ftante aliorum duorum. proteítatione,

fi Capitulum fit i defettu eligendi t

fui

$. Si Canovici minus (ani, vel dicant, fe nolleeli:

jftu

Rev. Adm. & A. D. Circa cafüm a R. V. proþoü-

gere ullum Vicarium; vel fi fua fponte, aut aliorum

tum, con(ului D. 7Zutoninum,

Ceníet mecum, quod

duorum permoti cura ac folicitudine , aperte decla-

fen

cafü quo ceteri Capitulares: ( Mavlemenfes) . noliut li

rent ele&uros fe Vicarium, fed talern qui nibil fit fa-

&urus, tum poffe duos alios, alium eligere Vica-

&u

gere Vicarium, qui Capituli jura exerceat ; ( quod

Ipfi nunquam aperte fatebuntur, dicentque id adalios

rium, qui officio fuo fit functurus : cum perinde vi-

deatur nolle eligere Vicarium, vel nolle eligere nifi

non fpectare); vel fi éle&tus forte Vicarius declaret ,

fe jura illa non exerciturum , (quod etiam verofimi-

talem, quem ipfi eligentes nolint muneris fui partes

liter nunquam declarabit), non polfint tunc alii duo

explere: nam Z'icarius non eft nomen dignitatis.

probi Capitulares valideeligere alium Vicarium. — Hu-

Uade in eadem Ecclefia poteft quispiam babere dig-

S&

L

]

ufmodi jus eis non competit , nifi quando a!ii funt in

nirarem & fimul, Vicariatum 5 fed eff nomen & res

aut

defe&tu eligendi.

Porroalii tunc, fi jura pofitivafpe-

officii praeítandi,

T

€tes, non fuerunt in defectu ; nam elegerunt; fuo-

8. Oportere ómnia peragi in formu probaste, &

Tat]

juxta juris R

QO

ol

ulas, ut tota res Jurisperitorum calcu-

Ti

que officio, quoad hoc, fünéti fuerunt, — Àn electas

^7 1*

ci-

ita Vicarius muneris fui partes fit impleturus non ;

lis poílit comprobari, nealioqui mala enafcantur gra-

V

tinet ad alios, fi mere confiderentur jura.

Eleclio

viora prioribus.

C0

non erit ob id invalida ; & ele&tus habet femper jus

Satis clarum e

ft, duos Capitulares, qui ele&tionem

Provinciam iftamadmini(lrandi, quum ita vifum fue-

ftertentis tantum Vicarii redarguunt in aliis, non pof:

tini

rit.

D. intouiuus de(iderabat his addi, quod cum

fe eligere D. Groenbout , aliumve fimilem, qui nun-

t

Ecclefie veftre: negotia fint adeo intricata , omnino

quam manum fit admoturus operi.

if

cavendum fit'ne quidquam in re tanti momenti fiat ,

Caufà eft valde intricata , quam preeftaret coram,

D

quod etiam a viris pietatis & juftitiee fludiofis merito

quam per Epiftolas tractare ; faltem fi ftatus rei non

l

poffet reprehendi. ' Atmodo forfan tota hac queftio

muraretur, quod ego mihi promittere nullatenus va-

i

die

ceffat : nam intelligo ex D. 24equoy , fcriphitle D.

leo .. 43

u

Graspar Capitularzs convenifle ; quinque ex i'lis no-

D. Jntonminus R. V. plurimum refalutat, Salveant

C«

luiffe eligere Vicarium, fed a D. loternuntio Druxel-

meis verbis DD. Qofferling , Migauck, van Heynin-

pe

lenfi poftulaffe fibi unum defignari ; .alios vero Do-

ge, ceterique amici.. Maneo fingulari veneratione

*

fett

minos, elegiffe D. Groezsout. . d jam R. V. procul

limus famulus.

xOQF. D.R. V, humil

dubio innotuir... (/)

Lovanii 12. ]Junii 1715.

eli

Salveant omnes amici. : D. zdutomiuus fingulariter

t Veæüburen.þ

ad

jubet R. V.falvere, Deuste; vir Ampli(fime, inftan-

APPENDIX ad EP. CV.

enedic&tione

pi

tibus Feftis, omni coeleftium donorum

^

t

locupletet.

Maneo Con(ulüiffime Domine, Rev. V.

Jpenii , im ca—ujlz Capituli

ïgldicium E

pi

humillimus famulus.

F. Ferfchuren,

Harlemenfis,

lar

Lovau. a. ul 171 P

CASUS POSITIO.

C0i

BPl quL.AcCV,

qu

Ec

Quam Íflrenue, Majorum noftrorum vipilantia,

Capitulum Cathedrale Harlemenfe, non obftante tem-

t

F. l/erjäbu?m Erkeläo jfuo & Efpeuii nomiue: De o-

dem avgutmento.

porum ditficulrate confervatum fit, variis fcriptis luce

pa

meridiana clarius demon(ftratum eft.

&t

Adm. Rev. & A. D, Ob negotium, de quo in ulti-

.Et non ita pridem jurisdictionem Epifcopalem ;

mis vellris ad me lirteris, irerum conveni D. 7z£oz:

qua ipfi Sede vacante competit , exerctit Capitulum

ln

num, & D. Canonicum Zivie: bonum Jurisperitum.

itlud per Vicarium Generalem Ampliffimum Marti-

elir

num Swanium.

Ceníuimus,

.

Vr

r. Vicarii elefctionem pro

r(is extra juris regulas a

Ex novem Capitularibus, quos aliquot retro annis

dC]i

duobus probis Cap

numerare folébat, per obitum Francilci Groenbourii;

qui

boris,

^

?

itularibus Fa&am', nullius effe ro-

&T

heodori Viffcher, feptem tanrum eorum faper-

del

2. Eosdem D. Canonico

fünt.

pin

: poffe ac debere id figni-

ficare D. Groezbout.

Per litteras autem extrajudiciales ac tninaces

ehg

(a) Francifcus Verfchuren Gelenfis S. T. in Academia Lovanienf Do&or, & Collegii Ultraje&tini feu Alti Collenfis Prefes, vir

imfigniter pius ac do&us , & zelofus avitz do

;

&rinz vindex, quod probant libri ab ipfo confcripti &c, — Obit Lovanii 9. -Septemf

ris 1723.

(5) Quod deeft refpicit negotia temporalia Collegii.

(c) He&c Scheda judicium eft Efpenii quod huic Epi

ftolz fubjüngimu&

4

. (d) Quod deeft refpi;it negotia.i temporalia vel nuntia extranea.

Au-

p D

p U

Eprsron EspENi0 PecuLIARES.

305

Anle Romanz, plerisque eorum tantus eft incuffus

EPISTOLA CVL

-

Q

terror ut Ecclefiae regimen a morte fere D. Potcamp

dimiferint; quod & modo propemodum pro libitu

F. Per[churen Erkelio, Efpenii £? aliorum motime: a .

|US

fuo exercet D. Iaternuntius Bruxellenfis,

-vel exercere

us Metropolitami ut talis, ad Capitulum Metvo-

!

facit per Subftitutos fuos.

politanum devolvatur » óede vacanute.

Ingemifcunt ad hec varii Ecclefiarum | Paftores,

)g

cum duóbus Capitularibus, & cegerrime ferunt Ec-

Adm. R, & A. D. In deliberationem vocaturi ea

3

clefia fuze jura ufque adeo negligi &conculcari, non

de quibus ultime tue ad me littere , convenerunt

üt

finé certà difciplinae everfione ac animarum detri-

mecum DD. Z4ztonimut, Opffratius (D. Meliffius ae-

mento.

li

grotat) Canonicus Z7viez, €?' Cincquius.. Cenfüimus

Optant ut Capitulares, vel faltem eorum pars ma-

Vicarium, íemel valide a Capitulo electum ,. non pof.

"

xima, animos refümant, atque unanimiter ad Eccle-

fe ab eodem Capitulo removeri , fine juíta caufa, ea-

fie regimen füfcipiendum fe accingant,.. Verum hoc

que bene probara. Quantum ad jus devolutum, de

0.

Íperare non licet.

quo in Epiftola Amp. D. Aryfii (4),

hec quaítio fpe-

"

Queeritur igitur

&at ad Jurisperitos.

Harebant D. Zgtogigus & D.

I. Àn duobus Capitularibus Harlemenfibus hoc ca-

Fivien. Non fatis eis conftabat jus illud devolven-

j

fü, non compertat jus exercendi jura Capirularia?

dum ad Metropolitanum Sede vacante.

Succedit Ca.

2. Annon poffintelipere Vicarium Generalem, qui

pitulum Sede vacanre in ea, qua (ünt jurisdictionis

ï

iftud Capituli nomine vere exerceat ?

Epifcopalis, nifi probentur excepta; fed an etiam in

3. An quinque vel plures reliqui Capitulares, fiin

ea, adquafe extendit jurifdictio Metropolitana? Ad-

j

fententia fua perfi(tant , ac Capituli jus exercere nolint,

ferebatur cafus Gandaveníis, ubi cum modernus E-

1

&uobus aliis debeam pravalere ?

pifcopus, infra ftatutum per leges tempus, non cle-

f

L3

gillet Archidiaconum , re delata ad (

M

apitulum Mech-

KRESOLUITUO

1

hnienfe, hocce Capitulum vel Vicai

elegit D.

j

Huppaert. Canonicum in Archidiaconum.

Sed prz-

P.

Quanqu'ui-dem ornnimoda jurisdictio E pifcopalis,

terquam. quod D. zstozminur exiilimaret noi

1 effe per

$

Sede vacante, refideat penes totum Capitulum, noa

omnia fimilem cafum , con(lat

quod D. Happaert

autem penes fingulos de Capitulo feparatiin confide-

non aufit exercere Archidiacon

atus officium.

Ob

rTatos, non apparer quo titulo duo Capitulares fepa-

rei difficultarem non valde inclinabatur D. /togigus

ratim ab aliis quinque Capitularibus potfint aétus Ju-

ad formandam caíus pofirionem. — Maturiori opus eft

risdictionis exercere ; five jus habeant exercendi jura

examine, Mulris aliis negotiis detinebarur bonus (e-

Capitularia ; quia hi duo Capitulares fimplicirer hic

nex; neque firmma jam utebatür. val

confiderati nequeant ipfüm Capitulum repretenrare,

ex quodem itinere Brux.llenfi,

etudine, fatiga;tls

Ad fecundum, cumex praícripto Concilii Triden-

Quantum ad propofiras a D. Pyleveltio (b) condi-

tini, Seffione 24. Cap. 16. de Reform. Capitulum

tiones pacis, nullius amicorum ab illis abhorrebat.

Sede vacante, non tantum pollit fed etiam jubeatur

Optaremus ramen fcire

quale chirographum darurus

infra o&to dies, ab obitu Epifcopi eligere Vicarium,

eflet D. Byleveltius , & cujus auctoritate fit ad hoc

poterunt duo Capirulares, imo ultimus folus urgere

munitus. Confido tametfi non citra timorem de op-

reliquos Capitulares, ut ad eligendum Vicarium ad

pofito, Romanos ferio velle- caufam hanc terminare,

diern prefcriptum conveniant & procedant, ne alias

Deus pacis & veritaus det finem b

Capitulum & Capitulares jure eligendi Vicarium ex-

gulari affectu &c.

onum,., m,aneo/fin-

Fevfcburen.

cedant; &ex eorum negligenria jus deputandi adSu-

Lov.24. Julii 1715.

periorem devolvatur, ac per ipfüm Vicarius depu-

tetur,

EPISTOLA CVI.

Si autem Capitulares, etiam in majori numero ad

eïigendum Vicarium die ftatuta non conveniant, vel

Fr. FPevfchburen. Erkelio,

Efj

perri £2 aliorum | nonzif:e?

ad electionem procedere renuant, poterunt duo Ca-

De eodem avgumento.

pitulares, imo vel etiam unicus, ad electionem pro-

cedere, ipfumque jus Capituli, & Capitularium hoc

Receptis klitteris de 2. hujus menfis ad

-

me fcriptis,

pácto confervare, atque hoc cafu per unicum Capitu-

conveni D. Zgtozigum & Canonicum 7

7UIemn.

Per-

larem totum Capitulum reprafentari, & jus Capituli

gunt afferere, hactenus fibi non fatis:conftare , an in

confervari pofle communiter tradunt Canonifta ; at-

cafu pofiro , Capitulum veftrum habeat jus ftatuendi

ue inter ceteros Auguftinus Darbofa, Lib. 1, Juris

Vicarium Capituli Harlemenfis.

Ajunt fe ipnorare,

Ecclefiaftici, Cap. 19. num. 98. docet, quod fi finis

num ficut Epifcopus ,

quarenus Epifcopus certae Dice-

termini ad electionem faciendam immineret, poflint

cefeos , conítituit unum corpus cum (uo Capitulo,

pauciores, etiam unus folus, non expeétaris convo-

ira eiamm Metropolita , quatenus talis, unum confti-

catis elipere, quia tempus interpellat pro homine.

at corpus cum fuo Capitulo ; proinde etiam unon

' Ttaque in cafu propofito, fi etiam quinque Capiru-

liquere de Jurifdictione, quatenus radicaliter refidet

lares renuant ad ele£tionem procedere, duo poterunt

in Capitulo, hoc illove modo confiderato, Nonoc:

curre

eligere Vicarium qui ranquam a Capitulo electus, po-

bat ipfis ullus auctor qui de hoc argumento tra-

terit Jurifdictionem exercere, tanquam a Capitulo fibi

&Gaffet. — Infpexi ego ex Collegii Bibliotheca, quos.

delegatam: & regimen Ecclefiae , etiam renuentibus

dam Jurisconfültos ; fed a nullo reperi ca(um pertra-

quinque Capitularibus, fufcipere3 eo quod ceuferi

&atum. Poterit R, V. forteinvenire auctorem de hac

debeat a toto Capitulo electus , quia penes duos Ca-

materia agentem : effe

t id non modo urile, fed pene

pitulares, in hoc particulari cafu, totum jus Capituli

neceffarium. — Videbatur etiam D. JJegtonigo res effe

eligendi Vicarium refidebat.

fine exemplo. (c) Circa ca(üm Gandaven(em de D.

Happaert ,. faggerebatur

quod R. V. poffet fcribere

12, J'unii 1715. |

D. Z'anfens , vel D. .$oe

feH$. Prudenter hic|proce-

(4) Cornelius anncif'cus K

rtyS,. Amüelodam&nüs , S$. T. L, Canonicus Graduatus Harlemenfis zelofiffimus Paftor &c, Obift

28. Sept, 1720,

(2) Succeffore D. Damen in Vicariatu Apoftolico.

(«) Hac quaftio foluta eft in fequenti Epiftola & in Refolutione 2 $. .Maii 1717. quam videre eft infra parteIV, n, IIE,

$Supplen. Oper, as Efben Pars lll.

den-

Q.q

l

ä

EI

306

EPrsror; EsPENIO PECULAIARES..

L]

dendum, ne ab ipfis quoque amicis proce(fus impro-

ri, ut omnibus innotefcat, addendo quod ea facta fit

betur.. In omnibus oportet nos adorare Judicia Dei,

juxta Tridenünum , jure devoluto ,/dum Vicarium

;

Circa. Tractatum ad quem D, £ y/eveltius (ollicitat,

non elegerit Cauitulum Harlemenfe.

l

(

cenfebant füpradiéti amici , quod fi rebus omnibus

Sugcerit R. D, Canonicus Z7viez, qui &ipfe nobis-

pro veftra fecurit;te fincere peractis, D. Zy/eveltius,

cumfíentit, in motivo pro Capitulo Harlemenfireferri

fi

vel ipíe.quoque D. Internuntius aliquibus inftrumentis

quod Rovenius, deficiente eriam alias Capitulo Harle-

f

fide mala abuieretur, id non deberet venire ad ve-

menfi, Vicarium Harlemeníem jure devoluto elege-

l

ftrum computum, modo vostempore & loco pofle-

rit quod ad haac caufam appofitum eft,

Sum cum

tis fatisfacere publico,

Clariffimo Efpenio, Exim. Verfchuren, R. D, Cano-

K

— D. Zntoninus, qui R. V, diligentiffime jubet falu-

nico Z;viez , Confultiffime & Ampl, D. A. V, humil-

tare, fuadebat, ut R. V. fcriberet D. /Zezzebel Epifto-

limus famulus.

3. Opfivaet,

lam qua virum rogaret, ur rationes aperire dignare-

'Lovanii 27. Septemb, 1716.

tur, quibus ipfe permovetur ad acceptandam Dul

lam

EPISTOTA.Lx

Uuigenitus, Salve &c, . F. Ferfchuren.

4. Augufli 1715.

ää

ZEgidio Suet (b): Quod penes P. Prepofitum, non

EPRISTOLA CVIU.,

peues zdAvcbiepifcopum , fit auctoritas dimittendi

Patres e;ïc Oratorio.

Opfivaet Erkelio, Efpenii &2 aliorum nomiue: De co-

eu argumeuto, (a)

Ampl, Pater. Intellexi D. Archiepifcopum ( Mech-

linien(em ) Amplitudini veftre intima(Te, quod in ca-

Conf. & A. D. Judicium Clariff. Efpenii , Eximii

fum , quojParer de /7ooge, non fatisfaciat fuper pro-

Verfchuren, aliorumque amicorum eft.

pofitis quae(tionibus, ipfum Patrem. debereris dimir-

I. Ante omnia Vicario & Capitulo Veftro Metro-

tere ex Oratorio, &i per vos non dimitratur, ipfe

D. Archiepifcopus auctoritare fua illum dimitteret.

politano certitfime conftare debere, quod D. vaz der

Meer a Capitulo Harlemenfi in Vicarium eletus eft,

Rogo Amplitud:nem quam enixe, ob veterem atni-

cum hac claufula aut fimili: u£ fun&iones Ficari? non

citiam , ut attente confideret gravitatem hujus nego-

€Xerceat.

tii; quia i hoc D. Archiepifcopo permittatur & obe-

2. Hoc fi conftiterit,

cenfendum eft, quod Capi-

diatur, jam dimiffio ex Orarorio non erit penes Pra-

pofitum, prout femper fuit conformiter ad Coníti-

tulum Harlemenfe nullura Vicarium elegerit; nam fic

eligere aut nullum eligere, idem eft,

tutiones Oratorii. fed penes D. Archiepifcopum, qui

— : — n L CU708 009 PFgES o 450 v—À9

3. Itaque jus eligendi Vicarium poft octiduum elap-

pratendit cognofcere & judicare de caufa dimiffionis,

fum juxta Tridentinum, devolutum effe ad Metropo-

Vult enim, quod hic Pater dimitratur, nifi fatisfecerit

s —

litanum, vel Sede vacante ad Capitulum Metropoli-

pun&is ab ipfo propofitis. Infüper liberum fibi e(Te

tanum, juxta conftantiffimam confuetudinem in Gal-

pratendit ea punéta proponere, qua fibi videbuntur

lia, quod & veítro Capitulo affervandum videtur,

opportuna, & a fuo dependere judicio, utrum Pater

juxta confüetudinem centum annorum & amplius, qua

ille füper punétis fibi propofitis fatisfecerir vel non fa.

aliis Ecclefiis füffraganeis, Leovardienfi, Groningenfi

tisfecerit. — Et, ut apparet, pratendit quod hinc fuo

&c. ubi Capitula non funt.nec Vicarii, couftanter

judicio Pater Praepofitus caeco modo abíque examine

haétenus providit.

aut cau(e cognitione, deberet f? conformare in' di-

4. Vicarii ergo veflreffe, proyidere Ecclefiae Har-

mitlione fui fubditi, & exequi realiter dimittendo, ut

( —— v T £ »-- 9

MÓ

lemenfi, ubi Capitulum officio fuo deett.

proinde Patri Prepofito in. hac dimiffione ( que eft

f. Et quamquam jus 'Capituli Vettri Metropolita-

fummi momenti, & uünde pro magna parte dependet

ni foret dubium, in tantà tamen neceífirare iliud futfi-

bonum Oratorii) nullas baberct partes. nifi fimplicis

executoris.

cere, ut ad electionem Vicarii Harlemeuíis. proce-

lgitur judico, quodin hac caufa Ampli-

daris.

tudo veítra deberet fortiter & conlílanter, his D, Ar-

6. Confequenter elapfo 3am dudum o£tiduo, poffe

chiepifcopi conatibus obfittere, & jura Oratorii tueri.

Vicarium veftrum Metropolitanum, cum confilio &

ludubitatum imprimis eít, quod penes Patrem Prz-

allenfu Capituli, Vicarium Harlemeníem eligere.

pofitum vigore Conítitutionum Oratorii, fit auctori-

(Y

7. Convenire, ut eli

[e]

atur aliquis ex Diceceíi Harle-

tas dimittendi Patres ex. Oratorio, veleos corrigendi

menfi, &is quidem ex Harlemenfi Capitulo, fi quis

fuper eorum defectibus. Deinde certum eft, quod

in eo idoneus judicetur; alioquim. nihil obftare quo-

nullus jam receptus & incorporatus Oratorio , nifi

minus etiam eligatur extra Capitulum Harleménfe.

ex notabili caufa, invirus dimitti queat,

Prererea

$, NNeque opus eít libellum fupplicem Paítorum ac

nemo poteft dimitti, nifi füper caufa, dimiffionis legi-

4* — a — 4779 —— o5 — ) $" F"99- a . €U»

Sacerdotum Harlemenfium communicare Harlemenfi

time conviétus, & Patri Prepofito tamquam Judici

Capitulo, fed faris e(t, fifignificetur illi Capitulo, &

& Superiori caufa legitime probata fuerit.

Neque

Vicario pratenfe electo, quod jure ad Capitulum &

crediderim, quod umquam in Oratorio vifum fuerit,

"— Q9 n

Vicarium Metropolitanum devoluto; in Vicarium Har-

uemquam a Patre Proepofito fuiffe dimifTum ob cau-

d—

lemeníem electus fit IN. N.

(

a

m, cujus ipfe nec judex nec cognitor fuerit.

Quare

9. Simul litteras Patentes a Vicario veftrro Metro-

pro con(ervarione hujus juris neceffarium plane judi-

politano mitrendas eíTe ad Vicarium quem elegeritis,

co, ut Amplitudo vellra petat a D. Archiepifcopo

exprimendo quod elegerit illum cum confilio &affenr-

per litteras, ut dignertur informationes fuper mori-

fu Capituli fui Metropolitani ; eique mandando ur

bus aut doétrina diéli Patris de /7ooge vobis commue

Dicece(i. Harlemenfi ftrenue invigiler, & Vicarii offi-

nicare in fcripto, ut, eis vifis, exarninatis, & au-

cio fungatur,

dito dicto Patre, (tatuere poílit de dimiífione hujus

10. T'andem debere illam electionem publicam fie-

Patris ramquam ejus judex legitimus; prout reperiet

»Xt) Cïl'Ca 5fägotïa, e qüibus in.hac Epiftola, & in quatuor immediate pracedentibus vide Prafationem Hiftoricam Caufæ Etc-

defie Harlemenfis , notanter $. X.

- ( 9) P. Smet tunc erat Prepofitus Generalis Congreg. Oratorii D. J. apud Belgas, — Vide Chronicon Orazoriiapud Belgas pag. 198,

& feq. übi dicitur qüod Clar. D. Z.B. van Efpen, amicorum Oratorii coryphzus, cum eodem 7Egidio Simet in eadem femper

claffe humaniores litteras fuüb directioione PP. Oratorii Thumifiis didicerat, & ab eo tempore fuaviffimain quamdam neceflitudinem

cum bonq 1i5än!ïe S?lg?ï?t.

x

| jus-

' :EPI»STOLE EÉsPEN1O PEC?LIABES, ;

307

fi

juftum, & quod inhac caufa nihil de fuo officio inter-

tis certus dé factis quibus refolutio noflra inititur,

mittet. Spero, quod in hoc momentofo negotio vo-

non videtur imprudenter fa£tum. — Quomodoautenmi

bis aderit lumen SpiritusSancti, quo videre poffit quid

hic Praful poffer de his factis füfficienter certiorari

lg

i

agere debeat, ícilicet pro confervatione juris cognof-

cum amicis iaquifivi; vifumque eft, quod vel poffet

cendi in prima inflantia de cauía dimiflionis per.Pa-

quispiam de factis tum in cafüs pofitione, tum in re-

l.

trem Prapofitum; fi enim hoc jus Prapofito adima-

folutione relatis, prafertim de Batavia facra defümp-

tur, & auctoritas de cauía dimi(lionis zz prama inf2an-

tis, rite informatus, ad Prafulem mitti cuni authens

tid judicandi ad alium transferatur , facile perfpiciet

ticis monumentis, quibus fides horum factorum Pra-

Amplitudo veftra, quantum inde Congregationi Ora-

fuli adftruatur ; vel fi ita videretur inftrumenta au-

l

torii praejudicium imminear, quod ne fiat, pro inti-

thentica huc transmittantur , ut haec per Doctores,

qui refolutioni fubfcripferunt cum claufula fuppofiza

mo (quo & Amplitudinem veílram ipfamque Con-

gregationern Oratorii hactenus complexus fui &com-

veritate fatlorum, videantur & expendantur, atque

fi forte ipfis fufficienter videantur probata, ipíi de-

plector) affectu, Deum Patrem luminum rogare non

omittam ; qui íum Admodum Reverenda ac Amplif.

clarent quod vifis & examinatis his inflrumen:is, ju-

fima Paternitatis ve(lras humillimus famulus,

dicent faéta in cafus pofitione allegata, & in refolu-

]

, B.van Efpen.

tione adducta effe fufficienrer probata, & confequeri-

ter conformiter ad refolutionem procedi judicent.

Datum Lovanii 19. Aprilis 1717.

Verum hanc declarationem a Doéctoribus noftris,

EPISTOLA CX

qui fübfcripferunt accipere poffe fpero quidem (ed

addicere nonpolífum: interim melibenter impendam,

& me precibus & facrificiis vellris commendans fub-

A. P. ZEgidio $met (a): De eodem avgumento.

fcribor. AdR. D. V.Z. B.van Efpen.

Adm. R.ac A. P. P; um mihi relatum e(Tet, duo-

29. Maii 1718.

ä:

bus Presbyteris (5) Congregationis veftree di(ficul-

P.S. Videtur convenientius, ut (i huc inflrumenta

tates moveri per D. Archiepií(copum Mechlinien(em,

mittantur fimul aliquis veniat, qui refolutionem Do-

étorum follicitet.

eaque occafione non parum convelli Statuta Congre-

llï

gauonis & jura Prepofiti, fignanter circa dimillio-

nem & admiffionein perfonarum, refolvi, pro aati-

EPISTOLA CXIL

quo erga Oratorium & fignanter erga Paternitatem

veftram benevolentiz affeétu , penitius rem hanc ex-

Eikelig: n Ficarius Geuevalis. debeat

C per/onaliter vefidere.

e[fe de czgm ,

aminare. Quo examine facto, reperi, non modice

D

jura Prepofiti circa dimiffionem perfonarum e Con-

gregatione convelli, faleemindirecte, per Mandaturm

Adm. Rev. & Ampl. D. Nonexiguo dolore nos af-

D. Archiepiícopi datum & mifTum Reverentige veftrae

flixit mors virorum illorum ; dequibus in veílris; &

28. Maii 1717. mandando Reverentia vellre, ut duos

fignanter D, Heuffen , (e) qui fingulari cum fruétuin

vinea veílra laborabat.

le;

Patresad D. Archiepifcopum indilate accedere juberer,

ut fe a füfpicione Janfenismi liberent. idque /ub pena

Confidimus quod aliquando excitabitur, qui verbo

dimi/fionis ex Oratorio: quo non obícure D. Archie-

imperat ventis & mari, & facit tranquillitatem mag-

pifcopus fibi affumit jus dimittendi perfonas ex Ora-

nam, & imperabit fluctibus maris & ventis qui in na-

torio, aut faltem jus mandandi Prepofito, ut eose

viculam irruunt, eamque pene mergendam minantur,

Congregatione dimittat, quos ipfe arbitrabitur dimit

ut aliquando eam, & vos quosin remigando laboran-

tendos. Quam vero neceffarium fit huic infractioni

tes videt, ad optatum portum perducat.

obfiltere, facile videbit Reverentia veftra , fi expen-

Quantum ad priorem articulum in veftris propofi-

E[

dere dignetur quod hac ratione facile continget pra-

tum cenfeo quod convenientius omnino effet, ut unus

cipaos nonnunquam Presbyreros e Congregatione

e Clero Ecclefia Harlemenfis Vicarius conftituere-

fore dimittendos , ubi contigerit effe Archiepifcopum

tür, qui & in eadem Diccefi perfonaliter refideret,

Oratorio minus bene affectum , aut ejus aemulis nimis

quam ur cura hujus Ecclefiae committatur Vicariis Ec-

aufcultantem, Iraque, falvo meliori, cen(erem huic

clefiae veftre, qui nec de Clero fant Ecclefize Harle-

menfis, neque in hac perfonslirer refidere poffuar.

Archiepifcopi pratenfioni effe obfi(tendum, ut minus

per reverentiam , juridicam tamen proteflationem ,

-qua ipíi fignificetur quod in dimiflione perfonarum

Caterum fi in Clero Harlemenfi non reperiatur,

ex Congregatione Oratorii , non intendat íe fube(Te

cui poffit in his circumítantiis Vicariatus committi ,

.Mandatis Archiepifcopi, fed jus illud conformiter ad

vel alia forfan occurrat in eo conftituendo difficultas,

mpee- T E Ey. NT R RRP

Statuya Oratorii Cap. 9. velit fibi omnino manere libe-

non video, quid obfter, quin poffit hzec cura deman-

rum, Hsecpro antiqua in Paternitatem veftram ami-

dari Vicariis Ecclefiae veftrrae ; nullo enim pofitivo

citia függerere volui, omnia veftro: maturiori judicio

Decreto cautum invenio, quod Vicarius Sede vacan-

fübmittens, qui fum Admodum Reverenda ac Am-

te, debeat conftitui e Clero hujus Ecclefiae, autinea

pliffimee Paternitatis veftrae humillimus famulus.

perfonaliter refidere teneatur, Imo fcitur, quod pla-

— £. B.van Efpen..

ribus fzeculis obtinuerit , ut Metropolitanus défigna.

( Paulo pof? 28. Muii 1717.)

ret unum ex l'pifcopis comprovincialibus , qui (üb

titulo vifitatoris , viduataee Ecclefia curam gereret,

EPISTOLA CXL

qui nec de Cleroerat Ecclefia viduate, necintra fines

E

ejufdem perfonaliter refidebat.

Verum eft, quod Concilium Tridentinum videatur

Erkdlio: De faf?z'; ip Refolutione 25 . Maii y717. velatis.

loqui de uno fingulari Vicario coní(lituendo ; íed ta.

Qhod Praful, (c) de quo in veftris, excufaverit

men non obítante hoc Decreto in omnibus paíTim Ec-

clefiis , etiam Belgicis, (excepta particulari Ecclefia

[fgicodfopmgxgg Ifiefolultioni noftre (4) 'dongc eflet fa.

-« (4). Vide.Chronicon Ortitorii apud B*elgas, pag.201. Ibidem pag. art. dicitur quodcirca menfem Augufti 1719. — Clar. Do-

&or Efpenius R. P. ZEgidio Smet tanquam veteri amico fufas litteras fcripferat in favorem R. P. Cornelii Boubereel Przpofiti ele&i

.in, Comitiis 9. Maii ejusdem anni fed has recuperare nequivimus,

sH

(?) Joan. de Hooge, & Hieron. Zegers.

. iK 6) Epifc. Bolonienfis. .

(4) Agitur de refolutione DD. Lovanienfium 25. Maii 1713. de legitima Jurifdi&ione Capituli Ultraje&tini,

(«) Hugo van Heuffen, Decanus Capituli Ultraje&ini &c.. obiit Lugduni Batavorum 14. Februarii 1719.

a n

| Mecä- | :

t Supplem. Oper Fan Efpen Pars M.

308

Err'äwoþæ EsPENIO PE'CULIAäEs.-

Me.chlïnïïenül) cura Qacantis Ecclefie committitur plu-

virorum in Galliis fortitudo, ut & ipfi pro modulo

fet

ribus Vicariis, qui ia communi, fuüb nomine Vicaria:

noftro oppreffa veritati luculentius aliquod reftimo-

fl

tus curam viduate Ecclefia gerunt, nullo Vicario Ge-

nium demus,

Sed cum non omnes hicidem fentiant

yà

RUE

nerali Ecclefie viduatee conttituto.

de eligendo inftrumento, quo teftimonium iftud con-

fi

Alterum punctum in veftris propofitum tanti vide:

fignaretur , nihil vifum eft certi conftituere, prius-

]u

tur ponderis, ut cenfeam merito adhuc paulisper dif

quam Gallicanos aliquot amicos confüluiffemus, qui-

ferendum , ac interea Patrem luminis orandum, ut

bus hec omnia magis in promptu fünt.

In his Tu

quid in re tanti momentiagendum fit nobis oftendere

prafertim occurrebas, Vir Clariffime, cujus cum for-

dignetur, (2) His maneo cum apprecatione felicis

titüdine con

juncta prudentia, a multisïgnnismihi perf

quadragefimze, Adm. R, & Amp. D. V. hum,fam. Z.

fpe£ta füit.

D

B.vanz Efpen. Lovanii hac 26. Febr. 1719.

- Gratiffimum feceris, & beneficium 'non modicum

praftiteris, fi de hac re cum amicis quorum peritiam

EPISIOLA CXlL

& pietatem certius nofti, conferre non praveris, &

commune confilium nobis perfcribere.

Quod ut in

l]

Domino Duguet: Quid teffimonii in caufa Conflitutio-

re non levi dare poffitis accuratius, hisce junximus

(!

"if UNIGENITUS fro veritate dare oporteat Eccle-

Confultationem fuper tefflimonio quod in Caufa Com-

fh

fiaflicos, Belgii Catbolici, (b)

Jüitutiodis U NIGENITUS pro verizate dave oporteat

u

Ecclefiaflicos Belg

ü Catbolz'cz', cum extva&o ex metmoriali

)!

Sepientiffime Domine. Excitat nos tot clarorum

&c, (c).

li

(a) Fortaffe jam . agebatur de Ele&ione Archiepifcopi Ultrajeclini.

É

(2

) Circa hoc negdrium vide: Memoires bifforiques fur l'affaire de la B. UnscsN. dansles Pais-bas Aurrichiens &e. T. 1. p.383.

á

& fÍeq.

$t

(c) Epiftolz Paftorali Archiepifcopi Mechlinien(is edite anno 1718. fubfcribererecufarunt Paftores non pauci; cumque 44&a Ec-

i

defe Mecblinienfs poft ediderit idem Prafül . in quibus omnes fubferiptiones collegit, cenfendi fünt refragari omnes, quorum illie

!

.nominanon apparent. n his non,modo Paítores fünt, fed Abbates etiam, & integra Canonicorum Collegia,

þl

Plebanus feu Paftor Eeclefiz Metropolitice Mechliniz, ob recufatam fübferiptionem füfpeníüs eff a Divinis , & hactenus füfpen-

ul

fus inanet.

Plebanus Lovanienfis , alio quidein , fed frivolo plane praetextu, aSacris Concionibus fuüfpenfus eft , fed revera obnon

acceptatam Conftitutionem , ut hic notorium . eft, & apparet ex refponfo Internuntii Bruxellenfis , quod dedit, dum petebantur Ju-

f

diees appellationis.

li

Prater hos funt plures alii Eccle

fiaftici, quos ob eamdem caufam variis modis affligi conftat.

r

Undecim Paftores Brabantini Libellum fupplicem obtulerant Supremo Confilio Brabantie, contra novum jugum Conftitutionis,

& litteris etiam quefti funt apud Linperatorem , & apud Sereniffimum Principem Eugenium.

[

Eodem anno Lovanii in fola Facultate Artium , adverfus propofitionem acceptandz Conftitutionis proteftati. fünt tredecim. auz

uatuordecim ; quorum Protef(tatie toti Belgio notiffima eft ,

per ingentem numerum libellorum quibus Couftitutio & impugnata

jl

'eít & defenfa; &

alibi etiamm non ignota; ex quo illius imentionem fecit. Emninentiffimus INoalius in füo Docuimento Paüyoralji

j

(anni 1719.)

Prater hos, notum e

pa

ft in eadem Facultate effe plures alios non accäptan

r

res,y'etfi non fint Protefïati; ita gt numerus non accep.

.tantiuin fere fit equalis numero acceptantium.

Similes non acceptantes etiam noscuntur eflein a

liis Facultatibus ejui'dem Academiz.

ä.

p«

Przefata quidem Proteftatio Conftitutionis doctrinam non impetebat directe; fed id aperte fa&tum eft multis libellis in ea caufa ed

r

tis, qui ab adverfariis tribuebantur omnibus iis, qui proteffati fuerant, & habenrur ut motivum juris ipforum publicum ;; nemine

horum reclamante. Erantautem nota Pioteftantium nomina, cum . Proteftationi finguli fübicripfiffent, & fübfcriptam adverfariis

Ü

!

juridice infinuaffent; ita quidem ut hac occafione quatüor Prebende eorum Romz iinpetrátz. fint.

Preterea poft fübferipferunt viginti quatuor Epiftolz ad Priücipem Eugenigmm, cum adjun&to memoriali sdverfüs. Cor

?

(í

1üitutiönig.,

& ipfius etiam pacis, ut vocant, ZAccommodeimenrz , Gallieane; acceptationem , ut videre eft per adjunctum extractum.,

qz

lidem viginti quatuor cum aliis quadraginta octo fübferipferunt Inftramento, quo committitur R. D. Heffreumonz. Paftori Leo-

t

dienfi; qui nune Pienne verfatur ; ut iftorum emnium nomine agat.apud Cefaream Majeftatem , üt ejus auctoritate cohibeatur vio-

lentia eorum, qui Conftitutionem nitantur obtrudere, conformiter. ad dictum Memoriale,

F

Et hzc quidem fünt precipua, que in Diccefi Mechlinienfi circa Conftitutionem gefta fünt.

Ü

l

Quedam etiam in "Tornacenfi & Gandenfi contigerunt, qua hic referre opus noh eft; cum ejufdem fere'generis fint teftimonis,

Nifi quod apud Tornacenfes quidam provocaverint ad Generale Concilium , ipí

l

que ita durius tractati fint.

amque Conftitutionem apertiug'impugnaverint ,V;Aa?-

Hec omnia quamquam non

li

n

levia videripoflint iis, qui noverint QUam rato in B:e.lgiqapexjtg l(juis aufit fe op'pfolne're,alïcui.Romaïfd

Decreto, dubiui

l»

narint, ut in noviíIimo die illis objici non poffit captivam veritatem ab eis faiffe detentam.

n tamen eft, an fic fatis intrepide teftimonium veritati dederint, aut veritatis inimicam SConfïi'r'z:thqnäm- fatisimgqg.

Unde quidam de edendo ineliori teftimonio & apertiori cogitant; de cüjus ratione & modo hic quaritur.

"

t

'Scribitur ceufere quosdam

; turmin GConailium,

P

;.

am'—icö-s Parifienfes , xziþii pofie inelius confüli, quain, ut fübftribant Inftrumento Ap

þeliatioxgis sd a

(

t

- : Nerum digiientur hi Do

mini expendere cauf'axfx qu:g ;ha&enu.s ab Ihfïz*uxnento taii petüxäüt,ablifllehdxini eHZe '

INempenon pendet teftimonii pondus.a formula qua veftitur, . Id quod nuperrime pulchre ádftruxit infignisauftor ( D. D'Eremqrä)

. Scriptionis Gallice: . /Memoire [ur le devoir de parler enfaveur de laveriré, " Refpondens enim iis, qui obje&tant primis fieculis non

4

'fuiffe & veritatís amanptibus condita inflrnmenta appellandi , animadvertit varids effe variorum 'temmporum 'formülas, ipfum vero

feftimonium fémper idem : nuncvigere Formulam appellándi, qualis hodie'iri Gallia ufarpatur::ea proindeuntendum efle. .

!

Sed fi in-hislocum habet temporum varietas, an- non etiam locorum ? - maxime quum hze.formula in,Belgio his poftremis fecu-

li$ ufurpata non füerit , & certe feiatur Cafaris ejusque Adminiftrorum animos,offenfura; novasque perturbationes excitare fine frü-

&u poflet:, fine fradu , inquam; nihil enim

(

veritati deeedet ; .fi eadem , que in tali Inftrumento effent dicturi , per Eþj-üol;am,a aut

fimili quadam ratione exiftimantur,

Imo timeti etiam poreft ne Cafari

