oc fcimus quod anno 1659. die 18.Sept. in Ca-

penfionem ; tandem concludit auctor Motivi quod

pitulo ord. relarum fit, DD. Decanum & Copallium

cum Archiepifcopus Sebaftenus, qui ne proprius

egiffs cum Ill. D, Internuntio Apoftolico Bruxellis

quidem eít Sedis Harlemenfis Epifcopus, eotempo-

tum degente, eamquefüafiffe, utcum Epifcopo Tral

re, quo Motivi auctor fcribebat, & in remotis age.

lenfi, Coadjutore Éphefini, durante mentis infirmi-

ret, &infuper a fuo Vicariatu auctoritate Apoftolica

tate pofterioris, Concordiaminirent, füb iisdem con-

foret fufpenfus, Capitulum Harlemenfe queart refu.

ditionibus, füb quibus convenerant cum Ill. Philip-

—

mere exercitium jurisdictionis füz, quz fibi, tan-

penfi & Ephefino, utpote quas teftabatur fibi minime

diíplicere,

quam Capitulo $edi* vacantis, femper inheefit.

Sufficient hec

!(m fperamus) zquo le&tori, utno-

Morivi auctorem plene intentum füum, atque ita

bifcum cenfeat, merito a nobis primo hujus refuta-

victoriam obtinuifle, fivera hec omnia forent , prae-

tionis neftra capiti praefixum effe hunctitulum ;

videns auctor Refponfi, plurima incontrarium, tum

Offenditur , ab au&ore. Motivi juvis fundate a[fer-

in l.; tum in II. refponfi fui parte allegat, quibus fi

tum, &? ab au&lore Refpoufi ad illud Motivum infun-

non plane viétoriam antagoni(te füo eripiat, remo-

,

date megatum effe, Capitulum Harlemenfe mon tautum

retur tamen.

En hic praecipua,

fuiffe [ua im evetlione , fed & uo in progve[Ju perimanftffe

l. Negat, quod ab exordio Ecclefiee Cleras, E.

Z

:

erum ac legitimum Capitulum.

pifcopo defun&to , aut a functionibus impedito, re-

. Procedendum modo ad Scripti hujus

gimen fufceperit , toramque curam Paftoralem ha-

buerit.

CAPUT SECUNDUM.

ll. Afferit.& Cathedram, & Sedem Harlemenfem

4n quo vefpondetur iis, qu& autlor. Refponfi objicit ad-

collapfam &everfam modo effe , ac proinde dicinon

verfus vefolutionem aucforis Motivi ad quajlionem

polfe vacantem.

Denique oftendere fatagit, fufpenfionem Sebafte-

| jäcztlzdaiiz ei propofitam.

ni non effe rationem fufficientem , ob quam Capitu-

I.

lum Harlemenfe cenfeatur poffe gaudere in pree(enti

Breviter exponuntur , qz.«c;a a

u&or Motivi allegat, ad

rerum ftatu juribus, & jurisdictione, qua de jure

probandum , quod Capitulum: Havlemenfe , in pr-

communi, &exdifpofitione Concilii Trid. Capitulis

Jenti Miffionis Hollaudice ffatu , po[fit exercere pev

Cathedralibus Sede vacagte competunt.

u Vicarium , ea qua& de jure cominumi competunt

Singula penitius nonnihil difpiciamus in $.$. ali-

Capittlo Catbedrali Sede Epifcopati vacaute,

quor fequentibus.

Supplem., Oper- Fan Efpem ParslV.

Z Z2

$. »11.

364

MoTIVUM L * PT

uli

CNERG

. Alterum, quod ex fupra memoratis conclufit au-

3

n

&or ifte, illud eft, quod , migrante e terris Episco-

C(Ih

Cler'us*nb exordio Ecclefie , Epifcopo d«f

D

Imfi"o , üut a'

po, Dicecefim univer(am admini(lrabat Clerus Ec-

clefie Cathedralis,

Norat hunc Ecclefie ufüm im-

funtliomibus impedito, vegümen fufcepit , totamque

Rh

cavam Paftoralem babuit,

pius Marcion (uti patet ex Epiphanio de Hszrefi

4di

Marcionitarum ) dum a Parre füo Epilcopo, ob ftu-

UM

Qui ea, qua five in Morivovjuris', five in exigua

prum virgini illatum ; excommunicatus, Romam fe

hac lucubranone, pro vera Capituli Harlementis exi-

D

contulit; mortuo Hygino, nono poít Apoftolos S.

p

ftentia, legitiimaque ejus propagatione diéta funt,

Sedis Antiftite, ab(olutionem excommunicationis fuae

ftol

attente perpenderit, meriio concludet, auctori Mo-

a Presbyteris viduate Ecclefie (uti fperabat) ob-

qd

tivi opus probatu minime fuiffe, quod Clerus ab ex-

tenturus,

Aft repulfam paffus eft, caufantibusPres-

ordio Ecclefie , defun&o Epifcopo, auta functionibus

byteris, fe eum, zzvito Patre, qui eum excomrnu-

m

impedito, regimen füfceperit, &c,

Siquidem fcopus

nicaverat, non poffe in communionem recipere, .

ejus unus bic erat 5 nempe oftendere, Capitulum

üu

Harlemenfe Ferum etiamnum ac legztimum effe Capi-

A"rgumenmm evidens, quod illo f2culo, Antiftite

bus

zulum,

Siquidem rite hoc per ipfum demonftrato,

defunéto, regimen effet penes Presbyteros; hoc

evidens erat, juxta modernam Ecclefie di(pofitionem,

enim ni foret, neque Marcion ad eos acceffiffet, ex-

E

regimen Sedis vacantis penes Capitulum iftud effe,

k

communicationis fuae Jevandz gratia; neque Presby-

five olim regimen iftud penes folum Clerum, five

teri i(ti fe excufaffent de defe&tu fuce porettatis in cafü

n

hoc fpeciali, nifi aliis inoccafionibus re

[60

imen Eccle-

nei

apud Clerum una cum zj/itatore fuerit, uti pratendit

auctor Refponfi, de quo plura inferius.

ia fibi comperere credidillent, utpore

l

uper eo vel

"n

Abfit ramen, utíi id probaffet, idcirco exiftiman-

;

ab ipfis Apoltolis, vel ab eorum difcipulis , rite in-

dus foret, (uti vult auctor Refponfi) zgvitis Cagoni-

ftruéti,

Unde & hanc disciplinam haud. infundate

bus, antiquum Ecclefia regimen novo, eique perfe-

quifpiam ad tradirionem Apoftolicam reducar,

in

P

&iori velle furrogatum, cum id ad fummum inde

Neque a vero forfitan aberret,

ui a(ferat hinc u-

Tà

confequens foret, iftis in Regionibus antiquo]jure u-

fum i(tum adhuc hodie in Ecclefia

R

omana, ántiqua-

p

tendum adhuc effe, ubizovo ob-temporum injuriam

rum traditionum pre ceteris renaciore, perfeverare,

locus non effet, five ibi Clerum, Zefuz&o Epijcopo ,

ut Sede vacante, jurisdictio devolvatur non ad Ca-

n'(li

aut a funttionibus impedito, regimen pofle fuícipere,

pitulum S. Toannis in Laterano, ubi Sedes eft Ponti-

tio

curamque Paftoralem habere, ubi forte Capitulum

ficia, fed ad Cardinales, qui funt Presbyteri, &Dia-

pl(

Cathedrale, cui juxta modernum Ecclefiae regimen

coni Romani, uti patet velex ipforum ritulis; neque

)b

jus iftud competit, ultra non exifleret.

mirum , cum Presbyteri in effentialibus Sacerdortii

p

Aft fruftra , reclamat auctor Refponfi ad N. x.,

conveniant cut Epifcopis, &in eadem Ecclefia cum

n

jus tale tribuetur Clero moderno, cum füftineri ra-

Epiícopo unum Sacerdotium conftituant, unde nec

tione nulla, juxta ipfum, queat, vel antiquo ipfiolim

mortuo Epifcopo Sacerdotium in Dicecefi vel Eccle-

Clero, defuncto etiam Antiítite, &c. jus illud com-

fia commoritur ; fed pro tempore in Presbyterisper-

et

petiifTe,

feverat , & fübfiftit; Presbyteri enim ordinantur, ut

ii

Certe admodum hofpitem, &peregrinum effe in

prafint. Echincetiamnum Pontificale Romanum inter

fi

hiftoria & difciplina vereris Eccle(iz íe oftendit au-

offüicia eorum numerat praeffe. Notari hic obiter

&or Refponfi, dum audet afferere, quod primis Ec-

queat quod habet Onuphrius in Chronico, nempe,

clefiae feculis Clerus numquam fuccefferit in jurisdi-

quod poft Xyítum zr.

Vacaverit Sedes Romana

&ionem Epifcopalem, anteerectionem Capitulorum.

pi

menf(es xi, quo £empore, inquit, Presbyteri $. R. E.

p

uid enim clarius, (utiin MotivoN.x1x. oftenfum

prefuerunt.

eft) quam Clerum Romanum, mortuo Fabiano, &

Sufficient hec equo le&tori, ut confentiat, recte

j

Clerum Carthaginenfem, pulfoinexilium Cypriano,

affertum effe ab auctore Motivi, quod ab exordio

N

Ecclefie regimen habuifle?

Ecclefie. Clerus, Epifcopo defün&o , aut a functio-

Qmnes 20$, Ícribit Clerus R.

Ep. 29. decet pro cor-

nibusimpedito, regimen totamque curam Paítoralem

pore totius Ecclefie , cujus per varias quafque Provia-

fufceperit obmurmurante fruftra auctore Refpon(i ,

cias membra digeffa [unt , excubare,

ac volente, conítantem efTe, ac toto fereorbe notam

$

S. Cyprianus Lib. 3. Ep. 16. Presbyteros, Diaco-

traditionem , vacantes olim Epifcopales Cathedras,

nofque fuosita compellabat, officium meutn veftva di-

non per defun&ti Epiíco

pi fenatum , fäd per Vifita-

ligentia prefeutet , & faciat omuia, que fieri oportet,

torem gubernatas effe.

"

Civca eo$ , €9c,

Allegat quidem in rem fuam Joannem Diaconum

T

Etin Ep. 10. Hortor £? mando , ut vos vicetea fun-

in vita Gregorii Magni lib, 3, c. 21, 22., afferitque

gamini circa ea gereuda, que admiuiflratio veligiofa

(fed fruftra) ita inrelligendum effs , (i quando dixit

depo[cit.

Clerus, fe gerere curam gregis, &c. nimirum, fi-

I

Quid

? quod diu ante B. Ignatius, a fui.s Antioche-

mul cum Prapofito , Metropolitano , aut Vi

a

ütg-

nis avulfus, Presbyteris fcripferit5 Presbyteri pa[cite

tore.

e

LT

eum, qui im vobis, gregem, ufquequo offendat. Deus

Quam multo facilius hac neg:;antur*, quam ä(Te;

eum, qui vobis priucipabitar.

runtür! Etenim apud difciplinze Ecclefiafticae peritos

p

Ex his fimilibufque, diu ante auctorem Morivi,

conítat, Vifitatores illos, qui , defuncto Antiílite, a

duo conclufit P, Thomaffinus, De Discipl. Eccl. p. 1.

Metropolitano ad Sedes vacantes mittebantur, ab illo

e

1

1526 VIL

miffos non fuiffe primario, ut vacantem Ecclefiam

Alterum, quod, cum non raro abeffe ab Ecclefia

regerent, uti perfuadere nititur auctor Refponfi; fed

[

fua Epifcopus cogeretur, regimen devolvi folitum

ut electioni futuri Antiftitis prafiderent, eumque ad

fuerit ad Clerum univer(um; nullo [(pecialiter defig-

Metropolitanum , ad quem confirmatio. fpectabat,

transmitterent,

nato Vicario Epifcopi abfentis.

Quod trali in. cafü, ut fcribit Thomafífinus, non

Unde & ipfemerille Joannes Diaconus, quem pro

f

Vicarii, non felecti quipiam ,. fed ipfum Cleri uni-

fe citat auctor Refponfi, eodem illo loco ab ipfo al-

verfi Collegium in curam & regimen totius Ecclefiae

legato, teftatur a S. Gregorio fcriptum effe Episco-

fuccefferit, licet alia deeffent, Epiftole evincunt Cy-

po Benenato, cui officium iftud Vi(itatoris impofue-

rilli, imo &totius Ephefini Concilii, fcriptae ad Pres-

rat; Prateruitas tua ad predittam Ecclefiam irve pro-

byteros , oconomos , aliofque Clericos. Ecclefiae

peret , & affiduis adbortationibus Clerum ,. plebemiue

ejus admonere feflinet , ut . ... , uno eodemqueconfen[u

Con&gminopolitanæ, fuper depofitione Neftorii.

t(zlern

ä

365

iU

PgRo CarrrvrLo CATHE&DRALI HAR-LEMENSI.

Q

talem fibi preficiendum expetant Sacerdotem , qui &

fit adeequatior , illa Sedes vacans dici potérit , ton

f"

tonto imim[lerio digimus valeat veperiri , €? a veuevandis

ID«

vero confracta aut everfa , quea de-fe idonea eít, ut

Canonibus nullatenus vefpuatur,

fedeatur, quamvis externo quocumque impedimen-

«

lisdemn pene verbis Hincmarus Archi - epifcopus

i.

to fiat, ur federe illajam nemo poflit; ni(i forte velit

Rhemenfis Henedulphum Laudanenfem Epifcopum

auctor, fedes ia cubiculo claufo ftantes confractas aut

adhortabatur feculo 9. ut Vifitatoris officio fungere-

$

everfasnuncupari quia illis nemo federe poteft, quam-

turin electione Epifcopi Cameracenfis ; Habetur hec

diu non patebit acceffus: Sed tunc demum fedes ali-

g

Epiftola Tor. $. Conc. generalium P,Labzi col. 1867

qua confracta , aut everfa , aut quid fimile dicetur,

b.

ibi & columna (equenti extat ejusdem Hincmari E pi-

cum , ceífanre etiam quovis externo impedimento ,

.

ftola ad Clerum , & plebem Cameracenfem , ipfos:

ll-

adhortantis, ut Canonicam electionem faciant cum

de fe tamen raliseft, velin tali (tatu, ut abfque nota-

:

bili immuratione federe ila nemo poffit, A Paris

Fifitatore fibi defignato.

Sedes Epifcopalis zoz coufra&a, íed potius vacua,

Altera pars officii Vifiratoris erat, Canonice ele-

aut Z'acans dici debet, qua licet fub poreftatem reda.

l

&um Antiflftem, debitis electionis fua teítimoniali-

&a, alienama Religione R Catholica Religionem pro-

)C

bus munitum , ad Merropolitanum adducere. Ibid.

rentem ; impleri a. poteftate R. Catholica, faltem

Y

Denique, vel ipfe Ex. P. Lu

pus To. V. Pag. 474.

comrmode, nequeat; eo ramen in flatu permanet

Iy.

ab auctore Refponfi cirarus, afferit Vifitatores tumin

(uti hactenus Deo fünt laudes, permanfit Sedes Har-

f

Ecclefia ceepiffe ceffare , quando Regie nominatio-

lemen(is) ut füblato. pradicto impedimento, citra

e

nes ortum in Ecclefiaaccepere, cujus hanc dat ratio-

notabilem fui immutationem, impleridenuo poffer.

Te!

nem, mmirum quod pa/mare ipforum officium, nem-

l«

pe, 7ovi Epifcopi eletionem dirigeve, per. Regiay no:

Sane, non ad Sedes everfas, aut cozfra&as; (ed

t

muünationes fuit penitus evacuatum.

ad Sedes vere vacantes, ini(los fe a (ümmis Pontifi-

Non igitur Vifiratores Ecclefiis viduatis Paftore ab

cibus exiftimarunt, quotquot haétenus tanquam Vi-

]*

initio dati funt, ut regimen Ecclefiarum in fe, ac cu-

carii Apoftolici ad Sedes Harlemeníem, Leovardien-

1

ram Paftorelem cum Clero fufciperent; fed praci

fem, &c. mitli (unt ab integro jam feculo ; licet per

pue, ut Clerum, plebemque in electione novi An-

proprios Epi(copos impleri ill& commode non po-

tuerint.

tiftitis dirigerent,

]

Fixum proinde maneat, juxta Apoftolicam tradi-

— (Tetati hoc funt (ut alios praterearn) Rovenius,

tionem, regimen Ecclefie , defüncto aut amoto E-

d.

& DeLa Torre, ambo Vicarii A, dum in famofis fuis

i

pifcopo, penes Clerum refidere; non ita tamen, ut

Concordiis, cum Capitulo Harlemenfi initis, pro-

V"

ab eodem Metropolitanus penitus excluderetur, ut-

feffi funt, f& Capitulum Harlemenfe agnofcere, tam-

pote cui, etiam vivente Epifcopo, magna auctoritas

quam Zerum , ac legitinum Capitulum Sede ( non e-

i

in ipfütn Epifcopum jüre antiquo competebar.

verfa, aut confraa ) fed vacaute, uti ex ipío titulo

Aft quorfüm operofa hac probatio ? cum auctori

Concordiarum iftarum, manifefte liquét.

Q

Ir.

Motivi fufficiat oftendiffe, Capitulum Harlemenfe

Ad majorem jam dictorum confirmationem addi

etiamnum effe Zeram ac legitimum Capitulum Catbe-

hic poffet, (uti previdit ad N. x1. auctor Refponfi )

t

drale, ac proinde tale, cui Sede vere vacagte, Eccle-

fie re

Sedes Epifcopales Philippenfem , Caftorienfem, Se-

gimen, curaque Paftoralis, nifi aliunde profpe-

baítenam, ad quarum titulos fücceffive quinque ex

&um fit, actualiter competit.

Z

Vicariis noftris A, confecrati fuere Epifcopi, etiam-

Vidit hoc Refponfi auctor, & hinc in

'fecunda fua

num 'Aacare.

d

4

párte totus pene ineoeít, ut oftendat Sedem Episco-

Aft, quia in $. $. III. & IV, Capitis l. abundeoften-

palem Harlemenfem, non proprie vacaztem , fed con-

fum eít, Sedem Epifcopalem vere dici poffe effe va-

jra&tam potius & everfam dici oportere.

vanter, etamfi pluribusannis vacaverit; ita quidem,

Quam vero & hic palpabiliter hallucinetur au&tor

ut illam quoque fine difcrimine per proprios Epifco-

Refponfi, evincet

pos implere Pontifex non potuerit; hinc patientiee

le&oris parcentes, confirmationem iftam hic przete-

ä

$ L

n

rimus; prafertim, cum p

lura ià hanc rem dicenda

nobis fuperfint in fequenti

Sedes Epif?oþalis Har!emen/ïlr » —on þroþw'e confracía ,

j

v evtr/a, fed Vacanus dicenda eff.

$. I V.

*

Tría in medium affert auctor Refponfi , probatu-

Catones , qui volunt Sedem zzltmätres tenfey mom va-

rus Sedem Harlemenfem cosfra&am potius, quam

F'acantem dici debere.

cave, nequaquam evincunt, Sedes illas confradias ,

aut everjas effe, qua diu proprio Epifcopo cavent.

j

I. Petit ex proprietate fermonis; illa enim, juxta

l-

ipfum, fedes potius copfraZa , quam vacazs dicenda

Alterum argumentüm, quo utitur auctor Refponfi,

eft, inqua nemo feder. fed necíedere poteft; quem.

probaturus, Sedes Epifcopales, qua longo tempore

admodum nec in Phyficis vacare dicitur, quod im-

Epiícopo proprio orbatz impleri non poffunt, coz-

pleri non poreft,

fra&as dici oportere, non autem vacamter , formatex

: R. Si proprietatem Sermonis fectari luber, multa

follicitudine Ecclefie, que ordinavir, ut defünéto

effe conítat in Phyficis, qua impleri non poffint, ab

Antiftii, quam poffet citiffime, novus fürrogetur,

illo faltem, qui rem illam antehac poffidebat ; quae

juxta illud $. Gregorii; Sacri Camones ultra tves tuen-

tamen propterea non cozfra&a proprie, imo necim-

Jes Ecclefiatm precipiuut nom vacave,

proprie quidem, fed vacare, feu vacua potius diceri-

Sollicitudinem illam Ecclefie nemo non laudat,

daíunt. Sic E, G, buría aurifera, & dolium vina-

fed ex ea velle inferrel, quod Ecclefia Sedes illas non

ä

rium, deperdita, auroque & vino ab inventore con-

amplius ramquam vacaztes habeat, fed tamquam cog-

fumptis , non cozfra&a , fed vacua potius dici de-

fra&las €? everfas , in quibus defuncto Anriftiti juxra

bent; licet, quoadu(que ab illo poffidentur, a priore

rigorem iftorum Canonum novus Epi(copus furroga-

polfe(lore, etiamfi velit, impleri nou poffint, Suf-

tus non fuerit, ne vel ipfe au&tor Refponfi afferat.

ficit, ut in eo flatu& buría & vas predictum perfe-

Et, ut de fola nunc Ecclefia Romana agatur, teíta-

-verént, in quo, dum Deo difponente, & buríà &

tur Onuphrius in Chronico, Sedem Apoftolicam va-

vas memoratum poftliminio revertentur ad priorem

caffe poft Xyftum 2. Menfes x1, quotémpore;, iuquit,

potfefforem , (ine notabili fui immuratione, & hoc

Et, ut fimilitudo

.vino; & iíla auro repleri queant.

ft'f!byteri ! S . E. pr&fuez*unf.

Poft

^

266

MomrvivuM Jukxs,

*

Poít Honorium Aunum r, Menfes vt dies 18.

Regis Hierofolymitani ditioni au jam vefhitui , aut

li(ce

nt

. Poft Matutinum Menfes t3. dies 28.

ip futurum veflitueve Gratia Divina dignabitur ; Ber-

Poít Paulum Conítantini filium

nardus Sedis Antiochene Patriarcha, períuafus laedi

1e

fem r.

Annum 1I, 3Men-

m

.

per hec Sedisfuz jura, legatos Romam miferit, 7u-

Et uti in $. IIl C

apitis [. Vidïmus, führ non contem:

ffa petens, nempe, wt. dejcipti tevmimi cujusque Pa-

li

f0

nendi Au&tores, qui fcribunt pott Marcellini exceffum

triarchbatus per Sacro Santlum illud. Nicezum Conci-

vaca(le Sedem Romanam ad annos vi1; fuünt item,

lium immobiles permanevetit.

(

fi tulit aj S. Pontifice Pa-

tefte Platina, qui poft Nicolaum I. ad annos viit. &

Aft, quid ad hzc refípon

ultra vacationis terhpus extendunt.

triarcha ? alienum

Üi

plane a mente, & a—Principiis au-

ob

- Jam vero, quis dixerit, Sedem Apoítolicam, ob

&oris Refponfi.

dilatam hanc novi Antiftitis electionem, cosfra&am

Refcripfit itaque Ponti

fex, tefte Bar'oni»o'; |

l

» Nec de nobis menti tuz opinio illa fübrepat,

NT

aut everfam intermedio iíto tempore fuiffe, & non po

tius vere vacal[Te ?

A

)5

quod Autiochenam Ecclefiam deprimere, aut in-

Vidit hoc vel ipfe auctor Refpo

lG. & hinc ad N.

»

honorare velimus, Siquid ergo vel Antiochenee,

[

W

x11 diftinguendum vult inter. Ecclefias, que brevi

?3

vel Hierofolymitanz Ecclefize aliter fortaffe quam

poffunt impleri , & inter illas, de quibus incertum

»

oportuit, de Parochiarum finibus fcripfimus, nec

£0

eft, quandoimpleri congrue potuerunt ; ira utexifti-

$)

levitati, nec malitiae ad(cribendum , nec propter

met, regimen priorum merito ad tempus credi Ca-

»

hoc apud vos fcandalum coneitandum , quoniam

eí

I

pitulo, pofteriorum vero regimen velit devolvi im-

L

(obférva Pottificis bumilitatem &5 modefliam) &lo-

mediate ad Sedem Apoftolicam,

LE

corum longinqua prolixitas, & antiquorum nomi-

R. Diftin&tionem illam nullojureniti, & ab aucto-

95

num commutatio, qua civitatibus & Provinciis

re adinventam effe.

Verum quidem eít, quod po-

»

accidit, m'àgnam nobis ambiguitatem, vel igno*

Á

fteriorum iftarum Ecclefarum defolatio cas fpecialius

»

rantiam intulerunt, Carerum, &optavimus ; &

commendet follicitudini generali, quam Sedes Apo.

H

optamus , non fcandali, fed pacis fomitem mini-

ftolica habet in omnes Ecclefias; aít quod illa aufer-

?5

flrzre, füum jus & honorem quibuf/cumque Ecclce

2

ret jus omne, quod ex traditione Apofítolica Clero

fiis confervare. ,,

olim competebat , & modo juxta Ecclefie difpofi-

Qui poterat luculentius declarare]Pontifex, Patri-

tfionem, traditioni i(ti conformem , competir Capi-

archales iftas Sedes a fe habitas non effe, tanquam

J

tulis Cathedralibus, ubi adhuc illa füperfunt, haéte:

confraiías £? everfar $. fed tamquam vere vacaztes

ell

p

nus non videmus.

Etenim non novos Patriarchalibus illis Sedibus, quafi

t

jl

Ceterum, quam aliena femper fuerit Ecclefia ab

de novo rurfum erecte forent, terminos, fubditos-

eo, ut putaret Sedes illas Epi(copales, quc propriis

que affignandos refcribit ; fed econtra omnia eodem

(

Paftoribus ad lengum etiam tempus orbate fuerant ,

potius in (latu relinquenda effe, in quo antehac fuif-

J

n

vetaniibus quoque alienis poteftatibus illas adimpleri,

fe conftarer. Liquethoc non tantum ex epiítola jam

lii

non proprie vacare, fed covfra&as potius effe & ever-

ex patte defcripra, fed ex altera ejusdem Pontfficis

du

Jàs, unico, memorabili tamen, exemplo juvabit o.

ad eundem Patriarcham , in hac verba ; Ecclefias

ftlendere in

» illas, quibus certi fines affignari poffunt, quoruma

D)

)

P]

termini ac poffeffiones diutina poffeffione ac ty-

1!

: 50 Vo

?

,

rannide confufi non fünt, & ipfarum Ecclefiarum

»

urbes illi volumus Ecclefiae fubjacere, ad quam ex

D

Ex i$, que circa Sedes Patriavchales Hierofolymita-

h4

L

Df

Zzamy, €9 dutiocbenam anno 1099. accidevunt, offen-

antiqua fciuntur juftitia pertineref »

ditur , Ecclefias , de quibus. in $. precedenti, uon

Liceat modo ex his omnibus fecure concludere.

fa

confra&as , fed. vacantes dici debere,

L. Sedes Epifcopales, etiamfi intra tempus a Ca-

tu

nonibus prafcriptum de novo Antiftite ipfis non pro-

Vacaverat (uti verifimileeft) abanno 695. u(que

videatur, idcirco dici haud dabere comfra&as vel ever-

)

d

ür

ad annum 1099. Sedes Hierof:

mitana , quando

fs.

le

"T'heobertus zz Patriarcbaim Hiero

l

]ymitanum ele&tus

lI. Id etiam locum habere, licet novi Antiftitis

furroc

li

eff in generali conventu Priucipum , eorumque qui ad-

2

atio ad plures annos ob legitiÁnam caufam di£-

erant. Epifcoporum.

feratur.

III. Id obtinere etiam

iflhic, ubilicet Pontifex ve-

Similiter non longeabhinc Sedi Antiochenz, quae

i

& ipíà trecentis & amplius annis vacaverat, prafe-

lit, Sedes illas nequit, citra incommoda, de novo

&tus eft Bernardus; a quibus Religiofi Principes acci-

Antiflite providere; fiquidem hac omnia locum ba-

pere voluerunt finguli fuorum Principatuum invefti-

buere in Ecclefiis Patriarchalibus Hierofolymitana &

ï

turas ; Godofredus Regni Hierofol

Antiochena , de quibus jam actum eft; Nam

ymorum ; Boa-

mundus Principatus Antiochiz.

L Ecclefia ifte longiffimo amba tempore, &,

U

Quo facto, ab iisdem conftitutee funt dotes iisdem

juxta calculum G, Marcelli, haec trecentis annis, &

Pt

Ecclefiis, quales anteceffores Patriarchee habuiffe fci-

ultra, illa quadringentiscirciter, viduatae proprio fue-

I

rentur.

Baron. adannum 1099.

rant Antiflite,

ls

uid clarius, quam viris illis Primariis perfuafum

II. Hllas commode Pontifex implere nequivit, ve-

U

fuifle, Sedes illas Patriarchales nulla nova ere&tione

tantibus fcilicet Arabibus, Saracenifque novos iíthic

creari Patriarchas,

indiguiffe; ac proinde non cozfra&as aut. ever/as, ut

C

vult auctor Refponfi, fed vacuas dumtaxat, five va-

]. Illis non obftantibus Pontifex Sedes illas non

j

cantes fuiffe, uti pratendit au&ctor Motivi? -

habuit pro confra&is fed pro vacantibur; Etenim fi

Unde nec Daronius, qui Hi(ítoriam hanc exaécte

confractas illas omnino &everfas putaffet, quid ob-

enarrat, ullam alicujus Bulla Pontificie , aut formu-

ftitiffer; quominus novis Sedibus novos tribuiffet ter-

M

d

le, aut minute , qua formaiftiusmodi nova erectio-

minos, Provincias, Civitares? quod tamen fe ifthic

nis contineatur, mentionem facit.

facere potuiffe negat, fcribens hac de re ad Regem

f

. Sed evidentiora hsc evadenrt , fi jam dictis

Vexa jun-

Balduinum; /Vec emimi poffumms, inquit, tuamifeffe

gantur, qua idem Baronius de iisdem Sedibus Pa-

Sau&lis Patrum noffrorum couflitutionibus obviare.

uod fi hec omnia locum habuerint in Sedibus

triarchalibus profequitur ad annum 1108 videlicet,

quod, dum Pafchalis Pontifex Gibellino , fecundo

illis Patriarchalibus, totannis proprio Paftore vidua-

ä

poít Theobertum Patriarchae Hierofolymitano, coa-

tis ; quidoi & locum habeaunt refpective in Sede

ceffiffet , Patriarcbali jure vegendas. Ecclefias , quas

menfis,

Harlemenfi, id eft, quidui & Sf:des Harle

licet

g

Pno CAPITHLO dATjHEDRALI HARLEMENSI.

quj

36

u

licet uno: jam feculo ,. & ultra,. proprio orbara fue-

perefTe; inter

pide. concludit, Sedem 'Harlemenfem

al

rit Pa(tore, licet commode non poruerit eo tempo-

everfan ette.

re per novum , propriumque Antiftitem. a Pontifice

| ]((-

0

: Qua-tïï.id», figt infundate ,

Aqdoceïbitf

impleri, Zetautibus , (cilicet Ordiuibus | Confederatis

J

buic Sedi Epifcopum . ordinavi ; cenfebitur nihilominus,

$ VEL-

non effe costrafatla & evera , fe

Dj

Ccave :

-

d ;antummcdo : U-

Ex "l:?z)ll(z' .äreäionz'f Säa'z'y Harlemenjz'f ;?okcltzdi :

a

.. Porro, fi Sedes Harlemenfis etiamnum fübfiftar pra-

dem allaum bodie :cog

neqztit ; t

-fïä&'(ïm;',

di£tis non obílantibus, licet vacags, quidni iisdem non

o 'ev;erfzzm éffe.

obítantibus, fubfiflat etiam nunc Ferum ac legitimum

Haxleni C

[?i

4

pitulum ? .uti exinde probare nitebatur au-

Veruht.n-q;üidan eft, Sed&m illam hodie non tan-

ln-

thor Motivi. Pag. 11.

,

tum effe, fed & jam dudum proprio Paftore orbatam

Es

Vel ultro ex his concludet le

&or benevolugs argu-

fuiffe, fed,; praterquam quod Sedes Epifcopalis ( udi

dmm

menta authoris Refpontfi hucufque allata,. nequaquam

oftenfum. eft fupra ) fine Epifcopo- poltit ubfiftere ,

XC

evincere, quod. Sedes Epifcopales, & inter illas eriam

etiam pluribus feculis; Sedi iíti indivulfe femper ad-

t

Harlemenfis, quibus longo tempore dari non potuit

hecfit dignitas Epifcopalis, qua Epifcopus fimulatque

m

commode proprius Epiícopus, idcirco dici debeant

ordinabitur ,

g[ï"e coufraca ,

bitur.

fine ulla Epifcopgms immutatione orna-

lqæ

in

þvel everfa, quer eft, ut inquiramus

Tl«

Ad Dotem quod attiner; ^ cum fem&l illa affigna-

"i

ta, & Epifcopus in ejus poffeffionem fuerit mifíus ,

lQ^

A WE

erectio babuit. plenum .complementum; a€' proinde

licet dos illa jam fit ablata , — dici Sedes illa nofi pó*

f

"du id velle evinicant "Autbor ille ex Motivo Ecclefie, ob

re(t effe deflructa & ablata, citra injuridmi Sedis 'A-

quod per. Ganones .[uos accelerari voluit novi

la

poftolicae ,. qua fola

poreft auferre; 'que "æmil

"utiflitis elecfiouem ?

concetlit. -

[l

Supereft quoque hac in Sede Cathedra . doctrinz ;

m

Intentio Ecclefie (fi authori Refponfi Hdes ) ordi-

cum plurimi ( Deo fint laudes ) ifthic fuperfint, R. Ca-

nantis ele&ctionem novi Antiílitis quam citi(fime fieri ;

tholici, parataudire, fi inte

f

eft impedire, ne Ecclefiz ab Acephalo quodam Capi-

Paftoris fui.

grum ipfis'forer , vocem

tulo diu regantur.

$*

Deinde ibidem 'hucu('qne füpereft ferfiIOriUm'in

ff

Quin longé praftet Ecclefiam repi a proprio Fpis-

Bulla erectionis delineatum , e

uædem fäzili;e; Civira;es;

*

if

copo de confilio fui . Capituli ,. quam. neglécta ( ubi

pagique intermedii.

fieri ca. poteft ) electione novi Antiflitis , regimen

Denique adhuc extat ibidem fpirituale , five Eccle-

illud diu relin

ls

qui Capirtulo Acephale, non eft qui

fiafticum Tribuna! , utpore in €o confiftens, quod fint

dubiter.

fideles, qui parati fint correctioni Paftoris füi fe fub-

Q5

Quod vero pia hzc Ecclefize intentio ufque eo fe

mittere, & fefe fe

parare ab omni fratre inordinate ame

extendat, ut velit hoc ipfo. Capitulum aliquod 7-

bulante; & in- malitia fua conturaci.

vupiac legitimum interire, dum per longius aliquod

Fixum itaque maneat. - lo, Sedem

.Harlgmen&m n

temporis intervallum proprius alicui. Ecclefize praefici

que nunc fubfiftere.

;

g

Cano-

nequit Epifcopus, hujasque non arbitramur.

I 1. 1dem effe;de. Capitulo C

arhedraïi Hai*lemenfï.-ï'

nem qui d precipiat alleget author Réfponfi,

I ! I. Subfiftente adhuüc Copirulo; merito autho-

Pra'ttabitne forfitan Ecclefiam aliquam , puta Eccle-:

rem Motivi potuiffe afferere, quod Capiralüm ittud

fam R Catholicam in Federatis Provinciis, non.tan-

eo tempore,: quo fcribebat, juxta preefentes tum re-

tum opera & confilio proprii fui Epifcopi, fed & Ca-

rum circumí(tantias , poffet uti Juribus & juvifdi&tioue,

)

pituli Carhedralis, quod fpeciali Dei providentia legi-

L

qu& de jure coyuuni Capitulis Catbedralibus Sede Fa-

:

ume ifthic hucuíque propagatum eft, defítitutam vel-

cante corpetunt.

le, quam veram Capituli ifftus, ac legitimam exiften-

Ratio ejus erat duplex, altera ex remotiore, & diu-

$

tiam, non obftantibus füpra dictis, agnofcere?

turniore abfentia, altera ex füfpenfione Archiepifcopi

Sed, inquis, obviari poteft per Pontificem incom-

Seba(teni V, A. petita.

mpodo iíti, dando Provinciis iítis Vicarium aliquem

Priori omiffa, fecundam im

Apoftolicum, cui cura omnis demandetur.

pugnat autho: Re-

fponfi.

:

Aít quid fiat, fi eadem poteílas, quae vetat. px*oQ

An recte, videbitur in

priom Sedi Harlemen( prafici Anüflitem , . omne

:

quoque Vicario ifti Apoftelico jurisdictionis cujus-

$ VIIL

cumque vetet exercinum, uti. plus vice fimplici fac-

tum alias novimus ?

an uon tunc faltem potius ex-

"dn fufpen[oy €7 iu vemotis agente Archbi epifcopo Sib:

pediret , Capitulo Antiítite füo- viduato Ecclefice

F. . Capitulum: Harlemenfe potuerit. uti juri-

regimen commnittere ,

quam finere, ut ifthic fine

bus, €9 jurifdiclione ,

Capitulis: Catbedra-

legibus, fine. difciplina, fine. directore peffumeant

libus Sedg F'acaute competeutibus ?

omrtia ?

Noftro, equiden fenfu id potius expedirer.

Minime ergo author Refponfi, evincit ex motivo Ec:

.Ad utrumque reípondet affirmative author Moti--

clefie, de quo fupra, Sedem Harlemenfem, proprio

vi, pag. 2r. Ratio, ob quam author ifte cenfüerit ,

jam dudum viduatam Paíftore, non amplius fub(iftere

Capitulum. Harlemenfe, ; Archi.epifcopo Seb : jn re-^

Et hinc alio rurfus argumento,, vel'ex ip(a Sedis iflius

motis agente, uti potui(fe juribus & juri(dictione jam -

erectionis Bulla defumpto, conatur oftendere, Se.

dictis, hec eft ; nempe quod cumifto in ca(ü Epifco-

dem. Herlemenfem jam pridem confractam & ever-

pus, populum fibi commiffüm regere, - curamque'

fam effe.

Paftoralem ei impendere nequear, eequum ac rationa-

. Etenim juxta Bullam iftam Sediilli a Pontifice a(fig-

bile fit, ut corpus illud ; cui una cuim Epi/copo regi-

Baezt . o TE AE Vr

nata funr íequentia ;

locus Sedis, Civitas nempe

men incumbit, illud exercer

.

Harlemenfis, & I:cclefia, S. Davonis ; Territorium:;

Epi(copi füppleat.

e p;rg'gt-, : defe&umque !

Civitates varie , Pagique intermedii ; "Tribunal jufti-

: INon folius hzc aut

horis Motivi, rlmnr folius P, .Tho-'

ti, Cathedra, Doctrine, Dos . competens ;; qua

maífini, ( uti fupra vidi

H

,

»us) fed comgngxïis Doécto-

3

omnia, cum juxta authorem Refponfi ex una . parte

rum eíft (ententia.

requirantur ad veram exi(lentiam Sedis Harlemenfis,

Ratio-. authoris..Motivi ,

ob vquam; Archi'epifco-

po prefato.ab exercitio Vicariatus Apoftolici faf:

& ex aha ,. juxta ipfum, .certum fit hodie non fu-

PGD(O P

|

—

568

L

MorTr:ivuw Junis,

penfo, cenfüerit Capitulum præf'atum, juribus & ju-

Ad Metropolitanum quippe tantum fit devolutio ,

LI

rifdictione füpra expreflis uti poffe, ea eft , qwod fciret

ut ad füperiorem

L

ideoque non nifi fere in cafü

Epifcopum fufpenfüm a. Bonifacio vm. X, Cap: wnico.

negligentiz , aut appellationis, & querele, — Ad Ca-

uri

ANe Sede F'ocaute in F Leequiparari cum Epifcopo mor-

pitulum vero proprie non fit devolutio ; fed Capi-

gliter

tuo, quoad effettum; ut ürroque cafü collatio praeben-

fi

tülum conftans ex Epifcopo ranquam capite, & Ca-

gt

darum, que

nenicis tamquam mermbris, unum quafi corpus con»

per folum Capitulum fieri queat,

pectabat ad Epifcopum, &.Capitulum

at

ie

ficiens, deficiente Epifcopo ejus capite minifteriali,

ï

copfm

Verba Capituli funt ;; ,, Si ad Epiï'coþum & Capi-

pergit jurifdictionem penes corpus exiftentem exer-

9?5

tulum communiter pertineat collatio praebendarum,

glitet

cere, qua per Epifcopum, ut cap

*

üt corporis, exer-

De

» mortuo Epifcopo , vela beneficiorum collatione

cetrur,

» fufpenío, porerit Ca

pitulum vacantes conferre prze-

Vi

?5

bendas, .&c.

Hinc concludunt Canoniftee, omnem jurifdictionem

Tus:

tam contentiofam, quam voluntariam , effe penes Ca-

Si locum id habet refpe&ctu prabendarüm, etiam

ï;

j ?

pitulum Sede Vacante, 77// ubi a jure cavetur contva-

illarum , quibus nulla annexa eít cura animarum,

viun; uti, ex Canovifltis & ipfo Fagnano, in Mo-

quanto.id potiori jure locum habebit in' collatione

tivo Pag. t9. probatum eft, Ad Metropolitanum au-

yoini

Paítoratuum,

disF

untur ?

