firmato vite vocis Oraculó à Gregor. XIII, 19.

Martüi anno rI584. indulfit Prepofito Generali

hm tf

V f

Soc. JESU vel per fe vel per alios quoscunque

E Cnäpe

Al

à cafibus harefis, & aliis contra Fidem, & con-

Ms (

fequentibus cenfuris quibuscunque, etiam ortis ex

)

h

le&ione librorum hareticorum , abfolutionem ;

Ti

wl*]

que facultas communicatur Provincialibus cum

PBQU«

poteftate communicaudi aliis. Compend Privil.

RL dl

Societ. V. Abfolutio $. 7. 8. 10. 11.. Sic Car-

W[ W rhh

melitis difcalceastis tefte Gobat. tr. 7. Thbeol

T t bl

Experim. n. 628. ampliffima poteftas abfolvendi

^s ) T

ab herefi à Clemente VIIL. data eft pro Gallia,

(e EU'I W H unn

Flandria, Germania, Polonia

Dein in Germa-

(7/ U Jul, CO

nia paffim & quoiidie Religiofi, Mendicantes fal-

DP

tem, recurrentes ad fe in herefi natos convertunt,

o dhuc ed n

& ab hzrefi abfolvunt, quin Romaz petant licen-

i, t Deletat

tiam, velillic reclametur

Siqui petant, potiüs ex

ye ptdatem d

fuperabundanti & ad meliüs effe, quàm ex neceffi-

m Vententia

tate cenfendi funt petere

Adeóque pro hac re-

R N

fponfione ftat quoque Praxis

Unde in Germania

apeno od

non procedit propofitio ab Alex. VII. damnata

mWEM ii

hujus tenoris: - Pralati Regulares po[funt in foro

u

[

u

confcientig, quoscunque faculares ab Imref occulta

u

mlens JH prb*ü

Ab[olvere. Quinimó

W. 3. Non eft improbabile , quod hærefis in

yii x gtl Go

noftra Germania non fit cafus refervatus quoad

lr ) F W

"I

natos & educatos ab hezreticis.

Probatur r.

JP

QWW i, u

j

quia in his partibus frequenüffima eít hzrefs :

docetw"f"'m"'

fed cafus frequentiffimos refervari non expedit,

" Nücndxc

imó non confuevit, eó quód ex una parte detur

perpetua neceffitas abfolvendi, uiiin Germania

pollüü» TU

hareticos quotidie ad Ecclefiam revertentes, ex

0.

(;]c J .US

'!

altera veró detur nimia difficultas femper & to-

(l

oüül

Pars 1.

Qo

tics

j

573

LIP. V. TITULUS VII.

p

tiés recurrendi ad Superiorem, maximé Romarr;

,;azcmes !

J

uti DD. communiter advertunt, & ideo Laym. in

g pl

Concluf. Canon. de $uvisdidk. c. 4. n.7 3. Wagnue-

gis o ii

reck iu Exegeft l. 1. tit. 28 . inc. licet in . Nota V.

T

Gobat. tr. 7.cit. 2. 37 1. in Appendice. & reliqui

s fnt eccl

communiter tradunt , Cafus Papales ob nimiam

j I "

frequentiam, vel impedimentum adeundi Papam,

fieri Epifcopales, Et ex hoc capite Epifcopi paf-

a n p

gt gt

fim difpepfant, imo & Parochi, in jejuniis, & ob-

gt us

fervatione feftorum, eó quód Papa prafumatur in

cafibus tam frequentibus nolle onus imponere

r AC

femper recurrendi ad fe.

Notentur quoque ad

ul m qi

At Ut t

rem prafentem verba P. La Croix, quamvis ipfe

videatur tenere oppofitum, qui /. VZ. p.2. 1. 1620.

tmallos er (

ficait: Laym. Perliu. Gobat , C alii docent , Nos

89 molt d (

tiet

(Jetuitas) & NB. quoscunque approbatos in Ger-

|

/;vh

"

M

( i

mania ab[olvere ab bavefi, & lectione librorum pro-

bibitorum, poffe s quia binc non eft facilis, imà ple-

* A Cs

vumque e[t. moraliter impo[Jibilis acceffus ad. Pa-

"t n

BN

pam Cc. Neque ideo eft obligatio [cribendi Ro-

mam rc. Prob. 2. quia in Germania hzrerici funt

:fxm"ïüümïuo.

tolerati, etiam in tantum, utreverfi nonindigeant

Q s v

abfolutione pro foro externo, adeóque cenfeatur

H Mi

excommunicatio pro foro externo effe fublata ge-

U Éd

neraliter: eáautem pro foro externo füblatá cef-

INggyt

fat & refervatio pro foro interno , ut obfervant

;f:u!m U

Lj /mp

Farinac. Palao, Pirhing, Wagnereck /oc. cit. Reif-

IT

LU.

fenftuel P. t. 1. 369. Galii. Huc facit, quodDD.

waeB.m

Germani paffim, & cum iisLa Croix de legib. L. 1.

Wlme "

g. 6 37. dicat. certum videri, Bullam Cana quoad

QDf

"

! "u duf

aliqua non obligare, vel (altem non cum illo rigore,

"Itf

& quoad poenas C cur non & quoad refervatio-

[

f( [M/[

eceptam

*f

nem, cüm fit pænalis..?) non tam rigide r

fuk //

4;(/

t

effe.

W

De Hzzreticis.

579

Pc!'ne R()I "

effe.

Prob. 3. Hzretici in Germania ad Fidem

revertentes plerumque priüs fuerunt materiales,

! Mi Wägug

)

faltem non publiceé conftat, fuiffe formales: fed

lil

L]

Ldwy

materiales nec indigent abfolutione , formales

M

veró, de quibus, quód tales fint, publicé non con-

DT din

ftat, funt occuli, & fic refervationi Papali non

n

d

E AN

fubjacent.

Imó re&é dicitur, partem minorem,

i

[t h

quam meó judició faciunt formales heretici in

d)

Germania, regulandam effe juxta majorem, quam

!

n

u

faciunt materiales, cenfure & refervationi Papali

)ï

15 UR

non obnoxii. Addidi tamen in Refponfione, quoad

VOl WE

n4tos &c. cum quibus, tanquam culpá ab initio

W li

VATA I

D u I

lf

vacuis, utique mitiüs agendum, quàm cum illis,

RUA

lat

qui malitiose ex Catholicis labuntur in herefin;

dnt, N

hos ego nolim à cenfuris & refervatione immu-

nes habere.

pmbato TU

.mvehbïoïum "

Oljic. Contra primam Refponfionem r. Gre-

d

r

gor. XIII. & Clemens VIII. tefte Genuenfi decla-

&HM

d

rárupt, per Bullam Conz revocatam effe potefta-

:

tem ab herefi occulta abfolvendi , Epifcopis con-

ligo mibnda

Germma at

ceffam à Tridentino. Imó Alex. VII. anno 1665.

vrreretico

profcripfit hanc propofitionem : Sententia a[fe-

T

rens, Bullam Cena folum probibere ab(olutionem

bare[is, & aliorum criminum, quando publica funt,

et gff C(U lt

lt

G id non derogave facultati Tridentini, in qua de

TM

f

occultis criminibus fermo eft , ano 1629. die 18

g, u od

l

julii in Confiforio $. Congreg. Em. Card. vifa &

lznereckloc i

tolerata efl.. 2. idem declararunt Cardinales Tri-

acfict! uoa

dentini Interpretes tefte Fagn. & Vinc. Petra.

3.

f C Z'b

T

4

Contra Refponfionem 2. Idem Alex. VII. damna-

l Büw

(

m(

m

vit hanc propofitionem : Pralati Regulares po[Junt

in foro con[cientia quoscunque faculares ab barefi

if

d quoad :

4

occulta abfolyere, — . ad 1. Declaratio Gtegorii

j

XIII

Qo 23

ld

580

LIB. V. TITULUS VII

d Rehülün-

XIII. & Clem.VIII. meritó trahitur in duplum,tum

alïa bOU&

quia in re tanti momenti oportuiffet edere Bul-

lam, dequatamen nonconfítat : tum quia etiam

& velbærefn

poít di&os Pontifices non pauci docuerunt no-

nine m

h[lïlïuma & qh]

firam fententiam nemine reclamante, Propofitio

M Cent *

illa ab Alex. VII. videtur effe damnata propter

Cabolc p

ultima verba, quafi propofitio fuiffet approbata à

Confiftorio Cardin. ut putat Moya in qq. feledt. tr.

gl t

3. q. $. . $. dein ex hac obje&tione plus non in-

f u A vmon

ferretur, quàm quód Tridentinum loquatur de bz-

n D a

refi occulta, & Bulla Cenzloquatur de harefi ;5

] CXWU) Tmm

genere, & fic nihil probare noftrum argumentum

ef at

u

exhoc capite petitum: interim tamen falva ma-

tm, & p

nere poffunt alia argumenta.

Ad 2. Declara-

tllerdan at

tiones Cardinalium non habent vim, nifi appro-

vttileny non det

bate fint ab aliquo Pontifice, & producantur in

(OM'/M

forma authentica: fed de neutro conftat.

Ad 3

[ Ya

( quod etiam ad priora duo applicari poteft, & be-

Gf.w'i N

ne notetur) licét id univerfaliter verum fit, & ad-

J N

mittendum in locis, ubi herefis non eft adeó fre-

hat l

quens, & ubi fpecialia non habentur privilegia,

I nf

nec pugnant rationes alie

in Germania tamen

V d D

on ftringit, prefertim de natis in haerefi, tolera-

115 Ldrenin

tis, plerumque materialibus , ac frequentiffime ad

"r rrfos

Fidem revertentibus, uti probant noftra funda-

" forr nenda:

menta, maximé pro tertia Refponfione allata, ,

Longé aliter namque difcurrendum eft de hæleu-

IT CO

cis iu Germania, quàm in Italia, Hifpania &e.

ubi vel nulli funt, vel faltem non tolerantur, nec

WBLM[

"A

naícuntur, fed malitiose fiunt.

J

WUHW

Dico 2. . Legere fcienter & fine licentia in ma-

"Is i

b

qüoad hO![w

teria notabili, ex quocunque fine eiiam honefto,

OW [

]

BU

hbros ha&reticorum, feu ab hereticis fcriptos tra«

Utj

MT

Gantes

)

00-

A

De Hxreticis.

Or

litrst

Plum

&antes de Religione, v. g. de Ecclefia, Myfteriis

P Lh W Cdefe B

fidei, SanGQis, bonis operibus, peccatis, Theo-

lt "i

logia &c. vel herefim continentes, imó tales li-

Fs

(lngy T

bros retinere , imprimere, defendere , graviter

* O

eft prohibitum, & quidem füb excommunicatione

N

per Bullam Cenz refervata Pontifici. Itain thefi

li li

[ f""p m

DD. Catholici plerique omnes propter c. 4. P.t.

m TU

Concil. ConfLant. f. $. Concil. Lateran. fub. Leone

b]QCtIO H* UWL

X. feff. 10 . & variorum Poutificum ConfHitutiones,

vv m qm d h

maxime Bullam Cana ca[u 1. Contonant l. 3. $j

RIOU i d od

1. C. de Sum. Tvinit. 1.6.8.€7. 16. C. b.t. Ratio

fenofrtm n TOU

eft duplex,vempe deteítatio AuGtorum hzretico-

ntenm n p m

ium, & periculum perverftonis, quod faltem ge-

& d D

neraliter dari prefümitur, licet in particulari cafu

d a, g

peraccidens non detur.

Et ubi datur periculum

, & vt

hoc, non folüm Jus Pofitivum Humanum, fed

vocat,

etiam Divinum & Naturale prohibet.

Excipe

ldul

pro noftra Germauia libros Philofophicos, Medi-

A n d

cos,]uudxcos Politicos, & plerofque Hiftoricos,

us edtd

licet hireticos habeantau&tores, & hiacindé hz-

gconbibenr

refim infperganr, non tamen ex profeffo tradant,

qie: n r

uec dedità operá, (uti tamen Sleidanus, Münfte-

de '1311 «1b üt

rus, & Aventinus, Hiftorici facmnt) in contem-

ptum & vilipenfionem Religionis Catholice , &

T mrequennl

hzrefis commendationem , fuos vulgent libros;

yi t n m

hos enim libros Hzreticorum, incidenter folüm

i K

infperfam herefim continentes vel non compre-

f( um ndüme "

hendit Bulla Cenz, ut exiftimat Reiffenfiuel P. t.

Tb

a

1

il

11. 5 1. feqq. vel confuetudo communiterreceptain

L

Germania permittit, & declarat, Bullam Conze

T

T

frelie

quoad hos libros inibi non effe receptam,ut pro-

gf&

Wi

u^

babiliüs cenfet Laym. & alii plerique Germani ,

p

TU

qui poft ipfum fcripferunt, Et plané fine fcrupulo

"i

j

L

hr

i

Oo3

legi

D

582

LIB. V, TITULUS VII

l æ[e

; s

legi & retineri hos libros,notoria Praxis oftendit:

W

À fortiori hoc procedit de le&ione & retentione

"

M

tf

librorum ab Hareticis editorum, qui nec de Reli-

o

n

yefili

gione ex profeffo traCtant, nec herefim ullam ha-

bent infperfam , licét aliàs à Pio IV. le&io horum

Mewm

q od

librorum fit prohibita fub excommunicatione re-

ann: U

fervata

Ceterüm etfi Hifloricos hereticorum

i en H

libros legere de Jure Ecclefiaftico prohibitum in

de m

Germania non cenfeam, hi tamen prg cgteris pof.

inniqun

funt effe noxii incautis, ac imperitis, maxime Ju-

ventuti

cujus manibus eos omnes, fi poffem,

)u m

i r

erperem, eó quód nunquam foleant fcribere hi-

Md mge"w'"

ftoriam veram, ac plerumque falía, & ordinarie in

Pape, Statüs Ecclefiaftici, Conciliorum &c. vili-

a r us M

penfionem vel contemptum cedentia falsó addu-

Nb m rdet,

m

cere, probrofa immifcere , laudabilia diffimulare ,

hn n

4:, lm (ienz

Catholicorum do&trinam & ritus ludicre ac per

ht

fannas proponere ; curiofa econtra immifcere ad

TW

pelliciendum Le&orem, ac de fuis tum rebus tum

Ws v

perfonis plaufibiliter loqui &c, ut inter alios facit

It t m

tam notus quàm mendax Hübnerus, qui liberrime

TAR

dicit, quod vult, & nihil omuino probat, peftilens:

la G arnís

& fallaciffimus pfeudo-Hiftaricus.

Et hujufmodx

Sl.g Tetr n

Df

Hiftoricos legere multis vetat Jus Naturale, ut

pridem advertit DoGiffimus Becanus,

r C i

Oljic. 1. Licitum eftlegere libros Paganorum

£tl r

& Judeorum etiam de Religione tra&antes ; item

IhlllM[ Ve[

libros Origenis & Tertulliani, qui fuerunt here-

PM qudl Pmm h

tici: ergo & aliorum Hareticorum libros, etiam

&10"(" n

de Religione tra&lantes,

2.Si hos libros legere,

i

*

n

& retinere non licet füb pena excommunicatio-

B. d

"

nis, plurimi viri, ceteroquin doCti & probi, in

Effänu;

locis, ubi Haretici vivunt immixti Catholicis, &

:9&']1)

l,

W

QImn«

h)

'T

w

De Hzzreticis,

$33

tb l

d Em

N

omnia fcatent libris Hareticorum , utl ÀAugufte

Qw

At

Vindelicorum &c. erunt excommunicati ; quia

lm,q

At

J

'ü

paffim legunt per modum Novellarum tra&atus

!

chænümllamh

z:

Controverfiflicos ac de Religione tra&tantes, ab

iU

Hareticis editos, & vix ibi domus vél bibliotheca

temmuä.m'mere-

reperitur, in dua non fint & retineantur libri Hz-

reticorum : fed hoc durum eft dicere, & incre-

oïicos r

Ütoydies

dibile: ergo.

W. ad I. Prohibitio Ecclefiz de

nec ad li-

Ti

libris Paganorum &c. nulla exftat ,

"u

bros antiquorum Hzreticorum, quorum errores

Motrhs if

jam funt extin&i, & ideo periculum ind? legenti-

t ln (

bus non imminere prefumitur,fe extendit.

Ubi

if r

:3men legentibus immineret periculum perverfi-

Vontlomt i

onis, vetat Jus Naturale. Ad 2. Hzc obje&tio tam

sl ls

yalida mihi videtur, ut plané cum Laym. exifti-

mem, Bullam Cenz non ubique in noftra Ger-

hbl dfimne,

maniain omni rigore receptam effe, nec ubique

i ht aC

ao

obfervantiam ejus in toto rigore, & quoad paenas,

p s um bt

urgeri à Summo Pontifice, qui prudenter prafu-

mitur confentire in non obfervantiam , ubi con-

r d

jvaria confuetudo nimiiim quantüm invaluit, & ta-

ibums il

les fünt circumftantig, in quibus obfervantia rigi-

nim p t

da urgeretur fine frnQu, imó cum animarum gra-

forcu Ethujufm:ï

viori detrimento.

Proin ficubi propter Hzre-

gt X

ticos Catholicis immixtos ( aliter cenfeo de no-

us

ftra Bavaria, & locis, ex toto Catholicis) paffim

vtl Pugamr

retineri foleant (vel etiam legi, ad quod tamen

ä

x tra&ames:uf::

plüs requiri putem ) libri haretici,, retentionem

j, QU fueri

W

( vel le&ionem quoque ) à Bulla Conz, utpote

jcortrm j

bo,E(ä

ufü non recepta quoad hoc, non prohiberi exifti-

,b jieit

mo. Id quod indicavit vel fuppofuit laudatus

(Em W

commun:äï"

Becanus to. 2. tr. 1. de fide c. 15. q. $0. 1. 5. &

1:

T gist m

!

Ludoy. Engel in AManuali p. 3. c. 2. de Panit. in

C«-

i mthoï

Qo4

lJ

584

LIB N- HTDPUS-VI,

m Wi

Catal. Excomt. — Quidquid in oppofitum difpu-

tet fuse P. Reiffenftuel b. 2 n. 7 9. ufque ad n. 9 3.

ngrevoü

cujus argumenta ex generalibus principiis, quz

Vfpbtoh l

tradidi ad titz. de Conflit. & Confuet. haud diffi-

qui r

culter folvi poffe exiftimo.

Hic tamen prazclarus

j

Au&or pauló póft fuum rigorem temperat non-

) do&:ï.:em,ï |

montrard í

nihil, dum Monafteriis Religioforum permitut

absque fpeciali licentia retegtionem librorum ha-

lr

difi: gl

reticorum, etiam de Religione tractantium , imó

mrn Teetu

etiam ab harefiarchis editorum,in loco feparato

& claufo , ex ratione, quód vel Religiofi habeant

t amute

privilegium, vel quàd fere in quovis Monafterio

perepsu t

inlocis hzrefi infe&is, obtineant vel obtenumi

Quj g

probabiliter fint unus vel plures à Sede Apoftolica

dfb lantm r

)

mediate vel immedia:e licentiam legendi tales li-

m

l

CUT ,

t

|

bros, in ordine ad meliüs confutandos Hareticos,

I ]

hp a

A I"

n

"m

aut alia de caufa, qua licentia fruftra daretur, fi

hujufmodi libros affervare non liceret.

HUR

J

Qugres an przter libros hereticos etiam alii

ii

!

i "

fint prohibiti? g.funt, & quidem in Indire libro-

i, a

Tum probibitorum , quem Pius IV.juxta decrerum

hi Gd

Concilii Trident. primitus curavit confici, poftea,

Tiltem

IN

M J

veró alii Pontifices, nominatim Sixtus V. & Cle-

TA0,004 (on

imens VIIT. continuárunt, maxime Alex. VII. cui

Trhyi $6 c

etiam pofteriores ufque ad hodiernum diem fo-

lent novos apponere.

Libri hujus Indicis fünt in

!uxlioxlibus, ütg

j

Af

d v u

iriplici claffe.

In prima claffe cenfenzur, qui funt

prohibiti propter Au&tores hereticos, fi vel tra-

thn ü.ü.l Muf

Tf N

WW

ii

Gent deReligione, velex profeffo herefin con-

Ti (f [

i

üneant, Ad fecundam cla[fem pertinent, qui fünt

Ti d

M

Wl

prohibiti propter do&trinam , quam continent

W(C

"

"

non fanam, fufpe&am ,fcandalofam, bonis mori-

&t

f

bus aut fidei repugnantem, v.g, res magicas, fu-

ie

: æer—

0

e

M

l

De Hareticis.

$85

Q

Mtr

l

pexümofas :

obfcanas &c. quisquis fuerit Au-

) hi,

Gor

ly n

1

Quo revocant libros ]urxdxcos Medicos ,

UIIS, 1

:

Philofophicos, Politicos, Hiftoricos Hzretico-

( [

|

li

[

rum hinc indé hzerefim infpergentes, & non nifi

ts

Nthm

obiter probatam.

Ad tertiam claffem fpe&ant li-

V

M

bri, ob do&rinam, five Religioni five bonis mori-

lgOOI*MuM,

buscontrariam, damnati ,quorum tamen Au&o-

HM] M m n h

res latent,uec fatis funt cogniti, an fint Haretici,

m 3&

vel alii

qui libri fepius funt. peftilentiffimi &

IN

n

j

J

màximée inverecundi

Qui legunt libros przma

VéNdgi

1

cla[fis,incurrunt excommunicationem refervatam

Ts Morifes

A

lh

per fe juxta füperiüs dita: qui fecunda & tertia

IEW

( (wl

Mb

cla[[is, &i de Religione non tra&ent, nec ex pro-

KTH J.. pl

feffo herefim propínent , nullam excomrmunica-

! /f'vivr

iMl V

tionem incurrupt , fi tamen hzrefim ex profeffo

(!

i hæmm

tradant,legentes incurrunt excommunicationem

"

a dueuut,

non re(ervatam.

Sed , faltem quoad penam,

XAQ.

Index librorum prohibitorum quoad fecuadam &

veetons t

tetiamn claffem nou eft receptus in Germania. P

Engelsms.9

Pariter non eft receptus quoad illos

qui I

libros, qui Catholicos habent AuGbores, in hunc

n lLth

Id

Indicem relati propter unam velalteram doGri-

nam,quam conünent, nonfatis confonam cuim

J annS TOV

pgx. ala. Vi

Theologia, SS, Canonibus, Pontificum Confti-

b anrnum (iet

tuüonibus, aut quia in certa materia excedunt,

fcribendo vel gloffando fuper materia , de qua

ss d

non licet &c. ut funt v. g. ZManuale Regularium

jf r

Francifci Pellizarii, Privilegia Aegularium Bruno-

j bæ xf031 Ml

nis Chaffacini, Collectanea Auguitini Barbofz &c

p fCFU H

nam non obftante, quód tales libri reperiantur in

f/em en*"f"*u"

di&o Indice, paffim tamen tenentur & leguntur.

Reiffenftuel z. 1 19. apud quem plura vide de hoc

t

adalofm»bm

"t

Indice.

AL li^ nj

"

Qo j

Dico

N

596

LIB. V. TITULUS VII.

jtil yoftod

Dico 5. Quamvis Haretici formales fint omneg

j

g d

excommunicati , utl & eorum credentes &c. c. 7.

r

!

8.b.t. Bulla Cena,fi tamen nominatim non fint

^

;

j

1

^

" Jumiïä !

TA

denuntiati tanquam excommunicati, dicuntur fo-

[

|

Ü

lerati,ita ut cum ipfis commuaicareliceat. (Com-

j

4b d

j

munis poft Bullam d evitanda Martini V. non ta-

jxholicam,& ret:j

men in Divinis, & in crimine herefis, & in Matri-

i r

monio cum ipfis contrahendo, faltcm regulariter,

ass !

Item ubi eft periculum perverfionis, aut corkem-

ydi, v ]

ptüs Religionis Catholice ; quia id prohibet Jus

JE

wolros f

Naturale, ac Jus Divinvm, ha&reticum hominem

odl

devitari jubens,

Unde, cum hzrefis fit crimen

D Dl

Deo fummé injuriofum , animabus maximopere

dei priaim at

noxium, Reipublice turbativum, atque Hzretici

1p La t

à 55, Patribus Auguft, Chryfoft. &c , dicantur pe-

QUF TA

jores Paganis & *fudais fecundüm quid, diaboli

al Lt

progenies , organa Satbana , pefles & lues Fidei,

il at

fraudis propugnatores , Clibani impietatis, & gur-

aripds, du

gites omnium malorum , non licet per fe Catholi-

IT

cis eos in fua territoria recipere concefsó domici-

du n

]lió, vel etiam fug SeGe exercitió, aut receptos

tivin vtl

tolerare, cüm prater Jus Naturale & Divinum re-

OA

clamet etiam Humanum utrumque in c. g. (j. ffa-

titnLits m

tuimus. c. 13. . 2.l.2. $.. AMuthb. Si vero &* Autb.

Üftim i

Gaz.aros. C. b, t. nifi nempe neceffitas cogat, aut

majoris mali & Religionis detrimenti periculum,

genf ulb

ii

fi non recipiantur vel non tolereniur,aut nifi per

hym. hi M(h

v

pa&um vel contra&um aliunde validum ( valere

Ut p

"l

autem non poffunt , nifi ineantur ad evitandum

f w

H

«

majus periculum Religionis Catholice , aut ad

[

LT

ttty

!

lQ E)& ]ib

(e,

majus ejufdem bonum procurandum ) femel fint

Q

[

L

hll

W lj

recepti, & nova caufa jufta expellendi non füper-

^g

Aff 4

veniat; quia paCta , prafertim publica , adeóque

l

fides

/a,&(m

d

TM

De Hreticis,

97

foïmïlü fj

!t

[

fidus etiam hoftibus, infidelibus, adeóque & Hz-

[ MU

&(. ;

D

reticis femel data,fervari debent, fic exigente Fi-

'

Ü

Ti

l

Wt

delitate & Juftitia , Jure Gentium, & Scriptura S.

2. Reg. 2 1. y. 6. 7. Per hoc tamen non liberantur

mimeï:itz. (

Id

Haretici ab obligatione redeundi ad Ecclefiam

r

IN

[

Quid

Jeriy

a

!

Catholicam, & reftituendi eidem ablata.

«*"'-»'l?.ïl-

fentiendum de federe , quod Catholici ineunt

o fitur t

M

cum hgreticis, quo petunt abipfis auxilia tempo-

:

;

Qonis,e

um

re belli, vel ipfis promittunt, prafertim contra

qut d

m n

Catholicos, fuse , accurate, & ardenti zelo difcu-

hr

|

;

E

hO" M

f

üit P. Reiffenftuel à g, 1 57. ufque ad n. 22 5. b.t.

Lal

o

Itgs

21

[L t

Dico 4. Diíputare cum Hareticis de rebus Fi-

V n

dei, privatim aut publice, prohibitum eft Catho-

At tpeltni

licis Laicis, etiam do&is, de Jure Cauonico. &. 2.

WE damy.

f 1. b.t. in 6.. Clericis antem, qui fatis periti non

dit i, lii

funt, uti & Laicisimperitis,Jure Naturali, Ratio,

Vf C ls

quia Haretici, przfertim errorum Magifti, fzpe

imtiis d

funt verlipelles , dolofis argumentis & fübdolis

Y ye Gd

effugiis affueri , & exercitati, proin imperiti forte

yet r at

füuccumberepnt cum fcandalo, ac tum fuó tum au-

In Germania tamen, &i

recfo, t

dientium periculó.

locis , ubi Haretici degunt immixti Catholicis ,

r &Däwiau;m,l.

etiam Laicos, rerum Polemicarum peritos, quoad

ob 4 )

J

d ii

difputationem privatam non ftringit hac Juris hu-

ye ts p

mani prohibitio, vel nunquam recept? , velrur-

desimeatipericïk:

fus per confuetudinern abrogata. Sanch. Becan.

Laym. Pirh. Wieftner, Sannig. &c, fepe tamen

gl

difputare cum Hareticis non expedit ; vel enim

gl ln

funt formales, effrontes, & obfirmati in fua opi-

u d

nione, & preftat fequi confiliurn vel preceptum

$ Clih(]uæ ) u

S. Pauli , bareticum bominem poft unam C [ecun-

Nl'eme lj

u

n

T

dam correptionem devita. ad Tit, 3. vel funt mate-

eoid Q

viales , & £orte caufam habes timendi,ne in erro-

nea

um pllbüfüv 9:/

D.

588

LIB. V. TITULUS VII,

po.em |

j

nea fua SeCta perfeverent , etiam edo&li verita-

jlb

a

tem Cadholicam ; atque tunc abftineas , ne ex

[:

i quaf

eac

materialibus facias Hareticos formales.

Con-

Trit

;f?;nt,3 p

fultiüs & uriliüs longé ages, fi tales inftruas & do-

;"!os quit Wt

ceas modum eliciendi contritionem perfeGam,vi

l

!

Si veró fint

u «

cujus juftificari & falvari poterunt.

Iateriales, & fpes converfionis fit, vel formales,

jf yen

quidem & absque przefentium fcandalo pugnam

j war

evitare non poffis, avidé arripienda eft difputa-

qnroredin,

tio à fatis perito.

Sed

Pngatofm, i

&ai.s&infaihä&izz

1I

Quzres , quomodo difputandum cum Hzreti-

(l

cis? g. I. duplex eft modus cum ipfis difputan-

prolri tali

di , nimirum aggre//tve fuftinendo partes Argn-

sentantis, & defenfive , fattinendo partes Defen-

AtetmUm 001 )

dentis.

W. 2. meliüs facis, fi difputes defenfive,

afentim, (ana

quod femper poteris facere; nam Haretici fünt

telumgenumug

p

aggreffores confequenter Z1&fores adversüs Ca-

r t

&i

tholicos, in poffeffione veritstis & verge Chrifti

Ecclefie exiftentes , eósque arguunt defe&tionis,

AU

idololatrie, errorum in Fide, ac proin ipfi hzc

p g

obje&a probare tenentur, & argumentantis vices

qun o

fuflinere.

Si igitur defenfivé ve habeas, & citó

ent st

te velis expedire, ac omnia Adverfarii argamenta

trr m f

quafi in cunis fuffocare, & elidere,nega ipfi hec

gtia, D

quatuor, vel unum ex illis, I. quod detur aliqua

Qüttorerm

fcriptura,in qua contineatur Verbum Dei, 2. fi hoc

deüætarhoiiræ t

liberaliter velis transmittere, nega quód in his ip-

üt?tem M L

fis libris, quos Adverfarius habet pro Scriptura fa-

r (

cra,contineatur Verbum Dei, & fint vera Scrie

üxxld Cät

FIU [2 t

ptura facra, 3. quód verfio & editio Scripturz,

ET

t

quem allégat, fit incorrupta; nam Originale nul-

tht T

TU

IT

libi exftat , & produci nequit, 4. Si hzc omnuia

poüfhüre

Ttul

h Ü

velis gratuitó (non enim ;enc»ris: nec ipfe in fuis

fffu;q, f

«

prin-

y

V

l

De Hxreticis.

$89

m edü&

d*

principiis poterit infallibiliter probare , utpote

( Bbmnm

N

reje&tó Verbó DEI traditó, & auctoritate Eccle-

j fa[male

dÉ

fie, ex qua fola certó & infallibiliter probari bzc

| mül uT

l

poffunt) permirtere , tum nega , quód textus,

tlüflem ».f

u

n

J

TU

Y

quos contra te turmatim adducet, ut obruat, con-

W

u

f

fundat, vel terreat, habeant illum fenfum, quem

It fll,ï'v i

Adverfarius intendit.

Mis negatis impoffibile

lm Mud

ipfi erit vel unicum articulum, inter nos & ipfos

K

TA d h

controverfum, v. g. de Invocatione SanCtorum,

Purgatorio, Juftificatione , bonis operibus &c.

m

l

m

l

fatis & infallibiliter ( quod ad articulum Fidei ab-

Mi

folute neceffarium eft) probare, quia necdum

Tntol w n

probavit infallübiliter , & iu fuis principüs in

TRtO t -

eternum non probabit isfallibiliter & certó

at t

xiftentiam , canonem , verfionem incorruptam,

ner. Betetc

& fenfum genuinum S. Scripturg. Et fic certiffi-

p ltss

me triumphabis tanquam poffleffor veritatis Ca-

vt & vere Cont

tholicz.

s (k WOH

E. 3- Quódfi tam peritus tibi videaris, ut ag-

it, gt

nf

gre[five congredi poffis, & velis, non inftrue pu-

&mu Yentntir

5

gnam circa materias particulares, v. g. de Confet-

f.

121 K

TRU

fione auriculari, prefentia Chrifti in Euchariftia

extra ufum, & fine pane &c.. fed circa principia

a Mdre gt

generalia, Ecclefiam aut Judicem infallibilem

diirung if

controverfiarum : v. g. probando veritatem Ec-

, gvaddezurah

clefize Catholice ex notis verg Ecclefiz , aut fal-

1 5l bu DCL W

fitatem Se&e Lutherang aut Calvinianz :

ex

priore fequitur, omnes articulos, quos credit Ec-

be[poscp

f

clefia Catholica, etiam iu particulaii, effe veros,

" &i Y

cüm vera Chrifti Ecclefia errare nequeat in ullo

[ ii

articulo, aliàs eo ipfo non effet vera Ecclefia: ex

1011 LA

pofteriore, nullum articulum à Catholica Eccle-

Ihæïu

lt 4

fia diverfum, quem credir illa Se&la vel negat,

verum

en: [2 P

l

p

$90

LIB

TITULUS VII

n(" li [2( LE

verum effe, & debellatum eft. Lutheranum v. g

c& ilnrina

fic poteris aggredi

vel tua Ecclefia eft nova,

vel antiqua ? fj noya: ergo nou eft illa, quam

,(m) ol if

I(EH 3

Chriftus fundavit, & tradiderunt Apoftoli, adeó-

]u

que non Ecclefia Chrifti , non Apoftolica: fi 45-

j ce[i iomsE K

tiqua; ubiergo füitante Lutherum ? nulla gens,

nulla provincia, nulla civitas oftendi poteft, que

s üerei Á

fic crediderit, ficut nunc Lutherani, vel Lutherus

Cü h |

docult

HFUW[V

& utique ovum non eft ante gallinam

Aut fic inftabis: vel Ecclefia tua eft fallibilis, vel

R I,l AW

infallibilis: ff fallibilis, flu&uare debes in omni

ii fum

articulo, & in nullo es certu

ficut tamen Fides

DRRT

Diviuainfallibiliter certa effe debet : fr infallibilis ;

( 1] À

unde habet hanc prarogativam? an quia eít Ec-

siniy & nth 1

lefia Chrifti fupre petram edificata, cui poriee

3 rf

inferni nunquam prevalere poffunt, & cujus fides

af M

ngnquam deficere ? fed hoc ipfo Ecclefia Ro-

ARA ( iHZ

mano-Catholica eft vera, confequenter tu

qu&

x Ut t

illi in mulüs contradi&orie opponitur, neceffarió

U R

eft falía; nam juxta te, faltem olim, aliquot à

At n g

Chrifto fzculise:Romano- Catholica fuit vera Chri-

etin

ll

füi Ecclefia, fupra petram zedificata, infupersbilis

Qd

ab Orco, indefe&ibilis in fide

ergo adhuc eft ta-

Qf

lis, & vera Chrifti Ecclefia. Vid. meus Cur(us T beo-

lj ll d.

logia Polemica. Si confugiat ad Scripturam, dic

ipfi, unde fciat , nunc primüm innotuiffe Mundo

! PEM

genuinum fenfüm Scripturz, & totam aniiquita-

M h

tem erráffe ,. veram Chrifti Ecclefiam totaliter

aL:

perüffe? An prudenter credibile fit, Lutherum,

m Wän

hominem votifragum , blasphemum, rebellem,

W Vi

PDK s

maledicum, fordidum, &c. & multiplicem apo-

sj

ftatam, nullo figno viri fan&i aut à DEO miffi

d

ji lUf ;

preditum &«. ejusque aiTeclas meliüs intellexiffe

J dlfi*e»

At |

Scri-

D

l

Y

l

De Hzreticis.

591

Ut

l'nw

n

Scripturas facràás , quàm Patres antiquos fan&if-

[FOW

fimos & illuminatiffimos , totámque fidelium

at

L

iUJ T hh

TT

Cotum ? Id plané citra temeritatem & infaniam

It Agt

ll idü

fummam cogitari aut dici nequit,

lts

!

Dico j. Judexin ceufa h&refis competens pri- 12

RI

j

Of

vative eft folus Ecclefiafficus, & quidem in qu&

ïäc'«ïm;

libet dicecefi Epifcopus, & Sede vacante Capitu-

erani,ve*.hln;.ms

lum Cathedrale. Communis & certa ex c. 9. 1 .

at

x. 18. b. t.in 6. Conflit. Quia alids.. Gregorii XIV.

L li w

Con[lit. Licét aliàs. Alex. VII. In Hifpauia veró

J Qd s

& Italia Officium $. Inquifitionis , ut vocatur, ex

1 ). (t

It

?mz*rFides

perfonis Ecclefiafticis conftans. c. 6. 8. 1 1.in 6. C*

l

u

/

l

J

Clem. 1. eod. At non exclusó Epifcopo. In Ger-

n'/ana

L

Jl

«

mania, & locis, ubi non viget di&ta Sacra Inqui-

1t, Q r

fitio , folus Epifcopus totam gerit curam, & voca-

m ass

tur Znquifitor Natusin füua diocefi : qui tamen in

j Brdef V

Germania contra Hareticos Laicos procedere ne-

QREU QU

quit, utpote toleratos, uti & contra Clericos in

i vl

tantum, ut propter crimen herefis degradati tr&-

jen dia, tiqu

dantur Curig Seculari puniendi, faltem vi con-

ial ven

fuetudinis. — Admittuntur in hoc crimine pro te-

Uf ipoa

ftibus, qui aliàs non funt idonei, uti excommuni-

i gtl

cati, focii criminis, perjuri &c. c. $. &* $. b. t. in 6.

iierüni

Proceditárque de plano, & fummarié, nec nomi-

na teftium manifeftantur. c. tilt. eod. in 6.

Sed

galipuun

Oljic. y. PrelatiRegulares , etiam non exempti,

j incotuiiïebäu?i:

procedunt in caufa hzrefis contra fuos Religiofos,

TE

quia apoftatas capiunt, judicant , puniunt, us

roeim vuit

patet ex praxi: ergo refpe&uRegularium Judex

bile t Lutheiu?.

non eft Epifcopus.

2. Solius Pape eft declarare,

Yhemurm l

quis

an aliquid fit hezrefis vel non: ergo folus Papa

T

'

J

cognofcere & judicare de herefi poteft. g. ad r.

T

j

procedunt ex confuetudine in Germania.. C. ant.

de

j gi imsïlïä-

LIB. V. TITULUS VIII.

f;Schifmlïi(

592

jl

,fi'l

de Jure Scripto & Corffmuni. A. ant. & conf.

"T

Ad 2. Solus quidem Papa poteft in dubio decer-

u fica

nere ac definire, an dogma vel doClrina fit hz-

',mpleaetur,ul

retica, necne ; fuppofitó autem, quód aliunde, ex

jgiano.

SS. Litteris, vel ex previa Pontificis definitione,

jo; fet

aliquid certó fit harefis, de hac coguofcere, judi-

siidto q

care, & reos punire Papa conceffit quoque Epifco-

pis, & Inquifitoribus in hereticam pravitatem.

;oteüatisïcdemf.

y'ï

dton, &

TITULUS VIII

i d

t

Jidniqu

De Schifmaticis, & Ordinatis

if h

ab eis.

dintetem; mol

DI

SUMMARIUM.

m ) 7

TT

1.2. Quinam dicantur Scbifimatici , Ó quanam

i d i

eorum pana.

3- An validé conferant Ordines.

Jw m (mev'.&.'

FO Y

A i,

Chifmatici, à fchifmate , latine fciffura , fic

di&i funt, qui fe ipfos ab unitate Ecclefize

i Lordg

S

pertinaciter feparant, ejüsque Capiti Sum-

W tf

mo Pontifici, obedire, & uniti univerfo Eccle-

flent ( , d

fie corpori effe detreGtant.

Differunt ab Hz-

li, Üdngr;

reticis , quód nullum negent fidei dogma, fed

u coqmnui, d

folüm unitatem Ecclefie fcindant per inobe-

VY 1

Il

Ü

A (j

dienrtiam erga Summuin Pontificem ceu caput

Vi

ht

Ecclefiz.

Adeóque fchifma poreít effe purum

Wmïüï&l EJ

1

feu fine harefi, licet herefis effe nequeat ine

E

fchifmate.

Interim tamen ordinarie , faltem

diu, nec fchifma fine hgrefi effe folet ;

qui e-

nim- pertinaciter negat obedieniam Pontifici

l

quà

'ej

DN

DeSchifmaticis & Ordinatis&c. $95

Nanröu

quà tali, fimul vel faltem brevi negabit ei obedi-

eülü h d

1

n

endum effe tanquam Chrifti Vicario, quod jam

v(d UO& ].,ir

l

L

h

Ü

(

eft error in fide & hzrefis, vel alios errores quo-

m'q Wh dg

que aibpleCtetur, ut patet in fchifmate Grecorum,

nl

*"L

& Anglicano

Vi "n d

Dico r. Pene Schifmaticorum fünt

I. Ex-

e(ïtq

communicatio , quz per Bullam Cenz refervatur

lm pm "

Summo Pontifici.

2. Privatio jurisdiQionis &

poteftatis Ecclefiaflicee , adeóque collationes be-

neficiorum, & alienationes rerum Ecclefiafticà-

, l

rum, ab iptis faCtie &c. non valent.

3. Inhabi-

&nd

litas ad confequendabenuéficia & dignitates Eccle-

fiaflicas

4.. Infamia faGi, quz fecum trahit irre-.

gularitatem ; modó fchifmafit notorium. $.Con-

fifcatio bonorum, Bull. Cen. cak. 3 1. cauf. 24.q. 1.

Hlfl

C 1. 2.b. t. 6 s. de Elecl.c. un. b. t. in 6. & Extray.

ü, a

un. int. Comin. eod. — Preter has locum quoque

habent alig ad arbitrium Judicis Ecclefiaftici,

TT

jv

Dico 2. Quamvis Ordines ab Eplfcopo fchif-

tatico , fi fuit ut talis notininatim denuntiatus,

