dubiis convicti argumentis eos credunt non.tam Pafto-

quando admittere noluit ampliffimam facultatem deli-

rali caritate, qua ftudet Chrifti lucris, quam merce-

OvÁ.

endi per omne regnum fuum Epifcopos, aliaque qui-

b

naria cupiditate, qua quzrit quzfua fünt, ad Pafto-

us vellet Sacerdotia conferendi, quam ei início a

ralem farcinam afpirare.. Qui enim populis przficiunt

Pontifice Maximo fuus Legatus impetraverat.

Cum

Paftores, quos merito nolunt (ibi przfici, vere do-

enim Legatus illam fan&iffimo Regilztus offerret, ref-

minantur fidei illorum, nec funt adjutores gaudii ip-

pondit Rex

» Tuam quidem damnare fidem non pof-

forum, fed funt eis caufz gemituum ac lacrymarum ,

» fum, qui quod dignitati mee amplificandee vifum ejt;

quibus divina ita contra illos accenditur ,a quibus du-

» fedulo atque indujtrit curafti : fed rem ipfam ego pe-

riter tractantur.

^

» l"itus rejicio : fatis. enim mihi fuerit repofcenti Deo

Debent itaque illi, ad ques pars magna Epiícopalis

» Regii muneris mtionem reddere; Sacerdotalis rei

Officii delata eft, perinde ac fiforent Epifcopi, dig-

(8) Leo dg'Antbliniz;s , Cod, 1. 1. fit, 3. €.3 -l. Vide Bernardum ?zb,

niores minus dignis anteferre, & Epifcopo inftituen-

dos, & Paftorali poteítate donandos praefentare. De-

4. de confider. c. 4. item $. Tbomam 2.2..q. 190.a. $. ad 3.

(bi Seff. 24. c. 1. dereform.

bent Patroni perinde ac Epiícopi follicita & pia cura

(c) Vide Chryfoft. bom. 1. iti Epift. ad Tim.

& *

fuvüs ad Deum precibus eos quarere, qui creduntur

(d) Dan: la vie de Dom, Barselemy det Mafgyr:. lib. 1.

Qfïcii-

DrE JunE PaTRONATUS.

9

(ig

h

35

officiique curam. Pontifex Maximus habeat fibi , eui

oftendent Epifcopum & pöpul.um'ju&is probationibus

25

& au&toritatibus niti, dum illorum pratenfionibus non

mandata a Deo eftl. Simul hec dicens Diploma in

m

25

ignem conjecit.

confentiunt, quod fufficit, utintelligant , manifeftam

üt

» Francifcus quoque primus Galliz Rex , cum idem

magnamque fore iniquitat

em, fi dubio incertoque ut

Qu

3»

plurimum jure nitentes, certam Ecclefiz Chritti,

&

jus a Leone decimo rerum omnium largitore maxi-

lu

35

mo abftuliffet, reddenti fibi ejus rei Diploma Cardi-

Sacris Synaxibus vim inferrent; idque nulla legitima

ïm

33

nali Rothomagenfi, qui au&or impetrandi fuerat ,

audoritate freti, fed ex folo fuo arbitrio, non aliis fa-

35

tionibus perfuafo, quam illis quas fuggerit ambitio ,

Q

dixiffe fertur : Cavendum jam , Cardinalis , utrique

T

35

nofirum magnopere erit, ne nos i[lud. tanto [ludio

quzrens quz fua funt, C9' non que jefu Chrifti. Hinc

0l

35

qu&fitum Diploma, nifi modice recteque eo ufi fueri-

etiam manifettum fit, quod, i dum fünt incerti utrum

35

mus in exitium detrudat fempiternum (a).

jus Patronatus ipfis competat, Chriftos Domini XRe-

t

Electio itaque Paftorum eft res divina & ardua, qu

ligiofas Synaxes profcriberent ,fe ipfos exponerent pe-

lg

nonnifiex ceca cupiditate concupifci, & vix recte

riculo perpetrandi facinus deteftabile; nempe Chri-

geri ab illis poteft, qui non fünt divinitus ordinati, ut

ftum in füis Sacerdotibus & Fidelibus perfequendi.

bi

Hacdum Nobiles Hollandiz expendent, Ecclefix fe

m

conftituant per civitates Presbyteros; Deo plerumque

be

eos deferente, qui prztergreffi limites fui ftatus ac vo-

Patronos exhibebunt (ine detrimento libertatis, qua

Ccationis, aliena munia ufürpant.

Nemo itaque illam

illam Chriftus preditam effe voluit : illam contra in-

it

üt

ambiet, n

.

ii forte amans periculum, in illo perire

jurias afferent, non ut ei tanquam Ancille dominen-

L

velit.

tur, fed utei tanquam Matri obfequantur

illam tan-

Porro-ex his omnibus viri Nobiles facile 'cognof-

quam pupillam tuebuntur, non ut ipfi in illam füuum

extendant imperium, fed ut ipía liberius Chrifto fer-

cent non folum fe jus Patronatus fuper populum Ca-

tholicum Foederati Belgi non habere, fed ne quidem

vire potlit.

Eligent ergoó effe protedores & Patroni

illud eis ab Epifcopo tribui poffe, ni(i Sacris Canoni-

Ecclefiz ;fed offticium quod Religioni , Ecclefiz & Deo

ä]

debetur, non reputabunt pretium acquirendi Domi-

bus rebellis (P) , injurius erga Chrifti Fideles, & con-

fervandz ac propaganda fidei velit effe adverfus;cum

nii, quo in Clerum & Dei populum dominari, aut E-

ipfi juri, quod prztendunt, renunciare cum gloria

pifcopos facro & canonico jure con(tituendi in Eccle-

& laude poffint. Deinde etfi rationes fupra expofitz,

fiis Paftores exuere poffint : verum ex ifto operea

j

quantumvis validz ac maniteftz, ipfis forte non om-

Principe Paftorum, cujus funt oves propriz, pro mer-

nino perfüaderent, quod prorfus iniqua fit pretentio,

cede expe&tabunt, in die judicii cum ovibus ad dex-

qua jus Patronatus ufürpare contendunt; faltem ipfis

teram collocati, & admitti in ovile falutis acternz.

0

(a) Vide Anton, Mariam Grarianum de cafibus illuffrium virorum

x n o s

in Francifce Lotbariugo Guifia .Duce,

(b) Conc. Trid, Seff. 14. c. de Reform.

n

[

D

Episrora Illuftriffimi Comitis szam : Apoü:olicæ '*Sedis in Belgio Internuncii,

data Bruxellis, 10. Septemb. 1682.

Ad Illuflrifimum Epifcopum Caftorienfem.

Ro Paflorali follicitudine, qua advertit San&liffnmus

mihi injungere ut ne dum in eo ve[trum infignem. debi-

P

Dominus , ingens aptum ef[fe oriri detrimentum Or-

tis laudum encomiis comimnendem zelum, verum etiam

thodoxee Religioni ex inju[fla contentione nonnullorum

eidem Pontificio nomine [timulos addam , ne unquam af-

fentiatur fupra tacice nominationi , declaretque , ubiopus

Nobilium nominandi ad iflas Parochias , optat fummo-

pere Sanclitas Sua, viriliter refifti ejufmodi Laicorum

fuerit , talem ef]e mentem Suc Santlitatis. Quod fi di-

molimini, manuque firmiter teneri falutarem confuetu-

Gi Laici [upponant habere juridicum aliquod nominan-

di fundamentum, libenter Santlitar Sua eorundem ju-

dinem conferendi ad arbitrium Vicarii Apoftolici Curas

animarum , iis qui do£trina C9' pietate aptiores viden-

ra examinabit, miniftrrabitque juflitiams fed - interim

ur , €9 non affeétu a facularium officiis intrudi po[Junt.

neutiquam pati intendit, ut de fatto ufurpetur, quod

Compertum e[t San&itati Suce Illuftriffimam V. D. [le-

tam diuturna confuetudine pertinuit C9' ju[le fpectat ad

Vicarium Apo[lolicum. — Hifce deferens C9'c.

Datum

nue ifthic oppugnare, tum feripto , tum opportunis, fug-

gellionibus pretten[ionem Laicorum : idcirco dignata f'ui't

Bruxgllis O. Septembris 1682.

C.

Excerptum ex litteris Illuftrifimi Internuncii Bruxellenfis , datis

: 1

die 19. Martii 1683.

Patronatus collationem D. V. Illufirifimee velinquen-

U&ndöquidem Dominus du Bois feripfit in favo-

G

rem contentionis, quam i[li Nobiles fovent occu-

dam e[fe ex judicio Suce Santtitatir, donec, re mature

gardi ius Patronatus fuper Oratoriis C9' Ecclefiis Pa-

rochialibus

examinata , aliud Rom«e decernatur.

eidem renuncio, quc fit in hoc tanti mo-

Bruxellis 18. Martii 1683.

menti negotio mens Pontificia. « At fi ab ipfo ad me mit-

tatur exemplar fuee./ lucubrationis , eamdem communi-

cabo D V.lIlluftriffime; illum interea requirens , per

S. A. Tanarius Abbas S. Mariz,

fuadeat dictis Nobilibus liberam pretenforum. jurium

D. Extra-

Supplem. oper. Van Efpen 'Tomus V.

TO

M0oN UuUME N T A

D

i

Extractum ex Epiftol

a Illuftriffimi Internuncii Bruxellenfis, fcripta -

-

j

die 29. Martii 1685.

Ecdum accepi refponfum a Dottore du Bois, cujus qui D. V. Illuftriffime libertatem | conferendi Pajiora;

N

fcriptum doleo effeciffe , ut nonnulli ex iftis Nobilibus

tus, donec auditis rationibur ab ifdem Nobilibus de-

perfiflendo in contentione fibi arrogandi jus Patronatus

ad Parochiales Ecclefias.MifRionarios illarum curce pra-

ducendis, aliud jiatugndum effe cenfuerit.

Bruxellis 29.Martii-1 6 83;

fectos ejicere conentur. Non dubito tamen , quin Dominus

du Bois fefe fit conformaturus menti Pontificic 5 juxta

quam , nuper occafionem na&tus fcribendi ad Dominum

'S. À. Tanarius Abb. S. Maria.

Rufwick, declaravi Suam Santlitatem intendere relin-

E

Extra&um ex Epi

ftola Illuftriffimi Domini äI/nterxnuncii BruXeHenG,ä !

/fcripta-:die 22. Aprilis 1685.

Itto. Illuftriffime D. V. hifte acclufam Epiftolam &um majoribus negotiis, diclaffe volante famuli cala-

direftam a Doflore du Bois. Nullum ab ipfo ac-

mo Pbrevem ad eofdem articulos refponfionem , uullafa-

cipere potui exemplum fcripti prolati in caufa nota;

quia afferit fibi delatum fuiffe illud, quod illufiriffima

&a m?nuta.

Bruxe?lï.r 22) Aþrili.r 1683.

F. D. ed'idgr.at, divifum in articulos , eumque diftra-

S. A. Tanakiuy Abb. S. Ma?iæ,;

F

Tranfumptum Epiftolz Domini Zu Bois fcripte die Pafchatis 1683.

Perilluflris Domine

B aliquot menf[ibus jyuvenis quidam utcumque detu-

faltem ad effettum pleniur eandem Sedem, quce nondum

Á

lit ad me juris. fcriptum in. favorem Illuftviffuni

definitive pronunciaverat informandi: parito interim

&2 Reverendiffimi |Caflorienfis , Apoflolici in parti-

(ut Canoni[lee loguuntur) judicato.

Unde confido Per-

bus veflris Vicarii, quo afferebatur eidem Illuftriffimo

illuftrem D. V. alio[que potius San&tif/mo D. rationer,

Vicario competere liberam collationem Curarum Paplo-

quas pro jure fuo habere fe credunt , expo[ituros pro re-

ralium, independentev a jure Patronatus aut nomina-

vocatione provifioniss quam privato meo , vel cujufeum-

tione .eorum ,qui in iftis locis fundarum parochiales Ec-

que alterius judicio adhefuros.

Hoc quivir Catholicus

clefias, vel Nobilium €9' Communitatum , qui cere C9'

expectare debet a V. Genero[fitate C9' NoLilibur animis,

folicitudine fuis manutenerentPa[lorum exercitia adver-

quos ut po[l tot pro Catholica religione luctas C9' pree-

lia Deus ceternis laureis coronet orabos Perilluflris D.

fus Officialium hereticorum infultus. — In eodem fcripto

a[ferebatur e[fe a S. Sede decifum in favorem ejufdem

chatis die.

veftre humillimus fervus. Lovanii 1683.

,ipfq facri Paf-

ÁAlluftriffimi Caftorienfis, fed cum ejus rei nulla. adfer-

vetur probatio, C9' contrarium af[Jereretur : aliunde ju-

dicari me pof[fe fuper.jure inter partes controver(o ref-

Nicolaus du Bois, Sacrarum litterarum Primarius

2

pondere, €9' ad feriptum illud , in plures divifum ar-

Profeffor.

ticulos (29. fibene memini) breves feci marginales notas :

conatus [labilire contrarium ; minime factturus fi credi-

Infcriptio vero erat : Perillufiri Domino , Domino

»

Toparchee de Cronenburg, in ernenbm*g.

di[fem jam aliquid fuz]fe aliter a S. Sede decifum , nifi

A

G

E»sisrOLA Em. Cardinalis Cibo, Pape a San&ioribus Confiliis;

Illuftr. ac Rev. Domine.

ad Ill Epifcopum Caftorienfem.

ermolefta acciderunt San&itati Suz quz Nicolaus

te caritatis indicem tibi amanter elargitur; dum ego

du Bois pro Foederati Belgii Nobilibus fcripfit, ac

veterem meam voluntatem Dignitati ac commodis tuis

mihi curandum per Abbatem St. Marie (Bruxellis In-

paratam offerre, & lacta omnia cum diuturna fo

fpita-

ternuncium) demandavit ne quid ex iis Ecclef;aftica

te tibi a Deo auguror &c.

Hac ad Illuftriffimz Do-

libertas detrimenti capiat.

minationis tuz Litteras refcribere me juffit Sanctitas

Romz 20o. die Nov. 1683.

E u r ee E E — Va - R i.

Sua, qua Apoftolicam Benedidionem Pontificie in

Hc EPI*S"

Dz:]ukgszPaTRONàATUs

II

H

Ensrora Em. Cardinalis Cibo, ad Epiftopum Cafforieníem.

; Inuür. ac Rev. Domine.

ngulari quadani voluptate perfuderunt Paternum

Scribere itaque me juffit-ad AbbatemS, Mariz (Intern.

Bruxellenfem) ut. quam primumi de hoc fuo judicio

,SI

Sanáitatis Suz animum Litterz tuz quibus prz-

cipuos ex Foederato Belgio Nobiles, prxtenfum in Ec-

éofdem Noóbiles edoceat, iifíque Apoftolicam Benedi-

clefiafticas Stationes jus prafentandi ipfius judicio ac

&ionem amanter elargiendo, Pontificiam caritatem ,

qua ipfos comple&itur, ac affiduo in (inu gerit, de-

arbitrio.,- per-f(uümmum.erga. Apoftolicam.Sedem obfe-

claret.

quium pietatemque, fübmittere luculenter fignificafti.

Hzc habui que San&titatis Suz . verbis ad bi-

Nihil tamen in re ad eorumdem Nobilium di

enitatem

nas Illuftriffimz D. . litteras refcriberem, qui Tibi

Fquam ex

quoque bene dicere juffus. Vetus meum ítudiumde

fpectanti decernendum exiftimavit S. 5. priu

egregia virtute tua benemerendi cupidum tibi confir-

editis utrinque Confüultationibus de caufz juftitia pla-

ne edoceretur.

Mature igitur,

iligenterque perpen-

mo, &lxta omnia a Deo auguror.

fis argumentis, quz pro D. T. Illuftriffima & pro ipfis

mus.

fünt allata, cum Ecclefiz a piis przclariíque eorum Ma-

IET. Illuürifïïmqæ ad officia Paratiffi

joribus extructz , ac ipfis Eoclefiis (ut. afferitur) attri-

Caþdinalif Cibo.

buta bona in ipfo fecéffionis initio ab Hetherodoxis

Romæ, ciie 1. Április 1684.

fuerint ufürpata, & Paflores Fidelium | oblationibus

alantur, Sanáitati Suz vifumeft, nullum amplius jus

(Subfcriptio) Joanni Ep.' Caftorien(i Vicario Apoftoli-

co in Foedera-t»o Belgio. Am&elodamum.

Min-ea'fdem Eccleüas ipüs 'Nobilibus -.compete;je pofle.

"

I E

C€ASUS POSITIO.

a Juramentum a. Spoufis, hac aut fimili

x

| fdi?mä-

Mif ad D. van ESPEN, circ

)

exie folitum.

(Nunc primum edita.)

-Petit(Ochialis as þOnfaMa;Jt Spövnf'o;

Cifne Sponfum effe Catholicum & bene novifti?

Quod iura-mentum-Pa&or St. Catharinsg fepius &

publice in aula Epifcopali dixit effe illicitum , utpote

terius.

qua refponden'te)affirmative 2 peti"t Officialis ul-

inutile,. & nullo modo ad intentüm Bulla Romanz ,

nec ullo:modo receffarium.

2. Velles-ne inire Matrim

6nium cum aliquo hære;

Infra fcriptus, motus rationibus;, judicatíe confci-

tico ? qua refpondente negative; petit ulterius Offi-

cialis.

entia dubia non poffe affiftere Matrimonio Catharinz

L. & Gerardi V. quapropter id-ipfum recufàt.

3. An proinde cumi hoc Spo

qnfo quem fcit effe CaQ

tholicum velit conjungi? qua iterum refpondente affir-

Aüum 20. Decembris 1686.

mative, petit Officialisan fuper his velit praftarejura-

(Erat fignatum)

imentum. [Itaquefitjuramentum.

Guill. van der Ne[ï'e.

RES()LUTIO CASUS PäæcEDENTIS.

Rev. Ad'modum Domine.

PS. Non immerito D. Paftor urgebit (quod nosomi:

fimus , quod Ordinarius ad inttantias Páttorum Romz

Efolutionem füper caíü nuper propofito tranfmitto

À (a), attamen refpondeo mihi videri quod Paftor

fcripferit, periculum harefis hic non fübfiftere; & il-

Matrimonio, de quo quzftio, affiftere merito renuet,

lüd quod S. Congregatio refpondit.

tametíi D. Officialis urgerat, maxime cum de re fum-

Tempus non permifit ut copias Refolutionis nobis

retineremus.

Si Procurator die craftina dumtaxat vel

mi momenti agatur.

Quis enim novit num forte hac

occafione non aperientur oculi multorum, circa abu-

die Lunz revertatur, copiam peripfum nobis tranf-

füs quotidianos ,. qui e difpenfationibus Matrimoniali-

bus cum peffimis fzpius effe&ibus contingunt. Etcer-

mitti defideranius (/).

A?ppend-ix ad. Refolutionem. 2.

te nifi aliquando viri fortes fe abu(ibus opponant, con-

tinget ut abufüs in leges tranfibunt, & error pro lege

I.

cuítodietur, uti pene hac in materia ob Ofhicialium

& Paftorum focordias & ignavias, nec dicam illorum

: Re(pöhülm Sacre Congregationis, füper hoc quod

cupiditates, contigiffe videmus. Ejufdem mentis ,

Domini Paftores expofüerant, partes in difpenfationi-

quoad hoc quzfitum funt.Eximii D.D. Huygens, Paf-

ians & Hennüebel, quibus veftras communicavi. Va-

bus hon moveri periculo hzrefis ,faltem Brabantia DiocT

cefis Mechlinienfis.

y

letes. & D. V. ac D. Paftori Spiritum fortitudinis ex-

Illuftriffime ac Rev. Domine uti fratér.

í

opto, utque enm in vobis augeas, precibus & fàcrifi-

A Secretària Status, cum remiffa fuerit S

; Congre-

ciis inftare non prattermittam; & maneo c.

Lovanii 21. Dec. 1686.

gationi San&i Officii Epiftola V. Dóminationis 15.lap*

fi;, cum acclufa Epiftola Paítorali Arciepifcopi Mech-

(Erat fignatum)

linienfis, qua exponit fenfum füorum Parochorum

Z. B. van Efpen.

circa facultates pro difpenfationibus Matrimonialibus,

(a) Hanc Refolutionem reperire eft Tomo tertio operum Efpe

(b) Vide Differt. Can. D. van Efpen , 4c Difpen[ationibut prafer.

nii edit. ann. 1755. pag. xxv.

tun cap. 1v. $. 1X.

b2

quae

Suppl. oper. Van Efpen. 'Tomus V.

12

JuRgRis REsPoNSUuM

|

quaz huie tranfmittuntur pro pauperibus illius Dioece-

ftoribus D. Archiepifcopo predi&o, cni V. D. com:

íeos.

Cumque di&tz Epiftola contextus fuerit relatus

municare poterit mentem íacre Congregationis, &

hifce meis Eminentiffimis Dominis Collegis Cardina-

Deus ipíam cuftodiat. Rome 20. Januarii 1685. D.

V. Chrifti frater

libus Generalibus Inquiütoribus, Eminentiz fuz re-

fcripferunt quod cum facultates pro fimilibus difpen-

(Erat fignatum)

fationibus a Sua Santitate femper concedantur in for-

ma commifloria ; injungaturque onus verificandi omnes

3. Cardinalis Cyko.

:

caufas in dictis facultatibus expre[Jas , aufertur omne

| (D. Iþternuncio Bruxellenfi.)

dubium in di&g Epiítola propvoütum a Reverendis Pa-

*

I1I.

RESO*L;U'TIO '-CA'SUS(a).-

ä

Àn Adeneganda fit abfolutio cuidäm viro Potenti ob violentias

3

illatas in Päfïorem

Culemborgenfem?

CASUS POSITIO

cha, e civitate pulf'us f,*uerit, ac Paftori prohibitum ;

ne bis in die Ecclefiam congregaret.

N quadam Foederati Belgii civitate, (1) duz funt Ca-

Imo quum jam, connivente Toparcha ejufque Mi-

tholicz Ecclefie , quarum una a Paftore íxculari

niftro, idem Sacerdos apud Paftorem manet, ea lege,

Sacerdote regitur (2), altera a Presbytero Societatis.

ut nullo munere publice in Ecclefia füungatur, & Pa-

Il juxta Pontificia Statuta a Vicario Apoftolico

ftor antiqua libertate bis in die Sacris operandi & Ec-

(3

conceffum efít ut bis Sacra - faciat Dominicis Fe-

(

4)5

ï

clefiam congregandi gaudere pergat , iterum Titius ur-

íftifque diebus, vel utSacellanum habeat : ifti vero a

get ac inftat apud Toparcham ejufque Miniftros, qui

Summo Pontifice &ab Apoftolico Vicario prohibitum

omnes Acatholici funt, ne quid coaniveant, fed jux-

ne Socium admittat, & ne duo Sacra eodem die un-

ta Toparcbe mandatum omnia executioni mandari

üuam faciat.

curent; id eft, Paftorem ea libertate fpolient, qua

Juxta hec Conftituta Paftor ha&enus duo Sacra fe-

juxta Pontificia Decreta, Vicarii Apoftolici placitum,

cit Dominicis ac Feftis diebus, donec Sacellanum ha-

ac Toparchz indulgentiam in hunc uíque diem frue-

buerit : Presbytervero Societatis hadtenus unum tan-

batur * his pofitis.

tummodo Sacrum fecit, nec Socium habuit, etíi mul-

Quzritur l. An non injufte agat Titius, dum fic

toties a Vicario Apoftolico facultatem petierit bis Sa-

adveríus Paftorem ejufque focium Sacerdotem apud

crum faciendi, vel ut Socius ei adjungeretur, quod

Principem ac ejus Miniftros Acatholicos inftat, con-

utrumque íemper ei denegatum eíft, ne Pontificie

tra Apoftolica Statuta, & Vicarii Apoftolici ac Inter-

Conttitutiones. violarentur.

nuntii judicia quz ei fignificata funt?

Verum Presbyter Societatis iniquius ferens quod

II. An Titio poffit abfolutio a peccatis imþendi,&

Pattor juxta Pontificia Decreta Socium haberet , & quod

an non peccet ejus Confeflàrius, qui eam ipfi largi-

ipfe neque a Vicario Apoftolico, neque ab Internun-

tur, licet de prafatis monitus;donec Titius non mo-

iio San&dz Sedis, licentiam poflet obtinere Socium

do a füfceptis in didos Paítorem & . Sacerdotem defi-

habendi, vel duo Sacra faciendi, nihil non movitapud

ftat, fed & pro viribus pro ipforüm libertate inftet &

Titium (5) qui in partibus illis pro aliquo Principe Ca-

agat.

tholico agit, ut inftaret apud prafate urbis T'opar-

RESPONSIO.

cham qui Acatholicus eft, quatenus Sacerdotem qui

jam a triennio ab Apoftolico Vicario Paftori in adju-

Cenfemus , falvo meliori judicio, Titium in dicto

torem miffus fuerat, ex fua civitate ejiceret, ac pro-

cafu injufte agere, nec licite abfolvi poffe, donec a

coepto defiftat; agatque fedulo pro di&torum Sacerdo-

hiberet ne Paftor conceffà fibi facultate bis in die Éc-

clefiam congregandi, ac Sacris operandi pofthac ute-

tum libertate. Datum Lovanii hac 15: Julii 1687.

retur

licet nullam ha&enus rationem iftorum redde-

Cfubfcripferunt.)

Francifcus van Vianen, S, Th. Do&. in Academia

re potuerit Presbyter Societatis, quamquam ab ipío

Lovanienfii.

'Toparchz Miniftro requifitus. Hoc factum eft.

Henricus Scaille, S.Theol. Do&. & Prof. Regius.

Titius enim, licet Paftor ore & fícriptis Pontificia

Statuta, ac Internuntii ipfiufmet ea de re fingulareju-

G. Huygens , 'Theol.

&or.

dicium fzepius ei exhibuerit , unaque monftraverit quod

Joan. Lovinus, S.Th.Do&à. & Prof.

1ulto majorem populum habeat quam Presbyter So-

B.Parmans, S. Th. Do&or,

J. L. Hennebel, Sacre Th. Doà.

cietatis, ita apud Toparcham Acatholicum egit & in-

ftitit, ut Sacerdos Paftori cohabitaqä,jubente Topar-

Eximius Magifter Francifcus Farvaquius, Augufti-

niani Ordinis religiofus hzc manu füa adícripfit: Cen-

(4) Primum edita anno. 1696. inter Epiftolas Andrez Scharii,

feo Apoflolicas Con[titutiones effe fervandas, €9' Titi-

'Iraje&i ad Rhenum T,. 11. p. 11

um Sacramentaliter abfolvi non po[fe , nifi illir pareat.

, (x). Columburgum. (2) A. D.

3er/lz'o. (3) P. Fo[fzo.

]. H. Blanche, J. U.D. & SS. Can. Prof. Primarius.

(4) P. Joan. Neerca[felio. (5) D. Campricbium , Caaris apud

»

Faderatos. Ordines Legatum.

£. B. F'an Efpen, : ]. U.D. &SS. Can' Prof.

-t

Dr ExcoMM, A QuopaM AB!T'-A—-TEVLATA.

13

L

IV.

.

RESPONSUM JURIS (a.-

Circa excommunicatione

m &c, cujufdam Gafpari de Bie,&c. 44b Efpeuio, aliisque

variis Do&oribus Subfcriptum,

MO UM LUE UM

Alpar de Bie ipfe primus Caujäm hanc publici juris fecit 5

G

copo Mechlinienfi (Humb. a. Preecipiano) dedicatum.

In illo acci

publicando Motivum quoddam juris . "rchiepif-

tfatores fuos calumniabatur , tanquam

fcientia ex Confeffione acqui(ita abu(i fuiffent, (igillumque fregiffent;

quam accufationem in veteres amicos ,

C? veritatis flrenuos defenfores, ex pravorum homin

um confilio, impingere non metuebat.

Znonimus quidam

huic Motivo juris, per Epiftolam ad D. Gafp

arum ae Bie directam refpondit, in eaque oflen

dit Gafpari accufa-

torer longe alienos fuiffe a facrilega revelatione eorum quce fub Confeffiona

Jepius iterata paterna C caritativa admonitione ea tantum rev

li fciebant figillos eofque , previa C?

elaffe, quæ'vel ex plurium annorum cohabita-

tione, velex factis publicis didicerant.

Rurfus contra idem. Motivum alia prodiit feriptiuncula . cum hoc titulo

: Cafus pofitio vera, contra falfam

G. de Bie Caíüs pofitionem, qu« fic incipit:

» Turdem accidit quod verebar , €?' quod ne fieret in nupera ad G

»

,

per fe vel fuos cogeret ut proferrentur Excommunica

afparum de Bie Epiflola mouitum fuits ue

:

tionis caufce quee fciebantur ipfi inhonorificee fore, €9 in

35

Ordinis defpettum amicorum infamiam,

5

ufque orbis facere offenfionem; fed m

Cleri univer[i contemptum , omnium Catholicorum fcandalum , toti-

lfere prolis infelix pater , C9' infelicior apologus , dum fil

ii fui honorem

)

tueri fe profitetur, hoc unum efficit,

ut vel a nolente proferantur Muudo caufee ,

ob quas a legitimo C9 nimis

5

clemente Superiore filius

us virgam expertus fuit :

?

&

P

quas quidem non propalare fixum erat, nifi filentium,

€7 perverfc dottrinc ,

*

injuflee fententice pofl fe m

aculam relinqueret : fed C9' nunc (quod. pro ulteriori

)

monitione fit, ) eas f

1

€ conati

fumus deducere, ut C9'

ju[tificationi Reverendiffimi Domini Excommunicantis

?

fiat fatis , C9' quoufque in hifce angufliis fieri poteft

; excommunicati parcatur honori

neque vero fingula quc&

?5

Dottoribus exhibita, vifum fuit in vulgus fparg

ere, generalia tantum hic c

a

35

uibus Titius,CS Titio ceco im

pita eorum quc in cafus pofitio-

ne noflra allegata fuerunt , exhibemus; ex q

petu adherentes, fatis intelligent

33

quo res vergats nec tamen alii habebunt in quo fcandalizentur.

hod

»

firiptis propofuimus , hanc Cafus. pofitionem adjecimus.

lgitur quæft(onibur quas Doctoribus infra

P 4

CASUS POSITEO

tionibus & fero venientiis non hzfit; fe

d paulatim (ut

fieri folet) ad pejora delapfuüs, & pau

latim decidens ,

Afpar de Bie Lyranus, poftquam ab Ampl. Domi-

incipit etiam turpitudines hiíce converfàtionibus mi

"

G

-

:mo Abbate Tongerloen(i a puero in ftudiis libe-

cere.

ralioribus Monafterii expen(is, fuiffet educatus, tan-

dem ad habitum in eodem Monatterio admiflus fuit.

1mo etiam docere quod hz vel peccatum non fint,

vela Communione non przpediant,

etiam . abíque

Circa Profeffionem magnam paflüs oppofitionem

Confeflione przvia &c.

ob aliqualem oculorum defe&dum, demum omnem

Quales etiam in Dodtrina errores circa alias materi-

pro ipfo lapidem movente Rev. Domino Abbate, ad-

as valde fcandalofos commifit.

miffüs fuit ad folemnem Profeffionem , quam & emi-

Turpitudines autem illze confiftebant in modis val.

fit modo & forma in Ordine Prazmontt

h

ratenü con-

de abfonis, & ad plurimarum feduc&tionem natis.

fugtis.

Adeo ut etiam conttanti fama dicatur prolem füfci-

Ab hinc aliquo. tempore fàt tolerabiliter fe geffit ,

tafle ex quadam Maria Sayens , muliercula pridem ex

donec extra Monafterium ad . ftudia Theologica emif-

Calvinifmo conver1à.

fus, jugum Superiorum impatientius ferre coepit.

Super qua omnia bona Ecclefiaftica

& beneficia ip-

. Cum autem temporalium aliqualis admini(tratio ipfi

fius adminiftrationi commiffa, mu

Itum diminuit & de-

commiffà fuit, tum vero patuit quid in homine eflet.

terioravit, & etiam ultra hec notabili

Nam ftatim incepit equum & equos ad Rhedam

bita.

a contraxit de-

alere, ac ea occa(ione vagari per Patriam & Patrias ;

Et poftulatus computum füz adminiftraationis de-

idque fiepe cum confortio difparis fexus , non (ine gra-

ducere, tam notorios circa illum commifi

vi multorum offendiculo.

it exceffus ,

ut nulla bona fide committi potuerint.

.

. Qua etiam occafione fa&um eft, ut non tantum íz-

pe abeffet a loco Domicilii fui, fed etiam cum in eo-

Di&us Gafpar de Bie tandem ab eodem Superiore

ob contumaciam declaratus eft incidiffe in pocnas &

dem przíens effet, tamen vix unquam ni(i valde fero

ceníuras juxta Statutorum Ordinis Pramonftratenfis

domum vefperi rediret, ali

tenorem;

é&aret..

quando etiam foris perno-

Et fpecialiter in Excomdmnicationem majorem.

.. Qu divagationes & fero venientiz induxerunt Do-

minum Paftorem de Rofendale fratrem Antonium

Qua poena Gafpar de Bie tantum abeft ut refipuerit,

ut potius ftatim coram Magiítratu Acatholico bona

W'ayenbergh, cui cohabitat, ad defuper conqueren-

Beneficialia Arrefto fübjecerit, dum ta

men paulo an-

dum tam coram Abbate, utriufque Superiore, quam

te faffus fuiffet fe ipfis benefic

iis effe debitorem.

coram aliis.

Quin etiam a predida Excommunicationis incuríe

Imo etiam ad refignandum Paftoratum , uti & adua-

declaratione pretenfe appellans, & condemnatus, 3

hiter ipfum refignavit, fzpius dicens

ifle homo (de-

Judice ad quem , ad f& recipiendum provifionaliter,ad

notans Gafparum de Bie) deferit Deum, timeo me 9

aliquod Monafterium virorum Ordinis fui intra Bra-

pfe a Deo deferatur, ac tandem fiat Apoflata.

bantiam, datis ipfi ad hoc literis falvi condu&us, füb

. Predi&us enim Gafpar de Bie in meris iftis evaga-

omni imaginabili f&curitatis expreffione uíque fiepius

(a): Primo editum an, 16

reitera-

91, in lucübrafione cui titulus

- Cafus pofzio vera conzra falfam G. de Bia Cafus pofiziosem , cum Refpon.

fionibus Doctorum.

Q

14

Jugis REsPoNsuM

reiteratis & renovatis, tunr ab Ampliffimo Domino

tis, prout in cafü exprimuntur, nullatenus- dubitan-

Abbate Diligemenfi, tanquam in hifce' Judice Dele-

dum , quin Superior habuerit fufficientes rationes ut

Titium ad füum Monafterium revocaret, ejufque re-

gato Apoftolico, tum ab Abbate Tongerl. fuo imme-

vocationi Titium debuiffe obedire : & coníequenter

diato Superiore, tum etiam ab Illuftriffimo Domino

Epifcopo Antverp. neque tunc obedire voluit.

Superiorem, vi Statutorum Ordinis, Titium, obtem-

Et cum tantum obtinuitfet ab Illuftriffimo Domino

perare fuperiori renuentem , potuiffe excommunica-

re; vel utÉxcommunicatum denunciare; ipfumque Titi-

Internuntio Belgii,, Refcriptam.cum Claufulis, devo-

oni debuiffe obtemperare:

lutionir, non fuit veritus Sacris fe ingerere,; Miffam

ümhuic jufte excommunicati

celebrare, concionem ad populum liabere, non ob-

neque dubium efít quin Superior ad hzc omnia, & for-

ftante dicta Excommunicatione, & fpeciali ipfius Illu-

fàn plura facienda, vi officii füi, fuerit obligatus. Ita

ftriffimi Domini Epifcopi Antverp. inhibitione, etiam

À

reíponfum Lovanii hac 23. O& anni 1691.

Íolemniter facta.

Sed maluit ad prote&ionem Superiorum hzretico-

(Erat fignatum)

rum recurrere, exhibitis ad hoc Libellis; etiam cum

*

G. Hilygens à Th.DQ&. Prof.

exp

reffione tendente ad. vilipendium Hiera;*chiag* Ec-

clefie; & füperioritatis regularis.-

. Z.B.van Efpen , ]:U.D. & SS. Canon. Prof.

Quam prote&tionem ut facilius obtineret, cum cete-

ad eumdem Cafüm (imiliter Refponderunt 25. Sept.

ris perfonis laicis inarmis compa'ruit , &publice cattra-

tus fuit.

S

ejufdem anni. J.

ALovz'nus' S. Th. DoG, & Prof. 22. O-

nem refþe&um erga Hie-

&ob. &c.

Acut palam faceret, íe om

M. Harnüéy, S. T.D. & Prof.

rarchiam & jurifdi&ionem Ecclefiafticam exuifle, Re-

F.H. Collins , S. T. D. & Prof.

verendum Decanum Ruralem, de Mandato Illuttriffi-

mi Domini Epifcopi in Ecclefia Catholica publicantem

F. T. du Jardin , S. T. D. &i Prof.

M. Steyaert , S. T.D.

& Prof.

certum Decretum Epifcopale, Arrefto fab hzreticis

23. O&obris 1691.

detinuit, intentata ip(i a&tione injuriarum; & contra

-

idem Decretum proceffit utfüpra ad celebrandum &c.

J

o. Sullivane , S. T. D. & Prof. Regius.

- Donec ob tumultusfedandos omnino ceffatum fue-

Fr.Lam

bertus Le Drou, S. T. D. & Pr. S. Fac. Reg.

Er. Francifc. Pausens , S. T. D. &Prof.

rit a Divinis in Ecclefia de Rofendale, ad trium men-

:

fium fpatium, cum magno " Catholice Communitatis

Fr. B. Defirant, S.'T. D. Hift. Regius.

& Eccle(ix detrimento.

Fr. Petrus Clenaerts, S. T. D. & Prof.

J. L. Hennebel, S.T.DoG. .

'Poftquz omnia cum protedionem Statuum Pro-

vinciarum Unitarum óbtinere non poffet, fed e con-

: T

M. de Sma'en',: S-NT-.PO& !

tra di&ti Status Superioribus Ecclefiáfticis permififfent

24. Oäobrxsn

executionem fub diftridu generali didarum

o£. Regius.

plenam

.

H de Aþ(,-fvham'eux;, $. T D.& Pr

Provinci

arum , tandem ad Sanctam Sedem aufugit ,

26. Octobris;

l

füb pratextu Appellationis.

G. Renardi , S. T. Do&t

Non obftante lite pendente fuper caufa füa . prin-

"Additio ad. Cafus Po]z'tianem.

cipali coram Ampliffimo Domino Abbate Diligemen-

H

fi tanquam Judice Delegato Apoftolico.

Cum Titius & Cornelius Titii Pater, ad.concilian-

Non obítante omni fua anteriori contumacia:

i

dum odium Superiori ipfius Titii, & eludendam Ex-

Non obftante quod nullam legitimam appellationem

communicationem, qua Titius innodatus eft,conen-

contra Interdictum & revocationem Iluftriffimi Domi-

tur mundo perfaüadere Titinm non pati, nifi quia Ca-

ni Epifcopi Antverp. profecutus fue(jt ; vel etxiamïnunc

jum (1) Paftorem fuum detulit Illuttriffulugo Domino

profequatur.

Epifcopo N.(2) fuper male fana Doctrina.& praxi, con-

fiderari petitmus fequentia. -

0ne QU/ERITUR

I. Quod omnes exceflus Titii (exceptis fol

is illis quae

vEx qua Cafus yofiti

"4

I

ultimam contumaciam & rebellionem fonant) fint tem-

pore anteriores'ad accufationem factam contra Cajum

An -Su':perior Titii, non habuerit füfficientes ratiof

Paftorem : quod conftat 1. ex litteris corredtoriis ad

nes ad Titium (*) revocandum?

Titium fcriptis, quas ipfe Titius in manus fzcularium

II.

tradidit, fic ut inde rumor publicus contra Titium

creverit, longe tem

fatus fuerit.

,

pore aqtequam Cajus Pa&or accu-

"

r Supei-'iorri taliter revocanti non fuetit öb,;

ligatus obedire?

Conftat2. . Ex ipfa re

latione G. de Bie in füia praten-

I II.

fà Cafus pofitione ubi. n. 9. dicit quod Titus, a fuo

Superioré jam correpius, minatus fuerit relationemCaji.

Contlat 3. ex eo quod Titius, antequam de Caji

An Superior Titi ipfam revacatum & redire nolen-

tem poft tot monitiones & Excommyunica"r'e" & ut ta-

accufatione mentio e(fet, jam füerit revocatus a füo

Superiore

uti oftendi potefttum ex litteris & citatio-

lem denuntiare non potuerit?

nibus Superioris ad Titium,

tum ex litteris Titii ref-

LV.

ponforiis

addi potui[fet ; tum etiam ex arreftatione

períonz Titii ,

quam Cornelius Titii Pater revocatio-

An Titius non fuerit obligatus

f; tgli Ex"communi-

