Hf176-2

m

x

wu

d

s

I

Cs

RR

«5

-

a p

m

hr

n

du

A

m

Fog

Hs

veeccm-

i

E

a 3

p

M

m

Es

x

E

us

b

-

s

e—

i

d

o aitqs

»3

|

L NV

N12«510145170 021

|

DEU DLT TEU N

UB Tübingen

)

Ed

ET

d

— a

EEE T

ol nn — L o

— —

m T s a IU

r

L ÀQ

t C uÁÉILI

dU Go i. M — n

TE LA UI

— CR ——

: clcltMt

UE

CANDIDATUS -

ABBREVIATUS

3

RUDENTLA

JURISI

SACRXE.

4

HOU EST,

JURIS

CANONICI,

SECUNDUM GREGORII

PAPAEIX. LIBROS V. DECRE-

TALIUM EXPLANATI

SUMMA,

SEU

ENDIUM,

COMP

uod

InUfum maximé Difcipulorum ex li-

bris fuis collegit Autor ipfe , nimirum

R. P. VITUS PICHLER,

Soc. JESU, SS. T heologiae & SS. Ca-

nonum Doctor, horámque olim in Dilingana

Academia;nunc veró inEle&orali Ingolftadiana

s

Univerfitate Profeffor Ordinarius, & ]

Primarius,

*E-.

T

Á

-

u

PARS POSTERIOR.

s

EDITIO TERTIA.

Y

L

*

a

i

.J A

P

J

D

N

Cum Privil. . Caf. Majeft. & Facultate Superió

./üfgu/f'æ Findel.

Sumptibus Martini

Veith & Jodoci Henrici Müllet,

Anno MDCCKXXXVI,

!

AT

ww

[)

h

P

j

"n

N

2

7

V ,"Io'

mv

"

n

D

i

DO

L]

A

"À

a

"

ii

A

D

^l

D]

"

TM

ULI

!

i

l

'»?5',1 À

QV

1

!

Á ^

T ïu.'ij

lvwf

i

M Mv

wm P

WA

4

"TU

U Mul

& hum

EOL

M

VWM

(

W

^ij

.

n

L

M

WU

l

AL

M

Al

]

j

LE

b«

lls

lu

LT

-£52) £* (Ge-

E

QV At M MV It 395 295 086:296 10595 046 o Me 306 16

DIb OU Qetegeteteietenettenett

Echtebebc bbbb Dbbbb

Approbatio

"Theologice Facultatis.

W As haec pofterior casdidati Abbreviati

Surisprudentia. Sacra non minüs ; quàm

univerfía Opera precedentia Auctoris

hujus clariffimi, ad omnem OrthodoxzFi-

dei ac Legum normam efít exactiffima:

Doárinam enim folidiffimam probatiffi-

mámque fumma utilitate ita Praxi accom-

modat , ut immeníam rerum tractandarum

congeriem clariffimà fimul brevitate con-

tineat, maximá ingenii perfpicaci diluci-

det, fummá erudiuone , & fingulari pru-

dentià tractet) & Orbi dudum avidiffimo

amoeniffimé propinet: Unde Opus Au&ori

fuo fummopere gloriofum, literati Orbis

exfpectationi apptimé confonum , luce

'ublicá ; & omnium le&ione digniffimum

Ceníeo. 24.Jun, 1731.

FRANCISCUS HALDEN &.$.$$.

Tbeol. Do&t. &* Prof. Ord. $& Facultatis

.

Jpo6 Decanus.

)X

Áp-«

£

-&52 C]O 683«

5&

i(ä

$

jj

$4

[52

$5355

$8

$k

$

«

n,

i

Ào

As

5

t

RaJat'ln (Aaqkm-kpclgn

:

ä:

À sÀs

.ll

jl

U

EU CR

.

n .€

RE CC C

«

.

CVD

Q;

j

:

eei

41

$

;

gz

9

;

$$

3

1

s

1

$

G-äï

$

$$

$

gt

$t

p

I

Ap robatio Turidicae

Facultatis.

t

Ota Juris Canonici Medulla , in

duas partes equé maximá induftriá,

tv

:

ac gratiffima concinnitate redacta,

5

T'Nj

ad Juris Studioforum guftum , atque utili-

tatem , folidiffimé proponitur. Digniffima

VT

proin eft, ut ad perennem celeberrimi Au-

thoris famam publice luci committatur.

Ita ceníeo 25. Junii 1731,

.....

0A

NNES FRANCISCU'S de Haile,

M il

. U. Dotlor , Sereui[Jini Eledtoris Bava-

Mil

zi« Confiliarius Adualis , Inft. Imper. &

Rer. Crimmal. Profeffor Ordinarius, ae

|

ï

p. . Facultatis Decan 's,

n

Yl

i

"

Elen-

5&

i

i

ääææææäæää&&ä&äæ"ä

iä

Aj

Wa AA d N

:

" AV PU. APU AYU äï*w äï*ïï

ä

i

D««

QBOBSS

!

TUETTUPEURENTENE

MVEW J

AUUP-R QPRP QU

VEV QU Sgv du

i

Elenchus Titulorum.

Ex Libro III

hia

dufri,

Titulus XXI. De ngnonbus & aliis Cau-

&hdn,

tionibus.

e ul

pag. r.

Titulus XXII, De Flde;uiïonbus

IO

Vi

Titulus XXIIIL. De Solutionibus.

IS

1 Á

Titulus XXIV

De Donationibus

26

I

Titulus XXV, De Peculio Clericorum

32

Titulus XXVI. De Teftamentis & ultimis

Voluntatibus.

4$.

Titulus XXVII. De Succefïiombus ab in-

teftato.

IO

99

Titulus XXVIII. De Sepulturis

Htllb? j

Titulus XXIX. De Parochiis, & alienis Pa-

n

rochianis.

IIS$

r Ü

Titulus XXX. De Decimis, Primitiis, &

I

Oblationibus.

I2I

Titulus XXXI. De Regularibus & tran-

feuntibus ad Rchomnun

148

jn

"Jitu-

( 3

ff

Elenchus Titulorum,

m

Titulus XXXII. De Converfione Conjuga-

( m

torum.

15

Titulus XXXIIIL. De Converfione Infide-

lium.

160

ul

Titulus XXXIV. De Voto, & Veti Re-

Mi

NU

demptione.

16rI

d

i.

Titulus XXXV. De Statu Monachorum,

& Canonicorum Rwulamum

172

3

Titulus XXXVI. De Rehoxoüs Domibus,

[

ut Epifcopo fint fuu)cäæ

176

Jitulus XXXVII.

»M"

De Capellis Mona-

chorum ; & aliorum Religioforum.

179

X&h

Tltulus XXXVIII

De jJure Patronatüs.

180

Titulus XXXIX. De Cenfibus, Exactioni-

h

bus, & Procurationibus.

I93

Titulus XL. De Confecratione Ecclefiz,

vel Altaris

195

Jitulus XLI. De Celebratione Miffarum,

Sacramento Evchariftiz , & Divinis

Officiis

20

Titulus XLIL DeBaptifmo, & ejus Effe&u

|]

206

Tituius XLIIL. De Presbytero non baptri-

.JJD

Zato.

207

Titu-

Elenchus Titulorum

COHJUga

Titulus XLIV. De Cu&odia Evchariftiz,

l

* [nfr

Chrismatis . & aliorum Sacramento-

l

rum

208

Titulus XLV. De Reliquiis & Veneratione

70? Rg

Sanctorum

lf

209

AT

Titulus XLVI. De Obfervatione Jejunio-

n

rum

2II

IN

Titulus XLVII. De Purificatione poft Par-

d

tum,

21$

ona

Titulus XLVIII, De Ecclefhs edificandis

OTUQQ

vel reparandis.

216

"

Titulus XLIX. DeImmunitate Ecclefiarum,

r

U

100

nentium.

Coemeterii, & Rerum ad eas perti-

UI

218

Titulus L. Ne Clerici vel Monachi íx-

7)

cularibus negotiis íe immifceant.

d

i

p

259

fUllly

Liber IV

N

If

20j

fe u

u

Titulus L,"De Sponfalibus & Matrimonio

Qf

244

x

Titulus II. DeDefponfatione Impuberum

10]

312

Tit

X 4

Titu-

n

Elenchus Titulorum.

ïus

J

(

j

J

Titulus IIIL. De clandeftina Defponfatio-

nc.

91

1€P

t

Urll

Titulus IV, De Sponfa Duorum.

339

Titulus V. De Conditionibus appofitis in

j

lt

m i

Defponfatione , vel in aliis Contra-

étibus.

351

HO

(

I

Mi 4

Titulus VI. Qui Clerici vel Voventes

Matrimonium contrahere poffunt.

N

j, V

364

Titulus VII. De eo, qui duxit, quam pol-

374

luit per adulterium.

Titulus VIII. De Conjugio Leproforum,

1m£

D

38I

M

Titulus IX. De Conjugio Servorum. 584

aLf

'litulus X. De Natis ex libero Ventre.

AA Uk UV )

387

l]

TitulusXI. De CognationeSpirituali. 389

Titulus XII. De Cognatione Legali,

396

IN

Titulus XIII. De eo , qui cognovit Con-

Wi

fanguineam Uxoris fuz, vel Sponíx.

399

u

Titulus XIV. De Confanguinitate & Affi-

nitate.

406

:

|

»Ak Df

Titulus XV. De Frigidis, & Maleficiatis,

& Impotentia coéundi.

430

:5

!

1

Titulus XVI. De Matrimonio contracto

j

l j

contra Interdictum Ecclefia.

437

Titu-

Elenchus Titulorum.

XOnfi.

Titulus XVII,

?

Titulus XVIII.

ui Filii fintlegitimi, 4$4

ui Matrimonium accu-

|

fare poffunt ; vel contra illud teíti-

of

ïï

Cari.

467

Ü

Ontt

Titulus XIX. De Divortiis.

470

Titulus XX. De Donationibus inter V

1rum

.

j

JVentes

& Uxorem ; & de Dote poft Divor-

O(fn,

tium reftituenda,

483

Y

Titulus XXI, De Secundis Nuptii-s.

4921

! pol

)l

Liber V.

fU

PJI

Titulus I, De Accufationibus, Inquifitio-

nibus, & Denuntiationibus

$

34

Titulus II. De Calumniatoribus.

497

I

KE

516

37

Titulus III. De Simonia,

& ne aliquid pro

19

Spiritualibus exigatur, vel promitta-

396

tur.

;18

Co

fl

Titulus IV, Ne Przlati vices fuas, vel

Ec-

J

Ír

clefias, füb annuo cenfü concedant.

m

SSS

Af

Titulus V. De Magiftris,

& ne aliquid exi-

gatur pro Licentia docendi.

D]

Titulus VI. De Judzis,

$57

CIAUN

rum Servis.

Sarracenis ; & eo-

40

561

tad

Titulus VII, De Hzereticis.

S69

j

X5

Titu-

Ti

p

Elenchus Titulorum.

l:

j

d

"itulus VIII. De Schismaticis & Ordina-

y D

ï

tis ab eis.

$92

L

|

L

Titulus IX, De Apoftatis & Reiterantibus

|

n

Baptifma.

$94

]

Titulus X. De his, qui filios occiderunt.

$9

xxï'ï

Titulus XL, De Infantibus, & Languidis

Y

Expofitis.

598

W

"ritulus XIIL..De Homicidio voluntario vel

cafuali.

603

Y

"litulus XIIL. De Torneamäntis.

624

'Titulus XIV. De Clericis pugnantibus in

]1

u

Duello.

624

NV

M

'Titulus XV. De Sagittariis.

635

3

'ritulus XVI. De Adulteriis &Stupro, 636

Mi

.W

Titulus XVII. De Raptoribus ; Incendia-

ris P

& Violatoribus Ecclefiátum.

657

'Titulus XVIII. De Furtis,

661

Titulus XIX. De Ufuris.

|

!j

4

[

670

'[itulus XX. De Crimine Falfi

693

Titulus XXI. De Sortilegiis.

696

| mx

H

Titulus XXIL. De Collufione detegenda.

700

T

'ritulus XXIIL De Deli&isPuerorum. 702

N

'Fitulus XXIV. DeClerico Venatore. 704

R;l';m

"Jitu«

Elenchus Titulorum.

Ordiy,

Titulus XXV. De Clerico Percuffore. 714

p

Titulus XXVI, De Maledicis.

716

Fantiyy

Titulus XXVII. De Clerico excommuni-

denyy

j

cato, depofito, vel interdicto mini-

ftrante,

719

"

Titulus XXVIIL. De Clerico non Ordi

nato

WCudi

miniítrante.

n

721

Titulus XXIX. De Clerico per faltum pro-

od

Imoto

723

(0j

Titulus XXX. De eo, qui furtivé Ordinem

624

fufcepit.

ls n

4

Titulus XXXI. De Exceffibus Prelatorum

(of

& Subditorum.

73$

635

Titulus XXXIIL. De Novi Operis Nuntia-

616

tione.

(iis

Titulus XXXIIL De Privilegiis & Exc

f

if

bus Privileeiatorum,

733

$9

Titulus XXXIV, De Purgatione Cano:

^

i

iCa.

i

748

(

Titulus XXXV, De Purgatione Vul

gari.

6

730

69

J

Titulus XXXVI. DeInjuriis & Damno

dato,

ïnd'&:

Titulus XXXVIL De Poenis.

754

700

77t

701

litulus XXXVIIL De Poenitentiis & Re-

ol

miffionibus,

751

"Tittt-

Titi

r

?

Elenchus Titulorum.

I a

i

Titulus XXXIX. De Sententia Excommu-

"n

u

)*ä)'f

Mu

nicationis.

793

Titulus XL. De Verborum Significatione.

K(?

wa

(

FT

817

Titulus XLL, De Regulis Juris.

820

TU

n

(

(

(s

z

7

.

«N

Y

M

W

xxz U

-

*nv.xþe

o2

E

E

AM

—

L

zf

ER s

M

(

SS

j

—

E u

|

j

,

d

z

z

x

* 3W

N

Y

A

3

S

—

X;).//

*X

S

NU

2b

$2

.

(

i f

a,

/

i

D

A

|

|

(

g

—

.

» 3C x

——

—

Z/ C

ä*x

x*

3 X

——5

// 3

CEN

i

DN A x R—

7

j

EE

cq

-Jns—;g"—'—"'

ÁX

A

)

PA

RX

v

Ia

——

PA

)

EE a i.

EM

»)

1f

72 x&*

!l

ET

(&

;-:ä

hi

jl

l

;

litu-

] (OH

V

* £53) $x (Bese«

k

ääwææä?äawäääæf

q5ds

72

næ-—-f& -my')— QB .»Vt.» Nþ

y)**a*w ïf**j

e

J's**

degee

7Cät10ng

As

49!5

Pal dedem

ääää

Kl)-?(.?/o

Kï"?cvs- Ed—)ä—f?'a K d- -

O

- &O/DO

J

hW

æä&aæ&äæäæ&;äï&ææäææ

TITULUS XXI

De Pignoribus

& alus Cau-

tionibus,. «

SUMMARIUM

nl

*

N

uid C quotuplex ftt Cautio.

2, Qma c quotuplex [fit Pienus C Hypothécds

3. Quinam oppignorare paj]ï üt :

4 $. Et qua ves oppignorari,

^

6. Quo modo «ou[flituatur. Pighus , vel H]pan

theca.

7 Quis fit effechus Piguoris, &

Hyvotuecæ

9. Quid C' quotuplex fftt Adio Pignoratitia &

vaothemrm

9. Quo tempore prafcribatur. actioni. Pignovas

titi&.

Zdutio ià generé eft fecurita$, quz alteri

ieis

preftatur de folutione debiti

vel alia fa«

tisfactione,

Si hec fecuritas fiat fola

promiffione, vocatur Siplex :

fi promittatur

It

fub juramento, juratoria :

fi conftituantur fi

Pars AT,

Á

de-

M 'buS,ö

2

LIB. II. TITULUS XXI.

w]a

(pr ,

T

dejuffores, Fidejufforia, vel Satisdatio, de qua in

:

Ti fit

d

tit.fzq. fi denique detur pignus, Pignoratitia di-

;n:(uh

citur, de qua ultima in hoc ftir4lo.

Fidejufforis

Li

J

& Pignoratitia in Jure veniunt nomine catutionis

fl Gmum

idonea.

T

Pignus fumitur vel objedliv? pro ipfa re, que

ng(el L

datur vel obligatur alteri pro fecuritate: vel for-

g

tialiter oro conventione vel contra&u ipío, quo

conftituitur pignus, feu res obligatur creditori,qui

zi siric

g

contraQus dicitur effe Juris Gentium & bonz fi-

at

dei: veleffedivé pro jure reali, quod ex dicto

l giïfff. |

contra&au oritur creditoriinreoppignorata. Hj-

l

at

potbeca fübin confunditur cum Pignore , licet

prefs& loquendo diflinguantur; nam P»gnus exi-

git actualem traditionem rei oppignorate: Hypo-

ov

theca autem perficitur nuda conventione, & res fo*

UO

'-.:-1 "- ;'1;.4,

iM

làm obligatur, toito eerfd)tiben/ creditori ine

j U«

a&uali traditionerei, & poffeffiouis translatione.

$. 7 Infl. de adl. Nihilominus tamen etíam per hy-

pothecam acqüiriturjus reale ex Jure Prztorio , à

li

quo originem habet, ficut Pignus à Jure Civili re-

gulatur. Pignus, uti & Hypotheca alia dicitur Ex-

hs

DN

preff4, que expreffo contrahentium confenfu corie

d

a

fütuitur: alia autem 7cit2, qu& conftituitur ex

JI'G, Oï ^

difpofitione Legis absque ullo alio partium pacto

h l

vel contra&tu: fic Fifcus Principis habet hypothe-

" ftdg

cam tacitam in bonis fübditorum in ordine ad tri-

buta: civitas in bonis adminiftratoris: uxor in bo-

(l

hN

nis mariti pro affecuranda dote, & bonis parapher-

A*"I [xp

nis: pupilli & minores in bonis tutorum & cura-

(;1. iägm

torum: venditor inre vendita refpeQtu emptoris,

donec ifte de pretio fatisfecerit &c. Tam Expreffa

DN 'l;,l.r«[ i ü

[

quàm Tacita vel eft Generalis , qua vel omnia

.ai:nzæi:,i,ö

D

bo-

[ml's

Y

De Pignoribus, & alíis Cautionibus, 3

bona, nullo excepto , creditori obligantur, con«

Mi

j

| fs

fequenrer etiam futura, uti & a&iones ac jurà (ni«

fi que Jus fpecialiter excipit)) cenfentur oppignos

TC Gs

rata; aut quoddam genus boüorum, v. g.omnium

LT

immobilium, ómnium mobilium, tots grex ovi-

!

[

utn &c. vel eft $pecialis , quomodo aliqua res op-

pignoratur i fpecie; fingularis; & determinata,

! iPrO, quo

v. & hec domiis, hic (cyphus auteüs,

'cdimri,gui

In hypo.

"théca generáli afficiuntur etiam res fingü

lg,ita ut

& rf

cum onere pigtioris tranfeánt ad

quemcünque pof-

d ex d

fefforem :

at rerces venales, & pecutiiz folüm in-

H H

cluduntur in génere, non in fpecie ,

ue fcilicet

It , [icàt

turbetur commercium humdnüm , fi tales fnerceg

Yf r

Vel pecuniz diftrgheréntur cütti onere p'gioris,

h !f)pæ

feu jure reali creditoribus competente,

&ntsfoe

Dico 1. Oppignorare poffunt ómies & foli,

tori fine

Qui libera rerum admitiiftratione prediti alienare:

lationt,

pignus veró accipere , qtii contrahere & contra-

ptrly.

hendó obligari poffunt, — Pais j. fümitürex/ ; [.

yio, à

us

€ 18. f. ult. ff. de Piguovat, ad. quia oppignora-

re eft quoddam alienátionis géous, & via ad illam,

r b

Pars 2, coriftàt indé à

quód, qui pigius accipiunt,

"iv

—

fe obligent ad illudc

uftodtendum,

jitür ex

Dica 3. Oppignorári poffunt omnes & folg

n pado

re$, quz fütit in commercio hümano, & alieng.

,ypothc-

ri tiott prohibite, five tiat tnobiles five immobi-

e E tfi

les; corporales vel iticorporales,

Sumitur ex

orinio

lilg. flt.äwlz 9- Salääb-t«

Unde oppigno-

at

tari nequeunt res pupillares ,

litigiofe , fundi

n&(üfä*

dotales, res fideicommiffo fübje&a , & feuda-

:mpwrï& |

lés fine confenfu domiini diredi, res aliene fine

Egrá

coufenfu domini, & irà , nt jus reale transfera:

dui, $r in creditorem, quamvis ei oríatur jus ad rem ,

N

À2

!

I

m

j M

LIB,.HI TTITULUS XXI.

(f

jt

4

youn

& a&io perfonalis: item res jam uni oppignora-

Alu

M

y

t3, nifi fecundus creditot moneatur, quód res jam

IIL.

hO

»

M

alteri fit obligata. J. 1 g. ff. b.t.

: 1glb

LE d

m

Queres, an Praelatus validé oppiguoret , vel

W

y h

hypoibécet res Ecclefie immobiles, aut mobiles

j

"m

W

pretiofas, fine folennitatibus Juris? . affirma-

ive , fi conftttuat pignus vel hypothecam gene-

Wi

T

Ita diftinguit ve-

TL

Talem: negative, fi fpecialem.

")

rior fententia cum Abb. & Molin. contra Barb. id

s

y

defumens ex c. j. de reb. Eccl. alien. ubi Pralatus

Fw i[

|

prohibetur res Ecclefiafticas obligare tiruló [pecia-

us

lis bypotheca : ergo tacité videtur Jus concedere

hypothecam generalem, prefertim cum per hanc

nihil novi damni in effedu immineat Ecclefiz,

eó quód independenter ab omni hypotheca jam

:

omnia Ecclefie bona obligentur ad folvenda de-

bita creditori , & per hypothecam generalem

T

Prelato necdum concedatur poteftas alienandi

rem Ecclefie determinatam, fed determinari pri-

J

müm debeat cum confenfu Capituli & Superioris ;

DL

qu& determinatio tamen jam fieret per hypothe-

f

j

cam fpecialem , fine confenfü Superioris & Ca-

Mi

j

pituli conftitutam,

io';;:':«

,.

g )

L]

l

L

Wl

T

Oljic. 1. In Extrav. Ambitiofa. int. comm. eod.

d

f

(

prohibetur omnis alienatio rerum immobiliumi

Ecclefiz fine folennitatibus, & quidem in fpecie

d

eriam Pypotbeca abfque difün&ione inter genera-

r

u

lem & fpecialem.

2. Res immobiles pupilli &

"W

hn

A D

minoris nec per hypothecam generalem poffunt

'ïlfünnï*ä

obligari abfque decreto Judicis. per/. 7. $. . ff.

N]

i

w

rk

de veb. eor. qui fub. tut. l. 4. $. C. de prad. snin.

ïm

Sed Ecclefia gaudet jure pupilli & minoris: ergo.

*]lw]n "

R. ad 1. prohibetur guidem omnis alienatio, àc

:'Idm

hypo-

X

De Pienoribus, &aliis Cautionibus.

n OPPlgno;;

hypotheca im fpecie, at non omnis, fed folüm,

:qu0d lt ]E"

quz alibi in Jure non obfcuré fuit permiffa: fed

in d. c. 5. haud obfcuré fuit permiffa hypotheca

JIBnoret

generalis

igitur, ut evitetur correCtio & difcre-

j EDI mObIkS

pantia Juris, cit. Extray. intelligi debet de hypo-

" Kaf

thecafpeciali. Ad 2. rrans. a. difl. min

Eccle-

(lecam f

l

fia gaudet jure pupilli &c. ubi Jus fpeciale quid

lfïmgmrv

non difponit. C. 74in. ubi aliud difponit , ficut

nttà Bo

aliud difponit in d. «. 5. ubi videtur fatis claré per

Ub Praies

mittere hypothecam generalem. JV. giin.

Dico 3

fitil þm

Pignus conftituitur non folàüm per

5 COnceder

aGualem traditionem , aut contra&tum, fed etiam

m perfant

per nudam conventionem

2. Non tamen ipfi

t Etcifeo,

adjici poteft pacium Legis commifforie, quo id

otheca m

agitur, ut debitó intra certum tempus non folutó

lyenda de

pignus committatur , feu amiffum acquiratur cre-

Penerglert

ditori

3. Neque pa&um antichréfeos, quo id

ahienttdi

agitur, ut creditori liceat uti pignore,feu fruCtus

T

pignoris percipere ( faltem valorem communis

perioris

& liciti intereffe excedentes) donec folvatur de-

tyyote

bitum.

Pars 1, fumitur ex /. 1. ff. de pignorat.

r & Go

aBt.e L a. b.t

Pars 2. ex c.7. b.t.e l. 1. C.de

pdispi gnomm Pars 3. ex (.4. Q* 6:b.t, 0. 1. 2.

Ym eod

$. de u[uris. quia debitor manet dominus pigno«

mobitum

ris, confequenter ipfi fruCtificare debet,

Objic. 1. de Jure Bavar. zit.1 5 . avt.6. ad confti-

infpet

ergene

tuendam hypothecam (licét non*ad pignus) requi-

pupxlh d

riturScriptura, — Et in aliis locis paffim opus eft

Scripturá, vel confirmatione Magiftratüs, fi res im-

" pofïunt

mobilis fupponatur pignori.

a. Per piguus &

! Jlt

hypothecam scquiriturjus in re: fed per convea-

tionem & pa&um nudum non acquiritur.jus in

ms 88

entto C

Ie: ergo.

3. 1n c. 1. de feudis. & e. 16. de Ufur,

N

À 3

pas

115:&

NJnOUb

6

LIB, III. TTTULUS XXI.

gl

x

permittitur domiao dire&to, ut fru&us percipiat

'(*F h

bt

ex re feudali fibi oppignorata , fi fervitia remittat

J

u

vafallo,

NH (W'

]tem marito ex bonis fibi pro dote op-

K

pignoratis: ergo pactum Antichrefticum non eft

" g

prohibitum inpignore. g. ad r. ld procedit, ubi

a

L

Staiutum fpeciale , aut confuetudo loci ita exigit,

::fsmori j d

nonde]ure Communi. Ad 2. In conftitutione pi-

gi

f üixïxïü l

gnoris, etiam per nudam conventionem fa&à, Jus

;Eï

fg]:rcäzvarl;c

J

Pretorium fpecialiter tribuitjus reale, Ad 3. Il

m

duo cafus ex jufta caufa excipiuntur à communi

W qtüt d

regula.

a cppf;ï?f?.'ï

Dico 4. Effe&us pignoris (& hypothece) funt

rl

ii nf

jura & obligationes, atque a&iones, qu& oriuntur

ts

creditori accipienti, & debitori pignus danti. Igi-

W

tur creditor confequitur r. jusin re, fibi oppigno-

.ll:«,ïr'u d.

ü*)

rata vel hypothecata, vicujus illam aione reali

«

lxln

perfequi poteft, ad quemcunque poflefforem de»

Mi

l

!d

|

venerit, remediis tam petitoriis quàm poffefforiiss

T

quia talis res tranfit cum onere pignoris. c. j. b.t.

l

r

o

"

licécà debitore, etiam au&toritate Judicis, fuifnïet

BL CUT

vendita, 2. jus retinendi pignus , donec folvatur

L

debitum tatum, & ex integro fatisfiat. l. 9. 8. 3-ff-

Á

k'du

de Pign. ad.1.6. C. dediffradt.pign. cüm jus pigno-

sis fitindividuum pro toto debito: quod ex equi-

4f i

tate etiam procedit propter aliud debitum, pro

DT

Z"re

T

quo res illa leïgata-nqn fuit. ]. un. C. Etiam ob

D [M

hi

chirogr.pecun.. 3. Jus pralationis in concurfu cre-

ditorum, pigaus vel hypothecam non habentium,

de quo ad £ir. de Solut. 4. Jus diftrahendi,feu ven-

iL

"

xxxxx

QI.P

dendi pignus alteri, plus offereuti, ut ex predo

lo

D

Wt

fibi fatisfiat, & refiduum reftituatur debitori. 7. £.

FCLQS

il

ff. & C. de diftr. pign. Sinempe conventumffit, ut

:

4

«N

iceat pi-

gigþi;ö intrà certumm tempus non folutó !

[ (rzwl 4'

-

gnus

Mu

De Pignoribus, &aliis Cautionibus. 7

Ts n ïa

gnus vendere : fi veró non fit conventum de diftra-

'frvitiaremiua

&ione pignoris, debet priüs moneri debitor, &

! DIO doie 7

poít monitionem adhuc exfpe&ari per biennium.

m Q

. fin. 8. 1. C. dejure dominii: quod tamen bien-

TU

N

nium non obfervari ajunt, nifiin cafu, quo credi-

OC itg tj

L

|

j

l

toripfe vult emere. Si res fruGifera fit data in pi-

]

Miwtionepi

gnus, à fortiori licebit creditori vendere fru&tus,

enfaQ

äju

computandos tamen in partem falutionis. Quid

,' Ad 31 m'

circa hoc de]ure Bavarico fit ftatutum, videre eft

à Cormr

Al

tit. 15. art. 17. & im OanbEProcefs rit. 2. art.

ult. Idem creditor contrahit econtra obligatio-

fce) (n

nem .rem oppiguoratam exactà diligentiá cuífto-

& oriuntuy

diendi, ita ut teneatur przftare culpam etiam le-

dani, I

vem,fi per hanc pignus periit,vel deterioratum eft,

L oppigno:

£. . Infl, quib. mod.ve contvab. obl. .. . Abftinendi

1006 regli

ab ufuü pignoris, nifi exprefse vel tacité confentiat

forem de

debitor: fecus fi facit, furtum committit. f. 6.

ff

Juf[.. deobl. qua ex del.. 3. Reftituendi pignus cum

,J M,

fru&ibus & meliorationibus, quamprimum fuerit

s fufet

debitum ex integro folutum. (. 4. cit. demere ta-

.RuWer

ien poteft expenfàs in cuftodiendo vel melioran-

)4a

do pignore factas,

is pigno

A&io ex piguorerefultans eft duplex, Pignora-

ag

titia & Hypothecaria. — llla eft Civilis & Pev[onalis,

üm , Qto

oritárque ex pignore, quatenus eft contra&us:

Ifta autem Prartoria & Realis, oritárque ex piguo-

Bind

caríü i«

re, quatenus producit jus in re, Illa datur & de-

jbentium,

bitori ejásque heredibus,atque vocatur Pjgaorati-

tia direila, d repetendam à|ereditore rem oppi-

Lï, f m

g£uoratam cum tota caufa, nempe fru&tibus &c.

a f

poftfolutum vel aliàs extin&um debitum: & cre-

st d

ditori ejüsque haredibus, atque vocatur Pignora-

um

(ilia contraria, ad przftandam fibi indemnitatem,

T

&

g

À 4

Ó

iif d

D Orl

8

LIB.III. TITULUS XXI:

J

mlz dxrf

& ad confequendum à debitoreid, quod pignoris

« g

n

m

normine fibi abeft. wpvotbcmrid autem datur foH

dU

i

g

creditori,ejüsque hegredibus,neque ftatim compe«

n

i

5

tit, fed primüm, quando debitor eft in mora, &

j

3;

J

tum, fi alius, quàm debitor, hypothecam poffi-

/Ue[

deat, non nifi excuffo priüs debitore principali,

i V

"

qui dedit hypothecam vel pignus, de Jure Recen-

tiori /Voy. 4.6. 1.]. 24. cum Autb. [ub. C. b.t. Hee

.W'l

Vr i

a&io hypothecaria vel eft Serviana, fic di&ta àSer-

L

j

vioPrztore, & datur locatori ad perfequendas

g

(

resabinquilino vel colono illatas in domum vel

-anl

h

fundum locatum, tanquam oppignoratas pro fe-

curitate mercedis: Vel quafi-Serviaua, que daiur

M

W d

"

aliis creditoribus ad perfequendas res quascun-

que fibi óppignoratas: in ordine autem ad confe«

f

4l

quendam poffeffionem piguoris utrobique conce-

M

f

ditur Zuterdictum alvianum, vel quafi.. Caterüm

tam Pignoraiitia , quàm Hypothecaria a&tio eft

perpetua, & utrinquead heredes tranfitoria, do-

L

nec nimirum folvaiur pignus vel per debiti folu-

tionem, remiffionem , aut quamcunque fatisfa«

Sed hiuc

Gionem, vel per prefcriptionem.

f

/

Hl

t w

L

VE

?

Queres, quantum temporis requiratur, ut per

h ^

lil

viam prafcriptionis folvatur pignus , feu actio,

if

indé nata exiinguatur? g. curm diflin&ione: fi

1

hl

d M

pignus vel hypothecam poffidet debitor vel ejus

hN

"

haeres, requiruntüur 40. anni, 4;7.. f. 1. C. de

l

NT

prafer. 30. vel 40. ann.

Si poffidet extraneus,

cum titülo ipfi füfficiunt 10. anni inter prefentes,

at fine titulo requiruntur 30. anni /4. 7. éit,

i

»?r. quod procedit, etfi pignus confiflatin re

mobili,

J

Si autem poffidet ipfe creditor, proba-

*fmwzm

cribendunz

LT

bi;ii;s euam fufficiunt 39. anni ad prefi

N

2&ioni

P Elolul I

A

DePignoribus, & aliis Cautiónibus. 9

d piEHOiïl

a&ioni pignoratitiz dire£tz contra debitorem, in-

tem dämrfeä

ia hoc tempus reluere pignus negligentem , ut

docet valde comimunis cum Imola contra Gail,

inmom,&

Mynf. Rath, Pirhipg. eó quod juxta/, 1. C. de ann.

€m pgä'

except, & L. 3. C. deprafer. 20. vel 40. ant. om-

e pn'nripaii,

nes aCtiones perfonales 30. annis extinguantur, &

üre Neto,

nullibi reperiatur clar& excepta aCtio pignorati-

( AE

tia directa.

diQaife,

Olbjic. 1. Non valenti agere non currit pr-

fequends

fcriptio, per/. 7. $. 4. eod. Sed debitor ante fo-.

lormum vd

jutionem non poteft agere ad reluendum vel re«

15 Dro fe

petendum piguus. /. 9. 8. 3. ff. depign.ad. ergo.

Yig dorpr

2. A&io nondum nata non poteft extingui per

Quascine

prefcriptionem: fed actio pignoratitia direQta

d confe

ante expun&um debitum non eft nata, £. 9. cif. er-

& COP :

go. 3. Creditor non poffidet pignus nomine füo,

Pteria

fed debitoris nomine detinet : fed fine poffeffione

IClioefd

Y

non currit przefcriptio : ergo nunquam prafcribit

12 do-

piguus. E. ad r. diff. ina. non valenti agere pro-

t folt

pter Simpedimentum Juris C. ma. propter impe-

Csf«

dimentum fa&i , quia debitor v. g. non eft fol-

diuc

vendo, vel non vult folvere. JV. a.

Ad 2.

TE

difl. min. ante expun&um debitum a&io nondum

j adlio

eíft nata quoad executionem, C. gin. nondum eft

Qe: $ :

natain fe. A. min. Ad 3. C.totuim; non enim di-

vdojus

cimus, ipfum pignus prafcribi, ut creditor fiat

T52

ejus dominus;fed a&ioni pignoratitiz prefcriptio-

EY

ne privativa prefcribi afferimus , ut ceffet ex parte

debitoris jus luendi pignus: per quod fatis mul-

vafentes

ium perdit; fi enim poffet agere a&tione pigno-

111

"TE

yatitia, nihil aliud probare teneretur, quàm op-

n P[Ohi*

pignorationem , illà autem amiísà debet probare

dominium pignoris, quod eft dificilius. Ad pra«

jbed

j

x

Ícrf

g&iüüi |

y f

IO

LIB. II. TITULUS XXII.

A

j

j L

fcriptionem privativam a&tionis fufficit poffeffio

tll

:

1

4 Di

negativa , confiftens in hoc, quód omiffa fit re-

o

au?W

petitio pignoris,

gt o

i

v

f GWI

(rn

JITULUS XXI

d)

þmï

n

)N

De Fidgjufloribus.

/il

l

"hb

W^

i5

[ E

SUMMARIUM.

l

VV'J( "

]

I.

Quid fit Fidejuffto, & Fidejuffor.

2'

iv

n

Quinam fidejubere po[ftut.

Super qua obligatione, vel debito.

Kidejufftonis effectus.

Am

ä

Qua. remedia competant Fidejufforibus.

WA

'ldejubere eft fide interpofita creditorem ju-

bere fecurum effe de fatisfaCtione, Unde Fi-

hd

dejufor , alio nomine Znterce[for , Qöürg/

'!,Ll

dicitur effe, qui pro alieno debito fidem fuam in-

terpouit, feu promittit, quód debitore principali

nonfolvente ( qui nihilominus manet obligatus )

J

ipfe velit folvere..Adeóque Fideju/]to feu Interce[f-

Ti

j

fio, SBüvgfdbafft/ ett obligatio fuccedanea & ac-

"j

Cl

L

cefforia, quam quis ad folvendum alienum debi-

hr ü'r

tumn, fi debitor principalis ob inopiam velaliam

h

Uty

caufam non folvit, in fe fufcipit five per flipulatio-

i

lr

nem ( nempead interrogationem unius & refpon-

m

fionem alterius, uti de Jure Civili Romano fieri de-

:

T

beret,& ideo fidejuffio eft contractus Juris Civilis,

ln

verbalis, unilateralis, & ftri&ti Juris ) five per nu-

wuwh

dum pa&um, fcriptó vel oretenus, inter abfentes

V[HJ(L

TU

vel prefentes initum, uti habet recepta confue-

i

tudo,

inuüï.ït

r

De Fidejufloribus.

II

ii Pofef.

tudo, vt cujus jura ftipulationum & pa&orum

Rif [

confufa funt. Differt Fidejuffor ab Expromilfore ;

quia hic ita fe obligat pro alieno debito, ut prior

Al

& principalis debitor omnino liberetur: à Con-

flitutore ; quia hic per nudum pa&um fpondet

fe foluturum, quod ipfe vel alius debet, adeóque

;

etiam pro debito proprio folutionem promit-

tere poteft: à £Mandatere; quiahicfuo nomine

fe obligat , & ante obligationem principalem

alterius : à córreo debendi, quia & ifle fuo no-

mine, & principaliter promittit folutionem. . Si-

quis tertius fe obligat pro ipfo fidejuffore, voca-

tur fidejuffor fidejufforis , Sücfbirg/ & ta-

lis fidejuffio dicitur f/uccedanea. — Si fidejuffio fiat

f

in Judicio, dicitur Satisdatio, & qui cavet de Judi-

cio fifti, V4s, qui autem dejudicatum folvi, Pras

fem jg.

appellatur,

yde J

Dico 1. Fidejubere poffunt omnes, qui con-

Ogl

trahere, & contrahendó fe ac fua obligare, uifi

"O

fpecialiter prohibeantur. Text. & DD. 7 /. 3. ff

x

b.t. Prohibentur autem Milites in aCtuali expe-

ipitu)

ditione conftituti, /. 2 1. C. de locato, Minores

ha

& Pupilli. f. 1. In[l. de autb. tut.. & ibi DD.

a

Clerici obligando reditus ad fuam fuftentationem

T

pertinentes , imó & patrimonialia, fi id frequeu-

Lal

ter faciant, & nonu pro caufa pia. c. 1. " 2. h.t.

ul

Religiofi fine confenfu Prelati & majoris partis

re(pon

Capituli. c. 4. eod. ipfi Prelati Ecclefiaftici obli-

fie d

gando bona Ecclefiz in notabili quantitate fine

Cirilss

confenfu Capituli. c. 2. de (olut. Denique mulieres.

jis )

t t. ff & C.ad $. C, Vellejanum.. ii nempe fide-

3blend

jubeant in utilitatem propriam, aut prodote alte-

| cox

rius mulieris, vel pretium compeiens accipiant

Wdoo

pro

Y fi

I2

LIb. HI. TITULUS XXII

4P.

s uU

, s

pro fidejuffione, velnifi inftrumentum publicum

& tres teftes, aut juramentum , quod juxta c. g. &

E tfw(

28.de jurejur. obíervari debet, aut dolus ipfius

t ..f"'! """"

intervenerit, vel nifi poft biennium repetat fide-

juffionem; per varias Leges cit. tit. 4d. $. C. Vell

Vel denique, proutin praxi, & de Jure Bavar. ob-

tinet, nifi mulier de beneficio S. C. Vell. certio-

rata renuntiaverit eidem ; quia cuilibet permif-

fum eft renuntiare favori principaliter propter fe

lwhD !

introdu&o. /. penult. C. de pact. c. 1 2. defor. comp

Exteude hoc, utfceming etiam pro forointerno

j

coufcienti? nen obligentur fidejuffione in illis ca-

fibus, in quibus hoc privilegio uti poffunt pro fo-

roexterno, partim quia parüm iflis prodeffet hoc

privilegium ,. fi Leges reliquiflent obligationem

naturalem in confcientia; partim quia in/. 4o. ff.

de condid. indebit. mulieri fidejubenti conceditur

exceptio perpetta, imó & conditlio foluti , feu xe-

petitio illius, quod ex fidejuffione folvit : atqui

poffe folutum repetere figaum eft noa exiftentis

obligationis naturalis , feu in confcientia. J. 10.

ff. de O.&* A.

Dico 2. Super omni obhgatwne aliena, five

L

naturali five civili, & fuper quovis debito, five de-

[

fcendat ex contra&iu íive ex delidto , fidejuberi

|

j

poteft. 8. 1. 3. Iff. 1. 1..4. 8. 16. ff. b. t.

Excipes

nifi agatur critninaliter ex delicto ad peenam cor-

poris aflli&ivam, & non mere pecuniariam. /. $ 6.

l.7o. ff. eod. quia pene corjorales fuos tenere

hi

debentauCtores, Dein nec uxori regulariter per«

bl

bi'*:

mittitur, ut fflante Matrimonio exigat à marito fi-

dejuffionem pro illata dote confervanda vel xefti-

tuenda. l. 1« 4. €. AVe fidejuff. dotium dentur.. nit

RC

MF W

]

i

De Fidejufforibus.

T3

m Pübhf

nempe marims fiat decoGor ,

& ad inopiam

J"XIH [9 j

yergat

doly Ilf

Dico 5. Effe&us fidejuffionis proximus eftob

'CDetot f

&CW

ligatio folvendi debitum alienum, quod exiftebat

Dargz gj

tempore fidejuffionis 8. y. Znff. 1. 68. ff Jb

& quidem obligatur in folidum fidejuffor, ita ut,

&l ceris

fi plures effent fidejuffores, quiliberin totum id

&t permf.

pro quo fidejuffit , conveniri poffit à creditore,

D'opter

quem hic voluerit, etiam omiffo debitore princi-

fit.am

pali. &. 4. & ibi DD. Infl. eod. l. ?.« $. C.eod

TO 1ntemg

In duriorem tamen caufam obligare fe fidejuffor

I2 ii Cov

nequit, h. e.ad majorer fummain, quàm debeat

It profo

principalis, f. 5. cit. l. g. f. 7. ff.eod. Vicet intenfi-

efier hot

ve megis valeatfe obligare & ar&iüs,v

adje&ó

AEOnem

juramentó.

5i tamen per errorem fcerte ad ma-

lf

jorem fummam & exterfive magis fe obligáffet,

KCeditür

teneret fidejuffio quoad fummam concurrentem ,

fet &

vere debitam, nec corrueret tota,ut habet proba-

atf

bilior ex c. 77. de R. 3. inó

6. ibi: utile per inutile

(entig

non delet vitiari. Effedtus remotus eft 4£io adver-

IMUP

süs fidejufforem & ejus heredes,& quidem ex [fi-

pulatu.fi per ftipulationem,cendittio ex moribus au-

4, Íie

tem, fi per nudum pes£tum celebrata fii fidejuffio.

(e de

