.E contrario omnibus notum eft, hanc effe conítan-

j

rerno Antiftitis toriusque Cleri; & ex tribunali con-

bi

tem arque indubitatam in Gallicanis ac Belgicis Ec-

tentiofo exurgebat; Moderatoribus denique Acatho-

]n

clefiis difciplinam, ut nequidem Rorn. Ponrfici per-

licis Cathedram Epifcopalem impleri vetantibus ; non

mitteretur, etiamíi affumpra poteftatis : plenitudine

tantum nullatenus faéta eft vilior, fed ob fidei inter

Ü

»

vellet; deponere vel unum Epifcopum, quantumvis

tot tantasque perpeffiones conftantiam longe illuftri-

»

imaxime deponi raeritum, fed hoc ipfum fynodo Pro-

or, limiliorque Ecclefiis Apoftolicis ; quam juris

vinciali Epifcoporum relinquatur, ^ Quinimo notum

Canonici difpofitio ab ea dignitate nequaquam d«je-

»

»

eft, non poffe in Gallize aut BelgiiReeionibus Roma-

cit; quam poltremo digüitate fua privandi Romanus

»

num Pontificem ex propria authoritate aut pro arbi-

Pontfex a Chrifto Domino aut ab Ecclefia nequa-

?

trio füo vel plura beneficia fim

quam accepit poteftatam ; nullis'plane caufam Papen-

plicia wz;'re, vel. (ïmplex

drechii jovantbus , nifi folis Romanorug Pontificum

"

unum difmembraxje.

LU

quibusdam noxiis adulator

D

ib(l'.ls,; quibus & ipfe affo-

2

clari Anovn hveretur. *

»

Ll

E

—

SNO EEE

ääæääääääääääääää

. DISQUISITIO SECUNDA.

0

]Ín qua demonftratur Sasboldum & Rovenium, aliosque poft ipfos Antifti-

.tes, proprios fuifle atque ordinarios Paftores & Epifcopos -

)

D

. Ecclefiz Ultraje&in'æ.

y

s I

y

inquit C—hyfdftomus, & fubdir : VNeäuevenim profetfo

y

vult infulam totam uni viro permitti, fed umicuique

?

! Unääüæ?uäz Ecclqüd ju& babet , at a proprio

propriam curam & folicitudinem indici, / Item (Theo-

phylaétus in comm. ad eundemlocum : JVoluit ezim

Paflore £2 Epz'fcopo gubernetur.

*

umverjam iufulam umi coummu

TEU €Uif ; fed quamlibet

Efolutio Dö&orum,

quam vindicamus, habet, .

urbeum proprium babere Paftorem,

Ecclefie Ultrajectenfi poft Sc/ezkiz obitum, ad

Quinimo ipfemet Apoftolus non obícure infinuar,

poftulationem Cleri nec non ad nominationem Prin. jam tum fingulos Epifcopos fingulis Ecclefiis ipfo

cipis Belgii, datos fuiffe veros atque ordinarios Epis- Spiritu Sancto. Auctore deftinatos fuiffe & alligatos.

copos, Sasboldum ac Rovemium, quamvis füb titulo INam cum a Mileto mittens Ephefüm vocafíTet majo-

res natu Ecclefie , eos huncin modum obrteftatus eft :

peregrinae Eccleüæ Philippenfis delituerint.

ä

(1) atteudite vobs £7 unrverfo . Gregi, 1N QUO vos

Fundamentum Refolutiovis. deþrbmþtum ex- $, ócrip.

SeimrUs SaxcrUs POSUIT. Epz/copos ,. vegere Ecclefiam

i Nömpe Do&oribuä hifce Cbmpertüü erat, ex

Deá, '*q'uam acquifivit, fanguite . fuo.

Chri(ti inftitutione fluxiffe ,

quod in Ecclefia Dei

Ex þ,m'xi primitive Ecclfia.

femper pofiti fuerint Epifcopi, non folum qui ple-

bi Catholice, verbum Dei annuntiarent,. & divina

Il. Huic Divinze Traditioni & Apoftolice norma

Myfteria difpenfarent, fed qui etiam gregi peculia

inftiterunt primi Ecclefie Patres: fic Cyprianus refta-

riter fibi. commiffo conítanter intenderent & adhe

tur ; (2) jat pridem, inquit, per ommes provinciat

rerent.

Cj per uvbes [ingulas orditiati funt. Epifcopi : & in Epis-

Jdeirco Apoftoli, miffi in mundum univerfüm ad. -

tola ad Coraelium ; (3) nos docer; quod eorum

convertendas. Gentes, atque. Ecclefias. fundandas ,

Epifcoporum siNGULIS PORTIO Gregis fuit ApschIP-

ubi fidem plantarant in.uno loco, & ad alia loca

TA, quafa vegat UNUSQUISQUE ? gubernet,

pergendum eis erat,, Epifcopos ordinabant, qui fin-

gulis Ecclefüis prae(fent. Sic Paulus .Zitug? Epis-

st viduatis Ecclefüs ordinari

copum inflituit in infula. Crete, illique precepit ,

Cfifionef præcipit)

Efz]?opum.:

ut & ipfe fimiliter, ubi opus effet, alios Epifcopos

ordinaret, — Hujus rei gratia , inquit. 1. 5. reliqui te

Ill. Sciebant item DoCGores , fecundum Patrum

Crete 5 ut ea, qu& defunt , corrigat, 9 conflituas pev

Doéctrinam viduatis Ecclefiis alium, ordinari debere

Czvitates. Presby

teros ( id eft Epi(copos) ficuz€g ego

Paítorem ícu Epifcopum : quemadrmodum Patres

difpofui tibi : indubie.ut quisque commiffo peculiari-

Concilii Ephefini fcripferunt ad Patres S. Synodi in

ter fibi gregi invigilarer, — Epz/copos bic iutelligi vult

Pamphylia, Theodorum Epifcopum conítitutum

gratu-

-'-(-a'x) A& XX. 1-7..28.-

(2) Epift. 52, ad Antoniah.

(3) Epift, 55.

DrsQursrrio

SECUNDA.

445

gratulantes : zndiguum quippe fuiffet , aiunt,/ AG. 7.

minifferium fuuml teaeantur implere : zmplere autem'

viduawm) snameve Leclefi

fto nixi

dam : indig;zum Pafiore carere

tllud fe nequaquam poffe fciant , Ynquit S. Synodus , f

alvatoris nofiri ovilia.

gveges [ibi commil]os Mercernariorum more defevant,at-

lID Vin.

Néque ultra tres quidem menfes ordinationem no-

]s dici

que oviumm fuarum , quarum fanguis de eorum eft ma-

vi Epifcopi differri; patiuntur Canones : Ultra tref

gibus a fupremo Z'udici vequirendus cuflodia minime

UE

7enfes, inquit Gregorins Magnus, 1. 6. Ep. 39. Fc-

ipcumbaut. Se(f.:6. Cap. 1. de Reform.: Etrur(us

Ütatem

Clefiam vacare Pontifice SraTUTA SacRoRuUM CaNo-

Se(f. 23. Cap. 1, de Reform.

Cum nquit, PRZCEP»

ls*

NUM NON PERMITTUNT, Z6.,.

Dominicum gvegem

dimi.

TO DIVINO "andatum fit omnibus , quibus atimarum

agtiquus .. . boflis infinuando dilamiet : — qui textus

cura commifu eff , oves fuas agtofcere , pro bis. facri-

lOI'e,

telatus eft a Gratiano Dift, jo. Can, r1.

ficium offerre, . verbique. Divini predicatione, Sacra-

I ex,

'. Infuper Canonicam punitionem in eos; qui provi-

mentoruim adinimflratione ,^ ac bonorum ommium ope-

! Qon.

fionem Ecclefiarum Cathedralium, que illis incum-

Càtlg.

vut exemplo pa[cere , pauperum aliarumque tiferabi-

bit neglexerint, decrevit Concilium Lateranenfe füb

lium perþnaïum curam patiraamn geveve, €7 n céteva

5 o

Innocentio llL.Can, 23. & habetur $« de elecitone

l intcr

munia paftoralia incurbere 5. qu ommia uequaquam ab

E& elel. pot. Cap. 41. INE PRO DEFECTU, , Ne pro

dis preflavi €g impler? poffunt , qui gvegi fuo non itrvt-

lHan

3*

defe&iu Pafloris, inquit, gregem Dominicum Lu

gilant , meque affiflumt, fed Mercenaviorum tove defe-

| Jürig

?»

pus rapax invadat . .. . Statuimus ut ultra tres

vunt; $acro faucta. $ynodus eos admonet. &c.

Atqué

| dcje.

9,)

menfes Catbedralis . . . . Ecclefia Préelato. non

oblizationem hanc.refidendi, feu gregi fuo affiften-

Tinug

9?5

vacet. Intrá quos (juíto impedimento ceffante)

di, imprimis omnes Epiícopos concernere, infra de«

leQud.

33

fi electio celebrato non fuerit, qui eligere debue.

clarat eadem Syqodus. T'ridentina.

fapen.

L

rant, eligendi poteflate careant ea vice . . . . is

lm

??

vero ad quem fuerit devoluta poteftas, Deum

Qualibet Eþcle]ia babere debet proprz'uik

Epifcoputm |

: allo-

??

pr&. oculis habens, zoz differat ultra tres men-

420n merum Ficavium.

2

( WP u«

viduatam Ecclefiam de períona ido-

)»

nea . .. canonice ordinare, Íi cazonicam volue-

VI. bänique nec hoc ignorabänt Doctores , h:mc

?3

rit effugere wltionem."

Paftoralem curam proprios perperuosqué requirere

F2

Paftores, qui proprias oves paícant, neque ad alte.

-deim Ecchfiis populofir.

rius nutum queant amoveri,

Ita praefcribit Canon PasroRari , Caufa 7. Q. z.

*"IV N&Eïfolum circa viduatas Ecclefias hanc pro-

C. 42. defumptus ex Ep. Gregorii Magni ad Joan.

videndi curam & folicitudinem impendi voluerunt

Epi(c. Scyllatinum l. 2. Ep. 25. . ,, Paftoralis officii

Canones, fed etiam circa ipfas Ecclefias, quae Epis-

» cura; izquit, nos admonet , ' deítitutis Ecclefiis

Copos quidem nunquam habuerunr, & adeo tamen

» froprios conflituere Sacerdotes ,

qui gregem Do-

l

populofee fünt, ut Antiftitem ordinari fibi merito

» midüicum d

Y

x

ebeant Paftorali folicirudine guber-

poítulent, ità Statüit. Can. 6. Concilii Sardicenfis ;

5 m

2

Licentia danda non eft ordinandi Epifcopum , aut

Item S, Pon

tifex in vEp. ad Marianuml Epifcopum

L

in vico aliquo, aut ia modica civitate, cui füfficit

Raven. I, 6. Ep. 39. cujus fragmentum refertur Dift.

LO

"umus Presbyter, . . ,

non debent , . , facere

;o. Can. 1 r. prout füpra citavimus, Ecclefia Dei , in«

35

. Epifcopum nifi aut in his Civitatibus que Epifco-

;

quit, d72 viduata PRoPRIO Epi/copo vemanere nom delet;

jifo

L^

pos habuerunt, aut fi qua ram

ac proinde fecundum Gregorium tamdiu viduata efti«

pogu!ojä ett; que

Ifut

A

meretur habere Epifcopum."

manda eft Ecclefia,' quamdiu in ea non

iO

- Hoc ipfüm etiam decrétum fuit in Concilio Car-

Epiícopus; fed tanrüm- 77zceriur,

fedet praþfiüg

71

thagiaenfi, 11.' prout notant' Correctores Romani ad

Coníonat Canon, Ze&His, Dilt, 63. Scienter, ine

17

C: 16. Q. r. Caa. Fgrix, ubi ad hec verba Cano:

quit; Ecc/efiam Dei fin

À

e ngþglo dzu szgore &0n del)erf

nis ; illa Diecefis , qu& dliquaudo babuit Epifcopum,

fo::jïj?gre;

LÀ

À

(lal,

babeat pvoprium ; monent, quod in Concilio ipío

ïlü.f

plo

fequantur hac : " F£ ff accederite tempore, cvefceutefide

| Cuilibet Pkrbf

Bie prop

aff.

zgnmzä;::f Pai'i'ocbz;:-

If)S.

Dei, populus worriwLICATUS defideraverit PROPRIUM

j ecuizdum Caizqrie;.ï :

Y

jj

babere REcTOREM , ejus. videlicet. voluntate, in cujus

lh

poteffate eff Diacefis conflituta , babeat EriscopuM.

4V'lI.v Tahtöpe;e autem 'hoc ipfüm --obfefvatum v

04

05

Idem quoque jam pridem ftatutum fuit in quadam

luit Ecclefia, utidem decreverit circa fecundi ordinis

(

Synodo Anglicana fub Theodoro Cantuarienfi, apud

Paftores, 'ut nimirum eorum finguli fingulis Pareciis

Bedam lib. 4. Cap. $. ubi Capitulo IX, prafcribitur,

fint preepofiti; ramquam proprii órdinarii ac perpzui

ut crefcente numero fidelium , etiam: numerus Epifco-

Preelati, qui ne qui

fint amovibiles, :

dem ad proprii fui Epifcopi nutum

?

porum, qui illis praefint, augeatur.

S. Gregorius in Re(p. 8. ad Augu(tinum Anglorum

Atque hinc videmus, quod pofterioribus feculis ;

L4

Apoítolum, vult in Auglia Epifcopos ita ordinari, z£

ubi Capitula & Monaíteria, ad qua decima, aliaque

lj

lo

"n

bona Ecclefiarum , imo & ipfa: Ecclefiae Parochiales

j

Diit. 80. Can. 6,

go intervallo tuitime ldi:ju(zgarztur j quod refertur

cum omnibus juribus & proventibus per incorpora.

Ij

Et Gregorius junior, ad Bonifacium Epift. ult. Can.

tionem aut donationem tranfire cceperant, eüm an«

j5

» precipimus, zz4u£, ut juxta Sacrorum Ca-

nexo onere feu obligatione Ecclefiis incorporatis ne-

?

» nonum fílatuta, ubi multitudo excrevit

ceffarios Miniftros praficiendi, prefeceruntiis Pres«

» debeas ordinare Epiícopos."

þfidel(ium ;

byteros amovibiles, &a nutu fuo atque arbitrio de-

Quin ea ram conítans olim difciplina fuit, ut in

pendentes : videmus, inquam, quod mox Epiícopi

Codicem Juftiniani relata fit L. uNAQUQUE, qua

huic fefe abufui & malo folicite oppofüerint, & pri-

precipitur in verbis : Uga

qu&eque civitas -pïoprz'um

mavam femperque haétenus in Ecclefia ufitatam Dis-

Epifcoput babeto.

ciplinam vindicaverint.

Ita habemus, | quod

fecuio XIII. Synodus vulgö

Ecclefiis dari opor'tet Epifcopum qþi ex proprio

Germanica, Mogunüe celebrata. anno 1225. fub

5

'O.ü??i? teneatur 19 d rcyz'dere.

Prefidio Conradi: Epifcopi, Cardinalis. Portuenfis

(uti noratur a. Labbeo) advertens, quod rNomvis

. V. Manifetum quoque eft, ip(aque noviffime

quedam confuetudo in. quibusdem Almanie partibus

"Tridentina Synodus (atis infinuavit, Epifcopos etiam

CONTRA CANONICAS SANCTIONES izvaluit, ut ponam-

jure divinoï teneri ad refidentiam, cum jure divino

tzg-r in Ecclefiis conduä?z'riz' Sacerdotes$ , Vicani T'EMe

|QqPORA-

Kkka

Supplem. Oper. Fan þEfpen Pars IV.

VINDICUE REsoLu'möNis Docr. Lovaw,

&

444

Rom.Pontificem, . fi cenfuiffent eum, neglle&is Sanc.

f-ommä; præc&perit ut, cum Ficaxius poni debet (

potef] , pERPETUO ?nuflituatur.

üffimis Ecclefisde legibus & Decretis, voluiffe Eccle-

)

declatavit Concilium

Idipfo.pro jure, communi

fiae Ultrajeéctenfi non proprium ac perpetuum affignare

ellt

Lateranenfe füb , Innocentio Ill. in Cap. 30. 94 bE

Pa(torem, fed extraneum quempiam Epifcopum, fub

cop

PREBENDIS, voluitque ut fi Ecclefia Parochialis ma-

nomine P/ilippenfis, Epbefiui , Cafforienfis , Sebaffe-

&

2i ; qui cum durnraxat titalo hujusmodi . peregrinae

[di

lu

jori dignitati fit annexa, is qui eam obtinet, & for-

re nequit illi perfonaliter, defervires zz ip/a Ecclefia

Ecclefiae foret. ordinatus, non teneretur ex froprio

qde

Pavocbiali. idoneum &9 vERPETUUM babeat Füicaviumi

officio Patloralis folicitudinis in Ecclefia Ultrajectenfi

fes

CANONICE INSTITUTUM.

refidere, & illius curam gerere, féd hiec rtamquam

pif

.. Et noviffime S. Synodus Tridentina SelT, 14. Cap.

merus Vicarius praftaret, dependens a mandatis &

d

9. , Jure optimo, zzquit ,. diftin&tee fuerunt. Dice-

nutu Rom, Pontificis , aur eriam Congregadonis Car-

fVd

» Cefes & Parochie ac unicuique gregi proprzz at-

dinaliuin de propapanda fide,

r

» tributi. Paffores , & inferiorum Écclefiarum Recto-

€

Sedi

» Les, qui fuarum quisque ovium curam habeant."

Pretenfa Felicitas Eccl

À

cul

Ponti[icio refutata.

[ie Batavice fub 1ro Zfzcario

Volens autem hancnon parum collapfam Difciplinam

fcd

reflaurare Seff. 24..Cap. 13. iis in..,,, locis, ubi Pa-

ber

s rocliiales Eccleíia certos non habent fines, nec ea-

IX, Aftjiequidem meros Vicarios ïPontifïc':ios fuis-

U

[I

»)

rum Reéctores proprium populum quem regant ,

fe Sasboldum , Roveniumy, eorumque fucceffores An-

[i

?5

fed promi(cue perenribusSacramenta adminiftrant,

üiflites , . nequaquam Archiepifcopos Ultrajectinos

u

2

conrendunt adverfarii, putratque. D. Internunrius

mandat S. Synodus Epifcopis . . . ut deffzntto po-

tho

)

pulo in certas propriasque Parocbias uuicuzque faum

Bruüxellenfis hoc modo optime provifurn fuiffe Ec:

clefiae Ultrajectenfi, ita ut in Epi(tola ad Catholi-

qua:

» perpetuum peculiaremque Parocbutn aífignent, qui

zi

» eas agnofcere valeat, & a quo folo licite Sacra.

cos. Confcderati Belgii de 4.. Maji 1724. feliciores

a

» meuta fufcipiant : aut alio utiliori. modo ; prout

eos fore pronunciare non dubiter, fi Romanum Pon-

&

» loci qualitas.exegerit, provideant."

tificem haberent pro immediato Paítore; licet ad

il

Quibus. ultimis verbis : aut alio utiliori modo pro-

300 leucas remoto & oculis fidelium numquam con-

&f

fpiciendo, quam fi proprio coram gauderent Epis-

videant , minime fignificare inrendit $. Synodus, quod

quat

arbitrio. Epifcoporum .relinquatur, difpicere an cer-

copo,

,Eademr pene loquitur Papendrechtius; querit

Mi

to popülo praficiendus aut non prexficiendus fit pro-

prius & perpetuus Pajfor: fed folum, quod interdum

enim, pag, 233: & 245. quid interfit; utrum Popu-

drac

utilius provideri poflit aliter. quam diftinguendo.po-

lus. Batavus per Zzcarium ;dpoflolicum vegatur, vel

pulum z certas propriasque Parocbias : nempe fi Pa-

per proprium Efiftopum ?. quid Ecclefie Batava,

feqi

Tour

rochia certos. quidem nes & determinatos limites

quautum ad falutem animarum, detra&tum fit, licet

cuim

non habeant quoad territorium, fed certum tamen

redacte ad conditionem mere Mifffozis ?

eun

populum ,.certasque 'ac. determinatas familias com-

Refpondeo, multum fane intereffe inter proprium

Paftorem & alieni Paítoris Vicarium. . Proprius Pas-

fs

plectantur ,. quibus. perpetuus €? peculiavis. Parochus

t

prafit : adeo ut Sacramenta non admiai(trentur pro-

tor & Epi(copus proprias oves cognofcit, tamquamr

mifcuc , íed quilibet Paftor fuos cognofcat, & a fuis

proprias dilipit, curat, fovetque. Proprius Páítor

cognofcatur. . Artque..boc modo etiam farisfieri Dé.

& Epifcopus eft Pater fnorum : Vicarius aurem ad-

creto "T ridentino refpondit Sacra Congregatio Cardi-

inftar Paedagogi, qui ad inftituendos : alienos filios

alfumitur, & ad hoc mercede plerumque conduci-

nalium, uti teftatur. Auguftinus. Darbofa, de officio

dubi

Darochi , parte. 1. C. 1.

tur, uti reíflectir Guilielmus Eftius ad locum 1. Cor.,

IV. 15. ubi ingens utriusque (Patris & Paedagogi)

priü

;; Idem.eíto. Judiciam de Parochia virtualiter dupli-

ci, utpore quaz in plures diítriéttus proptér numero-

difcrimen pandit Apoílolus ipfe, Patris vifceribus

que

Tat,

fiorem latiusque difperfum Populum divifa fit, itaut

erga Corinrhios plenus : ,U* ri1168 zieos cbariffimos

cuique di(trictni. proprius praefit Parochus ; uti exem-

1naueo , inquit, zam fi DECEM MILLIA. P.£DAGOGORUM

gen

pli caufa factum eft in Parochia B. Marize Virg. Ant.

baleatisin Cbviflo, fed uom multos PATRES, nam n

fit,

Chriflo 7eu per Evaugelinm ego vos genuui.. Hoc Dis-

TT

verpie, ubi duo Plabani preefident tamquam duo di-

"

verforum Diftri£tuum Parochi.

crimena temporibus Apottolorum usque modo agno-

Kaf

:

Eecclefiarum feu:

vit Ecclefia, dum, perpetua praxi, & S S. conditis

dar

Si hoc in. inferioribus minorum

Parochiarum .Re&oribus locum. habeat, .ut . fcilicet

Canonibus, femper .prafici voluit fingulis Ecclefiis

proprii illi fint;ac. perpetui, qui ad nutum fui Épis-

proprios atque. perpetuos Paftores: duümque pofte-

copi & Anti(ílitis amoveri. non poffint, multo igitur

rioribus feculis ac noviflime in Synodo Tridentina

magis debet illud ipfum obtinere in Epifcopis fen

priftinam illam ac faluberimam Difciplinam , quee

rimi ordinis Paftoribus, ut fingulis majoribus Iccle-

hac in parte, uti & in cereris pene ornnibus collabi

X

h

is feu Cathedralibus aut Dicecefibus proprius prae-

cceperat, reítaurari mandavit,

Vrl

a

fideat Épifcopus, ordinarius.atque .perperuus ; qui

non fit. Vicarius temporalis ad nutum R. Pontificis,

theq

Exemplum Ecclcfæ Cbi:;gx:jï;j.

aut alterius cujusvis Primatis amovibilis,

mut

Certum- quippe eft, Epifcopos tamquam primos

— X. Denique quid Ecclefie ad meram miffionem

hi

Paítores infua re(pective Dicecefi in regimine füze Ec-

redacte detrahatur oítendit exemplurm lugubre Ca:

Qüen

clefia non ita. dependere a Rom. Pontifice, uti .infe-

tholicorum Chinenfium,, qui in maxima degunt pe-

defi

riores Sacerdotes a. fuo dependent Epifícopo; utpore

nuria Miniftrorum ; adminiftrationis Sacrammentorum,

Ll

& predicationis verbi; qua penuria fuapte natura

ab illo tamquam Coadjutores & Cooperatores in cu-

»Q

ra Paítorali affüumpti, qui non niíi füb authoritate fui

fequitur ex eo ,. quod proprii illic defiderentur Epis-

» fif

Anriítitis Sacramenta adminiftrant, reliquaque Pafto-

z

copi & Paftores ; quod hemo ordinaria poteftate in-

»

ralia munia. exercent,

flruétus exurgentes in Clero contentiones, difcor-

y li

dias, &'mulationes, exauétoritate ordinaria compes-

;j

cere valeat ; quod mandata Romani Ponrtificis per

'äquitas Refolutionis Doäomm.

Íiy

Oceanum transfportari juffa & praefens malis reme-

in]

dium adferre non. poffint,. & plerumque tota in ven-

.. VIII. Re&e igitui*exiüimarum Doctores, Sz.zfi/o:?-

€0p

dum, Rovezium aliosque ramquam proprios Epifco-

tum. abeant.

Haec & plurima alia mala perfentiunt.

40

pos & Paítores IZcclefiee Ultrajectinae praefectos fuis:

hujusmodi Ecclefie, conditioni Mitlionis, ad q'uam;.

*0r'fi

redacte funt, indivulfe ac perpetuo annexa.

fe ;,alioquin futuros fcfe nou parum injuri)ofclas- in

"dbfurda

DisQuisrrio

; SECUNDA.

A«5

Sanc.

d.

"bfurda dedu&a ex- principiis: Papenudvecbtii.

& Conciliorum effectum eft, ut Papendrechtius hunc

Tqre

locum 75oma[fiui pro caufa fua adduceret, fed nef-

l (llb

XL Denique fi Papendrechtio demus nihil inter-

ciens arma adverfum fe porrexit, Nam Sanéti Patreg

eIe, five Ecclefia Batava regatur per proprium Epis-

'þajle

u

icavium

& Concilia non cenfüerunt continuo extingui Eccle-

Tinge

copum five per 7

Pontificium : tum profzcto

fiam Carhedralem, ubi Epifcopus non precfidet , ubi

& nil intereffe admitrat neceffe eít, five Eccleíia

IT

morte vel exilio eft ablatus : fed viduatam dixerunt,

-ten(t

Italice , Germanice, Gallice , Hifpanice , atque

talemque, qui Epifcopum & Paftorem defiderat ,

adeo omnes per totum orbem Catholicum Dicece-

quo defunéto, quo abfente grex periclitatur, | Ne-

]üàm

S&

fes & Paracie regantur per proprios Epifcopos &

que S. Chryfoftomus in exilium pulfus, quafi ablato

Paftores, five per Apoftolicos Vicarios. iNon enim

capite mortuam & collapfam reputabat Ecclefiam

.

eft differentia inter hafíce Ecclefias, & Ecclefiam Ba-

Conítantinopolitanam, fed folicitus erat, ne fidelis

tavam, nifi quod i(tarum plereque &Rom vicinio-

grex diu privaretur Paítore; atque hoc ipfum eft,

r

res fint & fub ditione Principis Catholici fite qui

quod hoc $. probandum füfceperamus , nempe uni-

Sedis Apoftolice unitatem profitetur ; ex quibus pro-

cul dubio capitibus Romanus Pontifex facilius &

cuique Ecclefiz jus effe, . & neceffitatem incumbere,

ut proprium E

pifcopum &Paftorem, a quo regatur,

fructuofius poffer illas Ecclefias per fuos Vicarios gu-

obuneat,

füis«

bernare, quam per Vicarium regere poffit Ecclefiam,

AT

Ultrajecten(em.

sy,;opf;g m-umv qu& in [equentibus $. 6. vemiupe

linos

Ex Papendrechtianis igitur principiis fluit, nil

vefelleuda,

NU

intere(fe quoad bonum Ecclefiarum torius orbis Ca-

K

tholici, etfi folus Pontifex Romanus haberetur tan-

holi

XIV. Sed füperfunt in. hac II. stquxsxrxowä re-

quam illarum omnium proprius Épifcopus & Paftor,

fellenda ea, quae. Papendrecbtius, ( vel etiam Ang-

O[CS

reliqui vero omnes, Ííeu primi feu fecundi ordinis

Don

nymus) adducit adveríus Sasboldi & Rovepgii Epiíco-

Sacordotes non nifi Apoftolice Sedis Vicarii effent :

patum Ultrajectinum, quem conformiter ad Refolu-

Lad

ac proinde & nihil inteffe, licet jam, fi non nomine

tionem Doctorum vindicamus,

SUN

aft certe re, flaruatur Romanus. Pontifex Paítor ille

! 1. Objicit, Sasboldum & Rovenium confecratos

pis

& Epifcopus Univer[alis , cujus vel folum nomen tan-

fuifle in Epifcopos 77zw/ares, titulo dumtaxat " Pb;.

quam prophanum & execrandum $. Gregorius Mag-

*

lippenfis Ecclefiae ; ac proinde eos non fuiffe. verog

&i

nus exhorruit.

Epifcopos Ultrajeétinos :

pu

Quamquam aperte admittere non auderet Papen.

Il. & IHf.

ad. quod refþondemus $. $,

vel

drechtius id, quod ex illius principiis luculenter con-

2. Opponit, non recte a Do&o

ribus pro caufa $as.

"m

fequitur, nil fcilicet interefle an omnes, per totum

boldi & Rovenii adhibitum ui(Ie

(cef

Canoteti 37. Conci-

mundum Epifcopi forent Romani Pontificis Vicarii ;

lii T'rullani :

cujus vindicias dabit $

. IV.

£5

cum probe noverit, 'quod inaudito hujusmodi diéto

lum

cunctós Catholice ditionis Antiftites fibi adverfarios

3. Formam Provifionis evincere, $asboldum ,. &

Rovenium ad Ecclefiam Ultrajectinam mi

Daje

fu(citaret, &-qui Sacri Hierarchici ordinis (unt

natos fuiffe, quod $.- V. refutabimus. -

nimf; ordi-

lat

PPO-

tectores , Prinäipgs Chriftianos,

;.4. Nomen Vicarii

Apóftolici, quo & fe ipfosap.

r

pellarunt, & ab. aliis

ad-

QOInu$ ,

fatis- oftend

appellati. funt Sasbo/dus. & Ro«

C'bfzc(ujz'o bujus $.

ere ,. eos non fuifTe

proprios

ll08

E

Icl

- Pi(copos Eccle(ig lelrgj-e&þnüs?

qufo'dl refellitue

. XIl.. Concludarnus i-gitur, chrtum effe atque in:

S.

Qf

dubitatum, uaicuique Ecclefie prafici oportere pro-

$. .D-enique Romanum Pontific

ul

prium- Epifcopum, & Paftorem , ut nec dubitari

em habere plemtu-

diuem poteflatis ex qua (ecundum i

pfius beneplacituni

JUS

queat , quin Ecclefia Ultraje&tenfis jure talem requi-

omnis. jurisdictio

in caeteros. Epifcopos.& inferiores

10f

rat.

Quinimo etiamfi pridem deftrruétam fui(Te fia-

Sacerdotes derivet

ur; fummum autem Pontificem

UM

geremus hanc Ecclefiam, cum: tamen in confefTo

Saiboldo atque: o

venio nil amplius tribuiffe, - ni: ut

il

fir, eam modo complecti fufficienrem: fidelium nu-

tamquain. Vicarii. Apoítolici i Miffione Hollandicg

JIS

merum, qui ope Paítoris indigeant ad falutem, fa.

Epifcopale munus obi

10

tearnur neceffe eft,

"

tenz,*-de qxfo Q.I(VH, VI-H.",;

quod proprium il;i 3Epifcopum

IX, Xo &»—Xlo"

I[

I$

dario pOl'f???f '

M

50 I Io

t

d

" Papeudrecbtius propriz's" artmis viclus.

TE Etdqïæ P bü"/y?/?m/ïïïvsqasöoädo-äf -Rïoven'io no;

ie

obfuit, quo minus. ejfeut

proprzi : Epi/copi: Ultra-

bi

XIII, Quid multa, cum ipfe Papendr-echrius, hanc

jedizi.

Ubi de Epifcopis.

Titularibus in

veritatem nefciens confirmarir, dum e contrario pro-

"

Partibus in-fideliu:xæ;l

fgzizz'ritur.

bare intenderit Ecclefie Ultraje&inae extioctam Ca-

thedraliratem , per hoc quod, uti ipfe füpponir, poft

Ref-'öiutiö Do&orur'n S. Sgdi honoriäca.

mutatum apud Datavos Relipgionis (latum, in ea Ca-

thedra nullus federit Epifcopus, fed nec federe po

- I. Volünt adverfarii ,

f

tuerit ?. Nititur enim oftendere Cathedralitatem Ec

Sasboldum & Roäem'm nonr

1

fuifle Ecclefiae Ultrajecte.

nfis E

piícopos,. quod non ad:

clefiee eflentialiter requirere E.pifcopum, quia 77o.

hanc, fed ad Ecclefiam Phili

e

» tradit, zz2ui , Patrum & Conciliorüm

ppeafem fuerint ordina-

[l,

maffinus.

ti; cum Titulus Ecclefise: Philippenfis ;

non autem.

» confenfione unanimi firmatum efle, zog po[Je Ec

Ultrajectenfis in eórum

confecratione fuüerit expres-:

d

9»?

fus.

clefiam [ine Epifcopo conffave, uti uec Corpus. fine

Qua in re Adveríarios honori

Sedis Apoftolicae:

»

capite, a Quo jugis vite fons [caturiat , & in om-

male confulere, & e

contrario Refolutionem Docto.:

1

9

?

ues avtus perlabatur. — Nos emim poteff. Ecclefia effe

rum; cum judicarunt Sasboldusn atque Zovenzium re-

x

fine Epifcopo,. aiebat olàm . Chvyfoffomus?' | Addat,

ipía ad Sedem Ultraje&ctinam ordinato

S fuiffe, quam-

fi- velit Papendrechrius, & S. Ignatium Martyrem

vis füb pereg

T

trino T'itulo ,delitefben;tc;s

EE Sedi hono-:

in Epift, ad Trallianos ita fcribentem : fize àis (Epis.

rificam demonítlrabimus.

cópo fcilicet Presbyteris & Diaconis ) Eccelefia elea

Profe&o honorificum non fuiffet Ro

ï

mano Ponrti-

zon eff 5 mlla (iue iis Sancla Congvegatios zulla Sauc-

fici, i Ecclefie Ultrajectenfi

per obitum . Scbenckii

£oram collectdio.

viduatz & tantis tunc calarmita

!

tibus: pre([ze , propter

Atque ex finiftro intelle&u hujus fententiz Patrum

quas vel tunc maxime Rectore

indigebat, proprium

pis-

ViNpicugE ResoLuTIONIs Docw. Lovaw.

445

L

"dufus Titulavium: Epifcoporum veprobatus per

[)J

Epifcopum & Paftorem dare noluiffet ; cumS S. Ca-

nones , ipfaque novitfime 'Tridentina Synodus quan:

Clementiuaui , n Plerisqge.

It

tocius viduatis Ecclefiis de proprio Paftore provideri

Ill, Hifze malis obviare voluit fub initium feculi

pre

cipianr, uti $. praecedenti vifum eft.

ni

D

einde nec honorificum fuiffet R, R, Pontificibus,

XIV. Clemens V, per füam Conftitutionem relatam

fi

fi Sasboldum, & ARovesium dumtaxat tamquam mere

inter Clementinas fub hoc titulo: Clemens V. in

fal

Concilio Viennenfi, qua incipit - P/erzsque, de

tbi

Titslares Epifcopos, uti aiunt,Zz partibus infidelium

or dina(fent ad. Ecclefiam Philippenfem , quam num:

Elect, & Ele8i Poteft. ; qugmquam non conítet hauc

bit

Decretalem effe illus Concilii ; cum certum fit. plu-

quam elTent aditur!,

3y

Notum enim eft, jam a temporibus Apoftolorum

res Decretales fub hoc nomine referri, quas certum

po

eít eidem Synodo adícribi non pofle : . ;, In Pleris-

lic

fingulos Epifcopos fingulis Ecclefiis. ubi Cathedra

erigi debere videbatur, preepofitos fuiffe & alligatos,

» que Ecclefiis, zzquit, uedum, quod dolentes re-

elt

» ferimus, prefidio facultatum privatis, fed & C/e-

ut iis faperintenderenr, & verbum Evangelii per fe

qu

» vocareutibus 6? populo Chrifliano , multos frequen-

i

ipfos annuntiarent, uti fupra monftratum eft.

» ter & Religiofos prafertim ,

improvida füperio-

( A'bujïzf, äuoä 'E-pz'fcopzhu;zon /anmt:þqoþztlum cui

»'rum provifio ad Pontificatus affumit honorem, qui

r

» nec , urexpediret, : prodeíle, nec praee(le , ut

Juperintendat ex . $. dnfelino Cantuarienft.

L

» deceret, valentes, inflabilitate vagationis & men:

Ii. Cumcju&ltandem circa 'feculum XII. in Regno

» dicitatis approbrio ferenitatem] Pontificalis obnu-

Hibernia abüfüs invaluiffer, ut paffim ordinarentur

» bilant dipnitatis." Quia, inquit glo(fa, 7/ va-

dunt ad Curias Principum &7 quarunt babere peufionem

Epifcopi, quibus certus populus, cui praeffent, non

ä

a(lignaretur : de hoc tamq

uam graviffimo malo Re

£2 multoties Principes eos babent tamquam jfamiliaves

»

em FHibernide monendum cenfuit S: Anfelmus Epis:

vel tamquam Capellanos.

g

n

copus

Cantuarienfis per Epiftolam; ( l. 3. Epift, 147.)

Hoc Decretum, prout notat

Thonaffinus Di(cipl.

)

Eccl. parte 4. l. .. Cap; 7. ri; 1. & 2. ,. primum eft

fümmopere eum exhortans, ut abu(um iftum eReg-

p

no tollere adniteretur : jj dicitur, igquit, Epifcopos,

quod reperitur concernens hodiernos Epifcopos 27-

p

in terra veftra paffim eligi & fine certo Epifcopatus

tulaves , & pr&cipuum eaput mali, quod in hifce re-

93*

"7

LPj

loco conftitui, arque ab uno Epifcopo Epifcopum

darguit, eft, quod ordinarentur ad Eccjefías Clero ca-

90(

ventes$ €9' populo Cbrifliano, atque adeo. vagabundi

??

ficut quemliber Presbyterum ordinari ,. quod nimí:

y!

)

rum Sacris Canonibus omuino contraviumn cf ; & eos

Pa&ores exiíterent fxpe grege, fine Miniílerio.

» (

qui taliter inftitüti funt aut ordinati , cum fuis ordi-

y (

99

natoribus ab Epifcopatusofficio deponi preecipiunt.

Item fer v'arz'al Concilia.

»!

99

Epifcopus riamque, nifi.certam Parochiam & Po-

,l

9)

, puluimi ; :cui fuperintendar,habeat, conftitui fecun-

TV. :Mala iäm commemorata ex ord-inatione hu-

. dum . Deum non poteft:; :.quia nec in.fecularibus

jusmodi "Titularem Epifcoporum fluxiffe oftendunt

»|

9?

» !

)

nomen vel officium Paftoris habere valet ,. qui gre-

eiiam. querelae variorum Conciliorum, qua eodem

feculo XIV. Item XV. celebrata fuere, fignanter Sy:

, 1

em quem paícat non tiabet. Honor quoque Epis-

»'

?5

copalis non parum, vilefcit, dum is ad Pontifica:

nodi Raveanatenfisanno 1314. Rubrica 4, & Saltbur-

tum adíümitur, qui erdinatus, quo:divertat, vel

geníis anno 1420.

»(

9)

fi

üb idem illad tempus dicere non du-

$ cül per.

Epi(copale Minifterium certo praefidear ,

Quapropter,

Hec $. Anfelmus Cantuarienfis, carpens

bitavit celeberrimus : Gexfozius de ftatu Prael, confid,

px

o Deícit; "

Rior

récipue:tamquam $

S.' Canonibus: adverfüm , &

8. quod boc, nimirum tales Titulares Epifcopos ordi-

nare, fieri zom conmvenut :

4ja, inquit, vamzum s

pot

pifcopa

li dignitati probrofum , ordinari Epifcopum

det

fine populó, : cui fuperin

.tendag & minifterium I*pis:

MOoNsTRUOSUM videtur in Ecclefla, quouiam fruftva

as

poteflas , cui nion fubefl . operatio.

ipf

copale impendar. . :

f

ul

beb

; Girca. hec S. ÀAn

fe,,lm"i :temþöl'a; .aut non dudum

- Quare ftatutum

ir per.Clementinam 1N Prexis-

oft. exottü in Ecclefia:fuere: Epifcopi;. quos vocant

QUE, ut nullus de c&tero, nifi fpeciali auZforitate Se-

T0

has

Tütularei ià partibur , q

ui fenfim ordinari cceperunt

dis "ipofiolice de Paftoreé provideat Carhedrali Eccle-

ad Ecclefias a Barbaris occupatas ;

fivezz partibus in-

fiae fibi qualitercumque fübje&te , 2« Clero careat £?

Vil

deliuta conftitutas, qui neque idioma populi illic de-

fubditis Chriffianis.. Atque ita reftricta poteftas Epis-

eor

entis callerent, neque fpeim ullam aut animi propofi-

coporum, qua multoties abutebantur in ordinandis

bus

tum haberent hujusmodi Ecclefias, ad quas ordinati

Epifcopis "litularibus.

erant ; adeundi, : Undenomen Titularis Epifcopi ho-

Sed hi abufüs, qui ante hoc Decretum per im-

die apud quosdam in malam partem accipitur, itaut

providam variorum Superiorum provifionem inva-

luerant, . deinceps (quoniam ambirio Epifcopatum

per illud intelligarar fignificare Epifcopus,. qui gerat

merum Zitulum Eccleia ad quam ordiriatus eft; ip-

aucupantium non

2

moritur) jn Cum Romang f*epul-

fam autem rem; ipfumque officium ac regimenin illa

R,

lularunvt.

non habeat; in qüa fignificatione illad vocabulum hic

orig

Dati

etiam accipimus.

um E

- Hinc. porro graviffima-in Ecclefiam Dei mala re-

þzjäopmum to?erdf:)f ;2072; a[)þrgfä

U

dundarunt. :Nimirum cum Titulares hi Epifcop; non

.»?bufu! ' Tz'tulari

batus :2 Conc. dYi.

Leo

fecus-ac alii, in confecratione fua characterem Epis-

lit,

V Unde in Concilio" 'TrAid.e'nt*ino non dcfuermit

tenf

copalem acciperent & dignitatem, nec non ad omnia

Pontificalia exercendum jus ; effectum eft ut plurimi,

Patres; qui contra hujusmodi abufus & fcandala vo-

Qart

cern tollerent, horumque Z7£uJariutia Epiícoporum

lii

qui Epifcopalem ambirent dignitatem,: videntes per

S$ S. Canones ferveriffime prohibitum ne quis absque

