Hf180_2
author: Kelpius, JohannesandBlosius, Balthasar

d

^

J

t

P

x

$

d

-

Ed

»

E

T

d

Á

oW

3

LL

&

-

&

A

|

x

L

PA

H

i

x

*

Eo

Jl

s

L.

(

x

$

LT

(€$

"

$5

f

D

3

/

5

*

i

v

Val

TY d

3257

"

R

i

d

d

$

o

5 d

EH

^

M

A

L^

y

À

3-

AE

AA

——

d

3j

Y

.

P

g

AX

h

z

r

$,

N

z

m

2

&

a

aA

*

-

z

g.

Ro

P E

"-t

j:

Rn

X

:

K

I

t

»

Rn

x

,

-

$

[2

A:

-

u

ï:

*

p

3-

M

4i

-

^

r

ï

iv

)

t

(*

.E

1

:

*j

r

n

.

ET

A

m

ESr

LA

MR

Dd

j

M

i

"

Lt

z

ïï

É r

d

d

55

2

bo

R

E

u

zi

p

g

u

*

D

l

s

a

"

k:

-

i

T

-

:

1

-

H

)

EX

4

v

d

d

35

t

|4

l

'!

N12«510142214 021

|

VENEARUUL LA

UB Tübingen

LU

|

ï

TA

sv ) SCHRBCHS UE EUR

Nx.'

Inqvifitio

Xmmmhm

fhte Qu

EJCEFEICVS

?jq

Ü

j

ETHNICVS

Becfin

aptus fit Chriftianz Juyentutis

1n Conj

Hodegus :

five

piflraui

e/1n Tuvenu Chriflianus fit 1doneus

6p

.Audztor Ethices Ariflotelica?

Duptas |

Qvam

1j ib

benigho con[enja

alter

AMPLISSIAM4E

FACVLTATIS PHILOSOPHICE

IT

publzca examini fiftunt

. M. loHANNEs KErprivs

vifeht

Daliá -Tranfylvanus Saxo,

&

BALTHASAR BLOSIUS

p d

WIWJ

Nombergenils

CpA

(

us L.

"

M C

«'.,

AriTboREFÀ

Literis HgSR& 11 MEvent,Vniverfit. Typogr.

ANNO ,J DC XC.

*

H

13

d

D

hi »wvaw

gt

qe

VOW

s

m5 [

DL

NWWV

[Ep

ó:

?A

OU N

h

(

N

A

MO

j

|[:

i

2

i

k

MA

PUL

h

n d

gz'ta

PT

wanffcerct: r

vnvera va

Menluman

n rfniti i

qufinmey

W"i quc

5/35, ( ffar

dl al

jwy fj extg

L5

7

l

V, ló

Es o )

H

o

z

; £t

3

eh h dschdachch

E]

1

co»cvs

i

e cn cn cp cn

B

T

z

$

$. £L

&

QA9CACA2CA9 CA2 03 CA2 CAS CA

CAD A CASCA$CA9CA30A2

i

25

chen

( d qipe d qoqpeii m eoqo

DCESESE

g

.."-

«

&v3€Y2€v. €(2€Y26Y2€v2€Y26v26Y26Y; GY2CY2€Y2€Y26Y2CY2 CY2 GY26Y2C Y2 CYS

DO

É]

TE PTv

t

t':;cfu;auäa

?

& &

Go

PROOEMIV M.

y

:

z

E

o

lm nocte nuþer aflrorum contem-

7

W

2

1

o platzoni facrata àmmen[am banc

-a

»

a

Opificis infiniti machinam accu-

N

b5

A

5*;.

ratias aliquanto meditarer , tan-

n

RV

A L0 anguþiarz'läm féngula. corpora

[

"

,

«3: A

X -

2) cancell& circum[cribi videbam,

75 àn va[liffimam illam univer[i ex-

quantà liberi

tenftonem cogitando exeurrere mizhbà contingeret,

ut tandem orbis ifle noffer inflar punttuli penitis

evanelceret * adeo veré Sapiens àlle vidit omnta

opera , quae fa&a funt fub Sole, & ecce,

univería vanitas! (2) Mirabar illico , qui

Mens humana , omnts anateria expers , Creatart&gf,

ff£à infiniti imaginem in tantum vetinens , ut frt

quafiimmen[à er inferutabili, usd, ade pulvifcu-

o [ quó captzva vincitur, ceu mancipium (ab-

jiciatur ; unico hujus onere & ctltu fefe obrauat ;

ff , cen fCarabeus , lercore deleBfetur ; Q licet ad

altiora paululum evolare videatur , corporets ta-

inen £9 externis occupata , àt pracipue Scientiàs

deleetur , qua fenfin noffros delicatiore tantum

snorfra titillant. ( modó cum Matbematicis corpo-

4 a

vaum

lf

(4) Eccl. 15 14*

!

(

4

PROOEMIVM.

vum dimen[ines , aut cum Phyficts eorum qualita-

l f

tes invefHiganda; ssodo cum Medicis , quomodo fint

qucil

hominer fanandi , amox cum. Malitibus, quomodo

ii p

fnt pev endi, curando ) illam veroó Moraleza Chri-

73

fFianorum Philofophiam , quá prefens anima tran-

m n

quillitas , e9 futura in aternum beatitudo acqui-

Ls

fdüi) |

vitur,nea.tam defideret antequam inventa , neq,

mittl;

tam colat , pofiquam cagnita eft , ed tanquam rem

DT

alienam pror[us e9. ànjucundam -negligat. Nàft

;;W/Illl

certà tenuitatts , ampotentia Q corruptioni no-

dhtttly

ve aliuude quàm humillime memor fuiffem , evi-

Afutit

dens e$ànvitium ejus bine haufiffem avgumentum.

Bu

Sed £ aliam cogitationem flammeus àlle .S)derm;?

Aritote

chorus mihà objiciebat. . Vadebam , quantumvts

Phito

frequentibus [Hellis celum effet confitum , munda

in d

m

tamen à tot lucernis teuebras: non eximi ; lucem

Bu

difper[am àn mille fyderibus ad pellendam nottem

D

zon [ufficere , que n uno tamen Sole colletfa, diem

fàtie

f'lgidiffmam educeret. | dalia cum cogitarenm,

füani

P

arem im Mente mea conditionem advertebam.

& n

|

-Quot hattenus clarifffmorum Philofophorum Stella.

ii

vAdios fz?of.z'n animum ameum »nouinmi[erant t

aliriy

nullatamen bucid,ad iluffrandam mentem [af-

d

fecerat , nulla denfilfumas jenorantie tenebras ilu-

guinaverat , nulla denzg, fedam vwitiorum nigre-

us

dinem ex obfcuro voragints antro expulerat. Non

( Cit

ergo ulteriis de caligàne Mentts snea blaudiri mi-

]

bà poteram : cogitabams de Sole , qui colletta in fe

In

4uce

tt

P

E]

PROooEMIVM.

]

MIllje

luce: féue vadio Menti mee lucem 9. [évenitatem

*uu»mMnf

conciliaret , ut Dàvinam illam [(ine niclatzone 2n-

h quowdu

zuerà poffem - feu , ut fine enigmate loquar , qua-

^den C

Ü

Wtl

vebam Medicum , quà errores C morbos. Mentis

nea noffet , && quà nec fallere poffet omnino nec

idi uj 3

alli , ut miferam. Mentem fanavet , affetits do-

001 , It

maret , temperamentum mulceret , me virtuti 21

ï?lldm'ï "n

Deum mih2 conciliaret, atey ab omnibus erroribus

u N

gau[cantem , àn quietis & tranquillitatts arcem

t o«

duceret , ex qua omula gaudia celo inferiora e9

FM j fUl«

7777

aternitate breviora , generos? [pernere Pq[äm.

Et ecce , chariffenum illud mibé badlenu caput

Syderu:fz

TT

Ariftotelem; 4e quo zozzulii : Naagnum hunc

Philofophuiffic fuiffe Preecurforem Chrifti

j emmdp

ii: luen

in naturàlibus, quemadmodum Johannes

Baptifta in Gratuitis : imó fi contingeret

m x

Evangelica fcripta amitti , pofle ea recupe-

la, dl

rari ex Ethicis ejusdem libris : & nifi Chri-

| apitatt

ftiani effent , fe hujus do&rinam per omnia

duridat

wimdtt

& in omnibus ámplexumes, (/) Sal;vam

éllefiria bec encomia mihà movebant : aff cum

ij

aliorum edotlus malo , me nullius cra committere

nitl M

decred)ij]äm » tift de ipfocertus effem quid alios ar-

gt

Cicu-

771 ]]/;?f! "

?e f&tà ab interitu uindicaffet . quod "n

j

14

i, NT

-

...(b)»C.i

tantibus.;;B. Thomaf. Orar. pro Ariftot. fubjun&tà

lr m

Brev. ejus Eth. p. 74. Max. Rev. Dn. M. Heldio

um

in Dedic. Eth. Arift, D. Mich. Wal differr. de prae-

tenfa Gent. falute p. 79.. Henr. Ernft. evg. 4evQ.

114

P.182:300.

6

PROOEMIY M.

£am medicamini z'njlar parrigeret, AUt venenum

s

ibic

dllud avidé haurzret , quod zpfé non ita pridem le-

£hbale effe, aliis do&te demon[lraverat ; Stagiritam

hd.

elt

Spfe accedebam. Sed , me infelicem ! nullus n boc

gjw acroatevio locus erat jmvenibus ; ita enim

j W)

77

zuibi: Juvenis non eft accommodatus au-

ditorPolitices.

Imperitus enim eft actio-

(

j

;

num hujus vita. Argumentaveró ex hisce

ci

[!

£

& fuper hisce conficiuntur. Pratereacum

fimis.

affe&ibus fit obfequentior , fruftra illam

p

audiet acinutiliter.

uandoquidem finis

thituf

illius fola fcientia non eft, fed praxis. (c)

uNj

N

Quod fiergo fumma cum diligentia ad vir-

tutem jam inde à puero non fuifti educa-

at

tus, fruftra es,quod meam, aut cujuscund;

Of

Philofophi orationem quicquam tibi pro-

m

futuram fperes. (d) Capulares evgo fénes, in-

TU

füisS

quiebam , €9 decrepitos defideras , 6 Pagane ? [ed

quid [i iflà cupidztatibus inde à ferperaftris daf-

nibu

fluxere * quid f peccandi confletudine non. ad

füini

fpem emendationts féd. confammationem flagitio-

fatu

Yum t9 interitum maturuere $ annon defipiens

[

fiam

borum fenettus tantà puerilior futura eft , quantà

cuiffe

magts emendabiles alias etatule tenuzorts propen-

publi

0nes continuando in adulta £ prevalida flagitia

frif

voboravére 2 Tune veró hos Etbicá tud virtuti

quuls

Ytecoxn-

(c) L. Nic II t r. 12. 13. 14. rg. editionis Rachelianae

(

Iaf

c. I. C. D. p, 4. edit. Ca(aub. que duaz utplur.

D

citabuntur, — (4) X. Nic.IX, 19. feqq.

k

PRooEMIVM.

7

Pt

veconciliabé ? At , at ! mode[Hiora bic cr fabtiliora

pridfm l.

milhi cogitanda evant , n aygumentum excufmdæ:

Stagintam

baud adeó facilé vel ignorantie vel temeritatis

ii ls

edere vellem. . :INimirum, non intellexiffe me Pbi-

: dH t

lofophum , exc illorum interpretamento, qui feliciss

htus at

aliss affecutà fuerant , quzd hic n receffa lateret,

elt adio.

coll.

74

ebam ; fcilicet : Stagiritam hic aperuitfe

ex hisce

l

col

egium , matutinis lolum iisi; privatis-

Ca CUff]

fimis horis facratum , ned; nifi feledtiffima

a illam

& exploratiffima fibi ingenia, quae judicii

m finis

taturitas , experientia & continentia ali-

xis. (7)

uandiu exercita ad judicandum difcenda,

d vit-

& difcernendum cum judicio , habilitaffet,

edua-

admittere. Afferere enim hunccontraPla-

um

tonem , virtutem omnibus modis perfe-

übi pro-

Gam non Divini Numinis beneficio , fed

UUR

folà exercitatione , mediantibus exadiffi-

mis virtutum diftributionibus & definitio -

il

njri d

nibus, parari : Neigitur haec ejus fententia

n m d

ruinam pateretur , à facris fuis myfteriis &

7 ffugitiö-

matutinis fubtilitatibus juvenilem infa-

7 d:)(lþim

niam & promifcuam multitudinem ar-

cuiffe &c,

Offe me autem in le&tionibus

f p

/ n

publicis, feu Peripato vefpertino cum pro-

Ma-

jfiitia

mifcua multitudine comparere. (e

jnirtutà

gnam bac ilicomibà crucem figebant. CHRISTO

fQOl«

enig

"P

ddiane

(e) Ita fer& partim 'Thomaf. partim Celeb. Placcius in

s uplun

Differt. (uis Inaugur. Conf. & J. C, Becman. Med.

Pol. c 1. $. XL. p. 1$.

8

PRooEM1Y M.

enim nomen dederam, baud immemor illiws Ejur-

] 0

lts

dem : Non opus effe Medico valentibus, fed

talé habentibus, ( f). Huncautem Medicum

ml

il

uml

Ahagiritam agrotà janud 9 domá [iá interdicere,

zec nf fanos curare velle videbam. . Sufficabar

hn

vt

ergà , hunc ial moratos bomines meliores veddere

vixpoff. Cogitabam in[uper admirandam illam

fhudi

DEI mei

AasÜpcimra humilitatem , quá cum

nf

VEnEor

levi & zmperzta multztudine , fwnmläg,.þecmtae

vibus , àn puerulis etiam amantiffimà , jucundü-

f

$a? Cv familiarzf[fnà egerat , neq, àn Difcipulos

t]lfflïl /7??

e auditores felecta falrim £2 ex p/omm fba Phari-

g;zi Wtf

&orum C Legüperztorum ingenia [ed impravi-

fnten d

dos, fd [rusplices Cj quarum [cientia fagenas fpor-

nibma&a

t4sd, vimineas vvàx egreffa erat , pifcatores , ut

E hi

convincerent Philofophos ; balbos , ut faperarent

drifi.

eloquentiaim ; idiotas , ut erudirent Sophaflas, ele-

li

erat. Ilud fimul ejusdem : (ineme nihil quic-

àpl

.quam poteftis, (2) c 4poffo : Nos à no-

N fï&f/tz

bis noneffé idoneos cogitare vel agere ali-

d.

uid boni ex nobis , tanquam ex nobis , fed

DEU

quod idonei fimus , id ex DEO effe ; (5)

taban

Ut & illud Ecclefte : Sine Tuo Numine , nihil

j Jlllfg!&q

eft in homine, nihil eft innoxium : 4/rzs 2s

frth

apino meo vadices egerat.

Fertutem ergo per-

dttijj,.

eilam, veram, vivamá, nullam effe putabam, nifd

M zþ

qua per Fidem in DE'UM ex DEO þ'-vz"vo : 6

v;'z:ræ',

ejn

(l

( Matthlg,lz- (g) Johu 155 $. ) 2 Cor 3, g.

[

PROOEMIVM.

9

ilinEy.

«ejus oraculis bauriatur..— Anguem ergo fab berb

MO

l

latere ^ Jfpeciofuma, illud arcendi genus a/iqui.d

K

mon[tri alere augurabar.

Cur. enim. egregiam

li.

illam Preceptorss [ui de DEO fententiam Perzpa-

duf

to fuo exeffe jufferit , baud aliam febeffe caufam

Yertedln

verebar , quam illam à 1 beodorete datam: Non

vimilm

ftudio veritatis , fed inani glorize ambitio-

qui m

niá; fervientem novorum dogmatum in-

;'j/rmta,

ventorem vocari cupiiffe Atiftotelem. (2)

jiumdi-

Seri tamen in veritatem inquirere, nea, Ariflot.

yfeiput

quem per quadrienuium , c qua,qf exeurrit , zta-

? Diari-

g;;i feceram , ita faczl? deferere animus evat.. Cum

Fmprovi-.

autem aliorum judicit c» prajudicis expofitia-

tus r«

nibusá, animus meus ad id tempus iudormiffet ,"vi-

i? i

um fuit , bis me judicandi vinculit eximere cr

üpemrent:

driflot. zpfum àn faa lingua audire, ut. juffo il-

Nife, de.

]um pretio effimare , fCorias ab auro , furfuremd,

à polline fecernere pa[äm, Folvebam ergo frne

Nos -

rejudicio vevolvebamq, Stagivitam , nt , ut ca-

d

eredi-

n5 o Nilo, fontes ejus deguffabam. |. . Sed , bone

q0Us,

j

f

DE'US! faciliiserrores ówvenicbam , quám evi-

edi: ()

tabam , eyrores Etbuicorum non corrigebat , [ed

]ine) I]IM

augebat, c quod unum omni [acrilegio maju effe

m

potefl , baminem. aclionum [marum centrum , cui

énniti, Óv qua tendere omnt ejus (ülicitudo debe-

vrcee

TU [

MW]J D f

vet , effe volebat. — Gratulabar itaq, mibi , -quad

P

7C

J WW?Z

e)W

(i) Serm. V. lib. de Grzec, affe

1. &ezQ. p. 1a7.

& cur, cit, ad K, Ernftio

10

1O

PROOEMIVM.

ytiti

meinnumerum auditorum fuorumEthicorum non

vecepiffet * quicquid enim boni in animum meum

cegïu, (

Tns n

ex ipfo derzvar: Pamz'/]ät » d aliunde longà puriie

e feliczus fluminum inflar influebat. — S verb

g

cordä/]ïii

femel in vitia fua meum animum znclinaffet, nul-

la mihi fuiffet ampliusvuina deformis , difficilinsa,

pro&am

d.

ejeciffem , quàm admiféram ant? fiedos 2llos vitio-

vum Hofbites.

Cum autem Chri[liana me Cba-

fianel

vyitas ad dehortandum. alios à periculo , cui me

M;W

'

felix fabduxeram , impelleret, fful & attutum

]

donei |

illorum , quorum vvoluntas mibà pro imperio erat,

m ivl

monita , ut promiffis [Tavem , datama, de Philofo-

hu il

phica differtatione fidem jam tandem liberarem ,

nf

me erudirent : oflendere in animum inducebam,

genuum |

quaàm 'ver? dixerit 4rifi. J UNENEM IDO-

tin d

NEUM ETHICES AUDITOREM NON

T i

—

ESSE : mod videlicet id de [ua ipfiu Ethica,

nec alios juivenum. nomine , nzift Chriflianos, in-

telligamus. Iflud ergo conabor, difcordiamá, Etbi-

c& Ariflotelicas ceum . Chrifliana intercedentem.

n

fideliter d ingenud detegam , meliüs cert? , js-

dice beato Thomafío , (E) de fide facra meritu-

rus, quàm qui tenebras inter & lucem

pacdíci pergunt. —4P iló autem , qui dtriffa-

teli adbuc. intemperantis funt additii, bune

smihià polliceor candorem , fore , ut dum Atriffotelis

ii H

illos ia Preceptorem [tum Platonem in[ultus amorà

veri-

Aii g

Cl

(k) De Stoic. Mundi Exuft. p. 26. $. XIX. & feqq.

PROooEMIVM.

1l

if

veritatis adfcribunt , meos etiam ab Arz'potele re-

W i

celfums , v Vervitatis cr Pietatts cultui attribuant.

Weyr

fllos enim, qui Chriflum folum im omnibus imi-

L. n

tantur d in amore eju falo jucundiffimé c con-

efet nl

cor di/[eraé acquie(cunt , hor meos conatus non im-

»dlfdüäl&

pro/mturo.r i ferä eft , ut mibi firmifflme perfma-

Tlattil-

deam.

ed non VE morabor diutiis , mi Chri-

une Ch.

ftiane Lector ! jam enim ge[lit animus Tecum

, CU Ht

indagare , an Juvenes noftri Chriftiani , fint

allutum

idonei Ethices Ariftotelicae auditores ? zz

erio eltl,

ua indagatzone [f me forte vidertk aberrare , vel

Blj

,

aud videre, qua Tu vidifHi , bacd, adeo chriffia-

]eraten,

no [limulatus amore mecuu communicavertü ; in-

ducehtm,

genuum cert? docilemá, piorum 'T uorum mmonito-

LIDO.

hm efiimatorem me dep

rebendes. "ale, remg,

NNON

Tzam ia DOMINO feliciffem? age-».

j Bihiot,

Jlian, i

CArvrT l.

lm B-

gercalttim

ne Tuoeni Chrt/?ianä

sarti;le

! Deijerfk&io

necefJaria.

st

I

& ducem

Aud incongrmim fore reor » fiante vi»

deamus , quàm ab Ariftotele Juvenem

i hi

i, hm

Chriftianüm abducamus , ad quem ifte

tum collimare debeat.

Ideam pro-

Dd

inde Hominis in Chriftiana fua perfectione con-

d amtrà

i

,

gt

ftituti, quoad usd; licebit , adumbrabo , ut tantó

cvidentiüs appareat , 4n & hic noffer in Peripato

Stra-

q

I

12

CaAP.

judpi

Sragiritz taliseducari posfit. . Homo itaque ve«

ormatum

ré Chriftianus fe totum , quantus quantus eft,

futo,

à Creatore fuo dependere , facillime affentitur,

fiia füb

ubi generis originem ex DEI afflatu fe ducere,

obda

corpotisfabricam ex DEI manufe accepiffe, no-

Spes i

vam adoptionem ex DEI mifericordia , & aeter»

ulti

nam'immortalis animz fuz felicitatem ex DEI

Fidüd

Gratia (e confecutum effe letus experitur. Con»

fitai)

fcius eft fibi hac ratione quàm humillimé tenui«

LEGRTEL

tatis , velut verius dicam, zibilitatis (uge , quodd;

dgia.

fine DEO nihil fit, nihild; agere posfit nifi mala,

atpletu

Omnesigituractionüm füarum lineas , non ut fibi

wdninit

tanquam centro , fed ut foli DEO conveniant,

lioteco

incurvat: ultimumg; proinde, in quod omnia (ua

derats,

refolvat, A4xioma fibi fiftit: Pivere DEO ,in DEO

€9 per DEV.M.

quomox

Wa

II. Cum hacratione DEVM amet, ejus et«

ill

jam nutui cogitationes omnes , omnem volunta«

humä; |

tem, affectum , fenfum, motumd; omnem & his

alotqt

fimilia vel oppofita conformare ftudet. Etcum

aliunde fibi conítet , intelle&tus & facultatum

àdcon

füm, (

fuarum vires à peccato confufas effe , cujus im-

nfeüfze miferiae documentum vel indecapit, quod,

progre

Düditat

uzcunque tandem molíatur, femper tamen &

fentiat

ubid; feré fuo fine excidat; Medicum füuum Em-

manuelem ampleátitur , ut füb fidei confortamis

quaon

0C ef,

neomnia in integrum denuo reftituantur, ut ab-

jectis Adami exuviis, deteríá cutis leprá, ficcato

Vatinjar

!

|

Veralisf

mundi hydrope, membrorumgq; agilitate reddi-

ta, novus homo, fanctusque fimul ac perfectus

| (idnor

Chriftianus emergat.

)uantum D EO fuo de-

| Til l

beat , hinc facile colligit: affrmauti, proinde &

|

| f find.

pre-

|

De Perfetlione Chrifliana.

13

J

pr&cipieuti ,,nec non comminauti & promittentidin

omnium, qua ad ipfüm ducunt, mediorum the-

at

entinr,

fauto, Scriptuta Sacra fidem adhibet: cum caele-

ftia fublimitate füa vifum effugiant, abfcondatg;

Lfe d

pife, .

objecta füblimitas , contrahit hzc & vicina facit

1 at

Spes vitge melioris: Timorem injicit fan&ta DEI

uftitia, mentemq; à cultu creaturarum avocat :

mexDH

tüt. Co

Fiduciamin folo DEO ponere jübet immenfía Bo-

I tenijs

nitasejus & Mifericordia: Humilitatem itnperat

t qudj

tremenda DEI Majeftas, & ut ineffabilia verbo

tift mala,

eloquar: hzec ipfà UNIO, hic ipfedivinz mentis

amplexus omnem Religionem felicisfisfima ferie

on tbl

Veniant,

adminifttat , adeó , ut Homo in Chriftiana perfe-

mnía/ua

&ione conítitutus, qualem & noflrum fieri defi-

t DEO

deramus, haud indigeat inftructione, quoties &

quomodo DE VM Amorem fuum venerati te«

neatut.

J us ete

oluntt«

111. . Quia veró totus à DEO (uo dependet,

huncd; toto corde diligit, fe etiam propter hunc

n Ts

x Ro

atorem, concordisfimo amote profequitür ; fed

- fueoltatum

ad contemtüm usd; fui & orminium mundi Bono-

rum, Quó énim majotes in beata hac Philavtia

, Qjit-

progrefius facit, tanto feliciüs infirtnitatum &

p

nuditatum füarum cóntvincitur, donec tàndem

er um

m (om Em'

fentiat benevolam illam DEI fui potentiam ex

quaomniàin omnes zternitates & eft & operatür,

guurcime

Hoc ergo ESSE (uum diligit, & odio plusquam

um r

Qu W[.O

Vatiniano füuum NIHLL profeqüitur, cum uni-

verfalistima lege nature quod eft magis, quàm

jucrdte

quod nori eft, diligerejubeatur. . Et hzc eft Hu-

y

militas illà Chriftiana , primum omnium.virtu-

5EO [ d*

tum fundamentum , totiusá; Doctrinz Divinz

! proind

e&

n

&Ev-

Di

14

CAP.

Il

àm ob

& Evangelicz príncipium & complementum, ad

(ocietanes Dun

cujus lumen coecutire viderur humana ratio, di-

ordinem totn

vino benignitatis fulgore nondum irradiata , que

einus cui n

in fontem fuum fübinde regurgitat & peftilentis-

foi , f long

fimum hominis ertorem quotidianis aüget incre-

ficat Charita

mentis , ut & feipfam & opus fuüm, cum defpi-

li ventort

cere debeat , aut certé ex veró aeftimare , admi«

cer Divino,

rabunda (ufpiciat & veneretur.

Homo autem

veré Chríftianus in humillima haàc fui contem-

anim2tratqi

Áer, totumle.

4

latione latus maníuefcit , compofitis moribus,

fimplex & rectus effe anhelat , nihil admiratur;

ego, non m

Incabiles fuos

nifi Chriftum fummum fuum tfniracuhim , cum

uo intus & ín occulto Iztatur ; hon ad morrem;

conpleditur

pi, quomodo

fed ad malurn exhorrefcit; nihil expetit , fed o-

dhat; ledanim

mnium bonorutri à DEO acceptorum indignum

fe eftimat , fuaq; licet forte contentus , fubinde

a omina o

qifia , qid

füam tamen fcrutatur conícientiam , an ab ESSE

i

ratio

fisfima videlicet D E1füi Beriignitate;

ipperit

fuo,g

J. Sugge

ad (au

m NIBIL , utpote omnium malorum Ler-

Amot cu

nam revería fit, Quapropter in ex

pellendis de-

e fordibus à Patre Adamo;

à Patria

VANTA

tergendisqu

Mundo , à Sorore Carne

contraé&tis conftantis«

TANGI(

Creaturas a

fimus eft , perfpicacisfimus & laboriofisfimus.

1V. Hinc tertius Amoris ramus fua (ponte

enim imagi

ullulafcit, quó fe Divinus hic Amator & Con:

& terminos

Vit: ne ipi

templat

or, non DEO folum & Sibi; fed omini fi-

mul hom

ini Creatoris imaginem aut rudera vel

tirigi il

trí circumferenti amoris o

fficia debere fate«

cltinat ili

larva

tur.

Licet enim infandus ille NIHILI fui Amor;

It Cotrüpti

inde à Primo

Peceatorum ; in omnium animis,

ülerent: (

amorís Divini locum occupar

it; nihilominus ta«

m prop

lle rerum Arbiter in omni

bus et«

men liberrimus i

iam

(1'1/ Hn, PT

De Perfetlione Chriffiana.

L5l

)lcmentum,ad

iam hominibus femina reliquit amoris , ex quibus

Tn3 tati, dj«

focietates humanz fua fumunt exordia , fuumd;

ttàdiato, qu

Oordinem tuentur.

Non tamen Amator ille Di-

t& petlenti

vinus cui nofter etiam conformari debet , huic

I$ düpet incre

foli , fed longé folidiori fündamento fuam inzdi-

Im, cum defji

ficat Charitatem , quod aquarum agmina nulla,

fLimate, adrik

nulli ventorum impetus quatiunt , Amori videli-

0mo autem

cet Divino, cui jucundisfima fervitute, quá nihil

(c fl contem.

animz tranquillitati convenientius exigi potuis-

ftis moribus,

fet, totum fe & in zternum mancipavit. Omnes

hil admiratut

ergo, non Amicos rantum, fed & Hoftes, fed im-

culum , cum

lacabiles fuos ardentisfimo charitatis affectu

ad fnortemy

compleditur. | Necindiget, Politicorum przce-

petit , fedo-

ptis, quomodo non lzdat , & jus fuum cuid; tri-

in indignum

buat ; fedanimi propenfio, fed Amoris facri dicta-

tts , (ubinde

men omina fponté & füpra cuncta honeftatis re-

,an ab ESSE

uifita , quid boni in fingulos fit conferendum,

i erignitatey

uggerit.

mlorum Lete

V. Suggerit denique Chriftiano tali Divinus

Amor ceu

ypelendis de:

erfectsfimam Morum Magiftram,

dim;à Patrà

VANTA MISERATIONE BRVTORVM

TANGI (a) & quantá curá has aliasque DEI

iCtis conttanti

oriofisfmus,

creaturas ad fuos fines dirigere teneatur.

DEI

mus (oa (ponte

enim imaginem gerit , qui fingulis fuos fines

imaror &t

& terminos , fuas actiones & officia defigna-

i el um

vit: ne igitur à creaturis in ruborem agatur,

dirigit illas , ut finem fuum obtineant : jufta

ag rudera 6

cia debercite

deítinat illis officia, ne tantopere in fervi.

BILI(Gidmet

tute corruptionis ingemifcant & ab hac liberari

defiderent: (b) fovet, ut, ubi exarferit ira Domi-

jomimus

&i , tum propter illos, quinefciunt quid fit inter

dex«

inomnibus e

faf

(a) Phow, 1 £, 16. ( i) Keri, $, 81, 325;

&

16

CAPï ïï-

D

dextram & finiftram, tum proptet jümentav iàs

qpott ïp :

ftri mifereatur; (c) Ac ne parvulum & la&tan-

mrmenti

tem,bovem, & ovem, camelum & afinum inter-

omum 9

ficiat & nobiscum anathema effe jubeat , (d)

offciorum

omnibus omnia fübminifttat.

e, Qu

gerunctat

sllaer

ciud

&robultor

: De erron

eis Hypothefibus Ethica

& türbet u

"Ariflotelice.

Qu nej

Dearn ergo petfectionis ; quátm hómo veré

OE agen

VI. l

Chriftianus exprittereftudet; & ad quarri

telstehpo

animos omniumjuvenum; tmoralibus factis imbu-

ert, xb

endorum, erüdiendos effe, nemo Chriftianorum

tet,lnumer

inficiabitut, ut ille Solem carbone; fic nos obtüsá

ftocdem de

noftrá ctená délineavimus.

lam advertamtus;

patteracp

an àd hanc perfectionem in Peripato Stagirite

hrj N

uventus Chriftiana posfit erudiri. ^ Cui rectius

forde est

affequendo proderit , liberiori (crutinio expende«

beatis cct

Dümerand

dere pleraque, quae in Ethica (ua docuit Arifto-

teles , heipfis quidem hypothefibusomisfis ; qui«

de mute 1

bus haec ícientia fuperftructa deprehenditur;

d

teor tame,

Cüm enim omnium fcientiarum certitudo de-

tetpretam

monftrationibus ; demonftrationes vero certis

Judicio noy

innitantur principiis ; ab Ethica talia exulare ne-

erübeoo,

mo forté dixerit, nifi qui omnem inde eertitudi-

titt eadem

nem exícirdere aufit.. Necdubitandum quiti iri-

pta jn (

ter-hypotheles illiaspalimarias ac przcipuas; nr-

T fbaday

made DEI exifteutia €9 Providentia , Meutisd, bü-

debeafg

ïmfþ non t

'm-fmze iimmortalitate perfüafio numerari

t velue

utpoté

füt r

(c) Jon 4114 (d) & Sani.i f, á: &6

De Fiypolbefibus Etb. Arifl.

17

m &dnn.

ütpote in quibus tantum videtur effe pofitum

momenti , ut his negatis omnis DET cultus,

AU nkets

Jübat , (0)

omnium obligationum juftarum , omniumque

officiorum debitorum certitudo à mundo tollae

tur. Quodfienim juftà Numinis omnipotentis

remuneratio non fperanda, fi jufta DEI vindicta

nulla expavefcenda , fi nulli poft mortem excru-

ciandi fenfus , quid impedit, ut porentior quis;

Eid

& robuftior audeat & committat omnia , mifíceat

& turbet univerfa ? Quod equidem latiüs didu-

cere , nedj; vacat, ned; lubet, quando iftud nunc

! hóttio vite

potius agendum nobis jncumbit , ut quz Arifto-

&adqiait

telis de hypothefibus hisce mens & perfuafio fu-

ictis imbüs

erit, exactius innotefcat. Non equidem mela-

Tliatorir

tet, innumerum illorum fore numerum, qui Ari-

fiüs Obtüsà

ftotelem de hypothefibus hisce fatis pié fenfiffe

dvértamtüs;

pariterac pronunciaffe opinentur , cum & Theo-

Q Sug t

logiam Naturalem, tantum non integram ex Ari-

Coitebous

ftotele exículpere aliqui fint conati , alii infuper

tiocipemte

beatis coelorum incolis tantum Scriptorem an-

Kocuit At

numerandum duxerint, cui teftando vel ipfeille

sontisfs; u

de falute Ariftotelis emiffus liber fufficit.

Ve-

reor tamen , ne hi vel aliorumindormiverint in-

eprehendiwr;

ceritulo d-

terpretamento, vel certé Ariftotelem fine prz-

; vt (f

judicio non audiverint.

Nam & ego fateri non

a &idift t

erubefco, quantopere anirnum meum ineícave-

rint eadem illa, quz ex Ariftotelicis fcriptis ex-

aleceriti

du

cerpta in compendiis olim legeram, memorizd;

p [

mez mandaveram : qua tamen, fi dicendum quod

res eft, non leve faftidium mihi movent , cum de-

ii

jb

rj| debed

tractà velut larvà genuinam horum faciem in-

u[pote

tueri, illorum mihi bencficio licuit, qui neque in

legen-

Di

18

Car.

II.

PUR

legendo Ariftotele ulli opera: peperciffe, ned; in

| ejammume

interpretando oculos parum lynceos attuliffe,

| fs Sagit

neque in Jaudando vel vituperando minus inge-

| (in eum q

4uos & candidos fefe przftitiffe orbi demonftra-

fc, DE

runt. Quos inter maximé eminere putem Cl.

|

ec M ]

Thomafium , Ariftotelis alias zftimatorem inge-

nuum , quem in hoc foro, ceu teftem locupletis-

|. fionequi

deincpst

fimum, &, qui clarísfimam in his eruendis facem

mihi praculit, fubinde citaffe juvabit.

temporepi

inpallt,

VII. Utigitur rem eó, quó par efl candore

profequamur, inanteceffum obíervamus , optimé

pritipo o

ThOLUIT fR0Y

Stagiritam contra vulgi & infantiz prasjudicia

dertt: nece

monuiffe: uibil immotum movere feipfum ; nullamd;

adeó materiam fui motus efficientem caufam effe

Tonmotus,r

defnere pf

poffe: reété fecundo contra Democritum & Leu-

| etibater

cippum Antefignanos Epicuri, primam motus

| temforedu

cauíam indagandam fibi propofuiffe: & denique

verisfimé omnem motum à Divina virtute deri-

| Brhanc n

i,

vandum cenfuiffe. Quod autem majorum fuo-

rum Patrizd; de corporum cceleftium traditionie

|. fiml af

CiEqy: n0n.

bus ex inítituto fe accommodando, in applicatio-

UT

netheorematum horum aureorum, v422 illius, de

(0iri z

ua Paulus, ratiocinatiouis , cordis obtenebrati €9

]

uibus immortalis DEI gloria

Vi -- d

efipientis fapientie , q

in corruptibiles creatur

as transfertur , tam illuftria

A& uml

fpecimina dederit , miferamur ejus Ethnicismum.

1ritij; Quj

Quum enim Anaxagoras anteStagiritam verita-

1

lm eftioj

tem de Motore Primo , Mundiq; hujus univerfi

| fentiaal[oy;

Opifice DEO Opt. Max. perípectam fàtis habuis-

Mi fütorom

fet primumque Mundi Motorem, non folum absá;

g

Q

j

f figit

labore & defatigatione, verüm etiam fine ulla fui

Hlnon !

commotione vel alteratione , fo/ó voluntatis im-

qmoft

(l

T

De Hypotbefibus Eth. Arift.

19

)Cïcïfïe, t ln

wote nitu motum Mundi effeciffe , eundemque

C05 atf

etiamnum eàdem voluntate moderari pié docuis-

(40 Pints inpe

fet: Stagirita tamen ad Philofophi tanti effata,

Ybi demyfrn.

(in eum quippe fenfum detorta , ac fi ftatuis-

Kfe putem ()

fet; DEV M ad mundi productionem JMente

Datorem i

ceu 7Machina ufüm fuiffe, ) fubrifit, & explo-

em ocüplet

fione quàm calculo füo digniora credidit: cumq;

erüendis factn

deinceps,caufíam nul]am,quæDEVM ad motumin

J

tempore potius, quàm ab zeterno producendum

atell, candor

impuliffet , obverfari fibi cerneret , nec tamen

mus, opti

principio optimé prius pofito ( quo nihil im-

lz prajudii

inotum movere feipfum ítatuit ) renunciare au-

l

deret: neceffarió inde ab aterno duraffe coelo-

At ; nüllam

j

ncaufam effe

rum motus , nec ullo unquam tempore variari vel

itam & Leu-

definere peffe , h. e. mundum hunc, prout nunc

imam motus

eft, ab zterno extitiffe, & in omnem xternita-

tem fore duraturum, przcipitanter collegit. (e)

k: K deniqu

; Vittüte deri-

Ethanc fententiam in fecundo de Caelo libro ca-

pite primo, ceu in folis cabula nobisexhibet, ubi

mijpum ao«

Bom tradition

fimul caufam a:terni coelorum motüs reddit, di-

citq;: nonab Intelligentia quadam, feu, ut ipfe ait,

p,inappliat

ml

ab auima cogente mauere motum illum fempiteruum

( Ovve ^ a? dvxjis aïvaeyuaäz'anc eAew. aidyoy 31

r hii

tl DEL I

xivqri -- dN dueryxoGicy 'Aioyóe m atiggy Kai

xv aovl didioy

j um il

acguzy, ) fed. uece[fum effe ut

g Ethnicimun

lxionis cu

jusdam fatum perpetuum atq, indefeffum il-

ggiriam Va

lum efficiat.

Ut ergo ned; ab anima feu Intelli-

us uifet

gentiaaliqua , neque à feipfo, verüm ex inevita-

; hij

n

rbl

bili fatorum necesfitate, volvitur Ixiou , €9 fe fe-

" (olum absi

quiturd, fugitq, ; ita ex opinioneStagiritae corpora

uníieo

cceleftia non moventur motu vel ab ipfismet ef-

jqatifh !

B z

fecto

n

(e) Thom, de Stoic. AM. E.. diff. 5. $. 7. diff. . ex profe[fo.

D

20

C A. II

fecto vel alïünde accepto ,fed tali motu, qui ipfis

inevitabili naturz necesfitate ab aeterno in-

vt 1«

eft. (£) Falía hac coclorumi zternitate , falsád;

Jatetut.

motuüs causá ptzcfüppofità , nullo negotio divini-

[ate Divi

tatemetiam atque vitalitatem eorundem inferre

jpfüm an!

poterat. Omni namá; motu à Divina caufa prius

m

derivató, xternoque coelorum motu deinde ad-

jaborepno

Ítructó, quz nifi DEO propria videre non pot-

bernare, .

erat, nemine prohibente ccelis füis Divinitatem

lf p

quoque attribuere, (g) quin &, quia Divinitas ex-

I Qu

pers vitz effe nequit , viventia etiam €9 animata

& atetmos 1

dicere coeleftia corpora , dextrumd, adeü €9 . fini-

Mar cjut

ftrum , ut €9 fapremum ac inferum , utpote qu& aui-

fipfet, mi

mantium propria fint , iisdem adfcribere , (in capite

cinuis, fing

ejusdem libri € veftigio fübfequente fecundo)

ipfi licebat.

r

quilntelig

quiiy n

IIXU

Cum hac ratione Divínos füo

sE a boi

nos ccelorum orbes in mente fuà gyraffet ; dein-

bat, quant

AO d QU

de DEO etiam thronum zdificandum , eundem á;

Ta m

ad eminentisfímum orbem, (h) ceu dignum ani-

in volpo!

mali maximé rationali (i) folium levandum effe

cmb,g

putabac; non ut orbem rotando fatigaretur; hi

enim

Deos, qu

tür, ob u

(£) . B. Thon, de Shic. M. E. D

if

ff IV $. rg. inquiö.ï

flodiam

in. vvoce procreandi ambigue utitur. conf.

l, 2«

ubi negat juxta Arifl. dari creationem mundi. (g) L. de

fos(n))in

admodum

Celo. c. 2. 6. Nic. 7. (h) d bomaf. de Stoic. M. E x-

uft. dif. 14. $. 145. 172. &9. claris J. G. Foffius de

Qmnnibus p

Orig. Idol. l. 2. c. XL. p. 5 30. ambigia enim eff vox

AMundi apud. ZAriffot. ceu optime mouet T bom. b

$. 144. £ in Sched, Hiff. p. 3 1. &9c. - (1) Zdnrimal ra-

Ü

Thmof

tionale DEVZM appellat Arifl. probantibws id.ex 4riff.

if n

it Pl

J. Fr. Pico Miz, Exam. l.1V. c, 1. p. 1017. l. V. c. 8.

. 1126. l. VL. c. 17. p. 1238. &9c, Wittich, im Conf.

P)l/d (0

Verit. $. 209 p. 18 1. &9c.

/M( '/l

i

21

De Hypolhbefibus Etb. Ariff.

enim ex fatali necesfitate feipfos ab acerno mo-

'motUIQUïi lr

MESCUE Y

vebant, fed ut in hac Divina prorfüs & eminen-

tisfima fede feipfum in otio beatisfimo contem-

itate , f

laretur.

Nihil tamen magis indignum Maje-

Dlegotio divin.

Fündem infer

ftate Divina cenfebat, quam ( quod purior ante

Vinacaufapxiu;

