Ut autem in praxi rite & fine peuculo aliquis te-

M

fleiur ad Adhla, obfervare deber ifta.

I. Ipfe tefta-

MT

! 2?0

tor perfonaliter per fe (non per alium,id enim fuf-

l

"

ficere negant Berlich. Carpzov. & alii ) offerat te-

ftamentum figilló claufum Judici, rogando, quate-

" w'('"

nus id fua authoritate fuftinere velit

2.. Si tefta-

2«

tor, forté ob egritudinem , adire nequeat Judicem

V u

vel Confulem, eundem rogari curet, ut vel ipfemet

it

IU

z,h

TuW

i

ad fe venire dignetur, vel faltem alios fuo nomi-

far»[ï! w

ne deputare, qui füum teftamentum ad a&a recipi-

"

d

ant, quibus illud offerat dicendo,quód in hac char-

"

ta contineatur fua ultima voluntas, & rogando, ut

Wt

(

ad ÀGta recipiant

3. Ut de oblato teftamento fatis

MU

L

conftet ,oportet illud offerre Judici, vel ejus depu-

tato ( fi folus fit, nec affefforibus ftipatus, nec per-

foná publicá, uti eft Notarius, vel AQuarius jura-

J l

tus) coram duobus teftibus : vel eorum loco pete-

n

re recepi[Je, feu atteftationem de recepto teftamen-

to: vel procurare, ut vel Judexipfe, vel per Nota-

rium , aliüámve députatum, in exteriori facie tefíta-

I

menti annotet annum, diem, & locum, quo tefta-

'( ij;,,l

i

mentum à fe fit feceprum,, adje&tis fübfcriptione

(tit]

& figilló proprió; fic enim Judex fufficientem pre-

"i

ftat au&oritatem , '& teítes fupplet,

Sed ex his

nihil eft neceffarium, fi Judex conftet ex aliqua

W

nf ,xp

Juw

Communitate, uti eft Senatus, Regimen, Magiftra-

L

tus &c. eíque offeratur teftamentum coram Con-

uU

..... [

filiariis con- Judicibus, quia hi eminenter fünt te-

Ítes. 4. Confultum eft, ut teftator dormi füg in pul-

J

j

pito reponat fchedam, oblationis & receprionis

WM !

.21

LU

teftem , ut haredibus & iis, qui ejus res poft mor-

TU

tcID

4

I

D5

De Teftamentis.

67

tter Ui

tetn fcrütabuntür , conftet de teftamepto fa&o, &

ad AGa repofito.

$. Non veró neceffe e(t, ut te-

"Pt

I

ftator teftamentum , Judici femel oblatum, noa

"

! ahurn, ]

i

ampliàs repetat in vivis, fed perpetuó in ejus Ar-

enim;i

^ &ali) fs

chivo relinquat; quia non Archivi, fed Judicis au-

thoritate nidtur.

Quodfi teftator vellet apud

Ada Nuncupativum teflamentum facere domi

LUNPYS [/

fue,iterum pon füfficeret, fi Judex folus, vel ejus

"Dequeat i

deputatus foret prefens, fed opus effet, ut pre-

Ut Vel i

2 dlos fjo s

ter Judicem ( ejus deputatum ) adeffet vel perfo-

na publica, nempe Notarius, vel duo teftes, vel ,

m àd a Itj

fi Judex effet Magiftratüs vel Senatus, duo faltem

od inhac s

ejus membra, quibus re&é pro majori fecuritate

& ropndout

adderetur Notàrius , nion per modutti folennitas

eftamento ais

tis, fedad legitimam probationem,

Haétenus

.T eis d

de Teftamentis, nunc de reliquis ultima volunta-

DatUs, net p

tis fpeciebus.

ä&uariusjm-

Dico 13. . Cedicillus ett minfis folennis ultima

13

um [ocopeee

Voluntas ,

abfque dire&ta haredis inftitntione,

Yo tlfamene

Ex quo apparet differentia à teflamerto duplex,

qdyerote

quód. nempe fufficiat minorfolennitas, videlicet

j d tl

$. teftes , etiam non rogati, nor mares &c. /. fm.

qum guottl

£. 2. C. de Codicill. licét teftes fimul debeant effe

lülnptione

prefentes, & totum negotium confici in uno con-

Clentem pree

textu: dein quód dire&a hzredis inftitttio in eo lo-

E

cum non habeat. 8. 2. Infl.eod. ibi: diredó autem

j ecdià

bareditas Codicillis neque dari neque adimi poteft :

nen,Magï(ïïä-

ne confundatur jus T'efl amentorum & Codicillerum,

n coram (o

Siigitur in Codicillis dire&te inftitueretur heres,

talis difpofitio non haberet vim dire&z inftituti-

ynifiep

onis, fed tantüm fübflitutionis indire&z & fidei«

r

comimniffarig. 8. 2. cit. & l. 2. C. eod. idémque

p

foget, ac fi heres ab inteftato fuiffet rogatus (id

u

E z

efts

Dg Tfüy

68 LIB.II TITULUS XXVI.

u

m

fw |

eft, juffus ) à defun&o, ut hzreditatem daret vet

lil

ul

j

ol

reflitueret illi , qui in Codicillo nominatus eft.

u

1f

r

"

4 «

l. 2. ff. de Suve Codicill. atque ut folveret legz-

"ml kii 3

z. per L. ff jure C. de. tefl ament. manumi[]tonc.

4

Mil

yí

Interim tamen haredi huic abinteftato permitti-

u

j

j"

F À

tur detrahere Trebellianicam , feu quartam par-

yi

v"*df

tem hzreditatis, feu omnium bonorum teftato-

t ( i

Y

ris, tempore reflitutionis faciende repertorum ,

li m j*

LO

dedu&is funeralibus & ere alieno. 8.7. nf de fi-

n

(l

u

deicommi[f. bared. & fi fit filiusfamilias , etiam le-

j

jj V

W ?ihn

giümam, ut habet communis ex c. Raynutius C c.

b

n

ans '

Raynaldus b. t. praxi confirmatis. v. g. fi haredi-

T

135 in Codicillo reli&a fint 1 2. millia,filiusfamilias

"

»

NH LL

detrahere & retinere poteft 4. millia pro /egitima,

i

& ex refiduis 8. millibus iterum quartam partem ,

( N

nempe 2.millia, pro Trebellianica, atque reliqua

Idem ob-

€.. millia reftituere hzredi Codicillari.

du

tinet in cafü, quo corruit teftameutum, cui adjecta

M

eft claufula Codicillaris à teftatore, volente, ut,

NT

fí fu. Teflamentum forte non valevet in vim Te-

M

A

w

flamenti , valeat. faltem in vim. Codicilli, vel, ne-

[

.....

W

liori , quo potefl, modo. per l. 1. C. de Sur. Codicill.

Interim tamen da-

0i

& L. 76. ff. 4d $. C. Trebell.

1

tur cafüs , quo per Codicillum dire&ée dari, & adi-

mi poteft hareditas , nimirum fi Codicillus fequa-

tur vel przeat Teftamentum, & in hoc teftator

fe referat ad Codicillum, dicendo, quem Codicil-

lis bavedem fecero, vel feci , baves efto. vext. cla-

rus in4. 77. ff. de bared. inflit. & 1. 10.ff. de con-

dit. Inflitut. quia in hoc cafü Codicillus cenfetur

effe pars Teftamenti : licitum autem eft in qua-

W

cuaque Teftamenti parte heredem fcribere: con-

!

fequenter fcriptus in tali Codicillo cenfetur efle

"

»AI

Ífcrie

U

De Teftamentis.

69

2 edllätcm

Ü

friptus in ipfo teftamento, Fieri autem Codi-

(l Donjn

[r

cillus poteft cum - vel frne teflamento.. Si fiat cüm

lt fs

teftamento, eíve adjiciatur, fervit ad illud magis

WL

explicandum, vel ad mutandum per additionem

'itefho hi

aut detraCtionem, vel ad affignandum legatum

Áen u :

aut fideicommiffum , ac de Jure Bavar. tit. 27.

OPOTUm tf

&rt. 2. nou valet, nifi teftator ipfe fcripferit vel

tidg Téperttre

fubfcripferit, acfimul diem & annum addiderit.

. 57 df

Si fine teflamento , tunc opus habet 5. teftibus,

"tl r

ut dictum, & wahitur ad fübftitutionem fidei com-

1. ii

miffariam, üt pariter didum, & explicatum, fer-

AA

vítque ad hoc, ut defignentur legata, ab herede

li losfamili

qui venit ab inteftato, praftanda.

Ceaterüm

lt pto lgitim

Codicillus, à parvo Codice appellatus, licet or-

frtam parm,

dinarie fiat in fcripto, & fit charta ultimam vo-

Jatquereliqa

luntatem explicans ; poteft tamen etiam dari

n ldemo

nuucupativus, feu claufula quedam vel difpofi-

m, cuiaddt

tio oretenus prolata.

Volepte, ut ,

Dico 14. Sub[litutio eft fecunda heredis infti- 20.

i ii Te-

tutio, feu unius ( vel plurium ) n alterius locum

[.üh 3 m, we.

id ultima voluntate vocatio.

Primó igitur voca-

ïeïm.CoJicil!.

tus vocatur hzres ;n[Litutus , fecundó autem, ter-

vim timen d

tió &c. locó vecatus dicitur hgres [uhffitutus.

: r Kal

Dividitur in directam & indire&am. Diredia ct,

ilsfeque

qu& fit verbis dire&tis ita, ur fübítitutus confe-

hoceettot

quatur hzreditatem. ( vel legatum)) immediate

m

3b ipfo teftatore finealterius minifterio fuum jus

[ tet d

trausmitteutis, ut fi teflator dicat, Cajum iu[L-

j. [l

110 baredein, fi veró baves non erit. ( quia forte

non volet, vel non poterit morte preventus, aut

dillus cenfetit

legeimpeditus.) T3tius fit bares meus: . vel bre-

em f.ü .m qu

viüs, Cajus fit bares meus , cui Titium fubflituo.

(aipo: 9

A

&Subdi

vidiuziu V'ulgarem, qua quifibet à quolibet

T

f

B3

fyb-

l Tfm[

LIB. III. TITULUS XXVI.

y u

70

) M

jM M

'.5dd

t

fübfüitui poteft , & exípirat adita hzreditate ab

9

je

!

inftituto, vel moriente fubítituto ante inftitutum;

(

in Pupillarem , qua pater filio impuberi , in patria

j

adhuc poteftate conftituto , fi forté ante annos

Igu[i

j

M

pubertatis moreretur , fübftituit v. g. Cajum , ac

2"

i W[u.

!H w

finitur, fi filius vivo adhuc patre egrediatur an-

W'H (;

W

nos pubertatis, vel patriam poteftatem; atque

»

in Exemplarem, qua pater vel mater liberis men-

u

g

1]

te captis, vel à Jure prohibitis teftamentum fa-

d ;&

mgw

cere , fubítituit alium heredem in eventum, quo

*M&WU t

in tali flatu morerentur,

Quando teftator infti-

1 & 6À

mii

tuit plures heredes, eósque fibi invicem ac mu.

Mfl-u

]i

tuó fübítituit, ut, fi unus eorum non fit hares,

(

:;

ejus portio accrefcat alteri, vel aliis , appellatur

fuübftitutio Reciproca.

2l

Subftitutio Zndirecta, vel Obliqua , aut Fidei-

commi[[4ria, ut paffim vocatur, quam hodie fre-

M

quentiffie fieri videmus, eft, qua fit verbis

1&"

indire&tis , quibus heres immediate inftitutus,

m

W

U

r

vel ab inteflato füccedens, gravatur feu obliga-

tur hereditatem , vel totam, vel partem , vel

N

iT

rem certam alteri füo tempore reftituere vel re-

1

;

We us Wi u

linquere, ut fi teftator fic dicat, Cajus eff bares

LUal

il

qeus, Togo tamen ((id eft, mando) ut moriturus

bareditatem meam ( vel pavtem?) veliuquat Titio ;

d

Proin in hac fubftitu-

1

(vhï

vel, ut cedat Sempronio.

tione heres fübflitutus oon immediate ab ipfo

j

j

j

teftatare confequitur hzreditatem ( vel legatum)

Íed mediante prima inftituto , jus fuum transfe-

m

W

rente inipfum, feu primüm confequitur ab herede

».t]

QU

gravato, vel obligato fibirelinquere , qui vocatur

AUR nl

MV V

fiduciavius, velbaves fideicommif[arius, quia ejus fi-

Iti

]15 Ew

dei committitur hareditas alteri füo tempore re-

D

UM

ítitu-

LU5

De Teftamentis.

71

&t lw *

ftituenda , fcilicet fideicommi[Jario, ut appellatur

UO nf

l

fuübflitutus, fine addito b&res fideicommiffarius

HmPUbCH, [

Unde, fi heres dire&é & primó inflitutus, à quo

[

jus transmitti deberet in fübftitutum, hareditatera

m 1 g Caun(

non adeat, regulariter evanefcit hec fübftitutio

Jii egred

indire&a , quz etiam vocatur fideicommiJum , &

'Ofefhæm

quidem sniyer(ale, quando fiduciarius jubetur vel

Mdtér [ier

totam hgreditatem alterireftituere , vel certam il-

ïfüamcnwmf

lius quotaim, v. g. tertiam, quartam partem : partz-

I tventum,

culare vero , vel fingulare, quando rem certam in

Qo tefator

particulari vel in fingulari, Particulare hodienon

DICAm 4c r

iffert à Legato. 8. 2. Iufl. de Legat. l. 1. ff

1 non (t ligre

de Legat. I. ibi: per omnia exequata (unt legata

ls ppely

fideicommiffis : Xicet differant quoad modum se-

linquendi, nam legata directe, fideicommiffa

, at li

indire&é relinquuntur.

Quando fübftituitur

m hodiefre

tota familia, ütfrequentiffime fit apud Illuftres

Ug f r

ad familiam in fplendore confervandam, fidei-

commiffum dicitur Familiare vel Gentilitium ,

t& 1offtiis,

1 ferobligee

& quidem Primogenitura, fi primogenitus alicu-

jus linez, & cum tota fua linea defcendentium, iftà

um v

àuere vd t

autem extin&tá fecundó genitus cum fua linea &c.

( ///f// hll

vocatus feu fubftitutus fit: 7Majoratus vero, fi te-

gt

ftator ordinavit,ut femper fuccedat natu maximus

de familia, fiveis defcendat ex linea ultimi poffef-

, t Titt;

hac fübfutue

foris, five fit ex alia linea, ejusdem tamen familiz,

n d j

De reliquo fideicommi[[um &pe famitur objedive

v« egawm

pro ipfa re fideicommiffi vinculó ligata, fic enim

dicimus: hoccaftrum, hec Hoffmarchia, hoc pra-

füum vt

dium, hzc domus &c. eft fideicommi[Jum, feu bo-

gb

num ex voluntate conftituentis neceffarió relin-

; quiod

quendum aliis, nempe fübítitutis, qui omnes

jj quit

à primo fideicommittente jam funtNjus reale

o m

Ea

con-

n

ym

fj

[i

73 LIB.HL. TITULUS XXVI.

Ti

l 'edH

jb

in

confecuti ;; quod proin ipfis interverti aut fras

lll

L h

vari ab haerede, vel poffeffore a&tuali , nequit

y

m

"

E* |

per alienationem , hypothecationem &c. . ex«

ceptis quibusdam cafibus, qui funt 1. fi folven-

| d; u h

da fint debita ipfius teftatoris fideicommittentis,

fb 1

i

2. Sires fervando fervari nequeant.

3 . 91alie-

n

natio fit neceffaria pro competenti dote.

4. 9i

1

li

aliegatio fit utilis, ut fi permutetur res cum uti-

)!

pu

liori.

j. Si omnes fübftituti, jus aliquod in fi-

ia o

"

T

deicommiffo habentes, confentiant.

nz häi

commiffum fit conditionatum , & conditio nec-

i

"ml

dum evenuit, licétin hoc ultimo cafü alienatio poft

ii

eventum conditionis retro aunulletur tota. Vid.

N[

Til

Kaipfchild de fideicommif[f. famil.

? M

r

Mi

&2

Unum adhuc obferva, quód in cafu fubftitu-

tionis directe vulgaris, fi.hzres inftitutus, non

habens liberos, ingrediatur Religionem , ifta

*

fuccedat, non fubftitutus: item quód in cafu fub-

ftitutionis indire&z, fi heres fideicommi(lo uni-

verfali gravatus, non habens liberos (faltem fi

fub conditione, ff frne liberis decefferit , fuit vo-

catus) ipngrediatur Religionem , ifta rurfus fuc-

i

cedat in perpetuum exclusó fubftitutó.

Utrum-

í

que fumitur ex c. 8. deprobat. Autb. Ingre]]i. C. de

[

$5. Ecclef. Autb.. Nifi vogati C. ad $. C. Tve-

bell. ubi favore Religionis fuüblata funt omnia

M

li

fubflitutionum genera. Sitamen fideicommiflum

MU

fuiffet purum ,. & absque di&ta condirione ere-

€tum, Religio excluderet fubítitutum folüm tam-

diu , quamdiu naturali vita fruitur ingreffus Reli-

gionem, ut communior cum Molina limitat, Ulte-

J

N

qyiüs nota 1. quód in cafü fübflitutionis fideicem-

Ti

tus non

"

n

miffa,r,iæ;,f fi direé & primó inftitu

MU

[

adeat

D

De Teftamentis.

73

s inrerverri "

adeat hareditatem , fubftitutus non acquirat jus

LU

fuccedendi, nifi fubftituta fit caufa pia, que fuc-

cedit, ut habet communis.

2. Quód hzredi-

lm i

t3s non adita non transmittatur ad heredes. /,

deicommiur.:;

un. . s. C. de caduc. toll. . Excipe, nifi fideicom-

ELAT

miffum fit purum , & infuper alii exprefs& noa

"t dot.

fubftituti; tunc enim transmittitur ad hzeredes

HU fs Qu

fideicommiffarii, licét ifle moriatur ante hzre-

i5 alqug ;

dem, vel aditam ab ipfo hzreditatem.

L C R

29.

Dico 1$. Legatum ett quzdam donatio à de-

" Conditi Ti

fun&o relida , & ab harede praeftanda. 8. 7.

[ pj

Jn[fl. de Legat. Per tó quadam infinuatur, quód

r tti, if

Legata refpiciant res particulares in fpecie, vel,

Philofophice loquendo, in individuo, fieríque

Ctft fbf

non poffint;, nifi circa rem certam ac determi-

fitutus, not

natam: fic domus, vel pecunie quantitas, qua&

onem , if

legatur, debet effe certa.

Per tó 4 defunito re-

Q ib cafüfibe

lia innuitur, quód Legata robur non habeant,

ml u

nifi poft mortem legantis, qua eveniente & ha-

ln

reditate adità, ftatim ipfo Jure & absque previa

it, füc v

acceptatione tranfeunt in legatarium quoad do-

xayas fit-

minium. 1. 32. ff.de Leg. H. l. 5.. 8. 1. ff. quando

x Ui

dies legator. füb conditione tamen nifi à Lega-

tario poftea repudientur: fi autem repudiarentur,

p

46 Tie

reuo non fuiffent illius, /. 1. S. 6. ff. fiquid iw

nt ormá

fraudem . patroni.

Denique per tó 4b barede

pommitum

praflanda indicatur, quód Legatarius fub pena

( d

j

amiffionis nequeat propria auCtoritate occupare

legatum , fed exfpe&are debeat, donecipfi tra

yplum tat

datur ab hzrede. /. j. C. de Legat.

1grefïus,Reü*v

i, Utt

Dico 16. Donatio ziortis causa eft, qua quis

A

;; $g*

intuitu mortis (cujus expreffa fieri mentio de-

ii 4

þgt) aliquid revocabiliter donat, habendum ir-

B

re-

vt

n)

s

Ti

74 LIB.III. TITULUS XXVI

ub

l

i Mt

revocabiliter poft mortem donantis, & priüs

i

.&omudg

nou revocantis. Communis quoad rem ex . 1.

A nl OH

a!

Infi. de donat. Differt à Legato , cum quo feré

wü(hï

m

"

coincidit, per hoc, quód requirat acceptatio-

V

N.qu ng ,

nem donatarii vivente adhuc donatore. arg. L. 10.

, ofï

4

ff.eod. Unde, fiquis donet intuitu mortis, &

f [' l""'

s 3

moriatur ante acceptationem donatarii , lega-

18"13(

tum erit , nonu donatio mortis causàa,

De hac

h3&h

jam diximus plura ad rit. de donat

P d

0 a*ïl W g

2j

Dico 17. Ad valorem Donationis mortis

Mf

Wh yn W 5

causá, Legati, Fideicommiffi particularis, & Co-

dicilli, fi ifte fiat fine Teftamento, requiruotur

,[ Ie: (ar

$. teítes fimul prefentes, & quidem per modum

Wgcl.

W

folemnitatis, non precise ad probationem

Ita

'

verior contra Harpprecht & P. Pirhing. Prob. ex

Ü

n

l.fin. ff. fin. C. de Codicill.ibi: imomni ultima vo-

luntate, exceptó teftamentó , quinque tefles in uno

Mib

eodémque tempore debent adbiberi.

Sed ad pro-

bationem precisé fuüfficerent duo vel tres teftes :

i O

(

ergo, cüm Jus requirat $. teftes, eos requirit ad

w

valorem & per modum folemnitatis fubítantia-

"W

AN

lis, ficut taliter requirit 7. teftes in Teftamento.

W

N

MA

Unde & Pa Dotalia , qu& fiunt in vim ulti-

me voluntatis ( quod colligitur, fi fponfus &

-

fponfa ea ineuntes fibi bopa vel partem eorum

relinquunt tanquam Paredibus, vel utantur verbo

OW L.

fucce[ionis: &6 foll bet übeclebenoe Gbezeatt

"

alle/ obet einen getoi(fen Qboil pec Goütfer/ ete

li fmm d;

ben: G foll fuccedirety &c.) ad fui valorem

ämw

opus habent 5. teftibus, & validé, faltem à con-

trahentibus, altera parte etiam infciá, per fe re-

u

LT

vocari poffunt. Stryck. de cautel. teflam. c. 24.4

"u [ g[ eu

£.28. & alii commuuiter. arg. [. 7. C. de pad.

£onV.

M

LUSW !

De Teftamentis.

25

do"amis, &

H'L'

M

j

]

Quoyi 1

[

l

conv. C 1. 22.8. 2. ff. de donat. int. yir. ö'w&ar.

Quia nempe, fi dictó modó ineantur, funt vere ali-

QUi i

quaultima voluntas. Objic. In c. 4. b. t. approba-

tur legatum, quod nudis verbis eft relidtum : ergo,

Ofatore. LA

fi aliunde conftat delegato, teftibus non eftopus,

It g

& fi aliunde non conftat , non nifi ad probatio-

Qndtgr

nem requirunturteftes. 9. ihi eft fermo delegato-

] CäUSä. li *r

pio, ad cujus valorem nec nos requirimus teftes.

liif,

fed folüm ad probationem.

Si vero evincere-

Itonls m

Aticuaris &

]

tur, quód ibi agatur de legato partim profano,

tamen plus non dicitur , quàm quód lJegatum

100, feQtjri:

fieri valeat oretenus & per verba, quod iterum

len per od

non negamus ; & quia de numero teftium ibi

atonem, ]

nihil difponitur, re&é quoad legata profana dici-

hiog, Prob.ar

tur Jus Canonicum non diffentire à Jure Civili, j.

1 4 o

teftes requirente ad valorem. Ceterüm, fi hzres

tl

ab inteftato ipfe audiviffet ultimam volüntatem

Sed al o

legantis , utique teftes nulli, etiam ad probatio-

À tres fs

nem duntaxat , opus forent, 8. fin. Inft. de fidei-

s ririt d

commiff. bared. 1. fin. C. defideicommifJ. Pariter fi

s (b Qtanti:

v Leemento

hgres jam folvit legatum fine f. teftibus relidtum,

revocare nequit, per /. 2. C eod. & l. 16. C. h. t.

p in um ul

[ fl &

f 1I,

YEem COTUIT

r eo

Reliqua de Teftamentis.

xeent

Ubi etiam de Harede,. Hz-

6tl t

ditate , Legitima &c.

| at atl

(oltem à (*

Ico 18. Teftari , feu Teftamentum facere, &

i, p

l n (. i

poffunt generaliter omnes, qui nullo

Ecclef.

' 70 c' d!;þ.

ibi:

1]

]LTIG prohibentur, /. 1. C. de $5.

fd

^

je

»6 LID. HlI, ITIULUS XXVI.

HIICS

"41 qd

ibi: wibil enim el , quod magis bomiuibits dele-

j

a

tur , quam ut fuprema voluntatis - - lber fit fL-

J

(5

lus, &* licitum, quod iteruim non vedit, arbitrium.

n

«t Ü

Prohibentur autem aliqui $ure Naturali, uti men-

IT

)

TA

m

te deftituti , item muti & furdi fimul ,

qui nec

J 0

1

loqui, nec auditu percipere quidquam poffunt,

a2deóque nec volunratem fuam fatis exprimere :

u((gTCA [

przterea nihil habentes, quó referre potesà Jure

Humano rerum fuarum domipió exutos, qua!es

Qu5

funt rei criminis lefz Majeftatis , contrahentes

r

inceftuofum Matrimonium quoad certos here

(

M L

d

Religiofos, item filiosfamilias quoad bona

1![ r

profe£titia

Alii 'jure Canonico , ui ufürarii ma-

| J

nifeíti, excomiunicati propter hzrefim, ubi hare-

J

fis non eft tolerata. ( quamvis alii excommuni-

uf P

cati, etiam vitandi , fiat capaces teftandi ) per-

cuffor Cardinalis, & Clerici debonis Beneficiali-

T

bus füperfluis , etiam ad caufas pias

Demum alii

Sjure Civili, u prodigi declarati, impuberes (licet

habeant fufficientem ufum rationis) ne quidem

L.

cum confeufu tutoris, quia Jus non permittit tefta-

mentum pendere ab alieno arbitrio, confequenter

nec tutoris; quamquam puberes fine confenfu cu-

yatoris teftari valeant; filiusfamilias quoad bona

adventitia regularia , & irregularia , rurfus ne

quidem cum confenfu patris, quia Juxta Zegem 12.

tabularum fa&Qio teftamenti ad pawemfamilias

M

pertinet, licet aliud fit de bonis caftreufibus vel

quafi - caftrenfibus, refpe&u quorum habetur pro

patrefamilias j condemnati ob famofum libellum,

TA f.

damnuatiad mortem , vel ad metalla feu ad per-

X,gm

petuos carceres, deportati & bauniti , feu ex toto

(i

u B'

injeno Roupnano profcripü; denique omnes

^ TA

U

hr

de

Ut

De Teftamentis.

77,

Wg LU

Ilatiy . Á !

de Jure inteftabiles,' h. e. quibus ab ipfa Lege fi-

des Tefiimonii ferendi adempta eft. /. 25, ff. qui

nj Ifd f d

? N;lf tf,(

te[Lam. fac. pof.

Cecus non eft quidem inhabilis

Vrdl f mul

ad teítandum, fed prater 7. teftes debet neceffa-

li

rió adhibere Notarium , vel, fi Notarius haberi

nequeat, ejus loco oCayum teftem. /. $. C. eod

1 fä[IS CXPUP

Ceterüm qui de folo Jure Civili fünc inhabiles ad

eneHOICal[

teftandum, facere Teftamentum ad caufas pias non

) Crütog, 1

funt prohibiti : fic filiusfamilias teftari poteft de

!55 Contrgl

bonis adventitiis ad caufam piam &c. quia caufa

J Certs j

pie non fübjacent difpofitioni Juris Civilis. Favet

li quoà]

quoque /. 1. C. de $S. Ecclef.

duliray Tk

Objic. 1. Filiusfamilias de bonis adventitiis,

m ubilhg

faltem cum confenfü patris, poteft donare mor-

1 CXCORmUT

tis causà etiam ad finem profanum. /. 7. 8. 4. ff.

2. Clerici habent

ändl) p

de donat. ergo etiam teftari

ts Benefcil

plenum dominium bonorum Beneficialium, etiam

Demunili

füperfluorum, atque de his validé difpopunt per

uberer lat

aGus inter vivos , etiam 2d cau(as profanas, uti

) ne qude

docuimus ad tit. de Pecul. Cleric. exgo etiam va-

a d

lidé teftantur de iisdem bonis tam ad caufas pro.

,tequent

fanas, quàm ad pias

W. ad t. A. conf. nam do-

aE Confenf Q

natio morts cansa, qu!a requirit acceptationem

uadd ong

donatarii

equiparatur aétui inter vivos, & ideo

Y

ex alieno arbitrio (confenfa patris ) pendue po-

al2

teft; non veró Teflamentum. per .. 5. & 19. ff.

venfumius

l. 4. C. qui Teftlam. fac. po[f.

Ad 2, NV. iterum

(ired us v

€onféq. quia Teftamenti factio fpecialiter Clericis

j hapetut ]

reperitur prohibita in can. Epifcopi 19. c:zuf E

fibelluto,

qélc6Gh D5

At

OEU

Quares, an confuetudine introduci poffit,

a7

(i, f eu"

ut Clerici de bonis Beneficialibus füperfluis non

u

imodo ad caufas pias, fed euam ad profanos, vas

emque q^

hide

Ó

,T

78

LIB. III, -ITIULUS XXVI.

':1)

J

j

r

"m

à

Jidé ac licité teftentur ?

J

" 'wg

h':

E. cum Covar. Navar;

Ü

,aü

j um

Ricc. Viviano, Garc. Azor, & Barb. j' E.U

4 [^

l. 3.6. 17. n 67. feq. contra Panorm. Tanner,

Pirhing, Engel, Reiffenftuel, P. Franc. Schmier,

(

1

A

q, *

& communem aniüquorum , affirmative.

Quo-

L

9d caufas pias facilé confpirant Adverfarii nobif-

AE

jv

"x

cum , quoad profanas probatur 1. quia Clerici

£

gt

funt domini redituum füperfluorum , & ex folo

a

i

M Y

precepto Ecclefiaftico tenentur füperfluos erog:«

W

N

j

j ü

re in caufas pias, uttit. de Pecul. Cleric. oftendi-

v*,

LJ

)

uno

mus,ac infupet faCtio Teftamenti ipfis folüm pro-

g n

hibetur Jure Ecclefiaftico: fed omni precepio &

n f

.....

Y

Juri Ecclefiaftico per confuetudinem rationabie

lem & legitime prefcriptam derogari poteft c.fim.

de confuetud. evgo.

2. Quidquid eft obtinibile

per privilegium Pontificis, obtinibile quoque eft

"

Vi

per confuetudinem , faltem immemorialem. c. 26.

p

N

de V. $.«. 9. de Offic. Ordin. in 6. fed per privi-

"

l^ virdt

legium Pontifigis obtineri poteft poteftss va-

lidé & licite teftandi de füuperfluis ad caufas tam

profanas, quàm ad pias, & defa&o tàle privile-

W

^ v

"

gium Clericis iu diftridu Romano conceffum eft

i

In:

I

/

/

à Sixto IV. in Conflit. — Etfi univerfis. à Julio HIT.

"

!

f,,"ï'/mï r.c;

in Con[l. Cupienies. à Paulo V.in Con[f. In eminen-

ll

1j &t ab Innoc. XII. anno z 69 1. fimile privile-

gium eft datum Jodoco Edmundo, Epifcopo Hil-

defienfi.

3. Ab a&u ad potentiam eft bona ar-

il

TAR

.

.

gumentatio

fed actu talem corfüetudinem in

[

(

variis dicecefibus , preefertim vicinis, hanc ipfam

confuetudiuem vigere confpicimus, eámqua jam

[

pridem in Diccefi Conftantienfi viguiffe füppo.

Wi

nunt Conftitutiones Synodales ejuídem dicecefis ,

axwp

quamyvis 7/70ne4nt Clericos, ut in fuis Teftamentis

M u

wü.

ï?

pia-

De Teftamentis.

79

TU Csv

H

Nec hujuf-

'&Balb 1

piarum. cau(arum vationem babeant.

modi coofaetudini reclamant Epifcopi aut Sum-

ip| P300rm À

[

34*

l

mus Pontifex; quod tamen facere tenerentur, fi

Pt

J

il

^

illa effet illegitima , aut contra Jus Naturale vel

d Thitye

Divinum.

Objic. H&c confüetudo non poteft ef-

nrAdverfarii :

fe rationabilis : ergo.

B. IN. antec.. Rationabi-

TT 1. qigf

lis vel indé redditur, quód per facultatem libe-

U , Gu

re teftandi refrenetur Clericorum luxus , pom-

Tipergse,

p3. prodigalitas, item quód indé alliciantur vi-

V. hr oür'c

ri Nobiles, aut aliis dotibus infignes, ad ample-

tf of n

&endum Statum Ecclefiaflicum, ' fi fciant, fe fuis,

LUPT

quos amant, ex reditibus Ecclefiafticis aliquid

Áem rtona

;

Alia adducere

poffe poft mortem relinquere.

r of (f

obje&ta fupervacaneum duco , quia pleraque fun-

d efl ob

dantur in falfo fuppofito, quód Clerici non fint

le quoqied

domini redituum füperfluorum , vel faltem eos

Orialer, (l

teneantur Jure Naturali vel Divino in pias caufas

fed per r

expendere.

pots v

Dico I9. Effentiale eft omni Teftamento, ut

28

d ctufas vam

in eo inftituatur hares aliquis , unus vel plures,

n i quile

8. 4. In[t. de bared. in[lit. l. 2. ff. de his, qua in

y tontefum d

T'eflam. delent. V. non poteft , ibi: non potef! ul-

7f à ho

lum teflamentum valere, quod baredem non babet.

Unde inftitutio heredis dicitur effe bafis & funda-

f f

imie rre

mentum Teftamenti.

Videndum tamen eft 1.

Bo t

quinam poffint inftitui hberedes.

2. Quinam de-

y dibontr

beant. 3.In quare. 4.Et quo modo. Sed priüis.

Quzres, quid & quotuplex fit Heres ? y.,

lm t

29

1. Hzres dicitur, qui vel ex difpofitione Legis,

; hacopit

'

vel ex voluntate Tefítatoris vi Teftathenri, fuc-

TU

cedit in univerfüm jus defun&i , feu in omnia

viguïäe (UPPO

jura, a&tiva & paffiva, commoda, & onera feu

(lem dict^

debita, defun&i. /. 27. ff. de acquir. vel oxaitt.

MSTCW à

r

baved.

"

Dc Tfml

9o .LIB.III. TITULUS XXVI

"L

j

j

m[:æ(

n

bared, l. $9. ff. de R. $

Unde & pro ezdent

i

t

cum defüo&o perfona habetur

B. 2. Hares,

l T

p

qui füccedit ex difpofitione Legis, vocetur Pares

o

E. 34

]

ff

(

ab inteflato: qui ex Teftamento, infLitutus.

p

Qui neceffarió debet inftitui, faltem iu aliqua par-

21

j

j

*e bonorum, vel,fijufta adeft caufa; nominatim

MV

g 400

A.

exhzredari, dicitur nece[Jarius , & , i vempore ,

l L

jl P

"L

quo mortuus eft teflator , fuit in éjus. poteftate

m QH

P owie

patria, /u4$; quia potiüs retinet hareditatem ,

p

eïc i

quàm füccedat, utpote eadem cum defun&to, cüm

gt jin t

adhuc viveret, perfona ex fidtione Juris: qui au-

[ Lt[l R

tem inftituitur, ita ut potuiffet non inftitui, ap-

uf

J MI

re'* ff

pellatur yoluntavius, vel etiam extraneus , quame

W[)A,x

W

vis ftri&te loquendo extraneus in Jure opponatur

uY

Mb

heredi f20 , licet aliàs neceffarió inftituendus fit.

Ceterüm de Jure Pritorio & Receutiori. ff. 2.

('l

Inft. de hared. qualit. & diff. & L 57. ff. de acquiv,

E

U

baáred. nullus nunc datur hares neceffarius in hoc

Unu It

fenfü, quód hzreditatem repudiare nequeat, vel

ab ea abítinere

W 4.— U(

Haredes effe, & inftitui, poffunt

90 Dico 20.

[/

omnes, tam perfonz fingulares, quàm commurii-

T

tates, quibus non obftat fpecialis prohibitio Juris,

U»MM*

pr. Inff. & L 31. ff. de baved. inflit.

Prohibens

VMl Ui

tur autem aliquiut /zcapaces, ui hgreiici non to-

u

lerati: apoftatz: deportati, quibus hodie gqui-

parantur banniti baunó Imperii: damnatiad me-

talla, quibus equiparantur damnati ad triremes :

liberi perduel-

damnáti ad ultimum fupplicium

lium: & reorum lefz Majeftatis:perfequentes,per-

cutientes, vel capientes Cardinalem: civitates ho«

ftium: communiiates Judeorum : & quodvis Col«

j

'r&]& u

legium illicitum: item Ordines Religiofi , bonos

"d

D

L

Ium

JH

j

De Teftamentis.

8r

(ür,

Und, l

Ti

1

rum temporalium etiam in communi non capaces,

[

Up

ui Francifcanorum : ftri&e obfervantie , & Capu-

Legis

, WL*::

cnorum : Religiofi in particulari aliorum Ordi-

Tf

num ; fi tamen inftituantur, Ordo vel Monafte-

PIem ing

:

rium, in quo funt,füccedit: item liberi naturales

meä, nomïa:l;»

ultra unciam refpe&u patris, legitimam fobolem

Lf) &1 ü [fm

N

habentis: ac fpurii ex damnato coitu nati refpedtu

L n ejg joti;

ütriufque parentis.

Alii autem repelluntur ut iz-

t hærediral::ï

'dz'gni-, fcilicet qui vi vel fraude prohibuerunt de-

Ut defnd

fun&um condere T'eftamentum, vel mutare: qui

teftatorem occidit, vel occifo non fuccurrit, cüm

t r qis

T0n iij

xfa-cil"e potuiffet, velqui occiforem teftatoris non

TMM (Uon.

accufat , puhitionem exfpe&tando.

$i inflitua-

Jutt opporiur

tur z4capax , fuccedunt illi, quibus hereditas de-

betur ab inteftato

nitoendis f

Si indignus , fuccedit Fifcus,

&centior f. 1

cum obligatione tamen folvendi debita & legata

ac fideicommiffa juxta vires hereditatis. Ita com-

fatugi,

effariusin Jot

muniter DD, ex variis Legibus.

Dico 2r.

Haredes inftitui debent , feu ne-

3X

: hefuti v

ce[Jarii funt ita, ut, i pretereuntur , Teftamen-

f of

tum vel fit nullum, vel faltem refcindibile per que-

M

yim (

mnur

relam inofficioft.

Tales funt r. Defcendentes ,

oliio n

nempe liberi legitimi , five emancipati.fint five

non, & in horum defe&u nepotes ac neptes.

2.

( Brolibe

In defe&u defcendentium afcendentes, nempe pa-

reud 000 -

ho s

ter &t mater, ac in horum defeGtu avus & avia &c.

m m

3. Germani,. & confanguinei fratres sc forores,

iad vnemet:

at folüm in cafu, quo ipfis preteritis inftitueretur

perfona turpis, v. g. meretrix; concubinarius,in«

]b tt*

ceftuofus,adulterinus , aut quicunque infamiá la-

feueneipe

borans, aut etiam aliá maculá, qua in Germania

;; Cs

laborant carnifices,& excoriatores animalium. Sed

Muodväsfw"

4. neceffe non eft, ut predi&i inftituantur in to-

äeïxäxoü»ïfï's'

E

tà

li

Pars II,.

Dc chk

$5 LIB. III. TITULUS XXVI.

DA

r

jjsc?

i2 hereditate, fed folüm in parte, quz vocatur

f conf

gdl

Legitima.

$. In hac tamen debent inflitui zf

il

j m

u

baredes , feu honorabili inftitutionis feu heredum

i

6. At-

J

iituló vocari , non per modum legati &c.

Q

st

que fiue onere, v. g. fideicommiffo, quo gravetur

;:ümüïüïl'

h

j!

d

Legiiima. Pars 1. habeturpr. " ff 3. 5. Inft. de

T.

D

exbared. lib. Autb. non licet C. de liber. prat. &

"

äo,awädïüis l

INov: 115.6. 3. Pars 2.in Noy. cit. €. 4.. . Pars 3.

cO gt pie'm

in 1. 27. C. de inoffic. teflum. — Pars 4. in L. 6.

Y

i

5 ld QW*'

fabjundta Autb. Novif. C. de inoffic.te[Tam. — Pars

ia

,

$. in d. Nov.pr, Pars 6. 1«324; 356. 44 de

a

st

M iW

Q

"

ino[f.teflam. . $i igitur legitimz adjiceretur onus,

M :b ïfiæ"

M

J

i)-;i

vel conditio odiofa, pro non adje&is haberentur:

d. X

quod tamen plurimas patitur limitationes , cujus.

modi ceutum omnino adducit Ferd. Vafq. de Suc-

! er «

m

?

t

v

ce[f. & ult. vol. tit. de Teflatoris potentia À fi. 40 6.

(P^

AU I a

Sic , ubi filiz Illuftres renuntiare debent paterne

hereditati, dote congrua content&, non concé-*

v

/i"p

L

ditur ipfis a&io ad fupplementum, licet illa dos

Et vel maxi*

accepta non adzquet Legitimam.

J

me tunc füftinetur onus legitime , quando adjici-

l

wurin bonum publicum, vel ad confervandum Fa-

tut

du

inilie Nobilis fplendorem.

- Dixi in affertione 1. $i pratereantur, h. e. fi nul-

hï At

lafiat eorum mentio, qua vel inftituuntur ut ha-

redes, vel exharedantur diferte, Quamquam ftri-

ll

"

L

hi

&e loquendo prateriri dicantur heredes neceffa-

N

BL

rii, in patria poteftate non conftituti, hi autem di-

liB

canwur exbaredari: qua tamen differentia hodie,

lS'

faltem in praxi, non obfervatur.

Dixi 2. Ut teffa-

l.

