» lrid. Synodus, dum per Capitulaintra primum Se-

ciam, Capitula & Clerus plane fuerit ifthic ditfipatus,

Tat

» dis vacantis annum noluit dari dimi(Toriales litteras,

ut nec regirhini intendere, nec per electiones fe pro-

eti

» novam non indu

r

pagare potuerit,

Hac autem, Deo fint laudes, lo-

» Vaàvit.

xit rggulam-; fed antiquam inno-

:

cum in Dicecefi Harlemenfi hactenus non habent, :nee

p

Canones iftos ea, qua par eft, re

verentia, ample-

qua (uti in Domino pie cohfidimus) habi'tmja funt

bi

&umur, utpote juri naturali , &

umquam,

s

s

Divino omnimpdis

n

no

contormes.

Sed ad auctorem Refpo

fi redeamus, fuüineäfem;

ol

ugeftio fupereft

. anFeftinailla Novi Antiftitis fur-

tunc Sedem Epifcopalem effe definere, confringi, &

In

rogatio ita cenfenda fir neceffaria, ut fi contingat, fi-

everti, dum ad longum tempus per proprium Epif-

ve ob temporum injuriam, five ob aliam quamcum-

copum non impletur , prafertim ; fj Pozt

zfex'y'.;e'am

O

que inevitabilem neceffitatem , furrogationem illam

ultra, $7 fi velit, ton valcat adimplere.

VII

ad tempus notabile differri, Paulatimi corpus boc Ca-

Merito poftrema hec adjecit auctor Refponfi , ut

tbedraticum , five Capitulum, etiam(íi omnia alia, ad

thefim (uam fuftineat 5 quis enim nefciat, Sedes ali-

q

p

conítitarionem illius, juxra defcriptionem füpra me-

quot Epifcopales, etiam ad plures annos, proprio

» moratam requifita, ipfi adfint, totum ernoriatur,

deftirutas fuiffe Paftore, quas tamen certum e(t, 'Ec-

p

clefiam num

ii

» €tiam moliter, ut Ecclefia illi diutius Epifcopalem

quam habuiffe, tanquam Sgde? confm&?gf,*

$

vel evev[as ?

» jurisdiétionem communicatam manere minime ve-

,, lrb

;

Ia

Quis nefciat, Ex, G. vel ipíam Sedem Romanam

fle

: Afferit hoc au&clor R

eff poniï"; h,egat auctor Motivi.

plus vice fimplici ultra tempus per Canones requifi-

Sententiam fuam firmat poíterior hoc fere ratioci-

rum , imo aliquando ad duos trefve annos Paftorefüo

be

nio. Sedes Epifcopalis fübfi(lere poteft fine Epifco-

viduatam perinanfiffe ? Sunt non contemnendi aucto-

Qu

0, etiam pluribus feculis, uti patet in tot Sedibus

res, qui inter Marcellinum & Marcellum ad feptem

(

f

ipifcopalibus in partibus infidelinm, ad quas etiam-

annos vacaífe adítruant; funt eriam referente Platina ,

num hodie , tamquam ad titulos Epifcopales ordinan-

qui poft Nicolaum I, ad annos octo, Menfes feprem

l

tur Epifcopi titulares, ergo etiam Clerus Ecclefiae Ca-

die(que novem vacationis tempus extendant. Mini-

thedralis , five Capitulum , Clerum illum reprafen-

me tamen eam ob cau(am ab Ecclefia, qua profagas

m

tans, poteít fübfiftere, & manere Cathedrale, ipfi-

voculh novitates vitat, aut a quoquam omnino habi-

)

que Sedi E

ta eft veluti confracta aut everfa; Manifefto indicio,

Epifcopo.

pifcopgli integer inbærere, qullo exifílente

leges; five Canones, vel tum conditos, vel poftmo-

p

Ne con

fequens argumenti iftius admittat antor Re-

dum cendendos, de acceleranda Novi Antiftitis pro-

fponfi, antecedens negat , afferitque Sedem Epifco-

morione, intelligendos effe hac (üb reftri&tione ;

e

d

palem ad longum tempus Antiítite orbaram , prefer-

comtmode id fieri poteff.

tim, Si (utiad Num. 11.ait). Pontifex eam ultra , £?

.. Aft tunc faltem, ogg

erit au&tor preefatus, confra-

Z|

t

&amy, everfauque dicy oportet Sedem Epiícopalem,

f vdit , (zozz vzv;algat iuplere, non amplius fubfittere,

n IZ'PO?I-

la

Pno Caprrrero CaTHEDRALI ;Hn;EMENsr.

355

il

^

v

fi Pontife eam ultza, & f velit , 2on valeat im'pl.eie,'

titulum 'Eþhefinum » Zacharias Metz ad titulum Tx;äl-

uti juxra ipfum accidit refpectu Sedis Harlemenfis,

lenfem, Joannes Neercatfe

21

lad titulum C,;a[ter'ienfem.;

lum

verantibus fcilicet Ordinibus Confeederatis Epifcopum

Denique Petrus Codde ad titulum Sebaítenum.

um,

ifthic ordinari,

Aít, inquit auctor Refponfi; Epifcopi illi Titulg.

A.

Ratio hec, eoqu

od auctori vifa. eft þaïmariä ; &

res, Sedes ad quarum titulum ordinatifunt , nonim-

ebit

tantum non.totius , ipfum inter & auctorem Motivi ,

plent. Quidni? quia, utiafferit i

píe Nu,x,n'.'.x:. » Sedes

n&l

controverfiae cardo precipuus, folidum, dilucidum.

ille funt confracte, & everfze,

1 f

que requirit refponfum, Illud, ne paragraphus hic

» Certiffimumeít, ait, quod Epifcopiilli titulares,

lum

;äat prolixio»rï, dabimus in fequenti.

» puta Philippenfis, Cattorienfis, aut Sebaftenus dici

lo

» non poffint Sedes illas adimplere, neque in illis fe-

füo

$. I V.

» dere, utpote revera confractas, & de(lru&tas , & noa-

». nifi tirulo tenus exiftentes. ,,

^

tlv

Non ideo Sedes a!z'quai Epifcopalis dicenda efl æjjä.con-

Manifefta petitio principii! Etenim, u

ti expreffe

Iam

fra&fa, aut evería , eo quod poteflates Religionem Ro:

docet poft alios Fagnanus, ad Caput Si 4wd ; defo-

amano Catbolice contvaviam profitentes , vetent

vo conipetente, INuim. 39. — Epifcopi titulares ordinati

etri

it -i,llq atovum creari Epzfcbpum.

ad Ecclefias, qua funt apud Saracenos, quamvis ju-

risdictionem aétu non habeant , & populo careant,

p

Tet

Si omnes/Cathedre, ubi fuprema vpc').te[tate's alte-

tamen vere funt E

Qi.

rius Profeffionis non permittunt Epifcopum ordinare,

fleriumn.

pifcopi quoad honoreml, & Mini-

Dein

It

debeant dici everfze & confra&a , fequetur clariffime,

de idem Faïgna-nus ad Cap. Ego M. 3 dejizre-

;i(fe

quod tribus primis feculis , vigente perfecutione,

jurando, ait, quod Epifcopi illi ticulares teneantur in-

Omnes Cathedre imperii Romani, euiam ipía Cathe-

quirere, an inlocisfüi rituli non fint Catholici , quod-

J

dra Romana, fuerint confra&te, & everfze, atqueita

que teneantur eorum curam gerere, quanuam poffunt,

lls

& Pontifices, & Epiícopi rantum fuerint Pfeudo E-

& ftatum Ecclefiarum fuarum Sedi Apoftolicae refer-

eli

,pifcopi, tamquam non habentes Cathedram, utpote

N

re. Argumentum evidens perfuafionis, opinioniau-

coufraflam, & everfam.

;

€toris Refponíi contrarie , in ipfa Curia Romana$

erfecutiones , quäs

NNec enim ( quod puramus ) p

videlicet, quod vi füa ordinationis & tituli, ibidem

fT

antehac five in his, five in aliis Regionibus Catholiei,

vera jurisdictio, & au&toritas Epifcopalis eis compe-

& Clerus füftinuerunt, urabram habuere perfecutio-

ui

tat, nec excufentur ab actuali ejus exercitio, nifi de-

num, quas exercuerunt adveríus Ecclefian Impera-

tores Romani , dicente $. Cypriano : quod tolera-

fectu materie, vel ob fævitia»m,perïecu'torum.

[]]e

,

bilius audirent adveríüs f& füícitari emulum Princi-

' Aft rationem in medium Tubet a,ddübere ; ob quam

pem, quam Rom

i

putet auctor Refponfi Epifcopos titulares dici non

f

Anthonianum.

& conftitui Dei Sa;ecdötem-. Ep.ad

Tl

poffe, Sedesillas , ad quas ordinati funt, adimplere;

Si ergo necImperatorum genilium furor, nec Mi-

hanc fcilicet,

li*

niftrorum ipforum f&yitia, nec Philofopherum infi-

bis;

quam ipíemer allegat .,»('equemiïbus ver-

delium argutie , nec oratorum gentilium eloquentia

» Cujus rei, ait, nimirum quod Epifcopi titulares

S, Petrum , ejuí(que fücceffores impedire potuerint,

» Sedes füas titulares non impleant, evidens fignum

e

quominus primis Ecclefia feculis, novas variis locis

» €(t; quod Epiícopis illis ritularibus in partibus in-

Sedes É pifcopales, non obítantibus poteítatum , alie-

» fidelium, poffint conferriin partibus Catholicis alii

n

(*

nam Religionem profitentium, in contrarium edictis,

Epifcopatus, in quorum Sedibus vere fedeant, &

erigerent]; quis credat, ideo impraefentiarum Sedes

9*

veram jurisdictionem Epifcopalem exerceant, quod

Epifcopales, legitima poteftate a pluribus jam annis

»9

tamen fieri minime pofílet, fi eriam fimul Sedem

o

erectas, dici debere everías, & eonfra&tas ( veranti-

E

titularem adimplerent, verantibus Canonibus Epif-

j

bus poteftatibus 'alterius profeffionis, fua in ditione

»

copum fimul duas Sedes occupare, ;

novos creari Epifcopos) eo quod Summi Pontifices

)

ob rationec (ibi notas, & momentofas, novos iítis

5 uain ;'hoc imbelle! Quis Ven-in'm ydixerit,,*Canones

in locis Epifcopos ceníeant non effe creandos?

f

illos de talibus Sedibus agere, quarum una actualiter

Non deeffent procul dubio, Pontificibus id effica-

poffideri, & adimpleri non queat? Deinde, quis ne-

citer volentibus , qui non minus fimiles hodie Pro-

fciat, plus vice fimplici non duos tantnm, fed plures

vincias, etiam cum vita periculo, in fe fufciperent,

etiam, velin ipfis partibus Catholicis, ab una eadem-

It

quam alias non defuere, qui iifdem jubentibus, in Ja-

que perfona Sedes E

pifcopales poífideri , & fiita yis,

l

adimpleri ?

bonia, China , Cochinchina , aliiíque Regionibus,

perfecutionum, tormentorum, cadiumque non mi-

Sed inquiet au&tor Refponfi, id non fieri fine Pon-

nus, quam divitiarum feracibus & Epifcopalia, &

Vaca-

tificia difpenfatione. . Idem & ego arbitror futurum,

^

Sacerdotalia munia exercere non renuerunt.

dum Epiícopo aliqui titulari in partibus infidelium,

rat equidem Sedes AntiochenaanniS 40, quando, te-

conferretur a S. Pontifice in partibus Catholicis alius

1

fté Baronio , eidem prefectus eft Stephanus prohi-

Epiícopatus, in cujus Sede vere federe, & Epifcopa-

ls

bentibus Arabibus Patriarcham ifthic fieri. — Ettamen,

lem jurisdictionem exercere deberet; nifiob rationem

fupra:allegatam, aliaíve, di

quis preter auctorem noftrum anonymum aufit di-

E

Tp-en:lflatmne opus eífe eo

.éere, Sedem illam interea non vere vacaffe, fed con-

in ca(u non putaretur. -

E

fradtam, & ever(a

5

j

Nil igitur obftat, quin a

fï'er,atur fecure, -Sedeg zi;l,Laä

m effe ? Vid,e— Baron., ad-a-nn.u,m

741-

Epiícopales in partibus infidelium, V. G. Philipifen-

Qui

d? quo'vd áffertio au&orisRefpohff contraria fit

fem , Caítorienfem , aut Seba(tenam enamnum füb-

moderaz praxi, feu difcipline Ecclefiafticee , utpote

fiftere, licer plurimis jam annis Epifcopis aétualiter

-juxta quam frequenter Epiícopi titulares creantur ad

illas implentibus viduatee fuerint; unde & perfüafum

ä

Sedes Epifcopales , a plurimis jam annis propriis E-

mihi eft, quod fi Dominus ibidem aperiret oftium R.

pifcopis viduatas. —"Tales fuere (ut dealiis modo di

dei, & Religio Catholica, quafi potliminio , Mthuc

camus nihil) omnes quotquot hucufque ad Provin-

reverteretur, ad Ecclefias illas dirigendas, non tan-

cias Feederatas mi(fi fuere Vicarii Apoftolici, Sasbol

tum fine novaSedium ereclione, aurreparatione; fed

dus Vosmerus, Philippus Rovenius, Dalduinus Cat-

& fine novis Bullis, aut

zius, qui omnes tres Arcli-epiícopi creati funt ad ti-

lates recipere .(e poffenr,

praefectura Epifcgp,ä illi titu-

tulum Sedis Philippenfis, Jacobus De La Torre ad

Denique, .

fi, poft

óupplan. Oper, Fag Efpen Pars V.

yyg

fi, uti prarendir vau:?c»o.,r Refpon

quam

356

Momrr:vumw Juniss

quam Sedes ob perfecutïoh&m .fimþier.i non potuit;

deratis (ubi pïuri'aïi funt) fed etiam ia vicinis Dia:

foret confracta, &evería , adeoque reparátioneegeat,

cefibus , Brugenfi , Gandenfi, Antverpienfi, Rure-

rogatur, ut proferat Bullam aliquam, aut formulam,

mondenfi, alii(que, in quibus dos ; five competentia ,

aut minutam ejus; qua :ïqufïma noyæ ere&ionis conti-

primitus Paftoribus R. Catholicis affignata, iisdem

neatur,

hodie minime folvitur ? aft numquid ideo Sacerdo-

tes illi, qui in Foederatis Provinciis Paftoralia mini-

at

- Certe cafüs

1Hem Ecclefia faepiffime contigiffe de-

-

buit, cum innumeris locis fuerint ad tempus herefes,

ftrant in Paftoratibus, ubi primitus portiones iftius-

Íchifmata, incurfüsinfidelium, & fimilia, qua, five-

modi defi

febuntur ?

gnata fqeru,nt; PaQQrgs u,ltr-g jam 'nbnf:enf

ra fcriberet Refpon

ü a,qefor , Cathedras. plutes con-

TCPemRe. dGedgeeds (0

fregerunt,

Non ita equidem fentiunt

fdeles pfnrfiif' cui f non

am vero,

fi, uti þrobatum'm'odo abunde eft, Se-

ita, ut dealiis Vicariis Apoftolicis jam dicam nihil,

des Epifícopalis, V. G. Harlemenfis , folo lapfu tem-

cenfuit Anno 16;7, Ill, Dominus Jacobus DeLa Tor-

re;, Archi-epifcopus Ephefinus, dum fProvicars ,

poris non extinguatur, neque integritati ejus obfit,

etiam in longum dilatam Epifcopatus provifionem,

"Archi- presbytevis , Pafforibur, totique- Clero tum Se-

eulavi ,-tum . Regulari per. Prov, Faderatas difperfis

prohibentibus etiam: poteftatibus füperioribus Epif-

copum iíthic creari; quidni & recte hiacintulit auctor

( apud quos varii eránt Paftoratus, de portione con-

'Mortivi; Ergo etiam Clerus, five Capitulumillius Ec-

grua minime provifi) fcribebat die 9, Feb, anno 1657.

"— 7 ^ A. mb umb Madiha du — E

clefize perfeverabit Cathedrale, juribus Capituli Catbe-

liec inter aliaj ** Vetamus , ne quis Miflionarius co-

dvalis gaudens ;

[/

9

ram, velclam Seculari Presbytero afferat, quod illi

erdurat? Motiv. juris, P.2.

quamdiu ipfa Sedes Gatbädmlz': ihtggm

)

)

quos Nos , vel Predeceffores notlri Vicarii Apoft.

" Videndum igitur füpereft, an fecunda ratio aucto-

5

conftituimus Paftores, non (int, nec haberi , vel

ris Refponfi preffius, quam precedens nos urgeat, ad

» Vocari-Paftores debeant, aut diftri&tuum , àut.

'Pa-

fatendum , Capitulum Harlemeníe non eífe modo,

rochiarum fibi affigüatarum, | Haec enim affertio;

:j

Ferum ac legitimum Capitulum Catbedrale? —

99

& noftrae falfo detrahit auctoritati , & rancori, at-

99

, Secunda, fcribit, ad Num. vit, aque convincens

que contentioni occafionem praebet , a qua abfti-

» ratio, quod Capitulum Harlemeníe non fit am-

»

neri cupientes , graviusin transg

"

reifore;s a,&gr?fu—

» plius Zerum ac legitünum Capitulutn Catbedrale

, iterum oritur ex definitione ejus jam tradita; fiqui-

Scimus equidem dictum e

ffe a Domi/do; 4D'ignu:

99

- dem ad integritatem & ejus effentiam requiritur,

eff operavius tnevcede[ua, Luc, 10, 17. . Scriptum quo-

LE

. ut componatur ex' Canonicis , liíque prabendatis;

que ab Apofítolo novimus ; Dorminus ordinavit- ii5,

99

nec enim moderna Ecclefiz difciplina , neque Con-

qui Evangelium anuuntiaut , de Evangelio viveve, 1.

Cor. 9. 14.

Scimus his verbis injici quidem obliga-

cilium Trid. agnofcit, aut admittit Canonicos ha-

ä

9

,

bentes nudum officium fine prab

/

tionem hominibus, quibus Evangelium annuntiatur,

imit vel dotat.

E

encila, fine quaeos

fübminiftrandi Evangelizantibus füftentationem hone-

» vel fuppr

An Íoli

r

ftam : aft una exiftimamus Evangelizantibus obliga-

ftatin —

da .hg;cä ejus fit ratio, iqquiteþdum nunc re-

tionem omném riinime tolli, Evangelizandi , & Sa-

cramenta adminiílrandi , fiforte alicubi fuftentatio

i

illa-ex divina ordinatione Evangelizantibus . debita;

o PERATI

vel ob malitiam auditorum , vel ob inopiam fübdito-

Aü, o quoufque-þræbmda fit ;,eciizjfäzæ;id; ad boc ut

rum, vel ob ífca

:

à

ndalu m p'uü!lorum fü þminim'ari non

eleéíio alic

[

oteft.

z

: jus i Canonicum 'Cat/)edmlem'

Optime id no

rat Apoftolus, 'qüi iicet;p'röþi;ïis fuis

verbis Corinthios docuiffet ; Dominum ordinaffe iis,

Le- N AL UPRAEC Loccuo t ERN

-'ï -Cer£un$ —eïï, düod ficuti in ere&ione'Epti*:opätus",

qui Evaugelium annuutiant , de Evatigelio vivere ; at-

juxta modernum rerum ítatum,. origo ejus non pof-

tamen, ne obftaculum poneret promulgatione Evan-

gelii apud Corinthios , qui falfa Píeudo Apóftolorum

fit effe (ine a(fignatione dotis, ita nec erigi foleat |Ca-

ponicatus, cu! prebenda non adjungatur. Aft alia

perfuafione feducti, ac fi ipfe queftus,: aut commodi

eít quaftio ; an ícilicet, non tantum in prima tam E.

fui caufà evangelizaret , ab audienda ejus pr«edicatio-

pifcopatus , quam Canonicatus inftitutione , fed &

ne fierent alieniores, nihil accipereab iis voluit; /Vo

toto, quofubfiftunt temporum decurfu, perfeverare,

fumus ufi, (cribit, bac potefate a Domino nobis tra-

feu fubfifte

D

re'debeat/v"t't,zdm dos, tum præþcnda memo-

dita, de Evangelio fcilicet vivendi . fed ommuia fuftiue-

rata.

mus , ue quod offendiculum. demus Evangelio Chriffi.

R.

id imprimis cif'cä | Epif'copamm -abíolute non

Pulchre vim Dominici iftius precepti explicat Effius

e(le neceffarium ; etenim, cum dos femel fuerit affig-

in vs. 14. Cap. memorati in hec verba ** Ordinavit

rata , fatisfactum eft conditioni in erectione Sedis E.-

» Dominus Evangelizantibus, non pracipiendo, ut

pifcopalis requifitae , atque ira erectioni ifti nihilea ex

» accipiant; fed dando porteítatem accipiendi. — Quae

parte defuerit, quis crédat ideo erectionem illam e(Te

tamen ordinatio continet preceptum ,. quo tenean-

tur illi, quibus Evangelium annuntiatur , alere E-

annihilandam ; eo quod dos illa ; five per incendia,

five per inundationes, five per hoftium incurfus, five

vangelii miniftros. Unde & horum 4ebitores illos

" vocat Apoftolus, Rora. 15, 27. . Nam ipfis Evan-

alio- quocumque modo interieret , aut ablata fuerit ;

pr&fertim, fi non tantum Épifcopus, füb cujus regi-

»

gelizantibus non effe praceptum , ut accipiant, li-

mine infortunia iftiusmodi Sedi alicui Epifcopali acci-

w

quet exemplo Pauli, & Barnabse, qui ne quod of-

dunt, fed & alii ejus fücceíTores propriis affluant di-

)

fendiculum Evangelio Chrifti darent , ea poteftate

vitiis, velaliunde füfficientia eis ad honeftam diguita-

» non funt ufi. Quo

d utique erat magna & perfe-

» €te charitatis * tantum

tis füze confervationem fubminiftrentur ?

Aab»e&v, ut'Præcepto quini

"^ Moderni, manifeftique juris eft in partibus Catho-

» contravenirent.

- 'Tenentur ergo juxta Domini preceptum,

quue

licis , ne quidem Paftoratum aliquem erigi, cui fua

portio congrua, aut, uti vocant, coripetentia, non

ex juítitia , fideles Evangelizantibus fibi, preeferum

affignetur; nemine idcirco exiftimante, ideo Paíto-

vero propriis Paítoribus, tribuere unde vivant, ficuri

rátus iftos extingui, eo quod corpeteztie, five por-

& Paítores illi ex juítitia, dum illa ipfis a fidelibus

tiones ifi& congrue , quocumque tandem modo, vel

fübminiftrantur, illis evangelizare; fed'numquid ideo,

ubi fideles vel ex impotentia, vel ex malitia illa non

auferantur, vel ex fübditorum malitia denegentur.

ad Evan-

, Qg:o:-fqnt Pg:(tq;a;gs, non folumin ProvinciisFc-

fübminiftrant ; RgRQres efle definent , aut

| geli-

Pno C,gþxþmm CaTHEDRALI HAREEMENSI.

E

Dia;

gelizandum obftri&i nltra non. erunt? prafertim,

??

Aüte«

modo veterum, fed & recentiotum judicio, Ca.

,

Jdum aliunde ipfis miniftratur, id eft, V. G. ex la-

?5

nonicos a Regula, quàm profitentur , Don autem

- bore manuum, vel ex liberalibus fidelium fymbolis,

ab hujusmodi

a

Xem

Lj

d

Wn

*

annua anonis præüat;ioncf nomen

de honefte vivant? mir»rim;e ] uti exemplo Apo&o-'

99

fuum habere. -

z

1

*

2

&

» Scite proinde à G

uilhelo £

mjui.

ifcopo Parifienfi

lg

Ratio hujus eít, 'qu

od eï'iCc't'ï' ;P-afïoires. ad fui officii

?5

notatum eft, de Collat, Bezef. C, .

. neminem fani

munia e juítitia obligentur, pracipua rárnen eorum

9*

capitis dubitare,

obligatio fit ex charirate. Unde & a S. Ambrofio

(vquin,-, Canonicus no

men fit officii,

l?Cn.

?5

operis, militie Clericalis, non ant

em redituum ,

Paftores Evangelici, non folum curz Paftoralis Chri-

35

prabendarum aut emolumentorum

Q

. [fli, (éd etiam amoris ejus J"icarii appellati &unr.

»

; que pofítea

ihil,

accefferunt: Namqui hzcp

ofteriora primumquz-

*: l xLiceat itaqué , hunc in modum nunc ratiocinari.

»

runt , illi potiusin

horreis & Cellariis

Tor.

7* Etiamfi juxta praefentem Ecclefiae ftatum &ordina-

95

& Crümenis,

tiit,

quam in Dei Ecclefia Canonici funt :

Meminerimus

N

tionem non foleant Epi(copatus , aut Paftoratus eri-

itaque nosaregula, quam profitemur, Canonicos

-igi» nificongrua prioribusdos, & pofterioribus com-

er[e

» dici, five Regulares Clericos: Hoc enim modo S.,

COr-

peétentia affignetur; minime tamen fequitur, Epifco-

» Dernardus in vita Mala

]

. pos, aut Paftores veros non fore, qui illis, five E-

quitur, &c.

P

chiae & alibi Fxl'eq-aemiujs lo:

655,

TU

- spifcopatibus , five Paftóratibus prefe&i fuerint, fi

Cum ipitur conftet.

, in ere&tione Canonicatuum

dos.illa, vel competentia intereat, praíertim, fiali-

Ecclefiee Cathedralis

Qill

Harlemenfis, congruas eifdemn

unde ipfis provifum (it; ergoó- fimiliter, licet juxta

prebendas fuiffe defignatas; quid obftat, modernos

2ofl

-- praefentem Ecclefiae ordinationem , erigi Canonica-

iftius Ecclefie Canonicos veros effe,

vl

tus non foleant fine adjuncta prebenda, minime ta-

ac legitimos

D.

Canenicos, licet füpponerctur,

illos imprazfentia-

— ,snen fequitur, erectione illa femel peracta , Canoni-

rum prazbendis iflis, aut illis ae

quivalentibus ,

tiQ

cos ultraiffhic non fore, fi preebenda defecerit; prae-

non

j d

gaudere?

quid enim fi aliunde honeftam fui-fuft

enta-

fertim fi aliunde illis fit provifum.

tionem a parentibus , quantum fàtis efl, accej

Jerint?

bíli

- , "Siquidem, utiait'Gloffa in Cap. Dileffus de praeb.

p

quid fi una & Canonici illi fint & QCurati,

( fimiles

ri,fu-

^- &digriitat. perceptzo talium prebendarum üon facit Ca-

Canoanicis Capituli Civitatis Sipontin

e in ltalia , ubi

H

zozicum, quia [ola [alavü perceptio nou facit. decurio-

ad Annum r630, Parochiz non a

liis credebantur

M

w ft, de Decu, L, Sola,

Parochis, quam Canonicis & dignit

atibus Ecclefize

Juo«

.. Fatemur itaque, cum Gloffa ia Cap. M. de Con.

iif,

Cathedralis,) &ex Paftoratibus fuis perci

giant», quae

- flitationibus, quodomgis Canonicus debeat babere pr -

tuende ipforum dignitati abunde füfficiant:

L

OIO

- Veudams fed hoc cum illa intelligimus, dum haberi

Àlla commode poteft, undeibidem fübjungitur: Aoz

It

luf,

eff contra ju$, quod aliquis vecipiatur an. Canonicum,

Hinc liquet, ati mox patebit ex -

Jne

— €g expetlet prabendam . fed uullum vecipere benueficium

' .S.'v VIG

"

.* (mota bene) fi percipi poffit, eff contra jus. — Vel ita,

$

utloquitur eadem Gloffa ad Cap. Dile£fus 17. de praeb.

L.

Fruftra auGorem. Refponft impugnare leg

4

tun

" pro:

atio

- digait. cum fe facultas obtulerit, vel denique, quam

n Capituli

Harlemenfis ob. defe-

li [a,

«&ito Collatores po/fzt, uti h

:

- ..,?agatz'omi

* 4etius 27, de preb. &c.

abet Gloffa m Ca.p..;Di(-

[7777/ ;pfæþendm*m. ;

Itg.

]

- . Conformia hac iis (ant, qu&

jam þ*fid;e*m de ea-

dem.hac máteria fcripfit Joonnes Molanus S, T. D.

» :'COncif'pe're rfönpo;[ï'um, ait auctor illead N. VIII,

2

qua juris, aut Canouis

prudentia Motivi aucto?

hi

. in.Academia Lovanienti Lib, r, De Canonicis C, s.

loquatur Pag. ro. circaií

:2: fub-hoc tit, - Qanonicos

nidum, duam ait, Eviden-

iij

sgon dici 'fb atiruó Canone , fen

tifimum efle, ac prob

f

atiffinum , in Harlemenfi

:

at

- aprabenda.

$9

Ecclefi

a femper effe & coufttanter perfever

a(le Ca-

4f

.. Doétrinam.ejus, quia confirmande refolutioni no-

»»

- flra:admodu

m

monicos Cathedrales; hosque in hodiernum diem

üfrl

] oPPört'qn-a- eft, lectoris ocalis lubens

39

per Canonicam election

;

odi

ES

em cotpus C'a-nlo?f'gqgum

a hlc -fuþjicivatbïg-., x

& Clerum propagaffe.

tl0«

Triplicem perplexitatis fue dat rationem. -

n

» Gertum ell a Reguïa & vxraCanomca , hon au-

; .K Quod, ut electio i

»

rem. ab hujusmodi Canone eos dictos eífe a vere.

llorum fuiffet legitima, ele:

Iu

€lores effe debuiffeüt ve

re rébendati,

.»-5.

ribus.Canonicos, neque enim Clericis fuis przeben.

. Àl.. Quod , eundem in.

nem;. eleét

'qe-

95

eíTe debuiffent Canonic

i vicifim &i

?

das, quásnünc vocamus, dabant, verum Apofto-

i prébendati.

]us

lici ordinis imitateres in communi vivebant; quà.

III.- Quod eledti per

»)

re in haéc ufque tempora videmus Canonicatus a

illam electionem obligari de-

vit

»

buiffent. non tantuma

d affiftendum confilio & opes

üt

prabendis-diilingui: Ego énim in noítra Ecclefia

ra Epifcopo; fed ad r

efidendum in Ecclefia Cathe:

95

Lovanienfi refedi cum Rafone Seniore Canonico,

t

tidie in cho

u

»»

drali, cantandum quo

to, & officia Divi-

n

ex- nobili Graviorum familia, qui primis feptem

na in eadem Ecclefia peragendum

.

D

ánnis fuit Canonicus abíque prebenda : Quod ta-

lo enim, ait

l.

»»

» J'utéfiones necelJario adbavent Cauo:

lo

men rarius contingit, eo quod in Corpore juris

AE

nicis Catbedralibus

» fuper quibuy eleétores , zec spfum

95

Pontificii legitur, zog eff coggrutum »

t pre

bendà

Capitulum difpenf;

au

e poteff.

m'

95

l-

cavtat , qui & Canozicum uofcitur effeveceptus:. De

Quod ad erectionem Canonicatuum

',A juxta mo-

*5

prabendis $9 digtitatibus * Nelcio tamen, an alibi

dernam ac primam Capitulorum in(titu

tionem, res

Y«

k

frequentius.fit, eo quod in allegationibus ( excu-

quirátur :

n

»5

Q«

fis-Cremone 1567.) in Caufà pracedentia inter

prebende a(ägnäïio in 5-, pr agcc*denti* often-

3)

Abbares & Clericos Canonico - Regulares Latera-

fum ett.

I

5y

nenfes , leperim hujusmodi Canonicos dici Cano-

: A*R,"qüoä Canonici, etiàám *öa'thedra-le-s-,- in quà:

nicos-in herba :.fuünt autem hujufmodi Canonici

i

»»

cumqué rerum , temiporumque varietate eífe nulli

non prebendati, Coadjutores, expe&tantes pr&-

queant, nifi deperditis, etiam preter culpam ipfo-

$»

bendas: funt rurfus & alii, qui honoris caufa fünt

jt

Canonici, ut Fráncorum Rex in multis Ecclefiis,

rum, pr&bendis Canoniis primitus aífignatis, novaé

Il

fuccefferint, &ifthic, &hicomninonegamus. Fru.

qui-jure nonnullo; -dum adíant, Collegii utuntur,

ftra quoque contrarium. probare nititur au&tor Ref-

0

»

nullum tamen inde beneficium recipiunt, aut ex-

J

ponfi ex Concilii Trid. Se

l. 24. Cep. 13, & 15.. fiqui-

dem Concilium ibidem a

git non de Capitulis, fed de

na

aPG&antEx quibus omnibus manifeflum eft non

LI

ccle. '

3

359

MorivuM JuRIS-

-

*

*

Ecclefiis

Cathedralibus, qua imperite au&tor con-

$ VH.

"fundit.

Et etiam(i de Capitulis ageretur, nihil plane inde

Ex eo, yzgö) Canorici Harlämen/ä-f moderm a&f ualiter "05 |

-—

conficeret, nam licer, uti fupra animadverfum eft,

sefideaut , vel Cborum ad p[allendum quotidie non *

'"Canónicatus z/ón admittantur, nifi etiam fundentur

frequentent, vel Divina officia in Ecclefla Ca-

tbedrali on per

a

5

praebendz convenientes, nullo tamen modo fequi-

gant, non fequitur legi-

tür, quod extincta prebenda, eo ipfo extinguarur

time illos eledios mon effe.

Canonicatus; fed tum demum, quando ob defectum

congruentis: fullentationis ,' au&toritate füperioris ,

Canonicos Cathedrales ad rgüdendüm ; & piällgn-

ä

dum in choro , ad peragenda in Ecclefià Cathedrali

Canonicatus füpprimuntur, reducuntur, aut aliis

»

üniuntür, quod refpe&tu Capituli Harlemenfis num-

Divina Officia, juxta modernam Ecclefie difciplinam

»

obftrictos effe, ex Concilio Trident. manifeftum eft,

quam factum eft.

,

»

Aft unde, amabo, au

&ori Ref'pon(ï conftat; Ca-

SelT. 24. c. 12.

»

nonicos Cathedrales Harlemenfes, & prateritos &

—— Aft numquid ideo-

Canonici Harlemenfes el,e&i le-

LU

prafentes non effe Canonicos prabendatos ? neque

gitime non erunt, eo quod actualiter in prafentire-

»

rum ftatu officiis iflis fatisfacere nequeant ? hoccqui-

enim Capituli computui illum ego interfuiffe unquam

y

putem,

dem nemo Vicariorum Apoftolicorum in Provinciis

?

*

Non gau

dent quidem þræbend,isï, primitus Cano-

Faederatis exiftimavit , licer omnes in difciplina Ec-

nicatibus fuis annexis; non defunt támen Canonicis

clefiaítica verfati , & de ftatu Capituli Harlemenfis

D

Harlemenfibus , five ex fymbolis fidelium , five ex

probe effent inftructi ; fed potius, eo non obftante,

)

bonis patrimonialibus , five aliunde, quibus & dig-

legitimam iftius Capituli propagationem , ejusque

9

nitatem füuam tueantur, & data occafione indigentiee

Canonicos, tanquam veros Ecclefie Farlemenfis

LU

nonnullorum Paftorum, & 'Theologie Candidato-

Canonicos, femper agnovere. -

rum füccurrere aliquando confueverunt; ut ira imi-

Liquet hoc fpecialiter in Rovenio Archi-epi-fco O

L

tentur, vel faltem de longe, cooperarios fuos hac

Philippenfi & Vicario A., qui licet in Republica fua

in vinea Domini , de quibu

3

Chriftiana, Lib. r. Cap. 27. cum auéctore Refponfi,

s hzc Rovenius fecundus

" Vicárius Apoftolicus.

& cum Concil, Trid. docuiffet ; Omzes Canonicos

l

' Non potuimus advertere, ait; quod feculares

Cathedrales debere Diviza officia per fe obire , . . ..

f

» Sacerdotes, exiítis Provinciis ( Foederatis) oriun-

Epifcopo celebranti, aut alia Pontificaliaexercenti a( 2e-

f

ve, tP infervire, atquein Choro ad pfallendum inflituto,

» di, particulariter ftuduerint congregandis divitiis,

f

929

vel amicis füis ditandis. Quinimo, complures,

bymnist? Canticis Dei nomeu..... laudares nihilomi-

» cum ex patrimonio divites effent, omnia fua Ec-

nus ufque ad vite füce finem ,' qui non accidir nifianno

9*

clefie impenderunt, & fere pauperes mortui fünt.

165 1. die 1 r. Octob. legitimam Capituli Harlemen-

* "TTrac&t.de Miff. Pag. 32.

fis propagationem , ac proinde membra ejus prima-

l

Et fupra; , videmus (

Laus Deo) in plurimisSa

ria, tamquam veros ac legitimos Canonicos Cathe-

» cerdotibus Secularibus hoc tempore reflorefcere

drales, agnovit.

e

Sciebant itaque vi

f

E)

,

antiquam pietatem , dum operi propagandae fidei

ri Eruditiffimi , quod licet juxta

95

fe dedunt, opes, & beneficia fpernunt, honores

Ecclefiae ordinationem erigi non' debeant Capitula

Cathedralia, in quibus Canonici ad refidentiam,

(

99

contemnunt , labores & pericula , intrepide pro

99

amore Dei & proximi fubeunt, grepi fuo invigi-

cateraque officia fupra mernorata, non adítringan-

f

?*

lant, concionibus, confefíTionibusaudiendis, cate-

tur, varios tamen efTe cafus, in quibus juxta Cano-

»

'ch"i-zan;do, aliisque muneribus fe o'cc-upant. » Pag.

nes ab actuali refidegtia, dictisque officiis Canonici

2 I.

à

excufentur. "l'ales fünt, (uti videreeft apud Grana-

Liquet ex his omnibus, fruftra impugnari ab au-

Niéto in Catena jurium ad Tit.de Cleric. non refid, )

Si exigat Ecclefiz utilitas , *el ejus neceffitas, im-.

&ore Refponfi legitimam Capituli Harlemenfis pro-

págationem ob defectum prabendarum, tum quia

porentia perfong ; Et apud Vallenfem ad eundem

Tit Sigrafferur peítis in loco beneficii, fi capitales

f

Canonici moderni legitime füccefferunt in Canonica-

. tus, quibus juxta modernum Ecclefize ufüm ab initio

inimicitiae poftbeneficium obtentum oriantur, fijufta

t

& rationabilis corporis neceffitas, vel morbus ob-

r

prabende convenientes fueruntaffignate ; tum quia,

licet praebendis primitus inftitutis praeter fuam cul.

veniant, Cap. 1. de Clerico egrotante, — Quidni pre

[

;am careaüt, aliundetamen ipfis, qua confervandee

cetteris talis cafüs erit, fi violente a predictis omni-

dignitati ipforum fünt neceífaria, fübminiftrantur,

bus Canonici impediantur ?

Cum igitar Capitulum Harlemeofe primitus ita

Denique praterire hic non poffümus, qua excerp-

ta e relatione ftatus Mitfionis per Ill, D. Rovenium an-

erectum fit, ut Canonici ejus ad refidentiam, ad Di-

vina officia per fe in Ecclefia Cathedrali peragenda,

no 1643. Sedi Apoftolice exhibita, mire in rem no-

ftram faciunt: ,, quamvis beneficia omnefque pra-

ad chorum frequentandum , &c. obftringerentur,

»

imo Canonici ifti obligationibus iftis, quoad usque

» benda, ait, in manibus A, fint; nibilominus Ca-

»

» pitulum Catbedrale hucusque continuatum eft, ut

integrum ipfis fuit, ftudiofe fatisfecerint, nonne du-

h

» etiam nunc habeat füum prepofitum, Decanum ,

rum planeforet, &inhümanum, fuccelTores eorum,

L

» & graduatos Canonicos, & licet Canonici nullos

legitime caeteroquin electos, jure & honore fuo ob

»

folum iftud extraneum , minimeque

fis volunta-

» modo recipiant fructus, tamen füb Vicario Apo:

ó

?

» ftolico in Dicecefi laborant, & plerique Paftorali

riumimpedimentum excidere? Certe.

nonicos nu«

»

'officio funguntur, ,

peros Ecclefie Embricenfis nemo dixerit Canonicos

Inftat nibilominus au

&or Refþohfï , defectum le-

legitimos non füiffe , etiamfi ab anno 26. ufque ad-

]

annum 72. przeteriti feculi ufü Ecclefie fuae privari ,

f

gitimze propagationis Capituli ex eo pratendens,

chorum fre

l

quod Canonici moderni, neque ad refidendum, ne-

:

H

uentare, &c, ac proi

VA

nde nec actualiter

^

que ad cantandum in choro quotidie, nec ad officia

refidere iíta in Ecclefia Pgimgaim;

Divina in Ecclefia Cathedrali peragenda obftricti fue-

rint.

Verum Canonicos Harlemenfes modernos le-

Similitef Religiofi, nifi nec:e('ïïra—s, aut alia qgæv,is

gitime propagari potuiffe, etiamfi ad haec omnia actur

juffa, ac lepitima caufa urgeat , fuis in Monafteriis

rae(tanda, in fua ele

