vi utique przfigurativum, & inter ipíam liturgiam five Miffe officium, in quo nempe Legis & Sacrificii,

(i

Novi & aterni Teftamenti celebratuxj commemoratio, renovatio, gontinuatio.

&i

f

C

Fundatur hac analogfa Hebr. viii, "5. 6. 10. iX, 15.23. X, 12- de Refc;l'. cap. 4. & 7, Conc, Mediþl.' iv. part. 1, T. deverbi D&

eq

I5. xii, 22-25; quibus adde i. Cor. x. 16. ac verba confecratio- pradic. Heflelii Catech. de Saecrain. Euchar, cap, 37, Fleuri, Meeurs,

nis Calicis, ]tem A&. ii. 42. xx. 7. 1 1, Rom. xv. 16.

des Chreft. $. xiv.

anfule infüper Conc. Trid, SefC, xxii, cap. 8. & Seff. xxiv.

lt

CTHE

Ap

$l

Suf

CiRCA SCRIPTUR'AS SACRAS.

257

V. Id

[ qXH d st g

Eodem facere pofe& alia füperexcgllens analogia, quz füblucet inter folemnem ritum ofdinemque S.

Mifíz officii, quo reprafentatur pignus & pregu

ftatio vitz «ternz (2), & inter vifiones Apocalipticas

B. Joannis; quibus non folum mini(trantium & affitentium coordinatio (7), fed & gloriofale&io Libri

Sacris (c) & Fidelium

ccclo demonítrantur.

(d) oblationes yr(e) & Sacrificatio Agn.i (f£) ejufdemque ccena nuptialis (g) in

*

(a) Matt. xxvi. 29. Luc, xxii, 15. 1f. 30.' Profägöiz Poflcomm,

(dï) Ibid. xxii, 15. ch1m explicatione Boffueti,

Mi(Iz Corp. Domini.

(e) Ibid, viii, 3. 4. vi. 9, 19. Ord, MifIe, Bened. incenfi.

(b) Apoc. iv, &c. Vide Meurs des Chreft, $. 359. & 40. Item

(f) Ibid. v 6. 11-14, vii. 9. Ord. Miffz poft Elevat. Orat.

s

Ord.i Miffz Prafat,

3. Supplices.

(g) xix. 1-9.

(c) Apog. Y. 6-110.

lo MM s

v AR H

Superioribus Ecclefiz feculis Scripturz S. le&io privata paffim a fidelibus omnis etatis, conditionis &

fexus ftudiofe fuit frequentata (4): quem religiofum ufüm Patres omnes unanimi confenfü

falute conjun&iffimum , modis omnibus comprobarunt & conftabiliverunt (7).

^ velqt cum

(s«) AG. xvii. r1. Manifeftum id. przterea eft ex AGis ss, &

Cetera PP. reftimonia vide apud Cavüorienf: de Le&. fan&.

Hift. Eccl, Vide Meeurs des Chre(t, $, 7. Luc. xvi. 29. 31.,

Scripturz cap. x. & xviii, Apud Dupin Prologoin, fürla Bib Liv.

(5) Primum igitur qui falutem confequi volunt Scripturis va-

1. Chap. 9. $. 3. Cherubinum afan&t. Jofeph. Carm. difc, Biblior.

cent. $. Chryfoft. in i. Cor, Hom. 6. Idem Hom. 3. füper Laz.

& alibi, Tam czci fantifti, ut Scriptaras manife(tas nou intelli-

idem teftatar de Ballin

Criticz, fanct, Tom, i. Angelum Pacjuchelli in Jonam Le&, 1.

gsnt, aut tam negligentes falutis fuzg ut oimnino non legant, S.

Cap. 4.1. 9

ghem ad Locos Comm. pr'æp.ar. part, 1.

Auguft, de Agone Chrift, cap. 28.

a T E ICST

I X.

Difciplinz litterariz atque humanitatis ftudia uti ad Sacrarum Litteraru

m & Religionis fcientiam prze-

cipue referenda

.funt (4); ita quoque S. Litterz humaniorum artium amoenitate non proríüs deftituta

fant (5),

(c) Prov. ix. 3. Vide infra cap. v. Th. iv.

Ab or—nnium Gentilium Libris abftine: quid enim tibi cum

S. Auguft. de Difcipl. Chr. cap. xi. Confeff, Lib. 1. cap. 16, 17, — alienis fermonibus vel legibus vel falfis Propheris, quiz quidem &

48. Idem de DoGt, Chrift. Prolog, n. 4. Lib. 2, cap. 42.

homines leves avertunt a fide ? quid enim tibi deeft in Lege Dei,

Conc. Cabilon. ann. 813. Can. 3.

ut ad illas Gentilium fabulas appellas animum? Siveenim hifto-

Vita fanct, Bernardi per Guil. & Alan, cap. 1.

rica percurrere cupis, habes Libros Regum: five fophiftica ac poe-

Vel Fleury Hift, Lib. 66, n. xxii.

tica, habes Prophetas, jobum, Proverbiorum fcriptorem; in his

A Kempis Manuale juven. cap. 1.

plus induftrie quam in omni poefi & Sopbiftarum argutiis repe-

Conc.; 'Trid. (e(. v. de Refor. cap. t.

ris; quoniam Doimini Dei, quifolus eftfapiens, voces funt: fi-

(5) Ephef. v. 19. Coloff, iii. 16. Pfal. cxviii. 85.

ve lyrica expetis; habes Pfalmos: five antiquas origines, habes

Ambrof, Praf. in Luc,- Eufeb, Przp. xi. 4, 5. 7-

Genefiim ; five Leges & mandara , inclytam Dowini Dei Legem

S. Auguft. Lib, de vera Relig. cap. $1.

habes.

Idem de DoG. Chr. Lib. iv. cap. 6. & 7.

Vide quoque Theodoretum Lib. 4. Hift. cap. 26, de Didymo

Idem Confeff. Lib. 1. cap. 15. & 17.

€aco.

Bofluet Differt. de Pf, cap; 2.

S. Greg. M. Lib; 5. in, i. Reg, cap. 15.

Au&or Conft. Apoft. Lib. 1. cap. 6. Locus nimis eft przcla-

Ca(fiodorum Prol. Píalterii G. 15, Item in Pf. 6, Grat. dift.

zus, qui in edjtione Cotelerii latine fic redditur:

95 GL

CA POPEUP

O 4F-AUR TU M

De [peciali jure. Sacerdotuma. circa. Sacras. Scripturas,

T HUEISIPSS

I.

Scripturz Divinz:

fi

P

ecialiter commiffx funt Sacerdotibus (a), cuftodiendx ('l:) quoad litteram & quoad

fenfüm, quam religiofiffime.

(a) Sub Sacerdotibus intellige hic non Foium Epifcopos; fed

Conc. 'Trid, Seff. iv. Decr. de Canon. Seript. Ibid. Decret. de

& Do&tores Ecclefiafticos, aliosque Clericos.

ufu Sacrorum Librorum, Vide A&ta Felicis Mart. apud Ruinart

(^) Malach, ii. 7. Deutr, xvii. 18. Eccli. x;v. 2 1. Matt. ii. 4-

pag. 556, colitur Aug. 3o,

Item refponfum Emeriti Lectoris

6, Lue.. xxiv. 4548 Got, o 17 1 Timz , i33 16, vi, 14

in A&t. Saturnini , ibid. pag, 387.

Ejus «miemoria Feb. 11, Item

29, ii '1'im. i, 13. 14. li. 2. iil. 14. &c.

Timothei Le&. Deceinb. 19. Et Epulii Diac, 12, Augufti.

G ONGE I

I I.

Sacerdotum e

à

ft Libris San&lis debitum honorem & reverentiam decernere (4), eundemque iis vindi-

care (b).

X«) Deutr. xxxi. 26. Vide fapra cap. ii. Th. ii, c

vel iis qui dieuntur unguentarii, vel alicui alii ex omnibus ad

(5) Confule Hift. Eccl. de Traditoribus Librorum S. punitis,

eum delendum tradere ... fimiliter, inquit, & qui libros emit;

& infra ad Corollarium 12, Gonc. Trid, Se(T. 4, circa finem.

fi eos quidem ipfe non ad fuam utilitatem retineat nec alter ad

Cenon Trullanus 68. vetat: Veteris & novi Teftamenti librum

ejus beneficium , & utii permaneant, tradat, fed eos corrumpe-

EO corrumjpere vel confcindere, vel Lib1'01'um cauponatoribus;

re aggreflus füerit, fegregetur.

TUPESE S31:5

LLL

Item intendere & invigilare S. Litterarum defcriptionibüs ac editionibus.

Apoc, xxii. 18; 19, Conc. Triden, Seff. 4, Decretum de edit.

Vide Praefationem editionis Romanæ quz Bibliis vülg, Ed.

S.Librorum.

*

p

præfïgitq , &e.

T1HE.

$upplem, Oper. Van Efpen Tomus V.

258

Dzg JusE.CowMuxi

14l EL .

I V.

M

Eorum quoque eft verfiones Bibliorum noxie vitiatas notare

—aut profcribere,

Qoris

Luc. i. l, ii-.)Pe'tr-. iii, 16, ii. Teff, ii, 3. Cone, Trid, ibid, -

pont

T H E $I

V.

xl

]

g, L

)!

Sed interim alias finceras curare & 'approgate translationes.

a] Lu*

Fundatur in hujus cap. Tb. itovit. viile Confe Cap. ; Th.

1.

rent, Socr. Hift, Ec. L. 4, C. 35.

Th, 11

iii, & vii, £. Item cap, iii. Th, iii, iv. viii,, Adde i, Gor. xiv. 5-28.

Quid in hoc generea Summis Pontificibus; quid ab aliis Pie-

ii, Cor. viti, 18. ii; TetT, 1ii. 17. Conc. Trid. ibid.

latis & Doctoribus Ecclefiafticis V. G, Origene, Luciano, Hie-

Silà

Huc fpeétare poteft Recenfto librorum s. per Esdráin facta Item

pats Q

Vulgata Hift, verfionisixx. Gc.

ronymo przftitum fit, pa(fim oceurrit in Hift, Eccl. & fpeciatim

PeTe]

goq!

in Le Long Bibliot, Sacra ubi & de verfionibus vernáeulis DD.

Evang. s. Matt, vix prodierat quin haberetur ejus verfio Gr&-

Lovanienfium. Vide & Papebrochii propil. Maày pàg. 137, me-

acerdO

Ca,

Vide in Vita s. Matthzi 2 1, Septembris,

inprabile teftimonium.

Tolat

B, Marci Evang. per Petrum probabatur, quó in Ecclefiis

H]]O'?,U

Gregorii XIII. juffü & Clementis VIII. apprabatione, fum.

Nol

paífim przlegeretur , ut loquitur Eufeb. Hift. Ecel. L, 3. C. 14

ptibus véro Archiepifcopi Primatis Polonis edita eft Bibliorum

$. Lucas non felum taxat Evangelia infincera, féd aliud fince-

verlio Polonica auctore facobo Vieki Societatis "Theologo: dé

U

dita

rum fubftituit, cap. i, 3.

Id imitanduin in translatiohibus Sa-

A

cris,

qua teftatur Poffevinus: Et ea quidem verfio fait perutilis & ne-

ceíTaria reftinguendis eorum erroribus qui ex falía novorüa Aria

Ep

Ulphilas in Moefia Gothorum Ep. s. Scripturis in Gothorum

noruüin öt aliorum Hareticorum ver(ione paífim ferpebant.

fermones conwerfis effecit, ut Barbari Divina eloquia perdifce-

THESIS'RV»I.

Munus Minifttorum Do&orumque Eccle(iafticorum proprium eft libros Sacros

publice przlegere atque

explicare (4); idque fincere, ficut ex Deo, coram Deo, in Chrifto (2).

(a) Videfupra cap. ii Th. i, b, & e, Th. iii, a

Miffa leguntur, aliquid exponant: nempe Paflores & finguli cà:

Ttern confer Malach. ii. 7. A&t. vi. 4. i. Cor. ix, 16, xii/28.

ram animarum gerentes, Seíf, 32, &ap. 8,

Xiv, 5. 1, Tim, iv, 13, ii. Tim, iv. 5.

Saltem omnibus Dominicis & folemnibus diebus feftis: tempdre

Adde quz ex Pontific, Rom, huc faciunt i

An Ordinat, Lectoris,

autein jejuniorum , Quadragefime & Adventus Domini quoridie,

Diaconi, Presbyteri, Epifcopi.

M

x

vel faltem tribus in hebdomada diebus Sacras Scripturas divinam-

Dei

Item A&a Pollionis Le&. Eupli

i Diaconi & Mart, It;m phi-

que Legem anuuntient, SeíI. 24, cap. 4. de Refor,

&i Bap

lippi Epifcopi ac M. apud Ruinart pag. 405. & feq. cuim, cap. vii

4

Inter Miffarum folemnia ae Divinorüm celebrationem Sacra elo.

ea m

TTh. iii, a. infra.

quia & falutis monita eadem vernacula lingua fingulis diebus

ofta

Auferunt, inquit Clem, Aléx. veram Domini do&trinám, qui

feftis vel folemnibus explanent: eademque in omnium cordibus,

non pro dignitare Dei & Domini Scripturás differunt & tradunt,

poltpofitis inutilibus quaflionibus, inferere, átque eos in Lege

Strom. Lib. 6. poft medium.

Domini erudire ftudeant, ibid, cap, 7

Juvat autem ex Tridentino femel excerpere fequentia: Non

. Conc. Mediolanenfe iv. An, 1576, cap. 25.

minus neceífaria eft predicatio Evangelii quam lectio; & hoc

Decretum Páftorale datum

à

iu Urbg fub Benedicto XIII, 26,

O

eft precipuum Epifcoporum munus* Seff. 5, cap. 2. de Refor,

Septembris 1724.

Frequenter inter Miffarum celebrationem .., ex iis que in

b) iil COI'. iic 170

Y

j Para

f H-BO$rIS

*1Rh

que h

ta hit

]ten

Eorum eít, utpote Magiftrorum Scholae Chrifti, Sacrarum Scri

ÀN :

re, prudenter dirigere, ac modis omnibus promovere in falutem.

pturai*um ftudia diligentet commenda-

Hec ipfa preftitit imprimis Dominus Jefus Seripturas Divi-

le Alexandriz a B. Marco, ut ájunt, inílitute: ac fpeciatim

nas fepe adducens, explicans; identidem earum auétoritatem,

virtutes , leCionem , fcrutationemque coinmendans; nec non

zelus & labores Origenis, Protogenis, Pamphyli, Hierony mi;

nec non Chryfoftomi, Gre

(

gorii Magui aliorumque Patrum dili-

Dw

ignorationem , negle&tum , abufum, pravasque interpretationes

gentia ( cura.

redarguens, atque adverfus has premuniets; ac tandem fentüm

$ynodus Generalis VIT, Clerico; qui cum confenfa Epifcopi

Eul

intelligendi Seripturas, Difcipulis aperiens. Quz omnia exhi-

nemp(

in Oratorio Principis miniftraret, interdicit oinnem curam fecu-

do Re

hentur in Evangeliis.

larem; iandatque ; ut potius offerat fe ad docendos pueros &

Chriftum Dominum in hac patrte egreg

ie fecuti funt Apoftoli

famulos, relegens eis Divinas Scriptüras, ApHoc enim ETIAM

te dili

aliique primitivi Difcipuli, ut iplorum Aécta

inquit Synodus, SacERpoT:UM somrrITUS zsT, Can, 10.

Eu

&bi

clarant.

'& Epi[ïolæ fatis de-

C 36

Jynodus Trid, precipit Le&iones s. Seripturz & liberalium

LC

Circa dire&ionem ftudii facri confule Hebr. v. 11.14. Origen.,

arium inftitui: ne, inquit, cceleftis ille facrorum Librorum the-

Hom. 27, in Num. cap. 23. s. Auguft, de Do&r. Chrift, Lib. 2.

faurus, quem Spiritus Sanctus fümma liberalitate hominibus tra-

De

cap. 9. &c.

didit, neglectus jaceat. fefi, v.ca

p. 1. de Refo.x'.

" Laudari hie etiam poflent Do&ores & methodus celebris Scho:

Vide füpra cap, ii. T h, vii, viii,

T H.ESIS

VTL

(

Is 1

Ipforüm item eft, qua legatorum ac prædq.ntlïm Dei & Chrifti, verba illa ac. mandata vitz ternz ubi-

que, publice ac per.domos annuntiare, infinuare, interpretari, inculcare, propugnare omni modo, om-

]f

C

Tüch

ni occafione & via; atque itane

o

"otium agere recqncilliationis hu.manæ-,. propagare Sacerdotale Regnum

! db

A

fite f

t

II, Paralip. xvii, 9. ii, Esd. viii. 8. 9. Luc, iv. 19. AG. viii.

«(

Queis addi poffunt varia

*

ex annot, ad Th. vii. praced. cum

29-35. Ibid. xx, 20, xxviii, 23. 31. ii. Cor, v. 20. Ephef, iii. 2-

cap, ii, Th- jx, & xi.

ll &

$. Collof, i. 22-29. i, "T heff.

Minorita Italus Miffieni Tartarie incumbens, in illam lin-

d

li, 9. Apoc. i, 9-1T.

(ii. iLIS. h, Tim, jv, 3. $. 45 Petr,

guam converterat totüum INovum Teftameutum & Pfaiterium.

Piflo,

lr W

Congruunt huic loco que de s, Quadrato aliisque difcipulis

Vide Annales Wadingi ad An. 1305, apuid Fleury Lib. 90. n, 46.

Apoftolorum narrat Eufeb. Hiít, Ecel. Lib. 3. cap. 37. Relicta

In omni Sacerdoráli convivie le&tio Divinarum Scripturarum

hr

patria peregre proficilcentes munus obibant Evangeliftarum , iis

mifceatur.: Dift, 44. Can. Pro reverentia: concordat Conc, Trid,

piig

qui fidei fsermonem nondum audiviffent, Ghriftam pradicare & Sa-

fe(f, 2,

;

Qu

crorum Evangeliorum libros tradere ambitiofe fatagentes, Ita Eu-

I'ebl

Epifcopi & Abbates pauperes & indigentes fecum ad menfain

at

habeant, & Leétio Diviná ibi perfonet. Conc, Rhemenfe2, Can.

U

Item quz de fe ipfo tefta

Qletni

pag. 284. B.

.rm- s. Juftinus Martyr dial. cum Triph.

17. An. 81-3.

Dracg

THE-

Wtig

idn

CincA ScnRiPTUuRAS . SacnAs.

259

To w s JquUS

x

Monrftri fimile fit, ipfàque infelicitas & pernicies, velle in Eccle(ia San&a Dei,

munus Paftoris, Do-

&oris, Ecclefiaftz, vel etiam Presbyteri obire,

& non effe S. Litterarum apprime ftudiofüm ac peritum,

Pones autem in rationali judicii doQrinam & veritatem. Exod,

Vide Pontific. Rom, in Ordinat. Presb. ubi

precatur Epifcopus,

xxviii. 30. confer cum ii. Tim, iii. 16. 17. ii, Paralip. xxxi. 4.

utin lege Dei die ac no&

líai. Lvi, 10..Jerem. ii, 8. Ezech. iii. 1. concordat. Apoc. x, 10,

e imeditantes, quod legerint credant ;

quod crediderint doceant; quod docuerint imitentur, Colle&t,

1r. Ozes iv. 6. Malach, ii, 7. Matt; Xiii, 52. xv. 9. 14. xxii. 29.

Deus fanc&tificationum.

31. Luc, x. 26. xi. $2. AG. vii. 1-54. ibid. viii, 35. i. Tim, vi. 6

Secunduin Innoc, iii, in Conc, Lateran, Epifcopus examirian-

2.13. lit. i, Pontific.

Th. i. vii, viii,

Rom, Ordin. Le&oris Gc, fupra hoc cap.

dus eft: Silitteratus, fiin Lege Domini inftru&us ,

fiin Ícriptu-

rarum fenfibus eautus, fi in do

gmatibus Ecclefiaftici

ï:

Si facerdos eft, fciat Legem Domini; fi Legem Domini igno-

tus. Can, Qui Epifcopus Dift. 23,

g exercita-v

rat, convincitfe non effe Domini facerdotem,

Hieron. in cap. 2,

EO

Qua autem cura in fcriptaris inftitui debeant Clerici vide in

Aggzi. Vide eundem Epift, ad Nepotian. Item ad Ruftic, feiant

Conc, Mediol, 1. part, 11, An.

1565. $. Qui'Libri a Clericis &c,

facerdotes Scripturas fanctas, & Canones meditentur.

Conc,

Item in Quatt. D. B

onaventurz in Regulam s, Francifci,

"'Tolet. iv. C, 24.

Vide fynodi vii, Can. 2. ubi fcite dicitur ex

8.. Quare Fratres incumbant ítudiis facris,

Quaft,

:1

vulgato Dionyvfio :

Qua porro ratione Biblia s. fit Liber SACERDOTALIS , qui con.

|

Noftre enim Hierarchie"sussraANmTIA fünt eloquia divinitus

tradita, divinarum fcilicet fcripturarum vera fcientia,

cionatori debear effe inflar omnium , vide Antonium de Balin..

ghem, Przparat, ad locos commuries in s. Scriptur. cap. 4. &c,

h

Adde s, Agobardi, de jure privilegio facerdotum. — Item

Partis prioris , übi hoc argamentum eximie tra&atur), & fufe,

Epift, ad Cauonicos Lugdun.

GC AUE U.T

GR £O

JDe . Jpeciali jure Primcipis 9 poteflatis fecularis circa Scripturas Sacras,

AA Es I

l.

Principem ejufque miniftros exemplar Codicis Sacri'avccipere decet a Sacerdotibus,

X Deutr. xvii, 18: 19. ii, Paralip. xxiii. 1. In Caroli V. Auftria-. ScavraMINI SCRIPTURAS,

ci Baptifino. Bisfeptem Archimandritz mitrati feptimo loco fa-

Guil, Zonocarus in Vita Caroli-V,

cra munera, vetus novumque "Teítamentum vomprehendita illi

Eximium eft quod referturad An. 260, de s. Marino Mart. ve.

offerebant , in quibus hoc fuerat infcriptum feptifyllabum:

ro nobili, apud Eufeb, Lib. 7. Hift, cap. 14. Colitar Martii 3.

TL HEUEC G JS

I I. i

Oportet eum fpeciali ftudio concurreread Scripturarum cuftodiam, venerationem, auctoritatem, honorem,

Jofue xxiv, 26, iv. Reg. xxii. avs, 10. ufque ad vs. zg;cap. feq.

Quzque de Zenone Imperatore ad An. 485. in Vita-s, Barna«

i. Paral. xvi. notando quid Arca contineat. Ufüi effe hic poffunt

be Ap. ad Alexandro Monaeho confcripta, — Et que de Theo.

quz hane in rem referuntur de Re

ge Ptolomzo Pl]il'ad. in Vulga-

dofio jüniore a Socrat, Hift, Lib, 7, cap. 22. a Niceph,. Lib,

14,

ta hift, verfionis 1xx.

Hifl, cap. 5,

ll. c.

Plura 4hujufcemodi collige fupra ad cap, ii; Tl

AN, 2r1.

Item que de Conftant. Mäguo a Cedreno in Conflantini

TM ECSA d

LL

Item ad editiones & 'verübnes earum.

Deutr, xvii, 18; & apüd Lamy Appar. Bibli. Lib. 2 cap. 2.

Eufeb, przp. Evang. Lib, 8. cap. 1. de translatione 1xx. quo

Dei loquia comple&ebantur, tum qui ab earum interpretibus

confcripti erant multo diligentius quam Ptolomeus Philadelphus

nempe confilio Deus illam generi humano providerit , infpiran-

olim in ungm colligendos curavit,

Socrat, Hift, Lib. 7. cap. 22,

do Regi iftiufimodi mentein &c.

Conftantini Imper, in hac par-

te diligentiam & liberalitatem declarat quzdam ipfius epiftola ad

Multa & przclara de religiofa hac & vere regali cura. occur-

runt teftimonia atque fpecimina in Annalibus Eccl, Prolegom.

Eufebium Cafar, Epifc. apud Eufeb. de vita Conftant, M. L. 4.

Biblicis ac fpeciatim in Bibliotheca Sacra Patris Jacobi Le Long.

€. 36. Apud Socrat, Hift. Lib, 1. cap. 6, & T heodoret. Hift. L,

Eodemque fpe&ant diplomata Principum quibus certas edi-

1,6.15.

üones aut verliones facras peculiarius commendant aut ían-

De Theodofio juniere legitur: Libros etiam tum qui Sacra

ciunt,

]

T

HUBGSS PoS

I.V.

Concurrere etiam ad earum publicationem acfructum, ordinando,

quoad ejus fieri poteft, prelectio-

nes facras cum expofitione in Parochiis, in Academiis,

in Ludis litteraris, in Miffionibus Evangeliciis.

Jofue viii. 30 55. ii Paralip. xvii. 7.9. xxxiv,. 30. & feq, Ba.

ruüch. 1. 5. 4. 14 i. Esdr. vii, 16, 25.

que imperii tempore actum eít; ut cun&us populüs faz ditiotit

fübditus "T'heudifca loquens lingua Divinz Lectionis notitiam ac-

Ad hanc Thefin referenda fant ordinationes & ftatuta au&tori.

ceperit. Lib. 9. Catalog, teftium verit.

tate feculari condita vel confirmata circa predicationem verbi

Conc, Tullenfe I, apud Saponarias An, 859. Stetuimus, in

Dei.G catechefes in Parochiis; circa LeCtiones fcripturifticas

quit, ut fcholz San&arum feripturarum & hümane quoque

in Academiis aut magnis civitatibus; vel in fcholis litterariis

litterature , undeannis przcedentibus per religioforum Imperato-

G elementariis, Item circa immunitetes , tutelam, ftipendia

rum ftudium magna illuminatio Ecclefie & eraditionis utilitas

Paftorum, Interprétum ,. Profeflorum

E

$ Mi(ïionariqrmn &c,. Vi-

proceífit: deprecandi funt. Principes noftri, & omnes fratres &

de infraad Th. vii. hoe cap.

Coepifcopi noftri inftantiflime coimmonendi; ut ubicumque omn's

Huc facere poffunt qu leguntur in A&is Gregorii Armen,

potens Deus idoneos ad docendum: id eít fideliter & veracirer

Epiíc. apud $ym, Metaphraíten Sept, 30.

intelligentes donare dignatur; conftituantur ündique fcholz pu-

Quzque de Conftantino M. depredicat Eufeb. de Laud, Con-

blice: fcilicet.ut utriufque eruditionis, & divinz feilicet & lu.

ftanr. füb finem,

manz in Ecclefia Dei fru&tus

valeat accrefcere; quia, quod ni-

, Conc. Cabilonenfe ij; An. 813. innovans: Ceroli Mägnï de-

mis dolendum eft & perniciofum imnaxime, diviug Ícripturz véra

crerum :. Oportet , inquit, - etiam ut- ficut. Dominus Imperator

& fidelis intelligentia jam ita dilabitur;.ut.vix ejus extrema. ye-

pracépit, Epifcopi fcholas conftituant in-quibus & litteraria. fo-

ftigia reperiantür; & ideirco . in

lertia difciplinz ,. & facrz fcriptare docurmnenta diícantur. Can,

genti cüra & ftudio remediulp

procuranduin eft.. Can, 10.

3. An. 820. Ludovici. Pii Imperatozis ,. Caroli M. filii ftudio. at-

Supremus- fenatus. Parifienfis. ordinern

| fm&iws adminiftrandi

dupplem. Oper. Van Elpen Tomus V.

CSr-

k k-z

CoMMuUNi

)

26o

Dz Jons

mquïf.

certum Collegium die 25. Tunii 1763. ita tulit: Nullum urr-

. Extet in ftatutis Facultatis Art, Parif. s; Steplianus I. Hunga-

foifle !

rim Rex quó zelo fuerit in negotio progagationis Evangelii, vide

Hx

quam diem pratermittant Difcipuli, quin memoriter edifcantunem

alteramve fententiam $, Scripturz , fecundum fpiritum Statuto-

p

apud Fleury ad An. 10060,-N, 8. vel iu ejus vita Septemb. 2.

yoli V

rum Facultatis Artium, & ufüm quorundam Collegiorum Uni-

pata 10

verfitatis.

Politique de l'Ecriture Lib. vii. Art, iii.'Prog.), '1'4,

godo (

Jrein

r rÁ RRU UPPU Óa

qom E s

V.

"Tahtündem fácere per 'ïmïltip"ïica*fiohäïh Sacrorum *exem:plärium, éorutque gratuitam diftribationerà

opus eft regali munificientia ac pietate digniffimum.

[Ui

QfECii

FERDINANDUS MEDlCEUS Magms Etrurie Dux, anteà

$ic AMBRÓSIUS Cenfeífor Origenem impellere non define-

enue

bat ad laborem, eique fcribas, chartas, aliaque ad Codicuni s

Cardinalis: Evangeliorum Arabico Latinorum tria millia exemn-

Scriptarz corre&tionem & muliiplicationem neceffaria liberali ani-

plaria exeudi juffit, ut in Orientem tnitterentur, tefle Joan. Bap,

Raymundo in Epift, dedic. ad Paulum, V. prafixa Grammaticz

()

mo füppeditabat, Videvitam Ambrohii 17. Martii.

100, !

$. PAMPHILUS Martyr Scripturas fan&tas non ad legendum

Arabice e Typogr. Medicza An. 1610.

Th. ?

tantum , fed & ad bhabendum tribuebat promptiffime, necíolum

PHILIPPUS 1. Hifpan. Rex quid praftiterit hac in parte, cir-

Pi"äpc

viris fed & feminis; quas vidiTet le&tioni deditas: unde & mul-

ca Biblia Polygl. Antverpienfia, immenfum iliud. ac vere Re-

gium opus; nimis notum eft, , Ornatffimum eft Gregorii XIII,

177

tos Codices preparabat, ut cum neceffitas popofciflet, volenti-

]ta teftatür s. Hieron,. Lib. 1. contra Ruffin.

Sac

bus largiretur.

quod huic operi przimittitur Breve, Vide Le Long.ibid

comt

-Ejus memoria celebratur Junii r,

-

,

GUIDO MICHAEL Le JÀY, licet vir privatus animo tamen

füfe t

Horum excellentiffimam libera

litatem imulati dein f'ue*runt

excelfo & plane regio, propriis fi

u

non pauci imprimis viri Principes ac Reges. Ut V. G.

Parifienfia edidit, An. 1645. Vide Le Long- ibid.

unpubus Biblia H'eptag-lqtta

demo!

PHILIPPUS 1Il. Rex Hifp. eo nomine etiam laudatur apud

'Lheoc

CONSTANTINUS M. de quo memorat Eufeb. Caf. tále elo-

jpitür

$ium: Perfécutores mandare, ut Libri Divinitus infpirati in ignem

LeLong, cap. 1. Bibl. Polig. tentatà.

inje&ti penitus delerentur; hicut iidem ex ZErario Regio & orna-

LUDOVICUS XIV. Gall, Rex, cirea.An. 16$35. mull'!ta inillia

di L

rentur magnifice, & numero augerentur decernere. De vita Con-

exmplarimn INovi "T'eftamenti fü?s itnpetfis imprimi mandavit,

qr, f

*

gan. ï

ftant. Lib, 3. cap. 1.

ac gratis diftribui INeophytis, Res eft celebris, Vide Dupin.

Hi

s. LUDOVICUS IX, Rex Francorum. . Vide ejus vitam Aü-

Diflert, für Ia Bible Liv. 1. chap. 9.

-

gufti 2 5.

Nefcio sn addere jàvet qüod in hác pàrte etiatn

laudetur -Gkïä-

Tnarm

Hifpaniarum Prorex Cardinalis XIMENIUS Anno 1517 fuis

*

TAVUS ADOLPHUS JSueciz Rex, a Cherübino a s, Joleph Bi-

]es

ry-.

eftamen-

fumptibus edi juffit Biblia Complutentia ac. INovum

Suecica,

blioth. Crit. Tom. 1. pag. 6o. Videitem Le Long cap. Io. Bibl,

tum , qus conftitiffe memorantur aureis plusquam quinquaginta

mill. Apud Le Long Biblioth. Saeré cap. 1. Bibl. Polygl.

Eodem juré ad zimulationem ptoponi poffet, quod in hoc ge-

FERDINANDUS IMPERATOR , cujus juffu & liberalitate

nere egiffe nuper PETRUM Magnum Ducem Ruflorum publica

An. 1555. Viennz in Auftria facta & diftributa eft Novi Tefta-

fama r'elat*»um eft,

menti verfio Syra, — Ibid. cap. 2. B-iblia Syriaca,

TH:58:5s L$

V1

Sih

ditari.

gulari titulo tenetur Princeps, uti & Magiftratus civilis; Sagra Volumina jþgiter volvere ac pie me-

utat

Deutr, xvii. 18. 19. Jofue i. $. cum Arie Montani Comment.

S. JACOBUS Aulicus Regis Perfie, in ejüs vita Novemb. 47.

B. PIPINNUS Landenfis Eebr, 2 1.

pracl. ii. Paralip, xxiii, 11. Pfal, cxxxi. 12, 13, Prov, i, 5. viii,

S. BEGGA Secul. 11, Bened. pag. 471.

Er

14, & feq, Ecclefiaftes xii. 9, Sap. vi. 2. 10. 22.

LISCUE

S. Theonas Epifc. Alex, Epift. ad Lucianum,., dpicilig. Tom,

GAROLUS MAGNUS Jan.28. Fleury Liv. 46.n, 9

V, Vl

xii, pag..$50.

CAROLUS CALVUS apud Flodo

$. Paulin. Nol. Epift. 16. ad Jovium,

menf, cap. 15.

A

grdu:'n Lib. 3. Hift. Rhe.

0

imatem nunc Lib, 2.

$. MATHILDISI

R

tegina Germ. Martii. 14j

enut

$. Nilus Epift, 304. ad Numenium Pr

Ti

Epift. 198.

*

: $. AUERIDUS Comes Brabanutiz , Mabill. fzc. 6. part, 2.päg.

Paulinus Epi

fc. Aquileenfis , de falut. Docüm. ad quemdam

86

Comitem , cap. 9. in Append. Tom. vi. Oper, s. Auguft.

g. LEOPOLDUS Cemés Auflrie, Novemls. 15.

S. LUDOVICUS IX, Rex Franciz, Augufti 31.

Capitularium Caroli M. An. 789. cap. 18. Lib. apud Baluz,

Joannis Pici Mirandulani Epift. ad Francifcum nepotem &

$. ISABELLA ejus Soror, Augufti 351,

&

i

fuccefforem , circa finem. Locus eft pracl.

ALPHONSUS V. Rex Aragoniz &c. tóties le

$

efat Biblia, at

Exempla Principum qui in hoc ftudio enituerunt occurrunt

éd ex Inagna parte memoriter teneret,

V. Ant, Panoimitanum

iC

Lib. 2. de dictis & factis Alphonfi,

quam plurima, Sint V. G,

Idem inter Divinz fcriptu-

L

OSUE.

r& tanslatores numeratür a Sixto S$enen. Biblioth. fanét. Lib, 4

DAVID in Pfal, cxviit.

ROBERTUS Rex Neapolitanus ita facris. Litteris captus erat,

]

0an

S$ALOMON in Prov,

üt aliquando réligiofe attirinarit fe

* ]ubentius diademate quam

Tit

Á

JOSAPHAT. ii, Paralip. xvii.

» $. Litteris carituruin fuiffe. ;, Vide de Ealinghem in Przpar,

EZECHIAS ii, Paralip. xxxi. 20. à1.

ad Locos Coininunes, cap. 4.

S. BIRGITTA Princeps Nericig, - O&oD. 8.

JONATHAS i. Mach. xii.

S. MARGARETA Scotiz Regina, Junii 16,

CONSTANTINUS M, Eufeb. in vita ipfius Lib. 2. cap, 8. &

eius inflitutione.

LUDOVICUS DELPHINUS GALL. Ludov. XIV. F, de

Lib. 4. cap. 17. May, 21.

Vide Epift, Boffüeti n. 2, & Breve Innocentii

— 'THEODOSIUS junior. Niceph., lib.14. cap. 3. &PULCHERIA

XI. Exftant in Politique de l'Ecriture s. poft Praf.

Que

Sozom. Lib. 9. Hiít, cap. 3. Secrar. Lib. 7. cap. 22, Septemb. 8.

ELEONORA mater CAROLI VI. Imperator Auguíli, in vi,

ta Eleonorà.

(

$. MARCELLINUS Coimes, s. Augüít. Epift, 190. ad O'Ptat.

ll. 20. APrilO 6.

Polit, de l'Ecriture Lib, vii, art, 1ij, prop. 12,

Qp

T

fTHESIS

Mdl

Vili 1

£üm

&A

Tänetur quoque Sacrorum Librorum religionem, ufumque legitimum diligenter curare, ftrenue vin-j

t p

dicare.

IN

byn

Vide füpra hoc cap. Th. ii, & iv. 1i. Paralip. xxix.)ao. Item

tiones Legem Dei.,.. fua lingua exarat-a.m.habent. : Circa An,

1390, apud Gheruüb. a s. Jofeph. Bib!

ltiar

Juftinienum Imp. in Authenticis Collat. n, 9. tit, 28. INovel. Con-

274.

iot. s. crit, 'Tom. 4 pag.

l

ftit. 146, cum Declarat Cujacii.

UL

Pfeadographe & dubis narrationes, ve

liquæ omnino contra fi

Georgius , Dux Saxonig, Lautheri verfionem . Germanicam

dem Catholicam faünt , nonlegantur, fed comburantur ne in erro-

N. T. iubditis füuis publico Ediélo interdixit: curans aliam f-

kllï

rem per talia fcripra populus mittatur ; fed foli Canonici Libri &

deliorem. componi, quam l1peciali prefatione cemrnendavit,

Vide Cochleum àd-An, 1527. de AGis & fcriptis Lutheri, Ax,

qu

Catholici tra&atus & fanctorum Auctorum di&a legantur & tra-

Qdd

dantur. 'Capital. Regum. Franc. Lib. 1. cap. 78.

1553. Rome; auditis Rabbinis Judzeorum; qui ibi jmagno nu.

Joannes . Gandevenfis-Dux- Lancaftrie in. Parlamento Anglie

mero habitant ,^ condemnatum. eft. ipíorun THALMUD , 'ui£

ífub Richardo ii. pro tuendis Bibliis "Anglicanis fic pororabat;

ficab impiis & inanibus doctrinis averti & ad facres Litteras

Qie

Nolumus fzx e(fe omnium homitium ; quandequidem aligz INa-

.

^

ferutandas deduci po[iägt.

Habetuþ Decrerum in Sne Directori

in-

CincA ScmiPTURAS

SACRA S.

261

nü

Inquif, cum comment, Pegnæ, pag. 154. videturque fic latum

forum Antverpiz conftituto An, 1

571. ut in Indi& Expurgato-

'Vide

fuiffe auctoritate Politica,

rio.

Huc etiam pertinent que leguntur in formula Reform.

Ca-

1

Eodem facit Edictum perpetuum Caroli V. dat

z

Dmn.2

roli V. füb tir. Dies fefti , item fub tit. Ludi; quz forimula pro-

temb. 1550. in Edictis Flandriz, aliaque hujufcemodi.

$« Sep-

bata fuit a ftatibus Eccl.in Comitiis Auguftanis; nec non a Sy-

Adde tandem, fi quz funt, Leges ant Conftitutiones. civileg

nodo Cameracenfi An. 1550.

adveríus profanatores Librorum Sanétorum.

Cum Corollario

12, infra,

ï»tem qu& au&oritdte Philippi II. gefta funt a. Collegio Cen-

z

i H B oX

WITT

IT]

Origines & fundamenta juris (a) five Cannnici five Civilis, five publici five privati, ficut & Judicis

Pm

officia (^) nus

quam feliciu; aut folidius quam in Scripturis divinis conftituuntur, indeque imprimis

äPe

eruenda funt.

l

(4) Pfal ixxi. quo exhibetur imago reeni feliciffimi. cxviii.

litiques tirés de l'Ecriture s, par Boffüet L. 1. Difcoursfur PHift,

(

100,. Alia teflimonia facra vide hoc cap. 'Lh. iv. fupra eap. iii,

univ. addi quidam velint Grotium de jure Belli & Pacis. Item

i

"h. ix. Locum Conftitut, Apoft. Lib, 1. cap. 6. Item Eufeb.

Seldeni dejure naturali & gentium juxta Difciplinam Ebrzorum.

lI

Praep. Evang. Lib. xi. cap.-4. 5. 7. s. Auguft, Epift. ad Voluf.

(5) Pfal. 1xxxi.

137. al 3. n. 17.

Memorabile eft quod olim fancitum eft per Inp. Juffin,

n

Sacras Litteras Prophanis antiquiores effe ac potiores, pa(lim

nempe: Omnes omuino judices .. . non aliter litium primor-

(

commonftrant Patres V. G. Tertul, Apolog. cap. 45. s. Juftin,

diuin accipere, nifi prius ante Sedem judicialem Sacrofan&z de.

fufe cohort, ad Grec. Eufeb. Czef. de przp. Evang. Lib. 4. & s. de

ponantur Scripturz, & hs permaneant non folum in principio litis,

demonft, Evang. Lib, $. S. Chryfoft. Hoim, 1.1n cap. 1. Joan.

üd

fed ctiam in omnibus cognitionibus ufque ad ipfum terminum &

'Theodoret. ferm, 9. s. Auguft. Epift, 108, ad Diofcor. Oportet

difinitivz fententiz recitationem.

Sic etenim attendentes ad. Sa.

il

igitur, inquit "Theophilus Antiochenus, nos msgis Difcipulos

crofanétas feriptaras & Dei pr

efentia confecrati, ex majore pra-

efe Legislationis Diving, quemadmodum etiam Plato. confite-

fidio lites diriment,

l[;

fciruri quod non magis alios judicans, quam

l

tür, dicens: non exafte pofle difci, uifi Deus docuerit per Le-

ipfi judicantur, cuüm eriam ipfis magis quam partibus terribile

gem, Lib. 2, àd Autolyc, Toim. 1. Biblioth. Gr. Patr.

judicium eft: fiquidem litigatores fub hoiinibus, ipfi autem Deo

Hinc Raguelli Leges Politicz ex s. Sctipturis colle&tz & ad for.

infpe&ore adhibito caufas proferunt trutinandas. L, rem non na-

j

inam Digeftorum feu Pande&arum Juris Civilis redactz.

vain 14. C. De judiciis,

Les Loix Civiles dans leurs ordre naturel,

'Iraité des Loix Po.

l,

"

CA P LU T

iqaXTUM

De jure Plebis circa S. Biblia,

"* 4 p s Qs

I.

Habet *i)()pu*'lus jus non contemnendum, ut Scripturis Divinis tan

quam Dei dono inenarrabili gaudeats

utaturque, ad fàlutem füamw«eternam, quz ibi offertur omni creaturz

quaz fub cocio eft.

Evidenter confequitur ex cap. i. Th. 1, iv. v. vi, ix. amplius legatur Epiftola hec omnibüs fan&tis fratribus. i. Theff. v.

vero manifeftatur per totum cap.. ii. & confirmatur per Th. i, iv,

v. vii. Capitis iii, adde Apoc. xxii. 10.

Adjecit, inquit jus jurandum, qus ex le£tione oritur omni,

bus falutem procurans, ^ Cund&is, ait Rupertus, populis propo.

Oportet... in Ecclefiz finu educari, & Dominicis Scripturis

fita funtfcripture & palam omni mundo loquuntur de falute omn

enutriri. lren, &dv. haref. Lib.5. cap. 20.

nium gentium, Rupertus Abb, Lib, 4, de Spiritu s. 'Tom.

64.1. col, 2.

x.pag:

U

'T heodoretus m bzc verba: Adjuro vos per Dominum, ut

THESïNS

I IB

A Scripturarum difciplina & leQione nemo (ua conditione excluditur,

non magis certe quam a falute

EL T.

t

Luculenter hoc patet ex Marc, xvi, 15. 16. Luc, xxiv. 44-48. ctenam Luc, xiv. 16. &c. Vide porro füpra cap. i.þTh. l iv.v.

Joan. i, 9. Act. x. 34. 1. Tim. ii, 7. Coloff. üi; 11. 16. 18-22.

Tit.doodo-12,

vi. cap. 2. Th, iii, & fe

viii, X.

q. cap. 3. Th, iii. iv. viii, cap. ivra Th.

Accoinmoda ad. illuftrandum , Parab. Evang, de invitatis ad

IU ROSSETCS

LITL

