cet, ad Mechlinienfem Archiepifcopum , ad Bruxellen-

hi

tea

fem Internuntium, ad pracipuos

iniftros Romanæ

füb

De Motivo Turis in favorem D, Van Efpen &c. inlucem

Curie, &c.

edito a Promotore Univerfitatis Lovanii P. Defi-

ad

Ut confictis frammentis aliquam veritatis fpeciem tri-

rant, innegotio quo LOZZZINVNIENSIS FRAAUDIS

bueret, iis vera Defirantius monumenta admiícere vo-

"

du

nomine norum eft.

luit, Hoc animo perfecit femel, iterum ac tertio, ut

e litterarum Diribitorio furtim extraherentur epiftola-

r

,—Lovam'äfxz/ï: Fraudis univerfim otio,

rum fafciculi , qua ad eorum aliquem quos faciebat

[

it

jactatze conjurationis participes mitrebatur, confecitque

Pus de quo agitur in preefentia, confecutiones

01l

I.O

deinde Opus, quo genuinarum Litrerarum arrogatam

Dri

eorum continet qua apud Tribunal Rectoris

cum iis confenfionem probaret, quas ipfe confinxerat,

Univerfitatis Lovanii, contra P. Defirantium, in cele-

Quamvis Pater ingenio fuo fideret ad calumnias ap-

d«

bri Lovenienfis Fraudis negotio gefta funt. — Illud ela-

prime fa&to, fibi tamen circumfpectiones ineundas cre-

boravit Van Efpenius, tametfi nomen praferat Pomo-

du

didit, utfe ipfumin tuto poneret, fi fortedolus detege-

di

toris Univerfitatis Lovanii, cujus nomine proceffus

rerur,

Adolefcens Zotrteau quem feduxerat, quique

peragebatur.

Prodiit ann. 1708. (a).

Períona quam

ei a fecretis erat, una & unica victima, quidquid eve-

[

apit in hoc negotio Defirantius, admodum abfíona eft.

niffet, effe debebat. Hunc ergo juffit A&ui fubícribe-

)

Eo fpe&abat ejus confilium, ut fccenam in Lovauienfi

us

re qui falforum fcetuum füppofirionem in eum unum

Univerfitate renovaret, quam ejus amici & fautores in

omnino trahebat,

Edidit Acta alia, ut in falforum eo«

IQ

Duacenfi ante annos fexdecim aut fepremdecim ege-

rumdem monumentorum ufü quem a fe factum diffz-

e

rant, per ejufdem generis calumniam zque Duaceris

mulare non poterat, fibi focios adderet, per quorurm

e

Fraudis nomine notam. Neminem latet, per menda-

exiftimationem fibi a punitione cavere poffet. ld ip-

i

ciorum & infignium deceptionum feriem, Tefuitas ejus

(üm animo verfans fubdolas neceffitudines iniit, flruxit

t

primze "Tragoediae Auétoresid affecuros efle, ut; reje-

infidias dignitate infignitis viris quibus nulla prorfus erat

li

élis & in exilium actis precipuis Duacenfis Univerfita-

ejus calumniarum notitia, atque adeo facrilegium in

IK

tis Membris, eorum prurigini dominationis oppofitis,

modum Minifterio & figillo Confeffionis abufus eft,

Ie

ea potirentur. Ut his Patribus idem emolumentum

d

conquireret, iíque Lovamienfem, Univerfitatem trade-

int

Hujus wegotio perj&cutio S'udiciumque,

vet (que Do&toris Marrini locutio eft) (^), P. Defi-

toi

rantius rationes adhibuit iis ipfis fcediores turpiorefque

II Haud fufius nos hocloco fingula haec. execranda

quarum in Duacenfi fraude ufus extiterat.. Annuntia-

flapitia perfequemur, | D. Petitpied Doctor & Profef-

verat hanc fraudem ante annos fex aut feptem tanquam

for Sorbonicus hanc nobis operam commodavit, edi-

bevoicum facinus quod libenter , fiquidem potuiffet, fibi

ta ann. 1710. Hiftoria fuis omnibus expleta partibus

arrogaret, . Equidem , inquit, mübi libens boc critm

en

hoc titulo: P. Defirantius , feu Lovanienfts fraudis Hi-

U

imponerem , profitever , 1nibi denique gloria ducerem, [

ftovia &'c. . Magno Opus hoc ufui fuit in Monzumentis

f

fieri poffet (c). . Sua eum "Theologia adamuffim ref-

ad ufum Hifforie Univerfitatis Lovauii, €c, cum ad

N

pondens Jefuitarum fyítemati , permovebat, ut tan-

Capitis

V. Articulum IV. de hocipío negotio ageretur,

Q

uam permiffüm fpe&taret, quidquid id quod herefin

ita tamen, ut gravia

Anecdota fübderentur, huju(que

dictitabat ; exte'rminare poterat: er fas &g' uefas extir-

Hiftorie feries ad ufque P. Defirantii mortem perdu-

Q

ceretur. -

(-a) Is eft huic Operi titulus: Conclufio finalis gro C. D. S'oanne

Qu

Univerfizatis Lo-

Erat tam enormefacinus, tam perniciofz in publicum

dh

Bapriftla Van Cazfem, uris urriu[que. Lector.

bonum confecutionis, tam evidenter adomnium focie-

vauienfrs Promotere , [eu Fifco gemerali, nomine Officii Adlore,

Q

tatis legum everfionem tendebat, ramaperte turbarum

Z0fuH.

eontra P, Bernardum Defiranz ] Reum inquifizum , per[onalizer ci-

(&) s. Motiv.pag. 33.

(4) Dedudioloco Metivi exbibisa per P. N. Tourtean d*c.. N.

(c) Commend, ad Ortbod. Lib.I. c, 44. pag. 585-

xog. 136. & 155.

omniurm .

Liszn Ill Capru-v Vl

AxTi1C, l,

I4T

ï

omnium que Belpgium ex arnis pluribus agirabant,

confugeretur. . Nihil itaque ibidem: non:ejus.nomine

Q

veram cauíam patefaciebat, ut cauía haec.pon ranquam

dignum occurret; continug quidem Eliftorige jucundi-

lo'

perfonalis ei privatorum. illuftrium hominum multitu:

tatem poni non finebar Scripti ratio ;.at. extat roboris

U

dini qui calumniis impetebantur, fed tanquam nego:

& evidentie probatiónum præcipuum;cmolumemum;

tium fpectaretur quod Pars publica perf(equi, cujuíque

calumnia impetitur ea folertia q

(

ipía punitionem quae exemplo eflet, ad Regiminis bo-

po(fit exemplo effe.

ug in ümjl;i- facti [pecie

num & ad Religionis decus curare debebar.

Non et-

Qmnem

Jf

:

Calumniatoris vafritiem , i»)n;-mesq t'ech-has;

0*

o aggreflze conqueri lafze Partes; fatis habuere de fa.

3

omnem nequitiem Van Efpenius ibidem deregir. [x-

T

lis interrogatee teftari ; ea fibi prorfüs "Tribunal Recto-

tant fplendida principia fuper agendi regulis in crimina

ll

ris Univerfitatis Lovanii, ad. fui Promotoris requifitio-

ex eorum genere de quibus agebatur, eo magis per-

j

nem, pro officii ratione fumpfit.

Regii quoque Mini-

niciofa, quo magis, cum omnino clam- & (ine te(libug

In

ftri Confilii Supremi Brabantie intereffe voluerunt,

erpetrentur, Rei fibiimpunitatem promittere poffunt.

eamque privilegiatam caufam effe, in Rectoris Tribu.

b

erfpicitur ibi Jus non requirere, nec poffe requircre

Lri

g

nali non relinquendam, in primis ob furreptas ex Di-

ad ejufmodi nequam hominum convictionem & puni-

ribitorio Litteras, afferuerunt. . Extitit proinde Juri£

tionem probationes ejufdem generis atque in commu-

dictionis confliétus cui pro Regionis confuetudine fi-

üg

nibus criminibus, ne eos convincendi difficultas digne

3

nem attulit inflituta quae nuncupatur 744ditio , quam

peena fübtrahat.

"Tribunalis Re&oris Affeffores duo, & Confilii Braban.

!

Ex legibus, & gravi

oribus. Jurifconfultis a Van Ef

tiz Magifltratustres, a Cancellarioad Fifcalis Advoca-

penio laudatis indicia, conjecture, pree(umptiones [Ju-

ti interventum nomionati conflituunt,

l

ris, conjunétim, tenent in his cafibus locum probario-

TumRei, tumejus fautorum exiftimatio & molimi-

num per teftes, qua fere prafto effe non poffunr.. Ni-

f

na negotium in longum traxerunt; quod proinde die

mirum favor utilitatir publice . hanc | Jurifprudentiam

tantum 18. Maji ann. 1768. poft menfium amplius 1 ,

induxit, eamque ipíam per quam recipiuntur in ejuf-

"

atta judicatum fuit, ac tum quidem folum temperamen-

modi criminibus teftes qui in aliis actionibus rejiciun-

tis adhibitis, quibus profe&to in quavis alia facti fpecie

tur. INon id perinde dictum, quafi ad Defirantii con-

d*

locus non fuiffet Satis eft habitum, ut Scripra de qui-

victionem principiis his opus fuerit.

Probatum enim

;

bus agcbatur, nempe litteras Van Efpenii nomine exa-

eft Conclufionis Finalis num. 105 t, crimina ex eorum

-

ratas, formularia, Librum Refolutionem, &c.

I

falfa,

genere de quibus hic Pater accufabatur , qua ut pluri-

Jubpofita, fcandalofa & feditiofa declararentur.

Tour-

teau tan

mum clanculum patrantur, egre occurrere po(fe quaz

quam proximum inftrumentum quod nihil non

taim evidentibus, tam concludentibus ac tam wuiuliis orgu-

fabricaverat, damnatus fuit,

Cum P. Defirantio íatis

mentis probarentur, quam qua exhibuerat Providen-

u

aclum, ut declararetu

r fufpe&us. collate ad falforuim

tia, ut is precipuus Fraudis Auctor oftenderetur.

Jragmentorum fabricat

ioneimn opere ; conviétus male fi-

Ad hujus.negotii cumulatam notitiam, addenda funt

üt

dei i2 eorium ufu

cum : Adverfariorum füorum gravi

Operi quo de loquimur, alia monumenra duo quaz no-

ia-

prajudicio &c.

Fuit proinde declaratus omnibus Le-

bis animadverfione digna vi(a funt,

Primum etft Ma-

a

&ionmbus, Ben

eficiis. Officiifque fpoliatus qua po[fidehat

jorum Superiorum Scriptum.ex difcalceatorum , ut nun-

o

in Umverfi

tate. Lovanii , velegatu[que in perpetuum ab

cupantur, Carmelirarum Ordine; qui fcilicet hac occa-

omnibus Reg

iouibus obedientig $. M. in avbitvaria puni-

fione fe adactos cenfuerunt, . ut juArtie & veritatis de-

n

tiotiis penam.

Do

fenfionem fufciperent, contra. ca/ummias , evrover &c

Subire coactus hanc Sententiam,

pre crimine qui-

mendacia quibus Apologia Defirantii , inquiunt, infar-

Qe

dem molliffimam; at Rei ipfius oculi

s duriffimam, ftu.

Qs

ta erat. Ea quidem tantum ibidem peculiariter recen-

duit Defirantius fibi compenfationem querere per au-

fentur que plures ejus Ordinis Religiofos afficiebants

l"

daciam qua fuas calumnias fuílinere perflitit, eorum

at ea ipfa proponuntur tanquam fimilium De(iranrii in

te&tus prefidio ob quorum rationes egerat, Eum D.

eos omnes quos impetebat, calumniarum exemplum.

€mÍ

Buffi Colonienfis Nuntius apud quem fe flatim. rece-

Scriptum hoc ana. 1710. Leodii typis edirum prodiit,

perat, excepit perhumaniter, qui tamen , occafione

D. A. Eyben. Antuerpienfis "Theologi, & Librorum

non femel oblata, dum Bruxellis Nuntiaturam Obiret,

Cenforis approbatione munitum («c).

Eo

execrandam mendacis brypocrite perfiliam per(pexit (a);

Scriprum alterum eft Epiftola familiaris ad Aquifzra-

erat hac ejus locutio,

Romam deinde fe contulit De.

nenfem Jurifconfultum miífa füper novis calumnisa

)-

firantius, ubi ei collata a Clemente XI, Theolo

giae Ca-

P. Defirantio adhibitis, ut publice obtruderet Petrum

It

thedra in Sapientize Collegio , duplici flip:

endio, pro-

Nicolaum 'T'ourteau qui ei ad frapmenta omnia fabri-

i

pter 1evita perfong. — Haud conftant hocl

oco, magif-.

cauda fuerat inflrumenti loco, quique conftanter füuum

ne deploranda fit calumniarum enormita

I

S quarum fe

crimen a proceffus initio faffus erat, morti proximum

reum Defirantius reddiderat , an eorum

abíona agen

in ejus favorem palinodiam ceciniffe. . Data eft Ganda-

,

di ratio qui proinde compenfàbant quem

paffim etiam

vi die 26, Decembris ann. 1713. ( à).

intutus &in cute norant. Faéta hec, cer

talicet ac no-

toria, fidem fuperant.

His duobus impreffis monumentis fubdenda alia duo

funt, qua, cum haétenus inedita jacuerint, in Supple-

mento ad Opera Vaa Efpenii, ad Fzzalis Couclufiouis

,

Motivi J'uris in P. Defirantium uotio.

calcem occurrent, Venit primo Libellus fupplex Impe-

ratori Carolo VI. a P. Defirantio ad redintegrationem

Ill. Motivum Juris fuper hoc negotio a Lovanienüä

fibi perendam exhibitus; qui cum ad Supremi Braban-

Univerfitatis generali Fifcali editum novas iis quze dixi-

"

tia Confilii Membra remiffus fuiffec, e quibus Additio-

j

mus, probationes füppeditat. Van Eípenius, ut mo-

nis "T'ribunal ann. 1708. con(literat, quibu(que P. De-

nuimus, hoc in Opere calamum tenuit, nihilque non

firantius indigae calumnias in Supplicatione affingebat,

cum Fifcali contulit— Rem nobis teftati funt ii quibus

hi Magiftratus per Con(ultationem refpondernnt quae

maxime poterat innote(ícere ;

ejufdem preterea füppe-

Sententiam die 18, Maji ann. 17cg. editam purgat,

tunt fatis expreffa in ipfius Litteris indicia (/); erat-

queque oftendir Defirantii Significationem « carcere

ue reapfe admodum natura conífonum, ut in ejufmo-

d

icauía quae Van Efpenium potiffimum afficiebat, quam-

(«) Eft buic Operi Titulus: ufliria d»* veritas vindicara, con-

que ipfe dubio procul omnium aptiffime in bono lumi-

£ra eabumnias , errores dj f'lfizates , quibus fcazez «doologia P. De-

firanz, in. iis, que concernunr quo[dams Superiores Carinelitarum

Bu'

ne ponere poterat, ad eum unum qui eam diriperet,

Difcalceatorum circa P. P. Leopoldum dx Sylvanum ejufdem. Ordi-

(4)) Teriium Morivum Suris, D. Martin &c,

nis Religiofos. In 4. p. 58.

l

P^& 30,

(4) Infcribitur: Epiff

granen/em, In 4. p. 1o.

ola familiaris Aad' Furi/'con,[ul:unf Zquif-

V gb) Epiftola LX—X-XIV. [e fcqugnttfï.

*

ad

VirA D. Vax EspEN.

142

[

ad calcem calutiniis fcative. ' An hec Confültatio eo

animo comparati, utuni cïus' teftimonio acqüiefcerent.

fd

quo intelligerent, an ita fe geffiffet Efpenius, itaque

at

ipfo tempore ad' Marchionem de Prié Plenipotentia-

rium in Belgio Miniftrum rmi(fa fuerit; haud in com-

Ícripfifer, ut reapfe faveret parti quae Ecclefiee pertur:

ni

bationi effet. - Id certum hacin re eft, Belgii Magiftra-

e

perto eft.. Unum conttat P. Defirantium id poftulan-

tem repul(üm' fuiffe, nec nifi novum pudoris igno-

tus plures, fcientia & inregritate :praecipuos femper

minic

animadvertiffe in querelis quae in iis Regionibus extite-

p(

que argumentum ex hoc poftremo cogülio per-

fii

rant füper Janfeniímo quem a Biffio defignari liquido

cepifï' É

conftat, eos qui

ex boc capite accufabautur , juris vias

hà

Van Efpenius femper fuum eífe duxe:

ARTICULUS IL

ini[[e (quainre

eoruindem-

rat fuis eos documentis confiliifque Juvare),

fii

iffJe ad fatli viat,

vel ad

Beleici

Stuvifconfulti ad. Parifienfem 'Advomtum Ref-

ue "Adver[arios e contra cozfug

fl

po

nfío, fuper calutami

if a D. Govartio Ficavio "dpo-

Intevdicla €? abfoluta mandata,

Quod unui fatis evat,

a

0

eorum Magiítratuum judicio,

ut veri turbavum auclores

lico Sylve Dacis, €? a D. Cardinali de Bifft coutra

Id nimirum Ver

hulítius exipforum Ma-

fK

— D. Fan Efpenium. Lovatii in. j'ure Dotiorem propo-

dignofcereutur.

r

iíftratuum ore

fuis f& auribus exeepi(Te teftatur.

fítis anu. 1724.

" Ab his communibus füper Janfeuifmo criminationi-

fii

bus progreditur Biffius ad Opus de Pr

omulgatione Le-

[

Elgici ]urifcbnfulti Refponfio Acuius titulum modo

s Noviliacenfis

b

exhibuimus, haud proprium Opus eft Van Efpe-

gum €9 de Placit

o Regio quod Cardinali

[

ni, D.P.L. Zerbulfi , non mediocri bonorum alio-

ei oppofuerat.

Proponit initio ftatim, per maxime ri-

Van Eípenium id Operis ela:

In

rumi Operüm numero; manum tenuit, LHanc tamen

diculam imputationem;

l

boraíTe eo agimo, ut in antece[Jurn Bullam U

(IGENI-

ipfamin novaEfpenianorum Operum Collectione com-

TUS znfirmaret , ad quam du

&or, inquit, Jome zz-

fh

ple&imur; non folum quia ad Efpenii ejufque Operum

(fet ad id fane Van Et-

(

defenfionem wunicé confecta, fed etiam quia ob ejus

cumbi non ignorabat.

Oportui

1711. Opus füum inchoaverat;

u

oculos, ipfoque moderatore elaborata fuit.

penium qui ab ann.

flá

Hec Refponfio S'urifcoufulti £. in duas Epiftolas di-

prophe

tia dono gau

dere, aut de Romana Curie fe*

cretiori

bus, deliberationibus, duobus faltem ante eo-

li

vifa eft. Pririna continet azimadverflones aliquas fupev

f

D. Govartii Dialogis, quorum primus eo fpectabat, ut

rum executionem annis, factum effe certiorem.

oftenderet nil falfi Govartium in Epiftola ad Mechli.

tendit deinde Biffius perfpici flatimn in. Opere Van Ef-

Tic

Scriptis peculiarem €2'

p

nienfem Archiepifcopum ann. 1718. data propofuilfe,

P

enii zotam ommuibus INovatorzum

t

una cum Regiis Mini-

propriam , ex

aperto ffudio quod i. eo, inquit, fe pro-

.

fuper qua eum . Van Efpenius,

um veddat , eju[/que au&tovitatis con-

ftris, apud Magnum Mechlinienfe Confilium agoref-

dit, ut Papam invi

ü

tenptum infpivet.

Vah putidam calumniam ! Quafi

füs erat; in altero Govartius P/aciti jus quoad dogma-

hodo contentiones Romanae

q

ticas Bullas recta impugnandum füufciepiebat; in tertio

vero qui ex Efpeniana met

Y

C0

Curiz fuosad fi

nes redigunt, eafque a veris ac genui-

denique Arreftum die 23. Februarii ann. 1722. in Van

nis Sancte Sedis prarogativis diftinguunt, non om-

p

Efpenii favorem a Magno Mechlinienfi Confilio edi-

tum imperebat. De hoc negotio füpra (4) diximus.

nium efficacitfime laborarent, ut ejus legirimam aucto-

p

ritatem iis omnibus amabilem redderent, qui propterea

ü

Belgici Jarifconfalti Epiftola altera animadverfiones

continet fuper accufationibus pluribus a Cardinali de

folum fe ab ea fegregarunt, quia diftin&tionem non ad-

pI

hibuerant.

fi

Biffi Meldenfi Epifcopo in Van Efpenium intenratis in

üt

fua celebri diei 7. Iunii ann, 1722. Paftorali Inftitutio:

" Haud nosinjuftas & calumnio

fas exprobrätiones (in-i

gulas perfequemur quas in Efpenium

Biffius concgere-

P

ne. Evertere volebat Eminentiffimus Praful hic ufum

tam fï)lide

ii

quem fecerat Cardinalis Noviliacenfis in fua L Paftorali

re pergit, qua

(que Belgicus ]uri(bonfultus,

quam mod

erate refellit.

Non poffumus tamen, quin

T

Inftitutione ann, 1719. principiorum Efpenii fuper ne-

rationem ex

vi

ceffitate PJaciti Principum ad follemnem Decretorum

hibeamus qua hic Cardinalis invehitur con-

Romane Curic etiam dogmaticorum promulgationem

tra Van Efpenii principia,

quoad decifionem vere dogma-

b

zicarum notam; quoad nece

(fitatem concurfus Princi:

&i executionem in eorum Ditionibus. Cardinalis No-

ellaverat Van Efpenium cu-

um , ut hz decifiones e

vadant in eorum Ditionibus,

viliacenfis fibi auctorem ap

acta & cenfuras publicas &

jus Opera!in Belgio, in

alia, in Germania, atque

publica Lex cujus vi per

adeoj[in Italia celebria jam erant, eum iterum iterum-

follemnes agi polfi

t in refractarios ;

ac demum quoad

circumfpectiones quas ineup

di jus obtinent Principes,

que fingulari cum laude citaverat; probabatque per

ejus principia Bullam Uvigenitus non effe infignitam

ut forma £9' 1at;o qu

azov& Leges,;

ceteroqui legitimee

enuntiari debent, nu

llam perturbationem , nullumque

notis regule fidei ,

enuntiatamque in exteris Ecclefiis

cujus iis in

non fuifle formis iis quarum is fapiens fcitu/que Doctor,

detrimentum afferat paci tranquillitatique

Ecclefia & in Imperio demandata cuftodia e

ft. 'Tradu-

peculiariter i2 fuo de Promulgatione Legum Libro, fufe

ia evidem-

neceffitatem oíftenderat ( /).

2

cit hec gravia effata Biffius tanquam friz

cäg

um fubdit

ter erromea qu& fidei un

dtatem impugtant.

W

Biffius cui tum quidem peculiares caufae fuberant,

i ejuf/que principia fuper Princi-

uamobrem Cardinalem Noviliacenfem aggrederetur,

T'beologiam Fam Efpeni

*

[//

um poteftate, etiam quoa

d fidei judicia ... non meteri

l

ervaretque auétoritatis fpe&trum quod Bulle Uigezi-

241 obduci contendebatur , hinc occafionem fumpfit

ifi cen[uvas.

Ll

infumendi fua Inftitutionis paginas plures, ut in Efpe-

Eiu(modi affertiones ho

c loco refellere non aggre-

diemur ; id acriter preeftitit Belgicus Ju

rifconfultus, ut

[

nii perfonam fcriptaque declamaret. Et quo melius

I

affequeretür, ut ab ejus effatis fe f& expediret, eaque

tamen calumaias invidiamque quarum

fpeciem Biffius

ab hujus ipfius doctrinze

Q

in invidiam adduceret, ftatuit obtruncare & adulterare

Efpenii doctrinz obducebat,

onebimus, hunc Do-

Qu

hujus Do&toris verba, maximeque abíonas in eumdem

uafi fundo fecernerer. Unum m

lU

&orem in animo habuiffe Cardinali apud Parifienfe Par-

injurias,

calumnias, & accufationes addere.

Si Cardinalem Biffium audimus,

erat Efpenius Za-

lamentum litem intendere, ut eximia potius principia

qua is impugnaverat, ulcifce

retur, quam ut injuria-

vifconfultus quidam fame do&irime parum. peritus quem

s perfonam fpectabant,

qi

nzeno umis ignorabat parti qu& , inquit, zugc temporis

rum calumniarumque quz eju

f

ju(tam reparationem obrineret.

At quaz tunc erat Ec-

Ecclefiam tuvbat , 1nordicus. addi&lum fuiffe. Nullam

clefiafticorum in Gallia negotiorum ratio,

non ei licuit

1

illuftrationem Biffius nullamque probationem affert iis

li

id exequi quod prop

ofuerat.

Qua fane poterat Efpe-

quz proponit, tametfi non ita vulgo e(lent homines

re, ut juftiriam aliquam obtineret,

nio affulgere fpes fo

quo tempore denun

riationes quas e Gallicanis Epifco-

(a) Lib. 3. 'Cap. XV.

lebriorefque in primo Regni Par*

(£) Prima Inftit, Card. Novil. Cap. III. $. XII.

pis pracipui fex , ce

lamenruimn

LiszER III. CAPUT VE An'?rxcu.L. ITII.

143

li

R

lamento Magiflratus in Biffianam Inflitutionem detule-

akera quze fequenti folum ann, 1729. przelis data, Com-

h

Tant, penitus fuffocatae fuer

ant per mandata Supreme

3

plectebatur haec pofterior fragmentorum Collectionem

auctoritati fürrepta,

& per Arreftum quod Inftitutio-

qui fuüper Regii Confilii Decreto die r2. Septembris

q

nis a Cardinali editae

confecutiones ad Confiliam evo-

o

cabat ?

ann, 1725. contra eamdem — Ztefpozfiogem . Epiffolavém

edito Van Efpenius Bruxellenfi & Vindobonenfi Curiis

lo

Parum quidem has denuntiationese voto cedere tem-

qi

exhibuit; conficiebatque Volumen in 4. pag. 108 quin

porum calamitas paíla eft; non proinde ramen ezdem

numerentur Epiftola & Monumentum pap. 16. quae

e

minus animadveríione di

gne fuünt, minufque momenti

ha

Do&tor hic füper fua poftrema oppreffione ad Imp.ra-

bent ad fervanda & purganda

principia fcriptaque

torem Carolum Vl. mifit. Scripta omnia qua in hac

7

Van Efpeniia Buffio imperuta ,

& ab iis illüflribus de-

fecunda Collettione continebantur, exarata erant fer-

ll

nuntiatoribus propugnata. Inftitutionem hanc denun-

ü

mone Gallico, eorumque communis ritulus erat: Z/z-

[2)

averant Magiítratus, utpote qua placita aeque Galli-

cani Cleri doéctrinz ac Sce

milime Sigmfcatiomes Do&oris Pam Efpen ad Suam

r

piri juribus oppofita conti-

Mayjeftatem Imperialem £2 Catbolicam fuper. Conftitutio-

neret. [5

pi(copi fex in fuo ad eamdem Inftitutionem

refpon

ne furrepta Regio Cenfilii (Bruxellarum) die 12. Sep-

lg

Ío probaverant eara zoz flatuere coumnunem Bulle

teiibris anm. 1725. emuntiante damnationem ejus. Refpon-

Unige

nitus acceptatiogem uifi omnium . Principum, om-

fiomis Epiffolaris diei 4. 'unii aum, Y725. &? 1729.

fis

"um . Parlamentorumy omnium Epifcoporum, ommum

Extiterunt eodem tempore fragmenta nounulla ty-

lE

Capitulorum, €9 generatim totius fecundi Ordinis ever-

pis edita, &alia plura quze hactenus manufcripta man-

lt

15 juribus, (a) lidem Epifcopi füo Principi fignificant

ferunt, ad lirem tertiam fpectantia quam in Van Efpe-

in Epiftola, qua eum obfecrant, ut hujus Refponfi ra-

nium Archiepifícopus Mechlinienfis fuper Formulario

tij

tionem fibi redditam velit, eum ibidem baud egre vifu-

Alexandri VII, & Bulla Uzigezitur, meníe Majo ann.

f

vum arclum vinculum quo ipforum €? Libertatum Regni

caufa contitneturs tam ar&um viuculum , fübdunt, ut

1727. intentavit, eo nempe tempore quo apud Tribu-

(

nal Rectoris Univerfitatis, occafione fuze Refponfionis

[e:

àn bujus negotii uuiverfa fevie, quecumque nos egimus,

Epiftolaris f& defendere cogebatur.

)0.

ad bec pretiofa effata cuffodiesda , quacumque autem fo-

Has lites tres in Efpenium unus fere impetus intulit,

n

liciti Bulle defenfores snoliti fuut, ad eadem peuitus. de-

ut per unam, altera deficiente, dubio procul hujus

j

Jtruenda coufpireut. — Yaque concludunt id efle fibi olo-

venerandi octuagenarii extremum excidium obtinere-

rie , uf uno eodemmque tempore pro veritate , pvo juffitia,

Ü

tur. Íd habent commune, quod in fingulis violatae

v'o.

pro Ecclefie auctovitate, 69 S. Sedis bonore , pvo publica

funt naturalis eequitatis regulae, & juridicze &zlionis le-

J

tranquillitate, pro Sue Majcflatis Sceptvo ipfo pugaent.

ges maxime neceffariee, ut confugeretur ad vim, ad

&l

Eju(modi e(t nota Apologiftarum Efpenii fuper prin-

facti vias, vel ad Supreme auctoritaüs abíoluta man-

cipio quod ei Cardinalis de Biffi crimini verterat, quod-

data; nec nifi adhibitis ejufmodi machinis effectum att,

I4

ul

que huic Prefuli occafionem praebuerat, inquiunt Epif-

utis randem füccumberet. Hujus triplicis aggretfio-

copi fex (5), ut ipfum zndigge baberet, — Erat princi-

nis initium incidit in annum quinquagefimum Docto.

mq

piumillud, examinis & concuríüs auctoritatis Princi-

10

ratus Efpenii,. Se jam coómparabat Juris Faculras, ut

pum ad Bullarum Romane Curiz promulgationem &

ei hac occafione honores & prarogativas decerneret,

(

executionem neceffitas.

Laudati Epi(copi fex, hujus

qua Doctoribus emeritis vulgo 9'ubilatir addictae funt,

ad-

principii defenfionem füfcipientes exprobrant jure Bif-

& id quidem apprime follemnemin modum faceret ob

fio, qui infideliter hajus Canonillze verba reddiderit,

f

ejus meritum, quia non Eacultatis folum, fed totius,

ut inviía redderer. Judicet modo quicumque fapit, an

Univerfitatis unus is eju(modi ex long

o jam tempore

o*

Pra(ulis, cujufiodi Biffius fuit, declamationes Efpe-

Do&tor erat.

At Dco vifum aliter;

ejus corona juli-

idp

nio ejufque Scriptis injurize plus irrogent, quam hono-

laris fpinea corona fuit.

u

ris eidem afferunt exiftimatio & laudes Cardinalis No-

n.

viliacen'is, Praelatorum fex , & Magiítratuum de qui-

De fuis Adberþn*z'is vicor Pan Efben, cutm S'uvis

[

bus diximus.

r

ordo fersatus eff.

u5

ARTICULUS.IIIL

&

II. Per annos amplius quadraginta quorum fpatio f&

Doctor hic audaciae acerbitatique füorum Adverfario-

xd

Usiverfim notio sove Colledionis infcripte, CAUSA

6

rum, feu potius hoftium Ecclefiafticee Hierarchic Ju-

ESPENIANA, continentis Fragimenta que ad

riumque Principum quorum femper folicitus defeníor

ng

*

poffremas in Efpenium editas vexatio-

ac vindex fuerat, obnoxium viderat, numquam non

gue

d vefevuntuv.

eorum multiplicem impetum (trenue repulerát, quia

n

Qu

liberum eidem fuerat fuas ad ordinaria Tribunalia que-

Etus Scriptum cui titulus, Caufa . Efpeniana, erat

relas deferre, & quia femper ei jus fa&ctum, ju(fitize

)

V

Latinorum fragmentorum Collectio ann. 1728.

ordine accurate fervato.

Is exitus aggreflionum fuit

ldl,.[

impreffa &inícripra: Caufa Efpeniama, five "A&la Litis

in ejus O

pera plura, & in ea fingillatim quae agebant

It

intentata Do&ori Fan Efpem covam. Re&ore dcademice

de Plocito, de jure Patronatus,

de Collatione Benefi-

a

Lovanienfis , occafione Refponfiomis Epiflolavis de mume-

ciorum, de Afylis,

de /mmuritate & de S'urifdi&lione

ro Epijcoporum ad validam Ordinationem Epifcopi vequi-

Ecclefiaflica , de Ce

u[uris, de Poffz]Jorio in ve fpiritali,

'10

fito. . Conftat Collectio hec paginis 196. zz 4. Occur.

& de Zegio Prafidio, quod Clero a fuis ipfis Judicibus

u

runt in ea Scriptura Partis adverfe Van Efpenii, &

oppreífo debetur, [ta loquitur ipfe Van Efpenius in

TE

quas Doétor hic ad fuam ipfius defenfionem protulit,

fua fignificatione ad S, M. 1

. & C. diel 16, O&tobris an.

fi4

cum pracipuis monumentis quibus utrzque niteban-

1725.

tur, poít hujus litis iterationem a medio Februario

o

Nemo non, ipfi Internuntii & Congregationes Ro-

7

menfe ann, 1727. ad finem ufque.

mana Curiz jus reddidere litigiis Van

E

Bruxellenfis Curia mandaverat, ut lis intentaretur

(penii quae ad

pia

eam denuntiata fuerant,

cum in iis quidem de peculia-

10*

die r2. Septembris ann. 1725. feptemdecim ante men-

ribus ejus contentionibus non agebatur, - Perfpettum

n

fibus ; at monumenta quz ad ea fpectant qua tunc

id inhorum Monumentorum ferie, quoad ejus Tracta-

E

acta füere, quibufve nihil con(ecutionis fuit, numquam

tus fuper Simoniat? paupertate religiofa ,

typis edita funt,

De his alibi fermo erit,

fuper Di/pen-

cuit

Jationibus, füper Penfionibus ,

fuper Saulorut eorum-

Primam eam fragmentorum Collectionem fecuta eft

que Aeliquiarum Cult& &*

pe

rb

Q'

(4) Refponfio Epifcoporum ad D. de Biffi, Cap, XXVI.

(^) Caput XXVI.

DI

De

144

ViTA D. VaN. ÉsPEN.

&l

. Hujus Libelli publice Lovanii, cum D. de Quareux

| De uova .C'ollefïz'oge infqz'pta : Cauf"a Efpeniana.

n

Apoftolici & Regii Librorum Cenforis approbatione;

III. Hujus. Do&oris.poftremis Adienfiris feferva-.

data die rr. Aprilis ann..1725. eo erat cenforia virga

]Ul']

om

tum erat, ut eum impune aggrederentur, atque adeo

dignior affertio ,. quod habebat Au£tor ob oculos Bre-

«erti effent fe in eum prafidio.& defenfione deftitutum

ve Benedicti XIII. in quo Papa hic D. Steezbovez Con.

con

|us

irruere, quod mox ex pofteriorum litium trium qua

fecrationem. de qua quaítio erat, zlicitag declarare

in eumdem . excitatae fuerunt, expofitione compertum

contentus, validam ponebat omni dubio procul.

o

fiet,

Harum acta in unam Collectionem congefta, cui

' Van Efpenio fuper hac Differtatione confulto (atis

qüä

ing

relictus. Efpemiaue Cau[e vetus "Titulus; ita tamen, ut

moderationis fuit, ut Daemenianas omnes in Ultrajecti

in ea mutarionis aliquid fieret, eademque tribueretur

Archiepifcopum & Clerum dicacitates, injurias & cd-

nl

Satis habuit. invicti$

fcti

in Partes tres qua fragmenta ad lites (ingulas fpectantia

lumnias in medio relinqueret.

Jiftinguerent, Novus hic ordo qui nature viíus pro:

probatienibus confutare Daemenii vana fophifmata &

N

Và

pior, ad difpofitionem mutandam impulit qua in prio-

falfa principia fuper. arrogata Epifcopalis Coafecratio:

rum duarum .hujus Collectionis Partium fragmeutis

Co

nisinvaliditate, fiquidem ab uno tantum Epifcopo fine

ann. 1728. & 1729. impreffis extabat ; ac nova haec di-

Papse difpenfatione peracta effet. .. At cum Efpenii re-

nf

Fi

flributio ufui fuit, ut inferrentur in congruum locum

fponfio in Epiftolae modum effet, & quidem ad verte-

norinulla magni ponderis fra

rem amicum miffa, eam abfolvit Doctorhic per folemnia

gl(l

gmenta qua in prima Edi-

tione omiíla fuerant.

urbanitatis officia, teílatus, ut fuper Daemenianis inju-

c!

. Collectio ergo qua in. E/peniane

Cauf titulo publi-

riis eum folaretur, fe jampridem ita noffe, quae eífet

ep

€i juris fit in Parte V. Supplementi ad plures hujus Do-

Belgici Cleri in veteres Canones obfervantia ftadiurn.

cl

€toris Operum Collectiones ; tribuitur in Libros tres,

que, & quam perfe&tum ipfius erga S, Sedem obfe-

Vi

.. Primus fragmenta. complectitur quz referuntur ad

quium ,. ut dubitare non poffet eum in füi Archiepifco-

d

acta apud Regium Bruxellenfe Confilium, & in Vin-

pi Confecrationis negotio, e Sanctorum Canonum

ee

dobonenfi Curia quoad. Ae/ponfienem Epiffolaremm edita,

mente & veteris difcipling ratione fefe geffiffe, & quo-

t

Occurrunt in altero Fragmenra fuper aétis veríantia

ad Superiores, quidquid iis in eju(imodi fa&ti fpecie de-

M

quibus, occafione eju(dem Aefponfiomis. EfifTolavis ,

bebatur, religiofe fervaffe.

K

apud Lovanienfis: Univerfitatis Re

- [nterim Doétoris Daemeni

| fautoribus, & ültfaiea

Q2

"

étorem i'mpeti;us EG

&enfis Cleri inveteratis hoftibus qui ejus opera ufi fue-

penius.

I

- Denique tert

iusAFragdze'nta continet .f'uper Adlis que

rant, fuis in fermonibus, Thefibus & Libellis in- no«

ab

Mechlinienfis. Archiepifcopi juffu, contra Van Efpe-

vam Ultrajectenfis Archiepifcopi Confecrationem de*

nium, occafione. Formularii.Alexandri VIL. & Bullae

clamare pergentibus ; f(üum efle credidit Van Erkel iis

Ti

Unigenitus edita: (unt,". Tertius hic Liber prope om-

Efpenianum Refponfum opponere,

lllud ergo typis

m

nino conítat Fragmentis novis qua nondum lucerü

tradiditcum Prefatione in qua magui hujus Canonittze

E

H

afpexerant, aut qua fejunctim impreífa fuerant, qua-

meritum fcientiamque afferebat, A:que ut Declamato-

[

ribus, fi fieri poterat, os obítrueret, faciebar in ea ft-

que in Collectionibusa

*

nn, 1728. & 1729.in.jprevüïv? non

[

Occurrebant,

!

dem Steenhovenianze Confecrationi. plaufiff? complaves

.Poft hanc Collectio

niä de qua.'fermo eft,j- commu-

Sluvifconfultos 69 T bsologos magni ntominis, itemque ce-

M

nem notionem, agere aggredimur fingillatim de ne-

lebres Epi[copos beue multos qui per Litteras fua ipforum

b

gotiis tribus ad qua referuntu

vel aliena manu (criptas cum novo Archiepifcopo gra.

ut

continentur.

: Fragmenta qua in ea

tulati fuerant,

D

n

Cum Opus Efpenii Belgium. perv

afiffet, -(n) duo

m

eirciter elapfi meafes, quin huic Doétori vel a Minitte-

ARTICULUS[V;

À

rio, vela Reclore, velab alio quopiam Univerfitatis

IK

Membro fuper hac re quicquam . negotii. faceil.retur ,

"AGa apud Regium Bruxellenfe Conþliumf, Juper Conful-

Vi

tatioe F'an Efpenii in favorem Confecrationis Adrcbi-

quamvis publice genuinus ejus Auctor agnofceretur j

h

epifcopi Ultrajectenfis , Epifto

laris Rejþonþovizis t0tii-

quin ipfe potius ex eo folatium jucunditatemque perce-

l

ne nota;

eC,

;

cepit, quod ab omnibus, . qui quidem effenr a partium

/

