collati valeant, cum retineat chara&terem Epifco«

d xäml(

[

CUM

palem & poteftatein Ordinis; Ordinatus tamen

Pm; n nla(

? ,aCanm

ipfo Jure fufpenfus eft ab exercitio Ordinum fuf-

T

umvf

ceptorum. c. 1. Ó" fin. eod. Sed Oljic. In cit. v. 1.

dicitur, Ordinationes hujusmodi ;rzitas effe, ,

fi Dne i

cum commani, elfe irritas quoad executionem,

vt f oj

non veró quoad fubüannam & in fe,

91 tamen

(

ordinatus laboravit ignorantiá non crafsá ,

hd

conceditur Epifcopo diípenfatio,

n powt Ü

text. & Gl.ih c. fin. cit.

[Ef i 01:* i

U€

ep 0il (]']m

IB,

« o d

elef'gw&b

l

o

Pats l,

3

XIIU-

!

m

594

LIPB. V. TITULUS IX

FC allafeu

TTTULUS IX

DnOr j

Cle (

De Apoftatis, & Reiterantibus

no"Mm por

Baptifma.

N

dm,q»l?l

SUMMARIUM

m

m

giitum, Ü

jí emelv lii b

1. Quid, & quotuplex fit Apoflafía.

j t A:u

2.3.4- $. Qua fint pænæApo/fammmaF:de ,

Aieligioue ;

ab Ordine:

Q? reitéraittium Ba«

Tio j, Pa

ptifma.

ins dc t d

Wereos a

Pafiaf'a , feu defertio flatüs per publicari

$ apoptans

profeffionem femel füfcepti , eft triplex.

difemuy, tin)

I.4 Fide, feu Perfidia, quando quis to-

D

taliter recedit à Fide Chriftiana; ampleCtendo Ju:

W' Pæ'ænpo'n

daifmnum, Paganifmum, vel Atheifinum

differt

Attintg i

ab Haretico, quód ifte retineat fidern in Chriftum;

& folàm in uno vel plurlbus articulis diffentiat

EP CZN(q

" ï&'&x xx&

2b Ecclefia Catholic».

2. à Religione, feu Inobe:

AU t o

dientia,quando quis poft emiffa vota Religiofa fine

At ag

licentia priüs obtenta recedit à Religione fitie ani-

mo redeundi, vel cum animo non redeundi, five

d D (

dein dimiferit habitum, five, ut habet communior,

41 IT

non dimiferit habitum :

differt talis

Fugitivo,

19 1" m'oab

quia ifte, fine licentia recedens, habet animum

P n

redeundi; fitamendiutiüs, v.g.per 3 vel 4. an-

nos ita vagaretur, pro foro externo przefomere-

»MV.& "

R

tur Apoftata

Si autem quis fub pretextu nullita-

fuj

Bb

i

tis vororum recedens reCio tramite tenderer Ho-

DN

N 'lp

marm, füa ibi gravamina propofiturus, ibi andire-

W "mml

hs

n b

q

P. Schmalzgrueber 5. £, 516

o»ed caveatur

temerarius Romam recurfüs.

7

"T

a (

3. «b Ordine, ni-

Iinirum

Jüf

A

Q

,0'50

4

j

M

De Apoftatis, & Reiterantibus &c. 595

!

i

mirum Clericali, feu Irregularitatis, quando quis

in majoribus Ordinibus conftitutus dimiffo habitu

fu.

& tonfura Clericali ad ftatum laicalem, vel etiam

i

Matrimonialém , propria temeritate attentat tran-

U

fie. — eiterans baptifima, quod eft altera pars Ru-

L

bricz, dicitur, qui vel fe ipfum , jam femel valide

p

lu

baptizatum, denuo baptizari permittit, vel alium

'[I

Mfig

'maääe: |

jam femel validé baptizatum rebaptizaz : qui hoc

)

[]

faciunt , vocantür Znabaptifla.

i

(

Wi

Dico i. Penz Apoftatarum àFide, uti & fau-

toruín &c. funt eedem orines, quas de Jure in

!

!

l

Hareticos dixitmus füprà ftatataseffe; quia Hzre-

]

LU

Mif

ticis zequiparantur, imó fpecie fübftantiali ab iis

Mi d ,

non differunt, cü

,

m magis Ó minis non mutent

í, Qu qis v

Jpeciem.

um bieto

Dico 2. Pen& Ápoflatárum à fteligione funt

temum « df

i, Excommünicatio late fententim, fi habitum

Vil Cs

dimiferuüt; é. 2. Ne Clerici vel Monathi in 6. P.

w ais dfot

Wieftner & alii. 1ri Societate JEfu eft excommu-

MUA li

tlicatio latz fententig , etfi non dimiferint hg-

aifavo gt

bitum , & ota folüm fimplicia emiferint. Con[,

ii gt G

A [cendente Domino Gregor. XIIl. 2. Sufpenfio

àgo m r

àb exercitio Ordinum in Apoftafia füfceptorum,

m ietuomtt

C. firi. b. £...5. Inhabilitas àd omnia officia & be-

if d f

neficia, ac fufpenfio ab oini minifterio, & amiffio

us ht n

privilegiorum Ordinis. . Conflit. Poflquam relata,

1 v;.g.pïfg-"'fhï:

—

Pii IV, & Trid. f. 2 . c. 19. de Regular. quod in-

Ü fX'.mU

fuper c. 4. permittit aliis peenis arbitrariis & fe-

M

«( P;z:ï

ïf l

cundüm Statuta Ordinis puniri Apoftatas , prefer-

i

qit t

tim duram incarcerationem flatuit, per c. 5. Jj f.

!

^

)

& praxis obfervat. Dein «. 7. deoff. Ord. c.ult.de

Cr Ou

jurt

& «;Ju.::.f

Regular, indulgetur quoque, ut Superiores Reli-

»Iïa

l If 560 Ü

]

àm Apofílatas füos ubique

"

; ju

p»

gioü- tun fugitivos qu

Pp a

lo-

TIIULUS X

l

I

" j

$96

LIP. V

"T.

n r

locorum perfequi, & deprehenfos capere poffint,

u

invocato etiam brachio fzculari.

Si hujusmodi

Q!MPM P

dimiffo habitu vagentur in terris Hgreticorum,

g

I

S. Penitentiaria Romana, cui ad hunc finem offe-

p ( d

j

rendz funt preces, faCió verbó cum Pontifice, per

:

l

T r

T

:

4'0 !

Refcriptum fepius indulget , ut ad quamcunque

i

Religionem, & quandoque etiam ad non clauftra-

n u

irþrl'*s [

lem tran(ire valeant, ut nimirum alliciantur ad re-

H

a, 0X

ditum ad Ecclefiam. Monacella i ZAppend. p. 1.

m

g

dE

fol. 242. 1.4

h glqn*"i h »3

Dico 3. Peuz Apoítatarum ab Ordine funt

g Hüm'(

I. Amiffio privilegii Canonis & Fori faltem poft

ez a

trinam monitionem. c. 1.b. t. c. 27. deprivil. c. 2 5.

; m p

Q* 4 ;.de $ent. Excomm. 2,. Excommunicatio fe-

veforem &r n6

rende fententig. perc.3.h.t. & late, fi attentent

p. re n

contrahere Matrimonium. Clem. un. de Con[ang.

hm

3. Infamia, aciftam fübfequens irregularitas 4

wp vt m

Modis omnibus, etiam per durum carcerem, adi-

t'l CT WQ,H AR 43 'N

gendi fünt ad reaffumendum habitum, c, 5. b.t.

&il n

Dico 4- Pene reiterantium bapufma fuünt I,

Mzämw t S

Irregularitas, tam rebaptizantis, quàm rebapti-

( Wwyedd d

zari fe permittentis. c. 2.e0d. Depofitio, fi Cle-

i 1 ! D*' Wt [

ricus, excommunicatio ferendz, fi Laicus fuerit,

(f dinn (üey

per can. 118. d.4. de Confecr.. 3. De Jure Civili

ultimum fupplicium, vel exilium &c. /. 2. C. Ne

* t ts r

Santt. Baptif. nam nec Anabaptifte , nec Apoftatee

t v Dez d

"t n g

àFide, in Romano Imperio funt tolerati

dE? ( hmd

illfy

TITULUS X

DT "s

T i

gn;

W

De his, qui filios occiderunt

hn

D

f

(l

!

N

q !

SUMMARIUM

T

lg

I. Quid, & quetuplex fit Parricidium.

uIQdILS, ]]En..e

o

r

2. Qua

il q gW . |

j

SXU

Dehis,qui filios occiderunt. $97

][*Ca'ï

E!e? "

M

2. Qua pena Parricídarum.

i l'ür

T D

3. Quid, fi parentes prolem occidant per eulpam.

A

I'LG N

q

hst

A

i ncr

Er 6. deinceps titulos agetur de Homicidio

[

A5

C vel ejus periculo ) hic de graviffimo, nem-

Qdm

(

pe Parricidio , quod eft duplex, propri?

ing

NV

m al

di&um , fi parentes occidant liberos vel alios de-

i;l

fcendentes , aut liberi parentes aut alios afcen«

nä m Al :N'" P

dentes in linea re&a: improprié di&um, fi con-

fanguineus alium confanguineum collateralem uf-

t d (

que ad 4. gradum occídat, aut affinem faltem li-

UVT

nez re&g , aut conjunx conjugem.

Excipe , nifi

Gl

quis tam propinque conjun&um occideret velut

Tsf

aggrefforem ex neceffitate tuendi propriam vi-

g t

tam, vel tanquam rebellem patria. J. 2 j. ff. de

? d r

Relig. & fumpt. fun.

yinepdltttts |

Pena parricidii de Jure Canonico hodie eft ar-

Qu at

bitraria , imó, nifi Reus conventus fit perfona Ec-

wbim, .5

clefiaftica, relinquitur puniendum foro Civili, ut

f al a

DD. paffim notent.

Si reus foret Clericus parri-

-----

1

unis, qua

x'.L::

cidii proprié di&i, degradatus traderetur Curie

nl Dori

Seculari, De Jure Civili peena parricidii proprie

didli füit olim culeus, h. e. Reus virgis ad fangui-

rois, La

nem ufque cafus facco coreacio cum cane, gallo

j t

n Ls

gallinaceo , vipera , & fimia iufutus projiciebatur

z,*;p:i:iz,necApo:ï

in mare vel flumen. 8. 6. Inff. de publ. $ud. — Sed

hodie vi confuüetudinis vel Statutorum in variis lo-

Vftt

volert

cis varia mortis pena, aliter & aliter exafperata,

infligirur, v. g. raptando reos caudg equi alligatos

3X

ad locum fupplicii , torquendo iguitis forcipibus,

m

fubjiciendo rote &c.

Impropi? dicti autem eft

gladius, nempe pena Zegis Cornel. de Sicariis S.

Qj

6. Iuft. cit.

quamvis juxta Conftitutienem penna

Pp3

lem

p WZ

L

(

LIP. V. TITULUS XI.

yatib

$98

l

N

,,mnt. C' |

lem Caroli V. etiam in hoc precedere debeat, vel

me-

fubfequi aliqua exafperatio, ac foleat, prafertim

"m d

fi conjunx vel cognatus propinquior occidatur, v.

ia

£. crurifragium , vel inje&io cadaveris in Rotam,

d

gt

D. Fiólich p N'emeft p. 2. 1. 2. tit. 14. n. 1. Eádem

gladii poená, licét aliam, nempe fuffocationem in

p

2quis &c. ordinet Conftitutio Carolina art. 131.

( 123. afficitur vi confuetudinis feemina , fe-

n coutif:gitw,uw

/

g, d

J

u

tum vel in utero exiftentem & jam animatum ani-

L

Y *,

a rationali, vel jam editum in lucem, occidens

nj

[

ad occulrandum deliQum, licet pro ratione cire

MT

ceumftantiarum exafperari foleat. In procurautes

ia s

atuis ia

abortum, prefertim fi fetus jam fuit animatus ani-

ma rationali, etiam pro foro Canonico graviffi-

lfs x t

mas fanxit peenas 8ixtus V. in Copff. Ad effrana-

a, a fgna x

t4i , quas nonnihil moderatus ef

t Gregor. XIV.

" (udegni

in Cenffit. Sedes Apoflolica.

Dn z. Arntrp

3

Quzres, quid fentiendum de parentibus, qui

A

M

(;.35, W

non dedità operá & doló maló , at non fine culpa,

im BY

occidunt prolem, v. g. collocando eam in eodem

EE

duem o doninigy

fecum le&o , & in fomno, vel aliàs preter inten-

tionem opprimendo? g. arbitrarie fünt puniendi,

o ho

fi fatis de culpa conftet; nam peena triennalis je-

QUP Dtruri

junii ,. de qua loquitur c. frg. b. t. exolevit. Dein

(f dl

in quibusdam diccefibus, nifi circumftantie excu-

Ht o

fent parentes à culpa gravi, incurrunt cafum Epi-

qmingas, fe7i g

fcopo refervatum,

Ut

"A

IITULEUS XÍ

d,ufi libl.ac

V'one

Q lii

l&oæ

DC Infantlbus, & LangUIdIS Ex-

ï]ul " 4

pofitis.

PE

SUMMARIUM.

n j

Á

N Wa

1. Qui dicantur Infantes, vel Languidi expoftti.

uonwcqu

2. Per

M

DeInfantibus, & Languidis &c. 599

g

M

L

(lty.

». Per fe peccant, & puniuntur , parentes prolem

j

Vs

fuam : exponenáo.

!qU :

IQ [

i

n

a. Zin etiam famina id. faciens ad. declinandum

s

"tl

infamiam.

:

t

4.. Quis teneatur alere Expofitos forte repertos.

u&cr:m )

oj

AL

.m i

$. n Expofíti pro Legitimiis babendi.

qä

(ini [-Y

]

Ubinde contingit , ut parentes vEl ex paüper-

ts

tate, aut ad declinandam penam vel infa-

Hthten. Vly

'

miam exponant feu deferant infantes feu li«

I i,

beros feptennió minores,alii veró languidos,feu

B hs

gravi ac diuturno morbo laborantes cujufcunque

Muf

ztatis, uti domini famulos ggrotantes feu ex for-

t Ctrtogmife

ditie feu ex duritie cordis quandoque domó ejici-

Va df

unt, utrique fzpius non fine periculo vit& expofi-

Tj Glegox. Y

torum. — Quid ergo de his fentiendum?

Dico r. Parentes per fe peccant graviffimé

exponendo infantes, ud & domini deftituendo ,

d yretbust

Àb m Ünety

vel domo expellendo famulos aut ancillas egro-

tantes.

2. lili amittunt propterea patriam pote-

ao m

ftatem ,ifti dominicam vel ceconomicam, 3.&,

,T præterlm:v

fi exponant in loco periculofo , v. g. folitario, ita

gt

ut facilé füccurri non poffit, vel fpes auxilii aliun-

i tl

de ferendi, & defenfionis contra mortem, mora-

M

liter non fit, ac mori vel extingui infantem &c.

aifidrfumiamiz w

tis incurrunt.

Pars r.fu-

contingat, poenam capi

g d

C. b. t l. 4. ff. de agnof. &

mitur ex c. ttn. C? l. 2.

alend. lib. ac ex ratione, quia graviter delinquunt

contra pietatem , & officium parentum, ac boni

$X

!

Chriifliani.

Dixi tamen , per fe 5 per accidens

j

j

enim excufari poffunt ,fi ex una parte ob pauper-

tatem defint ipfis/media aleadi, itautnec perfe

sLanguid

nec per alios alere queant, ex altera. vero parte

ex-

LiUM 3)

Pp 4

um

:

l

| '1bU$ye

f

606

LID. V. TITULUS XI,

»

g

j

exponantin loco tuto, ita ut moraliter non fübfie

j

periculum interitüs, & fpes moraliter certa,à piis

|

, '

It

hominibus brevi reperiendos , affümendos, &

"

D

:

ä

!

[

J

qios vt

alendos effe expofitos,ut fi exponant ad hofpita-

iiö;& pm cäfll !

tale, velad edes hominis pij & divitis. Gonzal.

ad d. c. un. . 10. ac alii paffim. — Parsa. ex c. us

a di

«s

€it, l. 3. C fin. C. b. t.

Pars 3. ex . 4. cit. l. fin.

;zmipïaNawraadftr

eit. & Conflit. Carolma art. 132..— Si veróvextin-

"T

ganendon gt

&us non fit , vel folum per accidens & cafualiter,

p

m

l

[

pona eft arbitraria, v, g. fuftigatio, relegatio &c.

n

ehïc'tlït w

pro diverfitate circumftantiarum. per d. Conflit.

u

)

li t

Carol. Carpzov. Prad: Crim. P-t1.q. 10. . 11,

t 3 Qu

R3 ]

Quisres, an licitum fit feeminz, quz ex deli&to

1f tam m

concepit & peperit, aliàs bonz famze, ad decli-

v mll d

nandam infamiam, alio modo non evitabilem,

tdim 4 d

exponere prolem in loco tuto, & tali,ubi mora-

E N]

lis eft fpes, proli de dlimeatis & educatione pro-

tlb

vifüm iri ?

.

B. id probabile videri Julio Claro,

t im

Menoch. Sanch. Heuriq. & P. Seybold in Erotem.

t r

Republ. Chrifl. p. 7. . 1 1. num, 1 2. contra alios

F. M Q

multos. Rationem dant;quia talis mater in tane

Xl at lan

tas redaCta anguítias videtur retinere jus ad bo«

Mrttt] m

nam famam (quamdiu delitum manet occultum)

tüos t q

fi fimul confervet, vitam prolis, eíque alimenta-

iini) (tp :

tionem & educationem di&ó modó procuret,

MF

non obftante, quod proles aliqua fübeat incom-

E;e Wt

moda, cüm mater longé majora, prefertim in fa-

ma, que eft bonum altioris ordinis, fübiret. Con-

A [

Pt

firmant à paritate cum parentibus ex caufa pau-

91 ld

10j

W

tl

pertatis prolem fic exponentibus.

Objic. 1. Ja-

g

um,ü

l

fté patitur talis mater infamiam,

quia per deli&tum

i

|

'O*h

dedit caufam,

(

& facil& previdere potuit fecutu-

H D

t

A

þ.z

2&,

l

ram ,ind& infariam ; ergo injuflé hoc modo de-

ii

cli-

hæwübib

f

|

My

DeInfantibus, & Languidis &c. 6o1r

J !

n

clinat infamiaim.

2. Obligstio alendi & educan-

Qtle

T

di prolem certó iucumbit ipfis parentibus, & qui-

( T

dem principaliter : ergo non poffunt licité hoc

pOM Hid For

n

onus in alios transferre, qui folüm tenentur fe-

] & Whu G

Wnod

cundarió, & pro cafü extremz neceffitatis,in qua

^U HW"'

ponitur talis infans expofitus, & quidem à matre,

) l,

I

quam ipfa Natura adftringit ad füam prolem alen-

n $ ïfïätxixx;-

dam & educandam.

3. Alii non tenentur ad

ccidens&ü.aïuu,

avertendam alterius infamiam fufcipere in fe onus

Mi

grave, quale hic eft onus alendi & educandi: er-

RU. p ls

go nec juft&'ad id cogi poffunt à matre exponen-

I.P. f.q, Ith41l

te

g.ad r. Quamvis jufté pateretur iufamiam,

t m r

jufté tamen eam in talibus circumftantiis declinatg

tnedne, d

quia nullibi videtur ipfi prohibitum affumere ta-

( xn rl

]e medium ad eam evitandam, fi fimul confulat

A tl mort

prol:.

Ád2. Quamvis parentibus per feincum-

K elaront n

bat onus alendi prolem, per accidens tamen & ex

lts o C

jufta caufa excufari poffunt, ac im alios illud trans-

ferre, ut patet in exponentibus ex caufa pauper-

od Duit

W. 13 u

t3ts. Ad 3. Quamvis alii non teneantur ad id

qui lst n

períe, neque à matre exponente, & prolem re-

mrrene j

digente ad extremam neceffitatem, cogi, per ac-

cidens tamen & ex jufta caufa obligari poffunt,

Bhnmertim

& indire&? cogi, cum talis mater videatur jus ha-

v gt n

j n o

bere prolem in tales circumftantias ponendi, in

jgr bt

quibus alii vices ejus fubire teneantur ; utfiexpo-

nat ob paupertatem.

I,ora,præ[eniminh-

Dico 2. Expofitos forte repertos tenentur

diris i (t

alere ex pietate & mifericordia 1. Brephotrophi-

RUT tä?f* 5

l

du 00*

um, Sinbfbauf / Orphanotrophium , ?Baifls

Juf/ velaliud hofpitale ad hujufmodi pia of-

lm,qlïiïpe i

His deficientibus Ecclefia,

ficia ere&ium.

2.

ifer p fcq:-

j

3. Si hec non habeat fufficientes facultates, come

hr

! ,

Pp 4

mu-

M

l

j

!

yy M

602

LIB. V, TITULUS XI

M

j

/ml

05

munitas loci, in quo inventi funt, communibus

Il

expenfis.

Barbofa & P. Wieftner h. £. z.. 6. nifi

pv

g* l

nempe privatis aliquis velit hoc pietatis onus

j fuior

/mm,öq

fponte in fe fufcipere

Interim tamen fufcipiens

us f.^

& alens (regulariter) repetere à parentibus, fi de

1N

lis conftiterit, & fatis habentes fuerint ,. poteft

/Oi

TO

fumptus ;

cüm nemo cenfeatur vel prefumatur

,LS foþs Qf' n

velle fuis fümptibus alere liberos parentum divi-

fdl" i Llü(-lü

s iimd Y hi

tum, malitiosé exponentium contra officium pie-

tati

st |

Dico 3. Infantes expofiti, DieGínblitg/ ooet

m Qs (W' |

(Sinb[finpet/ quorum parentes ignorantur, re-

du fuenty

Giüs habentur pro legitimis.

Ita communior

n p*zf*rrum.ulb

cum Baldo & Menoch. contra Suar. Covarruv, &

Vofca at

D

i

t

Rebellum aliósque.

Prob. r. ex c. tm. b. t. ubi

li, o

dicuntur liberari

patria poteftate; fed juxta S

r E

fin. Inft. de nupt. patria. poteftas locum non ha-

nyttdon rl

bet nifi in liberis legitimis

2. In dubio femper

t

funt preferenda benigniora.

6. ff. de R

à

w

MW. Wä W M

prefertim ac in fpecie, quando agitur de favore

at i ia

& legitimitate prolis. /. 7. * 12. ff. de [latu bom.

l.3. 8.fin. ff. de fuis & legit. c. 1. qui fil. fint Legit.

TITUI

Accedit ratio,fit: tamen fatius eft omnes expofi-

tos habere pro legitimis, licét aliqui exponantur

non legitimi, quàm aliquos reipía legitimos & in-

) hm

Vcn

nocentes privare legitimitatis jure.

Sed dubium

(

eft, dices, an expofiti fint ex thoro legitimo nati?

fit

aft etiam exponi folent ex legitimis nuptiis

TM

i

procreati, v.g. propter paupertatem, metum 1ne

QM) C UWT

flanüs periculi, aut aliam caufam , uti contigit

il

.fv/ ]

^

juf: j

Moyfi, Cyro, Paridi &c.

Unde 4. licét fepe,imó

i

"T

frequentiüs exponi foleant illegitimée nati, v. g. ad

d

m

tegendum deli&um, & prafumptio aliàs fieri de

l] /

M

beat

J hr

Mi

N

(v

De Infantibus, & Languidis &c. 603

! fOleu

!

Ihtr]

beat à communiter & frequentiüs contingen;ïbus,

L

'

i þ!f

id tamen non procedit, quando in oppofitum ftat

TR

præ('umpzio fortior, uti cenfetur effe, que exclu-

Hin

dit peccatum , & que favet proli, ut habet com-

"Ri

I65 fs

! l

munis fententia. arg. c. 2, de R. gl fb pro

Y

focio. l. 7. & c. 1 4. citt. ergo. Objic. Jufte Nuptiz,

At Vs

UR

ex quibus folis nafcuntur legitimi , covfiftunt in

RO t

fadio: fed in dubio fa&tum non prefumitur, fed

Contrs f

hi

h

M

m W,.

d

robandumeft. g. Etuam fornicatio & illicitus

concubitus confiftit in fa&to : ergo non debet pre-

i M

umi, eó minüs, quàd inyolvat peccatum, & pre-

t p

judicet proli,

Interim tamen qualitas nobilitatis

& um

non praefümitur in talibus, & ideo ad dignitates &

r u C

Y

ad officia non admittendi fünt, ubi requiritur hu-

Lt a

jusmodi qualitas. Imó re&iüs etiam non admit-

(; lj V

tuntur ad Ordines & beneficia Ecclefiaftica Cura-

j lum n D

12, propter dubium & periculum illegitimitatis, fi-

t, l dfeny

ne previa difpenfatione, quam, utpotein cafu du-

NT

bio, dare poteft Epifcopus ad removendum omne

lo r ln

dubium illicitz promotionis, ut notant DD.

qu[alas

;ir.r.u.qui;i!.(ï»r;:;;

CEBPULUS C XIE

j

fs s

j p

De Homicidio Voluntario &

/

TU

fsl

Cafuali,

j Seddubiup

o D

SUMMARIUM,.

TU nuptj.:;

I. Quid, & quotuplex fit Homicidiut.

u

m t

2.3. Quando fit licitum.

t '.lfüm! i

4. Et quando illicitum ac injuftum.

v æpw

$. Pena Homicidii Dolofi , & Culpoft.

inegizim'c??"ïï

6. Quid fit Irregularitas: & Mutilatio.

jit^

Ir-

Áutj

"

g.

J:Homiddiov

604

LIB. V. TITULUS XII.

fgcrim

JP[ffDnam

. Irregulavitas oritur ex omni bomicidio dolofo:

C quando ex culpofo. — Idem tenendum de

AMutilatione. -

;ätäim,üf'bfpe,cie:

8. In quo dubio incurratur

:fggdïl&um P[fliOp

Mnium g

9. Io. Etiam contrabitur ex bomicidio , &* muti-

,ai 0907

latione licita, ft fit publica au&toritate, nem-

g ibeint

pe vel à Magiflratu, & cooperantibus :

11. Vel in bello juffo offenfivo.

mempoüsiarewalïö,

I2. ANon tamen ex licito , quod non fit publica

ao g

alfsmm n

l

auctoritate, quale eff Nece[[arium ad defen-

z

fionem & Cafuale.

edina, t

Wm (

f

T.

13. 4d quem pertineat difpen[atio in irregulari-

(j qo

ta4te.

vnpeig

Omicidium , à cede hominis didum, eft

xoftspermtnt

violenta hominis ab hormine fa&ta exani-

vfae, atl

H

matio , feu occifio.

In Rubrica dividi-

atl t

;

"

"

turin Voluntarium & Cafuale: perillud videtur

P a

Atf

"t

T

T^

Compilator intelligere doló vel culpá fa&um:

x:x(

A

per iftud veró prater intentionem fa&ctum , con-

N NNNCS

fequenter fine culpa , vel dolo.

Voluntarium

DT

poteft effe directé, quando nempe per fe & imme-

tl at

diate intenditur occifio, ut fi venenum parrigas ad

tj v

occidendum,vel aliquem fclopó petas, vel feemina

s CA

fumat pharmacum, ut feetum anima rationali jam

od s

"

n

informatum énecet; & indirecté, quando volun-

u p v !

At

tárié ponis caufam per fe connexam, ex qua fecu-

ï;!upug tl if

turam facilé, vel moraliter occifionem fecuturam

cr.eg !

N Va l

prevides, licét per fe non intendas & formaliter,

E WVt

1

ut fi intendas aliquem graviter vulnerare,graviter

percutias mulierem pregnantem , in aquas pro-

;(

félis

ET

lapfum non juves, cum facile poffes,

Si accedat

Pt

fpecialis malitia quoad perfonam occifam , vel

las

N b

modum occidendi , yocant qualz'jimmm, ut fi oc-

4j

n (

cidas

]

1

De Homicidio Voluntário; &c. 60

! li

l

cidas perfonam facram, faerilegium, fi per vene-

Atj

num cam porre&tum, Veneficium , fi pev infidias,

Infidiofum , i füb fpecie amicitie, Proditorium, fi

per condu&um pretió, A ffaffinium, fi fpolii causá,

boma/

Mj

Latrocinium. appellatur.

S1 talis circumftantia

i u M.

non accedit , nuncupatur f/mplex homicidium,

od Tj

Si ex deliberatione occifionem praecedente ali-

!

quo temporis intervalló, Deliberatum vel Prame-

W Wi UE

ditatutn dicitur, quod aliqui ad fimplex , alii ad

l L WM ïif:

qualificatum referunt,

Legiftz dividunt in ne-

ceffarium , dolofum, culpofum, & cafuale

ANe-

j

Wa

ceffarium eft , quod vel authoritate publica fit,

nempe à Magiftratu mortem inferente fceleratis,

l

ddr, «

aut hoftes perimentein bellojufto: velexprivatá

lonae b t

neceffitate, ut fi aliter vitam, membra, aut res

Tf Mb d

tuas vel alterius nequeas defendere contra inju-

w

d vt

ftum aggrefferem, nifi occidendo. Dolofum, quod

i m qli fl

fit doló maló, feu ex prava intentione, dire&ta vel

indire&ta, occidendi. Cwipofum , feu ex volunta«

xfv n t t

rio & cafuali mixtum, quod quidem pravam occí»

d. Vi

N

h

"ii

dendi intentionem non includit, bene tamen cul-

Ts d

l rounpuns ii

pam, majorem vel minorem, fi nempe quid fa-

cias, ex quo previdifti vel previdere potuifti, alte-

TU y ltl

rum poffe occidi, & tamen, ut id caveatur, debi-

g .mr'W'J

iam diligentiam non asdhibuifli, ut fi explodas

ao

fclopum in loco, ubi frequens folet effe populus,

()J T d

finegligenter cures egrum &c. quod quidam vo-

»W m

cant indireClé voluntarium

vel fi des operam

] I*KW & *m

rei illicite aut prohibitte, ex qua preter tuam ia-

jitt W qm

tentionem fequitur occifio , ut fi feeminam prg«

qllii

i

1ant€m !

gnantem leviter percutias, ex quo poftea per ac«

Sf'

i

cidens fequitur abortus,

Cafuale demum, quod

[f wa mx

doló & culpa oragi vacat, & fortuito contingit,

ut

qMW "M

;1:

Hgmiddiov

6o6 LIB. V. TITULUS XII.

gfoove dl,:

K

ut fi veustor in abdito nemore emittat globum ín

atl

jf

beftiam, & hominem, quem ibi latere vel inter-

currere ignorávit, interficiat.

;ïnht 16 u!

l

Dico 1. Licitum & juftum eft omne hoinicí-

j

t

|

quod&

dium AecefJarium., nempe 1. fi legitimus Magi-

s

D

l

(

ftratus férvato Juris ordiue fceleratos adjudicat

p

2. 81

4*

r

pfäfe

morti, & perminiftros Juftitiz exequitur,

milites in bello jufto, offenfivo vel defenfivo, ho-

s mls 'l

ftes, & nocentes vel in armis ftantes occídunt. A

:,mm-ar:do,'::uïï:

Siquis ad defenfionem vits& proprie aut alienz;

d v

velmembrorum, occíidit injuftum aggreffórem fer«

W QU &Sf, ! & Q1

vato moderamiae inculpatz tutelg. 4. Velad de:

I

ii qn t

fenfionem rerum füarum aut proximi , a&tu pof«

feffarum, magni momenti, $. Vel fi fernina ad

vntci Ifertoda. ]

defenfionem füg pudiciti& occidit procüm , (i

ade (aiimg

Wil

M

nimirum aliter defendere nequeat nifi occidendó,

uT

)

J

6. Licitum denique & absque peccato, nec nifi

i

&f adL a

materialiter injuftum, eft homicidium meré C4-

i n t v

fuale , àut quod contingit à deftitutis ufü rationie,

1 t d w

Pars 1. claret ex S. Scriptura, aue Exodi 22. v,

t füpit, VY

4$. jubet etiam : maleficus non. patieris vivere.

p i

h dl

n

hnl«-D,

Ex variis Legibus Civilibus, & ex Jure Canonico

t t

!

M

[

Tl

Can. 44. catf. 2 3.q. $. & exratione, quiabonum

It il d

Reipublicg exigit, ut membrá perniciola tollantut

X m Qrede

e medio,

Pars 2. ex S, Scripturz exernplis, con-

Aittd rrem ltng

ftanti Fidelium ufü, & ex ratione; quia, ubi bel.

ïiïïf",itl':d

Hf

lum eft juftum & licitum, jufta quoque & licita

i

At

/

i

[

[

LU

eífe debent media, & occifiones lioftium , modóà

A

Tf r j

g

parcatur innocentibus, nempe infantibus, pueris,

t

N

D Iu

Clericis, Religiofis, & iis, qui arma vel nunquam

detn

L

lU

fumpferunt, vel devi&i jam depofuerunt. Pars *X

Ti &W

ex €o, quód omnia Jura , Naturale, Divinum, &

EW.

V

J

Hamanum, concedant vim vi repellere, & fe de:

&j

fendere,

H

N

Qs

De Homicidio Voluntario, &c. 607

Ufttnt

li

(

A

fendere, defenfione etiam occifiva, ubi alia non

lil

N

I WF

fuppetit. /. 2. ff. de $. & 3. L2.feqq. C. ad. L. Cor-

nel. de Sicar. Conflit. Cavol. art. 140. & 150.

WT d

ü CZ'*E

1 9. . fin. b. t. 6 6. de [ent.excom.in 6.. Cenfetur

u

uY j

auter fervari ( quod & in fequentibus affertionis

J IN

li

ineinbris atténdi dcbet) moderamen imculpata tue

lg Ezequ; T :

fi

Ilv

iela , fi pre&ceffit invafio, & quidem injuft

T'IVOV

tf

QU

i

alius evadendi modus non füppetat, v. g. fugan-

lt dntanr,

A "3

do, exarmando , humifternendo, mutilando ag-

0 M s

grefforem, vel fugiendo: fi defenfio occifiva fiat

*3 g Vif

in continenti , & not primüm poftquam aggreffor

262 LTl

jam fugit, vel deftitit&c. tuac enim effet potiüs

t r

[);[«

vindicta, quàm defenfio, vel propulfatio injurie,

j

W

Id

LE

Va

áut necis inferende

Notant tamen DD. neceffe

!

!wup

non effe ( imó tieque confültum) exfpectare pri-

Ál cendi

inuii i&tum, vel paritate armorum uti,

Pars 4

p ptat, o« 1

ex c.6.cit. l.9. ff. d L. Cornel de Sicar. & vatione,

o m (

Qquia res & bona fortung ad vitàm bene duceu-

dam funt maximé neceffaria, vocantürque al.

AR QU

ter. fanguis, & vita hominis.

Confirmáturj

Jhäxaæi'hl

quia licitum eft bellum, etiam offenfivum, ad res

H 0 M A

u

fortunze coufervandas & recuperandas, in quo

L))

ï

müultos occidi neceffe eft: ergo à fortiori licebit

ernta

Unde licet fa«

gmk !

YUA

Occidere uriium ex eadem caufa.

d :

2

Mij

$0

m

ptorem vel furem bonorum, fi cum iis nondum

,X

u

Tf

pervénit ad locümi tutum, & fpes recüperandi per

viam Juris aut aliam non apparet, petere fclopeto,

g, i Q

GL(VEWHl

Mi

licet inde cutn. contingat occidi ? aut res rape-

Ms toft

1

re molientem perimere , fi aliter confervari ne-

;mnei

m

Á

l

W

queant. Pars &. defenditurà plerisque, eó quàd

um

"ii

T iï:m

Fal

pudicitia & virginitas non fit minus, imó majus

ng

pO

)

fit bonum, quàm bona fortung, & hic thefaurus

Dj

N us

non ita fit reparabilis, ac bonaforwneg. Pars 6

ex

gom

ehc,f)

f (j

n d

LIB. V. TITULUS Xil

608

yelttt n

ex l. . C.eod, c. 9. 1 3. feqq. Clem. fi furiofus un. b.t.

" ii

Ratio, quia, ubi nec dolus nec culpa eft, vel ufus

rauonfm jj

rationis non datur, peccatum nonu eft

fudenïf p

Objic. Y. Fama & vita pari paffu ambulant,

Cæte rit o

imó fama & honor praferüntur vitze à multis,

deedunnato j

arg. l, 8. f. 2. ff. quod met. cauf. fed ad confer:

irfmendd

l

Qnore

vandam famam vel honotem non eft licita oc.

fwl.e EQ f nd C

cifio: ergo nec àd confervandam vitam. Mi

gt fïl() enrdd ith

conftat ex propafitione ab Innoc. XI. damnata,

g, nf t

hujus tenoris: Fas e]f viro honorato occídere in-

Qc.

&WMO(E mO».l) 0;

va[ovem , qui uititur calumniam inferve.

cifio aggrefforis in vita, bonis fortung , & pudi:

pb

citia, eft vindicle fpecies : ergo non eft licita,

(get, n Ms

1 efe ho

3. Lex & ordo charitatis exigit , ut bonis for-

Itb ng ln

ung praferatur vita proximi : ergo propter de:

fenfionem rerum noftrarum non licet occidere

atáonem ;

furem vel raptorem , prafertim cüm tales fintin

, Notc Vaf

flatu peccati gravis, & manifefto zternz falutis

i n hf

periculo obj:cmntur. 4. In c. 2. h. t. folüm excu-

AOYOQNN T

fatur

qui fe fuáque liberando occidit alium :

A Xhm.h

ergo , qui f& tantum, & non fimul fe defeudit

0. Y.,14, )

occidendo, non agit licite

$. Idem Irnoc.

Lt f hn

XI. damnavit hanc propofitionem : — Ztegalariter

WJ w)m"hu"k *m

"n

eccídere pojJum furem propter con[ervationem unius

fs r (

aurei: ergo propter res cemporales occidere faé

g IMUW'E[M

non eft.

In €. 10. D. t. dicitur, quoniam expé-

IIO&QM Inyti

diebat potilis pofF tunicam relinquere pallium , d

IlïIl] n ? (

llll

verum fuflinere jatiuram , quàm occidere ad res

WE mn Ll m

Pfrea r

viles & iranfitovias con[ervandas.

Wad Is

n

Q le

Pari paffu ambulant &c. quoad eftimabilitetem,

Á

AR tq

La lh

tlf

Tranf. a. quoad coufervationem NV. ma. Vi-

mdïh

4j

be«

ta femel amiffa nullo modo reparahilis eft,

U lmmm L [

"^

!f

ne tamea fama & honer, pro quorum repa:

M* r

rauone

hi

'un

tl

z

'US XH»

De Homicidio Voluntario, &c. 609

Lem.üf

wj T

rsütione exítant remedia ]urxs.

Imó fzepe repa-

p

V t

W

il

li

rantur per vitam diu inculpaté aCtam, vel patien-

abor

tem tolerationem injurig , vel non auferuntur

d.l

lL

A ]

Qu

apüd prudentes propter improbitatem calumnia-

UIlt.l m a mU][II

toris.. Ceterüm propofitio damnata loquitur tau-

d f

ï Qwürffi

tüm de calumniatore, adeóque de aggreffore ver-

T u ts

Md

baliin fama velhonore: quareibi non prohibetur

t vig li,

fe defendere defenfione occifiva contra injuriam

Imci i "

& aggreffionem realem, ut fiquis tibi impingat ala-

du

W.x !

d

l

pam,; aut fufle percuuat vel percutere artentet

14 ,W

M

ignominiose, modó obferves moderamen iucul-

n fotug, &

pate tutelg, & talis perfona fis, cui probrofum eft

Et tali lici-

n d

fugere, v. g. Nobilis, Militaris &c.

ttji, u f

tum effe honorem, quem aliter confervare non

g de

poteft, v. g. folüm repercutiendo, humifternendo

10 Lt od

&c. per occifionem tueri, docent Abb. Covarruv.

v imdesntt

Coninck, Bonac. Wieftoner, Leuren. alii, contrà

f m Gu

Barbof. Grotium, Puffendorff. eó quód vita, &

(s od

fama vel honor, aliter non confervabilis, pari paffu

ambulent.

u |

Id quoque colligi poteft ex Cozffit.

Carol. V. art. 140.

Ad 2. Eft vindicie fpecies j

k om m

fi non fervetur moderarmen inculpate tutele, vel

M

At

3 f J n

injurià jam tranfiit, aut aggreffor jam fugit. C.4nt»

]0('.wnm MM "

fecus, IN ant. G conf... Ad 3. Lex charitatis non

"I

J

«Cm(llff dU

exigit, ut alterius vitam praferamus noftris rebus,

l

gMN

fiisultro & ex füa improbitate fe conjicitin vitee,

'

"o n

Jd

fr

,r

veletiam gterng falutis periculum, quod facit res

TU

WM Plhr

/

alienas furart aut rapere attentans. Certe fi tales

j

«m T

predones aut fures absque periculo vite poffent

Ws

qlwl

sliena invadere, eorum licentia modum & finem

ngmbï J

gl

non effet habitura, non fine ingenti Reipublicae

o

1]

detrimento, | Ad 4. Senfus eft, quàd liceat Ó'

ll

fes & fua , aut [e vel fua , per mortem invadentis

l Igp*[!

UA

(l

Dars 1.

Q.q

libe«

Ü

l(v]l

610

LIB. V. TITULUS XII

yin o

m.aunüwüom

liberare; aliàs fequeretur, quód neque occíidi pof-

folum p

fit, qui fe tantüm, & non fz4, aggreditur, feu foli

perfong vim facit.

Dein qui fua defendit, de-

j

s o

fendit & fe, quia bona refpiciunt commodum per-

dpos d ii &

«ttol (uitrà Ti £j

fonte, eíque funtaccefforia. Ad $. Non dicimus,

gt sifucredt

quód regulariter propter con[ervationem unius au-

mv t

vei liceat occifio, fed ad defenfionem verum magns

f eumintt

sionenti, quie refpeCtu magis vel minüs habentis

ii bonicdtmi

jemy

ïmh U

non eft eadem femper quantitas, fed refpeQu pau-

s uf

péris poteft fufficere unus aureus, vel adhuc mi-

M, 'E'

nus, refpe&tu divitis autem nec tres vel quatuor

t».ex titte qi

aut adhuc plures.

Id obfervant DD. quód no-

mmd vtf

Mil

tabiliter major quantitas requiratur ad licentiam

pofequaw lat

defenfionis occifive , quàm aliàs ad conftituen-

tagut, t

dum peccatum mortale, fi res aliena auferatur,

Ro r etimo

Ad 6. lIbinon fuit obfervatum moderamen ircul.

Nité ii p

pate tutele , dum fures à

duobus Monachis jam

"l

s

Wi

u

"t

erant capti & vin&i , ac, poftquam unus abierat

pl

rem Abbati manifeflaturus, alter fine neceffitate

vin&tos occiderat.

MU uetes

