rentatoriis allepationibus; (4) illud arrogatum Breve

m

ea una de cauía quod non fatisenuntiatum fuerat, nulla

cum Magiftratibus comparari non poterant, quieidem

jt

faverant; adextremum, quecumque fieret hypothefis,

au&toritate pollere quoad ipfos Foederati Belgii Catho-

n

licos ad quos tantummodo miífum erat, (/) idemque

id fundamento effe non pofle criminali in ipfum actioni,

u

multoque minus actioni tam irregulari quam quaeinita

ex hodjipío capite, &queatque ex defectu P/aciti multo

lI]e

minus opponi poffe Brabantiee Incolae, ubi non poffet

fuerat; adeoque fuam Zefponfionem epiffolarem ne dum

.

fine,crimine in ejufmodi circumftantiis vis legis eidem

pofTe aliqua peza aut aliqua cez/ura. dignam effe, ()

V

tribui; (c) ejufdem Brevis in(trumentum in proceffu

fpectari porius debere ramquam effectum fuüce de füpre-

2,

produétum nec legale effe, necfide dignum, fed fup-

mis Patrice legibus in arrogata ultra montes jura follici-

pofitionis apprime füfpectum ; praterea fiquidem au-

tudinis; ac tantum abeíTe, ut ipfe reus habendus effet,

ul

thenticum effet, vulgatumque cum Principis venia, non

ut e contra poffet optimo jure perfequi Adverfarios

il

poffe Juri(confülto crimini verti, quiillud tanquam ma-

tamquam reos actorum irregularium, pernicioforum,

ib

ena litis (inter Romanam Curiam & Hollandiae natio-

injurioforum ejus Perfone, &c* fuper quibus fibi op-

m

nalem Ecclefiam ) per publica Scripra ex annis amplius

portune perendam refervabat juftam compenfationem,

i.l

viginti agitatae fragmentum fpe&taverit, quod difcute-

damna , lucra, &c. (z)

ff

Pertractantur omnia argument

a haec ea moderatione,

re Partibusomninoliceret; (7) Breve de quo agitur,

lpl-

tamquam irrefragabilem legem , & tamquam hujus li-

aquitate, foliditate, quae Van Efpenii peculiares & pro-

1

prie funt.

nif,

tigii definitivumn [udicium nulla ratione proponi poffe;

l$

fuppetere innumera legitimarum oppofitionum exem-

ARTICULUS VL

[l

pla ad Brevia & alia Decreta Romanz Curiz iis longe

firmiora, de quibus fermo erat; (e) atque ejufmodi

M

"Aorum notio, que D. Dimen in Fan Efpenium edidit,

;ug.

oppofitiones fzpe sece[Jarías e(Te ac jaude digzas , etiam

«ec

ob genuinum honorem S, Sedis

Mechlinieufis Archiepifcopi nomine & juffu, [uper For-

Summorumque Pon-

m

tificum. (f) .

mulavio ZAlexandri P1]. €? Bulla Unigenitus.

ff

2. Probabati

bidem Efpenius fi id agebatur, ut ex-

Prima in Fan Efpenium aggre[frouis occafío fuper ejus

penderetur ipía res in quaftione pofita, füper quafuam

u

ipfe modefte fententiam dixerat, non poffe id ad cri-

Jintentia quoad

Bullam Unigenitus, &9 For-

n

mulavium.

minalis actionis argumentum trahi ; f& controverfiam

m

non exigiffe nifi ad principia, quibus Ecclefiafticum

r

Uius Articuli titulas argumentum exhibet frag-

o

Regimen , Epifcoporum eorumdemque Ecclefiarum

jura & Principum preerogative potiffimum continentur;

I.H

mentorum Libritertii Collectionis, que in novo

Ya

K

(g) econverfo Barava Ecclefiee Adverfarios ei non op-

Supplemento, Efpeniana Caufa titulo continetur, Acta

i9)

nere nifi ultremonrana placita , quibus nihil non ia

de quibus ibidemagirur, inchoata fuere, quo tempore

im

E

cclefia & in Imperio (ufque deque verti pore(t; (^)

fecunda refuümptio liris in Van. Efpenium apud Recto-

denique, ut inejus Ecclefiae favorem contraultramon-

rem Univer(üitatis Lovanii, occafione ejus Zefpozfiouis

,

Hujus Do-

tanas contentiones pronuntians deceptus effet, id fibi

Epiftrolaris ntentatae vehementius fervebar.

t

non majori crimini tribui pcffe quam reíolutionem diei

&oris hofles conjicientes e circumflantiis fieri poffe,

ll»

25. Maji ann. 1717. füper qua, plurieslicet intra annos

ut contra omnia eorum molimina victor evaderet. ere

i

circiter feprem impreffa nemo unus eum aufus fuerat

fore opinati fünt, ut novam oppugnationem inftitue:

at

impetere ;. fuam porro in ejuftnodi facti fpecie halluci-

rent, aqua certum ejus excidium fibi pollicebantur, fi

ati

nationem fibi cum pluribus e fuis Confratribus, cum

forte ex aggreffionibus elaberetur, quibus Univerfitatis

Ti

univer(ía Parifienfi Facultate Juris, cum bene multisin-

Promotor eum impetebar.

Jam ante infita Cardinalis

m

Archiepifcopi Mechlinienfis animo fen(a, ejus ad Ro

u

fignibus Catholice Ecclefie Prefulibus communem

fore, (2)

:

manz Curia Fautores & ad Jefuitas abfoluta mancipa-

lit,

tio, &íumma gratia, qua apud Archiduciffam Guber-

3. Se imprudentiz damnari non poffe qui füum fü-

on

er hoc negotio confilium prebuiffer, ea obducta cau-

natricem pollebat, nullum iis dubitandi locum füuper

ffe

hujus poftrema machinationis vi relinquebant,

ía , quod illud Romanse Curia fautoribus invifum effet,

jni

quin lederentur precipua Jurifconfültotum officia in

Ex annis undecim quorum fpatio Cardinalis de Al(a-

»

tia Mechlinienfem Sedem renebat, Van Efpenium Emi-

teftimonio. fübfidioque quod veritati , juílitie, inno-

ja

centiz, pauperi & oppreíTo debent; quin iis os ob-

nentiffimus Praful hic nec turbaverat , nec impetierat

) »

fuper Formulario & Bulla Uzigenitus, quamvis cjus

ftrueretur , quoties potentes homines injuftitiae favere

contingeret; quin randem liber ultramontanorum Mi-

fuper hoc duplici articulo fententiam non ignorarer.

2

niftrorum dominationi campus aperiretur,

Hanc ipfam denuntiaverat ad eumdem Pra(ulem .Go-

/[]e

4 Decretum Regii Confilii, die r2. Septembris ann,

vartius per Epiftolam die 8, Decembris ann. 17:8. da-

L.

172 $.. in fuam Ae/ponfionem epiftolarem editum fibi op-

tam, inqua Van E(penium tamquam eorum figniferum

Iffl

poni non poffe; evidenter enim furreptum effe, maxi-

exhibebat, qui e Lovanienfi Uuiverfitate Bullam. Uz-

Atnedum hancdenuntiationem

'[d

geuitus impugnabant,

ne

meque commuaibus equitatis legibus adkverfäri;» (k)

ullus in Van Efpenium actus eít confecutus, ea potius

(a) Cap- IV. $.1.

T

(b) Cnp. ]o Qo xoö' 2.

huic Doctori locum prebuit, ut Govartium ipfum fu-

per aggreffionibus períequeretur, quas in ejus Opera

(C) Ihid, 9. 3.

per eam ipíam Epiftolam intendebat ; atque in eum ob-

n

(e) Ibid. $. 3.

) Ibid. $. 4.

tinuit celebre Arreftum a Magno Mechlinienfi Confilio

ov

£) Ibid, $. 3.d? 4.

) Ib;d. ". 414.

"n

b5 Cup. IV. $. 1.

(m) Cap. VI.

i) lbid. $.3. —

(w) Cap. VL

jii

*

* (&).Cap. F.

e,

X ,

ie

Vitar Fan Efp

165

N YTÁ D VaN EsPEN.

u

die 22, Februarii ann. 1722. editum de quo fupra dixi-

10. Maji hujus ipfius anni 1727. fe cöhtulit Efpenii do-

du

mus (Lib.II. Art. XV.)

mum, una cum DD. Delvaux & de Quareux eque in

Ój

Non hac una occafione

Mechlinienüs Archiepifcopus

hunc Doctorem animatis, eum categorice interroga-

intellexerat, quemadmodum Van Efpenius fuüper hoc

vit, ab eoque poftulavit, ut obedienter obíequenterque

argumentoanimatus effct. — Gloriabatur Praeful hic de-

fe fübderet fequentibus Articulis tribus: 1. rezovatzoni

EU

ícripta fe prae manibus habere fingulorum nomina, qui

Profeffionis Fidei Pii IF. ingenue &? províus ex animo;

EU

apud Vindobonenfem Curiam de vexationibus quefti

2. fignatura , non fine jurejurando , Forinularit Alexan-

fen

dri 1I. e Bulla VINEAM DOMINI, &c. 3. accepta-

erant, quas ab eo pcrpetiebantur e Clero precipui, qui

[

Bullam Unigeuitus nonrecipiebant.

Jam vero cum he

tioni puve €9 fimplici Conflitutionis UNIGENITUS,

fel

querelae per communes Litterasedebantur , femper ex

omniumque & [ingularum que& in ea uotantur , propofi-

!

de

eorum numero, quieas fignabant, Efpeniuserat, [n

tionum damnattion.

-Pofcebatur humilis horum trium Articulorum fuf-

t

ejus Epiftolarum Libro fecundo videri poffunt, ec qui-

nea

bus adhafit ann. 1720. 1221, 1724. & 1727. una cum

ceptio tanquam conditio requifita, ut quifpiam digmus

ut

aliis compluribus, quiin Regioneeminebant. HaeLit-

fieret , qua REDIRET,, & reciperetir , i2 Catbolic Ec-

f

terae fere ad Bruxellenfem Curiam remittebantur, qua

clefie finum.

Declaravit preterea Damen E/penio,. fi-

eas Archiepifcopo fignificare non omittebat, — Praeful

quidem juífa facere renuiffet, fore, ut intra breve fpa-

tamen hic nihil in Van Efpenium aggre(lus eft nifi men-

tium dierum quinque impeteretur e Cagozum fummo

fe Majoann. r727. — Nec dici poteftad id ei (timulos ad-

jure, privatus omuibus Sacramentis; & quidem nihil

didiffe Epittolam ad S. M.T, datam cui Van Efpenius fu-

non pro mandatis qua in id acceperat, inquit, a Me-

at

eriore Aprili meníe cum aliis Ecclefiafticis numero 44.

chlinienfi Archiepifcopo per Epiftolas duas quarum ex-

fübfcripferat; non eum per temporis intervallum dere

emplum eidem in manus tradidit,

Íoi

r«

moneri licuerat5 nihil ergo aliud quam prafens rerum

Haec poftulata tria eranr aeque omnia illegitima &

ratio in qua Doctor hic verfabatur, adduxit Praefulem,

irregularia, vel fi de iis e Regiminis tantum legibus ju-

filU

&d

ur eum impeteret.

Ex aonis fere duobus Bruxellenfis

dicaretur,

Bulle duz, una Alexandri VII, quae figna-

turam celebris Formularii contra Propofitiones V. pra-

f

Curia per damuationem Ate/ponfionis Epiflolaris E(penii

füb Comite de Daun, fe 1n ejus perfecutionem veluti

ícribit, altera Clementis XI, ( Zzneam Domim €£9c.)

obftrinxerat.

Archiduciffa Gubernatrix qua Comiti

titi

per quam diítinctius hanc fignaturam determinare, tam-

bu

füccefTerat, erat fane magis quam hic effe potuerat, ex-

que ad factum quam ad jus trahere contendebatur, nua-

quam in Regione legitime promulgate aut. Principis

pofita , ut ab iis, qui ejus familiaritate abutebantur, fe

circumveniri fineret, ac praeter menter fe pravis Efpe-

Placito infignite fuerant, ldem dici poflet de Bulla

Q

nianorum hoftium machinationibus dederer; quodjam

Unigenitus cui nonimpetrata fueratann, 1714. nifi PJa-

qi

non ambigue figaificaverat in litis ferie quae damnationis

citi quzdam umbra, quod ipfüm per fraudem exor-

j

tru

Refponfionis epiftolarts confecutio fuit. Singula haec ejus

tum fuerat ab aliquibus tantum Tribunalis Membris,

Confilio non incertam fpem inípirabant, impetiro Van

cui cereroquin illud pro Brabantice concedendi nec ufus

a

f«

Eípenio fuper Conftitutione Upigenitus anno 1727. me-

erat , nec jus. Ád hec S. M. l. per infigne Diploma

lius quam antea potuilTet , fua íe molimina perfectu-

diei 26, Maji ann. 1723. vetueratex:gi aut veniam dari,

ex

rum.

ut exigeventur fubferiptiones Bullg i2 quaffione , ob ocu«

eff

Novam hanc aggrefïïonem ipfam tamquam omnino

los ponens has (ubícriptiones tanquam contrarias 770-

nece(ífariam fpectarunt, quicunque ftatuerant Efpenium

devationi ad publicam tranquillitatem fey 2andam idonea.,

9p

erdere. Doctor hic, quem per litem, ejus Epz/Zolaris

Ad renovationem profe(lionis Fidei Pii IV. quod at-

pa

Refponfiomis occafione, in eum exciratam fe elifuros fpe-

tinet, hanc exigi a Van Efpenio crat eo magis injurio-

«t

raverant, inibi erat, ut iis e manibus elaberetur,

D.

fum & contumeliofüm ejus perfona, quod hzc ipía

gt

Buggeubove Univerfitatis Rector, qui eodemann. 1727,

profeffio eft qua prafcribitur, ut conftat, Flareticis

int

ineunte, eam ífe refricare coaétum viderat, recufatus

qui poít Trideatinum Concilium petunt, ut fibi liceat

fi|

fuerat, affenfufque hujus negotii: Judicium ad D. Aega

in Ecclefram regredi; quodque ea requirebatur e Vaa

Wt

Prorectorem devolvi, qui equior erat quamipfe, vel

E(penio, in id omnino, z£ dignuus e[jet , qui i. Catbo-

$

faltem firmior candidiorque.. Ergo nemini dubium erat,

lice Ecclefize fimumvediret , a qua proinde eum receffitfe

utfuo loco noravimus, quin fub adeo perito integroque

tanquam certum ponebarur.

Eju(modi profeffionem

i

ve

Judice, fuam Efpenius litem vincerer. . In hac circum-

fidei in his circumf(tanriis exigere ab ejus exiftimatio-

hi

nis homine cujus erat Efpenius qui femper ab(que nora

ftantia,; & hebdomadis circiter fex poft haec poítrema

VIQ

eventa , adactus eft Mechlinien(is Anüftes, ut in hunc

vixerat in Catholicae Ecclefie finu, quique nedum íe

fe.

Do&torem vexationem aggrederetur, 4ua zulla indig-

füper. catholicitate fufpectum reddiderat , preebuerat

In

nior, nulla contumeliofior , cuju[gue exemplum meinipfis

potius acceperatque non femel authentica puritatis fuae

DE

uidem Hi[paniat? Lufitaasia inveniripo[Jet, (a) tametfi

fidei, fueque preterea de IEcclefiae do&trina follicitudi-

&

crudelibus Inquifitionis actis ea Regna fub(int; quam

nis argumenta, nihil aliud demum erat quam eum «ca-

E

denique ipfa peculiaris conditio, in qua tum jacebat

lumniari & conrumelia afficere fuper articulo quo nul.

Efpenius,inhumaniorem reddebat. — Erat gravi affe&ius

lus bono cuique Catholico, & potiore jure Sacerdoti

p

falt

sorbo; füpra annum oéctogenarius; fere ex biennio

gravior acriorque, & eumdem adigere, ut fua ipfe

re(fus inauditarum vexationum ferie.

At oimnia ad-

fignatura hanc contumeliam & hanc calumniam firma-

I

ret.

J

an

juncta hec, qua ejus hoítes cohibere debuiffent, ani-

Ex alia parte tametfi fuiffet Efpenti fu

fpecta fides, non

pu

mos porius iií[dem addebant.

&t

magis id quod ex eo perebatur, e regulis extitifet. Erat

id in ejufmodi circum(lantia ab eo cagozicam purgatio-

M

Requiruntur e Pan. Efpenio Profeffo Pii IP. Siguatura

r

Fortmularii &? acceptatio Bulle Unigenitus.

nem exigere, — [am vero purgationtm hanc Canones ab

iis tantum exigi finunt,. quos juridica Sententia, poft

d)

ür

II. .Nimirum Doctor Damen Decanus Ecclefiz S, Pe-

accurrate fervatas agendi regulas pronuntiata, fufpectos

tri Lovanii, & Van Efpenii aperta adverfaria Pars in

legitime declaravit.

ln bac autem facti fpecie, e con-

Vil

ejus Aefponfiomis Epiffolaris negotio, dignus eft habitus

verío, eadem exigebatur a Vau Efpenio cujus integra

bi

famaerat, quinin eum priusactum vel minimum quid-

qui novae hujus expeditionis miniftere(ílet. — Z'ufu, aje-

quam aut inquifitum effet.

Addebatur etam actionis

bat, Cardizalis zdrcbiepifcopi , die 2 5. & 30. Aprilis, &

irregularitati infültatio, eo accufato fimulationisin fide;

(4) Sunt hzc ipfa Efpenii verba in Epiftola ad D. NVynan.tä fa-

quamvis enim pluribus oblatis occafionibus profeffio-

premi Confilii in Urbe Vindobona Confiliarium data die 19. Au-

nem fidei Pii IV. fignaflet, jubebatur tamen eam rurfus

guíti ann, 1727.

amplecti de corde paro €9 fide mlf, fïä?a ; quo-diw;x[r)gïnäe:)!at

&i

163

LiseR lll.vx CaeuT Vl AnrmiC, VÍ.

lo

iln

ut-certum hactenus eum E'cclefiae fucum fecilTe, frau-

ne contentus fuit, Qxam&is inea declararet f(e paratum

dulenter eam fcilieet contra

:

que propriam eonícientiam

eífe apud Univerfitatis Rectorem, füum competentem

|ue

fignaffe.

Judicem comparere , noluit prebere locum ulli vel mi-

.

00

Qui ramen

irta Van Ef'pexiïum infe&abantur, non

nima füfpicioni eum puderefidem fuam profiteri. Per-

lio

eum quidem ferio fpectabant tanquam fufpe&tum füper

fuafum habens fe non ita ab Ordinarii Jurifdi&tioneex-

(

«apitibus quae in ea fidei profeffione continebanrur. Id

emptum effe, ut ne fuis ipíe frarribus totique Ecclefiae

a

unum contendebatur, fuper affirmatione de facto Jan-

rationem reddere deberet in caufa, inqua de Evazgelii

f

fenii , fuperque acceptatione Bullae Unigenitu: e(fe quod

veritatibut egebatur, &in conteftatione in qua res erat

)f«

eidem exprobraretur. At per iadignam technam pro-

(ejus locutiones funt) de fundo ac de e[Jentia Religionis

fe(lio fidei Pii IV, duobus his. pofterioribus fragmentis

Chriffiane , quam 101. Propofitionum damnatio impe-

f

dedito ftudio addira fuit, ut Doctor hic cum Proreítan-

tebat, — Credidit ergo, in eju(modi circumftantia, Sa-

tibus confunderetur, velut palam fieret recufare nemi-

)f

cerdoti potiffimum & Doéctori plufquam octuogenario

Ee.

nem poffe Jan(enii fa&tum credere, & Dullam Uwige-

non licere fuper ipfo negotio filentium fervare ; quod

Witus acce

fi

ptare, quin fe Calvinifmi & Lutheraniimi

in caufa fuit, ut eadem Maji die 15, expreffam & au-

thenticam fuüe genuine fententig declarationem figna-

n

'Fgfpeau-m redde:et.

ret.

L

Suam in ea mentem accuratiffime & fidenrifime

hil

In boc facinus Protejlatiol Fan E[penu.

fupertrium petitionumargurmentis aperit, quas Archi-

Ait füper profeffione fidei

lt

epifcopus ei factas voluerat.

)

W. Tam exprefía & infignis, ram inaudita, t&m

"Tridentini Concilii, ex formula Pii IV, eam fe exanie

atrox homini Catholico, Sacerdoti, Doctori, Profef-

mo fignaffe ante annos 63.. cum in Uuiverfitate imma-

fori SS. Canonum &c, contumelia tranquille citraque

triculatus füit, & fzepe deinceps ac faepius, eamm fe fuis

u

reclamationem tolerari non poterat. Ergo Van Efpe-

in Operibus citaffe cum laude, femperque paratum efle

ld

nius fuum efle credidit in hanc injuftitiam invehi per

eam ipfam fidei profeffionem renovare , quotzes jufja

$.

adjumenta quacunque.leges & ratio temporis eideim

nece[htas aut aliqua utilitas id petevet.

füppeditare potuiffent.

Super alterà quarítione declarat haud fibi licere figna-

lc.)

re cum juramento Formularium Alexandri VIT, ex Bulla

" Primum omnium, juridicam Proteftationem in pe:

n

titiones & interrogationes edidit, quas ei Damen, die-

Clementis IX. qua his verbis incipit, Zzzeam Dorini

Sabaotb , quia Bulla diferte ait effefallere Ecclefiam Dei,

Jl

bus 25. & 30. Aprilis & ro. Maji precedentis, nomine

& jullu Mechlinienfis Archiepifcopi, fa&turus venerat,

Formularium fignare, cum intime non creditur Li-

li

brum [anfeniü do&trinam hareticam contiaere; fibi

li

Quamvis his aggreffionibus deeffent (olemnes forma

qua ad acta canonicarequiruntur, perfpiciebatur tamen

porro de hujus facti veritate perfuafum non efle; fe qui-

N

id effe confilii, ut iis id robur omne tribueretur, ob-

dem optime fcire fuper hujus Libri fenfu jampridem

2$

trudereturque ea triplex interrogatio tanquam triplex

magna animorum contentione Catholicos difputare,

ln

canonicarum Monitionum (pecies , quibus peractis con-

hanc faéti controverfiam deciíam non fuiffe per. ullam

4

fequeus fieri deberet Van E(penium jam efTe declaratum

ufallibilem autloritatern, adeoque fe enorme crimen

I)

excomrunicatum, denuntiatum & ut talem habendum

perpetraturum, fiquidem eo temeritatis abiret, ut rem

lls

eile.

tam facram, quam jusjurandum eft, adhiberer, ut fa-

/0

Pre(to erant pliui'a Do&ori noftro , qua huic facinori

&um dubiumt? incertum , quod uec fidem uec wiores affi-

[

opponeret, adjumenta; verum afimpliciore magifque

Cit, tellaretur, Eadem precifione exponit animi fui

dl*

pererptorio fibi incipiendum credidit ; a defectu fcili-

fenfa fuper jure, videlicer, foper Propofitionibus quin-

cet poteftatis & Jurifdictionis in Judice, qui irain eum

que in fe ipfius fpectatis, "Tum de infractione queri-

i

tur quam ejufinodi exactionesintulere Brevi Innocentii

;.

18

agere conrendebar, , Ergo Damenio juridicam in ejus

interrogatoria tria Proteftationem die rj. eju(dem mea-

XIl. promulgato in Belgio, cum auctoritate Principis,

at

fis Maji fighificatam voluit; in qua declarabat fe quidem

itemque de audacia qua exigitur acceptatio Dulle . 7-

aQ

ut Lovanienfis Univerfitatis Membrum & Canonicum

neain Domini, que , inquit, zom gifi pro Gallia data

Jj

S. Petri eju(dem Urbis a Mechlinienfis Archiepi(copi

fuit, qua bis in locis uec nixa, vel [pecie tenus, auctari-

la

Jurifdi&tione exemptum efTe, nec poffe vel eam profiteri,

tate Regia, nec enuntiata pro confuetudise, nec le&a im

veladinterrogationes, ejusjuffu cum contentiofzactio-

Univer[itate , nec propofita fuit ulli Profe[Joruma aut Stu-

l0*

nis apparatu factas refpondere, quin jurisjurandi fidem

deutium in. S'ure , cujufque in "Theologiee Facultatem

Jld

violaret quam ad fuam immatriculationem obftrinxerat,

irregulavis indu&lio magnas tuybas excitaverat , &? gva-

(e

fe non nifi Rectoris & Univerfitatis Juriídictionem hoc

via mala in. Univerfitatem C? in omuem Brabantiau in-

rat

jn genere profeffurum ; quod ipífum Damen zque ju-

tulerat.

uoad Conftitution

;

raverat, &peculiariter ob tirulum Confervatoris jurium

'em Unigeutus, äitaperte & can-

di

& privilegiorum Univerfitatis f(ervare debebar, Addidir

dide Van Efpenius fe zoz po[fe eam recipere , aut datn-

d

e(fe valde mirandum ac portento fimile D. Archiepifco-

gare Propofitiones yot. quas ea. pvofcribit, &inid affert

jl

pumid ab exemptaPerfona petitum velle, quod;eadem

gravia motiva lex , fe praeterea referens ad ea quae (unt,

It

faltem ratione eademque forma, ne ab iis quidem exige-

inquit, marum 232 inodum enucleata in pr&clava Decla-

re poterat, qui plene ejus jurifdi&tioni fuberant; eam

vatione celebris Uaiverfitatis Parifieufisaun. 17:18. Hlaec

motiva fex fünt 1. damnatio expreffionum Sacree Scriptu-

agendi rationem fpectari non poffe nifitamquam puram

puramque facti viam, omni divino humanoque juri, ju-

rx & Patrum IEcclefie; 2. profcriptio p/urzmarum Pro,

pofitionum qua intellecl a in fuo fenfu pyoprio €2 naturali-

yn

cundi ingre(Tus Articulis, Innocenrii XII. Brevibus, & S.

rat

M.I. mandatis die 26. Majiann, 1723. datiscontrariam ;

quemadmodam Conflitutio ipfa vult eas intelligi, uon ex-

primunt nifi vetevein fidei morutmque dotirinam, per 4po-

(

eamdemque praterea conjunctam effe cum atrociore

i

calumnia, qua tota Lovanienfis Univerfitas involveba-

ffolos €? Patres ad nos ufque tranfimi[Jam , eamque po-

tur , cujufque juítam reparationem fibi petendam refer-

tiffiimum quam femper Lovanienfes Theologi defen-

J

0j

vabat per congrua adjumenta opportuniíque tempori-

derunt, 4ueque eff fideliter expofita m eorum celebri

CENSURA ejufque JUSTIFICATIONE:; £2 iz zdr-

»ni

bus & iocis. (4)

n

ticulis Innocentio XI Pontifici Maximo exhilitis; 3. quia

Super exa&Hionum trium avg'u:he::to, Fau Efpenii

videtuy ea velle e Fidelium anibus extovquere. Sacras

d

j

Declavatio,

Litteras, coutra ufutn €2. Traditionem . S&culorum om-

"iun , ad animarum gvave detrimentum, €9 ad mognum

fj

o

]V. Van Efpenius haud hac declinatoria Proteftatio-

Hereticorum fcandalum ; 4. quia ca vix ac ne vix qui-

(4) Videhanc Proteftationern in V, Parte Supplementi, Lib.IIT.

em cum SS. Canonibus & diíciplina Ecclefize concilia-

(

QGollecttionis infcripte: Caufa Efpeniana, Lit. B.

ri poteft füper wuetbodo reuittendi 65 vetinendi

féccata,

þa:

Fita Fau Efpen.

fupef

3

164

»Ni1TA D, VaN EsPEN.

f

þ:per,potfjüaïe clavium , fuþevq-zæ Ecclefiaflica Hievavchias

quae ejus Declarationi finem iimþqnwäf*; baud :Hbi;*'üeigïïä

$. quia profcribt Librum gimadverfiogum — mora-

endum cenfüit implorare eorum opem quos ir terris

hum , lum cum fruclu. per anos plures. ab omai:

ftatuit Deus, ut injuflitiam & violentiam reprimerent.

bus Tbeologis 69 emunéla navis vivis, tanquam Librum

Confugit ergo ad Supremum Brabantie: Confilitim per

$

J

antla $92 incomparalili un&lione vefeytum5 6. denique

Requifitionem que nonnifi menfis Tunii die 28. ei exhi-

quia eadem damnat Libri hwsjus Auctorem tanquam

beri potuit. ^ Pingit in hac qua(i rabula quidquid egerat

abomisnaudum Har:fiavcham , tanquam fidelium Diaboli,

ex annis 60. ut farra recla fervaret'Supremae auctorita-

tanquam auitno prorfus ad ominem malitiam fa& um bomi-

tis jura contra: Ecclefiafticorum . aufà , qui volebant fe

meui, quim eum audiri libuerit; Auctorem nihilominus

Priucipum domimos, felicitatifque €? tranquilhtatis eo*

cujus Efpenius ait fe perfpexi(Te peculiariter & perdiu

vum Ditiozum ac Subditorum . arbitros veddere:- . Erat

ortbodoxtam , pietatem g

,

bzfnzilitatfjjz » C alta erudi-

hac, inquit, plurium aggreffionum caufa quibus ipfe

nonuüno tempore impetitus füerat,. qua(quefemper táne

tioue conjuntlam.

Occurrunt omnia mot

iva hec, *&- alia honïnu!la füu

em repulerat, quia feliciter ea libertate potitus eraty

LE

fius expofita in praclara Epiftola quam Van Efpenius

ut e Juftitiz regulis & per Juris vias—qfïe defendexct "

é*t

P

ad Bononienfem (in Gàllia) E;pi(copum die 16. Mar:

L EE — A - ss « ha« EE - dieaes a DO a- R

tii ann, 1722. Ícripferat. Ex ea non afferemus nifi quod

Monumenta ad þro!mndalþv incomþe't*ekgigzik Ss'zrregula-

ait dé Quenelli perfona; ** Équidem, inquit, hoc ei

vitatem aclorum zárcbiepifcopi.:

L

teftimonium debeo, me qui eum magnopere nove-

3?

rim, cum eoque verfatus fuerim per annos r8. aut

VI. Ob eafdem' nimirum cauf(às y pergit, (Iur:Jz'me

9?

circiter, quorum fpatio Druxellis moratus eft, nihil

&& acerbiffime nuper' habitus fuerat,' Mechlinienfis Ar*

?»

minus in eo notafe quam ea indigna confilia & ea

chiepifzopi juffu, quamvis ab ejus Juri(dictione effet

93*

criminoía molimina que non pudet eidem tribui,

exemprus duplici titulo , tamquam Canonicus Collegia-

Li]

Eft potius, quodineo mirer, quam inalio non com

ta Ecclefie S, Petri Lovanii, & tanquam Membrum

?»

peri, vaftam & profundam eruditionem, cum ad-

Univerfitatis ejufdem Urbis ; porro-izdebitam bauc €9

?5

mirabili fimplicitate, niagna modeítia, prorfufque

incompeteutem Suuvi[di&lionis exerditationem , feu potius

— —— 9 0 0390 0v —— — mD CD

23*

fingulari humilitate conjuetam , & in primis ftudio:

lianc zfurpationem Jurifdictionis Univerfitatis ad. ejuf-

35

fiorem candidioremque erga Ecclefiafticam auéctori-

dem privilegia funditus everrenda referri ; ágendi prae:

9)

tatem, obedientiam & obfervantiam. 'Tumquidem,

terea rationem quam Mechlinienfis Archiepifcopus quo*

?

ad ipfum inierat, regulis omrnibus repugnarej eam*

pergit Efpenius, intéllexi, quam vere ejus elogium

2)

mihi olim contexuerit ia Collegio Adriani VI, Lo-

demque, ut ipfe ejus Juri(diétioni fubefTec, : habendam

9?5

vanii, illuftris D. Joannes de Neercaffel, Epi(copus

fore tanquam vim, viam mere facti; perturbationem

2»

Belgii Feederati, titulo Epifcopi Caftorienfis, No-

in fuorum jurium pacifica fruitione, apertam ipfractio-

))

bis dicebat Praful hic,' cum ann. 1674. Porifiis fuif

nem legum Patrie; Brevis lonocentii XII. Principis

?*

fet, fe vidiffe, quidquid ibidem fícientia & pietate

juffu enuntiati ,

,

pofteriorumque mandatörum:Sf M. lv.

i

"— — 272 WE Q

?)

eminebat at in quo plus virtutis eodemque tempo:

fuper negotio Bulle Uzzgemtus.

-

9?*

re plus eruditionis notari poffet qua

' Suam Efpenius Requifinonema

bfolvit þetcns-*,— | Bt]u

—

;

min P Qgenel'lo,

beantur Mechlinienfis Archiepifcopus, Doctor Damen

fibi compertum neminem.

Invehitur deinde Van Efpen

ius in-'f'ua Declaratione

& quivis alius de medio tollere ac fupprimere omatm per-

Q—-Y—

contra falfam obedienda & obfervantiae fpeciem- qua

turbationem £? impedimentum j probibeanturque-fimiles

—

omnium Romane Curiz. Dullarum acceptationem fir:

fatti vias deinceps inire ; ac rei neceffitate fpectata, con:

—

mari contenditur, contraque falfam obedientie Papae

cedantur, in communicationis cafu , ju(Ta haec & inter:-

obftridie promifIioni tribuitur, explicationem, que

di&ta faltem provifionis erg

0, & quoad Vifa per Cu-giapj

fcilicet in:Profeffione fidei Pii IV. continetur: ^** obe-

Refcriptione aliter ftatutum fuerit.

diéntia hec, inquit poft Bellarminum Efpenius, non

"^ Huic Efpeniane Requifitioni ad

dita erant fufa M*o"n'uï-L

debet intelligi, sfi cum Papa zon aliud jubet. quati

menta duo, ^"Oftendebatur in primo agezdi vatzogem

a Mecblinienfi "Arcbiepifcopo quoad Efpemum initam au-

quod fecundum Deum &9 Sacros. Canones jubeve poteff;

agereturque e converfo, profequitur, contra dictam

Jum . apertum effe in jura. Umverfitatis. Lovami ejufque

Relovis, qui unus eo jure pollebat, ut contra Suppo:

L

profeffionem fidei, fi per falfam caecamque obedien-

tiam, reciperentür indi(criminatim omnes Romano:

fitos (uos in prima inftantia procederet. Et quia fau-

tores Archiepifcopi contendebant jura haec ad id redigi

rum Pontificum Bullae;; cum certum fit non omnes

955

& fingulás Sacre Scriptura , "Traditioni & Ecclefiae

quod ftudia , exercitasiones, gradus, & id genus alia

b

menticongruere, qui& tamen una iofallibilis & expli-

fpeétabat, quee mere "dcademica appellabastur , av Uni-

25

cativa fidei in Ecclefia propofita regula eft.

verfitatis Membra, jurium & privilegiorum Univerfi-

tatis vi, in negoriis quee fidem mote(que afficiebanr, ab

Suam tandem Efpenius Declarationem abfolvit, in-

quiens, f quidem, cum fe expofitum videat £is obfcu-

Ordinarii Juriídictione exempta non effe; in hoc.pro-

inde Monumento, ex fundationisUniverfitatis "Fitulis,

I La " uzdsecou. urvivueM . AUE OaMMEUc. as o

vitatis diebus , tuvbiti ac procellg , committere Perfonamn

—

fuam, & quidquid ad fe [pe&lat , Ommpotentis pveefidio,

ex Pote(tatum duarum Actis qu& ejus privilegia in(ti-

tuerant & confirmaverant, atqueex poffeffione ufüque

zecnom Ecclefia 'Catbolice. Matris fu& &€? Sponj2 C. D.

ad infallibilem ufque eodem tempore fuper bis difputatio-

non intermifTo probatum eft, ejüs Suppofitorum ex-

Zibus decifiouem Ecclefi& univevfe cui fe obfequi omnino

emptioném, preterquamquod, ípeétaris ejus. omni-

pavatum edicit, Addit fe cupére füam. Déclarationem

bus circumítanriis, & peculiariter propterea quod ab

publicam réddi ,

Univerf(itatis fuzdatione ipfa, & per ejus Fundatoruta

?

quam interea Doctori ;Dam';ez'ïio ügm

voluntatem (tatuta fuerat, comparari non debebat cum

ficatám vglr (à),

vulgaribus exemptionibus que merito tanquam odrofie

uf

fpeétari poffunt, omni dubiratione procul generalémv

P. ——

"pud Brabautie Co

zlzium" contra Arcbzeþzj&opa Inqui-

& univeríalem e(Te, ab- eaque doctrinales caufas 'non

fitioneim Requifitio F'an Efpefzz'z."x |

excipi, Quodin Monumento reliquum eft; ad ea dif-

V. Omnipotentïs;'uhiver('æque Ecclefie prefidio

jicienda confertur qua huic poft

:

liariter opponebantür. -

rkeümföagerti—onf pegu

fe.trádens Efpenius per Appellationem veluti quamdam

Otftenditur in altero:

Monimsnto, tamerfi Van Eípe-

' (4) Occurret hec Declaratio latine fcripta in V. Parte $upple-

nius a Mechlinienfis Archiepifcopi Juri(di&tione non

menti, Lib. 1I. Collectionis infcripte : Cau/a Efpeniana, Litwera

effetexemptis; bujus tamen Pree(ülis ivi'eumdem Do-

C. itemque gallice in Tomo 1l. Monumentorum füper negotio

étoremacta nomminus-fore puram putamque facti viam,

Bulle Unig.in Belgio &c. p. $97. atque adeo in Collectione

g

P

* nerali Aéterum Appellationis ad calcem Tqmi W. ff 31

injuftamque & atrocem d-i&'amatigi'nxe;:n J in q

LI

of

l dl — Gu m v um DN uN ss T

,

li

Lisra H CaruT V! ARTÀCUL. Vï. |

165

tis

?mPrm cipis ejufque T

i

ponfione inflruebatur, inibi

f

5

uilfe , üt H*nïrefü,f", ac fuiff

f

re gaudebat.

rib'unalirf& operj 1mploranda ]u

finiendam die 3o. menfis Ju

nii ann, 1727. perendie ab

N

* Hujus Anti

flitis Affecloe perf'picientes qua »primum

exhibita Brabantie Confi

lio Efpeniana Requifitione,

in hunc Doctorem moliti fuerant; e voto nón cedere;

Per(pectum eft, quid e

Ehi'-

erint ex eo tempore Doctoris

füt

átque adeo veriti, ne querela quam ipfe ad Suprema

Adverf(arii, ut fibi Affe

orum Prorectoris animum de:

It

"Tribunalia detulerat, aliquam in eos animadverfionem

vincirent; quibufque dei

nde rationibus affecuti fiant , ut

J

pertraheret , ftatuerunt initio ftàtim proponere non

fuis tandem votis

à

:('0 ;

eam Archiepifcopo mentem fui(fe, ut juridicam in Ef

cggfgntau'euïm Judicium a Re&qris ex-

nibkheret,

lat

penium actionem intenderet, fed eum tantummodo;

fe

pro primi ejufdem Pafltoris titulo, ex cavitate: smonen-

P an Ejþemzad Arcbldua]km Ep;/lplg-.-,

cum compefidzo

UE

du curaret... At cum fy(tema hoc aperte rebus geftis

2 t precipuavum difficultatum

ue in Bulle

!dt.,

primitque Actorum rationibus repugnaret, alia quam-

b -,a;-;epta*t;"þnæf occurve

aut. -

'.

primum adhibita locutio eft; palamque factum id Mo-

niti quoad Archiepifcopum ]Jurifdictionis A&tum effej

! VIIIDum Bx*uxäll-is

5

agebatur haec fceena duplex, ai;

ll

athunc ramen ipfum utpore füper fide moribufque ver-

tera die cilicet menfis Julii ann. 1

727. Pater Libens Aue

fantem nil detrimenti juribus & privilegiis Univerfitatis

guítinianus, Do&tor in Theologia Facultatis Lovanii,

eju(que Re&oris afferre, . quia fciliceteJus Membra quo-

convenit' Efpenium, j

Mne

ad caput hoc ab Ordinarii Turi(dictione exempta non

5

erant,

cif]g Gubernatricis , ut bujus beuevolentiam ei teffavetur.

A

Cum hec altera;contentio cumulate disjecta

Seu teftimonium hoc cum veritate animique candore

I

fuiffet per rationum momenta qua in priore Monumen:

congrueret, feu novum offendiculum effe

to continebantur; eo demum deduéta res, ut conten-

t quod eju$

d

fimplicitati'obtendi lubebat ,

uttranquillaretur fuper de-

im

dereturinjunctionem Efpenio factam, ut profe(fionem

lectu novorum Judicum ad quos ei dandos Bruxellenfis

