de Cagomcatu & Prebenda in Metropolitana Ecelefia.Ca-

imateriaman- fnovacenfi impetrantem, 69! Magifirum Thbeobaldum Mor-

ZAtainm

agjnþ Concilio Mecblitienfi,

Prabeuda.vi

L

: MANS , provifum . de z'i/"f!em Canonicatu. €9'.

tenenti&. Deueficialis z'nm- Magiftrum N. STOCKMAN

PaECUM

Junis ResPoNSUM,

A15

!

PagcUM [uPERIALIUM, ätatufn ^ opponentem 5 in qua

l'Eglife Metropolitaine de Cambray en queftion , en-

ipter cetera balentur fequentia :

femble des droits & revenus en dependans: condati-

» Quod inomnem eventum D. Motmars in hoc con-

nants ledit AMoutzmaz: en l'amende de ladite Requéte va-

tpn.

2

curíu cum impetrante ianquam Nominato Lovanien-

lg,

?*

lidée pour civile, prefentée aprés actedifpofiti£; & les

fi, cedere deberet juxta hanc praeferentiee claufulam

adjournés &s depens du procés, pourautant que chacua

»*?

in privilegiis Facultatis Artium Lovanienfis conten-

d'eux touche autaux de notre Grand Conífeil.

En te:

Qn.

?*5

tam ; ommge/[que fic pro temipore nominati praferantur

moin de ceavons fait mettre notre Scelàces prefentes.

H

»

C praferri debeant quibufcumque aliis etiata babenti-

Donné en notre ville de Malinele 17. de Juin l'an de gra-

,79

»

bus Primarias Preces Regales &2 Imperiales , füivant

cé 1647. & de nos Regnes le 27. (en bas depend le

la Bulle du Pape Leoz. X. circa inem, & Clementis

Seel de S, M. & eít écrit Collair, fouffigné comme s'en-

,*

F.

fut: par le Roy à la velation du Confcl (€? étoit figné )

. Nous à müre déliberation faifant droit & rejetant la-

SanguefJa. Et plusbas. — Collation faite à l'original fen-

"g

dite Requéte validée pourcivile dudit Moftzzaz;, & pre-

teuce étendue fur parcbemin , cettecopieef] trouvée par moi

Onj«

cejointe, avons maintenu , & par cette notre fentence

in.

iVotaire accordée de mot à autres, quej'attcfts,

(Et eftqit

definitive & arrét maintenons ledit impetranten la pof-

m

figné ) D.fe iVoir, Sor.

um

feífion & jouitlance de la Chanoinie & Prébende en

s

"

ng

pb ——pm

hi

olg.

*X"X KY LLL

/

JURIS RESPONSUM.ESPEbENIL

Àn Superioribus Domorum Oratorii interdici poffit audire Confeffiones,

TU

OTCO

l

lli

refpectu Clericorum Con

2

]

ationis, Fratrum, & perpetuorum

iot

Commenfalium quibus prefunt ?

( Nunc primo editum. )

ii

lm

CA«;SUS P'OSITIO.

» Etiam jure Divino quodammodo mandatum cenfetue

.di

"

» Sacerdotibus, quibus cura anitnarum commifía eít,

Superiori Domus N, Concregationis Oratorii Gal-

» Fidelibus hoc Sacramentum (Panitenti&) admini-

".

Sl

licani interdiceretur indifcriminatim ab Ordinario

ftrare... Et licet Synodus loquatür dumtaxat de ha-

ürm

nlis

fuo audire Confetliones & pradicare verbum Dei.

bentibus beneficium Parochiale; idem mibilomitus éd-

Quezritur r. Utrumilletenererur fübjacere hujufmo-

?9

detn vatione ac fundamento locum obtitiet i quocumque

i

di larerdicto, refpectu Clericorum Congregationis fuae,

?»

(0fy

beneficio [ive dignitate Saculavi vel Regulayi, cui vera

& perpetuorum Commenfialium quibus praeft.

53

& interna cüra animarum incumbit; ut hi qui ejuf-

Rationes occurrunt dubirandi. ezque, ut videtur,

59

modi beneficia & dignitates obtinent, & curamani-

]u

H

N

non contemnenda j qua tamen prudentum ijudicio,

marum iis annexam acceperunt, cexfeantür tuhia acce-

eorum vel comprobande calculo, vel cen(ura refellen-

3»

pilfe facultatem audiendi Confeffiomes eorum, ad quos

ore

da, fubjiciuntur.

959

eorum cura fe exténdity atque eatenus ordinarios hü-

i

l(de

Primo enim cum in confeffo fit apud omnes itainva-

?*

jus Sacramenti Miniftros reputári, gec /peciali appro-

luiffe ufum hodiernum ut hominum fub certis legibus,

93

latione ad Coufeffiones excipieudat ( (übditorum fuo-

[

?*

[or«

de utraque, ram Ecclefiaítica quam politica auctcritate,

rum;) indigere quod notoria praxis in Decanis Ca.

ia religiofa Congrecatione viventium , qui inter eos

2

nonicorum, nec non Abbaribus, PrioribusC

vard

Prepofiti, fivealio quovis nomine appellatur, Prala-

» tualibus, a/ifaue fimilibus oftendit, ,,

onvex?-

g

torum five Parochorum vices refpeétu fubditorum (uo-

Non potuit apertius rem ipfam dicere; nam fi Abbas,

rum , quodammodo gerant, adeoque illis fingula Sa-

Prior &c, audiunt pro jure füo, & fine fpeciali appro-

if

'cramenta, nemine reclamante, tam vivis quam mori-

V0

batione Confetfiones fübditorum fuorum , quidni &

entibus adminiftrenr, videntur conf&quenter & ipfiSu-

Superior Domüs Oratoriane ? Et unde fiam illis cüra

'periores Congrecationis Oratorii agere poffe inre hu-

animarum mágis incurhberet in füos quam ifti?

l

ju(modip

:

ro jurefuo, nec-de'ïerioris cenferi debere con-

2. Cum ex Canone: Ornnis utriu/gue fexus unicui-

ditionis.

que tam Clerico quam Laico agno(cere , femel faltem

era

Sic fentiunt Summi(ítze omnes.

in anno , neceffe fit proprium Sacerdotern cüi ritecon-

[

- Nec eft quod reponatur ab ipfis fieri mentionem de

fireatur peecara fua; & proprium Sacerdotem illumine

U5

folis Superioribus Aegularium , quibufcum nihileft vi-

telligi declaret Synodus Audormarenfis cujus curzequif*

at

ris ftatüs Ecclefiaftici mere fzecularis omnino commune.

que proprie fubjectuseft. Quero cujufnam cure ma-

Nam ut ait Barbofa [ur, Ecclef; L. 1. Cap. 43. N. 16.

gis intime & immediate fubjaceant Clerici Congrega-

nomen hoc Aeligiofus aut Regularis, nomen eft gene-

tionis Oratoriane? Superioris Domnüs quam incolunt,

ilo

rale, omnes omnino comprehendens, qui fub Regula

an Parochi cujus intra fines Parochie continentuft prae.

aliqua communiter perpetuo vivunt: quod quidem com-

fertim cum eadem Synodus videatur eos difertis verbis

etit fere. totum & Patribus Oratorii ; unde etiam ab

nen

eximere , faltem quantum ad hoc, a Parochi jurifdi-

erudito viro D. Zaz Efpen dicuntur quafi Regiulares.

&ione , dicendo : * Parochus proprius Sacerdos eft

Unus fit inftar omnium vel ipfe quem modo laudavi

»

Parochianorum füorum, tam Sacerdotum ac Cleri-

?5

b

virum, utpote qui ut Juris Canonici Confultorum pe:

corum Parochiz fubfervientium ; aut in Parochia ha

ritiffimus, ita & juriseju(dem peritorum confulti(fimus

»

bitantium ,. sec ad certam Ecclefiam | pertinentium,

dici poteft. Sic iile, Parrt. 2. 'it, 6. Cap. VI. N, i11.

25

quam Láaicorum, ,

Cum enim Oratorianos conftet

(a) * Cum pracepto Divino mandatum fit omnibus,

ad certam Ecclefiam pertinere, alium a Parocho habere

» quibus cura animarum commiffa eft, oves fuas ag

dicendi fünt proprium Sacerdotem , ac proinde Domüs

nj

» nofcere, atque Sacrarmentorum adinimifiratiote pa[ce.

Superiorem; nififorte, quod abfit , i

;

nter Acep'halps

(i

» re, utloquitur Tridentin.SefT.23. Cap. 1. de Reform,

reputentur,

/u

(4) In Edit, anni 1753. ibidem, Cap, VIII. Num. 111. V,

u

p

4. Prate--

Sf:pplem. JOper, Puu Efpen Tomus V.

II4

Dz Porgsr, Surc&. C. OnaT.

AD AUDIENDAS suoRuM CoNF,

(ü$ d

3. Preeterea. eodem Canone, owmis utriufaue C5c.

&g ts'c. fedulo curavit eas leges Congregätïonï fuee

gat.

tam jubetur unicuique accipere facram Euchariftiam a

prafigi, quibus corpus vere & undequaque Hierarchi-

proprio Sacerdote , quam confiteri femel in anno ; at-

cum coalefceret; id eft Sancte Sedi fimul, &locorum

nofCt

den

ii Communionem Pafchalema fuis Prepofitis Clerici

"Ordinariis tenaciter adharefcens, fed diverfa via; Epif-

Ó

ratoriani, vel ab ipfa Congregationis origine, fem-

copis quidem per indeclinabilem & omnimodam ab ip-

Q

jutus

er accepere, a Parocho nuíquam; immo nec Pafcha-

fis lolis, in opere Miniflerii erga Fideles, dependen-

em folummodo, fed etiam in mortis articulo, facrum

tiam ; Sancte vero Sedi, per ejus foliusagnofcendam

&m

y il

Viaücum & Exclefia(ticam fepulturam, ceteraque Pa-

auctoritarem in iis omnibus, qu& ad mores, leges,

orumergaoves munià, nufquam gentium alii prater

ritus , difciplinam , Congregationis fuz inftiruendz,

m

dum

Superiorcs Oratorii ergafuos exercuerunt; ergoa pari

confervandz, arnplificandes, reformanda, & ad uni-

ceníendi fünt proprii (üorum Sacerdotes; adeoque fpe-

veríam demum & optimam corporis habitudinem, qua

po

ciali approbatione non indigere refpeétu Sacramenti

corpus eít, pertinere viderentur: Quod quidem quafi

Ponitentiz ; cum non folum nullum videatur cum fun-

fundamentum duplex quo Congregationem ftare totam

damento affignari pofTe difcrimen cur jure haberentur

voluit, tam impenfe cordi fuit, ut Procuratori füo in

proprii fuorum Sacerdotes refpeétu Sacree Euchariftiee,

Curia Romana, nec ab alterutro, latum quidem un-

minime aurem circa Poeenitentiee adminifítrationem; fed

TE

guem, in Pontificio Diplomate diícederetur, fcripti-

etiam talis intercedat ; juxta hodiernam Ecclefia pra-

tare non ante deíliterit quam fuerit impetratum.

dinát

non

Xim , interutrumque Sacramentum neceffitrudo, utqui

Atqui delufus fuiffe videretur fpe fua fapiens Inftitu-

fe habet vice Parochi in adminiílrando facro Viatico &

tor in re non levi, nifi Domorum füarum Prepofití

pCW

Communione Pafchali , huic jus ad Sacramentum re-

animas ipforurn cure concreditas, quas jam paícunt

[anq

conciliationis faltem vice preparationis, & quafi per

Sacramento Corporis Chrifti, & pabulo verbi Dei, eas

C

preambulum, effe videatur; quo jure excipiendi fuo-

itidem de jure poffent & fine fpecialiapprobatione, Sa-

pam

rum Confeffiones, citra Ordinarii facultatem, Superior

cramento reconciliationis fovere, excitare, & ad me-

lare

fupradictus; fin minus hactenus ufüm fe elTe fateatur,

liorem frugem revocare; nam quod tam proprium Pa-

LUE

iode dumtaxat faclum effe declarat, quod cum adven-

ftoris munus quam fanare morbidas oves, quas nutrit

tand

tanti fibi ad Regendam Domum N. ultro ftatim con-

& regit fanas ^ Et nunquid ex illo in pejus neceffe fit

lem

ceffae fint ab Ordinario facultates folite tam excipiendi

ruere edificium totum domeftice difciplina, & retro

Confefliones Fidelium ,

uam verbi Dei pradicandi;

fublapfum referri, fi virorum mere Ecclefiafticorum

deR

& fimiliter evenire foleat Collegis füisad eadem munia

mores & fludia, alieno Sacerdoti, etiam Religiofiffimo

reft

deítinatis; hoc five jus proprium quafi fuorum Pafto-

viro, ut puta Franciícano, femoto proprio, proíolo

,ü

res, five Privilegium quafi jam ab Ordinariis appro-

Ordinarii nutu, dirigendi & reformandi demandenrur?

)

bati indifcriminatim utentes confüderunt, &, (ut in

quod videtur effe contra mentem & confilium Sancte

-

re odio(a folet) fecernere diftulerunt.

Sedis, qua dum Inítitutum Congregationis Oratoria-

,TH

Et ne quis fufpicetur jura illa quafi Paftoralia intra

nz , ut Ecclefie apprime utile comprobavit, non ab

»

domorum limites exerceri folita ortum duxiíIe a prin-

alis profeéto quam ab ejufdem Patribus, in alumnis

»

cipio aut ab aliquibus cuim Parochis locorum pa&tis con-

fuis promoveri & confervari voluit primavum pieratig

»t

ventis, aut ab Ordinariorum facultate ; obfervandum

& nativum fpiritum. | Unde etiam Paulus V, in Bulla

nec ullum ullibi hujufmodi Parochorum pactionis &

Inftitutionis, annuens votispii Fundatoris eamdem in-

y» 7'

confenfionis extare veftigium, immoinfelicis ipíorum

ftituit cum pleua £? ommimoda facultate exequendi alia

)5

diffenfionis & cafTae interventionis in Gallia noftra fü-

ommia €g fingula

[

g

milium. Congvegationum , nec uon

»(Q

pere(e nonnullum; nec ab ipforum etiam Ordinario-

quorumcanque Or

uum approbatorum luffitutoribus,

rum auétoritate defcendere, cum nullam expretlis ver-

$

aut aliis Superioribus etiam Genevalibus ,. de Juré velcon-

» Q

bis hujufmodi facultatum mentionem faciant, íed tan-

Juetudine five ex privilegio aut alias quomodocumque fierà

tum ubi Oratorii Sacerdotes in Diacefibus fuis fsdem

€? exequi folita: qua facultas ne diceretur ad folum Be-

» If

figere aut jubent aut finunt, ibi commorarz 6j 112 co-

rullium & ad Domum Parifienfem, qua íola rancexta-

bat pertinere, additura Pontifice: omes alias cauonice

Vj

rum tnore$, Statuta , Iuffitutionem, propofitum vivere

I

permittant.

deinceps erigendas Domos. ad iuflav fupradi&a , eifdem

HH

At, inquies, nunquid moris eft Congregationis Ora-

€? autforitate €7 tenore pevpetuo a fe abprobari & confir-

$

torianz & peculiaris inftitutiomnimodam ab Ordinariis

mari. Unde cum conttet Superiores omnes Congre-

dependentiam circa obeunda munia quavis Ecclefiafti-

gationum five Ordinum quorumcurmque de jure vel

Wr

ca, & in primis Sacramenra, non profiteri folum, fed

confuetudine, Confeffiones audire fübditorum, eadem

& religiofiffime obfervare? Omnimodam profe&to ref-

D

videtur effe concefTa facultas Prapofitis Congregationis

hU

ectu Chriftiang plebis, & quantum ad functiones om-

Oratoriane; quibus eft, claufülalicet generali; fimilis

nino omnes etiam leviufculas, qua exercentur a4 ex-

& omnimoda demandara.

al

Ut

fra; non item circa eas qua, ut ita dicam, ad iztra,

Sic mentem Pontificis intelligebat & ipfe Berullius,

inter privatos parietes, &erga ejufdem fodalitii viros,

Cum enim Rome veríaretur, ibique de Sancta Sede

Q«

be

a Prepofito Domus, obeuntur.

Cum enim eos jubet

optime meritus voluiffet aliquandiu hanc facultatem ab

Bulla Sacrofancie , nullas nifi delicentia Ordinariorum

ali

Urbano VIIL, petere, quafi dubius de jam conceífaa

ff

exercere , manifefte eas intendit, qua a Regularibus

Paulo V. fidem faciunt, qua extant adhuc ipfius Epi.

nonnullis, in Galliis tunctemporis; etiam invitis & re-

ftola ipfum poftmodum introfpecta penitius Bulla Pon-

ipf

lu&tantibus Epifcopis, ex vi privilegiorum fuorum ex-

üficia mox laudata, mutatoque confilio abítinuiffe ab

qu

erceri erga Fideles poffe putabantur; non item in eas,

N

obrinendo vivi vocis Oraculo, & five privilegio five

&dr

que fcientibus & volentibus locorum Ordinariis , afz-

jure, quod fibi jam Litteris Apoftolicis confignatum &

culis bene multis inuniverío Chri(tiano orbe, per Pra-

impetratum effe in Bulla legebat.

ali

pofitos quorumcumque , five Congregationum, five

Unde videtur inferri pofle Superiori Domus N, Ora.

Ordinum , qu

^

I

afi per proprios Sacerdotcs exercenttir

torii jus efTe audire füorum Confeffiones, utpote nixum

erga fuos.

1. Confuetudine Priorum, Abbatum, Prepofitorum,

Ql

Quadi(tinclione ne quis paratum effupium putet, fed

Decanorum omnium.

d

2. Officio & titulo proprii Sa.

petitam e(Te intelligat ab imis vifceribus caufae; &a pri-

cerdotis, quo refpectu füorum, gaudere videtur ex Ca-

(Q

migenia inftituendi Oratorii ratione, ejufque propria

at

none Omuis utriu/que [exus t"c, 3. Praxi perpetuaad-

& peculiari forma, audiatur pro re füa ipfius Orarorii

mini(ítrandi füis Sacramenta cetera,

& ea ipíà quibuí-

ac

Inftituror & Fundator, quo non alius, circa iftud ne-

cum habet Sacramentum Pcenitentiz

L

qt

ex ufu hodierno,

otii, teftis luculentus magis.

Is ípiritu plenus Hierar-

aliquatenus relationem; qualis Euch

ariflia in Pafchate

pr

chico, dmn Romæ cuderetur Bulla Pontificia Saero/az-

&inarticulo mortis. . 4 Auctoritate Sanctae Sedis, cu-

D

1

jJuRis -RE SPONSUM,

H5

It

IN

jus eft ea qua fpectant ad generalem Ecclefie difcipli-

Quapropter cum in cafu habeatur, omnes tum Cle:

)I'Um

nam, ut eft regimen quorumcumque Ordinum, cog-

ricos tum perpetuos commenfales a temporeimmemo:

m

nofceré & ordinare; quae omenta ficubi leviora vi-

riali in Ecclefia domeftica, etiam tempore Paíchali,

deantur quam ut in praxi fequenda fint :

.

L]

abíque Parochi commiffione aut licentia Sacram Com.

l I

minis &

den.

Quaritur 2. Numne, habita ratione regi

munionem femper füfcepiffe & hactenus fufcipere, ne-

m

flatus fupra memorati , hujus Congregationis ad San-

gari non poteft quin hanc ipfam Ecclefiam tanquam Pa-

Bo

étam potius Sedem quam ad Epifcopos recurri deceat,

rochialem füam femper recognoverint & hactenus re-

ut illius auctoritate jus huju(modi roboretur ?

cognofcant; nec non Epifcopi ac Parochi eam ut talem

læ'

Uni.

Enixe fuüpplicatur ur ad utrümque quafitum , fecun-

recognoverint , quandoquidem predi&os Oratorios

dum leges Canonicas, fine perfonaru

.

nunquam monuerint nedum puniverint tanquam pra-

QUi

m ac;eptionc ;«

uf

cepto 'Ecclefiie de Communione annua in Parochiali

t[am

pro fgla iegitat; refpondeatur.

Ecclefia non f(aàrisfacientes.

) l]

RESOLUTIQ

Cumque infüper indubitatum fit, Parochiands deju-

LU

rein Ecclefia Parochiali & a proprio Parocho f«pelien.

ii

Vifo & QXaminato cafu. propofito una cum deductio-

doseffe, coníequitur dictos

ratorios nequaquam cen-

ne, cenfet infrafcriptus interdictum Epifcopi five Or-

feri poffe Parochianos Ecclefie Parochialis, quando-

Itü

dinarii fa&tum Superiori Domus Oratorii- D. N. ]. C.

quidem fine Parochi licentia & abfque electione facla,

non efIe extendendum ad Clericos aut Fratres five per-

fepeliantur in domeftica Ecclefia , & aSu

:

f

Domüs, uti refert cafus.

perjore ipfius

nf

petuos commenfáles quieam incolunt, & quorumipfe

tanquam Superior curam haber,

DeniqueSuperior Domüs Oratoriane elioitur, atque

[

$

Certum !

eít enim, juxta modernam Ecclefie difcipli-

a Prepofito Congregationis confirmatur & inflituitur,

nam, nulloSextare Fideles, five Saeculares, five Regu-

;

ut curam füorum non tantum in temporalibus, fed &

I

Pa-

lares, fivein Communitate, five exira Communitatem

precipue in fpiritualibus habeat , eogque collimet ut Jpi-

viventes, quibus nonfit proprius Sacerdos, quieorum

vitum vite Je[u Chriflü D. N. Sacerdotis m eteruum

hf

[it

tanquam immediatus Paítor & Curatus curam fpiritua-

zn ipfis excitet ; atque inteudat. maxime agimavum pro-

lem gerat.

fe&tui €9 pevfeciiom, occurrendo omnibus impedimentis ,

[o

m

Quod fàatis indicat Concilium Tridentinum Seff. 24.

ac fuccurrendo. infirmitati $ neceffitatibus fingulorum ;

deReform. Cap. 13. volensenim collapfam difciplinam

firma denique inillis folide pietatis fundamenta jaciat €7

no

Jiabiliat ; uti habent Statuta Congregationis Berullianae

uU

reftaurare, mandat Epifcopis, ut ** iniis quoque civi-

35

tatibus ac locis, ubi Parochiales Ecclefiae certos non

in Belgio, eocem quo in Galliis Fundatore inftituta,

JL?

Porro hec evidenter fatis füpponunt Superioribus

le

L

habentfines, nec earum Rectores proprium popu:

LE

lum quem regant, fed promifcue perentibus Sacra-

Domorum laudatee Congrepationis veram curam aai-

là

2)

menta adminiítrant, mandat, inquam, S, Synodus

marum , five füos fpiritüaliter pafcendi , commitri ;

)b

??

Epifcopis pro tutiori animarum eis commiffarum fa.

prefertim cum in eorum inflitutione.nulla adjiciatur

nl

55

claufula quae in Parochis (in quorum Paro:hiis fit funt

I

lute, utdiftin&to populo incertas propriafque Paro-

chias unicuique füuum perpetuum peculiaremque Pa

Domus) fua in illos jura confervet, prout talis claufa-

u

??

la adjicirar dum certis Communitatibus Presbyter non

If

rochum affignent, qui eas cognofcere valeat, &a

9»

quo licite Sacramenta fufcipianty aut alio utiliori mo-

ranquam proprius eorum Sacerdos feu Curatus, fed uc

l

?5

fubfidiarius affignatur.

Ita conftat, jam pridem feu vi-

on

do, proutloci qualitas exegerit, provideant. ldem-

)

que in iis civiraribus ac locis ubi nullae funt Parochia-

ris, feumulieribus in communi viventibus fübíidiarium

lj

» les , quam primum fieri curent ; non o

bftantibus

Presbyterum affignarum fuiffe, & hodiedum aflignari,

l

35

quibuícumque privilegiis & confuetudinibus, etiam

qui iplis Sacramenta adminiílret, & verbum Dci an-

n

immemorialibus. ,,

i

nunciet , fed cum hac clau(ula, fa/vo jure Parochi.

d

Nihil evidentius quam Synodum

Tridentin. voluiffe

Quod obfervatum fuiffe videmus in Beguinis, qua licet

d«

ut juxta Ecclefize laudabilem difciplinam Fideles habe-

in communi viventes Presbyterurm fore haberenta quo

d

rent proprium ac perpetuum füum Parochum, quiim:

Sacramenta füfciperent; tamen fub Parocho Parochiee

[

mediatam eorum curam gereret, &a quo folo iptilicite

füb qua Beghinagium earum fitum erat, tamdiu reman-

l

Sacramenta füfciperent.

ferunt, donec proprium ac peculiarem Curarum. acce-

Cum ipitur ex cafus pofitione ac deductione habea-

perint.

Uti infrafcriptus lattus deduxit in jure Ecclef.

"

d

tur, Clericos & Fratres feu perpetuos commenfales

Part. 1. 'Tit. 35. Cap. 3.

Domóüs Oratoriana N.Sacramenta accipere , nona Pa-

Ex his manifefte patet Congregat

ionem D N. J.C.

inflitutam effe ad inttar aliarum five Sxcularium five

!?S

rocho Eeclefiae Parochialis füb qua Dom(s fita eft, fed

[

a füo Superiore : evidens eft, quod illum Parochum

Regularium Congregationum , ut fcilicet in fingulis

ut füuum proprium Sacerdotem feu Curatum non re-

Domibus viventes fuis re!pective Superioribustanquam

$,

cognofcant : alioquin indubirate Parochi illius dici de-

propriis & immediatis Paítoribus feu Curatis fubjician-

berent Parochiani ; & confequenter uti loquitur Con-

tur; nullamque prater domefticam Ecclefiam Paro-

cilium Tridentin. ab zp/fo folo licite poffent Sacramenra

chialem agnofcant.

n

on obfcure . indicavit Päulus V. in

fufcipere; cum tamen ea, ut jam dictum eft, nec ab

Quod quidem

ipfo nec abalio de ejus comimitfione aut fpeciali licentia,

Bulla que incipit Sacrofanc!e Rom. Ecclef. inqua P. Be-

rullium Presbyterum defignat Congregationis Orato-

:

quo tidie fufcipiant ; atque etiam, ut in cafü alferitur ,

Sacrum Viaticum & Extremam Unclionem , quorum

rianae Prepofitum generalem, cuwm plea 9 omuinoda

facultate , poteflate, €? au&lovitate eam erigendi, Sra-

adminiftratio fpecialiter prae reliquis Parocho competit,

E

aliis omnibus etiam Regularibus privilegistis exclufis.

tuta, Ordinationes , vireque normam praefícribendi;

aliaque ommia & fingula a fimilium. Congregationum,

Praterea fi Clerici & Fratres praefate Domüs habe-

rent Parochum pro fuo proprio Sacerdote, certe Ec-

9"ec non quorutcumque Oydiuum approbatorum Conflitu-

zoribus aut aliis Superiovibus etiam geuevalibus fieri folita,

clefiam cui ipfe prett, pro Parechiali fua recognofcere

deberent ; ac proinde ad eam , uti reliqui Parochiani

facieudi , &7t.

r

Ambiguum igitur effe non poteft, quin P. Berullius

confluere, fignanter in Paíchate, ut ab ipfo Parocho

e

aut alio Sacerdote de ejus licentia, S. Communioném

conformiter ad pralaudatam Bullam , Congregatio-

nem Oratorianam ira inflituerit, ut quemadmodum in

acciperent , juxta. Capitulum ormzi$ utriu/que fexus ;

quod in praxi obfervatiffimum eft: nemo enim ab hoc

aliis Ordinibus approbatis fit, fingulee Don:üs haberent

precepto, nifi qui aliam Ecclefiam tanquam fibi pro»

fuum peculiarem Superiorem, cum cura fpirituali füo-

riam feu Parochialem habere nofcatur, eximitur

rum, qua cura eis vigore fuee Superioritatis

compe-

E

teret,

ä

Supplan, Oper. Fa Efpea 'Tomus V,

116

Dz NururTATE RsstcNATIONIS IN PrjuEeJuprctuM CREDITORUM.

ttà D)

teret, & effentialiter (eu independenter ab approbátio-

Ad 2. C&rtum eft quod fi fuper Bulla dubium oris:

qni0U

ne Epifcopi annexum haberet jus & facultatem exc-

tür, pro interpretatione illius recurrendum effe ad Se-

p./

piendi Confeffiones & pradicandi verbum Dei , iis ad

dem Apofítolicam , aqua Bulla emanavit. ItaRefpon-

Tol [

quos cura iíta animarum fefe extendit.

fum Lovanii, hac 24. Aprilis 1724.

r

jenat

Proinde facultas excipiendi Confeffiones & preedican-

!anqlïa

di verbum Dei , quam Superiores Oratorii habent, vi

yod

fue Superioritatis, non eft precaria vel delegata, ad

Z.'B. Fan Efpen, J. U.D. &,SS' Can. Prof.

dem «

nutum Epifcopi revocabilis , fed ordinaria &

z

Quamdiu

t r

Superioritas fubfiftit irrevocabilis.

"Adbefio Doäorum Pnrz'jienjïüm.

qudit

Concludendum ;

itur eft, Decretum E

pifcopi, quo

^

fimpliciter revocat

F

acultatem excipiendi Con

e(fiones

Nos infrafcripti Do£tores Sorbonici , cenfemus paris

neyis

& annunciandi verbum Dei , unice fpe&tare eam facul.

ter interdictum Epiícopi five Ordinarii fa&tum Supe-

riori Domüs Oratorii

Àpo

tatem, qua eft refpectu Fidelium ad extra, queque

omini INoftri Jefa Chrifti non

G

fola precaria eft & ad nutum Epifcopi revocabilis, non

effe extendendum ad Clericos aut F'ratres feu perpetuos

an

vero illam, qusa Superioribus Oratorii competit jure

commenfales dictee Domüs , quorum ipfe tanquam Su-

Iel

fuce Superioritatis five officii füi Curati,

perior curam habet, &quibus Sacramenta Euchariftiae

vatu$

Quod non folum conformeeftjuri communi, fed &

& Extrema Unctionis tum ex jure primeevee inftitutio-

Reipt

Edicto Regis Chriftianiffimi anni 1695. in Parlamento

nis , tum ex con(uetudine adminiílrat,

aX

Parifienfi probato, (*) in quo poftquam Arr, XI. de-

die undecima Junii anni 1724.

Datum Pariüis

füb

claraverat licentiam excipiendi Confeffiones & an^un-

ciandi verbum Dei Presbyterorum fiveSacularium five

d

ott

y

Bour fiev.

* a:moveati,

cedi

Regularium ad nutum Epifícopieffe revocabilem, arti.

Goy.

o.]

culo immediate fequenti declarat * fub Articulis prae-

N. Petitpied. — De Belloy de Fraucieve.. 8 Chaffepoux.

Coric

» cedentibus non comprehendi Curatos, five Secula-

De Bourdeaux.

Touvenot.

. Boidot.

n

» res five Regulares, qui concionari & Sacramentum

Paul Edmonut Bellot.

obre

» penitentia in fuis Parochiis adminiümre poterunt.

Reip

fnan

—————

OC

MTCR RCIMMAEDUT

Benx

Tum

XXXIX.

E«

€on

l

CASUS AELSOILUIISO,

Sam

V,

circà validitatem Litterarum Refignationis füb & obreptitie

"j

obtentarum, in creditorum przjudicium,

foie

ab Efpenio alüfque fübícripta,

fni$

àl

CINunc prin)um edita. )

2

MEMOIRÉ A CONSULTER.

reptionem , quod dictus D. J. A. aliuzde corkmode vi-

vere valat ; . quod hucufque nullatenus apparet, ac ita

E Sieur $, 4. van K. Chanoine dela Cathedrale de

dicte litteree Pontificis de nullirate argui poffent : * Cum

!

» juxta ConflitutionemPii V, quaincipit; Qzazta, $8.

4 'Tournay, étant chargéde dix mille Ecus de dettes,

dont il confte par provifion de 12000. florins par les

» in Bullario Romano, quar inter alia habet: (féd sec

fentences des Juges aux cau(es de ladite Cathedrale ici

» borum ullus facro Ovdine maucipatus vifi Religionem

vüós, il a éé mis en Curatelle, raport à l'aéte decerné

» grejjurus, valeat tllo tmodo Deneficiutt vel Officium

par lefdites Juges, ici pareillement và ; enfuite il s'eft

» Bcclefiafficum refiguare uifi aliunde fit quo i2 vita com-

avifé de réfigner fon Canonicaten Cour de Rome, pu-

» "ode po[fjt fuffeutari:) Beneficium refgnare nemo

rement & fimplement, & fans y donner à connoitrela

» Valeat in füi vel alterius preejudicium, ,^ Quacon-

ortance des fes groffes redevances, pas méme desli-

ftitutio cum optima nitaturratione, ne Clerici inoppro-

quides & adjugées , ayant au contraire expof&, contre

brium Ordinis Clericalis mendicare cogantur, in omn-

laverité,

u'ilavoit dequoi vivrecommodement, fans

refignatione etiam coram Pontifice fa&ta obfervari debet,

j

fon Canonicat.

Il eft qu'à prefentle Sieur J, T. à obtenu

Ideo hanc claufulam /i aliunde fit quo ia vita commode

les Bulles de la Collation dudit Canonicar, & qu'il fait

Juf?eutavi poffit, de fübftantia gratiae effe dicit Flamineus,

devoir de les faire placeter par S. M. J. C.

Libr. 8. Quaett, 6.

Ob eamdem enim rationem requifierunt Canones ut

QUZERITUR.

nemo admitteretur ad Sacrum Ordinem nifi eidem pro-

vifum foret velin beneficialibus, velfaltemin patrimo-

$i lefdites Leftres Patentes de P/acet doivent s'admet-

nialibus, unde honefte (uftentari valeat; quodque eum-

tre & étre mifesen execution au préjudice des créanciers

dem titulum five patrimorii five beneficii alienare non

du Sieur 7'..4. vaz K.

offit , fub poena nullitatis, Caz. ueminem & fequenti,

Difliu&t, 70. 89 Cap, 16. fE. de Preb. Syno: Prov, Mech.

Vifis inftrumentis his annexis & Cafus pofitione, in-

Tit. 9. Cap, 8. & confirmatione ad eamdem fecuta z4rt.

frafcripti Juris Utriufque Doctores ceníent, juftiffima

1I. €7 18. Serenis: Princip. Alberti & Ifabella,

de caufà recufari poffe litteras Placeti Regii, non ob id

Quare fi Canones tam follicite & fancte decreverint,

folum quod Dominus J. A. van K. Canonicus Torna-

ne quis per refignationem füi beneficii vel Officii ad in-

cenfis, pure & fimpliciter Canonicatum fuum refigna-

opiam redigatur, quantum magis hoc locum habere

verit, proutcolligiturex Lirreris feu Bullis Summi Pon-

debet quoties fimul & ad inopiam redigitur, & jam ante

tificis, in quibus dicirur: /gsmanibus noffris iu fequelatn

infinitis debitis obaratus, fuos fraudat creditores; cum.

infra[cripte concordie [ponte fa&tamt? a nobis adui[Jam

hac refignatione omnes omnino credirores, qui bona

£fc, nulla facta mentione refervata penfionis autalterius

fide ei crediderunt, fcientes fibi po(Te (atisheri ex fru-

obtenti Beneficii, fed e contra expofitum fuit per ob-

&ibusbeneficii jam obtenti & pofíeffi, credito fuo con-

tTa

SPONSUM.

117

Junais RE

0f

tra omnem aequitatem & juftitiam fruftrentur: quod

avis & déliberation de nos Principaux Confaux Souve-

!

15

D0n.

minus adhuc tolerari deber in cafu pofito, cum dictus

rains & Provinciaux de par dega, ordonné, ftatué, de-

D. J. A. van K. fueritpofitus per Capitulum Cathedrale

claré par;forme d'Edit perpetuel , comme ordonnons

& que nulles Bulles, provifions ni autres depéches ou

'Tornacenfein Curatela; pofitis vero in Curatela omnis

alienatio bonorum eft interdicta £. 6. ff. d« P. O, (quia

impétrations de Rome, nides Legats ou Nonces Apo-

tanquam prodipi tales confiderantur) maxime eo cafu

ftoliques, ou revocations d'aucunes graces, Indults,

quo creditores fraudantur; quia omnis alienatio in frau-

privileges, tant généraux que particuliers , niaufTi au-

dem creditorum fa&ta , aut 3p(o jure nulla eít, vel fal-

cune fentence ou executoriales rendues, ou decretés

hors nosdits pays de pardega; TENDANT DIRECTEMEN'T

tem revocanda : toto titulo: ff. &? Cod. que in fraudem

ereditorum fa&a funt ut veffituantur.

OU INDIRECTEMENT AU PREJUDICE DE CETTE REPUBLI-

t

QUE OU D'AUCUNS TIERS PARTICULIER ; fe puiflent ad-

pe-

Ob has & plures fimiles rationes ex Inftrumentis an-

nexis deducendas, denegari poffet executio litterarum

merttre, fortir effect en jugement ou dehorsni étre mife

i

.

l0n

Apoftolicarum, unde quaftio.

en execurion &c.

dog

N

-. Sed pracipue ob hanc folam Litterze Placetti dene-

Confequenter cum Littere Placeti petitee tendant ma-

a

ri poffunt (falvo meliori judicio) quod ufusiíftarum

nifeftiffime in ruinam Reipublicee ; & praejudicium cre-

[

r

ditorum, he jufti(fime recuíari poffunt.

o«

itterarum ab antiquiffimo jure hic introductus obfer-

vatus ac confirmatus fit, ne damnum aliquod Regi,

]ta Refolutum, falvo meliorijudicio, Lovanii 4, Ma-

if

Reipublicee Vaffalis aut fubditis inferatur, per Litteras

ji 1724- |

aut Bullas Pontificis , cujufcumque generis, qua per

fub vel obreptionem fzepe obtinentur: ac magisobim-

(erat fignatum )

portunitatem petentium quam ex libera voluntate con-

Vu'

ceduntur, prout ipfemet Pontifex conqueritur in Caf.

Z. B. Zun Efpen, . U.D. &Prof.

:le.

10. ff. de Refcviptis. Cap. 20. ff. de Prabend. Cap. 2. de

A. Bauvvens , J. U. D. & AntecefTor Primarius.

Conce[]J. Prab.in Sexto, & aliis locis

L]

H. A. Poriugo, j. U. D. & Profeffor,

In cafü vero pofito verofimiliter

dicte Litteræ fub—&

Infrafcripti Advocati Supremi Conci

lii Brabantiae

obreptitie acceptae funt; nec fine manifefto detrimento

propter rationes preemiffasidem fentiunt, nimirumn quod

Reipublice & fübditorum fimiles Littere executioni

juftiffima de cauía recufàri poffint Litterae Placeti Regii,

mandari poffünt, ne fic via aperiatur obsratis Clericis

addito quod maxime fint praefumptiones , immo & ex

Beneficiatis, Beneficia fua in fraudem creditorum fuo-

Bulla refultantes, quod intervenerint conventiones oc-

culte, contra Ecclefie Canones, quandoquidem non

rum refignandi, acitaclanculo eofdem eludendi; quod

Ecclefia nunquam toleravir nec tollerari poteft, prout

fir verofimile quod Dominus Refignans nihil habens

conftat ex Tit. de obligatis ad vatiocinia non ovdinaudis.

extra proventus fui Canonicatus unde fu(tentetur, vo-

Hic euim fimis manifefliffiine colligitur ex Pragimatica

lueritillum pure refignare; cumnemo praefümatur vel.

Sau&lione Philippi 11. de auno v574. cujus verba vefert

le redigi voluntarie ad e

geitatem. Dþatum Bruxellis die

6. Maji 1724.

-"dnpl. D. Stockmansin Jure Belgarum Cap. 2, Num, 1.

25 fine boc tenore: délirantque les affaires Ecclefiaftiques

(evat fignatum )

foient conduites maintenues & repices felon lesancien-

nes Conftitutions, Canons & Conciles dela S, Eglife,

àl'honneur de Dieu & falut de nos ames, avons par

James, M. de 7Zitte, & H. Samiu,

DE

Sne

sR p

sE

qucecspece i

,

((d

