meatum fic potes contrahere : Respüblica pro-

"füimmremm &

pter hujusmodi caufas per leges Prafcriptionum ,

cre Vif em

tribuit ipfüm rerum alienarum dominium licité ac

jufté, u fatentur omnes: ergo à fortiori poterit

JIU!'S fum

TA

frfüu

iribuere. lucrum moderatum ex rebus alienis in

s mpem&

Matuo. Prob. 2. à pofteriori. Receffus Imperii de

sfatwne Mumj

L ln

fuP'

enne 1536. 1548 titt. CDon moucperlid)en Con-

*l

al

tra

ill Q]

h

AU

De Ufuris.

677

L

R lmx,

t

ii

irs&n. r $7 7. & 1600. indiftin&& approbant

ufüras moderatas ex Mutuo, nempe quincunces,

n Üj

At

LL

feu $. pro I0o. Statuta Auftriaca femiffes,feu 6.

P

1

Utyj

T

pro Io6. Idque receptum eft univeiiali praxi &

th

]

confuetudine etiam virorum do&torum , Deüm-

mü modmmn

DL

:

que tirentium , tam Bcclefia(ticorum, quàm Lai-

ïï?:;[il Í hn : l

corum, itaut etiam in Tudiciis, nullo alio, prg-

N Y

tf

:er Mutuum , allegató tituló petautur & adjudi-

iE g

[

TU g.

centur di&te ufure: quis autem hzec ftatuts, &

1

iis confonam prexim tam univerfalem timorato-

O r

ïv;'l';.ïl'v;

rum hominum, arguat velut injufta , aut Juri INa-

T r -

turali contraria ?

turbin

Objic. 1.

In Clem. un. b. t. reprobantur füb

i

pena excommunicationis omnia ftatuta, ufura-

10prns ol

rum exercitio faventia, & qui in tantum errorem

d

inciderint, ut eas licite exerceri poffe exiftiment,

g x

ianquam bazrezici dicuntur effe puniendi : ergo ,

um t

ficut Principibus circa materiam harefis nulla eft

ii at

poteftas ,ita neque circa u(uras aliquid ftatuendi.

ls

2. In c. 4. €od. uegatur poteítas difpenfandi ad

i t

ufürar accipiendas ex ratione , quia utriusque Te-

ais

flamenti pagina eas deteflatur , && quia magis fuut

ii

!gollz:a-:'i

l

J

prohibitz, quàm pro alterius vita mentiri: ergo ,

]i

ficut mendacium, etiam ex bono fine, reddi non

T. d)

1

Mt[!

"E

poteft licitum per ullum ftatutum aut confüetudi-

ü*ä'g i

.m. L

2

nem, ita nec ufure. 3.Principes nequeunt immm-

tare naturas rerum, & res ex natura fua infru&ife-

; Ja

j

ras reddere fru&iferas : fed pecunia mutuà data

rlx:l

ggts?WW

T

:ï

ex natura füa fterilis eft & infru&ifera &c.

4.

"

n

15&'511

u

Receffus Imperii & Confuetudo non permittunt

i

Ti

j

ufuras ratione Mutui, fed vel ratione alterius titttli,

n

i

14

faltem prefumpti , v. g. lucri ceffantis ex pecunia

l

g (

mutuó data ; nam Receffus Spirenfis de an. 1609.

"

W-nï

N

1 I

Uu 3

8.132.

D

678 LIB. V/TITULUS XIX.

qunaut n

. 139.ficait: Ciooil nun Diefem nad) NB. bt

es

CBermutbung balber/ bafi ott Creditor ( mutu

-

n

r'(üi

oendt !

ans) fein &elb o0n folcher Qeit an/ anlegen/ unb

áugefaBner 2IBeif sum reenigften oom bunbert

ïczifmemfacit,ut

;id:tisadjudicentm

Gulben fünff tvoobl baben móge1t. ergo, ubi

alius titulus non concurrit, ceffat prefumptio, &

d as

in foro faltem interno cedere debet veritati: vel

üg n p

ratione alterius contractás, v. g. Cenfualis: qua

qun p p

de caufa farté in Germania hz ufürz vocantur Cen-

cind g

podítmm

sás, Oyábrlicbe Bünf.. ergo.

e

. R. ad ;. Illa prohibitio intelligen

-dä eft de

uptbnrinid

fiatutis, improbum feenus, feu ufuras exceffivas ,

wf

mordentes, legi charitatis adverfas, non veró mo-

leericin

deratas ex caufa boni publici,app;*obamibus; nam

w Sipur

Ecclefia nec vult nec poteft domipinm altumRei-

Tirafimug penpn

publice ab ipfo DEO conceffum intervertere,

foit t a

Cum hazrefi comparari proin nequeunt dicte nfü-

tittocti r

re moderate ex caufa boni publici permiffa. Ad

trhu ln b

2. Áliud eft difpenfare ex caufa privata, feu alicu-

t iv v

jus privati bonum fpe&ante, & aliud ex caufa pu-

f yedi t

bilica per legem aliquid permittere: per difpen-

tf ul

fationem nec Pontifex poteft ufüras facere licitas,

ts i,

beue tamen per legem quilibet Princeps in fuo

D W

territorio.

RefleGe te ad legem Przfcriptionis,

POT fs

Cum mendacio, utpote prohibito de jure Natu-

lt li ltl

rali abfoluto, non convenit ufura moderata ob bo-

num publicum permiffa vi dominii alti.

Ad 3.

Mi Ms n |

!

!

:fcipimrccnfus; m

Quamvis pecunia in fe & naturaliter fit infru&tife-

T2, eft tamen civiliter frugifera, fi nempe accedit

:'.m'empxioneCensüs

':elpfa RE rfba

yel induftria hominis, vel difpofitio Legis. Et

hinc etiam in pecunia conftitui

poteft quafi nfus-

"

T d

Qin

fructus. L. 1. L. 2.ff. de ufufr. ear.

rer. qua u(u con.

M

-fum.. fic quogue domus fit civiliter frug

ifera. Ad 4-

CT

N. ant.

"t

i

J

Ul

Y

De Utíutis.

675

li

WM

|

N.ant. utrumque; nam anteriores Receffus nihil

Cïtdmr

;l

!

|

prorfus habent de prafumptione tituli ; ile autem

Wm

mw

hr

de anno 1600. folum ideo di&ez prefumptionis

T

h N

t

mentionem facit, ut ad minimum j. pro 1OO. mu-

M

l

ïwg

Q

T

|

tuó datis adjudicantur,nïü nempe creditor probet,

Atf

|

N

ob lucrum ceffans & damnum emergens plus fibi

-C(Edmdw

Y

31

deberi,ut patet ex contextu; ergo $. pro-100,

'dlü.!gcü

n

non tam propter przfumptionem alterius tituli,

d

D

H

quàm abfoluté propter Mutuum concedit. Deinft

ia

lex vel ftatutum preefumat aliquid generaliter, in.

.;;'määïüo'ïmeäïigemrï l

J

utroque foro vim habet pro omni cafu,etfi in cafü

! l ö f!fk il

particulari non fübfit, quod prefumit, ut patet in

l

i

li

n

Lege Tridentina Matrimonium clandeftinum irrie

" ;abixc;go;sär:ï':m

tante, Siigitur juxta Adverfarios Receffus Impe-

Dl

rii prefumit generaliter, juftum effe lucrum $, ex

t Dets

roo.in mutuante , non ceffat vel vim fuam non

at u

amittit in cafü particulari,ubï' per accidens non da-

oie 1

tor lucrum ceffans, Et itaReceffum explicat quo-

MNCNUM

que univerfalis confuetudo, Quód autem Recef-

m

k'rvü

d

TU

fus predi&i non ratione alterius contrallis , v. g.

ii p

Cenfualis, concedant . pro 100. manifeftum eft

L

textus infpicienti, ubi exprefse , & tantüm, men-

vjeptitt

ïj

Mj'

ii

iM

tio fit 7MMutui, ve8 9Infepbens. ^ Ceterüm vel in

rmmd

ao

emptione cens(is ex bonis alienis folvendi adeft

mk' u

W

W

i

aliquis alius titulus , lucri ceffantis, damni emer-

EC'T?W

TU

1 non ? fiadeft, non ex emptione

pcura

7

gentis &c, ve

percipitur cenfus; finon adeft, tunc reipfa idem

u

ii

m

n l

v

r

Ti

fit in emptioneCensüs, quod in contra&u Mutui,

j

& re ipfa ex alienis rebus percipitur fru&us vel lu-

]i

gia lm

jl

]

crum fine alio, quàm contratlás ,itulo... Cur er-

v 4

j

go potiüs ex contra&u Emptionis, quàm ex con-

ünp

vraCtu AMutui. liceat ultra fortem pecunis.iam al«

/

f , " r W-

I*N

seri datam aliquid percipere? Certé tantüm mue

n

Uu 4

tan

De

égo LIB. V. TITULUS XIX.

tb d( Aïlllr

tantur nomine contraduum , reipfa sutem fit

idem.

;amïos mntuaxaric

Dico 3. Ufurz Compenfatoriz.

2. Et Mora-

::,Conluetudïne, t

ub

toriz vel Punitoriz, omui Jure fünt licitz. Ita com-

muniffima feré omnium excepto Scotó & paucis

gin a

entiquis. — Pars r. fundatur in zquitate Naturali,

dfb

tlfom fii

que di&at, nemini damnofum effe debere bene-

a patou

ficium, quod alteri preftat. l. 7. ff. Teff . quemadm.

aper. uec mutuatarius zgré ferre deber ,(i tenea-

suditc t ilbd

tur mutuantem, benefa&iorem fuüum, fervare in-

ss t m

demnem ,& compeníare ipfi damnum, quod mu-

w aned

sl gorent

tuaus incurrit Vel meritó timet ex mutuo data,

V. 8. fi mutuum det frumentum, ac ideo poftmo-

trít todis, U

dum ipfemet majori pretio cogatur emere: vel fi

vopartoni. U

teneatur refarcire lucrum, quod mutuanti ceffat ex

ttpennm pl

mutuo, v. g. fi pecuniis,quas alteri dedit mutuas,

Quros u f

emiffet rem fru&iferam, agrum &c. vel cum iis ne-

od

gotiando lucrum feciffet vel facere fperáffet &c.

um t x

Ut autem licitum fit ob damnum emergens, vel lu-

RT N

crum ceffans, exigere aliquid ultra fortem Cfeu ut

d u

liceant ufurze Compenfatoriæ) requiritur r. Ut

WCDQLUSO fs u

Mutuum veré fit caufa damni emergentis, vel lucri

ldl

ceffantis,

2. Ut ufüre non excedant damnum

IQ Gd f

vel periculum damni, aut lucrum vel fpem lucri.

Fulumfonis foiny

3. Ut mutuans premoneat mutuatarium de dam-

Ti m

$o emergente, vel lucro ceffante.

4. Utinrer-

Wt d Iiig

effe proillo non flatim exigatur,fed primüm,quan-

do reddendum eft mutuum, poft intervallum ma-

MTM

rale. Pars 2. probatur exinde, quia exactio au-

R,i tptrfe

l*fL»Wälfüt (üty

t

i

&arii tanquam pone propter moram in folven-

"r

l ithg

do non eft ullo Jure prohibita, imó fatis aperte

[

!

ronceffa, quía fervit ad firmandos contra&us,

T tgg v

"Ht i

tósque certiffs ea*;ccuüqn; mandandos, /, 14. €.

l ijer

€

li !

l

TULUSmX

De Ufuris.

: .68t

t

"*Pfl h

Necrefert, utrüm poena

de Pa&. c. 4. de Árbitr.

in moroíós mutuatarios conftituta fit YLege,Sta-

M li

M

iuto, Confuetudine, uti conftituiffe videtur Receff.

ml"f!fum

l

[

Imper.de anno 1600. f. 139. cit. & confuetudo

t

Af

Germanig; vel ex pa&o conirshentium: ut au-

l

A

:!X h HI

E

tem licita fit hzc poena conventionalis, requiritue

n

I. Ut abfit omnis fraus, qualis foret, fi tempus

^

,Lh

1

W

h

tam breve prefigeretur, ut mutuatarius nequeat

lo

"

"Ms

?

A

D!

l,

'

moraliter intra illud exhibere fortem 'fibi credi-

t i

[

L

iam. 2. Ut mutuatarius vere fit in culpa , przfixo

d

'

2-««,.

II

(

1

N

"! ï

i-..'ä t»"*

tempore vel nolendo folvere, vel culpabiliter fe

1

HHMWUM

LU

reddendo impotentem ad folvendum. 3.Ut mo-

R, ie'ca;-:ä-,!

raíit notabilis. 4. Ut pana fit moderata, & culpe

TP

i

LU

i

proportionata. Ubi ftatutum vel confüetudo con-

V r

flituit peenam, prefumi videtur mora culpabilis.

um

Quares,quinam fint jufti tituli ultra fortem ali-

lsst

quid exigendi & accipiendi? 5.]I.fequentes. T.

Wies la U

Damnum emergens. 2.Lucrum ceffaus,ut expli-

NY

ä:

UW

w

cavi pauló anté.

3. Rericulum fortüis amittendz,

;w

ï

"

1

]

fi nimirum mutuatarius fit pauper,parüm fidus &c,

T

l

N u

,

:

W

nec mutuanti fatls caveat per piguora, fidejuflores

ia

ia

& c. de recuperanda forte.. 4. Affecuratio fortis, fi

du t

nempe creditor, feu mutpans, fuftipiat in fe peri-

g, ia

u

culum fortis forfan periturg, quod periculum aliàs

(s

p x2

]

foret penes mutuatariurf, cujufmodi periculorum

füfceptio eft pretió eftimabilis; fi proin aliquid

m

r

juxta prudentis urbitrium exigatur pro ratione

a

n

Á

d

T

periculi,-in compenfationem exigitur jufi&é , &

u

ufüra evadit compenfatoria.

$. Mora culpabilis

n

,am I

P

g Qi

snutuatarüi,ut] di&um. | &. Statutum, aut Confue-

g

HWMV

1udo loci, juxta nos, ut oftenfum in Affert.2. .. B.

lb][h t

P )

2. Juftus tamen titulus non eft 1. Sola carentia

M. lü

jj t

ji

pecunig in akerius gratiam , vel abligatio mus

TL

Un j

tuum

j mzndlü

D

682 LIB. V. TITULUS XIX.

jgaiitio

tuum non repetendi ad certum tempus; quia tl-

g

la carentia eft aliquid Mutuo intrinfecum, vi au-

tem folius Mutui nihil accipi poteft: & Alex. VII.

damnavit hanc propofitionem ordine 42. Licitum

T vlini

qurourtt

eff mutuanti aliquid fupra fortem exigere , — i fe

agb

o!liget ad nonrepetendam [ortem ufque ad certum

tempus.

i

padftauwr,m

2. Major eftimabilitas pecuniz pre-

fentis quàm future ; nam Innoc, XI. anno 1679.

ædimerevelrevendt

profcripfit hanc propofiionem numeró 41. cim

gest al (

m aiod.Dd

numerata pecunia pretioftor fitnumeranda, & nul-

gt du

lus fit qui non majoris faciat pecuniam prafeutem ,

quam futuram , pote[t creditor aliquid ultra for-

yinisdi, &

tem à mutuatario exigere, C eo titulo 4b ufura ex-

ipioit

cujari.

fe pof m

3. Dilatio folutienis pro re vendita,

" pendiiontn,

€. 6. 10. b.t. finempe venditor plus exigat, quàm

juftum mercis pretium , ideo pracise ( fi nempe

Misfum n

alius titulus non accedat, v. g. lucrum ceffans &c.

Jnlter od

ut tamen contingit apud mercatores, qui ex pe-

ITR

MA

cunia ftatim foluta p'ofïent facere lucrum nego-

tiando ) quia non ftatim folvitur pretium,

4.

RSUEIINS

Anticipatio folutionis, utfi minus, quàm juftu

m

tenfdum f

rei pretium , folvatur precisé ideo, quia folutio

Mitfonim p

fitin promptu vel anticipató, ut colligitur à con-

Qrt tj g

trario ex d. c. 10. Jam

L]

de Contra&ibus, qui de

zi dl

L

ufuüra fufpe&i dicuntur.

(f (j (j

Dico 4. Emptio censüs,tam realis quàm perfo-

WO wdi

nalis, tam redimibilis quàm irredimibilis, fl debité

::fmum CC Confrer

fiat, eft licits, feu contra&us Cenfaualis per fe non

Pt d

eft ufürarius. Ita communis, Cen[us hoc loco eft

litmi

annua penfio, vel potiüs jus annuam penfionem,

[

nguqus l

I

l

^

Ditti s

V. &- $- pro I CO. percipiendi vel ex re alterius fru-

!

At gf !

Gifera, & hic cenfus realis, velex induítria cer-

Hl

Müten

t& perfonz, per artem, laborem, negotiationem

&c.

Wi Di

TU

H

De Ufuris.

l

683

r

Ampu;l

"- &c.lucrum facientis, & hic eft perfonalis. Si ven-

" mfmh

n;',

0 uj

ditor pacifcatur, ut fibi liceat penfionem redimere

ldr]o-.c d

llU

certo tempore, vel quando libuerit, reftitutó pre-

T

N J[«L!

tió, vocatur redimibilis ex parte venditoris . fi em-

!m fx"x l

] Q"

ptor quoque refervet fibi jus revendendi vendito-

Mm(æ

lm

^i

'tf'

ri repetitó pretió, eft redimibilis ex utraque parte :

It

!lmüu)

fi ita pacifcantur, ut neutri, altero invito, liceat

n h

W;

Vs

redimere yel revendere, dicitur irvedimililis. Ye,

rl

Wfïi

qui emit cenfus, Creditor vel Cenfualifla nuncupa-

"/W MW"

tur: qui vendit, Debitor vel Cen(uarius. Ceterüm

*'ï;a'ü:m'm T

-

censüis natura eft, ut pereunte re cenfuali, ex qua

LU

praefiandus eft, & perfoná ad lucrum faciendum

i,

inepià redditá, pariter ceffet, quin ab emptore re-

]

io-

peti poffit pretium, quia poft perfe&tam empt

]

ïa.;ij'a:'s,jrc',ïfr;:ag

1

(

nem- venditionem periculum eft emptoris. /. 1. ff.

W

de peric. & comm. rei vend. Jam affertio

vJF(JI] þc

L

u

ii

v

iin

Probatur quoad cenfum realem ex e. 12. de

.

N Qurpe

empt. C vend, Extrav. comm. & ex hec ratione ;

j

i

quia v. g. totum predium,feujus ad omnes illius

j inrcyt

-

fru&us;emi licité poteft: ergo etiam jus ad pzr-

tem fru&uum, feu penfionem frué&tuariam ; ergo

U

& penfionem pecuniariam licet emere: cüm pe

qui

cunia recipiat eftüimationem omnium rerum,

p

Quoad redimibilem ex parte venditoris ex citt. «c.

i

wl

Con[lit. Cim onus S. Pri V. & l. 2. C. de pact. int.

empt. C& vendit. Quoad redimibilem ex utraque

m

b

parte um ex confuetudine, tum ex hac ratione,

! e'lf ]iv

quia totum predium fruGiferum v. g. vel totus

h

i

p

5

ufusfru&us licite emitur & venditur cum pa&to,

" WM N J

31' j

ut cuivis parti liceat redimere vel revendere ,

"14

j grrüim u

p

H

uti di&um ad tir. de Empt. & Vendit. cur fas non

i qu' DL

fit pari lege partem ufusfru&üs feu cenfum emere

ac vendere ? Dein manet adhuc fufficiens diffe-

Lal

4|

ren-.

q

F» I

ï

J

684 LIB. V. TITULUS XIX.

4

rentia inter Mutuum & Cen[um , quia in illo pe-

riculum eft penes mutuatarium, & mutuens lu-

;icum (litont

.

r

)

crum capit absque onere

E]

l

,pfihtiont

in ifto autem pericu-

T

firi

lam eft.penes emptorem , qui & pretium pro

g di

g g ent

penfione- debuit exponere.

Conftitutionibus

yieiniot

S. Pii V..& Imperaterum Maximil. I. Caroli V.

& Rudolphi II contrariis derogavit Confuetudo.

g ynipel?

Quosd irredimibilem ex ratione negativa , quía

g plet (f

non apparet ulla ratio, cur ita conveniri nequeat.

àn; od st

De cenfu perfonali denique tum ex paritate cum

gt yer

ii ia |

cenfü reali , prefertimn cüm in cenfü perfonali

majus fit periculum penfiones annuas obiinendi;

f

tum ex paritate cum locatione operarum pro

d b d

mercede vel penfione; fi enim pro penfione lo-

d a m

eari poteft opera, & conduci, cur emi & vendi

Ttcommitt,

nequeat opera, velpenfio ex opera provenieas?

ayíane pof.

Cenftit. S. Pii V. Cim onus, qua videtur prohi-

t p

bita emptio censüs perfonalis, vel nunquam eft

i um

recepta , vel contrario ufü abrogata.

Dixi au-

1, Qu N

tem , fi debité fiat , nimirum fi pretium attentis

Vgl

circumftantiis fit juftum , & juxta Statutum vel

fb

Confüetudinem loci: fi res cenfui fubjecta , in-

Árt qutm p

fcio Cenfualifta, non alienetur in alium, à quo

i, E mbf

folutio censüs obtineri nequeat, vel uon nifi dif-

à

t LUE

ficulter &c.

Bhntry p

Objic. 1. Qui emit cenfum, v. g. $. pro 100.

V t pf

annuatim folvendos , poft lapfum 20. annorum

:fiïtfu

B! 1000 1

accipit totam fummam capitalem , nimirum 100.

LT W

& poft 4o. annos accipit duplum, nempe 200.

Ril

florenos, ac infüper in debito manet tota fümma

capitalis : fed hoc eft iniquum. 2. Non apparet,

f* ff"IaUUm Wi

d

[

QU

À

U

quid ematur in contra&u Cenfuali ; nam fi dica-

"AUs f

Atig

m*»emi penfio, ifta fucceffu temporis longe tran-

fcen-

| th,u(i

WULUS l

De Ufuris.

685

"t IT

In

4

rk

fcendit füummam capitalem, ut vidimus: fi penfio

ts

"j

unà cum dilatione folutionis, propter moram &

m lüG lt

J l

^M

W

dilatam folutionem aliquid exigitur , quod juxra

v

W

I

wq

plerosque eft ufurarium: fi jus percipiendi peri-

* (

JWW

fiones annuas, emitur aliquid, quod rondum ext-

1 LO

IM

füiti fi enim jus tempore contra£tüs jam exifteret;

duvgg? E

ftatim prima peufio retineri poffet, & pro 1co.

;I Ilpw

WL..

dari poffent 95. quod juxta omnes eft ufura-

m .3 M M, "

rium; deinde jus ad penfiones tanti e(timatur,

] H ij upih;'

quanti ipfe penfionés abnug, ficut equus & jus

t

m' '*r

ergos

ad equum parem habent eftimationem

"vf*l"u b

ficut ipfe penfiones futurg fortem longe tranícen-

L. i Wt

dunt, ita & jus ad illas, confequenter inter datum

'131'31:»,

& acceptum non datur equalitas, adeóque inju-

hi

[

j

W

il

W

fütia commitutur, R.a2d r. In eftimatione morali

M MRU

ille penfiones poft multos annos fücceffive fol-

vende non valent plus, quàm pretium emptionis

g ii wl

i, vonnef

datum, &, quatenus fünt in fpe, non valent tan-

MT

tum , quantum valerent fimul omnes prefentes,

^" w:mv-þk

& quatenus funtin re; dum contingere poteft, ut

w r

Alvl d

fru&tus velnon nafcantur, vel non folvantur :. pene

le x

'*3(

u

w l

W M)

fiones autem pecuniarie variis periculis, labori-

bus, & moleftis follicitudinibus obnoxie funt.

p

Aln

u n

Dein retorq. argum. fiipfa ves frugifera tota, v. g.

sl

A

4

Wil

n

lii

ager, ematur v. g. 1000. florenis, poft 20. anuos

inde percipi poffunt tot fru&us, qui adequant

vtl du

" -Mmï* :

vel fuperant 1000. florenos, & poft 40. apnos

Et hoec

duplum, ac infuper mauet ager émenti.

r «J&,Wm

juxta te licet: curergo uon liceat ita emere par-

"4 N

ï*ï' &5[

tem. frü&uum agri per confliturionem | cens(s,

-.nvmwm

Ad z. dico, quód ematur jus percipiendi penfio«

] '"Um HO«P

nes aunuas futuras, quod jus fufficienter eft prae

jll l um

c (

fens, & exiflit, utfi emarur jus pifcandi, captus

W

|

pit-

mï j WW

"

Di

686

LIB. V. 'ITTULUS XIX

plOïU

pifcium &c. Neque hoc jus moraliter tanti zfti-

gysni !

ii yogt

matur , quanii penfiones aCtu jam folutz.

Pari-

&pubh(aäu

tas cumn equo & juré ad eqüm non eft; quia equus

xfm:æmutuan*

fimul & femel exiftit; non autem perifionés, fuc-

ceffive quotarriis folvend&.

vgitone n

I

Dico $. Ufutam per feé iion continent 1. Catri:

$j iempurt D

bium. à. Montes pietátis. 3. Pa&um de reftitu-

at fos d

endó Muttio in eadém forte, bonitate, & quahti:

tate. 4. Contra&us focietatis, Cambium; Tyecbel/

eft contrattus permutationis iu pecunia fa&tus

gltos i d

cümi moderate lucro: fi pecunia fortis àc fpe-

pat lod ii

ciei diverfz commutentut, v. g. deüarii; feftércii;

at UY

(clleBoort

vel alia inoneta minor detur pro imajori, taleris;

vdictos d C

florenis; vel moneta argentea pretio equivalens

proaurea, vocatur reale vel sanüale : fi siteni

Quoscam r

pecunia pre&feas pro abfente & cüin obligatione;

mfa(mnw T/77/

ur

ut in alio loco fibi vel alteri in eadem quantitaté

eoneX

eRcf i

reddatür alia pecunia;

v. g. Rome, Fraücofurti

&c. dicitur locale , vel

quia refüfia demaridari

^ i od

folet per litteras; [itterariuin : qui pecuniam, alig

Q qui

loco recipieridari; offert, Camp]arius, qui preftaré

07 i

tenetur ; Campfor appellatur. Camibiuim ex multis

tiigi j

titulis fit licitüm, nempe propter laborem & cus

Dreyide

ram iü aggregandis variaruri fpecierum moie-

"D nUre f

tns, in earum rumeratione, trársportatione, fcris

LUOCTEM

- bendis liiteris &c. propter fumptus i habendis

t Vttrig.

& fuftentandis famülis rei peritis ac fidelibus;

"i W]Of VE] Pm

propterperlcula ámittendi pecunias i viis; mü-

tandi valoris inonetarum &c. quz in fe fufcipit

via

FW

T g

campfor' cujusmodi caufæ otüriino füfficiunt, üt

B tfer

Juüö exigatur lucruni, rajus vel rüirius pro gra-

Vl

D

IHIP LU

(

vitate periculorüim , magmtudme furnptuum , la.

borum ,

folicitudinum &c.

r

JMontes | pietatis

A

funt

x MR p

*TULUSXR

De Ufuris.

687

t

mïü

fl

u

funt eraria, piorum hominum liberalitate , ad

T "

A

fublevandas indigentium neceffitates mediante

tqllm il E[ï

J

hu |

M

Mutuo; & publica authoritate coriflituta, ex qui-

w"oaammpü

t

rþdæ

bus pecunige mutuantur petentibus ea lege, ut pro

A

áffecüratione illarum dent pignus, &, fi debitum

prefixo tempore non folvatur, vendatar pigous

t Uaþ dt à

pietió, quo potefl, maximó: ex quo pretio fol

Hn., y'] m&

vitur Monti fors credita, & fubinde etiam modi-

t Vaf "

cuin quid ültra, v. g. i. pro ITo0. ad fuftlentandos

..«?3:1: j pefu:i:f-i;&

MT

ininiftros, qui debent babere pecunias paratas, pi-

:

l

n

N

'lti, [

"

gnorà cuftodire; diftrahere &c. non fine magno

«"l bt

:l -üu ;,1

T

labore: refiduum veró pretii ex diflra&o pignore

fr 3 DM', /7

colle&i reflituitur mutuatario. HUJusmodt Mon-

fjw.d:' jj

tes licitos effe Catholici plerique defendunt €on-

AUL

tra quosdam Hzreticos , pamm ob allatámi ratio-

La

nem falarii miriiftrorum , partim propter Concil.

T RO

Laterán. füb Leone X. feff. io. & Trid. f. 22.

zm Nf

&. 8. de Ref Et fic probata eft par$ í. & 2.

bt

(

N .(U

Pars 3. fumitür tum ex c. fini. V. ille quoque b. f

W

tüm ex éo, quód fervetur equalitas inter datum

mL'T'lW W*"

& acceptum, atque periculum damni; & fpes lu-

w IWL

&ri; ex ütráque parte fic equalis.

Excipe, nifi

ihutuans prevideat, certó vel probabiliüs maja-

jv n

)*'JR'*"H

LA

iém témpore folutionis fore valorem, nec ipfe

rb

D

eam feiváffet in illud tempus. c. fii. cif. 8ut i

u n

:

obliget mutüatariuin; ut antérión reddat mütuütti,

(

quàm Valor vel pretiuin rei creverit. Pars 4. €x

I "

J. i. 2. feqq.Infl. de fociet.l. 2 1. ff. & i. £ C. profo-

rb

ia 8*

X

ció. Eít autem contradius focietatis ille; quo due

"u

K

vel plures cotiferüüt res & operas fuas commu-

0["&0 ;

L

.?OW

nis lucri gíáatià , vel qüo unuus res, & alter ope-

n Aaï

n

"i ïel

ras: fi tamen conferens res vel pecunias id age-

u

l

ul

ret, ut fibi quidera cernmune cederet lucrum, fors

"d

tamen

j

y , 7

|

688

LIB. V; TITULUS XIX

|

tamen falva perfifleret quocunque cafü evenien-

; t foum

te, ufuram non evitaret. /. 29. B. fin. ff. eod.

p en

II

Dico 6. Ufüram econtra, palliatam nempe, irs

Bo ufums.

Volvunt contra&us, & pa&ta fequentia, 1. Con:

«ifus dort

tra&us ZMóbatra , quando quis venditrem magnó

eonfoemio

pretió cum pa&o, ut cmens ipfi ftatim revendat

«t d

pro pretio minore.

2. Empiio chiregraphi, fei

r fini]r

norninis, aut debiti alieni pro minori pretio, v. g,

au asf

fi debitum alienum 160. florenorum emstur pro

d p ülifeüt

80. florenis.

3. Ánatocifmus, per quam intelli.

Arntrdtnovo,

guptur ufurg ufürarum, feu lucrum ex ipfis ufuris

quiirinf

nondurn folutis, in fortem támen reda&is, peti-

f mto

tum, v.g. fi fors credita fint r1000.&c ufurg j9.mu-

tuatarius veró non folvat hos $0. & tu poítea ex

UT

tli, qto nl

his $O. tanquam ex novo mutuo poftanni lapfum

iil [f

exigas duos cum dimidio florenos.

4. Pactum

amlchrefeos . quo id agitur, ut mutuatarius mue

at [

'llau* jl«

tuanti permmat fruGus rei oppignoratz, v. g,

X

pradii vel agri hypothecati, donec debitum exfol«

CRRA

yatur, Pars [. manifefta e(t tum per fe, tum ex pro-

pofitione 4o. ab Innoc. XI. damnata.

Pars 5. ex

t nio diely

propofnone 4I. ab eodem Iunoc. profcripta, &

Wt ( 1 l.

Ürgg

exindé, quia pretium 80o. non adzquat valorem

rmozencturfolvcr

100. florenorum, & virtualiter idem eft, ac fiquis

Ico. daret mutuos, & ftatim 20. retineret pro lu-

T0 i

cro, quod utique iniquum eft, & ufurs, fed, quia

Itj (müp,,

explicité non celebratur contractus Mutui , fed

ROtf

t

Emptionis, palliata, feu pallio emptionis involu-

tj

ta eft, atque ideo in foro externo non facile puni-

LT

bilis. per c. 6. b. t. Si tamen, ut facile contingit,

tfe fr]y

d

alius titulus interveniat, ut fi debitum alienum

"r da

Vr llfura |

fit dubium vel litigiofum , fi pro eo obtinendo

Hmd

ts

I(H

faciendi fin& fmptus, vel eliàs diffculter fit obiia

"t Q

W

"

HU

nibile

U Áil

il

RJLUS l

w

M

De Ufuris.

699

UTN

nibile &c. licitum utique eft tale chirographum

n

, 3, þlx

RT

minori pretio emere.

Pars 3. ex Jure Naturali

v liqn

"

!l

|

& Divino ufüras mere lucratorias prohibente;

00

ï

W

néc ufüras ufürarum approbat ullum ftatutum

L—.H"

D

]

'*951

aut confüetudo Imperii Romani; imo, etfi adeffet

AT ,'-"iu

: an

i

alius titulus damni emergentis, lucri ceffantis &c,

Ri i

N

N

tamen faltem à Jure Civili ufure ufürarum prohi-

ls

W d) hn

Pf

bentur. /. 29. ff. 1. 2, 1. 28. C de Ufuris. Si autem

"u

!

u

ufüra priüs fuiffent folutze, & ab accipiente cre»

derentür dé novo, foret novum mutuum, confes

&l ii

"m

quenter ex iis ufüre moderate exigi poffent, ficut

STTT

LU

T

ex forte ac mutuo priore. Pars 4. ex c. 1. 2. $.

t

1

b. t. c. 6. de Pignor. quod tamen intelligi volo

1,( &I j

m

de cafu, quo nullus alius preter Mutuum intér»

venit titulus,

Unde in Germania vi Statuti &

^m um

Confuerudinis licitum eft ex re oppignorata pro-

T

mutuo fru&us percipere, qui non excedunt $.

hw

10b

pro Io6. Item licitum eft marito fru&us rei pro

xufol

dote nondum foluta fibi oppigaorat&. c. 16. b.t.

Qu

& domino dire&o ex re feudali fibi oppignorata

"

m

N

percipere, e. 1. D. t. qui cafus funt excepti.

CU

Dico 7. Ufuras fine titulo & ficillicité petitas 12

"A

M

nemo tenetur folvere, licétpromiferit. 2. Si quis

j

n

autem jurató promififfet, teneretur ex Religione

d.

hn

vi juramenti (nifi priüs obtineret hujus relaxatie-

atl

w M

nem ) non ex Juftitia.

4. Solutàs autem quau

x

!

l« d

lsl

tecyus in Judicio repetere poffet. Communis ex

)

u] m?n U

famofo c. debitores. 6. dejurejur.. Si quis autem

T d

juráffet fe folutas nec repetiturum , poffet nihilo»

J " mm

MU

^ KW i

minus & deberet ufürarius à Judice ex offició come

i

"T

u

(

pelli ad reftituendas. £. 1 3. 9. . Qui enim juravit,

»

LA Y

t cü 051

fe nolle repetere, non juravit; fe nolle recipere.

k Objic. Qui folvit ufuras illicité exigenti , coope*

qu

D

ii

i

)

Pari 11

Xx

Katux

[

690 LIB. V. TITULUS XIX

raturalterius peccato: ergo nec ex juramento ob«

udocati

ligatur folvere, cüm juramentum nequeat efle vin-

d

ulum iniquitatis, & compellere ad folvendas ufu-

vmetto (00,

ras illicitas.

W. IN. ant. Qui enim ex neceffi-

irconenm

tate vel jufta caufa urgente (qualis datur in mu-

vas fdes 1

1uum petente ex indigentia, & ufüras promittente

gdebe mutt

ac folvente ) facit aliquid de fe indifferens & non

ii d

peccaminofüm, non cenfetur cooperari alterius

arfdidiire

peccato , fed permittere alterius malitiam , ad

NI (i d

quám aliunde jam eft determinatus

fed folvere

y , qu)

ufüras de & per fe peccatum non eft, quaravis

tsb &

exigere fine titulo jufto peccaturm fit.

,

i, QUUS

13

Dico 8. Ufuras iniqué acceptas reftituere in

LL ded

utroque foro tenetur, & compellendus eft non

Quamdonterd

folüm ufürarius ipfe (eriarm mentalis. c. 10./.1.)

DILU /0 l V U.

quisquis fuerit. 2. $ed etiam cooperantes effica-

d fre nj

citer ex parte mutuantis, & quidem in folidum,

4

uj

hod

cafu quo ufürarius gon reftituit. 3* Imó & hazre-

SRNNRN

des ufürarii pro rata ( uon in folidum, fi plures

U m

fint) quantüm patiuntur vires hzereditatis, 4.Si

EM

res ufüraria adhucexílet, & non fit commixta vel

RD ffnde

confufa cum rebus propriis , tenetür quilibet , &

quidem ex 7e accepta, eam reftituere , cum fru&ti-

FU Ui ol

bus , fi res fruGifera fit, tam percipiendis quàm

[ EU

WiLEA tl j

pefceptis, & cum omni damno & intereffe, quod

hmfæ,ülü relhw

inde paffus eft mutuatarius: fiautem pecunia vel

alia res ufuraria fit permixta vel confufa cum re-

NU

bus propriis ufürarii &c. is acquifivit earum do-

"h n t

minium, & folàm ex injufla acceptione tenetur re-

«l 0',8

füituere. Itaplerique omnes ex c. 9. 10. 12. b.t. ex

"ml non

c. 5. de Raptor. c.ult. de fepult. & c. 9. cit. ubi hg-

»l[le roms' teff

W

redes obligantur. Id quoque exigit natura Jufti-

TO ip [

tg Commutative, & poítulat ratio; quia, fires

mgl[ "füras I

ufuü-

Wi !

T h(

IN

S XIX-

Igo N Q

De Ufuris.

691

Nwü

m

1'&

«

ufuraria adhuc exftatnon permixta cum bonis pro-

BTPEHE]HM

N

priis, eft aliena, & clamat ad dominum cum omní

D

g,

J

emolumento füo, ubicunque exiftit ; fi non ex-

M

11

[

ftat, refarcitionem damni ipjufté dati & accepti ur-

;t:!:ia,. li r.

TY

get mala fides, injuria, cum qua nemo ex alieno

N em

gt

ditari debet, mutuatario illata, & delictum, atque

N

A n

radix izjufla acceptionis, licet cooperantes forté

AL quö

u

n

non fint fa&i ditiores ; quia fuerunt caufa efficax

damni injufté dati.

Sed cui facienda eft reftitu-

LT u)

tio? 5 Illi, qui per ufüras Izfus, vel, fi jam obtit,

Tl

* PAU U

ejus heredibus, &, fi neque heredes exftent, vel

ignorentur, caufis piis, Text. & DD. izc. 5. b.t.

EICT

]

(

c. 16. de Sfudais, retineri enim ufürz non poffunt

W ii UII

tanquam bona ex deli&o contraJuftitiam acquifita,

)

Ht

N

t

Dico 9. Pcene ufurarii ( manifefti tantüm. c. j. q

cit.) de Jure Canonico funt.. 1. lafamia. czm. 2.

[

".ll

(lium,

z

"

Y

J fin- cauf. 3. . 7.

2. Depofitio, vel faltem fu-

NV ?

W

Vae

fpenfio, fi ufürarius fit Clericus. c. 1. &* 7. h.t. fi

;.x*j'?.ïfl;kxm&'klxï

"v

Laicus, excommunicatio, & hodie ipfo fa&to. c. 1,

& [

M

eod.in 6.

3. Ejusoblationes, iu Ecclefia fa&tz,

"t

TOU

dul

N

m

LO

funt rejicienda. c. 3. P. £.

4. Ejusteftamentum,

m

D

N

j;:;r'j*,'ï

vel alia ultima voluntas non valet, nifi ufüras aCtu

A

"

reftituerit ante mortem, veldereftituendo idoneée ,

l ,11 D.

MW

I/U

caverit. c. 2. eod. in 6.

j. Privatio fepulturz Ec-

p

p

j

f

clefiafticz, nifi reftitutio, vel cautio idonea de ea

d

Pü':»l' i

precefferit, e. 2. 2. citt. De]Jure Civili non repe-

ii

:iu(a-:iï?

ritur peena ftatuta , in Receffu tamen Imperii de .

T

"

[h--E

k

!

J

auno 1 530. £Bon vucperlidyen Contracten. $. 7.

gt

PT

T.

preter annullationem contra&tüs mul&atur quar-

ta parre fortis, ceffurá Magiftratui, fiquis- ultra

qm

TA

Ü

(

"

permiffam in Imperio quantitatem, vel aliàs inju-

jp

)

i

g

[

fté, exigit ufuras.

In aliis locis, uti in Auftria te-

:::qüe

l nilh:ï' ["*ï

fte Greneck h, s. 16. totamfortem amittit.. Ce-

"P

J

XÁXaA

terium

692

LID. V. TTTULUS XIX.

|

terüm ufura eft crimen mixti fori. c, 7. €* 12,

ude Á

h. t.

g

1

Occafione ZMuttii, in quo lozum habent ufurz,

,utar

de quibus hucusque , quares , quid filiofamilias,

g

g diior fl

feu in patria poteftate adhuc conftituto , etiam

majorenni, concedat Senatus-Con(ultum AMacedo-

dgo C

nianum ? W. Filiusfamilias fine confenfü patris ac-

jenunte eiden

, t

cipiens mutuas pecunias in foro externo perpe-

tuam habet exceptionem contra mutuantem , ita

taupiz

ut exigenti mutuum ad nihil condemnandus fit

«aitio r

ipfe, vel pater ejus. t. £. ff. & C. de $. C. Maced.

yts, iib o

Mi

Imoó interveniente exceptione, qua utpote à le-

gibus jufté concefsá uti utique poteft, etiam in fo-

ro interno uterque fecurus eft, etfi nummi mu-

TIT

tuati adhüc exílent, vel filiusfamilias ex iis in

fuam ( non patris) utilitatem converfis fa&us fit

2!

ditior. [. 9. . 2. 4.ff. eod. Sitamen mutuum jam

folviffet, repetere non poffet. /. ?. cit. ff. 4. &* .

N

l. 10. feq. item fi exceptione hac non uteretur,

D X

veluti non poffet ex quadam caufa , vel utendi oc-

IU

cafio non effet, quia v. g. mutuans in Judicio non

repetit ufüras, & infüper pecunia mutuata in fe

Y Qd

vel in equivalenti exftaret adhuc , foret obliga-

A[/km T f

tio reftituendi faltem in foro interno ;. quia ex

|

Qtttn. q

nullo Jure Pofitivo ( nam hoc feclufo obligat Jus

Joitmg

Naturale ad reddendum mutuum? probatur fa-

ttij Qtten

— cultas retinendi independenter ab exceptione, fi

umf lh

ex mutuo fa&tus eft ditior; neque pro hoc cafü

pugnat ratio, propter quam filiofamilias concef-

ïwmriam Wi

4li

d v

