. 1d unum fupereft, ut noftrum propterea mcerorem

ZEquitati confonze fienificationes he non impedie-

runt, quin De/veaux Univerfitatis Promotori manda-

teftemur, quod mifere poriffimum, quas perfpeximus,

cavillationes in caufa fünr, ut defit rei publicae gravis

ret, ut juridicas perquifitiones ab Internuntio pre

Ícriptas ederet , quamvis ejus Minifiri juífa laderent

"T raétatus quem Efpenius ad calcem ufque nec diétaffe,

nec concinnafTe videtur.

In manu fcripto quidem ex-

aperte Rectoris Univerfitatis jura, cujus Jurifdiétio ab

Internuntiis omnino non pendet.

Haud faàtis habuit

emplari nihil aliud invenimus quam peculiares quaeítio-

Delveaux ita füam Rectoralem Turifdictionem deprime-

.nes quas jam dictaverat, bujus Traétatus adumbratio-

re, pravaricatus praterea eft in füo Minilterio, per-

^nem, & pretioía quafi ceementa e quibus jufte molis

ficiens, ut, que in ipfius Tribunali peracte fuerant,

.opus extruendum erat ; & quoniam argumentum hoc

in fingulos dies magis necellarium & gravius evadit,

inquifitiones ad Internuntium mitterentur ; licet, in

ejufmodi quidem cafibus, ante definitivam Sententiam

noítrum eífe duximus in publicam lucem emittere,

quidquid frapmentorum in bancr

em nancifci potuimus.

eas Jus occultas manere velit, & [udici tantum ejufque

]

Officiariis innotefcere,

Si minus Opus füis omnibus numeris expletum eft, id

certe poteft folatio.effe, illudomnino incorruptum, &

quod ex Artificis manu prodiit, .praíto effe. Monea-

Fan E[peso Regimen p?æþdio e/ï

mus tamen, oporter, Van Efpenium ibidem ex Z'ar-

II. Internuntius qui nihil aliud in animo habebat,

clai, Richerii, & Antonii de Domimis Operibus fua ex-

quam ut fuas facultates amplificaret, (e formidandum

cerpta delibantem haud omnino cenferi omnia horum

Auctorum, & pracfertim poftremi f2nfa adoptafle, Is

obtruderet, &quidquid Efpenius in fuis operibus plu-

ribus contraarrogata ultra monrtes jura fcripferat, ulcif

unum fibi jus effe credidit, ut ex iis principia collige-

ceretur, eas perquifitiones Vindobonam mifit , aut mit-

. ret, qua ipfe fibi füo in Tractatu explicanda & evol-

tendas curavit , ut Imperatori fignificarentur.

Eas

venda fumebat,

Vindobonenfis Aula ad Regium Bruxellenfe Confilium

remifit, ac Van Efpenius in gravi difcrimine ver(atus

- (a) Vide Van Efpenii, die 2. O&obriä ann, 1725. ad D. Vat

der Haagen. Epiftolam: Monumenzum . Apologericum pro urifcon-

efTet, nifi Divini Numinis beneficio füb idem tempus

fultis, qui fe ab Ulzrajecteufis Ecclefie juribus ffare profe[J funt,

prifting valetudini reftitutus ad füam ipfius defenfionem

n.XIX. Motiva recufationis contra D. Delveaux , imenfe Septem-

agere, occultafque & calumniofas quibus impetebatur

bri ann. 1

715. &c ]Mo':i-.m hac in manu fcripto Codicg reman-

accu(ationes diluere potuiffet. Ergo Doctor hic Dru feunr.

ARTI-

103

LiszR lll AgTICULUSIX.

:

ARTICULUS I X.

zionem , fabdit Efpenius , quam letus complurium fuffra-

gio £? experientia probatam &2 confivmatam video. Oc-

J bg/?s "Auimadver[iomilus flipate fuper. Principum. Po-

currunt hae Van E(penii Declarationes due ad Scripti

pulorumque communibus & peculiaribus quoad

frontem quod approbat & adoptat; quodque ita corm-

San&os Libros officüis.

mendat, noftris ut laudibus non indigeat.

E

E

Super Sacre Scripture le&ione, vulgavi lingua,

[

Hujus Operis ziotio a. Pan

T

4

]

€9 adoptionem exbilita.

B*fpmio per a'pprobationef/i?

Fan Efpenii fenja.

Pus cujus Titulum exhibuimus, non elucubravit

II. Unum monebimus per Efpenianam hujus Operis

I.O

adoptionem non modo ipfius Operis meritum, fed etiam

g

quidem Efpenius, approbavit tamen adoptavit-

que, ea fane ratione, ut redderet fibi proprium, fuif-

Dottoris noítri de Ecclefie Doctrina & mente füper

:

que reliquis Operibus additum cuperet; quod impulit

hoc praecipuo capite folicitudinem exhiberi. Suam fu-

ad dandam operam, ut novi Supplementi editioni ad-

per hac re mentem aperuit in pluribus Operum füo-

deretur (4).

Eft illud Lovanienfium quorumdam ex

rum locis. At nullibi plenius frmiufque quam in Epi-

Bol

ejus amicis intimis Theologorum folicitudinis fructus,

ítola ad D. de Langle Bononienfem in Picardia Epií(co-

l

qui eo fpectanre elaboratum ipfius examini penitus fuüb-

pum die 16, Martii ann. 1722. loquens de Propofitio-

diderunt, & quem ejus ufum fieri deceret, ejufdem

nibus fuper facree Scripturee le&tione damnatis in Bulla

judicio reliquerunt.

Efpenius fedulo ponuderatum non

Unigenitus.

* Perfuafum mihi eft, inquit, eas dam-

fine fingularibus laudibus approbavit tanquam conti-

)5

nari non

otuiffe, quin fimul. precipuum gravi(li-

i

di

nens publici quoad Sacras Litteras S'uris Compendium;

)

mumque

(ciplinee caput everteretur, quod tanquam

eoque magis eodem tempore optandum cenfuit, ut

de 9'wre Ecclefiaflico Divino (pe&tari debet, & quin

prelis commitreretur, quod nullus Auctor, quantum

tolleretur de medio libertas quam Chriftus Dominus

ipfe quidem memoria teneret , executus Opus eju(mo-

25

nobis promeruit,

Praterea certum habeo, pergit,

di aggre(Tu(ve effet. Subdit Scriptum hoc, graviffimis

??

Buliam in hoc negotio cum pluribus Tridentini Con-

w* ww I

?»

cilii Decretis que maximi momenti funt, omnino.

ceteroquin ratiocinationibus nixum , non redolere nifi

religionis & obfervantia erga Sacrorum Codicum ma-

L]

pugnare, & praterea, quod fane animadverfione

PA)

jeftatem, Ecclefia(ticamque & civilem auctoritatem fenfa

dignum eft, precipuis Sacre Liturgia ritibus adver-

parum communia; quod, iaquit,Efpeaius, mirum videri

23

fari; ab Apoítolicis enim remporibus ad hzec u(que

& £5 "P w

??

nondebet, cumineo nihil nifi eSacreeScripture, Con-

viguit in Ecclefia religiofefervatus mos, ut nunquam

-

ciliorum, Patrum aliorumque Ecclefia(ticorum monu.

»

Divina Myfteria celebrarentur, quin prius aliquid e

PT

??

mentorum auétorirate dicatur, & - quacumque ibidem

Sacris Litteris populo legeretur, quod ei revocaret

proponuntur effata, non modo folidis rationibus robo

)55

in animum conditiones & leges aeterni novique fce-

??

rentur, verum etiam adhibitis omnibus temperamentis

deris quod fua cum Ecclefia (ane Servator inire vo-

li

exhibeantur, quae prudentia & moderatio infpirare

59

luit, fuoque fanguine ipíe obfignavit,

poffünt, quemadmodum f(atis ex animadverfionibus

* Lovanienfes veteres Doctores noftri, pro(eqüitur

]

conítat, que Thefes fingulas comitantur: u£ equidem

53

Van Efpenius, haud ii quidem ad hoc aufum operam

flatuam, pergit Efpenius, Seriptum: boc. publica. luce

233

contuliffent, quos Ecclefia , deplorandze Lutheri hae-

digniffiimum e[Je , Ecclefieque uon apprime utile e[fe uon

??

refeostempore, tanquam pracipuos catholicae Fidei

Id

polJe s; atque adeo futurum . put.im, ut illud mnagnus om-.

?9

defenfores fpe&tabat; at iidem T'heologi tum tem-

niutn bonovum doctorumque. Theologorum , omuum Ca-

,)

poris, non fine peculiari facultate, egregias bibliorum

pl

la

nogiflavum , ommiumque rc&le fentientium virovum plau-

)

verfiones duas unam Gallice, Flandrice alteram edide-

fus excipiat.

Approbatio hezc data eft Lovanii , die 6,

33

runt;.e quorum Operum duorum Praefationibus

lNovembris ann, 1720.

compertum fit magnam potiffimum utilitatem quam

- Quam Efpenius animo imbiberat, hujus Operis exifti-

in

de fidelis percipere pote(t, propofitam fuiffe.

"

matio non eum paffa eft in hac primaapprobatione con-

* Haud melius profecto Bulla hec ab iis magni no-

fiflere. Edidit quamprimum alteram, ut illud adopta:

»)

minis viris (/) habita fuiffet, qui ann. 1569. Regis

l

X

ret, fibique proprium faceret, in votis fibi effe fignifi-

»

(Philippi 1l.) juffu, prohibitorum Librorum [ndi-

cans, ut fuis Operibus c

ris adderetur,

Hujus rei

»

(!d

cem contexuerunr qui curm Belgii legibus & coníue«

precipuas affert rationes

; prima eft, ut Belgii

23

tudinibus cohareret, quandoquidem in Exeinplari

55

indicis Romani, Pio IV. Summo Pontifice maadan-

lis

'Theologi ibidem invenire po(lint, inquit, adjwmenta

facilia, quibus eam triftem €7 periculofam conteflationem

»

te editi, füuam operam collocantes, ex Regulis decem

x

99

il,

fimiant, que& videtur inter eos adbuc fubfifleve , fupev Sa

quae in eo continentur, quatuor rantum adoptarunt,

er& Scriptura leclioue lingua vernacula, pevcipiantque,

?5

reliquis fex coníulto pratermi(fis, inter quas-erat

T

33

Hic Aucto-

$,

quautum interfit [uas eo curas quemque conferre, ut in

quarta fuper Sacra Scripturae lectione.

dies jucundius vebementiufque Clerus ad Sacrarum Litte:

,?9

rum noftrorum Index per peculiare Edictum Regis

jd

»

varut ffudium accendatur , &7. populus bos Santlos Li-

Catholici Philippi 1l. follemnem in modum approba-

bros obfervantia profequatur , iifdemque utiliter legendis

»

tum fuit, ju(fo univerfo Belgio ad eum (econformare

d

?5

li

a[fuefcat. — Ratio altera propter quam optabat Efpenius

(c).

Id equidem oftendi fufius in Tratftatu De Pro-

id Operis in fuorum Operum colle&tione publici juris

»)

mulgatioue Legum &c, & Placito Regio €gc, Parte

2

fieri, erat, ajebat, «t. Studentes &g Do&ores in. Sfure,

?5

IV. Cap. 2. $. 3. typis edito ann. 1712. (ann. ante

iffl

eque ac Magiffvatus fibi taudem pev [uadere po[Jent. Divi-

PL

Conílitutionem.) | Cererum nullibi adhuc vidi 7z-

[

narum Scripturavum fcientiam nou [olum ad Religionem

LE

dicem nomanum cum (uis decem Regulis hactenus in

"

vitamque Chriflianam nece[Jariam eJJe ,. vevum etzam ap-

99

Delgio, fervatis confuetisformis, enuntiatum fuiffe.

jl

prime conferre ad eos in fua profe[frone dirigendos, efficien -

?»

A V, G, pergit Efpenius, his animadverfionibus

dumque, ut omuibus ejus officiis digne g accurate fungan-

79

veniam peto.

Me cohibere non potui

uin eas exee

k

tuy.. dd uimirum, proíequitur Do&tor nofter, magzi

»

rerem, animo reputans indignam qu

o

rumdam ho-

/nt

nominis "dvocatus proponeve non dubitavit in Tbefibus in

H

(0!l

minum agendi rationem, quog prieresenies Roma-

UM

publicis Scbolis noflris ante anuos propugnuatis, inquiens

pracipsum Caufidici ipfius &? Zuri[conjulti fl'udium in

(5) Eratex horum numero Ariäs Montanus,

&

1

en

j

Sacris Libris ponendum e[Je ( etiam in foro & praxi pri-

(c) Contenditur Edictum Philippi If. de quo hoc loco Van Ef

penius, numquam a Regionis Tribunalibus ordinariis receptum

mas partes effe Sanctarum Scripturarum ) 5 quam ZAJJer-

fuiffe, fed ab eo tantum quod tum quidem Confilium Crurum viro-

ru'r; appellabatur,

.(4) II Pert, N, XIV. ;

» ni

ViTA D. Vay EsvPEN.

164

» niIndicis, noveeque Büilæ Relgulam IV. non pudet

venia, quibus, ajebat

*

, in id facultas conce(fa fuerat.

Mandatum hoc firmavi

t celebris Epiftola Paftoralis diei

» per blafphemiam ab adeo falutari, cujufmodi Sacro-

In ea Prazeful lectio-

12. Octobris anni fequentis 1692.

, rum Librorum eft, leä;tione Dei populum avocate, »

nem hanc exhibebat veluti tum quoque

periculofam,

Conteflationum origo &2 þïogrmpts iy Belgio fuper Sa-

cum Auétores appro

bati 9? Catbolici Verfiones edide-

rant. Haec epochacontroverfie fuit,

cui tandem finem

cre Seripture leélioue, vulgari (ingua..

Qui

imponi Van Efpenius tad vehementer optabat.

Saeram Scripturam vulgari lingua lectam nolebant, una

lIL AMotivaþ hac ipfa paucis retulit Van Efpenius in

fua celebri diei 1 j. Maji ann, 1727. fuper Bulla Uzige-

Indicis Regula IV, nitebantur, que prater quam quo

omnino pendebat a caufis, que non amplius vigebant

zitus Declaratione in qua nimirum enuntiat fe non

er-

poffe hanc Bullam recipere, interaliascaufas, * quia

numquam in Belgio firmata, fed potius expreflis v

bis utriufque Poteffatis auctoritate rejecta fuerat.

I

, velle videtur contra omnium fzeculorum traditionem,

» cum gravi animarum detrimento, magnoque Here-

nimirum teftantem au

divimus Van Efpenium, qui i

ipfum preterea probavit in peculiari Confültationediei

» ticorum fcandalo, Sacras Scripturas e Fidelium ma-

, nibusextorquere. -

28. Juliian

. 1717. qua occurrer in novo Supplemento

l Part. 2. X X,

Varia haec Efpenii loca huc conferenda duximus, ut

ejus fuper hoc gravi argumento doctrinam Leétor uno

4

qua

(i intuitu perciperet. " His addere aggredimur ejus

Beweditli XIF. ad Indicis Regulam 1P. 4dditio.

conte(ítationis hiftoriam, conteftationis, inquam, quam

IV. Erat ergo pravaricatio ; quoad Prafulem de

Doétor nofter triffem £? perniciojam appellat , füper

Sacre Scriprureleétione, vulgarilingua, quaeque tum

Pracipiano, ejufque Theologos, eam Regulam, tam-

quam Legem fümmo jure fervandam revindicare; ac

l

quoque Lovanii Theologos in contrarias partes trahe-

bat, cum ipfe ann. 1726. T'helés que nos in prafentia

nova eflet, multoque minus toleranda preevaricatio ,

Controverfia hzc in Belgio qui

eam hoc tempore tueri velle, poftquam Sanéta Sedes

detinent, approbabat.

dem proprie ann. tantum !

690, cum Épiícopatu Pree-

ipfa e re efTe judicavit, ut ei per gravem additionem

Benedicti XIV. nomine Junii die 13. ann. 1757. adhi-

fulis de Precipiazo ortum habuerat. Ad illud u(que

bitàm vis omnis &robur adimeretur.

tempus Lovanienfes Theologi, & Be

lgici Cleri Cor-

Ea proftat pag.

6. novz Editionis Jzdicis Librorutmn probibitorum €9'c.

pus unanimi fententia ut liratem lectionis Sacre Scriptu-

ra in vernaculam linguam tranlatae docuerant, Fideles

Roma eodem tempore, his ipfis verbis concepta:

Quod fi bujufimodi Bibliorum verfioues vulgari lingua

a quibus confülebantur, ad ejus ufum hortari fuerant,

ifdesque ipfi per elaboratas verfiones ad id adjumen-

juerint ab J4poffolica Sede approbate , aut edit& cum

annotationibus defumpeis ex — $.. Ecclefie Patribus,

ta fappeditaverant. Adhanc lectionem, utfummum,

fiihil aliud quam Parochi aut Confeffarii venia require-

vel ex dotlis Catbolicifque viris, CONCEDUNTUR.

« Urinam vero (ut concinemus Efpenio, dum fuam

batur. Ibidem Novi Teftamenti Montium celebris ver-

fio jam omnium manibus tenebatur,

Ejus lectionem

'Thefium approbationem abíolvit, quibus argumen-

979

tum hujus Articuliconrinetur) id Operis, poft hanc

commendaverat Steyaertius, quippe quam fine alio

Commaeutario ad ip(am Epiftolaruin S. Pauli intelleetio:

SS. Libros legendi conceffionem ; in publicam lucem

Mechlinienfe Parlamenrum

»

emiflum ad I[Zvan

nem fatis effejudicaret (4 ).

gelici verbi propagatiogem & plo-

fup

preffit vetuitque e

xecutionem Decreti Romane in-

»

riam conferat, ,,

Nobis iu manus veniunt, dum Opus hoc fub przlo

uií

iionis diei 20. Aprili ann. 1668. quod eam prohi-

bebat (5), ]efuite [olum & eorum alleclae qui non-

eft, Sacra Scriptarae Thefes, in'Trevirenfi Univerfita-

te , die 6. Septembris proxime elapfi (ann. 1765.) a

dum proprie Lovanienfis Univerfitatis Corpus fubie-

rant, fanéto huic ufüi apertum bellum indixerant. Ste-

D. Helligg , (ab D. Oebrnbs, Sacra Scripture ProfetTo-

ris Prafidentia publice propugnaue. — Ad harum The-

ya

ertius ipfe; cum eum impugnare ccpit (c), fuüam

faltem o

bíervantiam erga antiquitatis fuper hoc articulo

fium calcem extat Suítinentis ad Condi(cipulos fermo,

ut eos ad Sanctorum Librorum ftudium invitet, — In

doctrinam & difciplinam profiteri coactus fuit, fuis in

"Apborifimis docens (d) olim Deiv

erbumaquovis indif-

hoc fermone, qui paginas quatuorin 4. complectitur,

actantum abfui[fe ut

noftro quidem judicio fe produnt eadem cencinnatas,

criminarim e populo lectum fuiffe ;

eadem methodus eadem

ejufinodi le£io vetit

acuipiau eft , ut adeam potius Epif-

principia atque in Opere

ebemieuter , itaque coucitatis jermonit-

quod Van Efpenius ado

t Ejus excerptum gd fi-

copi gemiuem mnou v

bus bortaventur , wut prima ip[a

froute nom utilem modo,

nem hujus Opgris corhperietur,

féd ommino uec

efariam proponere viderentur. - Eum ta-

ARTICUL'US X,

men non impediit confeffio h

ec, quin, menfe Novem-

bridnn. 1690. aliquot folum poftmenfibus, quam Pre-

ful de Precipiauo poffeffionem inierat, una cum Patre

*

De alz'quibz)s dubiis Operibus omiffis in Supplemento ad

Harney (qui, utille, volebat Jefuitis. fequi, qui fub

variaj Colleéliones Operum Fan Efpem'i.

novo Praíule, prope dixerim, omnipotentes evafe-

$.

L

rant) fe fuoram Confratrum denuntiatorem , fuper

uz(tione de Sacrae Scriptura lectione, vulgari lingua,

Ílatueret,

Articuli v8. & 19, ex 42. denuntiatis expri-

Motivum Juris pro R. D. Paftore ( H. Zan de Neffc)

& /Edituis Ecclefie Parochialis S. Joannis in Molem-

mebant Lovanienfis Scholae vetera fenfa fuper hoc

mento, tametfi non fine omnibus

beca, & S. Catharinz in Urbe Bruxellenfi, Refzri-

ínagni ponderis argu

bentibus coatra RR. PP, Guardianum & Priores qua-

circumfpectionibus ;

quas poftulare poterat temporum

ratio,

Denuntiationem

hanc fecutum eft novi Archi-

tuor Ordinum Mendicantium ejuídem Utbis fup-

epiícopi Decretum . Ja

nuarii die 9. ann. 1691. datum,

plicantes.

néquis Sacras Litteras vul.

quod univerfim prohibebat ,

abíque eorum expretfa

Super Pargcbia?z'lms Sluribus quoad funera.

gari fermbqe expofitas legeret;

(5 (

(a) Steyaertio prop. Diff. Tom.

1I. Part. VI. p. 17.

thz'onum [77(0/712]12

qua permoven"t, ut O[)zyuvboc Fan

n hoc diei 10, Julii ann. 1668. in Difficulta-

Efpeno tribuatur.

(5) Vide Arreftui

ertio, V. Part, pag. 36.

tibus propofitis Steya

. €e) Has Steyaertii

füper hoc effato , ut & füper aliis pluribus

Lura.facerent, ut Opushoc Van E-(þen'io tribue-

aberrationes "acriter impupnavit Arnoldus in IV.

L p

D. fficultatum Parte.

öþ V. —fu.a-flun.:

retur; principiorum, quze ibidem leguntur ex-

pofira, cum ceterorum ejus Scriptorum principiis co-

(.d ) .Part, 2. Difp. 13. 9. 3.

haren-

105

Lisrn H AnTICULUS X,

heerentia & confenfio hanc opinionem confirmat; eam-

ftitutam pracifionem reiicientes audias. Pofterior hie

dem roborat ufus conftans, cuiinfiftebat D. 7722 de Ne[fe,

articulus, ut liquet, unus eft, fuper quo temporalis

ut in ejufmodi omnibus fibi (übortis negotiis hujus Ca-

Poteftas in Belgio fuam Turi(di&tionem exercere con-

nonifta calamumadhiberet, — Afferri denique quodam-

tendit ; prorfufque integrum Ecclefiafticis Judicibus

modo poffet ipfa au&toritas Ven Efpenii, quiillud ap-

Petitorium relinquit.

Quia tamen Ecclefiaítica Tribu-

ellat, proríus ut proprii fcetus appellari folent, Ti-

nalia, Zergbefii Praefulis tempore haud comparata vi-

tulo VIlI. "Fractatus De S'ure Ecclefiaftico Belgico , de

debantur, utfalfis Religioforum Mendicantium con-

quofíupra ( ArtIII.) verbafecimus, — A fingulis tamen

tentionibus faverent, hi quidem in fuo contra D, Van

hujus Scripti locutionibus, fingulifque verborum cir-

de Ne[je litigio afferuerunt caufas ad Ecclefiafticam fe-

ulturam fpectantes a Saecularibus 'Tribunalibus , non

cuitionibus, tanquam Efpenianis ftare non auderemus;

earum plures alienam manum prafeferre videntur; nec

folum quoad Poffefforium, verum etiam quoad Perito-

mirum fuerit, D. 7az de Ne[fé, in cujus gratiam elu-

rium judicari debere. Auctor Motivi j'uris hoc para-

cubratum fuerat, & a quo apud Supremum Brabantice

doxur refellit, pluribus auctoritatibus probans Eccle-

Coníilium proprio nomine proferendum erat, (iree il-

fiaiticarum caufarum cognitionem, inquarum numero

lud incudi ali'cubi'fubdcre volui(Te.

ponendzfünt, quz religiofas exequiarum caeremonias

afficiunr, quoad Petitorium, ex communi jure 89* quo-

Regulavium in facularetn. Clerum . aufa.

tidiaua praxi , privative ad Ecclefiafticum Judicem per-

tinere; unumque

3

Poj]?j]briz(m ad S«ecularia Tribunalia

IL. Quaflionis qua in eo pertra&tatur, peculiare ar-

deferri poffe, («

gumentum ipfum non fpectat, nifi portionem quam-

Oftenditur deinde in hocipfo Opere, Defunctorum

dam ejus magna controverfiae, qua antetam longum

haeredes communi jure debere exequias in Parochiali

tempus inter Religiofos Mendicantes & Pafítores (ecu-

Ecclefia celebrandascurare, tum quoque cum Defuncti

lares fervet, e quibus Hierarchize fecundus Ordo eoa-

ipfi fibi fepulturam in aliqua Religioforum Mendican-

lefcit; videlicet Parochorum jus, ad Parochianorum

uum Ecclefia elegerunt ; hunc peculiariter anteomnem

Szcularis Cle-

fepulturas & caremonias quod attinet.

memoriam efTe Parceciae Sanctae Catharinee Bruxellenfis

?

riignorantia & corruptio, quibus fculis Mendicantes

ufüm 5 & eum quidem 7uf?wr2, laudabilerm, $5. Cano-

Ordines inílituti fuerunt, Summis Pontificibus locum

gibus confentaneum , pluvibufgue Ecclefraflicorum t9 fie-

prebuerunt , quemadmodum FPFleurius animadvertit,

cularium — Tribunalium deciftonibus coufivtmatum ; hoc

ut iis ad S. Mini(terii exercitationem privilegia conce-

e(Te primitivum C? natuvale Parocbialiutn omuium Ec-

derent, qua Ordinariorum juribus officiebant, quaeque

clefiarum u55 ilud eas otzzes pretiofe cuffodiffe ; concor-

tolerari non poterant, nifi quamdiu & quatenus ea cir-

data & conventiones peculiares mhil incommodi ei at-

cumítantiae

uodammodo . neceffaria reddebant.

At

tuliffe; Summos Pontificesin privilegiis, quae Relioio-

femel conceffa privilegia hec haud facile revocari po-

fis Mendicantibus concefferunt, haud cenferi Parochia-

tuerunt. Immo veroReligiofi Mendicantes, quiinitio

liüm Ecclefiarum juribus deroga(fe, praíertim cum ea

EE

quidem non alia de caufa ad S. Minifterium acciti fue-

perimmemorabilem pofletIionern confirmabantur ; (al-

rant, quam ut Paftoribus ordinariis opitularentur, eo-

tem ea privilegia peculiariter in Belgio a Principibusea

rumque impotentiam fupplerent, aufi deinde funt ope-

folum conditione approbata fuiffe, ut eorum Subdito-

.

ram dare, utea privilegia tamquam jüs ordinarium ob

rum, &perregionem Ecclefiarum juribus nullum de-

truderent, & fe in Paftorum locum ad graviorum eo-

trimentum afferrent; & Religioforum Mendicantium

rumdem functionum bene multas fufficerent.

Roma-

contentionem , qui privilegiorum aliaramve caufarum

norum Pontificum plures, ex iifdem Religiofis Ordi-

e

fpecie fibi Parochiaitum Ecclefiarum jus arrogare vo-

nibus fere educti his ufürpationibus faverunt , eaíque ad

lebant, Ecclefiafticae difciplinze ac Princip

um l:gibus

longe maximum boni animarum & hierarchici regimi-

&que atque ipforum Inftituto contrariam effe.

nis detriméntum amplifica,runt.

Motivum hoc excipiunt Appendices duz. — Often-

Ecclefig Galliarum & Belgii

fortaffe 'per univerfam

j

ditur in prima, ex Ecclefize mente ac regulis, Chrifti

Catholicam Ecclefiam ceterarum acerrime hujus abufus

fidelium corpora fepultura danda eflIe ea funebri pom-

progreffui obftiterunt, earumque folicirudini Suprema

pa, qu& corum conditioni reípondeat; id effe in De-

h

ibidem au&toritas, & Saecularis Juftitie "T'ribunalia ob-

functi heredibus pietatis & juflitie fimul officium ; &

3

fecundarunt, Quietiam inter Epifcopos fuperiore fz-

ut fupertlitionis & avaritig effe&ta vitentur, hanc pom-

culo,preftiterunt , eam fibi legem flatuerunt, ut fuam

am non eorum arbitrio relinquendam cífe, (ed ad ea,

j«

ipforum, fuorumque cooperatorum auctoritatem füper

dam.

que in Dicecefeon Ritualibus pra(cripta funt, exigen-

hoc capitefartam tectam fervarent, Nemo neícit, quid

egerint boc in genere D. de Gordrin. Archiepifcopus

Appendix altera, Differtationis titulo, exponit, quid

Senonenfis, & D. rzoldus Epifcopus Andegavenfis,

intelligi debeat per fusereavum . oblationum. quartam,

D. Alphonfus de Zergbes , qui Mechlinienfis Archiepif-

quam Caput XIIL Seffionis 25. Tridentini Concilii,

jj

copus erat, tempore litigii D. Van de JVeffe contra Re-

de Reformatione , Parochialibus Ecclefiis refervzt,

ligiofos Mendicantes, laudatorum Prafulum veftipia

Cum fepultura in extraneis Capellis fit, in ea oftendi-

premereconatus e(t.— Iraqueab obluctationibus exemp-

tur Rituales Libros & confuetudinem , hujus Zuart

tus non fuit, quas ejus folicitudo non fübire non pote-

nomine, intelligere oblationum partem quartam, quae

rat in primis a [efüitis, qui omnium Religioforum ma-

fiunt ad exequiarum caremoniam in Ecclefiis a Parcecia

|

xime audacia & ambitione trabuntur, & aperto marte

diftinctis, eamque ab oblationibus non pendere, quae

hierarchicum regimen impetunt.

Parochiali Ecclefie fiunt ob usrersum Miffam , .quae

femper ibidem vel ante vel poft exequias celebranda

1

. Queflionum notio , qu& in boc Op?gre periraäïaiitzzr.*

eít. Citat Efpenius hanc pofteriorem DifTertationem

?o

tamquam Operis reliquam partem, in Titulo VIll. 'Tra-

IlI. Hujus Prefulis animi preeparationes dubio pro-

&tatus de Jure Ecclefiattico Belgico.

cul Bruxellarum . Religiofos Mendicantes adduxerunt ,

ut eo quidem tempore fuper temporalis auétoritatis

(a) Van Efpenius fufe pertra&tat quzftionem hance in fx;o Jure

Exclefraffico umiverfo, 111. parte, Tit. II. Cap. IV. ftatutifque ibi.

'tomperentia Syftema propugnarentei perquam oppo-

dem principiis iifdem , quz occurrunt in. Mozivo Juris , de quo

fitum , quod deinceps amplexi funt.

Hos nimirum

fermo eft, fübdit hoc tempore fizculares Judices non folurn de puro

(j

Religiofos paílim in praefentia contendentes Sacularia

Po[Jelfionis fa&o cognofcere, fed etiam exemitiare d* difcurere Pe-

"Tribunalia nullo de E:cclefiafticis nepotiis cognofcendi

fitorium , nempe jus in fe ipfo, zorum & integrum jus ipfum , ut

in confeeutionem judicent, cui poffeffio adjudicari debeat, ]ta ii

Ue'

jure pollere; & Petitorz ac Po[fforii diftin&tionem

quidem Peritorium examinant ,

4

tamquam fübrilem quamdam omniq

:X-

u;.fun"da;mentp dg-

fr-ugn':i,r—m».ï: (Ibid, n. JEXI

ft. Jsper. Pojfelforio sanzum pvo-

*

" *D,Van

' '—l/ita Fan Elpen.

Io6

ViTA D. Vau ESsPEX,.

agendi ratio; & quam monftruofa eerumdem Regula-

D. .Vän de Neffe, /Edituique ejus Parcecia , qui ei-

demin caufa f& addiderant, cauíam ipíam vicerunt.

rium , & potiffimum Jefuitarum aufa novus hic Pre-

Occurrit Sententia in Colle

ful propugnaverit, fuaque au&torirate munierit, Vide

&ione Libellorum Braban-

tiz, (4)

peculiariter z. /7. $.2.

Quicquid hactenus diximus , fatis probat quaftio-

D.de Pmcipz'a):o faäet Regularium aufis

num pondus, quz pertra&tantur in 7Motivo J'urit quod

huic Articulo locum prabuir, Vifümeft tamen Opus

IV, Haud hoc judicium tamen Religioforum Men-

hocinferendum Supplemento ad Collectiones Operum

dicantium, & in primis Jefuitarum aufa cohibuit; qui-

Van Efpenii, tum quia non omnino conflat ejus calami

bus potius majorem quam unquam antea vim addidit

fcetum eíle, quamvis id íatis graves conjecturae fua-

deant, tum quia, cum principia ibidem flatuta com-

apertus favor, quem novus Mechlinienfis Archiepif-

copus ( Humbertus de Prec

ibiano, qui ann. 1690. Derg-

periantur in aliis ejus Operibus, & peculiariter in ejus

hefio fücceffir) Regularibus füpra Sarcularem fue Dice

j

Sture. Ecclefiaflico univerfo, non immerito timendum

cefis Clerum conceffit,

Praeful hic fuum fuper hoc arti-

fuiffe, ne Litrerarice reipublicae praegrave effet, idtradi

culo partium ftudium, ab ipfo Epifcopatus exordio , te-

quod ei jam pree manibus erat.

flatus eft, illudque folemnem in modum fignificavitin

Paftorali Epiftola O&tobris die 12. ann. 1692. accufans

$PL

o i - U —— u A o aE Pf r MM ss . CM . x M m -

in ea per füummam injuftitiam Seecularem Clerum odii

& oppofitionis ad fcandalum in Religiofos, eofque po-

Motivum S'urit, feu Defeufio Seminavii Leodii, & juris

tiffimum , qui , ait Paítoralis Epiftola , vehementius

DD. Proviforum contra facinus €? Libellos Zefui-

acerbiufque ab Hereticis impetuntur,

Ita nimirum

tarum duglicorum ejus Urbis.

Praful de Precipiano Jefuitas defignat. Sane Delgicus

Clerus femper odium oppofitionemque conítanrem

Queuam ad id Scripti fuevit opera Fan Efpenii,

prafetulit mon jam in horum Religioforum perfonam,

fedin eorumdoctrinam, ineorum antichriftiana mora-

L. A Uctor Supplementi ad Dictionarium Moreri (E-

dition. ann, 1735.) tam honorifice ob littera-

Iia placita, & in eorumdem ambitiofa molimina.

E Secularis Cleri Paftoribus D. Van de Neffe unus

rios labores notus in catalogo Scriptorum P. Quesnelli

extitit, qui maxime Religioforum aufis fubeffet; qua

ponit Opus cujus modo T'itulum exhibuimus, inquiens

tamen his haud e voto cefferunt. Nobis enim perfpe-

tamen Van E(ípenium ad hocScriptum fuam & ip(um

€&la funt Arreíta tria, quae is in eofdem obtinuit a Su-

operam contuliffe, ejufque verfionem Gallicam eidem

premo Brabantie Confilio, per quinque aut fex Epif-

P. Quesnello tribui ; quod videtur pro certo ponere

illud a Van Efp

copatus Prafülis de-Precipiano priores annos, Pri-

enio Latino fermone elaboratum , folu.m-

mum eít diei 6. Junii ann. 1691, contra Jefuitas con-

que a P. Q. Gallice redditum fuiffe,

Hanc nos quidem unam auctoritatem fuper genuino

tendentes e függeltu dicerein ejus Parcecia, invito ipfo

ac declarante fe velle ipfum per fe eo munere fungi.

hujus Operis Auctore detegere potuimus ; nec fieri prae-

terea potuit, ut nobis occurreret vel impreffum, vel

Alterum eft diei 6. Maji ann. 1695. in eoídem Religio-

fos id fibiarrogantes, ut claudefZiue Sanctum F'iaticum

manufcriptum Zotivum Zurir de quo agitur, Latina

Auíà hec non folum

lingua, quauna a Van Efpenio editum ponitur ; nobis

ad ejus Parochianos dcferrent,

Communi Juri & immemorabili pofI:

flioni, fed etiam

illud non nifi Gallicum fuppetit; quod in caufa fuit, ut

anae Sedis De-

ne videretur inferendum novo ad varias hujus DoGo-

expreffis interdictionibus per varia Rom

creta ()) in eos editis adverfabantur. Arreftum ter-

ris Operum Collectiones Supplemento, in quo placuit

tiumeft menfis Novembris ann, 1697. Editum fuit in

ea tantum Opera collocari, quae certi fumus ex ejus ca-

Bruxellenfium Capucinorum Guardianum, qui divinum

lamo prodiiffe, quaeque ad ejus defenfionem; ipfoque

moderatore concinnata fünt.

verbum in Ecclefia Parochiali San&tee Catharinae a fuo-

rum Religioforum uno nuntiatum volebat, Parocho

Non proinde tamen nobis licere credimus haud loco

Scripti hujus Analy(in tradere, addita, ut confuevimus;

repugnante,

Eo nempetempore eorum Religioforum

regimen erat penes Intrufum qu

emdam , P. Defiranti:

eventorum brevi notione, qua eidem locum prabue-

runt, Opus,ut perfpicietur, ipfüm períe maximi mo-

technis in fede pofitum, — Videri poteft hujus negotii

menti eít.

deícriptio in. Monumentis ad Lovagienfis. Univerfitatis

Deduéla ibidem principia cum Efpenianis

IIl.)

adamuffim congruunt , ac fi minus ejus auétor Efpenius

Hifloriam (Cap.V. Art.

Videri etiam poteft in

Motivo S9'uris a Mechlinienfis

eít, quin collatum cum eo fuerit, dubitari non poteft.

Dioecefeos Clero contra Prefulis de Precipiazo palto-

Eum id negotii peculiarem in modum, utconílate pla-

ralem diei 12. Octobris ann, 1692. Epiftolam edito,

ribus ejus Litteris, afficiebat. — Caufze füberat hoc inli-

& a D. Hennebel Congregationi S. Officii exhibito, de-

ügio Lovanienfis quoque Univerfitas, qua füper hoc

,

utationis

ad Romanam Sedem tempore , quam alia

negotio Scripta plura fuo ipfiusnomine emifit. Simi-

nusergo Van Efpenius calamum tenuit, ambigi nequit,

fuerit Alphonfi de Bergbes , ac novi Archiepifcopi , fu-

per fervandis contra Regulares Secularis Cleri juribus,

quin is P. Quefnellus fueri*; & quin hic tum quidem

Bruxellis commorans, & peculiariter huic Doétori c-

(4)

Sententia hec Februarii die 26. ann. 1688. dataeft, Inea

que atque infignibus ceteris Lovanii T'heolocis obftri-

declarat Curia, cum Paroc

hiani capiunt apud. Mendicantes fepul.

&us eos , ut folebat, fuper ejuímodi re confüluerit.

turz dari, eorum hared

es aliofve, quorum intereft , Parocho factu-

.

tos fatis, data opera, ut 1

n ejus Parecia fervitium fiat, ita tamen,

Fit etiam vero fimile eum non nifi ipforum rogatu id

ufdeni Servitii ratio; & praterea tum in

Operis aggreffum efle,

ut iis libera relinquatur ej

(fis funeribus folvatur Parocho ob Servi-

prime tum in fecundz cla

tium fumma faltem Florenorum trium, & Fabrice P

arochialis Ec-

in Colle&ione Libellorum Brabantiz, Tom. V. p.149.50. $1. & 52,

cleGz Florenorum novem pro primz claffis füneribus, & fex pro fu-

Cum 20. Novembris die ann, 1693.

Mendicantes fuper eadem re

neribus fecundz claffis; & pro minoribus fepulturis , ratione ha-

novas diiliculrates excitaffent, hz dirempts füere per tranfactionem

bita; in utroque autem caíü folvantur ZEdituis Scalini duo.

inter S. Catharing. Parochum & Mendicantes , datam die 2. Sep-

tembris ann, 1694. "Iranfadio hec quam Brabantie Confilium

Primam hanc litem fecuta eft altera fuper eodem negotio inter

probavit, extatin eadem Colle&tione Libe

»

1

llorum Brabafuiæ, Tom.

Parochum, Fabrice Magiftros, Clerum, & alia ejufdem Ecclefiz

V. p. 57. 58. 59. & 6o.

Membra ex una parte, & defun&ti alicujus Confanguinei haredes

