itigtat hn«

LI. Hisita pofitis ad propofitum reverta-

fl tl

mur & à priori concludamus, Ariflotelem veram

t. Dushie

virtutem ned, feciffe , ned, docuiffe.

Hominem

videlcet : d

enim ipfüm de (orte communi fuüiffe nemo nega-

NTITTN

bit : fed hos € ftatu naturali excidiffe , rectad;

amqtr p

adeo ratione non pollere, nifi denuo à DEO con-

d ftm vt

"

vertantur, evicimus: Ariftotelem autem à DEO

uf t

"

converfüm non fuifle, certum eft: fed tales ve-

vandüni

M

!

i

ram virtutem ned; facere, ned; fuafponte docere

u D

poffe, itidem evicimus : Ergo Arift. virtutem ve-

ram neque fecit, neque fua fponte docere potuit.

dl

Nonautem de folo Arifl. fed omnibus à DEO non

pf

converfis, hzc argumentandi ratio id , quod evi.-

t d

1

cimus, afferit. .. Subfümimus itad; illa quz initio

pnipumdta

monuimus : Juvenem Cbriffianum veram virtutem

a

i

fe j

operari debere: Sed cum hanc Ariftoteles,omnesd;

utete

nil

;

à DEO non converfi, ned; facere , ned; fua fponte

x f

doce-

9o

CAP; IX.

t

docere potuerint, concludimus: Jevenem Chriftia--

aum Ethice Ariflotelice , omniumd; à DEO non'

vecordia

Celebert

converíorum, idoneum auditqrem non effe.

Cam,Bil

quando.

CrApo dX

hümanat

qui deinq

De fahtz'lam* Ethica vera.

commuti

LVI.

Uo ergo tandem ablegandus erit Ju-

um JE

/ venis Chriftianus? non enim ei con-

tem ejus

tionem (

fultum effe incerta per Aegypti avia vagari, aut

monio in

anfractuofos Helladis angiportus pererrare vidi-

homine

mus: facilé enim à venenofis animalibus Hefpe-:

cadere,

ridumq; Draconibus inficeretur, zternumd; adeo;:

rimamé

fed fruftrà, miferam olim errandi libidinem fe ex-:

leffe doleret.

Evicimus autem S, XL V. extare

ne ulla f

autem t

alicubi Remp. in qua DEVS ipíe Rex & Legisla-

tor civibus füis incolatus jura viresd; miró diftri-

(quos

generibi

buat ordine: quid fi hxc effet illa Chriftianorum

Resp. in qua animi noftri non coguntur, fed mu-

ximus)|

fin: JE:

tàntur , non premuntur , fedlevantur, non ple-

&untur, fed munerantur? Neergo loquamur in:

vitam n

niofisfim

znigmate, cum orienteSole Chrifto paganz no»

&is intempefta caligo dispalefcere coeperit: de-

penitüs

rüm h

foffum in facris rv Gsozye/ «v eloquiis thefau-

yum , abundantem rerum omniüm divinarum &

tuis refür

poH'eJ" CC]

humanarum copia, nec fallacibus eloquentiz

quacfitze figuris ,

fed ru

dibus & agreftibus feré, vi-

Potorem

vis tamen & anima

tis, flammeis & aculeatis ad

tà 4 fefe

imum usque fpiritum penetrantibus,

hominemá;

titeà mor

bonitatiei

totum mirabili poteftate transformantibus , fer-

monibus fe infinuantem posfidemus.

stillos f

LVL Ob

De Fontibus Etbice "vere.

o1

hn

"LVH. Obimmanem nihilominus aliquorum

il

vecordiam , eó feré modó , quó me Vir quidam

.

Celebérrimus informavit , probabilisfimé evin-

——Ó—À

cam , Biblia noftva tbefaurum bunc efje.

Fuiffe ali-

quando JESVM quendam , miráculis & prodigiis

humanam conditionem exfuperantibus, clarum,

,

qui deinceps à Judzis morte cruenta fublatus fit,

communi gentium teftimonio certumeft. Hunc

ipfum JESVM habuiffe difcipulos , qui poft mor-

dus eri J

nim ei COn-

tem ejus docirina fua totum orbem in admira-

tionem íui rapuerint , eódem communi tefti-

Vapari, aut

trare vidie

monió indubium eft. — Jam .przfupponimus, in

s Hefe-

hominem cordatum & ratione przditum non

um 4deo,

cadere, ut mendacii cujusdam ergo vitam mifer-

memeer-

rimam & tandem ignominiofisfimam mortem,fi-

(V , extate

ne ulla futurz compenfationis (pe, (übeat. Cum

( Lt

autem difcipuli JESV hujus, magnó numeró,

"T

( quos. omnes cordatos variisque prodigiorum

hiliunorum

generibus inclutos fuiffe, gentesomnes teftari di-

nrir, ld

ximus) finguli feré propter hanc unam hypothe-

fin: JESVM A MORTVIS RESVRREXISSE;

jor, mpe

; loquamur

vitam miíerrimam & tandem mortém ignomi-

niofisfimamobierint ; nemo, ficonfícientiam (üam

ppiguam

penitüs excufferit, affirmare füftinebit, hancipfo-

5 cæpeïi[l ]

qis d

rum hypotbefin mendacium fuiffe.

Sed à mor-

tuis re(urgere, nifi à DEO refufcitetur, neminem

divum

poffe, certum eft.. . DEVM veró hominem im-

y du

oftorem & qui innumeros ante homines doctri-

fs

nà fuá fefellerat, extraordinarià prorfus folenni-

nga[is 8,

tate à mortuis refufcitare, fapientiz , fanctitati &

T

bonitatiejus ex affe repugnat: Si ergo ( quod te-

ftes.illos, fane locupletisfimos , fua morte confir-

)

?auzibUS v

gno

mafíc

CAr.

IX.

92

maffe audivimus) DEVS JESVM illum à mor-

jt, fifu

tuis refüfcitavit, non impofuiffe hominibus, fed

flrologia

docuiffe eundem interpretem divinz voluntatis

ünue Lt

talis Do£

veritatem, ni DEVM ipfíum inexcufabili blasphe-

mià impoftorem dicere velimus, fateri cogemur.

toformi

Sed docuit, unanimi Judzorum , hoftium ejus in-

nfla rati

fenfisfimorum, confenfu, quicquid in quatuor Ev-

d demon

angcliftis continetur, quibus optimé. convenit

i&dm

gibt um

cumreliquorum Apoftolorum ícriptis. Provocat

autem J ESVS in his ipfis ad Legem & Teftimo-

toguthr

nium Foederis antiqui : ergo hzc fcripta (eu Bi-

oie Erhica

blia noftva erunt illud ipfum medium in quo fuffcieutis -

$u

[mà vevelatum eft, quomodo in ftatum naturalem , e

Ethiagy

redacitt

quo excidimus , reverti , veramd, adeó virtutem t9

operari &€$ docere debeamuw.

1 hoc ? quod fané

grunbgr

vel nomen Revelationis innuit : vi S. LII. & feqq.

trieben t

inevitabili confequentia concludimus ,

UUenes

jut fodn

Chriftianos non Etbices Ariflotelice , fed folius Biblice

fiein

Chriftianorum idoneos auditorcs e[fe.

Id quod ulti-

gefu o

in effedt

mum erat ex illis, qux $. XLVI. demonftranda

fü(ceperamus.

tnb ab

LIIX. Morabimurne ampliusillos, qui Theo-

inalle (

logiam. Moraiem à Philofophia Morali divellere

te nid)

fuftinent? Equidem horum opínioni invictisfimis

telis umb

argumentis obviam ivere multi Theologorum

fenanbert

fimul & Philofophorum, quorum omnia feré Ce-

Jtutib bv

leb. Becmannus (e) ingeniosé contracta fic exhi«

ib

bet: Difcrimen à Tbeologia Morali nullum agnofci-

VO

amu s fi euim fine Tbeologia fit , incompleta eft , nec in«

AUftig u g

l

QU

telletium fatiat : fi quid doceat , quod in Theologia uon

f

€) Lin., 7Moral. c. r. $. ull. p. r4.. Cónf. integram Di[p.

"m [i de PevfeBione 88, Scripture.

( hi

|

De Fontibus Etbice vere.

95

il 'amgy;

fit , falfum eff : Et vurfus quicquid. .Moralium citra

Qtis d

Tbeologiam €9 verbum DEI revelatum novinus , id

V ts

omne. Tbeologia itidem exbibet. — Superfiua ergo erit

lia

trityem,

talis Dorina Moralis : Accedit principiorum utrinq,

mj

conformitas, remideo nimirum agendam e[Je, quia cuma

re&a ratione congruit , queipfius $. Scripture continua

quurdy.

eft demonftratio , €9c. . Adde Illaftrisfimi Herois

1 CODYeDI

à GecPenóorff monitum veré Chriftianum ; 9d

. Dtovocat

gebe unmafgeblicb / ait (£), su ermegen/ ob8 nicbf

K Tellimp.

tvolgethan todre / Daf bie Theologia Moralis, ober

nta eu Bi

bie Ethica Chriftiana ftattlid unb ausfübrlic) auf

fifciati.

hrgem,

Jyoben &dbuten gelebret / unb bíe Philofophifibe

Echica ganf unb gar/inunb unter jene geftecfet un

itulum d

reducitet/alfo Dieje Profesfion von einem erfabrnen/

u ane

grunbgele

e

brten unb getoiffenbafften Theologo ge

J ,

trieben votitbe/Da bann bie Scudiofi aller Facultáten/

s, s

gum roeníg(ten ín o tveit / nácbft Der Cacechefi , pie

ol lt

fie in &cbulen lernen / unb mebrentbeil bernad? verz

i qui Vlts

emonltdi

gefien ober beracbten/ uhter Der Lectione Ethica,

in effectu , Theologifi)e Lectiones bóren müffen/

unb Daburc einen beffern Grunb be8 C-beiffentbumg

yqiTie

inallen &tanben Ie

gen fónten. — yenn man bat ja

ni didtt

tben nicbt nótbig'

« n8 mit Der Stepnung Des Arifto-

ii

telis unb feiner 1 1. &'ugenben/ ober mit ben Gooprifrz

Theogorum

ten anberer Joeiben/ toelcpe Da3 principium unb ben

erunb Der Gugenb / bíeaug Dem Glau

ben unb beg

mj

fiebe . Ottes imGbriftentbum oollEóm

mlic beraug:

sfofz t

Pommet / gar-ni

i m

cbt serftanben unb getvuft/ fo toeite

iil

4l

1

i

láuftig qu placte

n/ unb fo viel Daoon

Coulmáffig su

fh

yritot

lebten unb ju difputiren/ Da tvir ja

basnod) in mo-

5[)

ralibus überblieberte Süncflein Der

Statut / unb barz

auf

W

"

(£) Ghriften/Gtaaf 1. 2« 0. $, $. 0. p ss s.

CaP.

IX.

94.

w

auf alli

i gebauté Philofophia, alfobalb mit bee bele

nov

Fel Gyottlicbes CfGovts überftrablen Fónnen/

lia

len Sac

£on

toie Denn

bie Ethica, obev Die Moralis Apoftolica;

&ij

eaen bie Philofophifbe gebalten / unverneinlid)

nocd oiel Fldrer unb bevilicber tf / al8 bie Coonne ge

£

(þ:h

*

en bem Fleineften C5tern / ober ein bellbvennenbe8

4j

Sid)

t/ gegen eín fcbimmerenbeo $)oly. Etqua au-

Ti

rea porró fequuntur.

.

*

difïenüis e medio tolletur;

thica

LIX.

(Omnis vero

fe cenf

modo quid verz virtutis ,

'& quid retie rationis no-

fentiet

mine veniat , advertamus.

Vera virtus DEO

puutis

lacere debet: Si DEO; ex Fide ut fiat oportet:

fi ratio

Si ex Fide; neceffe eft,ut homo convertatur.. -

ponun

ra ergo Virtus oft , que ab bomine regenito , viribus à

Recta ratione vi ante-

ratio,

D EO acctpiis ,

paivatur.

nifi ey

'cedd. nemo po

llec, nifi quià DEO convertitur:

hac er

q

uià DEO convertitur, regeneratur: qui regene-

faciet v

ratur , illuminatur.

Ergo re&a vatio erit ipfiffima

LX.

1, qui

Spiritís S. illfmzinatio (g). Quod fiitad; ill

Ethi-

ifbm ^

.os in a

^(g) Non obfcurum luicsei decui concilial oratio: Davidis :

ipforun

*33D5 i^yn CO 210 Praftanciam rationis &

radiari.

fcientize doce me. Pf. 1 (9, 66. &5 quo Jobannes Bapt.

adhibCh

AMatth. 3, 2. Chriftes /Mattb. 4,17. &5 Alpofloli 48. 2?38'.

Fateri vi

ex mandato Szlvatoiis Luc. 24, 47. conciones fuas d u-

you (qu& Hebrais efi P233Un converfio , reverfio )

lamá, vc

NOS op:

orfi fuére : que wulgó min

us congrue per Poanitentiam,

male autem per germanicum

O5fe (ut optime religiofiffmus

ia €et

vinam ll

£5 vere Chriflienzs d beologws SPENERVS docet

mam fact

ner €to. G. &ebr p. 796. $66. $14. G9c.

) weititur, cum

& fufþïcia

transmentationem ,jeu vationió corrupte inr

etie 9 Di-

vine -voluntati con[entanee. transfor

mationem importet c

quideft, f

binc Paulus Aogexz». Aesteiow rationa

lem cultum DEO

Dotiüs C

(.(-e'm-

placeie afferit ; fed fecundum talem rationfm gque fit

od

Wlri(feo.

De Fontibus Etbice vvera.

95

hn

pogQuSeirm, f Zvaxatamd E yoss transformata per re-

lt

novationem mentis &6c. Rom. 12, 1,2.. Hec autem &5

alia id generis Scripture oracula , rationi 4 DEO nondum

vl

converje ( que à Spiritu DEI 4$€da')"4/.(9& ais oztexd s* ia p

Ut

eis az» Gov Rom. 7, 7. ome£ 15 eipgs AMattb.16,17. 2 9-

iC

um 39 ao p imvpeia, Góc, CO. appellatur, &9 qu& vv

Tocemayi

QuAsaodiur 95 wiyny dizram £5 æþeuwa.gv ilam qy2aw;

"Apoflolo immaue quantum invifain orbi produxit ) conves

Iqua.

nire, nemo Chriflianorum afferet.

.Ethicam ex lumine re&z rationis hauriendam es-

li toletu

tifiütis o

fecenfent, in banc ipfam digitum intendunt , as-

fentientes habebunt & illos , qui Ethicam 6 Scri-

"ts DEO

toporttt

tutis SS. docendam effe perhibent.

At veró,

firationem illi nondum à D E O converfam fup-

atur. J

yitiied

ponunt (nec enim hanc inter & converíam ulla

ratio,veram virtutem efficiens, medium occupat,

eviantee

pwerotuts

nifi evomenda illa ex ore Salvatoris ) corrupta

hzc erit, ned; vi antecedd. veram virtutem ve

i

w

faciet.vel docebit.

D

-

vj

LX.. Anneergo Juvenibus Chriftian. coecam

uj i

J

iftam Morum Magiftram praficiernus, obícurasd;

€os in antris faces fequi monebimus , cum ratio

T

ipforum à Divino veritatis Sole tota die posfit ir-

"

radiari ? Nonne hoc effet , lucernam in meridie

du ^

adhibere , aut prafente face fatuosignes fectari ?

" 1:381'

Fateri vero: nos fine auxilio DEI nihil poffe, nul-

Pal

lamá; veram edere virtutem ; & tamen velle, ut

IBU; "w&p

NOS ope rationis à DEO nondum illuminatz Di-

pænirruriluï,

Tiv

vinamllam faculam in nobis accendamus,Supre-

vt

j lmmüfl'

mam facultatem expergefaciamus, illud amemus

jetit

n

& füfpiciamus , quod abfoluté optimum eft &c.

j

$

:Tm D

quid eft, fi hoc Pelagianum non eft? Agnofcamus

m

p

potius cum illo in Evangelio miferandam Servi

0i

m

f.lfï( E

noftri ((cu.Mentis fub jugum peccati & corruptio-

n

D»IE

CAr.

IX.

96

ia indi

nis mifTz ) zgritudinem, illumd: domi quietum

cubare patiamur, interea vero verá cordis fiducià

otuit &c

MundiSalvatorem accedamus & oremus: Domni-

mundum

ne, fervus ineus decumbit eger 9 mifer? afflittus : veni

fiduag; it

quafo €$ faua eum antequam pereat ! qui fàné, licet

impragu:

illico peccatorum fordibus inquinatum pectoris

[rigoribus

noftri tectum non fübintret; dicet tamen animz

aliis ad ft

noflre verbum, quod viresejus in integrum ex-

traditione

templó reftituet & in ftatum naturalem conver-

mandos m

tet, ipfamd; tanta confolatione permulcebit , ut

cateris pli

nunquam fubire priftinam vitiorum fervitutem,

rintyatPyt

fed in hac virtuofa Chrifti vita liberam aternüm

c füa P'ytl

fervire fervitutem anhelet.

offendit Ce

LXI. Utauteminnotef(cat, qua de caufa non-

Ceptor nofle

nulli , alioqui piisfimi Chriftianorum adhucdum

&tlam B. 4i

rationi fibi relictz tantos effectus in moralibus

t(li Plofon

attribuant, ingenué fatemur, illos haud agnofcere

dixerint , be

rationem füam radió Divinz veritatis illumina-

fraitem a

tam effe: & hinc fieri, ut fibi id arrogent, quod

LXII.

acceptum Divinz benignitati ferendum fuiffer.

tradtatum

Hoc fibi eveniffe Divinus Amator Auguftinus

JESV,m

candidé ait (h) : Dorfum , inquit, babebam ad lu-

cum, mic

menye8 ad eaque illuminautur faciem : unde ipfa facies

meum fit/

mea, quà illuminataceraebam , non illuminabatur €$c.

qui ver

Similis, fed haud in omnibus par , efto de Genti-

d

lium aliquibus ratio: qui, ut idem ait Auguft. (1)

magna quedam invenerunt ,

quautum Divinitus ad-

juti funt ,

quantum autem bumanitws impediti futt, er-

vaveruut.

Et clariüs adhuc Illuftrifs. Mirandulz

quoruma

Princeps: Mentes Gentilium, ait (k), aliquando ra«

diw Diviue voluntatis €9 bonitatis illuftravit, parum

tamen

fütaum A

th

Putegt,

(h) Conf.1. 4

. C ult,. (1) de Civ. DELI, 2.c. 7.. Conf. Interp.

Cequei ub

lit E. p.r , &8c.. (K) Picus Exam, p.7 22.816.

Jhrin, L

*

!

: þomiq

Il

NI

URU

De Fontibus Etbice "vere,

97

tamen inde luminis

HC

i

minimumá, caloris ad nos refietdi

OC: D.

potuit &c.

Scilicet: omnem hominem in hunc

mundum venientem illuminat Lux illa Mundi,re-

T

! Qu (b

fiduaq; in mente veri bonid; femina Solis inftar

imprzgnat & fufcitat, zternis alioquin peritura

Raf Dedors

LAaImen animg

rigoribus, Unde factum, utaliqui Gentilium pra

tinteprum

aliis ad frugem meliorem fe receperint , alii per

traditionem à Chaldzis & Hebrzis multa ad for-

Iralem conre

Tmacehit, u

mandos mores conducibilia acceperint, alii pra

czteris plus veri oculis animi acutioribus vide-

2 eryituten,

D aethu

rint,ut Pythagoras, Stoici, Plato ; prout id in Ethi-

ca fua Pythagorea & Platonica MSCta pasfim

oftendit Celeberr. O MEISIVS, Fautor & Prz-

l eatfa non-

madhocdam

ceptor nofter zftimatisfimus , fidelisfimus, " Ipfe

dn rb

ctiam B. Zuguflinu profitetur: Platoaicos in 1mo-

lat

vali Pbilofopbia priacipatum obtineres utpote qui uon

tats hum

[

dixerint , beatum effe bominem fruentem corpore , vel

Tuüentem animo , fed fruentem DEO.

at qu |

rendum Cufer

LXII. Sed rumpimus, & quali quali colo per-

j

|

tractatum, fecamus filum. Ad TE; CHRISTE

por Augiin

J ESV, nobis nate, nobis date jamrevertor. Te-

dan ia

[

!

cum , mi dilecte! partiar omnes meas leétiones:

"Id

p)im;:f;

[

meum fit AMO, Tuum DOCEO, omnium autem,

Jumaapdn

qui verba T'ua legere , Tuasá; voces audire

[

detrectant, efto filentium, efto

v n

FINIGS

U Divimg»: li

"

j

EDUYIMETPA

t

i

|

I

hi

quorum nonnulla (uperiüs dictis lucein affundent,

)

Y.

HW"M

i

elleum Agentem utramá, Cbriflianismi paginam facere, ne

hn

IM

m

Patientem ad. veram Sapientiam 9 Contemplationem 'peé«

vexire, ii Acens agat in iflum, auguramur,

jnM

Zilgl j

G

"TT Ouas-

396 (0) 9tv

98

iL Quando de Arifl. Ethica fupr. p. 48. & Scholis Cb

villianorutà

T

profcribenda fermo efl , intelligatur id , fub adjelis ibidem

j

conditionibus. Neq's boc ipfo futmmorum Principum £9 /Ma-

giflratuum , qui ilam in Academiis fuis prelegendam juffe-

runt, auttoritati, ned, Clariffimorum Virorum , qui eandem

u

bodied, prelegunt , & fimul , que in ea emendanda [fint,

monent, exiflimationi quicquam detra&um eflo,

11I. ZMullo weró minus omnia Etbnicorum Pbilofophorum *wolu-

mina e manibus Chriflianorum excutere conamur,

Poffe

enim illa à peritioribus volvi publicéq, doceri, omninà pro-

temur , tum ut appareat , quang, bomines Ethnici , verbo

Diviao de/!ituti , [int progrefft ; ium etiamy ut rubor multis

Cbriflianorum incutiatur , qui ne illa quidem faciunt , que

Paganos docuiffe €o feci[Je deprebendimus,

-[V. tinam fane etbuicam fvliun bodie vitam viveremus !

v.

Quando c. IIX. demonflratur : informandis jwvenibus Chri-

ianis Ethicam Ariflotelicam ( banc enim ante alias eligere,

fuit re& arbitrii noflri ) ineptam , id efl non fufficientem,

minwid, idoneam effe , boc wvolumm , Ethicam illam uon

effe aplam ad imbuendos jwvenum animos virtutibtu veris

Chriflianis , quibus D EO , ut autori Gratie ,. placere

o[fint,

L

VL Atd, buc , nifi fallor , etiam collineat locus ille B. Luiheri

. 82. cit. quó bic in Zdriflotelem , qui id temporis pent folus

ertraBabatur in. Scholis, ipfisq, $, Biblüs prefevebotur,

ardentius invebitur,

ANowimu; interim. /Mepalandrum

- de opere Ari]l. Nicotaacbio , aliis in locis , meliàs mitiwq',

K

entire,

V 11. Omnes babere virtutes , qui unam babet , profitemur,

I1X. ZMulta praBice wvera funt, qu& falfa tbeoreticé , &9 multa

theoretict vera funt ,.que falfa pratlice,

IX.

Non tantum moveri terrenum orbem , quod demquïmwit s

"chimedes ; fed & Jufflari po[fe perfuafi [umu.

—— dl

X. | Procefus in infinitum , infinita fe'commendat utilitate.

&5 tec T heologum; nec Polifi-

XI. lguarula AMathefeos $8 Phfic

cum , nec Oeconomum , mulfo minws Etbicum e[fe p

defendemts.

g[]"f.

X1I Optime STAGIRITA: Vitium illud ipfum principium

ä

extinguir, quo re& de rebus judicare valemus. INa97

ebfolutt impo[fibile efl, ut ullsu itnpive folida rationt uiatur.

T

»$3 (0) £$-

——€

E

z.

À

—

TTR r n —

T um

Vi

D -

TM

E

s

3

2

"m

/

- i.

as

ETE

x

Is

ls

3

Z

LVYT UT

—

"

E7

x

EY

-

-

d

d

»

|

:

$

*

à

E

E

RI

ndem

-

zi

|a

&l

n

E

2h

,-..-

;

— Ó

CHAT

T

—

d

L:

L

E

-- Jniimee

SRTED

V Ra lus

E

"

Ra

um

Cs

—

—

x

m t — á Ó o B

——

Vr

n p

— ÁÁ M

AAE

—

i

»

yd

D

[

22

[4

19 ([20 21

a

18

[!

17

16

W02'19]seulÁXK'MMM Hqui5 Jejse|NÁAXA 6661v 1uDuÁdoo æ

d

JOEMIVM,

15

LT

Bs

meos etiam ab Arz/H

Mil

" Pzetatis cultui att

WIIIIWIWIIIIIIHF(!HIIIIII'!HHHII!IIHHHWIIIIHWHIHHWIHI

[

l

14

UE

um [olum in ommä

HI!H

NI

[1:

us falo jucundiffme ——

3

Ó 5

— , bos meos conatw

[

fs

et

ut mibi firmiffc me

f Vil

) P

orabor diutians , m——

s

7107

|

£L

nim geflit animu

p

0 w

s noftri Chriftia

T

Tutim

v

iftotelicae auditoE-

0 &tl

orté "viderts aber.

E-

-

SL

g

fil jf

Vid/fH , bacá, adeo 4*

9

ATC ,

Z€cum c ommumm'vq

bam,

'ï' Zor um 'Tuorum E

DO

Pal—

deprehendes.

NON

ä

feliciffene 4ge».

Brhict,

7

[:-]

1 , d

ä

7M li

[^-]

pv L

6

vienim

ä

^ fwveni C/ar

fl l

5

Tif

ce[Jaria.

T.

IIIUH) äIWIIIIIIHIH

lucem

uum fore reor , fi —

I

4

Ál

"

c

-àm ab Anüocele JE

hu

1esJO eJexsoung - , paepuejs 40199[esqieJ1elA

abducamus , ad qi—

fiteli

mare debeat.

— ENAR

47710'/2

N

«

&ftiana fua perfeöhoæ

gr:l:ut adumbrabo t—w

'IIIHIIIIqHIIHIH'IHIIIIH,HHIHII'IIIIHIH'HHHIH!IIHIHH.IHHHH

|

HHHHI[HIHHH'

10

—