» Jludium Scripture Sacre, veterum. Canonum €9

Clementi[mmus Princeps ne ad horam. differret , f in-

» purioris antiquitatis adjungeret ; ad ea veluti, ad

tegerrimi €9' modef[liffimi fenis perfpe(la haberet vir-

» irutinam exigens C9' decretales C9' dicia novorum

iutes C9* merita. Qua propter liceat MagnificentilIime

» Autorum feu Decretaliflarum. Intereorum virorum

vir,enixe rogare tuam Exc. ut hic vota noflra ad.

» placita plurimum exponenti difplicuit , quod eos re-

juvans, accufum Commentariolum de vita & fcrip-

» plerit Turibus Principum nimis adverfos, €9' am-

tis Do&oris van Efpen bemigme fufcipias s eumderm-

» plificande atque extendendee Sfurisdiclionis Eccle-

que , vel faltem ejus argumentum C9' conclufionem ,

» fiafticee ultra veros limites in prajudicium Sfur -

Sacre Sue Maje[tati tempe[live infinuare non grave-

» dictionis Principum plus equo intentor. Unde

fac-

rif. Quo beneficio quis dicat quam magnifice de Ma-

5

tum eft. ut fepius. conflicliones "Turisdiclionum

eo

jeflatis fuce juribus C9' incolumitate , itemque de Aca-

2

collifiones inter Sacerdotium €9' Imperium fuervint

demic nofire , C9' totius Ecclefice bono [iy meriturus ?

»

eXOr'lP, q

uibus non folum tranquillitas publica le-

INos equidem gratos C9' nomini tuo ad[lrictos habebis ,

Ja» fed C9' regna C9' imperia gravilfime fuere con-

35

quidemi[Ja cum veneratione fubfcribimur Excellentiffi-

cuffa. Hinc exponens in opere fuo cui titulus.:

me C9 Magnificentilfime Domine, Excellentie tuc , hu-

.Jux Eccle(iafticum Univerfüm pro more fuo funda-

millimi C9 devotiffimifamuli. ( & eratfignatum) Rega

?5

menta, originem C9' naturam Utriusque furisdiclio-

Q3' alii Doctores Medici ( inter quos Ursmqru.v Narez).

nisex Sacra Scriptura C9' antiquitate evaminavit

C2 cuique fuos limites figere fluduit , in hoc unum

35

| Lgvanii' 17. Decembris 1725.

intentus; ut reddantnr ea quz funt Caefàris, Cacfari,

« qua

i

318

ErisTOLE LES;PEI;I'I'O þE'CüüARïS*;

"-

m

35

& que funt Dei, Deo. Eadem mente eodemque

G9 veneralili etate, quà gra

düs Do c?qrglïfs atngit an-

dii

ol

confilio 4 paucis annis exponens edidit Trattatum

nuim Sfubileum.

?5

de Publicatione Lezum Ecclefiafticarum & Placito

Nam lettio

Surif Canonici quam pw*q/ïtesz , vix

ell

??

illi reddidit annuatim viginti imperiales.

trdi

iE

Regio , joquo tamquam fidelis fubditus Majeftatis

tuc elucidat atque defenditea praedece[forum tuorum

Verim, enim vero, vir mode[tus munera C9 munia

ta

numquam ambivit , füfficienti dotatus patrimonio, vixit

di

Edi&la , quibus fub gravifmis peenis interdicitur ,

35

nequis in has ditiones inferat aut executioni mandet

frügaliter , forte fua contentus , C9' ita vixit ut tiemo

9t

!

235

Bullàs, aut Refcripta, quecumque Romanc Curic,

qui ipfüm zoverit, mfi animo exiflat livido aut $nire

qui

» fine Placito feu confenfu Regio. , Habetur heec fub-

pravento , contradicere queat huic quod alibi d-e'*viïo

u

plicajin laudato opufculo /quitas fententiz pag. 3-

legitur breveteflimouium C$ fidele :

l

( Edit. in 4 )

» Dottor van Efpen fine ulla dubitátione prünavius

[/

1

De utilitate, pre[lantia, G9 methodo Operum hujus

» efftotiur Belgii Canonifta ; nota funt totique

orbipro-

6e

» Páta ejur erüditio C9 fapientià , ejus integritas C9

feriptoris fatis fufe diferit Celeberrimus Dupin in fua

Jl

Bibliotheca Autorum Ecclefiaflicorum du XVII. fiecle

» pietass venerábilis ille Presbyter pro communi bono

» Ecclefie C3' Status per totam vitam laboravit inde-

IL. faite de la V. partie des Auteurs vivans , zbi de

p

€o inter coteraloguitur.

» fe[fe » neque invenire eftullum alium tam fortem C5'

id

Zeger bernard vau E

fpen Prétre Do&eür en Dtoit

» interpidum defenforem Sjurium C9 prarogativarum

d

Canon & Civil dansl'Univerfite de Lonuvain , eít un

» Principi fuo competentium- — Id quod abunde teftan-

iil

des Canoniftes de notre tems, quia travaillé le plus

35

tur ip[lüs operà , Refpónfa C9' Conjilia cum affüictio .

$

utilement & le plus methodiquement fur.le droit Cá-

nibus qucee miruin quantameju? momini celebritatem

h

non... cet Áutenr a des bons principes, il n'eft pas

2*

C9 autoritatem conciliarint in variiyper quas dis-

fü

du commun des canoniftes, quineífavent, & necitent

perfa funt Regionibus. *

füà

que le Corps du droit Canon, &íes Commentateurs.

Verifimilis conjectura eft

, quim inmmo , fi jïd-eir' eft

amicir, peuecerta, eundem Doctorem paratam habere

Il apporte des authorités del'Ecriture Sinte des paflà-

he

ges des Péres, des Canons, des Conciles, & des te-

magnam molem éxquifikarumlucubrationum ad jus Ca-

moignages des meilleurs Auteurs anciens & modernes,

nonicum pertinentium , quas ideo fortajfis hactenus in-

a

du«

pouretablir ce quil avance. Geríon eft nn de ceux

editas relinquit, €9' fupprimere cogitat, quiá imbecil-

qu'ilcitte le fouvent : fes ouvrages ne font presque

litati ipfius , utpote nullo haéctenus potentiori humaai-

fe

qu'un tiffü continuel depatfages , mais qui viennent

tus preefidio fuffultee , metus injicitur a molefliis que

tousà fon but, & qui etabliflent fortement ce quil à

iflarumocca[ione ejus perfonce aut memorice immanere

deffein deprouver; fon ftileeft net, methodique , &

"

proj[piciuntur.

clair.

Doftor van Efpen ficut per fuas locubrationes es

CDNCLUS'IO*.-,

refponfa non. folum de. Patria C9 flatu civili , verum

etiam de hierarchia €9 difciplina Eeclefia[lica , uecnon

Defpicere dignabitu? pæ;'o Jua fapier;tia EM Q?eäeniiä

de libertatibur Ecclefiarum particularium optime meri-

Augu[liffmus Dominüs, àn nom fit e re Ecclefice C*

Status, talem virum benigno aliguofavore fublevare ;

X

Qu

tus ef : quæjïiongs enodando maxime arduas C9 neces-

d

farias.

atque imprimis Regali fua. protectione tam per[onant

Ita evadere non potuit invidiam, calumnias C3' vexa-

quam operaip[iusedita, C9 edenda ,cömmzmire €3' co-

u

tione eorum qui de Juribus Principum C2 Ecclefice mi-

;

hone[lare. -

:

f

nus vecte fentiunt.

P.S. Neci

llud omittendum videtur laudatz',üïinuni

u

at

Etenim per[picuum e[t ex Epiflola Patris d'Ellecque

fenem ex quo ab annis circiter deceqn vifum recuperavit,

Ti

celebris Dominicani , qui tuné temporis Rome Sacra-

quoper aunos 8, ex cara(fa penitus privatusfuerat ,

nunc utcumque commode uii fuis oculis , ficut C9' reliquo

W

vum Congregationum Confultor exi[tebat, ob quam cau-

fin

fam anno 1702. liber , Juris Ecclefiaftici Univerfi ,

tempore fecundum ctatem fatis valente, in quo ad huc

Romae denunciatus fuerit.

Necnos, ajebat Denun-

viget totaanima , precipue autem placida illa mens cum

IK

H

ciator , librumillum denuntiamus, quod aliquid con-

memoria fideli. Itaut paffim jolidos dies conJuetis iim-

tineat contra fidem aut bonos mores, íed quod Ju-

pendat exercitiie, puta meditando, precando , comt-

f&

risdi&ioni Ecclefiaftice non. fatis faveat; immo po-

mentando C$ confultoribus refpondendo, vir in omtes

tius illám impugnantibus & deprimentibus ; atque

quidem benefitus , fed erga affli£tos , oppre[fos , C9' pau-

qu

inter catera jus adícribat poteftati feculari disjudi-

peres mirifice mifericors , 9 projüflitia ad mortemius-

Qu

candi & refolvendi in dubiis de immunitate.

n.

que agonizans : quern Deus imimoriádlis faciat invenire

fo

eratiam incon[pectu Ceefaris: procujus furibur Doctor

nexa fuit hec Epiflola libello fupplici a Confilio Status

pl

Bruxellenfi

ille compofuit CS' edidit Librum d

;

1 Placito Regio tem-

C

|fi apo[tillato, de quo fupm ; vide /Equitag fen-

pore fuc obcccationis.

ar

tentiz pag. 7. ( Ed. in4.

*

ct ut nihil dicatur. de aitroci

illo periculo'quod vir

L

innocuus obivit occa[ione inauditee Sicophantiee famofi

di

EPISTOLA CXXV.

Patris Defirant : de qua extat libellus hoctitulo: His-

toirede la fourberie de Louvain , item Ada cauíz

hi

i Exc D. Vicecomiti de P ynants &c.

cum-fententia adverfus teterrimuim. illum calumnia-

di

torem.*

j

Excellenfiüïme Domine. Gaudens inteïlexim 8l

li

lata huc eíffe mandata quedam Cafarea in cauía

Nihilque de aliis firatagem

atibus C9 fozl.ji;r accuf-a-'

It

tionibus quas idemvir perpe[fus e[t. :

mea, pro qua contigit mihi ad Excellentiam tuarn

chlini&njïs Y'eceris

nuper perícribere. Non dubito quin. zelus vefter

Teflis eft fententia Parlamenti Me

[

lata 1722. fidemque faciunt aéta caujw , quid tunc rur-

erga juítitiam & Patrie tranquillitatem plurimurn

fus ob doctrinam fuampro SJuribus Principum pa[fus fit

contribuerit; pro quo officio permagnas , ut debeo,

n

Clariffimus Autor ex parte Vicarii Buscoducen[is Petri

gratias ago. Ruríus autem in equitate & benigni-

H

Govaerts , preetentionum Curie Romance zelofi defén-

tate veftra conquiefcens , indicare audeo przedicda

u

foris.

Vide memoratum fcriptum /Equitas fenten-

mandata , forte quod mezx cauf faveant , nondum

tix

C.

dari executionis ita ut füfpicati incipiam , Aulam

Pro tahtis autem laboribus C9' me

no(tram Bruxellenfem refcripturam fi id nondum

i

ritis quid mercedis

H

unquam aut premii recepit vir hic? Nihil profetto eum

fecerit.

Suípicionemauget, quod Confiliarii Con-

accépiffe apparet , nifi adverfitates C9" perfecutiones a

cilii San&tioris refponderit Deputato ,

ui nomine

N

quibus ne uune quidem immunis e[l in .mm' grandcva

meo expeditionem rogabat, fe de mandatis hujus.

inodi

EPrsron EsPENI0 PkccoLIARES

319

j

modxi nihil adhuc percepiffe, Ttemque quod inau-

Confiliariis hujus Confilii intellexerim, nihilillis com

X

diam circa meum cafum clanculario peti refolu-

tiones Advocatorum. . Video omnia mihi timenda

municatum fuiffe circa litteras Suz Majeftatis in cau-

fa mea fcriptas Sereniffimz Sux

«

Celfitudini. Confo-

d

effe a machinationibus Miniltri R. apud Aulam nos-

latur me interim confcientia me

il

tram Bruxelleníem refidentis , cujus potentia & grá-

a, & füumma zquitas

Auguttiffimi Imperatoris,

atque etiam fiducia in Pro-

ii

tia, incredibile eft, quantopere ibi valeat. Acce-

tectione Tuz Excell. quam fpero erga me' continua-

"D

dit, quod interea occafione noti Decreti Concilii

turam ; ro

e

g

ansut negotium meum

ignetur habere

Status , fama mea magis indies profcindatur , quod-

iterum atqueiterum commendatum.

quepalam quafi deprofligata mea Authoritatein folen-

Dum inter hzc verfor , intell

'á

:

exi rnortem filii Exc;

j

tiffime triumphetur. — Prodiit recenter opus infolio ;

Tuz, qui fpem dabat fore ut a

liquandoin ftrenuum

Hifloria Ecclefue Ultrajeftince, au&ore Hoyink van

& fidelem juftitie vindicem

Patri füccedere poffet.

Papendrecht , Archi Epi(copi Mechlinienfis Vicario

Sed quiaaliter Deo vifüm eft

; hos confolari debet

Generali ; & ipfi D. Arch. Cardinali nuncupatum,

ivina providentia, quz interdum ex hoc m

undo rapit

in quo miferabiliter traducuntur, & Scripta mea,

& períona: quin ibidem edita exítant , non folum

rum.

juvenes ne hujus fzculi ralitia mutaret intell

e&dum eo-

;ï):

Interim animam ejusDeo commend

are non 9«

1

prafatum Decretum , fed etiam Epiítole connexe

mi(i, ut refrigerium apud. Dei milfericor

diam inve-

ád ReGorem & ad Promotorem hujus Univerfitatis ;

niat. Sub(cribor cum profünda demiffio

adeo ut attenta mea ztate , vix videam iuftificationi

ne , cumque

veneratione & fiducia fingulari , Ex.

D. Exc. tuz ,

l

mez fuperefle locum , ni(i efficaciffimis Mandatis

humill. & obfeq. famulus.

S. M. protinus füblever.

In quem finem ad tuam

Excellentiam mihi potiffimum in his anguítiis con-

Z. B. van Efpen

Lovan. 1. Mart. 1726.

fugiendum effe duxi , enixe obfecrans ut me tutela

fua honorare pergat, & caufam mesm, prout hic

& in 2. mea reprzfentatione latius expofita eft, dig-

ESE 1 8 T. O EX 'CXVXVII.

Eidem.

neris habere iterum iterumque commendatam. Ma-

neo cum ima demiffiione , cum veneratione , & fi-

. Excellentiffime Domine,

ducia fingulari Excell. D. Exc. Tua humill. & ob

Zelus tuus erga jufti-

feq. famulus;

^A B. van

tiam , & priftinus quo me

ignatus fuifti affedus $.

Ef pen.

uciam prabent qua ruríü

Lovan. i. Febr. 1726.

tuam Excellentiam

$ audeo , interpellando

«N 7A - U BL 9. ^R . "D w

tectionis.

, implorare honorem Suz Pro.-

In principio menfis elapfi

transmittere ad vos con.

EPISTOLA CXXVL

tigit Repratentationem mea

m ad Sereniffimam Suam

Cel(itudinem de 8. Februari

i NovifIimi,

Interea autem tem

poris quo reíolutionem ex«

- Excell. D. Tempus eft agendi gratias Ex. tux ,

pedabam & follicitab

am , Coepi ferio incumbere

quam non dubito multum contribuiffe ad obtinen-

mez defenfioni,

. Sed cum videre

i rem in lon.-

dam tam favorabilem refolutionem Sacre Gaífarex &

$um protrabi, & me non habere

certum

pedem

Catholice Majeftatis, in cau(a mea.

Ex litteris enim

quo rationes & media mex Apologetica:

adorna-

uas ad me dignata eft mittere Sereni(fima Sua Cel.

rem , duxi alteram Reprzfentationem exhi

bendam

itadine (2), quarum copiam hic transmitto tüz Ex,

effe cujus copiam hic adjungere liceat.

Sed dum

intellexi Cacfarez Suze Majeftati placui(le non tantum

fperabam fore ut ad hanc íált

em aliquid reíponfi

meam Supplicationem benigne audire , fed iníuper

acciperem , fubito inaudio per

Hlluftr. Archiprafi-

mandare , utmihi daretur locus defen(ionis. Quem in

dem D, Comittem 4e Baillet f

&am effe relationem.

finem Sereniffima Archidux di&is litteris mandavit,

aliquam , fine interventione Sanálioris

mulque

coníilii, fi-

;;

nomine Suz Majeftatis , ut omnia qu« pro defeníio-

jm modo die 29. Menfis ul

timo przte-

ne mea opponenda haberem, prztereaquz jam Sua

rii, fup

er caufa mea reícriptum effe

ad. Aulam

Majettati erant expofita , quantocius fieri poffet pro-

Viennenfem. Hzc agendi ratio,

ut candide fatear,

ferrem. Nihil mihi gratius accidere potuit, quam

Excellentiffime Domine , non pa

rum me

percellit ;

quod intelligerem mihi locum defenfionis dari, quod-

neque enim intelligere

poffüm quid po

bt effe in

que Suá Majeltas de teta hac cauía plene vellet in-

caufa; ut, me nullatenus.

interpellato tam fefti-

formari.

Utvero Ca(arez Sux Majeftatis intentioni

nanter hoc fecerint.

Intenti

ione plane íincera &

leniime fatistacerem , fupplicavi Sereniffime Suz

fine optimo exhibui R

epraífentationes meas Sere-

Celütudini, ut dignaretur jubere communicari mihi

niffime Archiduci.

Si in formalitate aliqua erra-

articulos gravaminum , qux Confilio Status contra

verim , qefcio; at e

quidem Aulicus nonfüm. Hoc

Refponfionem Epiflolarem fuerunt exhibita , quxque

certe afferere poffu

m & coram Excellentia tua

dictum Confilium movere potuerunt ut tale manda-

proteftari ,

me in toto

procedendi modo . nullum

tum daret, me inaudito.

Supplicationis mez copia

alium Ícopum habuiffe

pre oculis ,

fimis Majeftatis

Ííux Mandatis eo

quam ut zquis-

hic fimul adjunda eít;, Novit tua Exc. quod plena

exaciius füccin-

defen[io, quam mihi dignata eft annuere Sua Majes-

tius & folidius fatisfacerem.

Si non placebat füp-

tas , talis eflenequeat , ni(identur accu(ato gravami-

plicationibus meis annuere,

na quz ipíi objiciuntur. Hzc (üpplica traditafuit Ex.

tuit, ut ne hoc ipfum mihi

quid cauíz (übeffe po-

quidem indicaretur? Si

D. Visconti , die 12. Februarii per Canonicum 7-

ex mea parte videbar eífe in

mora , ut quid non.da-

vien , quem in hoc expreffe rogaveram. — Libentiffi-

ta fuerunt, ficut folet , iterata mandata? Nul.

me per memetipíum tuliffem , (1 per (enectutis mez

junctum erat

lam füerat mihi tempus. limitatum : hoc folum in

infirmitatem aliquo modo licuiffet. Eadem fupplica,

;

ut abíolverem quo poffem celerius :

r$. ejusdem repofita fuit ad manus, per dictum ami-

lex quo colle

gi ratiónem haber

i mez Seneüutis ,

eum deputatum, Illuftr. D. Archiprafidis de Baillet,

quz íàne non finit ut ne

uam ha&enus non ício communicatam efle Con-

gotium tam grave ea ce-

leritate expedirem | qua

ante. ^(In optimam par-

í

lio. Privato . faltem nullam adhuc füper ea refolutio-

tem , ut cenfido , acci

piet Excell.tua, fi cor meurn

nem aécepi : imo an illi Confilio unquam commu-

fic effundere non dubi

tem d.

Non nihil moleftum

nicgnda fit, muitum dubito ; quandoquidem ex DD.

mihi atque acerbum g,ccidit",

prafens

quod tota hc

|€3u-

(4 Arghidux Klizübetb,

320

ErisroLz EsrEN10 PECULIARES,

cauía mea occupata & dnice tractata fuerit a D. Archi-

adcludere audeo ,. haud dubieaffervatur. penes Ves-

prafide ,. absque ulla participationeaut

notitia Confi-

trum confilium ; cura hactenus non didicerim (fuüper

D

lii Privati cum tamen conítet in Regulamento, five

ea aliquidfuife dispofitum; ideoquehumillime rogo

ordinatione S. Suz Majeftatis de 19. Septembris 172 .

'Tuam Excellentiam , ut ad eam diligenter atten dere

ftatuum effe art. 12. Quele.Confeil privé aura la Corn-

dignetur , cum erit locus in veftris deliberationibus;

lt

fülte de provifions C9' collations , en matieres Eccdlefias-

quod autem in przfentia prxcipue poftulare & obíe-

crare cogor ; hoc eft ut fuper przfato illo Retcripto,

Mf Ü

riques , politiques C civiler. Decretum confilii Status

peut

de 12- Séptembris 1725. de quo quaftio , quantum

a paucis diebus hinc ad Aulam Viennentem trans-

nt

cire potui, determinationem füam potiffimum acce-

millo , non disponatur , priusquam & exhibita fint

pl€

defenfiones mez , quàs mihi reprafentare clemen-

gf

an

pit ab opinione & füffragio D. Archiprafidis: cum

l

Á

enim , ut didici, votaSenatorum illius Con(lii, non

terconceflit Sac. Sua Majeftass quod Deo dante quam-

t

cónvenirent, accerfitus fuitidem , tunc prafes Mag-

primum perficere conabor.

Quandoquidem enim

ni Concilii (Mechlinienfis ) cujus interventu caufa in-

videam . me non conífecuturum cormmunicationem

j p

has

clinaffe afferitur ineam partem quz per decretum ma-

Gravaminum , ftatui, meliorimodo quo poffibileerit,

nifeftata eft. Quin &illud obfervatum fuit quod hz

ràtiones & media ulterioris defen(ionis , fine mora

mitt

concinnare 5 confidensfore ut (i quid de gravamini-

teni

(óla vel faltem primz vices fuerint quibus vir ille Con-

filio Status adítiterit üb Gubernatione Excellentiffimi

bus intactum remaníerit , id benigne judicetur inde

gmr

Comitis de Daun. | Illudequidem non dubiisindiciis

qua?

contigifle , quod illud divinare non potuerim.

p.I'O(

novi quodab ejus interventione caufa magnopere fue-

rit mutata.

Cum eum accederet Deputatus meus D.

Ignofcat quafo. Excellentia T'ua, prolixitatem Epis-

àput

Canonicus 7iviet, occafione primz mez Reprafen-

tolz quam cura. & follicitudo animi expretht. | Precor

torc

fing

tationis, quam ad Sereniffimam Archiduciflàm depor-

ut Deus clemens &bonus vos foletur füper obituDo-

tarat, tam afpere ab eo fuitexceptus ut deiníigni prz-

minz Swarts piz illius Matronz; utque confiliis ves-

Ti

ventione hujus Miniftri non fit dubitandum. Inter-

tris & incolumitati Illaftrifimz familiae vefttze ex vo-

to faveat. Maneo cum fumrna veneratione & fiduciali

ceditetiam , utaudio ,. fumma confen(io iptum inter

&Nuntium Romanum, qui eft pars in.caufa. De ne-

affedu Excellentiffitme D.. Excell, Tuzhumill. & ob-

ceffitudineillaautamicitia, fi quz fortefübfit ,non con-

E

fequent, famulus,

n

qu

erors fedhoc me vexat, ut liberedicam, & folicl-

tum habet,

.quod percipiamtotam hanc caufam trac-

Lovanii 3. . Martii 1726.

Z. B. van Efpen.

En

tari, dirigi, expediri per illum ipfum Miniftrum qua-

fx folum.

EgedIl9EL5aA D

Subaüdio interim hocagi uttraducar tanquam Ca

Ampliffimo D. dé Neni , Confiliario S. M. 3. €9 C.

Liceat iterum protefta-

lia

villator, & caufz protelátor.

Domi Militiaque a Secretis (a) Bruxellis-

bo

ri , Excellentiffime Domine, nihil minus verum etle

quam quid fimile.

Hoc mihi unicepropofitum eft fe-

'Ampliüme'D: Quemadmodum ob Amjlitudi-

N

nis véftre eruditioném atque integritatetn ," apprime

I

cure uti facultate me defendendi. Nihil mihi jam ita

i

cordieffepoterat, quam locum habere dicendi pro de-

mihi notas , ex animo femper plaufi crefcenti veftrae

fenfione mea; & quantocius reparatum videre meum

Promotioni , ita (ingularem concepi fiduciam ut

Ü

primui intellexi veftrz fidei & fapientie particula-

&

hónorem & famam. Ut autem in (tatu effem quo tan-

tum negotium feliciteragere poffem , duxi pradictas

riter concreditam effe caufam recuríüs mei ad Thro-

tol

fe

entationes effe neceffarias ;

& revera non exifti-

num Suz Majeftatis L. & C. nuper ad Sereniffimam

Clb

Reprz

Suam Celfitutinem remi(fam ; eademqueantiqua no-

il

mo me aberraffe ,

dum Mandata Suz Majeftatis fic in-

titiafacit , ut audeam didam caufam meam Ampli-

tellexi ,^ quod tenerer defen(iones meas omnes ex hibe-

hi

tudini veftrx enixe commendare.

Quod autem

li

re, tam quoad materiam, quam quoad formam Decre*

nunc cogar per amicum & quaíi deputatum rogare

id

ti dequo agiturs ad quod profecto præ&gnd'um opus

& obíecrare hoc eít, ut veftra zquitas & folertia

habeo gir'a'v'aminibush petitis.

collaborare dignentur, ut quantocius mihi obtineatur

(

favorabilis aliqua refolutio , füper fuplicatione mea

uod'ad A&tionem attinet 'corar*'n ReGore hujus

ad Seren. Suam Celf, data 8. Februarii noviffimi 5

fe

Univerfitatis intentatam , impendere coactus fui re-

m1

cufátioaem ,' aliasqueexceptiones & media defenfio:

nonaliofane fine, quam ut poffim pro me pleniffi-

me fàtisfacere ; quod novit fapientia veftra vix pofíe

)

nis ; fcilicet ob notoriam Judicum przventionem &

b

modum procedendi prorfus illegitimum & irregula-

füccedere, (i'gravamina mea per denunciationem

u

mota, nequidem habeam per Extradtum. Hoc p-

reni; Quod proinde mihi vitio verti'non poteft , qui

füm tamen , fi non fit fperandum , expeterem mihi

]

ütíàtis me novit Excellentia tua , numquam vitili-

tig

ator füi. Neque enim judicium refugi umquam 5

cito indicare dire&cte vel indire&te, ut defenfionem

nec

meam certo aliquo pede queam perficere , conformi-

hic réfügio; fed Judices quxro integros , non

ter adintentionem Suz Majeftatis , & ad literas Suz

fufpectos , quales in hac Univerfitate non deerant ;

fed tales non placebant adverfàriis meis; ideoque effi-

Celftudinis gratiofiffimas , mihique honorificentiti-

mas , de31. Januariiultimoelapfi. |Crede mihi, Am-

cere moliebantur per fas & nefas , ut coram Judice

füfpe&to caufam dicerem . quin & ipfe modus proce-

pliffime Vir, non quzro moras, fed memetipfum to-

dendi , adeo fuit informis, ut isnatus fuerit notam

lide juftificare, & in cafü tam gravi, etiam ante mor-

tem , imajus aliad levamen fentire, Quam poflum

inurere ipfi Univerfitati. 'INam quis; V. G. umquam

audivit quod Judex recufatus , ipfe folus & ultro no-

itaque operam ab ufitata veftra benevolentia, iterum-

minetarbitrum , & quidem provi(ionalem, in caufa ipfa

que deprecor ; fperans ut memoriam noftri bonam

revocans, hoc novo officio ar&ius obftringas eum

recufationis, adverfusi

4

llumg?opoüta : utiin meo ca-

fa facdtum ef*cZ z

qui fingulari cum veneratione & eflimatione perma-

net. Ampliffime D. Amplitut. veftrz numill. & ob-

:

. Satis, ut pufo j eixfincif-..alt-era:' Reþræfähfatio circa

f'gquent;iff. famulus.

hanc rem, anno füperiore Majeftati fuüz a-me obla-

Z. B, van Effen.

ta, quam hic deberem vigilare , mihique providere

filocum aliquem reliquz defenfionis: fervare vellem.

Ldva'pii 22. "Martii 1726.

E P I-

Hzc.eadem Reprafíentatio mea , cujus item copiam

(a) Secretaire d'Etat & de Gaerre.

ErisToLz. EsPEN10 PECcorianES

321

Vts

upel

EcPDIGSsTo8 Luhs CXXDQ

réts dela vérité — fai vu avec douleur um &rit inti-

0g

tulé , breves obfervationes in XII. articulos,, quo-

Cet

dere

Erkelio:' De Hifloria Eccl. Ultïj; D. Hoyuck

rum approbatio a Sede Apottolica poftulatur.

us

"

écrit £l imprimé à Malines (e) avec l'approbation du

'eju».vque: refutatiouibus.

bf

cenfeur ordimaire , qute[t , dit-on , l'homme. de conft-

3

,

; .'.Rev. admodum ac Ampl;, D. Solidas veftras Obfer-

ciance de M.1e C

ardinal le Boffu, Archevéqu de Malines z

s

vationes prodromas (a) cum jucunditate perlegi. Oro

C9 silfaut ajouter foi à ce qu'on uous en rapporte ,

fint

Deum ac D. Noftrum, ut Au&ori ulterius vires &ía-

cet Archevéque. lui méme en fait des préfens s de forte

en«

pientiam tribuat ; ad perficiendum quod meditatur

qu'on m'oublie rien pour nous le douner comme renfer-

à

grandius opus in veftre & totius Ecclefixz bonum.

manut ladottrine des Eglifes de Flandrer.

!

"m

En fchema Zindiciaruim (P).quas.pene abfolvi. Prop-

Permettez moi , Monficur , de wems demander y'ileff

lem

terea illud Amplitudini tux mitto, ut melius dispice-

donc vrai que la con[litution. ait fait tant. de progrés

Tlb

re poffit in habeat aliqua argumenta ad disquifitiones.

dams les églifes de vos cautons , quon ne pui[fe plus

y fouffrir la doftrine contenue dans les douxe articles,

Qd

has Canonicas pertinentia. Et fi lubueritea mihi trans-

Ill

mittere, gratanter ad ufüm deftinatum accipiam. Po-

Seroit il poffible qu'eu reeevant la. Bulle Unigenitus:

ide

terunt, fi ita videbitur,hz Pindicie partem conttituere

on eut prétendu donuer atteinte à une. doctrine [i or-

grandioris iftius operis (c)s &fimul labores veftri ali-

thodoxe? Quelle idée à t-on de cette Bulle parmi vous ?

quatenus alleviàri. Amici hic judicant debere illas

Que penfe t'on du formulaire d' Alexandre V. ,. dont

prodire anonymas , precipue ob caufam quz pendet

on fe fert aujourd'hui vifiblement pour prctendre que la

pis

Cot

apud Cafarem (4) quàmquam & de earnmdem Auc-

grace eficace pav elle - inéme e[l le fens condamné dans

-

tore poterit poftmodum autbentice conftare.

Cum

les cinq propofitions * Vous m'obligerez züfiniment ,

j«

fingulari affedu & veneratione fum R: adm. & Ampl.

Monf[ieur , de vouloir bien me marquer.les dispofitionr

Tuz.famulus humillimus & obfequentiflimus.

V0«

des perfonnes in[iruites C éclairées de voscantons fur

]

all

.Z. B. van Efpen.

chacun de ces points.

x

Quelque changement qui foit arrivé dans les Eglifes

"

- Lovanii .. .. 1726 (/recept

:

4

k

16. Julii 1726. )

de Flandres , C7 quelques différentes qu'elles foient au-

joud'hui de ce qu'elles étoient au commencement du [iecle

Ra LsTOoRA CR

dernier , je ne puis eroire que la faine do(frine £n [oit

bannie entierement , C qu'ou y abhorre des véritéf dont

Erneflo. Ruth - d' Ans, Ca;zbnico S, Cz-zdzælæ Bruxellis :

l]

la défeufe a fait autrefois la gloire C9 L'honneur des uni-

Circa Defenjïo:zeï?; ulteriorem Ejþenkii.

verfité de Louvain C7 de Douai.

Je joins d cette lettre un exemplaire de l'inflruction

»

Ampliffime Domine. Debuiffémjam diu agere gra-

tias Amplitudini veftre pro füo erga me affectu & la-

Paftorale que jeviens de donner , à l'occafion du maa-

dement de Mr. l'Evéque de Saintes qui condamne les

bore impenío circa meam — Defenfionexi ulteriorem.

]

Negotia intercurrentia non permiterunt ut. hoc face-

douze articles. — "Jemeflate, Monfieur , quevous vou-

ne

drez, bien recevoir comme une marque dela confidéra-

rem tam cito ac optaffem.

Nunc tandem facio ex

f

tion avec laquelle je [uis , Monf[ieur. votre trérhumble

üt

animo , &rogo A. V. ut eumdem affectum erga me

C3 trés-obéifant erviteur. T Charles joachim , Evéque

perpetuo fervet.

Obfervationes À. V. circaipfam De-

lt*

enlionem, multum mihi profuerunt. Exemplar Epis-

de ;Mbmp-elier.

(«

tole ( ad Archiduciflam Gubernatricem ) & Conclu-

m

EPISTOLA CXXX

.clutionis ( Defenfionis ulterioris &c.) fecutus um quo.

ad fübftantiam. Quod vero eumdem ttylum non ad-

l

]ll. Epifcopo ]läfantpqüulano ( Colbert de Croiffyl), cuzfz

hibuerim, peto excufari.

Scitenim À. V. femper fty-

coumentariolo de origine 69 progre[Ju Formulari

lum meum fuiffe lenem , & nullo modo figuratum :

"

Alexandrini iu Belgio.

ideoque videbatur mihi alius ilie ftylus alienus a meo

ld

more quod Le&ores facile obtervatlent : idque non

h

Illuttriffome ac Reverendiffime Domine. Accepi

convenire judicavi, cum omnia tamquam a me con-

litteras humaniffimas, quibus illuftriffima tua gratia me

d

'fecta exhibeantur ; & quidem id ipfum in longioris

27. Julii noviffimi honorare dignata eft cum Inftruc-

3

morz excufàtionem adferatur.

Caterum utjam dixi,

tione tua Paftorali.

j

ipfàm fübftantiam adhibui ; pro qua, aliisque labori-

Ex ofculor munus hoc pretiofis-

fimum & nomine tuo digniffimum: etenim tanta me

je

bus, fümmas gratias ago À. V. cujus precibus me

enixe commendo & maneo , Ampl. Domine, Am-

majori affecit Lxtitia, quo cerno univerfam hinc

Eccletiam in triftiffima , quà conflictatur tempelíta-

)

plitudinis veftra humill. ac obfequentiflimus famulus.

J

L. D. van Efpen.

te ,magnum folatium fümere pofle & munimen. Ibi-

dem enim, ficut & in cxteris tuis Documentis ac L it-

" Lovanii hacï 31. Julii 1726.

le

teris publicis , Evahgelicz doctrinz puritas miracum

gratiarefplendet , nec non fpiritus ille principalis in

p Ug W uqin RE

nominatiffimo veritatis & Ecclefiz defenfore apertius

femper fe manifeftat.

Ad quzfitaautem mihi propo-

De M. l'Evéque de Montpelier ( Colbert )

fita, Hluttriffime Domine, cum omni , qua par eft,

i?

.&à M. van Elfpen.

reverentia ac diligentia (ic refpondeo. Inprimisin duo-

decim articulis illis doctrinalibus , quos Epiftola tua

L'efline particuliere que j'ai tozjourr eu, Mon[ieur,

Pattoralis tam feliciter illuttrat & propugnat ScholzeLo-

gour vos lumieres C3' pour votre vertu , me porte à

vanieníis avitam doctrinam ftatim omnes recognove-

madreffer à vous dans une affaire qui sétantpa[fce fous

runt quotquot inBelgio adhuc füpervivunt finceri ejus

;

.vo$ geux se peut vous éreétrangeres C9 quid'ailleurs

discipuli.Nam quidquidDo&ores noftri hodierni fen-

tiant

n vous efl point z/'ndifhä*ente, puisqu'il s'agit des inté-

(a) Obfervationes Prodroma in librum Corn, Pauli

(b) Findicie refolurionis Do&t, Lovanienfium &c.

Heynck van Papendrfgt ?zc. 175.6,

( Defenfro Ecclefug/ Ulzrajectine. &c.

(d) Occafiohe Re/ponfionis Epiffolaris de numero Epifcoporum &c,

(£) M. van Efpen ne répond pas für: ces faits partivuliers,

Ileft eértam que l'écrit. des

Obferv, avoit &t£ imprimt pat. l'impri.

meur del'Archevéque , avec l'approbation d

'de M, l'Archevéque de Malines,

E

j

.c'.M,, drevaerz Doyen dg la (,?gmädrglg ,

Qui e&'ec;ïive!mm: étoit l'homme dg confiance

$5

»

Szzppl. Oper Van Ejpen. Pars LII.

322

EPrTorz EspfXro PEciJLIAREs

gxta

tiant de -äbceptatione Bullx »Unigænitïtf; certum tamen

aliquid educere queant , adctoritati tuz fübmitten-

àk

bul

eft ic eos adhuc docere & disputare;ut antiqua doctri-

dum. Incredibile equidem eft quantopere reliquias

nz inhzrere dicendifint; illi nempe, qux in celebri

ltra&l quas Dominus fibi hic fervare dignatus eft ,

cenfüra , quzque in Articulis Innocentio XI oblatis a

confirmet & recreet Epifcopalerobur Illuftriffima tuze

qot

majoribus ipforum tradita eft; id quod patet partim

gratic in caufis tam bonis. Magno enim folatio eft

di

ex declaratione (4) Facultatis Theologicx 23. Junii

à tanti nominis Antiftite inter ipías perfecutionum

!

17235 partlm ex thefibus quz hie quotidie propug-

procellas ea, palam efferri qu& omnes animo verfaban-

y

gT.

nantur. Liceat declarationis illius exemplar cum

tür, & fic efferri ut ad generofitatem religiionis

üno, alterove fpeciminethefiumaccludere, a Theo

amorem ac dicendi vim nihil addi poffe videatur.

at

logis tüis , i videbitur , perluflrranda. His diebusin

. Hxctanta dona füaut inteDominus Jefus cuftodiat

Th

lücemn etiam

jrodit ópus pofthumum piiffimi ac eru-

& augeat zternumique coronet, teque Ecclefiz fuz

1

ditiffimi viri Joannis Obflratii continens partem pri-

j

diu incolumem praftare dighetur, exanimo precatur

fnam Theologix Dogmatice , moralis, pradicx &

Ill. acRev. D. Ill. Gratias Tuz, humill. & obfequen-

t

4

ícholaftice cüm 'e5regia approbatione & privilegio

tiHZ famulus.

M

g

Xegio , in quo opere dogma de pradeftinatione gra-

Z B. van Efpen.

tuita eximie. conftabilitur. — Quxrebas 2. Magne

(ui

';Lïo'van'ii 22. Augufli 1726.

Prríül, quamnam hic de:Conftitutione haberent

IT

ideam? Si Bullx ifti , pro ut ego puto, oppofiti cen-

COMMENTARIOLUS

(

fendi fünt quotquot doctrinam docent eidem con-

deorigine C9 progre[fuFormularii Alexandrini inBelgio

r

trariam , jam pene univerfa hec Academia, & Cleri-

ktr

Delgici pars fanior , f non major , inter ejus oppo-

fen

nentes depütanda eít. Quod fi àd profeffionem

Controver(ie quzin Belgio diu flagravit circa for«

mulam Alexandri VIL. in caufa Janfeniana originem

q

fpe&emus acceptationis , fatendum eft ftridum Col

& progreffum eo poffum tenere accuratius, quod ab

li

legium Facultatis Theologicx , conítans octo dum-

)

