S. Chryfoffomius (1) exul Phenicum Ecclefiz ex

Diecefim :: & hoc Pontifici Romano a Chriíto con-

It

ceflum effe, dicente: pafce oves rneas, pag. 185. , Jures

Gearilibus haud pridem collectze curam geffit ; Go-

d

thisque Vuilam (al. Unilam) Epifcopum ordinavit

$5

inquit, divino ad folum füummum Pontificem per-

pun

& in Gothiam mifit.

:

tnet Epifcopos deligere & conftituere, cum a

pe[ll

Porro ordo charitatis poftulabat, ut vicini pre

$?

.Chrifto D. univería Ecclefia commiffa fuerit Pe-

gili (

)9

to.... verbis ilis: JPafce egnos meos, pajce

cateris Épifcopi Ecclefia in .necelïitate fqrte conítitu-

elle

tze füuccurerent,

ové; tned$ 5 & pag. 237. : Haec fuprema potefítas

u

Sedis Apoftelica ,

àit; z2 Epif/copis conffituendis

Sed vicinis Epifcopis deficientibus feu neg

ligcmi"?

vatit

. bus; eadem charitate urgente fuccurrebant remotio:

five confirmandis five ordinandis, ubique terrarum

»

numquam revocata in dubium fuit.? — Quis ferat

(ont

res, ac precipue Epifcopus feu Pontifex Romanus

ml

tam ineptam SS, Scripturarum interpretationem, tam-

tanqum primatum obrinens: qui fibi id prav cete-

pro

'ris incumbere merito exiftimabat, ut Ecclefiis etiam

que fuüpinam antiqua Diícipline SS. Canonibus &

&

unanimi SS. Patrum fententia roboratz & per tot fecu.

diffitis pro neceflitate fubveniret , iisque de neceffa-

nen

Tlis Paftoribus & miniftris provideret.

lorum ufu firmate ignorantiam, «X qu

1

odamquo

1/ ,

neganda confidentiam ?

pnu

Teflimonium S. Gregori Magi.

Neque minus iterum à

bfurde hallucinatur p; 185.

186. 187. opinando quod jus eligendi Praefulem in

Q

quo

XIX. llluftre in hac re exemplum & teftimonium

Ecclefia Cathedrali ex przmgeuia auctoritate ad Sedem

Apoítolicam peruünuerit, feu ab initio fpe&tarit, fed

2

prabuit S. Gregorius Magnus, qui in Angliam mifit

ref

Auge

o

uflinum, aliosque Presbyteros, quia vicinl. E

oflea, perindultum R.Pontificis, penes

Capitulum

Cathedrale efle coeperit.

nf

pifcopi Galliae id negligebant : & de hac fua cura &

follicitudine in hunc modum fcribit '"Theodorico &

Quomodo enim illa poteft effe primigenia au&fori-

245 a Chriíto palam Pontifici fümmo commiífa, qua

a

'Theoberto Gallie Regibus lib. 5. Epill. 8. perve

*

/

Ü

)

nit ad nos, Anglorum Gentem ad fidem C

[

bvifliauam Deo

tot feculis neque nora neque exercita fuerit ; fed cu-

jus origo in Píeudo monumentis feculo VIII. fabri-

pro

snifevante. defidevauter velle cogverti, [od SACERDO'TES

lllà

VESTROS E VICINO NEGLIGERE C deéfidería eorum ces-

catis oítenditur, ex quo fen(im crevit in eam mo-

Ep

Jare fua adbortatione

fuccendere , o8 Boc igitur. 7du-

lem, quam adveríarii füfpiciunt ? Adducant adver-

um Dei cum alüis

. Hlluc previdimus

farii vel unuum Canonem aut textum SS. Patrum, per

a

gujiinum ferv

X. prima fecula, ubi illa auctoritas Romano Poa-

[u

divigeudum , & Epift. 59. ad

Brunichildem Franco-

Tu

perveniffe, Anglorum

tifici afferatur, vel ubi per eju$ zzdu/tum : Electio E-

feq

m Reginam indicat ad fe

Gentem velle fieri Chrittianam, /eg Sacerdotes, qui

-

pifcoporum proprio Clero ac populo commitffa fuis-

qii

íe monítretur.

Profecto hac adverfariornm opinio

li

j

ia ViciNO funt ; PASTORALEM erga £0. SOLICITUDINEM

zon babere. (Quorum , inquit, me amme um «terua

palpabiliter refutata eft per conflantem tor feculo-

ruimn

circa. inftitutonem. ÉEpifcopum difciplinam ,

damnaátione valeant. deperive, cure uobis fuit . . . 7du-

4

]

Divina autto-

guflinum . . .. cum alüs fer

vit Dei illuc dirigere . . .

quam quidem dixerunt. Patres (2!

O. € Fecino fecumr de-

vitate dejcendere . & praecepto Apoftolico roboratam,

.quibus etiam injuuxumnus, ut

deant Presbyteros ducere.

quamque olim £ce/efiaffic: Canones nullatenus violari

pr

permiferunt.

tn

Ex quo patet, quo

d prioribus feculis au&toritas

providendi Ecc

lefiis, in partibus infidelium con(ti-

Hanc Difcipline normam prií.i Pontifices Roma-

(c

ni religiofe obfervarunt :

$. Gregorius íe Electioni

NT

tutis, praecipue penes vicinos effet Epifcopos, — At-

Epi(copi, etiam intra Patria chatus vel Primatiae fuae

lat

que non nifi tandem feculo XIV. per fepe dictam

terminos, noluit mifcere : Stepbanus F1. alterius M«-

Clementinam in PLERISQUE, propter abufus, qui hac

tropoleos Epifcopum in manifefta quoque neceffita-

x*

in parte invaluerant, prohibizum'fuit, ad hujusmo-

te, poftquam bis id renuiffet, vix tandem aufüs fuit

di Ecclefias, que Clero & populo Chriano care-

coniecrare : hos imitatus eít ipfe: Gregorzus. 7/1L.

"

bant, absqua Apofítolice Sedis licentia, Epifcopos

E

ordinare.

Quinimo $. Leze &Magnzus heec Metropolitanorum &

N

Ecclefig jura Nicenis Canonibus firrpata «/2ue ad fi-

lr

gem mundi ynau(ura arbitratus eít.

*

Clementina W. PremsQue, zoz abfjulit ommin

"

j

Deüinant quoque adver(arii ita interpretari. illud

«ll

Epifcopis jus ordinandi.

pajce oves meas pro folo Petro & fucce(Toribus ejus

Q

R. Pontificibus, quafi illis folis wgiver/a Ecclefia com-

pr o Qninimo ex ipfismet verbis hujus Clementine

(

evidens eít, per eam nequidem tunc temporis, id

mia fuerit, poftquam illud omnibus Apoftolis & E-

jþl

piícopis in communi diétum atque mandatum lucu-

'eft füb initium feculi XIV., Epifcopis fuiffs omni

q

" mode ademptam auéctoritatem providendi Ecclefiisz

lenter oftenfum eít. Audiant & . Gregorium Na-

l,

zianzemun,Orat. 19. de Cypriauoloquentem: ,, Noa

par

tilus INFIDELIUM, & ad eas ordinandi Epifcopos;

i

.fed dumraxat decrerum ;

ut antequam ad hujusmodi

?)

Ecclefie Carthaginenfium prafedit foli feu. /4fri-

$5

c&, que ex illo & per illum celebris usquein pra-

p

ordinationem procederent , ab Apoftolica Sede licen-

ja

tiam obrinerent, ne ad eam inprovide profilirent or-

fentem diem facta ett, fed ZZefperie naiver/a , imo

A

»

Orienti fere ipfi

dinando tales, prout runc fierifolebat, quos non fa-

| ad finera usque Aerzdiéi , .Sjeptem-

l

lus animarum , -fed ambitio impelleret, vagos füturos

»

tri0i1 $?

$

[

. & meudicitatis opprobrio Pontificalem Diguitatem in

pojie;('im/'um Pbm*z' ficum uibilo

. vilipendium adducturos.

*

| ARefervatioues

caufe. Ultraje&leufiuin.

11]-2—172ty

Primigenia au&oritas conftituendi Epifcopos mom »

XXII. Ulterius mirari hic fubit, quod. adverfíà.

efd penes R P. ut volunt ,Adverfarii.

ri, (3) ex Extravagante Zenzedifí? XL,. qui fedit

XXI. Ex his omnibus, qua hoc S. adduéta fünt ,

feculo XIV., relata inter comm. de £/e&f. . Cap.

SaucTA RoMaNa, ubi inhibetur ,

quatuor Patriar-

. evincitur abfürditas qua Anonymus p:g. 221. con-

chalibus fedibus xinc,orqxfulta Sede Apoftolica

provi-

trá ;DO&?WS Lovanienfes afferit, quafi in hoc íal. -

deri, ,

(2) Vide füpra IN. H & IV,

B- GB- d Luk a CT 9 G X —— —

'e» T V, p. 292, Baron. ad ann. 405, n. II :

: (3) Anenym, p. 1381., & 149.

Drsouisrtro

SECUNDA.

475

] Poæ.*

larqy,

dþri j '"doäfideärrc"r, nulla ääcet iürïs fpecie, conclu'--

COn.

: Guz'?ïeWk— Durandus. |

dere:non dübitent, provifionem Sedis Ultrajectinae

Jüre,

Romano Pontifici effe refervatam, & Clero feu Ca-

fXXV; Hinc & quere*læ Guilielhmi DWM& Mi-

ipet

pitulo ejusdem Ecclefize illud jus ademptum : quan-

matenfis Epifcopi in Concilio Viennenfi anno 1307.

W a

doquidem apud omnes fir indubitatum , nihil eo-

exhibite in füpra laudato TraGatu de s2do Geueralis

t D.

rum; qua ordinario jure Pralatis inferioribus com-

Conciliüi celebvandi , wbi parte 3. tit. 46, fic habet :

pufee

petunt, umquam dici poffit R, Pontifici refervatum,

deprebeuditur €? notatur in Ecclefia Sanla Dei, quia

tellas

nifi nominatim & expreffe refervatum & ademptum

mauifeffum apparet quod. Ecclefia Romana caufas Ehge-

tudi

eíIe monftretur, quemadmodum uno confenfu tra-

tionum multis viist? remediis ad fe trabit , £? Ecclefiee

aum

cunr omnes Canonifte, eo quod hujusmodi refer-

remanent. ex boc longis temporibus viduatae 5 gregcm-

I

vationis detrahant Poteffati ordimavie C? corrigant jus

que Douimicum

propter defethum Paffovis Lupus vapax

am.

comrmuze s adeoque odiofze fint & reftringendae, uti

?nvadit j &c

w&

multis probat Gozzales ad Reg. $. Cancellari& $. 6.

[fecu.

proémiali. Quod eousque locum obtinet in Gallia

& in Belgio, ut etiamnum hodie, contra decifio-

niodo

,.S&zz&io 'ngmatica Caroli FJI.*

nem JZozifacii Vlil. in Cap. si 4 sEbE, de Prab.

;2 F. fi dubitetur, an Provifio Beneficii vacantis

*XXVI. Hinc quoqu& celebris illa Sanctio Prsg-

19f

m in

prius fuerit expedita, an ab Ordinario an a Pontifi-

matica Caro/i VII. Francorum Regis 7. Julii 1438. ex

ce, femper judicetur pro Provifione Ordinarii 5 eo

certis ordinationibus & flaturis Gieneralis Synodi

dem

; ld

quod hzc fundercr in jJure communi, iftaautem que

Dafileénfis compofira, & foiemnis congregationis

a Pontifice in hifte Regionibus fir, quafi in jure

Bituricenfis calculo probata : ubi in procemio 6ic ex-

ülüm

refervationis, qua' inter odiofa & reftringenda con-

ordirur Rex : , Infcrabilis divine altitudinis pro-

numerantur,

PEI

videntia, per quart Reges regnant, rerumque pu-

Éori«

??

quz

Proinde etiam concipere haud poffum , qua fpe-

blicarum gubernacula poffident, poreftatem Re-

cie conentur Adverfàrii qualemcumque refervationem

?5

iam ad hoc inter cetera ordinavitin terris, ut Ec-

d qu.

29

abri,

Clementinam, de qua jam plusquam femel egimus,

clefiam Sanctam, pretiofo Chrifti (anpuine funda-

protendere ad Ecclefiam .Ultrajectenfem ;

cum in

??

tam, ejusque Miniftros fideliter:protegeret atque

. mo.

ila Decretali ne verbum quidem habeatur nifi de

??

tüeretur, & San&torum antiquorumque Patrum

]ver-

Epifcopatibus z Partibus infidelium ia collapfis,

??

Decreta faluberrima Spiritu Dei promulgata, qui-

y per

ut Clero careaat. 7 populo Cbrzffiano ; palam autem

$9

bus nervus Difciplina /Ecclefiafticee falutarisque

Pon,

LE

omnibus fit, . in Ecclefia Ultraje£tina numerofum

Doctrinz viget ac folidatur, fincere exequi face-

o B-

femper Clerum. & Populum Chri(tianum , gregem-

»

is«

9

ret, illibareque obfervari; f*d & fpeciali debito ju-

que Paftori in . Cath

-o*-lic':a' fide adunatum perman-

ramenri ià noftri Diadematis füfceptióne infigni ;

jinio

ii[ cg

?»

& alias Ecclefize Regni & Delphinatus: noftrotum

CUlo

»

praítiti ad idi

pfum altringimur pariter & obliga-

um ,

»

mut.?

TE

Querimonie adverfus rejewatz'one: Romafzoz'um.

Prælatos

Deinde declarat, $.. Qualiter, fibi per:

lam,

)s;&X!l-ï. Neque Toltlm he Refervationes circa

Dituricenfes expofitum , qualiter per Sanétos Parres

iolari

provifionem Ecclefiarum ftri&te. veniunt interpre-

9

,

priorum. feculorum plures facri Canones & De-

tande ; (ed & notum eít, varias rales per. Concilia

,9

creta (aluberrima pro felici regimiae ftarus Ec-

omae

Generalia Conflantienfe , & Bafileénfe, nec non per

??

clefiaftici , tam fuper Electionibus modisque ip-

lioni

Sanétiones Pra

?

fius Ecclefie miaiftros a(famendi & inftitheadi,

[uge

.latas.

gmati;as & varia concordata fui(ïc'(hb-

»

quam eorum c&terorum Prelatorum (alutari di-

Me

?»)

rectione conditi funt étiam & promuloati ; qui

;

(fia-

L

quamdiu obfervati fuerunt, Ecclefia Dei frnétus

füt

Sauclio Pi:agmdtz;mx S'./.Ludo'vici.

»*

honoris honéftarisque felici ubersate produxit ; Dis-

Jl

XXIV. Extat San&io Pragmatica S. L&dovici

??

ciplinae Ecclefiafticae vigor./perftitit ; Religio,Pie-

n&

Regis Francorum in finé tom. 6. Dibliothece Pa-

LE

tas, Charitas ubertini floruerunt ; ^animi homi-

jl j

trum, in qua fro falubri, inquit, ac tranquillo ffa-

??

num:in-.pace Auctorem pacis excoluerunt. « Sed

1ü Eccefig Regmi moflri , mec mom pro divini cultus

29

proh Dolor ! damnata arübitionis improbitas &

»

jllud

augmento, €g? Chrifla fidelium animarum Jfalute, ut-

»

deteftandae ;cupiditatis - infatiabilitas . . ,

1

ipfa fa-

eus

que gratiam £2 auxilium ommipoteutis De .....

LE

lurifera. Sanctorum: Antiquorum' Patrum

D

.ve

creta

£0l*

(nempe in profeétione fua ad terram Sanctam ) coz-

,

)

paulatim ^ccepit .deferere. ,,, ^ Exinde fübíecutee

E

Jequi valeamus : qua fequuntur , -boc editlo confultiffi-

»9

moruüm corruptiones atque deformirates., (tatus

P]

5

lücti«

-4n0.: £ in perpetuumm valtturo ffatuimus €g ovdinamus,

Ecclefiaftici- delioneftates : atque.| decoloratione£ ,

»A,(l.

3. Primo ut. Ecclefiarum Regni noffvá, Pralati, Pa-

,

ufurpationes graviffimae & prafertim per Preela-

)

turarum ; *

* *

*

NOd

troni, &5 DBeneficiorum collatores ordinarzi , 4us fuum

ignitarüm, ,"' & ?l'igmm Benefimorum

fr

plenariam babeant , 5* unicuique fua jurisdittio debite

L

3

reférvationes, «&c,

ltein EcctgSu£. CATHEDRALES , £? ai

'Denique ftatuit! 'Tit.- .^

Qäm. '—iüten r'cæ*t,e;ra

u

fervetur. — 2.

jmo

Regui moffri, LIBERAS ELECTIONES £ earum cffettum

obfervandum -efle Decretum : Bafileénfis "Synodi de

babeant. . « , « 4. dtem Prornotiones , tellationer, pro-

Elettionibus , quod fic(otiat — Sueri Cononés Spivitu

tll

«ifiones Pralaturarum , Dignitatutn vel aliorutm quo-

Dii promulgati , : procide flatuerant , "at umatjudjue

vuncummQue beueficiorumi, officiovum Ecclefiaficorum

Ecclefia amt. Collegium. feu. Comventus. Prelatunt eli-

j

Regni uoffri, fecundum ^ Difpofitiouen €$?' Ordinatio-

gaut. — Quibus baec eadem S'ynodus eodem - Spivitu con-

wem, tv deermiuationem [uRIS coMMUNIS, SacRO-

gregata inberens flatuit- 69 -diffinivit geueralem vefer-

UM CouciLioguM Ececresuge Dzt, atque inffitetorum

vationem omnium Ecclefiarum Metropolitanarum , Ca-

at

antiquorutn SaNcronuM PATRUM fieri volumimt pariter

tbedvaliuta , ^ Collegiatarum . ..« ar Romantm Pon-

£2 ordinayzus , &c. Data eft hecSanctio Parifiisanno

odit

tificem dé cetevo fieri , aut fa&lis uti nou debive i. fed

1268. meníe Martio ; quem nos vocamus annum

quod pey Ble&iouts €$" Cosifirmationes Catiórdcas [ecun-

A

1269. Notat Claudius Pleury, Y. 11. pag. 907. S.

dum juris commumis d.

1

jj

ria;-

Jpofitionem , predidis Metropo-

ou

dLudovieum Ecclefias Regni füi pramunire voluiffe

üg?na:mer a

&

cantibus debite provideatur ; K infra : Cap. Licer $.

J

dyverfus pþgcïten»fxongs

E

mo??ïnina; Curiaz

$t

3

ïRoa ng,

Statuit,

(f

atuit, ut Elefliomes in ditlis Eccl

É

zz'.gï fine

»

auopedimeuto aut,-oäfarälfi;cmwiæaf fiént: :

Chro-

| Sugplem. Oþer. Fan Efpm, Pars IV.

000;

6

ViNDiCUE. RESOLUTIONIS Doc*xf. LovaN,

tolio.

Chronicot Genebravdi,

poteftatis. Papalis adducta funt, nö'n dificulter per:

nomi[

fpiciet eequus Lector , adver(arios noftros reipía

fc n

XXVII. Pragmaticam hancSanctionem fummopere

impingere in iftud prophanum , quod. .. Gregor;us

in Epif/copi Univer[alis nomine exhorruit ;; precipue

Ei

impetiverunt, & ut penirus abrogaretur inftirerunt

Pius If. Julius , Leo X, ; fed quam triftes fequelas

ubi hoc $. oítenderimus , 'in qua fignificatione S.

fyr, &

habuerint eorum ftudia & conatus notavit Genebrar.

Pontifex hoc vocabulum, quod

pafius.

acceperit.

—pr.o-phanum Vocat ,

dus Archiepifcopus Aquenfis in Chronico ad annum

& 99

1513. agens de Concordato Zeozis X. cum Francifco

Nos ung cum a

dverfariis fateniur, poffe vocabu-

fs DI

1. , Pragmaticarn Sanclionem, ;74u;t, fuftulit'(pe-

lum iílud etiam in bonam partem accipi ; nempe fi

nfcrip

» ciofo prerextu, ut Rex propter Electionum abu-

vel intelligatut suiverfalis Epifcopus , quod univerfce

^ f

» fus. ,,. ad Epifcopatum nominare reneretur , re-

Ecclefie folicitudinem habeat, quo fenfü omnes Éc-

juné

» vera autem agererur myfterium illud iniquitatis ,

clefie Antiftites Epz/copi. univerales nuncupari pos-

1010. :

» quo perditam Ecclefiam

Gallicanam cernimus.

funt; velintelligatur de preeéminentia prima Sedis

$.

, Hinc enim ejus pernicies, in ea omnis generis hae-

Epifcopi, qui fuper univerfam Ecclefiam in altiori

(otot

» refeon, fimoniarum, fiduciarum feminariurm, fci-

fpecula collocatus, cunétis etiam Collegis fuis pracfi-

titulo

dens invigilet, Et hoc fen(ü in Synodo Calchedo-

Conc

» -eqt.iæ, virtutis, piet;tis exterminatio, RegnivP—eftisv."

nenfi S, Leozi Papat fimilem honoris titulum

»-rributum

lecha.

Dominicus . Soto.

fuiffe, dubitare non poffumus.

copllS

Euric

XXVIII. Item. Dominicus Soto de Juft, /&jufe l.

veü

10. q.3. art. 4« » Neque vero, aif, diffitendum eft,

De Focabulo Ubiverfälis R. P. :z'zz.þ

cbedouenfi oblato..

Sjygzodo Cc;IQ

Ciüit«

» hanc peftem , qus& Ecclefias praefentia fuorum

r

» Paftorum expoliat, inde latius inferpfifle, ex quo

obiat

» Epiíco

i afuis Capitulis eligi defierunt ; cceperunt-

II. Sunt tamen non pauca, -quäg circa hanc rem feä

& dit

» «que in

le

uriis vel Romana vel Regiis creari." Heec

circa titulum aziserfalis, in Synodo Calchedonenfi

inde !

Dominicus Soto, quem Carolus V. defignavit, ut

R. Pontifici tributum,; notanda' veniunt,

eum Bartholomeo Caranza Archiepifcopo T'oletano,

I. Papendrechtius pag.:293. col, 2. füb finem &

Sevet

ex illo Autor Anon

pet !

accederet ad Concilium Tridentinum,ubi non parum

ymus Epi/fole 1. Presbyteri Lova-

uienfis ad. Presbyterum. Ultraj. N. XXXIÍ. ftupenda

Àpof

utilis/fuitEccleiiæ rebus.

Qu

confidentia affeverare non dubitant id, quod a vero

Cohclft/z'o bujus $.

maxime alienum «fíe patet vel ex infp

eétione ipfius

g

Synodi, nempe zz Cozcilio Calcbedone

uf ecumernico

Calo

tetpt

. XXIX. Manifefle igitur , uti opinor, demohüra-

VIX ALIUM aztribui Pogtifici Bitulum,

quam

San&iffimi

tum eft, probari minime pretenfam plenitudinem

£? Beat

ifpma. Umver[alis zércbiepifcopi £s

Patriarcbee

lio,

j2

Dàns

poteftatis Pontificiae per modernam Praxim inítitu.

Mague Aome , titulum, irtquiunt, 4

j2

Q?f Tota appre-

€xtat

endi, confirmandi, & ordinandi Epifcopos: quia

bavit. Ecclefia in. Spiritu Santlo legit

i"me congregata.

tantum abeft, Praxim hanc & morem ex primigenia

INam ex 630. Epifcopis ,

(

qui ex computu Szepbagi

T0n

Romani Pontificis a Chrifto ipfi conceíTa auctoritate

Baluzii illi Concilio interfue

re,ne yel un

us umquam,

fluxiffe, ut porius contra primavam & conftantem

exceptus interdum Legatis R. Pontificis

; Mlum titu-

]um, aliumve, ubi nomen.

&83'1

XI. Seeulorum Difciplinam fuerit introducta;, nullis

Univerfalis vecenfeatur ,

adjuta Canonibus,, fed adverfus antiquos Canones,

Pontifici attribuit :

ubi e contra ut trinus trecenties S,

yäqii

Leo Poutifex , five in fuffragiis & fbf criptionibts Pa-

iplei

non fine acerbis querimoniis Catholicorum Virorum;

(

ipforumque Conciliorum, quibus cordi ersft vene-

trum, five.in geftis Concilii. five in

Epiftolis ab ipfo

randa antiquitas, & avira Difciplina, qua ex puro

S. Leotte , vel ad Leonetn fcripüs,

Vocatur

aut fimpli-

citer Epifcopus, rebiepifcepus , Patviarch

1us

fonte profluxerat ;; & una fümmo dolori erant gra-

25 vel Ao-

viffima inceommoda & mala , .qu& novam Praxim

me Ecclefie Prepofitus; Epi/[coput Roma

ne Ecclefia,

tum

commitabantur,:

3

"ircbiepicopus Semiorir Roma ;

Leo Catbolice Ro-

Por

Ex quo ulterius con

fequitur , in- Romani Pontifi

maue hcclefie Epifcopus ,

b

cis auctoritate pofirum nequaquam fui(Te, dare Ec-

copus Rome , €gc.

Aomamus Epifcopus , Epi;-

QU

Tuür

clefiae -Ultraje£tinae merum- ZZcarzum 5 fed ad illam

2. Quod ad Legatos S, Leomis perünet, ii Ac-

fecundum facros Canones ordinare debuiffe propri-

tione VI, fubícribunt tanquam vicem cerentes 74.

5

poftolici. Univerfalis Ecclefte Papa urbis Rome Lo-

ab1

um Paftorem & Epiícopum, qui illam non vicaria

U1j.

Neque tamen vocant Pontific

fed propria.ac ordinaria auétoritate regeret. . Neque

ent |Epz/copum

falt

enim Romano Pontifici licet per univeríum orbem

Unuiver[alem , fed: Pa

pam íeu Epifcopum |Uziverfa-

P

lis Ecclefie. s

4ovteritius ingumnt in fine Ationis

Catholicum inflituere meros J7carios , etiamfi juxta

hodiernam Praxim omnium |Epiícoporum . confir-

XVl.,.quid Jpoffolico eivo

Auiverfalis Ecclefie Pa-

niu

matio atque ordinatio ipfi fit refervara. .. Male ergo

pe veferre debeamus,

Aétione autem VIIL inter-

N

adveríarii ex hac Praxi deducunt, Sasboldam, Rove-

pres véertit :

Urzz'vgrfæ -Ecclef;cg Epifcopus grlrz's Ko-

qu.

sium , aliosque poft ipfos Anriftites ordinari potu-

we Leo.

j

ifle ad regendam. Ecclefiam Ultrajectenfem , ; non

3. Que quidem phrafis habere non þotefï bonum

1

tanquam: proprios illius Epifcopos. & Paftores , ' fed

fenfum, nifi per Unrver/.

alem intelligendo Cazbolicani

UM

ut meros. Rom

ita ut fenfüs alius non fit ab illo; qui hac forma ex-

eo

á

ani Poq,:iügis. Vicarios,: ac Mandara-

fios. -

primitur, Cazbolice Romaze Ecc]

ter

faepius S. Leo appellatus fuit.

efic Epi(&:opus, pmu:

/

er hoc autem quod R. Pontifex dicafur

ïf.al

Ls

Catholice Ecclefie Epifcopus, rantum abeít, pro-

t

bari plenitudinem poteflatis, ut eo titulo non fo-

5 IAJvei]ärii ripfa volupt. R. Pofgtificeni efä Hum'verj)z-

ti

5

£

]lem .Epifcopum, . cujus vel folum nomen S. Gre-

lum Romana, fed & alie Ecclefiee defignentur in

ipfis etiam geftis, que apud. Binium repofita funt

.. gorius tauquam propbajrmm-equrruit.-

in parte 3. Coencilii Calchedonenfis, V. G. in E.

ü

verfalis in meliorem partem

piftola Catholicorum Epifcoporum /Egypti ad. A.

M

.' 'Voca.buluni Ün

accipi poteft.

natolium adveríus nefandum Timotheum Alurum,

L

I

ubi fic fcribunt ; |.$8. £? De " mauti[fimo zdrchie-

pifcopo Conftantizopolitane &9' Catbolice Ecelefie 4na-

.X Ex iis que hactenus de pretenía. plenj*tudine

tojio.

DisQuisrrIO .

SECUNDA.

477

Det:

Sip(ä

?olz',o.' Quinimo & fingulos fideles eodem Catbolici

mana &g. univer[aly Ec'cle]iæ. Sed fpurium illum ti-

nominejam olim nuncupatos & recte nuncupari pos-

tulum, qui nulli alii inter 141. Ep;ftolas Leoninas

LT

precfixus reperitur, hic etiam non inveniffet Binius,

que

Íe notavit Ifidorus Hifpalenfis, Orig. l, 7. C. 14.

$. Votum igitur, quod ex Concilio . Calchedo-

fi antiquiores editiones infpexiffet. Quiirimo illum

$,

nenfi de titulo. Uziverfalis S. Leoni attributo habe-

titulum non habet Holítenii Colle&io Ron an1 a Car-

)Ca[*

tur, reducitur ad 4. Libellos, quos quidam Atha-

dinali Barbarino füummo Pontifici dedicata.

nafius Presbyter. "heodorus & líchyrion Diaconi

12. Sed nec adverüt Binius, ne quidem in illo

abu.

«f

& Sophronius Chriftiani nomine defignatus , adver-

Pfeudo titulo S. Leonem vocari' Uziverfalem . Epis-

|

fus Diofcorum Alexandrinum Synodo obtulerunt

copum ; fed Epifcopum Romanz & Uzivér/alis Ec-

r

infcripti erant Libelli hi accufatorii : $. &g^ Zeatis-

clefie ; ipíamque Pfeudo- Epiftolam Sixii I. eamdem

l

fimo univerfali . Archiepifcopo &* Patviarcba magne

obviam interpretationem pati, qua defignat R. Pon-

20$.

Rome Leoni £? Sauche umiveríali Calchbedonenfi $y-

tificem Uziverf

&i

70do.

alis Ecclfie Epifcopum, non autem

Epifcopum UnmiverJaleim.

tlori

6. Veriüimile autem eft, quod hi Diofcori accu-

Caterum fatemur lubenter maximis elogiis S. Leo-

Ff

nem Pontificem a Patribus Calchedonenfibus cumu-

fatores pradictum titulum opponere voluerint fimili

edo

titulo ,

qui Dioícoro attributus fuerat iu Píeudo-

latum fuiffe; prout decebar extolli primae Sedis E-

lum

Concilio Ephefino, cujus aéta in Calchedonenfi re-

pifcopum & tam eximium Eidei Cathoficee defenfo.

lecta jam fuerunt Aétione I.,

ubi Olympius Epis:

rem. Sed & interdum iisdem pene honoris titulis

copus Évazenfis (al, Evadenfis ) in fuffragio fuo pro

in ipía Synodo affe&tus eft Anatolius Conftantinopo-

Eutichete dixerat : Sagdiffnmus Pater uoffer &2 uni-

litang Sedis Antifles V. Ci, in A&t. V. (apud Bin.,

verfalis "Arcbiepifcopus Diofcorus tnagna zdlexaudriue

pag. 243.) Euftathius Epi(copus Beryti dixit ;

Cu-

Cävitati:.

jus (Synodi Calched.) Prizcipes funt. Deo amaliliff-

. Cum autem iftos libellos adverfus Diofcorum

mitg9 San&iffimi Patres noffvi Leo £? Jdnatolias &c.

nfe&

-

oblatos Synodus Calchedonenfis geftis inferi jufferit,

ltem A&, XIV. Sabinianus Epifcopus offert depre-

nf

& titulo uziverfalis Zrcbiepifcopài non contradixerit ,

cationem fub hifce honorum utulis : $an&iffimis Pa-

inde S. Gregorius argumentum defümpfit, uti notat

£ribus & zdrchiepifcop

omizi Sautio Concilio.

1$ Leomi, 7dnatolio, Mïxjnzo co

n&

Severinus Dinius, dicendi in Epift. (1) ad Eulogium,

-WG-

per S. Calchedoneníem Synodum Pontifici Sedis

Hac de vocabulo Uziverjalis Epifcopi vel potius

inda

Apoftolicee hoc uzzverfitatis nomen oblatutm effe ;

"Archiepifcopi ,in meliorem partem accepto perftrinxi-

TO

quanquam in notis Gz//azv. ad huac locum S. Gre-

mus, ut patreat; nihil folidi inde deduci pro prasten(a

gorii obfervetur, melius dicendum fuiffe z $ yzodo

illa plenitudine poreftatis R. Pontificis, ex quo tan-

fits

T0

Calcbedonenfi , quam per Symodum : & quosdam in-

quam ex fonte omnis jurisdictio quafi in rivulos fpar-

"i

terpretari illud par, ut idem fit quod Zurante Conci-

]io,

(ä in Univerfos Epifcopos & Paftores derivaretur,

"he

Unde ipfíe Leo IX. S. Gregorio pene confo-

j

nans Ep. r. ad Mictaclem Cerularium C. 9. prout

S. Gregorius plaue vejecit vocabulum

uuiverfalis

"ütft,

extat apud Labbeum 'Tom. IX. Col. 949. ait i& Ca/-

pijcopi.

bggyz

cbedonenfi $yuodo R. Pontifici nomen iftad. oblatum,

non autem rR illam Synodum.

III, Dicendum nunc de altera ejüsdem vocabuli

ka,

fitü

8. Caterum addit S. Gregorius in eadem Epiftola

fignificatione, qua adeo tetra & abominanda vifaeft

& alibi, (2) quod zallus (norum Pradece(Torum uz-

S. Gregorio Magno, ut ipfuma penitus abjiciendurn

ür,

$8

quain boc fiugulavitatis uomeng a[[ampferit, utpote quod

effe judicaret: quanquam Graci in mitiorem partem

'D

ipfe exiftimat zogzrez etfe Blafpbemie, quod longeabfit

illud interpretantes, exipui momenti duxerint, Con-

a cordibus Chriflianorum.

ftantinopolitanumn Patriacham íuis hoc ipfum voca-

ipfo

9. Explicat autem craíTo errore deceptus Severi-

bulum tirulis adjicere.

Atque hoc fit verifimile ex

ypli

nus Dinius (in notis ad Act, 3. Caiched.) hunc tex-

eo quod non folum Joannes illius Sedis Epi(copus a

!RO

tum $. Gregorii hoc fenfu, quod' zemo Aemazorum

pietatis operibus magnopere commendatus titulum

j

Pontificut eo tztulo. ( univerfalis)ex folemni ritu fem-

Patriarchae cecumenici affumeret , fed & in hocipfum

h

"n

per €? ia ommibus infcriptiomibus ufus fit.

Quafi fcili-

Anaítafius Patriarchà Antiochenus, itemque Impe-

cet nomen blafphemum, prophanum,. Anüchriítia-

rator Mauritius praberet affenfüm ; imo Eulogius

nüm, uti femper & absque ulla di(tinctione. vocat

Alexandrinus Epifcopus hunc titulum ecurenici ipfis,

(s

$. Gregorius, fibi quidem penitus interdictum, fed

quas ad Gregorzum Papam fcribebat, literis preefige-

ab AntecelfToribus fuis quandoque. & in: quibusdam

ret : idque peft ipfius S. Pontificis graviffimam inhi-

Loo

faltem infcriptionibus jure ufurpatum fui(le idem $.

bitionem. Quare & Eulogio refpondet S. Gregorius

puin

Pater exiftimaflet.

in hunc modum :

» Dixi nec mihi vos, nec cui-

tj

»

quam alteri tale aliquid fcribere debere: & eccein

oni$

16. Sed in craffum hunc errorem lapfus eft Bi-

nius, - propterea quod ceco modo amplexaretur

prafatione Epiftole, quam ad meipfum, qui pro-

D

Píeudo- Decretalem Epiftolam 2. Sixti L. Papae,

3*

. hibui, direxiftis, füuperbae appellationis verbum ,

j2

quae haber hunc titulum prefixum : Szxtus Uuiver-

»

univeralerm me Papam . dicentes, imprimere cu-

le

Jalis "Apoffolice Ecclefie Epifcopus.ommibus .Epifcopis

,

raftis: . Quod pero dulciffima mihi San&titas veftra

i2 Dominuo Salutem.

955

um

Ubi tamen ftatim circa initium

ultra non faciat, quia vobis fübílrdhitur, quod

oculos offendit, & vehementem impofture íüfpi-

»

alteri pl-;,us;quam—.r'a;tiqy exigit prebetur."

(;

cionem ingerit hzc tam abíona SS. Scripturis fen.

[f

tentia : perzt juffus fapiffime pro impio : cum e con-

.. Davenportus explicat lpäum, S. Gregorii,

out

trario Scriptura dicat : azima quae peccaverit ip/a mio-

vietar : filius non portabit iuiquitatem Patris , &2 Pa-

IV. Atque ex hoc & ex p'luri'b;uä atl locis doh

tUL

dev zon pertabit iniquitatem filii ,. guffitia-jufei fupey

obícure eruitur, in quo S. Gregorzus. vitium a(Tnmp-

u)

ti illius tituli Ugzverja/is. reponeret, nempe in eo,

eumn erit C9. ünpietas inpiüi evit fuper eutn.

Ezcc l,

fo-

XVIII. 20.

Es

4

quod durm uni hoc tribuitur, caeterorum Epifcopo-

In

11. Adfertquidemibidem

Binius pro (üa interpreta-

rum dignitati non parum fübtrahatur ac der

O£gretur.

j

Qnt

tione etiam Epiftolam S. Leonis78. (al. 54.) ad Mar-

Quod erudite exponit fazpe laudatus . Francifcus a

, cianum Auguftum, cui fecundum editiones recentio-

Sancta Clara five Daveuportus iz- Z/pologia Epifcopo-

res praefixus invenitur hic titulus : Leo Epz/copus Ao-

ur fingulis

f

ruin Cap, 7. S. ngmödö v aþa(þi*æyïcidt

lie-

, icele-

« (Q).L 4 ind. 13. Epift. 3: ad Mauritium Aug.*d

(

(l) Lib. 7.il]d. I( Eeial 300

ViNpiciE RresoturroNis Docr. LONVAN.

473

Écckfüs, ^ Uhi fic habet ïnïpr?:ncipio : 0» S. Grego-. firmandis, þz)e oidinandis, 'ubiqzle-iärrafzzm nzzn'z;:zzim

» tiug ne in minimo Epi(copali dignitati quóad fuos

revocata in. dulium fuevit: (3) Quemlibet Epifco-

diftri&tas derogare videretur, renuit vocari zzzccr-

pum a Ponptifice cozfequi tale certum tevritorium, 89

[aliy Ecclefize Epifcopus, ut reitatur Canob, Ditt,

particularem: Diecefim , (4) intra cujüs limites po-

95

99. C;'ECCF.,

Si enim univerfalem me Paparn ves-

teftas ejus concludatur :

foli autem R. Pontifici uni-

»

??

tra San&tiras dicir, negat fe lioc effe,. quod me

verfam Ecclefiam effe commiffam feu tozum Chriti

» fatertir univerfüm, — Ét paulo ante: tuncvereego

ovile. (f).

Eumque ubicumque fe confevt , veluti pro-

»

)

honoratus füm , cum fingulis quibusque honor

pria in Ecclefia verfari tanquam (6) innediatum Paflo-

P)

3

debitus non negatur,?

ven fideliuta omnium. — Jurisdictionem fizgulis Lpis-

»

L]

. Deinde explicat Daveniportus in quo debitus ille

copis tribui C? prefimiri a [unnno Poutifice , hujus

Epifcoporum lionor confiftat, nempe ut in qualitate

autem auüctoritatem Epifcopalem nec a Conciliis ge-

»

'Epifcopali omnes finr pares ; idque probat ex variis

neralibus poífe coarctari.

Denique nullum Epifco-

auétoribus; ,quos adducit, nempe Ugolino, Danne-

pum jurisdictionem feu poteftatem paftoralem con-

»

zio, Henrico a Gandavo ; quod omnes Épifcopi,

tra R, Pontificis beneplacitum confervare, neminem

inter quos & Romanus eít, Pratres fint, nulli autem

fine illius voluntete Pontificalia exercere poffe (7)

famuli Sedis Apoffolicee s quod "Apofloli cum Petro pari

ipfüm autem ubique inviris etiam Epifcopis in omni-

U

can[ortio honorem ? poteffatem accepertut, quaudo dic-

um Dicecefibus five per fe, five per alios Epifcopali

)

Tum efh ; pafces oves imeas , ipfis quoque difcedentibus i

munere fungi, ipfum poffe Epi/copos fubprimere vel

f

Joco eorum furrexerint Epzfropi &c.

füblimare, prour ratio dictaverit &c. (8),

)

Nemo eft qui non videat, fecundum hujusmodi

Denique S. Cypriani lócum de. Epifcopatus unita-

L

te explicans idem Davenportus :

» in ratione Epis-

opiniones & fenía cunétos per orbem Antiftites non

y

» copatus. /z4uit, omnes equales (ünr, & quidquid

tantum in ratione Epifcopatus, id eft fepofira ad-

95

uni vel ipfi Papae conceditur ratione Epifcopatus,

ventitia preerogariva Primarus, noneffe pares Roma-

r

P a

))

eriam & fingulis reliquis Epifcopis, quia w5 eff.

no Epifcopo, verum etiam in comparatione R. Pon-

[

2

Quod vero precellat Ponnfex, hoc adventitium

tificis, tanta plenitudine Epifcopalis poteftatis do-

q!

ett Epifcopatui ut fic, feu ratione Epifcopatus i5

nati, adinftar nihil evanefcere, urpote qui ex plenis-

fimo illi mari quosdam dumtaxat rivulos acceperint,

Ev

Fac eruditus ille Francifeanus.

unde nec dubitavit Defirantius, adveríariorum hac

n

in parte amicus, in urbe premiatus, affoverare in

i

S. 'Gregofio cozfouat Leo IX,

thefi 11. Maji 1683. de Ecclefia €? ejus uRBIs ET. O&-

[

215 PoxrirICE, quod ceztuin iuillia Epifcoporum cone

gregatoruti uon ade

V. Quin & habemus Romanum Pontificem, con-

queut aufloyritatem anus Romaui

trà quem Papendrechtius nulla ratione excipiat, nem-

Pontificis. -

e Leonemn 1X. circa medium feculi XLita fcribentem

ad Michaelem EÉpifc, Conftantinopoliranum, loco

| Difliuguen

dum efl ejus Epifcopale ab adve;:titiþ

prevogativa. Primatus.

j

füpra citato (1) zmitanda bumilitas veverendorum

n

Poztificum .. .. fuperbum vefutavit vocabulum peni-

. VII. Scio adverfarios, qui 'dif'cinguere nefciunt

fui, hempe univer(alis Epifcopi, 4uo videbatur , in-

quit, PAR

picNt1As fubféralà cuutiis per orbem Prefu-

aut nolunt rationem Epifcepatus & Primatus, ater-

