684. Si igitur

Petrus dixerit, fe de fcitu & liöen-

698. Ergo tunc faltem noverat Reus, intercep-

tia Domini Re&oris litteras intercepiffe, indubie de-

tionem non effe fa&am de licentia C9' fcitu Magnifici

Re&oris.

í

bebat Reus ipfum cum litteris ad Redorem mittere;

ut hic Litteras quas interceptas volebat, examinaret,

699. Ad hzc dicit diferte Reus Arz. 279. füse

Re[vonfionis ulterioris: tertium Fafciculum Littera-

& quid deiis agendum effet, ftatueret.

685. Sed nihil minus fecit; nam Litteras omnes

rum Henrici Grafpera Petro (ibi allatum effe die 23.

;;

legit, & penes fe retinuit, amicisfuis oftendit, plu-

velperi.

£

res copias fieri curavit, ad Altiores Poteftates (quas

700. Cumi

gitur inter quartam C9. quintam a Dol

contra pratenfos confpiratores pravenire volebat)

imiino Re&ore intellexiffet, Petrum faltfo dixiffe, ih-

terceptionem fa&tam effe conício Redtore, & nihi-

tranfmifit, ut ubique fatetur, nominatim ad 4rt.

$3. Interrogatoriorum & in Refponío perífonali ad

lominus eodem die vefperi didumtertium Fafciculum

Articulos gravaminum füpra annotatos.

& domo Curforis per Petrum fürreptum, fibiallatum

H

686. Ad Magnificum vero Dominum non mifit

acceptaverit & penes íe retinuerit, & ufus fit, evi-

lI

ni(i poftquam res in motu erat, & id quidem vet-

dens eft, omnia quz in füi excufationem de /icentia

Domini Rectoris adduxit Reus, effe mera mendacia

b

peri per duos ignotos, fuperfcriptione appofita,

Charactere infolito, tacendo quod intercepte forent

a Reo ut aliquid in fuam excufàtionem dixiffe vide-

t

in domo Curforis, totamque adornatum eratunice,

retur fiia & excogitata.

7o1. Praterea f1 Petrus dixerat Reo, fe de Jicen-

ha

ut calumniam & perjurium in quz miferum juvenem

f&

pracipitaverat ,. adjuvaret, uti ex Informationibus

tia €9 fitu Rectlorir intercepiffe Litteras e domo

Quríoris, volebatque Reus per Dominum Rectorem

i

de ». Martii conttat.

It

687. Dicit quidem Reus, quod femel & iterum

de veritate hujus afferti inftrui, quare id non aper-

miferit ipfum Tourteau ad Magnificum Dominum

te & dilucide Re&ori aperuit, dicendo Petrum in

fi

juftificationem. fuz fpoliationis auctoritatem Reco-

quatenus ad fe venire dignaretur, idque, uti pra-

It

tendit & perfüadere conatur, ut ex ipfo Redore in-

ralem inclamare; & quare totum negotium ipfe Re-

telligperet, num de ejus fcitu & licentia litterz apud

&ori non aperuit

Curíorem per Tourteau effent intercepta.

702. Quare a Domino ReGore, priufquam de hoc

il

688. Sed quis non judicabit, virum prudentem,

negotio loqueretur, requifivit fecretumnaturalet uti

habet Art. 321. Provifionalis Intendit.

h

&ab omni delirio remotum, qualis vulthaberi, vel-

p

le decipi, dum tali medio utitur, & eo contentus

703. Siin füz exfpoliationis excufationem Petrus

A

s eraàt

Tu

eít in re omnium maximi momenti?

licentiam Re&oris allegabat, certe impertinen

dif

pe

x

i

toNTRA PaThEM DBrnNARD, DrsmawT,

l

539

petere fecretum naturaleà Rectore, ut veritas habe-

nem, Ícilicet ut aliquid expifcari pofï'et quo fucum

retur,

faceret, & nequiffime fuüz fiQioni fidem aliquam

704. Át omnia volebat Reus íüb /feereto, ne

vel fpeciem conciliaret , zec a. Curforibus gublicis

alioquin vel ex inquifitione & interrogatione inftru-

ab[linuerit , fed diclum Tourteau in[lituerit ad inter-

mentum fiditii hujus negotii Petrus 'Tourteauinno-

cipiendas Litteras in domo Cüurforis hic Lovanii.

teíceret, & Ífic tota hec ho

*

rrendg fabula detegere-

715. Advertere dignetur Magnificentia Veftra,

tur.

quod hz Litterz omnes ex domo Curforis malis ar-

t

705. Denique cur Petrum tanquam furem & ex-

tibus interceptz cum effent claufz, ad Magnificen-

u

pilaterem domus Curforiz a fe non repulit, faltem

tiam Veftram allatz fint apertz.

poftquam a Re&ore intellexit, Petrum falfo afferuiffe

716. Ulterius quod hz Litterz fafciculo majori

ls

de licentia €9' fcitu Re&oris interceptionem littera-

fic jam apertz inclufz, immediate fuerint allatae ex

ll

rum a fe fadiam, fed econtrario apud fe retinuit, fo-

quarterio ipfius Rei , ubi & fafciculo fuerunt inclu-

^yit, quin & ipfius adhuc opera uífus eft, uti ex A&is

Ííz, & fafciculo per manuenfem ipfius Rei, ipfoque

e

ipfis probatur?

Reo di&tante, impofita infcriptio ad denuntiandum.

706. Quare non mox, ut a Rectore falfitatem in-

717. Itaque Reus habendus eft Au&or apertionis

:rjt

tellexit, ipías interceptas litteras a fe dimifit, & Re-

harum Litterarum, nifi probet alium effe Auctorem.

I

Qori tradidit, Petrumque füper hoc nefando crimi-

718. Dicit quidem, Petrum Tourteau eas omnes

ne interrogandum & puniendum Red&ori denuntia-

z

aperuiffe; fed negat Tourteau, dicitque fe dum-

Jl

.vit? Sed a 23, Februarii, quo Redctori locutus fuit,

taxat primum cooperculum aperui(le, Litteras vero

J

uíquead 8. Martii, qua die occulta denuntiatio (de

inclufas a Reo fuiffe apertas.

M

quà füpra) contigit, apud fe retinuit?

719. Cum autem non conftet, Petrum Tourteau

u

707. Nequaquam proinde Reus evocavit ad fe

has.Litteras apertas habuiffe, nec ille probetur eas

Ie

Redorem, ut ipfi finceretotum hoc negotium com-

aperuiffes conftet autem eas apertas apud Reum ex-

municaret, atque ex ipío veritatem intelligeret; fed

De

titiffe, eifque ufam fuiffeReum, prafumptio manet

j ht'

afítute Re&dorem evocavit, & obícure & (ub fecreto

contra Reum, & ipfe habendus eft pro apertore, do-

quazdam dixit, ut dete&ta fidione poffet dicere, fe

nec contrarium probet.

lat

Re&ori communicaffe, & ita, quam inclamat, bo-

720. Igitur veriffima & fincera apparet depofitio

)Ql

l

nam füuam fidem vel in fpeciem afferere: quem in

Petri Tourteau de 26. Martii 1707. qua candide fa-

finem plures fimiles cáutiones adhibuit, uti infra

tetur, fe apud Curforem intercepiffe tres fafciculos

Il

ü$

Cap. 7. oftenditur.

Litterarum, :dque fe feciffe ex fuafu C9' infligatione

lo

708. Allegat ulterius Reus, quod fcedulam cum

Eximii Patris Defirant, qui Interrogato dixerat in

adulterata Rei fignatura, per quam Tourteau ali-

fubflantia: debes conari accipere. Epiflolas deflinan-

Qum

quando Epiftolarn quamdam apud, Curforem inter-

;Af

das ad D. Krys, D. de Swaen, C9' D. de Graef , D.

ceperat, nunquam a Magiftro Curforum repetiverit,

van den Neffe, ad Domicellam van Bont, D. du Cel-

& defuper Petrum Scheybels Magiftrum Curforum

lier , D. Vice-Paflorem S. Catharinv, ad videndum

jido

produxit & examinari voluit.

äteïia

an ex eis nihil po[fet erui pro confirmando Libro Re-

709. Sed quid per hoc intendat, percipere AQor

folutionum.

eum

non valet. Velletne forte indeinferre, quod nefci-

721. Con

firmat id & depofitio Clarz Leämans

nN.

Ht

verit, litteras ad fe delatas a Tourteau apud Curfo-

uxoris di&i Petri de 6. Julii 1707. quz interrogata,

rem interceptas fuifle? fed boc inde nequaquam fe-

an non adierit P. Defirant vel P. d'Herbe ad peten-

quitur, imo contrarium clariffime admitit Reus, &

dum con(lium, poftquam intellexiffet, quod mari-

yetuf,

inadmiffione conftanter perfeveravit, & circumftan-

tus faus pateretur difficultates occafione interceptio-

[po-

tias pluresallegavit, & conformes fünt depofitiones

nis Litterarum ?

Refpondit Idiomate Flandrico :

P. Franciíci d'Herbe.

(*) Dat fy in't beginfel als haren man was gereti-

xC«

710. AÀn forte vult indeinferre, nefciviffe fe, in-

reert tot de Lieve - Vrauwe- Broeders , is gecomen by

T

gniöci

terceptas fuiffe litteras a Tourteau mediante adulte-

P. d,H

€

rbe , ende gevraegt onder andere, mat dat

vato Reichirographo ? Sed quid hoc ad rem prafen-

was van die Brieven , die fy hem hadden doen intere

, li

tem? Cum id certe conítet, Reum fciviffe quod

cipieren in de Poflerye , daer men foo veel was van

jttere-

( quocumque tandem modo

-

) omnino tamen fuerint

fprekende , ende of dat daer eenige rufien ofte afferens

intercepte apud Curforem.

*

in gelegen waeren? If/aer op P. d' Herbe aen haer de-

]it *23..

711. Sed nec ullaratione inde fequiturs quando-

ponente antwoorde, dat met de geintercipeerde Brie-

4 Do:

uidem Reus optime fciret, Chirographum illud a

ven van Grafper de heele faeke wiert klaer gemaehkt,

.Te: lfl

e nec fcriptum fuiffe nec fübícriptum, fic ut inde

terwylen dat uyt de felve klaerlyk waeren blykende 18.

x nihi-

nihil ei foret timendum.

of. 20. puncten waer van gefproken wordt in den Re-

iculum

712. Imo plurimum Rei intererat de ícedula illa

folutie - Boeck.

W/aer op de deponente repliceerde :

allaturm

nullam mentionem facere: ne Magiftro Curforum

Mel Reverende Pater, waerom hebt ghy ghebruykt

interceptio innotefceret, & ne füfpicionem illi pra-

mynen man tot "t ondernemen van die Brieven, ende

j, &Y

jientid

beret, fe e(fe interceptionis confcium.

niet eenen anderen ? Daer op den voorfeyden Pater

möacm

713. Deinde proderat Reo fcedula apud Curfo-

d'Herbe antwoorde : "t is om uwen man de volle eeve

rem deliteícens, ut di&um Tourteau (ibi obnoxium

te geven. van defe afferen voor den dagh te brengen,

ie vide-

haberet, dum íciret qualia negotia ei faceícere pof-

voegende daer hy datter geem moeyclykheyt daer in

Je l£t

fet ratione talis fal(itatis: quin f1i Tourreau animo

gelegen mar, ende dat "t een goedt werckvoor der H.

mutaretur, & Reum proderet, habebat Reusinftru-

Kercke.

e dom

edorem

mentum, quo fidem ejus hoc falífo inftrumento füb

. g12. !Sicuti Refponía & allegata ipfius Rei fi-

falificata fignatura abrogaret.

Qionem & fal(tatem oculis legentium objiciurit,

on jl

714. Ex omnibus his veriffimis convincitur Art.

prafertim i cum füis circumftantiis con(iderentur,

gum i

T d

16. Libelli Gravaminum, Quod Reus in eunder fi-

ita e contrario Reíponía Petri ejufque uxeris tam

cum

jple M

L^ Se initio, eum fuus maritus confugiffet ad Carmelitas, veniffe ad Patrem d'Herbe, & quzfivife inter alia, qui

d effet de

illis Litteris quas ipfüm jufferant intercipere ex domo Curforia, de quibus tam frequens effet fermo, & an ea ex re aliquid mole-

7 ehüc

ftiarum aut negotiorum poffet facefci ? Ad quz fibi deponenti refpondiffe Patrem d'Herbe; totam negotium expediri interceptis

TU

il

Epiftolis ( Henrici) Grafper; quandoquidem ex illis paterent 18. aut 20. articuli de quibus in Libre Refolutionum a&tum effet.

Ad qu« repofuiffe deponentem: Bene Reverende Pater, quare ufi eftis meo marito ad intercipiendas Epiftolas, & non aliquo alio ?

" PEWS

'Tum refpondi(fe dictum Patrem: Ut tuo marito daretur honor dete

gendi hoc negotium; ( addidiffe) ixxfup;x', nullam im ea re effe

difficultaten , & effe facinus utiliffimum San&tz Ecclefiz,

g

eupplem. Oper. Van Efpen Pars IV,. —

XYyy,2

x

$40

CONCLUSIO FINALIS

cum circumftantiis , quam per fe (impliciter confi-

733. Sibi enim perfuadebat Reus, Petro per hoc

derata, (implicitatem & finceritatem fpirant &legen-

perjurium ademtum iri omnem fidem, ita ut nulla

tibus objiciunt.

ex dopofitionibus Petri contra

F

Reum probatio ha-

beri poffet.

CAPUVT .SE'XTUM.

734. Cum autem omnia hzc iniquitatis myfteria

clancularie inter ipfum & Petrum perada effent, pu-

Oflenditur quod. Reus Petrum- Tourteau ad yejeran-

tavit, fe de crimine nunquam convic&tum iri ubi Pe-

dum induxerit , C inftruxerit.

tri in crimine focii fides effet per hoc perjurium la-

befacata.

23. Petrum Nicolaum Tourteau pejeraffe, id-

735. Et revera nihil

—impræfäntiarum magis cla-

que ex certa fcientia, dum quinta Martii coram Mag-

mat, atque urget Reus, quam quod Petro perjuro

nificentia Veftra praeftito juramento depoíuit, fe

contra fe deponenti fides haberi videatur.

ícripfiffe famofam Epiftolam de 1o. Januarii ad Do-

736. Adeo ut hinc omnibus perfüafam fit, haneé

minum Paítorem S. Catharinz Bruxellis cum Formu-

fuiffe Rei aftutiam, ut Petrum ad pejerandum ante

lario eidem inclufo, fub didiamine Clariífimi Domi-

omnia permoveret , quo fe a difcrimine proditionis

liberaret.

ni Z. B. van Efpen, conftat ex ipíius Petri ultronea

& con(tanti confeffione.

737. Et fàne in decurfü hujus Finalis Conclufio-

nis tot tantaque nota funt mendacia & fallacize, ma-

724. Id igitur hic dumtaxat queritur, utrum Reus

fuerit principalis Au&tor & Inítigator hujus perjurii,

leque artes, quibus fidtionis hoc negotium tegere,

quemadmodum omnium fuit confidorum & con-

quin & füftinere, ac tandem fe innocentem often-

Ícriptorum inftrumentorum: five an Reus di&um

dere ftuduit Reus, ut mirum videri nou debeat, fi

Petrum induxerit ad hoc perjürium, ficuti ipíüm ad

& ad hoc perjurium moverit Petrum, ut vel fictio-

ícribendum & fingendum di&a inttrumenta inítiga-

nis fidem adftrueret in.cafum quo Petrus in perfidia

vit, & füb promiflis, fallacibus argumentis & prz-

conftans perfifteret, vel fe contra Petri proditionem

textibus attraxit.

tutaretur in cafüm quo omnia aperire, prout gefta

725. Porro argumenta, quibus probata eft indu-

erant, vellet.

&io Juvenis hujus ad fingendum tot falía & horren-

. 738. Praefertim cum trifti experientia notum: fit,

da in(trumenta, fub nomine dicti Clariffimi, eadem

homines magni talenti & ad honores elevatos, dum

probant, & ipfüm ad hoc perjurium per Reum fuifle

in crimina aliqua ruere coeperunt , pluribus poft-

indücum.

modum ífceleribus fenüm immergi, ut precedentia

726. Sicutienim in precedentibus annotatum eft,

tegant.

verofimile non effe, Petrum proprio motu, voluiffe

739. Ex his admedum verofimilis redditur depo-

tam horrendas Litteras & Formularia Clariffimo Do-

fitio prfati Petri Tourteau de (forte 26.) 27. Mar-

mino van Efpen falfo afhngere, eo quod publice no-

tii qua deponit, quod frepius, imo ipfa die quinta

tum effet, ut ipfe Reus fatetur, Petrum nulla un-

Martii, qua ipfe vocatus fuit ad Magnificum Domi-

quam injuria a dicto Clariffimo fuiffe atfetum, nul-

num Rectorem , primam fuam depo[itionem facturus,

lamque ipfum inter & Clariffimum fimultatem aut

Reus ipft Petro dixerit N PRANDI0: Sam agitur €9'

difcordiam fuiffes. ita & hinc evincitur, verofimile

agetur pro bouo, unde debes firmiter perfiflere, prout

non efle, quod an hanc falfam & juratam accufatio-

in Epiftola de 10. Januarii 1707. C9' [imiliter dixit

nem przfati Clariffimi proprio motu profilierit.

C2 anünavit ut diceret. Interrogatus. de contentis in

727. Ulterius probatum eft, Petrum falfà inftru-

pacqueto Magnifico Domino delato: deinde quod dum

1menta íüa fponte & proprio motu non confinxitfe,

in pra&fatis depofitionibus Interrogatus requifitus fuit

fed fpe Jueri aut promotionuis ab aliquo fuiffe alle&um,

fub juramento deponere, CS' videret interrogatoria

eo quod nemo ad perpetranda tam horrenda crimina

in ipfum dirigi quaft in complicem , nen putaverit fe

induci foleat, nifi Gbiex crimine temporale aliquod

aftringi juramento , ex eo quod Eximius Pater Defi-

commodum obventurum (altem imaginetur: idem

rant ratione antedictorum Interrogato dixiffet , nul-

probat, Petrum ad hoc horrendum perjurium non

lum teneri ea vevelare dum non . effet fama , nequá-

dem requifitus fub juramento a. fudice ,

nifi (b fpe alicujus temporalis commodi effe indug

fed quod ea

Qum.

po[Jet tacere fub RESTRICTIONE MENTALI.

j:

728. Evidens autem eft, non potuiffe Petrum

740. Et in recolledione fua addidit, quod Exi-

f

ad falíum hoc juramentum fpe lucri aut commodi

mius Pater Deürant zpfum quinta Martii vocaverit

temporalis inftigari, vel falfs rationibus, a di&o

ad prandium, C9' quod ipfum egregie inebriaverit,

Clariffimo, velaliquo ex pratenfis ipfi in hoc ne-

antequam iret ad Magnificum Dominum depofiturus.

gotio fi&itio confoederatis inducis cum incredibile

741. Et ut ipfum in perjurio confirmaret, tradi-

l

fit, ab ipfis Petrum ad perjurium fuiffe adactum quo

dit ipfi poftea Zypceum C$' oflendit ipfi Refponfum de

ipfmet in horrendi contra Statum & Religionem cri-

vifitatione lib. 3. C9' Refponfum lib. $. de Schifmati-

Q

minis fufpicionem adducendi erant.

cis, quem librum Deponens adhuc habet in fua pote-

729. Reftat ergo, ut ab eodem Reo füueri

f Petrus

fiate.

t

fedué&us & indudus ad praítandum hoc falfüm juf-

742. Hzc Petri depofitio detradito fibi per Reum

jurandum, a quo ad fin

gendum inductum effe ab-

volumine Zypei firmatur & verificatur per config-

d

unde probatum eft.

nationem hujus volurminis facta

m in judicio per ip-

P

730. Sicuti enim in folius ipfius Rei ufum & fco-

füm Petrum.

pum fidio cedebat, ita & hoc perjurium.

743. Et quidem illud volumen fuiffe Bibliothe-

l

731. Vel enim Petrus hoc jurejurando illaquea-

ce PP. Auguftinianorum probat nota primo folio

tus tmanfurus erat pertinax in perjurio , & tunc

N

infcripta: quz licet fuerit deleta, tamen füfficien-

fcopo per Reum intento plurimum fuübferviebat ju-

ter videtur, charta lumini appofita.

nl

ramentum przítitum, nimirum ad perfüadendum

744. Neque Reus diffitetur hanc notam volumi-

Altioribus Poteflatibur , predictam Epiftolam.& For-

ni huic infuiffes ipfümque volumen effe predictz

mularium re vera effe fcripta füb dictamine Clariffi-

Bibliothecz; fed dicere non veretur, Petrum illud

mi Domini van Efpen.

fürripuifle ex fua Dibliotheca.

ä

732. Sin vero Petrus a Reo

defcifceret ; nince-

745. Rurfus novum eft infigne mendacium!

ria iniquitatis revelando & Reum prodendo, uti ac-

Ü

746. Petrus imprimis illud fürripuiffe non po-

iM

cidit, etiam hoc caíu fibi mire profuturum hoc per-

tuit poftquam ad Conventum Carmelitarum fugit:

jurium pravidebat Reus.

deponere

e

& confequenter poftqugm contra Reum

l

eoepit :

CONTRA PAÀTREM BERNaRD, DxsmawT,

541

coepit: quandóquidem ab eo tempore fegper fuerit

761. Nec fufficit, has 6xcufätiones & exceptib;.

detentus; neque unquam Bibliothecam intraverit.

nes per Reumallegari, fed Reus eas ad füfficientiam

747. Si autem fürripiendi five furandi animum

Juris probare debet, juxta notiffimam Juris regulam,

habuiffet quando familiariter apud Reum & in ejue

Reus excipiendo ftt Aclor: ita ut quantum ad has ex-

quarterio verfabatur, nequaquam hoc volumen Zy-

ceptiones, fufficiat AGtori in negativis confiftere, .óc

pei (quod ab alio volumine feparatum, nullius pe-

Reo foli probatio, non AQori, incumbat: & con-

ne pretii eft) furripiffets fed librum alium pluris va

fequenter condemnandus veniat, f1in probatione fuz

lentem, aut fuppelle&ilem aliquam pretiofiorem au-

exceptionis deficiat.

ferre ftuduiffet.

762. Videndum igitur reftat, quas exceptiones

748. Neque fpeciem habet, quod Petrus volu-

contra evidentiffimas probas non tantum ex circum-

men hoc abítuliffet e Bibliotheca, ut inde Reum

ftantiis &indiciis, fed vel precipue ex ipfa Rei con-

accufare poffet, quod ipfüm reftringere mentaliter,

feffione; & teftium omni exceptione majorum de-

& cum reftridione jurare docuiffet.

pofitionibus refultantes, Reus adducat, & qualiter

749. Conítat enim, volumen hoc habuiffe Pe-

eas probet.

ä

trum, dum adhuc familiariter apud Reum ver(àba-

763. Prima eaque generaliffima exceptio five ex-

tur, & mendaciis fi&itia inftrumenta ut vera contra

:

cufatione, qua fe aformali crimine conatur eximere,

pratenfos Confpiratores defendebat.

eít Pona fides, (ive quod egerit Fona fide. quam ex-

750. Et fi przcogitatfet per hoc volumen in ca(ü

ceptionem impendit in füo perfonali Refponfo ad

dete&z fictionis f& contra Reumtueris indubie mi-

Articulos duodecimum, decimum tertium, decimum

ä

nutam aliquam in hunc finem (ibi refervaffet & abf-

quartum, decimum quintum, vigefimum,. & vige-

ll

condi(fet: qua multo facilius & directius probaffet,

fimum tertium Libelli Gravaminum , & fzpius in

d

Reum effe fiGorum inftrumentorum primarium Au-

^

Refponfo ad Interrogatoria & Refponfo ulteriori.

Gorem.

764. Sed interioranimus, a quo hzc fides depen-

751. Ad hzc incredibile plane eft, quod Petrus,

ü

det, toli Deo cognitus eft, ut nec teftibus, nec in-

qui hadtenus juri przfertim Canonico non Ituduerat,

(trumentis probari queats utproinde Reusin vanum

tum fcivillet talia in Refpontis Zvpxi derettridione

laboret, dumad Articulum ottuag

CJ:'.

D

3

mum primum íul

i

mentali haberi: cum ne quidem a provectioribus ju-

Provifionalis Indendit plures teftes fuce bonc fidei pro-

ris (tudiofis, & ad gradum Licentiz accinctis, Zy-

ducit, qui nequeunt de animo ejus interiore teftari,

:

pxi Refpontà legiconfueverint: quanto minus a jue

fed dumtaxat, quid exterius ipfis apparuerit, depo-

f

vene, qui vix jus falutaverat, & prz anguftia debe-

nere: poffant, uti nec aliud depotuerunt: qua ex-

bat vidum fuum quzrere currendo de domo in do-

teriora frequenter fallere notum eft, przíertim in

0

mum ad fcribendum copias.

hominibus ad fallendum intentis, qualem effe Reum

7$2. $i praallegata argumenta & indicia jungan-

probant hactenus deducta.

n

tur cum pradica (implici & circumf(tantiata ac con-

765. Novit AGor, Ponam fidem , quamvis in ani-

h

ftanti Petri depofitione, indubitatum apparet, Reum

mo confiftat, tamen indiciis & pra(umptionibus pot-.

*Z:'f.

fuiffe primarium perjurii Auctorem & Inftigatorem,

íe probari: fed & hoc novit, fadta, e quibus hz prz-

Vj

Petrum (cilicet ad peierandum movendo, & artes

furaptiones refültant, etfe probanda ficut fa&ta exte-

out

pererandi függerendo, ut proinde ipfe Reus potius

r3, Id eft, vel fa&i evidentia, aut certe legitimis

xit

teftibus vel inítrumentis, non autem nuda.Rei af-

—Quam Petrus poenas perjurii mereatur.

fertione.

U

I

766. Si & Refponía ipfius Rei ad Interrogatoria,

.CAPUT-SEP.TIMUM.

liit

ejuíque prolixum Refponfüm ulterius ad. Libellum

rid

.Refellur;tur Excufationes €9" Exceptiones ipfius Rei.

Gravaminum expendantur, nihil folidi a Reo alle-

gatum, multo minus probatum invenietur, e quo

l [e

li

753. HaGenus Ador.evidentibus argümentis &

bonc fidei prefümptio refultet.

indiciis probavit, Reumfuiffe omnium confi&orum

767. Unum generale adducit in dicto prolixo Ref-

tl«

[l-

inftrumentorum, quz in hac tragoedia fünt exhibi-

ponfo, Articulo quadragefimo quinto, quod fcilicet

ta, quin & expilationis domus Curforiz, primarium

notorium fit, quod ipfe haclenus non fuerit in amen-

i, "

tiam deduéctus.

Auctorem & faggeítorem; Petrum Tourteau vero,

fuiffe merim inftrumentum executionis.

:

768. Probat id Arti

culo quadrafimo fexto , eo

Exi-

yert

754. Infuper ex ipfa Rei confeffione oftenfum

quod ipfi inimicifJuni fui adverfarii quantumvis pe[fi-

Ü ïi:;

eft, omnia hzc ficta inftrumenta & Litteras e domo

meintentionati, agnofcant , ipfum effetam prudentem

Curíoris r;alis artibus furrepta, ad Reum immedia-

C9 cautum , utmultiplicibus eorum conatibus fe oppo-

if

adl

te per didum Petrum Tourteau effe allata.

fuerit , C9' frequentibus eorum infidiis feliciffime

Jife

755. Reum hzc omnia acceptaffe, legiffe, fibi-

hactenus eripuerit.

j tie

t

que foli refervaffe.

769. Suítinet varo Articulo quadragefimo fepti-

756. Praterea eorum complures copias etiam au-

mo, quod nihil eorum, quz Libello Gravaminum

j

i-

'&henticas confici juffiffe.

x

objiciuntur, potuerit feciffe. mifi in fingulo actu, in

757. His omnibus pro arbitrio ufum fuiffe, cum

fingula circumftantia manifefla flultitia proceffiffet.

eurtt

af

(fa

diverfis communicando, eo modo, qui fini ipfi pro-

770. Quod de íua prudentia hic etiam ex Adver-

pofito congruentior videretur.

fariorum füorum judicio

Lr 1p'

758. Quin & omnium eorum copias ad Zltiores

frivolum efít.

glorietur Reug i vangm&-

Poteflates , quas prztenüis confpiratoribus adverfas

771. llli enim , quos füos Adveríarios effe fibi

othe

noverat, mififfe, idque füb fecreto & clancularie.

fingit, aliud in ipfo non agnoícunt quam in(igaem

folio

759. Quz omnia ex i

p(us Rei propria confetfio-

mentiendi & imponendi impudentiam.

jcren

ne habentur.

772. Quod autem ejus mendacia & fallacias non

760. Porro indubitatum eft, non folum jura, fed

femper detexerint, non tam ejusin agendo pruden-

Jhui

& ipíàm rationem di&dare, quod, quiin actione ma-

tiz & cautelz imputandum eft, quam eorum Chri-

odläæ

nifefte flagitiofa deprehenditur, qualis indubie eft

ftianz fimplicitati, qua tantam mentis perverf(itatem

iU

ufus litterarum in domo Curforia interceptarum, a

in homine Sacerdote, Religiofo & Doc&ore Theo-

crimine ejufque poena fe expedire nequeat, ni(i ex-

logo ne füfpicari quidem audebant.

l'

cufationes & exceptiénes admodum fortes & per-

773. Exemplum infigne prudentiz íüzx non ita

n p

emptoriz adducantur, quz prefümptiones ex actio-

pridem hic dedit Reus, dum Marachallo de Bouf-

fuot

U(T

ne flagitiofa refültantes elidere queant,

flers hic Lovanii cum toto.(uo Comitatu refidente;

p

1n

pxt

542

CoNcLusPÓ YINALIS

concürreré Vide"re'fu*f-, follicitavit Reverendum Pa.

in Leáione fu*a publica, & quidem pluribiis diftin-

trem Grauwels; at eo renuente, füperícriptionem

&is vicibus, plura contra períonam Regis Galliz;

ejufqüe circa rés bellicas gloriam effutire non eft

chara&dtere füi Amanuenfis Patris d'Herbe, íed info-

veritüs, non obítante praíentia plurium 'de prima

*

lito; appóni juffit, & per ignotos Denuntiationem

«

loriz Gnt

ceri, ut ipfe interirn lateret.

Nobilitate Galliz, qui, quam Regis fu

ftudiofi; velpuere riorunt: ut velttupidi

i

mus qui

[

. 788. Ex his videt Magnificentià Veftra, nullutà

plane effe arguméntum , quod ex non prifumpto

que videre poffet, quid ei tum immineret; quo

tria.,

íui delirio, in probationem boz& fidei, adducit &

mox evenit, fcilicet exilium e Pa

inclamàt Reus.

ä

774. Sit hoc fpecimenjudicii,

prudentiz, & caü-

tele, de quibus tantopere Reus

gloriatur.

789. Infuper ha eft mentis huimanz natura &

orabile effet Adver-

conditio, ut atfenfüm firmum, qualis ad bonam fi-

77*. Sed licetipfi Reo tam fav

fariórum füórum jüdicium, quàm proprium; nihi

dem requiritur, formare non queat, quantumcum-

tamen argumentum inde defümptum cóncludeéret.

que étiàm vellet, mere pro libitu; fed a lumine ra-

j

tionis debet inflecti; confiderando & ponderando

776. Notum énim eft, homines facinorofos quan-

»

1notiva credibilitatis five affenfus firmi eliciendi.

tumvis aftütos tan

dem folere ferius aut citius, men-

fürà nequitiarüm impleta, in manus Juftitiz incaute

. 5796 Expendendum proinde e(t, num'ea àddu&a

fuerint motiva & rationes credulitatis, ut Virum

incidere, Déo ita difponente, & fapiettidin fapién-

t perdente: unde & illud àntiqium poeticum:

prudentem movere potuiffentad firmiter credendum,

Dii quos perdere voluiüt,

dementant.

inftrumenta per Petrum Tourteau allata, effe vera &

fque ad amentiam redà&us

fincere inftrumenta;

777. Nec tamen eo u

791, Precipuum, ne

dieam unicum, fundamen-

effe debuit Reus ad ficiendum ea, quz fecit, quam

pratendit didto

H

Articülo quádragefimo feptimo.

.

tum füz Ponce fidei, quód Reus allegat inScripto fuo,

m in male dire&o & ftudide con-

cuititulus: era C3 fincerarelàtio, quam in compa-

778. Licét eni

ritione diei decima quartz Martii diQavit, uti & in

tinuato negotio ftultitia quedam àppareaty magna

tamen aítutia eft fibi procurare aliquem, qui ipfüm

füis Refponfisad Interrogatoria, nec non in prolixo

tegat, & quem; fi res non fuccedat, poffit poenz

Refponío ulteriori; pene totum refolvitur in fidem

& auctoritatem Petri Nicolai Tourteau;

relinquere & noxz dedere.

779. Ubique hac Rei apparet va

frities, qua om-

92. Addit àutem Reus in füo Refponfo ulterio-

niafic direxit, omniaque corrafit; quó in caíum

ri; Petri fidem fuiffe (übnixam, quod Dominus Li»

centiatus Opflraet tergiver[aretur prodücere Origina-

dete&s fitionis fibi profpiceret; nec in minimo fe

palam monftrare voluit, fed omnia fub nomine Pe-

lem Epiftrolam de decima januarii.

tri Tourteàu prodire.

. 293. Sed nullum effe fidei adítruendz & firman-

bi a Petro Tourteau, poft.

dà hoc fündamentum, utpote falfiffimo füppofito

780. Hunc in finem fi

fübnixum; ícire poterat ; & indubie fciebat Reus

quam negotium per evulgátionem copie Epiftolz

edecima Tanuarii moveri ccepit, Declaratiónem de

ex ipfis As Sacrz Facultatis per ipfüm Reum cum

orünibus da

1

D

r

fuo Réfponfo ulteriori exhibitis, füb Numero octa-

ri juffit per A&am Notarialem de vigefi-

vo & fequentibus.

ma féptima J

anuarii, & à Réo die fecunda Maji con-

fignatam, quam a

Reo confidam & fabricatàm; &

. 794.. Mox eni

i, üt à Facultate requifitus fuit

a Petro fedu&o fimp

liciter fignatam effe oftendit

di&us Licentiatus per Bedellum , ut feriberet Bruxel-

las ad hábendum Originale, (id fuit vigefima nona

A&or füpra Cap. 4. Articulo 607. & fequentibus.

781. Eundem in finem expediri juffit per di&u

Januatii) mox etiam fcripfit, Iterum interroeatus

Petrutn Actam de quarta & decima quarta Mártii: &

trigefima primà Januartii ; refpondi-t: íe fcripfiffe, &

eadem die Refponfum exfpedari;

quod amplius eft, ipfum ad peierandum indüuxit,

uti toto Capite fexto probavit Adór: ut nimirum in

79$5. Tertià vero vice, id eft, quartà Februarii,

cáfüm detedz fi&ionis, Petro tanquam perjuro fi-

iefpondit humaniter: Dominum Vercouwen Vice-

des ne haberetur.

Paftorem San&da Catharinz, in abíentia Domini

Paftoris, fibi refcripfiffe, dictum Paftorem, ad quem

782. Eedern tendebant Decla

ràtiones, quás fibi

proeuravi

t à focio fuo & in crimine complice Patre

ea de re fcripferat, refpondiffe , quod Originalem

d'Herbe,

& feniore Tourteau, & Domino Advocato

Epiftolam ob aliquas rationes e manibus fuis non efz

fet dimiffurus, ut conftat ex didis Adis.

'"Schaubroeck, & Reverendo Domino Gallot, quas

'&in füi defenfionem exhibuit cum fuo Refponfo ul-

796. Quz, obfecro, hic tergiverfationis fpecies ?

terioï*i;

Numquid Dominus Paítor San&z Catharinz ad

quer przdi&a Epiftola fcripta, infcripta & deftina-

783. Eod

em collimaff& evocationem Magnifici

Domini Re&toris, & obíGuram & fecretam

eidem de

ta erat, ejifdem Epiftole Dominus erat ad excluf(io-

hoc negotio propofitam quaftio

nem, oftendit A&or

nem cujufcumque alterius ?

3. & fequentibus.

797. Merito ergo illam periculis viarum expo-

fupra Capite quinto Articulo 67

784. Et ipfe Reus in Scripto,

cui titulus: Z/era

nere nolebat, preíertim poftquam jam de ea cum

C9 fincera relatio ,

quo

d die decima quarta Martii

Miniftrris Regiis agi coeperats & 'inaudiebat de illa

.

one dictavit, a(lerit fe omni

jam motum aliquem excitari coepifte.

1707. in füaà comparati

femper & ftatim communicaffe cum amicis; aliquan-

798. Aut certe fi Facultas Sacra illa Epiftola ori-

do divifim, aliquando conjundim, partim pro con-

ginali in Judicio indiguiffet, poterat didum Paíto-

rem per litteras compulforiales & requifitoriales ad

filio, partim (quod notandum) at, fi cafüs exige-

tvet , pofet illos adhibere in teftes fuce bonce, |dei. .

legitimum ejus Judicem ad exhibitionem compelle-

79:. Ha & fimiles precautiones malam fidem in

re, non vero dictus Dominus Opftraet, qui nomine

proprio eam non petebat, fic ut immerito dicatur

eo arguunt, & tanto tempore premeditata excu-

tergiverfatus. ltaque temeraria & frivola plane eft

fatio mordentem conícientiam indicat.

786. Ad eandem cautelam referri meretur, quod

füfpicio füper eo fundata,

Reus,apud quem omnia fidia infttrumenta reperta funt,

799. Sed vel hinc maxime apparet nequitia ipfius

Rei, qui unus erat ex dida Sacra Facultate, qua

&aquo omnia procefferunt, aliis communicando,

& ad Altiores Poteftates mittendo , quique omnia

unice originales litteras petere videbatur, uti Reus

fecreto direxit, nufquam tamen palam compareat,

alam afferebat, ut cognito charactere Audor de-

prehenderetur.

nufquam charader ejus confpiciatur, etiam minutis

900. Reus, qui femper przíens erat, noverat

manu ejus fcriptis folicite retra&tis & combutftis.

787. Quin ad ipfam Denuntiationem , ne ipfe

effe characterem junioris Tourteau , & illum te-

ftimo-

us

rR

GONTRA PaTrnEM BEnNaRD. DrsrRANT.,

545

càri & audiri didum Clariffimum petivit; eoque au-

timonio duorum Notariorum poterat probare.

8o1. Et quod amplius erat, jam tum Actam No-

dito, di&um Petrum füper circumftantiis loci, tem-

tàrialem de 27. ]anuarii penes f& habebat, in qua

poris, aliifque interrogari & examinari fecit: poft

didus Tonrteau fatebatur, fe Epiftolam hanc fcrip-

qua opinionem conceptam ftatim depofüit.

fiffe (ab dictamine Domini van Efpen.

814. Si eadem aut íimilia media, que obvia &

302. Nihil de hisloquebatur Reus, quamvis per-

naturaliffima erant, Reus adhibuiffet, quid non po-

füafum etiam velit, hanc Epiftolam dicte Facultati

tüiffet detegere, fi eum aliquid latebat, a medio

O&obris 1706. u(que ad diem quo fe ad Carmelitas

in perfona fua tanquam Vice Decano feu Seniori di-

Gz Facultatis fuifle denuntiatam.

ad locum Azyli recepit? Certo certius & fine ulla

803. Ut facile appareat, quod dete&a jam Epifto-

