funt binz editiones turpis libelli, cui titalus: . /rezzcom.

- Apologia þï(;fuga.

&ïr.e

Dom. Van Efpenius de fa&tisi(tis minime dubitabat, ve-

rum cogebatur alto filentio ea omnia praterire; immo

. VIIT. Pra&]audatus Doctor eodem circiter tempd-fe,

"

nec proprio nomine indigitare poterat Jefuitas in Scri-

dum adhuc Trajecti ad Mofam degeret, opufculüm la-

r

prisfüis, quae ad Viennenfem Aulam mittebat; ne fci-

tino idiomate confcripfit, cui titulum fecit: 4po/ogia

1f

licet caufae fuge preejudicium afferret quo tempore in-

profuga Z. B. Fan Efpen . U. D. €? 95. Canonum Pro-

u

tendebat fe purgare ; iis preefertim in circumftantiis, in

fefforis €?c. . Hoc opufculum ad hac ufque tempora

(

quibus mira politica Jefuite dum omnia fuo nutu age-

nonnifi Manufcriptum legebatur; &eft poítremum eo-

un

bant, in omnibus fe occultabant.

Hec funt, quzin-

rum , qua publici juris facta fünt in fupplemento ad va-

i

note(cunt ex Epi(tolis tunc temporis hac füper re con-

rias Colle£&tiones ejus Operum. — Venerabilis ifte Do-

-

Ícriptis.

ti

&or modefte eque ac fincere quamdam veluti confef-

f

?

onem inftituit anteacta vitae fuee. .. Loquitur de primis:

W

0?1 j

Libellus fupplex Dom. Fan Ef[iekizf' circa. fuam vexatio-

ftudiis fuis, fcopum, quem (ibi propofuerar, indicirar,

f

necnon regulas, quas fecutus eft; narrat deinde quae-

uem . feu oppre[fionem Imperatori dqtu;.

li

nam opera concinnaverit, & tandem moleftias ac vexa-

ul

VII. Epiftolà Dom. Van Efpenii, quam Trajedli ad

tiones, quas occafione füorum Operum poftremis duo-

il

Mofàm ipfe fcripfit die 14. Junii, ann. 1728. mifitque

bus àannis vitae fuae fübire coactus e(t.

Lacinia occurrit

adImperatorem , adjunctum habebat fupplicem libellum

in narratione ultimae mole(tie ; fed defectus ifte nullo.

Il

feu Commentariolum füz vexationis & oppretltionis,

negotio fuppleri poteft ex aliis Scriptis eju(dem Docto--

Narrat ibidem brevi mechinationes omnes contra fe

ris füper eodem argumento.

Concludit ex hac ferie.

fl

ük

ufurpatas, quibus adactus fuüerat Patriam relinquere:

factorum , manifeíto conítare praeponentes quofdam

narrat quonam pacto Refponíio Epiítolaris quain con-

]u'ä

viros contra ipfum conjuraífe ut eum omnino perde-

1

cinaverat, damnata fuiffet a Confilio Status ; lites fibi

rent, nifi illorum defideriis affentiretur: quod quidem

intentatas eadem (uper re in Tribunali Rectoris Uni-

cum ei nullo pacto liceret, nifi & Deum offendere, &

;pO'

fo

verfitatis; & tandem inquifitionem, cui obnoxius fuit

contra conícientiam agere vellet, fola fuga ei fupererat,

de mandato Archiepifcopi Mechlinienfis circa fubícri-

L

fi vitare cupiebat innumeras eaíque gravitfimas rentatio-

m

pionem Formularii Alexandri. Vil. juxta Bullam. 7-

nes, quibus expofitus remanfiffet cum jam provecta

neam Domini, necnon circa purarm ac fimplicem accepta

lz

effet aetate; & corporis viribus fraétus: ideoque nec

rnionem Bulle Unigenitus; que duo ab eo exigebantur

levitati, nec defiderio alterius domicilii adícribendum:

,

fub pcena privationis Sacramentorum in prafenti, &

]üS

effe ejus feceffum a dileéta patria , a qua nunquam re-

ulrerioris animadverfionis in pofterum, juxta rigorem

ce(ferat ípatioannorum 82. fincere infuper fateturfe non

d

Sacrorum Canonum, .. D. Van Efpenius compendio ob

U

recelliffe metu moleftiarum ac vexationum , quae com-

ocules ponit infuo Commentario praelaudato quidquid

minatz ipfi jam fuerant:. Cum fciam, inquit, per müfe-

16

in hac caufa, & in hac ratione agendi erat irregulare,

r

vicordiam Dei, bas probationes admodutm utiles effc ad

odiofüm, illegitimum, & contrarium menti ac manda-

etauam vitam confequeudam, | Verum.id quod metue-

n

'bat

?

174

! Vr'rls D. VawN Es?ExN,

W

bat fuper ominia hoc erat, viäelicet ne adverfarii ejus

Hc.autem extrema figna honoris leniré non pote:

rant amariffimum dolorem , quo cruciabatur pro infor-

aut vi aut fraude aliquid ab eo extorquerentcontra ve-

ritatem , aut contra Juftitiam.

Nam pergit idem Au-

tuniis Patrie füe , ac pro injuftitia füuorum Perféecuto-

Gor, ut imbecillitatem sneam . filentio prateream, quis

rum. Hancexpertus eft folidiorem confolationem ;

unquam efl, qui de viribus juis diffidere ton. dcbeat; ac

quod fcilicet arétiffime junctus effet venerabilibus mem-

äa

Í

smetueve ,. fi voluntarie pev[iflat in gvavi periculo, lapfum;

bris illius Eccle(iae, qua eandem ob caufam, & ab iif*

p

quemadmodum contigit D. Petro, qui putabat poffe [e ve-

dem adverfariis patiebatur diuturnam perfecutionem.

li

ifteve tentatiomi , quia volustatem vefiflendi babebat ?

Exceperunt in ulnas fuas Van Efpenium Epifcopi Ul-

ji

UI PUTABAT SE POSSE QUOD SE VELLE

trajectenfis & Babylonenfis, necnon primaria membra

SEN'TIEBAT.

Ü

Cleri ; & omnia dile&tionis & eftimationis figna ei pra-

fü

Dom, Van Efpenius profert deinde nonnulla exem-

buerunt. - Locum habitationis fuze elegit Seminarium

r

pla ex Sacris Litteris deprompta , necnon ex Hiltoria

Amisfortienfe nuper erectum a Clero , ut repararet ja-

9

Ecclefiaftica, circafugam in perfecutione, & concludit,

éturam duorum Collegiorum , qua Lovanii poffidebar,

neminem poffe füam fugam in hac occafione condem-

quaque per vim erepta ipfi fuerant, ratione generalis

nare, quin fimul damnet fugam celebriorum Sanécto-

illius Syftematis, vi cujus quidquid boni & folidi ex-

Q

rum, immo exemplum ac doctrinam ip(ius Chrifti Do-

Ítabat in Belgio, eratpenitus exterminandum, — Locus

Ü

uid timebantigitur (inquit) fummiifti viri,

ifte plures delicias prebebat Dor. VanEfpenio. Amo-

mini. *«*

??

eximii ifti Sancti? Num mortem, quam confidera-

re fimplicitatis, vitae fobriaeac frugalis, regularitatisac

]

9

exercitiorum vitee chrif(tiana & ecclefiafticaee , quae om-

bant tamquam tranfitum ad eternam vitam ? Num

9»

carcerem , aliaque tormenta * Minime gentium.

nia in Communitatibus habentur, a teneris annis feip-

Non

(

»

Verum timebant pro fua & pro fratrum falute.

fum Jam receperat in Collegium Adriani Papee VI. Lo-

Y

95

ignorabant fiquidem, qua occurrunt in Ecclefiaftica

vanii, & Collegium iftud aliis omnibus prepofuerat,

LE

p

hiftoria terribilia eorum exempla, qui ftrenui cum

eo quia celeberrimi Viri Dom, Van Vienne, & Huy-

99

effent ,. tamen miferrimelapfi funt ;; quia nimium fuis

gens, qui fücceffive ejus Praefecturam gefferant, regu-

fe

9»

viribus tribuebant; alii quidem ex metu mortis, alii

lariratem ac eedificatienem illius Collepii dotes prima-

39

ex teedio exilii, alii ex horrore carceris, alii ex con-

rias effecerant.

Coactus autem eo diícedereaun, 1702.

g

E

»

fpectualterius tormenti, etiam minoris; alii tandem

poft mortem Dom; Huygens, idem vite genus, prout

LE

decepti fraudibus ac eequivocationibus fuorum adver-

fieri poterat, domi profecutus eít, eadem fcilicet ex-

f

»

fariorum.

ercitia diligentiffime cuftodiendo , quae 3o. annórum

», Hac igimr fpe recreor (profequitur ille) quod

fpatio in Collegio Adriani Vl. in deliciis habuerat: &

d

n

L

nemo eorum, qui probe nofcunt juflitiam & aequita

modo fummopere laetabatur eamdem difciplinam , ea-

?5

tem mez caufa, improbabir meum feceffum, Non

demque pietatis ac Religionis exercitia adinvenire in Se-

[

£

95

fpero eandem «quitatem ab adveríariis meis, qui

minario Amisfortienfi, qua in laudato Collegio Adria-

35

omnia omnino damnant, que facere poffimus, nifi

ni Vl. expertus fuerat.

[

?5

eorum defideriis adhaereamus,

Sat fuperque erit iis

Aliud coníolationis argumentum naétus eft

Cvlar'ifïï-

»

refpondere cum P. Athanafios cufus Epiícopatus fu-

mus Efpeniusin preffatoSeminario; quofdam videlicet

K

??

ga fuit fere nunquam interrupta ( Zpolog. de fuga

ibidem adinvenit veteres cariffimofque amicos, quos

L

Lovanii olim cognoverat, quique ante ipfum eo loci fe

num.8.) fi fugam vituperant, erubefcant potius de

petfecutione, qua ad fugam impellit: definant ipfi

receperant, Hos inter erat Dom. D. Willemaers; hu-

laqueos & infidias tendere ; & qui fugiunt, confi

jufce Seminarii Prefidens, fingularis Efpenii amicus a

rP

[enit u

Manufcriptum , ex quo hoc Opu(culum

pluribus annis, & fecretiorum communicatione illi prae

$

omnibus conjunétiffimus.

leétori praebemus, exaratum eft a Dom. P. Z.Verhul(t,

Opportune Lovanium ipfe

arctiffimo amicitiae feederew ei devincto,

reliquerat fanitatis caufa, & in hoc feceffu, quem per-

peruum effe voluit contra primam fuam intentionem,

Honores prafliti D. F'an Efpenio dum Tvajetfo egreditur.

omnes declinavit infidias, quas (ibi metuere debebata

$e vecipiz in Sezni:zarium "Amisfortienfe.

períecutoribus Efpenii, ob plurima eidem praftita of-

ficia, prefertim in litibus ac caufis contra illum inten-

tatis.

IX. Injuítitia, quam D. Athanafius exprobrabat iis,

Preter Willemaers adinveuit pariter eodem in

qui improbabant ejus fugam , ea ipfiffima eft, qua ad

Seminario Dom. Hoffreumont, olim Curatum Gratiae

verfarii D. Van Efpenii feipfos reos conftituebant, dum

prope Leodium, quem ipíe ad Viennenfem Aulam de-

ejus fumam carpebant ; cum hoc tamen diícrimine;

putaverat ann, 1720. una cum pluribus aliis Ecclefiafti.

quod cum. D. Athanafius eflet Epifcopus, potiori jure

cis in Flandria varie vexatis, ut communem caufam ibi

tenebarur adhaerere Ecclefiae (uze , quam teneretur Van

tuerentur.

Dom. Hoffreumont tünc temporis Theo-

Efpenius commorari Lovanii ;

nam par erat odium,

logiam profitebatur Amisfürti, & focium tam gravi in

tis

eedem infidie ex utraque parte,

j

Immo tam ingens erat

fcientia habebat Celeberrimum Dom. Nicolaum le Gros,

l

odium contra Van E(ípenium, ut debuerit eciam. Tra.

Doc&torem Rhemeofem, cujus meritum & eruditionem

p

je&tum dimittere, cüm nec ibidem tutus effet, & fefe

ipfe Van Efpeuius fatis noverat,

gl

recipere in Provinciam Ultrajectenfem, — Neque peri-

pi

culo caruit hzc transmigratio.

Ut autem omne peri-

— Fan Efpenii Olitus.

T

culum evaderet celeberrimus vir toties memoratus,

n

X. Hoc pacto Van EFpenïus pounar& Fuärat victima

Supremum Belgii Confilium, ftatim ac res ifta eiinno-

«ni

tuit, preecepit Praefecto praefidii Traje&tenfis, ut lau-

amoris fui fuzeque magnanimitatis pro Ecclefia Belgü

uQ

dato huic viro prefidiariorum cohortem concederet,

extremis vitz fuz diebus habuit ibidem preclarum aíy-

fu]

donecin terras Reipublica veniffet. Prafectus porro,

lum, eidemque Ecclefiae optatam occafionem prebuit

pa

ut adimpleret intentionem. füorum Dominorum , qui

manifeftandi (üam venerationem erga ipfum, percipien-

Vài

fibi gloriofum ducebant poffe in fua Ditione tueri inno

di edificatione ex ejus virtutibus, & tandem accipien-

fn

centem perfecutum, &afylum prabere viro perilluftri

di poftrema pignora zelifui, ac (uze dilectionis Verum

Q

Dom. Van Efpenio ; Prafectus, inquam , omnia ho-

hac mutua confolatio ac beneficiorum retributio diu

tra

no ris, qua potuit figna, ei dedit: quapropter prafidium

non perduravit. Vix enim venerabilisfenex vires re-

W

in ordinem redegit, ut Van Efpenio Trajecto exeunte,

ficiebat fuas ob immenfos labores poft egreffum e Pa

t

militiae honores exhiberet,

Sic Deus ejus infenfi(fimos

tria jam debilitatas, in pace ac tranquillitate degens in

J«

adverfarios confundere voluit, afflando mitiora confi-

faepe memorato Seminario; placuit Altiffimo coronare

g!oriofþs ejus labores, eamque perfectam & eternam

lia iis etiam ; qui hqüesfuntCatholicæ Religionis.

pacena

il

Lissm HL. Carur Vi AxTiCur. VIIL

I75

pacem ei 'tribuere, qi:ä'rh t"afn,'diuTix*fpif&väi*ädf,'-..'Duos

dä&üebun;t,* fafis 'rnan.if&&-unrx»in.illis pt'o"d-if ,chä;ä&e-;

menfes & aliquot dies jam emenfus erat in Seminario,

rem, quem obíervavimus in omnibus viris preclatifTi-

perfe&a utens valetudine, & mente illaía, ctm fübito;.

mis qui floruerunt poftremis bifce faculis. ^ Veritates,

& ferme in ictu oculi evivis ereptusfuit. Initium bre-

quas ip(i propugnarunt, fuübegerunt quidem errorem

viffima infirmitatis fuit exigua febris, quae nihilominus

ac praejudicia poft diuturnum.ac calamitofüm bellum;

fàtis mauifeftavit proximum periculum mortis in homi-

at ipfi victima fuerunt infenfiffimi odii adverfariorum,

ne provecta adeo etatis, & illius corporea conftitu-

Quis porro noftris hifce temporibus ftis non perfpi-

tionis, Periit ftatim extrema Sacramenta, cum gratiam

cit periculum & perniciofas confequentias illarum do-

illa füfcipiendi rantifaceret, ut metus ca non percipien-

&rinarum, quas Efpenius viriliter impugnavit toto vi-

di in fua Patria, fuerit facile precipuum motivum füa

tze fuze tempore, circa legitimos limites Poteflatis Pon-

fuga. Pieac devore ea füfcepit; & cum aliquanto fe-

tificie ; circa Jura Epifcoporum ;. circa independen-

rena mente conftitiffet, percipiendo fru&tus uberrimos

tiam Supremorum Principum circa jura inalienabilia

Sacrofancti Viatici, - & praparando feipfüm ad con(um-

qua coníervat.quoad bona, & loca, & períonas Ec-

mationem fui Sacrificii, placide emifit fpiritum , & ad

clefialicas ; circa poteftatem, necnon obligationem

mercedem evolavit, quam ei paraveratjuftus Judex pro

omnium Principum cohibendi violentias quorumlibet

Obiit

ejus virtutibus; laboribus, ac tribulationibus.

fubditorum, . & eos protegendi qui opprimuntur a füis

die 2. O&obris ann. 1728. cum etatis aünos haberet 82.

Superioribus Ecclefiafticis modisinjuítis, qui tum con-

menfes 2. & dies 23. natus fiquidem erat die 9. Julii ann,

tra naturalem cequitatem funt, tum contra Formulas

Juris Ecclefia(tici & Civilis, & confervandi omnibus

1646. Dom;"A«rc'h'iepif'copüs Ultrajectenfis (Barchman)

qui Lovanii ejus lectiones audierat, in Siminarium fe

fuis fubditis externam poffeffionem omnium fuorum

contulit obfequii fui erga Van Efpenium figna daturus,

bonorum five fpiritualium, five temporalinm, cum

ibique Orationem pronunciavit inejus honorem. Cor-

quis audet eatollere per viam fa&ti, quam fola poteftas

pus honorifice conditum fuit in Ecclefia S. Georgii

temporalis poteft impedire aut punire?

Amisfurti (.quam Ecclefiam poffident Heterodoxi ) in

. Hoc debemus teftimonium T'ribunalibus Supre»mæ

fepulcro nobiliffivze Familia Ze focyt , iningrefTu Chori

Juftitiae in Flandria; nam cum pretium & valorem ha-

ejufdem Ecclefie. . Domini Zoeyt non minus nobilita-

rum omnium veritatum probe noflfent, ac effentialem

te, quam zelo & adhafione ad Fidem Catholicam illn-

ünionem quam habent cum coní(ervatione auctoritatis

fttes, fummihonorisloco habuerunt in tumulo fuze fa-

in Principe, & tranquillitatis in fübditis, fi pro viribus

milie condere poffe pretiofos cineres celeberrimi Do-

non potuerunt Efpenium liberare a poftremis fuis vexa-

&oris, tum fapientia, tum perfecutionibüs preclariffi-

tionibus, tamen nunquam ceffarunttueri ejus innocen-

In!

Subdimus Epitaphium tuncin ejus honorem com-

tiam, & ejus Opera defendere. Diximus Jam de variis

pofitum: & licet laconico ftylo fit exaratum,. tamen

confultationibus, quas in illius favorem fzpe porrexe-

eutn perfecte adumbrat; & fi veritates in eo memora-

runt Archiduciffe , que antequam alibi fe conferret

tae marmoribus infculptze non fuerunt ,. temen erernum

Flandriam regebat. .Poft ejus mortem pluries reno-

manebunt in corde eorum omnium.

s

y

1

qui æqgi æüimatoï

varunt eadem figna honoris & e(timationis , & quan-

res funt veri ac non.fgþat*i.meriti;

tum in ipfis fuit, reprimere fluduerunt conatusomnes,

quibus ejusadver(arii, & hoftes veritatis nunquam defti-

ZEGERUS DERNARD URS:IIRVWZN»—ESP EN

terunt ejus opera infamare, venditionem irppedire, &

LOFANIENSIS 3. U. DOCTOR. .

procurare ut in catalogo librorum prohibitorum recen-

ferenzur,

Alibi citavimus & protulimus Arreftum 12,

$5 Canonuta confuitiffimus, irztegeriimufguc »iä'ter'p:fgf,

Maji ann. 1729. Conf(ültationem r2, Januarii ann. 1736.

mnultis lucubratiombus ,' virtutibus, per[ecutionibus

Decreta 18. Novembris 1738: 15. Januatii & 20, Junii

claruss Patriam tnaluit in extrema feneclute, quain

1739. 10. Maji 1744 16. Octobris 1749. & 12. Aprilis

qu/Eitiaui, & veritatem defevere: (id eft Clevi €9) Ate-

de

1758. Felices profecto, fi tam frequentes conatus po-

chiprefulis Ultrajectini R. C.

en[ionem denegare, 69*

tuiffent ex(iccare fontem horum faciaorum.

Hacin re

famojam Bullam Unigeuitus a

i,

mittere.) Obüut Amis-

id faltem elt certum , quod tunc temporis tantà eít au-

furti die 2. Octobris anui M. DCC. XXVII. etatis

&oritas E(penij in Tribunalibus Flandrie, ut eum ci-

f«& 83. Offa exc

"

epit iouumentutn Illujlfi:" | li"zfrl?il(f.e

tare fufficiar in aliqua controverfia Juris, & flatim judi-

cium exit juxta ejus doctrinam. Nec minor-eít ejus

Pþey.t. '

fama in Parlamentis Francie, necerit minor in àliis Re-

COIJcl(Jio tärtz'z' Libri bu ]nsOpezzr

gionibus, quae colla non dederint jugo Inquifition;s,

vel illorum, qui fummo defpotifmo, licet nomen In-

XlI. Hic finis San&iffimi Présbyteri, )&.om.hium eta-

quifitorum noa gerant , crudelem nihilominus tyran-

tis fuz in Canonico Jure peritorum, tora confentiente

nidem exercent, ea longefeveriorem

Europa, Principiss. Hunc finemi nemo non vider ap-

in iffis odiofis tribunalibus.

» qua exercetur

prime conformem promiffis zterna veritatis, fcilicet

Virtutes. ac animi dotes, quibus Van Efpenius erat

gloriofum iis qui Fideles certant ufque ad mortem pro-

praeditus, pratiofe effe debenr probis viris, aque ac

pter juftitiam. — Verum e(t pariter condemnatio feculi

ejus Opera Magiftratibus ac Jurifperitis..Qui virum

maligni, quod dignum non erat tanto viro... Ejus Ope-

hunc viderunt, parem eum faciunt.iis admodum raris

ra erunt in perpetuum delicie eorum qui fincereamant

hominibus, : gui non fecusac Dom. T'llemonrius & per

antiquitatem ; erunt lucerna & fax dirigens fermitas u-

paucialii hujuíce. aetatis, vel folo habitu corporisexter-

rifperitorum, & judicia Tribunalium; eruat gloria &

no talem fanétiratis ideam praefeferunt, ut. videates &

fülcrum imperii iis Principibus,. qui in fuis Regnis Ef-

veneratione moveantur erga illos, & ad virtütis amo-

penii Opera commendabuat; eruntclypeus, quo non

rem excitentur, Dom. Efpenius fuis preeclaritfimis in-

validor altér, toto Ordini hierarchico, cum nata apta

genii dotibus & fumme nominis exiítimationi, qua apud

fint eum con(ervare in fuis juribus ac prerogativis, qui -

omnes florebat, profundam conjungebat humiliratem,

bus ejus dignitas ac magnificentia conflituitur, — E con-

qua ejus meritum magis magiíque elevabar.-

Appare-

tra erunt terror eorum omnium , qui dominari volunt

bat in eo fimplicitas innocentia & Ch;

i(ti nze infantige,

in gregeDomini, & ufütpareauctoritatem funorum fra.

necnon candor veri Ifraelire. ^ Donus & affibilisnatu-

trum ,. vel eorüin auctoritotem, quibüs Altiffimus füb-

ra cum effet, longe affabilior deprehendebatur ob erni-

jecit omnem carnem , nemine excepto, in temporali-

nentem cordis fui caritatem. — Magnanimus adeo erat,

bus. ldea, quam pro imbecillitare noftra dedimus de

& a terrenarum rerum cupiditate alienus, ur fateatur

illius Operibus, & de contradictionibus quas experiri

ipfe

*

od

VaTA D. Vax, EsPEN.;

*

lpfï. (a3;f$-nunquam quidquid appetiviífe ; ö(,fatäagf-ï. |

:

y

&. qycmcungyïo.b;iam haberet, . eum amceno fcrmong

iur omnes quotquoreum cognoverunt, fe nunquam .

alloquebatur. -

«

vel minimam recepiTe mercedem temporalem fuorum

n

" Quis unquam verbis exeqm poterit quam cara & ama-

laborum. Graris femper . tradebat "'ypographis fua

bilis e(Te debeat memoria tanti viri celeberrimae huic

Manufcriptai,; Dhac una tamen conditione adjecta , ne

Univerfitati,

^

iam pr«z ceteris in deliciis habuir Efpe-

o

himio prerio eatypis edita venderent. Cum rectecom-

nius, utpote

b

Jectum majoris fuz dilectionis? Digne-

f

pofitus effet moribus, & cum teítimonium bonz con-

tur Omniporens Deus effundere füper

l

fam abundan:

Ícientie in.fe haberet,. tanta fruebatur animi ferenitate,

tiam illius gratia efficacis, quam glorio

1

5

um femper fibi

pace, tranguillitate. ut. femper amgenus effet, feinper

efTe, duxit pro viribus tueri! Faxit Deus, ut revivifcat

lactus etiam inter advería difcrimina, & inter infidias ac

in illa vetuítiffimus ille zelus, pro fanctis hifce veritati-

vexationes fuorum adverfariorum. — Accurate & rigo-

bus, ut omnibus ompino Bominibus admirationi fit,

rofe omnia fua exercitia perficiebat, &. vitae. ratione,

ut olim, propter fanctitatem eeque ac propter doétri-

MAT

£ ^

N

quam fibi.propofuerat nunquam immutare , follicitus

nam. membrorum fuorum. "Cóncedat tandem idem

J

erat etiam-ad extra: patefacere fervoris fpiritum & ora-

Altiffimus, ut Ecclefiatota agnofcat in Operibus piitfi:

g

tionis, necnon eum divinae prafentiee fenfüm , quo

mi noftri Do&toris fpiritum & indolem antiquitatis ;

[

femper & ubique renebatur, . Veruntamen etfi ab hu-

puriores regulas difciplinz Eccléfiáftice, monita falu:

manis rebus abítraheretur, .& auíterus erga feipfum ef-

briora. ac magis neceffaria pro reformatione Ecci.fie in

af

fuo Capite, &in fuismembris. Quam quidem refor-

K

fet.; ..nunq"u'a,,m ramen rigidus aut-afþer fuit erga alios,

mationem concupiverunt ad unum Sanécli omines, qui

f

:(a ) Apglogia pro Fugae

poftremis hifce fzculis floruerunt. -

L

(

f

a

fi

ü

[2

pl

I

H

—LIBE

BATORES ET CONTRADICTORES OPERUM -

— APPRO

r

e

- . DOM. VAN ESPENIL ..

1

V

Decanus C;iiihedrafïs M'eghlihi'en*fïs , quoin muhere de

céffit die'6; Décembris ann. 1703. Erat eodem tem-

05 Éjus Approbatonis.

pore Examinator, Judex Synodalis, ac Cerifor libro:

rum.. Dominus Alphonfus de Berghes Archiepifcopus

[« -- -

äänkraïk AS'pe:cimeiz ejus. "dpprobatorum,

Mechlinienfis. cum eo amiciffime agebat: & zelo per*

citus, quo eurn videràát perundecimrannos pieac fancte

-

n.)a,. quam. (üis Operibus ubique terrarum fibi

curam gerere Parochia S. Catharinie , necnon celetti

l.f.Fa

acquifivit Van Efpenius, videtür nos liberareab

Benediétione fuo facro minifterio defüper conceffa, vo*

onere conciliandi iis nomen.ex merito eorum, qui pa-

luit.eum propius habere, '& copioforem melfem ejus

lamea approbarunt. Supervacaneum nihilominus no-

Zelo fuppeditare, Nihilominus magna animi con(tan-

bis non videtur , attenta natura contradictionum, quas

tia.eiopus fuit, ut confervaret Dom. de Cuyperin De-

Opera ifta experiri debuerunt, hanc materiam fingilla:

canatu Cathedralis, cujus Beneficii poffeffionem Dom.

tim pertractare, eofque primitus indigitare, quieaap-

Tanara ,. qui BruxellisInrernuntius degebat, conabatur

probarunt, & illos deinde , qui eadem impugnarunt.

impedire. Obftabar Internuntius hanc ob caufam,

Init

j

5

4

j

a collatione inter utrofque poterit Lector de lauda-

quia fcilicet Dorn. de Cuypercum placito fuorum Con-

tis.

Operibus juftum judicium efformare,

.

fratrum , immo ipfis follicitantibus, queedam Scripta:

Di(tioguere oportet 1

nter approbatores, eos, quf

elaboraverat, quibus tuebatur celeberrimos feptem ar-

peculiarealiquod Opus Efpenii calculo fuo approbarunt;

ticulos jam fuppreffos$ per Decretum Tnquifitionis, (2)

a L o UE Qu5 u- a — C5 "n — QÀÁ"m. C^ £5

& illos, qui in genere approbarunt velpatrocinio pro-

Omne meritum Dom. de Cuyper evanuit ab oculis

moverunt Collectionem amnium ejus Operum. . Pri-

Dom. de Prácipiauo , qui ann, 1690, fucceffit Dom.de

mi generis fünt ordinarii Cenfores librorum; ad quo-

Berghes, Poft témpora hec nonnifi calamitares & ca-

rum füffragium communiter:ve] nihil vel parum attendi

lumnias perpeíTus eít. — Verum divina graria: adjurus

folet; quia plerumque vel;ex circumfítantiis temporis,

ambulavit in femitis veritatis & juftitie, nec unquam

PELE.—22 .0 —

vel ex favore nobilium, qui. patrocinio. füó ruentur

a recto tramite dimoveri potuit áut precibus , aut im«

auctores & libros, oritur ipforum judicium. Verum

portunitatibus, aut follicitationibus eorum, qui vel di-

quoad Opera Van. Efpenii nec lucrum , nec favor in.

vitis, vel dignitatibus magüui habebantur. Non alio$

tercedebant; fed e contra magno zelo opuserat , mul.

moriens reliquit bonorum fuorum haredes, quam pau-

ta animi con(lantia ad efformandum de illis favorabilé

*

eres Parcecie S. C

1

athiarinz Bruxellis, & S. Romualdi

"

)

v » E

judicium. — Quae quidem approbationes eo majorem

Mechlinji. (5

4

vim habent, quod €x TOIQQQEDO»I"Q, veri proficifcuntur.

Dom. Bartho

lomzus Pafmans non minore commen-

datione. dignus erat, fivé ejus pietatem fpectes, five

: 'Dom.rïde,, 'Cuype;i"';"1£9?'.2P0]i72än:. Á

fcientiam, five adhaefionem fanae doctringe. — T'rajecti

ad Mófamortus erat, & primitus vocátusfuerara Dom,

l. Qua ante initium fiuju(ce zeculi promulgata fue-

Goftifüies Epifcopo Ruremondenfi ad munusSecreta-

runt Efípenii Opera , approbatores nacta fünt Dom.

rii, & deinceps Confiliarii fui, Pracfuit poftea Colle-

Joannem de Cuyper, & Dom: Bartholomaeum Pafmans,

veluna fimul, vel disjunétim. . Joannes de Cuyper or-

tus Bruxellis , fuit (ücceffive Profeffor Theologiz, Re-

( a) de «Eplft 303& 309 DomAmoldl, necnon Commcng

tar..pro H

gens Collegii 'Trinitatis Lovanii, Paftor S. Catharinze

iftoria Univerfitatis Lovanieufis &c. Cap. I. n. ,1;6.]' |

?

L

PU —— . A

Bruxellis, & tandem Canonicus, Archipresbyter, & —' (^) Neerelagium Belgicnm &ro, pag.pag.169.-

ut

Lirra V. AmnTicULUS I

177

j

fiafticam fcientiam doceret adolef-

Nec minore obfervatione digna eft approbatio Dom,

[

uf pietatem & Eccle

centes "T heologos fua cure commiffos. . Ejus T raéta-

Novet, Advocaii Cleri Gallicani, quoad fupplementum

IK

tus Morales in forma Thefium, plurimi a(timantur;

Juris Ecclefiaftici Univerfi Dom. Van Elípenii. Hec

"

& utiles przcipue funt Paítoribus ac animarum mode-

approbario eft fub die 2. Januarii ann, 1727. & per con-

I

ratoribus,

Dom. Pafmans erat eodem témpore Cen-

fequens dum Efpenius in vivis adhuc degeret, immo

ij

;

for Librorum. . Obiit die 24. Auguíti, ann, 1690. (4)

eo pracife tempore, quo omnium majorem contradi-

étionem & perfecutionem patiebatur, Hac circum-

Eb

:

t

Domini 7oahms le Beau, /4raoldus Eyben, Cor-

ftantia impedire non potuit, quominus Dom, Novet

Ü

tum Efpenium, tum ejus fcripta fumma laude cumu-

uelius Breuver, Z'oanues Neuman.

J

laret.. Opusef? (inquit illedehoc fupplemento verba

t

faciens) celeberrimi Dom, Fan Efpeni ..... Hoc Ma-

III. ,X.Domini Joaunes /e Beau, & Arnoldus Eyben fue-

runt ordinarii Cenfores Operum Efpenii poft fuperius

nufcriptum vefertum eff. profunda eruditione, qua opti-

f

me vefpondet fame jufle acquifit& ab AAuGlove fuis pva-

laudatos Dom. Cuyper &? Pafimaus. Horum primus

$

erat Curatus.Decanus S. Adalberti Leodii, & Examina-

cedentibus Opervibus.

Quibus verbis Dom. Novet non

n

approbat folum fupplementum, fe

tor Synodalis hujufce Dicecefis. Alter erat Canonicus

d totum Opus pre-

kin

"Theologus Cathedralis Anverfz , & Cenfor librorum:

laudati Auctoris.

)

ambo illuftres pierate, zelo, & amore erga probos vi-

Dom. Terraffon, doc&iffimus Advocätus, eodem

"

ros veritatis defenfores, Clades, quas in füa Dicecefi

laudis praconio profequitur Efpenium occafione illius

fecerat Dom. de Pracipiazo, nec non preoccupationes

editionis, qua Parifiis apud Vincent ann, 1729. publi-

nuperum Cenforum , quos idem Prelatus elegerat?

cam lucem a(ípexit. Commentarii fcilicet contraéti in

( Cenfores fiquidem ifli totis viribus tuebantur doctri-

Decretum Gratiani; quod quidem Opus privilegium,

nas Italorum Scriptorum , nec nonfyftema prefati prae-

ac peculiarem approbationem habet, etíi non videatur

effe nifi naturalis profecutio fupplementi. |Approba-

fulis) coegerunt Ef(penium inquirere in proximis Dice-

Es 1

cefibus Anver( Leodii , & Colonia alios Cenfores,

tio Dom. Z*rraffon e(t (ub die r. Julii, ann. 1728, quo

ui aequiorese(fent , & prudenriores. Sufficiat legere

tempore erat ipfe Cenfor Regius Librorum Jurifpru-

í

u

fam approbationem, quam de Jure Ecclefiattico Ef-

dentiz ac Litterature 5 & prout Cenfor Re

librorum approbavit Commenrarium. -

gi;us homm

penii tradiderunt Dom. le Beau & Eyben , &illico in-

notefcit eorum judicium & amor erga Ecclefiam.

Dom. Cornelius Breuver, Doctor, & Theologia

Facultas Zuris Lovam'm/z'g; Suþremum Cön/i!izhh "

Profeflorin Univerfitate Colonienfi,, Canonicus, Chor-

Dugi.

epifcopus, & Paftor S. Severini, Cen(orlibrorum, ap-

probavit & ipfe Jus Ecclefiafticum Univerfum Dom.

V. Quasdam funt Efpenii O—peraä que approbatcres

Van Eípenii die 16. Auguíti ann. 1702. pro nova edi-

habuerunt non. peculiares tantum Dottores, fed inte-

de

tione, qua eodem anno Colonie puolicam lucem aipe:

gras etiam Facultates, immo & Tribunalia Suprema,

m.

xit. lpíe pariter approbavitdie 12. Junii 1768. novam

Hujufce

eneris eft "Tractatus : De priffiuis "ltavium

€? Ecc

(

editionem, ibidem procuratam, Opuículorum ejufdem

eftavum 10covporationibus €9 . donatzomibus; cui

l

J

Doctoris,

fuffragium fuum dedit tota Facultas Lovanienfis die

jW

Domino Zreuver ad(tipulatur Joannes Neuman Do-

22. Januarii ann. 1711.

Idipfum dicendum eft de Tra-

le

&or Juris in eadem Univetfitate.

Vocat íeipfum uuo

&tatu. De promulgatione Legum, &5 de Placito Regio,

(

eodemque tempore Canonicum S. Severini, Archipres-

fummis laudibus celebrato die 23. Septembris ann, 1712.

Ü

by

terum S. Cuniberti, Protonorarium. Apoltolicum,

a Dom. de Fierlant Regio Cenfore Cenforum, & Con-

filiarium Ecclefiafticum Electoris Colonig, &Gen:

u$

Con

filiario Supremi Contilii Belgici, nomine totius hujut-

forem ordinarium librorum in tota extenfione hujuíce

ce praeclaritlimi Tribunalis.

Idem Conf(ilium die 26.

e

Archiepifcopatus.

Approbario Dom. IVeuzan eit tub

Februarii ann. 1725. majore etiam follemnitate appro-

m

die 30. Auguíti ann. 1729. ideoque pofterior

eit poítre-

bavit T'ractatum de Aecur[u ad Principem, Vum ad exa-

ut

mis vexanonibus contra Efpenium exciratis. . INon oc-

men revocavit Comes de Wynants , membrum hujuf-

n

currit haec approbatio nifi initio Supplementi ad Jus

ce Confilii, & fuper illius approbatione, hoc Tribunal

Ecclefia(ticum Univerfüm laudati Doétoris ; typis editi

f

conceffit privilegium authenticum nomine Auguftiffi-

J

Colonia apud Viduam AMetterzicb.

Verum hac ap:

mi Imperatoris: quod quidem privilegium conflitue-

bat, ut ita.dicam, Opus Ef

at

probatio afRhicit Supplementum «&que ac Cominentarium

penii monumentum fuP;&.

contratlum Decreti Gratiani, quod in hac editione co-

ma , ac publica auctoritatis..

i)

]s

miratur preefatum Supplementum. Immo aflerere etiam

de

poffumus, approbationem Dom. Neuman fefe exten-

AR;EICIULUS II

Cav

dere ad Jus Ecclefiafticum Univerfüm, tum quia Sup-

ru$

lementum effentialem relationem cumillo habet tum

Contmdiäfare: Operum . Doiz. Fa Efpenii. |

m

quia fpecialis ejus mgntio occurritin hac approbatone,

i

Domini Gibert, Novet, & Tatraffon.

Cau[& Contradi&iogum contra fcr»z'pia Efpenis.

l

08

Nterea preclariffimae approbationes fbperi"us re-

1V. Laudatis Theologis ac Jurifperitis Flandrie ac

I.I

cenfite non potuerunt Scripta liberare a contra-

mï

Germaniz , adjungendi veniunt tres celeberrimi Jurit

dictionibus.

Duplex adverfariorum genus. contra ea

;

infurrexit ; quitamen adverfàrii communiter in fuis ac-

periti Galli, videlicet Dom. Gibert, Novet , & Tar-

saffon. Primus fatis fuperque-omnibus innotefcit per

cufationibus fimul conjuaguntur. — Hoftes antique Dif-

sn.

erudita fua Opera Canonica. Quanti ipfe faceret Jus

ciplingz Ecclefiafticee probare non poteranr merhodum

v

Ecclefiafticum Univer(üm Dom. Van Efpenii, in quo

noítri Doctoris, qui quacumque in materia vetuítam

- principia jurium omnium continentur , apertiffime ma-

Ecclefie Difciplinam cum nova Difciplina conf.rt, &

i

T

nifeftavit zz obfervationibus &2 additiouibus huic Operi

ex haccollatione diítinguit & notat quidquid vel imper-

tü*

faétis circa peculiares confuetudines Gallie, ut Operi

fe&tionem fapit vel abufum, & eodem tempore often-

le

tam neceffario perfe&ionem (inquit ille) imponeret,

dit quam optandum foret, ut vetu(te, & faluberrimee

Ü

i

Obfervationes iítae & additiones occurrunt in editione

coníüetudines revivifcerent, & quanto zelo ac pruden-

ann, 1753. Gallice confcripte ; quafque Van Efpe

niqs

tia adlaborare debeant Superiores Ecclefiaftici in hanc

It

rem.

Ex altera vero parte fautores doctrina Ultra-

in opere Poíthumo proríus effecit inutiles,

montang, necnon illius fy(tematis dominationis & in-

dependenuse , quod poftremis hifce faeeulis animum

Qccu-

Fita Fan Efben.

Lj

178

VriTA D. VA.N Éspzx.

occupavit innumerabilium Ecclefiafticorum ; ipfi pari-

Doé&trinam Cleri Gallicani , indecenterprorfüs, & nul.

