tius citationem fatetur, at (ententiam qna eam fübfecu-

dufia monfuerat (ex pura putaque gratia) ad rogum

b

viclima ( e). Arrepta hinc anía poft aimos viginti,

V

ta eft, filentio preterit. Subdit deinde (/) (eineam ci-

tationem imploraffe opem Ducis Bavariz Adminiftra:

fibi credidit id juris e(fe, ut rurfus Efpenio infultaret,

ql]

hujufque Do&toris fuper ea veteri ageretffione filentium

ul

toris Belgii; D. Zuff, tunc Internuntii Bruxellenfis,

& Archiepifcopi Meclinenfis cujus perfonam ipíam &

tanquam tacitam roboris & evidenti& rationum füarum

Q

confeffionem jactaret.

quidem praecipue negotium hoc afficiebat, exi(timatio-

ne & gratia afTecutum effe, ut ipfius Liber, cum indi-

Ad hanc exprobrationem re

fþöädit Efpenius fe fi-

catione locorum qua tanquam fupremee auctoritaus Ju-

luiffej noa quod «gra Govartii folidis, ut garriebat,

ribus contraria notabantur, ad aliquos Bruxellarum &

rationibus occurrere poflet; fed quod ejus $

eriptum

f

Matriti Ecclefiafficos mitteretur; in eorum examinis,

refponfione indignum cen(eret. (f).

If

Carolo II. in vivis agente, editi confecutionem , Opus

* Ut fidenter & libere dicam, fübdit Efpeniws, ex

p

füum a nemine reprobatum fuiffe; elapfifque menfibus

» quo mihi Cerftamenz in manus incidit, & antequam

J

tribus quorum fpatio ha difcutfiones & difputationes

?9

omnem Operis indignitatem, indignationemque co-

|

perdurarunt; fe, juffu Ducis Bavarize, in pacificam fui

93

gnofcerem qua nemo non illud exceperat, indigna-

mini(lerii exercitationem reftitutum fuiffe, quin ad per-

LE

tus ipfe ejus enormia & perniciofa füper Priucipis

e

fecutionis expenfàs damnatus effet.

»

juribus auía, ad illud confutandum me comparavi.

r

Ur ut de hoc jactato examine, Carolo II. vivente,

35

Et mea quidem confutatio non parum proceflerat,

ql

ad cumulatam Govartienfis Libri abfolutionem edito

»

cum Scriptum de quo fermo, nonnullis tantum apo-

[it

»

cryphis & Mutilatis. Gratiani Decreti fragmentis in-

fentiendum fit, allate narrationis contradiétiones &gre

conciliari poffunt. Se criminaliter in jus accitum fate-

99

fartum nactus, certiorque factusillud vulgo contem-

nl

)

tur ann. 1701. ineunte, & iníuiad Bavariz Ducem con-

ni & fere non quazri, ab Opere dettiti quod incepe-

n

tra hanc citationem recur(us confecutionem mandatum

?9

ram, ne curiofitatem excitaret copfutatio, Scriptum-

L]

»

que ipfum e pulvere educeret,

e(le, ut ejus Liber a Commiffariis ad;trutinam revoca-

Hac animo repu-

e

retur; & eodem tamen tempore examen hoc, adhuc

PI)

tans mihi perf(uafi fatius efle Regia quoad localem Im-

95

n

vivente Carolo II. qui die i. Novembris, fuperiore

munitatem jura peculiari Diflertatione flatui, quin

»

ann. 1700. mortem obierat, factum effe contendit, Ira-

,

ulla fieret vel Certaminzis , vel ejus Auctoris mentio. ,,

D

que, prout DD. Confiliarii Fifcatis Magni Confilii mo-

ld nimirum executioni per Differtationem mandatum

nent, Govartius non nifi mortuos fua narrationis te-

fuit, qua hujus Articuli argumentum conficit,

"

ftes appellat (c)| — Me/rore fide ageret, addunt hi Do-

Magni Meclinenfis Confilii Sententia, Februarii die

23.ann. 1722. edita fpectanda efl tanquam novain Go-

mini, fi fe veuitteret ad publicam famam , €9 ad aliquos

,

Regii Confilii Dominos, ipfos tautum megoti? oculatos

vartii Opus animadverfio.

Prodiit hec, perfequenti.

bus ejus Tribunalis Confiliariis Fifcalibus, Efpenio in

b

zefie$ , quod vutmoris tam multum excitavit , € Govar

|

L.

£10 tamn pavum bonoris artulit.

D. de Tombeur, in eo

caufía additis, Regiminis juffu, guantum quidemn de Su-

prema amplitudine €?. S'uvifditfione agi poterat. Sen-

veteri negotio Commiffarius, adhuc in vivis erat, &

,

quidem eo tempore DBruxellenfis Regii Confilii mem-

tentia heec preecipit inter alia, ut verba Efperrio injurio-

brum.

Govartii narrationem in maximam fufpicio-

Jà qua in Govartii Scriptisad proceffuri produétis oc-

nem adducentes DD, Confiliarii Fifcales univeríam re-

currunt, zofeztur €9 deleautur ab uno e Confilii A&ua-

ris, coram Confiliariis Fifcalibus, in locit a Confilia-

&tificandam non ceníüerunt ; fatis habuerunt alibi nos

certos facere (4) futurum fuiffe, ut in Govartium per-

vio Relatore cauje indicandis.

Ex indicatis locis unus

fecutio ** longius abiret, nifi S, A. E. Davarie, tunc

erat periodus IN. r4. Scripti Goovartii cui titulus: Per-

» Vicarius Generalis Belgio, ex mera gratia, in diffi-

fiffentia £? "ddvertentia, & locus hic citatus exfcriptuf-

Di£.

» cilirerum ftatu, eum frequefttare paffus effet. ,,

que erat ad verbum e Govartii Opere füper Aíylis cu-

cilis rerum ftatus qui hoc loco innuitur, eft Gallorum

jus caufa ante annos viginti impetitus fuerat.

dominationis tempus quo eonftat PP. 4e /a Chaife &

d'Aubenton Regum Hifpanie & Gallie Confeffarios

Efpemii Diffrtatio difputatioui finem imponit.

hanc Curiam, cumipfo tra&tionis jure in omnibus caufis , feu agen-

XIX, Efpenii Cazozica Di[Jertatio de /4zlo Templo-

di feu defendendi gratia, de quibus omnino fimpliciter candideque

vuti C?c. qua (uper ipía quetionis ratione quafique

di&um Archiepifcopum commonefaciet, qua de cauía rece(lit ad

s

i

fundo ad omnia Scripra in favorem caufze Archiepifco-

Curiam:

Eidem humillime füpplicans, ut Dominis Confiliariis Fifcalibus

pi Meclinenfis edita, refponfi loco eft, in hujus difpu-

mandet, ut ad hujus copfilii adeo notoria & certa privilegia defen-

tationis ferie, omnium, quod noverimus, poftrema

denda & fervanda hanc caufam fufcipiant; autfaltem fe Significanti

prodiit,

Hoc ineunte feculo, concinnata fuit; & ob

focios addant; & interim interdicat, ne di&us Dominus Archie-

hanc fane caufam ejus rationem hoc loco reddidimus,

pifcopus ullam hujus a&ionis cognitionem aggrediatur, itemque

etíi non nifi ann. 1721. impreffa fuerit; in Efpeniano-

ne di&us P. Provincialis eam. ut inchoavit, profequatur, cum de-

rum Operum Editione, hoc ipfo anno Lovanii & Ro-

claratione, ut ad eorum' Clauftri hac in Urbe P. Guardianum infi-

euatio habeatur tamquam ejus perfonz facta. — Quod faciende Ge.

thomagi elaborata. In ea modeítus nofter & pacificus

(fübfcriptus erat F. an de Venne) I. Scholium: Offenaarur Pro-

Doétor rem ipfam pervadit, pravafque probationes,

curareri Genérali, (4) Decembris ann. 1686. II. Scholium: Omn-

& falías auétoritates in variis Operibus contra Regiae

pibus vifi , de rélarione facta » audita.

Procurator Generalis Re-

Magnique Confilii jura in lucem editis allatas refellit;

gis, oftendatur P. Provinciali Capucinorum , ut ibidem dicaz, In.

zerim ei Curia inzerdiciz , ne a£liones ibidem memoratas apud Mecli-

at id praítat, ut fibi propofuerat, quin eorum Auéto-

res nominet, ullumve eorumdem Operum innuat;

nenfeu Adrcbiepifcogum profequatur , dg fcribentzur Lirtere fecundum

eninutam ad diclum Arcbiepifcopum , declarantes: Supplicantem pre-.

adeoque moderationi ftudet, ut ne ullam quidem diffi-

greffurum edita infrnuazione ad P, Guardianum in bac Urbe, | Fa-

dii mentionem faciat, quod Meclinenfem Archiepifco-

éum. Mecling,.die 16. Decembris amn, 1686. (fübfcriptus erat))

pum inter & Magnum Confilium exarferat, Verum

H. Bruizfma.

Infinuazum die dils ad P. Guardiatium per Curforeim fubferiptum.

lifdem circumfpectionis rationibus hoc tempore non

Cefin, 2. de Rzynhere, ann. 1686.

fuübfi(tentibus, hiftoriz fidelitas, & publici boni ratio

(4) ZEquitas Senr, p. 13.

nos impulerunt, ut haoc partem füppleremus, atque

(^) Ibidem, p. 18.

(c) Ibid. pag. 46.

(e) Ibid. pag. 64.

(4) Ibid. pag. 13.

(f) Ibid, pag. 73.

adeo

LirsEeR Il ARTicurus XI.

35

adeo narrationi noftre juftam amplitudinem tribuere-

querimoniz randem aliquando Vindobonenfem Aulam

mus.

Neceílarium nobis vifum e(t extrema facinora

adduxerunt, ut per folemnia Decreta Supremam inhoc

.

ob oculos ponere, ad qua dominationis & indepen-

negotio auctoritatem , irrevocabilem in modum firma-

ret. Id egerat Imperator Carolus VI. per Litteras Pra-

dentie prurigo, & quidam impetus quafique furor Ec-

clefiafticos, quorum animum occupat, pertrahere po-

gae datas Julii die 19. ann. 1732. ad Archiduciffam Ma-

)

tefl. Parum gravis ipía per f? videtur Afyli res; per-

riam Eli(abeth Belgii Adminiftratricem miffas, quas ra-

(pe&um tamen hactenus, quoríum ducere poffit fup

er

men ea Princeps per omne vitz fuae fpatium, ad P.

Amiot Jefuite, íui Confeffarii, infinuationem, celatas

veris quoad hoc argumentum principiis in(citia , &

quantum opus fuerit, ut hanc ipfam rem ejuímodi vir,

detinuerat. Eas in ipfius fato fun&te capífüla nactus

i

cujuímodi erat Efpenius , pertractaret, funditufque dif-

Comes Harrachius ad füperiora Belgica Tuftitie Con-

cuteret.

filia, Reginae regnantis juffu, mifit per Epi(tolam diei

10. Aprilis ann. 1242.

Enuntiabatur in Imperialium Litterarum difpofitio-

- Definitiva fuper boc zegotio Decreta,

ne, r. fecundum SS. Canones, perinde ac per Decreta

XX. Huic Articulo finem imponet Judicium quod

Principum, cozffauter àn Belgio fervata, quoties fecu-

in Conf(ültatione diei r2. Januarii ann. 1736. de hoc

lari 7'udici confHterit, eorum delittum qui fe in aliquem

ipfo negotio Brabantie Confilium edidit, cui addemus

A[yli locum vecipiuut , eJJe ex illorum genere que ab n

;

Decreta Regiminis,. quae deinde fuper hac re Delgicam

munitate excepta [unt , eidem liceve ex Ecclefia delinquen

jurifprudentiam ftatuerunt.

tem . extrabere, quamvis Ordinarius (vequifitus ,)

Ü ii n

Coní(ültatio hac eo fpectavit, -ut-perniciofas confe-

tradere venueret , 2. ex Ediclis 6? Decretis Principus

cutiones patefaceret, quas fecum trahebat prohibito-

& ex ufu in. Belgio fine intevmiffFoue fervato. con[feque::

rum Librorum novus- Catalogus quem Jefuita ceteri-

eri, Z'udicem ((ecularem) ad quem criminis coguitio

que ultra montes a S. M. I. firmatum & auctoritate do-

privative pertinet, debeve paviter (1n conteftationis cafu )

natum volebant,

Con(ilium monet ejus Catalogi Au-

judicare, utrum . Delinquens patraverit, mecue , crimca

é&ores peculiariter animum intendi(Te ;, ut ei Scripta om-

ex eoruim numero qu& ab Immunitate excepta funt,

nia in Regalium jurium favorem edita infererent , eo-

Comes de Harrach poftquam in fuis ad Confilia Lit-

teris univerfum Imperiale Mandatum retulit, eas abfol-

rumque nullum apponerent, qua a contrariis placitis

arrogati(que juribus ftabant ; allatiíque in hanc rem ex

vit in hec verba: JVobis placuit id volis uotum face,

emplis pluribus addit: ** Necin memorato Caralogo

ut vor ipfos ad id conformetis in cafibus qui fuper avgu-

953

occurrit Liber editus a füpra dicto Vicario & Confi-

meuto, do quo ibidem agitur, occurrere poterunt; volis

55

liario Govarts ann. 1700. cui ritulus: Certameng pro

ig autece[fum fignificantes banc ipfam S. M. Regine men-

L»)

Imiunitate Ecclefiaflica locali £?'c. tametfi S. M. ejuf-

tem ejJe, qua mbil ttovi inducere voluit quoad caput boc,

??

que Confe(Torum au£torirati ex diametro oppofitus;

Jéd id fequi quod ejus quondam bona memorie Imperator

$3

nec pariter alia Scripta duo in eadem caufa ann. 1760.

Pater [Patuit declaravitque, qua de ve Mag

tffratus Ur-

35

exhibita, unum hoc titulo : jus 4/yli lefum , in quo

bium ditiomis vefire cevtioves faczetis. d boc &ec.

?5

Magum Meclinenfe Confilium vehemenrer impeti-

.. Noyus, in Afyli re, cafus novo Decreto füper hoc

LE

tur; hoc titulo alterum: AMotivum juris impreJJum

negotio locum prabuit. — Homicidium Januarii die 6,

953

Manudato /4rch. Meclinenfis, pro defenfione quris Afl

ann. I749. Antverpige patratum, cujus reus in Con-

,?3

tg'c, in quo (tatui contenditur Ecclefie Judicem fo-

ventum fecefferat, ejus Urbis Magiftratus impulit, ut

L

lum competentem efTe ad dubios cafus füper facro-

lmperatridi Reginz Libellum füpplicem exhiberent,

»

rum locorum Immunitate finiendos: Zudicem Eccle-

qui ad Judices tum quidem Belgii Regimini provifionis

,*

in modum additos remiffus fuit.

Delatus eft Libellus

fiafficum e[je competentem , ut coguofcat in cafu dubio

35

de Inuutate loci facri.

hic Februarii die 4, ejufdem ann. ad Privati Confilii Sen-

* V. A. S. non ignorat omnes

Principes "eorumque

tentiam, At non nifi negotium finiit adveniens novus

»

omnes Confeífores contra. fentire, & quidem non

earum Provinciarum Adminiftrator Lotharinpie Prin-

33

ceps Carolus, qui füper hac re eodem ann

(ine graviflimis rationum momentis, , ( Confulta.

o Septem-

»

tio hoc loco peremptorium fermonem edit contra

bris die 25. ejufmodi Decretum edidit:

35

Meclinenfis Avchiepifcopi

Sy(ítema, fubditque: )

$. 44. R. tum eorum qua in bac fignificatione conti-

* Poft hanc brevem digreffionem , ad orationis no-

j

mentur, tum (a) Refcriptionit vatioue babita quam in

firze (eriem rédeuntes, animadvertemus id cure fuifle,

banc vem Zdutverpienfis Epifcopatus Ficarii Genevales edi-

,5

3*

ut profcriberetur in diéto Caralogo, fub Litt. D. num.

derunt , declavavit ; e Regii privati Confilii foutentia ,

quemadmodum per prafens Decretum declavat. ad. di&los

39

102. Scriptum editum in dicta cauía pro & in favo-

??

rem Magni Confilii Meclinenfis, hoc tirulo: Dif.

Ficarios Generales mon pertinti[fe facultatis. 49ui , de

35

cuffro biftorica , quridica €? politica [uper. Immunmitate

quo fupra, quem ad Urbis Antverpie Magiffratum de-

L

veuli Ecclefiarum &c. quafi nihil aliud in animo fuiffet,

derunt , claufulam inferere qua fibi veforvarunt judicandi

quam ut Magnum Confilium damnaretur, contra

jus, deberet , nec ne , Petrus Bernavdus Dbotmicidii veus

15

atque ibidem contra Archiepifcopum decifum fuerat,

Afyli qure gaudere.

Fult proinde $. 44, R. bancclau-

»L

Magnum Confilium, ad Ecclefiattici .Judicis exclu-

Julam , quippe qua omni ex parte S. M. au&oritatem

2

fionem, poífe & debere de Immunitate cogno(cere:

€g juri[dicivonem impetit quam ei placuit in fuos. Magi-

uda

3*

an nominatus J2 Opboven, ejuídem: Confilii jufTu

ffratus conferre, tauquam nullam, 4

ifique 109 evenevit,

?5

eduétus, ea, necne, frui poffit; per Decretum Diei

Jpe&lari, di&i[fque F'icariis Genevalib

u5 otmmbu[que quo-

3

13. Julii. ann. 1720, quod occurrit in Arreítis Lau-

rut interevit , mandat , ut fe

deinceps conforment ad De-

rienfibus, fol. 117. ,

cretum quoudam M. 1. &7?. C. gloriofe tutimnorie, Stulii

Brabantiae Confilium proampliore materiz difcutfio-

die 19. a42.1732. — Decretum , Comitis de Harvacb, die

ne ad Confültationemi remittit quam ann, 1732. feu

10./4prilis aun. 1742. — Litterit ad Be

]

£ Confiliamiffts

1734. €x

hibuit S. À. S. Super hac controverfia: Ufer,

infertum, dequo tniüttentur ad Antverp

zeufis Epifcopatus

Ecclefiafticus S*udex definire debeat , at

Fücarios Genevales admonitionis Litte

re ad eorum noti-

Swcularifne, an

tim.

Fadum €7c,

veus im 7Af yli locum confugiens, eoy mecne, frui debeat.

Er paulo poít graviter queritur , quod in propofito

His admonitionis Litteris eadem 2 . Septembris die

prohibitorum Librorum novo Catalogo pofitus fuerat

ad Antverpienfes Vic. Gen, miffis additae funt Ezcycl;-

'Tractatus Efpenii . de Jpmmunitate locali, feu de /Afylo

c& Littere ejufdem Principis nomine a4 Epifcopos Bel-

T'auplorum &c. per quem ftatuit, Z'udicium de Immu-

gii €? ad Decanum . Catbolicorum . Ha

verba :

z:naut date in bec

pitate fpe&lave ad Principemn , ejufve Magifivatum.

He Delgicorum: Magiíltratuum . Significaiones &

(*) Magiftratus Urbis Antverpiz,

Fita Pau Efpen.

* .

.CARO-

*

56

D. VaN EsPEN,

b

CAROLUS ALEXANDER Jwux Lotbavimgie €9'

vum vegionum Epifcopos de ea certiores a. Nois fattos fa-

i

Barri &c. &c. &c.

!

iffe, ut pev[picerent , qua effet eornm peculiaris officii va-

j

oria Carolus Vl.datz'i

7210,

Jtatec. Bruxellis OGobris die 31.a22.1753. Club-.

lmpevator quozidata glovio[c mem

f

Prage S'uliidie 9. aun. Y732. ad $. "drcbiducifJam Ma-

fcriptus) Sfeimb. ut. (fignatus) Carolus Lotbaringie

f

(erarinferius) ex Mandato S.. A. R. (contrafigaatus)

viam El[abetb Littevis fupremam fuam fuper Afyli Zuve

L I. Je Roz.

v

sneutem [iguificaverat ; €? $. M. vegnant earumdem Lat.

!

zevavum vim coufirmans , ju[fit Comitem de Harvacb id

Idem Decretum Princeps notum voluit Epifcopis Bel-

pl

precipuis Belgii Tribunalibus motum facere , qui ad ea

gii per ezcyclicas fequentes Littevas :

a

pi

froinde Aprilis die 10.ann. 1742.

Epiflolam mifit, que

CAROLUS ALEXANDER £&?c.. Per uoftrras

Sup-

ztenbvis diei 25. anm. v749.

Litteras ad vos exemplum

K

ita babet : Sua quondam M. l. & C. &c. (a)

f

Memoratam Epiftolam vobis exbibendam duximus , ut

Decreti mifimus quod. hnpevator. quondam Cavolus F/1.

J'ulii die 9. anu. 1732. quoad Afylijus edidit , quodque

a uolis ipfis de $. M, voluntate fuper borum Decretorum

avguinento certiores fatfi, accuvate, provenata, vos ad

Amperatvici Regiua paulo poff imitum Solium coufivina-

Q

eatm conforimetis , quim ommino obfifflatis, Factum &c.

ve placuit, prout volis declaratum fuit pev INoflvas dictas

f

At cumin eo quifpiam Litteris Julii die 19. ann. 1732.

Littevas , €9 pvout Superioribusjuflitie Tribunalibus per

datis abuti poffet, quod pro certo habebant fore, ut

Litterat Comitis de Havvacb

Apzfz'li:'dz'e IO, 472. 1742*

fzecularis Judex ab Ordinariis peteret , ut Delinquen-

fignificatum fuevat.

tem ex Alyli loco dimitterent, ita tamen, ut iis eum

Sed quia cogitavimus vequ

z'þtiöm': formam que ad Reos

confugientes ex AAfyli locis extrabendos apud. Diecefanum

zradeve veuuentibus, perinde progrederetur ; vifüm eft

Principi bujus forme incommoda falfaqueinductiones

Epifcopurn edeuda ett, iis evadendi, juffz/que fe peuis fub-

antevertere, quaindetrahipoffent. lraque Decretum

duceudi occafionem prebere poffe , Nobis eve vifum efl , ut

edidit Octobris die 31. ann. 1753. ad Juftitiae fuperiora

buic incommiodo coufulevemus , €7 pevniciofas confecutio-

Confilia datum his verb!s:

QVes quas criminum umpumitas uece[Javio fecum trabit, an-

CAROLUS ALEXANDER Dux Lotharingie €9?

teverteremus, uounullas vegulas fuper vequifitiomis de qua

;

Barri &c, &c, &c.

agitur , forma prafcriberes iuquem finem bodie ad fupe-

Chavriffimit? Dile&iffumi ,

viova juftitie Tvibunalia Littevas dedimus bic ex[criptas

*b £ —* Q oWv 09——, 0994 qeeg m 99 ol

[— -5

uc[ouis , an Reus gaudeve debeat Afyli juve , cog-

(b) quas volis, peculiaris novina loco , zotas volumus ,

witio 9 decifio mullo 102 tempore im. Belgio ad fceculavem

ut agatis ex earum vi, quoties occafio fe obtulerit. . 14ta

l]

€?'t.

4

Sludicem, Ecclefiaflico S'udice exclufo , fpetavunt.

- Sturifprudentiam banc. Editis: Decretifque. Supvemo-

Adeo luculentum füper Afyli negotio Decretum ca.

jufmodi eft quod attulimus, non impediit, quominus

*aM—

vum Principum uixam coufirmarunt [mperator quondam

Cavolus F1.87. Inpevatrix. Regina gloriofe vegnaus, quod

D. Deznr, Canonicus Cathedralis & Prafes Seminarii

Archiepifcopalis Meclinenfis imprimendum curaret fub

vobis fignificatum fuit per Comitis de Harracb 1o. Apri-

Car-

lis vg42.. Litteras. . Quia tamen in iis enuntiatur vequi-

ann, 1758. finem, "Tra&tatum de Religione &c,

reudum e[]e ab Epifcopo, ut eum tradat, que vequifitio

dinali Al(aciae Meclinenfi Archiepifcopo nuncupatum;

veapfe equitatis tantum €2? in. Epifcopalem titulum obfer-

in quo placita qua ultra montes obtinent, a Regimine

vantie forma eff , quandoquidem [i Ordinavius ei non ac-

profcripta renovans docet, num. rg7. & feqq. (eecula-

— l s "—— PHES o s

rem Poteftatem non pofle Reos fuo ex Afylo trahere ,

quieverit , [eculavis S'udex: mon mimus id juvis. obtinet ,

ut Reum ex Afylo ad quod confugit, extrabi jubeat: No-

vel in privilegiatis cafibus, fine Epifcopiloci confenfü.

Decifioni quidem huic modum adhibet, inquiens Epif-

bifcum ipfi. veputamus formam banc etfi sninime nece[[a-

viam aliquando Ecclefiafticis anfam prabeve poffe , ut fce

copum non affentiri non poffe; at non minus conten-

culavibus Studicibus liberum ad Immunitatis loca acce[Jum

dit, Magiftratus, fi abíque hoc affenfü profequantur,

Ecclefiaíticarum Immuniratum violatores effe, & hoc

denegent , pvafevtem cum bac loca ab Epifcopali vefiden

zia vetnota fueritit , ?. S'udices, provifiomis ergo, Reos

titulo, preter veatum , ejus verba fünt, /acrilegii €9

violate juflitie, cujus, eo judice, rei fiunt, zgcurrere

compreben[os voluerint, ueiis vequifitionis ve[ponfum ex-

m OAm — Bu ^ nxaa L. la A M

pe&antibus elabantur . itpedire proinde volentes , ze Rei

zpfo facto excoumnmunicatiouem re[evvatam Summo Ponti-

fe, per evafionem, juflis quas ineventur. pemis. fubduceve

fici, 3uxta Decreta Gregorii XIF. £? Clementis F IlI.

poffint, ejufinodi incoummodo ipfis favente, declaraudum

Cum placitd hec & alia (imilia, qua in Denfii Theo-

duximus, ut declaramus, cum quifpiam cviminis veus ex

logia continebantur, ad Bruxellenfe Regimen denun-

tiata effent, emanavit ex eo: Decretum Miaji die 2. ann,

eorum genere qu& a localis hnumumtatis privilegio excep-

£a funt , fein Af[yli locum extra Epifcopalemvefidentiam

1759. datum ad fuperiora omnia Belgii Confilia, fup-

Magiftratum iuitio [latim ad. Diecefa-

pretfionem enuntians hujus Operis, tanquam comple-

fitumn veceperit ,

R

20-

zum Epifcopum confugere debere, ut ejus extrabendi

j

fa:

&tentis przncipia auctoritati S. M. &9^ effatis in bac

ä

cultatem obtineant , quam 15 aut ab[entis Ficariatus , fi

ne fantie fevvatis, tamquoad Bullam lN COENA

D

-

ore teuus. petita fuevit , àpfo momento tempovis, fin per

MINI, ?rofcrptionem Librovum per. Romanam Curiam,

Litteras , intra 24. ab harum receptione horas zog coz-

t? IMMUNITATEM LOCALEM, &c, . Occurret

Decretum hoc in fronre Supplementi ad Collectiones

cedere 102 potevit , ea lege, ut ommis ultevior moya babea-

:;

£ur uegatiomis loco , flatimque deinde. Magiftvatus eda-

Operum D, Van Eípen,

cere Reum po[fit €? in carcerem trudeve, — 4c ne intevea

zemporis evadere vei po[fint , locorum Magiffvatibus, ub

ARTICULUS XIL

Epifcopus t0n vefidet , au&ovitatem concedimus , ut eos,

provifiomis in tnodumy, comprebendendos , fibique in ma-

De Tra&atu bifforico £? canbm'þo de Cenfurü Ecclefia-

nur tradeudos curent . in quem fiuem iuvifeve poteruut A-

fficis.

fylorum loca, ibique biatus &2 perquifitiomes , prout opus

e[fe credidevint, ad latentes veos. detegenudos , fibique fu-

dufuum utiverfitn uotio qui buic Oþerz' occafionem

mendos edeve.

prabuerunt.

-

.

Et cum ca fit Nobis meus, ut pra[ens Santlio effedum

fuum ubique fortiatur, vobis tnandamus , ut eam omnibus

Raclatus hic impreffus primo fuit ann. 1'769. la

IT

veftre ditionis Magiffratibus figuificetis, qui, prout oc-

eo Van Efpenius veterem fuper Cenfürarum ne-

cafío fe obtulerit , ea tamquam regulautautur , ad quaim

gotio Difciplinam a nova diftinguit; explicatque, quo-

modo animati eífe debeant Ecclefiaftici Superiores;

fe accuvate conformenut ; vos i. antece[fum tnouentes. ba-

(4) Oceurrunt hoc loco, quari late patent;. Litterz Comiti

dum eas pronuntiant , & quasregulas fequi Fideles de*-þ

"s de

(5) Eadem fünt ac que füpra a nobis allate funt.

Harrach , de quibus diximut,

beant;

'imm I An TiCcurus XIl

37

Beäm, ut eas vel antevertant, vel fervent; quod ipfe

tudine, do&rina füpra ceteros eminebant, .AmBï ui$

nimirum enuntiat Operis titulus. (2) lllud Efpenius

his communibuíque declamationibus quotidiana gemi-

—

in publicis Univerfitatis Scholis dictaverat, & hac pro-

tibuslacrimifque digniffima peculiariaexempla addeban:

feéto de caufa fine peculari approbatione typis editum

tur. Saculi XVIL poftremis annis plerique a feniori

fuit, quemadmodum jam non femel quoad fimiles T'ra-

bus celebris Auguftinianorum Ordinis in Belgica Pro-

étatus contigerat ; qui fuam ipfi fecum approbationem

vincia Superioribus inter excommunicatos rejeécti fue-

deferebant. Argumenti delectus quem adeo cordatus

rant per Superiores intrufos, qui id affecuti fuerant, ut

prudenfque vir Efpenius fecerat , & ftudium quo illud

ad fui furoris auctoritatem Romane Curie Brevia (ur-

pertractavit, gravitatem nobis procellae & calamitatis

riperent; cum veterauis iis Superioribus id uaum cri-

tempusannuntiant. Eratea fàne triftis & mifera rerum

mini verti poflet, quod contra Religiofos, qui omnino

ratio que eum impulit, fuos ut difcipulos primum de

fui ftatus fpiritum, ut P. Defirantius, amiferant, re:

quaftionibus edoceret, qua gravioresin dies magifque

é&uin ordinem & regularem difciplinam fervare vellent,

neceffariae evadebant; quibus ipfis caufis permotus id

(^). Ante annosetiam quatuor aut quinque D, de Jar-

confilii

dinio, Meclinenfis Parlamenti Procurator Generalis ana-

faceret.

quamprimum jniit, ut Opus hoc publici juris

s

themate a fuo Archiepifcopo perculíus fuerat, ea una

Ut Lectorem noftrum ad aptius faniufque de hujus

de caufa quod fui muneris officiis fuoque Principi fidelis

'Tractatus pondere & neceffitate judicandum compare-

haud fe debere crediderat rata habere ejus Pracfulis con-

inus, noftrum effe credimus ei paucis hoc loco exhi-

tra temporalem in localium Immunitatum negotio au-

bere cenfuras jam numero pluresquas hic Do&or, dum

&oritatem molimina, (c) Quoipfo temporeíüum Ef-

fcriberet, habebat ob oculos, non modo nullas, abu-

penius Tractarum elaborabat, habebat ob oculos e íe-

fivas, autimprudentes, cuju(modi nullo non tempore

nioribusia Dicecefi clarioribufque Paftoris exemplum

perfpeéte fünt, fed eas quoque quas Sacra Scriptura &

qui & ipfe per iniquiffimam agendi ratioaem Satane

'Traditio tanquam pofteriorum fzculorum ícandalum

traditus fuerat; itemqüe Brabantie Magnum Confilium

nobis portenderant; videlicet, excommunicationes

excommunicatione involutum , Decrero Romange Cu-

quas infideles Paftores jaciunt in Ecclefize fiiios quibus

rie, ex Bul

la /n Cena Domini , quia prefidium ei dig-

ejus dogmata, difciplina, unitas maxime cordi (ünt,

no Paftori conceflerat, quod eidem n

«

egari leges ,& ju».

in graviffimarum Religionis doctrinarum & veritatum

ftitia non patiebantur, (4)

i

odium.-

31

Neque vero in Belgit tantum Provinciis triftia haec

Nihil in Ecclefiafticis H

ifto-ricisvcommunius firmiuf-

abufus exempla oceurrebant, in quem fpiritalis poteftas

que quem acerbae a Gregorii VIL. Pontificatu in cen-

quam Chriftus Dominus in füam Ecclefiam contulerat,

fürarum multitudinem quafiqueimpetum querimonia,

trahebatur..Ad ea eque Efpenius attentus erat, quae

Enervabatur omnis earum vis, dum fcilicer inferebap-

agebantur eodem temporein reliquis Ecclefiae partibus,

rur ob leves caufas, autperíe quidem graves, fed quas

& peculiariter in Ditionibus ad Auftriacam Familiam

tamen ob circumftantias di(fimulari, autremediis, quae

fpectantibus cui tum quidem Belgium füberat. Ea tan-

malo tninus exafperando augendoque effent, (anari o-

tum attingemus hoc loco, que in [talia & in Neapoli-

portebat. Dici nihilominus pote't verum fere malum

tano Regno poti(Iimum contingebant.

in his occafionibus impetitum fuiffe, ac fi eas excepe-

Neminem latent acria diffidia, qua hoc ineunte fze-

ris, que Romane Curie ejufve a(Teclarüm arrogata ad

culo inter Imperatorem Jofephum & Clementem XI.

ambitionem jura atficiebant, in veros-peccatores eo-

extiterunt, Papa hic con(ueto ftudio placitis ulura mon-

rumqueinjuftam & criminofam vitee rationem Pa(tores

tes obtinentibus obíecutus, qua Romana Ecclefias ab-

excommunicationis gladium ítringebant , tametfi non

folutam ia Regna & lmperia poteftatem tribuunt, in

id femper eo lumine, ea caritate, ea difcrerione face

Neapolitanum. Regnum , Parmeque & Placentie Du.

rent, qua priorum fzeculorum Epifícopos animabant,

catus fibi jura arrogabat, qua cum Auftriace Farmiliae

rauionibus non cobarebanr.

nulloque non rempore Ecclefiae Paftoribus regulee loco

"

Denegavit obfirmato ani-

e(le debebant.

[

mo Regni Neapolis inveflituram, qua abeo in Archis

In eam, propedixerim , /eculorum fecem, quibus

ducis Caroli gratiam , poít Caroli Il. Hi(paniarum Re-

iniquitatismyfterium quodab Apoftolicis ufque tempo

gis mortem , petira fuir,

Recuíatio hac Auftriacam

ribus conflari ceeperat , ad confummationem accedere

Familiam non decinuit; fofeph Imperator copias in Ita-

videbatur , refervatum erat, ut hominum nequiílimi

liam mifit, quasann. 1706. per Parme & Placentiae Du-

paffim erecta cervice in Ecclefia incedentes, de impu-

catus hiemare juífit,, cum tamen füper hac re folemnem

nitate fere certi, atque adeo precipuos Óbi gradus pol-

conventionem cum Farnefio Principe tranfegiffet, pe-

liciti confpicerentur ; dum Juíti Sanctique viri praeter

nes quem erat eorumdem poffeffio.

Clemens XL id

omnuem modum vexantur , ab ornnis dignitatis aditu

quod facrilegum facinus appellabat, inique ferens, Jue

arcentur, iis ipfis quarum poffeílione gaudent, contra

lii die27. fequentisann, 1707. viginti pott diebus quam

jus fafque fpoliantur, eorumque in defendenda veri-

Ccmes de Dauz, Carolilll, Regisnomine, Urbis Nea-

tate & innocenria ftadium & fides quorumdam Supe-

polis poffetlionem inierat , Bullarn quafi fulmen emifit,

riorum oculis crimen , & quidem nullo non Ecclefia

ut eam conventionemabrogaret, Miniftros, Commit:

farios, Officiales &c. quieam executifuerant, excom-

anathemate fjïgnum crimen evadit,

municatos declararet,

prohiberetgue, ne quis ullam

U

Megäi momenti exempla qu& Efbenii oculis

ejus rationem haberet,

ob ervalmnturr.'

junii die 2,ann. 1708.. Clemens XI. adImperetorém

Jofephum Breve mifit, in primee monitionis modum,

Il Elpenius & cq,m eo tota Delgica Ecclefia non fe-

ut eur ad Dei "Tribunal acciret, moneretque ejus effa

mel hujus po(tremi generis abuíuum teítes fuerant, &

jactatum aufüm contra S. Sedis jura in Parma & Placens

in dies fingulos etiamnum erant.

Nihil oberat, quin

tig Ducatibus perpetratum fiftere; aufüm, inquam,

per complurium Libellorum Auéctores quos ad cclum

quod in eo Brevi tanquam divinis bumamifque legibus

uíque laudibus efferebant, qui apud Meclinenfem Ar

contrarium proponitur. |Jofephus Imperator hac occa-

chiepifcopum gratia & familiaritate pollebant, tanquam

fione, ejufdem ment(is Junii die 26. celebre illud Decre-

Haretrici Excommunicatique fpeétarentur, quicumque

tum edidit, (e) quo, prius explorata totius Aulici Con-

in Belgii tum Clero tum Magiftratibus pietate, follici-

Art. IV, num, IV,

(5) Monumenza. ad Hifloriam. Univerfitatis Lovanii,

Cap; Vs

(4) Titulus hic ejufmodi eft: Tracarus Hiflorico.Canonicus de

(€) V.fupra Art, XL. n. XII. & XIII,.

Ceufuris Ecclefiaflicis , in quo prifHina difciplina a recentziore fecerni-

(4) Vide monumenta faüpra laudaáta Cap. V. Art. 2, n. XIT. VIV,

iur, d quo fpiritw. in cenfuri; infligendis procedendum , nec non

- (e) Vide Decretum hocin A

ppendice Tra&atus D. Van Efperi,

De Recurfu ad. Principem ,

Qc, Litt, T.

qua(iref simende ac obfervanda eenura , in 12.

filii

38

VIVTA D. VAN ÉsPEN,

h

filii fententia, confulti(que exterarum quoque Regionum

fcriptam voluit fuper iis, qua ad earum Provinciarum

£0

Epifcopatus fpe&tabant, & in Litteris die 13. Septem-

do&tis Theologis & Jurisperitis, abrogat nullumque de-

4i

clarat Decretum Clementis Xl. füperiore anno Tulii die

bris ann. 1708. ad Cardinalem Grimani datis qui tuac

Neapoli Prorex fedebat. (f) | Occurrit in hoc pofterio:

1

27. editum, tanquam fuis Imperiique Juribus contra-

Ü

rium ; Subditos fuosullam ejus rationem habere vetat ;

re rionumento adjumentorum indicatio quorum ufüum

fibi Rex proponebag, // Aomaze Curie vifum ef[et ,

71:'/

edicitque irritam nulliufque roboris excommunicatio-

li

quemadimodum 1ninitabatur , ejus Regni tranquilitaterm

nem in eo pronuntiatam ; fpectato , inter alias nullita-

l

tes, capitali defectu corporis delicti,

per EXCOMMUNICATIONES turbarc.

ii

Decretum hoc non modo Clementis XI. molimina

. Quia parum nota fünt monumenia, I

1aud mole&ä

Lector tulerit ea fibi hoc loco exhiberi.

Dl

non retardavit, fed ei potius anfam ad nova preebuit.

Afferemus in hanc rem ad curiofitatem faciens ejuf-

jn

Haud cunétatus alteram Bullam edidit, qua Imperato-

1

dem temporis Anecdotum quod a Regis Neapolis Mi-

ris perfone ipfi declarabat, fiquidem prava confilia fe-

niítris unum afficit, Marchionem Alexandrum Accardz

qui pergeret, quibus, ajebat, fedecipi paffus erat, fe

i

fcilicet, ejus Regni Fifcalem , ac deinde pro Fifcalem

non polífe, quin eum tanquam perduellem filium habe-

f

ret, ineumdemque excommunicationis fpiritali gladio,

in Supremo Hiípaniarum Confilio Vindobonz, adeo

eruditione fingularique contra nova Romana Curizar-

l

atque adeo materialibus armis , (i res ita tulerit, utere-

&

tur: 7v tanquam vebellem filium : excommumicatione €9'

