tecum , fi patrem tuum occideris, vitiantur Spon-

V i. Dd

M N W

falia, & non obligant, ur cum P. Wieftnerb. s. 20.

ïn*'. Dh wb X(ï

& aliis contra plurimos verius effe exiftimo , &

il

declarabo tit. V. cit. non obftante, quód Matri-

m m

monium íüb conditione impoffibili vel turpi

ü l 41

contra&um valeat, ac folüm vitietur conditio,

Wi

L

& habeatur pro non adje&ta. c. fi. de condit

T M

^M r

Appof. quia hujus Capit. difpofitio

utpote exor-

IM*C u

bitans à Jure Communi & Naturali, ac precise

Md n

in favorem Matrimonii facta, extendi non debet

ili M DT i

ad Sponfalia, quorum tantus in Jure favor non

M)IF I

" iu

eft, atque Matrimonii,

Caterüm pro conditio-

ne impoffibili haberi non deber, fi perfonzg impe-

ï«h 21 l t Y A

dimentó , in quo difpenfari poteft & folet, labo-

T tiy

Ia

h 11

Ts

De Sponfalibus, & Matrimonio. ag*

Mlt tü

li

'mlldltmü

jàntes ita contrahant , contrabo tecum, fi Papa

[ nel ffar

difpen[averit.

Sanch. Palao, Gobat. &c. con-

Tætmm

Vi

tra gravifimos Canotniftas ; Hoft. Panorm. Na-

lY r

Áip

var. &c.

LT

Dubitabis; an Sponfalibus re&té apponatur

i cand

Igg(

u

Airba , feu res qua&dam à fpaufis; vel eorum pa-

T Ccnd

T r

ientibus ; poft contractum fponfalitium data iri

) N

jf

fecuritatem futuri Matrimoüii? g. omnino. Patet

L

exl. 3. C 3. C. b. t. fecutó autem poftea Marri-

Wt v Y

imonió redit arrha ad daritem ad exemplum Pi-

[31 Il ä( F

£uoris, quia per mioduin pigtioris datur: vi cori:

Si veró Ma-

d fl u

fuetudinis tamer riánet accipieniti

V, t

irimonium non fequatur, tünc intereft, an propter

tU of tj

fieutrius culpam rion fequatur; & tuüc reftitueris

r prin g :,

da eft danti, ari propter ünis culpaiti; & tutic, fi

JEq7]

dans cofnimifit culpam; perdit arrham, fi accipiens;

iefütuere debet duplicatam, vel, fi ita conventuri

f ag

1

, Lgio ce

eít, io quadruplo, h. e. prater arrham finiul tri-

( , um n

[:T;]

plum, v

. & fi accepit $0. florenos ; reddit 200;

l:2. 67 5. citt.

fs r

Differt arrha à $pónfaliia largi-

tate (quz etiam dicitur jécalimi dónátió auté

ol t

o d m

niptias, vel AMuidus iiuliebíis) quàd hgc do-

Mine, g

natio non fiatin pignus futuri Matrimonii,fed pre-

T

fi

K

] f

&se in fignumi atnori$ ? fnanétqué accipienti

fequatur Matrimoniutii fi hoc nori fedjuatur fiaé

niear od

alicujus culpa; reftitui debet douanti: fi ex culpa

[ nd v[tl

i, upt t

donaritis, res donata manet accipienti: fi ex cul-

pa accipientis , redit ad douantem. [; 12.15.16

j al Wï

€. de donat. anté iupt.

g o d d

Hazrebis, ar düoque pæim

à refiliente fol-

IG

n ]U W

ii

Vénda, adjici poffit Spoufalibus ?. g. cum di-

gin od

ftin&lione,

o

Si adjiceretur füb pa&to, ut folva-

jat iM H

tur pena ab eo, qui jufté refilit, feu juftam refi-

PoteüW i

Pars L.

hendi

4

[

jj

2;8

LIB. IV. ITTULUS T.

pl

I[gümhb

liendi à Sponfalibus caufam habet, invalidé aäk

Wn

Pwoc iu)

jiceretur , ut plerique confpirant prop:er textt'm

4*

b

mwetx

in c. G'emma 29. b. 1. Si autem convenium fit,

j ij

lhü

ut folvatur ab illo, qui injufté refilit, probabi-

:m H] jf u

liàüs re&é apponitur pena, & valet pactum, ut

", IW M f

docet Laym. Haun. Gobar, Gletie &c. contra Co«

var. Sanch, Gonzal. Zof. P Kugler, & plurimos

nomdma

gil f

Civiliftas.

Probstur I

à paritate cum reliquis

a con f'fo j

m,i1€ul i

contra&tibus, quibus juxta plerosque re&é appo-

Nm Cau( '

nitur pena conventionalis ab injufié refilienté

T CO änf

folvenda.

2. Ex paritate cum arrha quadrupli-

cata, qua juxta omnes quoad triplum habet ra

NWWH

gagmm à

tionem pene, & tamenu adJici per conventio-

nem poteft contra injuíte refilientem.

3. Ex eo;

M )P w ,)

quód talis peena ferviat ad impediendum peccaz

alxmidto *

!

|

tum injufti recefsás à Sponfalibus, que Sponfi te«

J

o D

nentur exequi Jure Naturali & Pofitivo, nifi ambo

3

diffolvere velint mutuo confenfüu.

"

| "!?f ol

m

D

[

m n elt

Objic. 1. Leges illimitaté vetant fponfalibus ap»

peni peenam conventionalerm, uti colligitur ex /. r.

RR NU

Q s. C.b.t. G c. Gemma cit. ergo uec injufte re-

V w m

filiens ad illam obligari poteft

2. Matrimnoni&

Sdit, i

debent effe liberrima : fed libertati prejudicat

D J)lpijlj/,

pena conventionalis: ergo. E. ad 1. Leges Ci«

f |

viles in hac materia Sponfalium , qua funt fori

M CL

Ecclefiaftici, non füunt curande: deinde, licet ex-

d

f '!

[

plicité non faciant diftin&ionem inter jufté & in»

&E

")'"rck I

jufté refilientem, reipía tamen videntur intelligeu-

d Ataer d

dz effe de Sponfalibus, à quibus juíté & licité re«

ü um

MT

In c. Gemma cit fadis id clarum eflg

D

filiri poteft

R UM

quialoquitur de cafu, quo cum püella nondum fe«

Ulflur M

ptenni invalidé fünt inita Sponíalia, aut, licét vali-

"n pgl

fw]f MJJ',J1

d& fuiflent inita, tamen advenieate pubertate Jug

refa

Ml'*ïalus

Ts

hi

De Spbnfahbus, & Mitrimonio; arg

*s n

Feüliendi locum habuiffet: ergo ibi reprobatur

u li

*

Ut

m ()

T Í

pena folüm pro cafu, quo jufié refiliens eam fol-

UR [

vere deberet Ad z. difl. ma. debent eífe hber-

:

d Ml pmb

l

[

rima à metu injufto. C.2a. jufto. A.fa. metus pas-

n

!

dl

ng, quam injufté refiliens debet folvere, juftiffi-

K l *JAMC

. Imó hic metus uon obeft libertati ad

N

Áv

mus eft.

PT0

Matrimonium , qula fponte contrahens fponfaha

ruh(ä f Gd

IBP

fub pena convenmonah fibi 1pü jam anteceden-

W osïh Y

ter ademit moralem libertatem, feu jus refiliendi

Q L Xn Rïn W

fine jufta. caufa.

xt[ MHRW

1

I! 'w,

Dico &. Contrshere Sponfaha poiï'unt om- Iü

du] hü

nes, impedimentó carentes

2. Eudam per pro«

40 DIf [f

curaterem,vel proxenetam, llatetbanb[er, 3.1mà

d 41

& parentes pro liberis, prefentibus & tacentibus,

lais

etiam fine mandato, vel alio figno fui confensüs

qaSíte

dato à liberis. Pars 1. eft indubitata ex Jure Na-

Pítiro n n

zurali & Pofitivo, libertatem omnibus indulgen-

:»-i

te ad Matrimonium, per quod propagatur genus

vtb

humanum. Quin etíam cum 1mped1mento diri-

ab gt NCUP

mente, ut eft confanguinitas &c. velimpediente,

P x

d M 'Wæy UM D)n t'&

gt eft votum fimplex caftizatis, contrghi poffuut

Ys

N ü m

i

Sponíalia, non quidem abfolute fed conditio-

g 1 prh

nate, fi Papa difpen[averit , & impedimentum

fuerit füblatum.

7 il Mä |

Pars 2. patet ex e. fin. de procu-

!

W i

rat. in 6. & c.68. de R. T. in 6 ibi: potefF quis

æ celuh,, lü ü

per alium, quod pote[L. facere per feipfum. . Neceffe

Ti

tamen eft, ut procurater habeat mandatum fpe-'

j mtn

ciale ad contrahendum cum perfona determmata,

n v

ádque exequatur per feipfum, & ut mandatum uec

b»ü uüe K

jj s uv

tacité nec exprefse fit revocatum , dum a&u con-

ïrahnlocoPrmmpahs c. fin, cít. Pars 3. liquet ex

m þk&m 00 V

&.un. f. porro. de dejponf. impub. in é.

?Qum&ham'

lg:c. i. in alis negoriis procurator vaha

E

gl ?u

R

à

H

)

y

,l

o60

LIP. IV. TITULUSI.

T

"

de þrocedit, licet mandatum fit revocatum, ülqdö

il

TL

revocatio nondum fit intimata procuratori, . ! j.

[i

ff. mand. Clem. un. devenunt.. ergo etiamin nego-

!

qmd IT

hcn

tio Sponfalium, quod tamen nos videmur regare.,

l

"m V f

2. Nemo poteft ftipulari alteri, ut habet commu-

ä&mww

nis regula , feu altezum obligarealteri: ergo ne-

;*,'::is

niiid?

que parentes obligare liberes prafentes & tacen-

)

g D

tes ad Matrimonium cum aliis contrahendum. — 3.

n a

pubs

Sponfalia requirunt verum & proprium feu per-

g fierorut

fonalem confenfum. can. 2. cauf. 27. q. 2. l. 4. f.

" pea*'[onaxcm :

b.t. fed filentium & taciturnitas liberorum non

«iln gt

e(t proprius, & verus, fed folum praefumptus con-

aj nitotin t

fenfus, & à parentibus pefitus; 41 enim fAcet,

13"1""

"i

non fatetur. c.44. de R. . in 6. Etquamvis, qui

st en.n

i

tacet , con[entire videatur , ut ait c. 43. eod.. id

wlül

tameu non precedit, quando agitur de prejudi-

Go, vel de obligatione imponenda.

4- Si pa-

rentes nomine liberorum tacentium validé cor-

À

u La

trabunt Sponfalia, eiiam tutor pro pupillo con-

fs

W

trahet validé , imó & frater pro forore tacente, ut

'

t

Y

N

, Q

eft cafus in c. 1. de Matrim. coniracto contr. iH-

D3, at

terd. Ecclef. Sed urumque communiter negatur

atteti m

àDD. ergo. W.ad r. A. conf. propter expreflum

Ltl

textum v. fi. cit. & quia in aliis negotiis Jus Hu«

MM

,

manum füpplere poteft voluntatem contrahentis,

li

l]

fimm g

non vero in Sponfalibus, ad Matrimonium , quod

i

s ul

?

:;

f

:

exigit individuam vite focietatem , obligantibus.

l

O re

Ad 2. In Sponfalibus, que parentes contrahunt

LT

pro liberis tacentibus , datur fpecialis exceptio

NT (ti

l

in c. in. cit.. Ad 3. Pro hoc cafu fecundüm didta

ul L.o )

ar

(utg )

fufficit confenfus ex taciturnitate prafumptus.

DL t

Interim tamen, fi liberi revera non confenti-

Rf

:kþlv Ie

rent , adeóque foret confenfus meré prafümptus,

p

Al

f

veré

(Uy

DL Spon(ahb

Matrimohio. 26t

| g[remm[p

!t

veré non exiftens, is non füfficeret reipfa, licet

H p[ü[hmün [

pro foro externo prefumeretur tamdiu , donec

g U"l hr iw

liberi probarent aliquo indicio , vel faltem jura-

i Q Vw

W

l n

n.]"*gI

mentó, fuum diffenfum.

Ad 4. Negatur fequela,

xfmx UWDC

UI

quia de tutore & fratre loco pupilli vel fororis

Agg

tUP

LUf

prafentis & taccntis Sponfalia contrahente non

1]

hr

Uü[

4

exfítat Juris Pofidvi difpofitio, bene tamen de pa-

5«01(!8&

1

rentibus, patre vel maire, que difpofitio fi abef-

m fs T

fet, etiam negarem valida contrahi Sponfalia ab

!

AW*

lq4

vl

his nomine liberorum, utpote qua inducunt obli-

i

0

l U

gationem perfonalem ad ftatum tam difficilem,

) æ*"*P ( (

etque ideo proprium perfonalem ac naturalem

YT

confenfum videutur requirere

P

W um i

Quzres, an licite, vel faltem validé, Sponfa-

2

TTTE

lia contrahant liberi fine confenfu parentum? Et

plur t pl

an Catholicus cum Hzretica, aut viciffim? g. ad

t 4

I. Valide quidem contrahunt, ut habet commu-

pis Catholicorum contra Hareticos ex clara de-

ntum v uv

) mET

cifione Trid. f. 24. c. 1. de ref. Matrim. ubi etam

Matrimonium fine confenífu parentum initum fuü-

t

fünetur ; cüm ele&tio ftatüs debeat effe liberri-

NT

ma, & independens ab aliena voluntate.

Nec

at

J

attendi in hac materia fpirituali debet. [. 7. ff. 1.

i

pO m)(p !

ff. h. t.ad valorem requirens confenfum paren-

ii /uSH

rem ( ml

tum,in quorum poteftate funt liberi.

Excipitur

tamen cafus, quo Matrimonium ipfum licité nen

F n

^

jgytbe

poffent fine confenfu parentum contrahere libe-

m

Regu-

; quia obligatio ad illicitum implicat

g m

lariter tamen illicité contrahunt fine confenfü vel

fch Vl M

faltem confilio parentum ;

quia ex precepto

li lüundumu

quarto Decalogi tenentur liberi revereri fuos pa-

gt W ul

rentes, & iis obfequi, confequenter ja re tam gra-

Yi eorum confenfum vel confilium petere, imo,

nifi

;u; w Pï*' i

,

R 5

!

ääz

LIB. IV. TITULUS I

g

V P

m

amfi abfque]ufï:a caufa negent parentes confenfum,

A

i oïlm

etiam eorum volentatem fequi ; probabiliter ta-

(

j

men folüm venialiter peccant non fequendo, nifi

dloifrq

t ,[fäc

præwdeant gravem illorum Triftitiam.

Ad 2.

$

,to exteh

Sponfalia Catholici cum Haretica , vel viciffim

[

u

Catholice cum Haretico , ordinari& non folüm

quu

( ia

gt (

illicita funt graviter, fed etiam invalida Azor,

,t M r1w0l

Sanch. Sporer, Gobat.tr. 9. . 216. . Ratioeft,

I,-O EM

at

quta tale Matrimonium ordinarie eft graviter illi-

ah

'ILW P

citum, ut videbimus infra z. 44. ergo, fi Sponfa-

d o

Jia valetent, deberent ligare ad illicitum , quod,

«ræ&x.lqu ,Tl

fepugnat. c. fin. de Patt. & c. 18. de jure]ur Va-

m

lere tamen poffent ut conditionata , 'fi nimirum

I jl

I

$nirentur füb expteffa vel tacita conditione hac,

M

L

fi pars batetica fe converterit ad. fidem Catholzcam

o &t

dnte contm&um Matrimonialem.

;

tm'ï NX

3

"IHCo 5.

Sporifalia producunt obligationem

ul

WX

]u[htxæ, grávem per fe,ad contrahendum fuo tem-

hh

4 V

A

l

pore Màtrimonium cum perfona, cui promiffum

u Wt

e(t. rati. 27.47. $0. cAuf. 27. q. 2. 6 10. CV. b. ,

quia fünt contra&us onerofus ac reciprocus, &

a w hi

MAU

quidem circa materiam gravem.

Quia veràó

Ph il htM

fponü nihil alind fibi folent promittere, quàm Ma-

i d*sei

tnmomum

ideo , fi fomxc;mtur cum aliis, pro-

fedinni:

Babiliàs non fiunt rei quafi- adulterii, nec in Con-

(/ m,q i

feffione neceffarió aperienda eft circumftantia

$1 fiten (on

fponfahum cufi alia perfoua jam initorum. Oljic.

VL M tr v

Alii defponf; st renuntiare conditioni , € nubere

A D

i RVU ote

elii ton probibentur ; ait l. 1. C. h. t. ergo faltem

LX Sn(

U

I

n

fcminis defpmfaus licitiim eft à Sponfalibus re-

ü

n**(

Cedere, ac alteri nubere.

g. Jus lee in mate-

Ml

Wl

T

ln

df

li

yia fponfáliuim non debet attendi, fed ]us Cauoni-

L Vm,[

enm, & Namräle P qu:a refenuntur & funt via ad.

M

Vi

li

Ma-

ij

W

ïöCSP:'älli"lffäïiblilsa&l'V!atrimnonic). 263

i päïf]!e l

n

I

dU

Matrïmonium, quod , utpote in nova Lege Sa-

^ lj

Mff [

cramentum , eft aliquid fpirituale.

Dein Jus Ci-

T

m

3 dl

L

vile non intendit tollere obligationem naturalerma

j Tziftiæam.

l

otnni contra&tui onerofo communem , fed folüm

tl ,

M

TM

pro foro externo recedentes à Sponfalibus abífol-

'or W

1

yit à peena.

Lopm h

J

Queres, quando implenda fint Sponfalia per y4,

4

k IN

LLLI CT

contractum Matrimonialem? y.cum diftin&ione:

t

fitempus aliquod feu dies executioni fit prefixa,

LL

; "Ul ! ü Sþü"i

flatim fünt implenda adveniente die, nifi jufta cau-

M m s

1

fa indulgeat moram. Si veró certum tempus non

!tl u"fjm h

eft prefixum , quamprimum alterutrz pars exigit,

OLf i

j

Plerique omnes ex

& jufta caufa non impedit.

( ntr j

c. 10. b.t. l. 23. ff. de O. & AL 1. ff. de V.O.

d G

Probabilüs tamen , fi dies non eft prefixa, non

L

ftringit obligatio exequendi, quamdiu neutra pars

tint ogrdnm

xigit impletienero,licét commode Matrimonium.

oendum o tet

poffet contrahi. Sanch. Diana, P. Kugler de Spone

a, tipmifn

fal. p. 2. i. 6. contra Pont. Palao, Reiffenftuel h.a

At

8g.143.

Probatur tum ex 4. 10. C. de Pignor. ubi

i

"

CM

A

vt

datur hgc generalis regula : debitores prafentes

p (qun if

prits denuntiationibus conyeniendi (unt , feu priüs

gnettt jun

interpellandus eft debitor ad faciendum, ad quod.

4iB,

J

fe obligavit : tum ex prefumpto in dilationem

(un

vnttint

confenfü , quem indicat filentium fpenfi vel fpon-

d a

"m

Mul

fa.

Si tamen compars effet in periculo incon-

üanijx;ä |

itinentig,aut ex verecundia vel metu reverentia-

E

u

m OU

"i

li non auderet petere executionem feu impletio-

Jinm. *

M

nem Spoufalium, per accidens urggret obligatio

"

TC

ftatim implendi,licét exprefsé non peteretur im-

MSpgnhïlbüïï-

pletio. — Objic. L 41. tit. & in l 14. ff. de R. $. fic

M wa&e W.

]

habetur: ig omnibus-obligationibus, in quibus dies

n ï:d]'üipj"

1

j

won ponitur, pra[enti die debeturs ergo prima op-

mntut :

31

n

j

R 4

por-

5 T

Qu

264 LIB.IV. TITULUS I

|

a y

j

portunitate impleri debent Sponfalia, licét com-

yout

pars nonu petat.

iU

iqämv P

Feré ficut votum, cui dies non

T

if

PT

eft prefixa, ftatim & prima occafione impleri de,

bet.

W. Debetur quidem prefenti die, feu jam

l]

jgti

-T.

datur obligatio implendi , fed non pro przfentj

oW

aldCMb

die, feu ftatim implendi comparte non urgente,

j

i

Cum voto non eít paritas, quia ejus impletionem

rv'm(

r

of

Deus nunquam exprefzé folet exigere , & ideg

m

cenífetur exigere ftatim pro prima occafione.

1j

4li 2702'H

Sed quid Juris, fi fponfus vel fponfa conven«

i'er:f.' impub. &T

totempore, veladinítantiam compartis, abfque

Il

!

|

IT

jufta caufa renuat implere fponfalia contrahendo

;;iäi:ur 3",

Mauimosium , vel huic ponat impedimentum ?

Aj g

E. rurfus cum diftinClione,

Si pars altera adeat

iil p (

à

(

p

11

l

f

ii

(

Judicem, qui debet effe Ecclefiafticus , & petat

,

l

AILDV

M

Tenuentem compelli ad executionem Sponfali-

mj an i

um, vel ad fatisfactionem aliam pro injuria , aut

n ümt'.:bqnei::

damno illato, ant pro ceffione juris, jam quzfi-

siniis

ti, refufis etiam expenfis litis , poteft & tenetur

t t at

a, o

Tudex, fi previa monitio non fufficiat , illum com-

N ^

.

N

Pellqre ad ineundum Matrimonium per compe-

du w

tentia Juris media , v, g. per incarcerationem ,

- fügicinpy

comminarionem cenfurarum, vel per aCtualem ex-

enttj

[

"

J h

communicationem; fi autem majoris máli aut itt«

erjmilln

5

*

f

iufti Matiimonii periculum hgc diffuadeat , vel

Jis, m

pars altera velit effe contenta fatisfa&tione pecu-

Wielrtats

niaria, d hanc fecundüm &quitatem & circum-

trinit deca

íftanias condemnare Reum. — Communis apud

UIOTT

P.Kugler p. 1. 4. . 1. 70, & Gobat tr. 160. caf. 4.

Wt Jut

BN

W

C* 6. defümpta ex c. z. 10. 17, b.t. c. 1. (* 3. de

Y

"

V

h

t

J».

Padt. c. fin. de Injir.. Trident. f. 2 . c. g. de ref.

,Onef-

lt

D

T on

fuffragante Praxi. $i veró non adear Judicem,

i mgd'e m f

renuens tenetur nihilominus in Cconfcientia ad ime

t

plen-

&

Ilj

i

| De Sponfalibus, & Matrimonio, 265

ïponfl]ia, li

D

(

l

t

plenda Sponfalia , vel ad &quam fatisfaCtionem

(

1W| if

l »30:

pecuniariam, prout petierit Pars contempta vel

(

ïfæfen[i ü

repudiata; fic enim exigit Jus Naturale, & Jufti-

j Ie*j "

tia Commutativa.

ed T pr

hnj jj

Dico 8. Alter effe&tus, quem producuntSpon- I6

p mf o

lt

falia valide & abfoluté contraQta, eft impedirene

näej

, q t

Mm

tum publicé honeftatis, vi cujus validum contra-

! Mï

TUott

[

í

hi Matrimonium cum certis confanguineis fponfi

J*

vel fponfie deinceps non poteft. c4n. 11. 14. 1 $.

Vitrütm

At

€rc. catif. 27. q. 2. 0. 4. 8 X C uni. b.t. in 6.c. 4.de

Wt d

W

defponf. impub. & 'Trid. (- 24... 3. devef. Matr.

TU nl

Hzc igitur $uffitia feu Impedimentum publica. bo-

D

UI "W]i

"

"T

neftatis eft qugdam quafi affinitas ex inchoatione

[ n

]

| h

ET

1

l

j

]

l m

l

nl

Matrimonii per conjun&Qionem non corporum.

LURT

(ut fit in vera affinitate ) fed animorum orta, &

n 3

conjugio cum ipforum confanguineis obfítans;

o

'

quia, ficut inhoneftum eft jung'x Matrimonio cum

M

!

D umf

confauguinea ejus, cuiipfe erat priüs conjun&tus

gl C

!

'

corpore per copulam carnalem, & fru&tus vere

"

"

N

Y

TW

l

affinis, ita inhoneftum quoque vifum eft Pontifi-

WT |

W

(uy

"

cibus jungi Matrimonie cum confanguinea ejus ,

k gt

cui quis animó per promiffionem Matrimonii priüs

pipeidutoe

erat conjun&us.

Qu conjun&io cüm arGior fit

enuni atl t

ex Sponialibus de prefenti , feu ex Matrimonio

lfaen, d

Rato, etiam ex Hocinducitur impedimentum pu-

blice honeftatis, ut notant communiffime'DD. ex-

af pv

tendendo di&tos canones, de quo infrà ff. 4.

Hic

i l r

autem agimus de eo,quod oritur ex Sponfalibus

(ommun qu

de futuro, de quo Dixi r. valide contradia, quam-

"TAR

vis enim de Jure Antiquo c. sn. cit. &c. publica

blf, h lcou N

honeftás etiam orta fuerit ex Sponfalibus invali-

l "TE M

dis, modó non fuerint invalida propter defetum

y st J

d

cenfensüs ; "Trident, tamen illam oriri noluit €x

f

u

[l

L

A j

Spon-

d)

A

266 LIB. IV. HTULUS f

[ HTG"I

Sponfslibus de faturo ( de ea enim, qug orítur ex

TU

Sponfalibus de prefenti, nihil 1mmutavu)qu4.

d

u

Iul

cunque vatione invalidis.

Dixi 2. abfolute ; i enim

(e

"m

"m

conditionaté funt inita Spoufalia, non oritur hog

J Ll- li mïlï

impedimentum ante eventum conditionis

bene

1[0LI€E

CL'

t»men poftea. d, c. un.. ff. ille verà

Dixi 3. Va-

.,,ndarur TU

lidum contrahi Matrimonium &c

adeóque hoc

] fo'l(f«"f

impedimentum eft dirimens , ut vocatur.

Dixi 4-

iUl

p

deinceps; nam hocimpedimentum eft perpetuum,

& non tollitur,

o

licét fponfalia diffolvantur, etiam

2500

mutuo confepfü. per c4n. YT. (f 1£4.citt. c. y. de.

dejponf, Impub. & declarat. Cazdd. de anno 16$8.

: ]W(N &

ln w"f

approbaram ab Alex. VIT. qui tefte Gob. & Fagn,

at f

T T

juffit hanc do&trinam non amplius revocariin du-

bium.

! W' W n

Jf

Dixi $. cum certis con[anguineis , & qui;

n

Il

i

dem hodie poft Trid. /orc. cít.folum in primo gra-

du, ut adeó fponíüs folüm cum matre, fozo1e,

Dhü? u

i

ï

mottnnt

& filia füe fponfe Matrimonium contrahere ne-

n d

queat

Quia veró Trid.loquitur folüm de impe-

M

N

PH

dimento publice honeftatis orto ex Sponfalibus de,

Qs Q. U

future, DD. paffim inferunt, illud, qued oritur,

WWu x"

f

ex Sponfalibus de prefenti, hodiedum adhuc u£

que ad quartum gradum dmmexe Matrimonium

F MEM]U'L

cum confanguineis fponfz.

Cntan» (

Objic. 1

Impedimentum publicz honeftatis

fim Mrmoni

fundatur in mutuo , confenfu Sponfalia contrahen-

LU Ols HLCX

uum :

ergo mutuo confenfu, quo diffolvuntur.

wn lel af

Sponfalia , fublato tollitur quoque ipfum. AT£«

00

can. 1. C.1. 2 5. ff. de R. $. per quas enim caufas

V MU* [ug (

aliquid fit, per easdem & diffolvitur.

z. SquIS

Walig

500*

priis cum Bertha. contraxiffet Sponfalia de.

lls

NE [mw

futuro, ac poftea cum Csja illius forore Sponfa-

fäll p

Hl

lia de prefenti , non poffet ampliüs contrahezg.

Ea

Ma-

UUS;

13 h

DeSponfalibus, & Matrimonio. 267

T

I

Ü

Matrimonium cum Bertha, fi ex Sponfalibus de

n immuraviz

"

L

præfemi , nomob confensüs defe&ctum invalidis ,

I^ g,nw

oritar impedimentum publice honeítatis, wtnog

E,VO«W *

B. ad I.

1 0vl

diximus ; (ed hoc eft falfum: ergo.

MU

em

Fundatur in mutuo confeníü per accidens & ex

,le D

lg]

difpofitione Ecclefiz, non períe & ex natura rei:

C d

i

ly

vel fundatur jj fieri, atuon in con[ervari,, in mu:

f ï(omu. D

H

iuo confenfu.

Ad 2. N. maj. quia per Sponfalia

tf

etiar1 de prafenti invalide inita non tollitur vslor

ii

*'*W»Eï'lï:

priorum Spenfalium de futuro ; neque impedi-

D

TUTM h

ineutut

n publicg honeftatis agit retro ( ficut retro

üs

(tj .:'eavwräjg.

ggit affinitas) h. e. non dirimit Sponfalia jam pri

[ lg

inita, fed folüm ineunda, mt habet textus iu d,

ltumin .

g. un. ad. impediendum vel dirimendum fequentia

WW," T u

ä'po;zfalm, vyel Ma,trimania , non. autem ad,pmce;

,

T p

ó

D

entia diffolvendum.

Pttrt, frrt,

Dico 9. Sponfalia femel valide contra&a ite- T'f,

COl

rum diffolvi poffunt variis modis, qui ad duas claf

:

Prima eft,fiipfo Ture, & ex utra-

Áilm itmpe

fes referuntur.

IN

que parte difïolvamur, uti contiugit I.per rnutu:

A g t

:

um confenfüm, velpotiüs diiïenfum,þlic*et) Spon-

adwm hn

Mi

AAUUU W

!

J'

falibus acceffiffet juramentum, aut fornicatio. 2.

m um

Per diffenfüm unius pubertatem adepti,fi impubes.

3. Ber impedimen-z

contraxit : de quo fit, feq.

tum Matrimonii fuperveniepns , five iliud fit diri-

Alte hvelti

(0

o

[

ht

qmens, quo ftante Matrimonium validé non poteft

contrahi, utl eft affinitas, Profeffio Religiofa, fufce«.

s df

ptio Ordinis Sacri &c. five impediens , quo ftan-

ye i. It

te folüm illicite contrahitur Matrimonium, uti eft

i n CW[?,.'

Ti

m i

m

votum Religionis ingrediends ; an veró, per a&ua«

[

[

]

j Sponm

"

le Matrimonium cum alia penitus folvantur fpon-

falia priora, item an fponfalia pofteriera, quibus

Md

$

caftita-

Qu

acceffit copula, & an per votum fimplex

(.ish,!

hi

"

j

568

LIB. IV. 1TITULUS I

SE

g

tis, dicemus ad zit. de Sponía duorum , & ad tit

fir

rW['m

Qui Cleriei vel vov.

Ceeierüm qui culpasbiliter

"

n

VUl

uid

pofuit impedimentum executioni Sponfalium , in

N

j

quo difpenfari folet, tenetur füis fumptibus regu-

PTO

lariter difpenfationem petere, fi Pars altera exigat.

r

u

q

4. Perlapfüm tgmporis , quod eft przfixum obli-

"iA

j

robab Jid

gsrioui finiendg ; quia contradius ex conventione

jfiiorat

legem aecipere digno[cuntur. c. 8 . de R. $. in 6

d

nf

vfis iM

Si tamen ex caufa unius tantüm, vel ex mora etiam

(

inculpabili unius non fecutum eft prefixo tempo-

od

re Matrimonium

PU pä P

lvuntur fponfalia tolüm ex

parte unius, nempe culpam vel moram non com

Umhbe 1

i t EPHf

mittentis. c. 22. b. t obi folüm ille dicitur liberari

peaes quem son fletit, quin ad. fLatutum terminum

« t d m

f

u

AMatrimonium confummnaverit , h. e. contraxerit.

1UP

"10

4x,x.a

(

[|

|

Dixi, quod. eff prafixum finienda obligationi ; &

1

ny

ms 4009 T

enim certum tempus fit prefixum obligationi im-

]«

freumrer n

(

plendz, feu ulteriüs non differendze,ac per mo-

dum termini, à quo incipiat obligatio in a&u fe-

qi

z

TR t

cundo, v. g. fi fpopbfi fibi promitterent Matrimoni-

m

AMLUBh

w

um intra annum, vel fequenti Pafchate contrahen-

Rw M Pv &

t

dum, elapfo hoc termino non finiretur obligatió ,

CIW

h.nhh

ts a

ut habet communis ex c. 6. de dolo , quia obliga-

tio, quz flatuto tempore impleta non eft, non cef-

PJfa ) ï (1Nf

fat, ut fi hoc auno folvifti annuos cenfüs,non libe-

Ápiesid i

raris 3b obligatione folvendi deinceps.

lr ,

8. itera claffis eft, fi diffolvantur Sponfalia non

Ut CO

1

ipfo Jure , fed per refciffionem , & veceffum , ve li-

b

*je N

beram voluntatem unius , cui datur jufta caufa

W lnl

lln

refiendi, licét poffet non refilire, & altera Pars

A Mfud

maneat obligata, quamdiu innocens non a&tu re-

li

L

nh

i d

filerit.

Sic folvuntur vel folvi poffunt Sponfa-

hs

wTïw

lia 1. propter dolum accidentalem antecedentem

A Drtiee

unius

li

De Sponfalibus, & Matrimonio. 269

ll

unius in contra&u fponfalitio commiffum.

Z

MT

Uwpb

!'n

Anf'

Propter votum fimplex caítitatis, ccelibatüs, vel

10',

ï

!

L

!II[TH,]

SS. Ordinum, poft fpon(alia ab sltera Parte edi-

(31

L

)

J

t1urm.

3. Propter fponfalia licet invalidé ab al-

MIPW D

Yi

"

tera Parte contra&ta cum alia perfona.

4. Pro-

61'33 T

di

prer ingreffum in Novitisturn Religiofi Ordinis :

(

LT "

Ul

quo cafu probabiliüs non quidem l'beratur ingref-

l.

jM,

fus, fed folüm remanens in fieculo ; quamvis enit

T

lt D

licité ingreffus fit INovitiatum, ceufetur tamen re-

u N

nuntiáffe fponfalibus, quam proin renuntiatio-

T il s

nem acceptare poteft, fi velit, remanens in fzculo,

k n

& alteri nubere : quód autem iugreffus non li-

MP f

1

Ü

beretur ante Profeffionem , inde colligitur, quia

J

nec ex natura rei nec ex difpofitione Juris hac

l : Qntate

liberatio probatur.

$. Propter difceffum unius

!

L'*g

ii (

ex fponfis, infcia vel invita altera Parte, in alie-

; !

Qiguon t

mas terras dnóimó mutandi domicilium, vel fi fpes

"

g,

T

non fit eum brevi rediturum: propterabfentiam

ä,

-;i,

f

vel dilationem.executionis fponfalium nimis diu-

UT

N N

M

W

m

"

iurnam. text. & DD. iz £. 5. b. t.. Ioierim tamen

UMAT

requirendus foret abfens, de cnjus animo domi-

cilium mutaadi, vel brevi non revertendi, uon fa-

üis conftat, per litteras, ut redeat & Sponfalia im-

Qu ooi,g:ï'

1

,M',

j

(f

pleat, & tunc, fi requifitus implere recufet, vel

TE

fi prefens ad implendum requifitus tergiveríetur

J

)C

& moras ne&at , integrum erit refilire, & alteri

Lnïäpaaïah i

nubere.

&. Propter fornicationem unius, Spon-

"

; vete[]um-

vl

falia fübfequentem. 6.2 5.de Surejur. quia fran-

i j qui

genti fidem fides frangatur eidem , ut habet axio-

iua.

idem eft de fornicatione fpirituali, feu de

i j ahm?äi

lapfü unius in hzrefim. per e. j. de divort. .

(s n

Propter fornicationem fponfa , etiam Sponfa-

j um Y

lia precedentem , à fpenfe tamen ignoratam,

pe-

K anteüjf

L

1]

qd

270

LIB. IV. TITULUS I

Uj

W

pm

Poítea veró cegnitam ; quiain Jure paria funt al

r

I

j m

quid ignoranter precedere, & füpervenire. pe"'

Tn

Jf jl

€. 4. de Except, & 1. 77. ff. de contr. empt. quod

tamen ( fàltem pro foro externo ) juxta com.

;[PCWI

munem non procedit in cafü, quo fponfus ante

mor u

m h'ä

fponfalia inita fornicatus eft cum aliaj eó quód

fit difpár ratió, & fponfus fornicatüs in eflima-

:cïülum) ! ; P

W:aubilitcrne.re(

tione motali non cenfeatur reddi tam vilis, ficut

jf

m

fponía fornicata, nequetam probrófum ac diffi-

»c) gm WV

cile fit fponfz, fi ducat virum corruptüm ( faltemi

ia v cim

hifi fzepius fit fornicatus, vel prolem jam habeat )

quàm fponfo; fi ducat fponfam ab alie corruptam;

ns a

$1 veró ütráque Pars poft jam inira Sponíalià

nem, d ii

« p

fornicatur cum aliis, valde difcrepant DD. quos

vtnuDtus o

rum aliqui facultatem refiliendi tribuunt ütrique,

AYOOQOR, Di

quia utraque violavit datam fidem

alii auter&á

I QO N

neutu, quia paria delidia mutua compenfatione

Lu.x*in.la w u..c

tolluntur. 7. 16. ff. de compenat. c. 6. de adult.

Alii demum & forte probsbiliüs indulgent licen-

ytocigaa, f

tiam refiliendi fponfo non veró fponíe, eó

Rï QXJ&, ! &"g k

quàd duplex caafa refiliendi reperiatur in forni-

Vi at

tatione, Sponfblibus fuperveniente , fcilicet vio-

iil t

n6 o

latio fidei , qu&* in hoc ca(u datur ex ütraqué

Lt d

Parte; & fic neutra alteri quidquam objicere po-

teít, vel propterea refilire, ac infuper fpecialis

LUA

turpitudo in perfonam fernicantem redundans :

| fifg,q

fed hzc eft májor in fponfa, quàm i fponfo, ut

RORRT y

infinuatüm 1 Jar eft.

l

V r

4;.9 9. Denique propter quamcunque notabilem

W Hïhmr

mutátionem, phyficam vel moralem, uni ex fpone

W NI Q

fis fupervenientem, quz nirmirum fit tanta , t

pfl 'M«. n[mb

fi fuiffet plævna Sponfalia non fuiffent contra-

j

j

A TC

4. péré. 23. ü. quià ligc cenféntur haberé

ærea

M.em

fér&-

Miiy

De Sponfalibus, & Matrimonio. 271

Mil

j ln

femper hàuc imbibitain conditionem,, ni/i fhiot-

m

l

1l

"

Lilis mutatio intervenerit : fí ves in eodem flart

d

h,

Wt

u

pgrmanþm'nr. Talis mutatio foret, (i alterutra

" t

,AI

Pars incideret in lepram, paralyfim, luem Gal-

Y 01

i

MU

lil

u

licam;, perpetuam oris graveolentiam , vel iu

P

alium morbum difficulter curabilem : fi amitte*

Witgie

ret oculum, nafum, pedem, manum &c. fifpou-

j

U fmt

fa notabiliter fieret deformior in facie: fi fpon-

TT

füs evaderet moribus afper & crudus, ebriofus;

N

i

prodigus , aleator, vagabundus : Ííi alteruter

l

committeret crimen grande, ex quo oritür infa-

: Pltilig

/

|

*i;s lh

(ürgu

!

mia Jurisaut Fa&i: fi incideret in magnam pau-

LITNS

pertatem, vel debita &c. fi inter fponforum pa-

rentes aut confanguineos oriarítur graves lites,

.":5.'.7171[7!),' m

MC

Wtf

Y

4

aut ex nuptiis oriturg pravideantur, nec fpes fit

dn, Mi tud

reconciliationis,

Duo tamen hic notare adhuc

iCunperto

juvat. i. Quód non minüs refilire liceat, fi 12lis

circumfítantia vel qualitas antecefTerit Sponfalia;

'.':j r TT

nl

i

d

at tunc igaorata, fed primüm poftmedum cogni-

—-—1

ta, quz, fi coguita fuiffet; fponfalia non fuiflent

mbyit, d |

rl

contra&ta, quàm fi fupervenerit j. quia paria fünt

j

aliquid füpervenire, & ignoranter precedere:

lj..i

mh[!a

"

p

non effe, & non apparere, effe & apparere; 6; 4.

(* l. 77. citt. cüm cenfeatur resfieri tunc, quando

iij Vi

,/-rkJrfh

innotefícit.

2. Quód facultas refiliendi detur

/ M

i

n

folüm perfenz, quz mutationem non eft pafía ;

li

QW

non veró alteri, penes quam fecuta eft mutatio;

n

[

£ proin non mutata velit adhuc Matrimonium

&entrahere cum mutata, poteft, & mutata tene-

u qobit

tur contrahere cum illa.. Et hinc fponfus , cui fu-

d wiu (goy

pervenerunt notabiles divitiz, vel nobilitas, nou

gf nl

poteftrefilire, nec fponfa, cui parentes minitantux

g iftnt t

fi du

exheredatienem usque va'd legitiinam ; '

&at

; ii

»

l!

n

972

LIP. IV. TITULUS I.

M

"

(Ul(um ] (

eat Titium psuperem , fi priüs fcivit effe tái

ii

lem.

V'O:rllum !

29

Objic. 1. Sponfalia non claudicant, fed efferi-

,rg,m

j

tidliter funt mutua, ut 4. 6. docuimus : erga nod

st &C' A

poffudt diffolvi ex una tantümi Parte.

2. 91 da«

à " t

i

]us accidentalis in conira&u fponfalitio commif-

J

j

[ ff

pf

fus dat caufám refiliendi decepto , tunc contrá:

f

here volens fpoufalia tenetur mauifeflare fuuni

d

)

N. m 4' i

defeC&ium occultum, propter quem non contrde

ffornicazionem c

"

y

heret feeiim altera Pars; fi illum fciret : fed hoc

[

gt

eft nimis difficile; & contrá praxim quotidianam:

iL

ergo.

3. Sponfüs anté inita Sponfalia fornica-

4 hompun Q9

tus cum alia meritó fufpeGtus eft de non fervanda

: fuc n

fide thori iu fübfecuto Matrimonio: ergo etiam

st

fponfa juftam refiliendi caufam habet propter

,v Laf

fornicationem fponfi fponfalia antegreffan, &

Tv r

poftea primümni cognitam. 4. Iti c. 2 s. cit. fic di-

(

L

! dt.Eï:

|

Q

citur: fiquis juraverit, fe du&urum aliquam inuxos

hJ m

vem, non poteft. opponere fornicationem praceden-

N-

D

tem , fed fub[equentem : ergo neque fponfus re-

t v

pudiare poteft fporifam propter fornicationem;

[

fponfalia antegreffam; ac pofteà deiectam. $. Si

d

uterque conjux committat adulterium , neuter

