Continens Motiva Juris, Refolutiones ; Differtationes &c, ejusdem Doc-

toris pro defenfione Jurium. Cleri, Capitulorum & Epifcoporum

9

Ecclefie Romano- Catholice F æderati Belg*ä.

"

261.

L MOTIVUM JjJURIS pro Capit

ulo Cathedrali

fua, vuine fua €9 extintlioni fub[cripfiffe.

Harlemenfi.

344. $. X. Quid ceufuevit de Copitulo Harlemenfi gacobus

:

de la T'orre "rcbiepifcopus Epbefiuus F. A. ?

I. REFUTATIO RESPONSI ad Libellum cui ti-

tolus : Motivum S'uris pro Capitulo Catbedrali Har

362.

ap. ll.. n quo refpoudetur iis, que /dutbor Refpoufi

lenenfi : five Elucidatio ulterior Jurium ejusdem

3$I*

objicit adverfus. Refolutionem /dutboris Motivi ad

Capituli.

Cap. 1. Offenditu ,

ab Ju&ore Motivi Zuris fun-

" qua&fHonuem fecundam ei propofitam.

uctore Refponfi ad illud Mo-

S. l. Breviter exponuntur qu& Jutbor Motivi alle-

date a[Jertum , & ab A

Cabitulum Harle-

tivum iufundate negatum e[fe ,

gat ad probandum quod Capitulum Harlemenfe, in

menfé, non tautum fuiffe [ua im ere&ione , fed eg

prefenti Miffiomis Hollandice flatu, poffit exerce-

ve per fuum Ficariumea qua& de jure comimuni com-

|

Juo im progre[fu. permanfiJe verum ac. legitimum

Ct'l i"

guluns.

petust. Capitulo Catbedvali ,

$Sede Epifcopali va-

! cenfendum de definitione , feu potius de de-

cante,

363.

$, . Q;,m'z

$. lL. Clérus ab exordio Ecclefie , Epifcopo defuntlo,

Jeriptione Capituli

Catbedialis aþ "Autbore R

afponfi

coucinnata ?

:

3j3.

aut a funtliomibus impedito, vegitnem [uscepit , to-

"Altera Capituli Catbedralis defcriptio.

ilid.

tamque curam Pafloralem babuit.

364.

$. Il.

,

[

$. Hl. Sedes Epifcopalis Harlemenfis , mou proprie con.

S. Ill. 222 Capitulum C

thedvale adbuc fubfiflat , heet

Sedes Epiftopalis per tempus aliquod uotabile per pro-

( fra&a && everfa, [ed vacans dicenda eff.

365.

354-

$. IV. Canoses qui voluzt Sedem ultra tves menfas

prium

Epifcopuim nou impleatur ?

; L] IV. jx

^om ideo Sedes aliqua Epifcopalis dicenda eff

4onm vacave, nequaquami evimcunt Sedes illas com-

e[fe confra&la aut ever[a, co quod Poteflutes Religio-

fraclas aut ever

cavent.

;/213 e[e, qu& diu proprio Epz.fwzpn

zem Romano - Catbolicie contrariam pvofiteutes , ve

teut in illa novutn creavi Epifcopum.

35j5-

. V. Ex df qu& civca Sedes Patriarcbales , Hiero.

Jolymitanam $9 Jdntiocbenam , agno. 1099. accide-

$. V. n & quousque Prabeuda fit uece[faria ad boc

runt, offenditur . Ecclefias, de quibut in $. prace-

ut elecio alicujus im Cauogicum Catbedralein fit le-

ititna ?

356.

denti,non coufvatas, fed vacautes dici debeve.

566.

$. Vl du id ve&e evincat J4utbor ile ex Motivo

S. Vl. Fruffra Autborem Refponfi impugnare lcgiti-

Ecclefie , ob quod per Cauones [uos accelerari voluit

anam . propagationem Capituli. Havlnenfis ob defec-

tum Prebendavium.

D

/ 9

20vi Zntiflitis elefliouem ?

367.

$. VIL. Ex Bulla evettionis Sedis ' Havlemenfi. com-

. VII. Ex eo quod Camonici Harlemez[cs smoderni

|

a&ualiter mon vefideant ,, vel. Cbovum ad pfallendum

cludi nequit Sedem illaui bodie coufra&am £? ever-

quotidie non frequentent , vel divina officia z. Ec-

qu ejje.

1bid.

S. VIIL. 24n fufpenfo, €7 im vemotis ageute Archiepis-

clifia Catbedrali nom peragaut, mon fequitur. [egiti

qme illos eleclos non effe.

358.

copo Seb. P. A. Capitulum : Har lemenfe potuerit utt

juribus 68 jurisdilione Capitulis Catbedralibus Sede

$. VIIL. Ziquet ex. Concordia intev Ill, Roveuium F.

vacante competentibus ?

il)i(!.

J.ex uma , &7 Capitulum Harlemeufe ex. altera

parte n

ta pofferius a priore, mom tuutum . momune

$. IX. Sutrsfit objelioni priori.

369.

ac titilo-tenus, fed vespfa agmitum fui]fe tauquam

S. X. Zn t9. qualis fit declaratio Congvegatiouis de

verum ac lgitimum Capitulum Sede vacaute, — 359.

Propaganda fide 5 itemm an €?. quale fit. Breve.A.

. IX.. Demonfivatur ex a&is. Capituli Havleinenfis ,

poftolicum , ia quibus, juxta Jdutborem Refponfi,

declavatum [it jura Epifcopalia uom competere Capi.

Capitulum iflud per Concordiam cum 1ll. D. Rove-

ibid.

zio Fic. . ammo 1616. 4, S'ulii imitam, meque

tulo Harlemeufi ?

$. XI. Offeuditur verofimile omnino effe ,. vel Breve

ex mgnte Ill. D. jam tmemovati, meque ex tmuente

& De-

XÁ

i

EBsGgNsus

VII. VINDICLE RESOLUTIONIS Doé&torum Lo-

(*3' Declamtio*nem, dequibus Auctor Refponfi, ip-

fiufinet Capituli ejufve Vicarii jura non attingere,

vanien(ium fuper QucfHone de fubfiflentia Ecclefice

"vel fi attigant , non circa omnem fub-vel obreptio-

Ultrajectenfis , eju[que Epifcopis C9' Capitulo. Au-

&ore Z. B. van. Efpen , &c. adverfus Anonymam

nem obtentá fuz"[]'f,

Hifloriam de Rebus Ecclefie Trajecline ; nec non

$ XIL 9U

dri

eamdem Hifloriam prolixiorem , fub uomine Cor-

O. Bre

vir eorum, que hac m refutatione dedu-

ibid.

nelii P. Hoynck van Papendrecht editam.

Ga funt , -Anacephaleofis C9' Conclufio.

rimi.

Prafatio.

417;

Appendix ad $$« VII VIIL €$' IX. Capitis p

Bu2

L Status, Queflionis.

ibid.

rum.

I. ,RESOLUTIO Do&orum Lovanienfium data

Anonymus mode!?e»impugnat"Refolutior'zem' Dotto

25. Maji 1717. in favorem Jurium Capituli Me-

418.

tropolitani Ecclefiee Catholieee Ultrajettenfis. .. 374.

Papendre(;htiu: i;z-digne fnvadit Doctores,

ibid.

384.

IV. Confirmatio Refolutionis precedentis.

Papendrechtius ferocit in. Efpenium.

419.

A. ADHJESIO XI. Docforum Facultatis Theologicce

Papendrechtii parerga.

ibid,

- Parifienfis Refolutioni Do&torum Lovanienfium da-

ibid.

Papendrechtii injuria in S. Hilarium.

ibid.

" tc die 25. Maji 1717.

Partitio harum Vindiciarum..

420.

B. Adhe[io altera a LIT. Doéctoribus.

385.

ibid.

Diíquifitio Prima, in qua oftenditur Ecclefïa'rþ Me-

C. Adhefio tertia a XXXIX. Dottoribus.

tropolitanam Ultrajedenfem, ejufque Cathedram

enfis.

oft mutatum apud PBatavos Religionis ftatum

D. Adhæþo Totius Facultatis Jurium Parifi

386.

fabftitiffe, & in hodiernum diem ufque fübf(itte-

V. CASUS RESOLUTIO , five DISSERTATIO

re.

;

de mifero ftatu Ecclefize Ultrajedinz, mediifque

quibus illi füccurrendum eft.

. I. Quod Ecclefia confiflat in Paflore

*

E?inæ Fp:f-

. fide Catholica adunatis.

C9 | Pbpylo m

Caput L. Neceffarius eft Ecclefiee. Ultraje

copus, tum Divino, tum Canonico jure, eaque ne-

Refolutio Do&orum.

421,

ceflitas omnino e[t extraordinaria.

S. Cupriani fententia.

ibid,

388

$. L. Epifcopi nece[farii funt jure Divino..

Dottrina C9' exemplum S. Ig

ibid,

natii Martyris.

$. II. Probatur neceffitas Epijcoporum ex jure Cano-

— fiico.

389.

Dotirina Criflt,

ibid,

'aor-

Teftimonium Congregationis de Propaganda.

422,

$. HI.

Neceffitas Epifcopi

Ultrajec?än]ïs eft exti

dinaria.

iid.

Teftimonium Papendrechtii.

ibid,

Cap. Il. De ?ure eleCtienis quod competit Ecclefice

Sex arguinenta Papendrechtii adverfus Cathedr.

N

Eccl.

Ultrajectenft.

Uitraject.

ibid,

& L Populus

C9 Clerus ab antiquo fibi Epifcopos ele-

git.

390.

$. IL. Ecclefia Cathedralis non ïndiget externo fplen-

dore. Opinio Anonymi äj" Papendrechtii.

ibid,

$. IL. Seculo XH. jus Ele£tionis conceffum eft Capitu-

991.

hr s. Martini €9 S. Salvatoris.

Ecdefia primitiva non indiguit externo [fplendore,

423.

. IIL. Capitulum, quod hodie fubfiflit ,. ab antiquo

haud interrupto ordine propagatum efl , C9' jus ha-

Aliud e]l fecun

,

a Ec-

bet electionis.

392.

clefia.

dum Papeydrechtium de moderü

ibid.

$. IV. Ecclefia Ultrajettenfis non amifit jus electio-

nif anno 1$28. fub Carolo V.

396.

Difbrimen inter Synagogam C3' Ecc(ejïam.

ibid.

$. V. Ecclefia Ultraj. non amifit jus ele&lionis anno

Brevis pax C9' profperitas fub. Con[lantino

Magno

1559. quo eretti funt in Belgio plures novi Epijco-

Imperatore.

[

JDi

patus.

ibid.

Perfecutio fub Con[lantio.

424.

$. VI. Quod Ecclefiee Trajectenfis jus fuum non per-

diderit anno 1648..quo Rex Federatas Provincias

ibid.

abdicavit.

397-

Sub Suliano Apojlata.

Donati[lee.

ibid,

Cap. IlI. 4 liccat ad Ele&ti con[ecrationem yrocede-

re fine Confirmatione Pontificia, fi ( Pontifex ) ro-

Pe:*fec.dtz*o fubï Valente.

ibid.

gatus eam fine caufa deneget?

399.

Romance Urbis excidium fub Alärica.

ibid.

Cap. IV. Quod confecratio Epifcopi perfici pollit. ab

uno Epifcopo , dum plures obtineri non po[funt. 402.

Perfecutio Vandali&a; item Iconocla[larum.

425.

Cap! V. 4n Epifcopi teneantur fuccurrere Ecclefie

Ultrajectinee? Quinam ad hoc teneantur ?. C3' qui-

Secundum Papendr. videtur Eccle

j

bus in rebus?

403.

rir attigiffe feculo VIII. aut 1X.

iA apicem Jplendo-

JDI

udicium Do&orum.

407.

Infau[le fequela externa folendoris Ecclefice.

ibid.

ibid.

Autentica. Di[Jertationi annexa.

$- IIL Ecclefia Cathedralis non indiget diviti appa-

VI. Z. B. van Efpen J. U. D. in Acad. Lovan. De

ratu Prajulum aliorumque Miniftrorum.

numero Epifcoporum ad validam Ordinationem

Opinio Papendrechtii.

Epiícopi requifito Refponfio Epiftolaris, occafiotte

426.

Differtationis Eximii D. Damen S. Theol. Dotfto-

Sententia S. Hieronymi.

ibid.

ris C9' Profe[Joris.in eadem Academia fuper eadem

.S. Bernardi fententia.,

que[lione evulgate.

4o8.

427«

**

pecretmiz.

XII

EL LNCIISvS

;

Decretum Concilii Trid. de mode[lia Epifcoporum. Refolutio Doctorum

ibid

101

ibid

Objecliones Papendrechtiane..

Exemplum Bartholomei de Martyribus

ibid

Clementina: ln Plerifque.

ibid

Exemplum S. Bafilii Magni.

428

Recta interpretatio Clementince: In Plerlfque

436.

- Perverfitas . interpretationis. Papendr. -

lbxd ^

]

s. Chryfojfomz de- dignitate Sacerdotis æ]ïzmatzo

ibid.

$. VII. Nor poteft. Romanus Pontifex Cathedralna-

Ecclef ia Cathedralis nil perdit de vitali fua vi proptrer.

tem alicujus Ecclefice pro- fuo arbutrio C9' ex pleni-

|

forinam . ve[tium.

ibid.

tudine pote]latz: extinguere.

Pontificale Romanum commendat fplemflm em anima- Extrema conamina Adverfarzor um.

437

rum , non ve[tium.

429,"- Antiqua difciplina in ereílioue Epifcop.-

438

Antzqua illa dzfczplma adhuc feculo..X. perdurans.

. IV. Ecclefia Cathedralis poteft falva conf iflere , li-

ibid.

]

cet de[tituta fit putejfate coaäïwa,

C firepitu Fo-

renfi.

Nova difciplina. feculo XII.

ibid.

ibid.

/on foli R. P. potejïm erzgendz Epiftopos a Chrzjio

Opinuio Adwrfarzorum

concejja

L

ibi

I'/

Sententia Dottorum de potefiate Ecclefice effentiali, ex

ibid.

Ereíli novi .Epzfcopatu: in - Belgzo non folu: R. P. au-

Evangelio.

&'orztate

439.

ibid:

Probatur ab exemplo Chrifti &? Dottrina "Apoflolica

Antiqua dzfczplmcz melior.

Ecclefiee poteftatem effe mere [piritualem.

ibid.

Quomodo- Extinélio Eprfcopatuum foli Papa coeperit

j

attribui.

jbid.

Ex Patrzbur.

1b1d

S. Leo Magnus agnovit fe non habere potefiamm ex-

'J

Ex folemm omtzone Romanæ Ecclefice.:

430.

tinguendi Cathedralitatein Ecclefiarum

jbid

Ex Detreto Clementis Ill.

ibid

Objicitur.S. Bern. C9' refpondetur.-

440

Prediia plenitudo. poteflatis Pontzfzczæ refellitur.

!

Ex Pontificali Romano.

ibid

ibid.

ibid.

Concluf o prime Disquifitionis.

442.

Ex antiquir. Canonibus.

ibid.

Difquifitio II. In. qua demon&xatur Saskoldum &

Poinpaticum: fatellitium

Rovenium, aliosque poit iptos Antiftites, pro-

Surifditlio coafliva à Principibus Catholicis conceffa

prios fuitle atque ordinarios Pdltores öc prlcopos

Ecclefiaflicis.

431

Ecclefig Ultrajectinz.

Forenfis fir epum non eft m]ïz*utm a Chrifto.

ibid.

A LU naquerque Ecclefia jus habet.-ut a proprio Pa-

Przmz Imperatores Chrzj?zam Epifcopis. largiti funt

ore Q2

3 Epijcopo gubernetur.

ibid.

bztrz.r

quoddam forum extermm , fed duntaxat velut au-

11d

Fundamentum Refolutzonu depromptum ex $. Script.,

ibid;

Strep;tu: forenf s non nifi feculo XII. znval.ut in Ec-

Ex praxi primitive Ecclefic

ibid

clefiis.

ibid.

Canones preecipiunt viduatis Ecclefiis ordinari Eypif-

S. Bernardus mala Cunæ Ecclef ajiu:æ deplmanr

copum

ibid

ibic

Item Eccefiir populofis.

443

Ad Ecclefi & C'athedmlz.r fubfiftentiam non requzrztur

prmfus' liberum Jpiritualis Jurz.rduïwm.; exerci-

Ecclefiis dari oportet Epzfcopum qui ex proprio officio

llllll]!

»^0

)—

teneatur in iis refidere.

ibid.

. V. Ecelefia Cathedralis dzgmtate fua haudqua-

Queelibet Ecclefia habere debet proprium Epifcopum,

uamn excidit ob diuturnam viduitatem , etiam Jub

non merum Vicarium.

ibid.

ditione Principum Acatholicorum..

ibid.

Cuzlzbet Parochice proprius affgnandus Parochus fe-

Refolutio Doctorum.

czmdum Canones.

ibid.

Objetlio Adverfariorum.

-ibid.

quuztaf Refolutionis Doctorum. .

444.

Diuturna viduitas Ecclefiee Cathedralitatem non ex-

ibid.

tinguit.

Pratenfa felicitas Ecclefue. Batavicee fub mero Vica-

Editia ordinum Atcatholicorum Cathedralitati Eccle-

rio Pontificio refutata.

ibid.

ibid.

fice Ultraj. non obfunt.

Exemplum Ecclefice Chinenfis.

ibid

Firme perftiterunt Cathedræ Epzfc fub perfecutione

Gentilium.

|433.

Abfurda deducla ex principiis Papendrechtu

445

ibid.

Conclufio hujus $

ibid

Item fub per fecutione Arianorum

Item fub. perfecutione Vandalorum.

ibid.

Payendrechtius propriis armis vittus.

ibid.

Africani non exiftimarunt Cathedras confractas prop-

Synopfis eorum quæ in fequemzlu: $$- veniunt refel-

ter Edictum Trafamundi.

434.

lenda.

lbld

Cathedra Hierofolymitana adhuc feculo XIIT. confifte-

bat.

Abid. $.1L. Titulus Fcclefæ thl:ppenfr Sasboldo CF'RO-

Tratt. de Nece[f. Epifcop. 1669

435.

venio 710n obfuit, quominus effent propriü Epifcopi

$. VI. Ecclefia Ultrajectina dszmtate Cazhedratua

Ultrajectini. Ubi de Epifcopis Titularibus in parti-

bus Infidelium difguiritur.

ibid.

nequaquam . excidit fecundum . Clementinam.

Ih. .

plenfque de Eled. & Eleà. Pote&

Refoluno Docterum S. Sedi honorzfïva.

ibid

Abufus

RESLOEHNGCZHA4UAS

XIHI

4:3:4[:15', qztad Epifcopus. ton- habea£ pogulum cui | fie-

dinatos Epiftopos Ultmje&mos ex Forma Provxfio-

. perintendat, ex S. Anfelmo Cantuarænf

446

nis ipforum.

Jäufm Titularium Epifcoporum reprobatus per Cle-

Obje£tio Adverfarzorum

1bxd

ä

" mentinam : In pleriíque. -

1b1d

Probatur Sasboldum €9* Rovemum ordmato: ad KEc-

ftem per varia Concilia.-

1b1d

clef am Ultraj.

1b1d

Aïaufw Titularium Epzfcoporum zoleratu.v, non ap-

. grobatus in Conc. Trid.

ibid.

dezcantur Pontifices a mendaczo in Provzf 0Tté. Sas-

;boldi €9 Rovenii.

ibid.

Curia Rom. zmpedzwt abolztzonem Titularium Epifco-

Refptmdetm ad cavillum de expedztzone thterarum

.'

porum.

447*

Provifionis.

45

Varii P. Trrdemmz fartzter pofiularunt totalem abo-

Quormodo Sasboldus C5* Rovenius accepermt po.y"ej]' 0*

- litionem Epzfcoporum thul.zrzum in partibus.

nem Eyiftopatus Ultm]

11.

ibid.

In quo conf jiat akufu.v thularzum Epzfcoporum.

dAT Prærogatwa Vzcarzatu,f Apoj?olm qua audii

jbid.

fuere Sasboldus C9' Rovenius, nequaquam impe-

Refpondetur ad pm«czm Curzæ Romanæ

-448.

divit quominus e[fent veri ac pr oprzz Epifcopi Ul-

trajectini.

Reqzm itur fecundum ipfos Canoniflas recentiores, va:

Refolutio Doctorum

456;

ttionabilis caufa ewufam ordmatzonem Epifcopi

Opinio AdverJariorum

ibid

ä

CTüularis.:

ibid.

Quæ polit effe . rationalilis caufa.

ibid.

Refellitur opinio. Adverfariorum.

.1b1d

j

Quoinodo ordinatio Sasboldi €$' Rovenii titulo Phí-

Objectio quod. Sashold. €5' Roven. paffim vocati fue-

-lippenfis Ecclefic , excufanda veniat ? .

ibid.

rint 'icarii Apoflolici.

ibid.

'Alzæ caufce non excufdnte: fecundum Caranzam €9

Sasbold. & Rov. rantum fuere Vicarii Apojiol in

quibusd. S. Sedi refervatis.

ibid.

Cajetanum.

ibid.

Oyinio Adverfariorum Romams a mhonorz]?ca 449.

Cur Sasbosdus C9' Rov. magni fecerint Vzcarzatum

- Ayo[lolicum ?

437*

$. IIL. Amplius exponitur quid [it ordinari ad Titu-

.lum, ut magis appareat abufus Epzfcoporum mere

Clementina : In Plensque hzc "on ]uvant Adver[arios.

Tzlularzum.

1bxd

Quzd fit ad Titulum or dinari.

43'0

Frequentzor compellatio V icariatus ApOIf Cs MzU' 0»

Origo Tituli Patrimenialis.

jbid.

ibid.

ms Epifcopatui Ultrajeclino pr æ]udzcarevzon potüit.

Abufus ordinationis absque vero Titule.

1bxd

Eyijcoyi thulare.v in partzbus non habent. verum Ti-

Iul um.

ibid.

9 VII Romanu.r Pontzfex non e/ï propnus, five or-

dinarius C iminediatus Paflor Ecclefice Ultrajecti-

[.

INon nomen fed TE$ Tzrulum faczt

lbxd

nc. Ubidifquiritur de plenitudine Poteflatis, quam

volunt Summo: Poritifici in perfona. Petri collatam

Ipf Apojiolz habuere proprium Titulum.

ibid.

[

his-ce Chrifliverbis: Txbx dabo. Claves: 65' Paf

ce oves meas

Ordo é9 ]unfdt&zo Epzfcopalz.v elin non feparaban-

1ur.

4f1.

Opmzo Adverfarzorum

458

Explicatur locus de claviFus Petro datir.

ibid

Olzm dicebantur ordinationes irrita ; dum vitiofe or-

dinatis fubflrahebatur jurifdictio.

ibi

Omnis jurifdiclionir Spiritualis fons Ecclefia

ibid

Omnibus Pafloribus dictum : Paíce oves meas. 459,

Nomen Epifcopi fupermtendentem fignificat.

1bxd

Sententia Symmachi Papee de una mdwzduaque pote-

.sz:zplma zlla antiqua vzgelaat feculo XI.

ibid

Jlate Antiflitum.

ibid.

ibid.

Epzfcopm cogztur ire ad Ecelefiam fibi. commifJam

Omnes Epifcoyi C9 Pa[tores Vzcam €hr ifti.

l.

452

Omaibus incommuni Apoftolis Ecclefia commiffa.. 460.

ibid.

Ordmzm ad Titulum ]iabzlzter zllz dgjïervzant

ibid

Apof[tolis zndrfcrzmmatzm fucce[fere szfc opi.

Certo fenfu omnes Epzfcopz Petri fuccej*brer 65' væa-

Nemo in duabus Ecclef i$ zntztuletm.

ibid

rii

ibid.

Obje&zo.

ibid

Omner szfcopz Fratres ; Commiuiftri, Coepifcopi

-Romami Poutificis.

461.

Praxis Curice Roinana non femper innoxia.

ibid

Omnes Eyifcopi fummi Sacerdotes.

ibid.

$. IV. Rette à Dotloribus Lov. pre caufa Sasboldi

Sententia- Davenporti poft Victoriam.

ibid.,

C2 Rovenii adhibitus fuit Can. 37. Concilii Trul-

Solvitur ob]efho de pafcendw agnis fff ovibus. .462.

lam

Summa hu;mä

-ibid;

Camluf 0 quod R. P. non f t ordmarm: Paflor Eccle-

Refolutxo Do&orum.

473-

- jbid.

- fie Ultrajectine.

Vzndzcatur czmtzo Canom.v Trullani fub nomine VI.

Viduate cftimantur Ecclefice donec. propmum ae pe«

Synodz

ibid.

culiarem habeant Pa[lerem.

ibid.

I/zndmmzr au&orztas Canom.v 37 Trullam.

lbld

Eadem Diccefis non admmzt dum' Epæfcapos ordina-

Ti05.

ibid.

Obje&'zo Payendr. de fenfu Cauonis. Trullam

m

Exturbatur figment*um de mero Vwarmto Sasboldi

$. V. Refpondetur ad argumentum , .quo evintere co-

. €9 Rovenii.

463.

nantur, non fuilfe Sasboldum C5* Rovenium or-

Solvitur objectio formara ex textu Gerfom.

ibid.

**z

$. VIII

XIV

E2LUEUNOCYHJUS:

& VIIL Oflénditur opimonem Adver[ariorum de ple-

Refervationes po[leriorum Pontificum

caue

nitudine pote[latis Pontifici , poflerioribus. feculis

- fee Ultrajettenfium.

;æihit.obfunz

1DIG.

rume

. danductam fuiffe ex . [ini[lro, intellectu diétorum S.

Querimonia . adz,ïerfu:- refervationes.. Remano

- Leonis ,. C9' quibufdam pfeudo-monumentis a Gra-

471

-; tiano relatis.

San&iio Pragmatica S. Ludovici

ibid.

Opinio Adver[ariorum.

62

Guillehnus Durandus.

ibid.

ibuf.

Sanílio Pragmatica Cavoli V II. -

ibid.

Opiniouis Adverfariorum 'orïgoe:ff faifis Decretal

ibid.

Chronicon Genebrardi.

476.

ibid.

Ex Pallii conce[ftone....

3

Dominicus Soto.

:

ibid..

Inn

ocentius IIT. ;primüfaþ?rtbï' plen.iiudinif pote[ta-

Conclufio hujus $

ibid.

tis feculo. XIII.

,

ibid.

$. XI. Adverfarii reipfa volunt R. P. effe univer(a-.

465.

S. Leo non favet op

inioni Adverfariorum.

ibid.

lem Epifcopum , cujyus vel folum nomen S. Grego-

Exylicatur alius locus S. Leonis.

rius tanquam profanum exhorruit.

Pfeudo fragmentum Epiflole Vigilii Papee.-

466.

Vocabulum Univerfalis i

n :meliorem partem accipi po-

!

Inane argumentum Adverfariorum ex Epiflola cujus-

teft. -

.

1DIG,

dam Gregorii Pape, forte IV.

1D1d.

De Vocabulo Uni

cedo-

67.

ve»r(aklis —R. P. in Synodo Chal

ibid.

Conclufio hujus $.

*

An-

nen[i oblato.

«I De NEbDbE

C contmdiä?ionibus Ecclefice

S. Gregorius plane vejicit vocabulum - Univerfalis

üiflitum , ubi quidam Pontifices opinionem de- ple-

Epifcopi.

477«

nitudine pote[latis Papalis tentarunt in praxim re-

Davenportus explicat locum S. Gregorii,

ibid.

$. Gregorio confonat Leo IX.

478.

- ducere: ipfo.Cardinali de Luca fatente. eju[dem

opinionis. trovitatem,..

Adverjarii [latuuut R. P. Epifcopum univer[alem

Querimonie , tempore S. Bernardi, orte ex abufu

fenfu reprobato.

ibid,

pleuitudinis poteflatis.

ibid.

Diflinguendum c

)

ft

jus Epif;oþale ab adventitia pree-

Gratianus , €9 eum fecuti Pontifices promoverunt hanc

rogativa Primatus.

A

-

ibid.

;

^

i iLo

|

opinionem.

S. Gregorius agnovit aqualitatem .Epifcopatus feu po-

1DId.

?rivilegia FF. ZVIgnd

icantimh, C9' inde nate turba.

tius unitatem. -

468. Item ante Gregorium S. Leo Magnus.

479«

VIll. Adveríarios propria confeffione convictos impingere

Malo vaiat , fed illud non aufert Bouifacius

ibid.

in profamun fenfurn vocabuli univerfalis. .

ibid.

?

blemeïzy V. in Concilio Viennenfi Predecefforum fuo-. Diftum S. Cypriani de uno Sacerdote C?' Judice ad

ibid.

rum exce[fibus mederi conatur.

folum R. P. falfo detortum.

480.

Turbas renovat Bulla Alexaendri V: que incipit: Reg- Sententia S. Cypriani de eo qui vellet fe con[lituere

- pans in Ecclefiis.

ibid.

Epifcopum. Epifcoporum.

481,

is de plenitudine potefla- .A

dver[ariorum ficliones depulfce.

Demonf[iratur novitas opinion

ibidf

tis ex Card. de.Luca.

469.

Conclufio. Quid cenfendum

de dpinione Adve

rfrio. Disquifitio tertia, ubi ftabiliuntur fundamenta Re-

Tunm-:

"

I l LJ

folutionis Do&orum), quibus invicdte probetur,

Capitulum Metropolitanum Ecclefiz UltrajeGen-

$. X. Nonjuvatur pretenfa opinio de plenitudine po-

fis etiamnum fübfiftere, & gaudere iifdem juri-

- teflatis Pontificie per hodiernam difciplinam in[i-

tuendi, confirmandi, ordinandi Epifcopos.

bus, quibus gaudent cetera Capitula Cathedra-

Summa autloritas de[fignandi Epifcopis territorium

lia fuüb ditione Principum Catholicorum confti-

efl penes Ecclefiam.

470.

tuta.

'

$. L. Non folus Epifcopus, fed is una cum Clero Ec-

Ecclefia reliquit olim ele£tionem Epifcopi Clero C5' Po-

1Di

pulos probatur ex S. Cypriano.

ibid

clefiam Dei debet regere : quod probatur ex SS.

Ex Clero Romano fub Bonifacio I.

Scripturis.

482.

Ex S. Athanafio.

ibid

Presbyteri Succeffores 72. Difcipulorum.

Ex S. Cele[lino C9$' S. Leone Magno.

ibid

De auttoritate Presbyterorum ex AQ, XV.

483.

Ex Santlione Caroli C9' Ludovici Imperatorum fecu

Idem ex AG«. XX.

i

ibid,

Idem ex 1

Petri V.

ibid.

lo IX.

471

Eadem elettionis forma Romea viguit per XI. fec. ibid

Canon IV. Synodi VH. Oecumenioe refert loca A&

Requirebatur €9' confenfus Principis.

jbid

XX. C? 1 Petri V. ad Presbyteros.

ibid.

Confirmatio Epifcoporum pertinuit olim ad Metropo-

Synodus Tridentina locum A&, XX, C3' 1 Petri V.

ibid

refert etiam ad. Presbyteros.

484.

litanum cum Comprovincialibus.

ibid

Item ordinatio. .

$. II. Epifcopos una cum. Clero Ecclefiam vegere de

Ordinationem Epifcoporum fibi non afferuit S. Gre

bere probatur ex SS. Patribus C9' Conciliie, | Probae

gorius Magnus.

ibid

tur ex S. Ignatio Martire.

48j.

Leo Magh. nec Stephanus V.

Ex Tertulliano, S. Cupriano

€2* S. Coruelio

Rapæ.

Neque Zozimus, nec

472.

1D1G.

ibid

Littercee communicationis olim ad R. P. mitti folitce

Ex S. Chrifojioumo.

non favent caufee Adver[ariorum.

JOI

Ex Canonibus Concilii Carthaginenfis IV. &* Toletaw

Mutatio difciplinee quoad Electionem feculo XII. — 473

ni IV.

ibid.

Ex Conciliis Romanis fub. Leone Magno C9' Soánne.

Quod confirmationem C ordinationem fec. V IV. ibid

XV.

486.

Qccafio qua circa fi XV. magis invaluit opinio de ple-

nitudine pote[tatis.

ibid.

Ex antiquis Nomenclaturis. Presbyterorum.

ibid.

Difciplina antiqua eirca provifionem Ecclefiarum in

Solvitur objetlio circa locum S. Cypriani.

partibus Infidelium.

ibid.

Item circa alium locum S. Cypriani.

ibid,

ii ,. Chrz:[o]ïonii C9'c.

ibid.

Diftincic qualitates Miniftri Ecclefie C2 Chrifliami

Exemplum S. Athanafi

?

x

Teflimonium S. Gregorii Magni.

74-

in eadem perfona.

487.

Clemeütina In plerifque noz .ab/ïulit*omnigzo

Epz]?-o-

De auétoritate Capitulorum Cathedralium ex Alexan-

gqis jus ordinanai.

"ibid.

dro 1II.

^

ibid.

Ex Concilio Burdigalenfi 1

ibid.

Prünigenia auctoritas con[lituendi Epifcopos mon eft

- Ex Concilio Tridentine,

j

ibid,

penes R. P. ut volunt Adver[farii.

ibid.

Ex

E L)ENOC:Hi Ul S;

XV

Ex.i»Statutiy Capituli Me"tropolitaui* Mechl'ihi

ehfis. $. VL-Nulla vatio fuadet, cur. Capitulum Metropo-

488.

litanum Ultrajeclenfe non gauderet iifdem juribus,

5 III Epifcopus una cum: Clero. omuem fuam j

üurif-

quibus gaudent ccetera Capitula Cathedralia.

- dictionem €3' au£toritatemn mutuatur ab . Eccle(ia,

a COT«

Caypituli, Epifcopi C9" Ecclefice Ultrajecte

nexa.

g]is jur

E

cui traditee funt Claves , C9' penes quam immedia-

ibid.

té radicaliter C9' quoad proprietatem omnis juris-

Nomen Vicariatus non obeft Capitulo.

- jbid.

.

- diciio fpiritualis C9 auctoritas refidet.

Iuter Cathedrales Clericos po[Junt.effe Paflores. 496.

Ecclefia hic intelligitur univerfalis.

ibid.

Capitulum Ultraject.

"T w

Claves Eccl

tthaei

exteris.

ut tale agnitum ab indigeni

ibid.

- XVIIE

ejz'æ traditas efe, probatur ex Ma

ibid.

Capitulum Ultraj. probatur ,er ftio injiituto eg fi

ii ju-

.Idem probatur ex Patribus.

rir limitibus.

Pontifex Minifler C9' fubditus Ecclefice.

ibid.

Nomen Miffionis non obeft Capitulo Ultmj&ä?en]i.

ibid.

OQmnis poteflas re[idet' penes «Ecclefiam. radicaliter,

$. VIL. Ereclio, Extinclio, aliave Difpofitio Cayi-

- quoad proprietatem C9' immediate. -

ibid.

Summa auctoritas Eccl

tuli Ultraj. nequaquam jure Refervationis aut De-

efic, Pr?matui R. P

:

ontificis

volutionis ad R. Pontiftcem pertinet.

non obefl.

Li9 .

Opinio Adverfariorum de extinttione Capituli Ultraj.

Miniftri in[lituuntur C9' operantur auctoritate Eccle-

ibid.

" Jteb.

ibid.

$. IV. Epifcopus eft

Capitulum poteft fubjïjïer:e Jine reditibus C9' praten-

L.

íé

97*

Caput Minifteriale, 4omn UTO

." Eflentiale Ecclefic cui prafidet.

ibid.

Capitulum Ultraj. ceq

ue potuit fztb.üfiere ac Ha

w!e-

Refolutio Doftorum.

menfe.

l'l.-

Vani conatus Adver[ariorum.

ibid.

Acatholici, Canonicatus quoad fpirituale occupare nom

Caput Effentiale Ecclefice folus Chriftus.

ibid.

. potuerunt.

ibid.

R. Poniifex Caput Minifleriale Eccle[ice.

492.

Collatio Canonicatuum . Ultraj. non fait devoluta ad

R. Pontijwem.

ibid.

Quo fen[u Epifcopus dici poffet Caput e[fentiale fuce

ccle[tae.

]bid.

Non militat:hic prerfcriptio adverfus jura Capituli.

Presbyteri Vicarii Chrifl.

ibid.

1DIG.

Zpifcopus reffe vocatur Caput Minifleriale fuce Ec-

Inertia Prarfulum non prajudicat juribu& Ecclefiarum.

&lefue. Adver[arii ex propriis diclis refutati.

ibid.

498.

1

$. V. Integrajurisdittio refidet penestotum Corpus,

Imf) fec exilium ipfum Capitulo prkæjudicare'pot

1'10

.

iffet.

- quod ex Epifcopo C9' Capitulo Cathedrali Clerum

veprefentante conflat, defuntioque Epifcopo , ad

Objectio Adverfariorum de jure Pojïliminii refi

itata.

- Capitulum devolvitur jure non decrefcendi

ibid.

«Epifcopus C9' Clerus unum Corpus.

493

$. VIII. Quod R. Pontifex non valuerit Capitulo Ul-

s«Deficiente Epifcopo, jurisdiclio manet penes Clerum

ibi

| traj. jura Capitularia eripere ex quadam plenitu-

probatur ex Epiflola Cleri Romani.

dine pote[latis ,

quam Adulatores Curice Rom. illi

.

Idem probatur ex S. Cypriano.

ibid

afjngunt.

Capitulum Cathedrale fucceffit in jus Cleri.

494

Hic iterum argumentum fuum de plenitudine pote[la-

3Defuncto Epifcopo, jurisdittio devolvitur ad Capitu-

. tis Pontificie impendutt: Adver[arii.

ibid.

lum jarenon decrefcendi.

ibid.

Opinionem hanc Adverfariorum dejesit S. Cyprianus.

gurisdiclio non a Romano Pontifite , fed ab Ecclefia

1bDid.

Item S. Leo Magnus.

499.

- derivatur in Capitula, feu Clerum.

Finir harum Vindiciarum.

ibid.

geftinguendum inter jurisdiclionem ;C9' ejus exerci-

VIH. RESPONSUM JURIS Geirca

inftitutionem

. tium.

49j-.

$o0.

ibid.

Epiícopi Har?emenfis.

ije&io de Vifitatoré Ecclefice vidu-at(?.

E EON C oueet .

Operum quee in [ecuudo Supplememti Tomo wj)eïizmtztr.,

GP-A ROR QuimT

| Continens motiva Juris, aliaque 'monumen.tä lejufdemDo&oris circa -

negotia fibi aut fuis op,eribus illata.

[

onclufio Finalis pro Confultiffio D. Soaune

»exþendumm- äualitate: teflium, quibus Actoris in-

To

Baptifla van CuTsEM J. U. L. Univerfitatis

tentio fundatur.

Lovanienfie Promotore feu Fifco generali, nomi-

. Caput Primum, Zrgumentis C9 indiciis generalibus

ze officii atfore, contra Patrem BERNARDUM DE-

evincitur Reum effe auctorem omnium fittionum

C? criminum primarism.

$14.

SIRANT Reum inquifitum per[onaliter . citatum.

$04.

Caput Secundum. Reus oflenditur auctor primarius

Prooemium. Ztrocitas fj"ïnatum criminum de

qui-

Eyi[lole de 10. Januarii ad D.van de Netfe Paffo-

bus agitur in hac cauía, obiter pr

onitur: dis-

rem S. Catharing Bruxellis, C2' Fermularii ei-

d

5 procedatur :

j17-

, feritur de modo quo in illis perfequen

dem acclufr.

Ca-

XVI

ELENCHUS

,'u7:'g7$9

Caput terttüm. - Piöb&m quod Reus fit primarius

Copia Apoflille, ..

ibid.

- Mutlor co

á

nfi

-

'folutio-

Copia Relationis.

nünk o

&zlzbrz Congrfgatzon üm €9 Re

*. $'273 L]

lL. Libellus gravaminumipro Confuitiffimo D. *Joann&

Caput quartu

m Cænmnwtu? Reu.r Au&orprmczpa-

Baptifla van Cutfem J.. U. L. C9'c. nomine officit

dis aliarum liiterarum conficlarum.

veysl

A&lore inquirente, contra: P. Bernardum Defirant

Á

Caput quintum. 'Offenditur Reum e[fe primarium

U*

x

atatum.

S. Theol. Doctorem ;

7

-

Rezl?ifl,iknqui/ilï.z/fnïtj perjon

a.liger

.jbid.

auctorem inte

£

4

t

Fieplionirlinerarum « d

ino Curforis

Ill. Quatuer Ep

1

ï(ioliiþ P. -Dg[ïran; d Rre-ber.e

ndutt

Caput fextum.

de

| Ojfändztur quod Reus Pet

rum Tour-

Pairetm Leopoldum.

F

$7754

andim induxerit C9 in[lruxerit. $40.

IV. 24&ta Notarialis p

er Nomriuäi -'va;n- Dorrt

ael de

- teau ad pejer

27. januarii 1707.

iuicrt SOUA

Caput feptimum. Refellu

' 4

ntur k?x.cujaticng: Cy'e

xcep-

funi -Doniui

:

Uati,

)

dones ipfius Rei.

$41

V.. AGa Depofitionis Clari

Caput o&

2

avum.

oft

'erzdrzäz.u'r'quod Reux ab initi

ofue-

Efpeu' eorum.que inter ipfum C9 R. P. Leopoldum,

4rit in máà

la fide, €9 exiflens in mala fide fitlis in-

- aS. Therefia Carinelitam difcalceatum a£ta C3' dicfa

- flrumeniis ufus fit.-

- funt. circa Pacquetum five fafciculum famofum de 137.

aciomm 69" faljimtum mnvm-

gjanuarii 1770.

:

.1Did.

Caput nonum. Mend.

$50.

Vl. Deduéhio loco motivi exhibita: per. Petrum Nicoz

-eitur Reus.

COHCIUGOo

$$2.

laum Tourteau Reum inquifitum C3' fequeftratum im

À

caufía quam fuflinuit. contra officiu

à

m Flifcalïe,Un

ivärä

Ad Cápat Vi^7 772

ppendix.

35$-

fitatis Lovanienfis. .

t

j 80.'

Ad'h L] 1'0

ibid.

AAppendix ad Conc

mf.ïohem findlem &c.

: E

þtibäzibm;. Epiflolarum.-

.ibid.

A.- Libellus fupplex .P.--Defi

irant. ad. Carolum. VL

Ad $ V. De Infcri

ibid.

Romanorum: Imperatorem

Ad & HII. De paritate materic.

-

1

À

i

fmæ Cg?faïeæ

:

$91«

Ad $. IV. Deexhortationib

u

s Domini Krys ad unani-

lice fuce Majeflati.

n

qiter pugnandum ad ejiciendos advev[arios.

$56.

B. Confülte desmembres du C

0

feil -;Sk'o»üvärdi-n de

Bra-

]

Ad $. V. De modo fcribendi ad unum per: eumdemnt

bant qui compofoient la Sjointe de 1708. contre le

—À

communi nomine, tanquam pro caufa communi. ibid.

P. Defirant: en véponfe à la Requéte de ce Relis

Ad $. VI. De novo Formulario. -

ibid;

gieux, 'prefenté à P'Empereur Charles VI. le $.

—

57

Ad $. VII. De caufa Erad. D. van de Neffe.

-- May 1717.. Adreffée au Marquis de Prie Mimiftre,

Gouverne-.

Ad $. VIIL,.De contemptu Confilii Status Bruxellenfis

plenipotentiaire de: S.. . M. Imp. daus 'Fle.

-€9 expeét

$

a

'

1tione DeputatorumiHoi'lqndiævad f

p

ppri-

ment des. Pais-Bas.

4 rpáfds.

mendos adver[arios.

ibid.

IL. Réponfe d'un "Jurisconfulte des

! ädïx-Ba

fàun A-

Goris Hennebälli.

558.

vocat de Paris au fujet de quelques calomnies avan-

Ad $. IX. De caufa Do

ftraet.

cées par M. Govarts V'icaire Apoflolique de Bois-les

Ad;$. X De gqrräfpondentïq D Licentiati Op

ibid.

Duc, 6* M. le Card. de-BifJu, contre M. van Ef«

Ad $. XI. De caufa Eximii P. -Dejirant. |

ibid.

. pen CS'c. à. l'occafion

Y

þde l*Ec?fit..j,intitu

lés ZEquitas.

ugna-

fententic C9'c.

|.$934

Ad $. XII. De au&orizqtg ZSec»iis(Angïqlicæ* imp

ta.

:

lb! e.

Premiere Lettre contena

^

ht queliqvu&.r- rem?rqa.e:

fur les.

emr*tü MinijïrorumEcclejiæ. ibid.

Dialogues de M. Govarts.

10184,

Ad $. XIII. Decont

flHico-

Second Lettre d'un Jürisconfulte des Pais Bas . con-

Ad $. XIV.

