placia ,^ crimino(a- arrogantia . eft, ..Eo , temeritaus

hefionis teftimonia folummodo: confpiciuntur.

fuper hoc capite abit Hoynckius, ut principia hee

Admirátioni demum effet, nifi hi Patres agnofceren-

ipfis antiquorum temporuim Santlis viris; affingat, ar-

bitiouis, arrogantie £ sendacii S. Hilarium Arelaten-

tur, atrogantia coütemprü(que, quo Libellus deiisip-

fis loquitur, qui ad eum ufque contra Ultrajectenfem

fem accufàns , . qui $. Leoni re(titerit, cujus inju(tam in

Ecclefiám fcripferant quosícilicetomnes àd unum fpe-

eum Sanctum Archiepifcopum jam animo imbibitam

.opinionem Auctores ceteroquin Romanaze Curiae maxi-

€tat tamquam declamatores totidem qui in hac contro-

ver(ia ne ipfam quidem rem attigeruüt : . P/oratores, in-

me addiécti agnoverunt, & poft S, Hilarii mortem San-

&us Papa hic ipfe faffus eft. (2)

quit in fua dedicatoria Epiftola ( pag.5.) aderaut mujti,

utn & Batavam Eb-'

defen[ovés. nulli. — Detegendg evazt. latentes moceute[que

Libelli ceteri, quiin Van Efpeni

artes y £? tnendaces uavvationes vefellende ; fed boc opus

clefiam éodem tempore prodierunt , omnes & finguli

principiis iifdem inharent ,. feu chorda ,. quod. ille.ait,

erat, bic labors bic languebat avdor omnium.

- Porro Scriptores veteres, quoshic tam parvi pendit,

oberrant eadem. . Qui [efuiree cujufdam operaimpref-

erant D. Govarts Vicarius Apoftolicus Sylvae Ducis, P.

füs fuit hoc titulo : . Mazuifefa contradi&tio &9c.. proprie

unam tantumin Van E(penium argumentarionem infti-

Fan D»yck, D.'Theodorus de-Cock, & P. Defirant.. D.

de Cock Romae fcripferat ,. Congregatione de propagan-

tuit quam autumnat inelüctabilem|: tu quidem , inquit,

fuper Baravze Ecclefiae caufa aliter fentis atquein aliqui-

da fpectante ipfa;

D. Govarts non nifi Bruxellenfi In-

ternuntio inftigante, calamum ftrinxerat. P. Defirant

bus Roms Brevibus enuntiatur; ergo-&c.

cum perdiu Romze vérfatis effer, fcripferat ob Colo-

nienfis Nuntii:oculos, qui ejus' Scripta approbaverat.

zdpologta Confultationþis—ann. 1717. per P'an Eþwiuü&

Singulos magni fautorum: Romanz Curiae plaufus ex-

boc t;'tulo : Vindi

cie Refolutionis DD. Lova-

ceperant; at Jefuite non !

(äpi; ; nifi quod ex ejlps Socie-

nignüumg

tatis penu elít.'

Hiftoricusfe ratusacutius cernere quam

| XXXII. Scriptä hecunivería & fingula confutata cer-

Itaque novüs

nuntur in folidis Operibus contra Ultrajectenfis Eccle-

vereres,' quibus de monümentorum plerifque; qua

rofert, nihil, €o fane judice; fuboluerat, novo pror-

fie Hiftoriam D, Hoynckii nomine editam elaboratis,

P, Defirantius Sasboldum 9 Rove-

Illuftria nomina, qua . eam deeorabant, fidentia, qua

E

f

1S tramite incedit,

niuih legitimos Ultrajecti Archiepifcopos agnofcere co-

res geíta, de quibus certius conftabat, ibidem ad dubi-

actus erat, nec nifi ad hujus pofterioris mortem , anno

tationem trahebantur, audaciaac temeritas quain eadem

periculofiora principia proponebantur, ad eam aceu-

-nempe 1651. eam Ecclefiam periiffe volebar; Jefuita

fub Hoinckii nomine delitefcens hos duos Prafules ex

ratius. pleniufque quam ceteroquin merebatur, refel-

o expungit,

lendam: adegérunt.. Opus inter idoneos Scriptores

ä

Ultrajectenfium Archiepifcoporum Catalog

& ad Schenkii mortem ufque, adann. 1580. fcilicet hu-

quatuor divifum fuit. D. az Erkel (e) £? D. Proe-

der[en : (f ) hiftoricarum rerum diícuffionem fibifump-

jus Ecclefiee excidium retrahit. : P. Defirantius non pu-

ferunt; primus quidem fuper Ultrajectenfibus Archie-

pnat, quin Ecc

lefià fine externis Templis , fine bonis

& fine temporalibus redditibus fübfiftere poffit, modo

pi(copis, alter vero fuper Capitulis; obtigit Van Eí(pe-

nio principiorum effatorumque canonicorum examen,

Catholici-Principis legitimo imperio fuübfit; quod in

& Confültationis ann. 1717. purgatio 5 & Babylonis

cauía eft, ut ftatuat Batavam Ecclefiam Monafterienfis

Epifcopus latiorem fibi campum aperiens ; Hittorica

jnitw pacis tefnpoere, nempeann. 1648. excidife , quia

& Dogmatica fimul in fua Apologia altera pertractavit,

Foderati Belgii Suprema Poteftas tum primum ad Pro-

teflantes devenit ; ei novus Hiftoricus (4) mendacii

.Efpenianum Opus infcribitur: ZZsdicie Refolutionis

Dodlorum Lovanmienfium 9.

Haud huic Doctori faa-

dicam impingere non veretur, & afferere Ecclefiam abf-

que exterioribus 'Templis, abfque redditibus & abfque

fum eft; ut ei füum nomen apponeret ob rerum difcri-

em ternporalia bona comparant ,. prae-

men, in quo veríabatur, perdurante liügio quod in

fplendore;

eumi füper Epi/folari Refponfione intentatum fuerat.(g )

diorumque

&

Dominiorum poffetlione 'conftare non

poífe; quamo

brem Ultrajectenfem Ecclefiam difperiif-

At is fe per Aétumauthenticum teftraturum ültro recepit

fe ejus Auctorem effe,

m BEU o E EMDE uF — o M DP n

fe pronuntiat ,

»&ad pure putaeque Miffionis ftatum re-

dactám fuiffe; fimul atque ejus T'empla

violata fuere,

Qccurrunt in hoc Scr

igtp üxþlimi:tas, gravitas, foli-

MU.

—

profcripti red

"

d?txls., : &interdicta 'Rclfig*iqnis libera exer-

(^) H(-iynch , P8g. 290.

citatio, ^''

(e). !H;[ioriu d

j

« rebus. Ecclefraff.. Ulevajedt, pag. 185. x,Asx. a 3x;

" At fi Auct

,oi'es*hþi quoad praecipua Rcapitþa Gbi.invicem

232. 289.

adverfaütür ; mürifice" confpirare dici poffunt, ur Ro-

"(4y Baronius ad ann,

445. &—464. Dinius Tom, 11. Condl. p. 1.

mána Curiz adulentur, blandianturque füper Papze fi-

ad Epift, XI. Hilarii Papa.

Loun.d I--—- - a 1 T.

^ (£) D. Va Erkel initio ftatim protulit Obfervaziones prodromas

rema abfolüiaque 'Poteffate extremis plácitis propug-

in. Librum, .. Corn.. Panli Hoynck, &'c... deinde vero magnumn

nàndis; quibusipfis potiffimum ad Batavee E.cclefize jura

Opus inícriptum ; Defen

;

^

fro Ecclefra. Ulzrajedine d*c... in

;

4

impugnandanituntur, Ineamdecretorium principium

€

s

Scriptum D. Broederfen Canonici

Ultraje&tenfis

J

;

& pgüoriï

jér hós Auctores j' eft ipfiusin'voluntatemi Summi Pon-

Delphis hunc titulum praefert: Quinque Tradiarus de rebus Merro-

tificis obluctatio. InBatavia, poft viciflitudinem, pró-

polizane Ezcléfie Ulrrajettine &*c. " Horam quiuque "Tractatuum

P

primus , qui conficit Vol, in 4. pag. füpra 550. impreffas fuit ann.

prii, necne, Epifcopi fuerint; *Cïapitula'Ul;täj;e&?pfe

4739. reliqui quatuor ann tantuth 1764,

"G nl ara v ul n

(a) Hifl&Ecd. p« 333«. cob 1, & a. p.249. c0l. 2

ditas,

Eisrm Ill

! Càpsdm V.

-

h

ï'dit'ajs-,' érüditio tám parum cotnmunis; ut dicére miini-

Ultráje&ti Metropolitánam Sedem ; (ed &jus-etiam Suf-

&

^?me vereamur Opus hoc e Van Efpenii poftremis fc-

fraganeas quinque, vel faltem tres aut

quatior replen-

g

tibus unum, egravioribus etiain 'meliufqüe elaboratis

di neceffitatem probabat.

Carebat'eo tempore Epifco-

unüm effe; quaex ejüs calamo prodierunt. Ineo Do-

Fl:

po Ultrajeétenfis Ecclefia , £2 religue per Provinciaim

'étor hic magna principia füper Ecclefiaftici regirninis vi

Sedes pene omues dut vacantes aut develihe evant, 6-

ly

"& ratione eminentiorem in modum deducit ; qua re

tatnen, inquit Praful Babylonenfis, ( ) gumquam ma-

ipía-ad Eccléfiam: divina inffitutione pertinent, ab iis

gis nece[Javius Epifcopatus fuit, ad titübantem plurium

M

"fecernit, que'eadem fübfecütis remporibus conceffiorie

fidem fuffentandam, fereandumquée , edocendum . corri-

"Principum aéquifivit;; quae fant Ecclefiae neceffária ad

i

gendum 89 venovandum Clevum... dignum erat cuvis £s

"huem propter quem inílituta fuit; ab iis, qua eidem

vigilantia Suntli Patvir, efficerey ut. Provincie Epifro-

*non 'hifi ornamento fünt; - diferimen exhibetinter bona

h

patus fex canoniee [empey a folicitis Epifcopis vepleventu ..

ad quae unice refertur, quidquid Chriftifidélibus pro-

Metropolitane Stdis per amios 12.. aliovumque Epifcopa-

S

"mi(füm füit; & ea, quibus omnis Jüdaeorüm. portio

tuum quinque vacatio , que adbue poffuaos amplius cen-

"€ontinebatur; quaque, . tantum abeft, ut Ecclefize pro-

$

tum perduvat. (ita Babylonenfis Praefül' ann, /t735.^1ó-

/

"pria & neceffaria fiat, ut plerumque gravillimis (can-

québatur) dici gon p

;

" dalis óccafidhi fuerint ; jura Epifcopotum ; jura Cleri

trimentum attuleyit.

oteff , qqam grave /Jmc Eah/ue de-

l

n

fecundi Ordinis, itemque Capitulorum, Fidelium, &c.

Iutefline pertuvbationes , 'quæ divexant: ( Ecclä-fïafm

"omnia ibidem ad San&tuarii trutinam expendünturs red-

hanc) pergit Babylonenfis Antiftes;ex Dac Epifcopi pri-

le

:dit Efpénius unicuique quod ei debetur , nihilque con-

vatione potiffunum derrvantur.- - Non alind ergo prig-

ls

fundit. -Tnfiftens Antiquitatis ve(tieiis , in novis ufibus

fentius apriu(que. remedium his 'màlis- afferri. porett,

abufüs & u(ürpationes illegitimas a confüetudinibus &

quam fi ibidem Epifcopale reeimeri réftirmatur. : /)o

(s

conceflionibus (atis roboratis diftinguit, & in his ipfis

nec im fingulis Sedibus digmi Epifcopi fecundum. Canoses

id quod Ecclefi* menti congruit, & quod ab eadem

;li

promoti non' adfugt ,. dici nequit , ad paflovalan vigilan

alienum eft; Hoc nimirum delectu, bac perípicientia

tiam quod fpe&tat , mibil dee[e , quim potius ommia dee[fe

l

peeuliariter ponderat Ecclefie menrem ac difciplinam

merito pronuntiabitur ...

Neque illud dici poteft: Eccle.

fuper Epiftopis z partibus, novorum Epifcopatuum

fiam , cujus Epifcopus non ett deviactus aliis Coripro-

g

l:

erectione , I*cclefiarum füb Principibus; qui Catholici

viucialibus, quos fuper cotmnumibus privatifque vationi-

non fünt, inílitutarum adininiftratione, novarum Mif

f

bus confulere poffit , [atis ad do&rinam illufivatam effe...

l

fionum ad Chriftianam-Fidem Infidelibus infpirandam,

exifhit bine, ad bomum Ecclefigvegimen , Provincialium

?

.

&c. Principia hec omnia accommodat Datave Ecccle-

C

"

07ZC!

liorumneceffitas. — Affiduum fempey. omnibus vetvo

[ii; hisutitur, ut fuae caufze juttitiam demonftret, eo

Jéeculis ad eacelebranda fludium collatutm eft , £? eum ea

rümdemque adminiculo perficit numeris omuibus ab-

!

primuimn intermiffa fuerey. corruptio im mores ivrepfit.

folutam Apologiam Confultationis diei 25. Ma]i ann.

Hujus difcipline . gravitatem per[piciens. "Tridentinum

1717. quam

Concilium mandavot , ut

Apm.l'gandam*x&l'in tuto poqenda*m (u'f*cg-

perat.

quoque aumo baberentur,

ejufmodi Conci/z'(z jzlterüferä

* Van Efpenio per füam

[e

: modeftiam pati non licuir, ut

Hinec fa&um eff , conclüdit Bäbylonenfïs

Epifcdpug,

quod elueubraverat, Opus imprimeretur, quin prius

at fubfi.

Qe

dii uon pavum magna buic Ecclefiaffice. Prozzin.

eruditis viris, quos tum quidem corfülere facile poff:t,

cig deeffot, cuiy cum eo jure gaudeat, ut regatur ab E

7

& peeliariter D: Babylonis Epifcop

pilcopis fex , quiidemtidem coeant , ut i comminme ad eit.

(

o, D Va*nl Erkel io,

& D: Grofio expendeéndutn dediffer.

Jeodiendum do&lvine: depofitum , Jervandamque difcipli-

]«

Sunt'nobis ob oculos ariimadverfiones, quas Afhper

nam invirgilent, ex aunis. amplius centum umus tantum

hoc Opere Babylonis Epifcopus edidit.' Earum non-

Epifcopus prafuit, C is apfe per diutuvua mmtervulla de -

|e

nullis justribuit Van Efpenius; reliquas vero, fuasipfe

fiit.... . Erat vigilautie Sauti Patris operam dave,

ratiohies explicaris; negligendas exiftimavit, (a) ^ Ad

ut ne bujus tiagna Proviucie Eprfcopales Sedes vacamtes

calcem Epiftolarüm Van ifpenii occurrent Babylonen-

remuanuerent , tnoneve Clerum, buic vei

providendusn efle,

fis Praefulis animadverfiones, & Doctores noitri ref:

eique per coufilia €? prafidium prefto e

)

ponía; -E

U?.. 2 Onnmmnmn

L

omnues bujus Provincia Sedes vepletae

fuere, . fcpe proinde

rit ü ne, quod llgl-ifq;ze prudgynsv'ïLe&gr uta

Pa

gullus abidem ad ammos pluves Epifcopu

ii

3

fextitit, £2 folug

egerrime quifpiam obtineri potuit.

.. Cum etiam po

D

Effietis -bl

fet, fi minusjure, falter

n aliqua obdu&a [becie , excufavi

$

| El&ffio;zg.

: Harlem;rzþ: -Epz'/(o?i

barum Ecclefiavum longa wvacatio , pvopterea quod :tein-

pora non arridebant , quid'in pveefentia dici poteft - cusa,

^

XXXIH Iivr'Anäeijuf'demyan-ni/ 172.7 Ctxr;'SClilö , Van Efï

tametfi rmiutata [it temporum vatio, Romane Curia Mi-

j

niferi qgibil iutentatum velin

'penius novam Confüultátionem protulit füper Inftitutio-

ne Epifcopi pro Harlemenfi Ecclefia, Ultrajectenfis Me-

pilcopatum aboleant?

quunt , ut ibi((ein omnino E-

2

tropolis fuffraganea, ^ Ad-hoc negotium' ferio incum-

ta quidem animi fui fenfa pro:

mgbäf,*;,Ba bylonieä-fïs

'bebat Batava . Ecclefia (5 práfertim. poft Brachmani

Prae(ul fuper neceffitate replendi Su

ffraganeas Ultrajeéti

Confecrationem , quie Séptembris die 30. aün: 172 .

Sedes, in Opere, in quo' Van Efpenius eruditionem ,

:)

'peracta fuerar,

Sentiebat. nempe Ultrajectenfium: Ar-

diligentiam , vim, modévatiouem

? Religionis [piritum

'chiepifcoporum reftitutione nil demum alitid quam fuze

admirabatur,

( d) . Nonexpendit hocloeo Babylonen-

'ipfius liberationis initium effe; populos Epifcopatuum

fis Praful, nifi.

quod hac in re Summorum Pontificum

'quinque, qui eam Ecclefiafticam Provinciatii conftirae.

eít... At fieorum erat, utmonet laudatus Praful,

ope-

bant, proprio Epi(copo non minus quamipfius Metro:

ram dave, ut ne ejusinagtie Provittci Epifcopales

Sea'e:

b

'polis populum indigere; in'eadem Ecclefia ex alia parte

vacantey vetanerent , & monere Clerum

buic vei pro-

ad bonum fovendurm continuandümque quod inchoa

videndum e[fe , ergo Cléri ipfius. erat fibi

Epifcopum.

tum erat; Epi(copispluribus opus effe, .. Poft viciffitu

compartare.

Abann, 1707. Clerus Nuntios folicitare

j

dinem, Romana Curia, qua deinceps in earum quin-

numquam deftiterat , ne

M

pugnarent, quin exifterer E-

qué Eccletiarum regimine fibi peculiare jusarrogaverat,

pilcopus. uus, aut etiam

eletti,

plures , a Capitulis. canodüce

earum gravioribus magifque neceffariis rationibus pro-

videre neglexerat, Ann. 1638. Sasboldus Archiduci

(e) Ejus iteratz folicitationgs;fe?)per ;inuti»l';fs

Alber;ö fupplicem libellum obtulit, in quo-non folum

(c) Altera Apol. pag, 48.-

ï

(

4) Van Efpenii ad Barchmanum Epii.ï'ola diei

"

ann. 1727.

30. Jailgarii

(4) Epiftole dierum 24. & 25. Junii, & 2; Julii ann,

1717

(5). Ceufe -Harlemenfi , Pref, $; X n. 7. p. 36«

(e) Altera Apojogia BabïlOI]enfïsEPlfCOPi' -þtäfa!. P. 16.

' Fita | Fan Efpen.

S

*

CXx-

|

133

'Vrm D. VaN ÉEspxx,

(ü

extiterunt. . Ad Babylonenfem-Epifäopum, quemad-

Confültatione folutis, fuper iis nempe, qu& unice sd

no

modum quidem vidimus , confugiendum fuir, ut Ar-

Harlemenfis Epifcopi Inftitutionem referebantur. Erant

d

eg queeftiones quatuor, r.effer, necne, votisfanioris

ii

chiepifcopus haberetur. Cum porro (emel Ultraje-

&enfis Archiepifcopus reftirutus effet, ejus erat, Me-

partis Paftorum & Fidelium Harlemenfis Ecclefiae fa-

vl

ciendum fatis, proprio Epifcopo iifdemdato; 2. quis

(

tropolitani ritulo, id agere, ut Provinciae ad eumfpe

&antis vacantes Sedes replerentur, Erat id officii quo-

edere deberet Inftitutionem hanc , nulla affulgentefpe

Tul

fore, ut Harlemenfe Capitulum ad eam procederet ;

rl

ad Archiepifcopos eo gravius, quod hzc ipfa circum-

ípectio omnino nece

ffaria fuerar, ut ipfi fibi non inter-

3. qua demum ratio effer, qua is ad quem ftatueretur

L

10

miífam SuccefTorum feriem pararent,

Hoe nimirum

hujus inftituti

onis peragenda jus pertinere , debebat

ha

animadverfiones ejus Ecclefia "Theologos permove-

ad eam procedere; 4. petenda ne effet a Papa novi E-

a

runt, ut ad canonicas quaeftiones dilucidandas incum-

pifcopi confirmatio, an vero Metropolitani e(let eum

t0i

confirmare.

berent, quarum folutio in hujus gravis confilii execu-

:

VC

Refpondit Van Efpenius ad quaeftionem primam , eo

ed

tione facem preferre debebar. Initio ftatim edidere

Confültationem primam , qua: duodecim quefítiones

magis oportere Cleri populique Harlemenfis vota per-

G

?

fici; quod eorum poftulatum 4iviza InfHitutione , $3.

complectebartur.

nt

Priores quatuor

ad ordinarizein Harlemenfi Dicecelü,

Canonibus & primitivae Ecclefiae ufu ac tnoribus nite:

eu

batur,

Sede vacante, Jurifdictionis legitimam exercitationem

di

fpe&tabant. Reliqua octo fuper novorum Epiícopo-

Ut id probet', ait I. docentibus Catholicis omnibus,

fi

Epifcoporum Inftitutionem Divini Juris effe? 2. eam

rum in füffraganeis Ecclefiis, & peculiariter Harlemenfi

& Leovvardienfi, inftitutione verfabantur.

Erat ipfi

mentem effe Chrifti Domini, ut peculiari cuique Ee-

U

nature confonum ; omnium primas has duas poíterio-

clefize proprius Epifcopus tribuatur; 3. ita quidem À-

f

res Sedes repleri, quiafcilicet in iis rantum aderat Cleri

poítolos ftatuendis Ecclefiis pluribus fegeffie ; 4. po

i

Apoftolica tempora, Ecclefiam eidem difcipline intti-

populique perfpe&ta portio, qu& proprium Epifcopum

al

defideraret, quaeque eum ex Ultrajecten(is Archiepif

tiffe; $. NiceenamSynodum, eamque fecutas alias plu-

T

Aliarum trium

res, denique Tridentinam ftatuiffo , ut Epifcopus quit-

copi füi manu recipere parara effer.

p

diccefeon (Deventrie , Groningie , Middelburgi)

que fue propria Di

cecefi preeficeretur, quinaquopiam

nt

Catholici erant & adhuc fünt mifere jam animo infixis

alio in regimine turbari poffet; 6. Metropolitanorum,

H

inionibus irretiti, quibus adducuntur , ut nolint nifi

Patriarcharum, &c. inítitutionem numquam obfuile;

M

1

(lionariis fe fübdere, quos ad eos Romanz Curie

quin peculiares Ecclefias a peculiaribus Epifcopis ad-

t

Wi

Miniftri miferunt, quique iis tamquam Catholicze Ec:

miniftrari oporteret ; 7. Harlemenfem Eccletiam quam-

d

vis Ultrajectenfem Archiepifcopum tamquam füum Me-

clefiae doctrinam obtrudunt ultramontana placita, atque

adeo fzpe novas laxatafque doctrinas, quas ex his

tropolitanum , & Papam tamquam Epifcoporum pri-

f

mum, Ecclefiaque vifibile Caput agnofcat, nec Papam

Miffionariis plures iifdem tradunt,

M

Animadvertirur, nec injuria; in. hac Confultatione,

tamen nec Merropolitanum tamquam fuum proprium

Epifcopum fpe&tarepoffe; 8, denique cum hec Eccle-

(4) omnia principia, qu« in ea flatuuntur ad proban-

fia canonice in Catbedralem Eccle(iam ereéta fuerit, ejus

dum in Ecclefiis Harlemeafi & Leovvardienfi propriis

Clerum & Populum eo jure gaudere, utfibi proprium

d

?pifcopis opuseffe, eofque inftituendi facultatem penes

W

Ultrajectenfem Archiepifcopum,

Metropolitani titulo,

Epifcopum perant.

refidere, aeque ad Ecclefias ceteras referi poffe. — Con-

Ut ad alteram quaftionem refpondeat, oftendit r;

p

Vl

fültationem hanc & Refponfa complures baud vulgaris

oftquam Epifcoporum Ele£tio ad Cathedrales Eccle-

zot& viri expenderunt, approbaruntque. (b)

;

as devoluta fuir, ex canonicis Regulis Harlemenfi Ca-

li

Perfpicitur in Z2/Zzmoniorum Colle&lioge, in Ultraje-

pitulo id juris effe, ut ad proprii Epifcopi electionem

p

Genfis Ecclefie favorem, ann. 1763. eorum, qui (a-

deveniat; 2. eo non id prztltante, Metropolitanum

piunt; prope co

mmune votum in eo pofitum, ut Su£.

communi jure ejus negligentiam füpplendi porteftare

gaudere; 3. jus hoc per generale Lateranenfe Conci-

fraganez Sedes quinque repleantur. D. Monzerius,

lium fub Innocentio Ill. babirum Metropolitanis con-

Bononienfis (in Gallia) Epifcopi veteranus Vicarius

Generalis teftabatar Barchmano per Epi(tolam, die

firmatum fuiffe, ea lege, ut ne Metropolitanus Eccle-

fiam ultra tres meníes vacantem relinqueret, fj cazogi-

ä

rima Auguítiann. 1726. — Bouonienfis Epifcopi, &v Pa-

cam voluevit effagere ultionems 4. infacti fpeciequade

C

rificufis "Arcbiepifcopi fenteutiam pro Epi[coporum prom-

N

pta ia fingulis Metropolis Sedibus inffitutione.

agitur,

Ultrajectenfem Archiepi(copum eo magis Har-

Ruríus ergonegotio in nonnullis Collationibus Scri-

lemenfis Capituli nealigentiam fupple

re debere, quod

XI

ex ea Dicecefi non mediocris & (anior po

ptifque pe

culiaribus; & in Capitularibus Ccetibus ma-

À

puli pars , id

ture. difcuffo ,

D. Archiepifcopus (Barchmanus) die

rogandi cauíà ad eum confugit.

D

:

t.Van Efpenius, cum

(

16. Decembris ann. 1726. ad Harlemenfe Capitulum

Super quaflione tertia ftatui

fcripfit (quod ex annis pluribus nullum e fais juribus

commune.jus & Concilia providendi Electorum negli-

exercebat, & lnternuntiorum placitis ferviliter fuberat)

gentizg facultatem & obligationem ad Metropoliranos

moners, ut pro füo jurefüoque officio ad Harlemenfis

transferant,. dictum Archiepifcopum, ex quo elapti

fant tres. Electoribus conceffi. menfes, ad Electionem

Epifcopi electionem procederet. — Voluit quidem Pra-

ful hoc in mónito longam Capituli negligentiam obli-

procedendi jure pollere; quin vel eos de negligentia

monere debeat; Lateranenfe Concilium in hac facti

vifsi, eique concedere men(estres, quos Canones Ca-

thedralibuslargiuntur, vacantes ut Sedes repleant; ei-

fpecie non aliam Metropolitano obligationem impone-

re quam. ut Capitulum & pradeztes viros. contulat ; ia

dem tamen fignificavit, fi minus ad electionem per id

intervalli deveniret, ipfum juris peenas (ubiturum.

prafenti tamen negotio equitati cozfomun effe, up hi

prudentes viri ex Harlemeníi Clero füumantur; cumque

Cum Harlemeníe Capitulum, hac admonitione . con-

tempra, in fua negligentia defidiaque perfifteret, Ultra-

Ultrajectenfi Archiepifcopo adfit in Dicecefi Babylonen-

fis Epif(copus, congruere proinde hunc ab eo rogari,

je&tenfis Archiepifcopus fecundum Canones poteratat-

que adeo debebat hunc defectum , devolutionis jure,

ut fibi Provincialis Epifcopi loco fit,

Principia in re(ponfionibus ad fecun

dam ac tertiain

fupplere.

Antequam tamen negotium perficeret, no-

va capere confilia voluit.

Ergo Van Efpenium fiagil-

quaeflionem ftatura quartam finiunr, in cafu nempe de

quo agitur, unius Ultrajectenfis Archiepifcopi effe,

g

latim confüluit atíatis habuit, id facere fuper quatuor

Electum confirmare. Huic tamen poftreme decifio-

€ quaftionibus duodegim in magna, de qua diximus,

A

ni robur addit Efpenius ex hoc communis juris, natu-

&) Quaft, V. n, XV. & n, XXIII.

rali & divino jure nixi principio, confirmationem ad

eum pertinere debere cui conceditur a Canonibu

s Ele-

ai

(5) Caufa Ha'tlem. Praf, $, XI. h, VIIL. p. 37-

LisEeg IlL:; Caásucr V.

139

id

It

&i confecrándi jus , & ex Lateranenfis IlI.Concilii Ca-

rum manus (7) die fecun

da -D&ob?i*g anrii fequentis

wr's

none qui jus hoc Metropolitano defert. |Verum qui-

1728. vivere defiit.- ..

f

dem eít Romanam Curiam & Canoniftas ferupaulofe De-

i

cretalibus addiétos hujus Concilii Canone parum mo:

"dlie Pan Ejþeiziz' pro Batava Ec

a

veri, quia Papz jus effe contendunt, ut ob legitimam

Confultatioues.

clefia pec?iliare:

i[;

caufam perque fuam plenitudznem poteflatis , Concilio-

rum etiam generalium Decretis deroget ; at Canonifta-

XXXIV. Scripta Van Efpenii in Batavee Ecclefiee

N

t

rum vel ultra montes communis fententia eít, Rormae

gratiam elaborata recenfentes omifimus Con(ültationes

norum Pontificum difpenfatioues & derogationes locum

.

plures fuper canonicis quzeftionibus peculiaribus quae

m

habere non poffe quoad generalium Conciliorum De-

ejus Ecclefie jura non fpectant, quaque propterea ia

creta, nifi facta fit horum expreífa mentio in deroga-

hujus DoctorisConfültationum generali Collectione col-

e0

toriis Litteris quze alioquin (übreptitize cenfentur.

]am

locateefunt.. Hoc loco nos deearum pr&cipuis tantum

vero nec in Concordatis ( Germanicis ), nec ia Can-

apemnus.

ar.

.

cellarie Regulis ( quae ceteroquin vel in Batavia vel in

Matrimoniales in prohibitis gradibus difpen(ationes

Germania numquam recepte aut promulgatee fuere )

prima fpectat, . Romana Curia ab ineunte fzeculo vel

(

nec in Bullis de novorum Epi(ícopatuum erectione oc-

earum ullam concedere recu(abat, vel concedebat in-

currit ulla ejuímodi derogatio. Quamobrem conclu-

jufta folum appofita conditione, ut Clerus defereretur,

s

m

dit Do&tor nofter, Metropolitanorum jus a Lateranen-

Pronunriavit Efpenius in eju(modi facti fpecie extra om-

fi Concilio confirmatum, ex ipfis horum pofteriorum

nem dubitationem effe, Magnos ipíos Capi uli Vica-

A.

Canoniflarum principiis, qui tanquam duriores in de-

rios, Sede vacante, eas concedendi jure gaudere, Qua

rogationis neootio notari non poffunt, integrum re-

potiffimum die data fuerit Confultatio hac , ignoramus;

yt

li

manere; & quod inde confequitur, Ultrajectenfem

certum id unum eít eam Oéctobri meafe aun. 1720.,

Archiepifcopum poffe atque adeo debere, laudati Coa-

ll

priorem effe, Occurrunt in eafuper jure concedendi

i.

cilii vi, Harlemenfis Capituli negligentiam fupplere;

difpenfationis fplendiora & folidiora principia, fuperque

non effe neceffe novi Epifcopi confirmationem a. Papa

necelfitatis cafibus in quibus ne obligatio quidem adeft,

m

peti, ac Metropolitano id juris effe, ut eum ipfíe &ordi-

ut a primis Superioribus, injuíle Jam animo affectis,

[

net & confirmet,

aut longius abfentibus ezdem perantur.

[

Confultatio hac fignata fuit Kalendis Aprilis ann.,

Exrat ejufdem Dottoris fuper eodem argumento ad

d.

1727. & cum authenticis Notarii ZEdiliamque Lova-

D. Barchman Ultrajectenfem Epiícopum fcripta Octo-

[f]e

nienfis Urbis certificatis ia. Hollandiam milífa.

Fam

bri meníé ann. 172j.Epiftola, qua' collocata fuit ad

[

duobus po(ít menfibus D.Barchmanus exhibuit D.Je Gros

calcem Confultationis de qua modo diximus.,

:

*

Jl«

Canonico & Do&ori in Theologia Facultatis Rhemen.

Februario meuíe ann, 1723. idem Doctor confültus

m

fis, qui ponderaram die 12. Junii ejuídem anni figna-

fuit (üper fignificatione Legis quae prohibet Epifcopis,

I

vit.

ne extraneos fubditos Ordinent, fuperque centenària

&

Nihil non deinceps geftum ad hanc decifionem exa-

poffeiIione in qua erat Ultrajectenfis Ecclefia, fpecta-

i5

&um fuit. — Ultraje&tenfis Archiepifcopus die 16, ejut-

tis ejus extra ordinem rationibus, utin (ut gratiam ini-

If

dem menfis Junii ann. 1727. capitularem Coetum con-

tiaret accedentes idoneos quofque, quique ejus fervitio

vocavit , ad quem D. Dabylonenfem Epifcopum &

fe devovere parati erant. Ejus Confüiratio diei 4. Fe-

h

precipua quatuor Harlemenfis Cleri Membra appella-

bruarii ann. 1725. eít, aliique Doéctoresin Jure duo,

t.

vit; in eoque D. Theodorus Dozcker in ea Diceceti Pa-

unufque in Theologia Doéctor ei fübícrip(erunt. '"Vifa

a-

ftor & Archipresbyter communi confenfu in Épifco-

e(t huic Confultationi Doctorum Lovanii fubdenda de-

m

?

pum eleéctus fuit.

cifioomnino fimilis, f(üperque eadem facti fpecie, quam

Ultrajectenfem Archiepifcopum difficultates negotio

die 24. Januarii ejufdem anni 1

723. Sorbonici Docto-

l-

ipfi extraneze , quaeque ab eo non pendebat, quemad-

yes oeto ediderunt.

(

modum D. Van Erkel ejus Capituli Decanus teítatur

[l«

(4), impedierunt, nead Electi Confecrationem pro-

rmatuy E

Coz[ultatioues quibus confi

J peniana fuper

*

lt«

cederet qui ante disjectas difficultates mortem occubuit,

Huaylemenfis Epifcopi. ele&

7205€.

ii

Majora etiam poít ejus mortem obítacula quibus nova

de

eleétio impedita eft, extirerunt; & Harlemenfis Sedes

XXXV. À Van Efpenii Confültatione, die r, Apri-

u

repleri nor' potuit nifi die 2. Menfis Seprembris ann.

lis an, 1727. ad Harlemenfis Epifcopi ele&ionem edita

od

1742. per Conífecrationem D. Hieronymi de Zock qui

fejungende non funtalie nonnulla Confultationes quas

eam Dicce(in ex annis novem Magni Vicarii titulo ad-

Galli bene multi Theologie Doctores & Jurifcontultá

miniftrabat. D. Van $4iphout quinunc temporis eam-

ann. 1754. & 17j6. protulerunt, qu&que Efpenianee

dem Sedem occupat ,. D. de Bockio an. 174f. (ucceffit.

If

confirmatio veluti queedam fünt; eam enim adoptant;

]i

Confülratio pro Harlemenfi Ecclefia pottremum eft

ejus elogium contexunt, eam nuliibiinon ponunt tan-

in Batavae Ecclefie. favorem Efpenianum Opus,

Eft

quam certam, in eam denique haud &

0$

gre cotfpirat ob

J

hzc eo magis commendanda , quod eam fingularis quee-

controveríias quae ibidem folvuntur.

dam folicitudo & parum commune animi robur edidit,

Harum pofteriorum Confültationum re quidem ipfà

(id

quo nimirum tempore Van Efpenius acriori fuorum

idem fere atque Efpeniane diei r. Aprilis ann. 17237,

hoftium furori füberat, quin eorum quidquam reputaret,

argumentum eft; id in hac querebatur, utrum Ultra-

d

*

qua eamdem ad ejus oppreffionis confüummationem

jectenfi Archiepiícopo id juris effet, ut Harlementi Ec-

confequi poterant, fcilicet in ipfolitis eftu, qua apud

clefiae Epifcopum daret; in ifque expendenduin fufci-

u

"Tribunal Reétoris Univerfitatis in eum tam indigne fut-

hi

piebatur, an fatis auctoritatis UltrajeGtenfis Epifcopus

citata fuerat, occafione Aefpozfiomis Epiffolaris fuper

obüneret, ut alteram Sedem Sue pariter Provinciae

üe

D. Steenboven. Ulwajeéten(üs "Archiepi(copi Confecra-

bn-

Suffraganeam, eodemque propemodum temporis fpa-

tione, quoque ipfo menfíe Cardinalis Archiepifcopus

tio vacantern repleret.

fh

Mechlinienfis quoad Formularium & Conítitutionem

fultatibnum decifionem con-

Harum peculiarium:Con

Unigenitus in eum agere aggrediebatur, : He plures

flarunt precipua rationum momenta duo, Peritur pri-

if

aggreffiones coegere venerandum fenem fe zetatis anno

de

mum ab inftitutione Divina, ab Ecclefie Regulis, a

82. per fugam in tuto ponere, Se primo Trajectum

[Te,

ad Mofam, tum in Amersfordienfe in Hoilandia Semi-

conftanti omnium (&culorum ufü , qua volunt unam-

1ü

narium recepit, ubi inter pretioforum amicorum füo-

* (5) D.D.I. VVïllemaefs, Hoffremont, Maes, &c,

[u

(«) Occurrunt hz Confültationes in Colle&iene Teftimoniorum

u

in Ulrrajetenfis Ecclefie favorem V1I. Parte,

(a) Epift. I11. Adver[us C, Heyscks,

L

.. Fita Fan Efpen.

SZ*

guazii-

. Vryr D. VAN Es»EN.

140

om

quamque Ecclefiam a proprio:Epifcopo admini(trari ;

pare haerefes licet, Addebat & illud ; efTe opus gratifft-

Ya

ducitur alterum haud minus grave a neceflitate in qua

mum Religioui Chrifliana , falfitatem calumnias in eum

?ï

Batava Eccle(ia verfatur,ut fuz ipfius incolumitati, nul-

finem impendere, — Has le&tiones Pater hic miferis ho-

dii

lique non rei ad fuum re&tum regimen neceffarie pro-

minibus tradebar, qucs feducere volebat, utei ad Lo-

u

fpiciat. Faciunt he'caufae duz, ut Galliarum Theo-

vanienfem Fraudem qua de loquimur ; inftrumento

ipl

logi & Jurifconfulti pronuntient Ultrajectenfem Archi-

effent ( ).

nu

epifcopum omnino poffe, ne dicam, debere vacantes

Non ergottirum v

idebitur his principiis du&um ita-

omnes füz Metropolis Sedes replere, Ecclefiaeque re-

que animatum P. Defirantium delictis fe dedidifTe: ex

I(

gulas, fpiritale Fidelium emolumentum, Ditionifque

eorum genere de quibus agitur in motivo juris Promo-

Ti$

In ha-

bonum ac tranquillitatem id eequa requirere.

toris Univerfitatis Lovanii. Ibi praecipuus Auctor fuiffe

nel

rum ergo decifionum confecutionem quae auctoritati-

convincitur frapmentorum quindecim qua mendaciis

fin

bus rationibufque vehementioribus nitebantur, Ultra-

infarta & diabolice fabricata prodierant, fuppofito Van

ea

jectenfis Archiepifcopus Jaauarii die 25. ann. 1758. ad

Efpenii & aliorum nomine, ad id perdendum quodin

s

novi Epifcopi Deventrig , D. Bartholomzei Joannis

Lovanienfi Univerfitate in Belgii Seculari & Regulari

rib

Byevelt ícilicet, Confecrationem proceffit, quoad ita

Clero, in Ordine ipfo Defirantii, & in Catholico. fe-

di

Divina Providentia eidem faveat , ut reliquas tres fue

prem. Provinciarum Fcederatarum Clero aderat ícien-

P

fel

Provinciae Suffraganeas Sedes repleat, quemadmodum

tia & pietate maxime commendandum. lis omnibus

Tt

Galli Jurifconfulti eum, ut id perficiat, hortgntur.

praeclaris viris, quos inter nounulli etiam illuftres Lai:

i&

ci comperiebantur, horrenda confpiratio z Ecclefiam

.. z

34

Ül

2

£? iu Imperium , conftituta cum Foederati Delgii Pria-

cipibus, in confi&tis fragmentis imponebatur. . Exhi-

C A P.U.IT .Vl

n

bebatur , tanquam antefignanus, Efpenius, & huic Do.

tan

&ori preeterea homicidii & proditionis violenta confi-

De .S;cripti: D. Fan Efpen, que contineutur in F. Parte

J

lia, cuju(modi fcilicet hominum fcelefliffimi concipere

[i$

Supplementi ad plures ejus Operum ad pvopriee

potuiffent, imputabantur, Palforum horum omnium

Perfone defeufionem [pe&autium

loc

fragmentorum authentica exempla Defirantius a Nota-

bi

Colleéiiouis,

ris edenda curaverat, & religiofo fecreto concredita

rat

ad Z4ltiores , ut appellabat, Poteftates miferat, videli-

ARARTICULUS.L

