centio Xll. (ann, 1663. 1689. & 1693.) approbatis

inftitutionem , ab uno ex Oratorii Presbyteris admini-

continetur,' At quoad Papam fallere & falli nefcium,

ftratus, per mortem Parris Aorumel/pacb , vacans eva-

fatis habet edicere (e num

fitffet, Sanctee Gudulee Capitulum, utpote Collator, ad

pugnavilfe.

quam "ejþqs 'infallibiiita;em Op-

eum nominavit Patrem de 7fogdt Exprepofitum Ora-

Cardinalium Congregatio cui non fatis faper hoc

toril, quem P. Sizet novus Praepofitus impulit, uteam

poftremo articulo faétum fuerat, Mechlinienfi Archie-

fedem acceptaret. — Ejusergo poffeffionem iniit, & Ju.

piícopo (ex primo uodam exacerbati animi moru )

rifdiétionem feu Z;/a a Sanéte Gudule Plebano f(

mandavit, ut clamin eum Patrem inquireret (c): Ha-

cepi — At Mechlinienfis Archiepifcopus huic electioni

bita eít ergo peculiaris collatio cum Pratfüle qui Ro

quam minime probabat, pro viribus obítitit cumque

mam mifit, quod in ea captum, non fine aliis notitiis

fibi füpplicem Libellum oblatum voluiffet, füper eo Pa-

quas ei vifum fuerat ex officio exhibere; quibus ad tru-

trem 74ppelimaus ejus Parcecie De(ervientem nomina-

tinamrevocatis ,^ Congregatio die 2, Martii ann, 1698,

vVit,

Capitulum & Plebanus Sanctee Gudula una cum

definiit nihil izpedire debere. confirimationem . ele&tioniy

P.de Hondt, ad Brabantiee Confilium confuügerunt , a

Patvis de Houdt, fi pure & fimpliciter Alexandri FII.

quo ia fingulis jura fervarentur.

Perfugium hoc, li-

Foriularium fignaret(d.). Haud egve Pater d: Hondt

cet Archiepifcopo figoificatum, noü eum impediit,

ja.hujufmodi fignaturam con(enfit, quam Belgium om-

quin 74ppelmanfium per novum Decretum Junii die 3 ,

ne approbabat, poftquam per Pap:e regnantis ( lano-

ejufdem anni editum confirmaret.

Sanéte Gudule,

cenrii XIl.) Brevia notorium evaferat Suam Sanctita

Capitalum, & P. de 77ozdt Brabantize-Confilium con-

tem non nifi Juris idem requirere, ^ At ctim Mechli-

tra pofterius Decretur hoc in-ejus auctoritatem atten-

nienfis Archiepifcopus qui fuis femper ;4dJitiosibus,

tatorium iterum implorarunt; & praterea P. Je Hozdt

ob factifidem, mordicusadhewrebat, haud hac fübícri-

Archi-p:ícopo fignificandum curavit recu(ationisActum

ptione contentus, varias cauías pratexens, Patris de

quem Brabantiae Confilio infiauatum voluit; a quo, fe-

Hondt confirmationem recufare pergeret, eam D. Spa-

quentis Augufti die 20, fervatae poffeffianis, 2» amplif-

da Bruxellenfis Internuntius 'Aprilis die ». ejufdem an-

fima forma, Seotentiam obtinuit, de qua Mechlinien-

ni concetfit, & Brabantiee Confilium

!

; eju(demque Ur-

fis Archiepifcopus apud Marchionem de Zedwar:tunc

bis p'riyatugp Co.nfihum- pla;itg roborarunt,

Belgii Adminittratorem acriter quettus eft;. incallüm ta-

men; quià Sancta: Gudulae Capitulum & Plebanus ejus

Supef Oratorii. Statutis: 'an EJfpenii Co:g/'ültatio;zef,

querelarum falfà principia & perniciofas confecutiones

per exhibitu

ficarunt

qm Libellum füpplicem huic Mi—ni-ïl/ro (?gni.

V. Hujus conteftationistempore , 'Cbngregatibnem

adminifítrabat unus:Pater $;et primus Adfiftens, fed

cui tainen: interdum vires deerant, ut oppofitionibus

Tum vero Archiepifcopus ipfe fibi ,ju.s Faäei*e "Ap-

greflus eft ; & Patri de Aozd?, quem fuo titulo fpoliare

quibus imperebatur, obfiíteret.

Archiepifeopus hac

non potefat, minitatus e(t fe pradicandi & confeffio-

imbecillitate ufus inteftina di(lidia in Congregationem

nes audiendi facultates (quàs in ejus. Dicecefi ex annis

inducere ftuduit, .ibique factionem fibi creare. nitio

triginta octo exercebat ) adempturum, fi fervate pof-

ftatim Adfiftentem (ecundum cum aliis nonnullis expu-

gnavit, .& ut hanc nafcentem Affeclarum manum aü-

fe(lionis Sententiam exequeretur . nec recu(ationis A-

étum revocaret, P. de /7ozdt recufavit utrumque, in

gerer, per eos in Congrepationem intulit hiomines

Appellatione perftitit, petiitque , ut ad elizendos Ar-

quofdam quos'e Statutis, ii(que poriffimum qua nuper

bitrosdeveniretur, quide récufationis caufis judicarent.

poítremus Ccetus renovaverat , tán

Prafül, nullahorum oómnium Actorum ratione habita,

gitime excluíos fpectari oportebat.

quam admodunþ le

24. Novembris die, Patri^de Hozdt Interdiéttum quod

Sua vis huic facinori, nec levis erat, quippe quod

minitatus fuerat , fignificatum voluit; quod. ipfuüm eo

Congregationis Januam pravis omnibus hominibus

magis admirationi erat, quod Decanus Metropolis,

aperiebat quos ipía rejecerat, modo f& paratos often-

quem Internuntius Synodalem Judicem nominaverat,

derent novis ejus domefticis hottibus morem gererej

novamque auétoritatem Prafuli tribuebat, qua is qui.

hoc titulo & Summi Ponrificis nomine, Archiepifcopo

prohibuerat, ne, quod mipatus erat, Interdictum ex-

dem folum ad Congregationis detrimentüm aut exci-

equeretut, ^ Internuntius ad quem P. de. 7/oz4? rurfus

diumi uti contendebat. — Ergo iis aufis obttitere pro vi-

confugit, eum remifit ad Synodales Antuerpiz Judi-

ribus P, P. Sipet & de Hondt , fibique prafidio effe vo-

ces, & Appellationem /i/pezfivam declaravit. " Eodem

luerunt Van l (penii Confultationem cui Martii die ra,

tempore P. de Hondr pro fe Van Efpenii, aliorumque

ann, x637'.1-d'agæ Lovanien(s alii Do&gres duo (übferi-

Lovanienfium Doctorum trium Coafültationem obti-

i

d

(a) Chronieon, pag. 760.

nuit, quae enun;iabaF 'c:a—ipfbmua-uc'*toritatjcpollgre, fuas.

(

!

^) Data e&juniidie æ:i.ann.'xöglj-. V

"

. (e) (;br;)it. Orar, Append, p.65.

€t Orat; p. 66;

Qic,iev Appen.d'fi.cem-(;h;o'ni-

Parr L n. VIH.

&Sti'pplcnmztüu,: Efpei, Cuüm

(c) Chronicon Oratorii, p, 163,

(f). Cliron, Orat, p t2

(4) Chrenicen, p. 165,:

P. igi

bid, Tra&, Pred. Part. 4, $. yn;fl

ut

96

ut -fun&ion-&s ïprof-&c']uerc;tm;. Decifio. hec nitebatur

neficiis agebatur —,' fJudrüm collátio :aä*Eþïfc;opüm* 'non

fpectabat, ^ At omnem in Brabantia fuüper hoc negotio

ä]

principiis duobus; .quorum primura erat,. Vicariatum,

n

de quo agebatur, quamvis haud Parecza feu F'icavia-

uaftionem füftulit allatum nüntium Prefulem de Boffü

.ad Mechlinienfem Archiepifícopatum nominatum effe ;

g.

£u5 perpetuititulum gereret , non minustamen fpectan-

düm eífo tamquam Officium perpetuum & ad vite tem-

.adeo jufto timori eratexiftimatio , qua apud eum Te-

fuitae , Oratorii inexorabiles hoftes , pollebant. -

ä

pus, cui annexa erat Ecclefia(ticarum fun&ionum exet-

ciratio qua fine jufla cauja ,. legitime probata , potfefTo-

.. Eventum hoc tum in hanc Congregatiónem, tum

It

in illuttriorem quemquüeex ejus Dicecefis Clero renova-

f

resípoliarinon poterant ; alterum , & maximi quidem

momenti, preterallatam rationem , ac licer defimplici

te perfecutionis veluti fignum fuit. Praful de Boffu

cum Meclinium ineunteann, 1716. perveniffet, id con-

b

tantum Presbytero fine Officio & Beneficio fermo effet,

ádmodum legitime dubitari poffe de validitate revoca-

Ü

: filii ccepit, ut Praefulis de Pracipiano, hoceft, jefui-

l

tionls arbitrariz facültatum Divini verbi nuntiandi &

tarum veítigiis infifterer ,. & quod opus iidem Patres

confeffiones excipiendi . quee conce[Té erant cum clau-

tantum inehoaveranr, ad finem perduceret. Ergo in

ejus Confilio ftatutum fuit, Oratorii Congregationem

fula, ad revocationem u[que , quia fcilicet in prafenti

fa&ti fpecie ,. aliifque fimilibus, ejtj/imodi revocatio [iue

a fundamentis everti, aut ejus mentem ac regimen mu-

tari oportere, Duplex ad id obtinendum adhibita ra-

infamia fierinon poterat , haec autern pcena non potetat

fine canonico Juris ordine pronuntiari, . Confülratio

tio; primáquidem, ut fal(i fratres in Oratorium indu-

-cerentur parati füum Corpus hoftibus ipfis tradere, &

haec data die 24. O&tobrisann. 1701. refertur in Appen-

dice 'Tractatus De. Aecurfu ad. Priucipen. Litt. D,— In

ab eo quicumque movi confilii executioni vehementius

obluctari poterant, arcerentur; altera vero, üt fuper

hac Con(ultatione expofira rationes firmate fuere maxi-

me authenricis attefílaüonibus in favorem Patris de

his duobus potiffimum articulis auctoritas a Congrega-

tionis Superioribus ad Archiepifcopum traheretur. D.

Hondt ,. Bruxellenfium Parochorum & Confeffariorum

nomine; at Archiepifcopo in Sententia perítante, Ro-

de Svverts tunc Congregationis Prepofitus feu. Supe-

rior Generalis is nimirum erat, cujusobluctatio maxi-

mam. delata res, ubi tantum potuit Moliniana factio ,

ut fuper Patris de Hondt negotio judicium ad ejus mor-

me timebatur.

Majus fane menfis ejufdem anni 1716.

tem uf

ejus primo triennali regimini poftremus erat ; at ea fta-

que fufpenderetur , quain Augufti diem 29.ann.

1707. incidit.

36

re videbatur Congregationi fententia, ut eum confir-

P. de Hondt, cui tituli poffeffio

marer, & Archiepifcopus, qui id non ignorabat, ad

.Haud videmus,. cur

P. de

a Brabantie Confilio fervata fuerat, ad hoc idem Tri-

acrem füper hac re vindictam fe comparabat.

JSNECORDIEEHEEPCILT Fepem p r UPPU EKO EE ECC ERE RORU ANE LLv lu m

Sovert, hec ftrui moliminaintelligens, fuee ipfe Con-

bunal nen confugerit, utin pofle(fione facultatum prae-

dicandi & confeffiones audiendi fervaretur, quae necef:

gregationis Jonas effe voluit. Congregatos Confra-

tres vchementer obíecravit , ut ne amplius de eo cogi-

fario eidem annexa erat, .quibufque fine legitima Sen-

tentia fpoliatus fuerat, . Eurn forta(fz a confilio avoca-

tarent ; edixit etiam fe in prefenti rerum difcrimine

numquam adduci poffe, ur confirmationem füam ac-

vit oppreffionis ftatus, cui fubeíTe jam tum coeperant

fub Galico Regimine Delgtca Tuftitie "Tribunalia; ac

ceptaret, Coetusipitur, egrelicet, Patrem $5tet, be-

ne animatum- fenem, at imbecillem & meticulofum ,

dubio procul iis reddita woft Ramillienfem pugnam li-

E

bertate , ad eadem confugiffet , nifimorte praventüs

quod monuimus, in ejuslocum eligere ftatuit; eacon-

^

l

effer.

ditione ramen , ut totum Regiminis onus apud Patrem

de Svvert primi Adfiftentis titulo remaneret.

Hc tamen ordinis ratio, in quam non alia de cauía

riö fub. Prafule de

Zurbarum ín Oratb

4yïztia de Boj]'u

Cotus confenfit, quam*ut novi Archiepifcopi antici-

T renovat;'o.

patis opinionibus indulgeret, Oratorii amicis pluribus

VII. D-bxxüinationisf rhutatid, qUæin B.elgio contigit,

( peculiariter OpfZraetio) difplicuit; qui fibi perfuadere

non poterant imminens malum haud melius anteverti

egrethis Gallis, cohibuitaut retuditalia plura molimina,

qua. Praful de Pracipiano poftremis Epifcopatus annis

poff? quam in fede pofitis iis, qui minus eidem obfifte-

oflent.

inierat; ejus mors, quaeann. 1711 .ineunte conticit, tan-

demin ejus Dicecefi, & potiffimumin Oratorii Congre-

ICS

robavit, ac nimium quidem , timoremexitus, Vix

bonus fenex Congregationis rationibus admota manu,

gatione pacem ac tranquillitatem omnino reftituit, qua

ante tam multum temporis exulaverant, . Coepit id boni

fuo tramiti oppofiram falforum fratrum Factionem com-

perit, praeunte D, /Z;zauts fecundo. Adfiftente cui ti-

u(ui effe, üt mala repararentur, & abufus reformarentur,

quibus füperius regimen caufam praebuerat P. de Svver?,

tulum conquifierant fal;e politices ea ipfa confilia, per

qua novus Generaliselectus fuerat, Hic tamen fecun-

quem Catus men(is Majiann. 1713.. Oratorii Superio-

rem nominaverat , folicire hanc in füo Corpore refor-

. dus Adfiftens (uis cogitationibus utile judicans virus ad

tempus occulere, fpecie tenus omnino cum P. de Svvert

mationem aggreffus eft cujus is fructus extitir, ut Con-

regatio pluribus novis domibus ditaretur, aliis etiam

primo Adfiftente concordem operam conferebat; nec

.ifi aliquanto poft füae Congregationis jam inde ab ini-

ocupletanda , -nifi Praefulis de Po[/u ad. Mechlinienfem

Archiepifcopatum ( Martii die 3. ann. 1714.) nomina-

tio- proditor ; fuorumque —frattr.um delatolr«de:e&'us eít,

tio hujus felicis fcecunditatis progreffum remorata effet,

Adeo notum erat hujus Pracíulis animum perdite Jefui-

- ABa in Patres de Hooghe Einef. Zegers. Pam Ef-

tis Oratorii apertis hoftibus addictum effe, ut unaejus

| pemz in buju;— pojlez"ior?; favorem. onfultatio.

nominatio communem reformidationem pareret, ac

.. VIII. Libellus, quem P. Jiants Mechlinienfi Ar-

recta in Oratorii favorem inita confilia disiiceret, Hwu-

jus rei paulo ante memorandum exemplum perfpexi-

-.chiepifcopo primum obtulit, impetebat Congregatio-

. nis Membra , qua pra' ceteris ejus veterem formam

mus. (a) Renei Capitulum füb ann, 1714. finem ejus

Utrbis Parcecias duas Oratorii Congregationi uniri con-

- tueri ftudebant. |Eorum quatuor, Patres ícilicet, 4e

Sovert , (primus Adfiftens), de Pzfcb,: de Hooghe,

fenferat.

Omnino unionem hanc D.

äe ^oriacbe Mag-

nus Vicarius Mechlinienfis, Sede vacante, confirmare

- Zegers unus omnes- impetus inceffit ; Archiepifcopus

porro a Patre-$/7;et; cujus irnbecillitatem fibi utilem fo-

paratus erat ;

& Van Efpenius una cum focio Facultatis

[uris Lovanii per folidam Confultationem (5) proba-

re noverat, ad fe Aprilis die 13. ann. 1717. accito, co-

. ram Seminarii Superiore confanguineo füo ad Iprenfem

verateum Magnum Vicarium, Sedis vacantis tempore;

-Epifcopatum nominato ; poftulavit, 1. ne P. de Svvert

dubio procul ejufmodi poteftate kgaudcre,' qgia de Be-

fui primi Adfiftentis confilium fumeret nifiin eo, quem

(4) Lib. II. Art, XIX. 9.IV.

neceffitatis cafüm appellabat, füuamque omnem fidem

(^) Extat Confültatio hzc in T. VII, E

dit, nofirwæ«,u iï'-lv'c in Q-

P. Wynantio ad Congregationis regimen adhiberet ;

pere pofthumo,

20 iübe-

87

L: geR IILI ARTthlLus LT.

2. juberet Patres duos ooghe 69 Zegevs Formulario

non alia cauía quam fingularis de veritate folicitudo ;

Alexandri VlI. ex Bulla Z7zeam Domini (ub(cribere,

fcilicet fummo jure torum deliéti quai corpus ad lo-

& Bullam Upigezitus acceptare, fecus ab eorum Ge-

cutiones quaídam redigebatur, quasfamiliaris colloquii

nerali, ejufve defectuab Archiepifcopo ipfo e Congre-

liberras exprefferar, qua(que feveriores

gatione expellendos ; 3. deftitueret Patrem de 7fch.

iale fomantes (c) tantum notabant..

quique tamquam

-

fua Sede Directoris Domus Inftitutionis Lovanii. . a

Interea Archiepiícopus a P. Wynuantio certior factus

étatus Janfenifmus unus his fingularibus Mandatis prse

Tamifienfem diei decimae Maji Cceetum nihil definiti-

texebatur, & boc in genere Pater de Svcert füpra ce

vum fuper hoc negotio pronuntiaíe, 28, ejufdem men-

teros notabatur ; qui fcilicer jampridem omnibus per

fis die novum ipfe mandatum dedit ad P. $zet a quo

Re

gionem dictiraus Janfeniflis fe. Confeffarium prae-

Accufatos duos ad fe miffos volebat. qui (e apud eum

buiffet, & (em

:

per vag:s placiti[que refponfis fuper hac

a Janfeniími fufpicione purgarent , & ex Bulla Zzgeamz

"x 07 o "T.2

re fibi faCctas exprobrationes, quoad D. 77az de IVe[[e

Domini, Alexandri VII.

ormulario fub(&:ribercnt,

potiffimum , elu(iffet.

Ejus confeffiones , ferebatur,

alioquim ab Oratorio excludendi. (d)

Pater de $vvert audierat ad mortem uíque (coniigit

Pofterioris Decreti hujus Auctores non aufi candide

hac Februario menfe ann. 1716.), quin ei mandaret;

exponere, quicquid Praful Aprilis die r3. Patri Syze£

ut faltem abfolutionem ad cautelam peteret ab arrogata

verbo tenus mandaverat.

Nulla in eo merntio, ut in

excommunicatione in quam Praful eum incidiffe vo-

verbalibus mandatis, de Bulla Uzigezitur , aut de jure

luerat vi Bullee z Cena Domini , qui ad Brabantiae Con-

quód fibi Praefül arrogabat, ut ipfe ab Oratorio, quos

filium confugiffer contra violentum & irregulare Inter-

vellet, eorum Superiore abnuente, amoverer,

dictum quo

d

in eum undecim aut duodecim ante an-

At ha mitigationes non effecerunt, ut magis legiti-

nis quam mortem occumberet, D. de Pracipiano pro-

mum Decretum eífet, minufve Generalis Superioris

nuntiaverat, quin eum hac Interdictumaut hec excom-

Oratorii auctoritatem impeteret 5 Archiepifcopo ibi-

municatio impediiffent, quominus deinceps fineinter-

dem fibijus refervante, ut exclufiones ei demandaret,

muílione fui Paftoratus munia profequeretur. SePater

quas non exequeretur ipfe per fe, ld acriter expofuit

Siner id quod Patres Hoogbe £? Zegers fpectabat, pon-

Efpenius in altera ad Smetium Epiftola , f« poft matu-

deraturum recepit, Patrum de Vilch ab impaétis accu-

rum examen intime convictum teítatus Mechlinienfis

Tationibus purgavit, edixitquefe confilio Patris de $vvert

Archiepifcopi Decretum, quoad Sociorum admif(fio-

non uti non poffe; fibi enim Congregationisregimen

nem & exclufionem , cum Congregationis Statutis,

hac ipía conditione delatum effe, Promiffis tamen ef-

ejufque primi Superioris juribus ex diametro pugnare,

fecta non refponderunt ; ita ejus animum perculerunt

ac proinde füum effe credidiffs eum cohortari , -ut per

Archiepifcopi mine , ut Patrem de $overt con(ulere

juridicam proteftationem Prafuli (ignificatum vellet fibi

non amplius auderet; eique non ni(i conrremifcens ha:

perfuafum effe, quoad Socios e Congregatione amo-

biti cum Prafüle colloquii vationem per Epiftolam red-

vendos, ejus mandatis fe non fubefle.

deret, Prima hec conílernatio omnes Oratorii. ami-

Miferanteodem tempore ad Smetium litteras eorum

cos deterruit. . Patrem de Svverz recufate in füpremo

multi, qui Congregatoni apprime ftudebant, quique

Congregationis gradu confirmationis poenitere ccepit,

inter ejus Membraeminebant, nominatim Patres 777/-

(4) viriliter ad P. Smet Epiítolam refpondens, figui-

lemans , INefse €?. Bouberel, qui uno ore Van Efpenii

fican(que quid ab eo hac in re demandati muneris ratio

monitum confirmabant, Eum Pater de $vvert & ipfe

poftularet. Van Eípenius porro, eorum unus, quibus

pro viribus extimulavit, ut tam gravia & tam neceífa-

Orarorii incolumitas maxime cordi erat, ad eumdem

ria confilia fequeretur. Smetius his omnibus fignifica-

Patrem BSret (üum veterem amicum firmiter fcripfit.

tionibus aures obítruens Cetum ad eorum executio-

Eum per Epiftolam Aprilis die 19. ann. 1717. datam

nem, quz Archiepifcopus jufferat, g. Junii die Mech-

inonuit, jus quod Archiepi(copus fibi tribuere volebat,

linii habendum indixit. Unus adfuit. Pater Hooghe,

ut de caufis ad Membrorum Congregationis exclufio-

qui fe fuper una Formularii fübfcriptione (atis Archi-

nem fpectantibus cognofceret & judicaret, nullumque

epifcopo facturum , nec ulterius progreffurum recepit,

aliud officium Superiori Generalirelinqueret , quam ut

itaque animatus ei fe flitit; at aliis pluribus , peculiari-

ejus maudatorum //iplex ? cecus executor e(let, inter

ter ad acceptationem Bulle Uzigenitus, quzitionibus

graviffima negotia locum habere; per hanc ufürpatio-

territus, imminentem vim feliciter evitavit, & quam

nem in przcipuo capite auctoritarem everti quam Con-

citiffime potuit; Antuerpiam fugit, unde datis poílri-

flirutiones . primo Oratorii Superiori concedebant;

die litteris Superiori fignificavit fe Oratorio vale dicere;

Congregationis bonum ab hac potiffimum auétoritate

£

Congregationis hoftibus ad nova facinora animos ad-

.

peudere, &

didit Smetii imbecillitas; & quo promptius, quod fibi

foret hanc ipfam impeti.

lacile percipi poffe, quam grave Oratorio

"

propefuerant, ejus domini prorfüs evaderent, ab ipfa

Van Efpenii Epiítola hac Patris $7ez animum exci-

uno quafi ictu , quaccumque fibi non probabantur,

tavit, (/) qui proinde Mechlinium profeétus crimina-

Membra amputare ftatuerunt , ufi rurfus ad id opera

tionum in Patres Z7oogbe & Zegers communicationem

Smetii, Mechlinienfis Seminarii Preefidis , ut ita quidem

s

petür, uteas ipfe, quantum Oratorii ceconomicum re-

Iprenfem Epifcopatum nuper delatum folveret. (e) .

,

gimen pati poterat, dijudicaret; eoque confilio ad Maji

Praíes hic P, Smetium cum Ortratorii Adfiftrentibus

diem decimam Tamifii Cetum indixit, ubi una cum

duobus in fuum Seminariutn traxit, nihilque neglexit,

ipfo Adfiftentes duo ade(Te debebant.

Van Efpenius,

ut eos ad novam propofitam formulam, qua Alexan-

aliique duo Lovanienfes Juri(confulti (aper forma in

dri VIL, Formularium ex Bulla Zzzeam Domini conti-

ejuímodi proceffu (ervanda conífulti fuere , eorumque

nebat, adoptandam adigeret ; formulam , inquam,

decifioni additum fuit economice Senteatiz exemplum

quam non amplius nonaulli tantum privati homines ,

'-

quaz in propofita facti fpecie pronuntiaripoterat. Pla-

fed Superiorum primi primum ipfi fignare, tum om-

cuit eorum confilium ; at omnis is apparatus nihil de-

nibus generatim Congregationis Membris fignandam

mum aliud quam extremum indulgentiae fpecimen erat,

proponere jubebantur, exc/ufionis indi&a pena.

uia

f

um mina Ar-

uod neceffarium vifüm eft ad au

a, quor

porro timendum erat, ne propofiti confilii execurio non

chiepifcopi nomine perfonabant , antevertenda ; re

unius litis dif(pendia fecum traheret, Seminarii Praefes,

)-

enim ipía notorium erat accufationes in eos Patres ex-

Archiepifcopi nomine , ea fibi fumere jubebatur,

a

Prapofitus & fecundus Adfiftens ad eam vexationem

cogitatas non nifi puros putoíque cavillos effe , qulibus

*

curandam fe comparatos exhibuerunt; at ei Pater

(a) Chrónicon , .pag. 193

« (e) Chronicon , pag. 199.

(5) Ea legitur inter hujus Do&oris Epiftolas in

(4) Ibidem, pag. 200.

ä

tmenti Parte,

I.II, Slippllt-

-

(6) CA/J—rfmibOn;, päg'.:og

vaeit

)

88

ViTA D. VaN ÉsPEN.

£

Svvert acriter obflitit , declaravifque, etiamfi propofi-

fa'!þ percrebui[Je 5 fe nempe veri zomimis Catbolicum effe,

.tam formulam fignare per conícientiam fibi liceret, fe

& Mlexandri F/H.. Bullam juvare.

^numquam adduci po(fe, ut id a Confratribus poftulans,

Mechlinienfis Prae(ulis omnes in hoc negotio citatio-

ä

füge ipíe Congregationis everfor & perfecutor evade-

nes & Sententie Patribus duobus . Zegers €? Hoogbe

ret, Nullis non blanditiis Seminarii Prafes, ut ejus

communes erant (4)5 pofterioris tamen nomine, nul-

obluctationem vinceret , ufus eft; quod cum affequi

lus oppofitiónis Actus nobis occurrit, nifi longa Bra-

bantiae Confilio exhibita Requifitio, querendi caufa de

non potuiffet, ad auctoritatem compofitus ei forepor-

Mechlinienfis Antiítitis Sententia, tamquam patriis pri-

tendit, ut omne perecutiomis onus iu eju$ caput vecide-

vilegiis contraria ; quippe qua Mechlinii fignata &

vet.

ïä

Poftridie quam fccena hec actaeft, cum Adíiftentes

promulgata in eum effet, qui ante cirationem primam,

|

extra eam Diccefin domicilium fibi ftatuiffet, & id Ar-

duo Bruxellas fe recepiffent, fuo ipfius arbitratu Prae-

pofitus Decretum 28. Maji die ab Archiepifcopo edi.

chiepifcopo fignificandum curaffet.

um ad Lovanienfis Domus ubi Pater Zegers aderat,

Brabantie Confilium, de more, huncLibellum fup-

Superiorem mifit, mandans, ut ei domicilmum 9 men[a

plicem ad Prefülem deferri jutfi:; quitamen impedien-

di rationem comperit, ne Tribunal hoc id negotii per-

negaretur, fi ter monitus eidem obíequi renuiffet, Mo-

nitionem primam'edidit Lovanienfis Superior; atePa-

fequeretur ac judicaret.

tris de Svvert fententia reliquas duas omifit.

Opor-

Oppreffis hominibus, quibus interclufa erant jufti-

ä

tere tamen credidit Pater Zegers feab Actorum horum

tiee 'Tribunalia, nihil aliud perfugiifuit, quam ut inno-

coníecutionibus in tuto

centiam füam apud Univerfi rerrarum Orbis "Tribunal

ponere , & primo Gandayum,

deinde Furnas feceflit,

probarent. Zegerusergo Monumentum una cum om-

* [nterim Tunii menfis die 19. Pree

ful per novum De-

nibus proceffus actis exhibuit Efpenio , qui, cum fin-

cretum publice affixum Patres de Z/ooghe && Zegers ad

ula ponderaffet, cum D. Beauvvezs Confratre Con-

füum Tribunal accitos voluit, juris 2zdi&fis penis, ut

i

ultationem edidit, in qua oftendit irregularia & nulla

o Do-

Mechlinienfis Prafulis Acta fuiffe; opprefforum ho-

per Formularii fübfcriptionem ex Bulla 7zea

fnimi a Janfenifini füfpicionibus fe purgarent, Pater

minum recurfüum ad füpreme Juftitiee T'ribunalia legi-

timum efTe; hac eo jure pollere, ut Principis Subditis

Zegers, qui Archiepifcopi a fe alienum animum fatis

füuperque noverat , ei [ulii die 3. recufationis Actum

prafidio fint ( etiam per remedia coactiva) contrà vio-

lentas. Ecclefiafficorum. S'udicum Sententias ; denique

1

fignificandum curavit. Erquoniam fimplex citatio ve-

rum Decretum pezale &2 difj amaus in fua enuntiatione

Zegero adhuc integrum effe fui Ordinis tunia libere

£utaque con[cieutia pvofequi , fiquidem Princeps ejuíve

complectebatur, Appellationem ad Papam, ex patriis

Legibus, interjiciendam putavit; ab ejus Internuntio

Confilia declaraverint Interdicti Sententiam contra ne-

ceffarias judiciarize a&tionis regulas pronuntiatam effe ;

poftulans, ut, quod jus erat, Judices in partibus no-

minaret , qui recufationis hujuscaufas & Appellationis

pretermn[[o fubflantiali Ordiue Zuris. — Contültatio heec

inomenta expenderent & judicarent; fe quidem folida-

ann. 1721, Junii die 27. fignata fuit, & fequenti meníe

rios Tudices (annuente ipfo) Abbatem de Ulierbeeck,

Julioa Bruxellenfibus feu Gandavenfibus Advocatis un-

& Sanctae Gudula Brüxellenfis, itemque S. Jacobi Lo-

decim adoptata.

Qccurret in novo Su

Part. 1. 2. XXFAL

Pplemento,

vanienfis Decanos acceptaturum recipiens.

Recufavit Ioternuntius huic petitionijus, pretexens

Archiepifcopi Decretum nihil aliud quam /izp/icem ci-

Irregulares Catus ann. v719.. In szmc ven Fat Efp

1

gm'i

fationemi e(fe videri; quam fi Seztentia füb(equeretur,

Confultationes.

tum vero fe, quos petebat, j'udices delegatos datu-

yum,

IX, Utcumque Smetius Archiepifcopi Mechlinienfis

confiliis juffisque obfequeretur, eidem tamen ; feu po-

jJactatam hanc fimplicein. citatiomem fecuta eft alia,

qua fine ambiguitate, pceenam füfpenfionis a Dzvizis

tius Jefuitis, qui eum manu ducebant, haud faátis ia-

cenfus ejus animus vifus eft ad ea, quse fibi ad perni-

enuntiabat; data Julii die 29. & 2. fequentis Augufti

die publice affixa.

5

L

ciem propofüerant, perficienda. lraque cum prope-

(ibi pradenter e Mechlinienfi Dice-

diem novus Oratorii Superior Generalis eligendus ef-

P.Zegerus, qui

cefi difcedendum crediderat , ut ab imminenti vi fein

fet, nihil intentatum reliquerunt, ut ei hominem ad

ipforum prava confilia promptiorem füfficerent.

.tuto poneret, abiens D. Z'uffine Zegers Sorori peculia-

riabendus erat Coetus meníe Majo ann. 1719. cum-

vem procurationet veliquit, ut in eare tota ageret ejus

nomine. QGenerofa puella hec animi firmitate ac vi fu-

que loci, in quo habetur, Epifcopus eo jure gaudeat,

ut eidem interfit, Mechlinienferá Archiepifcopum im-

pra fexum commiffionem füam executa eft; Augufti

die 9. a fufpenfionis Decreto die 2. enuntiato appella.

pulerunt, ut ibidem habendum curaret, quo facilius

in eo dominari poffent, ( 5) : Satisadhucroboris Con-

vit; comitata eft ipfa Norarium, qui ejus fignificatio-

nem apud Archiepifcopum & Internuatium edidit; te-

gregationi remanferat , ut hanc petionem rejiceret.

Novis igitur oppugnationibus opus fuit, ut ele&tiones

ftis fuit minarum carceris in Notarium per Archiepif.

copi Secretarium, &c. Cum Praful hic Augufti die

hoftibus e voto cederent. Eo primum collata opera;

ut imminueretur in Coetu voealium numerus, quibus

14. Decretum definitivum füfpenfionis a Divinis pro-

nuntiaffet, in quo fibi jus refervabat, utulterius ad Ec-

non ejufmodi fenfa fore preefümebatur. . P. Hierony-

mus Zegers, etiamnum Congregationis Membrum,

clefiaflicas cenfuras , pro ut de jure, procederet, ab eo

puella Ze

ers novam Appellationem interpofuit, quam

ac tum quidem Bruxellenfis Domus Deputatus, om-

nium primus Archiepifcopo propofitus fuir, cujus ex-

Archiepiícopo fignificatam voluit, rurfufque ad Inter-

nuntium cum Notario fe contulit, ut ab eo delegatos

clufionem peterer, Atcum poftulatum hoc perfici non

Judices obtineret, quos denegare in ejus poteftate non

potuiffet, vehementerfalíi fratres extimulati, ut Coetum

diffolverent, ab eove recederent, fi minus affequi po-

erat, quofque ipfe, cum prima Appellatio fignificata

eft, fe daturum promiferat, fiquidem, ajebar, Archi-

tuiffent, ut qui animo defignati eranr, eligerentur.

epifcopus ad Sententiam deveniffet. Jam vero Praful

Apertus Cotus die 9, Maji in Congregationis Dorno,

hic non unam modo Sententiam fed duas pronuntiave-

qua in Gandavenfi Diecefi erant.. Ei de more Dice-

cefanus Prafül, itemque legitimi omnes fine exceptio-

rat. Ab his ergo Sententiis duabus puella Zegers no-

vàm Appellationem fui fratris nomine interponebat;

ne Deputati interfuerunt.. Patres de Svverz €?" Ferron

abíque oppofitione in Ceetus Confu/tos, ut appellantur,

ei tamen jus Internuntius negavit, fatis habens urbane

declarare fe quidem Zegero auctorem effe, ut-fito cum

Superiore ex inimicitia 12 gvatiam vediret , ediceretque,

Chronicon , þag. 204.

(

Cbronicon , pag. 297.

fi de ganfeuifimi ufpicione accizfabftur ) eum Yuthorem

ele&i.

*'LI-BE'R I1TI. ARTICuLus IT.

89

4

electi, At cum ad Prepofiti feu Superioris Generalis

gregationis Presbyterorum nomine, qui procuratio-

electionem ventum eft, fuffragia (ciffa fuere. — Archie-

nem in id utrique contfulerant, Regio Bruxellenfi Con-

)

piícopi fautores octo a P. Petro £uy/?, & decem a P.

filio Libellum fupplicem obtülit.

Regium Confilium

.

DBouberveel ftabant.

Renovatum non femel fcrutinium;

eadem die ( Augufti 19.) mandavit, ut Libellus Patri

l

e Coetu quoque difceffum eft, ut, fi fieri poffet, col-

Preepofito fipnificaretur, vetuit

:

que, ne Catus ad 30.

ligeretur ad electionem fuffragiorum fatis, at femper

diem indiétus idterim haberetu

*

fruftra.. Denique Gandavenfi Epifcopo folicitante, ut

Ut autem Opponentes auctoritati rationes adderent,

electio, fe praefente, perficeretur, Confulti novos vi-

cum Lovanienfes Turifconfültos iterum con(üluiffent,

ros quatuor.Prepofito propofuerünt, in quos fpera-

D.D. Zan Efpen $? Beauvvens eju(dem menfis die 26,

y

bant fuffragiorum fatis congeri pofle; at cum actum eft,

Con(ultationem fignarünt, in quafirmiffimis & prorfüs

ut ad hanc electionem conveniretur, ex Archiepifcopi

invictis argumentis probarunt Coetum diei 9. Maji legi-

fautoribus plures,. qui füo Patri 24y/? nuntium remit.

time folutum non fuiffe, & adhuc fübfiftere cen(éndum

.

tere nolebant, adeffe renuerunt; quod Giandavenfem

effe, quamvis ii, quibus conítabat, e loco, in quo in-

Epifcopum impulit, utrecederet. "Tum vero Vocales

choatus fuerat, egretfi effent. (/)

reliqui, maximum numerum conficientes Prepofito

Van Efpenius de tri(ti perfona vehementer. dolens,

auctores fuerunt, ut novam electionem aggrederetur;

quam in hoc negotio verus ejus arnicus Smerius agebat,

qui ramen veritus, ne Mechlinienfi Prafüli difpliceret,

per novas ad eum Litteras (c) in eorum favorem füfe

affentiri noluit, edixitque (fuoipfiusarbitratu, &quin

differuit, qui Patrem Z'ouPeree] ei Succefforem optabant.

|

Cotus vora fumeret, quod eum dubio procul facere

At hac oravia confilia furdas boni fenis aures non füb-

nece(Te erat) Cetum ipfum folutum effe , novumque in-

iere. . Perítrinxerat ejus oculos vana fpecies, poftremis

dici oportere, cui omnia Congregationis Membva, quibus

his temporibus adéo communis, &amori proprio tan-

acfiva €? paffiva vox erat, adelfe poffeut.

topere inferviens, Congregationis bonum requirere,

Hujus folutionis irregularitati ac nullitati reclamatum

ne quid fieret, quod Epifcopis difplicere poffer, quze-

eft a pleritque Coetus Membris; vifum etiam non pau-

cumque tandem, &

quidem injuftee eorum animis in-

cis deliberationes profequi; at ceconomica ratio pervi-

fitee opiniones effent,

cit; itague domum finpuli rediere, Superiore annuen-

lra (cilicer affe&tus, & his principiis du&us bonus is

te, teítati tamen fe Ccetum tamquam adhuc vigentem

Pater Regio Confilio ad Opponentium Requifitionem

Ípe&tare, & convenire

Reíponfum obtulit, vehementibus eidem additis Ar«

paratos fore , cum primum le-

gitime revocarentur,.

chie.pi('copi folicitationibus , qui obtinuit initio (tatim,

Antequam id confilii exequerentur, pacis ftudiofial.

:;

ut ejus caufze relatio illuftri D. de Zombeur ,, quamvis

teram compofitionis rationem propofuere, qua Supe:

eam ip(e jam fibi fümpfiffet, adimeretur; perfecit de-

riori quidem probata, fed ab uno ex Archiepiícopi fau-

inde, ut Regii Commiffarii duo nominarentur, inter

toribus rejecta fuit, qui acriter proteflatus eft numquarn

quos tamen convenit (auditis utrinque Partibus) eo-

Jore, ut Cetus baberctur , mifi qui Patrem . Boubereel

rum caufam, qui novo Cetui o

bfiflebant , apprime per-

ä

proponebaut , unamimi confenfu prounfifJent fua fe omnes

Jpicuam £? folidum fibi videri.

(d) lidem nihilominus

