vota in Patrem Buyfl collaturos.

CQum Pater 4e $vvert

pro viribus conati funt Opponentes adigere, ut a Re-

Exprapofitus in contentionem adeo fuffragiorum liber-

quifitione defifterent, & novo Ccrui intereffent; ea

tati contrariam vehementerinvectuseffet, Patris £uy/?

tamen lege, ut (ua ipforum & Congregationisjura per

fautores omnes tumultuofe e Ceetu excefferunt, quin

juridicam denuntiationem tueri pofTent. Cum Pater

Confratribus ullum urbanitatis officium exhiberent, aut

de Svvert adducinon poffer, ut rationem iniret , quam

verbum dicerent , ecumque P. Smetium traxerunt,

tamquam fua Congregationi perniciofiffimam jure

quem eo ipfo momento temporis Tamifium, ejus refi-

fpectabat , tandem Commiffarii pronuntiarunt Repgem

dentie locum, regredi voluerunt.

t

velle pro bono pacis, ut Ccetus indicta die Mechlinii

Qui inter Antuerpie, Bruxellarum & Lovanii Jurif-

haberetur, incommodis autem occurri poffe, data ope-

confultos praftabant, unanimi fententia finierunt, cum

ra, ut proteftationes & alia Juris remedia, quae necef-

fuper ejus Coetus folutione confulti effent, eam haud

faria vifaetfent, A&is infererentur.

Hac jactata Regis

legitime factam effe, & adhuc Ceetum (übfiftere ; idau-

voluntas ad Marchionis de Pri& Belgii Gubernatoris

tem propterea quidem certe, quod Catus legitime con-

placitum redigebatur, qui mane ipfo in frequentiffimo

vocatus inceptufque, in eodem loco & ab ii(dem per-

fonis abfolvi debet; nifi forte Ad(iftlentes omnes in loci

Regio Confilio declaraverat, oportere congruas vationes

excogitari, ut indi&lus Cotus. executione

" fuam fovti-

mutationem novorumque hominum inductionem con

retur , ab[onum enim

fenfiflent.

a

fore "drebiepifcopum Mecblinzenfem

Congregationis Ad(iftentes duo per Epiíto:

& Epifcoputh Gand

venfem pve noumullis. Presbytevis

lam Maji die 21. prima, poít Catus feparationem fep-

caufa cadere,

tima aut octava, Prapofitum d

.

g hac deci(ione monue-

Opponentes ergo , mandatis his quantumvis infor-

pyunt.

mibus obíervantiam profiteri volentes, Ccetui ad 20.

laterea Mechlinienfis Archiepifcopus, confentiente

Auguíti diem Mechlinii indicto adfuerunt. At hujus

Praepofito, quem fenectus & timiditas omnibus ejus

indulgentie nulla ratione habita, oppofita Factio nihil

placitis mancipabant , Mechlinienfi Domui, contra

cedere voluit, & vis perítitit,

Cum Pater. Zegers ,

Congregationis zeztem , libertatemts expre[Ja Statuta,

tamquam Depuratus , i

pliufque Caetus Membrum ac-

novum Prapofitum nominavit, (4) eodemque tem-

ceffillet, eum Archiepifcopus monitum voluir, fi pe-

pore novum Cceetum ad 30o. menfis Augu(ti diem, Mech-

dem intuliffet, fore, ut eodem monumento temporis

linii indictum voluit, cui quicumque activa & paffiva

in eum ipfe anathema pronuntiaret ; ejusque Officiali

voce in Congregatione gauderent, ut enuntiabat, ad.

ad monitiones eidem fignificandas fe

jam comparante,

effe poffent.

Opp

onentes fé coaétos viderunt ad hos fragores vi-

Pater de Svver? primus Adfiftens, quoinício, & fine

tandos, ejus exclufionem pati, Tum vero de Supe-

cujusaperta opinione, confiliahaec omniainita fuerant,

riore in Mechlinienfem Dormum intrü(o conquefti fuünt;

huic novae convocationi, Bruxellenfem. domurn refe-

at operam inrerponente Prafule, Ccetusadductus eft,

rens, cujusSuperiorerat, reclamavit, ejusexemplum

ut ei fedem relinqueret ,

Archiepifcopo promitteqte,

fecutis ceteris Congregationis Domibus; & cum jam

nihil.tale deinceps fore,

jam adeflet indiéta dies, eiquenon alia novi Caetus ce-

lebrationis antevertenda fpes affulgeret, una cum Patre

(b) Occurret Confültatio hec in

ma, num, XXIII.

novi Supplementi P:me glrf—

Coppeus San&tee Gudulee Canonico; complurium Con-

(c) Chronicou, pag. a11.

(4) Chronicen , pag. 212.

(2) Cþranïmn, pag. 219,

M

Fita Fan Efpen,

?

Patres

í

Ó Ó——MÁ€—

WiTA-.D. VaN EsPEN.

9206

Patres de Suvert £2 Fervonius, quos. Cctus prece-

tuerunt ; eum fe per hanc indulgentiam adaécturos fpe-

dentis Maji. die 9. habitus Cog/ultos elegerat, in hoc

rantes, ut Decretum fervarer, humaniterque excipe-

ret Opponentes ( quiin Congregatione plurimi erant)

munus fuum obiere ; eoque titulo , poít neceffarias

proreítationes, quas Actis inferendas curarunt, pro-

faliem ad uíque proximi Ceetus tempus , qui elapfo

triennio habendus erat.

At per illud intervallum Con-

pofüerunr, ut.Statutum füper eorum qualitatibus ede.

retur, quosgeneralibus Congregationis Ccetibusinter-

gregationis hoítes Archiepifcopum impulerunt, uteos

Decretum . hoc neceífarium omnino

elle oportebat.

Mechlinienfis Archiepifcopos multiplici ratione vexa-

erat, quod fícilicet turbarum coníecutiones, que ha.

ret ; qui eorum novo everfionis confilio refragati fue-

étenus extiterant, & abíona deinceps hoc ex capite ti-

rant. (/) Divini verbi nuntiandi & confeffiones au-

inendaincommoda anteverteret,

INovum hoc Decre-

diendi facultates ademit eorum preecipuis, iifque ipfis

tum quod exitus celeberrimum reddidit, enuntiabat

qui poft annos 25. aut 30. communi cum laude &

» neminem generalibus Ccetibus intereffe poffe, quin

fructu fan&tum Minifterium obibanr, Superiores quof-

, adid fui muneris vi peculiare jus obtinerer, aut pluf-

dam depofitos novofque fuffectos voluit, ne Commu-

» quam decennale in Congregatione Sacerdotium age-

nitatibus quidem coníültis, contra Statutorum vim ac

» ret. ,. Decretum hoc unanimi confenfu approba-

verba, contraque inconcuffas Congregationis confue-

runt.omnia Ceetus Membra, & Archiepifcopus ipíe,

tudines, quas in Superiore Cctu fe nulla ex parte vio-

qui aderat, fummopere commendavit.

laturum promiferat.

;

Plus difficultatis in Superioris Generalis electione fuit,

Poftremi hujus mol

hii hn la Dnccttln

Domo, cui Pater de Svvert Exprepofitus Superior

Ad eam habita fcrutinia plura, in quibus unum femper

füffrapium deerat Patri 24y/?, quem omnino Mcechli-

erat, eosimpulit, quieam conftituebant, urapud Bra-

INelocus am-

nienfis Antiftres volebat in íede ponere.

bantie Confilium fibi confulerent ; («) a quo quidem

plius fciffionieffet; Prafül eum fuorum affeclarum non-

O€tobris die27. ann. 1721, proviforium Decretum ob-

nullis contendit veteri Preepofitoin novi electione fup-

tinuerunt , quod fuam iis pofleffionem fervabat , ne

quem novum Superiorem fuíciperent, Superiore ve-

petere debere fuffragia duo. .. At cum paradoxum hoc

in craítina feffione falfitatis convictum fuiffet, &adhuc

teri & Commnunitatis Corpore non ante confíultis,

novoque Superiori acriter interdicebat, indicta pravi

íciffio perftaret, eorum.unus aut duo, qui de Congre-

gationis bono recte fentiebant, ad Archiepiícopi partes

muléta, ne quid: atüngeret in. ejus Domi regimine;

migrarunt, quoad novi Prepofiti electionem tantum,

quoad curmulate difcuífa caufa , per contradictorium

& ita quidem Patri Buy(t fatis fuftragiorum fuit.

Judicium aliter ftatueretur.

Boni & libertatis Congregationis hoítes, haud fatis

Ceterum ejufmodi vexatio multiplex nihil aliud erat

habentes fe tandem aliquando tam optatam electionem

quam univerli fyftematis confecutio quod Jefuitee per

.affecutos e(fe, fenfere deinde, Decretum (4e Decez-

ea temporaab omnibus ejus Regionis Epi(copis execu-

tioni mandandum curabant, quicorum confilio fe man-

zalibus appellatum ). quod communi fententia in Seffio-

ne prima firmaveraut, obítare polle confilio quod fo-

cipaverant.

Impetebantur ibidemin dies fingulos om-

nia Corpora eorumque Membra, qua intentatum no-

.vebant, ut Congregationi aliam. quali faciem afflinge-

rent. . Archiepifcopum proinde impulerunt, utin Acto-

v& dominationis jugum fuübive non poterant.

Ergo

um Ceatus confirmatione quam debebat in fcriptis ede-

paífim jam ac preeter omnem modum illata vis. Oppref-

re, Decretum hocipíum exciperet.

Huic recufationi

os adegit, ut.ad aram confugerent ; itaque ut perve-

jn omnibus univerfim Oratorit: domibus reclamatum

nirent ad S. M, I. perf(onam ufque, e locis pluribus

eíl, nemine non undique apud novum Prepofitum

Principem Eugenium tuac Provincie Prefidem adiere,

conquerente ,. & operam dante , ut ei perfuaderet fuf-

qui faciles aures querelis preebuit , füzeque Majeftati

fignificata re, ad Lovanien(íis Univerfitatis Rectorem;

cepti muneris rationem requirere, utab Archiepifcopo

juridice exigeret, ut quam Conftitutionem verbo tenus

ad Mechlinienfes Parochos, ad Canonicos Gandaven-

fes, ad Orvalienfem Abbatem, &c..eam S, M. men-

apud ;jo. & amplius teftes ratam habuerat, eamdem

Ícripto firmaret.

Prepofito id facere non audente,

tem efle refpondit, ne quis in ejus Ditionibus turbare-

plures e Congregatione Presbyteri Patribus de Svvert

tur (2) in negotio Conflitutionis Uzigenitus, qug iis

omnibus vexationibus occafioni & colori, cuidam erat.

& Coppens plenam poteftatem contulerunt, ut eorum

nomine juridice in hoc negotio tam apud Regium Con-

O&odecime precipuis Oratorii Membrisaliorum com-

plurium nomine pro hac ipfa re nata ad eum Principem

filium, quam.apud quodvis aliud "'ribunal agerent,

Ex Lovanienfium tamen. amicorum fententia, (4)

fcripferant, (e) utde privatis, quibus füberant, VeXa-

tionibus, communique confilio conquererentur, quod

Libellum fupplicem Regio Confilio non ante exhiberi

placuit,. quam ederentur & confirmaren;i, rAGa, qu&e

ab Adverfariis initum videbatur ,. ut Congregationis

Decreti, de quo agebatur, exceptionem complecteren-

mentem & regimen extinguerent, aut inverterent.

tur, aut faltem.aliquid excepto Decreto contrarium

fieret,

INovi Catus pfæþoj?em comrvocatio a Regib 'Con]þilz'o if

terdiéla , : F'an Efpenii fuper bac ve Confultatio.

| l/exatiorge: peculiaves.

XL Has poftremas formidines fatis.fuperque proba-

X. Tum quidem 34. circiter Oratorii Presbyteri in

vit eventus ; non obfuit perfpecta. voluntas' & mens

hujus Congregationis Domibus quatuor,: que ia Mech-

Principis, quin deftructionis con(ilium omnino execu-

linienfi Dicecefi.funt,. de veteri regimine recte fentien-

tionem fortiretur,

Habendus erat. Oratorii novus ge-

Pater de

res numerabantur ;: qui tamen non omnes ad illud refti-

neralis Ceetus Auguíto. menfe anu. 1722,

Svvert & quicumque ab eo. ftabant, moniti fuere de

tuendum. potiorem rationem inierunt ;. plerifque fibi

blaudientibus fe tüm demum voti compotesfore, cum

confilio a novis Superioribusinito, ne qus, inejuscon-

vocatione , celebris Decreti de Deceznalibus, in füpe-

id affecuti effent, ut generalem Coetum compararent,

qui regulis & ftatutis mordicus adhereret, eique in

riore Ceetu fümma animorum confenfione firmati, ra-

tio haberetur, ea fpeciofa. de caufa-quod. illud confir-

primis de Deceunalibus quod homines in Congregatio-

nem recens iaductos, ejus proinde mentis & legum

mare Mechlinienfis Antiftes g»bürmalt-o gnimo—r-enuebq.g,

minus peritos, minufque de ejufdem vero bono, foli-

citos a Ceetibus amovebat. Ut ejufmodi Coetum obti-

(5) Ibidem; ,päg.: 21 6

(c) Chronicon , pag. 219.

1

ferent, antecedentium Coetuum abufüs & nullitates

.(4) Extat hac l*äpyiüblagi

E

Mqrfziüm:n!:is bg/lorzw Belgii, Tem.

;

L. pag. 339..-

diffimulare, novique Præpoü;i,anigum'pertra&arc fta-

(e) Chronieon , pag. 225.

L

(a)'—O.bronicon, pag. 214.

&

Ut

"

LipgR IH AnTIiCULUS 11.

et

"

l«

Ut turbas, quas id conlilii nónetteitare non poterat, án-

Jefüitarum placitis (ubdeiént ; q*uï eju$ Veteres Mapi-

]

teverterent, Patres de Sovert &? Copperzs ; quibus hus

ftri fuerànt; quibufque confiliariis unice ipfe urebatur.

jus negotii procurationem Confratres demandaverart;

Práful hic Rorna rediens, Vindobona iranfierar, ubi

I

grave confültumque Monumentum concinnarunt , in

j

Litteras & Requifitiones plures ad Principem Euge.

quo probabánt, fi femellocorum Epifcopis, in quibus

nium , & ad ipíam S. M. L. a magno füae Dicecéfis Eé«

]e

eorum Caetus haberentur, id juris cohcedebatür, ut

clefiafticorum numero rniffas audierat , üt de vexario-

"«j

Conftitutiones legitime unanimique confenfü i iifdem

nibus quererentut, quas occafioné potiffimum Bullaé

editas, pro ut iis libuiffet , confirmarentaut improba-

Unigenitus, fübejusregimine perpetiebantur. Exhoe

S

rent , actum fore de eorum Congregationis libertate,

numero erant Oratorii Patres plures. Prelátus, qui f&

futurum fcilicet, ut ea fervilem in modum Epifeopo-

figriaturis omnibus inftructum Jactabat, eos omnes; qui

rum Aulicorumve, quibus ipfi faepius fe dedere con-

eas ediderant, fe perditurum rhinitabatur ; eigue tem-

fueverant , lubidini fubderetur, iidemque Prefules de

poris ratio occafionem fuppeditavit, ut has rinás pri«

univerfa ejus adminiftratione pro arbitratu ftatuerent;

mum in Oratorii focios exequeretur;

Proóximo No-

ï

3

Cum Monumentum hoc Lovanienfibus Turifconful-

vetnbri rmenfe Cornfrater C

a

rieaü minis terriius fore ,

Je

tis quorum precipuus dubio procul Efpenius erat, fig-

ut à Congregarone fegregaretur ; nifi intra biduu

nificatum effet, haud cun&tati refponderunt * Orato:

Contlitutionem Unigegitus accepta(Tet;

Ejus apud Re-

95

1

ri Superiorem Generalem rogandum efle, ut pri-

giurn & apud Brabanti& Conlilium de his minis tári

??

mum triennalem feu generalem Ccetum convocaret,

quam S, M.T. Decreto pracedentis Maji die 2&. enun.

93

ad Decretum Je Decennalibur (e conformans, quod

tiato contrariis quetel& effecerunt quidem, utexclu(io.

)»

ipfe fatis approbatum fpeétare , cujuíve faltém ap-

nisarrogata caufa mutaretur, ut ekclufio ipfa vitaretur,

35

probadonem curare debebat , quippe qua, fatenre

efficere non potuerunt Hancin Patrem Carteau inju:

?9

ipfo, hactenus abfque uilo fundameuto dilatà aut re-

EE

ftitiám alie multee comitate funt, quarum defcriprio.

5

?3

cufata fuerat. ,

nem omittimus, ut veniamüs ad confecutiones convo:

Mechlinienfis Archiepifcopus nondum redierat ab

cationis Coetus ad Septembtis ann, 1722.

diem pritátni

1

Urbe Roma, ad quam fe contulerat, ut. Conclavi in-

indiétii

tere(fer, Clemente Xl. vivis erepto.

Oratorii Prepo-

fitus, qui ejus reditum fruítra expectaverat a meníe Ma-

Catus, frzterdiäo fzbþþ'enfeg celebratio;

jo , Ccetuum confueto tempore, tandem ad Kalendas

Septembris eum couvocare flatuit, quieoanno ( 1722.)

XIL, Quamvis fuper hac convocatione lis adliuc efff

;

habendus erat.

Ad'eum accivit omnes Presbyteros ,

fub judice, Interdittumque a Re

gio Confilio pronun-

qui ex annis non ampíius quiaque in Congrepationem

tiatum f(uam omnem vim roburque ferváret, Oratorii

recepti erant, quod non folum ad Decren de Decenna

tamen Superior Generalis, e omni Cardinalis exi?i-

libus , verum etiam ad articulorum , qui in Oratorii

matone nixum fentiens, Mechlinii Coitum iüidixit ad

Conítitutionibus maxime perf

picui erant, contemptum

12. [ulii diem aün. 1724. iifdem conditionibus , quaé

vergebat.

Regii Confilii Interdi&to caufam prebuerant ; nova

Patres de Svvert €?" Coppens tum füo tum complu-

etiam addira claufula eeque Coagregationis Statutis Op-

rium Confratrum nominein eam illegitimam convosa-

pofita quequeinirumde ea hoftibus cradenda confilium

tionem quamprimum Regio Confilio Libellum fuppli-

innuebat, eam arbitrario fubdens Mechlinienfi Archi-

cem obtulerunt, a quo die $. menfis Augufti Decre-

epifcopo, quinihil omnino nifi ex eorum confilii

tum obtinuere, quod Cotus celebrationem interdice-

bat.

s dce-

Per hanc novam claufülam , Coetus. non . folurii

bat, hisverbis conceptum : ** Oflendatur Oratorii Pre-

L

Archiepifcopi Mechlinienfis, tamquam loei, ia quo ha-

pofiro, ut proinde die rr. hujus menfis ( Auguíti)

bendus erat, Epifcopi Dicecefani confen(u , verüni

hod

)

hora tertia pomeridiana ipfe cum Supplicantibus apud

etiam expre(To julTu judicebatur : Ex Decreto $?. Maid-

l

E

2

Recios Confi

iarios Comitem 2" E/ffem ? de Greuffe

dato' Emuentiffimni.

?5

compareat.

Interim Sua Majeftas &c. interdicit con-

Ín hanc fecundam convocationem , tamquam Süpres

??

vocauonem fupra memoratam &c. ,,

m a qua interdicta füerar, auctorirati directe contra-

Comparuit Prepofitus una cum Partibus ad . flatam

riam Patres de $uvert 6?' Coppeus novam Regio Con:

diem, cumque Interdicti fol

&

utionem aflequi non po-

filio. Requifitionem exhibuerunt; at Arcliiepifco

tuif

ït,

pus

eidem Regio Confilio perendie durius ad Op-

impediendi rationem nactus eft, ne quid huie Requifi-

ponenrium Requifitionem Refponfuüm obtulit, quo fibi

tioni Regium Confilium refponfidaret; atque adeo iri-

fignificato, hi promptiffime replicaruut, fibiquefaven-

ter Regios Miniflrros amicus hoftium Oratorii non de-

tem Conf(ultationem, a Van Efpenio, aliifque duobus

fuit, qui concordi-cum Archie

pifcopo & Congrega:

Juris Doctoribus fignatam, ejuídem menfis die 11,da

tionis Preepofito fententia, ad aedes Epifcopales Ceeturt

tam füae refponfioniadnexuerunt, Con(ülrationem hanc

ftata die habendum ediceret, (&) Rebus ita fe haben-

ejufdem menfis die 16. Bruxellenfes Advocati fex ad-

tibus, Opponentes numero plurimi, ex Lovanienfium

optarunt. (a)

Doctorum, & Bruxellenfium Advocatorum confilio

Hc omnia fragmenta Regium Confiliuín ejufdem

adeífe renuerunt.

Ergo Julii die 13. fine reclamatiotié

meníis die 29. ad Magnum Mechlinienfe Confilium

Cctus habitus; perfecitque Archiepifcopus , utex ejus

mifit, ejus fuper eorumdem (ümma fententiam perens,

mente electiones ibidem fierent,

Cum-tamen hujus

Primus Mapni Confilii Preefes erat eo tempore Co-

Coetus Decreta ob Regii Contilii Interdi£tum fine effz.

mes de Zaille£, Jefuitis & Cardinali Mechlinienfi Ar-

&u remanerent, P Buyftiusin eo Prapofitus confir-

chiepifeopo perdite addictus. Maeiftratus hic, ut ejus

matus fe Bruxellas tranftulit 4, fequentis Novefbiis die;

Eminentie votis obfequeretu£ , negorium in longum

fnunitus Coetus A&tis, & Magni Meclilinienfis Co:filii

traxit, compofíitionis rationes propoíuit, qua omnino

quodam 4dvifatnieuto faper proceffus monumentis Au-

eaufze victoriam ejus Praefulis affeclis tribuebant, quae-

guíti die 19. anin,1723. ad illud miffis edito; Horuni

que proinde acceprari non poterant, tandemque ex-

pectavit Cardinalis adventum, quem ejus negotii arbi-

Actorum vi Prepofitus Requifitionem obtulit Regig

Confilio; rogans, ut ACta Coetus diei 12. Julii appro:

trum redderert,

baret auZoritate Regia, &finem imponeret Ex reepa-

Cardinalis de Alíatia die decima Augu(li ann, 15335.

fiti eique adherentium oppofitioni, füper qua Inretdi-

Mechlinium pervenit acrius quam antea in eos omnes

&um diei s. Augu(li ann, t722. interveneràt;

Confilii

ánimatus, qui rion ità animo cómparati erant, üt fe

Refþqn(tïm mihil alind quam -ebemerns gravifgue incré-

patzo fuitin Prepofirüm edita;

(4) Occurrit hec. Confültátio in JNovo Supplemento E Perte

(e) gui in contemprum

frumer. XXXV,

(5) Ghrouicos , pag; 213,

(€) lbidem, psg. 226,

j

Fita Fan Efpen.

!azer

92

ViTA D. Vax EspEN,

Interdicti aufus effet Ceetum convocare. Juífz funt

Ergo P.de Svvert una eum paucis fibi adhterentibus

eodem tempore Partes Commiffariis biennio ante no-

ad Coetum íe contulit, qui r3. Maji dieann. 1227. ha-

minatis intra dies octofe contradictorie audiendas fifte.

bitus eft. Eorum adventus fingulari admirationi fuit,

re; quibus mandata executis , adeo perípicue fuere

P. de Svvert fecundum Prepofitum primas tenebat, €o-

convicentefque Opponentium defenfiones, ut Prepo-

que jure pollebat, ut primus fententiam diceret. Que-

fitus recedere cogeretur, omni prorfus obtinendee fui

ftio quam Prapofitus primam propofuit, prefentis Cce-

Catus apptobationis abjectafpe, Commiffarii contra

P. de Svvert fidenter ref-

tus legitimitatem fpectabat.

in novi Ceetusex Congregationis regulis & Statutis con-

pondit, probavitque eum Cattum nulla ratione tamquam

vocandi fpem Opponentes erexerunt; ac promiffa haec

legitimum fpeéctari po(fe , eodemque tempore contra

renovata iterum atque iterum, quoad mutato, fequen-

quicquid ibidem fieret, protefítatuseft. — Coetusaliaun-

tisanni 1725. Septembri meníe, per Archiduciffze Ma.

decim Membra adhaferunt ejus fententiae quam novis

rie Elifabeth, Sororis Imperatoris Caroli VI. adven-

etiam rationibusroborarunt; opponentique Prepofito

tum Regimine, eorum executionisfpes omnis evanuir.

eos, qui Ceetui refragarentur, intereffe non debere,

Sub hujus menfis finem Confilium Privatum Regio fuf-

repofuit Svvertius, cum ipfi fe tamquam falli nefcios

fectum fuit, & die 9. menfis Octobris ejufdem anni,

nequaquam ípectarent , fiquidem Ccaetus deinceps;

Archiduciffa Belgicae Adminiftrationis pofle(Tionem in-

contra atque ipfi opinabantur, per Sententiam leciti-

üt. Lippis, quodilleait, &tonforibus nota eft hujus

mus declararetur, fibiutile tum demum fore eidemin-

Matrone Principis erga Jefuitas ejus Moderatores ceca

terfuiffe, ut pravis confiliis, qua ibidem iniri poffent,

devotio, nota funt etiam anticipataee opiniones, quas

pro viribus obluctarentur, conjun&ifque fuffragiis re-

iidem Patres in eorum moralis do&rinz Adverfarios,

éta firmarent ; futurumque praeterea , ut, fi valuiffet

& peculiariter in Oratorii Presbyteros ejus animo affla:

eorumin Coetus nullitatem reclamatio, omniafuffragia

verant ; ut nullus amplius fuerit in poftremo Ccetu ne-

nulla effent, fin fuifferinvalida, fuffragiorum utrinque

)

validitatem non impediret.

otii profecutioni locus , nulla firmum apud Juftitiee

T

ribunalia prefidium obtinendi fpes.

Adeofe Guber-

Hocinvictum ac fine replica dilemma fuit.

'Tum ve-

natrix male in Oratorium affe&tam exhibuit, ut novum

ro ad Superioris Generalis electionem ventum eft.. Re-

Prepofitum , eum ipfum Mechlinienfis Archiepifcopi

tulit Soverfzus vota quatuordecim; at Buyítio tandem

Ceterum tran-

placitis mancipatum videre nollet.

fatis, uteligeretur, fuffragiorum fuit.

quillus admodum Coetus extitir, nihilque propofitum

Pofirema in Oratorü C'angwgatz'onem edit vexa-

fuper Conítitutione Ürmigenirus , (uperque ceteris in

t10nef.

difputatione veríantibus argumentis; dubio procul ve-

hementium, que fane non defuifIent , oppofitionum

Tmneru.

XIII. Hxc nimirum epocha extremo Flandrici Ora.

torii excidio ftatui poteft.

Annus hic 1725. primihu-

Hzc fuere poftrema exípirantis Congregationis fpe-

cimina.

jus Congregationis fzculi poftremus erat. Ejus pro-

Quae fübfecuto biennio In. Oratorii clariora

inde factum iderm atque omnium fere Inftitutionum fuit,

Membra, & ex eo Clerojprobatiffimos quoíque Archi-

qua pa(lim, ut experientia fiepe compertum eft, non

epifcopus per vim egit, non aliud iis perfugium exhi-

ultra annos centum priftinam füorum Fundatorum men-

buerunt, quam ut ia exteram Regionem aliquam fe re-

tem. priftinumque fervorem fervant, nifi Deus in iis

ciperent.

Provinciis unitis, Federati Delgii nomine,

eximios eos virosexcitet , qui perimprobos exantlatos

nulla proprior, nullaad eorüm moresaptior, denique

labores everfioni & relaxationi difciplinee remedium af-

nulla erat, in qua plus iifdem folatii & fubfidii fpiritalis

ade

i&

fT

ferre poffint.

poffer; arridebatibidemad Catho'icee Relioionis

Poft hanc epocham perfecutio tam praves in Orato-

pro&itionem cumulatalibertas ; aderat Clero confiften-

rio progre(fus egit, ut ante annos deinceps quatuor

tia per Ultrajectentis Archiepifcopi confecrationem,

Ecclefia hec omni veneratione diena erat, non folum

prope nemo unus in eo fupereffet, cujus animi robore

novus quidam impetus qui torrentis in(lar in illud ir-

quod inter graviores procellas catholicam fidem fervat

repferat, fifteretur,

Seniores pluresrapuit mors, qui

fet, fed etiam quod Ecclefize doctrine veteri contra Je-

bus fimiles non amplius fuffecti (ünt ; nonnulli e Con-

fuitarum poftremis iis temporibus innovariones mor-

i

dicus adhafiffet.

Flandrici Oratorii Parres huic RKecle-

gregatione pedem fuapte fponte extulerunt; nec de-

fuere, qui vexationum ponderi füccumbentes tempori

fiz jampridem addicti erant; ejus poftremi Epifcopi

cederent , non eo tamenconfilio; ut a veteri Congre-

duo ex ejufdem finu prodierant, ipfiufque Congrega-

tionis Membra plura in füum Clerum pertraxerant.

gationis doétrina animum avocarent, In hoc numero

fuit P. Leonardus: Ferromius, S. |oannis Mechlinienfis

In hoc rerum di(crimine Flandrici Oratorii Patresad

eam Ecclefiam confugientes eidem fuereipfi longe ma-

Paftor , peculiari neceffitudine devinctus Efpenio, qui

eum pro virili fua parte,; fed fruflra, a cafu excitare

ximo emolumento fubfidioque in ea Miniftrorum ino-

eonatus eft, Ferronium imitati Confratrum plures,

pia qua laborabat ob longum intervallum per quod E-

quemadmodum in proximo generali Ceetu, qui menfe

pifcopis fpoliata jacuerar,

Erant inter eos fpectandos

Majo aun. 1727. habitus eft, conftitit, B, de S$vvert

perfugientes precipui PP, de Svvert, Coppens ,. de Fifcb,

de Hondt, de Lateur , Z'ydgbad, 1. Fau Baefrod, C.

& qui veteri Corporis forma cum eo mordicusadha-

rebant, cum probe viderent ad eum Ceetum vocari

Bouberel, H. Zegers, H. F'an den Doorge, T. Zegevs, C.

P.de Rees , €2c

qui omnes ibidem vixere , & adhuc

Sociorum non paucos, quos Congregationis Statuta

excludebant, Caetum ann. 1724. tamquam validum &

vivunt cum magna ad exemplum pietaus laude, ob-

euntes non fine folicitudine & in latitia Spiritus Sancti

legitimum in convocationis Litteris poni, & Interdi-

&um Regii Confiliiann, 1722. adhuc fübfiftere, primo

non Sacri Minifterii officia folum & munia, qua eorum

quidem cenfuerunt haud fibi licere ad eum Ccetum ac-

plerifque Divina Providentia demandavit, fed fui quo-

cedere, atqueadeo fe compararunt, ur proteítationem

que Inítlituti peculiares exercitationes, quantum iis

Prepofito aut Cetui fignificandam curarent, ut fuper

per locorum rationem licebat.

hac re Privato Confilio libellum fupplicem exhiberent.

Quia non hic Hiftoria Congrecationis Oratorii con-

(a) Confe&a jam erant hec Acta duo; at Lovanienfi-

texitur, haud fufiusdiftinétulque poítremas vexationes

bus amicis, & Bruxellenfibus Jurifconfultis fatius vifum

in Belgio Aufltriaco contra plura ejus membra editas

eít, ut bene animati ad Coetum pergerent, acturi ftre-

perfequemur, Earum fpecimen videri poteft in iis,

nue pro monitis de fcripto traditis , & quidquid mali

quas Patresde Svvert£9?" Coppens perpeffi füunt, quaque

referunturin Articulo XIV. Partis ]ll,. AMozumentorum

poffent, impedituri.

bifloricorum fuper negotio Bulle Unigenitus iz. Pelgio

(4) Chronixon , pag. 2331

-Aufiriaco $'c. At qua prorulimus , nobis vifa funt

necef-

LisreR Ill AmsTicCurvs L

95

neceíTaria tum ad eorum füpplementum, que in hoc

ragraphi (erie eum anno faltem 169 r, dictatum effe, quo

poftremo Scripro defiderantur, tum ut innotefceret fo-

tempore fuperficialium feu füperttiuofarum religiofita-

licitudo & alacritas , qua Van Efpenius ceteriqueLo-

tum fautores in ea erant exiftimatione, ut eegre quif-

vanienfes amici fpectandis his oppreffis viris per confi-

piam hocargumentum accurate pertractare pofTer, quin

lia profuerunt. His alioquin hiftoricis declarationibus

reclamationi & calumniz fübeffer.

opuserat, ut Van Efpenii in Oratorii gratiam Conful-

Ha tamen contradictiones impedire non potuerunt,

tationes plures novo Supplemento ad ejufdem Docto-

quominus Efpenius ageret de re cujus eo magis necef-

ris Opera inferte probe perciperentur,

faria illuítratio erat , quo error & illufio latius ferpebaat.

Jamdiu eft, quod fuit animadvertendi locus igno-

Fan Efpeuii ia Gallici peculiaritey Oratorügratiam

rantiam fuperftitionis matrem e(fe, & (zcula quibus

Coufultatio.

luminis & documentorum minus füit, ea demum fui(I&

quibus fuperftitiofi ufüs citius inducti vel aucti funt.

XIV. Articulum hunc abfolverenon debemus, quin

E.jufímodi fuere fzecula qu&e poftremos Haereticos prae-

de hujus Canoniíte Confultationeloquamur, qualicet

cefferunt; iifque id ipfum oceafioni fuit, ut fanctiores

edita pro Gallici Oratorii Congregatione, decifiones

antiquiorefque confuetudines , cujufmodi San&orum

tamencontinet, qua perinde Oratorii Domibus in Del-

& Reliquiarum cultus eft, impugnarent, abufuum &

gio inflitutis, quibus idem Fundator ezdemque Con-

fuperítitionum obduéta caufà, quas iis inícitia contra

ititutiones funt, accommodari poffunt,

Expenditurin

Ecclefize confilium & mentera. addiderat.

hac Confültatione, an Epifcopus adimere potlit Do-

In aliud extremum prolapfi e converfo novi quidam

morum Orarorii Superioribus facultatem adminiftrandi

'Theologi id. fibi fümp/íerunt, ut pro his abufibus &

Ponitentia Sacramenti, Diviniqueverbi nuntiandi Cle-

fuperftitionibus quafi pro aris & focis pugnarent, cul-

ricis, Fratribusaut Commeníalibus perpetuis, quifub

tus legitimitatem tuendi fpecie; & quod inde fit con-

eorum regimine funt. Scriptum, cuititulus, Ca/us po-

fequens, horum abufuum Defenfores fe ignorantiae

fitio, feu Monumentum ad confulendum Van Efpenio

fautores, ftatuerunt, que originem iifdem prabuerat.

exhibitum fplendida in favorem Superiorum Oratorii

]uter hos pofteriores ''heologos eju(modi füperflitio-

principia compleéctitur, In eo Auétorin perutilem ufum

nibus omnium maxime íe devoverunt qui omnium

adhibet ea, que Van Efpenius fuper hoc negorio fta-

accerrime in cultum invecti funt qui in fpiritu & veri-

tuerat in Jure Ecclefiaftico univerfo; nominatim in Il.

tate pofitus eft; videlicet in Écclefia: dogmata füper

Parte, Titulo 6.

Non poterat erzo Canoniítla hic,

Praedeítinatione, fuper Gratia. füuper amore Dei , fü-

quin in negantem partem defcenderer.

ln fua itaque

perque chriftiane moralis doctrine regulis quz ex iis

Coníultatione ílatuit, ex communis [uris principiis,

neceffario derivantur.

Nihil magis ad horum recen-

per Conftitutiones ufufque conítan.es & perpetuos

tium Ca(uiitarum ingenium fuir quam eze commodae &

Congregationis Oratorii firmatis , Domorum hujus

(üperftiuofz pieratis imagines qua quin ullam cupidita-

Congrevparionis Superiorestamquam proprzos omnium

tibus moleítiam creent, peccatores in morum pravita-

Clericorum, Fratrum, aut perpetruorum commenfa-

te firmant, iifdemque parvo fumptu certam falutem

lium, qui eorum Jurifdictioni (ubfunt, Pattores fpectan-

pollicentur, Tamdiu ett, quod Pafchalis (^) hancfau-

dos e(le; eos proinde, quoad in Supcrioritatis polTef-

torem arrogantis Moling fy(tematis peculiarem notám

fione fünt, ordizaria €9 irrevocabili poteltrate. pollere,

ob oculos pofuit, Ignorat nemo celebrem Librum Pa-

ut iifdem omnia, & nominatim Pcuirentigg, Sacra-

tris Barry Jefuitae: cui titulus: Paradifus apertus Pbi-

menta adminiftrent; Interdiétumque quod iis IEpifcopi

logie per pietatzs ojficia centum erga Dei Matrem , ufa

fignificandum curare poílent, non rili ad Fideles eo-

facilia, & alterum Patris. Lemoine inícriptum: Pretas

l?fzijijs

rum Commounitatbus exiraneos ; alü(que Pattoribus

Arnoldus pariter (c) enucleavit. celebris F,

fubjectos referri poffe. Data ett Aprilis die 24. ann.

de Mendoza Jefuitee Lufitani Librum, infcriptum, 7-

1724. Eam undecima Junii menfis die celebres decem

ridavium [acre & profaue eruditiogis, qui multoties

Dottores Sorbonici confirmarunt; quibus paulo poít

nou [ine Superiorum Societatis authenticis approbatio-

additum eít fapientium nonnullorum [talie Doéctorum

nibus impreílus fuit.

Di(ícutiturin hoc Libro hac ma-

fuffragium, quorum nobis comparare notnina non po

gni momenti quaítio: 24z fleri omnizo nom po[fit , ut

2

tuimus. Efpenianam Contultationem coníequitur Pari-

qui pius in F

1

rginem efü, etevuutn dammnetur,

Res ipfa

fientum Doéctorum adhafio.

Occurrit utraque in l.

per fe P. Mendozae videtur extra omaem dubitationis

Parte Supplementi pofirema Editionis Operum Van

aleam pofita.

Unam tantum in ea difficultatem com-

Efpenii, n. XXXVIil.

perit, cujus ramen folutionem affert ; ea nimirum eft

vocis zupo[hbile cum libertate conciliatio,

aE«

r

Calumnie fuper Beate. Firginis €? Sauclorum culta.

G AWU T.J4TI

Il. Hi novi Do&tores haud fàtis habuerunt hec effa-

De Oprribus D. Fan Efpen, que continentur in II. Par-

tà & hos ad fcandalum abfonos pravofque Libellos ubi-

te Supplemeuti ad vavias ejus. Operam

que gentium diffeminare; fuum omnem conatum eo

- Colle&iiones.

contulerunt, ut in füfpicionem adducerent , atque adeo

damnanda curarent principia Librofque pietatis oppo:

ARTICULUS L

fita fenfa redolentes.

Jampridem fuüper hoc articulo

declamationes & calumnias tanquam pracipuarum ra-

TvraGatus de Särzf!orzzm Cultu, de eorum Re-

tionum unam adhibuerunt, ut veritatum cum eorum

Syítemate pugnantium Defenforibus exiftimationem

liqui?s £2 de fan&lis Imaginibus,

& fidem apud populum adimerent, quos fcilicet Bea-

Hujus Operis occafto,

tae Virginis & Sanctorum cultum impugnare garrie-

