ceffante , [i electio celebrata nonfuerit , quieligere de-

ícilicet confirmationem, prafertim in cafü propofi-

to; non nifi a Metro

r

buerant, eligendi poteftate careant ea vice.

dam effe.

politano petendam & obtinen-

i

enim Oobíervavit etiam Panormitanus cum

ait : unde hic non requiritur aliqua fenientia, fed ex

2. Cum enim ordinari nequeat E

pif&opus , niü

prius illi, qui manus debet imponere compertum fit

juris difpofitione fit ipfo fatto devolutio.. Quin &ad-

eum qui confecrandus fit effe idoneum ad viduatam

dit : quod fi elapfo trimeftri , eleCtores eligunt, C5 fu-

gerior ad quemfatía e[l devolutio ipfa elettione non caf-

Eccletiam regendam: quomodo ambigi poteft quin

fata alium elegit , nonvalet electio fatta per electores,

& ipfi Metropolitano cui defertur ordinatio & pro-

vifio, una deferatur,examen ele&i five ordinandi ?

.

fed efl nulla po[t devolutionem pote[latis ad fuperiorem;

fecus ejjet fi n effent privati fed privandi per fenten-

hoc autem patenter oftendit Decretum Concil. La-

Ham.

E

ter. füpra citatum , cum injungat Metropolitano ut

o neceffarium eft monere Cä-

hoc examen ferio inftituats ac Deum pre oculis ha-

$. Itaque nullo mod

bens, cum confilio Capituli fui C9" aliorum virorum

pitulum Harlemenfe fi electionem neglexerit, ut ne-

gligentiam emendet, fed ipfo jure five Canone, hac

prudentium viduatam E«cc

"

lefiam . de: perjona idonea

,

poteftate privatur eà vice.

Canonice ordinet.

6. Simili modo res fe habet in inftitutione Vicarii

3. Nihil proinde evidentius

quamuq'u'o'd per didum

"Capituli Cathedralis füffraganez Ecclefiz, quem fi

Decretum confirmatio conferatur ad Metropolitanum

infra octiduum non elegerit Capitulum, ipfo jure

tanquam ad Ordinatorem.

fine ulla monitione fecundum Concil. Trid. Seff. 24.

4. Enimvero nihil magis confor

ihe facris Cano-

nibus, quam quod Metropolitanis tribuatur ipforum

Cap.16. Vicarium conftituit Metropolitanus. Capi-

P

tulum, dicitSynodus, Officialem feu Vicarium infra

fuffrasaneorum Epifcoporum confirmatio.

o&fo dies pofl mortem Epifcopi con[lituere vel exiflen-

Sic enim hac in re ftatuit ac loquiturSynodus Ni

cena: poteflas fane vel confirmatio pertinebit per [in-

tem confirmare omnino teneatur... fi fecus factum fue-

rit adMetropolitanum deputatio ejusmodi devolvatur.

gulas Provincias ad Metropolitanum Epifcopum. (4)

7. Jus vero providendi viduatz Ecclefix de Epif-

Hujusautemrei pote[tas(ordinationis fcilicet)in on-

ni Provincia ad Metropolitanam pertineat Eyifcopum.

'copo in caíu negligentiz , privative pertinet ad Me

tropolitanum; qui & hoc implere debet intra tres ali-

Et iterum : /lud generaliter e[t clarumquod fiquis

os menfes; fi Canonicam voluerit effugereultionem.

prater fententiam Metropolitani fuerit fattus Epifco-

$. Netamen in hacordinatione temere quidquam

pus ,hunc magna Synodus definivit Epifcop

"

oporteve.-

um ij? non

agatur, vult idem Concil. Later. ut in hoc negotio

fümmi momenti Metropolitanus procedat cum con-

Similiter loquitur Innoc. I. Can. 5. extra co

Wien-'

filio Capituli füi & aliorum virorum prudentium ,

tiam Metropolitani Epifcopi, nullus audeat ordinare

Epifcopum.

:

quemadmodum jampridem procedere debebat cum

Et $. Leo ad Anaítafiam Theflüilonicenfem, fic

Concilio Epifcoporum Synodi Provincialis.

9. Proinde dicendum eft, Metropolitano Ultra-

fcribit : cum ergo de fummi Sacerdotis ele£tione tra-

jeGenfi in cafo propofito convenire, preter Capitu-

Gabitur , ille omnibus preponatur quem Cleri plebis-

que confenfus concorditer po[tulaverit : ita ut fi in ali-

]jum füum con(ülere prudentiores fanioris partis Cle-

ricorum Ecclefiz Harlemenfis.

am forte perfonam partium fe vota diviferint , Metro-

jÍ-

10. Infuper merito cenfendum eft Illaftriffimum

politani judicio is alteri praferatur ,

qui majoribu;

ac Reverendiffimum Epifcopum Babilonienfem , qui

€9 fludiis juvatur C9' meritis. (P)

Et Concil. Antioch. zoz debet ordinari Epifcopus

nunc in Dicecefi Harlemen(fi Domicilium habet, pof-

fe füpplere locum Provincialis Epifcopi, atque adeo

absque Concilie C9' preefertim Metropolitani Epifcopi.

in omnibus ad Epifcopi Harlemenfis inftitutionem,

Epifcopus non e[t ordinandus [ine Concilio 63 pr&

fentia. Metropolitani Epifcopi. (c

2

conjunctim cum Metropolitano Ultrajedtenfi concur-

rere : Illuftriffimo enim illi ut Epifcopo jure divino

Eodem modo loquitur Concil. Carthagin. 4. C. r.

incumbit Univerfalis Ecclefie, adeoque & Harle-

cui interfuit S. Auguttinus. Cum conventutotius Pro-

vincice Epifcoporum, maximeque Metropolitani vel au-

menfíis curam gerere; deinde cum ille prafens ad-

fit, poteft tum de neceffitate Harlemenfis Ecclefix

ihoritate vel prefentia ordinetur Epifcopus. (c)

habendi Epifcopum, tum de capacitate fübjedtorum

Syn.VII. Can.2. Metropolitani munus effe decla-

ad id muneris & dignitatis conftituendorum, optime

rat futurum Epifcopum examinare , probareque arx

facra fcientia fit fatis in(tru&Qus.

judicare : atque etiam ob eandem prafentiam com-

modiffime operam fuam illi impendere , adeoque po-

$. Et (ane ufque adeo confirmandi poteftas olim

J;;

terit Illu(triffimus ille Preful rogari, ut Epifcopi Pro-

penes Metropolitanum erat, ut fiquisaliqua ex cau-

ía in Metropolitana civitate non fiuffet ordinatus E-

vincialis locum dignetur fupplere.

pifcopus,is intra tempus duorum menfium fuo Me-

(

1i1. Ergo dicendum eft Metropolitanum Ultraje-

i

&eníem debere eo modo (prout dictum eít) proce-

tropolitano fe prefentare teneretur, fi increpatio-

1

j

deread Inftitationem & Confecrationem Epiícopi

nem fratrum füorum effugere vellet.

Sic enim ftatuiturin Traconenf(i

Concilio Cap. s.

[

Harlemen(fis cum Confilio Capituli fuüi, aliorumque

(

virorum prudentium, &maxime Illuftriffimi Prafu-

apud Grat. Dift. 65. C. 8.

Si quis in Metropolitana

l

lis Babilonienfis.

civitate non fuerit Epiftopus ordinatus , po[1quam fuf-

cepta benediclione per Metropolitani litteras honorcm

:

fuerit adeptus ,id optimum e[fe decernimus ut poftimno-

Ad IV. 1. Cum ex diüis in refolutione fecundi

Í

& procedentis quafiti fufficienter probatum effe vi-

dum [latuto tempore, id efl , impletis duobus menfibi g

deatur, quod Capitulum, fi jufto impedimento cef-

fe Metropolitani fui reprefentet afpectibus, ut abilo

monitis Ecclefiaftcis inftru£tus, plenius quid obfervare

l

fante, intra prefixum tempus neglexerit Ecclefiz

viduatz de proprio Paítore providere, jure provi-

debeat , recognofcats quod fiforte hocimplere neglexe-

dendi five eligendi exciderit, quodque eo in cafüu

rit ,in Synodo increpatus a fratribusr corrigatur, C9'

fiforte infirmitatealiqua, ne hoc impleat , fuzrit prce-

fü

vjus illud ad eum qui immediatus eft fuperior five ad

peditus,

(a) Gratian. Dift. 64. Can, I, Can. 7. Gan. 8.

(P) Epift. 33. Al, 84. vid; etiam Grat. Dift. 65. C. 36. /;

ferte,

(c) Dift. 65. C, 2, & 3.

Bo u

VABS UI - CAOUA NNUEUBBN Ri

- CIRCA INSTITUTIONEM. Errscopi HaRLEMENSsI.

$07

rum ordinatio five confecratio ab ipfo Pontifice im-

peditus, hoc fuis litteris Mgtropalimno andicare pro-

curet.

f

pendenda erat.

. 6. Hanc authoritatem antiquitus per facros Cano-

10. Scimus quidem hodie confirmationem pluri-

nes Metropolitanis conceffam ipfis integram mane-

um Epiícoporum, ac notanter in Belgio, vicinis-

res & fi aliqua. occafione five negligentia lxfà fuif-

que regnis x Provinciis poftulandam ac obtinendam

Tet, reftituendam effe voluit Adrianus I. cum ad Ber-

efle a ontifice Romano.

Verum hos Epifcopos non

therium Viennen(íem Epiícopum fíic loquitur : 7/a-

nifi per Rom. Pontificem, aut ex ejus commiffione,

cuit nobis ut omnibus Archiepifcopis C9' Epifcopis au-

authoritate, (ut dicitur) Apoftolica, confecrari aut

thoritatem litterarum noflrarum mitteremus , ut [icut

ordinari zque notum ett.

antiquis privilegiis fingulee Metropolitance urbes fun-

11I. Cumiigitur in cafü

przfenti ordinatio ob negli-

datce funt ,ita maneant, ut habeat unaqueeque Metropo-

gentiam Capituli terminis expreffis perDecretum dic-

lis civitates fibi fubditas ,quas beatus Leo, C3' alii pree-

ti Concil. Later. ipfi Metropolitano deferatur, ipfique

dece[Jores ac fucce[fores ipfius po[l Calchedonenfem Sy-

injungatur ut degerfona idonea Ecclefice viduate ordi-

nodum, fingulis Metropolitanis diftinxerunt y nec prop-

net , nihil eftevidentius quam quod Metropolitano u-

terea ulla Metropolis preejudicium patiatur , fi alicui

na deferatur jus confirmandi, (ivequod idem eft exa-

fuffraganeorum aut nos aut preedece[for nofler , rogan-

minandi perfonam in Epifcopum confecrandam.

tibus piis Francorum Ducitus pallium largiti fumus,

12. Verum quidem e(t quod Epifcopus Harlemen-

ä

nec debet Ecclefia ullum damnum fui ordinis inde fu-

fis olim antefuam inftitutionem non obtinuerit con-

flinere [i per 60. C9' 80. C9' eo amplius annos, iner-

firmationem a füo Metropolitano Ultrajedtino, fed

tia quorumcumque Prefulum, C vaflatione Barba-

eamtunc petiveritac obtinuerit a R. Pontifice; fedil-

rorum dignitatem anitiquam C9' Romanorum Antifli-

(2

C

lud mirum videri non debet, cum Capitulum Harle-

um firmitate roboratam perdidit

j'amifit, quando

menfe per id tempus non habuerit omni ex partelibe-

innumeris pene anuis illa, Spiritu Deidifpenente , ufa

ram fui £pifcopi electionem, fed per Diploma feu Bul-

)-

fuerit. Authoritate, igitur Beati Petri Principis Apo-

lam erectionis EpifCopatus & Capituli , jus nominans

flolorum, fingulis Metropolitis antiquo more pote[ta-

di perfonam ad Epifcopatum , datum feu conceffum

tem fuam reddidimus.

fuerit ipfi Principi Catholico Phili

ppoIlI. Regi Hifpa-

. Ex his verbis evidenter coníftat, etiam(i Metropo-

niaz,nec nonComiti Hollandiz,e

jusque füccetforibus,

i

litanz quaedam inertia quorumcumque Preefulum , (ive

13. Hinc & confequens era

t

quod toto tempore

alia occa(ione juribus füis orbatz diufuerint, eisdem

quo Rex Catholicus obtinuit füp

remum Dominium

l

tamen jura fua antiqua Metropo

harum Provinciarum , & vi

ll

:

litica competere ac

gore hujus imperii, jus

integrum reftituenda efle.

nominandi perfonam ad

Epifcopatus

recenter per

Ay

-. Prattérea poteftas confecran

di Suffraganeos, quz

Bullam Pauli IV. eredtos , Capitul

(«

um Harlemeníe non

de antiquo.jure: competit Metropolitano, exigit ut

potuerit conítitui in mora, in eligendo (ibi Przla-

n

etiam jus confirmandi penes ipfum fit, idque con-

tum five Epifcopum, quandoquidem potius a. no-

formiter àd ha&enus fervatàm ac in jure divino &

minatione Principis quam ab electione Capituli de-

On.

Naturali fündatam difciplinam, eo quod nemini fas

penderet vacanti Eccle(ie de proprio Paftore feu Pra--

!

fit cito alicüi manus impünere, ne communicet alie-

lato providere: quare nec poteftas providendi in ca-

nis peccatis.

fu negligentiz devolvebatur ad Metropolitanum »

fic

Hinc itta Innoc. III. in Concil. Later. Cap. 26. z;-

nec locum habere poterat talis devolutio.

'ü-

hil.efl quod Ecclefice Dei. magis afficiat quam quod in-

14. Infuper per eandem Bullam. non tantum jus

1f«

digni affumantnr. Prelati ad regimen animarum : vo-

nominandi ad Epifcopatum ipí(i Princi

lli«

pirelinqueba-

lentes 1gitur huic morbo süece[Jariam adhibere medelam

tur; fed & confirmatio & ordinatio

perfone per

T0

irrefragalili con[litutione Jancimus,quatenus cum quis-

Principem denominatz ad Rom. Ponti

£. deferebatur

//Ty

piamad regimen animarum fuerit eleCtus , is ad quem

plenarie; itaut, quoad confirmationem & ordinatio-

pertinet ipfius confirinatio , diligenter examinet C9 ele-

nem períong ordinandz, nullz effent partes Metro-

m

&lionis proceffumCS9 perfonam eleéli : ut cum omnia vite

politani.

(j

concurrerint munus ei confirmationis impendats quia

15. Cum igitur ele&tio perfonz ordinandz tunc

rt«

fifecus fuerit incaute prayumptum non folum dejicien-

proprie non fpectaret ad ipfüm Capitulum,

nequa-

dus e[t indigne promotus , verum etiam indigne promo-

quam potuit efle locus devolutioni in cafu

morz ad

J;Il

vens puniendus ; ipfum quoque decernimus hac animad-

ipfum Metropolitanum, ita ut Decretum di&ti Con-

nte

ver[ione puniri : ut cum de ipfius con[literit negligentia,

cilii Lateranentis, de quo fxpius hadenus, locum

dil-

maxime fi hominem infufficientis fcientice, vel inhoneflee

habere non poffet, quiaibi fpecialiter agitur de cafü

vitee, vel ctatis illegitime approbaverits non folum con

quo Capitulum intra tres menfes vacanti Ecclefiz ,

&clt

Jirmandi primum fuccefforem illius careat pote[late, ve-

jufto impedimento ceffante,

negligeret perfonam in

ea

rum etiam (ne aliquo cafu penamreffugiat) a perceptio-

Epifcopum eligere.

ne proprii beneficii fufpendatur , quousque (fi equum

16. Verum poftquam jus eledionis integrum ad

)

It

fuerit , ) indulgentiam valeat promereri. (a)

Capitulum rediit, prout rediiffe in refponío ad fe-

a

7. Cum ergo nihil magis Ecclefiz Dei officiat

cundum quzfitum probatum eft , difpofito Decre-

quam quod. indigni affümantur Przlati ad regimen

ti Conc. Later. nunc locum obtinet.

F

jj

En

animarum , ipfique talium promotores fecundum dic-

Cum enim libera eledio five provifio de Przlato

tum Concilium fevere puniendi fint, quis negare po-

l

)o

dependeret a Capitulo, hoc Decretum Conc. Later.

teft, quin maxime Ordinatorum fit invigilare & cit-

indubitanter & hos eletores five Capitulum com-

cumípicere netale quid fiat in Ecclefiz detrimen-

prehendit.

"

M

m

tum, ac confequenter penes ipíos fit jus confirmandi

17. Ex ipfo enim Decreti contextu evidens eít

ad Przlaturam promovendos !

H

quod Conc. generaliter conftringere volueriteos ad

J

J

orttt

8. Quare & videmus quod hadenus nulli delatum

quos eledtio five provi(io Prelati fpecret, ut intra

Ib

fuerit jus examinandi & confirmandi electionem &

terminum ibidem prefixum Eccle(iz vacanti de Prz-

i

H

ele&am perfonam nifi illi aut illis qui partes haberent

lato provideret; ut fic occurreret incommodis qua

^

I)

in ordinatione.

ex diuturna vacatione Ecclefiz viduate or

pro ut fatis fupra oftenfüm eft.

iri poffent,

t

loy?

9. 1mo nec legitur quod Romano Pontifici de lata

18. Caterum &illud certum eft Concilium inhoc

fuerit Epifcoporum confirmatio, nifiillorum, quo-

,Ü

Decreto jus providendi Ecclefiz vacanti in cafü quo

Suppl. Oper. Van Efpen Pars IV.

$$2

Gapi-

j

(

(a) Décretal. Gregorii IX. de Ele&tione &e. C, 44

$98

RzseoNsuM JuRIs CON'TTRA INSTITU'FIONEM EPiscoPi HARMELENSIS,

Capitulum moram in eligendo traheret, proxiimo

Canoniftz per litteras Apoftolicas & in illis contén-

fuperiori (ive Metropolitano detulidle, eique man-

tus claufulas derogatorias, nequaquam cenferi dero-

daffe ut ultra tres meníes hatic ordinationem non dif-

gatum Decreto Conc. Gener. nifi illius fiat fpecialis

ferret.

mentio ac derogatio.

19. Quapropter negari nof poteft, quin Patribus

24. Cum igitur necin Concordatis, neque in re-

Concilii providere omni modo volentibus ut intra

eulis Cancellariz , neque etiam in litteris erectionis

breve tempus Ecclefiz viduatz provideretur de Prz-

novorumEpifcopatuum ulla fiat mentioDecreti Conc,

lato, fat perfpe&um effet, quod fi confirmatio & ot-

Later. füb Innocentio IIIl. concludendum efít, ne-

quaquam huic Decreto , ípecialem cafüm cencernen-

dinatio períonz electz (ive defignatz petenda fuif-

fet a Rom.Pontifice, mora in eligendo feu providen-

te derogatum effe, fed jus providendi Ecclefiz va-

do ifti Eccle(ix de Pralato, indubitanterin longius

canti ipfi Metropolitano per hoc Decretum attribu-

Qquam voluiffent tempus protraheretur, prafertim quo-

tum, integrum relictum effes przfertim cum ut fü-

pra notatum eft, hoc falibre Decretum Conc. Later.

ad Eccle(fias longo intervallo ab urbe diftantes.

20. Cum igitur Conc. Later. in hoc . particulari

totaliter everteretur, fijusconfirmandi & ordinandi

ca(ü detuleritordinationem Epifcopi Ecclefiz vacan-

cenferi deberet translatum ad fümmum Pontificem.

2$. Ex quibus omníbus concludendum eft , maxi-

tis ad proximum Superiorem , quia intra brevetem-

pus five tres menfes poft compertam moram Capi-

me in hoc cafü, poftquam conftiterit Metrópolita-

tuli providere deberet : nequaquam verofimile eft

no de negligentià Capituli in providendo Pralatum

quod in hoc Cafü Conc. Later. voluiffet hancordi-

Ecclefi viduatz, ipfüm Metropolitanum non fo-

nationem Romano Pontifici deferre, quandoquidem

lum poffe, fed & debere Eccleíiz viduati Pralatum

certum fit fcopum totius Decreti, qui eft utquam-

ordinare, juxta formam fzpe citati Decreti Conc.

citius de Pralato Ecclefix vacanti provideretur, per

Later. neque neceffarium etle confirmationem pete-

re a Romano Pontifice, fed (icut ordinatio a Metro-

hanc ad Rom. Ponti£, delatam ordinationem tvtaliær

everti.

politano fieri debet , (icetiam confirmatio ab eodem

21. Fatendum quidem e(t hodie receptam effe in

dem petenda ac impendenda eft.

Curia Remana, & a Canoniftis Decretalibus Ponti-

. Itarefponfum Lovanii primo Aprilis 1727.

"

ficum fcrupulofe inhzrentibus, opinionem Pontifi-

(erant fignati)

cem Decretis Conc. Generalis ex juíta caufa & pleni-

Z. B. va& Efpen, J. U. Do&or, & SS, Can. Pro-

tudine poteftatis derogare.

effor.

22. Verum & illud communiter a Canoniftis pro-

INicolaus de Gros , Pfesbyte*i*, Sacrz Theologiz

batum & receptum e(t, Decretis Conc. Generalis per

derogationes aut difpenfàtiones Pontificias non cen-

Dod&or, Canonicus Ecclefiz Remenfi$, Lug-

feri derogatum nifi Decreti

oncilii in ipfis litteris

duni Batavorum die 12. Junii 1727.

derogationis aut difpenfationis fpecialis fiat mentio :

Infrafcriptus Notarius atteftor fignaturam Clariffr-

alioquin litteras Apoftolicas cenfendas effe per füb-

mi Domint Z. B. van Efpen fupra pofitam , effe ve:

reptionemi aut nimiam occupatiener a Pontifice im-

re ipfius manu (mihi intime-nota) exaratam : infü-

petratas, uti refpondit Hon. III. in Capit. III. de Ca-

per eum mihi declaraffe effe fuam. In cujus fidem,

pellis Monachorum.

figno Lovanii 2. Aprilis 1727;

Cum enim Abbas & Conventus Riven. Veneten.

Dioecefis allegaret fibi, per litteras Apof[lolicas con-

JEgidius Denique Not. Apoft. C9* Regiuy,

ceffum , ut in fingulis ipforum Prioratibus , fingali

Nos Cchfules & Scabini Lovanienfes, teftifica-

IMMonachi commorentur , fi pluribus facultatibus non

fuppetunt eorumdem ; ipfeque Epifcopus Dioecefanus

mus /Egidium Denique effe Notarium publicum A-

id contrarium crederet, Decreto Conc. Later. füb

poftolicum & Regium; & omnibus ipfius adis, tam

in judicio, quam extra judicium plenam fidem ad-

Alexandro III. de quo in Capit. II.. de ftatu. Mona-

hiberi

chorum , ceníuüit confülendum Honorium III. Pon-

in cujus fidem przfentes per unum eSecre-

tificem qui refpondit : fraternitati tuce breviter ref-

tariis noftris expediri, fubfignarique curavimus, &

figillo noftro muniri. A&um Lovanii fecunda A-

poudemus , quod hujusmodi litteras ab Apojlolica Se-

de non credimus emanaf[fes quod fi per occupationem

prilis 1727.

fo

r

cilio fupradicto..

fitan emanaverint , nalumgy per hoc derogari Con-

P. Kayaerts, Secretarius.

23. Conformiter ad hoc. refponfum concludunt

g

cx

-N

U

—

——

C 2

u

SANSNSENNSN EE N

s

-

ï

T

6555 9559 559

RIS.

MONITUM EDITO

reecedens juris Refponfum varis Facultatis Theo-

pluries citate , eui titulüs : Recueil de divets te-

P

logicee Parifienfis Do£tores, nec non. multi 7u-

moignages de plufieurs Cardinaux, Arclievéques,

risconfulti €$" Caufidici in Curia. Parifienfi, ap-

Evéques, Univerfités, Facultés de Theologie ou

de droit &c, en faveur de la Catholicité & de lale-

probarunt annis 1736. 1754. C9 1756. cum agere-

tur de ele&lione €9* confecratione Epifcoporum fafra-

gitimité des droits du Clergé & des Chapitres , des

aneorum Provincic Ultrajetlenfis, Horum autem

Archevéques & Evéques de l'Eglife Catholique des

Provinces Unies &c. A UrR&cHT chez G. VAN DER

refpon[iones hic referre non duximus, quia inveniun-

WEYDE, Libraire. 1763.

tur in Vl. C9 in VIL Parte lucubrationis jam

FINIS QUART & PäRTI&

f

eu

SUP-

n

SUPPLEMENTUM

AD VARIAS COLLECTIONES OPERUM

u

i

J

J. U.D. & SS. CA

NONUM PROFESSORIS

IN UNIVERSITATE LOVANIENSI.

äïsmaw&a»me-—:awe:——æme:—-mæ—.——me—amæ—awe—am(e—aweæauæ-—.-—.-æm(e:m

PARS QUINT As

CONTINENS MOTIVA JURIS,

. aliaque qommenta ejusdem Do&oris circa we

gotia fibi.

aut fuis Qperiläzts illata.

[2 —

sl n

A

—— X z-

: äü(f :

CONCLUSIO FINALIS

pro Confultiffrimo Domino JOANNE BAPTISTA vau CUTSEM

J. U. L, Univer(itatis Lovanienfis Promotore feu Fifco Generali , nomi-

ne officü. ACLore,

Contra Patrem. BERNARDUM DESIRA

MUU MNCAPRET i t

NT Reum inquiütum, perfonaliter

citatum. (4)

PR OOEMIUM,

Atrocitas & matura criminum | de quibus agitur in bae Caufay obiter propouitar :

differitur de suodo quo in illis pev[equéndis procedatur : expenduutur qualitates

tefrium ,. gzzz'b.us AGoris iuteuiio fuudatur.

t

trocitas criminum, Magnifice Domine,

vitam iànocentiffimorum atque integerrimorum om-

e5;

de quibus in hac cauía criminali agi-

nis conditionis virorum excogitata, ad perniciem

Qu

tur, jam fàtis diu Belgiüm totum Eu-

&eipublice omnisque focietatis humanze fübverfi

:

je

ropamque univerfam commovit, &

Q'Em manifeíte tendentiá,

[

poenas tandem in |Reum criminum ;

dei

voce publica depofcit.

/.4. Hac crimina evitande confüfionis cauía, quám

DEA

fieti poterit brevi(fime, oculis Magnificentiz Veftra

4. Crimina fünt numero multa. enormitate füa &

A&Gor fubjiciet;

novitate inaudita, confilio prorfus diabolico & in-

4. Primum crimen eft confi&io & confcriptio E-

fernali , in fortunas, libertatem, famam, caput X

piftolz de 1o. Januarii 17e7, ad Dominutn van den

Neffe-

(4) Primo 'Typis datà anno 1708. Hujus operis Autorem effe Efpenium ipfam. certiores nos fecerunt viri optimz not&, qui

cum ipfo intimiorem habuere familiaritatem ; ipfeque fatis clare ,igiïnuat Epiftolà LX?QXïV. Vide commenrária in Vitam & Ope-

rà Efpenii, Parte Ilyl. Cap, VI. Att; L.

J

CoóNcLUsIO

FINALIS

31O

Nefle Paftorem San&z Catharinz Bruxellis : nec non

19.' Cérte nequaquam megari poteft, quin ea fit

ejusdem Epiftolz fal(à &adulterata fignatura (ub his

conditio horum criminum (quz in falfificatione fig-

naturarum, confidione falforum infttuméntorum ,

quatuor.itterisZ. B. V. E. quz funt litterz initiales

nominis Zegeri Bernardi van Ejfpen.

proditorio eorum omnium uíu; item in expilatione

$. Secunidum crimen eft, confidio &confcriptio

domus Curforis conüiftunt) ut fecreti///me maximeque

impii formularii, di&x Epiftole inclufi; cui fórmu-

clancularie, femotis teftibus perpetrári, atque ideo

lario finguntur parati effe fübferibere viri plurimi,

difficillima foleant effe probationis

ita ut merito

ante omnia difpiciatur de modo, quo in fimilium

quorum.nomina in ea Epiftola fünt expreffa.

6. Tertium eft, confidio & conícriptio alterius

criminum probatione procedi foleat, ut res majore

nonminus impii & horrendi formularii de mente Ju-

cum claáritate procedat.

20. Magnus in his pro

AGore juris faVor eit. at

nio 1706, jam inde fübfcripti complurium Virorum

fiditiis fignaturis.

nefpublica malis hominibus careat, quies populi &

7. Quartum, con

H&ib&confcriptio libri con-

tranquillitas publica confervetur, maleficia non ma-

neant impunita, fed noxii compefcantur.

gregationum & refolutionum cum nominibus con-

juratorum, non tantum Ecclefia(ticorum , fed &lai-

21. Unde ex communi Do&orum opinione & re-

corum ,qui hifce congregationibus & reíol

cepta praxi, adveríüs accufatos de hifce criminibus

interfuiffent fcilicet.

"

utioïnxib-u's

proceditur per indicia , prxíumptiones, aliasque pro-

.$. Quintum eít, confiio & confcriptio plarium

bationes artificiales, uti poft Mafcardum, Meno-

aliarum littérarum cum adulterata & falfa fimiliter

chium, jJulium Clarum, aliosquequam plurimos ci-

tatos, tanquam indubitatumtradit Simon van Leeu.

fignatura di&ti Zegeri Bernardi van Efpen; quarum

quadam continebant machinationes in vitam Petri

wen in Ceníura forenü. Part«2. Lib,3. Cap. 7.

Nicolai Tourteau.

;

Num. 5«

mnià ad .A'lt'i-bres Potefta-

22- Inter

hzc delicta Aüthoräs communiter com-

9. Sextum, quod hace

tes imo &ad. Supremas , transmiffa fint ad eas ita cir-

putant fuppofitionem partus, fimulationem, frau-

cumveniendas. .

dem, dolum; Menoch. de Arbit. *fudic. lib. 2. cafu

116. & lib. 1. quefl. 58. idéoque & in iisdem prz-

10. Septimum denique eft , violatio domus Cur-

:

i

Farinac,

foris Regii, & pluriüm litterarum ex ea (urreptio.

fumptiva & conjedturata probatio fufficit

11. Hzc, inquam; adeofüntatrocia, ut dum pri-

lib, 2. Criminalium . tit. 6.. queefl. $$. N. 40.

Mas-

mum in lucem em*eríerunt, immanitate fua omnes

card. de Probat. Concel. 11324. Num. 13. Boff. tit. de

commoverint & perculerint nunc vero penitius ex

Delicl. Num. 20. Vivius Decif.296. N. 2. Menoch.

cuffa horrorem incutiant fupra quam dici poflit.

de Preefumptionibus lib. 1. que[l. $8. Num. 2. & plu-

res citat fequiturque Giurba -Conf. Crim. 2. N. 44.,

12. Finis eorum nefandorum moliminum per fe

& dictus vàn Leeuwen i.

patet. Nec enim alius effe poteft, quam famam , for-

tunas, libertatem, imo & vitam omnium , quitum

23. Quod f(imiliter verum eít, fi agatur de delic-

tis commiffis innemore, monte, aliove loco fecre-

in libro refolutionum,tum in Epiftola de 1o. Janua-

rii 1767. aliifque confidis inftrumentis nominantur;

to; item de furto, maxime no&urno, in quibusrae«

modis indigniffimis perdere : quod ex deledu ma-

tione loci & temporis difficulter teftes haberi pof-

funt; Farinac. di&to tit. 6. quee[l. 62. Num. $5. Ànt.

terie graviffimz , nimirum Status & Religionis, &

ex transmiffione ad Supremas Poteftates adveríus

Gomez tor. 3. variar. Refol.

Cap. 12.—& van Leeu-

eós przventas, eaque clancularia, jure prefumitur:

wen loco citato.

24. Quam hzc funt affinia delidis

de quibus hic

eodem plane argumento, quo ex qualitate teli, ex

loco inflidi vulneris, & ex infligendi modo recte

quzftio ! Machinationes enim illz diabolice apud

colligitur animus occidendi.

Clariffimum Dominum van Efpen, ut horrendum

librum reiolutionum pro, füo agnofíceret , adhibitz

13. In hoc priori negotio virulentus machinato-

ris animus eo ufque proceffit , ut nec Regiis quidem

per Patrem Leopoldum, aliosque, quid aliud (unt

commodis, five, ut vocant, intereffe pepercerit ,

quam partus, & quidem infamiffimi, füppofitio ?

ä

Idem dici poteft de tractatibus habitis cüm Patre

modo maledicentiz (uz faceret fatis : aufusinfando

[

huic negotio involvere Supremas Poteítates, Regi

Grauwels fub pratextu Sacramenti Poenitentie ad

foederatas; quod natum erat,eas cum Rege & inter

procurandam denuntiationem, & de attentata clans

deftina denuntiatione; quz latius in hac Finali Con-

fe committere & collidere; uti ipfe Reusadmittitin

fuo perfonali refponfo ad libellum gravaminum; &

clufione deducentur,

infra latius oftendetur & amplius expendetur.

25. In quzftioneautem de clancularia transmiffio-

14. De ipfis criminibus, feu de cerpore, ut vo-

ne ad Supremas Poteflates (üb pretextu boni finis ,

cant, delicliamplius qugrendum noneft : Deo enim

& excufatione bonz fidei, manifefte vertitur qua&«

2

fic difponente fa&um eft, utabipfo penehujus cau-

ftio de fraude & dolo.

fze initio in confeffo fuerit, ipfa deli&ta vere e

;

fe per-

26. In expilatione vero domus Cürïoriæ»agitur de

/

petrata, idque toti orbi innotuerit.

furto natura fua occultiffimo, & quod non nifi fe-

15. De inftrumento fimiliter conftat. Petrus enim

cretiffime peragi poteft.

l

Nicolaus Tourteau ultro faffus eít, & conftanter

27. Denique cum agatur precipue adverfüs Reum

Q

pergit fateri, fe harum fidionum & conícriptionum

tanquam primarium Authorem & Inftigatorem, qui

pi

fuifle inftrumentum, fed merum & nudum; infti-

faciliime latere poteft, non vero contra manualenm

executorem; credit Actor füb correctione, fi in ul-

[

gatorem vero, & primarium Authorem affirmat fu-

[

iffe Patrem Defirant in hac caufa Reum.

Ja, certe in hac caufa loctim efle debere conjedurae

1

16. Qui P. Defirant de feipfo etiam faffus eft &

tis & prafümtivis probationibus.

din Crimi-

8l

conftanter fatetur, fefe hifce omnibus fuiffe ufum ,

28. Nec obítat commune didum , quo

L

eaque ad Superiores Poteftates mififfes fed tantum

nalibus requirantur. probationes luce meridiana cla-

Obtentu £onc fidei excufare fefe laborat.

riores: cum nullo jure cautum fit, quo probationum

lu

l

17. Ita ut przífens judicium unice verfetur circa

genere claritas haxc elici debeat.

H

hanc quzefítionem : AnReus, fcilicet P. Defirant, fit

29. Porro conftàt quod probationes fundatz fü-

d

horum ícelerum inventor, inftigator & primarius

per argumentis ex pluribus indieiis conglobatis, &

Artifex ?

prafumptionibus concurrentibus non minus clare &

18. Secundo, an aliquam bonam fidem pratexere

perfpicuz effe queant , quam qua fundantur in dic-

offit in uf fidtorum inftrumentorum, eorumque

tisteftium, etiam omni exceptione majorum, cum

L

transmiffione ad Supremas Poteftates ?

eonon obítante ignoti maneant ánimj receffus.

C

3e. Quod

ï

CowNTRA, PATREM BERNaRD DEsIRANT,

SII

.056. Quod.admodum eleganter pluribus probat

di&o focii criminis, in criminibus occultis, jun&a

Antonius Matthaus de Criminibus, tit.

De yrobat.

infamia Rei, caufari femiplenam probatienem; & fi

Cap. 6. Nuin. 1. qui addu&tis plurium Audtorum de

cum his concurrantalia plura indicia, que excedunt

hac probationis fpecie ,opinionibus, tandem con-

efhcaciam unius teftis, omni exceptione majoris ,

cludit pro eorum opinione qui exiftimant indiciis &

cenferi plenam probationem impletam.

argumentis convi&dum, non minus ordinaria poena

39. Quin etiam admittuntur teítes inhabiles fi a-

affici poffe, atque fi teftibus convi&us eflet.

liter veritas haberi non poffit, uti in his delictis con-

--31, Argumentum, fecundut Ciceronem , ait ,. mihil

tingits Farinac. li. 2.

Operum crim. tit. 6. qucjt.

eft aliud quam ratio que rei dubicefacitfidem. | Res

63. Num. 28. Grammat. Decif. Neay. 11. Buríat. liP.

x

autem,dubic non utique pecuniarice dumtaxat C9' pri-

4. Conf. 346.

sate , fed C9 publice C3 capitales funt. — In utrifque

40. Quid, quod eo ufque hzc procedant, utad-

igitur-argumentis locus eft.

mittantur focii criminis (i cum eorum dic&tis concur-

32.. Arguimentum. porro vel. nece(farium ,. vel con-

rant indicia, & mala fama Rei, uti füpra oftenfüum

tingens e[l :necefJarium , cujus confequentia nece[Jaria

eft ex Cravetta aliisque, cui conformes fünt Abbas

efl ,. contingens ,. cujus confequentia probabilis ejt.

Cap. Sicut. Felin. Cum in tua. de te[libus , Boer. De-

33. Nece[Jaria quoniam nece[Jariam confequentiam

cif. 319.

habent , ob id ipfum , nece[fe eft, tam in criminibus ,

41. Hic favor eft utilitatis publicze: quantum enim

quam in civilibus caufis locum fibi vindicare.

aletur audacia, & quz fecuritas erit. tranquillitati

34. Contingentia vero, quauquam fingula fidem

publicz, fi non ni(i ab occulatis & idoneis teftibus

non faciant ,pluratamen conjuncia crimen manifefta-

& conteftibus metus fit pernicio(is hifce criminibus,

re po[Junt.

*

quorum natura eft, arbitros fugere, quod in hujus-

35. Rem umo atque. altero exemplo declarabimus

modi fceleribus facillimum fibi effe- norunt.

(pergit Matthzus.). Occifus efl. Kalendis Meevius ,

Titius perempti inimicus fuit, eidem fepius non. fo-

42. Dedu&o jam procedendi modo, & ftabilita

lum interminatus ,. fed C9' infidiatus eft. Cum depre-

qualitate teftium qui in hac caufa produci poffunt ,

henderetur iisdem Kalendis im loco ceedis , cruentatus

reftat ut perfonz teftium in eadem pro parte Adto-

cum gladio cruento ad menfuram vulueris facto , toto

ris produ&orum expendantuz , ut in ipfo limine Mag-

vultu expalluit 5 interrogatus nihil refpondits trepi-

nificentiz Veftrz conftet, eos in hac cauíà planeef

de fugit. .. Hic fingula quidem argumenta inferiora

fe idoneos ad intentionem A&oris, juxta naturam

funt ,univerfa tamen cedis Authorem Titium eviden-

cauífz hujus, fundandam & ad füfficientiam Juris

ter defignant.

probandam.

36. Preecepta C exemplum tradit. Quintilianus s.

43. Quod

& ferviet pro falvationeadverfus repi*ö—

Inftit. Orat. 12.. Firinif; mis, inquit, argumentorum

bationes quas variis ex illis oppofuit in caufa fua Pa-

!

fingulis inftandum s infirmiora congreganda funt : quia

ter Franciícus d'Herbe focius Rei complex, & quas

"

illa per fe fortia non oportet circum[lantibus obfcura-

Reus adoptavit, hoc modo oblique tentans evadere

re, ut qualia fint appareant.

Heec imbecilla natura,

