- 1I, Peculiare nihil faper altera Confültatione, De-

babuit, qua uon is exprobatione dignus eff , quaudoqui-

dem nibi] de eo dicitur , quod cum veritate nom congruat?

cembris die 2 1. ann. 16g6,. data dicendum occurrit,

Ea nihil eft aliud quam Decifionis (eadem die datz )

Mibi quidem , ingenue fateor , bovrori efl , [petandu[que

videtur ut inffrumentum Satane ... equome qui[quam

compendium, qua quidem , quam late patet, in Vo-

lumine 3. Operum Van Efpen Editionis ann. r753.

acrius bominem , qui ipfe efd , gullius 202 boni immicum

? Addit Árnoldus in altera. Epiftola data Kal.

ag, 25.

Ei nos addidimus Romanae Congregationis

impetat

Martii ann. 1686. Jefuitas in hoc nepgotio focietatem

ab Efpenio laudate re(pon(um, in quo ftatuirur matri-

monii difpeafationes femper 22 forma commijJoria con-

cum-nonnullis aliis Regularibus iniiffe; 2juffis Nobi

lium Fivorum quoad Pareciarum patronatum contentio-

cedi, ea lege-fcilicet, ut facta verificentur. Eiminet

in hac Decifione contra abufus in Ecclefiam inductos

mibus faviffe pro viribus; €? Dominum du Bois, 7e-

fuitis alique. Regulavibus penitus maucipatumemalam

Efpenii folicitudo. — Confülrationes allatze numeris VI.

banc caujam propugnaffe per impve[Jumn. Libellum atroci:

& VII. .fuper eodem argumento verfantur,

hus in eum excellentem Pre[ulem (D. de Caftoria) ca-

lumniüs infavtum.

Confulfatio tert

ia fuper violentiis in Paflwem

,quemdam

Animadvertemus

hunc Articulum abfolventes, ca-

adbibitis... d nm., 1687..

zonice Dillertatiomis, D. du Bors nomine editze , .Au-

II. Confultatio tertia potiffimum ad D. bmmpricb

&ores haud fatis habuiffe in ea directe jura Epifcopalis

'auétoritatis ageredi , fed praeterea perniciofiffima fuper

Hapcw Comitum Imperatoris Miniftrum referebatur,

Principum juribus principia ftaruiffe. — Qui eam confu-

Jefuita Foffeus, Culemburgi Miffionarius, cum 5o-

'tavit Auétor, haud ealoca notare neplexit, preefertim in

cium, aut Sacri bis in die faciendi facultatem , contra

Concordata & Decrera Summorum Pontificum quae

füisadn. 17, 1g. & 19. animadverfionibus. Impugnat

id prohibebant, ab Ecclefiafticis Superioribus obtine-

jbidem acnter laudes quas D. du Zois non in patientiam,

ne eju(dem Urbis

fed in pervicacem refiftentiam , congefferat, qua eorum

re non potuiffet, impedire voluit,

Sacularis Paltor eo privilezio gauderer, In hunc fi-

Nobilium Virorum nonnulli mandatis Generalium (

dinum contra publicam Catholicee Religionis exercita:

nem Imperialem Miniftrum impulir, ur Principem de

Waldec, licet. Proteftantem — folicitaret; qui, ntulo

tionem obluéctati fuerant; ejufdemque feditiofam con-

Domini Culemburgi, füa, ad Parochi Vicarium ex

tentionem , Hifpaniarum Regem adhuc an. 1682. Su-

premum Imperium fervaffe, adeoque vetus ipfum jus

Urbe pellendum , auctoritate uteretur; quod execte

tioni mandatum fuir,

Scandala hiuc fuborta, quo po-

'nominationis ad Epifcopatum Sylva Ducis, tametft in

pace Monaílerii, vulego Muufler , inita"Fæderati Bel-

tiffimum tempore Ultrajectenfis Sedes vacabat, in cu-

jus Dicecefi Culemburgum exiftit, Parochum permo-

gii Principibus illud cefiffer,

In eodem Libello D, du

Bois eo impudentie pro

verunt, ut primum ore tenus, tum e (cripto apud D.

Cramyprich nihil intentatum relinqueret, quo de inju-

greffus erat, utnon modo J«íuitasin Hollandia Mitfio-

narios, falfo titulo, veros Pa/fores ediceret, verum

ftitia ficinorum Jefüitee, exiliique Vicarii füi cumdem

convinceret; quod cum a(fequi non potuiffer, Lova-

——

etiam jactatum ab omni cupidirare alienum animum

nienfium Doctorum fuper ea facti fpecie fententiam

pradicaret, quo ii quidem ad fàn&tum Minifterium in-

cumberent, pree Paítoribus fecularibus quos per füm-

petit, ut Imperialis Minifter eorum rationibus & au-

&oritate permotus non amplius in hoc negotio füi no-

mam petulantiam tanquam nercezarios traducere aude-

Ob hanc nimirum caufam

bat. Ad hunc Articulum initio ftatim refponfum fue-

minis vim. interponerer,

in-hac Con(ülratione, tamerfi faéti fpecies ipfa per fe

rat, exhibita calumniatori extrema impudentia qua Je-

nullam dfficultatem pati deberet, conjunéta fuere fuf-

fuitas Miffionarios tanquam omnis cupiditatis expertes

extulerar, quo ipfo tempore ejus Regionis Principes

fragia Doctorum feptem in 'Theologia, &.Doéctorum

inibi erant, ut eosejicerent, ob immenfáas portilfimum

duorum in Jure, quos inter adeít E/penius. — Dara eft

Qui univer-

fümmas quas a Catholicis accipiebant aut extorquebant,

Confültatio haec die r;. Tulii ann; 1687.

füm negotium hoc; qu

od magni momenti eít, ícire

oblatas aut €orrogatas , eo confilio ut eas deinde ad fuos

Conventus in exteris Regionibus mitrerent. Impedie-

voluerit, illud inveniet 1

n Epiftolis IX. & XXX. D. An-

drez Zan der Schbuur , Lib.2. p

rat fuis vehementibus folicitationibus Caftorienfis Pree

'

ag. 34- 9? feqq. 98. &

ful, ne hoe expulfionis Edictum promulgaretur, quia

J«1-

nimirum ad Regulares omnes protendebatur. Sua ta-

men moderatio Sanéctum hunc Prafulem impulit , ut

Refolutio IF. fupev excotimunicationé Cafparis d«ä Bie

aH2, 1691.

rem hanc per obductum folium e refponfo disjiceret,

quod in Differtationem D. du Z'ois edendum curaverat.

IV. Edita fuit hec Refolutio in favorem celebris Ja-

Satis habuit f'æcularem'Cle—rum ab afficta calumnioíaim-

cobi Ao/Zat Abbaris de Tozgerloo , Ordinis Preemon-

putatione purgare , & oftendere Dominum du Dois pri-

mum füiffe, qui eum calumniari füper hoc articulo au

ftratenfis, & Patris Jayenbergh Canonici Regularis ejuf*

dem Otrdinis, Paítoris Ao[fendalie.

Ga[par de Bie,

deret: £Ecquis.euim ba&fenus , inquit , -Miffomavios mo

quemadmodum ex cafus expofitione fatis conílat, erat

flvos qui e Clero fumt , alieujus. Iucri cupidimis , vel mi-

em Congregationis, fuis cu-

noris pro fibi commi|Jo gvege . folicitudims ufquam vedar-

perditus Religiofus ejufd

piditatibus mancipatus. Isfibi preefidium aptuid. Abba-

guit? Immo quis plurimos ipforutm fuis flipendiis [acra

adiiniftrrave, ac omues populovum . faluti fedulos invigi-

tis de Tongerloo, & Parochi de Rofendale nonnullos

Adverfíarios invenerat ; qui quidem Adverfarii non alii

Jave ,"nou ft

(ua , :fed qu& funt. J'efu Chrifit , qz;gæ*enfef, u0n

Jeiat , 9 faciens uon gratuletur 6u2

demum erant quam hoftes doctrine S. Auguftini, a-

naeque moralis difcipline quam hi duo ftrenui Praemon-

Neecotium hoc fignificatum fuit Romani Sedi tan

ftratenfes, aque ac magnus:aliorum ejufdem Congre-

! quam pgnitus aþfolgtqnz annl 698. PI'Ou[ eX Egiüola

gationis Membrorum nümerus, tuebantur mordicus

:

(oliciteque ac fideliter exequebantur; quod unum fatis

(4): Animjaäue;.'fïor'z'äi Ca'7101211g;£- ig ; D,./]E;muonem crmommm D.

qibus—

N. U du Bois pag. 55«

fuit, ut Zaufenifint & R;gow]mi. vagis acc?f'a;—tio-

in-

L]

LisER ïI'II..* ARirmuLä/S E

69

involverentur, q

uee rurfus in Belgici Cleri florem -ip—

pituvlomcongr&gatos miffa, depravationes denuntiandi

fum füb trempus hoc emerferunt.

B

caufa que domui quam incolebant, dedecorierant Rei

Harum accuíationum adminiculo ; Ga

fpar de Bie per

ui exiftimarione pollebant, Religiofos hos in partem

eorum exifílimationem qui eas fulciebant, affecutus eft,

1

impferunt, in quos tanquam eJus Epiftolae auctores

ut juftas quas meruerat pcenas, & medicinalis excom-

quam ut Zibellum diff.

amatoriem notabant , actum vo-

municationis canonicas confecutiones effuperet, quam

lebant.

Superiores ex Ecclefie Canonibus, Ordinifque Statu-

"'Theologiz & Turis in Lovanienfi Univ&rfitate Do-

His in eum pronuntiare fe coactus viderant. lpfe in

&ores, faper hoc nepotio confulti, graves in refpon-

fuos Superiores produc&tus t«ítis, quamvis infignium

fo regulas ftatuerunt per quas L ibelli diffamatorài quo-

ad fcandalum criminum reus eílet ob quae Sententiam

rum Auctores perfecutione & punitione digni erant, a

fubierat, auditu(que fuit.

Potiffimum Íuper crimine

legitimis & canonicis denuntiauonibus difcernerentur,

jactate revelationis fecreti Confeffionis inflitit. — Infa-

cujufmodi erat, qua de agebartur, Religioforum Epi-

mis P. Defirantius e Belgio Hifpanico bis deinceps eli

ftola. Inutile fueritad barum regularum perceptionem,

Jinatus bas accufationes Romz profequi juffus fuit;

eos hoc loco peculiariter exhiberi qui earum explica-

quo fere tempore ad refpondendum deputatus Henne

tioni locum prebueruar.

)

bel procurationem .a Belgicis Theologis plurimis de-

mandatarm (ignavit die 2. Septembris ann. 1692. — Ab-

X. Confultatio [uper Rkþelqtionibur quas ädereþotb]lübizi-

bas Ao/zata qui Romam &.ipfe ann. 1694. profectus.

ibidem perhonori(fice fü(ceptus fuit, Apottolici Palatii

fejarius, Panitente facut'tn;em daute, /dunu. 1702.

Curruum ufü a Papa Innocentio XII. eifdem concello,

- VII. Negotium fecreti Confeffionis quod decimae

j

cujus tamen fuppreflionem.. P. Defirantius obrinuit,

Confultationis argumentum conficit, eorum unuin eít

fimplex pii Abbatris hoípitium caufatus, (ignificanfque

:

uae acrius in Belgio fub poftremi (eculi finem agitata

)

fore, ut haec fingularis honoris & obíervantiee arpu-

u

ere,. rioftes Univerfitatis Lovanii füper hoc articulo

menta vilefcerent, fiquidem vulgaris nota , minuíque

multos ex ejus Theologis accu(àarunt,

Eorum accu:

congrui fplendoris hominibus a Palatio Apoftolico tri-

faiones Romam delata.

Hennebel ibidem ad eos

bui con(uevi(fent.

Hac occafione pater hic eo fe abri-

Theologos purgandos, luculentas Declarationes exhi-

pi pa(fus eft, ut Abbati de Tongerloo Apoftafiz di-

buit fuper effaris ad quae ipfi (uam agendi rationem hac

cam impingeret (4). Decifio quam exhibemus, quam-

in parte exigebaut (5). — S. Sedes nihil in iis comperit

que Oéctobris die 23, ann. 1691. Univerlitatis Docto

quod improbaret,

Conf(ultario

uam annuntliamus,

res & Profe(lores íexdecim, &P. Defirantius ipleanno

iídem principiis nititur, a 'The

j

ogis edita quorum

circiter ante füum Romamiiter, fignarunt, faus often-

maxime fuerat rem hanc expendere & enucleate . dií*

dit; quo loco habendz effent declamationes ha quz

cutere.

vee cum aqua Canonicum Jus ac 'Theolo-

confiliis tantummodo nitebantur quae Abbas hic cum

giam fpecter, his fe "Theologis addidit Van Efpenius,

Gaípare de Bie fibi ineunde cenfüerat, confilia omni-

Argumentum quod ei occalionem praebuir,

;f

no a Doctoribus fexdecim approbata qui Confaltatio:

. perfpi-

citur ex Epiítola P, Zezuver Congreg

ationis Oratorii

ni qua de agimus, fubícripferunt. Gafpar de Bie cü

ad P. de $wer£ ejus Confratrem, deinde Superiorem

jus tamen famae parcere Superiores volebant, fuàm

Generalem, data die 10. Junii an. 1702, P. 9toannes

'.

primus caufam publicam fecit per quoddam Mo£ivura

Daptifla , ita ibidem, zgiquas bas omnes difficultates £?

J'uris quod eo ipfo tempore emifit, quodque D. de

vexatiouey propterea. patituy , g,uod -præäar'eä/äfvi;ium

Pracipiano Mechlinienfi Archiepifcopo, patrono fuo

voluit earuimdem au&tori ab i5 exflimuluto qui t& Ora-

nuncupavit.

Hoc folemne facinus Abbatem de Ton

toriutn baud bene agimati funt.

Noti funt homines ht.

gerloo & Rofendalenfem Pattorem impulit, ut ei Do:

Cum Pater joannes Baptilla. Cameracenfi Officialitati

étorum fexdecim Confultarionem opponerent, tum

addictus effet, Archiepifcopus (D. de Fezelen) Lova-

ut fe ipfos purgarent, tum ut rectae doctring eju(que

uienfium Doctorum opinionem fibi exbibitam eupüt, ante-

defenforum rationibus. confulerent.

In hac prima ta-

quam Sententiain

favit.

ferret, quae dubio procul huic Patri

men enuntiatione fuppreffum e(t, quicquid Gafpar de

Die non fine (candalo agare(fum erat, & refolutio que-

ftionis fexte qua fuperhac re ver(abatur; nec nili ut

XI. XII. XHI. t9 XIV..;C;'wä/ä;ltatz'on'es. Zduu. 1709.

ad ea refponderetur quae Gafpar de Bie nova protulerat,

aA Á C* D o w—— £*

Monumeutum ad con(ulendum, & refponíionem ad

VIIT. .—Seqüenres Coníultationes. quatuor breviores

quaítiones (ex, quam late patebanr, non vulgari non

funt, eaíque. nos quidem non tam ob intimam ratio-

potuerunt; quod Confültationem conficit cujus a no-

num vim quibus nituntur, queque fe fatis produnt ip-

bis ratio reddenda erat. — Videri poífunt füper lioc ne-

fa per íe, publici juris effe volumus, quam ut Efpe-

;ï

gotio quidam primus cafüs anonymus, quadam ad

nii Theologorumque qui ejufmodi cafus cum eo expe-

Ga(parem de Die füper ejus Agotivo S'uris Epiftola ,

diebant, mentem & ingenium exhibeamus. Undeci-

denique Scriptum cuititulus:. Cafus pofitio vera coutra

ma nobis ob oculos ponit moliminum, fcandalum &

falfamn G. de Bie cafur pofitione.

fchifma fecum trahentium exemplum quo in Hollan-

dia Ecclefia Religiofi quidam in dies fingulos uteban-

Confuþltntz'orz,es F. FI.t? FIl. ana. 1654. €? 1697.-

tur, ut Fideles fubducerent Secularis

Cleri regímini,

cui via non fuerat deferenda D. Coddii Archiepifcopi

—

X Refolutiones V. Vï. &VIIL fpectant focietatis ca-

Ultrajectenfis, & hierarchicorum ejufdem jurium de-

fum quemdam, & matrimonii validitatem in cafu dif:

fenfio. De hoc negotio fufe agemus in peculiari arti-

peníationis ex factis falfo .allatis conceffae.

Nulla no-

bis (uppetit quam fuper his afferamus, hiftorica decla-

culo(c), Decimusfecunduscaíusa cupiditate alienum

animum ípectat quo omnino opus eft, cum de Miffa-

ratio,

De VIII. XXIII, XXVIII. XXXV. & XXXVIII.

rum ftipendiisagitur, Decimus tertius verfaturin Com-

qua Oratorii Con

gregationem afficiunt, in peculiari ar-

munionis publica recufatione cui nunquam locus- effe

ticulo'fermo erit.

$

poteít, cum haud de publicis criminibus quat(tio eít,

Perfpicitur in decimo quarto cogirandi ratio peculiaris

ll

leper' veikz no?ioneïz'b?lli

12? Covnfzdtiztio

difan'z'atqriä

Efpenii ceterorumque Theologorum Lovanii füper bo-

an. 1687. feu 1689.

norum Librorum lectione quos unius Ínquifitionis De-

0s

creta damnarunt. ld ibiporiffimum agitur, quam par-

! VVTI.:--NOHä Confültatio verfatfxr» fuper' Epi)—f-ïio'laa- pri-

$

vatis Religiofis ad Superiores in.Ordinis Generali Ca-

.(

b) Vide Differtationem diei- 16,

H

Sep;egnþxjs vann. 1709, n. 6,

l$

(4) AEpiü"ela D. Hennebel'diei 3. Julii ann. 1694«

EX Lib, LII. Cap. v :

*

va

v*

70

ViTA D. Vav ÉsPEN.

va Decreti diei 15. Tulii ann. 1708, contra Moralium

Curia vim adhibuerat, cenfüras alia(que Ecclefiafticas

;

Animadverfionum Librum habenda ratio. — Videri po-

peenas iis minitans qui

ei obftitiflent; & utens circum-

teft fuper hac quafítione difficultas 95. D. Steyaertio

ftantiis, ut de harefi,

'& S. Sedis contemptu fufpectos

redderet, quos minus excommunicationis timor füb-

propofita.

egerat, Leguntur ha pofteriores animadverfiones in

altera fuper eodem argumento Confültatione diei 3.

XPF. Confultatio fuper compatibilitate Decanatus &? Ca-

nogicatus i2 eodem Capitulo. Z4mu, 1710.

Novembris ejufdem ann, 1711. qua infcribitur ; Aejo-

lutio additionalis €7c.

Eam initio ftatim Efpenius tan-

IX In Confultatione decima qu,in/ta' qua ad Matrtii

tum & Zrenart ejus Confrater fignarunt; at Suellaerts

Canonicus Graduatus Antverpie, vir füa aetate maxi-

diem 4. ann, 1710. fpectat, id agitur, ur Decanatus

Capituli S. Jacobi Lovanii cum ejufdem Capituli Ca:

me fi quis alius,'in Hiftorie & Jurifprudentize notitia

Qui eam impugna-

nonicatu compatibilitas ftatuatur.

verfatus (4) eamdem adoptavit Martii die 3o. fequen-

bant, feniti contendebant fundationis Actu,. peculiari

tis anni.

"

Extat fuper ead

em re Confultatio tertia in montu-

Statuto quod deinde editum jactabatur, communijure

& patriis legibus, denique Tridentini fuper incompa-

mentis annexis Supplemento ad 2!us Ecclefiafficum uni-

verfum, Litter. N. Data eít die 30. Julii ann. 1715. 6

tibilibus Beneficii Concilit Decretis. — Van Efpenius has

fingulas probationes difcutit & impugnat, — Oftendit

ab Eípenio aliifque preterea quinque Doctoribus &

Profelloribus Juris in Lovanienfi Univerfitate fignata.

peculiariter Tridentini Concilio Decreta qua affere-

m

bantur, non probare incompatibilitatem Beneficiorum

In eade Thefaurarii Dignitate agitur, quam Capitulu

S. Petri lufularum Raymundo Ludovico de 7"lory ;

;

&

duorum, de quibusagebatur, in eodem Capitulo, id-

que probat ex argumentis & rationibus que iifdem De-

Nicolao Parezt Papajcontulerat. Eadem proríus erat

cretis fundamento fünt, ex fignificatione quam iis tri-

conteftatio atque in diei 10. Februarii & 3, Novembris

buit Congregatio ad Tridentini Concilii interpretatio:

ann. 1711. Confultationibus edira. H pofteriores

nem inftituta, ex ufu denique & praxi communi, Con-

dua numquam, quod fciamus, impre(fze fuere5 at quae

fültationem hanc D. D. Kezuebel,. Renar & Ferfcburen

JUlll die 30«

ann. 1715, prodiit, eas tunc temporis ap-

pel

laverat. In publicum etiam emiffa eft deinde Re-

'Theologizin eadem Univerfitate Doctores adoptarunt

fignaruntque.

Hac iüter eas omnes de quibus hacte-

qui

fitio miffa ad Regem Gallia & ad ejus Confilium

nus, fecunda eft, quam poffimus afferere a Van Et-

ulii die 2. ann. 1719. per Dominos Fr.

Deme &l. Fr,

penio elucubratam fui(fe ; reliquae ab hoc Doctore non

Olert de Chaufaes a Papa provifos Decanatu & The-

fauraria S. Petri Infularum, veteribus provifis jam fato

nifi adoptate efle poffunt.

functis,

Con(ültatio decima fexta verfatur in controverfia

Negotium hoc decifüm fuit in favorem Capituli, per

qua maníit ad annos fere triginta fub jüdice. In eo

'erat pofita quaeítio, an Dignitates Capituli S, Perri In-

Arreítum Confilii azz, 1727.

Videri poteft (üper hac conteftatione Proceffus ver-

fularum, nominatim Decanatus, per fundationem ele-

&ivam confecurumque prope quingentorum an-

balis Ccetus Cleri azz. 1723. pagin. 366. Relatio Agen-

norum ufüm in Papa nominationem incidere po-

u.

tig anm. 1730. pagiz. 112. & Opufculorum -Colle&id

tuiffent, fiquidem eas menfibus per Cancellaria Reg

pagin. 218.

las Summo Pontifici refervatis vacare contingeret, &

id quidem aliquot ejufmodi nominationis exemplo-

Con[ultatio in favorem Z&dilium €9 Paftoris Urbis Halæ

rum vi,

vem Collegii ejufdem Urbis.

contlm Reclo

Zun. 171j

Confultatio fuper jure Capituli Infulavum, ad electiouem

Dignitatum , meufibus Pape vefervatis.

XI. 'De&ima feptima Confultatio edita fuit ab Efpe-

nio Julii die 7. ann. 1715. oc

cafione gravis litigii apud

lium in Urbe Mons inífti-

X. Inchoata fuerat conteítatio hec ann. 1698. De-

Supremum Hannoniz Coufi

canatus occafione qui die ro, Julii, unius e menfibus

tutum , pendentis inter Urbis Hale Magif(tr

atus & Pa-

Pape reíervatis, forte vacaverat. Capitulum Digni-

.

ftorem ex una parte, & Rectorem Collegii Je(uitarum

re contulit, & PapaPhilippo Cor-

ejufdem Urbis ex alia, Unierat Alexander VlI. ejus

tatem Carolo Magu:

royer ejuídem provifiones tribuit. Ergo inter

provi-

Parcecia redditus Jefuitarum Collegio per Bullam diei

1. O&obris ann. 1659. eodemque rempore Re&ori

fos duos eofque quorum intererat, coorta lis, — Hac

Parochi primitivi, & plura

de re confültus Efpenius primam Februarii die 1o.

Collegii jura patronatus,

Confülrationem edidit, quam quinque ex ejus Confra-

privilegia patriis ufi

bus & Legibuscontraria c

oncefTerat.

tribusadoptraruntfignaruntque. Inea ftatuit, cum id

Jefuitze his privileg

üs in prejudicium jurium Ordi-

narii, Archidiaconi, Paftoris feu Vicarii per

petui, ZEdi-

apitur, ut beneficiorum conditionibus & qualitatibus

derogetur, qu& in eorum fundationis ,Actis expreffae

tuorum Parcecie , Capellanorum , ZEdilium Uzbis, &c.

fant, difficillime tantum & ob graves €? ; pullicas , a

tam enormem íin modum abufifünt, ut tandem ad Ju-

(Te fuerit qua fciliceteorum ufur-

Principe approbatas caufas id fieri poffe; quod ipfum

ftitiam confugere nece

pationes cohibe

ret.

4

Quoad Prefuül de Fenelon Ca-

tum quidem eít certius, cum difpofitiones Actorum

diftri&u Urbs Hala eft, Archiepiíco-

fundationis, cujufmodi funt que in fundatione Capi-

meraci in cujus

tuli Infülarum occurrunt, confentanez Turi communi

pus in vivis fuit,

haud viderur fuife fatis animi, ut jus

ffimus Societatis Fautor, qui

funr. Definit proinde Van Efpenius facta a provifis

peteretur, cujus aperti

in Romana Curia contra provifos a Capitulo in me-

Praefulis erat, nullam fpem exbibebat.

Atper ejus mor-

erectis

dium allata nihilo minus quam fàtis apta ad eorum jus

tem qua menfe Januario ann. 1715. contigit ;

firmandum effe; unum tantum Romanarum hujufmo-

animis, inchoata lis qu& Confuültationi qua de agitur,

di provifionum exemplum füpperere, quod ipfum per

locum praebuit.

fe tranquillam poffefionem creaverit, in eaque ipía

Ea reíponfion

em continet ad queeftiones triginta quae

facti [pecie admodum legitime prefumi poffe Romana

ad Jefuitarum u

furpationes totidem referuntur. Ad

Curiz provifiones, & P/acet ipfüm quod eas firmave-

eas reípondens Efpenius

fcire unionum & incorpora-

tionum beneficiorum ad

Monafteria & Collegia Eccle-

rat, non nifi per fübreptionem obtenra fuiffe.

: Quoad exempla reliqua ad prafcriptionem in Ro-

fiaftica materiam diícutit. Diftinguit earum genera

mane Curie favorem proóbandam allata, monet Efpe-

nius ea ad unum omnia impugnata fuiffe , ac fi Electia

(a) Vir in Hif

oria d9 7urifprud&1nia ad fluporem ver[atus

Necrologimm aliquot Rorano-Cat

Capitulo fere coacti fuerant provifis a Papa cedere, id

holicorum apud Belgas annf

1739. p*g.35-

ex eo potiffimum capit: factum efIe, quod. Romana

plura ;

Liszgn llHl . —A-R.'ncu'w-'s- L

71

plurá revocatad trutinam privileoia Bullis unionis in«

ut eum ad retractationem. damnaret , rurfufque juberet

ferta que dum communi juri & con(uetudini contra-

Mandatum edicere; . quod is facere renuens, ; per diei

rià funt, fpectantur ut purz £ yli claufale-qua nullum

2. O&tobris Édi&tum a Divizis fuf(penfüs declaratus fuit,

effe&tum obtinent. Expendit deinde naturam & ori-

quiád Cameracenfem Mertropoliranam Officialitatem.

ginem Parochz , ut dicitur, prigztivi, huic titulo ad--

appellavit, ubi Juítitiam obtinere non potuit; tum [ne

ciéta jura & honores, independentiam in qua Vicarii

fulis detentus coactuíque irerum "Tornacenfi Officiali

perpetui füat, ab ejusau&toritare , &c. & poltamplam

fe Gftere, juridice fno Judici appellationem ad futurum.

& tolidam fuper his omnibus capitibus di(cufftonem,

Gallicanz. Ecclefiae Nationale Concilium quod publica

concludit contra P..P.. Jefüirarum contentiones, hor-

famaà proximum annuntiabat, fignificandam curavit.

tàcurque. Magittratus: & Incolas Urbis Hale, ut po"fi

Duobus poft menfibus, &quidem Janvarii die 12.ana,

liris decifionem hand. cunctari apud Regios: Judices &

1715. Vice-gerens per novam Sententiam declaravit

Cameracenfern: Archiepifcopum erectionem Parceciee

Waterloopium juris omnes peinas & cenfuras, & qua-

in tirulum ordinarium ,, & Concuríus in Delgio prope

cumque Bulla Üeigenitus infligebat, fubiitTe ; eumque

univerío ex Tridentini Concilii mente ad ejulmodi Be-

damnavit, ur ia Seminario bienniumn tranfigerer, Car-

neficiorum collationem ia ufü. pof:iriï inftitutionem fo:

vinienfis Parochus €ontra Sententiam hanc, contraque

liC*lqten[:. Hujusrnegotii exitum ignoramus, :

calumniofàs imputationes, quas continebat, datis eo»

dem ann. Januar. die 29. & Februar, 4. ad Epifco-

XVAHI. Confultati faper ff AIpoftolici cujufdem 4n-

pum & ad Vice gerentem Litteris reclamavit.

At de-

eria difpen[ationum dMatrimoui.

rentus rurfus Kalend. Marr, primum in. Cameracenfe,

42:/;:'« ^ "f Wiat

Sulpicianis moderatoribus, Seminarium conjectus, dein-

de in Arcis catceres duéctus fuit

, ubiad ufque Ludovi-

Xïl Cönrfhlra*-riö dïe:cjimä octava küpeï L'-S-P(m»o"'ci cu:

ci XIV. mortem jacuir.

jifdam Indulti-fenfu verfatur quod eam cuidam Epif-

Hujtus in Seminario ve

l in Arce .cäptïvïtäi'is tempo-

copo facu:tateni tribüebat,. ut matrimoniales diípen(a-

re, confultus fuilfe viderur Efpenius, que ratio quoad

riones in cafibus Papae refervatis concederer. - Specta:

hunc Parochum ineunda effo. — 1n hoc rerum difcri-

tis Indulti verbis , I pifcopo conferebatur auctoritas, ut

mine, Doctor, propolitam rem ita fibi fpe£tandam

quibufdam in cafibus

ad Catholicos z2 cogtrabendis

cenfuit, ut eorum fe anticipatis opinionibus accom-

THafViuio1$, G :5 co

qup

ni' i

atlis quo

ad Hereticos difpen-

modaret quos Confultatio (pectabat, iporumque ani-

favet, — Perfpicue diftincteque decidit E(penius fecun:

mos permovens, . haud aperto marte prjudicia impu-

dam quidem claufülam/in: prima contiaeri, non item

pnaret, | [*rgo negotioipforelicto, unam ejus formam

primam ia fecunda , videlicet , cum . ea fit. Ecclefiae

difeutit,,| Ut ut judicari poffit de Bulla ipfà, eam pro-

mens, ut facilius.di(pen(ationes concedat ad redinte-

bat non pronuntiare peculiarem cen(üram ullam in eos

'aranda matrimonia.bona fide.cam impedimentis diri-

qui eamdem acceptare noluerint, immo fatis habere

mentübus jam:contraéta, quam ab iifdem impedimen-

declarare eos qui damnatas propofitiones afferunt aut

tis ante ullam Sacrarmeati celebrationem difpenfer, eum

propugnant, in cen(uras quas Jus exprimit, incidiffe.

qui difpenfandi in hoc (ecundo ca(u potettatem acce-

Jam vero, pergit Eípenius, . $us expreffamexcommu-

pit, in primo quoque ca(u difpenfandi pote(tatem ac-

nicationem in eos tantum pronuntiat , qui pertinaciter

cepille cenferi, at non vice veríà. ..

a follemni aliqua hareti ftantj nemo igiur unus ex-

Sentit Efpenius in hujus cafus fecunda parte Epifco-

communicationem ,. Bulle vi, fubii(Ie dici pote(t, nifi

pum perficere non debere, ut per ipfius tantum aucto-

probatum fuerit eum pervicaci animo hareticum ali-

x

Titatem in cafibus quos uíus Papae refervavit, matri-

quam propofitionem docuifle.

monia redintegrentur, quia non íatis'probatum vide-

Addit Efpenius, in.hac ip

fa. poftrema fa&i fpecie

tur, inquit, hanc poteftatem que radicitus intimeque

€6s tantam tanquam excommunicatos evitari, & pu-

ad Epifcopos pertinet,. ipfis fervatam. aut' redditam

blice tanquam tales Sacramentis privari poffe, in quos

fuitfe, ex quo fenfim fpe&tata eft tanquam ad Summum

exifteret excommunicationis Senteniia juridice publica-

Pontificem devoluta;... E füpplicls ad confulendum Li-

ta, cum expreífa denunrtiatione perfonz; eam fcilicet

'belli forma & expofitione de Galliarum quodam Epif

difciplinam effe quam ftatuit Bulla ad evitanda, quam-

. €opo cujus tamen nomen nos latet , a&ctum fui(fe vide-

que univerfa Eeclefia recipit & fervat (a), — Conftat

tür..—. Ad Jolii diem 31. ann. 1715. fpectat Coníulratio.

Confültationem hanc a Lovanii Doctoribus multis fig-

Alie nobis occurrent, qua ad idem argumentum, fed

natam fuiffe, at ejus Exemplar invenir

*

e non pptuimus,

in alia fpecie referantur.

ut eorum nomina detegeremus.

Eiufmlqu' fu—nt quas numeri

XPgV. & XXVI, exiïibgat.

*

Poít Ludovici XIV. mortem , Waterloopius reddita

H

libertate ufüs eft, ut ad Parifienfe Parlamentum a Tor-

j(':/;yjHC'-oilzf;tllfntio-:v M*q"m. wf W

r Bulle, Unige-

naceníis Officialis Sententia, Januarii, die r2. aun.

.uitus; Aaberi po[frut excommunicati , &? a Sacra-

'1715. pronuntiata tanquam ab abu(íu appellaret, Erat

| m&/?tä& publice avcervi, A?m. 1715«

ea pluribus e capitibus abufiva, & peculiariter ut pro-

nuntiara ab externo Judice contra Subditum Regis Gal-

XIH Decima nona Confültatio a Van E('pefnïb edità

lie ; quamobrem Pari(ienfe Parlamentum nullam.& ir-

"

fuit a&torum occafione qua ab Officiali Tornacenfi con-

ritam declaravit.

t

tra Clémentem Ze JVaterloop, Carviti Epinoi Patochutn

Paulo poft hoc poftremum Arreftum

, XV;terioo.püis

in Dieceíeos parte quae Gallicee Dominationi (ubeft,

in deliberatione pofuit, an a Senrenria ipfa ad. aliquem

interirata fuerant, ^ Crediderat paílor hic f& nec (ufei-

IE:cclefiafticum Tudieem appellaret. . Confultum hac de

pere; nec enundare poífe Mandatum quod Julii die 2 .

re voluit Efpenium per interpofitam perfonam apud

ann. 1714 fuus ad eum Épifcopus mi(eraty at ad Ru

Colletiuii Regentem Collegii da Faacoz in Urbe Lova-

nio.

Re

ralem: Decanum & ad Epifcopum fcripferar, ut iis fuce

gentis hujus, Efpenii ipfiusnomine; relpon-

recufationis cauías exponeret,

Ad Officialitatem acci-

füm ,. haud illud quidem fatis ad Gallici (ermonis. puri-

À

ruS fuit , eique Augufti die 31, ejufdem ann. fe . (ti-

tatem elaboratum ita latine reddimus, .

üit, - Interroeátus, an. tor, propofiriones per Bullam

Domine, exhibui Monumentum tuum Van Efp

en:ïo.

damnarae catholicae éffent, fatis habuit're(þondere fe

fuper Carvinienfis Paítoris negotio, qui mihi refpon-

quidem eas omnes in Auctoris fenfu & in ejufdem Li-

dit ufüm tam Gallie quam Belgii notorium & quoti-

^bri conrextu catholicas credere, at non prout infideli-

dianum effe, Eccleliatticorum Judicum Sententias in

ter, afferuntur in Bulla; in qua earum plures murilae

exterum Subditum, eaufa exempli, ab. Ecclefiaftico

.íunt ,Harum refponfionum moderatio Vice geren-

(4) Vide illuftrationes fup;r liac quäïïibhe, infra Capit, VI.

tem non impedit, quominus edaret fanctiones plures,

Al'[u Vll;

n

y2

À VITAD VAN ESPEN.

Galliarum Judice , vel ab ipfa Romana Curia in quem-

XX. Confg:ltatio fuper Indicis Aegula P. Arm. 1717.

piam in Brabantia refidentem editas, tanquam nullas

V'XlV. E('pmins in ü:a*'viceüina Confültatione quae-

per Regios Judfces abrogari, quemadmodum videre

poteris in Libro cui titulus: 2'us. Ecclefiafficum, Part.

ftionem expendit, an /zdicisregula IV. recepta & pro-

mulgata fuerit in Belgio, Negantem partem invi-

3. Tit, V. Cap. 3. Atque haud ita pridem abrogara eft

in Brabantie Confilio , ad Regii Procuratoris períecu-

&e probat propofita compendiaria folemnis . exami-

nis 4ndicis & Regularum , qua eum comitantur, in

tionem, Sententia quam Romana Curia inter Partes

duas ad Canonicatum in Ecclefia Collegiata C..... in

Belgio, Philippo l, regnante, editi Hiftoria, Hujus

Brabantia contendentes ediderat, quamvis eec-m Par-

examinis is exitus fuit, ut in. /zdice multa tran(verío

tes apud Romanam Curiam conteftate effent, & in

calamo delerentur, multa corrigerentur, Expuncte

Judicem confenfiffent; idemque Confilium non judi-

pariter fuere Regula fex e decem Pii IV. ju(fu additis,

cavit habendam e(f? rationem Sentenriarum duarum

nec nifi fecunda,.quinta, feptima & o&tava fervare

conformium in cujufdam Brabantie Monatterii Reli-

funt. . Opus hoc quod Zzdiczs expurgatorii titulo pro-

giofüm 'Trinirariurn, quia earum una Namurci, alte-

diit, Edicto Philippi IL. poftrema [ulii die ann.. 15 1.

ra ab Officiali Atrebatenfi pronuntiatae fuerant. Atque

firmatum fuit ( ) Oppofitioni deinde e. Cameracenfi

ann. 1586. Concilio duétz .refpondet. Efpenius, qui

ànn. 1700. in eodem Confilio abrogara eft Sententia

(a) aLeodienfi quodam Archidiacono contra Limbur.

qui fane refponíum idem Synodo Gandavenfi ann.

1650. füb celebri 77e/2/0 celebratae adhibere potuiffet,

gici Ducatus Subditum edita, quia licet Seatentia in

eodem Ducatu pronuntiata fuiffet, Scholium tamen

quod.praeftirir Arnoldus in fua 91. ad Sreyaertium dif-

ficultare argumentum hoc fufe pertractans, | Poruiffer

primae Supplicationis Partis Leodii datum fuerat ; jut-

fufque per eamdem Sententiam Archidiaconus Leo-

etiam addere per Trieítii Mandatum a generali inter-

dienfis Officialem feu Vicarium perpetuum & minime

dictione, ne Sacra Litterz vernacula lingua ligantur,

amovibilem inftituere , qui fpiritalem Jurifdictionem

Novi Teítamenti verfionem excipi, prafertim cum

in ejus Archidiaconatus diítrictu, qui füper Limburgico

Animadverfíiones eam comitantur.

Occurrunt doctze

á

Ducatu eft, exerceret.

fuper hac.re difcuffiones in cenfura Sorbonicorum Do-

Haud oportere purat Efpenius Waterloopium , abro-

&orum centum contra Propofitiones 3 5.. füper quibus

ata per Parifienfe Parlamentum Tornacenfi Sententia;

D.-de Montgaillard. Pontipol

,.-- :

anus- Epifcopus eorum

':id Ecclefia(ticum Judicem confugere, a quo excom-

judicium petierat, fuperiore

f

culo ad finem vergen-

municationis abfolutionem obtineat.

Primum enim

te, Videri poteft, quod ajunt peculiariter füper 2. 3.

Sententia nullam excommunicationis mentionem facit,

& 4. Propofitionibus. . Pertraétaverat ipfe Van Efpe-

nec ipfüm Paftorem Judex in eam incidiffe declarat; 2.

niusargumentum hocin Supplemento ad Juris Corpus

1n Bulla U7

igenitus nulla adeft excommunicatio in ve-

(Part, r, "l'it.. XXIl, Cap, 5.) & in Tractatu de Pro-

Í

mulg. Legum &gc. ( Part. IV; Cap. V, $. 3.). At extat

fra&arios inflita, fed eos tantum pcepas a Jure indi-

las fübituros enuntiatur; quae quidem pcenz

aliquid novi in Confultatione quam exhibernus.

gxpref

fz & decrete a Judice fint, oportet.

