Pariter fiquis voveret rem de fe

n lm

dind lum

quidem indifferentem, ex caufa tamen & fine, ad

x a

DEI cultum ferviente, redderetur DEO grata, uti

N d

fi voveas te non ampliüs lufürum, ut te propter

Deum prives dele&tatione, quam fentis ex lufu,

r panyt (

" M'wm "

vel ne perdas inutiliter tempus , aut pecunias ,

velue incidas in irara & blasphemias &c. . per ac-

'"IWDBJMn

cidens validum evaderet tale votum. | Objic. Si

143 *M'ü

wotum de re indifferenti poffit per accidens fieri

Yaf Qe

validum propter adje&tum finem honeftum & Deo

*ï Wm

snegis placentem, tunc etiam votum dere meliori

/

1 !

Li «'Mm.

poterit per accidens reddi invalidum propter fi-

At tolüt

nem inhoneftug adjeQum, v.g. fi voveres orsre

U—mno Y

in templo expanfis brachiis captandam vanam

*"rm Em

gloriam, & ut habearis pro homine valde pio:

*W»Mng

fed hoc eft contra communem: ergo.

y. dif

b

Tj

$)4. poterit reddi invalidum, fi finis malus ad-

Wm&h

je&tus vitiet ipfam rem voto promiffam , vel fi

Vovens rem promiffam tanquam medium ordinet

i

ad finem malum

ita ut finis rei promiffz fit

"

i Ming LT

Xaalus, ut fi fur voveat preces, ut furtum bene

Lf

h

W h f "

1[lex

füccedat, vel fiquis voveat jejunare in Sabba«

Mä

tho,

sls

T

"Ut

De Voto, & VotiRedemptione. 169

bona li

IQ r

tho, ut die Dominica meliüs & fapidiüs vorare

lt m

Si finis raalus folüm vitiet in-

Wl

dumgIV

poffit. C. ma.

glm

tentionem & a&tum voventis, vel fi finis voven-

tsl

ud

li

(

Cfth

tis rei promiffz extrinfecus, fit malus, ut fi inten-

]

H

U

das vanam gloriam ex précibus publicé ex voto

6 n

od

0]':5

Tij

peragendis. JV. ma. lllud prius non eft contra

fitin t

communem: bene tamen iftud pofterius.

Utj

Dico 4. Votum validum parit óbligationem

TRU r

Religionis gravem vel levem ( prout res promif-

u r

fa fuerit gravis vel levis, aut intentio voventis ;

ILn

iíle enim poteft vovere rem defe gravem,at folüm

ILTM

ly

leviter fe obligare intendendo?) exequendi id,

A f

quod promiffum eft, & quidem moraliter ftatim,

r DEO s

nifi jufta caufa dilationem excufet.

Communis

1 U t r

fundata tam in Jure Naturali , quàm Divino Deut.

Van fents er f

23. ubi DEus fic pracipit: cum votum voyeris

, tUt Dd

Domino Deo tuo, non tardabis veddere:. quiave-

hm V prit

quiret ilud Dominus DEus tuus ,. & fi movatus

us (

fueris , veputabitur tibi in peccatum. — $i nolueris

p

polliceri , absque peccato. eris. — Quod. autem femel.

wl

egre[fum eft de labiis tuis, obferyabis , € facies,

m t

ficus promififli Domino Deo tuo.

ao gt

Dico $. Obligatio voti tollitur, feu votum

I

folvitur, non folüm per executionem rei promiffz,

aynm u

fed etiam aliüs quatuor modis. [r.Zrritatione,

qua fuperior absque omni alia caufa, preter be-

ao r ?*f'*

TR

neplacitum fuum , aufert obligationem voti: hoe

. ii Ü

autem non cuilibet Superiori conceffum eft , fed

ili tantüm , cui vel competit poteftas domina-

! Pmmm N

tiva in ipfam perfonam vel voluntatem voven-

sm nedn u

tis, ut competit patri in filium impuberem, tu-

"T

g, r

tori in pupillum , matri, fi patre mortuo eft tu-

[^

Uix, « his deficientibus avo & avig : item

j m—ï

Lj

9u-

r

L.*Jml &

"L

170 LIB.III, TITULUS XXXIN.

"i

i

i P

Superiori Religiofo , & Prafe&e Monialium,

F 'fl

i

m"

quoad fuos Regulares : qui omnia fibi fubje&to-

j

j J

rum vota irritare pro libitu poffunt; & hzc ir-

M

g

ritatio vocatur direit4: vel cui materia voti eít

n

l

(l ,

j

eut

fubjeCta, & ex hac caufa poteftatem irritandi ha-

j u

pl

Du

n d

bet maritus refpe&u votorum uxoris prejudican-

g

ECP PR tw:

tium ufüi Matrimonii, gubernationi domeflice,

3

)(3 j

" Me']mus Ls

educationi prolis: & uxor refpeCtu votorum ma-

W,L

10

TM

J

riti, fuo juri prejudicantium &c. & hzc irritatio

a 8

dicitur zndire&a, quia materiam voti fübtrahit

EEA*ZECCE

f d

vel prohibet, nec omnino tollit obligationem

voti, fed folüm fufpendit, quamdiu durat impe-

juit m

dimentum.

u at ii

Ed

2. Difpen[atione , qua Superior, jurisdi&ione

m at

in voventem preditus , nomine DEI ex juíta

t

cauía remittit obligationem voti : qualis refpe-

n:'w -

&u omnium omnino votorum eft Papa: in votis

"

T

"n

autem Papz non refervatis Epifcopus (( & Capi-

, qat d

tulum Sede Vacante) ac Superiores Ordinum

v dX

quoad fuos Religiofos, quoad utrumque forum,

externum & internum: item Religiofi Mendican-

a

t

tes; quibus fui Superiores.hanc poteftatem non

|

;

In

reftringunt, quoad omnes fideles , atfolüm in- &

u

pro foro interno.

De Papa colligitur ex textu

ial u

Mattb. 16.. Quodeunque. folveris: f(uper terram,

OL

hi

erit folutum & in celis. DeEpifcopo &c. ex . 1.

"v

RR

€. 7. $. ctum igitur. b t.c. 1 1. €7 14.demajorit. De

Religiofis ex eorum privilegus ab Innoc. VIII.

* tm m

Eugen.IV. Martino V. Paulo III. & Gregor. XIII.

L Nwetn(

conceffis. Jufta autem caufa poteft effe vel minüs

(

A

h

4n

perfe&a deliberatio voventis, vel valde magna

difficultas exequendi votum, vel damnum fpiri-

dxïgr

tuale, proveniens occafione voti, ut fi votó ca-

A

t*ä

Riza:

E

in

ls

De Voto, & VotiRedemptione. 171

a ,

fiitatis ligatus fzepe labitur ex fragilitate in pec-

QUj i

d

cata carnis &c. Objic. In e. 6. de flat. Monach.

Bny &

NT

PT

dicitur cuffodia caffitatis adeo effe annexa Regula

Mi

li

AMonachali , ut contra eam nec Summus Pontifex

licentiam po[fit indulgere : ergo faltem. vota fo-

Ts

lt

lennia non funt difpenfibilia.

, Senfus textüs

Tltn| d

M

(l

i

eft, quód nec Papa poffit difpenfare in caftitate

"if

Religiofa ita, ut difpenfatus maneat Religiofus,

Mirm

non veró , utnon tollatur obligato voti folennis,

R d

Catetüm jufta caufa ad difpenfandum in voto

Gl d

femper eft neceffaria ad valorem difpenfationis ;

Rutia d

quia difpenfatur nomiue DEI, id concedentis;

DEusautem non cenfetur dediffe poteftatem te-

i, jurisdiäioa

mere difpenfandi.

Nec facilé deberet dari di-

int DEL er i

fpenfatio, fed potiüs fieri commutatio voti, vel

(l : qui o

aliquid commutationis admifceri, ut habet etiam

f Popt: r

Praxis Curie Romanz; quippe minor fufficit cau-

Kops (

fa ad commutandum, quàm ad difpenfandum,

eiores (

quia per commutationem alind opus bonum

wamge a,

fübftituitur.

ii eto

3. Commutatione , qua nimirum non omnino

j du

tollitur obligatio voti, fed folüm mutatur, &

s slinid

pro materia votó promiffa, fübflituitur alia, v. g.

qulan r n

pro jejunio eleemofyna &c. Commutare votum

r n t

in opus evidenter melius poteftipfe vovens: in

ul tl

equale autem probabiliter ex caufa, etiam tenuis

| 4'de']1it .m

quia talis reddit Deo aliquid equé gratum, &

fi cauía aliqua fübfit , non temere id facit.

In

IS 3b hmm'xl !

opus veró minüs bonum nec ex caufa commutare

La

d d q

permiffum eft ipfi voventi , eó quód talis com-

mutatio involvat aliquid difpenfationis, quz ne-

L

ceffarió requirit jurisdi&iionem Ecclefiafticam in

um y

quemem.

Caterüm fi votum principaliter fit

qi V ; WM

facium

Á

)

æ[uMonäf

qun

172 LIB.TII. TITULUS XXXV

j

gl Jl f obl

at

!

faCctum in favorem tertii, v, g. pauperis alendi,

(

ndä

nec difpenfatione nec commutatione tolli poteft

g

absque confenfü illius, in cujus favorem eft fa-

"a

"L

j

Ul

Gum, feclusà causà publici boni

j M

1lll

q at

Ü

4. Deficientia materia , fi nimirum voti ma-

/

Wr

H

teria vel ex toto vel ex parte defiruatur, fi eva-

qnid

m OUE

dat impoffibilis , vel definat effe de meliori bono

JZ,&*"WC

ob mutatas circumftantias.

f: m Plüpf'

u viti m at

TITULUS XXXV

»!P [

äxä&ïüï

DeStatu Monachorum, & Ca-

101 ]'W !Jm [4

vT!

3)

nonicorum Regularium

WM.

m

SUMMARIUM

m slïuuf:-

"E

m n

&

. Quid veniat nomine Statís Monachovum , &

litenna C

Canonicorum.

iyueí

z-

AAd quid Religiofos adffringat votum Pauper-

t4tis -

ts ;

3.

Votum. Caffitatis :

AR at

4'

Et YVotum . Obedientia.

-3 DC (

"tf du

Tatus in fenfu latiori dicit quamlibet vite

uh xæntm

conditionem , ftricté autem & hoc loco

*

ia r

conditionem vite flabilem , qua alteri te-

mmi (nie

nemur adftridi: quales folummodo tres füntin

* Ut (

me

od

Ecclefia, nempe Clericorum, Religioforum, &

-kn

"

Conjugum.

Per ZMonacbos & Canonicos egu-

N

Vr

lares, qui inter fe differunt per hoc, quód illi Re-

gule ftriiori, ifti autem faxiori fübfint, hic de-

5 G:w

A a

la

X

notatur univerfitas omnium Religioforum , qui

b

UM

per vota paupertatis, caftitatis, & obedientiz füb

uY

aliquo

De StatuMonachorum &c.

173

& u

MTA

j

ütiess

aliquo Prelato fe obligárunt ad di&as virtutes fpe.

IH l

cialiter colendas, & ad certas regulas obfervan-

das

J fävan i

Unde difpiciendum, ad quid vi horum vo-

torum, confequenter ftatüs fui, obligentur,

Ti d

Dico 1. Religiofi finguli, & in particulari, vi

?e dfnj'uml f

t

voti Paupertatis, accedente difpofitione Ecclefig ,

"( tly

ln

non folàm redduntur incapaces omnis dominii re-

rum fortung , & jurium , que aliquem reddunt

divitem , ita ut nihil proprium habere poffint, &

?

N

fiquis tale fit animó proprietarió ac fine licentia

Superioris habere certó deprehendatur, per bi-

u J & C&

ennium voce a&tiva & paffiva, ac mortuus care-

TUTUR,

re debeat fepulturà facrá. c. 2. a. 6, . t. c. j. de

Regular. Trid. f. 25. . 2. de Regular. fed euam

liberum ufum & difpofitionem dictarum rerum

[

non habent, utiis uti abfümendó, donandó Ven«

Mwdew, d

deudó &c. aut etiam retinendó vel fibi applican-

dó, nequeant abfque licentia Superioris.

per $a-

A Ciit.

.

( Duyte

Quaz licentia poteft effe vel expr

effa vel

tacita, fpecialis vel generalis, imó & rationabi-

liter prefumpta , per quam intelligitur Superio-

ris confenfüs, qui quidem nec exprefsé nec ta.

cite nec generaliter aCtu eft datus , fed pruden-

qunflt r

ter creditur dandus, fi peteretur.

Ut hzc licen-

2 d hl

1ia prafumpta fufficiat, requiritur , ut Superiot

hic & nunc adiri, & ejus confenfus peti commo«

u d t

o fnta

dé non poffit: fi antem commodeé peti poffet ,

ydgdonn.

tunc demum füfficit ad vitandum peccatum pre-

prietatis , quando Superior prudenter creditur

T

non efle invitus quoad Subflantiam , fi v. g. Su-

j qii

perior, quamvit optet femper peti licentiàm ex.

yilifon

preffam , fipe tamen conniveat, licer fciat ,

m',g'w(orum;!

nfetuc

quandoque non g;ti i -qud cafu folüm ce

elle

: &.Obedlï]

g

!

174 LIB. II TITULUS XXXV

P

"

effe invitus quoad modum , & non petens licen-

m

j g

tiam folüm venialiter peccat contra obedientiam

m

ul

Si

qup

vel aliam virtutem, non contra paupertatem.

j

(

veró Superior fimpliciter effet invitus quoad omit

fionem patmoms licentig ,

licet crederetur rem

J od

J

" p

conceffurus petitá licentià , non tam quoad. mo-

4 r HW at

dum , quàm quoad fabflantiam inviwus effe re&e

" d

cenferetur.

maägt er

Oljic. 1. Qui in Societate JESU pott Novitia-

j vofablks r

tum emittunt vota Religiofa, qug adhuc funt fim-

, n

plicia, retinent dominium rerum fuarum, donec

a ated

nimirum à Superioribus jubeantur abdicare fe do-

n

"

N

1

n nl d

minió , vel donec emittant Profe/ftonem , vel Co-

'*' d mek

adjutores Formati Vota Publica

ergo Religiofi ,

AIK

&287 huf

etiam in párticulari, non fünt incapaces dominii ;

GB M

r

Hm N k

quód enim Commmunitas Religiofa etiam Meudi-

n

a p

cantium ( exceptis Minoribus de ftri&a obfervan-

Autit OOL

tia) fit dominii capax, ordinavit Trid. /o. cir. c. 3

2. Religiofi in particulari fepe habent peculitum ,

) A

feu depofitum , vel etiam libellos, ut vocant feu cer-

w

tosreditus annuos velcenfus , à parentibus vel

FCAIE D

propinquis ad ufüm eorum affignatos : ergo ha-

^ r" N

bent liberum ufum & difpefitionem in his rebus.

M

3. Confenfus proprii Paftoris meré prefumptus

AT

non fufficit ad validé abfolvendum à peccatis alie-

4 ""y-

num fübditum: ergo nec licentia mereé prefumpta

thw M"t*m

Superioris Religiofi ad validé & licité difponen-

]&.m; n'?mq

dum de rebus fortunz.

E. ad r. Iíte cafus eft

u

l

t

mm

exceptus à Summis Pontificibus Inftitutum Socie-

W Fi "

M

b

T*ïugæ

tatis JES U approbantibus.

Án veró, quamdiu

W w

m e

retinent dominium, folüm illicité, vel etiam in-

AT

i m an m '

valide, difponant tales Scholaftici ejufdem Socie-

Ü

tatis, controverfum eft, ac decifio pendet ex eo,

"1 x.,jm m ;

WWEV-

Fïu. !

a

;

3

Ls

DeStatu Monachorum, &c.

175

Vg

t "

il r «

an verba Gregorij XIII. i2 Conflit,

Quant fra-

Qd

le

&uofius : mec ulla re tanquam propria , & fine Su-

; t

C[ H]"x Ds

perioris facultate uti po[[unt , fint tantüm narrato-

Tj

ria, vel poteftatem difponendi auferentia, & fic

? ts

*

irritantia

.

quod declarare altioris eft fübfellii.

? Don n fi j

Ad 2. Illud peculium non aliter fuftinetur, nifi

n lrity ch

in quantum retinetur cum licentia Superioris, &

ad hujus nutum revocabile eft

K

neque libelli,

Ityg

AT

nifi in quantum affignati cum licentia Superiorum,

DN

tnrt

& ab his revocabiles fünt ,

ac illi reditus con-

Afentt n

um

fignantur in manus Superiorum ; ad tales evim

Scamwabd:car |

[

libellos fe non extendit juxta veriorem fenten-

Df um t

tiam, & praxim, Trident. c. 2. eit.. Ad 3. N. conf.

A: qoltlp

C parit. quia ad abfolvendum requiritur aCtua-

Ls don

lis ]umsdn&lo , & a&u conceffa, cüm abfolutio

Ipot etom J

effentialiter fit aQus jurisdi&tionis :

€contra uüt

deftit ol

aliquis evitet peccatum proprietatis , fufficit mo-

vitTrd

dó de rebus non difponat nomine proprio, fed

auctoritate Superioris , atque cum dependentia

x lbeu um

ha ao i

ad ejus voluntatem

quod etiam fieri cenfetur

MA

per refpeum ad licentiam mere , rationabiliter

pmibs: p

tamen, prefumptam.

v r

Dico 2. Religiofi vi voti Caff;tatis obligantut

abftinere ab omni Venerea carnis deleCtatione vo-

yget at

hi at

luntaria,tam interna quàm externa.

Id enim ex

ia

natura füa exigit vorum perfeCtz caftitatis; Unde

cumin dele&tatione Venerea , extra Matrimonium

Vi d

plené voluntarie admifía, aut ftudiosé quzfita, non

"TE

detur parvitas materiz à peccato mortali excu-

J

fiinn

fans, Religiofus contra caftitatem peccans duo

hp W

Committit gravia peccata, luxurie fcilicet , & fa-

jb d

crilegii, cüm votum graviter ohliget, & eo modo,

u gt .

quo virtus caftitatis, cui adJicitur,

je d OW

Dico

P

yt

M:

176

LIB. III. TITULUS XXXVI.

r n

ei

Mdh'heamr

4

Dico 3. Religiofi, vi voti Obedientia tenens

M

[

!

j m

tur obedire Superiori, que ille fub culpa precipit

buu)

jufte, & que dire&e vel indire&e , explicite vel

r

1 allMli,

implicite, contiuentur vel pertinent ad Regulain

suil

T

velinfütutum,quod profitentur. Ratio patet ex

"

Cüm igitur Superior habéat

natura hujus voti.

jus przcipiendi, quod noa obfequendó violatur,

v

at ne

rona Wäïi

inobediens Religiofüs non modoó peccat contra

R.

u

yp

(

od

Religionem ratione voti , fed etiam contra Jufti-

tiam: imó & peccat contra fidelitatem ob viola-

EïPia. & od

Praterea ex hoc voto sd-

tionem promiffionis,

ii od aX

firingitur Religiofus ad obfervationern Regularum,

«iiotua pfio ts

qua ex intentione Fundatoris obligant füb peCa

um

cato.

zics,fäü&&m :

d ia

TITULUS XXXVI.

at

'z:;':::]m.'e fuatm :

DeReligiofis Domibus, ut Epif-

h

copo fint fubjecta,

lil

n

(5

4l

SUMMARIUM.

L

i

1. Quid fint loca. Religiofa, Sacra, Pia.

yn

T0l

2. Der fe (ubfunt jurisdickioui Epifcopi.

im

fW

QU

3. Quid requiratur ad. ereitionem noyi Monafe-

hu

* u

Til

xX

i.

TyEr Domos feligiofas genericé intelliguntut

N IT

4

)

loca cultui Divino vel aliis piis ufibus

Aj

UM

1

QR

Si prae-

J" d

A

authoritate Epifcopi deftinata.

h

W

ter authoritstem Epifcopi mon interveniat cone

ü dqr

10

0

(

fecratio, fpecifice dicuntur Demus Religiofa, ui

NY

H

lh

D

Monafteria, Collegia, ac alie domus Regulari-

|

IEOU

um , Nofocomia, Hofpitalia, confraternitates ,

F

!

ET

Con.

LUl lh

DeReligiofis Domibus, &c.

177

Voti0

M

mld [l

€ongregationes &c

Si veró preter authorita-

luæ fi

Q

tem Epifcopi adhibeatur etiam Confecratio , pro:

DI

N

DI

2!

prié ac fpecificé vocantur Joca C domus [acra; uti

.lp

Ut« ]

templa, facella, altaria, pro Divinis officiis depu-

tara

Si denique nec Epifcopi authoritas nec

!

Bitir

h

r

H

J

confecratio intervenerit , nihilominus tamen ad

um

l

pia opera charitatis &c. deítinata reperiantur lo-

ca, proprié 8c fpecificé appellantur /oca €* dotitis

Md t tht

| enam Q t

pi& , uü Oratoria privata.

Ín cotnimuni ufu ta-

um d

men fübin promifcue accipinntur locà Religiofa,

Df t

Sacra, & Pià.

91 locá ad oranduim deptütata, feu

PTO2 ln

Oratorm, fiut conftituta authoritate Epifcopi, &

in loco publico cum oflio versüs plateam vel viam

5 (j f T

publicam , vocantur publica :

fi in loco privato,

V. g. in zdibus, caflris, & fine autloritate Epifco-

n

pi fintere&a, dicuntur privata

Dico 1. Domus Sacrz, & Religiofe ( non ve-

ró Pig tantüm ) de Jure fubfünt jurisdi&ioni Epi-

Dus tf

Ícopi in tantüm, ut ab eo vifitari poffint, & exigi

K n

rationes admiuiftrationis, nifi probetur illarum ex-

emptio. c. 3. 4. 6. 7. b.t: Clem. 2.eod. Trid. f. 22.

W

€. 8. 9. de ref.. Ez nifi Hofpitalia vel Collegia hu-

m

jufinodi fiat fub immediata prote&ione Regüum;

ib

aut aliterin fundátdone ordinatum fit, Trid. [oc.

7 WW

Cit. ubi etiam tribuitur Epifcopis cura provideu-

di, utin Pii; quoque locis , qua per é. 4. Cit. ar-

*

gumento à

contràrio nou fübeffe jürisdiQioni

Y ü m&ügmu

Epifcopi eruitur à DD. piz defun&torüm volunta

Q s

tes executioii mandentur

item poteftas concur-

i

i

defoat

rendi cum aliis, ad quos vel ex privilegio, vel

"I

confuetudine, vel ftatüto, pertinet rationum €xa-

M HW"

&io à locis Religiofis.

jje n

Dico 2.. Ad erigendas novas domus Religio-

3

Pars L.

M

ET

jiàs wnfmt

jp

d

9

178 LIDP, III, JITULUS XXXVI.

]

«

T.

fas ( intellige Monafteria ) requiritir i, Confenfüs

u

If.

2. Parochi loci.

3. Principis & in-

jjg i

Epifcopi.

colarum loci.

4. Religioforum in vicinia hat en-

tium domicilia.

$. Probabiliüs temeu extra Ita-

|

ii

ó. Ut in novo do-

liam non Summi Pontificis.

micilio faltem 12. Religiofi labitare , & vel ex

4

ii U

iediüibus velex confüetis eleemofynis Ccompes

Samuntur hzc ex Trid.

j RL l-!

rum

tenter fuüftentari valeant.

f. 2 5. de Regulat. c. 3. & ex Recentiorum Pontifi-

cum Corftitutionibus, nempe Quoniam ad infti-

TM

tutum Clem. VII.

Cimi aliàs Gregor. XV. &os

manus Urbani VIII. ubi quidem predictorum con-

tylaim b

u WM

fensüs, non tamen Summi Pontificis , mentio fit;

Trid. [oc. cit.fic habet : in 7Monafleriis &* dómi-

gtudl

bus tam virorum quam mülierum, bona immobilia

polfidentibus , vel won po[fidentibus, is tantim "u-

ibrtro n

;.

:

imerus conflituatur ,ac impofterum con[ervetur, qui

i

;a"'gcäæ'æ t

yel ex reditibus propriis Mona[leriorum ,. vel ez

/r

14

confuetis eleemo[ynis , commode pofJtt fuffentari :

yra

M

Wi[et

nec de catero finilia loca. erigentur fine Epifcopi;

* WU

fogl

in cujus dioceft evigenda [unt , licentia prius obtene

t4

Vehementer quidem reclamat , & conferi*

"U'ï::'xr-. "

ïïf.-'ï'ä*::x'lcc

fum Summi quoque Pontificis expetit Conflit. in-

ii

Faumndez Innoc. X. Sed P. Reiffenftuel ad rit. de

n

q

Eccl. adif. n. 22. cum communi, ut ait , bene ob-

fervat, quód ibi exprefse reftringatur licentia Pon«

Idem

u

tificis ad Italiam & adjacentes Infulas.

ü

fe&e advertit, per Concil. Trid. receffum effe à

]

uih

Jure antiquiori. c. &. h. £. in 6. &* c. um. de Exce[f.

Pral. ubi réquirebatut canfenfüs Pontificis.

Ad*

de, quàd in citt. Confl. Quoniam ad inflitutum:

lu

Cum 4liàs. & Romanus. licentia Pontificis folüm

t

zéquiratur pro cafü, quo ad illum fuerit appella-

(r(

i

m

!w, W

163

d

hm r*dm

l

'rfq"mmr n

Qu

De Rehclof s Domlbus, &c. I7ä

tum :

] Pnnnp,sh

ergo exirà hunc cafüm nón requiri haüd

"m UET h

obfcure licet iüferre,

ii uovo

TIIULUS XXXVII

1 äbtare Ui

ekcmcy lt

De Capellis Monachorum, óc

Trotyle tf

Mif ov

aliorum Rcligioforum,

CT

NU

SUMMARIUM

^

A db

"PO: !Jä(:S fU

i. Per Cape*lztm venit Ecclef ja Cürata Mana/fea

10 umm

dMituhrié

CM

Qando (7' quomodo fubjeäa f t Epzfcopa

vt D lt

Apella hoc lóco denotat Ecclefiam Curatam;

L

fj uf

ifrimm, v

iaxime Parochialem (Benéficium vel Pri-

oratum ) incorporatàm tamen vel unitani

if

Etclelie Regülári; & pofitam extrà Monafterium.

C

Dico.

Hujufmodi Capella, feu Ecclefia Paro-

hs

Vtayod

w s

cliialis ; fiquidem eft plemHïmojme mcoxporata

Monaüeno nempe ita, üt integer diftri&tus, ia

iil

pl t

quo exiflit ;unà cum populo fit exemptus ab Epi-

fcopo,& Pralatus in €o , tanquami dicecéfi paxvu-

ug] A dl þfW D.

18 jurisdiQtionem quafz *Epifcopalem exerceat , eft

golenitoe

exempta & nihilin €o juris habet Epifcopus. per.'

« Is

Wt

&. 2 1. de Privil. Trid. f. 25. deRe ular.c.11;. Sà

ïnd RWW ;

véró folüm pleno jüre; h.e: quoad fpiritüalia &

tempomha fimulfitincorpora:a ; iraüt Pxælams

us anlüs

fit Paroclius in hàbitü & pxmczpahs in ea; velfï

i I

folum iricorporatá fit qtioad. temporaha ; manet

:omam l

;j t i

Emfcopo iti tali capella jurisdi&tio, ita ut eam vifi-

tare & pro curd ánimarüm expofitum Religiofum?

j iue uv

M

édiaim

D j

190 LIB, IIl, TITULUS XXXVill.

yd

w

n

n

etiam exemptum , examinare, approbare, vifita-

m

"

re, corrigere &c. ( fed folüm quoad curam ani-

"

n

marum , adminiftrationem Sacramentorum, &

u

alia Parochialia) omnino poffit. Trid. /oc. cit. &

u sf

J

f 7. 6.7. de vef.

Ü

jf una

(

[

E

iäi[lmrm "

T

L

u g

TITULUS XXXVIII.

jl

at !

De Jure Patronatüs.

g, It gin

q

ais t

SUMMARIUM.

Ed

ii

toie, lt i (

1. Quid fit $us Patronatás , qua babeat commo-

da €» onera.

df

at

kj

VMIT

Quotuplex [it.

Tntni

j E

Quinam fint ejus capaces.

| t

"

i

n

Quibus modis acquiratur originaliter :

,

hm

Et quibus per trauslationem.

"n

. Prafentatio ad Beneficium Patronatum eft ne-

)

W

"onm

ce[faria.

QuX

. Quando fit invalida, & quando illicita.

N

9. n plures pra[entari po[Jtnt.

wl "*e"

M

9. Quo tempore prafentatio fieri debeat.

q"'*d(

10. Quaratione amittatur us Patronatüs.

ï;

1

(l

ptto

11. Quid fint Prima Preces, & unde babeant-yim.

n

] " Qu]

12. ZAd qua Beneficia fe extendant..

AR

ii

U Patronatás, oad SIfavt; £eben / eft pote-

u

B. ffas nominandi feu prafentandi Clericum in-

"

d hlhm

-Rl d

fLituendum ad. Beneficium Ecclefiaflicum va-

J

Isl

€£ADs$.

Unde Patronus fecundüm Sacros Cano-

ll'h

nes dicitur , cui competir di&tum jus prefentan-

! U-W

Ms

"A o

M

di; quz práfeutatio eft favor precipuus Parono

corti»

D u(u, h(l?

M :

'De Jure Patronatuüs.

I8I

j

Ti

[j

competens, licét habeat duo alia adhuc privile-

gia, nempe jus precedentise in Ecclefia patro-

äcramgnwm

l T

Ug

nata, & jus ab ea petendi alimenta, fi ipfi aliunde

li

non fuppetant. c. 2 . .t. modó probet illam à

fe vel à Majoribus fuis fundatam, vel conftru&tam,

vel dotatam effe, falvà tamen fuftentatione Paro-

AA

€hi ac Miniftrorum ejusdem Ecclefiz.

Sed &

onera incumbunt Patrono, nimirum cura, ne of-

D

l

ficia Divina negligantur; dos vel bona Ecclefiz

dilapidentur, icem obligatio defendendi Eccle-

V

fiam contra potentiores, ne opprimatur, vel dam-

num incurrat.

Unde Patronus fuübinde vocatur

fliut m

Advocatus Ecclefie , licet in Germania Advoca-

tus, Det Codu&z Joert/. foleat effe diftin&us,

nempe Imperator refpectu omnium Ecclefiarum

in Imperio Romano, & Principes quoad Eccle-

TMllg:

fias ia füis territorils.

Interim taimen nec Pairo-

no nec Advocate competit ulla jurisdi&tio in Cle-

iav V

ricos, nec adminiftratio bonorum Ecclefiz , fal-

tem per fe & independenter à fpeciali conceffio-

dl

ne, multó minüs poteftas applicandi fibi aliquos

L

fru&us ab Ecclefia, vel accipiéndi penfionem an-

nuam ab illa. c. 4. 2 3. b.t. Trid. (. 24. €. 3. f. 25.

n

J

c. 9. de ref.. Ceterüm jus patronatüs, quatenus

st

refpicit prefentationem, de qua bic maxime agi-

n

tur, eft jus fpirituali annexum. c. 1 6. b. t. nimirum

inflitutioni prefentati facieridze à Prelato in bene-

ficio Ecclefiafico, que iuftitntio eft a&us juris-

Av

g Qrim

di&ionis fpiritualis, ad quem ordinatur prafea-

tatio.

ii

í

i o

Divifio juris patronatüs eft r* in Ecclefia[ti-

cum, quod vel alicui competit ratione Ecclefiz,

dignitatis, beneficii , loci Pii, v. g. Epifcopo,

De-

| PIBW;

M 3

pit

Yg2 LIP. HI. TTFULUS XXXViIE,

li

l'm

J

j

hi

Decano Religiofis &c. vel quod ex bonis Eccle-

!erauo

iiafhcxæ ad fundandam, conihuendam, vel domn«

4j N

j

dam Ecclefiam applicatis comparatum eft: &. in

!

Qu

meum feu Saculare, quod alicui vel competit ex

:

|

4

D

r

iitulo ficulari, v. g. douatione, vel qued ex bo-

j

j

u

w "

nis patrimonialibus ( etiam à Clerico) in fundan-

ng

j

Yc)

ii

dam &c. Ecclefiam applicatis comparatum eft;,

f

Si

)ul i

h;]m

üve dein acquirens fit Laicus vel Clericus.

us

proveniat partim ex titulo Laico partim ex Eccle-

J

jj

fiaftico, erit AMixtum.

In efïe&u fingulariter id,

exan,ü! at

er gena*u x'ï

ob(erva»dum eft inter utrumque, quod Papa non

fn eat, imó nunquam cenfeatur, nifi clsre

e expri-

hgmd n

yod.

3nat, derogare juri, patronarüs Laico, bene tamen

" pmtts

Écclefiaflico. perc. 28. P. t.. 2. In Perfonale , feu,

Prmmpate quod adhzret perfong, v. g. fundato-

" Wd!S

hfj

ris, & heredum, independenter ab aliqua re, ac.

4 ipndtont,

mfepa:abxhter adharet perfonz:, & in Zteale feu,

JU

"m 'J ,]J

q!f

l'?'

Acce[forium, quod velutaccefforium quid adhzrec

m

r'll

yeitemporali, v. g caftr o, predio, univerfitati bo-

Vs hi

AMEBH.

norum veijurium, & tranficad quemcunque,etiam,

"

Jnlafl

non hzredem, modó, rem, cui annexum eft, ac-

i

quirat. Perfe cenfetur effe perfonale, nifi ex fnn-

h xTl

hi

"UM UUI

datione, confuetudiue, przfcriptione, vel legi-

(

VREide

tima auCtoritate attributum fit certorum bonorutmm

poffefforibus

MMMHF

Dico. 1. Juris patronatüs capaces funt omnes

Chniham. 2, Etiam Laici. 3. Ac feming, Pars

AUX Y

umin

N

J. habetur can. 26. 27. 30, cati[. 16. q 7. ubiex-

A

(s

M,g]

hi

L

cluduntur non.C hnfham feu mfïdeles

Haretici,

AR

Ka

l

tamen in noüns partibus, quamvis in foro Eccle:

hn l

iT

A rf

*

d

fiaülco non tolerentur, vi confuetudmxs per con-

Vi

mwentxam Ponnfïcxs poffunt præfemale, ac.ab ip«

»WK& m w h

T lts

39 plæfeütatl inftitui. folent, Pars 2. , 1. 7, ! 0»

Uu n

»

253

"M, Dmü ü

[

L Wä&

De fure Patronatüs.

q

183

OW

"fhllendgm

[.^

2 $. b. t. ut nimirum Laici hac ratione alliciantut

t

Wihe

2dpiasfundationes. — Pars 3. c. 7. cit. C? c. fin. de

il

U Vekom

conce[f. prab. Pupillus fepteanió minor, non per

feipfum, fed per tutorem validé prefentat; major

HO']E' m q

Md el

UE

tameu feptennió etjam per feipfum; quia tutoria

Jf

l r

poteftas fe non extendit ad jura fpiritualia. Objic.

Ti frä

Laici funt inhabiles ad jus eligendi PrelatumEccle-

55 (l (s !

fiafticum, & ad alia jura fpiritualia, vel fpirituali

Ui Mb

annexa: fed jus patronatüs nou minüs eft jus fpi-

rituali aunexum, acjuseligendi: ergo. E. Ad jus

CUT

patronatüs in Jure generaliter habilitati funt Laici,

"n ib

non ad jus eligendi aut ad alia jura fpiritualia, vel

LL hg i

fpirituali annexa.

du

Dico 2. Jus patronatüs originaliter acquiri

tene, t f

poteft tribus modis. 1. Ex fpeciali conceflione

" b diqu n

Pontificis.

2. Ex fundatione, vel conftruQione;

nt: &if

vel dotatione Ecclefiz, in qua erigitur Benefici-

foriüm qudde

nm. Unde ille verfus: patronum faciunt dos, adifr-

edio,torett

catio, fundus.. 3. Ex immemoriali prefcriptione.

uencnqegr

Pars y. claret perfe; quia Pontifex füpremam ha

i tht

betpoteftatem inEcclefias& jura fpiritualia omnia,

a i

;

Pars r. liquet ex c. 2. P. £. ubi fundatoribus. ex

TE

€. 2 . ubi conftru&oribus Ecclefig. & Trid. f. 14.

ij

€. 12. de ref. ubi dotantibus tribuitur jus patrona-

iüs. Denique ex f. 2 5. c. 9. cit. ubi afferitur, jus pa-

aisl

tronatüs oriri ex fundatione, vel dotatione. Qu&

tameu omnia fierí debent cum au&toritate Epifco-

! waa! W

ü .lb..q-ï-m

pi & cum effe&u, ut Ecclefia ex non effe perve-

njat ad effe.

Ex quibus infertur, disjunGivé &

x i yt

"D

feparatim füfficere vel fundationem, vel conftru-

stf

€tionem, vel.dotationem Ecclefiz: proin, fi plu-

xes concurrant, ita ut unus fundet, alrer edificet,

g p Gu

& tertius dotet, omnes fieri patronos in folidum,

h n c

M 4

Qiare,

g

184 LIB. III. TITULUS XXXVIII.

COUWHM

W[

Ufï'lql

Quare, fi omnes X finguli prefentent, & qui:glem

n

diverfos, inftituendus eft ille, qui plura tulit vota:

"

Peaa!lï

r

"

:

fi nullus cum altero coufpiravit, & prafentati e-

T

(U

"u

p

quales fünt in votis, ille, qui haber jus inflituendi,

! q'dl

ü

vsz

nfv

poteft ('ex prafentatis tamen) inftituere, quem

W

voluerit, deberet tamen affümeré digniorem. c. 3.

u

u ü

j

p.t. ReGé autem facerent tales patroni, fi in pra-

wor A

u

fentando mutarent vices, v. g. fi primá vacaturá

E

n'mmä

beneficii prefentaret fundator, alterà conftru&or,

M

Iuthe IUUS l

tertid dotator. Clem. 2. eod. Porro fundare dici-

;;mtinuarz :'aïar: l

tur Ecclefiam, qui fundum five folum dat; com-

óhn foti z;-.;

L

ffruere , qui furnptus fuppeditat ad zdificandam,

^

vel, fi penitus deftru&ta fuerit, ad reftaurandam:

il uitisd

i

u

L':Gs.l'f

dotare, qui Ecclefig conftru&e vel conftruende

"

tpttott.

affignat reditus annuos, ad celebranda Divina &

hu

Miniftrorum congruam fuftentationem fufficien-

iU .l..*n:nïl ï:

tes.

Pro dotante pariter habetur, qui priori dote

"M

" "4"2

ith]

W

penitus amiffa Ecclefiam dotat de novo, non au-

n

tem ille, qui prima dote adhuc exftante novas ad-

l

('7

3icig divitias, etfi majores; ficutille non habetur

pro confiruente, qui Ecclefiam ruinofam ( non

llj

nt

oinnino collapfam?) folüm reparat, licét fuccef-

li Ym a (mie

fivé totam. Interim tamen opus eft, ut moneatur

^ N'MET

priüs conftru&or, vel dotator primus, an nonipfe

Vrtrt]

reedificare, vel de novo dotarevelit. Dereliquo

ad confecutionem juris patronatüs ex fundatione,

SAS U

&

1

conftru&tione, vel dotatione, non requiritur ex-

f

A

W

j

preffa refervatio juris patronatüs, modó fundans

ttrí

&c. illud non exprefse remittat, vel tacite per

H

4

a&um contrarium, ut habet communis contra Zc-

lu

UP

L

Y

fium, quia ipfum Jus jam illud indulget in remu-

u

nerationem. per c. 41. de teffib, Aliud eftde fun-

a,

i [mE

Af

dantibus, conftruentibus, dotantibus Ecclefiam

4 Moil Sï l

Col-

N

ILUSWU

De Jure Patronatus.

185

I

li

Collegiatam feu Conventualem ; ut enim talis

hs tlj

h

Iriy

Ecclefie Prelatum, qui de Jure deberet eligi,prz-

I Iaf

L

n

fentare poffint, id fibi fpecialiter refervare debent

"g lln

cum confenfu Pontificis, vel fors etiam Epifcopi,

s m It

lfUEf

quo modo quidam Prindipes obtinuerunt jus

umfre d gmo m 1

etiam Epifcopos prefentandi vel nominandi.

Ws

:ap/z

Pors 3. fümitur ex c. 26. de V.$. & Trid. c. 9. cit.

Vb ii

ubiinfuper habetur, quàd probatio temporis im-

FUi triet

memorialis alia non füfficiat, nifi preter reliqua

Imndn

requifita authenticis fcripturis probentur prefen-

D Ónt d i

tationes continnatz faltem per $O. annos , qu&

"t 4 zf

omnes eífectum fortitze fint.

&t & lt

Dico 3. [us patronatüs, jam femel acquifitum,

"A re nf

in alios transfertur his modis.

I. Succeflione

celrands Dirin

hareditaria.

2. Donatione.

3. Permutatione.,

ntatonem (f

4. Venditione, fed füó modó. $. Prefcriptione.

Rn uiprordot

&. Poffeffione vel ufüfru&u, vel dominio bono-

3 denort, t

rum, quibus jus patronatüs reale eftannexum, le-

vÜane o d

gitime acquifitó.

Pars I. liquet ex c.1. 3. P. f.

i oon D

Q* Clem. cit. Pars 2. ex c. 8. " 1 4. eod. Pars 3. ex

jem sindan (

can.4o . catif. 16.q. 7. ut autem caveatur Simonia,

ag ff

permutari debet cum alia re fpirituali, & cum cotr

fenfu Epifcopi: jus tamen paironatüs reale com-

MMM p

mutari poteft cum re temporali, modo pro di&to

nf aoj

w Dudito

jure non petatur vel accipiatur aliquid temporale.

stf

Dein notandum, quód jus patronatüs perfonale

,U M)XX u

peïmutatzone transferri nequeat in Laicum , vel

Clericum privatum, fine confenfu Epilcopi : ficut

yis, m

jb at

fine dicto confeníu nec donatione c. un. b.t. in 6.

yttdts

veï tw I

ubi corrigitur c. 17. x. e0d. in quo idem confepfus

requirebatur etiam in cafü, quo donatio fieret in

i dmduläet

communitatem Ecclefiafticam vel Religiof2m.

tl

" lii

'4

»

Pars 4. ex c. 7. eod. Siquidem tali cafu, quo veu-

domnbus

M 5

ditur

, urfplm

86 LIB. IIL. TTTULUS XXXVIII.

4 u

Hi

jq

(Pfüeul

ditur jus patronatüs reale, non cenfetur proprià

jn

j

vendi ipfum hocjus, fed tranfire cum predio, vel

!'mfdt I

gms !

