quia hac ratione non amplius eorum futuri effent

t2 Verberiu

amici, penitus enim a fe invicem fepararentur:

Cum tamen, amore fiduciali & filiali DEVM pro-

? [na profe

ores pradiai

fequi , .hujus Amicum effe , cum ifto in unione

incutere và

conftantisfima laetari , fumma fit & perfe&tisfima

hominum in terris, & in zternum beatitudo,

n M,zgzzi fti

fionis comtur

quam non experti folüm Divini plane Contém-

-

l

m x 0H

platores & Amici , quos Theologorum Myftico-

( .A.

hi hi d

rum nomine veneramur , fuavisfimé depinxere;

:

fed & Gentilium aliqui hujus, ad invidiam usd;

ol

/

V at juri

xlqæ

Chriftianorum monumenta nobis reliquére, Il-

lam.etiam hominis Philavtiam jure notamus,

« Ormmiam

f

quod in prolixa fua , fed contradi&toria, quam ipfi

X

"T homafius objicit (e), de voluptate peroratione;

"n

lr

in fola illa, quze ex aCtionum infignium & re&te

.p), at

i

factorum memoria oritur , delectatione , tan-

r ad Is

Idj

uam ftupidus ad Herculis ftatuas , fubftiterit,

&mi

ned; plus ultra cum Przceptore Platone ad illam

ini Odu'hw'

j i

NU

anima voluptatem , quz ex vifione & fruitione

t

DEI füos accipit natales, contenderit: cum ta-

f

& IUTISW

f.

men fola hzc, fi ad mentem Chriftianam redierit,

Infi«

D4

k g drntate

(€) IIX. Nic.VII. 19.20. al c.IX.. (d) Ex hominibtw enim

Dos fieri docet FLI. Nic.I. $.. (€) Tab. Etb. XX X. lin.g p

v'/X

(

1

$6

Car.

VI.

infinitum mentis humanz defiderium exfatiare | m N

osfit & tranquillare.

Cur vero miramur Ari-

omnium v

Ítotelis hacin re coecitatem? arrogantiam potius

VidCliCCta (

& faftum ejus cum Celeb. PLACCIO (f) dete-

ffterejube

ftemur ; Studió enim illum à meliore via in dete-

] iilo adm

riorem hanc declinaffe , documento eft melior

] timi mand

illa, & fi cum reliquis hypothefibus Gentilium

fini attemp

comparetur , aurea Platonis de DEO & futura

: fommurm, qi

vita fententia , quà & ifte indeà vigintiannis im-

templatione

butus fuerat: Sed ubi femel fibi tanto Philofopho

ftíre novem

& Praceptori Regio inglorium fore autumave--

&pol: 4f

rat alicubi HA«reví/ev , nova fübinde commini-

vatumlatis

fcenda erant dogmata, ead; non adeó remota à

tedennt; 1. 0

vulgi opinione , ut aulicis fuis eó magis arride-

irdonae, qu

rent, quó minus ifti cum Pilato

r

de veritate foli-

panfito

mugiam df

citi þrant.

tindifimem:

[

H pientem eitit

CAPR. VE

tdam per

foló cote

De erroribur circa. Summum

flam dlig

: Bonum in [pecie.

vonterlati

Ontendamus jam tandem cum Ari-

| G puan

XX[X. C

ftotele ad füpremam beatitatis ar-

alim um

cem. Peragravimusenim hacktenus tres illas Ope-

otift fnig

ris Nicomachici claffes , virtutum fcilicet, ami-

Wic Vif

citiarum & voluptatum: illas equidem aliquantó

Quatum dj

curatiüs , cum earum potior haberi ratio confue-

Mij efig

verit, licet forté invito Hodegó (g): (virtutum

du gj

tamen intelle&tualium cellulas, ftudió prateri-

V apere.

imus ) has vero & iftas obiter tantum & a &

Vibris c

mmipc-

Wt tjgm v

(£f) De.Aug. Eth.p.239.. (g) X. Nic.V1, r:

.De Summo Bono.

377

hlm ts

Tolfámur d

wwacóe, Nuncidcirco cum Arift. in operatione

omnium virtutum perfectisfima , SAPIENTIAE

Mamm

videlicet, feu CONTEMPLATIONIS eradum

4 (D) d

feVitindets

fiftere jibemur. Quz enim hactenus tenui pe-

nicilló adumbraverat ifte, pinguiori jam & ul-

t0 efmdy

tímà manu perficit, ultimod; omnium actionum

us Gentilm

fini attemperat.

Probat autem duplici ratione

EO & ,

füummum, quod ante quzfiverat Bonum in Con-

intiannis t

templatione viri fapientis confiftere: primó po-

0 Philofopy

itivé novem feré argumentis, quorum fumma es-

| aUütmave

fe poteft: 4 fe folo depeudens €9.in fe folo terminata

le commiri.

contemplantis beatitudo : argumenta autem huc

0 remota à

redeunt: r. virtutem banc ejje praftautiffrmg partis

igis attidee

in bomiue , que pars , propria fua virtute bauc euer-

etitate foli«

giam efficiat ver(ari fimul circa praftantiffima : 2. banc

energiam effe maxime contiuuam : 2. e|Je omuium ju-

cundiffimam: 4. awszpxec illud in bac confiftere: Sa-

pientem euiim coutemplatorem ad fuam energiam ob-

euudam per fe valere, uullo adjutore indigere , feipsó

foló contentum effe : banc energiam propter feipjam

m

folam diligere , um nibil aliud iatendat , quam folam

contemplationem : y. confiftere in otio €9 quiete:

dem m t

6. prefiare fludii gravitate, cum preter. fe nullum

deattats d*

alium finem expetat , à feipfa dependeat , quieta fit €9

estlsüne

otiofa fatigationisq, omuis expers: 7. Praftantiorem

clit at

bhaac vitam effe quam bumanam, cum fit divina , €9

du

quantum divina differunt ab bumanis feu concretis,

rautum etiam bauc energiam praftare ei , que fit fe-

imti o

) (rititm

cuadum alias virtutes: 8. Falfum illud efe : humana

nos fapere debere cum fimus homines, nec divi-

jipre

ynt a?

na fe&tarit cum aos ipfi ILLVD fimus , ut adeó alie-

n

nam vitam expetere , quam bauc noftram , ab[urdum

t

j

Ó

]

VI.

$8

CAP.

it : banc deuiq, 9. nobis effe naturalem, adeod, jucu-

Ü

uf

J oä"

diffimam €9 beatiffimam (h). Nullam prorfus in

i

ä

TT

hisSupremi Numinis tanquam obje&ti hujus feli-

rejlaraliu

citatis mentionem facit, & mentiar ego, ni hác

qudit erg

ratione Deos ex hominibus effecero. Vereor au-

ff at

temne id intenderit Ariftoteles : quid enim aliud

nj hia

dvvpese illud intendit, quid feptima, quid penul-

, Deniq

j

tima inordineratio? ego fané non aufim & bea-

congrid, Z

tisfimis Caelorum incolis calem tribuere beatitu-

du habert

dinem, licet hácomnium fit eminentisfima.

nutim d

XXX. Alter probandi modus , in quo ne-

ipitr: fUf

gat &umgæä/au reliquarum virtutum practicarum

f5 oitat

effe huic füz contemplationi zquipollentem,

gaptada;

n

quinque feqq. abfolvitur rationibus: r. quia beati-

ifinda

tudo bac pratfica fit tautum bumana , contemplativa

habete ,

veró abfiratia €9 feparata :

uid 2. indigeat exteriis

offe alibi

bonis , bec autem conte

j

jantem DI

"

anti obe(JE potim : (li-

cet illico mentem corrigat , dicatque : indigere

lt $rv

tamen ut bominem , cum indigeat corpore fano , item

cete ia

vitlu €9 reliquo vite cultu) quia 3. Deos etiam feli-

quoqz tüi

ciffimos €9 beatiffimos exiftimemum : Diis autem , ait,

Quis ite

qualesuam a&ioucs attribuemus ? num juflitie ? fed ri-

num fü

DEVM

diculi fane viderentur , fl commercia facerent €9 de-

ofita redderent , atd, alia ejumodi inter fe contva-

nos-ade

berent. — .Anergo ortitudinis illis tribuemus alioncs ?

quate v

ut ves formidolofas fubeant , €9 periculis fe objiciant

T6autp

propter virtutem. . 4n liberalitatis? fed cuinam da-

ni Spiri

bant, obfecro ? Abfurdum veró ditku €9 ill..d fit , fi fta-

Tat noi

tuatur , effe illis nomismata , ejusd, generis fimilia alia.

moralem

Evuntae igitur temperantes: Atqui gravis &$ onerofa

Mam In

fuerit eis baclaw , quod careant vitiofis cupiditatibws.

Ginonia

ngd

(hb) X. Nic,VIIL. per totum caput,

(IEN

|

De Summo Bono.

$9

L

diod. fi omnium atiomum genera profequamur , ab-

ul n

jéta effe deprebenduntur €9 diis indigna. — Quid ergo

^ usf

reftat aliud, quàm ut diis contemplatio tribuatur : con-

T 80, tll

), Vereor di.

|

|

cludit ergo: €9 aoftram attionem buic tv*y & Vegot Tlun

effe beatiffimam.

. Bruta on contemplari ideod,

d enimali |

ergo beatitudinemin tbeoria confifrere.

1 quidpem |

neq, beata efJe,

;. Denid; ideo, quia

fapientum teflimouio fit valdé

aulim &b

congrua , borum auteim opinion

es etiam aliquod pou-

Qere Deatiti

dus babere ad fidem faciendam, licet veritas pratli-

ItslIma,

corum dogmatum ex atiis €9 vita judicetur , monet

I quo at.

igitur: fuperizs ditta ita confideranda e[Je , ut ad fa-

pradticarum

a &9 vitam bominum veferautur : bis fi confentiaut,

ipollentem,

acceptanda ; fin diffonent , fabule €9 verba inania ex-

Ín theoreticis autem rem fecus fe

t quitdttie

iflimauda efJe.

tenplatioa

habere , in qua falva amicitia doctos diffentire

puttesttntis

offe alibi (1) docuerat : dicere autem hos: Sa-

Wiie: (li-

ientem DEQ e[fe amiciffmum , qui autem mentem co-

qu:idpet

lat &$ revereatur , banc maxime diligat €9 bonoret,

colere illam vem , que diis cava fit : adeod, vel. bac

x jmo, t

us diam f

quoj, ratione fa

pientem effe omuium beatifJmum.

Dii uf

Quis iterum non advertit omne moralium actio-

nüm fundamentum everti ? Si enim nullz in

jjic i

Aottatl Q

DEVM cadunt praxes, fi nulla voluntas: quare

!

nos adeo foliciti fumus de Divina voluntate?

inct j at

yemu d

quare ver

emur illud Numen, quod poenas irroga-

re,aut prae

mia difpenfare nefcit? quare illa Divi-

:ulis f[ 09/!34!1?

al um

ni Spiritus

eloquia tanti zcftimamus , quz theo-

riam non n

ifi rarisfimé , fübinde veró praxin &

TE M

moralem hominum vitam urgent, ac proinde

"11 jnlia l

Mgnfrojl

ipàm Imaginem DEI xar' &£oxyv juftitiam & fan-

tU.

jl

&imoniam appellant? Si porro theoria dvrzexec

illud

Q l

€) LX. Nic. 6. B.

6o

CAr.

YT

af

illud eft; cur vitam ad cultum DET vel ad reliqua-

rum virtutum operationem applicamus , cum

fne coadt

tem pedu

hzcfíola theoria omne voluntatis noftra defideri-

um abundantisfime fatiare posfit? nifi enim fatia-

gumem il

Rthnico f

ret , fpoliaretur illico füa dignitate ab hac ipfa

praxi, quz ejus vicesin fe füfciperet.

fpatioexpe

XXXI.

gumtpt 0

uz ut clariora fiant argumenta

Stagiritz penitiüs infpiciamus.

Primum ducit

altum de fa

cit C

à fübjetto €S objetto contemplationis , quae praeftan-

tisfima effedicit; Verüm, quid prohibet, quin de

Quodram v

Gifcat, nec

praxi idem fübfumamus? hzc enim pro fubjecto

habet voluntatem, voluntas autem eft ipía ani-

in(eipo tet

ma, ned; ab intelle&u magis diftinguitur, quam

defiderium a

Pater Abelis ab Adafno. — Nec eft, quod in obje-

pf Adh

geftcurtüsA

&o prxeminentiam quzras; cum voluntas adeod;

Mmeomre

praxis circa ejusdem dignitatis & eminentia ob-

jectà verfetur ac intellectus.

uod autem à pro-

tià certt in

m fnis fit

ria Virtute omnes intellectus operationes pro-

&

cifci dicitAriftoteles: arguit animz independen-

fi0S utalt

tiam, cujus tot veftigiain his lineisreliquiffeSta-

(5 ügicia

giritam, eft quod ejus Ethnicismum miferamur.

DEO. S

2. ait: Contemplationem effe maxim? continuam : Aft,

quo mifera

cur non jure potiori & praxis , cum tota vita no-

tori contt;

ftra in actione confiftat : quicquid enim intelle-

jufan: a

étus operatur, voluntas illico vel approbat, vel

atmore eta

cum DEQ.

deteftatur, adeod; licet effe£tum non ftatim pro-

ducat, intendit tamen, quz intentio agentis plus

quam totie

zítimanda (pé, quam ipfeeffe&tus, Supponitau-

d

pidentim,

tem Ariftoteles, mentem non nifi à phantasmati-

Alsimum

bus excitatam ideas elicere poffe : quae fententia

j divigam.

in animam à corpore feparatam , ne dicam uni-

duxihomo|

tam cum corpore , injuria eft : 3. ait: ilam effe ju-

fb quod

cundis-

De Summo Bono.

61

'üadrdiqm.

euudiffimam : idem teftamur experti de actionibus

CAQQS ,Qn

fine coa&tione pera&is jucundisfimam volupta-

r rder,

tem pediffequam identidem habentibus. 4. ait:

AL enimli.

ausupneg illud in fola Contempl. inveniri : id e(t quod

t ab lucip

Ethnico negarnus,qui aliam vitam decurfo hujus

fpatio expectamus , in hac veró in Amore Divino

t arpumen

«vrspxs; Ormne qu&rimus. Sed altum de DEO,

imum düet

altum de futura vita apud Arift.filentium. ,. di-

J preflan.

cic : Constemplationem confiffere i otio €5 quiete:

jet, quin de

Quodnam vero illud otium,quodDEV M non fan-

to (übjeda

&ificat, nec à peccato ceffat? qua illa quies, quae

fl ipfa ani.

in feipfo terminatur ? Atheus id dicat, hominis

tü, quam

defiderium alibi, quam in DEO adepto quiefcere

Yl in obje«

pofle. Ad hanc veró mentis ferenz Pacem lon-

Vasadeofs

gé fecuritis Amor rme ducit, quam contemplatio.

mentige h.

Nam cum res quzlibet in fine fuo acquiefcat, Ani-

m

ria certé in Amore quietem reperiet, cum Ani-

m finis fit amare; fed amare DEVM, qui fecit

tE0n5 pro«

Indeyenden

nos, ut ait cupidisfimus DEI Amator Auguftinus,

9 inquietum eff cor moflrum , domec vequiefcat in

viquft

mymiferamur,

DEO. Sed Ariftoteli dicendum nihil erat, in

atimn: Al

quo miferando füo de hominis independentia er-

tota vtà

roti contradiceret. — 6. ait : ZlJau ftudii gvavitate

enim at

preftare: annevero ftudium aliquod DEI cultu &

jpprot

amore gravius effe poteft? quid autem Ariítoteli

nfhinpe

cum DEO? Refümic hic iterum ipfisfimis verbis,

quam toties in ipfo notavimus, boittis à feipfo de-

gzgcunþp'üi

peudentiam. Hinc & illud verisfimum aliàs, evadit

WSUPWW'

falfisfimum: vitam talem uon amplius effe bumanam,

frumite

vt

fed divinam : illud enim divinum effe qui poteft,

juod homo füis viribus, fine adjutore DEO opera-

frim U

du

tur, quod hominem à DEO ad (eipfum detrudit

Qd«

&in

62

CaAp.

XTI'

& in fe folo tanquam centro quiefcere jubet? ll«

ide inqi

lationum

lud etiam ultroStagiritae concederemus: bominein

fe , quantum poteft , mortalitatis couditione eximere

& imperie

debere: nifi fcedisfimam illam Philavtiam hic de-

audi qua«

nuó ceu conaminis hujus finem homint propo-

orantem (

CIVM in(

fuiffet, negaffetd; alios effe quos imitari , & quo-

rum vitam expetere debeamus: cum nosipfi IL.-

lopliz !

LVD fimus.

Sed quid amabo? Divinum illud,

fane Arilto

quod aliàs imitandum nobis effet. — En mi Chri-

iamadnodi

ftiane everforem Itnitationis Chrifti ? Illud can-

)

n

í

"1277

dem Ariftoteli concedamus: cuid, optimum e[Je C9

M t

vis nofras

jucundiffimum , quod. cuid, naturá proprium eft : Sci-

licet: Amor Divinus poft immanem illam totius

audit ad |

humanigenerisin Adamocladem Amori Proprio

um Arift, l

locum cesfit , qui jam omneillud , quod homona-

difimulaffe :

turali ante impulfüs amore D E O libabat, teme-

voluntatis n

rario facrilegio fibi vendicat, in fe acquiefcit , fe

tibus erump

ad tremendum illud. Majeftatis Divinz. folium

ta cteberri

evehit : DEVMd,; vel ignorat, vel refiduos illos

füpponitur

in conícientia teftes ftimulosd; evellere perdius

pofle citra

Hujus in Ariftotele ceftem

& pernox allaborat.

actionibus

habemus locupletisfimum , cujus tamen vicem

nifelume

merito lugemus , quod adeó 5 eQía aura u-

illa novas

est.

i hac vit;

XXXII. Jam & fecundi generis argumenta,

quäm th&

eà , quá licet, brevitate redarguamus: Primum

u Hng;;

eít, quod Praxin bumanam tantum e[Je dicat , tbeo-

T^ ]u

riam veró Divinam.

Acceptemus hic, ceuin prio-

Tajorísa D

tibus, quod vulgo dicitur intellexiffe , videlicet

Weoteticas

humanas imbecillitates, imperfectiones, & alias

I Sacris [

id generis humanas aberrationes praxin conco-

Totehendi

mitantes , in genuinam Stagirita fententiam de-

inde

0(; D Amü

De Summo Bono.

65

J

V

|

t

inde inquifituri. Nonne tamen & de Contem-

TUS: DO

plationum noftrarum humanitatibus , erroribus

ht t

& imperfectionibus tota die convincimur ? Sed

m h de

audi quzfo hac de re eruditisfima facundia per-

mini poy

orantem Celeberrimum noftrum ROÓTENBEC-

iri, Kqn.

CIVM in Oratione füaipaugurali,, ubi fimul Phi-

tosipfi[L.

lofophiz Practica ex abundanti confuluit.

Ipfe

itum il

fané Ariftoteles alibi (k) ingenue fateri cogitur :

n mi Chr.

unemadmodum , ait , vefpertilionum oculi ad lumen

? [lud tan«

diei fe babent , ita €9 intelletius anime noftré ad ea,

d

qu& omuium mauifeftiffima funt. — Si igitur & cheo-

1 j: Sci-

rias noftras tot defe&tus circumftant,, quis illas

m totius

audebit ad Divinum illud perfectionis folium

riProprio

cum Arift. levare ? Ne tàmen & nos quicquam

lomonae

disfimulaffe videamur, fatemur, & operationes

yt, ternee

voluntatis noftrz cum affectibus & perturbatio-

yidot,

nibus erumpere, quibus adeo humana imbecilli-

tng folium

tas creberrimé füccumbit: fed ab Ariftot. gratis

efiuws s

füpponitur, voluntatem in hoc rerum ftatunon

Jere perdis

offe citra omnem affe&tum & perturbationem

lorcexelen

actionibus fuis defüngi: Hoc autem pofito, ma-

tamen Yi

nifeftum eft, voluntatis neftrz operationes, ubi

illa novas à Spiritu DEI vires füfceperit, altiores

ja r

in bac vita perfe&ionis gradus confcendere poffe,

quàm theorias intelle&us; Modó enim duntaxat

$ argumfm,

nus Pt

Ca. Miput paywoxopsY di écpolpm üy adviypatl. OA

j

Á ,,IM

m In Cbrifo veró omnia poffumw. Revera

nl

prio

majoris à DEO praécticas actiones zftimati quàm

[ )l Gt

fc, o

theoreticas , illud effe poteft documento , quod

in Sacris Literis nun

(0n6

1105

quam ignari theoreticorum

yiin ao

reprehendi legantur , maximé autem ftulti,, h. .

nanam o

inter-

I

(k). 2, eMetapb, 1,

*

64.

CaAP?.

Xr I.

"

interprete Becmauno (1), qui naturam rationa«

]lem exuunt, & Moralia ignorant.

Non pofiüm

yobitate , Q

XXxIlL

non adducere aurea Zbom Keimpii verba : Non

attertis y t

culpanda eft , ait (m) , fciearia , aut cujuspiam rei co«

demus quat

Iw

ouitio, qu fi rité coufideretur , botta €9 divinitis con-

fncluferit, c

r

ita: Sed ei femper anteferendus eff aniuus fibi bene

locó AOTE

confcius , €9 conjuntta cunn virtute vita. — Sed quia

pierid,

magis fcire , quàti beuevivere fiudent , efficitur

dofguettur d

wáittit, g

ut plerumq, erreut ,

89 pene uullum , aut ceríé exi-

£

uum frutum ferant. — Qui fi tatttam adbibevent dili-

m uf

entiam tum in vitiis exiirpaudis , tum in virtutibus

abotifum iro

ferendis ,

quantam adhib

eat in quaflionibis moveudis,

fiim que

uec in vulgo tot fcelera flagitiag, perpetra-

exermanm f

profedó

Divino Numin

ventur , nec ii

literatis tanta. vite licentia vigeret.

dicii, tou quid legerimus,

ais Cor , feu

,, Certe ubi venerit dies ju

It ane, f ob

» fed quid egeriimus : teg,

quàm beue dixerimus , fed

filtim ooylo

vixerimus , exigetur

à it'obis ratio.

» quam veligiose

mum honm

Verémagnus eft ,

qui maguam babet charitatem. . e-

*

hec rejicere

v maguas e

, qui

fito judicio parvus , orme culimen

Vere prudeus eft , qui ter-

quelo facult

bonoris pro uibilo babet.

tumilicatem

"

veftvia p

o flercoribus babet , ut Chriftum lucrifaciat.

Et vere

beue dotius eft , qui DEI voluutatem exequi-

àceS in nol

UE Favore

tur , velinquit,

fuam. Hucusá; docta in Chrifti

amore anitna.

Piisfimé fané cum de Regenito-

màndum &

Melins

* apient

rum operibus fermonem inflituerit.

enim eft amare Cbriftum quàm omuia fcire.. Nemo

ümi qujete

beatos duxetit , malignos illos originis fuz defer-

"i Dartes e

V cordig-

totes , przfractos Divinz legis, omnisd; moralis

re&itudinis juratos hoftes, licet infigni rerum

&& alig cir

iTterfis r

omnium Ícientia polleant. luflat fcientía , nifi

(uavi connubio juncta fit Amori. Longé propius

j

"ütr: qie

autem

!

" lt

(0) Lin, 4Mor. c 1. $: 5 p 7- (m) 4e Liit, Corifli ls 146« $

De Sumino Bono. |

2

. f

autem. ad DEVM accedimus Amore a

nimid;

Nf

robitate , quämScientiæ fübtilitate.

AU

XXXIII . Secundó dicit: Praxiaindi

Qere bonis

ppmioy

:

exteruis , ued, [iue bis atliones fuas obire pojé. — Vi-

Vltiblsty

ia

demus quam angufto notionis ergaftulo Praxes

LOT

incluferit, cum tamen, ut optimé monet citató

l, Sdoii

—

locó RÓTENBECCIVS

,Praxium nomine quecunq,

dett, fs

defigneutur operationes , previa intelletás operatio-

li Gf tj

n direda , que ad bouum aliquod wos ordinant ,ita ta-

Nereit dl

—

--

men , ut neceffarium fimul vefpedum ad boneftum , vel

TT

inboneftlum involvant.

Hac veró ratione hone-

flisfimz quavis actiones fine concur(ü rerum

t uotudi

9. Ffïþft)'(l*

externarum felicisfimé peragentur : unde & à

1 igtut

Divino Numine majoris femper eftimatur homi-

T

nis Cor, feu intentio, quàm agentis effectus.

iims f

Et (ané, fi objecta humanarum actionum fugitivó

ais t

faltim oculo luftrare lubuerit , illico nobilisfi«

r Jf

mum horum nulla exigere à nobis externa , fed

at i

hzc rejicere potius advertemus.

Quibus enim

quzío facultatibus externisad timo

rem,amorem,

j d gt

il

humilitatem , pietatem & cateras

cultüs Divini

faces in nobis accendendas ;

ad impetrandum

i ag

DEI Favorem, fun

dendas devoto cord

& i r

e prec

es,

amandum & exíequendum verbum Do

mini, £i-

d Kegetit

:

disfimam

dem, fapientiam , conftantiam & jucun

f

animí quietem confequendam aliasd; cultüs Di-

(llt

nis lp

vini partes exfequendas indigemus? Mitto quod

vera cordis Humilitas, divini Mentis Amo-

Yi S(Il* [i0n li

res &aliz circa DEVM

5

jucundisfima operatio«

i

n€s externis rebus impediantur magis quam ad-

Val

iuventur: mitto quod prcip

d

Pmpxu

Ua charitatis opera,

4oteti

guiþus &Eternam

horminum falutcm promovemus,

r

nhon

Val

Iuj

66

C AP.

V1

àon nifi pér accidens opus in externos fenfüs ii

ifriptam,:

gid

currens efflagitent : mitto denique officia, qua

brutis & plantis ab homine debentur, quz fola

ERTEL

dire&ione ad fines à DEO ordinatos , indigent.

]

TET

Cumautem Ariftoteles ad utrasd; Mentis opera-

tiones externa bona , licet diverío füb gradu re-

|

tit qua d

quirat , invi&é hinc colligimus , fermonem ipfi

|gia) Sira

effe' de (olo Summo Hominis Bono hujus vitz,

f motftin

! ts ilos 1

quod tarnen ipfi omnium bonorum abfoluté ex-

tremum effe, jam füpra monuimus.

fuam fihuen

CXX XIV. Tertio dicit: atliodes in Deosnon ca-

lum duto a

at tttiota

dere: Si Axiftoteles benignisfimum Patrem Caeli

& terrz Cyclopico hoc faftu contemnit: nihil

p

[

n t

valsilonen

habeo, quàm ut RÓTENBECCIVM noftrumin

hac DEI cauía contra Stagiritam adducam: Par-

hs etea

cin , lt (n) , »i Atriftoteles ! Nec tu euim taim celeri

|

fücitiam. T

azeee latifundiumn - es

m ia

curfu amplifnum : illud «t

emeufus , aut tuarum etiam ,

qu.z« expofuifti , virtu-

Vr fper:

£um praxes attentó fatis oculó

luftváfti , ut univerfim

- loeontenpla

Erubefcas illum conci-

fis cacurit

à D EO removere potueris.

P

ere temperantem , fortem dicere non a

udeas , fed

ls Drachiis.

710

m itidem nomi-

deffum vocitare addubites , urbanu

illi virtutes

h forte, w

aare refugias : qua veró fronte ceteras

tifierio Diy

detraxeris ? qu& veri fpecie ommium virtutum praxi

lMtjhas) v

illum privabis ? Dum enim in mifevos i bomuncio-

^ ladis il f

ae , Divini auxilii nunquam non indigos ac fitientes,

|ur éx fi

heneficia , qui.

toto quafi borreo quotidie fua effudit

7777

eft liberalem aut magaificum .effe ,

fi boc non eft?

; htto Ariflo

Dum Diviniffimi Nominis fii ploriam délibari nuiü-

uam

L

uan patitir., nec infrà Majeftatem fuam quicq

laCtenus

üf

agit , contra legemnillam eteruamin fe concepam

d

[2

/

Nitt nec prax

(n) Critatä Differt. Inaug. p. 3 t.

De Sunmo Bono.

67

"r lf Ó L

defcriptam , dum poenas premiad, ex merito difpenfat,

I Oi qu 1

quid ä/l jufum effe , fi bocnon eft 2 Tu veró quando pa-'

QUPj que (j

vi aufa zramzw , eamq, longins quam ipfam voazw

I nf

à DEO abefje voluifti, cum tamen avtificiofiffrma hu-

Cnis Q

jus mundi iacbiua , Dadala ipfius manu fabréfata

Vüb gradus. |

(in qua quot pulvifculi, tot Diviue zromoewe ve[ti-

fetmonemb

gia) Supremum bunc Architetum indicé velut digi-

ho linjus vt

to mon[irare Tíbi potui[Jet ; (ubolet pen?, quid ad Sco-

abloluc

ulos illos Te alliferit , qui triffi naufragio cymbam

Tuam fubverterant. |.:Nimirum Gentilis evas , €9 in

j Dtositon t

eodem luto cum cateris oberrabas , quotquot Divi-

Patrem Cet

nam creationem ac providentiam vel non agnoveraut,

entoit : nilil

velparum firma fcientia tenuerant, — Nifi euim admi-

d noftrumin

valilis illa verum omuium à DEO creatio , €$ , quam

Qlucam: Dur-

bujws exteufionem dicere merito liceret , conjervatio

aini m cderi

fcieutiam. Tuam effugiffet , jam , préter theoriam,

la & |

eroiyoyw. etiam promtiffie in D EO aguoviffos. — Nifi

vojili t

qero iufaper potentiffimum illud Numen otiojum $ Cv

ji, u iturt

lo contemplatorem , tanguan fi quis & prerupto mou-,

j um a

tis cacumine vegiones a[fitas , vicinag, maria decuffa-.

m adus t

tis bracbiis coutemplaretur , apud e finxi(fos ( veri-

gum ii

tus foríe, ne leviffimarum verum multiplici vilid, mi-

grar t

aillerio Diviua vel contaminaretur vcl obrueretur

g i

MMajeflas) vix credo , modà enmneratas praxes au-

"14

dacins illi fubtvaxiffos , aut cetevarum immenfum cu-.

df

shülum ex fapientijfrma bujus mundi pubevuatione ipfi

ia

incumbentium , tam alto filentió imvolviffas.

uod

TAE

porro Ariftoteles urget : Tbeoriam ideo efft Sum-

jl zf

L

)f d -

um Howiuis Bouum , quia bec in bruta ion cadat :

ex hactenus utcund; dictis , fua fponte labafcit,

J

u

riymnafï

cum nec praxes hominum in bruta cadant , quod

fg'fo»

l

E 2

impie

68

CAr.

VL«

impieé fupponit Ariftoteles, fuze hyþothefï de irra»

tionali animz parte,ut fubjecto praxium, innixus.

jt, tunqu

XXXYF.

Provocat denid; ad autoritatem Sa-

4timam C

pientum : ubi prima ftatim fronte talia fe offe-

ft, ut vul

runt, duz modeftisfimum hominis ingenium,

3 u Honot.

piisfimamd; de DEO (ententiam arguere poffent,

pamur & al

quafi jam in fineoperis immutatus plané refipuis-

! Anfiromen

X

fet. Scilicet: dum illa que hactenus attulerar,

fi factis hominum confentiant , recipienda ; fin

effelpetoq

Arifloteles.

minus, rejicienda effe: & dum porro cultoribus

optimz füze partis Deos benefacere perhibet (o).

quidenim, u

firvintus, i

Verüm , quód attinet prius illud affertum, quis

illam ejus hypothefin : morales bominum attiones

Mi füo vin

Tentiori mod

non ànatura C9 «terna Lege DEI; fed àmero bomi-

aum avbitrio dependere: non advertit? cui tamen

ayim intelleé

h

othefi Stagiritam omnem fuam de moribus

Áma; refidet

ftru&uram inzdificaffe , (uperius ex ipfo vidimus.

| s funt ma

Alterum quod attinet , Ariftoteles id non ex fua,

fi theora qu

fed Sapientum , quos teítatus fuerat, mente pro-

dum períeth

Yesanime[

ducit, his enim ubid; fe conformare ftudebat. In-

eniosé tamen in antecedentibus , illà hypothefi:

non conícei

polfe fapientes de cacleftibus €9. divinis inter fe falvá

US Conterr

amicitid difJentire : praecaviffe fibi videtur. ^ Sed

Torum exte

efto, ex fua hzcipfum mente protuliffe, mani-

igebunt vc

feftae revera fe contradictioni denuo implicabit,

Vultetiam a

cum omnem in antecedentibus activitatem, prz-

Vantur; ne

]

ter folam & unicam contemplationem à DEO

! dcniq',- $1

removerit.

Nec tamen & hoc modo veritati

us flantem

Chriftianz fe unquam probabit: nullibi enim hzc

*àdeo nullo

Mentem colere, venerari , fümmisi; honoribus

Mdeors.

complecti jubet : & ficubi fimile quid injunxe-

lt A

rit,

i

Mümus

I

!

J

J

(0) Quá ipfa me fententia delufum fep? fuiffe, ingenu fateor.

At ingenio:

fb

De Summo Bono.

69

Lt inriroe

rit , nunquam id hac intentione factum eft , uc

It .

animam colamus , ideo folüm, quia DEO chara

tl f fs

fit, ut vult Ariftoteles: fed hàc unicá de caufa,

1 ingen,

ut Honor DEI, quem unicum fuper omnia vene-

QUetepfins

ramur & amamus , per curamanimz noftrz , ceu

Yanérefpds

inftrumenti, amplificetur.

1US attulen

XXXVI. Manifeftum ex ha&tenus utcund; dictis

ipienda ;

effe'(pero, quàminani molimine vitam practicam

'0 Cultoriis |

Ariftoteles infra theoreticam deprefferit: quic-

ertibet (o)

4 ]

quid enim, ut obiter illa, quz fufius aliquanto lu-

tU us

Ítravimus, intueamur , quicquid inquam iztel-

TA

leui füo vindicavit, aequali certé , f1 non emi-

mtro t«

nentiori modó vindicavimus & nos voluatati: Si

Cül tamen

enim intellectus refidet in parte mentis divinis-

de moribus

fima; refidet & voluntas: fi operationes intelle-

ovidims,

&üs (ünt maximé continuz ; funt & voluntatis:

|non ex la

fi theoria quendam in hac vita con(cendit gra-

. D

dum perfectionis , conícendit & voluntas: Si pra-

lda«

xesanimz Divinz perfectionis foliumin hac vita

fibypotd

non confcendunt , multo difficiliüs illud intelle-

&us contemplabitur : Si actiones intellectüs bo-

; t f

vier, d

norum externorum non fünt indigz ; minus in-

valíe, m

digebunt voluntatis: Si DE VS contemplatur ;

noimplcdi

vult etiam agitd; & efficit: fibruta non contem-

titatem p

E

plantur; neque id agunt, quod homines agunt:

n DRU

Si denid; Sapientum judicio ftandum eft ; habe-

1

modo vetut

musftantem pro Praxibus Sapientiam Divinam;

ut adeó nullo jure Praxi fplendidior emicare pos-

Jjieintie

fit theoria.

j ho Vs

2uod fi veró illa, que num. XI. de

Intellectu Agente & Patiente ex mente Arifít.

qkfid jjnre

If

differuimus, recolere velimus , apparebit infuüper

quàm ingeniosé omnis Stagiritz: beatitudo huic

in;mu? jl

B

5

fua

2

wCAP.

VI.

40

füz opinioni fuperftru&ta fit ; apparebit , cur fub-

g 0EV

alum fatie

je&tum . contemplationis appellarit Divinum

. quo contet

prorfüs, Diis evyyerécemr , abftra&tum & fepara-

? tim huma

tum &c. apparcbit denid; cur Praxin utpote hu-

/fojy duntz:

manam inífra theoriam ceu Divinarmn deprefferit,

| quo, proun

Unicum modo hzc exprimentem de fubjecto con-

tis, Stagiri

templationis locum , fideliter transiatum fifti-

| &avarii

mus ; Sivero beatitudo , ait (p), eff operatio fecuu-

vindicabim

dum virtutem , conveuieus eff , eam effe fecundum

f hs trade

optimam, Eaveró virtus fuerit praftautiffimi. Sive

antecedd, o

"Mens illud fuerit , frve aliud quippiam , quod profettà

toris opinio

videtur imperare &9 preeff , verumd, boucftarum 89

Sive diviuum

rümintetpre

]

divinavum 1intelligentiam contiuere.

! di

us llius!

boc fit , five eorum que inuobis, diviziffiaum : Hujus

| pretenobis

operatio , à propria virtute proficifcens , perfeda bea-

Bul

titudoerit.

uod autem fit Contemplatio , dittum eft.

| rmopinion

Qua verba ii hunc modum interpretanda effe

tontemplat

remur , ut prafiantiffmum ejus quod in nobis eft

Ke&orem :

Mens, fit Intellectus Patiens : illud aliud veró quod

quo tamen

amperat €9 peseft fit Incellectus Agens, Intelligen-

minermut

tiarum una , extrinfecus Patienti , ut Sol oculis,

fe&tamde |

asfiftens: Agens Divimw e(t , Patiens eorum que in

«obis funt diviniffinum : Patientis autem operatio,

| Iuiffet, illu

| nem citta .

quándo (cilicet rerum imagines ab Agenteillumi-

debuiffe, |

natas, propria virtute concipit, parturit, aliasd;

; DEVMcor

fübinde producit , hoc eft, quando contemplatur,

!

t Scholz|

perfeta beatitudo eff.. Nejam miremur, cur Ari-

Krationea

ftoteles nullam DEI mentionem hic fecerit , circa

quem viri fapientis contemplatio verfari , & quo

Vam Ens b

HOC pofferi

fatiati debeat ejus appetitus: cum hic ipfe [ntel-

fibi

le&tus, utait Arift. fit ILLVD » hoceít, fit

ipfi

) r

(p) X. Nic, VIL. r. 2. G9

*00,

x

De Suimo Bono.

7X

ipfi DEV'S divinisfimus: Appetitus autem fe-

f& tf

itatis gradum, in

AUL Dium

ipfum fatiet , nec ad illum dign

quo contemplatio fita eft, afcendat, quippe tan-

tuntilnn.

tüm humanus , & cum corpore concretus, diver-

n ml

foj; duntaxat hominum arbitrio fübjiciendus.His,

f d

elübjedo.

quz prolixiüs diducere prohibemur, bené nota-

tis, Stagiritam non folüm melius intelligere, fed

inslatum (f

& à variis inevitabilibusd; alias contradictionibus

qprratio f |

|

vindicabimus, Ingenuétamen fatemur, eundem

ft fandm

in his tradendis obícurum valdé fuiffe: unde in

DT

I

|

antecedd, convellendis non huic domeftica: au-

qud j |

toris opinioni , fed vulgari emper Ariftotelico-

ia G

rum interpretamento nos accommodavimus , ne

de ditium |

aliquis illius hypothefeos ignarus objiciat , nos in

i ; B

ariete nobisadverfíarium depinxiffe.

ao hu- |

XXXVII. Nuncitadá; denuó vulgari Schola-

i, hm

rum opinioni , perhibenti Stagiritam pro objetto

quu

ndh efe

contemplationis Summum Numen Patremd; &

y n m

]

Rectorem omniüm Creaturarum habuiffe ( de

iidveoq

1

quo tamen altum ifte filet) condefcendamus. Ne-

minem autem negaturum (pero , fi Stagirita per-

vas t

i, uN u)

fectamde DEO Contemplationem inftituere vo-

j u

luiffet , illum in DEO nullam naturz perfectio-

anen i

nem citra Scripturam S. attingendam omittere

p Agenelut

debuiffe, Dupliciautem modo intellectus nofter

arut,

DEVM contemplari poteft (q) : vel algfolat&&ä in fe,

d gt

ut Scholz loquuntur , prout eft ens à materia, re

renu, ar t

& ratione abítractum: vel i2 ordige ad bomincscan-

j d

quam Ens benignisfirium & beneficentisfimum.

i

Hoc pofteriori modo fi Sta

girita DEV M fibi con-

du

E 4

Cce-

. (q) Ut optime monet B. ZMufeus Introd. a Stud. Tbeol. p.93.

l i mi

j

i

feqq. ubi prolixe AAriflotelis Summum B, vefutat,

/

"

72

CaAp.

VI.

cepiffet, non potuiffet non illam in DEO bonita«

remplati:

: tuit? (ed

temadvertere, qua NOSTR VM eft Suium Bo-

num.Eft enim de natura boni,ut,fimul ac contem-

. g Me

plationi objiciatur , appetitum in fui defiderium

genue L

abripiat, & quo majorem bonitatem offert, rantó

. eoutempl

vehementius appetitum excitet, donec ifte :n

. mojdfata

