adepta bonitatis unione per continuam íruitio-

ad iferio

nem indigentiam fuam acquiefcentisfimé , delí-

lm a

ciofisfime & concordisfimé expleat, fitimá; cu-

erat, qual

piditatis füuze extinguat: utd; , nifi hanc unionem

re ortupa

coníequatur , nuda bonitatisiliius eminentisfima

tradere, ul

contemplatio , miferum illum potius quäm bea-

] disfme ( i

tum reddat ; cumille mifer fit Amator, qui acer-

lgtari poffe

rimum defiderium , flagrantisfimamd; fuam cu-

AXKIIE.

piditatem folo afpe&u & nuda contemplatione

1 faholarum :

extinguére cogitur.

( Hinc fua fponte ruit &

j &hypothe

alia Icholarum incruftatio diftinguentium interfi-

intradere

nem objectivum & formalem , quam ipfam tamen

3 lenboud lo

ex Arift. nemo in zternum probabit). Aff hac

J explo(um «

ratione Ariftotelesin nuda contemplatione nun-

1 Vive f&

quam fübftitiffet, fammamd; hominis in ea beatie

Ceptiuncu

tatem, extremumd; omnium operationum finem

] Bortoin (a

collocaffet ; íed ad illam . Mentis noftrz cum

1 cüm &ibi

DEO, ceuperfe&tisfimo Bono unionem, utpote

1 debeat, in

majorem nuda contemplatione , perfectionem

jllam extendiffet.

| bis pisfim

Verüm id Ariftotelem non

fttis fnni?.

fecifle manifeftum eft: Subftitit ergoin Logica illa

U5 Qua g

beatitate: Hanc autem imperfectam effe jam vi-

Árifatelicg

dimus: An enim optima illa & perfectisfima

LUWTTIUE

Contemplatio effe poreft, quz optimam & per-

bla;pbema d

fe&tisfimam in DEO bonitatemomittit? Sed cur

altiüs fuam de contemplatione fententiam con-

( hr; c;'f.-

tem

3 dtyr, A

De Summo Bono.

75

]Dmbonita.

. S'ïl'ïlümEu.

templari noluit ? anne quia ut Gentilis non po-

tuit? fed potuit Preceptor ejus Plato , potuére

j AUttm,

alii.

Reftat igiturillum noluiffe: Scilicet, ut in-

genué fatetur RACHELIVS (r), DEVAM in fui

O

contemplatione: €9 reflexiva intuitione acquiefcere,

Ontc t

majeftatem. autem €9. eminentiffimam ejus felicitatem

Ttam fs.

ad inferiora fefe ac fingularia demittere vulgi fabu-

tisfme, i.

lam effe exiffimabit.

Quid aliud ergo quzío pot-

z ii n

erat , quàm hominem à dependentia DEI liberg-

ADC lnionem

re,fortunz temeritati commitrere;in feipfum de-

Vnentisfime

trudere, ubi Summum Bonum operari , & jucun-

iquum be.

disfimé ( imó miferrimé ) fecum tanquam DEO

!s QUi acer

latari poffet.

j famcu-

XXXIIX. Neceft,utreliquas incruftationes

emphitione

fcholarum moremur , qui fuos fenfus Ariftoteli-

tenit &

cis hypothefibus, invito revera Magiftro, & hic

tiominerft

intrudere geftiunt ; quod enim ajunt: Zriflote-

Aamtama

leu baud loqui de fine abfolute ultimo , jam fuperius

i Atb |

explofum eft, quod & à B. Mufzo & Ludovico

ylatine n

Vive factum effe adverto , qui prior & illam ex-

nisinez D

ceptiunculam: Zriffotelem loqui de Summo Hominis

atipomirem

Bono in focietate civili fbettato , ceuimpiam valdé,

i nofte m |

cum & ibi Summum hominis Bonum DEV'S effe

ionem, us

debeat, infringit. Nihilitad; habeo, nifiut ver-

m

bis piisfimi /ivis (s) claudam: Sumusne , inquam,

ritotdtm m

fatis fani? babemus lucem , fcimus que fit vera beati-

tas , qua ad illam eundum : €9 difputamws adbuc de

spin Ltl

m dejm -

"triflotelica beatitudine ? 4n duas facimus beatitu-

dines, unam Cbrifli , alteram Ariftotelis ?. Ecce iterum

: p

ii g

blasphema de beatitudine diffetkio , ut dudum de lu-

j d t

E;

minue.

Q

ngþnlfüm 0

(x) loco cit- fupra p. 2r. lit. (k).

«

(s) de corv, Art, caufis lib, 6v p« 188. 1891

74

^CáÁP.

VIL

mine. - Si Ariflotelica beatitudo/expet;enda bic eft,

santium

Chrifli beatitudo non efl bic expeteuda: ued, enim con-

ríetatt d

traria poffunt eodem loci €9 temporis ad idem €9 loct

nique vet

€9 temporis concupifci. Si Ariftotelica beatifudo com-.

fita iüddi

£-—

?

mentitia eff,quid laboramus,quomodo eam tueamur

homines:

Anverà ludimu in (ententia de beatitudine , id eff , de

fisfimis 0.

Summa totius vite? Pericalofum eft contra veritatem

ipfonecd

pro falfo ffare. . Quanto periculofius in ve tanti mo-

mur& fir

menti, de veligione , de cardime , in quo vita univerfa

«dinfltut

volvitur ? Si fída eft Arifiotelis beatitudo , valeat,

2j

etiam gentilibus ipfis parum fana 9 pia.

Nos ?erd

Qus, Inir.

difcamus €9 fcire €9 tueri.

humanatt

fontederiv

timiltjus

EULT

mrinis lgt

Providenti

x

De Defetlibus Ethica Ariffotelica.

principiis,

Olumus hic datà operá prolixio-

türg vitd

XXXIX. N

res effe, cum ex hactenus dictis,

num hum

Ariftotelem potisfima Principia doctrinz veré

Glotia D'

Moralis effentiam conftituentia filentio invol-

certam it

viffe , neminem amplius latere poffe putemus:

De5 expa

Igitur hic in fafciculum illa colligemus, quz alii

in incert

difperfa nobis exhibuere. Principalem vero de-

hocin re

fe&tum haud immeritó effe dicimius , Ionorationem

prudenti

füi ipirs : quid enim ille quzfo de animz noftiz

bitrio re

origine, immortalitate , de originali ejus imper-

XLI,

fectione , ratione intelle&tus, judicii & voluntatis,

lum igfzom

hancá; comitantibus affectibus , veritati Divinae

lerruer

& naturali confonum orbi reliquit? quid de vo-

tetrectan

Juntária animz noftrz cum mortali hoc corporis

ergaftulo conjun&ione; adtionum; inde proma-

Cu(t)m

nan

m Fm&! b

De Däfeäibzþ: Eib. Avift.

75

t li

j

LOW TUM

nantium virtuofarum & vitiofarum infinita va-

Sl

rietate ab ifto informari defideramus? quid de-

im

li

At

nique veri de mundo vifibili , temperamenta no-

ftra modis innumeris irritante; de hominum ad

M. —

homines vario refpectu , fluentibusá; hinc diver-

it,ili

fisfimis officiorum generibus; de Ente illo ex fe-

T tht

TU fl h

ipfo neceffarió exiftente in quo vivamus, movea-

mur & fimus , in omnibusd; adeó dependeamus,

lz utotrjy

ed inftitutionem noftram teítatum fecit?

T

XL. Deplorandum hünc excepit alter defe-

As otti

&tus, Iguoratio Summi Boni : Hincfactum quodnec

humanarum actionum (eriem à primo boc boni

fontederivarit , neccohxrentiam earum cum ul-

timi hujus finis plenitudine aperuerit, feu ut ter-

minis vulgo receptis rem eloquar: altum filuit de

gtdith,

Providentia DEI, de verisactionum humanarum

principiis, de fatis & fortuna, de vera hujus & fu-

r ol«

turz vitz beatitate, de ultimo omnium actio-

ins d

num humanarum , ipfiusi; adeo beatitatis fine,

Ya vet

Gloria DEI,

Unde, quid mirum, nullam illum

Jenro inrà

certam indubiamá; vitze regulam, ad quam actio-

fle putemUSf

nes expendere debeamu$, exhibuiffe ; fed omnia

n qual

in incerto & ancipiti, in judicio viri prudentis,

jem vero d-

hoc in recta ratione, hanciterum in judicio viri

prudentis, univer(a adeó in diverfo hominumar-

: Ignarationlm

qing d

bitrio repofuiffe?

j

XLI. Fa&umhinc porró , ut & Summum Ma-

iwfunlltlïp

H

lum igitoraverit , ned; iftó malos homines à vitiis

erizm'Divinæ

3

abfterruerit , qui alias amore virtutis illud fugere

t

detrectant: Quis autem , ut verba Celeb. PLAC-

J COrpons

I

veatd,

CiI(t) mca faciam, quis inquam unou optet a

cogm-

E]v

:

p

m

(t) i*"rzz&, fræc.p.&';. Typ, edcceff, 2Mor. Part.II"L p

6 r

76

Car.

VIL.

coguitum babere illud malum

XLill

; in quod. iucidere tan-

je virtüt

dem ipfe po[Jit

, tl caveat- &9 vitam vetle inflituat ;

atpote tui demum judicaturus , an illiu evitatio me-

tl5 ) feu ,

reatur , ut tot, tautis tam

virtutibu

d, prafentibus bujisce vite

obedienti

bonis atd, voluptatibus fi

bimetipfi durus ac. feverus

Celebarr.

ideo P& agogus interdicat , tot contva moleffiis €9

principi

malis ipfe , videns , fciens,volens

prudens, fe corpusq,

faum imuiütis ouevet , €$ vitam b

infignia p

auc exacerbet , u fu-

num coni

£ura, iteliori potiatur , aut pejori non excrucietur ?

illa virtuti

4Absd, bac notitia fi fis , quidui in diem viv

45 , amimoq,

it lucro ap«-

tia2-ubi P:

iudulgeas &9 quemcuad, dieu fors deder

Gusvirtdol

pouas ? prafeutibus frueris , cum futuri fis nefcius, aut,

nofler in tl

quod eodem feri recidit , iucertuw. — Sed Ariftote-

Arífotelein

les ingenué fatetur (u), futura fibi obfcura effe, tan-

infnitum fo

tum abeft, ut de fümmo hujus & futurz vitz ma-

lodifferuerit: quod enim ait de Priami calamita-

df utvir

edlis ( con

tibus, aliis; extremis hujus vitz xrümnis, in qui-

Áint,totider

busconítitutus beatus effe nemo posfit, Chriftia-

:

nirident, ut de Ethnicis nihil dicam.

cifiones (

virtutum q

XLII. Excipit generalem hunc defectum

volata eff

quartus, ignoratio nempe mediorum perveniendi ad

j

Icdtuiles,

Summum iljud Bonum €Sin adepto permaneudi : quo-

rum omnium Summa eft, verz veri DEI cultus.

igentiam,

tém, perm

Quid autem in univerfo hoc ejus volumine , quod

cufabili i

beando filio paternus affectus ex

presfiffe fertur,

de Amore DEI, omnium virtutum , totiusd; cul«

fedes asfjo,

XLIy,

tus Divini coryphzo,quid de Pietate, de Fide, Ti-

more , Paenitentia, Fiducia, Spe, gratiarum actio-

probrem

p dec]in

ne, glorificatione, humilitate, precibus , omni-

V* Haud.

busdá; adeó primz decalogi tabulz virtutibus ifte

mundo reliquic?

(t)in, 44j

XLIII. Sed

(u) L. Nio X, g.

Y Vg

De Defelibus Eth. Arifl.

77

ts

l

XLIIL. Sed efto folicitum fuiffe Stagiritam

[ ITFW

de virtutibus ad hominem duntaxat termina-

7 witxtinvru.

tis , fcu , ut Chriftiano Stylo rem eloquar , de

du

virtutibus fecundz. Decalogi tabule : ubi hic

75 0 f

obedientia Superioribus debita? ubi illa quam

li

Celeberr. Becmagis (x) primum Chriftianorum

principium appellat , & de quaalii gentilium tam

5, frtrg

tb t

infignia prodidére , Abnegatio füi ? ubi quotidia-

PXtHcidum)

num conícientiz fcrutinium? ubi humilitas? ubi

illa virtutum Modetatrix Charitas? ubi conítan»

4f am'moq;

i um dj«

tia? ubi Patientia, Mifericordia , omnesd

; affe-

&us virtüofi? ubi quas Excell. DN. OMEI

SIVS

t a

Ariflote.

nofter in theatro fuo virtutum & vitiorum ab

Ariftotele in Nicomachiis omifforum docuit? fed

tf tan-

ITH

infinitum foret omnia recenfere : tantum enim

abeft, ut vircutes undecim illis vocabulorum can-

|elhmita-

cellis (e conftrin

Yis inqi-

fint,

totidem certé

8i patiantur, ut infinitze potius

; quot rerum gerendarum oc-

t Oi

cafiones (y). Prin

ci

paliores folum , reliquarumá;

Y deiedn

virtutum quafi fün

damenta tam alto filentio in-

voluta effe dolemus. — Mitto jam virtutes intel-

perveniena'ia

leduales, mitto virtutum omnium a

ymd: q

djuncta, di--

ligentiam, v. g. obedientiam,

juftitiam, humilita.

ADELad.

tem, permanentiam &c. mitt

[6)

lumint

denid; quod inex-

cufabili neglectu nullas affec&

ibus in Ethica fua

exife u

Íedes asfignaverit.

,turisga

XLIF. lllhud faltem hom

ini gratullemume an

gldeFl'df) d

exprobremus, quod aul/a vi

t

ttutes adipifcendi ; vi-

tiag, declinaudi aut expelleud

i remedia prefcripfe-

3CibU5J Omnl'

rit? Haud immeritó fane

Íftupendum hunc de.

fU

feéctum

i

(x) Lin. /Mor. 'p. m.302.

jun 5«

Cy) Beemann. loc. cit, c, XIF, $. 2. p. 228,

79

CAP.

VII.

fe&um appellat eruditus & de morali ícientia ul-

nbfhümi

mentius.

tra noftras laudes meritus PL A CCIVS , eod;:

inajorem quod & Hyperafpifte cjus hac in negli-

qutem y

; peceffe:

entia tam fideles fe demonftraverint imitato-

res, illumá; forté criminis Izefze Majeftatis Arifto-

d n05'

telicae reum arguiffent, qui de remediis folicitus

4 fimulin

intolerabilem hunc defectum füppleviffet. Sed

quam P(

nostotài

ne quid disfimulemus, exhibuit utid; geminos re-

iam virtutum viam ingrediendi.modos; Primus

eillitatüm

fium ini

eft, ut exorbitemus , animosd; in oppofitum ma-

gis, quàm id quo

natura vergimus vitium infle&ta-

fiflere: N

mus.

De quoa

&um S. X X. . Alter modus eft:

fité Bonu

L

in perfed

am migrare Rempubl. quod'aunquam fatis

vümyde m

zítiman

dus PLACCIVS idem effe dicit, ac fi fe--

itiad t x

bricitanti apu

.

d nos Medicus, Sinenfium aliquem

fiamde pe

montem , cuj

us aer

huicce morbo curando folus:

mfet,. E

absá; ullorem

edio füfficere perhibetur, afcendere

qua Ensil

füaderet, àquo mille mi

busfüisjat

liiaribus & amplius ægle':r;

ille (etmotus eflet.

*

abomnib

XLV.

O fi Àri

ftoteles inevitabilis illius tor-

tbl quicq

menti, quo

d nemo quantumvis atheus.unquam

Ut patean

effugere poté

ft, fuz videlicet confcientize mor-

, Ubilaboril

füuum, memor

, in continuas fuas imbecillitates,

quod civil

aé&tiones quasd

; licet honeítisfimas , fummad; f-

Dür vires,

identidem comitantes, aliquan-

delitate patratas,

- legibus vi

to diligentiüs advertiffe

t5 fimulatd; immeníam

Verum:

uminis benignitatem, in creaturis omni-

Divini N

- fedtisfima

bus confpicuam, pa

lpare voluiffet ; non potuiflet

Qus, i qu

hasprope

llere cogitatiónes: Effe

non animum in

Onemur ;

Ensaliquod iní

finité

Bonum & infinité Perfedtum:

Yenes & R

de natura Vero

boni effe, ut fit communicativum

um

tüam.

fui: omnem autem

Bqni cognitionem appetit

"

no-

79

DeDefetlibus Eth. Arift.

ilinia

,

noftrumin fui defiderium abripere, tantod; vehe-

lat

;,

Dit hw

mentius, quantó majoremoffert bonitatem. ]am

autem ; cüm naturalia fruftra effe.non posfint,

int n

As

neceffe effe , ut illad infinité bonum in refpe&tu

ad nos fit communicativum füi.

Sed illud effe

X ol

vifet. d

fimul infinité Perfectum : non poffe itad; fe aliis

quam perfectis communicare : convinci autem

Peminostt

dos: Primis

nos totà die noftrarum imperfe&tionum & imbe-

eillitatum , nihilominus tamen appetitum: no-

üfitum m.

munfledo-

ftrum inillo potiundi Summi Boni defiderio per-

fiftere: Non poffe ergo non illud Ens, cum fit in-

nodus elt:

finité Bonum,fuid;, refpe&u noftri,communicati-

quam ts

vum, de modo nobis ad perfectionem debitàm &

Saifee

ita ad fe perveniendi profpexifle.' Hinc itaque

taliquent

fuam de perfectà Republica fententiam itainfor-

qndo folüs

maffet. . Effealicubi terrarumtalem R empubl:in

nl

qua Ensillud infinité Bonum & Perfectum civi-

yisegt

bus fuis jura det, ipfumd; omnia gubernet, in hoc

abomnibusaliis Imperatoribus fegregatum, quod

ls us o

ubi quicquam jufferit ,illico etiam civibus fuis det

peos ungudt

ut pareant; ubi onera impofuerit, det ut ferant ;

(ienti n

uübi laboribus exercuerit, det ut fufficiant; verbo:

imbecïlïitgrä;

quod civibus ad fervandas leges cantas impertia-

, f

Q^

tur vires , ut facilius conformem quàm adveríam

Qd

n

sdi

legibus vitam vivere posfiut &c.

[ :mmmïm

Verum exin(peratoin felicisfimam hanc & per-

ranurs n

fectisfimam Chriftianorum R empublicam incidi-

| IIOHW

tl

mus, in quam adícribi , quiseft, qui non anhelat?

H

Conemur itaj; tandem abducere Chriftianos ju-

jtnfo

li

p

venes e Kepublica Stagiritz, illosd; fuae civitati

oD

reRituamus.

,

n

CAP-

80

",C;AP. IIX.

Dec

z

rb

|

it bilt/

CAP.

IIX.

M

i einet q

)uó demon[tratur, informandis fu-

o d)

Rftanun

«venibus Chriftianis Etbicam Arifotelicam

ineptam elje.

M Ari

0l

IOT.

Am ergo detractà Ethices Ariftotelicz

XLFT. ï

larvà, qua homines adolefcentulos im-

vídte 4 d

peritos rerum, eductos , libere in fraudem illexe-

gentia Ipec

rat, facili negotió noftram negabimus quzftio-

g g

abergltida

nem , cum fe quadruplex negotium conficiendi

t 0000

via nobis aperiat: periculofi videlicet in Arifto-

ii

tele errores, defectus apud eundem inexcufàbi«

les , ifnpotentia naturz fibi relictaa ad Summum

Prkerüs nid

Bonum perveniendi , & divina deniq; facrarum

qufitores bt

literarum in moralibus perfedtio.

*

tiot odv

XLVII.. De DEO quàm erroneam

Stagirita

tb

foverit hypothefin ex dictis abunde patefcit: ni-

fiyaut at

lt Compl

hil aliud enim ei nomine DEI veri venit, quaim

Intelligentia meré fbeculativa, que uulla verum bu«

fbfv apr

manarum , ceterarumq, fublunarium curá tangatur.

aber bomit

Sed annon hzc hypothefis utrasd; , quod ajunt

tige Darübt

portas ad atheismum aperiat, multosdá; in lugu-

Wtrudte L

brem hanc malorum Lernam dudum przcipites

ligtn od

Mr fonfttim

egerit: malo religiofisfimi Herois à Cecfenóotff/

quam meis confirmare verbis: Ita autem in ape«

ttt übel anf

riundis atheismi fontibus Illuftris Heros diffe-

Mndfreid t

rit (z): Syiefe ( bie Acheiften ín CfGelftblanD) ba

!

W c')d)ïf l

ben fícb anfangs al$ 9(usleger De8 Ariftotelis at

Mürtefeur

oeftellet / unb toie ein febr gelebrter Cngellánbiftber

bbie €hri

!

'Teologus, D. Samuel Parker , ín feínen/ A. 1678-

qn

Vi

u

À

LU

(2) A42, 44 Güviftenfaaf p. z. 12. i2 Exordio,

—N

De Quæ]?ionü negatirva Decifione. — 81

ju fenben gebructten Difputationen cap. 1. fect. 24.

"

Dbafür bált/ ift unter Denfelben ber evften unb árge

nl

(ten einer geefen / Andreas Czfalpinus ?on Are-

atl j

tio , tveltber oietfeicbt ben eigentlicben tie(f vevz **

Al

flecften/unb babervon tvenigen ergrünbefen Coinn *

be8 Ariftotelis ergriffen unb G345tt alfo befcbrie: **

! Atiftotel

ben / baf er in effe&u mit ber OBelt/degierung *

Centuloim.

nichte su tbun babe/ fonbern allein eine Intelli- **

ndem illere

gentia fpeculativa unp nicbt activa fen / umb Daz *

nus quafto

gegen bieSycatur alle8/ 6tf aber nicbt$ voivcfe/ **

ConficieYd

Db er gleicb aug C dbeu ber £ybrigFeit unb beg ge *

tin Arill«

meinen $Xtanné . ficb nicbt mit Giefabr $u toiberz **

Inexcülabie

fe&en / bigtoeilen anberg gefcbrieben, — nb Flaget **

1 ummum

Parkerus nicbt unbillig / bag aucb bíe fdbarffen In-

y ficranm

quifitores be ber 3 ómifben Svircben oiefes (Difft

nicbt tabrgenommen fonbern Dergleicben SBucber

o

ub Syeinungen CDeren er mebr anjebet) toann fie

fid) nuc auf Den Ariftotelem begjogen ; unb mít eiz

þmf.cxt: ni.

i

| yemt

Qu

nem Compliment Der Cenfür ber $ircben untere

!

i

toorffen/ approbirt unb tobl pasfiren lafen,. G8 üjt

Cl

aber bamit nacd) unb nad fo grob tvorben/ baf ei-

, qudir

nige Darüber eingebüffet / barunter fonberlid) Der

verruchte Lucius ( ober tvíe ev fic aus Cdulbafre

lstl

tigen Joocbmuth genennet Julius Caefar) Vaninus,

üm pmipüiï

du

ber fonft ein Medicus feyn toollen/mit feínenGodbriff

aumin

ten übel anfommen / utiD A. 1619. $u Tholofa in

H d

Syranctreich oerbranbt oorben, Syergleicben gott: *

lbfe C5cbrifften baben mun 1irfac) gegeben ; bafi *

yfnoj

gelebrte £eute 3ue C'Giberfegung gefdritten/ unb *

Afmlïefiä t

alfo bie &briftlicbe Seligion nicbt toiber G'üccfen **

l

unb Joeiben/ fonbern toiber bie bófen unb faffcben **

n(&

ml 1*1

Ghriften terfecbten müffen : Qgie nácft oielen i

!

ber

$82

CAP.

IIX.

i

Der SRómifdben Seircbe/ unb. barunter Dev. gefebrte

fitimp al

Hifpaniet Joh. Ludov. Vives getban.

Deplorari

qilem -

fané nunquam fàtis poteft,quod calamos,quos Pa-

hn fit

tres EcclefizPrimitiva in Ariftotelemaliosi;Pa-

(hrinid

Mobefan

ganos ftrinxerant, hodié Chriftianiin Chriftianos

acuere cogantur.

Jam veró judicent Chriftiani

foliben

an Ethicà juvenum Chriftianorum animi imbu-

t aicta

endi fint, quam totam, quanta quanta elt, huic

ja i M

inzdificatam efífe faundamento demonftravimus?

ag t

udicavit certé ingenuàá libertate beatus nofter

tirum od

[ utherus, cujus auréa verba non poffüm non ad«

gt t

ducere, ita vero fatur (a): Syie Univerfitáten

qbutScotus

bürfften aud) tvol einer guten ftarcfen R eformation.

t4850

Cid muf e8 fagen / e8 verbvüfje rven e8 tvill..— Syft

s beati vir

Dod alle8 toas Sabftum bat / eingefefset unb ordini-

(lianoram d

XLIIX.

ret / nuv gericbtet auf &ünbe unb Syrotbum qu trieb

ten, Oa fínb bie Univerfitáten / tvo fie nicbt an

DEO ejusi;

Der$ / Denn bigber verorbnet: Denn/ toie Dag S5ud)

Yina Chrift

Maccabxorum fagt / Gymnafia. Epheborum &

tibus ipfen

zrecz glorix , Darínnen ein frep. geben . gefübret/

&j que d

wenig ber Joeil. Cbrift / unb Cbriftlicber Glaube

füam Ethit

nempe à Philofophis ) gelebret toivb : unb allein

initio de

ber blinbe beibniftbe Steifter Ariftorteles vegteret

ile: homir

aucb weiter benn Gbriftus? Joie vodre nu mein Skatb/

leatitatem

bafi bíe SBüdber Ariftotelis, Phyficorum, Meta-

10n nifi p

hvficz, de Anima, Ethicorum, tvelde bisber füt

beatitaterr

bie betten gebalten/ ganf votivben abgetban mitallen

Ohrifti p

,Gnbern. --- Getbutmirtoebe in meinemJDerfen/

tu, Dicit j

, baf Der verbamte/ bodymütbige/ fcbalcbafftige

jtine DE,

» Soeibe mit feinen falfcben C'iGorten / fo viel Der be

&t D

» ften Cbriften oerfübret unb genavret bat: (ODte

» bat

: Ptopter (

tülinem fin

(a) Tom, 1. Jen. p. 310. b. p. 343- fec. edit. A,VJ;;;'.

De Queflionis nepatirva Decifione. . 83

Ol

WW

fatuns alfo mit ibm qeplagec um unfer €&fnóe ^*

l. Dehnri

willen. --- 4Da8 $Sud) Echicorum ift dtget ^*

T

m

l!

benn Fein 93ucb / (tracf8 bet naben GOtes unb **

Gbripilid)en G'ugenben entgegen / ba$ bod) aud) *

it Chi

I

ber beften eines toirD gevecbnet.

(* nut woeíc mit *

ent Chrlii

V atmiimbi.

folcben 25ücbern. von allen Cbriften. . arff

mir.niemanb auflegen/ tcb rebe gu oiel, obet oertoevfe

inta ed hi

bag. icb nicbt tvi(fe.

iebev SSreunb /-id) toeif tool

onflravims

qta8idy vebe/ Ariftoteles ift mit fo too[ befanb/ al

beatis noft

bir unb beine8 gleicben / icb babe ib aucp gelefen unD

(lim nonat

gebort mit. mebr

eem C3erftanb /.Denn. S. Thomas

foiveritith

oDer Scotus , bef

icb micb obne Jaoffart rübmen/ unb

elormati(l

100 €$ Seotb ift/ betveifenfan, — Non adducam plu-

jl ii

ra beati viri loca , cum unicus ifte piorum Chri-

tusyordini-

ftianorum defiderium expleat.

XLIIX. Et licet unicus ifte Ariftotelis de

Qu qutdy

od t

DEO ejusá; Pronza error animos juyentutis, Di-

ww

vina Chrifti veritate imbuendos, ut hoftes à mac-

ipheborum k

nibus ipfemet arceat ; presfius tamen agemus,

Qivo iü

éad; quz de bomiuis iudependeutia per univerfam

ii

fuam Ethicam dixit , cum illis conferamus , qua

jb uml

initio de Juvene Chriftiano differuimus. Dicit

florcles t

ille: hominem proprià fuá vircute perfectisfimam

n

beatitatem operari ; fed ifle fe proprià virtute

non nifi perfectisfimam damnationem operari,

icorun, M*

beatitatem vero non acquirere ,- fed fanguine

wb

Mil

l

at

j

:

l

Chrifti partam & oblatam gratis accipere fate-

tur. Dicit i//e : beatum feipfo contenrum effe ; fed

r

, i

ifle ine DEO non ni(i cruciatus & tormenta pet-

l il N

Ííentifcit. Dicit i//e, hominembeatitudinem folam

& propter (eipfam diligete; fed if/e folam beati-

3 6u

tudinem fine D E O immeníàm rugiferiam effe vi-

)J/:

Fa

Anfh

det,

CAr.

IIX.

Dt

$4.

det, mavultáj; adeo cum DEO in profunditatem

lt a

i praot

abysfi detrudi , quàm fine DEO in amcena beato-

rum civitate permanere. Dicit i//e, beatae mentis

fjf t

actionem prafer fe nullum finem expetere; (ed

tltimmi

ifle ne quidem beatus efle defiderat alia.de caufa,

ro re i

quàm ut per fuam feliciratem Nomen Domini

ficeremu

glorificetur. Dicit i//e, beatum non alienam , fed

quando

füam ipfius vitam expetere ; ifle veró füam cane

ano(cere

virtutes tà

pejus & angue deteítatur, nec nifi in Chrifto vi-

vere anhelat.

Sedlongum foret Paganum hunc

propriam [

cum Chriítiano committere , manifeftum ex (ü-

mi Chrifi

Chriflianor

perioribus effe putamus , quàm adverfis ambo-

rum beatítudo cornibus pugnet. lllud falcem

ti? Beatus f

hinc colligimus , non pofle ultimam hominum

dignatione

beatitatem independentem fimul & dependen-

phijopbaf

tem effe : fiautem à DEO felicitas noftra depen-

drifodis

det, (dependet autem fi DEVS creator nofter eft

Mfiuntac

& Coníervator ) impius, & ut dicam quod res eft,

noan foic

atheus eft Ariftoteles, qui contrariam hypothe-

f ofv

fin (üz felicitatis fandamentum effe voluit. Tol«

L

W

lit enim é mundo omnem DEI Providentiam;

eum illis ,

uoad effe&um verüó moralets ( ut optimé Puffen-

düximus,c

dorffius (b) periude eft , utrum quis neget DEVM

bi virtuti

exiftere, an ab eodem bumana curari $ cum utrumd,

vidimus, i

omuem religionem plané tollat. Nonitaque Ethi-

Ti tantopl

ces ejus Chriftiani Juvenes idonei auditores effe

tem, injur

offünt.

tandem .

XLIX. Annejam allubefcit Ariftotelem de

icülcatas,

vera virtutum caufa fallicitare? anne de fine ea-

Mtentiam

rundem? Neminem (anéin utrod; cafu quàm Te-

W. inter

ipfum digito monítrabit. DEI veró, ut ingenue

tCm, odiffe

fate«

$b) 4: Off. H. £5 C, l. i c 4 $..

()d Honfj]

De Quef[lionis necatirva Decifione.

8;

Lt

fatetur RACHELIVS (c) ia tota bac fua Pbilofo-

1AQYny beno

phia pra&ica variffimé €9. aon nifi obiter meationem

^ Ut2

facit ; nunquam autem GLORIAM DEI, ceu

1 Cltere bj

ultimi actionum noftrarum finis;cum hanc tamen

TT

pro re indifferenti habere velle, idem effet ac fi

Vomen Donii

diceremus : in noftro arbitrio-fitum effe, fi ali-

D allenam, i

quando à DEO nos dependere, agnofcere vel nos

reto füum t

aenof(cere velimus.

Cum igitur Ariftot. omnes

i Chridos.

virtutes tanquam fua folius induftria patratas , ad

panm hu

propriam nominis gloriam retulerit : penes Te,

fellum ez f

mi Chriftiane, judicium efto: anne juvenum

erfis ambo

Chriftianorum animi hàc idololatrià fint imbuen-

llud (altem

di? Beatus fané Henricus Ernftius pia quadam in-

T homintum

dignatione motus pronunciare non erubuit (d ):

L dependtne

philofopbaftros illos , qui Chriffiane juventuti libvos

visdtpene

Ariftotelis , quos de moribus edidit , commendare non

tor nolereft

definunt , ac fi ad mores in melius formandos , add, bu-

neuodresd

manam felicitatem €9 inveniendam €9 babendam mul-

f hypott-

tum confevrentyinexcufabiles effe.

fevolut, TU

L

uod fi deniá; virtutes Ariftotelis ipfas,

Providentn

cum illis , ad quas initio Juvenem Chriftianum

oyxme Pt

duximus, contulerimus; Humilitatem, quam nos

j wpt DI

ibi virtutum- Chriftianarum fundamentum efle

vidimus, ifte vitio nobis vertet: quamin Chriftia-

i; um dj

onitgie l

no tantopere laudavimus inimicorum dilectio«

i audire t

nem, injuriarumd; omnium tolerantiam , & quas

tandem non virtutes à Chrifto nobis tantoperé

inculcatas, ifte in vitio ponet? quam veró concu-

Arfiniad

od

pifcentiam unanimi con(eníu peccatum efle dici-

ümuämTC;

mus, inter res medias ifte numerabit: iraíci au-

tem, odiffe, contendere , belligerare, foenerari

y g

"u

E.3

& alia

(c) de Horefl. $. $0. (d) esQ. p. r58.

pu

86

CXP-^CTDPPXS

um

& alia id generis carnalium hominum facinora

du f

virtutum nomine commendabit.

Efto autem

|

ggem mur

per imposfibile , omnia virtutum genera Stagiri-

L imo] & V

tam nobis quàm dexterrime explicuiffe: ubi ta-

pentis no

men ad finem pervenerimus, videbimüs, idem

perre,

verfali hat

quod initio füppofüerat , denuó illum iterare, vi-

delicet, omnes virtutes ex arbitrio hominum de-

! osfit. E

ym effe cc

pendere, ideod; fi huic confentiant, facienda , fin

minus, omittenda & fabularum verborumd; ina-

corrüption

nium inftar rejicienda effe.

'Tam labili autem

pendam er:

arenz juvenes Chriftiani füas actiones inzdifi-

iem DEO

care debere, nemo Chriftianorutm affirmabit.

tem n ani

LI. Secunda jam argumentorum clasfis in-

perfedion

ftruenda, defectusd; Ethica Ariftotelicas inexcu-

pientiam:

fabiles confiderandi effent: fed cum ex antece-

jgnoranti

mus; itàt

denti capite hzc manifeíta finr, per nudam füb-

füumtionem concludimus : Ethicze Ariftotelicz,

cipué ho

quz hominem ipfum, religionem omnem ; fütu-

pientiam

rum in hac & in zterna vita Bonum & Malum,

haud inc

mur, Cu:

affectus in homine przcipuos , virtutes optimas

quasá; , remedia ormnia virtutes adipifcendi &

dentes af

totà die «

& vitia expellendi vel ignorat, vel alto filentio

involvit : hujus inquam EFthicz Ariftotelicz ju-

Opifici at

venes Chriftianos idoncos auditores non effe.

mentem

Minor ex antecedentibus fua luce radiat: Major

&ione cr

autem , fi munera & officium Ethicz genuinum

l

tuamus (

fpectes, eàdem pollet evidentiá.

W fuerit

LII. Tertium erit ut demonftremus ,

--hatu-'

, ir, homi

van bominis fibi velitiam ad Summum Bonum perve-

.. hiffe crea

uire , veramq, adeo virtutem vel facere vel docere

fur, (l

"104 po[fe. -Etlicet altiüs hic quedam ordienda

6 ,hümin

entibus

mihi eITenF, fequar tamen, ut in anteced

etiam,

omo iüh

J

97

"

De Quaflionis negativa Decifione.

hts

1

etiam füumma folüm faitigia rerum. — Evicimus

3 m

autem num. XXXII. & in Proaemio , intellectus

fimul- & voluntatis feu ut verbó rem eloquar,

äïneraïugiri.

.

Cife i.

mentis no[trz operationes 1

dentidem à (copo fuo:

hominem, qui ab uni-

ebimi m

aberrare , nec effe füb fole

m ttruee

ver(ali- hac errorum lue fe infectum efle negare

Domintm d

osfit. -Ex quo concludimus: rationem huma-

, ficenda n |

nam eífe corruptam.

Ut hanc rationis humana

reftituamus, fuppo-

bonmiis. |

corrüptionem natalibus fuis

lil autem |

nendum erit,, quod alibi demonftratum, homi-

uemadmodum au-

o ingd- | ^

nemà DEO creatum effe.

frmabit,

tem in artificialibus operibus

vel defectum vel

buimus, & ex hac fa-

m clastis n-

pe

rfeétionem architecto tri

licz inegu

pientiam arti

ficis & potentiam,

ex illo vero vel

dem vel impotentiam zftima-

h antece

ignorantiam ejus

t ml b«

mus: itaex creat

ione rerum naturalium, & prz«

ficis Divini Potentiam, Sa-

Arltotedia,

cipué hominis, Opi

jientiam , Bonitatem a

liaj; id generis attributa

myem füti

alogià venera-

m & Mtr,

haud incongruá conclufionis an

H

mur. Cumá; in

homine corruptos

& in devià ten-

ates optins

v atipend

dentes affectus

,fimul & intellectüs aberrationes

totà die experiamur , neq;

.defectus hosce DEO

vdl dho faco

fieundem humanam

Anftoeicg

Opifici attribuere liceat , ni

mentem fine omni labe , adeod

; in fumma perfe-

pres n d

1 noluiffe ftà-

endi: t

&ione creare , vel non potuifle, ve

tuamus ( quorum utrumq;

dicere horrendum fa-

dioz gcnäinüm !

né fuerit) neceffarió hinc co

lligendum relinqui-

tur , homínemin fümma rationis fuz perfe&ione

r d

fuiffe creatum. - Ned; minus evidenter hinc in-

Z dul

fertur, ftatum illumin quo homo à DEO creatus

gl t

j

cquid

eft,homini effe naturalisfimum , adeod; qui

gl rdiendt

homo in hac fui creatione accepit , id ci nat

urale

g

fuis-

F 4

«

Í

|

x

$8

CaAr.

IIX.

Di

fuiffe, nec vires ejusd;

naturz capacitatem ex-

| stà Dl

cesfiffe,

Cumg;

porró in naturali ifthoc ftatu

ratio hominis om

! rabitüt.

nibus numetis abíoluta ,in hoc

|

LIV.

vero prafenti fta

tu maximé corrupta a

ppareat ;

D

eadem pronitate hinc fequitur ex hoc

naturali

cere : utt

ftatu, quacund; tandem de cauía

» nos excidiffe,

tione pol

atd; ut ratione recta denuó polle

amus, ad natu.

nali conft

ralem ftatum nobis revertendum

effe; nec recta

relidtum,

ratione pollere , quicund; in illum

ftatumnon re-

vertitur,

(amá ad

ftatum fe

Sed nec hominem in naturalem fuum

fare non

folo Duce, fuád;

potentia reverti poffe,

tantet aut

hinc credo conítab

dó dictum ) homi

ni à D

it, quod re&a ratio ( ceu mo-

feenim ha

EO fit concreata : hec

ditare:

ergo à folo DEO depend

€bit: quod autem à folo

DEO dependet , homo (

lbi tan

aliisi; pt

quam à fe depen-

abhorret,

densnullo jure vindicare

poteft. Lt igitur ho-

LF,

|

mo rectaratione denuó po

lleat , neceffe eft , ut il-

mur &à

lam à Creatore füo denu

Ó fortiatur.

Duos hac

una fidelia parietes dealbavimus, vide

licet : $o-

virtutem

enim ipfü

lum DEPM , ut autorem nature £5 retle v

ationis, bo-

miuem in flatum ex quo exciderat , conve

bit: (ed.

deinde : homine

[/

rteve poffa:

4deo ratic

ibi relitum ia ftatum

fuum natu-

Vértantut

ralem ex quo exci

h

t , fua fponte reverti non

Et hoc eft primu

Converfür

m quod demoníflrandum

a

Tam virtul

pimus, zaturam f

birelitlam ad Summum Bonum per-

venire non pofle.

pole, itid

LIII Exhisita dedu&is füafi

ponte fluit alte-

fàn neque

rum: zaturam videlicet

A0f qutem

Jibi relidam no poffe veram

(Onverfis.

virtutegm operari.

Hzc enim dependet à re&á

ratione, recta rati

o veró non nifi homini inftatu

(ttu, affei

naturali propria

Tonüimus .

fuit, ex quo ncs excidiffe jam

anteevicimus: n

emo ergo noftrüm vi antecedd.

Draridobe;

nifi

flon«

De Queflionis negativa Deczfon'c. 89

aPlFïmEm D

|

nifi à DEO convertatur

V M

[

, Veram virtutem ppe—

rabitur.

ol

N

LIF. Unde & tertium füa fponte refültac

RL

naturam fibi velidam veram virtutem non poffe do-

C hitodi

Ios rf

cere : ut enim id praítet, prafüpponitur recta ra-

tione pollere: Sed cum hzc homini in ftátu natu-

ImUS, ad t

s net r

rali conftituto propria fit, fequitur hominem fibi

relictum, feu qui ex ftatuillo naturali excidit, re-

Atümnonye

tüczlem füum

&amá; adeo rationem amifit, id fua fponte prz-

ftare non poffe, nifi à DEO convertatur. No-

elerti poft

l0 ( C0 m«

tanter autem dicimus ; gaturam [ibi relittam : pos-

fe enim hancaliquid aliunde furari & pro fuo ven-

d&ifa : hat

utem à (ofo

ditare: illud ut pfittacus füuum xezgs tenere

aliisj; proponere , à corrupta ejus ratione non

iedenan-

abhorret.

