O) ]0&0

l fff'p]

inuritur infamia, ficut ignis aCtu non urit, nifi ac-

lt

jmfgx

ü(]"*]

cedat applicatio tanquam conditio.

[

,

l

lh

NU

|

Dico $. Muléta pecuniaria, qug etiam Zznen-

En'!*m:

j

L

i

(

TIty n

da dicitur fübin re&e imponitur ab Ecclefiattico

lJ):

]

h

hm

etiam Judice. c. 4. deoff. deleg. c. 1. de off. 3ud.

M n ]h[w

, M]l

4

Ord. c. 2.b. t. "Trid. f. 2 5. c. 2.de ref.. Accedit pra-

t

u;

xis, & ratio, quia fubinde magis timetur & abtter^

if

ret à deli&is peena pecuniaria quàm corporalis.

Id tamen cavere debent Judices Ecclefiafüici (ud

08 CU N

.....

l

& Laici) ne de avaritia & lucri cupiditate fe fa-

Afkr ht

ciant fuífpe&os, nimis frequenier mul&aodo in

v |

Et hinc Trid.

pecuniis, eásque fibi applicando.

DN

lo. cit. jubet, ut ille p5 Locis, ibi exiftentibus, af-

h yn

fígnentur. Sed Objic. n c. 1 3. de vit. & boneft. C c.

3. b.t. videtur prohiberi exa&tio peena pecunia-

2 MT

) T

rig. B. hac & fimilia Jura intelligi debent de ca-

(f

fibus, ubi alig à Jure peeos fuat praetfcripte, vel

"N

N

|

l

ubi Judices Ecclefiaftici eas fibi applicant, vel ubi

5I !

Wl WA

iM

Ordo Judiciarius non fervatur &c.

Dico &. Iuhabilitates penales , fi non princi-

paliter in poenam fint flatutee, ud & irregularita-

tes , etiam ex deli&o defcendentes, probabiliüs

incurruatur ab eo , qui laborat ignorantà Juris,

eas fuo deli&o anue&entis, vél ignorantià fa&i,

fuum a&um effe talem, cui annexa fit irregulari-

Á

tas vel alia inhabilitas. 2. Non tamen ab illo, qui

dubitat, dubió Juris velFa &i, fi poft debitam dili-

geniiam adhibitam maneat dubium fpeculativurm,

9t

& deponztur dubium pra&icum.

Pars 1. fuade-

)

tur ex c. 9. de Cler. Excomm. miniflv. dein ex eo,

quiainhabilitates non poenales, & irregularitates

0

h x

:

ex defe&u defcendentes incurruntur ab ignoranti-

.....

T [OJM !

»

bus,ut plerique omnes fatentur , v. g. irregulae

ritas

Dfpæmten

780 LIB. V. TITULUS XXXVIL

gf

ritas orta ex defe&u nataliüm, etatis, ex bigamia

(l

&c. ergo etiam ex dehidio defcendentes , eó

quód non principaliter & per fe in penam fint

T

inrodu&z, fed ex alia caufa, fcilicet irregula-

ritates in reverentiam Evchariftie & ob decen-

Dep(fll

tiam Statüs Ecclefiaftici, licet per modum pone

fint flatute, & fecundarió ob interveniens deli-

&um rationem penz habeant.

Ex quo folvitur

precipuum argumentum Adverfariorum, ponas

ab ignorantibus non incurri afferentium ; id enim

TNCD

una

conceditur quoad peenss, quaz principaliter ratio-

v

nem punitionis habent, negatur autem de iis, quz

folhm fecundarió

Pars 2. ex c. 18. de Sent.

, hn

"N

Excom. in 6. ubi ftatuitur, nullam incurri irre-

.

L

fed,

f Q///J/w]n

gularitatem , nifi in'cafibus Jure expreffis

fi eft dubium 3uris, an nempe in hunc a&um à

E Qu

Jure fit decreta irregularitas, item fi eft du-

y Qu ngi

bium Fadi, an hic a&us fit talis, in quem fta-

ATU

$ Pa w

tuta eft irregularitas, non eft in Jure expreffum,

dul

quód incurratur irregularitas: ergo

Excipitur

unicus cafüs, quu quis dubitat dubió fa&ti, an ho-

ro, ul

micidium , quod certó conftat effe commiffum ,

Diuri

à fe vel alio perpetratum fit ; talis enim pro irre-

Ittntid

gulari (fed folüm in ordine ad abftinendum à a.

elt virtqy

crorum Ordinum exercitio & celebratione Mi(Tæ)

| tnimi de |

habetur c. 12. €» 18. de homicid.

Sed magis

4, n pro

utique /nquies , excufare debet iguorantia, quàm

"Utf (

dubium, ab irregularitate : ergo, fi dubius non

*f hec

incurrit, à fortiori nec iguorans incurret. g. A.

,lld fOIU[iOI ,

paritatem in hac materia; quia in cafum dubium

fmfn Y fp()[;

nulla à Jure reperitur ftatuta irregulsritas: in

W Umx äd de

cafibus autem, ubi ïgn orantia excuíare deberet,

;qud Qülp:

fupgonitur , certà flatutam effe in aliquem a&um

MM

à Ju-

UX&W

Jm.æ

DePoenitentiis, & Remiffionibus, 78 t

u

à Jure irregularitatem , & ignorans nullibi ab ea

T

l(hm(fs j

eximitur.

Pe* [e]]n

Qsf

h

Y (x

L h;)u

"

ITIULUS XXXVIII.

l

l].

"

|

(

l

I

DePoenitentiis, & Remiffio-

! ) lk."*a

nibus.

HE

Yn

u

f

SUMMARIU M.

. Quid fit Peuitentia, & quid Remiffiones.

2. 3. Quid involvat Panitentia ut Sacramentum,

tam ex parte Panitentis, quàm ex parte Mi-

2o

ni[hi.

4. n C quando detur obligatio confitendi pec-

cata , C qualia.

$. Quis po[ftt ab[olvere à peccatis Refervatis.

n

m

6. Quanam [oleant ve[ervari Ab Epifcopis.

a

LIS

7. Quid requiratur ad. Refervationem peccati,

8. 4An ignorans incurrat ca(um refervatum.

vl

[Al

9. Papa, vegulariter folus , pote[t concedere In-

dulgentias , etiam pro Defuniis.

10. Qua dicantur Indulgentia Plenavia C non-

3

Plenaria : quid illis (uperaddat Subileum.

enitentia confideratur tripligiter. T. prout

eft virtus fpecialis, feu deteítatio & dolor

p

animi de peccatis , prout hec funt offenfa

Mi v

DEI, cum propofito melioris vitg. 2. ut eft.Sa-

eramentum , fi nimirum interno dolori accedat

confeffio peccatorum coram Sacerdote, & hu-

j

y

jus abfolutio.

3. prout eft Satisfactio, feu opus

ponale, vel fponte fufceptum, vel à Confeffsrio

injun&tum , ad delendam, quz& ordinsrie poft di-

4

miffa quoad culpam peccata remanert, fuüftinenda

j

in hoc vel altero mundo, penam temporalem, ut

u

Lal

S:::

»

éi

ali-

i

p

782 LIB.V. TITULUS XXXVIII.

aliqualiter fatisfiat TJuftitie Diving.

Quia veró

.»;fmsfa&ïo. (

opera ponalia, quz vel à Covfeffariis iniungun-

gun p

tur, vel etiam à Judice Ecclefiaftico, ubi deli&um

eft publicum & in Judicium deduGum, v. g. pere-

srommia d

grinatio ad locum pium, jejunia &c. vel fponte fu-

ä'aelligitur )

Ícepia, aut erumnz hujus vite patienter toleratz

j qpefiet v

du & funte

ad placandum DEUM, fepe non fufficiunt ad de-

w tupitudiae

lendam peenam prafertim apud peccatores gravi-

us peccatis obftri&os, Ecclefia fuccurrit per Zn-

iam d pents

dulgentias, qug ia Rübrica vocantur Aemifftones,

us pecator r

fcilicet peenarum temporalium,dimiffis quoad cul-

q

Mi

y

W

nf (

pam & peenam zternam peccatis refiduarum, ex

gt fyero;

Chrifti & SanCtorum fatisfactionibus, quz vocan-

poftüiqens a

tur Thefaurtis Ecclefta, liberaliter applicatis à Sum-

fpeciem m

mo Pontifice; ideo in hoctituló agendum eft non

fiforio, nilimo

folüm de Penitentia, fere tantüm quatenus eft Sa-

L utifaa

cramentum ( quatenus euim virtus eft aut fatis-

peis yenils

f:zf?z'o ; imó multra etiam, quatenus Sacramentum

Cofefato

eft, Theologis tum fpeculativis tum Moralibus, qui

f tom imeg

ex profeffo fuse hzc pertra&tant, difcutienda re-

r pecctris

linquere debemus?) fed etiam de 7ndalgentiis.

^; rd dfly

Porro Sacramentum Panitentia eft, quo pecca-

iltis peccati

ta po[t Baptifmum commif[a , & cum debito dolore

'Tnine Chrifi j

legitimo miniftro mauifeflata, virtute clavium feu

n à peccari

"Abfolutionis Sacramentalis delentur quoad veatum

i:fert Bratiam f

culpa poti/tmum.Proininvolvit & requirit fequen-

IT

tia. T. sHateriamvemotam, quafaot peccata: fi hec

Prinfiring

i

fint mortalia, nunquam confeffa, fünt materia ze«

Rnf "

ce[Jaria, feu neceffarió fubjicienda clavibus Eccle-

LT

fie, h. e. exponenda ia Confeffione: fi venialia,

!s

t T

hh

funt fufficiens ad obünendam sbfolutionem , uti

"tily ? j

& mortalia jam femel confeffa. 2. materiam pro-

EL

Xinam, que funt tres aCtus penitentis , nimi-

[

jtrit g

"l

ruim

"If !tl

l

W

)

DWI

DePoenitentiis, & Remiffionibus. 7985

. Ul Pf

(

rum doler de peccatis feu contritio: confcflio :

|

& fatisfa&io. Contritio poteft effe vel perfecta, fi

d

i:

nimirum procedat-ex motivo amoris DEI offenfi,

"w

a

J

fuper omnia diligendi & dile&i, atque hzc ordina-

:

rie intelligitur nomine contritiomis : vel imperfe-

! ,v[a

MÁ

1

&a, qu& folet vocari attritio, nempe fi dolor pro-

V I

cedat & fundetur in motivo ioferiori, v.g. pro-

V

N

dnlw

.'5

;30.'"55 g-(

pter turpitudinem peccatorum, propter gehen-

ï

I Wi

nam vel penas à DEO pro peccatis infligendas,

quas peccator metuit, aut propter ja&turam cceli,

quam fecit.

Confe[fionem, qus& debet effe inte-

]

gra & fyncera, ita ut omnia prorfus mortalia, que

poft diligens examen memoriz occurruat, quoad

Y

fpeciem & numerum fideliter aperienda fint Con-

feffario, nifi moralis faltei impoffibilitas excufet.

"M

4. Satisfaclionem , que confiftit in executione

Vr

operis poenalis feu peenitentig , ut vocamus , à

N

TT

Confeffario injunCte : hecnon eft pars effentialis,

N

fed folüm integralis.

$. Formam, feu Abfolutio-

nem à peccaris, quz confiftit in verbis illis, abfolve

Wi

te, vel abfolvo te à peccatis &c. qu& facerdos

auditis peccatis pronuntiar, & fic authoritate ac

nomine Chrifti peccatorem non mere declarat li-

4'4

berum à peccatis , fed vere etiam liberat, atque

i

confert gratiam fanGtificantem, vel primam, fi pee-

nitens attulit mortalia, vel augmentum illius, fi

priüs jam fuit in ftatu gratiz, ex opere operato, ut

gt

r t

loquuntur, feu ex meritis Chrifti. 6. Legitamum

ii

miniflrum , qui ex Inftitutione Chrifti eft folus fà-

cerdos. Trid. .. 14. c. 6. C can. 10. de Panit.

; jl

Sacr. ex illo $. $o. c. 20. Zd1ccipite Spiritum S.

quorum vemiferitis peccata, vemittuntur eis, & quo-

d

í

Qp

um retinueritis, vetenta funt.

»

Ex

T

( pæw*

Dcpæmtenm

784 LIB. V. TITULUS XXXVIII

j gt

Ex quibus apparet r. Sacramentum Poniten-

prefse dete

tiz effe inflitutum per modum Judicii, in quo Pc-

nitens & Zteus & fimul fui Zccu[ator et, Sacerdos

determwa*

veró abfolvens eít jur'ex

2. Penitentem ob

ligari ad diftin&lam peccatorum gravium confef-

pam T W*

fionem; quotodo enim aliàsSacerdos fcire pof-

jga p

h

«t y pecca

fet,an & quo modo Tteus peccator fit abfolvendus,

wfei,faltem fe

aut hg"md Us../3. Inwccxdotetanquam]udxcere-

quiri "jumdzc'wmmm, feu poteflatem abfolvendi,

agfiezconfta

quam quidem accipit in ipfa Ordinatione, non ta-

(dficer Parod

men illius exercitium, quod primüm confequitur,

hm d

quaudo ipfi affigaantur fübáiti, in quos in a&u fe-

quo amaque

cundo exerceat poreftaiem in otdine ad abfolven-

benti ii babe

dum: qug jurisdiCtio poteft effe vel ordinaria, vel

figuisauem Q

delegata , exprefse vel tacité conceffa: hanc pre-

refo Feclelig

cedere vel comitari debet Zpprobatio, five judi-

vificr prijam

cium & teftimonium authenticum ( ab

:)fLOPO

CC Rt OR

regulariter dandum ) de alicujusidoneitate ad ex-

ïo Ts

cipiendas confeffiones: vocatur eiiam conceffio.

df m t.t

Cura animarum, é(tque ad liciteac valide à pecca-

Y debest ef

tis mortalibus abfolvendos Szeculares, & Monia-

er, VIL dam

les, neceffaria. Trid. f. 2 3. c. 1 $. devef. & Conft

T 7

In[crutabilis. Greg. XV. Quia veró Jurisdictionon

Uff(/t* Af H CU

1olet coucedi illimitate

fed cum quadam reftri-

t Conmuis

Gione, dum vel Papa vel Epifcopus vel alii Supe-

M mady,

riores Ecclefiaílici certos cafus & peccata graviora

fuz abíolutioni refervant extra articulum mortis

ltenenr

penitentis, difpicere debet Sacerdos Confeffa-

"QUi m

rius, quienam peccata fint refervata, à quibus

abfolvere ipfi permiffum non fit

nt 4ïg E

Dico [

Datur obligatio de Jure Divino

confitendi peccata morialia poít Baptifmum

t per mVa

commiffa in ordine ad obtinendam abíolutio-

rehquo lic

neim

J"Xlaplerc

L

De Poenitentiis & Remiffionibus. 79$

»hnm "

lt

h

Ji

2. Quamvis Chriftus nul-

TM

ln

nem Sacramentalem.

MA

f/

WJK

!l'r

«

lum exprefse determinaverit tempus. |.3. Bene

tamen determinavit Ecclefia , dum in e. omnis

j z!)

etriusque 1 2. b. t. & "Trid. f. 140 $-9 can. g.

g

N

í

deé Panitent. Sacram. precepit, ut omnes fideles

& finguli, poftquam ad annos difcretionis perve-

nerint , peccati vel peccatorum mortalium fibi

W qu

confcii, faltem femel in anno omnia diCla peccata

fideliter confiteantur, & validé, proprio facerdo-

ti,fcilicet Parocho, vel Epifcopo , vel Paþ*æä aut

horum delegato ,' aut privilegium confeffiones

It

"i

quorumcunque & quovis tempore sudiendi ha-

benti;uti habent Religiofi, faliem Mendicantes,

Siquis autem culpabiliter omitteret ,. vivus ab iu-

)'1

greffu Eeclefie arcendus, mortuus autem fepul-

wuráà facrá privandus effet.

Prima duo membra,

ficut tenent omnes Catholici, ita fümuntur ex cif.

0

€. 20. 'j[o. "Tertium veró totidem fere verbis eft

VOA

E

deci(um in c. 12. &? Trid. citt.

Quód autem va-

N

lida debeat effe confeffio , fpecialiter declaravit

T

Alex; VII. damnans hanc propofitionem:- qui fa-

cit confe[fionem voluntari? nullam, fatisfacit prace-

pto Ecclefía, ficutInnoc. XI. damnavithanc: pra-

cepto Communionis anmua, [atisfit per. facrilegam

Domini inanducationeim.

)

Imó nec ille reipfa fa-

tisfacit, qui ignoranter confeffionem invalidam

facit, fed tenetur, poftquam refciverit, veram pere

À

agere, quia a&tum invalidé fieri, & non fieri, pa-

ria funt. a7g. l. 20.ff. de T'eflam.tutel. nec fiuis,

à Jure Divino intentus, qui eft reparatio amicitise

e M

Diving, per invalidam Confeffionem obtinetur,

C

h

AU

De reliquo , licét Chriftus non determinaverit

m

tempus, juxta plerofque tamen omnes urget pr&-

j^

Ddd

Pljïä ÁI,

ceptum

l

Dcpænitenïï

786- LIB. V. TITULUS XXXVIII.

ceptumn Divinum in articulo mortis, feu in proba-

ypiedit

PILL

bili vite periculo , ut peccati mortalis fibi con-

fcius fufcipiat Sacramentum Poenitentig vel in re,

It excepüs

vel faltem,fi occafio confitendi non füppetat,in

gg fols ext

:W"un. 160100

voto, qnod confiftitin contritione perfe&a, ^ Et

licét Ecclefia determinet fingulos annos, non ve-

jj imb,Ut (

xOo certum anni tempus, pér accidens tamen ratio-

dnr d

xe Communionis Sacre, quam precipit in Pafcha-

r nl

jhens VT

te peragendam c, 1 2. cif. ftringit tempore Pafcha-

li, ficut Jus Divinum per accidens obligat ad Con-

iju, ul M

fcflionem Sacramentalem toties, quoties aliquis

Chmuns VULL. p

communicare, vel celebrare Miffam debet vel cu-

bustne B

pit.

Cotterüm confuüetudo univerfim videtur

dicins abfoh

oinnes obligare ad cenfitendum in Pafchate, licet

ndulpt, 9

peccati mortalis fibi non videantur rei, quia alias

Qu damnarit

foret occafio & periculum, ne füb pretextu ca-

Mut df

l

rentige peccati mortalis omitterent Confeffionem,

;

/

w d id u

qui tamen tenerentur,

d s

fütem i Germ

Dico 2. A peccatis refervatis licét per fe &

dire&é abfolvere poffit folus , qui refervavit, vel

Quere, q

ejus fücceffor , aut fuperior, & quibus ifti hanc

Null quiem (

poteftatem delégant; quia per refervationem aliis

tcipis fepem.

ligatur jurisdi&io & poteftas abfolvendi. 3. in

1160 peccarmir

articulo tamen mortis cuivis. facerdoti, etiàm de«

tlquos fperi

gradato, heretico , non approbato &c. id per-

10 Crinen i

miffum eft. Trid. f. 14.c. 7. de Ponit. ubi pro hoc

n &

$rticulo vult ceffare omnem refervationem.

3.

EïVoJuntariam |

À cafibus autem, Papz refervatis ab ipfo Jure, con-

J

TO j p f,

cediiur Epifcopis, ut,fi occulti fint & ad forum

1 tefhmomm

contentiofum non deduGli, poffint abfolvere fuos

"tlf

: Wole

fubditos ia foro conícientie. Trid. f. 24. c. 6. de

"tsf

ref. item illas perfouas, qu& ob impedimentum

mlegmm

&dire nequeunt Pontificem vel ejus delegatum

M

LOT

",a

Idem

$

ts

[

1

De Poenitentiis & Remiffionibus, »87

f

i

l

1 !'C

1

]dem conceditur,

4. Religiofis Mendicantibus

C Ti

|

|

]

h

m

quoad perfonas non regulares. per fpeciale privi-

Vil

Ti

*'.n,,

"T

"

X)

legium, exceptis tamen cafibus Bullee Cenz, &

'ïlepdi

M

l

quidem folis extra Italiam. Conff. Clem. VIII. die

J ,m«ure

?n. l

n)

9. jun. 1601. & Con[l. Urbani Y IH. 17. Noy.

ngmi l

ii

V

1628. imó,ut obfervat Gobat, etiam conceffum

At

videtur iisdem Religiofis abfolvere à cafibus Bul-

«'lm*æ(n

N

le Ceni in cafu nece[[itatis C& impedimenti, quia

fäe

lt

It

Urbanus VIIL in fua Conjlit. omifit verba, in nullo

Rov

u

t

llf

cafu , etiam nece[Jitatis & impedimenti &c. quae

TT

Clemens V1II. predeceffor pofuerat.

f. A cafi-

TM

f

bus tamen Epifcopo refervatis nec Religiofi Men-

m

" hi

dicantes abfolvere poffunt, nifi. Epifcopus id ipfis

l

indulgeat.

Sic enim fentire nos jubet Alex, VII,

qui damnavit hanc propofitionem: A4ezicantes

Yi

J M

j

po[Junt. ab[olvere à cafibus Epifcopis refervatis , non

t tayn,

obtenta ad id eorum facultate $. quam tamen fa-

cultatem iis fepe clementer concedunt Epifcopi ,

Y

MM&

faltem in Germania,

"

TA

Quzres, quinam fint cafus Epifcopales ?. .

w]

LU l[

Nulli quidem funt de Jure Communi, nifi forté

Ev

excipias levem Clerici percuffionem, mortaliter

i )

tamen peccaminofam ; folent tamen fibi referva-

:-h

hi

1[" L)

re aliquos fpecialiter, v. g. homicidium volunta-

d

v

"]

l

rium, crimen incendiariorum , facrilegium, per

effradionem & exfpoliationem loci facri , . vel

!h

d)

WO.

qt

per voluntariam humani fanguinis aut feminis ef-

ILR

r)'t

fufionem in eo fa&tam, commiffum, perjurium &

u

j

falfum teftimonium in Judicio , falfificationem

j

NT

litterarum , violentam manüs injeCtionem in pa-

Q

m

Ll

rentes, fortilegium feu Magie exercitium, peccata

ä

pï

|

j

t

irregularitatem fibi annexam habentia,adulterium

UA

B ed.mlf[ I!

W ;

notorium , aliáque carnis delidla enormia &

Ü W] D)

Ddd 3

PUblif

W

€

788 LIB. V. TITULUS XXXVIII

gt 0 "

publice fcandalofa.

Sed diligenter infpiciend

n(lJ hïef ïgw

fünt Ritualia cujuslibet Dicecefis ; alicubi enim

,umv y, m

plura , alibi pauciora, alicubi etiam alia-à récenfi,

gj pl

tis di(tin&ta fibi refervant Epifcopi, qui tamen ca-

jiit quæ hib*

vere debent,ne nimis multa peccata fibi refervent ;

S UOH m( ]H'l

id enim potiüs in deftru&iionem cederet, quàm ia

j il hod

edificationem. Trid. f. 14. cit. €.7

'æ f prm(lp

Petes, quid requiratur, ut peccatum poffit vel

Vübduorum, Q

foleat refervari ?. g. fequentia.

I. Ut fit mor.

DO jacumt

tale ex objeCto fuo , & cum plena advertentia

commiífum

y, JiGott

2. Ut fit externum , ita ut aCtus

pertirm eYi

externus per fefit mortaliter peccaminofüs , v. g.

r Sreot od

fi peccatum carnis in aCium externum prodiens

refervaretur

graviter is provocativus fit ad Ve-

priorigme f

nerem oportet , qualis non eft afpe&us faciei ,

yotet edmortà

taQdus manuum &c. etiam alterius fexüs , — licet

ai comailt p&

fiat cum Veoerea dele&latione interna graviter

voitens ignorti

peccamin ofa

3. Utfit confummatum iu genee

m o yato.

Ct-xfwmm

re fuo, & eo modo, qui in lege refervante expri-

mitur.

4. Ut (it admodum grave, feu hab

elovart peta

remfuram Pontil

extraordinariam gravitatem , qui talemi rigorem

exigat ; cüm refervatio aliàs nimis accideret diffi-

Dico 3, 1nd

cilis.

$. Ut tale peccatum non fit valde fre«

hunüs r

quens. Gobat. 77eol. Exper. tr. 7. n. 25 j. cum

x....

Ls Powufc)

3his, Engel:n AMan. Paroch.p. 3. €. 2. uti in Ger-

tt, at nec v

mania eft peccatum hzrefis, faltem apud illos,

Wi, Con

qui in ea nati funt , & leCtionis librorum Hare-

2uy. C &

ticorum in locis ,

ubi Hgreiuci vivunt immixti

Ültnm, e j

Catholicis.

6. Ut peccatum rron fir dübium,

W 5j dit: tj

vel dubietate Suris, ut fi dubitetur de Lege 1e-

m fl olv

fervante, vel Fac;

ut fi dubitetur,an peccatum

J llllS, nem ex ]

eo modo fit commiffam, prout exigit Lex refer-

a Dleaurem

yans. Gobat». 256

3 erg ftm

Du-

D

J

"

[

De Poeniténtiis & Remiffionibus. 789

"

hs

i

id

WHI, !

t

Dubitabis, an incurrat cafum refervatum, qui

N

"m

invincibiliter ignoravit , fuum peccatum effe re-

Üf a"äij

fervatum? g. cum diftin&ione : fi refervario fit

P*.mp

!

I

Ponalis principaliter, qualis feré ^(t omnis & illa

(l

i (

xl

Ua

tautüm , quz habet annexam cenfuram , proba-

d

Mi

biliàs non incurrit, Gobat z. 360. cum Sanch,

i

Lug, & aliis hodie paffim: fi autem e(t Medici-

Ll

P

nalis , feu principaliter fpe&ans bonum fidelium,

ii

& fuübditorum, quales fere funt relique omnes,

NI l

omnino incurrit. Sanch. /.. 9. de Matrim. d

5. 1 $. La Croix, & alii hodie communiter; quia

per talem refervationem Ab[olutà cenfetur inferio-

j

Lx

yi Sacerdoti adempta poteítas abfolvendi.

priori parte inferes, à quolibet Sacerdote , aliàs

potente à mortalibus abfolvere,poffe abfolvi eum,

"2

qui commifit peccatum à Pontifice refervatum, f

peoirens ignoravit vel refervationem vel cenfu-

ram füo peccato snnexsm, vel ex alio capite à

Cenfura excufatur ; quia Pontifex non folet fibi

jh

refervare peccata , nifi habeant annexam fimul

cenfuram Pontifici refervatam.

DL

Dico 3. Indulgeniias quafcunque, euam pro

defun&is ; ex plenitudine poteftatis fug poteft

Summus Pontifex elargiri, & ii, quibus Papa con-

cedir, atuec valide nec licite fine jufta & ratio-

nabili caufa,. Coníftat ex c. Unigenitus 2. b.t. int.

Extrav. Commn..& exillo AMattb. 1 6. ubi Chriftus

j

ad D.l'etrum, ejáfque in Apoftolica Cathedra fuc-

l

ceffores , dixit: tibi dabo claves Regni calorum :

RUL

|

vt

quodcunque folveris [uper terram , erit folutum &

in colis ; item ex praxi & communi fenfu Fidg:

N

lium.

Dixiautem r.Zndaulgentias, qu& funt re-

W

Mü

miffio penag temporalis, pro peccatis aCtualibus

de-

Ddd 3

790 LIP. V. 'ITTULUS XXXVIII.

ypeittt

debitz, ex Thefauro Ecclefiz defumpta : adeóque

E pein

g:it

gl ilà

per Indulgentias non remittuntur peccata quoad

gt o g

reatum culpg, fed folüm quoad reatum peng poft

culpam dimiffam adhuc refidug, & vel fuftinen-

j Q

;i[um- O j W'

d in Purgatorio, vel delendz in hac vita per ope-

m

f2 poenitentig, aut per erumnas patienter tole-

yatas,

The[aurus Ecclefia precipue funt opera

in penarumr

"nE

Chrifti quà fatisfa&toria, qua& funt infiniti valoris ,

acoxcfta

dein B. V. & aliorum San&torum, quibus ipfi ad

fatisfaciendum pro fuis peccatis non indiguerunt,

ferfionts, 1

uifercrcar

proin eftinfinitus, Extrav. cit. Dixi 2, Quafcun-

que , plenarias, & non plenarias, perfonales feu

füimiddear,

certis perfonis, reales feu certis rebus, v. g. nu-

tias ttem coni

cando isfad

mifmatis , rofariis &c, & locales feu certis locis,

V. g. templis, concedi folitas,

non libere di

3. Etiam pro de-

funitis, non quidem per modum ab[olutionis, ut

Porro jadi

contingit in Indulgentiis pro vivis,in quos Papa

Jntomem pe

ldu df

habet jurisdi&ionem , fed per modum fuffragi

feu folutionis , h, e. fatisfa&iones Chrifti exhiber-

W Nuji

dó Diving Majeftati qua(i fotationem pretii,adjune

um tolint p

G&is precibus, ut eas pro debito pene, à defun-

T £. Itniam ,

Gis adhuc füftinende , mifericorditer acceptare

MTAU

dignetur, Nihilominus tamen Indulgentig pro

1000, anmoru

defun&tis conceffa juxta communiorem & veram

fpellatur Qrm.

cum 3. Thoma habent effe&um infallibilem,

Ts

4 quantum f

on

t uec valide &e. fine jufla caufa ; quia Papa n

itut écundi

eft dominus, fed folüm difpenfator thefauri Eccle-

IsCammatom

fi& & fatisfactionum Chrifti &c. difpenfatori au-

tem non €ft conceffum gratias elargiri fine jufta

W Pænæ,qlllnt

" p 40. d

caufa; id euim effet prodigere, Jufta autem cau-

It fuiiïctdelel

fa debet effe fpecialis, v. g. exaltatio Ecclefiz, ex«

tirpatio herefum, obtinenda per preces & opera

AAs (itiue NT

pià &c. pro lucrandis Indulgentiis pracripta, re«

Ri x

mu-

N» is Canombm

]SXXXWI

j

DePoenitentiis & Remiffionibus. 791

Nec fuf-

"

muneratio meritorum in Ecclefiam &c.

W Qy

ts

ficit generalis illa caufa & finalis , fcilicet ut libe-

W

u &ï

rentur v. g. anime à pena aliàs in Purgatorio &c.

(

l M*

fuftinenda, qusz liberatio eft ipíe finis Indulgen-

wd! ]

hätw

l

üarum. Objic.Papa valide difpenfat in Lege Je-

ts !

U

i

junii , validé abfolvit sb excommunicatione, &

J

(

]

j h

cn

]

alias penarumremiffiones facit, etiam fine jufta

u

dN

caufa; ergo & Indulgentie valebunt fine jufta

J Uïh

J

caufa conceffa. s. N'. Confeq. &* parit.

Iilas di-

CW,,C "i

:'

h

fpenfationes, sbfolutiones, & remiffiones facit

t!D)gz

i

i

Pontifex circa rem quafi füuam & fue liberez difpo-

T hod

|

i

fitioni reli&tam, ac tanquam dominus: Indulgen-

sfïvg.&l

tias autem concedit folüm ut difpenfator, appli-

:r.rjv::]n

W

Mi

cando fatisfa&tiones Chrifti , adeóque alienas ;

l.

! a

61

non liberz difpofitioni fuz reli&tas.

:?7/;,'22,«7550, u

.. Porro Indulgentiz Plenaria dicuntur, qug tol- 1G

ht n

IN

t

Junt omnem peenam temporalem ob peccata quo-

If

n

Y

N

Wil

ad culpam dimiffa exfolvendam in hac vel altera

d

vita, ANon-plenaria autem feu Partiales, qua fo-

AU

1]

lüm tollunt partem penz, vel indeterminatam,

v. g. tertiam , aut quartam peeng partem, vel de-

i ??aæ,iu'* 1

n

Wi

p

!

terminatam , v. g. 20. 40. dierum 7. 10O. I09.

4

!

1900. annorum : fi Indulgentia fit 40. dierum;,

u l:la.'ïgc:ää .

;ï

tamr

Wil

n

appellatur Quadragesa, qua deletur poeng tan-

vl E.

b

4 i

tum, quantum fuiffet exfolutum per jejunium 49.

dierum fécundüm antiquos Canones Pceuitentia-

TL

les Continuatum: vel Carena,qua exfolvitur tan-

Lïc::o:üeïmäi;;k'

ium peng,quantum per jejunium in folo pane &

:.;"'lïiü W

G'H'A

aqua per 40. dies continuatum juxta di&os Ca-

"rv

T MM |

j

n

nones fuiffet deletum : fi fit Indulgentia 7. anno-.,

T

74 gt n

n

rum, dicitur Septenna, perquam remittitur pee-

Ü

t

L

g " WE

na , quz deleri potuiffet per 7. annorum jeinuium

í

i

à di&is Canonibus ipjunttum.

Siquidem fenfus

j

j plafup

Ddd 4

€on-

! g;[]

!]

at

792 LIB. V. TITULUS XXXIX,

t d

conceffionis Indulgentiarum determinatarum eft,

quód per illas tanta peena deleastur, quanta fuif.

q u0m0 0

fet deleta per opera ponitentiz fecundüm dictos

n

Canones per illud tempus pera&a, per que lon-

ETUTE

',WW md , 0' L]u()!

ge amplior peena, v. g. per jejunium ^. annis con-

tinuatum (confequenter & per Indulgentias £

' winami

annorum ) deletur , quàm per . annos in Purga-

( ao

torio deleretur ; cüm opera viatoris in gratia con«

a (ui ii

ftituii fint Deo longe gratiora, quàm in Purgato-

II

tis,

rio exiflentis tolerata pena, ob defe&um liberta-

u lrgihu

Unde eít erronea opinio putantium, per In«

fífi,

dulgentias 40. 100. dierum, 7. 20. IOO. anno-

i, hm

rum &c. deleri tantum penz, quantum in Purga-

14 bt

torio per hujufmodi tempus.

jubilaum pr&ter

1f. Aijnfo

Plenarias Indulgentias hoc habe

& quód concedat

É Qu n

facultatem. eligendi quemeunq

ue Confeffarium

t Qu u

€x approbatis, ab Epifcopo, cui Confeffario indul-

119 Qu

getur infüper poteítas abfolvendi ab omnibus pec-

1. Qidi Q

catis, cenfüris, & cafibus , 9liàs Epifcopo , imó &

Pontifici (exceptis quandoque cafibus Bulle Co-

Weror ]

n&)refervatis, item licentia commutandi vota s

l

ais

licét excipi foleant vota aliàs refervata , maxim&

1777

Caftitatis perfe&te, & Religionis ingrediendz,

Hqubuiin fpe

FITULUS X*€XIX.

De (

De Sententia Excommunica-

nfnt «

tionis (Sufpenfionis, & Interdiói, )

L t iüülaa : lt

A ponee

SUMMARIUM,

TMf r

1. Qaid,(?' quotuplex fit Cenfura.

A fty g

rlm B x

4.3: d quo, Q in quem ferri poffit.

40 Pïa'

" Bl ia

]

m

J Nj

!t Y

De Sententia Excommunic. &c. 793

"t

delü(ur

N

A. Propter quale delicium.

L

g. Et quomodo debeat. ferri.

]

j

&. Non tollitur,nifi per Ab[olutionem.

) aag,p

j HU

9. g. AA quo, & quo modo bac impertienda fit.

le]

'm'nïä,

TIS

9. Quid , & quotuplex fit Excommunicatio.

P uq!

h

Quinam Excommtnicati dicantur tolerati,

pet aMDkP

( non- tolerati.

10. Quibus bonis privet Excommunicatio.

w'lü t

|

l

iI. n isdem priventur tolerati quoque.

hL

12. In quibus communicare liceat cum món tole-

d

TALU.

,(r

W Q

13. Excommunicatio Canonis.

14. Excommunicationes contenta in Bulla Cena.

IJI

»

15. Sufpenfio quid , & quotuplex.

i

16. Qui ejus effettus.

17. Quid & quotuplex fit Interdidum.

Y

lt

18. 19. Quinam ejus effectus.

i

20. Quid fit Ceffatio à Divinis. An [it Cenfura.

NY

A

RaGatur hic de penis Medicinalibu, feu de

IN

i COR V

Cen[uris, quarum tres tantüm funt fpecies,

m

i

— Excommunicatio, $u[penfio, & Interdidum:

]

de quibus in fpecie agemus, at priüs

7

. .-De Ceenfuris in genere.

ii

!

J

Cenfura eft pena [piritualu , — &* medieinali

g

M

l';

(h. e.infli&a, ut

delinquens emendetur & con-

U

p

W

de-

tumaciam ponat ) per quam bomini baptizato,

linquenti, & contumaci , per poteflatem Ecclefiaffi-

j

H

eam aufertur u[us quorundam. bonorum [piritua-

"

lium , que nimirum aliis fidelibus cominunia

funt, publica & externa, uti commu

nia Ecclefiz

s

-

Suf-

Ddd j

*

794 LIB. V, TITULUS XXXIX.

peScntfntï

Suffrágia, Indulgentiz , Jurisdi&io Eccletiaftica,

qitirt : 6

Sacrificia, Beneficia, Officia Ecclefiaftica, quz ni-

T yrisicà

m (inde J

mirum fubfunt difpofitioni Ecclefiz , utl & mini-

firatio & participatio Sacramentorum &c.

De-

sf jdia

pofitio, Degradatio , irregularftas licét fint peoe

4 Qunonà

j vt

fpirituales, quia tamen medicinales non fünt, fed

vindicative,ideo cenfürg non funt.

Alia dicitur

P*flüs (ubjeüi (üt

lata à Sure, alia ab Homine , nimirum Judice, vel

lm Chfiüus d

av

Superiore: alia /ata, alia ferenda fententia.

Dico 1. Cenfüram ferre poffunt omnes & fo-

y Baret et

li Superiores Ecclefiaftici, etiam Regulares, juris-

vuiaan. t

di&ionem in foro externo & contentiofo ordi-

cuigicum fig

nariam obrinentes. . 1. 3. 1 1. 16. de off. Ord.

adhuc dfoli.

£. 7. €od. in 6. €. 10. 11.de Majorit. c. fin. de

jurisiiori

Stat. Monach. c. 20.de V. 6. 1. h. t. i 6.. Qui

tiin fubditos,

& aliis hauc poreftatem delegare non prohiben-

(IZIdI(b?//'U

tur,modóo non delégent Laicis & feeminis, utpó-

VaL Ts en

te jurisdi&tionis Ecclefiaítice & fpiritualis inca-

ERN

pacibus,

Abfolute tamen Pontifex Laicos ad id

tio df

habilitare poffet , imó probabiliter etiam fcerni-

themir, qu

nias; quamvis enim iflz de Jure Divino fint in-

Jabensltnc

capaces Ordisis , non tamen probantur incapa-

tnt fpluri

ces effe jurisdichionis Ecclefiaftice de Jure Divino,

li. Ttlitindip

Objic. Ya c. 12. de Major.

Abbatiffe permitti-

Arter n A

tur fufpendere Clericos füz Ecclefiz ab Officio &

trim Dep nro

Beneficio, nec non fuas Canonicas: ergo de Jure

Communi femioz funt capaces ferendi cenfuram,

ffR&Ecdcriæ

VO myr

faltem Sufpenfionis,

E. Illa fufpenfio non fuit

d d

vera, cujus violatio inducit irregularitatem, fed

fimplex tantüm prohibitio.

V fetene

Ti

Dico 2. Cenfura ferri poteft in omnes & fo-

" Barirn.

los Chriftianos fübditos, doli capaces, & viato-

res,

Ratio, quia fübjeGio & jurisdiGtio funt

"r

*

COr-

L ümu, Cem

l

j|

N

DeSententia Excommunic. &c. 795

n

M

n

l.

correlative

ergo,ficut iu ferente cenfuram de-

T ;

" xf

bet effe jurisdi&tio, ita in patiente debet effe füb-

[.æ, lu

nü[om,

Ml

l

je&io.

Unde illud Pauli: quid mibi de i5, qui

].

m !&Ihu«

foris (unt , judicare? 1. Cor. $.. Confonat c. z 1.

h. t.

Qui non ampliüs funt yiatores, feu in via ad

UO" wld

alteram vitam, h.e. in vita prefenti , non am-

IVM

pliüs fubje&i funt Preglatis Ecclefie, quibus qui-

b

d

dem Chriftus dedit poteftatem ligandi fuper ter-

Mi

Mil

l

rAm,non vero fubtus terram, feu mortuos. Objic.

A

I. Haretici etiam poft mortem jubentur excom-

municari. czg. fin. cau(- 24. q. 2. Et excommuni-

& ( N [

l

cati,qui cum fignis peniteniiz decefferunt, debent

, l

li J

LU

!

;

pl

n

adhuc abfolvi. c. 2 $. P. t. ergo & mortui fübfunt

IIJ

VT

l

/

jurisdi&ioni Ecclefig, .2, Cenfüra nen poteft fer-

[/

(

riin fubditos, extra territorium v. g. exiftentes,

^l

€. 2. de Con[Lit. in 6. ergo non in omnes fübditos.

ni:,

a

W. ad I. Illa excommunicatio, & Abfolutio,non

:

WN

lc

eft proprie di&ia, & dire&a ; fed excommunica-

zï:ï&xki

T

|

tio defunCtorum eft folüm declaratio publica ana-

thematis, quo viventes adhuc jam erant irretiti,

habens hune effe&tum, quód nempe carere debe-

ii

ant fepulturá facrá, & fidelium fuffragiis privari

E

iL

&c. velut indigni,ad terrorem fidelium viventium.,

]

[

w

Pariter illa Abfolutio eft declaratio , quód tales

lo

;f'f.fä

coram Deo pro abfolutis habeudi , fepultura fa-

j i

cra & Ecclefie preces ipfis concedendz à fideli-

(

l

bus,quos maximé fpe&at hujufmodi ceremonia,

Ü

JAX"

Ad 2.difl.aut. — Si Cenfura jam eft lata per ftatu-

tum vel fententiam generalem , v. g. in omnes,

;äaä';rimf.. l

s

qui committunt homicidium proditorium, & hoc

fj

j Qm*u b"

fuiffet patratum extra territorium, vel intra terri-

[(TO

y

torium quidem, fed delinquens jam inde egreffus

lii (

g

eft, & fimul Cenfura effet ferendae fententue. C.

"

0&11

L

d

4nt.

795 LIB. V. TITULUS XXXIX.

Desemcnti:

jgpit kd

ánt. quia extra territorium jus dicenti impune non

geeltre m

paretur. c. 2. cit. nec taliter abfentes manent fub-

diti,

Si Cenfura eft lata per fpecialem fenten-

,«:1;1]mäX- 8

tiam in aliquem, fi hoc vel illud deli£ium commit-

tat, vel fi delidtum compleatur in territorio, licét

al fat

