taxat viris , in quibus duo funt Religiofi, Bullam

annisamplius quinquaginta pàárs füerim confilia hujus

Univerütatis Lovanienfis; hoceftantequam illius con-

vit

illam folemniter admififfe, nnn tamen. ut regalam

p

Jidei. Facultas etiam Artium ex majori numero pa-

tover(iz ulla mentio apud Belgas facta effet.

lam profeflà eft obedientiam Conftitutioni. Verum

Abannis necdurn quadraginta introdudtz fant inBel-

di

numero haud multo inferiori fe Decreto huic Fa-

gium fubfcriptiones formulzAlexandrinz. ad'easdem

ban

cultatis oppofüerunt , atqueex his tredecim legitimo

vix tandem perdudla eft Fatultas Theologica Lovani-

fl

roteftationis in(trumento interceffionem füam con-

enfis abhinc annis viginti: cum enim in Galliis ferve-

fignarunt, caufamque füam deinde non (ine gravi

rent diffidia circa formulam Cleri Gallicani, nondum

It

fuo incommodo fortiter Vindicarunt. Nihil praterea

condito Formulario Alexandri VII. vifum fuerat Doc-

de re illa geftum fuit in Univerfitate noftra.

Cz-

N

toribusLovauien(ibus, ut ejustodi controverfiis adi-

G

1erum non defunt hic viri Religione , doctrina &

tum pracluderent (ingularem formulam 'Theologiz

D

&radu confpicui, quos conftat a Conftitutionis ad-

candidatis pre(cribere, quadamnabantur quinque pro-

» !

Tniffione abhorrere. Horum caufà folidis fcriptis pu-

pofitiones ,, & Pontificiis Conftitutionibus reveren-

»]

'blicis defenfa et , & nuper occafione oppreffionis ,

tia promitttebatur , nulla fa&a mentione Zanfeniz.

» !

quam patiebantur , coram Czíare apertius agitaba-

Hocconfilium füuwm Facultas Theologica perfcrip-

»

tur quam modo poftquam mandata Caíarea prohi-

ferat ad Alexandrum VII. 2o. Martii 1660 una figni-

» ]

buerunt ne quis 'Conttitutioni manifefle C9* cum

ficans fe eandem de gratia C9' prede[liationedo&ri-

fcandalo opponeret: quamvis eadem interdixerin

nam fequi quam accepiffet amajoribus füis, quam Co

» !

:

'etiam ejusdem Bullz fubfcriptiones exigi.

illi olim ad Sixium V. transmiferunt ,. explanatamin

(

Reftat tertium , ut nempe explicem quz fit hic

eorum celeberrima cenfura adver(üs Leff/ articulos.

fol

Ad hasce litteras refpondit Alexander VII. Brevi

faniorum Theologorum , & maxime intelligentium

fh

.virorum de exacione Formularii Alexandrini mens

perhonorifico dato 7. Augufti 1660in quo & laudan-

& (ententia.

Superfünt bene multi, Illuftriffime

tur Lovanienfes quod SS. Auguflini 3* Thomée incon-

Qu

cu[fJa tutiffimage dogmata femper fequi conftituerint.

Íià

Prefül , qui excellentiffimis fcriptis abIlluftriffima tua

ratia five ad Regem, fivead Clerum & fideles tuos

Ín eo ftatu permanfit hoc negotium annos circitet

n

d

iredis, ex animo plaudant. Mihi quidem viíà fünt

triginta , fine ulla contentione de Janfeni libro , aut

formula Alexandrina.

aC

incomparabilia , neque fàátis laudare poffüm quam

tis

ibi obfervavi (ingularem prudentiam & follicitudinem

poít idtemporis, ab inquietis quibusdam ingeniis

f&

Paítoradem in eo pofitam, ut caveas ne Miniftri

coepta eft füfcitari controverfia de fenfü Sanfenii in

tuis manibus confecrandi , utpote quos nofti omnis

Belgio tum nova 5 cumque hujus Ácademix perpe-

fi

criminis debere experteseífe , in ipío facri minifterii

tuis adverfariis addictiffimus eflet Humbertus a Prae-

fe

liminein religionem jurisjurandi graviter impingant.

cipiano, a Brugeníi Cathedra ad Mechlinienfemtrans-

latus anno 1689. ftatim fümmo ardore coepit exi-

f

Multis quoque aliis eruditis & piis viris ea fpeciatim

t

probantur quz de (implicis fubícriptionis periculo a

gere & promovere fuübícriptiones formule Alexan-

te ibidem notata & inünuata fünt, five fpedtando

drinz; atque ubi fenfit quosdam effeé qui exiftimarent

Iu

queítionem faczi vere fuperfluam & infauftam , qux

offe illi formulz fübícribi ab iis qui de fenfü Aanfe-

ti

Formulario Alexandrino , ut jam nunc dubpitari vix

nianilibri dubitarent , formulz conjunxit quasdam

poteft, implicita eft, five fpedando ipfüm dolum

additiones quibus aperte declarabatur jurandum effe

hi

H

quem Moliniani occafione Conftitutionis per For-

non tantum in veritatem eorum quc inpradictis Cone.

Ti

mularium inftaurare moliuntur adverfus gratic per

flitutionibus fpeclaut ad quceflionem juris fed etiam im

[e efficacis dogma Catholicum. Caterum nullis ver-

veritatem ejus, quod, utloquntur , fpectat ad qua[tio-

g

at

bis aut lachrymis fatis deplorati quzunt mala , que

nem facti ab Alexandro VII. definiti ac damnandas

li

àb infelici hoc adverfariorum ftratagemate in hanc

quinque propofitiones ut excerptas ex libro "fanfenii ,

Univerfitatem & Ecclefias Belgicas exundarunt.

In-

C? in fenfu a JaNsENIO intento , feu in preeditto ejus

h

terim audeo ruríus jungere commentariolüm de ori-

libro expveffo

gine CS'progre[fu Formularii Alexandrin in Belgio -

Exinde oótmnia diffidiis, libellis . vexationibus tur-

cum monumentis quibusdam eo pertinentibus , (i

bari caeperunt: quorüm fama cum ad Anlas Ma-

N

forte Theologi tui in communem utilitatem inde

dritenfem & Romanam pervenitfet , de remedio co-

l-

(a) Vide hanc Declarationem in'LiBro cài titulus ; dMemn, Hiftor. [ur l'Affaire de la B. Uxie. doni 2" Pass -bas Arricbiens &

e

T. 4II. I, Recueil Litt, DP.

ErrsroLE EsPENIO ,PnethiARas. ;

323

li.

gitari cceptufn eít ; tandemque ex partium conífenfu ,

Theolegiz (tudiofi a Sacris Ordinibus & gradibus

Qu

&íententia Ordinum Brabantiz res delata eft ad Tri-

Theologicisin perpetuum repelli. Anno tamen 1710

«

2

Fl

bunaál Apoftolicx Sedis.

fpes quadam affulfit fore ut a tam iniquo jugo libera-

OT

Voluit Carolus IL. Hispaniarum Re

x, ut utraque

rentur Belgz. Duo fiquidem Licentiz Theologicz

contendentium pars Romam mitteret ablegatum ad

canditati libellum fupplicem optulerunt Senatui Bra-

Tlüm

dicendam Caufàm.

bin

bantigo adverfus Formularii exadionem , quz ne-

Itaque anno 1692 Academia Lovanienfis mifit Jo-

gle&o Placito Regio eífet introducta

v pluæimosque

Eom's

annem Libertum Hennuebel Doctorem Theologum :

prohiberet a gradibus Theologicis.

ars advería mi(it Berzardum Defirant ex ordine

Libellum mifit Senatus ad univerfitatem Lovanien-

).diat

üg

:

lattum Augufliniorum qui & ipfe erat DodQor

fem , ut faüpereo daret íaum Advifamentum. Factum

Theologus , quique dein anno 1708. ob horrendas

id eft. Suum dedit Univerfitas , füimque feor(im

atür

impofturas publica fententia inexilium pulfüs eft.

Facultas Theologica: in hoc ambz, confentiebant ,

n

His Romz 'utrimque auditis , & re diligenter

utobrationes non

paucas abrogaretur exactio Formu-

examinata , rejecte ífunt additiones Archiepifcopi

larii Alexandrini.

E

Mechlinienfis. TumInnocentius XIL. in. Brevi dato

His acceptis, & c

E

iufa ,cognïtä , Senatus Braban;

6. Februarü 1694. ad Epiícopos Belgii, promis-

tinus concepit fententiam qua vetabatur exadio il-

cuam formulz exactionem improbavit ; vetuitqueze u]-

lius Formularii, Hzc fententia etiamnum extat in Ar-

la ratione quemquam vaga .ifla accufatione C9' invi-

chiviis Illuí(triffimi Senatus : Sed adverfariorum (íoli-

diofo nomine JANsENIsSMI traduci aut. nutucupavi fine-

tis artibus fadum eft ut illius

lr

promulgatio &b altiore

rent Epiícopis zifi prius fufpectum effe legitime con[ti-

poteftate przpediretur.

fot

terit aliquamex quinque propofitionibus docuiffe aut

Perftitit tamen Univerfitas in fuo Advifamento , il-

m

tenuife : nec quemquam fub hoc. preetextu. vepelli ab

ludque novo inítrumento confirmavit, Quin & ab-

*

Officiit, muniis , beneficiis , gradibus, dc concionibus

legatum mifit ut pro abrogatione Formularii fortiter

]s

habendiss vel alia quacumque funclione Ecclefiaflica per-

ageret apud. quascumque altiorey. poteffates , quee re-

mitterent; mifi fervatojuris ordine, eampaenam quce

gunini Belgi tunc.faperintendebani. /| Verum in. Fa-

UI

viris alioquin Catholicis graviJmna eft , commeruifJe

cultate Theologica duo Dodores blanditiis , minis ,

grobatum fuerit.

ac terroribus ( quod Lovanii notorium eít) a fenten-

X

Hac tam squa fententia , poít judicium contra-

tia abdudi, unofuffragio füperiores faerunt Formu-

2

di&orum lata fummo omnium plaufi qui pacem ama-

larii promotores| ; atque ita ex quatuor Do&orum

u

bant in Belgio accepta eít ; atque ex Regis coníen-

fententia redudaa eft Formularii fübícriptio in Facul.

V

fu litteris Placiti munita & promulgata.

tatem Theologicam , a qua per tempus breve exula-

1m

Huic Brevi infiftens Supremus Brabantie Senatus

verat.

13 Aprilis 1696. egregiam confultationem obtulit

Sed quatuor iftis adeo non confenferunt tres Doc«

á

Sereniffimo EleQori Bavariz Duci, Delgii tum

tores feniorés , ut contra aliorum refolutionem for-

Gubernatori ; qua exponit fe ,, numquam hadtenus

it:

titer , & fcripto inftrumento, graviffimis argumentis

Ü

» audiviffe quemquam legitime accufatum , nedum

pleno , proteftati fint.

l-

2

convidum fuiffe , quod ejusmodi dodrine aut

Prevaluit tamen pars adverfà eatenus ut , cum Fa-

» novarum opinionum dux , fautor, aut particeps

cultatis refolutiones ex pluralitate füffragiorum con-

2

effet, . . . . Etü interea non modicas difífen-

p

dantur , continuata (it deinceps fübícriptio Formu

ll

2

)

fiones pariant fal(x idez , quas nonnulli impri-

larii ab omnibus

qui aliquem gradum Theologicum

35

mere ftudent vago & invidio

-

fufcipiunt.

Ó

fo titulo Novgto-

j

Atque hzc eft hadenus Ecclefiarum Belgicarum

ln

Auqueutinam tam fapienti Pontificis judicio, poft

& Academiz noftrz conditio. Sola fere oftentatur

caufz accuratum examen lato omnes paruiffent! Hoc

Bulla Zineam Doimini Sabaoth , quz nec auditis par-

folo evanuiffent, omnes illz contentiones , cum ne-

tibus edita, necullo Regi* Placite munita : atque in-

M

ífno effet qui non ex animo damnaret famofas quin-

terim. plane negligitur Innocentii XII. Decretum ,

:

que propofitiones , in e

,

9 feniü quem damnat Eccle-

partibus affatim au

itis latum , & cum Regir Placito

fia Catholica.

K

legitime promulgatum. .Quz hinc fecutz (int vexa-

Sed tam xqua agen

di ratio non | placebat diffidio-

l[:ö

j

tiones Presbyterorum, Canonicorum, Paítorumlon-

rum autoribus. :Non diu itaque íe continuerunt ;

gum effet enumerare.

Ut verbo dicam , contra ex-

t

ac przfertim ftatim atque edita effet Bulla Clemen-

preffam & zquiffimam Innocentii XII. prohibitionem,

tütulo Janfenismi patlim excluduntur ab Ordinibus (a-

I$

tis XI. Fineam Domiui Sabaoth , novo zelo exar-

x

ferunt. -

crisa muniis Ecclefiafticis, a Gradibus Academicis,

Nunquam ea Bulla Regio Placito munita fuit, nec

qui nullo colore dici poffunt ullam ex quinque pro-

facile Belgici Senatus in illiusjpromulgationem con-

pofitioribus docuiffe, aut tenuiffe ; quique Eccle(iz

fenfüri erant ; non ignari feilicet , mox inde füíci-

noncontemnendam operam navdte poffent & ob hanc

tatum iri controverfias in Belgio fopitas, qua jmin

folam caufam excluduntur , quod non audeant jure-

Galliis recruduerant.

jurando confirmare fenfüm in quinque propofitioni-

Sed cum in Ecclefiaftica Belgit negotia non pa-

damnatum , a 7anfenio intentum , aut in ejus libro

rum tune influeret autoritas Patris de la Chaife, ar-

expreflum effe. Merito enim de facto illo dubitant,

tibus Defirantii (apra memorati effedum eft, ut poft-

quod neque ad fidem ulla ratione pertinet

3

,

3

» Deque

habito Regis confeníu Bulla introdu&a fit in Facul-

certis argumentis , aut rei evidentia coní(tat,

tatem Theologicam Lovanienfem & illic ftatutum fue-

. Ex his alii , ut in füpradicto Advifamento notavit

rit, ut nemo ad füfcipiendos ullos gradus Theolo-

Univerfitas, eo commigrant , ubi fperant fe tutos

— L d "w —— -

gicos admitteretur,ni(i fübícripfiffet Formulario Alex-

foreatam periculofo juramento: alii a Theologico ftu-

andri VII. conformiterad Bullam Zneam Domini Sa-

dio ad Jurisprudentiam tranfeunt: alii demum fe-

baoth. Sic abhinc annis demum viginti illius formu-

lices fe putant, quod ab Ecclefiatticis muniis & gra-

lz fübícriptio in hac Academia coepit exigi.

dibusrepulfi , ducere poflint vitam iis periculis va-

-. Idem mox poftularunt

cuam que folent honoribus conjuncta effe.

Ordinum candidatis.

Epifcopi quidaïn a Sacrorum

f

Tales.

non paucos effe vel in hac

2

ola Aead-emig nac ipü

Ita.renovatz funt priftine diffenfiones , & cae-

Formularii prægcncs ignorant. -

perunt viri optimi divexari , actenerioris confcientiae

Suppl, Oper. Van Efpen Pars IIl

$s52

| .B ? "

L]

1;

|

!

324

EPisToLE: EsPENIO PECULIARES

plinæ;EccleGafticä& Regiz poteftatis concordiam ;

E Dges .T,'O,-*L A

CXXXIL.

$

nec non utriusque incolumitatem , ex Scripturis Sa-

U/ynänti C9's Ciï&ä ADefe

cris, & monumentis Ecclefiatticis manftieto ftylo illus-

du Vzæcomzn de

-nj-ïonem.l

trare atque afferere. Caterum errata & delidia mea ,

j u,lteriorem.

st

i

I

propitiatione fua clementiffima abítergere dignetur

Eiccelllentijfïi(me Domine. -Cum nidiim 'Däek/ïöe

D. Jefüs, ob cujus charitatem rogo etiam pia veftra

toret

nem meam, ulteriorem ex aula-Bruxellenfi.ad vos effe

vota , ac preces.

Ita.cum ima demiffione valefacio,

e

*

transmiflam , interpellare rarfus cogor Exc. tuam ,

Exgell.,Tuæ.ï, humill, & obíequ

entiff. famulus. -

cenfi

implorando benevolam tuam prote&dionem , nec

m

non officiofam zquitatis confuxtz fortitudinem ,

Z ; va? ,Efpeþ.;

Marc

adveríüs: multiplices machinationes & incredibilem

Loyaqii-z. O. -1.726; |

gom

adverfariorum meorum potentiam.

'oIimeo etiam

hi Fs

num ne Adminifter ille ,. (a3) a cujus audoritate

BLP d5 0s DUAM c-xxxiïv.f;f

fer?tEI

& fagacitate Decretum , de quo quzfílio,.formam

felix

fuam potiffigum accepit, ne, inquam ,.ille fere

&Exc'el'l. Domino' Rialp $ Conjiliar!ib C—o!nf.ilz'i mïzmz

f

folus anima faerit voti quod füper Defenfione mea

S. M. 3. Viennenfis: De egdem negptyio.ü

fülul

prefata fübmiffum effe poteft. . Verum confido fore

accul

ut Deus per vettram prudentiam & perfpicacitatem

'Eäecgl'l. D, Cum intellexerim D'efenfiohgm m'exvamgv

ter

cauír juftitiam & folididatem elucefcere fagiat , &

circa Decretum Confilii Status latum. 12. Sept. 1725.

g

prevalere. |Jaceo nunc zger ex.Diarrhza, quz

adverfüs Refronfionem Epiftolarem , tandem Bruxel-

Jele

corpusculum: meum non folum. vehementer debili-

lis miffam eflé ad Auguttiffimum Imperatorem ; ac:

tat, fed.& pericula excercet , ita ut inhiare jam de-

proinde non dubitem quin Sacra Caf. .& Gath. Maj.

pe'rm

(uat

tur perfe&z in Chrifto libertati , & fecurum efle de

pro fumma zquitate fia mandatura fit ut iftud nego-

ferab

adverfis quz ex parte mortalium mihi poffent eve-

tium accurate examineturs audeo me cau famque meang

nire. Si faperftitem .mei memoriam , measque lu-

todt

cubrationes , ad commane bonum , five.ad rem Ec-

tuz [Excell, ea qua par eft reverential, commen-

nim

dare,. Id & forte ignotus fa

cio , fiducian addit pri-

clefiz & Patrix pertinere judicetis , eas veflrz tu-

mum , ipfius caufz bonitas , & Excell. tuz, animus

tiqu

telz ad extremum commendo ; Cafarisque autorita-

maft

uni juftitiz favens ; dein bujus Academiz nómen ,

digt

te, cui fürtaffis maxime iníervire poterunt, vindi.

ita gratum Excell. tnz, ut tanta locor

um diftantianon

candas relinquo.

Caterum pro negotio falutis mez

impedierit quin liberos füos huc-

potiffimum mitten-'

Qque.

zternz liceat etiam , per veterem amicitiam ,. pias

dos ceníüerit,ut liberalibus artibus

ferat

Vale, Excell. D.

; & juris fcientiaim-

tem

veftras preces apud Deum rogare.

buerentur: hic enim videre mihi continsits illuftrif-

mo famulo fignatum.

fimum filiam tuum preclarecum omnium plaufiü de-

Mor

a tuoþumillimo & .obfeqqentifïi

deq

ZB mnEjjven.

certantem, . & J. U. laureas gloriofe reportantem : in

feuj

: iovanii ".Q&-*I?ZG--

hac ego Academia, Excell. D. abannisampl

ius quin-

quaginta DodQor utriusque Juris

diu.

EOR 05 oT0 4 rA CX EXUUS

fum , ut pro meo modulo Ecclefi

; idíemper conatus:

Ver

& disciplinam , &

Jom

Summorum Pontificum juraa(fere

rem citra illius con-

Excje'll;- :Do-m'ind Colom& , 'Con].z'liario' fupr,änii Confilii

tumeliams neque defünt q

ui exiftim

ped

Viennenfis 5 .Circa idem negotium.-

&

infeliciter in ea palzftra ver(atum fui

ffe.

ent menon plane

timi

"Sedcuméjus-

Per Sereniffimam — Archiducem . Gubernatricem

modi materiz pertradtari non poffint-

fe

cundum prin-

hifq

noftram, ad Auguttiffimum Cafàrem (quem cumtotà.

cipia jurisprudentiz Beleicze, ni(ifimul

M

4l

quedam Romanz.Curie Pl

impugnentur

diti

domo Deus fofpitet) transmiffam effe inaudio Defen-

acita , fupremz Princi-

tete

ionem meamulteriorem , veftro haud dubie judicio

pum poteftati ex adverfo p:

1gnantia , effügere nomn

fuübjiciendam. Videbit ftatim "Tua Excell. ,' quem-

potui offenfam quorumdam

hf

ü

ejusdem Curiz Admi:

Iho

ádmodum in cauía Govartiana (P) , ita & hic non

niftrorum , quamquam ubiq

e ftylum adhibuiffem

tamagi meum quam jurium fuüz Majeftatis atqux Ec-

& moderatum & in' Apofto!

ieam Sedem reveren.

&

cle(iarum libertatis negotium. Ideoque confido fore

diffimum.

. Ab eo tempore qu

Tar

fraudibus , calumniis, tentatus

od procellis , litibus,

üt, non minus in hac quam in illa:cauífà, ftre-

fuerim, longum effet

qu.

nuum te & folertem experiamur zqui bonique arbi-

recenfere , & importapum.

Ex'eodem turbine ^

Dàn

trum. ,Etenim cum rem totam non ex principiis

orta:eít , Excell.

D. noviffima tem

qui

quam Clementiffimi Czfàris

pettas ,- adverfus.

af

aut Placitis Ultramontanis , fed ex certiffimis juris

prote&ionem imploravi,

Belgici regulis & confuetudinibus disjudicandam effe

Sed hec & ejusmodi plura

ex ipfà

Defenfione mea

fpe

autumem, non video quid in hac cauía me

offit

facile perfpiciet tua Excellentia ;

nif

r*ä

non poffe fupradidtam fententiam

unaque intelliget ,.

T

dubium autanxium detinere.: Quod fi tamen

per-

Confilii Status füb-

effent forte aliquz difficultates, quas Excell. T'ua

fiftere, nifi infli&o lethali vuln

ere Cafa

:

rex autho-

vel non atta&as , vel non íàtis explanatas effe ad-

ritati , ac prafertim juribus Placiti Regii.

ipfa igitur

verteret,rogo ut tünc zquitas tua confiderare dig-

cauía , Excell. D. commendatione indige

re non vi-

netur , conceffum mihi non fuiffé ut haberem mea

debatur apudte, virum tanta perfpicatia;

tanto juftitize

amore, tanto pro Czfàreis juribus zel

gravamina ; & propterea efficere ut ille fültem , i

0 przditüm.

quz reftabunt, mecum communicentur, aut cum

Hoc tamen non potui non fignificare ,

quantopere

his qui poft mortem de memoria mea forte curare

tam eximias dotes-Excellentiz tuz vener

drer ;5

Uan-.

E

volent. Ego enim, ut'ita dicam , Jam delibor, &

tamque fpem mihi illz adderent futurum ut E

xcell.-

refolutionis mez tempus inftare puto , & in Domi-

tüz judicio & Patrocinio tandem eluatur macu

la illa,

no'opto : fiquidem Diarrhea ex qua modo per plu-

per occultas adveríariorum m

achinationes meo no-

res dies laboro conco

mini inufta , antequam audiri potuerim. Hanc fpem

mitänte ,feb)r'i : mhxl aliud denuq- :

animo fovens , & Excell. Tuz incolumi

Jit

tiare videtur.

;

tatem Deo-

fü

Enixe interim patro.

C

-':inio 'acjfavori 'þi*ï&ino- fæmäm'

Opt. Max. toto

pedore commendans fümm

a dem o

N

nominis mei librosque illud preferentes commendo

fione fübfcribor. - Exc. D. Excell. Tux,

&obíquent. famulus.

humillimus.

Ü

in quibus equidem componendis non fum confícius

Z. B. van Efpen,

f

;FOVa"iï 6. OQ; 1726..

B

me umquam aliud habuiffe pre oculis ,* quam digci-'

EW : Ik':

(a) "',D; .de Baillet,

(b) D. Coloma cum Efpenio egerat in

d

t

filiaris Fiscalis Parlamenti Mechlipienfis,

b

4

caufa Govartiniana annis 171 9 - 1722. Egat:exxim tunc 9?-11'

74

À

EprsroL EsPENIO PECULIARES, :

525

un

duediud R od onQ: ia COX d

tiffime affümtamjeffe , ubi & dicta mea cauíà prope-

M

"

diem revidenda fit , non poffum quin imprimts £ra-

ncipi Eugenio a Sabaudia : De

í&uler ex animo tam excelfum honorem , quer ut pu-

la)

'-Sericfki/]ïino Pri

t

eodem negotio.

blico magnopere profuturum , nondubito, ita & ti-

bi quam maxime falutarem effe defidero. Deindeau-

:

im'

: Seän&ri(ïïmæPrinceþs.- Quando de Belgii Guberna-

tem afllidtiffime famx . mex caufam protedtioni tuz

tore famam meam & fcripta inique fugillata videbam

prepotenti humillime commendareaudeo. Ad quam

per Epiftolam publicam Vicarii Apoftolici Buscodu-

confidentiam me equidem induxit innatz tug benig-

cen(is Petri Govaertr hominis Curiz Romanz addic-

nitatis celebritas , & notumillud ffudium quohomi-

tiffimi, ftatim Confugi ad Coní(ilium Status , & ad

nes litteratos comple&eris 5 fpeciatim autem zelus &

Marchionem de Prie, qui (ine mora, meremifitad mag-

perfpicacia quibus Majeftatis füze jura & commoda om-

num Contilium Mechlinienfe, ubi cum adjun&tis mi-

ni loco fortiffime folertiffimeque tueri foles. Etenim

hi Fiscalibus Regiis nullo nezotio triumphavi , juxta

hujus caufz circumftantiz omnes., quas in Defenfio-

fententiam quam hic accludereliceat. Sed non tam

ne mea, quoadlicuit, deduxi, non obícure clamant,

felix fui fub Regimine Excell. Domini Comitis de

mein oppreffionemtom periculofam non incidi(fe , ni-

Daun: hujus etenimanimum occa(ione cujusdam re-

fi per machinationes Aule Romanz, quam.incitarunt

fulutionis mez Canonicz per nefcio quas clancularias

ícriptapublica & dodrina, quibus jura Principis ejus-

T

accufationes ita circumvenire & przoccupare novitln-

que przrogativas, adverfus exorbitantes prateníio-

ternuntius Pontificius Druxellenfis , utvir ille contra

nes ejusdem Aulz , utequum erat, pro munere fem-

l.

equitatis ac benignitatis fux intentionem per totum

per defendi. Nihiladdam, nifi vota, & defideria, qua

(

belgium Auftriacum, in ipfis etism pagis evulgari

pro Excellentiz tuz in columitate ac virtute, fpecia-

j

permiferit folemne Decretum quo honos & fama mea,

tim autem pro ineuntisanni, necnon przcel(i mune-

quam femper illibatam Deo tante confervareram , mi-

ris faufto exordio oblata Deus Salvator nofter benig-

lerabiliter profcinduntur; idqueme proríus inaudi-

nifiime refpicere dignetur. Sum cum veneratione

]*

to atque indefenfo , quamvis ut legitimeiaudirer om-

profundifiima , Exc. D.'EXCeH. Tuz, humill. & ob-

À

ni modo przvie iníliti(fem.

'Tam acerbus caíus, to-

feq. fgtnulus.

l

tique Delgio inopinatus, coegitme, ut velin extre-

ma fenectute Presbyteralis ac Do&oralis muneris mei

-

E.. vcw Eþm,

: Ldva-nii 31. "Dec.4 1726

dignitatem nec non operum meorum qualemcum-

que laudem non negligerem fed , quod unice füupe-

Erp1qs5 T2 Cxxxvn.

ferat,ad Thronum ipíüum confügerem. Idipfüm au-

tem tanto feci confidentius, quod palam fit caufam

Excell. de Rialp. '65' c. Circa idem nevgpt.'

g

Monarchz noftri mez caufz immixtam effe. -Siqui-

dem propter jurium Regalium defentionem publicis

Excel. D. Menfe O&obri noviífimo contigit mihi

fcriptisa me füfceptam, Romz Aulzindiguitatem jam

ad Excellentiam tuam litteras dare, quibus caufàm re-

diu omniloco mihi imminere per (e evidens fit. Cum

curíus mei ad Cafarem , cujus caníx Acta tunc re-

ï

(

vero jam intelligam , Sereniffime Princeps, caufám il-

cens Bruxellis ad vos miffa erant, inclytz protedtio-

Jam Recurfüs meia Czxfare clementitlime admiffi pro-

ni tu commendare audebam.

Cumautem jam cer-

pediem relatum iri ad Confilium (ux Majeftatis in-

tior fa&us fim.eamdem in Supremo Confilio Delgico

timum , cujus t pars magna es , hinc & implorare

examinatam brevi revidendam effein Confilio intimo

hifce venio Celfiffimam tuam protectionem , ut fux

facrz fuz M. J. & C. fciamque Excellentiam tuam ad

Majeftatis & clientis tuj innocentem fidelitatem fuüb-

hoc Conüliumintimum , ob fumma füa merita cum

diti qui nuper füb tua tutela periculofiffimas infidias

omni plauíu gloriofe promotam effe: liceat de tanto

teterimasque calumnias tam feliciter fuperavit , jam

honore, tibi imprimis ac publico, cum omni veneratio-

nunc per novás externz Aulax Minillri & graviores

ne gratulari; precando ut Omnipotens pro ratione mu-

molitiones indefenfam obteri pro nota tua xquitate

neris tam füblimis fapientiz & virtutis effundat abun-

Hoc officium a mag-

& virtutute nequaquam finas.

dantiam liceatque etiam dictz mez caufi fingularem

nanimitate tua , quztam multis opitulata fuit , toti-

aliquam protectionem & attentionema magnanimitate.

que Belgio atque Imperio tantopere profuit , (& uti-

tuaimplorare. Et(i caufz merita in Defenfione ulteriors,

nam diutiffime profit! ) flagitare & expecare audet,

ftis late deducere conatus fim , vereor tamen ne füper-

qui procelGitudinis tuz incolumitate, & recurrentis

fint forte aliquz difficultates quas divinando attinge--

anni optata felicitate Deo O. M. vota fua contecrans

re non potui , eo quod nulla umquam gravamina vi-

fpeciali (ubmiflione ac devotione fubícribitur.

Sere-

derilicuerit. Quodfi eft, rogo enixe ut curet tua

niffime Princeps Celfitudinis tux Sereniffimz humilli-

equitas mihi ut illz

uenda.

proponantur enucleatius ditiol-

mus & obíequentiffimus famulus ac cliens.

. Non poflum q

uin exhibeam Excellentiz tuz , quas

Z. B.- mn Efpen.

.". ïLdVaniiäï. Dec. 1726. |

pro ejus falute & profperitate ac üngulatim pro felici,

novi anni & muneris exordio ad Deum vota £&cio ;

manens cum ima demi(lione ac reverentia, Exc. D

.

EPISTOLA cx.

Excell. Tuz, humill. & obíeq. famulus.

"

Excell. Betentieder. Confiliario Cöil,/ïli-i intimi S. M. I.

j (Loväni; 3. Decembr. 1726.

VN vkanþ Ejpe

De. eodeim . negotio.

»-

Robl .v U L L TM

; Exc D. Intellexi non ignotam tibi eWH*e . imo

jam a te examinatam caufam recuríus quem ad Cz-

L H Bai*chman, Arch. 'Ultmiec'ïino:

farem in(tituere cogebar ob Decretum Regium quo

fub Regimine Excell. Comitis de Daun, nomen meum

Sþeciales 3go gratias pro inlc-gmparabili' üxiüäereä

& fama per infignem fubreptionem ordine juris prz-

Apologie fecundcee &c. (R. D. Varlet , Epifc

, Baby;

termiffo tam indigne , miíerabiliterque per omnia

lonieníis ) quam jam ex magna parte pervolvi.. . Vi-

Belgii Opida & Pagos , vicinasque regiones peflum-

deo opus efle digum tam excellenti auctore ,

dig-

data füerunt.

Verum cum fíimul inaudiam Excell.

num tam bona cauía.

Admiror eruditionem, exac-

tuam pro maximis fuis meritis » ap Confilium inti-

Gra-

mum fàcre íüx Majeftatis J. & C. honorificen-

titudinem , vim, magfuetudingm &pietatem.

tu-

326

ErisTOLE EspPENIo PECULIARES,

tulor Ecclefix voüf&c de tali defenfore & patrono Au-

tement tacite ; puisq

uslr zozmiientent'lorfqu*ïlf le pey-

geat, Deus Omnipotens .& Clemens inauditam -ejus

vent , C9 traitent d

charitatem & generofitatem ; vobisque eum diu fer-

filence.

'ennemis cezäzx qui fe red.uiþm au

Mais

M. qüand il n'y auroit que la feduclion de-

j

vet &c. 30. : Jan. .1727..

plorable qui efl occafionée par ce filence ,

cela feul impo-

i

ubdi st

feroit une affez. grande obligation de pa

fler. für tout

elti

à ceux quipar leur caractere, leur age , 1

eursiravaux ;

| De M. Variet , Evéque de Bäbylone à M.

leurs lumieres , leur veputation, attiren

jnht

&

t les yeux dg

mei

van Efpen , fur fs épreuves , &c.

iout lemondes C9' principalement des pe

rjonnes moins

infiruites. — Nedoivent ils pascaindre de ferendre cou-

PAU

mliw

M. La veneration qiuer nonuf avonrpour volre ver-

pables du fandale de tant.de foibles qui fe laiffent en.

la

tu , jointe à lareconnoifJance dont nous fommes pénetrés

trainer au torrent desnouveautés pr

ofanes , lorsque fe

pour la generofité avec laquelle vous vous etses declaré

Jof

voyant violemment attaqués d'un coté par les perfecu-

Juct

pour la juflice de notre caufe, dont vous avés pris la

tions des ennemis dela paix , ilsne font pas fouténur

defenfe , nous rendent trés fenfibler à tout ce qui vous

de l'autre par ceux qu'ils ont droit

d

1

ha

le regardg/r comme

Yi

arrive, C9' átoutes lestribulations par lesquelles Dieu

leurs maitres dans la vie fpirituelle.

éprouve votre courage. .Mais fi d'un coté nous avons

Voyés M. l'artifice der enfans du . fiecle,

bul

lieu de déplorer l'aveuglement de vos ennemis , del'au-

tai fom;

9

fouvent plus prudens que les enfans delumiere

- Ayant

tre nous avons bien fujet de remercier Dieu de la grace

dansl'affaire de la Con[litution trouvé d'abord

de lare-

fi

qu'il vousfait de demaurer fidele a défendrela verité C9'

nov

Jiflance de la part des perfonnes dont la yieté eft éclai.

la juflice ; C9 Pienloin de nous étonner de vous voir ex-

rée , ils fe font contentes de les reduire au fiülence, ou

far

pofé a la perfecution , nous reconnoiffons que felon la pa-

(J

par la crainte , ou par lefpecieux pretexte d'une paix

role de l'Ange. à Tobie , cette épreuve efl la qjnarque la

quime[l que fauffe . puis.ils ont. tendu despieges aux

C2l

pusconfolante que Dieu agrée les glorieux travaux

Jimples , dont plufieurs de[Hitu?s eux méme de lumierer,

il

q ie vous avés entrepris pour fon-fervice, C9 p

:

o'uf cel-u;'

C3 deforces proportionées à de fi grandes tentations,

.

G

vul

de fon Eglife.

depourvus audehor. d'avis particulier s , d'inftru&i

105$

Pour 1101 j'admire en tout cela la conduite de la Di-

publiques , d'exemples deforce C9' de courag

c

e ont fuc-

vine providence, quipermetquevoy ennemis faffent pa-

combé, .Aprér que la feduction a fait ce m

alheureux

Qd

roitreleur foiblefJe en mémetemps qu'ils manife[lent leur

progrés , on attaque prefentement

den

Jans aucun ménage-

malignité. La compa[fion que vour avés temoignée pour

ment ceux qu'on avoit d'abord femLl

Cépargner. Ungtri-

ten

une Eglife opprimée C9' qui e[t abandonaée de presque

fle experience nous a fait'voir que

plufieurs d'entr'eux

10us les hommes , a irrité fes perfecuteurs, Cg. ils ont

s'étant affoiblir, peut étre par le

.

[f

peu de fidelité quile

l

.æ

ofó vous faire un crime de cet a&te de charité. .Mais

onteu à. s'acquiter de l'ob]

i

[e]

zation que leur Miniflére &5

Tl

il femblent re connoitre aujourd'hui l'impui[Jance od ils

leur autorité leur impofoient de parler pour la verité

Set

font de foutenir leur entreprife » puisqu'ile s'avifent de

C3 de fecourir leurs fréres dans le befoien, fefont trou-

du

fondér leur z'njujig procedé fur d'autres pretextes

7207

vérpar un ju[le jugement Dien ,

Jans force pour refis-

à

moins vains , mais qui leur paroifJent plus [pecieux, C9'

ter àlaperfecutionC9 pour parler

pour eux mémes,lorzs.

In

plus propres à fatisfaire la haine que leur infvire la vue

quil a plus en aucun moyen de s'en defendre-

du zele que vous avés pour la verité C9 la juflice.

Quand on auroit pu fans aucune

faute garde le ji.

|

. Quoiqu'ils ne puiffent pas ignorer les fentimens que

lence au commencement des conte[lations il n'e[l certai-

lib

vous avés fur la Con[litution Unigenitus , ily vous

nement plus temps de demeurer dans cet état d'affoupis-

DI

pre[fent de vous expliquer fur cefujet d'une maniere qui

Jement C9' d'inattion à prefent qu'on attaque. ouverte-

de

ve puiffe laiffer aucun doute.

Faut il vous plaindre

mentladoctrine. | Leserreurs lex plus pernicieufes ne

de vous voir attaqué entant de manieres ? Non, M.

fe cachent plus; elles marchent téte levée , &9 ofent

je plains vos ennemis à caufe de leur endurciffement ;

fe defendre contre l'autorité la plus refvectable. Vous

mais je vous felicite de l'occafion que Dieu vous offre

favés comment les.Cenfures de MM. les Evéques de Ro-

de rendre un temoignage éclatant à la verité , qui

dez , d'Auxerre C9' de Bayeux ont été meyriftes, im-

eft aujonrd'hui abandonnée par un grand nombre, CS'

Dx

combattue ouvertement par d'autres ; pendant que plu-

punement aitaquées, C9' condamnées par ceux qui

étoient les plus obligés deles foutenir. On aporté la ze-

leurs enrougi[fent femblent la meconnoitre 5 C9' foit

merité jusqu'à rejetter douze articler de do£trine,

par crainte , foit par interét foit. par une fauffe dis

contiennent ler fondemens de la mor

-qui

ale Chretieune s

cretton , foit par. d'autres coufiderations humaines la

C3' vous favés qu'on ne s'apuie que fur la Con[litution

retiennent dans l'injuflice.

Uni

Vohs étes trop éclairé

genitus pour attaquer fi ouvertement l'Evangile &

qu

M. 69 vous connoiffés trop

les Péres de l'Eglife.

n

les maux que lEglife fouffre à l'occaflon de la Confti-

. Dans le temps que lafoieft dans un fi grand peril ,

D.

tution , pour donner dans les préventions de ceux à

vous-avéz M.trop dereligion pour demeurer dans l'in-

Ebi

ui unüe prudence un peu trop mondaine a perfuadé

difference; C3' vous étes trop ylein des fentiments du S.

