que & ad Matrimonii valorem pertinent ) refer-

TI/! (i |

vatg dicuntur Sumrmao Pontifici , prein sb Epi-

l

,1'

rl:*:yf

( f

fcoporum poteftate funt extra&te, & , quia Ma-

fl

lil

A

trimonium eft Saeramentum & contraCtus facer,

à poteflate quoque Principum fecularium, Trid,

"UL

lo. cit. can. 12. €. 10, de Cenffit.

Id tamen coa-

j , &OU

cedo Principibus Catholicis, ut pro infidelibus

ha i

feu non baptizatis ftatuere valeaut impedimenta

dirimentia Matrimonii, non minis ac Priacipes

o 0

12l5 1

W

Infideles pro fuis fübdiüs , utpete quod apud

I

ipíos eft contra&tus mere Civilis & politicus. Pars

Ame i

g. ex c.1. 49 3. dec

de con-

ognat. '-S;þiïl't. C'«, fin.

d hneæ j [.21

h

Pars d.

[uet.

LIP. IV. TITULUST

De!

$90

fuet. in. quo ultimo approbatur in vim leg!s oiiià

m

j u

nis confuetudo ratonabilis & Jlegitimé prge

gpi g

fcripta.

(l IL li 1&10

Objié. 1. Chriflus pro materia Sacramenti

nrmovïr ö

Matrimonii inftituit contradlum , feu mutuumi

p

P

hs Qu

confenfum jus in corpora fibi tradentium : fed Ec:

jo bon

Ti lj Fb

«leííia nihil.poteft circa materiam Sacramento-

[F,Zles RO

rum,cam immutando &c. er goneque circa contra-

]'IW "I g

&um Matrimonialem, illuin réddendo invalidum

j p

per ftatuitum impedimentuiri;

5». Videmus in

/hæ

*AHæ

praxi , quód Magiftratus Seculares, & Duces

igentt ii

militur ; quibusdám fubditis prtohibeant Ma-

JefitcO 1

uimüniüm: ergo & illi ftatuere valent impedi-

QUE HD b

mentum Matrimonii, faltém imipediens; &, cüm

i g

hoc modo exerceant jurisdictioriem circa Matri-

w?*iW /

monium, non eft ratio, cut ÍÉmpedimentum diri-

Aügots

inens ftaiuere riequeant.

B. ad 1. Chriftus pro

Im AUW

TAR

poa

Matrimonii Sacramento iuftituit quidem. contra-

J W ö. U'MS

&um, & mutuum coüfenfum, vel traditionem mü-

&M N&X x'ä

zuarh juris in corpora; pto ejus mateua determina-

NONIS

vit, at Cóniratlum in genere tantüm; & fecundim

n agplnnt

Leees validuii , relinquendo interim in poteftate

Tdig

erm

Ecclefie, quem contra&tum; quó modo, & à qui-

Wdllh V00 f

bus perfonis celebratum velit habere pro valido

& legitimo: [fi proin Eccléfia ftatuendó impedie

fZJ ä(, TT

D

!

[j

1

L

inentum nolit valere contractüm Matrimonialem;

DI

n

Tl

ífic vel fic celebratum ; nihil mutat de materia à

U qd

Chriiíto determirata, zque parüm, acille, qui

M Aï bn, Mi]

vinio, quod à Chrifto determinatum eft pro ma-

TT

teria Evchariítie, tantum affunderet aqua,ut amit-

qnm N i WEW

teret predicatum yizj afualis, hon immutaret ma-

t (

ïfï-,ü';m

1zeriam Evchariftie, nifi indireCte tantüm , remo-

*crabfew

At

Mil

mnmo"' 5

tt, GC improprié. Ad 2. Quando Magiftratus 5ae

"l

cula-

.Im ]UH

10j

n HVW

ET

De Matrimonio.

29EF

i [:

Culares ob bonum publicum non permittung

Mammomum quibusdam perfonis , non proprie

lfh SHD"CH

exercent jüllSdl&lO']ClTl circa Matrimonium , fed

1 AU m

potiüs promovent & urgent obferyationem Legis

Clnn fl

Naturalis, quz prohibet qumoma privatis cum

Ddf T

AATDIQ«

prejudicio boni püblici:

Imó & punire poffunt

QUC MUU

a&us malos; confequenter & illicité contrahenz

1ü€[*d "V)nü m

tes Matrimionia, v. g. cum inobedientiaà aut irré-

Titm

verentia contra parentés &c.

U. D f

Quzres, an Hiretdiciin üóftra Gerinania defa- 34,

Plo €1 l V,

&o ligentur impédimentis Matrimonii Jure tan-

? Rnl Is

iàm Ecclefiaflico ftatutis ? E. Quarivis pet fe obs

&tn5; d i

ligentur ompibus Ecclefize Legibus; i utpote füb-

en t at

diti, & per Baptifinum ingrefli Eccleiam; £45. $.

Iu d«

d 45 CAR. 38.40.48. 641 fzg q 4. conü.qu:no

(irfspro

ter & legibus connubiorum: abhis tamen faltem

enta

üt irritantibus, probabiliter liberati funt ( üt pü-

UAOT

tent multi & graves DD. cum Taàntüe? ; Lfaym,

M RT

Dicaft, & aliis apüd & cum P. erf*ner/y 1.192.)

4um per confüetudinem coritráriadi &

müulha

& preftriptio-

DT]

nem longiffimi temporis, tum per conüiventiam

ag

u

Ecclefiz permittentis Matririónia cüim diétis im-

um.wK *;L

pedimentis; v. g; confanguiüitatis, publicee lione-

^ Wf l) W! 0

ftatis &c. copntradtà, & nón urgentis apud ipfos

VVE LO lm f(l

obfervationem legum coütinubialium i rior enim eft

f gimonikt

credlblle, quód Ecclefia urgeré velit obfervatio-

l GQ Ti ü&'& l

nem legum , quàs Hzretici communiter vel i ignoe

j ä(h u

rant; vel non obfervant; iinó fe iis non obligari

n d p

quàm plurimi exiftimant ; plus enim damitii time-

eupan

re déberer; quàm utilitatis fperare po(iet, fi urge-

mmumeï

rét obférvationem harum legum; nam, fi urgeret;

] tä?

Matrimonia Se&ariorum cum 1mpedmmtxshule-

Q MW

fiaftici Jüris contra&la ; ut frequenter contiugit ;

M

I

T2

eífeni

s

»

a52 . LIB.IV. TITULUS I

hi p

[

!

eífent merg fornicationes & concubinatus , vel

—

i difpenfätïl

n

inceftus &c. & proles forent illegitima, ac pro-

m

J

n

prerea animi illorum magis alienarentur à Catho.

j

" i ["W

licis, & fic magis à converfione abílerrerentur &c.

l

y (onm

;;

Et hec fine fru&u, imó & fine fpe obfervationis

[

j

obünendz, Prudentis autem eftnon urgere obfer-

yinio M

vationem legum, fi indé plus damni timendum,

qapnand

u?m

quàm utilitatis fperandum. . Confirmabimus hac

ia t

ad tit. 3. 1. 4. j. 6. ubi prefatos Hareticos non

sf W

?c

ligari impedimentoClandeüineitatis defendemus,

lm 1

Oljic. 1. Neque Confuetudo abfolvit Hzreti-

qnrentntt t

cos ab obfervatione legum Ecclefig connubia-

Ventunict Ál

lium, quia eft irrationabilis, atque in contemptum

ij modo jroi

Pontficig poteftatis malitiose introduGa.

A.

i, r

Neque Conniventia aut tacitus confenfus Eccle-

n U oon d

fiz, tum quia eft mera tolerantia, non approba-

i j

tio aut difpenfatio tacita, tum quia hi rebelles poz-

nam potiüs quàm exemptionem à Legibus pro

t o

wieeMontona

merentur.

3. Ex hac doGrina fequeretur, Re-

o t

ligiofos & Sacerdotes Apoftatas valida apud Ha-

m hts

reticos contrahere Matrimonia, quia votum folen-

t u

ne Caftitatis eft impedimentum Juris tantüm Ec-

«lefiaftici: fed hoc eft contra communem fenfum

o nimodt

futilni

& praxim.

g. ad 1. Confüetudinem reddit ra*

D ( f

tonabilem evitatio fornicationum , inceftuum

RU hi

&c. legitimitas prolium , communis Hzretico-

f ii

rum iguorantia, fpes publice tranquillitatis & fa-

cilioris converfionis , defperatio obfervantis ob-

ii

tünendz &c. Deinde Confuetudo *íia viu fuam

li,

oebtinet non tam ex aCtibus rebellium Hareti-

URH [

corüm , quàm ex ufü & praxi Catholicorum,

hi,

l

[

bujusmodi. Matrimonia pro validis habenium,

I! h 1

precipue in fayorem boui publici & animarum,

j ï[rimonh [ï

Ad

Ul

De Matrimonie,

293

Wnüübmatu;

E

Ad ». Poiüs prefümi debet confenfus Ecclefize

i hltgn

& tacita difpenfatio , quando ex una parte nihil

t

lt

fit immediaté contra Jus Naturale & Divinum,

1

lt

i Til

ex aliera veró res concernit integras provincias

t fp

Ü

L

& amplas communitates, atque ex negato cons

Cft (1Qf Ij ]

t^«

W

fenfu fequerentur plurima damna fine ulla fer&

i mj t

Quamvis Heretici formales

l

fpe alicujus boni.

Onül'ml«l*l Ts

VN

li

potiüs ponam quàm favorem promereantur, 72«

f at

teriales tamen qui potiorem meó judició partem

'mänüsdeïmdemrx

conftituunt, non funt indigni commiferatione &

hoc favore.

Imó materna Ecclefie vifcera non

hib dtirt f

dithóa tj

inconvenienter fe etam extendunt ad rebelles

& contumaces filios, quorum farutem omni pof-

UT LTA

Ti

fibili modo procurare laborat impediendo, quan-

Q R

tüm poteft, eorum peccata , facilitando conver-

tD iprob

fiones &c. non abfterrita injuriis, calumniis &e,

1redlerpee

Ad 3. ANeg. fequel. partimquia non eft confuetu-

do integra communitatis cum voto folenni con-

i gb po

trahere Matrimonia ,

partim quia Ecclefia non

f

d

connivet, fed fe conftanterlopponit Matrimoniis

Sed hanc, ut reliquam

gt

l

!

horum Apoftatarum.

emnem, quam trado , do&trinam obfequentisfi-

ün ]urïs r

mó animó decifioni ac Rudicio Ecclefize fubmitto

woæmuemfcum |

gauedli i

humillimé,

ti

felum

Dieo $. Validum eff & licitum Matrimonium, 5 $

jf ,

g a

quod contrahitur cum dubio Juris fpeculativo ,

feu cum opinione veré probabili de non exiften-

IT i

tia Impedimenti dirimentis.

Cardenas n Criff

dfv

T'beol. differt. 2. propof. 1. €. $. artic. 3. 4. Viva

"Tl

d Propo[. damnat. propo[. 1 1. s. 29. La Croix

m d

P. 3. lib.6. . 417, 527. feqq. P. Kugler de Ma-

" Qu

trin.p.2.q. 4.à n. 153 3. cum aliis.

Hajufmoæ

; b"

W

1i

,

di Matrimonia funt, que contrahuntur fub cone

di-

d

i

T3

*

p

394

LID. IV. TTITULUS T

L

ditione vel modo fervandi perpetuam caflitatem 2

Wil /

"

fub conditione de futuro :

clandeftiné vel cum

WWW

«t

tUt &'

alio impedimento Juris Ecclefiaftici contrahi foli-

ta ab Hereticis in Germania: coram Parocho ex«

HWUWW

[l

tra propriam parochiam exiftente: cum impedi-

[4"3 j

mento criminis contrattum ab ignorante, anne-

Wl

quva ffml

K

xum effe fuo deli&io impedimentum dirimens :

1»'0 RV'I m

revahdata fine Parocho & teftibus.

u OPIUIO ntt

Dixi, cuim

raflmäa"

dubio Sjuris &c. fi enim eft dubium feu probabili-

i

tas faili, v.g. fi tibi tantüm probabile fit, te in

æmn

tdo;

quarto gradu non effe confanguineum Berthæ,

10'16 SP

Uw

cum hac illicità contrahis ; &,fi revera fis con«

a Conefinopit

Probatur affertio

, u

iamgumeus, etiam mvalxde.

tum ex confuetudine Ecclefig , hujufmodi Mam—

afnttinpnt

3monia permittentis, & fiepe in dubio Juris de exi-

ova& V x

ftentia impedimenti pro valore Matrimonii, utpo-

amim , vf

te quod valde eft favorabile, decidentis per Judi-

4th R M

ces Ecclefiaflicos, imó & difpenfantis in Matrimo-

qit

cm dbo d

nio Rato, & fic fequentis fententiam probabxlem,

t at

tum ex dec:f'one Urbani VIII. qui tefte Lugo, ut

i a

vefert Nicol. del 'T'echo is Hifforia Paraquaria,

w n

l. 10. €. 1 $. ad propofitum fibi dubium, an Indi

v d

Neophyn , qui plures habebant uxores non fine

Vib IT a

dubio, an primam valide duxerint , adftringeren-

Um & ]m e(]

turad primam , vel pofïint contrahere cum qua-

1 feteta di

cunque baptizata fibi priüs jun&a, non obftante

j

U

t itdn

dubio de impedimento ligaminis, refpondit his

MWMMH

verbis, 4t , ttbi Dodüorum [ententia. utrinque pro-

mwm 1 [nn

babiles mteïcederent . fequerentur ( Miffionarii )

Qttr tl

AU

epiniones pro conditione locorum ac bominum bar-

f d i lt d

baris favorabiliores.

Sed

Ym

Sr]

Objic. Innoc. XI. damnavit hanc propofitionem

Itj

ld Oa

ordine primam : son eft illicitum in Sacvamentis

£0l

V ii

-*

|

|

]

De Matrimonio.

298

Dunm

li

üuni

i

eonferendis. fequi opinionem probabilem de valore

t

!

Sacramenti velicla tutiore: fed Matrtmonium eft

| ifü(l (omä

iUf

[

Sacramentum, &, quando agitur deimpedimen-

(nty ]

LUA

hü PK

Utb t

to illius dirimente , agitur de valore, atque fen-

Qj x

tentia , que dicit exiftere impedimentum , eft

12 | gpw.x, m

[Dtnts

t£utior

quia removet omne periculum peccati :

lqu

f )

ergo.

B. I. Propofitio damnata loquitur de fe-

:

]

l

U fen j 1

quente opinionem probabilem reli&ta tutiore ex-

tra cafum gravis neceffitatis , & quando poteft

ïmmbhe i t

habericertitudo ; & hinc juxta communem licet

[M M j

bfolvere

peccatis eum , qui dicit , fe dolere,

WFI l

etfi Confeffario probabile tantüm fit, eum dole-

Pt ifen

re.

Sed fepe non poteft haberi certitudo de

i' Wd lr

exiftentia impedimenti dirimentis, & fimul gra-

Y hr dean

vis caufa & quafi neceffitas eft contrabendi Ma-

jï

Al

m

tj

"

It

trimonium , vel faltem admodum difficile non

t xj T

contrahere.

V. 2. meliüs, segando fuppofitum ,

B r

.quód cum dubio & vera probabilitate Juris de

i las

carentia impedimenti contrahens fequatur opi-

du t

nionem mereé probabilem ; nam per confuetudi-

F

k TO

I

nem & praxim Ecclefie, quz vim legis obtinet,

k dm ] 1 Dv*

ï

atque per declarationem Legislatoris Pontificis

nonts 0 i

Urbani VIIIL. allegatam moraliter fitcertum, lici-

x Afnngerh

tum & tutum effe fequi in Sacramento Matrimo-

MM f"m qJ!'

nii fententia direCté probabilem reli&ta tutiore,

Si de impedimento Juris mere Ecclefiaftici fit da-

fgundthx(

bium , valor Matrimonii videtur effe extra con-

troverfiam , ciim Ecclefia pro hoc cafü poffit &

mm ii

cenfeatur tollere impedimentum, fi quod fubef-

T Vr

futiun

fet: fi autem dubium fit de impedimento Juris

Naturalis ,

v. g. Ligaminis , tunc valor (uam de

1

licentia non eft dubitandum ex di&is ) faltem eft

macþfoPoü[

valde probabilis , & juxta Cardenas etiam cer«

"TM

hä4

T 4

1£u8,

f

296 LIB.IV. TITULUS I

Q

tus, quia id defuümitur ex Refponfo Urbari. VITE

N

du

Id

fien i

eitato, & Ecclefia jübet perfeverari in Matrimo-

ed [

n 0f

nio, quando ex poft fupervenit dubium de-impe-

yir 1

M

T

dimernto Juris Naturalis, & fic declarat, illud e£-

fe Juris Naturalis folüm conditionati, nifi nimi-

PT i

tf

"0 mnfepll!

rum Ecclefia ex juflis caufis permittat vel appro-

bettalia Matrimonia.

Natu ah t

|

IV.

;& nMJW MH

f

)!

q fenbrom à

gmor lt

j

De quibufdam Impedimentis;

iimimm, df

Dirimentibus in fpecie,. nimirum Erro-

dum qd!d nt

tis, Metüs, Rapiüs, Difparis Cnltüs ,.&

s nition I

Publice Honeftatis.

W (f 1

& erprrtt

46 Dicor. Error circa fübftantiam perfon dir,

« quittt

l

mir Matrimonium Jure Naturali, five fit error av

"

D)

u

tecedens five concomitans,

2. Non tamen re-x

ipiice Rn

guleriter etror circa qualitatem perfong , licet

t um

fit antecedens

3. Nififit qualitas redundans i2

Q OA

ipfam perfonam.

Ántequam probem fingula

wxy qu

membra,notandutn r,

Qnód error &t judiciuma

ul df

perverfum de aliqua re, quo putatur aliud pro

TR COntrdU

alio.

Quód error (ubfLautialis vocetur , qui

iaryim d

verfatnr circa fübflantiam obje&i , & hic, qui

LT. d nnc«

verfatur circa individuum perfong : accidentalis

Qf

vero, quicirca qualitatem vel accidens obje&i,

EURT il 1 b

& hoc loco v. g. circa divitias, virginitatem, no-

M

bilitessem perfonge

Antecedens ansem , feu. das

Ti

eati[am coutratini , dicitur errer, fi eo non exi-

1 ual lU wf*

fiente contra&tus vel a&tus non fieret

& coume

| r i

'"nzq

comitans feu incideus, quo exiftente nihilominus

Wt (q ii

fie-

TUv

De Matrimonio.

297

fffp

t

j

W

1

feret.

W l

[

N

Quód, fiquis per alterius fraudem

MIW

vel fi&iionem indugatur in errorem, non fit fim-

"t dühg-

li,

plex error, fed deceptio, vel dolus cum errore.

UR

i l

U

Jam probatur r. membrum ex eo, quód error füb-

( lg,

flantialis circa individuum perfong , quam quis

Dettit M

u

animó concepk, tollat confenfüm voluntarium ,

]u1e Naturali neceffarium. c. 26. b. £. nam erran-

tis ( circa obje&um fubfhnuale) voluntas ntulla. L,

$, & : nullus eff errantis confen(us.l. 9. C de . de

.

F.

Membrum 2. ex ratione oppofita, quia tz»

lis error accidentalis non tollit confenfum quoad

tin

fubftantiam, fed folüm reddit involuntarium fe-

(fiji

cundüm quid

nempe circa accidentia perfong ,

]A

& cirea rationis impulfivas extrinfecas.

Confir-

j,

matur ex (j error fortuna C qualitatis cauf. 29.

q. 1. & ex paritate cum aliis contraCtibus , quos

Mítdir

error circa qualitates non irritat. per [. t 1. 8. J.

a U0

43.ff. de contr. empt. iem ex abfurdo , & gravi

M t

^

eipublice Humanz incommodo , proliómque &

|

fi Matrimo-

yl t

D

conjugum damno, qu& fequerec«cur

lts n

|

nia cum errore accidentali contra&ta non fuübfifte-

Y

f

nl

!

rent ; quia innumera Matrimonia deberenr vel

n o

hr lca

poffent diffolvi aut haberi pre nullis, eó quód

la l[./r,/u'dpm

paffim contrahentes errent, vel etiam decipiantue

ii t

à comparte, circa qualitates, quas fi altera Pars fci-

viffet reperiri in comparte , vel non reperiri, noa

ii

qi

contraziffet, v. g. fi maritus fciviffer conjugem f&«

"m Ud vll

gf

am eífe rixofam , bibulam, deco&tricem , vel non

Addidi ta-

effe virginem, nobilem , divitem &c,

mglmmem-

"LA

men, regulariter ; fi enim contrahens allígàffet

aGCualiter vel virtualiter füuum confenfum exiften-

y i t BUW

tiz vel abfentize qualitatis certz, aliás aolens con-

fxexc

trahere (quod tamen exteriüs debet exprimere

memmhï'

T5

quo-

]

298

LIB. IV. TITULUS I

f "a

aoneflüh

efw

f

quoad forum externum?)) error etiam accidentae

'([4'

t

lis irritaret Matrimonium ; cüm aus agentium

hUn m q

D

"m

won operentur ultra intentionem eoriim , ut habet

l] ( pEIlOU

receptum Brocardicum.

Sicut etiam error €oi«

, tl

ogï

ditionis (ervilis ivritat, ut dicetur ad tit. de con-

4 (

] Igl j p

(

jug- Servor

Membrum 5. quod eft exceptio à

"T alïeï»f» l

mmembro precedente, apud plerofque omnes eft

) g

receptum ex ratione, quod error qualitatis redun-

Vwertoniuf M

dantis in ipfam perfonam cenfeatur effe error cir-

j Ehemhm eu

ca ipfam perfonam.

Quandonam autem error

g,t 00f C

qualitatis redundet in perfonam , arduum eft de-

«omino i

finire. Sanch. /[ib. 7. d. 1$. n. 28, coucludit, id

g,l gt

fieri tunc, quando contrahens errat circa quali-

v ConComant

tatem , qua defignat certam perfonam, contra-

j, qii t us

henti aliunde & fine hac qualitste ignotam ( vel

ROU

ut loquitur P. Illfung £radt. 6. d. 9. n. 68. quau-

do qualitas eft individualis determinatio ipfius

M ïlxü)qhw | At

ui d ONO!

perfone, utfi velles contrahece cum primogen

V a

t3, & tibi fifleretur fecundó genita ) modó no

J

ff v

conftet aliunde;, quód mens contrahentis fuerit

MT

cum perfona prefente, quam videt, quacunque

illa fit, contrahendi.

o Sicune

vuori

37 Ob]zc. I. Jacob validé contraxit cum Lia,licet

n

putaverit fe contrahere cum Rachele. Gezef. 2 ?.

ergo error circa perfonam non irritat Matrimoni^

(Qtd, t q

Mcm ii feg

um.

2.S1 error circa perfonam fit concomitans ,

B

non tollitur confenfüs in perfonam, tanquam ob-

phu ïe

je&um fübftantiale & immediatum ; quia etiam

abfente hoc errore Matrimonium fuiffet contrà-

Vtta

G&um: ergo faltem error concomitans circa per-

'(*Xh QUb t

:

fonam illud non irritat.

3. Iu aliis Sacramentis

qualn m

valorem non impedit error circa perfonam, ut fi

U.ïh (]q

Sacramentaliter abfolvas Petrum, putans effe Pau-

lum $

Q

De Matrimonio,

299

'rmf Cf

ER

U

jum : ergo necin Matrimonio.

4.51 error circa

l 4&!" ff

1]

DLT

li

guahlatem eft zznteccdens, etiam tollit confenfum

L

UT

ll

in perfonam , quia taliter errans non contraxiffet

It Evl

p

li

!t

cum hac perfona, fi fciviffet eam carere qualitate,

It d

j

Jif

quam optat, velei ineffe, quam averfatur; prg-

q wd ii .ngprro i

fertim ceüm talis a&u indivifibili tendat in perfo-

lm " Ipn., [1

nam ut affe&am, vel ut carentem hac qualitate:

ergo etiam error accidentalis antecedens irritat

Q'la, F (Ed

H(l CFQEW

Mitrimonium.

W. ad 1. JV, ant. nam Jacob poft

quþ

N

WT f [W

deprehenfum euorem,vel decepnonem foceri ful

]2:, ædll'ïfh

Laban,de novo contraxit cum Lia.

. Ad ?. tolli-

LEU NH

tur ornnirno, confenfus voluntarius, quia nihil vo-

Wfü([mq !l

Jitum, nifi cognitum 5 adeoque confenfus cum er«

rore concomitante pofitus eft involuntarius nega-

Pfnim, o

tive, quiafic errans nunquam voluit, a&ualiter

tigoto (5

vel virtualiter, contrahere cum hac perfona, fed

14 l, quie

cum alia, quam animo concepit, nec habitualis

trtiotois

illa animi difpofitio, qua voluiffet cum hac perfo-

[ mg.mogeng |

na contrahere fa&ta hypothefi fcientiz, facit con-

j'mo uou

NI &W

fenfum voluntarium in hanc perfonam.

Ad 3.

o

. Conf & par't Nihil enim intereft Miniftri ali-

orum Sacramentorum , v. g. Sacerdotis, an Pe-

trum vel Paulum abfolvat; plurimüm veró inters

nl ""M IHE

€ft contrahentis Matrimonium , quacum perfona

jb G

contrahat, eó quod ad individuam vitz focieta-

]" ' il UH"O"I'

tem cum illa fe obliget: & hinc ifte cenfetur alli-

Bo

gare fuam intentionem in perfonam rmente conce-

L

non veró ille,

Ad 4. Hoc argumentum

ptam,

Qf s qma j

probmet,nullum feré contra&tum fubfiftere ; quia

(et cot

vix unquam intenditur fola fuübítantia rei omnibus

junt urcaï

n

qualitatibus viduata, & reró contingit, ut omnes

A

:

p

xl

qualitates, quz ad contrahendum nnpellebant,

vJofté

2 forma

ia

/)'

V

fic fe habeant , ut priüs credebatur.

AN. ant,

i PWHS( r

Lal

n

LIB. IV. TITULUS I

$00

[

pa

ii

n

N.ant. quia taliter erraus v. g. fic tendit: egodue

C&"Hf

T

co Bertham , quam puto effe virginem, non dudit

j

TU

vus, INB, fi (cirem , non e[fe virginem , non verà

L1À

iu

i

TL

tendit hoc modo : fi Bertba son effet virgo, noit

ggin phü»f

ducevem.

Prior confenfüs eft abfolutus in hanc

jg; H W*'

perfonam, qua putatur effe virgo: pofterior eft

efl x fn 'p'

condionatus, // fit virgo:: & ifte coufenfus alliga-

I íf

j

retur virginitati tanquam conditioni , non ille

stiroints Hl

prior.

Nec attenditur in priori modo tenden-

J Nrn ?Eï qd

di,quid aliquis fa&urus effet in hypothefi fciere

In exemplo£

gt ag

tig, fed qmd aCu faciat aut velit.

das pauperi eleemofynam, quem putas effe pium

OJUHSP qupé

non daturus, fi fcires non effe pium : hzc elee-

Emdn H*Od :

TTUUT.

mofynze datio utique eít valida: ergo à pari

trmuegruns J

A&us, quo intendis ducere Bertham ut affectam

Hw er«m H(,

hac vel alia qualitate , eft quidem indivifibilis en»

titativé & in füa tendentia, non veió obje&ive,

thsü r

$ta ut indivifibiliter nolis Bertham ,

nifi omnis

Vi r

qualitas tibi reprefentata in ea; exiftat, ut patet 1

u* t lb m

mmwa

priori exemplo de paupere.

$8 Dico z. AMetus gravis, injufté incuffus, & di-

ii i

re&é ad. extorquendum Matrimonium , irritat Ma-

ON

trimonium.

2. Át probabiliis Jure tantüm Pofi-

hu

tivo Humano.

Pars prior füppofità (ex tit. de

Do nf

bis, qua vi) notitià , quid fit metus, quando abfo-

Mf /;, Dfl m.

luté aut refpe&tive gravis, etiam reverentialis, &

fjl II

quando injufté incuffus, probatur manifefté ex c.

MC m hm

14.15.28. D. t. C c. 2. de eo, qui duxit. eó quód

'hu* m id

talis metus tollat confenfüum fpontaneum, quen

J RW

M

feu £ tali metu

tamen confenfum fpontaneum

Wlxlulïï f

liberum, di&a Jura requirunt ad valorem Matri-

üha;rl

monii; quia, ut.ajunt eadem Jura, fic extorta Matri-

ïvf

[

lic

monia infelices fortiuntur exitus. Pars pofterien,

WCldH

quam

"i

De Matrimonio.

301

Mttm

tl

l

quam tenet communior cum Suareg & Sanch,

Flïg!nfm hi

| l'ng

U

I.4. d. $. &^ 14. fuadetur 1. ex eo , quód Jus

o T

LL

Nawurale ad valorem contra&tuum. «.2. de bis, qua

ET

yi. L. fin. C.

C. eod. plus nou requirat, quàm con-

&a

blol

fenfum fimpliciter voluntarium ac liberum, atque

titulum: fed confenfu

metu quocunque extor«

L conm mhg

tus, eft adhuc fimpliciter voluntarius ac liber;

N r

quamvis noa fit fpontaneus; quia coa&tà volun-

AL

13s eft voluntas. /. 2 1. ff. qued met. cauf. & volun-

lnl

tas 1nt€rna pér quascunque minas potentia crea-

Wi Dty p

i& abífoluté cogi nequit: tüitulus autem eft tra-

Y Bu

ditio juris in corpus, quam facit metum patiens.

dT

2. Exindé, quód tale Matrimouium nec fit iu-

ll; p d

validum ex defe&tu coneusts ; aliàs etiam irrita-

VT

ret metus gravis jufte incuffus, v. g. à Judice Eccle-

TT

fiaflico, cenfüuram excominuuicationis minitante,

v ore

nifi quis ducat fponfam , cui liberé ac fponte pro-

, DLT

Xifit Matrimonium ; nec ob intervenientem inju-

Ti4am injufi8à metum gravem incutientis ; aliàs

0«1 tl mm! E

etiam metus levis injufté iucufíus, vel dolus deci-

M*

m'!

NY

hM

pientis in qualitate, v. g. fingentis fe virginem,

n ,me h

divitem &c. redderet invalidum; quod nemo

eixerit.

j [ t sindi

wo/ hii

Dixi, incuffus diretté ad extorquendum Matri-

at qmd äb

smOniWm; f enim ex aliacaufa metus eft incuffus

1 [CVC'QU& ü

injufté, v. g. fi Sempronius injufté detinet Titium

, nofdt

1n carcere, vel injufié impedit à confecutione pra-

4dii, Titius veró ad evitandum carcerem, vel ad

il

g

Confequendum predium, atque àd redimendam

Jt qpeu

1 &h meu

iniquam vexam, fe offert ad ducendam Sempronii

, ii

«t

filiam in conjugem , eámque ducit, gravis eft con-

j

troverfia, an tale Matrimonium valeat

liqui

t!' j

«um Card. de Lugo , & zuperiümé P, Placi-

y, MP

eus

LIb. IV. TITOLUS I.

302

4

i ämfo

m

dus Bóckn. h.. p. 2. 1. 49. negant: commuünióf

TL

MU

autem, finb, üt ait Perez , communi/ftma, atqué

"

certi[fana, àt vocat Sanch. [.4. d. 1 2. n. 2. affirmat;

h

ji (

[

h3b€[ texts

Probatur 1. negative, quianullitas nec ex rationé

,

|

':

l

i

^

Á

; tb

infertur, nec ex Jure, quod in citt. cc. loqui vide-

J

" f

tur de metu dire&é ad obrtinendum Matrimoniurnm

« h (j. !

illato, confequenter ion eft extendendum ad me-

.::-;

g [

ais p

tum ex alia caüfa incuffum; utpote exorbitans &

recedens à Jure Natürali. 2. Pofitive, quia SS. Ca*

J 4 jj

nones, quando irritant Matrimonia per vizi ( fcili-

aria p il

cet conditionatain & moralem, h. é. pér metum )

jiis ul

extortà, non irritant propter vim qualemcunque;

«an i

fed propter vim injuriofam ex intentione Mairi-

H

9g

i, f Bf

monii extorquendi , per quam ininuitur libertàs

ario, t

Matrimonii: féd visex alio fine, quàm ad extor-

s.f d

quéndum Matrimonium, illata non dirigitur ex

RULMCUA

intentione inferentis ad extorquendum Matrimo-

U

V MU

|

(

nium: ergo.

Sicüt igitur nemo dicit foeeninz

AUIDDIO QUDA

vim inferri in pudicitia ab eo, qui illam fpoliaré

w w

EE

i,

piütur bonis fortunz ; illa veró ad hoc malum

gan l r

vitandum fé offertad impura; vel fi bonis exutà

ts l :

poftmodum vivat impudice,& turpi fe quaftu alat:

ita nec vim Matrimonio, aut hujus libertati; facere

ä"dï

!

Y (Onf

hr

cenfendus eff,qui injuftö vexat faeminam, fi hac ad

h

n

hancvexam evitandam fe adMatrimonium offerat;

MAU

jl Lel

fïïm.c:rs.öf:cf:.'

d

[

& illud velut mediam fe liberándi fponte eligat.

Id

H m

825

Oljic. i. In c4n. 22. cauf. 22. q. 4. approbatur

ïd( Q

Matrimonium cujusdam Hubaldi ; licet interve-

WA

En

[u

NU

1

niente métu & juramento contra&tum: ergo me-

UT

1us, faltém fi accefï"ltjuramentum; non irritat Mas

DWO (7! l

trimonium, 2; llla cc, ex quibus probavimus

L Ito "

nulitatem Matrimonii meticulofi; jam fuppo-

h

nunt nullitatem; non primüm ftagunt: érgo Jures

4 MS. l

-

$3.

D

De Matrimonio,

3063

gm W'*] '7 ,

5S, Canones antegreffo, confequenter Naturali,

fommun

j fli

eft invalidum ; prefertim 3. quia SS, Canones

4- .ll.ül/g.el;

;;*' 1

fundantur partim in defeQu confensüs, cum locum

]

"l

M

Ti

non babeat can/en[us ubi inetus vel coaclio interce-

Tf

"d Ti

dit,ut habet textus in £. 14. cit. partim ii pericu-

"t f

J

!

lo infelicis exitüs, qui de invitis folet nuptiis pro-

Vr

l

yenire €. 14. cit. puta in periculo violande fidei

l

!

l

tq "

conjugalis;non fervanda focietatis individug &c.

!

URT

Ü

qua& rationes probent nüllitatem à à Jure Naturali

IN '2 yrt

inductam

-».y

l

:

[U

4. SiJus Naturale non irritáffet Ma-

trimonia per metum & injuriam extorta; Natura

ij l t, DC ïfll?)

q"f L qu)

non fatis providiffet tnetum paffis , cüm permitte-

ret eos indiffolubiliter alteri mjunam inferenti

trtine J

obligatos.

$. E&dem rationes pugnant in Ma-

Ti

lAa

irimonio ; qUOd intervenienteé glaw metü contra-

uu [

at

hitur, five metus dire&é ad illàd extorquendum

n drgtu t

z htnmo-

inferatur,fivenon: érgo

6. In d. c: 14. non eft

fermio de cáfu, quo metüs fuit incuffus dire&? ad

Ti 1 ïæmnæ

QX

v

Q ixe

Matrimopium obtinendum ; & tamen iftud pro-

nuntiatur nuüllum

i n

ergo, licét metus ex alio fities

quàm ad extoxquendum Matrimonium; fit incu£

L Wi

WUU

M

fus,illud tamen eft invalidum.

(

N

L

g. ad i

]bi approbatur Mátrimoniüin rion

if

"

lh

j!

h

jam contraCtum per nietum , fed ceffante metu li-

II

Ll

li

Jf

M'Hd

beré contrahendum de riovo

ad quod tenebatur

TO. Vrl

BEU

aliunde ille Hubaldus,ut honeftaret concübinám:

1 [I'O ( d l

]uramentum Matrironio adjédum prorfus nihil

Wobmt

]

facit, quia; utpote affertorium , rueret tuente Ma-

;; Dtu g

trimonio tauquatm principali

Ad 2; Tráns. ant

g 9t

AN. Corf. nàm illud Jus fácros Canones antegref-

m D

i

qmuat :

fum, non eft Jas Naturale; fed vel confuetudo aut

DHS

Pmbav p

traditio Ecclefige

vel aliquod vivz vocis Oracu-

11]

joi s

lum.

Ad 3. fundantur quidem in defe&tu canz

feu-

i

*

|

LIB IV. TITULUS I.

304

,,,*wï

ft

fensüs fpontanei, quem Jus Ecclefiaíticum requi-

,äuaium q

rit, non veró in defe&u confensüs fimpliciter

" lu l modi

liberi & voluntarii, quem ]us Naturale exigit.

lji,"ülfi

coufäEUm

Infelices exitus, & mala, qua ex coa&is tuptiis

:,;fionïüm i

dimenda fun:, non füfficiunt ad anpullandum Ma-

"] vl n

trimonium Jure Naturali, quia aliàs deberet Ma-

':::Equemernr:;

wimonium quoque dici de Jure Naturali inyali-

jj i roazrgfï

dum, fi metugju.[ie fuit incuffus, cüm faciat etnam

n üf i

nuptias invitss & ceactum Matrimonium, minu-

Ad 4. Natura fatis providit

.a

átque libertatem.

metum paffis, quód legitimo & Ecclefiaítico Ma-

kg 1) Rlpm. pï

tgtelcoilt

giftratui dederit poteftatem irritandi (uti defa&o

hi?

irritavit) Matrimonia metu injufté exorta. Ad j.

s n T

tran[in. aut.. N. conf. quia nec propter paritatem

,

^

T

L]

l

L

i

vel identitatem rationis exteudenda eft lex odiofa

lil

n

tht

-:vl

( qualis eft lexirritans) & à Jure Naturali rece-

dens,

Deiu etiam 45f. negatur ; quia ratio ire

uf nim p

ritandi fuit vis injuriofa Matrimonio & ejus liber-

j t

tati fa&ta, qualis non eft, fi non ad extorquendum

m orpitu ]

Matrimonium inferatur, fed ex alia cauía, uti nota-

fM Rxw [

tsyemn

vimus. Ad 6. A. ant. quia ibi Pontifex juffit pu-

h

ij wn, D

ellam in loco tv fequeftrari, quam duo vole-

bant fibi Matrimonió jungi, donec lis fiuiretur, ne

li, fv

ex timore diceret fibi placere , quod odit , nempe

Tp, ff m

/

nuptias, ex quibus invitis infelix fequi poffet exi-

0. 1 Af

tus; ergo ibi eft cafus de metu dire&te Matrimo-

"t n

nium, refpiciente vel intendente.

"

AO

Quazeres, quomodo purgetur metus, feu

pulitas Matrimonii metu iniü fanetur ?

g.

:

l

Per confenfuüm íüblato metu fponte pofitum ,

M

1

jj

It

& vel verbis vel faCtis expreffum.

Imo & per

4l

'''''

cohabitationem fpontaneam ac diuturnam, vel

Pf

i

per copulam fponute habitum : indé enim pr&-

Ln

fumi-

iL

ll

n

j

De Matrimoónio,

30$

ag

kum,* !

fütnitur confenfüs, & falrem pro foro externo

ionfe;svgs í

mpäiti[:lg

Matrimonium cernfetur revalidatum. per-cui37,

U r

Qj

( c. 30. b. t. modó altera Pars adhuc conti-

MTM

W

nuet fuumn coufenfum , & Pars metum paffa fciat,

« aneuümumäïa

Matrimonium fuiffe nulliter contra&um; fi enim

1 ii Ü l

putaret, validé contra&tum fuiffe, effet in erro-

Lt Nj m

re, confequenter non poneretnovum confenfüm ;

i n EM

cüm nihil tàm contrarium fit confenfui, quàm er-

hzrimonirm,mïna

ror. ]. 1 5. ff. de jurisd. omn. Sad. & nihil voli-

ET

tum, nifi przcognitum.

TAT

Dico 3. Züptus, prout eft vielenta perfonz ab-

4X

Ti dl

du&io deloco in locumMatrimonii ineundi causá,

jl i ]

& adhuc pofite in. Poteftate raptoris dirimit Ma-

pupler uren

trimonium juxta Tridentinum f. 24. c. 6. de vef,

r

Matr. ibi: decernit Sandia Synodus, inter Rapto-

d

rein & Raptam, quamdiu ip[a in poteflate Rapto-

Tp

ris man[erit, nullum poffe confifleve Matrimonium.

r &ejasliber-

Quid fi Rapta à Raptore feparata, & inloco tura

ietonetum

&& libero con[lituta , illum in virum babere Cconfene

CT

ferit, eam Raptor in uxorem babeat. Dein ftatuit

Nultrte

graves peenas in Raptorem & auxiliantes, qua ibi

j g

legi poffunt,. Dixi ia definitione Raptüs 1. 7'7o-

df

lenta, íive violentia fit phyfica per inje&ionem

manuum, five moralis per graves minas & me-

"

ofet a

tum. . 2. Zdbdudtio de loco in locim, nempe morz-

1'/&9'«*: ]

liter diverfum; non enim füfficit, fi perfona ab-

ii

'

ducatur violenté, v. g. de platea in locum obfcu-

6

"TE

rum, vel dedomo in domum in eadem vicinia &c.

Sanch. & alii,

T

3. Perfíona , non ífolüm femips,

il

& quidem qualiscunque fuerit, etiam inhonefté

(golte pofü

viveus, fed eduam maiis; nam communior & ve«

j

"

f

tior fententia dócet , impedimentum Mairimo-

, du

nii etiam contrahi , fi fcemina rapiat virum vel

vb d

Puars L.

»

U

ado-

D

LIB. IV. TITULUSI

305

l

tidtt

t

edolefcentem , quia gque tal's Raptus aufert li-

j Antl

54 QJUH

bertatem Matrimonii (quz fuit ratio Trxdendm)

a

Sicut propterea im-

ænähi.

ac fi vir rapias feeminam.

pedimentum Metüs eft reciprocum, & datur quo-

l thbusw

h[ï: mb

que in cafü , quo fcemina viro infert metum. Id

/

P Nins

valde controverfum eít, an incurratur impedi-

lvahdf*m

mentum Raptüs , fiquis rapiat propriam íponfam,

rf

quz priüs liberé ac fponte fponfalia cum Rapto-

recontraxerst; quia ipfamet jam priüs fibi ade-

4 tit dc.end

init libertatem moralem ad Matrimonium.

4-.

