i i 1"'ka€ !

AMatrimonii ineundi causa ; & hinc non fufficit,

200 Nb w

fi feemina rspiatur ex alio fine, v. g. exercende

1304 Dlþü

Miria n

libidinis causá, veleamfpoliandi; quia visnon

infertur Matrimonii libertati , cui Tridentinum

[U'EE» U

principaliter confultum voluit.

$. Et adhuc po-

( Chnfremi

Wirs, hat

fita. in pote[l'ate Raptoris, etfi fponte confentiret

in Matrimonium: fíi autem, poftquam inloco tu-

*inind (Ur0 Q00

to, & extra porteftatem Raptoris conftituta eft

ao n

fponte confentiat in Matrimoniuim , id valeat. Ex

tobwol n

quibus apparet, Raptum, prout eft impedimen-

Lvf

tum Matrimonii , Tn quibusdan: differre à Raptu,

OCC N

ut eft fpecies luxurig, & à Legibus punitur, qui

OY

n

b

fic definitur: eft violenta abducï:o feinina, bone-

filtemon (n

flà viventis , libidiuis exercenda causa , five deia

tirctrmtr

violentia inferatur ipfi foeminz, five parentibus,

UOf d

aut aliis , quorum illa poteftati íubett,

Quas

T

habeat peenas, indicavi in mmeo pleniore Cazdi-

rm ( ig, 1

dato b.t. u. 118.

MU"N r

42,

Quzres, an quoque Sponízlia de futuro ini-

MURONT

j

Wl

In

ta inter Raptorem, & Raptam , adhuc in il«

Pro-

glh Unt

I

lius poteftate conftnutam fint nulla? g. i

biEA

l

n

!UVK

babiliàs valent.

L

. Wiefiner tz. de Raptor. n.

Jj. contra cemimmunioreim.

Volt D m

Ratio, quia difpos

fitio

Vil 1"

TU

De Matrimonio.

Iih Ram

NT

iM

N

fitio Tridentini Matrimonium irritantis, eft cor-

Tfidþm

D

lu

ts

re&oria Juris Antiqui, c. 6. & fin. de Raptor. &

HONUM,&Q

LUE

fimul penslis: ergo non eftextendenda ad Spon.

falia, de quibus Trid, nihil dicit: prefertim cüumn

TO nfn "

UR: j

non fübfit eadem ratio, & longé major effe de-

d i

Al ïmh

s

beat libertas Matrimonii ( utpote iudiffolubilie,

MU

n

fifemel validé fit contratum ) quàm Sponfalium,

lo p

que variis modis folvi poffunt.

Ex cujusmodi

n ii

caufis etiam defendimus fuprà valorem Sponfa-

»'ö lt l

lium metu injufté. extortorum : licét Matrimo-

itm Mi

nium noen fübfiftat taliter extortum-

tb xb

Dico 4. Difparitas cultás, feu difpav ac diver- 43 -

Yl n

fa Religio contrahentium, tunc dirimit Matrimo-

1, i Ti

nium Jure Ecclefiaítico , quando fidelis cum infi-

1277

deli (feu Chriftianus cum non- Chriftiana, v. g.

f ii

cum Ethnica, Judea, Turciffa &c. vel viciffim

fpiaho t

n

Chrifiana cum non- Chriftiano, Ethnico &c.

XTRNI

W

d.

contrahit Matrimonium.

Imó 2. diffolvit etiam

gt t Br

à duobus iufidelibus jam priüs validé contraCtum

o d gtintr

& confummatum , cafü quo unus conjugum fe

ho ml

couvertit ad fidem Catholicam, alter veró manens

'DLT'

in infidelitate non vult cohabitare converfo , vel

:t:;'u.'.'.vfæ;nim,im;»

faltem non fine injuria in Chriftum, vel follicita-

TT

tione converfi ad peccatum , modó converfus ve-

;; i

lit diffolvere, & ad novas nuptias tranfire. Pars

!

J Qns

I.eftcerta ex communi fenfu DD. tzaditione &

';

l j

praxi Ecclefie , hujusmodi Matrimonia in novo

Teftamento habentis pro irritis, - Textus autem

Juris pofitivi Humani non exftant. Pars 2. colli-

(din d W

3 adhuc 1

gitur ex textu S, Pauli ;, Cor. 7, àt unanimiter

Pï

j Q'dt

u

tun à DD. & SS. PP, tum àPontifice in x.7. de

ul

odCRwr

divort, explicato , qui fic fonat: quàd fi infidelis

[

m fervituti fubjedtus eft

ho

difcedit , difcedat i non eni

DL

2.

TÁ-

o

508

LiB. IV. TITULUS I.

qerti?

)

i

T

l yu

frater vel foror in bujusmodi. Sed contra pximam

En,fCUP

partem. . Objic. Non folüm in Veteri Teftamento

j

u

""

qt

"

viri & feeming fideles, & probitate infignes , con-

jpm

pecüï(

iraxerunt cum Infidelibus, uti Jacob, Jofeph, Moy-

1

pw Vlhdis !

fes, Efther &c. fed etiam in Novo, uti S, Czci-

m

" ngmlm 1014

1ia, S. Monica, Chlotildis Regina Galliz &c. er-

H

i ( 1*

go talia Matrimonia funt valida , imó & licita,

g. [n Antiquo Teftamento ex gravi caufa & fpe-

Jl

w

fre d

n

ciali DELinftin&u, non aliter , licit& cüm Infide-

;ïure u

WL

libus contraxerunt illi viri fan&ti & Efther , validé

autem etiam fine caufa gravi &c. quamvis non

gtlb

licite ob periculum perverfionis propter cohabi-

m

tationem cum Infideli. In Novo autem Teftamen-

to & illicite propter eandem caufam , & invalide,

ul puru

contrahunt per fe. Interim tamen vel ex difpen-

gt k

fatione Ecclefiz, vel ex fpeciali DEI inftin&tu &

;:;osjubcat dritn

s i od

permiffione prop:er fpem converfionis Infide-

lium, & valide & licite Matrimonium cut viris

i, lum u

Infidelibus di&tz feminz cenfentur contraxiffe.

at

44 OQuzres,quid fentiendum de Matrimonio, quod

Artol vt

contrahit Catholicus cum Hazretica, vel Catholica

quio tv v

I don

cum Haretico, ut inlocis, ubi Heredci vivunt im-

mixti Catholicis, frequenter contingit. &. Certó

vun E pmtt

eft validum. 2. Licet adjiciatur pactum de parte

(d817 1 Q008

prolium educanda in hzrefi./ 3. Ordinairie tamen

Dd titeta

l

graviter illicitum. 4. Semper autem , fi prefa-

P ( n o

tum pa&um adjiciatur exprefsé, vel tacité ex con«

, Wi

h

fuüetudine.

Communis quoad membra omnia,

fïï?'«;m&m:qun

N

Primum probatur tum negative, quianon repe-

Itj

BAUW

IF

ritur Jus irritans, tum poütiv'e ex praxi Ecclefig,

Secundum.

d TT

hujusmodi Mauimonia fufítinentis.

LU

ii

eodem modo ; nam & Matrimonia cum predi-

faltena

!

!

y

Ge paGo inita ( quod grüinari& tamen,

l

Nj

!

ET

CX

llf

Ü

De Matrimonio,

309

Sfdco.mg

t

ex ufa & conventione tacita , adjicitur)) permit-

J

tunt Epifcopi, wtique non ignaro Pontifice, nec

matginügnea,r

03'.

feparari curant ejusmodi conjuges ; ad quod om-

a(OD'EOfCPth

—

[I

nino füb gravi peccato tenerentur , nifi Ecciefia

' WU,HK S&

Un-

haberet pro validis hll]ufmoch Matrimonia.

BGl

de non poffum non miraw, quód P.Franc. Schmier

d ) lwü&ï

de Spon[al. & AMatrim. p. 3. €. . num. $ 7. primus

UA?VI ll&lw

hoc pactum pro novo impedimento dirimente nu«-

] (f Q ]u.

per habuerit fine ulla auCtoritate DD..— T'ertium

iU v

n

ex Jure tam pofitivo czn. 1 j. 16. cauf. 28. q. 1.

d um

lm

€» c. 14. de Haretic. in 6. quàm ex Jure Natura-

F; Wptrtd

li propter manifefium periculum perverfionis, fi

Mitn J unt

non copjugis Catholici

faltem liberorum, ia

dr, Gondi

Fide & bonis moribus, quod ordinarieé adeft te-

dj

fle experientia.

Accedit, quód Apoftolus Hg-

nini

reticos ]ubeat devitari, & Matrimonii Sacramen-

Áons Dd«

tum, fi contrabatur cum Hzretico , miniftretue

At CVUR

indigno,

Interim tamen licitui per accidens

yauft

in cafü extraordinarie effe po:eft Matrimonium

NY M d

Catholici cum Hzretica, vel viciffim , nempe tunc,

&( &Q *m& I

quando ex una parte moraliter certum eft, nul-

h'ft mWa

lum fore periculum fcandsli, perverfionis, gra-

um

vium & perpetuarum diffenfionum &c. & fimul

f

cavetur, ut omnes proles educeritur in Fide Ca-

UL

"T pm

tholica: ex altera veró gravis apparetratio, v. g

(v [j füfüm

f UPï

fpes certa vel convertendi conjugem ad veram

j i

Fidem

vel fopiendi inimicidas, vel confervan-

v u

di pacem & tranquillitatem publicam &c. vel

ao

o

inter Catholicos nan reperiatur conjux paris coda-

EW

ditionis.

Quz quia raró concurrunt, ideo quo-

gb

il

«ue raró licitum erit tsle Matrimonium.

Quar-

i,

tum defenditur à plerísque omnibus ex :

Stt:one s

p m

n

iM

quàd Jus Naturale ac Divinum parentes obliget,

4

um

ut

U 3

pu

310

LIB. IV. TITULUS I.

n

i0o

f"

ut omnes liberos DEO & ad eteraam falutem

n yu

educent ,

non diabolo & ad interitum anime:

(

quapropter ejusmodi pa&Cta ab omnibus Catholi-

m

!

cis DD, cenfentur effe impia, obominanda, & ir-

"

j

u

(

rita.

n52

m

j i

4j

Objic. 1. In can. 7 2.

Synodi fexte Oecume-

n yu

)

fOn[

«

nicg irritum & diffolvendum dicitur Matrimori-

ypl

uminter Hereticum & Orthodoxam initum.

2.

Hm

[ ;9[10 5

In Germania paffim celebrantur Matrimonia à Ca-

t um

tholicis cum Hareticis fine ulla difpenfatione aut

, o

licentia Epifcopi, nemine reclamante : ergo per

ädici: ayigiot

confuetudinem reddita funt ordinarie licita, utl

i, u

exiftimant Azor, & Sauch. /, 7. d. 7 2. n. y.

3. Si

u

.2135) E.

g ii

Matrimenio adjiciatur conditio vel pa&tum, quod

'::aläm; gf a

eít contra bonum prolis, Matrimonium eft invali-

dum, c. fin. de «ondit. appof. fed pa&tum de parte

äijïäunt u n

g n

prolium v. g. femellarum , fi Mater fit Hareti-

[

lr

T

i

o

ca, educanda iu hgrefi eft conzra bonum prolis :

(s d t

ergo. B.ad I. Ille canonnoá eft Synodi fextg,

fed poft illam à quibufdam Epifcopis apud. T*sl-

dit m U

vt lt

lum , palatium Regium, congregatis fabricatus,

s n

qui canoaes Trullani à Sergio Pontifice fünt apcr-

té reprobati,

Ti f

Ad 2. N. Con[eq. quamvis enim

forté in locis , ubi Hzretici degunt immixti Ca-

tetrdarin

tholicis, legi Ecclefiaítice fit prefcriptum, con-

p d

rl d

tra Jus tamen Naturale, quod concurrit , nihil

poteft confuetudo,

Dein, licét confuetudo apud

komstruf

plebeios & inferioris conditionis homines fuftu-

T2 d

lerit petitionem difpenfationis , ap:ud Principes

il $m

tamen , qui folent petere licentiam à Pontifice,

uü.:;,ï';, f

non fuftulit , fors ideo, quia majora ex horum,

üïljh);g 0(»'!11

quàm plebeiorum , Matrimoniis cum Hzreticis

"9t j

oriri poflunt incemmoda.

Ad 3. difl. maj. Si

J

ad-

s

De Matrimonio.

31I

; T

i

1

adjiciatur conditio vel pa&um , quod eft contra

1 ime:ïumn'

l

bonum prolis naturale, & fic repugnat fübftan-

i garibu:ü:thcïx;

üz Matrimonii, C. ?54. Quod eft contra bonum

t D

:

prolis fpirituale, & fübftantie Matrimonii non re«

pugnat. AV.ma. & fic diftin&à min. N. conf. con-

"d fs Ut

ditio repugnans fübftantie Matrimonii, & bono

1 dity lt

prolis Naturali foret, fi conjuges id pacifceren-

hr

[

tur, ut pofirive evitetur generatio prolis, vel

educatio.

Si veró conditio vel pa&um repu-

lu Mauimom'ait

ii

gaet tantüm. bono prolis fpirituali , non adver-

n ]

fatur fübftantiee Matrimonii; nam hec effentialie

[

ter dicit obligationem mutuarm, faltem radicalem,

!

[

!

hMj M

ad aCtus, per quos generari , & educari poteft

proles, non veré educationem bowam & fan&tara

T ul

Vaum f t

prolium; aliàs etiem couditio vel pa&um, quod

WUO

adjiciunt ambo conjuges Caíholici, de prole edu-

canda ad furandum ,

ad impudicitiam , in arte

hn f eet-

Magica &c. vel quod adjiciunt corjuges Hareti-

lm ol

ci formales de omri prole educanda in Hzrefi,

Éandtt,

i |

effet contra fubítantiam Matrimonii , illádque

faceret nullum : quod nemo admittit, & utique

v t

nec P. Schmier.

gtl

Dico $. Jmpedisentum publica boneffatis ori- 46

(M,*if' qumïs "

tur ex Matrimonio Rato, feu ex Sponfalibus de

ii U

$. Etam invalidis, modó non fuerint

prafenti.

invalida ex defe&u conífensüs.

3. Dirimítque

g, t

Mairimonium ufque ad quartum gradum inclufiv&

;conïum&üt?uö

cum coníanguineis conjugis defponfati vel de-

hi

Sumuntur hec ex c45. 11. 12. 14, 15*

fponfatz.

: aï—'ld vt

cauf. 27. Q.2. €. 3. 8. x. C c m D. t. in 6 c. $. de

"i i

cen(ang.

Quamvis enim di&a Jura non ita clar&

majma t

or;

& explicite loquantur ( excepto forfan cam. 15.

yi Cm ]lzïïj

tit.) de Matrimonio Rato, plerique tamen omnes

kd 3' f" 1

^

etiím

LIB. IV. TTTULUS II.

Df DC[POH

312

NI

;[ulm /

etiam intelligunt de hoc propter majoritaté ratio-

p

nis,eó quód ar&tior animorum conjun&io oriatur

j MAT

"l

ex Matrimonio Rato, quàm ex Sponfalibus de futu-

l ' ;WW,W'

Fo, propter quam ex Sponfalibus di&ta Jura intro-

duxeruntimpedimentum publice honeftatis. — Et

j um !]

quamvis quartum gradum non determinant; quia

tamen (. $. cjt. eundem determinat in affinitate,

yint p

g u

ad cujus imitationem oriri voluerunt di&um im-

pedimentum ex Sponfalibus, ideo communiter

u guis u

ilud ad quartum ufque gradum extendunt DD.

ihr m t

m

[u.'y["'

Quia veró Tridentinum f. 24. c. $. de Ref. Matr.

j

!

&bi hoc impedimentum reftrinxit ad primum gra-

l

n tit

dum, & illud oriri noluit ex Sponfalibus ex quo-

i quäm i Pfïr*"

«unque capite invalidis, utl 2, 16. docuimus, &

vt n

Jgin r

fimul explicavimus naturam impedimenti publicg

honeftatis , loquitur tautüm de Sponfalibus de fa-

vl t

turo,idcirco hoc impedimentum ex Sponfalibus

sv übole ii

n

de preífenti ortum manuet adhuc füb difpofitione

iiveo n ;

Juris antiqui, & oritur etiam ex iis ex alio capite,

&d i, qun

quàm ex defe&u confensüs , invalidis, dirimítque

pun af if

ufque ad quartum gradum, ut declaravit S.Pius V,

N

in Conflit. Romanuim anno V &8. & ratio probat ;

n Vi

cüm lex corre£toria Juris non fit extendenda.

IGIETIT

mwmæ

TITULUS II.

ATT

Ml i :

Mpj

DeDefponfatione Impuberum.

'y buí

SUMMARIUM,

t i

priut

iF

l

;7513!

u

HL[

|

n

HM

ä"h

Y. Quinam dicantur Impuberes:: & quid fit mali-

li,

La (upplerc atatetu.

, [S u:a-.

"

au 30

Wi difc.'ez;ei

Ü

ln

De Defponfatione Impuberum. 513

Ti

dilem'

2. 3.

Ob

;

Ü

li

!

Spoualia ante. feptennium inita non va-

^

lent.

qp OWI

Lüs

k

l

4. Nec Matrimonium ante pubertatem Legalein

m[ga

tl

l

vel Natuvalem.

il

$. WValet tamen in yim Spon[alium.

| deffrm / q

gt x

il 1(

F

AMpuberes de Jure dicuntur mares , qui 'deci-

Ut

t Wris

mum quartum , & feinelle, qua duodeci-

il COntynt

mum aetatis annum necdum compleverunt;

RU

Poft hane &tatem ufque ad aunum 25. etatis

Per

À D

completum vocautur Puberes, vel Minores.

;

defpon[ationem invelliguntur Spovfaliatam de fu-

)

Vild)J)

w-f.'iü

lg

turo quàm de prafenti.

Hic itaque agitur de

r

&tate requifita tam ad Sponfaliuim ( nempe de fu-

iif

turo ) quàm Matrimonii valorem, adeóque de

tf

Impedimento /E:atis.

Tam in hoc , quàm in illis,

rl

dicitur fübinde ;malitia fupplere defectum atatis ,

Vfpfne

fed 1n diverfo fenfu ; in ordine ad Sponfalia id

Fxäaïecagätc.

'

nihil eft aliud, quàm fi ante tempus à Jure pra-

r

(

n

Ícriptum adü: fufficiens ufus rationis, nimirum

V HW'M * ]

ante feptennium : in ordine ad Motrimonium ve-

b n

"ON.'n t" F

ro,fi ante tempus huic prefcriptum, fcilicet I4.

h

ts

'"

vel 12, gtatis annum ( quz eft pabertas Legalis )

jam adfit non folüm fufficiens ufüs rationis, fed

etiam potentia ad generandum, feu ad copulam

//,

perfe&am, fe jam prodat ; & hec eft pubertas

Iaturalis.

gu'oemm. |

Dico - -I.

Sponíalia ante feptennium phyfice — 3,

licét

completum inita probabiliüs non valent ,

h

priüs fe prodar fufficiens ufus rationis, adeóque

in Sponfalibus malitia non fupplet defe&um ata-

tis.

2. Eo tamen completo, fi ufus ratiouis &

(ali

judicii difcretio adfit, ftatim valent. ' 3. Non ta-

immeu

i

Uj

314

LIB, IV, TITULUS II

DchfPonle

t

men ita efficaciter , ut adepta pubertate refiliri li

4

beré non poffit ab illo, quiin impubertate conua-

"

MT

n

xit, licét durante impubertate poteftas refiliendi

)

TL

non detur.

Wueün

Pars 1. quam tenent ÁAbb. Fachin.

Engel, Kónig, & alii multi contra Sylveft. Tann.

i Mr

L.

"i

Pont. Pirhipng, & alios pariter muitos, probatur

m l

tum ex Jure Civili, quod /. 1 4. ff. de Spon[al. vequi-

l

rit, ut Sponfalia contrahentes z70n fint minoves,

TL

qmcm feptem aunis.. 'Tum ex Jure Canonico, quod

"m uc

n m

4. j X. C? c. t b t.in 6. adhibet verba, com-

j Dutt u

plejfet,& coimpleverat feptennium ; atqui, quando

Jura abfoluté & indiftin&té requirunt certam ezta-

SITOS tmcm

tem ad aliquos aCtus, v. g. ad Prefeffionem Reli-

/f (04 ]W

giofam, Teftamenta &c. ifti aCtus antea celebrati

rerecm ul

non valent, v. g. Profeffio Religiofa ante (6. xta-

p d

tis annum completumrn non obítante , quód jam

t j

priàüs adíit maturitas ingenii, prudentia, & difcre-

sjv t

tio judicii.

Adde, quód Leges tam prohibentes,

i ts

quàm irritantes, qug fundantur in prefumptione

i p u

generali, non ceffent, etfiin uso vel altero ca(u

(; gt

per accidens fübfit, quod non sdeffe, vel non füb-

fit, quod adeffe prefümunt: fed Leges ad Spon(a-

TAT

lia feptennium determinaté exigentes fundaniur

amm«) (

in prefumptione generali, quód anté feptennium

trytittods

non adífit certó fufficiens ufus rationis & difcretio

t gt

ad contrahendam tam gravem obligationem, con-

W

l

fequenter periculum generale fit, ne propter de-

Wtf

fe&um debiti confensüs Sponfalia effent nulla, vel

W M ] n

faltem incerta; ac proin facile poffent oriri frau-

des, vel confufio,fi certa etas non effet determi«

M

fl

rL u

nata: ergo, licét in particulari cafu ufus rationis

Plemr i

adfit, & pericülum invalidoerum deficiente confcu-

Ht !l

fu Sponfalium, confufionis, aut fraudis abfit, dictg

Le

L dum

r

d

De Defponíatione Impuberum. 314

"It

]lln l

Leges non ceífant.

Confirmantur hzc folidé

] W'mze(

per claram decifionern Innoc, III. qui iu c. 1 3.

r PWH,] rf&

Qb äbbïþ:'(-;»ï

b.t. fic ait: interloquendo pronuntiamus , inter jus

venem & puellam nec Matrimonium nec Sponjalia

a Syiveü.ï;:ä

m

uilfe contratta: cim con[let , puellam nondum ad

", n

^f4t)

1l

"

fepteunium perveniffe. — Pars 2. per feliquet; quia

L

Pars 3. habetur

nec Jus Naturale plus requirit.

LU

in c. 7. C $. b. t ut nimirum major fit libertas in

C

re tam ardua, ad quam in impubertate, adeóque

Ay Wl

nondum fatis firmó & vslidó judició, fe obligàá-

Qb M

runt.

Deberet autem pubertatem adeptus illi-

TL

co & in continenti refilire, v. g. intra triduum.,

Abf

arg. L fia. C. de $udic. fecus Sponfalía ratificáffe

Aanetuii

cenferetur, ut habet communis,

Interrm tamen

dul lat

P. Franc. Schmier de $ponfal. p. 3. «. 2. fett. 1.

ityf, giljm "

num. 6 1. indulget jus refiliendi tamdiu, quamdiu

n

tnt d

verbis vel fa&ís non fuerint confirmata »ponía-

t lt

lia, necaltera Pars eorum impletionem petierit ;

r yrtayi

càüm Jus non determinaverit tempus ad refiliene

w m af

dum: qua& do&rine mihi non difplicet.

NU

TAT

Oljic. x. Parum pro nihilo reputatur, ut ait

daget

axiema Juridicum, & proxime accingendus habe-

stl

tur pro accin&o. arg. l. penult. ff. de Teftam. Mil.

'/.m'mï&diil'fafn

ergo feptennium non deber effe phyfice comple-

turm.

i

2, Ultimg dies habetur pre completa, ut

patet in fa&ione Teftamenti, qug permittitur im-

j a p

db

puberi , qui ultimam diem annorum pubertatis in-

bvf init

«hoavit, licet nondum compleverit : ergo nec

30 Se.

a d

iftud feptennium debet effe completum.

prennium à Jure ideo precise requiritur, quia iu

n

i f I!Ur

hac etate przíumitur adeffe ufus rationis: ergo,

ii deäc'xcmcci:u

j"

fi ifte citiüs adeífe mofcitur, valebunt Sponfalia. 4.

"s

|

r

In

ii

[JforP

316 LIB. IV.- TITULUS II

4

i

(ont

In c. 3. de Sponfal. jubetur Juvenis, qui poft Spon-

ft

j

falia de prefenti cum puella nondum feptenni

iif

PO

contraCta duxit illius confobrinam, ab liac feparari

adfolïu

x'

propter impedimentum publice honeftatis : er.

i Lgballs)

*

goilla Sponfalia fuerunt valida, quia ufis rationis

dul

9 |ti o

gam adfuit; namfi ifte necdum adfuiflet, propter

309

defectum confensüs fuiflent invalida, atque pro-

Sl arfhdï

pterea don produxiffent dicium impedimentum

mo"it"h

mï «

de Jure antiquo.

E. ad r. Illa axiomata habent

dgme ndhma

locum folümin iis, in quibus certum tempus, vel

h 11[ [

pozenw, n

zias à Jure non eft determina:a.

Ad a. difl. ant.

gium d mex 0

iu caufa mere favorabili, qualis eft fa&tio Tefta-

meuti. fr4tf. in caufa non. mere faverabili , fed

ts

H sm hüf- non

tali, in qua fimul imponitur grave onus vel obli-

) thfü(.c i

gatio, uti eft contra&tus Sponfalitius, per quem

TU

)MJ

inducitur magna obligitio ,

& fimul onus feu

(O,L1 i lx

p

üv

impedimentum publicz honeftatis. JV. antec. &*

Lwa

MH

q .uuü

conf. Ad 3. Si Jus aliquid univerfaliter prefa-

mir, univerfaliter procedit, neque ceffat lex irri-

tftmo, ï

lly

tans, in tali prefumptione

nerali fundata, etfi

M t ] »M WJ l

in cafu particuleri adfit ,

quod Jus generaiiter

M'

[ B.

d m

praefumit abeffe, uti ante feptennium praeíumit

Contaterentend

gcaeraliter nondum adeffe ufum rationis.

Ad4

IIU

nn

In cafu di&i c. 3. fuit dubium, an Sponfalia poft

VURne a

feptennium non fuerint ratificata per fa&um feu

D Mi " D7

L

copulam attentatam

L]

quia Pontifex addit hec

I (5 d

verba, ex bumaaa fragilitate forfitan tentaverunt,

T

quod. non complere potuerunt, atque ideo in dubio

tutiorem partem elegit, non autein decídit, nec

D ledfw

habuit pro certo, quód impedimentum publice

honeftatis fuerit ortum ex Speníalibus cum non-

dum feptenuni initis.

T

4

Dico a. Matrimonium ante completos puber-

j

y

L

-'fbhl.nw,

tà-

li

DeDefponfationeImpubetum. 217

Tk li

j p*

tatis annos contractum non valet, nifijam priüs,

lan

3

l

:

1 ']Ie

ut apud feeminas fiepius contingere poteft , adfit

'Wt

)v

petentia ad copulam de fe aptam ad generatio-

it Q

ll

"

nem prolis , adeóque fufficit pubertas tam Natu-

d (

a'*t[

MJ

ralis quàm Legahs, & in Matrimonio malitia po-

!

fif

" ?rq

l

teft fupplere defectum ztaris.

Communis &

W'W.Ind

UI 2[0 e'o

certa ex c. 3.6. 9. 10. 1 1. D.t. Confonat pr. Inff

um Wncd W'

de Nupt.

Si tamen adfit Legzlis pubertas, valet

IGH ,, h yc

Matrimonium, licet necdum adfit potentia pro-

Y (m

Vi

J

xima ad generandum, vel àd copulam, eó quód

H

N

Á

li,l

Í

inpotentia, nifi fit perpetua , non fit impedi-

g

Mfyh

Ál Md

(

mentum dirimen

per c. 5. & fin. de Frigidis.

" /gm, j ftd

Quzres, an Matrimonium,quod contrahunt im-

! nrolj

puberes invalide, non habeat vim Sponfalium de

!

M qm

futuro? g. habent. «. fin. b. t. c. un. 8. idem quo-

TU 9 fel

que eod. in ó. quia Jus prefümit, & interpreta-

Natt.

r voluntatem impuberum, quód velint filtem

contrahere , quo modo poffunt, nempe Sponfalia

i al

dento d

de füturo , juxtaillud, ff a/fus non valeat , ut ag

x n t

valeat ineliori, quo pote[ft, modo. per 1. 27. 8. 9.

uN

ï

us n

ff. de Pad. Excdpe, niíi exprefse Sponfalia ex-

cluderent, & determinate non nifi Matrimonium,

n't ,J ul P"EM

contrahere intenderent; quia actus non valeat ul-

jm o W";, .ld.f-

tra intentionem agentium : & tunc fübintrat aliud

uv 1 D

axioma, quod voluit, non potuit, & quod potuit,

na' 'lmm [EJ

*m Giï i

$0n Voluit. c. 2 3. de offic. deleg

TT TR

TJITIULUSMI

eidto! g

dl *ham

De Clandeftina Defponfa-

uonce.

gt QU'D& f

ii 7^

SUMMARIUM

|3« Quid fit Maivimonium Clandeftinum.

qnpt

3. 3.

H

I

LIB. IV. 'ITTULUS III.

enl

u

M

a

. 3. ine prafentia Parochi &'c. non valet.

j

É

&][] I

A

:j*

Valet tamen apud Haveticos Germania.

pii

i, j

€. n valeat

; fí. Catbolici contrabant in loco, ubi

j

m f

Tridentinum non eff veceptum.

",.w n

|

9. 8. Qualis debeat effe Parochus affiftens Matii-

"T

?0nio.

vï',&ïdï) H K h

9. Et quales effe tefles prater Parochum.

,

.foiennizzsä:ow

|p

I

10. Quis fit Parochus ve(petu Y'agorum , &* Mi-

utum.

Q;aiumdmsqmzn:

1I. Qu« fit pena. clandeflin? contrabentium , &

, Jigrnm

Parochi non proprii affiftentis.

" oxä'xraxïþïme

s

I2.I3. /Mairimoniumn fine praviis Denuntiatio-

nibus validé, at non licité contrabitur.

^i ) Munin

at jl

14.

- Quis difpenfet in. Denuntiationibus.

Piryti (

Ij.

Qua. fit pena fine iis a[fiflentium, & contra-

JU

i

Pirod

"—AL

bentium.

Al/

4t4, 0L OROR

16.

Benedidio muptiarum «n & quando imptr-

tienda.

m du

(armyn um

Landeflina de[fponfatio , de qua hic egitur,

h TET

non. denotat Sponíalia clàm inita , fed

w

Matrimonium clàm , feu fine folennitati-

Dd

Wiv

bus à Jure requifitis, contra&um. Duplex autem

prefcripta eft folennitas, nempe intrinfeca & (ub-

lt fmizgïa;g

/ili

flantialis, que requiritur ad valorem Matrimonii,

/gï,gïc' (l

4

(/'M')/)

atque confilit in prefentia Parochi & duorum

Qd Y

[

vel trium teflium ; quz folennitas (i non adhi-

VU J

d

bestur, Matrimonium diciturabfoluté & fimplici-

f

t

M

LL

ter clandeflinum : dein folennitas extrinfeca G acci-

D

Al W"ï

[

dentalis , quz requiritur ad liceitatem Matrimonii,

9 fl

jl

atque confiftit in previis denuntiationibus , quie

pFOp

N m

funt proclamationes foturi Matrimonii eurm in fi-

j ]

V

um in-

nem faziends, ut, fiquisri-'ciat impediment

Vg ii

M

ter

j

Dl

De ClandeftinaDefponfatione. 319

.(' WW

Vi

ser contrahere volentes, illud manifeftet Paro-

Gnm

cho &c. & in Penedictione (acerdotals nuptiarum,

tl il

sl

que funt ceremonie & precationes facrg in aCtu-

Vbf

ali copulauone fponforum faciendz à Sacerdote

affifiente ad imperrandas novis conjugibus am-

pliores gratizs ad onera Matrimorii faciliüs fu-

P:ro/bm

ftinenda, & ad fobolem Chriftiané educandam;

Vi (

quz folennitas fi non adhibeatur, vocatur Matri-

monium clazdeffinum [ecundim quid. De cate:

mfdb! ,l

per AMatrimonium claudeflinugn fimpliciter pro-

(!'...

latum ordinarié intelligitur clandeftineitss prima,

WnüW&.

q*

ft impedimentum dirimens, De qua proia

1f

Dico 1. Matrimonium, quod Cathoiici con-

2717

trahunt 705 in facie Ecclefia, feu fine prefentia

n

proprii Parochi ( vel alterius facerdotis cum li-

ceutia Parochi) & duorum vel trium teftium, in

u n

locis, ubi Tridentinum fuit promulgatum , nec

ufü contrario &brogatum , hodie eít invalidum.

Communis omnium Catholicorum & certa ex

ü Q uk ghrl

Trid. f. 24. c. 1. de ref. Matrim, ibi: quia aliter,

hfüx M X&

quam prafente Parocho, vel alio lec erdote de ipfius

W U r(l N

Parocii, feu Ordinarii licentia, & ducbus vel tri-

m D" j

bus te]h/;us AMairtinonium contrabere attentabunt,

A;W/r//(:/

eos Sanila Sytodus «d. fic contrabenduin inbabiles

j

reddit: & bujusimodi contractus irritos & nullos

elle decernit &c

( H

Et hoc decretum Jufüt eadem

1?25(,'W QU

Synodus ia fingulis Parochialibus Ecclefus publi-

Car

Igitur Mairimonia diéto modó clandefti-

'WWKW

13, quamvis jam olim fuerin: illicita Jure Eccle»

W"MM

mg'u Xvm

fiafico. per cam. 1. feqq. cauf. 30. q. $. hodie

*

propter decretum Tridenüni etiam funt invali-

Wmm

m&

"

,«"'

da

Raiio irritandi fuit generale periculum, ue

o

quidam conjugera clandeftine & validé du&tam

l.l

L

i^

TUI-

[

1

LIB. IV. TITULUS III.

j C];mdömf

320

'lä

!

Ts

rurfus repudient, & aliam in facie Ecclefie due

Em

(

cant , atque fic in perpetuis adulteriis vivant, non

n

a po)

fine gravi animarum & bovi publici detrimento.

Càin igimr hzc lexirritans fpe&et bonum publi-

gt

n

ii

,j if

cum, & fundetur in prefuinptione generalis pe«

inltt qu,

riculi, ab ejus obfervatione nec ignorantia libe-

rat, nec ueceffitas privata, ut fi Parochus effet

::!andelhnm:fm

abfens, vel mortuus, & moriturus v. g. vellet du-

ao d m

cere concubinam sdlegitimandas proles ; eó quód

g ii u

attus fuà formá & folennitate fübítantiali carens

n ia

femper fit nullus, quafi non effet geítus; ficut

gb t

|

homo nequit exiftere fine anima. Dixi , ;n locis,

fdo cofeli. à

ubi Tridentinum fuit promulgatum: promulgatum

yneré ponies

autem eft in Hifpania, Lufitania, ltalia, & Catho-

sm & dpibu

lica Germania, atque in iis provinciis, quz adhuc

w f r

l

erant Catholice auno 1 $ 64. quo confirmatum &

']T

J

promulgatum eft Tridentinum, uri in Hollandia,

dl

Zeelandia, Frifia , & aliis Belgii confeederatis

Q

"

E

Provinciis, item in Gallia, licét non initio, pofte-

) ff., "

rioribus tameu temporibus , & , àt aliqui volunt,

RAYTCON

M

aunno r602. vid. P. Wex de Sponfal. tr. 2.-[. 4. v.

WY

24. üaique nuper in Hungaria fub Erninent. Card.

Xllï

A 0—(0 xg

de Colonitfch , üt teftatur P. Kugler de Matrim.

fUX G r

)n.289. Econtra promulgatum non eft in Anglia,

CJ.'.?J.»'&';J.übc/'!fï

Scotia, Hibernia, Suecia, Dania, Saxouia, Bruffia,

PH':.!/;JI.P/O.::in

4

Pomerania &c.

mmlJ TAT

8

Oljic.1.In can. 1. cit. Evariftus Papa claucularia

N

[

I?m

Matrimonia vocat adulteria, [Tupra, fornicationes :

t

Q

ergo jam aute Tridentinum fuezuntnulla. 2.Ànte

V,

'XE[MM

ï

AL

'Tridentinum non erat illicita defponfatio clande-

tin

E (

li

ftina,quando aderat jufta caufa,v.g. periculum gra-

t Cs

l

M

HI

vis damoi, vel Matrimonii malitiose impediendi:

Wlus "

A

'M',)[

li

ergo nec hodie erit invalida , ubi juíla intervenit

Wt

»ql.l

caufía,

"

àt]

l

De Clandeftina Defþonfatïohe; 35f

| qneE.cleüzr

lels ws ![

c^ufa, vel neceffitas privata; aliàs 3. Matrimo:

W

J

nium foret nullum , fi locus diu, v. g. per ad-

n

Lh

j

num, careret proprió Parochó , vel ad eum, aut

M ^^nm

ilï

fi|

ad Epifcopurm tutus nion páteret acceffus: quod

)mrtg "

tU

l

N

n

effer .nimis difficile,

B sd r. Evariftas addit;

Vi

nifi voluntas propria (uffragaverit : ergo non pra-

MTM (

pter clandeftineitatem vocavit adulteria, fornica-

T5 véei

tiones &c. fed propter defectum legitimi confer

;RSPTOIESbeju:

süs; eó quód ejusmodi Matrimonia clandeítina

i iïæüamäxä& tj

per copulam fornicariam & ad impuros amores

GR Rs i

explendos fueriut fepe folàm in fpeciem iaitd,

i D al

& fido confenfu. Ad 2. N. conf. & parit. quia

B; anin

lex mere prohibens recipere poteft interprera-

ld ho

tionem ex epiikia, & juítam caufam excufan-

0 i

tem, non veró lex irritans, & aliquid exigens

um

tanquam formam fübitantialem ad a&tum , quàm

li,

[.l

exiftere fine fua forma repugnat,

Ad 3. Pre

n

W

]

cafu , quo Lex paffim obfervari nequit, eifi irri-

N

(

tans fit, non ftringit, quia bonum & neceffitas

"

publica ita exigit.

Et de hac lege, clande(ftina

IN

l

Matrimonia irritante,; (ic declaráffe refertur Clem.

j

Vi

VIII. & Congreg. Cardd. anno 1603. nempe

li

M

TASC'JH

tunc tautüm ea effe invalida, quando Parochus

nj

yli

li P M

Catholicus haberifacile poteft. P. Kugler s. 290.

Oi E[m

!

P.Wex 5.27.Proinin tali cafu fufficient alii duo te-

ftes. Laym. 1. 5. tr. 10. p.2.6.4. n.7. Zicet. h. t. .2 g.

Quazres an Matrimonia Hzreticorum; non con-

;Pa;a(*m.mhfrz

tracta coram Parocho Catholico, fed coram Pre-

a m

; 14f

cone, vel clandeftine,; in locis, ubi Tridentipnum

gl

aliquando fuit promulgatum, & ipfi vivunt immix-

:t:-owïmo ii

ti Catholicis, ira ur perfe facile haberi poffit Pa-

; se-:icu';z:nïg:;

l,-

gt

rochus verus & Catholicus, v. g. Auguíte, Ratis:

jl

bonz&c.fintvalida? . affrmatiyé. Ita Dianag

" t

Ü

Puars L.

K

Gons

yi

322

LIB, IV. TTTULUS IIl

"m

Gonzal. Efparza, & cum Tannero, Laym. Sialeio

)

a

in differt. T'beologo - Politica c. 4. feqq. part. poffer,

TL

TT

f AX

f

0

P. Kugler z.2 94. imó commuaiorinter Germaniz

t

(

(«p0t0, |

Scriptores contra Fagn. Zof, Reiflenttuel & P

d

uc

stité dl

w

Franc. Schmier de Sponf. & Matr.p. 3. 6. 5.n. 86,

modó Heretici in tali loco habeant publicum fug

[j , 899

SeGz exercitium; fi enim hoc non habeant, uti

) analf u

v. g. in Bavaria, pro invalidis haberem ; cüm cou-

|

400 [6 F IO

tra&us fecundüm leges & confuetudines loci de-

J Besb 0s i

Et modó non fuübfint Catholico

beant celebrari.

vt Tni Y

Principi, talibus conjugiis refiftenti, uti in par.

sj Ü

tibus Silefie & Moraviz vicinis, ut bene excipit

n

j

1

Stalenus

Probatur r. illis argumentis , qug £7f.

a Mu

I. de Spon[al. & Matr.n. 34. sdduxi.. 2.Ex mos

4 MC TTHIR

rali impoffibilitate obfervationis Tridentini; cüm

lu

nullus Haereticorum fine gravibus incommodis

M UTO

coram Catholico Parocho poffit contrahere, &

a. D

pleuque communiter velipfam legem Tridentini,

ii cw.w*e M

vel eà fe adítringi, ignorent, imó plerumque pu-

MHU ('A -LJ. M WI

tent fibi illicitum effe contrahere coram Parocho

Ptv a, d

Catholico,

3. Excommuni fenfü fidelium, pro-

bWI L E& qui

les ex hujusmotdi conjugiis prognatas in utroqué

ais

foro pro legitimis liabentium. 4. Ex praxi Epi-

q æ IUHM IOIJ

fcoporum, qui hujusmodi conjuges ad Fidem Ca-

Ut Rn

tholicam converfos non feparant,; nec urgent ad

( 04 (05 2']""5[ J

noviter contrahendum , conuivente Curia Roma-

At &CQ TIGQ

na,utmaximé patuit, quando ante I oO. circiter

IE

tïu hu'ï dat "

annos Palatinatus Neoburgicus ad Ecclefiam Ro-

fw

mano-Gatholicam reverfus eft, Hec argumenta,

fi non faciant moralem cerritudiuem noftrz fen-

DH u:* & G'

Vl

N

J

()

tentiz, faltem faciunt eam vere & praGtice pro«

u

)

(j

M

k

babilem, ut fatetur P. Gobar, acer Adverfarius. At-

f

A.[d h)

Aff f

qui cit, tit. J. n. 3 , docuimus , quód licite ac vae

LT

W b

lidà

DN |

"Ut

Atl

t

De Clandeftina Defponfatione. 323

]

(4

"

Il N

lidé contrahatur Matrimonium cum opinione Ju-

N

T

ris probabili denon exiftentia impedimenti, prz

e N

li

W

fertim fi hoc fit folàm Juris Ecglefiaftici, in qua

Mm P

I

Ecclefia poteft, & propter publicum bonum cen-

m

8

j

fetur tacite. difpenfare;

:

L

1 j[

RUA

Oójic. 1. & principaliter.

Exftant decleratio-

li

;

Wbüf

D

nes S.Congreg. Cardd. in centrarium : prima fuit

(

u

f

Qs

data anno r60oj. 1o. jun, ad Nuntium Apoftoli-

W

N *waüx (

cum in Belgio, ficfonans: Hareticos quoque , ubi

!

hn

^

Decretum. Tyidentini efl promulgatum , teneri ta-

I I j:':

fin w

»)

5:'1.1 fV

