tem; qua tamen adhiberi non debet, nifi tale fit

deli&um, quod inereatur panam relegatione gra-

lr

K

j

Wi

m

dni

viorem; & nifi adünt indicia valde urgentia, vel

!

N

Q'OIPTIE

'n "9?

ii

t

faltem femiplena probatio deli&i contra Reum;

!

atque nifihic per alias probationes plené convinci

Wi wage

nequeat : attendi quoque debet, an Reus non

[

AW

ul

T

fit perfona torqueri prohibita, uti funt fenes de-

PA W.

crepiti, füriofi, valetudinarii, mulieres pregnan«

EXCTIM

1€$, &, nifi crimen fit valde auox, Magiftratus

ts (u

majores, Nobiles, Dotores.

Sed hanc inqüi-

IRT0 rdi

fitionem, quia in foro fzculari fer locum dun-

:':m,&ibwfm

taxat invenit, Criminaliflis relinquo.

Vg k

l6 Dico ra, Ut rité inflituatur Inquifitio fpecia-

d n

lis à Judice in perfonam , requiritur r. Ut deli-

?(m&'rmg,f;(w

l

&um fit magnum, quo perturbatur Respublica,

:

1]

i

2. Ut conítet de cotpore deli&ti, feu, id veré effa

m

pauatum, 5. Ut preecefferit vel accufatio, vel de-

»g[

Vg

Á

nuntiatio, vel diffamatio feu infamia, vel faltem

"Ll V

aqvfl

legitima indicia contra perfonam , in quam in-

quiritur,

4. Ut inquifitus ciretur,

M

U

j. Ut pre«

l

fenti

Y

J

De Accufat. ïnäïuifïtionib. &c, fx r

li

N

fenti communicentur capitula feu punGta inquifa-

de al

ln*e

!

[

(

tionis cum circumflanuis, diCta teftium, &, fi in-

UT

ï

quifitus petat, etiam horum nomina, nifi ex inani-

MT

feftationeillis grave immineret periculum. 6. Ut

dmc g&(

:

(l

J

fuper his exaiminatus pariter audiatur, ejusque

l

VOf

exceptioues & defenfiones. DD. paffim. Pars z.

l 3

!

patet ex /. 6. ff. & c. 21, b.t. de levioribus enim

Ti d

l

V

& non fcandalofis deli&is non eft obligatio inqui-

(f hg,m

rendi faltem ex officio, & nemine inftante, imó

!m (bi?m xïl'k

quandoque pr&fítat non inquirere propter varia

od gt

incommoda, qu& indé oriri poffent. Pars 2. ex

fl

:

l 1. $ 24. & 1. 5.8. 2. ff. de $. C. Silaniano. aique

QO r

ex communi fenfu & praxi. Confiabit autem de

At ntteft

corpore deliGi , fi illud fit permanens, feu veftigia

dipnt r

poft fe relinquens , uti homicidium , incendium,

Ut vel

furtum cum effra&iene &c. per infpeCtionem

ocularem, vel per tefles: i veró fit tranfieus, feu

ünm Nenn;

J coinci

nulla poft fe relinquens veftigia, uti adulterium,

o

inceftus &c. per conje&turas probabiles & pro-

n ln d

ximas, vel etiam per confeffionem utriusque come

plicis, Pars 3. ex 1 7. C 6.19.21. 24. b. t. nam

Vi g

fine accufatore (vel denuntiatore, ubi deficit ille)

ror, Mi

gdlncigé

nemo eft condemnandus. c47. 17.€4uf. 2. q. 1. &

fama habetur loco accufatoris vel denuntiatoris,

feihm d

l.7. & ( 24.citt. famam autem adzgquant, vel fü-

Ju

perant fübinde, indicia verifimilia, per c. 12. de

;qufüüo W

Purg. Can. INemefis Carelina art. 6.. Ratio horum

g d

omnium eft, quia, ubi hujusmodi non precedunt,

i Rgs?uhmu

per inquifitionem perfona particularis pateretug

il qidi

--

injufté gravem in fama & honore ja&uram. Sed

gf

ut fama fufficiat, debet effe orta à perfonis cer-

tis, & probate vitee , non malevolis , aut vilibus,

li Ü quam ) ;

ac Yyelare per majorem ceminunitatis partem,

jnm

[

If

H

imà

iil

512

EIB.. V. TITULUS.L

, DfAfo[ïït'

imo faltem in inquifitione contra Prelatos & Ma-

gifiratus, debet effe clamorofa. c, 24. cit. h.e. fz-

;;;Eam,

qu

pius ad aures Judicis delata, ita ut fine fcandalo

;;äg!ïnque::rtis

diffimulari nequeat.

Iu criminibus enormibus,

& Reipublice, vel privato alicui, valde pernicio-

»

fis, uti lefz Majeftatis, herefis &c. füfficiunt in-

Q;izres, lr

dicia minora & füfpiciones, probabiles tamen, uti

sf r

& in inquifitione contra Regulares fubditos, ubi

n

jmintt )

Ordo Judiciarius non usquequaque neceffarió fer-

hp

vandus eft, & ipfi faciliàs ab adminiflrationibus

aM

removeri pofluut. c. 24. cit. inf. Interim nec fa-

Nocefts g

ina contra delinquentetm neceffaria eft,^ 1. Side

ts r

crimine & criminofo habetur noterietas.

'2. Su-

if

per deli&o, quod eft connexum cum eo, de quo

Tman n

D

ARA CFICCD

quis jam eft legitime inquifitus. Imó tefte Claro &

31l hii

Farinac. in praxi vixampliüs locum habet diffama-

E Cii;!, i;f:f.".';

tio; cüm hodie Judices foleant incipere abiüqui-

ïn'JX

mv

fitione generali, ex qua ordinarié deveniuutin ali-

d

la

m

n

qua indicia, & ad fpecialiter inquirendum füfficien-

A N

tia. Pars 4. $. & 6. excitt. c.19.2 1. ? 24.atque

^g W

ex eo, quód nemo inauditus, & fübtractà. defen-

DA Vr

fione, condemnandus fit.

Czterüm dixi, Zn-

&

0,

Ql

quifitio [becialis ; nam £enerali[[ima , five Paterna

m el

ilg

kel

fit five Judicialis, re&é fit fine przdi&is condi-

Tj

lg

tionibus. per c. 2 f. eod. c. 1. de off. Ord. 'Trid,

f 7. 0. 8. deref. càm per eam nemini fiat ipjuriag

yjföfä!e& M

licét requiratur aliqua füfpicio, vel prefumptio,

M

MU. &

quód in aliquo loco fiant,deli&ta, fi inquifitio eft

litn

d

Judicialis; aliás enim temere inftituerecur. 2Mixtz

cf l?*l

L

( wdw

^

»|

u

autem , Íi non inílitnatur in certam perío-

s

ilf

nam, nec infamiam nec fuüfpicionem de certa

nm "

ImEN

perfona prerequirit. per J. 1. ff. 2 t. ff. de Quaff.

EU

quia nullius lgditür fama per illam : fi. verà

"r

H

€con-

WW

( 1]

oäflq

De Accufat. Inquifitionibus &c. $13

tl

M

h

Contra perfonam certam fuper deliGo incerto, ad

f

D

X d

vindiClam, non mere paterné. & ad emendatio-

nem delinquentis, opus eft infamià vel gravibus

UT

indiciis

quia aliàs inquifiti fama injufté lede-

w

ryetur

. (— ul*"*[

N

Quzres, an Proceffus Inquifitionis fpecialis, fi

17

&U

predi&ta (exceptó primó, quod certé ad valorem

d

l Wv

non requiritur) non obferventur, fit nullus? y,

Si Reus excipiat & proteftetur contrà, eft nullus.

ULRADY

H$

£.21.22. b.t. c. 1. 2. €0d.in 6

Excipitur tamea

Ln TR l

r. Proceffus Inquifitorius contra Regulares non

"TT

Pralatos. per €. 24. cit

2. Si Reus przfeus non

(hits,

reclamet. c. 1. C* 2.citt, 5.SiReus fponte & extra

ntitq

torturam crimen in judicio eft confeffus. d. c.

tleClo

18

NT

Dico 13. Judex teneturin cafu, ubi poteft fe-

cundàm diCa, inftituere ex officio inquifitionem

tibiqu

fpecialem, imó & mixtàm , ubi fatis conftat, de-

vt al

liQum effe commiffum, non veró de authore, feu

NY ü o

in aüthorem inquirere fpecialiter , item ubi con-

n QUC

ftat, quód aliquis fit reus alicujJus magni delitli,

du

non tamen cujusnam. Communis. Ubi przceffit

ewin i,l

accufatio, vel denuntiatio verifimilis, per fe cla-

T

rum eft, ubi autem fola diffamatio, vel indicia le-

j n

d m j

1

gitima, probatur exhoc; quia ex una parte exigit

jl

Jus Naturale & Juftitia Vincicativa, ut crimina pu-

(

niantur, & Respublica defendatur à facinorofis

j -g[zlhfünün

hominibus, ex altera veró rari funt, qui accufare

fx Mvme

velint, vel denuntiare criminaliter, propter onus

u

probandi, vel probationes fuggerebdi &c

Un-

(e zam ld

de, fi iaquifitionem omittat, tenetur de 5ysdij-

(u

" (

C4tt : h. e, litem facitfuam, & pro re nata amittit

(

E

N

jurisdi&iionem criminalem, inftitutó contra ipfum

[l

TU

]udició propter officium malé geftum. Brunem,

"-

Pars L.

Kk

in

H

i

LIB. V. TITULUS I.

D

514

j;ï'fïldo n

in Proce[f. Inquif. c. 1.2. 10. 1 1. Gail. 1. ebfery,

L

jj

23. 1. 1. Proin Proceffus Inquifitorius hodie fre-

,

quentior eft, quàm JAccu[atorius , fa&tásque re-

a

medium Ordinarium , qui olim erat duntaxat £x-

ETU

traordinarium,

In inquifitione mixta, fi de nulla

m

perfooa certa adtint indicia, vel diffamatio, ca-

j ep fi

veat Jüdex, neinterrogando , vel inquirendo no«

detmoti

minet certam perfonam, v.g.-at non Titius hoc

crimen commiferit i quia hoc effet fuggerere;

ss d

cujusmodi fuggeftioies in Jure prohibentur. £. 1.

fs

"

f. 2 1. ff. de Quafl. nifi nempe ad(nt particularia

&if COCIDI

bf

i

!

contra aliquem indicia, aut inquifitio fit paterna.

nfget:

titem deog

Inquifitionem zenerali[]tmat poffuut, & fubinde,

l"

ubi jufta eft fufpicio , tenentur Supertores facere;

tomoco p

per é i. de offic. Ord. jun&o Trid. f. 21. c. 8. deref,

s fä.ri' ,

Q f 2.5.6-8. de Regulat. 1. 13.ff. de Offic. Prafid.

Al

m

"

)

,

19 Dico i4. Effe&us Inquifitionis fpecialis &

Wi

u

mixtá in perfonam certam, vel deli&tum certum,

iiv n

ubi certà perfona eftfufpeGta de aliquo delicto;

t Ui

modoó inquifitio legitime inflituta fir, eft 1. obli-

NI

[

gatio manifeftandi & veriratem -dicendi penes

At

eos, qui interrogantur; quia Superiori legitime

Ittir o

"interrogánti parendüm eft.

An veró & quaudo

müwfgän

d

h

ipfe Inquifitus teneatur fateri delidium, dixitmus

]

T

ad zit. de Confe[[is lib. 1T. Yn inquifitione generali,

Tf!' R g

vel generalifftma, non obligantur interrogati ma-

« I

TR i

nifeftare delicta occulta, de quibus neró diffama-

« (;

Wil

tf

u)

tus eft vel indiciatus, per c. 17. /.. t. nifi crimen

!)

fit continuándum, vel ex patrato immineret alicui

UMH :Il

|

|

d

lt T

damnum, alià viá non avertendum.

2. Con-

.

T

mk

demnatio asd poenam, fi per inquifitionem plené

xL*N[»

[ (tr

probetur alicujus crimen , & quidem ad Ordina-

l

UO

l

riam. . 2. C. de abolit. c. 2. de Confe[f. Suffragatur

) [

ATU

Ccon.

"N

1

Pïut'p

;

DeÁccufat.Inquifitionibus, &c. &1$

À

confuetudo in utroque foro recepta, teíte Gon-

Uj t

zal. 4d €. 21. s. 1 1. b. t. cum confüetudinis Judi-

a

cium Inquifitionis fa&tum fit ordinarium, & fub-

m

s

ftitutum Accufatorio.

Objic. In d. c. 21. habe-

M

l

WLM

1'3[

tur, quàód iz Proceffa inquifitionis [ecundim quali-

d 0]

(

tatem exce[sis penam moderari po[Jit difcretio ju-

VN JD'

dicantis : ergo faltem de Jure Canonico pena de-

K

bet effe extraordinaria & arbitraria. s. /V. Conf.

hnï.g&mi'

ham textus dicit, po/fit , nou debet. Dein Praxis,

& allata ratio, fatis declarant, quód debeat Judex

Md

;

pónam commenfürátam delicto, adeóque ordi-

liïtioüs;sz::::s.

nariam infligere:. vel, quód Juri fcripto per con-

"

L

Tülf,

füetudinem derogatuim fit.

sl

h!f

t

Quomodo pra&tice inftituendus fit Proceflus

2Q

"

;

[

Á

i

j

;

f

Criminalis in cafu Accufationis, Denuntiationis,

&

of uf

j

'

& Inquifitiouis , item in cafu Notorii, etiam Re-

ä

| [þemlif

i

gularium , & a&ualis hotum vifitatio, explicat D.

Quocitui

à Frólichspurg iu AVesmefi p. 1. L. 2. & 3. Jul. Clar.

i qit,

Farinac, Carpzov. & alii Criminalifiz, ac fus& &

áccurate P. Anacl, Reiffenftuel/. t. ff. 6.7..8. Di-

TC

W

citur autem deli&tum sotorium , quod vel de Jure,

m

Dd

of

Vel ex ipfo fa&o ita certum eft , ut nulja ampliüs

h

J

difcuffione indigeat, vel nulla tergiverfatione ce-

ud

lari poflit. c. 24. de V..$. Ünde alia eft zotorietas

d A,f;i',»'i/»'//"x

Sduris , qug habetur per fententiam Judicis, que

7071

,.';mi'

vanfiit in rem judicatam, vel perfpontaneam Rei

M* i

in Judicio confeffionem, vel per probationem in

jlv

Ti

Judicio legitime fa&am,

Alia autem 4otorietas

d

at

A

facti, que habetur ex prefentia populi, vifu vel

Im

I

wl

«Cq'!

alio fenfu percipientis, ut fi tnajor pars, aut in par-

D

0i ?,m

vacommunitate decem, vel etiam fex ( meliàs re-

ml

mgd

linquitur arbitrio Judicis determinatio numeri)

i

^m

Cum No-

[ 9

n

Proprio fenfu perceperunt deli&tum,

J

)I

Kk 2

torio

"

$16

LIB. V. TITULUS II,

A?

iorio quandoque confunditur Pablicum , quam-

j

f

vis fubinde publicum fümatur pro Jarofo, quod

l

Dro] (

nempe ita manifeftum eft, ut de eo jam exiftat

30 Fln P

J

fama, His omnibus opponitur Occulrum , quod.

fiita lateat , ut nec duobus pateat , & in foro

We 01!

rdp

externo probari nequeat, vocatur fumpliciter &

) 0!1 flpe'

qyip r

proprit occultum , de quo folus DEus judicat. In

m

iner

Notoriis ceffat Ordo Judiciarius , & neceffitas

probandi. . 2» de teflib. cog,

pirnt, V

quiddd

JITULUS H.

Cs cont:

t hi

(tmmynitt

De Calumniatoribus.

(/N/ (

(ml]

SUMMARIUM.

"

Mi w«//'n "'

*

m fove

Wil

"m

W

i. Quid fit calumniari : pravaricari : & tergP

verfavi.

"

[

DT (.i*'ä*;ff;

2. $- "Q»uæ fít gana Calumniatovis, Prayaricatoris.

N

N

Alumniavi proprie (in criminalibus) di-

w ii

i

citur, qui alteri crimen falfum dolosé im

10 Y

Judicio intendit. /. 1. f. 1. 1. 4d $. C.

(j ff

Turpill. h. e. proponit, impingit, obiicit five accu-

tíin, Áetin

fando five denuntiando.

Si id agit fcienter &

t m

doló veró, calumnia yera ? fi doló prefumptó

[

D

eä:criojdg(m

(fi nempe in probatione deficiat) calumnia pr&*

Vicina eft Pravaricatio, quam

rxiaf;:m,der.u::ï

fumpta vocatur.

V ,l&

coimmittit, qui cum Reo colludit, verum crimern

abfcondendo,veras probationes diffimulando, fal-

LWQ[H

! ] Jl

fas exceptiones admittendo, ut Reus abfolvatur.

Q

l. 1. cit. 8. 6.. Ex T'ergiverfatio , quando quis à

l

rü'va

mna[»ore

&gpta accufatione deáiiit ciu'a abolitionem, qua

D

sc-

: T"gfïq

L

l

De Calumniatoribus,

$17

sccufatus ex numero Reorum publica au&toritate

afiiofg, i

eximitur. arg. d. L. 1, 8. 7.

EUQJim &tf

Dico T. P«na calumniatoris veri (imó & pre-

AU qui

fumpti, nifi probaverit,fe doló caruiffe) eft r. In-

bf

2. Condem-

famia,fed poft condemnationem.

]

7

natioin expenfas & omne damnum alteri ex ca-

L

j

"

& h

dumnia ortum.

3. T4lio: fed hec pena in de-

Teom

fuetudinem abiit, & (ucceffit.

4. Pona gravis

arbitraria, v.g. pecuniaria, carcer, verbera &c.

juxta deli&i & perfonarum qualitatem.

$. 8

l

Clericus contra Clericum calumniatus eft, priva-

tio benefidi ac officii Ecclefiaftici cum exilio.

Jm

Communis ex l. 4. S. . ff. de bis,qui not. infam. L.

$. C. de fru&. & lit. expenf. l. fin. C. b.t. cum Conft.

Paenal. Caroli V. avt. 12.€. 1, b.t.

À calummia

prafumpta liberatur, confequenter & à peena, qui

j o p

delidum alteri impa&tum faltem femiplene pro-

bat, vel probat, fe audiviffeà viris fide diguis, aut

Dunttih !

àteftibus fe deceptura.

Imó certe períong, licet

I

deficiant in probatione, prefumuntur non calum-

[

Ü

ä

l

W

w

iUl

j

l

NQ dh

miose accusáffe vel denuntiàffe, quamdiu dolus

ffin d

non probatur, modó aliqua deli&i indicia often-

FI Lj AJS(

daut, uti filius perfequens necem parentum, & vi-

giiclreit

ciffim, femina fuam aut fuorum injuriam perfe-

yl fiettt. ,

quens, maritus intra 6o. dies accufans uxorem de

ia

adulterio , deferens crimen Reipublice valde per-

g

niciofum, denuntians vi officii, ut procurator Fifci,

T

cuflos, vigil &c.

Debet tamen etiam apud has

.ïï,vcmmu'm: :"

perfonas Judex inquirere ex offidio, utrüm non

fint veri calumniatores.

jfoor T

Dico 2, Pcna Pravaricatoris eft infamia con«

1

ts u

j

demnatione previa. L. 4. cit. & fimul arbitraria

,qo

q

j

alia.

Tergiverfatoris autem pr&ter ipfamiam

|

:(iï !

mui

Kk 3

v

«18

LIB, V, 'ITTULUS II

Qd!l

mul&a y. librarum auri. /. 7. in f. ff. de Pravari-

(uM

c€attone.

Hodie tamen arbitraria , imó nulla;

LL

cüm Judex teneatur ex officio novum Inquifitia.

"i Qh

nis Proceffum inflituere,

Meld,W

l

!

TTIIELUA H

ul

I

".

DeSimonia, $ nealiquid pro

ii ïu,c

Ípiritualibus exigatur vel promit-

Qu..,,,..!

18 V.

tatm .

Ill ä

SUMMARIUM

9

)WA& d'f['

(U0 1 a

Y. 2. Quid, & quottplex fit Simonia

l

H T t pl,q(

3. Merx illius efl ves fpivitualis.

':mff

4. Ex quibus titulis po/f it dari C accipi temporae

le pro [pirituali licite.

(m MW Is

i 131 N W

$. AMereis locum etiam obtinent ves fpivituali am-

M N

exd.

W

AU

l

TURNEA M

[/

6. ". An, C quaudo ves onfecmræ vel benedzähg

V

veudi po[ftut.

hw

rH

I

$. Beneflcml*'cclef 4flica , Decima . fine Simo-

(iion, ;

T

nia Sjuris Naturalis,

l'g') m"ïk g 4

9. Pretium Szmoniacum quzd e quotuplex.

AL

IO. 11. I2. Quale debeat intervenire Pa&um, ut

^ 1g T. "

committatur Simonia. — . Antale fit promif[to

Hl 7Riso

gatitudinis :

vel, fi temporale babeat vatio-

m yïm "1

tem otivi , vel finis, vel compen[ationis gva-

MU

tuita refpettu fpivitualis

" :Odhg"r

13. n Paitum, fi fidum fit, conflituat Simoniam.

!le

14. 11. ando comiittatur Simonia in Provi-

41

thd

fione Beueficiorum.

- Ubi de Simonia Confi-

Oölü' æ, ü

Fmpc UM

dentiali,

16., 17

L

De Simonia, & ne aliquid &c. 519

ïdthmf.

Y4. 17. Quando committatur circa IngrefJum Re-

L

' ligionis.

m Inqumlms

18. Qua Simonia babeat pamas , &

I9.20. 2I. Quas, qua committitur circa Ordinds

tionem , IngvefJum Religionis, &* Beneficia.

|

22. An eas etiam contrabant ignorantes.

23. Qualiter Packum Simoniacum fit nullum.

24. n ves Simoniacé accepta, debeant reffitui.

qmd t

2 $. Quis [it $udex , & qua probatio Simonia.

W.

26. Quis abfolvere , C difpenfare in penis Simo-

nia valeat.

Imoni« à Simone Mago, qui Spiritum S. vel

poteftatem dandi aliis donaSpiritüs S. pe-

cunià fibi comparare voluit ab Apoftolis

Ad. $. nuncupata cum g. inpr. cauf. 1. q. 1. & S.

Thoma 2, 2. q. 100. art. 1. definitur effe fludiofa

TEU

voluntas emendi & vendendi aliquid. fpitituale ,

Senfus eft, quàd fit. $4-

Wau T

vel fpiritualij annexum.

crilegitm, quo ves f[piritualis, vel [pirituali aunexa,

AW

l

!

l

if

commutatur pro ve tempovali per conventionem ,

feu per pa&um, vel eontra&um emptionis- ven-

ll

ditüenis, autalium quemeunque, onerofum, &

[/

h

/

Unde tria ad Simoniam

non mere gratuitum.

proprie di&am effentialiter funt neceffaria.

I.

/ J;W

Res fpiritualis, velfpirituali annexa, que quafi

!

?QQ'M

qmerx eft.

2. Res temporalis, quz datur pro illa

i u;mmh.'fü

tenquam fretium.

3. Conventio aliqua, vel pa-

j

&um, tacitum aut expreffüm, aut faltem a&us vo-

um

luntatis, obligare intendens ad commutandum fpi-

rituale pro temporali; in eo enim confiflit tur-

u

Simoni;:ï,

pitudo Simoniz, quàd quis res fpirituales & facras

^

TM

adeo vilipendat, ut eas pro temporalibus & profa-

/ Simonil

Kk 4

nis

l;;l

16:1»'

i

&20

LIB. V. TITULUS Ilf,

f

nis comparari poffe vel perverse exiftimet, vel ma«

" d

16]0[:151

litiosé comparare attentet, aut negotiari & in con-

,

,ï;;entionalem» »

ira&um deducere velit; hoc enim pa&o profànae

"M

j

í

Qu

i^

tur & injuriose trá&atur res fpiritualis, — Eft cri-

Andten)

GAMC

men gravifimum , nec patitur parvitatem mate-

lHd

(

rim, atque in SS. Canonibus fzpe vocatur etiam

' dfac";vf*

if

bavefis Simoniaca,item peffis&c. — Merx fpiritua-

I

t mf

Jis & pretium temporale funt gmateria Simoniz ,

ibV

nf

Conventio autem vel pa&io aut contratctus eft for-

9?54. Dequibusponemus ordine noft:as affertio-

hn n

:

nes, priüs tamen notandum,

nMIO

vt

J

Üm

AMMlr

T

Simoniam dividi in eam , que eft juris Divini

46 Nutttralis, nempe ab ipfo Deo obintrintecam

an i

malitiam prohibita, ui fi res fpiritualis pro tempo-

st n

rali veniat 1n gftimationem, contra&tum, & come

v Smond, '

mutationem, v. g. fi promittatur vel detur pecue

nia pro facris reliquiis, Saczamento Baptifmi, Sa-

[

crificio Miffe &c.

Atque iu eam, quz eft folüm

M

juris Ecclefiaflici , cimirum Jure Ecclefiaftico tau-

1üm prohibita ex motivo Religionis, & füb penis

NU

Simonig Juris Divini, propter periculum & Ífpe:

TR r

ciem ejufdem Simoniz , utfi res fpiritualis cum

ho dndt j

alia re fpirituali permutetur aliter, quàm velit Ec-

ä'ïdfää'dg m

WL

:

clefia, v. g. beneficium Ecclefiafticum cum alio

W pcte of

beneficio fine au&oritate Superioris: veltempo-

tisel f

ralis pro temporali, v. g. fi officia ad rerum Ee-

TT ff

clefie adminiftrationez , cuftodiam &c. pertinen-

Tl

a pecuniá comparentur : velaliquid prohibea-

tur propter fpeciem Simonig, v. g. ne examinato-

ï:

I

fl IWM" &

j

res in Concurfü quidquam , eiiam grattiità obla-

l«LIxPI

"t

M

Hö( n

tum , accipiant.

Er hzc Simonia Juris meré Ec-

Ü

Brei

clefiaflci, quia non intérvenit pactum de re fpi-

J

N lhae

I

Vituali dande pro temporali, in rigore & univoce

il *.(&

* m

"

Simo-

fin'ü';

i

De Simonia, &nealiquid &c, «2r

mmït,m l

€imonia non eft, fed folüm analogice, fi£tione &

iil t

gquiparationeJuris, Dividitur 2. in Mentalem,

7;*4*9 Bof

Conventionalem, & Realem. . Mentalis vocatur

" lt

non ideo;quafi in fola mente feu propofito inter«

DN

no dandi temporsle pro fpirituali,vel viciffim,con-

fifiat, fed ideo, quia prava intentio, qua quis reipfa

vc;zx;ï eFm

IT

------

aliquid facit, vel dat v. g.temporale, ut alterum

H!

JSA

1

obliget, moveat, velalliciat ad dandum vel confe-

I

yendum fpirituale, exteriüs non exprimizr, & nec

TM

pa&um tacitum nec expreffum intérvenit. e. tilf.

p.t. Neque dicas, Simoniam effentialiter invol-

g. enim, fufficere pa&um inchoa»

Lni D

[

vere pacum.

ib

zum & imperfe&um ; aliàs,fi pa&tum completum

qotapo

requireretur, non poffet ex una tantüm parte com-

m COf

mitti Simonia , velut tamen Simon Magus folus

r ptoy

commifit,non Apeftoli, à quibus emere voluit do-

Vi Xt«

na Spiritüs S. nam in tali inteptione,licet exteriüs

non manifeftata, obligandi alterum per dationem

:

etfolum

N

MV

QW

N

temporalis ad reddendum fpirituale,jam fatis re-

Y

r

peritur malitia Simonig.

Conventionalis confiftit

i

p

n

in mutua conventione , feu pa3&o, expreffo vel ta-

|

!

cito, de danda fpirituali pro :emporali , vel vicit-

ïg'v.rïmlis (

u rdi

fim de dando temporali pro fpirituali. Si ex neu-

|

(

:ra parte fa&ta eft traditio rei temporalis, vel fpiri-

, (eitnpt

tualis, eft pm*k conventionalis, fi ex alterutra tradie

tio & executio fa&la eft, müxtaappellatur. Zte4-

T

1

lis demum & completa preter pa&um involvit fi-

gc.pmimeav

mul treditionem ex utraque parte, v. g. fi Titius

ji W

d ;

l

)

J

j

M

1o0.aureos, quos promifit pro obtinenda pre«

g u

nf',ï'

i

D

i

)

fentatione ad beneficium , jam a&u dedit, & alter

i

prefentationem ad beneficium a&ualiter fecit, Si-

j u^

mouia evadit realis & completa ; involvit itaque

a

du

rl

u

iraditionem , faltem inchoa:e , ex utraque

parte.

[

f

Dico :

180[

r

Kk;

m

:22

LIB. V. TITULUS III.

3

M

, debïti at

Dico t. Mercem in inercatura Simoniaca Cons

ys

füituit res fpiritualis , feu que gon folüm corporis

expers, fed etiam aliquo modo fupernaturalis eft,

m

vel ad Dei honorem ordinata, vel ad fpiritualem

;fjgdat i faceli'o

animarum falutem : cujufmodi funt in triplici claf-

s. h

um

l

fe; aliqua enim funt formaliter & intrinfece fpiris

"n

i

LMSJE

" [1 [1[

"

tualia, uti gratia fanGtificans , gratie gratis date,

p Y

II

M

H

V !

dona Spiritüs S, virtutes: alia catfaliter,nimirum

"

j

V

ordinata ad producendum effe&um fupernatura-

n

DO

I

"

ï

lem & fpiritualem, uti Sacramenta, jurisdiCtio &

;.

M

ï;

s.

ngfi(

poteftas Ecclefiaftica, confecrationes, benedi&io-

vt hn

nesaquz, numifmatum, templorum &c. & alia

yeim d

M

i

(

n

D

e[fective, quia funt effe&us caufée vel poteftatis fpi-

dqu

j

Vr ET

f

4i

ritualis, uti aCtiones piz , preces & arationes, fun-

Giones facrz, v. g. baptizare, Miffas legere, abfol-

l

!

nt 44

Vere à peccatis, aut cenfüris, conferre Ozdines, ad-

M

&U

miniftrare Sacramenta, difp enfare in voto, officia

/

l

(

[

d

UL

af f

Divina celebrare, Verbum Dei przdicare , miracu-

d

AUA 1

t

Ja facere &c.

Proin fi pro his & fimilibus dare-

qyet

tur vel exigerctur aliquid temporale tanquam pre-

BIN

) w)

M

tium,commirteretur SimoniaJuris Divini feu Na-

ROA

turalis,

Communís & certa ex natura Simonig,

M

t

pl

rmþ j

Ü

& 6.1.8.9. 10.14,21.24.36.28.42. D. f.

T

fenyod

[

D

Si tamen temporale non daretur vel accipere-

Ut ii

tur per modum pretii, fed vel r. tituló fuffentatio-

Rs T. tl

"5 ; cüm ipfe Chriftus Luc. 10. & S, Paulus ;,

ijfï(j(?,lt.Oxf.ïfü (0n

Cor. 9. velit eos, qui aliis miniftrant fpiritualia ab

his recipere temporalia ad füftentandaim vitam, de

r M

altari & Evangelio vivere, qui deferviunt altari &

fä"ff' lttin

&j

p

NU

Evangelium annuntiant, imó ipfà natura diGlet,

l

T

MM

i

mercedem & alimenta deberi Operariis in alie-

l

lt

a(m"h

nam utilitatem temporelem vel fpiritualem labo-

l

:h

d r

nliüïiägsx

^

rantibus, Vel 2. tituló /aboris extrinfeci , & aliun»

.H

de

j dïïf N

"

;

DeSimonia, &nealiquid &c, 523

ET

de non debiti ex officio, contra&tu, fundatione

Jl cof Q

&c. ut fi longius iter deberet facere facerdos, vel

lts

q

negligere fugs funCliones alias,ut pro altero Mif-

DT

ln

fam faciatin facello per integram horam v. g. di-

t

Wl

l(

j

li

flame. Extrineci, inquam s. nam labor intrinfe-

if

Vi

Pllc

£us, qui vel eft ipfa fun&io facra, vel ab ea infepa-

gHM

rabilis, reíque fpirituali concomitanter annexus ,

l

l

uü v, g. eft induere veftes facras, accedere ad alta-.

fuplw-&a.

re, pronuntiare verba, infümere tempus &c. fiue

jl

quibus v. g. Miffa celebrari , adminiftrari Sacra-

xl

menta, haberi concio &c, nequeunt, temporale

m&f,&ni

pretium non admittit. — Vel 3. tituló gratitudinis,

ttlts f

!

ad quam ( lice indeterminatam , five exhibendam

T

Á

du

velper temporale vel perfpirituale, prout ei li-

tl

buerit ) recipiens ab altero fpirituale obligatur Ju-

(nes st

re Natursli & aliunde. — Vel 4. tituló conuettdi-

toofíca

niis. €,42. cit. au ordinationis à legitimo Superio-

UE

re Ecclefiafiico fa&e: quo pa&o licité recipiunt

Q dre

Parochi aliquid pro fepultura, affiftentia Matrima-

N

niali, adminiftratione Sacramentorum &c. modóà

Amw

»Aw

Ym

abfit animus Simoniacus, & violentia, v. g. talia

——

hd

prafiare nolentis, nifi fe priàs fecurum reddat de

í

ul

temporali recipiendo, aut altercantis de ftipendio

u

&c, Vel g. rituló redimenda vexa, ut fiquis jufte

| ,.',J?a;rzfia:

peteret, v. g. adminiftrari fibi Sacramentum pce-

nitentiz, hoftiam confecratam ab heretico, illam

, r

X

injurios& tra&ante &c. nec obtinere fine pecunia

jl Ü

u

valeret, hanc dare ex fua parte licité poiïet; cüm

iamwi 1

t jl

non daret ut pretium , fed tanquam medium ad

tollendam alterius malitiam.

"d

]

j

Objic. 1. Sacramentorum adminiftratio con-

3

1

ii

n

fifüitin a&ionibus Naturalibus : fed pro his fine

j

j

ergo.

Simonia dari poteft preuium temporale :

2, Ca-

infcci.&ï:'

424 LIB. V. TITULUS Ill

j

;güüiæ exïgu

2. Canonici accipiunt diftributiones quotidíanse

s

pro prafentia in Choro & officiis Divinis: Reli«

f;G&æl qM i

Siofi munera temporzlia pro fuís orationibus :

g"

Clerici pecunias pro habendis concionibus, facri-

:a:fïalunt,velura

ficiis Miffe &c. fed hos omnes nemo damnat Si-

monig.

jl poon

3. In Curia Romana exiguntur pecunise

q i ngi

pro difpenfationibus forum externum fpeCtanti-

T

rl

bus: ergo pro aClibus jurisdi&iionis Ecclefiafticee

diggios)

"h

UM

IU

f

faltem fori externi poteft temporale peti & accipi

niber at

fine Simonia.

4. Contra Jus Naturale & Divi-

w

num non habet locum confuetudo :

.

ergo neque

fs o C

in Simonii Jutis Naturalis & Divini: imó confue-

pofrid

£udo aliquid accipiendi pro fepultura Sacra, con-

1i, g dotta

ferendis Sacramentis &c, diferte reprobatur c. $.

€ 9. b. t. ergo confüetudo non eft titulus legiti-

ta, lr

mus aliquid accipiendi temporsle pro atione guz

v ]

!

Wt

W

1

t (.m:

M MM

fun&lione fpirituali.

f. Qui premittit vel daz

Yi

i

f'.':ï;.üïägïäï'*".*ï'.ï'

pecunias ad redimendam vexam , immediate qui-

b

:xlw.ul.

ln

!

NU

dem intendit removere injuftur impedimentum,

gbl

mediateé tamen per hujus remotionem obtinet fpi-

rituale per pecunias : atquí Simenia committi-

nv t

tür etiam ab eo, qui tantüm mediate fibi procuraz

LT

fpiritnale per temporale, ut patet in eo,qui emit

Jl

!

alterius preces, & per has confequitur beneficiura

1 5]t t

V. g. Ecclefiafticutm,

Id

E, ad 1. IV. maj. ille enim aGiones ex inftitu-

lj

i

Mu

/ Í

d

^

tione Chrifti ordinate.fünt ad. conferendam gràá-

:

[

[

tiam fupernaturalem, cenfequenter fünt aCiiones

nj

v./

Q, N]

Wt

fpirituales & fupernaturales.

Ad 2, Illi accipi-

MU

j

unt temporalia non tanquam péetium , fed. vel

þ ] mpo,g*g.

&t

!

u I

tauquam ftipendium tituló fuftentationis, vel ti-

Y

b UMT

h

L

tüló conmfüetudiuis aut ordinationis Epiícopi vel

il

tanquam eleemofynam graus oblatam.

l I

D

*

Ad 3,

Ille

l

DeSimonia; & nealiquid &c. $25

d

t

Iile pecunie exiguntur vel ad fuftentandos Offi«

d'änsq

D 1

:

h

!

it

ciales Curie Romang , vel tituló ponitentic illis

j

A0

h

injun&z, qui ob deli£tum contraxerunt inhabili-

JS»FM.

tatem aliquam, & ab ea per difpenfationem libee

n

Ul

N

rari volunt, vel ut applicentur ad caufas pias, v. g.

ad redemptionem captivorum, alimenta paupe-

IN

4

A

À

rum &c. in quas commutatur per difpeofaüonem

)

obligatio; per eam tollenda, velut rarijs petan-

AL AU n

M pf A

tur difpenfationes, utpote quz funt odiofe , G

f

Vi

vulnera lebum.

Ád 4. Hujusmodi confuetudo

01 Cïgonegæ

non repugnat Juri Naturali aut Divino, cüm vi il

lius non accipiatur temporale tanquam pretium

Y: Itf

ro fpirituali, fed ex alio titulo, v. g. fuftentatio-

iE h

nrgul

^

nis, que debetur iaborantibus in aliorum utilita«

L

d

tem , licet aliunde habeant, unde vivant, quia hoc

iU p

d0ne j

per accidens eft. — Adde, quód Zteditus ffola, àt

Yv du

vocant , feu ea, quz Parochi exigunt pro adrnini

firatione Sacramentorum, celebratione Miffarum,

nl que

fepulturis &c. fuccefferint Decimis perfonalibus,

yütum,

p

M

qua Parochis aliunde , nifi per confuetudinem ef-

k Ut

M

(*;*:

E

fent abrogatz, deberentur in fuftentationem, In

s tuotde

€it. cc. reprobatur confuüetudo, vel non legitimé

) u

prafcripta,vel qu& aliunde redditur irrationabilis,

n gt

MM

tl

j

W

Villf

V. g. per exa&tionem nimis cupidam, violentam,

exceffivam copíuetudinis aut ordinationis feu fta-

tuti, confequenter indicantem animum Simonia-

d

AW

cum.

Ad $. difl. Min. Simonia commirtitur

a

) qng

'u

etiam ab eo, qui tantàm mediate fibi per tempo-

T

u

t

quut

rale procurat fpirituale, fi intendatur fpirituale

z

h^

ys

Qu

per temporale tanquam per fe ordinatum ad obti-

t

d M

nendum fpirituale. C. 5/n. fi intendatur fpirituale

,

'[en'" Ói)

s'ïf

)&O

D

per temporale, velut per accidens ordinatum ad

n nS

l,l

Obii-

li

j

g. —

ii

526

LIB. V. TITULUS IlI.

"

ib

obünendum fpirituale, atl redemptio inique

g

vexe, & remotio injufli obicis. ZV. /5.

du

Ml

m

Dico 2. Mercis locum in hac impia mercatura

Plf

Wyio

etiam obtinet res fpirituali annexa.

Quod an-

A

3 um À

tequam probetur, notandurm eft, triplici modo

r oe

W

poffe aliquid in fe temporale anneé&i fpirituali,

I. ZA ntécedenter , quando res temporalis prefup-

ii mnauen:if

ponitur, & ordinatur ad aliquid fpirituale : fic

f:;razio,benexi':ïï

Ecclefig & templa, calices, patenz, veítes & va-

it) od

fa facra, paramenta Eccletiz , oleum & cliryfina

m

&c. quz in fe fünt quid temporale, per confecra-

cn*.üat]*:sth l

tionem vel benedi&ionem ordinantur ad Sacrifi:

!

r

d

a

cium, Sacramenta, rem Divinam perageudam,

dhunaoum o

Rofaria ad preces , numifmata ad devotionem, jus

1 Mi

! la

ii

prefentandi ad beneficium, & jus eligendi ad Pra-

wifumnura

laturam Ecclefiafticam , imó ipfa prafentatio &

EH TU

ele&tio ad officium facrum , Dignitatem Ecclefia-

n du

flicam, ceremoniz facre & Sacramentalia ad cul-

"

h

"n

l

L

il

1

"

hn

tum Divinum &c. Adeóque ormnes res confecra-

18 lvt

te vel benediCte &c, fünt antecedenter annesae

d a

fpirituali.

2. Cencotütanter, du& nimirum per

1. Ug

intrinfecam neceffitetem fünt conjun&a rei fpiri«

ml

"d

1

M»th

tuali, uti labor corporis, & omnis actio, fine qua

n

Wffmm.

i

l

exerceri non poteft funGtio facra vel fpiritualis,

v.g. adminiftratio Sacramentorum, celebratioMif-

Qj lu

fz, predicatio VerbiDivini &c.. 3. Con/equenter,

ï::rnmanez inag

quando fcilicet aliquid temporale tanquam effe-

At f

i. )

&us prefuüpponit caufam fpiritualem : fic Decie

J

t

ma (quà etiam referas oblationes)) beneficia Ec-

'(üw

d) &qhw

clefiaftica , que funtjus percipiendi res & fruQtus

Du

"

n

temporales, adeóque in íe funt jus temporale,

quia tamen prafupponunt officium fpirituale tan-

pa&« Y

Ai[e

(

04

TA

quam caufam, propter quam conceduntur Deci«

'S«B l

Nl

lpb

me

in æ

j

[

DeSimonia, &nealiquid &c. 527

J iq

1qu

ine & beneficia Ecclefiaftica, & cui officio an-

i

J

nexum eft jus percipiendi temporalia, re& dicun-

ne'(dïurg

tur rei fpirituali confequenter aunexa. Jam de a-

Ql

tecedentey annexis fpirituali, fi in concreto fuüinan-

Htl

tur unà cum confecratione &c. fcilicetres confe-

x' j NDI

crate & benedi&g &c. que vocantur $acramen-

]

talia permanentia ( ficut tranfeuntia funt ipfa con-

"

Ífecratio, benedi&tio, ceremonig facre, exorcifini

Y M

M !

&c.) probatur affertio ex can. fiquis objecerit. 7. &

feq. tem can. 12.. catif. 1. q. 3. 6 16 36. . t. Con-

T

I

a

d

cordat Jus Civile, quod in $.3. Infl. & 1.6. f. z. ff

AZdS]M

