nachalis, ante & retro habente Cruces de panno cro-

cuntur, qui ex iis neceffaria Inquifitoribus. fubmiui-

ceo, qua vefte & crucibus indutus ftare debet in val-

ftrat, ut ibidem notat Farmofinus, oftendens quoq:e

vis alicujus Eccle(ie quibufdam przcipuis anni fefti-

quanto cum rigore haxc confiícatio fieri foleat; ád:o

vitatibus.

Hoc palliamentum Hifpani vocare folent

ut ne quidem filiis minoribus, adver(à licet valetu-'i-

Sant Benito : quafi faccum benedi&dum.

Propterea

nelaborantibus, de bonis confiícatis afferat alime:::a

ait Pegza Parte III. Direct. Commentario 42. quod fit

effe (übminiftranda; fed (iquid detur, id ex merami-

fericordia dari

aptus ad agendum poenitentiam per quam benedici-

immo aflirmat fe novem annis in

mur & íalvamur.

Tribunali Inquifitionis Vallifoleti verfatum , nunquam

Hx veftes tempore poenitentiz abíoluto, vel poft

vidiffe vel audivifle retro a&tis temporibus in eo Tri-

mortem poenitentium fufpendi folent in Ecclefiis in

bunali affignatam fuiffe pro tali honefta alimonia :li-

quarum Parochiis habitabant; neque ait Pegna Parte

monia aliquam etiatn minimam portionem;

IlI. Comm.la4. inde facile debent amoveri; immo fi

Tandem omnium reorum, five mortuortim, five

vetuftate delapíz fint renovandz fünt, infcriptis no-

vivorum fententiis ordinatis , Inqui(tores certum di-

minibus quorum palliamenta fuerunt, ut extent in

em publice indicant & promulgant, quo die incarce.

perpetuum ea figna & monumenta impietatis.

rati omnes nudis pedibus, aperto capite cum cereo

Denique condemnatur fic convius, ad carcerem,

ardente, & (i hxretici fuerint, fed poenitentes, cum

vel in perpetuum vel ad tempus; aliave poenitentiz

vefte crucibus infignita füpra defcriptas impoeniten-

opera, prout Judici videtur.

tes autem ac relapíi infuper induti veftenigra lammis

. $i convi&tus vel confeffus harefim, vel eam fateri

& Diabolis in ea depi&dis, in modum (üpplicationis

nolit, vel veniam petere recufet, tunc in primis In-

comitante Clero, nec non civitatis Magi(tratu, quin

juifitores omnia media poílibilia adhibent, ut con-

& Regio Senatu, fi ibi fit, ac innumera populi mul.

feffionem venizque poftulationem extorqueant : often-

titudine undique accurrente ad aliquatm Eccletiam ,

dendo quomodo hac via poffit facile evadere mortem,

vel locum Ecclefiz proximum pergunt, ibique habi-

quam alias infallibiliter fübire debebit; atque in illum

to fermone proceffus publice recitantur, fententiz

finem ipfum nonnunquam torturz five quaftionibus

pronunciantur, abjurationesac abfolutionesab excom-

fübjiciunt , quam & frequenter adhibent dum reum

municatione fiunt, ipfique deni

que impoenitentes &

de hzrefi (üfpe&um habent, ut fcilicet, tortura me-

relapfi Judici fzculari traduntur, qua traditione fa&a

diante, veritatem & oris proprii confeíffionem extor-

& fi facris Ordinibus fuerint infigniti premifla degra.

torqueant : verum fiea, quz de torture tormentis

datione, eodem die, alio tamen in loco publice igni

traduntur & comburuntur.

& ejus praxi in Direct. Parte III. N. 155. & feqq. item

&

V2a

Supplem.oper. Van Efpen. 'Tomus V.

A&qs

156

T. 4vA 4608 TUOU.S

A&us hic vocatur Acfio fidei (Hifpanice A4uto daf)

Non eodem fucceffu in regnum Neapolitanum in-

quaz interdum ad annos differtur quoufque tantus ha-

ductam fuiffe Inquifitionem conftat ex Mariana Lib.

beatur reorum numerus ut AGio celebris fiat , majo-

30. Cap. primo fub finem anni 1510. Neapoli, inquit,

remque terrorem incutiat : omnia enim ad terrorem

extitere tumultus, plebe ad arma confternata, offen-

ita componuntur ut tefte F. Pegna Parte IIIL. Comm.

faque vehementer adveríus Inquifitores qui more ex

45. dum a&tio in Hifpania celebratur, videre fit hor-

Hifpania translato coeperant in ea urbe judicia de Re-

rendum ac treme

N

ligione exercere majori feveritate quam mores gentis

ndum fpe&taculum , & quafi illuaginem

futuri judicii.

reciperent.

$. u

Tanta fuit commotio ut nec potentia Pro-regis fe-

danda przvidereturs quare Judzis qui ex Hifpania eo

Quando C9' qua ratione Inquifitio in Regnis R?gi Ca-

confiuxerant ejedis, fancirum tanden fuit Inquifitio-

nem ceffare & amoveri.

tholico fubjectis recepta fit, C9' quee ob[lacula in

Pontifex ipfe, ait Mariana,

aliquibus, in Belgio nominatiyz offenderit.

cujus maximz dignitati Inqui(itores ferviunt, ne in-

commodo tempore eo conítituto Tribunali, turbaret

Circa annum 1233.in Aragoniam, inftante S. Ray-

gentis tranquillitatem, auctor erat. Sic Populus con-

mundo de Pennafort, inductam fuiffe Inquifitionem

quievit.

afferit Ludovicus a Paramo Lib. 2. de origine & pro-

Sed cum rurífüs anno 47. ejufdem fzculi, rogatu In-

greffü Inquifitionis Tit. 2. Cap. 8. fed ultra ditionem

quifitorum Romanz Ecclefie Pro-Rex Neapolitanus

Regis Arragoniz fe non extendifle fat manifefte con-

Judicium Inquifitionis introducere voluiffet , tantus

ftat, ex Epiftola Innocentii IV. anno 1249. dataaddi-

repente tumultus iterato excitatus eft, :nt poft multa

&um Raymundum, & extat Tom.2. Conciliorum

cencilia defuper habita Pro-Regi quoque intentatum

pag. 603. (a) Et fane ante fzculum XV. vix ullumIn-

L]

periculum füerit: non quidem recufantibus Neapoli-

quifitionis extat veftigium in aliis regnis Hifpanie

?

tanis, quinin hzreticos & füfpe&tos inquireretur, fed

fed füb finem hujus fzculi, cum per mortem Henri-

petentibus ut ex antiqua Ecclefix difciplina id fieret:

ci Regis Caftellz regnum illud devolutum eflfetad ejus

quorum obftinatum animum perpendens Pro-Rex, ne

fororem I(abellam Ferdinandi Regis Arragoniz uxo-

quid triftius contingeret, coactus eít fidem dare de

rem, ipfique confpicerent quod licentia fuperiorum

Inqui(itionis mentione nunquam deinceps repetenda,

temporum, ut loquitur Mariana Lib. 24. de rebus

tanta populi gratulatione ut ignibus per tres dies & fa-

Hifpaniz Cap. 17. fnulta in Caftella forent depravata,

cibus accenfis latitiam celebrarent.

Verum renovata

Mauris Judzitque cum Chriftianis promifcue verfan-

poft diffen(ione, etiam ad multam czdem ea utrimque

tibus, nullo non commercii genere, prava coníue

prorupit, accitis quoque externis auxiliis, & difplofis

ex arcibus contra cives tormentis, donec miffis ab

tudine ufüque, non pauci e piorum numero infice-

rentur, plures facra Chriftiana, quaz füfceperant pa-

utraque parte ad Cafàarem ( Carol. V.) Legatis, ve-

nit ab eo Decretum, quo Inquifitionis mentione taci-

tria fuperftitione abdicata, fideinconftanti, nullo ve-

tante defererent; hzc inquam cum attenderent didi

ta cives ab armis diícedere juíli (ünt, & obedientiam

Pro-Regi przítare, ,, Hzc ex Spondano ad ann. 1547.

Reges, fuafü Cardinalis Hifpanici & aucoritate Sixti

IV. Inquifitionem in regnum Caftelle introduxerunt.

» V. 15. qui ibidem rationem praemiíerat ob quam tam

Toti adminiftrationi, ait Mariana, (F) Thomas de

, exofi forent hi Inquifitores: *

quod multis locis a

Turrecremata , ex Ordine Dominicanorum , przci-

nonnullis hzreticz pravitatis Inquifitoribus , fzevius

pua apud Reges gratia, quorum peccata per poeni

quam par effet, atque etiam non raro contrainnocen-

tentiam expiare confueverat, tum quidem prafe&us

tes a malevolis delatos, illud exerceri diceretur, ut

eft. Ir Edictis Inquifitionis propofitis fpe venice homi-

non tam pietatis tuendz caufa, quam ut everfis fortu-

nes promifcuc ctatis, fexus, conditionis ad. 17000.

nis periculum liberis capitibus crearetur inventum plu-

virorum ultro crimina effe confeffos memorat, 2000.

rimi conquererentur.

ig

ne crematos , majori numero in vicinds provincias

Non abfimilis fuit in Belgio noftro Inquifitionis for-

delapfos.

Hazc Mariana, qui & notat hoc Inquifitio-

tuna anno $0. przeteriti feculi, ut Lutheranifmi pro-

nis Tribunal initio Provincialibus grave vifum effe ;

greffum fifteret Carolus V. a Pontifice Inquifitores po-

illa maxime, parentum fcelera filiorum poenis lui;oc-

ítulavit, quorum auctoritati & fecuritati cavens multa

culto accufatore reos fieris contra quam olim fadtum

fancivit quz Edi&o illius anni anni continentur. Ve-

fuerat, peccata in religionem vindicari morte, illud

sv

rum ait Strada de bello Belgico Lib. 2. Nova illa ju-

graviffimum adimi per Inquititores loquendi libere

dicii facies plus terroris fecum attulit in Belgio quam

audiendique commercium, difperfis per urbes & op-

obfervantic ; nam etft alicubi fufceptares efl, Braban-

pida obfervatoribus, quod extremum in fervitute ,,

tini tamen, quod in eo carpi fuam libertatem dicerent,

credebant.,, Hzc ille.

commodum nacti impofito fe fe onere liberarunt fub ejus

Interim his non obftantibus in regno Caftellz íta-

anni quinquagefimi finem, quo tempore partim Auga-

bilita Inquifitione, paucis poft annis in omnia pene

'ana Comitia, Tridentinumque Concilium , partim bella

alio difiraxere Cee[aris curas. ^ Hac illa.

regna reliqua Regi Catholico fubjeda, propagata fuit

variifque in locis Inquifitores infiituti; quibus omni-

Anno 55. Philippus II. in quem Carolus Provincias

bus praeít Inquifitor generalis qui a Rege nomina-

has tranftulerat, novo Edi&o Patris placita confirma-

tur, & a Pontifice confirmatur.

Is prafidet fupremo

vit & Inquifitores primarios nominavit quofdam Theo-

Inquifitionis concilio quod Curiam Regis femper fe-

logos Lovanienfes, & inter alios Michaelem Bajum,

uitur.

Ab hoc concilio reliqui Inquifitores inferio-

qui in monumento fepulcrali dicitur generalir per Bel-

gium Inquifitor.

res leges accipiunt; ab ipforum fententiis ad hoc Tri-

bunal appellatur, ipfum vero a nullo nifi a Rege de-

. Sed cum Philippus eo & tribus fequentibusannis

pendet; immo prztendunt Hifpani ufüque tritum af-

bello cum Gallo effet implicitus, parum rem hanc pro-

firmant, caufas ab hoc Tribunali nec per litteras Pon-

movit, donec tandem anno $9. a bello liber ad Reli-

tificias etiam via appellationis Romam avocari poffe ,

gionem ftabiliendam in ditionibus füis animum admo-

nec fimiles litteras executioni mandari pofle fine af

vit, difcedeníque e Belgio mandata forori füz Marga-

fenfu Regis, ut latiffime deducit Francitcus Salgado;

ritz Parmenfi, Belgii Gubernatrici & Antifítiti Gran-

in füpplicatione ad Sanüáiffimum, Parte II. Cap. 33.

vellano dedit, ut enixe curarent ut placita patris fui

& pro indubitato afferit Farmofinus ad Cap. 7. deap-

quz ipfe, pro Pontificiis In

quifitoribus firmarat, ex-

pellationibus Quzft. 3. N. 12. & 16.

quifite fervarentur.

a) Vide originem Inquifitionis & Co;ïgrcg. S. officii in jus

Margarita rem cum Provinciarum Prafectis exequi

Ecclefiafticum univerfüm part, :, 'Tit, XXII. C, ILI.

aggretla mox obftacula fumma oftendit. Magiftratus

zgre

(P) L. 24. de Rebus .Hifpaxliæ Cap. 17.

Drge RoMaNis CONGREGATIONIBUS,

157

*gre videbantur id negotium in fe fufcipere. Nobi- que ordinariis Magiftratibus juxta priftinam difcipli-

lium aliqui ambigue operam fnam pollicebantur; alii

nam relictis. (a).

precife negabant , opportunum tunc effe redire ad

eum lapidem movendum, ad quem toties offendit-

& 1

íent. In populo exaudiebantur multorum etiam con-

tra Regem voces, quas aliunde immiffas (atis appare-

Quandonam in[lituta fuerit Congregatio Inquifitionis

bat, ut latius apud Stradam videre licet.

S. Officii , C9' quinam ad illam Congregatio-

Quid circa Inquifitionem fentirent Belgz precipue

nem pertineant.

Sub hoc enim

circa annum 1565. innoteícere coepit.

tempus Philippus Il. per litteras ad Gubernatricem

Primus hanc Congregationem inftituit anno 1542.

precepit ut Inquifitores caufarum fidei ubique perían-

Paulus III. eique deputavit fex Cardinales in tota Re-

&e retineantur omnique ope a Gubernatrice ac reliquis

Conformiter ad

publica Chriftiana fuper negotium fidei Inquifitores

Provinciarum Przfe&is adjuventur.

generales & generaliffimos, data illis omnimoda ac

has litteras fignificatum fuit Prefedtis Provinciarum,

plenaria poteítate inquirendi in hzreticos ut de hzrefi

ut facris Inquifitoribus favor omnis impendatur.

fufpectoss eo

fÍque puniendi » idque pertotam rempu-

HocEdi&o promulgato, moxquatuor primariz Pra-

blicam Chriftinam. Subfequentes Pontifices frequenter

bantiz civitates vehementer iracundeque apud Can-

eam Congregationem confirmarunt, eique Sixtus V.

cellarium pottulant ut füorum privilegiorum ratio hà-

in Conftitutione füa 74. (7) inter XV. Congregatlo-

beatur, quibus ea Inquifitorum judicia repugnant.

nes primum locum attribuit, ampliffimamque in ne-

Deinde paucis poft diebus nunciatur Gubernatrici mul-

gotiis fidei au&oritatem dedit.

tosin Brabantia nobiles, inito inter (e foedere decre-

Ad hanc Congregationem in primis fpe&tant Cardi.

viffe, fi Rex in illorum Provinciam Inquifitores vi vel-

nales plures vel pauciores pro beneplacito Pontificis;

let inducere, fe fümptis armis contra vim ituros. Ad

illique proprie hanc Congregationem conftituunt, &

hec novem e notabilitate füb initium anni 66. foedus

in negotiis decidendis foli gaudent fuffragio decifivo.

conícribunt aliis proponendum: in eo exorfiab Inqui-

Preter Officialesinferiores V. G. Fifcalem, Notarium

fitionis execratione quz divinis humani(que legibus

&c. habet hec Congregatio unum Judicis ordinarii

advería, barbariem longe füperet, omnium retro ty-

vices gerentem, ex Ordine S. Dominici & dicitur Pa-

rannorum, commotos íe fe affirmant ea indiguitate:

ter CommifJarius S. Officii. Hic in Atfefforem habet

feque focietatem iniiffe, qua obviam irent nefariis eo-

Pralatum aut Clericum fiecularem, Canonum Profet

rum conatibus qui per hec judicia in optimorum ci-

forem qui vocatur Affeffor S. Officii.

vium fortunas intenderent; quam ob rem perfanc&te

Denique ad hanc Congregationem pertinent illi qui

nt Inquiitionem fe nullo modo in Belgio paffu-

appellantur Confultores S. Officii, inter

quos quatuor

Inde miffi per fingulas Provincias animos popu-

fixum locum habent; tres.ex Ordine

S. Dominici,

larium ac nobilium folicitarunt, eo fücceffu ut brevi

fcilicet przdidus Pater Commiffarius,

Pater Genera-

ultra 400. nobiles palam foederi fübícripferint, unani-

lis ejufdem Ordinis, & Magifter S. Palatii ; quartus

miter ceffationem Inquifitionis poftulantes.

Profeflor exOrdine Fratrum Minorum Conventualium,

Cum vero Gubernatrix intellexiflet confoederatos

cui tanquam fixo & invariabili, ait Cardinalis de Luca

nobiles eirciter $oo. Bruxellas adventuros , conven-

in relatione Romanz Curiz di(curfi i

4. N.9. congruit

tum folito celebriorem apud fe indixitad diem 3. Apri-

fingulariter nuucupatio: Contüultoris:

S. Officii, habens

lis, quo diecongreg

atis Provinciarum Pxafedis atque

hoc munus magis peculiariter,

illudque pra cateris

Aurei Velleris Equitibus & privati Confilii Senatori-

Confultoribus exercet.

bus, multis in deliberationem pofitis, variz quoque

His quatuor fixum locum habentibus adiung—i'hfolent

fuere fententiz: plerifque invifüm erat, ait Strada, In-

alii nonnulli Theologi pro arbitrio Papz ex Variis R.e-

quifitionis nomen, omne(íque fere acerbe ac palam

ligionibus , aut quandoque ex Clericis fzecular

ibus prz-

contra novum inquirendi de Religione Tribunal dif-

cipue canonum periti,

E

ferueres & rurfus die fequenti coactis Dynaftis ac Se-

Hi Contultores licet folo fuffragio confültivo fruan-

natoribus plerique acriter ac incitatius differebant con-

N

tur, fintque dumtaxat Cardinalium Confiliarii feu A (

tra Inqui(itionem, ut fatis appareret eam nulli homi-

feffores, plerumque tamen ab i

pforum fuffragiis gefta

num ordini acceptam e(fe: adeo ut Antv

erpie nemo

Congregationis unice dependent,

fi

ut $. fequenti vi-

t tam tenuis fortunz qui fclopum aut haftile aliquod

debitur.

non oftentet, mineturque illo fe telo ufürum in eos

50 Vo

qui Hifpanicam Inquifitionem inferre in urbem conni-

tantur. .Immo & Epiícopos non levi affe&tos injuria

Qua forma Congre

gatio heec procedat C9' quibus potif-

videri, dum Religionis caufz, quarum cognitio ad

fimum , decr

eta hujus Congregationis ad-

ipfos jure pertinet, ad pofterius hoc Quaffitorum Tri-

firibenda . fint.

bunal transferuntur: uno verbo vix unus fuit ineo Se-

natu qui opportunum tempori e

xiftimaverit. ejufinodi

Negotia ad hanc Congregationem pertinentia di(tri-

Tribunal.

buifolent examinanda uni vel interdum pluribus Con-

Demum 5. Aprilis nobiles füpra 200. libellum Gu-

fultoribus, qui eorum examine fado relationem f3-

bernatrici obtulerunt

labatur.

quo abolitio Inquiütionis» poftu-

ciunt in Congregatione ad quam conveniunt Confíi!,

tores, quz habetur qualibet feria fecunda in Palatio

Dum de univer(ali hoc Belgarum non fectariorum

S. Officii, ibique ipfum A (fefforem S. Offi

cii de nego-

tantum fed & Catholicorum adverfüs Inquifitionem

tiis fibi commillis inftruunt, qui juxta i

nftructionem

odio, tumultu populari & pejoribus quz przvideban-

a Confultoribus acceptam ea relaturus e

ft in alia Con-

tar imminere, Gubernatrix frequenter Regem certio-

gregatione ad quam conveniunt Cardin

ales de S. Offi-

rem fecerat, tandem ex parte Regis fcriptum eftquod

Ccio, quz qualibet feria IV. habetur in

Conventu PP.

Rex permitteret Ecclefiafticos Inquifitores removeri,

Dominicanorum prope Ecclefiam B.

Marix fuper Mi-

modis Epifcopis in fuas Sedes ante induáis; atque ab

nervam.

eo tempore Inqui(itionis Tribunal ceffüre coepit, ac

In hac Congregatione congregatis Cardinalibus fo-

tandem non obítante contrario Ducis Albani conatu

totaliter obliteratum eft; adeo ut nullum hodie vefíti-

lus Afféffor ( Confültoribus in aula exteriori interim

expedantibus) ftando, tanqu

am minifter, negotio

gium Inquifitionis illius Bel

gio füperfit, cognitione

occurrentia juxta inftru&dionem in precedenti Con-

hzrefeos & hæfeticox'um punitione, Epifcopis, aliif-

gregatione a Confültoribus acceptam, refert; & poft-

(a) Vide jus Ecclefiaflicum univ, part, III, Tit; IV. ch, II, («) Al. 72. in Bull, Rom.

quam

158

TRACTÀAÀTUS

Á

quarn inter Cárdinales difcuffio éis bene vifà fecuta eft,

& a cujus fuffragio decreta illa vimà fuam uültimate ac-

advocantur Confültores, eorumque votum íeu con-

cipiunt, folus tanquam decernens ac ftatuens intro-

filium expetitur; quibusauditis ex judicio ac fuffragio

ducitur hac fimilive forma ; Santtifimus Dominus ,

Cardinalium negotia terminantur.

Cardinalium ac Theologorum votis auditis flatuit &c.

-Ut autem aliquid pro determinatione Congregatio-

Verum tamen cum in hac Congregatione Pontifex,

nis habeatur, non requiritur ut major pars Cardina-

auditis compendiofe Cardinalium fuffragiis, foleat fe

lium de S. Officio confentiat, fed íufficit major pars

eorum refolutioni abíque fpeciali per fe ipfum exami-

eorum qui a&tualiter in Congregatione przfentes fünt,

ne aut diícuffione, conformare & negotia conclude-

ut declaravit Pius IV. Coníttitutione 79. & confirma-

re, ruríüs pater qua ratione & hzc decreta non tan-

—

vit Pius V. Confítitutione23. infuper addens haberi pro

tum a Cardinalium fuffragiis, fed vel precipue a Con-

determinato atota Congregatione quod per przíentes

fultorum relatione dependere ífoleant; quia ut fupra

[ ».-]

icet dumtaxat duos determinatum eft.

didum eft, & ipfi Cardinales Theologorum relationi

. Hinc facile contingit, ut fi qui decretum aliqnod

& votis fine fpeciali per fe ipfos examine ordinarie füa

ab hac Congregatione defiderent, przvideantque Car-

vota conformant.

A-— 779 .273

dinales aliquos fibi futuros contrarios , conentur effice-

Et hic quidem ordinarius eft Congregationum illa-

re ut negotium in Congregatione proponatur, dum

rum procedendi modus; fed interdum dum negotii

hi Cardinales fciuntur aut pravidentur futuri abfentes.

alicujus magni momenti res agitur pluribus Coníülto-

Abíoluta Congregatione feriz quartz, die fequenti

ribus res examinanda, immo & fübinde iterato com-

feria V. alia rurfus habetur Congregatio eorumdem

mittitur; prafertim fiinter ipfos Con!ültores fit dif-

Gardinalium in Palatio Papali coram ipío Pontifice, qui

fenfios quin & quandoque fit ut fi agatur de re füm-

tunc Congregationi przfidet; cui compendiofe, ut

mi momernti V. G. de prohibitione libri, qui Aucto-

decet, ait Cardinalis de Luca dido loco N. 11. refe-

rem habet in fumma Ecclefiz dignitate conftitutum &

runturea quz in pracedentis diei Congregatione Car-

magnz audoritatis, tunc fi qui fint inter Cardinales

Ca*-ua m VP — o 9v ( —

dinalitia diícuffa fuere , ip(ius etiam Congregationis

profeffione Theologi, librum ipfi legant judiciumque

votum referendo, ut ipfius Papz oracula recipiantur.

——

Hzac ille.

fuuu in ícriptis fieponant.

«o

Facta hac relatione quandoque etiam pro negotio-

p

rum qualitate advocari folent prefati Confültores, ut

& ipforum votis auditis Papa ultimate refolvat.

CAP'UT LL

Ex his que modo dida fünt non difficulter intelligi

l

poteft, quibus potiffimum ipía decreta Inquifitionis

De Congregatione pro executione & interpretatio-

feu S. Officii fintadícribendas & quidem cum ad Con-

ne Concilii Tridentini.

gregationem quz feria IV. habetür, non conveniat,

aut interfit Pontifex, fed folà Cardinales de S. Officio,

$.

h

Í

ex quorum fuffragiisin illa Congregatione negotiater-

minantur, patet decreta ab hac Congregatione ema-

Origo hujus Congregationis C9' qui ad illam

nantia non poffe Pontifici adícribi, fed folos Cardina-

pertineat (a).

ll]C]

les de S. Officiis Au&ores habere; nec his omnibus

adícribenda eífe, fed folis qui in Congregatione fue-

Ub 'initium anni 1 $64. publicato Concilio Tridenti-

T

runt, aut horum majori partis quia ut fupra notatum

n0, ut ejus de reformatione decretaexactius ferva-

fuit, licet plures ex Cardipalibus $. Officii fint abfen-

rentur, PiusIV. oc&to deputavit Cardinales qui decreto-

tes, determinatum per przfentes, aut eorum majorem

rum Concilii executioni intenderent, ni(i, ait, in execu-

l

f

partem , babetur ac fi a tota Congregatione determi-

tione di&orum decretorum Conciliorum aliqua dubie-

natum foret; ideoque fieri poteft ut decretum (üb no-

tas aut difficultas emerferit, quo cafu ad nos referant.

mine hujus Congregationis editum, duos trefve dum-

Confütutione 81. (18. in Bull. Rom.)

t

taxat Cardinales auctores habeat.

Hzc eft prima hujus Congregationis inftitutio,qua

Hinc ulterius intelligitur cur in decretis ab hzc

tamen ut ex verbis pater, non ad interpretationem,

Congregatione ferix IV. emanatis, nulla fiat mentio

fed ad folam executionem fuit inftituta. Subfequen-

Pontificis, neque dicatur V. G. San&liffmus Domi-

tes vero Pontifices eam non tantum confirmarunt, fe

nur hunc illofre libros prohibendos cenfuit fed Eminen-

ejus auctoritatem ampliarunt: & quidem Sixtus V. in

tillami ac. Reverendifhmi Cardinales Inquifitores Ge-

Conftitutione (al. 74. in Bull. Rom.) 79. eorum de-

neraleseos prohibendos effe voluerunt, prout przfen-

cretorum quz ad fidei dogmata fpedant interpretatio-

ti decreto prohibent.

ne fibi refervata, Cardinalibus dictz Congregationis,

Verum quia Cardinales folent fe conformare votis

fi quando in his qu& de morum reformatione, diíci-

Beeduu as q'U 99 9 —— TA3

Coníültorum , feque ad eorum examen referre, abf-

plina ac moderatione & Ecclefiafticis judiciis conttitu-

que fpeciali per fe ipfos V. G. librorum ledione vel al-

ta fünt dubietas aut difficultas emeríerit, interpretan-

terius materiz propofitx difcuffione, non dubium quin

di ficultatem, ipfo tamen coníülto, impartitur. Hac

Coníültores fzpenumero in iítis decretis precipuas

itaque Conftitutione non exequendi dumtaxat, íed

partes obtineant, iiíque precipue adícribenda veniant:

etiam interpretandi decreta Concilii huic Congrega-

quin immo quia inter ipfos Confultores unus dumtaxat

tioni poteftas facta fuit.

aut alter eligi foleat, qui V. G. librum legat, aut ma-

Congregationem hanc proprie conftituunt Cardina-

teriam integre difcutiat, reliquis ad fümmmariam ejus

les affümendi pro arbitrio Pontificis pluresaut paucio-

relationem judicia fua formantibus, patet potiffimum

his decreta illa effe adícribenda.

res, ordinarie tamen pauciores, quam pro Congrega-

tione Inquifitienis; & hi foli rurfus in hac Congrega-

g

Quod ad decreta Congregationis feriz V. attinet

tione voto decifivo gaudent. n iíta Congregatione,

l

cum in illa prefideat Pontifex & auditis Cardinalium

ait Cardinalis de Luca in Relatione Romanz Curiz dif-

fuffragiis, ipfius quoque Congregationis diei prace-

curíü 15. IN. r6. nulla adeft mixtura Pralatorum, uno

dentis voto, & quandoque etiam Confültorum íen-

excepto qui Secretarii munus gerit; atque unus Car-

tentiis, concludat, decernatac ftatuat; fequitur eate-

dinalis ejus habet prafe&uram pro fübfCriptione litte-

nus ipfi Pontifici hzec decreta adícribenda fore: unde

rarum & decretorum, ipfiufque Congregationis cura

licet hzc decreta vere fint decreta Inquifitionis, atque

& diredione, diciturque Cardinalis Pscfectlut. — Ad-

ï;

ob id a Notario illius Congregationis fignentur, ta-

men Iïontifex( tanquam Prafíes iftius Congregationis,

ISrz) Vide jus Ecclefiaftieum Univ, part, X, Tit, XXIII. C,-

funt

. Dg RoMaNis

CONGREGATIO NIEUS,

1359

funt etiam huic Congregationi ut & ceteris, Theolo-

erroneume[!, ait Cardinalis de Luca in annotationibus

gi quidam & Jurifperiti qui in dubiis & cafibus deci-

ad Concilium Tridentinum difcurfu primo N. II in

particularibus declarationibus cum confueta ceeca. fide

dendis opera & conüqlio Cardinalibus affi(tunt.

vim con[lituere, cum ille quee fingulos vel particulares

ab

concernunt ca[us, ex eorum particulari qualitate C3'

circuinftantiis manare foleant ; ideoque alteri diver[as

Qua ratioue in hac Cougregatione procedatur C9

circum[lantias habenti , mon femper fint applicabiles ,

decreta. edantur.

cum diver[imode ob diver(am facti qualitatem fcpius

decernere congruat. Hxc ille.

Dubia five caíus. Congregationi propofita exami-

Licet ergo de declaratione fuper cafü aliquo data au-

nanda traduntur uni aut pluribus Confültoribus, qui

tentice conftaret. inepte declaratio hzc applicaretur,

eorum examine fa&do illa referunt in Congregatione

nifi fciretur cafüm propo(itum fuiffe omnino cum iif-

quz qualibet hebdomada vel bis in meníe, pro nego-

dem circum(tantiis eumdem cum eo cui eam applica-

tiorum numero vel qualitate, die Sabbati in Palatio

re vellet; quod rariffime contingit.

Apoftolico habetur.

Denique cum hz declarationes publicari non fole-

Huic Congregationi Pontifex non affiftit fed foli

ant, evidens eít eas non ut leges effe recipiendas, nec

Cardinales; ex quorum füffragio dubia füper decretis

etiam ut infallibiles Concilii Tridentini interpretatio-

Confilii Tridentini exorta declarantur.

Verum licet

nes; quandoquidem fuüper eodem decreto etiam in

Pontifex Congregationi non interfit, interdum tamen

abítracto & in generali contrariz-interdum datz fue-

ultima refolutio Congregationis non habetur priut-

rint declarationes, ut videre licet apud Fagnanum ad

quam ad Pontificem fadta fit relatio, quod eo caíu in

Capitulum Quoniam de Conftitutionibus N. 57. & 58.

ipfa declaratione indicatur hac vel fimili forma: C9?

fed tolum habendas ut probabiles & doctrinales refo-

factta relatione ad Sanctiffmum , Sanctiffmus illam

lutiones, eo majoris au&toritatis quo earum auctores

Apyrobavit.

majori pollent au&toritate, ut pluribus citatis auctori-

In hac uti & precedenti Congregatione Pontifex re-

bus docet Bertrandus Loth, Tractatu II. Art. 18. Re-

lationi fibi fa&z & (uffragiis Cardinalium fine fpeeiali

folut. Belgic.

x

examine annuere.folet, ficut & Cardinales ordinarie

Confultorum refolutioni fe conformant.

- Quare ex dictis $. przcedenti facile deduci poteft

quibus potiffimum hujus Congregationis decreta ad-

GA T W L

I II

Ícribenda fint.

Congregatio hzc non folum dat decretain generali

De' Congregatione Indicis.

& in abftracto füper alicujus dubii & quod varios pa-

ziter fenfus decreti Concilii Tridentini declaratione;

$.

r

ífed etiam caíüs particulares in forma contentio(à dif-

putandos & decidendos aífumit; & quid in caíu illo

4n femper alioquorum librorum lectio fäerzf

particulari juxta decreta Concilii Tridentini refolven-

prohibita.,

dum fi, declarat & decernit.

Quando füper dubio propofito ante jam prodierunt

Um omnibus jure naturali preceptum Ht'vitiorum

refolutiones, cum iftis, ait Cardinalis de Luca loco

C

àc errorum contagionem vitare, tentationibus

citato N. 17. procedi folet, atque aliquando abíque

aut peccatorum periculis nulla exigente neceffitate fe

ulla difcuffione refcribi, quod dentur refolutiones alias

fe non exponere, tempus rebus vanis & inutilibus haud

factz; id'autem non femper bene procedit, cum id fer-

impendere, lege quoque naturali nunquam non prz-

vandum non fit, ait idem, in re(olutionibus cafuum par-

ceptum fuit, eorum librorum vitare le&ionem, qua

ticularium, cum diverfz fingulorum caíüum circum-

fieret ut in unum ex di&is preceptis impingeretur.

ftantiz diveríam exigere valeant refolutionem.

Si qui igitur fint libri perniciofis principiis referti,

Refolutiones hujusCongregationis non folent quem-

licet nullalege pofitiva eorum lectio fit interdicta, (em-

admodum decreta S. Officii publicari nequidem more

pertamen fuit, & eritlex naturalis mandans ab eorum

Curiz Romanz, fed per litteras figillo Congregatio-

le&ione abítinere eos qui ex eorum le&ione facile in-

nis, fübícriptione Cardinalis Prefe&ti & Secretarii mu-

ficerentur: atque hinc ulterius przcipit eadem lex na-

nitas, confulentibus intimari; nifi forían ejus publi-

turalis, ut quifque follicite inquirat & attendat quo-

cationem exprefle fieri Pontifex mandet; ficuti circa

rum librorum le&io fibi contagioía aut periculo(à effe

decretum de Cominunione quotidiana nuper (P) ex

poffet, tametíi nulla lex humana eorum le&ionem in-

terdicat.

fpeciali mandato Innocentii XI. fg&um fuit.

Hanc legem naturalem non fàtis attendere videntur

$) LIL

illi juventutis Academicz Moderatores, qui nihil aut

parum folliciti funt, ut juventatem f(ibi concreditam

.;Qu,an,tum refolutionibur hujus Congregationis

abítrahaut a lectione librorum illorum, quorum ledio

deferendum fit.

licet nulla lege pofitiva t interdicta, lex tamen natu-

ralis ob evidens contagionis periculum eam interdicit.

Certum in primis eft nullam aut exiguuam effe au-

Quis enim neícit plurimos effe hodie tum Theologo-

&oritatem earum declarationum, quz paffim in aucto-

rum tum Canoniftarum libros nulla pofitiva lege inter-

yibus Scholafticis circumferuntur, quia falías multas

di&dos, immo qui omnium paffim manibus teruntaür,

& truncatas circumferri jam pridem deprehenfum fuit:

quorum tamen ledio juventuti fit perniciolior quam

ideoque ex fpeciali juffu Urbani VIIL decrevit S. Con-

foretaliquorum, quorum lex pofitiva lectionem inter-

gregatio 2. Áuguíti anno 1632. ejufmodi declaratio-

dixit: Quot enim non etiam hodie Theologorum ma-

nibus tam impreffis quam imprimendis, ac etiam ma-

nibus teruntur qui peffima prafertim in moralibus na-

nufcriptis nullam fidem in judicio vel extra effe adhi-

ti funt principia legentibus inítillare? Quot non Ca-

hendam, fed tantum ilis qua in authentica forma,

noniftarum, qui perniciofam ac plane íxcularem de

folito (igillo & fübfcriptione Cardinalis Prefedti & Se-

Beneficiis Ecclefiafticis ideam imprimunt, quo tan-

cretarii ejufídem Congregationis munitz fuerint.

dem fiat ut hzc idea preoccupati nihilpoftmodum pe-

Deinde cum hz declarationes frequenter dentur oc-

ne in Beneficiis prater temporalia attendant.

cafione alicujus cafüs particularis, in fupra dictum fuit,

At primis Ecclefiz feculis ad hanclegem naturalem

-(b) 18. Febr, 3679.

& -æonfqrmiter ad -

unicg penev attendebant Patres,

lam

1Co

qonix 1G GNO.À. TONC$

'

lam hortabantur Fideles ut alibroram le&tione fe tem-

catalogus exhibens nonnulla apocrypha & fübulofa

perarent, e quorum lectione periculum foret, ne in

fcripta, quorum le&dionem indignam judicavit Con:

unum ex pradiàis preceptis impingerent : quin &

ciium; fed ut ex verbis Concilii^ conftat, ibidém

—

fübinde cum deprehenderant quofdam a fimilium li-

dumtaxat agitur de ledione pullica in Officio Divino;

brorum le&ione folo dictamine legis naturalis non fut-

ac per confequens catalogus ibidem exhibitus dici non

ficienter retrahi, lege etiam pofitiva eorum ledionem

poteft index librorum prohibitorum, prout hodie in-

interdicebant, aut aliis mediis eorum.ledionem iis

telligitur, fcilicet continens libros abíolute etiam pri-

adimere ftudebant.

vajim legi prohibitos, qualis Index fculum proxime

Hinc füb finem fxculi IV. cum reperiffent Patres

elapfüm confedus non reperitur. Aftcirca mediuin

Concilii Carthaginenfis IV. Epifcoporum nonnullos

