mitates, vel ad parcendum fanguini, qui effun-

Muj

deretur, fi totus exercitus dimicaret : hunc in

finem duellavit David cum Goliath, & Carolus

ii

h

V. Imperator duellum obtulit Francifco I. Regi

tin f

li,

Galliarum &c. nemine improbante.

2. Quod

ex neceffitate affüumitur ad defenfionem vitz vel

Mlin, (

bonorum; maximé ob defenfionem honoris Di-

vini, Religionis, Reipublice, ut fiquis tibi inten-

l remm u

tet mortem, incendium dom(üs &c, vel non de-

A (UMO

AA

fiftat blasphemare Deum, perfequi Rempublicam

2 ubpret

|

N

&c. nifi cum ipfo duellurn inets.

3. Quod à

WApt n d

Judice defertur duobus ad mortem condemnatis

üipto aof

füb conditione, ut vi&or obtineat vite gratiam;

sb

licét Judex licit& vix deferat ; cüm talis delatio

; D hu

Crudelitatis fpeciem habeat ; & hec duella, ma-

u il st

xime qu& au&toritate publica fiunt, ftri&é duella

TOUT,

non effe videantur.

t i m

lllicitum econtra eft, quod offertur vel accepta-

ao (un C

tur ex fine fuperftitiofo, vel vano, vel illicito,

n du

ui I. Sifufcipiatur ad manifeftandam veritatem,

niar, p

innocentiam , obje&i criminis purgationem , vel

ad dubiz litis decifionem ,. quo modo olim fz-

Q w

pius adhibebatur hac purgationis vulgaris fpe-

Lïzfolemnimfsruä;

j

cies, tentationem DEI involvens , dum nempe

t

m

.1,

litigantes in Judicio confugiebant ad fingulare cer«

) j r J

tamea (fit gebraudbten Da8 (Saufi-OWdbt) ea

jpun

ti

lege, ut fuccumbeps perderet caufam,

2. Si fü-

Hl

ufu

fcipiatur ad oftentationem virium , audacie, vel

m

:üimtö.vocamw

armorum peritig, aut ad oble&ationem fpe&an-

tium.

P

3. Si fufcipiatur ad vindicandam injuriam

ex odio , petulantia &c. Hujusmodi enim duella

fumior?

j

[

repugnant graviffime omni Juri: Aturali, càm

gmbciïüm.ïlusï)

taliter duellantes contra Juftitiam, & Charitatem

Rra

tum

(À

K

Qu

|

(h

628 LIB. V. TITULUS XIV.

a

t

m

tum erga fe tum erga proximum , vitam propri-

j

l

l

|

fj m

'am & alienam, cujus dominium non habent,imó

k

fit

& falutem eternam , ftolidiffime evidenti peri-

qintth

j1

fs

culo objiciant: Diviso, difert& prohibenti, 205

octídes. Exod. 20. Deuter. j. & folis Magiftra-

;&i&um yumi:

g vinet

tibus flagitiofos occidendi poteftatem indulgenti:

o

Canonico c. 2. b. t. ac Trident. f. 25. . 19. de

j Oni o

ref. ubi duella vocat deteffabilem ufum fabricante

diabolo introducium: quibus confonant variorum

n lii u

Potificum Bullz, uii Julii II. Leonis X. Pii V. ma-

d)

.x.s,&zmdedïnasdim

ximé Gregor. XIII. anno 1 $g2. & Clem. VIII.

ls d g d

1$92. qui ultimi duo extenderunt Tridentinum

etiam ad duella privata, ubi zullj patrini vocati,

erebiipaniadi

nec loci fecuritas babita , mullaque provocatoria

stndum o

vummums d

littera , aut denuntiationis chartula, pracefferunt.

Denique & Civili in l. un. C. de diglad. ubiInter-

omern

pretes , & in fanCtione Imperatoris Leopoldi I,

alerltmn

y

€um confeníu Statuum in Comitiis Ratisbonenfi-

&dldaim n

!

TNETONAY

bus congregatorum edita, ubi peenam capitis fta»

tuit in eum, qui in duello alterum occiderit. Gob.

!s p du

in Theol. Exper. to. 1. p. 1. tr. 7. n. 57 3. in Ap-

od Qul o

pendice Duellari. Ex hec fünt certa.. Dubium

Vil

tamen movetur 1. De cafu, quo duellum fufcipi-

tf nl

tur ficte , aut fub conditione, ut uno vulnerato,

Vlin r p

vel poft certum ictuum numerum, ceffetur. 2.

"p gpo lt

De cafu , quo provocatus acceptat duellum ad

Jm UO o «

evitandam ignominiam. 3.De cafu, quo duellum

UT r r

recufans non folüm periclitatur de honore , fed

u

'

etiam de officio amittendo.

Qu

]

lufii t[ga DE U

Dico 1. lllicitum quoque eft duellum , fi&e

.

l

J

I;.

& fine animo vulnerandi füfceptum

.

item ea

^

! iHiFewlgg

Al

Wt

z

E

lege initum, ut uno vulnerato, vel poft certum

Communis ex rà»

ii

r

i&gum nunierum, ceffetur.

tione

tl

|

tl

Rr;

5

De Clericis pugnantibus &c. 629

u Tita h

tïbne, quia prebetur fcandalum, & Clemens VIII.

NU h&bn[

j

in Con[litut.. Illius vires 1. 5 9 2. prohibuit duella

ifin

ij

hhj l

etiam non fatalia.

Accedit in pofteriori cafü pe-

ftrlï p

l

|

mti) VJ;1

riculum fatalis vulneris, cüm difficile fit ita mo-

] d lil

dersri ictum per arma ad occidendum apta, &

t

cum intentione vulnerandi adhibita, ut vulnus

i [

lethale non ipfligatur.

lt n

Dico 2. Omni Jure,. Naturali, Divino, & Hu-

reonfongort

mano illicitum quoque eft acceptare (multó ma-

L ltsl u

gis offerre) duellum precise ob pun&um hono-

tff EO

ris, feu ad declinandam ignominiam vel dedecus.

um Ti

UM

n

Idem eft, fiquis ab altero injuriam paffus eft vel

od n

!

per vérba ignomiuiofa, vel per alapam &c. fi ad

Ita ite-

ncr i

reparandum honorem offerat duellum.

Afl

rum communis, & certa, cüm Alexander VII. anno

T

[

f

1665.tanquam fcandalofam & perniciofam pro-

ii

hibuit hanc oppofitionem ordine fecundam: vir

d

'.m&&ix*&xsh(xsbou&i

equeflris ad duellandum provocatus poteft illud ac-

cxäxmwpkïï:

ceptare , ne timiditatis notam «pud . alios incur-

T4AÉ

.

*

cujus ulterior ratio eft, quia acceptatio ,

yüerut ucddem,'vï

vel oblatio duelli nec eft remedium zeceffarium

|

MP

N

J

defendendihonoris, cüm alia fuppetant media,

wec f

: ,

(

ELD

JuM

ut videbimus: nec idomeum , quia duellare, & fic

æng»'(]g

non folim vitam propriam ant alienam ('cujus do-

"

J

i

g hn

minium nemo habet,aut poteftatem occidendi ,

f i

] "J.N

l

Wld

nifi cui DEUS , vitz ac necis dominus dederit )

! ]»(VPI :

"

h

N

fed etiam zternam utriufque falutem evidepti pe-

g(]fu)

5

M

riculo exponere , fumma dementia ac infania eft,

((

g ii

fumma injuria erga DEUM & Rempublicam ,

i

cim illi fervus, huic civisiniqu& eripiatur, atque

TA eü

)

fümmum crimen contra charitatem fui ipfius, &

; (*

Ü

fimnul proximi :

quid honoris acquiritur ex tali

en

r

ln

US!

floliditate & malitia deteftanda ? Bone DE

Rr 3

quo-

t ün

m

630 LIB.V. TITULUS XIV.

,;aerenonlicm,vc

quomodo duellum ob pun&um honoris reparandi

;ü[(matl 3'

vel confervandi offerens vel acceptans apté tue-

bitur honorem? vel enim erit viQus, vel vi&or?

mles,l'lcit

um't [*

;3;mhnnercm,

Qf

fi vi&us, hocipfi utique gloriofum non erit, pre-

fertim fi in ipfa pugna decefferit; tuncenim velut

N d

notorie in peccato mortali decedens, & tanquam

p i rijs

prada diaboli, nec mortuus inter fideles tollerabi-

,;iurios'epercuüamr,

tur, fepulturà facrá perpetuó privandus inftar be-

s od

füim, Si viGor, tanquam infamis & graviffimi fce-

ij

U

ï

:

leris reus, nempe homicidii & duelli tantopere

"

«elun iil

prohibiti, in manus carnificis incidet, aut à (uis fe-

V

^

M

M

r

paratus, officióque, fiquod habuit, exutus, in alie-

T

nas terras inftar furis, predonis aufugere, rni-

quordim ib

feréque vivere, & vagari cogetur : quid inde

Honigs f

habebit honoris, càm ne quidem confpectum ho-

s tf

neftorum hominum, quibus erat notus, füubire

uT

audeat? Honor genuinus virtutis eft premium,

vinmltee at

non comes vel foboles a&tionis ftolidz , injuflg,

i tss o t

ac omnibus legibus prohibitz,

Mien

Jns d

W

AWv

Oljicies 1. Si provocatus non accepto duellum,ï

Tis w ov

vel in honore lafüs, illud non offero , audiam ti-

vt d um

midus, ignavus, imbellis, cenfebor eífe vilis &

tirs at

abjeGti animi, & Nobilium & Militum focietate ex-

Q cde d

cudar: ob pafiiet für Fcin ebvficben Giapallict/

hi iniro ;

für Éein

tectfda

ffenen Gofoaten/ für fein pta»

t D.

$o Serl/ id) tve

t gcbatten für ein gebfeigen/

üt eitte D. 1C,

Vr tenpdin

ergo acceptare vel offerre duel-

|

W.

lum eft remedium neceffarium ad tuendum hono-

bt

um'xlioümäp

,

Tem; prafertim 2. cüm nulla fufficiat proteftatio,

qua affero, me duellum declinare non ex timidi-

t;m: !

?W

1

!7

li

Aj

tate, fed ex reverentia erga Leges Humanas geque

ul

Id

ac Divinas & Naturales, ac fizpe ad Superiorem

ULTA

recur-

Lm

n

M |

li

ht

lt

De Clericis pugnantibus &c.— 631

| mhuunnsm

At

recurrere non liceat, vel ille imploratus efficaciter

j l((emu

TUf

pon füuccurrati

3. Ad tuendam vitam, imó & res

n

h

temporales,licitum eft duellare: ergo etiam ad tu-

t üntfum

b

endum honorem, cüm honor apud Nobiles equi-

R t

At

CM

]

paretur vitae, & preferatur rebus temporalibus. 4.,

!

1

Vir nobilis, aut miles, quia prebrofum eft fugere ,

l inmtïdcïtsxl.:a

i

'

'

ll

fi injuriose percutiatur, licité occidit aggrefforem

Xo) r

"

LT

Á

Pel

n

*

precise ab defenfionem honoris, alio modo non

f

"!

1

j

u

confervabilis: ergo & provocatus poteft accepta-

"

WR

|

!

N

ATA dul

RU

]

N

re duellum ad defendendum Ronorem,cüm provo-

dEc ml at

cás fit aggreffor in honore,aliter non confervabili.

v U

g. ad 1. difl. AAntec.. Audies timidus &c. apud

p d

quosdam male fanos,perverfos,& depravatz men-

p ag ln

tis homines, tranfeat. apud cordatos, prudentes,

1

nl du

probos. N.ant. &'conf. Dein etfi totus mundus

hg o , A

te haberet pro ignavo &c. tamen ob pun&um ho-

ts d :

noris non liceret füfcipere duellum,ut probant ad-

RRU

du&sz rationes, cüm fit intrinfece malum , nif

N

Deus dederit poteftatem, quam in his circumftan-

üs nullatenus concedit.

Quzfo te,fi cormili-

vtl

tones tui, vel omnes homines dicerent: fi non fu-

';A

dl

byls, t ád

raberis, fi adulterium non committes, fi parentem

!

!

"

m&Mäirmfvria;:ef

wum non occides &c. habebimus te pro fungo ;

"

1

homine ignavo &c. an putas id tibi propterea li-

l!

uUl

M

J

cere? Denique jam saudifti, quód duellum fufci-

i

j

M;

1

|

j

1

|

pere non fit remedium idoneum ad tuendum ho-

)

ii

u

norem; uti & nec neceffarium, quia eum alio mo-

Mm'c VE l

Ó p

!C

J:

a

ia

do utiliori tueri potes, dicendo v. g. ad provocan-

ï'j

Pwr

tem:

n vecufo duellum, quia te, fed. quia D Eum

gt

timeo,

$

: erimen, quod me redderet legum . Divina-

"m

ii y

rum & Humanarum transgrefforem, vita. tempor4-

i

JJ

M HLC

g T

lis fimul ac aterna,

mb €* veri bonoris prodigum ,

obnoxium , vel exulem, Aut ,

j V d

carnifici , fi vincerem ,

fivin-

Rr 4

ia

634 LIB. V. TITULUS XIV,

, ii ii

fivincerev, diaboli pradam, ae. aterat mifevum,. In-

;ginilm;

h etiamï

Verim fi per tuam malitiam , quod nqunifi profliga-

ü

D) & fämihæ u.

ztiffini, de[pevatiftmi , ac in[ani faciunt, me inva(e-

"

i n

vis , invenies me cordatum C virum fortem cc.

Ad 2. Hujufmodi proteftatio, primüm addu£ta,

"

äliüwrcn:nemc

certeé proderit ad confervandum honorem apud

,iiiíprdt

homines prudentes, aliorum autem judicia curare

« um n

"

f

xon debes iu re tali, ubi de vita & falutetua agi-

1

M

H

ij

l

sb

tur.Si tamen nec ifta proficeret, & à provocantis

petulantia te non liberaret, accede Superiorem s

MM y

m

I

cujus eft effrenem ac puerilem male feriatorum

N

j

ni

m

hominum infolentiam compefcere, Sinequehic

nl

]

Atf i:

A Fab t

auxilium inveneris, provoca ad fupremurm Princi«

pem, qui haud dubié,uti tenetur,te & honorem

spo ia

tuum defenfabit,

Si demum & hoc fruíftra tenta-

aduelun pertit

res, pati potiüs deberes ad tempus injuriam,quàm

wotup p

J

iil

illicitum, & nihil profuturum, remedium arripere

*

!

J

N

;Iï

u Ob

l

Vno doal

N

Ad 3. N. conf. quamvis enim honor & vita qua-

ad eftimabilitatem equiparentur,non tamen &quis

g a i

parantur quoad coufervationem, quia honor aliis

tv o

modis confervari, & amiffusreparari poteft, Pro-

quxtim lm

pter res temporales folàm tunc licebit duellum,

voontfenony

guando ex una parte aliter confervari nequeunt ,

Tiz, Dénuls m

& ex altera fpes vi&toriz apparet ; quia tunc pe«

lum r

riculum incertum ad evitandam certam ja&turam

ïgaomm;äduræpræm

gravem non imprudenter acceptatur , & malum

minus prafertur majori.

Honor non defenditur

Wt od

;em';æ,confeq:enttr lt

duellando, atque alio modo defendi poteft, Ad

T g

4- Tranf. attec. fi fervetur moderamen inculpatze

"

äämæ i Eggü

tutelz, IV. conf. Cüm hanor contra provocantem

Itl

li ?fs

ad duellum aliter fit confervabilis, & per accepta»

UA

fsi

tionem duelli ne quidem defendatur.

LU

N

f

Wt

f

; Dico 3. Probsbiliter tamen licitum eft duel»

l&do

0

lum.

feurm;m

M

R:;

N

De Clericis pugnantibus &c, 633

(j

li ml["

!)

ellum , quod quis non pr&cisé ad declinandam

,n!

J

!f

ignominiam, fed etiam ad confervandum officium

L

Mij

Wel

ad fuam & familiz füftentationem neceffarium ,

LU

h

quod aliàs certó amittit (v. g. fi fub vel penes O£

» Htb

d

d

ficialem Militarem nemo ampliüs faciat officia mi-

!

'

.WJ', i

litaria, nifi fufcipiat duellum ) acceptat, vel etiam

| ?lllm

m

offert, modó alia ipfi via efficax non fuperfit con-

W

^ [41

fervandi fe in officio, etiam per recurfum ad Su-

Q

t

premum Principem, & modó habeat probabilem

TU

g

À

V,

'

vi&oriz fpem. P. Seybold i» Dicaomachia p. 2.

m nj

j

|

(

,

&i

fect. 4. $. 1. n. 1 4. feqq. citans Leff. Laym. P. Wieft-

li

i

t

!

t

]

j

[

M

*

ner, & P. Reiffenftuel b. f. . 3 1. acceffit nuper P.

T iram

l

!:l:(

H

Ad. Huth me citato 4d b.t. q. 2. Refp. 3.1mó om-

J

jl

H

CV

T

nes pro hac doétrina allegari poffe videntur, quot-

h N

1j

Vr lil

Y

quot duellum permittunt ob neceffariam defen-

rJ

i

qum

fionem rerum temporalium magni momenti, qui

al

Ratio eft,quia in tali cafu accepta-

(

AUv

Bu

funt plurimi.

tio, vel oblatio duelli eft omnino neceffaria, con-

MURRU

.

NV

xxxxxxxx

ao

fequenter licita defenfio contra iniquum aggref-

forem non modó famg ac honoris,fed in confe-

o a

quentiam etiam bonorum fortung, ad feacfuos

ï:s:e;ataripmt;:j;.þ

[

a atl

"

slendos neceffariorum , & fic equivalenter etiam

Dein talis minus malum majori, & peri-

d

Q

——

vitg.

culum dubium certe officii ac indé dependenium

*

21

rä.ug "

-

t

Mintt

bonorum jaQture prefert; cum utrumque malum

mf

/

: t &Um

evitare nequeat; quod eft fecundüm regulas Pru«

LLl

dentiz, confequenter licitum.

jnt st

Dico 4. Pena illiciti duelli, fed folennis tan.

T

m

thm , flatuta in Concil. Trid. f. 2 j. c. 1 9. de ref.

:moäezamenï:

funt fequentes.

. Excommunicatio lat fen-

du

Ü pmïmmeï

tentig in ipfos duellantes, patrinos, fübfidium vel

ln

(

ii

d

u)

favorem prebentes, & dominos temporales,duel-

dfed

1]

Ji locum feu campum francum concedentes , imä

at

Rr oj

D) ï

n Oenas?

634 LIP. V, TITULUS XIV.

& in fpeClatores.

l

2. Profcriptio omniumbono-

em[[c

l

rum cum perpetua infamia in ipfos duellantes,

mqæ uïm pflïa

& paurinos, 3. Amiffio jurisdiCtionis ac dominii ,

E It

quod habuerunt Dormini temporales in loco, ubi

, jf T

duellum perrmiferint , fi illum locum ab Ecclefia ,

vel in fendum obtinuerunt

4. Privatio fepultu-

r& Ecclefiattica in eos, qui i5 confliitufeu in ipfa

TitV

arena decefferint

licet dederint figna Peniten-

pa

ti£&, ut declarat Rituale Romanum; fi tamen ante

obitum confeffi & facramentaliter abfoluti effent,

i

probabilius gauderent facrá fepulturá.

Quam-

i d

vis autem pofteriores Pontifices di&as peuas

; Áj

exafperaverint, & aliqui etiam ad duella privata

extenderint ,

atque excommunicationem Sedi

dpiumi a

pl

Apoftolice refervaverint ,

eorum tamen Con-

ftitutiones in Germania non videntur effe in ufüum

pmih t

dedu&z ob defe&um vel debitz promulgationis,

ia at i

vel fufficientis acceptationis, ut cum Laym. no-

B d

tant Mendo, Gobar, Pirhing &c. ficutetiam ipfum

MA PU. W

x Nl

Trideutinum quoad penas temporsles profcri.

ptionis bonorum , infamig , privationis jurisdi-

od g hum

Gionis in his partibus receptum non effc multi

Tl ftqterTome

exiftimant

Quin veró quoad excommunicatio-

LOT

nem, & privationem fepulturz , etiam ex pri-

feren i tD

vatis duellis incurrendam, & Trident. & Conftit.

( QUm jj m

Gregor. XIII. recepta fint ufu in Germania, nemo

m At

eft, qui dubitet, ait P. Reiffenftuel P. f. ". 42.

V0 o

Circa fPectatores duelli , folennis faltem, adhuc

Ut

notandum, eos folüm tuuc excommunicari, quan-

M s

T Qp

do ex compofito , & de induflria fpe&ant, & fic

Atj

D h,

hi

quafi approbant duellum , & fuá prefentià ani-

Id Tgm

El

t

mant duellantes, uti Greg. XIII. & Clem. VIII. ex-

xu"qm

il

N N

plicant Tridentinum. Demum Clerici duellantes

pra-

g

w

De Clericis pugnantibus &c. 635

preter penas omnibus communes incurrunt de-

Hf L

pofitionem. c. 1. l. t. feu füfpenfionem ferende

MT

fententie ; item privationem Beneficiorum, & in-

"Dd

1

t

IN

habilitatem ad illa.

Pius V. in Con[.. Ea , qua.

L ltmi :

j

4nno 1560.edità,

Ü

BI

r :onfï;&ui&.iï

n

n

TILULEDS XV.

ügïl ] Wm

t

"(

i ( *

De Sagittarus.

rztf.l'uer Wa

h

SUMMARIUM.

VN l

i

N

ozüäcl

!

|

ä,

1. Sagittarii, Baliflavii, Tormeutarii qui.

l

l:

2]

tni

'

E

M

vI:

j

il

l

i

2. n fuam artem licit exerceani,

lmæ!)m'!

l

T

(VAgittarii olim dicebantur, qui ex arcubus plu-

d 30 U

res fimul & femel fagittas , & Baliflarii ,

Vete rf u

quorum in £. f, etiam fit mentio, qui ex bal-

liftis feu catapultis faxa in. hoftem dextré nove-

Ya yutdpgts

& w :

rant jácere cum flrage plurium fimul & femel, vel

etiam maenium,

Hodie, cüm Arcus & antiqui

sv ii

moris Balliftz in defüetudinem abierint, per ejuf-

n s r

modi genus hominum venire poffunt T'ormenta-

pa ts

tii,feu qui ex Tormentis, Gtuc/ & Mortariis bel-

Tsb fE:;;

Jicis, S)'Rörfe[n/ glandes, globos plumbeos, pilas

T

OO

Jf

"m

T

!

ferreas vellapideas , quibus logé major flrages

h

al ort

editur, quam illis machinis,in hoftes hofüümque

n

urbes ejaculandi artem fciunt, & exercent.

P :'.',' Güm

D]

D

Dico. Quamvis olim in c. 4/. b.t. prohibitum

;&:ffceüuel ln

fuerit illam mortiferam Ssgittsriorum & Ballifta-

[ ïahtiuftf'

florum artem exercere adversüs Chriftianos &

( o

nf-ïïan

Catholicos; hodie tamen permiffum eft exerce-

i

re artem Tormentariam etiam contra Chriftianos

!/

;.

:

rzfemäï

& Catholicos in bello jufto. 47g. c4t. 2. c4uJ. 2 3-

o

q. 2.id quod confirmat praxis tolerata. Illicitum

5:

i

tamen

u

(yi

3 Alyte

636 IIB, V. TITULUS XVI,

y

tamen foret Chriftianis pro Infidelibus contra Fi-

n ( qgalc

df T WPII Wl

deles exercere, uti & arma aliáque inftrumenta

Belliad lofideles, Paganos, Turces &c. deferre.

)u a

"I

e. 6. de $udais. Bull. Cena. f.7.

il

p2

I

LL

TIILDEUS XVI

gjv !

d p

De Adulteriis, & Stupro.

" An,öqu:.nïäf

iif

SUMMARIUM.

qini rl

undn, vitt

1. Trallatur bic de peccatis Luxuria, confumma-

üllfiï-lï d «Ml :

t& C non confummata.

2.3.4.. Quid [it Fornicatio: Concubinatus : .Stu-

i2 Quan

prum: & qua eorum pena.

Qiden, i

$. 6. T. Quid Raptus: Inceflus: Sacvilegium: &

qua eorum pona.

d at , od

8. 9. Quid Lenocinium : Adulterium : & qua

s t ,

eorum pana.

du R.

10. n conjunx adultera , qua inde prolem pepe-

m u

t nonfe

rit, teneatur tnarito manifeflare delidium ,

vel pvoli.

Q qupt

f

[

Mi

Vi

Y

t

Ü

Ir. A quo alenda fit. proles ex illicito concubitu

[

DO g

genita.

Tünriz t Corfum

I2.

Quadam notanda circa pradidta delidla.

lne füro, of

I3.

fj

Vitium contra Naturam , nempe Sodomia,,

[

'«

Vrf

1

Beflialitas ,. & Mollities feu Pollutio. — Et

i

T l[ m

quas babeant penas.

U:g

l

n

äïoi

L

t

14.

Delectatio Venerea , qua etiam Carnalis , vel

hT.

[

"if

1

Moro[a dicitur , voluntari? babita femper

N

eft peccatum. mortale.

BAEU T

At

Differt à deledia-

D QJU

L

i

P

tione [en[uali, C à Defiderio.

Ne (s l

DLT

i

9 f

Iio.Aü!

ii

N

li t

f

j

De Adulteriis, & Hupro. 637

blls NU

h

m

i

((

I4. n , C quale peccatum fit pev cogitationem

Qsl

nl

! JI(ES &[,

M

de ve turpi, vel per adtum externum [enfiti-

vum dare cau[am deleckationi vel commotio:

h

ni Venerea.

16.17.18.19.20. n

; & quando peccata fint

U

Afpectus , Verba " Cantiones turpes, Lectio

ob[cenorum , Ofcula. &* Tactus proprir vel

a & SEUP

l

alien corporis.

2I. ZÁn, & quando ponere. atkiones boneflas, vel

indifferentes. ( vel etiam illicitas) ex quibus

AU

oritura pravidetur commotio vel deleckatio

carnalis, veletiam pollutio. Quomodo bac

VU

i

differat à diflillatione.

Y: t j

22. 23. Quanam ex dittis liceant Conjugibus, &

i

Spotifis.

Oft delida, quibus nocetur proximo in vità

i li

& corpore , modó fübjunguntur delicta

lil

carnis feu luxurie , quibus violatur thorus

alienus, & pudicitia.

In Aubrica exprimuntur

duz tantüm fpecies Luxurie confümmatze ; indé

i, au i

m

tamen Canonifte occafionem arripiunt de reli-

quis quoque fpeciebus Luxuri& confummatze

tra&andi, nos veró etiam breviter de fpeciebus

pit du

Luxurie non confummatg, nimirum de dele&a-

üione morofía, ofculis, ta&tibus &c. obfcenis,

m

ut ftudiosiüs evitentur hecturpia vitia, & ii, qui

g n )

'Theologie Morali nunquam ftuduerunt , & 12*

j a j

men labuntur, fua peritiüs confiteri difcant. Tam

in illis quàm in iftis progrediemur à levioribus ad

"t

| " ü

graviores fpecies.

Antequam autem, mi perae

ff:n;f

"—

mande Juvenis, hanc materiam partim nimis uti«

que craffam , partim valde fubtilem , ex toto au»

u;l, Dljm ,1 Muf

WHW

tem lubricam & ípurcam, quam pro utilitate

tua

If'/)*

l Aduktï

- LIB. V. -TTTULUS XVI.

638

n

,,, (j

tua ex multis & optimis AuCtoribus magno labore

qut )

f

J

in compendium reilactam optima mente hic pro-

g d

Tf

pono & breviter explico, aggrediaris legere, pre-

(

f

j 0

fertim fi hac in re periculofior es, paterne te mo-

;n, g

p

i l4

nitum volo, atque vehementer te obteftor, ut

" confuetudine f

priüs mentem ad DEUM erigas invocató auxilió,

& folo veritatis fyncero amore, feclufa vitiofa cu-

riofitate, & obfirmató contra omtem motum vel

L:oncubinarïus, ür

delectationem turpe, vel faltem confenfum, ani-

Dro , nl

mó interpolatis quoque non raroó ad DEUM pre-

n virgïnegondu

cibus, pérlegas, ne hac le&ione, qui ad tuam,

pïumautem.uuj. i

T

'

pemmr&'mr

in)

vel aliorum etiam, confcientiam meliüs dirigea-

fon. Deïmüiv.ï

dam tibi utilis vel neceffaria effe poteft , atque

v idam odlb

pro medicina contra tue ( velaliorum quoque)

anime veneream peflem fervire, venenum tibi vel

Lf dl

perniciem pares.

Prodeffe tibi, non obeffe, fco-

Va

pus & labor meus eft,

A tigo (16

Dico z. Fornicatio, dicta à fornicibus (eu locis

5 liv

obícuris, füb quibus olim fcorta feu meretrices Ro-

EOR

m folebant prottare, fimplex & fpecifice accepta,

t ul

eít concubitus foluti cum foluta jam deflorzta,

OR Ym u

Per folutam intellige perfonam nullo vinculo,

Vr ftpi ii

Matrimonii, Voti folennis, Confanguinitatis &c,

lgl rf

ligatam, ita utcum complice validum poffet con-

Üj u

trahi Matrimonium. E(t peccatum imortale, Juri

* [4] m

Divino repugaans & Naturali. Epb. $.Gal. $. Rom.

e j (tonio a

1. Oppofitam fententiam damnavit Innoc. XL an.

jmdic Qu

7)

no 1672. De JureCivili penam non habet ftatu-

* i

tam: à plerísque tamen Nationibus honeftatis

LT

rmt;

laude fiorentibus varie puniri folet, prima mitiüs,

i æm lm n

T

fecunda & ulterior afperiüs, utfit, & fieri deberet

|

n

in Bavaria juxta Mandatum & Novellam z6. Sept.

nl

! hj

163j.editam.

4l

hl li y

Dico

L

lw

De Adulteriis, & Pcupro/. 639

Al

Dico 2. Conscubinatus proprie di&us eft coa-

Op['ml Q

A

cubitus foluti cum foluta jam deflorata frequea-

ghædläïl&k»f *

tatus, adeóque eít fornicatio frequentata cum

i

Jlr Cs,p j

eadem perfona.

Quamvis Jus Civile neque hunc

"Ut NT

"

nh]f ;l

puniat, in plerisque tamen locis fuss habet peenas

&U

N

ij

vel ex confüetudine vel ex ftatutis.

Quomodo

A (EE "

ll

puniatur de Jure Canonico Clericus fornicarius,

TT Q

f

& concubinarius, diximus £if. 1 1. lib. 11II.

E

"n

Dico 3. Stuprum prefse acceptum eft cogcubi-

IT

o

tüs cum virgine nondum corrupta. ézg. 2. V. ffu-

.fïfgy, qüæ ïd'x« ]

prum autem. catif. 36.q. 1. Additur ( in ordine ad

nj

T üp

penam ordinariam) 05 pracedente conjugali pa-

nj Mu

m

élione. De Jure Civili ftuprum committitur etiam

(rtin

1

j

in viduam honefte viveutem. 8. 4. Znff. de Publ.

m

n ;f:f:;:a.:m

ud. l. 10 1. ff. de V.. Dividitur in violentum,

ejcotb;Qudbt / Stotbztong/ quo opprimitur

T NY

& defloratur virgo ( vel vidua honefta ) penitus

As n

invita, G&itotis viribus renitens : & in zon- vio-

E

lentum,quod committitur cum confentiente in vio-

lationem: quod vix differt in ordine ad novum

m,';uki;eixi;äz:.x;;

]

yo as a d

fpecie peccatum conftituendum à fornicatione.

Pcna ftupri non-violenti cum virgine de Jure Ci-

yeíoum x v

i

W

vili apud honeftiores erat publicatio dimidie par-

M o

tis bonorum, aspud viliores fuftigatio cum relega-

n

"t 'J.'ül'fl

tioue. ff. 4. cit. quee tamen pcenee ufu exoleverunt.

"a

Mi

!

PJH

/

d

De Jure Cauonico apud Clericos eft depofitio

d th

d

(hodie autem pena arbitraria) cum dotatione pu-

L

nghü

Ti

elie: apud Laicosobligatio ducendi vel dotandi

u U

TY

On

JG

corruptam , optione penes hanc relicts. «. 1. 2.

: vi

o !

h. t.

Pona ftupri violenti perfecti eft peena ca:

hfül

MT

" nnw

pitis , imperfe&i pcena deportationis aut fuftiga-

u

D

l

ufd

"i

tionis &c. /, 1. f . ff. de Extraord. erim. Conftit.

gt

Penali Caroli V. art. Y19.

Dico

»

B Adlll1

640 - LIB. V. TITULUS XVL.

ia d

Dico 4. Aaptus, quo virgo vel alia mulier de

]ANW' 1236 (' 4,

loco in locum violenté abducitur libidinis exer-

ggnonet

ceude causá, de Jure Civili punitur morte G amif-

g du j

fione bonorum , fi rapta fit virgo, vel mulier ho-

'.;»awradagemisg

nefté vivens, àc pet vim violata,

De Jfure Cano-

j

l

t

"m Mon

nico excommnunicatione, &, fi Clericus rapuit,

depofitione. cam. 1. feqq. cauf. 36. q. 2. Si Ra-

;"sMouaüeriumWV

NERTL

pius fiat Matrímortii causá, incurritur excommue-

in; nagulr

nicatio ipfo fa&o, infamia (&, fi Raptor fuit Cle-

ial n Q

ricus, depofitio ferendz fententiz) cum obliga-

NT AC

tione dotandi raptam, five ducatur five non.,

du ipts

Trid. f. 24. c. 6. de vef. Matrim.

Dico $. Znceflus eft concubitus inter perfonas

quns n

uesd gl

confanguineás, vel affines, iri eo gradu , in quo

tior d ut

Matrimonium nequeunt contrahere.

Poena illi-

Dior, Z

us de Jure Civili non eft fatis derermitiata.

Ordi-

A (enig, t

natio tamen Crifnisali$ Jofephi I. 4rt. 19. [f. 21,

tv s

dicitur ftacuiffe penam gladii, i inceftüs commit-

00 ( W

tatur inter parentes & liberos: fratrem & foro-

rém: privignum & novercam : Vitricum & pri«

t

vignam: focerum & nurüm. —Feré coriforiat [us

lal

Baváricum i5 AVoy. $. Aug. anno I70O. edita,

tb tf

Ti p

conforriter Juri Palatinatüs Superioris. De Jure

Canonico commiittertes inceftum fimplicem ex.

lii Bitüngg

communicándi. c45. 9. c4uf. 25. d. 2. Ciericiau-

lii Álil

tem deponerdi, prafertim fi inceftui conjungatur

f'mz,m;quä ?

adulteriurt. pet £an. 10.11.d. 8 I.

In poeina in*

Htj

i V!'m

ceftüs áttenditur computatio graduum fecundüm

MT

0

Wl' Vly

Jus Canoriicurn in utroque foro.

lrm

^l

Clx ln

$:

Dico 6. Sucrilegium , prout eft deli&um car

BU

Ü

ti$ , & ihn foro exrerno punitur, eft concubi-

!

tus cum perforiáà DEO dicata per votum foleti-

Ti 6

Wi j

ne caíftitatis , videlicet cum Moniali.

De Jure

nj

mmwüäiu,

Civi-

hi

m

De Adulteriis, & Stupro. — 641

B m N

Civili decrera eft pena mortis. /. $. C. de Epifc

At Db il ?

Cler. Nov. 123. c. 43. De Jure Canonico La'cus

Ph DI mWV

excommunicetur, Clericus autem ab Ordine de-

ngo W N

t

pofitus, & Benefició privatus, in Monafterium de-

]A nö. D'h C

trudatur ad agendam peenitentiam. cas. 6, Q? 28.

&IJCMJH

cauf. 27. q. 1. Monialis veró violari fe paffa iu ar-

" M

&ius Monafterium vel in carcerem compingatur,

li

l

€AH. 1 1.2$. 30 . q.cit. Dixi, proa:mforoextemopu—

TM

D

Mu

situr 5 nam pro foro interno committitur quoque

VU

il

i

n (

33

facrilegium, in Confeffione Sacramentali apericn-

f d

dum, fi unus, vel uterque delinquens voto fimpli-

lty

ci caftitatis ligatus eft, & à fortiori, fi vir delin-

h-Sl"

quens habeat votum foleune caftitaiis , uti facer-

dotes & Religiofi ; ut facrilegi tamen non puni-

5 LOU (0

.7'

Ial

untur, fed folüm ut fornicarii, in foro externo.

u Qu

Dico 7. Lenocinium eft deliQum, quo virgines

[ j

vel aliz foemiog, aut, quod deterius eft, liberi

*xwämwr

vel uxor proftituuntur aliis ad illicitum commer-

cium carnale.

v

UM HWXX l"

Si parentes proftituant liberos,

,,mw'

*

vel maritus uxorem, probabiliter poena eft gladius.

Der d. du2

ad L.jul. de adult.. Si prettitutio

m f

Uv

anà

u

fiat ab aliis perfonis, eít arbitraria, v.g.fuftigatio,

p Oxw

relegatio, precifio aurium &c. pro qualitate de-

J

Ári

lidi & perfonarum.

u

Dicó 8. JAdulterium ftrie acceptum, quod

H

pl

M

€an. 2. Catlf. 3 6. q. 1. dicitur alieni tbori violatio,de

Jure Canopico Divino & Naturali eft concubitus

h

s

cum conjuge alieno vel aliena, feu eft concubitus

n

]aæd

mariti, vel uxoris, cum perfona extranea, foluta;

"

Qu

vel ligata Matrimonió alió. Si mariws cum folu-

m

"

n

wO

'ERdF

tà, vel uxor cuin foluto commifceatur, vocatur ad-

p m

ulterium fimplex.

91 veró utraque pars delin-

,P*Mh

i

di

[

quens eft in conjugio, fi nempe maritus cum slie-

95

a

5

J

fars "

jb

lr AdUI

642

LIB. V. ITTULUS XVI.

na conjuge, vel uxor cum alieno marito congre-

" cumwnl

diatur, duplex appellatur.

De Jure Civili pro-

,'*l;'wur. bt

prié adulterium non committitur, fi maritus pec-

TL

A Conit li

cet cum foluta. /. 6. $. 1. ibi: proprie adulterium

Joulenut detri

in nupta committitur. C 1. 34. ff. ad L. $ul. de

adult. Sed hodie euam in foro Civili maritus cum

um f (Je

foluta peccans habetur pro adultero. Omne adul-

a demi. t

terium preter peccatum luxurig involvit quoque

scadonidi

peccatum injuflitie , non obftante, quód forían

g, vl pent

maritus confentiat in copulam conjugis cum alio;

r qui o

nam contrariam propofitionem damnavit Innoc.

TTTTT

XI. Peena adulterii alia e(t Criminalis, alia Civilis,

i ntom

infligenda per Judicem poft inftitutam a&ionem

sdaler

r

IU

i

Criminslem vel Civilem, & proba:ó füfficienter

frontüny econdut

adulterió,

Pena Crzninalis de Jure Civili Zegis

7777 217

julia de adulteriis olim erat deportatio feu exi-

db if

lium, poftea gladius, quem rigorem refpe&tu mu-

Qptymorad

lierum adulterarum mitigavit Juftinianus ( an ejus

"

At

A

M

uxor Theodora?) & virgis cafas juffit detrudi in

liil

Monafterium : fed Carolus V. i2 Conflit. Penali

"d ye

AYt. 120. ut volunt Interpretes , innovavit po-

RL rl

nam gladii.

Verüm hanc in praxi feré nullibi,

W n y

propter primum faltem adulterium, irrogari ex-

& tht i

perientia docet, fed puniri confuevit vel mul&á

M

TL .

pecuniariá, vel relegatione, vel flatione aute fo-

:x?isperaphcrnahbu

res Ecclefie cum accenfa candela, vel etiam vir-

ïOilf i

i Áidndo

gis, aut aliá peena pro diverfa locorum confüetu-

dine vel ftatuto.

RURT n

m

Quomodo gradatim puniatur

1

adulterium , vel puniendum effet, in Bavaria, vi-

m] ulü

"Ut

Dl

xleno

dere eft it) bet *anbotazunb 9olicepzorbnung/

db

i

Xl

tit. 9. art. 2. feqq. acin Novella feu Mandato de

ïTOILs i

]

)

anno 1635. ubipceneg exafperantur, & fecundum

T

i

Cpoftquam nempe jam femel quis ob adulterium

Ugft ?f[

& lj

puni«

"Wt

j

w

De Adulteriis, & ftupro.

643

h

Il

V' e]

"(

]h b

W

punitus efr) cum conjugata commiffum gladió pu-

niri jubetui

Expedit autem fevere

e puniri adul-

UIH.,

f m lkis

feria

ne huic graviffimo fceleri anfa prebeatur.

"i M dw

T 4&

De Jure Canonico Laici excommuricari, faeming

* WI;I

aAOTUCW]L

in Monafterium detrudi poterant. c. 6. b. t. 0. 19-

tf (

de conv. conjug. Clerici autem deponi, & in Mona-

L^

flerium detrudi. can.10.1 1.d. 8 1. cui hodie füccef-

IU!M l

Ü

W y

(

d

lt j

fit vi confuetudinis incarceratio , vel mul£&ta pecu-

niaria, vel alia pena arbitraria

*31 4 C"l g*:r

Civilis pena eft

divortium, quod copjunx innocens inflituere pot-

AT Q

l

N

eft, de quo ad tit. de divortiislib. IV. & amiffio do-

'QC n aïnu

wi

tis, vel donationis propter nuptias, quam

parte

Wi L

'.

adultera lucratur innocens.

AGio, qua peütur

ä uf

divortium, fecundum quid eft Criminalis privata,

WM.;/«f [ [g

& mixta inter. Civilem & Criminalem. apellatur

d EO L Q

€. 5. de Procurat. in f

um

Queres, an uxor adultera, quz prolem conce-

IO

mj (

pit & peperit ex adulterio

teneatur in confcien-

i af ii

tia id manifeftare marito, vel proli fpurie , ne ma-

TEIC :

ritus in aliena prole nutrienda, & liberi legitimi

D

«

n

vel alii heredes in fuccefïmne hareditaria, dam-

IT

Pv

:

l

m

num patiantur?

. Quamvis talis adultera. (utt

p t

i

ä

E

!

L

& adulter, cujus eü proles) teneatur pro pofíi-

bili tale damnum cavere vel ex bonis adulteri, vel

"I

d "

ym

!

J

ex fuis paraphernalibus, vel parciüs vivendo, vel

o

AV

K

proli fpurize fuadendo ingreffum in Religionem

(

PL

fucceffionis incapacem &c. fi veró neque id pof-

[Ü

H
