obfervavi) item que funt de familia Fundato-

de fit

'mr

SM

d

ris, ut mihi fzpius relatum eft.

Mi Saot

m zdifent

TFFULUS-XXXII.

ia cutart

ii , r

DeNovi Operis Nuntiatione,

DEU

l um

SUMMARIUM.

o tit, 1 0

I x Quid, & q

.

uotHplex fit Nuntiatio novi

frqeazes T0 E

operis.

At rt tj

3.4. 4 quo, & cui nuntiari novum

opus po[Jit.

t yoig: f

$- 6- Quis fit effedtus Nuntiationis.

ii Wi i

t tf

Er AN'ovum Opss hic intelligitur , edificium,

"Ut p N !

p

qued quis molitur vel in fundo alieno , vel

QJO Bb

i

in folo quidem proprio , at cum alterius

przjudicio , vero vel afferto , id vel exftru-

Wmea, Ül f

endo de novo , vel priftinam ejus formam im-

f

IT f

1

Dler

[

f

V d

|

mutando, v. g. aperiendo feneflram versüs hor-

l

;

!

l

j

'

WI

$um alterius , altiüs tollende &c. — Et hinc illi,

!

]

|

,3

Wt

il

qui

A

Cfbilem, 1

l

l

De Novi Operis Nüntiatione. 729

WMC

TT

qui inde fibi prajudicari putat , datur jus 5un-

) !m* "

tiaudi novum. opus , h. e. prohibendi novam ftru-

"l

i

n

Quram vel novam edificii formam , feu nuntia-

D

NU

tio novi operis , qua ex L 1. feqq. & L un. C. b.t.

^ M

NU

j

definitur effe legitima probibitio novum opus pa-

"W W

vanti fatia , ne in adificando pergat , donec de

,( b U n

vel aliquid immutandi, conffite-

Wl

jure adificandi ,

yit, aut eo nomine

praflita fit pritis fatisdatio , &

nempe nuatians velit effe contentus fatisdatione,

feu cautione de edificio demoliendo fumpribus

(LJ

)

ATU

ulteriüs edificantis, fi in Judicio litem perdide-

T hls

pit, modó nuntians intra tres menfes voluerit

«l

Áil,

irul

de fue jure docere. /. s. cit. & penult. & ult.

U.

Si tamen ex dilatione edificii immineret

eod.

damnum edificanti , cogi nuntians poffet ad re«.

cipiendam ceutionem. £. 5. $. 1 z. ff. eod. Barb.ad ;

HU

d. c. penult. n. 2 Ortum foum hac nuntiatio ha«

*

A

bet à Jure Civili ex Edi&to Pratoris. /. 20. 8. t.

- eod. xecepta tamen eft per omnia à Jure Cano-

aA

!

Y

f

M

W

N

X

nico foto.

b. t. ubi conceditur etiam contra cone

firuentes novam Ecclefiam, Monafterium &c, &

ij t

!

hujus rei occafione in €. 1. e0d. Pontifex genera-

liter pronuntiat: ficut Leges non dedignantur $.

yicmt

Canones imitari, ita & $5. fLatuta Canonumn Prin-

aM

cipum. conflitutionibus. adjuvantur. Cui confo-

E zh] !

nant textus in Aoy. $ 3. €. - C& Noy. 13 . €. t.

l

11]

s

ä

Quo pa&o infinuatur, utrumque Jus. Canonicum

& Civile, fibi mutuó fuccurrere, &, ubi unum defi-

5

ln.,,

TU

"

cit, ab altero fuppleri, adjuvari, & interpreta-

j

|

ï,mu,ld

^l

tionem unum ab altero accipere, nifi aperté re-

rjfw "

M

Wa

L

pugnent,

f'o unOV

n lïe

"

in 'ï;ublicam &, Privatam,

]*

Dividitur Nuntiatio

pv

k a

Realem & Verbalem. Publica, ve

l $udicialis ett,

P

!

Zu1

qu&

|

73o LIB.V. TITULUS XXXII.

o NOVi OP

Jot yortit

quz fit authoritate Judicis implorati, qui vel per

jno præjudiü*»

apparitorem prohibet, vel previa infpe&ione pes

deputatos in arte peritos premifsáà inhibet ad in-

'i[ll'z'eo A

terim ulteriorem edificationem. Privata, que ft

;hoïan Val etia,

privata auCtoritate.

Realis, quz fit faó & per

,;.']a j

pïmh um

jre vt ni?

appofitionem manüs, v. g. materiam & lapides

jam paratos difpergendo, vellapillum in.opus in-

ag lo

choatum jaciendo , cum verbis tamen vel fignis

5

anoop. d

prohibitionem indicantibus. Verbalis demum,que

fin i lm

przcise fit verbis prohibentibus, ne quid novi ope-

en i fiofindo

ris fiat, aut ut à 'cæpto defifiatur ; nec enim in-

quaro lr

tereft, an opus jam fuerit inchoatum, vel tantüm

aj erommod

füfpicio non vana appareat, zdificatum iri, ut fi

finneum, i

fatta fuerit loci defignatio , parati lapides , ce-

fedifca vt

menta &c. arg. L1. f. g. 1. 20. f. 2. ff. b.t. Ul-

hmj er oD

teriüs adverte, quód, fiquisin alieno fundo zdifi-

1777

j

care cepit, dominus fundi propria au&oritate

(f egpa

opus deftruere poffit. 1. 7. ff 2. ff. quod vi aut clm.

t r d

quamvis ad cavendum, ne veniatur ad arma , id

w s. Y lj

non videatur confultum.,

Optimus fiquidem fe-

velitcinis bb

curriffimus & ufitatiffimus nuntiandi modus- eft,

[tm i ii

qui fit authoritate publica & per implorationem

fisedins

officii Judicis.

L

Dico 1. Nuntiare novum opüs, quod cedit ín

UTUP

prajudicium boni publici, quilibet de populo. 2.

W adbs g

quod autem cedit in przjudicium privati, ille po-

] Nnit f o

teít, cui prejudicaturin fuo jure reali, quod habet,

Ut qy Tif oy

vel afferit fibi competere, five fit dominium, etiam

utile tantàm, five fervitus ipfi competens in alie-

sïmoleftias Dori y

no fundo &c. Pars r.liquet ex l.2.4.€ 7- 4:92:$.

w Bl

tl

b. t. Pats 2. ex l, 1 prieo ff. 2 1 £. 1 9. ff. eod. l. s.

!

«

LE

!

6it. f. 8.9. Necrefert, an quis per fe vel per

deü (üe

alium nuntiet,

T Bo

n

il

Dico

lt à

ET

, Aïlf. G' Wf

TULUSW

nüs ]

De NoviOperisNuntiatione. 751

!I,qq

! w'ft

Dico 2. Nuntiari autem poteft omni illi, qui

thpm

M

A

in alterius prajudicium molitur novum opus. /. «

* N

pr. ff- 0. 1. 2. eod. & quidem non folüm domino

J

ipfi novan i, fed etiam famulo, mulieri, puero, fa-

lïm

bro, opifici, & fimilibus perfonis, qug domino

referre valeant nuntiationem fa£&tam , modó id

Wi

o

contingat in loco, vel prope locum, ubi paratur

novum opus. J. 5. cit. ff. 3. 4. l. 10. feq. quiain rem

btl

ipfam dire&la eft nuntiatio. Oljic. Quilibet, fal-

tem in fuo fundo, edificare poteft, quidquid &

!l!

LU

quo modo voluerit , licet vicinus ind&à aliquam

"h

j

fentiat incommoditatem , v. g. obfcurationem

t äf

hd

]

fuarum edium, impedimentum profpe&üs, etiam-

fi zdificare velit usque ad celum. text. l. $. C.de

J

farvit. ex quo DD. formárunt hoc axioma, ff do-

Af«

mus efl mea, tunc mea [f usque ad. celum G usque

n

A

ad infernum : ergo nuntiari novum opus nou po-

NUM,

teft illi, qui in alterius prejudicium molitur no*

Ms

vum opus. . diff. awr. nifi vicinus in domo

z 0

zdificantis habeat fervitutem realem urbanam

( nam in (ervitutibus rufticis difcontinuis, ut eft

uiatycauns

a

via , aquzdu&us &c. locum. non habet nuntiatio.

1. 14. ff. h. 1.) aut nifi quis folüm ex gmulatione

Áufi

m r

vel paffione erga vicinum edificet, v. g. ad obfcue

Tl )

randas edes, ad explorandum hortum vicini &c.

ut przfümitur, fi edificanti nulla indé proveniat

utilitas: aut nifi opus novum cedat in damnum

vel moleítias boni publici, vel Religionis, ut fi-

J

a

D

quis edificium ita attollat, vel in priftino aperiat

C'lu

áot

u

J

feueftram, ut exinde confpici poffint perfonz Re-

tlc

"

ligiofe : aut denique nifi ex nova ftru&tura alteri,

J [

U:h

eüam privato, immineat perieglum damni, vel

T

b w

""

jph h

rüinz fuarum edium. C. Azt. fiquid ex iftis fübfit.

cr

Dico

j

N. Ant. G Conf.

DeNOViOF

732 LIB. V. TITULUS XXXII.

d.

Dico 3. Effe&us Nuntiationis, refpe&u Nun-

TU gj

tíati, eft, ut is flatim debeat defiftere ab opere,

jgtis ing

donecintra tres menfes (imra hos enim nuntians

a J"'

probsre debet iniquum prajudicium, quod (i non

ia It a

fecerit, tenexur admittere cautionem. /.55. C. eod.)

dfcis f totof

re exatminata conftet de edificantis jure, /, 1.[. g.

8. 1. & 4 L. 20. ff. 1. ff. eod. Si verà non ob-

at €t

ftente mutatione pergeret zedificare , propriis

i Mil

& pel TT

iinpenfis demoliri deberet, quidquid edificave-

rit. L. 1. ( 20. citt. Ne veró detur occafio ca-

ilo erprte t

lumuiofis nuntiationibus, poteft nuntiatus , vel

o mf etism

ejus loco Judex, exigere jurammentum calumniz,

yueStrti d

füccium n t

quo nuntians juret, fe credere, quàd juftam nun-

tiandi caufam habeat.

( Aorum vnint

Dixi , re/])eölu nuntiatt,

feu edificantis, nam ex parte nuntiantis opera-

tur hoc, quód teneatur aCüoneinjuriarum, & in-

TT

terdi&to , ze vis fiat, nec non interdicto,

detis , 6

uti po[Ji-

deprehendatur injuft& nuntiáffe, per /,

Dondeg

1 3. $. fin. ff. de injur. L 4 s.

Jf. fin. ff. de procurat.

Yi

l. $. f. s. ff. fi fervit. vind.

Dico 4. Effe&us ifle refpe&u Nuntiati ceffat.

N

I. fi fiat notorium jus edificandi, 2. fi edificii

Mdf Bri

dilatio cederet in manifeftum periculum gravis

damni edificare volenti.

3. fi nuntians nolit

Ti

preítare juramentum calumniz. 4. fi fponte

! t f a

remittat nuntiationem, $. fi Judex eam revocet,

ii

!

Ht gj |

6. fireadhuc imegra moriatur nuntians, nifi fuo,

[

l

|

!

Prg t

LEU

& fimul hzredum nomine nuntüffer. 7. fi rece-

1

^ t

Á r

pit cautionem à nuntiato, 9. fi intra 3. menfes

!

[uU7

|

It im:;

non probavit jus prohibendi. DD. paffim ex variis

IJP

legibus.

;v

j

Mi &t

Pariter nuntiatio locum non habet, fi

M

i

opus jam eft perfe&um & abfolutum ; fed tunc

!

i

LU

Il

"I ly

fubintrat aliud remedium , nempe reffitutorium,

quod

av

De Novi Opetis Nuntiatione. 833

l lm[l

i

VN'I!

quod vi aut clám. l. 1. cit. $. 1. Verum Oljic. 1.

Mnt Ü

D

i

*

In c. 1. b.t. & L 1. ff. eod. dicitur, nuntiatiotiem

^i

q

novi operis impedire hovantem in pergendo in

i

UM

l gu.N HDD [

fnovo opere, ffve jure five injuria fit fatta : ergo

huum

A

4 CQ

l J)

non ceffat, licet edificandi jus, & injuftitia pro-

M'JI

ä

hibitionis fiat botoria, 2. Nuntiatio non finitu£

h

N

morte Nuntiati: ergo nec morte Nuntiantis.

.

T.

ad 1. Id intelligendum eft de-injuria non tioto-

TEU

ria. per J. 23. ff. de R. V. Ad2. N. Conf. namuun-

li

3

tiatio ex parte Nuntiati eft in rem, feu realis, &

ideo tranfit etiam ad fücceffozes. J. 10 . ff. h. t. ex

parte Nuntiantis autem eft perfonalis, & ideo ad

:

fucceffores non tranfit, imó nec ad haredes, niä

;XU fl

l]

& horum nomine fa&ta fit.

T Mi

n

I

ITTULUS XXXIII.

UA

^

"

1,.!

De Privilegiis, & Exceffibus

W

M

W

Privilegiatorum.

V'X

SUMMARIUM,

T

( ', TOR

p n

1. Quid fit. Privilegium, & Exceffus. privilegia-

d

Ài RAUR

4

torum.

2.

Quotuplex fit Privilegium.

U

Quibus modis acquirantur. Privilegia.

4

IN 1

Prafertim per Communicationem.

Quid de ufu privilegiorum tenendum.

N

Quomodo fint interpretanda,

j 5

n patiantur extenfionem.

u

!

t

Quibus iodis amittantur. Privilegid.

iij

jj

(

ä

Prefertim per Ievocationem.

j|

"T

NU

Priyi-

,L'J » )!

iM

J

ay

734 .LIB.V. TITULUS XXXIII;

A yuvilegium , à privata lege , nuncupatum,

,j C

formaliter. & — effentialiter fümptum , eft

"d

conceffio alicnjus juris fpecialis perma-

»':dþvunz,licät a,l'n

adiatm p

nens à legitimo Superiore fa&a contra vel preter

p d!

Jus Commune. Ex quo infertur, quód objedtivà

fumptum fit jus fpeciale permanens à legitimo Su-

« aelronus

periore conceffum (onvetbabre (Seepbeit/ & ap-

ii m prop

pellatur etiam Indultum, Favor, Gratia, Immu-

anuto, OL CEQUI

sealübreguenuer

nitas , Beneficium Principis, quamquam in rigore

ab his differat tanquam fpecies à genere. Dicitur

dodiurs quin

1. conce[]fto permanens , per quam durationem in-

telndepm

ter alia differt à difpenfatione, qua non neceffz-

q o don

rió habet perpetuitatem, & fepe etiam unico a&tu

du r

finitur , ut fi difpenfeyir in impedimento Marri-

amniam dd,qiay

monuii. 2. «licujus juris fbecialis, feu licentiz ali-

t denenden i

quid agendi vel omit:iendi, reduntantis in alicu-

tieti, Z D

jus bonum; à cujus ufü ab aliis impediri nequit,

doitr dien

1

fs f

r

refpettu quorum proinde rationem habet legis

j

;

fl w

obligantis. 3.4 Jegitimo)Superiore, qui fere folus

Artrà m

eft ille, qui poteftatem Legislativam obtinet; is

u yyadjonm

enim folus à Jure Communi eximere aliquem po-

Vr d&

teft, & alios obligare, ne privilegiatum impediant

LUPT

in ufu privilegii. Neceffe tamen abfoluté non eft,

Dd Prrile

ut concedens habeat jurisdictionem proprie di-

P if

Gam in perfonam privilegiati (modó materia pri-

[ ifldfpfndm

vilegii ipfi fit fubjeCta ) fed fufficit aliqua inferio-

ï?ü(fä

d

ritas privilegiati refpeGu privilegiantis: fic,licet

üm (

la

D

Clerici non fint fübje&i Principibus Laicis, quia

"Htlteri

M

tamen quoad pote(tatem temporalem iis inferio-

jv

lqwod

res funt, privilegium ab ipfis accipere poffunt. 4

e

y

i

Wt

B

ütj

contra vel prater 5jus Commune ,. fi nempe quid

Ut

concedatur,cui contrarium eft inJare ftatutum,vel

"af

C j

ubi Jus Commune nihil ftatuir; fiquid concedatur

Nan

" onte :

fecun-

USWL

Ü

Ce Privilegiis, &c.

P25

[ ]

]

il

0?&

ln

M

fecundàm ]us,,Commune, cüm nihil fpeciale iri-

x:

dulgeatur, proprieé privilegium non eft, faltem

WM fpmb i

fiul( : od

cence[fivum, licet aliqui vocent declarativum, Por-

d E

N

j

ró ad effentiam privilegii & valorem non requiti-

l

Mi

I!

tur Scriptura , jjbi Jus fpecialiter eam non requi-

Y

N

W I

rit; neque Prormulgatio ; quamvis infinuatio pri-

LU

d

|

vilegii, motu proprio conceffi, facienda fit privi-

W G

FH,

3 n

legiato , ut acceptare, & licite poffit eó uti , imó

N

H

utvalidéregulariter: quia regulariterinvitis non

1 A'C*

L

obtruditur; quamvis abfolute, ficut difpenfatio,

'

ita & privilegium invito dari poffit, cüm eatenus-

Wa

non rationem donationis,,fed legis. obtineret:

denique nec requiritur jufta caufa.. Raetio horum

omnium eft , quia privilegium , ficutlex & gratia,

"l

unice dependet à voluntate Superioris illud con-

J"'[Uu

cedentis. Per Exceffus Privilegiatorum, de quibus

g,

loquitur altera pars Rubrice, denotatur abufus

1

privilegiorum, fi nempe iis utantur privilegiati

n

Y

contra intentionem vel finem privilegiantis , vel

i

cum injuria aliorum, velindé fumant occafionem

"u

liberiüs peccandi &c. ac propterea illis privari

merentur £. 45. de fent. Excoim.

Dividitur Privilegium 1. in conceffum sotu 2,

proprio, & ad inflantiam : iud eft, quod Princeps

!

concedit independenter ad preces, vel ad preces

quidem, fed cum claufula, smort proprio : iftud,

Us

N

quod ad preces alterius,& fine dicta claufula. 2.1u

ü

claufum Cerpore $uris, & fpecialiter conce[Jum ; illud

j

-v«'. )

|

eft, quod in aliqua Juris Communis parte com-

f

l

prehenditur, atque ideo rationem Legis obiinet,

Mf Wüem

ut privilegium Caxonis, & Fori, aliáque perfonis

[ ':M

, Ut

Ecclefiafticis conceffa : iftud autem, quod perfpe-

P

d

ciale refcriptum, diploma, litteras, vel etiam ore-

téenus

i

pu

736 LIB. V. TITULUS XXXIII

tenus, feu Viv vVOcis oraculo , ut ajunt, eft coni

4j Tament

OUU

ceffum.

3. In Commune , quod immediaté &

principaliter refpicit bonum Communitatis, v, g

s. v ]u

totius Ordinis Clericalis, ut privilegium Forí , c*

Canonii: & in Privatum feu $7

tlare; quod ime

mediaté & principaliter bonum perfonarum par-

sisi ved

ticularium , uti privilegium S. C. Macedoniani, &

; rj

Vellejani; ac Reftitutionis in integrum; licet per

vemoandts QU

accidens mediate & fecundarió redundet quoque

jima d! fut

in bonum Communitatis.

4. In mere Gratui:

ieim apace f

4tum feu Gratiofum, quod ex pura liberalitate : in

sv dictar ld

Atemuneratorium , quod in compeufationem prats

Wn NU I

r tore

cedentium meritorum, ut feré funt privilegia Re-

g,v t

ligioforum: & in Onerofum fcu Conventionale,

li, &enpon, o

quod cum onere reciproco per modum contra:

A0 202 IEC/400

&üs conceditur, ut i Civitas pro corceffo fibi pri-

CUT perr

vilegio viciffim fe ouhget &d alendam Principis

r pertng

Curiam,

$. Io primo per fe conceffum, quod ali-

h ïmmw

cui fine refpe&u vel ordine privilegii priüs aliis

i d)

dati: & ad inflar, quad alicui datur cum refpe&u

ts DreSros, Dj

privilegii jara aliisindulti, & eumio moduin, v. g.

V phitibgun ve

fi Papa vel Imperator dicat: conced;mus Uniyere

Til

fitati Ingol[l adienfi osmnia privilegia ; qua vonceffa

hs !t Ciitr,

funt. Pavifienfi, Bononienfi, Vieanenft €?c,. Ubi ad-

A lg, y

verte, quód, fi contingeret privilegia dictarum

füþ d ftoltis, V

Univerfitatum omniuim, vel alicujus, revocari vel

RT * d gl libus

reftringi, id non obeffet Univerfiiati: Ingolfta-

rlc BA inco

dienfi ; quia illa conceffio 44 inflar, vel per

communicationein, facia cenfetur folüm demons

"r Commumta

Ítrationis ,. non individug dependentig caue

al Tonf olu[n CO

) &d

$a

6. ln Favorabile , quod priucipaliter ac ita

V

concernit favorem privilegiati, ut in nullius

"At Qu

*fä,äq b

prajudicium dne&ä redundet, uiü prilegium

j 0

l] NT '

faci*

s v

LUSXXXHJ

Wlol F

De Privilegiis, &c;

757

i

J

" Q

faciendi Teflamentum ipfolenne , difpenfandi,

d

! *fn (*Am

"

,

non recitandi Breviarium &c. & in Odiofum ,

UM

J

! L[Mfg

quod fimul continet gravamen vel prajudicium

'-.P"' 7

n

J

A

"H

alerius, five Juris, quale eft omne privilegium

l

WIN

UM

contra Jus, fire hominis; quale eft privilegium ims

^

Ó

ld

munitatis à folvendis Decimis, Tributis &c.

^ j

!

j

*

l

Ü

7. In Perfonale & Reale, que divifiofingularis

[ [Eg

H.'

ter eft notanda; quamvis enim otnne privilegiurmi

"t *'h* fl i

ultimató cedat in utilitatem perfonarum, quia h&

MTA

fole funt capaces favoris & beneficii, Perfonalé

0»4

Ü

tamen dicitur illud, quod dire&é & immediaté

confertur in favorem certe ac individualis perfo

ng,unius vel plurium, ut fi privilegians dicat, ti*

N o

8 ", j

bi, Semproni, do facultatem difpenfandi, Brevia-

f

rium non recitandi, &c.

Realeautem , quod me*

!

diaté tantüm perfunæ, immediate veró & diretté

(dan

p

confertur rei à perfona diftin&e, five dein hecres

WUA

J

fitlocu£1 "& tunc eft privilegium /ocale, uti privilee

gium afyli) vel fundus, five corpus feu Commuui-

t2s , five Siatus, Dignitas, Officium &c. quà tale,

wv

ud privilegium venandi certo caftro annexums

W

privilegia Ecclefiis Cathedralibus, fteligiofis Or-

p

dinibus, Civitati, Statui Clericorum, Studiofoe

n

rum, Pupillorum, Minorum, Mulierum &c.

pif-

d

copis, Prepofitis, Vicariis Generalibus, certis Of-

Si auteni

ficialibus quà talibus &c. conceffum.

privilegia,uti fübinde contingit, Religiofo Ordini,

Civitati, Communitati, Statui &c. ita concedarr

li 'Hnl

tur, ut non folàm Communitas quà talis iis uti va«

leat, fed etiam fingula membra , ac perfong pro

T

3

pter communem qualitatem , feu quatenus fünt

membra, à quibusdam realia, ab aliis perfona.

lia, re&iüs autem vocantur s/xf4 : cu;usmodi

i

[]

w

)]

Dars 1l

Àaa

pm«

peBt

738 LIB. V. TITULUS XXXIII.

mdiluräconc'e-

privilegium cenfetur effe Nobilium , Studiofo-

rum, & omnia, qug ob conditionem perfonz con-

;:mtlnicandi ähll

ceffa funt, item privilegium Exemptionis Religio-

sfbus od

forum à jurisdi&tioue Epifcopi. Pirhing. J t. n. 5 2.

'ut adeó exempto Ordine vel Monafterio cenfean-

,':;;sümplicitertan

tur omues Religiofi quoque perfonaliter exempti.

qintem indicantï

Idem tene de Clericis, quód cenfeantur hoc ipfo

ial

perfonaliter effe exerbpti, fi Ecclefia, cujus funt

qooegonm; Qu

mermb:a, eft exempta. c. g. b.t. in 6. non autem

vice verfa exemptis Clericis vel Religiofis cenfetur

R Qmmut

exempta Ecclefia vel Monafterium. c. 9. cit. Inter

vdids, u don

Privilegium Perfonale & Realein effe&u reperitur

ywn (ommug

Caits t r

hoc notabile difcrimen, quód illud comiteur

Qommaa Yf

perfonam, ubicunque exítiterit, & extinguatur

cum perfona privilegiata : iftud veró traufeat ad

Wi ais fedo

hzredes & fucceffores in tali fundo , officio &c.

tà; QUi g.

& ad nova membra Communitatis. In dubio pri-

à, qu (cili

vilegium prefumitur effe reale, fi fit mere favora-

AETTTNET

bile, & perforale, fi odiofüm. per c. 1 j. 29. de &.

fint d

j. in 6. 1. s. ff. de Conflit. Priuc.

tordnana C

Dico z. Privilegia acquiruntur triplici modo,

t Ompi liitstion

1. Concef]ione. Superioris cum vel fine fcriptura.

At v

can. 7. cauf. 2 $. q. 2. Clem. 2. f. nos etenim. de fe-

*Utonretudo v

pultur. Si privilegium eft contra Jus Commune,

udetfer

à foloillo concedi, qui legem condere, poteft, &

m

(tts, quigan

cujus jurisdi&tioni fubje&us eft privilegiatus ; quia

"tteirepioe

involvit difpenfationem in lege cum fübdito;

EM lf

"At

cüm difpenfatio fit a&us jurisdictionis, que non-

Cäriongm Dj

nifi in fubditos exerceri poteft.

Si veró eft pre-

4441'

i

hr

T

ter Jus , poteft etistn concedi non fübdito & à

"db

Qf

Superiore jurisdi&tionem non habente in privile-

2.

sfgnhiendicantiu .l

^

giatum; cüm non involvat difpenfationem.,

Y

1non-Mendicag

Cammufzication:. qua privilegium uni conceffum

€eXe.

m Yi Lag

i

De Privilegiis , &c.

759

N

1 W!um

extenditur à concedente etiam ad alium vel alios,

Mhl[]u(

1

ri

U

[

imó ipfi privilegiato potefl indulgeri poteftas

l

communicandi aliis.

Communicatio hec fieri

L.

lh

poteft tribus modis: nempe vel terminis genera-

d m 1)'7-« Wl

libus fimpliciter tantüm conceptis: velabfolutam

42!1""..,

paritatem indicantibus, nempe his, ad inflar & pa-

Näok

riformiter, vel aque principaliter ; vellimitaté, non

t

l

j

&que principaliter , fed accefforié tantüm propter

l )r h

l

connexionem ; quo ultimo modo privilegia Reli-

^M

LU

gioforum communicantur eorum familiaribus, do-

A

mefticis, aut dominorum fervis? & hoc modo

i

M

plus non communicatur, quàm in ipfa communi-

ml d

Primó autem modó

W

catione fuerit expreffum.

li

communicata privilegia participantur quidem

omnia aliis, fed ordinaria tantüm, non extraordi-

W

naria; quia fub generali locutione non veniunt

ila, que fpeciali nota & mentione funt digna.

t ho

DL

Wi

hd

arg. . 8 t.de R.I.in 6. Sifecundo modó commu-

MI

"N

AA

nicantur, uti fit apud Religiofos Ordines, etiam ex-

traordinaria cenfentur effe conceffa aliis, at non fi«

5;';".

n

ne omni limitatione, ut ftatim z. feg. dicemus. — 3.

ia

W

Con[uetudine, vel Prafcriptione: vel potius hujus-

OLT

h

modi confuetudo vel prafcriptio obtinet vim pri-

an y

vilegii.c.9.de off.ord.c. 1 3.defor.comp.e.2 6.de V..S.

Quazres, quinam Religiofi & qualem inter fe

Qsiä

40

habeant privilegiorurn communicationem ? .. Re-

"u

ligiofi Ordinum Menpdicantium omnes habent

communicationem mutuam omnium privilegio-

f

)

rum ad inflar pariformiter, & eque principaliter

,.][(5

acdire&é conceffam, 2. Imó etiam cum Religio-

j ,M» 4

fis non.Mendicantium. 3. At non mutuam; nam

'W l"b

ffïilr F j

Religiofi non-Mendicantium, nifi cum Congrega-

;:wi!üüïï-'

n;a' 1

tione Caffinenfi vel Lateranenfi, vel alia , cui id

T

Aaa 2

| Wf

Fgm*mm;' !

740 LIB. V. TITULUS XXXIII.

u

Tpecialiter à Pontifice indultum eft, non viciffim

m r ts

participant Mendicantium.

Communis

cum

agl

Afcanio Tamburino de $ure Abbat. to. 1. d. 17,

j dten.

quafito 1. &* 2. id defümens ex variorum Ponti-

L

«e fb cont

ficum Bullis, Leonis X. Clem. VII. S. Pii V. Gre-

g, uml

gorii XIIL. & XIV. Sixii V. Clem. VIII. Sed ne.

j ttexditi ,

que Mendicantes prorfus omnia & fingula aliis

yenr, vel i

conceffa participant, que nimirum vel certum lo-

n Sux, P

cum refpiciunt, velcerte Ecclefig in honorem ali-

Dios, fterp

cujusSanGti, vel ob fpecialem rationem conceffze

snlos non ed

funt, u Indulgentias Port/uncula, altari privile-

m*.s.j t ii

£iato pro defunGlis annexas &c. vel qui& Ponti-

&i us & d

fex fpecialiter aliis communicari noluit, cujusmo-

fet m d

di aliqua Societati JESU concefferunt Gregor,

Abenr m in

XIII. & Greg. XIV. minüs participant privilegia,

AU DrODYLLS

qua labefaétant obfervantiam Regularem, v. g

L

xMadf lod a

privilegium habendi proprium, teftamentum fa-

ciendi &c. Ordinibus Militaribus conceffum.

'üd, vll

Dico 2. Ufus privilegii non eft fub pracepto.

EO

aitof wl

€. 6. b.t. nifinon- ufus cedat in prejudicium alte-

JH gtf

rius. €. 12. de for. corp. ut fi privilegium eft coa-

T87, 4 Drieg

ceffum toti Communitari vel Statui , v. g. Cleri-

cali , uti eft privilegium fori & canonis. 2. Lici-

toon Qbante,

]

tus quoque per fe & validus eft etiam extra ter-

"wefüdicitm c

ritorium concedeuris, fi fit privilegium perfonale

iyïr:;!proredirno

illimitate conceffum. Suar. de ZL. lib. £E

f*-fj)ïm?e/'/m;; !

!

f. 10. feqd. cum communi: nifi a&usin alieno ter-

i

smlgfd((

ritorio effet prohibitus fpeciali Lege, qua etiam

Hl

! (f fegy

At

J

peregrini obligantur.

3. Etiam contra pariter

MW Tsl

privilegiatum , licet privilegia aliquo modo fibi

T haj

opponantur, utfiunum faltem tacité eft conditio-

" Rünce

4 qe

natum, nifi alter, v. g. fit exemptus, ut fi alter

L y[æl

V n

habeat privilegium percipiendi decimas, tu veró

Pt

*

](*ma

pri-

Vl

l CQm

Át

UU]&m

DA

De Privilegiis &c.

741

]

)l»nï((

.

L]

vel fi

ul

Il

privilegium ex tuis agris non folvendi

j

!l bj

]

W lil

unum eft geuerale, alterum fpeciale; iftud enim

! d

|

prefertur alteri, e. generi 34. de R. I. in 6. fi au-

WEU IV

tem vere fibi contrarientur, quia utrumque ab-

|

mfä

TL V

folutum , utrumque generale, vel utrumque fpe-

"a

i Vm

QY

ciale, attenditur, quodnam ab altiori poteftate

"I

At

: ;:u r»:ïi!t

Ll

proveniat, vel,fiin hoc funt paria,qgodnam fit

b)a

!

antiquius, Suar. Haun. alii.

1

16'«

Dico 3. Interpretatio privilegiorum.( cui ta-

men locus non eft nifi in dubio de meépte conce-

Vg "M

dentis.) ita facienda eft, ut attentis verbis, fubje-

Utl w

&à materiá, & circumftantiis, ftyló Curig confo-

lt

net menti concedentis, à qua velut anima totum

Et hinc fervanda eft ver-

l

habent fuum vigorem.

borum proprietas fecundüm communem ufum.

],(;

lijv g.

€.7. b.t. nifi aliud obítet.

2, Non tamen ita ar-

At f

&anda eft, ut nihil fpeciale operentur contra vel

MU & &&

preter jus Commune, evadant inutilia, vel etiam

hml

onerofa privilegiatis. ]. 1.8. 2. ff. «d municipalem

€. 20. b. t. quia aliàs privilegia perderent fuam na-

turam, 3. Privilegia favorabilia funt Jate interpre-

tanda,non obftaute, quód interpretatio lata cede-

ret in prejudicium concedentis. c. 1 5. de R. L. in 6.

ii

Et de his procedit nota regula: Beneficium Princi-

H

ii

pi latiffimh eft interpretandum, etiam coutra ip[um

u

Principem. L. 3 . ff. de Conflit. Princ. 6.2 2. b.t. €.16.

!m L

[

('u

de V.$.ibi: càm beneficia Principum (int interpre-

h

m

i

u

tanda largi[fine. Talia füntin Corpore uris clau-

"m s M W*Wïc

j

fa;: in favorem Religionis, caufe piz, vel boni

j f

V

0 I

vil

ia

publici conceffa: item alis indulta, qu& non ce-

'c [

d

4 "]'W

dunt in prajudicium tertii, & merum favorem con-

f

FTH

tinent, u:l privilegia difpenfandi,à cafibus refer-

j

vaiis abfolvendi, comedendi carnes in die abfti-

wmi

j

Áaa 3

néits

DePr

742 LIB. V, TITULUS XXXIII.

,unam

nentig &c. Latior quoque interpretatio permitti-

m

tur in privilegiis motu proprio & ex certa fcientia

al p* '

datis. c. 23. de Prab. in 6.. Econtra 4. firi&eg in-

goraditf

terpretationis funt odiofa, quantüm patitur pro-

:.oculorum,cüam

prietas verborum. c. 1 5. cit. nifi privilegium con-

(ttoos fdolto

tineat favorem Religionis aut caufz pig aut Cor-

gY ii

pori Juris fít infertum. Cujufmodi autem privile-

i]gs I

gia odiofafunt, qua funt contra Jus Commune,

d deconrinia

per c. 7. 9. b. t. vel contra jus privati. a7g. c, 1 2. de

t g firo

off.Ordin.Ymà privilegium, quo derogatur juri ter-

eyfim i qu

tii, ídque non exprimit privilegians, per c. r, de

con[Hit. in 6. eft fübreptitium & nullum,

ysgum n

Áüs nv

Queres ,an privilegia favorabilia, ficut latam

felaliqtid m

interpretationem, ita etiam patiantnur extenfionem

f vel ass 1

ultra proprietatem verborum ad perfonas & cafus

in iis non expreffos ob paritatem vel identitatem

anprelenditur i

amnoncati, ACit

rationis? g. proprié di&tam extenfionem non pa-

(ico st

tiuntur; quia tota vis pendet ex voluntate conce-

dus modis, V.

dentis, qu& exprimitur per verba, non ex raiione,

f ponegtum fi

Unde illud tritum : privilegium tantim valet,quan-

tum [onat: & Regula7 4.in 6. quod alicui gratiose

TEJANT

Atttus de(ing

conceditur , trabi non debet ab aliis in exemplum:

Vigun, rcef

fic, i Titio propter merita in privilegio expreffa

concedeatur pluralitas beneficiorum , immupitas à

hitipork , f

Eu

"

folvendis decimis &c. idem privilegium extendi

| li

* ndito

non poteft ad alium, qui paria, eadem, vel etiam

;:aäa,ïubqua füit

——

j

?;;

]

Á

majorahabet merita. Dixi, proprié dictam exten-

H de u

fionem , quando nimirum alii cafüs , vel perfong,

;w,&concedentis

nec formaliter nec virtualiter in privilegio com-

LL

prehenduntur; fi enim faltem virtualiter compre-

LT

henderentur, poffet fieri extenfio, qug tamen po-

ïtjüs Vrediie,

tiiis effet ;nterpretatio comprebenfiva: fic,fi Cleri-

"U t

co detur poteftas teftandi ad caufas profanas, cen-

"m

fetur

Qrpory

l

De Privilegiis, &c.

743

- mmp

gata, codicil-

IN

b(r

fetur etiam data poteftas facieudi le

Ql

lum,donationem mortis causá ad pr

ofana; ficui

"ll

i

| t

i

concedatur poteftas recitandi Matutinum à pran-

[

dio, & is indigeat focio,

v. g. propter imbecillita-

T

I

fi filiis

(Wrüpn

"

tem oculorum

,etiam exteuditur ad focium;

1

re&e porri-

T

N

& fratribus indultum eft privilegium,

Ui

gitur quoque ad filias & forores. 47g. l.93. f. 3-

wp

I1I. nifi aliunde appareat reftridio ,

tj

ff. de Legat.

vel de contraria conceden

tis intentione conftet.

! ,upcm,ug.;zia

"a

m

Objic. Lex favorabilis extenditur ad cafum non

Wi

expreffum , in

quo reperitur eadem ratio: ergo

U

y. N. Ánt. fi ille ca-

*l R..JL"

2

& privilegium favorabile.

fus nec virtualiter ( V. g. tanquam pars i

n toto,

il

W

!)

vel aliquid minus i eodem genere ,

vel ut accef-

di

"

us

fl

forium, vel aliàás ar&t& connexum cum

expreffo?)

t

comprehenditur in Lege; quia voluntas Legisla-

Al

toris, non ratio, facit legem.

Mv

1

lum

Dico 4. Privilegia amittuntur ipfo Jure fequen-

i

Iu

übus modis. r.Znteritu fubjedii, nvimirum vel rei,

fv

j

fi privilegium

fit reale, vel perfonz, fi perfonale.

zi,tg",.:t'.am:z:txpaæ

£. 2 j. de V. S.

in f. €.7. de R. d.in 6. i nimirum

'wl,mmg

ag

..Säh

res penitus de

finat, aut totaliter deftruatur, V. B-

I

yi

&c. fine fpe refufcitationis. 2.

Collegium, Ecclefia

u

fi ad.certum tempus fuit reflri-

Lap[u temporis ,

bv

MM

pletá nec deincens im-

*

&um. 3. Conditione nonim

,v

|M

li

,

fub qua fuit conceffum. 4.

Ceffante causá

plenda,

effat ef-

" N

AV

finali.

c. 60 . de appell. ibi:

ce[fante causa c

/

1

ïl

l ,L:'e;üä j

D

Iaït'f'x*'

fettus, & conce

dentis intentio: modó privilegium

y

tvuin ,h.e. non confumme-

j

yt

»

j.

du

habeat tra&tum fucce]t

]j

tur unico aCu, & caufa ce

ffet contrarié, h. e. ità ,

u

j pïï

ut ejus ufüs reddatur illicitus: fic habens privile-

ii

du

M

d

gium comedendi carn

es in Quadragefima propter

d

M

r*[

p !

M

infirmitatem corporis

,hac ceffante debet cefïarg à

co-

47

N

"

Aaa 4

j

J

D Pl

744 LIB. V. TITULUS XXXIII,

fus cont

comeftione carnium : habens privilegium non

Wd D

xefidendi, fi poftea ex ejus abfentia ob defe&um

llq;.non-ufü "

« (ib con

Minifirorum Ecclefia pateretur damnum in facris

Minifteriis, refidere teneretur.

Si veró caufa

gl Hd^

ceffet folüm negativé, h.e. precisé non ampliüs

(dcein

exifiat , manet privilegium : fic, fiquis ex privile-

pyivïïegïum: ]

d o o

gio acquMivit fecundum beneficium ex caufa,quód

primum non fuerit fufficiens ad congruam fuften-

x ol

tationem, poteft retinere & iftud, licet primum

p & p

auGis reditibus poftea fa&um fit fufficiens,

L

wifroitimn

4Morte concedentis , fed folüm tunc, quando con-

d pordegatis

cedens addidit claufulam, ad Peneplacitum meum,

vigum elto

aut quamdiu voluero. c. 5. de Refcr. in 6. nam per

n0n i

mortem extinguitur beneplacitum ,. & voluntas

pririegtm o

ad quam fuit faCta reftri&tio,

Aliàs regulariter

Nrdme dlerig

per obitum concedentis non exfpirat privilegium,

ul

h

Mf ii

perfe&? jam conceffum. c. 9. de off. deleg. in &,

A000t QUe t

nam Geneficium Principis decet effe manfurum. c.16.

m as wn

de R. $.in 6. — Aliud foret, i gratia nondum per-

jis tt m

fe&e effet fa&ta, fed folüm commiffio alteri data,

fionemmon hdbe

ut gratiam vel privilegium alicui conferat ; tunc

Vnrcre pj

enim, fi reintegra moriatur delégaps , evanefcit

À. Dittn t

poteftas delegati.

fin reloy

6. Renuntiatioue liberà privilegiati exprefsá

4

[

n

r.

t Decimg,

vel tacità, c. 1 2. de for. |compet. c. 2 3. de Regular.

"80 diutym

modó renuntiatio non cedat in prejudicium tertii,

v. g. integri ftatüs : fic utique Clericus renuntiare

MTM

Eumy

ttygt.

nequit privilegio Fori & Canonis.

Et modó acce-

du É

dat confenfus privilegiantis, &, (j renuntiatio ce-

^

dat in favorem tertii, hujus acceptatio ; nam eà

M:

lgt

ufque renuntiatio , utpote nondum acceptata ,

j!lw ::2

Q Qititg by

|

"p

femper pro libitu eft revocabilis, & licitus privi-

E

[

|

m

U vtl

4

LT

legii ufus ac validus. Renuntiatio tacita eft non:

T

f

j

[

ufus,

llmmu; d

&t

l

$

du

[

De Privilegiis, &c.

. 74$

nip

vl'em |

LIT

ufus, vel ufus contrarius privilegii.

