quam ftatim admifit, negotium devolutum eft ad vi-

culo mortis 5 nifi fatisfaciam tribus e

ce Rectorem, quem neutra pars recufavit.

uonibus.

jus 'interroga«

Sic fpatio trium aut quatuor menfium caufa prin-

Ex his omnibus , evidenter pärcre, initam effe

cipalis ventilabatur utrimque fatis ordinate.

Nulla-

quamdam confpirationemm hominum . potentiffimo-

tenus dubitabam de eventu, fi usque in finem juris

rum; de me penitus o

ordo fervaretur. "Neque ipfi adverfàrii dubitabant,

voluntati eorum:

pprimendo, nifi cqnï'cntiam

qui propterea pertaffilegirimorum proceffüum, aliis

Adeo exípectandam fuiffe perpetuam. & praviffi-

mediis uti conftituerunt, hoc eft, duplicem denovo

mam perfecütionem & corporalem & fpiritualem ;

vexationem.

nifi contra confcientiae di&amen & veritatem agnitam

H

1àm. Exorfus eft Éminentiflimus Cardinalis Archi-

1

J

Aolarem , fubfcriberem

revocarem ZAte/poufiogem Ép

.

;g

epifcopus Mechlinienfis, fübito & preter omnem ex:

Formulario contra Janfenium

juxta fenfum Bulla Z;-

(

fpectationem me aggrediens;' quafi ad opprimendum

neain Domnini Sabaotb, & pure ac fimpliciter accep-

hominem oéctogenarium & infirmum.non futfficeret

tarem Bullam Uzigegitus ; imo forte nifi

plura infu-

unalis, qua tum maxime flagrabat; fed de novoiíto

per praftarem ad libitum adverfariorum.

negotio aliquid dicendum erit, dum prioris flatus &

Neício an.apud eos. qui hec attente confiderare

eventus enarrati fuerint.

volent, opus fit probare, non aliud mihi confilium

Altera vexatio fuit frequens perturbatio ordinisju-

fuperfüiffe ; quam ut fecederem ex chariffima Pa:

'I'ä

diciarii, adimendo Judicibus libertatem: quod nunc

turia, fi vellem evadere plurimas & graviffimas ten-

latius exponendum eít (2),...,. Ex hac fincera

tationes,

dine:

in tam grandeva etate, & infirma valetu:

narratione omnibus puto fatis apparere; jam diucon-

filium fuiffe Romanae Curie adulatoribus, ut caufam

Ac proinde nec levitati , nec defiderio alterius do-

aliquam quarerent me opprimendi; atque ita deter-

micilii confilium boc adfcribendum effe : quod & fa-

rendi cateros à defenfione, quantumvis modefíta, ju-

tis evincit tem

tria habitavi.

pus $a. annorum quibus femperin Pa.

rium Ecclefie & Reipublica quee cum Ultramontanis

Opinionibus non conveniunt : nullam tamen caufam

Hoc etiam fincere profiteri polïum; non pro'v&-

repertam fuiffe, que hoc poffet efficere, quamdiu

niffe ex defiderio effügiendi moleftias & vexationes,

juris ordo & equitas fervabantur: loc etiam appa-

Scio per Dei gratiam , quantum illae. conferant ad

ruiffe in hac poftrema accufatione circa Ae/pozfiozeu:

eternam falutem. / Sed hoc praefertm timui, ne vel

4

Epiflolavem.

vi vel fraude aliquid a me extorguerent adverfarii,

.. Hinc coa

&os fuifTe eos qüi me volebant opprimef

quod.veritati aur juflitie adveríaretur. INam, ut

re, jurisordinem periurbarej contrajusomne, con-

nihil dicam de propria infirmirate, quis eft, qui vi-

itra Ecclefie Canones, contraleges & Confüetudines

ribus fuis diffidere non debeat, & timere, ne fiinrer

Patrie, |contra expreffum mandatum Auguftiffimi

,

tanta pericula volunrarie manear , aliquando labatur

Imperatoris:

.

cum Petro

bat ?

"

qui putabat fe poffe quod fc vel(e fentie-

Judicibus pri

mum ademptam faiffe libertatem: ex-

clufes Judices in quos ipfa pars adverí(à conínferat,

. Hinc plena eft Scriptura Sacra & Hiftoria Ecclefía-

& qui nunquam recufau fuerunt : obtrufos alios ex

ftica exemplis & praeceptis, quibus docemur fügere

iis quos adveríarii volebant: nec iílos tamen me

perfecmüones, Licear hic pauca breviter commee

condemnaffe :

.

morare : non ut fiat aliqua comparatio perfonarum

Poftmodum clam &fub

ito fabricatam eíTe fenten-

(abfit:) fed ut pateat feceffum meum non poffecul-

tiam ; antequam lis fatis inflruécta effer : eam fuiTe

pari, nifi ralibus argumentis quibus etiam fanctiffi-

contraordinem, & animo diffamandi, ítatim affixam

morum hominum , imo i

pfius Chrifti , exempla &

& publicatam: latam fuiffe vel (ine Affefforibus, vel

doétrina culparentur,

cum talibus qui mihi occultati fuerünt; atque ita me

Fugit Jacob a facie fratris füi Efau:

4

jam a duobus circiter menfibus fuiffe condemnatum

Fugit Moyfes audita exprobatione fibi facta ab ini

quo Iíraelita:

;.

& Judicibus quos in hunc usque diem ignoro: ipfüm

Rectorem fateri in fententia, fe de cauíà non judica-

Fugit David pluries vim & infidias fal(orum Fra-

re; fed tantum agere executorem Decreti Confilii

uum, ipfinsqueSaiülisà DeoinRegem olim conf(lituti:

Status; quod tamen latum fuerat me inaudito; etíi

Fugit Elias per viam 40. dierum:

fapius petiviffem audiri:

Fugit Mathatias cum filiis fuis:

In ea prafcribi mihi ut revocem Ae/porftonem Epi-

Fugit ipfe Chriftus Dominus cum Maria & Jofeph

|

flolavem, intra tres feptimanas, füb intermlnatione

in /Egiptum 5 ac deinde pluries feceffit ab uno loco

ulterioris paenz: cum ab ea legitime, ut ipía pars

in alium , ut vitaret infidias

gentis fug , quamdiu

?U

advería agnoícit , appellaffem ; noluife Re&torem

nondum venerat hora ejus.

Neque

(;:) Series Hiftorig deeft: At ex füpra relati; infr'tr'uimenti»s fugpleri Pote&a

'!

LÀ

9u RrcUEIL Des PIECES &c. LivRÉ TROISIEME,

751

Que

Ilrie.

Neque hoe exemplo tantum , fed & verbis docuit

Miniflevium abfit ut deferevetur. Ecclefits Sicut fugit

f:m

difcipulos fuos, — Ctrm autera per[équeutur vos- in ci-

$. edtbana[fius "dlexandrinus Epijcopus, cum euimjpe-

vitate ifla , fugite ig aliam; adeoque confilium fal-

cialiter apprebende Conffautius cuperet. Imperator , ne

hi.

tem dedit fugiendi perfecuriones.

quaquam à cateris Minifivis deferta plebe | Catbolica,

Quin non defüantinter SS. Patres qui in iftis ver-

que in Alexaudria commanebat . : .. INam quautum

di

bis agnoverunt praeceptum, S. Cyprianus Epift. 20.

nece|Jarium fuevit Ecclefig, quantumque profuevit quod

I

ficut Domini wANDATA inffruunt ,. iutevim fece]fi: S.

vir tlle tnanfit in carne, Catbolicafides novit , qu& ad.

[l

Arthanafius Apol. de fuga fua ad Conftant. Zerbum

verfus "drianos beveticos ore illius ? amore defen[a eff,

l)

Patris .

. boc ,praceptum dedit.

Dubitat qui-

Et fane non tantum fugit S, Athanafius, vir alio-

dem S. Auguft, Epift. nunc 228. ad Honoratum,

qui tam invictee fortitudinis, fed rota ejus vità ab

D]

dum dicit: quod Domtimus pracepit, five pevmifit.

initio Epifcopatus per annos fere 46. vix aliud . fuit

ivi

Verum loquitur de Epiícopis & Páítoribus, de quo-

quam fuga perpetua & locorum rnutatio: ut,plane

rum fuga tractat quaítionem, an quando fit licita.

fuperfluum eíTet plura hic exempla adjungere, Nec

pà

Sed nullatenus dubitat quin femper licira fit. caeteris,

fine caufa conftiturum eít, ut in ejus fefto Evanpe-

j

|

Hinc ab ipío initio Ecclefiae in

rima perfecutio-

lica le&io in facrificio Miffae inciperet a. fupradiétis

ul

ne orues difpevfi funt per vegiones

?

udee , €g Sama-

Chrifli verbis: cam

perfequentur vos. iz c.ivzfta"te jfa,

t

vig preter dpoffolos. A&, VIIL 1.-

f«gite in aliam.

4

Quam multi vero fugerint primis feculis Eccle-

Quid ergo timebant viri tanti, & tam fancti? An

fia , etiam inter fanctos & martyres, notius eft quam

mortem per fe, quam fíciebant effe tranfitum ad vi-

f

ut dici debeat: fed; quod amplius eft, ubi prohi-

tam eternam? An carcereni, aliasve pcnas? mini-

10

bebatur abinitio fponte f& offerre judicibus , ita etiam

me; fed aliorum fíaluti & (ue& etiam cofulebanr.

am

inter Tertulliani errores numerata eít ejus opinio

Non ignorabant terribilia multorum exempla, qui

qua putabat illicitam effe fugam tempore perfecu-

cum vifi effent fortiffimi, poftquam nimis confifi

if

tionis, Imo & confenferunt omnes Catholici, aliquan-

funt viribus fuis, lapfi funt; aliitimore mortis, alii

do ipfis Epifcopis & Paftoribus fugiendum effe,

tedio exilii, alii carceris, aut minoris etiam

.

poänæ;

arm

Hinc S, Auguítinus, in pradicta Epi(tola tractans

alii per fraudes & aquivoca feduécti & decepti.

illam quaftionem, argumentis & exemplis oftendit

m

Confido igitur neminem ex iis qui agnofcunt me-

Vi

£unc de locis , n quibus, fumus, premente pev[ecutio-

am caufam juítam effe & bonam , egrelaturum quod

ue, fugiendum effe Chviflt Miniffris, quando ibi aut

i

feceflerim. Idem non fpero ab averfariis, quibus

plebs Chrifli son fuerit ,cui miniftvetur ; aut etiam fue-

difplicet quidquid egeris, nii illis confentias. His

i(h'

vit, £? potefdl impleri pev alios nece[[avium Minifleyzum,

fufficiat hiec Refponfio: f fugam exprobant fe ma-

quibus. eadem mon efl caufa fugiendi, [icut im fporta

gis pudeat quod. pe

r/:

uantuv. — Definant. infidias ten-

AC

1m

fubiniffus , quod fupra memoravi, fugit 4poffolus ,

deve, tmox gradum

[

f

ent qui fugzuut. ( S, Athan.

cum -à perfecutore proprie ipfe quaveretur ; aliis. uti-

Apol, de fuga, Num, 8.)

D

que ueceffitatem. finnlem nou baþentibu:, à quibus illie

n

t

lo

FINIS HUJUS V, TOMI,

Dy

*

T

,

d

D

vel

4

727

r

p

71

o,

1l

£

t

Ü

Z-,ï"'"

ex

.

ht

T

d

IN

172

i

QUE

Vl

EC

N

Z

0752

L: æ z

.

t

[X

yo

,2

w

:

e

e

I

2

&w,

£e

)'J

:-

uU

E..

Vr

[*

»—N(r

x

d

gd

" ':(J'

;

,

d

t

EC

un

/S*f

fa. N

i

UT

gt

SSSS

C

E

€z

i

ä'»')x ;

Q ;lff//

/// A

o

,

2 971€

-

) $7-

It*

—

(.:

/

—

93

ï

ä

7

L

( il

;

;'

[

E -I— -

^

RE

P

2H.

X ä Giap

?

pE

p

n

- 74

,/;

Z

- V

/f

//

7

,

1

N

i

g—

X

i

4

Y

7

p

P

EE

A

;

j

a

1

i

2

L,

[2

E

a

"

E

^

Z

A

d

z —

""

J

- u

7

T T m

E

D À

z

[À "/

,

À

V

/

x

-

n

f

—

P.

D.

L

z

Z

,

[/

A—w

A d

.

i

w

,

D

/

/f

--

asss

f

T

—

:Q

I

L

«

.:

43

,

s

——

m

E

-

f:

2/9

d

(e

..—)

E

as-y/ ,l

LE

T

m

»$ .

t

X o*

2

h

aE

p '*,.-—

E.

n

M ET

pE a

R ——

4j

jl

Z

rP

D ——

—

M

——

24

j

n

9(

( 9s

—

— (

a

M —

A

SonhánfeTe Em

p

./""""M

p

WECHDE. od

]l*

t

l

h

i

"N

—

——

——

——

——

—

—

i

—

TM

S

-

a

—

—— ——

E dl

-

-

p

as

E

"

dl

F.

x

'.'z:

28

p

E

*

d

;

um o EEE ER

x

P

N

-

S»

TEU P

n

——

2

-—. dute

a.

r

Za g ERED

E

a.

NG

Y/

N

»

**

T.

a.u

d

d

*

ETE

$

*

P

a

sl

F

Eo-

E.

mom

$

d

L

e

Qu

P

E

Md

g

—

At

ss

o

d

g

s

d

u

T

S

UE/.

E

E

uj

n

N

—

at

4

v

PErs

Pt

As

v

d

v

N .

»

2

z

24

m

E.

.Wv

a

5

ET

H

p

r

h

T

24

21

m

-

E

*

E

——

aE a us

Es

—

——

—

m

E

g

Y

...mz..f.

[

m

GH

(

w

u

g

Vs

—

d

2j

*

TY

o

K

2

3

E.

-

t

^

"

t

Ts

P.

TA

r

3

$-

s P n

n

/]

G-

um

E

u

'

u d

L

x

É

h

g

s

" a

A

A

A

d

NT

d

&w

^

:

u

EUR

n

w

m

T.

Pa

25

j

W

-

R

M

.

D.

V

Es

er

*

x

À:

f.

g

m

N

-

p

7À

À

N

LN

]

s.

r

L

-

WE

E^

)u»»

s

4

-

sl

RY

"

d

E

ia

É

LE

5

i

*

d

E

x

n

a

D.

s

.

K

n

u apig-

T

ER

Ó

e

5

)

m

W

u t

-

AUE

i

m

A

RW

E t

.

N

"N

s

*

d

N

L

aol

?

u*

dB

a

C

-

as

s

*

&^

a

1

v

m

.

E

s

Y

u

m

«

WNW*

-

*

GN

5

x

x

-

»

fT

.M

La

£

-

N

vt

d

s

Á

$

u

T

z

I

7

i

en

a

&^

d

z

21

s

m,

Es

i

*

p

z E

e

-

El

E A

d

E

s

.

B

E

$s

f

j

ss

7

s

&

d

xer

-

T

J

Va

Y

x

)

s

v

a.

2

d

bv

Ts

3

ia

&

P

m

s

fs

s*

:

d

&

s

4

s

d

i

W

2

8

flä

t

.

Á

z

N

x

E

n

É

E

E

us

«

.

P.

:

A

A

3

*

f

A

:

AE

CU

DN

o

E

2

X

WE

.

C

g

A.

A

*

OW

L

v

Wx

"

IN

N

)

3

d

V

v

*N

*3

E

*

AL

s

$t

3-

/4

wfï

*

- -

d

d

z

ite

x

".

n

i

M

L

L.

E.

m

2

T

j

RE

m

E

CY

"—

P

&

s

X

KU

z

,

E

Y

n

E

$3

*

$as

CM

2

t

xd

VN

&

y

XOXR

[

d

-

vt

WMW»

P.

X

L

-

«

3&

*

x

j

h

E

$as $. ; 9 9 Q wuaum at w m w

EE

E

Ws

».

N

VO

Mi

m

n

u

n

r À

&

N

T

N

m

-

*$

d.

&

z

W

P2

L ca

z

f

E^.

W

i

LD

RY

-

A

3

f

:

:

d

AA

*

r

E

Á

m

M

3

k*

VE

ts

,wf

x

s

a

*

C

«

E

a

(

;

b

Ó

EC

E.

4

-

L:

E

E

Ed

N

*

I

,

A

P

RE

v

$t

2

:

--

As

m

p

Á

r

g

3R

23

*

ag n

u

m

M

Y

s

x

*b

X

W&

T

UO

*

p

FE

des

$

2

3

ia

S

9

CY

i

as

ia

.

A

N

D

a

C

E

.va

*

as

E

t

3

Se

t

u

C

E

N

d

g

MM

u

C

Pa

.

m

3

N

N

T

ii

*

i0r]

P.

^

a.

Ea "N

CC

P

Ll

s

A

N

2

N

en

—

TM

eS

d

*

u

d

NT

Mi

Es

as

n

"

x

i.

X

5

^

i

i

[

p

p

F.

g

T 9

:

E

UM

*

x

i

Wm

A

[.:

E

^

m

Ju

Nv

h

Sa

o

«l

e

1

55

"od

^

A

:

V

UE

uN

X

m

d

i

d

-

AE

2

[.

L*

d

&

T

o

.

ia

K

2

E

».

*

ln

*

É

V

E

i

»

L x

-

^

"H

d

4

pl

N 3

a

3

x

73

k

i.

-

hat

h

N UE

d

-

L.

AC

-

"-

-

E

Pt

E

*

iv

.

R

h

L

i

A

ho

i

^ d

*

-

i.

Ls

d

s

ATCNESERS

M

s

.

ii

s

a

p

v

i

--

7

DX

H

3

N

3

-

h

43

m

es d

j

7

NY

s

"

E

d

s

$x

wnæ

RY

^

$

as

E

M

?

A.

M

r

T

f

MLA

E

.

3

z2

v

i

N

Es

A

A

ass

(QUPES, i,

"WE

E

;ä

s

d

d

ASEon

x

E

E

»w«

3

5

E

P

[

N

d

i

Y

P

"-

rj

*

e

d

)

"

sX

,

-

Es

s.

:

&

P

D

M

s

P

*u

E

SeN

j

a

K

E UN

V

-

í

Aj

£4

Aæ

^«

"

p

L

d

1

E

bt

"j

[3

.

a

&

E

x

T.

:

u

*

-

f

E

*

A

P^

x

a

&

N

"as

t

J

TAS

W

4

Cs

g

x

—

Z

v

.

E^

C

$-

b

P

D

.

«f

hj

o

A

t

x

E

Rs

M

w

D.

3

^

MON.

r

M

D

Ws

b

PO

A

n

v

?

201

-

N

?

-

*

$-

D

——

"

t

"

NY

s

"

Es

i

NY

Ej

bt

E

x

N

5

ww

FT

RD S

s

P

1

[

A

y^s.

*

M.

L:

N Ls

^

$

Va

t

N

xl

E^

3

-

p

G

R

v

3

*

^

W

R

ä&—w.

E

t

N

SS

—

b

14

t

AE

x

N

5

«*

ss

s

2

x

E

m

-

*

z

L.

Ms

"

s

&

Av

p

u3

x

*

[ —

- d

.H.A

Y B

"

Y

»

d

u

M

E

-

6

(

N

685

P n

*

*

EY

1

2

x

5

ä&æ

w

^

&

Pa

m

m

33

N

P s

.

2

WE

E

z

*

^

D

L.

&»

t

^

L.

N

N

N

D

s

DO

X

w3

z

5

h

La

x

n

w

P

5

—

p

.

E N

zi

-

A

d

u3

-

E

E

o

-

$

v

E

"

b

t

piones

E.

N

äw&&&

À

x

s

5

Zs

A

F.

t

"n

&

N

"g

m

£3

MA

s

-

P

æf

U

1

u

;

J

b

w.æ

d

—

--æ"

E

x

LA

X

*s

-

h

À

"

Es

s

-

.

IN

"

,

Y^

s

fs

M

u

s

T ASAN

-aRER

—

4

ET

s

M.Mm

P

g

x

P

D.

n

du

Fs

)

E

A

$9

$

Q

35

p

T

x

TAE

b

dH

s

E

9N

Ws

UE

:

E2

T

,

X

P

A

Dv

i

.mïw

*

"

k

.

o

P5

xw

CA

n

3

r

&

z

"s

AUA

"

I

Ts

x

*

d

od

VN

$s

Vs

4

A

i

u

m

z

»

n

(

D

E.

2

g

m

a

x

E d

*

U

D*

-

m

N

ER

EUAT

w

p:

2

E

E

Ww

Yv

E

p

m

2

p

n

3

i

m

VN

k

t

z

B

E

m

TE

2

b

ER

5

2

Es

N

x

a

p

-

Z

25

s

z

E

Mu

m

UM

n

2

P

E.

t

n

:

*

EU

2

*

d

z

3

z

-

29

i.

"

ps

*

Eu

Es

2

ial

E

s

iE

E

-

r

EE

E

lm

--

:

T22

A

K ol

d

s

u

-

ss

-s

-te

Se

i

EOE

s

ia

m

ER

25

E

Es

-

ii

:.W

cipamses

us

Ww».»/

m

A

s

i

al

x

as

TA

ss

E

UA

E E

- Mm

p

E

us

r

T

EE

m

E

E

a iE

DN UPU ONISESUSRN MR

ii

AE

i

ccmonm

«2

g

J U

i.

VARIAS

Ra um 7

E

D.

COL

A D

R U

SURE

1

*,

M,

du

DOCTORIS

s

)

LECTIONES

ä

-

h

25

ls

|10

[45

20

m

x

3

Dam

A

ä :

TE

"]

ENN

Focus

O Balance

[.

g

At

E

3

4

5

6

7

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

X

Y

Z

W

-

VierFarbSelector Standard *

Euroskala Offset

N

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH

www.yxymaster.com