»fil

» ix

- 'Ihf'rafc*ripti j U. Do&ores,, vifo, & e'xamïn)ato Ca-

.Pergunt DD. Jurium Licentiati, & quodammodo

» l

fu, DD. Jurium Licentiais & Caufarum Patronis in

arguunt preefaturn D. confültum, quafi ex propofito

)

Parlamento Mechlinienfi, propofito, eorumque fuper

oimififfet dicere: velipfonoviffimo TYidentimi jureetiam

» L

eodem Confultatione, necaomquaruor Theologorum

ipfum Epifcopum , ipfius 28 fpivitualibus Ficarium Ge-

» Qf

Re/olutione, ceüfent, nihilin hiscontineri, quod pre-

sgeralem pavi etiam juve. cenjeri vel in ipfis crinnnaliluss

cedens noftrum, aut primi confülti refponfum vel in

quin immo & in appellatiombus : diflinélzve Sacrum Con-

» U

cilium loquitur fe[. Y5 de Refortn. Cap. 2.€9 3.2 alibr,

p

fpeciem enervet; vel inflidtam cenfuram a nullitate,

»

aut ab injuítitia vindicet.

Hec a prefato D. confulto nequaquam ex propofi-

»

In pracedenti refolutione ad' primam propofitam

to omiffa creduntur; fed quia fciebat indubie, Decre-

V

uaeftionem, nimirum: 47 fufpeufto illa proviftonalis fit

ta Concilii 'Trid. non (ecus ac Decreta Pontificum, eo-

valida? refpondimus eam efle omnirio nullam, ob no-

rumque Decretales, formata fuifle ad normam praxis

Tien

iorium defe&tum poteftatis & Jurifdictionis in proferen-

Italie , in qua ob exiliratem Dicecefium etiamnum ho-

» !

» W

te: eo quod expeditum fit infliétionem ceníurz requi.

die utraque jurifdictio vo/uztaría & contentiofa uni &

$

rere Jurifdictionem fori contentiofi in proferente5 qua

eidem perfone mandatur, atqueita Vicarius Generalis

DD. Vicarios Generales non effe inftructos probavi-

& Officialis confunduntur.

» N

mus.

Potuiffent & hi DD. Jurium Licentiati addere Decre.

N

tum Concilii "Trid. fefl.'24. Cap. 16. de Reform, ubi

Mil

Ut igitur hanc cenfüram per DD. Vicarios Genera-

N

les inflictam:a nullitàte vindicare poflent; omnem in

aperte confundit Vicarium Generalem & Officialem per

D

füa confültatione movere lapidem, ut DD. Vicarios Ge-

Capitulum Sede vacante conítituendum,

nerales hac Jurifdictione inftructos-e(íTe evincerent, ac

uapropter nemo negaverit, jurecommuni & Con.

ts

confequenter ob defectum hujus Jurifdictionis in Vica-

cilii "P'rid. Vicarium Generalem Epifcopi , aut Capituli

N

tiis.Generalibus, infliétam cenfuram non poffe dici ia-

Sede vacante, & Officialem, pro eadem perfona acci.

byi

validam.

pi, & urraque jurifdictione tam vo/uztarza quam con-

Gi

Ut id: probent mox füb initium füi refponfi pag. .

tentiofa elle inftructum. -

Porro Decreta Coacilii ad praxim & mores Italize

lüi

;;ïicunt': exiflimamus illos ( Confultos ) re&fe fentive,

lic

dic

(a) hle'imo editum sing 1722,

fuiüï:'

üt

*

j ]ug;rs RESPONSUM

87

fuiffe inf?exä eriari obícrvavit Cardinalis de Lwca, di(^ -

&ionem coztentiofata. Qgcd,;däuhf, Fan Efpen,

gui

curfu 31, ia Concilium prafatum. — Poítquam enim

de Delgarum moribus fcribit, nominare neminem,

notaverat Sede vacante in ltalia eligendum eíTe in' Vica-

.Sane quid opus erat charras re

^

:

&orum in re omnibus nota?

plere citaltionibus Au-

rium Generalem Doctorem zz . Decretis , fi (alis fic in

Capitulo, conformiter ad Decretum Concilii feff. 24.

ie

Interim fi Belgam defiderent , änfpiþianr— Zypeum.

Cap. 16. de Reform.

Archidiaconum & .. Officialem Antverpienfem lib..5.

)

Rationem fubjungit Num. 16.

» Cum enim !HUd,

]uris- Ponti£. Tit. ze Sede vacazte Num, 4. ubi aperte

W

» Inquit, in magna parte ex Italis Cardinalibus Epifco-

[cribit; Vicarium Generalem, quem Epifcopi con(ti-

1

» . pis & Prelatis conftaret, ita fecundum Zta/i2 z»ores

tuere folent in his locis, eum effe qui vol/untariam, &

» lenfiffs vifüm eft, *

ofücialem qui cogteztiofam juri(dictionem exercet.

EcNum. 18. noravit ,, quod in Hifpania conftans

- Etfi .majorem auétoritatem requirant , videant Sy-

ä;

9)

opinio eft ut ex confüetudine repofitum fit in liber-

nod. Mechl. füb Hovio T'it. 25. Cap. s. ubi videre eit,

3)

tate Capituli eligere Canonicum vel alium fibi vifum,

in Diceceti Mechlinienli qualitatem Zzcarii Gemeralis &

|

etiam non Doétorem, in Vicarium.

Iftaque confue-

qualitatem Officiaiis ab antiquo diverlis períonis fuilfe

collatas.

[

tudo, ait, fupponeb

^

atur etdiam inconcüffa , & certa

inpifta Ecclefia. «

ibidem enim praefato capite nomioantur Judices Sy.

Ex his evidenter habetur, Confilium "Trid. Decre-

nodales, &c r, loco nominatur D. Henricus vaz. der

tum füum expreffiffe fecundum praxim & mores Italize;

Burgb, ]. U. Licentiatus, Decanus Ecclefiae Merropo-

ac proprerea in Vicarium Generalem requifiviffe gra-

litang Mechlinieafis, & Vicarius Generalis Archiepit-

um in jzre propter utramque in unam eandemque per-

copatus ejufídemn, ac dein Jacobus Z'oozez Canonicus

onam concurrentem 7urz/Ji£iouem voluntariam &5 con-

& Olhcialis Mechlinienfis, -

tentiofam,

ld ipfum clariffimis tercinis exprefferunt Ordinatio-

Infuper conflat, tefte dicto Cardinale, in Hifpania

nes feuStatuta omnium Curiarum Ecclefiafticarum Pro-

perfeverafle, etiam poft Concilium "Trid. confuetudi.

vincie Mechlinienlis, qua aperti(fime Officialem a Vi-

nem in Vicarium Generalem eligendi quemcumque Ca-

cario Epifcopi dil

tiaguunt, illumque folum tanquam

,

nonicum , five non graduatum in 7gre, ea indubie ra-

Tribunali & Confiftozio Curie Ecclefiafticee praefiden-

»» tione, quod ibidem eflet confuetudo eligendi Vica-

tem &caufarum Judicem defignant & agnofcunt,

rium Generalem, qui dumtaxat preeffet. Jurifdictioni

Poft hzc progrcedientes ajunt: ,. Aefricfius n Gal-

volugtarie, & alium , qui dicitur Officialis, juri(dictio-

» lia, extentius apud nos receptum Tridentinum, re-

!

ni cogtentiofg preepofitum.

» Cepti Canones. — Quafo, quie lex, quod Starutum,

Eandem etiam poft Concilium Trid.in

omnibus paf-

» quod Privilegium in. Belgio arrofit, abrogavit,. re»

d

» pudiavit I'ridentinum aut Canone

fim Ecclefiis extra Italiam, ac notanter in Delgio, pra-

S? [uas libi res ju-

xim & coníuetudinem ufque in hodiernum diem per-

dicatas habeant Gialli, fuas Delga,

zi

feveraffe adeo notorium eit, ut vix concipi poffir, quo-

Scitur quidem,; in Gallia nunquam obtinzri

potuiffe

1nodo inciderit DD. caufarum Patronis eam praxim in

a Minitlris Regiis ut Concilium Trid, ibidem

promul-

:'l

dubium revocare.

garetur , noranter quosd Decrera reformaiionis; fed

Agnoícunt & ipfi caufarum Patroni nec primum con-

utrum h&c Decreta in Gallia reftriétius, quam in Bel-

fultum nec Doéctores Lovanienfes defectum jurzif/Zitlío-

gio finrin ufum receptra, nefcimus an id probari pofíit,

:

$ conttentiofa in Vicariis Generalibus adítruxi(Ie ex ju-

Fuit quidem Concilium Trid. quoad-Decreta refor-

re communi aut. Decreds |(Conc, Tridentini, fed ex

marionis etiam auétoritare Principis in Belgio publica-

[i

praxi & moribus Belgii,

tum, Ííed vix credi poteít, DD. caufarum Patroncs

D

Poítquam enim dixerant jure commüini & Conc,

adeo circa praxim & mores Belgii effeignaros, utigno-

Tridentini, Vicarium & Officialem confundi, & penes

rent, quanta cum moderaüone juris Concilii Decreta

fola nomina dittingui, fubjunguat pag. 7. , Sed illi

in Belgio recepta fuerint, ut probat claufula inferta lit-

)

objectant mores, quin & auctofitatem Zs Efpen,

teris Kegiis, quibus Epifcopis & Magifílratibus execu-

)

» fcilicet una coní(ulti.

Dicunt ergo in hi(ce partibus

tionem Concilii "Trid. demandabat: de qua claufula &

35

infolenseffe, immo nec auditum, nec vifüm Tribu-

moderatione poft Zypzum in Jure Rovo, & Antonium

35

nal Vicari. Hoc fcilicet difcrimine & partitione,

"dujtlino in [uo Triboniano Belgico, videre potuiffent

35

Officiali contentiofam , Vicario folam eífe volunta-

prolegomena ad citàtum. opus Doctoris Z Efpen $.

?9

riam jurifdictionem. — Caput utrumque, quod ille

6, & qua& in eodem opere fparfim annotata fueruüt de

59

hac moderatione.

cirat, perlegimus; D. z Efpen Cap. 5. N. 2. affe-

L

rit quidem, at non ex vero; totaque, quam adfert,

Sed quid ineptius quam quod exclamantes querunt:

35

probatio non profert rem extra .Gallige fines, ipíe:

» Qua lex, quodStatutum, quod privilegium in Bel-

ue fit nobis teítis, ubi Forget & Fevret in agmen

» gio arrofit, abrogavit, repüdiavit Tridentinum aut

??

]

ucit, «

s

» Canones? * nonne eadem ratione queri poffet :

Verum eft quod Dominus confültus & DD. Lova-

quz lex, quod Sratutum, quod privilegium omnia illa

nienfes fuftinuerint & fuftineánt, , im b:fte partibus

Decreta Coacilii Trid, aut hic in Belgio , aut extra Ita-

» infolens efTe; immo necauditum, nec vifüm Tribu.

liarn pene non recepta, aur ad ufüm non deducta atro-

» nal Vicarii; hoc fcilicet difcrimine & partitione, Of-

fit, abrogavit & repudiavit?

» Biciali contentiofam, Vicario folam effe volunt

Hiis omnibus refpondendum effet, ea non elf: fim-

,

griam

::

» jurifdi&tionem. **

pliciter recepta prout fonant; eo quod , ut (upra di£tum

Sed quod dicunt fe utrumqu

e caput, quod ipfe (D.

eft, ad praxim & mores [taliae nimium inflexa, ac pro-

Melchior) citat, perlegiffe, nefcimus num verum fir.

terea inveterads aliarum Proviaciarum moribus non

Si enim attente utrumque citatum caput perlegiffent,

at eflent conformia; qui inveterati Provinciarum mo-.

indubie vidiffent, Doctorem 742 E/pez non ex mori-

res fi fubitanea mutatione inverterentur, idipfüm noun

bus Galiig hanc Belgii praxim adítruxiffe ; fed eam

fine populi perturbatione fieri providebatur : cen(uic

Num. 1. & 2. ejufdem Cap. 5. ut notoriam & nulla pro-

proinde Princeps falvis hifce inveteratis moribus, cura

batione adílruendam füppofui(Te, uti & fecerat parre

moderaiione effe exequenda Decretza: IVom ad contya-

I. Tit. 9, Cap. 3. Num. 3

Sed demum Num. 3. di-

vermendum dicto Concilio, fed ut executio accompiodetu

&i Cap. $. ex pragmaticis Gallie id unum oftendere vo-

natura cujufque Provincie.

luiffe, quid ex notoria hac Belgiipraxi fequatur, fci-

. Quod circa revocabilitatem Officialium pag. 7. di-

licet quod Vicarius, qui dicitur Generalis & fola jurif:

cunt. ;; Gallis perpetua eft Oflicialis Juri(diétio, nec

dictione vo/uataria inftructus nequeat ea vi füe jurif-

» permiffa amotio, Íta poft. Monarc, Z5 Efpen dicto

sictionis exercere, quae vel videntur attingere juriídi-

» Cap. 4. N. 10. refert quidem recentius cogtra judica:

LI

&ec

88

DE piscRIMINE 1wTER jURISD. Vic, GEN. &T Orric.

pf

bun

Heec-quidem ad prafentem cafüm & queftionem

pen expre(fe monuerit: ZIVum di

um Fevretii verkin Fi,

Je multum debitare.

gen

párum pertinere videntur: quandoquidem hic quaftio

ac (

xion fit qu& fit Epiícoporum auétoritas revocandi fuos

Praeterea fi fincere proce

(fiffsnc, & addere debuiffent,

refp

Fan Efpeà eodem Capite monuiffe, dictum Fevretii,

5

ective Officiales, feä 'quæi 'üt Vicariorum Genera:

du

lium Jurifdictio.

» fi verüm effet, non effeconforme, Zelgii noffri Dif-

Interim ut pàuc

is dicamius conftat füuper hoc Arti:

» cipline, qua (utait) Epifcopis auétoritatem caufá-

ol

, rum decifionem

culo nihil in Gallia ftabile & wniverfale fuiffe ufque ad

.iibi re['ervandi haéctenus conf'erviäfl'e

Annum 17060. prout fat indicant varia circa hunc Arti-

» videtur.

j

culum Parlamentorum Arrefta a D. Zan Efpcn citata

Hac fi ea finceritate, quae Pagmaticos decet, pro-

;al

Cap. 4.

pofuiffent, nullatenus exclamaffent :

»

At E

» Ha&c quama noftris moribusabhorreant, yel po-

di&ü:h 'Regïun-ä de Anno r*7oo, datum poft edi-

»

tionem hujus Operis Z/az E/pen revocabilitati magis fa-

» pellus facile judicaverit quotidiano rerum experi-

»!

vet, uti videre eft apud D. Hericourt in füo Opere,

, mento.

s

Hac fua vo

Les Loix Ecclef. &?c. Part, 1. Cap: 2. Art, XXXI.

ciferatione non obfcure indicantes, quafi

» Referreuna potuiffet apud

D. Fan Ef

»

Quod autem addunt:

pen caeco modo fine diícuffione mores Galliæ

*

9)

"mos rem: hanc, fcilicer lippis & tonforibus notam,

cum moribus Delgii confupderet.

)

E)

,

1mmo ex his alií(que ab ipfis ex DoCtore Zs Efpen

ï

numquam fuiffe revocatam in d&bium; Epifcopos

9

L

fcilicer Jure füo uti, meraque Juris facultate, five

adduétis omüibus innotefcere potefít, quam vanus fit

Ts

E)

?

porro finant O

ff

"

eorum clamor, dum paucis interjeétis rurfus fic fibi

Ti

iciales Jurifdictionem exercere five

*; Vel hec paucula luculenter demonítrant,

L]

]üris dicendi revocent facultatem.

E

plaudunt:

p

Optandum fuiffet, ut in hujus a

fTerti probationem,

» quam periculofum fit Giallorum mores producere ad

» populum, slio plane Jure utentem.

evincens aliquod argumentum attuliffent, aut faltem

C

aliquod judicatum, quo haec Epifcopalis auctoritas Of-

Quaridoquidem vel ipfis fatentibus Do&tor 7/az Ef-

&

ficialem femiel ftabilitum , & Tribunali Ecclefiaftico ut

pe? praxim & difciplinam Gallie a praxi & difciplina

cd

Belegiiin multis diffonam effe afferuerlt, velfi confonam.

N

ferta,

Judicem ordinarium prepofitum, 'revocan/di' fuiffet af-

e(Te dubitaret) id monere non omiferit.

1mmo e contrario, eam non effe in Belgio Epiíco-

Poft hz etiam triumphabundi gloriantur: ,, Sele-

dh

d

D

étiora congerere labor effet forte exiguus, fed hzc

porum aut Preelatorum facultatem revocandi pro libitu

je

ífuo Officiales féu- Judices femel conftituros, in primis

od

L]

ipfa collegilfe ad hoc argumentum fatis fuperque eít,

di

)

H

everfo falicet totius molis funda

&

probat generalis Belgii praxis, quee paífim omniaoffi-

?

meptq', ex Galvloru-m

M

cia vulreffe perpetua ,.ac notanter officium Judicis, quod

)

ufu accerfito,

Quafivero praxis

& difciplina Notoria Belgii, quae

ob gravitatem & dores, qua& in eo requiruntur, meri-

(

to pra reliquis perpetuitatem exigit, *Er quidem cum

Jurifdi£tionem voluntariam & contentiofam in duas di-

i

Anno 1700. Archidiaconus Condromii in Ecclefia Ca-

Ítinétas perfonas ,. fcilicer in Vicarium Generalem &

e

Officialem difpartitur, Argumento. ex Gallorum ufu

thedrali Leodienfi tentaffet revocare Officialem a fe con-

C

ftitutum in Ducatu Limburgenfi, Confilium Brabantiee,

accerfito fuiffet afferta, & non potius ex notorio & in-

k

vererato ufu Belgii, ut fupra oftenfum eft, pro indu-

interveniente Officio Fifcali, declaravit Archidiacono

fas non effe revocare féu amovere pro libitu, fed Offi-

bitato habita.

Poft hec DD. caufarum Patroni afferunt, quod in-

Ó

cialem à fe conítirutum debere efle perpetuum,

It

"Quod vero quarunt pag. 6.— , nonne Epifcopi, &

rer Canoniftas quaeratur: 742 Epi/copus teneatur : P'ica-

rium con(litueve? ip. afrmativam , inquiunt, plerum-

» Vicarii idem eft 'Tribunal?

2

f

Inepta Quaftio, nec ad prafentem cafüm aut pro-

que concedunt?

3

Í

Id quidem verum e

ft, fpectata cnnfuetudine-& praxi

pofitam quaftionem pertinens; nihilominus facilis eft

refponfio,

Belgii aliarumque paflim Provinciarum extra Italiam,

Canoniflisaut Pragmaticis indubium

de Vicario in coztebtofis, quem Officialem dicimus,

4

Quisunquame

*

talem enim Epifcopus conflituere tenetur,

Tevocavl

t, idem effe Tribuaal Vicario, quem dicimus

Officialem , -cum EpKcopo: fin vero de Vicario, quem

Immo &ipfi Romani füpponunt, in omnibus pa

ffü

Epifcopatibus effe Vicarium , quem dicimus Officialem,

dicimus Gezeraden , quaftio fit, quis ex Pragtaticis

noftratibus velumquam cogitavit idem effe "Tribunal

'|ribunali Ecclefiaítico tanquam Judicem ordinarium

prafidentem.

cum Epi(copo, cuim ipfis certum effet fimili Vicario

nullum effe "Tribunal, utpote non judicio cozteztio/o;

Solent enim refcripta fua, ac notanter Difpenfatioe

nes Matrimoniales dirigere ad Vicarium feu Olfficialem

fed voluntario praepofito,

Non minus hallücinantur hi caufarum Patroni ob

Epifcopatus v. g. Mechlinienfis, Quin & ftylus Curiae

non adhibitam diftiactionem inter Vicarium Generalem

R. habet, quod Refcriptum directum Otficiali non pot-

& Officialem ; dum dicunt: ,, Quin & veriuseft, Vi-

fit executioni mandari per Epifcopum, ut notatum fuit

in J'ure Ecclef. Part. 2. Tit. 14. Cap. 2. ex Pyrrho Co-

» catii juräfdi&ionem non effe delegatam fed ordina-

;

rado.

.

» riam.

Id enim verum eft de Officiali five Vicario in coztez-

Porro quod addunt : Se4 smelius bec ves velinquituy.

tiofis, qui eft Jadex ordinarius, non Affeffor Epifcopi,

arbitrio Z'udicis €?' coufcientie ipfius Epifcops,

qui-au&ctorirate quidem.| Epifcopi, fed nomine fuo &

Id rurfüs verum eft de Vicario in vo/ugtavaz$ , ut re-

füb proprio fuo figillo caufas inftruit & decidit tanquam

:

linquatur ejus Conftitutio confcientie ipfius Epifcopi,

Ordinarius.

qui fi omnia per fe facere poffit, Vicario non indiget,

nec ad eum conftituendum compelli poteft.

Contrarium eft de Vicario in voluntariis, qui eft me-

rus mandatarius , quem Epifcopus, durn fibi libet, aífu-

Similiter & de hoc Vicario in voluntariis veriffimum

eft quod ulterius inferunt: , Ut igitur Epifcopus in:

mit, ertiam tantum ad certum tempus, aut certos ca-

fus infirmitatis, autabíentiz , quibus ceflanribus, cef-

» hoc cafü diuturnz abíentie , Ecclefie pro viribus

» confulat,. necefIe omnino eíft, Vicarium ut coní(tituat

fat ejus poteftas, immo & illimitate daram femper re-

vocare poteft Epifcopus & fibi refervare, uti jamn no-

» ampliffima, qua poteft, poreftate inftructum.

Sed omnino id abufivum & a praxi alienum de Vi-

taverat Zagz Efpen 'Tit, xu. Cap. .

Quod ulterius addunt :

» juxta

Fevretium , ipfo

cario zz coutentiofis, ive Officiali: cum enim hic fixum

35

ac ftabile habeat Tribunal, cui tanquam Judex ordina-

Fau Efpen veite, Epi(copos Galliz ita fe jurifdi&tio-

»

ne contentioía exuifle, ur nec ipfis judicare fas fit

rius cum ampliífima au&toritate inttruendi & décidendi.

?5

nec alios dirimendis caufis delegare, aut committe-

caufas fori contentiofi prefidet, nullatenus necefle eft

39

re, 5 " Saltem addere debuiffent, quod ipfe n Ef-

ut Epifcopus in caíü diuturnae abfentiz hanc Jurifdictio-

nem

-

ArTrERuM jumis REesPOoNsuM

89

!)

nem contentiofam alteri comm'ittat, novumque Tri-

Sed &illud maxime mirandumA hos caufarum Pärro-

bunal erigat, cuifimilis noviter creatus Vicarius in con-

nos hujus Cafus refolutionem füfcipere voluiffe, priaf-

u

tentiofis feu Officialis prefideret, & cauf(as inflrueret

quam ipfis exhibirum effet una cum Cafus pofitione in-

ii

ac decideret, quod hic in Beigio numquam ab Epiíco:

ftrumentum commiffionis, quo DD, Vicarii ab Emi

j

nentiffimo D, Archiepifcopo erant conftituti Vicarii,

lb

pisetiam in cafu diuturnee abíentiae aut infirmiratis fa-

étum fuiffe legitur, nec hi caufarum Patroni umquam

illudque vel eo magis perere debuiffent, quod & ex

Ih

o(ítendent,

ipfa Cafus pofitione, nec non ex Refolutione D. AZ-

Pergunt & ajunt: hecratio generalis efd : . ,, Occur-

chior & Do&orum Lovanieníium inrelligere poterant,

Q.

959

rit & alia, quae ex hac ipía facti fpecie proficifcitur.

quaftionem (uper validitate vel invaliditate cenfürae, de

Ipfe citatus praebuit caufam & occafionem, Vocatus.

qua quaítio, preecipue dependere a poteítate DD. Vi-

(

99

ad Tribunal Officialis ( remi(fa fcilicet caufa ab Emi-

cariorum, qua ex dicto inítrumento perenda erat.

I«

P

nentiffimo) recufavit Judicem: Judex tandem rem

Uti enim recte norat Rebuffus in praxi Benef, Part,

totam remifit ad Eminentiffimum , uti Superiorem.

I. lit, de Z?carzis Epifcoporum N. 9

» Fücavius non

n

Superior ipitur jam diícedens neceffe habuit & ad

» debet exercere officium, nifi habeat Scripturam fuae

59

hanc caufam committere, qui fua vice judicaret. Ne-

» poteftars, & eam exhibeat petentibus, altoquia dam-

que vero(imile eft Citato in votis efle, ut res fua

» nis & expenfíis onerabitur. *

fit fine Judice. *

Dicunt quidem in fua Refolutione pag. 8. fignifica-

I

Igitur fatentibus. DD. cau

farum Patronis ratio fpecia-

tum effe primo Contulto ( D. Melcbior ) Modevrzos Fi-

bi

Cár20$ 707

» abufive, fed vere ab Eminenrtiffimo Do-

lis, obquam in hoc cafü diuturnee ab(entize necetfe fue-

l

rit, ut Eminentiffimus ac Reverendiffimus D. Archie-

» mino conftitutos effe in fpiritualibus Generales. Sed

d

pifcopus commirreret exercitium Turifdictionis cogtez-

quid inde, non vifis litteris, concludi poterat, nifi ip-

ziofce tribus DD. Vicariis Generalibus , hec fuir quod

fos effe conítitutos Vicarios Generales in f/piritualibus

/

Ciratus recufafler Ampliffim. D. de Fzfjcher Officialem,

ad normam qua paffim in. Belgio, & notanter in hac

d

eju(que AffefTorem D. vaz /4keg , atque idcirco D, Ar-

Diccefi Mechlinienfi conftiruti Íciuntur Vicari Genera-

chiepifcopus alium [udicem deputare debuiffet, qui

lisin /piritualibus ; nimirum cum fola Juri(dictione in

caufam decideret.

voluntarii.

le

Haud difficulter conceditur quod in' cafu recufati Ju-

Unde immerito redarguunt D. confültum , quod

dicis feu. Officialis poffit Epifcopus alium Judicem de-

uale babeat quod Vicarii Generales delegationis non

legare, ut proinde hoc ex capite facultas fuiffer D. Ar-

ediderint litteras, quandoquidem ex his litteris intelligi

deberer, num Eminenti(limus D. in hac commiffione,

t:;

chiepifcopo ( modo & ipfe per Citatum non fuiffet re-

cufatus) alium Judicem delegare.

ab ordinaria & haétenus confüera comrniffionis formula,

Sed fanze fummzee fuiffer imprudentiee hanc caufam

receffiffer. . Sed & illud exorbitantius videtur , quod di-

committere his tribus DD. Vicariis Generalibus, in

cant pag. g. &i0, ,, Citatus comparere debuifT.t, tamet-

ter quos erat ipfe D. de Ziffcber jam recufatus: quanta

» Í1 citatorialibus littere commiffionis five delegationis

enim fuilfet imprudeatia, illum ipfum D. de Ziffcber in

?*

non eflent infertae, cum,. inquiunr, CiraTus g

g

l

caufa, in qua recufatus erat, cum aliis in Judicem de-

eadeim fit Ecclefíia, & ignorare nequeat Tribunal om-

13

Ü

legare.

nibus notum jurifdictionem exercens ab eo tempore

;|

Unde vix concipi poteft, qua ratione huic provi-

PY)

quo ad urbem

i.'

jxrofeétus eft Eminentiffimus Cakrdina-

fionali fententia five fupenfionia Divinis, D.de Fiffeber

lis Archgpiícopus.

tanquam Judex, & Officialis. Mecblinienfis fubfcribere

Ubinam quaío, a difceffu Eminentiffimi D. notum

non fuerit veritus, cum ipfe fciret, & in haccafus po-

fuit Tribunal, cui tres Vicarii Generales prafiderent,

fitione fupponatur, f^ fuiffe recufatum & ob hanc recu-

aut ubinam vifus eft ullus actus Jurifdi&tionis conren-

fationem fe cau(am remiliffe ad Eminentffimum.

tiofze, qui a fimili "Tribunali prodiit?

Quin & ipíis cau(arum Patronis commilfio praten-

Quin & hec fola D. de Piffcber in hac caufa inrec-

ventio notorie nullitatem (ententie preefert, quando-

fa jurijdi£fzomis contentiofe in Vicaviis fü(pecta'effs de-

quidem notorium fit fenrentiam prolatam a Judice recu-

bebat ea fola ratione, quod nullus actus jurifdictionis

(ato effe nullam invalidam.

conrentiofze füb eorum nomine expeditus reproduce-

Prarerea cum inter rationes recu(ationis contra D. Je

rerur.

à

Fiffcber haec interalias forer, quod effet membrum Ca:

Ad fecundam quzfítionem propofitam, qvuæ erat

pituli Metropolitani, cum quo D. Leydecker erat in lite

haec , an cenfura provifionalis füfpenfionisa Divinis /a£-

coram hoc magno Confilio Regio fuper attentara amo-

tem [it omui modo injufla ?. Vifa & examinarta provifio-

tione ipfius a fuo Vicepaftoratu, circa quem verfabarur

nali fententia hujus fufpenfionis a Divinis, necnon cau-

caufa ab Officio contra ipfum inítituta; quanta fuiffet

fa hujus cenfürz in fententia expreffa , refponderunt

rur(us imprudentia, fi Eminenuff, eandem caufam com-

tam primus Confultus ( D, Me/chbtor ) quam infrafcripti

$

mififTet praecife tribus, qui omnes erant de gremio ejuf-

J. U. Doctores eam effe inju(tam,

dem Copituli,

Et fàne videntur & Officium Fifcale cafüm propo-

Proinde quod de commiffa Jurifdi&tione contentiofa

nendo, nec non & ipfi caufarum Patroni, fat perípe-

vel in generali, vel ad hunc fpecialem cafum dara per

&um habui(fe, caufam hujus füfpenfionis a Divinis in

Emineuntiff. D. Archiepifcopum his tribus Vicariis Ge-

litteris citatorialibus expreffam, non effe füfficienrem

neralibus dicitur, merum efle commentum credimus,

ad juítificaionem hujus ceufure ; atque idcirco plura

adinventum ut aliquid tandem in 'juftificationem hujus

e(fe adducenda, ut vel in fpeciem hujus provifionalis

cenfure contra non auditum multo minus convictum

exorbitantis provifipnalis fententige & fufpenfionis dici

,

videretur.

juftitiam adftruerenr.

Hec de commiffa Jurifdi£tione contrentiofa

äfTerra,

f'ofque caufäru;n Pa.

At mirum eft Officium Fifcale ip

effe, merum ceommentum &illud evincit; quod D. 4e

tronos adeo Juris Canonici ignaros, ut nefcirent ex fo-

FAffcber ufque. in hodiernum diem manferit Officialis

lis litteris citatorialibus five fententia provifionalis fuf-

Mechlinienfis & folus Tribunali Ecclefiaítico in caufis

penfionis de caufa inflictae cenfurz , num juíla vel in-

inflruendis & decidendis preeífe perrexerit; fuüoque

jufta (it, judicandum effe.

nomine & ftylo con(íueto fententias promulgare,

Quid enim notius, quam quod Concilium Lugdu-

Nec creditur quod ex Regi(tris hujus Tribunalis vel

neníe Generale fub [nnoc, IV, relatum in Cap. r.. de

fent. excom. inlV, praeceperit ,. u£ qui[guis excommuaui -

ullam Decretum proferetur fub DD,VicariorumCenera-

lium nomine, ideoque indubie folus D. de Z7f/cher fibi

cat (idemeft de (ufpenfione & interdiéto) excommnuai-

ad(cripfit in hac pratenfa provifionali fententia titqlum

cationemn [cvtptis proferat , &9 cau[am excommunicatio-

Ozzicianis MEGHLINIENSIS.

"if EXPRESSE Confcribat, propter quat excommunicatio

Ut

Supplem. oper F'an Efpeu 'Tomus V.

profertar,

06

Dz pIsCRIMINE INTER JuR!sp. Vlc. GzEN, £T Orrrc,

2

Utautem Confilium oftenderet quam enixe idipfum

chaviflie fit funtlio Pajioralis .a ad fumimurm, Sacer-

e

ll

obfervari vellet, addit; $7 quis autem. Z'udicum bujuf-

dotalis; Càm vero, praeter Scholafticorum & Cafui-

»

nef

suodi Conulhtutiomis temevavius extiterit violator, per

íftarum turbam, nullum Canonem aut ]uris Canonici

(o

D]

»nen[eim unum ab iogre[fa Ecclfie &? Divinis Officiis no-

auctoritatem pro adítruenda (ua Refolutione adducant,

)

rel

verit fe fu

Denfum.

[

manifefte probant fuam in Canonibus & Ecciefiaftica

Hac

i

diíciplina infcitiam,

)mu

| attendiffent caufarum Patroni, nequaquam

, qüc

tam fidenter afferuiffent pag. 16, in fine; male fuppo-

: Quis enim nefcit, non ex Cafuiftarum, aut Schola-

r

fuife DD. confultos nihil aliud Citato obfuiffse quam

fticorum placitis petendum effe, qua hic & nunc fint

)

Q

quod functiones Paftorales exercuerit, quandoquidem

fun&tiones Paftorales aut Sacerdotales ; fed id potius fta-

tuendum effe ex Canonibus & Decretis Ecclefiafticis,

d e

certum fir nihil preter caufam in fententia fufpenfionis

d $

xXXPRESSE confcriptam ad judicandutn de juftitia vel in-

aut etiam ex confüetudine vim legis habente perendum

aut

juftitia cenfurze potuiffe füupponi: quod autem additur:

efTe?

)

»

fie

fa&i fpecies , etiam alia quam plurima ingevit , que Ci-

Si hi Theologi, fecuti fuos Cafuitas , id dumtaxat

a

datus forte Confultis uom indicavit. Verum eft, fed

preetendant, difiributionem SS, Euchari(tig ex fe, uti

9»

& ceterorum Sacramentorum adminiftrationem eile

ä

? ol

merito non indicavit, fciebat enim illa omnia attendi

Du

non debüiffe, nec exponi, ut judicaretur de juftitia vel

fun&tionem Paftoralem , five ad folum Parochum jure

»

injuftitia cenfure , adeoque perperam per Ofhcium

proprio pertinere, non refragabimurs nec utid probe-

Fifcale ad juftificandam hanc cenfüram, in caíu fuitfe

tur, opus erat tot Theologorum citationibus chartam

tevel

propofita, & per Patronos caufarum in fua Refolutio-

implere.

utul

ne perperam confiderata,

Ad id enim probandum folus 'Textus Concilii 'Tri-

In fenrentia autem nullà alia caufa hujus cenfura zx-

dent. fe(T, 24 Cap, 13. de Reform. füfficiebat ; quo

Saci

nibi

PREsSE confcribitur pretér hanc: quod Citatus aufus

mandatur Epifcopis, ut diftin&to populo unicuique

füum perpetuum peculiaremque Parochum affignent,

!

[l

jfuifft , qua(dam functiones Vicepaitorales ibidein

» CinEcclefia Metropolitana S. Rumoidi) exercere, &

qui cognofcere valeat populum fibi commiflum ; & a

,, notanter in Sacello Venerabilis Sacramenti, ubi Pa-

quo , ait, folo licite Sacramenta fu[cipiat.

fhat

hac fua Refo-

y t(l

, rochianis diítribuitur Communio Pafchalis, diebus

Neque D. primus confultus, quem in

» 9. & 1e, Hujus (Aprilis 1722.) variis Parochianis

lutione aggrediuntur & arguunt, umquam negavit hu-

» (e

!3]

» dicte Ecclefiae eandem Communionem diftribuiffet

jus Sacramenti diftributionem f&u adminiftrationem ex

2

informalem contemptum fupradictz inhibitionis no»

t efIe funétionem Paftoralem , eamque jure proprio Pa-

Cor

23

- ftra ( Citato intimatze die 1o, Januar. 1721.) & De-

rocho competere; fed id unum comtendir, eam hodie

25

creti D. Officialis ( 31. Januaru ejufdem anni) ac in

e tacito ut minusconfenfu Parochorum faétam effe fun-

Tior

&ionem Sacerdoralem, in quantum nimirum ex Paro-

t

23

vilipendium Auctoriratis Superiorum fuorum cum

2?

grávi Chrifti Fidelium fcandalo & obloquio.

chorum & Prslatorum confeníu fub Parochia & in Pa-

Pre

rochiali Ecclefia permittuntur Presbyteri, publicas , id

ad i

ld unum itaque examinandum reftar, utrum Com-

imunionis (etiam Paíchalis). diftributio annumeranda

eít ad quas populus venire permittitur, Miffas celebrare,

(o

fit functionibus Paftoralibus, ita ut Citatus, pratenfe

Dum enim Miffas publicas celebrare permirtuntur

pr

interdictus a functionibus Vicepaftoralibus, cen(eretur

ipfis concelTa cenfetur Sacre Communionis diftributio;

li

contraveniffe huic pratenfo Decreto, & functionem

ranquam ipfius Sacrificii pars.

Den

Paftoralem exercuiffe, prout in fententia fufpenfionis

In hujus probationem adduxit prafatus primus Con-

a Divinis, hac foia caufa fufpenfionis ExPRESSE conífcri-

fultus Decretum Concilii Trident. quo ait; . , fe opta-

Cor

» re ut in finoulis Miffis Fidelvs ad(lantes non folum

bitur.

n

Utrum vero mapis Theologorum (prout hi Jurium

» fpirituali a

féctu, (ed Sacramenrali etiam perceptione

pet

» communicarent.

Licentiati praetendunr) quam Jurifperitorum fint par-

br

tes, judicare: utrum SS, Euchariftiae diftributio fit fun-

Videamus quid contra hanc probationem dicant qua-

q

&tio Paítoralis vel tantummodo Sacerdotalis, merito

tuor hi Theoloe!,

» Aibil aliud citato loco , iuquiunt,

dubitatur: cum enim ad difciplinam pro temporum &

» UVult $. Syno

di

u$, QUuam

ut Fideles commumicent in fin-

Qu

» £ulis Miffis, zon. detevmiuaus ex QUORUM MANIBUS

locorum circumfítantiis variam pertineat, per quos aut

j

quibus in locis Communionis diftributio fieri debeat,

» ?pfi commumnicare debeant.

N

Quid magis Magiítrale & arrogans, aut a Decreto

hoc examen potius ad Canoniílas, quam "Theologos

Ta

Ípectare videtur.

hujus $. Synodi magisalienum! fi hoc non fir illudere

Ad hec que fint funétiones Paftorales ex Canonibus,

Decreto Synodali, nefcimus quid erit.

bu

Decretifque Ecclefiafticis petendum eft, non ex priva-

Quando Concilium optat ut in fingulis Mitfis adftan-

Q

rorum arbitrio aut ordinatione, prout non fine juris

tes Fideles Sacrameztal; etiam perceptione communi-

t

errore fuüppofüit officium Fifcale in Cafüs pofitione, ubi

cent, an forte voluit üt fingulis Miffis Sacrificanti ad-

arguir Ciratum quafi agoreflus fuiflet exercere funciio

effet Parochusaut alius Sacerdos, qui ad diflribuendam

t

S. Euchariftiam a Parocho licentiam haberet, e cujus

zes Ficepaftorales, dum 2. Maji 1721. voluit celebrare

D

Sacrum íolemne ad Altare B. M. V. de Concordia in

manibus communicarent ?

al

Nec minus infülfum quod addunt: cerze og voluit

Ecclefia Metropolitana fundatum per quemdam lanio-

fi

nem ad opus Vicepaítorum D. Rumoldi,

TYident, CONTRA vETERES CawoNrs ju$ Pavocborum

ledere.

Quafi vero celebratio hujus Miffz folemnis annume-

randa foret funtlionibus Ficepafforalibus, eo quod hic

Hic fi ullibi manifefte produnt fuam veterum Cano-

V

num ac difciplinee nimis craffam ignorantiam. $i enim

lanio eandem per Vicepaltores celebrari voluerit.

)

Quidni igitur eodem titulo fuz&onibur zdrcbidiaco-

vel minimam de avira Patrum diíciplina notitiam habe-

galibus effet annumeranda celebratio MifTze folemnis,

rent, fcirent indubie, quod Cozcilium 7yidest. dum

^"

»

five anniverfarii, fi quis Fundator voluiffet fuum anni-

optavit ut Pideles adffautes in fingulis Miffis Sacramnen-

verfarium füb pingui honorario celebrari ab ipfo Ar-

tali etiam pevceptione communicarent, una optaverit,

)

chidiacono.

