adaturt
e
ſumine
tadier
eius qn
eius an
u
magni
ctme
tr ab⸗
n niſi h
faget:
dem
endere⸗
Ppuge
Hai⸗

1procel
oypbi nu⸗
sſaz6o
to wꝛl
noja di⸗
is dom
erdico⸗
jaaſpi⸗
es ſuas
womites
ie ideſt
eemit
rriono⸗
lsrt die
Egor⸗
eill al⸗
biense
dia qa
iuenees
deſt n
ſei⸗
dlos
iuen⸗
rho⸗
jid⸗
abyd⸗

aut quod colitur ſcilicet in veritate a fidelibꝰ

Secũdo ut attrahat ad ſe gẽtiles ydolatras
caet ſimulachrũ a ſtatuam peꝛ in autacõezʒ
a in eam mittet ſpiritum malignũ ad dand⸗
reſponſa a weabit eum deum maon · Daniek
i Deum patrum ſuoꝝ non reputabit deu⸗
deũ autez maon in loco ſuo vn erabitur DPãc
ſtatuam faciet adorari- Apocalippaxi: Facet
ut quicũqʒ non adorauent ymaginẽ beſtie oc
cidatur Terciovt attrahat ad ſe criſtianos
dicet ſe cuſtumveniſſe ad iudicium ſic ꝓpmiſ
ſum in euãgelio a oſtendet ſe moꝛtuum a ter
cia die reſurget Juxta illud vnum de capitib?
eius quaſi octiſum in moꝛte et plaga moetis
eius curata eſt et admirata ẽ vmuerſa terꝛa-

Suaꝛto ut attrahat ad ſe omnem homnez

magnũ a paꝛuum et ponet qmacterẽ in fron

te et manu dexteravniuſ cuiuſqʒ ut diſtingua

tur ab alienis a nemo potert emere k vende
re niſi habuerit ſignũ ſuum Apocalipfᷣixiiji⸗
Faciet õnes puſillos ⁊ magnos ha bere carac
terem in manu deytera;a ne poſſet emerevel
vendere aca ¶ ¶ irca conflictum anticriſti nõ
q pugnabit cõtia duo genera hominũ ſcilicz
nobilium a ignobiliuz ſeu maioeum et minoꝝ
Maioꝛes aũt diſtinguet ſecidum tres gdus

ſcilicet clericos⸗milites et mereaatoꝛes: Eler·
cos et litteratos expugnabit a attrahet per aa
cones natutales: ent enĩ valde inſtructus in
ſcripturis philoʒophorum danielis ſexto· Con

—

ſurget rex impudens facie et intelliget propo
ſiciones ſcailicet naturales et ſupia quam credi
poſſetvniuerſa vaſtabqt milites expugnabit
per diſtribucionem terrarum a dignitatu;: da
nielis vndecimo: Multiplicabit gloiam et da
bit eis poteſtatem in multis et terram diuidz
gæuatuito mercatores expugnabit per argentuz
et aurum:danielis octauo⸗ In copia rerum oc
cidet plurimos Et eiuſdem- vndecimodomina
bitur theſauris argenti a auri: æc Demones
enĩ reuelabunt ei oẽs theſauros ocoultos ſub
terna in ſepulcheis antiquis q̊s antiqui abſcõ
debant quãdo moꝛiebantur ſpemntes ſe reditu
ros poſt longum tempꝰ ad eſodez quos poſue-
runt q̃dam erronei phᷣlozophi Et ideo dicun
Job viceſimopmoa dd HH ducetur ſcz an
ticriſtꝰ a in ogerie moetuoꝝ euigilabit Et eiuſ
dẽ epli: Sternet ſibi auꝝ quaſi lutum Populum
minoꝛem diſtinguet tꝛipliciter ſcʒ ĩ ſimplices
quos attrahet p falſos ꝓas. intuidos quos at
trahet per tiannos et pfectos ĩpenitentes q̊s
attrahet p falſa mirauila Raʒ ſic diat᷑ ĩ apo⸗

¹

fati

15 f⸗
ade
bala
paui
dediu
nend
antee
noſt
hoi
demp
pert
poet
accin
apit
ſona

lal

1s

qenia
let
atu
plue
tji

eu⸗
RRR

on

vo
di
dit
985
oc⸗

es
ub

öͤ

0

ſue⸗/

acdiet ſigna ita p ignem faciet deſcendere 3

ad falſam apparentiã et ideo dicitur mathei
xxnij⸗ Furgent pſeudo criſti ⁊ pſeudo ꝓPhete
ad decipiendum ſimplices 7 tradent eos in tri⸗

bulacionem magnã et occident ad ogendum

pauidos ⁊ dabunt ſigna magna ut in exrorem
deducantur ſi ſieri poteſt eciã electi ad oommo

anteceſti nota quatuos Primo tempus dqa
poſtꝙᷓ predicauit tribus ãnis cũ dimidio⸗ da

nielis⸗xij⸗ Dixit daniel angelo Vlq; quo hinis

hoeũ mimbilium : Keſpondit angelus ⸗quia p
tempus et tẽpoꝛa a dimidiũ tempoeis ſcilicet
per tres ãnos a dimibiũ; Hebreus enim tem
poꝛis nomine accypit vnũ annum ⁊ pꝑ tẽpoera
accipit duos annos et ꝓ dimidium tẽpoeis ac
cipit dimidium annũ ſgeaindo notanda elt p
ſona ĩterſiciẽs que erit ipſe cuſtus:ij : ad thel
ſał:ijiquem dominus iheſus interſiciet ſpiritu
eis ſui a uel michael ĩterſiaet miniſterio xpĩ⸗
Tertio notandus ẽ loais ĩ quo interſicietur
quia in loo vnde aſcendit criſtus; in clũ ſali
cet in mõte oliueti⸗ danielisxi:Veniet in m
titudine magna ſupple exercitus ut contemt
plurimos a figet tabernaculũ ſuum ſupra mon
teʒz inclitum idẽ ſupra montẽ oliueti et veniet

ad ſummitatem eius ſalicet mont.is oliueti a
nemo ei auxiliabitur quando ſcilicet ocadetur
a criſto· ¶ Quartot Notandus eſt modus q̊
ocadetur ꝗᷓ erit triplex DOccidetur enĩ ſubito
Job: Subito moꝛietur: Interſiciet᷑ abſqʒ ma
nu hominis: danielis octauo⸗Sine manu con

teretur⸗ Item interficietur publice⸗ Job · Vidẽe

tibus cunctis precipitabitur ; De die autem il⸗
la ſclict iudicij vel aduẽtus anticriſti nemo
ſcit: Jupta illud Marci:trede cimo⸗ De die au
tem illa:ac: Et mathei viceſimooctauo⸗aduẽ 5

tum autem antixpriſti precedẽt quatuoꝛ Pꝛi

mo romani impeꝛij diſſenſio et diuiſio in decẽ
regna ſecido ad theſſalonicẽſes ije Niſi vne
rit diſceſſio aαπ Secundo inobediencia eccle —
ſiarum ab eccleſia vomana: Tercio generak
cõcitacio prelioum: mathei vieſimoquarto⸗
Surget gens contia gentem 7 regnum aduer—

ſus regnum: ⁊c. Quarto⸗ Enoch a Helie pe

dicacio Apocaliphs vndeagmo: Dabo duobus
teſtibus meis a prophetabunt mille ducentis
ſexaginta biebus: ac⸗
Eyxplicit opendiũ de vi
ta anticeiſti ſub Anno
dui:· Mcccc-lxxv⸗

2
““
“
“
S

ſeries ſeu decurſus quantum ipſe intelligo ten

dit ꝙ dominus papa de veſtris tempoealibus
nichil poteſt ſtatuere quia non conſtat eũ ſup

tempozalibus veſtris dommniũ accepiſſe· Et ſi
noſipſi ex noſtris velmus probare dictis aut

ſcripturis totum pro nichilo dicitis quia noſ

trum ſcribere vt dicitis dominiũ nobis aut po
teſtatẽ ꝗqᷓ aliũde nõ venerat dare nõ potuit Dz;
ſi criſtianus vultis a aitholicus verus eſſe nõ
negabitis xpriſtum ẽrum omnium donninum
eſſe cui dictum eſt in pſalmo ij-Poſtula a me

et dabo tibi gentes ⁊ac: de quo eciã ſcriptũ eſt
quia ipſe eſt rex regum a dominus dominanciũ
Iſta non ſunt noſtra ſed dei vꝛba nec nos ea

ſcripſimus ſed ea miſit dommus et ſpiritus
ſanctus dictauit Et quis dubitat illum ſtatue
xe poſſe quem conſtat vniueꝛſoꝝ do mmũ eſſe.
HMiles Nullo modo diuine po teſtati vel do

mnationi reſiſto qa criſtianus ſũ et eſſe wio

et ideo ſi ꝑ diueꝛſas ſcripturas oſtenderitis ſũ
mos pontiſices eſſe ſup omnia tempoealia do
minosneceſſe eſt omnino reges et principes
ſũmis pontiſicibo tam ĩ ſpiritualibo ꝙᷓ; 7 in tem
poꝛalibo eſſe ſubiectos ¶ E

ex ſupioꝛibo poſſe oſtẽdi Tenet ent ſides noſ

tia pet rũ apoſtolũ pro ſe et ſuis ſucceſſoꝛiba

M H S H

Focus O Salance

N

2 3 4 5 6

1

Copyright 4/71999 VxyVMaster GmbH wWwwwW.yXyVmMaster. com

VierFarbSelector Standard“-Euroskala Offset