10232 825 Mpl ejidem us

Mma

EPiäTor.A.

Supplergzï Oper, Fa Efpen Pars Ill.

ä

076

EnsroL BseeNio Prcornamrs,

f

de

CUEPISTOLA XXL

2 ELQP 1 STOL A XXIh ——

at

Hesüdyollo : Circa. iäihïz::';egot*im.j*

: Hennebe]lo De 'varzz: ngotiis Zovam'enfib?uf

m

jä

qül(

— Siejus ï Mdria.' .L.

j .:?,[3: Mdrigä !

W

"OEX D Verum éft quod, .ülti fcripfit Epifcopus Gan- .Ex. D Utinam'heicgprolongätio data "rcadio ( Ar-

&i

/h

denfíis, nominatam effe D. V, 26. Auguíti 1694. Con-

chiep. Mechlin.) tandem fit finalis.. (5). . Speramus ta-

gratulati quidem vobis fümus, de data nominatione $.

men quod abíoluto negotio Cameracenfi* poterunt in-

ä

*Junii;. fed runc de data nominatione loquuti fumus vul-

terea abfolvi negotia D. Z/Jarái.(Haigens) Decretorum

gari modo loquendi, Cum enim Rector debeat nomi-

&c, qua jam videbantur praeparata,, Non apparetquod

nare de affenfu feu confen(u quinque Deputatorum, at-

pars advería aliquid fit refporfura ad. /mpo/7uras. (c)

!7

que hi 8. Junii unanimi füffragio couclufiffent. nomina-

Dicitur. D,. Champioz. (Steyaert) dixiffe in Le&ione,

tionem vobis dandam , jam nominatio cenfebatur,

quod nos jam opiniones noflras aliter exprimamus,

vulgari loqüéndi modo, vobisdata. |Attamen quia Re:

Interim expectabimus finem, — Die craftina fead Do&to-

étor riominare debet previe praeftito juramento a no-

ratum pra'fentabunt DD, C/aes, £? Ferfchbeuren, . Non

minando, non potuit tunc temporis. D. V. abíentem

creditur adverfarios aliquid contra ipífos oppofituros,

mormioare, neque alteri nomine veftro dare; . quia nul

Quomodo fe habeat caufa D. Op/fraet . melius fcribere

i

lus habebat Procuratorium fpeciale ad jurandum in ani-

fin

iam veftram ; ideoque data non fuit nominatio, nifi

pOteri;nt' lamici Bruxellenfes. ( 4) Jzz'z;t. Dec. 16,98—:.'

pr

poftquam D. Aemacle accepit a vobis Procuratorium;

EPISTOLA XXIV..

;

cui, in vim iflius, data fuir nominatio a Rectore ao.

n

Augufti; árque ita annotatum reperio in Libro Nomi:-

Hennebello : De negotio. Capzi:cz'n'omm; de adniz]ïokc D.

nauonuftn, illa die D. V. nominatam; neque aliud an-

Opfiract ad difputandum pro. Do&loratu, &9c.

T

notatum eft; quia.moris non eít annotare quod Depu-

pU

tati confenferint 5 quia in formula nominationis expri-

v D. Sþeramüs «.-per' frequentiofem' Congmgatiqf-'

Gr

|

mitur quod fiat de affenfu quinque Deputatorum.

nem Fratrum. ( Cardimalium ) cito abfolvendum nego-

O

jur

*^Nihilergo ex LibroN

z

minationum vobis mixtend:um!,

tium Cameracenfe ;. prefertim cum difficultas jam con-

cenfüimus; cum non poffit vobis prodeffe.

tracta videaturad 12, propofitiones, . Faxit Deusut hoc

Cà

Non credimus.quod fententige illius*,-ulla in Con-

negotio abfoluto randem & noftra finem accipiant. .. P.

pic

filio Flandri&, etíámfiobjiciatur, ratio habebitur, Po:

d'Engbien fatis familiariter & affectuofe hactenus

a

terit. D. V. dicere , fi petatur. quare petitum teftimo-

cum D. Hilario (Huygens) nec de illo queri poffe

:

d

n

niurn noüiürgeat, quod amici non judicent neceffarium,

cit D. Hilarius, .Putamus negotia PP, Capucinorum

;on,

faltem quouíque videatur ; quid adverfarius allegabit ;

pofIs dirigi direfte ad S. Congregationem 5 & ita. évi-

& ita res hzec forfan fuafiet. — Si quod aliud expediens

tari remiffio ad Procuratorem generalem, . Veítrum

occurrat, per fequentesfüggeremus. Jdej[e (Nov. 1697.

interim erit refpondere quid expediat.

é

Pater vaz der JZYerne Minorita Antve

r

rpienfis eft com-

^X £E£PISTOLA XXII.

modus focius, qui vel exteriori fua forma (at oftendit

quod non veniat:pradicarurus panitentiam ; .uti. nec

Li

Hotinelello : Circa idam megotium,

moribus : non credo quod multum ab eo fit timendum.

|

.. Hic nilil occurrit quod ad. promovendam honora:

^ Ex.D. Caufs velira Gandavi per menfes aliquot

tionem SS. Sacramenti fervire queat.pro amico,

n

1

4

D [

d

Iny

quieverat ; fed nunc adverfarius habet paratum fcrip-

« D. Opflraet feria IV, admi(Tus. eft. ad -

DA

j

ifputandum ,

tum prolixum; fed nondum eít nobis communicatum,

& heri accepit materiam: nimirum de SS. Trinitate,

Q

Ts

Dicitur quod in eo 'etiam aliqua perfonalia objiciat,

de fermone D, in monte, . & de .Matrimonio: idque

lnt

Cum viderimus, confido quod nulla fitin refpondendo

non obf(tantibus iteratis interdictis D, Rectoris; & qui;

difficultas; precipue cum íperemus, ob mandata Hif-

dem addita comminatione muléte 200. patacorum con-

era

panica ,. (de 20. Decembr.1697.) cito negotia Romana

ura D. Decanum & D. Opffraet ; & .caffationem om-

finienda ; adeoque Reverentiam Veflram: ante litis in-

nium, quze hactenusacta(unt, . Jamomnia hec a Con:

&

[

ftructionem füturam' extra Urbem atque tunc nulla erit

cilio Brabantie caffata eflent, nifi infortunium aliquod

circa fententiam

"

* k

um

circa a&ta interveniffet, de quo latius fcribent amici

ai

Placiti. (2); ^ ^

in vos latam difficultas, ob defect

L

Bruxellenfes.

;

Qu

t

.. Monet D.

Hilarius, ( Huygens)). omnino videri ner

ex

ii

ceffarium ut negotium PP. Capucinorum dirigatur. di-

ltn

if

L

*

recte ad S..Congr'ega.tio'nem;' fi eqim di:igatuxj ad fuam

i

v & Agitur de fententia lata a S. Cäia:gregavt,ïvqn; Iæ;'ieiüilfätiohiä« Mexg':fä Julu 1694 quateftïmomum þjufdem Cchgrgä;tiääïä in fanfäx

ve

D. Hennebel füfperidebatur , ob ejus Ep

Hennibellii, :diei 13..O&obris 1697..

iüo'lam'"ad'"Ax;;hïgp. Mechlmxenfemd:c 27. M'eniïg'ggquärii' precedentis fcriptam. 'ViQei Ep.

Fa

C0l

(4). De hoc negotio vide infra vafias Bpiftolas, .& füpra Ep. 6,

& 20 De eadem caufa fic JaquunturüTheologi* Lovinielfsda fin

füpplicatioue initio anni. 1699. .. Concilio San&iori Bruxellenfi oblata: , Il (l'Archeveq. de Malines). n'a pas plutot apris que l'Uni-

r

» Verfiré avoit uomme M. Hennebel (le7. Mai 1694.) àun:Canonicat de l'Eglife Cathedrale de €rand , qu'il engagea.M. l'Eveque

» de Gahd de ne pas fouffrir que ee Do&eur jouit paifiblement du bienfait de l'Univerfité, — Er effet ce. Prelat s'eft oppofé & s'oppofs

fs

» encore actuellement à-lui, & M.l'Archeveque eh a pris occafion d'ecrire uné grande Lettre à l'Univerfité pour-lüi reprocher princi-

» palement le choix qu'elle a fait de M. Hennebel comme-un abus de fés privileges, qui'fait géemir les gens de bie. 1 taxe [ews

Wn

» preffement d'avoir ere repris il y a long, zemps., & d'erre encore. fufpet , fu plus zoz ilpveff convaincu de nouveauti pour ne vieti dire:dg

Ó

» plus forr, . 1l lui impnte a. crime ce qu'il fait à Rome.avec l'approbation de-tout les S. Office, & des plus genis de:bien.&e,

H

(^) Hic agitür.de nova Ampliationea Sacra Congrégatione conce(fa, in caufa ac

1

E

enfatienum doétrinalium contra Theologog Lora:

Pr

nienfes intentarum , per P. Defi

-

Y

k

* DeOpere cui titulüs: 7Maximes des Sainzs.

rant ,. Deputatum A,r;c'hi»ep:if'cqpi Mechhmeniï:

.

(c)

ic? &c..

Quaftio eft de Opere 'Opürgtri»; ; €ontra P, Defirant;

.* cüi t(itulujsï'*:?' Impcyüurc )Liybelli'- cmmulu: Accufanaiy'gterela populzBe

n

;

5 Cd) D

e Caufa D. Opfh:a.et,, fïc hä;tat D. .vän.dä Nefï'e, jlj Eglüolaemfäemædlel " Cauf'a D.»O-päülra.e,tiiln COnClllO fäitiffi;nc-fiir g*

dj

5 tür, & fperdmus celerem & félicem exitum ; deputatus eff in hac Commiffarius , quem pars advería conata eft fufpectare; fed irrito

E3)

» conatu : fimiliter conata eft obtinere interdidum ab Alla; Vél a Sanétiori Coricilio; fed ubique eos fpes füa fefellit. , Illad inter-

di&tum ab adverfariis D, Opftraet demum extortum eít die 1

grat

X

5. Dee, 169$. cum jain illi & Decaqg TheologlsæFaeultaus F?EFE*IIE

,

I.ic,*e;nfiþg. Thefespxo Do6toratu propugnandi,

E

f

E

&

à

*

*

-

A:

&

EI

U;

.^* Revétens

EprsrorzE- FsPENIO Pnïcu'z,zAREs. a

277

Reverentiam (ad füimum Pontificem ) femper impe-

1

3. A Retore appellatur ad V. fudices,

qui e!ïgüntur

dietur, vel a D. Zrozcbo

*

r, (C.Spada)vel a NProcu-

ex (ingulis Facultatibus, & fic finguli (ua

m Facultatem

rarore generali, (2)

-

reprafentant ;

- Hac occa(ione mone

atque ita cenfetur a Rectore appellari ad

nt rürfüsamici omnem operam

ipfam Univerfi

tatem, penes

impendendam ut R, V. fibi devinciat D. Zroncboir;

mario & originaliter refider.

quam ipfà juri(dictio pri-

quidquid enim S. Congregatio refolvet, poterit ipfe

4. Ipfà Uaiverfiras regulat ipfum jurifdictionis exer-

s

evertere , aur falrem impedire executionem, ^ Scitur

i

s

ere ab

citium ; uti patet ex Statutis ipfius Univerfitatis,

quo-

:

enim quantó

P

:

co dependeantInternünti, — Vale

rum obíervantiam

quilibet Rector in füa affump

tione

l:

juramento promitrit.

'm:o;zgm 12, Dec 1698. —

In his Statutis füb titulo Ze officio

& jurifdictione Rectori

S habentur inter cetera, qua fe-

quuntur & evincunt fuperioritatem

1

ä;

Univerfitatisin Re-

»

étorem & ejus jurifdictionem.

Fleynelello : Reffovem Univerfitatis vibil POIF FWDe

Retfor partem smul&arum nullam accipiat

e

?

Sï

eaque pavs

puta(z'f circa vegitnen politicum Zdcademie, —

que ex multlis olim Re&ori. cedebat,

cedat Umgiverfitati.

*

Retlor ab oppido Lovamienfi ultra unam no&em uon

i

- Jifus Maria.

abfit , vifi de |peciali pevui[fu €? licentia Univerfitatis, .

:

Plura alia ibidem dicuntur de.

modo quo jurifdictio-

nem exercere debeat.

Ex. D. Egi cüm D Lontux. ( b) fuper negotio de quo

in veítris; at deprehendi, eum non arplius priftina

.. Non potuimushabere extra&ta authentica ex Staturis,

familiaritate cum D. Rectore agere ; eo quod modum

quia liber ipfe eftapud Reétorem: nihil

ominus poteftis

procedendi D. Reétoris inhoc pracfenti negotio proba-

intrepide afTerere & in fa£to ponere,

quod hzc & plura

re noluerit. Interim tamen tentare conabirür m

]

«

:

entem

habeantur in Statutis Univerfitatis; q

E

uodque adverfarii

)

D. Rectoris per alios, & fibi & Re&tori familiares.

nunquam id negare audebunt, ín

condendis autem

Notandum quod Rector nihil poífit circa ea, quae

Sratutis,' Rector tantum habet fimple

X füffragium, ficuf

regpimen politicum Academicum concernunt fine De-

quilibet alius de fua Facultate.

puraris. [deoqué nec mirum fi cirea admiffionem ad

H

Gradus,

*

. Diligenter notándum quod in Bulla ere&tionis Uni-

je

.que fpectat ad re 'iq1en'SchOIaüicqm - nonad

verfitatis primo detur auétoritas Do&toribus & Magillris

h

jurifdictionem , nihil per f& poffit.-

L

"

prefentandi ad Gradus A

:

3

" Revidi

-"

mus Aécta in cauía Fifci & Decani

cademicos, quos idoneosre-

; de qua D.

pererint 5 at tum poftmodum demum detur jurifdictio

Caánonicus ( Z7viez); & invenimus quod nihil nobis

Reétori ; ut fatis pateat, preefentationem & admiffionem

prodefle queat, fed magis adverfariis dare anfam cavil-

ad Gradus om.

t

nino diftinguia jurifdictioné, quae datur

|e

landi, ' Extra&tum ex

h

"

Aclis die craftina miftte'rn'us. n

Rectori,

D.-. Lefcu

gqni(zqï 1699. —

yer (()/ïüji'me*t)'bodie loquens Rectori ut

Vk.

v

'offet habe

reextractum exactis, dicebatinter alia, quod

EPISTOLA -'-XXVI:-

3oc negorium deberet componi cum Facultate Sacra

at ille id longerejiciens dicebat, fe velle illud negotium

].

jur

if

DD

[di&iome ReGlorali iu &Memia

terminare pro fua jurifdi£tione, | Ut vel inde appareat,

li;

*

- 'ï LOU(IIZiEIZ/i.

mentém füam noneffe velad unguem cedere. Id Ami-

C

T

&

3

co figuificari poterit, qui forfan Rectorem adhuc non

l

?efu:Marza

fat novit. . Interim adhucanimus ipfius rentabitur.-

RA D : A&-a m caufä Flfm& Dec

ani relegimus cum.

* Anjunctum extractum exaétis Univerfitatibus férvire

j

D. Bloqueau, & a nobis magis advetíà quam faventia

poterit, nefcio: quia in primis Rector quafi ultro id

ihvenimus; neque Facultas Sacra perrexit contra De-

promifit:: Deinde Facultas Artium hábet aliquam. ma-

lj

Cretüm Reétoris, fed potius detulit; neque diípuratio:

d

jorem auctoritatem in füa (üppofita, quam aliae Facul-

le

nes habitz funt, 'nifi poftquam fublatum effet a Rectore

tates; interim expendite. Rector extractum dare no-

I

Dt

tä-

H

erdictum ,. rp'ga'ggibushDepu:a'tis "; quorum ego unug

luit nifi fciret: unde & ipfe copiam habere

És

L

3

poreft. Va-

Rc

éram.

P

leté, 74utouinus. Hac 6. an

//2 1699,

, Qu

y!

uod tran

u-

nslatio juri(di&tionis fadta i in Univerfita:

B,S. Teílimonium de ufü vocandi & inter

ro andá

l:

?mi probari poffet fequentibus argumentis.

^

,

f

iE

illos qui funt de Collegio Univerfitatis non potui

habere;

* 1. Quia Facultas

E

Artiui

adhuc hodie retinet

duri(di-

d

fed poterit go:n.i4in fatto; nec pars n:g.areaaudebi;.

d

&tionem & correctionem füorum füppofitorum, faltem

quoad minora delicta; & quoad graviora hoc rerinuit

ouiE p STOLAÀ: xxvi.

"d

eadem Facultas; quod in examine & dictione fentenriae

H

lemper Decanus Facultatis debeat unà cum Rectore in-

negotio Seminarii Leb'

[«

i

Hennebella-: De

Me

tervenire; &infignum jurifdi&tionis prefertur Decano

t

o DP. Societatis.

di&njf: cq:g,tmp

iftius Facularis fcéptrüm.' Nonlegitur autem udquam

vela Pontifice aut Principe ullajurifdictio fpecialiter huic

, E&.D: Gistum of intelligere quod urgeatur caufd

Faculrati conceffa; üt proinde non appareat aliunde

Hilavii; utinani tandem audiatür,

& finis caüfze impo-

;x:

compet

Y

cir,quge qugr TES u Ter Rectopet r

natur. Miratur D. Aenardinol

plura de füo negotig

1

rentibus.

fcripfiffe D. Silvianum : (D. de $ivaez,

"

-4ut D, Brigode .

— $. Ina

& trahiblaionis jarifdi&tiohis oppidi Lovanieri-

Litteras 1

pfe a fuüo ?Age"ri'*tef accepit, quibus refpondée

fis expreffe dicitur, quod omnem juriídictionem, &

paucis.

nitus. omnem füperioritatem in. ipfos Rectores pro

- Decretum Auditoris Camerae (7) indubie Leodien-

tempore,. & Upiver[itatem ceffit, tranftulit & relignavit.

fibus pergratum erit, . Univerlitas genero(e pergit ur«

ää

Habetur hac inter Privilegia pap. 16. . Puto Librum

gere negotium hoc;5.:junxitque fe civitas Lovanienfis ,

Rrvgegiórugiee genda r atn Rn uas EM Y

L

x

- .

'cïuju*s"-Degumwti undcum Dgpit?;gti'?'ü-qf'tpis » qui funt DD.

*(a) Ad hzc ï&fþbrjid.it: D.'.H'eiuiebelï' in verbis:. Noumagz:

J

erare licet i&

1

j

;I.JCol;;gieg,f;tigkibgis qugm apu:fl S Sapctitatem faäumk;nl«iqü'iæ

j.

iriin Cau[a Capscinorum, inconfulzo Procurazore geuerali , cum ves illa foc

u

ftyli ordinarii,

Sperari ramen. id pojfer fe iuzerpotere [e f&

digmnei

*

' q'xgia nämpe Pomzjïcz pnrun'f eft grarus, Aoud i!.lgrr; am:z

&5 ispenao,

ir Protetlor Ordinis, qm of a;zdet' bactenus ob caufai aliás ]zgnqïcams,

"

: ""('5) Larmibertüs '.dä»Loneäk:AnteCf':fTo;:

;

((

gicum p.31.

-7

primarias SS. Canónuui, .im*itlæfärud'i'triaoiaisï, ;judiïc:ïiþi&'ä;ce'üäätïä &c. VideNcctolog:um Bel—

f

1

(c) Hoc Decreto citantu

r partes corain Auditore Cameties & inhibetüt nie ulttrius prócedátüt;

3 RURf Caafére BactiFequifarus,

UI;,?FJ?M?? :aifationem hujus Decreti. follicitarunt ( Ep. 13. Jul. 1699.) & obunuerunt,

Sed reintegrata fuit inhibitio, ( 35. Jul. )

de

fs

—

278

EprrToLE EseeNi0 PECULIARES, |

cuper le Seminaire de Liége, & y avoir la direction des

de I'Hama de, (a) Lotieux &2 Cox Regens Porci, cras

£

tendunt

ruxellas, ut negotium promoveant apud

Ecoles füperieures, fans expofer à un aneantiffement

moralement sür ladite Univerfité , qui eít.la feule qui

Confilium Status, (/) Cum autem fpargeretur Uai-

verfitatem non eíle concordem in promovendo hoc

refte à Sa Majeílé en ces Pays bas; & pour l'erection,

t

negotio, fed tantum effe aliquos Ze/ofos Patres, (ver-

fondation & maintien de laquelle nos Souverains Prin

ces onr rendu tant de peine en la. Cour de Rome &ail-

ba funt litterarum alicujus primarii Mini(tri Ducis Da-

variead kectorem) qui caufam urgerent, Reétor pro-

leurs,. & employé rant de fois fucceffives leur credit

autorité & finances : car outre que pour la fubfiftance

l

pofuit Univerfirati quid placeret fieri, cum fciretur ob

J

hunc rumorem, negotium harere,

Et refolutum fuit

de toutes les Univerfités, il eft généralement requis

p

qu'il n'y aitaux environs d'celleaucun autre lieu d'étude

ut finguli Decani re(pective fias Facultates convoca-

d

rent, atque a fingulis nominatim exquirerent num re-

fuperieure à la diftance de quelques diétes de là; il y a

(

folutionibus Univerfitatis confentirent & adhererent.

encor cela de particulier au regard dc tout ce pays de

v

Refolutio executioni mandata eft; atque propofita fuit

Liége,-qu'il eít anciennement compris fous l'erection

af

formula qua petebatur : num refolutionibus Univerfi-

de ladite Univerfité,. & fous fon étendu?; que de plus

les inhabitans de celui jouiffent des méàmes nominations,

d

tatis in negotio Seminarii Leodienfis contra PP. Socie-

T

tatis inhererent, credantque illud debere promoveri,

addictions &autres avantáges és rerres dela Domination

de Sa Majefté, que fes propres füjets ; comme auffi

f

& ad id fe vi fui juramenti obftringi; & omnes, uno

fo

alterove abíente excepto, propriis nominibus fubfcrip-

tous les autres privileges & bénéfices accordés par.Sa-

ferunt, qui funt de 4. Facultatibus, fcilicet Canonico,

dite Majefté à ladite Univerfité, qu'ils y poffedent une

i

Civili, Medica & Artium: non obítantibus minis &

bonne partie des Profeffions en toutes les facultés, de

follicitationibus P. Sabraz. .In Facultare Theologica

regences, & méme un grand College doué de toutes

It

les exemptions & immunités Royales; en forte que fi

f

boni omnes fimpliciter fübfcripferunt ; foli Steyartiani

d

effugia quafierunt; atque fuis variis & diverfis re(tri.

préfentement on fouffriroit l'étude de Philofophie ou

d'autres fciences füperieuresen ladite Ville deLiége; ce

pc

&ionibus fubfcripferunt. Mirum ! -quantum alumni

d

Facultatis ob idin fe indignationem & averfionem con-

feroit demembrer de ladite Univerfité un notable pays,

tel que celui de Liége, au reeard duquelelle eft fondée ;

g

citent, . Quid hac ulterius parturient, tempus docebir.

Ti

Dolemus mortem optimi Cardinalis d'Aguirre; &

ce feroit faper le droit d'adductions & de nominations

,

de ejus hic obitu intelleximus, Ícilicet die hefterna.

welle a en icelui pays en vertu de fon érection; ce

(

(

e

& ]

i

Eodem die intelleximus obitum Clariffimi D. Charaert,

roit dechirer une étude avec l'autre par le tropgrand

(c) qui hodie in Caemeterio S. Gerrrudis more civium

voifinage; ce feroit expofer des Provinces entieres de

E

Pobéiflance de Sa Majefté, telles que Limbourg, Lux-

Ík

fep

ultus fuit, ubi voluerat, -

Abeíft a civitate D. Zanz de

Felde. Ut redierit, Lit-

embourg, Gueldres & autres, à étre feparées des au-

di

igiofi amici ei communicabimus.

tres pays & Provinces de Sadite Majefté, puifque ledit

p

teras Rel

d

De no

d

e venit expreffus, qui nunciavit a Rege in

pays de Liége les entrecoupe & fepare, & s'attireroit

Hifpania, ad Preelaturam S. Gertrudis nominatum effe

arce moyen toute lajeuneffe fujetre de Sadite Majefté;

[

ejufdem Abbatiz Priorem , virum di(ciplinge regularis

s dits pays de Limbourg, Luxembourg, Gueldres &

amantem; eique boni omnes conpratulantur & laetan-

autres, Pouràquoy obvier les Serenitlimes Archiducs

nos

S

ouv

erains Princes, parleurslettres &crites au Pere

tur.. Quid Curfor Hifpanicus attulerit circa negotia

noftra, hactenus nefcimus. . Iqtelligeturagtgm ex ami-

Provincial des Jefuitesen 1613. ont temoigné combien

qu'illeur a étéà cceur de ne point fouffrir quelefdits PP.

B'

cis Bruxellenfibus.

.. Cum opus meum

( Zus Eccle/z'q/iicuzh univex/imzl,

Tefuites enfeigna(Tent la. Philofophie en ladite Ville.de

&c.) vergat ad finem, indicare digaemini per proxi-

L'ége au préjudice & deftruction de ladite Univerfité de

inum Curíorem , quot exemplaria habeatis, & quod

Louvain, puis qu'à faute de faire ceffer cette étude au-

fit ulimum folium,

dit Liége, ils ordonnerent de faire furceoir les lecons

his Decretum Re&toris contra duoslibellos.

defdits PP. à Donay ; enfemble de licentier, & renvo-

$

Adjungo

i.

(d) Mirantur omnes dictum a Rectore, quod. Zides

yer tous les étudiants fujers de leursdités Alteffes, Sur-

de

quoy en 1614. fut deputation des quelques uns du

fu

bealotrorum &9c. fit imjuriofa utrique poteffati; cum

nihil fit quod eo vel in (peciem torqueri queat.'

Corps des.Erats de Brabant, & de celui de ladite Uni-

f

verfité avec ceux dudit Liége; ayant été convenu qug

ni

1I. Septembris 1699 Jotus veffer..', dntoninus.

l'étudeau Seminaire dudit Liége ne feroit que íommaire,

lls

, ConJulte du Confeil Souverain de Brabant 4 $. 4, E.

;ar des Profeffeurs feculiers , & nullement Academi-

Xe

Je Duc de B. contre lentréprife. des Zéfuites

que ; lefdits PP. repanderent leurs efforts pour obtenir

&U

la faculté de s'introduire er ^ette érudeou chez eux ou

V0

en la Chaine, lieu duSeminaire Epifcapal; cequi obli-

! fur d Senfi?. de Liäge.

&l

eti

| 'Monfäigdeur;

,

gea les mémes Archiducs d'écrire deux lettres (ucceffi-

lnl

Les raifons d

e

dui

tes par la "r'eduäte prefentée àV, A.

ves au Prince dudit Liége, pourlui marquer combien

feu

E. de par ceux de l'Univerfité de Louvain;; enyoyéeà

ce deffein leur deplaifoit, fi, contraire à l'ére&tion de la-

fle

notre avis paroiffent trés-preffantes, & les ulterieures

dite Univerfité, àla convention ou concordat nouvel-

bje

avancées par la Deduéfion & piéces jointes qui rious ont

lement fait à l'intervenrion deídits Députes des Etats de

Vie

du depuis été mifes €s mains , femblent convdincre

Brabant & de ladite Univerfité, & fi peu convenable

dit

Q

qu'on ne peut fouffrir que I6s PP, Jefaites puiffsat oc:

ag bon VOlflnage & gu bxen qomn;un/, g,ui,rendqi: läditg

(;a.)r, Juris civilis A.'titäcefïbr,ï

L

L2

Leddi*änfïs*iägiräi;iä 4 P. Sabran e Socïctäfeljefä s ihfcjue' ufurpato. Qla de re i;gvdni,e:affä Univérftáé

"(^) Hic agitur de Seminarii

ad Seréniffimam C, E. Bavariz Libellum füppliéem

'obiulerác eüjus titülus : -Requeze pre[enzée par l' Univerfizé de Lowvain, a $..4. E. de

Baviere , afim: que par.la faifiz des penfrons.do* ausres.

renzes des: Jefuires dans les Pays bas , oc. on oblige des: Sefuites à fe.defifler de lem

:

enzreprife d'enfeigner-la. Pbilofophie. dans, le Seminaire

de/Liéges dv a. reffituer ce Semingire aux. Ecclefrafliques feculiers. . . U

n

2 chm.2;

Libellis typis impreffis quorum tituli: Deduéion & Preuves des

fairs contenus. dans la. Requete. prejentée a. $, A, E. €c.

Deduciion

rfezé de Louvain , de s'oppofer à esabli(femenz des. fefuites dans le Seminaire de. Liége..

Alterum eidem

ommaire des raifous , qu'a l''Unive

Celfitüdini $. Augufti 1699. fupplicem Libellum obtalit;.

adjunéta Supremi Senatus Brabantie Con/ulra, data die 19. füperioris menfis

No-

junii. Hec duo ultima inftrümenta, quia typis nunquam, quod fciamus, mandata fuünt ,&

d hujus Epiftole calcem attexemus.

*

tüm eít Efpenio Mozivum juris pro Seminario Leodienfr anu, 1699. attributum fuiffe, - Vide Vi

tam Elfpenii Lib.HI. C. III.. Art, VIT.

is €i

jií» i

, Kc). Olim in Alma Univerf. Lovan. J, U. D. & Proteffor, primum jur

y'ikl.is;grdinariu's,l deinde juris Canoniei p;im'gtigg," V;

Necrolegium Belgii , p. 116.

l:

, ( Uns ex r Libnla itdor prafue:

r

k

2$

r

Ur;iverüf; "

g,t

.EPrsron EsrENI0: PEcULIARES.

279

!

Univerfiré autant utile

pour les promotions aux bénéfi-

j

matutinam : Comparuerunt- ibidem

-quinque, . P; Har.

ce5, digüités&

charges des fujets Liégeois quede ceux

ney , Steyaert , Defirant, Renavdi

de leurfdites A]

& Damea.

Expe-

teffes Serenilimes. — Parmi quoy lecal-

Clatus autem fuir P, Defirant ufque

àd quadrantem ante

me ayant duüré pendanr la vie defdits Serenilfimes. Ar-

chiducs, entrepris aprés leur tnort l'envie de re(uivre

decimam,, quando inftabat temp

us . Actüs Licenrige,

Propofitum fuit, quod Univerfitas

mififfet (üuum Advi-

derechef l'overture defdites Ecoles de Philo

fophie en

famentum ad Ordines Brabantie ,

Liége par lefdits PP. Je(uires,

Ce qui irrita tellemenrt

praeterita Faculrate

Theologica, an non placeret deput

dre, nomine S Fa-

le Sereniffime Cardinal Infant q

ue par fes lettres de l'an

cultatis, P. Defirant ad Ord

ines Brabantiz , qui & De-

1639. r-fpectueufement écritesau Prince de Liéze, aux

putatus fuit, De

inde leéta fünt. Litterae, quas adfere-

ourguemaitres. de la méme Ville, au £, Provincial

dcídits Jefüites , & en particulier au P. Zriantleur Pro

bat:P. Defirant ; ad dictos Ordines quibus fcribitur F.

Hilavrium (Haygens) -fepius fuife exclufüm &c.

cureur, il leur reprocha l'inadmiffibilité de cette nou-

Quod contra Evodrum, (Claes) fit lata fentenria ab

499 — s C€i)D —— 4595 Go YTYdbP -

veauté, fi

préjudiciable aux droits, ufages, poffeffions

uip "-

ancienne

Officiali Namurcenfi,

quz tranfivit in rem judicatam ;

-

$ de ce pays, & des privileges del'Univerfité

& contra Fr.SZ/veffrum

.( Opftraet)-ordinaria vobisno.

1

de

|

Louvain, comme aufli au préjudice de ce quis'étoit

ta. lrem quod advifamentum fit datum ab Univerfi-

traité & accordé en ce méme cas, de cequene s'enfeg:

tate per aliqu

neroit audit Liége qu'un fommaire ouabregé de Philo-

Tc.

0$,. quOS captare Íciverunt Supplicantes

fophie au Seminaire Epiícopal, par des ProfefTeurs fe-

culiers, pout'le Clergé de Liége, ordonrant de (uite

Significare peteritis DD. Abbaribus, ,'aliifquefd'eScä.

tibus, quod ha Littere fünt concepre a Facultste

ä

de faire ceffer effectivement en dedans un mois de la

(Theologica) quinque rantum . (Doétoribus ). conítan-

|

reception ladite nouveauté, àpeine d'étre contraints de

té5 quorum duo fünt notoriee

partes; -unus non habe:

fermer lenr Ecole à Douay, auffi longrems que celles

bat fuffragium ,. fcilicet P. Zj

:

de Liéze demeureroient ouvcrtes, & de privation des

7€y , unus reílitit D. 2e-

pentions & entretenemens,

navdi; fà Cbargeu

X£7 Lovinus fuiffent prafentes, certe

- —

L

que lefdits PP. recevoient

reftiiflent, Arque ita uni fcilicet

de $a Majeflé, Par dega il

nous femble Monfeigneur,

refolutio adfcribenda.

Steyatrt, tota haec

.. Deinde indicare poteritis, quod

qu'aprés des refolutions femblables il n'y échoit plus

refolutio fit ca

rien à confülter. fi non de lesexecuter, avec autant plus

pta de ünanimi & concordi confenfu qua-

tuor Facultatum ; quod Facultas Theologica non fue-

de vigucur que les rciterations de ces nouveautés ren-

rit preterita ; fed'quod dum ageretur de dando advi-

w —— €» « w

dent l'entre

prife d'autant plus digne d'animadverfion.

Et1

famento ipfà adfuerit: eo quod P. Hargey Decanus vi:

V^ a d

.

üu us

es moyens font à la main par la inultiplicité de pen-

dens refolutionem fibi non favenrem , .noluerit refolu-

que ces PP. tirent de là bonte de Sa Maje(té; &

tionem Facultatis referre

L)

)

quo Univerfitas videns re-

du bénéfice des Ecoles, & d'autres avantages dont ils

folvit advifamentum concipiendum per alias 4. Facul-

Jouiffent , auffi bien que les Liégeois , 6s terres & pays

tates, & ita poft maturam de

H

]

[

de (lon obéiffance.

INous fommes avec refi

iberationem ,

habitaíque

F

e&, (plus

varias deputationes , fa&tum & conclufüm ac

probatum

Lasétoit) Moufeigneur de V, A. Elec.

les tráés humbles

fuit advifamentum,

i

& trés-obéiffans fervite

urs (étozt figné) Les Chancelier

Conabor apud Re&torem habere h

odie Congrega-

& gens du Confeil de

Sa Majeflé, ordonné en Brabant.

tionem Depuratorum,

. ut deputetur D, Regens Porcen-

Bruxelles ce 19, dg:'jgin 1699.,

fis (D. Cox) ad obvi

andum mendacis & impo(turis

adverfze Partis,

B. Requete de l'Univer[ité $2 de la File de Louvain au

$i obtineam,

mittam Expre(fum,

Monuit Amicus, ut fi a

gatur de.concordia inter V,

Con[eil d Etat de Bvuxelles, contve Pinvafiou du

Deputatos & ^rcadium

C Arch. Mechlin.) primus arti-

culus concordiz fit,.

ut | ZZ/avius

(. Huygens) refti-

Seminaire de Liége par [es 7qfuitef.

tuatur in locum Facultatis ,

ä

Au Roi,

c

"

quo fama ipfius re

paretur;

Ü

nec inde unquam via facti deturbe

tur 5 fed fervetur re-

emóntrent trés humblement ceux d

E l'Univerfï;ö &

fpectu ipfius , ut oportet , ordo

4

de la Ville de Louvain ,

juris.

qu'au méme tems que la Con-

Non excidat quoque monere DD. de Ordin

fbüs; in-

fulte de ceux du Confeil

de Brabant avec lés actes fuffi-

tentionem Deputatorum (

Ü

de quorum aff-n(u copia ad-

fants à julbfier le droit des Remontransa l'écard du Se-

vifamenti miífa eft ad.D. 57/

U

24H (a) non fuiffe, ut cau-

minaire de Liége onr éré delivrés àS. A. E. de Baviere,

fa Poffe(Toria nullatenus per

*

ils lui ont prefenté la Requéte cy jointe , fans avoir fur

hocretardoretur; pratex-

L]

tü quod Romzae audiri debeart

L]

þ

icelle, ni für lefdites Confültes & a£tes, pu obtenir

Poífefforia ad Romanos fpectet

.

cum nullq modo cauía

aucune refolurion jufqu'ores, ainsi feulement qu'il aen

Monuit D, Procurator, ut non excida

t D. 'Hilario

voyé fa reponfe à Votre Majeflé & comme cette affaire

lc

eít dérerminée dés l'an 1639. par feu S. A.S. le Card.

(Huygens) loqui utrique Procuratori de Fraye, de

caufis Collegium tangentibus, & ipfi notis. . His vale,

Ü

Infant, il ne s'agit de la refoudre ulterieurement, mais

feulement d'éxecurer fa decifion. Les Remonftrans pro-

nos Deum orabimus, ut omnia ex VOfO, & ad majo-

rem Dei gloriam-& Univerfitatis noftrae pacem & in-

fternés aux pieds de Votre Majefté fupplient trés hum-

crementum füccedanr: falutem

blement qu'elle foit fervie d'ordonner à S. A. E. de Ba-

que plurimam omnibus

amicis apprecatur, qui eft.

viere, defaire éxecuter par voiedu Confeil Privé, la-

-Hac $. Oct. 1699.

Totus veffer.. Fv. "dntoninus,

dite decifion de la

Quoi faifant &c.

D 1639. qui s'y repofe i original.

.. P. S. Siforfan deputationem non obtineam, pore-

ä

ritis ab Ordinibus vos petere, ut Epiítola Facultatis

ch: $. Aoüt 1699,

Sacre communicetur Univerfitat

i quod omnino opran-

dum effet :

non dubium enim, quin Univerfitas forti-

H

EPISTOL^A XXVIIL

ter refcriber,

i

D.***: De fubfistutiome P. Defiraut in locum

»

EPISTOLA 'xmx.

D. Huygeus.

Jefus Mavia.

Heutiebello: De uegotio Caf-eonicfatur Gandenfis.

Jefus Maria,

ä

R. A.D. Hodie indi&la fuit, R, adm, D. ftri&ta Facul-

Hodie fcripfit D. Reäor ad b. Abbat

em S. Gertru-

tas Theologica » füper variisprivatis, in horam nonam

dis, ut vellet rationem ( redder

e) recufatee collationis,

(^) De Buffi Intern. Bruxell,

eurm

CEprToLE EspEM10 PECULIARES.

290

gama

cüm id tendat id preejudicium Privilegiorum Univerfi:

rieque,alteri conrulit? at timémus né eïäþfïä (ex rienfi-

frod

bus, aliquando D. Arcadius tanquam Mertropolitanus,

yd À!

tàtis, Cum hiac Epiltola apparenter Bruxellis ibit D,

Jemacle , ut iàftanter follicitet collationem. — Si nihil

jure devoluto conferat, quod facere non tarn facile au-

mo(

debit, fi Ordinario a Sede Apoftolica fit. iht'ärdi&umf.

Di

éfficere poffimus tünc omnia neceffariàinftrumenta vo-

bis mittemus; interim nullum apparet hactenus in mo:*

Credo quod Rom«e habeatur Bulla Sixti IV.. féd tamen

rion

pro fecuritate cum fequenti Curfore mittemus unam at-

Ut

Jl

rà periculum aut prajudicium. 1699,

thentizatam , quam hodie mittere non potuimus.

feque

EPISTOLA'XXX

'Totus veíter.

"Antoninus.

rgen

br uf

- Hitnebello: Civca idem megotium; &5 de $3. Regula

EPISTOLA XXXIIL

Gancellari& Romanze.

! He'mzebello': Circa idem. negotium.

* : efu! M("'Z'(ra

ufque ad Alex-

Ex.D, EpiFCOpüs Gandenfis Prebendam vobis de-

li

E Ex. D. Re*guïäwcancaqïarïæ $3. etiam

ándrum VII. idclufive, irafuit expreffa: * Item voluit

biram contulit Praefidi Seminarii füi, qui & in vigilia

» quod in Litteris Indulgentiarum ponatur , quod fi

Nativitatis , ut creditur, poffeffionem excepit. Hinc

dubitamus; an conveniat Roma collationem petere; ea

» Ecclefiae vel Cappelle, vel alias aliqua indulgentia

» fuetit per ipfam conceffa &c, ,, " in modernis vero

enim obtenta, vi juramenti preftiti, teneretur D. V.

B

litigare & litem profequi ufque ad recredentiam ad minus;

fignanter hujus Pontificis omiífa fünt haec verba per zp-

hoj

fu. Dignetur ab aliquo rerum harum perito inqui-

qu& lis (ine dubio erit admodum fümptuofa; debebit

qui

rere, quod in hae immutatione myfterium lateat; &fi

enim primum agiin Concilio Flandrie , quod non folet

éloti

fieri poffit per primum Curforem refcribere.

multum Privilegiis noftris favere; a fententia vero hujus

denfi

Hactenus collationem Prabenda: Gandenfis nec ab

Concilii certo appellabitur ad Parlamentum Mechlinien-

fücce

Ordinàrio, nec ab Executoribus Apoftolicis obtinere

fe, in quo indubie Zrcadius non minus partes (uas aget,

ficile

p OIUimUSo

Abbas S. Gertrudis timet Regem & 74rca-

quam in caufa D. Goetbals. . Interim confilium inibitur

)

