Initium T'ragedie cujus occafione ornes illi rumo-

?

pedire conatus fuit aliquando.

[E:um hac in £e mul:

res fparfi funt, dedit Epiftola quaedam, de to. Januarii

?)

tum fobrie ac prudenter agere, & domi (e conti-

hujus anni 1707. adD. Paftorem S. Catharing Bruxel-

»

nere modefte, amicis & inimicis ejus hic fat expio-

lis fcripta charactere ignoto. fignata quatuor initiali-

ratum eft. Quod magis eft, palam ei vitio verti-

bus litteris prenominis & cognotminis Clar. D. Van

ld

tur quod fe prae(entibus Miffionis negotiis tam pa-

Efpen (cilicet Z. B, V. E. cujus copia bic jungitur. (f)

MR

rum admifíceat, & quod Magiftratum vix unquam

(4) Epiftolam Efpenii 3. Augufti datam recuperare nequivimus,

(5) Jefuitas.

i

(c) Hennebel,

(d) Gerardus Patcamp Archipresbyter & Paftor Lingenfis, Vicarius Apoftolicus per Feederatum Belgium, confenfu Cleri &

Internuntii 14. Nov, 1705. nominatus, ut pacem (» rranquillizatem afflite Ecclefte edderer oveique difperfas ad legirimos fuos Pa«

ffores reduceret', ut ipfe loquitur, in Epift, Paftorali die 14. Dec, data, Obiit biduo poft; id eff 16, Déc,

(e) D, Bufli, Nuntium Colonienfem,

(f) Eruditifime Domine, Salute previa, non mihi eft dubium , qain noviffimz mez litterz redditz fint Eruditiffime Domira:

gioni veflrz, quibus cognofcere potuifti noftra negotia optime in ftatu effe pofita, fi upaniines parmaneaimmus; & in fignum unani-

Q o

Huic

Supplem. Oper, Fuu Efben Pars m.

|

|

296

Eprs*rm;m-"E*mNia ;tPæ*:cum-Akns;

fi

* Hzæïc Epiftolie-indlüfütti erat horrendum quoddam

. (quae per'copiam exhibebantur) fcripfiffe die 10.]4-

hit

formuláre-hic-fimiliter jónétum (2) fignandüm, ui.

nuarii inter horam 3. & 4, pomeridianam , idque fub

al

petebetur a pluribus Ecclefiafticis tam . Saecularibus

ditlamine Claviffimi D. van Efpen £? in ejufdeimnufto

quam Regula

S

five Bibliotbeca , eumque illam ipfo preefente ? calamum

de

ribus; quorum

at

nggrgiqä inE piftola erant

P

L)

porvigente preditlis quatuoy litieris tnajujculis [ignaffe «

expreffla.

a

. Hujus

Epiftole primum notitiam accepit Clariffimus

additis nonnullis.aliis' circumitantiis: ut. depofitionem

jtt

prafatüscirca 14.- ejufdem meüfis cum aliaoccafione

luam verofimiliorem reddere videretur.

Ad hzc at-

pü!

venílet Bruxellas ad edes dicti Pafítoris.

tonitis Dominis, güi-preentes. aderant, indilate D.

nel

" Vifa-copia'hujus Epiftolar & formularii ( oripinalis

Rector, miffo Secretario, rogat D. Van Efpenut ip-

D.

enimi Epiftola cum formulario erat ápud. Páftorem a

Tüm acceédére velit, 'allatadicta Epiftolà ori

giqalï iuam

&i

domo'abfertem) ceepimitis videre de ejus impertinen-

Do&toribus Theologis e&hübuerat. -

:

T

yioeiloren

(

tíà;-& una execrari nequitiam adverfariorum ; -qui fi-

-INulla interpofita moracur D. Secreta

ed

rnilibus-diabolicis fallaciis & technis ftuderent viros

accedit , ipfamque Epiftolamotiginalem cüm adjuncto

honeftos & innocentes infamare & opprimere,

formulario ad manus ejus confignato, interrogatus de

füi

^C copia- éjn(dem Epiftolaéidem Clariffimus ami:

Epiftola , declarat etiàm: oblato Juramento, fe hujus

ul

cisquibufdam Lovanii comrmunieaffer, atque itamoXx

Epiitola & formularii- nullam plane notitiam habuiffe

fol

ibidem de illa Epiftola tumor increbuiffet, tandem &

anté r4. Januarii, cüm primuim de illa'aliquid in zedi:

dir

copia ejufdem pervenir ad. Do&tores Sacrae Facultatis;

bus pradicti Paftoris $, Catharinz Bruxellis inaudi-

fí

atimque inter Theologi& Studiofos de ejus auctore

viffet,' & poftmodum illius copiam:vidifIer; addebat

quatuor illas Litteres non convenire characteri & fig-

contentiones & fufpiciones excitari coeperunt; quare

Doctores defiderarunt infpicere ipfamoriginalem Epi-

naturee quibus utebatürj quod & mox D. Affeffor ,

ftolam, aperte profitentes, fe noo dubitare, quin eà

qui charaéterem ilius noverat , fatebatur ; dumque

(

lo

viía facile detegi polfet Epiftolee fcriptor,

intellexiffet di&tus Clariffimus quid de illo depofuiffet

d

'Scribitur Bruxellas pro habenda ipía or

ipinali dictis

prédictus juvenis ,. refpondit fe dictum juvenem nun-

fi

Doctoribus exhibenda, qua poft aliqualem moram;

quam ad (cribendum irnpendiffe, neque ha£tenusillum

tandem a pradicto Paftore dicto Clariffimo Domino

noviffe, addens plures alias circumftantiàs quibus eva-

À

fic

miífa eft, qui eamdem die 4. Martii exhibuit tribuse

cuaret fidem juvenis & d

H

epofitionis: Afal-üga;-em »oüen-

Faculraté Sacra deputatis Doctoribus, (5) — Hiinfpe-

deret.

^

[nterim Officium

M

€to charaétere indilate pronuntiant. fcriptorem illius

Fifzale pergit-capere informatio-

l&

effe Nicolaum Zorteau , filium cujufdam Procuratoris

nes pro detegenda hujus tragediz veritaáte,

L]

ufdem

D

Academici,. juvenem 20. circiter annorum , recenter

Dum his furmendis occupatür, ecce die $. eJ

h

matrimonio junctum, & admodum pauperer. -

menfis füb vefperam deferrur ad aedes M. D. Re&toris

per duos milites i

ti

Curmnque folicite unus di&torum Doctorum Clariffi-

gnotós fafcic'ulüS , Magnifico D', Re-

mum pradictum interrogaret , nürn juvenis hic ali-

étori infcriptus.

N

quando pro illo fcripfiffet; aut ad fcribendum fuifet

Huic faíciculo erant-

indaG ereeatiddlimcdi n TOE

t

u

impenfus, refpondit illum nunquam pro eodem vel

fafciculi; & quidem duobus illorum continebantur

jota unum fcripfiffe; autad (cribendum fuiffeimpen-

rurfüs aliquee littereé ignoto-charaétere fcriptae at rur.

al

«

fum ; addebatfe paratum, fi opus effet, id juramento

fus (üb figuatura dicti D. van Efpen, directee ad quem-

confirmare, ^ Miraüntur hec audientes ; interim om-

dam Paftorem Amltelodameníem - quibus adjunctus

f

nem operaàim a

erat liber Cozgregatzonum ,. quea pene integro anno va-

p

tegatur; *

ddlcunt , Ut .au'&'or lhujus- Epi&plæde*--

riis diebus infliturze dicebantur, me Praidente & pro-

[

- Diefequenti

þroclramatu*riper vtoram civitatem di&luAs

ponenre, inter varios T'heologos tam Saeculàres quam

juvenis tamquam fcriptor hujus Epiftole. ^ Dum inte-

Regulares quorum nominain libro etiam expritneban-

/

V

reà Clariffimus cum amicis deliberar, quomodo caufa

tur; unaà.cum refolutionibus, quz in dictis Congre-

effet inftituenda, ut heec tragoedia detegeretur, ecce

gationibus caprae fuiffert : quae omnes pene verfantur

Circa materiam & puncta de quibus in E

il

die fübfequenti, fcilicet $. Martii, ante meridiem co-

þiüola d; 10.

pia hujus-Epiftolae cum formulario annexo;, per ali-

Januarii & formulario ei acclufo.

'Tertius fafciculus continebat tres veras.

Epiftolas

P

quem confignatur ad manus D. Re&toris Academici ,

recenter e Facultaté' Medica electi, & judicatur pra-

cujufdam Theologi ad duos fuos amicos Amfteloda-

dictus juvenis tamquam de

! f;rip-tione memoratae Epi-

menfes, quas e domo publici Curforis praedictus ju.

ftole publice fufpectus..

venis furripuerat..

"

Sine mora Rector con

fignatam copiam tradit Offi

- Super his igitur non

fecus ac füper di&ta EpiHo!ä

cio Fiícali ut inquiratur in auctorem, "Vocatur igitur

de 16. Januarii, accipiuntur informationes , ut de ve:

*2

in horam fecundam dictus Juvenis ad edes Rectoris;

ritate totius hujus Hiítorie plene conftare poffit,

qui intrepidus hora ftatuta comparuit, arque indilate

- "Cum vero ex inforinationibus tnox deprehiendere-

interrogatus, in praefentia Magnifici D, Rectoris, Ad-

tür, multa falfa per faepe dictum juvenem fuitle de-

vocati Fifcalis, AffefTorisipfius Re&toris, " &Secretarii,

pofita; conftaretque ex propria ejus confefBone, ip-

fine ulla hefitatione, prafítito prius Jurámento de di

fum effe dictae Epiftole fcriptorem, relaxatur Decre-

PC —— E — 1

cenda va:riktate,k fgt,eätyur ; feEpi(tolanïi & formularium

tum'incarceratiqnis ad' .e.jus Perfonam : quo vagdizo

mitatis compof'üi hoc fcriptum introclufum , ab omnibus Amieis iï"gnahdurh. Nefcis quantïa'mþ utiift tem'n'öbïs fít allaturum ,ho—c;

fcriptum ;. dum fignatum erit. - Unanimiter noftro nomine offeremus füpplicam Statibus Hollandiz, ut füb eorum protectione valea-

mus effe, & referemus adverfarios noftros effe homines, qui cum Gallis commercia tenent, & qui in necem & in ruinam Follandiz

Statuum confpirant, Exponemus fautores noftrorum hoftium effe homines qui Gallis maxime addi&ti fünt: obfecrabimus, ut ad.

fcribi numero Civium Amfttelodamenfium poffimus , uthoc modo majori proteCtione früi poflimus ; & non dubito quin fruiturifimus

:];

prote&tione Hollandica przferenda omnibusaliis, ^ Hoc iodo poterimus evadere Romanorum & inimicorum noftrorum oppreíliones;

quz imminent. Amici noftri approbarunt, & poftquam Bruxellis fignaveritis, nos pariter hic (ignabimus , trausmiffari. poftea

Mechliniam, Gandavum, ut etiam fignent ibidem Amici noftri, Dignaberis fignare cum aliis Amicis , & mihi quam primum

transmittere, ut brevi omnia ad finem bonum poffimus perducere. — Noftra Caterva crefceret & tetrorem inferet Adverfariis noftris.

TNomina pagina fequenti fcripta funt qui fübfignabunt.

Interitm fubfcribor ex corde, Eruditiffime Domine, vi've&eyr 'h:qm'bilüinus

fervus, , Z.DB. V. E. Loyanii 19. Januatii 1767.

"

D

E

.Ca) INos infrafcripti, vovemus &

*

promittim

us Statibus 'Hollandiäe," toto 'tempore vitie noftre , obedientiam, nobis mutuo fem-

per adlizrere & opem ferre, nullos Delegatos Sancte Sedis ad nos huc miffos veluti mtniftros ejufdem e(fe habituros, nulla Decreta

eorumdem effe obíervaturos ; nos femper defenfüros fidem noflram, G praclares Propofitiones Janfenianas.

Infaper

afferimus , .nos cen

tentos e(fe adícribi numero Civium Aln&eiodamenfïuln , ut frui prote&tione Hollandica valeamus. — Hanc figna:

vimus hac «« . «*

'(b)jDarüen »

Daelman, Parmeritíer.

lfug-'it :

EprisTOLZE ESP—ENIGJ PEEULIAMS-.

a9i

omnibus nudum inftrumentum, . quo prediétus Pater

fügitad Conventum PP. Carmelitarum Calceatorum:

ä

^hicque marfit pertinax in fua

;

ufus eft, quodque variis fubdolis artificiis, ac fallaciis,

ad 26. circiter Martit. —

—prikm-aþ depofitione uíque

?

i

necnon magnis promitfisillius ad 1zec induxerit.

* ^Atintelligensex informationibusevidente

r*fälüi;atem

Quam fidem. depofitio hujus juvenis contra hunc

depofitionis ejus patefcere, feque de fictione Epifto-

Patrem mereatuür Judicis erit ponderare, & ex omni-

bus circumflantiis & aliis conteftibus judicare..

Jdarim ac ipíà expilatione publici Curforis convittum

intelligeret; nec non'atrocitate criminis forte. com-

'Hoc contlat quod hic juvenis fuerit hujus Patris ama-

nuenfis ; quodque ad ultimum ufque diem , quoad

pun&us, cepit implorare Tudicis clementiami om-

-nemqtue 'veritatem aperire'; ultro agnofícens.fe falío

Conventum Carmelitarum fugit, fueritapud eundem

familiatiter conver(atus.

D,van Efpen aliofque virosaccu(aff», omniaque pradi-

&a, tam litterás ;^ quam libram Congregationum effe

Ulterius conftat quod ;ovmn:es illee Ittterce tam fictee

'conficta ; 'ac' revera litteras praedicti

quam vere&, uaa curn libro Congrecationum notabili

'€ domo Ctirfíoris fürreptas. -

B -t

rempore fuerint apud dictum Patrem. priufquam ad

i

^ Addit autem fe ad heec omnia

fing&naa;« necnonsd

Rectorem delara funt. Preetereaconítat quod dictus Pa-

rer has litteras & librum Congregationum variis oflen

fürripiendasdictas litteras etiam /ad preflandum: per

"

jürium füb pallio.reftri&ionum menralium, inductum

derit antequam calumnia publicaretur.

fuiTe per Ex. P. Defirant ; Do&torem Theologum Or-

Quin & omniumjufTerit fieri copias authenticas per

dinis Erémitàrum S.'Auguílini, atque ab hoc Patre

Notarios . publ

icoS , 'æ(qug ad Superiores lïote&ates

i

fibi fübminiítratam efTe materiam ad praedictas litteras

miferit.

& librum Congregationum confingeada.

Dicit autem in

fui -f'.*)ääufäïioh&'m fe hecomnia if'eci-fï'e

26, Martii. Hac faéta in Conventa Carmelitarum

inbenum finem, &bona £de per dictum juvenem de-

coufe(lione & depofitione, -petiit juvenis a Rectore

ceptus & circumventus,

locum azyli, ubi fe poffer defendere , qui ipfi datus

Utrum autem hac fuf&cienter probare poterir &

€ft apud. PP. de Oratorio; ubi nunc a 4. circitet men-

probata Judici fatisfacienr, exirus caufae docebit, querm

fibus tenetur- füb 'cuítodia , appofitis fatelliibus tam

omnes avide præltqlanwr. AX2. Julii 1707.

Academicis quam Regiis, .. Rex enim etiam fibi hoc

negotium attrahit.

d

EPISTOLA LX

- Qum vero'ex juvenis d

äp'ofïtiorie . & f-ïgnanïeir-ci*f;

cumf(tantiisab eodem defignatis, necnonaliunde, non

. Efpenius G. van de INeffe,.

levis preefumptio haberetur:adverfüs pradictum P.

Deürant, tamquam omnium predictornm precipuum

Adm, R. D. Forte miraris nondum a me vobis, de

Auctoretn & Architectum , ceepit Officium Fifcale fe-

dono dato gratias aCtas: fed diu dubiravi, an effent

rio adverfüs eundem fümere informationes.

gratiee abénda : neinde fufpicio incidere poffet; num

'''His acceptis ram vehermens contra dictum P. reful.

R.V. exanimocredat me non ex folo atore juftitia, &

tavit prafumptio , ut duo e preeeipuis Curisee Braban-

amicitiee üinceri(fimae erga perfonam ve(lram laborare,

ti&e Advocatis. ab Alfeffore D. Reétoris in Confilium

(a) fed ex intuitu alicujus temporalis remunerationis,

affumpti, ; judicaverint « 20. April. 1707. ). iisperlectis,

Unde utide coütrario fis plane perfuafüs, rogo ut hoc

eas effe fufficientes ut ad onus diéti Parris relexari pof-

fit primum « ultimum remunerationis donum.

fet Decretum fequeftrationis, vel incarcerationis ipfius

F'eria quinta ( 3. Martii) poft meridiem accefferunt

períonae; :&: Arreftum in ejus chartas & effectus

metres Commiflarii S, Faeultatis, DD. Damen, Dad-

Verum D. Affo(Tor viarn mitiorem ingreíffus, folum

manu & Parmestier, quibus de confilio amicorum ex-

telaxavit (28. April.) ad . onus ipfius citationem ; per-

hibui famofam originalem Epittolam ad vos (üb fictis

Jonalem 3 quamapud vos vocant adgournement per[onel,

litteris fcriptam. (/) . Moxea vi(a dixetunt fe de ejus

vi cujus citationis per/onalis, etiam períonaliter coram

Ícriptofe non debmare, eumque indilate nominave-

Re&ore comrparuit ,. & ibidem ad 145. articulos five

runt, dicént

a

re]

MP

&

optime novi(le charactarem, jartique

interrogatoria ex parte Officii Fifcalis propofitarefpon-

ubique pene ejus nomen divulgatum eft. . Addixerunt

hi Domini, nomineomnium (ixcularium de Facultate,

dit. Deiaipficommunicatusfuit libellus gravaminum,

ad quem in fcriptis refpondit: 'quo refponfo vifo, Of

quod omnimodo velint nobiícum agere contra iftum

fieium Tiscale.in fua conclafione fimpliciter per(liti.

nebulonem, atque eutn eogere ut prodat auctorem ,

-"Poft hec partes admiflé. funt ad. probandem, vi

quifícumque is fit,

cujus Decreti,, Officium Fiscale 1. Auguít, fuosteftes

Si eos loquenres, & quafijurantes audivilTetis,non

prodüxit : & recollegit:: & hic eftpreefens ftatus caufze,

dubitaffetis, quia omnino fiacere negotium profequi

& memoratus in fua. confetfione perftitit.

vellent: uti etiam judicabant DD. Z7viez £? Cigek, qui

tio 'perï'o-

& ipfi in hac fcena aderant; neque hactenus habemus

- Ariterim quia jüxta hodiernos mores , cita

ralis, qua mediantequisconflituitur in reatu, infamat,

argumentum in contrarium , five quod mon fincere

prediétus Pater etiem per expreffuth. Decretum. Re-

a gä n t's

&orale ab omni publico at

-Hactenustamennonh abemuscertä,argmme*ma quod-

u Academico fufpeníus &

exclufuseft ; 1 1. Junii. .-

norminatus abipfis fit hujus Epiftola fcriptor, eo quod.

:sPorroex informationibusGcaGtis ipfius caufae, adeo

nondum potuerimus. ejus. recognitum. characterem

ex nunc elucet & probataeft, laus Deo, omnium ac-

conferre cum charactere Epiftolae: quod quàampri-

cufarorum innocentia;: ominiumque qu& contra illos

rmurm facere conábimur.

Praeter chazacterem (uünt &

producta erantfalfitas , && fictio, ut nullus, quantum-

nonnuila ajia indicia quee neminatum de hac fcriptione

reddunt füfpectuim:

vis contra eofdem praventus, velleviter de his du

bitet.

Moneimur, ut in hac ceufa prudenter & eaute pro:

Per(iftit conftanter -fiepius interrogatus;. etiam re-

cedamus, quod & incendimus. . Unuma vobis peti«

colle&tus pradictus juvenis quod ipfe quidem omnia

tur : ut proponatis D. Fifcali; (c) annoneffetmodus

pradiéta (cripferit, fi9naturas finxerit, litterase domo

trahendi negoriam hoc ad Coucilium Brabantie s. &

D^qea

ut Officium Fif

x

&i u

ageret, cafü quo polfent ipfi (up*

Curforis furripuerit; fed addit quod ipfe fuerit ia his

-

Ca).Hic agitur de JVforivo juris pro D. van de Neffe contra Arch, Mecblin. quod D. Ciäf. van Efpen elaboraverat.

(») Agitur de Epiftola 10. fanmarii 1707. per Gurforem publicum. D. van de Ncfle directa , &-falso fabfcripta

2.8, V E

à

qui& occaftonem dedit dé inquirendis au&toribus fdmofie calumnig, qua nota eft füb hoc nomine: f'ourberie de. Totvait.

;,.-(c)) D. Charliers Adgocaws Generalis Concilii Brebsuntz , cognatas D. vàn de Nefiv.

Qo23

Supþlem. ;Ope*r Fan Efpen Pars Wf

peditari

|

ï

i

292

Errror;m EspeNi0 PECULIARÉS,

pedirari *f'uffi'cien'tia indicia ad capiendas informationes

fufpicio. "antum defideratut. manus fortis: . noftri

ad onus nominati.

Si enim hic novus Reétor ( 4)

(f ) .nimis debiles.funt, ut negotium tanti momenti &

agatur, (qui eft juvenis Zayrackevs, totaliter alteri

confequentiz ad finem optatum deducant ; unde om-

parti addictus) verifimile eft, quod auétor &latentía

nino cogitandum quo:nodo Fifcus.Regius poffet ad

^

uiyítefía non deregentur : quod tamen optandum

duci ut negotio interveniat,.

eflet.

Inter alia cogitavi, quand

oquidemx inter üghantc;s

ä

Etiam laborat aliquis mecum, ur deregatur auctor

habeatur P. de /7ondt - (g) €9 pluves eju[demveligionis;

!

alicujus //brz Fefolutiomum qui continet omnes refolu-

an noónconveniret, ut ignificaretur P. Praepofito Ora-

tiones, qua' in conventiculis fanfeniftarum , utajunt,

torii, qualiter Oratorii interfit, ut anétor fimilis Epi-

me prefide fuerunt capta.

Horrenda in eo dicuntur

ftolae fciretur;:ac propterea ex parte ipfius Oratorii

contineri; ejus delator dicitur quidam Carmelita Di*

agendum effet ut ad noritiam veniatur, (5)

calceatus , qui fub pratextu alicujus cafüs confcientize,

— Poft füperius fcripta intelligo ex parte. no

ftrorum

uti vobis nartfaviaccefTerat me; eum urgeout aperiat

negotium fortius quam ante urgeri,.| Unde hactenus

perfonam qua hunc librum habuit.

Hactenus iudu-

apud vos adhuc nihil rentandum , nifi. inter amicos.

cere non potui; fed non defpero eum inducendum.

Plura f occurrant fignificabo. : Quid de. veftris aga-

Plura alia ejufdem generis hic moventur, atque inter

tur, etiam avide intelligeremus, — Opera mea fi indi-

alia dicuntur efle inter manus Facultatis Sacrae quze-

getis audenter ütimini. : Orernus,

dam litter&, cum aliquibus fcriptis, qua data fuerant

12. Martii 1797,

'Totus vefter,

.Amam'nuk.

Curíori ad deftinandum Amítelodamum, — Sufpican-

tur eíTe eumdera qui eas ex domo Pofte furripuetit,

EPISTOL A Lx;v;'.

ä

qui alias fcripfit. Nihil omittetur ut ad notitiam ve.

Ó

niatur.

Eïd n

r

: Mitto exemplaria /pper

dicis Motivo apþendenda.

()) Udnam finis haberiqueat! Quid Curfor craftinus

A. R.D, Ex Litteris Nepotis niei inrellexi, vos d*e,-

l

fit allaturus fcire cupimus,

Oremus pro invicem, &

fiderare copiam aurhenticam Epiítole .confignatas,

falutata D. V. maneo.

Totus veíter.

Eam heri mififfem, nifi Secretarius abfuifTer ; eam in-

- " utonminuif.

r

4. Martii 1707.-

dubitate habebis ; fed antequam Libellum fuppliceam,

de quo Nepos ícribit, praefentetis, opto ut eum huc

EPISTOLA:LXII

mittatis, ut eum revifum remittam cum dicta copia.

Negotium huc optime procedit 5 jam myfterium

Eidem.

iniquitatis detegitur. . Intimi (2) etiam fu(pecti au-

étoris teflimonium veritati reddiderunt. ^ Qmnia ita

Amici huc mul-

R. A.D. Legi quze D. Advocatus addidit Memoriali

difponuntur ut detegantur omnia.

(c): nonnulla mihi apparent non tenenda : libenter

tum gaudent , quia vident fpem effe, quod tandem

g

me applicarem formando Memoriali, nifi negotium

omnes fraudes detegentur, . Neque unquam fimilem

Epiftole, item Pacqueti ( quod heri per duos quafi

occafionem fe obtuliffe putant. Promoveatur apud

I

t

rufticos tradirum fuit ancille Rectoris) meoccupatum

vos fortiter cauía D. Gra/per, (k) de fubrepris litreris

detineret. "Non dubito, quin auctor deprehendere-

apud Curforem.

Hoc enimimmediate & ditecte Re-

V

tur i noftri Officiarii efTent fatis animofi: unde nefcio

gem concernit; nec dubitatur quin in idem caput in«

an opus non fit tandem recurrere adRegem.(4) Pro

cidet,

Oremus Deum ut fic randem iniquitas (eipfam

n

me nihil omnino periculi eft alicujus incommodi. Ex

prodat, & finis calumniarum habeatur. Salutem toti

nepore meo plura audies , & quare veftri conceptus

nido, cum oblatione obfequiorum.

t

(

de oblatione Arrefti fequuti non fimus,

" Libros in Memoriali citatos non habeo.

Sed eos

Jg.leftiz' 1707. Totus vefler. |e4ytonizus. .. .

t

facile habebit D. Coenen, qui hodie Bruxellas vadit.

EPISTOLA LXV.-

Copiam authenticam Epiftole promifit Rector.

[

Plura temptus docebit.

Oremus pro invicem, hoc

Eidem.

precipue tempore quadragefimali , quod felix vobis

& totifamilie apprecor. Totus vefter, — /dutoninus.

^

Adm,R. D. Hefterna die poft meridiem comp'arui!:t

coram Reétore P. Defirant : at ibidem ex . fcripto di-

. 10. Marfz'z' 1707.

&avitSecretario, ejufve Clerico ejus dicta excipienti,

totam facti feriem ; idque per tres ut minus horas con-

& ,P USTOO' DX LXIIL

fequenter; ita ut fcripta dicantur quinque circiter folia

Eidem.

compreffa.

Agnofcit quod omnes littere. cum Pac-

quetis fuerint delatze ad ipfum per Petrum Nicolaum

p

R. A.D. Negotium Epiftolae & Pacquetijam eo de-

Zourteau, quieapartim ex domo Magittri Poftarum ;

ductum eft, ut aperte patefcat nec me nec ullum ami-

(/) partim e domo no(la furrepuiíTe a(Terebat: adeo.

corum in eis partem aliquam habuiffe; fatque clara

ut libenter totum recidere faceret in dictum T ourteau.

f

habentur argumenta pro Auéctore (e) de quofemper

Agnofícit quod famofa Epiítola ad vos miffa fuerit per

(4) I*iovus Re&or electas ultima Februarii, opera & favore amicorum Patris Defirauz , ad Lectionem ,Medicam promotus fue-

rat

Vide conclaf. finalem. &c? n.979.

.

.

*

(5) Agitur de

zAppendice Motivi Juri

s pro R.G, van de Neffe &c. contra Archiepifcopam Mecbä'xiienfem.,

(c) Fortaífe quz

»

ftio eft de fcripto gallico füb hoc titgio . AMemoire zouchauz le deffein qu'on a d'introduire le forrhulairc éec. '1 ?.

»

Mars 1207.

»

(4) R. D.G. van

de Neffe obtulit menfe Mart'iiïConfilio Status Libellum füpplicem contra famofam calumniam.

(e) P. Defirant.

y

(f£) Tribunal Uuiverfitatis Lovanienfis,

.

*

Y

na reperiebantur in inftrumentis confi&tis, tanquam & i

j

(g) Exprapofitus Oratorii; unus ex eis quorum nom!

pís ea fubfïgimff'&tä ;

(5) R. P. de Hondt revera libellum fupplicem obtulit Confiliis Sratus Bruxellenfis circa hoe negotium,

(i) DD. Damsn, Daelman , Parmentier, Pawels, &c,

(k) Henricus Grasper Amftelodamenfis Lovanii 'Theologiz ftudens, cujus tres Littere Amftelodamum.

dire&z , apud Cux'foyem

repte fuerant: a Nicolao Tourteau , juffu P, Defirant; 16.20. &23. Februarii 1707.

publicum füb

Univerfitatig, juxta Deciaratïo-v*

(1) Littere ex domo Magiftri Poftarum fübrepte delatg füsrunt ad D. Raymackers, Reftorem

nem datam a DD. van Efpen &* Cinck, in verbis: " lafrafcripti rogati dare teftimonium veritatis deelarant fe. certo- fcire quod

*

diétum

Li

ErrsroLa;: EseENt0-PRCULIARES.

223

Yi

dictum "Tourteau.in- domo: Curforis. infidiofe inter-

tià

EPISTOLA LXVI.

Gm.

cepta,. & adhuc clauía ad ipfum Patrem delara; quod.

- Kidem.

d.

que.fic effet. claufa, .ut. facile fine lefüra Claufure,

poffetextrahi ;. ficqueeam ipfe ex cooperculo extraxe-

Adm,'R;D.* Negotium famofte Epiftolz , ngg an

!t

rit; & per duos Norarios copiam autheoticam illius

eXceperit, eandem.rurfus occlu(am jufferit deftinari.

nuente , eo perductum e(t, ut de vero auétore nihil

Mij

aut vix dubitetur.

Tourtéau e loco facro tranfivit ad

Jn.

Nunquid & hic fe reum & complicem fatetur! Plura

in hoc difcurfivreperiuntur quibus f2 illaqueat,

domum PP. Oratorii, quaequidem non eft locusfacer

p

Interim ad hoclaborandum, ut dictus Tourteau

Ofji

fed tamenipfia Rectore pro Azylo conceffaeg, utibi

apprehendatur; quandoquidem fufpectus, immo

exifílens lis contra ipfüm inftruatur.

Cum informationes jam plene capte fint, credunit

üm

plufquam fufpectus fit quod expoliarit domum Magi-

Ítri Curforis ,. ac;interceperir litteras, quee-delaree ad

hic mecum amici, tempus e(fe, ut apud vos nuncpro

flug

borro agatur: ar in primis Magifter Curforum agat

:08,

Curíorem. publicum ceníentur. effz fub. Sa/vaguardia

Regis.; adeoque, juxta. Edicta Regia, fignanter de

directe. contra. AMulartiumi ; (P. Defirant) aut faltern

EH

petat, ut habeat communicationem informationum»

m

criminali,. de anno. r j 70. ari. 66.. videtur eífe crimen

*

exceptum , nec comprehen(um. füb immunitate Ec-

coram Rectore fuper .hoc nepotio.

clefiarum. .. Latet autemis ( P. N. Tourreau) Mona-

Verum in liis ómnibüs fümmopere cávendum elt

flerio. Carmelitarum. Calceatorum ad.S.. Catharinam.

ne oriatur confli&tus aliquis juriídiétionis, ac prefer-

tim füper immunitaté Ecclefiaftica: quia facile fe im-

Porro. confugientes ad. Ecclefias poffe per Officiarios

Regios extrahi, dumagitur de crimine excepto ,. com

mifceret D. Archiepifcopus, aut Internuntius, . & fic

baculus. poneretur in róta: cum tamen hactenus ne.

munis -e,ü,opipia-,.. &.in praxi recepta; uti teftantur

auctores omnium Nationum , citati per Julium Cla.

gotium optime procedat; & omnia myfteria revelen-

tur,. Incredibilia pene funt, que revelantur, pariunt-

de

rum, in Praxi Crimin, Queft. tricefima, num. 20. &

num. 2 1. infra teflatur, quod etiam in aliis cafibus fo-

que confufionem toti illi parti. & congregationibus,

F3

leanz,.qui ad Ecclefiam confugiunt, poniin compe-

qua contiouo apud fufpectum auctorem habite füut;

n

dibus, vel.cum.bona cuftodia; donec cognitum fue:

tametfi credam aliis myfteria iniquitatis non innotuilTe,

ny

rit, an gaudere debeant ipfius. Ecclefie immunitate;

Si poffent haberi litteree ad Rectorem, aut Univerfita-

IIIC

& ita de con(uetudine obíervari teftantur ibi allegati,

tem a Concilio Status, quibus fignificarerar Regem

)ia»

- [taque allaborandum , ut quovis modo, quarn ci

intelligere fimile negotium tra&tari; quapropter defi-

Jm

tiflime di&tus T'ourteau capiatur , aut faltem in tuta cu-

deret ut in, eo negortio flrenue agatur, ut tandem au.

il

ílodia habeatur. . Si id obtineri. nequear, . faltem man-

&ores detegantur, admodum id noítros animaret; nec

ita

detur ex parte Regis, Priori d &i Monafterii, utillum

ullum inde periculum condictus (qui multum . caven-

illl;-

jubeat cuftodiri ,. & alicui cubiculo ita includat neeffu-

dus efít) timendum effet,

2u|

giat; quod alioquin ad.ipfius onus procederur,

Novitiusnoíler (/Eg. Denique) multum anhelatad

m

.Configaavit praeterea P. Defirant, ad manus Recto-

publicam AMotivi (a) diftractionem , quia pecunid

ud

ris quinque diverías litteras tamquam a me füb idem

indiget, .Si R. V. vellet ad fe exemplaria retrahere,

ti$

daret bono pretio.

Non dubito, quin $?. Evens (5)

tempus fcriptas, partim ad D. Crys, partim ad dictum

ii

ourteau comminatorias., eo quod fecreta noftra re-

libenter 'difïra&ionem fuciperet, -* &

*

etiam. lucri. g»l:i-f

n

velare intelligatur:.eas nondumlegi; dicorin his etiam

uid. daret,

m

necem ipíi minari; adeoque fi meez e(fenr, etiam ho-

Anhelo intelligere quo loco

'riïegotï*alünt-;v &an ali-

micidii reus haberer, | Et quid tandem, bene Deus!

qua muratio in Concilio Sratus futura.

Oremus,

onj

coníoletur nos Magifler nofter ,. qui & permifit, ut

Totus veíler. Z4utominus. 29. Martii 1707.-

tandem duo falfi teítes contra ipfum venirent; fed ha-

EPISTOLA IXVIH.

enus unicus contra meinvenitur; neque convenien-

tia (unt. teftimonia. .. Oremus proinvicem, & patien-

Eidem.

De Fovimulario Facultatis T beojo-

tes fimus, tempus breve eft. — Vale,

'Totus tuus.:;. ednfonimus, 15. Martit 1707.

giee Lovanien[is.

EPISTOLA LXVI.

Adm.R.D. Mitto extractum ex libro Facultatis Sa-

lt

Cra, ex quo patet promovendos ad Zaccalaureatum

]

Eidem;

Biblicum (c) id eft, currentem, preftare debere ju-

t

[]*

ramentum , juxta formulam a vobis miífam; atque

Adm; R.l.D; Mitto cop?amkauthemicampetitäm.

illud juramentum tacite faltem renovari ad Paccalaurea-

f

"d

Hodie refolutum eft in plena. Univerfirate generofe

tutn fententiarums (4) id eft formalem five ficcum,

eragendum.per D. Fiícalem in negotio Epiftola,

ut vocant; & item ad gradumLicentie, |Non anno-

Dus Epiítolae füb nomine meo ad vos date dicuntur,

tatur in admifTione fingulorum, juramentum effe pra-

E

3. & ;. Februarii, quando eratis apud nos. — Plura po-

ftitum, quia illud füpponitur; quia nullusadmittitur,

lw

Ítea: feftinanter hec, . Oremus.

nifi illo juramento prattito,

Adjungo aliud extra-

Totus: veíter.

"Antouus. — 17. Martii 1707.

&um , ex aclis ejufdem Facultatis per D. Zeguebel,

& manu fua fcriptum ; fed non eftauthenticum, quia

e!

acta hæc non erant ad manum. Si D. Caverfon (g)

» vai litterz cam aliis adjunctis per D. Grasper miffe ad D. Krys PresByteram 'Amft'e*lodameynfem , fint. inter manus Magnifiel

» Re&toris Univerfitatis. Lovanienfis : infüper declaraut quod ezdem litterz füerint previe inter manus Ex. P. Defirant, Ordinis

o

» PP. Eremytarum S. Auguftini: pro ratione fcientie allegantes quod illud non folum conftet per publicam ruinorem , fed ine

». fuper illud intellexerint ex ipfo D. Fiscali Academico, qui ex officio juffit audiri coram di&dto Magnifico D. plures'teftes ad in-

»:q

uirendum an & ubi predi&e litterz ab ipíis vi(e e(ient , eofque teíles juridice & przftito previe Juramento depolüi

j

x

r

*

A

1

D

ife: qug,d/

»)

14. Martii 1707.

eas viderint inter manus predi&di Eximii Parris Defirant, Ba declaratum hac

.5

3,.van Efpen, J. U. D. & SS. Can. Pref

?

A, Cinck, Philofophige Profeffor,

'

(a) Pro D. van de Nefï?: cbntra Arch, Mechlin,

(^) Bibliopola Bruxellenfis.

c) Id 'eft poft Thefim de Scriptura Sacra,

(4) Poft Thefim de Theologia Scholaftica..

(e) Senator Confili Brabantie, & poftea an'

üüi S'mtlu&a

me-

E»rsTorJf FsPENIO Pä&bü.äniä.

294

Á

T.hec

moveat adhüé difficultatem ; ..þgötertfntä,&ä peti, &co- - '$i videat nuric; k*tïxffgribi;]g; aürati favere, non vi.

tluS;

pia authentica fieri. — Videtur quod quarat nodumin

deo cur non p'ömt"'libel]'ljs offerri. (e) POtE;Ifitlþ'th

&irpo.

;

modum confiderari quoufque executio" Apoftillae erit

coní

10/1^

Non credo D..Caverog dubitare,. de.veftro gradu

urgenda. Arnhelamus multumadfinem caufze v

Licentis, Equidem teflimonium mififfem, fed ob

Cras, ut fpero; plura,feftinanter maneo; -

€!l;tl:€?g.s

agnof

qis f

mutationem Bedellorum liber aon potuit haberi. (4)

Totus vefler. *iAf:,:.oriifgdur. 27Aprzl ,1707. , '

- D. Leunckens. (b) ivit foras ob particularia familiae

opm l

jdi

füs negotia. Unde nihil fcire potui: fed D. Fifcalis

U 16 - RUBDMDALIL RC

l]ü

pobis

libellos füos oftendendos habet paratos ; tantum ex-

à

L

pe&tat reditum dicti Domini.

i

.

H

j Eizgem,

verg

Multum anhelo intellig

ere

À

$ v

xitüm negorii :v;effri,

fto

nim:

(cum Arch. Mechlinienfi) Interim monebo ut fignifi-

: Adm R. D. Hodie infinuatum EüPa&i De/izaütDe

cet. . Oremus pro invicem.

"

cretum citationis perfonalis ad comparendurn ; & ref-

9g 0

T

Totus vefter, — "4utoninus. 13. Aprilis "1797.

pondendurm interrogatoriis ipfi proponendis ex parte

Officii Fifcalis, in horam honam miatütinam craftinas

diej, — Videbitur an fit compariturus, « Parata funt ad

EPISTOLA LXIX.

minus r2O. interropatoria, Heri auditusfuit Zozrzeas

« Eidem.

fuper gravaminibus fibi per Officium Fifcale propo-

fitis ; atque in füa confeffione & depofitione perflitit ,

Adm.R. D. Spero quod ex paucis verbie quze heri

plurefque continuo circumftantias ad onus dicti Patris

N

volante calamo fcripfi, facile intellexeritis ftatum cau-

dicitür allegare.

Non. vult habere' Advocatum aut

t p

fze deinfami calumnia.

D. Affsflor iverat Antverpiam,

Procuratorem; quianon vult fe defendere, fedReum

evid

ob particularia familie negotia. Redux die Sabbati

fe fatetur , & clémeéntiam Judicis implorat: adeo u&

(Pré

mox D.Fifcalis obrulit fuos libellos adverfus praten-

caufa ipfius effet fatis inftru&a ad finendum; nifi ii

iwen

fum fcriptorem , five amanuenfem, & pratenfum

fui defenfionerp omnia conjeciffet in dictum Patrém,

non.j

