ter offenfionis occafionem arripuerunt five ex pura ac

lo habito refpectu ad dignitatem ac meritum illius Ec-

illibata doctrina Efpenii in materiis adeo graviflimis, fi-

clefie , qua pre ceteris florebat illa aetate tum virtute,

ve ex ejus attentione, qua ea prudentia tueretur jura

tum fcientia (üorum Antiftitum ac Theologorum. Eru-

Ecclefiaíticae poteftatis, ut in nihilo laedar jura potefta-

pit abíque mora ejus furor, & in fua Thefi Licentiee

tis temporalis.

die 1 1, Maji ann. 1683. impugnavit auctoritatem Prin-

Ex circumf(tantia temporis, quo fcripfir Efpenius,

cipum, & fàcrajura Epifcopatus. Papa ab eo appel-

repetenda eft multiplicato, odium, ac coitio adverfa-

tur Orbis Monarcba, €$ J4ntiffes Muudi: poteftatem

riorum recenfiti duplicis generis contra illum, Unica

ei tribuit dejiciendi imperio Reges & Imperatores hz-

tunc temporis fupererat via perveniendi ad dignitates

reticos: Zereticos dejicit imperio, atque, eam poteffa-

Ecclefiafticas, videlicecadhaerere fyftemati Scriptorum

tem, quam ipfi arridet appellare zzdirecam fuper tem-

Iralorum, & relaxationi Ecclefia(ticae difciplinee. Hinc

porale Principum , e(Te neccfTiriam Ecclefie, £5 de jure

eft, quod Opera Efpenii naturaliter loquendo eos ex-

divimo (a),

ä

9

periri debebant adver(arios, qui in ccetu Ecclefiaflico.

Idem Religiofus anno infequenti 1694. recens Licen-

rum & Regularium ceteros antecellerent five in ambi-

tiatus & 'T'heologia Profe(for in domo füi Ordinis Lo-

)

tione, Give in arte fe immifcendi implicatiffimis nego-

vanii, duas expofuit Thefes, in quibus majore teme-

tiationibus, Specimen pracipuorum ejus advetfario -

ritate impugnDpavit quatuor articulos Cleri Gallicani: &

rum modo dabimus, ab iis incipiendo, qui palam con:

cum in theft anni füperioris 1683. non videretur con-

tra ip(um in aciem defcenderunt occafione primi Oput-

cedere facultatem Papze dejiciendi imperio nifi Princi-

»

culi, quod in lucem emifit; fcilicet occafione füce dif-

pes bereticos, in thefibus hujufce anni 1684. abfque

fertationis de virio Simonie , & proprietate Religiofa,

ulla diftinctione atferit ; idipfum poffe etiam quoad

D]

Cogin.ur hoc loco nonnulla fimul conjungere, ac re-

Principes facrilegos, & quoad eos, qui bortantur , ex-

petere , que fuperius füis locis jam memoravimus. -

citaut , €g' cogunt fubditos ad perpetranda cujuslibet ge-

dl

neris cyimina, &9 qui abutuntur paterna au&toritate quain

Prz'näi adver[arii UEfpenii.

balent. faper eos. :

Y

'Tandem P. Defirant omnes limites

(

prætergtelï'us eít

Il. Inter primos qui Efpeniutn impucnarunt, venit

in Thefi, quam defendit altero anno poft adeptam lau-

P, Wynant Auguflinianus, qui omnium primus a pu-

ream Doctoratus. Audaéter fiquidem docuit, quatuor

gna receffit, & five ex prudentia, five ex convi&tione,

Arüiculos Cleri Gallicani non folum effe errores, fed

contra Diíferrationem Efpenii nihil exaravit poft eum

infuüper ezorpies, qui fe invicem deftruunt, & fecum

libellum, quem pralaudatus Doctor refutavit in Apo-

invicem pugnant. Quo vero ad preteníam Papze po-

logia, qua inícribitur: Z7zdicie Difertatiomis &c.

teftatem deJiciendi Principes imperio , eam extendit

Poft illum autem duo veniunt hoftes alteriusingenii &

quoad omnes Principes cozturmaciter delinquentes, Eof-

indolis; videlicet P. Clenaerts, & P. Defirant. — Erant

dem exceffus ridiculis loquendi formulis tradidit in füa

ä

ifti ex eodem Auguftinienfium Ordini, fed adhuc ju-

Thefi 17. Novembris ejufdem aunni 1685. nam ibidem

venes, nondum licentiati, & Profeffores "Theolopiae

appellat Romanum Pontificem Compezdium: Univerfi,

K

d

in proprio Conventu Lovanii, Ambo, prafertim fe-

[egem Regum, Dominum. Dominantium , €? divimum

cundus , ambitione ac vanitate pleni erant , ambo per-

dpicem Tbeologorum. — Hujufce generis fünt impuden-

p

fonaliter excitati ad tuendam propriam vivendi ratio-

u

tes alfenrationes, quibus P. Defirant fibi acquifivit li-

nem :nou admodum regularem , & confequenter ad

-

bertatem impune impugnandi fanctas doctrinas de Sta-

0

tu Religiofo, quas E

ü

impugnandas Doctrinas

fpenii ,. quibus ad religiofam

fpenius nojn minore zelo quam ve-

obfervantiam proprii inftituti perducebantur.

ritate expofuerat.

" Hoc autem cerramen nec honorabile in fe erat, nec

(

prudens; nihilominus circumftantia temporis magno-

Ervores P. .Clmaert: c;'rm iäem argumentum.

pere favebat eorum aufibus. Sicuti faurores laxarum

ü

opinionum zelum affectabant pro ulcifcendis praetenfis

IV. Pater Clenaerts ambulavit in ipfiffima via Socili

f

iuribus ultramonranis, & ficuti earum adverfarii erant

fuüi, Menfe Augutli ann. 1604. praefuit Thefi cujufdam

Relieifi

hoftes etiam iftorum; fic fautores horum jurium flatim

fui Ordinis, in qua contendebat quamdam va-

fe aliis adjunxerunt, ut communibus adverfariis, licet

luti fri,de

i profeffionem emittere füper auctoritatem P3-

El

diverfío ex motivo moleftiam crearent.

Harefis hu-

pe. Titulus Thefis hic erat: . Poztifiie aucdritatir

E

jus atatis pro ultramontanis erat circa quatuor articu-

pro

f

e

.I' ,

Eum appellat Pontificem Rom«e, €»- otius

«

los Cleri Gallicani ann. 1582. & via tutior perveniendi

eun

f

; cujts irreformabili judicio ommia fubjetla fuuts;

b

ad dignitates & beneficia in Romana Curia, in eo po-

cum ipfe folus digmitatem Juam babeat immediate a Sre-

Q

fita erat, fcilicet in afferendo zelo contra hanc doétri-

Ju Chriflo. Rejicit quatuor Articulos Cleri Gallicani,

nam , & contra quoícumque ei adherebant.

Dom,

& ufurpatis verbis

oftremz Bulle Bonifacii V1Il, con-

K

Van Efpenium hanc doctrinam admittere, fatis com-

tra Philippum Pulc

t

rum, non fecus ac fecifle viderat

fü

pertum erat. Sapientiores "Theologi Lovanienfes una

P. Defirant in fua "T hefi 11. Maji 1683. tuetur,

Papam

lu

cum Van Efpenio recufaverant cenfüris inurere, ac im-

conftitutt

t.

7

e

J'uper nationes 69 vegua , ut Reges in car-

cevem detru

Q

pugnare quatuor articulos; & hac de caufa promerue-

; && vipculis conftriugat tum ipfos , tum

lo

rant animadverfionem Miniftrorum Romanae Curia.

eovum Miniflros & .Mag.

"ates, £? ut d

.ejicz'at z'mp,erio

Memorati Augufítiniani Fratres hanc arripuerunt occa-

Principes Heveticos &c. (

M

fionem nanciícendi protectionem eorum, & toto zelo

Haceademin Tbefi P. Clenaerts acriter infürgit con-

b

exarferunt contra doctrinam quatuor Articulorum,

tra Diflertationem Efpenii circa vitium proprietatis Re--

H

Hoc modo viam fibi aperuerunt tuendi libere ac im-

ligiofee ; &in pofterum fe prorfus dedidit Jefuitis, quo-

rum inftrumentum fuitin impugnandis ac conviciis ca-

pune corrupram moralem, inferviendi Jefuitis, & op-

primendi adverfarios corruptae Moralis, quibus Sanéta

lumniifque onerandis defenforibus Moralis Evangeli-

M

Sedes ufque ad hec tempora opitulara erat fervore ac

ce. Haecagendi ratio eum adeo defpicatum r« ddidirt,

fic

protectione contra Patres Societatis,

ut in BDelgio communiter appellaretur. Aipius ( vulgo

I'Ai'lecbiiïo) J'efuitarum, - Nihilominus, fi agaiur de

Erroreï P, Defirant circa zdu&loritatem Papa.

(4) Hec thefis impugnata. fuit a quodam Gallo ,Thcologo in

pluribus Opufculis, que in lucem edita faerunt ann. 1687. Vide

d

IlJ, P. Defirant aggreffus eft nomen fibi comparare

duobus hifce articulis.

Inter primos & infenfiffimos

Opufculum , cui titulus:. Srazusprefens Facultazis Tbheolegice Lo.

vatienfis , typis datum aun. 1701.

c. pag. 32. 42. 43. Gc.

Gallicane Ecclefie hoftes feipfum daclaravit 4contra

g. () Starus prafens Facultatis Lovanienfis, pag. 25. & 77.

t

malitia

L':BQR IV. ARTIiCULUSs IÍ

i1»9

ul

l.

eialitia & improbitate, eum difünguere debemus a Juris, promulgato ann. 1712. (1) verba füperius fece-

Confratre füo P. Defirant, qui hocin genere parem

rat de imprudentia, qua ProfefTor du Boi;, de quo in-

:

non habuit. Ex hiftoria Vitee. & Operum Efpenii id

AE

fra fermonem habebimus, & Do£tor Steyaert com-

fatisfüperque congeftum eft. Alia modo praebebimus

promiferant caufam Curize Romanae, impugnando do-

i

arpumenta eju

H

s improbitatis, ut imagq viri hujus ad

&rinam Cleri Gallicanij, cum carerent ingenio, fcien-

pel

amuílim ob omaium oculos Grf

tia, ac eruditione neceffaria ad pertra&tanda ejus gene-

!em

ris argumenta. ** Quid boni expectari porerat, (ine

i

Jmago P. Defivant.

quit ille) hac in caufa ex parte Patris Defirant, Viri

39

Fal

memoriee quidem fingularis, fed ggemii diffipati mi-

lem

. V, Initium fümimus a teftimonio P. Wynants füi

35

nu[que fubali * Primis adolefcentiee annis non: pie-

Provincialis, qui ann. 1699. alloquens Pafftorem Ste-

??

tatem, nonchriftianam humilitatemcoluit, fed quid-

We

aert, qui pro illo gratiam petebar, quam Provincia-

quid alere poffet fuam vanitatem, — Si politioribus lit-

is ipfe non [poterat concedere; haec habet; ** Co-

9)

teris ac fcientiis vacavit , ob folam ambitionem id

len

»

[o.

e guoíco Patrem Defirant ab ejus anno decimofepri-

feciffe videtur, Adeo vehemens in eo fuit ambitio,

ne

» mo, quo tempore ingreffus eft hunc Ordinem ; co-

»?

ut nunquam deftiteritomnia fs deque confundere in

» gnofco ejus indolem, que toti terrarum Orbi com:

?9

fuo Ordine, licet irrito conatu, ut ad primas digni-

on

» perta eft. In conícientia, & coram Deo affirmare

??

tates perveniret. Ceterum quid non fecit, ut fuae

offum; eum talem effe, ut fi neceffarium effet pro

»

d

u

faceret fatis ambitioni ? Haec funt preclara ejus faci-

.

o commodo & utilitate; nullo negotio & abíque

?9

nora: ufürpare (contra Dom.Gautium) Lectiones

Que

» ulla difficultate te proderet, nec non totam faculta-

»

Hiftorie in Univerfitate, & in füa ufürpatione, iratis

Oad

o

» tem Theologicam, integrum Ordinem noftrum,

99

licet aliis, perfeverare; obtinere Legationem ad Ro-

» Pontificem, & Religionem Cetholicam: ,,

br]

manam Coutriam füb pretextu tuendi caufam Epifco-

Ü

1

.Doctor Martinus, oculatus teftis, & tunc temporis

»

porum contra preetenfos Janfeniftas; poftquam Ro-

amicitiae nexu devinctus Patri Defirant , refert recitata

»

ma difceffit imnominia perfufus, occupare fraudu-

9

e

verba Patris W ynants in juridica depofitione, quam

leater manfionem Dom, Huygens in Faculrate, &

contra Patrem Defirant coaCtus fuit emittere occafione

L

in ea perfiftere; impedire fuccetlionem Doín. Stel-

dl«

celeberrimz fraudis Lovanienfis ( ).

p

Wi

defshovii ; nullum non movere lapidem pro Status

Quae reliquo vita fue tempore egit P. Defirant ap-

,»

religiofi mutatione , ad declinandas juftas oppofitio-

yrime quadrant iis que de illo narravit füus Provincia-

99

nes, quas ratione füe füperbim , luxus & ambitio-

um

is, Is fiquidem fuit, qui dum Rómz degeret, ibidem

99

nis experiebatur a fuis Confratribus ; tnedia inqui-

p

deputatus aDom, Precipiazo, &a Dom. Steyaert, five

rere fumendi vindictam deP. Z25 Roy confratre fuo,

Vit

potius a Jefüitis non omifit recenfere Efpenium inter

3)

inducendo Archiepifcopum Mechlinien(em ad exqui-

of

pratenfos Janfeniftas & Rigoriftas, qnorum damnatio-

??

rendam Cenfuram facre Facultatis ( Lovanienfis)

D

f

ftiem ex affumpto munere debebat procurare. — Calum-

3

contra plures propofitiones hu

]

uícePatris, & eafdem

em

tiiarum contra Efpenium probationes (atagebat ille erue-

99

propofitiones denuntiando Romae ; fe immifcere vi-

T]ly

te ex ejus 'Tra&tatu de 'enevatioue Santlovum , eorum-

?9

ginu annorum fpario implicatiffimis computationibus

dem Reliquiarum ac Imaginum, quem Tractatum' jam

?9

Magni Collegii; fe Advocatum ac Judicem confti-

en

ublice dictaverat in Scholis Univerfitatis.

99

Verum,

tuere una cum aliis Re&oribus Regentibus, fruítra

l.

Ut fuperius (lib. 3. art. 1. ) innuimus, irriti fuerunt

9?*

me reclamante, Viduse, cui onus incumbebart dati

JCU

ormnes ejus conatus, Supplices libelli, quosDom. Hen-

93

& accepti rationes reddere ; occafiones venari, &

v

nebel porrexit Cardinalibus Romanz Ecclefiz , nec-

3

ultro fe proferre quotidie prodecifione quorumcumtr

non Apologia, quam ipíe Efpenius concinnavit pro

?»

que cafuum utriufque Juris, Civilis & Canonici; adeo

tuendo fuo T'ra&atu ; ab omni periculo eüm eruerunt,

»)

prafumere de proprio inpenio, ut fe parem putaret

Pater. Defirant Rome eadem confufione perfu(us fuit

3»

folvendis gravioribus difhicultatibus; velle, abfque

circa alias omnes accufíationes intentatas contra celebrio-

?»

ullo adjutore pertractare omnia negotia turm fpiritua-

Xl

tesTheologos Lovanienfes,amicos Efpenii,fcilicerDom.

»

lia, tum temporalia Facultatis 5 di(cordia facem non

,9

um

Huygeus, Hennebel, Opítraet &c, unde Roma egreffus

penitus extinclam, iterum accendere in Ordine Cap-

W

éft pror(us diffamatus. Nec potuit poít füuum reditum

pucinorum 3 inflare ejuf(dem generis incendium in

amiffam famam recuperare , quidquid fecerit contra

p

Ordine S. There(iz , cujus progreffus fola pruden-

iif

Ecclefiam Belgii; contra Dom. Huygens in particulari,

tia Superiorum potuit remoraris accufare proprium

contra Superiores fui Ordinis &c.' "Pandem propter

959

ii

Ordinemapud Gallos (tunc temporis füpremam do-

t

exilium, quo ann. t7o0r. mul&atus füuir ob remerarias

3»

minationem eo loci tenentes) crimine proditionis;

eclamationes contra' Ludovicum XIV. univer(alem

quarere a Facultate Legationem in Galliam , fuüb

j*

IIl

contemprum.fibi'acquifivit, Revocatus nihilominus in-

?9

pratextu adaugendi redditus Facultatis Theologicae

tercedentibus Patribus de Ja Chaife, £? d Aubenton Je-

*»

bonis Abbatiarum , fed revera ut cum Patre de la

)

fat

fuicis, Confeffariis Regum Gallie & Hifpania, fe to-

?»

Chaife deliberaret de inducendo novo imperioin füa

m

tum dedit perficiende celeberrimae fraudi Lovanienfi,

35

Regione, & fic de obtinendo pradu Confiliarii, ut

qua fperabat Efípenium perdere, nec non eximios Theo-

93

Al

tandem pervenire poffetad dignitatem Epifcopalem;

n

logos, quos Rome fíuis calumniis períecutus fuerar,

?5

excogitare deteftabilem conjurationem ( fatis fuper-

& tandem primarios Superiores füi Ordinis, qui pro

99

110

que notam fub nomine fraudis Lovanienfis) ut füp-

virili fe opponebant ejus ambitioni ac corruptis mori-

?5

pleret defe&um alterius conjurationis initae cum Patre

bus. Aftincidit in foveam, quam paraverat adverfía-

2*

oft

de la Chaife, qua in irritum eis ceffit; in qua Lo-

L

rüs (uis. , Pulfus iterum in exilium, Aquifpranum fe

»

vanienfi fraude omnes Doctores Regentes in Patre

contulit, ibique (ub patrocinio [nternuncii, qui eum

?5

Ü

Defirant peifpexerunt verum confíilium tradendi Fa-

(d'

optime noverat, fed ejus egebat calamo & ingenio,

»»

cultatem Jefuitis &c.

non deftitit calumnias de novo cudere contra viros pro-

» Que omnia excogitavit Parer Defirant fpatio an-

li

bos; quas hic minutatim non recenfemus, cumex hu:

jl[,

)

norum quiaquaginra fex; ( Doctor Martinus fcribe-

cuíque dictis jam innoteícant.

bat anno 1712.) utautem ea executioni derrandaret,.

go

Sufficiat hic compendio referre que. de P. Defirant

?»

d

confumpfit vim totam ingenii fui, &, fiira loqui fas

narrat Doctor Martinus, per annos vigiati eidem ad.

»

eft, omnes fuos fpiritus animales & vitales. ,,

j

di&ïiüimu's. Leguntur hac verba in ejus tertio motivo

Quibus omnibus addimus , quod poftquam Pater

Jide

Delirant in pasnam füorum fcelerum bis in exiliumpul

l?

(a) Conclufro finalis pre Univerf. Lovan. promotore i?c. conrra

P. D. Defirant Cap. I, num. 107. Supplem. V. part, num, 1.

(/) Terrïun; Meiivun Juritin Caufa D. Marsini, pag. 33.

ZZ"*

fus

(":'ta Fau Efpen,

*

*

Lj

180

| V!Tä, 1?-' NAx ESREN-

fus fuit, & p,ofïquam .inutilit'-c'erl-tentm)it revocationem

cani, in quorum. uho gïoriatlur,kf'e;pmqia refutaffe,

fecundi exilii, Coloniae primum receptus fuit, & po(t-

qua fpatio quadraginta annorum Galli confcripferant

modum Rom:e, ibique Jefuite, qui fub Pontificatu Cle-

pro defenfione fuarum libertatum. (e). Lucubratio,

mentis Xl, principatum tenebant, ftuduerunt, quam

quam exaravit fub hoc titulo: 74dvocatus Gallus corru-

potuerant, mercedem ei reddere pro omnibus, qua

ptor SS. Patrum &?c. adeo nefaria erat , ridicula, &in-

ipforum gratia fecerat...Porro vir hujufce indolis, hu-

juriofa Ecclefiae Gallicanz ,. ut Dom. Tanara, qui Bru-

xellis erat Internuntius, occafionem exinde arripuerit,

)ufce-meritil., fuig(fc,mper'infenüliïimus hoüi;- Efpäpii.

juxta expreffum mandatum , quod a.«Romana Curia ac-

Imago Dom'. du *Boi:f' !

ceperat, eidem pracipiendi, ut impofterum in hujuf-

ä

modi materiis filentium cuftodirer: idem ipfe du £ozf

VI. Eadem f'e'rme' di&efe pohbmuä etiam de Dom.

eximio cuidam Viro oftendit epiftolam a 'T'anara acce:

du Bois, qui folus approbavit Opera a Patre Defirant

pram hac fuper re. . Verum nihilominus eft, quod lu-

ä

promulgata contra Eípenium in materia Simonie, &

dibrio habuit talem prohibitionem ,. & non deflitiralias

proprieratis Religiofz., ^ Adeo impudenter hac in re fe

al

improbas lucubrationes fuper eodem argumento in lu-

gellit, ut in omnibus fuüis Approbationibus, inepriíli-

cem emittete;: (f.). quia fibi blandiebatur, fore ut Ro-

mis preconiis celebrer libellos approbatione indignos,

manz Curig non difplicerent. .Immo audacter nimis

1

& feveris ac ridiculis cenfüris inurat doctrinas adverfa-

gloriatus eft : quod fi reprehenfione dignae deprehen-

riorum , quas audet appellare profazas movitates,

debantur,. nil aliud fupererat ,. nifi proceffum. contra

eterum miretur nemo bhanc agendi rationem in

ipfum inftituere, . Nil, metuebat,. ajebat. ille, nec pro

Dom. du Bois contra Efpenium: fiquidem a multo jam

fua doétrina,. quam fübjiciebar Sanctae. Sedi, nec pro

tempore in Univerfirate Lovanienfi munus indignum

períonali füa.agendi ratione, quia artem jam callebat

Obibar exploratoris, & delatoris fratrum fuüorum; ho-

tuendi fe fuam

d

que agendi rationem congya quofcumqu&:

f

ftis erat fanae (4) Moralis, nec non proborum om-

aggre(Tores.

"

nium; & tandem famulus erat, five potius vile manci-

Anno. 1693

. Dom. 44 Bbif 4ll:ibe,llum -p.ro,mgiligävit.g

pium Jefuitarum. (/) ' Archidux Leopoldus, urgen-

quo Arnoldus (g) teftatur. fe nullum unquam vidiffe

tibus Jcfuitis, eum per vim collocaveratin Univerfitate

V

tam ;nfamem ,. diabolicum , calummio[um.. . Hunc. titu-

Lovanienfi, & ab(oluta auctoritate immiferat in poffef-

lum prafeferebat:: Zanfenzfmus evertens omnem Religio-

id

fionem Cathedre Sacra Scripture ; cujus Cathedrae

z. Dom. de.Precipiauo, Archiepi(copus Mechhi-

munera ineptus erat exercere; & reipía non nifi impu-

nienfis, agentibus Jefuitis praefatum libellum. adopra-

M

denter ac fcandalofe in eo officio fe eeffit, (c)

vit. (b) Verum calumniis adeo gravi(fimis fcatebat, ut

Hifce mediis multa diverfi generis officia valuit obti-

effugere non.potuerit condemnationem , .quam contra

!

nere: hinceft, quod pre vanitate fe contineré non po-

6

illum promulgavit-Romana Inquifitio

[o)

*

&

;

füo Dgcreïo 7.

terat , quin communiter, etiam in Actis levioris.mo:

Decembr, ann. 1694.-

-

menti, fuos omnes ritulos profunderet; quapropter in

)

Eodem ferme tempo

re þx:of'g(ï'or d; Boz: capxens

fübícriptionibus feipfum appellat Profefforem prima-

eternuüm facere in. Univerfitate Lovanienfi indignum,

n

viut Sacre Scriptura, Prefiden Aegit Collegii, Judi-

quo füngebatur, officium , fcilicet delatoris Fratrum

cem Synodalem , Canouicum , .Prodecanumn , £9. Dica-

fuorum, Facultati Theologicae propofuit adoptionem

aum ele&tum .S. Petri, Deputatun a. Santla. Sede pro

Do&toris Martini in fuum Succe(forem pro Cathedra

ln

collatioge graduum . "dcademicor

x

um, Cerzþrem libvorum

Sacre Scriptura , qua eít prima facultatis. (7) Doctor

i

e7c.

Martinus tunc temporis adeo addictus erat partibus Je-

af

Quibus omnibus titulfs ac favoribus ebrius Dom, du

fuitarum , ut Facultas pro virili recufaverit hanc adop-

d

Bois, nec non porentia füorum protectorum, omnem

tionem. . Dom. d« Bois ftatim adiit Confilium priva-

[A

verecundiam depo(uerat,. & objectum eva(erat publicae

tum Bruxellis, ut intercedente ejus auctoritate vori

D

indignationis. [mpudenter omnes aggrediebatur, quos

compos fieret.

acultas caufam. fui diffenfus prorulit

(c

fciebat Je(uitis non placere, etiam in exteris regionibus,

in duobus libellis porre&tis przefato Confilio; in quibus

[

nulla habita ratione: ad ipforum characterem aut exi-

inter cetera ait, .* cenfere fe, nullam:dari pofle ele-

mias animi dotes. T'eftimonium hujufce rei locuple-

» €tionem perniciofiorem . Schol. 'T'heologica , néc

iC

tiffimum habémus negotium, quod Dominus de Neer-

» aptiorem ad rixas & di(Tenfiones propagandas in tota

"

caffel Archiepifcopus Ultrajectinus, fub titulo Epifco-

» Univerfitate, quam electionem D, Martini. ,, « Ni-

lu

pi Caftorize (4) coa&tus fuit habere contra quoídam

hilominus. expetitam Cathedram obtinuit ; . & hac oc:

Nobiles fuze Ecclefie excitatos a. Patribus Societatis.

d&

cafione fertur diétum fuiffe, duos hofce viros ( Dom.

d

Dom. du Bois electus fuit in peffima hac caufa ut par:

du Bois, & D. Martinum). natos reipía fniffe ut. fibiin.

tes tueretur Jefuitarum ; quod praftitit quadam elucu.

vicem füccederent , adeo alter diguus erat alteros cum

d

bratione calumniis referta gravitlimis contra hunc illu-

ambo pro tbeatro

M

M

flrem prefulem; dum interim Efpenius, & fere totà

£? pro .S'cbol(t; (k) |

potius natz ejfent, quampro Catbedm,

d

Univerfitas Lovanienfis füfcepit partes praefati Archie-

(

pifcopi in pluribus Confültationibus, quae extant in

(e). Vide defeuffünem aqui judicii - igg'. 4':'.. refp. ad IV. Pw

Novo $Supplemento. . nnumera infüper:edidit Dom.

pofitionem, Epi(t.'368. Dom. Arnoldi; Terrium Morivum .

e

de

Martrini pag. 32

?

. * 33. Hifloriam:i

à

du qu: ['Opufculla contra quatuor articulos Cleri Galli-

Cat bedr, . &tripture pag. 27.-

m

(4) Corruptam Moralem Domini cie B(uwisv vel ex hoc uno con-

(f) Epift. 368. Dom. Arnoldi,

E

p

fo

. (2) Epift, 593. tom. 7

:

*tf

ák

Jicere poffümus : .in fuis Thefibus Theologicis de zerbodo remiz.

(^) Demon

ít. ad D. Mechlinienf, ann.

1695.

pag. 6,9."-

$

fü

sendi o* rerinendi. peccata , quas thefes oppofuit lucubrationi Do-

(;) Stat. praf.. Facultatis Lovanienfis pág. 191.

mini Huygens eundem tiítulüm przíeferenti , docet, peccarorem

habuif

(&) Si Dom, Botfaetus Epifcopus Meldenfi$ compertum.

füt

fepties in die abfolvi poffe , fi Jepties. eodem. die committaz idem pec-

carum ThOrtale,

fet quam zftimationem habebat du Bois Lovanii, & quam'effet

omnibus. contemptibilis, videtur profecto quodin fua Defenfione

. (^) Videepiftolam 338. Dom

* A:*noldi; & Terrium Matipum

Declarátionis Cleri Gallicani omififfet refutare ejus libellum fatis-

n

3n eaufo D. Martzini é»c. pag. 19.

f

miferum eontra quatuor articulos, cui titalum fecerat: Differza-

(c) Vide ftatum prefentem Facultatis Theologice Lovanienfis;

zio Theologico.juridica d?*c, & infüper quod eum nequaquam cen-

Qu

p. 327. Vide infuper in Elucubratione , cui títulus, Hifforia im-

fuiffet organum totius Facultatis.

Quando in Belgio 'Boffueti O«

ni[fionis Domini du Bois in Cazbedram $acre Scripture de*c. Co-

pus allatum eft, obftupuerunt omnes , Doctiffimum hunc Epifco-

loniz 1685. quam invereeunde fe gefferit ifte Profeffor , & quz

pum adeo confülui(Te nomir

Y

ii Dom, du BO&?" qu? aulla confidera:

ni

media adhibuerit , ne loco füo dejiceretur, nonobftante oppofitio-

tione erat dignus,

li

ne Univerfitatis, ac Civitatis Lovanienfis,

[ü

(4) Vide fapra Librum III, Ca

Arnoldi 291. & 313.

p. H. Artie. I, & Epilfc?iis Pom.

ä' Dom

di

/

»?

X &

LisgnR IV. »-ARTI'CULIUS' II

1gi

ia

At

- Dom. Govarts- Z';carius. &7c.

In eadem temporis circumftantia Dominus Van Sufle-

ren fecundus Magnus Vicarius Archiepifcopi Mechli-

üo!

LT

VIl...Petrus Govarts Magnus Vicarius Archiepiíco-

nienfis, Romam rniffüs fuit, ut ad Tribunal S. Officii

]

pi Mechlinienfis (de Precipiano) & Confiliarius Cle-

denunciaret inter cetera egregia Opera, etiam Jus Ec-

u

ricus in. Parlamento feu Magno Confilio Mechlinienfi,

Ecclefiafticum. Univerfum Dom. Efpeuii. . Dominus

inter primos, quos novimus, impugnavit Opera Ef-

Ti

Govarts ut prerium rependeret nova Dignitatis a Ro-

aC«

penii circa jura poteftatis temporalis, & circa naturam

mana Curia fibi collate , ann. 1703. fuícepir publicatio-

ac limites Juri(diétionis Ecclefiafticae. « H«ec expectari

nem Refponfionis cujufdam (anonyma) ad motivum

uf

iif

non debebanr, ut. videtur, a Magi(lratu, qui ratione ftarus

Juris pro Capitulo Harlemenfi, quod Menf? Aprilis

ïce'

fui tenetur. adlaborare confervationi ac defenfioni ho-

ejufdem anni publicam.lucem afpexerat. Hoc Opuf-

li.

rum jurium,. . Verum opiniones Italorum Do&torum,

culum, licet adoptatum a Decano Capituli Harlemen-

& Íyftema independentie. tales radices in Belgio jam

lits

fis, nihilhominus cito innotuittanquam partus Efpenii.

lu

egerant, ut ne unus quidem effet inter Ecclefiafticos

Agebatur de tuenda exi(ítentia nec non juribus hujufze

ambitiofos, adharentes Domino de Precipiago, hujuf-

Capituli contra.nova molimina Internuatii ,. Bruxellen-

Pa

lo

mig

fytematis Patrono celeberrimo , qui illud non ado-

fis, & Congregationis de Propaganda fide, qui cum

praífet, vel illius defenfionem non fuícepiffet, licet fal-

m

illius jura copnoviffent, &jam admififfent ranquam ve-

ld

fum crederet, fi (pes obtinende alicujus digniratis aut

tuftiffima, fcilicet ab initio fundationis, nunc machi-

beneficü videretur id exigere. «Nec deetfent mo-

nabantur, impulfu adverfariorum Cleri Belgii , & oc-

Dro

menta qua Dominum Govarts hac (pe motum fuiffe

cafione Interdicti Domini Sebafleni, ea irrita declarare,

pro

evincerent, fi vel paululum perpenderemus ipfius vi

& prohibere illorum .exercitium. | Efpenius refuravit

at

tam,non admodum feveram, (a) & vagam illam agen-

hanc refponfionem, & Dominus Govarts, ornifTo fem-

que

di rationem, qua.quae(tiones hujuímodi. pertraétabat

per proprio nomine ei oppofuit aliam Refponfionem,

five in fuis Scriptis, five in. fuüis Conver(ationibus.

in anteceffum jam. refuratam in d

Vit

Quidquid : (it, femper eamdem tenuit femitam ufque ad

bus pralaudati Efpenii.

uabus -'Lucuibrationi-

ilfe

Il«

extremum vitae fuas; licer füuum zelum non manife(ta.

. Ab anno 1704. uíque a

d annum 17* 8. pacem habuit

verit , ni(i in iis circumfítantiis, in quibus putabat fe ad

Dominus Govarrs cum Efpenio: verum. ann. 1718.

J

id reneri ut con(uleret fuis Proteétoribus.

!

þ

zelus Domini de Boffu recens evecti ad infulas Mech.

lnter prima qua edidit Opuícula Dominus Govarts

"

linienfis Eccle(ie irerum exciravit odium Vicarii Apo-

contra jura Pore(tatis temporalis, eft.defenfio praten-

ftolici Sylve Ducen(is contra. E(penium. . Occafione

üt

fae immunitatis perfoaalis Sacerdotum &c, . Certamen

cujufdam Epiftole, quam Praefuül ab eo extorferat, in-

La

Immunitatis Sacerdotum Belgii in caufis. pevfonalibus

furrexit contumeliofus vir contra E(penium ,. contra

T

&rc. Publici juris fadtum eft hoc Opufculum ann. 1699;

fuum Traétatum de placito Regio, & contra füum us

Monebat titulus, hunc libellum reéta petere refutatio-

Ecclefiafticum Univerfum, Efpenius, una cum. Con-

ienä

nem a Dom. Opf/raet :elaboratam nomine . 'Theologo-

filiariis Fi(calibus conque(tus eft coram Magno Confi-

If

rum Belgii contra Memoriale. Jefuite- Pa/azo/, ann.

lio Mechlinienfi de hac nova infidia & calumnia Domi-

üm

1697. porrectum Regi Hifpaniarum nomine Patris

ni Govarts ; qui coaétus fuit fe defendere;. & Efpenius

em

Gonzalez ,. Generalis Societatis.

Dominus Govarts

eju(que Opera dignam ultionem de infenfiffimo hofte

drà

in hac lucubratione non aggrediebatur perfonam Efpe

reportarunt; & in fententia 23, Februarii 1722. prece-

lot

nii, fed impugnabat ejus principia, ejufque praecipuos

prum fuit,. ut quidquid Dominus Govarts injuriofum

je

amicos improbabar, qui ea principia ad praxim jam de-

fcripferat contra. E(penium & ejus Opera, deleretur

duxerant.

0p

Hinc eft, quod folo veritatis amore, ac

ex ejus Scriptis.

Dom. Govarts tunc nova audacia

Vd

zelo tuendi innocentes calumniis oneratos, Efpenius

vocavit prafaaum Magnum Confilium [udicem incom-

'otl

oppofuit Domino Govarts fuum 'Tractatum , qui in-

petentem, contra ejus fententiam proteftatus eít, &

ul

fcribitur: Cogcordia Inmimunitatis Ecclefiaflica , $g u-

Dialegos ac motivum 7urit promulgavit, ut fuas con-

bus

vis Regit.

tumelias renovaret, fuafque erroneas ac falías do&tri-

ele«

Dominus

Govartsþut'vindiäam fumeret de hac refu-

nas &c. Ef(penius iterum conque(tus eít de Domino

nec

tatione, anno infequenti adorfus eft directe E(penium:

Govarts: verum Archiduciffa I£lifabeth,. quae recens

od

ejufque Jus Ecclefiafticum Univerfüm, quod recens in

regiminis habenas receperat, eum incolumen fervavit,

ucem fuerat emiffum.

N

ld praftitit in appendice fuz

Obiir paulo poft, circa menf. Septembr. 1726. & fi va.

0C

defen(ionis Immunitatis Ecclefiafticae localis &c,

Ibi-

luit hominum . effu

gere juftitiam, non valuit-efi'qgere

J

dem Dominus Govarts opponit principiis Efpenii do-

juftitiam Altiq(ï)imi.

Lf

étrinas adeo periculofas circa naturam Immunitatis Ec-

i

clefiafticae, & circa jus afyli, ut Magnum Confilium

Mechlinieníe ad petitionem Confiliariorum Fiícalium

irz:;

Dom. Decberius,.

debuerit eum citare per/onaliter & criminaliter pro hac

caufa, & eum //pendere ab Officio Confiliarii, & tan-

. VIII, Dominus Decherius , Decanus Cathedra?iä

dem ei probibere ingre[fut ia confilium. . Hoc interdi-

T

Mechlinienfis, cujus anticipata judicia videri po(lünt in

j

&um alios habuiffet effe&tus, ni(i füblatum fuiffer per

Epiftola eidem conícripta a P. Quesnello ann. 17207,

mandatum abíolutum Ducis Bavarie, conceffum ad

"n |

circa fuum govum fyffema Zanfenifmi , &infuisquatuor

follicitationem Archiepifcopi Mechlinienfis, & Jefuita:

epiftolis ad Dom. Hennebel ; typis dedit ann. 1716.

rum qui a Confeffionibus erant in Aula Regum Gallize

Declarationem afperrimam contra Opufculum .ab Ef-

& Hiípanie. — Verum id factum fuit ex mera gratia, &

penio recens promulgatum circa prommulgationem legutia,

ratione circumflantiarum, . (b)

;

& placitum &egium. — Licet hoc opufculum fpeciali ti-

;uif

Miniflri Romana Curiz eodem tempore c

ompe'nfa;

tulo patrocinium publicae auctoritatis obtinuiffet, quia

/fat

runt hanc humiliationem Domini Govarts eidem con-

one

folemniter fuerat approbatum a Magi(lratu, cui incum-

ferendo Dignitatem Vicarii Apoftolici Sy/ve Dacenfit,

bit confervare jura regia ; nihilominus Decherius vel

ätii |

"t

qua iis diebus vacaverar per mortem Domini Steyaert,

in ipfo titulo fui libellis damauofum illud appellavit; &

'elle

deinceps adjecit, luculirationem prafatam Efpenii fcae

1

.(a)- Dominus Göva,rts » qui fuam ambitionem non fimulsbat,

tere pluvibus [candalofis evrovibus, evertere Canoues Ec-

t*

nihil follicitus erat prevenire Chronica fcandalofa,

Innotefcunt

Ve-

clefie, libertatein ac juvifdiclionem | Ecclefiaflicam. &g'c..

Jett!

nobis duo proceffus contra ipfum imcepti in materia morum.

Nec mirius loquitur de illius Jure Ecclefiaftico Univer-

rum abftinemus res hujufmodi narrare.

(^) ZEquitas Senreuzie Parlamenti Mechlinienfis dec.

Replique

fo. Doctrina quas hac occafione tradidit Decherius,

du Do£teur Van Efpen 2 l'Advertarce du Sieur Govarts.

adeo

,

182

"'V"ï;TA"D.VAN EÉsPER,

ädeo erronese ac fcandalofze '*Fx'leium, ff-a) ut auctoritas

nomine, in qua evomuit totam bilem füam contrs Ef-

ublica adaéta fuerit durius agere contra €jus fcripta.

penium, & contra Mandatum Archiepifcopi Ultraje-

ria opufcula hac de re habemus; fcilicet Epiftolam

&ini, «ujss Mandati occafione Efpenius defenderat

Dom. Huetii Cenfiliarii Fifcalisad Comirem Kompg fegg

doctrinam Ecclefie hacfuper re, Secundahac Differ-

Miniftrum cum famma poteftate Imperatoris Bruxellis

tatio perdocte confutata fuit quinque latinis epiftolis

16 Julii 1716 Refponfionem Miniílri, & petirionem

Domini Verhulft. Promulgate fuerunt, quo tempore

ejuídem Huetii ad Confilium. (de Hainaut ) ut ei de-

Efpenius graviores vexationes experiebatur pro eadem

,n.uvmiaret libellam Dom. Decherii. (&)

materia; & eadem in circumftantia Archiepifcopus

Mechlinienfis commifit Domino Damen ut odiofitti-

Dotlor Damez..

mam inquifitionem exerceret contra Efpenium. . Om-

nia qua huc fpectant, alibi narravimus. (e) Sufficiat

IX. Hermannüs Damen , nepos fenioris Do&dris

hic dicere, quod eodem prorfustempore, quolis haec

Marcellis, alumnus & commenfalis celeberrimi Steyaert,

