rogata jura celebratum, | Id ducimus e Marchionis Epi-

ftola cujus nobis ob oculos exemplar;eft, Julii die 30.

avtmis , fiopus fuevst, auimadvertemus. — Cenfecutus eft

!

extremas has minas exitus.

Aciera Papain Imperato-

ann. 1709. ad D. Coddium Ultrajectenfem Archiepif-

copum data, quem peculiariter, ineunte fzeculo, Ro-

rem inftruxit; at fücceffus ejus fpei non refpondit, qui

me verfantem noverat. Ejus Archiepifcopi caritatem

ad negotiationis rationes confugere conatus fuit,

: Clementis XI. peridem tempus cum Carolo IlI. Jo-

& opem Riccardius implorat ad eam fa&ti fpeciem in

qua fe coactum videret in Hollandiam confugere, con-

fephi Imperatoris fratre non minus animadverfione dig-

g

na litigia funt. — Agebatur peculiariter de Bullis nomina-

fecutione quadam formidaudi difcvimims cuife, inquit,

obyzoxium íentit, ob veritatem alacriter propugnatam

tionis ad Epifcopatus & alia Beneficia in Neapolitano

Regno & Belgio vacantia. («) Nolebat in his Bullis

contra eam veritatis inexorabilem advev[ariam ; T'u qui-

dem probe intelligzs , inquit, de Romana Curiatae loqui.

Clemens XI. füpremi dominii jus in Carolo IIl quoad

—

Proxime elapfo amuo (17c8.), pergit Riccardius, oc-

Neapolitanum Regnum agnofcere, pratexens fe ejus

inveftituram non conceflfifle, eamque folicitare Caro-

cafioue Edi&li fegis uoffri quod apoffejfione Beneficiorum

lum III. deftitiffe, quippe quam fpectaret tanquam for-

omnium exc-luiïs. iis omnibus qui, qaa&umque demurn ratione

marn & ceremoniam, a quaabflinere, & tanquam fer-

qui immediate aut mediate fe commmendandos curaverint, quia

vitutem a qua fe jure optimo liberare poffet, Agore-

)»

probe certum eft ejufimodi homines ex hoc uno capite fe Epifco-

diebatur praterea Papa hic ad Regiz nominationis E-

patuindignos eidemque ineptos reddere e S. Bernardi fententia :

pifcopatus &

Beneficia nominare; ad ea nominare ex-

Qui pro je rogatz , jam judicarus eff. Quamobrem uti. decet. fe:

expeditionibus inferere inufitatae clau-

»

cretarum explorationum via ad eos perquirendos, qui ob pieta-

traneas perfonas;

L

tem , do&trinam & experientiam , quas exhibuerint , & ob ani-

fülas & temporalis auctoritatis juribus noxias &c. — Va-

»

mum $. M. fervitio addi&tuin taim füblimi minifterio digni ja-

Prohibitam voluit Caro-

ria hacc aufa repreffa graviter.

»

dicentur, Eafdem regulas Princeps hic ad Ecclefias in Neapoli.

lus IIl, executionem cujufque Decreti Romaneg Curie,

»

tano Regno vacantes noipinans fecutus eft.— Atque haberi pro

5

certo poteft Excellentiain Veftram iftic apprime dignos, & for,

ob Beneficiorum provifionem potiffimum, ni(i Regio

Éxequatur infignitum effet; juffis Miniftris illud non

ta(Te nihil tale cogitantes viros nomiuaturam, Equidem nullus,

aM E h— Mudk —R eniumu ^ o^ Gede MOMRLICOMETERS u — quEOSs o

)

dubito, quin in negotio a quo maxima ex parte re&um Reipnb-

ante concedere quam expenditfent , an ea Decreta ecun-

?

licz regitnen pendet, E. U. vim ommnem & omne ftudium cui

dum veterem formam concepta effent, nullamque Prin-

»

par eft, ad accuraram tam jufte fan&zque Rcgiz mentis execue

cipis juribus noxiam

claufülam continerent.

»

tionem adhibeat,

Neapoli, 30, NNovembris die ann, 1797.

Exrat in Jannenii Neapolitana Hiftoria; horum gra-

(f) Ad Cardinalem Grimani.

/

vium eventorum compendiaria indicatio. (h) Eare-

ER

726. Comiti de Dauz (c)

fert Efpenius ann. 172 5. & t

qui in Neapolitani Regni Mi

nifterio per eorum diffidio-

» Reverendi(Time in Chrifïo Pater , Cax'dixïaläs ,Grimrm?'. Dile-

(d) ipfi qui

33

&i(fime amice mi, e meo Regio Confilio, meus prorex, Vica-

rum tempora 'verfabatur , & Carolo lll.

deinde Caroli VI. nomine Imperator evafit.

Pleraeque

)9

rius & Dux Generalis Regni ?Neapolis in 1N TERIM, | Quumn-

2

vis e Litteris ad Comitein de Daun miffis perfpexeris, quid aian-

per Belgium & Neapolitanum R:gnum Ecclefia aut va-

??

daverim & ftatuerim füper litjgiis in Romana Curia pendentibus,

cantes remanebant, aut private Paftore, qui nomina-

te tamen ad majorem illu/trationem & intelligentiam tuam mo-

tus ad eas quidem fuerat, in iifdem tamen refidere non

nere volui de Regia mea inente & voluntate fuper S.S. Brevibus

fionesquas a Romana Curiàin hunc

»

exhibitis aut exhibendis in hoc Regno; cam enim, quidquid

poterat, quia provi

Ut his calami-

effe&tum acceperat, irregulares erant.

contigerit, nec mez Regiz poteftati, ineifque Va(lailis nocucrit,

me femper obfequentern. Ecclefiz filium profitear, ea mibi nun-

tatibus occurreret Carolus IIl. nullam ron negotiationis

)

quam mens effe potuit , ut Litterarum Romanz Curiz curfum

viam iniit, cavens tamen pro viribus, fua ut jura füo-

P

executionemqueturbarem ; quocircacaveas, velim, ut quacum .

Quod pecu-

rumque Subditorum

privilegia fervaret.

que occurrerint Papz Brevia, a Collazerali examinentur, inter-

liariter perfpicitur in

Epiftola quam 3o. Novembris die

ventu Capitum Tribupalium; & fiquidem hzc Brevia feu Bullz

venerint idoneis verbis iifdeinque cum circumftantiis ac Regum

ant. 1707. ad D. 4e

Quiros faum in Belgio Miffum (e)

3)

decefforum imeorum tempore, me Rege Hifpaniarum habito,

pro ut cum Rege Carolo Il. Patruo meo factum eft, abf.

" Ca) Jannonius ;

L.XI. C. lV.

que minima innovatione; hoc in cafü tribuetur iis EXEQUA.

b) Jannonius,

L. XLI Cl Iv. & VIO

??

TUR, ita fcilicet, ut a Papa provifi & Neapolitani fint , nec in

lex exhibitus Comiti de Daun die. 10. Septem-

(c) Libellus fupp

meam Regiam Perfonam male animati,

Id autem intelligi debet

bris ann, 172 5.

»

de iis Epifcopatibus & Dignitatibus Ecclefiafticis quorum pro-

d) Ulterior De

fenfio Do&oris Van Espen n. 225.

»

vifio ad S. S. tantum fine mea prafentatione pertinet; quod enim

(e) Epiftole ad D. de

Quiros Italice fcripte verfio: ** Sua Ma-

fiquidem diutius ad Ecclefias in Belgio

ad eos attinet qui mei Regii Patronatus fünt, minime dubitan-

39

jeftas ammmo reputans ,

dum , quineorum ad Papama me facienda prafentatio precedere

3)

vacantes nominare diftulerit, dilationem hanc progre(Iu tempo-.

debeat.

Et cum audiam aliquos Epifcopos a S. S. provifos hoc

ris ejus juribus o&ficere poffe, & occafionem przbere Romanz Cu.

in Regno effe , qui ad fuas Ecclefias accedere nequeunt , quia non.

9»»

iim, quz.in eam adeo fe acerbe gerit, iis Ecclefiis per devolu-

iis traditum fuit EXEQUATUR Regium , mando, ut, fi ob-

3?

tionem , licet injuria, providendi ; flatuit perficere, ut ab eo

Eodem tesn-

LE

tulerint eafdem Litteras fine diminutione aut variatione minimi

39

Confilio confüetz Confultationes ad fe mitterentur,

?)

verbi, & ut exhibebantur in tali cafu , Regis Patrui mei tempo-

)

pore hac de re fcribitur ad Excellent

iam Veftram, cui dicam,

23

re, quemadmodum füpra expre(füm eft, matureomnibus in Col-

3?

oportet, in tanti momenti negotio, eam $. M. mentem effe, ut

»

laterali ad trutinam revocatis , ea lege, ut provifi fint naturales

)

iftis Confilii Dominis fignificetur hunc Principem füz confcien-

33

Regni, non füfpe&i , nec in meam Regiam Perfonam male ani.

tiz motus fequi volentemn mandare, ut in fua Confultatione agant

3»

mati, tunc iis Regium EXEQUATUR , tribuatur; qua in re

.2; füummo jure & qua maxima poterunt animi eontentione, primum

ARegni

LiseR l. AnTICUrus XIl.

39

(* o

Jegni Meapolis extrameos vepellebat , (a), ene ada&um

vel unum exemplum intota Ecclefiaftica Hiftoria egre

inveniri poffe Efpenius animadverterat, ejus Écclefiae

comperi, ut fuper bac controverfia Monumentum, unoe

primis ejus Miniftris id ine etiam atque. etiam vogante ,

hoftesa Romana Curia Decrera'vel abejus Nuntiis Sen-

:ï

intra pauca miomenta contexevem.

Pofl aliquot bebdoma-

rentias in dies fingulos obtinebant, ut excommunica-

vas, Opufculum impre[[um prodiit, mom fine magna Ko-

tioni obnoxia, zp/o fa&to , Capitula & Cleri Membra

i

nane Curic perturbatzone, titillatiomum miearum caufa

reliqua declararent.

Ea urta de caufa Catholicus Clerus

quibus ea munquam -Itala maiu. affici confueverat. — .Sui

his Cenfuris impetebatur, quod renuerent Prafuülem

Junt bic Romane Curie nec pauci "A[fecl , inter eos ipfos,

füum fuzque Ecclefiz juradeferere, ut(e proximo ab-

qui fe Regis Miniflros dicunt, — Ergo immanis illico in

folutoque Romanz Curie regimini & Apoítolicis Vica-

sne excitata perfecutio cujus fuvorem mibi credidi exitio

riis fübderent, quos ea iplidare volebat, contra SS. Ca-

fore; me tamen ipfe defendis non

perii , atque adeo tan-

nones, patrias Leges & confuetudines, denique man-

tillum de tneis boffibus trviumphavi,

X

data Principum quife non pofle crediderant, quin huie

Subdit Riccardius id hominis, quem soffrum Cardi-

totius difciplinae p

erturbationi ,. collatoque ad ejus ex«

nalem appellat, qui dubio procul erat Cardinalis Gri-

tremum excidium furori obfifterent.

mani Prorex Neapolis, ejus Monumentum tanquam

iafamem costra. Romangam Curiam Librum denuntia(fe,

- Coutra. Ceufurárum abufum. ab Ejpenio ,[Intüta

eamque Curiam cui animos addebat cum Neapolitano

Priucipia,

Rege conventio, qua tunc agebatur, id Operis om-

nino diris devovere ac perdere ftatuiffe. — Difceffit eo

III. Ergo rumor quem ha omnes cenfüre excíta-

ipfo tempore Riccardius , ut Caroli lll Principis fui,

bant, commorio quam ez penes rudem aut preven-

tunc Barcinone commorantis, prefidium imploraturus

tum populum edere poterant, ex iifdemque perrimef-

pergeret, Eo refponíum attulit ad Librum, qui vul-

cenda quoad Eeclefie boàum & Imperii tranquillita-

gatus in eum fuerat, (/) idque affecutus eít, ut veri-

tem perniciofe confecutiones Efípenium impulerunt,

tàtem Carolo IlI. fignificaret, cujus ei gratia & munifi-

ur materiam hanc folidius doctiu(que quam fere Scho-

centia frui licuit ad mortem ufque qua fub ana. 1725.

laftici & Decretalium Interpretes, pertractaret.

finem, feu 1726, initium conügit.

Dandam fibi cenfuit in primis operam, ut, quod ab

Poterant eju(modi acta cuju(modi funt, que innui-

hoc hominum genere rninus accurate fit, veterem dif-

mus, funeftiffimas rurbas & f(editionesinferre, fieventa

ciplinam ab iis fecerneret quae füper hac re in Eccle(ia-

ys arrififfent, nec Principes, ut par erat, ne ingruen-

fticorum "Tribunalium ufura'nova (eu abfona & abufiva

tia mala contingerent, precaviffent. Suo fidelirer ad-

inducta funt ; affurgeretad antiquitaris initia, ut genuinas

dictus Principi Subditus, quierat Efpenius, hujufmo-

Ecclefiz regulas & mentem dignofceret ; ad has leges

di calamitatum minis ipfis non moveri non poterat.

exigeret cenfurarum pondus aut nullitatem, earum po-

Suum ergo non credidit, ut confueverat, & pro fua

tiffimum que appellantur /ate fentemtie & ipfo fado,

virili parte, ferpenti morbo remedium afferre, .Expo-

qua (cilicet his pofterioribus faeculi

S

rater omnem

fita dubio procul injuftee excommunicationis natura &

inodum excreverant &c, In(iftit potiffimum in omnis

d

cffe&ta maxime, fi quid aliud, ejus in populorumani.

generis incommodis qua Eeclefiz & Imperio injuttee

mos vim cobibere porerant.

Ut igitur ob omnium

cenfüra & excommunicationes afferre poffunr; in ju-

oculos hoc grave principium poneret, excommunica-

dicio de iiídem ferendo; in eorum periculo qui eas fet-

tionis notorie injuftae metum nunquam nobis impedi-

vant, quarum nulliras & injuítitia notoria et, quibuf-

mento efle debere, ne, quod officii noflri eft, perficia-

que cauíam praebet con(lata in veritatem eju(que vindi-

mus, autnos ipfos ab obíequio & fide quam omnes

ces conjuratio; denique in ordigario contra hae excome

- Subditi füo Principi debent ; abducere, fuum Efpenius

municationes remedio, fcilicet ad fuüperius Tribunal

de Cenfuris 'Tractatum edidit,

Appellatione, Quae quidem Appellatio femper /uf-

JEque ingenuus Catholicae Ecclefie filius, ac fuo

penfioum & devolutivum ettectum obtinet , quoties (en-

Principi fidelis Subdirus non minus E(penius Cenfüra-

tentiam pracedit, aut eam fequirur que non ab/oluta

romin eosabufu permotus fuit, qui Ecclefize doCtrinam

fed comminatoria tantum eít, quae nempe poft leciti-

eju(que Hierarchiam propugnabant. Ei trifte inhunc

mam recu(ationem pronuntiatá, aut jure ip(o ob necef-

rem exemphum in Catholico Belgii Feederati Clero oc-

fariam aliquam omiífam formam nulla eft; in qua etiam

currebat.

Poft ejus Archiepifcopi fufpenfionem &in-

facti fpecie, per Canoniítas, ita nulla eft

terdictum, per fimplex Breve ad. privatum hominem

tionis remedio non opus habeat.

, Ut Appe-lla-

fine ulla forma miffum, & per agendi rationem cujus

»

Regno provifi, qui ád meam pï-;&f*ematicnem non fpe&ant, aliz.

»

que Dignit&tes Ecclefiafticz extiterintin eo €afü intraque eosfines

»

cüm omni cirmimfpe&ionc & maturitate quam res poftulat,

$,;

agas, velim, &id fedulo cures ; mihique ftatim fignificabuntur

)»

quos füpra in Nuntio Aldobrandiniorequifimus, eoramque Lit.

3?

einnino fingillatim caufe propter quas EXEO UA TUR datum

tere per nullam unquam claufülam innuerint Regem in cujus

»

Regno expediuntur, eos nominaffe, & ita Regis Caroli If, tem«

aut negatum eft; omnia enim cognofeere volo, tibi mandans,

31

quemadmodurm peculiariter mando, ut diligenter invigiles, ne

pore faétum fuerit, perinde agetur in prelentia, EXEQUA.

meis Regaliis, juribus meis meorumque Subditorum, quibus

»)

TUR iifdem tradito, dummodo his Epifeopatibus aut Eccle,

maguopere cavere debeo, detrimenti aliquid afferatur: quaenim

fiatticis Dignitatibus infigniti indigenz fint, & bene meo Regio

fervitio affe&ti,

Super ceteris quz in meis Regiis mandatis con.

ratione dabo operam, ut id accurate fervetur , quod Pontifici

55

debitam eít, eadem ftudium ad Regalium meorum jurium defen-

tinentur quoad Arreftum de Ecclefiafticorum extra lioc Regnum

fionem collatum volo; atque in id adjumentis, quzjus patitur,

verfantiuin cenfibus, & quoad interdi&tam denariorum ad Ro.

Et quia mandavi , ut id quoad Nuntium Aldo-

)

manam Curiam miffionem , id adamu(lim quod tribi prafcrip:

equidem utar,

??

tum eft, exequeris,

UOD $1 ROMANA CURIA ID

brandinium executioni daretur, fatis luculentum hujus agendi

rationis fpecimen exhibui; cum enim perfpexi(fem, quas affere-

?5

PRAETEXENS HUS3US REGNI TRANQUILLITA.

bat, Litteras eafdem effe ac quas alii Nuntii ad u(que Regis Caro-

))

TEM PER EXCOMMUNICATIONES, aut aliter, PER.

»

TURBARE, iis omnibus adjumentis uteris, qut ceoiuomica

»»

li II.. Patrui noftri tempus attalerant , iis EXEQUATUR tra-

»

ditum volui, ut fa&tum eft ; ex quo univerfis terrarum

rbis

poteftas prebet, & quiz naturale jus patitür, ut vis vi repellatur,

intelliget , ff hoc in Regno Ecclefie plures Epifcopis, &

ves

meique Regales tituli. meique Subditi defendantur.

Hec O1f.

nino habeo, quz tibiin prafentia dicam,

Ita; Reverenditfime

fpiritali Paftorum fuorum alimento carent , non mea, fed Ro-

in Chrifto Pater,./ Cardinalis Grimani , cátifime & dile&itlime

2)

manz Curie culpa fieri; quoties enim cum ufitatis Litteris, &

circuinftantiis ad meorum Regalium jurium incolumitatein. ne

amice mi, Dominus nofler te. femper euftodiat.

Barcinone,;

33

ceffariis venerint, fuis in. Cathedris ftataentur; fin aliter. fiat ,

?5

die 13, Septembris ann, 1708 TO EL REY, D.

?5

nia Romeo y Anderaz,

] f.l-axa A-nt(?-

confcientiz inde ortam onus dubio procul in e0s recidet, qui pe-

$?

culiaribus confiliisid perturbant, quod tanti ad Dei fervitium

4) V. Jannonium L. XL. Cap.VI,

imomenti eft..— Atque ut meai, voluntatem ac deliberationem Re«

(^) Nos latet libri titulus; at Riccar

dias &it ipfé edm confti-

tiffe impre(fis Foliis amplius 25.

??

giam faperiis, quz fervanda quoad hanc rem fünt, fineulla du-

??

bitatione auz obícuritate cognofcas, fi Epifcopi a Papa in ho«

$in

ll

VrrA D. VaN ÉsPEN.

4o

diffidium erat, qui contra jus ufumque fe fecularibus

Sin hoc ovdinarium vemedium defit, quod unum fci-

licet cum. Appellatione tanquam ab abuíu que in Gal-

fex exaequare volebant, & ad Decanatum zeque ac fa-

culares fex contendebant.

Cum eorum petitionem

lia quibufdam in cafibus adhibetur, locum habere po-

teft, cum Judex in Sententia omnes prefcriptas for-

Univerfitas ad quam confugerant ,

rejeciffet, Buffium

:

Suze Sanétitatis Nuntium adiere qui p

lura Mandata &

mas fervavit, nec aliud agitur, qnam ut caufa ipía di-

varia Decreta in D. Gafparem Jofephum Hluigez ex con-

judicetur, apte monet Efpenius extraordizaria vemedia

füeta forma ele&tum Decanum edidit; eum ad graves

rae(to effe, & quidem tum adhibenda, cum Ecclefia-

pecuniarias mulétas damnavit, in.

eumdemque excom-

ftici Judicis a&ta quoad formam irregularia & extraor-

avit, quas ubique per

dinaria funt, quia fcilicet iis una vis ineft & facti ratio,

municationis fententias pronunti

Urbem affixas voluit, tametfi nu

llum fuae ibidem exe-

qua prompte ac reapfe non nifi per prefens ad tempo-

ralem Poteftatem perfugium reprimi polTunt. — Paucis

renda jurifdictionis jus obtineret.

Negotium tandem ad

S. I M. delatum eft, cujus Decreto, Januarii

die 31.

oftendit Efpenius, cujuímodi fit, & quam legitima hac

Eccleliafticorum Do-

ann. 1713. abroparus rejectufque

agendi ratio; jubere in his cafibus Deum , ut Princi-

&orum fex ad Nontii Jurifdi&tionem recurfus.

"Ábro-

pes fuam oppreffis Subditis opem concedant; & hanc

gavz't* ; AYvitaot

t & alolevit pariter Imperator omnia

Dei legem ita paterc, ut ad omnis generis vim, & ad

i comminatoria. & executoria Decreta,

E X OE r EEE

externam omnem legum quoad rem ipfam, & ordinis

ejufdem Nunti

Ecclefiafficorum Doéctorum fex occupa

ri redditus juf-

uoad acta ad formas ípeétantia violationem referatur.

mandavitque,

Odlavus Paragraphus octavi Capitis hujus "Traétatus

fit fimilia deinceps perfugia prohibuit ;

a dato

gravibus indictis poenis, ut intra menfes duos,

peculiari quadam animadverfione dignus nobis videtur ;

x acta

lmperiali Decrero numerandos, ii Dottores fe

in quo nimirum injuftarum excommunicationum Ícanda-

removerent aut retractarent, quaecumque füper hoc

luni radicitus evellit Efpenius, tum quoad Ecclefie ho

negotio vel ipfi vel Nuntius ediderant,

!

fles quorum pervicácia & ludibria ex hoc fere fonte

promanant, tumn quoad Carhol

icos bene multos quibus

In buuc Tvatatum declamntiong;.'

: d

ez lap(üs aut deliberationis occafioni funt, — Objectio-

Ejufdf*rn.j)ubliga

nem Efpenius in probationem vertit. Hareticos mo:

exiffimatio.

net eas a Sacris Scriptoribus praedictas & a fanctis Patri-

busnuntiatas efle, fore fcilicetaliquando, ut his peculia-

]V. Ut communio;em & fru&uofiorem hujus de

Ceníüris Tractatus lectionem redderet, aquitate qua-

ribus notis veri eorum Difcipuli &. veritatis defenfo-

dam ita fibi temperavit Efpenius, ut;ne faéta quidem

res infignirentur; probatque Catholicis inju(tas excom-

municationes non modo nihil detrimenti iis afferre qui

innueret quibus ad eum elaboranduzm adduétus fuerat,

Satis habet in Preefationis exordio dicere fibi utile vifüm

eas, ut veros Ecclefia filios decet, animo comparati

perferunt, verum etiam nonambiguum folatii argu-

effe de hoc argümento agere, quo portiffimum tempo-

il

re multus erat de cenfuvis fermo, eorum.pra[ertim occa-

mentum iifdem fuppeditares r. dum eos ad extremum

bunc cum Capire Chrifto 1

)

omino, &cum primis Hie-

fioue qua 1n Federato Belgio coutingebant. /Heec tamen

circumfpe&tio non impediit, quominus novorum hu-

rofolymitanze Ecclefiae Chriftianis fimilitudinis gradum

m promiflio-

jufmodi facinotum promotores verum Efpenii i hujus

evehunt; 2.dum eos ipfosin Evangelicaru

Hoc aurem

Operis emiffione confilium , ejufque, nece[Tarias confe-

num & praedictionum fide confirmant.

cutiones perfpicerent, fi quidem lectum ponderatum-

eo magis neceffarium monituin erar, quod, ut Efpe.

nius ipfe animadvertit vulgo hujus &tatis Chriltiani, &

que pro meriro fuiffet; nihil iraque; ur in igne Opus

llum excommunica-

defererent, omifeérunt, . Ea id impudentia P. Defiran-

Ecclefiaftici quidem potiffimum nu

tionc , quanrumvis injufta fuerit, gravius fibi malum

tius egir, ut alferere auderet Efpenium per id Operis

de erimine conviétum effe /ogge graviore, quam qua

contingere poffe arbitrantur ; ita fzpe miferi funt, ut

in (confictis) Lovanienfis Fraudis libellis eidem Do-

ejus metu veritatem deferant; eam verbis aut faclis te:

étori 1mputata fuerant.

"Praétatum hunc ipfüum, norat

ftari non audent, injuftifque & iqua Dei praeceptis ad-

tanquam zzipium , licer ab homine elucubratum quem,

verfantur, juffi$ obediunt, ut cenfuras & excommuni.

cationes evident, quarum comminationibus percellun-

inquit, putamus Catbolicum (a). . 'Yam abíonus exe-

crandufque in quo ita Defirantius.garriebar, libellus

tur, autab iis abfolutionem obtineant, quas fe iubiifib

-

opinantur,

erat, ut Rome Septembrisdiä r2, ann. 1714. damna-

|

tus fuerit.

Pretioft

bujus Efpeniani Operis editioni divina Pro-

videntia preefuiffe videtur, ut praeteritorum temporum

Idem Defirantius

in a!rero.S'crz';:?tö) (di&irato) confo-

laterio, ad Hollandiee Catholicos mifIo , 24. preeterea

fcandalis remedium afferret, & fimilia vel eriam gra-

pa

e

ginas Infumit, füum ut virus, & atram quo ejus Je-

D

viora anteverteret qua jam inibi erant, ut in Eccletiam

cur eftuat, bilem evomati

n Efpenium, hujusde Cen-

irrumperent.

Quamvis certa principia fint que in

i

'Tractatu de Cenfüris mirifice evoluta cernuntur, re ta-

furis Tractatus occafione ( P). D. Hoynek van Papen-

dreck in füa falfa Ultrajectenfis Ecclefiee Hiftoria, mul-

men ipía non minus verum eft Chri(tianos bene mul-

tis poft annis in lucem editá, fpe&tat &ipfe Opus hoc

tos de rebus ejufmodi acde vero Religionis

fpiritu pa-

rum edoétos precipua quaedam ofhcia violare malle

tánquam confectum, ut ejus Ecclefia Clero Apologize

loco effet, illudque ipfum Efpenio crimini verrit, (c).

uam injuftarum excommunicationum confecutionibus

f

üu

At Au&torem fatis fuperque commune omnium judi-

bdi quibus obnoxii effent, fi ea fideliter exequeren-

cium ab his declamationibus vindicavit, Hlujus Traéta.

tur. Innumera hujus rei exempla poft ann. 1709. fu-

tus properate Editiones numero plures, quanti habitus

per graviffimis quibufque negotiis, cujufmodi depofi-

univerfim fuerit, invicto fane agumento fuünt, E typis

ta Fidei, & obfequii legitimis

2

| Principwibus' de'bj.tïi ;u[to-

iterum prodiir in g. an. 171 r.Infertusfuit Editione Ope-

dja eft, facile afferri poffent,

Satis habebimus animadvertere

ha:c 1pf'a anïmorum

rum.D, Van E(pen Lovanii (Rorhomagi) ann. 1721.

elaboratae, — Proítat pariterin omnibus Editionibus po-

difpofitione abutentes Ecclefiee Miniftros excommuni-

cationis gladio identidem ufos effe, füa ut injuflitiee,

fterioribus, & quod inde coníequitur, in ea quoque,

qua ann. 1729. Privilegio ipfa Imperatoris Caroli VI.

& in omni rerum genere dominandi prurigini rnorem

manu füb(cripto firmata prodiit. Atque eximia quidem

gererent, Inhujus Articuli exordio nonnulla huju(mo-

lumina, qux Opus hoc fuper hacre longe lateque dif-

di exempla protulimus , quibus hoc' loco addemus

unum D. Zf Nuntii Colonie contra fzeculares.Pro-

fudit, .qufufäs per,iniuffäi:*um exeomm*unication,ukm for-

fefTores fex Facultatis Juris Univerfitatis Lovanii, quod

(a) De ndiliratibus &c pap.t 21. & 40.

Efpeniinum de Cenfuris Tractatum in lucem emiffum

(^) Proteftatio Cleri Holl, &c. denuo a

(Terta &c p,'*6w7-'.' j

proxime fecutum eft, Sex his Profefforibus acre cum

(e) Hiftoria Ecclefiz Ultraje&t, &c. -ann, 1725. «ol, 1. p. 69,

aliis fex ejufdem Facultatis Ecclefiafticis Profefforibus

mifli-

. Liszga Il, An Ticurus XIII,

4 I

h.

snidinem erroris tenebras ex omnium jam mentibus

prodiit cum authentica approbatione D, Zzerlaz? Coa:

disjecer-unt.

filiarii in Supremo Brabantie Confilio, totius hujus

*

Tribunalis nomine exhibita, die 23. Septembris eju£-

-ARTICULIUS XIIL

dem anni. Infcribitur Opus hoc: Zva&atür de pro-

l

mulgatione Legum Ecclefiafficarum, ac fpeciatim Bulla-

-Dszärtatio Juper autiquis im Ecclefiarum gratiam ?z;itäy

vumn C? Rejcriptorum Curie Romnaues ubi g de PLA-

Donationibus , fuperque Capellavum. utnionibus cum

CITO REGIO, quod anteearum publicationetn &7 exe-

earumdem vedditibus &9c.

cutionem im Provinciüs vequivitim.

Typis editus fuit

primum in qzarto, Druxellis , apud "T'ypographos

T Mffertatio haec infcripta: Diffivtatio Cazonica de pri-

T'jevilevens , infertus deinde Efpenianorum Operum

flnis "ditarium €9 — Ecclefiarum dncorporatiombus

Editoni Lovanii ( Rothomagi ) ann. 1721. concinna-

€7c, impreffa primum fuit ann,. 1711. cum appro-

t&, ac deinceps fequentibus,

batione Facultatis ítricte ]aris Univerfiratis Lova-

Super occafionibus quae locum praebuerunt Efpenio,

nii n ea pertracteta materies proprie nihil eft aliud

fuam ut operam in hac re collocaret, nos Le&or pra-

quam corollarium T'rectatus dejmre Parecborum ob De-

venit, qui Ícilicet eas jam perfpexit quibus permotusg

cimnas £7 oblationes |ann, 1694. typis editi, quippe quee

Ecclefiaíticarum cum Regiis juribus Immunitatum Con-

potifimum füper decima ob /Vevalia jura veríatur.

cordiam , fuper Afylis Differtationem , de Cenfüris

Concinnara fuit quoddam veluti Fa&um ad jurium Ab-

T'ractatum &c. Doctor nofter emiferat, Eacdem eum

baus Monialium de Cortemberg (a) contra Parochum

caufze impulerunt, ut materiam Promulgationis Eccle-

de Leef? defenfionem. — Animadverfione dignum eft

fia(ticarum Legum illuftrarer & conditiones exponeret

Belgicam confuerudinem qua' Efpenio hac in re ufui

qua eam comitari debent, ut hae Leges confcientiam

&adjumento eft , a Gallicana differre.. Ejus tamen Dif-

obligent & executionem obtinere poífint.

fertatio in Belgio ipfo fine altercatione non fuit; eam

Antequam hujus T'ractatus occafionem , contextum,

Nicolaus Aicbard S. Gillefii Bruxellis Parochus quin

confecutiones diftinf&tius perfequamur , notionem , du-

queanio poft refellandam fufcepit, edito Scripto cui

ce & magiítro Efpenio ipfo, Aucterum ultra montes

tirulus: us Pafforinn Titulavium £2 Ecclefiarum Pa-

in hoc negotio Syftematis quod Doctor hic fibi confu-

vrocbialium ad oblationes,

Decimas €? amuaxime Novales

tandum proponit, exhibendam fufcipimus.

(^). Doétorum virorum Ephemeridis Auctores ftatim

Romana Curia Affentatores haud fatis habent ei jura

norarunt Auctorem hunc, et(i Efpenii Di(Tertationem

tribuere quae ad fzecularem tantum auctoritatem perti-

de qua fermo eít, impugnandam fibi propoferit, im.

nent; contendunt praterea eidem adícribere fingulare

morari tamen longius in queftione de qua omnino non

privilegium, (uis ut juribus feu legitimis feu u(ürpatis

agebatur, videlicet, Monialibus Cortembergenfibus

utatur ratione quadamqua irrationabilis appellari poteft.

ad veteres decimas nil juris fuiffe; viderique ita graris

Univeríim receptum effatum eft, pofitivam omnem

digredi voluiffe, ur anfam arriperet flatuendi placita

Legem, Divinam ipíam, ut obligatoria fit, fatis pu-

qua a nullo "Tribunali adoptari poffent; denique cum

blicatam expofitamque ad eorum omnium notiriam ad

in viam rediens ad decimarum Novalium quazítionem

quos emiífa eft, effe debere (c). Contendunt ramen

accedit, ad quam fe totum redigere debui(Tet, (atis

Romanz Curize Fautores Decreta Pape feu Romano-

habere fine probatione pro certo ponere, decimarum

rum T'ribunalium obligare in confcientia omnium ter-

donationem in alicujas Monaíterii gratiam faétam non

rarum Orbis Regionum Catholicos, tametfi non nifí

nifi de proediorum decimis intelli

.

Roma in Campo Flore, vel ad S, Joannis Lateranen-

nis tempore exculra erant.

pi poffe quae dona[io-

fis januas publicata & affixa fuerint.

Pura putraque cz-

Van Efpenius in Prafatione que ad ejus Differtatio

remonia hac, eorum fententia, fuam omnem perfe-

nis de autiquis douationibus &£c. frontem eft, nos mo-

étionem füuamque omnem vim Legi tribuit; ftriéteque

net Advocatos qui pro Parocho de Zeef? contra Abba

hec afficit eos omnes quos fpectat, perinde ac fi per-.

uiam de Cortemberg defudaverant, contenditfe ejus juri

fonaliter eorum fingulis notificata & infinuata fuiffet.

prefidium querere e nonnullis principiis qua (tatuerat

Executioni proinde mandari fervarique debet ab iie

in Traétatu de Z'ure Parocboruta ob decimas &9 oblatio

omnibus ad quorum notitiam pervenit , quacumque

7ges €?'c. lexdecim circirer ante annis impre(fo; fed ad.

demum ratione, quin pror(íus neceffe fit aut locorum

dit eos genuinam ipfius fententiam male inrerpretatos

Paítores eam expendere vel publicare, aut Supremos

fuiffe, & praterea fi quid obfcuritatis in eo primo

Principes ejus executioni affentiri, ad effe&ta ipía publi-

"Tractatu quoad locutionum fenfum inerat, füam füper

ca feu civilia qua eidem tribui contendirur.

quaítione mentem in nova Differtatione (atis perfpi-

cuam « apertam fore.

Hiítoricae Praefationis Auctor

Suam placita hec originem trahunt ex notione qua-

dam Poteflatis non modo infallibilis & füpreme, ve-

quz ad Efpenianorum Operum Editionis ann. 1753.

rum etiam omnino abfolute quee nullilegi nullique fors

frontem extat, hallucinatus eít inquiens Efpenium in

m« (ervande fubeft,

hanc rem fateri fuum de 'ure. Parochorum ob decimas

Qnuo magis hac arrogata jura modum excedunt, &

tg'c. "Frattatum contra f/uam ipfius mentem in publicam

publico bono officiunt , eo magis tenentur Épifcopi &

lucem emiffum fuiffe.

Van Efpenius id unum ait ioter-

Principes iifdem obfiftere, propriifque utrique juribus

pretationem fibi, contra at

uii; priores quidem ob examen & doctrinale judicium

volebat, adhibitam fuiffe,,

que ipfe fentieþat, fibique

L

( cujus jus ab eorum chara&tere (:jungi nequit) quoad

Ecclefiafticas Leges quibus fübdi Fideles lubet qui eo-

ARTICULUS XI V.

rum cure commiffi funt5 pofteriores vero obexamen

formae atque adeo rei quafique fundi, quoad ea fcilicet

IDe. Tvaflatu faper. Ecclefiafticarum Legum . Promulga-

quz Imperii cujufque effata, ipforumque Principum

tioge, fuperque Placet Regioante earum publicationem

aut Subditorum jura afficere poffunt.

He nimiruin

G executionem . uece[Jario.

funt ad legitimam Ecclefiafticarum Legum in. Chrittia-

nis Ditionibus

Huju TvaGatus publicatio.

dug,

premulgationem neceflariee conditionæ-s

Ovum hunc ipfüm Efpenio Tractatum tempó-

N

rum calamirati debemus ; qui nempe ann. 1712.

Natura. 09 meceffitas Placiti R&gii.

(4) Abbatia hzc e $. Benedi&ti Ordine eft ; fpe&atad Dicecefiin

Meclinenfem , Bruxellas inter & Lovanium fita.

]I. Et hec adhafio & coníenfio cujus neceffitas,

(^) Opus hoc impreffüm fuit Leodii a

:

ann, 1716. induobus Vol. in 12.

pqd Jofeph S, Serftevens

(c) De Premulg. Leg.C. 1. $. 1. & C. HI.. $. 1.

KFita Fan Efpen.

F.

tametfi

42

V-z'rA R VAN Esrzmv

tametíi variis nominibus , in omnibus Catholicis Regnis

mam P/aciti (latuitin Diïïertätionequam ann. 1674.cof-

pe

acrier propugnatur, ut Legum ad Ditionern fpectan-

cinnavit hoc titulo: 2us Belgarum civca Bullavum ve-

a

tium character Ecclefiafticis Legibus comparetur. us

ceptionem. — Mirandum Opus hoc per S, Officii Decre-

ti

hoc nec Principes nec eorum Magi(tratus do&trinz aut

tum damnatum fuit, At hec damnatio & ejuímodi

l

Fidei Tudices reddit, ut in dogmaticis quaftionibus,

aliae nihil aliud faciunt quam magis magiíque mali gra-

per Sacre Scripture & "T'raditionis examen, quid re-

vitatem & remedii neceffitatem oftendunt; quod acri-

qt

velatum fit, quid non, cum auéctoritate definiant; id

ter Brabantiae Confilium in fua Confultatione, Decem-

j

enim ad Eccle(iaí(ticos tantum Judices pertinet; at iis

ficavit.

bris die 17. ann. 1657. (d) Archiduci Leopoldo figni-

b

facultatem atque adeo obligationem affert, ut in Sum-

J

morum Pontificum dogrnaticis Decretis non folum for-

At fignificationes has non omnino felix, ut par erat,

V

mam examinent, ut nempe judicent, an in iis regulee

exitus confecutus eft. Enuntiata in Janfenium Bullae

j

& follemnes rationes fervatz fint, fed ipfam quoque

per auctoritatem, & e Principis apertzffrsmo juffu, quemm

rem acfündum, ut per diícretionis judicium certo con-

npumquam intermni[[e. Nuntiorum 9? Intevmmtiorum fo-

ü

ftet, quidquam ne ii(dem infit Politicis rationibus, na-

licitatioues defatigaverant (e).. Divifionis germen hoc

Ü

turali lepi, aut definitionibus univerfim ab Ecclefia re.

haud mediocrem in modum auxerunt, hoc ineunte

(

ceptis contrarium. Duplex hoc examen cui proprie

faculo, fuper Janfeniani facti afTertione renovare dif-

non nifi facta quaedam propofita funt, neceffarium eft,

putationes, Ufui fuit in Belgio Bulla Z;geam Domini

f

ut Principes eorumque Tribunalia prudenter & cum

