teamur 'tamen, 'necéffe eft, ad 'Relieionis Hiftoriam

*

'tionem perciperent, aut fanéta jam inita quze in eum

'quod.attinet, ejus amplioris notitie defiderium non

'congruunt, .confilia firmarent. Ad has quoque anno

fine; gravibus incommodis extitiffe. :la -caufa :efTe po-

-cohortationes electus Efpenius cujus fermonum ea fo-

liditas, :ea füit ad affe&tus vis, ut commenfales ipfi,

tuit 'ut ejus:Univerfiratis membra non pauca minus ex-

'penderent, : minifque; profpicerent Romanae Curiz no-

.quod demore nunquam ant

ea, fuum eff: ducerent ad

:unum omnes adeffe.

'Va arropata:jura, :rattonem : malorum 'Ecclefiae qua ex

his potiifimumearrogatis juribus prodiere , 'fpeciminum

Ultro.practerea Doétor hic fibi Le&ione

| äpuai*äc&.

ïlgrovi'dwtiæ -ordo:ab ea poftulabat,

'vim que |Divinee

legii Ecclefiafticos fingulis hebdomadis füper generali-

fubfidia/&*folatia.

'bus & parricularibus Conciliis edendam fümpferat,

qua :Deus. in.,ea itriftia.tempora refer-

-quorum etiam zi mentem magis quam litteram expli-

vabat , '&c,

'Hoc atrentionis & provifionis vitium:nonnulli occa-

«care:ftudebat. .Ex hac exercitatione plura nobis Ope-

J

fioni éffe; potuit, ut animos:defponderent, -eo(que:ad-

ira, 4& peculiariter Tra&atus £jfforico Camotritus dequo

ducere, ut.fe compofitionibus:dederent, .quacum:ve-

infraloco fuo. ln his potiffimum Leétionibus Efpe-

gitatis quidem:rationibus -& candoris regulis :conftare

nius juniores alumnos fuos monere non defiftebar, /74.

non poterant,/fed quetamen, 'haud fatis perfpectaRe-

.dii fuper 'Ecclefie «Hiftoria negligentiam capitale in Ec-

ligionisforma & hiftoria, neceffaria ipfis adjumentavvi-

.clefiaftico vitium e[fe; atque adeo in Canonibus quos

debantur-ad-evitanda: majore màla & .redigenda ad /fi-

-declarabat , quo grave effatum hoc roboraret

á

3 ! LOITIPQ-

nem di(crimina quorum 'nullam :aliam :diffolutionem

rriebat,

perfpiciébant. "Vidébarur , 'rébus ita fe 'habentibus, in

eam :Univetfitatem a:Deo : miffus Efpenius, 'ut aliqua

Ejus.ad Jaborem, & ad paupertatern alacritas,

r

demita$, ejus equamimitas, €9c.

Tationeid bontinduceret, quod.unum eidem deél(T: cen.

fcbatur, :[s'fane pro viribus:operam dedit, uribidem

3JX. De remporis ufu foliicitus, quoad per exercita-

'tiones quas diximus, licuiffet, füis pcculiaribus ftudiis

Eccléfiattica: Hiftoriz , : doctringqueac difciplinae quee

antiquitatem faperet , ftudium afflaret, x ejus fentea-

vacabat, .Ei ne minima quidem diei pars excidebar ; ia

-officiorum , eorum etiam qua ipfe fibi privatim pra-

tia dubio:procul, 'utque ipfius .confiliis obfegueretur,

D. Van Viane iüftituitiri Pape? Collegio Lectiones duas,

fcripferat, ordine mirum femperin modum accuratus,

Sacra& Scripture:unam, 'Ecclefiafticee Hiftoriee alteram;

fibique confítans, 1n hac tamen intenre nunquamque

ac mox'vidébimus.id :Efpenio:cordi fuiffe , ut iis quos

'non occupatz vitae ratione ira libertatem fervabat ani-

inftituendos'füfceperat , pet(üaderet , "Ecelefiaffictum bo-

mus, ut lemper &quabilis , marofitaris expers, leni-

smnen qui'Ecédlifiaftice -Hiflorie ffudium:tieg ligevet , ca-

-tatem comitatemque in. eos ipfüm . profunderer. - Has

pitali-vitio lalorare. "Undenam major his leétionibus

notas E(penius ad ultimun» ufque fpiritum, & quoad

'hominum genus :omne prafedulit. Apertis eque ad-

vis quam ab ejus exemplo e.cujus ore prodibant? Suam

omnetn vitamaddixit Efpenius Ecclefiatticae Di(ciplinee

'verfariis atqueamicis ejus penetrale parebat; & eos qui-

:dem recedentes nunquam non in admirationem trahe-

ftudio que 'fine: congrua Hiftorie notitia'haud probe

percipi:poteft. 'Si hujus infti

tutionis primordiis ea dein-

'bat humanitas , urbanitas , fapientia, aequitas in folvea-

-dis quaftionibusde quibus eum confülturi conflnebant,

ceps fed

ulitas non defuiffet, : quam , 'ut aliquod exem-

plum afferam , D D. JPysauti & :Ferbulfi , addictitfi-

(Novum fplendorem ceteris cjus virturibus afferebat

:alte Efpenii animo infitum paupertatis, fimplicitatis &

mi duo, fi quis alius, .Efpenii di(cipuli -contulerunt,

fuus:L

ipoenitentiae ftudium, |— À terrenis bonis ac digniratibus

ovanienfi Univerfirati vetus !þlendorx.diuzius-»&g-

tiffer-

4

"

multoque minus ullum Beneficium follicitavit aut fol-

licitandum curavit, fed fua femper hebdomadarum fex

27 Papæ fïö'all.egio»,'exerritatz'onef.

: !Ejþmzz þkcü?z*are:

'tenui Lectione, parvoque S. Perri Canonicatu conren-

"VIIL 'Redeamus ad Papz Collegium in quo ;pötï(ïï-

tus fuir, Nullum unquam aliud Beneficium poffedit,

prater Aira in Artefia Canonicatum, quem cum ann,

ipumunoïEfpeniuSI- fibi fedem delegerat, quippe quod

tanquam.eorum omnium qua re&te in ceteris ageban-

1672, obtinuiffet, quinquennio poft in favorem Phi-

tur,'fontem-& formam fpectarer, "Ibi veluti in .cen-

lippi &ivetti, in Theologia Licentiati, ac deinde in

tro-quafique áfylo.conftitit, quod ei divina Providen-

Duacenfi Univerfitate Profefforis favorem, de re&a

folum ej

tia. pófuifle videbatur, ut libere prorfus & expedite ad

us animi preeparatione non ambiguis 'tveft-imo);

intimum antiquitatis ftudium ,& ad Chriftianz pieratis

niis permotus pure fimpliciterque demifit.-

4

,

Patrimonio, ut Efpenius quidem ; -

fatis '(ï;perqu&

officia quaenunquam ab eo fejunxit, animum applica-

ret. ;Per.annos:25.aut :36. quos in hoc Collegio tran-

contentus , femper e S. Petri Canouicatu perceptos red-

ditus, & quodei Cathedra quam profitebatur, afferre

fegit , e. primisfolertie femper & religionis exemplum

prabuit, perfuafum habens tantum abeífe ; 'ut:tempus

poterat, pauperibus refervabat , fibique preeterea, ad

eorum majus levamen, quantüm e proprio ceníu po-

quod iis-exercitationibus devovebat; : de ftudiis deper-

deretur, 'ut eam :potius fedulitatem :celeftia lumina &

terat, fübducebat. Sanéta ductus avaritia fedulo fibi

beneficia ad ftudiorum fructum neceflaria confequeren-

parcior & abftinens, inelu&abili folurn ad 'victum ne-

tur, :Ejus quoad .caput hoc-aequabilitas & conítantia

ce(fitati parebat, Simplicior veítis, magifque vulga-

nunquam non.eos quibus:minus-alacritatis inerat, ex:

ris & minus exquifita füpellex jucundior ei femper &

citavit, Pergebatinter primos ad communium exer-

gràtior; nuaquam non ad omnem fobrieratem & fra-

citationum locütn; interque poftremos egrediebatur;

galiratem in(tru&a menfa, vinoad ufque 77. tetatis an-

:uotidie matuütina hora quinta in Collegii Sacello con-

num abílinuit, quo vel a Medicis ob infirmitates pràe-

*

(4) Reiþþ. ad Prop. Ulter. D, Steyaert &c. n.'X&;. P.97«

Ícripto q:on nifi parce admodum ufuäd?;ï

am

LisrRL . A&T 1CULUS Il.

S

1

-"Tam eximia virtutes, tamque infignes &fingulares

« Ut ejufmodierrorem vitarem, ita animum ad Ec-

animi. dotes continebantur imbecilli mollique corpore

2

clefiafticae diíciplina ftudium applicui, ut ejus fon-

d

quod primo quidem afpeétu nihil minus quam fruftum

?*

tes attingerem, videlicet, fan&ta Concilia , & genui-

hominis exhibebat.

Haud vulgaris viator in quo ma-

?9

"

na Summorum Pontificum, Epifcoporum & Prin-

gna hujus Doétoris exiftimatio curiofitatem excitave-

25

cipum. ( Chriftianorum) Decrera, quibus interpre-

IS

)

r

rat, uno prafentis videndi ftudio, quadam die fe fte-

tum inter ceteros doctrina praftantium , aliorumque

tit ad januam qua ad Scholas Juris Lovanii patebat, ut

,5

infignium Scriprorum lectionem addendam cenfui.

At, non nifi in

2»

ä

»egredientem -commode | intueretrur.

Haud «gre mihi ex his Monumentis per aperti(fima

oculos incutrente homulo qui modeífte incedebat, de

»

rationum momenta conílitit, in Romano íemper

miflis oculis,; curvo corpore, incumbens Domeftici

»»

Epifcopo precipuam, & qua nulla eminentior, au-

brachio &c. füpra quam animo fiagi poteft, obftupef:

95

&roritatem agnitam fuiffe ;; auctoritatem tamen ab ea

gï

cens: Jicciuey in

??

vaga nullifque rerminis circumfcripta pote(tate longe

0

qqiþ«,-ltcznti. apud eggtera.t etiun uatio-

93

mf) vzr .

aliam , quam ei plures Auctores ante aliquot fzecula

35

tribuere ceeperunt, quamque Romana Curie Mi-

l

15

niftri eorumque fautores univerfim obtrudere mani-

d

j D Fan Efpm pe.c:*ülz'am wziigef/üknotæ; i

bus, quod dicitur,. pedidufque nituntur; & id qui-

955

l

X Haüd quærenvdæ proþriæ nota þiu;es in Efpe-

dem non fine legitime £pi(coporum, Paítorum, at-

.fiit vira,. jucundz, fingulares, ab'iis alie quee ita ftu.

95

que adeo füpremorum Princi

j

:diis addiéti: hominis funt. « Cum femper in feceffu vi-

L

auctoritatis detrimento,

pum & Mggiüratuum

E

l

.Xerit, admodum . ibi fimilis, fine munere quod fecum

* [n his- circumítantiis, me nihil utilius

4 in Belgii

»

peculiare commercium traheret, a negotiis procul, ac

potiffimum, . mez fcilicet Patriae ,' gratiam . factu-

Qa

:fufpicione folicitudinis, ut:ea fibi fümeret quae pecu-

33

rum credidi, quam fi 'T'ractarus aliquos in publicam

0

»

Jiariter ei .demandara. non eflfent ,. non alia effe poreft

lucera ederem, in quibus, certis incertifque rebus

; QiLIS n

Y

25

mutruo di(tinétis, füper veteri novaque difciplina i]-

L.

itae rat.iox,-..;.,quam O»pcruqm qua gl—gborg:vit, Hiftq-

L

luftrationes occurrerent & adjumenta quibus utra-

. Atque

'hi,s )pflS 'Monumentis feria tantum & gfaüia

,

que, quoad fieri poteft, conciliaretur.

$

;eventa inerunt; fed qua tramen , compenf(ationis velüti

* ltaque non modo magnum 4e 'ure Ecclefiaflico

.oco ,. fnaxime, fi.quid aliud; cordatos homines & ad

»

utiverfo Tractatum, fed etiam plures (üper peculia-

mentis contenrionern factos afficiant,. eoíque in primis

»

ribus argumentis "Tractatus & Differtationes dein-

qui Ecclefize ftatam noffe cupiunt, füafque ipforum ra.

99

ceps protuli; atque id mihi femper folarii fuit, ut

tiones. & booum publicum cordi habent.

H

iifdem publica fuffra

S

e

gia,

quantum

.. Sane D; Van.Eípen Opera cum 17.& 18. faeculorum

??

quidem judicare

s

potui, non defuiffe perfpicerem.

Eccletia(tica univerfim Hiftoria, eaque peculiariter quae

** Quicunque me peculiariter agnoverunt, de con-

H

ad Lovanieníem .Univerfitarem , totamque Belgicam

))

filiorum meorumin his fingulis emittendis Operibus

.Ecclefiam pertinet, arétiffimo quodam vinculo conjun-

93

purirate fidem facere poffunt. * Ac menihil impedit,

é&a (unt; . Nihil non huc.in üifdem fpeétat; argumenta

»

quin juratus afferam mihi nihil unquam aliud propo-

^

quz fuis.in Siriptis: pertractanda fuícepit; qua eum

»

fitum fui(fe, quam ut pro meis quidem viribus com-

occafiones & caufTee; . utiid. faceret , impulere; metho-

?

muni utilitati confülerem, nullamque me unquam

dus quam in (cribendo f2cutus eft; prudenriee & mo

93

laborum meorum tem

derationis:vis qua;itapraeftitit utaleae pleniffimas con-

?»

poralem merccdem, vgl op-

ls

taffe,: vel percep:ffe.

troverfias, adhibita quoad .i.n(ix—*mos'Qa.cltpatof've animos

*-Nec poífum, quin addam me Divinz miferatio-

1l

circumfpeétione verfare5:impugnationes quas ejus

nis beneficio in meorum Operum elucubratione fem-

Opera-fübiere;-rario qua ea defendit;. prafidium quod

2

per ab- omni odii, ftudii partium & impetus cujuf-

,

er nunguam apud Tudices defuit, . cum eidem licuir fuas

dam fenfü maxime alienum fui(fe , nec folum dediffe

ï

»

operam, ut ne unquam in queftionibus de doctrina

ad eorum

*

Tubu nva-li;aï quærin?onias defep're; &c

?3

aut difciplina,: quas non pertfactare non poteram,

2

od m RUROA L U-87 l-

nimius effem, verum etiam eum ílyli modum &

99

fimplicitatem fervare ftuduiffe, ut nemo meunquam

Efpen ,tæ[uzf O[)erzbus eluch?andif ioem iþ ]u-

L

unus exprobrare poffet, qui cum acerbitate fcr

aeed

ä

:

2»

em, aut injuriofis locutionibus ufüs e(fem,

é

d

E72 enzz'ttef'zdi? á fyzimi prapavatio.

* Circumfpectio tamen haec & moderatio non im-

,

Nxmadvexüombus CJu'as ob Le&ous ocüïös 'ad; fu-

2)

pediit, quotninus ea Scripta in quibus fatis habue-

E

Á

,

3

-

;

perioris Articuli. calcem pofuimus , fuper Efpenii

35

ram candide & fimpliciter veritates exponere quas mi-

peculiaribus generatim notis, non nihil'addamus , opor:

9*

hi-Deus noras voluerat, offentioni quibufdarn effent,

tet ;; fuper.confilioac regulis qua facem in . fuis ei (tu-

?5

E

hominibus fcilicet impugnare paratis, quidquid eo-

diis f(orumque Operum elucubratione pratulerunt, id

)*

rum privatis rationibus, & dominandi qua aguntu

ipfe. profitetur- n

e2

??

ï'-

genue. in Apologetico Mormmemo

-

cupiditati aliquid obitaculi affzrre potett.

quod (ub vitz finem contexuit (2 ).--

* [nter hujus generis homines cam ver(ater, haud

f* Cum 30. circiter annos natus (inquit Efpeniüs in

)

mirum rnea quidem Opera oppofitiones fübiiffe, ere-

» hoc Monumento). Doctoris in Jure.Civili & Cano-

., ;

brafque in me vexationes traxiffe. ;, Subdit Efpe-

;:

j nico pileolüm ,. & . Presbyteratus- Ordinem füfcepif:

nius harum vexationum breve compendiun

» fem, meo quidem .flatul- pecaliare Canonici quam

nobis erit in horum monumentorum ferie.

2 quod llgli

»

Civilis Juris (tadium magis congruere credidi , quip-

. Occurrit in füpplici Libello quem Julii die 13. anm,

5

pe unum multo magis quam alterum ad.Ecclefize dit

1719. Confilio Status Bruxellarum exhibuit Efpenius

.ciplinam illuftran

d

1

L]

'gm ejufgue notitiam —eghibendam

(^), eque fimplex & congrua caufarum expofitio quae

,5

- cóonferret.

Doctorem hunc impulerunt, ut ad publicum bonum

« Vix dum id S

tüdii primioribus labris, quod dici-

laboraret, rationifque qua laborem hunc executus eft.

*5

tur, deguílaveram flatim. perfpexi Canoniítas, feu

- Declarat * non (ine obfervantia fignificatione, fibi

potius, fi ita loqui licet, Decretaliffar bene multos,

» Qquidem, ex quo pro füa profetfionis ratione fe Ca-

Lu

' parum in Eecclefiaftica antiquitate verfatos falfa plura

M

)

nonico Juri addixit, ex 40. fcilicet & amplius annis,

| principià (tatuere, jnfirmi(ve probationibus, aut fpu-

H

?

id fuiffe principii loco , ut dogmatum fítudio quae

»

.tiis Operibus fülcire vera dogmara qua fervabant.

35

fere docentur in Scholis, Sacras Litteras, veteres

(a) -Vide Monum,

) Extattypis edita ad frontem Colle&tionis a&orum proceffus

-höcuiill lovo Su'pp'leme?to; Pa-»rt.;—V.rLib';

«ontra D, Govarts; hoc titulo: 7Equizas fenzensia ,: dr'c,

IH. '«Lin. 9.

»

a*

6

Vi*m D. Vawu EssEX,

[ 4—-2

--

traducentes qui fAulfum ekj&riþþmt & de fuo pavum ela«

—

,,-V Canones & puriorem antiquitatem adderet, ad quam

» Regulam decifiones Decretalium & rece

Amiorum Au-

boraverat, eidem optimam,; qui vellent; Apologiam

3

» €torum fententias exigeret.

corifecerunt,

-— — 6— . U

* [nter alia, pergir, in hoc ftudio graviffime tuli,

» quod recentiores Auctores modum praetergreffos

"

Efpenii polgmicorukz Opgrum- peculz'a;"e: note.

b od

» contendiffe perfpicerem principia fanctioribus Prin-

99

cipum juribus contraria ftatuere, ià eorumque detri-

II. Claffisaltera Scriptorum Efpenii &omplc&itur po-

99

mentum ; Ecclefiafticam Jurifdi&tionem longe ultra

lemica ejufdem Opera. — Occurrit in his eadem atque

55

ejus juftos fines producere; e quibus principiis paf-

in didacticis methodus, eadem perfpicuitas eademque

foliditas; at enitet peculiari quodam & admodum raro

- —— EM WR

55

fim, nec fine periculo Sacerdotium ioter & Impe-

rium litigia prodiere que non folum publicam tran

titulo füavitas, & moderatio.

Nihil non ad omnem

uillitatem turbarunt, fed triftiffimas etiam concuf-

lenitatem tran

uillitatemque compofitum , & ab omni

P»]

í

L»]

ionesin firmioribus Regnis ac Ditionibus excitarunt.

acerbitatis fen

1 ítudioque partium alienum eft, perin-

de ac fiid unum ageret ibidem Efpenius, ut veritatern

** [d me impulit, profequitur Efpenius, ut in meo

99

u

ris Corpore meifque ceteris Operibus quaítiones

ftatuerer, quin ejus Adverfariosimpereret. Si quid Ef-

2

1

penius in hoc Scriptorum genere peccat, unum for-

ifcuterem qua fpiritalis & temporalis Poteftatis fun-

,)?

damenta, originem & naturam afficiunt, eaíque e

taffe peccat, quod prater modum Adverfariorum fuo-

9?

Scriprure potius ac Traditionis auctorirate quam ex

rum perfonze parcit, quorum nomina fere femper fi-

9))

Decreralium decifionibus & recentiorum Auctorum

lentio tegit, tametfi, cum effent Ecclefiafticae doctrinze

» fententia dirimerem, ^ Atque hec ipfa agendi ratio

& Civilium legum hoítes, infignes ei cau(ae fübeffent,

» in me Theologorum anitnadverfionem traxit qui Ro-

cur eos proferret. . P, Dolbtcque Dominicanus qui eum

» mang Curic afTentari ftudent, aut fuam omnem fci-

probe noverat, ad P. Alexandrum confratrem ita: sf

» entiam ad nova quadam tmmno

pume'nta ; « Scholæ

verbis durioribus fuos notavet "4dver[arios , adduci sun-

» fübtilitates attingunt.

quam potuit Efpemius (c). Hac moderationis vi nihil

L-— W m———————L N m E us - !

magis eum amore & exiítimatione dignum reddere po-

ARTICULUS III.

terat, ejufque " Adverfarios armis exuere , fi partium

fludio minus abrepti fuiffent. . Id autem potiffimum

Operum Efpenii gcne;atim notio, & divifio.

mirari fuübit hanc moderationis vim nonex imbecillita-

te aut timiditate quadam ; fed ex caritate, humilitate &

"— ^^ 3.v5

Dida&ficorum Efpenii Operum wotio.

1

pacis ftudio fluxiffe,

—

p

T Efpenii ejufque Scriptorum peculiares notae

Ceterum circumfpectiones ha per(onas tantum fpe-

—

——

I.U

ob oculos aprtius ponantur, haud inutile fuerit

&abant; nihilque detrimenti veritatiafferebant, Hanc

in plures ejus Opera Claffes tribui , & in fingulis Claf-

femper Efpenius ad extremum ufque fpiritum propug-

fibus id potiffimum animadverti quod Scripta diftinguit

navit, ea fide, alacritate, conftantia quz Fidei Con-

que in iis continentur. In didactico genere ver(antur

feflorem deceret, eaque peculiari laude, ut, cum pro

ejus Operum pleraque, . Status vi publice inftitutioni

veritate per otnne vira tempus perpeti & pugnare ne-

addictus fua omnia ftudia huc referebat , eorumque fru-

ce(Ie habuifet, fatis felix effet, ut ad ejus defenfionern

in exilio ac fub perfecu

&us quotannis edebat , di&tato in Levanii Scholis ali-

Fionis- guaü malleo mortem oc-

u

o peculiari Tractatu quem perinde fedulo ac pralo

curmberet,

r

atim tradendum elaboraverat. Ejus primi fcetus nihil

E.fpenii polemica Opera tion minus commerldatione

t o«mo AUE o MTM TUEEP " EEemtem&

fere aliud quam fcripta funt qua Difcipulis fuis tradide-

digna materies efficit.

Poteftatum duarum abfoluta &

rat; €o tamen in pretio ab omnibus habita, ut non fe-

libera vis, earum auétoritatis limites & amplitudo, ea-

mel ederentur, in plures Linguas aliqua verterentur,

rumdem prarogativa &c. facra auétoriratis Epifcopo-

omnia denique in unum corpus conjungerentur, hoc

rum ceterorumque fecundi Ordinis Paftorum divina in-

ineunte faeculo, cum nempe magnum ejus Opus fuper

ftirutio, eorum neceflaria jura, privilegiorum ad eof-

univerío Ecclefiaftico Jurein lucem editum elt.

dem fpe&tantium ratio &c. oppre(Tarum Ecclefiarum

Methodus, perfpicuitas, delectus, eruditio, folidi-

defenfio, eorum pariter. qui vexatam veritatem pro-

tas generatim infigniunt Efpenii Scripta, ea peculiari-

pugnarunt ; horum innocentia demonfílrata , eorum-

ter quae didactica nuncupamus. — Hac eum laude dig.

dem Adverfariorum injuílitia patefaéta &c. ejufmodi

num omnes emuncte naris viri & a partium ftudio li-

funt argumenta polemicorum hujus Doétoris Operum

beri, dum adhuc in vivis ageret, & quidem mature

argumenta quorum rationem in hu

,

jus S;ripti ferie fin-

admodum cenfüerunt. . Eum Dupinius, aut potius con-

gillatim reddemus,

tinuatio ejus Bibliothece Auctorum Ecclefiafticorum

Cum f(üper hac argum

entorumx varietate difputatio

XVII. feculi (a) imter noffrorum temporum Cauoniflas

diuturna fuit, Operibus pluribus caufam prabuit, con-

fecuta deinceps evenra complexa eft, nos quidem haud

fumma cum utilitate accuratiffimaque imetbodo fuper 9'a-

ve Canonico defudaffe teflatur.. Eumdem fecernit a Ca-

quam moris eft, longiores füimus, autad unum eum-

soniffarum vulgo qti nec norutt , uec proferunt nifi ( no-

demque titulum omnia retulimus, quo melius Lector

vi) Canonici 9'uris corpus , prout gyavibus principiis ui-

eorum gravitatem , vinculum & confecutiones perci-

titur, nihilque proponit, quod non probet Sacre

peret. ltaque fufiores illuftrationes occurrent füper

Scripture au&loritate, Patrum tefflimoniis, Coaciliorum

Operibus, quz peculiariter Efpenius in vite curfu con-

Carnonibus €? probati[fitnorum zuter veteres €9* recentiores

cinnavit, ut Principum juratueretur. Intimaeruditio

"duBorum [ententüs 5 prout denique ejus Opera tibil pvo-

& maxima in ejuímodi falebrofis argumentis cura per-

$e funt aliud quam continuus ad/citorum Locorum con-

ficiant , oportet, ut hec Operaapud eos omnesin pre

zextus , fed qu& ad ejus [cepusm tendunt omnia , €9' folide

tio fint qui imperium tenent; & quorum eft contra Ec-. ,

ffatuuut quod effendeve in animo babet, Hoc elogio ma-

clefiafticorum ambitione tumentium molimina tempo-

jus Auctori cuipiam texi non potefl, In dogmatis &

ralem auctoritatem defendere.

Monumentum ad Vin-

Ecclefiafticae difciplinae negotio non ratiocinatio autin-

debonenfem Aulam meníe Decembri ann, 1725. aLo-

ventio locum habet, fed corum pretiofa collectio qua

vanienfi: Medicinae Facultate Vmi(ï'um enuntiabat jurium

a Majoribus noítrisaccepimus. QQuamobrem cum Ad-

13

Sufpicioni fübeft Au&or hic qx;i vr').lue'rit ita qüidcm de Monu.

verfàrii i.?/ü,(lz) deprimere voluerunt, ut Scri-ptorem

mentis & Confültationibus vindictarh fümere quas Efpenius edide.

rat in caufa Decanatus Canonicatüum & Cathedralis Ecclefie Tor-

((i) ..,,,Pxoföc':utio V. Parti$, 'de Auäcribus vivenribm., typis

nacenfis, Belgii Faederati judicio ann, 1710. & 1711. in qua Lan:

edita, ann, 1710.

(b) Abbas Langlet in do&orum virorum Ephemeride , menf,

glet acriter centra Steterat.

à

. (&) Praf, hift. ultimz Edit, Operum Efpenii ann, 1753. P. 1V.

Fe)runr.-ann; 1716.

&

Lisz& L. ÁgTiCULUS lL

7

(s

t? pravogativarum ad. Principes pertiuentium . Efpenio

ejus Ecclefie res geäas & jura quod attinet , Ápolo.

rmiorem vebementiovemque defenforem effenon poffe. — E

giarum abíolutam feriem conficiant, a vexationem ori-

haec quidem haud exaggerara eratloquendi ratio. Ad-

gine quas páfTa eft, ad ejus ufque liberationis exordium,;

ditur in Monumento ipfo, & pari fane jure, hunc ve-

Ultrajecti Archiepifcopisreftitutis, eas proindein Sups

nerandum Presbyterum ad Sacerdotii &9' Imperii bonum

plementi Parte IV, collegimus ; horumque Monumen-

àn onni vita indefeffum incubuife 5 idque teflari ingen-

torum peculiare Caput (a) defignavimus ad Hiftoriae

Q

ten ejus Operum , Refpon[orumque &7 Confultationum

profecutionem cujus notitia neceífaria eft, ut earüm ar-

N

numevum, qua e&que ac per[ecutioues quas proinde pertu-

pumentum probe percipiatur.

ie

lit, ejus celebre uomen , auctoritatemque [pe&landamn in

Idem quoad Confültationes preflitimus quas Efpe:

R

*

nius in Congregationis Oratorii Belgici favorem edidit,

Jamiuata futit,

giozibus pluvibus veddiderunt , per quas kæ(' Opera dif-

H nobis locum prebuere, ut in peculiari Articulo

H

(^) compendiariam hujus in Belgio Congrepationis

l:

Efpeuii Epiftola.

Hiftoriam exhiberemus, adderemulque difcrimina quae

ob veritatis ftudium pertulirj queque Efpenium, ut

f

III. Efpenii Scriptorum tertiam veluti Claffem ejus

eam defend*eretk-, kimpul*erü'nt:.

[^

Epiftolae & Confultationes conflituunt , nec eumdem

j

quam cetera minus exhibent. Epiftolas paucas fcribe-

£jþmii ad fuam ipfius defeufionem "S*c7iþtäa

le

bat Efpenius.

Que a nobis colligi potuerunt , novi-

que ejus Operum Supplementi III. Partem conficiunt;

V. Eapoftremam Claffem inter hujus Do&toris Sciips

l

plereeque omnes aut te(timonia veritati & innocentiz

ta conficiunt qua in plurium Proceffuum curfü quiia

apud Poteftates exhibita, aut ad Canonicas quafliones

eum excitati funt, ad fuam ipfius defenfionem elabo-

t

Refponfía fünt, Quasad D. Hennebel apud Innocennum

ravit Exhocgenere unum tantum occurrit in poftres

h

XII. Lovanienfis Univerfitatis Deputatum, quoad Ro-

ma ejus Operum Editione, nempe, zZu&lorut t? Mo-

ma verfàtus eft, quas item ad D. vaz de IVeffe S. Cathas

il

minentorum fuper ejus Proceffu contra D. Govarts Col-

3-

rinz Bruxellenfis Parochum fcripfit, quoad Lovanien-

le£lio5 qui proceffus in ejus favorem deciíüs eít Fe-

fis fraudis infigne negotium perduravit, eae tantum pro-

bruarii die 23. ann, 1722. Magni Concilii Meclinenfis

prie pure. puteque commercii & familiaritatis Litterae

Sententia. Eft huic Opüfculo titulus * ZZguitas Sen-

d.

dici poffunt.

Earum feries ephemeris veluti quadam

tentie €?6. Nos alia plura in novo Süpplemento col-

eft, in qua Auctor iis ad quos fcribit, preecipua mag-

legimus, Eju(modi fünt proceffüs A&a in P. Defivant

ne ejus duplicis inquifitionis eventa fignificat. Cete-

infignis fraudis occafione, ob quam e Belpii finibus ann.

Qu

rarum ejus Epiftolarum multe mittuntur ad Innocen-

1708. expulfus fuit, quod Efpenii sliorumque plurium

c

tium XIl. ad Sanctee Romanz Eccléfiae Cardinales, ad

in iis Provinciis Ecclefiafticorum virorum nomine exe-

Imperatorem Carolum VI. ad Suz Imperialis Majefta-

crandos libellos cudiffet, Dignum fuiffet negorinm

"

tis Miniítros feu Confiliarios, ad Principem Eugenium,

hoc, dequo fufe, prout rei gravitas poftulabat, in Efpe-

ad celebres quofdam Epi(ícopos &c.

Ei nonnullae cum

nii vita aperetur. Ejus tamien coinperdiaria tantum

E.

pluribus Lovanienfis Univerfitatis Membris, aliifque

notio exhibita ibidem eft, quia fufius pertra&tarum ocz

Belgicis Ecclefiafticis viris communes funt, quos im.

curret in Mozumentis ad Lovatienfis Univerfitatis Hi-

«

pugnate non unius veritatis amor & defenfio eidem de-

Jforiam utilibus €?c. ( Cap. V. Art, IV.) & quia pra-

vinxerat ; & ex his quidem poftremis IIL. Partis Sup-

terea admodum enucleatam ejus Hiftoriam, ann; 1716.

plementi Liber alterrcoalefcir.

protulit D. Petztp

ied Do£tor Sorbon. hoc titulo : Pazey

Defirantíeu Lovanienfis fraudis Hifloria.

.....

Ejþäm'i Confultationes.

Fadem elt ratio Collectionis Opufculor

um

àd pro-

ceffüm fpectantium qui in Do&torem noftrum excitatus

IV. Efpenii Confultationes eque pretiofum ejus de

fuit, füper ejus Confüultatione in favorem Ordinationis

veritate veritatifque Defenforibus follicitudinis tettimo-

D. Steenboven. Archiepifcopi Ultrajectenfis, impreffae

ï

nium füunt.

In novi Supplementi prima Parte collecta

hoc ritulo: Caufa Efpeniana ; eorumque qua fpectant

earum plures occurrunt; quin eee numerentur qua jam

ad Meclinenfis Archiepifcopi in eum a&ta; occalione

Dl

extabant in ZZpperndice ad ejus ''ractatus de P/acito Ae-

fubfcriptionis pure & fimplicis Formularii Alexardri

gio, & de Recurfu ad Principem , itemque ad. frontem

VIL. & Bullae Unigenitus, Occurrentin novo Supple-

Voluminis IHI. poftrema Editionis ejus Operum ann.

mento Scripta ad unum omhia qua eo ipío tempore

1753. que in Tomo VII, Editionis Balleoniana pro-

fuper hoc duplici negotio, feu Letine; feu Giallice ty-

l

ftanr; E. Confultationibus in novo Supplemento colle-

pis edita füeré, &alia pluragravia opufcula, quc non-

&tisaliqua jam tum e prelo prodierant, Auctore ut plu-

dum publicam lucem afpexerant. Qua reddenda fuit

rimum confentiente , cujus animum Hhaud fregit cavil-

hujus poftremae Colle&tionis ratio, nobis locum pree-

lationum aut perfecutionum timor, quibus ob eas ipfe

buit, ut, quoad hec negotia duo, qüse fuerit Efpenil

:ï

fubeffe poterat. Nec defuünt in earum numero quas

confiliorum rerumque geftarum feries, aperireinus.

1-

ipfe defendere coactus fuit contra Scripta qua livorex:

Poft communes has fuper E(penianis Operibüs ani

r

prefferat, & quz non alio fpectabant, quam ut eum apud

inadverfiones,

rádüm facimus ad fingula, ftaruentes;

,-

Principes perderent.

quoad pet nos

g

e

ri poterit, tempus quo fcripta fünr;

[

De Efpenii Confültationibus haud hoc loco pluraj

eventa qua iis occafioniem praebuerunt ; eademve co-

eos peculiaris Articulus exhibebit; Monnunquam in

miráta vel fubfecuta funt, & quidquid ad Hitloriaii

novo Supplemento brevibus Adnotationibus auéte fünt

notandum continent; neque enim lioc locó dogrmati-

qua remittunt ad Opera typis edita , ubi quod eít in

cam omnium ejus Operüm analy(in exhibendam füfci:

lifdem hiftoricum , continetur.

]

pimus. Satis habebimus effata précipüa qux comple:

J

Inter has Confültationes, non alia tnajoris momenti

&untur, innuere, eaque in primis qua alicui cóntefta-

fünt, quam quibus Efpenius Hollandiae Catholicam Ec:

tioni obnoxia fuere, ab Operibus exordienites, quait

l,

-alefiam defendit.

Harum plerzque vix exaratz typis

variis Editionibus Operum Efpenii colle&a proítanr

)l

tradite ; nunquam tamen in ullame pluribus ejus Ope-

(a) Cap. V. Libri 1IÍ;

rum Collectionibus relatefünt, Cum ha quidem; ad

4) Lib. HL cap, II, Art, ii

r

LIBER

o

-"VtTA D. VaAN EsPzN.

X

Low

L

6

e

bIBEO-.11.

$

f

UM ESPENII,

UJE IN VARIIS EJUS OPERU

M

e

,

NOTIö SCRIPTOR

LLECTA SUNT.

gf

p€

EDITIONIBUS CQ

ARTICULUS I

ris fuit, ut Ffpenius Cenfuras quas pröviderat, ante-

i

verteret. Acrius DiíTertatio quam provifum erat, cum

V

vix prodiiífet ,

impugnata fuit; Thefibus & Libellis

u

De Proprietatis & Simonie vitiis quoad Religiofos &

qui, in Adverfariis quidem,

V

- Religiofas.

pluribus locum preebuit,

erbitatem olebant,

non nifi partium ftud

ium animique ac

])(

Ultra biennium exarfit. difputatio

, religiofeque Pro-

f

DISSERTATIO.

prietatis fautores nihil intentat

um reliquerunt, utei per

tit

Hujus Dz'j]'ertatz'oni: totio.

inuftam Efpenii Scriptis infamia! notam finis impone-

t

retur.

Ea Romam denuntiarunt, & ut damnarentur,

af

acriter inftiterunt.

At eorum moliminum inutilitas ni-

OS quidem non aliud Efpenii Opus ante Differ-

ql

hil aliud egit, quam hujus Do&oris ejufque Operum

d

-N

tationem de regularium feu virorum feu feemi:

narum Peculiis, & Simonia publici juris factam agnof-

gloriam extulit.

Ab hujus difputationis de(criptione libent

er abftine-

r

cimus, Ea primum impreffa Lovanii ann, r684. uno

Religiofo-

Volumine in 12. pag. 400. hoc titulo : Differtatio Ca-

remus, fiei nonnullorum tantum juniorum

j

rum licentia, fuafque laxiores confüetudines pu

rgandi

nonica de Peculiavitate i Religione 67 Sz'mom'q circa in

cupiditas ortum preebuiffet. — At id folum occafioni fuit,

greffum Religionis.

Primi hujus E

fpenio indiéli belli gennina caufa confilium

)

obare ag-

extitit a laxatee mor

alis doctringe fautoribus jampridem

yr

In hujus Differrationis I. Parte Efpenius pr

s Re-

initum , ut S'azfenifimi & Rigorifini perfona veluti qua-

;jreditur , cum paupertatis voto pugnare ; privati

utaliqua penfione aliove

dam in Ecclefiam indu

&aeos omnes involverent obre-

d

ligiofis id libertatis relinqui,

inionibus refragarentür.

redditu, quod Peculium dicitur,

proprieratis titulo u

gerenrque qui noviseorum op

1

ictam Simoniam efTe,

Ejufmodi infimulationes acrius

quam unquam antea Lo-

f

tantur. Statuitinaltera, propried

.

vanii rurfus excitatee fuerant occafione Decreti Inno-

ab iis qui fe fiftunt Religionem i

ngteffuri, dotem exi-

centii XL. (a) contra moralis huju

s doctrinz Propoft.

gere aut ftipulari."

fiionum Auctores

Quia duplex abufüs hic. mal

o'quodam fato latimm—e

tiones LXV, Jefuite harum propo

l[;ï

dedere Operam , ut impetum per ha

s novas accufatio-

graífabarur, provide

bat Ef(penius fibi adverfarios non

H

ovanienfem Univerfitatem fcinde-

defuturos; at monet 1

n Prefatione, fibifcandali genus

nes infrinzerent, L

i

le-

rent, ibique fibi a

(leclas compararent. ldem prafti-

hoc non eju(modi vi

(um eíTe, ut proinde a veriratisc

11

fenfione defifteret cui profeffionis füe vi fe devoverat.

tere in Auguftinianoru

m Religioforum Ordine, quo-

rum plerique fui fanéti

Patriarchae doctrinze maxime ad-

Sicontradictionis timor, inquit, impedire debet, ne in

cum laxiorum

abufüs reclametur, filendum ergo erit.fuper iis omnt-

di&i funr, & quod inde confequitur ,

Cafüiftarum (yftemate ex diametro pugnant.

Nacli

bus qui in Ecclefia c

ommunes, nec fine cu uí(dam aucto

.

iores ambitione tumentes Reli-

ritatis robore, jam eva

ferunt; paffim enim triftibus his

funt in hoc Ordine jun

qui proprii Corporis rat

iones & principia

miferi(que temporibus /te

formatoves , Sanfeniflas , Re

giofos . duos

ddam detevius , eos omnes

prodentes ,

fe totos iis dediderunt, omnique iniquita-

ligiofi Status boffes, nequid a

De PP. Chezaerts & Defirantloquimur,

haberi cernimus, quibus fatis

animieít, utin eju(modi

