lem formam ob[ervare , & propterea ipforum etiam

m

AMatrimonia absque forma Concilii s guamvis ca-

D

Cuæ,"

ram Miniflro Havetico , vel Magiffratu loci con:

Al

!

fratla; nulla & irrita effe;. Alteram vefert P. Reif-

DUUTITT

feuftuel b. t. 1. 141. hujus tenoris : Catbolicus cun

frods

Haretica Matrimonium coram Magiftrvatu Sacu-

iondee, &

lariin loco, ubi Conc; Tridentinum e[l veceptum , &

agrn rdeni

Parochus comimode baberi, C adiri poterat; con-

Qu

traxit, C poflea con[ummavit, die 2. Maji S. Con-

a:v

N

Y

Y

QW

um

(

;

t

gregatio cen[uit , ditbum Matrimoniumn fuiffe uul-

.Nx.uï&l ,

lum. 2. Exnoftra doGrina fequitur, quód etiatm

d

Catholicus.in tali loco conteahens cum Hzretica;

p

que nounifi coram Miniítello Hzretico vult con-

p i M

i*;c:f

"

irahere , validum celebret Matritionium, ficut in«

TEU Á

cola contrahens cum vago fe huic accommodare

gt (uno t

poteít, & coram quocunque Parecho contrahe-

n u f

re : atqui hoc videturintolerabile: ergo, w. ad r.

Abftrahendo, an illa declarationes habeant om-

j :dicüaïxzmäæ

j f

nia,quz Sixtus V. & Gregor.XIV, requirunt (quod

i ol

necdum probatum eft) dico ad primam, quód da-

j

^

l

ta fit ad unitas Belgii provinciasillo tempore, qua

s::'e&?ïamäu

ivafrm:a"

necdum in illis ita invaluerat Hzrefis, & tam

1

TU

Jiberum ejus exereitium , confequenter quo. ad-

h

i

hug

&A

ngmdem

324

LIB. IV. 1TTULUS III

un], l«t l

j

huc fpes erat obtinendi obfervationem Triden-

"

r

(

üne Synodi: nunc autem & ibi fünt mutatee

A.U

yoct Qp

circumftantiz , & contraria confuetudo nimis in«

R 10,0"

valuit, ut adeó nec ibi ampliüs flringat illa de-

n W

claratio ; multó minüs in aliss Hgreticorum pro-

!J'n

vinciis, pro quibus non eft data, fed ad locum

r€ufL

fpecialem reftridta : non enin& /lent univerfali-

x,n nt

ter dari ejusmodi declarationes.

Secunda de-

Ht lmde(l jel

101

qd p

claratio loquitur de Catholico contrahente cum

1?L€ T

— —

xenttà

Hzretica, & quidem in loco, ubi facilé haberi

« at

wilm

m

poteft Parochus Catholicus, de quo cafuü hic non

eít fermo, fed de Matrimoniis Hzreticorum. Ad

; dl p w D

2. Velin talicommodé & fine valde gravi diffi-

« d Ti

cultate haberi & adiri poteft Parochus Catholi-

ámio Qdl

!

in

ï

cus, vel non? Si prius , etiam Juxta me invali-

TOA

p

dum probabiliüs foret Matrimonium : fi pofterius,

M

gt

"

]

1

"TR

puto illud valere tum propter declarationem

ia drduity

Card. de anno r603. de qua s. 3. tum pro-

pter hoc Juris principium , quàd contra&us re-

EY

&é regulentur fecundüm leges & confuetudmes

RO S

locorum.

ï X'XNQ.

Petes, an valeat Matrimonium, fiqui ex loco,

EOL

ubi Tridentinum eít receptum , fe conferant in lo-

hts dpe

cum, ubi receptum non eft, vel etiam nunquam

Qui urqrm,ügz

promulgatum,ibíque contrahant? g. cum diftin-

(nti

'Vh

IU Aull ]'fg

&ione, fi eó fe conferant animó figendi domicili-

tf obl Ín

um velqua(i-domicilium, vel, ut habet probabilis,

!Ad

f

Ml

ARU

negotii causà,vel fi unus contrahentium fitibiinco-

ln

lal

M

i »W

la, valet. per c. 1. deSponfal & c. fin. defor. comp

1

l

i

n

xav? h

quia incolz, & peregrini recte celebxaqt contra-

tf

n

*C»

&us Juxta leges

confuetudines locoruin,ubi exi-

trft "o

H.Q

uni, nec egreffi fuis locis obligantur legibus eo-

7f€ Itf

TU

tum, 3i yeró precise eum in finem fe conferant i

ï?m Lw

H

[

ll

Á

l

J

De Clandeftina Defponfatione, 224

a

&ml[

talem locum,ut ibi Matrimonium contrahant clan-

iU [RL

m

defline, retentó, domicilió priori , probabiliüs non

valet, ut docet communior contra Pont. Zof. Pirb.

pl lumgat l

Gonz.

HIS Hæï»lu

Ratio,quia ex una parte Lex Tridentina

eft irritans Matrimonia clandeftina propter gene-

d

adk

rale periculum ab illis recedendi,que ratio etiam

I U

pugnat in egredientibus przcise eo fine, w con-

!sl

! »«

1

d

trahaut clandeftine, ex altera veró parte ratio pru-

W Owuahe äk

dens non apparet, propter quam ceffare prafumi

. d f

poffit Lex Tridentina, & permittere egreffum prz-

,Ciqgc,ihN

cise ex tali fiue

ergo etiam egreffus talis à dicta

M' 0[ n

Lege eft prohibitus, & manet lex irritans; prz-

fmeg;m if

fertim cüm ita Tridentini decretum explicaverit

Bd Cl

declaratio Cardd. approbata sb Urbano VIII. 1 4.

Tutt Ceid

Apr. ró2 7. perfpeciale Breve, quod ex autogra-

m li,

pho refert Lugo, & decretis Synodi Diecefis Co-

MUQTQ

lonienfis anno 1 662. infertum eft, ac infuper nom

jj n o

inodó in Archiepifcopat! Colonienfi , aceidem

n

fübje&tis Epifcopatibus, fed etiam in aliis Germa-

]

niz Dicce(fibus videtur effe receptum.

Objic. 1. "Tridentinum inhabilitavit ipfas per-

Ml

"TU

NY AH*

X M ul

fonas ad clandeftiné contrahendum: ergo hec in-

' qum

tw

fmatab

habilitas eft perfonalis, & comitatur perfonas ex

AITIUC

quacunque caufa egreffas &loco fui domicilii.

2.

amá

Contra&us fürit regulandi fecundàm leges loci, &

]

)

m

[U

sl n

egreffos non obligant leges proprii domicilii: er-

j

g6, etiamfíi egrediantur pracise ideo, ut contra-

wg'

ynftut

hant clandeftine, valebit Matrimonium

B.ad F.

M

j p" "j

q. M

Inhabilitatio perfonarüm, non infli&a per fentea-

j

tiam fpecialem , fed per decretum generale pro

exiftentibus in aliquo loco,afficit locum, & exi-

XO o uma"bh

flentes in tali loco ; nam tale decretum imitatur

vgän M gb

qw)

pnaturam Leg

gis , qug refpicit territorium, adeóque

g i [O*H

K 3

i

(j

yn

226

LIB. IV. TITULUS H

'15: Vlf

inhabilitas hec localis eft, non perfonalis. Ád 2,

4

j

J

Id quidem generaliter verum eft, nifi lex aliud ve-

.[alud [Cx

lit: atqui Lex Tridentina, prefertim ut explicata

M i?

ab Urbano V!II. declarationem Cardd. approban.

n fulind

te, aliud vult, & ftringit etiam «x tali fine egredia

Ihs q ul W

entes ;

ergo.

uürls, Ifd

Dico a. Parochus, cuj:s prefentia requiritue

qP'(TI

ad valorem Matrimonii , debet effe proprius ratio-

; lil M

ne domicilii, vel quafi - domicilii, contrahentium,

faltem alterutrius,

2. Validé tamen affiflit, licég

P | Murdc

necdum fit Sacerdos

L]

-

vel affiftat extra fines fuge

agl lo hat

palochxæ in quocunque loco:

item licet fit pue

arditi, at i

3115 !

iV

g A

tstius tantüm , vel inuufus: aut invitus, vel doló

Ham' ;!H»L

induQus: sut excommunicatus, fufpenfus , inter-

jf i f;m

di&us , vel irregularis: aut etiam fpecialiter pro-

r

......

t d Ti

hibitus ab Epifcopo, ne effiftat, quia non obítan-

«l

3. Hlle ta-

Hlu

Wr

j

te tali prohibitione manet Parochus.

men, qui locó Parochi affiftit, neceffarió debet ef

m gtrl Myl MN

fe Sacerdos.

4.. bt licentiam affiftendi à Paro-

ETRT

cho vel Ordinario confecutus effe aCctu; ut adeà

Db

& d n

nou fufficiat licentia mere prefumpta, qu& nimi«

yum fuiffet data, fi fuiffet petita; neque rt tihabi-

N EMA )'Q

vf f

tio füubfequens.

Pars I. fumitur ex Trid. f. 24.

Mi

U A)/

t. 1. devef. Matr. ubi requirit affiftentiam Paro-

cbi, & in antecedeutibus pracipit denuntiationes

//»

ll,

l QUIM

fieri à proprie contrabentium parocbo ,ac ia fubfe-

05 czg&

quentibus puait zlterius Parochia, fponfos conjun-

;eh "

1 YtN

gere aufumn:s modo autem refpe&u alterutrius fi

NWIC E[

ET " n

proprius, & eligatur à contrahentibus ad affiften-

r

dum, hoc ipfo quoad hunc contra&tum Matrimo-

L

w lx S("

nialem, quia eft individuus, fi etiam proprius re-

vit t

u,.n

ü

fpe&u alterius.

Porro Paroch? nomine venit eti-

foJP

am Epucopus (Sede vacante Capitulum ) Vicarius

äng

.qm

Gene-

H

De Clandeftina Defponfatione. 327

O'ïg

ff

i

:M

T]f'hv

I

Generalis , Vicarius Parochialis tam temporalis

ii

,

quàm perpetuus.

Pars 2. ex eodem T'id. lo. cit.

[ æfdxp y

,Ul

lr

sT

ubi nihil aliud requirit, quàm qualitatem Pzrochi :

i *WT

1

Wi

nec aliud aliuade probatur; cim affiftens Matri-

!I *'utdl

monio nec fit Minifter hujus Sacramenti, fed fo-

]àm teftis qualificatus, nec affiftendia fit aCtus ju-

l

tj

TU t

risdictionis, fed folüm excellentis teftimonii. Pars

pte(e n

rl

TOR

3. iterum ex Trident. d. [o. per verba , qui aliter ,

;*.Fïïil,(ow:seäefrf:-

quàm pra(ente Pavocbo , vel alio NB. [acerdote de

i Mf

ipfius parochi, feu Ordinarii , licentia &c. en ! ia

"

Ltf

alio, qui loco Parochi affiftit , requirit qualitatem

; Mf

J

facerdotii, five dein fit curatus, vel non, excom-

A

V

h

municatus, irregularis, &c. vel non: item exigit

li f[t

liceotiam, nimirum vel exprefse vel tacit& datam,

n,

/

I^

generaliter vel fpecialiter.

Quia veró ea, que

Qd

requiruntur ad valorem & fubítantiam alicujus

l:

i

lt

2&s, a&ualiter & pro priori adeffe debent, quan-

j

!

)

"d

do a&us geritur, ideo licentia debet a&u jam effe

N

hn

€onceffa , quando ponitur affiftentia: proin licen-

T

à

.

EY

ln

tia.mere prefumpta, que nec tacité aut generalía

f u

ter jam eft data, fed tantüm prefüumitur danda,

i

vel daretur,fi peteretur , non fufficit; necratiha-

i

W V

bitio futura, licet certó credatur Parochus pofiea

!

ratificaturus affiftentiam alieni,

4l

(

Objic. 1. Qui loco Parochi affiftit ,. debet effe

nf

Sacerdos: ergo & ipfe Parochus , prefertim cüm

!

W*

r

Trid. dicat, vel alio facerdoie: fed tó alius eft vox

7

'wnj'üsw

(

j dit J

)

relativa, & repetitiva fimilium.

2..Parochus pu-

tatitius, uti & intrufus, non eft Parochus.

us

i

l

N

i

3. Ex-

f

communicatus autem faltem vitandus, non poteft

JIfwe

4

li

nM

M

(i)

T

validé exercere a&um jurisdi&tionis, nec actum

qun

pï

!

officii Parochialis per c. 16. de Elect. nec validum

HO (

j o

f

[

^

ferre Teftimonium. e. $. Ó" 14. de fent. Excomus.

n

uüum)

n

(j

X 4

cdgndc*m

LID. IV. TITULUS III.

Pl fI

g J JUII

i& 6. Ergo hujufmodi Parochus non affiftit valid&;

"U

vun

4. Licentia prafümpta fufficit ad dandam alienis

gl

TOU qh

Parochianis Abfolutionem Sacramentalem : ergo

(

eiiam fufficit ad affiftendum Matrimoniis alieno-

MU

q

j

u

rum Parochianorum. T Ratihabitio futura retro-

Phrot

jj at

j

trahitur ad tempus, quo geritur a&us. c. 10. de F

Aldgl[þmïj

j.in 6. Et hinc valet Matrimonium füb hac con-

|

jl

yelt i

ditione contra&um , fi Papa difpeu[averit; ergo

TU

g

eiiam contra&tum fub hac conditione , fi proprius

ffa

«t j n

Parochus rauficaverit, vel poftea coufenferit, - &

[!

oyfun (

Validé & licité poteft aliquis uti realiena ex con-

paoi 4

feofu domini rationabiliter prafüumpto: ergo eti-

&m affiftere Matrimonio alienorum ex licentia Pa-

, go r

rochi rationabiliter prafumpta.

«urileni jroc

7. Ponamus,

quód Parochus dederit quidem licentiam, id ta-

g d

(us DI0D

1nen ab affiftente ignoretur: in hoc cafuü dici non

?. (

poteft, an valida fit affiftentia, vel non, nifi dica-

np'üftdfl N

MORT

« fe

tür füfficere licentia prefumpta: ergo.

( (

g. ad z. Difparitas patet ex verbis Tridentini,

asf um

«quod quidem in fübflituto , non autem in Paro-

cho, exigit qualitatem facerdotii , forían ex ea

Mdf d

ratione,ut in fübftituto per facerdotium füpplea-

fs lm

tur qualitas Parochi tanquam teftis excellentis,

ffiti, non v

"T 4lius non femper denotat fimilitudinem quali«

gutmgaidctn

tatis; aliàs deberet dici, quód Chriftus fuerit ne-

pl il

quam, quia S.Lucasc. 23.2it : ducebantur & NB,

Tf Conrhend

n

4lii duo mequam cum eo , videlicet cum Chrifto.

tlb rf

Ád 2. Error communis, quo Parochus pataritius ,

(üümir.m d.

r

vel intrufus ( ubi commaniter igaoratur intrufio)

Wt

"

J

h,ä

habetur pro vero Parocho, facit, ut Ecclefia füp-

d a

!

;

!

pleat defectum ob bom'1m publicum, quod exi-

!s

1

1

ii

git talium aQtus effe validos. arg. l. Barbarius. 2.

L

q

ff. de O]f Prat.. Ád 3. Affiftentia Matrimonii

| ,animmiiä:tic

non

S

|

|

li

De Clandeftina Defponfatione, 329

A

31«][

non eft aCtus jurisdi&ionis , etiam voluntarie

tantuimn

nec abfoluté aQus officii Parochialis ,

WW ;

"

l l

feu Parochi quà talis, cüm poffit fübftituere ali-

l ïämr

du

um

imó, licet adimnittatur effe aCtus officii,utl eft

lim f IT m

atius teftis qualificati, tamen propterea affiften-

[W&(H

tia Parochi excommunicati non tolerati non foret

umm 5

invalida,cüm nullibi fit irritata, & caufa Matri-

'Iäm*il I

monii in Jure fit valde favorabilis; confequenter

Ti ( Anys

Jura, que pro cafibus particularibus in citt. Juribus

Yi

(

irritant aCtum ofhiciit, vel teftis , ab excommunica-

MUU

to geftum, non funt trahenda ad affiftentiam Ma-

N^

pia

Qu

t£rimonm

Ad 4. N. antec. & conf.. Aliud eft de

PFO

J/u !

h

cafu, quo Evchariftia, vel Extrema UnGio, admini-

É 1[70'3745

ftratur alienis Parochianis, quiain his Sacramen-

D

tis non requiritur ad valorem, fed folüm ad licen-

n

tiam, confenfus proprii Parochi

Ad j.Regula

TOi

non procedit in iis, in quibus aliena voluntas iu

VN

principio a&üs requiritur ad valorem tanquam

Jitar

forma fubítantialis.

Paritas cum difpenfatione

31& ?

Pontificis futurà & illa conditione à contrahenti-

Hx

« n

Jh

N

bus adje&à, non eft; eó quàd in poreftate l'ondi-

MM

ficis quidem fit tollere impedimenta Juris Eccle-

d

FH hn

AMMAA

fiaflici , non veró 1n poteflate Parochi per fübte-

Vi

at

quentem ratificationem validare Matrimonium, vel

h

poftea fupplere id, quod de Jure requirebatur ad

validé contrahendum Matrimonium ; hoc evim,

jdno C

fiinvalidé ob defectum fuübítantialis formz femel

l Pl hm ()m hl

€ontractum eft, manet invalidum ; cüm Parochus

uoch gdm tl' M

nequeat retro habilitare perfonas, ad contrahen

gaumu MIU

dum pro tunc habiles.

Ad 6. iterum eft diípa-

x u

ritas, quia licitus ille & validus ufus dependet à

bï QUi quü Ci

fola voluntate & confenfu domini

valor autem

ij l B.lïb n

j

m/ll

Matuimonii fine legitimi te(ts affiftentia femelin-

gpæuaM

Va-

X j

ii

[

250

LIb. IV. TITULUS III

j !

ru

(]lf (qu

validé contra&i non dependet à voluntate Paro:

SPUO[

chi primüm poftea confentientis.

n

vl

i

Ad 7. Diftin-

gf

J

guendum eft: fi affiflens priüs petiit licentiam, at

i W P

p

fiftendi à Parocho proprio, & ifte licentiam dedit,

[

f

il

| puzf

rtil "

licét necdum intimatam, tunc valere ajo quia ls

j

M

TL

centia neceffaria non folüm jam eft a& data,fed

fi veró asfi-

ff id'

hiete

euam per €ejus petitionem acceptata

OUHA

ftens non petiit, non valere dico, licet data jam fit,

m

i

l

It MW*

Bon tamen intimata, quia licentia habet rationem

j

UL

gratiz vel privilegii: fed ad hoc, ut gratia vel pri-

M nw L

wm.l '

vilegium fübfiftat, requiritur non tantüm confen-

Qii

M r

fus concedentis, fud etiam regulariter acceptatio,

WOIIJW rclm

"m fj' m L

& confenfüs recipientis; qui aütem nec petiit li-

centiam per fe ( nec alius pro ipfo, & quidem con-

;0 qua '91

Ício ) non pofuit confenfum & acceptationem

" 7!05« 0, n "

WN*H

Dico 3. Preter Parochum ad valorem Matii-

v Mu

fnonn requiruntur etiam alii duo vel tres teftes,

H.'J(G hk F. t

ufü rationis prediti, ac moraliter prefentes, ita ut

irdntum t Tib

2. Non tamen de-

rié percipiant, quid agatur,

W CJW uï"" N !

bent effe fpecialiter ad id vocati vel rogati, nec le-

!

n Mz

IN «1

nJlN

h

vh. W.

Mi

£itimi,aut omni exceptione majores, ita ut ipfis

gm M& VN

non obflet, fi fint impuberes, fceminz, crimino-

batoammenit

fi, infames, excommunicati , confanguinei &c.

nPaorum,

Pars prior claré eft decifa in Trid. /oc. cit. & Jus

Qungues At a

Naturele exigit,ut teftis percipere poffit, ac per-

I518y

;

Ü

gf

cipiat ea , de quibus debet ferre Teftimonium.,

At o d

Pars pofterior colligitur ex eodem Trid. ubi nec

"t eleretrefe

fpecialem teftium rogationem , nec ullam aliam

L !"uro

in Hs qualitatem exigit, qualem in, aliis materiis

qx [u Nw l

sl

]ura exigunt,

Dein etiam fecundüm alia Jura

f ln

in caufis favorabilibus admittuntur teftes aliàs non

A l'"

LT

Il !2

legales, & legitimi.c. 5. de Harvetic. in é, atque

WU' (f Ua

V

Pr

.H

in prafentia Teftis valde excelleutis & fpegtah-

loumm j

1ex

Eüm

Blj

l,

De Clandeftina Defponfatione. 351

th

Uf"[;s l

ter idonei ((qualis in. ordine ad contrshendum

l SM'M

Matrimonium eft Parochus ) fepe fufficiunt teftes

w)']

'

de Jure Pofitivo aliàs inhabiles vel minüs habi-

Umm(

Jes. text. & DD. in L. é. f. cogentur ff. de

U"l'

W

Edendo. przefertim. fi communi Partium con-

»Mflw

(

(

fenfu, ut v. g. contipgit in ereCtione Inftrumen-

ïcepliïlï Gy

r

torum, adhibeantur, & fic quafi approbentur. Nec

.rorlfrc"rdara

;

Á

-'.

obítat, quàd teftes ifli forte fint iaviti. 20 9. ff- de

W i hqbf[ [4[[0 "

PVU ETO NI w

V.3. ibi: fcire autem non velie debet is. ( qui teftis

U

u

eft) nam C* invito eo vett? fit, quod juffum eff.. Sed

,,,,,

Oljic. 1.In c. 2. b.t. Ad probandum, quód Ma-

A.E

TT

Mi

trimonium non fit clandefline contra&um ( quod

i (

dul

l

x

olim etiam erat illicitum ) requirebatur Jegitima

!À

T

probatio: ergo etiam hodie adhuc requiritur le-

[j

gitima probatio, feu per legitimos teftes, ut con-

L.

g.h'z!ri-

ftet Matrimonium non clandeftiné, ac proin non

lt tfes,

invalidé contractum fuiffe. 3. In caufa Matrimo-

yeiem. i ut

niiJus Antiquum exigit teítes circum[pedtos, 1ido-

AT de'

Qeos , ogini exceptione majores. c. 1. de con(ang.

ev

€. 10.de defponf. Impub.c. 22. de teflib. exgo eiiam

i u

Jus Novum Tridentini. g. ad r. Legitima pro-

m EAU

batio Matrimonii contra&ti à Tridentino jam habe-

"

tur per Parochum , & duos alios teftes quales-

4 W

M H

j

il

cunque, licet careant illis qualitatibus, quas in

MIT

]

iis requirunt Leges in aliis caufis. an d. c. 2. plus

n fa.

xequifiverit, non claret ex textu, &, licet clare-

(

, [j d

ret, cenferetur effe corre&um à Trid, Ad . diff.

ii t

4nt. in caufa Marrimonii iterum diffolvendi, de

quo cafu loquuntur éitt. c. 1. * 10. C. ant. in

; i di r

caufa Matrimonii pangendi & conftituendi. /V.

jqm gt

ant. & con[. lu c.22.cit. repulfa eft mater tan-

qridió d

quam teftis inhahilis, quia nimis affe&tabat Matri-

Munt. i

inonium filie cum viro nobili & divite , adeó-

goin fPff"'

que

l.

il

de[tin

LIB. IV. TITULUS III

Á

332

Contfüh*

y

4'

que tanquam teftis fufpeGte fidei ob caufam par-

nti? !

fqepuzf

ticularem, non quia mulier erat

J

Jf

j

:

Q iif

Yo

Quaeres, quis refpe&tu Vagorum & Militum, fit

g ?

competens Parochus ad folennizandum Martri-

; Pa

j

W

monium illorum? g. r. Refpe&u Vagorum, quo

n ilienos

u

nomine iatelliguntur, qui nec verum nec quafi-

;j

, um

b

domicilium ullibi habent a&u , eft omuis Paro-

du 1ulp"71" fm

chus loci, in quo vagi morantur, imó etfi unus

le

o(l]l qui

£aniàm contrahentium fit vagus ; & probabiliüs

ia

T oratun

non alius Parochus, in cujus Parochia vagi , aut

vagus aCtu non moratur, ut tenent Coninck, Val-

,('ï al il

[

j

nüe.

Yenf. Pirhing. b.f. . 19. contra alios multos. Ut

ngue. 'üi

autem licite Parochus loci affiíta

/agis , debet

M(& f «L.d..[l

1]0 clandeli ino a

premiffa diligenti inquifitione de ftatu & condi-

nritos GrUUC fftl 1

tione illorum rez ad Ordinarium deferre , atque

u(ig'

licentiam a[ftflendi ab eo obtinere. "Trid. f. 24. c.

7. de vef. Matrim.. Aliqui putant, etiam juramen-

tum de carentia impedimenti à vagis exigendum

v l, R0

effe. g.2. Refpe&u Militum opus eít didinQio-

r uw i

ne: vel habent peculiarem Curionem feu Capel.

n gl m

wf t

lanum Caftrenfem , & quidem talem, cui poteftas

adminiftrandi Militibus Sacramenta vcl in genere,

qués o

vimun, 4(

vel etiam in fpecie ad affiftendum eorum Matri-

inonus

t(rdnan

Summo Pontifice, aut Epifcopo ( hu-

jus tamen conceffio ultram fuam Diccefim fe non

Wbtgnin,

extendit) eft conceffa, vel non habent talem Cu-

W & 4rr '8"'

rionem ? In priori cafu proprius Parochus eít hu-

Hbtnc

nH

*

jasmodi Curio.

In pofteriori Parochus loci, ubi

Àil 5&

milites exiftunt, five dein tranfeant in tali loco,&

Q ia T m IN

tum fünt inflar vagorum, five fint in hybernis,

VUice mh

na&i quafi- domicilium.

Vid. Reiffenftuel P. £.

?. 97. & Kónig z. 1 j. & P. Reüttlinger P. 2. claff.

Inonaü l

TU

. f 5. cafu tertio,

UP fdj? W

Dico

Nj

[

h

De Clandeftina Defponfatione. 333

T

W

(

i

Dico 4. Contrahentes culpabiliter Matrimo- r £

dBOttm

nium finé prefentia Parochi, aut teftium, non fo*

h

]Jàm graviter illicité, & fimul invalidé agunt, fed

At

t

? l!

etiam arbitrarié ab Epifcopo & graviter puniena

T

L n

HEL

Il'r' ]

di fünt.

Parochus veró aut alius Sacerdos, pra-

LL D

V

:j

fumens alienos parochianos fine licentia conjun-

lnl ; a

D

i

gere, aut eorum puptias benedicere, ipfo Jure

Trt ij Ql

tamdiu füfpenfus eft, quamdiu ab Ordinario ejus

VP5 r

Parochi, qui Matrimonio affiftere debebat, aut be-

NP N

ET

nedicere, S3bfolvatur, Patecutrumque membrum

V

VAE|

ex Tiid. lo. cit. c. 1. Hucusque de Matrimonio

fimpliciter clandeftino, in quo deficit folennitas

6

intrinfeca & fubftantialis; nunc autem de Matri-

"t nf

monio clandeftino fecundüm quid, in quo deficit

n li /j,

n'y'lf

folennitas extrinfeca , nimirum denuntiationes

7 TrJ( n

previe.

f

jiia

12

Dico $. Antequam Matrimonium contrahatur

h)']

!

t

J

in facie Ecclefie , feu coram Parocho & teftibus

j

[

predi&tis, debet à proprio contrahentium Paro-

m s

M

cho ter publice denuntiari tribus coniinuis die-

ux& W

M

bus feftivis in Ecclefia inter Miffarum folennia, ex-

"l

preffis nominibus perfonarum illud contrahere

p

um f

volentium.

2. Qua fi omittantur fine difpenía-

,/'[/ Vi

?n)

(N'

tione Ordinarii, aut fine jufta caufa, Matrimonium

gtitén

valet quidem, graviter tamen peccant contrahéne

tes & affiflentes. 3. Subjacéntque certis poenis.

zi e

Habentur hzc in c. fip. b. £. & maxime in Trid.

ss

hat

lo. cit. & c.7. Ratio eft, ut, fiquisfortée fciret, ali-

|

Pamc'nuskoü,ubi

quod impedimentum vel dirimens vel impediens

"TU

inter contrahere yvolentes exiftere, velfaltem fu-

p

fpicaretur, id in tempore manifeftet Parocho,

l ff

utnon affiftat, antequam conftet, nullum fübefle

m

impedimentum vel illud difpenfatione efe

fub-

p

Dfdüüdcn

334

LIB. IV. TITULUS Ill

aaLm

j gt

fublatum,

Interim tamen notant DoClores ]

DWP

daui

I

[[H

T.

Di&as denuntiationes, fi fort& premitt non po-

tl

l 15"

"m

hn

tuerint; fed dilate fint ex permiffione Epifcopi;

i

pOW if

fuppleri poffe ac debere poftnuptias; interea au-

j [10[mam i ;

tem conjuges abítinere tenereutur fub mortali ab

T "

a€u conjugali, 2. Sufficere poffe unicam denun-

o

:W

eiationem , fi Epifcopus difpenfet ; vel forté ti-

hbe gid

meaàtur, ne, fi ternz fiant, Mátrimonium malitiós&

js 4 Ü

impediatur;

3. Fieri poffe etiam diebus Domi-

yni TL

nicis; & inter dies feftivas poffe intermediare fe«

z

riales, imÓ,; fi tria feífta imimnediare effent contiz

cat frain d

l!

msndo odl

nu3, ut v. g. in Pafchate, reCté interpolantur per

dies feriales;

4. Nihil obftare; fi per accidensg

[* WN NT liula

hi

m

fierent extra Ecclefiam & Miffarum folennia, aut

Vr ts d

[

die etiam non fefto, fi populus numerofus v, g. in

(vres, d d

p

u

;

1

aliqua celebritate concurrat extra Ecclefiam , &

A

ft

T

die feriato ; fic enim intentioni Ecclefie ; impe-

Em ?0

H aü On. UARUR

dimenta forte latentia detegi cupientis; omning

fatisfieri cenfeut

$. Patocho licere alium; maxi-

IM mxv&

mé facerdotem, fibi fuftituere àd faciendas denun-

Wt Qnï m

tiationes. $. Non effe neceffe ; ut fiantin proprid

w Gd u

contrahentium Ecclefia, fi meliàs haberi poffe fpe-

Yv w w?

Si

fti;

li

retur notitia impedimernti, fi alibi fiant.

1

1 M 'fd

contrahentes habent diverfos Parochos, quam-

5'70 '"qg, ;g

7dn3 401(7(

vis ab utroque, ubi contrahentes habent, vel pro-

ximé habuerunt domicilium vel quafi, denuntia-

dMCL"F QU N

tiones fieri per fe debeant, fufficere tamen, fi

W W lnb

fiant in alterutra Parochia, ubi vel fic habet pra-

an m

xis,

el commodeé in utraque fieri nequeunt, ob

j

Q"w

xxxxx pn

dl

juftam caufam, v. g. notabilem loci diítantiam.

gäf, !

"A l

E t 3

Objic. 1

Que cenira Jus fiunt, pro infe&tis

N E

Umev(

haberi debent. c. 64. de R. $. in 6. ergo Ma-

l"cl

mmomum , finc denuntiationibus à Jure pr&-

| € l quoü

(l

Ícri-

TU

Dm NOM

l

De Clandeftina Defponfatione. 5; g

!f

Ü

fcriptis contra&tum , eft nullum.

2. Tridenti-

T

D

num utitur Ablativó abfoluté pofitó per verba,

i

quibus denuntiationibus fadlis : fed ablativus ab-

Ul l

e Ere-».

foluté pofitus importat conditionem fine qua non,

V

"

& datformam aQui: ergo fine denupiiationibug

pOh» PL

d

Vv

lM

on valet Matrimonium.

E. ad f. que finnt

qlft, dl

REU

u

contra Jus irritans a&um. C, 45f. Contra Jus mer&

AOUUD]

W

prohibens, quale eft 'ridentinum quoad denun-

a d)

&

tiationes, /V. ant. Ó conf. Ad ». Non femper im-

-HHEL

portat conditionem fine qua mon , nec femper

v

I

Jà m

dat formam fübftantialem a&ui , fed folüm tuncs

quando verba Legis id fatis exprimunt : atqui Tri-

dentinum per illum ablativum abfoluté pofitum

il

J

14l

non fatis id exprimit;

1

—

Quares, ad quem perüineat difpenfatio in

Lal

4

denuntiationibus Marrimonii ? & ob quam cau-

w.u' &

&t inje

fain concedi poffit; vel debeat? g. ad i. Perti-

DN

n

net ad Ordinarium. Trid. [o. éít; Nomine Ordj-

Ti

N

narii autem Veriit non folàm Epifcopus, & Sede

vacante Capitulum Caihedrale, fed etiam Vica-

XM&

rus Generalis, üt habet communis DD, & pra-

XIS

non veró Paárochus, etiam in caíü neceffi-

)l

tatis; licét in tali cafu urgentis neceffitatis, v, g

LI

i

l

fi moribundus vellet ducere concubinam ad legiti«

f(r

H ] I

?

mandas proles ; velfi fponfus defertá fponsá me-

m

M

ij

ditaretur abitum , aut periculum foret, ne Matri-

s t i

monium rmalitiose impediretur, & fieret recurfus

i ici

ad Ordinarium pro difpenfatione &c. — Parocho

fesos i i

permittatur per quandam epiikiam ita interpretari

Tridentinum, ut pro his Circumftantiis non firin-

; lod dïmg

£3t; quod non eft proprie difpenfare,

In di&is

f

i

tamen cafibus, fi ambo conjuges füpervivant, de-

TL

nes , ae

bei pofiea ?aroch,us fupplere denuntiatio

M

inte-

r

l:

236

LIB. IV. TITULUS iil

if

f']fxun

e j

interim Sponfis inlibere confüummationem Ma«

i

"T

;C

"

trimonii , licet moraliter certum effe videretur;

p hit

illum inter illos impedimentum fubeffe; quia

AN

v

1

gpint

Tridentinum propter generale periculum, ne im-

rold.

jan

pedimentó laborantes conjungantur, precipit de-

Af

*mped il

nuntiationes praemitti.

g. ad 2. Caufie jufte , ut

1/ hmæl FU'] W!

poffit Ordinarius difpenfare, funt 1. erubefcentia

i

& pudor, facile oriturus ex denuntiationibus, üt

L

(

fiquis cum valde difpari quoad ftatum vel ata-

tem vellet contrahere,

Moralis certitudo, nul-

m x Q |

st qi

lum fübeffe impedimentum , vel id aliunde dete-

«t

gendum, ut fi Magnates contrahunt.

3. Mora-

q'f p

r n

lis inutilitas denuntiationum, ut fi contrahunt va-

I) Ó B;"'fdl&

gi, vel penitus iguot, Dixi, t poffit ; fubinde

d ptfonrm n

enim tenetur difpenfare, quando nempe vel con-

[

l

Jdí

gm[i T

wahentibus vel communitati per diípenfationem

"

;ardose, ii

r

"

T

procuratur notabile bonum, v.g. honoris, fortu-

narum &c. aut grave avertitur malum , v. g. pe«

ipttye t

iicuium mfamxæ,punmoms ratiorne concubindatius,

iietit) t

incontinentig, fi differatur Matrimonium inftan-

Ml

U

te v. g. Quadragefima, vel probabiliter timestur,

C N

ne altermra Parsinjuflé refiliat, déflorator corru-

LY l*-l

priam poft longiorem moram iterum deferat, con-

xDj

fanguinei malitiose impediant Matrimonium &c.

ditole, Loimim

t WW "1

1j

Petes , que fint ponne culpabiliter contra-

hentium ; & affiftentium Matrimoniis , fiue de-

*'(* JU!MG

nuntiationibus , & difpeufatione in iisdem

wF NT

H. I

Refpe&u affiftentium eít tiennalis fu-

wm"*'&ü q e(

fpenfio ab officio , féereude tamen fententig.

F d

per c. fin. b. t,. Que

poftquam Epifcopus mi-

m E

'nj

niflerialiter tulit, dicitur effe refervata Summo

CU i

Wi

ht f

Ponifici, P. Kugler de Matrinm. n. 246

B. À.

AT ff h

dl

dl(

Refgcän contrahentium difficultas impetrandi

l ftg

i

difpen-

Wt

T

T

De Clandeftina Defponfatiorte, 357

EM

dl

ghO'lg )

difpenfationem in impedimento dirimente,fi poft-

| (ht

n

WT

i

modum 1atuiffe aliquod conítiterit. Trid. /o.

d'fï»e u )

l

Kl

atv $.

Et hinc in petitione difpenfatienis

* t

neceffario exprimenda eft omiffio denuntiatio-

i

num.

Dein proles , fi forte Matrimonium ra-

Rgdl

!

Al

H

Mi

tione impedimenti latentis fuiffet nullum, funt

m[[le

illgitime, non obftante, quód uterque contra-

u"* A

UL

hens ignoraverit impedimentum. c. fin. cit, $. ft-

Qu (

i

!N

quis. cüm Trid. /o. cit. tales comparct fcienter

WU

M

contrahentibus cum impedimento.,

B, 3. Tam

j

LT hfh,

contrahentes, quàm Parochus affiftens , & teítes

W

1-«1(

atque cooperantes fine denuntiationibus przviis,

arbitrarià ivfuper peená funt afficiendi. d. c. fin.

Dico 6. BenediGtio folennis Nuptistum ( vel r6

!

i

potiüs perfonarum nuptias celebrantium ) qui&

etiam eft folennitas accidentalis.& extrinfeca, à

:::L,gxsia:iaqelm

Ls t

Sacerdote, legitimo affiftente, impertienda eft

fub precepto (non tamen gravi, ut fert commu-

tin,8 p

vt

nis fenteniia ) & quidem inter Mitfarum folennia

(licét, ubi ita fert ufus, fufficiat etiam impertiri

XN

ante altare, vel in templo, imó etiam in domo

privata ) can.1 . feqq. cauf. 30 . q. $. Trid.lo. cit. c.

1. De Jure tamen nuptiz fecundz non funt beueg-

M

dicende, fi nimirum vel uterque, vel unus fil-

tem contrahentium hanc benedi&ionem jam fe-

mel recepit, ad fecunda vota ;anfiens. c. 1. ? 3.

J

)

j v J

de fec. nupt.. quia, ut major fit benedi&tionum fo-

lennium reverentia, eas Ecclefia non vult repeti

ü

Ó

l

Ü

qnds ?

refpe&u ejusdem rei vel perfong. Vitamen coa-

[enïiüi?»

L

I

fuetudinis, vel ftatuti , etiam fecunde nuptig ali-

pif(ü?

0

q';aTxB

cubi benedicuntur, faltem fi unus conjugum nun-

Q

|

quam recepit benedi&tionem. Sic Rituale Dicce-

j

fis Frifigenfis permittit benedictionem, fi fola

V

X

fa-

jf

od

Dars d.

W

p

LIB. IV. TITULUS IV.

338

fcsmina nunquam recepit; prohibet autem, fi fo- E

Jus vir nunquam recepit, feu fi faemina fola ce.

yl

ao

TC

lebret fecundcs nuptias.

n

T.

qh

ii

jn jl

TITULUS IV.

il

hi

t q*.ld

tlf s

j

l

j n

r[ï

u

De Sponfía Duorum.

j cont!'älï

iil N

SUMMARIUM.

m SQOHW

d d d (

1,

Jupedimentum. Ligaminis , Dirimens & Im-

t

ediens.

Jio g

2

3. Quo 'jure prohibz:tum fit & irritatum Ma-

vll dl cont

trimonium cum duabus , vel duobus fimul.

TEU

4-

$. Spon[alia de futuro fecunda non valent.

j m (l V..

6.

Néc obligant , licit prior fpon[a fuo jure ceffe-

"

r

'

rit.

"

t

"1 & Nam

8

It

;

». 9. Valent tamen Spon(alia de prafenti , licet

j

t

D.ï.v'r.n,&'&;*qaln

ea contrabens maneat obligatus fpon[& priori.

at as

M

VOU

Ponía duorum dicitur, que duobus viris &

lf dnm

s

Sponfus duarum , qui duabus fceminis , aut

Otmfo um ,

pluribus, defponfatur vel de futuro , ut fi-

hmir(n f

quis Matrimonium promifit uni, dein alteri, ac

L:f

forían poftmodum tertig &c. vel de praefenti,

AH &

ut fiquis Matrimonium coptraxit cum Bertha,

TT |

dein cum Titia, ac forté etiam cum Caja &c.

in vivis adhuc exifítepte Bertha.

Si vir fibi plu-

hcafmü!auimo:ï

o

!

mïm&

res aCu jungat uxores, ut eas fimul & femel

'ftt Ch:äü';(mE

i

habeat, vocatur Polygamía: fifeemina plures vi-

1 "r Uni(a' DQ j

ros, Polyviría, vel Polyandría. — Quia veró pfu

.imuvrione ;

ralitatem uxorum , vel virorum , reprobant Jura,

[1]05]

[ ii

(

TDw

De Sponfa Duorum.

f

t

!l

339

M

lg

Wi

E

i

tam Pofitivum quàm Naturale & Divinum, ideo

cum una Matrimonió ligatus (vel ligata cum uno)

laborare dicitur impedimento Ziguaminis diri-

3meunte, de quo hic agimus.

Si veró aliquis (vel

1

T

aliqua) jam fit alteri obligatus perSponfalia tan-

tim, habet quidem impedimentum /igamizis , at

D

Ü

impediens vantüm , quo ftante cum alia perfona

ilicité contrahit Matrimonium, in ordine tamen

j

lv

ad contrahenda Sponfalia cum alia perfona for-

!

fan priora Sponfalia erunt impedimentum abfo«

luté dirimens, ut dicetur inter alia, que huc per-

M r

tinent,

Vi

Dico 1. Polygamía ( & à fortiori Polyviría)

Ml

nou folüm eft contra Jus Ecclefiafticum c. 2. 3.

,

4. fin. b.t. & Cafareum. l. 2. C. de inceft. nupt,

Confl. Crim. Caroli V. art. 121. fed etiam contra

ml

]us Divinum & Naturale, adeóque impedimen-

tum Ligaminis dirimens eft introduCtum etiam

Apiti, li

JureDivino, & Naturali,fed conditionato tantüai.

g

Itaque Matrimonium fecundum eft nullum, quod

coptrahitur nondum folutó primó quoad vincu-

j

i

ul

nm ]

lum feuligamen.

Quàd fit contra $as Divinum,

omtfino certüm , ac definitum eft contra Luthe-

! A]mo, ;,[A

rum iu Conc. Trid. f. 24.de Sacram. Matrim.can.

Wf

