difficultatetotius hujus tragoediz fictionem detexiffet,

la & (ecurus ut putabat de difpofitione animi di&i

815. Ateam detegere noluit, totius hujus nego-

Tourteau hujus Epiftolz Scriptore & Bajulo; uti vo-

tii tenebrarum primarius Architectus.

luerit ipfa Sacra Facultate, ad procurandam occafio-

816, Alteroargumento fidem dic&i Petriadftruere

nem, ut lufus inchoaretur.

:

conatur Reus, nimirum, quod refponfa ipfius ad ob-

. 804. Reftat igitur fola Petri Tourteau auctoritas

je&a tam effent fübtilia & aftuta, ut Reus faltitatem

pro fundamento & motivo Ponc fidei, quam Reus

detegere non poflet.

|

l:

übique in füam defenfionem allegat.

&17. Volens enim probare Articulo centefimo

—$0;. Videns autem Reus, quam

debile, imo ri.-

feptuagefimo füi Refpon(iulterioris ; quod femper ege-

diculum effet motivum fide., quod nudz & fimpli-

rit bona fide, in probationem illius fubjungit: Ad Ar-

ci hujus juvenis affertioni inniteretur, folicite exco-

ticulum centefimum feptuagefimum, 2uod Petrus Ni-

"

gitavitrationes, quibus perfuadere conetur, fe fui(-

colaus 'Tourteau tam fubtiliter cuntta narrabat, C9? ad

)

Opponentis objecta tain aftute refpondebat, ut faifita-

a

jfe prudenter permotum ut tantam apud ipfüm fidem

meruerit Petrüs, juvenis secdum natus annos viginti,

tem vel fi&tionem non po[fet Opponens detegere.

(

homo conjugatus, merus Scriba, quipro pane lucrane

818. Si ad refponfa. Petri ad objeQa, prout hec

do ibat de domo i domum ad fcribendas copias, uti

a Reo referuntur , Magnificentia Veftra attendere

eum defcribit Reus Articulo quadrage(imo fecundo

dignetur, videbit ea etle talia, ut Reaus facilius fe

Refponfionis ulterioris.

meffte captum fui(fe pro^aturus fit, quam hzc (ibi,

(anam mentem habenti, Pctri fidem adftruxist.

"

" $06. Primo dicit Reusin fua depofitione de deci-

ma quarta Martii: quod Petrus fidem apud ipfum me-

$19. Articulo centefimo feptuagefimo Refp. ul-

"

ruerit, eo quod, dumcaufa Gerberoniana contra Do-

ter. dicit: qued, dum Petrum urgeret , Machinatio-

minum Archiepi[copum Mechlinienfem coram Domino

nem in necem ejus videri a mente ClarifEmi Domini

Il

Abbate Sancle Gertrudis fuit refumpta, hoc Petrus

van Efpen alienam: Articulo centeiimo feptuageli-

Itü

Reo triduo ante predixifjet.

mo fecundo refert pro Refponto a Petro dato, quod

us

$07. Magnum profedto

fidei & Gncefitatis argu-

Petrus ftriniffane perfifteébaty quod. Clarilfimum Do-

r

mentum! Sed ipfemetReus illud fubvertit Árticulo

miniuim melius nofceret , quam ipfe.

d

Subtile profe&q

trigefimo tertio Refpon(ionisulterioris dicens: quod

& aftutum Refpontum!

illud poterat didiciffe, tumex Rotula Magnifici Domi-

820. Ruríus Articulo centefimo feptuagefimo fer-

t

ni, tum Perilluftris Domini Confervatoris, quam aff-

tio dicit: quando Petro objiciebat, quod Epij/lola

(el

due loco Patris C9 cum Patrefrequentabat , advertens

de o&tavo Februarii [ignata Z. B. V. E. ad-Paflorem

)nd

non tantum ad cau[as , quee illic movebantur , veruim

Sancte Catharine Bruxellis conquereretur, quod di-

ILUS

etiam. diligenter obfervans, quee a Procuratoribus C9

&us Pa[lor.ad anteriores non rejponderet, quomodo

T.

aliüs ibi dicebantur,

hoc po[Jet confiftere , quandoquidein dittus Paftor Lo-

$208. Hzc tamen, fi Reo credimus, fidem Petri

vanii vifus fit die fexta Februarii.

itlly

ipfi a(truxerant, fidem inquamillius, qui jam a men-

821. Huic objedioni, fi Reo credimus Zrt. 17.1.

K

fe O&tobri anno 1705. Reo impofüerat, ut ipfe afle-

acutiffimam hoc Refponfüm dedit, idque ex ftempore,

Ti

nt

rit ad Articulum vigefimum nonum Interrogatorio-

uti notatexpre(fe Reus, quód fortaffts pofleriores illce

jem

rum, narrando varia de Congregationibus prztenfe

Littera effent ita fludio conferiptee , ut permitterentur

Jem

habitisin domo Domini Canonici Vivien, five Deg-

incidere in ejus manus, idque de induflria.

)d

gardorum, pre(idende Glariffimo Domino van Ef

822. Notandum, hanc Epiftolam unam effe ex

pen, & przfentibus Dominis Melis, & aliis pluri-

illis, in quibus tractatur de Petro eedío tollendo.

bus, quod, ut fabula male confidta, explofum fuit

823. Quis homo fenfatus credat, (imilem Epifto-

!

P d

a diverfis Doctoribus ob abfentiam dicti Clariffimi

lam fcriptam de induflria, ut in manus mcideret il-

ab urbe, & morbum Domini Melis ledo affixi, quz

lius . decujus morte trattabatur? & nihilominus hoc

Id

lQ

Reolexprobrata fuiffe deponunt DD. Martin, Re-

Refponfüm DodGori Theologo fuit pro motivo fidei

nardi, & Parmentier in depofitione de vigefima ter-

824. Et quod amplius eft, fi Reo credimus .4zr.

10

tia Maji: & tamen ipfe Reus fatetur hzc fibi a dicto

175., Petrus reddebat rationem, ob quam permi(if-

fent hanc Epiftolam in ejus manus incidere, ut ni-

curm

Petro fuiffe relata; & Capite fequenti latius expone-

; iM

tur.

mirum ex illarum tenore deftrueretur veritas ante-

riorum, quas fignantem viderat Clariffimum Domi-

$09. Alia argumenta quibus Petri fidem adftruere

j 0ti

conatur Reus, expendamus.

num przfatum, prout femper conftanter a[feverabat.

$1o. Dicit Reus Zrticulo 415. Refponfionis ulte-

825. Infulfa Petri feu potius Rei fictio, quati hic

Dfto-

rioris, prefatum Petrum accufando diàum Clariffi-

finis, fi a Clariffimo intentus effét, habitus non fuit-

es d

mum fuftinuiffe, eundem di&am Epiftolam de deci-

fet, licet de alio quocumque negotio in Epiítolis

| €He

ma Januarii fibi dictatfe, & fubfignaffe, idgue tanta

actum fuiffet.

mue

826. Interim hzc, fi Reo credimus, ipfi acuta

[icattf

energia exprel[fffe fub "juramento, ut ipfe Advocatus

Fifcalis dixerit hec audiens , HANC MACULAM JANSE-

folidaque refponíà apparebant.

ne €

27. Iterumait Art. 177. quando Reus obiiciebat,

NISTIE. NUNQUAM ELUENT.

811. Atque hinc concludere vult Reus, non mi-

quomodo hec confiflerent cum tantis percuffionis timo-

jpfts

ribus, ut aliquoties non auderet domum vedire? Pe-

rum effe, (i & ipfe Petri dictis fidem habuerit.

-

qux

812. Verum hzc.porius malam quam bonam

trus, ait Reus Zrt. 178,, refpondit: fe non dubitaffe,

1 Reus

dem in Reo evincunt. .

Vere aftutum Petri

quin minatoric fueriut fincerce.

r &t

813. Di&tus enim AdvocatusFiícalis, nequaquam

Refpontum!

in hoc Petri dicto acquievit; neque plenam fidem

828. Art. 179. ait Reus, quando aliquo tempore

ipfi diceret , quomodo ergo retuliffety' fe- femel fuiffe

n r

habuit, uti fe habuiffe Reus fimulat : fed mox VO-L

per-

jtü-

C:ONCLUSIO FINALIS.

$44

Paftorem,. Do&orem Hennebel, Licentiatum Op-

percuffum alapa vel bdculo-, €9' femel gladio petitum

,1

ve[peri circemottavum decima tertia Februarii, [i Oppo-

ftraet alioft

Iu

e, fimilibus íceleftis & clanculariis ma-

uens re&te meminerit, C9' mififfe uxorem fuam qucru-

chinationibus ab Altioribus Poteftatibus tunc non

iam ad Patrem? Refpendit: fe percu[fronem fenfiffe,

fint impetrata!

$

42

T^*

Imo forte omnes hi prateníi confpiratores;

gladium , vidiffe, C9' uxorem mififfe, propter expe-

rientiam , quam cou[lauier afirmabat, Dignum Pe-

nihil minus cogitantes in carcerem ducii & a fe mu-

tuo divulfifuilent: deinde feparatim interrogati, ubi

tro refponíum, & folidum ad fidem ejus aítruen-

dam argumentum!

aliquis eorum de innocenti aliquo congreffü amico-

829. Videbit indubie Magnificentia Veftra, in-

rum aliquid muffitaffet, tormentis fubjeài fuiflent,

credibile omnino effe, ut Reo, Dod&ori Theolo-

ad eliciendum quod nefciebant; forte plures in tor«

/

go, & in detegendis fallaciis adeo aftuto, hifce fu-

mentis exfpiraflent.

tilibus, & inanibus refpon(üs fides Petri fuerit ad-

$43. Hezc quidem concernunt res privatorum,

ftructa.

fed ipfum Clementiffimum Regem & Supremas Po-

$30. Sed his Uït—erius immorandum non ceníuit

teítates ei foederatas attentatum hoc impetit, utpo-

te natum excitare diffidia inter ipíos.

A&or: cum nimis clarum (it, hzc uti plurima alia

a Reo effe confidia & excogitata quafi a Petro dicta,

$44. Dum nimirum Poteítates ei foederate &

amicz apud ipfum füfpecdtz redduntur & infimulan-

quorum nihil unquam di&tum fuit.

831. Imo tantum abeít, ut Reus unquam fuerit

tur quafi in medio harum ejus ditionum fectam ali-

in bona fide, utecontrario oftenfurus fit AGor Ca-

quam fovere vellent a fe dependentem & (üb pro-

pite fequenti, Reum ab initio ufque ad finem fuiffe

^

tedione fia latitantem, & inde adveríus Regem &

in mala

Prote&orem Religionis Catholicz tutam & fecuram

"

ide, omniaque follicite & ftudiofe texifie,

ne fictio detegeretur, & ut fictioni aliquam verita-

reddere.

845.. Deinde nata fünt eorundem , fcilicet Re-

tisumbram procuraret , quz hic repetere fuperfluum

e(Tet.

gis & Confoederatorum, communi caufa maximum

832. Hoc unum attendi rogat A&or, Reum, fi

adferre difpendium, praebendo adverfíariis ejus ma-

vel micam bon« fidei habuiffet, non omiffürum fuit-

teriam fügillandi fidem Regis apud fubditos fuavi ejus

imperio nondum fuübjedos, eumque atris coloribus

fe, mox Epiftolam de decima Januarii cum Forw:u-

lario acclufo, Librum Refolutionum, aliaque ficta

depingendi, qua(iin regionibus (ibi fubditis chariffi-

hzc inftrumenta fibi tanquam Zcedecano Sacrz Fa-

mum illud pignus, Religionem Catholicam negligat,

cultatis per Petrum Tourteau allata, communicare

& Acatbolicorum machinationibus illam permittat,

Facultati, ut juxta ftylum Facultatis negotia tanti

quo nihil efficacius efle poteft ad animos eorum ab

eo alienandoes.

momenti communi confilio examinarentur, Dajulus

five delator eorum de omnibus interrogaretur, alia-

$46. Admittit Reus ad Articulum nonum L ibelli

que ad affequendam negotii veritatem impenderen-

Gravaminum hzc omnia inde nata effe fequi, quam-

tur neceflaria.

vis perperam ad onus Tourteau illud velit rejicere;

333. Sed nihil tale fecit Reus, quia totius fictio-

fed etiam ícire debuit, quanti hzec fint momenti,

nis confcius & primarius Aucor erat.

ipfe qui in famofiffima hac Univerfitate munus obit

834. Alia genéralis exceptio five excufatio, quam

Profefforis Rei Hiftoriarum & Politices: unde igno-

Reus allegat, eft; quod de omnibus fecerit Ponum

rare non prafümitur quod fzpiffime maximi fücceffus

ufum, €9 bonum finem pre oculis habuerit.

bellici a minimis caufis dependeant, fitantur & ever-

83s. Quam exceptionem impendit in fuo Refpon-

tantur,

LU2 diB. X

ío perfonali ad Articulos $. 6. 8. IO. 11.

8347. Verum hec omnia nequaquam ex nuda ho-

19. Libelli Gravaminum, & 17æpius in fuo ulteriori

rum inftrumentorum fi&tione & ícri

eorum ufü fequi funt nata.

p.tione, fed ex

1

Refponfo.

.836. Ufusomnium fidiorum inftrumentorum, nec

848. Porro non fuit ipfe Petrus Tourteau qui ho-

non verarum Litterarum apud Curforem publicum

rum inftrumentorum copias fieri juffit, eaíque clan-

interceptarum per f& patet: cum Reus ipfe fateatur,

cularie ad Altiores Poteftates tranfmi(it, fed Reus:

fe his omnibus ufüm, tum variis oftendendo, tum

fimiliter folus Reus ufus eft Litteris apad Curforem

eorum copias fümendo, hafque etiam ad AltioresPo-

interceptis.

teftates raittendo.

849. Non ergo tam Petro Tourteau, quam ipíüi

337. Finis operis dicitur, qui naturaliter natus

Reo imputanda fünt, que non tam ex fictione &

Íícriptione, quam ex ufu naturaliter fequi contingunt,

et fequi ex ipfo opere five quem ipfum opus fecum

naturaliter trahit.

85o, Ulterius Au&or operis cenfendus eít habe-

re fibi prfixum /imem operis, nifi probet, alium (&

838. Porro finis naturalis hujus operis, id eft,

ufüshorum fi&orum inftrumentorum, copias authen-

habuiffe in opere illo perpetrando finem prafixum.

ticas illornm mittendo ad Altiores Poteftates, prz-

8$1. Quare, ni(i Reus probet, f& habuiffe finera

fertim contra przteníos conípiratores & Janfeniftas

bonum & honeftum in ufíü horum inftrumentorum

fidiorum, cenfendus erit habuiffe finem, qui operi

notorie przventas , eft admodum horrendus & atrox,

prafertim dum hac omiflio & informatio eft fecreta

naturaliter eft conjun&tus; five voluiffe omnia, qua

& clancularia, ut accufatis & apud íimiles Potefta-

ex ufü dictorum inítrumentorum nata erant fequi,

tes infamatis non fuppetat via detenfionis.

& ad quz talis ufüs de fe naturaliter tendit.

$39. Quid hinc aliud erat exípecdandum, ni(i

852. Non ergo fufficit nuda & vaga Rei affertio,

ä

omnium illorum virorum (ic accufatorum oppreffio

quod hzc illave fecerit z2 Ponum finem

$853. Quin nec füfficit, quod fpecifice exprimat

& perditio? prafertim cum ageretur de manifefta

confpiratione contra Statum & Religionem, & diri-

bonum finem ; nifi concludentibus faltem indiciis pro-

erentur contra perfonas, contra quas fciebat Reus,

bet, fe hunc bonum finem habuiffe, prafertim quan-

:

;

ote(tates has effe pracoccupatas.

do opus ex fe ad maluni tendit.

840. Notiffimum etiam eft, quo

din Sxmili.bus ma-

$$4. Porro Reus vix uífquam hunc fuum bonum

f

teriis, nulla perfonarum attenta conditioné, foleat

finem fpecifice expreflit, niíi quod alicubi dicat, fe

etiam ex indiciis & argumentis fatis levibus procedi ?

copias mi(iffe ad Altiores Poteftates ad. detegendam

q

uare mirum non fuiffet, ( bonis omnibus e

*

guti ex-

veritatem, uti fepius expreffit in fuo Refponío ulte-

p

tra patriam eflent relegati.

:

riori, &nominatim Zrticulo 167.

I

X

o Let-

841. Quis fcit, an. famofa Decreta , vul

5

855. Imprimis nulla plane indicia vel comfécturas

tres de caclet, contra fzpe nominatum Dominum

adducit, aut intoto hoc proceflu occurrunt, quibus

!

hünc

!

CoNTRA ParREM BERNagp, DresmANT.

545

hunc füum finem probet: adeoque non nifi ex nuda

eX qua de fictione in uno. momento fuiffet certus?

aflertione ipfius Rei, cujus fides tor mendaciis & con-

..869. Nihil ergo minus intendit Reus n

quam de.

tradictiouibus labefactata eft, haberi poteít.

tegere. veritatem, dum copias ad Altiores Poteftateg

mfit,

v

856. Imo plurima in dedu&tione caufz adducta

funt, qua evidentiffime probant, nihil minus Reum

870. Quod & eventus docuit: fienim inrendiffet

in hac ad Superiores Poreftates copiarum mitlione in

eus, ut per Poreftates illas Altiores veri

tas detege-

animo habuiffe , quam detegere veritatem.

retur, nonne detectee veritati tunc fa

857. Imprimis enim, fi Reus communicando co-

re debuiffet ?

lItem acquiefce-

pias Altioribus Poteftaribus intendiffet detegere verz-

871. Et tamen nihil minus praftitit. Sed contra,

fatermi, debuiffet ante omnia totum negotium expo-

detecta fictione operis per Ampliffimum Dominum

füiffe Sacrae Facultati, ut ipfa negotium examinaret

van Sü(leren Vicarium Generalem Domini Archie-

& veritatem inquireret.

pifcopi Mechlinienfis ,

cepit Reus plura, magisque

858. Preferim cum ipfe Reus dicat, Petrum

horrenda tn

ediaimpendere

Tourteau omnia ad fe tuliffe, tanquam rembrum ,

, ut iétiuo huic operi um-

bram íàaltem v

eritatis in perniciem horum pretenfo-

imo &tanquam /eziorem &in ea qualitate 7"7ce- Deca-

uum dicta Facultatis.

rum Confpiratorum affingeret, uti Capitetertio A&or

notavit.

859. Fatetur ulterius Reus, quod, dum aliqua de-

feruntur ad unum de Facultate, tunc 2uxta f7yluz Fa.

872. Itaque non alius dicendus eft fuiffe finis ipfius

Rei in hac ad Altiores Poteftates copiarum miffione,

cultatis hic non agat negotium illud folus, fad refe-

quam illas contra hos pretenfos Confpiratores prae-

rat ad Facultatem, ut cozjuntdim cum aliis de Facul-

Occüpare, & excitare ranquam contra Statum & Re-

tate negotium illud examinet ,. & dirigat.

In Ref-

ligionem rebellantes, & cum adver(ariis noftrae Reli-

ponío ad Zrticulum 14. Interrogatoriorum.

gionis Catholicaee confpirantes.

860. Indubitatum igiture(t, Reum, fi voluiffet de-

873. Quod autem in (üo Refponfo ulteriori cla»

tegere veritatem, ftatim negotium hoc tanti momenti

mat 7rficulo 158. & fequentibus , fe omnia com-

delaturum fuiífe ad Facultatem , £ conjuz&im, ne-

municaffe etiam ' Altioribus Poteítatibus

gotio examinato , confilia o

4

Jub. fecveto

pportuna yeritatis affe-

gaturali ; omniaque füb alto filentio fui

fle religiose

quende inirent,

fervata uíque ad vigefimam tertiam Jan

uari

861. At nihil horum fecit Reus: fed contra omnia

i, quan-

do copia per Dominum van Efpen miffa a

d Domi-

follicite Facultati occultavit, imo nec ulli quantumvis

num Canonicum Vivien & communicata Licentiato

fibi fido &amico, quidquam ante finem Januarii aut

Opítraet, tandem illo die exhibita fuit Sacre Facul-

initium Februarii ve/ ob/cure communicavit, quin &

tati:

omnia fic direxit, ut Facultati, vel ejus membris ne-

874. Hinc deducit Reus

; Infamationem preetenfo-

gotium non innotefcerer; uii late Capite 2. notatum

rum Confpiratorum non t

am a Reo

e€

*

» quam ab evul-

;

gatoribus dictae copise proceffiffe,

$62. Preterea, fi ad Altiores Poteftates Reus mi-

lj

fit copias, negotiumque communicavit, ad detegen-

875. lantum abeft ut hoc fecretugi minuat ipfum

it

crimen, aut Rei innocentiam aftruar, quin potiusaus

dam veritatem , qua erat Alrior Poteftas ad'id ma-

geat, Reumque nocentiorem faciat ;

imo ipfa fecreta

gisidonea, & .naturalis, ac per fe ordinata , quam

& clancularia apud

us

Altiores Poteftates ianocentum

Magnifcus Dominus Reétor Univerfitatis, cui ipfe

delatio & accufàtio

precipue atrocitatem criminis

4

Litrerarum & inftrumentorum Bajulus & Scriptor,

facit,

ipíe praetenfuüs Primarius omnium Auétor & Promo-

876. Hewc enim eft denuniiatio, que denuntiatos

(«

tor Clariffimus D. Van Espen, ac plerique pratenfi

in fummum diíctimen adducir:

23

dum defenfionis viis

confpiratores füberant, & cujus erat inquirere quee

fubflractis, fre

quenter inauditi & plane innocentes

conventicula inter Academicos, atque in ipía Uni-

opprimuntur per Altiores Poteftates talibus horren-

(

verfitate, ac prefertim contra Statum & Religionem

dis & diabolicis clancularii

$ accufationibus pelfime

i[]*

frequentarentur ?

informatas & praeventas.

Js;

863. Et tamen nullas copias ad Rectorem .mifit

877. Contra has igitur clancularias & nocentiffi-

2u

Reus, imo nec Rectori ante 23, Februarii de omni-

mas criminationes & denuntiatione

$, tanquam Rei-

bus his fictis Litteris aut Libro Refolutionum quid-

publice nocenti(fimas,

& fummopere perniciofas agit

uam communicavi, nec etiam tunc nifi admodum

Aétor,

X

p

obícure & füb fecreto naturali; ut nulla daretur Re-

cludir.

& pro merito Reum puniendum effe con-

'mt.

&ori veritatem inquirendi occafio.

$78. De his quoque unice quer

be

untur preeten(i

864. Mifit autem ad eas Poteflates , quibus vel

Confpiratores: non autem de publi

ca divulgatione

.f

deerat au£toritas, vel certe occafio & opportunitas

copie aut infamatione, qua hinc co

et,

z

ntingere potuis-

inquirendi & examinandi veritatem nonerat, & quas

erà

Íciebat adverfus hos pratenfos Confpiratores pre-

879. Noruntenim, quod, ubi publice fimilia in-

um

Ventas.

notefcunt, fine difficultate poffint pro eorum abfur-

eu

865. Si ergo Reus de veritate inquirenda vel exa-

ditate & accufatorum innocentia refurari & fal(itas

(ue

minanda vel folum cogitaffet, omnia imprimis ipfi

oftendi, uti mox patuit, ubi negotium innotuit.

qUI,

Sacrae F'acultati expofuiffet, qua nullo negotio, &

quafi in momento fictionem detexiffet.

CAAPUT OCTAVUM,

ttio

$66. Probant id depofitiones DD. Daelman & Pau-

wels, quibus Dominis dum vel aliquid licet obfícure

Offeuditur , quod Reus ab initio [uevit in inala jïäe,ïä'

at

de hoc negotio Reus communicavit ; mox dixerunt

exiffens in imala fide filis inflrumentis ufus fit.

& indicarunt , omnia efle ficta & falía,

p

867. Et nonne quafi ia momento ficlio derecta

880. Hiftoriam totius tragcedie effingit Reus in

lüän

fuit, mox ut Re&ori negotium füb initium Martii

denuntiatum fuit?

fcripto cuititulus: Zera? fincera Relatio, quod ipfe

nurf

dictavit in comparitione füa die 4. Martii.

$68. Porro fi Reus copias mifit Domino Archie-

lL (e

881, In hac Relatione dicit Reus , quod Perrus

lldüm

pifcopo ad detegendam veritatem , quare non etiam

lourteau, quem ad fcribendum tunc impendebat,

ipfi communicavit Actam de 27. Januarii, in qua

ülle

die 18. vel 19. O&obris 1706; iuceperit dictre, quod

T'ourteau declarabat ; quod mozitus & requifitus ab

apud Clariffmumn D, van. Espen celebrarentur. fpius

Jluffviffimo € Reverendiffimo Domino. Archbiepifcopo

congvegationes.

^utas

gibu

Mecblinienfi hanc declarationem feu A&am daret,

882. Igitur fi Reo credimus,

cepit Petrus "T'our-

Supplem. Oper, F'au Efpea Pars V.

Eu2

teau,

ifie

CouNcriUsrOo FINALIS

546

teaü ameníe Octobri narrare Reo de celebratis his

nifi Reus exiviffet &f per fe inquifivifft de abfentia

Dorini van Espen vel morbo Domini Melis! Non-

fictis Congregationibus,

883. Priterea fatetur

Reus ad Jrticulum 29. In-

ne de his vel per quemcumque fibi notum Theolo-

um, vel fuüi Ordinis F'ratrem poterat fine ulla plane

rerrogatoriorum, a Petro Tourteau fibi relatum effe,

quod 4ie.17. vel 18. OGobris fuiffet celebrata una $u

difficultate ftatim certior fieri?

897. Quidni potuilTet rogare

Dominum Parmen—-

domo apud D. vau Espen ipfo Prafidente : cai ater-

fuiffent prefati Domini Melzt, Lader/ous &alii: item

tier fibi amicilffimum ibidem prafentem ; ( ut ex hu-

jus depofitione de23. Magi conftat) ut dignaretur de

quod iterum fequenti die alia habira e(let, cui etiam

interfuiffet Dominus Sullivaze.

hac abfentia & morbo inquirere & fibi referre ? -

. 898. At noluit Reus hac examinari, ut ipfe fate-

8984. De his Congregationibus füb idem tempus

coram Do£toribus Sacra Facültatis loquutus fuit Reus,

tur in Refponfo ad Articulum 3r. Interrogatorio-

rum.

202 uominaudo T'ourteau, qui tamen id retulevat , uti

'ad citatum Articulum diferte fatetur Reus.

:899. Ubi interrogatus , quomodo pof? bec dite

Tourteau. adbuc fidem babere potuevit , ubi tam fplen-

$8;. Deponitque Doctor Martin 23. Maji ad Ar-

ticulum fecundum, quod eodem tempore quo hac

dide impofuerat Intervogato ?. Audacter refpondit:

quod uon fuerit examinata abfentia Clarifrmi Domini

Reus referebat , aliqui ibidem prefentes zgterroga-

vent, a qu

o [ciret Pater. Defivantius , baberi talia con-

van Espea , €? morbus afevtus Eruditiffmi Domini

Melis.

venticula €7

vefolutiones eorum ?. Refpondebat ille , ( íci-

licet Pater Defirant) /e illafeive ab umo, qui pre[eus

900.

Nonne fatuus fit oportet, qui hic malam fi-

e2 alii veplica-

efi, quem nuuquam voluit nominave ,

dem & affe&tatam ignorantiam ipfius Rei non vi-

bant, [ó uon credere , quod bomines illi fua ffmtn fi

u

deat?

9or. Jam effluxerant duo & amplius menfes, in-

devent alicui ipfis uou fideli.

$86. Hinc patet, quo

d Reusab initio, quo de hoc

tra quos de abfentia Domini van Espen & morbo af-

ferto Domini Melis potuerat tam per fe, quam per

fi&titio negotio agi cceptum eft, ftudiose celaverit Re-

latorem , cujus fidei preetenfie Conpregationes inni-

alios inftrui, quando füb finem menfis Decembris

minaffet ta-

di&ctus Petrus T'ourteau ad Reum tuliffe dicitur fi£ctam

tebantur : quia certus erat fore, ut fi no

lem relatorem , mox ab omnibus hac relatio -explo-

Epiítolam de 20.Septembris fignatam Z. B. V. E. &

infcriptam Eruditiffimo Patri Ballexo, & per Reum

deretur & fictio detegeretur.

887. Conf(tat preterea ex dep

oütionibus Dominog

die r4. Martii confignatam , ut fatetur in Refponfo

rum Martin, Renardi & Parmentier, quod Reo, haec

ad Articulum 131. laterrogatoriorum.

dehabita Congregatione die 18, vel 19. Octobris nar-

902. Preterquam quod fides Petri jam debebat

ranti, dictum fuerit: hzc non poffe (übfiftere obab-

effe Reo fufpecta ex illis, quze per Eximium Domi-

fentiam D. van Espen eo tempore ab Urbe, & mor-

pum Renardide abfentia Domini van Espen, & mor-

bum Domini Melis, qui a fexcirciter feprimanis non

bo Domini Melis erant relata; ipía quoque hujus E-

poterat

egredi fuo cubiculo.

piftolae contenta fictionem aperte ingerebant.

888.

903, Quod &ipfe Reus nonobfcurefatetur, dum

Id ipfüm non ob(ícure fatetur Reusin fuo Re-

fponfo ad "Articulum 30. Interrogatoriorum.

ad Articulum 134. [nterrogatoriorum, quierat: 747

zon videret, quod illa redoleret ficlionem, €9 quave non

* 889. Addebatque diétus Dominus Renardi prora-

tione fcientiae morbi Domini Melis, qui Congrega-

adverterit filionem ? Refpondit: Quia non occurrebat,

tioni interfüiffe dicebatur : 2uod illo :pfo die bibiffet

904. Acutum Refponfum! Reum de affectara ut

Thée cum . ipfo &7 fepius ip[um

invifi[fet affixum fuo

minus ignorantia evidenter convincens.

cubiculo ditlo tempore, du dicebatur

intevfuilje afüis

9og. Si enim Reus veritatem quefiviffet, atque

4

Cougvegationibus,

bona fide proceffiffet , nonne Epiítolam tanti mo-

$90. Addit in fua depo

finone dictus Eximius: &

menti, & tam extraordinariam fedulo confideraffet,

fic inferebat Dom

imus Deponens , quod otnnia illa e[fent

& omnia diligenter examinaffet, & fic ipía fictio in

- D. Deponens. declavat fuiffe diéla in

oculos incurriffet ?

ficla, qu& omauia

ä

cubiculo Eximii P. Defivant , ipfo Eximio P. 65 ali-

906. Sed Reo fictionis confcio & Architecto , nihil

rafentibus.

examinare placuit.

;

quibus aliis p

$891: INonn

e hinc & Reus inferre debuiffet, omnia

907. Iila, qued

e duplicato & deleta fipnatura fibi

fibi a Petro "Tourteau re

lata (fi tamen relata fuerint )

narrata a Petro T'ourteau afferit Reus in Réfponfoad

fuiffe ficla ?

"Articulum 135. £? feq. Interrogatoriorum , adeo

892.

Verum Reus ,

qui fictitium hoc inchoatum

apertam fictionem praferunt, uttam facile Reus per-

;;j

opus perficere

& ad finem perducere firmiter ftatue-

fuafurus fit fe mente captum effe, quam illis, fiaPe-

rat, confequentiam hanc non vidit, aut certe rifit,

tro di&ta fuerint, fidem habuifle.

"

P

ratülitque feu porius praeferre fe. finxit affertionem

908. Denique nifi Reus fictionis confcius fuiffet,

;us miferabilis juvenis, affertioni Viri Eximii, te-

quid ipfi facilius erat, quam per aliquem fibi familia-

huj

rem fui Ordinis Patrem inquirere , num Clariffimus

ftisque ocu

lati, tot circumftantiis indubitatis & paten-

1

borata,

D. van Espen aliquando ad dictum Patrem Ballexo

H

tibl!S ro

l

893

Dicit enim Reus citato Refponfo ad 7Zrzicu-

.

fcripfiffet? Sed nihil curavit Reus, cuimyfteriumini-

lum 30. lnterrogatori

orum, quod hac objecerit Pe-

quitatis ab initio patuerat,

q

li

tro Tourteau , qui , ait ; agimose pe

tþ]iel/at i fe.illos

909, Perrexit interim Reus Petrum pro Scriba im-

pendere; quin & tanra familiaritate colere & fovere,

vidi[[e.

894. Ha

c Petri animofa perfiffentia praevalebat,

ut ipfum fecum menfz a(Tidere permitteret.

j

conítanti & circumfítantiatae

io. Et quidem ipfo die ro. Januarii, quo famofa

ü

ut perfuadere vult Reus,

N

affertioni dicti Eximii.

Quis homo fenfatus cre-

Epitola ad D. Paftorem S. Catharine fcripta fingitur

dat , id potuiffe incidere in talem Doctorem Theo-

fub dictamine diéti Clariffimi , & circa horam quin-

J

logum ?

tam ejufdem diei ad Reum allata, ipfe Petrus apud

895.

Sed quare faltem Reus mox non inquiüvit,

Reum füerat in prandio, uti narrat ipfe Reus in fzpe

Q

num ea, qua de ab(entia Clariffimi Domini van Es-

citato Scripto Zera &9' fincera velatio.

pen & morbo Domini Melis fuerant objeCta, revera

911, Et quidem tante apud Reum fidei perfeve-

rabat effe Petrus, ut ex fola ejus fide Epiftolam illam

fübüifterent ? Refpondet Reus in prafato Refponfo:

Iie

Et cum non exivet , monm potuit examinave per fe,

de ro. Januarii füa privata auctoritate, nemine con-

Qu

$96. O hominis impudentia! & inaudita licentia

fülto, aperire non dubitaverit, tametfi, fi Reo cre-

J

dimus, eam apud Curforem interceptam dic

eret Pe-

mentiendi! quafi vero haec examinari non potui(fent,

trus s

CoNTRA ParnEM BERNARD, DrsiRANT,

547

Petrus ; e(ï&que "d Reum tanquam fermbrunm , quin

certo fore ut fi&titium hoc opus, quod huc 'usque

& Z'ice - Decanut. Sacree Facultatis allata; pluresque

produxerat, deítrueretur fictione detecta,

concurrerent circumftantiz, que fictionem omni ho-

mini fenfato

925. Hactenus Doctores $. Facultatis nihil preter

palam oftentarent, uti füpra Capite 2. late

hanc dictee Epiftola: copiam de toto hoc negotio vi-

oftenfum eft.

derant aut audiverant.

.. 912, Aliquot diebus poft.allaram famofam hancE-

..926. Nihil enim Do&oribus etiam fibi amiciffimis

piftolam, rurfüs ad Reum accurrit Petrus cum faíci-

Reus hactenus fignificaverat de Libro Refolutionum

culo de 13. Januarii, cuiinclufüs erat Liber Congre-

aliisque fictis litteris per Petrum fibi (ur afferit) alla.

gationum & Refolutionum cum horrendo Formula-

tis, fed demum fub finem Januarii & initium Februa-

rio de menfe Tunio , ac duplici impreffo cui ritulus:

rii aliqua licet admodum obfícure fidiffimis fuis ami-

Dedutlio Rationum £c. adjuncta Epiftola de 13. Ja-

cis, fcilicer Do&toribus Damen, Daelman & Parmen-

nuarii fignata Z. B. V. E. & infcripta Jacobo Ignatio

tüer, nec non Licentiato Pauwels Plebano Sancti Pe.

Krys Amftelodami, uti narrat Reusin

precitatoScrip-

tri, cornmunicare coepit, uti ex horum depofitioni-

to: ZFera €7. fincera Relatio.

bus de 23. & 24. Maji oítendit A&or Capite 2, Art,

.913. Defcribit & in eodem Scripto, quomodo

221. &íequentibus.

Petrus dié£tum Pacquetum in granario: Clariffimi D.

927. Predicti amici, etiam ex illis, quee obfcure

van Espen fürripuerit & Reo attulerit,

& fuperficie tenus communicaverar Reus, circa ve-

914. Qui módus cum füis circumftantiis tam eft

ritatem eorum íe harere dicebant: imo. Dominus

ftultus & exoticus, ut Reus facilius probaturus fit;

Daelman & Plebanus aliis oculatiores, aperte fignifi-

fe tunc deliraffe, quam Petro hac referenti fidem ha-

cabant, fe omnia habere pro fi&tis & falíis, licet Reus

buiffe, 'uti füpra Capite 3. Articulo 483. & fequen-

omnia ut certa & indubitata proferret,

tibus Actor fufius deduxit.

928. Horum Doctorum & amicorum, in hoc ne-

"'9g15. Interim dum hzec, aliaque in hoc fictionis ne-

porio inter Petrum & Reum aguntur , Clariffimus

goto miuime fufpectorum , judicio fpreto , pergit

con(tanter Reusin negotio fictionis jam inchoato, uni-

Druxellis exiflens, mittit copiam famofa Epiítola de

colicet Petri T'ourteau teftimonio fixus.

decima Januarii, ad Dominum Canonicum Vivien,

929. Poft horum enim amicorum judiciuur de fi-

qui eandem die 22. Januarii communicat D. Licen-

&ione Litterarum & Libri Refolutionum , füb ini-

tiato Opflraet , qui eodem die eam tradit Eximio

tium Februarii admifit adhuc Reus ex fola fide hujus

ä

2. Daelmàn ,

4

ut eam communicaret Sacra Facul.

miferabilis inftrumenti litteras minatorias & confpira-

tati.

torias de rertia, quinta, &octava Februarii , quarum

il

.916. Itaque die

!;rrfïv'equenti 23. Januarii dictus Exi-

ficio vel ex ipía earum inípe&tione omni homini

l

mius eam copiam exhibet Facultati in Corpore con-

fenfato ; . nifi fi&tionis focio, manifefta fuiffet , uti

[

gregata prafente ipfo Reo.

latius Ca

pite 4. Art, f43. & fequentibus deduxir

917. Facultas auterm vifa hac copia cupidiffimam

Aétor.

Te oftendebat videndi originale, ut eo vifo poffet for-

930. Imo Reus, licet de fitione totius negotii ab

m

fan ex charactere dienofcere Scriptorem &

rcmu

Au&o—

intimis amicis monitus , has füfpectas & fiétionem

/n

palam praeferentes Litteras non tantum a Petro rece-

/ofj

918. Reus prefens originalem Epiftolam viderat

pit, & legit; íed ad J4/riores Poteflates mifit, uti

(jl,

die ro. Tanuarii, eamque aperuerat & apud fein diem

non obícure faterur in Refponfo períonali ad 4rf;-

lt

fequentem retinuerat; quin & copias authenticas fie-

culum 11. Libelli Gravaminum, & expreflius z4rzz-

ri Juflerat, Scriptoremque non tantum ex charactere,

culo 166, Refponfi ulterioris.

fed & ex propriaconfeffione noverat; & tramen quafi

931. ÀAn hic in Reo vel fpecies bona fidei eft? an

yue

no

omnium illorum ignarus, alto filentio omnia hec

non porius apparet fceleftiffima libido mali

.

premebat, ne quidem in gezerali aliquid Facultati

opprimendi pratenfos Confpiratores ?

$ artibus

Tets

m

indicando , cum tamen, fi ipfi credimus, hac Epi-

932. Dum ita in negotio fictitio pergeret Reus,

ftola ad ipfüm ranquam 7"ce - Decazum ejusdem Fa-

pluraque tanquam certa narraret ami

Qs, qua tamen

;cu!tatis effet allata.

nibil

ut fiécta & falía habebant,

tandem inflanre D. Doctore

919. Imo, quod amplius eít, ipfe Reus cum' ffri-

Damen venit Lovaaium Ampliffimus Dominus van

fibi

&a Facultate mifit vogari dihum Liceutiatum Opflvaet,

Süfteren Vicarius Generalis Archiepifcopi Mechli-

ut cuvaret yeproduci originale cum promiffione detegeu-

od

nienfis, qui feria fexta. primae hebdomadae [ubilzi,,

deo

