fidei Pii IV. renovaret, cagonice purgationis injunctio-

Curiafe:comparabat, fe Do&tor hic uti debere cenfüit

lu$

nem non e(fe, qua formas in hac facti fpecie preecri-

oblara occafione, urad Marronam Principem recta con-

if

ptas requireret, ac proinde actionis genusqua in eum

fugeret, eique, quam indigne haberetur, eadem fiden-

cæ.

intentata fuerat, regulare & Juri confonum effe, Hae

tia atque obedientia & obfervantia fignificaret.

Infifte-

üQ»

nimirum novz contentiones funt qua& in Monumento

bat fingillatim fuper a&tis Archiepifcopi, in

quorum

altero confutantur. - Probatur ibidem r. injunctionem

confecutionem , ait, e duobus jam menfibus Sa

cramen-

mc

m

Eípenio factam Archiepifcopi juffa ,. vere ac proprie

tis privatus erat, quamvis Jegztisma ommnia adjumenta,

dicte: purgatiomis canonice injunctionem fuiffe, atque

eu ipfe per [e ,. [eu per confanguineos Q9* amicor , ut ea ob-

Wm

tineret, adhibuiffer.

l0«

injinctionem qua' maxime, fi qua alia, ad ejus infa-

Me? erg

0 12 præ[en'tz'a, pergit ve-

miam vergebat;. 2. actionem hanc quocunque nomine

nerandus Senex, ad T. A. S.

pedes abjicio, precatus ob-

wpls

defignaretur, ominimo mullam &5 ivregularem , €9 quod

l.

teffatu/que, : Chrifli Domini- Sacerdoteim tanquam fce-

iude con[equitur , 1meram fatfi viam effe; 3. quod actum

leffum baberi patiaris , cui per Dei miferationem nibil un-

fuerat, ob peculiares circumftantias evafitfe: tam enor:

quam fuper fide ac moribus exprobratum fuit. E(t enim

W

me & contumeliofüum, quam quod maxime,

animadverfione dignum ad' ufque diem 1 j. Aprilis ann.

ia

Hac Monumenta duo zque ac Requifitio Drabantiee

Xt«

1727. Van Efpenium omnibus Catholici hominis & Sa«

Confilio exhibita e prelis nondum prodierant: occur-

cerdotis juribus abíque ulla turbatione potitum fuiffes

17]

rent ergo in Supplementi Parte V. Lib, Iil, Collectio-

Jn:

i

& quin ipíe vel tantillum mutaretur, derepente Sacra-

nis infcripte: Caufa Efpeniaga, Litt, D. E. F.

mentis & Communione Ecclefiz indignum fui Archie-

I

pifcopi ejufque Confilii oculis evafiffe,

At

^ Prima deliberatio Con[ilii Brabantie fuper l?equ'ijï-

Quia. poflrema huic injurie id fundamento erat,

u

tioge Fau E jþei;ii.

quod Dulle Unigenitus renueret ipfe fe fübdere, quod-

que fuper ejus adhafione ad. profeffionem fidei Pii IV,

um

f VII; * Con-tidebantur in his tribus Fragvme'hris,tam/ evi-

(u

dubirationes de induflria diffeminarentur; Van Efpe-

dentes probationes juftitie querelarum Efpenii , perni-

nius, poftquam banc pofteriorem calumniam disjecit,

t

ciofarumque confecutionum quas publica tranquillitati

fuper Bulla Usigenitus faám ingenue mentem aperit,

d

afferre poterat tam immanis óppref(Tionis tolerantia, ut

magnaque cum fimplicitate oftendere nititur eam Bul-

il«

dubitari non poffit futurum fuiffe con(uetis temporibus,

lam acceprandi recufationem nedum ullam ejus catholi-

iti

ut Supremurm Brabantie Con(ilium illico decerneret

citati fufpicionem obducere debere, ejufdem potius

jl

quod petebat Efpenius, eique concederer faltem pro-

apertiffimum, fi quod aliud , argumentum efTe,

quippe

la«

vifionis in modum Litteras fervati juris,' & prohibitio-

qua non aliunde prodibat quam e fince

ra animi prepa-

rfi«

ris Arreftum quod implorabar.

At qui in Bruxelleufi

ratione in qua erat, ut Jetus £2 alacey v

Caria dominabantur , Tribunalium follicitudinem &

itat ipfam, pev

)

Divina gvatie fubfidium , pro omnibus c

atbolice fidei ca--

l0

auétoritatem itatorquebant, ut füper hujufmodi nego-

pitibus tradevet / & quianon videbat ,

uis nihil fine Archiduciffe Gubernatricis con(ilio nutu-

qua demum vatio-'

J

ne conciliavi po[Jet ea ConfHitutio cum maxime commuri-

(

que precipere auderent; quod in hoc rerum difcrimi-

bus certioribu[que chrifliane de moribus dottrina princi-

d

ne accurate fervatum eft. — Satis ergo habuit Brabantize

piis, aut cum fide quam fcclefia ommibus retro [eculis

sx-

confilium (tatuere , ut Archiducilfa confuleretar; &

profefa fuerat, 69 adbuc in publicis n ecibus profitebatur,

]l

quidem Confültatione quae ei exhiberi debebat, ultra

Matronz Principi, ad eam hac de re convincendam,

av

meníem dilata; cavit tamen perfecitque, ut certzs fie-

proponit Efpenius rationem admodum fimplicem, cu-

ret interea Van Efpenius ei zibil in antecefuimn timnenduim

ufih

Juique vim, inguit, paffim experientia

probaverat ;

)m

fóre, mibilque agendum aliud , ft quid intevim contigi[fet,

;

ipfius Conítitutionis le&ioneni fcilicet,

Liceat mübi,

A

quam ut [uas ad Confilium querelas defevret.

Doiina , offendere, profe

quitur , zullum boum Catbo--

n

Fit admodum vero fimile hanc a Brabantia Confilio

datam Efpenius fecuritatem nixam fuiffe moderationis

licum bomimem poffe Confhitutionem legere, quin egro.

anino ferat propofitiones tum uiultas in ea damnatas oc-

i

confiliis Archiepifcopo Mechlinien(i propofitis. Utut

cuvvere qua adillud ufque ten

;

(

5

reshabeat, hujus Prafulis Confilium ita reapfe fe geffir,

pus ut veritate fl)f'&(ltæ fzge—.

qu

ratt que 12 Catechifmo percepte evant.

ut acta peculiaria per Damenii minifterium in hunc Do.

Ne Archiducillam longiore defcriptione faticaret, ac

&orem intentata deferere videretur; atnon alia fane de

,

ne tamen temeritatis accufavetur , qui tam fidenter fuper

n

caufa, quam quia tum quidem obverfabatur animo fpes

tam gvavi negotioloqueretur , qui allam in id pvobatio-

fore, ut isalia rationeopprimeretur. Re quidem ipfa

yo

gen ajferret, addidit Epiffole fue& Van Efpenius diffi-

lm1

redit inmentem, eo ipío tempore litem qua apud T'i:

cultatum Compendium qu& Bulle acceptatiom obfiftebant,

j

bunal. Re&oris Uuiverfitatis in eum fiper Epi/fojari Sef-

Affert initio flatim nonnullas e Propofitionibus in Bul-

]

la

166

Vi*rh D. Vax EsPpEN,-

)

1

la damnatis, monens ejus Defenfoves commiti pro vivibus

Comitisde Baillet, qui eam ArchiducifTze Gubernatrici

eavum notitiam Fidelibus Jubducere, veritos, €? quidem

haudforfanexhibuit, autfaltem, quod nobis certo con-

juve, ne ea vel una ab boc. Decreto eorum animos aver-

ftat, aliorum Miniftrrorum plerofque, atque adeo pri-

2a£; & poítquam iifdem Propofitionibus aliqua Sacrae

vati Confilii Membra, quamvis ejus Caput effet, deea

Scripture & Patrum loca iis omnino fimilia, nonnul-

eque ac de fragmentis ceteris ad hoc negotium fpe-

lafque patheticas & peremptorias animadverfiones ad-

&antibus omnino ignorare voluit..

didit, infert rantum abefTe, ut aceeptazde Bulla vecu-

— In Confultatione dequa loquimur, Archiepifcopi in

Jatio, que eas Propofitiotes c9

ejufmodi tot alias damnat,

Lovanienfis Univerfitatis Jurifdictionem molimini non

Eccleft

& Sucramentis indignum boniünem veddat , ut bis

infiftitur ; expenditur folum agendi ratio, qua Van Ef-

ipfe fe potius indigimith vedderet , fi Décretum quo catbo-

penii querelae continebantur, /eorfitm ab ejus exemptione

ica fidem tatn iultis vationibus ledi , tmaximeque fol-

?pfa, eademque nihilominus exhibetur £otiquatm Opus

lemnes Sacre. Scvipture & Patrum locutioues damnari

ex diametro fupremis Legibuspatriis , Z4poffolicis Brevi-

appavet, contra proprie con[cientie vim acceptaret.

bus, & facvis $. M. 1.69 C. juffisoppofitum, propterca

aucis deinde refpondet Efpenius ad pracipuas diffi-

folum quod Van Efpenius in ea perípiciebatur Pabitus

cultates duas quze eidem opponi porerant; prira eft,

tamquam: Membrum a. Fidelium & Corporis univerfae

Bullam a compluribus acceptari, quin veritates dam-

Ecclefiee conmmuione vecifum, minifque impetitum PER

nent quas damnate Propofitiones menti exhibent; al-

CANONICUM RIGOREM, /ize juris ordine ,. [ine

tera eít, cum omnis Chriftianus Orbis Conftitutionem

formaaut figura proceffus, fize caufc cognitione £? SINE

receperit; quemlibet Catholicorum ad illius receptio-

n

SENTEN'TIA (approbantur hocloco effata Magiítra-

nem teneri.,

rurae Galliarum fuper neceffitate notorietatis juris ad hu-

Ad difficultatem primam refpondet eam recipiendee

jus generis acta). E quibus Brabantie Confilium infert

Bullas methodum, ut eidem coactee explicationes adhi-

ífe non potuiffe, quin eam agendi rationem fpeétaret

beantur, damnatifque Propofitionibus prave notiones

tamquam puri putique facli , violeutie &v opprveffiomis

& obvio verborum fenfui contrarie tribuantur, tan-

emacbinationemn , fuper qua poftulatam zzterdi£liozem

quam Bulle, Libri & hujus Auctoris fenfüi , cazdoris

provifionis in ttodum conceffiffet , uifi ex Regio $. M. Di-

£? bone fideiregulis, Clementis XI. menti in ejus Bulla

plomate diei 26. Maji (ann, 1727.) fuutn effe credidiffct

& pofíterioribus Brevibus expreffe repugnantem, de-

ea de re $. 4. . ante certiorem facere, quatnquoad Caput

nique tanquam ad. perfecutionem vitandam, qua, ea

boc quicquam aggrederetuv, (b)

nonacceptata, imminere poffet, unice inventam eque

Confultatio hec Confilii Bra

bantize diei 50. ]uliian-

8 non Acceptantibus, atque a magno Acceptantium

nO 1727. cum interlocutoria Sententia concurrit quam

numero re]ici.

poftridie , nempe die 3 :. fuper litipio ad £piffoarem

Refpondetadalteram, multum abeffe, ut Acceptan-

Befpoufionem fpe&tante Tribunal Rectoris Univerfitatis

tes omnium Chriftiani Orbis Epifcoporum teftimonia

ovanii pronuntiavit. LHec Lragmenta duo eamdem

in medium attulerint, etfi quam plurima potuerunt,

notam ambo prafeferunt, prout genuino aroumenro

obtinere conati fint; eos ipfos qui eam receperunt, fu-

funtinnocentiz Van Efpeni, injufteque vexationis quam

per Bulle fenfu, füper ejus acceprande ratione, fü-

perferebat, & prouteodem tempore conteftantur énor»

perque hujus acceptationis cauía inrer fe digladiari;

mem ejus Adverfariorum exiftimationem , qui Tribu-

Epiícopos extraneos Gallie fere omnes Papzee infallibi-

nalia heec ipfa impediebant, ne ei cumulatam juftitiam.

litate niti; & quod indeconfequitur, haud plus aucto-

ritatis Bullae concedere quam tot aliis Decretis quze per-

redderent ; eumdemque ab oppreffione libexfarent.

inde recipiunt, quamvis recipienda non fint; Epifco-

Fan Efpenüi apud Brabantie Ovdines Requifitio. Ordi-

pis ex Inquifitionis Regionibus, &ex Gallia, libertatis

"m in ejus favorem þgmfmtiams-.

non fatis fuiffe, ut quam animo fovebant, fententiam

expromerent; tandem numerum Opponentium Bulle

X. Ejufmodi rerum ratio Van Efpenium adegit, fuas

ad evertendam communis omnium acceptationis hy-

ut querimonias ad Ordinis Provinciz Brabantize defer-

pothefin fatiseff? & plus quam faiis; Monumento huic

ret, quibus demandatum erat ,. ut privilegiorum qui-

folide quaedam animadverfiones füper obedientia Papee

bus omnes Brabantienfes gaudebant, incolumitati, Le-

debita finem imponunt; eo fcilicet (pectant, ut palam

gumque Regio nitebatur, executioni invigilarent. His

fiat non minus mortuis quam viventibus Summis Pon-

ejus Requifitio die r2. menfis Augufti ejufdem anni

tificibus hanc obedientiam deberi; acfi tres eorum funt

1727. exhibita fuit (c), Exponit in ea Van Efpenius

qui Dullam propugnaverint, viginti & amplius qui ei-

,

,

e, ut ab ejufmodi oppreflione //)i caveret , necefle

g

dem aperte refragati funt, recutentur.

» habuiffe ad Supremum Regionis & Ducatus Braban-

Fortaffe poftrema haec Fragmenta duo ad ipfam uf-

E)

?

ti& Confilium confügere, ex omnium temporum

que Matronam Principem non pervenerunt; id enim

3»

ufü, defenfionis & regii preefidii pratia; id enim con-

impedire eorum intererat, qui nunquam ab ejus latere

2»

traomnem vim omnemque faéti viam confüetum ad«

)

diícedebant, quibufque ipfa fuam omnem familiarita-

P

jumentrum effe, eo fane potiore jure, quod eadem

tem tribuebat.

Utut res habuerit, certum f(àltem eft

s

?

oppretfio & fa&ti via in fe etiam /uquifitionis viam

l:;

|

firmarationum momenta in iidem expofita non effecif-

» continebat, qua nulla durior & magis intoleranda;

fe, ut rerum facies vel tantillum mutaretur (4).

» quod juzum, perpit Efpenius, Supremi Principes

» noftri ab his Regionibus averterunt, cum illud ibi-

. Coufultatio Confilii qulwztiæ pro Fan Efpenio.

» dem fítatui creditum eft.

E

ä

]

- Subdit laudatus Do&tor fe qui nondum w/lam difpofi-

IX, Idem fatum fubiit Conífultatio Confilii Braban-

tionem fuper fua. Requifitione ante duos prope meníes ad

tiz, ad Archiduciffam Gubernatricem die 30. menfis

Brabantie Confilium delara obtinere potuerit, jam in-

-—st . 99

Julii ana. 1727. miíTa, videlicet eo fere tempore quo

telligere Confilium illud S, A. S. Supir bac ve confuluif-

E(peniana de qua modo diximus, Epiítola.

Eiquidem

fé» quin fciat , am ejufimodi Confultatio ex eodem petita

— —

Magiftratus Efpenii Requifitionem prope univerfamin-

fuerit, cur, £? quov/ums duod 12 caufa eff , profequitur,

feruerunt, eamdemque novis momentis fàne graviffi-

ut fuum ipfe vecurfum famat apud Dominationes Peffvas,

mis roborarunt ; at oleum, quod dicitur, & operam

tanquain Patres Patrie €?. Depofitarios legum, privile-

perdiderunt; eam nulla expeditio fecuta eft d/oxlo malo

giorum , hbertatuim g fmrzcbzfamm Regionis €g'c.

(4) Occurret Epiftola hzc cuin Libello füpplici qui eidem ad.

(^) Vide Confültationem hanc in V. Parte Suppl. Lib, IIL. cui

ffüün.. iaue : ii — antmiai EL ET - aE

ditus erat , in V, Parte Su

titulus: Cau/a Efpeniana, Litt. G.

pplementi, Lib.1HI. Operis in(kra'pti:

Cauja Efpeniana, Litt. H

( C) Vide BequiütiOncm hiallc '. ibidoLi:to -lc

" —

Nulla '

Liszn HL CapuT VL Amric. VII,

167

:

« Nullanon dbfervantia.kf'Upplicans,

"ut Ordinarios 9'u-

l*

nobis Ecclefia obedientiae exemplüm prebet qua Pa-

lv

J'itie cuvfus fibi

fít apertus £ liber apud Brabantie Con-

pali Conflitutioni debetur ? Quenam ef(t fuperior au-

1

lum & ut fine ulteriore dilatioue, fuper ejus Requi-

&oritas cui jactatam hanc obedientiam Ecclefia debet &

"

fitione ftatuatur

.

praftat? Aufu(ne effet Declamator refpondere Pape

fuerit &c.

ga jujütie þrovz'þq qua c'longruere vifa

Perfonam effe?

i

Brabantize Ordines eadem die ( 12. Augufti) decre.

-Haud fatis habuit

D

Jamenius ita pul'ilice confutate ,

verunt favorabilem Reprefentationem apud S. A. S. ede-

quod adhuc latebat , agendi rationis Fragmentum quam

ve fupevr poffulatione F'an. Efpenii. . Reprefentatio haec

ipfe Judicis titulo inierat, füam preterea confutationem

g

'

lecta fuit & approbata poftridie, mandatumque Graffa-

Lovanii impreffam voluit cum approbatione D. de Qua-

rio feu ACtuario ag Broeck , ut eadem die expediendatn,

i

reux ejus digno Collega in interrogatoriis quae Van

h

hoc eft, Archiduciffe Gubernatrici tradendam curarer.

Efpenium fubire voluerat; addixitque Opus fuum, in

Hanc Ordinum Brabantize Repraefentationem ipfi nobis

titulo ipfo, omnium Uuiverfitatis Canditatorum infti-

comparare non potuimus.

At quacunque fuerit, re-

tutioni:. "4d /nflyvu&lionem Suventutis Academice, tiuic

manfit effe&us expers, quia Van Efpenii oppreffionem

deflinationi obduécta cauía erat arrogata neceíliras, ut

ftatuerant conjurati homines qui tum quidem in Bruxel-

jin anrece(Tum Univerfitatis Suppofiti contra id muni-

lenfi Aula dorninabantur.

rentur quod appellabatur f4//a libertas quam Van Eípe-

nius iis infpirabat;. videlicet Univerfitatis Cuftos & vin-

&U eo - —^ 9050 - — B

ARTLICULDS VLL.

"348

.

dex ipfe. prodebat hac in re fidem quam jurejurando

obftrinxerat , & notam qua infignitus erat, in id incum-

le

INova 10litniua D. Damen €9?c, in. D. Fan Efpeu , qui

t

bens, ut quantum in eo erat, everteret exemptionis

rarfus. proinde apud. Brabantie Confilium quevitur.

privilegia quae. Fundatores Univerfitati conceíferant,

ii

Lj

. Hujus Tw'bundi: in ejus favorem altera Confultatio.

& vtraque Pote(las non femel firmaverat.

j

Ceterum falfa omnis & vana Duinenianaze erucirionis

In Pan Efpenium D)eclamatz'one(r & Libelh famofi..—

oftentatio eo demum redigebatur, ut ad (ummum pro-

]

baret Univerfitatis Clerum ab Archiepifcopo quoad

:

N obfervantia füpreme Auétoritati debira, quee

omnuia pendere quae ad. gratiofam Juri[di£lionem (pe-

Van Efípenii negotium fibi (ümpferat, & in ratio-

&ant, cujufmodi , funt Divim verbi nuntiandi & con-

nibus quas Ordines & Supremum in Confilium Braban-

fefiones audiendi facultates, celebratio. feftorum die-

tiae poltulabant, a quibus hic Do&tor in prafidium re-

rum, jejuniorum &c. quae nemo unus in dubium vo-

ceptus erat, non fatis momenti fuit, ut ejus ho(ítium

cabat; at non probabat omnino Archiepifcopo id juris

acerbitas & audacia contin.erenuj in officio, & cohibe-

e(le , ut contentiofam J 'urifditlionem in. Univerfitatis

retur.

H

Membra exerceret, quod unum quarebatur 5 ac ne

Do&tor Damen qui eorum fürorí inflrumento erat,

Priefül quidem eauti contendebat, niíi ut haec ipfa Mem-

inique ferens per hac obflacula plura (ui facinoris con.

bra per acta ad Dullam Uigeuitus fufcipiendam adige-

fummationem fufpendi , fibi in animum induxit eam

ret, D. de Quareux qui Cezforis z4poffolici, Imperia-

C

cunétationem ulcifci, jus, ut ira dicam, tribuens ipíe

lis C? fegai utulis gloriabatur, manibus: pedibn(que,

I

fibi, traducenfque Van Efpenium in Sermonibus Scri-

quod dicitur, deícendebar in Damenii fententiam , cu-

puüfque publicis durius acerbiufque quam per gravilfi-

jus. Declamationem per. approbationem fingularibus

Seutentiam fieri potuiffet. — Circumilantia quam ad id

laudibus efferebat, fragmentum appellans pul/ica Juce

felegit, fuit initium menfis Julii ann, 1727. nempe tem-

digniffiuium, quod eo tempore verius quam purabat,

pus illud quo detentus erat in Bruxellenfi Curia Prore:

periculofumn appellabat../|. Domini Quareux quoad Da-

étor Univerfitatis in captivitate veluti quadam, ut ad

menianam Declamationem approbatio fpeétat ad diem

alfociandos fibi in Judices fuper Efpenio negotio Af(fet:

decimam menfis Julii ann. 1727.

fores ab apertis hujus Do£toris hoítibus electos adipe-

retur. Cumomni generatim ope deftitutus jaceret hic

Libelli otio qui z':zfcribz'tu'r: lreniconf

venerandus Senex, id fane Damenio animos addidit

ad facinus, quod dubio procul in quavis alia circum-

Il. Pfimus tamen hic feetus nonnifi Qelitatio quadam

ftantia gravitera Tribunalibus non reprimi non potuif

fuit

n

ec poteft omnino cum eo comparari qui proxi-

fet quibus publicae tranquillitatis cura demandata erat,

Iino

N

' 3

ovembri menfe prodiir,

Huic poíterieri titulus

Pronuntiaverat ante dies aliquot (die 17, Junii ) lati-

erat: Jvemicon, five Refponfio pacifica

J beologi Romano:-

nam Declamationem in Actu publico, ob Lovanienfis

ä

Catbolici ad quedam Dubia£gc. lm preffum erat Opus

Univerfitatis oculos, ut Proteftationem refelleret. fibi

Mechlinii apud Laurentium Zazder E/ff. Archiepi(copi

J

ab Efpenio : , precedentis Maji menfis die contra in-

Typographum. Libelli Auctor haud e re fore credi-

terrogationes fignificatam, quas ipfe pror(us Inquifi-

derat fe.nominare; at eum Dameniüs Noyembris die

tionis in modum editurus ad eum femel, iterum ac ter-

18. ann. 1727. approbaverat, teflatus (e quem pari

tio venerat,

Proteftatio heec enormem ejus facinoris

cum af£entatioge ac voluptate legiffet, nactum e(Te ap-

irregularitatem , tum ex poteftaris & Jurifdictionis de-

prime dignum qui lucem afpiceret , utpote doctrinam

fectu, tum ex potiffimarum juridicae aétionis regula-

folidam , [auam , ortbodoxam €&7 catbolicam continens.

rum omitlione tam invicte probabat , ut Damenius &

E

Videretur fane portento [imile Libellum quo de agi-

qui ufi fuerant ejufdem opera, ab ulterioribus actis quae

tur a Damenio tantopere commendari, nifi de caeeco

Van Efpenio minitati fuerant, quinto poít die, quem

quodam impetu conftaret quo is adoptabat quidquid ei

terminufm eidem flatuerant, recedere cogerentur, At

proponebatur ab iis quibus (uam.fortunam debebar,

quia facilius erat injurias opponere, quam per folida ra.

quibufque pergratum erat füb ejus nomine delitefcere.

tionum momenta re(ponfum dare, Damenius ab iis

Notorium erat Tefuitas nimirum fuiffe qui rem totam

non ab(tinuit; Efpenium tanquam hominem verfipel.

agitabant, dum cavabant, nefe proderent; nihilaliud

lem $9 deceptoregmi waduxit, cujus Prote(tatio non effet

prae(tabar Doctor, quam eorumloco perfonam agebar,

nifi vazum effugium quod eumn trabebat in fufpicionem

lanumere potiffimum nota Libellum infarciebant quae

propugnate dottvine qua damnata erat &7c, Bullae Uni.

non nifi Jefüitae calamum praferebant. Nota eft horum

genitus recipiendz recufàrio exhibita fuir tanquam fchif-

Patrumamica methodusia refponfis ad Scripta quae iis

matica perduellio; quia Ecclefia, inquit doétor Dame.

li le

nonprobantur; non ab earecedebat P. Annatus quoad

nius, eo; fj

gétimos filios non agnofcebat ,

quiain ejus

Litteras Provinciales; eojudice, non alio refponfo opus

legis & eju[dem EXEMPLUM coztemptum , Conflitu-

erat ad priores Litteras quinque , quam ut quindecieg

2101 UNIGENITUS obedientiam vecujabant que ei de-

ediceretur bzreticas ease(fe, Ex horum Patrum fermo-

bébatur. . Quee iülaæc.,t.aqdem loquacitas| Quomodo

ne, nonalii Catholici quam Jefüite, prater eorum opi.

nioneg

168

ViTA D. VAN ÉSsPEN,

niones orthodoxum nihil: Dogina S'efuiticumtr dogma

Ejþenz'm purgatus a criminatiome mutate fententia fuper

Catbolicum comvertuntur, inquit ex eorum veteribus

anfufficientia notorietatis fatti ad Sacramentorum

Auctoribus quidam. Hec Libelli qui infcribitur 7re-

publicas vecu[ationes.

zicon, nora eít. Sibi Auctor ex Operis T'itulo, Ca-

£bolice-Romani qualitatem. tribuit prae fuis Adverfariis

IIT. Id huic pofïreniæ imputationi praetexitur, 'quoci

quos in univerfía fui fcerus ferie nonnifi tanquam ZZere-

Efpenius in fua Proteftatione ítatuerat, fecutus Eccle-

ficos & Scbifmaticos apertos traducit, — Atque haec ipía

fie Regulas, fibi canonicam purgationem imponi non

—— 04 (V — 0900 — — 3 C*

proprie Thefis eft quam probandam fuícipit. Eos ge-

potuiffe, quin prius exifteret Seztentia Zudiis, qua

L -l

-

neratim involvit Quezgelliffarum nomine; at id praeftat

eutn ex juris ordime legitimo fu[pe&tum declaravet, Hie

idem Doctor in aliis Operibus ftatuit notorietatem jue

7

enuntians in ipío Operis limine fe ita quidem defignatos

velle, quicunque PURE & SIMPLICITER Zllar? UNI-

ris, hoceít, Sententiam Judicis effe pariter neceffariam,

à

GENITUS zoz vecipiunt ; quod fere omnes acceptantes

ut in quempiam cenfurz pronuntientur , 'ut cum eo tan-

"

Gallicanae Ecclefig complectitur. Hos nimirum omnes

quam Hxretico & Shcifmatico excommunicato publice

[

jactaros Quenelliftas Libelli Au£tor dogmatice pronun-

agatur, ut eidem, hac obduécta cauía, Sacramenta &

f

tiat e(le veros && formales Hereticos 69 Scbifmaticos; iis

fepultura Ecclefiaftica denegentur, Poftremum effa-

r

proinde Sacramenta & Ecclefiafticam fepulturam negari

tum hoc expreffis verbis firrmnatum vidimus.in Conful-

debere; ad id fufficere eos de Dulla non recepta zoforie

tatione Confilii Brabantie diei 30. Julii ann, 1727.

Hujus Doétoris Adverfarii & (chi(matis fautores, ut

vel graviter fufpeclos eTe, quin id ip'um per Tudicis

Sententiam declarari neceffe fit5 Paftores qui /ciezter,

ejus famam detererent,. non fernel oflendere conati funt

eum pugnantia locutum effe, qui nempe in antiquís

E

cum cau(z&e coenitioue fcilicet, fecus aperent, mortalis

peccati reos evafuros, & ipfo fa&o excommurmicationem

Operibus ftatuiffer fa&£ti notorietatem ad publicam Sa-

cramentorum recufationem fatis effej & vite poftre-

fubituros ; (4) eos prudentise legibus adigi, ut faltem du-

biis in cafibus Epiícopum confülant, cognitionem cau:

mis annis notorietatem juris, ex puro putoque partium

ftudio, requifüffet, Id nimirum aque per injuftitiam

farum de Ecclefiaftica fepultura quas /pzrztales 67 facras

appellat , ad Ecclefiafticos tandem ]udices pertinere, &

ac malam fidem facit Au&tor /regici, idque ipfum dein-

de praítitit Auctor In(titurionis Paftoralis D. Archie-

ä

Laica Tribunalia fuper hoc articulo abíolute zzcompe-

tentia effe (b).

pifcopi Parifienfis diei 19: Septembris ann, 1756. (£)

e

Haud contentus eft Auctor

qui eum omnino fuper hoc Articulo exfcripfiffe vide-

li

haec abfona paradoxa ge-

neratim ftatuere; ea Van Efpenio aliifque Belgii Eccle-

tur Ratio veritatis & honoris Efpenii nosadigit, ut lioc

loco apparentem contradictionem tollaimus, qua ca-

fiafticis zominatim accommodat, quibu(cum reapíe eo

ipfo tempore ex principiis his agebatur. At Doétor

lumnis pretenditur.

Ut Doctor hic, aucta pér eta-

tem (cientia, fub vitae finem, diíciplina caput aliquod

hic potiffimum ibidem impetitur; ejus Proteffatio die

rj. Maji in Damenianam lnquifitionem edita per lace-

illuttraffet, quod minus accurate in fuis primis Operi-

—— 0 — — E

rationem affertur; confütatur Affertio, in qua Van Ef-

bus expofuiffer, injuflitia efIec & calumnia, hinc fine

—R

penius tanquam afpprime infamantetn &* onero[am notat

probatione inferre id eum füae tantum utiliatis ergo fe-

cifle.

At nihil eft, quod ad purgationis genus hoc in

canonicam purgarionem qua ab eo exacta fuit fuper Pro-

feflione fidei Pii IV, fuper Formulario, fuperque Bulla

prafenti facti fpecie confugiamus, Non eum Auétor

Jrogici nifi per. infcitiam aut per malitiam contradictio-

Uvwigenitus, Denique poftremus Paragraphus omnino

ad exemprionem ab Ordinarii contenniofa Jurifdictione

nis accufat, fuper hoc argumento in eamdem notionum

perturbationem incidens, quam fuper Jüri(dictionis ne*

quoad omnia Univerfitatis Membra impugnandam con-

fertur, Super his capitibus fingulis eo temeritatis abit

gotio prefetulerat. Giratiofam nimirum Jurifdi&tionem

cum contrentiofa Jurifdiétione confundens contenderat

Anonymus, ut contumeliofiorem in modum Van Ef-

penium excipiat. ** Quis crederer, proh Deusimmor-

Univerfiratis fuppofitos, eorum exemptione nihil ob-

talis! (exclamat pag. 13.) facrorum Canonum Pro-

ftante, ab Archiepifcopo quoad ea pendere qua ad po-

ii

3*

25

fe(lorem , Sacerdotem , laxate moralis doctrinze

fteriorem fpectabant, propterea quod in rebus ad prio-

99

rem fpectantibus ab ipfo pendebant. Perinde res ha-

apertum hoftem, feverioris di(cipling affertorem &

vindicem, tantopere 77 erte vitiligandi, imponendi

bet in pracfentia,

Van Eí(penius de Foro panitentiali

953

verba faciens, deque iis quz ex Ecclcfie veteri difcipli-

£? fallendi exercitatum efle, urin ejus refponfione

35

totoccurrerent falfitates, mendacia, calumniae, quot

na fuperimpofitione Peenitentize publicze ob peccata pu-

35

lineze? , Traducitur alibi tanquam factionis Que-

blica, inaliquibus Ecclefiis fuperfunt, in füis antiquio-

au— —— — 0 —— u A-— — 479 5 — 4b 71 — — CUXGQ U Q 9 «

nelli(tarum Signifer, apud quam, Anonymi verba funt,

ribus Operibus & in nonnullis peculiaribus Confulta-

tionibus ftatuit, Parochis, ex Tridentini Concilii Ca-

füfpicirur Doétor hic: tagquam [edes. fapientiee &5* alter

"Apollo Delpbicus (c). Ejus Tra&atus De Recurfu ad

nonibus, id juris efle, ut hac Peenitentiz genera im-

ponanr, & quod inde confequitur, a publica commu-

Principem ibidem perniciofusappellatur ( zoxium illum

Zvatlatum) (d), quem fine refponfione relictum fuifle

nione peccatores arceant, quos ejufmodi panirentiaé

acerbiffimum eft, utpote azrociffitnis calummniis 9. ervo-

fubdiderunt.

Quia porro in his circumflantiis de nulla

o OM . 109 C MPUR M

vibus vefertum (&e). Antiquioribus ejufdem Operibus

actione juridica , fed folum de caritatis & peenitenrialis

haud magis parcitur.

Accufatur Efpenius, qui Eccle-

fori minifterio agebatur, ftatuerat Efpenius facli noto-

fiaflicam Z'urifditlionem evertevis 67 conculcaverit, S,

rieratem Parochis fatis firmo argumento effe, ur fuper

ia €9 ingemi vi ad fcri-

boc publice Pcenitente capite, Tridentini Concilii Ca:

Sedem contemp]evit , fuaque [cient

nones exequerentur , quin eosad id per Sententiam mu-

bendum enovmiter abu[us fuerit.

Abfolvit has declama-

tiones edicens fe, fiquidem hunce Doéctorem magis

niri necefleeífet. . Neque tamen praetermittebat modi-

quam quemvis alium refellere aggreffus eft, non id

ficationes regula(que prudentie quas rerum peculiaris

epiffe, quod. ejus majorem quamdam rationem habe

ratio neceífarias nonnunquam reddit..-

Hac faétifpecies, utliquet, pror

[üs ab ea diflingui-

ret, fed, inquit, ut palam faceret, quam [it bomo bic

vafev £? verfipellis, & qua levitate &5 facilitate fua ve-

tur, de qua Doétor hic, (eu in Proteítatione & Requi-

fitionibus apud Brabantiz Confilium, feu in aliquibus

teva f

enfa deferat , fuss ut Superioribus fuäum' faciat, eo-

aliis Operibus loquitur. Siin his infüfficientia notorie-

vumque juffa declinet Q

tatis facti, & neceílitas notorietatis juris, Sententia Ju-

NMND—————————EÉÉuUe

4) Irenicon, pag.24.

dicis nixeflatuitur, propterea fit, quod de publica im-

(5^) Ibid. pag. 12. & 30.

pofita pcenitentia non amplius ibidem agitur; ibi con-

(c) Ibid. pag. 30.

tra de directa & publica Sacramentorum recufatione age-

(4) Ibid, pag. 37.

e) lbid. pag. 36.

(f) lbid. pag. 40.

( £) II. Part, pag. 65, & 66,.—

bat'ur,

LIBER!

II.

6 PÍ .

169.

9*32? VI AI*A;(.TIC. VII,

Ver

batur;

de aClis przeterea (ermo erat; que ad cohttï;ntïb!; fticae dffcipïinæ violatis regulis, ut .pt*oïnde non nifxæd;

füm forum pertinent. d'eC]üe-'SäCl'-ämeflTOrum Eccleüa !

Caíuiftis:Cardinalis de- Al(atia pronüritiati débSár , éos

fticzequae fepulture recufatione, quae:confecitio-cen-' :

uno partium ftudioabre

furarum & e&commünicationum eft; quz ex prefcnti

amplexos effe.

i

3

ptos aham The Olv 6gl ælan önem d

.

L

nj

difciplina pronuntiari nifi ab ii$ non poffunt, qui-con.

Poft hanc digreffionem veluti

quamdam quam Le-

e

tentiofa Tarifdi&tione inftru&tifünt, quique-ex Juris or-

&ori non inju

ü

"

J

cundam fore fgg;fa

dine eadem utuntur. — Jam veróidihac'duplici facti (pe-

riem tfa;gre,dimurl.y

ld

ce, cum cenfure & excommuricationes néc pronun:

ie

tiari nec contrahi fiue Sententia poffint, liquido conftat

INova R?qäi,l;'fio Va)ic Ejpenii apud Bmäantiæ C

]

Sacramentorum quoque recufariónes qua earum effe-

lium , pecaliaviter in |renicon,

$

J

'???f,

h

&a (unt, fine Sententia locum habere non poffe. : . -

At id fane eft animadverfione dignum , variationis

IV. Que tam ab.('ona-ac

prespoftera in Zrenico detexi-

d

accufationem in Vau Efpenium intentatàm, cüm ipfe

mus, procül dubio nulla n

?

on publici Mini(lerii animad.

ab ea liber immunifque fit, ut oftendimus, in eos po-

verfione di

gna erant, Nulla eftbene morata recteque

tiüs ipfos incidere qui eam confingebant. .Hi enim Ca.

conftituta Re

gio, inqua Libelli famofi tolerentur; acfi

l

fuifta: qui hoc loco exprobant Van Efpénio, qnod ju-

quis hoc nomine dignus Libellus eít

» Is profecto e(t,:

ris notorietatem juridicamque Senrentiam ad publicas

quem hactenus exculTimus, in quo

fcilicer Doéctor is,:

üt

directa(que Sacramentorum recufationes requifierit, ad

qui erat Efpenius, qui ad il

llud ufque tempus füa omiii-

nt

eas fcilicet recufationes quae cenfürarum & excommu-

exiftimatione omnibufq

nicationum confecutio quzedam fünt, non autem ad-eas

ue probi Sacetdoris fincerique:

lI$

Catholici privilegiis p

1

otitus erat; maxime calumnio(urm.

d

quz non nifi in pcenitentiali foro impofitionem Poeni-

vefanumque in modt

im co

*

nturneliis áfficitur, & tame-

eu

tentie publicae confequuntur,. ipfi prius ad eamdem

quam Zreticus, Schifiati

cuy, Conjura

publicarum peenitentiarumimpofitionem , "& ad eas Sa-

namus, Impoffor €2" Nebüulo traducitur;

torum -'fïntæyïg-

cramentorum recufationes quae-earüm con(ecutio tan-

. Eju(modi Libelli Au&or ejufque Approbator non alia

Q

tum erant, hanc juris notorietatem requirebant; n

fane de caufa ad eum vilo

u

andum animos fümpferant ,

o

hos fcilicet Van Efpenius ceterique Lovanien(es Theo-

quam qüia oppreffionis

tus in quo Van Efpenius de-

logi, eorum laxatz morali doctring oppofiti decifiones

tinebatur, eosin impünit

atisfpem adducebar. ' Doctor

ediderant quas temere eorüm. Adverfárir reviadicant,

hic reapfe inutiliter ex pluribus menfibus,

Legum fui.

vr nonfolum earum recufationümr quas olimacriter im:

que Principis prefidium, & feapud Judice

m defenden-

X

d

pugnaverant fed etiam odiofiórum legitimitatem fir-

di libertatem foilicitabat. Eum nihilominus novi Li-

ment. - Ac nulla rnihi (it hac ià re fides; nihil fane mi-

[

belli Damenii, at novos conatus ederet

; impulerunt,.

Xl

nus quam de noftrorum Myftetiorum fanctitaté: ac- de

Ad Brabantizé Coalfilium novam R'equifi

tionem mifit;:

difciplina quae publicos peccatores publicae Peenitentise

quae ei die rantum 4, menfis Februarii ex

hiberi

t

potuit 5

ne

