ti manciparunt.

maxime licet ceteroquin Evasgeli?

qui duo, fed alter poriffi

mum, precipua inftrumenta

abu(us invehantur ,

nulla ratione habita,

Regulis aut canonice. Diícip

linee repugnept.

fuere quibus Jefuite ufi fünt, ut,

.

s rationibus concedendum

veteranos Lovanii Doéctores impe

terent, eofquein pri-

Id unum Efpeniustempori

credidit, ut rem humanius attingeret; duriore

s ipfas

mis qui de S. Auguftini doctrlna fe maxime folicitos ex-

hibebant. His poflerioribus Efpenius per commer-

horum abu(üum notas füpprimerer, quasin Canonibus,

aut probatis Auctoribus comperiebat ;

diligentiufque

cium & principia devin&tus eidem fato non fubefTe non

s diceret, quae Sacra

poterat.

caverer, ne quid nifiiis ipfis verbi

Ecclefiae Canones , Religiofi Sratus Regulee,

Quia quo

d fuee vf'uper 1'eligio(ä paüpermte DiHerfa-

Scriptura,

tlonis occa

(ione expertus eft, nihil

, utita dicam, aliud

Summorum P

ontificum Decifiones, graviffimi quique;

Lovanienfis in primis Unive

rfitatis Auctores adhibui(-

quam prima velitatio primumque

fpecimen, .in eo pro-

inde non nihil immorabimur, ut,

cujufmodi contradi-

fent.

bi confuluit, ut eorum qxiæ (cripferat,

&ores & contradictiones extiterint, quibus deinceps

In eo etiam fi

obnoxia fuerunt Efpenii Scripra, in anteceffum intelli-

Examinatores & Approb

atores, eceleberrimis in ea Re-

DD. Cuiper & Pafinans felige-

gatur.

ï

gione

'Theologis duos,

ret.

Hi doéti piique Ap

probatores haud fatis habuere

Opera zi

bil comtrarium fidei bouis-

Seviptorum index qua prodieve fervente difpu.täiom dt

pronuntiare Efpenii

vitiis proprietatis €9c.

DN NUOC OE P CERRESUPIP at RNSRRHIRIR O OTRT TP AE

ue moribus continere ; Au&

oris praeterea principio-

tum foliditatem eximiis laudibus extulere. Admiratur

& Simorii-a Differtatio

Cuiperus Efpenii commendand

os in Differtatione co-

III. Efpenii fuper Propriketate

* Sanétum Monafticee

ann. 1684. füb Tulii menfis finem

prodiit. Infequentis

.matus, ut, quantum in eo eft,

pugnandas "Thefes ex-

vitze Inflitutum in priftinum fplendorem reftit

uat, &

Augulti die 19. P. Clezaerts pro

pofüit, in quibus huic Scripro fe

maxirme infenfüm per-

abufus evellat, quosreligiofz Difciplinz mollior re-

idem ferc rempus P.

Pl

miífio in illud induxit, Optancd"im effer, profequi-

fri&ta fronte profeflus eft. Sub

JWinants, ex eodem Ordine, fuper

hac ipfä re fufiorem

3?

tür, uthujus Operis emiffio fructum ederet, qui Àu-

, Otio-

L

&oris vehementi de Ecclefiaftica Difciplina folicitudi-

Libellum edidir, Utrique refpondit Efpenius

E

bri labente menfe, per Scriptum cui titulus: Zindicie

?»»

ni refponderet. ,

Proximo Decembri menfe, novum

Differtationis £7c.

Impugnationis quam [ubiit , cau[&.

(a) Decretum boc follicitaverant & obtinuerant Deputati Lova-

nienfés & peculiariter D. Van Viane Prafes Cellegii Paps; ubi de-

gebat intimus ejus amicus b(penius.

II, His omnibus circumfpectionibus haud fatis robo

Scrip-

hd

LiszEn II.

ARTICULUS I.

9

nes quinque continentem; quod isfe non nifi per inva-

Scriptum extitit P Clenaertfii fcetus infcriptus: Obfer-

vationes compendiofo &?c, quas confecutae "T hefes unde-

fionem contra Éfpenium feciffe profitebatur; Inerant

tertiae Corollaria 32.in quibus perficere Clenaertifius vo-

cima Decembrisdie propugnate , Prafide P. Pauwens.

Novas P. Clenaertfius "T hefes protulit die 9. Julii & 7.

lebat, ut hujus Do&toris principia veluti Monachis in-

di&tum bellum , Religiofique Sratas damnatio, qua in

Septembris ann, 1685. Prodiere fub idem tempus Pa-

rentbefes €?c, quas P. Defir

antius contra primam & fe

eum famz atque adeo vita jacturam pertrahere poffet,

In

Ípectarentur.

* Ut hujus pii Jurifconfulti ( Van E(-

cundam Efpeniana

Differtationis Partem afferuit,

(i nubem firmus excepit EC

?5

penii) fenfa, inquit Arnoldus, duriora quibu(dam

gruentem Libellorum qua

35

penius disjecitque per 7ppendicet

n ad Fiudicias Differ-

Monachis viía effent, qui fateri debenr in fuo ipfo-

»

rum Ordine non deeffe, qui magis quam ip!i f? re-

tationis &g'c. que eodem anno, O&tobri men(ead finem

vergente fepr

odidit. Menfis Januarii die 30. infequen-

35

gulis addiétos profiteantur, (ejufinodi funt 10 Gallia

)

quicunque in Bituricenfi Provincia verfantur;) eftne

tis ann. 1686. . P. Clenaerts novas Thefes propugnatas

voluit hoc titulo: Corollaria de tradu(ío Monacborum

»

proinde, quod dicatur iis bellum inferri, eos calum-

»5

niis imperi, eorum nomen deteri, qui vero nihil

peculio oligopbantaflica &?c. . Corollaria haec erant nu-

9?5

praftiterunt; quam opiniones quas veritari confen-

mero 32. Singula impugnavit Efpenius in Scripro cui

»

tirulus: Brevis Refpon[io €gc. P

. Defirant ex modera-

taneas crederent, propugnarunt, minis deterrean-

Efpenii accufandi

95

tur, fore fcilicer, ut ita a Monachis habeantur, fuo»

tione que eminer in hoc Refponfo ,

Monacbos,

anfam arripuit, quafi palinodiam cecini

(Tet.

Scriprum

rum utconfiliorum eofdem paeniteat : ;

in

quit P. Clenaerts, 22 pace relizque, ficque AANIM AAE

quod hoc confilio vulgavit, ia triviis, & ad fores Ec-

clefiarum & Collegiorum Lovauii, dedito ítudio, af

e? FM tue plurimum confulueris ? ('T'hefis diei 30.

Januarii ann, 1686.) ( €)

fixum fuit (4) his verbis infcriptum : Pa/modia Cla-

Fan Efpen S'ur. Utr. D.2 Pro-

Ejufdem 'Theologi Epiftola 314. eximia commendat

l

viffimi D. Zegers Dern,

fc:/]öïi! .

Hic idem Pater eodem tempore Libellum

Efpenii Opera, fimulque ejus Adverfariorum, & pe-

alium hoctitulo emifit :

Epiflola familiaris&gc. — ltpe-

culiariter Defirantii fcripta notat,

n infigue hujusrei

1

nium accu(àang , qui in pracipuis articulis, capztali cor-

fpecimen, Attulerat inreralia, quo

jam diximus, con-

:

tra religiofam proprietátem Efpenius Clementis .VIII,

ruptieze , depravaffet Clementis VIII, Bullam patlim

in hac di(putatione laudatam, quippe qu& conrra reli

Jaliam quam tres deinceps aut quatuor Sunini Ponti-

|

fices confirmarunt,

Argumentum hoc in hominem ul.

giofa proprietatis vitium luculenüflima , fi qua alia,

"

auétoritas effet. — Diluit evertitque funditus has varias

tra montes, Defirantium . fcilicet, ineluctabile videba-

tuür,

accufationes Efp:nius edita 44po/ogiagv. — Addidit De-

Ab eo fe Pater hic expedire non potuit ( ia Zpi-

firantius Palinodiam. Palinodig , & Thefes 2. Septem-

flola familiari quam primam protulit) nifi per(uadere

At ani-

bris die ejufdem ann. 1686. propugnatas.

His poftre-

ftudens Bullam ab Etpenio corruptam fuiffe,

3

mo conviétus eam jactatam corruprionem nihil demum

mis Libellis permotus E(peniusnovum ad ejuf(dem men-

fis &inem Scriprum edidit hoc tituloi. Peculia improba-

aliud quam puram putamque chimaram e(le, aliud, in-

quit Arnoldus, effugium comperit, ut huic moleftiee

a t9c. cum prima /ppendice.

Denique"Cl«:naertiius

fceenam abfolvit pluriuim libellorum Collectione quam

fe.eximeret ** ejufmodi Bullas, iaquiens, non am-

,

plius obligare, cum per annos 40, fervatae non (ünt.

infícripfit: Sufammainnocens C9'c.

Refpondit Ifpenius

"Appendiee altera. (b) quam addidit Scripto: Peculia

Tam vero contendit 40. & amplius annos ab hujus

?5

;l

improlata; atque ita miíera hac conteftatio tandem

Bulle poftrema. per Urbanum VIIL. coufirmatioae

»

excurrifle, eofque Regulares) per hos omnes an-

ä

aliquando finem habuit,

,

,5

nos in poffeffione perítin(le, ut femper id agerent,

»

quod Bulla religiofe paupertati repugnare pronuntiat,

ld

Horum Scrz'ptorumï generatim motio.

95

I-(Tet id fane cenforia virga digaius quam gerra aut

25

racta quedam qua DD. Lovaaienfibus vertuntur cri-

n

IV. Non erit dubio procul qui a nobis poftulet, ut

((1

fingillatim hujus Opufculorum acervi rationem redóa

,5

mini. (4).

Atíedulo cavebitur, ne quid in hoc bo-

,

no Patre Defirantio cenfüra fübdatur.

d,

mus,

Satis fuerit univerfim dicere, qua I*fpenii Ad.

Satis ipíe fü-

veríarii conge([ere, cujufdam impetus animi invidize-

2

perque fe commendavit, qui ex una parte novas ca-

rl

X

que cuneo noratà fuifTz ; in iis obductam ubiquelarvam

55

villationes invenit, ut Propofitiones quinque in Jan-

?5

(enii Scriptis exiflere oftenderet, & exalia propugna-

T

quaftionis ftatui; odiofas huic Doctori adícriptas con-

íecutiones quas falfo ex ejus principiis fluere conten-

L

ret Reges €g Principes ia vincula conjicieli povcfta-

)

»

tem a Chri(to Domino Pape collatam effe. ,

debatur; ipfiufque deinde ad haec obluctationem, tam-

quam arrogatam palinodiam , ad triumphum traduétam.

Addimus hoc loco, ad cumulatam Defirantii Scripto-

d

rum imaginem, quod ait de ejus fcribendi ratione do-

u

Nullus ex his Libellis ad pracipua teítimonia, vel ad

rationum momenta refponder qua. Efpenius profert.

&us piufque D. Heyendal, Abbas de Rolduc, in Ope-

Satis in iis habetur audacter aliquorum Auctorum , cau-

re (e) quod octo e celeberrimis ejus temporis Theo-

1

fa exempli P. Lupi Auguítiniani &c, períone defenfio.

logis approbarunt:

* profiteor (inquit Abbas in hoc

!'S

nem füfcipi, quorum Efpenius opinionem refellerat, &

» Scripto quod e poftremis in Defirantium edere co-

li

?

actus fuit), fi Pater hic iterum fcribere ftatuerit, ei

in eorum aliquos declamaári quorum fuffragium iisop

pofüerat; cujufmodi celebris Fagnanus eft.. Ceterum

9?*

me nil refponfi daturum, feu quia mihi eft, in quo

29

meam utilius operam collocem, f2u quia ejus Libelli

ii

Scripta haec objurgationibus tantum , minis, calum-

niis, injuriis atrocibus aut tridiculis, & a re prorf'us

953

non funt refponfionis honore digni. | Scribit reapfe

59

alienis declamationibus infarta funt,

Auétor hic fine regula, fine fedulitate, fine cura;

Hotum Libellorum unius e quo de ceteris omnibus

))

temere charta tradens, quicquid ei függerit reminif:

iO

judicari poteft, hanc nobis Arnoldus notionem exhi-

25

centia. Eít modo in Adveríarium agr;5 modo au-

Js

)

dax, in Sacre Scripture, alicujus Patris, aliorum-

bet. De Thefiagitur quam Januarii die 30. aun. 1686.

ex

Pater Clenaertfius ediderat. . lam Arnoldus (in Epi-

93

ve Auctorum verbis qua nihil ad rem faciunt, fed

e

9?5

ab ipfo, proprii commentarii ope, ad fignificatio-

ftola 311. Tom. IV) tamquam monftruofum trium

M

Partium congeftüm ob oculos ponit. Prima, inquit,

P

nem trahunrur qu& ejus gonülio favent, a vero ta-

em

optima fenfa Juper gvatia €9' ceutritiome compleétabatur;

lo

rabiem altera in Janfenii Librum tamquam Propofitio-

(0 ) Quid Arnoldus de hUiLis quaílionis ftatu ip['d fentir*et,klia;

"

ejus Epiftolis 85. & 93. Totni VIII, videri poteft,

(4) Dedit Arnoldus litteras ad D. Du Vaucel qui tum quidem

uffi

(a) Apol. pro Diff. $. 5. i& fin.

Roinz erat hatum contentionum tefítis.

(5) Appendices hx

duz non extant in Editione Lovanii ann.

orá«

(e) Defeufio Scriprorum Theologicorum de Gratia Chrifti

jde

1700, Eas exhibent deinceps ceterz,

pag. 1?. 1:;*12.

inen

Fita Fau Efpen,

Ie

VITA D. VAN EsPEN,

D

men Auftoris fenfu pror(us aliena funt; vehemen-

)

L

1

2

ter hic (7), ob oculos Aule Matritt) Miffionarii

ter alicubi in Zazfeniflas invehitur; atrociter alibi

»?

Epifcopi funt , & Saeculares Sacerdotes quos ipfi fibi

»

füos Adverfarios accu(íat quos a Catholicis diftinctos

L

95

fimulat.

focios addiderunt, ita univerfim perfpecta virtute;

Pa(fim inconfulto digreditur, & audacius,

2?

qui adeo ad imitationem eximia humilitatis, pauper-

»9

qua longe abfunt, per ineptas conclufiones cum iis

»

99

tatis ceterarumque chriftianarum virtutum exempla

!

copulanda fumit qua primum propofuit; nihil non

95

prébent, adeoque in fancti Minifterii exercitatione

ei fuffragatur; nullibi non ea folemnia ergo, zgitur,

?9

,

9?

Contendit inhunc modum fibi docti homi-

fanctique Evangelii enuntiatione integti incorrupti«

»

;taque.

?5

que fünt, ut nemo non eos, qua pareít; commea-

?9

nis exiftimationem conquirere; & popello fucum fa-

»

?

»

datione fuper hoc capite profequatur,,.. ii tamen

,-

cere, qui nihil in ejus Scriptis, nifi quod primo lo-

LE

(Jefuita) hosipfos tamquam Hypocritas, & 9'az-

LE

co proponitur, aífequi poteít. Id genus Operibus

»

??

» Jtttiflas traducere non defiftunt, ut hac ratione ad fe

9

non alia vis, quam ut Auctorem in extremum con-

22

folos totius populi fidentiam & plaufüm trahant.

99

temptum apud eos adducat, qui non omni fcientia,

»

** Cum aliquando füper hoc articulo cum Cardinali

»

99

omnique intelligentia fpoliati funt. ,,

)»

Bona conferrem, pergit Pater Navarrete, his audi-

2»

f

tis, Éminentiffimus Prafül tam vehementet obftu-

4b Efpenio ia Refponfis adbilita moderatio,

L]

,

puit, ut junctis manibus, elatifque in caelum oculis

,

D.

exclamaret; Ob! fi Janfenifta is dernum e(t qui pau-

l

V. Fatendum eft eum magno animi robore opus ha-

3

L]

pertatem fectatur, & ad preces affiduus incumbit,

bere, qui ad ejufmodi Libellos refpondere aggreditur,

?»

qui Fideles ad eafdem virtutes hortatur, qui ita vi.

eumdemque füi probe dominum effe debere, ut id exe-

?9

vit, ut aliis exemplo; fit, qui denique Evan

elium

» quatur, quin indignatio fe prodat. Id tamen Efpe-

)9

(

Apofítolice enuntiat, utinam ita quidem , Tan

eniítae

nius in fuis bene multis ad Scriptain ejus Differtationem

2

omnes ad unum homines effent! Tum fàne quam

edita Refponíis praftitit, Ea nimirum omnia mode-

??

aliter atque in preefentia fe haberent!

rationis & circurmfpectionis exempla funt.

ld ubique

* Ex hoc exemplo, inquit Efpenius Adverfarium

Dottor hic propofitum habet, nequid ad ea refpondeat

99

]

fuum alloquens, qui fint, intellige, quorum fama

que ad veritatis illuftrationem inutilia funt; multoque

2

in Siamenfi Regno per odiofum Janfeni(tarum nomen

minus injuriarum rationem habet quibus ejus perfona

LE

convellitur, ac deinde tecum animo reputa; dura

tantum impetitur, " Tum folum ita fibi temperare de:

??

hominem ita defcribis quem hoc ipfo nomine invi-

finit, cum ad eos ventumeít, quae ei cum veritatis De-

9,»

füm reddere vis, quam latum calumniis campum

fenforibus communes funt 5 ejufmodi funt Zanfenifmi

,

aperias, quibus detur opera, ut fingulari quique fan»

& ARigorifmi accufaiiones, fuper quibus Efpenius gra-

99

étitate praeftantes viri, falutis animarum ftudiofiífi-

viífflimas animadverfiones edit,

Quia porro quod ipíe

?

mi veriratifque firmiffimi defenfotes & vindices hoe

ä

fuper hocarticulo hiftoricum profert , apprime confert,

LE

commentitio nomine dedecorentur, Ah! Qui ran-

ut exhibeatur expliceturque germana omuium obluécta:

3»

dem e fanctorum in calis cum Chrifto regnantium

tionum caufa quas ad. vite finem ufque perpeflus eft,

39

numero qui omnibus retro actis fzeculis pro Eccle-

precipua in hanc rem fpecimina referenda fufcipimus,

?5

fia & pro veritate flrenue

prafertim cum in quodam Scripto fepulta,

rope dixe-

lumnias effugere potui(lent

Fugnarunt, ejufmodi ca-

rim, delitefcan;, ubi ea non ita facile quifpiam qua-

Haud minore vi refellit Efpenius Patrem Wynants,

Jerit,

qui nempe jactatos Jan£eniftas ex gemitibus fuper Eccle-

Quaereretur libentianimo, quo tandem abeat Janfe.

f malis, veluti e precipua quadam nota dignofci vel«

nifmus in difputatione fuper Canonici [uris capite cui

let, . * Exhoc ergo principio, reponit Efpenius, San«

nihil omnino commercii cum V. Propofitionum matc-

H

&os omnes viros damnati oporteret qui e fculis

ria qua Janfenio tribuuntur, nifi in fzeculo verfaremur,

» amplius 14, in Ecclefia vixerunt$ eorum enim nullus

in quo Janfenifmus pravis omnibus caufis fubfidio ett,

35

eít, quin fuper malis quibus ejus eetatis Ecclefia fub-

eorumque omuium crimen couficit, qui ab otmni prorfus

b d

?

erat, ingemuerit, perpendens quam graviter ac ture

crimine liberi funt, quemadmodum Theologica Lova:

L

3

piter Chriíti fideles a priorum fzeculorum fervore de-

nienfis Facultas infuaad Alexandrum VIII. Epiftolaann.

w

,

generaflent: Ob[cuvatum efd aurum, hxwceorum que-

1690. graviter monet.

Ad omnes Adverfariorum op.

» rela, mutatus eff color optimus. ,,

Potuiffet Efpe-

pofitiones, levitfima licet effent, & refponfione pa-

nius abfolutiffimam traditionem ex probatiffimis Aucto-

rum digna, fatis E(penius fuperque quoad queftionem

ribus duétam afferre ad probandum bere multa in Ec-

ipfam refponderat; adeoque cum nihil amplius reponi

clefia, qua;cum ejus fan&titate conflare poffünt, fcan-

poffer , ad Janfenifmum confugi neceffe fuit.

dala effe, de quibus fancti viri dolere, conqueti, ge-

Sane nihil erat, quod Efpenius, ita rebus habenti-

mere non defi(tunt,

At ita fibi temperat, ut felectig

bus, Adverfàrios in hujufmodi aberrationibus fequere-

nonnullis teftimoniis contentus fit, quae mox, additis

tur. Id egittamen; at minus, ut füam ipíius períonam

ejus animadverfionibus, innuimus,

tueretur, quam animus fuerat deteri & in fufpicionem

Bellatminus ita de hac veritate certus erat , ut pecu-

adduci, quam ut hujus a

o

cendi rationis in

juítitiam &

liarem ad eam evolvendam Tractatum ederet, queri

prepofteras confecutiones patefaceret.

infcripfit: De gemitu Columba; in eum congerit ani-

Ac profecto, inquit ipfe ,

* quis neíciat eos qui

55

madverfionum capita duodecim füper füi temporis Ec«

odiofo Janfenifmi phantafmate , noftro in Belgio vul

clefi malis quze nunquam intermiffas lacrymas e Fi-

EL

go defignantur & in invidiam trahuntur, viros effe

delium oculis extorquere debebant,

99

Caput quartum

qui (cientia & pietate maxime commendandi funt, hu-

precipui eujuídam momenti eft.. Spe&at nimirum per-

9?9

jufque temporis depravationi ac vitiis majore quam

Jécutiones quas tum ab Ethinicis tum ab Hxreticis ma-

93

ceteri folicitudine refragantur? Ejufmodi calumnia

lifque Chriftianis Ecclefia perpetitur. — His tribus perfe-

95

non in Belgio folum proximiíve Provinciis (anctiffi-

99

cutorum generibus quea Bellarminus recenfet, quar-

mos quofque, maximeque de animarum falute foli-

rum, inquit Efpenius, & quidem longe gravius Eccle-

LE

citos Domini Miniftros impetit; hujus mali contagio

fieque perniciofius addendum eft; ea fcilicet malorum

rernotiffimas quoque Regiones pervafit (a) ,, Id pe-

Doctorum turba qui fceleftorum Chriftianorum depra-

cu

liariter probat Efpenius teftimonio R. P. Dominici

vationem tueri ac prope iticanonum album referre, Ec-

Ferdinahdez ANavarrete Ordinis Fratrum | Predicato-

clefieque mala tamquam ejus roboris notas exhibere ac

rum , Apoftolici apud Sinenfes Miflionarii, fuze Miffio-

nis Religioforum capitis, & Philippinarum Infülarum

Auflriaco nüuncu

(P) Tradarus Hifforico - poliricus de*c. Seven.. Principi Joannt

Provincialis &c. .* In Siamenfi Imperio (inquit Pa-

patus, impreflus Matriti ann. 8676, Tra&. d

Cap. 13. & n, 6,

(«) Apollz, ad B. P Weyn. Vind. Diff. poft. $, 4,

l

veu-

Lisrn IL. AäTIC*ULU*S [

1l

ii

lii

Vendïtare fluduerent, Eos Alexander VII. in Decreto

»

diffeminarunt, effelonge graviffimam, iifque omni-

diei 24. Septembris ann. 1665, contra laxate moralis

13

bus multo graviorem acerbioremque que (füuperiori

Xt.

difciplinee Propofitiones 45. mirifice expreffit *« de-

bus fzeculis ejus gemitibus caufam prebuere; ut pro-

95

»

lpla

pravatorum quorumdam impudentiumque ahimo-

inde, addit Efpenius, fidentér poft Cardinalem Ba-

)

rum nomine, quorum in dies füccrefcens effrenis

ronium (e) pronuntiare non dubitem alias omnes Ec-

One

,

P[i-

licentia, quod ad morum & conícientiee doctrinam

95

clefite perfecutiones, fi cum hac conferantur, non

attinet, fuborientibus difficultatibus occurrendi fatit-

nifi pueritem ludum veiuti quemdam effe. ,

IQ

m

93

que faciendi rationem induxit, quea penirus Evan-

Edicit Efpenius fe fuper hoc argumento immoratum

gelii fimplicitati & SS. Patrum do&trinz adverfatur;

n

effe, * ut quicumque Dei Spiritu animati , & viva Ec-

quaque ipía dubio procul omni Chri(tianoram vite

»

clefiz membra fünt, intimo acerimoque moerore af-

ife

?)

manem & ineluctabilem correptionem attulerit, fi-

ficiantur miferum flatum intuentes in quo communis

95

quidem in uíu ipfo prepofteras ejufmodi funeftaf:

&aü

23

eorum mater in praentia verfatur; eorumque fatis

di-

que opiniones fibi veluti certam fanctamque ad agen-

purus fatifque firmus fitdolor, ut pro re nata (2 pro-

5

H

dum regulam ftatuant. ,, Cardinalis bona (a) Ca.

lu

dat, ac genuinos fructus edat; ex eo fcilicet quafi

fuiflis his infelicem methodum tribuit in eo po(itam,

fonte prodeant fervens defiderium, attentio vigilans,

ilig

U

ut [ere liceat, quicquid lubet , id omne fcilicet permif

& indefeffus labor, utadea pervería dogmata ex Ec-

» füm reddatur, quod, animi pravitas efficere poteft,

clefia eliminanda quae tam magnum animarum nume-

Jf

V

ut expetatur; atque ut Fagnanus animadvertit, (7)

rum perdunt, Evangeliique do&tring ac SS. Cano-

Probabilitatis quidem fyftemati poftrema hac confecu-

25

num ufui veterem fplendorem reftiraendum unuf-

I

le

tio tribuenda e(t; illudque proinde diabolicum ad ener-

w

quifque, pro fui doni menfura, conferar. ,,

vauda Religiouis pracepta invenutum appellat.

la quidem Efpenius ad fuorum Adverfariorum va-

iO

Dici non poteft, pergit Efpenius, Ecclefiae mala ab

nas fuper jactatis Zanfemifimo & Rigorifino declamatio-

his magni nominis Auctoribus ob oculos pofita non

IT

nes refpondet. — Do&tor hic objectionem in probatio-

amplius exiftere; cum potius cuique velleviter animum

nem vertit, demonf(tratque, qua ramquam fectarii no-

11à

2

intendenti facile compertum fiat ea (ane deinceps excre-

ta (tatuebatur, ea nullam minus ambiguam veri Eccle-

viffe, atque adeo nova in dies fingulos incrementa fuf

fie filii notam effe, ac genuinum difcrimen Electorum

fü

cipere. Si hac mala reapíe fünt, eft proinde, quod

Dei quos defignat Ezechiel ( Cap. IX. v,.4.) pereorum

ju

veri Ecclefiae filii nunquam non ingemifcant; ac pro-

gemitus [uper ommibus abominatiogibus qua in media 9-

prerea notam hanc dictitatis Janfeniítas tribuere, eft,

vajalem edebautur, — Graviffimae (ant hujus docti Cano-

[

eorumdem elogium texere. Quicumque tam gravium

[

nittee animadverfiones füper Ecclefiae generatim malis,

malorum afpeétu non gemit, aut Ecclefiam non diligit,

fuperque hoc perfecutionis genere quod poftremis hif-

9

aut Probabiliftas imitatur, quosait Coatenfonius ( c)

ce temporibus longe maximo detrimento futurum Sa-

[]s

Ecclefi nec vuluus, nec imorbum videre, & pre(entem

cre Littere portenderunt.

Períecutio haec adeo fin-

ftatum in quo verfatur, tamquam fe/iciffimum floven-

gularem feductionis noram prefefert, E(penio monen-

ziffimumque fpe&ave, quamvis in maguo fuorum mem-

b — :

te, ut ab iis ipfis firmata quafique confecrata videatur,

brorum numero, ommis generis malis , abufibus £? ca-

quos Deus in Ecclefia ad Fideles edocendos inftituir,

Jamitatibus opprejJa. jacet.

1

Ingens eft Sacerdotum, Do&forum & . Epifcoporum. nu-

Ejufmodi perfecutio, fubdi

t Efpenius, ea gravius

meérus qui errori patrocinantur, neque tamquam Ec-

;1

nocet Ecclefia quam eidem füis in moribus Chriftiani

clefiae hoítes, qui hunc impugnare aufi fuerint, perfe-

intulerunt ; idque ob cauías omnino tres,

jà

quuntur. Non videbat Efpenius, cum ita loqueretur,

1. C)uia morum corruptio ab iis ipfis fere damnatur,

ante annos 80. nifi ejufmodi poftremz perfecutionis

j

qui ita miferi funt, ut ei fe dedant; adeoque paffim au-

initia; & quam graves perniciofique ejus progre(fus

diuntur alios hortari, neeorum veftigiis infiftant; cum

fubfecutis temporibus extiterunt! Fuit ex horum pro-

erniciofa placita de quibus acitur, Fidelibus tanquam

j

greffuum precipuis caufis füror quo vanz Janfeni(ini

cita proponantur; & preaeterea multifariam ii ipfi ve-

accufationes femper & impune redintegrantur, Supra

Xentur, qui ea impu

pnare, vel ab eorum ufu Fideles

vidimus, qua momentorum f(oliditate eas Efpenius re-

avocare voluerint,

tuderit, disjecerit, profligarit. Ejus tamen Advería-

2. Morum pravitas ut plurimum non eque magnos

rii ab incepro non deítiterunt, &ad vomitum redierunr,

progreffus edit, atque opinionum licentia. Éx his per-

Circuitio quam in füo poftremo Libello ( Sufaza

nicio(is placitis unum tantum, in aliquo Libro impref:

zzuocens pag. 6.)

iniit P. Clepaerts, fingolaris omnino

fum brevitfimo temporis fpatio per plures Provincias

eft. Duplicis generis Janfenifmum diítinguit, £beo/o-

& Regna plura diffeminari, eademque omnino vitiare

gicuin unum, reformatorem alterum.

In eo primum

poteft. Quid fi ejufmodi fententiarum . ingens multi

pofitum vult,

ut Propofitionibus V. Janfenio adícriptis

tudo non uno folum, fíed innumeris Libris contineatur,

faveatur, in eo alterum, ut id füfcipiatur quod venit

qui tam cito inter omnium Regionum Theolosos &

nomine Azgorifini feucuju/dam exce[fus sn imovali T heo-

noniftas propagati funt? Nonne inde fiet, ut J«c pla-

logia quem ipfe definire non poteft. — Ejufmodi Janfe-

cita quamprimum Epifcopos, Paffoves cetevofque populo-

nifmi, hoc Patre judice, fons & origo e(t chimaricus

vum moderatores inficiant , 18 üfque tvifte illud. Exechie

Coetus vulgo de Bourgfontaine ad univevi terravum Qr-

Ks vaticimium pevficiatur: Propbete tui, lfrael, mon

bis veformationem; dignum fane inventum Socio P, De-

Z

i

firautii quem Lovanienfis execranda fraus auctorem ha.

'Ji falfis vifiembus abrz'pz'untuï, nec tifi mendacium va-

ticinantur? (d)

buit. Quamvis haec duo Janfenifmi genera, docente

3. Quia morum depravationi univer(im nequam ho-

Clenaertio, fzpe conveniant, & copulentur, primum

minum mors finem affert; at perveríae opiniones fer-

tamen Efpenio condonatum vult, ea lege, ut tamquam

punt in dies latius, novoíque femper fectatores inve-

alterius convictus fpectetur, propterea folum quia Re:

niunt. Deploranda in hanc rem exempla proferr. Ef

ligioforum peculia damnare aufus eft.

penius, e Sanchez, Valentia, Diana &c. e quibus in-

Nihilominus veritatis visa P. Clenaerts teftimonium

fert, ** perfecutionem quam Ecclefia nunc temporis

in Efpenii favorem extorquet, quod omittere non de-

» €X prava doc&trina perfert, quam horum malorum

bemus. . * Mihiquidem, inquit (2bidem p. 3.) de Ef-

,

)

penii probitate convenit,

» Cafuiftarum ac Theologorum Libri in ipfo ejus finu

Haud me latet ejus cando-

z

»

P

rem fatis fuperque perfpectum effe, fururu

mque, ut

) Chrifliang Vitz Principie, p. I. . 46.

3

bj

ipfe,

) Ad Cap. Neinnizaris , de Conftit.

qua conícientiz puritate & in iuregritate e(t,

H

) Tom.3, Diff. 6. Cap.2.

»

59

ejufmodi impietatem ( voluntariam Relipiofi ftatus

) Cap. XIIL. v. 7. 8. i9. 1e.

denigrationem ) horrori habeat, Eurm ício haud

(e). In Proleg. ad aun. 90o.

. Fita Pan. Efpen.

2*-

» maloó

WVYTA D. VaN És?EN.

15

» fum tuerentur. ,. Epiftolahac ad ann. 1689. men-

"-D.,

walo proríus snimo fua fuper religiofa paupertate

Er]

'Opera protuliffe; nec füum nefcius eum nihil aliud

íem Aprilem fpectat.

De P, le Drou «

]

liffeminatus timor effet fane poi*ten-

P

fibi proponere quam Philofophi cujufdam confilium

93

qui fibi ultro innumera reapfe neceffaria fubtrahens,

to fimilis ; preefertim (i quod paullo ante allatum eft de

35

nihil aliud in animo habebat, quam ut ad Univerfi

ejuídem Patris in Provincialis Capituli ann, 1687. Man-

lum ne

35

pulcritudinem ftudium operamque conferret: Pro

datum confilio, cum veritate congruebat,

iNovi, quod viv motorie

commoratio in Urbe Roma, aut in ipfum inftructe 7'az-

)?

bitatem uovi Efpemumum.,

]eni

99

caudidus, ac timovate confcientie , a fimili impietate

"

jfini accuíationes impul:erint,t ut a fententia recede-

rer (5)?

» abbovreat, |:Novi, quod mullo fine malo, conatus de

Ur ut res

)

paupertate fuos fecevit publicos. — INovi, quod in ml

habeat, Denuntiatio Tra&tatus Ej penii 4e

3

,

Peculiaritate, ejufque examen Roma editum , quin

Jum collimet [copumy mfi in quemy cum infinitis uega-

E i a AE AR C ao — nl

w

,

tiomibus £? privatiomibus vealibus, quidmm Pbilofo

ejuídem ulla damnatio fubfequeretur , nova hujus Ope-

ris Apologia eft. Neminem latet, ex Romani T'ribu-

» pbus, nenpe ut deferviat a

d. decovem Uni*vewf.

» nalisregulis, ibidem Opusaliquod approbatum cen-

feri, cum denuntiatum &in examine pofitum , demum

Mandatum. €g',

illefüm egreífum eít. . At de Opere quod eft prae ma-

VI. Huic Articulo finem imponent Anecdota duo fü-

nibus, aliquid amplius dicere poffumus, | Dominicani

per hac difputatione, que Arnoldi Epiftole nobis ex-

Sancte Sabinz, inquit P, Hennebel in Epiítola quam

Januarii die 7. ann, 1692. fcripfit, Efpenii Scripta, &

hibent. lta ergo primum refert Doctor hic in 477. ad

D. Du Vaucel, tum quidem Rome veríantem Epifto:

peculiariter ejus de religiofa paupertate Differtationem

fümma cum voluptatelegunt: Airifice deledlaztur Ope-

la, qua Bruiellis Januarii die 16. ann. 1688. fcripta e(t.

vibus Domiui Antoniui (*), fingulariter Opufculo de Pe-

culiavitate. Ex alia Epiftola Novembris die 27. anno

Mandatum Capituli Augufliniamorum Peculiis favens,

1694. Roma fcripta intelligimus Innocentium XII, paul-

lo ante ad Regularium reformationem , Congregatio-

::

« VII. Rem audii de generali Aucuftinianorum Ca-

2

pirulo füperiore anno r687. habito, qua fane ani-

nem extra ordinem inítituiffe; complures ex eorum

numero vehementer id negotii folicitaffe ; eos Efpenii

?

madverfione digna eft; hujus nempe Ordinis Reli-

ï

»»

giofos non reformatos impedire ftudui(fe, ne quis

de Peculiaritate Tractatum quem ad hujus reformatio-

nis rationemaptiffimum judicabant, fingularibus ad cae-

33

eos deinceps in Peculiorum confuetudine per abu-

?,)

füm induéta turbaret, Qui enim ejus Capituli Acta

lum ufque laudibus extuli(Te (27 ce/um tolluzt ); de no-

viderant, nobis teítati funt eos, cum, ut fuo ipfo-

va ejus Editione Roma curanda gravirer cogitafe; fed

E

i

»

rum honori confülerent, ftatuiffent principii loco fo-

interim in communibus votis fuifle, ut ejufdem plura

re, ut communis vitz ratio, ubicunque inítituta e(fet,

Exemplaria eo mitterentur &c.

35

3*

fummo jure fervaretur, addidiffe, in ceteris Mona-

Quamobrem Efpenii Opus ex eo tempore commu-

nis omnium plaufusexcepit; traditum fuit vulgari Lin-

?)

fteriis in quibus Peculiorum mos obrineret, cautum

39

fore, ne quid moleftie Religiofis quoad caput hoc

gua in Monialium favorem ann, 1686. tum a Religio-

Ío quodam Belgice (c), ac biennio poft Gallice red-

99

inferrerur; & Generalis, Provincialis, ac Superiores

3?

reliqui, fiquidem hanc confuerudinem abolere co-

ditum,

Poftrema hac verfio Lovanii apud Gilles De-

nique, & Abbati Orvallenfi auncupata.. Altera eju(dem

5,)

nati effenr, deponerentur,

Mihi quidem narratum

??

eít hanc ipíam ejus Mandati vim ac notionem effe;

Editio apud Stephanum Aicbelet. ann. 1693. Parifiis

??

ut enim mihi fignificarentur eju(dem verba, fierinon

prodiit: eodem anno tertia Lugduni hoc titulo: D;f-

95

potuit. At qui auétoritate qua pollent , follicitudi-

Jértatio fuper. vitio proprietatis Religiofovum & Religio-

)

nis nonnihil addent, ut impediant, ne in univerío

Javum &gc. P. Thoventier Oratovii Presbyter ann. 1726.

99

Ordine relaxatio adeo S. Auguítini Regulze & Cle.

Differtationem fuper paupertate veligiofa €c. nobis ex-

hibuit, in qua magnopere Efpenii Scripro ufuseft, FIu-

9*

mentis VIII. Bullae contraria per expre(fum Decre-

»

tum firmetur, affequi (ane poterunt, ut fibi ejus Ca.

jus Differtationis Prafatio fcetus eft Confratris Ze Grar.

Videri poffünt in hanc rem Supplementum Aoreri, &

pituli A&ta 'exhibeantur, Summumque ip(i Pontifi-

?»

cem ad eorum examen demandandum permoveanr.

Doctorum virorum Ephemeris (menfis Novembris

3»

Certior füm factus Patrem /e Dros (a) teltatum effe

ann, 1726.) .

35

id fibi valde difplicuiffe, & conqueri fe; cum Pro-

13 *IicUuldbeLh

??

vincialis effet, ad illud Capitulum vocatum non fuifle;

959

ut proinde contendit, quemadmodum fertur, ope-

De Tra&atu de Difpenfationibus , peculiaw'iter q

355

ram dare, ut abrogetur. ,,

?

uod |

'Triftior erat temporum ratio, quam ut P. le Drou

Matrimoniü Sacramentuin.

obtinere poffet, ut Peculiorum abufus profcriberetur;

at nondum tamen eo depravationis & calamitatis ven-

UJE mens in difpuratione (tiper Simonia fuperque

religiofze Proprietatis vitio, ut vidimus, emine-

tum erat, ut hujus abufus fautores voti compotes fieri

poffent, perficere fcilicet, ut idem abufus a Romana

bat, omnium contradictionum furculus:veluti quidam

Sede confirmaretur ,. & ibidem Adverfariorum doétri-

fuüit, quas Efpenii, ceterorumque vereranorum Lova-

na, quod in Provinciali Concilio ann. 1687. prafítite-

