

(

Decreti de r2. Septembris 172 ;5.

illud impugnandi, multoque minus ei licitum fuerit

Clerum Ultr

16. Adeoque quod in quantum opus Refolutio-

D

gje&inqm ex ad-vetfo exci;tare &Vexhor-

»

tari.

:

nem illam. & De

Yeéko

aC oprO D iverit . AUA

-

*

b"i'ï'C'i'i [4235

d ipfo atdicmei fecit quam Brevi illud

17. Et per

Hcön('equ

en;iäfn denuo declaravefitbti-

Apoftolicam fpernere & vilipendio habere contraà au-

am in quantum opus Refponfionem Epiftolarem Do--

thoritatem. Romani P

:

ontificis qui pote&atem fglam»

mini Rei Citati priefato Brevi Apotlolico aliisque De-

habet a Deo.

cretis Sanéta Sedis injuriofam, fcandalofam & perni-

38. Quin imo cum jam nunc tam effrons exiftat,

ut dicat fe magis effe firmatum in füa opinione quam

ciofe confequentiae.

18. Sic ut res &

caufa quoad punctum illud judi-

eratante, nonrantum fpernit & vilipendit antefactum

cata fit, & quidem ab Imperatore no(ílro Auguftis-

Breve Apoftolicum aliaque S. Sedis Decreta.

fimo.

39. Verum etiam fpernit & vilipendio habet De-

cretum Cafarez íue Majeflatis de 12. Septembris

19. Quz,i- cum ita fint, ut. conflar, nullus dubio

J

locus effe' poteft quin Refponfio illa Epiftolaris tam

1725. nec non Mandatum defüper fubfecutum,

. 40. EÉt proinde majori etiam nunc pcena dignus eft,

exira quam in judicio-haberi debear qua talis ab Qm*iT

j

ni anima füb Imperio ejus degenre.

41. Quapropter deveniendo ad Caput fecundum

fatipavit fe inutiliter D. Reus Citatus in. quantum

20. Notum: quippe eft, ac dejure certum quod

gt

non liceat fubdiris judicare de Decreto Majeftatis, ibidem Actorem accufare vifus eft contorfionis & ma-

r

cui (üpremum arbirrium Reipublice a Deodatume(t, lignitatis,

Supplem, Oper. P'an Efpen Pars V.

Ssss2

4-20 Ni'

12

d

j

692

CausA. .EsPENILANA

425 Nihil enim disit, aut in fa&o pofuit A&or, nifi

62. Quodque progreffüm impediverit recufanda

fefe referendo ad Inftramenta in lite exhibita,

& fufpeétando Judices equiffimos ;

43. Qua cum per fe clara fint,. clare etiam videre

63. ldque per meram calumniam, tricas & rech:

potuit D, Reus Citatus mentem Actoris non aliam

nas, ut facere folent ii qui malam fovent caufam:

eíTe aut fuiffe,

quam eít mens & fenfus dictorum la«

64. Scit preterea D. Reus Cicatus quod ad inter-

flrumentorurm.

pellationem juridicam ipf factam faffus fit ante infti-

..44« Quod . autem Cap. 3. preetendat D

tutam hanc ACtionem, feíe Authorem effe famofze

tatus, quod ne vel minime argui poffit contemptus

Refponfionis Epiftolaris, de qua quaeftio,

alicujus Brevis vel authoritatis S. Sedis ,

65. Et fcivit etiam famofam illam Refponfionem

4f« Abunde fatis convincitur de contrario, tum

Epittolarem a lecitimo fuo Superiore ante hanc. Ac-

ex Refponfione füa Epiftrolari , tum ex fupra de

tionem fuifle declaratam injuriofam Brevi Apoftolico

duéctis,

fa&pe memorato, aliisque Decretis fanctae Sedis.

46. Quamvis enim Breve illud Apoftolicum publi-

66, Prout fcit illam leoitime fui(Te declaratam fcan-

[

4

catum non fuiffet, non licuiffet equidem Domino Reo

dalofam & perniciofie confequentiae.

Citato Clerum Ultrajectinum ex adverío excitare &

. 67. Unde fi tantus

älau-

fit, qualem fe fuaque Fc;'ipt

exhortari, prout ipfüm fecifTe coaf(tar.

dat & extollit ;

47. Unde cum id fecerit , non tantum Breve il

68. Scit etiam aut faltem fcire deberet, quod Ac-

(

lud Apoftolicum, fancteque Sedis authoritatem con-

tor ulteriores Informationes praparatorias capere non

pie

tempfit,

i

debuerit.

e

48. Verum etiam jura Romanorum Pontificum &

69. Attemo'qnod Reum haberet fatentem , qu.od-

Qiar

S. Sedis cir i difciplinam Ecclefiaflicam, contra Ca-

que fua Cafarea Majeflas fola ejus confeflione con-

put quartum, & ea qua ibidem coniinentur.

tenta fuerit,

49. In quantum vero Cap. f. conatus eft oftende-

arp

7o. Dum per Mandatum fuum juffit interpellari

re Decretum de 12. Septembris 1

Dominum Reum Citatum an effet Author dicte Res-

Tui

bere pofTe in hac cauía ;

725. nulllam vim ha-

WV

ponfionis Epiftolaris, & quod ejus filentio non ob

fo. Sub hoc fcilicet pratextu quod illud foret

ftante haberetur qua talis,

Imt

Decretum Confilii Statas, fruflrra & perperam fefe

71. Cum autem ad interpellationem illam

ängenue

qu

fatipavir,

falus fit fefe effe Authorem illius , — ac conflaret de

Inu

$1. Quan

doquidvem ex tenore ipfius Decreti vi-

corpore delicti,

dere fit, non effe Decretum Confilii Status,

72. Proba alia defiderari non potuit, . cum proba-

(ati

..$2. Sed ipfiufmet Imperatoris latum per Guberna-

tionum omnium optima fit partis confeffio , & ad

torem hujus Pariie generalem , auditis prius Am-

quam fÍine ulteriori proba procedi debet ad pronun-

fuä

pliffimis Dominis Confiliariis Fifcalibus mazni Con-

ciationem fententiz, juris ordine fervato.

*

qU(

filn Mechlinienfis, nec non etiam Illu(triflimis ac Atn-

73. Et hoc eft etiam quod voluit Augufliffim

us

pliffimis Dominisde€Confilio Status.

noíter imperaror, dum mandaverit agendum efle ad

t

$3. Sic ut vere fit Decretum Cae(areae fug Majes-

onus D ReiCitati, juris ordine fervato ;

pa

tatis, & confequenter legem facere debeat : ex quo

74. Cum per hoc non obfcure dixerit & declora-

patet nullum amplius effe locum ulteriori de validita-

Ve

verit D. Reum Citatum effe puniendum, juris tamen

te aur invaliditate Decreti Caefarei difcu(Iioni aut in-

ordine fervato.

ch

quifitioni, fed unicas Maocnificentie Veftrae partes

7j. Qualem juris ordinem cum Actor. fervaverit

Qut

e(fe, debitas:illi poenas iofligere.

& fecutus fit ,. aliud füpere(Te non poreft, quam quod

de

$4.. In quantum vero Cap. 6. impugnat conclufio.

Dorminus Reus Citatus per Sententiam M, V. pu-

nam Actoris, eocirca /Ethiopem &laterem lavit;

niatur fecundum Leges Patriee & facros Ecclefiae Ca-

&

.. $f* Quandoquidem conclufio A&toris capra fit fe-

nones:

cundum tenorem Mandati Ceefareze füze. Majeftatis,

76. Maxime cum contra þræf'atum Breve Apoíto.

ter

$6. Ac alias juxta.Edictum perpetuum anni 1611.

licum, :quod jam omnibus notum eft, & non obftan-

Vé

articulo 41, przecifa conclufio-capi non debeat,

te Decreto & Mandato Cafaree füee. Majeftatis mor-

$7. Sed fufficiat narrare faftum & conclu

í

devre pro:

dicus perliftat, ac defendat dictam (aam Refponfio-

To(

ut conclufit Actor.

nem Epiítolarem contra dictam Decretum & Man-

$8. Sive autem condemnetur Dominus Reus Cita-

VIt

datum, & eatenus non levi injuria afficiat Auguftiffi-

eti

tus in pcenam juxta L/dicta Regia, five in Cenfuram

mum Imperarorern noftrum ac ejus Regimen füpre-

juxta facros Ecclefie Canones, relinquitur juíto ju-

mum,; quod maxime notatu dignum.

K

dicio Maznificentiz Velfltrae.

C

$9. Interim mirum eft quod Dominus Reus Cita-

.. Quare his aliisque jungendis, &c.

tus Cap. 7. audeat hu

j

laritatis & nullitatis,

nc prqgreffum arguere irregu-

Rejiciendo totum contentum dicti Motivi Juüsper

li

impertinentiam, frivolirarem & expreffam. denega-

te

6o. Sub hoc (cilicet praetextu quod capta non fo-

tionem, quatenus contra vel fa&ti praejudicialis,

rent informationes praparatorie ad onus ipfius ; &

ex quo folo prarenfam illam irregularitatem. & nulli-

tatem eruere conatur.

&i

Perfiftit Actor ut alias & ante eum expevniisl,

61. Nam ultra quod probe fci

-at D.: Rbus Ciratus

Caj

Implorándo, . &c.

quod Actor fuerit in opere capiendi dictas Informa-

Qu

0b

tiones præparator?as H

lr

fin

üit

d

Te

lt

Ti

QU A-

q

SS

Qu RECU.EIL pES PiECES &c, LivnE SE—COND.

693

Q^U-A-D ROU P^LOE-C .

Pro Clariffmo D. ZrgckERO BERNZARDOV VAN EsPEN jzlïz's Utw'u

UESSTTS

sqye

Do&ore &? . SS. Canqzzmiz Profefore Citato.

Ceutra. Coufultijfmum D. 'THgopoRUM . LEONARDUM . STREITHAGEN

