e(t- Confilium Epifcopi, quem ex privataauthori-

cum habere non poflit.

25

tate, inconfultis füis Presbyteris regere nec ratio

Sed pratendunt adverfarii ,

Capitulum Ultrajec-

» nec Canones permittunt. ,.

tenfe jam dudum intercidiífe,

eo quod przbendze

"j

Ubi Neerka[felius vult non obfcure fignificare ,

aliaque adminicula Canonicis il

lius Ecclei

N

je erepta'

Vicariatum illum feu Collegium effe Senatum Epif-

fuerint, &in locum decedentium alii Pres

byteri Ca-

pore

copi Ultrajedini, quem Anti(titem, cum non lice-

tholici Canonicatus nomine & Prebenda

ant

non íucceflerint. -

gaudentes-

thol

ret proprio nomine ac titulo nominare, uti Disqur-

SITIONE II. didum eft (zpius, folebat is (üb alio ho-

» Exitialis, inquit, p. 13. Anonymti-s fuit Capitulis

prer

noris titulo , quo audus fuerat, nempe Zicarii A-

35

Bl

annus 1622. promulgatum enim eft Edictum ,

per

pojlolici, compellaris prout hic compellatur a Neer:

5

quod licebat quidem Catholicis, qui jam Can

oni-

pen.

ca[felios certe cum Epifcopi Ultrajectenfes, ratione

59

catus affecuti effenty fuüis frui Prebe

Ia

5

;

ndis quoad

Vicariatus fui Apoftolici curam fuam extenderentad

viverent : fed ealege, ut decedenti

bus nullusal:

1b

omnes Confoederatas Provincias, per confequens de-

3

"

ter Catholicus exin poflet fubrogari.... facile

ptoy

3

w

buiffet cura quoque illius Collegii, fi mere contti-

igitur percipilicet, pergit idem Anonymus, ve:

h

ti(let ex a(fefforibus Picarii Apo[tolici , qua talis mini-

3

ld

rum Capitulum Ultra

4

Tat

me intralimites Ultraje&en(is Dioecefis coar&tari.

3

^e

fe : fienim null

jectinum jam tum intetcidif

us poit Fridericum Schenckium fi

pon-

Ts

Deinde dum fibi Neercaffelius & Reverendiffimis

P

ld

fus Archiepifcopalis Ecclefiz Ultraiedinz 5

f1 Pa

23

T

Collegis fuis applicat illud, quod Epifcopum ex pri-

latium Archiepiícopale conceffum Gubernatori Ci-

lis

vatà auctoritate inconfultis fuis Presbyteris regere néc

L:

vitatis, aula vero Capitularis affignata . Proteftan:

eti

vatio nec Canones permittant , procul dubio confide-

23

tium Confiftorio, fi fübl

atam Odeum & Templi

It

rat er &Qullegas fuos antecefforestanquam Epifcopos

3»

arz ever&e ; fj Decimze

» Cenfüs , proventusque

Tun

»etro.

N

497

Drsquisrrro. TERTIA.

(olg

» Metropolitanz Ecclefiee Acatholicis attributi ,' fi ab

Collatio Cauomicatuum 'Ultrajed. üon fuit devoluta ad

ts

9

, lis multz: primum , deindeque omnes Prabenda

R. Pontificem.

0A

» Canonicales occupate , nullo amplius permifo

Quic

Catholicis ad Canonicatus aditu, fi univeríà fpiri-

V Quamquam fücceffio Canonicorum- Ultraie-

9?

Cum

tualis jurisdictio profcripta; fi quicumque publicus

&enfium eorumque provifio & ele&tio , ftatuto tern-

l

a

9?

orthodoxe Religionis ritus, veftisque Ecclefiafti-

pore, & forma corifüeta ob perturbatam illarn tune

L

cee ufüs interdi£tus, quanam juíta ratione áffeve-

rerum tempeftatem , factee non fuerint; non idcirco

UTR

2

rari poterit, Capitulum Metropolitanz Ecclefize

tamen Romano Pontifici refervate fuiffe cenfendae

*

g

LY

Ultrajectenfis conftitiffe, femperque incolume vi-

füunt, aut ad ipfum devoluta.

e

i(le

3

guiffe ?,, &c, Etfimiliarepetitalibi Anonymus pag.

Nam notiffimum eft injure, quo

d Collaio.Belte

qui.

212, & 217. Similiaque decantat Papendrechtius ,

ficiorum , Praebendazum , Paítoratuum , Epifcopa-

ünt

pag.241. col.2. qui inter c&tera habet hac verba:

toum, numquam devolvatur ad füperiorem, nifi dum

À.

» Ádquid . . , confervari debuit, ( Capitulum) ubi

inferiores inveniuntur zeg/gentes , quodque negligen-

It,

» Canonici non porerant officium fuum peragere...

tes effe non cenfeantur, dum obftar juftum impedi-

» nec Capitulum habere fplendorem fuüum aut im-

mentum, quo minus ab iis fiat ifta Collatio feu pro-

l.

» perium? ,,

vifio : idque five fuerit 7s impedimentum, fivea-

TA

&i, Quod clare fundatur in. Cap.. $.5€ de Conce[J.

C

Prabende , ubi refpondet lanocentius III. Tempus

MU

Capitulum poteyl Jubfiffere /z'ne redit?'bu: t præblemlz's.

füfpenfionis Archiepifcopi , quo fcilicet non valuit

Di

Il. Veram hujufmodi figmenta Disquifitione l. &

conferre prebendam , nullatenus computari intra il-

]I. abunde refutata fünt ; quemadmodum enim Ec-

los 6. menfes, quibus elapfis, juxta Concilium Lare-

lte-

Ratio-

Met

clefia Cathedralis Ultraje£tina, nec non Sedes Epis-

ranenfe, collatio devolvitur ad füperiorem.

copalis, quamvis hujusmodi prarogativis tempora-

nem addit: * Curm illa Lateranenfis Concilii Con(ti-

lL

alia

libus carens, falva tamen & integra perflitit: itaquo

)

)

tutio contra negligeutes tantum fuerit promulgata:

ue indubitatum eft, quod licet proventus, aliaeque

??

& runc, fi voluerit, zomtamen vajuerit Archiepif-

Jüo

í

hd

,

e

miles prerogativae temporales, ut nomen Cagozicz,

copus in confere

ndis præbgndis uti propria pote-

Canonicalis habitus, locus Capitularis, publicuscon:

2

ftate. ,,

101

Confequenter etiamfíi Ecclefiae Ultraje&tenfi ob ne:

(üb

ventus, Capitulo aut fenatui illius Ecclefiz adempta

fint: nequaquam tamen proprerea Clerus Ultrajecten-

ceffarium impedimentum ex parte Ordinum Acatho-

n

licorum, in aliquo minus fuiffet provifum , feu col»

di

fis feu Capitulum Clerum reprafentans jurisdictio-

nem Cathedraticam amiferit , utpote qua ab exterio-

lationes preebendarum & Paftoratuum confueto tem-

ribus illis adminiculis minime dependet.

pore faéte non fuiffent ; non propterea illae provi-

F

Nam ur&in hac Disquifitionelll, ea, qua ad fub-

fiones & collationes ad Romanum Pontificem fuiíTent

)na

fiftentiam Capituli Ultrajeétenfis fpecialiter pertinenr,

devoluta ; quia equidem Clerus illius Ecclefie, pro-

üe

ut notarunt Doctores in fua Refolutione, * formam

|

adjiciamus ; CaxoNicus zomen ef orgicil, OPERIS &

Ill

MiLITUE Clevicaliy , 202 REDITUUM ; PREBENDARUM ,

,. rcgiminis integram , quantum temporis conditio pa-

Jify

Nec ullus

&üt EMOLUMENTORUM , utireéte notar Guilielmus Pa-

» tiebatur, omni (íludio confervavit, ;;

unquam hujus Ecclefiae primores, qui in fide Catho-

.;'i(ïenüs, de Collat. Bene£, Cap. 4.

lica conftantes perflitere, zegligeztie accu(avit.

Capitulum Ultr

4

Quare quo magis adverfarii nituntur perfuadere,

je&tenfe eque potuz't' ful*fjigre ac

'ü

— Harlemesfe.

Capitulum Cathedrale Ultrajectenfe jure fuo Cathe-

dratico excidiffe, propter ereptas praebendas & pro-

IIT. Ad heccum Adverfarii filentio fuo hac inp'af

fcriptum per Ordines Acatholicos Religionis ritum,

te fe faris conviétos fateantur de fübfiftentia Capituli

eo magis oftendunt in exercitio illorum jarium juftum

Harlemenfis; non videmus, qua fpecie id ipfum ne-

interveniffe impedimentum , adeoque locum non fu-

j

pare poffint de Capitulo Ultrajectino: fi enim iftud

iffe vegligenti? , ac per confequens provilionem illius

nihilo obítante mutatione ftatus Religionis apud Bata-

lt

Ecclefiae & jura Capitulariaad R. Pokntiftcem minime

devoluta fuiíTe.

vos, falvum potuitconfiítere, quare non & alterum?

m

Aut fi hoc neceffario periit, cur non & prius inreriir?

do,

Evafiones quas adverfarii obtendere volunt , fübfe-

INon ilitat bic prefc

cviptio )zdvetfits jz)m'

)ue

quentibus obíervationibus ita fecludemus, ut iis nul-

Capituli.

)ne

lus omnino lo;us relinquatur.

IN

VI. Hocipíum confirmarunt Do&ores perrefcrip-

lo

"dcatbolicà Canonicatus quoad . [pirituale occupave zon

tum Joannis VIlI. apud Grat, caufa 16. Q. 4. Can.,

potuerunt,

Porro. 14. Ubi Paganovum €9 incredulovumfuror, in-

&C-

quit, i2 caufa eff , quantalibet pretereant. tempora ,

dz

IV. Nullus Acarholicus Capitularibus , qui tem-

juri non. prejudicant XEcclefiavum, — Sive ut loquitur

pla

pore Srbenckii Capitulum Metropolitanum conftitue-

Conc. Hifpalenfe ibid. Can. 13.

INon evit objicienda

Licetenim Prabenda ab Aca-

W.

bant, vere fucceffit.

!

rafcriptio tempori:, ubi ueceffitas iutevce]Jevit boffi-

5

tholicis occupatee fuerint , id eít proventus alieeque

litatis.

1

prerogativa exteriores, ipfitamen Canonicatus quo-

Sed, inquiunt adverfarii, Canones illiagunt de Ec-

jli$

ad auétorifatem & jurisdictionem fpiritualem;, que

Ecclefiis, qua non funt extinctae , cum illud, quod

:

penes Capitulum refidet, nullatenus occupari potue-

non eít neque exiftit inrerum natura, jum ullum ha-

Ju

re.

Notum quippe eft, Beneficium Ecclefiafticum

bere non poffit, Jamvero putantper mutatum apud

J

ab haretico poífe(fum, ipfo jure & facto vacare: ac

Batavos Religionis ftatum , extin&tum effe Capitu-

dl

proinde, etiamfi omnes prabendz five ante five

lum , extinctam Sedem Epifcopalem, ipfamque ex-

j

poft obitum Capitularium Acatholicis fuiffenr a(Tig-

tinctam Ecclefiam Uitrajectinam ; adeoque illis, ut-

v

nat&, attamen potui(fe femper Catholicos Presbyte-

poteinrerum natura non exiftent

3

ibus, fþa jum rema-

j

ros in veram dignitatem Capitularem fürrogari. &

nere non potuiffe,

.

J

'que reprefentare Senatum Ecclefie fug Cathedra-

Verum ifta jam a

bunde, uti exiftimo, funt refu;

L

lis, prout illum reprafentant Capitula Cathedralia,

tata. Nempe quamvis jam pridem heac Ecclefia vo-

u

etiamfi illi nomen Canozici non gererent, quod nec

cata fuerit Miffio, ejus Epifcopus vocatus Eprfcopus

i

Presbyteri Cathedrales per X, & amplius fecula gefIe-

Pbilippeufis , aut Ficavius "dpoffolicus , vocatumque

runt.

i

pl

Capitulum , a Aoverio inftauratum , Z2cariatus, feu

Supplen. Oper Fan. Efpeu ParsIV.

Rrr

Colle-

;uc

l

N

498

Viwprett, ResoruTtoNfs Doer. Lovax,

Collegium "Ficavia "poflolici , omnia hac nomina nil

, Refp, urräque DisayisfrioNs. füperiori abunde o-

H

mutarunt in ipfare, . nulla hic objici poteft prae/fcviptzo

fteníum eít, Ecclefiam Ultrajectinam dignitate fua

temporis , ubi ueceffitas intevce[[evit boflilitatis , inquit

Cathedratica haudquaquam excidiffe,

De Capitulo

precitatus texrus.

Manfitreipía Ecclefia Ultrajecten-

quidem Metropolitano , fatemur illud multis afilictio-

lis conftans.Clero & populo; manfit Sedes Epifco:

nibus tempore Aovezi fuiffe infirmatum ; fed & per

palis, in eaque federunt. veri Epi(copi Ultrajectini

eumdem Anüílitem, neintercideret, inftauratum fci-

mus,

.

D]

$asboldus.&g Rovetius: incipiebat quidem collabi Ca-

D

pitulum, fed Ecclefia habebatjus, cui prafcribinon

Quamquam, etiamfi daretur priftinum Capitulum

D)

potuit, ut Capitulum inftauraretur, & Aovenius ha-

intercidiffe penitus, fatis nobis effe debeat novum

»

erigi potuiffe, & revera a Rovenio erectum fui(Te.

bebat jus.& au&o-ritaxem illud inftaurandi,

LU

Nempe quamdiu Ecclefia perftat in Clero & populo;

bà

on prajudicat juribus Eccle-

tamdiu jurisdiétio fpiritualis. abfque ulla fui diminu-

, duertia Prfefulum "

Rn

þqrum.

tione radicaliter & habitualiter, uti fupra oftendimus

r

$. V. refidet penes totum Corpus miniftrorum: de-

e

oNR Quinimo etiamfi inertia quoramcumque Prz-

functoque Epifcopo devolvitur ad Clerum jwre noz

b

fulum, & vaftatione Acatholicorum aliquid de digni-

decrefcendi, Devolvitur ea quidem ad Capitulum Ca-

[u

tate fua perdidi(fet Capitulum Ultrajectenfis Eccletiee,

thedrale, fed non ob aliam caufam, quam quod Ca-

pirulum Cathedrale conftans ex felectis Clericis uni-

idque per rempus longiffimum , inde tamen nullum

deberet ordinis fuüi damnum fuftinere , quemadmo:

verfum Clerum repra(entet, & confequenter eodemi

0

dum notarunt Doctores ex Epiftola Adriani I.. ad Ber-

juve non decrefcendz , five comfolidationis devolvitur ad

fi

therium . Archiepifcopum Vienaenfem , apud Lao-

reliquum Corpus Clericorum , ubi Capitulum eft

beum T. 6.col. 1886.

d

* Nondebet, zzquit, Eccle-

collapfüm feu extinctum.

j

» fia ullum damnum fui ordinis inde fü(tinere, fi per

Quemadmodum vero |

am olim, excrefcente) nu-

» 60.aut 8o, annos inertia quorumcumque Pra(u.

mero Clericorum, Epifcopis in füis refpective Eccle-

i

2)

lum , & vafítatione Barbarorum dignitatem . anti-

fiis pote(tas fuit & auctoritas, de confenfu Cleri fui,

[U

99

quam & Romanorum Antiftitum firmitate robora-

erigere Senatum , Presbyterium aut Capitulum Ca-

»

tam perdidit & amifit. ,,

Unde licet Curia Rom.

thedrale ex felectis e Clero viris, quod totum dein-

q1

n'l

propter inertiam Canonicorum, Capituli jura fibi affe-

ceps Clerum reprafentaret: ita quoque indubie Ao-

ruiflet, V. G, «creando Vicarium generalem Sede va.

g

venio poteítas & auctoritas fuit, deconfenfü Cleri Ul

nt

cante, non propterea debet idem illad Collegium

trajectenfis, erigere Senatum ex Cleri primoribus,

ullum inde damnum ordinis fui fuftiaere, ut loquitur

qui finomen Capituli Cathedralis non gereret, tamnen

«

i

non minus vere ac realiter Clerum ejufdem Eeccletiae

Adrianus L.

reprefentaret , quam ia aliis Ecclefiis Cathedralibus

i

l6

Juio uec exilium ipfum Capitulo þræjudicare

Capitula euridem Clerum reprarfentant.

Porro eumdem Ultrajeéctenfis Ecclefie Senatum a

potui[jet.

Rovenio reipía inftitutum fuiffe füb nomine Zzcaríatus

b

| Vxlïf; Infüper dixerunt DQ&OL*GS, tametfi ipfum

conílat: atque in eo jurisdiéctionem ordinariam dein-

Ca;j.)i,tu!um Metropoliticum una cum Clero & populo

ceps femper agnovit Clerus & populus ejusdem Ec-

d

U

exira fuam Provinciam ia ditione alicujus. Priancipis

clefiae , refertque ipfe Aovezius in hujus erectionis di-

Catholici exulare debuiffet, ob hoc fane gloriofum

pleimate neceífariam cauíam , ob quam hunc Eccle-

«

fi

exilium nequidquam de fuis juribusaut privilegiis amite

fie Senatum inftaurare adactus fuerit: ** Crefcezte,

tere debuiffet, (ed integra eifervanda fuiffent. Quem-

53

inquit, per Dei Gratiam Catbolicorum numero , vi-

d

demus etiam labores noftros & follicirudinem au-

Lr]

admodum Patres Concilii Quinifexi Can, 39.. ]o-

39

p

» anni Epifcopo in Cypro , & ob invationem Dar-

2

geri : ideoque merito ad hoc nobis attendendum

Q

; barorum in Provinciam Hellefponticam una cum

23

duximus, ut pluresetiam ex pracipuis hujüs Dice-

99

fuo Clero & populo exulanti jura & privilegia ipfi

233

cefis Sacerdotibus Cooperatores in partem follici-

li

95

per Synodum Ephefinam conceffa indubie integra

L

tudinis & in laborum levamen affumeremus. ;

d

)

confervanda decrevere. ,,

Quid ergo huic Collegio dele£torum Sacerdotum

eí

u

Et quidem iidem Patres di&o Joanni, quafi ad ho-

ad rationem Ecclefiaftici Senatus deeft? Et fi vereSe-

l

natus eft Ecclefiae Ultrajectenfis ; cur non haberet

fe

noris aupmentum aut compeníationém novum jus

indulferunt, nempeut, quamdiu Provincia fua a Bar-

eadem ura, quz in primis Ecclefiee feculis ufque mo-

l

d

baris occupata, in Hellefpontica pro fide quafi exu-

do, ubique ia omnibus Cathedralibus Ecclefiis Pres-

lare debebat , Hellefpontus cumipío fuo Metropolita

ID

kbyterio compctierunt?

ei fübjiceretur. tanquam Primati , quemadmodum is

antea fübje&us fuerat. Patriarchee Conftantinopolita-

$ V1

f

no; uti expofitum videre eftin Tract. hiftorico Ca-

nonico exhibente Scholia in omnes Canones Conci-

Quod R. Poutifex t2 valuevit Capitulo Ultrajefigo

liorum ad.dictum Canonem 39; quamvis Papen-

jura. Capitularia eripere ex quadam pleuitudiue

drechtius pag. 231. col, .. verba Auctoris adalienum

"ddulatores Curia R.illi

| potejiatir, quam

fenfüum detorquens,

afnuguut.

refolviffe.

velit ;Ilutn contraria fcripfiffe &

Hic iterum argumentum fuum de plenitudinä pote-

Objeäïz'o. "Adver[aviorum de jure Poflliminiü refzn!ata'f

flatis Pontificiee impendunt Adverfarii.-

]

(

I. Poftomnia ad hunciterum articulum relabuntug

]X. Dicunt adverfarii , in omnibus illis preecitatis

f

textibus de jure Po/Zlimizii , lecundum quod Ecclefia

adveríarii, quod, quidquid fit de fubfiftentia Capi-

f

Ípoliara, eriam poft longiffimum tempus iterum in-

tuli Ultrajectini, equidem nulla gaudere poffit juris-

tratin poffeffionem priftinorum bonorum : Ecclefiam

dictione. cum R, Pontifex eam Capitulo huic adimere

autem bonis fpoliatam, ea jam non habere fed forte

potuerit, & reipía ademerit.

recuperaturam , fi feliciora fuccedant tempora.

Íta

» Ex vi, inquit "dnouymus pag. 232. pleuiffime il-

quoque aiunt, -Ecclefiam Ultrajectinam fpoliatam effe

» lius poteflatis , que in fummo Ecclefiae. Capire ac

ä

Cathedra fua,.& Cathedrali Capitulo , & quamvis

» jurisdictionis fonte perpetuo maner , quamvis in

poftit forta(Te ea poftmodum recuperare, manere ta-

5

, rivulos fparfa , dubitari nequit, quin R. Pontifex

men iis hactenus fpoliatam.

» libere poffit; prout Eeclefi regimini magis vide:

P

.

"Dlswrsrrm 'TERTIA.

499

d (.

LE

opinione adverfarii adducunt, ingenue fateatur, tum

E

rit expedire, jurisdi&tionem Capitulis indultam adi-

Ditilg

,*

mere, eamque jure fuo, five per feipfum exerce-

Ecclefias tum Epiícopos dignitatem fuam non a Ro-

re, five alteri füuo nomine exercendum demanda-

li.

?*

mano Pontifice, fed a Deo, vel ab Ecclefia Catho-

?*

I'e.",. .*

Quemadmodum in dies ufü venire etiam

lica accepiffe, feque propierea eam adimere nulli pot-

ht

mf

LE

videmus in ipfis Catholicis regionibus, in quibus

fe, fed omnibus inviolaram fervare debere: /ollicitu-

33

fi Sede vacante per obitum Epiícopi, conftitutus

do woffra, inquit Epi(t, ro. (al. 89.) ad Epifcopos

H

ad eam Ecclefiam regendam fuerit a fummo Pon-

per Provinciam Viennenfem confílitutos, zoz fua que-

ülum

?»

üfice Vicarius Apoftolicus , jam neque locus re-

veus, fed que fuut Chrifli, dignitatem divinitus datam,

W

9*

manet electioni Vicarii Capitularis , neque Capi-

tzec Ecclefis , uec Ecclefiavum Sacerdotibus abrogabat,

ff

5*

pulo,

tulum gubernationi Ecclefiae viduatee Paftore feim.

hoc ipfum plurimis locis inculcat ac pracipue Ep. 78.

mifcet. ,,

Sed hac ratio nec hilum valet ad pro-

(al. 54.) ad Marcianum Auguítum, ubi fcribitin haec

minu.

ba

limtg

ndum quod Anonymus intendit, quia &i interdum

verba: * Privilegia enim Ecclefiarum , San&torum

R. Pentitex ad regendam Ecclefjam viduatam Vica-

99

Patrum Canonibus inílituta, & venerabilis Nica-

1 de.

rium Apoftolicum rite defignet, id procul dubio fa-

??

na Synodi fixa Decretis, nulla poffunt improbi-

"C ton

cit jure devoludonisin cafu negligentie eorum , qui-

?5

tare convelli, nulla novirate violari, -In quo ope-

1 Cs

bus fecundurn. SS. Canones hujusmodi Ecclefie cura

?

re, auxiliante Chrifto, fideliter exequendo , ne-

d Ca.

commiífa eít,

Notum quippe eít, quod fecundum

9

ceffe eft*me perfeverantem exhibere Famulatum:

$ üni.

Decretum Concilii 'Trid. fefl. 24. de Reform. Cap.

»

quoniam mihi difpenfatio credita eít, & ad meum

odomi

Vicarium infra

16. Capitulum Sede vacante. . . .

»»

tendit reatum, fi paternarum regulae fanctionum,

turad

octo dies poft mortem Epifcopi conftituere, vel ex.

99

qua in Synodo Nicena ad totius Ecclefie regimen,

m eft

fiftentem confirmare omnino rteneatur: & fi fecus fa-

99

fpiritu. Dei inftruente , funt condite , me (quod

&tum fuerit, ad Metropolitanum deputatio hujusmo:

abfit) connivente violentur. ,,

& nl

di devolvatur, Sicutiergo plane abfonum foret, ex

(a

l. 3.) indubitanter ait, easdem illas lepes, qua a

iccla.

hocinferre , quod jurisdictio Jprimitus Capitulis in-

»

PP. Nicenis funt condite, maz[uras usque im finem

Ti füi,

dulta fuerit a Metropolitano , quodque Metropoli-

mundi: :quod nominstim. de Canonibus Nicenis,

n Cs

tanus jurisdi&ctionem Capitulis adimere poffit, .eam-

concernentibus jura Ecclefiarem & Metropolitano-

dein-

que jure fuo per fe ipfüm exercere vel alteri fuo no-

rum, S. Pontificem Leonem Magn

7

e -

ües inculcaíTe conítar.

Y*

gm dixiffa & to-

mine exercendam demandare quandocumque id. re-

riUl.

gimini Écclefize mapis viderit expedire; ita quoque

ibus,

nulla fpecie probat Anonymus , Capitula non exer-

amen

cere jurisdiéctionem , nifi per zzdultum Romani Pon-

Fins bavum Vindi(farum.

dlelire

tificis, ex eo quod videamus ab illo in Ecclefiis vi-

IV. Caterum hafce Vindicias, amplius quam ne-

ilibug

duatis Vicarios.conítitui; quod, uti diximus, dum-

ceffe forían fuerat, terna DisQurrioNE circa fübfi-

taxat facit jure devolutionis in cafu negligentiae alio-

ftentiam Ecclefie Catbedralis Ultrajectenfis , ejusque

um à

rurt

ey2.3:1

Epifcopi, & Capztuli extendimus 5 ut cau( illius -

rutut

18 fcilicet argumentis nituntur adverfarii ro:

quitas quocumque ex capite conf(ideratze , indubità-

bor

;

"«lfäïläi?ä 6

dein-

:

priacipium füum, in quotamentotius

tum robur habere monflretur; alioquin fufficere po-

n lic

dif

Ài

::

ionis cardo vertitur: Nam hoc eftprimum ac

ttiffet vel unum ex his 3. articulis indivulfa aequitate

ï

iis d-

ulnaeii

!

H

15 ad quod refugiunt, R. fummum Ponrifi-

connexis liquido demonflrare: Nam Eccelefia Cathe-

?cde-

cem efte.«

;z

ï

2

mnis jarisdiétionis fontem, cui fi rivulos

dralis Epifcopum requirit & Cleri Senarum five Ga-

Cettlt,

fuos, quos ia inferiores Miniítros pro beneplacito

pitulum; Epifcopus autem titularis ac proprius fine

), Vi

derivat, fübftrahere aut fiftere placuerit, illico & E-

Ecclefia Cathedrali eff? non poteít, nec absque Pres-

T at

pifcopos & Capitula & univerfum Clerum omni eva-

byterio gubernare finitur ; denique Capitulum Ca-

xdum

cuari jurisdictione necelTfe fit.

thedrale fupponit Ecclefiam Epifcopalem , cüi Epi(-

Die:

Ubi quidem mirari fübit, quare omnis ille Hifto.

copus jure recufari non potett,

Unde dum unus ex

ollici

rie & Diífertaionum apud Anonymum & Papen-

his tribus articulis probatur, reliqui fimul firmitatem

drechtium apparatus: cur toties inculcare collapfam

accipiunt.

N

otum

effe Ecclefiam Ultraje&tinam propter proícriptum Ca-

Dijudicet aequus le&tor , an triplex Disquifitio ha-

rum Vindiciarum Refolutionem Doctorum Lovanien-

reSe-

tholicae Relipionis ritum, ubi, etiamfi veller Ponti-

beret

fex, nullus jam Epifcopus fedem habere queat, nul

fium non inviéte adverfüs Anonymum Papendrecli-

e mo-

lum Capitulum jure Cathedratico gaudere ? Si qui-

tiumque juftificet : ubi hoc unicum ref(tat obfervatu

dem in confeffo fit;, quod Clemens XI. quantum in

dignum , quod , dum adveríarii Romani Pontificis

Pres:

Monarchiam abfolutam inducere conantur, Sacer-

ipfo'erat, declarat nihil juris competere memorato

Collegio Presbyterorum Ultrajectenfium, & per con:

dotii & Ecclefiae unitatem divinamque Hierarchiam

fequens fufficeret probare hoc unicum de plenitudine

infringant , ac tollant ; dum Epifcopos tanto inter-

Pontifisie poteftatis, quam pene ut articulum fidei

vallo infra ífümmum Pontificem abjiciunt, ut ptaete£

i(lt

nomen honorificum fimul & inane, nil ipfis reli-

3 cunéctis Caïholjcis agnofci 'deberc contendunt,

quum fit, nifi ut ejufdem Pontificis vices gerant &

n

Opiniomem bane 7Aloefaviorum dejecit $.

mandata exequantur, dumque pari paffu Presbyteros

five f(ecundi ordinis Sacerdotes tantopere infra Epis-

Cyprianuus.

copos deprimunt, ut partem ipfius gregis efficere di-

II. Sed hanc eorui opinionem Disquifitione T. &

cantur, quod quid eít aliud , quam omnes, prater

pO[Cf

Il. poftremis prafertim $$., uti exiftimo , invicte

Romanum Pontificem , paítorali dignirate privare,

dejicimus ; oftendimusque quod adverfàrii varios tex-

& uni foli omnia Chrifti membra fubjugare? E coa-

trario hae Vindicia ad hoc unice tendunt , ut Eccle-

tntur

tus S. Cypriani fibi adverfos ad alienum plane fen-

fum detorqueant ; ac fignanter illum in quo S. Pater

fiae feu fponfie Chrifti unitas numero(a' multitudine

CAl

per orbem diffufa, uti par eft,

o

elorificetur, com-

TUrIS*

expreffe docet, Ecclefiam Catholicam effe fontem;

ex quo cunétain illius membra redundant ;5 non au-

mendaturque unio Paftorum divino glutino cohae-

imere

tem, urturpiter textum detorquent, Romanum Pon-

rentinm, falvo Primatu Epifcopi Romani, totaque

tificem , ex quo omnis in Epiícoposjurisdictio fpiri-

falva Ecclefiaftica Hierarchia, ut non fit fchisma in

mæi]'

;ualis derivetur.

corpore, neque unum membrum adverfus alterum

jire 4

extollatur: fed detur omnis gloria Jefu Chrifto, qui

Vis in

Item.S. Leo Magnus.

unus eft Paftor & Epi(copus animarum, zpfe dedit,

gufet

HI. Quid, quod ipfe S. Leo Papa, quem pro fua

inquit Apoítolus , Eph. IV, quosdam quidem APo-

3v?d€'

Errio

STOLOS,

n

Supplen. Oper, Zzn Efpea Pars1V.

. NsaNpniGum Resoruri:0NIs Docr. LovaAN,

400

sTOLOS, Quosdata autem Pyophetas , alios vero Evau-

compa&lum , £ conmexuim per. otimamn jun&iuram . füb-

mimfhvatiomis , fecundum operationem am men[uvana

geliflas , alios autemm PastonEs , & Docronss , ad

confammatioueyi San&lorum i2 opus Minifferii, ad &-

uniusc

u

ju[que sneinbri , augineutum Carporz': facit ia

difieationem Corpovis. Cbriffi.... cvefcamus in 10o per

edificatioueun fui ia cbavztate.

emuia, qui eft Caput Chriflusz ex »quo zotum Corpus

l

f

Q

M —— ——

«-—-—--)J(-

[i2

(

mnm&mew

pl(!

pr |

i

ORE UT

M

L

RESPONSUM JURIS

q

CIRCA INSTITUTIONEM

fi

H

— EPISCOPI HARLEMENSIS,

l

xCA'SU,-S .PO'S.ITIO.

Gorzelius ?ozmne: Barchnam JFuytiers, inflitutus 12,

I.

Aprilis 1725. ac

fi

poítea c.reatgs Archiepifcopus Ul-

r

trajectinus.

nno 1559. äfe&us eft Epifcopatus Harlemenfis,

Á

. qui ficuti defümptus fuit ex Dicecefi Ultrajecten-

Infuper notandum eft, cäuod Capitulum iiiud Us-

t0

fi, ita ejus Epifcopus, Suffraganeus erat Archiepis-

tjue adeo in dicta fua permanferit negligentia, ut ha-

copi Ultrajectini, ad dignitatem Metropoliticam per

étenus nequidem tenzaverit Ecclefiae füze de proprio

H

idem tempus evecti.

Epiícopo feu Pa(tore providere,

Eodem rempore in Eczc.'lefia Harlemenfi erectum

. Accedit quod Romaip(ä.totoillotämpore, ingenti

«

vi laboraverit, qwatenus hanc Ecclefiam juribus fuis

eft Capitulum Cathedrale.

fpoliaret, atquead fimplicerh & nudam redigeret Mif-

Eidem Ecclefize aliq'uam.diu provif'üm eft de Epis-

fionem.

copo proprio, idque per nominationem Regis Ca-

b

Idque maxime vel ex eo patet, quodeam non per

tholici, ac confirmationem Romani Pontificis.-

proprium Epifcopum, fed per füos Nuntios, nequi-

dem refidentes, regere ac gubernare agereffa fit.

Poftea veto prevalente illis in partibus Religione

Quodque Internuntius Bruxellenfis in loca defün-

Acatholica ,varias ob cauías Ecclefie Harlemenfi de

&orum Parochorum fübftituerit Presbyteros, hacad-

proprio non fuit provifüm Epifcopo: Capitulum ve-

dita Claufula : u/gue ad revocatiomm,

fit

ro quod femper perftitit, fuam exercuit jurisdictio-

.. Quod Nuntii

olonienfes ac Bruxellenfes Inter-

nem per Vicarios fuos; ac etiam tranflulit in Metro-

nuntii per totam Dicecefim, Epifcopalem exercuerint

p

politanum, nempein Archiepifcopum Ultrajectinum ;

Jurisdictionem , abíque eo quod dictum Capitulum

[

ita ut vel ipfe folus, veljunctim cum aliis a Capitulo

Harlemeníe vel mu(citare aufum fuerit, contratalem

Harlemenfi electis,Vicariis Epifcopalem exerceret ju.

fui juris iovaGonem,

3

risdictionem.-

IO.

!

Aft quod plus eft, eos ipfos qui de Canonicorum

;Verum abhinc annis ph;tquam viginti ccepit Ca.

Harlemenfium numeroerant, prefati Miniftri adhi-

pitulum antediéctum , occafione quorumdam diffidio-

buerunt, ut ipforum Miniftrorum nomine Ecclefiam

rum jura fua palam negligere, quod vel exeo pater,

adminiftrarent; vidit hec & tulit. Capitulum iftud;

quod in libello fuo fupplici Clem, XI. an, 170$. obla-

adeoque hilari vultuin propriam füi Ca

;fï

to , diícertis verbis (ignificaverit, /e prop£er variasva-

nem allaborantibus affenfum prabuit,

pituli di&in&io-

tiones, €? pro fua erga primam fedem obferoantia de-

iI.

ü

suon[tranda, mulli unquam Pafforatum aliquem contu-

Denique permifit Capitulum iftud , ac nihil adver-

4

liffe . neque poft declarationem Santlisatis fue ipfis in-

fando approbavit, preefatos Miniftros exigere ab iis,

(

timatam, iu Ecclefig vegimen ullatemus fe z'ngeJi[]?e.

qui in Dicecefi Harlemenfi paftoralem curam obireat,

(

juramentum, quo promitterent fe nullum hujus Ec-

!

Perfiflit Capitulum Haral.emcänf'e in ifla agendi ra-

clefiz Superiorem agnituros, nifi quem ipfe Pontifex

t

tione, nullos, durante longo annorum intervallo,

pro libitu aut nutu íuo defignaret , quod tamen juri-

nec per fe, nec per Vicarios fuos, conftituendo Pa.

bus Capituli e diametro repugnat.

f

ftores; nullis dando ad obtinendos facros ordines,

I2.

Dimifforias; ac ut verbo abíolvatur, nullam

peni.tu?s

'Tandem permifit Capitulum hoc Diccefim Harle-

exercendo Jurisdictionem.

menfem in fimplicem redigi miffionem , dum Candi-

datos fuos permifit tor annorum fpatio curam fufci-

xï

(luod' cum perfpexiffet : Capitulurh .MetrOpoIita-

pere paftoralem, hac addita claufula: z:4ue ad Yévo-

num Ultraje&tenfe, fecundum prerfcriptum Concilii

catipnem.

Tridentini, ipforum fupplevit negligentiam, confti-

13.

tuendo Vicarios Generales Ecclefie. Harlemenfis:

Hinc orta fünt innumera mala & fcandala, maxim&

idque jure devolationis; qui etiam füb dicta qualitate

quod ab omni parte Clerici ac Presbyteri, notorie

w EE

eam direxerunt.j quorum ultimus nunc eft Illuft. D.

inidonei ac indigni:adfiuxerim, ac hanc olim floren-

damr

üiflimam

p

ReseoNsUM jURIS CIRCA INSITITUTIONEM Emscor-r HARLEMENSIS.

sol

Jl

u D

tiffimam vineam demoliri pergant; quinimo & fchis-

omies Epifcopum fequimini , ut S'efus Chriftus Patran:

d

l

ma invexerint, ac malee perver(seque doctrinee femi-

Jitie. Epifcopo. nemo quidquam, faciat eorum , que ad

na fparferint.

Ecclefiam fpetlant ; uon licet fite Epifcopo ueque bapti-

indies crefcentium malorum nori

Verurg cutn tot

zave, neque "dagapes celebvare.

facile fperare finem liceat, nifi fecundpgm Chriíti in-

Hinc Tertullianus lib. de baptismo , dandi qäiäem

ftitutionem ac facros Ecclefie Canones, huic viduate

(Baptiemi) babez jus funiznis Sacerdos , qui eft Epif-

Ecclefie de proprio provideatur Epifcopo ac Patto-

copus, debinc Presbyteri &?. Diacoui, uom tamen fine

re: cumque eriam ex preemiíTis evidenter pateat Ca-

Epi/copi au&oritate , pvopter Ecclefig bomoveta ,

/

quo

pitulum Harlemenfe nuillatenus cogitare ut fibi de pro-

Jalvo, falva pax. eft.

Non minus clare ac di(lincte 1

prio Epií(copo provideat; qua negligentia tanto ma-

oquitur S. nyþria-

gis culpanda videtur, quod modo Suprem«e Patriz

nus dum ait Epift. 27. ( Edit. Pam.): Dominus uoffer

Moderatores ejusmodi elcctioni ac inftitutioni nonad-

cujus pracepta metuere &? obferoave debemus, Episcopi

verfentur :

bouorem , &g' Ecclefig vatiouem difponens, iu Evange-

Hinc fanior p *s Ecclefie: Harlemenfis Paftorum

Jo loguitur €g dicit Petyo: ego tibi dico, quia tu es

fideliumque fe a

Metropolitanum conttülit, ut fe-

Petrus 69 f[uper iffam petram adificabo Ecclefiammeatn

cundum Canones cum coní(ilio Capituli füi, aliorum:

- ?ude per temporum & fucceffionum vices. Epifcopo-

que virorum prudentium , Ecclefie Harlemenfi de

vut ordinatio €?" Ecclefie vatzo decurvit, ut Ecclefia

Epiícopo provideret ; adhibito etiam Illuftriffirno Pra-

Juper Epifcopos conflituatur , &? omnis atlus. Ecclefige

(b E ao i

Íule Babilonienfi , qui per plures annos.

in Diæcgü

per eosdem prepo[itos. gubernetur.

Cum boc itaque

Harlemen( degit.

&ivina lege fundatum fit , miror quosdam . audaci te-

Qus omnia, cum ita fint,

sneritate fic. miibi Jevibere voluiffe : quando

&'C! t'f/i a t

Epzfcopo &2 Clero,

r dn otiuibus flantibus Jit confHi-

QUæRITUä

£uta.

2. Neque Epiftoporum ordinati*o j ad hoc folum

I.

inflituta e(t, ut omnes Epifcopi fimul ac junctim re-

514,

r

An non oporteat farisfie

J votisæ fanioris partis Pa-

gerent ac gubernarent Ecclefiam Dei, fed ut fingulug

Ul

ftorum ac fidelium preeficiendo huic Ecclefie Harle«

fingulam gre

gis Dei portionem , tanquam Gaput,

menfi Epifcopum proprium?

Sponfus & Prepofitus,

gubemaret, ac ipfi particu-

larem curam impehderet.

) us.

. Per quem ralis Epifcopu; fit conftituendus , a-t'teh-

Unde & videmus Apoftolum pracipientem Tito

tha

to quod nulla omnino fpestir, fore ut per Capitulum

Tit. Cap. l. $, ut per. Crvitates. coufitueret Presbyte-

Harlemenfe id efficiatur ?

905.

prio

In.

Quod autem hic per Presbyteros, Apoftolus intel-

Quo meliori modo in con(ti

iuendo Epifcopo pro-

ligat Epifcopos aperte docet $. Chryfoffomas , fimul-

"enti

cedere poffit is ad quem judicabitur id pertinere?

que obfervat Apoftolum precipere 'Tito ut. per . fin-

fuig

gulas Civirates conflitaeret Epifcopos , fic enim lo-

Mif-

Quomodo agendum qua;ztum fpectat ad Confir-

quitur, Hom. 2. in Epi(t. ad. Titum:

mationem , an illa petenda fit a Romn. Pontifice? an

Epifcopos bue intelligi oult, quemadimodam alias fe-

|pat

vero a Metropoiirano petenda fit?

pius diximus , per Civitates , zsquit, uequa emim pro-

Qui«

