ne fideles ullo Religionis exercitio gauderent; co&.

/

Qb

finum effudit, celfiffimas Bafilicas erexit, Sanétua-

git, illatis fubinde tormentis, tradi fibi thefauros

nam G

ria donis magnificis ditavit, Stabulum Bethleémiti

Ecclefiarum, oblationes: vaía Sacra ; Altaria ever-

cum ac reliqua loca terre fanéte, que tribus fecu-

tit, Templaque expoliavit, profanavit, clavis occlu-

villas t

dammo

lis aut in pulvere abíconía aut profanata jacuerant,

fit; aut igne combuflit. (7)

fuperbiffimis Templis condecorantur; in diademate

tfect

rum I&l

Principum Crux Chrifti refülget ; cicatrices Confes-

Donatifie.

forum mundus exofculatur, ex univerfo orbein unam

epec

ijsque:

Synodum coneregantur Antiftites ; Rome & alibi

VIII. Eodem tempore, quo Julianus perfequeba-

magnifica Templa eriguntur ; Conftantinopolis zdi-

tur Ecclefias, prefertim orientales, Donatifte de-

quis e

ficatur, & ad dignitatem fecundae Sedig evehitur.

vaftabant Aíricanas.

Nam ubi impetrarant ad'an,

que 1

An putet Papendrechtius umquam magis gloriatam

362. ab Apoftata Refcriptum, quo fedibus füis res-

tünc p

re ]dol

atque lztatam fui(Te Ecclefiam , quantum eft ex par-

tituebantur, armata manu occupant Bafilicas ; eas

te remporalis fuüi fplendoris, quam primis iftis Con-

fufo Catholicorum fanguine, profanant : confrin-

. He

vice 4

ftantini Magni temporibus, quando tefte Eufebio| 5 )

gunt Altaria, vel, tamquam polluta effent, aufe-

cuntlis velut Divino munuere infufa lgtitia fuit, maxi-

runt vel deradunt ;

franguüt calices, & San&um

excidi

75e videntibus ea loca , qu& paulo aute itpiis 7 yvranmo

Chrifma abjiciunt ; mittunr. Ethnicos Miniftros qui

compl

vum macbiueis fuerant. deftruBa , vediviva couffruéctio-

flic B

Fidelibus eripiant Sacros Codices, copantque eos

ze claviora, €7 celfiora confurgere Templaque excelfa

vaía Sacrifici; velamenta, lintea , pallas tradere ;

Qw

dominantur Caemeteriis, neque finunt in iis fepeliri

0E t

fro 'lmmi/z'l/u: Conveuticulis elevari,

Catholicos; aliaque plura faciunt,

d funt

ror cohibet recenferi. (8)

que religiofus horf

fuit, p

Perfecutio fub Cohjz*aiztio.

Eccleli

Perfecutio fub. Falente,

Vent

VI. Sed ifte tantus Ecclefie fplendor poft mo-

limE

mentum quafi temporis difparet ; a perfecutione Gen-

exIrn

IX. Poft Juliani interitum, paululum interquievit

ülium liberata, exigua refpiratione mediante, inci-

Ecclefia fub [oviano & Valentiniano Imperatoribus,

ut pot

Gratianus quoque Auguítus Valentiniani filius Nicae-

defam

dir in perfecutionem aque favientem heretico:

rum.

nam fidemin occidente prorexit, dum illius frater Va-

da for

Sub ipfo Confítantini filio Conftantio, quem $.

len$ eam in oriente horrendis machinis impugnabat

quania

Hilarius Antichrifti nomine appellavit, ex Sedibus fuis

& devaítabat. Sed poftquam hic perierat, ad fedes

que in

exturbantur Catholici Antiflites, exilio mul&ctati &

tünc d)

fuas revocati funt Antiítites Catholici, magisque ac

.ad metalla damnati.

Armata manu ab Arianis Epis

magis tunc réftituta füit Ecclefia fplendori, quem fub

nifi pr

copis occupantur Dafilicae.

Fideles qui intrufis non

Conttantino Magno habuerat. (9)

5

e(fent;

parent, bonis, privilegiis, honoribus fpoliantur :

Profperam hanc fortem gratulamur Ecclefiae, &

dies ill

Quinimo verbera & carceres, & famen & fitim,

Largicori Deo grates rependimus : fed audi inrerim

vl

mortemque ipfíam fubire coguntur, (6).

Chryfoftomum, ( 10) qui circa hec tempora flo-

q.4

Hec perfecutio circa medium feculi IV. univer-

ruit : ,, Cum in Imperatorium T'hronum confcendit,

fis prope Ecclefiis externum fplendorem ita abitu.

L

inquit , qui nobifcum in fide ac Divinitatis Opi-

lit, ut in. obitu Conílanti ad annum 362. emi

??

nione confenrt, hic fegniores efficiuntur. Chris-

!

nentiores Ecclefie , Alexandrina, Antiochena, Con-

2»

tianorum res, nedum humanis honoribus (tabi-

ftantinopolitana, alieque ab Arianis Epifcopis deti-

LE

liuntur. Rurfüm cum aliquis impius Imperator

XI'

nerentur, & vix unus Anuftes Catholicus, qui pu-

35

regnat, qui nos undique urget, qui nos infinitis

Mu

ram fidem fervaffet, in fede fua pareret, omnes pe-

2*

malis exercet, tum Religio noftrra ciget, & am-

quaf

ne exularent, aut depofiti toto orbe latitarent,

De-

PLI

plius zzclarefcit." Procul ergo fecandum hunc

Vill

nique Liberius, poft lapfum ad fe reverfus, fefe de-

N

anctum Pauem abeft, ut Ecclefia ob Dominatum

decuti

beret, uti exiftimant, in Cryptis & Cemeteriis füb

Magiítratus Acatholici, calamitatesque , quae illum

terraneis qua in ambitu Romanz urbis erant, abs-

comitari pofTent, a dignitate fua neceffario cozcidat,

piícog

nia $,

condere.

& vitali quacumque vz & offi

cio deftituatur, ut vu'lt.

Notatu digna eft admonitio S. Hilarii; quam ad

adverfarius.

tütex

mults

omnes Catholicos, ac praefertim Mediolani commo-

rantes, direxit, in libro cogtra. Zduxentium.

Is erat

Würm |

Romase Uyvbis excfa'z'zwz Jub. dlavico,

dämng

Epifcopus Arianus, qui illius urbis Ecclefiam occu-

parat, favente Valentiniano Imperatore, qui & S,

Gpigb

X. Poíft modicum pacis & fplendoris, quem dixi-

Qibus

Hilarium Mediolano abícedere juíferat.

Hortatur

mus, fucceffit turbatio & caligo, nempein initio V,

(

fideles ne nimio Ecclefiae parietum amore abripi fefe

yls

feculi füb Honorio Auguíto, (1) Tales füper Ro-

j

hnant: Ugwm moneo, inquit n. 12., cavete zdntichris:

ram irruerunut anguítie , quales olim acciderunt ur-

£um (ideft Auxentium ) zzale ezim vos pavietum amor

bi Hierofolymitane,

Obfefla ab Alarico Gothorum

duf

Omin

cepit ; male Ecclefiam Dei in teclis. edificiisque vene-

Rege obfidionem (anno 408. ) redimit auro füo cunc-

vamisi y sale fub bis pacis momen ingevitis. JAune am

:

tisque thefauris ac pretiofis mobilibus. Aenofcit pro

x

biguum eff inbis Agtichriftum effe fefurum? montes

Imperatore fuo Attalum natione Gentilem, Ariano-

rum amicum ; hic crear T'ertullum Ethnicum homi-

Ce'dt,

smibi £? Sylve € Lacus ?. Carceres €? Foragines fuut

2utiores.

Tüm

nem Corifulem Romanum.

Subíequitur mox fe-

cunda

(a

l, 9. hift. c. 16,

(6) Vide Tillemons, des Ariens att, 47. 43. 44. 103.

(?) Till, perfecution de Julien art. 7. 9. 29*

i

ill. des Donatiftes art. 53, 54, 55.

(

k

J

T

ill. hitt;j des Emp, T. 5, part. 3.[art, 32. 36. 41.

9) an. 371. Till.-des Ariens art, 115, 117, 123.

( 19.) Lib, de S. l?abyl.,

Bo j

L

L4

DisQuisrrio. PRIMA,

425

BM L um

cunda vel. tertü obfidio, in qua periit prius fame

rint ad Pontihicem habere recurfüum, uteas denuoac

quam gladio , dum viri mutuas carnes, & matres

toties quoties confractae fuerint, erigeret, atquein iis

wr Ju.

proprios devorabant infantes, — Capitur Roma, (an.

novi polTent collocari ac prefidere Antiftites,

B

410.) univerfis divitiis fpoliatur, füuorum Civium

Qu

facta fepulchrum , reliquis autem qui internecionem

Secnndum P.

(

p

endr. videtur Ecclefia apicem Jpleudoris

ïlfce

evaferant , in omnes regiones difperfis, Orbr incly-

attigiffe feculo Vf!]. aut LX.

lcls

ta &?. Romani Imperii Caput , inquiebat S. Hierony-

(Qg.

mus, (2) uobauffa iucendio.., in citeres ac favillas

XII. Aft forraffe (ecundum Papendrechtium, pag.

ltog

Jaere quondam Ecclefie ceciderunt.

223. col, i, nondum VIl, feculo fuerat Ecclefia fum-

IVel

Objiciet fortaffe Papendrechtius, hanc fui(fe rui-

mum gradum aífecuta externi fplendoris , ex quo

Cl«

nam Gentilis Romz 'non Chriftiane ; in cineres & fa-

numquam cafüra effet, | Etcerte , Sedem Ultrajecti-

villas tunc concidi(f? Capitolium Jovis & omnia quo-

» nam fundatram fuifle, aitipfe, & bonorum tempo-

dammodo Gentilium idola; Deum puniviffe Romam

»

ralium fübíidio , & fecularis Dominii aeceffione

perfecutrieem Martyrum fuorum, & San&torum füo-

auctam , illo tempore,, (id eít circa feculum VIII. )

rum (anguinem vindicaffe ; Alaricum, Deo agente,

Cum, igquit, utrumque adminicuiuïnï, non utile

eba.

peperciffe omnibus, qui fefe Chriftianos dicerent;

tantum ad propagandam fidem , fed neceffarium

iisque a(ylum affignaffe Bafilicas SS. Petri & Pauli, ad

?5

vi(um effet, cum Paganisannuntianda Crux Chri(ti,

de.

"qn,

quas etiam folemniter deferri juflerit vaía pretiofa,

imperio & poteftare feculari juvanda foret. ,,

qua ad illas pertinere dicerentur, atque adeo Deum

Hanc Papendrechtius opinionem hauferit, ex eo

K

QS

tunc potius exhibuifTe triumphum Ecclefia füper gen-

quod Carolus Magnus novi imperiiinftaurator ad.an.

te [dolatrica. (3)

8oo. Pontifices Romanos ad Majeftatem tempora-

frin

fe

; Heec fi Papendrechtius objiciat, fatemur illum hac

lern evexerit,.ex quo non amplius deceret, fi fides

vice a vero non aberrare; namin iíto Urbis Romanz

Papendrechtio ( pag. 222. col.2.) Seremitatem Pon-

lum

excidio , uti erudite explicat Boffuetius: pro parte

tificalis Dignitatis quovis modo, 4uo ea (plendore ex-

qui

completag fuerunt predicliones Apocalyptice de my-

£eY50 frq/lraretur', obnubilari. 'l'unc namque cc-

«0$

ftica Babyloze €2 muliere forticaria, qu circumdata

perunt Izcclefiae amplas terras dono accepias rempo-

(

purpurva 99 cocéiuo , €9 inauvata auro 69 laptde pretio-

rali Dominie poffidere.

Tunc Epi(copi & Abbates

Jiri

fo *? margaritis , ebriaque de fanguiue SauBovum, €s$

Ior

Domini temporales facti , (edere in Conventibus,

de fanguine Martyrum Zefu , tunc tandem fpoliata

Principibus pares, gubernare Statum, ad bella pro-

fuit,. proflrata atque damnata; Triumphum agente

cedere, diadema Regibus imponere , alique multipli-

Ecclefia Chritti,

ci feculari dignitate fulgere; atque ita effectum ett,

Verum una admittere cogitur Papendrechtius il.

ut amba praeeminentiee mutua quodammodo, fi fas

lum Ecclefie "Triumphum adeo noa pertinui(Ie ad

fit ira loqui, virtute fuffulte , fecerint Ecclefiam vel

Vit

externum fplendorem, & temporalem profperitatem,

potius mini(lros e

jus, noyo coram homi.nyibus Íplen-

Ü S.

ut potius vel tunc maxime lagubri illo cafu Deus Ec-

dore clarefcere,

(E

clefiam fuam voluerit edoctam , quam parvi p: nden-

Ulterius quoque fen(im üt—riuf'quc dignitatis ac po-

T

da forent terrena omnia, que exterius parent, & per

teftatis, Pontficalis & Regiz, nara eft confufio, quan-

bat

quantas tribulationes enitendum efIet ad cceleftemat-

do exiffimatum fuit, quasdam prerocarivas honoryi-

]es

que immarceffibilam fplendorem ; nou cogitabaut

ficas Epifcopis ex vi fuze digniratis Epifcopalis com-

aC

tunc 2liud Sanéli Viri, inter quos eraz; Hieronymus,

petere, qua illis conveniebant dumtaxat ut Dominis

Üb

nifi pre foribus efís diem Domini, in quo cuncta

temporalibug.

Atque hec utriu(que tam disparis li-

e(fent igne conflagratura ac diffolvenda, quamquam

cet dignitatis confufio adeo mentem. Papendrechtii

&

dies ille noudum eílet ram prope, (ed adhuc femel

videtur. occupaffe, ut pro certo habeat, alteram ea-

P

Ifi

yaítanda foret Roma a Geníerico Vandalorum Rege

rum abíquealtera neque confiítere poffe, neque con-

lo

an. 4j

55 & feculo VI. iterum, actertio a Totila, an.

cidere;

ontificalemque dignitatem deinceps collap-

jf

$46. & $49

fam e(fe oportere , fj quovis modo obaubiletur. atque

pi

exteruo fuo [plendore frufivetur.

Iis..

; ,'Pd:/äcut'ib ',I/Mdalz'ca , itenmn Icomcla/larwk.

bl

Infaufie fequelee ?xtemæ Jhlendoris Eccltf" &.

or

XI lisdem quoquä fzculis V. & VI, fuerunt Afri-

(IS

cana Ecclefie períecutione Vandalica horribiliter

XIII. Nolim hic Papendrechtio objicere, Eccle-

qua(fatae ; de qua erit occafio dicendi $. 5. Seculo

fiam Romanam poft Carcli Magni favores, quando-

iC

VIII. vaftavit Ecclefiam Conftantinopolitanam per-

que temporalis (plendoris fui

lipfes quasdam pat-

fecutio Iconocla(tarum ,. quando pulíis Catholicis E-

fam fuiffe: ut, exempli cauía, dum Saraceni füb me-

j

pifcopis, alii in eorum Sedes intrufi fuere.

Patrimo-

dium feculi IX, expoliarunt Ecclefias SS. Petri & Pau-

nia S. Petri Fifco addi&ta, inter fideles alii carcere

li, omniaque inde ornamenta (acra & divitias omnes

T

eutexilio, ajii membrorum mutilitatione aut morte

abftulerunt.

lt

Dumtaxar urgere volo, feculo IX. X. &

multati, .Acceffit & Decretum 33$.

Epifcopo-

XI, ralia in Ecclefia nata fuile fcandala; ut per cadig-

rum íuüb Conftautino Copronymo, an. 754. quo

nitas Pontificalis immenfum amplius obnubilata fue-

damnabantur imagines, & cunctis Prafulibus pre-

rit, quam unquam pauperie atque anguítiis obnubi-

cipiebatur füb pcena depofitionis, ultra poenas a le-

lata videri poflet, Lt quidem heec ipía fcandala ex

ibus imperatoriis conílitutas, ne imaginesin Tem-

ipfo temporali fplendore & terrenis opibus,, Domi-

(

l

plis collocarent,

no permittente, nata, Écclefiam tantum non oppref-

Septem igitur

feculis mtxltïplices oppfemones ; àn-

ferunt: (4) inde enim exarfit in Clericis amor terre-

[

guítias, perfecutiones perpeífa eft Ecclefia, & nihi-

um

norum & ambitio Ecclefiaticee diguitatis per fas &

lominus nemo intellexit confractas tunc fuifTé tot Se-

nefas obtinendz: inde Simonia infanda, qui vena-

c-

des Epjícopales, quas tyrannis oppugnavit ; aut fi

le Sacerdotium redderet: iade tota aut precipua E-

Papeodrechtius propterea velit fuilfe confractas, do-

pifcoporum cura circa negotia remporalia, neglectus

ccat, quis ille tandem fuerit R, Pontifex, qui eas ite-

animarum & inítitutionis Clericorum : inde Eccle-

ruüm erexerit, aut quinam Epiícopi neceffe exiftima-

l

fialticorum ignorantia, avaritia, luxus, incontiaen-

ja

(2 Hieton. Ep. 12. ad Gaudent, — Vide etiam Ep. 16. ad Princip. proem.in Ezech.]

3 7 & item in (—fuavp. P7. n. 16,

(3 Till, ut füpra art, 42,

(4 Vide Nicolai Clemangis, libr, de corrupzo Ecclefa flaru, caufaa. & 3. clarüit hic. Au

&or initio feculi XV.

-Supplen. Oper, Pas Efpen Parg1V.

Hhh

tas

426

VinpicuE RzsorurioNis Docr. Lovaw,

ER indeque fumrma aptid pbpuluïn Sacerdotalis gra-

que contingere, fi-non (uh Conüan,tibi , certe fifb Ca.

dus defpeétio & vilipeudium.

roli Magnui imperio ; ficut ab eo. femppore gequaquam.

Tantum vero abeft, ut vel ipfa Ecclefia Romana

decuerit Jeremitatem . Poutificalis digmitatis . .. quo-

j Q

jl

ab hujufmodi opprobrio immuuis fuerit, ut Cardina

vi$ .. . modoobnulilari, quo dig

mtas illa fuofru(im :

lis Baronius, in fuis Annalibus Ecclefiaíticis, expoli-

retur [plendore etiam extergo.

d!

i

0

turus hiftoriam (eculi X., ipfoin limineadverfus ícan-

Patet igitur, quam Viro Chriftiano pudenda fit il-

dala hujusrnodi nece(Te exittimarit premunire Leécto-

la fententia , "qua: exifhimatur Ecclefia. Ultrajectenfis

hic

cicolt

gentef

imus.,,

rem: * En, znquit , incipit annusnon

o

dignitate füa Cathedratica ideo excidilfe, quod ubi

35

quo & novum inchoatur feculum, quod fui afpe-

olim Pozorum temporalium fubfidio fundata füerit, &

um

oc ità ?

?3

ritate ac boni fterilitate ferreum , malique exun-

poítea fecularis Dominuii acceffione autla ; ito externo

L

dartis deformitate plumbeum , atque inopia fcrip -

fplendore magna ex parte nunc fpoliata fit, aut po:

g u

DEU

t

li

953

tgrum appellari confüevit obícurum, In cujus li

tiu$ fplendorem terrenum , cum eminentiori fidei

25

mine conflituti ob ea, que pro foribus adeo fla.

confeffionis gloria commurarit. Utigam hujusmodi

du

2»

gitiofa nuper conrigit afpexifle, antequam progre-

fcriptores fzrio perpenderent dictum Apoftoli Co.

suàa cà

2

diamur ultérius, hic leétorem monendo,

raefari

lofl. 1. adimpleo ea, que defunt paffronum Chriffi....

t

quatt

facolor

3?

aliquid neceffarium duximus, ne quid fcandali pu-

pvo Corpore ejus, quód efl Ecchfia: quae vox debet

9

fillus enimo patiatur, fi quando videre conrgerit

efle omnium fidelium Chrifti Min

;

duitc'

Sed ma-

finem feculi.

i(irq';'nm usque agi

3*

abominationem defolationisin Templo.

gf

»

gis mirerur & cognofcat in ejus cuftodia divinam

N«l

»

invigilare potentiam ...... Cum in immenfüm

$. I1L

guperïä

95

fcelerum excreícente diluvio , eo penitus obrui

quod f

»2

videri poruiffet omni pene deftituta remigio Navi-

Eeclefie Catbedralis mon indiget diäifif.apþaratu Pfa.

ribis f

»

cula Petri, quee univerfe typum gerit Ecclefiz,

t &X

fulwn q!iorumgue :Miniffvorum.

39

nifi cuftodita fuiffer fümma potentia promiffionis

wrir li

3»

Chrifti, qua dixit: E£ portesafeki von prevalebuut

geLlQpl

Opinio Papendrechtii.

»2

adver [us eamm. s.

pardus!

, Cerre quidem in nullo umquam graviori vifa eft

L. Ex doctrina & exemplo fümmi Pon:ificï,ä Chn

bus pai

»

veríari diícrimine , nec mauifeftiori pereundi pe.

fti luculenter apparet, quam humilem & pauperem

tra, li

2

nittis conftituta periculo, quam cum ingruentibus

vitam ducere debeant illius Miniftri, tamen Adver-

Q r

»

feculo ifto eít jactata procellis; nam cuncta , qua

farii pergunt oceinere, quod ubi Ecclefía per angu-

glio mo

?3

olim paffa eft füb Gentilibus Imperatoribus, vel

flias, oppre[fones, pev[ecutioues quafi per totidem gra-

»

qua ab hereticis five Schismaticis, aliisve quibus:

dus contcendit femel zJud culmen,glovie , bonoris &7

fur

»

eumqüue Períecutoribus , horum comparatione

Wnperii quod . . . feris temporibas erat vefervatum,

2.OTEÉF-

99

fünt a(timanda lufus quodammodo puerorum,

n quibus [uum eff confecuta. [plendorem

N,

?3

immo referenda inlucrum , & computanda in cer-

WUHl . .. . ab eo tetpore uequaquam decuerit. SERE-

tiquis

»

tum emolumentum, cum ex illisipía Ecclefia effe-

NITATEM PowriFIcAus DicNrrATIS. OsNusILARL five

nie$ rel

»

&a (it pulchrior, aucta amplior atque reddira glo-

MzNDiCITATIS OPrROBRIO , , .. five quovis alio mo-

Cip.1.

99

riofor....

At.... Vix aliquis credat ,.... quam

do, quo dignitas illa fuo fruffraretur. fplendore. etiam

y PAtr

»

indi

E

gna (Jeculo X.) quamque turpia atque defor-

eXUYBO. . . . . diffinguant tempora, inquit Papen-

;

L

1nia, execra

nda infüper. & abeminanda fit coacta

drechtius, &£? res gullam patjetur dijiic'u/tnïmin. (I);

2

pati Sacrofari

&a-Apoftolica Sedes . . . . Quot

Mu

?»

tünc .. . proh pudor! proh dolor! in eandem

Nos e contrario b&endemus, ur facile efl, quod

h Hïïq

Sedem Angelis reverendam , vifü horrenda intru-

quemadmodum olim ita & nunc Epifcopalis dignitatis

2»

y alla

959

(fa funt monítra ? Quor ab eis aborta funt mala ,

auctoriras fide ac vitae meritis queri debeat; nullate-

L

confümmatee tragoedie ? Quibus tunc ipíam fine

nus autem fplendore externo , honore, gloria, Do-

»

racula & fine ruga contigir afpergi fordibus, pu-

minio, Quamvis id non praftabimus absque rubo-

Cii

LP

toribus infici, inquinari fpureitiis; ex hisque pet-

N

^

re quodam, fateri coacti rem nobis effe cdm fcrip-

/

«te

9)

pérua m

famia- denïigrari ? »

tore Catholico, qui limpidiffimam illam Evangelii

Regulam feris

Yulpo

olitama

Ecclefia temporibus videtur VF"?.*?

tifnur

Deflet igitur Baroniusxf'eculum X.lfferi'eum fuiffe at-

E

que obfcurum, Ecclefiam tunc longe majores angu-

if

PEREM

ftias paffam, quam olim fub Genrilibus Imperatori-

| ;S*enfentïa $. FHieronymi.

Vi

bus, vel hiereticis aliisve quibuscumque perfecutori-

bus, Sedemque Apoftolicam fordibus afperíam, pu-

II. S. Hieionymus olini; poft pacem -tämen Ee-

toribus infectam , inquinatam

;

clefiz & Conftantini Magni tempora, dignitatem or-

poti

qurcitiis , atque per-

VInei

etua infamia deni

gratam.

dinis Epifcopalis non metiebatur ex divitiis, poten-

hefag

: anpropter re

é&te etiam animadvertit Claudius

tia, eedificiis, loci opulentia vel magnificentia, cum

hec ad Evagrium fcripfit.

fitist

Fleuri

jn Di(curfu

llI. n.XI. quem tomo XIII, fuze

* Ubicumque füerit E-

hiftoriz praemifit; quod velle divitem ac fplendidum

ifcopus , five Romz, five Eugubii , five Con-

palen

; d

antinopoli , five Rhegii, five Alexandriz, five

Eyif

efíe Ecclefiz ftatum, fit eam velle, plurimis malis

efle expofitam , quodque illi longe fatius arque utilius

» lanis, ejufdem meriti, eju(dem eft & Sacerdotii,

Lal

» Potenria divitiarum & pauperratis humilitas vel füb-

fuifTet perpetua pauper;at'e premi, quam talibus fpan-

Ptj

dalis objici.

» limiorem , vel inferiorem Epifcopum non facit ;

BIN

iNec opus e

ft plura hic addere de rerum viciffitu-

»'Caterum omnes Apïoüoloru'm fuccefïbres | fun;t.ü »

dinibus,

quibus varie Ecclefiee poft feculum X. ja-

i

.Nequevdicat Paþehdrechtius-, hæcquideth evo $.

&atae fuerunt; cum

ea, qua diximus, abunde fufhi-

ciant ad refellendam adeo infolentem opinionem Pa-

Hieronymi valuiffe, nunc vero exolevi(fe; cum illam

lis

endrechri, de fplendore exteruo, cujus culmen de-

S. Doctoris fententiam Gratianus feculo XII. in De-

;

[

iffet primitiva Ecclefia pev angujfias y' oppve[froues ,

cretum fuüum retulerit, prout videre eft

-Diflin&ione

dem

ter

perJécutiones , quafi per totidem gvadus cotijcendere at-

93. Canone legz'mzzsf, circa inedium,

fml

(-'lï Papenär. Païg. 332. €0l 2, &2330 colii' 1, & z,

n

er

"So Pfï*

ahdcittatiiadiatiti il

stwxsmo PRIMA.

427

bC,

l?lm

:

ofüs, & per illos in odium populi malitiofe àddu-

$ iz'ärharäi Sententia.

' þ quo.

&us, a Ludovico Granatenfi, alioquin viro tum pie-

ira.

tate tum doctrina confpicuó , monitüs fuit, ut pau-

III. Quinimo eodem feculo S. Bernärd,us ä.cr;iter

invehitur in Epifcopos, qui externum fplendorem

lifper confideraret ,, f& effe Archiepifcopum & qui«

fit

divitiasque fectantur : Nempe in Tractátu Ze taori-

dem Bracarenfem; ideoque oportere quadam de-

99

Lnfig

us tv officio Epi[coporum Cap, 2. cui préfixus eft

corari honeflare ad fuftentandam dignitatem Archi-

duj

hic titulus: JJozorem £? decus dignitatis Ecclefiaftice

»

epifcopalem , aiebats alienutn quiderm fe effe ab eo,

55

ut eum ad luxum incitarct, & una cum ipfío con-

h&

zon coufiflere in EXTERNO SPLENDORE , /ed miorumt?

lel"nov

virtutum decore: ubi fermonem dirigens ad Epifco-

)»

demnare Préelatos illos, qui apparént potius Pro-

?9

vinciarum Gubernatores, quam Apoftolorum fuc-

[ Do:

pos ita ait ; Hozorificabitis ( Minifterium. vettrum)

zon cultu veflium, mon equorum faffu, non edificiis

323

ceffores ; & qui per faperbum illüm àapparatum,

Ede;'

v Clatast gudi, clamantfamelici .... jumenta £va-

»

quo cinguntur, videntur faftum & poimpàm murn

Inodi

(s

diuztur onufla gemis , C? uoffva zon cuvatis cvuva

»

di velle introdücere ufque ad ipfum Altare; fed illi

h'n.

vuda cáaligulis. | : 4nuuli , catenule , tintinnabula , €9

95

effe attendendum ; nequaquam nos amplius effe

$

-

debet

clavate quéedam corrigie , multaque talia taim fpecio-

temporibus illorum Sanéctorumrn, quorum páuper-

J coloribus quam ponderibus pretiofa snulorum depen-

?

,

tas miraeulis fulciebatur.

Fideles hodie fa&tos in.

je ac*

,

Pa

firmiores ; hos poffe indigere aliquibus, qu fen-

dent cervicibus, fratrumautem lateribus uec femicindia

smiferantes apponitis.

L

fus externos perítringant, ut Épiscopis omnem

. Neque Bernatdus :

dumtaxat hie carpit luxüm$ fed

»

debitam venerationém exhibeànt. ,,

paupertatem commendat in Epifcopis , deplorans

Hàc Ludovicus Granatenfis, aderar & Episcopus

quod fuo tempore adeo diffimiles forent preedeceffo:

ex eodem Ordine Dominicanus , qui prefentiá (ua

Pfa.

ribus füis Apoftolis: Quis vapuit, inquit, Tr. devi-

illius dictis robur adderer: que & Papendrechtius;

ta & mor. Clericorum Cap.4.. abore /4poffolorum tein:

ni fallar, fi adfuiffet calculo fuo plane probaffer,

'Tum vero Bartholom&us foaviter fortiterque te-

poris bujus vevbum gvati& , fiducia verbum: Ecck Nos

RELIQUIMUS OMNIA, ET SECUTI SUMUS TE? lta S. Der-

ponens: * Mihi indulgeti peto, iz4uit, fi vobis in-

nardus tempora Apoftolorum tranfiiffe deplorat, qui-

»

genue dicam, me paulifper h&rere attonitum, vi:

hri

Term

bus paupertas in pretio erat.

Papendrechtius econ-

.

b

dere illos per quos fperabam intelligere vocein Dei,

tra, fic ea depulía effe vult, ut jam non aimplius de-

)5

mihi tàam hümanó modo loquentes; & qui me ad

lver.

2)

majorem in functionibus Minifterii mei exactudi-

ceat, Pontificalem Dignitatém pauperie; autquovis

j

alio modo obnubilari.

?5

nem incitare deberent, me ad remitlionetn & re-

g

laxarionern eXcitàntes: Quuae a vobis dicta fünt in

!

Id

Derdun Coniil, Trid. de moäg/?z'aïþijäbþþüz*m. |

aula Regia dici haud miror$ at id dumtáxat admi-

AUf

35

ror, Aulicos, Religiofos, & Epifcopos hic iü

r

ERE

'1V, Noviffime autem Coneilium Tridentinurn àn-

95

eandem fententiam convenires Virosque tam fàn-

tiquas Patrum de vita & moribus Clericorum San&tio-

ELI

&os & venerandosíe hujufmodi caufie (latuere de-

T

)5

fen(ores,. Mundus quaeritur zedes meás ac fami-

D

nes renovatas voluity &felf. 2$, in Decreto Reform,

Cap. t. fic habet.

« Santta Synodus .,.. exemplo

»

liam magnificas non effs , meque Archiepifcopi

111]

Patrum noftrorum in Concilio Carthaginenfi, non

2)

Dracarenfis fplendorem non eXhibere; Ed&c di-

»

n

folum jubet, ut Epifcopi modefta fupellectili &

9?5

&io digna eft prolaroribus fuis, fed num ideo Dei

1)

LE

meníà , ac frugali victu contentifint) verum etiam

»

Mini(ter digairatem füam eorüm pervicacisé debet

inreliquo vitae genere , ac tota ejus domo caveant

,5

füubjicere, & regulas fuas, ut f& &éorum opinioni

1od

LEJ

ne quid appareat, quod a Sanéto hoc inftituto fit

59

conformet, derelinguere? An illi Sancti , dequi-

dU

»

E

alienum , quodque non fimplicitatem, Dei Zelum

bus tamquám Capiribus & Principibus ploriatur

t

»,/8c Vanitatum contemptum pra

fe ferat. ,,

35

Ecclefia, S. Nicolaus, S, Bailius , S. Chryfofto-

n

2

mus, àc nominatim Magnus S. Martinus, cujus

bo

Canon i(te, quem Synodus 'ridentina hoe füo

?5

paupertas &liberalitas vere Apoftolica fueruntj

rip

ecreto cupit renovatum , eít Canon 15; Concilii

99

an, inquam , ipnorabant Mundum, quidquid eft

'eli

vulgo Carthaginenfis IV qui & refertur apud Gira-

,5

fplendoris, revereri, & humànámexiftimationcim

tifnum Dift. Ar. (ali,43.) Can, 7, fic autem habet:

55

magnificentia humanàfibi fe poffe comparàre? Hoc

)5

Epiftopus vilem fupelle&ilem €7 tnen[am ac vittum vaus

n

procul dubio fciebant 5 fed aiebant ficut S. Paulus:

PEÉREM

babeat; £? Dignitatir jigæ a;zä?oritatem fide &g

»*

"n qu&ro bomimbus placere?. fi borminibus placerem

JUite meritis quarat,

2

Chvifli feróus non e[fem. — Avbitrabántur fe melius

Caeterum fatemur, Synodum Tridentinàm ob term-

Lr)

non poffs funei mun:re evangelizandi tiuinilita-

E

poris iniquitatem mitius loqui, quam Patres Cartha:

»

tern & paupertatem Clhirifti, quam íe pauperes cX-

Qfe

ginenfes, quorum exemplum fe fequi profitetur : fed

33

hibendo ad praedicandum Deum pauperem. Quid

[

nefas fit dicere facram illamSynodum exiftimatle no-

z

ex eo tempore factum; quod eorum agendi ratios

im

55

flris temporibus ad fuffuleiendam dignitatem E pifco-

nem füfpectam aut conternptibilem effieere potuir

palem neceffariumeffefplendoremexternum. — Jubet

5

& quis eos imitari nobis inliibeat? An liodiernee

n

)9

hominurn irrifiones ? Eos etiam irriferünt,

Sicuti

Epicopos contentos effe todeffa fupelledili ac fru-

u

gali vitiu , prscipit fimplicitatem ae vagitatuti cor

igituF ipfi Mundi irrifionem contempferünt, itá

demptum; neque obícure infinuat, fefe in iis ipfam

& noftrum eít contemnere. Non exiftiimo, vos

)

defiderare vietus vilitatem ac paupertate.

contendere, illam agendi rátionem, támquam ir

it;

2

ipfis extraordinariam habendam effe, ádeoquepa-

)j

A

Exemplum Bartholomei de Martyriäm».

rum imitandám ; quindoquidem noveritis, quid

Ecclefia nobis prafcripferit hoc expreffo Decretao

$

V. Audiendus hie eft Bartholomaus de Martyri-

lV. Concilii Carthaginenfis: ÉEpifcopus viletn fupel-

fl

bus Archiepifcopus Bracarenfis, qui Concilio T'ri-

A.

PERN

ledilem ? vitum pauperetn babeat , €?. digmitátis

*

dentino c

uim

tantá Omnium erga eumi veaeratioie in-

fu& AAuttoritatem fide ? vite ineritis qtievat. En

!

terfuit, & hujus Decreti fefT. 25. prácipuus Auctor

Spititum Santtuim ore Univerfae Ecclefie Afficang

fuiffe fcribitur in vita ipfius pallice edita; (lib; 2, Cáp.

»)

nobis loquentem. — Nüne ergo judices & Corifilia-

rios meos vos allumo. — Spiritus Sanctus milii, utl

Sanctus hic Ántiftes; cüm propter vite humilita-

»

Epifcopo,, decéernit habere füpellectilem & rnei-

tem ac paupertatem Nobilibusatque Aulicis effet ex-

»

fam pauperem; Mundis eeontrá paupertatem fü:

hh

F

x

Supplei, Oper Pau Efpen. Pars IV

FT gera

428

mecræREsonuTIo&m Docr. LovaN,

qibus

» geremeadhortatur, & i

n hisomnibus fplendorem

fide & vite meritis, ac pracipue Apoftolica pauper-

Nit

bonfi

3»

uüaerere.,

Utri deferre fuadetis mihi ? Mundus

tate, dignitatis füuee auctoritatem acquifierat.

[h

rid £

[

235

contendit juflificare, imo & fanctificare iftam,

um b

??

uam nobis infpirat opinionem dicendo, Magni:

S, Chryfoffomi de dignitate Sacerdotis effimatio.

lmperatm

?)

;

centiam ad fulciendam dignitatem Epi(copalem

»

fhrütu^

95

efTe neceffariam: e contrario Spiritus Sanctus nos

VII. Tam procul proinde abeft, ut ad dignitaterg

dus,

?

3»

docet, Epifcopum per illam pauperratem Apo-

Epifcopalem externus fplendor temporalium bono-

& (

?5

ftolicam fefe magis commendabilem redditurum;

rum requiratur, ut per illum potius offufcari videa-

non enim exterior ille fa(tus, fed vitae Sanctitas

, in d

»)

tur. Certe S. Chryfoftomus non nifi ex fpirituali

en

?»

hominum cordibus honorem & venerationem ipfi

fplendore eam eftimat. ;, Habet, izquit, Sacerdos

?5

juftitie thoracem, habet loricam veritatis, habet

gemul

2)

debitam imprimere debet, Ecce Regula noflra,

funt D

2)

fi tamquam Religiofus Statuta Ordinis noftri fer-

)

?

& calceamenta multo honeítiora ab Evanpelio

manii

2»

?5

acis, habet & gladium non ex ferro fed Spiritus,

»

vare conatus fim, modo ut Epifcopus, Regulam

L

ab Ecclefia Epifcopis praefcriptam fervare debeo.

L

,

h

abet & coronam capiti impofitam : fplendidior

Pontifia

9»

»

hec armatura atque pretiofior eft. (2). — Saeerdo-

Ideoque, 3uafo, vobis perfuafüm fit, me omnis

22

iftius exterioris faftus hoftem effe, non tantum

99

tium eft ipfo etiam Regno majus ac venerabilius.

l

»

quia Religiofus fum ; fui in Religione pauper, qua-

LE

Nam fi vis videre, quantum abfit Rex a Sacerdo-

K

9*

lis füit S. Joannes omnium Religioforum exem-

9»

te, expende modum poteflatis utrique tradite ;

Ponific

9)

plar : jam vero in Epifcopatu pauper eíTe debeo,

9?*

videbis Sacerdotem multo füblimius Repe fedens

tein.

ap

IIfl] y

95»

veluti Jefus Chriftus Evangelium annuntians; ve-

»

Quamquam enim nobis admirandus videa-

00

din

2

luti Apoftoli & magni Epilcopi fucceffores eorum,

25

tur Thronus Regius ob gemras affixas & aurum

?*

doporum

35

& veluti Prallatis omnibus mandat . Ecclefia,....

quo cinctus eft ; ramen rerum terrenarum admi-

dor anii

33

Numquid adeo immif?ricors effe potero , ut pa-

»

niftrationem fortitur.

Verum Sacerdoti Thronus

in caelis collocatus eft, & de ccelef

verba rf

9*

nem ex orefame confectorum adimam , quo men-

n

libus negotii,s

bonor &

9?

fa mea férculis bene fit in(tructa ? Numquid tam

95

pronunciandi habet auctoritatem, ,

duro corde ero, ut membra Chriíti in maximo

qug

)

Neque exiítimavit B. Chryfoftomus, bonis tem-

hur, tt|

?»

frigore denudem, quo veítiam & ornem muros

poralibus Sacerdotalem dignitatem adjuvari, aut Ec-

inanimes? .,..

Deus avertat, ne rem tam vilem,

Tdem ht

»

clefia fplendorem augeri, fed e contrario pronun-

Qu

»

qualis eft vana hominum opinio, pretio lacryma-

ciavit ea impedimento ac oneri effe Ecclefiae Chrifti,

99

(3)

Y

defia U

rum & fanguinis Paupergm Gibdni: 05

Miniftr

Scitur quidam , ad vite füfltentationem neceffaria

Haec ubi Archiepifcopus ille Bracarenfis protulif-

e(Ie temporalia; fed qua lege fancitum reperitur Ca-

petaget

eorum

fet, victas dedere manus ambo viri, quiillum audie-

thedram concidere, ubi dos Epifcopalis ablata eft?

rant, & fignanter Ludovicus Granatenfis, ingenue

Honefte (efe füftentarunt femper Antiftites & Pres-

fim Bp

ditione

faffus, f« jam certius intelligere quam umquam , quod

byteri E:cclefiae Ultraje&tine ; neque umquam men-

Catt

meritiffime ad Archiepifcopalem evectus, (jbique ipfi

dicare;vi(i funt, aut vagationis macula notari.

Stre-

demon

pralatus fuiffet Bartholomaeus,

nue femper greci fuo aítiterunt; & quamvis ad con-

fia Ultt

ditionem Apo(tolorum redacti fuiffent; ficut & alie-

X

ferit, |

*

r

Exemplum $. Bafili Magäi.

mis fumptibus indiguiffent, & vitam duxiffent zz fa-

ibus n

sme £2 fiti, in frigore 9 nuditate, quis ob hanc cau-

. VI. Veriffime autem dixit magnus ille Archiepif-

fam, vel unum

j

