Hf204_qt

—

NI12c511933015 021

IIHIIInnnnnuanhoo. .uou

*

Piſpu tacio ĩter clerieum et tmilic ſup poteſta
te prelatis eccleſie atqʒ prinapibz termi com
miſſa ſub foꝛma byalogi inapit ſelicite
Lericus ſermonis ſui exoꝛdium ſub
hac foꝛma poſuit dicẽẽs: Miroꝛ op
time miles pauais diebʒ tẽpora mu
frata: ſepultam iuſticameuerſas le
ges luta calata: ¶(Diles: Grandia verba ſũt
iſta et ego laytus qui ꝙuis paucas puer didi
cerim lis non tamen ad ꝓfundũ veni ut tam
alta verba a me poſſint intelligi Et ideo vene
ñde clerice ſi mecũ deſideretis habere colloqui
um planiorẽ opoꝛtet accipere ſtilñ (Elerxiais
Etate mea vidi ecciãm in honore magno apè
reges pricpes a nobiles vniſos haberi a nũc
video econtia miſenda Eccleſia facta ẽ wbis
omnibo preda exigunt᷑ a nobis multa. dantur
nulla= ſi noſtia bona nõ damus mpiunt᷑ a nob
cnailcantur iui noſtea libertates effringunt
(Hiles:⸗ Non facile credã regem cuius cocili
um ſüt clerici iiuſte agere wbiſcum aut apud
eos pire ius vꝛm̃ Cleriais: ymmo certe cõta
om̃e ius ĩiuras innumeras ſuſtinemus ¶
les: Sare vellẽ quid waltis ius Eleric? Jus
wo decreta patrum ⁊ ſtatuta romanorum põ
nſñiaum Miles Gue illi ſtaaaunt ſi de tempo

* rr „*

ralibus ſtatuuntwbis poſſunt ium eſſe nobis
cero non ſunt: Nullus enim poteſt de hijs ſta
tuere ſup que conſtat ipſum dominium non ha
bere: Sic nec ffrancorũ rex poteſt ſtatuere ſup
imperium nec impatoꝛ ſup regnũ Et quemad
modum terreni principes non poſſunt aliqd
ſtatuere de veſtris ſpiritualibʒ ſuper que nõ ac
ceperũt poteſtatem ſic necws de temporalibꝰ
eorum ſup que non habetis autoꝛitate : Vñ fri
uolum eſt q̃dquid ſtatuiſtis de tẽ pomlibꝰ ſux
ꝗᷓ poteſtateʒ nõ accœpiſtis a deo⸗Vnde nup mi
chi riſus magnus fuit cum audiſſem nouiter
ſtatutum eſſe a domino bonifacio octauo ꝙ ip
ſe eſt et eſſe debet ſuper omnes pꝛincipatus 2
regna:a ſic facile poteſt ſibi ius acquirere ſuꝑ
rem quamlibet cum nõ reſtat niſi ſcribere quia
totum erit ſuum oum ſcripſerit a ſic totum erit
xeſtrũ a vbi ſtatuere nichil aliud eſt ꝙᷓ ſibi te
nere velle⸗ Nich il ergo aliud erit ius habere qᷓ
velle: non habet ergo niſi ut ſcribat : hoc wlo
ius eſſe aim wluerit caſtrum meum vil villam
meam agrum meum aut peoiniam a theſauxꝝ
habere⸗ Nec latet ws ſapientẽ clericũ ad quan
tumws deducat iſta diſputatio wedirull 4 Cle
riais: Fatis acute domine miles et verſute iſta
cõtra nos ꝓtuliſtis et ad hoc tooꝰ ſ mõis vẽ̃i

ſeries ſeu decurſus quantum ipſe intelligo ten
dit ꝙ dominus papa de veſtris tempoealibus
nichil poteſt ſtatuere quia non conſtat eũ ſup
tempoꝛalibus veſtris dominiũ accepiſſe· Et ſi
noſipſi ex noſtris velimus probare dictis aut
ſcripturis totum pro nichilo dicitis quia noſ
trum ſcribere vt dicitis dominiũ nobis aut po
teſtatẽ qᷓ aliũde nõ venerat dare nõ potuit D;
ſi criſtianus vultis a atholicus verus eſſe nõ
negabitis xpriſtum ẽᷣ᷑rum omnium donninum
eſſe cui dictum eſt in pſalmo ij:Poſtula a me
et dabo tibi gentes ac· de quo eciã ſcriptũ eſt
gquia ipſe eſt rex regum a dominus dominanciã
Iſta non ſunt noſtia ſed dei veꝛba nec nos ea
ſcripſimus ſed ea miſit dominus et ſpiritus
ſanctus dictauit Et quis dubitat illum ſtatue
re poſſe quem conſtat vniueꝛſoꝝ dommũ eſſe.
¶ Hiles · Nullo modo diuine po teſtati vel do
mnationi reſiſto qᷓa criſtianus ſũ et eſſe wo
et ideo ſi pꝑ diueꝛſas ſcripturas oſtenderitis ſũ
mos pontiſices eſſe ſup omnia tempalia do
minosneceſſe eſt omnino reges et principes
ſũmis pontificibo tam ĩ ĩ ſpiritualibo q; in tem
poꝛalibo eſſe ſubiectos⸗ ¶ Ele 1
ex ſupioꝛibo poſſe oſtẽdi Tenet enĩ ſides noſ
ti pet rũ apoſtolũ pro ſe et ſuis ſucceſſoꝛiba

inſtitutũ eſſe plenum vicarium iheſu xpriſti et
certe plenus vicarius idem poteſt quod et do
minus eius cum nulla excepcõe nulla poteſta
tis diminuicõne vicarius ĩſtitutus · Si eꝛgo
non negatis ppriſtũ de veſtris tẽpoꝛalibo ſta
tuere poſſe qui dominꝰ ẽ celi et teire nõ poteſ

tis ſine rubore ean dem poteſtatem ypriſti ple
no vicario denegare ¶ Mileg Audiui a viris
ſanctis ac deuotiſſmmis duo tempa in xpriſto
diſtingui alteꝝ hũilitatis et alteꝝ poteſtatis
PHũili tatisavſqʒ ſuã ꝓaſſionẽ ꝓoteſtatis:poſt
ſuam reſuꝛtectionem qũ ipſe dixit: data eſt m̃
oĩs poteſtas in celo et in terra mathei vltimo
Petrus autem conſtitutus eſt xpriſti vicariꝰ
pro ſtatu humilitatis non pro ſtatu gloꝛie et
maieſtatis non enim factus eſt xpriſti viuriꝰ
ad ea que xpriſtus nunc agit in gloꝛia⸗ ad
ea mitanda que ppriſtus egit humilis in ter
ia quia illa nobis neceſſaria ſũt- Illam ergo
poteſtatem ſuo vicaꝛio commiſit quam homo
mortalis exercuit:non illam quam gloeiſiatꝰ
accepit:· Et vt iſta peꝛ ſcriptums quas indu
citis oſtendamus de eiſdẽ ſcriptnis wb teſti
monium ꝓſeremꝰ?⸗ Ipſe enim xpꝛiſtus dixit
pilato regnum meum non eſt de hoc mundo
ꝙ non venit mimſtraꝛi ſed miniſttare· Nuce ij⸗

Hoc teſtimomũ adeo maniſeſtũ eſt ut hoĩem
rveſiſtentẽ poſſit ↄfundere a ceruicẽẽ qnamcãqʒ
duñ̃ obterere Et hoc ſi dixit iheſu quidam de
turba: magiſter dic fratri meo nt diuidat me
cum hereditatẽ At ille dixrit ei· O homo quis
me conſtituit iudicem et diuiſorem ſuper ws
luœ xij quditis ergo apte criſtũ in temporali
bus nec iudicem nec diuiſorem conſtitutum er
go in ſtatu illo ſuſepte diſpenſaconis nec tẽ
potale regnum habuit nec eciã affectauit ym
mo am illi multplicatis panibus comederent
ſugit et in omiſſione petro facta non claues
regni terꝛarum ſed claues regni celorum tra
didit Et⸗ hebreorum põtiſices conſtat regibz „
fuiſſe ſubditos et a regibus quod prodil a w
bis abſit fuiſſe depoſitos: Et ut ſaas eriſti
vicarium ſpirituale regnum non ad tempoæale
ſeu dominium aſſumptum/accipe ab inſo pau
lo nec minus clarũ teſti moniũ Diat einm ſic
mnis pontifex ex hominibus aſſũ ptus pro
hominibus cõſtituitur in hijs que ad deum ſuͦt
nõ ad gubernandũ terrenũ dominiũ ſʒ ut offe
tat dona et ſacriſicia ꝓ peccatis: Vides ergo
ꝙ preficitur pontiſex in hijs que ſunt ad derm
cũ paulis thimotheo ſcribat nemo militãs dᷣo
ſeailaribz negocijs ſe ĩplicet· Natet ergo cril

tum regnum temporale nõ exercuiſſe nec Pe
tro cõmiſiſſe Raʒ ⁊ petrus dicit actuum ſexto
capitulo Ron eſt equm nos derelinquere ver
bum dei et miniſtrare menſe ideſt tempomlibꝰ
diſpenſandis Et quamce poſſint aliqua tem
poralia per ipſos pontiſices diſpenſari ſatis
tamen patet ꝙ non debeant ĩ terrenis regnis
et principatibus gubernandis⸗que totum ſibi
endicant occipari: Vnde autoꝛitates quas
induxiſtis ſuperius domine clerice ſclicet poſ
tula a meacια 1 eſt rex tegumia7:nõ ad
ſtatum primum pertinet ſed ad ſeaundum In
quo primo ſtatu ſic patuit ꝙ xpriſtus nullam
poteſtatem temporaleʒ exeraut ymmo a ſe pe
nitus abdicauit et in hijs ſolum a non in alijs
que ad diſpenſacionem noſtre ſalutis exereu
it Petrum ſibi vicarium deſtinauit quem nec
militem fecit nec coꝛonauit in regem ſed in la
cerdotem a epiſcopum oꝛdinauit· Qõ ſivultis
ad huc otendere xppᷣi vicarium eam ptãtem ĩ tẽ
poralibꝰ habere quaʒ xpᷣus habebat ĩ celis nõ
quam xpᷣus eyxercebat in terris: Foeſan iſta x
tinacia non erit in ſine vobis gracioſa quod
wbẽᷓ patebit ſicCõſtat enĩ euilibʒ ſideli de deo
ſapienti ꝙ ſi preciperʒ deus peoiniaz ſuã agꝝ
ſuum ã vineã alteri cuilibet dare ſine caucione

uulla petita racione nulla expteſſa cognicione
ſtatim deberet obedite · Di ergo cõtenditis pa
pam eandem poteſtatẽ habere: ergo concedere
neteſſe eſt ꝙ omnia veſt a bona a noſtia poteſ
tis ſine cauſe cognicione aui wlueritis nepotu
lo vel conſanguineo dare : tollere pricipatus a
regna et eis dare ꝓ veſtre libito wluntatis⸗ ſz
ꝙ abſurda ſunt iſta ws videte: et vtrum pla
cerent ſi wbis hec fietent reſpondeteQõ ſi a
tanta abſurbitate recedere p viuam mcionem
congimini et papa coget᷑ renlite⸗Tenẽdũ eſt
igitur ꝙ non accepit intempoꝛalibus tan tam
poteſtatem ipſe criſti vicauus ſed eã ſolã quã
criſtus in ſua humilitate exerant et oſtendit
¶ EClernaus ⸗negatis o miles eccleſiam cognoſ
tere de peccato⸗ ¶ Hiles: Hoc abſit ⸗Nam qᷓ
hoc neganerit et penitẽciam a conſeſſionẽ ab
negabit ¶ Elericais. Di quid iniuſte agit᷑ pec
catũ eſt : Et qui habet cognolcere de peccato
cognoſcet de iuſto et iniuſto · Cũ ergo iuſtum
et iniuſtum in negocijs rerũ tẽpoꝛaliũ ſit con
ſeqnens eciam eſt ut de cauſis tempoæralibus

debeat iudicare ( Hiles⸗Argumentum iſtud

coꝛnutũ eſt anus vanitas et infirmitas per aa
gumentum ſimile repellendum eſt · In ſuſpen
dendis latroni bus alijſq;ʒ damnandis haber

iuſtũ a uiuſtũ a petm̃ etiã:· Ergo etã rcõe pec
cati debʒ pap̃ de ſanguine iudicare ß plumeũ ẽ
arm̃ ideo leui reõne ſufflati Runc reſtat nob
oſtẽdere quomõ veſtra cognicio dñe clerice cirr
ca iuſtum et miuſtuʒ ſeaindum legas hũanas
que de talibꝰ ſanxerũt ſit de tempomlibus iu
bicandis⸗Fed ſeaundum quas et ſub quibus pxp
ſonis ſubiectis omnibus eſt videndum Oa
niſeſtum eſt ergo illum debere ſeaundum leges
zudicire et ſeaindum ealdem de iuſto a iniuſto
cognoſcere cuius eſt leges condere et habere in
terpretari eyponere et cuſtodire facere ? graua
re et mollere eum vide bitur expedire⸗Si ergo
vos in iudicio temporalium ſimul vultis auam
illo cõtendere aut cõairrere cognoſcẽdo de iuſto
et iniuſto iam contra ſcripturam veſtraʒ aratis
cum boue et aſino ⁊ cum principe dicente hoc
eſt niſtum pontifer dicet hoc eſt iniuſtum fi⸗
ct quod dicʒ abacik propheta In precpicium
factum eſt iudicium cõtia dicẽte potencioꝛe à
ter hoc lacrata eſt lex: et non peruenit vſqʒ
ad finem iudicij qavere nõ ert hoc iuſticiaʒ et
iudiciũ facè ĩ teraa ſ̊ iuſticiã a iudicũ in tra di
lace rare Et ego oñdã voð ᷣm paulũ vñ vr̃a oog
nicõ debz ĩcipe pncpes ſuo niẽ de iuſto ⁊ ĩiuſto
cognolcẽt. et eiꝰ fraatrez vnuſquilqʒ ſiait tene

attendet ei obediet ſiait ptecipit᷑ deuk⸗/xvij⸗
Si quis autem tumente ſupbia non obedierit
eius im perio nec princeps auus fuit officium
mudic andi habet poteſtatẽ reſiſtendi vel coer
cendi tunc inapit veſta cognicio quia tunc ac
cedere debet veſtra monicio dicente apoſtolo

paulo ad titucain admone illos principibus
et poteſtatibus ſubiectos eſſe a ſubditos: et
ad romanos:riijac: Omnis anima ptãtibʒ ſub
limioꝛibʒ ſit ſubietta:Dbi eciã maleficia et ſec
lera manifeſta ſunt veluti prede mpine et ſimi
lia nec eſt qui velt aut poſſit coorrigere RPon
enim nego vos in his caſibus debere vel pol⸗
ſe veſtram potenciam exercere ſed non de nſto
vel miuſto quia de hoc non habetis cognoſce
re aut manum ad hoc apponere⸗ Et aim mani
feſtũ fuerit atqʒ per ſentẽciã iuris aut euidd
ciam ſceleris que nulla egent cognicione tunc
poterit ad ws iſta materia et foꝛma de quibʒ
dictum eſt ptinere.alias ſi ꝓpter peccati colli
gantiaʒ vultis de prenotatis caſibus cognol
cere non reſtat niſi fores prinapũ claudere le
ges ſilere et decreta pricipũ et veſtra ſola reſo
nare Artare ws wlo et vꝛgere vna queſtione⸗
vtrũ ſit vſtrũ de cauſa matrimonij cognoſcè⸗
et ego vado padue ꝓ quadã herebitate quam

peto nomine vroꝛis mee que habet in ea ſuc
cedere Videtis ꝙ mcõe matrimonij michi om
petit petere illam hereditatem NRũquid gpter
matꝛimonij colligãciam de q̊ habens cognoſcę
re debeo coram wbis de hereditate litigare Ro
bertus de flandria ꝓ vroꝛe ſua petens ducatuʒ
burgundie noĩe dotis debuit ne comm rege vel
epiſcopo litigare ymmo plane dicowb omnibz
clericis inhibendo ne cognicõeʒ de dote ot ra deũ
g iuſticiam vſurpetis cum ꝓmiſſio dotis mere
ct vere ſit pectõ tempozalis a ſepe firmari poſ
ſit regalibꝰ inſtrumẽtis Et quia wbis vſurpaes
tis aliena euenit wb illud vero dei iudicio q ĩ
eo nichil multũ pacietur Patz ergo qd ſit va
nũ et fꝛiuolum ꝙ ex tali vidnitate velitis weᷣ
ſingere colliganciam in cognicone cauſaruz ꝙ
uis ad hec omnia vnum ſolum debet wbis ſuf
ſicere quod ſupra memorauimus de euangelio
luce dicente domino Iheſu O homo quis me
conſticuit iudicem et diuiſorem inter ws LBſtẽ
dit enim maniſeſte ꝙ ſeaundum eam poteſta
tem quam homo mortalis exeraiit non pertt
nebat ad eum de hereditate iudicare ⸗ ¶Cleun
ais: Nonne debent temporalia ſpũalibꝰ de ßui
re ergo tempalia debent eſſe ſubiecta ſpũali
et ſpũalis pcãs tempalẽ debʒ regere ptateʒ

Oiles vere debent ſpiritualibus tẽpomlia de

ſeruire ſuo eaſu quia tenẽtur vᷣi cultoribʒ neceſ
ſaria miniſtrate:· Nam hoc õnis gens quaſi
natũ habuit et habet inſtinctum a hoc naturali
iue decreuit natum naturmns ut miniſtrantibz
creatori ſeu diuina œlebrantibʒ neceſſaria mi
niſtrentur et honoris debita et vite neceſſa a
prebeantur. Quod eciã phariſeis in lege quã
dñs moyſi tradidit ſacerdoubz habñdanter
et taute ꝓpuidit· nõ dominiũ tamẽ aut regnũ
tẽpoeale cõmſit: Et apoſtolus ad corinthios
Si ſpũalia wbis ſeminauimus nõ eſt magnũ
ſi arnalia veſta metamus Sed ſi wltis ſcre
quale dominiũ prebeat miniſtus accipite per
oꝛdinem verba criſti et eius apoſtuli paulii
Dixit enĩ criſtus diſapulis ſuis ad predianꝭ

militat ſuis ſtipendijs vmq;: quaſi diceret nul
lus: Et ſcriptũ eſt in lege moyſi:nõ alligabis
os boui tuiturant: Ecce quibʒ ws opanat xpᷣc
et paulus eius apoſtolus⸗Ntiqʒ oparijs et ſti
pendiarijs: NRumquid opemrij a ſtixendiarij
ſunt rerum domini⸗ Vides ꝙtempoꝛalia conce
dũtur wbis non ad domim uſeb ad vite ſubſi
dium : ad ſpiutualis miniſterij ſumptum⸗- Et

„

er lege moyſi compatamini boui trituñti ati
ſatis eſt accipere pabulum quamꝙᷓ ipſe ſuo la
bore impleat hoeꝛeum Et ꝙ dicitis ſpiutualeʒ
poteſtatem regere temporalem poteſtatem iaʒ
vobis eſt per apoſtolum paulum ſuperius re
ſponſum ibi ꝙ omnis pontifer er hominibus
aſſumptus pro hominibus conſtituituꝛ in hijs
que ſunt ad deum vt offemt dona a ſactiſicaa
yro peccatis et in hijs habent nos regere vide
licet que ſunt ad deum: ſed ad eccleſiam non
pertinet in hijs que foꝛis ſunt aliquid iudicã
dum ꝙ ſi ad huc contenditis ſummum pontiſi
cem ſuperioeem eſſe per omnia in deriſiones
mirabiles incidetis Di enim aum creatur pa
pa creatus ſit dominus omniumſſimili mcione
creare epiſcopum erit creare illius patrie domi
num a ſacerdos meus erit dominus aaſta mei
dominus meus quia ſicut poteſtas pape eſt
in toto ita poteſtas iſtorum eſt in illa parte
cui preeſt: eꝛgo ceſſandum elſt ab hac ſtulticia
ue ab omnibus irridetur et tantis ſcripturaꝝ
elementis ac mcõnibus confirmatur: RNam in
veteri lege dicimus nõ ſacerdotes a regibus⸗
ſed reges et principes a ſacerdotibus et pro
phetis adorari et eos ad ſe vocari et que place
bant regibus imꝑari⸗Et in hijs que interdum

errauerant publiea diſpenſacione tempoꝛ aliũ 6
increpari vt tercio regũ pmo et qrto capitulis
¶ Lleriais⸗Diror ꝙ dicitis ſuper diſpenſacd
one tẽpoꝛalium regem aꝛguiſſe pontiſicem HDW
Niles Vos eycitatis canem dormientem et
cogitis me loqui de hijs que ante non cogitaui
(Eleꝛiaus Eycitetuꝛ canis a latret: ¶ Miles
Quoniam yvti neſcitis vtilitate et paciencia
principum timeo ꝙ poſt iuſtum latratim ſen
cietis ct moꝛſum (Eleriais⸗ Qund intereſt re
gum et principum ſupeꝛ diſpenſacione tempo
ralium noſtrorũ · ipſi ſua habeant a noſtra no
bis dimittant · ¶ iles⸗ NRoſtra multum ĩt iteꝛ⸗
eſt per omnem modum⸗ Numqud non inteꝛ
eſt nũ cira ſalutẽ animaꝝ niirũ ſupeꝛ omnia
ogitare Humquid nõ intereſt noſtꝛza pro pa 4
xentibus moꝛtuis debita pro ſequi obſequia et
eciam ob ſequia poſtularea nonne wbis a pa
rxentibo noſtris ad hoc ſũt noſtia tompoꝛalia
bata a cpioſe miniſtrata vt ĩ ailtu diuino to
taliteꝛ expendantur · ſed certe nichil facitis m
de ſed omnia veſtꝛis neceſſitatibus applicatis
qbue per elemoſinas et opeꝛa mitatis ĩ viſce
ribus pauperum claudere deberetis?« Nonne ẽ
neceſſe ꝙ peꝛ huiuſmodi ſãctiſſ ma opa moꝛ⸗
tui iuuarentur a ſaluarentuꝛ viui⸗ Nõne am

ea ad propria expenditis ſupflueq; conſumi

tis et ea ontn intencionem danciũ et eciam
quodammodo accipiencium diſpeꝛgitis male

vtendo⸗ vinos et moꝛtuos leditis et viuis et

moetuis dampnabiliteꝛ deꝛogatis · Nonne ei
qui non vult militare auferetur ſtipenduum
Et certe vaſallus non implens ſeruicium me

rito peꝛdit et feodum Et vt wbis ponam ſu

peꝛ hac queſtione ſilencium: et ꝙ ſuper hoc
noſtrum ſit delere et temed ium apponere acci
pite foꝛtiſſimum et apertiſſnmnum capitulum
ſcꝛiptuꝛe ſancte ſecãũdo paꝛalipomenõ decimo
quarto capitulo Legit᷑ enim de rege ioas: ſe
citqʒ quod bonum eſt coomm domino et cunctis
dieb⸗ ioiade ſaceꝛdotis a de eodem ẽ ge legituꝛ
quarto regũ duodecimo capitulo Vocaut ꝛeyx
ioas io iadẽ pontiſicẽ et ſaceꝛdotes dicens eis
quare ſartatecta nõ ĩſtauratis templi:Nolite
eꝛgo peomniã reape a populo amplius iuxrta
oꝛdinacionem veſtram ſed ad inſtauꝛacionẽ po
puli reddite eam pꝛohibitiqʒ ſunt ſatdotes
accipẽ pecuniam vltra a populo Vides ergo
quod laudatuꝛ rex ioas a domino qui airam

accepit vt oblacionem iupta ĩtencionem dan

cium expenderentur in ailtum diumnum Hoc
eſt ad inſtauracionem templi:

— — — ——

Jaubat enim regem ions deus vt oſtenderet

ꝓꝙ non delinqueret quia non cupiditate ſed pi
etate non ambicione ſed religione id faceꝛet⸗
Ad tollendã ſuſpidonẽ rex teſtem wolebat ha

bere ipſuʒ pontiſiem ut ſequit: Cumq; viderʒ

nimiam peauniam ĩ gazophilatio aſcendebat

ſcriba regis et pontifer effundebantqʒ et nu

meãbãt peainiã ꝗqᷓ inueniebat᷑ in domo domi
ni et dabãt eam iuxta numerum atqʒ menſu
tam in manus eorum qui preerant commenta
rijs domus domini⸗Ecee laudata eſt regis re
ligio q̃ curam geſſit ut bona ullius veteꝛis ecce
ſaluarẽtur ſollicite ⁊ expenderentur veligioſe

Fcio quod durum ſit wbis hoc audire aum ta
men nichil refero niſi verba ſcapture . Dictum

enim wbis eſt ſuperius ꝙ hec accepiſtis om
nia ad vite ſubſidium et ad ſcẽ milicie ſtipen

dium ad victum habendum a veſtitum quibus

duobus dicit apoſtolus ſe eſſe contentum⸗ et
qtquid ſupeſt inpios vſus pauperum et miſe

rias egrotancium er pendere debetis Guod ſi

non ſceritis multum noſtra intereſt de eiſdẽ

auram habere ne animas moꝛtuorum ſaluteʒq;

viuorum def audetis⸗ (Cleru akar ſtezonn
bona ſi non tulit ſed in vſus eccleſiaſticos ex

pendit: ws autem hodie bona noſtia tollitis qᷓ

non in religioſos vſus.ß militares tumultus
bellicoſos claſſes expenditis:Vnde exemplum
quod induxriſtis veſtꝛis opibus aduerſatur et

veſtrim violenciam ſolũ colo at: ¶ iles⸗ Sẽ
per in malum vẽm conti ſtimulum regũ calci

tratis Eſt ne hoc wbis moleſtũ ꝙꝙ de bonis ec
cleſie ſecũ tollũt nepotuli vri 7 vſangumei ali

eq; pſone interdũ ĩhoneſte:Gz wb elt oĩno in
tolerabile ⁊ moleſtum ꝙ rex manſuete petit a

vobis et ꝓ gracia accipit ꝓ veſtia ſalute et de
fenſione eccleſie et bonoꝝ veſtroꝝ: (Eleriais⸗
Me miſerũ pellemqʒ meam tollitis cum carm

bus et hoc appellatis ſalutem⸗ (Miles⸗ oy

ſtrepite ſ̊ pacienter audite · cõſidetate vianos
vſtros ſuis egere a ad veſtuz reſpicere· Vi de
ſiceret regis poteſtas qualis eſſet reqes væſtia

NMonne nobiles egmi a prodi gi ſi cõſũpſiſſẽ Et

ſua conuerterentur adveſtia⸗ ergo regia manꝰ?
veſter murus eſtipax regis pax veſtra:ſalus re
gis ſalus veſtra:Que ſi deeſt aut foꝛſan eſſet
ſubtracta vel peccatis veſtris exigentibꝰ a w
bis diſcederet a vicinis ſupia bona veſtia craſ

ſanttibꝰ nũc exigẽtibꝰnũc minãtibꝰ atqʒ vaſ

tãtibꝰ bona vr̃aſgerimĩ oĩbus ſexuire: Si ve
lias proꝛſus bona veſtin pire quãta velitis tunc
redimere quod manus regia rediret ſicut pus

Videus ergo eum paum regi tiaditis quomods

ſalutẽ veſtiram redimit quando omnia bona we

ſtia deperdenda ſaluat⸗ Ced ſiant ws ſemper

ſiiſtis beneficijs in giati ſic eſtis nunc in vris

profectibz queruloſi Quid ſi manus hoſtilis

cege cadente regnum inuaderet nonne omnes

medis à apinis niteriretis a ferocitatem bar

baricam quam wbis iĩplaebile; ſentiretis re
lictis ſedibus territi et attoniti fugeretis ⁊ to

tum pderetis qui modo ſuper minimis doletis

Qas Ki reges et prncipes ſuis ſtipẽdijs ſuiſqʒ
igulis tenentur ws defendere ſeqʒ moꝛti ꝓp vxx
is gratis expon ere et ws ſub vmbia qnieſc⸗
re medere ſplẽdide iocunde bibere ſuper lec
tos oenatus qnieſcere quiete doꝛmire et ĩ ſtia
mentis mollibʒ laſiuiꝛe Ergo a ws vere eſtis
ſoli domini⸗reges vero et principes veſtri ſerui
Et aln pro wbis et res a pſonas offerũt mo⸗
ti⸗ Si datur pſonis eccleſiaſticis requies nõ
eſt magnum ſi pro pſonis ſetuent opes: Voc
bicitis eſſe durum ſed nõ quieſaus donec mo
re ſolito couicti fueritis ac ecam confutati di
umis quibus non poteſtis obuiare ſcripturis⸗
Naã de ioas rege ſupiꝰ memoꝛato ſeabit gr to
regũaxijac a et ij⸗ palipomenõ:xxniijc Quã
obrem tulit ioas rex iuda õma ſanctiſiata ꝗᷓ

eonſecmueſit Joſephat et daron et moſa pa

ter eius rex iuda et que obeulerat et vniueꝛſuʒ

argentum quod inuenire potuit in theſauro
templi domini et palacio regis miſitqʒ aʒaeli
regi ſirie a reœſſit a iheruſalem Ecce aperte
ꝙ pro redempcione populi accpit ea que cõ
ſecrata erant in templo domini:non tamen pe
percit regis palado: quando tulit iſta de tem
plo Et eodem modo quarto regum deamo octa

mat

uo capitulo legitur ſic de ezechia rege ſancto
In tempore illo cõfregit ezechias valuas tem
pli domini et laminas auri quas ipſe affixerat
⁊ dedit regi aſſirioũ : Qð ſi dias ꝙ Ezechias
egit male rũdeo ſic Si ipominon⸗
xij: Ezechias nõ rephendit in oĩ bꝰ? operibꝰ ſu
is preter ꝙᷓ in legacione pncipum babilonis
Quis ergo damnabit quem in omnibus ſcrip

tura laudabit Di erntis non intelligentes

ſeriptutarum veritatem quid ergo contra reges
et principes contenditis Tegitur enim ma

thei quinto apitulo Ron propter loamm gen

tem ſed propter gentem locum dominus pree
legit non eſt ergo parcendum eccleſie mate
rali vbi diſcrimen im minet genti crſtiane q;
ſanctus Ezechiel et Joſephus intellexit et ſide
liter ad impleuit Si enĩ bona vꝛa ſũt eccleſie

tp

ſtan
da?

temr

piu
tatr

pa

tant
eech

tan
bil

ſueti
can
quie
ſiy
erge
woe
val
ſüt
Qu
ope
ſtes

pa
tꝛſin
auro
gaeli
erte
26

n pe
tem
cti
icto
tem
et
hias
mxx
nis
top
nes
ges
114
gen
ree

he

*

ct populus in eccleſia eſt quanto iuſtius ſub
ſtancia ĩ ea vbi ſalus populi pẽdet expendẽ

da ẽ⸗ Vnde domin? mathei⸗xija c⸗ Dico wbis
qꝙ templo maioe eſt hicenec dubium elt quin
templum ſpirituale quod eſt homo digm ſit
materiali a tẽplo lapideo Intelligat eꝛgo rex

pius a prudens in hijs verbis domini deiwlũ

tateʒ nec vlteriꝰ? queãt autoritatem Rec eſt

paꝛcẽdũ materiali templo nec hijs que dedi

cata ſũt templo ut ſalꝰ reddat᷑ a pax pericli
tanti populo crſtiano: Nec eſt blandiendũ
eccleſiarum ſupf luitati ymmo ſucouxrenduʒ
tante gentis neceſſitatii quia rex ea que H/
bi liaunit iure diuinovult facere aim beneplada
to veſtro nõ veremini exaſpirate vegem in mã
ſuetudine wbiſaim agẽtez a ſolita bemuolen
ciaws regentem⸗ Cauete a verbis ſalomonis
quia ira regis nuncius eſt moꝛtisElericꝰ⸗
Gi poſſunt reuocari que ſemel deo ſũt donata
ergo irritari poſſunt omnia wta⸗ ¶Miles⸗
Hoc nõ eſt que deo data ſunt reuocare ſᷣ ill

vſibus quibꝰ fuerũt data applicarei Que enĩ

ſũt deo data eo ipſo ſunt pijs vſibus dedicata

Ouid enim poterit ſanctius eſſe ꝙᷓ criſtiani

populi ſalus æ quid precioſius domino qꝙᷓ; ho
ſtes taptores a iterfectoꝛes arcere a populo

eriſtiano a ꝙᷓ; paœ m ſubiectis ſidelibus eme Adait
re ECum ergo in hijs bona eccleſie expendunt᷑ ſiuut
vere vibus quibus fuerant dedicata reddun aauſb
tur⸗ ¶Eleuais: Bi ad ſacias ſcripturas recu mnmnmn
ritis quare libertates noſtras infringitis quas qui
liber tates conſtat nos ex ipſis trayiſſe ſcriptu fſod
ris: dommꝰ? enim interrogat petrum: mat hei ddn
decimoſeptimo⸗ Reges terre a quibus accipiũt uaupt
tributum⸗a ſuis: an ab alienis⸗ It ille dixit r
Ab alienis⸗Dixit illi Jheſus⸗Ergo liber ſunt (Eol
filij⸗ Vt autem non ſcandalizemus eos Dade ad er in
mare et mitte hamum et illum piſcem qui pri diaa
mus aſcendit tolle⸗et aperto oꝛe inuenies ſta buti
. terem⸗ ſume illum et da pro me et te⸗ Vides £ ðU
miles ꝙ clerici ꝓpriſti ſexuicio mancipati om Her
nino ſunt liberi«¶ Miles· Si euangelium be ſno⸗
ne reſpicitur: a ypriſto ſolo cenſus ſiue didtag Aulbe
ma petebatur: JIdeo pro ypuſto dari videtur ee
iſta reſponlio⸗ ipſe enim eſt filiꝰ dei:filiꝰ regis dus
magi: Et ſiait filius regis maioe eſt preſde⸗ an
ſic filius dei maioz eſt æ maioꝛ erit eſare a ſic DdDar
illa reſponlio proprie videtur eſſe pro xpriſto. ikeci
Attamen quia illi qui princi paliteꝛ miniſtrant oe
rvegi nullatenꝰ ad publiea onera ſunt trahẽdi⸗ tno
concedimꝰ ꝙ clerici in ſuis peꝛſonis ſunt libe min
ri Dico ꝙ nõ de cõiugati vita ⁊ ↄueꝛſacõe layci ð”ð?

eme
unt
ddun
wa

as
a
thei
irit
ſunt
ad
ie
ſta
on
nbe

Ntre

ugis
ſide⸗
aſie
aſto⸗
ant
di⸗

aa

qui nõ ad honoæ dei in faudem domini lt

ſi ut patet ad oqulum non tonſumti. ſed clerci
criſtum ſequentes ut petrus et ſacuis altarbʒ
mandpati cõcedimus inquantũ plane de hija
qui liberi ſunt non dico clare per euangelium
ſed qnia euangelio et eorum officio videbat
conſonum indultum eſt eis hoe pruilegium Pn
cipum. Nam ab oeigine eccleſie dixit palułs
ad romanos pinj⸗ mnis amma poteſtaabus
ſublimoꝛibus ſubdita ſit:et poſt · NRõ ſolũ p
ter iram ſed ꝓpter conſcientiam et po ſt: ibidẽ

dicitur; ſieddite omnibz debita : aui tributũ tri

butũ caui vectigal vctigal: Videtis ergo ꝙ oĩs
anima erit ſubdita ⁊ vettigalis et tributaria⸗

BSed ut dixi nũc eſtis in perſonis liberi q̃a olk

fitio criſti manapati numquid ꝑ hoc a eadem
libertate gaudebunt et agriGi enim eccleſia
emerit cenſualem agrum numquid aui ſoluen
dus erat cenſus pdat eum ¶ Clericus⸗Non de
cenſib; ſed be exaccionibus ſermo eſt (Qiles

SHiait ego ſup certos agros habeo certũ enſluũu
ſc impatur ſuper oꝛbem terrarum pro defenſi

one reipublice aim opoꝛtunum fuetit pro aꝛbi
trio wluntati 5 poteſt leuare tributum⸗ Clara
enim ttione cõcedit᷑ ut reſpublia reipublice

ſumptibus defend atur:a quecũqʒ pars gaude

at iſta defenſione equiſſ imum eſtvt cum alijs
ponãt humerũ ſub ouert. Si ergo minꝰ iuſte
poſſeſſiones ſubdite ſũt ad onus publicũ quã
tum ad ãnuum cenſum ad quẽaumqʒ tran ſeũt
ſemper erunt ſub onere hoc vbi neceſſitas ſii
erit ceipublice Sicut cum alijs indigẽt ſempeꝛ
defenſione Oð ſi dicitis ꝙ contia hoc preſcnp
ſiſtis longa vſi libertate reſpndemusw bis ꝙ
quanto benignitate principum fuerit libertas
veſtra longioꝛ tanto vbi maioꝛ apparet neceſſi
tas ⁊ de bz eſſewluntas prompcioꝛ ad ſubueni
endum⸗ Nam et irrdet ſcriptura veſtiam pre
ſcripcionem aim a ſalomone vſaz ad Joas⸗ et
a Joas uſqʒ; ab Eʒzechielem nõ legit eſſe –
qð tamen Ezechiel prefecit · Dann et multe a
uitates prauilegijs et conſuetudine ab exactio
mbus libere pacienter ſoluerunt et ſoluunt ho
die quod placuit principi pro deſenſiõe regni
vel oĩtatibꝰ vel perſonis· Et ſi deuꝰ vt dictuꝛ
propteꝛ in gatitudinem reuocat peceatorum
remiſſionem: videatis ne propter veſtũñ rebelli
onem non meriamini Non minus ſed etiam
plus onerari et tandem fauiltate ſimul ct pote
ſtate denudari⸗ Elericus ⸗Numquid per re
ges tollende ſunt gracie nobis per leges cõceſ
ſe a peꝛ beatoꝛum pꝛinapum pꝛiuilegia ſancte

ceclen

amhii
ſices
recko
ſice mn
Wem⸗
ſalus
ape
ſeaun
ta rat
rerüt

ſe ampliſſima wbis prꝛiuilegia per bonos ponti
adH fices indulta:. Scire vero debets ꝙ quicquid
ſiet rectozes reipublice faciunt ad vtilitatẽ reipnb .
e⸗ lice intendunt et ad eam habentes ocuilũ iuxta
ſen illam regulam⸗ Cuncta diſponunt intãtum qy
ix ſalutẽ reipublice ſaluti pꝛopꝛie quod eſt in piᷣ
390 cipe gloꝛioſiſſimũ ante ponũt exẽplo daiud
tis ſeaundo regum⸗ Unde conſtat a teſtimonio æ rec
ſſi ta ratione eos cõcedeꝛe quatenus poſſet ĩ pol
eni terũ reipublice dero gare⸗ Vnde plane colligiẽ
pe in omnibus priuilegijs hoc exceptum ſailicet
44 yrt niſi piuilegium indultuz videat᷑ in poſterũ
cüG reipublice nocaam vel pꝛo ardua neceſſita
ra! te vel veilitate reipublice manifeſta mutandũ
tio Igituꝛ non eſt dubium quin pro regni neceſſi
ho⸗ tatabus giatias wbis indultas legibuſq; ſanx

i4“ itas poſſunt altiſſimi principes cõſultioei ſuſ

n un
an pendere mtione et ſecundum eyigenciã tẽpoꝛis
uum vt muenimus per ſalomonem ſapientiſſ imũ ĩ

uè pena furti aliquid lege diuma mutatuz Ele
ricus Impatoꝛes ſanperunt iſta non reges et

am . Be⸗
vee/ ideo per bonos impatoꝛes miles nũc ent le
re gum gubernacula modermi ¶ Miles hoc reſ

D ponſum eſt blaſphemie: Et quoniam vt videt

ctte aut oeiginem igno atis regni aut quod vider

verius illius altitudini inuidetis ſi karoli mag
mni evgiſtrum inſpiciatis et hiſtorias pꝛobataſ
ſimas reuoluatis Inuenietis ꝙ regnuz francie
digniſſima condidone imperij poꝛao eſt pari
Diuiſione ab eo diſcreta et equali digni tate et
auctoritate quingentis annis cjrciter inſigni
ta quidqᷓ d eꝛgo priuilegij dignitatis reanet
imperij nomen in paꝛte vna⸗hoc regnum fan
cie in alia Cum enim fꝛaterna diuiſione fmco
rum regnũ a reliqua parte diſceſſit ĩperij qᷣd
quid in parte deredente a penitus ab imperio
exiſtente imperiũ ipſum quondam obtinuit 4
ibidem iure altitudinis aut poteſtaus eyercu
it hoc principi ſeu francoruʒ regi in eadem ple
nitudine ceſſit⸗ Et ideo ſiait omnia que infra
terminos inpeꝛij ſunt ſubiecta eſſe noſauntuꝛ
jimperio ſic que infra terminos regni regnoet
ſiait imperatoꝛ ſupia totum imperiũ ſuum ha
bet leges condere addere eis aut demere ſic Et
rex frande aut omnino leges imperatorias re
pellere aut quamlibʒ placuerit peꝛ mutae aut
illis a toto regno ſuo preſcriptis Et ab oli
tis nouas ſi plauierit promulgare:Alioquin ſi
aliquid noui vt ſepe accidit viſum fuert ſta
tuẽdũ : Fi rex nõ poſſ et hoc qui eſt ſũmꝰ itnuc
nullꝰ? poterit:i qᷓa vltia eum nõ eſt ſupioꝛ vllus

ALideo dofnine clerlce linguam veſtiaz wercete
tt agnoſcite regem legibus conſuetudinibus et
priuilegijs veſtris a libeꝛtatibʒ datis regia po
teſtate pꝛeeſſe poſſe addere poſſe minuẽ que
libet equitate a ratione conſultis aut aim ſuis
pꝛocærꝛibus ſieit viſum fuerit temperaè: ideo
ſi aliquid pꝛo ſalute tegni tuenda videntis il
tis tẽpoeibꝰ ĩmutari acceptate a patient᷑ hoc
feꝛte paulo apoſtolo hoc ws docente ad roma
nos :xniijiqui poteſtati reſiſtit diuime wlunta
ti reſiſtit ne qui contra ſtimulum calcitrent in
iuſte ſemel puncti iterum ſe pungant: Obedite
prepoſitis veſtꝛis et ſubiacete eisiad hebreos
in ſine: Dauid autez ſub anathaꝛ prinape ſazs .
dotum tẽpoꝛe neceſſitatis panes ꝓpoſicionis
qui ſolis ſacerdotibus parati erant et nullus a
lijs li bat comedẽ eos comedit et alijs dedit
comedendos qui ſecim emnt: a mathei⸗xi:ſab
batũ ꝓpteꝛ homineminon homo ꝓpter ſabba
tum factum eſt: Itaqʒ dominus eſt filius homi
nis eciaʒ ſabbati: Et deuteronomij⸗xxxiij⸗ n⸗
’DJ In manu tua magnitudo et imperiũ : et ibidẽ⸗
Et adorauerũt dominũ deũ regẽ· Itez ibidem ⸗
Et vnxeꝛunt ſeoundo ſalomonem fſfilium dauid
vnxerunt auteʒ euz domino in pꝛincipem · Se
quit᷑ :et ſadoch in pontifſicem: ut palipomenõ „—

viceſimo prſmo epitulo? Kec quiſqꝙᷓ; intret ĩ
domum domini niſi ſacerdotes et qui miniſtaa
bunt de leuitis tantũmõ ingrediantur qui ſan⸗
ctificati ſunt: et totum reliquum vulgus aiſto
dias domini obſeruent: Jeuite autem cramm
dent regem habentes cingula Et ſi quis alius
ingeeſſus fuerit templum dommi interficiatur
ſintqʒ cum rege intiũte ingrediente⸗ ynxitqʒ
eum Joida pontifer vbiqz.
(Et ſic eſt finiss

pe A anacriſti inapit feliater
Iraa ſtatũ et pſecutionem anticriſti

criſti ſcdᷣo ꝓgreſſ us ꝛtercio cultus⸗

auatꝛto ↄflictus quinto obitusCir·

ca oꝛtum anticriſti nota quatuoæ Primo de qꝗᷓ
ꝓgenie naſcetur quia de tribu dan ut genelis
vltumo⸗fiat dan ſicut coluber in via:a ideo in

apocalipſi dan non ſcribitur ĩ Zees ſancto

rũ in deteſtationem anticriſti ſcdᷣo nota que
modo naſcetur quia de foꝛnicatrice non de vir⸗
ginevt⸗ ijt ad theſſaloni ſes i: Niſi diſceſſio
bmũ venerrt a reuelatus fuent homo peccati⸗

doeſt in peccato conceptus (Tercio nota qũo
cõtipietur in vtero quia opacione dyabolica ſi
cut dicit auguſtinus-ſpiritus malignus deſẽ

—

det in vterũ matris et ey virtute diuina coonfo
uebituꝛ et implebitur anticriſtus ij· ad theſſa
loñ ij cuius aduentus erit ſcdᷣm opationeʒ ſa

thane. gloſa:non tamen ſine conſenſu liben as

bitrijiquia mapiet eſſe malus ex vtero mts
ʒux ta illnd yſaie⸗xlviijit ranſgreſſ orem ex vte·
ro weaui Funet nota vbi naſcetur quia in
babilone· Apocalipſis:xviijic: Gabilon mag 5.
na mat᷑ ſoꝛniacionuz⸗a ſeqnituꝛ de anticꝛiſto⸗

Vidi mulierem ebꝛiã de ſangume martirum a

R,
Be
LUX

notanda ſũt quinqʒ pmo oꝛtus anti

ſũ anaxpeiſti nota quatuoz· ¶ Primo vbi nu

trietur quia in illis dua bus ciuitatbus ſciz So
roʒã a Dethſayda: Vnde illud ſupeꝛ iſto veꝛbo
euangelij Ve ubi bethſayda⸗: Ve nbi cꝛozã di
tit augꝰ?: Ideo ĩprecatur et ĩproperat eis domi
nꝰ dices qa in eis ↄuerſaturus ẽ finꝰperdicio

nis: ¶ Secundo nota a qᷓbus nutriet᷑: q̊a a ſpſi .

ritibꝰ malignis qui ꝓpter in an taciones ſuas
continue ei famulabũtur a aſiſtẽs concomites
ĩdiuiſ ſchocalipß: xvij. mide de oꝛe beſtie ideſt
anticriſti ꝓpter incantacões quas de oꝛe emit
tet exiſſe tres ſpiritꝰ inmũdos· ¶ Tercio no
ta a quib ꝰrecpietuꝛ: Primo q̃a a iudeis vt di
cebat eis domin?⸗ iohisquinto in fine- Ego ve

ni in noĩe prs mei et non recepiſtis mecci au

tem alius venerit in noĩe ſuo illum recipietiss
Quarto nota ĩ qua etate ĩcipiẽt hec oĩa q̃a
eccleſiaſtia: niij: dician Vidi ↄiũctos viuentes
q̃ ãbulãt ſub ſole cũ adoleſcẽte ſecũdo ideſt ãti
rpoinã pᷣmꝰadoleſcẽẽs ſalutis fuit xpᷣuaſEir⸗
ca cultũ ei ꝰ nota:ijij ip q̃ᷓ attrahet ad ſe diũᷣſos
ane⸗ Primo enim ut attiahat ad ſe iudeos
dicet ſe meſſiã ꝓmnſſũ ĩ legeveꝝ deũ a veʒ ho
minẽ a reediſicabit tẽplũ ſaloijad teſa ij q̊ͥ ad
uᷣſat᷑ a extollit᷑ ſuꝑ oẽ q;d di/de ꝰRcteiſaab ydo⸗

gut quod
Hecud
get ſin
in eam

eiorſe

pu Der
dei aut⸗
ſtauuam
t quich
