alrem gradum dignitatis Cathedra-

&i un

ver(ari

copus Sanétos illos, de quibus tamquam Principi-

tice aut vitalis Officii huic Ecclefiee deperiiffe affiz-

:

mare auderer?

proban

bus gloriatur Ecclefia , Bafilium , Chryfottemum,

aliosque arbirratos fuiffs, quod melius fungi non

tjurqu

offent munere evangelizandi Chrifti humilitatem ac

1$onl

plius)

Ecclg*ïa Catbedml

perdit de vitali fua vi prqþtef

paupertatem , quam fi ipfi fefe pauperes efficerent

formam veflium.

J d

ad predicandum Deurn pauperem ; & Spiritum S.

modi:

ore Sanctorum Patrum nos docere, quod Epiícopus

VIII. Qüod ad veftes Clericalesac Monachales a)t-

plonis

paupertate Apoftolica fe magis commendabilem red-

tinet; mirum, quod Adverfarii ex earum apud Ba-

acceff

nrbàni

dat.

tavos olim faéta inhibitione etiam argumentum ali-

Quinimo paupertate illa Apoftolica ipfis T'yrannis

uod fumi velint contra dignitatem Cathedraticam

polta

Siflitur hic

formidabilis extitit S, Dafilius Magnus.

Ecclefie Ultraje&tinee. — Nam Sacerdotiiac poteftatis

ante tribunal Prafecti Caefarei, circumfítantibus Li-

Ecclefiafticae viralis visatque officium non dependent

&boribus , variisque aliis tantze digniratis. Miaiftris;

a forma & colore veítium; quandoque tutius atque

jactantur in illum minz fpoliationis bonorum, exilii

utilius füb alienis veftibus Sacerdotalis cura animabus

E

mortis ( 1). Stat intrepidus Dafilius, placide repo

impenditur. Laudarur Sanctus Martyr Eufebius Sa-

nens minas illas ad fe non pertinere, quod cum nil

mofatenfis , qui tefte "'heodoreto l. 4. hift. Cap. 13.

Fv Jpoflolieis [udoribus exercitatus : cum multas

poffideret , fpoliari non poffet ; nifi, inquit, indi-

geres pannofis hifce veftibus, tritis & laceris. In.

Ecclefias Paftoribus viduatas comperiffet ; füb perfe-

vincibilem eífe hunc Ecclefie Antiftitem fatetur 'T'y-

cutione Valentis, militarem habitum, id eft chiamy-

rannus. Sed & ipíe Valenslmperator, cum Eccle-

dem & balteum fümens & tiara capiti impofita,

"

fiam effet ingreffus , ubi Bafilius ad facrum Altare

more Syrorum & Perfarum, qui caput adverfus ar-

ttajec

parebat immobili corpore, obnutu fixo, fpiritu con-

dorem folis tiara tezebant, Syriam, Phanicen ac Pa.

N p

verfo ad Deum, circum adfi(lentibus in Sanctuario

leftinam peragravit; Presbyteros ordinaus ac Diaco-

An non

tübrj

facris Miniftris timore plenis ac reverentia ; capitis

nos, aliosque Ecclefiae ordines fupplens,

ii

IN

vertigine & caligine oculorum captus obftupuit ; de-

S. ille Anuíte

?

i ]

in ad oblationem accedens , vidensque a Presbyte:

cebart ?

8 tunc vi;alcm vim atque ofïicigm exeft-

N

rio eam illico non füfcipi, ita coepit corpore toto nu-

Caterum nusquam reperitur preceptum Epifcopis

d

tare, ut manibus fuítentari deberet.

Scilicet S. ille

aliisve Ecclefia Miniflris , ut externo quodam ve-

sU

Episcopus, non divitiis aut fplendore externo, fed

orefefe ho-

tüm

ftium aliorumque Ornamegtororum fplend

minibus

illan

(1) Vid, Greg. -Naz, Orat, 26,

(2) Hom./s. inC, 6, líai.

(3) Hom. 86, in Matth.

(

Ü

Disovisrri0 PRiMA.

429

It

minibus commendent ; fed e contrario in Concilio

quo in plerisque Catholicorum Provinciis per Epis-

Narbonnenfi anni $89. Can. 1. vetitum fuit, ne Cle-

copum ejusve Officialem exercetur; nec denique in

.

rici geftarent veftes purpureas ; &in Synodo multo-

Datavia concedi Clero ullam poteítatem coactivam,

rum Epifcoporum anno 830. curante Ludovico Pio

que jam pridem a Principibus Carhólicis Ecclefiatti-

eratore, uti refert Platinain Gregorio IV. Con-

cis perfonis fub fua ditione degentibus conceffa fuit.

ilerg

»

Im

irutum eft, ne Epifcopi & Clerici cujusvis gra-

Jno.

d

??

dus, pretiofas & exquilitas veftes, utpote fericas

Sententia Dottorum

ldea.

55

& coccinei coloris, aut braCteatas ferrent: neve

ex Evaugelio.

e poteflate Ecclefiee e[mtiafz',

m

in digitis gemmas, nifi dum Prafules facrificant;

Idog

P

ne in cingulis, calceis, aut crepidis aurum & ar-

. .. Sed & pro certo habent Do&ores,j jurisdictio-

ibet

99

gentum ferrent , que procul ab omni religione

nem Ecclefiz , quantum *ft ex primzva (ua. inítitu-

elio

?)

tione, mere fpiritualem effe; eamque fpiritualem ju-

lts

funt, & magna incontinentiz ac vanitatis figna

»»

manifeftiffima. ,,

Ita Platina.

risdictionem , omni potefltarecoacliva, omnique Fo-

diot

renfi ftrepitu femoto , ad Eccle(iz e(fentiam, vira-

rdO-

Pontifita,le Romamz. commendat fplendorem animarum ;

lem vim, atque officium fufficere,

[ius,

&op vefhium.

Omnis namque jurisdictio, Ecclefia propria & ef-

do

fentialis, quam nec ulla poreftas fuper terram tollere

j

IX. Denique quantum ad vefítes facras vel ex ipfo

aut penitus impedire poteft, to:a fpirituals e(t, tota-

den.

Poniificali Romano p.t, tit. de cozfecr. ele&ti im Epif

que fundatur in preegrandi illa auétoritate quam Chri-

dete

copum , omnes Ecclefie Anti(tites commonentur,

ftus conceíTit Écclefiz:e, dum dixit;. $z Ecclefiam uon

üm

quod infularum fplendor ad Synagogam potius Tu-

audieris , fit tibi ficut. Etbuicus 69 Publicanus (4) &

Imi

daeorum pertineat, ad Chri(ti autem Ecclefiam fplen-

alibi : (5) J4decipite Spivitum $. quorum vemnferitis

hus

dor animarum: nam in Prefatione feu oratione haec

peccata , veuattuntur ei$, €9" quoaum vetimueritis, ve-

Jl

verba recitantur: Poztificalem gloviam uon jam nobis

tenta f[uuty ac denique: (6) — Data efd uibi ommis po-

bonor commendat veflium , fed fplemdor animarum,

teflas in Calo €9 in Terra, euntes ergo. docete ommes

VT

quia & illa que tunc caraalibus blaudiebantur obtuti-

gentes .

. docentes eos fevvare omnia quecumque man-

davi volis.

E.

bus, eapotiusque 12 ipfis erant intelligeuda pofcebaut.

UTl

Idem habetur & in Ordize Rornanzo.

Ubi, prout reflectit Claudius Fleury, Inftirur, ad

l

Quamquam hic defenfione opus non habeat Ec-

jus Eccl. parre 3. Cap. 1.

Chriítus quidem Ecclefize

clefia Ultrajectenfis, utpote cujus Prafules, aliique

tradidir poteftatem fumram redarguendi, ac repri-

ALld

Mini(tri Altaris in facra Lithurgia, divinisque officiis

mendi eos, qui fidelem populum prava docerent;

(A

peragendis, forte non multo minori infularum & (a-

nec non criminoíos cenfuris Ecclefiaíticis ligandi, at-

p

crorum veítimentorum ornatu decorantur quam pat*

que etiam a corpore fuo fegregaudi; fed nullam ei

i^

fim Epiícopi & Clerici Ecclefiarum , quae funt fub

conceffit vim coactivam, qui per paenas corpora'es

ulv

ditjione Carholica,

exercetur in inviros, nullumque (trepitum l'oreníem

TU

Ceterum ea, qua hoc $.adducta fant, plus fatis

eidem Poteftau conjunéctum aiïïgnavit.'

Ug

demonfílrant, recte Do&tores refolviffe, quod.Eccle-

fia Ultrajectenfis nil de fua dignirate Cathedratica ami-

Probatur ab Exemplo ChrifH , &2 Dodrina "ipofk lfm;

lie-

-

ferit, licer illius Antiftitesi& Clerus bonis tempora-

Ecclefiee poteflatem : e[fe meve fpirituales,

li

libus non effent dorati , neque diviti apparatu inftru.

u

éli; unaque patet, quam inane fit arpgumentum Ad-

IIll, Cujus rei exemplum, quód nimirum Eckleüa-

IN

ver(ariorum (1) hac in parte, dum inter ceetera ad

ftica poteílas, quam Chriftus Dominus fpo: fze fuae

probandum JAMetropolitagam Ecclefiam Ultvajettinam

reliéturus eflet, non in invitos exercenda foret , fed

ejusque Catbedvam ... jam tum. (abannis 140. &am-

in fpontaneos ac voluntarios;. exhibuitipfe, quando

T

plius) cozeidiffe €? vitali quacumique vi €9 ojficio fuif-

Difcipulos, quos perfuafione verbi attraxerart, non

e deflitutam , tam follicite enumerant haec & hujus-

nifi morum fuavitate & cceleftis füde do rinze virtu-

modi: zuterdicfa etiam fuiffe publica Catholicee Reli-

te in fodalitio fuo retinere. ftuduit : cumque multi,

i

gionis //gga ie Sacerdotum . Monacborumque veftibus :

quibus durior videbatur fermo doct;ing , abfcede.

J

acceffi(fe edium zdrcbiepi/copalium ia ufüm Pretoris

rent feu abirent retro, dixitad dugdecim , /Vurnqui i

urbàni deflinationem ; Provenztuum Ecclefie Metro:

£? vos vultis abire ? Quinimo cum a Difcipulo tra.

li

f

politana factam Acatholicis aífignationem &c.

dendus effet Miniftrris Judeorum & Gentibus, ao

luit a füis defendi, fed Petrum mateiali gladio u^i n

[IS

I V.

nt

50

redarguit; & dein coram Pilato palam profeffu ; .-:t,

Regnum füum non effe de hoc. Munu.,

A um

)

meum , inquit, 702 eff de bocmundo.

$U x pocA4un-

J

Ecclefía. Catbedvalis poteft. falva conjijlere;, licet

te coatliva , €9 fIvepitu

do e[Jet Regnum meum ,. Miniftri mei ufique decevta-

]*

deäifz:fa /?t potsfla

Ofe€njt,

ventut nom traderer Sudeis ,....

)

Ego :g hoc uatus

fum , €9 ad boc vemi in mundum , ut tcflimonium per-

s

Opinio Adv&rfäfïbrüm.

bibeam veritati, (7) Rex igitur noíter paffürus ve-

$

nit, & difcipulos fuos mifit ficut aznos inter Lupos,

y:

I. Non poteft, inquiunt Adverfarii, Ecclefia| Ul-

domiturus mundum non ferro fed ligno.

n

Quare &

trajectinain fua virali vi atque officio confiftere, cum

Apoftolus Paulus ^« , inquit, militia zojfir& gon

ei apud Batavos /ibera non lit (2) jurisdictionis Epis-

cartalia funt , /ed potentia Deo &?c. (8).

d

copalis adminifivatio , nec judiciariü. ribunalis ufus:

Cujus (3) judicii dies nulli affignantur , &? ubi nullus

Ex Patribus.

fl

pro Tribunali Judex fedet, aut [edeve poteft.

r.

Admittunt JDocfores , non poffe füb Dominatu Or-

IV. Hahc EVangelicar;ï & Apoftolicam Regulam

dinum Acatholicorum erigi apud Batavos aut confi-

Patres ienuerunt & docuerunr,

f

ftere Tribunalia Ecclefiaftica, quae Ferenfem ftrepi-

TzmrULLIANUS in Lib, ad Scapulam: Non eft , in-

e-

tum adjunctum habeant, neque exerceri exteriorem

)A

ilam judicii contentiofi formam, faltem: eo modo

quit, Zte/igionis coqERE Religiouem,

ATHA-

(1) Anonym. p. 189. & 190,

(2) Anonym. p. 190.

(3) Papendr. p. 232. col.2,

(4) Mattl? XVIII. 17.

- (8) 2.Cor. X. 4.

.55) -Joann. XX. 22, 23.

(6) Matth. XXVIII, 18.19.20.. (7) Joan. XVIH. 36. 37.

430

| ViNpniCUg ResoruTioNis DocCT, Lovaw,

»

|

VATHAN AS1US Epift, ad Solitarios: , Diabolus,

2

| quit, non habeat ultra quid faciat , ne pollit effe

»

")

L

S!f

iuquit, nihilveri habet, in fecuri & afcia inva-

ultra perditio plurimorum, perfecularem compri-

95

dens concutit fores eorum a quibus recipirur: Sal.

)

)

mendus eft poteftatem, ità quod ei deputetur exi-

y

93

vator contra mánfuetus eft ; si QUIS , 22quit ; VE-

»

lium, vel alia legitima peena inferatur. ;; — Ubilu-

"L

??

LIT ME SEQUI ET EsSsE DisciPULUs MEUS j docet-

culenter füpponit Clemens lII füb finem feculi XII.

D]

f

39

que fe, cum ad quempiam venit, zoz ^i inftare ,

jurisoictionem Ecclefie , quam a Chrifto Domino

$vü

fed potius pulfare acdicere: aperimibi.... Quod

accepit, effe mere fpiritualem.

"

li aperiant, intrat; fin graventur aut nolint aperi-

D

2

re, abícedit: non enim pladiis aut jaculis; aut mi-

Ex Pontificali Roinato.

!

» litari manu veritas preedicatur, fed f/uadeudo&s cos-

»1

VII. Quod autem Clemens !II, declarat, hujus-

"

e

» Julendo. ,

Athanafio confonat S. Hiranius L. 2. ad Con-

modi facinorofos, qui polfent effe perditio plurimo-

He

rum, per fecularem comprimendos elTe poteftatem;

|(ol

ftantium, ;, Deus,.. , inquit , coa&am confitendi fe

22

eft afpernatus voluntatem ; fi ad fidem veram ifti-

nonitaintelligendum eft, acfi Princeps ad imperium

2

usmodi v adhiberetur, Epifícopalis doctrina ob.

Ecclefige deberet exilio aut gladio punire: Nam econ-

»

??

viam pergerer, diceretque: DeusUniverfitatis ob-

trario Ecclefia (emper interceffit apud TJudices fecu-

??

fequio non indiget zecejfjario 5 non requirit coac£am

lares , ut reis a criminofaà vita coórcitis parcerent .

»»

confeffionem... non poflum niíi voleztem recipe-

hodiedum ex prafcripto Pontificalis jubetur Epifco-

32*

re , nifi orantem audire , nifi profitentem figna-

pus ferio intercedere pro Clerico criminofo degra-

dp

35

re

dato: * Pontifex Degradator , Zequit, efficaciter &

exc

S. CHaYsosTOMUS eandem doCtrinàam quam

» eX corde, omni in(tantia pro miferrimo illo dere-

G

plurimis locis tradit, v.g. hom. 1o. in z, 'Theff. di-

» li&to intercedit apud jJudicem íecularem, ut circá

2b

cit, quod Epifcopus vorLuNTaAn1s praeffe debet a

» mortis periculum vel mutilationis contra degrada-

ne

quibus Prineipatus fui gratiam veferat; iem in Lib,

, tum fenrentiam moderetur, ; Ubi Ecclefia non

fibi

de Sacerdorio ,. Chriffiamir, inquit, MiNIME ommzum

folum teítatur alienum fibi effe animum ab infligen-

bus

licet peccamtium lap[us v1 CORRIGERE , NON ViM af

da poena mortis aut mutilationis, verum etiam infli-

cur

fevve, fed suU&DERE TANTUM oportet ; item de verbis

€lionem mitioris poende , puta exilii aut fimilis , ità

lfai. vidi Dominum hom. 4. Regis & Sacerdoris dif-

pertinere ad Judices feculares, ur ipía nihil habeatir

fert

crepantia munia recenfens ait: z/le cog1T , bic EXHOR-

hac parte nifi quod precetur & füpplicet inanimarum

d

falutem.

TATUR; il NECESSITATE, HIC CONSIL10; Zlle babet

Fs

ARMA SENEIBILIA, DC SPIRITUALIA 5 2/le BELLUM gerzt

eu

^

cum Bansanis , zib bellum eff adoeríus DxxMONES.

Ex antiquis Canouibus.

clel

Item S.HizRoNYvMus in Epift, 3.ad Nepot.lon-

pi

ge diver(am effe docer poreftatem Principis & Epit

VIII. Propterea jam inde a primis feculis conditi

(I$,

copi, quod z/le zolentibus praftt , bic voleutibus: ille

fuere Canones contra illos [£pifcopos aliosque Ec-

"

zerrore fubjiciat , bic fervituti douctur.

clefiae Miniftros, qui fidelibus delinguentibus timo-

tidr

rem conuarentur incutere eos verberando: , Epifco:

qui

Ex folenmi oratione Romanuag . Ecclefía.

» pum, ézquit Canon 38. Apoftolorum , aut Pres-

cot

9?^

byterum aut Diaconum , fercutieztem fideles de-

dral

. V, Et quidem Ecclefia Romanajam olim mere fpi.

D]

linquentes aut infidelesiniqueagentes & per hujus-

ritualem poreftatem , quantum eít ex Chrifti inftitu-

»

modi vo/entem timeri, dejici ab officio. füo praci-

fügc

lius

tione, fe habere profeffa eít puhlica oratione hiíce

2

pimus, , Hunc Canonem füb hac verfione refert

nid

verbis comprehenía: Deut, qui B. Petro collatis cla:

Gratianus Dif£.4$. Caz,7. Eumdemque procul du-

IQ

vibus Regm caleffis auimas ligaudi atque folvendi Pon-

bio indicare voluit S. Gregorius J. 2. Epiff. g2.ind.2,

tificium tradidifli, coucede ut iuterceffoonis ejus auxi

ubi ira loquitur : ,, Quod aurem de Epifcopis, qui

Íto a peccatorum no[frorum uexibus lbevemur.

Quz

verberibus timeri volunt, Canones dicant, bene

oratio totidem verbis adhuc reperitur in Libro Sacra-

fraternitas veflra novit. . Paítores enim facti fümus;

entorum S. Gregorii, uti olim recitabatur XIII. Ka-

?3

nonpercuffores. Egregius Predicator dicit:: -

lend. Martii in officio Catbedra S. Petri n Roma, ha-

pti

gue, obfecra, sucvepa in omni patientia 69 dotlvina,

beturque adhucin MifTali Romano T ypis Plantinianis

?»

Nova vero atque inaudita eft iíta praedicatio , quae

Quo

?*

Extat & hec fententia

diti

edito 1596. & non nifi poft tempora Pauli Ill, &

verberibus exigit fidem, ,,

Gregorii XIll. in quorum Breviariis adhuc eadem

S. Gregorii apud Gratianum , ead. D/7. 4 $. Car, 1.

x

h[m

oratio legebarur, expunéctum tandem füit vecabulum

Clarum eft , SS, Patres hujusmodi Canonem fta:

animas, procul dubioa quopiam qui exiftimarit Pon.

tuendo , non tantum reprobafí&e fpiritum vindiétae ,

fit

Den

tificem Romanum a Chritto accepi(le poteftatem non

qua 2 Sacerdote longe abeíTe debet, fed & eamvim

foluro animas fed & corpora ligandi, prout novitfi-

coactivam , qua verberibur extgeret fidem , aut qua

qu

mi Curize Romanz fautores (1) ia publicis T'hefibus

Epifcopus verberando fi

^

propugneare non dubitarunt, afferentes R. Pontificem

vellet,

deles delinquentes ætimerz"

e

effe pofrum a Deo, ad alligaudos

P;'il

bus 69 uobiles eorum i mauis ferreis.

geys i compeldz'-

Pompatäcuüz. Satellitium.

IX. Quinimoa fpiritu 'Ma:triqucclefïæ-alvicnum;efl*,

Ex Decreto Clgfneizti: 4II.

exteriori quodam apparatu Miniftrorum, & pompa-

f"

VI, Extat & Decretum Clemeuatis III. in Cap. 10.

tico fatellitio. filios fuos rerrefacere., urpore quae. ex.

và de judiciis , quo declarat, quod fi Clericus ob

precepto fponfi.ac Domini fuüi vitare didicit omnem

[

[

commi(Tum crimen depofitus fuerit, & poft depofi-

fpeciem Dominationis. Quare & Princeps Apoíto:

tionem incorrigibilis manensexcommunicatus; atque

lorum Coníacerdotes fuos- monet, 407 domiunavi

ftr

tandem contumacia crefcente anathematis mucrone

i Cleris, 1. Petr, V, in quem locum ita commen-

percuffus ;, poftmodum vero fi in profundum: ma

tatur Guilielmus Eftius ::,, non folum, 2z4uit , do-

[«

» lorum veniens contempferit; cum Ecclefia , zz-

» minari dicuntur in alios; qui poteítatem, quam

&

. » fuper

*

(1) Defirant in Thef. 41. Maji 1684.

* w

d

DisoQuisrrto PaiMwA. -

431

xa'e

» füper illos habefit , ad füain: ipforum. convertunt

quo tandem per conceffíonem Principum Catholico-

t

d.

EL

ac referuht urilitatém; cujusmiodi poteftas eft Do-

rum judicia Ecclefiaftica celebrari cceperunt , per Xf.

?*

minorum infervos: Verum etiam qui more Prin-

prima fecula in Ecclefia -i-nïcogpimm' fuiffe: & inufita-

li.

turm.

D

cipum hujus feculi imperant curm ottentatione po-

]

ul

»

teftatis , nec nifi cüm fatellitio & pompa affecla-

Nullum prioribus

AMis-(eculis- difaimtlbré: mr

i

??

rum prodeunt in publicum : feilicet ut terrorem

forum internum & externum , fed Epiícopi, uti te-

fübditis incutiant, atqui Chri(tus voluit in Paftori-

ftatur Morinus de paenit, L. 1. Cap. 9. * Conftantif-

25

^bus & Rectoribus Ecclefiz magis apparere humi-

» fime Jurisdictionem füam in omnia crimina etiam -

?5

litatem & manfuüerudinem, quam poreftatis often-

» leviffima occulta & publica, Sacrameztali , ut nune

tationem atque. feveritatem , & amorem magis

» loquimur, rafiézeexercuerunt. ,, Additque Mo-

d*

??

quam terrorem ; ut abfir non folum animus, fed

rinus ibidem Cap. 10. : 11. nihil haétenus a fe reper-

QQ«

» etigm fpecies dominandi in plebem fübjectam, ,

tum, quo probetur ante feculum XII. forum exter-

Ti

Hec pereruditus il

1

le Epi(tolarum quüolicarum in-

num ab interno fuiffe (eparatum, aut Judicem pecu-

m

D

liarem pro excommunicatione folvenda , alinmmque

on

terpres,

pre culpa diluenda deftinatum fuiffe: Quare nec opor-

eu

;:d av Pfiatipi&äs Catbo

tebat olim éeum, qui in foro interao five poenitentiali

,;?-urz;:zl;f&ioöa??i

.ï'lz*cz'k emcefa

a vinculo excommunicationis abfolutus erat, ulterius

| Eccgeff;aþicis?

(Q

recurrere ad Epiícopum, ejusve Officialem pro abío-

: X Cærerum fatemur, Epifcopos fub ditione Prin-

lutione obtinenda in foro externo.

gf&:

du

cipüm Catholicorum, per Officiales fuosjam pridem

" Verum circa feculum XIL . cum fcholafticee T heo-

r

exercuiffe jurisdictionem quamdami, qua corporalis

logiae fundamenta jacerentur, brevique fcholas om-

itcià

cns inflidionem viinque coactivam conjunctam

nes occupaffent , forum poaenitentiale in

raxi fepa-

l

abet, fed & (cimus Epifcopos hujufmodi jurisdictio-

rari ceeptum e(t a judiciali, & in varias perfonas trans-

adg-

10f

nem nón poffidere tamquam a Chrifto fibi datam,

ferri, uti idem Morinus obfervat ibid. Cap. 9.n. 6.

.

fibique effentialem aur neceffariam : fed a Principi-

unaque cum ftudio Jegum civilium, quod tuactem.

bus fecularibus c

onceffam , *ce:rtisq;;c'li:pjftiþ:ug cir-

poris pene apud folos Clericos vigebat , invaluere

lHl

en

cumícripram,

apud Ecclefiafticos formalitates &'tricee foreníes,

uapropter

]udicïes.f'eciälares au&orita-te fuarepref-

adeo quidem, ut brevi Forum Ecclefiaflicum hac in

ii

ufri

ferunt Officiales Ecclefiafticos, qui iftiusmodi juris-

parte ipfa "Tribunalia fecularia füperaret, & Judiceg.

di&tionis debiros fines' tránsgrefli erant, prout refle

Regii hoc ipfum animadvertentes cceperint Laicorum

Fevretio Parlamenrurn Parifienfe anno 1562.. pronun-

caufas tum civilgs tum criminales fibi ref'ervaþe.(

ciavit, male & abufive judica(Te Officialem Curiee Ec-

clefiafticae condemnando aliquem ad fuftigationem

Precipue autem invaluit ftrepitus ille Fot&nfis id

publicám, inhibuitque omnibus Judicibus Ecclefiafti-

Curia Romana, & fupra modum multiplicati fuere

diti

E

Miniftri Foro externo & contentiofo vacaates,

Ec

cis, ne fimiles pcenas decernerent,

/"Ex hifce omnibus evidenter patet; quod ad efTen-

Verum ratio & experientia evincunt , Forenfem

mo

Íco:

tiam Ecclefiaftici & Epifcopalis Regiminis minime re-

illum ftrepitum adeo non requiri ad Ecclefie Cathe-

quiratur jurisdictio illa ,, qua poreítatem coactivam

dralis effentiam , vel ad viralem illius vim atque offi-

05

cohjun&tam habeat, & confequenter Ecclefia Cathe-

cium, ut potius natus fir vitalem illam vim atque of-

de

dralis Ultrajectina nullatenus debeat aeftimari collapfa,

ficium impedire;: cum difficile fit in proceffibus con-

jus

füaque virali vi aut officio deftituta, idcirco quod il.

tentiofis modum tenere,; etiam

&

.

ubi Cathedra Princiæz

lius Ecclefiz Epifcopus, ejusve Officialis vel alii mi-

palis eft collocata.

fert

|d.

niflri exercere non poffint jurisdictionem coactivam,

renuennbus Ordinibus Acatholicis, -

$. Bernavdus m'afa C;t(iæ Ecclefiaflicee deplorans.

!

L ]

XIV. Audire juvat S. Bernatdum ifta füb initium

qui

"i ï?**??*'ä*þ"'l*ï?ïïf»?d" gt inffitutusa Cbri/ïf;f

Xone

feculi XII. mala deplorantem L, 1, Coofid. ad Euge-

Ti

nium Papam. Gap.4.€9 6, ** Quid , zmquit, fervi-

TTE 7*u'o'dadFörenfemfüreþitum attinet, quo jam

A?h

pridem judicia Ecclefiaftica celebraritur: cerrum eít,

:

»

lius ; indigaiusque prafertim fummo Pontifici,

"ii

quam non dico omni die, fed pene omni hora in-.

uod quemadmodurn Chriftus Ecclefiae füz non de-

que

dirullam jurisdictionem coactivam, itaneque Forum

:

99

fudare talibus rebus (litigiis) & pro talibus? de-

10

externum, quod fine poteítate coactiva , qua partes

nique quando oramus? quando docemus populos?

b

litigantes componantur, fübfiftere non poteft, dede-

quandodificamus Ecclefiam? quando meditamur -

fui

fit : fed Epifcopi eam jarisdictionem per conceffio-

in leme ? & quidem quotidie perfirepunt iz Palatio

hg j

nem Principum Catholicorum acceperint non plus

» kges , fed

Suftimiati non Domini ... ha autem

um

m

99

non tam leges quam Zes funt & cavillationes (ub-

qu

*

1 *

hag LEb re s

1

3

)

qià

vertentes judicium. T'u ergo Paftor & Epifco-

um

Prmi E

7l

peraïWäf | vC*'br-i/ïiliavn'i.w Eþ:fi'oþz: )argitz' Junt

99

pus animarum qua mente obíecro fuftines coram te

L]

,

femper filere illa, garrire ifta? ., &c.

i

..,5 duoddam foru

m extermum , fed dumtaxat

4

Extat & tom. 5. mifcell. Stephani Balàzii pag. 65,.

U

',,;';

velut m'bitrz: E

Expofitio in Pfalm, LXIF. ive liber decorrapto Ec-

*

"LOX Wu g

Bini quiduti Wipératorés Ciiriflami , 'proes

clefie [latu ad Eugenium HI, Papam, Auctore Ger-

jel

" Epifcopalem dighitatem atque integritatem pro-

cho Prepofito Recherfpergenfi, qui S. Bernardo co.

mpaa

ecuti fünf reverentia & aftimatione, Epifcopis quod-

evus fuit, ubi Ecclefize

3

R. maculas defcribere (ata-

p &

*dam forum, five judicium velaudientiam tribuerunt,

gens: ait: * Neque ve

r

hoc ipfum carere macula vi,

nj

'fed dumtaxar uti árbitris ex partium voluntate ad-

'détur , quod nunc dicitur Curia Aomana, qua an-

ollo

fariptis, ounijurisdiétione coaétiva femora : ut eon-

tehac dicebatur Ecclefia. Romaua .,. .. omen 'Cq.

99

inili

ftat ex /Vovella VALENTINIANI 3. tit. 12. deEpifcopali

Yí?..... a cruore derivatur, fiveacoris, utaitqui-

mear

»

dam : quia Curavum geuitrix uutrixque alorum,

ol

?3

injuftos

do

juflis , inboneffos :ængat boneflis. ., 'haec

057 mfi ji-culo XH, z.'.rjz/z.;aluit' 4n

'Gierchüs.

, uàfrl

Strepztm farenþ "

Ecclefris.

Fatendum igitur, longe feliciores fuiffe Ecclefias

l

Cathedrales priorum feculoram , :quee ftrepirü 'Fo-

XlIl, Certum infüper eft, ftrepitum forenfem,

cont. n*

renfx vacarunt, quam moderne, in quibus

tioía

WiNDICIE RzgsoturioNis Docr. Lovaw.

432

pe

tiofa jádicia perürepüsnt: adeo ut non nifi per füm- ,, quoad omnia (iia jura fe confervare potuerit ,. ta-

reti

mam inícitiam dici queat Ecclefia Ultrajectina col-

» tnetfi a mutato Religionis flatu in iftis Provinciis

lapfa ex eo quod flrepitu Forenfi cescat & T'ribunali

» numquam Epifcopus huic Ecclefie (impedienti-

fei

e

contentiofo; quandoquidem & abíque eo per XI,fe- ,, bus Magiftratibus Acatholicis ) dari poruiffet, &

qHO(

€ula Ecclefiis Cathedralibus pleniffima permanferit

» par conífequens Sedes Epifcopalis Uluajectenfis ab

fidi

poteftas & jurisdictio fpiritualis in animas, & ubi is

» €o tempore fupponeretur vaca(le. , . Evidens au-

d

introductus fuit pofterioribus temporibus, vitalem

tem eít, Eeclefiam nequaquam dignitate füa Cathe-

Cathedre vim at

:

que QHicium diminuerit potius quam

dratica excidere, ubi Capitulum non exci

&uxerit,

?

Qi.t juribus

hoc verum fit, Ec'&ieüam Ultraje-

huic digqimti indivulse annexis.

- Quamquam &

&tinam neque Officialibus neque omni fpecie jurisdi-

Oljetfio "ddverfariorumn,

V.

étionis externae carere, ac fortaffe plus aliquid ea in

jla

parte, fi expedirejudicaretur, per conniventiam Po-

II. Obucmnt adver(arii, (1) quod izau þ:;þliþiter

vacaus Ultrajettiua Sedes dici poffit, ut volunt; Do.

odl

tgüazïs fupretp»æ obrinere poffe..

erat

&tores, ad eum plate modum , quo cetere in Catbolicis

ate

d Eccï:jiæ Catbedr. fubüfentiam 020 wqjuirittzr'

Rtegionibus Catbedralet Ecclefit accidentalena ac brevem

Jpiritualis 3urisd.

Juleunt viduitatem eotemporis intervallo, quod abutius

Catl

j jprorfm liberum

exeveitaum.

iäfiozzis

M

Epifcopi morte ad [ubrogatiouem alterius intevponi fo-

Cort

et,

* Sic enimvero, aiunt, vacua manfit.., urim-

.. XV. Denique fi dicant adverfarii, Ecclefize Ultra-

frai

» pleri nequeat : quid namque faceret Epifcopus ia

pOïf;

je&inae non folum ablatum efTe "T'ribunal contentio-

»

civitate Acatholicis Moderatoribus fubje&ta, &

fum, ac ftrepitum Foreníem; fed & magnopere im-

cui non fit permiffum publicum ullum (ui muneris

atqu

toler'

peditum exercitium ipíius fpiritualis jurisdictsonis :

?5

exercitium, nec libera jurisdictionis adminiflratio;

reponent Doctores , multo magis olim in tot floren-

)»

nec Divinorum officiorum celebratio, nec judi-

Qipeir

»

vel p

tiflimis Écclefiis gra(fantes perfecutiones impedimene

ciarii Tribunalis ufus, nec Synodi coactio, nec

feulü

to fuiffe, ne liberum poteítatis Ecclefiafticae vigeret

olim fubjectarum Ecclefiarum luftrario : nec pro:

exercitium ; Quare quemadmodum propterea mi-

»

ventuum ad vitam, &dignitatem fuftinendam per-

N

[iCos

nimecaruerunt olim Ecclefiae Cathedrales vitali faa vi

99

ceptio , nec Epifcopalis Palatii inhabiratio ? quo-

atque officio , ita nec iis ullatenus catuit , nec caret

»»

modo creari pofTet Ultrajeétenfis Antiftes ,. ab eo-

cerdo

39

Dom

hodie Ecclefia Ultrajectina,

ue Ecclefie gubernatio, ut. par effet, geri, re-

1000

Quinimo cum non obítantibus omnibus impedi-

.» Jragautibus oblu&autibusque Federatis / Ordini-

menris ex parte Acatholicorum , potuerint femper

» UMf 1.

toper

Epilo

munia Ecclefiaftica, qua ad effentiam facri Regiminis

lta ratiocinantur adverfari

b fed quantopere hoc

pertinent, nimirum predicandi verbum Dei ,. recon-

eorum ratiocinium ;. quatenus. ad fubfiftentiam Ec-

gant)

clefize Cathedralis exteriora.illa & terrena adminicula

COpü

ciliandi peccatores &c, in Ecclefja Ultrajectenfi ex-

datis

erceri, & reipía non tantum a Paftoribus & Curatis

requirit, a ver

:

inferioribus, fed etiam juxta ipíos adverfarios per

mus,

0' aberret ,fupemoubus «.;5?,5.»-.n0fïe9di-

Atqui

Epifcopum Vicarium Apoftolicum exercita fuerint;

pum i

quis dubitet, quin Ecclefia illa usque in vitali fua vi

Ecchfsa Cathedralitate

rit (;

atque officio conftiterit ? & cur viralis illa vis atque

Divz-:tm'wd viduitas.

mm

debet

extinguit,.

-officium exerceri non potuit a

ue per Epifcopum

AC&thw

ordinariumac per Vicarium Apo

d

olicum ; cum eque

"'l'ïï.v Ufiieum hic fupereü frbfutahduþdj', 'xjimi/rurri

profcriptum effet ipfüm utriusque minifterium, &

quod adverfarii dicunt, interire Cathedralem digpi-

eque profcripta inflitutio five Epi(copi ordinarii, fi-

tatem Ecclefiae dudum viduat , refragantibus Magi-

uidem , Antifílitem

ftratibus Acatholicis, ne in ea Antiftes ordinetur.

V

l

|

ve Vicarii Apofítolici ? apparet

"Ultrajeétinum Confcederatis Or

d

inibus fpecialiex ca-

Non audent dicere Eccle(iam Cathedralem fua dig-

adv&r'l

pite aliquando exofum fuiffe, quod forte timerent;

nirate excidere per meram viduitatem etiam diutur-

Alxat

ne is imperium , cujus Predeceffores ejus pridem

nam. Et fàne quis exiftimavit umquam Ecclefiam

popul

potiti fuerant, data occafione recuperare vellet: fed

v. g. Metropolitanam Mechlinienfem collapfuram aut

quod.

n

& hoc conftat, Vicarium Apoftolicum longe magis

interituramn, tametfi propter bella vel maxime diu-

eorum odio fuiffe expofitum, tanquam qui non fo-

turna Epifcopus ad illam nominari non poffet, neque

» tïS ]

]um eamdem poteftatem Ecclefiafticam exerceret;

illi praefidere: modo Paftores & populus in fide ma-

" m'(m

uam alibi exercent Ordinarii locorum , fed infüper

neant adunati , & Capitulum, Clerum illius Eccle-

» R

d

ependereta nutu Curie Romana', cujus prerenfio-

fie reprafentans,.

p Am)

nes adeo ipfis odiofae erant ; ut nihil fupra. .Sed de

pe-?gaf Paüoxfali follicitudine Plä

bem paícere? -

» Qui

» Drai

þi's' DisqQuisirioN& Il,

dinum Acatl;olïi'&i)ä ,ïï'htäe':fra;iiaïi . Ec

» 0Uj

| Edi&a Or,

- '5..4.V.

" 4*7& Ultraj, zon. obfunt.

1

» geni

» lerm

&Kcclefia Catäädfalï: Dignitate fua baudquaguam exci-

IV. Verum vim argumenn [ili volunt in eo fitam

y ign

dit ob diuturnam. viduitatem etiam fub. ditione -

effe, quod cum in Catholicis Regionibus per fe ac

» näS ]

paíffim non reperiatur obftaculum: quo minus pott

: Principum zcatbolicorum.

» Puil

revem viduitatem , Ecclefja viduate provideatur de

» Chu

Epiícopo ; econtrario Ecclefie Ultrajectenfis füb di-

» dO,:

Refoiutio" ?wo&orum.

üone Magiflratuum Acatholicorum fite viduitas

» ity

I.x Oftenderunt in füa Aefolutioze Do&tores in Ref-

debeat eífe diuturna, quinimo perpetua, abíquefpe

;onfo ad 2. ** Z'ura Capituli Catbedralis non depen-

fore ut in ea Epifcopus ordinewr , refragantibus íci-

» ticy

» tQS,

» dere effentialiter ab Epifcopo , neque per deceffum

licet , ut aiunt ,

:reluflantibu:que JTuderatis Ordini-

» &C'

s Epifcopi, , nec etiam confequenrer per diuturnio-

u$.

» N

rem $edis Epifcopalis vacationem minui, itaut. ,, Ca-

Sed quam hac a recta fententia abhorreant evin-

» p

» pitulum Mctropoliranu;-n Ultrajectenfe integrum

cit,firmitas Cathedrarum , que olim in. Eccleiis

perfti-

] (,l) Agon;fm. pagf I?O'

|

i

|

ï

$

DisQursrTio — PRIMA,

433

l m

perf'riter/unt fub per

:

25

habebant? Aut non manifefta fe tnm Dei virtus

RUT

reticorum.

fec«utione five Ge-n.tilium five Hx-

?5

lent

contra odia humana porrexit, cum tanto magis

Quare nec opus eft hic adverfariis opponere prz-

P]

)

Chriftus predicaretur , quanto magis przdicari in-

k

fentium temporum apud Datavos clementiam, nam

?»

hiberetur?* Atnunc, proh Dolor! Divinam fidem

liab

$ Qu

quod ad initia Reipublicz fpecat, etiamfíi fuiffent

3

,

füffragia terrena commendant; inopfque virtutis

Edida in Catholicoslonge fíeverioras tamen Cathe-

?

füe Chriftus, dum ambitio nomini füo concilia-

A

the

35

NT

dra Ultrajedinz firmitati nequaquam obfuiffent.

tür, arguitur. , Hzc Hilarius, egregie often-

dens, vitalem vim Ecclefiz Cathedratice, in uíü

Firme perjiit

eruut Cathedre . Epifc. fub perfe-

*

Clavium, pradicatione verbi Dei & Sacramentorum

cutione Gentilium.

admini(tratione fitam, minime per adver(antia Sena-

!

tus Confulta C3' Regum Ediéta extingui, verum poft

V. Quz enim perfecutio gravior effe poteft, quam

hzc, Domino fic di

li

ille primorum|Seculorum? qua Edicta Sedibus Epit-

tari atque augeri,

fponente, potius gamdem exci-

t Do

copalibus adeoadverfantur, quamilla Gentilium Im-

llri

peratorum Chriftianum cultum & Religionem extir-

Item fub perfecutione V'andalorum,

UT

n

]

pare volentium ,

ac precipue in urbe Roma, ubi

LUIT

Cathedra l'etri femper firma ftetit?

VII. Et ut exemplum adfefamus , cafüi quem

Wt f

Scribit $. Cyprianus Ep. $2. ad Antenianum de

Tradamus, magis fimile: notum eft, Africanas Ec-

ütm.

Cornelio urbis Romanz Epifcopo, illum fedifJe in-

clefias füb perfecutione Vandalorum, quz per inte-

Dus i

trepidum Romc in SACERDOTALI. CATHEDRA eo termn-

