Debet effe reda&um in Scripturam vel ab ipfo

Jerjtn,

t DOITIOR

teftatore , vel ejus juffu ab alio nominauui ex-

Acriptum

preffo , &, fi ipfe uon fcripfit teflator, debet po-

ftlea coram teftibus fubfcribere , aut vocare te-

wecelst

Yoedem

ftem oCavum , qui ejus loco fübfcribat.

2. De-

pr Jisdem

bet teftator per fe, vel alium, fpecialiter rogare

11411l V0

tefles feptem , feu convocare ad teftificandum;

Jutg

vel, fi aliàs jam funt prefentes, rogare, feü moa-

nere, ut velint effe teftes fuüi teftamenti.

d. B&

(ctiqut

mite

quidem teítes idoneos, quales aliqui de Jure nori

Nodrt

funt, utl feryi proprie di&i: mulieres: impuberes:

n te lgit

furiofi, & prodigi declaraü: muti: fürdi: ceci:

(ire 107

infames infamià Juris : iuviti & coa&i

i pote«

flate teftatoris, vel alicujus teftis, conftituti, uti fi-

icit

liusfamilias in teftamento patris, cüm reputentur

bet Gml"

pro uno corpore familig : hares ipfe: & genee

pj

Puars 1.

D

rali-

u

] TefMU

$o

LIP, II, TITULUS XXVI

lh jut

raliter omnes inteftabiles, qui nempe ob impra-

T. fm" à

JM

bitatem morum te(tes agere nequeunt in aliis ne-

m,IW

gotiis, inteftabiles active, qui propter deli&tum

n

[,HMW j P

facere teftamentum, & inteftabiles paffive, qui h-

UM

PHUM*

4. Et teftes ita de-

£t

ii

redes inftitui non poffunt.

3&N

bent effe prefentes, ut teftatorem audiant atque

j

videant.

$. Coram his teftibus teftator per fe;

p futt

vel per alium, affirmare debet, in charta, quàm ex-

vf',m-c H

L

hibet, contineri fuum teftamentum & ultimaimn vo«

a

J]untatem fuam.

&. Cui charte deberit omnes te-

vel yos

ftes füa nomina fübfcribere propria manu, v.g.

q ib ijb

hoc modo ego Titius teflis rogatus teftamentum

MM"Z d

Sempronii propria manu fubfcripfi : wel:

teflor ,

[

|

Zwï M

quad à Sempronio teflatore audiverim, in prafen-

H(! T 4

ii charta contineri fuam. ultimam voluntatem &c.

W H;x

ii c-.

Videtyr autem fufficere ( faltem de Jure Bavar. ) fi

[ h

primi duo vel tres di&to modo fübícribant , re-

liqui autem hoc modo, idem te/ior C ego Cajus,

NUA

VuV

vel, ego Titius teffor, ut primi duo &c, — Siqui

ex teftibus nefciant fcribere, conceditur ipfis, ut

VN

alii conteftes eorum loco fübfcribant , exprefsé

addendo, fe rogatos aliorum loco fübfcribere. 7.

Iidem teftes debent appouere finguli fua figilla:

AMAT

ii

bw

fi aliquinon habeant propria figilla, alius vel alii

HA/J,,;H(;

Conteftes fua pro illis apponere valent, & fic bis

L.c,hd.n." "

vel ter exprimere, imó carens figilló permirtitur

)"wa

n

apponere figillum extranei; oportet tamen expri-

"ANL

mere & fateri, fe alienó fignaculó fübfignáffe.

8«

M* rwm LH

Atque totum hoc negotium abfolvi neceffe eft in

M

uno contextu, h.e. nullo a&tu,qui ad teftamenti

Wm

faCtionem non pertineat, interpofitó, & coram te-

M

] (

ftibus omnibus fimul congregatis; fi tamen aCtus

.Km&h

brevis impertinens, quem urgems natura,vel core

d

4

L

L

T

porz-

A

TO

De Teftamentis.

51

i

poralis neceffitas, aüt ratio fanitatis in téftátoré

Tüetnt j i

vel tefte exigit, interveniret , nihil obeffet.

De-

LOON

j

tique confuétum, imó & confülturn eft adliibere

lt if

! ifQ

Notarium publicum , fpecialiter requifitüim, ut

Cetsipi

némpe fecurior fit teftátor de folennitatibus rità

UM

adhibitis , & teftamentum; fi Notarius füper illo

! Fefhtore,

conficiat inftrumentum Autlienticum, vel füà fub«

m Quin,

fcriptione & figillo authenticam fidem faciat te-

! ultínins

ftamento Ioftrumenti publici inftar, minus habeat

"OCC Ommpey

periculi, ne corruat, quod fübiret, fi continge-

fiä manu, Vlg'

ret unum vel plüres tefies emori ante teftatoretm,

1 f/| a

Sumuntur bz folennitátes ex f. 3. feqq. Inft. de

qe: /t/a/,

Teflam. ordin. l. 18. 20. 21. f. qui Teflam. fac.

UET

pof. 1. 9. 21. . C. b. t.

Receff. Spir. de anno

Anttm &

1$12. Jure Bavar. t/i. 24.

relnar. ) f

. 2. Solennitates teftameuti Auucupativi de

Til , 18«

Jure Civili funt hz,

I. Etiam iti hoc adhiben-

difünt 7. teftes idonei, rogati, feu ad teftifican-

^ip (jus

& d

durn requifiti.

2. Debet teftator eofdem jam

1 ifis, ut

prafentes per fe vel per alium monere, quàd in-

4 ao

tendat facere teftamentum , & quidem nuncupa-

tivum.

Yiters !

3. Tum coram iisdem fimul przfentibus

J fue fp:

voluatatem fuam circa heredem, & legara, fiqua

if rel al

facere velit, oretenus per fe, vel per alium, ma-

, &il

nifeftare , aut ex charta prelegere, confequenter

permin'uuï

iu hoc tefiamento celari heres non poteft, adeó-

n ryre

que non fuffcit, fi teftator fe referat ad fchedam,

jgnä[ïe- Ó

in qua defcriptum ait effe heredes ; quàmvis id

veefe n

procedatin teflatento fcripto ; cüm talis fcheda

à eefanti

cenfeatur effe pars (eftamenti fcripti. . 4. Totum

rurfus negotium in uno contextu, & eodetn mora-

cconn?

; m

liter tempore & loco persgeudosm eft.

Proin

n

"

ezdem feré folennitates neceffarig funt, que ad

D a

tefta-

p

chh

!

$2

LIB. III, TITULUS XXVI.

"n n

teftamentum Scriptum, excepta fubfcriptione &

ia

quäm !

fubfignatione teftatoris & teftium, atque fpecifi-

"i

mam. |

cantur in/. 2 i. ff. l. bac confultifftna. 8 . C. qui te.

u

flam. fac. poff. l. bac confultiffima 2 1. f. 2. € l. 20-

ycu

29. C. b.t.

Notarius etiam in hoc teftamento

a [

propter di&tss fuperiüs rationes confultó ( non

"u ü

"RL

neceffarió ) adhibetur.

/

:

((

n

w. 3. Jus Canonicum difcrepat à Jure Civili,

m

f u

& duos tantüm vel tres teftes ad teftamentum re-

[ Üb

mb

ii

quirit inc. cim effes 10. b.t. ibi: quia vero à Divina

j um

lege, & $. PP. inflitutis, & à generali Ecclefia,

jpdit )

y u int

con(uetudine id ( nempe fübfcriptio vel prefentia

p li

feptem vel quinque teftium in teftamento & ulti-

ma voluntate ). ofcitur effe alienum, cum fcriptum

J andt

m d

fit.quàd in ore duorum vel trium teflium [Iet omue

len

r

jcay

!]

T

verbum , pra(criptam con(uetudinem improbamus :

f

!

i

uN

j

IW-

D

€ teflamenta, qua Parochiani coram presbytero (uo

"DI

(nempe Parocho? 6* tribus vel duabus aliis perfo-

ï

u

T

niis idoneis in extrema fecerint voluntate, firma de-

'zïk,x*:ücäz (:

Ex quo textu aliqui iuferre

«l

"-

cernimus permanere.

INenet

volebant, quód Jus Canonicurn correxerit Jus Ci«

TA

vile quoad nurmnerum teftium , ita ut neque in fo-

a

ro Civili & in terris Imperii requirantur ad ,valo-

il

rem teftameuti feptem tefles , fed fufficiant duo

Vrl

vel tres cum vel fine Parocho (hunc enim rion de-

Vib

terminaté requirit Jus Canovicum, fed folüm oc:

i

cafione fa&ti, quod Puntifici propofitum erat, men-

tll

tionem Parochi facit, non per modum decifio-

At

nis) quafi nempe Jus Civile plures requirendo te-

d

Ut

fles foveat peccatum , cüm textus dicat, id À

Smmmm

JDivina lege, duos tantüm vel tres teftes exigen-

h

Nl

'*nlllmim |

te pro omni negotio, alienum effe. Sed contra-

ia fententia eft communis & vera ; cüm per tà

MET

Alidg

1 Il DGD "l !

*

uU

De Teftamentis.

53

1 fülfe

lptiu"&

alienum à Divina lege nihil aliud voluerit Jus Ca-

m, ii ]

n g. (

nonicum dicere, quàm quód fit prater, non con-

li

tr4 legem Divinam, juxta quam quidem fuffi-

2|, Jü'(m

ciunt in quolibet negotio duo vel tres teítes, non

r fe(tpy

tamen prohibetur ex juftis caufis plures requirere;

rl (

aliàs Tridentinum, requirendo ad valorem Matri-

monii preter duos vel tres teftes infüper Paro-

tj (

chum , egiffet contra Jus Divinum.

Pontifex in

limenton )

d. €. 10. refcripfit ad Epifcopum Hoftienfem, qui

AYfi D

exiftit in territorio temporali Pape, atque ideo

H li

ejus difpofino precise territorium temporale

Tl nreen

Pontificis, uti & foram Canonicum, refpicit, ad

T6nt0 & ult

quod pertinent Teflamenta Pia, & Teftamenta

m eitur

Clericorum, etiam ad caufas profanas teftantium.

i fat m

nifi in his aliud obtineat confüetudo, non veró

prohum

afficit terras Imperii & forum Civile , imó nec po-

trdyeufu

tuit eó usque fe extendere ; cüm in Pontificis po-

P lgt

teftate non fit leges Civiles in caufa mereé pro-

; jl

fana, & peccatum non concernente , pro foro

ii ifene

Civili immutare.

Igitur juxta communem Regu-

ye s Ü

lam ftstuendum : ubi Jus Civile & Canonicum in

at

materia profana & peccatum non involvente in-

"t 4d p

ter fe difcrepant , quodlibet eft obfervandum in

ffciant duo

füo foro & territorio, confequenter quoad tefta-

imtorde

menta Jus Civile in terris Imperii & foro Secu-

d lm o

lari: Jus Canonicum in territorio temporali Pa-

t me

pg, atque in foro Ecclefiaftico, ad quod utique

um declo

etiam pertinent Clerici.

Quazfítionis tamen eft,

quentt t

an duo vel tres teftes, quos requirit Jus Canoni-

; dicits i

cum, requirantur per modum folemnitatis , ac ad

"T

valorem teftamenti, an veró ad probationem dun-

ged (

taxat? Ego ceufeo, &

i

Dico 3. Duo vel tres teftes , quos requirit

s f

)

D 3

]us

f TCM

$4 LIB. III, TITULUS XXVI

Wi Uuqu

TU

D]

"d

fi

t

us Canonicum in éif. (. 10. probabiliüs pertinent

ad folennitatem fübftantialem, ac ad valorem Te-

r*üh

u

mäa

ftamenti, & non precisé ad hoc, ut per eos probe-

"

gl

turultima voluntas. Proin, licet de hac yoluntate

qu ag [iFl['

]

teftatoris aliunde, y. g. per manum teftatoris

n

iL

agnitam, fatis conftaret, fi tamen duo vel tres te-

a

' &Omlem l

j

ftes, & quidem idonei, ac fpecialiter rogati , aon

,

inte: vemFe'ït, aut negotium non in uno contextu

AI

j

«

ï

l-

i

fuifle

sbfolutum, teftamentum ( excepto Pio )

. niws commd !

non valexet. Abb. Covarruv. & tefte P.Schmier,li-

Xg Hmc

cet adverfario, de fuece[f. bared. c. 2

.8.28. major

t

mc"M

DD. numerus, Probatur: ]us Canonicum in ma-

!

^

n

j

]

jj

teria adiáphora feu indifferenti, ubi diverfum à

j

?cr pl

Ü

Jure Civili nihil ftatuit, fequitur Leges Civiles c.

1. de N. O. N. Sed Jus Canonicum quoad tefta-

u

menta nihil diverfi à Jure Civili ftatuit preter nu-

Hö!

ii

Hr

merum teftium , pauciores requirendo : ergo in

«

Ü

materia teftamenti quoad alia fequitur Leges Ci-

D

a

viles, qug proin etíam in foro Ecclefiaítico, & in

territorio Pape, fünt obfervande, excepto folo

h

m

teftium numero

atqui Jus Civile 7. teftes ido-

pv

T

T

neos & rogatos requirit ad valorem & fübftan-

"u

tiam teftamenti ac per modum folennitatis füb-

L' /fl;nfnh,

T*If"fg "

ftantialis: ergo & Jus Canonicum ad fubftantiam

hmk V( N Mw

& valorem Teftamenti requirit duos vel tres t

ftes, eósque idoneos, & fpecialiter rogatos &c

"n

Objic. Pontifex in c. 10. cit. voluit reprobare

b

u

[

folemnitstem Juris Civilis ad valorem Teftamenti

t

requifitam: ergo credibile non eft, quód ipfe vo-

u

T

A

lh

luerit prefcribere novam folemnitstem fubftan-

Il

rrï&

l C-E

tialem 2. vel 3. teftium; prefertim cüm fe fundet

"

LUA

iu Lege Divina, vi cujus zp ore duorum vel trium

DT

H

Xn

flat omne verbum: fed de fure Divino hic nume

rus

u

De Teftamentis.

5$

obabif.';,'sptr

rus teflium utique non requiritur ad valorem

EL

per modum folemnitatis fubftantialis ; fed fo-

p eosP,r;,

lüm ad probationem aGüs. w. diff. antec. vo-

luit reprobare folemnitater Juris Civilis aliquam,

DAOU

videlicet quam expreffit, confiftentem in majo-

o lg

ri numero teftium, C.antec.. aliam quoque, quam

iterroga[iISL

non expreffit, & omuem folemnitatem. A. 4n-

I Ung COnfer

tec. C conf. Omne Jus corre&orium eft odio-

'EXCOpl h

fum & ftri&e interpretationis, atque ideo non

i hi

cenfetur plus correctum , quàm fit expreffum.

242f mä)f.

Pontifex allegavit quidem Jus Divinum , duos

icup ip m

vel tres teftes non requirens per modum folem-

!

i derfum

í

nitatis fübítantialis , exinde tamen non fequi-

oes Cirles ,

tur, quód Pontifex illos non requifiverit per mo-

dum folemnitatis, quia non expreffit, quód ve-

quotá tef

t prater nj

lit recedere à Jure Civili, teftes ( quos quidem

o : enoit

exigit plures, quàm Jus Canonicum , & quidem

rle G-

idoneos, ac fpecialiter rogatos) requirente per

modum folemnitatis fubftantialis.

flico, & n

Dico 4. Teftamentum imperfe&tum ex parte

ceto lo

Ndes lo

a&üs feu voluntatis ( id quod intellige de qua-

y t fbf

cunque alia ultima voluntate) feu quod quidem

aliquis facere decrevit, vel jam inchoavit, vel fz-

miutis fib

iüntiam

pius dixit, fe velle hunc aut illum inftituere here-

i us te

dem, hoc vel illud legare certis perfonis &c.

qgaos C

morte tamen preventus, vel aliter impeditus, non

perfecit, eft nullum in utroque foro, ex & interno,

qepobare

etiamfi aliàs effet privilegiatum, nullas requirens

Teltment

jiplem

folemnitates , uti Teftamentum ad caufas pias, in-

terliberos &c. Ita communis cum Covar. contra

em af

Abb. quia tali cafu folüm datur propofitum teftan-

ys efuré

di, vel per ultimam voluntatem difponendi, nori

ipfum

p lit

n

56

LIP. III. TTTULUS XXVI

ynm

r -r['(

ipfum teftamentum

)7

vel voluutas de prafenti ,

"uwï' d

aut aQualis difpofitio.

pnf p

, WUIIUT

ft

Dico $. Teftamentum imperfe&um ex parte

j

i

folemnitatis, feu deficiens in aliqua folemnitate

T;

t puf

ex hucusque recenfitis , regulariter eft nullum

»ajmml

?paüïl

& irritum, faltem pro foro externo, fi nempe

:q"!lü

;

T.

non fit privilegiatum. Comnmunis contra Bartol

p

]

'f' æ,ws

& quosdam alios, propter claros textus in J. 9.

qi

,,hmw L

12. C 21. C. b. t.. Dixi, regulariter ; excipitur

m

euim cafus , quo hzres ab inteftato ipfe perce-

VU

ii

.xä

" jl

pit, ac fatetur voluntatem defuncti, alium pro

p m'

herede in tali teftamento inftituentis. J. fin, C. de

ïe u[ *!9

fideicommiff. 1d quod etiam procedit de legato,

n[ LfZW ;

vel fideicommiflo, quod teftator fecit in tali te-

Id

Ti

ftamento imperfeCto, & haeres ab inteftato fcit,

50?'»'

& fatetur. 8. fin. Infl. de fideicommiff. baved. &

"n

lü'!

]. 16. C b.t. item L. fin, cit. ubinon taniüm deLe-

eatis & Fideicommiffis, fed etiam de Teftamentis,

II

&Mä

per verba, ne quid falfitatis incurrat. pev duos forte

refles compofitum. teflamentum , fic difponitur.

À w

Quódfi heres ab inteftato id non fateretur, heres

W v*yr"

iamen inflituius, aut legatarius, fciret eum pre-

[

ä (Mu

fentem fuiffe, quando teftamentum, vel legatum

fiebar, & audiviffe, aut aliàs certó coguoviffe vo-

flrat

ljuntatem defun&i, alium haredem volentis, aut

* L

li

Ly

legatum relinquentis alteri, poffet heredi ab in-

od

teftáto, fi priüsipfejuret de calumnia, deferre ju-

tt—MHH

ramentum, quo juretfe nihil fcire: quod fi recu-

L

i»

V

faret, hereditas devolveretur ad hzredem iníftitu-

M

"

b m'l" lem(

tum, vel legatum adlegatarium./. fin. & $. fín. citt,

"i T»[,l"mü |

I

Addidi, finon fit privilegiatum, de quo pauló poft.

wl M

|

F' "T

io

Quares , au corruente propter defectum

um u þ'o h

folemnitatis teftamentóà etiam legata, & fidei-

T ( hgm

Ccojnu-

U5

De Teftamentis.

*

litifg T

nj

commiíffa particularia, corruant! B. Si fint pro-

fana, corruunt. /. 29. C. de fideicommi[. quia ac-

þerfe&um N

cefforium fequitur principale. Necobfiat, quód

ilique folemn[kg

in teftamento adhibiti fint $. teftes, qui aliàs ad

Vüter ej Bull:;

Legatum extra teftamentum füfficiunt.

Excipe

Tetm, f

I. nifi teftamento appofita fuerit claufula codi-

I$ Ol

cillaris, de qua infrà, per . 1. ff. de ure Codicil.

08 téxtls ] ,!

Excipe 2. cafum, quo heres ab inteftato jam folvit

i ; excipifg

legatum in teftamento infolemni reli&tum. /. 2.

(ato iff p

C. de fideicommiff. l. 16. cit. Dixi, prefana: nam

nj tlim

pialegata fubfiftunt, quia hec funt fpecialiter pri-

As f ( )

vilegiata, & ideo per fe ftant, nec fequuntur faum

Ut de lo

principale, utpote quod non eft gqualiter privi-

&ctin gl te

legiatum. Objic. Legata profana teftamento Pio

inte(lto (

infolenni inferta fuftinentur, licet neque teftes j,

if d d

fuerint adhibiti: ergo vice verfa etiam fübfiftuut

a deLe

legata profana teftamento profano infolenni & in-

Teflanenti,

valido inferta, g. N. conf. quia utrobique legata

v du

fequuntur principale, & valent, fi iftud fubfiftat,

: diontur,

ac viciffim corruunt eodem corruente.

r nates

Dico &. Teftamentum imperfe&um ob defe-

II

r eum p

&um folemnitatis probabiliüs valet pro foro in-

, rel fgatum

terno, & in confcientia vim habet tam quoad in-

füitutionem heredis, quàm quoadlegata in eo re-

grotift o

olenis d

li&a. Ita cum antiquis Theologis & Jariftis ple-

gl b

risque Sotus, Molin. S3, Fachin. J. 4. controv. c. 5.

Reiffenftuel P. t. n. 10 6. & alii contra Covar.Ferd.

, dderc

Vafq. Lug. Haun. Arnold. Rath, P. Wieftoer & alios

quod (rec

adem lt

Recentiores non paucos. Prob. 1. Ex una parte va-

e j

let tale Teftamentum fpe&ato Jure Naturali, ex

altera non probatur fuüfficienter irritatio à Jure

p padpil

Pofitivo ftatuta pro foro interno: ergo pro hoc

gr db

; ergo

foro valet, 2. Leges irritantes fuut odiofz

i M d

funt

(

D;

» T

$8

LIB. III. TITULUS XXVI.

g

g

"

)

fünt reftringendz. c. 1 . de R. $. in 6. ergo Leges

ullmm

du

Teftamentum imperfeCtum irritantes funt reftrin-

| p

T Wl

gende ad forum externutn, preíertim cüinin fenfuü

g

g r

proprio intelligi adhuc pofliat etiam taliter, reftri-

lw EW

um

"

&z, & infüper Reipublice adhuc fatis fit conful-

M

n

Q

tum , fi Judices teneantur tale teflamentum pro-

IJ

u

f

T

nuntiare irritum, quod legibus humanis, regimen

m

T fj

politicum externum principaliter fpe&tantibus,

U[Jd(quou e j

conforme non eft, 3. Huc applicari poffunt argu-

menta, quibus ad tit. de Conflitut. n. 2 3. probavi-

t i

ïï'x

M

mus, leges fimpliciter irritantes, & nullam men-

;tisïm?f'

fin.d

n f

tionemfacientes de foro interno,non irritare aCtus

| prZFc

pro foro interno, v. g. eleCtionem Pralati Eccle-

(Us

fiaftici, & alienationem rerum Ecclefiafticarum,

ld

fine folennitatibus Juris fa&tam. Unde meó judició

multi graves DD. qui in his cafibus nobiscum fen-

" I

ll

ferunt, hic autem difcrepant, non fatis confequen-

D

m

u M

terloquuntur. Excipe tamen cafum, quo res ad

WW

i A

Judicem dedu&ta eft, & ifte contra valorem tefta-

um ?

menti fententiam tulit, cui utique in confcientia

parére tenetur hares in tali teftamento inftitutus,

Á

& condemnatus, utpoté jufté & fecundüm leges

D

pronuntianti, & jus tribuenti heredibus ab inte-

;"]Lll

ftato.

!h r)-'u:

ii

I2

Objic. 1. In f.7. JInfl. quib. mod. teflam. in-

M

|jsti

firm. Tettamentum imperfectum abfolut& dicitur

nullum , infe&um &c. ergo pro utroque foro eft

j

q

nullum. 2.]In 4. bac conf(ulti]Jtma 2 1. ff. 1. C. b.t.

i

fic habetur: ex imperfecto teflamento voluntatem

NHM

.

defundli tenere non volumus.

oimilia reperiuntur

)

í

quoque in aliis textibus: fed, ubi ipfa voluntas

! q'im

W»n

4l

redditurinefficax,nec obligatio naturalis & in con-

ztfa!rrgqay

!

KQN

fcientia oritur, ut patet in Religiofis, quorum vo-

[

A

jun-

: luþ 1 lhui

Uj XXVI

De Teftamentis.

59

'mäer ol

luntas & difpofitio circa res temporales fine con-

"n Cuun

fenfu Superiorum nullarum eft virium, etiam in

iam tahzer

foro interno.

3. Non-voluntas nullam omnino

lC fats m

producit obligationem, nec ullum tribuit jus: fed

voluntas, abfoluté irritata, eft non-voluntas : ergo.

[enämenrum

n

A. Lex jufta pro foro externo eft etiam juíta pro

Qmápis It

jl

foro interno, ut habet commune axioma: ergo

CT fneCun

3l Df

etiam lex pro foro externo teftamenta infolennia

irritans procedit quoque in foro interno. B. ed I.

!l 23. oj

& nilim m

In d. f. eftfermo deteftamento ex parie a&tüs &

voluntatis imperfeCto , quod nempe tefiator non

OU I!ntore

perfecit, preventus morte , vel aliter impeditus :

Pt n

quod omnino nihil valere, jam fuprà nos ipfi do-

leíaflcrum

cuirnws. Sed huc non quadrat, quia loquimur de

? [I60 Judici

teflamento debitis folennitatibus deftituto, &

1obiscum en

pfopter hunc defedum imperfe&to.

Ad 2. Dr-

S Confequen

citur quidem ibi voluntas non tenere, at quia ni-

quoro d

hil additur de foro interno , re&té intelligitur fo-

loren tefà

]lüm de foro externo.

Paritas cum Religiofis

Confcienta

nulla eft; quia horum voluntas , & difpofiiio,

a,

fine confenfu Superioris fa&ta,faüs etiam proforo

wüm lu

interno intelligitur effe irritsta. per abdicatio-

lus 4b nf

nem omnis dominii, quo fe exuunt, & ejus inca-

paces fe faciunt ex difpofitione Ecclefig per vo-

tfat.ik

tum paupertatis: fed difponens de re, cujus do-

hute d

minium non habet, utique nulliter agit pro omni

i pe

foro: Teftatorautem difponit de rebus propriis,

[

& fuis. .Ad 3. diff. min. voluntas, abfoluté ir-

veluntal

ritata, eft non - voluntas pro foro externo, C.

eperintt

Min. pro foro etiam interno , fi id lex irritans

r «oluoti

non exprimat faltem virtualiter. A. min. Ad 4, NV.

yhs n

conf. & explico axioma: lex jufta pro foro externo

( orume

eft etiam jufta pro interno, h. e. obligat in foro in-

pr

terno

De TCIW

60

LIB. III. TITULUS XXVI

auf

g

terno faltem ad aliquid, quia de effentia legis jufte

( mm"'ïll

eft obligatio faltem ad aliquid, nempe ad quod

na&d[e D

Legislator intendit obligare; adeóque lex jufta

m aut

WI -

pro foro externo effentialiter obligat; atlex ;rri-

g n"ah P L"

jmt

t4ns fimpliciter non effentialiter irritat etiam

AOD

pro foro interno ; nam irritatio pro foro externo

Ml

" de ï()m

zantüm, abfoluté eft poffibilis, & feparabilis ab

, um j

irritatione pro foro interno fimul

ergo lex fim«

ïrrt':EL gl v

AT

)

n

pliciter irritans non eft extendenda ad forum in-

M 'M

'Wä

ternum, utpote odiofa & ftrictz interpretationis.

"

Dices: nihilintereft in effe£&tu, au teftamentum di-

mro'o 0i«

catur valere vel nou valere in foro interno: ergo.

MCC fU qüüfu

W. N.atitec. Sienim non valeret, non poffent hz-

h

O

nn,f 1**

redes, vellegatarii, quidquam accipere, aut acce«

ptum retinere ex imperfeQo teftamento, licetip

mnM

304

J

fis probé conftaret de voluntate teftatoris, fed te-

D J

du

nerentur omnia reddere haeredibus ab inteftato:

I w- UE

econtra,fi v3leat pro foro interno, haredes inftitu-

r w

i

ti, & legatarii, licité accipiunt,vel retinent haredi-

tatem vel legatum,licét fciant,teftamentum pro fo-

NT

""

ro externo eífe nullum ; heredes veró ab inteftato,

PT

fifciant voluntatem defun&i, obligatione naturali

s

UP

tenentur ipfis relinquere, uifi velintimpugnare te-

ftamentum, & eo expuguato per fententiam Judi-

cis reli&ta obtineant, quam aCtionem & remedium

ARA Vg

"

nullitatis ipfis Jura concedunt , nec nos dene-

] «Mï *R«r.

gamus; licet denegare videantur Abb. Molin.Leff.

M "*pm ]

Fagnan.

Hucusque de Teftamentis Solennibus ,

XLH 'l E 4

nuac de Zs/olennibus , feu de Privilegiatis.

HM.,.

13

Dico 7. Teftamentum P;um

feu ad cau-

f&'f.'] (

fas pias ( h. e. in quo inflüituitur pro hzrede

s'».

V1 Uithn

vel locus pius, ut Ecclefia, Monafterium, Hofpi-

»j (;hm

h]

»Q"m

tale &c. vel pauperes , etiam confanguinei non

IIA m

El

E

quà

Uj hu

De Teftamentis.

61

t efïenuale

;!

qua confanguinei, fed ex pio motu ftnifericordig

LU ii

&c. vel aliquà communitas, aut perfona aut lo-

! equE lEx

cus ex motivo fpeCtante Dei cultum , vel anima-

Oi ath

rum falutem, aut,ut vnlt Menochius , utilitatem

itgr i lr . "

publicam Reipublice politice) valetin utroque

YO foro

foro , licét omni cáreat folennitate , modó fuffi-

! & fepi]

um

cienter conftet de voluntate teftatoris quocun-

* CIBo lr

que modo.

Communis & certà, hodie quoque

(à ad fong;

apud plerofque Legiftas, diffentiente tamen Fa-

lülepFC[ä[lOlM

chin.

Ratio , quia Jus Canonicum ( non Jus Ci-

Helmentimi

vile , cui tulla in caufas pias eft poteftas ) obfer-

M IDfT02;

vandum eftin toto Orbe Chriftiano, etiam à Lai«

100 poffer

cis in foro Civili, quoad has caufas. per c. 7. &*

Q6 QUE RCCR

10.de con[lit.c. 1 1.b.t.

Sed Jus Canonicum in

t0, [ctip

d. c. t 1. reprobat folennitates in teftamento Pio ;

dtoris, fed te

fe fundans in Lege Divina, inore duorum vel tri-

ab intefio:

um [Lat omne verbum. — Neque dicas , in d. c. 11,

Téderitíliue

à Pontifice requiri duos vel tres tefles legitimos ;

nenthared

quia hos requirit non tanquam folemnitatem , fed

ttümprofo-

precise ad probationem, fi aliunde non faiis con-

TNON

flare poffet de voluntate teftatoris.

Siquidem

Yoene natutl

]us Canonicum nullibi ad valorern teftamenti re-

ingurtt

quirit aliquam folemnitatem , ubi Jus Civile non

entam Jud*

requirit: atqui Jus Civile pro teftamento Pio nul-

tremediun

libi requirit folemnitatem, imó nec requirere po-

c n d

teft; cürm caufz piz fint extra vel fupra ejtis fphz-

of

ram ac poteftatem.

Proin Teftamenta Pia pra-

al

cisé regulantur fecundüm Jus Naturale, quod in

MIS.

teflatore exigit üfum rationis, actualem volunta-

( d d

tem, & poteftatem difponendi, item fecundüm

Jus Divinum, Gentium & Canonicum, que plus

, hat

non exigunt , quàm ut conflet , five ex fchieda

JUNLD b

per manum teftatoris, fatis agnitam , fcripta, fis

mgumel

Y&

qui

E. Ti

62

LIB. III, TITULUS XXVI.

P d u

ve per duos teftes ( uni enim tefti non tenetur

credere hares ab inteflato ) five per nutum ad

Teümentm

interrogationem alterius füfficienter probatrum ;

: J

t

t

u

j

&c.

Nec tibifcrupulum moveat, quàód Jus Ca-

,Oxeï

t

nopicum requirat teítes Jegitimos, cafu quo pet

»

9d

"T

teíles probari debet voluntas teflatoris ; quia per

din

7f] li

rCll

id folüm iodicatur, quód debeaut effe teftes ; qui

od

j

l

" 1015

"

in aliis negotiis de Jure Canonico ad probandum

li

::i gt «

funt habiles, & hoc Jus propterea repellere ve-

lit fervos, infames infamià Juris, excommuuica-

Ó exg:'me:..

tos vitandos &c. licét non reprobet teftes, qui fo-

Rfl

làm de Jure Civili fünt inhabiles.

Sic etiam Te-

'Nd LWr f(

ftamento Pio nori obeft, 1 h&reditas alterius ar-

Eïfh ra

bitrio relinquatur; fiinítituatur heres incertus,ut

fi.dicat teflator, pro hzrede inftituto Deum, cau-

ías pias, pauperes ii genere, vel quos elegerit Ti-

tius &c. que omnia fecundàüm Jus Civile Tefta-

N

inento profano officiunt, & valorem adimunt.

Caterüm affertio non folüm procedit de inftitu-

tione heredis, fed etiam de legatis piis, five fiant

extrà teftamentum , five iu teftamento pio (quod

)"

tamer non procedit quoad inftitutionem bzredis,

l

fi teflameutum praecisé inchoatum , at non per-

t Pa";,

fe&um fuit ex parte voluntatis ) five iu teftamen-

qj;'] hnj

to profano, nulliter condito , vel non adito ab

harede.

LT

Porro adverte, quód, fi teftamentum

Aïu,ar.;xi

;lï

partim fit Pium, partim Profanum, debeant omnes

M

folemnitates Juris adhiberi ; aliàs enim quoad

caufam profanam illud non valeret, & pars caufze

profanz affignata cederet jure accrefcendi caufae

piz. arg. S. . Inffit. de baved. inffit. cüm nemo

M

NU N

IN

paganus, h.e, non miles, decedere poffit fecun-

iti

LT

düm

Ms

nim

K'Lin

J Thy

De Teftamentis.

63

in f(f Ug

uT

düm unam partem ieftatus, & fecundüm partem

Cette m';-x.H

inteftatus.

V ii

Dico 8. Teftamentum patris vel matrís ( vel 14.

M ^

aliorum afcendentium ) inter liberos in. utroque

foro valet fine omni folemnitate, fi eft Nuncu-

€(itors j

q;iïa;e

pativum , modó de voluntate parentis conftet

It efe ïefffs,ï;

per teftes, vel alio modo,

2. Si veró eft Scri-

0 &d ol

16 tepelises

ptum , requirit folemnitates fequentes: ipfe pa-

» Qommp;

tens debet fcribere, vel faltem fübfcribere teíta-

inentum: exprimere tempus conditi teftamenti :

u ttfts qii

& liberorüm orrinium nomina, atque uncias , feu

- Üicttim

id, quod cuivis relinquere inteudit ( qua partes

lts dterie Jj

poffunt effe ingquales, falvá amen fiogulis legi-

T6S i CefUs u

Ito Deum, cqy.

timá ) tam terpus autem , quàm uncias , exprime-

05 elegent T.

re neceffe per littéras & verba integra, non per

cifras. Jus Bavar. t/f. 3 4. 4. $. exigit; ut, fi pareng

Cirile Tef

ipfe nori fcripfit vel fübfcripfit teftamentum , fed

Ferm 2diminf,

lit de nf

alius , fubfcribant duo teftes, vel ut omhes libe-

ri fubfcribant.

ii fire fant

3. In utroque, tam Nuncupatiyo

quàm Scripto , fingulis liberis fua faltem portio,

o (quo

quam vocant /egitimam,reliuquere oportet titalo

w heredis

inflitutionis (non legati ) feu fub honorsbili no-

, d 000 pf

mine Pbaredis.

Pars 1. fümitur ex /. 26. C. famil.

J/27/1508

bercifc.

on &tito 2

Pars 2. ex Nov. 107.€. 1. " Autb. quod

fine. C. b.t.

Pars 3. ex NVov. 1 1 5. £. 3. ubi dero-

teflomentum

gatum eft NToy. 18.c. 1. & Autb. Novi[[ima C. de

]

inoff. teff. permittentibus quoquo modo liberis fu-

eni quoxl

am relinquere legitimam.

5i veró in teftamento

& pirs u

inter liberos relinquatur aliquid perfonz extranezg

efendi t

tanquam Paredi ( aliud eft de legato) quoad hoc

i, cim v?

punQum non valet difpofitio. . 2 6.cit. & 1. 2 1. ff

^

epofit t

1. C.b.t.. Coterüm juxta communiorem DD. fen-

ü

tentiam Teftamentum inter liberos, fi non valet

Wt

De Tfm

64 LIB, III. TITULUS XXVI.

u

(s

gt

1

» i

ut Teftamerdtum,; velet tamen ut Codicillns,e;fï

j

«

claufülam codicillarem non habeat expreffam ;

iaml

cüm di&a claufula prefuümatur à parente fübintel-

(!SW

le&a.

Quod ,licet de Jure communi aliqui ne-

(

h

P

gent, de Jure tamen Bavarico [o. cif. certum eft.

l

l

i

(j Wi

j

:;

h

1j

Dico 9. Teftamentum ZMilitit , Ducis, & eo-

il

rum, qui caftra feqüuntur militum causà, uii Medi-

..5056 Y

fs

ci, Chirurgi, Mercatores &c. fi fiat ii aQtuali con-

r

fli&u , nullas omnino requirit folemnitates.

29

jj

Fa&ur veró iti caftris, fed extra confli£&tum actua-

lem, duos hodie teftes.

3. Conditum autem

n

f Me"' W

exira caítra & a£tualem expeditioüem, püta in by-

ss (

Ui

bernis 8e. omnes foleiriitates Juris Communis

wh

W

exigit.

4. Et illud, quod in a&uali prelio, vel

MM

in caftris fa&urn eft ; poft obtentám Miffionem

non durat ultra anuurü.

Pars j. liquet ex pr.

Inft. de Militari teflam. L. 1.ff. L 1 . C. de Teflam.

]^

u

militis.

Pars 2. ex Receff. Imper. de ann. 1512.

d Va

tit. 9on C'eflamentean s. 2.

Pars 3. ex citt. pr. &*

Receff. Imp. & l. 16. C. de teflam. milit, Pars 4.

fumitar ex /, 25. fr. ff. eod.

:

k

16 Dico Io. Teftamentum Znfficorum valet cum

(

$. teftibus rogatis, fi 7, teftes commode haberi

nequeunt, nec opus eft ,ut teftes fübfcribant, vel

]

!

vl

figilla apponant, fi fcribere nefciant, & figillis ca-

N

reant: fi tamen unus vel plures fcribendi forent

"M

periti, ifti deberent fübfcribere, & poffent fimul

pro aliis imperitis , prefentibus tamen. /. fin. C.

h. t. Receff. Imper. cit.

Nomine Ztsfficorum juxta

.lk

multos veniunt hic etiam alii ruri degentes pro-

pter paritatem rationis,imo juxta quofdam etiam

Nobiles ruri degentes

"

m..l.imä

Dico

u

USXX

De Teftamentis:

6$

LU ij

deqt fX

Dico t 1. Teftamentum fenmpore Peflis fa&um 1'1

3 "Dfe f n(

Valet, licét teftes 7. non fint fpecialiter convo-

mmmum ah

cad ad hunc aCtum, vél fimul & fernel prafen-

h

tes non fint. ]. ?. C.b. t

J d

Imó, fi peftis valde atro-

citer fzviat,ut 7. teftes difficillime haberi poffinta

fufficiunt j vel etiam 2. tefles, ut DD. & con-

-

71 Cdt u )

fuetudo explicant d. /, $, 'Et Gail. /. 2. Obfervat.

LEUENTI

118. n. t g. teftatur, in Camera Imperiali tefia-

lemitars

menta tempore peftis coram duobus taniüun tefti-

Corfi&in s

bus facta füftineri.

Conunum 4l

Ti2 j i )

Dico 12. Teftamentum Poublicuiit; feu quod vel 18

trs Cortmuni

fit oretenus coram aliquo Principe Romaiüi Impe-

T rado, iel

rii, aut ejus deputato, vel in fcripturam redactum

m Miffonen

G à teftatore fübfcriptum offertur tali Principi, aut

ejus deputato, cum precibus, ut Principis authori«

figue e r

tate fuftineatur :

C Tf

Item Teftamzntum j udiciale s

ATU MIIPA

feu quod vel fit apud Ada, h. e, oretenus coram

Judice, aut coram ejus deputatis, vel zd Zí&la, h. e.

ij d

quod in fcripturam redatctum & à teftatore faltem

ji, Pus 4

-

fubfcriptum offertur Judiciaut ejus deputato, va-

let abífque omnifolemuitate , modóo fufficienier

p raet

conftet, vel.probetur, coram Principe aut judice

vode |abett

fuiffe fa&tum, vel eidem, aut deputatis, effe obia-

(ibin, rel

tum, Text. & DD. z2 1. 19. C. D. t. quia autho:t as

&iglis d

Principis vel Judicis fupplet omnem folemnitatem;

ibeüdï Wï

omnémque fraudis füfpicionem removet.

Unde;j

of il

cüm hiec ratio teftandi facillima fit, eó quód Judex;

DCH- )" ]tm. C

vel Magiftratus, utpore qui non neceffarió eft pros

Ál

prius, fed quilibet effe poteft,etiám inferior, vel tes

j "

ftatori fübordinatus, aut aliàs fubjeCtus, neque ne3

ceffarió pro tribupali fedens, feré ubique ad n.&-

[uofdam :

hum fir, &, cüm fimul fit fecuriffima; utpote pullag

fit

durs LI,

E

A

yGa

d

66 LIP.IIL. TITULUS XXVI

"ii (

a

PL

requirens folemnitates, pre ceeteris teftandi mo-

n )

"

dis fuadenda eft;

«t 0i

