di fcriptorem ad convincendam ficlionem , . vel fatlio-

id eít, undecima Februarii füb vefperam , una cum

nem : uti afferit Reus ad zrziculum 13.. Ipterrogato-

dicto Doctore Damen acceflit ipfum Reum , ub co]-

per

Yiorumt.

latis Litteris. famo

jbe

&i

[is fab nomiue Domini van. Espen,

920. Miffus fuit Bedellns eum in finem ad D. Op-

cum Orviginalibus Littevis

t

jusdem Domini van Espen,

Ítraet, ex refolutione Facultatis , cui Reus interfuerat

[

iffet,

quas "4mpliffimus Dominus van $

(f

JZeven fecumm contu-

die 28. & 31. Januarii & 4. Febrvarii , quando jam

levat, diclus Admpliffrimus Dominus a

bfolute in prefen-

jili-

ipfe Reus habebat declarauonem Petri Tourteau co-

((nu$

tia diti Do&loris & ipfius Rei judica

vit totum e[[efal-

ram Notario van Dormael de die 27. Januarii & per

Jilm eg fi&'umv

uti deponit dictus Dominus Damen

lle

exO

Reum exhibitam cum Refponfo ulteriori fub. zum. 6.

(l

:

in forma probante die 22. Junii 1707.

ua declarabat Tourteau, íe Epiftolam hanc fcripfitfe

933. Et idem fibi retuliffe dictum Amplifïirhum

ub dictamine Domini van Espen.

4

Dominum van Süfteren , deponunt Licentiatus Pau.

921,. Nihil tamen Reus omnium illorum Facultati

wels Plebanus, & Eximius Dominus Daelman diear,

yverey

aperit, fed quafi omnium gnarus, una cum aliis Do-

Junii 1707.

&ribus cupidum íe exhibet videndi oripinale, ut

934. Quis non credidiffet, fore ut faltem huic aj-

Scriptor dignofci poffet, uti haecfufius deduxit Actor

nGlïUr

Joluto judicio hujus Ampliffimi Domini. acquieícerer

Capite 3. Art.247. & fequentibus.

Reus?

| qum

922, Haec fane Rei vafrities, ne dicam infanda ne-

93f. Nec enim ignorare poterat Reus , n.eqüa-

s HP"d

quitia, luce meridiana clarius oftendit, Reum peffi

quam tam favorabilem effe hunc Ampliffimum prae-

d

ma fide.in hoc fictionis negotio proceffiffe,

923. Sienim vel micam bone fidei habuiffet, non-

tenfis Confpiratoribus & Janfeniflis in hoc negotio

comparentibus, utipfe ineorum favorem ullam fpe-

erfeve'

ne Facultati dictam Actam oftendiffet, &expofuilffet

ciem veriratis neglecturus fuiffet ; nec tale judicium

1 jam

qualiter per diétum Petrum hazc fibi tanquam 7ice-

,

de omnibus his inftrumentis mirum in modum pree.

y 0

Decano fuiffent allata & denuntiata ?

tenfos Janfeaiftas gravantibus laturus, nifi adeo ma-.

924. Sed cavebat hec revelare, non dubitan

3

nifefta efTet horum inftrumentorum fictio , ut.in ocu,

orel PC

los

Supplem. Oper F'an. Efpen Pars V

Ziz Z2

1US 3

CowNcriusr:o FiNALTIS.

548

Jos incurreret, nec hominem, licet maxime preven-

petitionem cujusdam Martini Maeyez Falcob;urgenüä

tum, fu

gere poffet.

Repetentis de Piggoribus &? Hypotbecis non autem

936.

Si Reus bona fide proceffiffer ; nihilque nifi

die decima fexta : fed non credit Aétor , quod hac

bonum finem & rei veritatem intendiffet mittendo

diverfitas circa diem acceífus quidquam mutare queat

copias ad Altiores Poteftates, nonnehas AltioresPo-

in hac cauía: quare ponet, tametfi falso , Patrem

Leopoldum demum die 16. 'ebruarii Clariffimum ac-

teftates , quibus has copias communicaverat , quas»

que per haec inftrumenta finiftre infor

fnaverat, mée-.

ceffitfe,

lius informa(fet, & ex eorum animis delere preven-

-946. Conílat, hunc Patrem Leopold*umïad Cla-

tionem ftuduiffet, fitione'ex judicio rantorum viro:

riflimum per Reum mi(fum fuiffe, ut ageret de re-

ftitutione fa(ciculi de 13. Januarii; quem, fi Reofides

rum omni exceptione majorum jam detecta ?

937. Verum Reus in perficiendo hoc opere totus

fit, Perrus Tourteau Reo attulerat in Janüuario ran-

obürmatus, novas nec minus horrendas machinas

quam a fe furreprum in granario Clariffimi Do-

mini.

impendit, ut huic fuo inchoato gegorio vel umbram

faltem veritatis affingeret, & Claritfimum Dominum

.. 947. Praterea conítar, hunc fafciculum eodem

van Espen, qui in hoc negotio primas partes obti-

die, quo Reus illum fibi allatum dicit, fcilicet 27, [a:

nebat, velin fpeciem Auctorem Libri Congregatio-

nuarii, fuiffe apertum in cubiculo Rei, & ibidem con:

m & fictarum lirteraruni faceret.

2

tenta in eodem inventarizata per NNotarium van Dor-

nu

938. Hunc in finem ftatim poft detectam per Am-

mael.

948. Ulterius, contenta

^Ge inventdtizata fub aljo

pliffimum D. van Süfteren fi&tionem ex collatione Lit-

terarum originalium ipfius Clariffimi cum fi&titiis,

cooperculo repofita rnanfiffe femper apud Reum us-

que ad 8. Martii, quo per ignotos cum aliis fafcicu-

cocitavir tentare ] acobum le Jeune famiulum dicti Cla-

riflimi, mittens ad eum 12. & 16, Februarii ipfum

lis miffa fuerunt ad Magnificum Dominum Reéto-

Perrum Tourteau fidi(fimum füum miniftrum, ut fa-

inulàm ad Reum eonaretur adducere : non dubitans,

949. Neque Patrem Grauwels Minoritam, cui Pe-

quin per vafras interrogationes facilealiquid expifca:

trus die 15. Februarii erat confeffüs , unquam bunc

turus effet ex illo famulo ; quod confirmando ficto

fafciculum vidiffe , aut Petrum unquam de illo huic

E

operi faltern in fpeciem fervire poffet, uti Capite 3.

Patri fuiffe loquatum,

9jo. Et tamen Patrem Leopoldum

Füi(Te miffum

Art. 338. oftenfum eft,

939. Die decimaquartaad Clariffimum mifit T'our-

ad Clariffimum , ut tractarer omnia tanquam pro-

teau feniorem, Patrem dicti Petri , ut interrogaret

cedentia ex fecrero five figillo confeflionis faclee di-

Clariffimum, num filius fuusaliquando pro ipfo ; aut

€to Patri Grauwels, qui tamen nihil de hoc fafci-

culo audiverat, nec unquam Reo de illo loquutus

füb ipfius dictamine fcripfiffet, ac manfiffet pro hac

impenfa opera filio fuo debitor?

fuerat, uti late expofuit Aétor Capite tertio Art.

. 940. Quis non putaret, Reum hic tandem volt

ut

449. & f:quentibus, ubi oftenditur , quantis falla-

cüs inílruéctus ad Clariffimum miffus fit hic Pater,

fe veritatem inquirere? Sed nihil minus intendebat,

ut eventus. oftendit. Retulerat dictus "Tourteau fe-

& quam horrendo modo figillo Confeffionis &

Sacramento Poenitenti:e abufus fuerit Reus, ut Cla-

nior, Clariffimum fimpliciter & abfolute refpondiffe,

filium füum Perrum nunquam füb ejus dictamine aut

riflimum caperet in fermone, & fic aliquid inve-

pro ipfo fcripfiffe; & confequenter ïnihil fe ipfi pro

niret, quo fictitium fuum opus vel in fpeciem affe-

impeuía opera debere,

reret.

95 1. Interea dum hec nefanda tragöedia per hunc

'941. At Reus nequaquam intentus ad intelligen-

dam veritatem, fed quomodo aliquid vel in fpeciem

Emiffarium agitur, evocarifacit , per Peirum Tour-

inveniret, quod firmando fictitio operi fervire pof-

teau f(üuum femper fidiffimum Mini(trum , Magnifi-

fet, hoc categoricum & apertumzefponfum Clari(fi-

cum Dominum Rectorem, qui tunc erat Confultiffi-

mi neglexit, verba quaedam aequivoca & planeinno-

mus Dominus Leunckens,

centia ad alienum fenfüm retorquens, uti fupra Ca-

952. Hic accelfit Reum die vigefima tertia Februa-

pite tertio Articulo 350. & fequentibus oftendit A-

rii inter quartam & quintarn pomeridianam, cuioms

:

étor.

nia tam obícure & equivoce füb fecreto naturali nar-

942. Sed hac parva funt, fiattendatur ad menda-

ravit; ut fatis appareat , quod potius ad deceptio-

nem , quam ad cognofcendam veritatem, vel ne»

cia & fallacias, quibus Clariffimum cireumvenire &

éllaqueare, & fictitio operi veritatem affingere (tuduit

gotium fincere aperiendum fuerit evocatus, uti fu-

per Patrem Leopoldum a S. Therefia Carmelitam Dif-

t

pra Capite 5, Art. 691, & fequentibus deduxit A-

calceatum.

Or.

953. Interim ex ipfo Rectore füo legitimo fupe-

943. Acceffit hic Pater ex commi(fione ipfius Rei

Clarilfimum Dominum die duodecima Februarii die

riore & judice tunc 23, F'ebru

*

arii inter quavtam e?

Sabbathi primae hebdomade Jubileinoviffimi, idque

quintati duo intellexit.

fub horam undecimam in Scholis publicis poft Re-

954. Primum , quod fignatura Clariffimi Domini,

prout erat efformara in fictitiis litteris, effet conficta,

petitioném in ordine ad gradum Licentiz in [ure,

nec effet conformis charaécteri dicti Clariffimi ,

uem

uti declaravit Clariffimus octava Martii coram Vice -

Provinciali Patrum Difcalceatorum , preefente ipío

ad majorem certitudinem ipfi Reo dedit diétus Mag-

Patre Leopoldo, & duobus Profefforibus Philofo.

nificus, utiex Interrogatoriis diéto Confultiffimo Ex-

i

phie, quam declarationem dictus Clariffimus in for-

Rectore per Reum propofitis conftat.

- 955. Secundo ex ipío tunc Re&tore inrellexit, fals

ma probante recognovit.

944. Dicit quidem Reus, quod hic Pater demum

fum efle, quod ipíi a Petro Tourteau dictum fuerat$

ad Clariffimum venerit die decima fexta Februarii,

Ícilicer Petrum intercepiffe litteras Domini Grasper

five die Mercurii fecunde hebdomadae Jubilai novif-

ex Domo Curforis de /citu €? liceztia Reétoris, uti

fimi : idemque deponunt dictus Pater Leopoldus,

látius notatum eft di&to Capite ;, Articulo 693, &e

ejusque Frater Pater Silvanus,

fequentibus.

94$. Si hec varietas date five diei , qua primum

956. An faltem fic per ipfum Rectorem de fictio-

acceíTit Clariffimurn , aliquid ad elacidationem hujus

ne & talfitate inftru&tus ab incepto opere deftitit, &

caufze conducere poffet; Actor paratus effet probare,

juvenem tam fplendide & horrendo modo imponen-

quod vera fit in hoc Articulo declaratio dicti Clarifh

temabepit ? Nullomodo: fed operi perficiendo con-

mi, quod nimirum dictus Pater accefferit primum

(tanter inflitit, & opera hujus infignis inftrumenti uti

P 3

perrexit,

duodgcima Februarii cum effet dies Sabbathi poft Re-

957*

CoxTRA ParREM BERNARD, DESiRANE*.

549

J

m

957. Eadem die fcilicet cigefitna tertia. Fabruarii

ter effec ficlitii hujus negotii Denuntiator, habetur

[

VESPERI poft difceffum Rectoris Perrus Reum accetfit

imprimis ex allegata A&ta de 4. Martii , ubi afferit ,

(àt

VRAWLSS at P

ii

cum £ertio fafciculo litterarum Domini Grasper e do-

quod allatum ad fé Librum contülerit & cum Reo e-

«m

mo Curforis fürrepto, quem Reuseodem modo, quo

gerit ad dete

gendaw veritatem es' z'nþitumdam DExuN-

d

ante binos litterarum faíciculos fimiliter edomo Cur-

TIATIONEM,

foria malis artibus receperat, latusadmifit, & penes

USM T. Depohit infupet dictus Pater Gräbwels die

d

fe retinuit, pro fuo arbitrio eo utens : tametíi jam

14. Martii 1707. quod circa fextam Marrii ipfüm ac-

Ie-

per Rectorem intellexi(fet Petri fictiones & fal(itates

,.

cefferit Petrus Tourteau cum majori fafciculo, cui

deg :

fplendidaque mendacia.

omnia ficta inftrumenta, item Litteree

Grasper erant

.

958. Ad nihil fcilicet intentus - erat Reus, nifi ut

inclufa, quod eft anrotatüm füb num

érO I.

D

opus füuum quocumque tandem modo efformaret, &

.. 972. Ruríus idem Pater interrogatus, 47 dicus

aliquam ei veritatis umbram affingeret.

Petrus ! Nicolaus Tourteau uon v

equifioevit. Deponen-

lm

959. Unde & poft detectam & ipíi manifeftaram

Lm, ut ferret. didum . Pacquetum w

AJUS. aznotatum

tam per Dominum van Sü(teren , quam ipfümmet

Jub. Num. 1. ad

Magmficum Dominum | ReGorem 2

'oïa.*

CQ

Rectorem Univerfitatistotius hujus negotii falfitatem

Refpondit: $e accepille Pacquetum ,

fid . moluiffe. de-

& fictionem aggreffus eft infülfam illam & inequiffi-

Jerie ad Magnificmn Dominum:

uude poffea delatum

Dot.

mam Cozcordantiam inter litteras Domini Grasper a-

eff ad Eximuum Patrem

Defirant per Deponentem vel

pud Curforem interceptas & fictitia inftrüumenta prae-

Jocium,

aliQ

fertim. Epiftolam de 10. Februarii & Librum Refo-

1 us

973, Exhis manifeftum eft, di&tum Patrem Grau-

lutionum , licet eorum fictio ipfi per Dominum van

wels non dubitaffe , quin hac folicitatio ad facien-

kiCUF

edo-

Süfteren & Rectorem Magnificum objecta & o(tenfa

dam JDenuntiatiouem fieret per Reum

; ipfeque effet

effet.

totius hujus negotii Dire&tor:

ut propterea nec du-

960. Ex hac interim Concordantia; patefcit, quo-

i P.

bitaverit , quin ad ipfum Reu

m referrendum effet

modo Reus intentus fuerit undequaque exíugere ;

Duoc

quod huic fictitio operi fpeciem aliquam daret.

Pacquetum , ütipíe de modo denuntiationis defpi*

ceret.

| hui;

961. Habemus ulterius ex litteris Rei datis prima

974. Fareturquoque Reus ad Zrticulum6r.

& (ecunda Martii ad di&tum Patrem Leopoldum &

quod

lmlm

deliberationes complures habuerit cum di&to

.

Patre

per Keum in Judicio recognitis, qualiterad decipien-

fuper modo Denuntiationis

D

quodque ipfüm eum in

p

dum & ducendum in errorem Clariffimum Domi-

um Trilin

finem adduxerit ad Colleoi

gue.

num vàn Espen inftruxerit fze

e di£tum Patrem Leo-

975 Si Reus bona fide in h

oc negotio procede-

fície

poldum, fcripferitque fe gau.

)

ve, quod bic Clari[fi-

bat, credebatque heec in(trume

nta fincera effe, fibi-

Qu

3u$ elfet i& errere; prout. hec latius deduxit & Rei

que tanquam Vice. Decano Sacra Facult

atis allata;

| Àtt,

nequitiam oftendit Actor Citato Capite tertio Arti-

quare tam ftudiose hunc Patrem ad faci

fills«

s

endam De-

culo 406, & fÍíequenrtibus.

nuntiationem folicitabat? Cur hunc faíciculum cum

Patety

962, Imo etiam poft indicatam ipfi Reo, tam per

omnibus acclufis non dedit Sacrz Facultari

is &

, ut per

Dominum van Süíteren, quam Rectorem- Magnifi-

eam potius, quam per dictum Patrem fieret

3

Denun-

r Ch-

.cum , aliosque fibi amiciffimos ; inftrumenrorum fi-

tiatio ,

Inve«

fuiffet ?

que tuünc indubie majore auéloritate facta

€&ionem, & Petri falitatem, obfirmatus manfit ani-

n afe-

mus, per hoc efformatum fuum opus adveríarios

976. Sed noverat R&us, hanc denuntiationem

fuos pratenfos Confpiratores vexandi , diffamandi,

non effe (perandam a Facultate :

quandoquidem jam

hunc

vel etiam, fi po(fét, opprimendi, ita tamen, utipíe

ejus amiciffimi & pratenfis lanfe

Touts

lateret.

niflis minime favo-

rabiles judicaffenr, omnia effe fiGlitia, tametfi non

sprifi

965. Hunc in finem tentavit inducere R. Patrem

Mathiam Grauwels Minoritam, ut horum fictorum

nib! obícure negotium ipfis fuifferexpofitum. Hunc

rf

autem "Fatrem credebat fatis fimplicem & contra

inftrumentorum effet Denuntiator.

pratenfos Janfeniftas praventum , ut caco modo

'ebrue

964, Ut hoc aflequeretur, rurfüs impendit fuum

& fine examine hanc denuntiationem fuíciperet.

:uiom.-

fidum miniftrum Perrum Tourteau, eum mittens ad

Confeffionem ad hunc Patrem cum Libro Refolutio-

«l nat

977. At ipfum opinio fua fefellit,

X

ti0*

num , uti exponit dictus Petrus.

'

978. Nam hic Pater forían fictionem fubodoratus,

ye ner

|

.96$. Interropgatus enim, 44a occa

tone 1pe 'tuleïz't

vel a (üis monitus ne fcabiofo huic negotio fe invol-

uti fü«

fvefatum Librum Refolutionum ad R. R, Graumcls?

veret, Denuntiationem facere recufavit.

yit À«

Refpondit: $e eum tuliffe ad prefatum Patrem d fua-

979. Reus autem omni modo hoc opus perficere

Ju Eximiü P. Defivant dicentis: dradas bunc. Librvum

folicitus, prafertim propter novurm recenter ultima

o füpt

originalem quafi Capiam Confe|Jario tuo, qui tuuc me

Februarii ele&um Rectorem , quem opera & favore

o d.

accedet , 9 tuim ipfi con[ulam ut denuntiet,

fuorum Amicorum ad Lectionem Medi

tum fíciebat,

cam promo-

966. Complura (ünt, qua probant hanc Petri de-

alium Denuntiationis modum éXcogita-

jomitis

pofitionem effe finceram:

vit: Ícilicet per ali

quos incognitos; & modo, quo

967. lmprimis dictus P. Grauwels productus ex

e.

ynfict

poterat, fecretior

parte Rei dépofuit 21.]ulii ad Art. 60. & 64. quod

980. Infcriptionem majoris Pacqueti uti & mino-

, quum

dictus Petrus zoz vif àllo die 15. Febraavii fuevit fibi

s ag

rum eidem incluforum fcripfit ejus Amanuenfis Pater

mo x

confe[fus.

d'Herbe, charactere tamen infolito, idque füb dicta-

968. P

rimo verifimile non e[ï, futurum füiffe, ut

mine ipfius Rei, uti fatetur ipfe Reus ad z4reiculum

Xiï, faþ

proprio 1104 hunc Confeffarium , reje&o fuo ordina-

59. Interrogatoriorum.

rio, in re tanti momenti accederet, nifi Reus hunc

l fuerils

981. Pacquetum fic in(criptum , & ad denuntian-

ipfi (uggeffifTet tanquam fibi notum, & ad exequen-

um-paratum , latum fuit die $ Martii (üb vefperam

Guspt

dum inita inter Petrum & Reum contra

prætequs

ad edes Domini Reétoris per duos ignotos milites,

Janfeniftas confilia apprime idoneum,

982. Hinc ruürfus videt. Magnificentia Veílra ma.

$9)

969. Etquis qualisque effec hic Pater, fufficienter

lam conícientiam Rei , qua tenebras quxrit, ne

BOo-

ipfe infinuat in A&ta de 4. Martii per Reum 2. Maji

tiumque tenebrarum füb ignoris mil

itibus tegere ftu-

ïe 68i0'

1797. confignata & inventarizata in A&tis füb Lzzte-

duit,

[ti[ih

vis F F. ubi Patrem Defirant & alios de Facuitate

983. Et quidem tanta impudentiz Fu,it', ut hec

; onc

"Theologica vocat , de de Parte Romano - Catbolica:

ydo coft

acere attentarit poítquam . etiam de fictione horum

quafi reliqui minus effent Zozzo- Catbolict.

inftrumentorum & mendaciis Petri Tourteau fuerat

970. Quod autem Reus defideraverit, ut hic Pa-

plane informatus, & certior factus per Ampliflimum

Domi-

"u

550

CeNcrLUusio FINALIS

Domi;num van Süfteren die 1 1. Februarii, & per Mag-

99f. Si vero vel Petro vel Reo hic monftrofusfce

nificum Dominum.Reétorem die23. ejusdem menfis ;

tus adjudicandus fit, quis homo fana mentis nonju.

& con(equenter noverat, fi&ioncm his Dominis efTe

dicabit, eum potius Reo quam Petro adjudicandum

notam.

effe ?

984. Quin adeo etiam poft fic detectam fictionem

996. Reus enim eít, qui totum fe impendit, me-

fovit Perrum tanquam in hoc opere fuum fidiffimum

diaque excogitavit, quibus hunc fcetum fuflineret &

Miniftrum , ut ea zpsa die g. Martii, quando fuit vo-

formaret ;

catus ad Magnificum Dominum Rectorem, & falfum

.997. Reus eft, qui Petrum ad- Famulum Clariffimi

,

'Teftimonium dedit contra Clarifhímum Dominum

Domini mifit;

van Éspen, apud ipfum Reum prandiffet, & largiori

998. Reus eft, qui feniorem chrteau ad'C

l*ar 1Hi-

hauftu vini fuiffetexceptus, uti non tantum exipfius

mum mific;

Petri depofitione, f&d & Rei Refponfo ad Zrziculum

999. Similiter Reus eft, qui Patrem Leopoldum

!

tot mendaciis & fallaciis inftruxit, & fic inftr

119. Interrogatoriorum conftar.

4u&um

995$. Sub idem indubie tempus Petrum inftruxit,

ad dictum Clariffimum deftinavit ;

ï

quorodo cum reítrictione mentali jurare poffet, eum

10co, Ipfe eft, non autem Petrus, qui ad denun-

tiandum hec fictit

i

in finem ei tradendo Refponfa Zypai , ut latius Ca-

la in(trumepta folli;itavit Patrem

pite fexto deduxit Actor,

Grauwels;

986. Ultrerius poítquam Petrus in judicio in tan-

1cor, Denique ipfe eft, qui denuntiationem tan-

tum eflet de falfitate convi&tus , ut decretum appre-

dem. perfecit.

henfionis contra perfonam ipíius effet latum , nec

1002. Si ergo fapientiffimus Rex Salomon nondu-

tunc chariffimum fuum in fictitio opere focium defe-

bitaveritadjudicare prolem vivam mulieri, cujus vif-

rere voluit, ipfi fuadens, ut pro loco azyli accipe:

cera fuper ea moveri confpiciebat ; quidni & Judex

rer Conventum Carmelitarum ad S, Catharinam, uti

hunc fcetum adjudicet Reo, qui tanto affectu & (tu-

fatetur & narrat Reus in Refponfo ad Zrziculum 1235.

dio faerum hunc fuflinuit, & ne interiret tam follicite

Interrogatoriorum.

cavit, ut perfpicuum fit, quod eumiin vifceribus fuis

987. Euridem ibidem exiftentem fovit, etiam pro

continuo portaverit.

E

'expenfis ipfius refpondendo, uti fatetur ad z4rtzcu.

dum 124. Interrogatoriorum,

.CAPUT —VNOVUM.

988. Quin & quod amp

lius eft, ipfi varias f'ub-

inittravit inftrüctiones, quibus fe a convictione fal-

Maeudaciorum ? falfitatum. convincitur Reus,

fitatis & fictionis tueri poffet;; minutasque Actarum

& Declarationum , quas Petrus in fuam defenfio-

1003. Plurima narrat Reus, quorum falfitasex cir-

nem in judicio exhibuit, correxit, correctas per

cumftantiis & modo narrandi in oculos incurrit; &

feniorem "Tourteau ad filium mifir, que non tan-

nonnulla tanquam fibi a Petro Tourteau relata, quae

tum. habentur ex dépofitione fenioris "Tourteau de

Petrus a fe dicta conítanter negat circumftantias ad-

prima Aprilis r7o7. fed etiam ex Refponíis ipfius

dens, que dic£torum füorüm veritatem quodammo-

|

do legentibusobjiciunt, & e contra falfitatem ex parte

Rei, nominatim ad Zrticulos 128, & 129. Interro-

"

at

Rei palpabilern reddunt, prout in hac Conclufione

989, Ita usque in finem

hoc opus & operis inftru-

finali fzepius annotatum eft.

Tnentum füftinere ftuduit Reus, quousque inftrumen-

1004. His nihilominus omiffis , folas falfitates &

to & mifero operis fundamento fübfidente , opus

contradictiones referre conftituit A&tor, de quibus vel

'fuum ulterius fuftinere non

otuit : nimirum poft-

per propriam Confe(fionem vel per depofitionem te-

quam ,Petrus pcnitentia du

à

us myfterium iniqui-

ftium omni exceptione majorum, & quos ipíernet

tatis palam cum omnibus fuis circumf(tantiis revelare

produxit, convincitur.

'caepit.

1005. Ín primis Reusad Articulum quintum Inter-

990. Tunc defperans Reus de operis confümma-

rogatoriorum dixit, quod die urdecima Januarii 1707.

tione & adverfariorum füorum per illud intenta op-

id eít, immediare fequente eam, qua Épiftolam de

pretfione , unice cogitare coepit ; quibus artificiis fe

decima Januarii accepir, illam commounicaverat ad

praemuniret , ne fub ruina adificii & operis ipfe op:

-capiendum confilium JDo&oribus Parmentier , Da-

primeretur.

men, €7 Domino Plebano.

Etad Articulum r3, dixit,

991. Non dubitat ACtor, quin ex hactenus dedu:

quod hec confilia cum prediclis de Stridla Facultate

&tis evidens futurum fit Magnificentie Veflrae, quod

duraverint usque ad vigefitnam tertiam Sanuarii.

Reus ab initio hujus negotii , five a menfe Octobri,

Ioo6. Hic falfitatis & mendacii convincitur Reus

quo Petrus Tourteau, fi Reocredimus , depreten-

ex depofitione dictorum Dominorum , qui tum fin-

guli, tum fimul cum aliis de Stricta Facultate Docto-

fis Janfeniftarum Congregationibus ipfi loqui ccepit,

fuerit in mala fide, & affeclata i

gnorantià: fcivem-

ribus depofüerunt, nihil fe unquam audivifTe de hac

Epiftola ante 23. Januarii, quando ejus copia Facul.

que, omnia effe falfa & ficta.

992. Ulterius videt. Magnificentia Veftra , quod

tati exhibita fuit, non per Reum, fed per Dominum

Reus omnibus his fi&is inftrumentis ufus fit; imo &

Daelman , qui eam acceperat a Licentiato Opftraet:

tanquam fincera & vera denuntiari curaverit Magni-

fico Domino, poftquam certus e(Tet de eorum fictio-

1007. Item ex propria confeffione Rei, qui fibi

ä

ne & falfitate, & mendaciis dicti Tourteau.,

in mendaciis non conftans: inrefponío ulteriore Ar-

993. Praterea quod Reus, etiam poftipfi demon-

ticulo 399. fatetur, quod ex parte fua zibil revelatum

flratam & intimatam fictionem & falftatem, totum

uerit , nequidem Eximiis Dominis Damen, Daelman,

fe impenderit; mediaque eetiam nefanda excogitave-

€? Plbano £? alüs, usque ad 23, Sanudrii,

Hec

rit, adhibueritque,

uibus hoc fictitium opus fufti-

omnia deduxit Actor Capite 2. Articulo 225. &

nere ipoffet, eiqu

|

feq.

;

a iq.uam veritatis umbram affin-

gere.

1008. Ulterius Interrogatus dicto Articulo r3,

994. Quis vero fenfatus vel dubitabit, illum elTe

Quave loco quod remitteret Epiffolam di&am ( de de-

operis Architeétum & primarium Auctorem, quem

cima Januarii) ad Curforem , zon tmifit ad Magrnifi-

:;

ita follicitum videt operi perficiendo & fuftinendo,

cum Dominum Re&orem , ut. A&or bujus facimoris

ut talia euam nefanda media impendat, qualia Reus

fropria ianu conviuceretur , putivetur. cum omnpibus

-—

in finem usque impendit ?

Yationes

Juis complicibus, E'J" Congæ'egationex & Conjpi

.talgs

- C a

CoNTRA PargaEM BEnNanp,. DesmaNT,

551

tales Jzyfþnwntw ? Refpondit: Quod in re tanti mo-

mienti

1023. Articulo 4o. interrogatus, quáre non ege-

J

judicaverit pramitteuda confilia cum preditis

rit cum aliquibus vel aliquo ex pratenfis illis confpira-

de Stritía Facultate.

tovibus per fe vel peryalium , ad detegendam veritatem?

1009. Falfitatis convincitur ex depofitione Docto-

Refpoüdit : Propter compromifutti cum amicis.

rum Damen, Daelman, & Parmentier, & Domini

1024. Turpe rurfus mendacium, ütconftat ex de:

Pauwels Plebani, in depofitione die 253. & 24. Maji

pofitione amicorum, qui interrogati Jrziculo zono

ad Articulum quartum , qui erat : 745 dilus Pater

qui erat; /Vum iniverint aliquod fimile compromiffum

Defivaut cum Domino Depotnente vel cum aliis inivevit

cum Patre Defivant , «ut fciaut diélum Patrem babuiffe

con[ilia, au Epiffola de decima. J'anuarii. v7o.. e[fet

coupromiffum aliquod. cum . atnicis ? Refp

onderunt :

communicanda Magtiifico Domino Redlovi, &? ag bec

$e nibil de fimili compromiffo fcive.

confilia duravertut usque ad 23. S'anuavii? ubi unani-

1025, Rurfüs ad Articulum 6; Interropatorioe

miter deponunt: Senibil de dato vel

petito coufilio fcz ré;

rum dixit Reus, quod di&averit propofitos: Titulos pvo

uti di£to Capite 2.. latius expofuit.

duobus Pacquetis , pouens Titulos juxta intentiouem

l

1010. Ad Articulum rz5. Interrogatoriorum dixit,

Sacra Facultatis ad detegendam vevitatem,

quod dum mifit copias Epiftolee de decima Januarii

1026, Super hoc interrogati pradiéti Do&tores &

& Libri Refolutionum ad Altiores Poreítates, non

:-.

amici, ad Zrticulum 13. qui erat, 442 Tituli: Pac-

h

adhibuerit quidem coz/i

quetovum zucluforum in majori Pacqueto coutinente de-

zantumaliquorum,

muntiationem, fati fint de eitu €? juxta iutentionem

rorr, Quantum ad fecundam partem, qua fignifi-

Sacre Facultatis? Refponderunt zegative , mec effe

cat, fein hac miflione ad ZZ/ftiores Poteflates adhi-

Jattos de [citu €? juxta imtentionem Sacre. Facultatis.

)1

buiffe confilium aZiquorum de Facultate , mendacii

Refpondit imprimis D, Parmentier, fe zuzquam vi-

convincitur ex eorumdem Dominorum depofitione

diffe ilos. T'itulos , mifi im cubiculo Magnifici Domini

a

( quibus folis, tanquam fidis fuis amicis aliqua de hoc

Recloris poff denuntiationemfatlam , siec e[fe fattam de

ij

fhictitio negotio communicavit) ad Articulum quin-

intentione aut fcitu Sacre Facultatis

tum qui erat, 242 de coufilio D. Depouentis eadem E-

neque tz'p]i?;f De-

poneutis,

pifola mi[fa fit ad /Altiores Poteffates ?

1027. Alii refponderunt fimpliciter negaïive.

1012. Ad hunc Articulum refpondit D, Parmen-

1028. Hic videt Magnificentia Veftrra, quot men-

tier: Se gunquam dediffe illud coufilium, mec fciviffe id

daciis & falfitatibus ufus fit Reus etiam contra àmi-

fieri, fcivit autem poft fatlum; nifJam effe copiam ad

ciffimos fuos Collegas , ut ipfos (imo & Facultatem

Jiuftrifimos D D. dntermuntium $2 Arcbiepifcopum.,

ipfam) complices & focios hujus fictitii

h

Reliqui fimpliciter refponderunt segative.

Geret.

V-nïcgoæii red-

1013. Interrogatus Articulo 35.. 727 adbibuerit ali-

.1029. Nechiscontentus, mendacia mendaciis cu-

Ia

qua$ diligentias ad veritatem 4udagandam , &? quas?

mulavit.

d

Refpondit: $e adbibuiffe coufilia Amicorum.

1050, Interrogatusenim ;Zrziculo 46, An non mi-

IQ

I014. Interrogati amici unanimiter depofuerunt

ferit Patrem Leopoldum ad Dominum van Espen,

ad Articulum feptimum : Jullum confilium petitum

[

ut ageret de Pacqueto de r3. Januarii ? refpondit, ;2

ne

vel datum e[[e.

ideo fa&um, ut faltem per unutn sacognitum detegeret

1Or $.. Ad Articulum 33. Interrogatoriorum dixit,

veritatem , €? ut. Clariffimus Dominus. fciret fa&hum

,

quod de veritate Epiftola de decima Februarii Zice£

quod contva ipfum attentabatur.

zpfe dubitaret , tamen alii diceveut fe non dubitave.

1031, Mendacii enim impudenrtiffimi hic Reum

ve

iU

Ior6. Super hoc Articulo interrogati preedicti A-

convincunt proprie ejus Epiftolae de prima & fecun-

mici depofuerunt unanimiter ad Z4rtzculum fixtum,

da Martiiad diclum P

(

'atrem Leogoldum, a Reo in

quod nunquam viderint Reum de veritate hujus Epi:

judicio recognitze,

ftolae dubitsre.

1032. In his enim Patrem. Leopoldum unice in-

(

1017. Imo deponit D, Plebanus, quod Reus e

ftruit, qualiter omniaipfi Clariffimo tegere debeat;

0.

vontva [emper dixerit , fe nom dubitare de veritate illius

& eum in errorem inducere , nefanda audacia fcri-

de

Epiflole: & Dominus Damen dixit, quod Reus zuz-

a

bens: Se gauderequod Claviffimus effet in evrore: (ug-

quam dixerit , fe dubitare de veritate 1flius Epiflola :

geritque Patri Leopoldo, :

[

addens Dep

riffimus in errore confirmetur,

quaz dicere -d:cbeat, ut 'Cfla-

Xll

onentem femper declavaf[e quod dubitavet dg

veritate illius.

1033. Cum Reus fciret, in fafciculo, de cujus re-

tüit

1018. Dominus Daelman deponit , quod nun:

ftitutione agebatur, contineri horrendum Formulare

quam dixerit Reus Deponenti, fe dubitare de verita-

de menfe junio, & Librum Refolutionum, nequiffi-

eui

te s quin e contrario f2pius dixerit Deponenti, fàvelle

mam contra Statum & Religionem Confpirationem

fin-

e[fe tatn fecurum de fua falute , quam de veritate iffius

exhibentia, tamen diferte monet füum Emiffarium;

o

Epiftola.

ut Clariffimo Domino dicat;

hac

ror9, Judicet. Magnificentia Veftra , quam fpe-

quod in iffis chavtis m'bz'.l

forjan contineatur znomentofí.

ul

ciem veritatis habeat quod refpondet ad Articulum

1034. EÉtinaliis monet eundem fuum Emiffarium,

um

$7. quod nulli unquam miferit copiam Libri Refolu-

ut fimpliciter dicat Clariffimo, 4u04 viderit Librum

ae

tionum £az4uam vem certam, fed. femper addidevit,

Refolutionum in tmamibus. alicujus. altevius pevfone, a

adbiberi diligentias pro àmvenienda vevitate,

qua accepit vemim boc dicendi ifli F'ivo, uou tamei

fibi

1020. Quantum ad fecundam partem, quod (cili-

(ait) faciat meutionemillorum, que coutinentur, quia

M

cet alii dicevent fe mom dubitare , dixit D. Daelman ,

aullo «10do eff comveurens ut per Paternitatem veftram

rtum

Je boc uunquam dixife Patri. Defivant , wec jcire ali-

iutelligat , quid in illo Libro babeatur.

Jidthy

quem, qui boc ipfi dixerit,

1035. Ecce quam fincere miferit Reus hunc Pa.

1021. Én quam turpia mendacia! fed nondum £i-

dec

trem , u? Clarifrmus Dominus fciret fa&ium , quod

'O

nis. Interrogatus enim Zrziculo 3$. — Quare omuia

etiam n0ou offlenderit Eximio Dowmino Renardi, cui efd

coutva ipfum :at-te.ntaþa.tw' H

h

Eximius Pater admodum fatuiliaris ? Refpondit: Quia

1036. Unicerogat Actor Magnificentiam Veæamg

] de-

alii amicà. di[[ uadebaut,

ut has litteras integras evolvere & confiderare , &

if

1022. Interrogati amici rurfus Reum falfitatiscon-

cum omnibus, queinter dictum Leopoldum & Cla:

vincunt, nihil de fimili diffuafione fe fcire afTerentes

riffimum acta effe, Capite 3. oftenfum eft, conferre

jori

T

ad Zrticulumotavum; additque Dominus Daelman:

dignetur ; nec dubitat , quin luce rneridiana clarius

11]

Se uefcive ,. quod uuquam fuerit f.

H

cognitura fit; hanc miffionem Patris. Leopoldi ad

acia mentio de ;E.xmig

I

Domiuo Reuardi quoad 8oc negotium,

Clarifümumi unice à Reo fuiffe inventam. & exe«

Cu-

CowNcLUSsIO FINALIS

552

cuttoni mandatam , ut Clariffimus in errorem & ge-

fit, Reum effe, qui preedictum Petrum Tourteau ad

ceptionem induceretur,

confingenda preediéta falía inftrumenta induxit , eo:

1037. Qualiter ad hanc

deceptionem abufüs füerit

que in hoctoto fictitio negotio tanquam inftrumento

figillo & fecreto Confeffionis, atque mendaciter af-

ufus eft, eumque direxit & inftruxit,

feruerit, a R, Patre Grauwels Reum electusn efIe ad

105 . Quin nec temeritatis fe arguendum fperat,

reftituendum fafciculum de 13. fanuarii, ex licentia

fi dicat, non facile repertum iri, ut quis talium cri-

pennitentis dicto Patri data; fimiliter probavit A&tor

minum in occulto patrari confüetorum fuerit con-

viétus tantis tamque evidentibus & concludentibus

citato Capite 3.

1038. Hinc & videt Magnificentia Veftra, qua

Indiciis & Argumentis, quam ipfe Reus in hac caufa

convictus eít criminum horum Auéctor & Infítiga-

fides fit habenda Reo in fuis dictis, prefertim nulla

alia probatione aut conjectura fübnixis, imo pluribus

tor primarlus, at

rector.

que totius þujus fictitii operis Di-

indiciis & argumentis de falfitate fufpeétis , uti funt

ea, quz de fua bozafide, €9' bono ufu continuo clamat,

1652, Imo ex ipfa propria confeffione Rei, ejus-

& reiterat Reus,

que propriis litteris in judicio recognitis, teftium-

1039. Legantur Acta hujus]caufee a capite ad cal-

que depofitione, dire&ta probatione convictus eít

i

cem ; nulla vel in fpeciem probatio Joz2 fidei aut Lo-

Reus.

"i usus reperietur.

1053. Primo, quodomnia falía & ficta Inftrumen-

1040. lmo qua Reus in probationem adducit, ta-

ta fuerint ad ipfum allata per dictum Perrum, idque

