univerJce ejus loci Ecclefice Epifcopo Alexandrino fübja-

jus proprium habere flatuimus.

cent, ita tamen OT sINGULI Pacr suos PREsBYTEROS

Hinc poft Gloffographum communi confenfu con-

HABEANT.

cludunt Canoniftz, per hunc Dionyfuüm Papam ( qui

Sub idem tempus S. Epiphanius Lib. 2. adverfur

fedit (zculo III.) divifos vel diftinctos fuiffe terminos

Harefes, de eadem Alexandrinz Ecclefiz difciplina

Ecclefiarum five Parochias , fingulifque fingulos affi-

teftatur: Etenim, ait, quotquot Alexandrice Catholicce

gnatos Presbyteros.

Communionis Ecclefie fumt uni Archiepifcopo fubjecta ,

Objicitur quidem hodie, fufpe&tam effe Eruditis hu-

SUUS CUIQUE PRJEPOSITUS EST DRESBYTER, qui Eccle-

jus Epiftole fidem , eamque ad fuppofititias Pfeudo-

fiaftica munia admini[lret, qui circa illas habitat, ea-

Iidori rp*erces rejici. Verum ut quzftioni huic inter

rumque conventicula, vici ficelaure, ab Alexandrinis

vulgo nominantur.

Eodem

l

192

MomvivUM JURAÀ5..«

Eodém feculo celebrata Synodus Antiochena Ca-

ad Concordata Galliz $. STaTUIMUS ;; verbo Panocuma-

*one $. meminit Presbyterorum , qui i Pagis feu Agris

LES EccLEsuE, quod Parochialis dicatur a. Parochia ei

conftituti, curam populi agerent. Et Concilium Sar-

deputata, quc& dicitur partitio curas quia Reftor Ec-

diceníe Car. 6. ftatuit, Licentiam dandam non effe, or-

clefit? habet cORAM TOTIUs POPULI inter illos limites

QR A g. nl

dinandi Epifcopum aut in vico aliquos. aut in. modica

congregati, unde dicitur regere populum. Cap. 1. de

Fre-

Caypell. Meuach.

Civitate,. cUt (ait) sUFFicIT UNUS PRESBITER,

WE Vi

quentiffima occurrit.in füb(íequentibus Synodis Pres-

Hoc ipfum evidenter fuppofuit Synodus Tridentina

byterorum per vicos & minores Ecclefias con(tituto-

in fupra citata Decreto, mandans Epifcopis, ut di-

rum mentio;

,

:

ftin&o populo in certas propriafque Parochias unicui-

Jdautem ftuduerunt Sy

nodi omnes, ut fingulorum

que fuum perpetuum peculiaremque Parochum affignent,

Presbyterorum diftin&i effent termini, fic ut alter al-

qui eas cognofcerevaleat C9' a.quo soLo LicYre SacRA-

terius terminos non invaderet: fed quifque fuis con-

MENTA fufcipiant.

Yentus, populi fibi commifli curam ageret.

Patenter hic Synodus fuppofuit, quod (ingulis di-

In Capitularibus Regum Francorum Lib. 1. Cap.

ftin&is Parochiis fuus proprius & particularis Presby-

147.legitur: Utnullus Parochus alterius Parochianum,

ter affignandus fit, qui curam totius Parochix agat &

ä

mifi in. itinere fuerit , vel placitum ibi habuerit, ad Mif-

populo Sacramenta adminiftret.

jam vecipiat.

Qua enim fpecie voluiffet Synodus, ut ab hoc soLo

Vulgatum eít quod ex Concilio Nannaten(i circa

Presbytero Parochiani licite Sacramenta fufciperent, ni-

idem tempus celebrato, refertur in Cap. 2. ff. de Pa-

fi una crediditfet, ipíum Presb

Sacramentorum Miniftrum.

yterum effe ordinarium

rochiis: Ut Dominicis vel Feflivis diebus Presbuteri

antequam Miffam celebrent , plebem interrogent , fi al-

Quare Synodus Provincialis Mechlinienfis anno

terius Parochianux in Ecclefia fit, qui proprio contempto

1570. tit. de Decanis Chriflianitatum, Pafloribus &c.

Presbytero ibi velit Miffam audire: queim fi invenerint,

Cay. 8. advertens frequenter varia fequi incommoda,

flatim ab Ecclefia abjiciant.

lites & contentiones exeo quod in una eademque Eccle-

. Hec aliaque Conciliorum Decreta evincunt ,. jam

fia plures Paftores auctoritate pares toti Parochiz prz-

feculo 9. (quo hoc Concilium celebratum fertur)

funt, infequendo przallegatam Concilii Tridentini

affim diftin&tas fuiffe Parochias, ac terminos fingulis

difpofitionem, ítatuit & mandat, ut Eyifcopus in hu-

:

ceclefiis defignatos; nec non fingulis füum proprium

jufmodi locis unicuique Paftori fuum proprium C3' pe-

Presbyterum fuitfe prepofitum. Quin (üb initium hu-

culiarem affignet populum, deputando cuique certas pla-

E

tea5, vicos C2' Regiones quarum quifque CURAM gerat.

jus fzecuii 9. Patres Concilii Parifienfis Canone 29. de-

Cernunt: Sicut unicui

ue Civitati convenit proprium

Unde nihil frequentius in Synodis paffim inculca-

habere Epifcopum , ita

:

unamquamque Bafilicam Deo

tur Parochis, quam ut ferio attendant, totius Paro-

dicatam, decet C9' oportet PRoPRIUM habere PRESBY-

chiz fibi curam fpiritualem incumbere.

Quin & a cu-

TÉRUM.

ra ipfi incumbente idem Presbyter antonomaítice Cu-

Hane difciplinam licet zepius renovatam, nihilomi-

ratus dici folebat; & ab eadem cura totius Parochiz

"u u

nus temporum injuria collapfam, cupiens reftitutam

five populi proprius Sacerdos dicitur; quo nomine a

Synodus Tridentina mandat Epifcopis Seff. 24. cap.

Concilio Lateranenfi fb Innocentio III. indigitatur,

13. De Reform. Ut in iis quoque Civitatibus; ac locis

in Cap. Omnis utriufque fexus ff. de Penitentiis €9*

ubi Parochiales Ecciefice certos mon, habent fines , uec

remif],

earum Re£tores proprium populum, quem regant , fed

Hinc & communiter concludunt Canoniftz, quod

eo ipío quo Ecclefia aliquaeft Parochialis, confequen-

promifcue petentibus Sacramenta, adminiftrant ... pro

tutiori animarum eis commi[Jarum falute, ut di[lincto

terfit Beneficium Curatum, ut loquitur Hieronymus

gopulo in certas , propria(qgue Parochias unicuique

Gonzales ad Reg. 8. Cancell. GlofJa 6. num. 92. quia

SUUM PERPETUUM PECULIAREMQUE PaRocHUM ajji-

nimirum Parochiale Beneficium (íine actuali cura ani-

gnent, qui eas cognofcere valeat , C3' a quo soLo licite

marum efle non poteft; fed vi tituli & inftitutionis cu-

"BN —l — - EE L E — E L d

Sacramenta. fufcipiant , aut alio utiliori modo, prout

ram illam habet annexam.

—

loci qualitas exegerit, provideant. Idemque iniis Ci-

vitatibus ac locis , ubi mulle funt Parochiales , quam-

M TT

primum fieri curent: nonob[lantibus quibufrumque pri-

vilegiis, €9' confuetudinibus etiam immemorabilibus.

Cura Animarum fecum trahit obligationem populo. im-

Non dubium proinde, quin a primis fculis ea fue-

pendendi quee ad curam illam [yectant.

A — —

rit Ecclefiz intentio , ut i vicis & numerofis Civita-

tibus ftatuerentur Presbyteri, qui finguli fuum, cer-

Quandoquidem Parocho utpote proprio & pe&ulia-

tislimitibus diftindum populum regerent; & quz cu-

ti Sacerdoti, totius Parochiz fibi commitfe , cura fpi-

ram animarum fpectant, miniftrarent. Quapropter

ritualisincumbat, ut precedenti paragrapho oftenfüum

jam pridem rete dixit pius ac doctus Joannes Gerfo-

eft, confequens eft, ipfum ex officio obligari, popu-

- C E t». €

nius Cancellarius Parifien(is, in tracta de ftatibus Ec-

lo impendere omnia curam illam Paftoralem fpectantia.

C

clef. Confi

d. 1. Status Curatorum fuccedit flatui 72. Dif-

De hismuniis ad curam animarum neceffariis loqui-

cipulorum Chrifli quoad legem novam ,

C? figuratus

tur Synodus Trident. Seff. 23. cap. 1. de Reformat.

ibidem declarans, quod Precepto Divino mandatum

e[t in antiqua lege per Levitass ac proinde flatus Cura-

torum e[t de in[litutione Chrifli C9' Apo[lolorum.

fit omnibus quibus animarum cura commi[fa efl, oves-

fuas agnofeere , pro his Sacrificium offerre ,. verbique

Divini predicatione, Sacramentorum admini[tratione,

$ II

:

ac bonorum omnium operum exemplo pafcere, paupe-

rochie prafectus ejufdem Curam

rum aliarumque miferabilium perfonarum curam pa-

Prex;bgter Pa

Pajïom?em fuftinet.

ternam gerere. Hic autem Synodus non folum expri-

(

mit ea, qu& ad curam animarum pertinent fed etiam

evidenter fupponit, curam animarum fecum trahere

Presbyteros quos fingulis Parochiisa primis nafcen-

tis Ecclefiz (zculis prapofitos fuiffe pracedenti Para-

predicationem verbi Divini, Sacramentorum admini-

grapho vidimus, ejufdem populi fpiritualem curam

ftrationem, aliaque munia Paftoralia, five quod Paro-

chus ratione curz animarum fibi incumbentis ad ea

ï

egiffe indubitatum eft.

- Hinc jam pridem Pres

byteri Parochiales , & . hodie

omnia teneatur ex officio, feu ob curam animarum et

Parochi, a cura Parochie eiídem incumbente, dicti

commiffam, idque pracepto Divino.

|

fünt; notatque poft alios. Canoniftas Petrus Rebuffus

Hinc ulterius deducunt Canoniíte, quod Ecclefia

Paro-

Ó

L

P&o G vAN DE NEgssg

193

u

Parochialis. dicatur Behefici:unï*l. cum adminillratione,

t&ntiäm Facultans Parifienfis; Cbnfm. fäbxe*fitat'ewii »e.-f»c'«

quia (àit Rebuffus in Praxi Bene£f. part. 1. zit. Secu-

tollentium. Privile

^

lare Beneficium. quotuplex mum. 10.) Curatus tenetur

nibus C9. ConfefTionibus.

giatos fuper ,Cumtoy dn l?ræd;'g'atioa

lo

suiniflrare Sacramenta. Ecclefiaflica , videlicet taptizae

. Etante hos San&us 'Thomas; hanc Predicandi &

ve poenitentes, confitentium peccata audire, CS$' eos ab-

Confeffiones audiendi audtoritatem Curatis non fecus

d

folvere injuntta eir penitentia , €9' Sacramenta admi-

atque ipfis majoribus Przlatis jure proprio, five exo£

l*

nifrare , aliaque opera eos tangentia facere teuetur.

Et rede Ícribit Fraacifcus Pinfonius in Tracz. de

indubitaturm.,

ficio competere, füppofiit tamquam compertum &

Beneficiis , ad verbum Militia, cap. 4. $. 21. num.15.

Inquirens enim 2. 2.

quefl. 188. art; 44 Utrum ali-

h

*

quod cura animarum [lridie C9 Jimpliciter fümatur

qua Religio inftitui. po

flit ad Predicandum vel. Con-

pro poteftate ligandi & folvendi, quz pertinet ad fo-

feffiones audiendum, more . füo pr

«mittit pro parte

um poenitentiale; additque m. 6. quod. eo quidem ca-

negativa hoc argumentum.

Id ad quod. Religio infti-

fu , quo heec poteftas in plebem . aliquam fpecialiter da-

tuitur, videtur effe maxime proprium. Religioni, fed

ia e[t, proprie dicitur effe cura animarum , Cg hujus

predicti adius non [unt proprii Religioforui

n , fed Preg«

curce partes funt (ait mum. 7.) confelones audire , poe-

latorum :

non ergo ad. hujufmodi atfus. pote[t aliqua

nitemjmn injungere C9t.

Religio inf

Htui, Deinde in Corpore pro affirmativa

refólvens, tandem propofito argumento ita refpons

50 I Ve

det : Sicuti Religiones inflituuntur ad Praditandum

C2 Confefliones audiendum non quidem AUCTORITATE

Parochi curam Aiziïïia7'zgïzz G fll?lfäö?l&? ad eam fpe-

C

proprias fed auctoritate fuperiorum €$' inferiorum ad

Gantes exercent jure proprio

ER

3' ordinario.

quos ex Orricio pertinet, €9' ita fübvenire in tali ani-

L

,

nifierio, eft hujus heligionis proprium.

Parochum vigore füi tituli & Beneficii Parochialis

Evidens eft;, quod San&us Th

habere curam animarum in populum Parochiz limiti-

omas fupponat tam-

quam indubitatum, Relig

iofos Ordinum Mendican-

bus comprehenfum, jam ante probatum eft $. 2.Pro-

tium (de quibus hie agit) fun&iones illas obire aucto-

l

batum quoque eft curam hanc fecum trahere pote!ta-

ritate aliena , ícilicet Pralatorum fuperiorum & infe-

tem & neceffitatem impendendi populo fibi fubje&o

riorum; Przlatos vero feu füperiores & inferiores au-

omnia ad curam animarum proprie & ftridte fumptam

&oritate propria, five ex officio.

Ípecantia, ut funt adminiftratio Sacramentorum , &

Similiter S. Bonaventura in-Tra&f. Quare FF, Mi-

pradicatie verbi Dei.

tiores predicent, expreffe monet, hos fratres dumta-

Cum vero hezc Cura & omnia ad eam fpe&antia

xat venire in adjutorium Epifcoporum & Parochorum

competant Parocho vigore füi Beneficii Parochialls

ad quos ex officio jus przdicandi fpectat ; utque rema-

quod fine fimili Cura nequit fubfiftere, confequens

nentes manipulos fe

-

op

tum (inquit) C3' fpicas decidentes

eít, Parocho cornpetere hanc curam & reliqua eo per-

poft Me[fores, C9 r

acemos relicios in vinea colligere

tinentia jure ordinario & proprio, id eft jure tituli feu

debeant , id eft, illas veliguias quas

L

D

ebani,

qui ha-

Beneficii Parochialis feu Curati.

bent OFFICIUM n plebe fua docendi C$ colligen

di relin-

Immo niíi proprio nomine & vigore tituli fuüi cu-

quunt,

ram eam exerceat, vere Parochus non eft; neque Be-

Ergo non tantum Epifcopi fed & Plebani five Paro-

neficium dicitur Curatum; cum nullum Beneficium

chi habent juxta S. Bonaventuram Officium in plebe fua

dicatur tale, nifi Curam Animarum vi tituli. habeat

docendi, fiveex officio plebem füam docere tenentur.

annexam. Hinc inter requifita ad Eccle(iam Parochia-

Nec mirum ParochosaSan&o Thoma nomine Pro-

,lem, five Beneficium Parochiale, numerant Canoni-

latorum inferiorum defignari, uti & Facultas Parifi-

Ítz, ut poffeflo& ejufdem exerceat Curam animarum

eníis, nec non Joannes Gerfonius eos minores Prc-

NOMINE SUO ET NON ALIENO; uti videre eft apud

latos C9' Hierarchas indigitant.

Hieronymum Gonzales ad. Reg. 8. Cancell. Gloff. 6.

Cum enim jure fuo, (ive jure füorum titulorum ,

"1um. 40, & ibi citatos.

exerceant jurifdidiionem fori poenitentialis refpectu

Hoc adeo manifeftum jam pridem vifüm eft Dod&o-

populiintra limites füz Parochie con(ftentis, merito

ribus Parifienfibus, ut cum anno 1

408. F. Joannes

de Gorello, Ordinis Fr

munores przlati nuncupantur,

ab ordinario jure quo

atrum Minorum, fuftinuiffet

jurifdicionem fpiritu

alem exercent,

atque eo nomine

hanc propofitionem

Curatis nom competit , ut tales

in Cap. 3. ff de Officio 9ud. eod. inter

Ecciefiarum Prz-

juut, Predicare, Confe[Jare, Extremam | Untlionem

latos numeranturs & in Cap. 4« [f. de Clerico egrotan-

dare, fepulturas dare, decimas recipere : fundatur

te &c. Presbyter in Parochiali Ecclefia Prelationis of

in hoc quod. Curati mon funt ex in[litutione Chrifli &5

ficio fungi dicitur,

Hinc Canonifte communi con-

Ecclefie primaria, fed per Dionufium Papam fuerunt

fenfa Parochos reputant minores Przlatos,

ordinati €9'v. Eandeém per dictam Facultatem füb hac

Joannes Staphilzus Epifcopus Sabinicenfis & facri

formula revocare juffüs fit : Diconunc ex ordinatione

ejusdem Facultatis Matris mec , €9 ultronea volun-

Palatii Apoftolici caufarum Auditor, qui a 200. cir-

citer annis Tractatum De gratiis exfpectativis ícripíit,

tate veritatis quee feguuntur.

Curatos Przlatis annumerare non dubitat, Exponens

Prima, Domini Curati funt in. Ecclefia minores Prae-

enim neceflàrio requifita, ut quis dicatur Curatusait

lati C9' Hierarchee ex primaria inflitutione Chrifli ,

pag. 47. Requiritur C9' tertium , ut quis dicatur Cura-

quibus competit EX STATU jus Predicandi, jus Confef-

ts quod tamquam ProsrATUS fuo nomine fingulariter

fiones audiendi, jus Sacramenta Ecclefiaftica fecundum

ad regimen Parochialis Ecclefice €9" populi affumatur.

exigentiam fui [latus -C9' Parochianorum miniftrandi,

Et Hieronymus Gonzales poft Panormitanum, ad

jus fepulturas dandi, jus infuper decimas €9 alia ju-

ra Parochialia recipiendi C3t.

Reg. 8. Cancell. Glof. 6. num. 10. tamquam indubita-

Item quod jus Pradi-

tum afferit, quod Re&or in (üa

propria Ecclefia Pa-

candi C9' CoufefJandi competit Prelatis €9 Curatis

rochiali dicatur Prelatur.

Quin & addit num. 101:.

PRINCIPALITER ET ESSENTIALITER, C? Mendicantibus

Nec non habet tantam pote[la

tem, quantam habet Pree-

per accidens C9' ex. Privilegio, quoniam [funt introdu-

latus cum.Cayitulo im Ecclefiía Colle

&i vel admifi ex commilfione &9

giata: ícilicet quo-

rum Pralatorum.

be?zeplacito Domino-

ad forum poenitentiale,

& Curam Animarum refpe-

&u füorum Parochianort

1m.,

Supra citatus Joannes Gerfonius in

.Tmfl. de pote-

Deinde num. 104. ex allegatis concludit,

quod Re-

ftate Ecclef. agens contra quofdam Mendicantes, qui

&or intra propriam Eccl

efiam debeat : przcedere om-

fuam poteftatem fupra Curatorum auctoritatem teme-

nes alias majores & íü

periores dignitates in dicendis

re extollebant, adducit iifdem verbis predictam fen-

Miffis folemnibus ,

& aliis quibufcumque prxeminen-

Suppl. oper. Van Efpen. 'Tomus V

tils

194

Morc IvuM Jv RIS.-

H

l

tiig concernentibus ipfius Re&oris 6Hïci£1m; teftatur-

Itaque ex præfatis deducitur,

Parochi Jus & obli-

f

que anno 1591. judicatum füiffe in Rota, quod Re-

&or in fua propria Ecclefia, "imfpetto jure&^ communi

gatio munia Paftoralia ex officio ,

leu vi ttuli in füa Pa-

rochia obeundi, uti optime ac

dilucide expreffit ci-

J

erat praferendus Decano 69 omnibus ; Capitularibus

tatus Barbofà in Tract. de Officio

Parochi

Collegiate , ad eaimdem Eccl

ef

part. 1. Cap.

iam proce[[ionaliter , CEF-

. num. 1. dicens : Porro per Cura;n

» 4 qua dicun-

f

tis dieus , ex autiqua confuetudine accedentibuux.l

pur Curati, unon intelligenda venit qual

ifcumque, qua-

ls eft illa, quee ex legé caritatir mand

atur . unicuigque

5. V.

de proximo. Nec illa etiam, quam h

1

abet, verbi gra-

C

tia, quilibet fuperior temporalis ,

licet fuo modo etiam

Idz'pfmn declaravit Synodus Tridentina.

teneatur àd cuflodiam animes me

(

ram ejufmodi habere

que etiam dicitur Cu-

qui habet licentiam ad. exercen-

Synodus Tridentina in fupra citato Decreto decla-

dos certos attus Paflo

rales

rans, Precepto Divino mandatum e[fe omnibus quibus

res, quot fubfidiari.

Sed i

: alioquin tot effent Pafto-

l

* demum CunaTUS efje in-

Animarum Cura commifJa efl, oves fuas agnofcere ,

telligitur , qui accepit Cura

m Animar

Ul ex NATURA

j

pro his Sacrificium offerre, verbique Divini Preadica-

f

OFFICH, qui accepit mom folum poffe,

fed debeve. : non

tione, Sacramentorum adminiflratione, ac. bonorum

Jolum licentiam , fed ultra hcec etiam

officium, munus,

!

operum exemplo pa[cere C9'. non obícure füppotait

onus, debitum Curandi Animas,

r

quod. involvit obli-

hzc omnia Parochis jure proprio & vigore : tituli Pa-

^

gationem cumnd

1

ic.

rochialis incumbere.

r

eas ex lege S'uflit

Neque enim dubitare potuit Synodus, quin Paro-

$V I

chis ratione Parochialis fui Beneficii Cura Animarum,

l

füarum refpedive Parochiarum, commiffà fit : ac per

Presbytäri Parochialibur Ecclefiis pr.

afecli debent effe

Y

confequens cum declarat precepto Diviuo mandatum

perpetui.

r

effe omnibus quibus hec cura commiffà eft, hzcom-

nibus quibus hzc cura commiffà eft, hec oniapra-

Indubitatum eft, Clericum

ftare, una declaravit, Parochum ex officio ad eadem

neficium adícribi certx Ecclel

per qualecumque Be-

iz ac per illud vocari

obligari.

ad Minifterium -Beneficio anne

-

xum

|

Evidentioribus terminis illud expreffit eadem Syno-

: cum omne'Be-

neticium detur propter officium.

dus quoad ipíam poteftatem excipiendi Fidelium Con-

Cum vero moneat Apoftolus;

feffiones (quz funaáio propriiffime pertinetad potefta-

vocatione vocatus e[l, in

Unufquifgue , inqua

ea permaneat ,

femper opta-

tem Clavium) dum Seff. 23. Cap.5.De reformat. , (tatuit

vit Ecclefia, ut

huic monito CI

erici prz. ceteris ob-

l

nullum Presbyterum etiam Regularem po[Je Confej]io-

emperent, conítanter

perfeverantes in Minifterio , cui

nes fecularium, etiam Sacerdotum audire,nec ad id ido-

audoritate Superiorum

fuerint applicati,

neum reputari, mifi aut PARocHIALE DENEFICIUM oP-

Hinc fixa perpetuaque fuit

Ecclefiz difciplina , ut

tineat aut ab Epifcopis per examen, fi illis nece[farium

dum quis alicui Ecclefiz leg

itima auctoritate & voca-

fuiffe videbitur, aut alias idoneus judicetur, CS9^ ap-

tione fuerit adícriptus, in e

a.permaneat :

probationem , que gratis detur , obtineat.

quam dif-

ciplinam Canone 6. expreffit Synodus Chal

cedonen(is,

Hic enim fignificat Synodus pro Presbytero, qui

& innovavit noviílime S

(

Beneficium Parochiale obtinet, non requiri fpecialem

De Reformat.

ynodus Tn'd. i5

J

[]. 23. cap.16.

Epifcopi approbationem ad audiendum Szcularium

Unde dum erecta fuerunt Beneficia

Confeffiones , qualem aliis Presbyteris etiam Regula-

; Corumque ti-

tuli audoritate Epifcoporum

inftituti, conformiter

l

ribus Beneficium Parochiale non habentibus necefla-

ad mentem & fpiritum Eccl

efiz, illa femper fuerunt

riam effe declarat : evidenter füpponens, eam pote-

reputata perpeiua; hoc íci

licet fenfü, ut

qui vigore

ftatem, Presbyteris fimili Bencficio gaudentibus titu-

Deneticiiin titulum eredi, certz Ecclefi

«€ tamquam

lo five jure Beneficii Parochialis competere.

quam ejus Minifter adícribitur

; in ea permaneat & vi-

Í

Hinc Paulus Piafecius, in füa Praxi Epiftopali at-

ta durante deferviat.

fignans modos quibus hodie poft Concilium Triden-

Quia vero inter Beneficia eminen

t Curata, fignan-

tinum Presbyteri approbantur ad audiendum Confet:

ter Parochialia, per qua ip(is certi,,

circumícr

iptique

fiones Szcularium, ait parte 2. cap. 1. n. 10.

Primo

populi Animarum Cura committitur.

Curatis ssà BENEFICH. Curam 4nimarum annexaimn

quem regat ,

cuique ea quz falutis fünt adminiftret,

femper follici-

us

habentiys COLLATIONEs ut patet ex textu Concili.

ta fuit Ecclefia, ut h

*€C prz ceteris perpetua effent s

Et Auguftinus Barbofa, de Officio Parochi parte2.

utque Ecclefiis Paro

chialibus non Mercenarii & amo-

ä

cap. 19. num. 1. Provifus de Parochiali Beneficio, C9

vibiles , fed proprii

ic Parochus Sacerdos , habet jurifdictionem oRDtINAR1-

bus affignarentur.

& perpetui Paftores paícendis ovi-

AM in Penitentic foro circa omnes fuce Parochice fide-

Unde dum labentibus feculis ,

Ec,;clefïæ Parochia-

les,C9' cenfetur quoad hoc LEGE approbatus abfque alia

les Capitulis & Monafteriis. unit

$, Coeperunt com-

defuper fibi facienda per Ordinarium licentia , ut colli-

mitti Vicariis non perpetuis,

fed amovibilibus, mox

gitur ex Concil. Trid. Seff. 23. De Reformat. Cap. 15.

huic abufüi variz Synodi fefe

dB ss dia um

oppofüerunt,

ubi, nifi aut PaRocHIALE BENEFICIUM C?*.

Ita videmus Sy

nodumanno 1225. habitam Mosgun-

Addit loco füpra citato Piafecius quod, /i Presby-

tiz Praefide Conr

ado Epifcopo & Cardinale Portuen-

ter ille, dimiferit aliqua caufa ipfum Beneficium Cura-

fi Sedis Apoftoli

cx Legato, Camome 12. deplorare ,

tum, definat ipfius pote[las mec .po./]-it excipere Confe[-

*

L]

quia nimirum , poteftas

quod enormis quegdam con[fuetudo in quibufdam — Ale-

ä

fiones abfque alia licentia

mannie partibus contra CANONICAS SANCTIONES in-

*

ipfi unice competebat ob Curam Animarum íüo Be-

valuit, ut ponantur in Ecclefi

1

ir conduétiti Sacerdotes,

neficio annexam : qua dimiffà etiam poteftas ex Cu-

Vicamu TEMPORALES. Ne id fiat de cetero (ait Le-

ra Animarum profluens evanefcit.

gatus) auctoritate legationis qua fungimur omnibus

Eodem fundamento refpondit S. Congregatios uti

modis inhibemus.

Sed

cum. Vicarius poni debet. C9

ibidem refert Piafecius, Provifüm de Parochiali Eccle-

potef! , regpETUUS inflit

uatur.

fia cenferi aprobatum dumtaxat ad audiendum Confef-

Cumque idem abufüs in quibufdam Galli

arum par-

iones in ea Civitate, vel oppido ubi fita eft. Parochia-

tibus invalefceret, eideim fe Synodus

Biterrenfis op.

lis, non autem pa[fim per totam Diecefim

eo quod

pofuit anno 1233. Canone 11. przcipiens omnibus Re-

Cura Animarum ei commiffa fe per totam Diocecefim

ligiofis, Capitulis & aliis perfonis tenentibus Paro-

non extendat. Hac omnia poft plures citatos confir-

chiales Ecclefias, ut fuir Diccefanis Epifcopis, Re(lo-

:nat Barboía eodem loco.

C fcien-

res feu perpetuos Vicarios, €9 idoneo; vita

iid,

-P R O G :VOAUN

PEONESSE

195

tia, ad éafdem Ecclefiat Tàprejentent, qui ab äe»;f cüi-

Cap.16: notans ntmer«3«mullum. erimen;etiam privas

ram accipiant animarum. |..Et Ganone 12. vult C9* di-

tione dignum inducere privationem Beneftcii ipfo.jure.s

flricte:p

ri?ct

p

L

it. ut:qualibet Parochialis:Ecclefia P'Rq—

nifi.fit jure cautum;

PRIUM habeat.C9' PERPETUUM. Sacar'dotem. .

Liam.

ddigquod.fit intuandus, pér. fertten-

verat Concilium «Lätelgæ

- His aliisque.Synodis ; prai

. Etquia.

Másaicdapttatiad.sesait i ER A

;;

nenfe füb Innocentio -HI.:quod. ftatuit, àt.-f1i Ecclefia

rochialium unitarum.de jure debent effe perpetui ;1d-

id

Parochialis füerit annexa:majori.dignitati , hacque ve-

circo,nec hi a fuis Vicariis five titulis-amovendi funt,

ftitus.nequeat perfonaliter illi Ecclefi:e defervire, tunc

nifi per Judicem, uti refpondet Alexander III..in Cap,

j

in eadem ideneum €S' PERPETUUM habeat Vicarium: ,

3..ff.de Officio 'icarii, reipe&tu. Vicarii quem Perfona

Canonice inftitutum.

Habetur in Cap. 30. [f. de Preb.

alicujus Ecclefiz in eadem Ecclefia.inftituit, de.affen-

€2 Dignit.

fu & auctoritate Dioecefani Epiícopi. -Hunc.-a Succef-

Cum autem non o

bftantibus »hþifvcï'e fzepius iteratis

fore in Perfonatum removeri non. pofle dicit, nifi'ali-

Decretis in multis Ecclefíis paffim Vicarii amovibiles

quid. committat ,, propter quod. per.JUpicEM in. Vicaria

locareritur ,^ Concilium Trident. Se[f. 7..cap. 7. de Re-

Jit vel Beneficio condemnandus. -

i

format. volens tanto morbo opportunum adhibere

Hinc poft Gloffam.conficiunt

Canoniflz , -etiam Vi-

äl

remedium , mandat Ordinariis folicite providere,.ut

carios perpetuor non po[Je reinoveri, nec prwari, aifi

in Beneficiis Curatir quz aliis. Ecclefiis vel Monafte-

ex legititna caufa, ac per JUDICEM: COMPETENTEM , uti

riis perpetuo tinita funt & annexa per idoneos Vicari-

aliis citatis loquitur Fagnanus ad:citatum Cap.5.7. 28,

Os, etiam perpetuos, ibidem deputandos, Animarum

»

Nec immerito voluit Ecclefia;in depofitione.ac fuf-

Cura laudabiliter exerceatur.

pen(ione Parochorum ordine judiciario & non ex ar-

Ruríus Seff. 24. Cap. 13. de Reformat.

. Volens popü—

bitrio Epifcoportim procedi : nam ut jam pridem de-

lum in certas, propriasque Parochias diftingui, una

ploravit Concilium Hifpalenfe II. .Can.'6.. Multi funt

voluit, ut Epifcopi cuilibet füuum perpetuum peculia-

qui indifcuffos poteflate tyrannica tton auétoritate.. Ca-

remque Parochum aflignárent.

aonica damnant , C9' ficut nonnullos gratice favore fub-

. Itaque ex mente Ecclefiz, Paroc

hialia Beneücia de-

limant, ita quofdam odio, z'n-vidz'ague permoti humi-

bent effe perpetuas ut ícilicet Parochus . fuz przffici-

liant.

endus Eccle(iz habeat verumtitulum fàa natura &in-

Quare & ipfum Concilium juxta di(ciplinam illius

ftitutione perpetuum.

temporis ftatuit ; ut juxta prifcorum Patrum fententi-

Unde ut Vicarius perpetuus a

d mentem Tfidenti-

am nullus nofirum. [ine Concilii examine |.dejiciendum

nz Synodi citato Cap.7. deputetur , prius Epifcopali au-

quemlivet. Presbuterum . vel. Diac

onum audeqt.

Goritate erigenda eft Vicaria perpetua , uti jam pridem

Apud

retolviffe S. Congregationem teftatur Fagnanus ad Ca-

Gratianum Cauf. 15. q. 7. Can. 1.

$ VIIL

pitulum Ad audierztia::x Jf. de Refcriptt. 11. 100.

Ex perpetuitate titüli Parochialis. feguitur jus ad fun-

WW r

&iones Paftorales in Paroc(w efje perpetuum.

Bänefciori)m perpetuitas facii , ut hi fine Tudicis fen-

Parochoä ratione Curz .,Animarum fibi commiffe

i -tentia privari leg

itimi eorumdem pof[Jv[Jores

obligari ad obeundum ex officio munia Paftoralia , uti

uequeant.

funt predicatio Verbi Divini,adminiítratio Sacramen-

torum ; ac jus illa exercendi, ipfis vi fui tituli Paro-

Non tantum Parochialia & curata Beneficia, fed e-

chialis, fine alia fpeciali delegatione competere, íuü-

tiam (implicia quecumque, ut rationem veri Benefi-

pra abunde monftratum eft. -

cii habeant, debere efle perpetua, concors eft Cano-

Igitur jus exercendi didas fun&iones ex titulo Pa-

,

niftarum fententia.

rochiali profluens, eique naturaliter inharens , non

Perpetuitas autem hzc profluit ex ipía inftitutione

minus ceníendum eít effe perpetuum ac ipfíe titulus.

feu applicatione, qua Clericus certz Eccle(ie Epiíco-

Et fane Ecclefia volens fingulis Parochiis prafici

pali audtoritate intitulatur íeu a

pplicatur, ut eidem'

PERPETUUM peculiaremque Parochum qui eas coguofce-

vita fua durante miniítret.

re valeat C9' a quo folo licite Saeramenta fufcipiant Pa-

rochiani, indubitanter füppofüit, quod Parochus ille

Quz perpetuitas proinde exigit, ut mom conferatur

Beneficium ad certum tempus , fed perpetuo, feu ad vi-

perpetuus eadem perpetuitate feu quamdiu eft Paro-

tam ejus cui confertur , uti poft alios Canonifítas loqui-

chiz praepofitus, poílit populo conferre omnia quz

tur Hieronymus Gonzales ad Regul. 8. Cancell. Gloff.

populus ab eo tanquam proprio Parocho füfcipere, &

'6. 1. 11. addens, hoc effe proprium Beneficiorum.

ipte populo vi Curz Animarum fibi incumbentis ad-

:

. Quia ergo Beneficiatus vi inftitutionis tituli, velu-

miniítrare tenetur.

ti perpetuus Minifter adícribitur ut ad vitam Ecclefiz

Hinc rede conficiunt Canoniftz, quod omnia quz

miniftret, hzc quoque vult, ut ab ea non removea-

Parochis aliiíque Beneficiatis competunt jure ordinario

tur invitus, nifi-Judicis fententia probetur ob juftam

five jure fui tituli & Beneficii , eque confeantur per-

caufíam füo gradu & munere excidiffe.

petua, atque ipfetitulus: neque magis his juribus Pa-

Ita videmus fzculo xr. Concilium Nemaufenfe Prz-

rochum aliumve Beneficiatum fine juris ordine ad

fide Urbano II. decreviffe Canone 9. Sacerdotes quan-

beneplacitum fuperioris poffe velin totum vel in parte

do regendis praficiuntur Ecclefiis de manu Epifcopi Cu-

privari, aut ab eorum exercitio via faci fufpendi,

ram Animarum fufcipiant, uti C9' in TOTA VITA fua

quam ipfo titulo feu Beneficio fpoliari.

JDeo deferviant, nifi CANoNIcO degradentur officio.

Exempli cauía, quia hodie Archidiaconatus judica-

Hinc tamquam indubitatum docent Canoniftz, Be-

tur effe dignitas in titulum Canonica inftitutione con-

neficiatum non pofle Beneficio exui ob commiffüm

ferri

folita, deducunt Canoni(ítz, Archidiaconum

crimen, nifi illud judicialiter probatum fits &. Judex

fundiones fui munerisexercere jure proprio (ive jure

erimine probato íententiam privationis enuntiet.

fui tituli: neque his magis, quam ipía dignitate pro

Immo licet tale (it crimen, quod poenam privatio-

nutu Epifcopi & ordine juris négle&to exui poffe;. uti

nis inducit ipío jiure ; nihilominus Beneficiatus e pof-

oft plures citatos docet Fagnanus ad Cap. Ap nHzc

feffione Beneficii amoveri nequit invitus , nifi Judici

Jf. de Officio Archidiac. ibidem numer. 31. referens opi-

probetur, crimen illud a Beneficiato fuiffe commit-

nionem Innócentii dicentis, 4rchidiacónos €9' fimiles

füum; & fententia commiffi criminis declaratoria fub-

ideo diei Vicarios Epifcopi, quia exercent ea , quie

fequatur, uti pari confenfü docent Canoniftz, quos

etiam ad. Epifcopum pertinent, fed tamen non e[fe tan-

magno numero citat Garcias de Beneficiis , -parte 11,

iumn, Vicarios; [ed. CERTA DIGNITATE potiri: adeo ut

Bb2

PROP-

Supplem.oper. Van Efpen. 'Tomus V.

196

MoTivM jusis

PROPTEREA réhbveri Won Poffint-dd libitum.

:

2

3

nec ipfé- pro fuó velle illorum: orticta exercere, .

W/'COW-

/ls loquentis: SingulisPafforibur portiagrégis fuit ad:

feriptà , qtatn regat unufquifque €9' gubernet,.-. .

" Deinde citátis pluribus éx antiquis Caánotiftis Innó:

.^ Poftmioódum audá fideliutti multitudiné; cum ürttis

centio confentientibus fübdit num. 32. Ex quibu$ ap:

Epiícopus non füfficeret regend& portioni gregis fibi

parét ópinioném Tüinocentii coómitünitev temeri à Cáno-

cóneredit& ; :coepit fingulorum Epifcoporurü. portio

nifis, C9* videtur etlàm de jure verio? : nàm Archi:

five Dioecefis dividi in minores; fingulifque prafici

diaconüs eft Vicarius nón. db Epifcopoó dffümptüs: fed

diftin&i Presbyteri, qui tátquám minores Pralati eas

]ï

dátus A JURE, CS' ftc iton efl ámovirilis, féd hàbéi Vi

regerert. cum quadam támen ad Epifcopum, totius

cariam pérpetuám annexaám éx privilegio Canónis, duod

Dioecéf(is ca

in totüm ,. vel in partem a

tione.

put; & fupexidre'þm' Prælgtu-m ; fubordi.nas

*qafoq'-udm Pontificüm ï*öäwllï

vel mutári noà poté[l,

*

r

Porro ficut nullus fe ipfüm in prfcopum potehkt *eïi;

Evidens eít, : Canoniftas co

holideié; Iminovibiliti-

Bere aut Ecclefi£ Minifterio àpplicare, feu fibi 1o5o-

tem Árchidiáconi tarn. quoad Officium, qduam munia

;

rem fümere , ed tanquam Aaron a Deo vocari debeat;

& jura eidem competentià; hióc ipfo quo habetur;

fimiliter nec inferiores Presbyteri propría au&toritate

TM CT.

Archidiaconatum ex privilegio vél cónfüetudine éffe

curám. Parochiarum (üfcipere, autiis fefe unquam in-

dignitatem , ipfümque hábere Vicáriam perpetuam;

gerere potuerunt; fed

-

buerunti

ab. alii's voeari & applicari de-

atque ita exercéré munia officii füi jüire órdinario feu

jure füc dignitatis & Vicarie perpetüd. Et ut pro-

U véró 6irca fortami Vocationis & pplicátionis

FOM DRRT L

pius praféntem cafüni de Paroclió infpiciamus; qui

Epifcópofum (quz per ele&ioriem & confirmationem

vulgàtius, quàm diftinQio inter Presbyteros five Re-

fieri confuevit) varia fuit pró varietate tempórum &

£ulares (ive Szculares; qui éx fimplici approbatióne &

Eeclefiarum difciplina, ita & circà vocatiónem & am-

Epifcopali delegatione predicánt, Confeffiónes exci-

plificationem inferiorurm Presbyterorum five Parocho-

