alia. Ceepit hac altera lis die 3. Januarii aun, 1691. & 24, De-

(») Vide Congregationis Cardinalium ad Tridentini Concilii

interpretationem Decretum diei 8. Martii ann. 1681. quod folem.^

4

gembris die ann. :692. judicata fuit. Sententia Parechianos &

nibus verbis ftatuit:. sullum jus comperere Parribus Sociezazis Tefu

Mendicantes juffit ad Conflitutiones a Curia füpex funerum juribus

editas ,. & ad ulteriorem difpofitionem ufque , ad apicem fervandas

docendi doctrinam Chriflianam iu. Ecclefiis ) invire Paroébo , tiec i'f

aliis, invire Tirulari,

fe eonformare, $ententia hge, eique addita Conftitutie leguntue

AHujus

e

l

LiBER IIl AmgTICULUS X.

107

*

verfim 'Regulares excludi

H

3

l

5

Fj;;ju; Oþerz': occafíio,

peculiares rationes, quæ Je

fuitas huic muneri ineptos reddunt ;

q.

ïïe Seminarii Leodii per hujus Wrbis Jefuitas ufurpa;

Poítremus potiffimum Articulus hic in Afotzvo Z'uris

u

tio e maxime deplorandis enormis abufus exemplis eft,

áccuratedifcutitur. Infignium quorumque'virorum ju-

d

dicium , quos his pofterioribus fzculis füze Deus Ec-

Fj

in quem hi Patres Principum exiftimationem trahunt,

quos iis malum quoddam fatumaddicit. — Nimirum Pa-

clefiaclargitus eft; S. Sedis Decreta, Societatis peculia-

ter Giettelius (tum quidem Colonienfi Ele&ori , Leo-

ria Statuta , ejufque in primis doctrina & agendi ratio

ll

dienfi £pifcopo & Priucipi a Confeffionibus, deinde

inviétas in eam ipfam exclufionis cauías quoad- Semina-

riorum adminiftrationem fïlp.pedit.ant. Occurrit ad

vero bis Apoftata & a proprio Ordine & a Catholica

Religione, ) Confratrum dolis & impofturis obfecun-

hanc rem in Mofivo Z'urit eorum omnium brevis hi-

S

dantibus , id eft affecutus, ut hoc facinus ad exirum

ftoria quorum poffeffione füb poftremi fzeculi finem gau*

perduceret. Seductus deceprufqueab his Patribus Prin-

debant, adjumentorumque defcriptio; qu&a adhibue-

l

ceps initio ftatim faeculari Clero Seminarium ademit,

rant, ut eo pervenirent. Hiítoriam hanc excipitargu-

addiditque in omne tempus ]efuitarum Collegio per

mentorum compendium, quz luculenter evincunt eos

fecretum & clandeftinum donationis A£ctum, quem ipfi

Patres nullo non tempore ad inobedientiam & perduel-

tamquam puram putamque ad Seminarii Preefidentiam

lionem animatos fuifle coztra $. Sedzs Decreta , contva

Patris Sabramii nominationem exhibuerunr,

A nobi-

Epifcoperum Conflitutiones , coutraque facra Principum

h

liffimo Leodienfis Cathedre Capitulo detecta fraude,

jura.

Otftenditur peculiariterin Articulo XIX, per ge-

donatio ramquam omnino nulla füppreffa eft; non mi-

nuina rationum momenta eofdem Patres zoz folum in-

nus tamen Tefüite , quod in animo habebant, perfece-

obedientie €9 perduellionis m fantiiffisos Epifcopos quof-

runt, Novus Prafes haud fatis habuit ea Sede potiri

que fe pa[fim veos veddidiffe , fed in eos etiamsubumauum

armata manu ; id obtinuit eadem ratione, ut vereres

£? petulantem iniodutmn defeviiffe, ac fe Ecclefiaffice Hie-

omnes Seminarii Magiflros expelleret, ejusfe omnino

ravchie, chavacferi[que 9? au&toritatis Epifcopalis hoftes

i:

dominum redderet, illudque in perpetuum Societati

profe(ífos effs; cui rei fidem faciunt, quae egerunt in Do-

obligaret.

Provifores,ad quos tantum communijure,

minum B. Jmanzam Archiepifcopum Sanéte Fidei,

F

fundationis titulo, & prope annorum centum poffe(fio-

Dominum AMattbeunm de Caflro indiarum Epifcopum,

3

ne fpeétabat Praefidentia collatio, perapertam vim fuo

Dominum Zergandum Herrerum, & Dominum Philip-

jure fpoliati ; veteres Proféffores, quorum munera

pum Pardum Manilla Archiepifcopum, Dominum B. de

ramquam proprie dicti conítantes firmique tituli fpecta-

Cardenas Epifcopum Paraguai, D. Joannem de Palafox

bantur, per Lutheranorum Militum minifterium fuis

Epifcopum Angelopolis, D. Pa/u Epiféopum Heliopo-

ïE

fedibus ignominiofe detrufi. Leodienfium Parocho-

lis; ceterofqueSinarum, Cochinching, Siami &c. Vi-

carios Apoftolicos; que fa&fa probata omnia apud S,Sedis

rum Corpus, Lovanienfis Univerfitas, omnes denique

quorum intererat, reclamarunt ii quidem , & pro fuis

vel Hifpamici Inpevii aliorumque Principum Tribunaha.

Auctor Aotivi Z'uris longum deindeEpifcopalium Cen-

quique viribus obftirerunt; at nulla querelis vis; nec

l

per Jefuiras ftetit, quin acriter punirentur, quibus fci-

furarum catalogum exhibet contra Jefüitarum in Epit-

licet nemo tunc temporis impune obluctari porerat.

coporum auctorirarem auía & molimina,; abfolvitque

d

$

Evidentior juftitia, fanctiores leges, firmiora privi-

per indicationem oppofitionum plurium, quas celebrio-

rum Ordinum, Germanie, Bohemiaz, Saxonie, &c.

legia, contempra pedibu(que protrita omnia; nullaeft

habita maxime legitimarum Appellationum ratio; Re-

Religiofi in Tefüitas ediderunt, qui eorumdem Ordi-

quifitiones, Significationes, Confulta Univerfitatum,

num Abbatias , Prioratus, & Monaíteria inva(iffent ;

L

Magiftratuum, Supremorum Tribunalium nullum effe-

earumque oppofitionum probationes eLibris depromit,

étum fortita (üunt. . Non defuerunt e Tefuitis , qui fuas

quos Imperatoris privilegium , univerfarumque.Facul-

;

in partes traberent omnes EuropaPrincipes, quorum

tatum , aut infipnium in precipuis Europae Uuiverfira-

ope fua ipfis ufürpatjo fervaretur. Imperator, Hifpa:

tibus Doctorum approbationes auctoritare munierunt,

niarum Rex, Bavarie Elector, Bullionienfis Dux &c.

Quam effetoprandum, urtid Operis, cujus notionem

)

fuo nomine actum voluerunt apud Romanam Curiam,

ha&tenus exhibuimus , attente ac ferio meditarentur

s

ad quam negotium in Tribunalis prajudicium quodil-

omnes Epifcopi, qui eorum inftitutionem &regimen,

lud fibi primum fumpferat, delatum fuerat, impedien-

qui ad S. Minifterium defignati fünt, Jefuitis concre-

di animo, neunquam judicaretur.

Ufurpatores igitur

dunt! Motivum juris pro Leodienfi Seminario, ut lu-

$

in poffeffione perítiterunt , nec fibi

cem afpexit, cum plaufu lectum fuit, convicitque om-

L

pradam unquame

manibus excidere patfi funt.

nium animos, qui a partium ftudio liberi erant.

D,

-

Ejufmodi ftrictim caufa eft, quaein Morivo juris, cu-

Hennebel ia Epiftola Octobris die 3. ann. 1699. data

g

illud Rome perhonorifice exceptum refert; Domini-

jus rationem reddimus, defendenda fuícipitur; eam

fufius nos hoc loco non perfequemur, quippe quz,

canorum ejus Urbis Superiores Majores fümmo illud

pro ut rei ratio poftulat, affertur in Capite Ill. " Mozz-

in pretio habuifle te(tatur: fumzzopere predicaut, ejus

verba fünt, Motivum S'uris i cau[a Seminavii Leodien-

nientorusi Lowm'mjï Hifforie infervientium g'c.

fis editums atTenfique iidem haud aegre fuiffent, ut Los

Ejus dnalyfis.

vanienfis Univerfitas e füo CorporePatrem /argejum

eorum Confratrem excluderer, qui fcilicet in ejus Se-

III. Satis fuerit in praefentia dicere AuCtorem 7Mot;vi

minarii caufa, Univerfitatis rationes deferuiflet, ut f&

Jefuitis ejus adverfariis addiceret : /Mire indiguantur

juris folida perinde atque utili jucundaque ratione ar-

gumentum füum pertractare. — Perfpiciuntur ibidem

( Dominicani) coztra P. Harzéi , alio/gue Dotmzno

Seminariorum origo; fuper hac re Tridentini Concilii

Steyaert addi&los , quod in caufa Seminavii. Leodienfig

Statura; temperamenta , quibus ea fingula Ecclefize

contra Slefuitas ita "A4cademiam. deferaut , ut. , dcademia

adoprarunt; peculiarejus quod Leodii Szcularis Clerus

boffium partes agant. — Certi eftote,

uod [i eam ob cau-

h

ä

in ejus Urbis Seminarium acquifierat; eximiae ad difíci-

Jam ab /Academice Corpore ve[ecavetur Hayuens , won pro-

plinam fpe&tantes regulae , qua in eo fervabantur; do-

tegeretur a. Supevioribus fuis Majoribus.

1

]

&rinz femper in eodem traditae puritas; Magiftrorum

Tribuitur, ut vidimus, P. Q, hujus Operis Gallica:

Seminarii cum Lovanienfi Univerfitate confociatio &

verfio; cujus quidem, cum primum ann, 1699. pros

confpiratio; omnium Regionis Ordinum praecipuum

diiffet, extitere deinceps Ediriones plures. Auctor

bonum n ejus Mufarum domicilii incolumitate pofitum;

Supplementi ad Diétionarium Moreri Editionis ann,

E

Ecclefiz generalis Regule, qua facem prabere debent

1735. citat Editionem in 12. pagiyn, fco. Nobis alia

in eorum delectu, quibus Sacularis Cleri educatio com-

in 4. pagin.208. ob oculos eft.

iniffa eft; caufae, propter quas vifum eft oportere uni»

Quia Lovanienfis Univerfitas obtulir Bruxellenfi Rg«

Fita Fan Efpen,

03 ,

gimidgi

h

»

108

ViTA D, A AR Espzw !

€

t

P

gimini plura *m"agniiiiätigeäs monumenta, que Iypis

munia, quoties ali*c(;-ïuia eos 1mp€äx

e

B"ät, quominus ref-

ponderent, GComperientur in-his Litteris Anecdóra

edita fuere, ubi juftas caufas probat, quibus permo-

vebatüur ,. ut LeodienfisSeminarii per [efuitas ufurpatio-

Ícitu. jucunda füper Lovanienfis Univerfitatis negotiis.

ni refragarerur, hac addat, oportet, Motivo. Juris,

In iis Efpenius gravia non pauca, fpectanre ipío, in

quicu

mque cumulatam. hujus negotii 'noritiam aífequi

Univerfitatis Ceetibusacta refert. n his narratioriibus

vult.

Ó

Sreyaertius haud. honorificam fcenam agit; at maclii-

EE

Occurret ad calcem Epiftolae Van Efpenii die t t.

Septembris ann. 1699. datae Requifitio. ejuídem Uni-

nationes, techbne , violentie, quas adhibebat, ut eo

verfitatis nixa Confultatione Supremi Confilii Braban-

perveniret , quo ejus confilia fpectabant , ibidem eo

tiae fuper eadem re; Monumenta hac duo oblata Re-

candore eaque fimplicitate exhibentur, -quám calumnia

imitari non poffet, — Perfpicietur id peculiariterin ejus

gimini Belgii numquam prala fübierunt; & quamvis

jefuirarum auctoriras impedierit, ne fuus eadem effe-

conatibus, quos impendit, ut Hennebelianam Depura-

tionem impediret, aut revocandam curaret. Van Ef-

étus confequeretur, veritate$ tamen , quas continent;

non proinde minus certae, nec minus utiles funt.

penio demandata fuit in hoc negotio Hennebelii pro-

(penium. auctorem jactat, non

curatio ; fuaque ipfe folicitudine ac dexteritate tandem

Opus hoc fi Van E

unus ejus de Leodienfi

:

eminario folicitudinis effectus

obtinuit, ut propofitio, magna faltem ex parte ; eva-

eft. Occurrunt in altero Doctoris hujus Epiftolarum

nefceret; revocatio enim quam ex Univerfitatis por-

Libro ('SyupplementiParte Ill.) ejus teítimonia duo,

tione Steyaertius extorfit, utcumque tandem informis

e(fet, netignificataquidem juridice Hennebelio fuit; &

quibus una cum pluribus aliis Lovanienfis Univerfitatis

Profefforibus legitimam fidem facit putitati doctrine &

Doctor hic, quamdiu Rome deinceps conflitit, ibi-

morum D. Dezis, Cathedralis Ecclefiae 'Theologi, &

dem femper Lovanienfis Univerfitatis Deputatum eoit,

-t - adipR . Em N Qu v RRM PUR . ss P RRERIURBUERUNTO C IDNRT

in eo Seminario Theologia Profefforis, quoipío tem-

Deputatus eft habitus; & obiit Depurati munia.

pore Jefuite ejufdem potiti funt, Poft hanc expedi-

Conftat hanc ad Urbem Romam . Depurationem eo

tionern, hi Patres, ad obducendam ufurpationifpeciem,

potiffimum fpectaffe, ut vane Janfenifmi & Rigorifmi

non neglexeruntin vulgus fpargere, .D. Denisejuíque

accufationes disjicerentur; impediretur pure & fimpli-

Confraues novam & hareticam doécirinam tradere ;

cis fubfcriptionis Formularii Alexandri VII.. in Belgium

fuis etiam calumniis per nonnullorum in Lovanien(i &

inductio; obtinereturque 2ditionum fuppreffio, quas

Duacenfi Theologicis Facultatibus Doctorum informes

Belegica Ecclefiee Epifcopiquidam, &prafertimMech-

cenfüras auctoritatem conquirere ftuduerunt, — Accu-

linienfis Árchiepifcopus in eam ediderant, eo confilio,

fationes has impugnarunt, disjeceruntque te(timonia

ut ejus per jusjurandum confirmatio. in. Janfenifri ne-

duo, de quibus modo diximus, & Colonienfis Theo-

otium inciderer. Huc referuntur Efpenii plures Epi-

logicae Faculratis judicium. . Confirmavit hec omnia

ola , ézeque poriffimum quas ann. 1692. unacum aliis

S, Sedis Sententia, quae D. Denzis doCtrinae puritatem

bene multis Lovanienfis Uniyerfitatis, aut Belgici Cleri

tum quoque perfpexit, : & luculenter profeffa e(t, cum

Membris ad Summum Pontificem & Cardinales fcrip-

Jefuius reliéta Seminarii poffeffio, quod earumdem ca-

fit (2) Debeauturin primis his Litteris füpplicibufque

Libellis ad earumdem robur S. Sedi exhibiris plura In-

lumniofarum accufationum fpecie qfürpaverant.

nocentii XIl.. & Romanarum Congregationum Decreta,

r

que fane vanas eas omnes accufanones extinguere po-

" | "

tuiffent, nifiii, quorum intererat eas perperuare, fàtis

CAPUTJV.

deinceps arre valuiffent, ut eadem éluderent. Se pro-

dunt in his Epiffolis ad equum de hoc negotio feren-

JDe Epifolis D. Fan E[pen,

dum judicium fplendida principia, tuteeque fententiae;

Epiítole menfis Augufti ann, 171 1. admodum enuclea-

Epiftolarum D. Fau Efpeïz univevfum uotio,

te Belpicorum "Theologorum. opinionem exponunt,

qui fuper Pacis Clementis. IX.. Breviumque Innacentii

/E, de quibus di&uri fumus, quiaeque in Supple-

XII. principiis fe pure & fimpliciter Formulario füb-

.H

menti Parte IlI, continentur, Epiftolae centum

Ícribere poffe purabant, itemque caufas, ob quas poft

"lT ribuuntur in

quinquaginta circiter numcro fünt,

Bullam, Zznmeam Domini Sabaotb, füper hoc agendi

claffes duas; fpectantad claffem primam, quae Auctori

capite Sententiam mutarunt, - Hojus Doctoris Epiftola,

propria & peculiares funt ; fpectant ad claffem alteram

Augufti die 22. ann. 1726. ad Montis PefTulani Épifco-

rum Epiftole tum Acta alia, qua cum aliis Univerfitatis

pum data, eique additum Monumentum negotii. ad

aut Ecclefiae Belgice Membris eidem communia funt,

Formularium in DBelgio -Auftriaco fpectantis gravem

Primz fupt.ez quidem pleraque fimplici & familiari

Hiítoriam continent, ldem argumentum

ertractat

Efpenius in fua ulteriori Defenfione menfis

j

Junii ann,

Ítilo exarata'; at in fingulis nemo non eam ingenuita-

tem , eum candorem , eum veritatis amorem , eum

1726. (b) Inea per libertatem cum prudentia, ob-

fervantia & veneratione conjunctam S. M.I. fignificat

moderátionis & squitaris fpiritum admirabitur, qui-

bus genuina Van Efpenii nota cóntinebatur. Se ipfe

Janfenifmi futiles accu(ationes, & Formularii in Bel-

nimirum in iis ad vivum expreffit. Sunt ez fere bre-

gium inductionem fpe£tari debere iamquam praecipuam

ves, fineofficiofa circuitione verborum, ad argumenti

turbarum caufam, quz tantopere iis Provinciis, &

Lovanienfi potiffimum Univerfitati nocuerant; nec lo-

propofiti quod aut hiftoricum aut Canonicum femper

eít ,

cum habere , nifi quod ibidem Jaud /fatis vireliter fer-

acte,

compendiariam di&in&amque expofitionem ex-

vata e[eut Sue Majeffatis jura , €? illud zn pyimis, a

quam Bullam aut Decretum Romane Curie induci lice-

Epiffole ]E:þeï Formulayii uegotio.

vet, quin &egio Placito munita e[[ent,

Quod ait hocloco Van Efpenius de Rome Bullis,

]l Eàrum plures ad D. Zemnelel Lovanienfis apud

ad praejudicium Jurium Principis, & patriarum Legum,

Innocentium XII. Univerfitatis Deputatum fcriptee funt,

prater regulas in Belgiuminductis, ad Bullam quoque

per fpatium annorum octo, quibus ejus depuratio per-

Unigeuitus, ex Auctoris mente, referri poteft, quip-

duravit. Ei

"

4

fere.cum DD, Opffraet , Hwygens ,. F'an de

pequa nunquam in iis Provinciis lepitime P/aczrum

AVe[Je €vc. litterarum commercium erat; at Van Efpe-

prafetulerit, — Videri poteft in-ejus Epiftolarum pluri-

nium intima cum his Theologis neceffitudo, & in Pa-

bus, quid ipfe de hujus Bulle vi ac forma fenriret.

p« Collegio upa cum D, Huygens commoratio adige-

bant, ut ZZenebelio refponderet non modo füper ne-

(4) Hz pofteriores Epiücl)l-æ' .cbmuïtghi calamo fcripte extant in

gotiis, qua peculiariter ei demandara erant, fed füper

Libro fecundo 1lI, Partis Supplementi,

(9) A namero 1 $3. 'ad' numerum 171.. &liunc ipfum,

lis etiam, qua eidem erant cum dictis Dominis com-

Verum

Liaam ULv Oa um V. -

109

j

Verum fi labet sequam hujus rei notionem cogitatione

"Tum Van .Efpehii-., tum Keynertii querele inutiles

Jt|

comple&ti, Epiftole , quas in commune cum pluribus

extiterunt; & quiamalum quod non reprimitur, fer-

I

aliis Belgii Ecclefiafticis ad S.M. 1. Carolum VI. &ad

pit in dies latius; nova hac ipía querelarum argumen-

u

Principem . Eugenium fcripfit, cum. iis confundi non

ta, ratione habita , fuccreverunt.

Ea quidem initio

us

debent , quas fuo ipfius nomine tnifit ad DD, Epifco-

ftatim. haud Van Efpenium ipfüm fpe&tabants at hujus

ii

pos Montis Peffulani, & Dononie in

tandem Doctoris meritum, exiftimatio , aetas nonam-

:

Pica-rdia,,. a? D.

plius fatis effe potuerunt, ut eum communi calamitati

Abbatem.Duguet, , &.

fubducerent, Suo &ipfeloco impetitus fuit, Proefi-

É

. Epiffole fuper uegotio Bulle U,nige-ditus..—

dium Sue M. l. ejufque precipuorum Miniftrorum

üg

imploravit, non quidem, ajebat, ob.füum ipfius pe-

d«

f

III. He varia Epiftolee uno eodemque tempore ejus

culiare emolumentum , fed ob rationes veritatis, in-

21

folicitudinis&moderationis monumentafunt, Incom-

nocentiz, juftitie, & in primis Jurium auctoritatis Su-

)e

perto eft tarbas, quas primum in Belgio Bulla Uzige-

preme , cujus defenfio quam egerat, preccipua erat

"itus excitavit, occafionem prabuiffe deputationiVin-

perfecutionis cauía, cui fuberat, Legi.non poffunt,

d

dobonam anno 1720. qua ad obtinenda admodum fa-

quin animus magnoperecomrmioveatur, Epiftole, quas

[

ventia Decreta contulit.

At Vindobonenfi Curie non

hac occafione ad DBelgici Supremi Coníilii Membra

Vindobonerefidentia, &ad-Confilii Privati Bruxellen-

i

faris roboris & conftantia fuit, ut ei; quem primum

inierat, tramiti infifterer,

Concetfit deinceps hoftium

fis Confiliarios mifit.

Perfpecta fuit in his duabus.Cu-

:

pacis importunitati Litteras, qua priorum fan&ctionum

riis ejus fignificationum juftitia; ac fi minus roboris fuit,

ll

accuratas & graves di(pofitiones inobfcurarunt & ener-

quam ut T'riumviratui, qui Van Efpenii perniciem ju-

varunt,

Qui earum extitit abufüs aut u(us in apertam

raverat, obfi(teretur, ei faltem exhibita fuere pracfidii

(

acerrimamque períecutioném contra. Belgici Cleri, &

fpecimina, qua, quid fatius actum fuiffet fine tempo-

n

Lovanienfis Univerfitatis felectam portionem degenera-

rum calamitate , fienificarunt,

Triumviratus hic Je-

!"

vit. Cum illate per vim ac furorem vexationes novis

fuitis, Archiepifcopo Mechlinienfi,, Capite PrasGdente

querimoniis locum prebuiffent, Van Efpenius fuum

Confilii Privati, & nonnunquam.Internuntio conítabar.,

M

e(fe crediditconquerentibusadharere, tametíi non eum

At primi quidem proprie ejus anima,

rope dixerim;

ipfum perfecutio fpectaret.

Eum patriz Ditionisamor;

:

hl

erant, femper, Archiepifcopum. manu

ducebant , atque

0

& innocentie ftudium extimularunt, ut edam feorfim

adeo f&pe Internuntium ad prepoftera confilia trahe-

M

Principi Eugenio , per Epiftolam ann. 1724. datam,

banr, contraatque ipfe fsntiebat, & animo compara-

J

ob oculos mala poneret, quz Bulla jàm in Belgium &

tuserat, Haud nosin prefentia bacde re plura; quam

in Lovanieníem Univerfitatemintulerat ; eique fignifica-

iig

fufius perfequi tum demum debebimus, :cumin Capite

"

ret eam Univerfitatem quam ipfe per azuos plures floren-

VI. rationem ,reddemus Operum Van Efpenii ad pe-

ztiffimam viderat, ad deplorandar couditionem vedaclan

culiares vexationes fpectantium , qua in eum excitatae

P-

!

e[je extremoque profe&to EXCIDIO proxiumm , nifi pev

fuerunt. Quod modo Leéctori exhibuimus; neceffa-

prouptum &2 efficax vemedium eidem confuleretur. . Ejut-

rium erat, ut ei generatim Efpenianarum Epiftolarum

àj

demifolicitudinis vi denuntiavit Efpenius D. Aeyaertzo

notionem , quod attinet ad Formularium & Bullam U-

Procuratori Generali Parlamenti Mechlinienfis illegiti-

migeuitus, praeberemus. Qui plura füper his duobus

M

mam & precipitem quam edi libuerat in Belgio, pro-

negotiis, quoad DBeleium, fcire voluerit, confugere

mulgationem Decred Maji dié 11. ann. 172 5.in Romano

poterit ad Mozurmenta Lovanieuti Hifforie iufervieutia,

Qe

[

Concilio editi quod Bulla: Unzgezitus abJolutam obedien-

&7c. qua ad preela propediem defignantur; itemquead

tiam ynandabat.

[jus Epi(ítola Tulii die r8. ann. 1725.

Monsumenta fuper negotio Bulle UNIGENITUS 2z Bel-

t

an

data eft. . Ei peculiariter fcribendi occafionem dedit

gio duf zriaco, &&c. ann. 175$. typisedita. Remittitur

Mechlinienfis Cathedralis Ecclefia Decani aufum, qui

facpe Lector ad hec Opera duo in. Adnotationibus ad

ly

u

An publico Sermone, quem habuit in eadem Ecclefia,

Epiftolas & Scripta cetera Van Efpenii , quae ad negotia

Decretum hoc tamquam irrefragabilem Legem obtrufit,

ibidem enucleata referuntur.

"

t

quarm ipfam veluti a Sua M, I approbatam infinuare non

.elt veritus. .. D. Procuratori Generali oftendit Efpenius

Super aliquibus alüs m*gumezziz'r Epiftole,

(i

.ejuímodi molimina ad ftatuendum in Beloio Inquifitionis

. 1V. Quodfpectatad Epiftolas, qua füper Leodienfis

l

"Tribunalfpe&tare, cujusunum &unicum nomen omni-

0-

Seminarii per Jefuitas ufürpatione ver(antur, ad infig-

d

bus ejus Incolisexecrationieft. . Addit obiter verbum

nem Fraudem P. Defirantii, qui ex eorum mancipiis

fuper hujus Bullee cum primis Religionis principiis pugna,

erat, ad caufam Cleri & Epifcoporum Ecclefize Catho-

fuperque periculofis quoad Principum auctoritatem, eo-

licae Hollandie, «&c. cum heec negotia peculiaribus Ar-

;

rumdemque Ditionum tranquillitatem confecutionibus,

ticulis arpeumentum fuppeditent, velin AMomumentirad

f

,qua ex 9 1. Propofitionis damnatione derivantur.

Lovanien[is - Univerfitatis Hifloriam $7c, addemus ibi-

. Refpondit Efpenio Aeyaertius* omnino pro ut foli.

dem quidquid ad' has Ipiftolas pertinet, factis hiftori-

iL

citum experrectumque Magiftratum decebat.

Coníen-

cis, qua aliunde collegimus, & Summariis aliorum

[.

fit reapfe mala fibi ab Efpenio expofita locum habere,

Auétoris Operum füper hisipfisnegotiis, Exiftet hinc

atque adeo quaedam alia expofitis ipfis addidit. Detu-

totum veluti

quoddam quod erit Lectori utilius atque

lerat ipfe, inquit, fuas fzepe querelas, & verbotenus,

jucundius.

Oc

« e ícripto; fed eas (emper inutiles enormis Ecclefia-

Non füper Efpenii folum vita & agendi rationibus,

l*

fticorum, & peculiariter Mechlinienfis Archiepifcopi

i

.exiftimatio reddiderat.

Quia per Imperiales Litteras

pariterque fuper ejus Operum Hiftoria graves defcrip-

tiones in ejufdem Epiftolis comperiuntur; inter eag

'Maji die 23. ann. 1723. datas Ecclefiaftica omnia ne-

gota, qua quidem a/icui gravi dulitatioui aut difficul-

etiam non defunt ; qua Decifiones animadverfione dig-

T

tati [ube[Jent, ad Regium 'Confilium remiffa füerant,

tionem , conäïtam fuiffe, impreffionis A&orum fempore, Itaque

"

,propterea, inquit Aeyaertius, ad illud ea ipfa remitre-

claufula ipfa non aderat in'Decreto diei 11. Maji, cujufinodi per

lia

baatur , quee ieridiana luce clarioraerant, quippe quod

Belgium affixum fuit, & cujufmodi adhuc extat in Libello , eo

iis omnibus, qui Ecclefiafticorum poteftatem timebant,

ipfo ann. 1725. typis editio Lovanii apud. Matth. Qverbekse, cum

apprebatione D, G. I. de quareux Auguftidie 28. ann. 1725. data;

n

ea placebat inter res dubias referre. (a)

cui titulus ; Manifefta coniradiclio inzer. doftrinam Romanorum

"

..,Kak)r Animudverüone d'ignuin eft ,4 Romani Concilii Decretam

Potirificum d»c, do* doftrinam Z. B. Van Efpen dec. ann. 1725,

z

Vide pag.14. Decretum. hoc ex Urbe Roma proxime poft feífio-

"quod Keyáertio & Efpenio locum praebuit, ut tam acriter ftilum

nem diei 11, Maji , ante A&orum impreffionem, & quod. inde

acuerent, non continuiffe claufulam REGUL/E FIDEI; hanc

confequitur, ante adulteratjonem , ad Mechlinienfem Prafülem

u

' elaufülain deinde in eodem Decreto qualitatibus additam fauife ,

mi&tüm fuerat.

Eft lizc inviécta

que ibidem Bullz tribuebantar , eamque , per infiguem adultera.

| adulterationis ibid;e,m deinceps edi»

tz nova pmbati.oo

nas

KIO

N rTrA D. V;m EsPEN,

nas & fcitu jucundas fuper haud levibus Canonice dif-

negotio frequentiores füere, id proinde fa&ium, quod

ciplinae capitibus complectantur; & qua fuper ufibus

Praful de Alfatiaexficcatos magna ex parte fontescom-

& privilegiis Univerfitatis Lovanii folidas difcuffiones

perit; quieas füper Formulario ejus Decefforis tempo-

contineant , qua& caiteris quoque Univerfitatibus ,. &

reediderant; &quod perturbatio, ignorantia & infitae

pec""sriter Parifienfi, ad cujus formam Lovanienfis

jam menti opiniones tandem Corpora plura pervafe-

Miftituta eft, non inutiles effe poffent; ex hoc genere

rant, que vivente Preefule de Pracipiano primasege-

funt, quas fuper Hennebelii ad Gandavenfis Cathedra-

rant, Prefulhic,quem modo diximus, perannosam-

lis Ecclefie Canonicatum nominatione fcripfit. . Omit-

plius viginti operam dederat, ut in fedibus collocaret

ti forta(le potuiffent harum pofteriorum nonnulle, quae

iliteratos, defides, ineptos homines, quorum omne

non nifi privatos homines afficere videntur; at preeter-

meritum erat in eo pofitum, ut animofe in Janfenifmi

quam quod folicitudinis monumenta fünt, qua fuam

phantafma inveherentur.

Ac Praful de Alfatia, feu

amicis operam Van Efpenius navabat , cavillationes,

potius Bulla Uzigezitus & Schifma ex his calamitatibus

emolumentum traxerunt,

quas in hoc negotio Hennebel expertuseft, & quarum

eidem ratio per has Epiftolas redditur, funt commu-

Di&is plura non addemus; malumus enim Lectores

nium vexationum fürculus velüti quidam, quas fana

noítros ad monumenta ipfa mittere, qua iifdem innui-

doctrinz Defenfores in Belgio fubierunt; atque hoc

mus. [neorumtribus tantum hoclocoimmorabimur,

d Lopes uml

quidem afpectu utile erat hec faéta per locupletiffimi

que nobis vifa funt aliquam difcuffionem requirere,

propterea quod eorum forma & breviras haud farisac-

;eüis, Efþenii Ícilicet, füffragium comprobari.

curatam rerum, dequibus egerunt, notionem fuppe-

Aä?oium Fan Efpenüi, qua inejus Eþijï'olarum

ditat,

Libro 11. conjuucta funt, geuevatim

&otio.

Prbcurätio in favorem D. Pan ;le Neffe fupev 7(172]&;2;/'

mi, Rigorifini €? movitatis accufationibus.

V. Eanobismens erat, ut Efpenianarum Epiftolarum

Libro fecundo adderemus Acta, quibus Doctor nofter

VI. Primum locum tenet procuratio in favorem D.

fübfcripfit füper negotiis, quz in duobus Operibus, de

Guillelmi Van de Neffe, Paítoris Sancte Catharinze

quibus ad N. IIT. finem diximus, expofita comperien-

Druxellarum, a centum quinquaginta Univerfitatis feu

tur, Ne ramen Litterarie rei publicee graves effemus,

Clerici Belgici Membra fignata.

Aétus hic ad meníem

ingeftis monumentis, qua jam prae manibus habet, ía-

Februarium ann. 1696. pertinet.

Turba, quas in his

tis habuimus, eafecundo huic Libro inferere, quae ha-

Provinciis furiles Janfenifmi ,. Rigorifmi, &c. accu(a-

étenus manu fcripta remanferunt, exhibito ceterorum

tiones excitaverant, occafionem prebuerant celebri De-

caralogo, cum Operis indicatione in quo extant.

putationi D. Hennebel apud S. Sedem , LovanienfisU-

A&ta hec referunturad negotia, qua perannos pro-

niverfitatis, & omnium nomine, quiprz cereris in Bel-

e octuaginta Lovanienfem Univerfitatem turbarunt,

gii Szeculari & Regulari Clero commendatione digni

Jefuite, foliturbarum Auéctores, ita vafritie valuerunt,

erant; quae quidem Deputatio , confentientibus &ap-

ut ea ad fuas ipforum rationes traherent, atque ita op-

probantibus Principe, precipuis ejus Tribunalibus &

Ordinibus Provincie Brabantie, ítatuta fuerat, Ejus

pofitiones ulcifcerentur, quas eorum do&trina, &do-

minationis confilia ab hoc celebri Gymnafio pertule-

primus fructus extiterat Innocentii XIl. Breve Februa-

rant. Humbertus de Pracipiano Archiepifícopus Mech-

rii die 6, ann. 1694. editum, cujus difpofitionibus ea

linienfis, in Formularii re, ejufque (fucceffor Cardina-

vis erat, ut ipfz per fe pacis reflitutionem feliciter in-

lis de Alfaria, in Bulle negotio, iis precipuo inftru-

choarent. Supprimebat nimirum novum Formularium

mento fuere,

Opera duo, qua indicavimus, triftem

cum Z4dditiomibus Archiepifcopi Mechlinienfis, quae

vaftationum defcriptionem continent, quibusin Belgio

ejus füubferiptionem ad faétum traxerant; reprimebat

Formularium & Bulla caufam prabuerunt.

Sua Van

Janfenifmi vanas accufationes ; vetabatque, ne quis

Efpenium fapientia, moderatio, circumfpectio cohibe-

fuper hoc articulo notaretur, aut ad infamiam adduce-

re non poruerunt , quin communi fe caufae adderet.

retur, nifi coz/Zazs per legitimas pyobationes e(fet eum

Eo malorum ventum erat , utfe ipfeab iisfegregare om-

docuiffe aut afferuiffe aliquam e decantatis Propofitio-

nino non poffet, in quibus precipua patrii Cleri gloria

nibus V. Janfenio adícriptis, z zatural? fenfu quem ver-

pofita erat, in eo difcrimine, in quo id demum ageba-

ba propofitionum exbibeut ipía per fe, : Denique peridem

tur, ut magna bona, qua tum quidem in Belgica Ec-

Breve prohibebatur, exc/udi

juempiatm ab ullo Officte ,

clefia edebantur , ad extremam perniciem adduceren-

Munueve, Beneficio, Gradu,

D

?vini verbi nuntiandifa-

tur, omnefíque leges everterentur.

Fuit hzc pofterio-

cultate , vel ab ulla alia quacumque Ecclefiaflica funtlio-

rum duorum Mechlinienfium Archiepifcoporum regi-

ze, quoad probatum e[ect , SERF.ATO URIS OR-

mini quod deinceps per annos fere fepruaginta perdu-

DINE, eum fubiife £ promcruiffe peuam banc tam da-

ravit, communis nota, uta Jefuitis dirigeretur ad pre-

vam, queque bominibus cetero

quim Catbelicis uon acer-

ftantiorum Ecclefiaftice doctrinze Defenforum, füpre

biffima: efe nou potefz.

maqueauctoritatis jurium oppreffionem, quae hi Patres

Dreve hoccommunis omnium pacis amatorum plau-

impugnabant.

Acmifíerequidem affecuti funt, utvo-

fus excepit. Atturbárum Auctores, cum fru(tralabo-

torum compotes fierent, qui fcilicer nullam non regu-

raffenr, ut illud, mutata verborum fignificatione, fuo

lam conculcarunt, confuetum juftitiae curfum intermi-

fyftemati accommodarent, plus minuíve aperta fronte

ferunt, eoquetandem, per execrandas technas & dolos

fe ejus hoftes profeffi fünt, nihilque neglexerunt, ut

pervenerunt, ut Principibus contra eorumdem Princi-

ejufdem executionem impedirent, lterata juffa Roma-

pum rationes fucum facerent, fibique ab iis ipfis ad ip-

na Sedis & Hifpanicae Curise eo fpe&tantia, utad illud

forum jura impugnanda auétoritatem obtinerent.

fe quifque conformaret, inutilia füere. Perfectum fuit,

Unum füpererat, in hacinjuítitiarum & violentiarum

ut hzc mandata a Miniftris, ad quos imiffa erant, fup-

ferie, oppreffisfolatium, utad hos ipfos deceptos Prin-

primerentur, autimpediretur, neíolemni ratione, quae

cipes per Deputationes confugerent; eo redactis eo-

ad eorum obtinendum effe&tum requirebatur, ab iif-

dem euntiarentur.

rum omnibus poftulatis, ut ne inauditi damnarentur,

Denique per biennii machinatio-

aut punirentur, eamque libertatem confequerentur, ut

nes & fraudes adducta eft Hifpanica Curia, ut nova

apud fuos naturales Judices fe defenderent, Huc fpe-

pr&eciperet, quorum propofitus ufus rectas priorum

étant Epiftolee & Acta cetera, qua Van Efpenius cum

mandatorum, & Brevis Innoceniii XII. difpofitidnes

evertebart,.

felecto Belgii Clero fignavit. Delgice Ecclefiae fuper

Formulario füperque Bulla Reclamationes nulla nonat-

Mandata hazc data Novembris die 7.ann. 1695, &ad

tentione dignae funt ; que fiin primo quam in altero

Epifcopos, ad Cenfilium, & ad ipfos peculiarium Ur-

lum

Lriszg£ IIT.

Carpcvr IV.

111

bium Magiürams"miffa prohibebant, ne qua Diguitas

ab Ordihatiohe, divinumque verbum üuntiandi & con-

fe(Iiones audiendi funétionibus arcere poffent; ut nem-

Eccloftaflica , feculare znunus , Collgiorum prefidentia,

€7'c. üis conferrentur , qui detc&li efeut. Janfem doctri-

pe juberentur exclufionis caufas declarare, earumque

)

nom [equi, aut Rigorifini , Novitatis , didlarumve do-

examen alteri Epiícopo comittere, qui, fi minus eas

&rinarum €9c.. fufpiciomi fuleffent.

legitimas comperilfet ; injufte exclufos approbare & Or-

Alia juffa eodem die dàta Supremae Juftitize Tribuna-

dinibus initiare po(Tet. . Decretum quod ex hac delibe-

;

libus interdicebant, ne quam znflantiam : aut coutentio-

ratione prodiit, enuntiabat rurfus Epi(copis Belgii man-

g

gen [afciperent fuove prefidio uumirent , quam apud ea

dandum e(le, ut omni ex parte fervarent. Innocentii

XIl. Breve , adeoque nihil agerent, ;zfi fervato Sfuvis

confici libuiffet , vel poffeforii titulo , vel aliter , contva

É

