ipfo Jure: fi tamen fa&a fuiffet Ecclefiz vel caa-

2! jài

f pig, vel cum juramentoó dé non revocarido, tunc

r

Dion revocatur tota,fed folum quoad /egitimam ,

Wif

que liberis debet falva manere. Lugo d. 2 3. fed.

CVoluntoii

11. num. 194. Molin. difp. 23 2. & plerique alii.

lum m

Demum 3. fi donatarius incipiat effe ingratus er-

iCÍUpered

£a donantem , nempe violentas in donautem ma-

Ttmtiatio

nus injiciendo : atroces injurias inferendo reales:

qjuat fif.

8ut gráve damnum in bonisfortung: ftruendo in-

tf nod

fidias vel periculum vite ; tunc enirn donatio (ite-

Tpetens,

rum intellige de mere liberale, non fa&ta cauüfae

drico 4d

pie, & cui juramentum de non revocando adje-

00 fo]

&um non eft) propter rinami ex recitatis ingratitu-

Qu f.

diuis fpeciebus ( probabiliter non ptopter aliam,

L docet.

etiam rnajorem) revocabilis eft à dovante inflituta

actione. text, & DD.in /. fin. C. eod. C^ c.fin. h. t.

verbili

Si tamen donans ipfe , ingratitudinem fciens, non

Tevocaret, ab ejus heredibus revocabilis non. am-

f

J

pliüs effet, & donatarius maneret fecurus in con-

yolu

fcientia, ejüfque heredes; quia hec a&tio revoca-

pote&

toria oritur ex deli&o donatarii , proin eft perfo«

udhtt

paliffima, nec ad-nec in heredes tranfitoria. Objic.

s Cafts

Juramertum a&ui adje&um fequitur naturam ip-

fius a&üs ranquam accefforium : ergo,fi donatio

y cedit

ipfa propter ibgratitudinem eft revocabilis, velut

num qu

fa&a fub conditione nou fecuture ingratitudinis,

a qui

etiam eritrevocabilis, licet ipfi adje&tum fit jura-

13

y 13

mentum , cüm pariter involvat dictam conditio-

nem.

d

,"

pePefüho

32-. A. III; TITULUS XXV.

"i

d

T

]

(l

nem. 3.difl. ant. Joramentum affertorium, quod

-

j

]

aMl

]

i

H d

adjicitur in confirmmationem a&tás, fequitur hujus

'.

naturam velut accefforium.

C. aur. Juramentum

yai

Tf HW

promi[Jorium de nou revocando donationem aliàs

ATU

[ d

revocabilem. A. ant. C? conf. quia tale juramen-

j

tum ftat per fe, & parit obligationem faltem Re-

l oU

Ui f

ligionis; cüàm omnue juramentum fit fervandum,

n

il

ii

quod fine peccato fervari poteft. c. 8. &* 23. de

p "

TR

i

j

M

jurejur.

Dico 4. Effe&us immediatus donationis inter

il

nä n ,

vivos verbalis ett obligatio tradendi rem donatam,

tT l

u

ngflam "j

licec pa&tó nudó fit fa&ta. c. 1. &* 3. de Padl. ff. 2.

j

Infl. b. t. mediatus veró condictio ex lege, donata-

i, M

rio conceffa. &. 2. InfT. ]. ? y. C. b.t.

Sic enim ap-

pellatur atio, quz ex natura negotii non compe-

at

:I"

1

[

i

Vl

Mi

iit, fed ex fpeciali affiftentia Legis. 1.r. ff. de con-

didl. ex lege.

Q»amvis autem donatarius habeat

"

hauc condictionem ad compellendum donatorem,

ut rem tradat; per eam tamen petere fruCtus à

donante interea perceptos non potefl, minüs ufu-

A Is

l

ras propter moram. /. 9. 22.]f.b.t. EffeQus au-

tem donationis realz eft wranslatio dominii in do-

(lh;

natarium, vel,fi res aliena donata fit, conditio

u

M

Í

ufücapiendi. /. g. cit. S. ulr. & t. r. pro donato. Do-

nans tamen liberaliter rem alienam non tenetur de

:

evi&ione. . 14. f ult.f]- h. t.

u

TIDULEUS XXV

De Peculio Clericorum.

SUMMARIUM.

r"g

1l

^j

x. Quid fít Peculium Clericorum , & qua. eorum

(

bona.

?V

N

2. Qua

JW h

EE

XXV,

De Peculio Clericorum

33

*

Qua fiat. beneficialia eorum fuperflua.

feqmmrh

3. Quorum bonorum domini fint Clerici.

Uramen(

4 An ctiam redituum Beneficialium.

$. 6. Maxime füperfluorum.

q-8. n C& quo

T flen

jure szeantm hos erogare i5

pias cau[as;

f Vandin

6 ul

Eculzum quafi pul"lla pecunià , in ]ure di-

citur illa portio bonorum , quàm fervue;

Itlonig Vif

Vel filiusfamilias, qui füi jüris nou funt, à

Qt dongtgm

bonis domini fui, vel patris, feparatam habent &

Hoc loco fu-

Dj "

quafi propriam. /. j. ff. de pectlio.

t donatg

initur pro bonis quibuftunque Clericorum ,

licét

Ccmmap

firit fui juris.

Hac bona fünt in quadruplici claffe

li CO'DPC

p. Datrimonialia ; que Clericis obvenerunt vel

f.deim

obveniunt ex caufa & titulo mere profáno, v. g

18 habeit

hareditate,legato, donatione, conna&lbus labo-

QTL OTCIT,

ie manuum, induflria, arte &c.

anf patri-

frnQus à

monialia; qu& ipfis obveriiunt tanquám merces vel

nüsw

ftipendium ex fun&lione facra, vel iminiflerio Ec-

Clefiaftico ,uti funt concionar), canere in Ecclefia ;

us Qu*

i n de

legere Miffas, exequi funeralia , adminiftrare Sa-

tünd

cramenta &c. quó etiam referuntur omnes redi-

4ft, o

tus $tola,ut vocant, & probabiliàs etiam diftribu-

du de

tiones quotidiana, que Canonicis dari folent ob

fingulas prefentias in Choro ; quiá dantur taü-

quam denarius diurnus propter fpecialerm ivdü-

firiam in Officiis Divinis, nec veniunt nomine fru-

&uum Canonicatüs.

Et hzc bona imitantur pe«

,

culium quah - Caftrenfe ,non adventitium , filii-

Íamilias.

3. Beneficialia ; feu profpeitu Fcclefi&

acquifita , queipfis obveniunt ex Beneficio Eccle-

gt

fiaftico in utulum collato , uti Decimg,; fru&tus ;

Pars I

€

&

n

yaao

24

LIB. IfI. TITULUS XXV

" 'nägu u

& reditus annui, feu fixi.

4. Par[monialia, quee

M

»

us

Clerici de congrua fuftentatione, etiam ex benefi-

u

g

cialibus fibi debita , parciüs vivendo fibi fubtra-

ful

"m

hunt.

Hec omuia bona in aliquo fenfu latiori ,

eall a

faltem ratione perfona

lericalis, fübinde vocan-

ï

Jl mmur

tur Ecclefajlzm quamvis proprie Ecclefraffica ac

1'; m& "

in fpecie, quz à quibufdam vocantur Ecclefiaftica

S uiïten Lnln

quarti generis, fint illa bona, mobilia vel immobi-

i roltt ?'ff

lia, quz ad Ecclefiam ipfam pértinent, uti para-

$ mwg'»ï

imenta facra,fundi, predia ad fuftentationem Mi-

niftrorum Ecclefieg, ornatum eJufdem vel fabri-

ao

"3

cam, ordinata,non veró ad ipfos Clericos fpe&ant,

W i000

& ideo rieque peculium Clericorum conftituunt.

"Y

1 m unud

Ex bonis Beneficialibus aliqua poffünt effe ne-

il

ce[[aria ad congruam beneficiatorum fuftentatio-

L] E

um

nem, aliqua autem fuperflua , que nempe redun-

dant ultra competentem eorum fuftentationem.,

v

Congrua fuflentatio autem diciturilla, qua viriti-

h

morati ejufdem conditionis & loci folent com-

rhm teles

muniter effe contenti , & qnuz requiritur ad eo-

rum,ac familie vium, veftitum, habitationem,

D

convenientem recreationem , hofpitalitatem erga

Il

peregrinos, & confanguineos exercendam, ad mo-

!

"

n

derata convivia, & donationes, praefertim eleemo-

fmr TU nfv

"VW VA

fynas, & ad occurrendum fortuitis cafibus morbi ,

flerilitatis &c.

Quautüm veró in particulari ad

hanc congruam neceffarium fit, una regula uui-

verfalis dari nequit ob diverfitatem loci, tempo-

ris, imó & ob perfonarum diverfas qualitates:

fic utique plus concedendum eft Epifcopo, qt

N

Pralato inferiori, plus huic, quàm Decano

vel

AQE]—IN

Parocho , plus Canonico, quàm fimplici benefi-

ET

ciato, plus Nobili quàm ignobili, plus Do&ori ,

J

Bu T

Gra-

; XXVO

De Peculio Clericorum;

3$

Wmonmlm

Graduato, aut infigniter doGo ,aut plus laboran-

PT &

ti, quàm aliis.

Notant preterea DD. quód, ficut

lo (f (

t

0 fenfi

pretium rerum non eft indivifibile, fed datur in-

AU

fimum, medium, & fummum, ita

fübinde v

iam congrua

Enbfufi

füftentatio habeat füos gradus refpe&tu ejufdem

1 Eceíaf,

perfong . v. g. fi infimum congruez effent joo,

medium forent 6oo. & füummum 700. floreni an-

d Yel ij

nuatim.

Sicut autem cuilibet eft permiffum rem

Dt, Qd p

it&tionem

fuam fummó vendere pretió , ita & Clericis fag

erit fümmum congruez fibi attribuere,

h, vel füblï'

Jam quz-

ftio eft, an & quorum bonorum dominium & libe-

(05 feC,

ram adminiflrationem habeant Clerici maxime

nílitütot,

Beneficiati.

ünt eff u

Dico I. Clerici omnes fünt abfoluti domini

foflentatio.

bonorum patrimonialium.

2. Quafi- patrimo-

1pe redu

nialium,

3. Et parfimonialium.

4. Confe-

ntati0087),

quenter de iis liberé poffunt difponere ad cau-

qua Viit

fas eque perfonas ac pias. Ita plerique ormnes.

lent (0ffe

tir ad en.

De Patrimonialibus conftat indé, quód per Cle-

ricatum ea non amittant , vel incapaces dominii

mower,

reddautur.

De quafi - patrimonialibus exinde ,

itater erpt

quód ea recipiant inftar mercedis & flipendii: at

47 4 o

qui de ratione mercedis & flipendii eft, ut tran-

Veleermo»

feat in dominium operarii, ut conftat ab indu-

i motbi,

Gione Officialium, Opificum &c. De Parfimo-

la ad

tiialibus ex €o, quód debeantur proprig induftriz,

egia u*

& fint frü&us quafi induftriales , qui omni Jure

l ] 1emp0'

debentur parcé viventibus quafi lucrum ex indu-

qu-alït-azes:

ftria & parfimonia obveniens.

Libera difpofitio

opo; qu':"m

fequitur ex natura abfoluti & pleni dominii, nec

ecano i

à Jure, nec à Fidelium ullo ligati , vel onerati,

ld b&z:lr

Reftat igitur folàm quaftio de Beneficialibus. De

Ü Do&th

quibus,

(

G 2

Dice

]

J pcculf

a& LIb. II TITULUS XXV.

n

g d

4

Dico 2. Clerici Beneficiati funt ver& domini

"

"

bonorum feu redituum beneficialium , ad con-

]u

! ( pmnü

gruam fuftentationem neceffariorum.

Commu-«

' n

1

"l

nis contra quosdam Canoniftas antiquos , & pro-

pfb

ia

batur ex Td. f. 23. c. 1, ff. fiquis autem. — ubi

"

qlecr y 1

íflatuit, eos Beneficiatos, qui non refident, pro

HVU gzb

li Jf

antobi

ratatemporis abfentia frutkus fuos non facere. 1dem

m

fr

"T

ftatuit f. 24. c. 12: de ref, de provifis ad benefi-

j

,m'ü'?ï'

cia Curata, Canonicatus, & Dignitates Ecclefie

;

"

Cathedralis, intra bimeftre Profeffionem Fidei

d p

non emittentibus, quód fcilicet fructus non faciant

" hodos

fuos. . Ergo à contrario, qui refident, & Profeffio-

u t

nem emiferuut, fru&tus faciuntfuos, faltem ali-

,.,;m'ihïm t

quos, confequenter illos faltem, qui ad congruam

: (

füntneceffarii. Atqui fruGus facere fuosidem eft,

sfrtion u

'ac eorum confequi dominium, arg. J. 2. $. 2. ff-

"

w

!

de R. C. & c. un. de Cler. non vefid. in 6. atque

iiys

N-

::

communis Juriftarum loquendi modus fatis fupér-

«;(

que id evincit.

Unde apparet, quód Beneficiati

"

etiam de his bonis libere valeant difponere.

Dico 3. Clerici Beneficiati funt quoque ver&

domini beneficialium füperfluorum.

Ita hodie

lit

A M.

communiffima Scriptorum Societatis JESU , imó

t

communis quoque aliarum Scholarum, ut ex Tho-

i

miftica teftatur P. Mezger , ex Scotiftica P Sporer,

(

|

^

imoó tefte Pallavicino Patres Concilii Tridentini

Mf

Al

n

N

jam vocabant valde commtnem [ententiamn, quo

xümïru

teinpore floruit Dominicus Sotus, qui /. 10.de 1.

ïï-;;ä:us, t

[

Q $. q- 4. art, 3. ait, hancfententiam fibi ita etfe

ï

l

W

perfuafam, ut, quamdiu Ecclefia contrarium non

D

lii

W

definierit, nefciret, an eam poffet deferere, eó po-

"*"üqm

L

tiffimüm, cim $; Tbhomas eam teneat, neque ullus

TM t

ejusdem. Ordinis. Pater. contrarium . exprefse. di-

€At.

MU

. De Peculio Clericorum.

37

ünt Tet dg-a'

e4t

Interim tamen dicunt, Antiquos feré oni-

[

EM

nes ( qui utique Soto & S. Thomg antiquiores

fuerint ) contrarium tenere, quos ex Recentioti-

IIIqUOS,&pü

bus fecuti funt Sfondrati, Van-Efpen, Sannig, fa-

1 f i

j

vente P, Reiffenftuel 5. ». ;o. ac nuper quidam

ld

j

Oeniponti, quem in fuis Thefibus magifteriali-

W/Actr, ls

ter refutavit Dilinge anno 1729. P. Auguflinus

ift d b

Diesbach. Affertio probatur 1. eodem argumen-

titts E

to, quo prior ; quia Trident. /o. cit. non diftin-

lonem fi

xit inter fruCtus ad fuftentationem neceffarios,

Mif

& fuperfluos: ergo utrosque faciunt fuos , qui

&I!rofeff

refident, & Profeffionem faciunt , Beneficiati :

faltem gl

ficut non refidentes & Profeffionem non facien-

dcongruam

tes Tridentinum utriusque privavit in peenam in-

oriden ef

diftin&é.

Confirmatur utraque affertio: Bene-

Jf

ficiatis affignati funt omnes reditus beneficiales

1 . at

indiftin&té per modum mercedis & ftipendii pro-

fütisptt-

pter minifleria facra: ergo omnes ( tam neceffa-

Jenefciqti

ri quàm fuperflui) indiftin&é tranfeuntin domi-

[105

nium plenum Beneficiatorum ; non minüs ac re-

u vett

ditus ftole, & bona quafi-patrimonialia; id quod

Ya hod

Adverfarii admittunt.

Prob. 25. Per divifionem

[ES], imà

rerum acquiritur dominium. $. . & fin. Infl. de

tex Tho-

Off. ud. l. 1. 2. €. communia utriusque judicii.

Pporet

Sed Clericis in divifione bonorum & redituum

Trdentin

Ecclefiafticorum, priüs communium, certi redi-

tiuti, QU

tus fuut affignati fine differentia inter neceffarios

& füperfluos, ut patet ex 645. 23. 25. 27. 28.

[1041]

ii d

catif. 12. q. 2. in quo czf. 27. Gelafius Papa de-

rariom n

cernit bona Ecclefiaftica in quatuor partes effe

B6 CbF "

dividenda,quarum una fit Pentificis [eu Epi[copi, al-

nl

tera Clericorum, tertia pauperum, quarta fabricis

»

?

appli-

i?

(

la

38

LIB.III. TITULUS XXV.

".

Vel ergo pauperibus furripiendum

jum

applicanda.

"

;

erit plenum fug partis dominium, quod nemo

"

g, D

dixerit , vel'etiam Epifcopo & Clericis relinquen-

I moï

jl

dum eft fug portionis.

Prob. 3. Ex communi

i

j?

lfu

perfuafione, & praxi, cüm nullus Pontificum vel

um

Epifcoporum urgeat reftitutionem eorum , qug&

1

l

li

1'1

Clerici de fuperfluis in profanos ufus expendunt,

*iï

ïw

j

"

tl

j

aut hanc praxim damnet; quod utique fieri de-

j

f

d

buiffet aut deberet, ne pauperes & Ecclefiz rebus

J-HN

W

ub

:

fuis defraudarentur.

Prob. 4. ex Bulla Cum ficut

;m

f

l

!

Al

[

Julii III. edita anno 1 5 $ 0. ubi Papaait, pecunias

M

os

T -

€ alias ves , occafibne Ecclefiarum , Monafterio-

NJ

14

vum , ac Beneficiorum Ecclefiaflicorum provenien-

-

n -

qu

tes, poflquam ad manus. Beneficiatorum pervene-

N

W,ufh.-

vunt, C* cuim aliis ipforum Beneficiatorum fructibus

(

j u

commixti (unt &vc. non ulteriàis in Ecclefiaflicis, fed

A Q

potiiis in ipforum Beneficiatorum propriis , C 4b

eis acquifitis bonis judicar, & propterea quodain-

i

L

aodo pro facularibus & profanis baberi.

Oljic. 1. Clericiin can. 19. catf. 1 2. q. 2. Vo-

cantur difpenfatores füorum redituum ; ergo non

M

funt domini.

2. Dicuntur committere facrile-

gium, imó furtum, fi bona Ecclefiaftica fibi attri-

buant, vel malé expendant. cn. 6. cauf. 1. q. 2«

d Q

£. 4. h. t; &c. ergo non füunt domini. 3. Bona Be-

neficialia à SS. Canonibus & SS. PP, appellantur

u

N

^

res Dei patrimonium Chri[ti, bona pauperum: evgo

4. S. Ber-

eorum domini non fünt Clerici,

nardus im ep. 2. ad Fulconem ait: quidquid

prater nece[Jarium vidtum , ac funplicem ve[titum,

de altati vetines , tuum non eft , rapina eft .. [a-

3

Ml

crilegium eft.. ergo.

$. Si bona füperflua ce-

P U

dunt Clericis per modum mercedis , committi-

"M

"a

hm

tur

lz

De Peculio Clericorum.

39

u furrip

itq

turSimonia , quam utique horrebimus admitífe-

DEUM

re

B. ad 1. IV. ant. nam non redituum füorum ,

ts It

fed bonorum ad ipfas Ecclefias pertinentium , vo-

Brans

cantur difpenfatores , non quidem in d. cam. 19.

Poníin,

fedalibi; quoad fuos reditus funt quidem difpen-

UU

fatores , at non meri, fed fimul domini , quod

ls erptni

minimé repugnat.

Ad 2. iterum eft fermo de

ique fer

bonis ad Ecclefias pertinentibus , atque de illo

CClefig r

tempore, quo nondum fuit fa&ta divifio horum

lla u

bonorum , & una pars per ere&ionem Benefi-

i, Mi

cdorum necdum affignata Clericis Ecclefiarum

Muufry

miniftris.

In c. 4. cit. agitur de Pralato ex ob-

! frenttiay

lationibus & reditibus ipfius Ecclefie emente,

1l p

& malé expendente.

Ad 3. vocantur res De

M fritit

& Chrifi, non qnód eorum particulare dominium

uficis d

pertineat ad Deum vel Chriftum , fed quód ad

i 04

colendum Deum, & amore Chuiifti , fint à fide-

j

quiay

libus oblata Ecclefiis , & hujus Miniftris depu-

'

tata : qu£ quidem ante di&tam divifionem, &

TA

ere&ionem Beneficiorum , pertinebant ad par-

9g not ,

ticulare dominium Ecclefie tanquam perfonz

re facile

fidig, utü & omnes reditus Ecclefiaftici

,

s

poft

Áibi attr

divitionem veró & ereCtionem Beneficiorum pars

»,[l 7'20

reditnum affignata eft Clericis.

Bbona pauperum

ln De

appellabantur, quia Clerici olim vivebantin com-

muni, carentes omni dominio , uti nunc Reli-

xdlantt

j: o

giofi; dequibus temporibus intelligendi funt SS.

T S' Ber'

Partes & antiqui canones; qui infüper fzepe lo-

g

quebantur exaggerative, & improprie: ficS. Hie-

ron. relatus in cas. bofpitalem d. 42. univerfim ,

jufitm

eriam de laicis, pronuntiat, aliena rapere, qui ul-

ubl

u

tra neceffaria fibi vetinere probatur.

Et S. Áug.

qona

in Pf.147. ait: res aliena po[fidentur dum po[fiden-

ul

4

tur

Ji

"

u

T

4o LIB.II. TITULUS XXV.

y»

t

gur (uperflua.

Quis talia accipiat in fenfü pro-

3 9

,guih ?

prio? Si reditus poft divifionem fuprà relatam, &

yt

"

erectionem Beneficiorum, à quibusdam vocan-

j

tur bona pauperum , vel Dei , inde fit, quód Cle-

'I

u

u

RNEIOF" :

rici habeant obligstionem , perfonalem faltem,

n

z

Ü

um

ex pracepro Ecclefig , fuperflua erogandi in pau-

£2

fint?

u

peres, vel in caufas pias; quam nec ego abnuo,

Mr

"ll

j

(

Ad 4. S. Berhardus, qui fcripfit poft divifionem,

u

q

ufus eff exaggerastione & auxefi Oratoria, &

j

th "

comimuniter à DD. intelligitur in. fenfü latiori

ii g

(aliàs etiam committerent Clerici rapinam , fi

isNam:sl.'stlv.

de quali pavrimonialibus aliquid fibi retinerent,

gl

denm P

vel fi ulua vi&tum & veftitum fimplicem aliquid

QU

Mi

expenderent in lurgitionem moderatam, hone-

W

1

ftam recreationein &c. quod nec Adverfarii con-

i

cedunt) non iu eo r'gore, quem verba præfefe—

p

runt, fed in hoc , quod fuperflua debeant ex-

WV

pendere pié quocunque ex titulo, aut jure. Ad

|

al

$. Hoc pacto nec quafi - patrimonialia , nec ad

füftentationem neceffaria, à Clericis accipiuntur

Wi -

fine Simonia , quia per modum mercedis acci-

piuntur; quod plerisque Adverfariis dicere non

[

jubet.

Dico ergo, etiam fuperflua accipi per mo-

Mi

dum mercedis non rigorofz , fed potiüs per mo-

ag i

!

dum ftipendii ad fufteutationem,utut illud liberale

BI

V

fit: vel, fi velis vocare mercedem proprie di-

&um , dic illam non confiderari ut proportio-

Ttlbre

natam minifteriis facris, quod foret Simoniacum,

f'»*ï.dff:mïm t

fed propartionatam perfonz & ex Juftitia debi-

MT

N

l

tam pro faftentatione juxta illud Chrifti, dignus

;:jolfn('scmvu

eft. operarius mercede fua.

Dico 4. Clerici Beneficiati ,. non obftante,

à runïkr.gam

quod fint füorum redituum omnium veri domi-

Ei',

Ut hng

XX VI

De Peculio Clericorum.

AT

t in [

ni, fuperfluos tamen tenentur erogare in caufas

IDr n

pias.

2. Non quidem ex Juftitia, uti Laym. &

Ug

Pirhing. &c. volebant. 3. neque ex virtute Cha-

Hf g (

ritatis, utl putabant Molina & Palao.

4. Ne-

ndlem

que ex virtute Religionis, uti contendebant Luga

Ogttdiny,

& P. Franc. Schmier.

$. Sed ex folo precepto

t g0 db

Ecclefig.

6. Eóque partim fcripto , partim tra-

H d Vmoneg

ditio; adeóque ex virtute obedientig tantüm. Pars

)ratoriy,|

I. videtur effe omnium, licét in radice hujus obli-

fenfü fuis

gationis non conveniant.

Pars 2. 3. & 4. pro-

Tpinam , |

batur negative, quia non fatis probatur obliga-

! relineren,

tio Juris Naturalis aut Divini, deícendens ex vir-

m aliquid

tute vel Juftitiz, vel Charitatis, vel Religionis ;

àm, hone-

imó probatur oppofitum ex variorum Pontificum

erfari cor-

Bullis, qui Clericis in Urbe, & di(tridu Romano

] præfefe-

usque ad 10. Milliaria exiftentibus, dederunt li-

beant et-

centiam eciam de fuperfluis liberé difponendi per

aCus inter vivos vel ultima voluntatis ad caufas

u Ad

,Decad

quoque profanas, ut ex Bulla Erfi Univer[is. Sixti

cipiuntat

]V. ex Bulla Cupientes Julii ILI. ex Bulla In eminenti.

ii aCC

Pauli V, & ex Bulla Innoc. XII. qui non ita pri-

dem fimile privilegium conceffit Jodoco Edmun-

lr n ,

pperme .

do, Epifcopo Hildefienfi , qua exítat apud Stry-

permo

ckium ín appendic. ad tract. de Cautelis T'eflament.

jliberdle

Pars $. & 6. quam tenent Domin. Sotus, Covar-

d

vt d

ruv. Garc. Lef. Sanch. Haun. & longé commu-

i.

n'op.ottïo-

nior modernorum Theologorum , & Canonifta-

yoniacur)

rum, defümitur ex catff. 1. q. 3. can. 13. C cduff.

fria de

I2. Q- 2 €41i. 13. 'c. item ex Trid, f. 2 g. c. 1. de

'

NU

ref. ubi Clericis omnino interdicit, ne ex reditibus

Ecclefia con(anguineos , familiavesve fuos augere

fludeant ; m & Apoftolorum canones probibe-

l obfW'u

4nt , ne ves Ecclefiaflicas , qu& DEI funt , con-

qiu

li

;

[an-

cPCCUüO (

42

LIB, III, TITULUS XXV.

fÓi

fanguineis douent.

Ergo Ecclefia prohibet füper-

"

gpor

j

u L

atf

flua expendi in caufas profanas.

Quia veró dicta

joli

1&151

Jura videntur loqui de rebus & reditibus Ecclefia-

i fïd

rum, feu ad Ecclefias pertinentibus, vel de tem-

T

AHGHI

poribus divifionern rerum Ecclefiafticarum & be-

i

mitoi æ

:

il

neficiorum ere&ionem antegreffis non fufficienter

WUU

p

probarent noftram affertionem , nifi communis

P(, id qu Ppu

"

DD. interpretatio, aliquam obligationem pie ex-

'U"

lw 17" [

pendendi Clericis imponentium ex una parte ac-

40

iM

cederet ; ex altera veró nulla ratio fatis probat ob-

r

(f U

ligationem Juris Naturalis & Divini; indé dedu-

"

T

citur ,quód hec obligatio oríatur ex Jure Ecclefia-

flico , non mere fcripto, fed fimul etiam tradito,

«t :E»ji(.t.

Tl

quod nobis explicat communis DD. fenfus

f AVM

RU

o9

Objic. Y. Card. Sfondrati ;n Nepotifmo 8. 2,

TM ts

num. 1. 3it, Clericos ex Jure Divino & Humano

tam certà obligari ad reditus fuperfluos pié ero-

t

Ti

gandos, &t probatione uon indigeat s cism omnes

"

Patres , oimnes canones , omnesleges, Divina Hau-

Av lo

[

manaque , 4c denique omnes T'beologi boc ipfum

uno ore profiteantur.

2. Quamvis Clericis ad-

ftruatur dominium in reditus fuperfluos, illud ta-

men eft ligatum vinculó Juftitig ad eos pié ex-

Dd

kün

pendendos , eó quód fundatores Beneficiorum

""""""" m

n

lg

füb hoc onere, ex pa&o faltem tacito , tam am-

L NE N

plos ipfis reditus confignárint , utique nolentes

LT.

ipfis dare anfam fuperbie & luxüs , fed potiüs

WE"FM

DEI cultum & fuübfidium pauperum intendentes.

!

3. Clerici ratione ftatüs debent effe patres pau-

parum : ergo ex virtute Charitatis fuperflua te-

nentur dare pauperibus. 4. Ratio, cur Ecclefia pre-

.,.Art»lmal&tïzc

cipiat fuperflua expendiin caufas pias, eft, quód

(ti

fint fona Dei, & patrimonium pauperum ; ergo

D Ut

fup-

U

De Pecu.lio Clericorum.

43

! D'oli h

fupponit , hanc obligationem jam dari antece-

TM

denter ex virtute Religionis, vel Charitatis. *

TU Ecdeg

ad z. Card. Sfondrati nimium dixiffe & falfum,

$, vel ( "

tam certó conftat ex di&tis, ut nec probatione in-

iting

digeat ulteriori. Ad 2. Quamvis fundatores tacitó

Oif

pa&ó obligárint Prelatos & Adminiftratores , ut

if COttm.

bona à fe donata & applicata Ecclefiis applicent

iOHem pita

ad illos ufus, ad quos applicari voluerunt, confe-

108 porte

quenter etiam obligárint ad reditus Beneficiales

Ài Dtobut i

beneficiatis confignandos: negatur tamen, quód

; dndédet

ipfos beneficiatos, quibus affignati reditus tradi

tre Kl

debent, obligare intenderint , ut expendant pie,

It f14]j,

ficut nec Muficos, JEdituos, & Officiales Laicos,

níis

quibus voluérunt dari certos reditus de bonis

(f & a,

Ecclefiarum, ad id obligárunt. Id concedo, quód

; Hamano

defideraverint & fperaverint, à Clericis pie ex-

; DI ero

penfum iri fuperflua juxta preceptum Ecclefiz,

7177

quo contenti fuiffe przfümendi funt, cüm novam

Yi L

obligationem Juftitie, vel ex pa&to, à feipfis im-

« ij

pofitam effe, non fatis probetur, prafertim cüm

Ws qd-

tam gravis obligatio Juftitiz poffet caufare pluri-

d t*

mos fcrupulos, & pericula falutis. Propter dictum

5 J &j

defiderium bona Ecclefiis & Clericis donata reCté

fciorurm

dicuntur yota fidelium, &, quia fiindatores obtu-

m qIT

lerunt ad obtinendam peccatorum veniam, pretiz

volentes

AÀd 3. Quamvis deceat, ut Clerici

pecm.torum.

( potüs

ratione ftatüs curam habeaut pauperum, eósque

vdeotes.

ex füperfluis juvent, imó adhoc etiam obligentur

yes p

(faltem disjun&live ) ex precepto Ecclefig ( qua

eut te

de caufa nou malé hec bona dicuntur patrimonia

ia ?

pauperum ) fpecialis tamen obligatio extrà ca-

dol

fum gravis vel extreme neceffitatis pauperum

TE

(quo cafu etiam Laici de patrimonialibus fuc-

Cur-

]

2

"

44 LIB. IIL TIT, XXV. DePeculio &c.

currere tenentur pauperibus) non fufficienter

qu

probatur. Dein hocargumentum probaret, quód

Clerizi nequeant füperflua expendere in alias

J

caufas pias, v. g. iu ornamentumEcclefim, Ad 4.

lii

Iila ratio dicit quidem convenientiam, non veró

obligationem à Jure Naturali introductam ; nec

obligationem Religionis inducit illa ordinatio ad

SWMAf

Dei cultum ; quia per illam illi reditus nec fiunt

facri in fe, uti calices per confecrationem, ut pa-

h

Ml W ï Mg

tet, nec fiunt facri, quia perfonis facris cedunt,

j

2liàs etiam patrimonialia, & quafi-patrimonialia,

r

Clericorum fierent facra.

Unde ergo obligatio

)

ü

|

y m

Religionis? Certé,fi propter hoc, quód fundato-

s fanu,

res , offerendo Ecclefiis fua bona, fpe&árint cul-

i.gl:(gug L

tum Dei, & indé apud Clericos nafceretur obliga-

(

al

L

tio Religionis. etiam Officiales Ecclefiarum

m

Laici fuos reditus ab Ecclefiis acceptos teneren-

ii i d

tur pié expendere: quis autem hoc fomniat? Sa-

tis fuum finem cultüs Divini obtinent fundatores,

,, ï:»;tmï: w

(

fi Clerici, quibus liberaliter & ad fuperfluitatem

Wl j L.

usque confuluerunt , íacra minifteria obeant.

b Y

Quamprimum Clericis , uti & Officialibus Laicis,

I

applicantur füi reditus, extrahuntur ex erario &

L

dominio Ecclefiz, vei DEI, atque inillorum tran-

Z

feunt dominium, licét cum obligatione fuperflua

J ] 4

Oq

|cpie expendendi, impofita folo precepto

d

h »

i

Uil

Ecclefiaftico.

W

n

fl ^

* * li*r]

t g

li

lj

äcä(fi*)ä

m

LA

iL

t

TIIU-

t Pj

-E92) T (Qeu-

45

T0 (

Dtolao

ITTEOLUS XXVIL

Udere v

u

Clefie

l lldw

De Teftamentis, & ultimis Vo«

làfn, f0n

]

d.

luntatibus,

Ordingi,

Ifüs ner fi

SUMMARIUM;

OTIeRm, t h

Cs Cedi

i. Quid fit ultima Voluntas, & quá ejus ]þe«*

Cies.

*

irimoni,

? obl

2. 3. Quid & qitatuplex fit Te Lerentum.

(fundato.

4. Qua fint folennitates Teftamenti Scripti:

Qul

$. Et qua Nuncupativi , de Sure Civili.

6. Et qua de $ure Canonico, An boc correxérit

ür ol

Civilé.

Clefarm

Fentren.

7- n duo tefles de jure. Canonico vequirantus

4d. valorem , vél [olm ad probationem.

d! O

(atores,

8. T'e[lamentum ex parte voluntatis imperfecum

titatem.

eff nullum.

Qhennt,

9. 11. I2.. Ulti * imperfeilum ex parte folei-

Qs LaiOs,

nitatis, At non pro foro intermo con[cien:

ti«.

n

IO

IT (/A1]*

n corruente T'eflamento vuant & Legata.

13

Teflamentum Pium valet fine omni [olemni-

pett

tatet.

j

14

Ut " Teflamentum Nuncupativum . intei

liberos.

15

An, C quam foleunitatem tequiiat. tefla-

Wientum Militis :

16.

17. Et Ruflicorum ,. ac tempore Peflis con-

ditum.

18. Teflamentum. Publicum ,. item. judiciale ,

"

I

p Tffm

46 LIB.II. TITULUS XXVI,

" n

feu apud A&a, vel ad A&a, non opus babet

4n

])1

folennitate , modà rite fiat.

ii

n

"4

li

12.

- Quid fit Codicillus, quid ad eum vequiratur ,

,

(

PM

l

;V

J

& quid operetur.

l

n

20.

ii

:

j

0:7

Quid fit Sub[litutio Diretta, C quotuplex.

Af M M [

21. Quid Indiredia feu Fideicommil[aria.

Quid

bt

Ll

& quotuplex Fideicommi[Jum , n aliena-

!64-

bile.

M

?l

[l

22.

Quid $uris , i in cafu. fubflitutionis inflitu-

tus ingrediatur Religionean.

"

23.

Quid fit Legatum.

ï&quorupf

24.

Quid Donatio iortis catisa.

p M

2j.

Ad omnem ultimam voluntatem , exceptó

teflamentàó , vequiruntur & fuffciunt 5. te-

f

T

m

fles.

26.

Quinam facere po[fint Teflamentum.

J !

j

27.

n etiam. Clerici Beneficiati vi con[uetudinis,

;

1N

28.

Effentiale Teflamenti puuttum eft Inffitutio

Haedis.

29.

Quid & quotuplex fit Hares.

30'

Quinam baredes in[litui po[Jint :

31.

Kt quinam debeant , (altem in legitima.

32.

Quid fi legitima ,. C qua partes Haredita-

'Jg'lf ,

tis.

"

33

An & quando locum babeat exbarvedatio.

D',W J

34.

Quo modo inflituendus fit Hares.

3j

An cenfeatur in[litutus in omnibus bonis.

J ,W

356

An inflitui pofftt in ve. aliena.

37

Quibus vemediis confequatur Hareditatem.

TMUE

L W

39

Quid fit Haveditas. ..

[

al

32

4Ad quid obligetur Hares illam adiens , &

W

qui-

E XXVL

De Teftamentis.

47

2 Hf

»

quibus gaudeat. privilegiis, ff conficiat In-

yentarium.

^i !t

IIIW

40. Quid fit Falcidia , & Trebellianica , quando

utrAque competztt.

AI. ddire, vel repudiare Hareditatem qui po[[int.

j fMl

42. Quilus modis vefolvatur T'efl amentum.

Ti/fdriz. l

43. n rumpatur per ingveffum. Religionis.

DT

44- 43- 46. 4T. - Exerutio , & Executor Tefla-

menti.

lioj if

$

fL

Quid & quotuplex fit ultima

voluntas, maximé Teftamentum.

; exceptä

lil f t.

Ubi etiam de requifitis ad hujus

valorem.

/

iutidii,

Ltma Volustas in genere dicitur effe gra-

tuüita difpofitio de bonis in tempus mor-

liftitio

tis, feu poft mortem.

Firmatur , & vim

fuam obtinet poft mortem, per quam aufertur z/-

tiima voluntas; in vita enim femper eft reyocabi-

lis pro libitu. /. 4. ff. de adim. leg. ibi : ambula-

M

toria enim eft voluntas defundti u[que ad vita fu-

li

premum exitum.

Ejus fpecies funt T'effamentum :

Codicillus: SubfFitutio direita & indiretia: Lega-

Áitit

tun: Donatio mortis causá :

[otit

Dico r. Teflamentum definitur quidem [ 1.

ff- qui teffament. fac. fic : eff voluntatis noflra ju-

dititat

ffa fententia de eo , quod quis poft mortem fuam

fieri velit: quia tamen hec definitio non fatis ex-

primit differentiam à reliquis, ultimis voluntati-

diem;' (:

]

I

bus

Dc Tfmm

LIP. III. TITULUS XXVL

j

48

p

bus; riüfi per to juffz idem figuificet , ac legitiimó

C:m

feu ,

"

il

dire&kam haredis inffitutionem. continens ;

T

"P

càm juxta /. 3. ff. de bis, qua in teframent. delen

] 1d (y'l

tur. nullum teítamentum valere poffit, quod ba*

i

v:,

vedém uon babet ; & quidem dire&te inftitutum;

M iM

m h

M

TE

f. 2. Inft. de fideicommif. bayedit. ibi : opus eff ;

"] U

ut aliquis vecto jure teflumento bares inftituatur j

r'i"h hh

L TouM

n

idéo clariüs & re&tiüs definitur effe ultima volun-

ts , diretkam baredis inflitutionem. continens,

(

M

du

hr

Hazredis autem iz[fitutio ett fübrogatio heredis ia

zi

"T

NI

uuiverfuüfn jus, qduod tempore mortis habuit te-

1f

VN

ftator : directa autem erit quando hares ita eft

j Ak-[

lmw

infüitutus , ut hreditatem immediate ab ipfo te

Xü lii

ftátore confequatur ; non mediante alio, feu fi-

'Hl

n

1

ne interventü & minifterio altérius ,

jus fuum

"

n"nm "

wansimittentis, ut fi teftator dicat : Cajus fit bares

.H W wv

] |

IeHs.

Dico 2. Teflamentum dividitur in Scriptum ,

quodab ipfo teftatore, vel ejus juffu & nomiue

ab alio in fcriptis fadum, velfaltem fubfcriptüm

eft, vocatur ediam Claufum , quia i eo necefse

non eít illius tenorem, veliaftirtitum heredem

/in]

marnifeftáre teftibus , fed fufficit; fi teftator iisdem

1 (j

dicat * in hac Ícriptura contineri fuam ultimam vo-

lus

luntatem. Er in AVwncupativum, ein 001l Sunob

i

ausgeípeod)ned Sreflament/ quod fine fcriptu-

ra & fubícriptione fit; oreterus taritüm normipa-

L

to coram teítibus herede

?

five dein Notarius

VT

hanüc ultimam voluntatem in fcriptüram redigat

d

Wi

pro memoria & faciliori probatione , five non;

Dividitur utrumque 2. in jolenne, eit giecliche8

S'eftament /. feu Perfettum, quod habet omnes

N

H

folennirates à Jure requifitas : & in Jmfolemne,

4on

, lg

:

r«!h

*XXV!

De Teftamentis.

49

TM

hon [olenne, feu Iperfeitum ,. aut Privilegiatum,

Wm [gn

quod nullas, vel non omnes habet folemnitates

Ff/fame;;

]urxs,mhllommus tamen ex fpeciali Juris privile-

IOH'[, qka

gio fuftinetur & valet: cüjufmodi fünt fex , Tv

(l if

flamentum Pium, feu ad caufas pias conditum. 2;

Ibl hi

Teflamentum . inter. liberos fa&um à parentibus,

^ ii

3. T'eflamentum Militis ia expeditione Bellica

lii v

]

4. Teflamentum Ruflici.

$- Teftamentum tem-

!] COhf])

pore peftis.

6. Teflamentum Publicum , quód

io hered

nempe fit coram Principe aut ejus deputato ,

ii habutt

veleidem offertur: item Teftamentum Sadiciale,

&IC5 18 d

quod etiam fübinde Publicum appellatur, & fit

30 ipfi

vel corám Judice & vocatür apud Ada, vel faltem

lio, feà f

Judici offertur, & dicitur 44 44 datum;

jus fum

Quares, quanam de Jure folemnitates requi-

t ft hu

raütur ad Teftameiitum folemne ? g. 1. Ad Te-

l.

ftamentum Sceriptum de jure Civili fequentes

