oir que c'étoit l'Evéque Diocéfàin

ui étoit chargé ou de feparer ces Mariages,

ou de

des difpeníes étoit autli rare -dans ce tems que celui

des Conciles étoit frequent.

Mais il paroit adffi que

les laiffer füubfitter par graces, conformément au re-

le principe für lequel on s'eft appuyé pour faire ce ré-

lement du Concile: //ud etiam adjiciendum effe cre-

didimus, ut IN EPISCOPI DISCUSSIONE confiftat

glement, eft que le recours au. Pape étant -devenu

impoffible, à caufe du parti qu'on avoit' pris pour

de hisqui in Civitate fua ac territorio confiftunt , ac

tali funt ordine fociati, utrum ignoranter ad illicita

faire ceffer le fchifme, il étoitnaturel que les Evéques

rentraffent dans la poffeffion d'accorder ces difpenfes;

conjugia venerint, an per contumaciam quce funt inter-

dilta prce[umpferint ; quia ficut hiy qui. per ignoranti-

& pour rendre ces difpenfes plus rares en les rendant

Iä:

plus difficiles, on. refolut que les Evéques ne.les

am lapfi funt fubvenitur (ut contratia hujusque hujuf-

accorderoient que dans le Concile de la Province.

modi conjugia non. folvantur comme ledit ce Concile

dans le méme Canon; ) ita illis , quibus prius Patrum

Ce principe paroit autorisé par le Droit Canonique

par rapport, à une autre matiere , fur laquelleles Ca-

Statuta in notitiam venerunt, quique etiam contra Sa-

3

cerdotum . interdi£a in tali periixtione verfantur ,

nons ont expreffément refervé la difpeníe au Souve-

rain Pontife;

C'ett fur la matiere-de l'excommunica-

priorum Canouum im omnmibus Statuta ferventurs ut

tion refervée, fur laquelle neanmoins la referve aü

non prius ad communionem recipiantur quam incefti

Pape ceffe, & lesdifpentes rentrent dans le droit com-

adulterium, ficut fcriptum e[F, feparatione fonaverit.

mun, & font attribués à l'Ordinaire, dans le cas oà

1l n'eft pas neceffaire de rapporter un pl

us grand

nombre de preuves tirées de l'antiquité, pour mon-

le recours à Rome n'eft pas poffible. Cap. de Cetero;

& Cap. Quamvis de Sentent. Excommunm.

trer que dans les pr

emiers fiécles de l'Eglife, les Evé-

ues ont été en po

ffeffion d'accorder des difpentes ,

Les Théologiens &les Canoniftes nous fourniffent,

par rapport mémeaux difpenfes de Mariage, une efpé-

touchant.les empéchemens dirimens, foit avant le

Mariage, foit aprés qu'il a éte contradé; que le pou-

ce qui favorife le pouvoir des Evéques & le droit de

recourir à leur autorité dans le cas de neceffité. C'eft

voir de le faire n'a point été regardé commeun droit

loríqu'un mariage eft contradé avec un empéche-

uniquement & effentiellement refervé au Souverait

^

Pontife par Finftitution de J. C.

ment occulte, & qu'on ne pourroit,fans fcandale od

afe

de

Un célébre Canonifte remarque , quz pi les Ca-

fans peril , recourir au Pape pour obteniï difper

cet

Differt, Canon. de Difpenf. Praferzim Mazrimon.,

'(n) Van Efpen,

Part. 2, Tit. 14. C. 1. N. X. de Difp. Matrim.

b) Van Efpen,

(e) Preuves des Libertés de l'Egl. Gall. C 36,

Dr PROBATIONE AD PRorrss. MoNasT. NECESS,

59

lr.

cet empéchement.

lors c'eft l'ufage del'Eglife Gal-

(s

le demandes ce qu'il montre, entr'autres preuv&s »

lau

licane, apprové par la Cour deRome felon le temoig-

par le pouvoir qu'il a de di

f

nage de Zerola, (2) que l'Evéque Diocéfàin accorde

chafteté , en cas de neceffité.

penfer du voeu fimple der

.L

la difpenfe ; & la raifon de cet ufge eft que la coütu-

On trouve la méme decifion dans Silvius, Regirial-

U)

me de recourir à Rome pour obtenir les difpenfes de

lils

dus, Preyofitus, Bonacina , Barbofa, Perez, Ponti-

Qb-

Mariage n'a point été introduite au préjudice des ames,

1f & autres Auteurs rem

au falut deíquelles les Evéques font obligés de fübve-

Ultramontaines.

plis d'ailleurs des opinions

D

lpte

venir par une obligation, que le droit Divin leur im-

On la trouve auffi dansles Auteurs ui"-fön—t attä'-

a

pofe.

E

chés à nos Libertés , comme dans la Théologie Dog-

Le méme peril" du falut des ames, qui fe trouve

matique & morale à l'ufage du Seminaire de Chá-

! de

aprés que le Mariage eft contracté, peut fe trouver

lons.

lts

avantqu'il le foit; & fi les Evéques ne pouvoient lici-

tement accorder difpeníe, le Pape ne voulant le faire

Maisil eft bon. d'obferver que, le Mariage étant

feulement un Sacrement, mais encore un Contract

El

qu'au préjudice de nos Libertés, il faudroit ou qu'ils

civil, qui a des effets civils , & qui par cet endroiteft

)Int

confentiffent à facrifier ces Libertés prétieufes, ce

foumis aux loix civiles, on croit qu'il feroit à propos

fiet

quils ne pourroient fans trahir la verité : ou qu'ils

)!f

laiflaffent perir des ames quileur íont confiées, ce

que dans le cas expofé, qui feroit un. cas public , les

parties qui auroient befoin d'obtenir difpenfe, priffent

lo

qu'ils ne pourroient fans manquer aux devoirs les plus

la précaution de préfenter une Requéte aà Parlement,

llcg

effentiels de la charité.

& lui notifier ]e refus du Pape & la neceffité oà elles

L

Dans ce cas, oü . un precepte de droit Divin con-

fe trouvent de fe

court avec un ufàge de pure difcipline qui a été éta-

céfain.

pourvoir par devant l'Evéque Dio-

C

du

bli par les hommes, c'eít une regle indubitable & re-

Deliberé en Sorbonne, le... 1718.

connue par tous les Théologiens qui ont traité la ma-

(N. B. Nous ne trouvons nile nom ni le nombre

l&

tiere des Loix,que le devoir de droit Divin doitl'em-

porter.

:

des DoGteurs de Sorbonne, qui ont figné cette con-

uj

fültation dans la Minute originale, écrite de la main

Là

Enfin Sanchez , L. 2. Difput. 4o. N.7. foutientque

de M. Bourfier, que nousavons fous les yeux; les

l'Evéque peut quelques fois difpenfer d'un empéche-

fignatures n'ayant été mifes fans doute que für

expé-

]i

ment dirimant occulte, avant méme que Je Mariage

dition, qui en fut remife à M. de Torci,

N

& que nous

d

foit contra&ä » lorfqu'il y a une neceffité urgente qui

n,avons pu nous procurer.)

Ine

JUS

(43) In Praxi I. Pait. v/erbq Difpenfatit?.

j

Xle

XXVIL -

jj

]l

Jij

VQRESOLUTIO

lil

Do&orum Facultatis Juridice Lovanienfis,

i

*«

]

i

De probatione neceffaria ad validitatem novz Profeffionis in

j

lr

Monafterio

üri&iqris obífervantiz.

*

l

(Nunb primum edita;)

p

C ASU S

lui

"

emiffa fic fecunda Profeffione, fecure

ac tranquille

üc

perfeverarunt in geftatione h

abitus, in obfervantia ,

i

Itius & Cajüs, Profeffione Benediäini—, tranfie-

Du

T

runt ad Ordinis Ciftercienfis (qui eamdem S. Be-

in proferendo füffragium, aliaque fervando & facien-

do, quz fervare & facere folent illius,

in qua erant,

uür

nediài Regulam profitetur) ftri&tiorem obíervantiam;

Domus Religiofi vere Profeffi.

5

ubi poft quinque vel fex Menfes novam Profeffionem

Poft novem vero aut decem. Annos, Sempronius

2"

emiferunt, juxta ejusdem Ciftercien(is Ordinis anti-

nt

quum Statutum anni 1257. quod fic habet : ,, Mona-

ibidem Abbas, quamdam praecipue erga Cajum difpli-

centiam animo concipiens, inquirere coepit num eo-

b5

» Chus alterius Ordinis Profeffus, fecundum Regu-

rum valida effet Profeffio,

prefertim cum Synodus

» lam S. Benediài, in aliquo Ordinis noftri Monafte-

Tridentina feff. 25. de Reg

ul. Cap. 15. Profeífionem

K

» rio receptus, fi Benedidus non eft, in cella No-

ante explerum Probationis annu

invalidam ac nullam.

E

m emiffam , declaret

» vitiorum fit.per annum, & eodem ordine, quo

» Novitius benedicatur; fiautem Benedictus fuerit ,

Titius tandem concepto fimiliter tzdio propter hu-

» ftatim deturei Cuculla, & completis ad minus an-

jusmodi agendi modum Abbatis, nec. non proptet

j

» tea 4. Men(ibus, poítea ad nutum Abbatis in Ca-

obfervantiam, quz ip(i non fàtis foveri ac firmari vi-

» pitulo petitionem faciat de Profeffione facienda, &

debatur, magna infüper laborans ftomachi debilitate

u

» in Ecclefia ficut Novitius Monachus Profeffionem

ac dolore, petiit ab Abbate Sempronio, ut (ibi lice-

0

, fuam legens füper Altare offerat nihil amplius fa-

ret ad prius füuum Monaflerium redire. . Huic petitio-

, ciens. " Ubi notandum eft, quod olim apud non-

ni Sempronius non folum annuit, fed

przterea Cajo

l

nullos Benedi&inos non raro fepararentur Profeffio &

indixit, ut & ipfe rediret ad füum.

Benedidio, quz hodie folent conjungi; dum poft

(

emiffionem votorum, quze(t Profeffio, Abbas füper

Profeffum cantat aut recitat orationes, que Benedi-

QUAZRITU R.

'&ionem conftituunt.

Primo, An hujufmodi Profeffio Titii & Caji, pro-

u

" Porro przfati Statuti obíervantia etiamnurm vigetin

ut in Ca(ü refertur, fa&a ante expletum Probationis

l

Abbatia Trappenfi , aliisque ejusdem obíervantie Mo-

annum fit irrita^ notanter propter Decretum Concilii

naíteriis, nemine contradicente, ut videre eít in Li-

Tridentini feff. 25. de Regular. Cap. 15.

bro Gallice conícripto Relationum mortis quorumdam

Secundo , utrum nullitas Profeífionis, ex' defedu

Religioforum dicte Abbatir. Titius & C

ajgs igitur,

annalis Probationis refültans, debeat juxta Decretum

sz

. ;CO.n- i

fSUvalj Qperf (('aþ Ejpen T'omus-v Vi

1

6o

Jünxs, R'EsyoxsuM

v

Concilii Trid. intra quinquennium a die Profeffionis

Profeffionem, fed folummodo promiffionem ftabili-

[vi:

proponi:

tatis in ifto Monafterio, per quam ejufdem Congre-

qu

Tertio, utrum Profeffio , de qua in Ca(u, non cen-

gationi affocietur.

ei

featur per geftationem habitus Profefforum, & admif-

Cum igitur Tridentina Synodus loquatur de Pro-

f0

fionem ad a&us Capitulares, fufficienter ratificata ;

feffione Religiofa ac Monaftica, determinetque tem-

Tt

etiamfi defedus aliquis fübfuitfet in ipíà Profeffionis

pus probationis annale, conformiter ad Regulas Mo-

r

nafticas Ecclefie Latinz , notanter Benedidinam

emiffione:

És

(quam tefte Chriftiano Lupo, t. 3. Schol. in Can. Pag.

qu

REsoLUTla

627. e[Je omnium Regularum Dominam.femper cenfuit

(

Apoflolica Sedes) indubie intelligi debet de Profetlio-

[ri

. Certum eftvariam primitus fuiffe circa tempus Pro-

ne illa prima & proprie dicta, per quam qui e fxculo

bationis Novitiorum difciplinam. Et quidem conftat,

veniens tribus Religionis votis folemnibus fefe ob-

f0

quod apud Monachos Orientales, przcipue /Egypti-

ftringit quaque mediante verus Religio(us conftitui-

á

os, Probationis tempus protractum fuerit ad "Trien-

tur, & de qua loquuntur Regule Monafticz , notan-

u

i

nium; apud Latinos vero, faltem fzculo VI. fecun-

ter S. Benediái.

lii

dum Reeulam S. Benedicti, fuerit dumtaxat annale.

Ad hac ipfe contextus Concilii Tridentini paten-

te

. Sed & hoc conftat quod tempus illud, five trien-

ter evincit, ibidem non nifi agi de tempore probatio-

dit

nale five annale, non fuerit determinatum nifi in Pro-

nis, quz pramittenda eft Profeífioni eorum qui e vi-

«

bationem eorum,

ta feculari ad Monafticam primitus tranfeunt.

tranfire cupiebant.

qui e vita fzculari ad Mong&icam

Imprimis enim, id quod eodem illo Decreto , uno-

que contextu ftatuitur de ztate 16. annorum ad Pro-

Unde Juftinianus Imperator in Novella fua 5. c. 2.

conformiter ad Regulas Orientalium, Triennium Pro-

feffionem requifita, applicari nequit nifi Profeffioni

tu

bationis prafcribens , nominatim ac de folis iis loqui-

eorum qui e feculo convertuntur. Praterea nullitas,

tur, qui de fxculo accedebant, in verbis

ut acce-

quam Synodus per hoc Decretum füperinducit , dum-

d

qt

» dentes ad vitam Monafticam per Triennium in ve-

taxat afficere poteft primam illam Profeffionem ,quam

te

,, fte laica maneant, Divina addifcentes eloquia; & ut

efxculo veniens emittit,

Declarat enim Synodus

L^j

Reverendiffimi eorum Abbates requirant eos , un-

non fimpliciter, quod ea Profeffio invalida fit & nul-

fs

32

de eis defidérium vitz fingularis acceflerit : & dif-

&

la, fed infuper quod . ,,nullam inducat obligationem

fü

?

»

centes ab iis, quod nullamaligna occafio ad hoc eos

» ad alicujus Regulee, vel Religionis, vel Ordinisob-

35

adduxerit, habeant eos inter eos, qui adhuc do-

» fervationem; aut ad alios quofcumque effeQus * "

qu

35

centur & monentur, & exprimento percipiant eo-

quibus verbis, inquit Fagnanus, ad Cap. Perlatum,

35

rum tolerantiam & honeftatem ; nonenim (ait) fa-

de hir quee vi metufve caufa, num. 29. & 30. ,, Decla-

cilis eft vite mutatio, fed cum anime fit labore.

» ravit S. Congregatio fublatam effe obligationem ad

K

Similiter & S. Benedi&us in füa Regula, Cap. 58.

» Religionem in genere; " adeoque taliter Profeffo

di

prafigens annale tempus probationis, non loquitur,

liberum effe rediré ad fculum; quod nulla veri fpe-

d

nifi de accedentibus e vita fxculari ad Monaíticam ,

cie de 2. Profeffione Monachi extranei poteft intelli-

uti ex toto contextu illius Capitis eft manifeftum.

gi

nam licet nulla foret hzc ejus 2. Profeffio, nihi-

le

Nam in primis fic exorditur : NovITER veniens ad

lominus dici non poffet ad nullam Regulam, Religio-

p

(

conver[fionem , non ei facilis tribuatur ingre[Jus. — Agit

nem Ordinemque reftringi.

igitur de. nondum converfo, & nondum Profeffo ;

Igitur Decretum . Concilii Tri

d. extendi nequit ad

(

utique qui zoviter venit ad converfioném; quod dici

eam Profeffionem, qua Monachi Ordinem mütantes,

ü

Ti

non poteft de Monacho alibi profeffo & converfo.

alteri Ordini fic affociantur; quandoquidem S. Syno-

Praterea agit S. Benedidus de accendente hujuf-

dus de fimili Profeffione non loquatur.

Cum enim

Q

modi, cui non vult ftatim concedi ingreflum, quem-

Decretím hoc, quatenus predidam nullitatem Pro-

p

que vetat recipi ad cellam hofpitum, nifi poftquam

feffionisinducit, poenale fit, & contrarium juricom-

cum

quatuor aut quinque dies perfeveravit. pullfans

muni,quo ex Superiorum arbitrio ante expletum pro-

tamen in eadem fua Regula Cap. 61. ubi agit de Mo-

bationis aanum Profeffio valide emittebatur, non po-

nacho peregrino , ipfi fine mora ingreffum annuat ,

teft ultra expreffos terminos extendi.

Prafertim ubi nec eadem fübeft ratio, proutin prz-

mandans ut füfcipiatur quanto tempore cupit s nullum-

ue deinde determinatum tempus przícribens, quo

fenti.

Nam cum jam Profeffus Monachus dumtaxat

in cella hofpitum aut Novitiorum probari debeat, fed

in alio Ordine probari fe ipfe & probari debeat circa

id Abbatis relinquens arbitrio.

quzdam accidentalia, qua ad faciliorem & meliorem

. Et fane Profeffio Monaítica, cui tempus probatio-

votorum obfervantiam inftituta funt; aft e contrario

tionis triennale vel annale per Regulas prafixum eft,

e fzculo veniens non folum probare fe debeat &pro-

indubitanter intelligi debet de ea, per quam quis e

bari circa accidentalia quedam , fed & circa ipía Re-

vita fculari primitus tranfiens, vere fit Monachus ;

ligionis eflentialia, füfficienter patet majorem exacio-

quod non fit nifi emittendo tria vota folemnia

Vad eG

remque per fe requiri probationem pro Profeflione e

fentiam vitze Monafticz pertinentia.

fzculo venientis, quam pro Profeflione jam ante ad

Porro Monachus, qui jam Profe

ffus eft, adk alium

effentialia immutabiliter adítri&i.

Ordinem tranfiens, non poteft amplius dici veram ac

Itaque cenfent infrafcripti , Profeffionem Titii &

proprie dictam illam Profeffionem emittere.

Caji, de qua in caíu, nullatenus dici pofle irritam ;

Hinc & S. Benedi&us loquens de receptione Mo-

neque Decretum Concilii Trid, ad (imilem Profeffio-

l

nachorum extraneorum, non dicit eos dum alii Con-

nem extendis & confequenter Titium & Cajum illi

:

gregationi fe obftringunt vitam Religiofam ingredi

Congregationi ftridioris obíervantia cui fuerant affo

vel profiteri, fed dumtaxat per fuam promiffionem

ciati, conformiter ad Regulam S. Benedicti, manere

Congregationi fociari in verbis

» fi quis Monachus

obftri&os & incorporatos.

ä

» de longinquis Provincii: fupervenerit : (poftquam

Ad fecundum, manifeftum e

ft Synodum Trid. vo-

» determinato aliquo tempore tamquam | hofpes | ibi-

luiffe, utProfe(fus in aliqua Religione, pretendens

» dem commoratus fuit) poftea voluerit, inquit ,/Za-

Profeffionem íüam invalidam five nullam, teneatur

|

intra quinquennium cauíam fivetitulum nullitatis pro--

Lbilitatem fuam firmare, non renuatur talis voluntas;

.j maxime quia tempore hofpilitatis potuit ejus. vita

ponere coram Ordinarios & Superiore (ui Monafterii.

dignofii. "Deinde fubdit : fufpiciatur Congregationis

Igitur quandoquidem Profeffio publice emiffa & per

fociandus : patenter innuens Monachi peregrini pro-

Superiorem feu Conventum acceptata pratendatur in-

mi;H-ionem'nequaquam effe veram & proprie didiam

validafeu nulla ex defeQu annalis Probationis feu No-

vitiatus

CinCcA sUSPENSIONEM P. ZEGERS

61

l

vitiatus, non apparet ullum dubium, quin juxta De-

nediái, nüllum fpecialem ritum ad effentiam Profef-

cretum Synodi, hzc nullitatis . cauía debeat intra

fionis fuiffe necetfarium: immo nec jure Decretalium

quinquennium a die Profeflionis proponi, five quod

aliquam formulam Profeffionis füitle prefcriptam; fed

eam proponere volens poít elapfum quinquennium

& ex factis & quibufdam a&tibus Profeffionem proba-

non' fitaudiendus. Evidens quippe eít Synodum

ri potuiffes putaex geftatione fpecialis habitus Pro-

Trident. in hoc (io Decreto comprehendi(le omnes

fefforum, nec non ex admiffione Novitii ad exerciti-

SOD?

9

r2

caufas, e quibus poffet nullitas Profeffionis deduci.

um eorum quz Profeffis Religiofis (ünt proprias id-

L

Expreffis enim quibufdam caufis nullitatis fübjungit:

que aperte deduciur ex Cap. 22. ff. de Regularibus ; &

aut quid fimiles aperte fignificans fe nolle ad expretias

fufius exponitur in Cap. 1. eodem, in 6. Eamque Ca-

caufas Decretum fuum reftringere, fed alias quoque

nonifítz appellare confuerunt Profeffionem tacitam ;

ec

caufas voluiffe comprehendi.

quam nec, per Concilium Trid. füblatam probat Pro-

Hinc & concludant communiter

Dodores juxta te-

fper Fagaanus, ad Cap. A4d nofiram , de Regularibus,

norem hujus Decreti, non videri faciendam diftin-

Verum quidem eít , in Gallia & in Belgio probatio-

Bo d MC MU CUA u

€ionem inter impedimenta temporalia & perpetua ;5

nem Profeflionis in Judiciis non recipi nifi per fcrip-

uti videri poteft apud Fagnanum apud Caput. I. ff. de

turam; qua Profeflio facta exponitur, & ab ipfo pro-

his quee vi metufve caufa funt : qui & ibidemaflerit fen-

fitente fignata.

tentiam afferentem invaliditatem Profeffionis eximpe-

Verum cum Edida Principum, hanc fpeciem prd-

"

dimento perpetuo, etiam lapfo quinquennio poffe pro-

bationis przícribentia, loquantur de Profeffione Re-

poni,femper a Sacra Congregatione Regularium fuit-

ligiofa, indubitanter intelligenda de ea Profeffione ,

fe reprobatam.

qua quis fe votis folemnibus Religionis obítringit ,

Ad hzc, impedimentum, de quo in caíü, non

atque ita i alium ftatum tranfit; & confequenter cum

!

magis cenferi poteft perpetuum , quam impedimen-

)

agatur de re íummi momenti, merito Principes exac-

tum ztatis, cujus nominatim meminit Synodus. Quem-

tiorem & folidiorem & paucioribufque difficultatibus

.

admodum enim impedimentum atatis ceffat hoc ipfo

obnoxiam requifiverunt probationem.

quo Profeffus ad legitimam «tatem pervenit, fimili-

Cum vero in cafü prefenti non agatur de vera &

:;

ter impedimentum non adimpletz annalis Profeffionis

proprie dicta Profeffione Religionis, qua quis fe vo-

five Novitiatus ceffare dicendum eít, dum per plu-

tis lolemnibus Religionis obítringit, (ed dumtaxat de

res annos poft emiffam fuam Profeffionem, & Profet-

fimplici incorporátione five affociatione alicui Con-

fus vitam Religiofam,; & Conventus ipfius Profeffi

gregationi feu Mona(terio , cenfent infrafcripti ad hunc

qualitates & vivendi rationem probavit.

caíum fivead (imilem improprie didiam Profeffionem,

Itaque cenfent infraícripti, nec Monachum fic Pro-

hzc Edida non effe extentenda; prxíertim cum in hoc

feffum , neque Abbatem íeu Conventum in caíu pro-

articulo adverfentur juri Communi, quo etiam tacita

pofito effe audiendum ,

die Profeffionis.

po[twlapfum quinquennium a

Profeffio (ive probatio ex factis & conjecturis recipitur.

Itaque apparet Profeffionem de qua in Catu, per

Licet enim Synodus Trid. loquatur de folis Mona-

geftationem babitus Profetforum , & admiffionem ad

chis Profeffis nullitatem fuz Profeffionis deducere vo-

acus Capitulares fufficienter fuiffe ratificatam, etiam-

lentibus, nihilominus id ipíüm ex natura correlativo-

fi defedus aliquis in hac Profeffione íübfuiffet. 1ta

rum obtinere refpe&u |Conventus feu Superioris re-

Refponfum Lovanii hac 28. Febr. 1721.

ceptum eít; uti latius deducit Profper Fagnanus, lo-

CO citato ; qui & ibidem teftatur etiam S. Congrega-

(Erat fignatum.)

tionem Cardinalium conformiter declaraffe caufam

Z.B.van Efpen, ]. U.D. & Prof.

nullitatis per Superiorem five Conventum intra quin-

J. Hacquius, J.U.D. &Prof. Ord.

quennium a die Profeffionis effe deducendam, nec

J.7irtz,

.U. D. & Pro£. Ord.

poft quinquennium efIe audiendum.

J. A. Brenart, ]. U- D. & Prof. Primarius.

Amandus Bauwens, J. U. D. & Anteceffor Primarius

. Ad tcrtium " md

ubitatum eft juxta Regqlafn S. Be-

u

XXVIII.

JURIS RESPONSU M.

fionem R. P. Hiero'nymi Zeg'er,sl, Presbyteri Con-

circa fHegitimam Sufpen

gregationis Oratori-

apud Belgqf.v (a)

CA su»s PO S*.I;TIO.

texens præfatumDecreturü fimplicem continerecitatio-

2

nem.

'*Uni Hieronymus Zegers, Pres'by»ter Congregatio-

Interea emit Excellehtiiïïmus ac Reverendiílimus

9

1

nis Oratorii Domus Mechlinienfis vago quodam

Archiepifcopus novum Decretum,publicis locisMech-

rumore percepiffet, contra fuam perfonam Mechliniz

liniz affixum, die 2. fübfequentis men(íis Augufti, hic

publice affixum effe Decretum aliquod poenale & in-

jundum füb D. quo eidem iterato ordinatur , ut ,, com-

famans, fub nomine Excellentiffimi ac Reverendiffi-

» pareat infra octiduum coram nobis (inquit) in Pala-

mi D. Archiepifcopi , hic jun&um füb A. idem fine

tio noftro Epitcopali Mechliniz ad purgandam con-

mora eidem Archiepifcopo curavit legitime infinuari

25

tumaciam, & refpondendum ad Articulos in for-

Acam recufationis & appellationis füb B.

?5

ma juris ipfi ibidem proponendos in fàtisfattionem

Notarius autem, cum accepiífet refponfüm de re-

55

dicarum litterarum Citatorialium , füb poena eon-

Pl

feffi; & convidti

ordinantes interim, ut dicta die

futatioriis, appellavit denuo tamquam a novo grava-

P

mine, uti retulit.

35

przftet juramentum & fuübícriptionem | Formularii

Quapropter prafatus Hieronymus Zegers

3 I * men'

35

Alexandri VII. juxta Dullam Clementis XI. quz in-

fis Julii ab Illuttriffimo Domino Internuntio petiit Re-

2

cipit ineam Domini, füb poena füfpenfionis a Di-

» vinis ex nunc pro tunc.

ícriptum appellatorium per libellum füb C. quod, non

Ab hoc novo Decreto ite,xun; appellavit pe

r Actam

obítantibus iteratis ä&antiis, annuere di(ïu)it, pra-

iatam .

(a) vaimo editaum axä*o 1721.

!

i

6s

Jjumxis REsPONSUM

fii$ Ud

qinai

dafäm 9 di&ti menfis Angufti , hic jun&tam füb E. eam-

di&um Patrem fu&iherä non poffet, quoadufque per

gitl

que per Notarium Apoftolicum van der Elft debite

Arbitros Juris caufa recufationis effet legitime deciía.

in(inuari curavit, qui & eamdem ejus appellationem

Nec enim dubium videtur, quin legitima & fuffi-

n

tl

ciens effet caufà recufationis, fiea, qua contra Per-

tun

iteravit & Apoftolos petiit, fed male exceptus & cum

terrore Carceris repui(us fuit; uti retulit.

íonam Domini Archiepifcopi in libello Recufationis

gehnt

Unde prafátus Hieronymus Zeger:s libellum fuppli-

fuerant allegata, probati potfent effe vera.

Ó paft

Porro indubitatum efít, non ad perfonam

Judicis

gppena

cem 20o. Augufti obtulit Illuftrifmo Domino Inter-

Nul

nuntio füb £. exhibens quod primum Decretum lIllu-

recufati fpectare de veritate aut fal(itate fa&torum, qui-

ftriffimi ac Reverendiffimi Domini Archiepifcopi , li-

bus recuíatio innititur, judicare, fed id privativ

z

e peþ—

redi

tinere ad Arbitros Juris.

dene

cet praferret citationem, tamen revera effet fententia

ft ih&itutam]legit?

No

definitiva,utpote quo ip(i inaudito injungebatur pur-

Unde quzcumque Decreta, po

gatio Canonica.

Quodque idem Reverendiffimus in

me recufationem, füb nomine di&i Domini Archie-

nmfl

prajudicium non folum appellationis , fed etiam re-

pifcopi lata convincuntur effe nulla, ob defectum Ju-

tinea

risdictionis in perfona ejusdem Archiepiícopi.

ellat

h

cufationis legitimz procederet ad ulterioras quodque

novo Decreto füo ipfum iterato & ad eumdem finem

Expeditum enim eít , per recufationem legitimein-

men (

citaffet fub poena füfpenfionis a Divinis, ficque eum

terpofitum zque ac per Appellationem, omnem in Ju-

bit À

.remedio; non íine gravamine

dice recufato jurifdi&tionem fufpendi, quo uíque cau-

fitat

l$

privaret recufationis

fa recufationis per Arbitros juris fuerit decifa.

P

roríus irreparabili, a quo coactus fuerit appellare.

appeï

"Unde fupplicabat, quatenus , jungendo praífentem

Hinc pott gloffam ad Cap. Judex verbo proportatur

Jibellum prafato anteriori, dignaretur caufam & cau-

de Officio Jud. Deleg. in Vl. communiter hodie tra-

nex:

dunt Do&ores, acta a Judice recufàto , etiam pender-

^

fàs hujufmodi committere aliis Judicibus Ecclefiafti-

fi

Jin

*

is, eo quo priori libello petitum emt modo, claufu-

te cauía recufationis coram Arbitris Juris juxta difpo-

TO£

lis & effectibus.

fitionem Juris Canonici indeciía, effe nullas ut licet

Jf

Sed nihil obtinuit : poftque iteratas inftantias tan-

etiam poftmodum per.. Arbitros declaretur cauía Re-

cufationis

in . fufüiciens

caufa ad ]Judicem Re-

Tam

dem 27. ejusdem menfis Illuftriffimus Dominus Inter-

C

nuntius Judices dare negavit; quare Notarius Apofto-

cufatum remittenda; tanquam non füfhcienter proba-

narm

licus van der Elfl proteítatus fuit de denegata juflitia,

tum fufpedum,tamen Aca pe

erldente recufatione non

fürat

convalefcant.

uti conftat ex ejus relatione annexa füb G.

euim

Interea, dum hac itaagerentur, Reverendiffimus

Ad II. Quandoquidem Decreto íüb litt. 4. Pater

jdq

'Archiepifcopus fciens nihil ab Internuntio obtentum

Hieronymus Zegers non tantum fimpliciter fuerit ci-

f

iri, tulit Decretum, locis publicis Mechliniz affixum

tatus, fed per idem Decretum fuerit condemnatus ,

idque nec citatus nec auditus, ut fe Canonice pur-

(eij

die 18. diài men(íis Auguíti, quo ipíum füfpendit a

fur

Divinis; fibi refervans procedere ad ulteriores Ceníü-

garet a füfpicione hzrefis Janfeniane, per fubfcrip-

tidl

ras Ecclefiafticas. Habetur füb H.

tionem Formule Alexandrinz juxta Bullam Clementis

fatus Hieronymus Zäger:

XI. quz incipit Fineam Domini, evidens eft, quod

Dá

Hanc füfpenfionem prz

neglexit tamquam notorie nullam, & mere via fadi

per hoc Decretum judicatus fit de dida herefi fufpe-

latam : inftituitque recurfüm adveríus tam manife-

&us; quodque hanc íüfpicionem per purgationem

pol

ftam ac violentam oppreffionem, ad protectionem Re-

Canonicam ante omnem ulteriorem proceffum dilue-

jur

re jubeatur.

jiam ; fupplicans Imperatori ac Regi, quatenus man-

fií

:

are dignaretur Domino Internuntio, ut fibi conce-

Quis autem dubitet quin Decretum, quo quis per

deret Judices integros prout de Jure

aut alias ipfi

Judicem de hzrefi pronuntiatur fufpectus, jubeatur-

a

adminiftrare , aut adminiftrari juberet juftitiam eo mo-

que fe de illa Canonice- expurgare, reputandum fit

» (

» (

do, quo Sacra Sua Majeftas ex æquitatg & juftitia du-

pro fententia definitiva, aut faltem vim definitivzha-

bente

quandoquidem per hoc. Decretum fama fic

Tij

cerct convenire.

condemnati palam :ledatur, ipfique condemnatus in

fuüfpicionem hzrefis vocetur antequam fuerit fuper hac

"

QUERITU&

»

füfpicione auditus; Neque enim magis permittit ju-

n AS Præfätus Hieronymus Zegers Eminentiffi-

ris ratio, ut quis inauditus & indefeníus de perpetra-

»

to crimine aliquo declaretur fufpectus, quam ut de

mum ac Reverendiffimum Dominum Archiepifco-

pum

legitime recufaverit?

crimine pronuntietur convictus.

2

An idem a Decretis annexis fub litt. 4. & D. ri-

Qua ratione motus Innocentius XII. in Brevi ad E-

K

pifcopos Belgii de 4. Februarii 1694. noluit pro füfpe-

»

te appellaverit?

?

3. An llluftri

ffimus Dominus Internuntius potue-

&o de Janfenifmo haberi, uifi prius fufpectum e[fe le-

rit negare Judices?

gitime conjliterit.

»

4. Án Decretum füfpenfionis a Divinis, hic anne-

Itaque cenfemus a Decreto füb littera 4 quo di&us

l

Pater indefeníus fufpe&us declaratur de Jamíenifmo ,

f

xum füb H. non fit notorie nullum, & mere via fadti

C

latum?

& ad pur

'ationem Canonicam conde

£

mnatur , recte

0

s. An adverfüs hanc violentiam & oppreffionem

fuiffe appe

Y

latum.

lt

non re&e recurfum inftituerit ad protedionem Regi--

Quantum vero a

d Decretum fuia littera D. rede quo-

q

que ab eo appellatum fuit. Cum enim hoc Decretum

am, & concluferit prout in cafu*

6. An, &quomodo poffit Rex

huic violentiz pro-

emanaverit füb nomine Domini Archiepifcopi, non

1

fpicere?

folum poft interje&am appellationem a Decreto prio-

fub Rägia protectione & manu-

ri fub littera A. fed infuper poft propofitam recufatio-

l

. 7. Àn eidem Zegers

nem, evidens eít, ab hoc Decreto tamquam lato a

tenentia continuare liceret functiones fpirituales fui

Ordinis,non obftante Cenfura via fa&i intlicta?

udice recufato, & cujus per hanc recufationem ju-

l

riídictio erat füfpenfà, uti probatum eft in refponfo ad

Vito & exäminato cafü füpra pofito, una cum annexis

primum, meritiffime tamquam a nulliter lato potuit-

»

& in eo reclamatis actis cen(ent infrafcripti.

Íe appellari.

F

azl

Ad I. Recufationem interpofitam per Reverendum

Ad IlI.

Praxis notoria & indubitata Belgii habet, ut

Nuntii vel Internuntii Apoftolici ne vel minimum

P. Hieronymum Zegers , Oratorii Presbyterum, con-

actum juriídictionis exercere poffint, neque de cau(is

tra períonam Eminentiffimi ac Reverendiffimi Domi-

ni Archiepifcopi Mechlinienfis fuiffe legitime inftitu-

inter partes agitatis cognitionem judicialem fümere ,

tam; ut minus ad eum effe&dum, ut ea inítituta Do-

aut de juftitia vel iniuítitia caufz, five in prima aut

t pm-

minus Archiepifcopus Perfonam Judicis contra prg-

nis$

fecunda vel ulteriori in&-anþtgia, rdicarfa: fed u

i

CiRCA. SUSPENSIONEM P., ZEGERs,

63

ipü

C

nis judicialis cognitio & deci(io fpedtet ad Judices or-

» tificis i Cap. ad Prafentiam 16.f. de. ^ypel. qhþ

uf

inarios vel in partibus delegandos.

mandat Archiepifcopo Eboracenfi, ut , Presbyterum,

Igitur incaíü propofito, non erat Domini Inter-

» pro eo quod, poít excommunicationem conra ag-

Per,

Onug

nuntii jüdicaré, num primum vel (ecundum Decre-

» pellationem fatdtam , Divina cantavit ,; nullatenus in-

tum contineret gravamen irreparabile per fententiam

» Qquietet ; fed ad eum ftatum reducat omnia, inquo

ls

definitivam, íed de eo judicare fpectabat ad Judices

» erant tempore etnifTx appellationis..

in partibus dele

Unde Gloffographus hanc ponit regulam : fentea-

Qu

appellationis.

gandos; uti & de juftitia vel inj—uftitia

a

tia excommunicationis , poft appellationem legitimam

Nullatenus proinde potuit Dominus Inte

'rnluntius

lata, nulla .efl.: undequipoflea celebrat nonguntur.

i

predido P. Zegers Appellanti Judices appellationis

Ex qua Decretali praeterea ftatuunt Canonifta;quod

l

denegare, ordinem judiciorum invertendo.

talis Cenfüra nec remedio appellationis indigeat. IJa-

Notanter in cafü prxfenti, tum quod primum De-

me[ius ad Capitulum Nur. 2.

Ju-

tum füb A. latum contra inauditum, fententiam con-

Quemadmodum autem poft interpofitam appellatio-

tineat in effe&u definitivam; tum quod ex A&a ap-

nem fufpenditur jurifdictio Judicis, ita & per recu-

Im.

Jt

pellationis a fecundo Decreto, fatis pateret, grava-

fationem; faltem quoufque de caufis recufationis fe-

men quod (ibi per hoc Decretum illatum contende-

cundum formam & Statuta Canonum fuerit judica-

Ed

bat Apellans, ut minus przferret fpeciem irreparabi-

tum : unde etiam unus idemque titulus eft in Decre-

r

litatis valde probabilem, de qua merito per Judicem

talibus de Appellationibus CS9' retu[ationibus.

appellationis cognofceretur, &judicaretur.

Hinc concorditer concludunt Do&Gores, quod ficut

trg.

e

Ad IV. Quandoquidem ex cafus pofitione, & an-

per appellationem ,. ita C9' per. recufationem.| Z'udicis

nexis habeatur faípenfionem a Divinis (de qua in ca-

fufrendatur. ejuc jurifditlio, ne pofTit in caufa in. qua

Do

fu)inflidiam fuiffe per Dominum Archiepifcopum poft

recujatur, ad aliquem aclam procedere ;C9' fi procefferit

1cet

