fis Clerus Archiepifcopum fibi dedit quamvis ejus ele-

39

eam Operis fronti infcribi omnino oportere, in eo-

(i

étionem cornfirmare noller Romana Curia, ejufmodi

»

que fortaffe id unum fore quod ab Imperatore & Ar-

e(fe, ut vefpui nou pe[feut, quim Ecclefie Hieravcbia fun.

uj

chiduciffa legeretur, & animum afficeret, Utile nil

ditus everteretur, quin. Dmperium in gravis excidü dif-

2

unquam fuerit, ni

fi aperto marte in Romaqam Cu-

crimen adduceretuy , quim Priucipum Ecclefiavumque ju$

??

riam agatur.

ä

ignave Romaua Curie devovereturs quini [uppeditavetur

» Replicavi,

fubdit Erneftus in poüeriore Epiftola,

eidem Curie certa vatio, qua Ecclefias integvas ob pecu-

?9

7

'en (tilo exa-

Efpenianam Caufatm , ejufque Conclufior.

liaves fiues extinguevet , fuas maxime abfonas contentio-

2)

ravi, qui fere Epiítolae Archiducali refpondet. — Van

??

Efpenium per juftae molis Epittolam adducere ftudui,

l

nes feyvavet ,. Principes, quo vellet, vedigeret , abfolutam-

que dotminatiouem im umiverfo terrarum ovbe flatueret ;

99

ut his fragmentis duobus, primam & poftremam

ejus Defenfionis partem conficientibus uteretur.

quas omnes confecutiones E(penius chzgmericas fpecula-

?iones non eífe recentibus eorum exemplis probat, quze

Ex hoc Anecdoto zeque atque ex 130. Van Efpenii

l

ad Erneftum Epiítola compertum fit poftrema ejus Ope-

contigere; quoad Epifcoporum per Papam confirmae

ra, tametfi gallice fcripta, ita ipfiuspropria éfle, üt ne

a melioribus quidem amicis fibi propofita extera fr

a -

(a) Vide Scriptum cui titulus: Cazalogus de* Excerpra plurium

à

Aclorum AAppellazionis ad fuzurum. Generale Conciliuminterjecta a

menta iis inferere voluerit,

Id fe ajebat propterea fa.

ECCIC/lU ,

rincpibus, Dirienibus , Communitazibui: Ecclefraflieis

cere, quod cum ejus ftilus fimplex, lenis, minimeque

abat frag-

b*Sæculgïöus &cdgii Auflriaéi &* Gallici..

figuratus jam omnibgs notus effet, haud put

Inenta,

Lisrx Hl CabuT Vl AnTiC, IV..

53

Qs

menta , quorum ftilus longe alius, Scriptis inferenda

"Tribunalintendi debuiffe; factaque hypothefi hacin re

aha,

e, qua tamquam propria ejus Opera prodiiffent.

de cafü Supremis [uftitie Curiis re

feryato queítionem

Q

lta loquitur occafione confilii quod fuper Epiítola ad

fuiffe, nonerat Regii Confi

lii (quod non venit ejus no-

Im ,

Archiduciffam , & uwltevioris. Defenfiomis Conclufione

mine quod Juftitize Confi

lium dicitur) (

"um

Erneftus jei. propofuerat ; /atis babui

4) de eocog-

*

; inquit, ii: uti ,

nofcere, feo potius Supr

emi Confilii Brabantie , ad

DQ

eorumdemqueï fubjlantiam- adbibere.

quod Prabantienfium in Provincia na

No.

tium caufa omnes ex le

torum & refiden-

gibus , quib

dUTI

Poh'ticu falfa pri

ncipia qua impedierunt , tie plemum j "

deferri debent.

us Regio : nititur ,

R

Ejþe?zio trilfuergtzlr.

Erat erg

o prima deceptio, impuliffe Regiduj Confi-

u

lium , ut in fua diei r2.,

Septembris ann. 1725. contra

Iu

XIV Admodum folida Iicet ac vehementia effedt ra-

Refpoufionem Epiflolavem

Confütutione de cauía

judica-

;m,

tionim momenta, quibus inftructa erat Efpeniana De:

ret, cuJus cogoitio ad aliud Tribunal

devoluta erat.

J

fenfio, iistamen in Vindobonenfi Curia parum roboris

Hanc altera non minus legibus contraria

fecuta eít, ad.

d effectum fuit. Ibi politici homines fibiregulz loco

duxiffe Confilium idem, ut eadem die a

d Rectorem &

dv

fumebant, ut nihil non agerent e Bruxellenfis Regimi-

Promotorem Univerfitatis Lovanii juffa

expediret, ())

fen«

nis confiliis & monitis, quae Van Efpenio favere non

non eos quidem monendi cauí(a , ut id a

auc

poterant, utpote que Comes de Daillet ejus apertus

gerent, quod

ipfos in ejufmodi facti fpecie fpe&tar

e poterat, fed ju-

m

hoftis moderaretur. Lubebat ibidem (àne pro certo

bendi per abfolutam poteffatem, ut

i

poni Archiduciffam Gubernantem expendere omnia

fe (tatuerent execu-

tores Sententiz Regii Confilii, &q:

üin feu naturam feu

eq

per fe, eique ad agendum in. ejufinodi cafibus fatis per-

circumílantias jactati criminis, feu

Accuf(ati defenfiones

fhicacia && pietatis effe, quin animo reputaretur eam in

prius ekpendiffent, eum ad

non

paenas cenfurafque damna:

!r [

bujus generis negotiis omnino mancipatam effe P.7rzioz

rent, quàs promeruiffe ponebarur ,

Confeflario, ii(que e Miniftris quorum intererat hujus

-

dummodo Zefpoz-

uod

frouis. Epi/?o(arif ; qua ei tribuebatur

; Auctorem fe fa-

i

I$

Tefuite machinationibus obfecundare.

Parum permo

teretur.

vebat veritatis , juftitie, innocentiae, ipfius etiam Re-

Quantumvis ejufmodi

didi

juffa non folum naturali jufti.

ss

giminis ratio, cum non ita gravis apertaque videba.

^

tig & aquitati,

verum etiam Jurifdictioni Univerfitaris

tur,

!/10

Lovanii repugna

rent, omninotamen Rector,

quitunc

lt

Utcumque tandem DBatava Ecclefia Catholicorum

Sedem tenebat. (IN. Stoupi Prafes Magni Co

nfilii) ad

Principam & peculiariter Imperialis Aulze Belgicarum

àU

confpirationem in venerandum Acculàtum

lllde

omnium Ecclefiarum patrone natae miferatione praefi-

;onHatam

dioque digna effat; parum ejus conditio politicos ibi-

ag;edere paratus erat.

r

Idit,

dem homines afficiebat, quippequinon perciperentex

4da pritua in D. 9. E. Pevbulfe,

ejufdem liberatione temporalis emolumenti quicquam

tamq:mni Pan Efpemz

tad

Seq*etarz'um.

fate

Imperio effe poffe, — [Vor eff /perandum, inquit Epifto-

la Februarii die 20. ann, 1726. Vindobona fcripta,

Il. Jam inde a

TO

primis aclis in 'conf'ecutiqneni" editis,

ore, ut Curianoffraejus (Ecclefiae Ultrajectenfis) pre-

per zzformationut

7

H

preparatoriarttn formam,

fidiwm fibi fufcipiendum putet, wifi fovte perfuafum ba-

Eugenius Zerbulf?

D. Jofeph

Van

Studens in Jure, qui Van

E(penio a

T

bens fe ita quidem quamplurimos affeclas addere poffe : ibi

Í-cretis erat,

accitus füit, ut nullainterjecta

mora, íü-

enim exi(lere non pauca bonorum Catbolicorum mullia,

per quibuídam articulis ,

if

qui minime defignabantur ,

(io»

quos omnmino drvexat Romana Curie durities ,. quibufque

fe reltem filleret, Eo reap

fe redacta res, ut is, obítricta.

ebidem nullus Princeps Catbolicus preffo eff./ Sane Van

jurisjurandi fide, declarar

i

e juberetur, an ei Van Efpe-

er$

Efpenius ad praecipuos ejus Curie Miniflrros, quibus

nius EpifZolarem Refponfio

nem dictaffet, eidemve per

ejus negotium demandatum erat, velementiores Lit-

amiliaritatem aperuiffet f

C

2

terasícripfit? at hasquidem ipfius innocentiz convictio,

ejus Auctorem elle, — Excu-

enil

favit fe Verhulítius ,

ne- hujufmodi interrogationi ref-

non oppreffionis ceffatiofecutaeft, Dubitare non pof

ponderet, propterea

I.

0lt,

quia. fi quid de re noverar,

fumus, quin Comes de JPyzants, Marchio de Rialp,

erat id fub zaturalzs fecreti

fide quam fervare tenebatur ;

qm

D. de Bentenrieder, &c. in Efpenium bene animati ef-

2. quia cum nemo fui ipfi

eE

us Accufator eíTe teneatur, e

fent; quitamen aut fatis alacriter in ejus favorem eloqui

füo tamen refponfo,

fiquidem fuiffet afirmans,, faàium

qUEl'

non audebant, aut furdis canebant. ^ [nita nihilominus

fibimet ipfi prave

confequeretur

"U0

in Confilio diei 21. Decembris ann. 1726. deliberatio

; evidens enim effe,

l

am

fi forte Van Efpenius Epiffolaris.

Aefporzfronzs ei dictatee

non erat incommoda , fiquidem omni ex parte execu-

reus effer, feejus delicti

n

tionem forrita effet, nec eam depravaffent , Guberna-

participem evgüfl"e, qui-eoudi.

Gante Ícripfiffet.

ui

tricis Archiduciffe nomine , qua eaini fienificabant,

Excufàrio hac, licet effet a

ipl

expedita Diplomata; enuntiabat ea quidem agendum

WL PU F dN

J

pediit, quominus Re&or di

€ 22. Seprembris novum

omnui diligentia €? promptitudine-contra Perfonam D.

Decretum pronuntiaret ,

iz)

"Van Efpen, at fubdebatur id fore apud ejur. Sudicerm

ad J. E. Verhulft adigendum,

0

ut refporideret füper fact

9, de quoagebatur, füb mul-

competentem Umvver[itatis Lovanii, SERV A'TO TURIS

Ctee decem Imperialium p

ceng.

Àr-

ORDINE , 'ex patriis Legibus & Ecclefiz Canonibus,

til

Appeliavit Verhulftius ab hoc -Decfät"o ad .U'b.iv-el*t'r(ï-

Qua his poftremis mandatis co

'nfecuti-o ifqexfi; : UOIIten-

tatis Judices quinque; at ejus Adverfariorum machina-

Id

det fequ-ens Articulus,

rionibus ea vis fuit,

ut Decretum diei 22. Se

die 10. fe

s

quentis Novembris confirmaretur

*

Ei non

0131

OARUPTOCUUCEPSO

-.

aliud per

fugium füpererat,

quam ut ab hoc poítremo

od

Decreto ad Summum Pon

Va

m atfa apud Reclorem Ui Qer/i'tatis' Lov'am'.z',

tificem. appellarer; fibique

(üh,

'ïfn *'Efpekiu

datos peteret a Bruxellen(i

Internuntio, qui Synodales

fqper ejus Epiffoiari R'qü)ont/iovne.'

Judices appellantur,

yafm

quod execurioni mandatum fuir,

Eít e Regionis ufü

& confuetudine,

ut in ejufmodi

*er'egu

lavitat Conflitutionis quce Ref ponfionis Epiftolaris

Appellationum cafibus,

lnternuntii coneedant judices,

enii

quos ab iis Partes

rz.egbtz'um ad Rectoris Ti rilzaqml vemittit,

petierint , hac addita. Requifitioni

p*

claufula: £iaz

; ut petituv..

Atque eos faltem lec'es ob-

jt ne

Epiftolaris Van Efpenii Refponfio debuiffetrcon-

ligant, nequos nominent ni

fi e refi

dentribus in Regione,

It

ficere deli&i corpus quod juridice in ejus Perfo-

qui Partibus non füfpecti, ab ip

:

nam aétioni locum non prabere non poflet, certum

fifque acceptat; fint,

qr

eft indubitatumque ex patriis legibus & privilegiis Uni-

(a) Defenf, Ulter, n. 63.

j

ver(itatis Lovanii eam

primo apud hujus Univerfitatis

7 (b) Vide ju

ffa hec in Caufa E/þen'z'an-a, Lib.2. Lit, A. & B.

t

" Fita Fau Efpen.

Y

Verum

154

ViTAD,

Vaw EspPEN,

j»s

Verum hac occafione , þi'BruxeTlenkïïs' Internuntius, qui

edita verfabatur, &c, Ob häs ömnes eaufas aliafque

pO

in Efpeniauo negotio pracipua Pars erat , cujus Ver-

fuo loco & tempore deducendas, D. Delvauxium Pro-

(!

I

hulftianum non erat nifi accefTorium quoddam , e füo

re&orem obfecrat Van Efpenius, ut Judicis qualitatem

tantum delectu [udices dare voluit, nec nifi exteros &

abdicet in hoc negotio , eique &d quem ex jure &con-

pO

«

füumsnopere Parri (ufpectos mominavit.

Injuftam

fuerudine devolutum eft, illud judicandum relinquat 3

hanc ex condicto cum Re&ore Univerfitatis. Lova-

quodis facere fi forte renuerit, petit, ut procedatur ad

i

Ti

nii recufaüionem fecuta eft hujus pofterioris nomi-

electionem Arbitrorum, &c. prote(ítans de nullitate;

ne per Univerfiraris Promororem ad Verhulftium inter-

&c.

£a

id

ellatio, in cujus confecutionem ei declaratum (uit,

Prore&tor, qui independenter a füi recufatione, hac

ipfo Judices fibi ab Internuntio oblatos non acceptante,

in.caufà non alia poteítate gaudebat , quam ut Partibus

gll

terminum competentem flatueret, quode Arbitrorum

af

Appellationem quam interpofüerat, enuntiaram effe Ze-

Jertamn , Sententiamque contrá ipfum editam zz ve» ju-

duorum electione inter fe convenirent, aufus eft contra

p

dicatapi abituram.

Violenta hec omnibufque contra-

omnes leges, 1. e fuo delectu Arbitrum (D, Daman)

j |

ria regulis agendi ratio Verhulftium impulit, ut adSu-

nominare; 2. nominare Arbitrum unum tantum; 3.

fu

hunc ipfürh nominare provifionis ia modum folummo:

(

premum Brabantie Confilium confugerer, Aegiam oper

imploraturus, ac petiturus, ut huic rei, itemque ne-

do, & ad unam cau(z inflructionem ; 4. eumfeligere

gatae ab Internunrio juftitie , pro ut congruere vifum

quiei eidern Affeflorfuerat in Decreto in D. Verhulftium

te

üu

elTet, a Curia coníuleretur,

edito, a

io aderat Appellatio; quod unum fatis erat,

(

Hoc actorum in Verhulftium po

ftrema nobis quidem

ut is A(TeíTor recufaretur, etiamfi a Parte advería

j

ro-

E

b

itri

P

nota circumftantia perfugium eíl; atque ea dubio'pro-

pofitus fuiffer. . Hosabufuüs multiplicesin hujus Ar

cul fufpenfà fueruntin confecutionem mandarorum Cu.

electione graviores aliifecuti funt. Nibilisegit; quod

|(a

—

di

rie Vindobonenfis, quz negotium principale evocabat.

irregulare non effet, quodque non eum ineptum infi-

tifque jam ante menti opinionibus abreptum oftenderet.

Vi

Per Decretum diei 15. Octobris admittebat refponfum

E

Usiver[itatis ReGorein &2 ProreGlorem Fan

Ejpeuius rccu.,/kt.l

unius e Partibus, &ref/icam mandabatalteri, ante ome

'"1

nem feu actignem feu conclufionem Actoris nomine,

di

lil. Interea Van Efpenius, quem tandem ea primum

Adeo ridicula & noxia Partibus agendi ratio opprobrio

pO

in Verhulítium acta impetebant, eo fe adactum fenfit,

erat Univerfitati, novumque afferebatin Prorectorem

l

ut & ipfe adjumentaad eorum profécutionem cohiben-

recufationis argumentum. — D. Zae/goet quem fibi Van

n

dam fibi a legibus füppeditata imploraret. Ergo D.

Efpenius Procuratorem flatuerat, ab eaad Tribunal Ju-

l!

Stoupio Univerfitatis Reétori fignificatum voluit Recu-

dicum quinque Univerfiratis appellavit hujus Doctoris

:

fationis Actum ,. 22. Septembris die, ea ipfafcilicet qua

nomine. Hwc Appellatio, quaeconfilia»b eju(dem Do-

Ie

idem Re&tor pezalem Seutentiam in Verhulftium protu-

&oris Adverfariisinita perturbabat , D, Delvauxio Pro-

E

lerat, Hec recufatio nitebatur notorio partium ftudio

rectori locum prabuit, ut fe a Van Efpenio recufatum,

d

quo Rector trahebatur in ea re, qua procipua erat in

per exbibitam Significationem , apud Druxellenfe Re-

]

caufa cujus ip(* judicium fibifümebat, — Sane Rector.hic

gimen quereretur. n hujusSignificationis confecutio-

À

non modo notus erat iamquam primariae Van Efpenii

nem , Comes de Baillet perfecit, ut die $. Decembris

q

Parti perdite addiétus, fed füametiam mentem aperue-

ann, 1725. privati confilii nomine Decretum expedire-

F

tur, quo mandaretur Uaiverfitatis Promotori, ut 429

rat non femel publice prorfus indignum in modum con-

d

tra Electionem & Confecrationem Archiepifcopi Ultra-

celerrime ad "drbitrorum ele&lionetn procederetur, quorum

(f

0.

itimitatem

effet prompte di&tam vecu[ationis materiam per[equzs, SER«

jectenfis, contráque Jurifconfultos , qui le

hi

urium ejus Ecclefie profeffi fuerant, A

ü

eruntur in

VATO JURIS ORDINE, ealege, ut; judicata cauja

ecufationis Actu'The(es, quas ipfv die ro. Martii ejuf-

editaque fententia, Curiam de re tota cerriorem face-

Q

rent.

p

dem anni propugnatas voluerat, in quibus Clerus hic

^

inter Scbifindticos, Diaboli filios , viperarum geuimmnma;

£7c. rejiciebatur, alieque diei r*. menfis Augu(ti fe-

| Sufpenfa /4&a, ende

maque .pojl,annu'm t2 ampliut:

&

quentis, in quibus eademfen(a prodebar. Additaerat

vejumpta.

Á

K

'huic Recufationis Actui Proteftatio nullitatis in acta quz-

0

IV. Ne ulla effet his po&femïs mandatis

P

rofecutio;

cunque etiam per informationis praeparatoriae formam

obflitere die 29. ejufdem Decembris datee

$

*

NI. lo Lit.

di

in ejus praejudicium intenderentur, |Cum D. Stoupius

N

adactus fuillet; uthuic Recufationi adhererer, D. D«d-

tera quibus ad Supremum Vindobonenfe Confilium

veluti evocata cauía, jufTafíque Van Efpenius ibi fuas

vaux Do&or Regens & Membrum f(tricte Facultatis

Theologia id fibifumpfit, ut; Prorectoristimlo, hu-

Defenfionis ulteriores vationes proferre. — Ad fuperioris

Articuli calcem de obítaculis verba fecimus, . qua impe-

jus Recufationis Judicem (e ipfe flatuerer, — Ergo ejuf-

(f

dem Seprembris die 25. Reéctoriale Decretam Van Ef-

diere, ne poftremo huic Operi fua omnis merito fpe-

randa vis effer.

Illud novae folum, die 2 1. Decembris

penio fignificatum voluit, utisintra horas 24. ub peza

g«

s2 ufus, fuee Recufationis caufas proponeret, quam-

ann.1726. lmperiales Littera fecutaefunt, (a) quibus

jubebatur, ut liceret Efpenio fug Aefpotifionis Ept/ola-

vis eae caufie in ipfo Recu(ationis Actu; quod jam dixi-

&«

mus, exprel(Ta effent.

*

ri; Exemplar infpicere quodin Regii Bruxellenfis Con-

Van Efpenius, cui

Prorector multo magis quam Re-

filii Secretaria exiftebat, tum demum declaraturo, fuum;

V

]

&or fufpectus erat, fe coactum fen(it eum pariter recu-

necne, id Operis efTet, curandumque maudabatur, a?

fare, fuzeque Recufàtionis caufas proferre3 que quidem

nulla zon adbibita diligentia €7 celeritate, intva dies 15.

l

ejufmodi erant: r.Internuntii, qui in hoc negotio prae-

apud ejus S'udicem competentem Uaiverfitatis Lovaniiin

f

cipua Pars erat, placitis notoria & abfoluta ejisadhe

ipfius perouam procederetur , fervato juris ordine, fe-

cundum Leges patrias €? Ecclefie Canones.

fio; z. ftudii pártium & acerbitatis argumenta, que in

eum (VanEfpeniumf) per füum Rectoratumann. 1718.

Refricanda liti, quae jam indea Seprembri menfe an,

172j. apud Univerfiratis Rectorem inchoara fuerat , lo-

t

exhibuerat; 3. compenfátiones, quas proinde per ejuf-

dem Ínternuntii favorem aeceperat; 4. ejus qualitates

cum prabuerunt ha novae Littere, — Archiduciffa ad

uam negotium omnino remiffum erat, eas Litteras 9,

Archipresbyteri Lovanii, Miniftri & Domeftici Archi-

epifcopi Mechlinienfis , qui (uo cum Confilio non mi-

equentis [anuarii die ad Univerfiratis Promotorem mi-

nus apertus ejus hoftis erat quam Internuntius; . ejus

fit, ei per additam Epiftolam mandans , t.t vocerez ia

E

iteratae ac publice in Ultrajectenfem Clerum declama-

tiones, qua oberant, quominus ipfe judex in caufa ef-

(«) Vide Diploma hoc in V, Parte Supþlommti: Caufa Efyg

at Lib,a, Litt, D. *

fet, qua füper Confülratione in ejuídem Clerifavoiera

jui

AN

/

LisER II '*CAPUT VL Azricur, V.

153

u

jw intefpälla'feiqitk Fan Efpenium, .ij effet fuse Ref-

Pro.

Se Reétor a&tis manum admovere coactum videns,

lm

ponfionis Epiftolaris zzfpe&fionem funere , fumendamve

fe geffit hominis inftar qui fuis ingratiis conrraque pro-

curavre, quo declararet, ag fauu illud Opuse[fet , necue.

COn-

priam conícientiam ageret. Ejus citationes, ejusinter-

Ut

an Efpenius cum per valetudinis infirmitatem non

ropatoria, &c. familiares potius illuftrationes quam

poffet Brüxellas pergere, ut (üifmet oculis Opusinfpi-

Ia

actionem juridicam referebant. Decretum quod pri-

ceret , quod ei iribuebatur, D. Cirzek Prafidi Collegii

mum edidit, r1. Februarii die ann, 1727. lüüm ut Pro.

i,

Craendonck in mandatis dedit, utid ejus nomine facerer,

motorem juberetactionem in Van Epenium inrend.re,

Tum vero ejufdem menfis Januarii die 2g. declaravit

nullum terminum ftatuebar; alterum quod huic Do&to-

lic

eam Aefponfionem Epiftolaren, a Tituli &? Prefationis

Ibug

ri mandabat, ut ejus Tribunali fe fiflcret, nec locum,

«ad frontem impre[fione féjun&am cum autographo con-

um

pruere, quantuimn quidem ipfe memimi[[e poterat ; addens

nec diem, nec horam qua id faceret. defignabar ; Pro-

a

motor ipfe Van Efpenium adire juffus, amice cum eo

tamen fe, qui crederet eam zulla cez[ura feu demonftva-

fuperhac re collaturus. Statuta Juri dies Februarii [ 3.

àn)

£ioge dignam efle, quemadmodum poffet apud 9udicen,

firmatumque, ut Van Efpenii cubiculum Tribunalis

E

Ji ves poffulavet , offendere , fecum animoreputare Pra-

loco eflet,

Rector, Promotor & Fifcalis matutina ho-

rmOI

fationem lacerato. Exemplari preepofitam ( a)

a Regii

ra 8. eo fe contulerunt, Fuere quaftiones & re(pon-

Y

Confilii Con(titutione /pedari potuif[c.

fiones admodum breves & unice verbo tenus. . Nihil

lum

. Univerfitatis Promotor, cum ad eum hxec Declaratio

non actum valde ex urbanitatis officiis ; eadem fuit co-

Idf

remiffa fuiffet, de re monuit Bruxellenfe Regimen, a

IQ

rum ratio quze deinceps acta. Scripta utrinque finem

quo ulteriora t1audata acciperet , proutin Archiduciffae

habuere perquam celeriter, & quantumvis ità Promo-

u

Epiftola diei 9. Januarii precedentis enuntiabatur, Idem

uod

tor effet animo comparatus, ut ne a documentis quae

Promotor, itemque Advocatus Fi'calis per Lit-

Bruxellis ecceperat , vel tantillum recederet, fecoactum

Ifi«

teras Bruxellas acciti, ad mandata in aurem (üfcipien-

fenfit ad ipfius caufàe examen concludere, non ad (im-

l

da, agendumque ex condicto de rationibus conciliandi

plex penarum decvetum, quemadinodum mandatuin fue-

f

Vindobonenfis Curiz juffa cum eorum votis, qui Van

vat, ln hac proinde agendi ratione qua profecto non

Of

E(penium oppreffum volebant.

Extitere hinc w/terzo-

iniri non porerat, difficile fa&tu erar, ut Van Efpenius

JIng,

va 1naudata Broxellenfis Curiee , 8. (equentis Februarii

reus, ejufque Epif?olaris Refpon[io reprehentione digna

Y1Q

die expedita; in quibus animus Comitis de Baillet, feu

comperiretur. Eiergo a Promotore nihil aliud expro-

m

O

tius Adver(ariorum Efpenii haud agre perfpicitur,

E

brari potuit, quam oppofitio quz inter locutiones con-

Vun

nuntiabant moandata hec procedendum fore in Efpe:

clufionis ejus Refponfi (uper validitate Electionis & le-

nium , nulla ratione habita ejus allegatzomis erronem,

l]i

gitimirate Confecrationis Archiepifcopi Ultrajeétenfis

ortg

perinde ac [i lacerationis Zuffio Praefationem Refponfionis

ex una parte, & difpo(itiones Brevis Benedicti XIIf.

Epiftolaris propofitam babeve potuiffet , ia tamen , ut age-

Do-

diei 1. Februarii ann. 1725. ex alia occurrebat ; oppo-

Dro-

retur qizicead ejus omus fuper dis, qu&, quoadarrogatam

fitio, inquit ille, quam Regii Confilii Conítituiio fatis

Electionem £8 Conecratzonem Cornelii Steenboven in -

l

gravem judicaverat, ut propterea Epiítolarem de qua

N

chiepifcopum. Ultrajectenfam , in dicte Refponfionis Epi-

flolaris Corpore contineutar.

quaftio , Refponfionem damnaret, Hoc uno argu-

itl)

iIn hoc ipfo pofteriore

mento ícilicet Prom

"

brig

Articulo aon alia ;poteftas Univerfitatis Rectori relin-

tu 0

o:tqris 33. gravamina continen-

3

quebatur, quam ut ad Benedicti XIII. Breve diei 2r,

N

. Ut hoc arrogatum deli&ti corpus de(truerer

3 fät--iS

n

Februarii ann. 1725. & ad Regii Confilii San&tionem

Efpenio fuit in fuis provifionalibus refponfionibus, in-

u

diei 12. Septembris fcquentis fe conformaret, fer De-

fiftere füper. Placiti, quoad memoratum Breve, legi-

eretum pamavut cenfurarumque , quas ponebatur Efpe-

N

timzque promulgationis def:éta ob quem Promotori

ij

nium promeruiffe , propterea folum quia Brevi dequo

non licebat illud in probationem afferre, multoque mi-

quaílio , Placito licet haud firmato, nec in-Re

(

gione

nus tanquam criminalis actionis fundamentum ponere,

promulpato reclamaviffet,

Ad criminationes e Regii Confilii Sanctione perias re(-

. His Litteris addita ad Promotorem & Advocatum

pondit Efpenius efTe contra jus omne in eum uti Decrz-

Fifcalem Univerfitatis arcaza ju[/24, quorum is vifuper

to quod , quin ipfe audiretur, editum fuerat; neminem

actis fingulisineundis Bruxellenfem Curiam confuleret;

praterea Promotore melius fcire debere, in negotio

redigebatur ipfe nimirum ad qualitatem puri putique

proceffüs contra Univerfitatis Membrum, rectoris Tri-

executoris BrevisPapa, Conftitutionis Confilii, man-

1tloy

bunal Regio Concilio minime fübalrernum e(fe, velin

Lit

datorumque arbitrariorum Comiris de Baillet , quito-

ftitutum, utejus Conflitutiones executioni mandandas

tum ne

otium e placitis confiliifque capitalium hoftium

Van E

j

curaret. Eum iraque interpellavit, ut ediceret, quo

ipm

penii moderabatur.

Dicitur hac occafione in

jure contenderet eam Conftitutionem in medium affr-

[ga$

Epiftola füb idem tempus Vindobonafcripta defleri bo-

oris

re, & quid auctoritatis eidem tribueret ; quod eum re-

num Senem; (Van Efpenium) 4uiaquos babebit 3udi-

degit ad incitas, unde fe expedire non facile poterat qui

pe

ces, nempe Sefuitas ,. Intermuntium, &9c.. babebit boffes.

t

volebat hoftibus Efpenii parcere, quin fui Corporis ra-

Bono fato contigerat Rectorem qui tum quidem fun-

þris

gebatur officio, non amplius effe Dejvauxium aliquem,

tiones aperte proderet.

hus

aut eorum quempiam qui, ut ipfe, poffent parati effe

ijt*

ea occafione juítitiam & innocentiam , aeque atque Uni-

Jte&or fe rgrujfmdu

mcturat. — .4d onreä'orem zïevclutuäz

uegotii judicium.

on

verfitatis honorem & jura devovere. D. Buggenbout

jm

Juris Do&or cujus Reétoratus ad finem vergebat, fatis

' V. Interea Univerfitatis Re&or qui nec fatis erat ad

L

beneanimatus crat, tametfi meticulofus, videbaturque

malum factus, ut inríocentem damnaret, nec faris ani-

n

jta comparatus, ut ftarera legibus, fifatisfirmum pre-

mo promptus, ut eum defeoderet, nullum non movit

11

fidium nactus effet, quotranquillaretur, & intuto po-

(*

neretur ab incommodis qua fibi timere poterat. Hac

lapidem, ut ab eo negotio f& liberaret, quin füorum

hoftium furori Van Eípenium exponeret, EjusRecto-

mente füper ratione fibi ineunda ftri&tum Facultatis Ju-

ratus tempus properabat ad fiaem; fi minus ei continua-

[

ris Collegium confuluit, cujus refponfo fe tutum fpe-

tum ofhciumeffet, Medicinz Facultatis erat eidem Suc-

lo

rabat fore, At ita terror omnium animos occupaverat,

ceflorem dare, At D. Zega in quem unum ex ea Fa-

T

ut Doctorum nullus, quamvis ii quidem Efpenium plu-

cultate electio cadere poterat, non ita comparatus ani-

rimi facerent, initeque in eum injuftite cumulari(lime

mo videbatur, ut Rectoratum acce

3520

convi&ti effent, hifcere auderet, Rectori fedem tenenti

praret.

Utriufque

p

dqefe&u npnnifi Re

&or adveríz Van Eípenii Parti man-

T.

fururus auétor, ut ejus defenfionem fu(ciperet.

(H Vide Libell

f

(«) Vide IV. Partem Supplementi n, 6,

8. Litt. E,

tfnz vaamigm ip Supplementi Parte V, be

Fita Fan Ejpen.

VZQ

cipatus

!

—Ó—

. VyrA D. VawN EsrtEN.

156

cipatus expectari poterat; quod in caufa fuit, ut D. D.

Prote&or fignificavit fibi non amplius integrum effe

Pa C?

Buggenbout & Rega mutuo pacifcerentur, Se primus

D. de S$vvert excludere, quia ipfe acceptaverat, quia

acceptarurum confenfit, fi Re&tor confirinaretur, fed

jam in litis Actis nominatus erat, & quiaad feffionem

qeeM —— 7093

ea conditione, ut'Efpeniani negotii judicium fibi Rega,

perendie 30. ejufdem menfis die ftàtutam appellatus

Prorectoris titulo,

f

umeret,

Hac inita conventione,

fuerat, Se pariter excufavit fuper Aff:fforum auctione,

Cotus diei 28. Februarii D, Baggenbout confirmavit in

fuperque feptenario poriffimum numero , utpote nimio,

Re&toratu; quodisacceptavit. Id unum ergo reliquum

inufitato, immodicifque Partium impenfis obnoxio. Ni-

fuit, ut pondus cui fe imparem dicebat Rector, in D.

hilominus ut is violeztias fibi timendas|vitaret, poft

Rega rejiceretur.

Ratio que hanc exonerationem pet-

ejufdem diei meridiem apud Comitem de Baillet ftatu-

fecit, haud fortaffe condi&ta fuit; at admodum appo:-

rum fuit, ut ad Promotoris requifitionem, D. Rega

fite ipfa fe obtulit, ita fcilicer: biduo anre fui Rectora-

novos Affe(Tores duos ex propofitis duodecim nomi-

-—— —— Wa

tus finem, Buggenhout fibi in animum induxerar. de

naret; quod pofítridie, die 28. per electionem D. D.

Van Efpenii negotio cujus ipfe Judexerat, apud eorum

Defcartes & F'andevr Forfl executioni mandatum fuit.

quinque aut fex qui erga hunc Doctorem bene animati

Van Efpenius qui novos hos Affe(fores duos recu-

erant, in eum modumloqui, ut audientibus perfuade-

fare potuiffet, ftatuit tamen eos acceptare. Id egit pa-

—

ret illud a Bruxellenfi Curia dicifum fuiffe, fibique jam

cificus Doctor ea fpe fore, «t faltem pof?id ebfequii cur-

non aliam perfonam quam executoris mandatorum Re-

fus juflitie nom amplius iutermitteretur. — At eum fua

giminis agendam fore. De D. Buggenbout (ermonibus,

fefellit fpes. Reapfe 30. ejufdem menfis Junii die ad

poft ejus in Rectoratu confirmationem, certior factus

fetfionem primam ftatuta, quoque ipfo momento tem-

Efpenius hanc occafionem fumpfit eum fibi Judicem re-

poris Affefforum primi tres qui nempe folum ad invi-

cufandi. De fermonibus fibi imputatis faffus eft Rector,

tationem convenerant, inibi erant, ut cum Prorecto-

& in fuam recu(ationem confenfit, edicens tamen, fe

ris Tribunali, legendi proceffus ergo, coetum agerent,

cum locutus erat, perfuafum habuiffe fore, ut fibi D.

allatum eft novum ad Prorectorem Archiduciffa man-

datum in ha« verba:

Rega füccederet, ac fiquidem eorum fermonum tum

meriniffet, cum ei propofitum fuit, ut Rector confir-

AV WE RRE n ddpoue m B. IX , RP

Promotor

maretur, id nunquam acceptaturum fuifTe.

- QHARE & DILECTE.

qui Comiti de Baillet füüm omnem operam devoverat,

j

non ita facile in eamdem recufationem affenfus eft; fi-

» Quiacoenovimus te tibi AffefTores ad judicaturam

bique tempus ad deliberandum petiit, ut interim nem-

L

caufz per Promotorem Univerfiratis Lovanii contra

i

»

pe totius negotii moderatores Druxellis confuleret. Ini-

Doctorem Van Efpen intentatae, in confecutionem

quis ibidem auribus excepta eft haec nova rerum ratio,

9?*

mandatorum S. M. I. & C. noítri Auguftitfimi Fratris

2?

& Domini, nomina(Te Advocatos Defcarter, an-

puia fpes affulgere non poterat fore, ut D. Zega, re-

é&tus, firmus & integer vir eo traheretur, quo D. Zug-

2?

der Fovft, Cools, Tourneville & de Sovert, dictum-

9)

genbout trahi poffe vifum erat. — Plaufibile ramen nihil

que Zazder Forf? fefe excufaturum ; & quia ob fu-

Occurrit quo recufatio rejiceretur, omninoque faris ha.

»9

periores rationes nobis notas ea noftra mens eft, ut

?»

dictus Advocatus de Svvert dicta litis decifioni non

bendum fuit acriter conqueri de Rectoris confilio3 cum

Ícilicet, /j fermones babuerat ( qui ejus recufationi lo-

??

interfit; per has

roinde Litteras tibi mandamus, ut

?5

ftauim, inlocum

d

cum prebuerant), quig auimurm adverteret, [ane impru-

&orum Zauder Forf? &de Svvert,

dentem; ac

L

ad aliorum Affefforum duorum nominationem pro:-

debere.

fi dedito ffudio fecerat , .—va/de fufpe&tum effe

3)

cedas, quos fümes ex (ícilicet ;z) appofito Indice

Ergo per A&um folemnem Tribunalis Univerfitatis

25

() ex veteribus infignibufque Advocatis conflato,

;

acceprata recufatione, D, Rega Proteétor id fibi fum-

qui tibi hacin re debebir regula loco effe. Propterea,

pfit, ut acta in Van Efpenium inchoata profequeretur,

??

Chare & dilecte, tibi fancta Dei cuftodia preefto fit,

Bruxellis die 29. Junii ann, 1727, &c.

Poít quadrimeftre fpatium judicatum eít caufam /atis

anfirué£tam efTe, nec aliud quidquam Rectori apendum

Haud conflat, quid caufz fuerit, cur D. Vander

Vorít excluderetnr, cum effet e duobus unus qui juffü

fuüpererat, quam ut fibi AffefTores adderet ad pronun-

tiandam Sententiam , quod per flatuta praícribitur,

confenfüque Comitis de Baillet nominati fuerant, Flaud

plus caufze füberat, cur D. de Svver? arceretur; qui

cum Reétor non eft profeffione Jurifconfultus ; id quod

is per Decretum mercurii die 25. Junii editum egit; no-

tamen cum Proreétor ei ftatim Bruxellenfia juífa fipni-

minatis fibi Affefforibus DD, Cools, 7^oturzeville, &de

ficaffet, obteflatus, ut ceconomize caufa a lectione litis

Svvert Advocatis in Supremo Drabantie Confilio; qui

abeffe vellet, quoad Curiz melius expofita res effet,

a(Tenfus ett.

tres ab utraque Parte acceptati fuere, ac tum quidem

non amplius a Judicio excludi poterant,

Jurifcon(ultus hic qui a litis Judicio in hunc modum

amovebarur, e Regionis clarioribus Advocatis erat.

Affeffores nominati ex dele&u Comitis de Baillet.

Eum privatum Confilium iterum atque iterum coníu-

luerat, propofueratque nuperrime &altera quidem vi-

VI. Quia porro perfpecta eorum intepritas nullum

ce, ut in Supremum Brabantie Conülium adícribere:

tur (c).

aditum prebebat machinationibus hoítium Efpenii,

huncautem , quoque demum impendio, damnari opor-

Prore&tori deinde cum reliquis

;AHe(I'oribus duobus,

Fifcali & Promotore convenit de profecutione lectio-

tebat, unum ad auctoritatis vim perfugium reliquum

fuit,

Prore&ctor ad Bruxellenfem Curiam veneris die

nis actorum litis, ne iter quod alii Affeffores duo Lo:

vanium ad hoc unum negotium confecerant , inutile

27. accitus, cum Comüiti de Baillet Privati Confilii Ca-

iti Prefidenti fefe ftitiffer; vehementer increpitus eft

proríus effet; quod executioni mandatum fuit, — Id ba-

bitum pro certo fuit Affeffores abfentes aut excluíos

Archiduciffe nomine, qui D. de Svvert fibi unum ex

Affefforibus elegiffet, quin ei detegerentur exprobra-

ofle deinceps eamdem lectionem privatim repetere,

tionum caufe, monituíque fuit fe non alia ratione S.

Monitus Efpenius Actorum lectionem peragi fine

A. S. facere poffe fatis, quam autis fibi Affefforibus ad

Advocato de Sovert quem tamen Bruxellenfia juíTa a

litis decifioue tantum removerant, de hac jJudiciarii or-

feptem ufque, felectifque novis quatuor e duodecim

quorum catalogus eidemexhibitus. (4)

dinis perturbatione conqueftus eft, Ejus requifitio fta-

