ipfum antiquitas confeffa fuerat ) DEVM per

otu deinde jl

omnia eífe diffu(üm , iná; mundo terreftri omnia

labore proprio adminiflrare , omnia regere & gu-

dcré noq n

5 Divinitaten

bernare. Divinam ergo Providentiam vulgi fabu-

lam effe putabat. (K)

Divinitaser.

IX. Cum autem orbes fuos divinos prorfus

1 C quimddt

& zternos multiplicaffet, Primod; DEVM Opt.

ait) & f

Max. ceujumentum mole, ut 'T homafius ait (1) , al-

jott qué al

ligaffet , multiplicandus ipfi fimul erat Deorum

t,(In capite

chorus , fingulisd; orbibus finguli Dii prafigendi,

te fecundo)

quos Intelligentiarum nomine condecorabat, (m)

quosi; Primo Motori tantó fimiliores effe dice-

us atet-

bat, quantó propioribus primo , remotioribusd;

b

g dein-

adeo à q

uieto terrz globo orbibus infiderent.

,um,cundemq;

Ita (cil. mifer Ethnicus errorem fugiendo, quem

3 dignum at

in vulgo reprehenderat , ( optimé videlicet do-

leandüm &f

cendo , gentilium animales eosd; diverfi ordinis

:fatigarcrur,.hi

&

Deos, qui hominibus & brutis fimiles fingeban-

tur, ob utilitatem Reip. fan&ioremg; legum cu-

AYU i:uf.

ftodiam per fabulas folüm populo fuifle obtru-

qnf. 94

DT À

fos(n)) in alios errores fe przcipitem egit.Quem-

T

admodum autem in exercitu non plures fed unum

H

J

omnibus przeffe decet , juxta Homerum Arift.

3

B 5

citan-

T/,m lh

(k) T'bomaf. de Stoic. 7Maund. Exuf.. diff. 2. $. 18. p. 22-

1 A r

diff. 14. $. 146. p. 21 1. &9c. Samuel. Racbel. Introd.

ii t n

in Pbil. 7Moralem Zrifl, c. ILX. p. 85. Conring. de Civ.

LA

Prud, c. ILX. p 129.. (I) l. c. diff. 2. $. 16. (m) I.c

,lmwc f

diff. 14. $. 172

(n) 2. ZMetapb. S. p. m. 744. E..

D

22

CaAr.

II.

citante, (0) x dsacy Tl»Avxeigavén. &i xofeay O.

jotema

ïad D (quo :

Non eft bona pluralitas principatuum : um ergo

Priuceps; ita non univerfo r$ 6&e coclefti, fed

i d Mu

form ,

fupremi tantum orbis Seffori regimen univerfi

motüs exhibuit.

At ne regimen illud inferio-

choragum

anrem ort

rum Deorum poteftati vel tantillum derogaret,

fimilitudi

Supremum illum Motorem inferiorum Deorum

choragum

feu Intelligentiarum motum neutiquam efficere,

eauitibus

fed prafultoris inftar duntaxat inferioribus Diis

um orde

exemplo füo przire, ut chori inftar (uopte impe-

cum paloc

tu ad motus fuos incitentur , docuit.

Intelligen-

tiarum tamen (quarum in numerum & Primum

indeabate

Jisfibicoatt

Motorem alibi refert) motus, orbium fuorum mo-

tui nihil etiam prz;judicare credidit, quandoqui-

düratonis,i

eyitat, h

dem & ipfi Divini viventesá; , infità fibi ab xeter-

novi moverentur.

uo ipfo intelligentiis tan-

fiosinam

ym Ducer

dem non aliud officium relinquebatur, quàm ut

in beatisfima contemplatione Divinam ztatem

üpntatis

eros

tranfigerent : id quod tum alibi tum in Ethicis

noftris abunde teftatur, ceu patebit ex dicendis.

X. Hisitadeduc&tis, zenigma Scholafticorum

() 94

(DEVM ex mente Arift. mundi formam non tam

g/

ql«

informantem , quam a[fiffentem duntaxat appel-

k

lantium) ut & Thomafii fimilitudinem , (qui nos

LU

folem eteruum €9 panuum ver[(icolorem , folaribus va-

[

diis ab eterno expofitum, concipere jubet, faciet enim

Ff!

inquit, zece/fitas nature ut fpecies colorum ab eteruo

1f

tj

compareant ex pauno , edutte , non indutle per ideas,

&teruis alioquiu absq, fole fi effent , fepeliende tene-

hi

eltr

bris ) facilé intelligemus: fcil. DEV

Opt. Max.

(4]

non tanquam Opificem, motumque mundo lar-

trad,

gicn *

dj

(o) l.c. c, ult. p. 746. D.

Glfl«

23

De Hypotbefibus Eib. .Arift.

! " Mafwæ,'

ientem , ex mente Stagiritz concipiendum effe,

1 : g (

fed , (quod ipfe , vel alius ejusdem difcipulus in li-

&& Cl

bro de Mundo (p) ait) ut Regem quendam Per-

NI unive

(arum , Ducem in Exercitu , legem in civitate,

Fallor?

D lod infer.

choragum vel precentorem in choro.

lum detege

an rem omnem hactenus in compendio prolatam,

Orüm Dtors

fimilitudine quadam illuftrare licebit, fi modo

Iquam effen,

choragum Ariftotelis , ejusque choragium cum

ferioribus Di

equitibus & catadromo , terram autem circa

" opte im

quam orbes feu equites noítri in gyrum aguntur,

. Intelipen

cum palo commutavero ? Finge igitur homines

m & Primum

inde ab zterno & in omnem xternitatem cabal-

lis fibi cozternis infidentes, circa palum ejusdem

tMüorumto.

» quandoqui-

durationis, in circulis diver(íz à palo diftantiz ob-

equitare, hoc ordine, ut Eques à palo remotis-

f sb zter-

lgentis tün

fimus inamplisfimo fuo circuloreliquorum omni-

um Ducem agat , quem reliqui diveríz quidem

tür, quàm tt

"inam erateft

dignitatis , diverízd; potentiz ( prout nempe in

.

tom n Ethici

circu

los , ab exiremo & remotisfimo Ducis circu-

lo,

bit ex dicendi

B 4

Seholaficorum

(p) B. T bomafius bunc librum ab Arifl. con[criptum eJe ne-

o o t

at de Stoic. 7M. E. diff. XIV. $. $. 89 15 2. cum bis,

u& baBentu ex Stapirita deduximus , contraria dicere

Rntaxat oD

videatur : expre[fis enim verbis DEVS in boc libro re-

jinem, (quao

um omuium Genitor, Confervator €& Gubernatur ap-

m, fton t

ellatur. Quis autem bec &5 fimilia,que ibi fuseleguntur,

uetfrti um

primá flatim fvonte contraviari prioribus non videt ? Sed

vvereor , ingeniofiffimum bunc alias Arifl. Interpretem,

gt

xodum Gordium non folvere , fed fecare : quomodo enint

Vg

bic liber Arifl. dogmata de mundi bujus prout nunc eft

j

Vlind tt-

eternitate, calorum vita, divinitate, nece[fario fime ulla

TO

!

t Max

caufa motu , aliad, id generis alibi confus? &9 obfcurt

tradita: declaret. &5 illufiret , ingeniose. demonfIravvit

CI. Johannes de Raei ia Clawis Phil. Nat, Zppeadi-

g

ct , qui liber && nos de biá multa docuit.

24

CAF.

II.

D

lo, vel propiores vel remotiores fe egerint ) fuis

| fgeti

tamen finguli freti viribus, infequantur. Neau-

fnfotrasti

tem quzío equites in obequitando moderandis

mwm'x Age!

equis intentos Tibi fingas, hi enim füa fponte, ne-

Putentis

minedirigente currunt, faumd; circulum finguli

viginti & quatuor horarum ípatio emetiun-

eu'ygw l

&oén p

tur: Equites interea finguli cogitantes , fecumve

tem n

ipfis in beatisfima contemplatione dulcisfimad;

quiete ludentes jucundisfimam ztatem tranfi-

Wyyibiäf'

gunt; in Palumveró eosdem & maximé omnium

2 non Je

Ducem, vel obtorto folüm collo profpicere, in-

p

dignisfimum effet tanta Majeftatefpectaculum.

TT UT

I!j

XI. Hxzc (ané videtur effe domeftica mens

Stagiritz de DEI Exiflentia €9 Providentia. Licet

müspadon

tem icel.

enim, quod ingenué fateor , alicubi modeftiori

reffu benignisfimam DEI Providentiam acces-

hiim Mür

ferit, haud tamen ex amore veritatis aut ftimu-

lus Hocin

lante Numinis amore, fed metu poenz Magiftra-

Ageutem

tüs idfeciffe, Hluftrisfimo SECKENDOR FIO te-

tütum qe

fte, (q) videtur: interea veró, fux huic hypothefi

lum (

omnia moralium placita eum füperzdificaffe de-

menoni!

monftrabimus , ubi prius & hypothefin ejus de

tellipend

Anima rimati fuerimus.

Scilicet nec orbis ifte

lisad vid

terrenus Seffore fraudandus erat.

Hic autem,

doeltur

an orbi fimul lunari przfuerit , incertum eft: fic

ad [olur

Commodi

tamen Ariftotelem autumaffe quidam auguran-

tur ; alii Sefforem huncin alio quzrunt orbe: fed

Detfedtio

B. Thomafius ad mentem Ariftotelis convenien»

Orinécus

tiis Averroém dicere cenfet, ab Ariftotele pecu-

liarem orbi terreno Intelligentiam fuiffe deftina-

(r) hd 2

tam. Nos haud de orbe , fed officio hujus Intel-

('/H

QOinírg

dixerij

(q) loco infra citando;

UI

Ó

De FHhypotbefibus Etb. Arift.

2j

eRtint) t

ligentiz foliciti erimus, ubi prius de nomineejus

mur. Ne PUn

informati fuerimus.

0 od

Hzc itad; Scholis in com-

muni Agentis Intellectus , ille vero cui praeft,

Ua Donte ne

Patientis nomine venit.

Ariftoteles illum 7»y

CUlum (j

Gveale vv feu forinfecus advenientem intelle&tum

0. emetig.

Xt6s, fecüms

& S-aoy ucvoy, folum. Divinum: (r) in Ethicis au-

tem noítris tefte Auguftino Stevcho, (s) 9eeis

ulcisfima

Atetm tranf.

svyysyeeze rv Diis fimillimum , maximéq, finitimum ,

imeomnium

nec non feparatum €9 abftratdum , id quod imperat

picere, i.

€9 praeff , rerumq, boneftarum €9 Divinarum intelli-

Xdaculum,

geutiam continet : item annotanre B. Calixto, (t)

ellíca mens

proprüfmà bumanam : ut & maxime rationalem bo-

i, Licet

tünis pavtem &c. appellat.

Sunt qui hunc Agen-

tem íntell. Ariftotelis eundem effe volunt cum

modeftiori

tiam actese

Anima Mundi Platonis, negat tamen id Thoma-

s aut flimue

fius.Hoc interea ex menteStagiritze probabile eft,

a Magiflta-

Agentem unicum effe numero Intellectum per

DORRIQ t

totum genus humanum diffüfüm & intellectui

hic hypothdi

humano (quem Patientem appellant ) inftar for-

radiftcfe d

ma non informantis , fed f(olumasfiftentis , ad in-

xheln ejsdi

telligendum id praftare officii, quod lumen ocu-

pec orbis i

lisad videndum. — Quz ipfius Stagirita fimilitu-

do eft, unde & Thomafianam füperius adductam,

Hc anter,

ertum & Ut

ad folum Agentem ipío alibi preeunte , (u)

commodisfimé applicabis, Nec enim effentiali

dum augura

rüntorer

petfectioni Patientis quicquam addit, fed folüm

füpervenit , & rerum

s contenite

forjnfecus ifti Solis inftar

imae«

ifptdepe

B;

(£) 2. de gener, Idnim. 2.p. 819.

(s) de Perenni Pbilof. 1. 7.

falfedeita-

€. 15. p m. 367. B. qui tn. ipfe Ariflotelem immerità fibi

j lt

ligen-

contrarium fingit ex eo , quod. banc animam immortalen:

dixerit , ceu patebit ex direndis. (t) de Bono perfetfe

furmo e, 2,p. 12,. (u) Dial. Phyf. p. 287. $. 55.

|

26

CAr.

II.

jtimtz

imagines; quz per fenfus, veluti feneftras fübivé-

re, illuminat, phantasmatum tenebras difcutit,

quimz im

illas fpirituales & intellectiles efficit , ut Patiens

etquen

imagines excipiat & his imprzgnatus, füá vi fuág;

qem lais

Ubi enim infelix ifte Paga-

yife. Vi

potentia parturiat.

nus omnem . ex orbe creationem proícripferat,

ii pri

non poterat immortalitatem anime cum ejus-

dedetit d

commia

dem traduce conciliare: animas igitur humanas,

utpote ex materiz potentia educkas , tefte Tho-

confüre.

fitcertità

mafio, (x) mortales effe confitebatur. . Quic-

quid autem ab ipfo in fpeciem animi immortali-

il

tati favens prolatum eft, id omne de Intellectu

adumbrart

Agente intelligendum venit.

Sed miíeram, fa«

al

tente Thomafio, (y) immortalitatem! non enim

mümtity

moraliom

magis illa juvamur, quàm equus, fi immortalis

m

ille pronuncietur ex eo, quod ipsó in acie inter-

tdjafo

fectó,falvus & incolumisSeflor evaferit. Cercrum

Vil

enimeft, in Ethnicorum Philofophia formas as-

(teme:

fiftentes, nonalio, quam equitum munere fungi:

lediqa

in hoc tamen ab his diveríae , quod non uthi , mo-

10 Sqp

derandis & gubernandisiis, quibus infident, fati-

»MII

gentur: nulla enim, ut cum Thomafio loquar, (z)

cheorur

agendi libertas Agenti in Patientem alia relin-

& Cice

quitur ab Atift. quam quá uteretur [peculando magiss

horumc

uàm operando , perinde ac illi fuperius circa l'a-

taxatBt

um obequitantes.

Atür r

XII. Sed nolumus in deducendis Arift. Hy-

Urantgo

othefibus effe prolixiores: quàm enim , (ut de-

mncntj p

nuo beati Thomafii verba (a) mea faciam,) vir

ifte oculatisfimo praditus alias ingenio , in hoc

immi-

()1.M;

;

(QX) Le. p:201. $.06,. Cy) . &. $.07.. (z) Stoic. M. E.

()

ln 7

Dif2. $.6. (a) .c. Diff.14. $. 149*

li.

De FIypotbefibus Etb. Arift.

27

Vsf

imminutz Providentiz Divinz , fimul & nepatz

&bris d

animz immortalitatis dogmate , fibi providerit,

It üt Patien

ex fequentibus patebit, ubi demonftrabimus,eun-

us füdvifià ;

dem íuis in erroribus haud temeré fibi contradi-

liv ife Pa

xiffe. Videamus idcirco, an non hujusargumen-

prolcriperg

ti in primis ftatim Ethicz fuz lineis Specimina

W cüm oj«

dederit Ariftoteles. Deditfané,ac valdé quidem

tür homanas

$, teffe Tho.

commiferanda , dum ingenué fatetur, (b) non

conftare fibi de rerum earum quas propofiturus

t Quie

fit certitudine, fe verfari in incerto & ambiguo,

[ immortali-

ideod; fe rudem tautum €9 eventualem veri formam

t IntelleCtu

adumbrare velle.

Ipfum audiremus Ariftotelem,

Tietam, fd«

nifi valdé prolixus effec , duobus autem potisfi-

|! od enim

müm utitur argumentis , quibus incertitudinem

1mmortalis

moralium evincere fatagit : 1. quod tazta fit inve-

acie intete

bus diffenfio , ut lege tantummodo non natura conftare

xit, Certum

videantur : 3. quod €9 de bouis eadem [it controver-

a formas a5«

fias cum ex bis multi detrimenta capiant. . Ut tamen

nere lngi:

dealiquali certitudine moralium conftet, bomines

ynuri, m«

ad Sapientum judicia relegat.

jnfident, t

XIII. Eftojamdeautorelibrorum Nicoma-

fioloqus )

cheorum noscertos effe: mentiantur Laértius (c)

em al rell

& Cicero, (d) qui Nicomachum ipfüm autorem

«ado m

horumconftituunt : falfüs fit Suidas, qui fex dun-

xiüs ci r

taxat Ethicorum libros Ariftotelem reliquiffe te-

Ítatur: nullam Philofopho noftro tavtologias in-

yis t

urantnotam , qui derebus ejusdem prorfus argu-

enur

(

menti plura eundem opera concinnaffe clami-

3

m vt

tant,

; !

n

(b) r. Nic. r. ex profeffo. Conf. 1. Nic.7. 2 Nic.2, F. 1.Nic,2,

Ial«

3. Nic. 7. X. Nic. X, edit. Cafaub.

Mb

(c) In vita E»vdoxi.

1))

(d) Lib. V. de Fiaibus

"

28

"CAr.

1.

!

tant. (e) calumnientur & illi, qui magno confen«

'dïafnus af

fü tanta de corruptione, de interpolatione & de

MuORE

incertitudine librorum Ariftotelicorum orbi de-

pricipit

monítlrant. (f) Hac inquam & alia id generis

tort. D

argumenta nihili faciamus, ipfumd; folum Arift.

dentiott

dere (ua , deincertitudine dogmatum füorum te-

[] ïpjb) i

ftem admittamus , habebimusque confitentem

audio? à

reum.. Neceít, uc in duabusillisejusdem rationi-

anbiat C

bus convellendis actum agamus.

Audiamus de

Quüt iv

pofteriori faltem Celeberrimum Ariftotelid;aliàs

teg dequ

multum faventem Coanringium , qui licet, quoad

dafaifet.

prius Stagiritam quomodocund; defendendum

tilit ial

fufcepiffet , in hzc ipfa tamen ingenué pofteà

ide ab ex

erumpit: (g) Nec.Ariftoteli profettó , ait, temeré as-

Tüm 4uterm

fentiendum ef afferenti jus omue boninnd, intevdum

vetifenf,

ambiguuim effe, quoniam illorum cultzs bomines uon-

Simmo

nunquam wüferos veddit. . Nunquam: enim vere mifer

dopinta

uis fit virtutis €9. vetli fludio , fed nomiifi in fpeciem

minert 4

€9 ex illa opiuione , qu£ omnem bominis felicitatem

Norium:

bac vita defimit, animarum immortalitatem , earumq,

N

à morte bac beatitudiuem nullam agnofcens: quo le-

thali errore etiam Ariftoteles fuit imbutus. — Non faue

Toni

nam e8

id fuiffet didurws ille , fi Providentiam Divi

anfam h

anime noffrre naturam pleué. perfpexiffet. . Et vero

Qs (

uod in Etbicis Avtftotelis valdé awyvA^de plurima

títa, di

tradantur €9 firme demon(lvationes frequenter. exus

debet,or

lent , fatemur id- quidem : in caufa verà eft capitalis

Au-

!ibf iO Jel

L

tántà [eh

ifte Ariffotelis de DEO Eä,dnima-nojtra error

diamus

Tendvir

Ce) Lud;Viv. de trad. Scient. l. V. p. 363, Er. Picus Exam.

Wa Viti

L IV.c.1V. p.r033.

f) Piut. in Scylla. Stra

bo lib. r3. Gebg. Fr. Picu; Exatn.

LIV. c.IV. 9V. Idem de Fidet6 ordine Credend. p.227.

[h) lia

(g) de Prud. Civ. p. 125 125*

Mi

De Hypotbefibus Etb. Arifi.

29

BD tonfen,

diamus annuentem Conringio Magnum quoque

Jtione & de

Irum otb de.

RACHELIVM : sSi 4rifloteles , ait, (h) de noftris

Principz'is , Providentia videlicet & animarum im-

li id gners

mort. plané certus fuiffet , multó firmiores atq, evi-

h lum Arif

im (üorum t

dentiores demonftrationes in Etbicis quin baberemus

Confitentem

ab ipfo, uibil dubito.. Sed, de

$

[

ientum judicio, quid

audio? anne monebimus, ut

f

uic innitatur, hoc

idem ration

Audiamus d

ambiat Chriftiana juventus ? fed, bone DEVS!

juot diverfarum Se&tarum non habentur Sapien-

florelirlis

tes? de quibus ab Ariftotele prius fententia feren-

licet, quoad

da fuiffet.

Verüm ponetuliffe : numomnia pro-

fendendum

tulit infallibilia? nonne pro illis alii Sapientum

nüc pofte

inde ab exordio Philofophiz decertarunt? Ho-

o m d-

rum autem nonne diverfz (ünt hypothefes , di-

( ifardum

XOmios lf«

verfa (enfa, diverfi fines actionurn , adeó, ut de

Summo Bono duntaxat ztate Varronis ducenta

m vert mjtr

octoginta & octo fuiffe collectas opiniones me-

al u ect

minerit Zupufliuu (i) unde & illud Varronis apud

*

;

us icintm

Nontum :

qton,tittt

l

nfan: q -

Nemo egrotus quicquam fomuiavit

Tam infandum, quod non aliquis dicat Pbilofopbus

"TE

n Dinim d

anfam habuiffe congrué monet Celeberr. PLAC-

i, Bw

CIVS. (k) Quod (i ergo quis , monente Stagi-

yár lr

rita, diveríarum gentium conftitutiones fequi

ugudltr tl

debet, omnem virtutem, omneq; vitium in zqui-

nfb

librio pendere deprehendet : nulla. enim actio

a. P

tantá (ehoneftatis aut juftitize (anctimoniá com-

diarus

mendavit , quin illam integra alibi nationes ad

f,,PjquM"

inftar vitiorum non traduxiffent: nullüm etiam

ex

s u

(h) Introd. ad Eth. Arifl.p.85: . (1) l. 19. de Civ. DEI c.1

Cua'm!- 9.127.

p6 (k) Fruli, Prec, f IF. $. 2. p 77.

30

CAr.

111.

J

ex adverío tam enorme flagitium orbis vidit,

ciratis f

quod fuos alicubi gentium non habuiffet aeftima-

tem in a

tores.

Hazcautem incon(tantia, fatentibus unà

uod deic

u

os adduxi, noftra quidem laude majoribus te-

dum n0n

f

ibus , Ariftotelem erroneas illas hypothefes in

vdauna

Ethica fua fuppofüuife , demonítrant. Sed jam

s; ipür

incepta profequamur, atque in ipfa Ethices Arift.

]detiama

adyta penetremus.

neque D

tum 2200

tos n aml

r

]T.

hunc fb q

De erronea Summi Boni $cia-

lw f d

gim t

graphia.

du

Ihil magis agit Ariftoteles in hoc ipfo

( at

XIV. N

opere , quod erudiendo in humanis

fendendur

Filio Nicomacho Paternus affe&tus expresfiffe

tonüm a

fertur, quàm ut fummam & ultimam hominis

f

Beatitatem fuis depingat coloribus: (1) ac in ex-

ial

ordio quidem libri rudiüs , ut ipfe fatetur, (m)

hibet, (

iftud adumbrat , deícribitj; confufa quadam no-

uite.

tione, exactids demum in epilogo libri & exqui-

riligum

fitius edifferendum.

Et nos idcirco Stagiritz

XJ.

veftigiis infiftentes , eandem hypothefin ante

fitillodl

contemplabimur , quàm ad interiora ejus vifcera

rit Arif

cura-

fequendi

(1) Ut adeo fruflra fint , qui in boc ejm opere perfeBam Ethi-

Wtl

cam , non quod pueri in faba fe inveni[fe rati', illam

YI€ posf

in Ewdemonologiam Pjfychologiam 95 4Mfetologiam

ring,

partiuntur » cti

w ierità Scbolaflicis exprobáut Con

' LT.

de Prud. Civ. p. 9. &9c. B. Thbomaf. Tab. Etb

- Il

Tilere

lin. 36. &9c. AAnnot. X. in banc dab.. Etante bos Lud.

ii

Vives de caufis corr, ddrt, 1.6, p.193.. (m) I Nic.

VII, 47. 48. 49«

(H) 'lNim

De Sumtini Boni Sciagrapbia.

31

| fb Yidt,

ifet a(

curatiüs fcrutanda progrediamur. Sciamusau-

tem in anteceffum oportet , Ariftotelem , illo

Iéntibus u)

TDajoriDus t

quod deícribit Bono majus ab homine obtinen-

Yypothefts n

dum non agnoviffe, unde factum , ut illud

&ydaaquovioum , &ualiaw , TEX udorquovius , eiumtQ -

n Sed j

Cehices Arif

x« , ipfumd; adeo swoaor xj 79 d e4eoy appellarit.

Id etiam nos fugere neutiquam debet, quod Arift.

neque Bonum neque Malum aliud poft hanc vi-

tam agnoverit. lpíe Arift. de fua hac fententia

nos in ambiguo non reliquit : poftquam enim

hunc fibi quaftionis ftatum formaffec: (n) 4unue

fa.

beatus fit aliquis tum , cum exce[fit & vita? A4n boc

quidem fit provfus abfurdum di&u , prefevtim fibi , qui

beatitudinem a&ionem quandam , five energiam animi

in hociplo

effe dicat ? pofterius per integrum caput fibi de-

i. humanis

fendendum füfcepit, probavitq; in mortuos aliud

expresfifte

bonum liaud cadere , quàm quod ex horum recté

m hominis

factorum memoria in pofteros refültat.

Sedhzec

(D aciner-

ipfainalio loco (o) manibus quafi palpanda ex-

cetar, (9)

hibet, dicendo : Ovmuium rerum uibil borribilim

Quadamro

morteefl./ . Namomuium verum eft extremum : nibild,

li& exqi-

veliquum effe mortuo videtur,ned, Bonum, ned, Malum.

i Sugrtz

XV. Agedum ergo, jam inveftigemus, quid

orhein d

lj

fitillud Bonum , quibusd; gradibus ad id pervene-

rit Arift. quod in hac folum vita mortalibus con-

r as

a

fequendum effe docuit.

Orditur ergo à muaere

TT

bominis, ex quo altiüs altiüsq; fubinde pedem mo-

"

ii P

in

vere posfit, arguitque : quorumcund, opus aliquod

£ n

(f

$5 munus eft , eorum bonum €9 perfettio in illo opere

Il

£9 munere fita funt: comprobat hoc deinde ftatua-

fi

ub

li

rii tibicinis , aliorumd; artificum exemplo , quo-

l

mmm

(n) r, Nic. X. &l, Xl,. (o) 3. Nie. XL, D.

CaAr.

III.

Di

32

rumomnium artes per fe & fua natura fünt habi«

st,reprobat

tus Effectivi , habentd; pro fine veloperationem

jendic, in

vel opus aliquod non exiftens , à fe folis utexiftat

tür gradum

efficiendum. Hincjam infert : £5 bomizi, fiquod

nis patte, Q

fit ejus: opus €$. muums , in eo ipfo bouum ejw €9 bene

vationi tarnt

vivere pofitum eje. . Scilicet,hominem etiam pari

anima patt

ratione ut artifices operari propterfinem à fe ef-

u elt, alter

ficiendum , ut appetitus ejus à feipío fatietur.

&t , ce O

Et de hoc hominis munere fruftra dubitari par-

cuvertit.-|

timex eo colligit, quod fabro, futori, vilisfimisi;

tionibus tant

quibusvis opificibus fud fint munia, fui denique

puneros def

fines , quos ipfi efficiant ; neque proinde deterio-

pmmoycter t

rem & ad ignaviam inertiamq; hominis conditio-

Optritiones i

nem damnatam efíe poffe, cum maxime & illa-

tutoomine(t

rum artium inventio homini debeatur: partim

(t Gtent

ex eo , quod oculi , manus, pedes omniumd; adeó

ndem n

partium hominis fua 'fint officía , (uid; labores,

mam & oer

uos efficiant ; minusadeod; de hominetoto du-

fgi. Nef

bitari debere , quin & ejus proprium & àfe per-

Videbat , q

ficiendum fit munus & officium.

uó evictó

pettedisf

pergit; & quodnam fit illud munus tantam bea-

mo demun

titatem efhiciens , evolvit ulteriore fcrutinio.

tüm geaerj

Cumáj; potiora rerum munia ex fuis quàm opti-

li viri f

mé dijudicari formis fibi perfuafiffet, & in ante-

beatitatigar

cedentibus beatitatem & vitam beatam vulgó

105, lul

pariter ac eruditis eandem rem denotare mo-

ts COntery

nuiffet, ex vita hominis, ceu ipfius formz

J ng

wreAexeiu proprium hominis munus eruere co-

(.PLACC

natur; Cum autem illam, quz in alendi augen-

(?Elknf:re, ä [

did; ratione pofita eft , vitam, ftirpibus & plantis,

Va

j

Dropria

alteram vero quz in fentiendo verfatur, bobus;

Wiühlori

equis & omnibus animantibus competere vide-

tet,

Vg p

De Summi Boni Sciagraphia.

33

At fünt ht

ret, reprobat has & ad rationalem hominis vitam

LOpetationem

afcendit, in qua denuo novum afcenfionis ordi-

VOl uterifr

tur gradum, fegregatd; operationes ab ea homi-

ii f

nis parte, quz rationis in fe quidem expers eft,

m j lg

rationi tamen parét , at

Ietm etiam nor

que ad operationes illius

anima: partis , quz ratione quàm maximé pradi-

finem à d.

lo (atietur

tà eít, alteri imperat, cogitandid; munus exer-

cet , ceu nobiliores prioribus & perfectiores fe

ubitati pat.

]

j vilisfimis

convertit. . Sed nequein his fimul fumtis opera-

L

tionibus tantam inveniebat perfectionem , quae

ii denique

1de detetig«

numeros defideratz felicitatis explere poffet :

promovet ergo pedem & nobiliores hujus animae

jis conditio«

operationes inveftipat, cumá; illas, quae virtue

imé & illa-

tum nomine (e com mendant , ceteris, quz virtu-

üt: partitt

te carent , jure meritod; perfedtiores agnofceret,

Qumásadeo

tandem in operatione lecundum virtutem optis

ii labores,

mam & perfectisfimam in vi

ta perfecta pedem

iinetoto du«

figi. . Ned; aliud ad agead

um fibi jam reftare

n &i eut-

videbat, quam ur virtutem illam optimam &

t enio

pertectisfiipam determinaret, quod etiam in ulti-

gtantam D&

mo démum libro , luftratis priusaliquot virtu-

ore fautinio

tum geaeribus , teftatum fecit , ubi rejecta Praxi,

is quim p

foli viri fapieniis Contemplatiosi , omnem ultimae

:

et, Kin t

eatitatis acquifitionem acceptam fert ; quam &

xeatant VUgO

nos, luftratis

H

prius cum Arift. virtutibus

tius contemplabimur.

equ-, alf

jenotare m

ipfus m

XFi. Facilc jam elogium, quod alii annuente

Ci. PLACCIO (p) in Summum B. Ariftorelis

y ete t

j gt

confenfere, à nobis extorqueri patimur : iffud vi-

st

delicet propriz, ned, femper vera virtutis philavtiam,

jj 0008

"

àno idololatriam y extermorumd, vituperabilem, dile-

io.

gt a

Ith

(p) De Aug. Eth. p. 235.

[

34.

CaAr.

1TI.

Vel tonforibus enim &

femporüm

t&ionem uimium vedolere.

aindam P

tpares cum Arift. ceftesappellem ) ma-

lippis, u

s. H B. ir

nifeftum e

ít, quàm hac ratione hominem à DEO

ad femetipfum induxerit Arift. fuzd; fortis & ul-

igitur adi

| miovet,di

timz felicitatis unicum fabrum conítituerit.

ss d

Nam allatos in exemplum artifices id quod in-

q lu

tendunt opis ipfosmet elaborare, ita quidem , ut

effe&tus füam, quam fortitur bonitatem, foli at»

qui d r

| tafirad o

tificis füi operationi debeat , nemo unquam du-

bitavit- Sed Ariftoteles ad eandem fuz fortis fa-

E7

bricam hominem damnat , propriumd; adeó fuae

|- in &tbica

aligimal d

felicitatis Architectum effe vult , jubetá; ut fabri-

cet identidem & producat nondum exiftentem

efcls d

tiripufet,

felicitatem ut exiftac.

[ta videl. factoopus erat,

ubi hominera à Dependentia fua in libertatem,

Mif

tan: qi

(miferam fané

) vindicaverat, fortunzá; temeri-

tati commiferat.

Si enim Summum aliquod B.

TICQDUQ s

Ts (£)

iam exiftens , hominid; per operationem dunta-

xat obtinendum & appropriandum credidiffet,

lüg qum

hanc vind

nunqu

am (àné verfutisfimus & acutisfimus ifte

Philofophusin exemp

lumartificesutpote fuorum

etiarmf .

Effectores adduxiffet.

Iu dligtm,

bonorum , fuzá; felicitatis

Et ne de hac ejus mente

dubium alicui fübotiri

liv

$ fiir ont

posfit ,in fequentibus (q) adeó claré fuam de vera

beatitatis caufa mentem explicat , ut non nifi le-

tidetur, ;

erbis ejus inferenda effe

Tij corg

via quzdam monita v

ducam: quarit ibi : an

béc , quam defcripferat,

AUfilO qg].

an coufuetudine quevatur,

Witre (5 f

Beatitudo doviná pavetur,

"

an alia quadam exercitatione :

n potius divinitis ?

ii 7: dojj

obveniat 2 Videmus in hac Q.

V, Quam

An deuig, fortuità

nifi vehementer

fallor , decantatas illas illorum

üylgrer

tem-

(q) 7« Nic, LX, al. X.

Ubj Z

DevSummi Boni Sciagrapbia.

3

Yorbus enmk

temporum hypothefes : primam Ariftotelis, fz-

Saelem)m.

Vomitem DEU

«undam Platonis & ultimam denique eorum, qui

SS. H. B. in fortunz bonis quzrebant. Modeíté

d frtis i

igitur admodum initio Platonis hypothefin re-

m eonftite

movet, dicendo: Saue quidem , fi ullum aliud à diis

Cs id quoli

anuues efe bominibwus datum , profedó confentaneum

€ft , beatitudiuem

y Itaquidem t

cgumj;

à diis donari : €0g, maximn,

nitatem, (l«

quod ea €

rerum pumanarum optima. — Sed bocfor-.

fno unquam d

taffis ab eo , quod confiderare inftituimus aliems eft,

"

m fie fortis f

aued

bujus Difputationis proprium. Audis,quod hzec

inmó adebl

in Ethica fua locum habere neget ? quz tamen

übeti ucfalr

aliqui malé detruncata Philofopho affingunt , ut

m exilfenten

eb facilius de confenfü ejus cum Scriptura S. glo-

i dloopus erat

tiati poffent , non advertentes , quod hác ratione

(n libertatem,

Magiftrum fuum mundo contradi&torium profti-

tuant: qui fané commiferationemne an rifum

tüngi temeri.

um alquod B.

mereantur, judicavit ingenuá libertate B. Tho-

ationem dünta

mafius. (r) Sed pergit Ariftot. & clariüis adhuc

um a i

fue quam excogitaverat Operationi gloriam

; acusis d

hanc vindicat: il/ud quidem , inquit, perfpicuum eft,

cesupuelitnz

etiamfi non fit à diis douo mi[Ja , fed virtute €9 do&tri-

xtdores addaxlt

ua aliqua, aut exercitatione pariatur ,in vebus tamen

um alic fibot

diviailimis ejJe numeraudam. — Virtutis euim premium

dfv

4

05 finis optima quedam ves effe €$. divina €S beata

h

videtur. — Eadem etiam ia medio evit pofita , ut cum

cat; t nf

ss ird

multis communicetur. Poteff euim contingere vel

dothrina vel [iudio aliquo ijs omnibus , qui non funt

um d

j

ll!!'fikal'x

4

nature €5 fortung vitio ad virtutem inepti , quafi

!

jris

| thanci ac debiles. — Nihil jamreftabat, quam ut &

/jn jlb

fide

n

illam , quam vulgus amplectebatur hypothefin

lz improbaret, quod in fcquentibus ctiam egregie

iil

(

z

pra-

(1) De Sfoic. AH Exufl. p. 22.

IIt.

36

Car.

D

raítitit, horrendum tamen hoc Chriftianis auri-

gjedum t

ribus inferendo confectarium : ze puerum quidem

Chrftianu

beatum e[f : ac fi beatus dicatur , propter fpem dunta-

süm meort

xat , quam de eo babent bomines , talem predicari,

qiiminip

uó fcilicet ex omnibus ejus affertis elucefceret

fam detit

illa hominis independentia , quàá fuae beatitatis

vat tatiia

felicitatisá; omnigenz Fabricator unicus confti-

tuitur.

Sed non mirarer fi cum Ethnico folo mi-

þni'tium (ill

ao d i

hi res effet: ipfos videas magni nominis Chriftia-

gonablolut

nos in meridiano veritatis Evangelic fulgore

&rationea

huic mendacio teftimonium perhibuiffe. Scili-

tonfideraffe

cet: nullum mendacium tam impudens eft; quod

enters, Qu

tefte careat.

*

ad bont int

XVII. Sed utapertiu

s pateat, ab Ariftotele

intrni o

DEV M in appetendorum numero collocatum

orinis ad

haud fuiffe , alteram etiam Summi ejusdem Boni

thtliuum

robationem hic fiftimus, in qua , arrepta tritis-

misine

fima bonorum divifione ,admiísóq; ex communi

cffem Qu

Philofophorum confeníü bonorum animi princi-

rum in i

pat

u, colligit: in operatione fec. virtutemopt. &

in extetr

er

fectisfimam S. H. B. confiftere : Cum igitur, ait,

Tnümcor

boua tves in partes fint difivibuta , aliad, externa ,alia

nitorum

animi, alia corporis dicantur : auimi (aue bonaimpri-

Ceterum

nà & ex

mis €$ maxime propria boua dicimus.

Bonorun

atliones £9 energias anini in animo collocamus.. Tíad,

cteata ft

cum ex bac feutentia €9 vetere., 9 à Pbilofopbis umo

DA^T

ore comprobata rete boc à uobis ftatuitur , quod inodo

Interna,

dittum eff : tum verà proptevea, quod atkiones €9 ener-

tetna, ho

ig nonnulle ipfius finis vationem vicemd, obtineant.

iliare Em

Sic enim efficitur , ut beatitudo in auimi bonis , uon in

exteruis uunneretur. . Colligit fané idem quod in

'lsfimi

Ytralis a

antecedenti, (cil. Hominem fui appetitus unicum

ob-

IG homir

De Sumi Boni Sciapraphia.

37

hrilanis x

Dut qi

u

1

!l

obje&um eflc.

Optimé Eraudicisfimus & veré

Chriftianus RÓTENBECCIVS nofter , Studio-

Dtet Pa d.

ln pl

rum meorum Formator & Promotor indefeffus,

tis eluceferr

ui mihi potisfimam de fequentibus cogitandi an-

lu beatint

fam dedit, facemd; prztulit, alicubi ait; Vacilla-

tnicus conf

ret tota illa Ariftotelis collettio, nec conftaret perfeta

thnico folomi.

partium emneratione, [l DEVS in appetendorum nu-

[

mero ab ipfo fuiffet babitw. Sienim Arift. DEVM

minis Chrifla.

eeliz fülpor

nonabfoljute & in fe , prout eft Ens à materia, re

& ratione abítractum , fed in ordine ad hominem

buille, . Scl-

densefl,qud

confideraffet , nunquam rejectis omnibus bonis

externis, cum quibus utid; & DEVM rejeciffet,

3b Arffoti

ad bona interna prolapfus fuiflet: aut fi DEVM

interni potiusboni nomine condecoraffet, in ipfo

0 collocatum

ejsdem Boni

hominis adyto pretiofiorem illa contemplatione

thefaurum reperiffet : quod fi denique DE V.M

vt trit-

x ommunt

neá; inexternorum ned; in internorum bonorum

claffem fu(cepiffet ; fed przemifsá divifione bono-

a r

virxemol

rum in increatum & creata, polteriora folüm

in externa & interna fobdivififfet, nunquam ulti-

e;Cmniginh

mum conclufionis fuze pedem in folo bonorum fi-

üiaq';exrerm,m

nitorum choro fixiffet, verum altiüs fupra inter-

llf

hucinp

jci

j Q

na & externa afcendendo , ita forté collegiffet:

Bonorum aliud eftincreatum feu infinitum, alia

xl hi

creata feu finita , atque ab illo dependentia:

j

jiplli

creatorum autem bonorum alia funt externa , alia

at

quin

interna.

At veró quamvis externis praeftent in-

l-

uf

il

terna, horum tamen ne przftantisfimum quidem

i J

[

fatiareappetitum noftrum infiniti quippe & per-

gim

Ilf

[

fectisfimi boni fitientisfimum poteft. Ergo, cum

n l

qu

naturalis appetitus fruftraneus effe non posfit:

at

g

p

ned; hominis hunc appetitum maximé natura-

Es

p

u

3

lem

[

39

CaAr.

IV.

gmis O]t

lemeludi continget.

Ac proindeincreatum erit

icinayerat

aliquod, aut infinitum bonum, in quo appetitus

noíter acquiefcar. Sedcum hac ratione non col-

tm ormniun

tino, (quaT

legerit, quid aliud quzfo reftat , quam ut infera-

ors, 9d

mus : Zriftotelem noftram à DEO dependeutiam u«
