Qucnam ad id S;i'ipti: fuerit opera van Ejpe-

Ad preecedentem Confultatz'onem adhefio.

nii.

1D1d.

mantia IMonumenta exhibita confilio Regen-

tic? ann. 1718.

Hujus Operis occafio.

107

129

ibid.

Ultrajectenfis zdrchiepifcopi

cratio.

| Electio C9' Confe-

ij Anal y]zy

130

Breve Romanec Curic, fE'VDijfertatio D.

Dae-

ibid.

men in hanc Confecrationem.

Van Efpenii ad Daemenii Differtationem ref-

thAfUTQUARTUM.

on[io.

15I

De Epiftolis D. van Efpenii.

108

Van Efpenii Refponfio ab Internuntio denun-

tiata.

132

an Efpenii univekrjïlin notio.

Altera D. Daemen Dz'[ertatio.

133

. EPz']ïolarum D.v

ibid.

Verhulflii contra Daemenii Differtationem E-

Epiflolce 'fupþer negotio Bullee Unigenitus 109

piftolee.

ibid.

Super aliquibusaliis argumentis Epiftole. ib.

Voan Ejpenii Confultatio fuperpetitione confir-

ll

Aclorum van Efpenii que in ejus Epi[tolarum

mationis Papc pro novi Ultrajectenfis Ar-

Libro Il. conjuncía funt, generatim mo-

chiepifcopi elettione.

134.

t10.

110

Contra Ultrajetienfem. Ecclefiam | contraque

Procuratio in favorem D. van de Neffe fuper

van Efpenium Scripta plura.

134

Sanfenifmi ,, Rigorifmi C9 nmovitatis accu-

IIO

Apologia Confultationis ann. 1717. per van

fationibus.

Efpenium hoc titulo : Vindiciz Refolutio-

Procuratio D. .

Hoffremont De;7uizztz' Vindebo-

nis DD. Lovanieníium.

126

nam aumü. 1720. occafione vexationum in

Confultatio van. Efpenii pro Harlemen[is E-

opponenter Bullee Unigenitus.

D

pifcopi Electione.

13

Adheefto ad Epiflolam!a Gallis Epifcopis VII.

Alie van Efpenii pro Batava Eccl

112

-res Con[ultationes.

Pjia peculia-

L m

- ad Iv:;'zocïenrz"zfrfl XIII. datam.

1393

Confultationes quitus confirmatur Efveniana

UE UEL EE R

QUINTU M.

fuper Hm'le-menjz'sE/pifcc)pi e-leHione, ibid.

'Confulmzi-oney CsS' alia Opera van Efpenii fuper Cci-

pitulorum , Cleri C9' Epifcoporum ad. Belgii Fc-

derati Catholicam Ecclefiam . [pectantium , Juri-

CAPUTsixTUM

I13

De Srriptis D. vczn'Efpen, qua continentur in V.Par-

! b-u.r.- :

*

ira-

. te Supplementi ad plures ejus Operitm ac propric

Criptorum D. van Efpen in favorem U

E

je&tenfis Ecclefice univerfim notio.

ibid.

Perjonce defenfionem fpeciantium Col]e&ïoner.

Ultrajeiienfis Ecclefice fiatus Compendiarice

ARTICBAUSAL

"10110.

II4

! E motive Suris in favorem D.van Efpen C$'c.

j

Motivuin juri& pro Harlemenfi Capitula. 115

Scripto huic oppofita. ultra montes placita.116

in lucem edito a Promotore Univerf[itatis Lo.

vanii contra P. Defirrant, in negotio quod

Eyillole D. van Efpeu fuper confilio ob Hol-

LOV ANIENS

landie Ecclefia ineundo.

II

lS FQAUDIS nomine no-

i Ca-

tum eft.

ibid

Breve Clementis XI. ad Belgii Fuederat

;

tholicos miffum.

Lovanienfis Fraudis univerfim notio.

ibid.

Hujus negotii perfecutio Tudiciumque.

ibid.

D. Codii deliberatioues , c

um in dicce[im fa-

am pervenif]et.

118

Motivi Juris in P. Defirantium notio.

14I

D. van Efven prac

ipua D. Coddii ejufque Cle-

Artic. II.. Belgici "furijconfulti àd Parifienfem Advo-

. ri confilio moderatur.

1DIiC.

vocatum Refpenfio, fuper calumniis a D.

I20

Negotiatio cum Govartio.

Govartio icario Apoftolico Sylvuce Ducis,

Coddii Pa[lorales Epiftolee C9" Scripta. alia.

C9' a D. Cardinali de Biffi contra D. van

ibid.

Efpvenium. Lovanii in

Jure Doctorem pro-

"

Hollandie Cleri Proteflatio. Hujus Protefla-

pofitis aun. 1724.

I

d

122,

Artic. III.

tionis Defenfioues.

Univerfim notio novee Colle&hionis infcrip-

I1*, CAUSA . ESPENIANA, continentis

Nuntii Colonienfis Afa contra D. vàn Erkel,

tamquam defe

nfionum Proteflationis 4u-

—Fragmenta que ad po[lremas in Efpenium

&orem.

ibid

editas vexationes referuntur.

143

Van Efpenii fuper hoc negotio fententia. 123

- Artic. IV.. 4Cta apud Regium Bruxellenfe Confilium,

Nova ad compofitionem collata opéra. Suyper

Juper Coufultatione van Efpenii in favorem-

hac re van Efpenii fententia.

124

Confecrationis Archiepifcopi Ultrajectenfis, E-

piftolaris Refponfionis nominenota,C9c.1

Super Ultrajettenfis Capituli Dimifforiis Or-

dinationes.

ibid.

AScopus Cg'occafio Refponfionis Epillolaris.ibid,

Van Efpenii fenteniia fuper adminiftratione

Confpiratio ad Reipontinnis Epiftolaris dam-

JDiecefis Harlemen[is, Sede vacante.

125

nationem cozflata.

ibid,

Monumentum apologeticum pro Sfurirconfultig

Van Efpenii , totiufque Facu?;thif Juris Cano-

Ultrajecienfis Cleri caufain amplexis.

145

Contra

" .

.

g

CAPITUM, ARTICULORUM, &c,

7

,

^Contra. Epiflolarém Refeonfionem Decretum

. Regio Confilio furreptum.

ibid.

'65' irregulqritqzem-qf'tforzzm þcfz'epijþoyi.

Llan Efpeni ad S. M. £. Recurfus.

146

'Prühä deliberatio Cä

al Brabantie "fuger

"

Apud: Vindoborznfem Aulam in.Van Efpenü

"

Requifitione: van E

peuii. -

3

»

16

favorem follicitationes. -

ibid.

an Efpenii ad Archi

duciffam

um

— Plura Romanae Curic ger id tenip-arz'; in V in-

' fEþi/ïï)Ia ;

"

, Xompendio preeci

*

puarum diftcultatum. guce

doloirnfem aufa.

147

.in Bulle accepta

HoRe occurrebant. ^ ibid.

- Libellus famofus in van Efve

i;z'zlm ad firi

nan-

Confultatio Co

atio-

izjï!;? "B'rdbfzn:iæ pro va

n Efpe-

&t ;da?ïïï E*Rgfpon

a

fionis Epiji)olari.r' denunci.

110.

166

nem effettus. ..

ibid.

Van Efpe

nii «aþ-!:d ;Bfääanïiæ Ordines Re

ui-

— Regiminis in- Belgio mutatio van. Efpenio mi-

fítio.

Ordiaum. zn €ju$ favorem fignifita-

"nmus favens.. ..

148

tionés.

ibid.

Imperatoris Diploma

, .- ut lz'ceaf .Efpenio

fuas

Artic. VIL. Nova mnolimina D. Damen €3*.

in D.

. omnes defeníionis rationes afferre. .Ei ne-

;van Efpen, qui rurfur proinde apud Bra-

gata criminationum

:

r, fi-

" gnificatio.

à

quibus imp&tebatu

ibid.

bantic Confilim queritur.- Hujus Tribu-

terio-

nalis in ejus favorem altera. Confultatio.

Notio rationum adju

mehuto-r?uimqu: ul

167

'rum Defeafionis. D. van Efpen.

142

dn van Efp

enium Declamationes &5 L

ibelli

Super '"difcrimine-S. Sedem. inter C9' Roma-

a amofu

;

*

ibidh

mam Cariam pyeculiaris Articulus,.

150

Libelli nefcio

Ulteriorum - Defenfionis. rationum , C3' . adju-

qui in]äiiäizz;f, Irenicon.

168

.Efpenius purgatus à criminatione mutatee

et-

mentorum profecutiones.

1$1

entie [fuper infufücientia notorietatir ja-

Politicer falfa principia quc impedierunt , ne

.. €H .ad. Sac

" plenum jus- bfpenio tribueretur, -

143

J féf.

raméntorum publicas . recufatio-

168

X Attic.

V.. In Efpenium acta apud Reclorem Univer-

ban-

Nova Requifitio van Efpenii apud. Bra

fitatis Lovanit;.fuper ejus.

^

,

Epz]l'olari

1DId,

N-

tice. Confilium ,. peculiariter in Irénicon.

pon[ione.

169

Irregularitas Conft

i'tut'iön:z'.r'qäæ Refpon

fionis

— Epiftolaris megotium ad Racloris Tribunal

. litera Confultatio Confilii. Brabantice in

"

E

vorem D. van

remittit.

ibid.

men A(la.

Ejþer?. Mandata in D. Da-

170

AGa prima in D. 9

"N Värhulff,' tam

quam

ibid.

II. Confummatio—öþþreäp"aü szm Ef

pen.

" van Efpeniü Secretarimm,-

Novi Libelli famofi ineum vulgati. —.Seip-

Uuiverfitatir Reftorem C9' Procuratorem van

" Efpenius- recufat...

$

154

Je in exteram Regionem recipere,cogitur. E-

piflolee C2" Monwmenta in | ejus. -purgatio-

Sufpenfa Acta , eademque

P

»oft. dqzhühz Co'

am-

nem,ad. l'indobonenfem Curiam ariffa. Po-

plius refumpta.

ibid.

Reflor fe recufaudum curat.. Ad Prorettorem

flreme qioad ejus vitam eircamjlantice

Ejusdem mors.

ibid.

devolutum negotii judicium.

15j

Omais prafidii deflitutio in qua verfatur Ef-

4Affefferes nominati ex delectu. Comitis de

Bailles.

peuius , fub initium anni 1728.

ibid,

156

Prore£toris fuper his exclufionibus querimo-

Irenici nova. Editio cum additionibus van Ef-

nic.

penio magis injuriofis.

I2

357

Van Ejpenii recefus in Urbem Trajectum ad

Nova mandata Archiduciffc furrepta ,

f.

Mofam.

ibid.

tiplex in Prorectorem adhibita vis.

ibid.

Sententia iuterlocutoria.

f

Ad van Ejpenium exportandum, ab eove pa-

Litis tertia. redintegratio. , Néty. . an

ypliu

.s-m

, linodiam aliquarn furripiendam molimina,

,172

examine po[itum; àm reus effet Efpenius

" Mdvan Efpenium invitationes, ut in Ho

llan-

fed folum quibus pauis punieudus effet.1$9

.. diam perfugeret..

ibid.

In van Efpeuiüm cu

bus pronun-

tiata Sententia.

in 22, nullitasi

- Fan Efpenii ad. Carolum VI. Imperatorem

. dEplola. -

ibid.

Ab hac Senteritia: apypellat

uflitie dene-

:

v

*

Libellus fupplex. D). van 'Ejþenii circa

fuam

dare.

MO Md

&

vexaá

;

"

t10;

H

*

ratori

*W fe ïnf"

o Wdans.-

W

E

"n gäfj.appre/)ïonem Impe

173

Atlorum litis un

iverfim: notio.

bid,

'I

: E

16

IN r

logia prof.

ipa.. -

ibid.

Epitome Motliyi juris-Efpenii

y

. x Honorer praffiti D. van Efpenio dum Tra-

Artic. Vl. ACforum. notio

Damen iw 1

f

q

.:.

Efpenium edidit, Mechi,

j

e

*

n

:Sé recipit in Seminarium

Amisfortienfe.— —

pi nomine C9'juffu.,.

f

üper Formulario -

- Jan Efpenii Obitüs.

ibid.

lexandri V1I, €S .Bulla Unizenit

id

175

Prime in van FüeMaggrf/fïomsaccaHD

E Ermäu ^ terzïzlf*zbrz hujur Operis.

u-

—

",

fuper ejus fententia quoad Bullam €inige-

f

nitus, 69 Formularium.

ibid.

Requiruntur e van Efpenio Profeffio Pii IV.

]

Signatura Forimularii CS' acceptatio Bullee

Unigenitus.

/

162

,

In hoc facinus Prot

eflatio ban Efpenii.

1643

Super exattionum trium argumento, van Ef-

:3

ibid..

penii Declaratio.

Apud Brabantice Confilium. contra Archieyif-

11i.

cqpi Inquifitionem Requifitio van. Efper,

164.

ä

Monumenta ad probandam incompetentiam.

j

LIBER

E .'-: ; ..

a.quedam O

pe-

*

Artic. Il Decreta. In

gzzijïr.ionik &ontr.

$

—

A

vra Efpenü.

' 'Aninmci;vïer 1

-

.-—f

Lan

S0ESSESSSS

p

o a

3

Decretis.

jj-

i

m.

E

A F'ENR. QUARTUS.

- Derreta Inquifit

ionis conra Opera Do

ibid.

penii.

Quid fentiret

ohibi-

äk'

C

"

Efpenius de l:ujzg-sni?di' pr

191de

| äppräbatoräs

van Efpenii.

| 'onf'radi&dres Ope"ruï Dom.

bitionibus?

habéret

f

Quam ideam:

harum | prohibitionum

XIV.)

Lampbertinus,

(pofttnodum Bgned.i us

184

ARTICULUS L |

quanti faceret Ejpe

nium.

E

tis, fnorumque

IV. Decreta Suprcmc Auétorita

onn.

Tribunalium in favorem. .O

perum D

äþu: Approbqtdreï".

176 Artic.

18$

van Efpenii.

Varia te[limoni

a Confïlz"i (d

e Hainaut) Mag-

m :'GEn?rale Specimen ej

"T Appräbatorum. ib.

hlinien[is

Con[ilii Belgit

C? gafmans.-

ibid.

"mi Confilii .Mec

Dom. de Cuyper;

&2 Imperatoris Caroli VI.

in favorem Ope-

Domini joannes le Be

au, Arnoldus Eiben

1D1Q.

Cornelius Breuer, Joannes Neuman.

177

rum Efpeni.

*

ibid.

Confultationes €

ontra ICathalogum' librorum

Domini Gibert , Novet, C9' Tarraffon.

culiariter. profcri-

Con-

. prohibitorum , in quo pe

1DIQG.

Facultas Juris Lo.vanienfi;x,. | Supr;mum

ibid.

bebantur Opera omnia . Ejpenii.

. filium Belgii.

iorum

Belgii, edita

van Efpe-

Artic. V. Varia Decreta. Confil

bros

Aftic, II. Contradittores k()petum— Dom.

1DICI.

ne Optra Efpenii recenfe

reniur inter li

nüii.

186

di&lionum «ontra fcripta Epe-

vetitos.

^ oCCaufe Contra

ibid.

n Cenforum libro-

1 nil.

E

vMolimin,a Ecc

u

lejïaflic"orm

ibid.

T : !

'jmi adverfarii Efpenii. 3

178

Pr

- Qecret

Á

a Confilii Flandria 1738

€9' 1739.ibid.

&rrores P. Defirant circa

Auctoritatem Pa-

i Belgii 20.

jugzii

1D1d.

Decretum . Confilii Supreim

'll-

7

.

f

";;Errq::ef P. Clemaers circa idem argumen

;u?n.

1o. Maji 1744- 187

1D1G.

Décretum ejufdem Confilii

172

Decretum Magni Confili

i. Mechlinienfis. 16.

Amago.P. Defirant,

O&tobris 1749-

1DIG.

180

Imago. Dom. du Bois.-

18I

Apfili: I

2j

Dom. Govars Vicarius C2'6,

.Deeretum Bruxellis .eqditum -12.

1D1G.

* ^ Dom. Decherius.

a

ibid.

132

qui

" Doftor Damen.

1

Aliud Deecretum Bruxelli: editm'r-r 2«

151Q0»

ibid.

1759.

F 4.2'

| jefuitæ hoftes ecculti Efpenii,

»

,

m

/7

fs !t

E

i

u.—'

PU

G)

st

253

I b

7

«

2

RO

^

f

,

A

M

L——

"

a,

d2v

75

xy uv

E

£s

RI

, L

DÀ

Dox

—— — 2

»s

"9

^ .5

;;

z-&

V

::l

A

NI

727

,

- z

p

3

'r/)/v

7/

/'/,

/2"»* :

;

2 n

!

L

uI

,r

o

M

v

s

E

7

-

4&?

ia

NECUT

E

AE

fgz (

-;

U

"a

",

BR C

-u

E f; ION

af

IN

:-,

y;-—

$

2 Q

4*

Z

7

W

E

I

,'-',x:

fxä;r,'

j

3

o A

57

]

//

/AA

D

Ms

QUE s -

A

',ü

42 .

A

3.

l

É

7

TP

7A

A

7

ält(

(

»

7

g&?

.

'gg/

P

5

z

A l

7

,

j

"LA

7

7

2

L

C -

j

,

"À

A

U

7/

4

PA

——

oA - t

z

A

MW

6/////

j

L

T.

17

ÉL

um

p

-

M

..:?,l

7

7

$z

CA EL -

À

;5,

f/

z

—— a ////

E

a

Aï,

—

U

— —€

&:JNl

/i

d r

— "m

-

m

a n

A

C

I

z

E

- ,

ia

M

R

7u m

44.

814

——

i/

"

F

--

C

denhaufer.

um

at

M

( VITA

e m

L Pa

"j

JJj

'B

-

( 09]

xCETSS

z

N

2

ASS

RSNSNSS

xx

IX

E

4//

À

-5

É

J

W

N

4

7

E

//

N

CMNS

N&

a d

Q

"A

/77

77

m

;

I

N d

M

z

S //,

T

T U ER ,

D——3À

——

E

E.

d

27

—

[—————————

(

5

ÓQ

| —

)

M

N

i

——

E

i

J

j

N

x:x*

[

m ,

Wi

fh

j

" ——

7

N

3

S

——

REU

/*»

E—

—

x

Wt

DULEB

DI

A as

A

r d.

——ÀÀ

EE

——

;

—

?

Fs

d

,

r

É

(

^

v

——Ó

sE —

RS

M

i

I

E-——7-]

13

SXN

//

,-""

m

IIIIHI x

E

3*9/

lH

1

—

M R

EEE

EEE

j

Qx

N

N

x

E

dÀ

po

S

B

m

L

E

;

:34-

3

GT

,..ï-; -— :

us

J

»/'

i

(

lj

|

It

5

H

H

N

tl

od

—

L

E

E

D

NH

i

MA

5

/-;ä/

(i

il

17

A u

ff

»:

mj

m

X

II

C

5

!

QU

Ya

)7

1

j

2226 1 k

lil

" //

z

p t

Lt

t T

.'.(

—

—

,

^

7

TE

7

Z

^

2

a o n

f

;

m

N

I,x

P p g

CULT

"a

v

^

( EEE 7 - m.T lbne- ifb a RE

;

L

s

j 2f

'.

S

7

e

CC À

2

u

d

:

7 u

ACOP —(3

u U

—«

N

W

)1)" (f /)

(

Oa t

-

i

j

E

UET

Cs DEU

—

;(

3

—

-

.

g ——

.-..i:&-J

V

z

b

Vys[I[ X o

i

o

j

DOCTORIS UTRIUSQUE JURIS,

E T. LN

LOVANIENSI UNIVERSITATE

:

SSCANONUM PROFESSORIS.

:

1

UBI OCCURRUNT HISTORICZ: DECLARATIONES SUPER OMNIBUS

. EJUS SCRIPTIS HACTENUS IMPRESSIS , SUPERQUE HIS , QU4E NOVO

AD PLURES EJUSDEM OPERUM COLLECTIONES SUPPLEMENTO

"

CONTINENTUR.

LIBER PRIMU S.

D VAN ESBEN Virs, & OPAERUM GENERATIM NOTIO.

».

d

ARTICULUS PRIMUS.

priorum apud eos (tudiorum qua humaniora dicuntur,

curriculum egit, condifcipulo in fingulis clatlibus P,

Gillefio $«t , quicum zque ac cum aliis ejus Conere-

D. VAN ESPEN pribatd vitas ejus pecu-

garionis precipuis membris intimam neceflitudinem

iaves note,

N

ad mortem ufque fervavit. ( 2)

I.

Idonea Junioris Efpenii in Tamifienfi Collegio infti-

tutio cui felix indoles & ingenii vis qua eum naturce

Ejus origo, & educatio,

fupremus Opifex cumulaverat, obíecundabat, in cauía

fuit, ut mirificos in omni genere progreflus ederer,

V zcrnus DenNAnpUs VaN Espew Julii die o.ann.

Animi ad virtutem facti non ambigua argumenta preae-

1646. Lovanii natus eít, Patre Joanne Van

bens, comis, modeftus, affabilis, beneficus fibi nemi-

Efpen, cognomento 4Zaz- Mieuvvenboven ,

nem non devinciebat.

profeffione Jurifconfülto, ejufdemque Urbis

opulento Cive, Matre Elifabeth Zegers e ve-

Ejus in Philofophbia, €? 9'ure fæ'udz'a;

teri pariter ibidem familia.

Ex ejus propinquis plures

animi dotibus & digniratibus , feu in Ecclefia, feu in

II. Relicto Tamifienfi Collegio, Van Efpenius ad Lo:

Republica praeftitere, Fratres potifimum duo, Zege

vanienfem Univerfitatem fe contulit, in qua ad Philo-

rius Zegers in Antuerpienfi Izcclefia Canonicus Pcni-

fophiam incumberet , & quod ftudiorum (füpererat,

rentiarius, & Joannes Zegers in eadem Urbe Secreta-

exequeretur, In Parcenfi Collegio, e litterariis qua-

rius.

tuor Univerfitatis Collegiis uno, Philofophie curfum

Adminiftrabat Joannes Van Efpen haud mediocre

peregit,

Ei Deus ita favit, ut lubrica & ad vitia facili

praedium prope Tamifium (Belgice Zemf/cbe ), ubi

Ibi

etate , interque periculofiores illecebras innocentiam

magnam anni partem cum Familia tranfigebar.

Flandrice Congregationis Oratorii Patribus Collegium

(4) P. S$mer Congregationem hanc ad muitos annos Prepofiti

eít, qui tum quidem affabre juventutem inftituere fe-

titulo rexit, & quidem optime , judice magni neminis viro P. de

Svvcrr ejus Coufratre, quoad ífe ad. Ef

penii monita eonformavit.

rebantur. Hisfilium Joannes educandum tradidit, qui

Chron. Orarz. Belg. ». 198.

— Fita Fan Efpeu,

*

Cu&o-

2

ViTA D. VAN ESPEN.

cuftodiret, & fedulo plurium condifcipulorum prava

animum applicuit ,. & huic quidem in 'ani deinceps

vita fefe devovit.

exempla evitare, Communis admodum abufus per

id remporis obtinebat, ut Alumni , dimiífionis ftatis

Ejus ad. Profefforis Catbedram mominatio.

diebus , oble&tationis ergo in tabernam diverterenr.

'Tantum abeít, ut Efpenius eos fequeretur, ut potius

IV. Ann. 1674. DD. de $. Pi£ore & de Riddere ,

aut in Ecclefiam Deum oraturus, aut incubiculum ftu-

diis daturus operam fe reciperet.

Abfoluto ann, 1665.

Lovanienfis Urbis Moderatores, eum ad TJuris Cathe-

Philofophia curíü, pre ceteris , Magiítri in Artibus

dram qua /fex bebdomadarum Letiio dicitur , nomina-

gradum aífecutus eft; quem fingulari cum apparatu ac

runt. Ea Canonicatum fecundi Ordinis e S. Petri Ca-

fplendore Lovanii conferri conftat. — Confluunt e qua-

pitulo conjun&tum habet, cujus vi Dominicorum tan-

tuor Univerfitate Philofophize Collegiis folemnem in

tum , Feftorumquedierum Officiis interefTe neeeffe eft.

Le&io hac in Lovanienfi Univerfitate e minoribus una

modum ftudentes omnes qui ad hunc gradum adfpi-

eít; ejus admodum modica emolumenta ; tum qui-

rant; erant eo fere tempore ducenti circiter numero.

feu fcutis Brabantiee

ä

Inter hos adfpirantes precipui tribuuntur in Clafles tres,

dem viginti tantum imperialibus,

huic duplici Profefforis, & Canonici muneri addi

cis;

f

& in quaque Claffe novem fünt qui conferantur, hono-

t

ris gradus ; qui prime Claffis primum meretur, feu

quadraginta Gallicanis fcutis fcilicet paulo minus, — Hu-

jus Cathedrae plus inítitutor , id propofirum habuit,

primus eft prima Lineg , primus Lovatii nuncupatur ;

f

hac occafione fingulares honores & magnifica dona

ut depravationes anteverteret , quibus Alumni vaca-

tionum tempore fübeffe folent , & per hebdomadas

recipit; peculiaribus etiam honorificis notis , ratione

— — m

habita, infigniuntur, quicunquein Concurfu fedes re-

fex, quod earum fpatium eft, bene animatos Lovanii

detineret, qui eas utiliter infumere voluiffent.

liquas promeruere, Celebris Martinus Steyaert hoc

anno primum primz Claffis gradum obtinuit, & D.

D. Van Éfpen hoc mediocri munere fatis fuperque

u

n&us eft, E frequentiffimis una quamprimum

Van Efpen feptimum ; illuftrem fcilicet, hoc in Con-

perf

curíu, fedem ad quam is unus pervenit qui non vul-

ejus Clalis evafit, ipfiusque Lectiones adeo univerfim

garis ingenii & laberiofie contentionis fpecimina gxbi-

probarz fuerunt , ut Lovanii, vacationum tempore ,

buit,

non e Juris tantum, fed etiam e 'T'heologicee Facultate

haud mediocrem Alumnorum numerum retinerent.

Novus in Artibus Mapifter ftatim a Concurfus care-

monia Ecclefiafticum habitum fümpfit ,. ac deinde Juris

Animum peculiariter intendebat, ut (quantum ei per

Scholas frequentavit, Singulari Divini Numinis bene-

illud breve temporis fpatium licuiffet ) eas Juris quae-

fliones pertractaret, quee maxime juniores Ecclefiafti-

i

ficio, per hujus ftudii curfum, a narura infitum pudo-

rem & gravitatem fervavit quibus perfpicue inter ce-

cos afficiebant , & fuper quibus vulgo luminis & füb-

fidii minusiis preíto erat, — Ec fere füper Ecclefiaftice

teros omnes condifcipulos eminebat , & in quibus lu-

culentos progreffüs egerat, poftquam Ecclefiafticum

Difcipline capitibus cum procaciore licentia pugnanti-

bus veríabantur, de quibus quominus agerent, politi-

ftatum. amplexus erat,

Eum nemo non vidit, iis pri-

inis temporibus ut deinceps, fuos dimiífionis dies,

caratio, vel ingenii mediocritas Profe(fores ceteros

fua(que relaxationis horas conferre in pietatis opera,

impediebant, Van Efpen füper hac re publicum bo-

ut nimirum preci vacaret, inviferet Hofpiralia, in ru-

num fuüorumque diícipulorum utilitatem folummodo

confulebat. Qui probe noffet eorum plerofque, cum

dium infcitorumque inítitutionem incumberet, &c,

Potiore etiam titulo Efpenius in publico Juris ftudio,

Philofophia curfum confeciffent, id fibi temporis fu-

mere, ut vite rationem eligerent , & complures ad

quam antea in Philofophiee curriculo, fe aliorum nu-

primarias in Ecclefiaftico Minifterio, vel in Magiftra-

mero excerpfit.

'Tum vero fingularis ingenii quod ei Deus Opt. Max.

tibus occupandas fedes defignari, €os fuper rerum ge-

ad hanc fcientiam indiderat, adeo perípecta argumen-

nere quarum cognitione potiffimum opus haberent,

ta prebuit, ut ad id quod Z5e/aurarius , & Decanus

füperque abufibus a quibus maxirme cavere deberent;

inftituebat. Simonia quz tam fzpe ingreffum in Reli-

ï

Baccalauveorum dicitur , eligeretur , Daccalaurei ele-

&ionem hanc ipfi peragunt ; eofque ofhcio addicte

gionem, aut Beneficiorum acquifirionem pervadit,. &

inficit, ad infignia munera ambirio, Officiorum vena-

functiones adigunt, ut ad illud non nifi digniores &

labori deditiores extollant.

Baccalaureorum Decanus

liras, precipuee Canonicorum, Parochorum, Concio-

natorutm, Magiftratuum, &c, obligationes, divini Cul-

füper omnibus Thefibus argumentatur que ejus Deca-

natus tempore propugnantur, multafque ipíe, fe pra-

tus dignitas & decor, jurisjurandi paffim abufus, mul-

fide , propugnandas exponit.

Digne Van Efpenius

tiplicum Ecclefiafticze Hierarchie Ordinum jura, eo-

hoc munere funétus , Junii die 12. ann. 1676, Licen-

rum placitis qui fünt ultra montes, oppofiti Principes,

tiatüs renuntiatus eít.

&c. ejus deinceps Lectionum argumenra fuere,

Van Efpen, cum ei collata fex hebdomadarum Ca-

thedra, adhuc Licentiatus tantum erat; Octobris die

Ejus Sacerdbtium; !

folum 22. fequentis anni 1675. Doctoris in Civili &

IlI, Illuftris Alphonfüs de Berghes, tunc Meclinen-

Canonico Jure gradum íufcepir. Ei fuerant Licentize

Socii D. Govarts ( Apoftolicus deinde Vicarius Nemo-

fis Archiepifcopus , adeo folicitudine , pietate, pacis

ftudio, fenfüque & perfpicientia in eorum delectu no:

ris/e Duc, &ex ejus infignibus in Ecclefiafticae Jurit-

di&tionis negotio Adverfariis ),, D.de la Hamayde ,. &

tus quos ad (uae Dicecefeos regimen fibi focios adde-

bat, ex eo tempore Van Efpenii patrocinium fufcepit.

D. F. Huens.

Poftremus hicqui Efpenii popularis erat,

quique deinde in eadem Facultate Profeffor fuit, cum

Eam prafíül hic in ejus ingenio , animoque feliciter

comparato fpem collocaverat , ut Romam iter inftitu-

eo intimam , quoad vixit, amicitiam

.

D

fervavit,

guaüque faedus

ens, juni

orem hunc Canoniítam eorum unum effe vel.

let qui ei a comitaru futuri erant.

Cum locus huic itineri non fuiffet ob caufas que no-

Eju:,z'/n Pap«e Collegiutm rebd]'u:.

bis ignote fünt, Van Efpenius in ea Regione conf(titit,

& Maji die 27. ann, 1673. folemni ejus Archiepifcopi

V, Paulo poft, ann. citciter 1677. junior Doctor no-

fler (ein Papze Collegium recepit (ira dictum ab Adria-

juffü, ad Sacerdotalem dignitatem eveétus fuit; ex eo-

que tempore, Sacra Scripture, veteri(que & recen-

no VI. ejus fundatore) , ubi abíque mentis avocatione

tioris Ecclefiafticae difciplinee ftudio fe torum dedidir,

ac fine perturbationibus, Religionis & Ecclefiafticae Dif-

am aliquot in "Theologiam annos imperiderat j at

ciplina ftudio fe addiceret.

Scholaíticarum veluti fpinarum pertefüs , alacrius ju-

Prac(tabat eo rempore Collegium hoc nominis clari-

pluri-

cundiufque Canonum Ecclefiafticeeque Hiftorice ftudio

tàte, & pigtatis laude ceteris omnibus gnumero

us !

3

LiszeRl AnTicULUS TL -

buä) quibus Lovaaienfis. Univerfitas conftat, & hzc

cefis ejus opera ad novam formam -rled*a&a jfniiimz'i otni-

Univerfitas eodem tempore e florentiffimis Chriftiani

niþu: Diecefibus exemplo effet.

Orbis Gymnafiis erat. — Parifienfis Univerfitatis diffe-

€tione veluti quadam, & ad ejus formam infítituta, in-

U:giver]ïm- in Belgio reäi):tegþthid;

eunte XV. Seculo, medio inter habita Conftantienfe &

Bafileenfe Concilia temporisfpatio, peculiariterin man-

VI. DD.van Piane,. Huygbens & Van Efpen in Papae

datis habuit, uteorum doétrinam tueretur, qua ramen

Collegio ex Ecclefiafticis probatis viris fibi nonnul-

ibidem magnas deinceps offu(as tenebras paíffa eft.

los addiderant, qui eorum operibus obíecundabant;

ä—

Firmius ea fideliufque, poft "Tridentinum in primis

erant ex horum numero D. 7nde Ne[fe Sanctae Cathari-

Concilium, fuper gratia & Chriftiange moralis Difci-

na Bruxellenfis Parochus de quo infra redibit fecrmo ; D,

ld

pling puritate, Ecclefiae doctrinam afferuit. Solicitu-

Hocqueux qui ab Auctore Necrologiz Belgii vir fupme

l

do, quoad hxc gravia dogmata, cum folida pietatetam

expectationis appellatur (2)5 D. Steyaertante fuam füb

intime confociata , ejus ad regulam exacte integritatis

Innocentio XI. Romam depurationem follicitus S. Au-

)

fons & origo fuit, qua przcipuorum hujus Univerfi-

guítini difcipulus.

tatis membrorum peculiaris notacontinebatur. Eo po-

Qui in Belgico Clero primas tenebant, ad hoc quafi

n

tiffimum tempore de quo loquimur, id ibidem emen-

Concilium quod femper patebat, fuis in dubitationibus

dationis Theologorum Collegia praefeferebant, utcum

ac difficultatibus confugiebant, Erat Huyghens longe

s

religiofiffimis quibufque Seminariis.comparari, iidem-

plurimis Laicis & Ecclefiafticis, "Theologis, Paftoribus,

ll

que forta(Te praferri poffent, Suo in iis fpiritu cumu-

Canonicis , &c, non modo per Urbes Vicosque Lo-

latos Doctores Deus fufcitaverat, quibus ad inftituen-

vanio proximos, verum etiam per reniotiflima quaeque

e

dám juventurem, formandofque Ecclefiafticos adolef-

Dicecefeos loca diffeminatis Moderator Confiliumque.

centes peculiare ingeriium indiderat. Fuere potiffimum

Qui cetera Lovanienfia Collegia moderabantur, fuum

;ll

DD. van Fzasetz Huygbens quibus Deus ad probatum

& ip(i effe putabant, ut ad eosqui Papze Collegio prae-

opus hoc ufüscrat, Horum primus cum Prefidis mu-

erant, fe cenformarent, & in fua quifque Collegia Con-

nere in Papae Collegio per annos plures defunctuseffet,

ftitutiones inducerent, quastanto cüm fructu in uno vi-

[c,

hoc ipfo ann. 1677. (uz Romarm Deputationis occafio-

gere videbant, Sané&ta hec emulatio fane boni pluri-

ne, fe in favorem D. Huyghens officio abdicavit. Re

)N

mum afferebat , & utrumque Belgium , Hifpanicum

ver(íüs perftitit in Collegio; & quamvis ibiderm fibini-

& Faoderatum eximiis Ecclefia(ticis viris cumulabat

hil auctoritatis ine(fe vellet, non dubitabat 77uygbens,

qui zque populos folide inftituere & exemplo excira-

eo inconfülto, nihilagere. LHac animorum confpira-

re poífent, . Ex eo potiffimum tempore Lovanienfis

tio novam Collegii, totiufque propemodum Univerfi-

Univerfitas digna fuit, que Uriverfale Belgii Semiua-

taris di(ciplina redintegrationem artulit. Id boni exti-

rium appellaretur. ** Novi equidem Paftores (ajebar

;;

ticexhoc fonte, ur nihil admiratione dignius; Gratiae

Arnoldus ann. 1685. cum Bruxellis vitam ageret)

& pieratis a Magiítris in Difcipulos propagata ratio;

Pj

egreíIos ex hac Schola ante 7. aut 8, non amplius an-

Papa Collegium aliorum omnium exemplar evafit; ejus

nos, qui fe füis in Paraciis, fupra quam credi po-

exercirationes D. Van E(pen ad annos prope 26. ibi-

99

teft, ad Apo(tolicam formam componunt, fructum-

dem veríatus, non fine voluptate in fuo Ecclefiaítico

queomni admiratione majorem percipiunt (e). Sem-

!,

Jure univerfo de(cripfit (4). bi fcilicet animadvertit

PL

per Doctor hic eam celebrem Univerfitatem perma-

Belgicos [E'pi(copos maluiffe, quos e fuis in Ecclefize

99

ni fecerat ob ftudium, quo S. Auguflini caleftem

ä:

99

í

u

fpem fuccrefcere perfpexiffent, in ejufmodi Collegia

per Gratia doctrinam propugnabat, 4uar: , inquit,

mittere quam fuis in Seminariis detinere, quippe quos

L

ea inelius coguovit per[pexitque quam quevis alia Eu-

experientia docuerat eorum probatiffimos doctiffimof-

??

rope Univer[itas. J4d eam, (übdit, longe pluris ha-

que quorum fibi operamaddiderant, eosnimirum effe

99

bui, po//quam intellexi, cum in iis regionibus ver-

ui ibidem alti educatique fuerant (/).

Id Alphonfus

39

farer, quam tniva ibidem mutatio

Ll

poft auuos aliquof

de Berghes Archiepifcopus Meclinenfis jam inde a fui

quoed pietatem costigerit (f). ,

Epifcopatus eXordio confpexit; cum enim ftata die Con-

curíui preeffet, qui in Belgio ad Paraciarum collatio-

veipulis fuis Ecclefiajli&æ'Hi/ioriæ

f A,D,; Fan Efpen d.

nem obtinet , in Concurrentium aliis longe aliam per-

ftudium injpivat. .

fpicacie, intentianimi & pietatis vim nactus, undenam

VII. Videbatur u'numïtamen ad inftitutionis in iis mi-

id di(criminis, quareret, celebris Roucourt (c) Bru-

xellenfis Plebanus, Examinatorum unus, eidem refpoa-

rabilibus Lovanii Collegiis traditee perfe&tionem defide-

dit: 5i nominatini, Domine. qui fcientia €9 pietate ita

rari, ut acrius (cilicet alacriufque Ecclefiaftice Hifto-

cetevit pr&flant , Lovauii in quibu[dam Collegsis , eoque

rie ftadium excoleretur.

ld unus e pracipuis Theo-

potiffiznum quod Pape dicitur , €? cui veteranus infignis

logia Facultatis Doctoribus Arnoldum monuit, pott-

meriti Doclor praeft./ Do&orem huuc ftatim. Praful

quam eidem fignificaffet, fibi quidem , univerfim, eam

fibi notum voluit ; erat is D. vaz Fiane.

Nulla inter-

eque atque aliam quamlibet in Ecclefia Theologiaz Fa-

jecta mora eum fibi primum a confiliis ftatuit in Dice-

3

cultatem commendatione dignam videri. «* Eft quze-

cefeos regimine ; Joannem Boonen fuorum Deceffo-

rimonize locus, ita Doctor hic ad Arnoldum, non

rum unum imitatus: eguidem , ita ille ingenue, feztio

nihil Ecclefie [cientiam £? Canonum intelligentiam ibi-

smibi fcientie fatis non effe , ut gregem ducam ipfe per me,

dem negligi ( g). Ita fane. At idne mirum videri de-

d

at Providettia mibi cotcredidit ; at ea faltem. raente

35

bet? (ad

ebat ille, uteum excu(àret. ) Sui funt ho-

fu. ut cupiama ve&le agere, &? , quo voti compos fiam,

?»

minum temporibus fines, nec omnes ad omnia ani-

P

quam optimusm Z beologumi do&iffimumque. Canonzflam

mum Jnrendere po(funt. lId profiteatur. Lovanii

potero, ad tneum conffituendum Confilium eligere. — Hac

animi praeparatione quam , electo vaz P'age, executio-

(4) D. Hocqueux 'Theologiam non fine fingulari eloquenria &

uscone in Pape Collegio profitebatur. Obiit florente ztate, &

ni mandavit, id Zergber aíTecutus eft, ( tefte ipfo Bib-

in fan&titatis odore

liothecee Belgice: Auctore(*) in quem nihil minus quam

gü, pag. a.

Jln'um-i? die $. ann. 169:.1 Vide Eecrol. Bfl.

(e) Epift, 389.

affentationisfufpicio cadere pore(t) ut Meclinenfis Dice-

) Epift. 22 1.

a) 2. Part. Se&, T. cit, X

:

I. cap. IV.

(g) Lovanii magis Ecclefiaftice Hiftoriz quam Canonici Juris

[

b) Ibiden n. XXV. —

ftudium negligebatur. . Quin de P. Lupo dicamus , ad illud pecu.

(c) Videelogium D.

Rouceurz , ann. 1676, fato fandi ; iaNe-

liarem in modum D D. . Snellaerzs, de. Wirze, $teyaerr, Thinrs,

crologia Catholicorum Belgii p. 12 7.

incumbebant, | D D. Hennebel, Opfirats, Claas , évc.. in eo ftu.

(*) F. Feppeus.

dio non erant hofpites & peregrini, Atidn

abfolutum erat , ut. fui(fe

!

on itn-nugxex-is omnibqq

1

Ü optanQum.

Fita Ifmrïmn.

hi.

» Docto-

Nava D. k'mv.'AïN EsPEN,

??

"Doftores, utin'Sacrz *-Scriptur«æ le&ione multi fint,

fpiciebatur, ibidem confiffens ad feptimam ufque qua

"* L

A ÉU

*

Sacrum faciebat, aut ipfius loco- f&cienti humilitér de-

qua:tum alantur ipfi, tum aliosimbüuant, 'S, Fhome

99

"Theologiam:& peculiari ftudio:profeguuntur., & ad-

ferviebat. Precipariter & meditationi pomeridiani tem-

))

modum fédulo :docent. Suus iis infignis Doétor S.

poris initium dicabat, poítihoras duas & dimidium ad

3

Auguftinus-eft, .in Gratiee preifertim negotio ,quod

"ifque'tres, quas in Sacello, aut in horto folus agebar.

Dominicis Feftifque diebus, accurate omnibus divinis

?

ipfi tanquam e:maximis: Chriftianee Réligionis funda-

2

mentis unum 'fpectant. ;Ex'hoc ipfo Parre haufere

'Officiis intererat; quz in S. Petri Colle

-cujus Canenicus erat , celebrabantur, *

giali Eccle*fïa

73?

genuina Chriftianze: moraális:difcipline;principia quae

??

probe'tenenda, 'ut-ad.animarum falutem utilis:ope-

Erat ex ejus Collegii confuerudinibus , t 'juniores

L

ra:coríferatur (4) ,

"Alumni :quicumque aderant, fpiritali receffui quotan-

. QQuantumvis.excufationes ha leg

'itihsæwvideantur,f fa-

;nisaddieerentur, quo germanam Ecclefiaftici ftatus ra-

