1. quia adminitio talis effe debet ut fi quis non pareat

L

num delinquens in fuo pecc

contumax €$ inobediens exiftat : quod e[fe non pote

iumaciter lyxrere przífumat; nequ

e füuaviori modo in

nifi admonitio auctoritate Superioris facta fit.

C

viam falutis reduci poffit aut corrigi.

b homine ferri

Quin ex przfcripto Concilii Lateranenfis fub Inno-

Ex his confequens eft, ceníüram à

fo

centio IlI. cap.48. extra de Sent. excommumn. ADMONI-

i

non pofle,

nifi in eum, qui contumaciter probatus fit

T1o fieri debet perfonis preefentibus idoneis, per quas

harere in peccato

nec poffe cenfuram valide ferri

ü

dente contumacia, u

t pluribus adduáis

( fi neceffe fuerit) pol/tt probari monitio.

u

nulla prace

D

Verum quidem eft ab hoc Concilii Lateranenfis

tam Canoni

ftis quam Theologis probat Susrefius loco

ii

praícripto, quoad przfentiam perfonarum, hodie in

i

ect. s. numer. 6.

praxi non nihil effe receffüm, uti etiam obfervat Do-

". Quinto notandu

m, jam pridem receptum fuiffe , ut

]

Judici conftetatque de ea ipfe pec-

minus du Caffe Archidiaconus & Officialis Condo-

dehac contumacia

menfis, in faa praxi Juriídidionis Ecclefiaftice 'T'om.

cator certius convincatur ,

monitionem effe. pramit-

1. Cap. 11. Num. 3. füb finem : Quia, ait, hz mormi-

tendam, eamque frinam;hzcque monitio in jure no-

tiones fiunt in fcriptis C9' vigore mandati Superioris ,

(tro vocatur Canonica vel competens, eamque fup-

ä

Lugdunenfe fub Gregorio X. zz cap.

quod intimatur parti opera Apparitoris Curic , qui re-

ponit Concilium

lia ipfi parti copia de fatía admonitione per fuam

9. de fent.

Excommunmnic

ationis in l/I. volens ut. zuter

f

qnonitiones

Canonicas quas ftatuunt jura premitti, u-

relationem ad calcem . originalis. appofitam fufficienter

con[iare facit.

dices fiv

e monitionibus

tribus utantur , ive una pro om-

nibus 0

a intervalla;

Sexto notandum fpeciale effe in prolatione Cenfu-

bfervent aliquot dierum competenti

rz, quod ipía Sententia Cenfürz non tantum profe-

nifi fatti n

ece[fitas aliter fuaferit moderanda.

r

Concilium temporum intervalla

renda fit in fcriptis, fed infuper requiritur, ex prz-

Permittit quidem

fa&ti neceffitas aliter fuaferit : ita

fcripto Concilii Lugdunen(is im cap. 1. de Sent.. .Ex-

Judici mod

erare , fi

ex tempus fufficiens ad re(ipitcentiam

conanunicat. in T. ut Judex caufam Cen(ürz exprefle

tamen ut Jud

largiatur ;

uti re&

e notavit Suarefius Difput. 6. fect. 9.

confcribat propter quam Cenfura profertur.

dditque non videri permiffum ut propter ul-

Num.4. à

s przmiffis , ad refolutionem Ipropofiti Cafus & in-

lam neceffitatem a

dmonitio omnino pretermittaturynul-

HI

d refipifcentiam concedatur.

de formatz quaftionis defcendendo, cenfent In-

lumque tempus a

dum Ceníüra fertur ab homine; non

fraícripti :

Ratio eít quia

ï:ïä

fertur abíolute a

d puniendum commiffum delictum ,

In primis

liquido conftare ex tehoräDeoreti fufpen-

fionis de data quinta Novembris 1718. & litteris Ci-

fed ut Reus ab illo refipifcat;

& ex hac parte jam ref-

ut ibidem monet Suare(ius Num.7. Et

tatorialibus inferti, fufpenfionem hanc effe inflictam

picit futurum ,

non in meram poenam five punitionem & fatisfatio-

ADEO, àit, ferri n

on poteft fine aliquo genere admoni-

poteft abfolute ferri,

fed. conditionali

nem perpetrati delidi, fed per medum Cenfürz; ut

tionis, quia ton

i intra tale tempus refipueris vel fa-

ea mediante Dominus Plebanus a contumacia feu per-

lï;

Amodo, feilicet ni

tinacia in delido, de qua quaftio, retraheretur.

alem Cen[uram incurres

in hac autemfor-

Í

zisfeceris t

Conftat enim hanc fufpenfionem non efle determi-

ma ferendi

Cenfuram intrinfece includitur admonitio.

natam ad certum tempus (quemadmodum fieri , con-

Hinc rur

füs habetur Cenfüram non pofle ferri aPfo-

füevit dum infligitur per modum poenz vindicative,

olute, fed dumtaxat quafi provifionaliter & interim,

erpetrati

id eft donec fatis

fecerit (ive refipifcats ideoque verba

five per modum punitionis & fatisfaQtionis

ä

deliéi, ut patet ex przdi&tis Notabili primo) fed do-

illa per provifionem

five interim nihil immutare de ef-

nec fatisfecerit five obedierit precepto Superioris- ;

fentia ipius Cenfürz.

dde Centuris in gen

ere dixit Suarefius (ni-

eum a contumacia & perfeverantiain delicto retrahe-

Id quo

re & fanare per hanc füfpenfionem tanquam poenam

qnirum omnino nece

flariam effe previam admonitio-

nuit Alterius 10f.2.

medicinalem volentis, in verbis : Donzec vel. prayfa-

nem)

idipfüm de tüfpentfione mo

tam Bullam acceptaverit , vel re[ponfione per[onali ejus

Difputat.

7. Numer. 2. propofito dubio, Zm reperia-

vifa alias ordinaverimus : qux eft notoria. Formula

tur aliquis cafu

; in quo Cenfurq SUSPENSIONIS ferri pof-

fufpen-

ä

li

CiRCcA susPENSIONEM D. vax Roosr.

49

T

*

fufpenfionis ut eft Cen(uza Eccle(ia

3

[?cica, uti ex dictis

latere poterat Dominum Archiepifcopum : evidens e-

patefcit.

nim erat in hoc refponfo dominum Plebanum per hxc

l0

Proinde de validitate vel invaliditate hujus füfpen-

verba, Caufam fuam effe in manibus Ceefaris , juxta litte-

fionis , judicandum eft juxta regulasin prolatione Cen-

ras1pfi (Domino Archiepifcopo)heri zufinuatas;fete re-

urarum a jure prafícriptas.

ferre voluiffe ad libellum Concilio Status oblatum, &

Q

Itaque cum ex prafcripto Concil

vii Lugdunenfis cau-

Domino Archiepifcopo communicatum & infinuatum

Il

tum fit, ut Judex in prolatione Seztentice caufam cen-

die tertia men(is Novembris, pridie ante interroga-

)

jurc expreffe conferibat propter quam Cenfura profer-

tionem fa&tam in Capitulo; -hic annexum.

)

W

tur, uti patet ex INotabili fexto, coníequens eft, nul-

Ex hoc porro libello cognófcere poterat Dominus

lam aliam hujus fütpenfionis caufam fuitle, aut repu-

Archiepifcopus hanc petitam a Domino Plebano dila-

Is

tari poffe nifi hanc unicam quod Dominus Plebanus

tionem, nequaquam reputandam frivolam autfruftra-

.

venitus recufaffe

Bullam Pontificiam quz incipit. Uni

to,

toriam, fed fundatam in debita obedientia quam füb-

jl.

dicatur ; quandoquidem hzc unica ratio in fententia

diti , feu Laici feu Ecclefiafti

ci, debent legitimo fuüo

y

conícribatur , atque ipfà Cenfüra unice tendat ad in-

Principi.

1

b

ducendum .Dominum Plebanum ad acceptationem

Hoc unum enim a füo Principe edoceri poftulabat

"h

predidz Bulle in verbis : Donec prefatam ,Bullam

DominusPlebanus per fuam libellum füpplicem,utrum

Il

acceptaverit.

1]

conformiter ad fua Edicta, Bulla Pontificia cujus ab

Porro Cenfura inferri nequit ni(i fubit caufa non

ipfo petebatur acceptatio, effet legitime placetata , fi-

i

tantum rationabilis, fed & manifefta, juxta Decretum

ve per Principem admiffa ad eum effectum, ut in fuis

il

Concilii Lateranenfis füb Innocentio III. i Cap. 48.ex-

Provinciis per modum legis poffet promulgari, & ad

U

tra de fentent.. Excommunicationis, his verbis

J'u-

ejus acceptationem & profeilionem fübditi ejus per

J

dices caveant diligenter ne ad. excommunicationem cu-

cenfura aliafve poenas conftringi.

jufquaim ab[fgüe MANIFESTA C9' rationabili caufa proce-

Infüper ex rationibus per Dominum Plebanum ex-

dant.

Quin nec füfficit ad inflidionem Ceníurz cau-

pofit in libello fuo füpplici Concilio Status oblato , &

)ln

fàm effe rationabilem & manifeftam , fed infüper requi-

Domino Archiepifcopo communicato & infinuato ,

li

ritur ut rationabilis & manifefta fit probata ipfi Judi-

cognoíci poterat dubium de Principis voluntate füper

"

ci ; uti notant Interpretes potft Gloffo-graphum ad ci-

publicatione hujus Bulle fuo non caruiffe fundamen-

J

to, meritoque Dominum Plebanum ad Concilium

lh

'tatum caput 48. qui ad verbum rationabili addit : co-

]V

ram ipfo Sjudice probata.

Status recurrifle, ut certior de Principis intentione

Hinc Suare(ius refle&ens ad przcitatum Decretum

redderetür, atque ita verbo. & exemplo fübditis fuis

Concilii Lateranen(s ait : Munifefle autem, fi fit non

debitam erga Principem ejufque leges obedientiam in-

]*

folum "fudici privatim nota, fed etiam . JukipicE. pro-

ftüillaret.

!

&ata : rationem reddit Difput. 7. Sect. 7. Num. 4. Nec

Igitur non apparet, qua ratione Dominum Pleba-

enim fatis eft , ait, quod caufa inre fubfit , fi fit occul-

num tantillam dilationem per füum refponfuüm poftu-

fs

ta, quia Judex humanus non yote[t de fibi occultis ju-

lantem fuper acceptione hujus Bullz dici queat accep-

dicare

eft autem occulta quoad. effe£lum ferendi fen-

tationem recufafle; idque ad eum effe&um ut hac re-

If

tentiam quamdiu juridice probata non e[t , etiamfi alio-

cufatio graviffimam hanc cenfüram mereretur , fcilicet

quin privatim uota fit illi homini qui *fudex eft.

fufpenfionem non tantum ab officiis (ve fun&ionibus

Paítoralibus ,. fed infuper a Divinis

Itaque priufquam ad fuüfpenfionem , de qua in ca(ü,

qualis fufpentio

71.

poffet procedi, requirebatur ut non tantum ipíi Do-

feu Cenfura ex omnium Do&orum calculo- requirit

mino Archiepifcopo five Judici privatim innotuiffet ,

culpam nortalem.

;

Dominum Plebanum recuíàre Bullam quz incipit . U-

Sed et(i fupponeretur Dominum Plebanum abíolu

jl

nigenitus acceptare , fed in(üper quod hzc recufátio ip-

te & (impliciter recufaffe acceptationem hujus Bullz ;

1

fi Domino Archiepifcopo uti Judici fuiffét juridice

eamque recufationem fine gravi culpa fieri non potu-

probata.

iffe; quin & eam recufationem Domino Archiepifco-

Ex his quz in cafü proponuntur manifeftum eft ,

po juridice fuiffe probatam : nihilominus ad Centu-

caufam in Decreto fufpeníionis confícriptam , fcilicet

ram procedi non poterat (ine pravia juridica citatio-

recufationem acceptandi przdicdam Bullam Pontifici-

ne Domini Plebani, & antequam füper hac recufatio-

am non fuiffe judici juridice probatam ; quandoqui-

ne auditus fuiffet, uti fapra probatum ett Notabili ;.

dem, uti in caíü propofito afferitur, nunquam Do-

Porro cum expofitione cafüs habeatur, Dominum

minus Plebanus a Judice aut ejus au&toritate fueritle-

Plebanum ante inflidtam Cen(üram nec fuiffe juridice

gitime interrogatus füper acceptatione hujus Dullz an-

citatum, nec auditum füper hac recufàtione, ex omif:

fione.przviz citationis, & contra inauditum inflicta

te diem 4. Novembris, quando Dominus. Archiepif-

copus in Capitulo, cui in qualitate Canonici ad-erat

cenfura, refuültat effentialis defe&us ipíam ceníu.

d

Dominus Plebanus, & Dominus Archiepifcopus prz-

ram nulam & invalidam reddens, uti probatum

fuit.

-

fidebat, ipfüm in qualitate pra(identis interrogavit ,

utrum acceptare vellet Bullam Pontificiam. quz inci-

Ulterius certum & indubitatum eft, ob folum com-

pit Unigenitus , adeoque ante hanc per Dominum

miflum deli&tum non poffe infligi cenfüram; fed ul-

Archiepifcopum factam interrogationem , non potelít

tra perpetratum & probatum deli&um neceffariam ef-

vel in fpeciem Dominus Plebanus dici recufáatfe accep-

fe contumaciam in delidio: eamque contumaciam in

h

tationem fzpe dictz Bullz ad effedum, ut hzc recu-

delinquente non probari, nifi per pravias legitime

fatio przberet rationabilem caufam fufpenfionis aut

faQias monitiones, prout füpra latius expofitum fuit;

poenz Ecclefiafticz

cum certum fit neminem con-

atque una probatum, inflidam ceníüram, (ine pra-

via monitione & ex hac refültante contumacia, eífe

ftringi, przfertim ut incurrat poenam in foro externo;

facere poffeffionem fuz fidei , nifi legitime fuerit in-

eo titulo omnino nullam & invalidam.

terrogatus.

In cafüs autem pofitione afferitur, nullarm juridic:

Praterea fi attendatur refponfüum Domini Plebani ,

& legitimam auctoritate Judicis monitionem factám

datum in Capitulo ad interrogationem Domini Archi-

fuiffe Domino Plebano poít prxtenfam acceptationem

epifcopi, his verbis in caíu expreffum, caufam fuam

Bullz ; adeoque nec ullam vel in fpeciem dici potuiffe

effe in manibus Cefaris juxta litteras heri ipfi infinua-

contumaciam in delico, five'in pratenfa recufátione

ia5, coníftat Dominum Plebanum nec tunc abfolute

acceptationis Bulla.

Hinc rurfüs evidensrefultat hu-

recuíaffe acceptationem hujus Bulle, fed dumtaxat

jus fufpenfionis nullitas & defe&us effentialis, ut in

requifivitfe aliqualem dilationem in dando categorico

fupradi&is latius fuit demonftratum.

reíponfo ad interrogationem f(ibi factam.

Deniqueex ipfis litteris Citatorialibus habetur,quod

Quo autem hzc petita dilatio tenderet, nullatenus

praevie ante Decretum füfpen(fionis nullus proceffus

Comineat. oper. Van-Efpen. Tomus V.

crimina-

b fe)

od U RIS RESP 0 N S -::U M.ozis

ne p

criminalis fuerit formatusy füper commiffo deli&to, (i-

chi-Dicecefis Mechlinien(is . prorfüs- effe invalidam «

]u2

$

ve recufatione Bullz per. Dominum Plebanum; fed

propter rationes in predicta refolutione deductas; qui-

dumtaxat.dicatur id conftare ex previis informationi-

bus addi poteft füfpenfionem de qua. quizritur per i&

bus per Promotorem Curiz Archiepiícopalis factis.

& ex nunc inferre certum przjudicium Domino, Ple-

j

ufle

Indübitatum eft poenam ordinariam ,. qualis eft füt-

bàno, in quantum eum privat Divinis;.& fundioni-

mfmll

bus Paftoralibus; cum tamen ad minus dubium & in-

J

eteu

peníio de'qua in caíu ; infligi non poffe ex cognitio-

ne fümmaria, refültante ex previis & fécretis infor-

certum fit, an deliquerit, quandoquidem in litteris

jer

inationibus; nec parte.citata nec audita capitis 5 fed

Citatorialibus Archiepifcopi expreffe contineatur , di-

au fm

qutte

infli&ionem fimilis cenfürz - feu poenam ordinariam

&am fufpen(ionem procvifionaliter tantum effe . decre-

requirere folemnem C3' plenam cognitionem, ut fupra

tam , donec vel Bullam UNiGENITUS .acceptaverit , vel

Pa

(

ex Franciíco Zypao notatum. eít.

refponfione perfonali ejus vifa ;

aliter foret ordinatum.

fub

Unde recdte concluditur fieri poffe ;

ut dictus Pleba-

0r

Neque dici poteft, hanc fummariam cognitionem

ex praviis illis Informationibus habitam potuifte füffi-

nus fua refponfione ita fe juftificaret, & rationes tam

)«

cere, eo quod hanc fufpenfionem Dominus. Archi-

folidas allegaret, ut füfpenfio retrahi poflet aut revo-

femmi

epifcopus non inflixerit nifi per provifionem' C9' inte-

cari. "Certum eft etiam di&tum prafati Plebani in Ca-

rün : quandoquidem; ut füpra non ífemel notatum

pitulo, quod Cafarea Catholica Sua Majeftas jam nunc

k

eít, (üfpenfio, ut eft cenfura, non poteftabfolute in-

coepiffet de caufa cognofcere, non poflit haberi pro

BaS )

fligi, fed duntaxat quali provifionaliter , '& interim fr-

renutu'aut recufatione -acceptationis przmemoratz

tout

Bulle, fed tantum pro legitima «tempori(atione . ad

t

ve donec fatisfecerit; ideoque,non obflante hac Clau-

"

fula per provifionem C9'" interim, hanc. füfpenfionem

explorandam mentem Sereniffimi fui Principis,

qui

effe veram & eraviffimam Cenfüram; nec potuifle fer-

n & quomodo propofitioni & voluntati Archiepiíco-

( D

ri nifi fervatis iis, qua

pi poflet parere

atque ita ex una parte potefítati Ec-

Tnay

in prolatione Cenüu*æ jura

praícribunt.

clefiaticz;; ac etiam füpremi Principis temporalis po-

Itaque cenfent.I

þnifrai"cripti j Sufpenfïoüe'm ;f9de qua

teftatiex altera, ratione notiffimorum Edi&orum con-

in caíu ,. ob.non fervatum ordinem judicialem a jure

cernentium necefífitatem placitationis. omniuim 2zdi-

ftin&le Litterarum , Bullarum & Provifronum Sedis A-

.praferiptum, effe nullam & invalidam. .. Refponfum

Lováni hac 26. Novembris-1718. Z. B.-V/an Efpen ,

poftolice; & quod didum Apoftoli,' Qui poteftati re-

J. U. D. & SS. Canon. Prof. 4mandus Bauwens, J.U.

fiftit, Dei ordinationi refiftit, non folum: de Potefta-

D. &SS. Canonum Prof. Ordin.

tibus Écclefiafticis, fed etiam de Secularibus nemine

bantiæ '.Arcklrvocatvi, Vl

Infraícripti fupreme Curia Bra

cohtradicente intelligatur ,& accipienda fit. : .& con-

Ío ca(u; quzftione & refolutione füpra fcriptis ; decla-

fequenter quod predi&us .Plebanus- in : perplexitate

rant fe ejuídem opinionis effe cum Clariffimis Domi-

conftitutus, an & quomodo obedire poffet utrique ;

nis preconfultis, ob folidas rationes ibi dedudas. A.

imprudentiffime ageret, fi füo proprio motu (fpreta

&um Bruxellis 3. Decembris 1718. De la Chambre 5

fuprema auctoritate Szculari , fe fübmitteret Ecclefia-

A. Defcartess. J. de Pleker; R. Bodrys J. de Smeert 5

ftice, maxime a fuprema

p

oteftate (eculari jam fump-

H. van Hannemyck; J.B.deWilde; R. C. E. Swarts.

ta cognitione caufz, admiffione libelli Plebani, & pe-

Vifis per Infrafcriptos Curiz Flandriz Advocatos

tita refcriptione Archiepifcopi) fe determinaret ad ac-

confültos füperius fcriptis, factifpecie, quzftione de-

ceptationem di&z Bullz, priufquam non folum idem

füper propofita ,. refolutione Clariffimorum Domino-

Archiepifcopus refcripferit, fed etia

m fuprema pote-

ftas (zcularis defuüper. difpofuerit.

A&um Gandavi

fs.

rum Can Efpen &Bauwens, vifis etiam copiis Inttru-

rfnentorum in 1is

«

| relat;s, & omnibus mature perpen-

hàc quarta die Dec. MDCCXVIII. Hoonaker. B. vau

Ine

fis.

Ca

Coukelberg. Ph. de Hond?. J- D Bautgem*.

fan

| .Cen(än.t Inä*a»ff:ripti: üjfpenf;onem Archiepifcopi Ar-

lii

f

li

ZE APP,ENDIXMQNUMENTORGM

I

À.

[l

ti

R E QUF T *EA-

n

J

; vd,e M rwvan- äRoofï:*,

nfeil 'd5Eta,t de .Bruxellles.v

au Co

fi

dans aucun -Triibunal competant. de'Sa Maieüä, &

e

| A l,Empereur €9 Roi.

tres Patentes.du

q

qu'iln'y ajamais eu enfüite des Lét

onluia méme

Jilliaume van Rooft; Prétre & Pleban depuis cinq

Placet, depéchées en due forme

à

G[

ans de l'Eglife Metropolitaine de Malines, repré-

füit croire que les Placcarts & les loix du Pays requie-

f

rent ce Placet ou Vifa, pour toute forte de Bulles .

fente trés-humblement à Votre Majefté I. & C. qu'il

-

à été cité dans les formes accoutumées de comparoi-

méme Dogmatiques, felon le fentiment du Confe

Il

tre Vendredi prochzin , quatre de ce mois de Novem-

ler Stockmans , dans fon Traité de jure Belgarums &

l

du Do&eur van Efpen, dans fon livre du Placet , ap-

Y

bre, au Chapitre de ladite Eglife Metropolitaine;que

Royal de V. Majefté.

le bruit Cómmun & la préfomption bien fondée ett,

prouvé par le Cenfeur

qu'il n'eft cité que pour lui faire accepter, par la fig-

2. Bien qu'on appelle cette Bull

e Unigenitus une

f

la Conftitution ou Bulle Uri-

Bulle Dogmatique, elle renferme néanmoins tant. de

nature ou autrement ,

chofes ,. que les Parlaments de France ont jugé con-

enitus afsés connué : à qui on a

£

joute que s'il þe le

ait pas, il eft un homme perdu.

traires à l'autorité des Evéques, aux droits & à la fu-

" Or quoi que le Remonftrant foit & ait toüjours été

reté des Souverains, & aux libertés de l'Eglife, qu'ils

n'ont pá fe refoudre à enr

egiftrer ladite bulle; mal-

trés-difpofe a obeir aux.volontés du Seigneur Arché-

u Roy tres- Chrétien, fans

veque, il ne croit pas pouvoir en confcience fatisfai-

gré les ordres exprés du Fe

re à celle-ci, fans expofer en du re

apporter des modifications, des reftridions & des Ex-

[:2

«

:

fpedt à V MI &

H

ceptions à cet égard; de forte que le Remonftrant , fe

C. les raifons qui l'en empéchent.

,

,

croiroit coupable envers Sa M. . & C. fon legitime

Primo, qu'ó

n1ui a perfuad

eque ce

tte Cöi*if';itütion

n fig:

r'a point été vifitée ou ex'zïm'inä'e';fälon' l'ancien ufage

Souverain , s'1l fe gonformoig à ladite Bulle par u

ne

$

CIRCA CoMriTIiA CoNGR. OnacroRiL BELGICI,

m,

51

Qi

ne public fans fon ordre exprés. — D'autant plus qu'on

préallablement avoir ex

pofé ce que deffüs, & de pren-

tf

lui a perfuadé qu'il ne confte pas jufqu'à prefent que

dre fon recours à Sa

M.IL&GOC

Dle

Sa M. I. & C. l'ait requé dans fes Etats.

- La fuppliant en toute foumiffion & humilité de dé-

Of

3. Onapprend par les Nouvelles publiques, que

clarer comment le Suppliant fe doit conduire & com-

$i

plufieurs Evéques en Franceavec leurs Chapitres, une

porter au fujet fusdit, & de le prendre fous fa prote-

erIS

infinité de Curés, tous les Benedidtins & autres Re-

étion en cet égard; & de pourvoir qu'il ne foit.atteint

di

ligieux & Congregations de France viennent d'appel-

d'aucune cenfure foit de (ufi

ler de cette Bulle, ou du Pape, dont elleeft emanée,

pen(ion ou autre, pour

WE

ne pas avoir acce

pté pour les raifons préexpofées la-

vl

au futur Concile general.

Ce quis'eft pratiqué auffi

dite Bulle,

par telles vo

!

autrefois dans ces Pay-Das, comme on apprend parle

C. trouvera convenable

»

yes & moyens que V.M.L&

Placcart du 20. May 1497. im

Ioa

Rub. 8. des Plac. de Flandre.

primé au vol. IfliV. i

Et en cas que V. M. L. & C. feroit fervie de füire

am

communiquer cette, ou de la renvoyer à l'avis du

"Q

On apprend auffi que toute l'Univer(ité de Paris ,

avec fes Quatre Facultés, vient de publier un Appel

Seigneur Archevéqne & Chapitre de la Metropolitai-

Q

femblable, avec des Expreffions trés-fortes.

neà Malines, de prevenir par inferim & par provifi-

Inc

on ladite cenfüre & tous autres attentats quon vou-

Jo

4. Enfin il laiffe au trés-pourvü jugement de V. M.

droit exercer contre le Suppliant a füjet füfdit, du

lo

I & C. & de fon: Miniftére Superieur de ces Pays-

moins jufqu'à ce que Sa M. I. & C. ait declaré. fon

Bas, s'il feroit de la prudence, pendant que l'on voit

intention là deffus.

al

Quoi faifant &c. (fgné) Guill. van

J

toute la France partagée & en trouble à l'occafion de

Rooft ,

"

cette Dulle, de vouloir expofer fes Etats aux fuites

Can. & Pleb. de St qub.

qui pourroient peutétre arriver de l'acceptatioc de ces-

j

(Exhibée au Confeil d'Etat à Bruxälle.r, le 3. Nov

)

te Bulle; & il apprehende qu'on pourroit prendre de

1718. C? envoué le méme jour

j

mauvaife part, f1i leRemontrant accepteroit cette fans

rendre fon avis.

à l'Archevéque, 'ajin de

il

Ü

B.

E

n

te

TORON TOBOM C RB

i

De M. I*Ar;:lïeveque de Malines pour faire citer le Pleban , &pour le.

Vl

fufpendre à Divinis & de fbn&ions-Paftor;x'les».

Homas Philippus de Alfatia deBouffü Dei & Apo-

la

&

us deducendis, quod videbitur räfponf'urum. Inte-

1

ftolicz Sedis gratia Archiepifcopus Mechlinien-

rim eundem Dominum Guilielmum v

an Rooft provi-

fis, Primas Belgii, San&iflimi Domini noftri D. Cle-

fionaliter fufpendimus a Divinis & P

mentis Papz XI. Przlatus Domefticus, ad Exercitus

a(toralibus fun-

Caíareos & Regios Delegatus Apoftolicus , Sacrz Ca-

&ionibus, donec vel p

efatam Bullam acceptaverit ,

vel refponfione perfonali ejus vifa aliter- ordinaveri-

farex Catholiceque Majeítatis a&ualis intimus Con-

À

Inus

& quid in przmiffis feceritis nobis fideliter re-

filiarius &c.

fcribatis. . Datum Mechliniz die quinta meníis No-

Omnibus Presbyteris, Clericis, Notariis, Tabel-

vembris anni Millefimi feptingente(imi decimi odavi,

lionibus publicis & Apparitoribus Curie noftrz jura-

Et erat fignatum, 'THoMAs AncHiEPISCOPUS. MECH-

tis falutem in Domino.

Cum nobis Promotor Curiz

LINIENSIS. /nferius habebatur, De mandato Excellen-

noftrz Archiepifcopalis expofuerit praparatorie, con-

tiffimi & Reverendiffimi Domini m

ítare Dominum Guilielmum van Rooft, non obftan-

ei Archiepifcopi

D

prafati : C9' erat fignatum , J. L. Hg

M.

MAN Graph. C5

tibus multifariis paternis: & amicabilibus admonitio-

figillatum figillo prediéti Excellent

s

ilf/ami ac Reverendif-

nibus eidem fadtis. Bullam quaz incipit, Unigenitus

füimi Domini Archiepiftopi.

Dei Filius (quz debite recepta & publicata fuit non

Ego Infrafcriptus Primarius Apparitor Curiz Archi-

folum in hac Archidiaece(i, juxta Mandatum Amplif:

epifcopalis Mechlinienfis cito te Dominum Guiliel-

fimi Domini Vicarii Generalis, Sede vacante, die de-

mum van Rooft Canonicum & Plebanum Ecclefiz

cima tertia Julii 1714.fed etiam in omnibus aliis Dice-

Metropolitanz Divi Rumoldi in: hac Civitate, ad in-

cefibus Comprovincialibus) acceptare renuiffé, & ob

ftantiam Promotoris prafate Curiz Archiepifcopalis,

hoc a nobis petierit, & de conülio & atfenfü. Reve-

ad perfonaliter & peremptorie comparendum coram

rendorum Dominorum Deputatorum Capituli noftri

Excellentiffimo ac Reverendiffimo Domino Archie.

Metropolitani, obtinuerit haslitteras noítras Citato-

piícopo Mechlinienfi, in Palatio fü

o Archiepifcopali

riales, vobis & fingulis veftrum mandamus, ut cite-

Mechliniz die jovis proximo,

decima hujus menfis

tis perfonaliter peremptorie coram nobis ad diem jo-

Novembris MDCCXVIIL hor

3 tertia Dromeridiana,

vis proximum hora tertia pomeridiana in Palatio . no-

adaudiendum petitionem & co

ftro Archiepifcopali Mechlinienfi, ad inftantiam prz-

nclufionem quam prze-

fati Promotoris Dominum Guilielmum van Rooft,Ca-

fatus Promotor tunc temporis

contra te faciet, & fi-

met ob cauías in his litteris contentas

idque cum

nonicum & Plebanum Ecclefix noftre Metropolitanz,

provifionali füfpenfione;

prout in dicis litteris latius

dido Promotori, füper eo quod prafatam Bullam ,

continetur.

Aéá&um Mechliniz

quz incipit Unigenitus Dei Filius, huc ufque accep-

:

Novembris MDCCXVIII.

.þac fep,tima mevqü's

tare renuiffet cum gravi Chrifti Fidelium fcandalo &

obloquio, & conclufione exinde fümenda; aliifque

de jure, confuetudine & Concordatis Principum ad

CSisaum a

cognitionem noftram pertinentibus di.c ferviente lati-

| G EVCHENS ,Pmmanus Appamtor

Supplem. oper. Van Efpen, Tomus V,

G2

XXilL

$52

JuRi1s RE.SP?ONsuM

XXIII.

1-9.DL.€ l- 4.M

E-S.P.E.N bb

*

3 quibusdam alits Do&oribus Lovanienfibus fubfcriptum. — An Prepofitus Con-

grecationis Oratorii, pro fuo arbitrio Comitia diffolvere queat. (4)

ä

CASUS POSTTIO:

gerant B. velle pacis caufa eligere tertiur!n,, infalutatis

aliis clam difcellit.

ngulis triennits apud Presbyteros Oratorii D. J. in

Ad quam inurbanam agendi rationem ceteri qui B.

Q

Flandro-Belgicis Provinciis celebrantur Comitia ,

elegerant, obftupefcentes & ingemifcentes partim ea-

ad qua ex Statutis & de more conveniunt omnes Su-

dem die, partim die fequenti, tum neulterius grava-

periores Domorum una cum Deputato cujufque Do-

retur Domus S. Nicolai, de prefümpta licentia Rev.

mus ; ubi vero non eft Superior fed Paftor ett Caput

adm. Patris Prpofiti abfentis, ad fua fe receperunt ,

Domus, deputantur duo ex eadem Domo, quibus

nullatenus tamen exi(timantes, Comitia etfe diffoluta:

Epiícopus loi, f1 velit, poteft intereffe per fe vel per

unde eodem mane PP. Confültantes fcripferunt P.

ï

Vicarium fuum Generalem; obtinens ibidem, (i com-

Przpofito Epiftolam , qua conqueíti de ejus inexpecta-

pareat, honoratiorem locum, fed non proponit, ne-

to & clanculario difcedu, profitentur, fe paratos,cum

que ullo füffragio gaudet, neque ullam durantibus

ei placuerit, Comitia Chriftiane & rite coepta, fed

Comitüis auctoritatem exercet,

non ea ratione continuata , confümmare & finire.

Conmitiis illis feu Corrventui Congregationis legiti-

me convecatz Prapofitus fubeft , uti. exprefle decer-

QUAERITUR—R.

nitur Capit. 2. Conflitutionum.

Ita die 9. Maji 1719. caepta funt Comitia triennalia

Utrum his pofitis prazfata Comitia die 9. Maji in S.

in Domo S. Nicolai J/afie, inquibus, premiffis pre-

Nicolai 77/,

a

ta; an vero adhuc (übfittere ac durare.

li& coepta debeant cenferi foluta feu fini-

mittendis, electi funt ex more duo Con(ültantes, qui-

bus onus incumbit faciendi propofitiones ab aliistcri-

pto traditas;ita ut prpofitus nequidem proponat, fed

RESOLUTIUO

tantum habeat fuum fuffragium.

Difcuffis nonnullis propofitionibus, proceffum de-

Vifà fupra fcripta Cafus pofitione, una cum Quæ.

inde eft ad ele&ionem novi. Prapofiti; cujus eledio,

fito inde formato, ceníent infrafcriptis prefata Co-

ut legitima fit, debet faltem una integra voce fupera-

mitia neque fuiffe, neque effe diffoluta.

re mediam partem füffragiorum. Cap. 4. Conftitut.

In primis ex Cafus pofitione conftat, 1. quod Co-

Durm füuffragia examinantur, reperiuntur prima vi-

mitia, de quibus in cafü, fuerint legitime indi&ta ad

ce, odo pro A. novem vero pro D. fecunda, o&to pro

diem nonam Maji 1719. in Domum $. Nicolai V/afic

À. decem pro B. & tertia vice iterum eodem modo

& ad didam defignatam diem eo convenerint omnes,

ut proinde ad electionem B. unicum fuffragium deet-

qui ex Statutis & de more convenire debebant, atque

fet, eo

uod Ele&ores effent numero novemdecim.

confequenter ibidem fuiffe legitima Congregationis

Cum

d

einde ad modicum tempus abiviffent ex loco

Comitia ipfam Congregationem reprzfentantia. 2. Ex

confeffus, & ordinario figno nolzx effent revocati , eo-

eadem Caíüs pofitione habetur , quod ipfius Congrega-

dem fücceflu repetitum eft fcrutinium ; . ita votis divi-

tionis Prepofitus fübfit Congregationi five Comitiis

fis inter À. & B. ut neuter eorum integra voce füpe-

eam reprzíentantibus; in tantum ut nec ipfe füa au-

raret mediam partem füffragiorum. . Ad quod attoni-

Goritate quidquam ipfíis Comitiis proponere queat ,

tus Prapofitus dixit : debebimus convocare omnes,

fed id pertineat ad PP. Contültantes,ab ipfà Congre-

qui habent vocem activam C? paffivam. . Quod dic-

gatione, five Comitiis eam reprafentantibus, ele-

tum acceptum fuit, ficut accipi debebat, permodum

&os.

3. Supponit Ca(us pofitio, nihil per PP, Confül-

advifamenti; & ut Patres Congregati efficacius indu-

cerentur ad cogitandum de modo concordix, v. g.

tantes fuiffe Comitiis propofitum füper diffolutione

oculos conjiciendi in aliquem tertium

ad quem fi-

Comitiorum, multo minüs per Comitia fuiffe refolu-

nem iterum conceffum eft ad breve tempus exire; fed

tum aut declaratum Comitia effe diffoluta & nova in-

dicenda.

cum adeffet hora prandii, refolutum e(t prius I,ire ad

maníam.

Cum igitur juxta ipfas Conftitutiones Congregatio-

Poft menfam iterum :

dato figro ordinario nolz,plu-

nis, ipfe Przpofitus indubitanter Congregationi five

Comitiis eam reprzíentantibus fübfit, ipfifque Comi-

res Patres cum R. À. Patre Prapofito venerunt ad lo-

cum Congreffus ad perficiendam eledionem; fed va-

tiis durantibus omnis auctoritas, etiam in ipfum Prz-

riis non comparentibus exitum eft tantifper e dictolo-

pofitum, refideat in ipfis Comitiis, non videtur, qua

fpecie practendi queat penes Prepofitum effe potefta-

co. Paulo poft R. R. Con(ültantes urferunt Prepofi-

tum, ut inciperetur nova feffio, quirefpondit, Con-

tem pro füo . arbitrio Comitia diffolvendi. Et (àne fi

gregationem efe folutam €3'. novam indicendam , ad

hzc poteftas effet penes Prepofitum, auctoritas Co-

m omnes comparerent, qui habent vocem ailivam

mitiorum pro magna íua parte evanefceret; fi enim

ä?

palfivam; deditque interim facultatem quatuor Pa-

Prapofitus intelligeret, quidpiam in Comitiis propo-

tribus abeundi ad (àa, cum nihil fuper przmifhis füit-

nendum fibi ingratum, mox diffolvere poffet ipía Co-

fet Congregationi propofitum, neque Con(ültantes

mitia, & nova fibi magis placentia per novam indic-

tionem accipere; atque ita omnem corre&ionem, fi

ut hac proponerent rogati. Sed fada & extradita ei

die fequenti, per eos qui B. elegerant, Protettatione

quam forte mereretur , evaderet, & difponeret de Con-

contra prxteníam illam diffolutionem, & propofitis

gregatione prout fibi placet. -

variis pacis . mediis, Prapofitus Epiftola per expret-

Et faáne inauditum eft eum qui fübeft alicui Corpo-

füm miffa revocavit abíentes ad finienda Comitia; quo

ri feu Congregationi, poffe huic Congregationi füua

facto-cum -Prepofitus videret A. quem ipíe electum

auctoritate imperare vel legem dare; quod tamen hic

volebat, abaliis non effe eligendum; fed eos, quiele-

directe fit dum Congregationem legitime congrega-

tam

; (a) Pxïmo editum anno 1740. in an'qxlicon Oratorii D, J. apud -Belgas, Appeudicis pag. 78 & ftq.

$3

Cinca CowrTtA. CoNcR, — OnaTmonRit Brrarct,

tläm invitam diffolvere przfümit, eamdem in effectu

Neque arguit diffolutionem Comitiorum receftus

auctoritate quidquam ftatuendi privans.

Patrum aloco Comitiorum, poítquam intellexiffent

Hinc legimus, quod ubi agebatur de diffolutione

P. Prepofitum aliosque, clancularie ad füa reveríos

Concilii Generalis per Romanum Pontificem fad ,

effe, quandoquidem fat pateat, Patres hos non recet-

utrum legitimaeffet, id unum in quzítione fuiffe, utrum

fiffe a loco ifto, nifi neceffitate cozente, eo quod vi-

[]«

Romanus Pontifex fübeffet Concilio Generali legiti-

derent ob difceffum illum clancularium Prapofiti, non

me congregato, an fecus

inter omnes quippe con-

etfe in proximo habendam Seffionem, ad confüman-

veniebat, Romanum Pontificem illud invitum non

da Comitia; crederentque injuftum, Domum illam

