» ficaci preefidio fe tradiderunt, azimofe functiones ob-

» ire perpant, a quibus non nifi

probator e(fet precipuum vexationum, qua in eum

per acta zllegitima £2

poílremae excitate fuerant, inflrumentum.

Supre-

» violenta interdicti fuerunt, ,,

Obfervare cenfuras

mum Drabantiz Confilium jam Efpenii priorum que-

has inejufmodi circumftanriis, effet oppre(foribus con.

relarum depofitarium, ejus Requifitionem die 4. Fe-

cedere quicquid defiderant ; eos ad profecutionem ani-

mare; & extremo Ecclefia(tici ordinis excidio occafío-

bruarii ann. 1728. recepit; mandavitque, ut Requifi-

tio hzc & excerptum Zrezic: quod eidem addictum erat,

ä

nem preebere. . /teque.ita Ecclefiafficus ovdo

ad Officium Fiícale remitt

| Jubverti-

«

eretur, quod pro fui muneris

£ur, ac peït'utbatur peuitus,

vatione ageret.

Ejufdem Februarii menfis die rg. Brabantie Confi-

| Aþpi'obaz;iones 185' reprolmi'ione: bujus Operis. |

lium ; Archiduciffz ' Gubernatrici contra denuntiatum

Libellum Coz/ultatiouem obtulit.

Ill Ejufmodi Tr:a&atus cujus analyfin haétenus ex-

Ei fe obítupuifT: fig-.

hibuimus, dignus erar,

nificat, femiorum Lovanii Do&torum unum

(D. Damen )

qui fub prafidio & aufpiciis S.

prinariis fug Univerfitatis D

M. I. in publicam luce

m emitteretuür,

Ejus ergo pri-

iguitatibus pluribus iufig-

vilegium a Supremo Brabantie Confilio

; fub examine

Jitum (jam in Doctoris Van

Efpenii perfonam recen-

tis aufi reum quod eum impulerat, ut ad ju(litiam con«

& approbatiore Comitis de W

ynants Membri ejufdem

Confilii, folemnem in modu

m conceffum fuit,

Hic

fugeret) zam parum circum[petliouis im tanti momenti

uegotio adbibui[fe , ut, quia ejus confugii vationam ba-

idem Tractatus quadriennio po(t e Coloniae typis

ite-

beret, .. €? quim cogitaret, quid $.44. $. debeve

t cui pyee-

rum prodiit, in nova Collectione Operum Van Efpe-

Jfo evat facli cognitio, auderet, in utriufg

ue conteniptun,

nii, non fine fpeciali privileeio ipfa Caroli VI. manu

vur[us £? ob eamdem caujam, ia didli

fübfcripto.

Quamvis omnia noítrri Doctoris

Fan Efpenii per-

Opera

fonam crimina &* verba intentare. ..

BSuccrevit admira-

fulciret Suprema & publica fides,

eorum tamen fortafle

?io 2offra , pergunt iidem Magi(lratus

9.

nullum eft

; Cui principiorum, qua in eo (tatuebar, Ad-

vOut expendi-.

-

ver(arii mi

mus varias periodos vepetitas in feepe dit

rA

o impre[fo Li-

nus pepercerint,

. Quia violentiis tantum &

bello, cuititulus: lremicon five Re

fa&ti viis auctoritatem fuis a

porifio pacifica , de quo

ufis quaerere poterant, eos

queritur Do&or Fan Efpenius ,

£2 vix al

qui mentepo-

" fuam vebe-

(4) Cap. VII. $. 1.

tuitmus, qui demum D. Dameri approbatione

(b) lbidemS. s.

'€6) Jrenikon, ffve. Refpenfso pacifica. dge, P« 37 :

. titntiff-

D

LisrR If. AR'Ti(EU-LUS XVL

PI

a.

seuti[fetnis "verbis (a) tvibuere voluevit. Operi. quod in

t

hoc veneno, eo judice, infe£ta funt, æ-mnia S&ripta

m

quibu[dam articulis. comtumelio[um in modum impetit,

hac, inquit, in primis coaleícunt.ex Operum excerp-

eodem tempove, &2 /du&lorem Operis (quod in lucem pro-

tis, quae Romana Curia prohibuit; ejufmodi funt O-

"

Ml«

fert altitudines €? praeeminentias S.. M. obfcuratas &2

pera D. de Marca, D.Stocinans. l'evret,, Auctoiris Li-

Q«

bertatum Ecclefiae Gallicane, Zu Mozulin €gc.

prope fepultas per contraviam ufuvpationem , €2 iudebit

Quoad

]

J'urifdicwnis exercitationem) & Régii Confilii publicam

hac autem Opera & in primis quoad Opus du Moulin

Ío

fidem , &7 fupremi Confilii veligionem , cujus mimflerio,

propterea vehemenrer angitur, quod, inquit, ( p. $5.)

i(-

impetitum Opus approbatum fuit &2 pralo traditum.

omnes Romang Sedis ceníura impedire non potuerunt,

Idem 'Tribunal exhibet Scriptum a Doctore Damen

quominus ogiges propemodum forenfes bomines illud pra&

.

approbatum, tamquam um ex ii$ Libellis famofís. qui

marmbus babeant , adeoque. familiave evafevit in Belgio ,

fejiciuntur ia quaque Republica ve&eque inffituta Ditione,

ut in ipfis pullicis Tribunalibus appelletuv. (f)

ze dum approbautur , quocumque gravi/fime puuiuntur

Auéctorem etiam hunc in hac fecunda Editione quam

Ug

zdutfores , Cenfores , £? quicumque ad. eorum editionem

in prima audaciorem reddebat oppreífio Van Efípenii,

&& produtfionem aliquid contulerunt... & quidem, per-

cui extrema tum quidem manus impofita erat. Uni-

Al'

gitür, ex re&e politie (quam boc Confilium tautopere

verfitatis Lovanii Rector quidam ad hoc facinus in fede

commeudatam babet) genuinis principiis. adacti fuimus ,

pofitus eum dudum füis omnibus funétionibus inter-

n

l:

àta poflulante moffrorum munevumratione, ut Confiliario

dixerat, jufferatque, graviffimis indictis poenis, pali-

Procuratori Genevali tradendam cuvaveius Dottoris a

nodiam canere, quod facere non poterat, quin obftri-

b

:

Efpenii Requifitionem, cum . Excerpto Libelli infcripti ,

&am Religioni, Principi, conícienriae fidem frangeret.

lrenicon , eidem addito, st fuo faceret officio fatis €9c.

Huic venerando Doctori, cum omni jam prefidio (po-

.

An Daren pro delicti gravitate pcenam fübierit; haud

liatus effet, unum (upererat fuga fubfidium, quo fe a

"

nobis conftat. Id certum eít, punitionis metum, fi

difcrimine cujus rminis fuberat, intuto poneret. . Con-

Doctorem hunc ad (ilentium redegit, non iisos obfiru-

fügit primo T'rajectum ad Mofam , tum Amersfordiam

4

xifle, qui ejus operam adhibuerant.

in Provincia Ultrajectina. Hinc anfam arripuit novus

Et (ane, menfe circiter poít, quam Drabantiz Con-

Editor, ut ei novam notam inureret conatus ejus fidem

filium , qua diximus, egerat, Libelli, de quo agitur,

ex eo capite füfpectam reddere, quod ejus coaéti re-

apud eumdem T'ypographum nova prodiit Editio, ad-

ceffus locus Proteftantium dominationi fube(T*t , quod

ditis novo Titulo, (/) prafatione, multoque quam

Apoftatarum confuetum Aíylum. (g) ta Saulisaífe-

prima compleéctebarur, pluribus & gravioribus contu.

meliis.

cle de Davide, cum apud Philiftzos fe recipere coa-

At fuppreffía eftapprobaio D. Damen , ut ei

étus fuit,

nova D. Fan der Cruys Canonici Mechlinienfis , pari-

Novis hisinjuflitiisimpunitare gaudere licuit,

ï;

Inop-

ter Librorum Cenforis, &

preffione occubuit Efpenius per eju(dem (1728.) ane

intolerabilior fubftitueretur.

quidem longe quam p-rïor,

ni curfum, cum82. & ampliusannos vixiflet,

Atca-

Videri vult Editor in Prafatione promittere fe fatis

pitales hoftes id afTequi non potuerunt, ut fidem &aa-

aliqua ex parte publice expeétarioni fa£turum füper ver-

é&toritatem ejus Operibus derogarent, quorum tanrum

bis z Quesuellias £? D. Pan E[peuium &quo longe'du-

cauía eum tam inhumaniter per(ecuti fuerant. . Ejus Tra-

réorzbus acrioribu[/que , qua, inquit, inpriore Editione

&atum De Recarfu ad Principeim anno poft, fingulari

difplicuerant; at eo redigitur haec compenfatio, ut pri-

cum laude appellavit Arreftum Confilii Brabantiz diei

$a dicteria confirmet, & novis aupeat.

Accufat. (c)

12. Maji ann. 1729.

Agebatur de ílatuenda vera no-

Eípenium, cui nihil aliud propofitum fit in "l'ra&au:

done juris poffefforit. — "Tribunal hoc haud credidit id fe

JDe Recurfu ad Principem, quam ut Ecclefiafficum Ovdi-

melius poíTe facere , quam fi locutiones ipfas Efpenii

aem univer[um im Latcorum contemptum adducat j €? ad

muruaretur ex ejus pretiofo Zra&atu ("Tribunalis verba

Ac declarat eodem

Tribunalia Secularia TOTAM Suri[diclionem Eccle

funt) De Recwrfu ad Principem.

fiafficatn transferat,

Unus ritulus $. 7. Capius primi,

tempore euz fibi fuiffe tanti, ut faum effe evedevet tanti

atrocis hujus accufátionis probationem conficit. Ex

Fri defenfionem [ufcipere quem calummofus fomofu[que

hujus Auétoris ratiocinationibus pronuntiari non poreft

Libellus ad. [candatum impetierat , juffo. Filcali Officio

(ut in hoc Titulo legitur ) Swperiores £2 2udices Eccle-

Febraarii die 4. anu. 1728. pro fuo munere quoad. banc

fiafticos fua fepe poteftate graviter abuti, quim ommis Ec-

reimn agere.

elefiaflica . P uvifdi&lio funditus evertatur. (d) Hujus

ÁÀnn, 1736.

Brabantie Confilium rurfus Tra&ä»mm

rei probationes, malo fato nimis copiofae nimifque cer

De Recuv[u ad Priucipem, ad alia omnia ejuídem Do-

t&, quas füoin Opere Efpenius attulerat, ita Anonymi

&oris Opera contra eorum temeritatem propugnanda

bilem furoremque incendebant; ut, fiquidem ei preeíto

fufcepit, qui ea infigni catalogo Librorum prohibito-

fuiffet, inquit (pag. X.) ovis man[uetudo , afivi patien-

rum indiderant, cui Archiduciffae Gubernatricis auéto-

£a , columbe [fimplicitas , pifcis tacituruitas , clamareut

ritas follicite querebatur, ut proprie dicta inquifitio in

lapides in privati bominis intolerandam audaciam , quee

Belgium induceretur.

Confilium S. ÀA, S, in Con(ul-

feditiouem iu[pivat. €? ad Santam Sedem contemneudam,

tatione Januarii die r2. in bunc Catalogum eidem exhi-

centumneliis imnpeteudam €9' deferendam . Principes excitat,

bita, perniciofas ejufmodi. confecutiones fignificat,

Secundus hic Editor haud fatis habet huic Efpeniano

*« Sane, inquit, teftimonium hoc Do&ori Van Efpenio

"Tractatui hanc horrendam notionem affingere , ceteris

?5

debetur, nullum nobis Auctorem füpperere, qui S,

omnibus hujus Doctoris Operibus eamdem fere dicam

,

M. Legalia Jura, ejus Confiliorum Jurifdi£tionem ,

impingit, Ez4uidem videntur pene ommnia eotantum con-

?

Regionum Leges & coníuetudines, contra Romanae

»

filio elabovata fuiffe , «t extremum excidium $S$. Canoni-

Curiz arrogata jura Ecclefia(ticorumque aufa melius;

bus €? Ecclefiaflice Suvifdicliomi affervetur, (e) . Ejus

»

eruditius, accuratius illuftraverit, afferuerit, & pro*

Ecclefiafticum Jus univerfüm , ejus 'Tractatus de Cen-

»

pugnaverit. ,,

Ira Deus eum gloria poft mortem

affecit, quem hoftes omnis Boni ad tumulum u(que

furis, alter de promulgatiorte Legum '&c. potiffimum

perlecutifuerant; itaquefententie , quas isfuisin Ope-

(a) D. Damen in fua approbatione dicebat fe legifle Irenicon

sagna arrenrione , nec ainoré voluprate , ludque comperiffe con-

tinens docirinam folidam zutam, [anam , ortbodoxam atque cazbo-

(f) D. Van Efpenins monet, (in'Tra&G. de Placito Regio, c, a.

$. 4.) quamvis in Operibus du Moulin occurrant nonnulla, qua

licam ; quapropter illud luce publica Digniffimum cenfeo,

cum Exclefiz Catbolice doctrina nou omino convenire videntur ( ea

(^) Eft huic alteri Editioni titulus : Z. B. V. Efpen , propriis

quidem per additas Notes in inelioribus Editionibus emendata ),

feriptis jugulazus , five . Refponfro pacifica dec.

(c) Praf. pag. VIII,

ifdem tamen Jurifconfultos utiliter admoduim uti oP fummam in

wrroque jure, uec ngn in patriis eeufuetndinibus ds* méribus peritam

(d) lbidem pag. IX.

&reruditionem.,

( ) Ibid. pag. 51.

(g) Pag. 6o.

. Fita Fan Efpan.

G 2

»

ribus

$2

ViTA D. VáAwN EsPEN,

ribus defenderat, de oinnibus ad earum infamiam col-

tinet auétorirataum quäe in Textu Gallice feu Belgice

latis conatibus triumpharunt.

pro exemplari afferuntur ; Collectionem altera Excet-

torum 23, qua in 'Fextu tantum laudantur.

ARTICULUS XVIEL

- Gilles Denique impretffit eodem ann. 1700. Lovanii,

Volumen 3. in folio, eadem forma, eodemque cha-

De Supplement.(wi ad SJ'us Ecclfiaflicum | Univerfum

ra:terequo volumina de quibus diximus , duo prodie-

C9'c. &2 de compendiario i. Gratiaui Decretum . Com-

rant. Volumen hoc Collectioni conftabat Opu/culorumm

"entario.

plurium D. Van Efpen, qu& jam feperatim in lucem

venerant, fed qua Auctor ad. hanc novam Editionem

Oftulat temporum.ordo, utagamus hoc loco de his

vevifit €? auxit; eawedecim numero fünt; e quibus ta-

P

duobus Operibus, alibi licet rerum ordo nos ad ea

men Éditor fuo Volumini non inferuit Opera tria quae

revocet, ImprefTum utrumque Parifiis ann. 1729. apud

fequuntur, etfi jamtypis tradita, videlicet: Zxaatum

Sacobum Fincentium , cum . Regis privilegio.

Primum

bifforicum €?. Canouicum de Canonibus €?c. impre(fum

celebris D. Novet Advocati Cleriapprobatione; . Janua-

ab ann. 1693, Di[fertationem Canonicam ad Legem 7'u-

De eo dixi

rii die 2. ann. 1729. data munitum erat.

liam de Ambitu, [ive de vetita officiorum venalitate, im-

mus Artic. IX. rationem reddentes magni Operis in

preífam propugnaramque in Thefis modum Maji die

fcripti: 9'us Ecclefiafficum umiver[um , cui Supplementi

27. ann. 1700. denique Concordiam Immunitatis Eccle-

locofuturum erat.. Id unum addimus in prafentia Edi-

fiatice &2 uris Regii &?c. Poftremi Scripri hujus ap-

torem neglexiffe nonnullis additionibus nonnullifque

robatio ad ann, 17có6. diem 2. Martii fpeétar, hac po-

E

fragmentis uti, quibus ibidem locus effe debebat, qua-

ftrema Colle£tione Operum Van Efpenii privilegio Ca-

queinnovo Supplemento ad varias E(penianorum Ope-

roli lI. firmata, die 6. Maji anu. 1696. cui privilegio

rum Colleétiones occurrunt.

4

adfícriptum tempus dubio procul Editorem impediit,

Brevius Commentarium, füper Gratiani Decreto,

quominus ederet horum trium, quae diximus, Ope-

die r, Juliiann. 1728.a D. Zerraffonio, Parifienfis ejuf-

rum pofteriora duo qu& non nifi prope biennio poft

dem Parlamenti celebri Advocato, approbatum fuit.

illud privilegium typis edita fuerunt, — Quod attinet ad

Hujus poíterioris Operis Approbator alter haberi po-

tertium videlicet, Zradatum bifforicum &9 canonicum

teít D. Parletius , Babylonis Epifcopus.

Ei Van Ef

Juper omnibus Canonibus , .de quo fit in privilegio ex-

penius manufcriptum hujus exemplar, tanquam Cen-

preffa mentio, quemque jam annus 1693. publicae luci

Ífori exhibuerat, cujus in re Canonica eruditiogetn, fé-

dederat, non alia nobis occurrit caufa qua eum addi

dulitateg , vima & moderatiouem admirabatur. —| Vid:ri

vetuerit, quam voluminis moles, Extat in hoc poftre-

mo volumine rerum 'Tabula:

poteft in Refponfionibus ^4zimadverfiones conjunctas

que in prjoribqs duobus

babentibus quas hic Praful ad Efpenium mifit, quanti

defideratur.

faceret Opus hoc.

Harum adnotationum plures fuum

. En indicem Opufculo

rum 13'4..,c;1uæ in hocgö. volu-

in ufum Efpenius contulit, atei fortaffe ceteras expen:

mine continentur,

dere & evolvere per tempus non licuit. . Uturres ha:

1. D

1

*

ffertatio Canotica de Peculz'aiitate in ]i?elz;gione,

1

;

beat, in Litterarum Efpenii ad Varletium ferie, hujus

9^ Simonia circa ingve[Jum Religieuis,

Praefulis animadverfiones occurrent, quas Doétor no-

3. Findicie Dif[ertatiomis. Canonice .de

«

*

'ecul; ecc;

fler inter ceteras non adhibuit.

"Appendix duplex ad Findicias Differt. Can.. . .

tatem & ad rem.

:

m

j

Ea faciunt.ad curio:ü-v

e

3. Brevis Refponfio ad ea qu& objiciuntur. Differtatio-

Supplementum ad

jusE

cclefiafticum univeffum-, fu-

zi Canonice de Peculiavitate £9c. . ( contra

*

P. Clenaerts).

4. "dpologia (contra P. Defirant).-

perque Gratiani Decreto Commentarium , rurfus im.

preífa fuere. Colonie ann. 1732. apud Viduam JZill.

$. Peculta &?c. (contta eumdem) cum duplici "p«

[

Metteruicb qui, triennio ante, nova Efpenianorum

pendice &'c.

Hac Opera

Operum Edironis expenía perfecerat.

6. Differtatio

Canonica de hz,/lituta,üf,. ,Qtfiriis ano-

duo rurfus hac oblata occafione approbavit D. I. /Veu-

micovum 3 'c,

wian , Canonicus, Archipresbyter, Librorum Cenfor,

7. Di[fertatio Canonic

de'/lor:'ca de Horis. Catonicis.

gc.

& Colonienfis ele&toris Ecclefiafticus Confiliarius. Ad

novi Supplementi frontem occurrent approbationes D.

. $. Tvaclatus de i

monia circa. Bme(ïcïd » adinin. Sa-

crain. €8c. |dem de Penfionibus Ecclefiafficis. -

Tevva[Jomi ,. & D. Neumanii omiffa per ofcitantiam in

Editione.Operum Efpenii ann. 17;3. Hujus nimirum

9. Differtatio Canomca de Difpenfationibus, prefer.

po(trema Editionis rationem reddentes agemus de ma-

tim Matrimomialibus,

no in Canones Commentario , nonnullifque Scriptis

1o. Zralfatus de juve. Pavochorum ad Decz'ma: e

Oblationes, &? de competentia Pafforali,

aliis in »haq Editione primum Editis..

ir.. Dillertatio ad &

egulat ; ln dubiis femita tutior

ARIICULUSXVIL

eft eligenda &c.

-

I2. Expoj[itio

Regule urir: In pari delicto: vel

CAUSA, MELIOR EST CONDITIO POSSIDEN-

.DeAVm)fz'i: Editiouibus Corporis Operum Fau Ejþekiz'.

TIS.

3

13. Repagulum | Canonicum advevfus mitniam . exem-

» Editio þrz'äm Lovaniz'"c's' Bruxellis aun. 1760.

ptiouum a yurifdi&iom Epifcopovum extenfionem.

Ditio primä Sturis Ecclefiafici umiverfi D. VanEf-

LE

pen concinnata eftann. 1700. Lovanii apud G.

: Editione:» Colonie aun, 1702. &? 1709.

illelmuin Stvyckwant , & Bruxellis apud .Frazcifcum

T^ Serílesens, duobus voluminibus in folio, parva char-

l. Hec eadem Opera rurfus im*preffa fuere Cöla-

ta.

Extat in ea fummarium privilegii Caroli II, Hifpa-

ni& an, 1702. Colonienfis Editio hzc omnino Lova-

niarum Regis ,. Principis Belgii, dati die 12. Septem-

nienfis ann. 1700. conformis eít, "'ra£tatum numero &

bris ann. 1698. approbatio D. Joannis /e Zeau Parochi

ordine, nifi quod Differtatio a Legem S'uliam de /4tn-

Decani S. Adalberti Leodienfis & Examinatoris Syno-

bitu €?c. qua in Editione Lovanii ann. 1700. defidera-

dalis, diei 12. Novembris ann. 1699. & alia D.

rgol-

tur, huic Colonienfi ann. 1702. ad voluminis calcerm

di Cuyper Canonici Cathedralis Antverpienfis Ecclefiee,

inferta eft. Ei pariter addita eft Opufculorum Latina

Librorum Ceníoris, diei 26. Maji ann, 1700. Editio

verfio que in Opere, J'us -Ecclefiafficum suiver fun,

hac bene admodum elaborara eft, ficharram, fi ty-

Gallice tantum aderant, quaque fuis fingula locis in

Operis corpore pofita fünt.

pos, ficuram fpectes, Se fiftunt ad 2. Voluminis cal-

-

cem Appendices duaz ; prima Latinam verfionem con-

Pro-

Liseig ll. ÀÁkgTiCUrUs XVIII.

d

33

T

— Prodiit eorumdem Operuim alterà Editio Colónie

miunitate locali feu de -4fylo Ecclefiavum tyc. PræFätione

ann. 1709. ad ejus normam qua in eadem Urbe ani.

& Monito caret.

Alibi vidimus (4) Opus hoc ann.

ill'

1702. elaborata fuerat, & magno Tractatu Hiftorico-

1700. elucubrarüm fuiffe, nec alia de caufa Van Efpe-

d

Canonico fuper Canonibus, ann. 1693. in 4. primum

hium ab eo tunc emittendo abítinuiffe, quam quia Go-

&

imprelfo locüpletata. - Poftremus "Tractatus hic in Edi.

vartii Opus quod ia eo impügnabat, quin nominaret,

tione ann. 1709. pag, circiter 200. compleétitur.

eo contemptus & oblivionis prolapfum erat, ut expe-

Utraque Editio elaboreta fuit apud JZzllelim Metter-

lire non videretur illud é meritis tenebris vel per con-

ticb , Superioribusannuentibus. Editionem ann; 1709.

*

MR

futationem eXtrahi.

comitatur peculiaris approbatio D. Zroutwer 'Theolo-

- H&c ann. 1721. Editio fronti fimpliciter infcriptum

gie Doctoris, & Librorum Cenforis, datà Junii die

prafert; Lovani ann, r72 i, cim appyobatioe £ per-

12, ann. 17608.

sn[[|u Superiovum. — Vulgo creditur elaboratà Aorboma-

:a;l:

In hac Editione ad finem Operis, S'us Ecclefiafficuin

£1, non autém Zovanii, àtque ita quidein nos eam de-

l

utiverfumy occurrit rerum Tabula qu& nec in Lova-

fignavimuüs; quoties de ea dicendi occafio f& nobis ob-

nienfi ann, 1700. nec in Colonienfi ann. 1203. Editio.

tulit, Ea conficit duio juftàe molis Volumina zz folio,

-

pibus exi&ebat;

grandiore chartà, & nitido chara&tere. — Conftat pag.

924. Volumen primuüm. . Voluminis Il. elementare$

le

Tä

Ediiio Lovaui '('Ro't'quagi)' atü. i*àt.

littere rédeunt oties, illudque ócnino paginas circi-

ter centum füpra mille complectitur,

:

Iil. Quee ànn.. 1721. prodiit Editioy cüm ob alia,

tum ob id füperioribus de quibus hactenüs praftat,

Editio Cologi& aün. 1729.

quod eam revifit, correxit, & auxit Aütlor. Conti-

à

net i, Opera omnia qua vidimus in précedenti, at

IV. Colonieníis Editio àtn. 1713. fpectatur ab Ephe-

cum additionibus & augmentátionibus ad eorum non-

meridis Doctórum virotum Auctore, ranquam oprimá

nullaj 2. Opera pluraante eas priores colleCtiones im-

Ceterarum orminium que eárn anteverterant.

ld extra

|

preffa, quaeque eedem omiferant; 3. alià Opera dein

omnüeri controverliam eft, nullam faltem ea curmula-

Ceps elaborara.

In ea ergo de 'ure Ecclefiaflico unioer-

tiorém effe, Ejus Volürmina tria fünt z2 fo/io, tàmetfi

Jo Traétatus novis pluribus atimadverfionibus & au-

laudatus Ephémeridum Scripror duo tantum numerert,

E

&oritatibus auctuseft, qu& proinde feorüm pofita fünt

Ut integra Editio fupperat, eidein addendá funt etiam,

l

ad Voluminis frontem hoc ntulo: /242e2424d 225 Ec-

Supplementum ad us Ecclefiáficimn univevfum , & bre«

clefiafficum umiverfum, — Jam Appendices duie quce Juris

ve Cominentavium Decreti Gratiani , apud eumdem Ty-

Ecclef; univ. finem in prioribus Editionibus excipiebánt,

pographum ann. 1732. impre(fà quae períceque cum 3.

vifze funt loco fuo ad Lectoris commodum Textui in-

Volumine connexa comperiuntur..

ferende, Extat etiam in hacnova Editione rerum Tà

Hane Editionem. Auctor ( Guillelmü$ Àetrergich

bulaà, ad 7us Ecci

ejufque Glii) in fronte tanquam tertiam in Germauniá

Lovanienfi.

efiafficum univerfimn, qua& deerat in

confectam ànnuntiat,

Eám addit aliquibus additioni-

. Quoad Opufcula peculiaria, priora tredecim funt

bus & correctionibus, Latinàque praterea nonnüllo-

eadem eodemque ordine atque in Editione ànn. 17co.

Redacte fo

rum Opufculorüm verfione locupletatam e(fe quas in

quam Gzlles Denique Lovanii perfecerat.

fuperioribus Editionibus Gllice tantüm extant. — Air &&

lum fünt ad unum eumdemque titulum . Diffoyzatio &

illud eamdem vezuffiorér effe quàm Belgicari (quod

sg

Explicatio Regularum duarum ]uris, qua fuum utra-

nobis non omnino verum viderur, quoád eam qua

que titulum in Editione Lovanii feparatim obtinent,

ann. 1260. Lovanii, rnultoque minüs quoad aliam quaé

^ H&c Opufcula tredecim, Differtatio Canonica ad

ann. 1721. prodiit); Id etiamn anitpadverti vult, (e

Legem Juliam de /4mbitu &?c. & 'Tractatus Hiftorico.

quo füam commodiorem redderet, inferuiffe ( Corpo-

Canonicus zz omnues Canones: Conciliorum &c, confe-

ri Juris Ecclefiaftici univerfi tantum ) Opufculá quaé

quuntur, addita, in horum r ;; Opufculorum gratiam,

rerum Tabula,

Auctor in prioribus Editionibüs ad Operis calcem rea

miferat. Hic idem ordo quoad Opufculà occurrit in

raétatus quinque qui füb(equüntur, huié novae Edi

Editionibus Colonienfi ànn. 1702. & Rothomagen(i

tioni additi fünt, nec in preecedentium ulla exhibentur.

ann. 1721. At poftrema ànn; 1753. Editionis Auétor,

Primus eft T'ra&tatus De Promulgatione Legum £?c. &

rebus in priftipurn ftatum reftitutis, Opuféula hac ad

de Placito Regio &?c, lbi enuntiatur tanquam altera

Ecclefiaftici Juris unuumquodque Volurmen retulit, ad

Editio (4); eique preponitur Prafatio, & D. Fier-

quod referuntür,

^

lazd Confiliarii Confilii Brabantie & Cenforis Regii

]am vero Efpenii vatia

Ó

)pera iri Colonienti Editio-

approbatio,que in Editione Operum Efpenii anri. 125 3.

ne hunc ordinem occupant.

dubio procul per incuriam omiffa eft; Nonearh novi

Volürmetn primum cónti-

net Juris Ecclefiaftici univerfi partes tres, Volumen

Supplementi Editio prateriit, ubi unà curn aliis non-

alterum compleétitur Opufcula tredecim qua extant i

nullis Opufculis ad frontem extat..

Editione Lovanii ann. 126&. in eümdem ordinem di-

i's Ec-

"Tractatus alter additus eft Cogcordia Iumunitat

gefta. Hee excipit Differtatio ad Legem Shuliami de

clefiaice &9c. Eft hac fecunda pariter ejus Editio,

"inbitü €?c. & alia de priffipis. Altarium &? Ectlefia-

Prima erat in O&avo ann. 1700, cum approbatione M.

rüm incorpoyatioiibus €r'c,

Hac Opufcula i. id con-

À. Eyben diei 2. Martii ejufdem anni,

ficiunt quod Editor fuüz

collectionis IV; partém appel:

Tractatus tertius eft de Cezfuris Ecclefiaflieis 7v

lafs

In V, parte liuic fecundo Volumini addita conti-

Erat hac Editio tertia quze iti publicum emittebatur,

netur Zra&atus DiffoVicus & camoticus füper Coucilio:

Prima peracta fuerat in 24. anin, t

709. Ei tertia* hec

3

vum Caiosibus, ann.i693. primum Impre(Tus.

ceteroquii àdamuffim congruit.

Opus quartum Editioni ánn. 172 t, additum Differ-

olumini tertio initium prabet "Typographi ad

Le&torem Admonitio, a quà (atius fuiffet eum áb(tine-

tátio eft: DIE PRISTINIS ALTARIUM ET ECCLE-

ré. Nimirüm Lectori fignificatum vtlt, quod, abfo.

SIARUM INCORPORATIONIBUS ET DONA-

luta; inquit, Editione, ab amicorum uno qui fe 'Theo:

TIONIBUS &c. impreffa primum ann. r711. cum ap-

logum dictabat, audierat, Ja&atus hic "Theologus in

probatione Prioris & ftri&tee Facultatis

Juris L-'oVanii,-

data eodem anno, die 22. Januarii;

ea etàt fententia in Efpenianis Operibus occurrere qui

dern multa utilia que vix, inquit, alibi itüivenia$, non

Exhibetur. ibidem Scriptum quintum tanquam tünc

deeffe tamen aliqua que T'ypographo, poft àmici Io-

primum publici juris fa&tum. — Eft hoc Diflertatio Ca-

noniea de /nterceffione Epijcoporum proveis, &2c. de Im-

nitüm, notare placet tanquam do&£rigam sos fastam , 9s*

qu& partis, Pontifici Ecclefi&que pridem infen[, fu.

(4) Editio prims eonfecta fugra*t in 4 Bruxellis ann, 1213;

am pecue«

df"'", rédoleast, Hic incoufultus Cenfor nall

liatem

$4

ViTA D. VaN ESsPEN,

liarem fententiam defignat; addit tamen fe, eo ipfo

(;*) Nifi de fide & integritate Scriptoris hu;us Vaa

"Theologo hortante, id fibi confilii capiendum credi-

Efpeniane vitae conítaret, facile fufpicari poffe-

T

diffe, ut fuze Editioni judicium fübderet, quod Cardi-

mus ilum vel diligentie peperci(fe, vel veritati

nalis de Biffi Meldenfis Epifcopus de Efpenio tulerat;

defecife, vel deceptum ab aliquo cui erat cordi

ut venegum [iue antidoto mon propinetur,

Editio Parifienfis, titulo Lovanii 1753. in. cujus

Hocarrogatum antidorum quod ipfum

Lectores plu-

laudibus totus effe videtur, rem omnibus noriffi-

restanquam verum venenum ípectaverint, paginarum

mam ignoravilTe.

Poft Editionem enim pri-

aliquot celebris Inftructionis paítoralis Cardinalis de

mam Venetam, qua BDalleoniana eft ann. 1732.

Biffi, ann. 1722. Parifiis impreffae excerptum e(t, — In-

nomine Lovanii, fecuzda. vulgata eft ann. 1793.

ftructio hec jam tum ab infigni Magiftratu ( Abbate

deinde ferfia ann. 17f1.

quarta denique ana,

Mengui) apud Parifienfe Parlamentum denuntiata fue-

1759. in qua omnia quecumque Van Efpenii ex-

rat, tanquam do&hrigam contiuens ei quatn. Gallicanus

tabant Operain feptem 'Tomos in Fol. diftribu-

Clerus profitebatur , oppofitam. juvibus &2 incolumitati

ta funt ; "Tomus quippe Septimus complecte-

Sceptri contraviam &gc..— Eam eodem tempore confuta-

batur Opus Pofthumum Van Efpenii, quod. X

runt fex e celeberrimis Galliarum Epifcopis, in Ref-

feparatum conceffum fuit, ut nunc quoque con-

ponfione quam Ludovico Regi XV. obtulerunt, Hac

ceditur.

llla porro Editio ne uno quidem apice

diffimulare Colonienfis Typographus, ac fibi tempe-

in integritate autographi Van Efpeniani differt vel

rare non debui(fet, quinfaltem Juri(confulti Belglci ad

ab Editione Parifienfi 1753. vel a quavis alia, fi

hoc Prafülis de Biffi judicium ann, 1724. Refponfio-

excipias notulas quafdam aliena manu affutas, &

nem afferret,

Ita fcilicet Leétori confüluiffet, ur de

fape Proteftantium Scriptorum auétoritate fulci-

hujus cenfürge vi & eequitate judicare poffet; ac per-

tas, ac nonnullas Gibertianas obfervationes Gal-

lico idiomate exaratas diverfis Gailiarum Provin-

fpexiffet Efpenium adeo de fua ipfius innocentia con-

victum fuiffe, ut injuftam ditamque rationem qua a

ciis peculiares quas D. Gibert confecerat, ante-

Prafüle de.Biffi habebatur, intelligens z azimo baleret

quam prodiret Opus Van Efpenii Pofthumum, in

iu eumdem Prefulem apud Pavifienfe Parlamentum age-

quo, ur ipfe Editor Parifienfis faterur, Van Et-

vt , abeoque confilio non alia de caufarecetfiffe, quam

penius fufe & diferte agit deiis quae Gibertus qua-

quia Galliarum Aula Parlamentum prohibuit ejus In-

fi leviter attaéta ac delibata indigitabat; alteras ha-

ftructionis cognitionem fufcipere.

rum ut inutiles negleximus, alteras vero ut fuf-

Huic Prefulis de Biffi in Efpen

ium irruptioni occä-

pecte fidei, qua Prote(tantium eft in foro Catho-

fionem prabuerat a Cardinali Noviliacenfi in fua paíto-

lico; & in Jure Ecclefiaftico, rejecimus; neque

rali ann. r719. allarum Canoniíte noftri teítimonium,

ab ann, 1753. quo Editio Parifienfis Orbi innotuit,

quem /apientis Dotloris titulo infipniebat. Hac ergo

fed qua tamen nondum ad fecunda prela rediit,

de re contendunt inter fe Cardinales duo; at quis a

aliquiseas notulas vel obfervationes in dictis Edi-

Noviliacenfi non fteterit ?

tionibus queftus eít defiderari, (uod vero ad

Poft hoc Monitum, & Inftructionis Cardinalis de

Supplementa attinet, qua Van Efpenius ad TJus

Biffi latinum & Gallicum excerptum , Colonienfis Edi-

Eccletiafticum &c, . fecerat, ea ad ejus mentem

tór in hoc tertio Volumine collocat infequentes Efpe-

Articulis Capitibufque propriis, fequenti nec in-

nii Tractatus quinque, quorum priores tantum in RRo-

terrupta oratione, vel perturbato Capitum & Ar-

thomagenfi ann, 1721. Editione extabant ; &ífunt: r.

ticulorum .numero aptatafünt; quod Parifienfis

Editor, ceteriqueipfüm imitati haud praeítiterunt.

Tva&atus de Protmulgatioue Legum $9c. 2. De Cenuja-

vis Ecclefiafficis &9c. 3. De lnutevceffone. Epifcoporum

Quator vero prafíaus Editionibus, nomine

proveis &?c. 4.. Concordia Immunitatis Ecclefiaffica g'c.

Lovanii, addenda eít Quizta hoc ann. 1269.

j. De vecurfu ad Principem &7'c.

publici juris facla,

Venetiarum ,

& Balleo-

Exhibetur etiam ad hujus 3.

Voluminis finem Sup;

niang T'ypographie nomine fubfignata , quz

plementum Efpenii ad fuum Z'us Eccfefiafficum univer-

feprem T'omis in Fol. complectitur Opera omnia

fum, eju(que compendiarium fuper. Gratiani. Decreto

Van Efpenii integra & complera, qua vel in Pa-

rifienli 1753. vel in quavis alia extant, nunc de-

ï

Comtentarium quod ann. 1729. per Vincentium Pari-

fiis impreffum erat.. Pofteriora tamen hec Opera duo

mum addiro Tomo Octavo qui Supplemenutum ad

non edita fuere Coloniz nifi ann. 1732. apud Viduam

varias Colle&lioues Operum Fan Efpenii complc&ti-

Guillelmi AMetterzicb, Superiorum venia, €7 S. M. I.

tur, de quo peculiariter Scriptor hujus Vitee

privilegio. Adeft etiam ibidem approbatio D. I, /Veu-

differit, cujus pace hac dicta funt, ne ex

3402 Doéctoris in Ture, & Canonici S. Severini Colo-

ejus errore, in quem innocenti calamo prolapfue

nie, Ecclefiaítici apud Ele&torem Confiliarii &c. data

eít, Editionum harum numerus aliquem late-

ret.

Augufti die 30. ann. 1729. Hanc fronti inícriptam prae-

fert novum Supplementum ad opera Van Ef(penii, ut

& privilegium Imperatoris Caroti VI, die 24. Maji ann.

Editío Co/onierg/f: ann 1748.

1728, hujus Editionis proprium.

VI. | Extat Efpenianorum Operum nova Colonienfis

Eam ita

Editio Feneta auu. 1732.

Editio ann. 1248. Voluminibus fex in folio.

publicus catalogus nobis indicat, quin ejufdem oculati

teítes effe potuerimus; id unum fcimus adeo exilia e(fe

V. Opera Van Efpenii rurfus edita fuere Venetiis

ann. 1732. at in hujus Editionis fronte legitur: Lova.

Volumina, ut redigi potfint ad 'Tomos tres; quod

opinandi locum prabet Editionem hanc Colonienfi

ziü, fumptibus Societatit.. Eam nos quidem conferre

cum pracedentibus non potuimus, at ad Colonienfis

ann, 1729. cumulatiorem non effe.

ann, 1729. Editionis normam, qua cumulatiffima ce-

terarum erat, elaboratam fuiffe pro certo ponimus.

Editio Lovauienfis ( Par:fen]z':) an, 1753-

Dictionarii Moreri Supplemcntum ann, 1735. certo

. VII. Editio ann. 17;3. quam do&orum virorum

nungatum ait novam. Eípenianorum Operum Editio-

nem Venetiis concinnari,

An Id confilii reapfe perfe-

Ephemeris ranquam poítremam nuntiavit, eít ea qui-

&tum effet, quarentibus nobis refponfum eft nullam

em certe omnium qua hactenus prodiere, locuple-

ejus rei notitiam allatam effe, Fortaffe laudati Dictio-

tiffima (*).

[

narii Auctor deann. 1732. Editioneloquitur, qua po-

l

terat fub prelo effe, quo is tempore hunc Supplemen-

—

.. (*). Latebant doctum Scriptorem Edi,tione's na&ræg

ti Articulum contexebat (*)

. de quibus in fuperiori nota fufe diximus.

Con.

.LisER Il - AR Trcurus XIX.

55'

!

Concinnata fuit,

D. Dagueffóau Galliarum Cancel.

jus potiffimum canonicam eruditionem þlurimi facie-

lario, & D. 5o/;

de Fleuri Procuratore Generali Parla.

menti Parifienfis folicitantibus & faventibus.

Com-

bat Efpenius, eique non femel fuorum Scriptorum re-

cognitonem demandaverat.

D. Joli de Fleuri, Parla-

plectitur juflae molis Volumina quatuor z7 folío; no-

vumque in ordinem digeíta & non mediocriter aucta

