delinquens exiflat extra illud, ut fi effet decreta

qà Cenfüra

excommunicatio in abfentes ultra tres menfes à

yum Jurs Q

uafea, fe

fuis beneficiis Parochialibus , vel fiquis fuüb poena

excomimnunicationis citeturin Judicium, is tamen

im us & i

contumaciter non comparet. IV. antec. c'fxconkq.

endepuni non

Coterüm Reges & Imperatores hodie per Epifco-

genfm , d

pos non ampliüàs poffunt Cenfurá affici.

uf f

Dico 3. Ut jutté feratur Cenfura, requiritur

dici ntqt, (

2men meum ,

deli&um feu peccatum, . & quidem ( excepta ex-

communicatione Z4/nore, & fufpenfione ac inter-

pendum in (O

di&to improprie di&tis) mortale tam ex objeCto

tcommumcana

fuo quàm ex advertentia, & cum contumacia con-

ti if f

junQum; aliàs enim coram Deo non ftringit Cen-

OE

fura. Sumitur ex c. j. depaen.[n 6. Trid. f. 2 5.

tomempum l

€. 3. de ref. & inde, quia Cenfüra eft pena gravis.

Cefotüem, ]

Intuper debet effe deli&ium externum , & ope-

(lca contumat J

re completum ac €o modo perfe&um , quem

TE

Lex vel Superior puniens claré exprimit ; quia

tht j

penz funt odioíz, ac ideo reítringendz. c. À j. de

Ahilo n du

A. $.

Sed & debet effe conjunCtum cum con-

E7

temptu poteftatis & Legis Ecclefiaftice, formali

Loptlrioner

vel virtuali,feu cum contumacia, utii di&tum, ad-

"00 ferstr

eóque deli&um oportet adhuc aliquo modo du-

Mtmum f.lon

rare, & non effe meré preteritum ; quia finis Cen-

:o:.ïobarewrdfliä

furg eft,ut delinquens corrigatur, & à contumacia

ac inobedientia recedat.

.ID;EO ! lt Cen

Sic ipfe quoque Chri-

ftus 7Mattb. 18. delinquentem ut Ethnicum ha-

"t f ,

"tl Wonitio. o

beri, & ex. gremio Ecclefie excludi non voluit,

nifi

Vi

li )M

De-Sententia Excommunib. &c. 797

ls

"

[ IIEBP

nifi monitus Eccleftam non audierit.

Debet igi-

anf!w

) Pt

i

tur precedere monitio, ut aliquis cenfeatur effe

l

contumax.

Si Lex ipfa ftatuit Cenfüram in cer-

:

i

j

:

(

1

tum deli&tum,: non opus eft fpeciali monitione;

cüm ipía Lex fatis & femper moneat.

Unde in-

vdl :

lt

J

fertur.à Cenfüra incurrenda excufare T. ignoraue

r

mt'* |

tiam tam Juris quàm Fa&i, modoó non fit craffa,

L

" l]b"*r

vel affeCtata, feu morraliter peccaminofa. 2:Du-

bium Juris & Fa&i , fi poft diligentem inquifitio-

Iafy

nem deponi non potuit.. 3. Metum gravem inju-

ál

i

h

fie incuffum , qui impellat ad legem violandam;

etfi à peccato forté non excufet, cüm contuinax

dici nequéat , qui aliquid invitus agit.

Excpe

l Ifgoy

m

tamen inetum , qui dire&te incuffus eft ad aliquid

faciendum in contemptum Legis Ecclefiaftice, vel

l f&o

ed communicandum cum excommunicato in c7Z-

T

[

mine crimino[o, feu tali, proprer quod alter eft ex-

winiur

comrmunicatus , que communicatio redundat in

NXM X»

IU

contemprum Ecclefig, & enervat difciplinam Ec-

IU

clefiafticam.

Idem forte, fi cum Lege Ecclefia-

)

ftica concurrat Jus Naturale fimul aut Divinum,

)Xxm

per c. $. de bis , qua vi.ibi: licet metus extenuet

Wi

culpam , quia tamen non eam pror[us excludit,ctm

ll

pro nullo metu debeat quis thortale peccatum inctre

vere , excomtiunicationis labe eredimus inquinari.

4. Appellationem legitimam,fi ea interponatur;

j

antequam feratur fententià Cenfurg. c. 1 6. de ap-

o

pell. demum 5. Ionocenptiam , licét pro foro exter.

W

no probarétur deli&um. €. 2. 7. P. t. in 6.

l

Dico 4. Ut Cenfura legitimé feratur ab Ho-

r

g

mine per fenientiam fpecialem , opus eft I. ut

)

!

l

j qmïw'

procedat monitio, eàque vipa (vel una perempto-

yiit Tf:'

t

M

ria; feu .ibus in tempore equivalens) cum come

T d

f

Ü

pe

708 LIB. V. TTEULUS XXXIX

) s:ntcnm

petente poft quamlibet dierum intervallo , nifi

vfit u :

urgens neceffitas minus tempus exegerit. c. 26

fh

de appellat. c. 48. b.t. c.1.9. 13. eod.in 6.. Quia

wæ rt5s quS |

süeína t

ad contumaciam requiritur, ut monitus obedire

detre&et

2.. Ut citatio fiat in fcriptis continens

agines, fl

caufam, propter quam intentetur cenfura ; imó

ut ipfa quoque fententia.feratur in fcriptis , &

a jriiato

a, vtl 1

cum expreffione caufie, c. 1. C c. 48. citt. Si prior

conditio non obfervecur, Cenfura invalide, fi po-

Aiterefervata

fterior; folàm injufté fertur.. Notandum quoque,

O.2

quódrequiratur monitio etiam in cafu, quo Judex

TEPNU

aliquem vult denuntiare tanquam ligatum Cen-

;en w b Bo

furà ab ipfo Jure latà, faltem ut licité denuntiet,

rel dettetm oe

Pirhing . t. n. 2 6. nifinempe crimea fit notorium.

ique n ed x

arg. c. 9. de acetf.

tufentem à p

Dico $. Cenfura non tollitur nifi per Abfolu-

TU

tionem, etfi cenfuratus ad frugem jam redierit,

xclle, u refen

ac pofità contumacià plenam fatisfaCtionem pre-

'or o t

ftiterit. c. 22. b. t. & ab Alex. VII. damnata eü:

r

wque lo qr

hec pxopofno

.

quoad. forum. confcientia, veb

3 hot enim con

correctó , ejásque contamacia ce[[aute , ceffaut Cen-

itrto Portifc

fura 5 nifi nimirum Ceafura effet. exprefse lata

efl alfolrere

füb conditione emendationis, v. g. donecfe emen-

A? hon dedpf

daverit, vel fatisfecerit cenfuratus

Si intra an-

&Rehgmrs»

num non petat abfolutionem , & fic in Cenfur

"ile Cigne e

in[orde[cat , fit fafpe&us de hazrefi. Trid. f. 2 .

Abfolutio autem dari non

nCnll hi PO[]

c. 3. de vef.. in f.

debet, nifi cenfuratus priüs ponat contuma-

nl So 3e/.l/'

, lmü ineaf

ciam, & fatisfecerit parti l( , vel de farisfa-

Gione cautionem idoneam prazfliterit ; quia fic

exigit Ordo Juris, & jus partis lefz.

Datam

d Rdlglo

veró pro foro mereé interno non tenetur Judex

rmudenua fe

Ecclefiafticus acceptaré pro foro externo , quame

P Umiff'one fim

Vis

u Go

J

De Senteritia Excommunic. &c. 799

Iu inremlfn j

u ex:gem,zj-c'

vis poffit , ut habet communis cum Avil. &

Laym.

9-,340

^il |

Queres, quis poffit abfolvere à Cenfura? y.

N mog]w

wdl

-. Si Cenfura eft lata ab homine per fententiam

l N I[nghs h

"^L

v].m'r

ij

particularers , folus ille ( faltem pro foro etiam

"l

a

W

!

externo) qui tulit, ejüsque fücceffor , aut Su-

| fs

HJMP!

l

perior jurisdi&tionem immediatam habens in cen-

il d)

b

W.SU

!)

füratum , vel eorum delegatus, licét Cenfura fpe-

Hvl h"

LU

f

cialiter refervata non fit. c. 1 1. ff. praterea de off.

At

T

"

ud. Ord. c. 7. $. porro b. t. in6. c. t. de R. 3.

äüü

Z',q

U

i

i

in6. W. 2. Si Cenfura eft lata ab ipfo Jure aut

' V iiurm (*

Lege, vel ab Homine quidem, at per fententiam

MU

ljhl

ex

vel decretum generale ( quod &quivalet Legi. )

tl

eáque non eft refervata fpecialiter, quilibet aliàs

Il

penitentem à peccatis mortalibus abfolvere po-

Mi

f

li

te.nSn co 290 h. t-

W. 3. Si Cenfura eft refervata,

Jl

Wi

(s

tunc ille, qui refervavit, vel ejus fucceffor, vel Su-

UR

Mi

!

perior in jurisdi&ione, vel eorum delegatus pro

VL d

utroque foro arg. €. 20. D. t. & per fe clarum eft;

n

in hoc enim confiftit refervatio.

Si eft refervata

1

"1

Summo Pontifici, tuac pro foro interno concef-

1u:

| Pf2

füm eft abfolvere ab occulta & ad forum conten-

FW

tiofum non dedu&a Epifcopo. Trid. f. 24. «. 6, de

w

iil 21

i

[

i

)

ref. & Religiofis Mendicantium, fi excipias Cenfu-

Jl

IH

ra5 Bulle Cenne extra cafüm neceffitatis, & im-

.

jh

LA

]i

pédimenti ad Pontificem accedendi. Compend.

h: u

n i

jl

Privil, Soc. Sef. V. abfolutio. vid. di&ta. tit. praced.

401

v 1j

n. j.

Imó in cafu impedimenti & neceffitatis vi-

)j

"

.le

]

detut in utroque foro id conceffum effe & Epifco-

n

(

po. & di&is Religiofis, imó & aliis Confeffariis, at

j

fM

i

n )

W

Cum reiuncidentia, feu previó juramentó ( vel fal-

lo

[

Pir j

g

MP

tem promiffione fimplici ) quo abfolvendus fe

^l noj Y

obliget, quàd ceffante impedimento fiftere fe ve-

"

hwmwmq

l

it

900 LIB. V. TITULUS XXXIX.

"m r

lit refervanti tanquam obedientem, & mandatuti

"

, 00 q

de fatisfaciendo ( non novam abfoluüionem) ab

jfohito anlte

eedem fufcipere: quo poftea forfan non praftito

g.

reincidetin Cenfuram. c. 1 2. 5 8.b.t. Idem eft,fiquis

IIT« Sammtml ,

inferior abfolvat cenfuratum in articulo mortis

[

1

T. Pïll'meg1

conftitutum,ubi ceffat omuis refervatio. Trid. f. : 4.

i

€:7. de Panit. Sacram. e.2 2. bt in 6.6.1 3.6. 5 8 .Citt.

Áf n*

A

L

À

i

(oles sbfoli

Petes, quo modo fit impertienda Abfolutio à

Cenfuris.

(fito fi al

R. Quyamvis in Jure non fit prafcri-

ig, i ifoli

pta forma, vel verba certa, nec requiratur prge

ftm rendt

fentia abfolvendi, ficut in abfolutione Sacramen-

tali à peccatis; pro foro tamen externo obfer-

vandus eft ritus in diceefi ufitatus , vel Pontifi-

D

cale Romanum, autc. 2 $.. t. ubi prefcribitur re-

Prips & gn

citatio Pfalmi Peenitentialis, Orationis dominicge,

widtin, que

& alterius confuetz; pro foro autem interno in

ufüeft hzcformula: Ego te ab[olyo à vinculo ex-

immion f

comintnicationis (fafpenfionis &c.) quam incurri-

m (

ftfi, Oet

fl propter caufam. N & veflituo te Sacramentis

Ecclefia & eommunioni fidelium in nomine Pa-

tiution lum

tris G'c. ( executioni tuorum Ordinum, Officio-

dir dhiquim fol

rum , Beneficiorum &c. fi abfolvendus fuit in

t, dun f

fufpenfione,) Si veró abíolutio fiat poteftate de-

4048 1n terro

legata, przemittuntur hec verba, audoritate

telonibus,

"ititio alig vo

Omnipotentis DEI ,. $5. Apoflolorum Petri. &

Pauli, & $3. Domini noftri NB. ( abfolvens

"Ut d corp

delegstionem habeat à Papa?) n bac parte. tibi

t iil & E

concefsa & mibi commifs4 abfolvo te &*c. Mona-

fï?ibül lttlefe

cellain Formulario p. 3 in pmlud. n.7 j. Ceterüm

"AC ftper i

abfolutio dari poteft vel fimpliciter & abfolut?,

"h n

uti in allegata formula videre eft, vel cenditiona-

"Ptdent i

té , v. g. fi parti lafa fatisfadtionem praffiteris, fis

;Wä QUi fljn

abfolutus i qux tamen modaus non facilé adhi

xm(um P

ia

P

bén-

h]

li

Tl

De Seh rentia Excommunic. &c. 08

Nj

bendus eft : vel ad cautelam , quando nimirum

J

amo*gUou

LT

dubiratur, num quis Cenfuram incurrerit ; quae

lt

Á

lis abfolutio ante Sacramentalem abfolutionem

MIIi

W

En

à peccaiis premitti foleà Confeffariis in revereue

j

d

m

tüam Sacrgme11ti ; item ante collationem Benee

: MI.EW j

N

fdi vel Privilegii aut. Refcripti &c. ad certttm

]Z-b.iwm

6*f"'fwfwl.*h:rï

effeltum, nempe pro evitando nullitatis periculo,

l

addi folet abfolutio à Cenfüris, licet ne quidem

ï??ffdcad;äþ

il

lï,

"i

"

fufpicio fit alicujus Cenfure ; vel ad reinciden-

d tht

tiaim , ut abfolutus cum onere injun&to in Cene

L

furam reincidat, fi illud non explev-erit,

tte

uD

"

De Excommunicatione,

Mi

!

fr 'Plx

")

Prima &L graviffima inter Cenfuras eft Excon.

p

101

municatio, qu& in genere dici pote(t fegregatio

À communione fidelium , vel: — Cen[ura. privans

dumbu

|

communione fidelium , à Lege vel ab Homine pro-

mj

m

u

u)

yeniens.

Differt ab Anaibemate vel Anatbema-

i

" ITCM

tizatione folüm accidentaliter, quia hec fuperad*

'HWT

dit aliquam folennitatem ac fpecialem execratioe

nem , dum fit coram 12. presbyteris ardentes

l

lucernas in terram projeGtas conculcantibus cum

"

E

maledi&ionibus. cast. 10 6. catif. 1 1. q. $. Excom-

"

x5

municatio alia vocatur ZMajor , qua quis totaliter

hi

removetur à corpore, & communione fidelium,

i

Iul

jj

tam fpirituali & Ecclefiaftica, quàm Civili, feu

g n

ml

J

omnibus Ecclefia bonis communibus privatur,

Wl

li

u

hi

WL

Et hzc femper intelligitur füb voce Excommutti-

fs

n)ü

cationis fimpliciter prolate. c. 5 9. h.. & de hac

in

m

.llïf L

fola procedent dicenda. J44[ia antem dicitur 7di-

rüte

t

Wöä

4

fior , qua quis folàüm removetur fecundüm quid,

m l] I

j

& iantüm privatur ufu pafüvo feu participatione

"Id

Eee

Sacra-

.Jd

Pars 11

i

$02 LIB. V. TITULUS XXXIX

J entend

IU ji

Sacramentorum c. cit. c.fin. de Cler. excoum. mi-

niftr. Et ifta hodie propter unicam caufam incur-

Yitur, üquls nimirum commuaicet cum excommue

u nec admm'

nicato excominunicatione majore eoque vitare

mmumcau,

do, feu non tolerato. c. 1$.229. 5 5. h. t, Siqui-

PL

dem excommunicati funt in duplici claffe, yitandi

jis, nempe

feu non-tolerati, quos reliqui fideles vitare tenen-

A25 pfeæs !

H23555

tur, h. e. cum ipfis communicare prohibentur, &

tales quamvis olim fuerint omnes, hodie tamea

(atis OT37€ .

non funt alii, quàm pracise sgotorii percujfores Cle-

comaumcats:

vicorutm (quiincurrerunt excommuaicationem C4-

s Wons Canor

nonis, ut vocatur, de qua infrà) ac mominatim

cefitm vel Bent

€* publicé. denuntiati tanquam. excommunicati.

u a.l ?

Reliqui autem omnes fünt & vocantur tolerati,

lu otirt, ut

feu 20n vitandi, licét eorum excommunicatio fit

y, 4, 98pultü

notoria, uti in favorem reliquorum fidelium,

i& fenellentt

quibus difficilis erat, & caufa multorum fcrupu-

Pt f [

lorum, obligatio abftinendi à communicatione,

AA QUA. N

ftatuit Martinus V. in famofa Conítiiutione Ex-

i duf Yi

travagante , qug incipit, 44d evitauda , poftmo-

quos exercent,

dum confirmata in Concilio Lateranenfi fub Leo-

tione Offci &

ne X. feff. 1 1. Obfervandum tamen eft, quód Mar-

V Prelinyam,

tinus V. in cit. Bulla proteftetur , fe ipfis excom-

m &t, non «

municatis, quando de folo eorum comimodo agi-

tur, nihil juris aut favoris concedere, licet indi-

tlf al c

VC d Dipnitg

re&e in ipfos favor redundet, fi cum ipfis com-

! incens ol

municare velint, aut comrmunicationem ex!gant

reliqui fideles: quare hodiedum adhuc licité non

? & anfeoge

t Aujy li

poffunt ( & quandoque nec valide) feiu commu-

100 fittrne

nionem 1ugerere excomimnunicati, fed folüm ipfis

Jj . ven

permittitur, fi alii fideles communicare cum ipfis

velint , vel expetant.

Bt af m ad

TO Dico r. Excofhunicatio privat fequenubus bo-

(rmerci

D1$,

"i lus

ln

De Sententia Excommunic. &c. 803

(

wm l;

LT

nis,

I. Ufü :am aGivo quiàm paffivo Sacra

uxd

mentorum extua arüculum moriüs, ita ut Sacre

NCE[X OR

ll

Ti

Qs

I

menta nec adminiftrare nec fuícipere licite poffint

excommunicati, & Sacrameutum Pzniteutie nec

U.Zg fJH

!"r

f

valid

€. 22. 28. b.t. 2. Communibus Ecclefige

'IMAI

v

(

i

fuffragiis, nempe quoad Sacrificia , Indulgentia

d«ädflm

its

It

publicas preces , participauonem benorum ope-

IWH [v

rum.c.28.6. 38.e0d. privatim tamenp pro excom-

7[ UL' ES '0

*-EM

"

inuuicatis orare licet,

3. Divinis Officiis, ita ut

excommunicatis ihtereffe von liceat Sacrificio Mif-

Wi

]

f», Horis Canonicis publiceé recitari folitis, Pro-

i i ZWW.H

ceffioni vel Benedi&ioni publicz. c. 13. 43. X. €.

*m Wlm (

24.in 6.eod. Privaim tamen zdire templum, ibí-

Mp

que orare, aut concionem audire non prohiben-

W

1

tur. 4. Sepulturá facra, c. 1 2. Clem.1. de Sepultur.

1l

ubi & fepelientes dicuntur incurrere excommuni-

sirir j

cationeimn.

juusdu.ixom Ecclefiaíftica tam vo-

n

luptarià quam contentiosà. c. 24. de fent. G rejud.

.M*"ü- l

€. 1. de ofr Vicar. in ó. proin a€tus jurisdiCiionis,

Lu.».:gz,'p

quos exercent, etiam funtinvalidi. 6. Adiiniftra-

'*lv 1

^

D

h]

tione Officii & Beneficii jam habiti, ita ut eligere

Y

"m

ad Przlaturam, confeire vel prefentare ad bene-

u

ficium &c. non valeant. per c. 8. de conjuet. c. .

Wi

de conce[f. prab. c. 8. de Cleric.excomm. *1. Capa-

q

citate ad Dignitates, Beueficia, & Officia Ecclefia-

lii

00'

Íflica deinceps obtinenda & eoruin exercitium,

Ü

UM

t

item ad wnfequenda Refcripta. c. 7. ( fin. eod.

J

rl

d

c. 1. de Refcr.in 6. Beneficia &c. tamen priüs ha-

"

Fr l

bita non amittuat , nec fru&us ante fententiam,

f W

per c. 52. ff. veritm. de appellat. fi nempe offi-

" h' M m ( P

cium per alium adimplere poffint.

2. Commu

'orm*ü**

nione & commercio civili cum fidelibus per ver-

ba, litteras, falutat&ionem , pa&a & contra&us,

Pnfi!

«gqumb

Eee 2

con-

yseten

$04 LIB. V. TITULUS XXXIX

ogndm

«onvi&urm. cas. 16. feqq. 1 1.q. 3. €. 29. h.. licet

tjibot etiam

€ontraCtus cum illis initi valeant.

9. Commu-

'txbus ls

nione forenfi, feu fori Judicialis, ita ut Excommu-

nicatus nequeat effe Judex, A&or, Advocatus,

etendi at

Procurator, Tabellio, Teftis &c. c. 8. b.t. in ó.ut

ss , Wt

Reus tamen vel per fe vel per procuratorem in Ju-

ijif Pcm (

dicio comparere poteft

iI

Notandum veró eft r. quód his bonis per fe &

vintilt C07)

dire&é priventur quidem etiam excommunicati

quwg dümemc

vpent oer l

tolerati, ita ut fe ingerere non valeant,cüm in Bul-

w fomuie

la Ad evitanda ipfis per fe & direCté nullus favoz

fitindultus; fi tamen fideles cum ipfis communi-

finlits KC 4

eare velint fponte ,vel a&um ipfis prohibitum ab

jlis, mod «

eis requirant, vel quoad aQus forenfes contra illos

ff (,fipoR

tenens fe v

nemo excipiat ( utl tamen fieri poffet ) per acci-

wrte CO/TIUr

dens & indire&ié gaudeat communione, & tales

a&tus licité ac validé exerceantur.

Si veró fint

jt Canonibus ,

excommunicati non tolerati nec fideles licit? cum,

RUT

ipfis communicant,nec poffunt a&us ipfis prohii-

[uttatà N

Dico 2 E

bitos exigere, vel ad hos admittere.cas. 17. feqq.

Ircumiir if

eat[. 1 1.q.3. 6. petult. b.t. c. 5. de Cler. excom. c.2.

de Except

oin communicare in Sacris & Di-

(tríam inpib

vinis: in Civilibus & Politicis

ac in Forenfibus

efiafticam,

negotiis (ad tria hec enim reducuntur omnia,qui-

gofam otri

bus privari excommunicatos diximus, & boc vet-

AWitim, violey

fü comprehenduntur, Os,órare, vale, communio ,

l lnerando

men(a negatur,) fideles non poffunt absque pec-

Té Inres tg

cato (& quidem gravi in Sacris,levi autem in reli-

1 &üferendo ]

quis, nifi communicatio effet valde familiaris, fre

! Um aut Cürrgr

quens, aut fa&ta cum fcandalo, & prebens occafi-

onem perfeverandi in contumacia) & fine excom-

(C]Qf&fhce z

municatione minore cum dictis excommunicstig

1 qel Qu tle

non poffunt. per c. 2. m. 6.5. 29.3 $. bl €. 3 €od.

$n 6.

No-

A t r

Qu

De Sententia Excommunic &c, 805

l4

MAl

Notandum tamen 2. quód communicatio ia 1

Wt

Civilibus etiam cum non - toleratis permiffa fit

n

luï (

fidelibus ex his caufis, r.ubi eam exigit magna

1

! F!"Ivn

L

!

utilitas vel excommunicati,ut fi fiat cum fpe eum

4 m

convertendi, aut ipfi detur eleemofyna; velcom-

municantis , ut fi hic ab ipfo urgeat folutionem

l4 p:u:mm:r;:-.þ |

debiti, petat confilium, opem &c. 2. fi exigat

N

lex vinculi conjagalis in ordine ad thorum & ob-

n m

U

fequis domeftica. 32.íi exigat fübje&io , qualem

LL od

habent liberi erga parentes, Minores erga Cura-

TT

L

torem, famuli erga herum, demeftici erga patreme

nl

M

üll

familias &c. 4. fi detur ignorantia ( etiam vinci-

3

m^

L

bilis, modà non fit affe&tata ) five Juris five Fa-

)

&i. $. fi poftulet neceffitas feu anime few corpo-

EM

is, tenens fe vel ex parte excommunicati , velex

DD. communiter ex va-

d

parte communicentis.

[ APU

riis Canonibus , qui di&ss caufas in hunc verfi-

rl

i

hv

1

culum compegerunts Utile, Lex, Hunils, Rese

ignovata , Nece[[e.

Lal

$

D] W Ti

Dico 2. Excommunicatio Canonis , ut vocatur,

)

TU

AW

incurritur ipfo fa&o ab omni rationis compote

..-,;;-.v:;-iärï!.ïüïf |

( etiam impubere , vel feemina ) qui in perfonam

"EM

Ecclefiafticam , Clericum vel Monachum feu Re-

« «00

ligiofum utrufque fexüs, fui ftatüs privilegió non

t

privatam, violentas manus injicit, v. g. percutieu-

l(l Om

!

n

do, vulnerando , confpurcando , crines evelleudo

W

u

&c. vel inxes tali perfong inhgrentes, v.£. per

vim auferendo pileum , lacerando veftimenta ,

j

yt

"N

l!t

m

M

M

i f

al

equum aut currum fiflendo €c. fi per quamcun-

M

que a&tionem graviter injuriofam perfone at íta-

u nfz

t U Mu

u

v

tui Ecclefiaftico, & mortaliter peccaminofam, id

quL ]

j

fiat, vel quitale quid mandat vel fuadet effe&u

g (

J,Dü

Ib

h

fecuto, aut etiam ratum tantüm habet anteceden-

Eee 3

t€r

"

)429 ï]l[

Y

fesenten

806 LIB. V. TITULUS XXXIX.

Ws fgreik

ter & cum effe&u. Text. & DD. in can. fiquis fua-

dente 29. cauf. 17. q. 4. (8quo Canone nomen

q fierefim

obtinuit. ) €. 26. €. 47.X.6. 2 3. D. t. in 6, Textus

] (potrà 05

us Cont

in cit. cati. 29. fic habet : fiquis fuadente diabolo

Go P

( fcilicet prava affe&ioue interua & animó gravi-

fantores.

ter ledendi in corpore vel honore. ) buju: facrile-

l Contra €0:

gii veatum incurrit , quod in Clericum vel Mona-

cbum violentas ianus injccerit , anatbematis vin-

í (yi pon"

eulo (abjaceat, & nullus Epi[coporum ( niti percuf-

«tbutt Pfd

fio fit occulta in ordine ad ferum internum. Trid,

( Qu if

f- 24. €. 6. de Rof. vel , ut notaut DD. refpe&ive

t Qui defert

t ufibns

levis, mortaliter tamen peccaminofa, etiam in or-

dine ad forura externum, & nifi percutiens labo.

védees:

tolertis)

ret impedimente accedenti Ponrificem vel ejus

Legatum aut Nunium) d/sun prafumat abfolvere

fliong in]

(nfi mortis urgente. periculo ) donec Apoflolico

filitm, aur

conjpectui prafentetur , G* ejus maudatum [ufcipiat.

$, Qu imged

Ex quibus ultimis verbis patet, famofam hanc ex-

d

communicutionem Canonis per fe Pontifici effe

3, Q

refervatam.

Pro foro tamen interno , fi percuf-

Cedentes

fio eft acculta, eiiam Religiofi Mendicantes, ficut

1n Curia ]

Epifcopi, abfolvendi privilegium obtinent, Co-

Ie. Qui vu]

pend. Privil. Societatis $ESU. V. Ab(olutio, quia

mipetas, i

kic czfus non eft inter cafus Bulle Ceene, quorum

Yel 151 coi

abfolutionem Papa negat iisdem Religiofis, faltem

T. Qui. vul

extra cafüm ueceffitatis , & impedimenti Pon;-

leE, 'd ali

ficem accedendi,

Et hinc

flolice,

14

Quares, quinam fint cafüs in Bulla Ceenz Pon-

Nimirum excom-

11 Qu perey

tifici refervati ? g. Sequentes.

inunicario lata.

lotimam (

H' QU ä grav

I. Contra Hareticos, eorümque Credentes, &

Ap(]ffü,lffarm

Fautores; ac Shifmaticos ; item eos, qui le-

uriasSæcula

gunt, retinent, imprimunt, aut defendunt li-

bros

Ts

DeSententia Excommunie. &c., 801

&DD l)

lil T

i

bros Hereticorum , de Religione tra&tantes,

QU

!s

h

M

vel Harefim continentes.

Em

Itj

2. Contra eos, qui appellant à Pontifice ad fu-

j

turum Concilium.

3. Contra Piratas in Mari Romano , eorámque

*Hï

fautores.

i !B xlm/[þï) n

l

4. Contra eos qui furripiunt bona naufragorum,

Mi

Jl

j. Qui ponunt, augent, exigunt nova & injufta

tributa, pedagia, & gabellas.

&. Qui falfificant litteras Apoftolicas.

"h]

K

'::.:*-

7. Qui deferunt equos, arma, aliàque infirumen-

tf

ta, ufibus Bellicis idonea, ad Turcas , aliósque

M

infideles: item qui eis ( etiam Hzreticis non

1

l

toleratis) nuntiant ftetum Reipublice Chri-

T

flianz iu hujus perniciem, aut alio modo con-

d

J

"

l

filium, auxilium, favorem preftant.

l

$. Qui impediunt, ne Curig Romang vi&tualia,

tj

aliáque neceffaria deferantur.

9. Qui vulneraut, detinent, depredantur &c. ac-

n

P

cedentes , vel recedentes à Romana Sede, vel

in Curia Romana commorantes.

l0. Qui vulperant, detinent, fpoliant &c. Ro-

TAT

NI

W Y

mípetas, & peregrinos accedentes ad Urbem,

vel ibi coinmorantes, aut ab ea recedentes.

II. Qui vuluerant, percutiunt. &c.

Cardina-

les, vel alios Prelatos & Legatos Sedis Apo-

ftolicae.

r

I2. Qui percutiunt, fpoliant &c. recurrentes ad

(

i

mN

Rom:nam Quriam pro fuis negotiis.

n

13. Qui à gravamine, & executione l'tterarum

" Apoftolicarum frivolé appellant, aut aliàs ad

n

!x'"äcidï'b x

[

Curias Seculares recurrunt , vel accedentes ad

V

lm G(' 1

Ece 4

Ro-

N

jl y,il-

ln

$o8 LIB. V. TITULUS XXXIX.

Romanam Curiam pro expeditione negotío-

( Bul

j t

rum & gratiarum impediunt,

134. Qui caufas à Judicibus Ecclefiafticis avo-

PA

,y R i

cent, vel eorum curfüm, & executionem litte-

rarum Apoftolicarum impediunt,

ip i ttmt

1f. Qui trahunt, vel trahi curant perfonas Ec»

yinriefr

g dibtes C

clefiafticas ad feecülare tribunal , item qui con-

dunt quovis modo vel quzfito colore Ststuta

dmiibos infe

u ufägï, 8

libertati Ecclefiaftice repugnantia, auz iisdem

utuptur,

Dnfefionglib

wim in fic

Y6. Qui impediunt, ne Prelati Ecclefiafici (üa

jurisdi&ione utantur.

Cunfeffacias t

iB

17. Qui fine legitima Superiorum licentia ufüurs

pant , vel feque(trant reditus, fru&us, & pra»

Ecclefaficis

ventus ad Pontificem, vel alias perfonas Ecs

tefafüeom,

clefiafticas pertinentes,

Ü hobet, C

18. Qui imponunt decimas, colle&as', aut alis

inrobibie :

onera perfonis Ecclefia(ticis,

m w

Y9. Judices feculares , qui ia caufis capitali«

laym. 10.1,

Germaria «

nunt.

bus, feu criminalibus Clericorum fe Ínterpo-

Wereitonm

20. Qui occupant bona aut terras Ecclefie Ro-

Cantihur, hi

mang, vel fupremam ejus jurisdi&ionem ufur-

Einenz;bus, (

pant.

"ll fatruti

Qui ab his Cenfuris extra articulum mor-

tdim 1.

tis, & feclusó privilegió vel fpeciali facultate,

Rleef, &

abfolvunt, ipfo Jure excommunicantur, & abío-

otd alfolorio

lutio eft invalida : qug quidem excommunics-

[ ff ledml]

tio non eft refervata , nifi quis abfolveret fub

pretextu privilegii, quod non habet, ut declarae

De

vit Clemens VIIL. approbans decretum $. Con-

l þh' pmj

greg- Epife. G Regular. anno 1 601. apud Piafec,

Pca 6. t! 4,!0 30

hd Tim

w (

T

Oljic.

'LUSW /

* DeSententia Excornunic.&c. 805

) «

h

Uütt.-;

!

ts

Oljic. Bulla Cenz in Germania nec promul

l

: ((l!fu

gat3, nec recepta eft. D. à Sommering in Intro-

l,l '

dudt, in Univerf. *jus. l. 1. tit. 2..7 - & alii: er-

mm IN

ll

go. 8

. Hoc ita fimpliciter afferere mihi femper

O

vifum eft temerarium , pern

idofuüum, & San&e

ahäwranrprrhmä:»

Sedi injuriofum.

De fufficienti promulgstione

Ti

tin

quis dubitet, cüm foleat omnt!um fere diccefium

quüwimhrcs

l

Ritualibus inferi, in Religioforum domiciliis pu-

Gg:äm, r ,',m

blice affigi, & alicubi juffu Ordinariorum etiam

Confeffionalibus? Qxis de receptione ; cüm non

'rrïarik!:;ïa.ïdl'n

t2ntüm in facris Peenitentiee tribunalibus nullus

Confeffarius audeat abfolvere obftrittum pecca-

u u

tó in Bulla Cene contento , fed euiam in Curiis

Ü

hi h

Ecclefiafüicis emergentes contra Immunitatem Ec-

Ms

clefiafüc:m, qua maximum ex hac Bulla fubfi-

dium habet, Cafus juxta eam dicidantur? Id non

lt t

improbabile puto , quàd apud nos quoad omnia

Sic enim

& omnem rigorem recepta non fit.

d

Lsym. t0. 1. l. 2. ff. 1. 61 $. P. 4- à Scriptoribus

Germanig communiterreceptus, docet de libris

irtral

Hareiicorum, non ex inftituto de Religione tra»

o d

&autibus, hinc ind& tamen obiter hzrefim con-

ünentbus, dicens : Werumtamen in partibus no-

3 jc:kmwmziw

ffris Septentrionalibus Bullaris bac conftitutio fe-

eundum talem vigorem receépta non eft.. Quid de

at

)

^ng

N

ll

ipfa bzrefi, & le&tione librorum Hzretlcorum,

:mimm,&äïra

quoad abfolutionem , nos fentiamus, aperuimus

ad rit. de Hareticis. n. 4.

[.:] qua

::f W s Ü

DeSufpenfione.

!

j t

isti

1$

g

Su[penfio, proprie fümpta, eft Cen(ura Eccle-

j d

fieflica , à jure vel ab Homine lata, vel ferenda,

j

g

privans. Clericm exerciiió. Officii , vel Bengþcis'

Et

N

Eee f

I fentent

810 LIP. V. TITULUS XXXIX.

g fs (

Eccleftaflici , vel utviusque fimul, qua talis.. Dici-

ii d f

tur . Proprié [umptas fi enim feratur in penam

qrint Mpmä |

& vindi&ctam delicti mere przterid , vel ad cer-

:idgün'llis ( :

tum tempus, v. g. biennium, vel in perpetuum,

OüCiO ; vl

Cenfura proprié non eft, utpote non pena me-

dicinalis, & ad emendationem contumacis noa

sam Durtil

du; VCI ä tot

ordinata. 2. Privans Clericum, cüm Laicus offi-

tur,üilhmitat'e

cii & beneficii Ecclefiaftici fitincapax, atqueideo

i st Ordi

sb iis fufpendinequeat: proin haec Ceufura folis

Clericis eft propria.

Unde dum Abbadffe vel

durà celeorg

Prioriffe Monislium dicuntur fufpendi , non eft

ffionbus, à

jeficio &X ]

proprié fufpenfio ab Ecclefiafticis, fed folüm ab

officio & a&ibus fuge ceconomig.

én, Wt a

3. Exercitió s

&on enim privat ipfo Offició & Ordine Clericali,

ftributionibus

velBenefició & tituió, utiDepofitio &c. — 4. Off-

lii quid : v

6ii, quo nomine venit etiam fun&io feu aCtus Or-

pexdatür ab

Aalios Qs C

dinis Clericalis, ficut & jurisdiclionis Ecclefia-

flica.

$. Beneficii, quonomine intelligitur fun-

&io vel adminiftratio Beneficii, & perceptio fru-

Tico Tl

&uum beneficialium.

6. Qua talis, feu quate-

gnlujtergra

nus illud exercitium eft funcdio quaedam pote-

quis el fpe

ftatis,ab Ordine,Officio,vel Beneficio Ecclefiaftico

Qffcii vel De

pzovenientis

.

.

Privatio Bene

& ex hoc capite pzzter alia differt

Sufpenfio ab Excommunicatione , quia hzc privat

tionem fe ingt

quidem eodem exercitio officii & beneficii , at

Wbf ,.

non tantüm, fed fimul etiam aliis bonis, & qui-

tdtm Otdinis,

dem fimul quatenus illud exercitium eft commu-

Vi

nicatio cum reliquis fidelibus: item ab Znterdidto,

Wi debet,

quod quidem etiam privat funCtionibus facris, fed

htl of

quatenus füunt quzdam Divinorum participatió

TR ffyere

per prefentiam & affiftentiam, privat quoque

! BC demn

fepulturá Ecclefiaíticá.

Dein Excommunicatio

Ual i

& Interdidum afficiunt etiam Laicos, Sufpenfio

"tere lidté r

autein

li

du

De SententiaExcommunic. &c. 811

M

J ?H

Á lii w

J

LY

V lt

ll

autem folos Clericos,

7. Velautriufque fimul,

A

D

& tunc eft Sufpenfio rotaló , qu& femper venit

*ntd

[li

(h

u

NI

nomine fufpenfionis à Jure vel Hemine terminis

h

indefinitis & abfolutislatg: fi autem quis velab

Wt

b

Offiio, vel à Beaeficio fufpendatur exprefse,

M m.m.ï

vocatur Partialis, que iterum vel eft àtoto Offi-

II(W n ,L

cio, vel à toto Beneficio , qualis effe in:elligi-

) ]M"e

|

tur , fi illimitate fertur; vel ab uno vel altero tan-

J hæ

f

I

tüm a&u Ordinis eut Officii, v. g. fiquis fufpen-

(im

]

W

)!

Ti

ditur à celebratione Mifferum ab audiendis Con-

DRUT

feffionibus, à collatione Beneficiorum &c. vel à

i

l(

Quf

beneficio ex parte , v. g. ab uvo tantüm benefi-

P

"

"

€io, aut parte fructuum beneficiaiium ,. v. & di-

(l

ftributionibus , appellari poterit partialis fecun-

W

(

l

L

düm quid : *alis quoque erit, fiquis tantüm fu-

M

(

fpendatur ab Ordine, tumnc enim non extenditur

n

|

P

"

l.

N

Gd

ad alios aC&us Officii.

W

Dico Effe&us Sufpenfionis eft I. Obligatio, re- r6

ET

gulariter gravis,abftinendi ab aGibus, à quibus ali-

'w[

Qr;

quis eft fufpenfus ,ut adeó illicité exerceat acua:

w

"

Officii, vel Beneficii &c, ut per fe clarum eft,

z.

Privatio Beneficii, fi fufpenfus in ejus adminifira-

tionem fe ingerar. c. 1. ff. fin. c.16. f caterum de

-i*lil'fffiï» 6

Eledl. in 6. 3. liregularitas, fi fufpenfus exerceat

a&um Ordinis.c. 9. de Cler. excomm. qua non per

ln ä(* D

ab[olutionem, utà Cenfurz , fed per di[pen[ationem

1t

TILUI

1olli debet.

4. Nullitas a&num jurisdi&ionis,

"m ) M !

benefidi, officii ( excepto a&u Ordinis) quos

« N d,?

exercet füfpenfus no- toleratus , h. e. nominatim

jmam

"3

r

& publice denuntiatus, qui à fidelibus etiam vi-

Q r

tandus eft, ita ut talem a&um à taliter fofpeofo

ïom J )u

Dg* D

]

requirere licite non poffint. c. $. conuet. . 16.

W» j

&

"

"

ï

D

212 LIP. V. TITULUS XXXIX,-

DgSCntCm

de Eledt.

j C.Wlf. qu

Si tamen ftoleratus eft, fufpenfus agit

valide,imo, fi fe ipfum non ingerat, fed à fideli-

bus ex juíta caufa requiratur, v.g. ut legat Mif-

gt etam Vi

fam &c. etiam licite, per Bull. d evitanda Mar-

ii pvl

[

ferequo d

üini V. $. Sufpenfio poteft etiam ferri in inte-

gram Communitatem , v. g. Capitulum, Colle-

iqoind

gium &c. licét aliqui ex tali gremio fint innocen-

siin feri u

tes. c. 40. de Elect. in 6. Extray. 1.eod.int. Comm.

cInedidum

Extr. 1. cit. comm.de $imon. — Si tamen generali

Jmpertiri , al

Lege vel Sententia feratur Sufpenfio ('idem eft

——

j

]

dc Interdicto, non veró de Excommunicatione,

ut communiter notant DD. ) non comprehendun-

[

tur Epi(copi. c. 4. h. t. in .

duedin

Objir. x. Integra communitas excommunica-

ri non poteft.'c. . v. in univerfitatem. b. t.in 6.

(s La

ergo nec fufpeudi.

2. Peccata fuos debent te-

funda , rj

nere authores. c. 2. de bis, qua fiunt & Majori..

& qum p

& (ine deli&o vel culpa nemo debet puniri c.2 2.

V diquom.

ee R. $. in 6. ergo innocentes , fi füfpendatur

14 qui

cominunitas, non involvuntur.

V. ad t. dift.

quod difert

4t. i liquidó conftaret, omnes & fingulas Com-

T'e, qug jisde

munitatis vel Collegii perfonas effe ress & con-

Que er &o,q,

tumaces, JV. 4nt. per d. c. $. inf. Siin Communi-

Brcommunica

tate fint alique innocentes vel minüs nocentes,

fnfio,fed er

ui plerumque coutingit. C. aut. At. N. conf. &

Wr, quod pii

parit. quia per fufpenfionem Communitatis in«

it fícit loca

nocentes non privantur juribus & fun&ionibus ,

itntr finfi

quz ipfis qu4 fIngulis competunt ( uti tamen fie-

W M

ret per excommunicationem ) fed iis tantüm, quz

Tm pf

competupt Collegio vel Communitati quZ tali,

V nenlyg

