bie nàáta fübt imprimere ideam populo , quod quicum-

intrabit Ordinem,.fa]lvabitur : C9' fi alu..devotionis

pl'lf

cauja.in Sanciam ingrediantur Religionem facri habitus

vid

que cóluerit D. Barbaram, V..G. jejunando 'in: ejus

profefto, aiüdiendo Miffam que ad ejus honorem ce-

fignum gerentes , appellantes fe. Confraives. €9' Confo-

r

rores fnei Ordinis pranominati, liberentur CS' abol-

20

lebrari confuevit,- aut' certas preces in ejus honorem

recitando, (qualia pietatis exercitia- in dictis libellis

vantur tertia eorum parte peccatorum , a die quo.pra-

hic

fatum Ordinem intrabunt , ca[litatem quee vidua €

b]

bt

notantur) fecurus fit quod (ine Sacrameutis ex hac vi-

ta non fit difceffuruss iiíque receptis falvabitur. :. at-

«promittendo s. virginitati, que virgo, efl, fidem pra-

x

lla de-converfione atque ferid poenitentiz

flando : fi conjugata, inviolate -obfervationem natri-

hi

que hinc nu

Curas fed. perniciofa 'ac:'periculofà eme

ndandz vitz

-monii adhibendo, ut-.fantia. mater imperat. Ecclefia.

nz

Ut igitur populus a fimili errore exi-

Fratres profej]i: dl&l O1d1ms fU]JPllC!O f()]vantur, äj"

r

procraftinátio.

matur, r; Offendetur quomodo e

jufmodi pérfuafio

-eulpas $ die quo ipfi. freculo recedunt , ac . properato

hü

e Sandorum Patrum

- gradu accellerant.Purgatorium , ego mater gratiofa de-

gl

repugnet Sacrz Scripturz atqu

unanimi do&rinz; quz nihil adeo inclamant; quam

jcendam. Sabbato poft. eorum obitum, CS9' quos inveni-

ipl

incértam fore peccatorum : convertionems nulli eam

am- in. Purgatorio , liberabos C93' eos in inontem San-

ün

deberi, aut addictam effes fiduciamque externis qui-

-Gum, itee cternce reducam. Verum qued ipfi Confra-

af

bufdam pietatis exercitiis innixam effe inanem & vacu-

tres C2 Conforores. teneantur horas dicere.canonicas ut

m

- opus fuerit jecundum . regulam dátam ab Alberto

illi

am. Ad hxc oftendetur revelationes quibus hac fi-

e

ducia innititir, omni plane'fundamento' deftitutas

-qui ignari funt , .debéant vitam-ducere- jejunam iis die-

vií

quod

bus quibus facra jubet. Ecclefias (nifi neceffitatis caufa

effes nulloque apparenti argumento probari

j

de revelatione qux huic Virgini facta dicitury facile

- aliqui efftat traditi in impedimento) Mercurio C9' Sab-

?

. bato:debeant a. carnibus ab[lineres preterquam in mei

erit evincere.- Dicitur enim S. Barbara mrtyrium paf-

»

( (üb Maximino anno 300. " Ut igitur quid certi de

Jfilii nativitate.

»

Dum hzc.eo modo populo proponuntur, quis non

revelatione ipfi fa&ta haberetur, id ad minus conítare

»

deberet ex aliquo Auétore ipfi cozvo , qui;ut minus,

videt, illa effe nata eam imprimere ideam , quod qui

»

teftaretur a S. Darbara didtum fuiffe eam fibi revela-

praefatum geflérit Scapulare, Confraternitatique ad-

H

tionem factam efle.

'Tantum vero abeít ut veterum

Íícriptus externa illa pietatis exercitia preftiterit, fecu-

»

rus. fit quod eternum non patietur. incendium, ac

aliquis. meminerit fimilis revelationis, ut nec ipfius

Sabbato poít obitum e poenis Purgatorii per D. Vir-

»

Virginis ullus mentionem fecerit; adeo ut de ipfa di-

»5

cere non vereatur R. P. Papenbrochius Societatis Je-

ginem fit liberandus.

Neque refert quo

peritiores

forían aliter verba illa accipienda efle fciant, immo &

»

fu, in Prafatione ad Tom. 2. SS. menfis. Maji pag.

$4. Sihec Martyr qi

ue apud Greecos Latinofque &i

dicant; quia populus verba illa audiens & legens, non

folet attendere ad fenfum improprium quem vel ip(i

»

fuperiori

$ eft celebris , tam fuit ignota antiquioribus ,

»

caue ac S. Catharina, que cum hac. etiam commune

peritiores difficulter exprimere poffünt, fed ad íen-

Hzc ille. Et

íüum proprium ac obvium.

Nemo vero ambigere po-

»

habet quod a&ta valde incertee fidei [int.

»

forían primus qui hujus Sanctz meminit, fuit 7oan-

teítquin juxta obvium fenfüm verba illa prefatam ide-

am imprimant. Ulterius, cum przdicta verba eum

»

nes Damafcenus, qui quatuor facile fzeculis poft illius

»

obitum floruits ex quo a&ta aliqua concinnavit Suri-

fenfum przferant, facile exinde hzretici arripient ma-

teriam calumniandi Ecclefiam , qua(fi errorem prace-

»

u55 in quibus tamen nec ullum iftius revelationis ve-

b

ftigium occu

rrit. Miracula, qua in hujus revelatio-

denti capite expreffum populo proponeret; ut noviíli-

nis confi

rmati

ionem facta effe referuntur, perinde at-

me füpra nominatus Manifter hzreticus facere non eft

»5

veritus. Verum fíimiles expreífiones incertis dumta-

»

que ipía re

velatio, incerta fünt; nec etiam ullum le-

e examinatum &

authentice. probatum prafer-

xat ac nunquam ab Ecclefia probatis revelationibus in-

»

gitim

niti, & calumniofe Eccle(iz Romanz affin

»

tur;-1

ed ex privatis duntaxat auctoribus aut obícuris

gi,nec dif—

quibuf

d

am manufcriptis proferuntur , quibus quam

?

Hci!e, nec operofum gü probaþe.

5

exigua

fides adhibenda (it in hac materia, ex infra di-

cendis patebit. Recté

proinde monebit Parochus pios

$. IIL

»

»

fideles juxta Synodum Mechlinienfem füpra citatam,

ne fi

milibus libellis etiam cum privilegio impre[fis, te-

Quinam fint Primi Vifions Stochianee Tefles. (a)

»

qmere

»

fidem adhibeant, utpote qui certas promijjiones

Si confülamus omnes qui a centum & amplius an-

contineant certorum effe&tuum , ex incertie plane reve-

»

nis vifionem Simonis Stock, libris füis indiderunt ,

)

lationibus nullo verofimili argumento probatis.

quin & omni ftudio & diligentia firmarunt, ufquead

»

annum 1642. hujus fzculi teftem hujus vifionis nule

»

$ II

lum antiquiorem produ&tum reperimus Joanne Pale-

»

ntur aliqua Dicta de Scayulari B. M V. de

yoriydoro , Carmelita Batavo, qui L. 3. antiq. Ordinis

?

þReferu

Íui, Cap.7. hanc vifionem fic adornat. B. Simon Prior.

Monte Car

melo, que prediéto errori

i

favere videntur.

Generalis , nen multitudine divitiarum ,fed gratiarum,

non.ornamento ve[limentorum fed. virtutum incumbens

Duo funt qduæ Confratribus SCapülaris B. M. V de

fedulo , Mariam deprecabatur , quatenus Ordinem ejus

Jtum

)3

Monte Carmelo tanquam Gngularia privilegia prqmit-

titulo infignitum; aliquo anglari privilegio 1nua

ad -

3

3

'(a)- VichCe.hfüra;n III De C;:i'dohi; J;e Seve de Röcvh&choüar-t Epifco pi"'Atrcbatenïis in feptem propofitiones & quodam Pradica-

h

tore defenfas 31. Julii 1697. precipue Prepof. 1.

SaNCTORUM,;&c.

153

ff

Dr vENERATIONE

LR

l

n

Ad fai Tdlem:€9 thultorim: edificationem. Fidelium

» fimiliter gratias agerent, orando- & perfeverando

Fideliumdecoraret : freguenter fic orando .. Flos Car-

i

b

S

n

rigiz , i Cra&inum».-diviüþxiis? !Apo&qlörgm'j

D.

méli, florigerá vitis; :fplendor. celi s Firgo: puerpera.

» anna 1251. &c..*

fiigularis, Mater 1nitis fed: viri ; nefcia ,. Carmelitis da

-« Adducitur. ulterius.a

Cheronio.in. teftem vifionis

privilegia , flella maris.: «:Nec- defuit fervido.zelatori

Stockiane Joannes^Grof[fus in-.fegunda: viridarii. fü-

füo fubliberalis. Virgo:Dei Mater , fed. Angelicis comi-

claffe, Paleyonydoro. fzculo integro fenior.'. Verum

l«

rul

tata vatervis , lumine-amitta eidem aypparuit , dicens :

an illa.quz de vif(ione Stockiana adducuntur ex Joan«

Dilectif[ane mi:&c.ut diximus $. precedenti.

ne Gloffo, reveraabipfo fcripta fint , non fine funda-

e

mento ambigitur. Namin manufcripto Francofurten

lit

- Scrip(it autem Paleyonydorus anno 1495. vifio aü-

tem contigiffe: dicitur-Simoni Stock 125 1. adeoque

ex quo vitam Stockii actis fuis inferuit Papenerochius,

L

ad16. Maji, nullavitionis fitmentios quod tamen ma-

inter Paleyonydorem & vifionem Simonis. Stock in-

lis

tercurrhatad minus 244. anni ; & éonfequenter fi hic

nuícriptum eft magis integrum; quam vetus editum.

llf

pritnüs hiaberi deberet : vifionis illius teftis ; nullus non

Grofli viridarium, etiam laudavit P. Daniel a Virgine

f

videre poteft: quam.incerto teftimonio vifio illa nite-

Maria, Auctor noni fzculi Carmelitici ; ut teftatur Pa«

0l

retur ; iimirum illiüs qui-teftatur de fa&o aliquo quod

penbrochius in przfatione ad Tom. 3. $..5. Maji pag;

100. & amplius'annis ante-ipfüm contigiffet . & cujus

49. ibidem fimiliter oftendens Joannem Grofium non

:

hactenus némo imeminerit. - Hujus argumenti eviden-

fuiffe accuratum -Hiftoricum, .Deinde & (; Groflus

tiam contra: vifionem Stockianam; advertens Joan-

préceffit fz:culo integro Paleyonydorüm, fuit tamen

"

nas Cheronius ;Carmelita Burdigalenfis qui arno 1642.

Simone Stockio fzculo & dimidio pofteriors vel ex-

4,

inde teftimonium ejus de fa&tis Stockianis plane fit in-

hujus faculi privilegiati Scapülaris:& vifionis Stochia-

j

nz vindicias divulgavit;-omnem. impendit. induftri-

firmum; Denique a Cheronio adducitur Paleyonydo-

10

ro.antiQuior teftis vifionis Stockiane Auc&or quidam

am & curam, ut teftem antiquiorem Paleyonydoro

lt

hujus: vifionis reproduceret. ::ac tandem (e. inveniffe

anonvmus, quem e manufcriptis Vaticanz Bibliothe-

lg

loriatur'ànum . non:tantüm antiquiorem , fed.etiam

ca operi füo de vita PP. occidentalium nuper inferuit

g

*

ip

fi Simoni .Stock coxvums-ejufque individuüm foci-

Benedidus Canonius ;. Ordinis Caleftinorum..|Ve-

(l«

um Petrum Swaintonum Anglum Carmelitam , quem

rum quis Au&or hicfuerit, aut qux ipfius in aQis re-

If

affirmat exaratfe/ vitam Simonis Stock, eamque manu-

ferendis finceritas, aut quo- precife tempore (cripfe-

lj

fcriptam»in tablino Burdigalenfis Monafterii. fervari- ;

rit; ha&enus:noü conftat: hoc duntaxat fcitar quod

t

éx qua pág."r65.füarum vindiciarum-hanc. lafciniam

fàltem ante annum 1307. adeoque $0. & amplius annis

lt

vifionis Stockianx narrationem. continentem- publici

poft Stockiiüm, fcrip&iffe non potuerit ; quia meminit

Eduardi fecundi Regis Angliz, qui illo demum anno

juris feciti 5; Beatüs:Simon :Stock grandava fenedute

"

3

?

- gravatus;: & rigorofa paenitentia-frattus, omniunt

atri.in regnum fücceffit.. Ad, hzc hbadenus nulla ha-

9?5

fratrum " dolores. in-corde füo füftinendo, affidue

»etur probatio de finceritate illius manufcripti » utrum

n

35

perno&abat.in oratione ufque ad auroram. . Dum

nimirum áb aliquo- recentiore non fuerit fuppefitum,

ii

j

auterp fic- oraret , venit ei confolatio de;exlo ; quam

Quod enim.in Bibliotheca fervetur Vaticana ,. nullum

35

nobis etiam in fimul- congregatis fic: narrabat : Frá-

eít finceritatis argumentum: .notum.eft quippe illud

Ü

35

tres cariffimi, benedi&us Deus qui non dereliquit

Cardinalis Baronii.ad annum .604.. Vaticanam Biblio-

"

355

fperantes i fe:& non fprevit preces fervorum fuo-

thecam, ut ceteras omnes referre (imilitadinem (age-

[*

Pl

rum. . Benedida in id ipfum Mater Domini noítri

nz'miffein mare, ex omnigenere pifcium congregari-

23

Je(u Chrifti; qui-memor dierum antiquerum, &

tis, bonos & malos continentem ; item libros.proba-

35

tribulationum 'qux mtltos. noftrorum. invenerunt

tos. & improbatos, utiles & inanes, fimul ample&ten-

nimis; non- attendentes quod omnes qüi pie vo-

tem3 illos ut fequátür, rejiciatiftos. | Unicus deinde

j

25

lunt viverein Chrifto: Jefir; perfecutiones.'patien-

reítat P. Svvaintonus folus Simoni cozvus, qui.cum

25

tur, mittit vobis verbum quod fuícipietis cum gau-

aliqua. verofimilitüd

i

ine, -i'n; te&:em; yiüdn.i;s,. E,Stqckianæ

by

dio Spiritus San&i.. Ipte me regat utmanifeftem

533

illud : ita ut oportet me loqui : Cum effunderem

addqci poteft. .

ä

35

animam meam in confpectu Domini ; quamvis fim

9

pulvis& cinis, & in. omni fiducia Dominam meám

láoif fupponatur Patrutn vaaiintonxzhh narmjfe vifig.

"

25

Virginem Mariam deprecare , quod ficuti volebat

| .nem.

Stockianam ,. mihilominus hactenus. i

4

njïrmum

$3

nos appellari fratres fios ; imonftraret fe.matrem eri-

t

35

, z'nde .duicitur- .drg.z,zmentumv.

|

piendo nos de cafa. tentationum & aliquo figno

»

fux gratiz nos recommendando, erga ipíos qui nos

/Si vitam Simonis Stock canlüriplérit Svvaintonus,

35

a 400. & ámplius annis, ut nunc primus prodiit Che-

:

perfequuntur-::: dicendo. illi cum fütpiriis: Flos Car-

35

meli, vitis Florigera, fplendor celi , Virgo Puerpes

ronius, totamque vifionis Stockiansa narrationem ,

3*

prout eam -exhibet Cheronius, inferuerit; id unum

ra, fingularir , Mater mitis, fed viri nefcia , da

?»

Carmilitis. privilegia , flella mariss apparuit mihi

fequitar Svvaintonum teftar:, fibi & fratribusin unum

35

cum grandi comitatu , & tenendo habitum. Ordi-

congregatis a Simone revelatum fuiffe, (;bi eam vifio-

25

ni$ dixit * ocerit tibi C9 cunclis Carmelitis privi-

nem contigifle. . Sed quis.nobis ha&enus füfficienter

33

legium: : -im hoc.moriens , non.patietur «ceternum in-

aditruxit Svyajntonum non effe de numero illorum

25

cendium : & quia füa gloriofa prefentia me lxtifi-

Scriptorum qui vitas San&torum fcribentes, vel affe-

23

cabat ultra captum, nec ego mifer majeftatem ejus

Gibusinferviunt, vel de indu[lria quoque-tam multa

25

confingünts-ut eorum me auon folum pudeat, ait Mel-

fuftinerepoteram ; difparendo dixit, quod mitte-

325

rem ad Dominum Innocentium . benediái Eilii fui

chior Canus, deLocis Theolocis, Lib. II. Cap. 6. fed

25

etiam icdeat. . Ni(i ergo fides & finceritas Svvaintoni

Vicarium ; qui de gravaminibus remedium prafta-

35

ret:

Fratres confervando verbum iftud in'cordibus

aliunde adítruatur, intirmmum erit quidquid ejus fidei,

»

veítris, fatagite ele&ionem -veftram certam facere

&.quidem fingulari , füperinftrüitur: prefertim cum

per bona opera, '& nunquam deficere

vigilate inr

fi ejus foret fufficienter probata fides , atque in defcri-

35

gratiarumi acdione pro tanta mifericordia, oraates

bendis rebus Stockiauis finceritas ac eruditio, vix ef-

fine intermiffione. ut fermo mihi factus clarificetur

fet credibile quod hzc.ejus:elucubratioi quatuor fz-

ad laudem SS. "Trinitatis, Patris, Jefü Chrifti, &

culorum curriculo füb Bibliothecz Burdigalentis pul-

33

veribus tnanfiffet fepulta;adeo ut nec ullus ante Che-

Spiritus San&is '& Virginis Mariz : femper. benedi-

3

Idem verbum mittebat fratribus qui erant in

ronium.ipfius meminerit4.. Quin etiam poftquam ex

25

aliis locis valdetriftes, per confolatoriam quam ego

illalaíciniam detraxit; acpublici juris fecit Cheronius,

35

nullo aut admodum exiguo pretio apud fuos fuiffe ar«

immïritxls, hlom.ine- Dei di&ante ; fcribebam ,- ut

gumento

156

CUpDQDo*& a c Tv A&T u$

gumenm eít, quod nec dignam exiftimaverit illa vitz

refertur, Stockio facta revelatio. Denique admodutn

f&nä

ilius defcriptionem , ut in noviffima ac ampliffima

füfpeGta eft revelatio fi res . revelata potius diífentiat

miSJ

ípeculi Carmelitici editione monutentis tota Europa

quam confentiat cum Scriptura aut PP. Traditione.

fen

conquifitis aucta, locum haberets cui tamen inferere

Quis vero confenfüs hujus revelati privilegii cum Scri-

1','801'-

non dubitaverunt vite Steckianz Scriptores Svvain-

ptüra Sacra, & SS. Patribus, qui ubique iníinuant

jtie

tono multo pofteriores. Immo quod amplius eft, fcri-

fecuritatem falutis unice in operibus bonis, prafer-

fis !

benti acta San&dorum Papenbrochio oblata fuit vita

tim quz concupifcentiz pravifqueinclinationibus con-

ceri

Stockiana, fcripta a Rolando anno 1513. id eft 3. cir-

trariantur, nequaquam vero in externa alicujus habitus

tatis

Citer (:eculis poftobitum Stockii, ut eam adiis San&o-

geftatione, effe collocandam: juxta illud S. Petri

Sa-

nof

rum infereret, delitefcente interim füb pulveribus Di-

tagite ut per bonaopera vecationem ve[tram C5' electio-

*

t

bliothecz Burdigalenfis elucubratione Svvaintoni Scri-

nem certam faciatis.

ptoris cozvi, & individui ipfius Stockii focii: quc

Verum dices : D. Virgo ultra geftationem habitus

tamen quantam prz Rolandi fcriptione in revelatione

Ordinis amplius aliquid requirit, ut quis in eo mori-

fa&orum Stockii fidem mer

ens, eternum non patiatur incendium : nimirum

Sup'j

[

:

eretur,( nec Carmelitz du-

mandatorum Dei obífervantiam.

Verum fi ultra ge-

bitate poffunt?

Ex quibus

fumitur conjectura non improbabilis ,

ftationem habitus, D. Virgo exegerit. obfervantiam

ipfis Carmelitis non undequaque perífpedam effe

mandatorum Dei, ergo tenendo Ordinis habitum di-

S«

Svvaintoni ii referendis actis Stochianis (inceritatem;

cens, Ho: tibi erit €9c. nullum dedit Carmelitis pri-

elle

vilezium, quandoquidem certum fit quod obfervan-

97r

tia mandatorum Dei, etiam fine illius habitus gefta-

5 ov

j

tione fufficiat, ut quis moriens eternum non patiatur

»

Suppofita fidelitate Swaintonil iri relatione fa&iorum

incendium.

Sed replicabitur forían ulterius : Licet ultra gefta-

d

nihilominus incerta manet vifio Stockiana.

»d

tionem habitus neceffaria fit mandatorum Dei obfer-

»t

Si eä fcripferit Swaintonus quz ex eo refert Cheró-

vatio, multum tamen confert Scapularis geftatio. El

T

nius, fueritque in fua fcriptione fidelis ac fincerus ,

*

enim il/a (inquit Theophilus Reynaldus Societatis Je-

»1

)

am conítabit Simonem Stock Swaintono ac aliis fra-

fü, in Scapulari defenfo part. 2. q. 7.) teffera C9' pig-

» Ü

tribus fimul congregatis narraffe, fibi oranti apparuit-

nus uberis gratie auxiliatricis a Deipara fodalibus fu-

y

fe D. Virginermo cum grandi corhitatu, & tenendo ha-

ir exorates cujus interventu fervabunt mandata , C2'

»

bitum Ordinis dixiffes hoc erit tibi &c.

Sed an vera

vitam fancto fine concludent. — Et hzc eft vis fpecialis

fuerit quam credidit fibi fa&tam vifionem & fratribus

juxta Deiparz fponfionem, vel ut Joannes Lezana in

»

» |

narravit Stockius$, an vero non fuerit imaginatio ali-

Maria Patrona Cap, 1. N. 12. exponit, ideo in pradi-

»f

qua aut illufio, nnde probatur? Swaintonus enim

&a vifione falutem animz & liberari ab inferorum poe-

»1

fimplieiter ac nude afferit Stockium retuliffe eam fibi

nis tribui fan&i Scapularis induitioni, quod illud pie

"t

vi(ionem contigi(fe ; fed illam a fapientioribus , atque

geftantes, quantum eft ex parte B. Mariz Virginis ,

in difcernendis veris revelationibus afalfis exercitatis

ipfiutque pro ipfis interceffione, nifi per ipfos ftete-

»

»(

hominibus, examinatam probatamque fuiffe non.affe-

rit, falutem confequentur zternam.

»!

rit Swaintonius. Suppofita proinde Swaintoni in nar-

Sed nonne admiffà priore illorum verborum expo-

randis factis fidelitate , aliud confici non. poteft quam

fitione, res ipía revelata nihilominus diffentiet potius

»(

E

Stockium credidiffe eam fibi fadam fuiffe vifionem,

quam confentiet Scripturz Sacrz & PP. Traditioni ?

illamque fratribus retuliffeVerum fi de omnibus paffim

Quandoquidem rei plane de fe ad bonum vel ad ma-

»

revelationibusaut vifionibus verum fit parum iis effede-

lum indifferenti, nimirum externz habitus geftationi,

» 1

»i

ferendum, nifi ferio prudenti & accurato undequa-

divinitus dicatur annexum, ut fit teffera

&

pignus

que examine füerint examinatz atque probatz ; id non

uberis gratie &c. quod nec Sacramenti ullius fuícep-

»

tioni, nec incr

» !

uno ex capite de hac. Stockii vifione przcipue affir-

*

uenti Sacrificii oblationi reperiturcon-

mandum erit.

ceffum.

»Í

Si enim Stockii perfonam confideremus, erat eo

Quod pofteriorum verborum illorum expofitionem

»

»

tempore quo vifio contigitfe dicitur, grandzva fene-

fpedat, f1 hzc verba, nifi per ipfos fleterit , accipian-

&tute gravatus, annum agens circiter centefimum ,

tur in eo fenfu quod fi geftantes Scapulare nihil ex (ua

n;

adeoque in ea ztate qua ingenium ad difcernenduüm

parte omiferint de obfervantia mandatorum Dei , mo-

» !

vera a falis deficere, & illu(:onibus amplius folet ef-

rientes in Scapulari, atternum non fint paffuri incen-

cgl

fe fübjedum.

Erat infuüper rigoroía poenitentia fra-

dium; ridicula plane redditur revelatio : cum etiam

hii

Qus, ait Swaintonus; affidueque perno&tans in ora-

geftantes füam chlamydem, fi nihil de fua parte omit-

j

tione ufque ad auroram. Compertum autem e[t ex lon-

tant de obfervantia mandatorum Dei , morientes zter-

1j1

ga inedia crebrifque jejuniis ac immoderatis vigiliis ex-

num non fint paflüri incendium. Si vero prafata ver-

tic

5

ficcato cerebro ; dilfrpatifque fpiritibus, inania phantaf-

ba, nifi per ipfos fleterit ita accipiantur quafi geftan-

mata reprafentari, quibus illufa mens, tanquam Di-

tibus Scapulare promiffum fit quod certo fint accep-

»

vinis revelationibur pertinaciter adheret... . Hxc Car-

turi eam gratiam, qua fiat ut fint obfervaturi manda-

5

dinalis Bona de Difcretione fpirituum , Cap.2e. Nu-

ta Dei, aut faltem in fine vitz talem ac&turi- poeniten-

»

mer. 3.

tiam , qua ad evadendum zternum incendium füffi-

»

A períona ad rem revelatam fi tranfeamus,

'äppare-'

ciat, tunc rurfüs hac admiffa explicatione, majorvir-

»

bit quod fi de nulla vifione verum fit, fine diligenti

tus attribuitur. geftationi Scapularis, quam illius Sa-

5

examine illi effe deferendum, id majori ratione de

cramenti füíceptioni. -

»

Non obftante igitur fimili expo

üti.oï,rxxe, verum eft

hac effe dicendum. . Quo enim majora atque inufita-

»

tiora revelata effe dicuntur, eo fine dubio diligentio-

rem revelatam vel ridiculam effe, vel inanem, veleí-

»

ri ac accuratiori opus eft examire.

Quid vero majus

fe aliquid ha&enus in Ecclefia inauditum; & Scriptu-

»

atque in Ecclefia hactenus inufitatius, immo incredi-

re. latrum Traditioni, qui rebus indifferentibus &

3

bilius, quam D. Virginem eczlo defcendiffe, tenen-

externis nunquam tantam tribuere virtem, diffonum

b

doque habitum Ordinis dixiffe: hoc erit tibi &c. Num

potius quam confonum; & confequenter fine accu-

»

forían quid majusautinufitatius auditumunquam;quam

ratiffimo, diligentiffimoque examine neutiquam efle

»

nudz ac fimplici geftationi-externi alicujus habitus ,

recipiendum; ac proinde cum hoc examen interve-

»

divinitus annedi privilegium, ut in hoc moriens -

niffe non conftet ex Swaintono, pro incerta haberi

»

ternum non patiatur incendium? Id tamen revelavit

debet vifio quam fibi factam credit Stockius, quouf-

D. Virgo, fi verafit, quz -a Swaintono exprimitur &

que faltem de exgmine illo conftet.

Ulte-

(

I

DrE vENERATIONE. S-'AN-,CTORU;M; &c,

137

lat

; Ulterius, .cum revelatio; : juxta obviüum verborum

Audore noviffimi fpeculi Carmelitict;; Tom. 1. Parte

Ia

fenfum , etiam fatentibus defenforibus ejus ftrenuiffi-

2. pag. 131. vetuíta exem

plaria quz hinc inde exftant;

Tl«

mis, recipi nequeat, fed verba feníü aliquo quem przx

& Venetiis editum

auno 1507.inter fe non conveni-

hi

fe non ferunt : & in quo nec ipfius expofitores con-

ant) fübjungit:

veniunt, accipienda (int; fequitur quod & ho: titulo

d

» Ratione ergo illius magni privile

i

gii, diverfi proceres Regni Angliz ut Eduardus Rex

incerta fit hzec. revelatio. Dum enim verba revelátio-

,

An

gliz-IL. poft.conqueítum , fratres predi&tos furi-

üs

nis in fenfi. proprio & obvio.accipi nequeunt, . nihil

3

davit Oxoniiss dans ipfis pro

*

prium palatium

pro

d

certi haberi poteft, nifi alia habeatur zqualis auctori-

oj

conventu: (imiliter D. Henr

icus Dux Lancaí(triz

i

tatis revelatio, quz fenfum improprium indicaret: qua

» (qui miraculis :

^v

À

no

[

:

»

multi alii nobiles i(tius re

nultis dicitur claruiffej) & etiam

1 habita, nihil certi:., exipri-ori reVelatiqne ü'atui» po-

gni przdicti Scapulare Or-

g

;eü.

P

- dinis-clam portaverunt

; in quo poftea obierünt **

Ws

Paleyonydorus rel

Y

ata vifione Stockiana ,

ll*

fübjicit: ,, E-

23

mergit fama facti:

rumor de Anglia ad

exteras fpar-

Suppofita veritate eorum que.ex Sovaintono alz;'*ifque-'de

3

giunt rationess fit res:celebris populo

Dei.

Ratio-

.

viftone Stockiana referuntur ,. fequitur quod a qua-

335

ne itaque tanti & (in

gularis figni falutis & privilegii

l

tuor fæculis celebris. 9 nota fuerit. ..

35

pacis fempiternz , complures magnorum ftatuum

23

l

viri &,feminx arma ilaa Reginz Celorum & fcu-

vaäin.tdnus relata vifione .Stobkiana narr;xt!quöd

?

tum apprehendentes ,

fe Religioni Carmeli offere-

effet circa Wintoniam in Anglia , quidam Walthe-

33

bant:

veluti Ludovicus Rex Franciz ; Eduardus

de

95

rus homo inverecundus , adauíus , improbus, rixo-

33

23

Anglorum Rex, D. Henricus Lancaftri

z Diix mi-

fus, & magicis facrilegiis deditus, Sacramentorum

22

raculis clarus;:Comes Northumbriz Hen

ricus; Àn-

3

contemptor,; & vicinorum fatigator,qui rixando cum

23

gela filia Regis Bohemies Joanna & Anna Tholo-

a.

35

alio nobili fuerat lethaliter vulneratus ab illo, & vi-

55

zanas facrum Ordinis Sca

ll'.

55

pulare die no&uque por-

dendo fe citari ad Divinum Judicium , . Diabolo

25

tarunt, aliique plure

s diverfarum provinciarum.

l

25

commi(là crimina ante oculos ponente no'lebat au-

M

)

Plures infuüper iifdem

j

323

temporibus eumdem habitum

direloqui de Deo nec de Sacramentis; fed blafphe-

$5

fufcipientes,.a di

verfis fant curati. languoribus, «*

35

m

:

ando quamdiu. potuit loqui , vociferabat; fum

ï

35

damnatus : Diabole vindica me de interfe(lore meo.

Sitigitur vera fint quz ab his Au&toribus referuntur,

5

dubitari nequit quin vifüm Stockii apud Anglos cetez

Poft hxc fübjungit Svvaintonus quod Stockius ipfo

terafque nationes a quatuor fxculis non tantum noz

S

23

prefente veniens ad domum dicti Waltheri, inve-

3*

nerit lllum ftridentem dentibus, & rotantem ocu-

tum, fed & celebre fuerit ; quandoquidem ratione:

tanti tamque fingularis figni falutis

X privilegii pacis

3»

los tanquam canem rabidum, cumque. videretur

fempiternz, complures

35

mori, nec haberet ufum fenfuum corporis füi, B.

Reges & Principes Scapulare:

33

fufcipientes fe Religioni

Carmeli obtulerint; magno-

e

P. Simon Stock fa&o figno crucis, & injecto habi-

que ob illud privilegium

& per facrum

habitum per-

5

tu fuper languentem, elevatis oculis petiit indicia

petrata miracula affe&tu ordinem fui

3

a

eo, ut pretium Chrifti non effet przda Diaboli;

ffe amplexos & va-

riis bcneüþiis cumulaffe,

99

quo fado, fübjungitSvvaintonus, zgrotus receptis

55

viribus coepit mifere ejulari, & publice agnofcere

À

35

-*g. VIIO

quoniam iniquitates ejus crevi(fent fuper numerum

5»

arenz maris; dixitque, Pater adjuva mes volo con-

Vi]ioni: Stockianc celebrita

23

fiteri. Poft Confetfionem, ut ait Svvaintonus, re-

fjam defcrïþtd non conjï]?iä :

9?5

cum filentio illorum qui fc

ripferunt de Ordine Car- :

nuntiavit. Waltherus ille publice Diabolicis paáis,

)

& recepit Sacramenta Ecclefiz, edendo figna ma-

melitico, fub initium C9 medium [æculi XIV. |

35

gnz pietatis, & poenitentizs & circa horam octa-

Si adeo celebris,. tantöqü'e popul'i/ applaufüs cïrcaï

ll

35

vam nodis, pacifice exhalavit animam quz fratri

medium fxculi decimi tertii receptafuerit vifio Stockia-

35

füo haefitanti de falute 'ejus apparuit, fignificando

?3

na, atque ipfius Scapularis a B. Vir

gine revelatum pri-:

fecum bene agi, & quod per potentiffimam Regi-

vilegium , ut $. przcedenti relatu

m eft

; impoflibile:

95

nam Angelorum, per habitum beati viri, tanquam

35

per clypeum evaferit infidias. Demonum. . Fama

eft ut famofiffimis illius Ordinis Scriptori

bus, füb ini-

:

*

tium ac medium 14. fxculi incognita fuerits & tamerr

llius facti volavit per totam urbem. *

Hoc mira-

fi eorum ícripta modutque fcribendi attendantur, cla-

;:,ul

o relato narrat Svvaintonus quod Petrus de Lintho-

riffime patebit di&tam vifionem i

pfis incognitam fuiffe;:

nia frater didi Waltheri miraculum illud retulerit E-

Jeannes Bacho Carmelita Angl

us, Theologorum fuür

pifcopo Wintonienfi , .qui interrogato B. Simone de

temporis princeps, ait Sixtus Senen(is, & (ínui Ordinis

virtute habitus, cuncta juffit fcribi (ub figillo authen-

quondam Provincialis circa annum 1329. edidit.com-

tico, & przdidus Petrus, aitSvvaintonus ,, propter

pendium Hiftoriarum & Jurium pro defenfione infti-

?

miraculum (ibi per gloriofiffimam Virginem Mariam

EP]

in fratre fuo oftenfüm; fratres Wintoniz fundavit,

tutionis, confirmationis & inftitutionis Ordinis B. M.

de Mente Carmelo ; peculiariter foriptum , ait Auctor:

?5

dando eis locum ad zdificandum Monafíterium no-

noviflimi fpeculi Carmelitici Tom. 1. Parte 2. p. 713.:

33

ftrz Religioni valde commodum & amplum. | Ser-

35

coutra eos qui Ordinem .

-

mone vero per totam Angliam & extra cutrente,

calumniabantur.

(hunc) non effe confirmatum,ï

i

33

civitates multz offerebant nobis loca ad inbabitan-

Porro in toto hoc tractatu nülla vifionis Stobkiahæ-

53

dum & multi proceres petebant atfociari huic (àn&tz

mentio occurrit, cum tamen nihil fuiffet argumento:

32

Religioni, pro participio. gratiarum defiderantes

quod tradabatur opportunius; przfertim, quia Auctor:

35

mori in habitu (an&o Ordinis, ut per merita Glo-

2

ex profeffo, particula . tractat de habitu Ordinis Car-:

riofe Virginis Marix haberent exitum vitx bonum;

melitarum; atque in commendationem candidi habi-.

33

atque ita paulatim religio B. M. V. de Monte Car-

tus Carmelitici dicit: J//um ante ortum

3^

melo coepit, preftante D. N. J. C. & Maria Mater

Ecclefice. effe.

progno[licatum ; Legitur enim , inquit, ia

hifloriis ad

3

H

ejus, in partibus occidentalibus multiplicari, in

4. Regem 2. quod. SABACHA pater Elire nondum nati

2

multas Provincias; Provincieque in domus, do-

Pl

mus in perfonas fufficientes & idoneas, quz mul-

viderit. in fomniir viros candidator fe falutantes.

Qui

hanc vifionem in commendationenr-ui habitus

attu-«

,ktum frudum adferunt ad augmentum fidei Catho-

lit, an Stockianam omififfet? Si jam tam nota & com-

ii licæ. .€€

muniter recepta fuiffet,

Ulterius

annés

particula 7. fui ope-.

Groffus deícripta vifione Simonis. Stock,

rs, conatur oftendere Ordinem fü

um .confirmatugmy

fi tamen illa defcriptio fit Groffi, cum etiam fatente

( effe ) jüre Diyinq. Poterat ne ali

quid opportuniu$s:

. Supplem.oper, Van Efpen, 'Tomus V.

aut

158

WE RI AVUACÓ TEVUOTTS F E

V

Q

0t

aut efficacius Stockiana vi(ione in

probationgm hujus

5

argumenti adduci?

L

ra Virgo' Maria Ordinis Patrona appellefür.

el illa fola (abunde) füffeciffet, quód merito Dei;pa-:

»

ul

Deniqueidem Auctor edid

t

;t 'tra&at'umde in ftitutio-

"FThomas Waldentis famofiffimus a do&iffimus Ordi-

9

ne Ordinis: Carmelitici ad venerationem B. V.'.M. &

nis Carmelitarum "Theologus,-fub' initium fxcüli 15.

gunfl

capite 3. cohatur evincere quod re&e Romani Pontifi-

tll

edidit opus Sacrameritalium , quod obtulit Martino

ces hunc titulum, fratres Ordinis de Monte Carmelo

V. Pontifici; in quo opere Tit. 10. Cap. 92. ek pro-

H

in fuis Bullis exprefferint. .Si vi(io Stockiana cognita

feffo differit de Religioforum veftibus; & Cap.'93. de

fabit

fuiffet, incredibile eft quod eam in probationem hujus

i

meritorum & füffragiorum participatioiies 'jbidem re-

Pnley

yle

argumenti non allegatfet. . -

ferens formulam qua utuntür Carmelitz, dum aliis

bo &

. Alter ejufdem Ordinis Scriptor famofiffimus Joan-

jem:

Ordinis. füi merita communicant. - Hae' itém forma,

nes Hildefe&men(is natione Teutonicus, edidit defen-

inquit , prefatus, Carmelitarum, omuium noflrum

toro

fionem Ordinis circa annum 1370. dum Ordinis anti-

quce per fratres no[lros-operari dignabitur , clementia

ut

oft

qua inftitutio , intitulàátio, & confirmatio vehementer

Salvatoris vobis participationem perpetuam | concedi-

nzk

inpeterentur, prafertim in Anglia.. Sane non potui(-

mus.. Hzclicet Waldentis ex profetfo per plures pa-

adeo

fet Auc&or hic vifionem. Stockianam: omittere; cüm

ginas tradtet; nullam tamen de vifione Stockiana aut

quof

nullum argamentum in Ordinis fuüi defenfionem op-

privilegio habitus mentionem facit.

Quis vero cre-

yrtuu

portunius aut efficacius addücere potuitlets prxfertim

dat quod Thomas Walden(is Anglus, & tam famofus

cumalias fimiles vifiones in. Ordinis fui commendatio-

upp

Ordinis füi Theologus tam opportunüm in rem illam

g

to

nem adducere non duübitaverit V..G. Cap. $. qualiter

quam tractabat

ree

B. Petro Thomz. Patriarche Conftantinopolitano ex

vifio Stockiana ?

'rgumentu*momififfe't; Qei nota fuitlet

fim

Ordine Carmelitarum de(ideranti a B. M. V. Religio-

Denique Petrus Druno Gandavenfis Prior edidit ta-

d

1C

nis füz patrocinium, & confervationem, in fomnis

bulam fratrum Ordinis Deipare Vireinis de Monte

jam

ip( refponderit D. V. Petre ne timeass quia durabit in

Carmeio anno 1474. Alofti impreffum, in quo pun-

hi

f

finem.Carmeli: Religio noffrra: Nam €9' pro ea etiam

&o 6, agens de habitus affignatione, - fcribit s Indui

