ueri clarum eít; fimiliter duobus fübfequentibus ca-

tem non videri contentire nequidem interpretative fi-

i2

juftz rationes ipfüm ad tacendum feu ad non contra-

d

ibus, ipfi emptores vel operarii in pretium illud vel

mercedem , -non magis libere ac- fpontanee. confenti-

dicendum moverint. Quis vero ambigat quin ex par-

f

unt quam in ufüra confentiat ille qui im neceflitate

te erroris etiam Romanis Pontificibus interdum poí-

bl

fint effe juftz rationes, ob quas aliqua pro tempore

ü

conftitutus illos promittit & folvit alias mutuare no-

j

lenti.

"diffimulent ut mala majora precaveant; quid enim fi

In poftremo denique cafü, tametfirmunera illa ul-

ea (it temporum conditio ut (1 omnia reformare velint

e1

periculum fit ne omnia perturbentur ? Quis credat his

tro aut fpontanee collatoribus aut refignatoribus of-

f

ferri videantur, fi quis tamen munerum quantitatem,

circumftantiis occurrentibus Superiorem pro bono Ec-

perfonas dantis & accipientis, modumque offerendi

clefiz àd tempus diflfimulantem habendum effe pro

leviter attenderit, illa non fponte & libere; fed ex qua-

confentiente? Ad hzc quis dubitet quin revera Ro:

mano Pontifici hujufmodi temporis durities occurre-

g

dam inufitata obligatione & pactione folvi manifeíte

deprehendet, ut latius in Tractatu de

-Jï"?f*mf*? circa

re queat, ut etiam in fua ipfa Curia aliqua

0 tempo-

f

re tolerare teneatur, ut rnajora mala evitet

d

Certe ta-

Benef. part 1. Cap. 2.$. $. oftendi

lem calamitatem fxculo proxime elapío reperiffe, ab

|

OREFLEXIO l.

teque deploraíffe Adrianum VI. plura probant, & in-

l

ter alia conftat ex illis quz Francifco Delegato fuo ad

j

Principes Germaniz injunxit. Dices, inquiebat ad

: Ad reg. 46. in ,Sq*-quï tacet cbnfc)n;ïræ videtur.

f

Legatum íüum, nor ingenue fateri quod Deus hanc

. Hane regulam fi nude inípiciamus in fua generali-

petjecutionem Ecclefice fuce inferri permittit propter pec-

r

tate defendi nón poffe, ac proinde 'ad certas fpecies

tata hominum, inaxime Sacerdotum CS' Ecclefiee Pra-

il

latorüm.... fcimus in hac fancta Sede aliquot jam an-

coar&andam effe recte obfervarunt interpretes. Mul.

tis quippe cafibus accidit ut tacens nec pofitive nec

ais muita abominanda, fuiffe, abufus in fpiritualibus,

interpretative confentire videatur. Varia enim &fre-

exce[fus in mandatis , C9' omnia denique in perverfum

emtata. Nec mirum, fi egritudo.a Capite in mem-

f

quenter occurrere poffunt ob quze aliquis filentio dif-

fimulet, quze ta

men nullatenus probare, nec illiscon-

bra, a Summis Pontificibus in alios inferiores (Eccle-

fentire intendit, qua rationes tacen

di fi jufte & legi-

fiz) Prelátos deftenderit... Qua in re quod ad nos at-

timx fuerint, tacens nequidem interpretative dicen-

tinet, polliceberis nos omnem operam adhibituros ut

primum Curia hcec, unde forte omne hoc malum pro-

dus erit confentire, hinc Juris C. leg. 8. ff. qnibus rno-

dis pignus folvitur, dicit, non videtur confenfiffe cre-

ceffit , veformitur , ut ficut inde corruptio in omnes . in-

ditur qui f&

ente eo debitorem hypotece obligat vendi-

feriores emanavit ,. ita etiam ab eadem fanitas

ä

derit, cum i

deo paffüus eft venire qued fciebat fibi ubi-

C2' reformatio omnium emanet... — Quamquatm ne-

que pign

us duráre; qua(i dicéret, non videtur credi-

mo mirari debebit fi non [latim omnia errata, €3' ab-

Í

tor tacen

do confen(iffe, quia rationem tacendi five

üfus omney per nos emendatos viderit.

Inveteratus ni-

non contradicendi habuit. -

mium morbus efL, nec fimplex fed varius €9' multiplex;

d

Cumigitur hzc regul

! 'þ'lu'res»þätivatur éexceptiones

pedetentim inejus cura procedendum eft ; C9' prius gra-

l

uz tamen terminis indefinitis & univerfalibus fit de-

vioribus magisque periculofis occurrendum, ne omnia

E

nita, quid miri fi plures inde errores originem füm-

pariter reformare volentes omnia perturbemus. (a)

Nec tantum Adrianus, fed & ipíà Generalis Triden-

pferint, dum nimirum in füa generalitate aflümpta il-

lis cafibus applicata füerit quibus ex mente condito-

tina Synodus fimilem temporis difficultatem oftendit.

ris & & Legislatoris applicanda ron erat: utque plu-

Quare plura non probanda ad tempus diffimulare de-

ra oinittam hoc unum notandum generali applicatio-

buerit, quod licet in plurimis locis obícure infinuet,

apertius tamen in ultimis SS. expreffit cum enim de-

ni'hujus regulz merito adícribendum efle petlimum

& perniciófum illud argumentandi genus, quo non-

fideraret Monáfteria , quz ex mala adminiftratione Prz-

nulli Superiorum omnium maxime ipfius Romani Pon-

latorum tam in fpiritualibus quam in temporalibus non

levià erant paffa incommoda , ad congruam monafti-

tificis non contradidionem feu filentium pro confen-

fü interpretantur, hoc (imilive modo argumentando:

ca vitz difciplinam revocare, ingenue faffa eít, ve-

iftud illudve publice pradicatur in Itália aut. etiam in

rum adeo dura diffïtiii.rque eft præjknzium temporum

conditio, ut nec flatim omnibus nec commune ubique

Curia'Rornana, & Pontifex tácet, ergo confentire vi-

quod optaret remedium poj;

detur; ex qu

o ulterius conficiunt : ergo licitum eft.

p

t adhiberi, ;ï'."zy. de Ref.

quee— — $—— a^ 9 Beeueun^ — pQ —— —— . 95 — 7997 d um p — t

Hoc argumentum etfíi

admodum debile multisque ti-

Caàap. 2r,

tulis defe&uofüm non tamen ab heri aut nudius ter-

- Nullatenus proinde fequitur; hac illave Pontifexaut

ConciliuniGenerale tacendi diffimulat; ergo confentire

tius, fed a muültis retro fzculis in defenfionem abu-

fuüm fümptum fuiffe conftat : fxculo enim XI. fcri-

etiam interpretative videtur. Infüperpredicdum ar.

bente Ivo Carnutenfi, quod cum repugnaret & inter-

gumentum ex ipía Superioris taciturnitate, non tan-

diceret Decano,' Cantori aliisque miniftris Ecclefia ;

tim confenfüm interpretativum , fed pofitivarn illius

m

quzdam pro confíüe

tudine antiqua püblice exigenti-

approbationem & confenfüm 1

"

4

ortat. Manifeftiffi-

bus ab his qui Canonici fiünt,

"ipfius Romanz Eccle-

m

no ruríüs ex hoc capite laborat

efectu; verum nam-

fis confuetudine fe defenderent, in qua dicunt Cu-

que eft Prxlatos Ecclefiz diflimulantes : nec corrigen-

i

tes abufüs, confequenter illos confentire interpreta-

bicularios & Minifítros facri Palatii multa exigere ex

Eu a

confécratis Epifcopis vel Abbatibus, quz oblationis

tive cenferi, quia enim ex officio impedire & extirpa-

velbenedi&tionis nomine palliant, cum nec calamus,

re abuíus tenentur, fi id ex aliqua hurmana timiditate

aut hominibus placendi ftudio, adeoque perverío af-

rec charta ibi gratis, utajunt, habeatur; & hoc qua-

filapide atterunt fróntem rneam cüm non habeam

fedu prztermittant, quis dubitet quin ipfi abufüs (z-

quod refpondeam nifi Evangelicum illud , quod dicunt

pius fint voluntarii in caufa & confequenter illos in-

terpre--

;(a) dlj"a:fc Adriani inftru&ionem videre eft T, | Fafciculi terüm*'expettcndnum, R"ï- 44 & f

Apn RzGULAS JURIS

233

D

PC

n

terpretative approbare c2níeantür. Unde támen nul-

um

REFLEXIO IV. (

df

latenus fequitur quod illi iidem Pralati pofitive illos

abufus approbent; immo (íxpe contingit ut illos eo-

Ad Reg. 15 in & odia reftringi 69

m

dem tempore pofitive improbent, quod interpretati-

venit dmplificari.

favöf?f coæ

b;

ve probant, quià nimirum tolerant quos cofrigere &

(

extirpare tenentu*. Quis enim ambigat quin plures

— Veritate ac utilitàte magna gàudet hæc reguïa, mdg

vll

'ex pradecetforibus Adriani VI. füb quibus in Curiàm

do quid pér odia, quidque per favores intelligatur ri-

[

Romanam plura abominanda, abuíüs in ípiritualibus,

te perfpedum fuerit. Odia ive odiofa in hac Regula

ü

exceífus inmmandatis, intraverant, non fe opponendo

proprié dicuntur illa que juri communi five facris

:

àaut nimiüm connivendo interpretative in illà confen-

Canonibus oópponuntur; przcipue tamen illis quibus

ol

ferint, qui tamen illa nullátenus approbarant aut appro-

Ecclefia adhuc florens & libera, id eft necdum abun-

Te

báre voluiffent. Invalida proinde eft hec confequen-

dantiá vitiorum aggraváta, aut filiorum fuorurn fragi-

i

tm

ralati Ecclefix tenentur ex officio fao huic aut

litate aut duritia inclinatà, melioribus temporibus | It*

nt

illi'praxi fe opponere, & tamen tacent & diffiinulant;

bere déclarare potuit, quarn in Miniftris füis eruditio-

UH

ergo pofitive illam appróbant.

nem, & morum puritatem; quam ergà Superiores ;

(

- Dénique ut demus aliquam praxim aPralatis Eccle-

& przxfertimà Epifcopos obedientiam , quam erga divi-

Ü

fix immo & a Summo Pontifice ut particulàri homi-

na imyfteria reverentiam; & in eorum receptione vitz

(s

ne, non tantum interpretative fed pofitive etiam pro-

fanctimoniám, quarm in peccatoribus paenitentiam ,

bári, male tamen infertur: Ergo praxis illà licets con*

quem vitz rigorem contra vitia, quamque in ceteris

Q.

fequenter illó ex capite predidtum à

reumentum id in-

fervatàrm difciplinam defiderat; quos Canones San&tus

fereds, manifefto labórat defedtu.

uis. enim atmbi-

t

Leo, Epift. 84. appellat Canones fpiritu Dei conditos

].

át quin Ecclefia nón tantum in Cáthedris Epitcopà-

C9 totms Ecclefice veverentia confervatos. Hoc modo

[

bts, fed etiam in ipfa Pétri Sede ihrerdum contpice:

fumendo odia five odiofa, re&e dicit Regula

odid

d

fé & tolerare coactà fuerit Lupos & rhercenarios, cu-

reftringi convenits quia five ipfum ufüm (ve interpre-

d

jus rei utpote manifeftx ut plura teftimonià omittam;

tationem confideremus, femper reítringi oportet ,

unicum Cardinalis) Baronii calamitofüm Eeclefi& (ta-

quidquid a jüre communi (ive facris illis Ecclefia De-

[

tuim f'eculo 1. defcribentis fufficiet : 7/ix aliquisere-.

Cretis, quibus verus Ecclefiz fpiritus continetur & ex-

(

dàt , inquit, immo itec vix quidem fit creditirus nifi fuis

primitur recedit. Continua Eccle(ie fuit confuetudo,

ütfpiciat 'oculis manibürque contrattet , quam indigna,

utnunquam, ni( neceffitate cogente,.a Canonibus

quam turpik , deformia, execrahidà, in[uper C9. ab-

illis recederetur , eorumque rigor feu auctoritas labe-

y

ominanda fit coacta pati Szcrofanttà C5 Apoflolica Se-

fadaretür. Drevitatis caufa illius explicationem omit-

dess,cujus cardine univerfa Ecclefià vertitur ,cum Prin-

tam, quz partim in Thefibus de difenfationibus pro

cipes faeculi hüjus qgüantumlibet Chrifliani hàt tamenex

repetitione juris jam pridem (P) defenfus; partimin lie

parte üicendi tyràtni [cviffrmi , arrogaverunt fibi ty-

bello de fimonia cirea Beneficia parte prima, Cap. 10,

ranniie elettionem Romahni Pontificis güód tumé ab üis,

paragrapho quarto, videri poffunt.

li

proh dolor ! in eahdem Sedem, Angelis reverendam;

uod vero attinet interpretationem eorum quz fà-

I

)Hot ex iis oFiá

vifu horrenda intrufa funt monjlHa.

cris Canonibus contráriantur, in primis omnium Ca*

fi&t mala confümmate tra

gediæ à

"s

initium anni

noni(tàárum fententia receptum eft, nihil unquam fà-

!

9606.?

*

cris Canonibus contrarium effe admittendum nificla-

Dicemu

^

fr

ne forfitan licitum quidquid veri quidem

re probetur per auctoritatem legitimam pro temporé

fed indigni Petri fucceffores, verb

o Vel fadtó in par-

& ex caufas contrarium effe indultum five conce(fumy

ticulàri probarünt ?

fecundo omnium Doctorum calculo probatum eft il-

uis denique unquam crédidit illam Sedis Apofto-

là qui facris Canonibus adveríantur ita explicanda ef-

licze prerogàátivam, ut ii qui eam legitime áfcendunt

fe, ut nunquam ultrà tenorem, eorümque proprium

j

omnibus humanis affedibus & páffionibus ità dori-

fenfüm extendaturs ità ut quantum fieri poteít mane-

nentur, ut nunquàm illis indulgendo, illicitum àli-

at Canonum illibata auctoritas.. Ex his certiffimis prin-

quo fado aut. verbo probárent? Quod Romanorum

cipiis plures non inutiles in. vàriis ptateris conclufio:

Pontificum huimilitas frequenter publice profefla eft.

nes elicere poffemus ; fed ob brevitatem temporis ali-

Utque in iis plura filerem exempla, obviumiliud Cle-

quas tantum elucidandz materi& admodum hodie in-

ientis quintiin Extràvag. 2. de Prabendir, in. com-

tricatz & controverfe, nimirum exemptionum Capi-

munibus, in quà palàm profitetur plures Eecclefiarum

tulorum , Univerfitatum , Monafteriorum a jurifdictio-

Cathedralium &,. Monatteriorum cominendas ex hu-

ne Ordinariornm fuübfervientes hic proponemus.

mano quodam àffe&tu & carnali amicitia ergà quasdam

Exemptiones illas a fpirituali Epifcoporum jurifdi-

períonas a fe fuiffe conceffas, quas ornnes ibidem tan-

&ione facris Canonibus contrariari nemo dubitat;

2

quam Ecclefixe valde perniciofas révocat & annullat,

ex predictis principiis fit conclufio,

H.ing

JUtigitur concladam tribus - potiffimum titulis argu-

imentum predictum vitiofuütm eft, 1. quia nullatenus

CONCLUSIO

fequitur : Superior tacet, ergo coníentire videtur ,

etiara interpretative : 2. non fequitur : Superior tà-

Lïïpifcopüs jüre communi fundatur, kut iurifdi»&i-oïa

nem in Capitula, Univerfitates & Monatteria exerce«

cerido confentire videtur interpretative : ergo pofiti-

Ne a&tum probat: 3. denique ex pofitivà Superiorum

at, quoufqueé de legitima füa exemptione plene do-

etiam Romanorum Pontificum approbatione, nonre-

cuerint.Habetur.expretfe in Cap. 7. de Privilegiis in 6.

&e conciuditur, ergo licet.

Secundo : In iis in

q

fit fundatum

quibus jurifdidio dubia, E'pi(ï

Hinc unaintelligere licet quàm parurà

[]

copus füa jurifdi&ione uti poteft.

ilüd a quibufdam ]Jurifperitis tràditum principium

$

Tertio : Exemptiones utpote o

diofe ultra expref-

aéctus omuis juftificatur propter fcientiam & patienti-

um & proprium verborum tenorem non (ünt exter-

&m Superiorum. Barbotà in principiis & locis com-

dendz : quam regulam in hac materia fedulo ab E-

munibus utüüfque juris , littera À. xprincipi'ö 6"4;.

piícopis obférvatam voluit Synodus 'Tolo(ana, anno

Cap. 16- L Iö

t

l 590 parte 4

,

Szzpþlem.- Oper. Van Efþen.l Tomus V.

g

Quárto:-

" (a) Reflexio quarta hujus Tra&at:ufsca' quæ érat ad Reguläm 65. in Sexto:. ]n pari deliclo vel caufa. melioy-eft iohidisie. pe[fidenris &

ad Leg. 128. ff. de R. J. i2 pari caufà pojfeJor pozior babetur , typis data fuit anno 1700, ad calcem juris Ecclefiaftici univerfi , fub

hoc ritulo

Expofitio Regule juris

nunc erit. Reffexio quarta,

"In pari &c, — Hiné eam Reflexionem hi« omittiimus ; & qu& fuit in Tractata Rgfläxia quinsa. 5

(b) Anno.1684.

154

R-grLEXIONSS

Quarto : ïxerhp'tiones de perfona in perfonam , vel

ratione eorundem Prio

ratuum Ordinarii Jupifdi&ioni

xde leco ad

&

locum, vel dg re ad rem, extendi non pot-

effe fubjectos.

funt.

Hzc fi recte expenderentur & obfei'varentur , non

Quinto

: Siin eandem perfonat concurrunt duzx

dubium quin plurimz quzftiones in materia exemptio-

diveríz qualitates, exemptio competens in una quali-

nis, quz hodie non exiguam in Eccle(ia tarbationem

tate, non concurrit ad ea quz augentur in alia quali-

excitare Solent, facile fopirentur.

|

tate. "Conformiter ad has conclufiones refpondit In-

Hinc enim apparet, quod Academicis, Religiofis

noceritius tertiusin Decreto, Cum Capella, Extra, de

aut Canonicis indulta exemptio reftringenda fit ad ea

grivilegiit, probato per Concilium Tridentinum ff

quz Ácademicos ut Academicos, Religiofos ut Reli-

24. Cap. XI. de reformatione.

Non obítante exemp-

giofos &c. concernunt, & coníequenter non effe ex-

[

tione competente Canonicis Epifcopum poffe officii

tendendam ad ea quz eofdem in qualitate alia difpa-

fui debitum in eofdem libere profequi, in quantum

rata, przfertim quz ipfi certius Epifcopo fübjiciun-

Parochianarum Ecclefiarüm, vel alias Jurifdidionem

tur, tangunt. V. G. (1in Academico fimul concur-

ipfius defpicere dignofcentur. Cui contforme eft quod

rat qualitas Sacerdotis, Confefforis, librorum Cenfo-

Sanda Synodus Tridentina ibidem declarat : privi-

ris &c. exemptio conceflfà Academiz, nullatenus ad

legia, re[idemtibus in Curia Romana rigore Eugeniancd

functiones in hifce qualitatibus exercitas pertinet. Si-

Con[litutionis, aut familiaritatis Cardinalium, com-

militer de Regularium ac . Canonicorum exemptione

qpetere folita, in iis qui. Benefteia. Ecclefiaftica obtinent,

ratiocinandum

nimirum ut intra limites diíciplinz

ratione predittorum Beneficiorum minime | intelligun-

Regularis & Canonicalis contineatur.

Ex pradictis

tur, fed Ordinarii jurifdiclioni fubje(ti permaneant.

quoque apparet quod fi caíüaliquo dubitaretur, num

l;;

Eodem pari fundamento declaravit Synodus Lug-

Regulares, Canonici &c. Ordinario fübjiciantur, pro

dunenfis, in Cap. 1. de prilegiis, in 6. Monachos ex-

e€mptos, fi ad Prioratus Monafteriorum fuorum non ex-

jure communi fundata,

auctoritate Epifcopi potius effet judicandum; utpote

xqucufque plene probetur ex-

s;mptosvmittant—ur, ut ibidem eqr-um curam gerant ,

emptio.

La

n

d-

P

;E

VIII.

[

R EFLEXIONE,S(a)

. -Ad nonnullas Extravagantes inter Communes.

Nunc primu?n edite. )

—--O

äEFLEXIo L

Immo declarat, quod hi

qui de cetero prafumpfe-

vint intpedire &c.. perfiflendu

7 &c.

D Extravagantem : Supjer.' De vonfuetudine. Inter

Denique declarat ita hecobfervanda effe n

on ob[lan-

Extravagantes Communes, una notabilis occur-

tibus quibuslibet...

volumus fuffragari.

rit íüb nomine Joannis Papz XXII. (üb titulo: de Con-

Evidens eft in hac Conftitutione Pontifici afferi Ple-

fuetudine.

.. In hac

nitudinem poteftatis

per totam Eccle(iam Catholicam,

Conflitutione in 3primis tanquam i.ndubïta-

utíüpra obíerv

atum eít; ipfümque poffe ad omnes

tum afferitur , quod Romanus Pontifex fuper gentes

£9 Regna a Domino fit con[litutus.

Provincias & Regna Legatos fios mittere; idque fine

"—— — —— I at »«e-

affenfu Principum: quam Conftitutionem extra Italiam

Poft hzcatlerit, quod cum perfonaliter [ingulas

v'regi-o-

& Provincias temporales Pontifici füb

jectas , ac notan-

nes circuire non polt , mec circa gregem fibi ereditum

ter in hoc Belgio, atque Re

o

o

no Galliz, ac vicinis

curam Paf[loralis follicitudinis. exercere &c.

Hic non

Provinciis, non effe receptam,

oftendi jure Ecclefia-

obícure fignificat Poentifex fuam curam Paítoralem fe

[lico parte 1. tit. de Legatis Apo

Ítolicis.

Et in Regno

extendere ad omnes. totius orbis Ecclefias, adeoque

Galliz oftendit Carolus Fevretius

; In traQtatu de abrz-

univerfüm orbem Catholicum fuüz Epifcopali cure effe

fu lib. 5. Cap. 2. & noviflime notavit D. Hericourt is

íubjedum , eoque titulo omnem auctoritatem Epifco-

"Analufi , ad titulum Decretalium de Confaetudine.

palem a plenitudine poteftatis in Romano Pontifice

refidente, reliquis Epifcopis communicaris ita ut hi

RDUITITEXIOJ7m

r IN THELINDRE , 9) RUA o r E SAPPVTTRTIODU OE o a n m

in partem dumtaxat follicitudinis cenfeantur vocati ,

ipfe vero Pontifex Romanus folus in plenitudinem ip-

'Ad,ExtraQ-agantem: Injunf?æ.* De Eïefïioü!.

fius poteftatis.

In hac Extravagante edicitur

Cum igitur

hanc genei*alem curam Paftoralem, fi-

Pralatus, qui Provifionem aut

; ne quis Epifcopus aut

Confirmationem obti-

ve plenitudinem poteftatis; per feipfüm omnibus per-

nuerint a Pontifice in Curia Romana , ad Ecclefiz fuz

fonaliter impendere nequéat, infert, quod receffe ha-

admini(trationem, immo nec ad

beat interdum ex debito impofitee fervitutis, fuos ad di-

feffionem admitti queat,

ejus dignitatis poí-

nifi obtentis Litteris feu Bu!-

ss 4 ib d n ) x

veríar mundi partes (prout- necelf/tates emerferint) de-

lisin Curia Romana expediri folitis

iifque'exhibitis:

flinare Legatos ,. qui vices ipfius fupplendo ,errata cor-

de qua Extravagante actum : eft in Su

pplemento juris

rigant, afpera in plana convertant , C9' commilffis fibi

Ecclefiaftici p

3

arte IL. tit. XXIV. Cap. 4. ubi & notavi

populis falutis incrementa mini[lvent.

quod occafione hujus Conftitutionis adverterit Natio

Deplorat autem quod aliqui hujufmodi officium C9'

Gallicana, Provifionem Epifcopatuum & Abbatiarum,

pote[tatem ipfius Romani Pontiftcis , quam non ab ho-

aliarumque dignitatum reipía non expediri, five non

mine, fed a Deo recepit, fub fuo arbitrio redigere mo-

habere effe&tum, nifi prius folutis temporalibus five

lientes, Legatoy ipfos uifi ab eir petitum fueri

"

:o LC in'

Annatis; eo quod Litterz íeu Bulle Provifionis non

gredi non permittunt. pag. 370...

relaxentur, nifi Annate fuerint reipía folutz; quia (i-

odi confuetudinem...

decrevimus.

. Pofthzc fübjungit : nos hujufin

ne iis Litteris feu Bullis. previfionis, non poteft Pro-

vifüs accipere adminiftrationem, feu poffeffionem fü

CUR IOMGEND ONMNULCOCUNSNQU IN O NNUE CC CR TBBME OM ITR a d aOUA M RI

* .Quin & addit , mec eod. prectextu. cujufvis confuetu-

di'gnitatis, conformiter ad hang Extraya*ganterm.

dini impedre páf... n ejtm.

RE-

(a)aHæ' Reflexiones inconfülto

præftermifl'z-:w fünt in Editione Commentarii in Canones Juris veteri,e,& novi, & in jus.nov

iffimum

Íaca Lovanii , anno 1753.

*

Ab NONNULLAS EXTRAVYVAGANTES,

235

i

lium,. tum in Differt. ad Concili

x

1

^

1m :Viennenf'e ".fub

od E Ed Ka.0 .

CHNPEUIE. T. cjusque At

OR

P ?*ï—qux*erägai*iïe&' " Übcudisden. D DI

Q

C? obedientia; & Extravagantem : Meruit. De Prici-

( RERLEXIO U.

1

egiiy.

Admodum

imos R OCb QUs PL o

f

r

Clericorum.

avagantem :1'-D0&[-l. De vzta ö* hone]iätie

N

[j

Bonifacii VIII. edita durante famofo ac diuturno diffi-

Q

Q;to, .vigter h

4

uuc Pontificem & Philippum Pulchrum

""Admodum

f:

ane hotanda hzc Extravagäns feu Corf;-

Regem Galliz.

*«

ftitutio Joannis XXII. in qua in primis defcribitar mo-

l

um adítruit Unitatem Ec-

dus quo Divinz laudes feu. Divina Officia decantari

X

. In hac Conftitutione prim

d

cle(ix Catholicz ; ac . dein hujus Ecclefiz feu corporis

feu perfolvi debeant, ut debitus Deo Cultus exhi-

unum.a Chriíto effe conítitutum Caput feu Vicarium,

beatur.

N

nimirum Petrum eju(que fücceffores;ac proinde Pon-

Ut enim re&e monet in ore eorum dulcis vefonat fo-

E

tifici Romano tanquam Petri fücceffori, omnes omni-

nu$; dulcis quippe omnino fonus in ore pfallentium

no fideles, cujufcumque fint dignitatis, tamquam fuo

refonat, cum Deum corde fufpiciunt, dum loquun-

Paftori debere obedire: atque ipfüm effe unicum Pa-

tur verbis. De hac interiori & pia difpofitione in Re-

!

ftorem in terris.cui ovile Chrifti (it commitfüm. -Ul.

citatione Divini Officii latius egi in Differtatione de

ie

i

terius afferit. : im hac, ejufque poteflate , duos effe gla-

Horis Canonicis Cap. VI. Et merito videndus libellus

dios, fpiritalem fcilicet C9' temporalem Evangelicis di-

idiomate Gallico fcriptus ,

$

Gir inflruimur; incujus afferti füi de duobus gladiis

la priere publique.

fub -hpc titulo : -Tra?tä de

D

probationem fubjungit : zaum dicentibus.... fed fatis,

Deinde oftendit per cantu

m feu folemnem perf'olu—

C

tionem Divini Officii , fi tute & cum ea reverentia qu

i

; Quin imo ulterius non dubitat tamquam indubita-

oportet perfolvantur, fidelium corda ad devotionem

tum affere, quod non tantum gladius fpiritalis . fed

inflammantur : znde etenim

(ait) in,EcclVe/iiJ'f pfalquia

materialis fuerit a Chrifto Eccle(iz (ive Petro concef-

cantanda pracipitur &c.

fus; imo & qui hoc negaret, textum Evangelii non

Hic babemus quod etiam ztate hujus Pontificis, fci-

rede intelligere dicit in verbis : male verbum attendit

licet Szculo XIV, non dubitaretur, quin Divinum Of-

Domini proferentis : converte gladium tuum in. vagi-

ficium nodurnum & diurnum, quod hodie Officium

namnm.

Canonicum dicitur,non tantum ad Cleri, fed & fide-

Tandem multis probare contendit, poteftatem tem-

lis populi devotiomfem excitandamperfolveretur; quod-

poralem debere (ubeffe fpirituali , atque ab hac depen-

que ad illud populus conveniret; & una cum Clero ad

dentem efTe , ac finaliter concludit fu£effe Romano Poa-

illud cantaret , prout id ipfum in allegata Differtatio-

Bfici.... omnino e[fe de nece[fitate falutis. -

ne Cap. III. latius oftendi.

, . Quantopere hec Bulla, ive. Conftitutio Bonifacii

Ex hac infüper Extravagante feu Confti

ïutiohe , ha-

VIIL alizque fimiles Conftitutiones ab hoc Pontifice

betur quod eo tempore in cantum ac fignanter in Mu-

evulgatz, quibus declarabat Reges & Principes, eti-

ficam talia irrepfiffent quz magis audientes a Devotio-

am quoad temporalia fuorum Regnorum , fubeffe Ro-

ne avocarent, immo ad lafciviam invitarent, quam ad

mano Pontifici, eorumque jura ab eo dependentia ,

veram devotionem; quz hac Conftitutione ab Ecclae-

Regem Galliz ejusque Regnum turbaverint & irrita-

fia ive Divinis Officiis auferri przcipiuntur: quosab-

verint, ex hiítoria ejufdem diffidii abunde liquet, &

ufus ((ingulatim) expreffimus in przcitata Diflertatio-

latius oftendi in Diflertatione prooemiali ad. fextum

ne, uti & in 7ure Ecclefiaflico , parte 1I. tit. V. Cap.

Decretalium; ubi una oftendi, occafione hüjus diffi-

IX. Etquid contra eos abufüs ftatuerit tum Synodus

dii hunc librum Decretalium, nomen Bonifacii

[

Á

E

VHL

Tridentina, tum Synodi Epifcopales poít Concilium

praeferentem; xgre fuiffe a

*

:

Ceterum & hoc certum e(t hanc Extravagantem ,

Tridentinumi celebratz ; f-uüLis dedgximus.

aliasque Pontificum Bullas feu Decretales , quibüs Prin-

REFLEXIOJWQ

j

cipes in temporalibus Pontifici feu Ecclefie fubjedi

declarantur, nec in Belgio ,. nec in Gallia, neque in

Dignitatibus.

— .Ad Extravagantem: Ev fupernz. De Prakendis 65

Regnis feu Provinciis extra [taliam, Sedi Apoftolicae

in temporalibus non parentibus, recognofci. Et

Admodum nota

bilis eit hzc Clémentis V. Confii-

quidem fingulatim de hac Extravagante notat Ludovi-

tutio, qua hic Pontifex abufum Commetndarum, ob

cus Hericourt, in Anal

multiplices abufus & enormia fcandala, quz ex earum

yfi ad Dgc?etales , tit. de .Ma-

joritate C3' obedientia.

"

conceffione in Ecclefiam irrepfiffe videbat & deplora-

Poítquam enim Compe

ndiofe hujus Extravägantïs

bat, totaliter abolere vifis fuit ::de quibus abufibus,

Analy(im expreffiffet, & annotaffet Donifacium ex his

ut de earum Commendarum origine actum in Jure

omnibus conclu(iffe effe articulum fidei omnes fideles

Ecclefiaftico , parte I. tit. XXXI. Cap. VII. ubi & de

Clementis V.

fubditos effe tam quoad fpiritvalia, quam temporalia

: Con&fgïtutiqne " feu..ïExtrqvagante actum

Summo Pontifici , fubjungit : Les Francois.... pag.

gft. :

P

$5. in Analyfi ad Decretales; columna t. pour letem-

'

EEILEEXID VE-

porel.

Ad

hanc Extravagantem (peclat alia Extravagans qua

: Ad EitraVa

Á

gantem : Pollula[U. De P?kbendif 55'

incipit : Meruit, relata inter Extravagantes Commu-

Dignitatibus.

nes, füb titulo : de Privilegiis , fab nomine Clemen-

Certum eft circa tempora hujus Pontificis Joànnis

tis V. per quam in. favorem Philippi Pulchri Regis

XXIL ufitatum fuiffe, ut Pontifices fibi auctoritatem

Eranciz , ejusque Regnicolarum, hic Pontifex , favo-

vindicarent certos proventus vacantium Beneficiorurm;

re hujus Regis ad Pontificatum promotus, declarat

pro certo tempore aut quantitate, refervandi , aut Ca-

per dictam Conftitutionem feu Extravagantem Doni-

merz Apottolicz applicandi : hzc prefens . Conftitu-

facii VIIL quz incipit Uam fantiam, Regem Galliz

tio modumcolligendi & de quibus Beneficiis necnon

ä

ejufque Regnicolas, non magis fubjici Romano Pon-

proventibus effent colligendi, exponit. Una dubia

tifici feu Sedi Apoftolic

nonnullà füper his per Commiffarios Apoftolicos ad

hanc Conftitutionem.

& quam fqgrant fübje&i ante

anc collectionem dettinatos propofita refolvens. Plu-

De hac Clementis Declaratione, íeu. Extravagante

res hujus Pontificis

onftitutiones inter eas Extrava-

& qua occafióne edita füerit, videri poterunt dida ,

gantes occurrunt,

&

hac collectióné proventuum va-

P

tum in Differtatione prooemiali ad librum 6. D

neficiort

1

"

ecr eta-

cantium Be

"

r

dR nE Ht

*

— Suppl.oper.Van Efpen, Tomus V.

Hel

236

^"B^g^gj^ypgS3 ^gow E W

cenfis, Ul-fraje&enfïs & Leodien(is, fcripferint ad Jo-

in Analyfi, Tituli de Prbendis & Dignitatibüs: una

annem XXIIL. Clementis V. immediatum fücceflorem

tamen monens, quod in Regno Galliz non excipian-

tur hujufmodi collectiones five; refervatienes fru&tu-

mulieres, quz vulgo dicebantur Deguinz, & que

um Beneficiorüm vacantium; fed unice vigore Con-

plures erant in hoc Belgio, nullo ex iilis erroribus e-

— M

cordati - inter. Leonem. X. & Francifcum I. vacantibus

fe infectas, aut de illis fufpeQas, fed vivendi Regu-

Dignitatibus Confiftorialibus folvatur certa taxa Anna

lam admodum laudabilem fediari : quibus permotus

farum : verDa ejus funt : on fouffre en.... autres Be-

Pontifex hanc edidit Conftitutionem, qua declarat

|

has mulieres füb Conftitutione Clementis, quantum-

nefices , pag T29.

vis generali, non comprehendi : Eftque hec Confti:

tutio, quz in hac Extravagante refertur, & quz fta-

"uEFLEXIO Vi

tum Beguinarum in Belgio, aliisque Provinciis non-

[

b

. Ad Extfavagantem : Ratio re(ia. De Religiofis do-

nullis confervavit ; uti in Jure Ecclefiaftico allegato

annotavimus.

f

mibus.

In hac Extravagante feu Confítitutione rede adver-

L

tit Pontifex, quod ratio reda non patiatur ut innocen-

KEFLEXILIO - VII

tes ad paria cum nocentibus judicentur.

-; Pott hec exponit quod Clementi V. fao pradecet

Ad Eitraæ*agantem : V'as eleflionis. De Hereticir.

»

fori de Mulieribus que Beguing vulgariter nuncupan-

Joannes de Poliaco, DoGor Parifienfis, dicitur do-

»

tur nonnulla ei fuiffent, pracipue de Allemanic parti-

cuiffe 1. quod. Confelfi Fratribus, feu viris Religiofis

»

.. fenentur eadem.... confiteri proprio Sacerdoti.

p

kus infinuata finiftra.

d

Iftos Aarticulos in hac Extrava

»

Errores de quibus hze mulieres ut fufpectz apud Cle-

gacte, Joannes XXIT,

mentem erant delate & infamatz hic recenfentur: at-

omnes & fingulos..

reprobavit.

que ibidem enarratur quod ob has de mulieribus iftis

Primum Articulum qui eft quod confeffi. Fratribus

prafertim in Allemania degentibus, füfpiciones Cle-

habentibus licentiam generalem audiendi confeffiones ,

mens V. Beguinas, feu earum ftatum generaliter dam-

tenentur eadem peccata qua confe[fi fuerant , iterum con-

ä

naverit; five inillas, quz /'atum hujufmodi noviter

fiteri proprio Sacerdoti, fat afpere reprobaverat Be-

affumptum ; feftarentur ulterius: autqua illum de no-

nedidus XI. in füa Conftitutione feu Extravagantequae

b

vo a[Jumerent Excommunicatienis fententiam promul-

incipit : Jnter cunctas. De Privilegiis, inter com-

munes.

gavit.

i

Hzc Clementis Conftitutio refertur in Clementina:

.In hac Extravagante expreffe declarat, confeffos Fra-

fl

Cum de quibufdam. De Religiofis domibus ; cujus oc-

tribus ad eadem peccata proprio Sacerdoti, rurfus

cafione etiam Beguinz Belgicz, licet innocentes, plu-

confitendum non teneri

neque Lateranenfis Conc-ig—

fa

rima perpeffz fuerunt; qua(i de his erroribus füfpe-

cilii Canonem id poftulare,

&z; quz & tradu&tz füere : uti latius annotavi in Ju-

De his Extravagantibus plura dixi in Supplemento

f

re Ecclefiaftico part. I. tit. XXXIII. Cap. III. Ibidem an-

ad Partem 2. Juris Univerfi, Tit. VI. Cap. V.

j

potwavimus,v quomodo Epifco'pi, prafertim Camera-

J

PTTI

p

IX,

g

D

R-E-PSOLoOEOX 1 OGN E.OS

pr

Clrca 'ji»klä*Pl;ac'itiJRegii , five Litterarum patentium, occafione Brevis Pontificiï ad

L

Facultatem Theologicam Lovanienfem dati, die 29. Nov. 1710. -

Ü

In quo Decretum , 22. Septembris ejusdem anni, quo-veteri ac fAmplici juramenta

hi

in

anno 1660. conftituto) fandum elJe con[tituitur ,cum omnibus inde fecutis pro -

j

- ston fa&to babendum effe, priffinam vero deliberationem (anni 1706.) de

.. exigendo juramento ( gjuxtamentem in CoufHtutione , VineamDomini

Es ' *I'.Sabaoth ? 'enunt-z'ata?n) oumino fervandam efe , pracipitur. -

(Nunc primum edita.)

g

REFLEXIO'PRIMA.

nia quz Statum e*iuä turbare, vel jura Regiaaut Vafïï-

lorum, nec non inveteratos mores, & Provinciarum

D

B antiquo ihvaluit jus P'rin'biþum non admittendi

Privilegia ledere poffent: quod precaveri non poffet

Wl

A

'€ Bullas Romanas priufquam in Regis Auditoriis

fi novz Leges ab exteris Poteftatibus in fuas ditiones,

effent examinatz & placetatz. Omnium Nationum

fine ejus confenfu inferri & promulgati poffent.

M

Auctores, qui de hocjure teftantur, referuntur in ju-

ü

ve Belgarum Cap. 2. Item apud Francifcum Salgado,

R RRIELEEBXTOUIITO

lii

in Tra&. de Supplicat. ad Sanctiffmum, parte I. cap. 2.

fü

.- Et fpecialiter de hoc jure & ufu apud Hifpanos, te-

Ex infra&ione hujus Juris Refpublica multis incom-

F

ftatur Covarruvias Pra&t. qq. Cap. 35. num. 4.-

