
horum o

affé , bominem, , ut fe pro S. B. colat €$ aguofcat,

oraverant

gulife.

Sed ne diutius huicSciagraphiz de . B.

.

vel ut veri

üs dicam Summo Malo Ariftotelico

oboririvirtü

DEO epet

immoremur , quin potius genera quadam Arifto-

telicarum virtutum peragremus, donec tandem

p.egonedi

fitur Orige

illam Summxz felicitatis arcem inveniamus & ex«

füfte f D

pugnemus.

gt L

it; ais a

CxXp PV

Sutorileger

viroti femi

Rv atq

De erronets Virtutum caufts..—

(entia at

XIX.

Ntequam ad varia virtutum genera

Ti , uN

- X procedat differtatio , folliciti cum

rupta vad

Arift.effe cogimur de principali & adzquata vir-

€ Jittt,

tulife,

tutum omaium caufa, de forma , fimul & d

j

XIX..

nec non de fubjetto earundem. . Caufam Ariltot,

lepido val

ned; naturam, ned; aliud praeter naturam , fed fo-

oppofitis!

Jam asfüefactionem ; adjuvantem vero & incli-

nantem doctrinam & naturalem indolis bonita-

prete (0),

Animam enim hominis pri-

*

trodücat

tem effe perhibet.

jurene eni

mo (ui exordio ad inftar cabularafa concipit , cui

ipía virtus ejusdemq; femina non fint imprefía,

Lopongili,

ihb & p

fed fola ad virtutem habilitas & aptitudo; perfici

autem & perpoliri , more & confuetudine , cum

Vaanti on.

omnes artes & diíciplinz ftudio & exercitatione

enus

Ál cond

comparentur. llla videlicet , de qua ha&

B;

egi-

Ifj

[ Fg;-mü

De Virtutum Caufis.

9.

IXttitum

egimus Operatio , Philofophi noftri mentem ita

fa(cinaverat , ut de fumma illa & przcipua virtu-

|QUO ts

tloht noncol.

tum omnium caufa , Gr'atia nempe €9 4uxilio Di«

am Ut infera

vino , (quam Praceptor ejus Plato , ut & Pytha-

tBartimy,

oras, Socratesi; cum reliquo veterum Philofo-.

At 6 agj

phorum choro phaleratis verborum ampullis ex-

ornaverant , nec nifi divinitis veram mortalibus

Taphi deS,]

lo Ari(loteli

oboriri virtutem, ned; aliunde idcirco, nifi à folo

uxdam Avf

DEO expetendam perhibuerant )ipfe cum Plau-

(Inde te-

donec tanden

$: egone ciccumquidem interduim.

niamus & ey.

ftatur Origenes (s) Peripateticorum placitum

fuifle neq,

preces quicquam juvare , net, facrificia :

graviterd; Lactantius ait(t) : Ariftotelem DEVAM

üec coluiffé, nec curaff. Non jam urgebo, quod

Sator illegeneris bumani omnibusquadam quali

virtutis femina infeverit, quae fübinde inflammet,

revocet atque reducat. Cum autemiifta pullula-

p

um at

fcentia ftatim in herba corruperit Arift. ne mire-

mur , eundem infelix illud lolium , quod ex cor-

, lii cum.

rupta radice progerminaverat , acceptum fibi

Lalaquia vt

fmd& &

(Ufp

tuliffe..

Xl1X. Annejam & illud eventilabimus, quod

Oxglam A

j

natoram, od

lepido valdé (pectaculo virtutem ab utrod; latere

oppofitis ftipatam vitiis, & ut Angli, Moro Inter-

m veo &i

prete (u) ajunt, quafi rofam iuter duas urticas , in-

indols bont

troducat ? Sed nolumus hic irritare crabrones:

jm ho p

jurene enim an injurià litem hanc in catalogum

fgcpt od

utinam aliquis orbi liti-

Logomacbiarum ( quem

p fin n

giofo & propter vocabu

la fe ad tribunal Chrifti

p p

citanti non invideret! ) referamus? judicent(

w

fjendnt; C

qui

C 4

d

(s) 1. 2. contra Celfum. — (£) l. 1. deIra DEI.. (w) Euchir.

e qud haäc

n5

Eth. 1.1.c.9. $« 1. p.127.. (v) Fid. Cl. Krebfii, Dif.

q

de Forma Virt,

4

LO

UsCAp, PV.

qui finé przjudicio utramque partem audiunt.

qos denk

Nos interea videamus, quam in lepidum nos Ari-

edeligita

ftot. concludat circulum, quando medium illud

jritam; It

virtutis acu nos tangeredocet. Si eniri'ex ipfo

&ineant.

percontari geftias: quodnam fit illud medium?

in delgen

ex fua definitione refpondebit (x): medimm virtu-

gnanis at

tis effe id, quod vir prudens defiiverit. Sijam de

bus, que [

ud tande

hoc Prudente folicitus, ex ipfo quzras , quis fit

vir ille Prudens? dicet: virum Prudente

m efje , qui

fgnorabit,

judicat fecundum virtutem. -

airoulo dira

Sed, nequid disfimu-

lafle videamur ( cum & alium ad hanc mediocti-

fndamis ;

tatem perveniendi modum (üppeditet ) agedum,

tuminftar

tentarem iterata vice & quzre, quid fit medios

um adyet

critas? refpondebit (y): i

reda vatio emmciat :

diocritatem effe , quam

fitis, & h

infta jam & urge Philofo-

ts pugare

phum, ut te meliüs informet, quid fit recta ratio?

jentem: M

dicet(2): retlam ratiouem effe , qua efF fecundum

ts n

Prudentiam: (ed hic novus tibi fciendi ardor ex-

quiseorm

furget, nóffed; defiderabis, quid fit Prudentia?

Deosterm

quare hancex ipfo habe definitionem: Prudentia

peli, t

€ft habitus cum vetda vatioue vera , exercens fe circa

[e conta

ea, que bomini boua funt vel mala (a). Dignas fa-

ccelos us

né tanto Philofopho refponfiones! Efto tamen,

cum Her

ablegemus ad Prudentes juvenem Chriftianum:

fcere, Nj

fedubi in aCtionibus fübitaneis & fingularibus ho-

16, COnd

rumcopiam nanciícetur? Ponamus autem, eun-

ll of

dem defiderio füo potiri: dubitabittamen adhuc,

trie Elevi

uosnam idoneos actionum arbitros cligere de-

Canere &

beat. Iliíco enim evertere Stagiritam, quod fun-

Watitiam,

dat Plato, ab utrisd; autem Zenonem abire , fin-

gulos

tipmenta

"t necef

(x) Idem veyetit X. Nic. V. 43. c.VI. 17.

y) VT. Nic. I.3.

(2) 1. Nic. ult, H.p. 62, V. Evdem, XIL.

(a) F1. Nic. F.

CJiIO, Pa

De Pirtutum Caufis.

At

TR atl

gulos denid; Pyrrhonium irridere deprehändet.

Dl ng

Sed eligat actionum fuarum lydium lapidem Sta-

O m o

iritam; iterum vero indigebit decernente, re-

L eninjeri

éténean malé elegerit. Verüm ponamus denuo,

ilid medigy

in deligendo Juvenem Chrift. non erraffe; hu-

* Beditr d.

manis tamen Ariftotelem inniti videbit rationi-

r Simg

bus, quz paribus iterum improbari poffunt, &

1025 , us [

uid tandem fint rationes , quid ratio , iterum

Mdtntemy efo. aj

ignorabit, cumin hac deícribenda Stagirita nos

equid disims

circulo circumícribat.

Attamen & ab his prz-

Anc medioqt«

fcindamus ,jubeamusd; noftrum agere mancipio-

ttt) agedum,

rum inftar;id quod imperatArift.Sed,boneDEVS!

id fit medios

uàm adverfis cornibus effata Magiftri cum ef-

n rfe, qum

fatis, & hzc cumvità , vitamd; denuó cum effa-

itge Philofo-

tis pagnare deprehendet: Audiet enim przci-

Itredaratio?

pientem: Magaificentiz ftudiofum Diis immor-

i frandim

talibus immolare capram, horumq; cempla ma-

d ardot er-

gnis exornare fumtibus debere; cum tamen alibi

f Prodenti?

Deos terriculamenta fo!üim promifcuz plebis ap-

ynem: Pruditi

pellet, fimul & ned; preces ned; facrificia prodes:

Axtrcan a

fíc contendat : audiet extollentem laudibus ad

(). Dial

ccelos usd; caftitatem; videbit autem ipfummet

ys! Eflo tama,

l

cum Herpyllide Scorto ad mortem usd; confue-

1

m Chrifianum:

;

fcere, Nicomachum ipfum ex concubina genera-

lingalarbis

re, concubinam Hermiz tantopere adamare, ut

|

mus a0tem, eite

illi; poftquam ipfi permiffa eft, adinftar Dez Pa-

bicamen d

trie Elevfing Cereriimmolet, Hermizq; peana

ipos d d

canere &c. audiet illum deteffari forditiem &

(tam, quo-

avaritiam; videbit autem eundem olcum in quo

o diue,

rigmenta corporis fui depofuit , civibus fuis ad

gili

vitz neceflaria vendere : videbit eundem Hera-

(

M

|

clito, Parmenidi, Empedocii, Anaxagorz , Phi-

fa. Nf

5

loxe.

;

42

CAr.

IV.

loxeni, Socrati, Platoni & quibus non ex vetu-

iioventote

silite phar

ftiori Philofophorum ordine, falfisfimas, quas de-

inde refutaret, affingere fententias , cum tamen

nis Vi

ilofo

alibi veritatem & candorem commendet: videbit

d fent

eundem Patriam füam Stagiram. Macedonibus

XX: (

prodere , quam legibusante confcriptis erexerat:

lv lf

videbit eundem Alexandro fuo turpiter adulari,

felicns ad

huncá; tándem venenó perimere , quem tamen

Horreo (cribere

Qp ii

ante ad meliora erudiverat.

m p

fcelus illud, quod miíer Ethnicus inftar juftitiz

f

j

l

wifim ra

9

commendat : liberos fcil. mancos mutilosi; ne»

ia

lfrahr

candos effe: deinde, fi quis exceffurus fit legiti-

ii

vto gt

mum fobolis, numerum gencerando, ut tunc

evdeno i.

Verspa oD potiüs abortu, quam animati expo-

vitio quodat

fitione averterentur ( b).

Non equidem hanc

RTO N

decumanam Ariftotelis impietatem defcriben-

vbj pra

do delector, tacitusque mecum gaudeo , quod

erquoam

inítituctum

evidentisfimis

adeo

ratíonibus

&extot !

mihi profequi contingat ; quin potius dolorem

Dracept

veré chriftianum exin' haurio , quod infelix hic

camum

Paganus veritatem DEI cum mendacio commutando,

coenum j

à juíta DEi vindicta traditus fuerit inimmuuditiam,

non inte

in reprobum fen[um, vepletus omui iniquitate, malitia,

ipfononj

fornicatioue , avaritia , nequitia , bomicidiis £9c. cu-

dicent Cl

peremáj; cum BORRICHIO molliüs ifthzec o-

Dutn

mnia interpretari , nifi auremidentidem vellica-

rent Scriptores antiqui perhibendo : tuiffe Arift,

in

li a/lp;,

(b) Qu& omnia vid. apud Petr. Greg. Tholozan. de Rep.

( n ha

l. 6, c.rg. $. 6. p. 220. J. Fr. Picum Mirand. Exani

-

ia ratio

- 1016. 1004. 1250. H. Ernft. ezQ. p. 154. Joh.

à Leunefchlos Para4, de Quant.

-X. Rachel. Intro4.

ln (d) |

44 .Pbil, Mor. Ziifl. p. 82.. Ex profe[fo autem. de bis

agit Borrichius Hermet. Sap. c..X. p. 235. &2c.

m

De Virtutum Caufis.

43

TO et vetr.

in juventute patrimonii decoctorem, & ex infelici

IT5 s.

-

milite pharmacopolam ; ftatà ztate juffu dmo-

$, Cum men

nis Philofophum, fed affentatorem ; imminente

endet: vildt

denid; fenio avarum Euclionem.

Micttonbi

XX. Sedinviamé diverticulo redeamus , il-

IDtisererent:

lamá; luftremus, quam nobis aperit Arift. ut €ó

Piter adur,

felicius ad medium hoc virtutis perveniamus:

Qum tamen

Iteo. fcribers

Oportet igitur eum , ait (c) , qui medium vult ferive

rimum ounim fe ab illo , quod magis contvavium eft,

nilar jultiig

l

0.

ugiffim? removere --- in contrariam partem opore

nutilos «

,

tet abfivabere --- quod fané faciuat ii , qui ligna dis-

ts fitlegiti

torta dirigmzt. At,at, veteor, ne hac ratione

), UE CUnc

res dengo in circulum abeat! quod fi enim aliquis

imati expo»

vitio quodam immeríüs fit, ac (urgere ex vitio-

videm hanc

rüm coeno & in medio virtutis fübfiftere geftiat,

j defcribene

vi hujus przcepti necefle eft, ut (e in ceenum illi,

ulo, quad

ex quo furrexitoppofitum provolvat: quod fijam

) maionbus

& ex hoc cceno emergere conatur , vi ejusdem

ytius dolorem

pracepti denuo in idem , ex quoante furrexerat,

aodinfelix Be

coenum revolvi debebit ,adeog; idem, quod ajunt,

Efíto autem , hoc

dicomita,

ccenum ia zternum agitare.

jimundits

non intendere f'hilofophum ; anne tamen hoc

iib ml

ipfo non jubeat mala facere ut eveniant bona? ju-

m

dicent Chriftiani, Optime fané Flaccus:

liil V

Dum vitant flulti vitia , in contraria curunt.

& alibi:

mdem vl

ip: ls

. In culpam ducit vitii fuga , fi caret arte.

P

quem in hac re citat Celebr. PLACCIVS , cujus

ho 29

i E

& alia ratio in aureo DE AVGENDA ETHICA

3

DL

[

libro (d) fümmi viri , fummo ingenio p

ar €it.

n

*

Probé

j

"

b

d

7

n 117

a

(c) 2, Nic, ult, (4) p. 42.

44.

Bc

i, I

Probé fané memores fuiffe videntur hujus prz-

fpminibus;

cepti, quos longo fatis catalogo in Scy//a mea

aj hancom

Tbeologica (e) produxi.

voïuï[ Ari

.XXI. Tertium eric, ut cum Philofopho vir-

rüm verbo

tutum omnium finem indagemus. Commifera-

nihil ld.

mur hicinfelicisfimi Pagan: ccecitatem, quod be-

nignisfimi füi Creatoris oblivionem in tantum

aucupium :

maxime in

ceperit , ut evidensillud naturz monitum, quod

GLORTAM DEI omnium virtutum & actionum

inculcat

X d

humanarum finem ultimum effe jubet , non fo-

lüm haud agnoverit, fed (e etiam ad hoc etern

guiramus

animam ma

Deitatis folum evexerit, virumd. bonum quemá;,

BILI noft

non DEI, fed ipfarum rerum caufa, quz aguntur

cedd num. ]

( avcav evexas ày aof ) agere jufferit. (£)

Et quid aliud quzfó fibi vulc illa virtutum Arifto-

lhiemorign

diti, ined

telicarum R egina Prudentia, nifi ut vitiofum fui

Juntemte

amorem imperct? videtur enim Stagirita: (g)

fs & t

Quimrie u2as eivog . t EL ao

£W ,€d mdas-

nilo dte

xime prudentia effe ,

quá fibi quisd, €S wui proficit:

indigot.

&is (h) é G a&

auToy edox , ", 2jeveiour , Qpat-

fius(i)à

yycic &i* 0i D) oroMmIXDL roAumeAryuoves". qui fua,

i talit

qu&d, ad fe pertinent , babet cognita , &9 in eis ver(a-

coieflant

tur, Prüdeus effe : at ii qui fe ad Rempubl. contulerunt,

Jolu ii

multarum adionum ftudio , rerumq, alienaruim cura

plaform

difineri. Hinc a&utum augurari licet , quales

iif

hzc virtutum R egina fic habitura fubditos ,. non

Pf/;?gl'dlzisz

alios fané , quam qui fibi folis fufficere, in fe ac-

lt jj

quiefcere , nec juxta fe alios indagare fines te-

nean.

ha fin

(e) pull. bàc annó prop. fub Prefidio 7Magnif. Dn. D. JOH.

DI

EABRICIL.

(f 6. Nic. 12 B. p. 62. al.c. XLI. 22,

lit, 10,

(g) FI. Nic. IIX. 7. Copf. c. PL 18. , (h) VI, Mic.

lringy

UX. 11 42. al. LX E.

MH

De Virtutum Caufis.

45

l hus l

neantur, lImpofüit autem miferandus híc errot

bominibus, fub fpeciofo HON ESTATIS titulo:

d SCyHJ [

ad hanc omnia virtutum genera retulit & referri

Pl r

voluit Ariftoteles , qua tamen, fi optimum fuo-

rum verborum interpretem ipfum admittamus,

Ommfen.

t6m, quodts

nihil aliud eft , quaàm AMBITIO vanzd; laudis

aucupium ; id quod tum in aliis, tum omnium

&m In tanty

Vonitüm, quod

maximé in Magnanimitate fua ad nauíeam usd;

m& adfonm

inculcat.

XXII.. Reftat ut in fubjectum virtutum in-

llet , non t

dlhocterma

quiramus, .Huic Stagirita fenfitivam hominis

animam mancipavit.

Scilicet , Amor ille NI-

fl quemi

Qu aguntür

HILI noftri ( liceat hoc termino rem in ante-

cedd. num.I. & I!. demonflratam , exprimere )

Juferi. (f

um Arif-

labemoriginalem (uübinde conatur ignorare, cre-

ditá; , inevitabili quodam naturz confenfü vo-

tvitifüm fai

luntatem íeu appeticurn rationalem ad dictamina

Sgag'uitæ (

legis & rationis Divinz fe adeo conformare, ut

YT

nullo dire&ore patrandis virtutum facinoribus

i m p

indieeat.

Hinc congrué monet B. Thoma-

Ng,ïgæülh Qf!l'

fius (i): apud. Etbuicos multaveperias quidem de pu-

a'«,lume;* g

gna rationis €9 appetitís , fed cave bec babeas pro

y, d ii

confeffione peccati originalas.

Nam appetitíls nomiue

!

ul cattl

folum intelligebaai fenfitivum : atqui labes illa Proto-

alietanm at

plaftorum infecit in. nobis voluntatem quod, , quam

x lict, (uat

ifti fanttam imaginabantur fibi (agnofce obiter fibvam

alübdis m

Pelagianismi) Quamobrem Ariftot. virtutes morales

non alibi, quam ia appetitu fenfitivo repofuit. —— Qui-

f

(tto, I d

ggrtl t

bus bac fraus non fuboluit , incaute, €9 ad ortbodoxe

Tl

Tbeol.

| PD'D

Jot

) Diff. devirt. Cardin. 2. n. 250, Conf. ejta Tab. Eth. l.

DLV

jl

P

lin. 0. €9 Anmnot. 38. ut €9 quem in priori citat Picco-

f V

lomineum : paria fcvibit CI. M. Jac. Henningiws Dif. de

RUH

nat. Hontfh $. 23

46

Car. IV.- DeVirtutum Caufis.

Ybeol. principia non fatis cougrue retinuerunt in Etbi-

ca Chiiffiana opinionem gentilium , quod ioralis vir-

tus in (olo fit appetitu fenfitivo. Non poffum non ad-

dere Max. Rev. & Magnif. DN. D. SONN-

j

TAGIVM noftrum, qui, poftquam de fcandalo,

uod homo vetus novo przbet , religiofisfime fi-

xxni ]

mul & eruditifs. dis(cruiffet , in hazc erumpit ver-

rüm itqi

ba (k) : BALBFETIVIT aliquid de boc fui ipfiw fcau-

neis lisce,

dalo Ariftoteles , jam de malo cougeuito, jam de pugua

&

olentibus c

bominis cum feipfo, €9 inde oriente fumma ejisdem mi-

l

[

f

uffi k

feria paffim couqueftus ; cum uempe vatio didet Fuge,

vethum effe

affe&us autem obftrepat Sequere malum. Sed B.AL-

feietia t

BVTIV 11 : quaudoquidem uti difciplina , fic Etbica

Sugitz, t

Cbriffianorumlong? perfetlior f , quam Etbuicorum.

attiner i

Non me equidem latet , Ariftotelis hacin re cau-

ohjcimt :

Íam magni nominis Chrflianos füfcepiffe , (uosd;

trifit obje

fenfüs ,opzimos fané, textibus Ariftotelicis intu-

: quo

liffe ; (ed aliis contradicentibus: cum Ariftotelis

docuerit,

verba nimis tanifefta fuppetant (1), qua fuz

tes Mapr

virtutis Operationi beatitatis

fumm fabrica-

*

ata funt, homi-

gente'

tioni tam ingeniosé fuperzdi

tident,q

nisd; de novo independentiam arguunt, ut haud

COte YOl

opus fit injurià quadam afficere Philofophum , ac

tanquam

fi in fundamentalibus hisce erroribus fibi teme-

illud Ch

ré contradixiffet.

dro mort

tim ho

um u

fjf (H), (Jïl

Car

Otorum |

(k) vDi[]?rt. in /Mattb. XVIII. 7: cui titulum fecit : Va

Tm fene

Ícandalizanti.

(D). Ex quibt eminet totum cap. ult.

"Ó teprel

]. 1.ut 88 1. 1. M. M c lV. 89 VT. Conf. 0. Nic z.

3. Nic, 19, 4l 134

(t) s Mi

*

t

Car. V. DeViinutibus.

/47

Ál

]U ttpgii

CAr.

V.

1 DOHümonad.

t D. 808X

, De vitiofis Virtutibus.

A de (andi

XXIII. | Taeft, mi Chriftiane! füperfedere pos-

elipofsfinc .

femus fpeciali virtutum Ariftotelica-

RC efumpltiv.

rum inquifitione , cum omnes ad unam ex erro-

fl

neis hisce, profundisfimumd; Ethnicismum red-

f ial

olentibus caufis emanarint ; aze enim arbor ma-

Wicjiden i

la frutius bonos ferre poteff ? anne erronea caufa

f dict Fa

rectum effeétum? Non idcircó nifi brevi manu

m. jtd DA

fequentia trademus , omiffuri meritó , quz alii

inay f Blb

tt El ficortt,

Stagiritz , tanti quidem momenti, quod praefens

attinet inftitutum , nobis neutiquam apparentia,

hacin te Cil«

objiciunt : utpote quod fibi à pracipuis fempe-

spife, uosd

totelicis intüe

rantie objectis temperaverit, notante id W/al-

leo: quod liberalitatem in accipiendo exerceri

m Arftotels

docuerit,exprobrante id Grotio: quod folos divi-

(0), qui hi

tes Mapaificentie titulo cohoneftaverit, perftrin-

(ummz brte -

enteid Vive. lllud tamen, & gentilium aliqui

a n hr

rident , quod irá fortitudinem accendi & acui ceu

rouont, u bt «

cote voluerit , jufferitd; fortes, irà concitatos,

)hHOFOPhum» D ï

tanquam belluas in vulnerandos irruere (m):

ribos i t

illud Chriftiani horremus, quod timidior Pifan-

dro mortem adeó horruerit, ut hanc omnium re-

)!

vum . borvibiliffgam , omuumd, rerum. extremam,

uam aed, Bonum ned, Malum conjequatur , appella-

rit (n) , cum hoc ipío nobis omnium futurorum

(A?,

bonorum fpem pra'fcindat , & utrasá; ad atheis-

mum feneítras aperiat : illud denid; jure meri-

j

ia fV

il

pap

toj; reprehendimus , quod idololatriam , fuper-

itio-

j p

M^

(m) . 3. Nic. XI. 21 11X,23,24« (n) Suprap.a1,in (0) cit.

48

CAP.

V.

ftitiofümd; deorum fi&itiorum , quos alibi ïpfäl

pERDIA!

deteftatur, cultum Magnifico fuo pracripferit.

fs(

Qv

Certé, fi beatus Augufliaus annuente. Celeb. Bec»

gaare

flw

gt marimé

maumo (o),fi Ma

T

gnus EDZARDVS (p), audien-

di fünt, Ariftotelis Ethica vel hac una de.cauía

t5 qii;:

ex Scholis Chriftianorum profcribenda erit.

Pharifaicin

XXIF. Ut veró grandem illum, quem Arift.

Galvatoris

in Magonauimitate fua tradenda erravit errorem

um Verer

penitüs disfimulemus, non poffumus À nobis im-

licet toto cà

petrare , cum Zumilitateim Chrifflianam funditus

vatia dicit.

evertat.

Reveraenim fj dicendum quod res eft,

qttiium. cotte

nihil aliud bic agit Arift. quàm ut faftum Dhari-

st fipiati]

faicum , infolentisümamq; animi elationem in-

hunano bta

culcet , quà maximis, h. e. ut ipfe interpretatur,

G Puli, qi

DIVINIS HONORIBVS nos dignos xítima:e,

anitetin of

hosd; omnibus modis ambire debeamus.

Ipfim

TET

quaío Stagiritam evolve mi Chriftiane Lector,.

Hlinn Coth

& tot infolentisfimi faítus veftigia deprehendes,

Quis autem

.quot feré prolixisfima deícriptionis lineas. . Ac

det? Cont

oleum fanc & operar perdere viderer, fi Chri-

& feipfum,

ftianis operofius oftendere conarer, quàm hac

thiractlom

hypothetis fundamentum omnium , virtutum

fibiipfi D

Chriftianarum , totiusd; dodrinz Evangelica

tut: fufpici

complementum HVMILITATEM evertat, fo-

piets ille t

lidumque omnium vitiorum fundamentum SV-

tatértomi

PER-

(o) Liz. 7Mor. c. XIF. $.VI. p.im. 236.. (p) AMemini eà,

& eumfaci

ue chariffimu: Frater &5 olin. Preceptor meu: M.

Ktt deed

ZAAKRTINVS KELPIVS , cum Gynnafü Sches-

At dicit fl

buro. /Moderatorem ageret , ex ore- feliciffimi bujus

apzid Hambergenjes LL. OOv. Propagatoris , quem per

Titlüetis.

triennium audrverat , aijcipulis fuis ideutidem inculca-

bat : Indignum videl, effe Chriftiano, ve[ nomina

[f ,

Deorum illorum ftercoreorum proferre,vel fcripta

biig. t

de his emiffa , nifi cum deceftazione, volvere,

. ( Pa

De Vwtutibus.

49

Quos al W

'

PERBIAM ponat.

Agnovit hoc B. Thoma-

! retrpfe

V,

fius (q), W allzus (r), Thomas Albius Anglus (s),

t Clb .

agnovere fimul alii Sedtatorum Ariftotelicorum :

PONM

ut maximeé mirer , füiffe aut effe adhuc Chriftia-

: Una de aj

nos ,

ui , faftum hunc, ne quid gravius dicam,

cndaert,

Pharifaicum publicis fcriptis excufare, & adipfius

, quem Ar

Salvatoris, fanctisfimorumdq; fimul ac humillimo-

Vi erroren

rum Vereris & Novi Focderis fidelium exempla,

35 nolis i«

licet toto coelo diverfa;provocare fint aufi: verbi

ha fupditis

gratia dicit Ariftoteles: Magnauimos effe aliorum

quodreseff

omuium contemtores : dicunt ifti: boc ipfam à mo-

lum Phati-

aitis fapieutifimi Regis nou abludeve , qui omuia bac

tionem in-

bumana fub vauitatis nomine exploferit in Ecclefiaffes

terpretatut,

€9 Pauli, qui omnia i. contentionem venientia cum

y altimate,

emineutia notitie Cbrifli velut euuGaAa fe babere

Ws Iu

profiteatur : contem

iffe infuper Davidem Goliatbum,

jane Ledtoty

Eliam Cenuturionem €9 Paulum Pfeudo-Apoftolos.

(eyretendes,

Quis autem difparem omnino rationem non vi-

i ünms, àc

det ? Contemnit fané Chriftianus otnnia , verüm

jaer, f r

& feipfum, folumautem Chriftum füummum füum

n qun lt

miracalum admiratur : Sed Arifíloteli homo

jum virtuum

fibiipfi DEVS eft: defpicit alios, ut ipfe fufpicia-

[

x bt

tur: (ufpicit fe , ut alii defpiciantur: Non fané fa-

Mevet o

piens ille ut Ariftoteles v szewóy five humili-

lanenram V

Ü

tatemomnem à viro Magnanimo alienam judicat,

& eum facit aliorutn ^szreetztny z sv Dpoviymuóv,

v

L

feu defpectorem. & contemtorem Pharifaicum

fed dicit melius effe fübmiffüm effe fpiritu cum

UY

manfuetis , quàm partiri fpólia cum füperbis (t).

Dicit

4tio

mitá

(q) T'hom.Tab. Etb, Annot. 96. p. 24.. (£) Wal. Eth. Arifl.

PI

p.139. €0c.. (s) . , -Mngl, Stat, ZMorum p, 3164

of

(t) Prow, 16 19.

r d

$o

CaAr.

V.

Dicit Ariftoteles: Magnauimum baud parva peri-

yaciunt, C

j fané idei

cula fufcipere, vite non parcere , cum ipfi minimé con-

veniat » omuino vivere velle : dicunc ifti : id ipfum

qur, Cam Ü

sleo fine

fuis veprefentaffe exemplis ipum Cbriftum €9 ejwsdem

r&ceptis inflitutos Cbriffianos : fubduxi[fe Chriftum fe

tos effelati

manibus Judgovum , Paulum per murum fune in fpor-

* ] des: Mp

ta dimitti [e voluife &c.

Modeftiora mi Chri-

| duufai if

ftiane deSalvatore tuo! anne crudelibus Judao-

ften. Ea

rum manibus, lapidum nimbo tumentibus & fan-

dudit ifrion

guinem füum petentibus , fe ideo fübduxit, ut ho-

Áj ili ynz'd:

nori füo violenta magis & horribiliori morte li-

li giam&.

taret ? ànne innoxius ifte R edemtor tuus feris

imp, gu

cruciatibusin praedam cesfit, aureacrinium fuo-

&l [

rum ftamina ípinarum vincula fecit & tandem

n8: Abrahom

ignominiofisfimam mortem obivit, mediusd; ge-

TU

minos inter hinc inde latrones fpiritum emifit,

d. Esdrqu

fola duétus ambitione & ideo folüm, quia, utait

G (

Ariftoteles : ei minimé conveniebat omnino vi«

pf f

vere velle? Par efto de czteris ratio, ab Arifto-

fimus u

telea nimium quantum diftans. .. Dicit Ariftote-

fitale ia

les : Magnanimum libenter beneficium in alios con-

fortitulin

erre, ab aliis autem accipereipfum pudere : illud enim

Jimam , dl

excelleutis efe , fed boc iuferioris. Hic ifti prz gau-

fits? pudeg

dio exclamant : Ecce quàm. confentiunt Cbriftus 89

aliudjt aol

Ariftoteles ! Poteftne ovum ovo magis efe [imile, quam

jro lii

Pbilofopbico noffro precepto cougruit illud : Beacius

Jemire 4

eft dare quam accipere: date nihil inde fperantes

| lljeiti jos

& erit merx veflra in Caelis: date & dabitur vo-

dUUUGIT

bis 89c.

Verum refpice, mi Chriftiane , dantis

ï

COf

utriusque intentionem : Anne tuus Ariftoteles

mercedem in coelis fperavit? anne forté in terris

AUOtojlate

exiftimationi fuz confuluit? anne Chriftiani be-

neias

|

j(m in:er:up

|

]

De Virtutibus.

st

Mp i

nefaciunt, quia beneficium accipere illos pudet:

lp[i Ti u

ita fané identidem à DEO in ruborem ageren-

IUO : d if

)

tur, cum fetotosex hujus Proncea pendere, fed;

W B nin

adeo fine Chrifto, nihil effe, nihil poffe, nihilfutu-

if rl

tos effe lzeti totà die experiantur: Dicit Ariftote-

m finci .

l0ta i Cb

les : Maguanimum aneminiffe libeutius eorum , quos

beneficio affecerit , à quibus autem acceperit , nom

delibus fuds.

item. — Eje enim il]jum , qui beneficium accipit , illo qui

entibus &f

dedit inferiorem. — At m

agnauimum excellere velle.

j]

bdaxit utli

4tq, illa quidem audire libentiffimà ac jucundiffime:

liori motte

Eor tuus fer

bac gravaté. : Hic ifti tuentur fe. exemplo bea-

torum , quib.s DEVS$ in die judicii beneficia uon

ierinium fio-

accepía , fed prafita in memoriam fit revocatu-

it & tandem

v5 : Abrabamum etiam noluiffe gratis accipere fpe-

mediüsi, ge-

luncam Hethitarum , fed pretium. exfolviffe : Ita

ritum emifit

eliam Esdram erubui[fe

etere à Rege auxilium

t quia, utalt

uid vero e

!

tenebras inter & lucem

yitofomino vie

€9 equites.

pacifci , fi hoc non eft? Optimé fané prudentis-

jb Arllo

fimus ives: 44n etíam , ficut pauló antea duas bea-

Diic Anflore

titates , ita mumc quoq, duas virtutes fingimus , €9 duas

dim i n

fortitudines , €$ duas magnanimitates , unam Chri-

udee: il

flianam , alteram gentilitiam , feu Ariftotelicam po-

Hicifl

ml

tim ? pudeat veró Chriffianos fic loqui , aifi fortà non

at C

;

]

j

aliud fit nobis Ariftotelica quam pi&ia , fida , mortuaz

jct r g

ro umbris veró €$ mortuis ?. Non poffumus Chriffo

j i

fervire €S Arifloteli contraria precipientibus ; illi at-

yline ts

tollenti nos ad celum, ad DEV.M Patrem fuum ,Q9

&b

Ji

anu$

j

er coutemtum vite bujm ad curam illius fempiterne :

i, d

uicprementi animumuoftvum, ut avGim completlatur

"] A[[ Q

boc corpw , curas 9 cogitationes fuas omues in bac

n m

ehrt

vi brevitate confumat. Addimus , qua ordine

yOritn

non interrupto fequuntur: Quastum boc obfuit

n

2

multis

32

CaP.

V.

multis in pletate, dum obliti preceptorum Chrifli , fa«

iridento c

tis fe vette ac fantià ex preceptis Ariffotelis putant

"

gSVLO lu

vivere , €9 ad ea tíanquam vite formulam , opera 9.

tafog annt

attianes bumauas examinaut , at in flagitiis ac fcele-

foribusino

vibus fibiipfi, €9 aliis indu

Igent impofito pulcherrima-

ra prutite

vum virlutum nomine ex

dc

otirina Ariflotelica: ut ia

in tenebris.

ira, ia ambitione , €9 bonoribus affettaudis , in luxu

hincindeSp

€9 profufis fumtibus , n ultione. — Nam &$ banc quod,

ternitatis

ia ordiuem virtutum admittit Aviftoteles,

chartacelinl

XXJE Nunc ad Ariftotelem revertamur,

mpentein li

qui totus in co eft, ut incautisimponat, ex duobus

rius, fed o

Magnanimitati oppofitis vitiis, non adeo fuper-

r cum bon

biam huic quam Humilitatem adverfari : mapis,

dyfim remp

ait (u), auimi maguitudii adverfatur bumilitas 69

YT, &

demiffio arimi, quàm elatio &$ fuperbia : Nam crebrior

fiilir, que

eff , €9. deterius malum.

Sed non imponet nobis

totdecoratür

Stagirita; qui ab humillimoSalvatore noftro con-

DEL: wullos!

traria (umus edocti.

Unde nec affenfum a nobis

lts ad notu

ullo modo extorquebit , quando in Modefliori fua

jorat; n D

uperbia bouoris contemtorem fine ullo refpetu vitu-

nuallo timor

erat, laudat veró ambitiofum tanquam virum fortem

tofles; nifi

&9 boneflatis frudiofitm (x) : Modeftam poxius il-

&utaterni

lam Regii Prophetz Magnanimitatem imitari

VIVIT; N

conamur, dicimusd;: Noz nobis Domine, uou utobis:

XWIL

ed tuo Nomini da Gloriam (y). .Et fané veri Chri-

Homilitari

Ítiani tota die vident hanc animi famem tam

ünc itaqu

multis imponere utillud; PLVS VLTRA : in ho-

noribus identidem ingeminent. Ipfi ergo gene«

Mofitfudiy

ia de M

rosà Magnanimitate hunc fuum ardorem non ad-

tf g

dendo, fed fübtrahendo, non multiplicando , fed

Wát,| Nos

div

"i dpori

(u) IP. Nic. HI, $6. al; c. 1X.. (x) IP. Nl IF. 4 f&

!

alió X. E. (y) Pfal. 175, r.

| (

VN

De Vowiuibus.

$5

tit Cj &

nj wta

dividendo curant & extinguunt : maluntd; cum

ESV LO fuo adtrigefimum , imó extremum vi«

Ian, oj

t fuz annum , obruti paupertate , miferiis & la-

Agitisr j

o plchrig.

boribusin occulto latere; quàm ad publica mune-

tfatdica t

ra prurire & profilire : malunt fcintillulz inftar

in tenebris hujus mundi micare , & fufflantibus

Clondis, lm

n /mmquog,

hinc indeSpiritüs San&ti favoniis majora indidem

D

sternitatis incrementa capere ; quàm pyroboli

chartacei inftar fomitem inanis glorix fufcipere,

! Fevertani,

3t, ex dügbis

repente in fublime ferri , & poít depaftum py-

rium, fed ocyus disfipandum nutrimentum , fo-

1adeo füpt

noro cum bombo in vacuum aéra & zeternitatis

tari: nupi

hnilitd

abyffüm rumpi.

Nancteoriot

XXVI Et hzc eft illa Chriflfianorum Magna-

nimitzs,qua Humilitatis nomineà Spiritu DEI

nponet nobis

condecoratur: nullos hzc ambit amores ; nifi

enoftrocon

DEI: nullos hzc quarit honores; nifi DEI: nul-

aum anobls

lius ad nutum vivit; nifi DEI: nullius in verba

Mf f

jo tf

jurat; nifi DEI: nullo gaudio pafcitur; nifi DEI:

nullo timore percellitur ; nifi DET: nullos habet

mv fur

hoftes; nifi DEI: nullos ambit amicos; nifi DEI:

(tam p

& ut zternitatem verbo circumícribam: NVLLI

iaem n

VIVIT; NISI DEO.

oritt f

XXVII. Sed forte jufto longioribus fancta

fane v U

Humilitatis juftus Amor nos abftulit ambagibus?

yi famen d

unc itaque misfis his agamus , unamd; adhuc

lLTRQ;inhO'

AMaufuetudinem | Stagiritae luftremus : Dicit ifte

p a g

in fuà de MANSVETVDINE dodrina (2):

monade

(l

Peccat man(uetus eam in partem , que eft infra

jpiants

(eä

modum. Non emüm ad ulcijcendum pronus eft boio

ropenfus, -- Videtur

leuis, fed potiu ad ignofcenduni) P

enim

' W W* L Sl |

3

(2 IP, Nic. V. 8j 1 1, 12 al XI,

$4

CaAr.

V.

enim talis provfus fenfu cavere , ued, dolorem percipere

| fl

gorolia d

ullum : cumd, non irafcatur , non facile ad propulfan-

vel obícutat

dain injuriam excitari. — Affici veró contumelia fe fi-

nere , €9 fuos contumelia affetos uegligere, maucipio-

DEO inter

imö, quo 1

yumeft. Viden', Ó Chriftiane ! vindictam Sal-

vatori noítro tantopere exofíam füb virtutis no-

deatur, ext

mine Tibi commendatam.

Indignum certé, ne

&6 lnpo il

etiam ordin

dicam Chriítiano, fed & Ethnico dicere: injuriss

lintie A

fuflinere mancipiorum e(fe : anne ergo rixari , litiga-

ia hac rati

re, contendere, pugaare, tumultuari, malum ma-

lo, í(commata fcommatibus , verbera verberibus

qici, penit

Cum tamen,

commutare manfueti hominis eft ? Ita profe&o

videas juratos Ariftotelis zftimatores praliari!

f hujs.

qonftantisfm

Quidni veró Stagirits ruborem incutere vel

fomigum in.

unus Seneca poffet , quando graviter: 7Magni atii-

qii eff , ait (a) , iujurias defpicere , ultionis contume-

qum oon ex.

|

liofiffnum genus eft , non e[fe vifum dignum , ex quo

l

pitores & À

peteretur ultio. — .Multi leves injurias altins fibi de-

|

|

füm nomim

fed & Gent

mifere , dum vindicani : ille magnus €9 nobilis eft , qui

more magna fere latratus minutorum canum fecurus

Chriftanor

exaudit.

lum etiam

XXIIX. Sedmoleftumforet, omnia miferan-

quod inpre

di Pagani errata recenfere , dum v. g. gloriz vel

Thomalius

honoris cauía mentiri nos jubet (b) , adulterium

in fola illa,

ex libidine, czdem ex irà proprie ad injuftitiam

fadtorum 1

pertinere, jus herile, paternum & maritale veti

quam ftop

nominis jus effe, negat &c. &c. in illo duntaxat

neo s i

anim voli

deploramus cum W/allzo ccecitatem Ariftotelis,

uod nullam plané rentionem fecerit ejus juris,

DBI üos a

quod DEO à nobis debetur , cum tamen illud fit

«o la hg

omnium jurium fundamentum & in civitate re-

[

(UE N

(a) D;Ira 12.c.32.p.84.. (b) I Nic. XIIL, H,

Durfori

De Virtutibus.

5

ohter d

&é conftituta prz caeteris colendum. Adde, quod

lial n

l

j

in prolixa illa de Amicitia Differtatione, nullam

»

Goj

vel obícuram duntaxat ejus quz mortalibus cum

ügii?.m.m:

DEO intercedit Amicitiz mentionem fecerit:

1

vindidam .

imoó, quod abominandum, illam plané negare vi-

Qb virtut

deatur, ex eo, qud bomines à DEO feparati penitns

DQm Cert, d

€9 longo intervallo inter fe disjundi (int (c): hinc

etiam ordine non interrupto

uxítionem: Ve-

dicete if

Otixati, lt

lintae Amici A4micos Deos e[fe ? exinde negat (d),

ii malumm

