ha litterze fünt tenoris fequentis : ;, Adm. R, & Am-

»

tat fe Conftitutionibus Apoftolicis , nimirum

ntis

» pliffime Domine: fummopere placuit. relatio ,

,

Pii IV, qua eít fidei Catholicae per univerfum or-

at

» quam Ampl. Dominatio Vefítra mihi fubmifit, ex-

»

bem profeffio religiofa, — Alexandri V1I. cjus for-

) Jure

» hortationis fuze, quam die 25. Aprilis habuit ad

»

mulario contra.Janfenianam harefim fübfcribat,

PEI

L

Doctorem van Efpen.

Hanc Sanéta unctione ple:

idque juxta Conttitutionem : Zzzeam . Dotuiui : &

?»

nam, & zelo Catholico ac Chriítiana eruditione

)

tandem fübmittat fe Apoftolicae Conf(titutionino-

ynfio-

abuudantem multum laudavi & commendavi in

?9

iufl,

?5

viffime , qua incipit Ugzgezitus ; Eidemque hujus

55

Domino. Doleo autem quod Do&or ille nondum

?*

quoque Epiftolze mea lectionem, .imo copiam coa.

lplfCS'

??

recogitet corde, & ad primam expoflulationem

)

cedat tanquam comprobationem certi(fimam prio-

vra*iü'

2»

de mandato noflro fibi faétam fuper recipiendis

29

ris mandai noftri de quo dubitare minime debuit,

35

Conftitutionibus Apoftolicis Pii IV. Alexandri

)9

Accedet autem Ampl. D. V. dictum Doctorem

dlia$

??

VII. & Clemeotis XI. fubterfugia quarens in tam

)»

tribus diftin&tis vicibus, dato aliquot dierum in-

?5

ferio-sternae falutis negotio, frigide petierit man-

39

ter fingulas fpatio, utbenignus & mifericors Deus

?

»

datorum noftrorum copiam ; ad fecundam vero

pro longanimitate fua & benignitate, aliquando

ANS

959

expoftulationem die 30o. Aprilis eidem Dottori

,5

finem faciat refiftentie dicti Doctoris, & fingulis

?5

25

per te factam, iniquiora etiam diverticula fecu-

tribus congre(fibus in praefentia duorum te(tium a

»

tus, refponderit fibi non conítare , an tria. punc-

99

diéto Doctore petat nudum, apertum; fincerum

ta ei per copiam tradita contineant de verbo ad

?9

Lu

& pofitivum refíponfum ad tria illa pucta in prio-

»

verbum mandata nofítra,

Ingemiíco enim vere

»

ribus litteris noftris de 22. Aprilis noviffimi prae

?»

??

coram Deo, & ex toto corde contriftor, videqs

Ícripta : Dominus fit cum Amplitudine Veftra,

& cum

(q) Nzinc primum edita; & pariter Monumenta fequentia füb Litteris B. D, E; F. H, I. A. Q.

M

&

718

G-X Ws

ESP!NIANA

» & cim di&o Do&ore van Efpen, cui praterea

Sue Eminentiz, die 22. Aprilis'noviffimi datis tibi

t

» fignificandum eft non defuturum Canonicum rigo-

praefcripta : Interea. juxta' tenorem fupradictorum

cut

rem, fi.pertinaciter negare pergar, quod tam

mandatorum , Dominationi V, trado horum omnium

hu

jufte & tam fancte ab eo exigitur, & perditionem

copiam authenticam de Verbo ad' verbum, & pra-

)

ri

2

[uam.non ex me, fed ex feipfo'futuram, Et Ampl.

Mech-

terea pro prima vice do Dominationi Veftre fpatium

]

]t!

3*

D. V: omnia. Fau(ia a. Domino precamur,

quinque dierüm ad ref(pondendum.

Datum Lovanii

p5 (

?5

liniae 7. Mak1727. Ampl. D. Veflrae ftudiofi(Timus

10. Maji :727. in edibus Clariffimi D. van Efpen.

Hi

(Et fignatum erat) 'Tho. Card, Archiepi(copus

Quod atteftor : ( E£ erat fignatum ) Hermannus Da-

»

men,

u5,

Mechlinienfis. Suprafcriptio: Adm. R; & &mpl. D.

(Et infra:) idem teftor :( E? erat figuatum )

Damen S. T. D. Decano S, Petri Lovanii TL mag

G. Delvaux ( Et itevum iufra:) ldem, ( bt ezat

qm ]

que

20 figillo fue Eminentie."

f gnatum) G. J. d

anrcuwz.

*

Clanflime Domine Frater ; heec funt de verbo ad

&p

verbum,, iterata. mandata Eim. & R, Domini prafa-

ti, qua ipfius nomine & authoritate tibi. intimo ; &

b.

mel

Cail

que fiferio,

ut par eít, ea corde recogites, tlbl ad

àbi

veram obed:e-umm & convarhonem, cum Dei gra- -

m

tia, fola fufficiunt, absque ulla ulteriori mea admo- :

Proteflatio. Clariffisui. Domini van. E[pen.contra

negi

nitione. [nterea pzo munere «neo per meritum obe-

Inquifitionem: Domini Damen (à)

r]us

dientie Domini noftri Jefu Chrifti, pro aterna tua

rou

falute Crucifixi, te iterum atque iterum in fraterni- -

tatis amore. ob(ecro & obteítor, ut prae audat.s A-

s mterroaatoms mf'rafcrlpto propof' tis per

ato!

rum

poftolicis Conítitutionibus Pii IV. Alexandri VII. &

Amphmmum D. Damen, Decanum S: Petri,

Clementis. XI.

veram, inregram, & debitam obe

de data refpeétive 25.: & 30. Aprilis.novitfimi & 10,

blic

df

dientiam praftes,. & monitioni mea paítorali, quam

currentis menfis Maji, ex parte & mandato Eminen-

tiffimi & Reverentiffimi Dam:m Cardmahs & Aruhxe-

Sadt

2j. Aprilis noviffimi tibi dedi, pauca hec adjicio:

nimirum ut debite perpendas graviffimum decretum,

pifcopi Mechlinienfis.

unq

feria

quod Clemens XI. litteris Pr//iom/zs Officii contra

lofrafériptus dicit primo : fe nullo modo agnos-

inobedientes Con(htunom Umgeizztm Authoritate fua

cere 1unsd1&ronem meenn(ïïml Domlm Cardmahs

U

Qric

Apoüohca tulit.

» Nos, inquit Pontifex , qui Uni-

prafati ;

P

,

geniti filii Dei & Salvatoris noftri Te(ü Chufh vi-

Quod Uuiverfitas Lovamenfs & omnia ejue füp-

Unh

ces gerimtus, eos omnes cu;uswmqu«, ftatus , gra-

pofita fint pleniffime exempta ab omni ]urnsdlälone

defu

»)

& fuperioritate Ordinarii ; -

*

dus, erdinis & conditionis illi fint, etiam fi prs-

copali; Archiepifzopali, aut alia qualibet, etiam

" Quodque nullam mmd:&aonem agnofcere po(l"nt

fnin

nifi Rectoris & Univerf(itatis.

2*

Cardinalatus, dignirate prafülgeant, qui memo-

que

»

ratz Conílitutioni noftrae (Uzzzgef,ztu) debitam

Quod in fua immatriculatione omnia præfata ejus

cun

,*

& omnimodam obedientiam pra(tare haähnus re-

fuppofita folemni juramento adítricta fint ad obfer-

al

pI

cufarunt; aut in. poflerum recufare aufi fuerint,

vandum jura & privilegiá & libertates diétae Univer-

tept

45

ut

veros Sanécte Romane Ecclefic filios non

fitatis, neque ad laborandum in aliquo ,. .quod in eo-

por

?5

agnofcere ;

neque ut Dobis & Beati Perri Carhe-

rundem: prajudicium- pofïet redundere.

üt

99

dra, quo.j falfo autamant, adlierentes & con-

Videt autem infrafcriptus, quod praefatus meen-

infir

,5*

fenuentes 5 fed contra potius uti aperte inobedien-

tiffimus Dominus in fe jurisdi£tionem externam prae-

Iul

95

—tes, ac notorie conmmaces & retfractarios habere,

tendar, quod apparet tum exmodo procedendi, tum

fur

59

tenere. & repurare

; & quoniam primo ipfi a no-

ex termiinis comni mmanubus Crmomcum ngorem, alns-

B.

$*

bis & Saacte. Romana Eccldla, fi minus expreffis

ue.

pii

?

verbis, factis ferte:pertínacisque & obdurarae men-

Quare decïarat mfmfmpms quod cum Falvo mm

&a

29

tis multiplici (ignificatione recefferunt ; illos fimi-

mento füo jurisdictionem di&ti. Eminentiffimi Domi-

pol

3*

liter.a. nobis tanquam a. noflráà &' ejusdem S, Ro

ni Cardinalis agnofcere non poltfit, ita falvo eodem

))

manz Ecclefie cbaritate prorfüs feprecatos habe-

füo juramento non poflit ejusmodi ejus interrogátis

??

ri : nullamque proinde nobis & lpfxsandæ Roma-

refpondere, prout proindé nec intendit refpondere;

?3

ne. Ecclefie deinceps cum illis communiohem

Optaretque ut Ampliffimus D. Damen & ejus duo

»)

Ecclnfaüxcqm extituram , donec (guod fa*chus)

afliftenres memores fimiliter eflent ejusdem fui ] jüra-

35

integre refipifcant, reje&taque penitus audacia re-

menti, & ultrahaec idem Ampliffimus D. Damen quz-

33

flaaandl per exhibirionem vera obedientia , quam

litatis fuze & juramenti Con(ervatoris Privilegiorum,

D

?5

complmcs corüm Romano Pontifici Beati Pétri füc-

certe nec acceprarent fimile mandatum , :neque colla-

39

ceffori ac. Jefu. Chrifti Vicario in. ipfamet folemni

borarentin aétu in quo tam manifette vxolamur ]ura

*

?*

profeffione Catholice fidei ,. interpolita jurisjuran-

& privilegia hujus Univerfitatis.

Si tamen meennfümus -Dominus Cardmalls aut

9*

di.religione, ad Sancta Dei Evanpelia (;epius fpo-

35

pondex ant, priftiog charirati & umtan ab eadem

Amplitfimus D. Damen aut alius quiscumque, aliquid

**

Apoftolica Sede- reftitai- mereantur."

^Hactenus

habeat ad onus infrafcripti, integri relinquuntur ut

Ciemens XI. in pr«fatis (uis htteus Apoüohcxs ad uni-

eadem dqferant ad dictum Rectorem & Umverflt«atem

(

verfos Chrifti Hdeles directis, :

coram quo tribunali paratus eft- flare j juri.-

Clariffime Domine :

ld tam magnum tonitruum

Ulrerius & fine horum precjudicio, d:cxtmü*afcrlpe

(cum S. Auguftino in fimili loquor ) qui'zoz exper-

tus fe plurimum mirari modum agendi & procedendi

gzjlztm', uon dovinit, fed gortuus e]ï & tatgen po-

dicti Eminentiffimi Domini. Cardivalis: qui intendit

tens eft ille.etiam mortuos fütcitáre ,

& hiec eft fi-

petere a perfona plane exempra, quod nón polffet

ducia quam habemus apud Deum, Patrem miferi-

petére fähem eo modo & forma, a. per('ona pleno

cordiarum per Dominum nof(trüm Jefüm Chriffum,

fibi fübdita, -

:

& 'ad ipterceffionem. Bearze Deiparee Mariae femper

Quodill ud quod ab mfïafcr:pro 'h:c petitür fity pur-

Virginis & omnium Sanétorum, .Amen. -

Caterum

gatio Canonica eaque admodum gravans &infamans,

M

coram przfatis duobus Dominis teftibus peto a. Cla-

qua de jure imponi non poteft nifi ei qui fervato ju-

riffima Dominatiorie Veftra, nudum, apertum; fia-

ris ordine' per fenænnam ]udfcxs declarams efï laegr-

Li

cerum & poünvurn refponfum ad tria pun&a htteus

tine fufpe&us.

|

ü

QüOd

(n) Nunc primum edita,

ha

ï

Ov RecuEm, pes PigcEss &c, — LivRE TROISIEME,

7i9

btibi

Quod iraque hic proceffus non poffit attendi nifi

vanii coram duobus Teftibus, Do&ori van Efpen

3[*1)m

lm

tanquam mera via facli, ubi caufa iachoatur ab exe

propofiti fuerint hi tres Arriculi.

cutione, quod repugnat omni juritam Divino quam

» I9, Àn de corde puro &fi

de nod: ficta ädmit;

prg.

Dum

humano, &.prafertim jucundo Adventui Ducatus

»

tat, & rurfus emittere páratus fit Profeffionem

Brabantie, Drevibus Innocentüi XlI. ad Epifcopos

959

Fidei Pii IV.?

"i

Pen,

Belgii, uti & mandatis Cafareis ad eosdem Epiíco-

» 20. An paratus fit jurare Formularium Alexan-

pos de dàta 26. Maji 1723.

LE

dri VIL. juxta Bullam Z'izeam Dormini Sabaothb ?

UR

- Hic véro modus agendi infrafcripto eft injuriofiffi-

» 39. An pure & fimpliciter admittat. Conflitu-

Ut

mnus, dum atrociífima calumnia traducitur tanquam

9»

tionem Umgenitus. Dei Filius, & condemnerom-

: 'fgat

qui receffiffet a finu matris Ecclefie in quo tamen us-

)

nes & fingulas Propofitionesin eadem Conflitu-

9?5

tione damnatas ?

que ad grandevam hanc fuam ztatem femper vixit,

& per Dei gratiam mori intendit.

.Et cafü quo.idem Doctor van Efpen in his omni-

Certe infrafcriptus natus parentibus & avis appri-

bus non fatisfaceret, eodem Mandato Archiepiíco-

me Catholicis, femper vixit in Academia Lovanieni

pali inhibeba:ur, ne dictus D. Damen ipfi v/Ja S$a-

Catholice Fidei -zelofiffima tutrice, eoque nomine

cramenta admini(lraret..

titry

abipfa Sede Apoftolica fpecialiter laudata, & com-

Addebatur quoque allaborandum

effe apud di£tum

mendata, qua Academia neminem ad gremium fuum

Do£torem , ut per debitam obedientiam in finum Ec-

neque ad ullum gradum Academicum admittit nifi

clefie Catholice, Apoftolice, Romane redire &

x

prius emiferit profeffionem Fidei juxta Dullam Pii IV.,

recipi mereatur.

*

ne, nifi ad eosdem articulos »

*

prout & fecit infra(criptus, tum in. fua immatricu-

Adjecte dein mi

j

aüone tum in füfzeptionibus graduum Acaderico-

partem affirmativam amplexando, zu4zuta daret, oper-

'atri,

rum, juxta ejusdem Academie leges, femperque pu-

tum, fiucerum, &9. pofitivum . Re]poufum, adveríus

10,

xincn.

blice vixit in eadem profeífione & cum omnibus Ec-

eum procedendum fore fecundum Canonicum rigq-

clefig Catholicae filiis communione & participatione

rem.

hi.

Sacrameritorum Ecclefie Romano- Catholice. Nec

Quanquam autem Jura ac Privilegia hujus Univet-

unquam ab aliquo fuit fugillatusaut monitus in ma-

fitatis, religiofe hactenus obfervara non finant, ut

lm

idem Doéctor Z. D, van Efpen Infrafcriptus tanquam

teria Fidei aut quacumque alia Fidem concernente.

inalis'

Unde atrociffima bxc calumnia non folum eft in-

Academicus & ejusdemUniverfitatis membrum, eum-

juriofa infrafcripto, fed redundat in injuriam totius

dem Eminentiffimum D. Cardinalem Archiepifcopum

æ(üp.

Univerfitatis Lovanienfis, tan

quam quae .oHi-cio fuo

pro fuo ]udice agnofcat ; ab altera tamen parte cauta

|

Qifef

defuiffet.

Veritatis Evangelicae exigere videtur, ut octogena-

Quare infrafcriptus adverfus Eminentiffimum Do-

ris Doctor ad ram eelebria Interrogata nón fileat

Xnt

minum Cardinalem , Ampliffimum D. Damen eorum-

prorfus atque obmutefcat, prafertim cum hodierná-

rum contentionum, quz circa prima Religionis Chris-

que proceffüm & agendi modum, ornniaque inde fe-

| Gilb

cura & fecutura proteftatur de notoria injuria, eam

tianz capita & fundamenta verfantur, quaque maxi-

ubfer-

revocando ad animum profecuturus eorum debitam

me ab exorta Bulla Clemeniis Xl. que incipir Uzi-

)vet.

€

reparationem per media congrua tempore &loco op-

mitus Dei Filius, Ecclefiam Dei , ac fpecialiter

l 'eq-

portunis, committens omnes & fingulos Notarios

b

elgium Catholicum & Univerfitatem noftram mife-

ut prefentem Actam dicto D. Damen qualitate qua

rabiliter in partes fcindunt atque dilacerant, origi-

iher

infinuent.

Datum Lovanii r3, Maji 1727. ( Et erat

nem & fequelas tot jam annis lu

o

gens confpexerit. -

Salvis igitur Privilegiis ac Juribus hujus Academiae ;

pue

fübfignatum:) Z. B. van Efpen. ( Juferius. babeba-

um

tur) Infrafcriptus de mandato Claritfimi Domini Z.

falva quoque reverentia, tum Eminenti(fimo D. Car-

D. van Efpen infinuavi duplicatum hujus Acte Am-

dinali Archiepifcopo, tum fümmo Ecclefie Roma-

u

plifimo D. Damen, & tradidi in manus ejus, quam

ne Pontifici debita, quibusne in minimo detractum

jirt

& acceptavit, A&um hac 15, Maji 1727. hora prima

vult. Infrafcriptus,

Ante omnia declarat coram Deo

omi-

poft meridiem. ( Erat fubfignatum ) IEgidins Denique

Infpectore cordium, coram Jefü Chrifto, quem jus-

dem

tum Judicem in dies praftolatur, coram hac Uni-

NNotarius Apoftolicus.

verfitate, toroque Orbe Chrifliano, fe per divinam

ga'lis

dett;

mifericordiam in finu S, Matris Ecclefie Catholicae

quo

ab infanria enutritum , fide non ficta femper vixiffe,

C.

iüï&:

& usque ad extremum vitee halitum vivere, ac mori

velle; atque idcirco ex corde, apud Deum Patrem

l quä*-

fümu

Declarätio Zegeri Bernardi van Efpen

precari pro iis veniam, qui innocentiam ejus hac in-

'oute

juria affecerunt, ut illum, nulla licet cenfura Eccle-

*

. . U. Do&oris & Sacrorum Canonum

fia(tica innodarum, nefcio quo vago pratextu, quem

']Dï?

in Univerfitate Lovanien(i Profeffo-

minime exprimunt ex finu Ecclefie Catholica pul-

fum aut egre(Tum palam traducerent,

p 4ut

ris, dara 15, Maji1727. (4) ——

Deinde ne innocentie fua famam, cum fcandalo

qui

u

pufillorum , negligere acftimetur, declarat fe effica-

Occa[ione "Inquijitidm': e im ipfum intentata Mandato

m

omini Cardinalis Jércbiepifc

citer coram quocumque legitimo Tribunali , Emi-

: äminegti[þ'mi D

ï

opf !

nentiffimum D..Cardinalem Archiepifcopum , nec-

Mucblinienfis.

non Decanum Damen, fervato Juris ordine, de il-

Zfz'p:

^ In No-minö Domini. Anien. !

lata fibi ac toti huic Academie injuria convenire vel.

.en '1

.

le: (T) Et fi forre Infrafcriprus morte praoccupa-

adit

offat

N Otum 6&» .ddynib.us, praefertim in hac Univerfi-

tus fuerit , rogare fe heredes fuos, omnesque & fin-

N

tate Lovanienfi, quomodo hifce diebus ex

gulos quorum confüerudine & amicitia gavifus eft,

ut hanc Cauíam ftrenue inftituant aur profequantur,

"

Mandato. Eminentiffimi D. Cardinalis Archiepiícopi

&perreque

-

Mechlinienfis ,pg.fr D, Damen Decanum S. Petri Lo. Occaíione porro ArtiCuli ptimipalam

jans,

| fiec[a- :

" ( -a') Edita. E»odfä;ajnno,

ojr

- (*) Inquifitiones illz (

Mand'atþ Emixlexitimmi Cätdïnälïs Archie

lr

pum Capituli S, Petri die 30. Aprilis & 10. Maji an. 1727.

p;fcopi )]fq'erunt.-. a&æ per Doäox'gm Da;nen; qi?'a Dect-

* (4)'Proreftatio Efpenii infinuata fuit 15. Maji anni 1727.

*

u

Prima ejus in hanc rem Supplicatie Supremo

"Brabantiz Senatui exhibita fuit 28. ]

-

um 1727, aþcþdein* alterá. . Sed þhic Senatus,

laabens. verifimiliter manus ligatas ,. noa dedit nifi binas ConJulras favorabiles. .

laplorata quoque fuit Ordinum Brabantiz interceffio , ut paterét Oppreffo via juflitie.

720

P

declarat, fe ab hinc 63. annis in Immáátriculatione

Á

Lhoff*tti*,; tum in celebri Majorum: fiï:ortïulm .Ce'n'f'ü'ra-,

feu Infcriptione faa in hacUniverfitate, pro more ia

ejusque juftificatione ; tum in Articulis Inaocentio

n

eaufitato , . fincere emififfe, & rurfum ubi jufta ne-

XI. obla

L.

Jl

tis fideliter "exhibitm adhüc mgdo defen-

P

L

ceffitas vel utilitas poftulaverit, füb invocatione divi-

dunt,

K

ni Nominis emitrere paratum Profeffionem Fidei Tri«

d'ex manibus Fideliüm 'excurere videa-

dentinz fecuadum Formulàm Pü1V; . —

»

Ü

:

;

tür SS, Scripturas contra ominiurm feculorüm u(üm &

l

-

Una.

imen proteítando, f« Fidei (s* purgátione

traditionem, non

"

fi

& Haterodoxorum fcandalo.

ine magno animarum detrimento

Canonica nullatenus indigere: cum Fidei huic Ca-

äe

tholice indivulfe femper adhaeferit, & jam plusquam

.. 49. Quod non reéle conciliari queat cüm

'Ss Ed

a feculi- dimidio, de Corpore & Concilio hujus Uni-

clefiae Canonibus, ejusque' Difciplina, five citca me-

verfitatis exiftrens, SS. Capones Profeffüs, & fub

thodum remirtendi & retinendi peccata, five círca

oculisejusdem Univerfitatis, illiusque Re&torum abs-

poteftatem clavium & Ecclefiafticam. Hierarchiam.

ï

ue reprelienfione usque 'in-hanc diem converíatus

59. Quod hec eadem Conftitutio' profcribar li-

u

erit; quin imo hanc ipfam formulam Pii IV. lau-

brum Confiderationum Moralium, quem Infrafcriptus

det in fü

,

o Jure Ecclefiattico umverfo : fz;rfff 3. tit.

E

jam pridem. vidit cura Theologorum Belgarum la-

^

à

4

4

tine redditum & frequentiffime ac per abnos pluri-

" Ad Art

xculum 'f'ejcun'd-uih declarat, fibi lícirüm non

mos lectiratum cum fumma omnium (Theologorum

'elle Turamentum Formularii Alexandri VII, fecun-

& cordatorum hominum zedificatione & fructu, ut-

dum Bullam Clementis XI. que incipit Zimeam Do-

pote Íanéta .& 'incomparabili unétione refertum.

vhini Sabaotb ; cum in hac Bulla declaretur, eum ju-

Condemnet -item earumdem Cozfiderationum Aucto-

rejurando Ecclefiam Dei decipere, qui interius non

rem , illumque inauditum, quem non modo ut re-

u

dicat libro Janfenii doctrinam hareticam contineri :

terrimum herefiarcharn & diaboli filium, verum eti-

E

P«

i

bi autem. de Facti hujus veritate non conftet, no-

am. & ne

q

uiffiimarum intention

*

;

um reum indigitat ;

i

tumque fit jam pridem de Tanfeniani Libri fenfu in-

cujus tamen Orthodoxia, pietas, & cum íumma

&

ter Catholicos acrirer difpurari ; & hanc Facti ques:

eruditione conjunéta humilitas In

f

tionem nullo infallibili Judicio decifam effe, ac pro-

fpeciali notitia apprime perfpecta funt,

FU eripro longy, &

fité

jl

e

inde grande piaculum committeret, fi hanc rem du-

Qua quidem rationum momenra excellenter ex-

li

biam atque incertam, qua nec ad fidem, nec ad

potita fünt in preclara Declaratione Celeberrima Uni-

verfiratis Parifienfis 171

Tnores ullarenus pertinet, jurisjurandi facramento at-

&. qua ab antiquo fee pro

fic

teflári; Deum in animam fuam invocando prafüme-

avite Doctring & Ecclefiaftice. Difciplinz puritate,

Fers5 cu

im

tanquam murum adve

tha

n Dominus 'd'*i:ieri;ra]urajndum/ 'z'gzümfit(:tïe, e

kus Ingruentes eipprés s dixn-

Àj

n judicio,

2 injuflitia-

E

tates femper oppofuir,

j

4

"

a.

od ad Docma attine

t, provocat Infrafcriptus

" Ceterum cum Infra

fcriptus audiat uaduaeos A-

At

períonas quaslibet, falva' reverentia Ecclefiz Pafto-

cademicos & Ecclefiafticos, qui Bullam Ugigenitut

fibus debita, " ut oftendant an & ubi aliquam ex

non recipiunt tanquám pravaricatores Profeéffionis

br

lt

quinque famofis Propofitionibus docuerir vel tenuerit

Fidei, quam fecundum Formulam Pii 1V, aliquan-

dü

unquam , aut legitime fufpectus fuerit aliquam ex iis

do emittentes, R. Pontifici, B. Perri A pofïolorum

Li

docuiíTe vel tenuiffe : quod fi non praftiterinr, prout

Principis Succeffori ac Tefü Chrifli Vicario veram

16

hoc, cum plane falfüm fit nemo prafliturus eft un-

obedientiam fpoponderanr ac jurarunt, ne forte ac-

Ü

w

T

du

cufatio hec ignaris quibusdam ac fimplicibus

quam ; relinquit Infrafcriptus Publico dijudicandum

.im-

ld

an non jure hic conqueri poffit de impáta fibi atroci

ponat, refpondet Infracriprus non fuis, fed Car-

injuria, prafertim cum Dreve Innocentii. XII, de 6,

dinalis Bellarmini verbis de Conc. & Eccl. lib. 1.

dat

Februarii (694. omnibus Epifcopis, quaztum zz Do-

Cap. ult. f& juraffe veram opedientiam, & fe fore

5/uno poteft, injungar, me ulla vatioue quenquam va-

Obedienrem fummmo Pontifici ; 7404 intelligitur , in-

h

d

ga iffa accufatioue &? imvidiofo nonrime J'an]em fimi tva-

quit, duv juïl:"eït'ea,fq'uæ ;/etkmiiz»im Deum Sg'&wm

at

duci aut uuzcupari finaor, snfl prius füfpettum effe le-

Canones jubere potef. "E contrario plane' exiflimar ,

pravaricatorem fe fote ejusdem "Tridentine Pro-

fii

gitime conflitevit aliquam ex bis propofitromibus docuiffe

aut tema[[e..— Quod. quidem Breve fecundum Leges

feflionis, fi falfa ac caeca opedientia quafcumque Ro-

pa

"Patrie debite in hi(ce Partibus admiffum & in hac

manorum Pontificum Bullas reciperet, utpote quas

t0

ipfa Academià publicatum fuit ; fecus ac Bulla 7-

conítat quandoque deviare à S. Scriptura, Tradi.

meam.: Domini. Sabaotb, que pro Galliis dáta ne um-

tione & mente Ecclefie, qua íole ibidem nobis

pu

de

bram quidem in'Belgio Regié Placetationis aut Te-

proponu

oror ranquam infilibilis Fidei Reguia &ln-

pirims publicationis habuit, nunquam in .bac Uni-

terpreS$. ^ .

f

N

PA

. : Poflremo in h

dr

verfitate prelecta, numquam ulli Juris Profeffori aut

acce; -räïu,!ii: turbamum t&xiwpäüar,e

findiefo propofiü. Confar autém quam illegitirne

& diebus .caliginis conftitutus. Infrafcriptus, f& (ua-

fi

in Facultatem "Theologicam Lovanienfem introduc.

n

que füb protectione. Omnipotentis Dei- éonflituit ,

t2 fuerit exactio jurameati Formulae Alexandri VH.

cum tota' ánimi fiducia dicens : Exwége Deur »-judica

fecundum Bullam 7Zzeam Dotnimi Sabaotb , quantas-

Caufam tuam. 'Sub protectione item - Ecclefiae Ca-

fa

q

Dé ru:

rbas & mila liuic Academiae torique Belgio in

tholice Matris füze ac fponfe Jefu Cbrifti; üna praes-

tülerit diutürna nimis experientia febfimus. —

tolans éjusdem .Ecciefie infallibile-füper 'hifce con-

de

af

.^ Quoad Articulum tertium declarar idem'fl*bfïfäfär"i:

Ki

certationibus Judiciutn ; quod tota animi fubmiffione,

tus fe recipere non poffe Conftiturionem Cleme

*b uv

n

&

3

uti obedientem Ecclefi

z1

p*

*

filiu

fá

ratum fe profitetur, ^ ^

m decer, amplexari pa-

Xl. que incipit Umigemitus Dei Filiur, neque con-

-

demnar

e

1

f*

CL P

1

EE T EORH

.Hoc, Inftrumentum D

ecl.arz;t.i;onis mee, fufis ad

do

reprobatas.

t ; ,.v

Deum precibus; rire perpenfüm propria manu figna-

I

vi Eovauir hac

1. Quia

profctibi la Cónftiraio plaritas Tócu-

"

3

"$. Msji i727. opim

) -&

T

blici

fh

tiónes S, Scriprutz , Conciliorum, Patrum; & Auc-

Juris fiat; / Z. B. vaw EsPEN,

/

*

UI ,f& sCano

0r

torutm do&trinee

ac pietatis laride per univerfas Ec-

Pro£ - (Infra balebatur ) Infrafcripti teftantur fe ad-

clefias'illuftrium. -

fuífe cum Rev. ac Clarif. D. Z. B. van Efpen

ftitutio dämnbt þlutimg.sïpto-.

20. Quod eadem Con

Presbyter, J. U. D. & SS. Cánontim in'Univerfita-

pofitiones, quae ibtellectae ini fenfü naturali & obvio;

te Lovaniehfi Profeffor, mente fana & integra, ac

ficut vult ipfa Conftitutio , ipfam praferant anti-

corpore. valente huic Inffrumento fübízriplit, die

&

quam Fidei &.Morum doctrinam ab Apoftolis& Pa-

& anno quo. fupra, .( Et erat. fignatum). 3. Fer-

tribus traditam; ac | prefertim eam quam Thwlogi

xaociabi s Es

p g.;;pe:rï;i. ,

&

ou RecUEIL DES PIECES &c. LIVRE 'TROISIEME,

721

'nfm'a,

Petri Can. Atzt. Cinck, P1esbyterPræfes Coll. Craen-. no quo fupra. (Signatum) ngdmsDemque, Nm.

MSURT

donck, & Can. S. Petri Lov. (inferius habebatur :) Apoftohcus & Reoms.

itfn

Infrafcriptus Notarius Apoftolicus ac Regius attefta-

tur hoc. Inürumentum Ccoram fe fignatum efle a R.

Concordant:am tePcor cum Orig u-xah.'

Vldea.

ac Clariffimo viro Z. B. van Efpen Presbytero J. U.

rum &

D. & SS. Canonum Profellore, in prafentia füpra-

Aïgxdms Demque Notarms Apo&ohcus.

Tlentó

fcnptorum Dommorum tanqaam teihum die & an-

58 EQ

Ca me

PWMWMWWW—WmeaæM

e CIrca

lam

D.

b&t ].

Tiptg

üm ]s

PREVIIERE REQUETE

1 pkm

Totum

«U, Ut

De M. van E jpen, adrej]ee à l*/:mpereur ( Roi, en jm Conþzl Sozwemzn ordonne en

tttüm

Brabant.

r

A

Ut fe.

emontre trés humblement Z B van Efþen, Cha—

funt Cæfam Cefari.

C'eft ainfi que pour avoir fou-

m eli-

R*

noine del'Eglife éxempte deS. Pierrea Louvain,

tenu dans fon dit juf Ecclefiaflicum Univer[um , que

ipiut:

Profeffeur des SS$; Canons, & Docteur en droit de-

c'étoit au Juge Royal à décider les difficultés € dou-

fumma

puis plus de ;o. ans dans l'Univerfité de ladite Ville,

tesqui fe rencontrent touchant l'immunité Ecclefia-

npa

& préfentement le plus ancien de la méme Univer-

ftique; que cette Ouvrage futdénoncé à Rome, par

fité: Qu'en 1646. il

e(t né en ladite Ville,

Ié 9. Ta-

ceux de PAlcheveme de Mali lines, qui furent cepen-

Irex

illet, de Parens trés Catholiques, & Baptifó dans

dant obligés de rendre ce temoignage quil ne con-

& Uni

l'Eglife Paroiffi ale de S. Michel:

tenoit rien contra fidem aut bonos imores3 comme il

Qu'en 1665. il devint Suppot de!adite Umvu*ïte,

confte par la Lettre dà P. Delbecke Dominicain,

f pro

Lonmlteur de

Imafe,

fi célébre par fon attachement invio lable à la foi Ca

thce cy jointefuüb ( A).

& lam

tholique, & àcetitre hautement Louee par le S. Siet ge

C'eR encoere pour avoir foutenu l'autorité legitime

Apoüehque

ii À

Qu'autemps qu'ila été m(crxt in Matriculam du f

du Souverain à l'égard de la juriídiction Eccletiatti-

Academie , ia

Wt

felon. le ftatut du 238. Novem-

ue, & pour avoir éclairci les loix du Pais au fujet

Pt

d

(lionis

bre 1579, le Fideijuramentum juxta Decretum Bul-

u Placet, que le Vicaire Apottolique de Boisle Duu,

le Pii IV; laqueïle Profeffion de Foi il a, entuite

feu M. Govaerts, dénonga à 'Archevéque moderne

iquan

du méme fiatut, réiterée lorsqu'il a prisle degré.de

de Malines, avec là derniere licence & animofité,

lorüm

veram

Licence en Droit dans cette Univerfité,

le 1 1. Tuin

la do&rine du Remontrant par Lettre du .8. Dec.

16705 & méme depuis dans fon jze.v Faljbajfnum

1718. cy jointe fub (B). Laquelle étant rendue

JCEIS

. IN. 21. ll loue

Is N

Umz,erfzmz, Parte 3- Tit. IV. Cap. 2

publique par impreffion d'un livre qui a pour titre:

] C

lad:te Profeffion du Pape Pie IV.:

A&ta Ecclefiee Mechlinienfis, faite par 'imprimeur du-

Que le Remont:ant a ain(i pubhquement vecu

dit Archevéque, le Remontrant s'eft cru. oblizé,

hb i.

t fore

dans cette Univer(ité àla vue de tout le monde, dans

pour conferver lPautorité que fes Ouv:(.ges avo: ent

la communion de notre Mere la Sainte Eglife, &

acquies danslepublic, de íe plaindre à S. M. en íbn

ur,m

Con(ezl d'Etat, du dit Vicaire Apoftolique par la

i

daus la participation des Saints Sacrements; íans

avoir jamais fouffert le moindre reproche, touchant

Requéte cy jointe füb C. für qumS M. fut(irwe de

limat ,

fà croyance & orthodoxies menant une vie, ( c'eít

renvoyer la caufe au Grand Confeil, dont ledit Vi-

b Dro-

ie Ro

par contrainte qu'il le dit) irreprochable & hors de

caire Apoítolique étoit membre; avec ordre aux

toute atteinte.

Conteillers Fifcaux de fe joindre en caufe au Remon-

P quis

Que le Remontrant 'eft appliqué fans relache de-

trant, pour ce que le fervice Royal éxigeot qu'il fut

Tradi

puis 6c. ans à Pétude des loix, & particulierement

proteaä contre les injures qu'd fouffroi it, pour av oir

nobig

des SS. Canons, conformement à ía Profeffion.

donné au public des Traités pour le maintien des

T

Ayant toujours eu en vüe de foutenir les veritab! les

Droits & Hautears de $. M. L. & C. mpport à lalet-

droits de l'Eglife & de S. M. I. & C. ce qu'il n'à pà

tre für cela envoyée au Grand Confeil,

le 13. Jui llet

fhte

faire fans contredlre certaines f)retentwns tout à fait

1719. Cy jointe fub D. Ls Remontrantseü défen-

a

i5

H

2li

ife de Dieu,

infoutenables, qui deshonnoxent :

us

du devant ce méme Confeil avec un tel fuccés qu'il

[litit

& qui rendroient l'Ecclefiaftique le maitre du Souve-

y a remporté la fentence cy pareillement jointe füb

rain, & l'arbitre dubonheur & du repos de fes Etats

qulta

E. parlaquelle fon honneur & fà doctrine fürent plei-

z C

&Sujets: par o leRemontrant,pouravoir faitle devoir

nement mifes à couvert contre l'atteinte que le dit

|pres

de fà Profeflion, s'eft attiré de puiffans adverfaires,

Vicaire Apoftolique y avoit voulu donner, & deffen-

e cot

afíés connus de cette Couríouveraine, qui lui ont

fes lui font faites d'entreprendre à l'avenir le fembla-

rffone )

fait reflentir tout le poids de leur indignation.

ble, à peine de plus grande démonftration.

Que non obítant tout cela, le Remontrant vient

( pa

Que dans le grand nombre des Ouvraües qu'il a

donnés au Public, fous l'autorité de cette Cour on

de recevoir le traitement le plus dur & le plus fea-

(is 1

rva encore fgu alleguer le moindre point, oü le Re-

fible du monde, à l'age ou il ett de 81.. an, par

montrant fe feroit écarté des dogmes de l'Eglifes &

un exercice indu & mcompetent de 1urxsd:ämn,

ïä

K

on n'a fu fe plamdxe que. de ce qu*xl rendoit: quc

méme de la part de ceux qui n'en ont pas à fon

egard ;

, Cat.

fei

Ef

W

(a) Prefent£e le 2$. Jum 1727 imprimée pläfäntement pom la pzemxere fois.

(A) Nous omettons cette Lettre, parce qu'on la trouve dans I' Ouvxage iutitalé : æquzms Sentent:æ Parlamemz Mecblmzenj»

enità

&c. initio.

n*

(B) Cette Lettre & les pieces indiquées fous les Lettres C. D, E. fe trouvent pareillement dans POuvxage cité cy-deffüs.

l[, dle

Supplem. Oper. Van Efpen Pars V.

Yyyy

;

(l

T

t

Causa EsPENIANA

722

égard; & dui plust eft, par ceuxlà méme qui l'au-

pure voye de fait la plus criante, comm'un Apoftat

uu fchitmatique, qui auroit répudié la. mere com-

roient dü proteger contre une telle ufurpation de

jurisdiction ,. qui va à aneantir celle de la dite Uni-

mune de tousles fideles.

Certainement en vüe d'a-

$

neantir l'autorité des Ecrits qu'il a fait en faveur des

verfité de Louvain.

:ä

Qu'il eft tout-à-fait notoire que cette .U

niverfité,

droit Sacrés de S. M. I. & C. comm'étant préten-

duement Pouvrage d'un ennemi déclaré de T Egli.e.

& tous les Suppots font entiérement éxempts de !a

Jurisdi&ion & (üperiorité de l'Ordinaire; laquelle

Que ledit Cardinal Archevéque impofe au Re-

pl

T

réfide integralement & privativement dansla méme

montrant par ces ordres, unePurgation Canonique,

Univerfité, & fon Recteur; fi avant que méme en-

la plis griéve, &laplusinfamante du monde, mé.

fuite de la Bulle de fon ére&ion du Pape Martin V.

me (aths la moindre connoiflance de cauíe, fans for-

omnium €9 fingulorum, caufarum C9' megotiorum

me ni figure de procés, fansfentence;s traitant ain

cognitio atque decifio Doétorum , Magillrorum , Scho-

le Remontrant d'une maniere dont il ne pourroit

larium membrorum , atque fervitorum eorumdem fi-

ufer envers fes propres fujes, puisqu'il eft con(tant

—

ve Clerici five laici fuerint , C9' -etiam. de quibujeum-

ue la Purgation Canonique ne fauroit étre impoíée

que criminibus C9' exceffibus, correclio C9' puaitio C3

qu'à celui qui fervato-juris ordine per fententiam Ju-

omnimoda [uyer illis jurisdiclio , compete totalement

dicis declaratus efl legitime fufpectus.

au dit.Redeur magnifique, avecinhibitionbien ex-

Que ledit Do&eur Damen, qui en qualité de

preffe a tous & un chacun de caufis C9' negotiis hu-

Confervateur des Privileges de ladite Univerfité

jufmodi cognofcendi, [ive illa dirimendi, aut mem-

étoit bien pofitivement obligé par ferment à em-

bra €9 fervitores hujufmodi vel ex eis aliquem pro

pefcher Patteinte que ces Privileges recevoient par

crininibus €9' exceffibus eifdem, aut quomodo libet

de tels ordres, qui menacent méme Canonicum

corrigendi vel puniendi, feu aliquam in eos fuperiori-

Rigorem, seft oup'ó jusqu'à concouriràleur anean-

