te arïipliore honore digni,

GAPUT Il

:

poflint alteri fententiz pronuntiationem demandare, ut

dicitur in Cap. fin.ff. De Sent. C9' ve jud. nihilominus,

fententia per quemcumque enuntietur publice & in

De Cognitione Judicit Poffefforüi rei

*

.

fpirituakis

loce confiftoriali die juridica in fcriptis proferenda eít.

Concilis Regiis compete

. Preterea Legibus preícriptum eft, eftque ítylus in

eirectu.

nïe , j 'ufgue

Curiis Ecclefiatticis u(itatus, ut fententia pronuüntietur

partibus prefentibus, autíaltem ad audiendam fenten-

tiam legitimecitatis, licet non comparentibus; modó

Judici de hac citatione conftiterit.

Ubique receptum ejt , Regios

*

Sudices de paj]ejforzo d

ANil fimile in hujus fufpen(ionis pro

latione fervamnh

r

itualié, t4

immo nec ulla vel in fpeciem fententiz pronuntiatio

. juffwnqgæ rei fpi.

:

cognofcere.

hquain imeri .faæ,

P s.

contra Supplic

i

antem unquam facta fcitur, aut allega-

tur..

»

Uperfluum effet, coram hoc Regio .Senam-multis

Si folita for

mula cdncipiendä: ï'ententiæ in Curiis Ec-

velle probare poflefforium rei fpiritualis Conciliis

clefiafticis infpiciatur, nomen & qualitas Judicis prz-

Regiis effe fübjedum : cuin id non tantum quotidia-

miffa invocatione. Divini nominis in ipío prooemio

na praxis, fed & ipfe Ordinationes Princi

fententie apparebit; nomina partium, id eít, Actoris

mis Curüs praícripte, de modo C9 form

& in judicio

& Rei fpeciatimcum fuis qualitatibus expreffa ; ac dein

po[fegorio fervandis evincant.

hanc folitam ; Zifis C9' examinatis atlis C9 actitatis,

" Neque hànc audoritàte

5

m Senatui denegat D. Ar-

Dei nomine invocato, ac folum Deum C9' juflitiam práe

chiepifcopus ; fed pr&tenc

lit eam fe ad res qmere

.

jfriri-

vculis habeutes ,. dicimus , €9'.

',

iuales, uti fant Officia Paftoral

ia, non extendere. Sed

Nihil eorum omnium in hac Supplicantis fafpenfio-

non attendit D. Archiepiícopus » Süpplicàntém non

ne confpicitur ; ut nec ípeciem judicialis fententiz

velle, ut Regius Senatus Gognoícat de ipfa re inere

praferat, Integer contextus evolvatur, evidens erit,

fpiritüali, puta de ipfis fundionibus Paftoralibus; fed

non efle ni(i merum a&um extrajudicialem per Epifto-

dumtaxat de . quaíi poffeffione rei fpiritualis : id eft,

]am familiarem Supplicanti intimatum.

utrum Supplicans fueritin poffeflione vel qua(i poflef-

Quid rii(1.talem fignificat hoc ejus exor

dium: Diie-'

fione pacifità exercitii didorurà munium annexorum

éMle fili.

Cum intelligamus Reverentiam ve[lram hejter-

fuo Párochiali Beneficio, & utrum extrajüdicialiter in

nadie «irca v

ejþermn 4n hanc .civimtem reverfam effe

ea polífeffione turbeturs que cum (int ineri fatli, Se-

€3t.

natus de his cognofícens , fibi non adferibit rei mere&

Fa

fr*iiüäris Epïftolæ evidentiffimum argumentum eft,

fpiritualis judicium, nec manum ad Thüribulum mit.

'ejusdem conclufio.

Poít enim indictam Supplicanti

tit, uti pleno ore paffim . buccinant

nentis.

L

adverlarii Expo-

futpenfionem ab officio Paftorali donec feíe ab erro-

rum fuüfpicione purgaverit concludens ait: /n quem

Idcirco a.

feculis ubique !

päiïïïn gebtiufxi joBti'nuit,. ut

finem R. V. uberrimos Divine caritatis €9' Eucharifli-

pollefforium rei fpirituali

s in

3

diftinctead. Regii Magi-

ce folemnitatis fru&tus apprecati,paterne fubjcribimur,

fttatus judicium deferatur, (ine ulla inter-

res pure ,

Dilettle fili D. V. afetliff. Servus H. G. Archiepifcopus

3

3

aut non pure fpirituales differentia. . .

Mechlinienfis.

Neque hujus di(t

É

in&ionis ullum apud Aucores ,

- Omnis Juri

fþrudehtiæ & Forenfis'præeebs plane 1g-

hanc materiam tra&antes , veftisium occurrit ; atge-

narus fit oportet, qui hzc effe judicialis fententizfor:

neraliter poffeflorium rei. ípiritualis. Regiis- Judicibus

anulas éredat ; aut fimilibus verborum exordiis & con-

attribuünt hoc folum fundaménto, quia poffeffio rei

cinfionibus refertam Epiftolam a&us judicialis um-

fpiritualis. ejusque violenta turbatio funt iteri faéti :

bram praferre crediderit.

neque aliquid fpiritualitatis intervenit. . T'e(tatur An-

b

^ Nequein anitium inducere po

(um , D. Artchiepif

dreas Gail, lib. 1..0

fervat. 3. Clericum poffe conveni-

copum ejufve. Mini(tros vel Confiliarios, exiftimafte

ri cotam Sjudice Laico, quándo à

pitur fuper po[jefforio

hanc fufpenfionis formam aliquid jüdiciale redolere;

vel quafi , etiam in caufis. seini

TUALIBUS. :.£ Hac. i'átio-

At verifimile eft, Theologos, quorum in Epiitola

üe, quia pollelforium uot eft:

.

z

giid ,q:»*ærimale; Átd téii-

^

fit mentio ;':credidiffe , nimia adyerfus Supplicantem

porale.

paffione pratventos,ipfum extrajudicialiter,ac per (impli-

Eodem , Mo

ti.'vö ,.Mynfï,räge Fs :»;-

Cent, à. obfero. 6.

cem, acfamiliarem Epiftolama fundionibusPaftoralibus

poftquam dixit, vulgati juris eífe,

Laicüm non

poffe

validepoffe tüfpendi, non fecus acfimplices Sacerdo-

Tudicem agere in caufis fuiritualib

üs, necinter

tes ad - munia illa pro tempore aut ufque ad revocatio

fonas Ecclefiafticas , tnox addit pro lirmitatione 1

La

nem ex gratia & beneplacito Epifcoporum admiffos;.

men verfaretur in. MERO. POSSESSORIO, cHant La

icihr

dicitür

Juvat hanc conje&uram; :quod in.dicta Epiftoladi-

Jüdex cürtjetens , UrCUMQUE. fit. EPIRTTUALIS;

icat : Reverentiee Ue[tree ad intevim facultatém concio-

4b iraduntdnuü

Océntius , "Faatnes , edudeds: !

*

.ïmndi í o*

lium-cmgfej]io&wmipz'awk revocaudan

de Butrio, in Cd;?. fin. de judicïiin

€e

5266

| M OTIVUM ',] URIS

Hxc Myn]ïfnge.m;r, aperte füpponens, pojfefforium

Et fàne cum furndamentum hujus manutenentiz fit

pe

xei utcumque fpiritualis, non efle caufam fpiritualem

violentias a füis fubditis, ac contentiones fadi, C9

rec

a poteftate Judicis Laici exemptam, fed temporalem,

turbationes a Reipublica arcere, €3' publicamtranquii-

ejusque cognitioni fübjectam.

*

Jitatem pacemque fervare ,uti re&e monet Damhaude-

h

Pariformiter Gaido Papa, qui

a ducentis | circiter

ruf, non minus ad tuendam publicam poffeffionem

fl

ni

annis fcripfit, teftatur Decif. 1. quoad poflefforium ,

exercendi functiones Beneficio annexas, quam ad ip-

in caufis fpiritualibus, Judicem . Laicum elfe compe-

fius Beneficii pofleffionem, ho

C .'manutenentia; judi-

tentem. Ef vatio ejt (inquit) quia poffefforium non eft

cium fe debet extendere.

fl

Nec enim minores turbationes & contentiones ori-

rar

quid Jpirituale, fed TEMeORALE. | Nec efL inconveniens,

qued refpettu eyufdem rei, petiterium fit fpirituale CS'

ri natz fünt, neque minor oppreflfio fübditorum, fi

tui

po[fefforium temporale, cum. mihil commune inter fe

violente in exercitio fun&tionum Beneficii quam fi in

habeant.

;

ipius Beneficii pofleffione pacifica turbentur.

4

. Re&e proinde notavi

t D. Chriflineus adþBögnoni.-

Et confequenter Regis eft, non minus illam, quam

j

um Zib. 3. Cap. 7. citatis omnium Nationüm Audtori-

hanc violentiam arcere, & pacificum Poffeflorem con-

h

tra omnem violentiam & facti turbationem tueri & pro-

f

bus : Hodie faeculares Z'udices cognojcunt de oMNr pof-

fefforio judicio, etiam. Beneficiorum, C9' rei Ecclcfia-

tegere

unde manutenentia proprie fpecies & prote-

Jüce.

ü

&ionis Regiz, ut Capite fequenti;o&,endetur. |

)

$ LL

á

;au

$ HLO

TK

: Qui: hujus judicii pracipuur fcopus.

Manutenentia precipue cadit fuper pojïe/]ïoize Rei Spi-

)

Scopus judicii po(ï'&(ïofii , przfertim retinenda'.;;of-

ritualis, C9' functionum ei annexarum , C9' turba-

li

fel/ionis (quod juxta hujus Curiz ftylum manutenen-

tio fuper hac pofJeffione fecum trahit turbationem ia

Ci

tia dicitur) eft pacificum poffefforem in fua poffeffio-

temporalibus , etiain refpectu Supplicantis.

Tn

ne, contra violentias quaslibet & fa&ti turbationes de-

d

fendere, quoad. ufque per Judicem Superiorem &

Beneficii pacifica potfeffio potiffimum confiftit in

Competentem, fervato juris ordine, pofleílione fua

pacifico & libero exercitio iptius Beneficii; quemad-

excidiffe declareturs uti recte advertit famofüus ille

moduim pacifica pofleffio rei temporalis in libero ufuü

j

Flandrix Pragmaticus Judocus Damhauderus , in Pra-

rei illius.

xi rer. Civil. Cap. 41. ibidem notans, lnterdicto, vri

Porro exercitium Beneficii precipue fpectare fun-

&iones Eccle(iafticas illi annexas, indubitatum eft.

vossIDETIS , hodie fucceffiffe judicium po[Jefforium ,quod

MANUTENENTIA appellaturs que poffefJorem pacificum;

Ipfà quippe temporalia, five jus ad illa, confequen-

ait, in po[Jelfione fua confervat. Deinde tübjungit :

ter lolum ad ipfafpiritualia fefe habent : fundiones

P

autem five Officium Ecclefiafticum ipío Beneficio ef-

£ft igitur manutenentia quedam provifio, immo veri-

p

«; quoddam Principis vel Confilii fui Beneficium, quo

fentiale eft, & principaliter fpe&andum eft, juxta vul-

aliquem PAciricuM PosskssoREM, metuentem tamenex

gatum illud : Beneficium datur propter Officium.

(

ea ejici aut. exturbari, in eadem fua quieta pofJelfhone

Itaque fine fundamento contendit D. Archiepifco-

bi

renet, fervat C9' quafi fua MANU TENENDO, fua aucto-

pus in füa Advertentia, nen effe hic locum manute-

g

ritate tuetur.

nentirz, quia quzítio vertitur füper. fufpenfione ab

ie

. Ex quo infert. z. 2.

Unde iej! aptum ei , lz'c:i TECen.e

Officio Paftorali.

Y

fi

vocabulum eft inditum , quod PofJfeffor in po[fefhone fua

Cum enim hoc fit effentialiter ipfi Cure Animarum

IK

per Principem MANUTENEATUR C7' im ea manere ju-

& Parochiali Beneficio annexum, evidens eft, non

t

betur , cum interdictione omnium qui ad hanc quietam

potle quempiam in exercitio illius turbari, quin fimul

polfeffionem contradicere velint C9' id donec per jufti-

in pacifica & libera Beneficii Parochialis & Curz Ani-

ft

riam alius potius jus habens, inferatur , C9' manuten-

*

marum illi annexz, poflfeffione turbetur.

f

iur Herum ejiciatur. .

Quare ficuti hujus Senatus eft, cognofcere de tur-

Ulterius zumt. 4. 0

ftendit, huic judicio non repug-

batione fac£i in Beneficii Curati pofleffioife, ita &ad

Ü

nare, quod Judex (zcularis non debeat immifcere fe

ipfum f

pedat cognitio de turbatione in quafi poü'ema-

al

rebus fpiritualibus, quia in iflo cafu (inquit) nom. im-

ne Paftoralium fünctionum.

H

. Quod ulterius D. Archiepifcopus pratendit in fua

Y

mifcet fefe rebus [piritualibus, nec fpirituales res tra-

fi

élat, nec exercet, fed tantum quod efl MERE SECULARE;

Advertentia, Manutenentiam requirere turbationem

um liter, contentiones, C3 turbationes a fuc Reipub-

in percipiendis temporalibus Beneficio annexis,

plane

erroneum eít, & hadtenus inauditum.

licee fubditis arcet C9" prohibet. — Unde . dicunt. Franci

c

quod *judex feecularis optimo jure poffit decernere C9'

Uti enim füpra vidimus, & quotidiana praxi noti

dare hanc provifionem , €3' per eam cognofcere de ma-

fimum eft, manutenentia Regia pacificos poffeífores

[

teria Beneficialis quia licet ipfum Beneficium C5 fun-

liberat ab omni oppreflione, qua poffeffio aut quafi

l

d

élio fit mere fpiritualis, C9' ad fpirituales potil/mum

poffeffio cujuscumque rei fpiritualis, & etiam functio-

fpectans , tamen tranquillitatis Reipublicee defen[io fa-

num Beneficii violente impetitur, eo quod Rex paci-

cularis ejt.

ficos poffefsores nolit via facti (quz altercationibus

ü

4

'Manifeftum eft hunc peritiffimum Pragmaticum füp-

& rixis ac oppreffionibus obnoxia eft) a fua pofseffio-

pofüiffe, non tantum poffefforium in Beneficiis, fed

ne removeri aut quomodolibet inquietari.

n

etiam in fun&dionibus Beneficio annexis, five quafi

Sed íüpponatur, licet erronee, manutenentiam

e

fundandam efse fuper turbatione temporalitatis Bene-

poffeffione exercendi dictas füunctiones, Regio Tribu-

p

nali competere :-quia licet. (inquit) ipfum Beneficium

ficio annexe, nullum inde exceptio eclinatoria acci-

€9 BeNEFICH. FUNCTIO fit mere fpiritualis, C9' ad fpi-

pit adjutorium.

Quid enim noti

us, quam. Parochum ih Paftoralis

Ü

vitualis, €9 ad fpirituales potif/uimum fpectans ,tamen

tranquillitatis Reipublicee defenfio fecularis eft.

Officii pofseffione violente turbatum; fimul etiam

Quidquid ergo proteftetur D. Archiepiícopus, fe

temporali utilitate privari, puta honorariis, quz fide-

nolle Supplicantem in poffeffione füi tituli feu Bene-

lis Populus Paftoribus fuis in Sacramentorum admini--

ficii Parochialis turbares tamen hoc ipfo quo illum

ftratione Chriftiana caritate largitur, quzque in Urbi-

turbat in pacifica poffeffione functionum Paftoralium,

bus conficiunt magnam partem com

iM

ftentationis Paftoribus debita.

P?Wäïiæ feu fü-

aperitur ei via manutenentiz , qua in pacifica poffet-

t

4munia non

Q

fione a Rege teneat

i

jr. uti pgmþauqeru:- evidenter

.. Deinde qua fronte, Parochus Paftoralia

exercens, non affi(tens Matrimoniis; neque baptizans,

i

fupponit.

—

-

nec

PRo

G.

VAN

DE Nþ.E s's E.

207

nec'éextremam Ündionem aut Viaticum adminiftrans,

patal(i Judex Ecclefiafticus fervato juris ordine, agat

recipiet oblationes a Fidelibus tum offerri folitas?

contra pacificum pofletlorem, hac turbatio viam ma-

* Quo titnlo Parochus a fun&tonibus füfpenfüs, ob-.

nutenentkc non aperit; meque Senatus judiciarium

lationes has Presbyteris munia Paftoralia obeuntibus

hunc proceffum impediet.

fübtrahere, (ibique arrogare praífü

-

Fs

mat [ C,um- opcj'a-:

- Dum enim pacifico ha&enus Poffeffori füper fua

tius mercede fua diguus fit.

pofleffione, vel ob defectum tituli, vel ob incapacita-

"Ad hzc, Parocho ita ab

officiis fufpenfo, indubie

tem, aliamve caufam , coram legitimo Judice, & or-

fübftituendus eft alter Vicarius, qui, füfpentione du-.

dine juris, quaítio movetur, Senatus Regius nequa-

rante, functiones Paftorales exerceat,' & populo fpiri-

quam. contra: fimilem judicialem turbationem conce-

tualia ad Curam Animarum fpecantia adminiftret.

dat manutenentiam; utpote, qui unice intendit, be-

Cui Defervitori non tantum oblationes,. feu incerta

neficio manutenentiz pacificum. Poflefforem contra

accidentia, cedere debeant, fed etiam ex Pattoralis

omnem facti turbationem tueri, ac profpicere ut om-

Beneficii fructibus liberalior portio füftentationis offer-

nia, fervato juris ordine, agantur.

ri; quod fine Paíteris fufpenfi gravi prajudicio fieri

Z

. Itaque fi quis Paftor de mala converfátione aut per-

hon poffe manifeftum eft.

verfa do&trina probatus füfpectus ,. criminaliter coram

Ut proinde evidens fit,

fufpenficnem hanc ab offi-

legitimo Ecclefiattico Judice convenitur , quamdiu

cio fZltem indire&e involvere turbationem feu gravem

Promotor juxta formam ac fervato. juris ordine proce-

dit adveríüs eundem, nullus poterit effe locus manu-

jacturam temporalium dependentium ab exercitio mu-

neris Paítoralis.

tenentiz aut poflefloriis nec enim Paítor hic via faci

Quod plus eft, nemo ambigere poteft, quin fi

-quisþ

in fua poffetlione turbatur, fed.judicialiter & via ju-

potiatur Beneficio fructibus & emolumentis tempora-

ris; nullaque illi infertur violentia, fed omnia fecun-

libus vacuo, ac in illius vel fünctionum annexarum pa-

dum formam juris peraguntur.

cifica potfeffione türbetur; eadem illi Senatus Regii

Nequaquam ergo hoc judicio poH"e(Tohrio impedintur

manut

"

enentia feu protedtione ,. fervanda 1'iF aut red-

Epifcopus aliufve Ecclefiafticus Judex contra (übditum

füum criminaliter procedere, eumque fervato juris or-

deqda.

&

$. IV.

dine reum probatum ex fua pofleifione dejicere, vel

pro criminis qualitate fufpendere; fed unice vetatur,

Sudex Regiu:*in. jüdicio Poffefforio nonþ;coähbfvcit nec ]u-

potleflorem via facti (ive per violentiam in fua poffet-

dicat de re mere fpirituali, nec de validitate

fione turbare. ltaque effe&us manutenentix ac etiam

pleni pofleflorii eít, Beneficiatum in pacifica fui Be-

Cäz.ljä? : jufpwg/ioni:.

neficii € annexorum pofleffione fervare, quoadufque,

S«pe 'rep—et'it'um eft ; .Senatum' Regium m iüdibio

fervato juris ordine, declaratus fuerit per legitimum

Poffefforio fibi rei fpiritualis judiciurn non aflumere,

Judicem füa poffeffione excidiffe, vel ad tempus aut

puta, de ipfis funcionibus Pattoralibus.

t

w

in perpetuum privandus effe.

Exempli caufa; in cafu propofito; non e

ft Sïüppli;

: ld dilucide & compendiofe nuper expreifum fuit in

cantis intentio ut Senatus cognofcat aut judicet ,- an

quadam heíi de judicio pofjefforio in caufis Ecclefia-

bene vel male Officium Paftorale exerceat; vel ut Ke-

jticis Lovanii.in actu Licentiz die 27. Julii noviflimi

gius Senatus Supplicanti munia Paftoralia obeundi po-

publice propugnata, íub Preí(idio Clariffimi D. 7 Ha-

teítatem, impertiati fed' ut judicet de pacifica poflef-

mayde, Juris Utriutque Doctoris, & Antecefforis Pri-

fione Supplicantis exercendi dida munia Paítoralia Be-

marii, cujus Ihefeos Conclu(io 4. erat: Effe&fus hu-

neficio Parochiali juré ordinario connexa; nec non de

jus judicii five manutenentie efl, manutenere ipfum Pof-

turbatione facti quo hac pacitica poffeffio violatur.

JefJorei in jua po[Jejnone tam quoad temporalia , quam

" Ubi autem Sepatui de poffeffione & turbatione con-

Jpiritualia juo Beneficio , feu Ojfiio annexa , contra tur-

ftiterit, concludit Supplicans in faa poffeffione contra

bationeim facli ; put& Canonicum in fun&lionibur Ca-

turbationem illam , manuteneri;- feu contra extrajudi—

nonicatus , Parochum in muniis C9' exercitüs Pa[lora-

ciales vexas Regia auctoritate defendi.

ód in íua advertentiä

libus, quoad ufque, fervato juris ordine, in petitorio

Impertinens proinde eít; qu

atferit D. Archiepifcopus, " Judici Ecclefiaftico; non

'hij'ce funüionibux exczdiffe fuerit declamtu.;.

vero huic Senatui, competere judicium , num cauíz

5- V Io

fufpenfionis Dotoini Supplican

fuerint (atis graves.

i

t-is-'ab O&ïcio »P,aftqu-'alj

Selzatu1n Re.giitm, Parochum manutenendo in qua[i poJ-

.—

Nec enim vel per

(;bl Sriülicantiinoidit ; dX

felltone funétionum Pafloralium, non dare ipfi pote-

'Archiepifcopum cogere, ut coram hoc Senatu prz-

: fiatem Clavium aut Curam Pa[toralem.

teníz fufpenfionis caufas edat: authuncSenatum con-

ftituere, Judicem fufficientiz aut infufficientiae earum-

Senatus Regius in judicio pofleflorio duo przcipue

dem caufarum.

h

difcutit & probari.defiderat, . priuíquam poflefforium

At uniceé contendit, au&oritate R

egis tolli'oninem

Beneficiato adjudicet.

turbationem illegitimam , fibique füi.Beneficii cum

Primo examinat, num qui manuteneri rogat probet

annexis fervari nfum integrum:feu pacificam pofleífio-

fe ha&tenus fuiffe fui Beneficii poffefforem.

nem, donec fervato juris ordine probetur Deneficio

.. Secundo, num dica pacifica poffeflio extrajudicia-

excidiffe a

.

liter feu via facti turbetur.

Supponit ergo Senatus

*i*, a fqn&ionibus illi anncïxis meruifle füf-

pen i:. -

Regius illum cui manutenentia conceditur, fuiife ha-

Í 5. VO'

&enus in Canonica & pacifica (ui Beneticii alteriuive

juris poffeffione.

"

,

Per mdnutene?ztid'm-non z'mpedituf f7udex Ecclejiajïicu.;'

Nequaquam igit

ur dat, aut dare þïæ'tendït ïScänatuïs

Regius novam poffeffionem, aut jus quod ante ipíi

contra Beneficiatos judicialitgjf procedere.

manutento non competeret: fed dumtaxat manute-

Oftenfum eft; hujus Poffefforii )UdlCll unicum fco-

nendum:declarat Supplicantem in-hactenus thabita pa-

pum effe, ut auctoritate Regia fübditis Regis, cujuf-

cifica poffetlione contra turbationem facti.

cumque fintftatus aut conditionis, contra quamcum-

Neque in prafenti cafu contendit Supplicáns, pe-

que violentiam, pacifica füa poffeffio confervetur.

tendo à Regio Senatu manuteneri in qua(i poffeffione

Ut ergo locus fit manutenentiz, probanda Suppli-

fundionum Paíteralium, ab-o accipere curam anima-

cantis poffeffio pacifica, ejufdemque indebita vexatio.

rum , aut jus aliquot fundtiones Ecclef(iafticas exercen-

91 vero türbeïu—r di&ta poffeffio ,. íed ordine judiciali,

di: íed unice centervari rogat in pacifica pofleffione

1U1

208

Mo-mrivux-. JuRris.

j

fai Beneficii; & curx animarum , füncdtionumque &

Abbas procedit contra; Monachum ,; Peedagogus. .contra,

Difcipulum, C9" hodie indies videmus fieri 1n. vifitan-

jurium ad illam pertinentiüims idque contra turbatio-

F

nemfíadi, qua D. Archiepifcopuseundem, nul

l

i

o (þr-

dir per Preetores . €9. ;Magiflratus.vüs. C3' aggeribus ,

f

vato juris ordine, füa poffeffione dejicit. ^.

v

qui in loco oculiy fu

jus exercendi fu-n&ii-ohes

Iu .

,

bje-fqo , inox . decernunt üï*?*gq*ïuw

* Curàm enim animarum & |

f

ad eam fpecantes accepit Supplicans audoritate-Ec-

Hzc ex Zupeao

in Analyái. Juris novi, tit. de. deca-

j

cle(ie; quanto juxta leges ab Ecclefia prafcriptas prae-

fat. ibidem num. 93ta concludente ; Ergo correttioni.lo-

æï

cus maxime eft in vifitatione , .dum Epifcopi , [icut. /Edi-

vio examine & Canonica inftitütione; "Eccleti Paró-

C

chialí tanquam ejus proprius ac peculiaris Parochus fuit

litii Magiflratus , Civitatem vel Diecefim obeunt ,. C9:

u

quidquid inordinatum inveniunt , reformant , , necordi-

àdfcriptus, 'uti füpra Capite 1. probatum eft.

aarium modum.: procedendi--fervantes , ita (ait), noi

f

Hanc autem Curam animarum & aüctoritàtem fun-

d

&tiónes ipfi annexas obeundi; jure titu]i Parochialis &

nifi correttiones , not POENAS . ORDINARIAS infligentes :

ordinario ei competentem extrajudiciali füfpenfione

hoc enim non pote[l fieri nifi proceffa plenarie in[iructo.

- Rationem tubjungit Zupeus: Nam ex proce[Ju fum-

f

auferri Paro

y

ocho non poflé, neque in ejus exercitio *via

)

fa&ti turbari, fimiliter ibidem probatum eft. -

mario C9' cognitione uti convenit. judicibus pedaneis ,

non: pote[l- imponi poend : ORDINARIA: fed.ea. (ait) fol-

Ex quibus evincitur, quod nihil fpirituale aut redo-

lemnem €9* plenam- cognitionem. requirit, que in[litu-

lens Curam Animarum Supplicans ab hoc Senatu fibi

t

concedi poftulet: fed juxta receptum morem, petitin

enda eft,-dumn

contra aliquem oRDINARIA punitio inten-

exercitio prote-

ditur.

"

pofieffionem füi tituli illique annexo

g

Hine: & .S.: Congregatio . Cardinal

iim. Conailii

o

i, ac contraomnem indebitam vexati

;

onem maqu Rg-.

gia defendi feu manuteneri.

'Tridentini Interpretum refolvit die 24. Aprilis 1595.

Epifcopuim non po[fe imponere in vifitatione penas oR-

$ VIL

DINARIAS , fedtantumextrüordinarias , qua magis mo-

rum emendationem.C9 correctionem ,. quam, DELICTE

ä

VINDICATAM fefpiciant , uti ibidem refert Zupeeus.

Per räcurfum ad Senatum Regium non intendit Suppli;

i

cans declinare Sudicium legitimi üdicis Ecclefiaftiei

Cum igitur hic agatur de poena ordinaria, eaque

graviffima, ob pratenfum crimen hzrefeos, evidens

in'mater'ia correäionis morum, aut dofïrinqc«

eft, quod D. Archiepifcopus ordinem judiciarium in

(

Aliquoties in hujus Motivi decurft, r&petxit »Suppli*"«i

ea infligenda (ervare debuitfet;. quo.fa&o indubie fuif-

cans nolle fe titulo Poffefforii, in corredione morum

fet Supplicanti liber recurfus ad fuperiorem Judicem

autmateris doctrinz, Tribunal Eeclefafticum decli:

Ecclefiafticum via Appellationis, uti eadem Congre-

ïa:l

nare,vel judicium füperi

ifdem —hqius-S;enatus- A-uaoritg-

:

gatio: judicavit,-& refertur in Declarationibus ad ci-

ti adícribere.

tatum Cap. 10. Concilii Tridentini. .. Ubi vero D. Ar-

Redftixmu'ef'cl, )'neminem

chiepifcopus via facti & extrajudicialiter hanc

oenam

Verum & hoc füpra füfe o

33,

pratextu corredionis morum aut perver(ie do&rinz

inflixit; ipfumque Supylicantem v;a faci in

a paci-

I;Z

poffe via fatti ac violenter in pacifica Beneficii fui vel

fica poffetfione turbavit; liberum illi fuit, hujus Se-

natus: patrocinium via poffeforii implorare,.quo in

munium eidem annexorum poffeffione turbari: at con-

tra id generis vexas patere recurfüm ad Senatum Re-

fua pofleffione manuteneatur, donec, íervato juris or-

[

[*4

ium; ut füprema Auctoritate tollatur violentia, &

dine,: probatum fuerit, illum hanc ordinariam. & gra-

j

viflimam poenam fecundum Statuta Canonica meruiffe.

f

paci

ficus Poffeffor contra illam Regia. prote&ione mg:-

niatur.

^ . Nee per umbram igitur de Corre&ione morum quz-

I

Quod fi D. Archiepifcopus vifi

tensfaitb Diceeefitis

ftio eft;fed de poena ordinaria , nimirum fufpenfionis

via faéti inflidia, qua Supplicans in. fua pacifica poí-

aut Parochiam Supplicantis, quidquam ordinatfet ad

correctionem morum, aut Divini cultus augmentum

feffione turbatur, & de qua coram hoc Senatu . con-

velaliqua minus recte ha&enus obfervata emendari vo-

queritur, & protectio

nem Regiam ac. manutenentiam

deprecatur.

luiffet, nequaquam Supplicans fe illis tentaffet oppo-

nere, vel ejus Senatus Patrocinium contra ejus ordi-

Nec dubitat, quin

-defui[ï'et querelæ lbcus fi D. Ar-

.17;;

nationes implorare: qui nihiladeo cordi habuit, quam

chiepifcopus inhai(iffet confilio Synodi Tridentine Seff-

13. Cap. 1. de Reform.ubi primum admonendos cen-

a D. Archiepifcopo intelligerequid corrigendum, quid

mutandum pro bono animarum, pro feliciore Paro-

fuit Epifcopos;. ut fe Paflores ,. non percuffores effe me-

t

chiz directione, & meliore Cleri inttitutionejudicaret.

minerint , atque ita pree[fe fibi fubditis oportere , uf

fton. in eos. dominentur ,. fed illos tanquam filios. C3' fra-

ü

Sciebat Supplicans, quod mec i his, ubi de vifita-

tione aut morum correclione agitur , exemptio , aut ulla

tres diligant , laberentque, ut hortando. C9' monendo

inhibitio , appellatio feu querela, etiam ad Sedem Apo-

ab illicitis.deterreant , ne ubi deliq

niscoercere cogautur.

yerint, debifi:.-eoxpæp

flolicam , interpofita , executionem eorum , qu&& ab Epif-

€

copir mandata , decreta aut judicata: fuerint, quomo-

Sienim D. Archiepi

fcopus tanquám Pater dlgnatuq

do ii

;

n

fuiffet,. Sapplicantem ut filium hortando & monendo

/

pediat aut fufpendat , uti declarat Syno'dusT.rid.

at.

ab illicitis, quum Supplicantem reum credebat, de-

Se[J. 24. Cap. 10. de Reform

Verum & hoc novitSupp

licans, hic non agide cor-

terrere, omnino .confidit Supplicans;quod .ea venera-

t

re&lione morum, quz, fine ftrepitu judicii , per Epif-

tione & fuübmiffione his hortationibus & monitis. pa-

ruiffet, ut reipía comperiffet D. Archiepifcopus, gra-

f

copos vifitante

s fieri folet, de qua loquitur $ynodus

d

Tridentina; fed de poena ordinaria , eaqu

egraviffima,

vi hac poena füfpen(onis ipfum coercen

um ron fuiffe.

nimirum Cenfura fufpenGonis, quaSupplicans ab om-

Sicuti autem nemo füb pratextu corre&ionis mo-

C

rum, via facli puniendus eít poena ordinaria, eaque

f

ni Officio Paftorali fufpenditur, & in Beneficii Paro-

chialis poffe

ffiorie turbatür, quod nequaquam ad mo-

graviffima, ita nec titulo perverte doctrinz five hz-

rum corre&

refeos.aut fafpicionis illius.

ioném , fed ad p*genæ ir;HQiomam fpeaa-

Quapropter jam pridem

AXADS Dopctitdr ia

t

re dignofcitur.

*

l

Correctio eni

m politiam-fefþieit; quam qui curant

2. $. 1. Cod. de Hiereticis, cenfuit pro hareticis non

effe habendos, neque poenis in hzreticos decretis pu-

l

magis exequendo , quam judicaudo C9' cognofcendo pro-

cedunt. lta /Ediles Romani, politice eurandc prefe-

niendos, aifi qui a, judicio Ecclefia[Hcee. Religionis , C2*

&i, fi quid eam lcederet , e medio tol/i, frangi, emen-

tramite- DETECTI fuerint. deviare».id eít, p

robati fint

r

àjudicio Eccle(iz in caufa Religionis deviare.

dari jubebant; magis facti, quam juris rátionem fer-

vantes. lgitur correttio illa fit fine forma judicii, fola

Hanc zquiffimam juris naturalis regulam; qua ne-

zninem puniri patitur.njfi eam poenam comrmoeriffe ju-

veritate perfpscta, C5* olim fine feriptoy-ac, utnumc

ridice

PRo G. vaN »ng Nesst,

lra

209

U

ridice pröbatum (it, fervari ab Epifcopis Belgii man-

ri, nön judicio Superiorum fuperforum . fuorum fe

U.

davit Innocentius XILI. .in Brevi ad eos directo die 6.

lll

Februarii 1694. in hac de qua prxcipue agitur de Jan-

fubdupere , uti Ca»pite fequenþi.üüendet. |

fenifmi materia , ipfis iniungens ne fub prztextu Jan-

VEMESSNSERCNIOUU PUCRUDUOUNRICARONENUEQE.

fenifmi quemquam repelli ab Offiiis aut Muniis, Be-

neficiis, Gradibus ac. Concionibus habendis , vel . alia

(CSJ AR BAU. T M.

]i

quacumque funtlione Ecclefiaflica permittant , N1st sER-

j

VATO JURIS ORDINE EAM POENAM ,. que viris alioquim

De Protedione Regia,

"

Catholicis gravi[hma e[ft , commeruiJfe probatum fuerit,

II

0R

uti latius deductum eft fuperiore Capite $. 8..& often-

$.

st

fum, quam procul a przícripto hujus Brevis D. Ar-

0.

chiepifcopus in Supplicantis fufpenfione deviarit.

Rex fubditis fuis Ogypre]]ix protetlionem tänetur

Ex his perfpicuum eít huic Ampliffimo Senatui ,

v

It

concedere.

^y

nulla vel apparenti fpecie, Supplicanti opponi poffe

J

litteras a Carolo II. ad hunc aliosque in Belgio Regi-

ngularem ac precipaum Regiz dïgnitatis. ac þoli-

os Senatus anno 1695. dire&ctas, quibus interdicitur

SI

tici Regiminis fcopum & objectum effe, ut (üb-

huic aliisque Regiis Conciliis, ne fub . pretextu pro-

diti quietam & tranquillam vitamagant, nemo ambi-

te&ionis aut pofsefforii impediant, quo minus Decre-

gi. In commune enim ac publicum fübditorum bo-

ta & Ordinationes Epifcoporum in materia correctio-

ll

num, Regia omnisque fzcularis poteftas a Deo ordi-

nata eft.

1

"

nis morum vel docirinz fuum fortiantur effedum.,

Ex integro enim illarum contextu colligere eft, in

Nihil porro tam neceffarium & efücak ad bonum

hifce redargui Ecclefafticos illos, eosque dumtaxat

illud procurandum, quaro. fi imbecilliores, & minus

li

a Tribunalibus Regiis repellendos, qui pratextu pro-

potentes a potentiorum violentiis & oppreílionibus

te&ionis aut Pofsefforii fe conabantur judicio Epiíco-

vindicentur, illisque contra easdem refu

porum in moribus ac do&rina fubducere, & vim De-

tedtio folatiumque przftentur.

gium, &.Wp'ro-

e

ls

cretorum Epiícopalium impedire. Habetur fub litt. R.

Cum vero violentiz ille vix, nifi validiore manu,

l

.Quod cum nullatenus intendatSupplicans, feduni-

comprimi poffint, idcirco hzcc protedtio Regibus eo-

ce petat Regia protectione a violentia & facti turbatio-

ne vindicari, non apparet, qua zquitatis forma, eam

rumque Miniftris propria eft; illis enim Deus gladi-

um, ejufque ufum commifit, ut poenarum timore

a Clementiffimo Rege per di&as litteras negatam efle

fübditorum füorum fàluti ac- fecuritati confülerent.

dicamus.

Non enim [ine caufa gladium portat (ait Apoftolus: )

Sciebat optimus Princeps, nihil adeo Regibus effe

Dei enim Miuifler efl : vindex in malum ei qui male

naturale, nihil tam gloriofüm, quam fubditis füis op-

agit.

preífis protectricem. manum porrigere; eamque a fe

Si Dei Minifter eft, hoc illi precipue ad ejus imi-

noa poffe nifi cum ipíà Regia Corona abdicare : uti

ïn

tationem fatagendum ut infirmiores ab oppreffione po-

Jatius Capite fequenti oftendetur.

tentiorum liberet, cum ipfe Deus maxime in hoc po-

Nec mentem fuiffe Clementiffimi Regis eam prote-

tentiam füam juftitiamque manifeftret, ut pauperes de

&ionem negare fubditis fuis, aut permittere, ut via

manu potentis eripiat, C9' adjutorem ac. protetiorem

lo

facli, pratextu corredionis morum aut do&trinz, in

eorum fe in tempore tribulationis oflendat.

íua pacifica poffeffione turbentur, evincunt ejus litte-

"Unde ad Principes precipue pertinet illud Jeremiz

rz de 10. Junii 1697. ad D. Archiepifcopum aliosque

Cap. 22. Facite judictum C2 ju[litiam C9 liberate vi

Belgii Epiícopos datz, quibus fignificat fe velle exe-

oppre[fum de manu calumniatoris. Ad quz verba fcri-

cutioni mandari Breve Innocentii XII. de 24. Nov.

bitS. Hieronymus apud Gratianum Cat/f. 23.q. $. Carn.

1696. relativum (ait) ad illud de 6. Febr. 1694. quo

23. Regum officium eft proprium facere judicium €3 ja-

reícribitur ut nemo fub pretextu anfenifini a fun-

fütiam, C9' liberare de manu calumniatoris vi op-

élionibus Ecclefiaflicis repellatur, mifi fervato ordine

preffos.

;

juris eam poenam commeruiffe probatum fuerit , utila-

Quere P

rincipes Chriftiani nihil (ibi duxerunt glo-

tius füpra. Epiftola habetur fub litt. S.

riobus, nihil Regix dignitati convenientius, quam

Infuüper in iifdem litteris declarat quidem, Clemen-

Dei & Regis Regum exemplo, opprefforum Protecto-

tiffimus Rex, quod juxta priora mandata non patie-

res & Defenfores nuncupari

fuaque Auditoria &

tur materias corredtionis morum aut do&rinz trahi ad

Tribunalia, pupillorum, viduarum, aliarumque mi-

tribunalia laica, fed addita hac claufüla, modo noftra

ferabilium perfonarum opportuna azyla effe voluerunt.

Editia C9' antiquus patruux ufus obferventur.

Quod

