cretum Czfarexz Suz Majeftatis, & perperam car-

(Quo-

136. Ubi clare videre potuit verba ifta articulo

pit Citatum quod vocet illud Decretum Conü-liiS;ta-*

jem

270. non refpicere nifi Refolutionem cui 25. M

ajl

tus.

uod

1717. una cum aliis J. U. Do&oribus Citatus fub-

156. Cum ipíe AGor

þArti.cu!o 18. Libello gr;gva.;

"

minum faffus fit, Decretumillud latum fuiffe in Con-

»üUäll

fcripfit circa fübfittentiam Ecclefiz & Capituli Ul-

^

T

tra;ectenfis.

filio Status his verbis: Refronfio illa Epiftolaris Ci-

137. Quod etiam Citatus pofitive declaravit Ar-

tati de 4. Junii 1725. per Decreium . Cafareee Suce

Majeflatis latum in Contil

tmis

ticulo 294. ubi relate ad przdica verba Citati ab

io Status 12. -Sepzv;embrir

A&ore relata, expreffe enunciat: Merito itaque C9'

1725. declarata, &c.

;-'cau-

vere dixit Citatus fe eo magis confirmari in opinione

157. Per quod aGor fponte a

dmifit, di&uim De-

cretum effe Confilii Status.

uamvis illud przceden-

hi

fua . de fubfiflentia Ecclefie C9' Capituli Ultrajectini,

"

i

quo magis legit fcripta adverfariorum.

te titulo Cafarecz Sue Maj

ejtatis enunciet.

j

1358.. Ut nequaquam mirum fit, quod Ador dido

158. Etiamfj enim Decreta atque Judicia à Con-

Vete

Articulo 38. Triplicz didia verba falfo incufans, non

filiis Regiis lata nomen praferant. Sux Maieftatis,

Tti

potuerit affignare Articulum ubi reperirentur.

auctoritate cujus jus dicunt, nihilominus Decreta

*

139. Verum coa&us AZor adhibere tam falfam

ifta atque Judicia proprie fünt iítorum Confiliorum,

]uiUS

fappo(itionem, ut Citatum reum faciat, evidens ar

3 quibus emanata. funt.

d

gumentum innocentiz illius adfert.

159. Et ruríüs Actor in fua Replica articulo 65.

. Supplem. Oper. Van Efyen Pars IV.

TT

non

d ,

ex

Y

*

. Causa ESPEN?AWA

698

foum

non dubitat dx&um Decretum vocare Decreïum Can- au&omtatem ]ud:cxs eripere con&antex nititur, durà'

Rm (U

filii Status de duodecima Septempris 1725.

ait: Unicas "Magnificentice I/e]z'ræ partcs e[fe Citato

jdur

160. Ipfa quoqueSereniílima Archidux in Epiftola

debzïay paenas injungere ?

j

de 31. Januarii 1726. ad Citaturn miffa loquens de

177 Contra Articulos 54 $5 «;6 5

& 58 hfh—

(j

dido Decreto ait: comme fur la fapplication, que

tur in ommbus penes contentum Cap. 6 Motm ju-—

vous gvez faite à l'Empereur C9'Roy notre tràs cher

ris.

ro(ratUS

Freré CS$' Seigneur lau. fujet de VORDONNANCE DU

.178.. Et acceptatur, quod A&or ibid. provoca-

monem

CoxsziL D'ErAT du 12. Septembre denier.

tus, ut vel ullam legem aut ullum Canonem pro-

161. Per quz quemadmodum & perante deduca

197

duceret, qui hic exadverfo operaretur; nullum pla-

ralldll

folutionem accipiunt Articuli $1. ;52. & $3.

né verbum potuerit Iproferre adveríuüs dic&tum con-

19

162. Neque ad rem facit id quod dicit A&or jif-

tetitum Cap. 6. quod notandum.

dem articulis 52. & $3. repetendo quod dixerat ar-

179. Quod attinet. Artlculoq $9. & 60. Cxtatl..s op-

dem €

luiffe

ticulo. 2.' & 3. hoc Decretum latum effe auditis

timis rationibus Cap. 7

7- fui Motivi arguit proceffüm

prius..

Dominis Con[iliariis Fifcalibus Magni Con-

A&oris, irregularitatis & nullitatis ob dete&um in-

Juü ]Wechlmænf ir, necnon Ilufirifumis €7 Amplzj]z-

formationum przparatoriarum-

iiium

fo

mis Dominis de Confilio Status :

18o. Quandoquidem hz fint ita ba(is & fundamen-

exhibe

163. Cum ex eo nonfequatur, diduum Decretum

tum tótius proceffüus cr iminalis, ut iis negle&is tota

fuiffe conforme eorum Sententiz atque fuflragio.

Caufz inftrudio corruat, uti dl&o Cap j2 probatum

,

date m

164. Quamvis enim in Decretis Regiis. forte ex-

eft, penes quod: perh(htur

primatur, coníültos fuiffe Fifcales, aut etiam quz-

181. Acceptatur autem in vim peæemptoru, quod

nplat;

dam Confilia: certum tamen eft non raro in iis De-

Ad&or fateri coactus fit, fenullas plane præparato-

[impli

effat d

cretis ftatui qnod eorum Sententiz contrarium fit.

rias informationes cepiffe in hac caufa. -

200

165. Acceptatur dutem, quod. AGor nil proferre

182. Illz quas commemorat Ar ticulo 61. præten—

potuemt contra deduda Artlcuhs 4,8 |439- 449. &

fz informationes, nullam hic mexen poffünt atten-

ulfft(

præten

441. Motivi Juris.

tionem, cum A&or nequidem illas 1mpendmt

bruari

166. Quin imo dicere poflemus, fi didum De-

183. Un tamen per id, quod dicit ft in opere

cretum ad rem faceret, non omnes Dominos Con-

fuiffe capiendi znformatzonev préparatorias , con-

ga.

filiarios Fifcales & Confilii 5tatus e;uidem in hac par-

vidum fe fatetür de earumdem ueceHltate ad mlh-

201

te fuiffe fententææ,

tuendam ACtionem hanc criminalem.

jufiza

.167. Fuiffe qui fentirent, quod Cltatus przvie

.184. Ita ut per hoc admlfent, fe hac in parte con-

Ador

audxre deberet, & quod i negotiüm hoc inchoaretur

demnandum

Citatu

a laceratione , præpo&ere mchoaretur ab executione.

185. Nec COHCIDI poteft, quam ob caufam A&or

plenar

'169. Sed inaudita res eft, quod ubi AGor refert

Articulis 62. & 63. potuerit carpere Citatum in eo

dem

Decretum hoc latum e(fe per Gubernatorem Patrzæ,

quod hic impendiffet medium füfpectationis:

foribe

20

una (üftinere non dubitet hoc ipfum Decretum m

186. Quafi illud medium Citatus adhibuiffet per

cauía Citati habere vim rei judicate. .

meram caluinniam , tricas C9 technas, recufando,

proce

169. Quis enim unquam préiumere queat, Gu—

inquit, C9' fufpectando Sudices æquz/]:mo:

hac v

adver

bernatorem hujus Patriz per fe voluiffe judicare Na-

187. Negat Citatus, íe per calumniam, per tri-

tum Brabantinum, Presbyterum Academicum, qua-

cas aut technas recufaffe aut- füfpedaffe Judices:

tem |

lise(t Citatus, füper prattenfo delidto quod commif-

Negat fe recufatle aut fufpe&'uïe Judices æquïi-

fum fuiffet intra muros Oppidi Lovanien(is, quod

InOS.

euli i

& Brabantize pnma Metropohs eft öc Academlæ öe-

188. Certe non per calumniam, tricas att tech.

&

u

des!.

nas recufavit Eximium Dominum Stoupy, tunc Re-

fuunl

20

170. Quomodo vult A&or przdi&tum Decretum

&orem Magnificum: neque in illo fafpedavit Judi-

hic haben prolegitimo & legali judicio, & re ju-

cem hac in parte nullatenus recufabilem, cum Exi-

Qulo

dicata in gravamen Citati, cum per articulos 64. &

mius Virillefufpedationem fponte admiferit.

10

6;.füz Replicz, itém per articulum 19. ulterioris

189 Quantum attinet füfpe&tationem Eximii Do-

Su

Replice ipíe AQor conftanter faffus üthtatum prz-

mini Delvaulx tunc Vice-Redoris , non ignorat

onte

vie auditum non fuiffe.

A&or, eamadeo fundatam apud Sanctius Confilium

X

171. Quod vel folum füfficit ut conftet , nullum

reputatam fuiffe, ut füper ipfo Libello dicti Eximii

teis,

ha&emus füper perfona, fa&o & caufa Citati inter-

Domini ordinatum fuerit, eam juris ordine fervato

vato

veniffe legale, legitimum aut contradx&onum ]ud1—

ger arbitros difcutiendam & dijudicandam eíle.

At

cium.

19o. Denique dicat A&or, quid tandem, dum

utp

172. Itaque tota hzc cauía integra remanere de-

habebat Redtorem Clariffimum D. Bmgenhoudt Ja-

ne(p

bet Judicio Magnificentiz Veftrz, prorfüs ac fi ali-

dicem prius non recufatum, eum lmpedrverlt a Ca-

fent

bi nihilaüum fuxffet, prout revera de ea nihil actum.

piendis informationibus praparatoriis..

Tatit

fuit.

191. Quin adeo procul abeft, ut Citatus hic exor-

pat

173. Caufa hzc criminalis apud Tribunal Mag-

bitaffet, ut e contrario ab ipfo Auguftiffimo Impe-

1

nificentiz Veftraz primum coepta eít; tota apud idem

ratore: medium illud fufpe&(moms & recufanoms

Ad

Tribunal difcuti debet ac terminari.

tanquam probe fündatum zftimatum fuerit; -

fol

174. Frivolum proinde eft, quod A&or dl&o AI-

192. Cum S$ua Cafarea Majeftas non. mandarit

Lit

ticulo $3. dicat, hic nullum amplius e[fe locum l-

progrediendum effe .quaü in lite caeptas verum fta-

teriori de validitate aut invaliditate Decreti Covfarei

tuerit, ut de novo fieret htxs exmdlum, Jervato ju-

fet.

ris ordine.

difculfioni aut inqui[itioni.

Lt

175. Quia hic non difputat Citatus, quam tan-

193. Ita indicans, ce[ïäre totum quod ha&enus

dem vim aut' validitatem in fe habeat Decretum il-

contra Citatum füerat intentatum. -

T

bi

lud Confilii Status: fed hoc invide füftinet, nequa-

194. Neque Adori prodefle quldquam poteft con-

rat

quam poffe Decretum illud ad onus füum allegari

feffio Citati, de qua Articulo 64. ut conttat ex ra-

ob peremptorias rationes dedu&as in. Motivo Juris

tionibus peremptoxus dedu&xsä 3. Cap 7- Motzv

0

Ti

Cap. $. quibusnil: potuit A&Gor opponere

Juris.

du

176. Verum quis ferat. hic denuó eodem Arti-

195. Citatus enim non hmphcxter ut füam admxü

culo $5. Triplicz repetitum probrum córam Tribu-

Refponf onem Epiftolarem laceratam : fed recogno-

pe

nali Re&oris; & denuo repetitam .in facie Magni-

vit fuam effe Epitolam in illo. tcriptis Refponf onis

1l

ficentiz Veftrz m)unam, qua Aötor e1 precipuam

Epiftolaris contentam: una proteüatur, dxaam Epi-

|

- ftelam

i

ou RrcuEiL DES gmmzs'; &c. LivRE sECOND,

699

du

ftólam ne tninimam quidem 'cen(uram feu: demon- materia? inftruendi Judicii : 'Quagdoqitidergfupgr;

| ilitg

firationem mereri, ut conítat ex Inttrumento ab

fluum ,& importunum videretur inflitui ACionem,

A&ore exhibito cum Lib. grav. fub N. 49.

ubi forte laceratu

Vi

m ícriptum non effet genuinum

196. Neque Citatus confeffus elt fs Auorem fa-

opus Citati.-

EAVi.J'u"*

&i crimino(1, fed operis de fe innocui & laudabilis:

2a1. Proce

dven,dqxx 'ad» '»A-ljticulüm. 24. | ;urpusxm-

nimirum Canonice. cujufdam Refponfionis, quam

*VOca.

pofturaoccurrit, qua AGtor iterum fingit, quod Au-

] DI'O-

rogatus dedit (ecundum füam profeílionem & opi-

guítiffimus no(ter Imperator decreverit Citatum e[fe

nionem ex didamine cónfcientiz depromptam.

PUNIENDUM , juris tamen ordine fervato;: cum . ne-

NDI

197. Jam vero notorium e(t, quod Coufilii non

quaquam declaraverit Citatum effe puniendum; fed

ücour

fraudulenti nulla fit o^ligatio.

*

e-contrario adminiftrandam illi juftitiam fervato ju-

198. Quz cum 1ta

('ïnt', d

ebuiffet. AGor, fï'qtli-

ris ordine fecundu

ES'()).

m Leges Patrie, contra Articu-

'(füm

dem ex aliqua Officii fpecie Actionem intftituere vo-

lüm 75.

luiffet; praparatorie priüs fefe in(truere, am hic ful-

212.

Poftremo q;io.d. ättinet 76. C9' finalem Ár-

xmvi'n.

ticulum ,. i$ negatur quatenus aflerit Citatum dictam

effet fraus vel dolus C7' quidem talis qui lederet pu-

iThen.

blicim ; & dein hujufmodi fraudisaut doli in fuis in-

Refponfionem Epiftolarem defendere contra prayfa-

formationibus praeparatoriis

tum Breve Apoftolicum ,. quod jam omnibus pretenfe

&

5 lol

exhibere.

*

,argumenta authentica

notum e[fet ,

C2

d

Xitüri

contra dictum Decretum Confilii Sta-

199. Ut autem prot

inus appafeät, quam, infün-

tus €?' eatenus non levi injuria pretente afficeret u-

date medium confeffionis a Citato factz AGor ar-

gu]ïi/]imum' Inperatorem noftrum , ac ejus Regimm

quod

ripiat; dumtaxat animadverti debet Adorem non jupremum, quod maxime notatu dignum vult AQor.

Irato-

fimpliciter gravamen intentatfe Citato , quod Auctor

.215. Nam non aliter propugnat, nec aliter pro-

effet didta Refpon(üionis Epiftolaris;

]

pugnavit Citatus Refpónfionem füam, quam ab-

ven-

200. Sed quod per illam Citatus pretenfe fpre-

ftracte a. di&o Brevi & Decreto Confilii Status:

|

d

viffet Cg contemfiffet , vel faltem nihili feciffet; certum

inío abítracte ab illo Exemplari Refponfionis Epi-

4

[

ratenfum Breve quod Romz datum foret 21. Fe-

ftolaris, q

'opei'e

uod per didum Decretum Coqülia Status

b

ruarii 1-7;5."uti ponit' AGor Artic.uliS'xG.& 17. Lib.

daminatum & laceratum fuit.

COl

grav.

214. Nunquam Citatus de i(lo Brevi, aut de

Z2OTr.

ifto Decreto Confilii Status fermonem fecit in hae

igüi-

Jam vero, ut fuiffet faltem f"pcc/ies*q'uædam

juftz accufationis in hac parte, ante omnia debuiflet

caufa, nifi per ACtorem coaá

us de iis loqui ob fuæ

AQor in hac cauía ottendere ad fufficientiam . juris

defenfionis.neceffitatem.

BCQHf

Citatum; cum dictani Epiftolam fcriberet, habuiffe

215. Et hoc quoque. Citatus per recurfüm fuum

M:

plenam notitiam contentorum in dicto Drevi; & qui-

ad Clementiflfimum Imperatorem füpplex petiverat,

i 00

dem talem notitiam quz ipfum obftringeret ad non

&t nempe non obflante di&la Ordinatione Confilii Sta-

Ícribeadum quae feriplit,.

tus curfus ju[litig ordinarius ipfi libere pateret, ut in

t pet

202. Atqueutbic iteruü

m feruatojuriylordine AGor.

legitimo judicio honorem fuum C3' famam defendere

poffet. :

i

procederet, oportebat eum. faltern przparatorie.de

hac re docere per probas Informationes, antequam

2 L6,.f

Q

uod & Sua ,Cæäfäreä Mäjeüas,d,(:lämenter

d

adveríus Citatum Actionem criminalem & .intaman-

Citato concedi voluit, remittens caufam ad Judicem

.

ices:

£em inttitueret.

;

competentem, pozur J étre f.

al

A

td

droit fuiva(ulfe;.l,oi;:

uiiü-

203. Quibus media

ntibus fponte- corruunt. arti-

du Pays C3' Canons de l'Eglife.

j

culi 64. 6$. 66. 67. 68. G9. 70. 71. 72. & 75. qui

217. Neque Citatus bac in parte . q

l

üdquam egit

tech

.etiam per füp

grius d*edu&a folutionem fuam inve-

nifi conformiter ad proteítationem fuam, quam ad-

:' Rg-*

'niunt.

hibuit in eodem Inftrurhento, ,quo ingenue confet-

204.

Ita quidem, ut ,conüet—,gätorei»m*di&o Atti-

(useft, quid in Refponlione Epitt

Judi

ceret,

'o,larvil'pr-.o ,fuo;ä,gnqjï

:HEXi-

culo 69. fal(o dixiffe quod haberet fatentem Reum..

[

20$. Infuper gratis afleritur eodem Articulo 69.

218. Cependant je n

ecFols pas,. inqüit ibid. Cita-

Suam Cf

H

tus, fous tràs humble correction que madite Réponfe

Do

areatm Mey;f]ïagg(n fala goqfe/]i?n€g Citati

101

«ontentam fuiffe.

L]

Epiftolaire oti Réfolurion Cánohique merite quelque cen-

lium

206. E contrari

o*con&at?ex chöhs Litteififs C*:&Ræ-

fure ou demonfirations commeje pourrois faire voir en

reis, Suam Majeftatem volui(íle, ut ACtor ageret fer-

juflie en cas de befoin: aiant une entiere confiance

um

ll

vato

vato.juris.ordine.

1

que ma. préfeute declaration,. que je fais par-refpe-

207. Juris 'aute

m

y ordo requirit in crimirialibus,

ueufe déference pour les Ordres de Sa Majefté Impe-

riale 9* Catholique, CZ defon Alte[fe Serenilfime, ne

dum

ut previe capiantur .Informátiones. praparatoriz :

ü

neque habita confeffione Rei illico procedatur ad.

prejudiciera en rien aux exceptions €9' défenfer, que

]

fententiam, fed.Reus exceptiones fuas proponat &

laraifon naturelle C9' les Regles.de Droit m'accordent ;

1 (2

rationibus juris' & fadi easfundet. . Hinc iüde fv-e';i'o *

que Te cours ordinairé de la f?z?[?ïkeï*rnää]äiää?ioä.

XOre

partes replicent &.duplicen

L2

*

4

(X

t,, &Co j

jours également ouvert C'libre pour avoir ma pleine

208. Plane ergoin

3

iulfum

eft &ab(urdum id, quod

defenje dáns un jugement reglé conformement aux Loix

jj

C9' coutumes du Pays, C9 aux Intentions Souveraines

onis

AGor hic prztendit , qua(i füa Cefarea Majeftas -

fola confeffione Citati contenta fuiflet, & vigore

de Sa Majefté Imperiale $" Catholique, dontlagran-

-Litterarum Caifarearum: nihil hic: difquirendum ef :

de Pieté,: Equité, C9* Jufice am' affurent entieremet,

htit

Ut conítat ex

f

et, nifi qua paena Citatus afficiendus foret..

aA

AQa per Cita;um nggta 28. JanuaFu

:109. Quin imo Sua. Cefàrea Majeftas didtis fuis -

1726. :

é

l]u-

Litteris hac in parte fatisfacere voluit juítz: queri-

219. Quam Adam ,.

A

&or in —Libello. qgi'aæïzäminum

: mmonix Citati ,:qua conqueftus füerat, nequidem fi-

Articulo-22. impendit fimpliciter uti jacet; -nihil'con-

us

bi conceffam fuifle. infpedionem. Exemplaris lace-

tradicendo dicte proteftationi;. quo agendi.modo

plane admifit totum. ejufdem.

ul

"rati: qu'il prenme, inquit Auguftinus Cazfar, in-

prOteRaþiþriis conten-

- fpettion - €3", reconnoiffe 1 Exemplaire de.la dite- Re- -

tum: quod acceptatur.

;

f

K jäi)

nf

220. Et hoc poítquam i

dem A&or. di&artis Cita-

t

& Epiftolaire, qui fe trouve dans la Sec;j*etgrfie

- du;Confeil l'Etat couforme à celui , C9'c.

ti declaratiohem ad Sereniffimam Archidücer mi-

-,210. Nec mirum quod fübdat. Clémenti

filet:: argumentum evidens, quod neque Sereniffi-

Jl

;perator, ut declaret Citatus . fi-c'eft fon;ouvrage ou

3na.fua Celfi

no

itudo eamdem . proteftationem I,,U-lïll?tþen:ms

&

non: quia pro fua prudentia & equitate voluit Sua

improbarit.

ts

:Ce(area :Majeftas. prius inquiri, an revera fubeffet : 221 Ita ut pror

(us. intelligi ne-qu-eat., .fqv;ia. rátio

ne

jl

Supplem. Oper. Van Efyen Pars V.

Tttta

CTI

]

*C.».usa ESPENIANA

fait

240. Ubi tamen notorium eR, 18 nülla hüjas Pa-

füieri pofï" t; db A&Ol* fïncere & fimul tam' atrocx*er

accuftet Citatum vel ob hoc ipfum, quod Citatus di-

triz Curia Ecclefiaftica, cujus certe ftylum & praxim

vd

&am fuam Epfftolam defeudat adverfas gravamina,

hoc Tribunal Re&erale fequitur, id obtinere; ut

n

qua ad'onus ejus A&or in Libello fuo prepofuerat:

nempe Fifcus hujafmodi deliberationibus interfit:

532. )kutfortafle prxtendit A&or,. üt Citatus di-

231. Indubitatum quoque eft, nuilum aliunde

(/0;

1Tniffis ornnibus medus fuz defenfionis fciens & vo-

jus Fifcali Academxco concedi, ut hxc m dehbera-

(s

densreum fe-fateatür, cum fe pxorfus teüe cenfcxerr—

tione accedat :

tia novemt innocentem*?

232. Suftinet Cxtatus; Fxfcalem ab 'hu;us caufæ de—

pa

225. Infüper dicit additque Cxtatus, rmmento

liberatione abeffe debere.-

AGorem tam acerbe conqueri de ejus Motivo Juris

233. Quod fi AQor in ammum mducefet, huic

did

ánfüa Triplica, prafertim Atticulis 38. 39. 40. C9'76.

fuftento fefe opponere, poftulat Cxtatus (uper eo

224. 'lantoque minus conqueri juíte poffe , quod

pmmum & ante omnia jus dici.

Cor

illud Motivut a Citato exhibitum fuerit: Claufum

Quibüs aliifque mediantibus ex ofhc;o, &c

yro fola 3uftruttione Judicis €9' Affe [Jorum : Qui ni-

Et rejiciendo totgm contentum -di&te Trlphcæ

pár

hilominus illud adeo peremptorium zítimarunt, ut

per Ampertinentiam , frivolitatem, '& expreffam de-

állud partem Litis effecerint atque adeo laudarint. .

negationem quatenus contra vel fa&i prajudicialis. :

245. Super quo hic, in quantum opus, contra

Perüfut Citatus ut alias: & ante ubxque cum ex-

tor

di&os articulos excipitur.

penfis,

:226. Notandum hic quoque, quod Citatus in

Implorando : &c.

u)

di&o Motivo locutus fit ad- Judices fuos, qui fe-

cundüm Leges hüjus Patrix Judicium laturi effent,

Z B VAN ESPEN:;

atque idcirco fermonem hiíce legibus conformem

J

adhibere non dubitavit.

Si hu)ufmodl fermone of-

t 1

fendatur Fifcalis, Officxo Advocati fungi non debet

EX ACTIS RDTULJE

in Brabantia.-

227. Maximopere autem in rem fuam facere con-

(

'üdit Citatus, quod commonetur ac Judicetur. hic

30. C?' 31. j'anuarzz Ttei 3. €9 6 Februam

$ant

in Patria, ubiabfolute in legitimo & contradictorio

1728.

Judieio fequi oporteat füpra memoratum Lztum In-

troitum a Sua Majeftate Caíarea: & Catholica tan-

quam Drabantie Duce ]unsjurandx facramento fir-

ngefima anuarii 1728«. Procurator A&orxs petzï

matum.

Acla deferri C9' jus dici j

C2 ne hec Decifio remoram

228. Dum igitur AQor, totum Motlvum Juris

patiatur ex faflento Ciarz/]zmz D.van Efpen facto in

fme Quadruplice; hinc ex fpeciali commzüzoüe Doini-

a Judice illi communicatum in ordine ad "Triplican-

dum, tanquam frivolum atque ad- hanc caufam im-

t szcaïzr, declarat eundem non interventurum- pro

pertinens rejicit , incufat ipfum Clariffimum Judicem

hac vice äja" f fie conþqzzerztzd m del:berdizone dzä*æ

& Confultiffimos Affeffores, quafi protuliffent Sen-

caufee.

tentiam plane illüforiam: atque adeo una fua fche-

Eodem die Magn. D. tulit Decretum Cvmplean-

in

tur Cs defemntm Acfa.. R. vaN Kigr £, T; Retior,

il

dula Triplice eque injurius eft Ador in Suam. Cz-

faream & Catholicam Majeftatem , Academiam,

31. Januarii 1728. hora fecunda : pomendiana ci-

ge

Magnificum Dominum Rec&orem, Glariffimum Ju-

tat Procurator Aó&oris Procurátorem Domini' Yáh

IU

dicem, Confültiffimos Affeffores, Citatum.

E(pen; in finem inventarifandi hanc eaufam ,. €9* ad

hii

jlgmmdum inventarum ex vigore fcilicet Decreti

f

229. Caterum cum timendim forta(lé fit, ne

alt

Advocatus Fifcalis denuo attentare veliet dehbem-

noviffimi. "Verutn* Pfccurator 'Citati' ?vjfo Detreto

mom hu) us cauf x mtervemre a

exhzbet fchedulam Loco Termzm, tenous fequengþs,

di

de

Tf

-

bu

LOCO TERMINI

P«

0C

Uv

in

Pm Elarzf 177 Domma ZEGERO BERNARDO VAN ESPEN ,7 U.

l

D Eo' Sacrarmlz Cauomm. Profe /j'm"e " Cztata,

*

t

1

Wt

Cantm Canf tltzjP 73 Damzmmz THEODORUM LEQNARDUM STREI

N

HAGEN J- U. L. bujus Uuiverfitatis Promoto

n

ii

t

namzne Offcii A&orem;

-

hh

el

xtatus vd'o Decreto de data 46. Januaru novlff mi

re cutt qmtuor alus Doaonbus hums Umverftatäs

«e

E

h

dicit, fe jam deprehendere, quod Decretüm

fuiffe confultum fuper eadem quaftione.

G

illud latum fit per Clariffimum D. Hacqumm. (d ^

" Qued etiam füper eadem/quaftione una cum- dlc',hs

eft, affeffore Clariffimmo D. Hacquio. )

Do&onbus refponderit etiam fcripto.

p

| d

.Putat autem, quod di&us Clarlff musnoh fit: ddo-

. Quod confequenter vel ex fola honeftate *debuxü"et

P

neus, ut in hac caufa fungatur munere A(Tefi'or:s:

abümere ab omni interventione in prefata caufa-

imo quod debuiffet fe ultro excufare, :

. Maxime ubi didum ejus Refponfum annexum:

ü

Primo ex eo, quod hæc caufa fit in hac Umverü-

Motnvo Juris D. Citati, & una eum-eo exhzbitum.

tate famofiffima, -

d

; Et deinde per fentertiam interlocutoriam de:data

K

: Quodque ommbus notum f t quad pm prmoxpa-

31 Julii 1727. di&'um Motivam Juris:cum fio pra-

p

li materia & fübje&o habeat quæ[honem de ftatu &

fato annexo-habitum fit pro ulteriori Duplica; :& eo-

Y

fübfiftentia Ecclefiz Ultraye&mæ, & Juubus Clen

rum conceflà. fit copxa D. Aöton in ordme ad Tnph-

can um.

Ro nE

ejufdem.

i

Quod di&tus Clariffimus D. Hacqums optxme fclat,

^Kta ut ;am j tam dx&um Refponiþm, quam piz-

f

atutti«

L

Q

p

i

$u Recokmt pE iicks Ac. LavmE 'skCONDA

7

]i

fatum M*Q;EW m Juris fadtà (int partes prafentis caufze.

efcþrimo .gehere nullitatis ex -;d»eïf*e&u qufä.l.ï;-äga:tiönfis;z

m

; ut

.. Quod . confequenter decorum non foret, quod

& contra illad tanquarm tale proteftatur. -

vellet eid

A

Et ne quid ulterius attentetur, & alias omni me-

......

f

niré. -

em caufz .inqïuac':umqu-e»eiugv- parte interve-

liori modo concludendo contendit idem'C

*

hde

C

P

, Di

*

it ulterius idem Citatas, (ne horum prajudi-

. Prefentem caufam reinoto & pénitus feclüfo didto

rl

cio, quod non videat quo titulo & qua ratione di-

Clariffimo D. -Hacquio, ormnibusque àliis quibus-

de:

&us Clariffimus D.(e in hane caufam intromittat. —

T

E

cumque, deconfilio & affenfu pratfátorum quinque

;

Quandoquide

m in hac caufa uti .

.'13

,

"

4

;ü"eliïoï'es .n'omg

Jurisperitorum unice & privative per Magnificen-

nati fint quinque Jurifperiti..

:

tiam Veftram effe inftruendam, decidendam

[-

jilis

minandam: fuftinens hzc ità fieri debere.,-

is

$

rote-

, Quodque inter eos ita nomina

'tc-f's"ïhuhqïuaffü fueïïf

Q

di&us Clariffimus D. Hacquius..

E

"

ftans de nullitate omnium . quz in prejudicium h9-

. Quod in eofdem illo

ru

2

s quiique p

aitejs"' hinc inde

n quacumque ïra-ticm.e CQiitigfärit g;—tenfaii,ïzgä.-yæi

confenferint.

Eípen.

licg

Qu

od proinde OHiäiiiü eoruüm duret u['qtmädp

de

nàm decifioném prafentis eaufz.

:

E Fe'briiääïïr»&"*7*2*8; Fræüï*f*aïoæ'A&brïsiääiïöift—f'ta.

ls

Quod illud (it juri & praxi conforme.

a

P

E

1

tum contentum di&e Schedulee per frivolitatem, &c;

[f

- Maxime curü jam déd

er1

nt

'Sententitm Intetlocu-

vefevt fe C9 fubmittitye üdicio Magaifiei Dominis

toriam de data 31. Julii 1727.

declarans nihilominus Principalem fuum non affettave;

Eaqu

"

e Interlocutoria talis üt mnere ,

data fit ex öæï-

ut Clariffimus D. Hacquius interfit judicature hujus

Xio.

Caufe ; feténis eapropter inflantilfume adletfuram pro-

EN,

am tranïi;feri.*t m fetïi w"j:ucïiöatl'xj'fn-.

c&di. Prócurator Citati petit copiani hujus Verbalis;

Atque eti

Quare dum. di&us Clariffimus D. hic affümpáit.

6, Februarii 1728. Procurator Citati dicit & fufti-

ualitatent À ffetforis »- dando

*

net prout in didta Schedula foco- Términi XT)

4

illüd Decretum; mge "

7. Februarii 1728. Magnificus Dominus

it fe in officium alienum.

thït Sg'f?ä

. Unde.etiam pratenfüim. illud

D*eci*etqm ,nulltim

tentiam hora unde?ima '&?Süï"a? El

(t) Paratum erat ex patté

!

Do&oris van Efpen Mdüvum;falmwn Magnifico Judici- oppertune exhïbewduïn) mï; päæo*:cupafï'-t

Senten-tia præmature lata,

etil

WO od

T

dH

Itj

RECT RIS M AGNIFICL ..

g

3. Februarü -i.77-'3'- ;

(2

g Ed d d AAE

selrva. lat & probuncets ho z Febisani 123j

ÓD Univer(itatis Lovanienfis per & inter Confultiffi-

przfentibus Joaune Jacobo Goffart & Joanue Bartha:

0f

mum Dorhinum Theodorum Leonárdum. Streithà-

fare Rasquin tanquam teftibus ; -& partium Procura-

toribus eitatis; De Mandato Ma

4

e

gen ]. U. l4 & przfatz Univerfitatis Promoterem,

guifici Dómlni Re;

!

nomine officii A&torem ex una; & Clariffimum Do-

fi:oriS;

3

minum Z. B.van Efpen J. U. D. &Saerorum Cano-

num Profefforem, Reum Citatum & opponentem ex

. Barthol. Hrspumx Secretarius.

t

'e;i

o

altera partibus, vilis & exaniinatis Actis & Actitatis

- Eodei 'die*'; Mágnidchs, D. iult Dectetum : Jmv.

dicte Gaufz inftruéte fecundum Inventarium ejuf

rant Partes hincinde füas fpórtulàs infra triduum ab

lf

dem :quotatura: usque ad. litterás BD, omnibusque

infinmatione füb poena executiouis in defectuofum.

mature perpeén(is, €hrifti nomineinvocato pro Tri-

-9: Februarii 1728.. Procurator, Citati. ex.. fpeciali

bunali fedentes, folumque: Deura & juftitiam pra-

commiflione fui Principalis : vif Seütentia definitiva

oculis habentes per hane fententiám noftrám detini-

gronunciata C5 infinhata . hujus fentiens feenoriniter

tivam, quam de Jurisconfultorum confilio & affenfa

lafum , ejàs nullitate falva4, appellát €g/ provocat a&

in his fcriptis ferimus , dicimus, decernimus & dé-

eadem ad. V; V. D. D. quinque Judices Caufarii Ap-

claramus Dictum Clariffimum Dotminum Reum Cita-

pellationum hrjus Univerfitatis , ac ad alios quoscum-

tum füfficienter convictum effe Auctorem R efponGo-

ques ad quos de jure vel confüetudine appellare licet

aut pote[l, petens primo ,- fecundo , tertio ; inftantev;

nis. Epiftolaris de data 4. Junii 1725; cujus copia

impreffa jun&ta eft Libelle gravaminim Actoris tub

inflantius C9' inftàntiJime fibi de Apoflolis Reveréntia-

N. 2. & quz Refponfio Epiftolaris declarata. füuit in-

libus refponderi. Prefénie Prücuratore Actoris nune

V

intimati, quigietit de Apo[lolis Reverentialibus refpon-

juriofa-S. Sedi, fcandalófa & perniciofe confequen-

tiz, & tanquarh talis per copiam impreffam publice

dendo parti injungi, tt fuam interpofitam Appellatio-

lacetatain atrio Confilii Status in conformitatem De-

nem profequatur juxta Statuta hujus Univer(itatis. ^

13; Bebruarii 1728.. Magnificus . Dominus tulit

creti Sux Imperialis &-Catholicz Maieftatis lati per

Excellentiflimum Dominum de Daun Gubernatorem

Decretum: refpondemts .de Reverentialibus. Quoa

H

Generalem- Pattiz;de 12; Septembris 1725.

Quia-

effectum devolutivim.tantim, injuügentes D. Appei-

j

propter eundem Dorinurn Reum Citatum condem-

lanti ut Appellationem fuüam

i

profequazur juxta Státi

nandum duxirhus, prouteundem condemnamus per

fá; &G.

,

Prafentes, ut infra tres feptimanas ab infiriuatfiine

16. Feb

r

'uärii' ï'77'.8'. P;ocurätör Appellantïs bifq

2

Prríentium dictam Epiftolarem Refponfionem re-

Decreto im hae lato 13. Februarii v728: attento quod

trattet ac revocet füb poena ulterioris ad otius ejuf-

non puretefponfim fit de Revérentidlibüs , , äg*[ïc u-

vurm Appellanti illatum fit gravamen ; appelidt C7' pro-

l

dem provifionis. . Interim & provifionaliter- decla-

tamus: enndem Reum, Gitatum fufpéndendurn. effe,

vocat iieráto d dichó Decreto tanquam a nvo,

J conti-

prout enndém fufpendimus per Przíentes tam.à Di-

nub. gravamine ád. V. V. D. D quinque Judices,, &t

Vinis,; quam a fua.electione.ac aliis muniis & officiis

Prócurator Intimati-petàp inhekeri Decreto-motilfilng.

e

f

y

u

$ habetinhac Alma Univerfitate Lovanierifi, con-

.18; Fébruarii 1728; Procurator . App

i

^

lantis. pro

d

emnantes infüper eundem Reum Citatum in expen-

Ayppellante comparetis virtute Mandati; cüjd$ co.

f

as di&he Caufx, earum taxa & moderatiggeu nobzs

m

2

»authentieam e-thiwbe'.t- 1 ig?fx'edu.

cit utramqüe Ap-

*»

702

C,A-uslm ESPENIANA |

*

pellationem peteas ,371'87'. V.V.Dn. V,VD..,quinque ]'udice*.s,

cum Sententia p?r M. D. lata fit in materia 'dQ)*üf?i&

L J

M.

r

fefe Mujus cat

je C9' partium decarari Judices com-

uir €9 difcipline, Juftinet V. V. D. D. quinque Ju-

p

petentes ,.

' quia M. D. Retlor udex A Qvo ref-

dices fefe mom po[fe declarare Sfudices: competente?,

pondendo de Apo[tolis denegavit effetum fufpenfivum,

nifi quoad effectum devolutivum tantum, alias prote-

Qu

petit per V. V. D. D. inhiberi ne quid aitentetur, tum

ftatur de A

^

9

quando.

p p'ellaf-'t'i'o-n'ev , remedio 'öäü-ätiO-IziS , ubi &

jula notorie ex ipfo textu patet quod Sententia [it de-

"

j

initivay adeoque quod M. D. Judex A QUo deferre

.

Procurator App

;

Eïlan-t

tis -"'gtxljiïibe"r -fdhfeduiam Loco

:

d

debui(fet ac debeat Appellationi non folum tam de ju-

TERMINI claufam ,' quaim repróducet infra 24. horas,

pate

re quam de praxi, ut patet ex Articulo 49. Ordina-

de

Procurator intimati fuflinet ditami fchedulam fore

|

tionum Curiarum hujus Univer[itatis; verum etiam

communicandam antequam per V. V. D. D. quinque

E

ex eo, qued illud, ad quod Appellans ibidem con-

Judices dejup.r aliquid difronatur , cum fibi, utpote

al

;

demnatur ulterius non fit v

j

Intimato competat facultas ul

timo fcr

C

per omnibus m[lantiffime difponi. Off. &c.

parabile, &c. petens f

n

Procurator Int'iæati pro fuo Principali comparens ;

;*a,tor Appöllantis perþ/ïlt, &c.

*

af

7ll]

äïwæmleeäm(e::äm(egæamæm(e—-awe-we:amea&we—äïnægaxm:' —ànteii

p

d

mel

LOCO TERMINI CLAUSUM ().

fhu

fed

rb

"Pïo *Clariwjimo Domiuo . . B. VAN EsPEN )' U. D.) Appell(ln??-

Ql

ngn/tAw-z '«Canfaltz'þmum Domiuun "TREopoRuM LEONARDUM STEITHAGEN þl(]ll&

Unicerfitatis Promotorem, Intimatum,

AXDyollaert (T) fatisfaciendo adftri&ioni füz dicit,

pote(t poftea repetere

L

b

tereffe.& omni caufà.

quod dederit, etiam cum in-

hanc fchedulam exhiberi clau(am , unicead prz-

fcindendas moras.

Sed qui condemnatus eft ad fäciendum, non po-

teít facdtu

Ha&enus non eft hic al'iä quæüiö ,f quam deïeffe-

rit.

m;&cipere " gt Gt eo loco, qua(i non fece-

&u fufpenfivo Appellationis, quem Judex a quo in

Ea res in univerfüm porrigitur ad quodvis fidum

fua Refponfione de Apoítolis negavit.

Ideo recur-

etiam indifferens, & quod pentàri poffit cum pecu-

rit Bollaert ad V. V. D. D. V. V. ac petit inhibitio-

nia; v. g. fi condemnatus füm ad reddendam ratio-

nem, nequid attentetur Appellatione durante, prout

"

nem villicationis mez ; nihil bac in parte-

videre eft termino fervato 18. Februarii1728. .

quam operam, qua efít przetio z(timabilis.

perdideifþ

Declarat autem idem Bollaert, fe didiam petitio

Attamen huic ipfi Sententiz non parebo, neque

nem fnam nolle extendere ad füfpentionem a Divi-

L

cogi poffiim ad parendum, non tantum fi appellavi,

nis in dicta Sententia comprehenfam.

verum etiam fi ab Arreto Supremz Curiz fupplica-

Idque non per modum acquiefcentis ( nam fufti-

vero Principi, vel quod idem eít, Reviiionem in-

net fufpenfionem illam nulliter & contra Jus infli-

tentavero. Ethoc eft in jure & praxi certitfimum.:

&am: de quo in principali latius) fed ut interim fe

Quanto magis, dum factum eft fatalis contequen-

conformet Decretis SS. Canonum, qui ftataunt Cen-

tix & nullo pratio aftimabile, v. g.(i quis condern-

füras Ecclefiafticas non füfpendi per Appellationem.

natus e(t; ut Titiam uxorem ducat.

Idem ett de

C

Czterum hzc Decreta Canonum fünt (ingularia

facto infamante & notam inurente exiftimationi.Ap-

'& certiffima exceptio Regulz qux didat effetum

pellantis , quale eft palinodia - vél revocatio fui dicti

omnem Sententiz a qua. Appellatum eft, füfpendi

aut fcripti: qua fa

per appellationem interjectam.

tia poteft fieri.

piflime ne falva quider'nr confqi-enf-

. Et cum exceptiones omnes a Regula fint ftrictz

Hzc de fa&is compreh

Enfïs in 'SEnfeh':in 4 qua ex-

D

jnterpretationis ; & ipfam Regulam firment in cafi-

