tiones & mala exorta fünt ex-conceflione Privilegio-

t o

tudinis folum vocari, prout íacri Canones loquun-

rum, qua huic opinioni de plenitudine

Con-

ppte&atisy

j flori

35

tur. Proinde npn minus intrat per oftium legiti-.

Pontificie innituntur.

233

mum ovilis, quicumque in Dicecefim aliquam a

Verim quemadmodum Gallicani Antiftites & Cle«

Pontifice mittitur, quam qui ab ejufdem Dicece-

rus ac Magiítratus jam pridem Privilegiis iftis, quae

1771

» fis Epifcopo peculiari mittatur. &c ,, Porro quan-

ex recentiori ifta opinione fluebant, fortiter reftite-

topérehxc opinio afacris, & non fufpectz fidei Ca-

runt, & antiquam DoGrinam defenderunt; ita &

nonibus aberret, $. VII. hujus Difquititionis abun-

noviffime exemplo quorumdam Patrum Concilii Tri«

*

de monftratum eft.

dentini roborati hodiedum in eadem illa azti

q

7) «,fen-ï;

Gbü&;.

Hinc fadum, quod Religiofi paüïm, ui his pri-

tentia perfiftunt, prout & Belgicz Ecclefiz.

; Dé-

vilegiis gaudebant, per omnes Ecclefias diffufi, to-

tj

tidem füerint ubique & perpetui hujus opinionis de

'Conclujïo. Quid cenfendum de *ppinio-nä

PA

plenitudine poteítatis, qua privilegia ifthzec tanquam

Toc-

bafi nitebantur, deféníores.

Atque adeo tandem

Adverfarz*qrüm—.

effedum, ut eadem opinio qua(i articulis fidei apud

Vill. Videat nunc Papendr&cht'iu's, quomoiïöf&-*'

iinm

non paucos deprazdicari coeperits contrarium autem

f& a tam noxiz novitatis nota expurget, dum opi-

P

-

docentes pro hzreticis quodammodo reputari, & ut

nionem de plenitudine poteftatis & inter catera,

e

tales igne & gladio paniendi proclamati , Curia Ro-

"

Pontificem effe Ordinariornm Ordinarium nobis ob-

deíer.

trudit pag. 277. col, 2. in med. tanquam Dogma, SS,

iV

tnara ,piaud-e nte.

Patrum, Theologorum , & Do&orum Catholico-

uráti»

rum vocibus firmatum, &ab omnibus tenendum,

ab

Demo.nftratur novi-ta:- oþiniofzïr de plenitudine

cum ipíe Cardinalis dd Luca

ejufdem opinionis no-

iptet

goteflatis ex Card. de Luca.

vitatem ingenue fateatur.

wertt

Di&a eorum , qui pofterioribus feculis vixerunt,

]UO

VII.'I Verüm quantumcumque invaluerit hzc opi-

ipfiufque Philippi Rovenii , quem Papendrechtius ad-

Artn

hio, numquam tamen novitatis fize maculam abfter-

ducit, minime nos poffünt cogere, ut ample&amur

yodit

get. lrrefragabilem hujus rei teftem habemus Car-

fententiam, quz primum fuum &unicum fündamen-

r

yX

dinalem de Luca, qui totus eft pro exaltatione Ro-

tum accepit in- falfis Decretalibus feculo- VIII. fabri-

RATIS.

manz Curie, is refert in Relatione Curiz R. opi-

catis, éx quibus tot turbe &tam grandia mala in Ec-

70 lh

niones ápud eam receptas; ponitque Difícurfu 2. n.

cle(jam Dei exundarunt.

i Ec

37. hoc fümmarium PaPA EsT ORDINARIUS ORDINA-

Quid Deledi Cardinales , aliique Pralati füb

; 1

RIoRUM £ofqueprevenire valet : Idemque in textu ex-

Paulo IIL fenferint de iis fhagiftrisy qui :docerent

pins

ponens * quamvis, ait, nonnulli Epifcopi, aliique

Fontificem effe Dominum Beneficiorum omnium, vidi-

f

25

Prilati & Magiítratus ultra montes, quorüm ali-

mus fuüb finem DtsQUtisiTioNIs L: acCcedat modo &

P

pro caufa noftra loquatur fupra laudatus Gentianus

quibus, ubi etiam fchifimatis macula objici non

$3

valeat, aliqua tamen proximitàs congruere vide-

Hervetus in Oratione (circa med.) palam habita an-

53

tur, ANTIQUAS retineant oPINIONES füper cquali-

no 1559. de fenfü VI. Canonis Chalcedonenfis , ubi

F]

tate eoram pote[latis iu propria Diccefi cum Papa,

deplorans ingentia mala, qua ex non Refidentia E-

M2

, l

» quinon pofí

i

t circa cafum appellationis & recur-

piicoporum manant, fubjicit hec verba: * horum

e

» fum in eorum poteftatis ac juri(dictienis exercitio

, malorum non minima cauíà eft accepta ferenda

» fe ingerere, eofque impedire, quafi quod quilivet

» nonnullis Pontificii juris Prqfeü"oxibus, Qui fummo

0n-

47o

Vispicug ResoruTIOoNiS Docr, Lováw,

3 MPontiüci affentantes & Cardinalibus, Papam e[fe

marint.

Atque inter alios fic loquitur S. Cyprianus

Epift. 68. quz eít Synodica, fcripta ad Clerum C

», Ordinarium omnium Ordinariorum , & nihil non

,, poífe feraper habent in ore ... longe certe fa-

Plebes in Hifpania confiftentes de Bafilide C9' Martiale

, tius effet Pontifici Maximo a Chriíto traditam &

Epi(copis Idololatris. ** PrEBs, zzquit, obíequens

». Conciliis. confirmatam poteítatem ita przdicare,

» preceptis Dominicis & Deum metuens, a pecca-

» ut interea admonerent, eam non ad Ecclefiz rui-

?5

tore Przpofito feparare fe debet, nec fe ad Sacri-

. nam , fed «dificationem effe convertendam. ,

?5

legi Sacerdotis facrificia mifceres quando IPS4A

)

HacHervetus, qui ob pietatem & eruditionem Re-

??

maxime habeat pote[latem vel eligendi dignos Sa-

ginaldo Polo uni inter dele&os a Paulo III. Gardina-

25

cerdotes, velindignos recufandi.

Quod &ipfut

33

vidimus de divina auctoritate defcendere , ut Sacer-

ies ,. charus, eumque Tridentum fecutus, in ipfa Sy-

nodo aliam quamdam Orationem habere juffus fuit.

»

dos Plebe prefente. (1) füb omnium oculis deliga-

35

tur, & dignus atque idoneus publico judicio ac

35

x

teftimonio comprobetur, ficutin Num.Dominus

25

Moyfi precepit dicens; Apprehende Aaron Fra-

Non juvatur pratenfa opinio de plenitudine Potefïaii.sj

33

trem tuum, & Eleazarum filium ejus, & impo-

25

. Pontificice per hodiernam Difciplinam inflituendi,

nens eos in motem coram omni Synagoga, &c.

35

Deinde fubdit Cyprianus; coram omni Synagoza

dpies — um — ub — a. dl

Cülwrlnaildi', ordinanfii Epifcopos.

25

jubet Deus conttitui Sacerdotem, id eft: inftruit

»

Summa auctoritas defignandi Epifcopis terri-

23

C3' oflendit , ordinationes Sacerdotales nortnifi íub

»

torium eft penes Ecclefiam.

33

populi affiftentis conícientia fieri oportete, ut plebe

?5

prafente vel detegantur malorum crimina vel bo-

4 Dixemhf DoGores in füa Refolutione ad 2. der-

bl

norum merita predicentur, & (t ordinatio ju/la

, tum effe, Epifcopum & Capitulum omnem fuüam

C3 legitima, qua oMNIUM SUFFRAGIO ET JUDICIO

35

fuerit exzminata.

» jurifdidionem & auctoritatem mutuare ab Ecclefia,

Quod poftea fecundum divina

-^ i a um -

» in qua immediate, radicaliter, & quoad proprie-

33

magifteria obfervatur in Actis Apoftólorum, ,. &c.

5 tatem hec jurifdictio & audctoritas refidet. , Ut

Nota veftigium.bujus Difcipline antiquz . adhuc

autem hanc. propofitionem fingularitatis redarguat

hodie haberi in proclamationibus nominum eorum,

Anonymus, oftendatque eam Ecclefiatticz Ditcipli-

qui ad Sacros Ordines fufcipiendos deftinantur, id-

que coram univerío populo inter Miflarum lolemnia ;

nznoncongruere; duas diftinguit (pag. 221.) Au-

&orutn fententias, quorum alii cenfeant — , juriídi-

nempe utpopulus * de elecioneillorum, qui ad re-

» €&ionem ordinariam Epifcoporum immediate con-

» gimen altaris adhibendi fant , confulatur,.. &.

» facilius ei ... obedientiam exhibeat ordinato cui

» ferri, defcendereque a fümmo Pontifice: . . . .

» alii vero, Epifcopos a Deo immediate accipere

» a[fenfum przbuerit ordinando : **

uti exprimit

» poteftatem jurifdidionis, à Pontifice autem con-

» Pontificale in ordinatione Pre'sbyterorum.

» fequi certum Territorium. ** Qua(i fcilicet vel in-

de (equeretur, Romanum Pontificem , fecundum

Ex Clero Romano fub Bonifacio I.

——

9

fententiam omnium , habere il'am plenitudinem po-

]

teftatis, quam.ipfi pratendunt, faltem .in defignan-

III. Coanrmiter ad S. Cypriani di&a Clerus Ro-

do Dioccefim & Territorium unicuique Epifcopo &

manus feculo V. de ordinatione Bonifarii [. ad Ho-

Paftori.

.

norium Imperaterem fcripfit, eam divine inflitutio-

li

- Sed fübdicet Anonymus, quod, . ne veritas occul-

nis ordine peradam fuifle, quod imprimis populus

taretur, commemorandum erat, omnes fere eos,

illum elegiflet & Clerus: Participato, inquit, cum

ä

qui fentiunt omnem poteftatem juriídi&tionis quoad

Chrifliana PLEBE confilio, quem Deus juffit elegimus.

proprietatem toti Ecclefie a Chri(to etfe collatam,

Et infra: acclamatione totius populi ac CONSENSU 1he«

fentire etiam ; . quod ipfi Eccle(iz data fit poteftas de-

liorum Civitatis ageruimus DIVINIS. INSTITUTIONIS

fignandi cuilibet Epiícopo certum Teritorium, íeu

ORDINE corfecratum ; ita refert Bar

i

onius T.. g.a,dan--

inftituendi Dioeceíes, fingularumque limites deter-

num 419. n. 13.

minandi ,. quas finguli Epitcopi gubernent.

;]ci

Conftat fane,. eam defignandi Territorii pote(ta-

&x.S. Athanafio.

tem per IX. & amplius fecula ab.ipía Ecclefia com-

.IV. Unde nec habebantur Epifcopi, qui abíque.

miffam fuiffe Epifcopis vicinis & Synodis Provincia-

libus, non fecus ac ipfam Epifcoporum inftitutio-

popult & Cleri fuffragio fuerant ordinatis proutob.

nem, (ine ulla R. Pontificis interventione; prout

hanc cauíam Julius Pontifex R. (urrogationem Gre-

abunde colligitur ex iis, qua dida funt $. ultimo

gorii in locum Athana(ii uti perperam factam rejicit;

|

DisovisrrioNis L. ubi adium eft de inftitutione Ca-

ipfeque Athanafius ad orthodoxos fcribens, ca(làm

thedralium Ecclefiarum: reftat ut quzdam hic adji-

eam electionem demonftrat, quia (i quis ia locum

ciamus de inftitutione ipforum Epifcoporum, ex

fuum fürrogari debuiffet, id fieri oportuiffet, ** f

ä

quibus adhuc magis pateat, quam olim ignota fue-

» cundum Ecclefia[ticos..Canones , inquit, Apol. 2.

rit adverfariorum opinio de plenitudine poteftatis

» prout Apo[lolus precepit , congregatis populis una

!

Pontificie, ex qua tanquam ex fonte in reliquos

» cum Spiritu S. qui Epifcopum conz/lituant publice,

Epifcopos & Pafítores jurifdidio Ecglefiaftica derive-

» & in prafentia Clericorum Epiícopum poftulan-

V

retur.

"

» tiuminquifitionem fieri, atque itaomnia Caronice

v

(

» peragi. * &cf-

- Ecclefía veliquit olim Ele&iänem Eyifcopi Clero

"

populas. probatur ex 5. Cypriano.

KEX S Caele[flino C9' 5. Leoue M'agäm

V. Confonat Coclefi*inus " ,,.nuïlisinvitis, inquir,

*5 Th Atque imprimis quod attinet Epifcoporum E-

je&ionem; indubitatum eft, eam per XI. fecula per-

» detur Epifcopus: Cleri, Plebis, C9' Ordinis confen-

tinuiffe-ad.Clerum & populum Ecclefie viduate:

» fus & defiderium requiratur **: Epiít. 2. Cap. ;.

» apud Gratianum Dift. 6 1. Can. 13.

ita.quidem ut hanc Diíciplinam Sanái Patres ex di-

) ad Rutii-

ï;ma?tque Apo?mlica traditione defcendere exitti-

Item. $. Leo Magnu; Ep 2 ( al; 9;.

Curm

;"—1(1) In Bï?ne.viönjtgno ponitur 4 P(ebe 'præfgr;:e, vt monet Rigal;iu'*.j;

Disotsrrio SEcuNpa.

471

DN

cum Narbonenfem Cap. ]. apud Gratianurm Dift. 62.

&io effet penes Clerum & populums nihilominus

v

** 'nulla ratio finit, znquit, nec a Plebibus fünt expe-

& hoc c

»

E

n

ertum eft, eamdem plenum füum non ha-

» titi; nec a Provincialibus Epifcopis cum Metropo-

buiffe effedum, ni(i Metropolitánus una cum Com-

I

» litani judicio confecrati. * Item ad Epifcopos

provincialibus eam ratam haberet.

lta ut, qua ho-

d

Provincie Vienneníis Ep. 10. (al. 89.) ** teneatur

M

d

die vocatur confirmatio Epifcopi , ad.

letrop

o 1itanum

» fübícriptio Clericorum , honoratorum teftimo-

und cum Suffraganeis olim pertinuiffe dicenda fit.

)S&

» nium, Otrdinis confenfus C9 Plebir. Qui prafü-

Idque conformiter ad Canones Nicenos 4. & 6. ex

M

Utj

» turus eft omnibus, ab omnibus eligatur. »,

quibus & hoc habetur, Nicenam Synodum voluií-

íe, ut hzc Eledionem ratificandi feu confirmandi

ïer

oli C? Ludovici Imperatorum -

aucdoritas precipue foret penes Metropolitanum,

hn

Ew Sanélione Car

Seculo LX.

EM

utpote qui communi omnium Comprovincialium

confen(u rationabiliter probato, aut (àltem contradi-

l

VI. quüe hanc ele&ionis formam adhuc féculo

centibus quibufdam, plurimorum füuffragio adjutus,

n

IX. viguifle demonftrant littere Hincmari Rhemen-

Eledum per manuum imfofitionem in Antiftitem

po

fis ad Hedenulphum Laudunenfem Epi(copum: & fig-

conífecrari decerneret.

Atque hincaccidit, ut (en-

&C.

nanter Sandtio Caroli & Ludovici Imperatorum 1. 1.

fim hzc confirmatio, intermiffis Synodis Provincia-

082

Capitul. Cap. 84. quam refert Gratianus Dift. 63.

libus , ad folum Metropolitanum devoluta füerit;

t

Can. 34. ** Sacrorum Canonum non ignari, in-

uti poft receptas hac in parte GregoriiIX. & fequen-

íüb

» quiunt, hi Imperatores, ut in Dei homine Sanda

tium Pontificun? Decretales, unanimi confeníu tra-

loje

, Ecclefia füo liberius potiretur honore, atfenfüm

dunt Canoniftz, nempe jure Decretalium ad Me-

bo

» Ordini Ecclefia(tico prebuimus, ut fcilicet Epif

tropolitanum pertinere Epifcoporum fuffraganeorum

if

» Copi per elecfienem Cleri C9' populi fecundum fta-

confirmationem.

» tuta Canonum de propria Dicecefi, remota per-

Q

$

Vlna

)

fonarum & munerum acceptione, ob vitz meri-

ltem . ordinatio.

KC

PL

tum & fàpientiz donum eligantur. ,,

. X. Denique ordinatio feu confecratio E

lüi

pifcopo-

Im

Eadem Electionis forma Rom« viguit per XI. fec,

rum, ab initio pene Ecclefiz ,

poft erectas Metro-

i

poles nec non Provinciarum Eccle(iafticarum divi-

VII. Eamdem hanc formam Electionis etiam in

Inn

fionem factam, pertinuit ad Metropolitanum, ad(-

v

coníftituaendo Romano Epifcopo VII. feculis & am-

ftentibus ut minus duobus ejufdem Provinciz Epif-

plius fervatam fuiffe evidenter oftendit Liber diur-

copis, prout przcepit Canon 4. Nicznus.

nus R. Pontificum nuper editus per Joannem Gar-

eque

Cul

Romanus Pontifex habebat jus ordinandi quem

quam

"i

nerium e Societate Jefu, qui & in notis ibidem ob-

in Epifcopum ni(i in Dicecefibus füe Metrop

ol eos,

fervat, Populum Romanum non íolum contültati-

aut in Regionibus füburbicariis: quare nec

1n Li-

^vum, fed verum &abíolutum füffragium in hac Ele-

bro diurnó R. Pontificum , quem edidit J

0

annes

Gione obtinuiffe, ita ut laici vere eligerent: prout

Garnerius, ullus reperitur defcriptus ritus ordina-

tefítatur ibidem Garnerius Cap. 2. Tit. 4. & alibi:

tionis Epifcopalis nifi circa confecra

idemque notat Daniel Papenbrochius, Diflertatione

U

pum fuburbi;:arium..

ndgm Epiïco-

[

16. in conatu Chronico-hiftorico n. 6. qux fuübjecta

eft Hiftoriz vitz Gregorii l. per Clerum & populum

10

in Epifcopum eledian.71:4. Quinimo eandem eli-

us

Ordinationem Epifcoporum fibi non afferui

l)

gendi normam etiam Romz per XI. fecula viguiffe

S. Gregorius Mag,

iDox infra videbimus.

1if,

Per populum hic intelligenda non eft clamofía

li

Xl. Unde graviter hallucinatur Papendrechtius,

NS

Plebs; fed intelligendi (unt Primores Civitatis, qui

cum ex 3. Gregorio Magno probare nititur,

zpag«.

populum reprafentare folent, & proprerea Novella

334. col. 2. confirmationem & confecrationem

Orm-

4

Juttiniani voluerunt, ut in EleQione Epifcopi, una

nium Epifcoporum ad Romani Pontificis folicitudi-

cum Clero Primates Civitatis, cui Epifcopus ordi-

nem & prarogativam jam tum pertinuiffe. Nam

nandus eft, intervenirent.

Novella 123. Cap. 1.

illz Eeclefiz, de quibus in Epiftolis obje&is agit $.

Gregorius, fcilicet Mediolanen(is, & Horteníis in

Requirebatur C9' confenfus Principis.

Italia, & Salonitana in Dalmatia, fpeciali jure Patri-

[

archatus ad Romani Pontificis curam

ob

VII. Infuper &hoc conítat, quod olim füb Prin-

Quemadmodum conformiter ad Canon

pertinebant,

ft

em $. Nicz-

cipibus Catholicis in Eledione Romani Epifcopi, non

num omnes Ecclefiz /Fgypti pro confe

cratione füo-

olt

fecus ac aliorum Prazfulum perfona per Clerum &

rum Epifcoporum ad Alexandrinum Antiítitem tan-

A

populum eleca ordinari non poflet'in Epifcopum,

Jl

quam Patriarcham füum recurrere tenebantur.

niüà obtenta licentia Principis feu Imperatoris, aut

Sed cum jüs Patriarchz ad ipíam eledionem E.

faltem ejus Exarchi, qui in Civitate Ravennatenfi

refidereíolebat; uti videre eft in citato Libro diur-

pifcopi fe non extenderet; idcirco idem S. Grego-

riu; in ipfamet Epiftola a Papendrechtio objecta

|[ld

no R. Pontificum, notiíque Garnerii: Et hoc jus

fatis ininuat, fefe jus Eledionis Mediolanenfibus

CO

varis Synodorum Decretis firmatum , & Regibus

imtegrum relinquere, falvo , pro confecratione,

a

conífervatum fuifle oftendit Petrus de Marca de Con-

auctoritatis füz aflenfu: & quidem pro fervando

ii

cord. Sacerd. C9' Imp. l. 8. Cap. 9. & feqq.

illius Cleri & populi jure adeo follicitum íe exhi-

Imo legitur fub finem feculi XI. anno 1075. Car-

bet, ut nuda Canonicz electionis relatione COn-

dinalem Hildebrandum , qui dein nomen Gregorii

tentus non fit, fed authentice fübícriptam requi-

VII. affumpfit, in Pontificem R. a Clero & populo

rat, vel faltem certiori indagine, licet hzc ob va.

eledum ,. ordinari tamen noluiffe, ni(i prius Impera-

ris circumftantias difficulter inftituenda tunc erat,

"m

toris approbatio accederet, uti fcribit Lambertus

roboratam. En verba E

4

piftole, ( Joanni Subdia-

il

Schafnaburgenfis.

cono l. 2. Epift. 50.) que totà lédu digna eft:

L

4

,

quanto Apoftolica Sedes, Deo Audtore , cun-

P]

?

Confirmatio Epifcoporum pertinuit olim ad Metropo-

Qs pralata confítat Ecclefiis , tanto inter mul-

litanum, cum Comprovincialibus.

?

L

tiplices curas, & illa nos valde folicitat; ubi ad

3

,

confecrandum Anti(titem noftrum expeclatur arbi-

IX. Verum quantumvis olim Epiícoporum ele-

22

trium, defündo igitur Laurentio Ecclefiz Me-

diolanen(is

472

ViNpicuE RrsoruTIOoNIS Docm, Lovaw.

?5

diolanenfis Epifcopo, fua nobis relatione Clerus

P

confülto Clero& populo Egilonem quemdam Mo-

.« deh

25

innotuit, in ele&ione fefilii noftri Cen/lantii Dia-

Pl

jmo ?

32

nachum nuper de feculo venientem in Epifcopum

23

coni fuüi uzanimiter confenfiffe.

Sed quoniám ea-

Aurelianus Lugdunen(is ordinav

A

erit, eisque illa-

fu$, Ü

35

dem non fuit fubfcripta relatio, ne quid, quod

35

ta vi prepoftuerit nolentibus.

Quo divinà voca-

ifcop.

35

25

b

ad cautelam pertinet, orittamus, hujus idcirco

tione homine excedente, ne in idipfum incurre-

» precepti auGoritate fuffultum, Genuam te profi-

25

rent, concordi voto Clerus & populus Tentbol-

elit |

cifci nece[Je efl. Et quia multi illic Mediolanen-

35

dum ipfius Eccle(ie Diaconum elientes,

E Mi

jelt

.,,

35

ab ipfo

25

fium coadi Darbarica feritate confiftunt, eorum

Papa, fibimet in E

pifcopum confecrari p

etierint.

p u

35

te voluntates oportet, eis convocatis, 21 commtu-

»

Sed ille uniufcujufque Ecclefiz Privilegiu

m incon-

fiont p

25

25

Comqi

ne perftrutari. Et(inulla eos diverfitas ab Eledtio-

cuífum fervare volens id agere di(tulerit ,

eumque

25

nis unitate difterminat, fiquidem in predido filio

25

prafato Aureliano direxerit,

Íícribens ad eum, ut

manuim

35

noftro Coníftantio omuium voluntatem atque cor-

23

fi Cleri populique vota in eu

m concordarent, &

]"ämïf !

?5

35

fenfum perdurare cognofcis, tunc eum a propriis

Sacri Canones illi non obviarent, manus huic im-

tonia

325

Epifcopis, ficut antiquitatis mos exigit, cum no-

»

ponere non differret. « Quod fieri (i ratio prohi-

quaqu

25

ftrz auctontatis affenfu, íolatiante & auxiliante

3*

beret, & id iptum fibi reícriberet, , . Sed cum

"

to 0f

Domino, facias confecrari quatenus hujufmodi

Aurelianus monitum deluderet ,

& nec morz íi

qum C

fervata confuetudine & A poftolica Sedes proprium

Cormd

caufam Stephano indicaret, Clerus C5 pópulus cum

vigorem retineat, & a fe conceffa aliis jurà non

Decreto manu omnium roborato ,

prefatum ( Teut-

lu

35

minuat. ;, Propria for(itan Romani Pontificis tan-

boldum) electum Romam remifer

unt , obnixe fibimet

tunt dj

quam Patriarchze praerogativa erat, ordinare Epifco-

illum confecrari peteutes.

Sed nec tunc (Pontife

x)

jonora

pum Mediolanenfem; unde jus illud proprius feu

id agere acquievit, volens Lugdumnenfi Ecclefice

£olla-

( fl!äï

comprovincialibus Epifcopis concedere poterat, re-

tum Privilegium unmuiilatum confiflere

.

[L]

L

ideoque jam

P tmu

fervata dumtaxat fibi auctoritate prebendi affenfüs.

ditto Aureliano iterato referibens ,

mandavit , at quia

de Du

Aft quam religionis fit S. Gregorius in fervando SS.

concordi voto Clerus C9 populus jat diflum Diaco-

NE FIl

Canones de unanimi Ele&dione Cleri & populi, eam-

"um expetebat, aut

1

pfum confecraret, aut quid i&

f/fe ii

que fibi non afferat

, totus Epiftole contextus infi-

eo reprehenfibile judica

ret, refcriberematuraret. Sed

Il!f FJ//J '

nuat.

if priori inobedientue contumáciam adjiciens , non

Quinimo, quamvis perfona ele&a S. Gregorio in-

folum oblatum confecrare , fed

quid in. eo repreheafi-

Mu

time effet nota & probata, nolle tamen fe illius

Lilejudicaret , tummo Pontific

if

efcribere contempfit.

ele&ioni immifcere fignificat Epiftola (Ibid- Ep. 29.)

Verum contra interdicla, &9 S

$. CANONUM STATU-

Xh

Ícripta Presbyteris, Diaconibus, C9' Clero Mediolanen-

TA, quemdam extraneum C3 ei

det Ecclefice ignotum

quatis

fis Ecclefie , quam Papendrechtius videre potuiffet

in angulo ordinatum illis in

gerere üitipraump(it. 4f

mom

immediate huic, quam objicit, premiffam. ** Com

hiad Pontificem redierlunt

implorantes , ne pateretur

ld t

» perimus, inquit, omnium, ve[lrum in Conftantio

Ecclefiaflica jura violari.

. [No$ auteimn

, inquit Papa,

» filio noftro, Eccle(ix veítrz Diacono, convenire

qui omnium Ecclefiarum in Beato. Pet

fum

ro Apoflcloruimn

Ra

23?

confenfum, qui dudum mihi bene cognitus fuit,

Principe curam [ufcepimus ,

[cientes inter. Epifcopos

nius 1

35

&... longo mihi tempore adhzfit, fed nihil um-

non haberi eum,

qui neque a Clero ele&tus , eque a po«

quor

25

quam in illo quod reprehendi paffim potuiffes in-

pulo eft expetitu

5, fape dictum Teutboldum venerabi-

35

veni.

Verumtamen quia antiquz mez delibera-

lem Diaconum, ipforum lamentabilibus precibus incli-

»«€

35

tionis intentio eft, ad füfcipienda Paftoralis Curz

yat

naii Lingonenfi Ecclefice Epifcopum confecravimus,

C

» p

33

onera, pronullius umquaim mifceri perfona , ora-

Ex hoc contextu

^

patet Stephanum VI. poft SS.

35

Pontifices przdeceff

Ores füos, omnium Ecclefiarum

, ftn

tionibus profequor Ele&ionem veftram. ;; &c.

s fiis

fibi curam in hoc collocaffe, ut

earum jura fecun-

Neque Zozimus, necLeo, Mag., uec Stephanus VI.

dum SS. Canonum Statuta

folicite fervaret, & ubi

» fiq

inferiores Ordinarii ea infringerent, prazeminentiz

y di

XII. Quam vero prifci Eccletx Romiane Ponti-

fuz auctoritate defeaderet; ita tamen

ut femetipfum

fices alieni fuerint ab aliorum Metropolitarum juri-

SS. Canonibus fubje&ctum,

P Pl'i

di fibi non liceret,

quorum limites transgre.

» CC

bus circa Epifcoporum ordinationes fibi arrogandis,

fateretur; àc nominatim lls, qui

patet ex Zozimo Papa, qui apud Baronium, in Ap-

electionem Clero &populo, confirmationem autem

» W

D ln

pend. tom. 5. de iis juribus Metropolitani Arela-

& confecrationem Metropolitano detulerunt.

latenfis afeverat, intemerata fervari oportere; quod

Ipfe quoque Gregorius VII. lib. 9. Ep

:24.tam pro-

oc

contra flatuta Patrum quidpiam hac in parte conce-

cul abfuit a vindicando (ibi jure confe

pi

crationis om-

0i

dere, NE HUJUS QUIDEM, ait, SEDIS POSSIT AUCTO-

nium Epifcoporum; utrogatus a Ro

berto Comite

RITAS.

Apud nos enim inconvulfis radicibus vivit an-

confecrare Epifcopum Melitenfem,

plane noluerit

m

Tení

tiquitas, cui. Decreta. Patrum fanxere reverentiam.

confentire, nifi prius per cognitores

& Legatos ex-

Item ex Epiftolis S. Leonis Magni quas adduximus

ploratum fibi foret,

Epifcopum illum quoad jus con.

H

DisQuisrrIoNE l. $. VII. n. IX.. Et adhuc fub finem

denu

fecrationis Metropolite Regitano non fubjicis alio-

feculi IX. ex przclaro fad Stephani VI. qui di&us

quin ** decet, zzquit, atque neceffe eft, ut ic tua

folu

'eft V.hic enim, prout ex Flodoardo refert Baronius

» devotio in his przcipue, quz Dei (ünt; fete zqua.

tior

T. 10. ad annum 88;. n. 23. Teutboldum in Epif

»

j

«

liter habeat: quatenus fraternz charitatis & con.

copum Lingonenfem confecravit, non nifi extrema

P

cordiz vinculum rumpere, & dile&ionis unita.

'Crut

coaátus neceffitate, inftantiffimi(que Lingonenfium

33

tem in invicem fcindere caveat:

Íolo

»

in mente habens,

iterum atque iterum fa&is poítulationibus, qui &

quod ícriptum eft: fi re&e offe

ras, &rede non

diug

ipfüum Eledum jam Romam miferant, commotus;

25

judicas, peccaíti. ,,

p

poftquam bis id renuiffet, & interim Canonice ele-

*«

Qum proprius Metropolitanus fine ulla allegata cau-

Literce communicationis olim ad R. P. miti folitze,

futr

fa ordinare pertinaciter recufaffet: Qui eft ipfe Ca-

non favent caufre Adver[ariorum.

ehg

füs Gerfonius, de quo $. VII. hujus DrsQUistTIONIS,

Tho

quod nempe poteítas Papze extendatur füper om-

XIII. Nec eft, quod nöbis objiciant adverfarii,

di

nes inferiores folum dum fubeft nece[fitas ex defettu

quod Eminentiorum etiam Sedium Antiftites ordi-

pe

Ordinariorum inferiorum.

Itaque Stephanus VI. in

nati, miílis ad Romanum Pontificem communionis

l

Litteris ad Fulconem Archiepifcopum Rhemenfem

Litteris, ordinationem füam ab illo probari & fir-

fiu

fignificat: * Ad (e Lingonenfis Eccle(ix querimo-

mari, jam a primis Ecclefiz íéculis, poftulaverint :

du

» niam perveniffe, quod abeunte I(aac Epiícopo in-

Nam fimiles communionis litteras ad alios. quoque

Eccle-

. Drsotirsrrero:

SEGUNDA.

473

ln

m

E«clefie Prefüles dirigebant idem rogantes, . Quin-

- Quoad; confivmationet & ordinationen fec. XIV

an

imo ipfi Romani Pontifices in exordio fui Epifcopa-

90

tus, datis ad diverías Ecclefias litreris , aliorum. EÉ-

; XV. Quantum vero artinet ad formam confirma-'*

'Te.

tionis & ordipnationis (quz duo per XI. circiter fe-

pifcoporum affenfum ad fui confirmationem expete-

xj

bant. [taà cum S. Cornelius Papa Roma ordinatus,

eula ab invicem non feparabantur, ) e& integree per-

manferunt penes Metropolitanum circiter ufque ad

W

effer, Epifcopi, qui illum contlituerant, omnibus,

lQ

l

Ecclefiis hoc ipfum per litteras communicarunt ; .

feculum. XIV., quando Romani Pontifices contra pri-

lOn

mavam Ecclefia difciplinam, imo.contra ipfüm jus

ab univerfis totius orbis Epifcopis unanimi confen:

que

fione probata & firmata fuit hec Cornelii ordinatio,

Decreralium , nixi precipue falfis Decretalibus & Gra-

tiani Decreto magis mapisque invalefcentibus, ex

t

Cumque Novatianus fchifmaticus dein fefe in. Ro-

I

:

manur Epiícopum ád Cornelii injuriam ordinari cu-

plenitudine poteílaris, fibi attribuerunt jus refervandi

non folum inferiora Beneficia, fed & ipfos Epifco-

m

yafet, fcripfit S. Cyprianus litteras ( Epift. 52. ) An:

hi

roniano Epifcopo, ut a communione Cornelii ne«

patus ; uti maxime habetur ex Refervationibus & Re-

gulis Cancellarie füb nomine Josnzis XXII. editis.

um

quaquam recederer, utpote cujus Canonica ordina:

lu

tio omnium ae fignanter Africane Ecclefie Antifti-

Quin. & tandem iis in partibus, ubi Regule iftz re-

tum con(enfione-roborata effet : Facfus ef, inquit,

AU

ceptze fuere Capitulis Cathedralibus memorätum jug

l-

Corzelius Epifcopus de. Dei & Chvifli ejus judicio, de

Electionis fuit ademptum.

Formula autem. Provifionis, qua Pontifex nunc

Tiet

Clerzcorum pene ommium teffimonio, de Plebis, quee

et)

tunc affuit, fuffragio, 7 de Sacerdotum antiquovam 87

utitur in creandis Epifcopis: ;, Providemus Feclefice

bonoram virorum collegio (feu Confilio) cum uemo aute

v

,

tali de tali perfona, & preficimus eum.in .Pa-

Jl

atl

Jfe fattus effet, cum. Fabiani locus, id efl, cusa. locus

?*

trem, Paftorem, ac Epiícopum ejusdem Eccle.

Petvi, & Catbedra Sacerdotalis vacavet, quo accupato

95

fie , committentes ei adminiftrationem in fpiritua-

d

10

de De: voluntate atque OMNIUM. NOSTRUM CONSENSIO:

5*

libus & temporalibus, " introduéta tantum eftcir-

NE FIRMATO . , . .. QUuisquis pofà uuum , qui [olus

ca feculum XV.

1 1j

Sud

lf[/ä debe

E

£, fallus efh , sou jam Jecutidus ille, . féd nul-

hus ejf.

nori

J

- Occafi

o qua circa $«c. XF. magis iuvaluit

Jit

J?zzfütio Dæf/'cfþliilæ quoad Elcélionein Sgc. XII.

opinio de plenituäz'rze poteffatis,

TU

XIV, Ceterum Difciplina providendi Ecclefiis vi-

XVI. Circa eadem tempora ccperunt Romani

H

Át

duatis de Epifcopis non nifi feculo XIL. quoad for-

Pontifices quafi ex plenitudine illa poreftatis, qua

mam Electionis mutari ccepit, neque apparet ante

omnes füpra memoraras Refervationes induxerunt ,

[

illud tempus, populum totaliter ab electione exclu-

Regibus concedere jus nominandi ad Epifcopatus ,

!d

fum fuiffe,

itemque jus eligendi reílituere quibusdam Capitulis

ltil

Cathedralibus ; fervato tamen fibi jure Confirmatio-

Refert namque A

'utor eruditus Onuphrius Panvi-

Jor

nius in notis ad Platinam in vita. Innoceutii Il. quod

nis feu Provifionis ; unde & hodie ab Epi(copo con-

p

quorumdam Dellorum. ;; occafione, Romano Pontifi-

fecrando emittitur juramenrum obedientiz ipfi Ro-

1

»»

e Innocentio Il. qui pacem quam Della malebat,

mano Ponüfici, cum anrea fimilis promiffio jure De-

li

il

a.Civitatis adminiftratione fubmoto, novum Rei-

cretalium, pratltaretur Mewopolite, uti conftat ex

95

J h

2

publicae (Romane ) Corpus, przter ejus volunta-

formuia, que adhuc hodie exrat in Pontificali Ro-

$,

9»

rem conílitutum fuerit... . in quibus controver-

mano 5 De fcrutinio ferotizzo,) füb finem,

um

9*

fiis Populus Romanus ,

quod Pontifici rebellis

Un

25

eflet, anathemate noratus, tunc primum a Ponti-

Difciplina antiqua circa pröviþonem Ecclefiarum

ubi

$5

ficiis comitiis omnino exclufus eft* & ad folos Car-

in partibus infidelium,

lib

35

dinsles, Pontificis electio paulatim, Cleri etiam

um

55

Primoribus omnino exclufis, vel in. Cardinalium

XVII, Ha&tenus diximus de in(lituendis Epiíco-

pis in viduatis Ecclefiis, reliquuin eft ; ut & decura &

Jé

3*

.Collegio coóptatis, redacta. Primus porro fine

qui

955

ullo populi interventu Papa creatus eft, mortuo

folicitudine circa Ecclefias ad Chriíti fidem convet-

m

tendas, nec non fub dominatione infidelium redac-

Innocenrio Il,, Celeftinus H.^ — Et non diu polt,

l

occ

afione Schismatum, uti iterum notat idem Onu-

tas disquiramus.

lU

Indubitatum,eft, quod Epifcopi licet certis Eccle-

phrius Panvinius ibid. ad vitam Alexandri Ill C/ero

f

ninimro €? populo a Pontificis ele&lione exclufis, ea ad

fiis, ad quas ordinati funt, alligati ; & quibusdam

Jite

aliis ejusdem fecum Provincig (pecialirer obítricti ,

Cardizales folos. redacla ;; nempe in Synodo Latera-

erit

4enfi füb egdem Alexandro Pontifice celebrata anno

nihilominus non fecus ac Apoítoli, quorum funt füc-

r

ceílores, curam fuam & folicitudinem Pafítoralern

34179. Canone T. decretum fuit, ad evitanda impos-

l

terum Schismata , Electionem Romani Pontificis tunc

jam olim extenderint ad univerías Ecclefias, quae

lÜ

duabus tertiis fuffra-

eorum fübfidio indigere potuiffenrt : & quidem hàfce

folum legitimam fore, fi fnerit

tui

eiorum Cardinaliurn fuffulta. . Conformiter ad hoc

precipuas muneris fui partescirca populos, ad Chrifti

4

Decrerum eleétus fuit poít Z/exandri MI. mortem Za.

Eccleíiam venire cupientes, effe exi

imarint, ut iis

ud

"

'ciur l, anno 1181. & Cardinales coeperunt ad feíe

Rectorem & Epiícopum ordinarent,

Id

folos jus eligendi Pontificem redigere, uti notat Clau-

f1$,

dius Fleury in (ua hittoria.

Exemnplum $. Atbanafii , S. Cbry!bj?omz' £?c.

Porro quemadmodum Capitula Cathedralia, poft

10f

ete&tum Collegium Cardinalium, ad illius normam

XVIIL. Sic V. G. g. Zthanafius , wbi didicerat

formari cceeperunt, ita etiam ejusdem exemplum in

quantus Évangelice Preedicationis früctus fperaretur

n2

eligendis Epifcopis fecura funt, ira ut, Clero iafe-

apud Indos vel potius in Regionibus ZEthiopie ,

riori exclufo, jus & auctoritatem electionis fibi vin-

coacta Synodo Frumentum ordinavit Epifcopum &

dicaverint- -Eítque illud jus.circa initium fec. XIII.

ad illas Regiones mifit: uti refert Rufinus lib. r.

Cap. 9.

.

lf'iiy

per Decretales ^lexandri MI. a Gregorio IX. in col-

üi

le&ione Decreralium relatas:Cap. 4. & , de.bis que

lta quoque qui

dam Epifcopi in Orient& füb Va-

fiust. a. Pvelato - fiue coufenfu Capitali , tandem in&o-

lente Imperatore pro fide exules (1), Mofen quem-

fj5

i

duétum & receptum.

dam Sanétum Eremitam , ad fe adduéctum mox Epis-

j

cogqm

-(-x)'--Socuat.'wl.. 4« Cap. 19.. $o20m. l. 6. C..38..

[ue

Ooo

Supplem, Oper: Fan. Efpea Pars 1V.

7À

VINDICLE REsoLuTmNis Doc'r. LovaN,

tem omnes Doctores convenirent , Epifcopos a Pos-

d

copum pro gente Saracenorum confecrarunt , quod

der

zifice confequi certum territevium £? particularem

Mavia ipforum Princeps cupiverat,

for

