Dico 4. Fidejutforibus,ne nimis graventur, à

$

jubed

Jure couceffa fünt quatuor remedia.

I D Beneü-

f fs

unp el

cium Ordimis,

vel Excz

3JE

0His, vicujus, fi conves

m C01"

niantur antedebitorem principalem, petere pof

L.f

funt, üt debitor principalis conveniatur ptiüs, Sc

tenete

excuriatur, h. e. ejus facultates & bova luftrentur

jer e

ufque ad faccum & peram

ut loquuntur, & tum

anoh

demum, fi deprehendatur non efle folvendo, con*

| i

tra fe inflituatur aciio,

Autb. Prafente. C. b. i.

ANOY. 4. €. 1,

Hl Hx&

Dein 2, beneficium 2Divifionis ,

Yi

)16[11.

F

r4 — LIB. II TIT, XXII. De Solut;

vi cujus, fi plures fint confidejuffores pro eodetü

a

debito, & unus tàntüm conveniatur in folidum;

excipere, ac petere is poteft, ut a€tio dividatur ;

[ SOIUU

& contra fingulos confidejuffores moveatur pro

rata. 8. 4. Infl.l. 10. C. b.t.

Si his benefciis uti

nequeat vel nolit fidejuffor, fupeteft ipfi 3. Benes«

OOUl

ficium Cedendarum actionum , vi cujus exigere à

(

creditore poteft, & ante folutionem debert, ut fibi

[, l

Ht (

cedat omnes a&tiodées, perfonales & reales, quas

1

W

m

?;m ;GL

"i

forté habet adversüs debitoremi principalem , &

n uun.

confidejuffores , vel etiam piguorurti poffeffores,

duf

li3. 17. 36. ff. L 21. C.eod. l. 76. ff. de Solut,

MTTA

Quoódfi folviffet abíque petita vel refervata hac

d ;ni.« L

ceffione, haberet adversüs debitorem principa:

hu d

lem, fi eo rogante vel confentiente folviffet, actios

nem matidati, f eo abferüte vel ignorante, actios

Q».» l

il 3!:":-

u adta

nem segotiorum geftorum. — Denique 4. benefi»

WW

cium Ziberationis , vi cujus liberationem à fide«

"

m

!

Á

5

juffione petere poteft iuftituid quereld non adver

süs creditorem, fed adversüs debitorem principas

Tot m

lem, fi ifte diu dittulit folütioném ex culpabili tno«

ya : fiincipit difbpare bona; & vergere ad itia«

ieudr

h

piam, ac impotentiam folvendi: fi ipte fidejuffor

|

D!

t t

prætermifsö ordinis fémedió conventus & jam

I

condemaatus eft, vel propediemn coudemnandus,

"n

L. 38. 8. 1. ff. Mandati. c. fin, b. t.. His addunt

DD. cafum, quo fidejuffor ex rationabili caufa vult

:'G LT

lal

]

lb[

proficifci in remotas terras, diu non

«

reverfurus$ &c,

i

a

ii

'

m*'mïj;ïw;

!1(:4

$j C 9

] d»lm

tj

J -(bilun )

4

TITU.

6dl

" Dro &l

-R329 CL $83

1$

i it f

ln

TZTIIULDOUS J XIL

10 diVidaïuI,

JTéstir

De Solutionibus.

Jenefri

* tlj

SUMMARIUM.

ebet, Ut(lj

Cales, qui

Quid fit Solutio, & qua illius fbecies.

xlem, (

« Quinam folvere pof[int :

offefores

. Et quinam teneantur.

d h,

« ZA Suceeffor in Pralatura antece[foris debita.

nt Doc

"^ M U0 M o

Cui folvi debeat :

)rintipa-

6. 1. Et cti pri

às in concur(u creditorum.

4 at

9. n jus pralationis (e extendat ad u[uras.

e aQios

9. Quid folvi debeat.

benefí

O. 4i folvatur indebitum , datur condi&io in-

iide

debiti,

&diete

II. Quo tempore, & loco , facienda folutio.

Qp

I2. Lffeihus Solutionis.

] f

gl n

Is demum tollitur, que per contra&us

ity'u/fa!

hucusque explicatos nafcitur obligatio.

k jam

Solutio autem prefs& accepta definitur

indus,

e(fe phyfica praftatio feu vedditio rei debita, debito

ddunt

loco & tempore facta creditori.

Comrmunis ex

Ya qult

l. 46.49, 8 5. ff. b. t. Hic autem fumitur latiüs

|

pro omni liberatione à debito vel obligatione,

quocunque modo fa&ta, adeóque comprehendit.

1. Gratuitam remi[ftonem debiti, aut redditionem

chirographi. 2. Zdcceptilationem, quie eítfolutio

imaginaria, dum nimirum creditor ad interroga-

tionem debitoris, num debitum habeat pro ac-

Iti

cepto,

pu

16 LIB.IIL TITULUS XXIIL

»

j

j eïrpfd

In

4

j

1

cepto, refpondet sffirmative, adeóque opponitüt

r

i

Mi *

)

ftipulationi, & e(t contra&tus Juris Civilis. 3. Cort-

j

ü

M

fufionem, quando nempe creditor fit hires debito*

HWI F!'r ,

D

x

u

ris, vel viciffim, quo pa&to confunduntur jura de:

ls

fun&i & heredis. 4. ZYTansadionem.

$. Senten-

u

lod IUA.

p

tiam ab[olutoriam. 6. Dationem in [olutum, quan*

x

Q

do debitor nomen, feu debitum a&tivum,cedit cre»

D

ditori, ut illud loco folutionis accipiat, 7. Com-

pen[ationem, quz eft debiti reciproci inter fe con-

à

N

tributio. v. g. debes milii 1 CO. ego autem tibi 70,

u

In hoc cafu cenfetur debitum effe per compenfía-

l

tionem extin&tum quoad 70. Si fiat ii Judicio, pt-

blica , i clàm fervatis debitis conditionibus, pré

yata dicitur: compenfationi vicina eft Jtetentíos

4 ln

!

wv

& eft compeufatio indirecta, eó quód tribuat fa-

ü

cultatem retinendi rem alienam jure pignoris;

W.

donec ratione debiti integré fuerit fatisfa&tum,

9. Novationem , qua vetus obligatio transfundis

tur in aliam mauente eodem creditore & debi-

tore , ut filoco pretii fubítituatur merx reddenda;

vel fi pecunia debita ex emptione convertatur in

mütnum. 9. Delegationem , 9 tnieeifung an ftat£

l

Vi

J

ber S3egablung / qua tollitur prior obligatid

interventu novi debitoris, ac eft fpecies nova-

L

tionis , & ab hac differt feré per hoc tantüm,

iL

M

quàd in novatione maneat idem debitor, in de«

autem. conftituatur novus debitor

legatione

confentierite creditore.

Vicina delegationi

ET

eft affignatio nominis, qua creditori indicat de-

bitor, fnmmam pecunige à tertio quodam fibi

"

AN

L

déberi, atque ab hoc illam exigi mandat, & re»

W

iüineri loco folutionis,

10. Oblatiouem rei de-

1

L

M

^

lita

]

u

M:

]k

[

XX

De Solutionibus.

17

Lq.ue Qppor;

Lita , quando nempe debitor pecuníam, quam cre-

JVi[i, ]

i

ditor fibi pro folutione oblatam acceptare recufat,

littey (dis

obfignatam deponit apud Judicem. Deuique rr.

VDtUr j d

Pattum de non potendo.

Sed per hunc ultimum

. ff

modum non inducicur liberatio ipfo Jure, ficut per

U'"""hquan'

przcedentes, fed folüm ope exceptionis,

iO CedIt s

Dico 1. Solvere poteft omnis debitor , modó

3t, 7 (

liberam habeat rerum adininiftrationem.

2.Imó

Dter feoj

& alius loco ipfius vel mandantis , vel etiam igno-

rantis, 2ut prohibentis,

Pars I.fumitur ex /. 1 z.

tem tibiyo.

CODpenf

8. fin. ff. h. t.

Unde pupilli & minores, ac alii

tdicio, p

fuüb curatela conftituti propria au&oritate neque-

ibus, pri

unt folvere: fitamen folverent, folutum vindica-

ri & repeti poffet, fi adhuc exftaret. ]. 14. cit.

dutatio,

tibust i«

B. 2. Inft. quib. alien, licet.

Si non exftaret am-

pignoris

pliüs, folutio teneret.

Pars 3. ex 1. 22. 58. 25.

sfa&um.

Jf- h. 1. $. 1. Infl. quib. mod. toll. oblig. càm credi-

toris nihil interfit, an à debitore, vel ab alio folu-

insfund

& d

tionem confequatur.

Si tamen quis folvat pro

ddendas

altero invito, cenfetur doná(e, & regreffum con-

q m

trà ipfum non habet.

Dico 3.

Solvere tenetur regulariter omnis

yn t

dubitor per fe vel per alium,, & quidem inte-

jhgitio

$ Dovà

gré. S. 1. cit.

Ratio, quia Juftitie Commuta-

tanim

tive natura exigit cuilibet reddi fuum ufque ad

equitatem, & quantum alteri debetur.

$i id

n inde

fponte non faciat debitor , facienda eft per Ju-

qebitot

dicem executio juxta cujuslibet loci confuüetu-

legitiont

d d* p

dinem & Praxin forenfem , vel per captionem

piguorum, vel rerum debitoris diftra&ionem ejus

m übï.-

incarcerationem &c,

Dixi 1. Aegulariter , nii

ht &*

nempe debitor, qui non eft folvendo , vel ce-

TL

dat bonis, vel habeat beneficium cempetenti&,

li

1

þPars 1.

à

B

Ce[fto

DcSOIUU

LIDB. III, TITULUS XXIII.

I$

1N

(l

[l

pllV

Ce[[io bonorum eft abdicazio ]ur:dlca omnium bo:

dhg i j f

gorum & jurium

ut à Judice fiat folutio fecuus

"L

o

düm vires fe abdicantis

& per hoc beneficium;

h d

Mj

quod appellatur flelile , cedens bonis liberatur ab

Jl

d

incarceratione, & importunis creditorum exactio-

j 4" )J[(ï

d

nibus; licet, fipoftea ad pinguiorem veniretfor- |

1 [Uw

tunam, folvere teneretur, quantum poffet deducta

A

u

M

fui & familig fuftentatione. /. 6. ff. de ceff. bon. L

at

Wiv

fin. C. qui bonis ced. pof. Woc tamen beneficio non

sí

W

N

t-m A

gaudert,; qui doloseé , & in fraudem creditorum

] Z;AIC

Pt

"

J

coritraxerunt debita, vel ex furto, rapina &c. vel

UL

M

"

prodigendo aut luxuriose vivendo, atque de Jure

|[' T

Bavar. tit. 13. art. j. gaudet uullus, nifi de quo

n *P

conftat, quod abfque fua culpa ad impotentiam

folvendi redaCtus fit.

Beueficium competentia eft

g.

privilegium certis debitoribus competens, vi cujus

nec cedere bonis debent, nec incarcerari po(fant;

jj

nl

nec ultra id, quod falva füftentatione congrua fol.

vere poffunt, conveniri

Competit parentibus

L

ln t M.

contra liberos, & viciffim: fratribus contra fe mu-

tuó: marito contra uxorem in reftitutione dortis:

W

focio omnium bonocrurm contra fociuim

donanti

"6

ex donatione convento : militibus

.

L

mulieribus

honeíte viventibus

& probabiliter etiam Illuftri

bus, Do&toribus,

dvocatis, & Profeffloribus. Pre-

cipue autem Clericis, ut babet communior DD

1

:

ex c. Odoardus 3. b. t. quia mendicitas & defe-

&us congrug füftentationis dedecet Statum Cle-

ricalem.

"u

Ut tamet: Clericis competat hoc bene-

ficdum , debitum debet effe Civile, non ortum

!

ex deli&to, vel ex dolo: dein non debent effe fu-

"O

ífpe&ti de fuga, nón conveniri actiene reali, non

|

Il WI

malitiosé negare debitum in Judico , debent tal-

^

(

U

M

A

tem

il

lh. j

5 XXIU

De Solutionibus.

I9

li Of

tem prefümptivé & fümmarié impotentiam fol-

3t folure

vendi probare, item cautionem juratoriam pra-

0C beneüc

ii

ftare de folvendo

ubi ad pinguiorem fortunam

Y r

Itonm tt

pervenerint.

Si hec non concurrant , carcerem

non evitabunt,

2 vemrem

Quezres, an Succeffor irí Prelatura, vel Bene-

Dofe at

ficio Ecclefiaftico ,

folvere teneatur debita ab

? n

Antecefforibus contra&ta? &. r. Si debita fint con-

beneficio

tra&ta in utilitatem Ecclefie, item in necefïanam

1 Creditonr"

Antecefforüm füftentationem, quàm Eccléfia te-

ipuna &t

nebatur preftare Prelato vel Berieficiato, obliga-

Ique de

tur fucceffor ex bonis vel reditibus Ecclefiz, falvá

nif. de qu

tamen congruá fuà, vel ex patrimonialibus aut be-

U potentiam

neficialibus bonis, fiqua reliquit anteceffor, debxta

ptteitig

folvere, per c4n. 70 . catif. 1 2. q. 2.c. 1. de Pign. &

D5 Vi CUj

€. 1. b.t. teneturtamen creditor probare, creditain

i poflun,

utilitatem vel neceffitatem Ecclefiz,aut in neceffa-

ngrua fo

riam fuftentationem Rectoris, fuiffe converfa. per

parentibus

c. 1. de depof. c. penult. de fideju[f. nii Prelatus An-

tra femn.

teceffor cum confenfu Capituli, aut Beneficiatus

SSINUS

cum confenfu legitimi Superioris, debita contra-

: donut

xiffet.

W. 2. fi Anteceffor in utilitatem propriam

mulferibui

contraxit debita, & Ecclefia non fuit obligata ipfi

m Illttlrje

füuccurrere, ut fi propter luxum, aut ufus inutiles,

i Dre

contraxit debita, Succeffor ad nihil tenetur etiam

amor DI

ex bonis Ecclefig , fed nifi Anteceffor reliquerit

3 & de

bona propria, creditor damnum ferre deber, uti

n Cle

&, fi beneficium fuit tam tenue , ut fuüfficientes ad

t hoc ent

fuftentationem reditus non prebuerit, ídque fci-

nori Qrt

vitdefnn&us. Vid. P. Pirhing. P. t. 4 s. 17

bent d

Dico 3

Solvi debet creditori, cui aliquid

x ii

debetur, vel alteri , cui data eft poteftas à credi-

dgbwt &L

tore recipiendi folutionem.

DD. paffim ex

Wi

B a

LE 3

D SOIUU

20

LIB. II TTTULUS XXIII.

j

ngazs ,) j

i h

l. 2.12.14.24. 49.ff.b.t. Creditori autem cre-

l il f

!

l

i

ditoris tui, fiifte foret invitus, perperam folveres.

J

"n

M

PILLE

perl. 108.8. 1. ff. de Legat. 1. Bein fecuré non

ALMES

i

(

folvis pupillo, minori, vel alteri Curatorem ha-

5609

benuti, & libera rerum adminiftratione deftituto,

p

j

fine authoritate eorum, quibus fubfunt; fi enim

40 i

ab his perdatur, vel malé confümatur foluta pecu

u :eä:ïff»

v OOA

nia, iterum conveniri & ad folyendum adigi potes.

j

f

!

L. 1 5. ff. b.t. Ymó, licét cum di&a authoritate fol-

ji 1:&::;!

veres prafatis perfonis, & pecunia perderetur,ha-

du i

berentreftitutionem in integrum, nifi folutio facta

i

ævff.. |

, Cttut

fuiffet interveniente Judicis decreto. 8. lïn Inft.

quib. alien. licet.

w

Qugres, quibusin concurfü creditorum , cafü

g

Y

quo omnibus folvendo non eft debitor, ut fi ce-

Ial

j )yLC«

dat bonis, vel decernatur fübhaítatio bonorum,

^"

m vf

|

M m

Q?etgantung/ & inftituatur Proceffus Edi&talis,

TMM

m D R D

ante ceteros folvi debeat? . hoc ordine. r.

omnibus prafereudi funt, qui res proprias jure

dominii habent apud debitorem exiftentes , uti

funt res depofite, commodaig, locatz , bona

dotalia & parapherna uxoris adhuc exítantia,

I

"

L

item res piis locis venditz , donatz, legatz &c.

N/

MUU

2. Veniunt creditores fpecialiter privilegiati, qua-

mr

At

les fünt Judices, quibus aliquid debetur ratione

Procefsüs Edi&talis, Inventarii &e, vel ratione

10 s

1

.......

impenfarum funerslium & fepulture , pharma-

n

Áiu] H'

corum pro defun&to ordinatorum in ultimo mor-

bo, ratione mercedis vel falarii.

3. Credito-

XW((CG

res hypothecarii, quorum aliqui gaudent fpecia-

d [

«

10 n

"i

li privilegio, uti quibus res aliqua in fpecie eft

MA

L

hypothecats , antequam perveniret ad debito-

i

J

DL

N

rem: Fifcus feu Camera Principis &c. in ordine

M

ü

ad

"Y þ

De Solutionibus.

2I

dtor M

ad tributa & colle&as, quó etiam de]Jure Bavar.

refertur dominus fundi, feu dire&us , Saflz

Tperom folv&

6in f ;

obet Girunb;Aoert / quoad annuos canones pro

Uritoten t

tribus retro annis , & dominus Vogteie quoad

tione defi

penfitationes jurisdiclionales : uxor & ejus de-

fcendentes ratione dotis non ampliüs exftautis im

Dfünt; (;

fe: qui mutuum dederunt ad domum, vel aliam

rfolug .

I adiginos

rem emendam aut reficiendam, & fimul expref-

uthoritej

fam conftituerunt hypothecam : qui habeat hy-

Jerderetorl

pothecam publicó inftrumentó conflitutam , vel

tribus teítibus faltem fubfcriptam.

Ex colloca-

f olotiofsi

tis in hac claffe praferuntur antiquiori hypothe-

- /fn, lj

ca muniti.

4. Creditores hypothecarii fimli-

ces, five habeant hypothecam fpecialem five ge-

toram, ci

neralem &c. & femper primatrus debetur ante-

tor, ut ( t

) bonorurm,

rior| hypothecz. $. Creditores chirographarii,

js Bdichls,

current- &;dbuloner/ perfonali quodam privile-

gio infiru&i , uti qui apud debitorem depofue-

otdint, [.

runt rem, quz tamen non ampliüs exítat, dantes

opris jure

mutuumad emendam vel reparandam domum &c.

lentes , Uti

w , n

at fine conftitutione hypothecz expreffa , Respu-

blica, Civitas, Communitas, Ecclefia , Monafte-

c exftanti

ria, Caufe pig, Pupilli &c. omni hypotheca defti-

lguz &t

tuti, &. Creditores chirographarii fimplices, nullo,

atl qUd

n vnote

etiam perfonali tantüm , privilegio muniti, Etin

hac duplici claffe uJtima conftituti parificantur,

vel rationt

non attenta prioritate temporis, quo debitum

nv

eft contra&um. — Atque juxta hunc ordinem fit

jlimo mo?

fecundüm Jus Commune, & communem DD.

) Cred'xw

fententiam, folutio debitorum, & femper pre-

um -

feruntur, qui in claffe anteriori hic funt recenfisi,

n p

&, ubi prioribus fuit fatisfaum, & nihil ampliüs

T

füpereft de bonis debitoris, ceffatur: fivero, ubi

ad

ii

B 3

i

; gl

22

LIB. IIIL. TTTULUS XXIII

jl

ad chirographarios fimplices perventum eft, ali-

ï

Cümmlml ! q

quid quidem adhuc reliquum reperitur

ex re«

upt

fiduo folutionem pro rata confequuntur debitum

IIFEH lot

lsl dl

"t

fuüum juxta proportionem Geometricam. /. £, C.

«rq 1d 1[

(

de bonis Autb. $ud. po[fid. v. g. aperfunt adhuc

Ti

ex bonis fübhaftati 260. floreni, at à quatuor cre-

t

gt

ditoribus chirographariis pretenduntur 400. flo-

Q q

!

reni adhuc debiti , cuilibet pro uno floreno ce-

|

vo[;L. E1

dit dimidius, adeóque ad fingulos florenos, non

QU

ad creditores, refpicitur.

Ita quoad omnia com-

g

hi

m

munls,

il

n i

De Jure Bavarico in proceffu Edi&ali , (Sanbtz

4) m!* W

quat (

Procefs, tit. 2. att. 1. feq4. ifte ordo eft proditus.

MT V ...:u' b

I. Ponuntur fümptus Judiciales in Proceffu Edi-

&ali.

2., Impenfz funerales in fepulturam, Medi-

«]K.Iud

cos, Pharmacopaos facte

3. Mercedes famuli-

tii domeftici & operariorum , fed tantüm unius

auni.

4. Qui ad emendam , reparandam doinum

&c. materialia vel pecunias dederunt mutuas, cum

l

I^

fuis tamen limitationibus ;

item dominus fundi

quoad canonem annum &c

j. Uxor ratione do-

tis.

6. Pupilli, Minores, Ecclefie, & caufe pig.

n m)l)

U/?n)l

7 Fifcus,

8. Creditoreshypothecarii, 9. Chiro-

1

grapharu habentes inftrumenta coram Notario &

M

teftibus confeCta.

IO. Chirographarii privilegio

A

perfonali muniti.

I I. Chiregrapharii fimplices,

wl.ü:u"- |

U)H:w

Vid.ad d. GYanibf z Proce(f. Cancellar. Schmid.

i

Petes, utrüm Ufüre , à debitore non folu-

«o3

N H. JJE;

t , reducantur ad fuminam debiti in concuríu

PAU (

creditorum , ita ut creditores juxta prelationis

Al ?

ordinem eas confequantur fecundüm proportio-

*f,ïl r

L

nem cum füo debito principali

& ceteri pofte-

d

fiores creditores nihil confequantur , donec prio-

A"j- D.

[

ribus

1

E

A

De Solutionibus,

23

rvemum fü, '

yibus eam ufurz fint folute ? g. affirmative fpe-

Ut ia

&ato Jure Communi , quia accefforium feqnitur

N

principale, & prior tempore eft etiam prior jure.

nticim | í

In multis tamen locis , uti & in Bavaria noftra, ex

Uperfin il

gquitate aliquid immutetum eft, itaut non alie

Ài

ufürg, quàm qu fingulis annis Judicialiter exa&tee

IU 4091

funt, non tamen folute& , in debitum principale

10 fl

computentur, eodémque privilegio gaudeant ,

Ofei0S,

item ille, que Proceffu Edi&ali durante cedunt.

domría ;

Poftquam veró creditoribus quoad debitum prin-

cipale, & ufuras Judicialiter exa&ias, fuit fatisfa-

dul C

&um, iterum fervandus inter creditores erit ordo

e(l prodits

circa ufuras alias, quem circa fortem principalem

rocefit Ed

debiti obfervandum effe dixi.

rarm, Md

edes famuli

Dico 4. Solvi debet id ipfum, quod debetur.

30 Vrl

2. Regulariter totum debitum fimul & femel ; ni-

i doumum

fi nempe aliter fit conventum , vel debitum per

2t00s m

partes contraGtum , vel ex diverfis canfis,. V. g.

nus fandi

IOO. ex mutuo , fo. exempto &c.

Pars prior

itioqe doe

conftat ex /. 2. f. 1. ff. de R. C. ibi: aliud pro alio

cuig p

invito creditori folvi non pote[!, ut adeó non tene-

) Chiro

tur creditor aliquid aliud, & aequivalens, v. g. fru-

Excipitur cafus,

Votario &

mentum pro pecunia , accipere.

quo res debita preftari nequit, quiav. g. periit.

yrvlega

ümpïxces,

Pars pofterior ex /. 29. P. t. .41. S. 1. ff. de Ufur.

cnid.

Q* L. 122. pr. ff. de V. O. quia una obligatio tolli

debet una folutione, & folutio per partes habet

non foll«

y concutà

fua incommoda ; cüm pecunia minutée foluta fa-

prælationis

cilé confumatur , & applicari nequeat ad magnum

quid & utile, v. g. ad emendos cenfus annuos,

jproput?

rem frugiferam &c.

Objic. In $. 1. Inff. quib,

æ[efi pül'ïf'

shod. toll, oblig. dicitur : quod debetur , pro parte.

dontt??

vede

,

j

B 4

24 LIB.III, TITULUS XXIII.

n p

a

vedià (olvitur.

9. hoc procedit, quando credito

.r,[[

ii

l PUHC :

1j

ultro admittit folutionem per partes, vel quando

nw

fye n

Ui

fic eft conventum &c.

T

1O

:

"

i

i

Quzres , quid fit Juris, fiquis folvit indebitum,

':ïxïfnïfff e

feu quod non erat debitum

B. P. Si per erro-

l

;

;; (üm qu

f

rem aut ignorantiam faCti folvit, quod nec natu-

J

'

W:

qui

raliternec civiliter debeat, condicere poteft , fea

)

1, W?E'M

repetere folutum per condictionem indebiti, qua

!

T f

eít a&lio civilis, perfonalis, ftri&i Juris, & perpe-

[

tua; modó probet errorem, & indebitum. /. 1.

M

gt

"

s

feqq. l. 41. de cond. ind. xalis enim folutio cenfe-

m

!

tur effe conditionata, fl non apparuevit indebitum.

:;.;'SEF,&O

hïfj:c'i

Ufuras tamen, & fru&tus civiles, ac meré indu-

Itx

j

:-

EE

1

R w

ftriales , quos ex re indebité foluta percepit alter,

"

non licet repetere. /. 1. C. eod. — Dixi , modó pro-

[

A *

iil

N

1

1;er(.e.":'e

probet errorem , & indebitum ; quod incumbit re-

u .x'f ;

petenti , nifi fit talis perfona , qua propter prz-

fümptam Juris imperitiam ex fpeciali privilegio re-

[

M

us

levatur ab onere probandi, uti pupillus, minor,

AN

W

W

41

fcemina , miles , agricola. /. 2 j. S. 1. ff. de probat.

tunc enim accipiens debet probare debitum; utl

NI

& in cafu, quo accipiens negavit, aliquid fibi effe

folutum, poftea veró aCtor repetens probavit fuif-

Bo d

fe folutum. c. fin. b. t. quia contra ipfum menda-

Mi

VWV

eiter negantem militat Prefümptio Juris. g. 2. Pro-

d s

&i

babiliter etiam condici poteft, fi indebitum fit fo-

IH

U"n

lutum per errorem uris, ut fi folvifti aliquid ultra

[Uh [

V

fortem in mutuo, putans id debitum fuiffe.

Ita

df[mä:zm,c";

&quior fententia Abb. Molin. Stryck. contra Dua-

)

WD(-E

t

ren. Perez, Harpprecht. Quia generaliter error &

bI

ignorantia Juris non nocet illi, qui certat de dam-

V(',

L

no vitando. ]. 7. C $. ff. de J. & F. $. Neczqui-

N uh

penes

[

M

tas videtur pati, ut fmg caufa folum maneat

L

l

e

W

ace

K

AX

De Solutionibus.

2$

[ Ye|

La

accipientem. Adde, quód in /. 2 3. 8.2. ff. de cond.

1

]

ind. dicatur repeti poffe, quod datum eft ex trans-

aGCione ipfo Jure invalida : ergo error circa Jus

a

lt ii

non obftat repetitioni,

Oljic. In l. 10. C. de 3.

( $ Kten

( F. $. exflat ifle textus plane clariffimus in con-

TOd nec s.

warium : 'eum quis $us ignorans indebitam pecu-

?.ïe poleH,feg

niam folverit, ceJat repetitio: per ignorantiam enim

lj fþili ; Qu

facli tantim. repetitionem indebiti foluti compete-

H.s, & perpel

7£ , tibi notum eft.

R. Hanc legem intelligen-

ebitum, | l

dam effe de ignorantia Juris craffa & fupina, quam

Olutio cer,

neque ego prodeffe cenfeo; ut evitetur contra-

!tl

rietas Jurium, & obtineatur finis leguin condi&i-

Tere indi-

onem indebiti concedentium , qui fuit equitas

Cepit dler,

naturalis.

Coterüm acceptio indebiti eft 4uafi-

,fiodi jne

contrattus, quia per cenfenfum Legibus inductum

YCümbit re«

accipiens cenfetur fe obligare ad reddendum,

opter pre-

quod indebité recipit.

vilegiore-

Dico $. Solvi debet tempore, & loco debito. I

5, DIDor ,

Ratio , quia fzpe multüm intereft creditoris aut

debitoris, quo tempore & loco fiat folutio; nam

l grat.

WRR

[olidum non folvitur, non mints quantitate, quam

N hi efe

t T 5. T. brr.

Et plane non raró debitores

darit fufj-

morofi,fi diu differant folutionem, creditori gra-

menda-

viter nocent, adeóque peccant mortaliter, & te-

jj

nentur damna ex dilata folutione creditoribus fe-

um ( fo-

cuta refarcire. Sed quo tempore & loco facienda

quid ul

eít folutio? B. ad r. Si tempus eít per conventio-

uf du

nem determinatum, obfervari debet, quia dies in-

o Dut-

terpellat pro creditore. c. fin. de locato. & L. 12.

tererrord

C. de contr. ? committ. flipul. i non eft determi-

natum, differri regulariter poteft folutio, donec

u de i

creditor exigat, ut docet communis ex J. 1o. C.

N

ii p

de Pignor. Nec obftat, quód in I. 14. ff. de R.1.

di

d

B

Dc DOHI

26 LIPD.III, TITULUS XXIV,

[

JM["! (lþ

yl

dicatur: in omnibus obligationibus , in quibus dies

It

,f vll

ton ponitur, pra[ente die debetur ; nam debetur

!

f

m

quidem flatim & in prafenti, fed non pro prafen-

| ( (315

ti, ita üt urgeat ftatim obligatio folvendi non exi-

p

j

genti.

B. ad 2. Si locus eft conventus, fine con-

L m

fenfu utriufque Partis in alio loco nec peti nec fieri

;poteft folutio. [. 9. C. b. t. . 1. 2. 9. ff. de eo,quod

QuEM

certo loco.

Si non eft conventus, tunc fieri debet

vel in loco rei accepte , uti fi quid debeatur ex

'.':,'j!Wlim m

!

... !

M

H&ln'

contraQtu in utriufque utilitatem cedente, autin

p

!

j

utilitatem folius debitoris, utin Commodato, aut

"

J

:

L

amal

in utilitasem folius creditoris, uti in D,epoüto : vel

.ï

nri

in loco, ubires, que per a&tum gratuitum alteri

i

[

H

fd

Jidie

eft donata , promiffa, legata, tempore donationis

I!

Mif

exítitit; vefin loco , ubi moratur creditor, uti in

z,ff-iaj

"

mï

debitis ex deli&tis ortis,& quidem fumptibus debi-

toris eó transferri debet, quod debetur ex deli&o.

bj

12

Dico 6. Effe&us folutionis proximus refpe&tu

DAU

debitoris eft liberatio ab obligatione. /. 45. ff. b.t.

UM

refpe&tu creditoris acquifitio domini rei folute,

Effe&us re-

fifolvens habuit ejus, dominium.

motus refpeGu debitoris eft exceptio folutionis

fa&z, jus petendi apocham à creditore fubfcri-

L

lii

ptam tanquam teftimonium fa&te folutionis, &

4 |

jus£epetendi chirographum , creditori datum, per

p

ü

condictionem fine ;aufa, l. fin. C. h. t.1. 2. C. de con-

Mi

did. ex lege.

Bha

N

Z

TITULUS XXIV.

f

De Donationibus.

wt:

SUMMARIUM.

l

I. 2. Quid & quotuplex fit Donatio.

!

N

3. Qui-

]

M

[

De Donationibus,

27

^ il Wm g

3.

Quinam donare , &

nam d betr

1 DrO r

4. Qua Xes donari valeant, & quantum.

f« n C quando revocari po[fit Donatio inter

nmsl fl]e [

VWOS.

DC nec fo

6.

Effedus Donationis.

17 qüüu

C fier (

Onatio firi&e & proprie di&a eft liberalis

debeaty «

D

propriorum bonorum alteri fa&ta conce[io.

Tt€, qut;

Sumitur ex/. 29. ff. b. t. ibi: donari vide-

modamy dl

tur, quod nullo jure cogente conceditur , h. e. quod

Dofito: vel

nec ex Juítitia nec ex Gratitudine vel aliunde:fit

( a[terj

debitum

Si accedat traditio reidonate , quam

onationis

per fe, faltem de Jure recentiori non requirit, eft

tor üti j

donatio realis & perfecta , étque probabiliüs con-

bus dei

wa&us , cüm cauf/am habeat, per quam à nudo

deliclo,

paGto diflinguitur contra&us; fi fiat fine traditio-

refpetdy

ne vel per ftipulationem , qu& eft contra&tus Ci-

f

vilis & verbalis, vel per nudum paGum, vel per

folutg,

meram polhcnauonem quando nempe quis pro-

Qus te

prio motu fe alteri aliquid daturum promittit

utoms

( quam tamen pollicitationem alter acceptare de-

fübftrie

bet, aliás eftad nutum revocabilis ) dicitur verba-

,&

lis vel imperfecta.

Dixi, flvicte & proprié diídia,

que nimirum fit ex mera liberalitate donantis &

um p

dutole

vocatur gr4tuita ; nam fi fiat ex alia caufa, v. g.

remunerationis aut gratitudinis , rezuneratoria

vocatur aut antidoralis, & eít impropria , uti & fi

fiat propter nup;las fifub conditione : füb mo-

do feu onere, v.g. ut donatarius, cuj donatur, fiat,

DoG&or, fequatur militiam &c.

Praecipua divifio donationis eft in donatio- 2

nem jnter Vivo5 , & in donationem 1Aortis catt-

$4,

Qa:

28

LIB, ilI. TTTULUS XXIV

$5f.

I(ta fit intuitu mortis futurz, & füb expreffa

i

D

"j( 64 moþ

meutione mortis, licet donans forte adhnc valens

m k

M

fit & fanus: illa autem fitfine ulla mentione mor-

;(?'Xel

lax[

m

tis, licet forían fiat ab egro vel moriente. /. 42.

l

Hf- de mort. cauf. donat.

In dubio potiüs præfu-

.v

u

mitur donatio inter vivos, ut notant communi-

ter ex l. 27. ff.eod. & l. 42. cit. f. 1. quia eft ma-

gis pr cprie di&ia donatio, quàm quez fit ex mor-

a

tis, vel alia caufa , & fic non ex mera libertate.

Inter utramque fuot notabiles differentiz; nam

donatio mortis causá femper & pro libiru eft

j

^

k

revocabilis, età res jam fit tradita , & fatta

donatarii , imó propter folam convalefcentiam

zevocatur, fi intuitu certi vite periculi fata fit :

deia non transmíittit jus ad rem donatam, fi nou-

dutn faéta eíft traditio

ad hzredem donatarii, fi

qutot

)

ile moriawur ante donantem &c,

Aliter fe res

$Y

habet in donatione inter vivos.

b

Dico t. Donare inter vivos poffunt, qui re-

WA

vrum domiaium & liberam adminiftrstionem ha-

^

'"beat, nec fpecialiter prohibentur.

Ratio, quia

fua quisque vei iioderator atque avbiter eff 1. 2 1. C.

wmnadtt.

Hinc etiam filiusfamilias majorennis

fiae confenfuü patris de bonis adventitiis, plenoju-

ze poffeffis, veCte donat. AVoy. 117. . 1. Econtra

b

;

1

dousre nequeunt pupilli , & prodigi declarati,

m

L

item minores ( exceptis iis donationibus, quas

alii fimilis conditiouis facere folent ) fine coufen-

u i

n

fu ecrum, quibus fübfunt : procuratores, tutores,

)

& curatores de rebus füorum clientum, exceptis

'ämï"np

donationibus remuneratoriis, quz non excedunt

[Hr

lr

znerita in fuos principales collata, & iis, quas

b

"

Q

Í

confüctudo permuttit: Religiofi fine confenfuSu-

pe

b l'u'l "

u

i

MU

Küpe

Ti

De Do-nationibus..

29

Pidlcie

perioris: Prelati Ecclefiaftici de rebus Ecclefiz

imimnobilibus & mobilibus pretiofis fine confenfu

Capituli & Superioris, de mobilibus autem aliis

üritne .

non nifi moderaté, vel remuneratorié,vel ex caufa

Dotils Jrej

pietatis, eleemofynz , mifericordizg &c. quia id

D CO

probat confuetudo, exigit honefías, ut vitetur fu-

quia efims

? ftermy,

fpicio avaritie, & fuadet virtutis fludium. — Si Epi«

Id liberug

fcopus in fua dieecefi exftruat Monafterium , usque

ad quinquagefimam partem de reditibus Epifco-

emiæ; nim

patós, fi aliam Ecclefiam, usque ad centefimam

0 ii eí

partem dotare permittitur. £48. 7 4. cauf. 12.q. 2.

J&fä&ä

6 Apo]ïolica 9.b.t. Deuique paterinvalide donat

lefcentiam

filio in patre poteflate conflituto. /. 11. & 17. C.

fith (t:

T f nore

b.t. quia reputantur pro una eadémque perfona,

fitamen talem donationem non revocet ante mor-

natarii, (

tem, vel emancipationer, per eas convalefcit do-

&t fe ts

natio, Si pater donaret filio nondum emancipato

ex caufa, v. g. ftudiorum, houefti opificii, ad Gra-

. quie

dum Litterarium, ptopter nuptias &c. teneret do-

zem he

natio.

Quid fit de donationibus conjugum, di-

i, quià

cetur in /ib. IV. tit. 20. Dixi, donare inter vivos ;

1

nam mortis causà donare valet, quisquis tefta-

gjorentis

mentum facere. £. 1 5. ff. demort.cauf. donat. imó

Jenoji-

& filiusfamilias de bonis adventitiis, regularibus

Econttd

quoque, cum confeufn patris,

eclarad

Dico z. Donari poteft res in humavo com-

1s, QUi

mercio exiflens.

2. $i tamen ultra 5oo. foli-

e confete

dos (h.e. aureos, feu ducatos, quorum unus

,titore

defa&to valet 4. florenos & ultra) quis uni eo-

, epui

dem moraliter tempore donaret mere liberalz-

ex li

ter fine infinuatioue apud Judicem, donatie non

li p

valeret quoad exceflum, licet, fi nec donaus, nec

ejus haredes revocant, donatum retineriin foro

Pff

CO

De DOH*

30 LIB.IIL TITULUS XXIV.

gt

n

j

Confcientiz interno poffit. Molin. d. 273. 9. 27.

fb

j

j

Kónig P.t. n. 2 3.

Pars ]'I.fufünetur communiter

,,le

;

ex t.t. f." C. de donat. Si tamen resaliena dona-

" JW & !

l;

;

retur, valeret quidem donatio in tántum, ut traus-

ltl n

feratür conditio ufucapiendi, feu poteftas illam

(WW

prefcribendi, nou ut dominium immediaté trans-

H

" v!"ïf'm

feratur pertraditionem. per c.79. de R. 3. in 6.

..

"T |

Pars 2.à communi traditur, & fundatur iri $. 2.

AR

r

ii

Infl. 1.34.€7 26.8. ult. C.b.t. Porro pevinfinua-

Jut

Q

tionem intelligitur declaratio mentis & voluntatis

"

"t

3 j

donandi apud Judicem in- vel extra judicium, cum

]

mut, X T

petitione, ut donatio in a&a redigatur, ac fuper ea

M

Futts

conficiatur Scriprura: velintelligitur denuntiatio

ib

donationis in fcriptis faCta Judici, quod ajunt fuf-

Ti

ficere ex recepta confuetudine: Judexautem non

» (s mend o

^

Vl

neceffarió debet effe proprius, & aliàs competens.

D)

s

per /. 27. & 30. C.eod.

De Jure Bavarico ad

Mp m

I000. florenos reda&ta eft hec fümma 50o. foli-

dorum , & loco infinuationis fufficiunt quoque .

teftes, . f'anotz SecbE rit. 1. art.. 1. & ibi docet

Cancell. Schmid. s. 141.

Q

Dico 3. Donatio inter vivos, tam verbalis

j

;(

quàm realis , per fe revocari nequit. /. 5. C fig.

C. de revoc. donat. quia per eam alteri jus , per-

vix

.

fonale vel reale , acquiritur

.

fed jus abfoluté

l

quefitum invito auferri regulariter non poteft

1"1

w

etiam à Principe, nifi ob caufam publice utilita-

M

tis vel neceffitatis,

t

Excipiuntur tamen tres cafüs.

I. Sifitinofficiofa, feu tam immodica, ut cedat

fl !(

in aliorum prejudicium, prefertim liberorum aut

parentum in Jegitima; tunc enim, faltem quoad

[

exceffum ,refcindibilis & revocabilis eft. ]. 1. 2.

r

i

W

i

4 7. C. de inofficiof. donationib. & ibi DD.

2. 91

*(T(k .

do-

L PI—N

XX

De Dona;ionibus.

3í

nmiipes.

u d- 27& n,)'

donanti omnia bona, velnotabilem eorum pàr-

: COmIHUHifg

tem, priüs nullos liberos habenti , poftea nafcatur

5l (

proles una vel plures exlegitimó Matrimonio. /. $.

'mml l ttton,

C. de revoc. donat. & ibi DD, — Et hoc cafü dona-

JOfefloe ili

J

tio (intellige de mere liberali) cenfetur revocata

edigre friy

