Il

i

, 4

2.ibi: fiquis dixerit, licere Chriffianis plures frniul

:

ï

i

S(EMM

: '

babere uxores, Ó' boc nulla Lege Divina effe pro-

"TL

p

bibitum , anatbema fit.

Dein probatur ex figni-

ficatione Matrimonii, quam habet Jure DivinoSa-

um a Wlü

j 9U B

cramentum Matrimonii,quia figuificat conjunctio:

" g*

nem Chrifti cum Ecclefia. Epb. y. utique unius

J

Ccum unica.

if

a

Demum ex primzva Matrimonii in-

l

!

" Qj

1

4

fütutione C'zz. 2. ubi DEusajebat: facianus bo-

m»

!]

!

i. *

gm

mini adjutorium (non dixit, adjutoria ) & adba-

J;

P

febit

f«

340 LIB. IV. TITULUS V.

Yun

f

nggnlfls

vebit tixori fua, nimirum unice: erunt duo (non

ge d

g

T

plures ) m cavne una : qui autem carnem fuam

jl

i

gt

per copulam divideret in plures , non maneret

una caro cum uxore fua.

Quód autem fit con-

" idlgl n

w

tra 3us Naturale, fuadetur tum ab. au&toritate

J

qong m

maxiuma fere omnium DD. faltem Catholicorum;

g;;colæditionszo

tum ex eo, quód pluralitas uxorum ( vel mari-

"I

torum ) valde repugnet finibus Matrimonii, nem-

u C

pe generationi prolis, raró enim fcecundi effe

NT

poffunt viri (à fortiori feminge , ut patet in

Ícortis) divifi in plures conjuges, item pacificee

qm: u p

focietati & cohabitationi , que debet effe inter

ypiren n n

o at o

conjuges, atque continentiz conjugali, cüm ftan-

te pluralitate conjugum non poffet facilé fatis-

guun (

ieuie i ln

fieri fingularum concupifcentiz, cujus tamen re-

PETUT.

medium debet effe Matrimonium; :um denique

m

ex natura Juftitie Commutative, qua exigit , ut

mnt, RO

Liu

apud contrahentes detur equalitas inter datum

vt u

& acceptum: fed, fi vir duceret plures uxores,

st

d s

vel feemina plures viros,nou daretur zqualitas

iuter datum & acceptum, quia ducens plures non

Bo W u

qohidurm,

poffet fingnlis tradere jus in corpus füuum ad

a&us conjugales totum, & totaliter, fed folàm

m m

ex parte, à fingulis veró acciperet jus in corpora

gun n al

füa totum & totaliter, utpote nulli alteri obli-

0/9'/(. m

gata.

Adde, quód Juftitie repugnet jus in cor-

Vdtr: t

pus uni jam traditum denuo tradere alii vel aliis,

tllut i

ficut res veudita uni & tradita alteri denuo ven-

?

U: t

|

di ac tradi fine ipjuria prioris emptoris nequit.

Witiide v

Neque dicas, ex conventione Partium induci

T

poffe ingqualitatem, càm paCa dent legem con-

j Id

tractibus, & voleuti non fiat ipjuria; nam con.

Päds (

f

DN

q

trà eft, quód conwaQus à Natura inftítutus in bo.

Q aml'oiyï;.:

L!

nuin

ä

UWLUSu

341

L

De Sponía Duorum,

:

Qu

m

nuüm generis Humani, uti eft Matrimonium,à Na-

!uj

tura quoque dirigi debeat, & non éx paciícentium

s

arbitrió dependere , proin contrahentes Matri-

'*vod 214 i j

ii

NI

monia adigi non poffunt , ut in aliqua confenti-

B'abz&

ant, que Jus Naturale improbat.

Sic ufurz me-

L t CSI li.

lt ULtr)y r

re lucratorig manent illicite de Jure Naturali, fal-

üglh

tem conditionato , propter inzqualitatem inter

AU 0'»

datum & accepium

licét illz fuerint ftipulatz,

T ey & (æ

& mutuum accipiens in eas confénferit invitus, &

chlæ lt

)u

'N i

neceífitate adaCtus ; cüm aliàs non acquireret mu-

sU uefsl hf P

tuum

quo pa&to & plures feminz demum con-

l L' LJP; /m

fentirent in unum maritum , quia aliàs nullum s:m-

1

E

(itjt

nino maritum obtinerent.

Notetur bene hoc ar-

; 'Wv

!

Wil

Ti

gumentum.

Quód denique hoc Jus Divinum &

bz;(-l

DN

Naturale fie folüm conditionatum , nimirum nif

10 n du

Deus, in cujus pleniffimo dominio funt corpora

p apit u

humana, eorámque jura, etiam ad aétus conjuga-

D r datun

les, pluralitatem conjugum permiferit, patet inde,

m u Qror

quód, ut conftat ex Scripturis facris, Deus fanGisfi

i

»

J

mis Patriarchis Antique Legis, Abrahe,]acobo,

errs'M N

Davidi &c. permi(erit plures uxores, prefertim

m

u f

poft diluvium, ut citiüs reftauraretur genus hurma-

lod J

nurm.

Incommodis autem ex pluralitate conjti-

at Mp

gum orituris alio modo abfoluté poteft occurri.

vidltid

Objic.

In cam. 2. catuf. 1 2. 8. denique. q. t.

dicitur

TT [j V CO

communia debent e[fe amicorum omnia.

Et additur

in omnibus autem funt fine dubio

dffc P a X

conjuges: ergo plures conjuges poflunt effe com-

T nïmo

H

imnunes eidem viro , vel fcmiuz, faltem ubi eft

[ls i pt

nexus atmicitia.

2. Ratioues noftrge, fundata

jc hat d

x t

in impedimento generationis , in perturbatio

!]

pacis domeftice &c. folüm probanr, Polygami-

ae 13,'3 m)

b :

am aut Polyviríam , &e Jure Natuzali illicitam qui-

t ii

X 3

dem

,

242

LIB. IV, TITULUS IV

eff y

ii

dem effe , at non invalidam :

ergo impedimen-

L

o

D d

tum Ligaminis non eft Juris Naturalis.

3. Apud

(onfö

quem

plures Gentes, non omnino barbarss , viget ufus

M

rius j

Polygamig , utl apud Mauros, Turcas, Sinen-

Q

?(A'[ï

momum |

fes &c. imó & Polyvirie

utj apud Perfas, &

Medos

g.

y Ufmo Ü

ergo non adverfatur Juri Naturali.

qipti

ad r. Ultima verba de conjugibus non fünt Cle-

güne

ol

mentis L. qui eft auctor di&i Canonis ,

fed

l: j

qyrd (It Pme

quibufdam Hzreticis fünt affuta; non enim repe-

riuntur in Codicibus & Manufcriptis melioris f

wsSpunï jj

qhes * nq(eg K

dei , uti notatur in Correctione Romana allega-

to!

cui fubjunQta

" Spgnmmhsn

Ad 2. Quando actus Jure

Naturali prohibitus perpetuam continet turpitu«

ii

dinem, prafertim injuftitiam, uti juxta dicta con-

n T Y

tinet Polygamia & Polyviria , & quidem per fe

iaf

acordinarie , a&tus quoque vel contra&tus eft ir-

i qui ecí

ritus Jure Naturali ; cüm repugnet obligatio ad

i itjrtg

jllicitum.

Io di

Ad 3. N. Con[eq. quia apud Gentes,

ag n W

aliàs etiam fapientiz laude florentes , alia quoque

graviffima fcelera, certó Juri Naturali adverfan-

(okk fs t

tia, fuerunt & fünt in ufu, imó & earum Legi-

lu

bus conformia, uti Idololatria, fornicatio , rapi-

Mib

ng &c

Quin & apud Chriftianos non raró con-

VUf duret

culcatur Jus Naturale: ergo ex his factis nefandis

prigitonen

non eft formanda Regula Juris NNaturalis,

iprinr, qum

wandttm p

Dico 2

Sponfalia fecunda non valent, nec

RE-EE« f b

1

folvunt priora, prius inita cum alia perfona

2.

. Ms ii

Eusmfi fecundis accefferit cepula carnalis , aut

L W al

impragnatio.

3. Et fecunda fponfa fuerit igna-

T

MU

ra priorum fpoufalium

ac füb fpe Matrimonii

Dd

fuerit corrupta aut impreguata, & damnum ipfi

UPO

f

lty

aliter reparari non poffit, nifi per Matrimonium.

Pars

n

DeSponfaDuorum.

343

IBJ hum

A.)Na

h

Pars f. eft indubitata tum ex c. 22. X. C c. um.

nl

XU

LT

y«

A

L

j

in 6. de Spon[al. um ex ratione , quàd alteri nec

hlm ?

licité, confequenter nec validé, promitti poffit ,

l*kx)x

! g

quod jam priüs alteri fuit promiffum : ergo nec

UE Y

'Z:J' J

Matrimonium jam priis alteri promiffum ; cüm

IT

utique nemo obligare fe poflit ad rem illicitam ,

VA L m

quez fine violatione juris alteri jam quzfiti przftz«

ri nequit.

Interim tamen fponfa ( vel fponfus)

LUE

prior refilire poteft, & recedere à comparte no-

L

v Sponfalia ineunte cum slia, eó quód nova cone«

hh

trahens cenfeatur renuntiare fuo juri , & priori-

Vaf

Pars 2. fluit ind&, quód prior

bus Sponfalibus.

d

[

1

J

tempore habeat jus fortius. c. 1. de Majorit. c. 54-

PIIH II

de R. $. in.ó. — Necenim jus certum alteri priàs

ii

abfoluté quafitum tollere poffunt Sponfalia cum

Qd i

fecunda, quia hac füunt invalida5 neque fornica-

!

»,[n*; "

M;SJL

a

tio aut impragnatio, quia ura paffim clamant ,

4 d) uGEUICS,

unius delidio alium gravari non debere, & per

m

li

injuriam priori fponfze, vel fponfo, illatam non

"

tolli ipfius jus; neque jus oriri debet fponfz, qu&

TU

A

per deflorationem admiffam potiüs peenam mere-

lt Y

tur.

Adde, quàd multis perfidiis ac fraudibus

Iu

occafio daretur, fiquis per corruptionem aut ime

M

pregnationem fecundz fponfz poffet fe liberare

à prima, quam naufeare forfan incipit. Pars 3.

quam faltem pro foro externo cum Guttier. tenet

Reiffenftuel j. t. 1. $. contra plurimos, fümitur ex

j i

iisdem rationibus , & ex hoc principio, quód cui-

g

libet propria culpa & flagitium nocere debeat ,

ij n

t

f

non alteri innocentl.

Sibi imputare debet dam-

T

du

num, quod patitur fponfa fornicaria, licét ignara

TL

fcire debuiffet, non fi4

Sponfalium priorum, cüm

th Mamnïmt

Y 4

den-

pl

"

p

344 LIB.IV. TITULUS IV

[ tj[][lim

p l

dendum hujufmodi procis, fzpe fub fpe Matrimo:

OHCH(

nii decipientibus puellas.

f

"51*405 !

n

Mi t

Objic. 1

Secunda Sponíalia, quibus acceffi

[

g "

copula carnalis, funt vineulum fortius, eó quód

L

j

TL

traditio aCtualis per ufüm corporis fit fecuta

2,

r

Talis copula prefumitur effe fa&a animo maritali,

FOU potüll

adeóque ipfüm Matrimonium per eam effe con-

Sed Matrimo«

fepälfhpt

tra&tam., c. 1 . € 30. de Sponíal

4fif

Pl

nium utique folvit Sponfalia priora.

3. Sponfa

pofterior impizgnata certat de damno vitando ,

yn v r o d

prior autem deluücro: inter duos autem litigantes

m P obM

praeferendus eft, qui certat de damno.

4. Prior

fponfa ex charitate tenetur fuo jute cedere, ut evi-

t )jur m

[1 2[ liM y

tetur grave damnum pofteriori imminens.

g. ad

Y. Sponfalia fecunda, utpote invalidé inita, ne

lparfam ag

« M qmau

quidem funt vinculum, multó minüs funt vincu-

lum fortius

i fiaofit p

fraditio illa corporis fornicaria

Ad

00l ?0' rh.u

non eft legitima, aut talis, cui Jura affiftunt

Q , n

2. Quamvis id verum fuerit de Jure antiquo, Tri-

dentinum tamen, irritando Matrimonia clandefti-

MUM) W ü

n8, fuftulit Matrimonia prefumpta, & omnem co-

eele fup

pulam extra Matiimonium in facie Ecclefie con-

nxm mg H

tra&tuin habet pro fornicaria : fornicaria autem

Vi M abl

M

copula, quam conftabat effe fornicariam ,

nec

(kat

VIA

llf

de Jure antiquo erat traditio ad conftitueodum

Ó n M

Matrimonium habilis.

Ad $.

Imprimis etiam

Wf " I.

priorfponfa certa de damno , fcilicet de amiffione

exidun t

juris jam quefiti, quód necà Principe fine caufa

j

publicum bonum fpe£tante adimi poteft alicui in-

[j

vito.

Dein folüm tunc praferendus inter duos li-

Mhtny

E

tigantes eft ille, «ui certat de damno, coptra eum

T

qui certat de Jucro, fi cotera fint paria, vel fi am-

, n

W

bo habeant jus, & ambo fint innocentes : hic au-

qd Cïu

QMAQ

tem

TTULUS l

u

Í

DeSponfíaDuorum,

345 -

faþï

W

h

!

tem prior tantüm fponfa habet jus, & eft inno-

n

ceus , non pofterior.

Ad 4. Charitas forte tuac

u

lt

L

obligare poffet , ut quis ceda« fuo jure ad alte-

m

lt

n

rius damnum notabiliÀter majus impediendum,

W ]

] (]e

ubi alter vel altera non per deli&ium proprium

T

fe conjecit in periculuui damni , & iítud przvi-

"(

l.cn!

'H

dere non potuit: fed hlc pofterior fponfa; cor-

4 W

rumpi fe paffa, per fuum deli&um fibi damnum

1

imminere fecit ,

atque iftud previdere potuit.

:

Dein licet obligatio charitatis ad cedendum jure

hi

quafito probaretur fatís ( quod fieri non potíe

!kl (s

*

4 ]

credo, cüm charitas ordinata incipiat à fe ipfo

Ti

&c.) jus tamen priori maneret falvum , & Jutti-

^il

!

tia ipfi affifleret , confequenter nec Judex prio-

yn

1

]

rem fponfam adigere poffet invitam ad cedendum

*:..:fs f

jure.

Sed quia una virtus non repugnat alteri,

Vil

QU

& Juftitia affiftit priori fponíz, charites illam ftrin-

(

gere non potéft ad eliquid fuo juri contrarium.

W

t

N

WT

IU

Qusres, an Sponfalia fecunda fint abfolute in-

ii

valida, ita ut, ca(u quo prior Sponfía vel fponte

N

NUW

cederet füo jure ,

vel moreretur, aut Religio-

P. Placidus

nem ingrederetur, non fliringant ?

;:m.eïlcw.i.vt [

t

ii

Bàckn in $eledt. AAdditionalib. lib. 4. tit. 4. q. 2.

( & ante ipfum Covarr. Rebell. Franc. Schmier

JJ

&c. ) docer, & probare conatur, ea firingere pro-

mittentem.

1. Quando a&us irritatur propter

P.

la

QN

d

n

M

prejudicium tertiüi , tunc contrahens in alterius

«

M

prajudicium obligatur faltem pro eventu, qua

i

a

u

ceffat pyggjudicium : fic fiquis contrahat cum pu-

ii POW

!

i

pillo, minore, Ecclefia , omiffis folennitstibus u-

gi

vte d

jis , nihilominus obligatur contrahens ex fua par-

ii tomra, j

te, licét contraCtus fit irritus, quatenus prajudi-

&iïtþ&ïiä,ïltl:liï

cat di&is perfonis vel Ecclefig, pr. Inff. de AAuth.

XGDURUICS UW

tut.

[

?ï

p

LIB, IV, TITSEUS IV. ,

346

gt

" gceü'u

tut, Sic votum caftitatis, quod Religionem pro-

[

i

hi

feffus fine confen(u uxoris emittit, licét non va»

j

elï?

"l

J

leat in prejudicium uxoris, valet tamen ex par-

H

M

legmln

te voventis in vim voti fimplicis, ut nequeat pe-

cin

1

al

tere debitum conjugale. c, ?.de Conv.Conjug. adeó-

ff Vafäi

que talis contraétus non eft abfoluté irritatus: fed

! ,Md"

t

Sponfalia fecunda irritantur propter prejudicium

,Beneü

À

i

iil

fponfz prioris: ergo.

2. Se«unda Sponfalia fal-

tem prafumptione Juris femper habent imbibi-

.a;amfpl"ïfïlum !

tàm conditionem, f prior fpon[a cefferit fuo jure ,

,'clcnda Syonfaï'-iacll

vel aliunde Sponfalia priora diffoluta fint ,— quia

jgl æmpwf |

yelios « mor:aw

cenfetur contraheps cum fecuuda fe ei obligare,

TOE

quantüm poteft, & ut excludatur peccatum: er-

!

sttrtus

D

jl

go , fi folutis prioribus Sponfalibus purificetur di-

&s conditio, obligabitur contrahens cum fecun-

um p p

da

v d*

Sed verior mihi videtur fententia oppofita

Mi

tb

as t

]

i

Perezii & P. Wiefiner b.t. p. 19. 20 . ex hoc dupli-

!

i

u

ci fundamento.

I. Secunda Sponfalia cenfentur

ä

:

"ml

Nb

Zäï

5 8

meritó inita abfolote, & fine di&Cta conditione , fi

j us at

priora Sponfália ceffaverint ; cüm ifta conditio

ia g d

necexnatura rei, ut perfe patet, infit fecundis

nifis st

Sponfalibus , fed potiüs fit contra intentionem

Mi mdei

ea contrahentis , ut nimirum fe liberet à priori

yejdaon x

fponfa

.

3

neque infit ex difpofitione Juris, non

nult(tin ml

m

enim ullum exítat Jus talem conditionem anne-

ga'ä,mr) i

uim'

n

'£tens fecundis Sponfàalibus, fi priora fuerint diffa-

Wi

W

Tn

P

at

[

|

I

b

luta; imó]Jura promiffionem, cui non adjicitur

TT

conditio, habent pro abfoluta, & regulari volunt

"*ï*'"

"m

a?miea*

iccundüm tempus prefens. per /. ? 7. 8 $11235

l

$. «. ff. de V. O. ergo abfolut& fuerunt nulla:

L

quod autem nullum eft, nullum abfoluteé effedum

p

T

producit, adeóque nec obligationem conditio-

Wt«

natam. . Generalis eft in utroque Jure Regula,

t frg

$&

quod

TT

l

)

DeSponía Duorum,

347

an, Qupd Rc

:

Qf

Euf

h

quód fucceffu temporis nou convalefcat , aut vires

LT ïä]f

d

accipigt, quod ab initio non fübfiflit. c. 18. 72 6.

n

N

il

[l

le

& L. 29.ff. de R. 3.

Sic Profeffio Religiofa ante

Z

i

u! [ph

gtatem legitimam emiffa non convalefcit fine no-

f«h

N

vo confenfu, cüm etas advenerit : Promiffio Bene-

ficii nondum vacantis non acquirit vires per mor-

n

tem Beneficiati fubfecutam : fic abfoluté manet

o

VN

invalidum Matrimonium fecundum, licét poftea

folvatur primum per obitum conjugis: ergo nec

!,)'

fecunda Sponfalia convalefcunt per hoc, quód poft

1/1;

L

aliquod temporis intervallam prior Íponfa cedat

li

4

j

iurefuo, vel moriatur.

]a m

n

i

g.ad oppofita. Ad 1. /V. a. uam nec ullus fu-

ris textus nec ulla ratio probat geueraliter, aCtum,

1

irritatum propter prajudicium tertii, obligare pro

eventu futuro , quo ceffat przjudicium.

]n alia-

; 'zoppotïia

tis exemplis exftat fpecialis Juris difpofitio rece-

f,z:ïejrhc: dl«

f

ii

dens à generali Regula & Jure Communi , a&ui

lu

(

MAU

nulli nullas tribuente vires , ne quidem ex lapíu

A

temporis, quo ceffat prajudicium, ut patet de pra-

Dein &

N

iniffione b

eneficii nondum vacantis &c.

Vilv

Nonu enim tam propter

^ w

WVAU

AMin.non male negatur.

m

/nt

prajudicium fpoufz prioris^ponfalia fecunda funt

40?'

nulla ( càm multa in alterius prejudicium validé

nb

gerantur) quam propter ligamen , quo perfonz

f

jam uni adftri&g adimitur jus & poteftas fe rur-

N

fus alteri adítringendi.

Ad 2. IN. 4at.

bi enim

j"nn

g 4

1 W

aperte aliquid £it, vel promutitur, contra jus alte-

, n

W

riusjam quefitum, ceffat prefumptio [uris exclu-

:

li

l

(

fiva peccati, cüm nulla habeat locum prefumptio,

j fuu

J n

j

r

Dein hoc argu-

W

ubi aperte conftat de oppofito.

22 u 65

li

mentum planà nimium probat, fcilicet Spoufalia

g

cuim

u6

LE ol

unda etiam licita effe & valida, fi nimi,

Yuin

u IB;F;i.

i

p

|

349

LIB. IV. TITULUS IV.

jj

rum ex prefumptione Juris habeant imbibitam

stl

nont AH

di&am conditionem ; fiquidem omnino licitum

vtl

qugdm

eft, & conditionat? validum ( feclufa fpeciali di-

UM

f

fpofitione Juris contraria) "alicui aliquid premit-

m

tere füb conditione honefta de futuro. contingen-

i

n

m

ti, v.g.fic: ducamte, fi pater meus confentiet :

jf

j

vel fi Papa difpenfaverit in impedimento affinita-

"

j r

tis inter nos intercedente : veliu voto fimplici

j df

caftitatis, quo ligor: ergo etiam hzc promiflio

x

J

D)

orpns )

erit licita & valida : ducam te, fi prior fponfa,

[

u

j

cui jam adftringor, confentiet , cedet jure füo,

foheinn QU

vel morietur , licér talis conditio explicité non

g, ii Wef.

j Ts h

adjiciatur; id quod nemo facilé admiferit , & ipfe

vj & er nl

, P- Bóckn n tradt. de Spon[al. tit. 4. 1. 1. expret-

qr, aj

s& docet, Sponíilia pofleriera mon valere, effe

]

(

t,

j

Il

li

gmam d

iniqua: ergo ibi ipfe agnofcit, non ineffe fecun-

dis Sponfalibus di&tam conditionem.

Imó fe-

]

queretur, etiam licite, vel faltem validé, contra-

k:!

R Dottit, QOU

Q)

hi pofle fecundum Matrimonium vivente conjuge

D

U W*QQW LW

priori.

Opus ergo eft, ut adjiciatur ifta condi-

üntun vt

tio vel verbis vel in mente, ut fecunda Sponfa-

ml f d

lia obligent in eventum , quo priora Sponfalia

foneoto i

fuerintfojuta; quod * ique fieri poteft , licét or-

frinpdinro)

dinarié non coniingat.

Id tamen comcedo ,

9 dipidti j

quàd contrahens cum fecunda, quam forté etiam

igtltoda o

defloravit, & illa exinde damnum paíffa eft non

fireot on

reparabile nifi per Matrimonium , reneatur eam

Qttxt i

ducere, fi prior fuo jure cefferit, at non ratione

d 1

Sponfalium , fed ratione damni illati, aliter non

d

xwm:('n

reparabilis.,

i

D

ïl

iAm, ]J

4

Dico 3. Valent tamen Sponfalia fecunda de

t

t

prefenti inita non obítantibus Sponfalibus de fu-

| Qi

!

li

türc

nit

L

is Cüm alia,

2. Licét ifla per iila pro-

m

Q

LT

ba-

HTULUS y

De Sponfa Duorum.

349

]u | 158;

U

Wi

l

Al m

babiliüs non folvantur or,uino ex parte contra-

A

QU /

[ lp

hentis Sponfalia de prafenti, fed folüm fufpea-

H

dantur, quamdiu non diffolvitur Matrimonium

"

cum fponfa fecunda de prafenti du&a.. Pars prior

i

41

eft decifa in c. 1. D. £.« 22. 6. 2 1. de Spon[al. quia

Sponíalia de prefenti ( feu Matrimonium ? per

j

quod fit traditio juris in corpus, adeóque & con-

ferturjus in re, utique fünt fortius vinculum,quàm

nxe 2"'

Sponfalia de futuro, per qua folàm promittitur

Fl

3

jus in corpus, & confertur tabtüm jus ad rem.

"

Pofterior, quam fuftinent Pontius, Maftrius, Pe-

u

/

rez, Zof. P. Wex, & alii, contra Sauch. Guttier,

4

l

j

Laym. Tauner, Pirhing &c. probatur ex Jure Na-

LL L gt

turali, & ex natura Juftüitie Commutative , qua

- J [/1)

vl I

/

l

1

l

L

eum, qui femel contraxit obligationem Juftitiz,

] !0' ;):!'3 fa"'ï

i I

lid

obligare non ceffat, donec obligationem impleat,

w f

& ftringit femper pro circumftantiis, in quibus im-

ii

plere poteft, non obftante, quód hic & nunc po-

T

ht t

l

natur impedimentum implendi, prefertim fi impe-

Mh]

"

N

dimentum ponatur ab obligato voluntarie & per

9d

M

aT

W

malitiam: frc debitor pecuni? non liberatur à

O'MHW

folvendo, licét ad folvendum convento tempore

MP

1

fit impeditus ob egeftatem, vel diftantiam loci, vel

d as t

l'döj

ob dilapidatas pecunias &c. fic votó Religionis

ingrediendz obftrictus manet obligatus illud im-

1P A

"l

plere folutó Matrimónió , quod ihterea illicite

il P

p

Q

contraxit, & fic impedimentum implendi pro nunc

g, t ?aw.

pofuit &c. fed, qui priàis contraxit Sponfalia cum

ET

Bertha, contraxit obligationem Juftitig, cui vi-

d

vente altera, quam de prafenti poftmedum du-

1.

xit, fatisfacere nequit propterimpedimentum , &

yit ia

[

quidem malitiosé pofitum & per injuriam ( per

jgoi

j

quam ütique tolli non debet jus prioris fponta )

ergo

d hn J-'

L

fe3

350

LIB. IV. TITULUS IV.

I

í

d

p n

ergo priori fponfe manet adhuc obligatus fn

yi

Ji

j 617

[

eventum, quo dictum Matrimonii impedimentum

"

l

J

g o

;

fortée tollatur.

Ó

peï SP

13

üt ü

Objic. Y. Obligatio femel füblata mon revi-

z;rfusreülien j

vifcit. J. 08. 8. 8. ff. de Solut. can. 129.d. 4. de

j st qüi ,

confecr. v. non potef. fed obligatio priorum Spon-

::uumiare,non t

falium tollitur per fuperveniens cum alia Matri-

jb d

monium. 6.22.6. 3 1. Citt, ubiSummarium fic ha-

s p2 i

bet: Sponfalia de futuro, etiam jurata, folvuntur

y

3

"n

Cproin non tantüm füfpenduntur) per Spon(alia

faüaïp[a,exparte

fecunda de prafenti. 1mó textus in d. c. 22. dat

D

"PL

haucrationem: quia primam fidem (nempe prio-

2. Ex duobus vin-

qe naguet f

H

ra Sponfalia) irritam fecit.

culis ejusdem rationis magis forte rumpit, & om-

y sinalun o

em i Mann

nino tollit minüs forte: fic Profeffio aCualis in

ao hdgiansrtd

Ordine Religiofo laxiori extinguit penitus votum

t vonm d

priüs 'editum profitendi & ingrediendi Ordinem

3p pfen t

ftri&tiorem: fed obligatio Spoufalium de futuro

cum una, & obligatio Sponfalium de prafenti

solur, t

conutracta cum alia, fünt ejusdem rationis, cum

V i

utraque fit obligatio Juftitie, & pofterior eft vin-

rj t

culum fortius, quàm prior: ergo. g. ad r. diff.

H

Tl

Obligatio veré, penitus, & in perpetuum

füblata non revivifcit. C. z;4. Solüm füfpenfa per

D Cond

interveniens impedimentum non revivifcit, vel

f

poriüs non manet ampliüs, ita ut füblató impedi-

Deiona

mentó impleri non debeat. A. ma. & difl. min.

Obligatio priorum Sponfalium fufpenditur tau«

iuim. C. qmin, tollitur omuino, & ex utraque parte,

W)

IN. min. C conf. Jurain contrarium allata plüsnon

Hl

dicunt, quàm quód Sponfalia de prafenti con-

AT

tra&ta poft Sponfalia de futuro eum alia valeant,

H t

& conjugesfeparari nun debeanz,quod verum eft;

fl

per

I

31

lil

De Sponfa Duorum.

u

(

Hg!tns ']

per hoc autem non dicunt, ifla penitustolli. Ver-

Wy

h

LR

M

jl

bum folvuntur denotat quidem Sponfalia priora

diffolvi, at ex parte innocentis tantüm & repu-

ïüH.

i

Mi

diatze, cui per Sponfalia de prefenti cum alia da-

d

tur jus refiliendi, & fic penitus folvendi Sponfa-

A ,

UM w

lia priora, quibus contrahens cum alia cenfetur

'15(-..

renuntiare, non veró ex parte injuriam inferentis.

M

Qu

Illa verba, primam fidem ivritam fecit , folàmn de-

df

T

notant, primam fidem, uni femel datam, fuifle

^i

k)p

Al

jl

iij

violatam, quod rurfus verum eft, non veró Spon-

Ts

EE

bITUT)

ü

falia ipfa, ex parte violantis, fuiffe irrit4t4. Ad 2.

i

l

u

A. ma, vel diff. vinculum minüs forte, fi utrum-

que nequeat fimul ftare & tenere. C. fecüs. /V.

ltüdyy

N[/

"W

li ä Uf

7H4. vinculum Sponíalium cum una ftare poteft

f

Paritas cum

LTH

li

cum vinculo Matrimonii cum alia,

H

voto Religionis reCté adaptatur noftrge fenteniig

fic: votum ingrediende Religionis per Matrimo-

X Ortinem

nium poftea initum non tollitur, fed folüm fu-

ndefotro

fpenditur, ita ut mortua conjuge rurfus ftringat

M yfent

Utj Q

votum: ergo à pari ftringunt & Sponfalia priora

nl d

conjuge mortuá&,

NT

M

TITULUS- V.

j

r

Vi

!

&Sigc

j

Áipt

d

De Conditionibus appofitis in

äïazä |

qu

Defíponfatione , vel in aliüis Con-g

tra&tibus.

IT

glitt u

SUMMARIUM.

waqge pmi.

1. Quid & quotuplex fit Conditio.

il

2. Quid fit Modus, Caufa, Demonffratio.

gpræ(cmi Ü

3. 4. 4An & quomodo valeat Matrimonium ub

qia v

i

I

conditione bonefla de futuro comingenzi.

6. A

Qd i^

[

"m

T

momb

352

LIB. IV. TITULUS V

L

Il

Per hot

riens obii

6. n fub conditione de futuro nece[[aria.

" o

9. 8. An fub conditione impoffibili.

9. n [ub conditione turpi de futuro :

o,VS

10. Zinetizin, fi conditio turpis repugnet fubjhm-

tia, Matrimonii.

cmvfl nf

11. Quid fentiendum de Sponfalibus , fub condi-

Ct & 0 hgäti

tione zmpo/]zbz!z vel turpi initis.

12.13. Er quid de Matrimonio, quod contrabi-

iur fab AModo, Caufa, vel Demon[vatione.

potcüV E fp

vit, W |

Onditio propri& didta eft qualitas aCtui vel

s; quiptn

contraQui vel alteri difpofitioni adje&

obggtionen.

vim feu obligationem illius fufpendens

v ribantar )

in eventam fuüiurum incertum. ff. 4. Znffl. dé V.O.

n C'ful

XEt de hac intelligendum eft illud vulgatum, con-

sj d enm

ditio nibil ponit in effe, fed perfe&ionem & obli-

gationem aétüs differt ac fufpendit, usque dum

TT

11 ü N M) wu'

liquid eveniat vel.non eveniat

Propterea

db t Q ttn

ajunt Juriftee, quód ante conditionis eventum vel

exiftentiam uec cedat dies, h.e. nihil adhuc de-

ab d

beator, & obligatio nondum fit nata, sec ventat

h n ts

dies ,-h. e. nihil exigi poffit.

Solet conditio

fggt, A D

bcr ab d

plerumque exprimi per particulam /j, mifi , ctum,

ubi, quaudo, pofiquam, dum, donec , modà &c.

ditr p

Edjrf lttlr,id f

v. g. fi pater tuus cóufentiet, fi gradum Do&ao-

ratüs receperis &c. fi exiftentia conditionis pen-

147 n vtl a

et à libera voluntate ejus , in cujus arbitrium

ponitar; vocatur poteflativa , ut

promitto tibi

hf

(ute (

a

iil

libros , fi ftudio juris te addixeris: ei oppofita

i,

í

t

& Dj

dicitur cafualis

Dixi, proprie didta, fcilicet con-

l

lüf

ditio de futuro contingenti, quod nempe poteft

ht li

n

& non poteft evenire,

ita ut eventus fit incer-

ib

Í

fv

tus ; fi evenerit, conditio dicitur purificata. vel im-

i Wt

p

Al

Il

De Conditionibus appofitis &c. 373

I! 4

pleta, atque per hoc evadit a&us vel difpofitio

WNL

ab[oluta , pariens obligationem a&u & abfolute,

lf.' mf i

l

Il

Conditiones autem mpropria fuut de prafenti,

'P

UI

j

j

E

vel de praterito, v.g. fi Titius fit Augufta, i Ca«

jus jam abfolvit Studia ; non enim füfpendunt di-

:

À

lp

fpofitionem vel negotium, fed, fi fubfit conditio,

] nf

ftatim tenet & obligat actus, fi non fübfit, non

J'M

du Ín !j

obligat, necunquam obligabit: item conditio 77

W( Df HIJ i

i

L

polfibilis, & neceffaria , quc nimirum nunquam

evenire poteft v. g. fi per a&ra volabis, vel necef-

D n

il

39:* [l

farió eveniet, ut: fi cras fol orietur, fi Àntichri-

l)

flus veniet; quia pariter non fuüfpendunt valorem

þlq

lii

furlom

WIMI)

aQüs & obligationem, ac ordinarié vel vitiant

lt

s&um, vel vitiantur ipfe, h. e. pro non adjettis

il Anh[f

babentur : 8d impoffibilem refertur etiam condi-

Q62 li«

tio £urpi$: quod enim non licet, cenfemur non

poffe. /. 1 . ff. de condit. Inff. Rurfus impropria

j dum

eft coni itio £4cíf2, qu& per fe ac tacite ineft ne-

Hpttre

SNICI Vel

gotio, licét diferte non adjiciatur, vel ex zatura

NV

Wa

Wt

rej,ut* dono tibi fruétus, finafcantur, vel ex di-

j

W

[pofitione uris, ut: ducote, fi mihi non fis con-

fanguinea, & hec vocatur iptrinfecas fiinfit cuie

n QU

[

libet a&ui, uti hezc: fi DEus voluerit, fi potuero

42"

T

h nW-,

7 //M v.

&c. dicitur generalis.

5i proin tales conditio*

MM )

pl ]b

nes adjiciaatur, id fit ex fuperabundanti, difpo-

fitionem tamen vel a&ctum non faciunt conditio-

dmo'ïis W,n'

nalem, nec fufpendunt. /. 9. 4. 107. ff. de condit.

mns üm

C demon[ir. quare ftatim dies cedit, licét non

rumu t Ü

ftatim veniat , fi exprefse adjiciantur. per £, «. ff.

j d T

dePaít. Deniqueimpropria etiam conditio eft

&3] Qu

quz appellatur refolutiva, stque adjicitur, non ut

j oenpt 1

valorem 3Gus fufpendat, fed ut poffit refolvi, ut

w] us ul' ^

,» w

elfer hac: contraho tecum, donec aliam te ditias

rem

FWPW

i

Pars 1I.

4

g

394

LIB. IV. TITULUS V.

l

rem nvenero: vendo tibi hancrem, nifi intra an-

(l

jgent

9 n

num melior conditio mihi offeratur.

g li(a Qu

t5

Sicut autean conditio apponi poteft aQui, ita

n

quoque modus, cauífa, demonftratio. AModus eft

ioderamen vel gravamen a&ui adie&tum, atque

i:,ïI gan H

efferri plerumque folet per particulaim at, pro, ad

, i i

Y

&c. v. g. lego tibi mille, ut ftudeas Jurispruden-

gdi

tig: dono libros ad ftudendum &c. differt à con-

;lj'(/finlþl:'

js ha

ditione, quód actum non fufpendet : fi tamen

Pars altera non impleat modum, aut onus impo-

&j enat P.

fitum, regulariter repeti poteft, quod datum eft,

«ttitet t n

condi&tione causá datá causá non fecutà. per/. 1.

;äpoühabcnmr(

C. de donat. qua (ub modo. Cauía eft ratio vel

xarptrtte CUT

motivum , quo quis ad pacifcendum vel contra-

stndliont )

hendum fuit permotus, v. g. dono tibi centum,

jeitm confnf.

quia diligenter curáfti mea negotia. Effertur per

i

particulam quia &c. neciftafufpendita&tum ; vi-

EPT

tiat tamen feu invalidat a&tum, fi caufà finalis, cui

ip Md dd

alligatus eft confenfus, non fubfiftat, Demonfra-

a V st

tio eft appofitio figni, quo denotatur vel perfona,

As 1

cum qua, velres, de qua pa&tum vel contra&tus

A Go

vel difpofitio fit; effertur per voces relativas qui,

WUB»PRHO, P.Fï

qua, quod, &c. v.g. duco te, que de hoc vel illo

dT r

es (temmate : lego Titio equum,quem emià Cajo:

lim r qur,

rurfus non füfpendit actum , nec eum vitiat, nifi

1 fed tontd

habeat rationem conditionis, cui alligatur con-

jill,nanquando l

fenfus; quia per fe folüm inducit errorem acci-

MTM

dentalem. /. 17. 2 3. ff. decondit. & demonftr.

Dico r. Matrimonium ( idem à fortiori tene

"Riüonmtren

"ts N

de Sponfalibus) füb conditione honefta de fu-

turo contingente, v. g. f pater tuus confentiet :

Wt as !

ïälüüugml (p,

fí. officium mibi impetrabis &c.. valet quidem, at

ïu".momm di

non abfoluté ante eventum c0nditionisf quouse

que

" ii

li

h

hc Tw

^i

|

De Conditionibus appofitis &c. 3 &

M«l..

HB j

que füfpenditur

2. Eà tamen eveniente & im«

J"IPW[m

]

pletà fine novo confenfü abfolutum confequitur

valorem

licét contrahentes ignorent impletio-

T Mu MW

iul L *W'

nem.

3. Neque neceffe eft , ut conditio im-

É

l

It

m

!

pleatur coram Parocho & teftibus, aut impletio

fædüa

!]]

A

his nota fit, fi priüs coram ipfis conditionate con-

i

traCtum eft Matrimonium, Pars [. eft certa fatis

u

k

l]

ex c. 3. 5. Q" fin. b. t.. & ex paritate cum aliis con-

A ( ts

*

tra&tibus.

Pars 2. defenditur

plerisque Ca-

À UL n

" n uq

noniftis contra Ponz. & communpem Theologo-

D0n A:WP 'H

l

rum, quitamen in materia contraCctuum non im-

meziió pofthabentur Canoniftis,atque iterum pro-

(;(/ffj H" r]'

baiur ex paritate cum aliis contraCtibus, qui per

n jj 1 (Q0lj

folam conditionis impletionem absque novo con-

QTf Ilf

trahentium confenfü , modó neuter interea cor-

t Himury

(4UDy Y

fenfum revocaverit, evadunt abfoluii, f. 4. Infl. de

V.O.1.7. ff. de contr. empt. l. 1 1. $.1.ff. quipotior.

Til

« pign. Accedit decifio S. Congreg. à S. Pio V. &

Duafr

Clem. VIII. àt refert Fagn. i2 c. fuper eo . b.t. a.

N

ho

$. 6. approbata.

Pars 3. quam füftinent Sanch

tx xQJuM

Fagn. Gobat, Sporer &c. contra Laym. Barb. Pir-

,gk" Müü

hing, Palao, P. Franc, Schmier &c. fuadetur inde,

x('flïfm ^

quód Trid. requirat prefentiam Parochi & teftium

merd

folüm pro tunc , quando contrahitur Matrimo-

Jl WI

nium: fed contrahitur, quando ei apponitur con-

1 4Ui

[ COW'

ditio,non quando hzc purificatur. Declarat.Card,

apud Fagn.d.n.6, & quód purificatio conditio-

(/ ,(PFOH if

nis juxta communem non debeat effe coguita ipfis

j1

foriori P

contrahentibus: cur ergo Parocho & teftibus?

] h[)'ïe[

Oljic. 1. A&us legitiminon recipiuis; diem, aut

conditionem. c. 5o.in 6. 67 1. 77. ff.de R. . Sed

valet QW* 3

Matrimonium eft actus legitimus. 2. In c. . b.t.

L

mm 10'][51

dicitur, quàd ille, qui contraxit füb conditione

de

LIJ

4 2

$

ii

W

Cond

LIP. IV. TITULUS V.

356

T

f T COUE

fi

de futuro contingente, ff pater con[enferit , nom

j

üb l(g WI

fit cogendus ad contrabendum Matrimonium, ni-

m

fi pater confenfum dederit ;

ergo pofita hac

M

[

on st

um (

conditione cogendus eft zd contrabendum : fed

n

qui u

contrabere dicit ponere novum confenfum: ergo

p

Í ;(rtmwfl

impleta conditione. opus eít novo confenfu.

jleco

"

Confirmatur. In d. «. . habetur, quód confenfus

ss m

i

W

füb conditrione de futuro expreffus non fit haben-

i t tu

[

dus de prafenti : ergo folüm fecit Sponfalia de

:;c dul coné

futuro: ergo neceffarius eft novus confenfus ad

,'di:iouamm,non.

perficienda Sponfalia de prefenti, feu Matrimo-

j Scotgi

nium.

