tionis ad omnem prazícriptionem effeutialiter ne-

jf

il

ceffaria.

Privilegium in hac materia plurimüm

l

j R

differtà Prefcriptione: illud enim tribuit capaci-

l:j:fus,aec?xo::;.,

tatem poffidendi, iíta hancfupponit , non tribuit,

W

T d

ÁAd 3. Ubi per tempus immemoriale Laici detinent

ii ;'ue

decimas, relinquuntur quidemin libero ufu earum

n nf

tanquam domini, at non propter preícriptionem,

ff I t

iUC

n d

fed propter prefümptionem privilegii aut legiti-

et LUA

".

& conceffionis aliquando fa&te; nam ex lapfüu

j [

Liri

( u

tanti temporis prefumirur titulus quicunque habi«

lis de Jure, per quem decime ad ipfos devene-

yint; quamvis hec prefümptio quandoque falfa

fit me judice, & per violentiam, aut aliam injufti-

tiam Laici involaverint in decimas, praefertim tur-

bulentis illis temporibus, ubt Imperatores Ger-

7

manicosinter & Pontificem, fchifmata & aperta

H ^

Peh

bella intercefferunt. Si hec prefümptio peraliam

^CV i

fortiorem elideretur , utique tenerentur Laici

n

gurfus Ecclefiz uzut longiffimo tempore detentas

MUU

decimas reftituere,

Sepius quidein initio obti-

VN ïc(

guerint ab Ecclefia in feudum ; fed quia ab irame-

dl

U

moriali tempore nec fidelitatis juramentum nec

" W

fervinum preftterunt, & irrequifità Ecclefiá alie-

AE

nant decimas, prafcripferunt quidem his feudi

Pir

oneribus, ut liberé de udli dominio decimarum

U»h'g[

[:

difponere valeant; non tamen per hoc prafcrie

:

d

N

n

ü

Bf;;' unt jus direQum decimgndi.

N

Dico

i

N

ULX l

De Decimis, Primitiis, &c.

1355

L

Dico 4. Ad decimas folvendas obligantur per 1O

LC

fe omnes , qui predia, fundos, vel alias res fru-

R g

iT

:M

Qu

]

giferas titulo non fpirituali poffident intra fines

.

Aitos tef

j

Qp ]

alicujus parochia. c. 4. 6. $. 20. C'c. h. L0 CH

]

Qte( I

de Paroch.. Et quidem obligantur tam onere reali,

ML M

quàm obligatione perfonali , fi fint parochiani,

onemefïcnrialirerng

& Sacramenta aliáve Divina percipere debeant

( rter fl

in illa Ecclefia parechiali: fi veró non fint paro-

"ii à

a(lþ

chiani, folüm obligatione reali. Bade nec Papa,

T. t

nec Epifcopus, nec Parochus , qui in aliena paro-

:mnrïam(meünc

chia ex titulo temporali, v. g. hgreditate, eme

r [rodo u

ptione, donatione &c. poffident predia decimis

J r rne

priüs obnoxia, ud nec Ethnici , Bagani, aut Judzi,

Prtdegi ul

qui fimilia predia obtinent, ab hac obligatione

l; m r

reali immuaes funt. (. 16. 24.e0d. quia decimze

ls quemuelij

funt onus reale , prediis ac eorum fructibus

Pa fs r

immediaté annexum, quod tranfit ad quemcunque

0 quandogc ff

poffefforem, quia res tranfit cum füo onere. c. f.

ntutalnie

de])ignor. Interim tamen etiam ab onere reali de-

, m

cimarum liberi funt Parochi ( idem eft de aliis

M

Ciericis Curatis. Card. de Luc. de Decin. difc. 2.))

Rf p

de prediis in dotem Ecclefie & pro fua füftenta-

p pl

tione affignatis: item alii Beneficiati ex fru&tibus

; fnant La

fui beneficii. c. 2. b. t. ibi: movum genuus exatlio-

Qp od

nis eft, ut Clerici à Clericis decimasexigant. — Cevte

pienin o

ejusmodi predia & fru&ius beneficiales, pro fu-

gt

Íftentatione affignati, funt loco decimarum , Bie-

r] '3uramenmm (

neficiatis, prafertim Curatis, de Jure debitarum s

fed de decimis non folyuntur alie decimaz. c. Z.

:quiütäEcdeïx'nïæ

&it. Nifi nempe ejusmedi prgdia vel fru&usjam

y qiteo o [

jomino dec'xm:,j:

alicui fuerint decimabiles, antequam fuexint 2&ig-

pati pro füftentatione Beneficiatorum , & tempo-

n hu*

xe affiguationis non liberati ad hoc enere. .L);ixä

T

l

i 4

b

r

136 LIB.IIL TITULUS XXX. ^" ^

j

m

T. d

»"n

in affertione, per fe;. nifinimirum aliqui Jure fpe

At

1 Comm p

ciali imrhunitatem confecuti fint. Quapropter

j

á aü'lgüm

YI

Dico $. Immunitas à folvendis decimis obti-

t

iM pr

j um

neri poteft T. privilegió Apoftolicó. SicReligiofi

j

j

à decimis de Novalibus, quz propriis fumptibus

aut manibus excolunt, de hortis, & fetibus ani-

o

y

y

malium füorum, Ciflercienfes veró & Hofpitalarii

1

etiam à decimis de quibuscunque prediis, que

u

r u

propriis fumptibus aut laboribus colunt, exem-

n

LS) n u

m*m

pti fuut, c. 10. b.t. nifi fint predia poft Concil,

-;gmervæifmem I

Lateran. acquifita, & jam priüs decimis obnoxia,

PELS d

uti c. 24. eod. reftridtum eft illud privilegium,

Speciale quoque privilegium , quo ab omnium

jgnis t

emnino decimarum folutione eximitur, Socie-

ii ii n

tati JESU conceffit Greg, XIII. in Bulla Pafforalis

ï:(jffgi': & P F,d j

"T :

Officii . Jan. 1578. quod tamen pariter de

|

|

preediis, antequam ad Societatem venirent, oneri

] I I

decimarum non obnoxiis fort? intelligi debere

Jpraxis , quantàüm de ea mihi conflat , declarare

t , v

[

M

M

videtur, quamvis Gregor. di&o c. 24. exprefse

n 1

deroget.

2. Con[uetudine. c. 22. eod. modà

Lt

falva maneat Miniflrorum Ecclefie congrua fu-

]i

if

flentatio , quz fi aliunde non fuppeteret , rur-

L'«

mï

"t

fius ad decimas daretur recurfus.

á. Prafcri-

At

ptione c. 18. b.t. c. 1. de prafcr. in 6.. Nec obftat,

'f*hw

Q

quód prafcribens fit Laicus ; quia immunitas à,

du

folvendis decimis nihil habet fpiritualitatis.

L|

Es

ni

Quamvis enim Eaicus non poffit prefcribere deci-

n

3145, feu jus decimandi, poteft tamen prafcribere.

ur«)(y

decimis, feu immunitatem à decimis ; fiquidem

!l i

hec immunitas eft mera extin&io alieni juris,,

" »H,lcw k

M

Á m

"1vm

gon veró. fimul jus decimandi, quafi non fol-

AU.

X&re decimas idem effet ac retinere , & ex füis

hn [

Us

Nt

sgris

dug

|

Hl

l

f Ui

De Decimis, Primitiis, &c. 157

sU f

W.

DIQU

sgris colligere decimas ; nam nulli fruCtus ,

M

quamdiu decima eorum pars non eft feparata,

LTT

Imlþ

qpüfbhta

feu pro decimis affigaata, rationem decimarum

N

(

1 * D fos

habet.

$i tamen prafcriptio curreret contra

h

Parochum, opus foret 40. annis cum titulo, vel

TrtS, o

tempore immemoriali in defe&u tituli. c. 1. cit.

"rv

E

h

4. Conventione , vel contradtu ceffionis , per-

MLLITTS

1

:

i:

mutationis, transaCtionis &c.

Sed , cafu quo

Dorl

"t Coltny

decime , à quibus liberari quis cupit , effent ad-

i gl ml

huc fpirituales, in tali contra&u vel pa&to non

r d

deberet intervenire pretium temporale. c. fir. de

1 d g

ver. periut. ubi reprobatur permutatio 4 fpiri-

, Qro dj

tuali ad temporalia , utique tanquam Simoniaca,

Al exiityr, f

& ideo invalida.

Quidquid in oppofitum di«

l nl Ifni

cant Moneta, Engel, & P. Friderich, quoad hoc

DT

diffentientes à nobis, qui fic

Lem Tnien, ont

Oljiciunt . Immunitas à folvendis decimis

1P intelfp r

nihil habet fpiritualitatis , cüm fit mera privatio

tonftt, detirue

juris alieni : ergo etiam emi, aut per predüum

r g o

temporale comparari poteft. 2. Siinterveniente

3 ub ndd

pretio comparetur di&ta immunitas, folüm obti-

rde gt

netur licentia retinendi fru&us fuos :

fed fru-

p fgyett, m

&us decimales fünt aliquid meré temporale: ergo,

fi detur pretium pro memorata immunitate, da-

TET

TIMUT

tur pro aliquo meré temporali.

3. Per pe-

ia inzinà

cuniam fi liberare ab onere folvendi deeimas ni-

j d

hil eft aliud , quàm emere fru&us futuros, quos

quis deberet folvere ex füo fundo : fed fru&us

Jüïtprækr'xþmdrci

futuros fine Simonia licitum eft :emere , ficut

duno pl

Lieins; i

pro annua penfione eosdem locare: ergo. B.

ad r. diff. antec.

Immunitas illa, quà fe tenet

gintjo ii

& refpicit illum, qui eam acquirit, atque pra«

mdi ! quaü uo'fþ

kdise fpeGata in fe , nihil habet fpiritualitatis,

as

C

-

Drif

138

LIB. III.X TITULUS XXX.

' " dwäfO"U

,,m]'l !

^b

, i

C. ant. quà tefpicit aiterum, à quo acquirïtqiär pez

uïï' OW

1000

n

j

pretium, & fpeCtata quoad termipum correla-

M

tl

vitl

"u

tivum. N. ant. &* couf. Nam immunitas pretio

v

p

"u

compsrata pro terming correlativo ex parte

; i

j

dantis feu vendentis illam habet jus decimandi,

AA

Qf

quod fpirituale eft, taoquam mercem : hoc ipfo

müfuml

i|

euim , quód ego acquiram per pretium , iminuni-

/'FMJI

g

o

1atem , alter dat & cedit pro pretio fuum jus de-

iM

xür"

cimandi. Ad2. diff. sa. folàm obiinetur licen-

« r

iia rezinendi fru&us fuos ex parte ementis & fibi

f

"T.

M

| 10

pro pretio comparanus immunitaterm. C. ma.

:ïäïiþïi,

i

(iet :

Etiam ex parte vendentis, & pretium accipien-

üs. AV. ma4. uam ex parte hujus viciffim datur

TT n "

TT

1v'," L

"

jus decimandi fpirituale; & fic, quia conventio

( 0

mutua intervenit, datur Simonia ex utraque par-

h cietis

te. Ad 2. N. ma. vel difl. nihil eft aliud ex parte

«5 AUPUA

ementis, C. ia4. ex parte veudentis, feu fuo jure

ad decimas pro pecunia cedeatis. V. ia.

Ls

As Sml

I2

Quares, an privilegium non folvendi decimas

fit füri&z vel late interpretationis? R^. Licet fit

ftri&tg interpretationis, ut ut à Summo Principe

whihk

conceffum , quia eít odiafum, urpote derogans

TAH

.

Juri Commuui & juri parochorum. . U3. dC J«

in á. Non tamen ita ar&tandum eft, ut non de-

beat intelligi fecundüm latitudinem verborum.

Unde, 6 alicui indefinité, & rerminis generali-

bus concedatur immunítas à folvendis decimis;

v

DL

A0

id intelligi debet non tantüm de decimis antiquis,

t

fed etiam de,decimis Novalium, &t prediorum

deinceps ecquirendorum, P. Friderich. de decim.

ü (

s. 17 2. feqq. n. 20 9. cum aliis cooira fas muitos

4f

C |

& graves DD. per c. 12. b. t. & 22. de Privil.

"E' Hl N

W

a, zqui-

4

quià Lq'.cuaio indefinita, negativé concept

valet

"*ä! *'u -—xbha

TU !

DeDecimis, Primitiis, &c,

I

139

Q afq j

AL

X f

valet univerfali , fi diverforum fit eadem ratio,

1] CQ'&

3111 lquUn S

per cc. citt.

Objic. Privilegium pofitivum ac-

——

cipiendi decimas non extenditur ad decimas No-

valium , & tempore privilegii nondum exiftenti-

(n"

um, uti fuprà docuimus : ergo neque privile-

m merænl 1

gium negativum non folveudi

g. N. conf. &&

X r i

patit. quia privilegium negativé conceptum, feu

preto(um d

tion folvendi decimas , vel nullas folvendi decimas,

ülim DT

univerfalis eft, & ampliüs patet, quàm pofitivé

AO ml

Cconceptum , nec in propria verborum acce-

Ut (

ptione verum effet, fi ex quibusdam pradiis,

! &pmm H

v. g. Novalibus , folvere decimas deberet privi-

duj rl d

legiatus; uti tamen verum manet privilegium

Át, qus omrex

pofitivé conceptum , licétnon comprehendat de-

1008 6E r

cimas Novalium, tunc non exiftentium.

Adde,

Il d dderp

quód ipfa Jura prchibeant extenfionem privilegii

dentis, en fto t

affirmativi de decimis accipiendis ad decimas

tSA

Novalium futurorum. €. 2 j. D. t. €. 2. eod. in é

fo;vermd AU

Econtra exprefse concedant extenfionem privi-

j g, D t

legii negativi de decimis non folvendis ad deci-

UMMWW

mas Novalium futurorum. €. 1 2. €. 22. (ttt.

im, upit p

Dico &. Decimg fünt folvende ftatim, poft

13

n . //Mj

quam fru&us fünt percepti, feu à folo feparati,

[

[

? UER 0C

quod commodiffimé coniugit in agris , fi ibi

d fa.

relinquantur decimi quique manipuli pro decimis

Elml j

r Ts

€o ordine, quo veniunt, fegregati, prout fors tu-

lerit

2. Et hinc neceffe non eft fru&us deci-

UH

eqü üwm l]

matos in horrea vel cellas decimatoris invenere,

ucdeumaäü i

N

faltem propriis fumptibus decimas folvenuüum

hm) v

Pfæ Qurt

3. Licét folveuda fint decimatore non exigente

pl

[asm

4. Et cum integritate, ita ut nec femen , riec

(OM

canon ex re emphytevtica, nec expeníae iu cul-

b

ml

wram fa&tg , nec tribuia (c, deduci pofliut,

& ( L[)m-ep

[

S D$ Lxï'

| eamlsyp

' 140

LIB. IIL. TITULUS XXX,

pnmcdda

u

j

€. Nullus tamen decimator decimas, ultró non

L

folutas, vel sd petitionem recufatas, propria au-

T

M

l

(ott]

Goritate invadere, vel vi extorquere à renuen-

n

n

]

Pars

tibus poteft: fed oportet adire Judicem.

,io 1

f. & 2. fümitur ex c. 7. P. t. OL 78. f de . V.

d aum [

qi pWE

nifi nempe aliud habeat recepta confuetudo. De-

[

"s

"L

cimg autem ex animalibus , $SfutzdbetniD / fol-

u

[

32

vende veniunt , quando animalia non ampliüs

j

Mj,v ! (C

iridigent lae & nutrimento materno , foant Die

nw- & [

TU

Q biet allbeteit seitig / ut loquitur Jus Bavar. tif.

Jus

ii

j j

28. art. , é, atque ad edes Parochi foleot depor-

tari.

]ionr ag

Pars 3. ex c. fin. delocat. & l. 2. C. de jure

T

Empbyt. ubi habetur, quàd, fi quid certo tempo-

um qelto t

re debetur, id folvendum fit etiam nemine pe-

Pars

ii t

tente; quia dies interpellat pro homine.

"M

FTTT

ï

4.€x €.4. $. 8.21. 23. 26.33.b.t. Quiautem

non folvunt, vel defraudant decimas in quanti-

! p tl H::ï

s

00

tate notabili, peccant mortaliter duplici peccato ,

od d

m

injuflitiz & facrilegii , ac privandi funt fepulturá

Ecclefiafticá. c. 19. b.t, Pars $. ex c. $. & 6. de

"t A,

veffit. poliat.l. 7. C. Unde vi. nemo quippe debet

n

effe Judex in propria caufa. . 1o. ff. de jurisd.

uN

Si Laicusinjuft& ufürpet, occupet, fequeftret de-

cimas &c. incurrit excommunicationem referva»

'*;fï""yf«ä:ti';xïe

D

It

tam n Bulla Cena can.17.

d

Objic. 1. Debitor tenetur generaliter rem de-

ferre ad domum creditoris: ergoetiam debitor

p Mh

decimarum ; praefertim cüm ipfe DEUS. Ma-

AR

lach. 3.id precipiat, dicens: inferteomnem deci-

"Ia

mam inborreum, C fit cibus indomo mea, 2,Pa-

rochus proprius loci fpoliaus Laicum decimato-

"d

"!

d

rem , & propriaau&oritaste auferens decimas, ma-

alalm

nutenendus eít, nec fgoliams ante. omnia reftitu-

1

PUOL D

endus,

L (kmg ,ü 1

A

[ N

De Decimis, Primitiis, &c.

141

(0t dwmas

ul[[x N

endus, nempe antequam doceat plené de titulo,

'[ Is

vel de immemoriali poffeflionis füg tempore.

Item fi fic fpoliet Monafterium vel Clericum deci-

r

N

matorem, if(te pon reftituitur, donec vel doceat

"tf dy

de legitimo titulo ,vel faltem de longo tempore,

ftplafonumd h]

quo fuerit in pacifica quafi- pofleffione juris de-

mrä bnll l

[

i

j

cimandi. textus & DD. communiffime in c. 2. de

titwls Wt

E

L—

reflit. (poliat.in 6. & cum his P. Friderich de De-

ET my

Cim. n. 654. 655. C* 657. coptra gl. in can. 1.

Til í

cauf. 14. q. 1. v. poffideri & D. Chriftophor. de

—

Pamch Xtmdp

Chlingenfperg. de Decim. affert. 21. 9. 2. ergo

*öt'l

T

sliquis Decimator impuné aufert per vim deci-

T qwdccrto It

inas.

E. ad I. A. 4pt. nam folàüm tunc obligatur

(t eim ntnit

deferre ad domum creditoris rem debitam, quan-

pro honine

do id exigit vel natura contra&tüs, vel conventio,

Quf

vel delidtum , ex quo forté ortum eft debitum:

Qhcimas i u

fic cenfus reales non funt folvendi in domo credi-

t duplctato,

toris, & fümptibus debitoris

Textus adjectus

d ant ,

continet legem ceremonialem antiqui Teftamenti

r TUIN

nonampliüs ftringentem.

Ád 2. De Parocho pro

st

di&tis circumfítantiis decimas invadente exítat

Y

fpecialis difpofitio Juris Parecho fortiter affiften-

vye, pl d

tis, & aliis non-Parochis refiftentis quoad deci-

iaiatm r

1as: quia veró Laici de Jure funt etiam incapa:

ces poffeffionis decimarum, ideo docere debent,

Wm m ü'

priufquam fpoliati reftituantur, plené de titulo,

gatiin u

vel de tempore immemoriali :

períona autem

Ecclefiaftice folüm tunc non refílituuntur ante

omaia, fi folüm aliquamdiu, ut loquitur textus

m

€. 2. Cit. in quafi- poffeffione decimandi fuerint,

; mdomom "- M

confequenter, fi longo faltem tempore, 10. vel

20. annorum poffederint notorieé , etiam contra

V

fcrens d

i

Parochum xreftituenda& fünt ante omnia,

Cote-

gt mmä

EUf

"

"2!

142 LIB,II, TTTULUS XXX. -

jnfü UL'ddd

T

(

rüm licet contra Parochum in di&is circumftanz

d n

U

d

tiis decimatores alios fpoliantem ifli non fint anz

p

'

!

j

[

te omnia reftitiendi, malé tamen facit l'arochus,

MT

Qp

omni poffeffione przvia deftitutus, fi aliis in pof-

T.

feffione decimandi conftitutis violenter eripit de-

j

cunas , vel clàm auffert, aut antequam illi adve-

W^R

TU

niant, veleos in colligendis decimis turbat viá

n

fa&i, & non per Judicem.

TA

1j Dico 7. Judex competens in zaufa Decimas

L*t

rum Spiritualium eft Ecclefiafticus tautüm & pri-

Af

Imó etiam

"

yative, etfi Reus conventus fit Laicus,

j

L

(

2,. in caufa decimarum mereé Laicalium, fi Reus

/UO

4

€onventus eít perfona vel Communitas Eccleífia-

u

n

m

fhicà.

3. Utrumque membrum procedit five aga-

i a / À

turin Petitorio, feu fuper proprietate juris deci-

mandi, fivein Poffeíforio , etiarn non involvente

n

n

qué&ftionem, juris vel fuper proprietate, fed aga-

"L

tu? fuper nuda poffeffione ,five.etiam füper mero

fatto: item five inftituatur a&io perfonalis, five

r

realis: five quafiio fuper decimis moveatur prin-

ut

cipaliter five incidenter.

4. Idem eft, 1 dubium

[

^

.

feu quaftio moveatur,an decimg fint fpirituales

vel laicales? Ita communiffima feré omuium Ca-

W

T

44

(

tholicorum quoad omnia membra , licét quoad

[41

aliquà pun&la rertii membri diffentiant aliqui, Pr;-

giiuim omnino certum eft ex «. 1 $. 2 j. D. t. Clem. 2.

T

ide 'judic. ac forté definitum in c. 2. eod. x. & in

-

"Trid. can. 12. Seff. 24. de Matrim. caufas fpiritua-

les pertinere ad Judicem Ecclefiaífticum, & Judici

fzculari nullam effe in iis jurisdi&tionem afferens

tibus,

Secundutn pariter certum eft ex c. $. eod;

Q c. 12. de foro comper. item ex c, 4. de cenfib.in 6.

& Trid.f. 2 5. €. 20. de réf. períonas Ecclefiafticas

tam

" J'.»L,;(LM

lly t

De Decimis, Primitiis, &c.

143

LT

if (ty

Ti

[

^ ,G

tam Jure Divino quàm $8. Canonibus effe exem-

D]

ptas à foro & Judice Laico affirmantibus.

Si de-

l?men f

!

fl'tl'am;.,

i

cime non forent mere Laicales , fed ab Ecclefia

ALULUS f] 8]

$1

[

olim Laicis in feudum dat&, ex hoc fpeciali capite,

j fs

V

fEfipi( Q

etfi Reus conventus effet Laicus, adiri deberet Ju-

m i

J

dex Ecclefiaflicus, ut conftat ex dure Feudali , &

m

j eijngs "

aig. €. 6. 7. de for. compet. . Membrum tertium

eruitur ex duobus precedentibus, quia vel fpiri-

|

l

s' T uf Deim,

wualites caufie, vel privilegium & exemptio perfo-

.v.wmnüm&w!

ng, exigit Judicem Ecclefiafticum, faltem fpectato

lg. Y

N

tl

Türe Communi , & Concordatis Bavarig , qui arf.

þL:Scali'm m

y. f 2. ita habent: /ffe etiam in cau[arum decina-

OTUGS Bl

lium . cognitione Ordinariis ( Epifcopis ) jus fuum

J

concedituy ; ea tamen in certis cafibus à Sure per-

Drettejurs de

mi/fis ad .Sacularem quoque Magilratum [pettant,

11 000 iyolren

puta in üs decimis , qua jam ejjectu juris Laici, ac

Oprieat r

ubi uterque,vel Reus tantitm, Laicus efl.

Quid fit

m upr at

de confuetudine, quam dicunt vigere contrariam

) peros, iv

quoad aliqua pun&a hujus membri, poftea dicam.,

Interim audi Illuftriffunum Bavarige Cancellarium

jy noatnyi

V f b

L.B. de Schmid. 44 rjus Bavar. tit. 28. AYE. 17. ubi

tünei n

num.2.fic ait: bareticuse[T, qui dicit, Clericttm in

rf a

caufis pqþjïoyiis conventuin Sudicio Saculari fabja-

sju, hii ia

cere , cum ommne judicium per[onam. Clerici aitime

Eï. H. 7.

vidiid

gens vefervatum fit tribunalà Ecclefiaflico.

fübjungit: $7.Reus conventus per[ona Clericalis fit,

m jb i.

tunc cau[am ad forum Ecclefiafticum pertineve , ne

moni

mo Catbolicus inficias ibit.

Ac gum.:9. five cone

L tau&asïg'wm

troverfía fit de proprietate , five de pojfefjtone vei,

iiiam, 8

Membrum quartum eít omnium Catholicorum ,

slidiunen 8

figaanter laudati Cancellarii Schmid Semicent. 2,

"TEU

contr. 25. 26. & fic demoniirmur ; fi ja tali du

cá d

bio cognofceret judä;& Laius, cognoíceret fue

«íonu M?

[

pér

D Deaü]ls)

144 LIP. III, TITULUS XXX

r

J M'I[Ualibus'

per caufa fpirituali, & füper qualitate fpiritua

j

du

tatis, quia difícuteret naturari intrinfecam decis

i

j

t(

marum ex fe fpiritualium ,. quales iüimirum fin£

tum ab origine; tum defacto , an & quomodo

dl

ji pIOML

m

"

if n

fpiituslitarem amiferint , vel amiffam recuperae

11

yin

u N

T

verint &c. quz funt quaftiones juris fuper natu-

Qd o

« f€1 j

ra rei ex fe fpiritualis : qu& coguitio & decifio

Wt T

Fhf

x] 10

evidenter fupponit jurisdictionem fpiritüalem &

, j

4

Ecclefiafticam

cujus incapaces füut Laici

Ad-

de quod juxta omnes in dubio prefuümi debeat ,

ss

L]

[i|

decimas effe fpirituales : ergo, fi Laicus judica-

m

gt

n

ret fuper hoc dubio, judicaret füper caufa fpiri«

[l

ft

tuali , faltem prefuümptivé tali, adeóque nulliter

& fuperre fibi non fuübje&ta.

xLFFh i

16 Dicotamen g. Etiam Laicus Judex poteft effe

( f

M

ompetens in cafuü, quo decimaz fünt mereé Laica:

Jes, & Reus conventus eft Laicus.

2. ContraLais

cum emptorem aut condu&torem fru&uum deci-

k,li.v *

imalium,

3. Si Laicus conveniatur fuper fa&o li«

n

quido fuper decimis edam fpiritualibus, v, g, fi

Laicus agatur reus commiffz certó fraudis in fol«

vendis decimis, vel (i neget decimas , ad quas cer«

tó obligatut

4.9i conveniatiur fuper facto du:

m

bio, v. g. anfolverit decimas, an integras, aàn non

hi

fraudem commiferit : item fi conveniatur füper

nuda pofleffione ,ubi nulla involvitur quzftio fü-

per proprietate juris decimandi, vel folàrh inci«

denter;

Atque in his cafibus hujus membri judie

u

cium concedo Judici quoque Laico vi confuetu-

dinis, ubi ea exiftit , & quam paflim vigere te-

d!

fiantur plurimi DD.

ac in ípecte Cancellar,

li

däm(

Schmid. Controv. 25. n. 4. feqq. de cafü ; quo

i

W

sgitur in pofieflorio conua Laicum in decimis

*Ww

ïä

N

€iàm

MW

t

Ti

W qmn

De Decimis, Primitiis, &c.

148

l

Ug : lnlrmf

3

etiám fpiritualibus.

Idem admitterem de cafu,

WGS mml

quo agitur aCione reali contra Clericum in deci»

13[]&

mis Laicslibus; fi de hoc fpecifico cafu exiftere

convincenter probaretur confuetudo.

Sed noi

vel afmgam E

facilé probabitur, utpote immunitati Ecclefiafti-

PE

? Qu lu

ce& per(íonali valde contraria

Membrum 1.2.5

U:

u fitiy

patent per fe

quia nihil fpiritualitatis ex parte

cauíe , nihil exemptionis ex parte Rei conventi

V f L T

reperitur

AMembrum 4. fumitur ex Teftimoniis

NY Wi

Af Qu

& au&oritate DoGorum

Dixi tamen initio af*

9.

t hi

fertionis , et/am Laicus, ut infinuarem adiri quo-

que Ecclefiafticum poffe Judicem, vt adeó dictae

1, l Mi n nun

caufae omnes fint mixti fori, & deturlocus pre-

ventiont.

Sic enim fentit communior & verior,

Qu r potsl

fatis claré fundata in c. 5. feqq. . 16. b. t. Clem. 2..

D (unt at J

de 'judzc.

Confonsant Concordata Bavarig,quz

l, 1.

loc. cit. adhibent particulam quoque, que eft im-

rem fnidum d

plicativa & conjun£liva. /. 2. pr.ff. de Padt. &

itor rl

Cancell. Schmid. art.. 17.cit. n.6. 7, quiutique

Val vt

meliüs novit obfervantiam Bavarige , quàm quidam

rb s f

alius, qui in poffefforie Judicium tribuit Judici

s a

Laico privative ex antiquiffima praxi , ubt «alfam

tour f o

ganbífg:

Giebratcb/ ut Ioquitur.

tl ,'tgfif; J

Dico 9. Primitie fünt primi fru&us ex terra

17

( conpatur Lt

provenientes, puta ex agris, vineis; hortis, arbo-

vor MWW

ribus , Deo ur largitori omnium bonorum; ejüs-

d w lii

que Ecclefig miniftris, femel tantüm ( non fingu-

T

lis annis, ut decimg ) offerendi

In Veteri Te«

«Lio t

ftamento debebantur Jure Divino,

Exod. 23.1a

am ia L

noyo autem ex pracepto Ecclefiz. caz. 6. d. 22.

ubi nulla quantitas fuit prgfcripta, at inv. 1. P. f,

i u Cäüï

defignata effe videtur quadragefima, vel ad.mi-

[ "1 ial

nimum fexagefima pars primorum fru&tuum, Sed

H u L K mm

W

Pars 1

K

VL

y n

y«

|

146 LIB, III. TITULUS XXX.

n

zd &n 'II pfmx

f :

vi confuetudinis in Germania noftra pridem abo-

u g

lite funt, vel nunquam in ufum dedu&tz.

T E(»!f.x!

inM 1

18 Dico ro. Oblationes geueraliter fümpte deno-

"T

tll

u (

tant omne id, quod Deo , vel intuitu Dei, offer-

u)

] pärü»

yel

tur Ecclefiis aut Ecclefte miniftris.

Specificé

f

j

AOCU

autem & proprie huic loco funt dona, que fideles

Ml

g

l

intuitu Religionis per fe , vel per alios offerunt ad

mb

altare, devotam imaginem &c.iu -vel extra Ec-

"

clefiam, in cippo vel ad menfülam: principaliter

j d

autem veniunt per oblationes illa dona, que fiunt

ad altare inter Miffarum folennia , cam. antiquos

"TT a

i

:

'7';7; ! 1-5.: i'

8. cauf. 10. q. 1.

Per fe loquendo nulla eft ob-

ligatio faciendi ullas oblationes.

Communis

äf:f.if

ii a

cum S. Th. 2. 2.q. 8 6. 4. 1. quia ex natura fua di-

n , D

Ó !

cunt munus gratuitum, nec exftat lex illas preci-

piens; quamvis Ecclefia eas valde approbet, 5S.

PP. fuadeant, & antiquiffimus fidelium ufüs con-

fs

LIS

firmet , atque ratio ipía ac pia offerentium inten-

WUuV

tio eas valde commendabiles faciat. can. quia a«

Auk

cerdotes 1 3.q. cit. can. 69. d. 1. de con[ecr.. Dixi

Pt t

Ad|

1amen, per fe loquendo : per accidens enim pof-

funt fieri obligatorig, veluti 1. ex promiffione aut

SE u

It

voto. 2.exconventione. 3.ex indigentia Eccle-

w-.f

D

fie, vel Parochorum, aliunde congruam fuftenta-

N y

tionem non habentium. 4. ex confüetudine ani-

st

ió fe obligandi introdu£ta. v. g. pro certis fefti-

vitatibus; qui animus forté prefümitur,fi popu«

*l;l*

[

jus diuturno tempore conftanter eas facere conti-

U.

nuavit. $. ex Prefcriptione, fi Parochus longo

W

tempore ejufmodi oblationes quafi debitas exegit,;

vel parochiani voluiffent aliquando ab eis ceffare,

Q

& Parochus bona fide putans , eas fibi debe

LT (H

om

Fi; Ure

4

^

n

fiffet, & illi acquieviffent,

Que

Al

ULUSXXX

m nofha

De Decimis, Primitiis, &c.

I47

u

fum

u&

Quzres , ad quem pertineant Oblationes? y. 19

Tl

Tote

I. oblationes omnes, five ad altare,five ad ima-

Wij lUi i

ginem piam, five in Ecclefia parochiali , five iri

Dinir ?

alia, in Oratorio, Capella, vel alio loco pio,intra

T

fines alicujus parechig deponantur, five ipfe Pa-

T Q

f

;!

D alio U[ïg

rochus, five alius celebret Divina, de Jure Com-

muni fpe&tant ad Parochum,

Communiffimà ex

C- fl ;5»

CAM. 12.14. cauj 10,Q. 1. €, 10, de Prafcr.c. g.

UL an] pn'ï wa m

de his , qua fiunt à pralat. nifi nimirum aliud ha-

il qu t

beat confuetudo, vel de aliá intentione offereri-

erit; o !

tium coriftet, ut fi Neo-myfta celebtet Primitias,

hrotzo hi

pertinent ad illam; fi fiant ad imagines rniracu-

Ut (tn

lofas, fpe&tant ad Ecclefiam vel Sacellum pto fa-

AU & taton u

brica vel ornatu Ecclefie, aut imaginis , uti & qua

Á lr il

deponuntur in cippis, menfis,capfülis ad oblatio-

Alde r

nes pro tali

Ut adeó

ne applicandas expofitis.

fielim ii o

ad Parochum hodie vix aliz oblationes pertine-

offerentir at

ant, nifi quz fiunt fub Miffis ad altare in exequiis

"r

& fepukturis, in benedi&ione nuptiarum, intro-

ia D

du&igne mulierum in Ecclefiam &c.

Interim ta4-

Atos u pe

merí oblationum, etiam non ad fe pertinendium

yayedintt

adminiftratio, cuflodia, & applicatio ad men-

tem offerentiurmn fpectat per fe ad Parochum, ut

E gfmir ii

ag Áalento

habet cofumunis ; tiifi aliud per confuüetudinem ;

cuetdnt 4

privilegium , aut conventionem fit introductum.

yutt fU

V. 2. Oblationes, que fiunt in Ecclefiis Regula-

m m

tium , feu Religioforum, pertinent ad horum ibi

TO di

Deo fervientium fuftentationem ,

nifi de alia

f us

mente offerentium conflet, qui forté intendunt

ornatum certi Sacelli, Imaginis miraculofe, Ale

sf db

taris, &c. c. 1. de Statu Monach. c. 16.de

uandoäb"(e

Excelhb.. Pralat

K z

TITU-

(

148 LIB.III. TITULUS XXXI:

fi

;r:or cïentialii

M

]i

"

TITULUS. XXXI.

j ii

v

R

J

d

f

lr

(2;1[ l

De Regularibus, & Tranfeunf

du

P

tibus ad Religionem.

4d W'C»

Wq"l(r

SUMMARIUM.

j

/

"

ho

Y, Quinam dicantur Regulares.

(s n iE

2, Quid , & quotuplex fit Religio.

«

A

:

"

3.

Tran[euntes ad. Religionem quinam fmt.

t

ol

4.

n Per L

Quinam debeant , vel po[fnt. ingredi Religio:

ii

Q"

n

qVem.

T:

i

K»i

j

Quid *uris circa INovitios :

€. Et an difpofitio Tridentini extendenda ad in-

gre[Juros.

du tortt r*

4-

Quid. $uris circa Profeffos.

Egulares hoc loco appellantur , qui votó

MODOI,

paupertatis , caftitatis, & obedientiz ad-

fti&i, &à Mundo abítra&ti in communt

"um

tate füb imperio alicujus Prelati Ecclefiaftici vi-

tam inftituunt juxta Regulam aliquam ab Ecclefia

O )

"

approbatam: five dein Clerici fint five Laici : ma-

(r

res vel feemingz.,

Alio nomine vocantur Aeligio-

N

fi, quia profitentur aliquam Religionem , feu Or-

dinem Religiofum.

^i

:3

Eft autem Zteligio ( de qua mentionem facit

hg

Xd

Rubrica, & nos fermonem ) fidelium ad Chriftia-

i umï') [

ne vite & cheritatis perfe&iionem tendentium

editis tribus, Paupertatis, Caftitatis, & Obedien-

N

ii

.l!

tie votis, ftabilisin communi & fecundüm certas

!

l

Regulas vivendi modus , ab Ecclefia debité ap-

J

N

UW

eligiofus.

: Mdï

probatus. Sepius nuncupatur Ordo R

L

5!

l

Unde

Muw

1

"ss

DeRegul. & Tranfeuntibus&c, 149

Unde quatuor effentialia fübftantialia Religionis,

feu Statüs Religiofi & Regularis, communiter re-

,&TF

cenfentur

I. Speciale ftudium voluntaríz pau-

glO'l i

pertatis, perfe&e caftitatis , & obedientig per-

petue, quz virtutes quia à Chriíto fuadentur in

Evangelio ad ampliorem perfe&ionem Chriftia-

UM

It

nam obtinendam,non przcipiuntur ob arduitatem

Rthm

fuam , Confiliia Evangelica dicuntur, per qu&e

homo fe & füa omnia confecrat DEO, per pau-

pertatem quidem res temporales, per caftita-

LEU

tem corpus, per obedientiam veró animam.

2. Vota di&tarum trium virtutum , per quz in-

//

ducitur ftabilitas , & Religio efficitur fPatus, qui

1 tttdedud

ex natura fua exigit perpetuitatem

3. Submif.

fio in poteftatem & jurisdiCtionem alicujus Su-

í

perioris, ad fervandas certas regulas & di&ta vo-

ta compellere potentis.

4. Approbatio Eccle-

lr , qi ul

fie, fcilicet Summi Pontificis, talem modum vi-

& obednto v

vendi non prazcisé tolerantis, aut quomodocun-

d m Cormmu)

que approbantis, fed in vim verz Religionis.

NG

Hec Religio licét fubftantialiter fit unica, cüm

nümn 3

omnes Ordines Relieiofi in di&is fubftantialibus

TE

conveniant, accidentaliter tarmen, nempe fecun-

geramt lp

düm fpeciales fines , & regulas tauquam media ad

p n

illos perveniendi, eft multiplex : ficalia eft Con-

templativa, que ex inflituto füo principaliter or-

s n t

dinatur ad contemplationem rerum Divinarum

tl N

Deóque vacandum per orationem, le&ionem fa-

cram &c. uti Religio S. Bafilii, S. Benedicti,

(iugn lt

S. Bernardi, S. Brunonis, alia Afiva, que ex

ss i

" ( can

inflituto fuo principaliter ordinatur ad vitam

aCivam , feu ad vacandum proximo propter

j g u

DEUM per opera charitatis ac mifericordiz, vel

!

i 0140 H

Cor-

K 3

fg

p

150 LIB. IlI. TITULUS XXXI.

r

fj

"l

q

corporalia , vel fpiritualia , uti Ordines Milita:

$ j

!

l

)J

res Equitum Teutonicorum, Melitenfium , Rho-

f yr

dienfium &c. qui habent tria vota fübftántialia,

[W

j

li

"

Fracrum Mifericordig &c.

Alia demum ZMixta,

Saw

rpfn l

UL

quae utramque vitam, Contemplativam & AGi-

j

& m'

Ü

(

vam comple&itur, atque ex principali fuo fine or-

:

W

A

dinatur ad vacandum tam Deo per orationem &c.

'tt]

u

g

D

quàm proximo per opera Mifericorzdie, praefer-

st

tim fpiritualia, doceado rudes, predicando Ver-

gian

j m

bum DEI, Confeffiones audiendo, Sacramenta

[

T

adminiftrando, moribundis affiftendo &c. uti Or-

M

m

3

sl [

do Dominicanorum, Francifcanorum , Augufti-

Rurfus alia Re-

Au.J L i

nianorum, Societatis JESU &c.

L

n

ligio eft Clericorum , nempe Regularium, qui ex

*N!U,W"' i

infütutione & fine füo principali obeunt mini-

fteria Clericis propria; alia AMonachorum, qui ex

).?

:

ii W^

, eolü d

inflituto fuo principaliàs vitam folitariam pro-

T

p

fitentur , non miniíteria Clericis quà talibus pro-

3"f.xmsr'

pria: alia AMendicantium , qui ex primeva infti-

h

ao

tutiong nulla poffident bona immobilia etiam in

"

r

communi, uti Dominicani, Francifcani, Eremitze

S. Auguflini, & Carmelitz ; qui tamen omnes

ex difpofitione Tridentini Seff. 2 5 . c. 3. de Reg ular.

" M!

bona immobilia eorümque domipnium in coim-

Bo

X

Pt

muni obtinere & habere poffunt, exceptis 7Mi-

M

i,

anoribus feu Francifcanis ffridfa ob[ervantia, ut vo-

N RC

cant & Capucinis, quos imitantur Dorus Pro-

[

n

?

fefj& Societatis JESU, quam Pontifices annume-

WU rv

rárunt Ordinibus Mendicantium.

UT

QU

T'ranfeuntes ad Religionem funtin duplici claffe,

i

^

R

u

eorum, qui ingrediuntur Noviriatum , ut aufpi-

U

U

W Psb

J

centur probationem emiffioni votorum pramit-

Vi g

tendam: aceorum, qui ingrediuntur per a&tua-

ET

lem

p 1

"It

De Regul. & Tranfeuntibus&c. 151

!u Ord.ïncs 4

lem emiffionem votorum, vel per Profeflionem,

m', Meliten&um l

per quam ultima vota evadunt & dicuntur $o-

tig L (ubflar:t;

lennia. Eft autem Profeffio proprie di&a con-

li demüm À

