Curforis , ibidemque fe oftendere familiarem infcri-

hanc ut cateras confictam effe Reo íciente & infti-

bendo litteris de Louvain , deinde ad oftium Curfo-

gante, plura argumenta convincunt.

ris ftare tanquam pofitum ad litteras recipiendum ,

j7;. Imprimis ex depofitione DD. Damen & Par-

eodem illo titulo litteras recipere , & ad alium de-

mentier in füa comparitione de 28. Martii, conftat,

ferre?

Reum dixiffe, quod Previ babiturus effet. EpifZolam ,

$88. Sed quis fenfatus non videt totam hanc nar-

in qua momen Claviffimi Dounui vati Espeu baberetur

rationem effe meram fabulam , per Reum ad tegen-

fignatum 4D LONGUM,

dam fuam nequitiam adinvenram :

576. Dein Reus ad Articulum 28. inter

rogatus fa-

$89. Hanc fabulam non excogitaverat Reus dum

tetur, dictum hoc effe de Epi/fola de 10, Februarii.

14. Martii 1707. diclavit figceram &2 fidelem fuam

577. Quis hinc nonjudicaret, Reum, quiiítatam

velationem , ubiloquens de fafciculo , cui hzec Epi-

afleveranter dicebat, aut fuiffe confcium & fecurum

ftola de 10. Februarii erat acclufa, fimpliciter dicit,

de fictione, aut prophetiz dono praditum; ut pra-

Pacquetum hoc fibi per Petrum fuiffe allatum, €9' Pe-

dicere pofTer, talem Epiftolam a Domino van Espen

trus dicebat, quod fleterit ad offium Cur[oris, €$' quod

fcriprum , & fibi allatum iri?

quidam juvemis venifeticum illo Pacqueto , & quod il-

. $78. Audire itaque juvat medium , quod inter hzc

Jud ex ejus tnatmibus. accepiffet , qua[i pev fe deffinau-

duo init Reus ad dictum Articulum 28. quo interro-

dum.

gatus, quaudogam veceperit Pacquetum 69 littevas de

$ 90.

Nulla hic mentio farhuli D. van Espen, qui

10. Feb, v7o7.. per. quem , quis aperuerit &2 quando?

tamen Petro erat notiíTimus.

Nihil de iterata Epi-

Refpondit , quod dictus "l'ourteau die 10. vesper?

ftole hujus ad Curforem relatione, & ejus prius per

venerit ad ipfum dicens , quod illa die pomeridiana vi«

Petrum facta apertione, & claufura, & visa fignatu-

derit ia Pofleria famulum Claviffimi Domim van Bs-

ra nominis Domini van Espen ad longum.

pen fereutem Pacquetum

ad Domiuum Kvysiu[criptum,

$91. Hac enim omnia excogitavit & finxit Reus,

cujus cooperculum fuiffet claufum pane az-ymo , Jed tam

poftquam inrellexit , intimos fuos Amicos Doctores

snale ut facillime aperuerit , & elevato. digito viderit

Damen, & Parmentier depofuiffe 28. Marii fibi di-

manu Claviffimi Domim van Espen

Epiflolam figgatam

&um a Reo, quod brevi babiturus effer Epiftolam

AD LONGUM, £? quod ffatim itev

um claufevit : addit

fignatam nomine D. van Espen ad longum,

quod Pofla difcefferat , ita ut Epiftola illa die deflinari

$92. Verofimilior eft fimplex depofitio ipfius P,

zon potui[fet ; item quod paulo poft idem famulusvedie-

'Tourteau de 26. Maitii, qui fincerefatetur, fedzcama

vit £? Epiftolam repetierit , diceudo quod. eamn e[[et ve-

Epiffolam integvam fevipfiffe , &v figna[Je . snateviam

laturus die ftquentz.

vero fui[fe fabminiffratam ab Eximio Patre Defiraut:

$39. Lepidum profecto inventum , & viro

ad fi-

fimzlitev fe fupey [cviptionetn [cvipfiffe.

e

&iones compofito dignum! fed volens virare charib.

$93. Ulterius declarat, /e Pacquetum, 1

n'quo Epi-

dim malz fidei & criminis falfi, incurrit in fcyllam

ftola & alia continebantur, c/aufiffe , illudque detulif-

fpoliationis Curforis Regii.

fé die 11. Februarii v707. bora oZava maue ad Exi-

580. Si enim verafinr, quznarrat Reus,, manife.

miuum Patvem Defivant, qui in prafentia. Interrogatt

ftum eft,. quod Epiftola hec, in quanomen Domini

allud aperuit : quodque precedenti die Interrogatus, de

van Espen effet expre(fum AD toNcuM, nondum ef-

maudato: Eximii P. Defivaut, venerit ad . Monafle-

fet tunc, quando hac narrabat coram dictis Dominis

riumn $. Martini apud eundem P. Defiraut, qui pe-

Damen, & Parmentier, in manibus ipfius Rei; fed

tüt ab luterrogato, au. di&lum Pacquetum de 1o. Pe»

quod eam brevi babiturus e[fet.

bruarii v707. pavatum : baberet : vefpondit. quod nom,

$81. Pratereacertumeft, quod nondum tunc eam

ex 60

.5

haberet Petrus Tourteau ; fed quod tunc vidiflet

quod copia Libvi Refolutiouum uecdum eyätde-

fcripta.

dumtaxa: levato cooperculo Epz/Zolam [iggatam mauu

$94. Defuper vtvo vepofuit diclus Exitnius Pater ,

Clavi[fimi Domini van Espen ad lougum ; ulterius qu

od

Rogo, ut illud ad sae deferas. vesperi, fed cum'

ve[pevz

paulo poft, famulus Domini van. Espen vedievit, €7'

effet. mimis ob[curum , luterrogatus detulit ilud ma-

1

Epiffolatm vepetievit , diceude quod eam e[Jet velaturus

ne: 9 quod lutervogatus audiverit , quod. Eximius.

die [equenti , fcilicet ad Poftam.

P. Defirant .10. Februarii antequam | Epiflolam . ve-

$82. lgitur fciebat Reus, Petrum T'ourteau eam

cepi[[et , diceret Facultati Sacre , fe vetepturum Epi-

habere non poffe nifi die fequenti, quando famulus

Jfolam , €? aliquid aliud, €? quod illa Epiflola fovet

t

Domini van Espen eam referret ad Poftam, & eam

fignata uomiue Clariffmi Domiümi vam Espemad lon-

ibidem tunc interciperet.

gum,

Í

$83. Cum ergo Reus tam a(feveranter dixerit di-

$95. Sicuti preedictum Rei refponfüm, conficlio.

&is Dominis, quod hanc Epiftolam fic fignatam Pre-

nem & fallaciam oculis legentium objicit, ita e con-

l

vi babiturus e[fet , evidens eft, quod jam (ciret fore,

trario hec fimplex P. Tourteau depofitio finceritae

ut apud Poftam intercipefetur.

l

tem & veracitatem rei geítee legentibusinfpirat: prae-

.$84. Hinc & fequitur, Petrum Tourteau eam in-

fertim quod ex poft fa&to veritas notabilis circume

tercepiffe fciente & füuadente Reo; quia fi Tourteau

j

ftantiae per dictum Petrum adjectae , ex depotitione

!

id proprio motu facere voluiffet , aeque facile ipfi

Do&orum Damen, & Parmentier probata fuerit, ut

fuiffet eam intercipere prima , quam Íecunda vice ;

i

fuüpra noratum eft, & in reliquis circumítantiis nihil

l

tantum enim dicere debueratfamulo Domini van Es-

hactenus falfi fit repertum.

pen Epiítolam repetenti, quod Curfor cum il

la jam

$96. E contrario refpon

fum ipfius Rei, ..præter;

fn

diíceffifTer.

quam quod ipfam fictionem manifefte praeferat , con-

t

$85. Itaque quocumque fe vertat] Reus, aut cri-

tinetinfüper & circum(tantiam notorie falfam , quam

minis falfi; aut expilationis Curforis convictus eft,

[

& Reus fcire poterat , ícilicet quod famulus D. van

Mazgnificentaa Veítra judicabit utrum horum fit veri-

Espen dixerit, fe fequenti die Epiftolam relaturum:

fimilius.

cum lippis & tonforibus notum fit, nunquam duo-

$86. Quod enim pro ulteriori ju&iü&atione allegat

bus diebus immediare fequentibus Curíorém disce-

dere Lovanio Amftelodamum.

)

Articulis 252. & 253.. Refponfiult. guod modus, quo

537*

L

CoNTRA ParnEw DénNARD, Disinaw,

535

59». Ad hec ad i. 28. Interrogatoriorum ref-

poudit, quod ipfe perZiterit in

mere feciffe AGham fub fäc're"tb gataral: 'qüi'n & ex In-

dubie fiuceritatis fub-

terrogatorio colligitur, ideo nec fervatam tminutam-

Jcriptiomis bujus Epiftole.

612. Qua omnia plane redolent genium Rei, &

$98. Et ad 74rt. 33. rurfüs perfiftens in anteriori

]

modum , quem in totó hoc horrendo negotio con-

refponfo ait, quod /icét ipfe dubitaret , tamen alii di-

franter tenuit, omnia fcilicet füb fecreto gazurali vel

cebant fe non dubitare: fcilicet preedicti Amici Docto-

etiam facramenrali: communicandi :

res Damen, Daelman , & Parmentier, & Licentia-

ita ut deponat

Eximius Dominus

Daclman per Reum produétus ad

tus Pauwels Plebanus,

quibus hanc Epiftolam often

Articulum 81.

ditfe

fe afferit citato /4rtzculo 28.

provifionalis Intendit, quod Reusde

hoc negotio eum afuici$ loQuens, n

unquam dicevet ,

599. Interrogati hiamici, die23. &24. Maji 1707.

quid adbuc vellet facer

uper fexto árticulo , qui erat : 727 verum [it, quod

culta mazere.

€» Jed dicebat illa debeve fibi 0£

idem P. Defiant D. Deponentidixerit fe dubitare de ve-

613, Neque fane verifimile eff, quod Notarius

vitate Epiffole de vo. Februarii 1707.' fed quod D. De-

vàn Dormael ad inflantiam Petri Tourteau voluiffet

pouens vefponderit, fe nom. dubitare ; vel au mon Jciat ,

in Acta, quam in qualitate Notarii conficiebat , o-

l

n i tuucaliquis boc dixerit? Refponderunt unanimi-

ter, fe nunquam vidiíTe aut potuilfe colli

mittere telles , minutamque contra officium Notarii

j

gere quod

a fe dimittere : fed quod ad hoc induci fe permiferit

P. Defirant dubitaret de veritate Epi(tolae,

per

eum, cul, ratione acce

pti Bedellatüs, erat ob-

6oo. Addit D. Plebanus: quod P. Defirant ecoztra

ftrictus.

i

]

Jenper. dixit, fe wonm dubitare de veritate

illius Epi-

fiole.

Ju

614. Preterea ex dïepofïtione di&ti Norarii die 5,

lii conftat, quod ipfe hanc Declarationem nonex-

601. Similiter D, Damen addidit, quod P. Defi-

ceperit, dictanre Petro Tourteau, feddictam Actam

rant nunquam dixerit, fedubitare de veritate Epifto:

i

la : fed econtra

confcripferit , ex qinuta aliqua jatn

10do confetta,

j

offesdit , fe peyfuafum de vevitate illius

615. Et quod notandum ett

» apfi oblata in quarte-

[j

Epiffole,

yi0 Patris. Defivant.

602. Arnplius deponit

! Dominus Daelman , zün-

'Tourteau fuitfe

3i bec minuta ipfi per Petrum

li

t oblata, aut ex ipfa minuta Petrus

quam Patrem Defivaut: Domiso. Deponenti dixilfe , fe

aliquid diétatTet

, noneft dubiu

m; quin Bedellus Reo

dubitave de vevitate, quin e contrario usque ad tempus

obttriétas illud in fua de

$

quo Tourteau erat apud. Carinelitas, Eximius Pater

pofitione taciturus non fuif-

[

fet: nec ad Articulum

70. eX parte Rei in provi(io-

Defivant dixit [gpius Deponenti, fe vell

e effe tam fecu-

nali Intendit propofitu

d

yur de fua falute,

m, quierat: 2404 exceperit de-

I

quam de veritate Epiflole,

pofitionem . Petri. Tou

rteau nulta dictautis, e9 libey-

603. Quis ad tantam execrationem non exhorref-

vime figuautis , limpl

icitet. refpondilfet ,

cat? Quispofttam aperta mendacia adhucfidem ha-

Jé excepiffe

"

depofrtiotiem a. Petyo

N. Tourteau frgn

ata:m, nullaom-

n

bebit iis, quae narrat. Reus? nominatim iis, quae fi-

,

nino facta

mentione diZamizis, quod fane non omi-

&ionem fui palam oftentant?

fiffet,

)

f veraciter deponere potuiffet.

n

604. Reflat Acta five Declaratio, quam fape di-

616. Hzc oftendunt, Petrum in hac Aéla nullas

&us Petrus 'T'ourteau fignavit die 27. Januarii 1707,

nifi fignantis partes habuiffe,

coram Notario van Dormael, & quam Reus config-

617'- S! ina]

per ad contenta hujus A&lz attenda-

p

navit 2. Maji, & q

uam feepius in fuz bone fidei ar-

tur, patebir,

n

gumentum adducir.

ficienda direc

quod Reusnon folum hujus Actz con-

A

lionem habaueri

t; fed etiam quod hu-

605. In hac Acta Petrus recognofcit, fe plures E.

jus A&tze falitatem noverit.

att

piftolas ibidem expre(fas, ac nominatim famofàm il-

618. Im

di

lam de 10. Januarii ad Domipum Paftorem S, Catha-

primis enim deponit Petrus T'ourteau in

It

hac Aéla,

quod tres Epiftolas Oripinales refpective

rina [bripfiïï'e fub di&tamine Clariffimi Domini van

de 20, Sep

temb

i

l4

Espen, quodque v:derit iz

edibus brefati Dodtoyis,

ris, & 16. & 18. Decembris füb di-

It

Ctamine Cla

rfimi Domini van E

fpen a fe fcriptas

Jepius €?

eccafionaliter Originalem Librum Refolutio-

corarm ipfo Norario, faz

J0fly

num manius-diverfo

ZVoverit.

quam vera Origz'zzalz'fz' Yecog-

d-

Francica in folio.

rutn fcriptum , »lz'gatïz'zm ligatura

619. Quomodo

poffibile eft, Reum

:

3

606. Afferit infüuper, quod hzc declaret smozituf

tuiffe, Pe

credere po-

H

LU

trum omnes iftas Epiítolas

Originales tanti

uifitus;ex parte Illuftriffimi Q? Revevendi [[iii Do-

momenti potuifTe e cubiculo dicti

Clariflimi furripe-

pen

mini JArchiepifcopi Mecblinienfis,

re, & dictum Clariffimum dicte fu

n

607. Verum hanc Actam elTe pure putüm fcetum

rreptionis tanderi

non fuiffe confcium ?. & Petro fi

u

a fecreta femper

J

ipfius Rei; ipfümque fuiffe con(cium falfitatum inea

committere perrexi(Te,

"u

contentarum ;. atque Petrum 'Tourtea

u dolose per

trum ad Reum allate te

ut litterze deinceps per Pe--

Reum ad fignandum induéturm effe,

ftabantur 2

[fte

preter depofi-

620. Ad hac dicitur in Aéla,

quod Petrus hane

a

uonem ipfius Petri,

plures tum Rei confeffiones, tim

declarationem faciat :

Norarii van Dormael de

tnotitus £? vequifitus ev. pavte

]i

ftantize evincunt,

po(i;iones alieque circum-

llufivifimi £? Revere

udiffimi Domini "drchiepifcopi

Mecbliuienfis,

ho

608. Imprimis habetur ex confeffione Rei ad 74r-

62I.

Deponit autem dictus Notarius van Dormael,

(

ticulum 74. Interrogatoriorum , qüod Aeur bazc /Ac-

in fua d

epofitione de 7. Julii,

Je àm confethione dictaa

ia*

tam [ive Declaratiouem a. Petro babere volucvit.

609. Interro

I ueminem vidiffe ex parte

ditli Domini Jdrcbiepif-

Ua

touem bab

gatus enim 77 quer fipem illau atteffa-

copt tec aliquid ex parte ejusd

*

[//1

g

ere voluerit? Refpondit: partir ut proba-

622,

vet conflautiam jumovis Tourteau, partím ut

Quam fpeciem habet, quod Reus, ad cüjug

ione

Jatisfa-

requifi

tionem, d in cujus quarterio hzec Acta conf-

ut

ceret dis$, que a [e fuerant vequifita,

pavtim deumique ut

clebat

ür, quafiturus non fuiffet a Petro, unde de

Jfo tempore po[fet dicere , quod ille

Epiftole ad fe latee

jihi

fuerimt , taquam imembrum $. Fac

ác requifitione fibi conflaret ,

ubi & quando ipfuri

ultatis.

ad dandam hanc declarationem

(ter

610. Itaque, fi vero dicat Reus,

habetur quod Pe-

epifcopus,

requiüviüet D; Archí-

trus hbanc Actam fiv

cof

fiienem Rei.

e Declarationem dederit ad requi-

623. Quid erat facilius ipfi Re

0 , quam ex ipfo

. Archiepifcopo ejusv

luam

611. Ulterius confta

:

tex lnterrogat. 71. provifio-

e Domefticis, quibus erat fa-

ym

nális intendit

rniliaris,

fcire quid eflet de hae monitione & requifi-

um

L]

per Reum propofito Notario van Dor-

tione :

mael, & hu

jus ad illud r

efponfo die 20. Julii, quod

0.

ipfi Notario impofi

624. At Reus hujus falfitatis conícius, cavebathac

i

tum fuerit /zcretum , propterea fà

de

re dictis Dominis loqui: imo ne quidem Domi-

tefies non adbibuife

» "06 d. Notarialem fecilfe, jed

no van Süfteren Vicarie Generali ipfius Archiepis.

f

COpi

——

5

—

26

CeNcæuisIä Fi1NALIS

copi de hac depofitione locutus legitur, quando die

& cavebat communicare D, Archiepilcopo €o quod

fciret hinc certo revelandurm iri latens myfterium.

ir. Februarii, five feria 6, prime hebdomadz Ju-

bilei noviffimi ipfum Reum fuper hoc negotio ficti-

638. Sed fatis verifimile eft , copias hujus Acte

tio acceffir, dequo acceffu agitur fupra Cápite 3. &

miffas ad alias 74/tiores Poteffates , quas fciebat non

tam probe vetitatem hujus A&z contra pretenfos

infra Cap. 8.

62$. Pra&terea

fi Reus credidit, quod Petrus hanc

Janfeniftas examinaturas, &apud quas nomen D. Ar-

chiepifcopi multum valere praefertim in materia Jan-

declarationein daret, smowiturte vequifitus a Domito

"Arcbiepifcopo , :poteratne ignorare, declarationem

Íerismi probe fciebat.

hanc faltem per copiam authenticam, communican-

dam efle Domino Archiepifcopo , ad cujus requifi-

tionem facta dicebatur ?

CAPUT QUINTUM,

626, Qua erpo fpecie tam follicire, tantaque caue

tela fecrerum fervari a Notario volui(fet ?

Offeuditur Reum e[fe primarium z4u&torem Intevceptio-

627. Quomodo etiam originalem Actam ad requi-

nis Litterarum e domo Curforis Regis.

fitionem D. Archiepi(copi faétam fibi foli retinuiffet,

ut nequidem minuta apad Notarium permittere-

639. Haftenus argümentis evidentibus ac práci-

tur ?

i

pue ipfius Rei confeflione & depofitione te

ftium om-:

628. Denique interrogatus 24r?. 47, Interrogato-

ni exceprione majorum probatum effe credit A&tor ;

riorum: zz quemn fiuem illam attoflationem. balere vo-

Reum effe primarium Auctorem & Architectum fa-

mofz Epiítole de 1o, Januarii ad Dominum Pafto-

Juerit , fi vevera credidiffeteam a Petro ad requifitio-

zem Domini Archiepifcopi datam, refpondi(fer. in-

rem S. Catharinz Bruxellis, & horrendi Formulatii

eidem acclufi, nec non fi&itii Libri Congregatio-

dubie, f& hanc declarationem non poftula(Te , fed

num & Refolutionum, &aliarum Litterarum fictitia-

Petrum monitum &requifitum ex parte Domini Ar*

chiepifcopi eam dediífe,

rutm.

64o. Deducta quoque fünt mendacia & fraudes,

629. Sed cum fibi effét confcius, hanc Actam a

f& fabricatam, & expetitam, ipfumque D. Archiepif-

quin & facrilegía, quibus Reus eft ufüs, ut fcelerato

huic & fi&itio commenro sliquam in perniciem in-

copum nullás partes in hac copfectione habuiffe, haec

fi&tio ipfi perfonaliter & ex tempore refpondenti tunc

nocentium conéiliaret auctoritatem, & Superioribus

non incidit, fed ex tempore confeffus eft, eam (e vo-

Poteftatibus fücur faceret.

641. Hoc autem Capite probabit A&tor, Reum

luiffe babere, fingens ex tempore rariones aliquas, ob

quas eam habere voluiffer,

fuiffe & cenfendum effe primarium auctorem five in-

z omnia dubitari non finunt, quin fince-

ftipatorem interceptionis litterarum e domo publici

630. Qu

Curíoris.

ra fit depofitio Petri Tourteau d 15. Julii, /e oz

fuiffe vequifitum per Illuffviffiznum. Dominum drchie-

642. Conftatimprimis, quodhic Lovanii edomo

Curforia malis artibüs intercepte fint littere Henrici

pifcopum ad deponendum , prout in di&la 4&a , aut

12

per aliquem ex ejus parte mifi per. Patrem. Defirant ,

Giafper fcripre Amítelodamum : hoc enim & Reus

4

fatétur,

qui di&am A&am cum Notario van Dorinacl confecit,

£? didavit, eaque confefía vocatus fuit ad audien-

643. Conflat quoque, quis hujus interceptionis fi-

dam prele&uram, &2 eaudem fignaudam, quampre-

ve fpolii fuerit inflrumentum , five quis has litteras

realiter interceperit, & abftulerit; hoc enim fatetur

diclus Pater Defiraunt €? . INotarius Iptevrogato pre-

lgit fublmifa voce , &7 figmasdam obtulit , €? fig-

Petrus T'ourteau, qui füper hoc Clemeatiam Mag-

2avit.

nificentiae Veftre implorat,

ä

631, Exponitdeinde Petrus, quod Reus ipfüm ad

644. lllud unice hic quzritur, en Reus primarius

fignandum moverit /ub affirtnatione quod dicía 7&a

hujus fpolii Auctor. & inftigator fuerit, dictus vero

'Tourteau merum fuerit inftrümentum, a Reo ad id

lucetn 201 videvet . fed folummodoin[eroiret ad thoven-

dum Illuffviffnum Dominum -rcbiepifcopum , ut fa-

permotum & impenfum.

645. Et quidemad 74rt. 17.

Libelli Gra?aminum»,

cilius fe impenderet ad obtiuendum maudatum de infvta-

j

gendis &? imvadendis adibus Zan[emiffarum ad. ibiden

five ab /4rticulo 237. füi Refponfi ulterioris usquead.

veperienda ipforum Scvipta , Refolutiones €P? cetema,

Zrticulum 28$. . Reusaperte & exprefTe fatetur, quod

:

litteras pluribus di(tinctis vicibus

etrus Tourteau itt

ä

qua a[ferebat apud dictos Z'anfeniffas veperiri.

635. Maligna Rei vafrities & aftutia! omnibusim-

domo

urforia interceptas, tot diftin&tis vicibus ad

onebat filentium, omnibus volebat celare myfteria,

fe ut tales attulerit, quodque ipfe

.

:

'Reus eas penes fe

fibi foli ufu omnium refervato.

retinuerit, & legerit,

633. AGam hanc omnibus volebat occultam tna-

646. Etin fuo perfonali Refponfoad dictum Zrz.

H

17, Libellii Gravaminum , qui erat: Quod Keus Jit-

i

nere, nec lucem vifüuram affirmabat, fcilicet quous-

que id ipfi, apud quem A£&ta remanebar, videretur:

twas aliquas. pluribus DiSTiNCTIS VICIBUS imtercep-

Mi

634.

uod enim Aéta hac aliquando uti intende-

tas, tot diflinclis vicibus ab eodem T'ouyteau ad . fe

l

rit, & aliis eam oftendere, ipfemet fatetur in Refp.

ut TALES allatas acceperit , C9' acceptaverit, motanter

Q

ad dictüm Art. 64. Interrogatoriorum, allegansinter

Henrici Grasper , Refpondet :

ranfead in bonum

t

fiuem.

aliasrationes, ob quas hanc Declarationem five ACtam

habere voluerit, «£/uo tetnporepo[[et docere, quod ille

647.

Id vero vel folum fundande intentioni Acto-

Im4

ris fufficit, cum hinc manifeftiffime refültet, Reum

t

Lttera ad fe late fueriut ; tanquam membrum Facul-

»

eatij.

ad minus effe receptatorem fpoliationis dornus Cur-

m

635. Non poterat autem id docere, nifi ACtahac

forig: itaut velex hoccapite iisdem poenis, quibus

ti

ipfe principalis fpoliator , effet fubjiciendus,

prodiret in lucem, & aliis exhiberetur.

636. Nec dubium eft, quin Reus per hanc aliasve

. 648. Idqueitacautum eftjure feripro Romanorum

tl

AGas & Declarationes, a Petro Tourteau aftutiam

inl.i.ff. Deve

C

zat. & ], 1. Cod. De vi publica, cui

fj

& conformes e

(

& vafritiem Rei non penetranteextortas, voluerit fibi

mores noftros teftatur Zypaus in

precavere cafu quo Petrus fidem nón fervaret, &

INet, S'uris Belg. tit. Defurtis num. $.

Ve

649. Verum pratendit A&tor, quod Reus non

Jx

myfíterium iniquitatis revelaret.

657. Quod additur in depofitione Petri, fibia Reo

tanturm fit receptator, fed primarius hujus fpolii Au-

fac

dictum , de siovendo z4rcbiepifcopo , hoc. incauto &

&or, & infligator, & ut talis puniendus fit,

f

650. Receptator enim dicitur, qui res furtivas ce-

minus perfpicaci juveni imponere potuit Reus; fed

'evh'

emit;

lat

nihil minus in animo habuiffs ex anre dictis con(tat,

lat , & ab[condir, aut etiam easdgm a furibus

vili-

CONTRA PaTREM BreRNaRD, DegsmawT,

537

vilitate pretiialledtus: qui vero alium emittit ut alie-

663. Sed falfum eft, quod hi Tituli prediáis

na furripiat, res furtivas ad fe deferat, in commo-

pacquetis juxta intentionem Sacree Faeultatis inicrip-

dum & ufüm emittentis ce(furas, ille non receptator,

tifint, uti conítat ex depolitionibus Doctorum di-

fed primarius Au&or furti, five fur per alienas ma-

&e Facultatis de23. & 24. Maji ad.Art. 13. qui erat:

nus dicenduseít, eoque nocentior, quod & proprii,

An Tituli pacquetorum incluforum in majori pacqueto

& alieni fceleris Auctor (it.

continentes denuntiationem , faéti fint de fcitu &9* jux-

6$51. In cafu autem prafenti, talis aliquis princi-

ta intentionei Sacre Facultatir ? Re(ponderunt. ne-

pàlis Auctor fuiffe debet: quandoquidem nullus hu-

gative.

jus fpolii appareat ufus, quem dictus Tourteau fe-

.664. Magi(íque fe explicans Eximius Dominus

ciflet, aut intendiffet, niíiillas furreptas ad Reum

Parmentier, refpondit: fenunquam vidiffe illos Titu-

deferre, ob quod folum, nullus fe tanto periculo ex-

los nifi in Cubiculo Magnifici Domini Reftoris, po[t

ponere folet.

denuntiationem fatlam, nec e[Je factos de intentione

652. Nec enim hactenus probatum eft, immo nec

aut fcituSaeree Facultatir, neque ipfius Deponentis,

Reus atleruit, quod Petrus Tourteau harum littera-

665. En quz mendacia comminifcatut Reus, ip-

yum interceptarum ullum ufum fecerit, quam eas

fique Sacrz Facultati quam fplendide imponat, ut

fimpliciter ad Reum adferre.

invidiam fübdole & fecrete hujus denuntiationis a

ic

fe amoveat, & a

653. Unde neceffarium fuit, ut fpe aliqua lucri,

pprobatione Sacrz Facultatis adum-

aut commodi temporalis incitatus fuerit, quod non

bret.

;

lv

nili ex parte Rei fieri potuit.

666. Hinc & intelliget Magnificentia Ve(tra, quz

654. Reus enim folus eft ad quem omnia adfere-

fides Reo in hac confufa & indigeíta narratione ha-

bantur, &in cujus commodum omnia cedebant, &

benda fit, przfertim quia omnium narratorum fides

)

cujus fini omnia fübferviebant, uti fupra Capite pri-

a fola jpfius Rei fide tot falfitatibus & apertis men-

mo o(tenfüm ett.

daciis labefa&ata dependet.

65$5. Ipfe eft qui interceptis his litteris ufus eft,

667. Siveigitur ufüm hujus fpo-lii fiveemolumen-

T

ut concordantiam iafülüftimam , & nequiffimam con-

tum ex eo proveniens attendamus, Reus ipfe prin-

i

ficeret iater di&tas litteras & Librum Congregatio-

cipalis Auctor fpolii habendus eft; quandoquidem

1.

num, ut inde fi&itio huiclibro fpeciem aliquam con-

ipfum litterarum interceptarum omnem u(üm habuif-.

4

Ciliaret, quam concordantiam etiam exhibuit cum

fe, iifdemque ad fuos fines.in füum commodum re

fuo refponto, fub mum. 1. & Zrticulo $. dicti retfpon-

vera ufum fuiffe conttet.

fi &tetur, (e eam variis oftendiffe.

668. Si infüper Magnificentia Veftra dignetur at-

656. Ipfe eft qui earum copias in füum ufum fie-

tendere, quas excufationes Reus obtrudat, quibus

Id

ri curavit.

In períonali enim refponío ad Art. 19.

fe afpolio hoc eximere ftudet, vel ex his manife-

Libelli Gravaminum, qui erat: Quod Reus ommes

tum erit, ipfum non tantum Litterarum intercepta-

u

( di&aslitteras) legerit , C? copias authenticas earum-

C

-

rum receptatorem, fed re vera principalem Au

Ki

dem fieri curaverit, quibus ad fines quos voluit ufus

rem & luftigatorem hujus nefandi & nequiffimi fpo-

efl, Kefpondit(impliciter: Numquam ad malos fines.

lii effe.

657. Ipfeettquiearum copias ad Altiores Potefta-

669. Admittit itaque Reus ad Art. 86. & 87. In-

tes milt, uti fatetur ad . 4r

20. Libelli Gravami-

j:

terrogatoriorum, quod nunquam monuerit Míagi-

r5

num, quodicebatur: Quod earum copias clancularie

ftrum rei curforie, nec Patrem dicti Petri Tourteau,

trangmiferit ad. Altiores Poteftater , nominatim Il/u-

Ut

hunc ut filio fuo invigilaret, quem actiones ejufmo-

flrillimos Dominos Internuntium C9' Archiepifcopum

di &cile ad patibulum deducerent, illum vero ut &

u-

Mechlinienfem , eofque circamvenerit ,, Refpondit:

fibi & publico a talibus caveret.

15

Semper egit bona fide.

670. Negat tamen fe hoc füo modo agendi aluif-

658. Denique ipfe Reus eft, qui eafdera litteras

2U]

fe crimen fpolii, Litteras fic interceptas continuo e

clandeftine denuntiavit, per ignotos eas deftinando

manibus Petri tpoliatoris recipiendo, & penes fe re-

|id

Magnificentie Ve(trz, in tertio fafciculo litterarum

.

tinendo,, quia nimirum, utipfe ait, formale crimi-

maj

ori acclufo, ubi continentur füb titulo & infcrip-

nir aberat.

if

dd

tione, Secreta denuntiatio contra D. Grafper pro con-

671. Nullum enim, ut Reus putat, crimen eft

firimanda veritate: qui titulus finem ipfi Reo propo-

apud Curforem Litteras intercipere, ubi intervenit

d

ul

fitum fufficienter oftendit, nimirum fi&itium opus

au&toritas Superioris informati , quod in illis aliquid

adjuvandi, ut adver(ários fuos hac falfà accufatione

conineatur contra Maje[latem , cui fubfumus , utilo-

j

31

aliquo colore veritatis adumbrata opprimeret.

quitur in Refponfione ad Art. 85. Interrogatorio-

'6$9. Cum enim ipfe fateatur, Art. $9. Interro-

rutm.

gatoriorum: quod/[uperfcriptio majoris pacqueti, item

672. Tourteau vero, fi Reo credamus, illi retu-

M!

denuntiationes vel alice fuper[criptiones in eo contentee,

lerat, íe Litteras, dequibus quafítio, intercepife de

Í

[j

tam pro detegenda, quam pro confirmanda veritate

fcitu C9' confenfu Magnifici Domini ReGloris, quem

"u

fint fcriptee manu Patris d'Herbe emanuenfis fui, C9'

offerebat ad. Reum adducere.

/j

quidem de confenfu ipfius Rei, ipfe Reus hujus clan-

673. Dicit vero ulterius ad eundem Articulurm,

g

de(tine denuntiationis prefümendus eft Au&or.

quod /latim miferit Petrum Nicolaum Tourteau ad

"

660. Multa quidem garrit Reus ad articulum 6o.

Magnificum Dominum , quatenus Magnuificus Domi-

Interrogatoriorum: ut denuntiationem in alium de-

nus dignaretur ad Reum venire.

o

rivet; fed tantum legi debent, ut eorum omnium

674. Idque bis fa&um eíffe debuit, cum hoc ex-

eum

impertinentia & fabricatio patefcat: tandemque dicit,

preffe dicat ad Articulum 86.

Cut

quod diclaverit propofitos titulos pro duobus pacquetis.

67

Hzc fumma eft precipux hujus excufatio-

jibus

661. Ponens Titulos juxta intentionem Sacre Fa-

nis;

H

in qua fünt tot abíurditates, ut A&or fere

cultatir, ad detegendam veritatem , zzimirum fictio-

neíciat unde refutationem earum inchoare.

ynma

nis vel factionis.

676. In primis itaque prajudicii loco fit, quod

etit

662. Si iuxta intentionem Sacree Facultatis dicta-

ipfsmet Reus alleget, quod ad quamlibet vicem ju-

g n

verit hos Titulos, ad detezendam veritatem, ergo

venem increpaverit: f1 autem, quz dicit, vera effe

juxta intentionem Sacree Facultatis denuntiatio erat

& fufficere putabat, quid erat quod illum increparet?

got

facienda: Quandoquidem ipfe Titulus, Secreta de-

677. Si vero allegata non fübf(iftere aut non (u£-

j u

nuntiatio id przferret: adeoque vel hinc manifefte

ficere putabat, ita ut increpationem mereretur, jam

evincitur, Reum dictaffe hanc Inícriptionem cum

male fidei, & manifefti flagitii tenetur Reus, qui cri-

50

intentione ut fecreta denuntiatio fieret.

men juvenis femper aluit, Litteras e manibus e

jus

Supplem. Oper. Van Efpen VPars IV.

*]1)

Q-

emí

fil

$58

C ONcï,üsIO FIMALIS

äoïofe & fcienter recipiendo, quod íi non feciffet,

689. Quid enim. magis ridiculura, quam Juve-

non erat cur interciperet, cum illarum ille nullum

nem, cui prxtendit fe diffidere, in. propria cauía

mittere ad teftem talem, qualis eft Magnificus Do-

ufüm fecerit, quamillas ad Reum deferre, uti füprà

7

notatum eft. -

ininus Re&or; adducendum, & Juvenireverío cre-

dere abíque ullo ulteriori examine; prafertim atten-

678. Quód ad rationem attinet per quam intei-

ceptio, de quamodo quzftio, ju(tificari poffit, noà

to quod idem Magnificus, uti Tourteau pratendi-

adfert Reus aliam rationem a 'T'ourteau effe allega-

tur retuliffe, prima vice non venerat?

tani cur Litteras interceperit, quam quod ornni tmo-

690.. Quod (i exire verebatur Reus, nec poterat

de debébat querere inftrumenta defenfionis füce ad ve-

Red&orem convenire, fàltem fcripto cum eo agere po»

terat, ut quid de rei veritate efletab eo intelligeret.

rificandas Litteras anteriores, €9' Librum Refolutio-

num; ità Art. 28. fuz ReJpon[ionis ulterioris.

d

/691. Imo (i forte rem fcripto confidere non atu-

i0d Reus fcire debebat, quod

deret; aut non vellet, habebat fidum íuum mini-

679. Praterquamqt

(trum & amanuenfem P. Francifcum d'Herbe, qui to-

ratio hic non fufficeret; fatis noturn eft, quod Re-

&or proptereà non permififfet fpoliare Curforem.

tius myfterii confcius fuit, ut nihil eum celare de-

buiffet

686. Imo ad. Articulum $4. dicit, quod ad hoc

permittendum Superior deleat effe informatus, quod

692. Quandoquidem ipfemet Reus exhibuerit

T

in illis aliquid contiheatur comtra Majeflatem , cui

A&am cum Refpon(ione ulteriore fub N

1

im. 14. in

fubfumus.

Qua fpecie poterat Reus cogitare quod

quà füb litt. D. intelligitur, quod di&us Pater prerfens

Re&or de eo effet znformatus circa Litteras$, de qui-

fuerit; dum Tourteau litteras interceptas ad Reum

deferebat, & idem fere depofuit aReo productus in

bus eft quxítio, eatenus ut caufà cognita eam inter-

ceptionem permitteret? .

comparatione fua de 3. Augulti idem R. P. d'Herbe.

681. Ulterius quod ad perfonam Superioris iftius

693. Quod autem Reus certo fciverit, verumnon

attinet, Reus.qui eft Profeffor Politicus; ícire de-

effe Magnificum Dominum Re&orem ad hanc in-

bebat quod Re&ori nullum jus aut jurifdictio com-

terceptionem concurriffe, nec ratione illa, f1 a Pe-

tro Tourteau fuerit allata, permotum effe ad has lit-

petat in Curforesautrem Curforiam, utpote fpeQan-

tem àd Dominia feu facrum Patrimonium Principis:

teras recipiendas,

ita at nullà etfet verifimilitudo quod Re&or

]

694. Hinc evidens eft, quod etiam poftquam

lilli feim-

Reus ex ipfomet Redore intellexit, fe hujus fpolii

anifcere voluiffet.

2

682. Quod (fi aliqua Re&

ori iü Cü'i*foi'eg effet (u-

effe planeignarum, non tamen dettiterit alias rurfüus

de novo interceptas recipere. -

périoritas, uti eft in Nuntios Academicos Epittolas

fe Febr. 1707. Redo-

Academicorum deferentes, Recor legitime infor-

695. Conítat enim, in men

inatus, indubie tuliffet decretum & cum eodem mi-

rem Academicum fuiffe Confültitimum Dominum

Lunckens, modoinhac caufà moderni Re&oris Af

fiffet A&orem vel aliquem ex apparitoribus, qui vi-

$ore ejufdem manus Epiftolis injiceret , eafque in

fefforem.

696. Priterea ex interrogatoriis ex parte Rei didto

judicium deferret, nequaquam vero immififfet juve-

hem; qui malis artibus illas fürriperet.

Confultiffümo proponendis habetur, Reum fateri,

. 683. Imo fi per impofübile vel potius per abfur-

quod hic Contultiffimus exiftens Recor ad Reum

venerit 23. Februar. acceríitus per ipfum Petrum N.

dum Re&or juvenem aliquem immittere voluiflet,

qui modo predido Litteras furriperet , certe ad

Tourteau inter quartam & quintam, ut hqbet Zrt.

Reum fürreptas re&o tramite nullo modo mififfet,

326. provifionalis Intendit.

fedad fe deferri curatfet, ipfeexaminaffet, & fi con-

697. Ulterius ex Articulo 340. & 451. habetur,

filio alicujus uti voluiflet, Litteras eidem commu-

quod ipfe Re&or tunc dixerit Reo, fe nihil de fpo-

nIC&Gäïæ

;

liatione fcire aut audiviffe.

j;

