Id quod Pontifex meritó re-

At V f m

prehendit,

NT RRU t teri

Dico 2. Illicitum & ipjuftum eft homicidium

L

Dolofuim , feu dire&& vel indire&e Voluntariun,

VO f t« LT

à privato commiffum: item & Culpojum, ut fiquis

debitam diligeniiam non adhibuit, ne ex füa aGtio-

mqmpcrcu oü &p

Hs fj

ne fequa:ut occifio, fi moderamen inculpate tu«

telz exceffit &c.

lm[glæl E 5(]3

Pars prior conftat perfe: nec

g

Wïda j

AL dbl

refert, an quis aCtionem occifivam ponat per fe,

Itítm &

aut phyficé, v. g. trensfodiendo, vulnus lethale

u ïEerwr

t

A

infligendo &c. vel per alium ; aut moraliter, man-

l;

! qpel

Qd

dando, confülendo, confentiendo, falfüm tefti»

li

monium dicendo, nimirum efficaciter, feu ita, ut

UM

i

qu

"T

ii

Il

indé fequatur occifio: nec refert, an quis princi-

Wtj

V[ms h

D

paliter

*

Nl

li

u

t

De Homicidio Voluntario &c. &11

!

j

ïägreditur,feu

l

paliter influatin occifionem , vel tantüm auxilium

ferat, aut folüm cooperetur efficactter ! nec, an

UM Gd b

pofitive occídat, vel negativé fe habeat, ut fi Medie

,umwmmodump&'-

cus, habens falariüum, & fic ex Juítitia obligatus,

tl

'

TM

!

14

tamen tion fuccürrat egro. Si folüm ex Charitate

obligatus ad füccurrendum aslteri, v. g. in aquas

UT TP

!T ii

W

lapfo, eum interire finit, cüm facile poffet falvare,

kiüs

eft quidem homicidium illicitum, at non injuftum,

1 [f

Pars pofterior fümitur ex c. 7. $. . c.fin. ia 6. h..

Is Vi at

l, 4. ff. ad. L. Cornel. de Sicav. Confl. Cavol. avt.

TC a

146. GCexratione; quia, fi intervenit culpa, ho.

imaLD), qiiv

micidium cerfetur effe aliquo modo voluntarium,

n d Jtug

confequenter ilicitum & injuflum $ pro foro

Q as nf

utroque, fi iutérvenit culpa Theologica & Jaridi-

( n vt

mmoleanen d

ca; pro foro externo tantüm fi folüm culpa Jurí-

dica; eritque illicitum graviter autleviter, prout

gt

fuerit cilpa & negligentia in Cávendo, ne ex

f s d

&&Gione aliàs licita fequatur occifio hotimis, Si-

E wl

quis autem dedit operam rei illicitae , feti exercutt

m*m&mmaa:

&&ionem de fe illicitam, ex qua prater intentia-

nem fecutum eft homícidium, iftud ron eft illici

ht eühnmiti(i:

tum aut péccaminofum, rifi prefümpive & pro

d ii fiti

foro externo tutic, quando atio illa eft prohibita

as ii

tanquam periculofa, & ex fe facil& indu&iva mor«

tis álieng, quo rodo imperitis e(t prohibitum

d'wz.sefxfm j

bec?fr.ïm:n ttet

chirurgig , artis baliffarie &c. exercitíumi extra

, ipe

cafum neceffitatis, ubi periti nion adfunt ; quia

;

pro foro extertio cenfetür aliquo modo fuiffe vo-

s p

j 'I

[

lüntárium, nempe in caufa, per c. $. 20.J. t, Zf

xlb v

lh'. |

| autmoralim,r;*

1

ad b.t. n.69.

fenti

do j fQU

Dico 3. Pena homicidii dolofi fimplicis, quan-

|

/ 'v;,'f

!

do quis fciens & volens hominem occídit per fe

, d

)f

',,

J

Vel per alium, phyfice vel moraliter, direCte vel

«t i quæ

Q.q 2

itls

l

612

LID. V. TITULUS XII

gt

fieno n

indiredé intendendo &c. vel efficaciter coope-

jj*

PT. u

rando & propinque, de Jüre Civili, hodie fine

Wl

wdl

Paffe' MOI

pertonarum difcrimine, eft gladius, feu peena mor-

mg €1€IU

[ EX

*uü ]

tis gladió infligenda.

Conftat ex S. Ztem . Lex

Cornelia Infl. de publ. $udic. Conftit. Caroli V. por-

üomüï cbel[ (

nali avt. 137.148. l.12.15. 4d L. Cormel. de $i

ïeCa

éar. Nequemterejf octidat quis, an cau[am mor-

nm nis: ïd

tis prabeat. l. 15. €it.. Confpirat S. Scriptura Le-

mmfomC

vit. 24. & Apoc. 13. Dixi autem 1. Dolofí; nam

j .*SW» M

Culpofm nunquam punitur peená ordinariá mor-

"

MA l ml H

tis fed folüm arbitrarià, J. 4. 1. 7. ff. L. 1. 1. 5. C. eod.

Qrli t 41

Conflit. Carol. avt. 146. 1 $0. v. g. fuftigatione,

ii as n

mul&á pecuniarià, peregrinatione ad locum fa-

crum &c. Sicut mere Cafuale, & omni ex parte

afeffonem d

licittm, nutli omnino fuübjacet peeng. J 1. " 5. cit.

TIPTT

futafe condemdtus

Con[t. Carol. cit. avt. 146. 1 $0. quia peenanonha-

bmu, Lt

betlocum, ubi dolus & culpa omnis abeft. c.2 ?. de

SOTRN

A. 3. in 6

Dixi 2. Simplicis; fi enim eft qualifi-

catum, exafperatur poena, & adhibetur furca, rota,

; n f ww

-

aut previa membrorum truncatio, vel aduftio fer-

M C ,

ri candentis &c. pro ratione circumftantiarum &

ul li (

ühä du i, Pllus

confuüetudinis locorum. Conflit. Carol. art. 137.

cit. Carpzov. Prad. Crim. q. 24. n. 16

Dixi 3.

Ow S

Nl

ïu

Gladíus, qui eft poena Criminalis: at preter hanc

Wm', & nfxf li

MLI

)' Q

occidens etiam civiliter conveniri & condemnari

Hcflï g[mrqo(

H Sl lh

poteft occifi hzredibus, & aliis, qui per occifio-

h J[' (t

nem fuünt lefi, ad fatisfaciendum pro damno, at

UR I

mæmu

folüm, pro ratione fpei, quam habebant , fi occi-

mü"] hO'L ü &

fus diutiüs vixiffet, ad ampliorem hgreditetem,

Rsl

l

( ïSu]

2d alimenta, ad folutionem debitorum &c. ab ipfo

Pris,

;

$ccipienda. Extendit fe hec obligatio etiam ad oc-

tnt )

1 'J,d

L

cidentem perculpam: fi occidat dolose, vel cum

J "m

culpa lata mortaliter pecegmmofa , tenetur fatis-

Uan

lé

facere

4(

n h

N

U

De Homicidio Voluntario &c. 613

W ef

Q

* Q

facere in confcientia ante omnem fententiam , fi

I Uil

cde

previdit vel previdere potuit,aliquos ex fuo fa-

ghdms, fEn ^ æ

&o lzdi poffe: fi folàm cum culpa Juridica levi,

tl fl

velleviffima,venetur ex Z 4quilia, & primum poft

l forfn "N

fententiam juxta mea principia: ficut ad nihil te-

UL CT

netur, fi omnis abfuit culpa

Dixi 4. De jure

ïqws.anmmm I

Civili ; nam de Jure Canonico occifor Laicus eít

Qd G

1

J

excommunicandus: (ed contra Laicos hodie non

lmen ] D h mw

Clericus autem

folet in foro Canenico procedi

i D d

eft iohabilis ad confequesndum beneficium. Trid

fl

fT de vef. eft deponendus ab Officio &

Ul t i

Ordine. cat. 12. d. 8 1. €. 6. . fin. b.t. Trid. loc.

r lt

cit. detrudendus in Monaflerium, non ut emittat

u n

Profeffionem, fed ut agat poniteutiam. c4r. 7. d

fs at

$0. €. 6. G. fin. cit. que detrufio hodie exolevit,

& fucceffit condemnatio ad carcerem, vel trire-

qii gt

od 34

mes; demum, fi iterum ruat in idem delictum,

excommunicari , &, fi rurfus repetat, anathemati-

d m d

ilb u

zari debet, &,fi necdum refipifcat, degradairi ac

Íncurruot

vuxio vt

tradi Curiz Seculaii, c. 10. de udic

ularitatem : fed

'U"C m fl uU

quoque & Laici & Clerici i

de hac fiatim.

Prius

j uf Q

Objic. $i plures conjunQà opexa otcidant ali-

quWD

quem, & nefciatur, quis lethale vulnus inflixerit,

(iod

n

;'I

nth

[

nullus sfficitur ultimó füpplició. Confz. Carol. art.

r

IT

143.Si ite fciatur , coeteri operam conferentes

A&Uvqu

y «td»

non fubjacent peenz mortis: ergo non femper do-

r)rü,a:

i

&i

gpu "

lofum homicidium, & cooperantes ple&tuntur

0(.?

« hubebam,t

morte vel glad:ó

g.. Siilli plures coufpiraverint

" gt

mpm

priüs, & ex propofito ad occidendum coucurre-

Mm ij V

i

(

riut. IN. anit

Tunc enim omnes penz ordinarie

fünt obnoxii. L. 1 5. cit. & Con[t. Carol. d. art. &

coþy,gauomam

i g

«

n

non pravià confpiratione , & communicató prits

N

Qq 3

inter

J

;,w

614 . LIB. V. TITULUS XII,

|

C

D

db fi

inter fe coufilió, C. aut. & N. conf. quia tunc pet

at

accidens fit, ut homicida, de quo non confiat, non

ple&atur morte: nec enim omnes fic ple&i pof.

L

u

funt, quia ceteri nec phyficé nec moraliter funt

4 lt

FM

cooperati, quia nec vulnus lethale inflizerunt, neq

il o

confilió, mandató &c. influxeruntin necem. jam

Vas'ï pemm,hvc W

^

imtt

De Irregularitate , quæ Oritur

üï

;io, f

éx Homicidio & Mutilatione.

d

" Rregulavitas eft impedimentum Canonicum im-

w t ia

pediens (non irritans ) fufceptionem Qrdi-

tr, hls

num . Ecelefiaflicovum , & jam fu[ceptorum

ts déncdt

fu. Communis, dicitur Canonicum, quiaà fo«

Valiem otlnd

lo Jure Canonico introdu&um eft, & ideo nun-

af i

quam incurritur, nifi in cafibus hoc Jure expreffis,

tnbu n d

c. is. qui 18. de (ant. Excomm, in 6..— Dein Mmq-

K gt

tilatio eft amputatio vel truncatio membri; mere

m i t

brum vexà dicitur pars corporis humani non qua-

Á i

liscunque,fed talis, quz peculiarem & notabilem

A m

fan&ionem habet, uti pes, manus, oculus, iingua,

W du d

genitalia, mamilla feeming , &c. non vero dens,

LT

cartilago aurium, prominentia nafi, digitis &c,

quia fünt tantüm partes membrorum, & folum ad-

Pryrticn l

juvant membra in fua funGiiaae totali, ut notant

Wnna ici

ii rmte

communiter DD. proin abíciffio talis partis non

ov 4l

eft proprié murilatio, multó minüs vulneratio, aut

copiofa fanguinis effüfjo fine amputatione , nec

LURT h

"Md

debilitatia membri, ut fiquis alterum percuffione

l

»'itque-

faciat furdum.

fl

Caterüm irreguJaritas non folium

m

A.ijl). M»Z.

in homicidia injufta & illicita à Jure flatuta reperi-

tur, fed etiam in licita & jufta aliqua, cum hoc ta-

Mdg

dl(am,f l

q

l]f

men difcrimine, quód prior non folüm &t inhabi«

T ll

litas

Ti

L

P

l1

Q

[LUS Y

De Homicidio Voluntario; &c, 615

a

l t

cu

litas & defeCtus, fcilicet Jepitatis, fed fimul ra-

Wi

DAT

| (]mne

tionem penz habeat, pofterior autem merus de-

sqkm fh i

Mi

fe&us.

il

hb

ts ]

Dico 3. Irregularitas oritur ex homicidio in-

]

1l

jufto & illicito: & quidem I.ex omni homicidio

M

D] ';

dolofo & voluntario , quod quis committit cum

gravi peccato,five per fe five per alium, phyfice

^j (

vel moraliter, pofitivé vel negative ( non impe-

diendo , fi tamen fuit obligatus impedire eft Ju-

Utl

flitia") principaliter, vel inftrumentaliter aut co-

MA C

operando , uii & qui- alterum vulnerat lethali-

!) (u,frtpmmm (

ter, it3 ut vulnus per fe fit lethale, licét alius pe-

n fl/,rf//;;;(

nitus dein occiderit, item, &i plures concurrerint

Vi

ad aliquem occidendum etiam fine confpiratione,

t'.'ï W

l

!

TT

omnes fiunt irregulares, licet unus tantüm inflixe-

tj

rit vulnus lethale, & ifte ignoretur. 2.ex culpofo

i. Qen M

tunc faltem, quando intervenit culpa Theologica

ao menbo t

gravis, aut Juridica lata, cumm peccato tamen mor-

t m

tali, uti fiepe contingit, conjun&s, & quando quis

lz st

dedit operam rei illicitz , ac aliàs prohibitg pro-

fs muo, od f

pter periculum occifionis , extra cafum neceffita-

qine K o

tis.

3. Qua omnia procedunt in mutilatione

TU

proprie di&a, taliter fa&a. — 4. Etiamfi occidens

n n

vel mutilans inculpabiliter ignoret , irregularita-

fndit

53

09[][)1; qtotd

tem à Jure ftatutam effe in füuum delitum, Pars

[

"

;foti r

]. conftat ex Cun. 4. d. $0. can. fin. cauf. 23. q. 8.

T

€. 6. 7. 18. b.t. c. fin. in 6. & Clem. un. eod. Trid.

T

W

[

amud

f. 14.6c. 7. de Ref. atque ex communi DD. Pars2.

ex c.7.8.10.12. 16. 22. b.t. c. 9. Ne Clerici vel

i

Monachi. atque ex communiori cum Suar. &

; u.

Gonzal. contra quosdam, qui cenfent, culpam Ju-

rdmäþreftaxm i

l

ridicam, etiam levam, imó leviffimam fufficere ad

"

u

j

»,

contrahendam irregularitatem.

Ratio eft, quia

;6r W

folt Hïf

irre-

1

Q3 4

j

"

fuV

616 . LIB. V, TITULUS XII

y

ii

"

irregularitas per modum pent giavis, & quidem

fpiritualis, ftatuta eft: ergo requirit culpam gra-

,namrtalm

viter coram DE O peccaminofam

ut liget ani«

g

mwh

mam & pro foro interno ; licét pro foro externo

at

fufficere poffit culpa fine peccato gravi coram

.mü Y (ahbu

Deo. Laym. & Avila ex c. 7. €? ibi Gl. de penit.

j du r

C remiff. quia pro hoc foro prafumitur culpa gra-

1

w

vis, licét probabiliter non fuerit, ut eruitur etiam

ex c. 8. P 12.citt.

Pars 3. ex can. 4. feqq. & )im

pdlm [ W

gl qoltt

d. 5 5. c. s. Nee Clér. vel Mon. c.fin b. t.in 6,

Clem. un. eod. unbi mutilatio in ordine ad contra-

windi p

ertnc

hendam irregularitatem-zquiparatur homicidio:

-en[i]) f ao COf

five dein aliquis mutilet alium , five fe ipfum, per

peccatum grave; imó fiquis fibi ipfi vim inferat

aptlim 1]

per culpam gravem, efficitur irregularis, licét pro-

m grad ranfaré

prie fe non mutilet, fed folàm digitum v. g. aut

ho per u

partem digiti , nafüm promicantem, cartilaginem

Ap DIOGHO 08 C0n

auris &c. fibi abfcindat, vel ab alio abfcindi facist,

ET NLY

ob fingularem fsevitiam in feipfum, & contume-

i d

liam Creatori illatam. Can. 6. d. $ $. c. 3. de cor.

d

f hn U

PO?'E Va iaAUUS.

Pars 4. ex ratione, quia hec irre-

gularitas, quamvis habeat fimul rationem pene,

f g

principaliter tamen non imponitur ut peud, fed

tlltnti hi

in reverentiam fanCliffime Evchariftie, ad quam

! W Qu

ordinatur fufceprio & ufus Ordinum Ecclefiafli-

TL

corum; cüm non deceat, ut, qui occidit vel mu-

E! tl &

tilavit,immolet & offerat Chriftum in Ara velut

diM

Mfw'

Iy

Agnum manfuetiffimum , qui fanguinem & vitam

nl

L

ly

Rsu

pro nobis dedit: quod indé patet, quód etiam

j

Tf

ex occifione vel mutilatione licita fubinde incur-

M

il e/,

dfb*:l I

ï

Mäwc

ratur irregularitas

ac proin per modum inhabi-

ubm ] [

IH[

Il

litas principaliter introduQa fit,. & ob defectum

h

lBN

æw

11(

lenitatis Chrifliana.

*

W m '*d:

Qua-

Qq

lj Y

De Homicidio Volüntario, &c.. 617

Quzres, sn in dubio tenendum, quód contra-

UT

(

s

&a fit irregularitas ?. y. I. In dubio Juris , an

Vfty

m

li

[]

d

nempe a&ui fità Jure impofita irregularitas, hec

ll

(

)

non incurritur; quia flante tali duübio non poteft

Jteito h

"d

mwä

dici eaar in Jure expreffam effe; cüm non incur-

i

m

ratur nifi in cafibus Jure expreffis. y. 2. In dubio

lii

,

ho

fa&i, ubi dubitatur de ipfo corpore deli&i, feu

ïerlx,u:g

At

:an homicidium revera fit commiffum, v. g. an fce-

'

El

tus expulíus ex utero jam fuerit animatus anima

por j(g;.,;r;

P

LT TIIT

rationali ,. quod contingere in mafculis 40. die,

n od d

in femellis g0. poft conceptionem. prefümitur

T

J

|

Vipn

*tt o

ex communi Medicorum & Juriftarum acEcclefige

DN TT

M

^

fenfu, etiam non contrahitur, quia iu Jure id non

3

i

4

Mp m

eft expreffum.

W. 3. In dübio fa&i, an homi-

ingin o

cidium, quod conftat effe commiffum , fa&um fit

t gt g

à te vel ab alio, per tuam vel alienam culpam,2n

extuo maühdato aut confilio, vel non,an ex vül-

m ag

nere, quod inflixifti, vel imptriiià chirurgi, aut

vl Md f

intemperantiá vel culpáà vuloerati &c. irregulari.

sfum, V ante

m

tas reperitur expreffa in c. 7 2. " 1 $. b. t. ubi Pon-

)

l

44

üifex dat hanc rationem, quéd in dubio tutior pats

at ia

[ -

m

tioo]tt

fít eligenda.

y.4. Hoc tamen non extenditur

ad dubium circa mutilationem. $atcb. l. 1. Moral.

mynim 1 '

Ut

m

d

Wüu

6. 10. fi.49. quia pro hoc dubio non exítat in Jure

zl

"m

expreffa irregularitas.| Objic. 1. Odia funt refiriu-

genda.Et melior eft conditio poffidenus. c. 1 y.

T. M LL

D

"

( 65.de R. $. in 6. ergo in nullo dubio incurri-

j

u

kmm

tür irregularitas. 2. Ratio, quam dat Papa, iz du-

* iagg*:ï:Emï?ïïlü

M

qu

bio tutior pars eligenda efl , tanquam univerfalis

LUA

j y

:

zl

debet exiendi àd omne dubium: ergo in omni

(b

l

(

dubio incurritur. B.ad r.Ille regule procedunt

) )

!

!

h

in aliis peenis, & in irregularitate de dubio Juris,

aüh&ob

& Fa&i circa corpus delili, non de alio dubio

Q3 j

facti

Homwdlo

'618

.LIB. V. TITULUS XIl.:-

m

fa&i propter exceptionem c. 1 2. ? 1 9. citt.

Ad

l

Wel

, f

2. Illaratio eft quidem univerfalis, & univerfali-

4 [

i dett!

ter intelligenda de omni dubio fa&i , an vulnus

m

fuerit lethale vel non, à te vel ab alio inflitum

j

]n

ye fptum

& c. at non omni univerfalitate, ut etiam includat

deyotdn

dubium Juris, & de corpore deli&i, càm, ficut le-

"

,

|

ges odiofie, itarationes odiofz non fintextenden-

! mxüm,äocefz,

da, licét univerfales fint, modó aliquam adhuc

:;iaejunüorumuiläu

univérfalitatem retineant, (. 1 j. cit,

;;pemur MT

s poitt |

Dico 4. Etiam ex homicidio jufto & licito

Cuti. & ex tali mutilatione) contrahitür irregula-

ylin, um al

ritas, at non ex alio , nifi quod fit authoritate

i M

[

4

publica, propter defe&um lenitatis Chriftiang:

1à

g u

a tda

ud I.in Jndicio Criminali,

2. Iu Bello juüo.

m m

In priori cafü eam contrahit Tudex proferens fen-

tentiam mortis vel mutilationis , Affeffores &" Con-

vexdum, at f

filiarii anquam vel con- Judices, vel faltem fuó

indenant

W

IU

fuffragió vel confilió fententiam promoventes,

N n g

Accn[/ator , vel Denuntiator, fi ifte egit crimina-

LOAT

liter , ZAdvocatus, & Tefles contra Reum ftantes,

jrilin n

INotarius fcribens, fubfcribens, di&ans, recitans

ov

1

fententiam ,. £Miniffri Suflitia fenteutiam exe-

Nf

quentes, & omnes alii dire&e, propinque, effica-

140 of

citer, & proprié cooperantes vel ad fententiam vel

Md

ad executionem, modó mors vel mutilatio aGtu fe-

irtneitsft o

cuta fuerit. Ita plerique ornues ex cam. 1. d. j 1.

&docet,qu

"

il

l

L.T

can. 28. 29. catf. 23.q.8. 6. $. 9. INe Cler. vel

V n

n

-

1

Qt1m.

Mon. €.2 1. b t.c. 2. eod. in 6.. Non autem con-

Wt

]

IY

trahit Pralatus. Ecclefiafticus, obtinens jus gladii,

Wa

LU

Q

"

qui caufas fanguinis delégat Laicis in genere, vel

(it f

uw.(n

it

etiam in particulari circa aliquem Reum in indivi-

Vif

m QU

duo, cum hac vel fimili claufüla, ut cognit4 causá

UP f

admini[lrent juflitiam 5 modà non fuadeat vel

Jl Unf*

u'ft

Cü;h"op

[5

mane

NT

De Homicidio Voluntario;&c, 619

HZ.M

T

gnandet ,ut talis Reus afficiatur ultimó fupplició,

ii

j r

el mutiletur;: fi enim hoc non facit,non fit caufa

m

moralis, fed delegati aliunde excitantur & mo-

te vcl 3bäum5,a

ventur, nempe ex officio fuo, ad infligendam pce-

nam à Jure flatutam,

Neque contrahit Clericus

t deha,,u. H

n

(vel alius) denuntians Reum capitalis deli&i ciy;-

h n t

d

liter tantüm, hoc eft, fuam vel Ecclefig, velfan-

,

D) zrhqm "

guine jun&orum utilitatem intendens, v. g. ut re-

]

(4,,

cuperetur res furtó fibi vel Ecclefig &c. ablata,

Qf j ETV

modó proteftetur , fe non intendere vindictam

Qontitrn a

publicam , non obftante, quód prevideat, mor-

VU d f i

tem infligendam Reo, & poftmodüm infligatur,

i bt Cf

imó quód res fuas potmfïet aliter recuperare.

j 1

JM [l

Abb. Barb. & alii ex . 2. Ó 2 1. citt. Neque Cle-

7

vicus , Reum educens ad. (upplicium , i moneat ad

si Aff Q

proccdenc um ,

ut fcalas afcendat ,

manus ligan-

J v m

dos prabeat, caput fupponat carnifici, vel fi fa&ó

promoveat celeriorem greffum , ut probabiliter

WW x;mmem'

t o g a

docent Mol. Laym. Palao; quia hec tam modica

täïts enm n d

pro nihilo repurantur, nec fiunt judicialiter vel

authoritate publica, licét iade acceleretur mors.

lxnbcns ( t

Neque Pr ofejfor in fcholis explicans Leges pc-

ü&!f.& m t

nam mortis inferentes , aut ïumpewtus,qux pri-

m

VIJ Jl tf

vatim interrogatus de aliquo Reo iu particulari,

n

j "[. VA

an promeritus fit mortem, geueratim refpondet

& docet, quid leges in tali cafu ftatuant, modó

g Jl

non fuadeat, huncin particulari effe puniendum

N j !l

morte ; cüm nec fit caufa moralis, nec authori-

!)

tate publica concurrat,

Nec Opifiees , qui gla-

m

l

m

d

dios, furcam &c. confeceruot, quia remote tau-

pio

j

m

tüm cooperati funt.

jond

f

qLem

d

In pofteriori cafu irregulares fiunt,qui in bello to

,(l]üfll]ä) u

;uüo offenfivo puguantes per fe ipfos occidunt vel.

!

muti-

g "

mt

Alf

gj

620 LIB. V. TITULUS XII.

| u aïmuem

Amutilant.

Iterum communis ex cat. 1. d. $ 1. e,

24. b.t. c. 3. de Cleric, percuff.. Extenditür ad eos,

frefe a Qitet

.;Ji,nbdlojuftoo t

qui rationabiliter dubitant, num propria manu

W

Demïüfm g

aliquem occiderint vel mutilaverint. c. 22. cif.

i i

Dixi r. Zn bellojaffo ; i enim injuftum foret, &

g j

gl

vel unicus effet occifus aut mutilatus, omnes non

u-

modó pugoantes, fed etiam cooperantes, arma

:'ze q dU

fubminiftrantes, 2dhortantes &c. evaderent irre-

1;arimc,&hucmem

gulares , licét ipfi nullum occidiffent vel mutiláf-

jiig, At fbiotn

fent. per ca2. 4. d. $ 1.c. 6.8. fin. b.t.

Dixi 2.

gt of

Offerfivo ; i enim foret defenfivum, esiam propria

qi adgxgaanduïn

mant occidentes ab irregularitste immunes pro-

Qu g

babiliüs funt,. Covarr. & alii ex c. 2. de Immun.

1

yocedi, n

Eccl. & Clem. un. b. t. paritate du&a ab iis , qui

enillcian d

coatra eggrefforem privatum fe defendunt defen-

a iulo, n

fione etiam occifiva. Dixi 3. Pugnantes, nam ad-

UT

hortantes, etiam Clerici (qui tamen ob aliam coue

ag t

fam, quàm propter opera pia, adminiftrationem

D fruddn:

Sacramentorum, przdicationem Veirbi Divini bel-

ag

lo iutereffe non poffunt. c. 2 4. cit. c. 9. f. fin. de

aM ntr m

Voto ) velarma dantes, vel aliter cooperantes,

Vf yim, d

irregularitatem non contrahunt. per caz. 2. catif.

Vi tttins, t

23. q.3. Dixi 4. per (s ipfos, licet à commilito-

dtlxi od

nibus plurimi fint occii. c. ». &* c. 22. citt. & ibi

Ártr, t Q

DD. Objic. 1. In Clem. un. cit. ii tantüm excufan-

ii c

tur 3b irregulariiate ; qui miortem aliter evitare

V Qortdlter

pon valentes occidentes potuiffetid evitare, fcili-

ey

hr

cet non dando nomen miliig : ergo.2. In c. j. de

mïrei w

ttip.

panis, dicuntur Clerici enormiter peccare, qui per-

Ql mfm M

LU

QH

fonaliter exercent confüctum, & qui alios incitant

hg

L

: i

4d pugnaudum : ergo fiunt irregulares ex deliéto,

31 /4 älh ^

qui hortaotur alios ad pugnándum , & in bello

um ll;

euam defenfivo puguant ipfi,

3. Quando plures

A'm[

con-

.mju[lmæl u

hj

A

De Homicidio Voluntario, &c. &ar

M

concurrunt ad aliquem occidendum, omnes cern.

3 i

Ti

fentur effe caufa faltem moralis homicidii: ergo

| Bump

Qu

L

eiiam in bello juíto offenfivo pugnantes, licét pro-

DI

pruö factó neminem occiderint, omnes efficiuntur

ID n f

tl

munldlu( ,

irregulares. g.ad 1. Clem.cit. loquitur de defenfio-

ri '05

ne privata

defenfionem publicam Reipublice

*f»y

i (Oüp

LUR 'm

utique non voluerit Ponüifex prohibere fub irree

W

gularitate, & hocmetu abílerrere ànomipve dando

W

miliiz, Áda2. Ibi non ftatuitur irregularitas , fed

me

depofitio, & folüm pro cafu, quo pugnant vel in-

z

j

IN

citant ad pugnandum in belloipjufto , ut explicat

A o

communis cum gloffa. Ad 3. V. cozf.. Id auidem

r J!/ T

procedit, quando plures concurrunt ad occifio-

VTT

nem illicitam & injuftam, uti extra bellum in rixa,

bb

& in bello injufto, non veró in bello jufto etiam

Ti m d

offenfivo, càm pro hoc cafu nonreperiaturin Jure

üne od

irregularitas flatuta,

& At

Dico j. Ex homicidio jufto & licito ( faltem z g

XMXQ W

non graviter 1lhc1to) quod non fit publica aucto-

f2 653

ritate, non oritur irregularitas: nimirum I. exnes

T

ii

».M

jte at

effario privato, uti fiquisadíe, velaliosin vita,

vel membris, autrebus fortung magni momentis

p .u,) 2 W

defendendos occídat vel mutiletipjuftum aggref-

ii

hii

JJ//

1

forem , fervato moderamine inculpate tutela.

4

61

a

lii

2. fiquis mere cafualiter, vel cum culpa quidem,

n

Hi

f

q

M

I

non tamen mortaliter peccaminofa coram DEO

ïlll

jv

jet

q

M

pro foro faltem interno, aut dando quidem ope-

g^

ram rei graviter illicite, at non prohibitee propter

periculum fecuturi bomicidii, Pars i. fumitur ex

t ew?"ülu

n

Clem. cit.

Pars 2. ex eadem, & fimul exc. 9. 10.

'M M .Nr

1 !

13.14. 22. b.t. Vtraque veró ex ratione; quia

"

d

nec oritur ex delicio, cium tale abfit, faltem grave

ggnäüdum !

& injuftirise , nec ex defeclu lenitatis, quia ifte de-

&30.!]350

fe&us

j

622

ï,Homlüdlov

LIB. V. TITULUS XII.

N d

fe&us juxta communem fupponit voluutariam oce

" 'Probübiliü'*

cifionem: hujusmodi autem occifio vel mutilatio

«r;ovenit g honid

habeturà DD. pro zecefJaria & nonvoluntaria, qui

,:':«an q idido (t

tradunt cum Covarruv. hanc regulam bene no-

ao bgr

tandam: quicunque privata autoritate licit? occd-

yidapar

dit , irregularis non efl.. Veràm Objic. Tridenti-

aamin C?

pum f. 14.6. 7. de Ref. dicit: $21 verb bomicidium

ais pl

non ex propofito, (ed ca(u, vel vim vi vepellendo , ut

m

quis fe à morte defenderet , fuilfe commiffum nav-

"R

vetur : quam ob caufam etiam ad [acrorum Ordi-

nun C ad Altaris miniflerium &c. jure quodam-

st W dorlt

sodo difpeu[atio debeatur &c.. Epifcopus. difpen-

(iiniomme

rum dibbxolttnt

fave po[Jit.. Ergo ex homicidio cafuale quoque,

vnero d a

& neceflario ad defenfionem, incurritur irregula-

ritas.

B. Tridentinum explicant declarationes

Benireltons,

Pa

Cardd. fübjun&e apud Gallemart ad cit. feff. & c,

od dl p

r

[

Ü

(

b

ljl

quod loquatur de eo, qui admifit culpam velin ca»

vendo homicidio, ( v.g. excedendo in fui defene

al s odis

fione) nempe gravem pro foro interno, & pro ex.

i u ln

terno faltem prefümptive gravem , juxta fuperiüs

at , j

di&a ; atque hauc irregularitatem Tridentinum

um

voluit effe difpenfabilem ab Epifcopo, quia per»

od

(

TET

fe&é voluntaria non fuit occifio.

It i |

12

Dico 6. Difpeníatio, fine quanot tolluntur, ia

3 t

his irregularitatibus competit quidem per fe Sum-

ane Mif hd

mo Pontifici , ut clarum eft, indulgetur tameti

Wt

1

eiiam Epifcopo 1. Quando irregularitas eft ortaá

üïd, i l Ep

Áf

ex mutilatione, etiam plené voluntaria, & fimul

WWWM

occultà. 2. Quando eft orta eft ex homicidionot

QTR

" /

um

perfe&é voluntario , quod nempe dolofüm non

I

T

ju

fuit, conjun&um tamen cum culpa gravi. ( quà

f

eiam rmult cum Suar. referunt fa&um in fubita

DT d

Ü

Wt

"

Yixa) modó publicé notorium non fuerit, vel de-

! dlos

L

i

du&ium

D

De Homicidio Voluntario, &c. 62.3

L

:

^

Milmm,

du&um ad forum contentiofüm per litis contefta-

| cmovümunim»& üonem. 3. Probabiliüs etiam, quando irregula-

ritas provenit ex homicidio jufto & licito, adeó-

l ïeghkm b

"It

l

que non ex delicto, fed ex defe&tu, modó fit oc-

j

H

culta. Defumuntur haec ex Trid. quod f. 24. «. 6.

Tun n

fUHIA

de Ref. ficloquitur: liceat Epifcopis in irregulari-

l Tiï:*twdmm

tatibus omnibus, & fufhenftonibus, ex delicto occulto

W;' Tif

^M

provenientibus, excepta e4, qua oritur ex bomicidio

UIj W

!

1

voluntario, & exceptis alit dedudlis ad forum con-

ifm i

!

ü

fang

*

!

]

tentiofum di[benfare.

Càm igitur orta ex muti-

!

]

L

M

la

latione, vel homicidio non voluntario perfecté

Ü

Wï(f

Eïl

"

2;;

!

T

ï(

[

J

j

b

l

j

]

(iftud enim in materia odiofà intelligi debet, nimi-

rum dire&é voluntarium & dolofüm?) utl & orta

lo tj

M

thtcnitr

ex mero defe&u, non excipiatur, poterit ip ea

J

/

/

[

m

difpenfare Epifcopus, fi occulta fit, nec ad forum

contentiofum deduCta,

ii f

Atqueita fentiunt quoad

priores duos cafus plerique, licét quoad tertium

iicdm wl

$

lxv n o d

plures diffentiant

3

nobis autem favent Covar,

at t

Biana, Leff. & oCodecim alii apud Pafqual, item

t g

Engel Bóckn &c. Obji. Tridentinum loquitur

de irregularitatibus ex delidlo ortis: ergo nou

gt Tricbt

poteftextendi ad ortas ex defeGtu lenitatis,

R.

gbl t*

Imprimis tó delicum poteft referri ad fufpenfio-

i t

nes, de quibus ibi etiam loquitur Trid, deinde no-

),meg:s:ï

W.ï;

mine deli&tiin hac difpofitione favorabili, utpore

:mf,'»

t

àSummo Principe, & quidem in Concilio Gene-

j p t

7

n

T

rali, fa&ta in Epifcoporum & fidelium favorem,

i Ceuh

etiam venire poteft defectus in virtute & perfe-

j

m

h

1

&ione, fcilicet lenitate Chrifliana perfe&a, quee

Y

Qzaeüex m

decet Clericos. Demum non eft credibile, quàód

Ts

u

o*;of?m,

ï

'fridentinum voluetit effe melioris conditionis,

cum

TT

hdm m

qui ex delicto, quàm alios pi& & fanQä agentes,

Á

&f

fl

qui ex mero defeCtu irregularitatem contraxerunt,

(l

debi-

yiul g

D Totf

624 . LIB. V. TITULUS XIII.

P &f- qm de

debitis fuppliciis afficiendo fceleratos,vel pugnare

::'i;ne gmorm li

do juft& contra hoftes fuos.

Quid Przelat Regu-

Jares circa fuos fubditos poffint quoad difpenfatio-

fs "[

qpfiertnt

nem, patet ex privilegio ipfis conceffo, vi cujus

Wt

. Toreane

plerique poffunt etiam difpenfare in irregularitate

orta ex homicidio perfe&e voluntario, & orto ex

slb t du

mero defe&u absque deli&to, nempe pro foro in-

g oritds (Ato

terno, uti teflatur Laym. Rodriq. Donat. Pellizar,

qadisig

«penits s

prafertim Mendicantes, quibus difpenfationem in

"

quovis homícidio non notorio fpecialiter concef-

«lon Pus]

ii

fiffe dicitur Martinus V.

iib a d

[

rE'l

p

|

TRATA

TITULUS XIII.

( dQ

nacnlunt

De lorneamentis.

atatj

/

M

/n

//

"o La

"

mant

Wi

SUMMARIU M.

Tl

1.

sotttplicis veneris fint T'orneamenta.

tguios d du

2. 3. Quanam fint. probibita, C* puniantur, item

IN

quanam 4gitatio taurorum.

Mu t

l

^

n m

"d

['YOrseamenta , S'ourniet / appellantur ha-

Wt

1]

W

LT

ftiludia feu pugne equeflres, quibus pre-

Ut n5]

|

cipué Nobiles Equeftris Ordinis , ex cori-

00* p rl

di&o Cconvenientes , & equis infidentes congre-

grïvf Vg n

eiuntüt.

Sunt duplicis generis: aliqua, faltem

olim , inftituebantur ad oftentationem virium ae

'";iafa Virtitent

aáudacig, atque cüm armis ad vulnerandüm, &

"Itf m

necandum aptis , magua cum celebritate con«

TO

vocatis utdique Nobilibus primz notz : alia

]:

inftituuntur ad exercitationem in equis & ar-

Clmfb )

Ü

mis dextré trsQaüdis, vel in fignum letitiz

]

dï.

eb relatas vitcterias, ob Narales, vel Nuptias

, "

Ptin.

]

il 4

l]

[ i

M

'US th

De Torneamentis.

625

ts li,

h

Principum &c. cum debitis cautelis, talique mo-

Qulllpïæm R

deratione armorum, ut per fe nullum fit gravio-

Hq ddfp[

QUs

N

ris lefionis vel cedis periculum, quo modo ho-

f T

die fieri confueverunt.

Vrl

Ml t

ii

j

U

Dico. Torneamenta prioris generis funt gra-

Ti

]

Wa

tl), TE[' hts

viter illicita, & de Jure Canonico habent po-

!

I

N

nam in Homicidas ftatutam, & privationis fepul-

J'W

türg Ecclefiafticie, fi quis in loco torneamenti, li-

fl

cét poenitens, occumberet

». Poflterioris autem

1 lrwah. ia

fünt licita.

Pars prior conftat tum. ex Jure Na-

turali prohibente ob finem tam vanum periculo

gravis liefionis vel necis fe exponere, turn ex 7. s.

uU

C, de Gladiat. lib. 1 1. c. 1. 2. b. t. Pars pofterior

tum ex c. ün. b. t. int. Extrav 'ja AXAII. ubi revo-

Hmtü[])»

catur conflitutio Clementis V. qui ob immodicos

fümptus, in torncamenta etiam caute fufcepta tunc

M.

tum ex

expendi folitos, graviter illa prohibuit

u

eo; quia finis eft honeftus, nec modus pericu-

]um habet.

i C m

U

Idem téne de Agitatione taurórum

apud Hi-

fpanos maxime ufitata, quando nempe homines

cum táuris vel aliis beftiis ia arenam defcendunt

n w

& lu&antur; nàm S.Pius V. in fpeciali fan&ione

q QCULCS, m

vt OM j qu

anno r $67. eam, fi ex fine vano, & cum penculo

i

(

gràvi, füfcipiatur, prohibuit fub penis in peri«

culofa torneamenta ftatutis, non veró fufceptam

J" lh i m m

Ó

ex fine honefto & cum debitis cautelis.

QUsl 1

t

TU lner*""n'

TILULUS AIV

PT j

De Clericis pugnantibus 1n

prlmz "UM

gqm

Duello

gnet !

"

f i

SUMMARIUM,

"i DSW

Mnleu

— p Quid , C& quotuplex f t Duelum , prafer-

Dars II.

£19)

&6 LIB. V. TITULUS XIV.

- yoici?

tim quando licitum, aut illicitum fit.

51?8[ ad ParCGU

i

i juns CXF

z. 4An illicitum fit fidte fufceptum , aut fine intem-

t100e mortis.

m od

3.4. n fufceptum ad. declinandam ignominiam.

gt ul

$. An fufceptum ad confervandum Officium.

g M n

udiitt domitt

6. Qua fint pena illiciti Duelli.

s; n

Uellum quafi duorum bellum, Grece Mo-

f,Religiosis,Rcipubl

nomachia , ef [ingulare certamen inter

:monem,iatendium

duos (vel plures) ex conditto fufceptum,

g

vel accuratiüs: eítcertamen fingulare ex priva:is

g in o

caufis , & ex condi&o ab utraque parte delibe-

f dl

raté ac fponte füfceptum, defignato tempore &

3 condtrt, uv

loco, ad occifionem, mutilationem, aut gravia

A uder j n

vulnera infligenda. Gobat. tr. 7. Theol. Exper.

Vr fucim )

eafu 18. n. 572. cum communi quoad fenfum,

tuendnite

Effentiale igitur duello eft, ut pugna fiat ex con-

t nitntt.

diclo, feu ex conventione per aliquod temporis

imtomd

intervallum previà, defignató non folüm certó

tdtt odl

locó, fed etiam certó tempore, ad congredien-

t f d

dum, cum armis ad occidendum, vel graviter vul-

atentn, il

nerandum cum periculo vitz,per feaptis. Sinihil

LU s df

aliud interveniat, & nulle folemnitates, eft & di-

H ib l

]

citur privatui : íi veró interveniat certa forma,

& ritus, puta, fi adhibitis patrinis, feu, üt vocant,

55 féftiüren DE

fecundantibus, miffis litteris provocatoriis, vulgó

L:?gaarfsjhjudido (Q)

G bartell/ vel chirothecá, aut dató annuló, & tub-

* (lti

uütf( b

W Uij

A D

inde etiam locó fecuritatem praftante, quem vo-

cant campum francum, conftitutó, vocatur folenne.

IU

Aine

Ulteriüs dividitur in Licitum & Illicitum.

vr mm Pchx z]

EWP

i

Licitum eft y. quod affumitur ob bonum Rei-

3' SVM? "

NT

4

publice, v. g. ad finiendum bellum, ejásve cala-

D

Al

d

mita-

TBnty P

«Omu

i ( I

li

A

De Clericis pugnantibus &c. 627

lii

