huc Jefüitis mancipatus effet, Februario menfe vidceli-

oppofuerat in Scripto cui titulus : Cozcordia: Irimnuni-

cet ann. 1699, Do&tor hic prvato Bruxellenfis Cozfi/io

tatis Ecclefiaflice &* Zuris Regii &c. & DD.Confilia-

fupplicem Libellum, Meclinen(is Archiepi(copi die 7.

rii Fifcales fua fecere principia hecin Aep/ica quam, una

ejufdem meníis Epiftola firmatum obtulit, quo pete-

cum Efpenio, eidem Confilio obtulerunt,

Qccurritin

bat, ut Licentiati Ferfcburez & Claesa Doctoratu quem

hoc poftremo Scripto cumulata confutatio perniciofi

folicitabant , repellerentur, ob errores docrime quos

Syítematis Govartii, quem peculiariter ad illud firman-

ab iisafferi cadumrmiofe infimulabat,

Ad huncLibellum

dum S. Tridentini Concilii auctoritate abu(üm efIe pa-

refpondit Confilium per Scholium, die r4. Februarii

lam fit probarurque ozes Immaunitates pevfouales Cle-

ejufdem anni, quo tanquam indignum proríufque pro

vicorum procedere &9 pendere a. voluutate €9 libevalitate

fanum confilium rejecit, quod inirum fuerat, ut cauía

Principum , vel expre[Ja, vel tacita.

mere doétrinalis ad ejus Tribunal deferretur ; adeoque

Legitima hac fuper hac re Van Efpenii principiorum

mandavit, ut Breve diei 6. Februarii ann. 1694. Regiis

purgatio non impediit, quominus ejus, feu potius Su-

diei 2o, Decembris ann. 1697. Litteris roboratum in

premze auctoritatis Adverfarii ea rurfüs agerederentur,

executione ponererur, remifitque Partes ad Tudicium

ld ipfe Govartius preftitit in fuis Dzalog:;s , & in Afo-

quod Sanctz Sedi fuper hac dogmatica re pronuntiare

tivo furisquod Magni Meclinenfis Confilii fententiz,

placuiflet.

(Concord, Immunit. Cap. r. $. s.

Vide

Februarii die 23. ann. 1722. editee oppofuit. Impuni-

etiam III. Motivum Juris Do&toris Martini, p. r6.)

tas qua per temporum. calamitatem ei frui licuit, au-

.Animadverfiones he Van Efpenio occafionem pre-

daciores eorumdem placitorum fautores reddidit,

In

bent, ut ftatuat jactatam de juffitia &?" veritate folicitu-

Libelli famofi, graffante poftremo litigio in Efpenium

dinem quam fibi Govartius unam & unicam fui moli-

excitato, in vulgus emiffi duplici Editione videri poteft,

minis caufam fuiffe di&titabat, haud facile cum aperto

quorfum abierit animorum in huac Doctorem acerbi.

tas, &in propugnandis independentie placitispertina-

- (a) Certam Immunit, pag. $.

(5) Videri poffunt hujus negotii confeeutiones :5 Monumentis

(c) Perfiffenzia d* advertenzia dyc. n. 6. &feqq.

ad Lovanienfis Univerfizatis Hifloriam, Cap. a. n. LXIX. & fequen-

tibus.

;

(4) Dédudio juris i fathi d»'c, Cap, 3

l

)

Fita Fau Efpen.

D,

cla

L

26

ViTA D. VaN EsPEN:

Á

cia quze ipfe ad vitze finem ufque alacriter impugnave-

iis acceffum aliquem. conceffiffent, His Epifcopis ea

mens erat, ut reos: ad agendam poenitentiam adduce-

rat. (a)

Longius etiam poft annos aliquot ab ejus morte de-

rent, fatifque temporis iis compararent, ut ad veram

ducta res, cum data eft opera, ut inter profcriptos &

refipifcentiam pervenirent, non autem ut eorumdem

pO

prohibitos Libros, ejus 'Tractatus de Concordia Imma-

criminum impunitati faverent,

Hanc ut rei fibi que-

Novum hoc au-

rerent, efficacia intervenrionis Epifcopalisin caufa fuit;

fU

mitatis Ecclefiaflica €g'c.. referretur,

j

fum D, Hoynck Canonici Meclinenfis, & P. JZouters Je-

identidem in Ecclefias fe recipiebant, ut eam facilius

Fa

fuite opus fuit. Agebatur de novo prohibitorum Li-

obtinerent. Chriftiani Principes, quod iniiserat, cum

brorum Catalogo, qui ut füb Archiduciffa Mariae Eli-

eos Sanétos Epiícopos permagni facereat, eoíque per

gO

qu

fabeth regimine firmaretur, fe perfecturos ii fibi inani-

terpus vellent perfugientium gratiam follicitare & con-

1num inducebant.

Suíceptum facinus a Supremo Bra-

fequipoffe, Aíyli Jusin Ecclefüsinftituerunt, cujufmo-

qw

bantize Confilio per Confultationem Januarii die 1 2. ann,

di fcilicet in 'Theodofii & Ju(tiniani Codicibus exhibe-

1736. editam disjectumfuit, In ea peculiariter affecta-

tur. Felicibus iis temporibus ne in mentem Pcclefia-

jl:

ru

rio notatür, qua omnia Principum Juribus faventia O-

fticis veniebatin abfolutum jusconvertere, quod folum

ex pia Principum liberalirate derivabatur; & omnino

rib

pera Catalogo inferebantur, quin velunum eorum ibi-

uf

dem occurreret, quibus eadem Jura contumeliofiffi-

in horum voluntate pofitum cenfebatur, ut Afyli Jus

vel amplificarent, vel contraherent, vel penitus abole-

b

mum in modum impugnabantur.

E pofteriorum nu-

mero, inquit Confilium , Govartii opus eft ( de quo

rent. Religiofi Principes ex alia parte non nifi Afyli

ap

Í

ïudu

qu

verba fecimus, ) & Catalogus dequo loquimur:; illud

Jusaugere

erunt, quoad id bene vertere perfpexe-

in priorum numero ponit, quod Efpenius eidem oppo-

runt. Abufüs tantum qui injus hoc irrepferunt; pro-

ea

fuit: mibilominus , ait Confültatio, a Zzbrorum Ceufo-

ut Fideles a priorum fzeculorum pietate degenerabant ;

p

vibus probatum fuit , €9- extatinter Opera Do&ovis Fan

eos impulerunt, utnon unum modum eidem afferrent;

nt

lr

Efpn, impre[a Colomie auuo 1729. cum privilegio

V

cui rei tum quidem nemo reclamandum cenfuit, "Tum

folum aliter vifüum , cum füb VIII. faeculum falfe De-

bt

uæfl'v.f :

t

cretales prodiere,

Gratiani Decretum quod iistantum

ARTIQULUS Xl

au&ctoritatis contulit, nova placita fuper Afyli Jure;

bel

-

quemadmodum fuper innumeris aliis capitibus propa-

p

De Differtatione cui titulus: Differtatio Canonica dein-

gavit commendavitque.

Pofteriorum fzcculorum Ca-

bai

terceffione, five interventione Epifcoporum pro Reis

noniíte aliqui, unaeorum mendacium monumentorum

qu

auctoritate nixi, & quibufdam confecutionibus duéti

Ík

&c. & deconfugientibus ad Ecclefias, five de Immu-

nitate locali, feu Azylo Templorum.

quaz ipfze iniis minime continebantur, Afyli Jus Divinae

bu

inftitutionis , atque adeo naturalis juris effe contende-

f

runt; ex hoc nempe falfo principio , quidquid Divino

W

Extenfio Sy/iemgti: Ecclefiaflice lndepäüdentiæ.

cultui & u(üi Miniftorum Ecclefiae confecratum eft, na-

Editiofa placita Hï.per Ecclefize Judicum'ab(oluta

turam mutare & fpiritale prorfus evadere. — Hinc per-

I

I.S

independentia, fuperque períonalibus Ecclefia-

fonarum bonorumque Eccléfiafticorum, &alterius con-

N

fticorum Immunitatibus ab Efpenio in Traétatu quem

fecutionis vi, territorii locorum que Deo facra funt,

qu

[

fupra expendimus, impugnata non nifi partem contli-

fpiritalitas & independenria.

.

Cu

tuebant generalis Syftematis independentiae & domina-

Per ejufmodi ratiocinationes

Afyli effecta eo quam-

lit

tionis, quod Eccletiaftici quidam , ad horum pofterio-

primum producta , ut non amplius alio fpe&are vide-

fni

rum temporum ignominiam , manibus pedibufque,

rentur, quam ut omnibus criminibus ea quam parabant,

di

quod dicitur, inducereconabantur. Haud periculi mi.

impunitatefaverent. Id caufz fuit, quamobrem Chri-

di

nus inerat

rincipiis eque abfonis abfolute quoad bo-

ftiani Principes vetera privilegia imminuerent aut revo-

(

na & loca

b

eo facra Immunitatis &independentie que

carent. [n Gallia quidem prope omnino abrogata fue-

Iul

re, Franciícol.regnante; eorumque nullum ho« tem-

nihil eft aliud quam independentiz corollarium que per-

fe

fonis arrogabarur, ac tam infigni pertinacia propugna-

pore in eo Regno veftigium füpere(t* nifi forte in De-

to

bitorum favorem qui folvendonon funt; & id quidem

batur, Syítema hoc univer(im , quam late patet, in-

I

fpectum, fi inductum in ufümque redactum fuiffet, eo

ex Cabaffutio, cum nondum Judex caprurae Decretum

in eos pronuntiavit. (/)

demum protendebarur, ut, quidquid feu propius feu

j

longius ad Ecclefiafticos fpe&tat, omninotemporali Po-

Afyli tamen jus in aliis Catholicis Ditionibus, & pe-

pi

teítati fübduceret ; & hanc ipfam eorum arbitratui ac

culiariter in Belgio perítitit, atque adeo in Religiofas

nE

dominationi fubderet.

Domosillatum eít; fed itatamen, ut femper firma con-

Primum eít, ei Principem poffe,

ali

Infig ne diífidium quod. ( eo fere tempore quþo illud

ftarent principia duo.

te

de quo hactenus) inter Archiepifcopum Meclinenfem

quos voluerit, fines flatuere; ac re fane ipfa qui Bel-

Ut

&Belgii Tribunalia, fuper locorum qua Deo facra funt,

gium imperium tenuere, femper in reos quofdam hac

Ti

Immunitate contigit, trifte in hanc rem argumentum

poreftate ufi funt.

Alterum eft, facularis Judicis etfe

El

füppeditavi. Nimirum diffidium hoc Efpenio caufam

in dubio decidere, quinam fint cafus in quibus.rei hac

tel

prarogativa frui poffinr,

prebuit,. ut fuper Afyli Jure Di(fertationem elaboraret,

(e

fuper qua verfabitur hic Articulus; erat enim femper

Heec duo principia quze Afylorum abufibus occurre-

(ei

re, aut faltem ex parte remedium afferre poterant, Ec-

Doctor hiclegitimorum Jurium ad Supremas Potettates

fi

fpectantium aíferter & vindex ; & Ecclefiafticam Pote-

clefiafticis ignorantibus, vel ambitiofis probata nonfue-

re, contendentibus Afyli jus, & quidquid ei additum

W

ftatem ad füos veteres & proprios fines redicens , il-

lam veneratione digniorem & pretiofiorem reddebat.

eft, omnino fpiritalem caufam conficere ; Ecclefiafti-

cam auctoritatem unam poífe de ea cognofcere, & in

I

Vetufliffima & graviffima ipía per fe Juris Afyli ori-

oeft, Occurrerant ejus exempla penes Idololatras,

ejus gratiam leges & conftitutiones edere; foculares Ju-

dices non pofle fibi in A(yli locis conftitutos Reos vin-

falforum qua colebant, Numinum ratione habita; &

]us hoc potiore fane titulo quoad veri Dei templalocum

dicare, nifi cum Ecclefiafticorum Superior

um venia,

Prioribus Eccle-

ibus A&if

habuit. 'Atque ita quidem obtinuit.

& hac quidem non concedenda nifi inquifition

fize feculis, eorum felicium temporum Epifcopi, ejus

que proceffusin examine pofitis; ac fi qua fuerint Juris

Ípiritu & caritate perfufi, fuum effe ducebant fe pro

Aíyli Legibus excepta crimina ; fpectare ad Ecclefize Ju-

reis interponere apud Principes & feculares Judices qui

dices de iis cognofcere, in dubii cafu, & peculiariter

n

definire, fit, necne, Confugiens in exceptionis cafu.

Til

(a) Vid, Irenik

.(&) Cabaffutius , Thef. d? praxis jur. Can. Lib. 1. cap. 19.

C0j

Edit. p. 46,

xon,-feu quponfig pacifica dec, P. 37. & in Il

l,

Üs

Comm, Íeu Adnotatuiones i Guipape, Sed, 2, Zárt. $, n.

dufa

i

WLIBER Il AnzTICuLUs XI.

27

1

"Aufa D. de Prec

:

prioribus menfibus, popularis & feditiofze emotionis

jus Syflematis confacutionem,

piauo /drcbiepi[copi Meclinenfis im h—.u-

occafio.

Cum plurgs e reis in Urbis Ecclefias aut Mo-

;I:

na(teria confugiffent, Supremum Brabantiae Confilium,

Ill Principes & Magi&ratus eorum auctoritatis de-

vifis examinatifque disquifitionibus, requirente Regio

s

pofitarii femper his pluribus arrogatis juribus obftire-

Procuratore, pronuntiavit eos, fpectato de quo con-

j

runt. Gregorii XIV. Bullaann. rj91. quae earoborat,

victi erant, criminis genere, Afyli Jure frui non debe-

univerfimin omnibus Catholicis Regnis rejecta füit. ( a)

re; ac proinde fore, ut, per Contilii auctoritatem e

Fateamurtamen, oportet, temporalem Poteftatem vul:

privilegiatis locis educerentur , & in Regios carceres

"

go minus operz ftudiique contuliffe, ut Ecclefiafticae

conjicerentur. (e)

n

auctoritatis füper hac re conatus reprimeret, quam ali-

Meclinenfis Archiepifcopus , quod Supremum Bra-

quos Ecclefie Miniftrros, ut ei majorem in dies vim

bantiz Confilium egerat, tanquam Sanctorum locorum

l.

& exiítimationem adderent.

Atque hi quidem non fe

facrilegam profanationem, E«clefiafticeque linmunira-

yne! Principibus eorumve Miniftris ita fe commenda-

tis & Afyli Juris intolerandam violationem traduxit.

runtr, utjeos ad aliquorum Actorum jaclatis ipforum ju-

Ea de re per Epiftolam Aprilis die 28, ad Marchionem

ribus faventium approbationem cate pertraherent; cu-

de Caffro Moncayro. miffam apud Hifpanicam Aulam

g

Jufmodi fünt ; cauía exempli, eorum pleraque e qui-

conqueftus eft, contendens Refugientes ex Afyli locis

bus Meclinenfis Archiepifcopus ( Humbertus de Prz-

citra ejus nutum extrahi non pofle ; £? fe quidem , an-

cipiano) fibi prefidium quarit in Norivo Turis (/)

tequam in id affegtiretur, perquifitionum A4éla videre de-

quod editum voluit Tulii die 12. ann. 1700. 1n celebri

bere, €9 cogno[cere , an dicli Cives vei aut convicli deli-

caufa quae Efpenianse füper hac re Differtationi locum

&orum effent, que

prebuit.

In eo laudat fingillatim fuarum Confttitutio-

Juapta matura lmmzmitate Ecclefice

gaudere non po[fent.

num unam , Octobris die 10. anno 1692. (c) indi-

Hifpaniarum Rex, Maji die 20. Meclinenfi Archiepif:

ä

&am.rogantibus , inquit, & fellicitantibus dnglie Re-

copo refponfum voluit, certum effe , quemadmodum

ge, & Bavarie Duce Regionis Adminiflratores F'aude-

ei Comes de Tiremonrio & Dominus Jofeph de Arze

monutii Principe proponente, (d) cum (ícilicet. de cohi-

fignificaverant , fecularem Judicem pvo Hifbaniarum

bendis militibus ageretur, qui paffim non fine gravirei

u[u, ac (Belgii) confuetudimibus &? . Concordatis fatli

publicae incommodo e Feederatorum Exercitu diffugie

monmumenta vel "dAcla mon atite Ecclefiaflicis traditurum ,

bant.

Meclinenfis Archiepifcopus , a quo, fiei fides,

quam delinquens 12 ejus poteffateus devetivet 5 €7 prout ei

quafitum malo remedium fuit , adeo praclaram occa.

confliterit ejus crimen ex üise[fe , qu& ab bac Immunitate

"u wwv

fionem haud fibi elabi paffus eft , quin arrogatis juri

exciptuntuy , fore, ut ipfe delinqueus ex. Ecclefía extra-

bus uteretur. Conftitutio quam füper hac re protulit,

beretur , quamvis Ordinarius, vogatus, eum tvadere ve-

nullo ex capite. Gregorii XIV, . Bullee tam folemnem

0nuevet,

Addit Rex fe futurum fperare, ut re&fa Archi-

in modum tamque univerfim rejecta: concedit,

epifcopi follicitudo ad id fe conformet, 2uod juffitis &v

In ea mandat Archiepifcopus hac omnino quatuor ;

vatiomi confonum ef?, quodque ejus Deceflores facere con-

I. ut nelocorum Afyli Jure gaudentium Superiores feu

Jueverant, amimo veputans e mirnia ad Afylum Ecclefi,

Seculares feu Regulares ullum militem in ea fuícipiant,

fine gravi fundameuto , propugnandum facilitate wiag-

qui non alia mente eo confugerit, quam ut fe a perfe-

gam Divini feroitüi perturbationem €9 Subditorum dam-

cutionibus criminis defertionis in tuto ponet; 2,utmi-

num exifleres binc enim fievi , ut evrata multiplicentur ,

lites profugi. fiquidem ad Aíyli locum pervenerint , a

7 qui forta[fe vei fumt, impuner evadant,

militaribus Officiariis extrahi non poffint nifi cum Ec

Bruxellarum Prefes, infequentis Tunii men(is die r6,

clefiaftici Judicis venia, quam ipfe, ff ita expedzre cre-

Regias has Litteras ad Brabantie Supremum Confilium

diderit, poft fummariam proce(lus cognitionem con-

mifit, ut ei Judicium fignificaret quod fuper hocnego-

ceflerit, eaque tantum conditione, ur Officiarii, efuo-

tio Rex tulerar, cum illud in fua Matriti Aula expendif-

rum Superiorum euétoritate, obílridta, & quidem e

fet, ut illud eidem , pro ve i pofferummuata , vegule loco

fcripto, jurisjurandi fide, promittant fore, ut Defer-

qe d)

toribus ab Afylo fuübtractis nulla inferatur peza capitis,

Janguinis , mutilutionis , aut fufligatioms vulgo B.A-

Bruxellenfi Confilio fuper zovo diffidio obdu&le z'fecbfzæ.

GUET'TES, aut alia equivalens , aut fere equivalens ;

3. ut Defertor fi forte captus evaferit, & fe in privile-

V. Sub idem fere tempus, memoratus Zeaufort,

giata loca receperit, ibidem A(yli Jure cumulatitfime

plurium criminum accufatus & in carceribus Druxella-

gaudeat; 4. ut fi Defertor, prater defertionis crimen,

rum detentus , fraclis januis, evafit, & fe in Domini-

aliquod aliud patraverit, & in quibuícumque cafibus

canorum ejufdem Urbis Conventur recepit. (g) Bil

refugii Jus dubium fuerit, omnes authentica perquifi-

gii Gubernator Bavarie Dux de re monitus ad Mecli-

uones ad Ecclefia(ticum Judicem remittantur, ut defi-

nenfem Archiepifcopum ]Julii die r. ejufdem ann. 17C0.

niat, an patratum crimen ex eorum numero fit, qua

a Domino Jofepho de /4rze, Regio Secretario fcriptum

ab Afyli Jure exclufa funt, & quod inde con(equitur,

voluit, rogans, ut, eo operami daute, Ecclefiafica S'u-

relinquine ibidem wransfugam, an ibidem extrahi ne-

ce(fe fit.

fHitia perfugientem detineret , quoad per[peGum e[ft ,. de-

Cum hoc Meclinenfis Archiepifcopi aufüm

beret , necne, Ecchfie. Immumtate gaudere : Haud cun-

temporalis auctoritas, ut par erat, nonrepreffifer, Prae-

&atus Archiepifcopus Promotori in mandatis dedit, ut

ful ipfe eju(que Miniftri ibi propterea comparatum jus

nominatum Zeaufort e Dominicanorum Conventu ex-

cenfuerunt, ut nova molirentur.

traheret, & in Archiepifcopalem carcerem traderet;

quod cum Gubernartori fignificaffet, Dominus Joteph

Intey ddrcbiepifcopum Meclinenfem $? Brabantie Confi -

de 74rze juffus eft per alteram Epiftolam , ejufdem Ju-

lii menfis die3. rogare Praefülem , Eleétoris nomine,

hum fuper Afyli ?f:ïe diffidium.

ut ad majorem fecuritatem perfugiens in Regio carcere

IV. Omnium prima fe Bruxellis obtulit, ann, 1700.

poneretur, utpote qui Archiepifcopali tutior effer, quo-

ad Preeful ipfe expendiffet. & decidiffet, an Captivus

(4) Differt. de Afylo. Cap. IX.

(^) Morivum uris, n. XXV.

ejufmodi effet, ut Ecelefi humanitare frui poffet. (/)

(c) Huic Conftitationi adfcrfptum tempus aniimadverfione dig-

(e) Differr. Cauon, de 4/ylo, Cap. VII. $. 3.

num eft, Emiffa eft biduo ante celebrem ejufdem Przefülis Pafto-

(f) Regie Littere duz, Maji 20; & Junii 16. ann. 1700. occur-

ralem Inftitutionem , Octobris die 12. ann. 1692. füper do&trinz

conteftationibus. De ea fermo eft in Mon. infi

ervientibus Hift.

rant in colle&ione Awreftorum Lagrzy, Arrefto 63. pag. 114.

Univ. Lovanii , Cap.II. n. XXII,

(g) Mozivum STuris Archiep

-Mecblitt, p. 64'..

(4) Mezivum juris pag. 63.

(5) Motix'/um idem p. 64. & 65.

Fita Fan Efpen,

D4..

Ej«f-

28

VtTA D. VAN ESPEN.

Ejufdem Prefulis cum Regio, itemque cum Magno

Ad hoc refponfum , Officialis Ecoutetten per contu-

maciam damnavit, editaque Sententia Maji die 26. de-

Meclinenfi Coufilio litigium.

claravit Ophovenium debere Afylo frui; & ad Domi-

nicanorum Monafterium per Ecclefiafticae Juftitisee Mi-

VI. Quotempore Meclinenfis Archiepifcopus hu]QC

modi Litteris utebatur e Magiflratu dubio procul extor-

niftros remitti.

Executione caruit hec Officialis Sen-

a

tis (a4) &abHifpanoSecretario fcriptis qui hecrerum

tentia; ei parere Carcerarius expreffis verbisa Magiítra-

genera parum callebat , & recens iu Regionem perve-

gi(tratu prohibitus. JuíTa hec Magnum Confilium fir-

nerat, cujus leges & confuetudines quas diuturna tan-

mavit, quod eodem tempore, Fiícalibus (feu Regiis

tumexperientia edocer, ignorabat; Mechlinz conügit

Miniftris) per fupplicem libellum Tunii die 14. exhibi-

ejufdem generis negotium , quo perdurante, Archie

tum requirentibus, fanxit, utin Officialem ipfum ferio

piícopus füua longius aufa protendit.

procederetur, quippe qui remporalis Potefítatis jura,

Ex hac Urbe quadam Vidua, male admodum audi-

ejufque depofitariis Magiftratibus debitam obfervantiam

ens, operam dederar, ut vindictam fümeret de Hifpa-

impetiffet. Officialis proinde femel & iterum in jus

no Officiario militari probis moribus adolefcente quije

accitus, ut (uze Sententiz rationem Magno Confilio red-

diturus accederet; actantum abfuit, utjuflitize pareret,

prafidio ibidem erat, cujufque, utajebat, quibufdam

fermonibus ejus fama impetita fuerat, Cum ei fruftra

ut per novum porius aufum contenderet, in ea facü

fpecie de qua agebatur, fzecularis Tribunalis judicio fe

per menfes duos ad perniciem in(idias ftruxiffer, Pran-

cifci cognomento Opboven, licentia & violentia noti ho:

non fübeffe. (f) .

minis mini(terio uti ftatuit.

In hoc Juriídictionis q

uafi conflictu ( fiquidem ira

Nequam homini poft inu-

tilianonnulla molimina, tandem Martii die 18.ann. 1700.

conteftationem appellarilicet, in qua Subditus renuit fui

vefpertina hora $. fecundam occafionem obtulit, ut mi-

Principis eorumve per quos exhibetur, auctoritatem

nimum rormentum bellicum in Hifpanum Officiarium

agnofcere) fe mutuo partes, altera in alterius auctori-

intenderet, emiffo globulo, quibono fato afflictam fo-

tatem moliminis accufabapt, & utrinque deinde accu-

lum ejus comam incendir. (^) Fugientis Proditoris

fatio haec ranquam novum. facinus fpectabatur. Sen-

femur ftricto Officiarius enfe perculit.. Subfecuto mane,

tentie Officialis ad Magnum Confilium per Procurato-

cum .primus de Officiarii ceede rumor percrebuiffer,

rem Generalem denuntiatio habita eft ab Archiepifcopo

Opboven apud Dominicanos perfugir, E Magiítratuum

facrilegi aufiloco per quod excommunicationem in Gre-

juffu, Commiffariis quefitum reum in Conventu infli-

gorii XIV. Bulla inflictam zpfo fa&o fubierat. . Ac Prae-

&ti vulneris caufa in le&to jacentem nactis, folliciti(que,

ful etiam perfuadere voluitíe quidem e moderatione tan-

ut eum , cum criminis reum comperi(fent, fibi fume

tum & economia [ive indulgeutia quadam diítuliffe eam

rent, Archiepifcopus, de re certior factus füuum promp

excommunicationem enuntiare; cum id tamen eo fo-

te Officialem (D. de Coriachio) ad Dominicanorum

lum animo egiffer, ut interim in Magiftratus qui ei ob-

Conventum mifit, qui juribus quz fibiin Captivum

fi(tebant, mandatraa Bruxellenfi Aula obtinere per tem-

vindicabat, expofitis, Commilfariisque obfiftentibus,

pus poffet.

Ergo Davarie Ducem per lirteras exter-

ad D. de Z'ardinio Magni Meclinen(is Confilii Procura

rereac decipere ftuduit, Magiítratibus ob oculoseidem

torem Generalem fuas quamprimum querelas detulit.

pofitis tanquàm criminofi in fpiritalem auctoritatem co-

Eum Procurator, tranquillandi animi caufa, monuite

natus reis, qui Ophovenium tanquam füum captivum

Dominicanorum haud fatis tuto Monaílerio accufatum

in Regio carcere detinerent, cum, ajebat Archiepiíco-

extrahi oportere, ut deinde judicaretur, utrum Afyli

pus, ejus captivitas ad Officialem fpectaret, & quam-

Aflentiente Oth-

Jus in ea facti fpecie locum haberet,

vis Officialisipfe per Sententiam mandaffet, ut per Ec-

ciali, Opbovez in Regium carcerem delatus eft. (c)

clefialicae auctoritatis Miniftros in Afyli locum remit-

Archiepifcopales Miniftrri rationem improbare vifi

teretur.

funt, qua demandatam provinciam OfRcialis obierat ;

& ut confilii quod faltem przpofterum iis videbatur;

Belgi;" Prfe]ïdi | fucus faäu.r.

confecutiones anteverterent , Archiepifcopum permo-

verunt, ut aperte declararet Opbovez Captivum ad fe

'AïVlI. Archiepifcopi querimoniis, ejufque Affeclarum

follicitationibus permotus deceptufque Princeps, datis

fpectare, nec fe palfurum, ut alii quam ejus Officiarii

juridicas perquifitiones in eum ederent.

Magiftratus ,

Julii die 9. ad Ecutettem & Magnum Meclinenfe Con-

filium litteris, mandavit, ut.captivus Officiali reddere-

nulla hujus arrogati jurisratione habita, earum profe-

cutionem mandavir, qua inchoare fuerant; cumque

tur, adeoque per ejus Sententiam Ecclefiaftica lmmu-

probationum fàtis colleétum effet, capruram in Opho-

nitate gauderet. (g )

g

ven decrevit, Carcerario mandans, ze quid ageret, aut

Ecutettes perterre

fa&tus juffa maxime licet m quo-

agi finevet. quoad Captivi perfonam , ejufve dimiffionem,

ad rem ipíam tum quoad formam ab(ona & illegitima

executus eft; ac ne confuetis quidem fervatis rationi-

'üïjü coguofcente 9 jubente univerfo Magflratus Collegio.

bus, aclegibus, ut nempe a J'uffitie Tvibunalibus ve-

Id Officialis in fpiritalem au&toritatem factum enun.

vificarentur, (atis habeus efficere, ut per 74udientiam

Viceco-

tians, ad fuum Tribunal Magiflratum accivit.

mes de Hombechio erat eo tempore Officiarius in ca-

traufigeretur , que Regionis locutio eft (5)

pite Jurifdi&tionis Urbani Fori; . vernacula lingua 7 Ecou-

'- Mng?zz' Confilii. þgm'jïcatieüe: audita.

zette dicitur,

Magiftratus hic Officialem monitum vo-

luit fe nihil habere cum eo conferendum; eum fibi Ju-

VIIVI. Magnum Confilium, animofíus, aut ejufmo-

dicem non agnofcere ; & praeterea ab inchoato Opho-

di. mandatorum rationem melius intelligens adducinon

venii nec&

[e]

potuit, ut iis per affenfum fe fübderet; convictum ip.

otio, ejufque in carcgrem co.lnje&ione femper

?*

fam Principi debitam fidem non pati, ut juífa indubita-

abfentem fuiffe, (e)

tis ejus juribus contraria, cujufmodi erant a Provincize

(a) Serm. Hift. p. 121.

Adminiftratore edita, exequeretur.

Suum pariter effe

(5) Exemplum Epiftolz faper exe. Pro

;- Gen. -po l 3-0

(c). Meclinenfis Archiepifcopi monumentum quod Factum in-

credidit, ad nova Archiepifcopi molimina anteverten-

fcripfit rem paulo aliter memorat. In eo contenditur Officialem

da, iterum atque iterüm Carcerario prohibere, ne cui,

sd Procuratorem Generalem fe non centuliffe; liunc Magiftratum

nifi ex expreffo ejus mandato, detentum de quo age-

cum ZEdilibus apad Dominicanos fuiffe , cum Ophovenii in Regium

carcerem translationi Otficialis affenfüs eft; eum ita folum affenfum

batur, hotþiqþm -vt.'radc-ere,t. (4 ) . Hanc (pecie tenus in-

effe, quia Mecling nullus Archiepileopo carcer erat; edicentemque

fore, ut Ophovenius tanquain

-ejus Captivus in'R'eg'io carcere fpe-

( f) de:iz;üm guris, pag. 95. Fafluh', pag., 6.

Geretur.

Y

(g) Ibid, p. 96: & pag. 8.

(4) Exemplum Ep

(5) Epiftola ad D.f* fuper Excomm. p. 24.

iftole fuper excom. Proc. Gen p 16.-

-

(«) Ibid. pag. 17.

obe.

(1) I:'ac'fum , pag. $.

LisEsz Il.

AmxTicuLus XT.

29

i

le

obedientiam ex integerrima fide ortam Archiepiprüs

copus, ad Ordinarios loci femper. [peGavit , €? pertinet;

declarans praterea, fe dzcfo [uo Officiali probibuiffe ..tue

1l

Bavarie Duci tanquam perduellionem obtrufit, a quo

[

nova proinde prioribus graviora mandata obtinuit.

dictum Magnum Confilium. in eju[dem Requifitiouis ve-

prorfur agizafcewt, e1ve re;[porzderet, aut covam conte[lZa-

Haud magnopere Magno Confilio laborandum fuit,

d

ut technas disjiceret, fuamque agendi rationem purga-

retur, NON. OBSTANTIBUS MANDATIS OB.

TENTIS SUB & OBREPTITIIS A. S, A. E. ( Julii

h

ret, cum primum afífequi potuit, ut audiretur, Ejus

lg

ad Bavarie Ducem, ejufdem Julii menfis die 15. fuper

die 19.) €? per allegationes facto &2 )uvi contvavias; ac

Archiepifcopi Syftematis perniciofis confecutionibus &

7 forte, pergit Epifcopus, di&fum Confilium , ejufve

l

IQ

effc&lis fignificationes adeo vehementes gravefque fue-

fupradiéli Confiliavzi Fifcales contenderint ulterius attene

runt, in lifque tam perfípicue demonftrabatur per zzvz

tuve fuper. Ecclefig juribus in. Immunitatis uegotio nul-

d

éla vationum momeuta £. exempla au&toritatcin ab Offi

lunroe quoad bane vem proce[Jum vel coutra diclum ejus

cialitate arrogatam tolerari 202 poffe , ut Bavarie Dux

O fficialem vel aliter perfequi fupra di&us Avcbiepifcopus

uj

veritatem tandem perfpiceret, perficeretque, ut Ma-

proteflatuy. de nullitate, attentato, infraclione, con[pi-

gni Confilii jus & competentia decideretur per authen-

vatione, €9' coutraventione manifefla im ditla jura £g

lt,

au&teritatem Ecclefi $. cum declaratioue fe nec delatuvum

d

Ucas Regii Confilii Litteras, ejufdem Julii mcnüs die

19. expeditas in hac ver

ba:

uec uuquam pa[[urum ut deferatur dis qu& ditli Fifcales

[e

F

aut Confilium attentaveriut aut ufurpaverint; fed ob-

-

Rex, Cariffmi, &2

ideliffmi. — Fifa , juffu uoftro,

examinataque pev eos qui e Regio noftro Confilio [unt, 11

ffliturum vationibus adjumenti[/que quecumque Deus , Ec-

"

tervenientibus Confiliarüs Confilit . privati Vaa der

clefia, fuus /Arcbiepi[copà chara&ter, 62 dila (amm. v$91.)

ul

Brugge & Van Voorfpoel, fiuificatione quam [uper ve:

Gregoriana: Bulla i imanus ei tradiderunt, ut Ecclefice

firo cum Meclinenfi. "Arcbiepifcopo de. Zuri[dichione con.

6 fyli jura defeudevet. — Factum Mecbline lii die

!

füi&u ,. Seveniffimo Principa. Eletori & Bavarie. Duci

23. aun, 1700. (d) (fub

;

obtuliflüs, iNos per prefentem vobis motumi volumus,

AMecliuenfis,

fcriptus f:fal) ü. G. zArchiep.

Jf*

&atis ratiouibus iu veftva dila Significatione conten-

E

tis,, VOS POSS

E ET DEBERE, AD ECCLESIA-

Magni Confilii moderatio.

STICI JUDICIS. EXCLUSIONEM , DE IMMU

NITATE COGNOSCERE: az gominatus F'an Op-

X. Afchiepifcoþum haud fefellit opinio qua du£tus

Monitionem & Proteítationem quam modo attulimus,

boven extrattus ju[fu. vefiro, ea gaudere debeat , necne,

qua de ve di&lus Seveniffimus. Princeps. Idrcbiepijcopum

in anteceffum,. ut fibi caveret, ediderat.

Magnum

äl

moneudutm curavit ; voli[que proinde mandauns , ut ad

Confilium nullam reapfe rationem habuit mandati Prze-

J.

bujus caufee iuffvuGionem & Sudicium [ime cunttatione

fidis (ne quo, ceperat, pede pergeret), eique ille-

procedatis ; ac fi ex eju[dem cauf examine con[Hiterit

gitimae & perfonali prohibitioni authenticas Regii Con-

.

"Accufatum Immutitate gaudere debeve, eum im locum e

lilii Litteras praetulit quibus fuperioris Julii die. 19. ju-

r-

quo extvaxiflis, vefiituatis.

Propterea , Cariffimi €9

bebatur ex legibus a ejus cauJ& iuffrucliouem &5 u-

Fideliffimi, D. N. vos in fua [an&a cuflodia contineat,

diciuin fiue cuulatione procedere.

Qr

Bruxcllis, die v9. Z'ulii auu, v7oo, (fübfcriptus) Zir.

'Tribunal hoc eo minus Actorum fuüorum profecu.

tionem intermitrere poterat, quod ei, menfis ejufdem

F. (&Hinfra fignatus) Galvaz.

Julii die 8. Perfugiens fupplicem libellam exhiben-

ANove tecbue.

dum curaverat, quo Judicium follicirabar, poftuiabat-

que, ut, fiquidem Aula, quod fperabat, par effe cre-

s

IX. De/his Regii Confilii Litteris tanquäm Ecclefia-

deret, in Afyli locum remitteretur.

ftice S'uvifdidlioui aperte injuriofir. Meclinenfis Archie-

.Et (ane Maguum Confilium non fàtis firmas crimi-

pifcopus graviter queftus eft (4); & quoniam Ma:

num de quibus accufabatur, probationes in inquifitio-

num Conf(ilium, nulla, harum querelarum ratione

nibus naétum, aut fortaífe indulgentia uti volens, ut

habita, ad negotium ipfüm judicandum fe compara

ita pro viribus Archiepiícopo faus faceret, & funeftas

bat, jamque editas ab Urbani fori Magiftratu difquifi

ejus moliminum coníecutiones anteverteret , Arre(ítum

M

tiones expenderat, fuamque agendi rationem, ad Re-

Julii die 24. in Opboven captivi favorem edidit, quo

gii Procuratoris Generalis Requifitionem , Offciali in

mandabatur , ut is 77 ( Dominicanorum) C/aufrum e

finuandam curaverat, (5) Praful hic & ejus Atfeclee

quo ipfum extraxerat, vemutteretuv , ju[[o. Coufiliario

tarmo vehementer exclamarunt, tamque acriter Bruxel

Procuratore Generali

]

ad ejuf/dem zdrrefl exgcutionem in-

lenfem,Prefidem perculerunt, ut ab eo nova manda-

cuimbeve. (e)

ta extorquerent prohibendi caufa, ne Magnum Confi-

d

lium in ejus negotii profecutione perfiíteret, quoad

ipfe mififfet ad Regium Confilium probationes juris,

Fiolentig 6? faf?z vie j Mini/lrorury, "rchiepifcopi.

l

quod (ibi ad illud dijudicandum füppetere contende-

XI. Sententia hæc ciuæ diffidio finem imponere de-

bat; quod jus ipfüm Regium Confilium tam rite ac

buiffet, f1 vel tantillum Archiepifcopi ejufque. Affecla-

recte agnoverat & firmaverat, | Archiepifcopus tamen

rum animum moderatio & aquitas efficere potuiffent,

quem experientia dotuerat Magnum Confilium haud

novorum potius facinorum occafio fuit.

Ea vix pro-

fe credere peculiaribus Prae(idis mandatis parere debe-

nuntiata, Procurator Generalis (e ad Regium carce-

re, cum Supremze auctoritatis, cujus ipfum depofita-

rem contulit, ut eamdem éxequeretur, perficeretque,

)

rium erat, juribus adverfabantur, itafibi preecavit, ut

ut Captivus in Afyli locum duceretur, (f), — Archie-

contra quidquid przterea Magnum Confilium egiffet,

pifcopus a fuorum Exploratorum duobus de re moni-

edendum curaret Actum proteftationis infertae cuidam

)

tus ( £), nihilque de fuis arrogatis juribus demptum

priori Mozitioui ad D. de Javdinio, Generalem ia Re

]s

(4) A&us hic Procuratori Generali figriificatus non fuitnifidie

gis Magno Confilio Procuratorem mi[]e. Ejus impvef

24. poft pronuntiatum Arreftum , de quo mox fermo erit, & cum

fu. quod uobis fuppetit, exemplar Julii diem 23. ann.

Magiftratus ad ejus obtinendam executionem incumberet.

1760. adícriptam habet, (c)

In ea exhibetur dicti

$i li-

l.

bello fides quod Archiepifcopus Fachum infcripfit , editus non fait

Proc. Gen. die 14, Junii Requi(itio tanquam continens

nifi die ipfa 24. Przfule certiore fa&o de Arrefto

quod ea die Mag.

h

