rati conteítes depofüerint, eam, cum deinjutta accu-

fatione moneretur , refpondiffe,/e non curare de dam-

luntaria poenitentis venia, pofle manifeftare quod ex

ejus Confeffione novit. At controvertitur an ejüfmo-

natione fua.

di veniain cafu propofito data fuerit : datam fuiffeaf-

Acillud infuper quod tres jurati conteftes declarent,

firmante Titio, Bertha vero negante.

Cui er

agnovifle illam, feanimo vindi&tx acculationem hanc

80 cre-

contra T'itium intentaíle.

dendum, aut qua probationes requirendx?

Rece notant paflim Theologi, in hoc negotio non

Denique contra Bertham militant magnz illae angu-

poíle dari certam regulam; fed ex qualitate peccati &

ftiz, ad quas redacta fuit; a quibus cum avidiffime

cuperetliberari, nec efficacius per ullum quam per

circumftantiis perfonarum & publicatione deli&i prz-

fumptionem efle fümendam.

Confeffarium liberari poffet , valde credibile eft eam

$i enim Confeflarius, qui de Confeffione revelata

Confeffarii opem imploraffe, veniamque dediffe, ut

rem Heris, prout erataperiret ; prefertim f1 fimul

accufatur, probet revelationem factam effe ad bonum

fpe&entur argamenta datz veniz in favorem Confet-

poenitentis, fi toto agendi modo id fpedaverit ut ,

quoad fieri poffet, poenitentis fama & honor fàlva fo-

farii ante allegata.

rent; fi accedant etiam alia adminicula, quz etí(i non

Quibus omnibus attentis, concludendum videtur,

Titium abfolvendum effe, mediante faltem juramento

plane, aliquo tamen modo probent veniam revelandi

a poenitente datam fuiffe, tunc in favorem Confeffa-

quo fidem faciat fe revera accepiffe licentiam de qua

rii prafüumendum eft: maxime fi poenitens famam ha-

quzítio

praecipue fiaccedat bona exiftimatio de

J

beat non bonam, & aliquam inimicitiz occa(ionem

probitate & prudentia Titi;.

Ita, falvo meliori, cenfuüimus: Lovanii die 28.Jun.

adveríüs Confeffarium, Confeffàrius autem fi probus

ac prudens; de quo videri poteft Cardinalis de Lugo;.

"

1702. (& erat fignatum) J. L. Hennebel , S. 'Th. Do&.

de Sacram. Poenit. Difp. 23. feQt. $. $. 5.

F. Renardi, S.' Th. Do&. & Prof. Regens, G. M. Claes,

S.'Th.Do&. F. Verfchuren, S.'Th. DoG. Z. B. van Efpen,

Atqui omnia hxc argumenta preíumptionis favent

.U.D. & SS. Canonum Prof. 3. Opflraet, S. Th. L.

Titio, & adverfantur Berthee

fiquidem Titius reve-

lationem non fecit nifi in bonum Bertize, falva . ejus

3. L. Clae[fens , S.'T. L. Paendavain, S. T.L.

'XI

lo ass E

T M k OL OU TC W i.

one ad adimplendum promiffum quoddam exa&um in adminiítratione

De obligati

| Sacramen;i Peenitentie , ab Ejfpeuio '*ülii(que approbatus.

(Nunc primum editus.

Ertha ancilla obftrinxit fefe famulatui Caji Paftoris;

jus fe fübmittat placitis illuf*crifïhhi D. Buffii Apoftoli:

b

interim priufquam in ejus famulatum veniat con-

ci Nuncii

ea promiffione facta abfolvitur Bertha.

1

fitetur Semphronio regulari in ea civitate,in qua Cajus

Item Titius eidem Semphronio in Sacramenti Poe-

nitentiz adminiftratione promittit ob eandem przten-

Paftor eft, Miffionario, qui ab ea ante Sacramentalem

abíolutionem exigit, ut promittat fefe Caji famulatum

fam inobedientiam fefe deinceps non aditurum Eccle-

deíerturam poft annum , niíi intra illum annum Ca-

fiam Caji, ut Concionibus ejus & Inftrudionibus in-

terits quo promiffo abfolvitur.

Vide-

2

,.;C";mcx vARrYOoS Casus 'Turorocicos,

Videtur eosteneri hac fua promiffione, quia faltem

ne liceat quidem illis eam exequi, fed novarn culpam

apparet res aliquo modo indifferens, quam obfervare

contra&uri fint exequendo.

Primum quiaipfis exiftimare non

licet aut fufþicarï,

ln

poffunt, & ad quam ïobfervfandam libere fefe obftrin-

xerunt,

quod Cajus non (it obediens Sedi Apoftolicz, in iis

K

Sed econtrario apparet Semphronium eam exigere

ícilicet quibus obedire tenetur.

Deinde, quia multo minus ipfis licet, eam de Ca-

non potuiffe , & cedere eam aliquo modo in odium Sa-

cramenti Poenitentiz , ac in impedimentum Fidelium

jo exiftimationem aut füfpicionem palam declatare, ip-

ne omnino libere illud accedant.

füum deferendo.

Adquod refpondetur Bertham & Titium íe equidem

Praterea quia non licet ipfis deferere Cajum, füb

R

quo experiuntur fe non parum in negotio falutis pro-

revera obftrinxiffe, & obligaffe hac füa promiffione ;

adeoque ex obligatione promiffi, Conteffario vices

ficeres ne forte incidant in alios, à

quibus falutis pe-

Chrifti tenenti fadi, non tam homini quam Chrifto

riculum metuendum fit.

h

obítrictos.

Denique quia non licet ipfis defle&ere ad eos , qui

Ab altera parte confiderandum , hanc Semphronii

dum injufte alios traducunt ut Sedi Apofttolice inobe-

exactionem provenire a fpiritu fchifmatico , quo mem-

dientes, & veluti fchifmaticos, ipfi fÍchifma faciunt &

b

l

bra Ecclefiz tam in fpiritualiIbus quam in temporali-

Ecclefiam contuürbant.

bus ab invicem avellit.

Refolutio ejufdem cafus ab Eximio viro D. Francifco

2. Bertham & Titium hoc promiffo huic

fpiritui

Ver[chuuren in Univerfitate Lovanienft S. Th. Dottore.

Íchifmatico quafi adftipulari (licet id revera ignoranter

Quum circa cafum nuper a te miffum mentem ego

|

quidem) & proinde exadionem & promiífum effe rem

meam aperuiffem D. Opflratio, füpra pofitum hiíce

-

illicitam in fe, qua nullo modo coram Deo obligat.

refponfum breviter ipfe adtcripfi. 'Tranquillitatem ani-

.3. Titium experentia didicifle multum fe in nego-

mi reddere poterit Bertize fi candide, ut res eít, ei

tio falutis ex Cajii Concionibus & Inítructionibus pro-

exponatur.

Quum nu

llo fcrupulo aug;*xtur Titius, nifi fortepo-

ficere : Bertham (imiliter experiri, fe in temporalibus,

non enim videtur Titius.non vi-

magno fuo emolumento (quo egentes etiam Parentes

terit fua pace frui

fuos pro parte füftentat) &in fpiritualibus profedu non

detur Bertha peccatfe hic mortaliter.

exiguo, ex Caji & Domefticorum ejus converfatione

Ad id quod objicitur videri eos promififfe rem ;5-

differentem quam obfervare poffintlicite. Refponde-

hunc famulatum adiviffe.

4. Bertham & Titium modo confiteri Cajo Paftori,

tur, attentis omnibus circumf(tantiis, nullatenus effe

ejusque curz Paítorali a Deo benedici ad animarum

indifferentem , quamque illi praftare poffint licite; ut

fuarum falutem.

k

fileam, quod debeat eífe res Deo grata, que Deo pro-

mittitur.

Angitur nihilominus Bertha & ex ejus anxietate Ca-

jus. Titius in bona fide eft nec ullo fcrupulo angi-

Si Cajus effet laxis perverfifque imbutus principiis,

tur.

fi contra Evangelii regulas concionaretur, fi in Sacra-

mento Poenitentiz foveret homines in defideriis ani-

Quceritur an , &ad quid , Bertha aut Titius teneantur?

Refolutio Erudiffimi D. 3. Opfiraet.

mz füz, tunc deferendus effet etiam citra illam pro-

Debet Cajus bonis rationibus perfuadere Berthee &

miffionem previam. Átqui talis eft Semphronius ,

Titio placita llluftriffimi Nuntii Apoftolici injufta effe;

ergo deferendus eft ille cum füo fpiritu fchifmatico.

nec fibi licitum iis obedire. lllicite proinde Semphro-

Refponfam D. Oyfliratii (icut & meum probat Cla.

nium ab eis exegiffe promiffionem de Cajo deferendo,

riffimus D. 7an Efpen.

& illos eam illicite prztitiffe

tantum vero abefle ut

(1708. vel 1709.)

promiffione illa illicite exacta & przftita teneantur, nt

XWI I.

Casus THEOLOGICUS

m obligationis, ortze ex fundatione Miffarum; *«ab Ejpenio :

Circa fatisfa&ione

alifque Lovanienfibus approbatus,

(Nune primo editus.)

Ratrés quidam ÁAlexiani vere pauperes, acceperunt

Quod fi hoc iliis fit ilicitum, quz, cui, &

äæf

í

F

& acceptarunt fundationem Miffz conventualis

facienda fit reftitutio?

Petunt denique; an effent tuti in confcientia & co-

quotidianz curm libera intentione.

Petunt ; an oblatione iftius Miffe, cujus habent li-

ram Deo, (i de his omnibus inteivogent ipfum Fun-

beram intentionem , poffint fatisfacere oblisationi alia-

datorem primo di&z fundationis, qui adhuc vivit, &

rum fundationum, per quas obligantur (ingulis fep-

quid proprie intenderit in fua fundatione ipfis poífet

declarare?

timanis procurare celebrationes quarumdam Miffarum?

Videtur P. Henricus a Sanclo Ignatio fentire affir-

Refolutio cafus , data per Eximium Dominum Franc,

mative, ut patet in ejus Theologia Tom. III. p. 196.

Ver[chuuren in alma Univerfitate Lovanienfi S. Theol,

Doctorem , approbante Clariffruno D. Zegero Bernardo

NO. 916.

Quod fi ipfis non liceat, petunt an facienda fit re-

van E[yen, iti eadem Univerfitate 'J. U. Doctore ac Sa«

ftitutio quedam? Si ita; petunt, cujus rei, & cuiil-

crorum Canonum Profe[fore , ordinario, nec non Eru-

la facienda fit?

ditiffino Domino Joanne Opflraet in dicia Univerfita-

te S. Th, Licentiato.

Petunt infuper; an id quod quotannis fupereít ex

primo di&a fundatione; preter honorarium folitum

Ca(us de quibus in acclufà fcheda pro

pofui D. Efþe-

quotidie dandum Presbytero, qui Miffam conventua-

nio & Opflratios refolutio fuit ut fequitur.

lem celebrat juxta illam fundationem, applicari poflit

. Oportet videre cujus natutz (it primo dicta funda-

eorum, utpoze pauperum füftentationi, aut Ecclefix

t10

Forte eft verum beneficium Ecclefiafticum. Quo

füze ;jufque oneribus folvendis?

cafü omnes proventus deberent cedere Beneficiato ,

five

22

JURIS RESPONSUM

five illi Sacerdoti qui quafi jure füo celebrat quotidie

D. Nicolaus PETIT PIED, Do&or €9' Socius Sorbonicus

Miffam conventualem.

Sequentem Refolutionem dedit ad predictum Cafum.

Si vero non fit proprie beneficium Ecclefiafticum

Les Alexiéns, dontil s'agit, peuvent demeurer

fed Fundator fpecialiter benefacere, etiam quoad tem-

dans leur ufage. & nonobítant la memoire qu'on fait

poralia, voluerit iftis Fratribus vere pauperibus, fique

de leur Fondateur a la Mefle conventuelle recevoirun

nihil aliud requitiverit quam Miffx conventualis quo-

honoraire pour la célébration de ladite Meffe; d'au-

tidianam celebrationem cum libera intentione, tum

tant plus que le Fondateur s'en eft expliqué nettement

videtur quod (in rigore loquendo) Fratres illi oblatio-

en leur laiffant, comme on l'expofe , Miffa conventua-

ne iftius Miffz fatisfacere poffent. obligationi aliarim

lis liberam intentionem On a un exemple de cela a l'E-

füundationum, per quas obligantur fingulis feptimanis

glife Metropolitaine de Paris, oü dans la Mefle cano-

procurare celebrationes quarumdam Miffarum ; fed

nicale, qui fe dit tousles jours pour les Fondateurs

cavenda interim diligenter omnis nundinatios caven-

on fait une memoire particuliére des 2 ou 3 Archevé-

dus turpis quaftus in rebus adeo facris. Res per fe,

ques de Paris. Il y a une fondation pour cela. Un A-

maleíonat, & forte alias ob rationes nobis

| ignotas

colité vient a l'autel au memento des morts & die au

UI

merito füfpecta eft.

Prétre: Reverende Pater memento animarum Illuftrif-

TW

celi

Optime facient Fratres 1

lli (i deomnibus interrogent

fimorum ac Reverendiffhómorum DD. de Gondi, de Pe-

C

ipfüm Fundatorem primo di&z fundationis; e quo

refixe

(2

j3v. Le Prétre fe tourne & dit : requiefcant im

&d

intelligere poterunt quid in illa füafundatione proprie

pace. L'Acolite repond Aimen, & fe retire.

li

Ces mémes Alexiens étant pauvres peuvent appli-

jntenderit, vel etiam num intendat. Forían etiam ob

juftas caufas mutare poffet primam fuam Intentionem.

quer a leur maifon ou à leur Eglife ce quileur reftede

01

Videntur Fratres illi prorfus obligati fuper his. rebus

la fondation, aprés avoir donné l'honoraire legitime

Kj

agere cum Fundatore, idque quam primum.

au Prétre qui vient celébrer chez eux.

XIII.

M

den

CASUS 'THEOLOGKICUS,

VE

e

In quo quzritur, quid fit agendum Confeffario diftribuenti S. Communionem;

fon

ü

dum inter ceteros accedit quidam ab eo non abfolutus ; ab Efpeuio,

d

alüfque approbatus.

C0

fei

(Nunc primo editus.)

g

Ajusin Sacramento Poenitentiz judicatus efta Con-

p

difpo(itionem non fciret ex fola Confeffione peccato-

Qu

— feffario omninoindiípotitus ad abfolutionem, quz

ri non publico, publice petenti.

proinde ei dilata efts accedit tamen inter ceteros dum

Sed dubitatur precipue, an n'llo ex . illis:cafibus

Confeffarius ifte S. Euchariítiam dittribuit, petitque

deberet Confeffarius Cajo Sacram Communionem pub-

publice Communionem

idque bona fide nefcius fi-

lice petenti, antequam illam ipfi diftribuat, clanculo

bi dilatam abfolutionem, aut fibi non licere accede-

dare abfolutionem?

re ad S. Communionem.

R. Poffet fic abfolutionem aliquando dare in caíü

$. Sed cum poenitens, de quo illo cafü, füpponatur

Quzritur 1. quid agendum fit ifti Confeffario Sa-

cram Communionem di(tribuenti ?

equidem juftus, non videtur quod Confeffarius abío-

2. Quid agendum Confeflario fi Cajus mala fide ad

lute loquendo derbeat five teneatur ei clanculo dare ab-

S. Communionem accederet, fciens fe ligatum effe,

folutionem. . Forían etiam in 3. ca(u poffet ejufmodi

non folutum in Sacramento Poenitentiz ?

abfolutio aliquando dari. De mala fide accedente &c,

3. Quid fi de difpofitione Caji ad abfolutionem

Wdu-

videre oportet quam mala fit fides qua intendit acce-

bitaffet Confeffarius, adeoque eam diftulitfet, & Ca-

dere; qualis fit ejus vita; quz communicandi vel cau-

jus ad Communionem, ut füpra , bona fide accede-

fa, veloccafio.

In his omnibus dantur gradus. Non

ret ?

fe torqueat ob talia Confeffárius. Faciat, vel omittat,

4. Quid fi accedat eo cafü mala fide?

quod, omnibus confideratis prudenter faciendum vel

2J

et rl

omittendüm videtur.

$..Quid fi-Confeffarius judicaff

ite difp ofitum

quidein ad abfolutionem fed non difpofitum ut tam

(1709.

frequenter accedat ad Communionem; adeoque in ali-

Refolutio Sapientif/imi Magi[lri Nic. Petit Pied, Doäci

ud tempus quo eum ad Communionem judicat ad-

mittendum diftulif^t abíolutionem, & Cajus n*ihilo—

ris C9 Socii Sorbonici ad eumdem cafum.

minus bona fide ad eam accedit?

Quand un Confeffeur. différe l'abfolution, il doit

s'expliquer en. termes fi clairs, que le Pénitent ne le

- 6. Quid fi accedat eo caíü mala fide?

Dubitatur przcipue an nullo ex his cafibus deberet

puitle ignorer.

Confeffarius Cajo Sacram Communionem publice pe-

Si néanmoins

le Pénitent fe préfente a la Sainte Ta-

ble publiquement, le Prétre doit lui donner la Sain-

tenti , antequam illi diftribuat ; clanculo dare abfolu-

nem.

te Communion; foit que le Pénitent foit de bonne

Refolutio Eximii D, Verfchuuren, S. T. D. Clariffi

foi, qu'il foit de mauvaife fni.

Cela ne paroit point

aü dehors, & ce n'eft point là le lieu d'en juger.

mi D. van Efpen, 3. U. D. €?' Erud. D. Opfiraet, S.

X um o AW — M. ^ R L — d aE CM u L X

dosLac..

Jài oüi diresqn'en pareille occafion un Préte avoit

Cafus de quibus in acclufa fcheda propofui D. D.

donné fecretement, & en lui méme, l'abfolution au

Efpenio & Opflratio. Refolutio fuit ut fequitur.

Pénitentqui fe préfentoit alui pour cemmunier, avant

que de lui donner la Communi

Omnibus iítis ca(bus debet Confeffarius tali poeni-

on. Jene p?is ap-.

*

prouver cette conduite.

tehnti dare Communionem , dareque deberet licet in-

-

XlY.

23

lf

Dr 'Bmïancx.xs CoMPAT IBILIBUS

FT

"

«

——

q

Xl V

Q

]

u

CASUS THEOLOGICUS

ht

In quo quaritur an liceat alicui fecreto & abfque fcandalo legere liberum Romz

prohibitum v. g, novum teftamentum cum reflexionibus Patris Quenelli ,

$

| ab Efpewie aliüfqua refolutus.

(Nunt vrimo editzs.)

ü

Ne fart bonne Superieure d'un Monaftere de Re-

un nouvel examen, & on ne s'en tient pas au Décret

U

ligieufes ayant apprisla condamnation du Noveau

donné par le pape.

Teflament avec les reflexions, en eut peur & donna

l

ce livre a Mr. l'Abbé... Depuis elle s'en eft repentie

Refolutio Eximii D. Verfchuureny S. T. D. Clariffimi

& demande de le réavoir , voulant que M. l'Abbé...

D. van Efpen, $. U. D. C?' Erud. D. Opflraet ; S.

lui dife qu'il lui eft permis de le lire en fecret.

T. Lic. ad eundem cafum. .

e

Le Pere Abbé demande ce qu'il peut, & ce qu'il

e

doit faire.

Cafüus de quibus in acclufa fcheda propo(ui D. Ef-

genio & Opflratio. Refolutio füit ut fequitur:

Refolatio Sapz'-emiüïmi Magiftri PETIT PIED , Do(to-

Poteft Abbas ille didi libriledionem permittere bo-

ris C3' Socii SorFonici ad cafum füyra. pofitum.

nz iíti Religiofz

rationes funt paffim note. Leges

non publicate ,uti oportet, injuíte &c. nonobligant

Outre que le Décret de Rome, qui condamne les

fepofito fcandalo. Liber ille tot Egregiorum virorum;

Réflexions (2), n'eft point regu & publié; il eft évi-

Epiícoporum etiam, calculis fuit approbatus : tanto

dent que c'eft un Decret farpris a Sa Sainteté. Ce li-

tempore, tanto Fidelium cum fru&tu perle&ctus, venit

vre continue d'étre là en France.

Plufieurs Eveques

jam ceníüra vaga generalis ob & fübreptitie fabrica-

en entreprenent la défenfe. Bien des Théologiens

tainftigantibus hoftibus veritatis. Quid ejuímodi cen»

font voir qu'il eft exempt de l'erreur qu'on 1ui attri-

fara poteft hic multum operari?

bue. Ainíije crois que le Rev. P. Abbé peut le ren-

Sed cum Abbas zemeatur. concedere legendi pote-

dre à l'Abbeffe dont.il s'agit; & lui dire qu'elle peut

ftatem?

continuer à lelire, pourvu que ce foitíans bruit,fans

Refp. Cum illa Religiofanon tezeatur legere illas Re-

Íícandale, & fans ancun mépris de l'auterité du St.Sie-

flexiones, Abbas etiam non videtur tegeri ad eam fa-

ge. qu'on doit toujeurs refpe&der quiqu'on ne puiífe

cultatem ei concedendam ; fepofitis circumftantiis ob

pas toüjours deférer à tousles Decrets de diícipline

quas forte reveraad id tenetur. Ipfius eft difpicere quid

qui en émanent. D'ailleurs on en demande en france

officii fui ratio exigat.

I 709-)

(4) Decret éu 15. Juillet 1758.

2a;

—

"-

-H

PT

EU.

TU

-

NI IUSUHRIEA

xv

CASUS RESOLUTIO.

"

ab Ej[peuio data, & ab aliis DoCtoribus Lovanienfibus approbat

(Nunc primum edita.)

De compatibilirate Decanatus cum Canonicatu in eodem Capitulo.

5«

CASUS POSITIO.

re; fi autem fci&ns €9' cognoftens hanc rem ita fïrmæ-

tam e[je , poftea tament contra hoc noflfr&m Decretum fe-

Archivis Coilägiatæ Ecclefie St. Jacobi Lovanii

cerit , non remittatur ei hoc peccatum , nequein hoc fcecti-

L

nvenitur, prout fupponitur, fimplex fchedulacu-

culo, nequeinfuturo; fed cohdemmetur ctim Diabolo,C9

jus copia huic annexa eft, quam prxtendunt Canoni-

ejus Angelis in die judicii

ci predi&tz Ecclefiz effe erectionem &doetationem Cà-

Invenitur prztereait Archivisprafati Capituli, Co-

pituli ejufdem Ecclefiz , quod primitus fuit ere&tum in

dex continens aliquosarticulos quos dicunt Canoniei

pago d'Ayncort, & poftea translatum ad prefatam Ec-

effe Stàtuta Capituli. Ifte Codex fuit fcriptus, faltem

clefiam St. Jacobi; vicujus (chedulz pretenditur quod

prout tenor ejus fert, án. 1546. & compledtitur inter alia

didum Capitulum debeat neceffario componi ex duo-

hoc quod fequitur:

decim períonis, realiter inter fediftin&is:; quod dici-

Item flatutum efl ab antiquo, C9' denuo flatuimus &?

tur fequi ex his claufulis : Jtaqueconflratta Ecclefia in

ordinamus ,

proprioterritorio , idefl in villaque vocatur AYNCOoRT,

St. facobi ni

j

á

uod aliquis Beneficiatus in noflra Ecclefia

m poterit habere Viariüm ineadems ne

omnes fuaspoffeffhones eidem contulerunt ad ufum videli-

numerüs perfomarum ipfis Ecclefie diminuatur : debent

cet duodecim Canonicorüm, quos in obfequium Domini

autem effe duodecim perfonce principales , videlicet Abbae

pro animabus fuis ibidem con[tituerünt.

St. Laurentii, quitenetür loco füo ibi yonere unum Vica-

Nuncergo quantum ad wos pertinet , oramtis C9' obte-

rium proqo proat tenentur Canonici

i

pfius Ecclefice.

amur; pcr nomen Doinini, ut temen Domini, ut no-

Item Decanus iyfius Ectlefizes item

fex Canonici prin-

men Domini, ut nemo noflrorum füccefforum audeat de

cipales$; item duo Camoniciminoress item Schola[ticus ;

vibus fupradictis quidquam wfurpáre, neque commauta-

item Cuftos. Horum autem quilibet ^ifi fuerit. vefidens

tationem , neque PRECARIAM facere ,neque in. Beneficium

principaliter inipfa Ecclefia, tenetur ponereproeo unum

dare, Wec unuimn omnino Cauonicum de duadccim tinue-

Vicarium fuficientem, qui continue frequentet Ecclej?gm,

l

jis

24

JuRis

RESPONSUM

J

(f

C2 inter/ïtä omnibus horis Canonicis ipfius Ecclefice, can-

nitatem , aut Beneficium etiam Curatum feu Parochia-

pi

lecum Canonicaátu, perífeveravit, &hactenus conftan-

[t

tando €3' legendo ita a principioufque ad finem s excep-

(

to Decano dumtaxat , quitenetur ad perfonalem re[fiden-

ter perfeverat paffim in omnibus orbis Chriftiani Eccle-

tiam in ipfa Ecclefia.

Statuimus tamen quod fi Benefici-

fiis, tam Cathedralibus, quam Collegiatis : non ob-

um vel oficium alicujus Presbyteri vel Beneficiati ipfius

ftante predido Decreto Concilii Tridentini,

tü

tu

Ecclefice effet adeo tenue C3' modici valoris , videlicet fex

Refertque Garzias de Beneficiis , part. 21. Cap. s.n.

modiorum veliminus , quod non po[fet bonomodo, fegu-

246. &Ííeq. facram Congregationem non femel declaraf-

(!

fehuic confüetudini per Concilium Tridentinum non

fi£

bernare de diélo fuoBeneficio, quod hoc Statutum non fit

$r

in prajudicium talis modici Beneficiatis fed fi placet Ca-

effe derogatum : quin in novis per Belgium erectis Ec-

pitulo , poteft fibi providere de remedio opportuno , ut

clefiis Cathedralibus, fpeciatim ordinatum eft, ut tres

j

puta de Vicaria, vel de uno officio in ipfa Ecclefia, una

Dignitates, fcilicet Archidiaconatus, Archipresbyte-

Wi

cum fuo Beneficio exiflente; C9' hocex gratia fpeciali ipfi-

3

ratus, &Poenitentiaria debeant conferri alicui e Cano-

u* Capituli.

nicis Graduatis, qui confequenter femper dignitatem,

d

Porro prztenfía Statuta ex quibus capita fupra inferta

una cum Canonicatu poflfident.

d

fà

extractafunt, neque fünt figillata , nequeab ullo fübfig-

Similiter & Epifcopusin hifce Ecclefiis, vigore Bul-

nata, multo minus fünt confirmata aut approbataab ali-

lz eredionis, una cum Epifcopali dignitate Canonica-

ü

quo Superiore.

tumobtinet, &inqualitate hac Canonici gaudet fuffra-

b

j

Denique animadvertendum eft duas Prebendas mi-

gioabíoluto in Ele&ione Canonicorum Graduatorum ;

nores dicti Capituli fuiffe füppreffas, eorumque fru&tus

&in qualitate Epifco

pi gaudet fu&ï*agio decifivo in pa-

fuiffe unitos men(x Capitulari didx Ecclefiz, anno

ritate fuffragiorum.

l

Imo in plerifque Ecclefiis Cathedralibus & Coll

e

2?13-

1586. auctoritate Archiepifcopi Mechlinienfis, idque

£

ad requifitionem & fupplicationem Decani & Capituli

tis, velexítatuto, velconfüetudine, obtinet quo

d

ad

q

ejusdem Eccle(i1a.

Hzc unio fuitfacta poft debitam in-

primarias earum dignitates, puta Epifcopatum, Prz-

Q

formationem C$ obfervatis folemnitatibus in [imilibus ob

pofituram, Decanatumeligi nequeat, nifia&u Cano-

e

fervari folitis 9 requi[itis.

nicus; uti deEccle(iis Leodienfibus & Germanicis, in

Quantum vero ad Abbatem St. Laurentiiattinet, non

quibus, vi Concordatorum, ele&iones confervatz

n

refidet in di&to Capitulo períe, velper Vicarium ; nec

funt, notoriumeít; & paffim Auctores teftantur, in-

«

conítat quod unquam refederit uno velaltero modo ;

teralios Pirrhus , Corrardus, praxi Beneficiali.

f

praterea predi&us Abbas nullam partem fructuumad

Concordatainter Leonem X. & Francifcum I. Regem

Galliarum, tit. derefervationibus, expreffe mentionem

Capitulum fpe&antium percipit; & quod maximeno-

tandum , nullum habet characterem Capitularem, ex

faciunt Ecclefiarum in quarum Statutis conftat, quod

l

quo poffit colligi eum effe Membrum Capituli, id eft ,

nullus ibidem Dignitatem, Períonatum, Adminiftra-

nequeeftDignitarius, neque Canonicus, neque Ca-

tionem vel officium obtinere poflit, nifiin illis atu Ca-

nonicus exiftat.

pellanus iftius Capituli, neculla alia qualitate Capitula-

l

Monetque Petrus Rébuffus, in Commentario hujus

riinibi infï gnituseft : quibus omnibus prefüppofitis,

textus, quodex confüetudine ita obfervetur communi-

QUARITUAL

[

us in Ecclefiis hujus Regni.

In Ecclefiis Belgicis, quarum primz dignitates perti-

Àn ex przdicta fimplici fchedula, & ex przfatis prz-

nentad collationem Principis paffim conferuntur digni-

tenfis Statutis in circumftantiis relatis refultet aliqua in-

compatibilitas inter Decanatum dicti Capituli, & Ca-

tates ille. tam Canonicis quam non Canonicis, prout

L

Principi vifum fuerit : necha&enus auditum quod ulli

nonicatum ejuíd. Ecclefize Collegiatz ?

Canonico , per Principis collationem de dignitate in

I I.

f

eadem Eccle(ia provifo , mota füerit quztftio füper Ca-

nonicatu , quafi hic, perobtentam pacificam poffeflio-

An diCti'D»ecanat'us & Canonicatus fint incompati-

nem Dignitatis, vacaret, obincompatibilitatem; imo

biles, infpe&o jure communi Patriz ?

videmus paffim in omnibus Eacle(iis, quod Przpofiti,

I1I.

Decani, aliiquein Dignitate conftituti Canonicatus fi-

ä

neullius contradictione retineant quos ante obtentam

dignitatem poflidebant.

Deniquequzritur ex füperabundanti, an didiDeca-

natus & Canonicatus fint incom

Etquod hzcincompatibilitas duorum Beneficiorum

patibiles , infpe&a dit-

difformium füb eodem tedo, non fit nota in hac ipfa

* pofitione Qoncilii Tridentini ?

Ecclefia Collegiata San&i Jacobi, vel inde probatur ;

RESOL-«UTI-O.

quod fineulla contradidtione Paftoratus hujus Ecclefia

fzpius habeatur, & retineátur cumCanonica

Beneficiorum incompatibilitas præcipue fundatur in

Ecclefia.

tuin eadem

impoffibilitate aut difficultate fatisfaciendi oneribus u-

Ad hzc conftat quod non femel in Decanum hujus

triufque Beneficii per unam eamdemque perfonam.Hzc

Ecclefiz per Principem fuerit nominatus Canonicus

autem impoffibilitas vel difficultas habetur in Beneficiis

ejusdem Ecclefiz, quodque is nominatus & Decana-

Cs UT LL PC R ETO

fundatis in diftin&is Ecclefiis , refidentiam perfonalem

tum & Canonicatum (imul retinuerit.

requirentibus, dum unaeademque perfona in duabus

Dicitur quidem quod fic nominatiad Decanatum, ip-

diftin&is Ecclefiiseodem tempore perfonaliter refidere

fum Canonicatum poftmodum refignaverint, vel per-

mutaverint; fed vel hzc perillos fadta de Canonicatu re-

nequeat, utibidem oneribus utriufque Beneficii fatis-

faciat.

«

fignatio vel permutatio , & per Superiores admiffa , poft

Adhanc

igitur impoffibilitatem ülb'eundi.One/ra— plu-

adeptam Decanatus pacificam pofleffionem , probatSu-

ribus Beneficiis incumbentia, reflexifle apparet Syno-

periores qui illam admiferunt, judicaffe nullam interce-

dus Tridentina, prohibens Seff. 24. Cap. 17. de Reform.

dereinter Decanatum & Canonicatum incompatibilita-

fimulretineri duo Beneficia cujufcumque conditionis,

tem, multo minus primigeneris, quz faceret primum

fi utrumque requirat perfonalem refidentiam.

Beneficium, fcilicet Canonicatum , per poffeffionem

Cum enim officia fint difformia, five diverfi generis

pacificam fecundi fcilicet Decanatus , ipío fa&o vacare.

& ordinis, atque in eadem Ecclefia peragi debeant;nul-

Sienim credidiffent hanc intercedere incompatibili-

la quoque refultet impoffibilitas fatisfaciendi utriufque

tatem, reputare debuiffent ipfüm Canonicatum ipfo

Beneficii oneribus ex ipfà perfonali refidentia.

fa&to vacantem per adeptam poffeffionem Decanatus , &

Hinc confuetudo retinendi fimul duo Beneficia dif-

per confequens nullum amplius jus in Canonicatu com-

formia füb eodemtecto fivein eadem Eccle(ia, putà dig-

petiiffe Decano, a tempore adeptz pacificz poffeffio-

nis

DEe BENEFICIIS COMPATIBILIBUS;;

2

2

L

nisejufdem; proinde nullumeijus fuperfuiffe quod re-

tis Ecclefiis Decanatus alieque Dignitates cum Canoni-

"

fignare aut permutare potuiffet, fed quod libera Cano-

catu poflidenturs abfque ulla obligatione fübftituendi

Il

nicatus provifio fpectaffet ad ordinarium Collatorem ,

Vicarium in qualitate Canonici.

l

tamquam vacantis ipfo facto per adeptam pacificam De-

Argumentum nequaquam obfcurum pratenfüm Sta-

b

canatus poffeffionem.

tutum quoad fübftitutionem Vicarii, vel non fuiffe no-

Hinc etiam facile videreeft, quod pratenfum Statu-

tum, velcontrario ufu abrogatum ; quod facile contin-

tum, inquo fimilem incompatibilitatem fundare vide-

gitin Statuto alicujus Ecclefiz, quod aliarum Ecclefia-

turadverfarius, vel non effe legitimumStatutum, vel

rum receptz coníuetudiniadveríatur , uti eft hoc prz-

tenfum de fübftituendo Vicarium.

n

quod Decanus & Capitulum & Superiores , permutatio-

nem Canonicatus admittentes, judicaverint per dictum

Quia & conftat hoc Statutum de non diminuendo nu-

d

Statutum fimilem incompatibilitatem inter Canonica-

mero duodenario perfonarum ibidem nominatum,nun-

Q.

tum & Decanatum non effeindu&ctam.

quam fuiffe in ufu , aut faltem a tempore immemoriali

)

Adhazc circa przctenfüm hocStatutum obfervandum

in defuüetudinem abiiffe,

"

in primis , quod in hoc Statuto nulla fiatexpreffà mentió

Inter perfonas has enim principales primoloco nomií-

deincotmpatibilitate Decanatus cum Canonicatu in ea-

natur Abbas St. Laurentii, quitamen nec unquam refe-

l

demEcclefia; nec quidquam fuper hac incompatibili-

diffe inipfà Ecclefia, nec Vicarium habuiffe fcitur.

tateinordinatum : diciturquidem in hoc pratenfo Sta-

Similiter duo Canonici minores a tempore immemo-

tuto, quod nullus Beneficiatus in hac Ecclefia poffitha-

riali effe defierunt, ut proinde & ufus Statuti denon di-

bere Vicariam; fedid non Decanatum, íed Canonica-

,

minuendo numerum duodecim perfonarum principali-

ä

tam concernit, & confequenterad incompatibilitatem

um in hac Ecclefia jam dudum in defüetudinem abiiffe

Decanatus cum Canonicatu trahi non poteft; przfer-

ceníeatur.

tim quia hzc incompatibilitas contrariatur confüetudini

Itaque nonapparet qua fpecie ex hoc prztenfo Statu-

d

generali, quz projure communi hodie reputanda ett ,

to velint nonnulli contra Dominum modernum Deca-

quz compatibilitatem Canonicatus cum Decanatu in

num urgereincompatibilitatem ipfius Decanatus cum

omnibus paffim Ecclefiis admittit, uti fupra notatum

Canonicatu in eadem Ecclefia; &quidem incompatibi-

eítt.-

litatem primigeneris, qua mediante ipfe Canonicatus

Unde ut incompatibilitas inter Decanatum & Cano-

52.

Decanatus.

vacaret ipfo facto poft adeptam poffeflionem pacificam

nicatum, contra huncreceptumin aliis Ecclefiis ufum,

admitteretur, deberet fpecifice prohiberi per Statutum

Quin fi tenorem prztenfi Statutiattendiffent, facile

fpeciale, legitima au&toritate conditum.

intellexiffent, quodattento hoc Statuto (quod primz-

. Quodadditurin pratenfo Statuto, ne numerus duo-

vz fundationi conforme effe füpponunt) fex Canonica-

decim perfonarum ip[fius Ecclefice diminuatur : debent au-

tas principales int plane foranei, five Beneficia fim

pli-

:3

tem e[fe duodecim perfone priucipales. in ipfa Ecclefta

cia refidentiam perfonalem nonrequirentia.

:

lq

26

Hanc incompatibilitatem non inferunt, notanter fi

Manifeftum quippe eft, extenoreStatuti quod hi Ca-

nonici ad refidentiam perfonalem non aftringantur , fed

integer contextus Statuti attendatur.

Ex ipfo quippe contextu manifeftum eft , quod Statu.

abfentes, fiveperfonaliternonrefidentes defungantur

tum non requirat ut omnes duodecimperíonz principa-

fubftitutione Viearii, qui vices abfentis in Divinis Offi-

ciis füppleat.

N

les refideant; & officium Divinum perfonaliter perfol-

vant; fed permittit ut Abbas St. Laurentii qui vocatur

Cum igitur Synodus Tridentina , fe(f. 24. Cap. 17. de

prima períona, nec non principales Canonici per Vica-

Refagat de incompatibilitate duorum Beneficiorum ,

riumrefideant , &officium Divinum peragant.

quorumutrumque réquirit perfonalem refidentiam ,

Igitur exhoc duodenario numero períonarum requi-

confequens et quod Decanatus & Canonicatus. de qui-

fito. nullatenus fequitur incompatibilitas Decanatus

bushicagitur, etiam viSynodi Tridentinz , noneffent

cum Canonicatu, eo quod requifitus numerus perfo-

incompatibiles , ftante hoc Statuto ; quandoquidem

narum haberi queat, tametíi ipíe Decanus fimul cum

utrumque non requirat perfonalem refidentiam.

Decanatu obtineat Canonicatam, nimirum conftitu-

Prafertim quia attento ordinario Decanatus annuo

endo per fe in qualitate Canonici Vicarium quilocum

proventu, isad honeftam Decaniin Univerfitate famo:

ejus fuppleatlegendo & canendo in Choro.

fa Graduati, &íimul variorum pagorum Archidiaconi

*

Ita enim Vicarius per Decanum in qualitate Canonici

fuftentationem proríus infüfficiens e(fe dignofcitur

*

affumptus, non minus complebit numerum duodecim

nam utcreditur, ejufmodi Decanus vix inde perciperet

debonis temporibus medietatem victusíolius, detra-

