. 67. Cxterum magnopere ad merita

cau

f2 i—mq;

ftitutam hanc ACtionem ex memorato Mandato Rec«

tur

Sententiz a. qua. nullitatem demonítrandum facit ,

toris M. deleta . atque eraía fui(fe ea. verba,

quibus:

16

quod affeffores ignorentur.

$

fignificabatur preíens acio inftitui vigore h

ujus In-:

68. Contra articulos 37. 38

..39. 40. & 41. ACCep-

ftrumenti intrufi, prout &Intimatus non

i:;fieiandn 4.

Tat

tatur confeffio Intimati , quod Procurator appellan-

Articulum 22. Quadruplicz admifit.

T

Br

tis non fignaverit Inventarium.

87. Cum intüperíciat Intimat

üs

- 69. Apud omnia Tribunalia debet Interventarium

perfonaliter comparenti primo declaraffe quod hac.

ab utraque parte fignari.

AQio ex folius Magnifici Domini Mandato atque

7o. Atque hoc ipfum j

us confirmatur cxr Adlis Ro-

da

Auctoritate foret inftituenda, uti etiam non infici-

tulz hujus litis de 31. Januarii 3728. ubi Procura-

ando articulum 24. ejusdem Quadrupliczadmifit. — .

)

tor Appellantis citatus fuit ad fignandum Inventari-

"

88. Cum íciat Intimatus, fibi, ob jurata Univer-

urm. .

[

fitatis Privilegia, nullatenus fas efle, ex alterius quani.

Quando etiam idem pratenfum Inventarium

ex Magnifici Rectoris Mandato & Authoritate Actio«

-

nem inftituere ad onus alic

in|

a Procuratore Intimati fignatum fuit.

d

1

ujusl-M.embr.i agSU'ppoH;f

72. Signum evidens, quod fécun

dum ipfum,thet

ti ejusdem Univerfitatis.

4

Intimat

u

89. Cum nec ipfum later

Wt

tium fi gnäri.'

m debeat Inventarium a Prgcu:ato;ibus Par-

verendi Domini Celleite; de qua Intimatus Art. $6.:

ho

$7-

l

a

C

Ou Recueit, bes P!eces &c. vane SecoND.

713

d

& $7. eum peticulum videretur, ne Advocatus Fxs-

114, Quid, quod partes, ubi judicium normina-

&f

f

calis . Informationes caperet vi cujusdam extranei

torum Turisperitorum jam ad Judicem delaturn eft,

Mandati , -hoc. :pi"um ei. per Rectorem M prohxbx

illud aperiri petant, & juxta illad pronunciari ?

mm fuiffe :

115. Notorium quoque eft Jurisperitos illos femel

0Q.

üm

::90,. Inrun&umque ut illas mformanones vx Decren

uti di&um eít, nominatos, pro eadem eaufa judicans

Re&orales caperet.

da permanere , donec per Semem:am defïamvam de-

Vil

91..Ac. denique Sentenuam hic annexam, ïatam

leä ütt

l

ET

per Informationibus & proceffu vipore fohus De-

116. Iraut, fi feraturïnterlocutorxa, poft eam f ine

ereti ejusdem M. D. Rectoris habitis.

nova nominatione, ad eosdem redeat, & toties re«

n

.92. Perfiflitur quoque penes contentum Art. 42

deat donec & defïmnva Sem:enm lata ütölexacutlo

pel

mandaxa

s

& 43. Libelli grav. Appellantis;

"

93. Quos. etiam. [m:matus per Art. fuum 47 ad

^117. Si Innmams noverxt ?orte, per quædamme-

J

mlht.

dia clancularia contrarium atrentatum fuiffe , i

'"norae

94. Nec qu:dquam aä rem facrt, quod ]ntitna-

re nequit illud Caufe f parrocinari non pofïe, f'ed

3

tus pratendat, eosdem - articulos mlumofos Fme D,

porius punitione dignum videri,

Secreracio, uti-di&o articulo afferit, ^

118, Nihil etiam tam notorium ,. quam Afï'efforeä

(i

95. Sed multum ad rem facit, ontentum emum-

Reétoris hujus Univerfitatis ,

^fi in Jure Graduatus

D]«

dem articulorum: verum. efïe.

ipfe non fit, publice notos effe & elfe debete.

96, Negatur art, 48. in quantum a!Terlt, latam

119, Quantum ad* exemplum ab. Intimato recla-

Sententiam. 4 qua ex conüho & af[enf'u ]uusperl-

matum art. 56. & ^. tanquam falíarn neparur , falvo

p

torum.

quód fa&um

rticulare Judicis non demget impofte.

il

rum juri quo

i

habent Partes; —

91« Acceptawr autem quod amcub 49. Fatetur ,

- Alffeffores a Judice « 44o nominatos non fui(fe,

-320. Qua veri fpecie interim. mfïnum—e vult. Ia.

lu

.98. Contra articulurm : $o, "T'ametfi Intimatus nes-

timatus, — Caufam illam. de quà in dictis. .Articulis

ciret hactenus affeffores Judicis a $40 ; quia nempe

clam' & « tergo. decifam fuiífe, quafi Jurifperitide

LUg

vel- nulli affumti: fuere 'vel eos ipfe fcire noluit, fe

quibus ibidem, Officio Fifcali. noti non. fuiffent$

curus. de praeventione e;usdem Judicis abunde hbl

quandoquidem ipfe praendat Officium Fifcale con-

ubi

nota :

ftanter intereffe non medo le&uræ $ fed dehbera-

90,

99« Eqmdem Intimati eft defendere hac in parte

tioni Cau(e ? -

38.

Semennam a4ua, qua ex eo capne ab Appeuante

12r. Et confequænter in animo fuümere debeat,

arguitur nullitatis.

Officium Fifcale illo etiam tempore mterf"wfïefahem

ldo

100, Intimati eít efficere , quocumque libuerit

lectüree litis,

T.

modo, urJudex a 2uo- nommet, quos a(ïurnfiffe præ-

122. Quod fi in ammcï*uümeat, quomodo dbona

tenditur. Alfeffores,.

fide dicere poreft, Jurifperitos illos tunc Officio Fis-

bis

101. Factum

udicis eft. Fa&um P-—n*ns.

«aliignotos fuiffe, atque adeo Caufám Judxcarmm clam

AC

102.

Quod .

"s

intimatus nolit Sententiàm 4 4ua

& a tergo,

um

qUQad hunc articulum defeadere, admituat , nece(ïe

123. Quin eum Officium F*:f'cale adveríus Senten-

0r)

! eft, eam eífe absque Affefforibus latam.-

tiam in-dicta caufà latam minime reclamavem,habezi

14

.103, Si autem hoc admittat .

- declarat: appe]lans

illa debet tanquam rite lata.

g

cefïate faftentum (üb art. 4 fui Lib. grav. ,ahas pe-

124. ltaqueinvéctivee, quas Inumarus profert art,

nes illud perfiftit,.

$8. $9. 60, & 61 fponte ruant; necelfe «

I

104. Adver(us negationem ab lntxmato temere in

12f. Duo fequentes art. 62. & 63. nullnm meren-

i

8rt.. f4, objectam ,. firmiter per(iftit ap

ellans penes

tur refponfum, — Sunt ii fane egregium argumentum

id ,

quod Affeffor debeat Partibus ef

!

e

notus, nec

bong ilius fidei, qua. lnt:matus art. $i. fcfe jactitat

nel

Partium ftudio addi&tus ; quodque ahoqum Pax txbus

procedere.

hberum fit eum reciufare.

fe-

126, Adverfus art. ä4 & 65. perüürtur penes art,

d

- 105...Negatur, (alva lmpemnenna, falfä pofmo,

D & $3. Lib. grav, Appellantis.

quam Íntimatus formavit art, $ $.

/127. Acceptatur infüper, quod lotimatus admit-

a

106, -Nec concipi poteft, quomodo bona fide ta-

tit, fe in prima Inftantia omnino. coritendiffe, .de-

am

Jem articulum pofuerit ; cum notorium fit ; quod in

liberationi Clariffimi Tudicis &'5. DD. Affefforum Ad.

iis Tribunalibus fübalteruis, : Ubl ]ud:ces ænent*ui fe.

vocatum F. ifcalem intéreffe debere , prout revera in.

terfoit.

t

qui:confilinm Jurisperitorum ; :

107. Partes hinc inde (ubi de Decreto quapnam

r28. Ratio ab [ntimnato art. . 66, & 67, addu&a i

ferendo , . 'aut Sententía.agitur) poftulent a judice ,

quare illico declaraveriteundem D. Fifcalem a deli-

Li

'ut- Inventario rite. confecto: omnes partes liris füb

'beratione quæ coram Judice v 4uo inftituti.debebat,

If

frgdio claufz ad jnrisperitos non fufpe&os mittan-

abfuüturum : cordatos viros non movebit : fed pto-

Iur-. confommex ad Grdmauones de ao. Iecefnbns

fecto judicabunt iij quod Appellans ert. fs. fm Ltb

«4

JIS

16;'9 & 10, Martii/ 1693. —

grav. rem acu retiserit, -

[t-

..108,.-Quod dein: partes lms ità clauf'æ, per per('o-

129, Perfiflitur penes art. y6 ;v & 78 elusdem

ugm publicam tradantur. Hlluftriffimo D. Cancellario

Libelli-contra art,:68. 69..20. 71. 7273 &74 Res-

Brabantig , aliisve ad quós pertinet hmusmodl jurls-

pcnüems Intimati.

Yi

.peritos non-fufpectos nominare.-

'130. Appellatis jure füo ufus eft, ubiad f'undefen-

109. Quod hæc nommano in ('cr:pns plubhc:as red-

(' ionem allegavit factaatque gravamina ,. ex'/quibus

damv.

pateret iniquitas Sententia a qua: Unde Judlcl aqm

T

^4109, Q)Qd hmg Partes hf:s una cum ha*e nommä

nullam hic injuriam intulit, .

o

none tradantur iis qui- nominati fuerint. -

I31. Vefum latimatus. mguriofus hac ef judiei

eþs

^

At Quod. denique notninati.

unsperm f mui lt-

"a quo: ,

quando : ex:faétis ab Appelkmte allepatis

»tem legama, fuper.ea. deliberent,-

1

üumque' judimum

odiofiffimas deducat fequeias, quas non deduXerat

ifl

an fetiptis ferant , & füum . nomen fübfcribant. -

Appe!lane: i

]0«

Íi-

II2. Quod proinde haec omnia pubhöe peragan-

132. Attento quod 1udex ad qzzem umce judiææ

tur 3. nihil'eofum clam & a tergo,

debebir ex allegatis:& probatis. -

433« Quod.con(íequentür Par tibüs hberrxmum fit,

.133. Commune Axmma efh qubd Judtcr Bne A&:a

u

non credamr.

6

nommatos Ja.-ms»peuros m&nuere, vel recufare f re

cü(abiles. judicarent,.

434.'Matxime in^ Caufä Appelatmms &. qaea

Supplem. Qper, Fan Efpen Pars V.

XXX

teize

714

CA uFS A E SPEN IA N A

relee Nullitatis fundatze in. FaQo Judicis a 4uo.

Significat enim contumacia inobedientiam & proprie

nub

contemtum Potiorum.

3 :

..135.. Non tantum. in Sententiis extenfis, veram

eu

etiam in non extenfis, reclamantur Senrentie In-

1$9. Quare ante Decretum vel Mandatum Su

".

C

terlocuto

ricris nequidem eít materia contumaciz,

FE

:

1'iæ, »ea,gue ,qu?væ m -cqnfqrm-i-;aæm vea-rum

vil

fiunt.

4

160. Verum ut quis con(lituatur in vera contu-

!

.. 136. Idque p

ræfezätiim mrebus major'rä' möm enti

macia in ordine ad Cenfüras, a Jure requiruntur

"T

qualis ex confeffione

: 1püus ln;im,a-ti , eít prafens

previe tres Monitiones Canonice ad parendum

1

Cauía..

«

Mandaro Superioris, vel una pro omnibus cum die-

19

h

*

üc:' circa notoriam hanc p'ra—xïm dubi-

rum aliquot competenti intervallo.

pem

tare velit Intimatus , integer cumulus ejusmodi Sen-

361 Aliter promulgatas Cenfuras, etiam Sufpen.

fupi

rentiarum , quibus fíe fateatur convictum , adduce-

fiones, nullas effe ftatuuat Jura in Ca

üp

p- 3. 9. 123. dt

po

tur: Ííed fuis ex

penfis , utpote quas temeraria fuüa

Sent, Excom, in P 1. & . Autores ibi p

affim.

I 1

negatione crea(fet,

?

162, Verum de his latius inftructiye,

exi

138. Infigneinterim argum

entum ighoran-tïæ fuae

163. Quod ad prefentem Cau(am attinet ; cer-

eua

circa praxim profert [ntimatus, dum per fententias

tum eft, pretenfam Sufpenfionem in Appellantem

exten(às intelligi vult eas, in quibus Sententia Inter-

latam effe per modum mera Cen

E

furae , noq autem

yent

locutori&e reclamantur.

i

per modum pene. .

fane per Sententiam extenfari in-

164. 19. Ex eo,

yibu:

139, Huc usque

quod interminata fir, hec ad cer-

faif

telligebatur ea, in qua explicite & de verbo ad ver-

tum tempus reftricta.

1f

bum enarrantur ut min

z

:

us conclufiones & pracipua

16j. 29. Quia ipfe Intimatus articulo 9. dicit,

conf

inerita. Cauíae.

eam latam e(le atque inflittam, donec Appellans fa-

n

140. Quod Sente

ntia a-qu'a per Judicem a quo lata

tisfaceret

tionem. .

primo membro Definitiva: quoad revoca-

ott

fit in affumta qualitare Executoris Decreti Confilii Sta.

L

tus de. 12, Septembris 1725. id ipfum aperte expri-

166. Cum ergo in confeffo fir,

dictam Su('pen;

106

nitur in ipía Seutentiaa 4ua : ut vanae fint inve&tivee

fionem latam efle per modum mer

& Cenfurez ; de-

facut

Intimati Art, 75. 76. 77. & 78..

fendi ha&c nequit tanquam valida ,

nifi praecefferit

141. Acceptatur, quod Intimatus

non inficiando

in Appellante contumacia adverfus

end

Mandatum Su'ä

!

admifit, fcilicet contenrum art, 60. quod Judex « quo

perioris.

Appellantem condemnaverit fine cognitione pretenfi

167, Aft ;

10

qua contumacia hic argui pote(t ; cwh

cult

ejus delicti,

(

;

per ipfam Sententiam a 4ua Appellanti concedatur

Mot

142.: Ac pro

inde etiam admitterö debet Intimatus

fpatium trium feptimanarum ad

contentum articuli 61.

tam mandatam revocationem ?

praftandam ,prædi.c-

l

fere

143. Prout etiam art, 62, cum in. confefTo fit, Ap-

.168.. Ia ut ad totum illud fpatium hoc ipfum Man-

ad i

pellantem in Confilio Status auditum non fuiffe,

datum protrahi debuiffet, antequam Appellans con-

fap

144. Quibus mediantibus folutionem inveniunt

tumaciz potuiffet redargui.

art. 79. 80. 81. & 82.

poit

169. Elapío autem illo temporis fpatio, fiquidem

tüm

I4f. Contra negat

ionem Intimati in art. $3. Ap-

Sententia a qua tranfüflet in rem judicatam ; tunc

pellans perüiftit penes affirmarionem art, füi 63,

primo locus fuiffet Canonicis Moaitionibu

I

s5 poft

lat

146. Accepfatur quod Inrimatus articulo $4. pofi

quas demum füccederet

Sufpenüo aut alia qu&cum.

exhi

tive admittat art. 64, eX quo evidenter fequitur, quod

que Cenfüra.

pon

Judex 4 4ue nequaquam

juüe potuerit condemnare

170. Uade preteríri hic non poreft infulürääïAr:

Appellanrem,

ticulorum 3. & 96, ubi [ntimatus preetendit dedüce-

!

147. Per

fiftit Appelïans penes art. 6$. 66, 67. &

re contumaciem ex eo,

Lib

quod Appellans in prima hu-

(«

68. adverfus art. 85. Re(ponfionis Intimati,

jus Caufa inftantia

perftiterit in fua opinione eamque

148. Adverfüs nepationem Intirmati

tuitus fit mordicus,

ftuf

^

;articul-o $6.

tuif

perfiftitur penes art, 69.

171. Certe inobediens judici,va'ut contumax non

149. Et contra art. 87. 88. 89

».90. 91. 9z.þ,9'3. &

eft, qui vocatus in Jus, comparet, exceptiones fuas

fer

M

allegat ,

fadium íüum defendi

com

94. perfiftit Appellans penes art. 70. 71. 72. 73. 74.

t, nil a fe peccatum

75. 76. 77. fui Lib. grav.

oítendit, &

[

1$0. Contra art. 9. 9

6 97. 98. 99. 100. qui ver-

caufa fecit.

Jure experitur : prout Appellans in hac

füte

fiu

fantur. circa füfpenfionem a Divinis Appellanti: nulli-

172. lta ut pretenía haec Su-('þenüön'is Cenfura,

ter inflictam,

omni ex parte nulla fit, n

]

ulloqug pg&o, fuftineri

ea

lls

.151. Dicit inprimis Appellans, quod Intimatus

queat.

»

dictam Cenfuram & defe£tum Monitionum Canoni.

173.

Denique ad inflidiionem hu

jus Cenfure, de

(uo

i

carum conando juítificare, fefe oftendat in materia

qua quzftio, dignentur notare V, V, Judices, quod

Cenfurarum plane hofpitem & peregrinum.

Concilium "Tridentinum Seff, 2 g, de Reform.-

.,3.

fa([e

152, Apud Canoniílas & Theologos certum at-

diítricte omnibus Judicibus Ecclefi

14

d

afticis injungar, ut

q

ue expeditum eft, füfpenfionem .a Div.'ixyuist'duPlici-

abftineant a Cenfuris etiam in C

aufis criminalibus ,

lof

ter confiderari poffe ac debere.

s

a

ubi executioSententiae

per captionem pignoruni, per-

.;4$3. Uno modo, ut meram pce

nam; al-ter'q autem

fonarumque diftriction

em, per

huj

ut meram Ceníuram.

.

nos Executores fieri poteft. —

fuos p.r;jprips aut alie-

F

n

d 'ce"r"tü'ri'i 2.6. deter-

; 1j4. Si ut pena, infligitur a

174. Quod notorie in Appellante

minatu

à

tatem pariebarur, —

mullam dificul

lii

fio. -

m tempus, quo elgp.fq,, per fe ceffat fufpen-

17f. Sed myflerium hic

."P

f'überat : ,n-overant TO-

155.

Tllimirati temporis fufp

enfio ; non füfpenfio

feéto futurum, ut Appellans a rali Senten

tia appella-

tuli

foret , fed potius .depofitio.

*

ret, ficque omnis ejus executio fifteretu

.156, Si autem confideretur

ut mä'räfenfura,unite

.176. Noverant hoc ipfum futurum , fi

Judex a 40

T0

infligi debet ad tollendam contumaciam ;

;

folum Sufpenfionis Cenfuram comminar

1 l

etür; quia

157. Ita ut ubi conturacia non eft,

d

Cen('uræ 'IO.-

nempe Appellatio a commination

4

Ven

cus non fit.

:

effettum habet fufpenfivum.,

«

5

e Cgþfqræ»tcgrt*o

4

W

ia

158. Contuma

cia ,äu-täm äpüd' þValïl'&hfäm jn Pa-

177. Maluerunt proinde, omni for

rá Türie neglei-

ratit. de Dolo €? Coutumacia & apud alios paffirn de-

tà, procedere ad Sententiam Cen(ürse, quz interjec-

foli

finitur, inobedientia erga Judicem Pralatum vel a-

]

ta Appellatione non admitteret effectum fuüfpenfivum

qu

uti poftÁnodum coram hoc Tribunali füflinuerunt. -

|

de|

lium -Superiorem juxia Hoflienf. in .Summa h. t

Ou Recurir pes PrEces &c. Livng SECOND.

719

)prie

/178. Itàá ut/hac Cenfüra Sufpenfionis non folum

tem i&ctum Sententie cuüm om

n

"

nullitatem fuam portet in fronte, fed & przvari-

ibus füis irregularita-

Bupg.-

tibus per Juris remedia poffet avertere.

cationem.. Decreti Concilii Tridentini & turpem

199. ldem dici oportet de citatione Procuratoris

Cenfürarum. ac E

itq.

»

É

cicle(i.a(ïicï -*Eöïäfïätis abuíüm in-

. Appellantis ad' audiendum pronunciari Sententiam

volvat..

.faéta ad domum ipfius Procuratoris vix

s

hora ante

htür

179. Adver

fus Articulos ioïi.;& 162. þ'ehrfï('ïïtur'päï

pronunciandam Sententiam,

4

4

:

um

5

nes Articulos 87. $8. & 89.

- 206. Dum fífciebatur idem Pr

otufator ex officio

i.

.180. Adverfus Articulos 103. 104. onþ. 106. 107.

& a&tu. detineri in Rotula confervaroriali ; "uti ha-

108. & 1c9. dicit Appellans, miram effe. pretenfio-

bet Aart. 100, Libelli gravaminum Appellantis ,

D.

nem Intimati, quod nempe pretenfum Decretum de

quem Intimatus non.

€

'inf;-cian;do' admxüc * quod ac-

T

fupplendis & deferendis A

"

&is faerit fufücie*ns 4mo*ni-

ceptatur,

tio inflantis lectura. -

"

201 ]

dque per f'chyecA]uu.vlam-'lätinamxlp-cr'j'Appaxfitö-

181. Quandoquidem no

f'camrl lectura inüaïre', nöh

rem qui latine neíciebat infinuatam

:

[

ex bujusmodi Decreto, fed ex ejusdem Decreti exe-

curatoris abíentis,

forori,diéti Pro

ütem

€urione, ac reali legitimaque delatione Actorum,.

202. lta ut. Apparitor ipfi explicare rionþoffet'ï,

. 182. Hac autem delatio fieri non poterat, nifiln-

utem

quid fchedula connneret; nec ipfa cognofcere, quo«

ventario legitime confecto, atque adeo a Procurató-

aiioquin Fratri mox indicarer, Qua omnia Intima-

let.

ribus Partium fignarto ;

aut certe illo

tus non inficiando di&tum art. rco, admifit.

» qui in mora

fuiffet, per Decretóüm pcenale feclufo.

203. Negatur autem, quod afferit [ntimatus, mo-

didt,

183. Qua. du

o in .hg*ck'kCgu(äl negle&?; faiffe n

Ó

ris effe, ut citationes hnjusmodi fiapt per fchedulam

ts fi:

confe(Io eft,

"

laüine confcriptam , etiám ubi nec 4

pparitor, nec

dU«

184. Nulla ergo fu

f

pi,cfö | Ap

períona cui fchedula tradatur, latine novit.-

pellanti vel in;iäer&

potuit de imminente Sententia.

-

204. Gerte articulus IV, Ordinationum Curíarum

185.

Dumque. Intimatus h

ac in parte Artic-ulcl)

fpen-

M. D. Rectoris & R. D. Confervatoris vult, «t Exe-

)

e

106. Appellantem arguit quafi parum in praxi ver-

cutor explicet Monitionem

Jtu. Denuntiationem quam

[ferit

fatum ; ipíe

*

| fecit eo idiomate feu geneve fn

-

E

tendit. .

f'ua-'n*m.' in praxi imperitiam craffai os.

amnonis ut intelligi

NU

a. Perfona citata , €9 im loc

o ejusdem,

-:.386. Qu

a.pfopter— adverfus. articulos 107. 108. &

20j. Átque hoc ipfüm diétar Jus naturae, -

Cum

109. perfiltit Appellans, prafciflam fibi fuitfe fa-

" 206, Curare ex induftria citationem

fieri per mu-

datur

culratern. exhibendi

«

tam fchedulam, ignoto idiomate,

Motivum.

» quod Pafamm habebat Juris

o

quod necis qui

Mdic-

tradit, nec illa cui traditur, inrelli

]

it5 in loco ubi

1*87. Qg

la diälïuim Decretum 'de fupplendis ac de-

nemo reperitüur qui explicet ; ea hora & in eain ho-

Mat-

fei.endis ,A&i»S nnnxme urgere poterat Appellantem

ram qua fcitur Procurator Appellaatis ex officio de»

Con.

ad exbibendum Motivum, quamdiu A&ta non erant

tineri. in 'Roml-a'conferVatbriah, quo tamen diécta

Íuppleta nec delata ; fuppleri autem & deferri non

fchedula aeque facile ferri potuiffet ; profecto nil eft

porerant, nifi.l

aliudj quam Legeém Citationis turpiter eludere.

idem

rum füpra.

egitime confecto. Inventario, ut dic-

tune

207. Nec enim neceffe erat inquiri, an dictus Pro-

-188. Expe

&anda. igitur poziüs xfidebatur Appel-

curator domi effet. an alibi :

2

cum probe fcirerür ex

polt

lanü legitima confeétio Inventarii ,^ ut tuac fimul

officio detineri tuncin loco no

um

tifimo Rótule C onfer-

exhiberet fuum Motivum, hujusque exhibit

varoriali. Contra art, r14. -

portüne in- Actis infereret notulam..

qionis op-

^a0$. Et Contraart. rr

"

$At

$. Improbatur femper cita-

189.. Perfittit. fimiliter Appellans penes art. 94.

tio faéta ad domum,

düce-

Lib. grav. quod fcilicet per clandeftinam lecturam

teít ad Perfonam.

ubi- eque commode fieri po-

a hu.

(fi qua tamen fuerit inftituta, quod non creditur)

209. MaXxi

m

:

nqu

fru(tratus fuerit iis Juris mediis, que objicere po«

ié dum & alia concurrunt indicia, finig-

tro id animo & deítinato cotifilio factum,

tüiffet adver(us irregularitates atque exceflus, qui in

210, Negatur proinde art. 116.

t n0n

J

ferenda Sententia a. 44a. committi poffent, & vere

211, Circa art. r17. t18. 119. f20, 121. 122. &

commitlIi funt.

123. de affixis copiis Sententiae a

atum

-190.- Contra'art. r 10. acceptatur ; quod Intimatus

clefie D, Petri & Hallaram:

qua ad,Val;vgfs Ec-

n hat

fateri debeat nequidem D. Sec

Ll"eta-—r»ium Caufz A&'ua-j

212.. Accepratur inprirmis

rium lecture interfuiffe, -

affixionern fateatur art, t r7.

» quod Intímatus illam

füri,

—191. Acceptatur infuper i

d, qijo'd Intiratus ta-

213. ltem articulo. 122, quod

tineri

cite fatetur, nempe D. Secretarium. per Judicem a

curaverit ut omnibus innotefcerer.

ipfe easdem affigi

quo ad le&turam vocatum non fuile, nec fefe apud

- 214. Item quod negare aüíus non fit, affixionem

d

ó

iftam factam fuitfe vix

faffe.-

quo minus huic lecture intereffet, eXcu-

pronunciata Sententía a qua:

quod

. 215. Quatuorautem ho

3

ris ante infinuationem ejus-

65

192. Vocatus fuit. idem. D. Secretarius in prima

. dem Sententia fa&tam ad

perfonam Appellantis, -

m

Inftanria ád le£turam a Clariffimo D. Judice,

216. Qu omnia in fa

bus,

193. Sed tunc fefe excuíavit, non quod le&turae

& 107. füi Lib, gràv.

do pofüit Appellansar 103

h per-

hujus litis intereffe noll

et, fed :Aquod- u—rg':nt'e 'negdt;ig

217. Quare perfiftitur adverfus art, 118.-

t dl

tunc alibi detineretur,

;

218. Quod articulo r119. aflerere non veretur

*

194, Interfuit ramen poüea

A

in concip.i(endäqsäevn:'eqa

Intimatus, nimirum hu

J

usmodi affixiones

*

; pluries prac-

fcul-

tia, quam fignavit. -

ticatas fuiffe in hac Univerfitate ; RU

id factum fit

. 195. Quantum a

d Decretum - de i',nfex'end*i'S'Fpögï

quandoque adver(íus contumaces, fugitivos , latitan-

pe

tulis, de quo in atticulis Refponfionis 111. & r12.

tes ; ad

;

ddorpun: períoniín. tafiuujio fieri mon box

pe

J

196. Licet nusquam ítatutum foret, quod hüjus-

teratz

P

modi Decretum debeat praniitti Sententie ,

213'--1

temque quorum crimen: adeo '?Cäddäl'.()rü;nfl:

qqn

197. Tamen' Judices. conftarter. ac follicite ca.

erat, ut cürn Sententia in eorum perfonam executio:

Uid

vent, ne QS^cnt'eft"1þti;i.,rirxf fedïaü:;. *Vaþ'nt"e'f-*fölati'ogäe'ni" Sgporr-

ni manda

r

3

tulatum. -

"

i non'poffet , ^ neceffeceffet pu bfieäjfægeäf

«erto

affixione Sententie fcandalum reparari.

198, Cum ergo hic ordo adeo conft

adr&r f'e"rs?ärï

220. Aft negatur, id pra&ticatum unquam in

folitus , fine ulla caufa probabili inverfus fuerit ;

sg lt

Caufa Viri honorati, cujus perfona hic pre(éns es-

eec

quis non videat, hanc inverfionem ad ceetera clan-

fet, qui fixum hic haberet domicilium ; idque mox

deftina confilia concurriffe, ne Appellans imminen.

tvum

poít pronunciatam Sententiam

j ante infinuationem

nf

Supplem, Oper. Fa Efpen Pars V.

AXEXX*2A

ipü -

?

716

CausaA

ÉEÉSPEN!IANA

ipfi factam, ac pendente Appellationis tempore.

piam Intimato tradi per Sententiam Interlocutoriam

4

$

221. Salva impertinentia : quia licet quidpiam ta-

mandaverit in ordine ad Triplicandum.

le attentatum fuiffet aliquando ( quod nullatenus ) id

239. Ita ut cerrum fir, per eandem Sententiam

tanquam manifeflus abufus repurari deberer: exquo

Interlocutoriam, illud Suftentum intimati a

perte re-

nihil pro defenfione affixi

iectum efle, & ftatutum contrarium.

vonis, de qua hic q'qæritur,

j

J

inferri poffet.

240. Cum vero hec. Sententia tranfiviffet in rem

222. Falfum porro ac frivolum eft id, quod Inri-

judicatam, non poterat Intimatus füper eo amplius

matus art, I2t. & 122, pro raüone dicte füz affixio-

audiri ;

uti. Appellans fuflinuit diéto art, 29. fuce

nis allegat, quod fcilicet RzseoNsio Erisroranis efet

Quadruplicee,

m omnium manibus.

*

241. Deinde etfi per viam reftitutionis, aliamve

223, Quin imo per ta

lem a-IIe

g'e-(ionem honori fuo

gratiam admitti potuiff:t (quod nullatenus) id certe

parum confulit Intimatus. :

fieri non

224. Decretum ConfiliiStatus, quodipfe cum fuo

liter factis.

poterat, nifi refpüs ex.penüs eatenus inuti-

Lib. grav, exhibuit, prohibet retentionem dictae Aej-

242. Atque adeo per Sententiam a 4ua in eas fal-

ponfionis Ep

zffolaris. fub. peena trecentorum Horenq-

tem expenfas Intimatus contemnari debuiffet.

rum pro fingulis exemplaribus,

243. Contra art. 129. perfiftit Appellans penes fü-

|

22$. SI veraciter dicat, ac fciat eam adhuc in om-

fin

umart, 120 dicitque hic nonagi deintentionelntimati,

nium manibus verfari, effeque publicam : fi tam fer-

fed de ipfius Triplica, per quam verbis nequaquam

m

vide urgendo illud Decretum contra Appellantem,

obfcuris, voluit Re&torem M. ad ordinem meri exe-

zelo juftitie ducatur ;

cutoris Decreti Confilii Status redigere,

:

226. Quare eodem quoque zelo munus füum non

244. Prout etiam ipía Sententia a 442 quae dictae

exequitur adverfus quam plurimos,; quos hic fatetur

Triplicae hac in parte confonat, aperte demonftrat,

fe novi(fe tanquam qui

x

.di&am- Refponfiouem penes

prefertim per fuum.Quapropter.

fe retineant ?

245. Imperrinens ergo eft, quod Intimatus dicit,

227. Frivolum etiam eft, quod Intimatus afferit

fe non voluiffe Re&erem Maguificum redigere ad

Aart, 123. quafi affixio ifta fafta non effet animo pra-

ordinem meri executoris : fed debebat factum füum;

meditaro inurendi notam infamie honori atque exifti-

five Triplicam fuam füper ifto articulo juflificare. :

mationi Appellants.

246. Similiter contra articulum 131. Non difpu-

228. Quia hoc factum ex fe & natura fua prorí(us

tat Appellans, an Intimatus expreffe intenderit ( quod

injuriofum eft ac diffamatorium.

abfit) jurisjurandi Religione neole&ta hujus Univerfi-

(

229. Àc proinde, cum nequeat. Int

imatus hujus

tatis Jurisdictionem, ipfamque adeo illius erectionem

facti legitimam probabilemque caufam affignare; pre-

evertere : . fed füftinet Appellans, quantum eít ex

fumitur fa£tum illud ex animo injuriandi procef[iffe,

parte Triplicae Intimati, Academicam illam Jurisdic.

tionem everti.

230, Ex quibus omnibus luculenter pater, in hac

Cau(a & Sententia a 444 inauditras machinationes ad-

247. Ad quem probandum articulum Appellans

hibitas fuiffe, quibus Appellans ex improvifo op.

ia Quadruplica füa, luculenta

primeretur,

bilia inflrumenta adduxirt.

plape atque inelucta-

231. Qui

d porro ex hoc confe&tarium fir pro.Con-

248. Qua [ntimatus etiam nullatenus inficiendo

cluione Appellantis, coram hoc Tribunali V. V, D.

tanquam ]e

o

calia admifit :

5

qua

que ut talia ab ipfo ]u-

?Tï(

D. V. V, capta, inftructive deducetur.

dice a 440 haberi debuerunt.

232. Contra art. 124. 125. 126. 127, 128. & 130.

249. Cum ergo Intimatus articulo 13r. nuda ne.

Circa expenías oftendit Appellans in fuo Libello gra-

gatione figuificet, fe non voluiffe Turisdictionem M,

vaminum ab articulo 112, usque ad 125. inclufive, fe

D. Rectoris, aut Erectionem illius evertere ? often-

contra omnem azquitatem per Senrentiam a 4ua con-

dit profecto fe excufare intentionem füam

; fed faa-

demnatum in expenfas easque folidas.

tum füum excufaàre non poffe;

233. Demonítravitque Aéctorem ,

nunc Intimä;

'250. Utpote Privilegiis hujus Univerfitatis adeo

t

tum, fecundum ipfam Sententiam a 444 condemnari

[an

luculenter adverfüm, ut nulla queat tergiverfatione

debui(Te , faltem in expenías factas usque ad pronun-

purcari;

pit

RO

tiatam Sententiam Interlocutoriam de 51. Tulii :£727.

251. Quin imo proprio Intimati juramento tam

234. Quandoquidem novo füo medio, quod polt

aperte contrarium, ut haétenus netentav

?

erit quidem

(

illam Senrentiam Intimatus arripuit, omnes anterio-

hoc fuum attentatur diluere,

?

l0i

res expenfas inutiles reddiderit,

2,2. Negatur ergo art, 132. quo afferit In-tima;

l]

235. Merito autem novo huic medio dictam Sen-

tus injuriofum elfe art, 126. Libelli erav, Appellantis,

ha

tentiam Interlocutoriam Appellans oppofuit , fuper-

253. Et Appellans paratus eít, fi velit Intimatus,

h

que ea jure excepit art, 29. fuae Quadruplice,

coram competente Tribunali fü

»

236. Infüper acceptatur, in quantum pro; art. 128,

experiri.

per illo articulo Jur(.f

»

quatenus Intimatus pratendit, quod in prima in(lan:

Quibus aliisque jungendis, &c.

5

tia fatis oftlenderit. rationes Appellantis in ejus Mo-

Rejiciendo ulterius contentum dicte Refponfio-

»

tivo deduclas, effe impertinentes.

nis, in quantum hic in particularinon foret folutum,

)»

237. Si id fuftinuerit Intimatus in fuis Motivis,uti

per meram frivolitatem, impertinentiam & expres-

fam dene

»

afferit, profecto hoc non potuit in alio quopiam fun-

gationem, quatenus contra yel facti prasju-

)

dari, quam in pratenfa illaobligatione, quam voluit

dicialis.

^

Judici imponere, mere decernendi peenas in Appel.

Perfiftit A

?

antem fine examine meritorum.

falutariter,

ppellans üt ante cum RExpenfis, aut alias

^

238. Et nihilominus, non obfílante bac preten-

Implorando, &c.

b

bone, Clariffimus Judex ex confilio & unanimi as-

T 4CHARI.ISV;

»

fenfu. Confulüffimorum .quinque D. D. Affef(Torum

*

ADHUC SUR

D

dictas rationes Appellantis adeo pertinentes & pe-

»

Jurics ri$ Esz.

rcm.g;ggias invenit,. ut totius MotiviþApchantis co-

»

»

)

U

ANNEXUM

u

Ou Recuern pes Preces &c. Livne Secowp,

717

Otlm

bus preeparatoriis ex parte Officii captis, Chri(ti no-

"ia

KN N ECXCUCM

mine invocato, pro Tribunali fedentes, folumque

Deum & Juflitiam pra oculis habentes, per hanc

Ile ro,

Ad 'Ax*iicuïtim 9.1,.» þræceden.tis Replica,

Sententiam noftram quam in his fcriptis ferimus,

audito. Officio Fifcali, de plurimorum Jurisperito-

! Tem

Tplitis

I Caufav Confultiffisui. Dotnini FERPINANDI

rum ram Academicórum àqiam . exterorum confilio

& afTenfu dicimus, decernimus & declaramus, Ac-

) [üoe

TurNarnrs, nonmüne Offiiü

torem in Caufa incidentali, qua petit Reo injungi ut

AGoris Inquiventis,

pravie & ante omnia reproducat & configner füam

GLte

Cbntm Reverendum Dominm GEORGIUM

Orationem , quam in uitima Promotione generali re-

ciravir, non eífe fundatum neque receptibilem , ad-

! Inuj.

CorrErwvE Fenuerande Facultatis Ar-

mittentes Actorem in Cau(à principali ad Probas,

tun Decauum, Rcw;fz Citatum,

Reo integro in füis contrariis Probis.

Refervatis

t5 (i

expenfis. Lara hac 28. Februari 1720.

$.

[(is Actis & Aditatis huius.Cauf'æ, & notanter

lts G.

Actis Rotulariis usque ad 20. Februarii novis-

De Mandato Magnifici Domini Re&toris.

Imjj,

fimi inclufive, Libello gravaminum ac Perfonali Res-

iquam

penüoneþ Rei defuper faéta , necnon Informationi-

Banr. HNpEICkx Becret.

1 eye.

e

Qu

LE

z

didg

s

3*

E sf

Est etess t r te p Tents d n

lat

didit,

ere ad

CAUSA ESPENIANA

fium,

TA

L TVBRRET

í

difpt-

.quod

iverfj«

Coutenant l&s piéces relatz'ves duix procedures faites par ordre de M. P Arche-

onem

elt ex

véque de Malines, coutre M. van Efpen, au fujet du Formulaire

tisdice

| zPAlexandrg VII. & de la Bz:l!e Unigenitus.

ellang

lub

hominem fenem & Sacerdotem in inateria fidei

A.

»

ludere.

Per excufationes & diverticula ,

& in

fendo

,5

eterne falutis difcrimine fimulare fecuritatem.

)

fo fu.

Iïiqzzz:[itio Dodloris Damek "omine Arcbiepis-

Quare re coram Deo perpenfa, & implorato ejus

,5

auxilio ,

in cujus manu funt omnium corda mor-

79

talium, & omnium conatus nutantium volunta-

h ne

copi A/Ie-cbliïlimjis, (a)

n M,

53

tum, volens dare fpatium paenitentie, & cum be-

IErm,annus. Damen S. T. Doctor Regnes & De.

?*

oflen-

nignitate invirare diflidentes ac pertinaces, Ampl,

d fae

canus S, Petri Lovanii ,

die. 10. Maji anno

»

Dominationi Veftre iterum injungo, ut rurfus no-

1727., coram Eximio D. Delvaux S. T. Doétore

5

mine & authoritate noílris, per obfecrationes no-

)

4deo

Regente & Erud. D, de Quareux S. 'T. Licentiato ;

vas & per obreflationes Divini & tremendi judicii

ranquam teftibus, prelegit Doctori van Efpen Ori-

,

Dei, per eterag damnationis periculum, per me-

itioné

L

gipales litteras fibi die 7. currenus Mai ab Er. &

ritum-obedientiz , & per facrificium Crucis Chris-

R. D. Card, Thoma Philippo de Alfatia Archiepis-

»

tüi, dictum Doctorem van Efpen inducere & per-

) [afl

jidem

copo noflro. Mechlinienüi datas, ut eas dicto Doc-

» füadere conetur, per fe & per alios quos ad id

tori van Efpen fuo nomine & authoritate intimaret,

» judicaverit magis idoneos, ut dum tempus eít,

earumque copiam. eidem Doétori traderet ; porro

timt

» dum vires vitaque füppetunt, 1cceptet & fübmit-

