n um

l

cedem, adeóque, facio, ut des. Sed ex contra&u

innominato datur a&io, nempe prafcriptis verbis:

€ergo. H. ad r. Licér ibi fit fermo de lenocinio,

g, o

textus tamen pofimodum flatuit generaliter, ex

at jepun

füipulatione turpi, qua& eft. contra. bouos mores in-

«dun t i

terpofita , denegandas effe atliones : fed etiam tur-

g rl

pis eft illa, quando feemina foluta pacifcitur mer-

gt

cedem pro opere illicito , & quidem, fublata im-

iqutmen n

punitate meretricii, etiam.ab Humanis Legibus ac

wi p

Praxi prohibito & punibili,

Imó etiam in hoc

poagi

cafu intérvenit turpitudo ex utraque parte paci-

liter bt

Ícentium contra Legem Naturalem ac Divinam ,

tnfprcet du

quin & Humanam, licét opere fecuto dare, acci-

p a

pere , exigere, & acceptum retinere pretium,non

at

fit prohibitum: id quod etiam ia lenocinio pro-

i, al a

cedit: ergo non alia, nifi materialis, inter cafum

i

Legis & noftrum datur difparitas,

Ad 2. Ze-

ET potu"u'. (

torq. argum. nunquid etiam uxor vel canfangui-

Ti anhr,

nea &c. pacifcens pretium pro ufu corporis fa-

m m

cit obfequium viro adulterium vel inceium pe-

i f

tenti, fe autem exponit iisdem incommodis, vel

If É erg

faltem periculo? & tamen nec juxta adverfarios

Wtripg, L

habet aCionem ad exigendum pretium. — Ad 3.

WJH(M p/g

Tranfeat. Antec.. cui reclamare videntur 8. quod

a pildnm &

turpi l.3 5. l. 123.citt. Sed N. cotif. fepius pa-

teft dari obligatio Naturalis, quin tamen detur ob-

Cfde,calamus It

Iq Qu The

ligatio Civilis, feu actio, utiin pa&o nudo, in pa-

"us

&o, quo pro adulterio promiffa eft merces, & ad-

ulterium jam fecutum &c.

Lj ( ttr

Ad 4. lterum frags-

€4t ima, Et.quamvis per fe ex contra&u .in-

! I ahlmde

Wtbf

normi-

Mi Q

'ULUSX;UV

De Clerico Venatore,

"II

iM

4

J

jj

nominato oriatur. a&tio pre/criptis verbis ; ubi ta-

Wmmlh

l(oh

men füipulatio vel pattum turpe intervenit, Ju-

OHWM'

"l

Alv./,'þä

Wd SJ

li

ra negant omnem aCtionem generaliter , ut vi-ï.

M

l

J t

dimus.

i

n

Ex quibus appar

:et,q,uäm immeritó , indignà ,

!

l

Qn 4

"& LY

infulsé , & .contum

eliose D. Bernardus Gletle,

Profeffor Salisburgi ,

non ad-

quondam Legum

l

"

modum multis ab

hinc aanisdemortuus, in QQ.

I!!L

D

x tertia pavte Pandelt. c. 6. n 1 1. fugillet

juris e

imó traducat R. P.

Chriftophorum, Haunoldum ,

à quo tamen non modicam füe do&tring partem

FEV

RL g

lu

haufit, ut patet legenti utriusque Opera, atque

j ufüï;;

e quo aquam tam libera-

-

pro eo quód fontem,

indecor&

o !

liter bibit, coronaret, uti debuiffet ,

J T

l

ibir: Olim, fateor »

confpurcet, dum loc. cif. ita fcr

.

»

Ut

A«

trati

am: fed deceptus À

ropugnavi opinionem con

P. Haunoldo, qui textum

in d. l. $. C de counditt,,

'*"1*f:e;wäi:wkm,non

J

ob turp. cauf. pondera[fe

fufficienter. on videtur ,

ïixa

onderaré (ufficiene.

aut fortó ob penuriam temporis p

uflitia.c jure 6«

ter non potuit: . Opus enim de

Y

A

vC QU

Tomis confLans , fenex jam .

ac feffus , non. tans

-« Hinc videas «

compo[uit ,. qu

àm deproperavit.

quid. non var?

fententias proprias , fui immemor ,

vecantet , * graves controv

erfias opera perfunito-

ac de verbo ad. ver-

vià pertrattet , Leges vetuliffe .

l

ntentus.

Hoc eft il-

i

bum defcripfiffe, plerumque co

m

quod maledicus D.

Ul iW

y *

!

W

]Jud pulchrum encomium ,

de re litteraria, tamt

Gletle calamus tanto Viro,

u

W

l

o

w

0R

Juridica qnàm

Theologica, preclariffimé merito,

d

,& gquis rerum eftimatoribus in-

WU !

à maximis viris

n

ter heroés füi temporis n

umerato, conícripfit &

Fal

T dl

l

evulgavit, aliunde jam ,.

fi non infamis, faltem

K

CHM

e mor

dacibus ac inhumanis

Ü

"

notus à cenfüris aqu

f q iv

Yy 4

(alii

ng^

»12 LIB. V. TITULUS XXIV.

M C]C

(alii vocant püeriles crifes vel fcurriles etiam ca-

qll

ii

lumnias ) quibus alios quoque przftantes & ma-

;

D

gt

gni nominis viros arrodere vel etíam lacerare pre-

rL

sl

fumpfit. Major eft P. Haunoldus, quàm ut ipfe ,

3;1

gquö imrt

vel Opus ejus Juridicum contra hujufmodi cavil-

jewr,äc DO

lationes apologíá indigeat, utpote quod feipfuin

4 goanCIïIUïs

fatis commendat,eóque ampliüs, quód omnem fe-

U

ré Jurisprudentiam, Civilem & Canonicam, fex

euferïm&docuzri

éruditis tomis comple&tens , Theologige placita

DI

fimul ac Legum Canonümque przcepta pulcher-

w u d

rimé conjunxerit, raró & vix uuquam auditó ex-

Qj obnron

empló. 'Et( quod plerisque fummopere placuit,

(

D. Gletle autem pro fua fiugularitate improbat )

tume h

fingularem promeritus eft laudem P. Haunoldus,

grfam n

quód Leges non precise alléget , ur alii affolent,

i ténfirag,

fed ipfa etiam Legum verba adducat, ut nimirum

vedftrtfenm

quilibet mox difpicere poffit, quid & quantum ex

vtf lh

Vegibus probetur, & quale pordus inde accedat

doGrinz.

rartutn

Non deproperavit P. Haunoldus füos

de Juftitia &

pl d

Jure Tra&atus, neque perfun&orie

ii

illos compo

fuit, fed fümmá folertià

Mundid, 4

& plurimo-

o terp emde

rum annoruïing labore,

femper comitante.

perfpicaciffimum ingenium

Atf meriti

Non recantat fuüui immemor

tht lo

proprias fententias, & , lic&t aliquando id feciffet;

tam iniqué tamen

propterea yapulare non debuif

lnrefg Tpolí

fet,

cüm in tanta rerum vaftitate mirum & rsrum

"Uif

Wt

non fit aliqua excidere memoriá , & fücceffu

" l Mi i

temporis aliqua profundiüs affequi contingar,

quz proin laudabiliffime emendantur :

id quod

j:ls-:m LT

Optimis AuGtoribus,

& fanGis quoque Patribus,

FTH i

[i

non infrequenter eveniffe fcimus.

"Buf

Àn non ipfe

Wil

D.Gletle nonnunquam aliqua recanta

vit? annon

ï"'*lr"f' n

I li

s fcripferat ?

vaf,quind:rim]

in lioc ipfo loco retragtatf quod priü

li mxwla

Ait

(

mLUSX)g

j

[ES W &U l

De Cleríco Venatore,

718

i tw

"w

1,1

IN

Ait qüidem, fe deceptum à P.Haunoldo, qui textum

"tT

h,. |

in d. l. 5.ponderáffe fufficienter nos videtur.

Sed

P

if

ul

unde fcit, fe deceptum fuifie, cüm fententia P.Haue

m

[

zEx—

poldi eque imó magis vicina veritati effe demon-

li

ftretur, ac oppofita? Quare 4b Hattnoldo fe dece-

»gmwgp Jæ

er )

"n

ptum conqueritur, càm plurimi & graviffimi DD.

'W (ty

u

í mm

ante Haunoldum, & quidem ex eadem /. s. idem

mv:

fenferint & docuerint ; Nempe alium tunc non lee

, T

L 'h

"

t ]

gerit vel infpexerit preter Haunoldum: ex quo

«e g*)»e

j

J

LU

novum apparet argumentum , quód D. Gletlé in

f

"l

b

[ ll

fuis lucubrationibus quàm maximé sc precipue

M

i

"

d

!

!

il

Operibus & do&triná P. Haunoldi diu ufus fit : &

/

tamen has ipfi gratias rependit in publico typo

:es?!;:c::&äæiy

pe'fuam non minüs ingratam quàm inverecune

TI LUR y

dam cenfüram.

hy A

Si rite ponderetur textus d. [. .

l

1

J

generaliter afferens, ex [lipulatione contra bonos

Aglnttm r

i;miu

mores interpofíta denegandas effe a&kiones , & id

o T

uris auttoritate demonflrari, facilé vel manibus

s

palpstur folidum fundamentum , cui fententia

P. Haunoldi , acaliorum auCtorum, qui ex eo-

(*ïznx,ml;

d

Al

dem textu eandem jam priüs tradiderunt do&tri-

wi' al

n

N

nam,inniti meritó poffit.

l;,,;ü

n

u

Aliud & longé zquius elogium P. Haunoldo

n

M

Univerfitas Ingolftadiana pofüit, & in fuo Athe-

o

rizo publice fufpendit,his verbis contextum : Chri-

flophorus Haunoldus $. $. Altbannenfis Bojus,non

tam à Natalium clavitate, qua etiamnum adole-

wdff.'w' E

fcentesm. inter Nobiles Aula, Monacenfis Epbebos

;ofx dl

adlegerat, quam [cientiarum fama, quam poftmo-

f o w !

)

dum ab Erudito fibi Orhe quà ore qu calamo com-

a

"

ejï

paravit,in paucis tnemoraudus. — Sex annis Pbilo-

J !

! "

]

:

fophiam , quindecim Theologiam partim in. Fribur-

WL

' r

"u

qo- Brisgoica , partim Ingolftadiana Academia

(

tr4-

i

Yy j

s

zi4 LIB.V. TITULUS XXV,

tradidit ,ea cum Ingenii profunditate, maturitata

qi duj

ii

Sudicii docendíque claritate, ut mnerità inter [um-

Lo-

j At

105 (ui temporis Doitores fit computatus.

quantur viri pra[lHantiam complura in- luceum edita

:(ltics, qii

librorum monumenta, qua,cimm fubinde Studiorum

« abeunn ]

«tf s

Prafettum ageret , ciim ex. Univer[a Theologia ,

am Dutrdotbu

tum etiam de Ture & Suflitia, mira clavitate do-

&iffime elucubravit.

-

Tandem inevitovum: c

dmdenconi:

dierum plenus pie obiit Ingolfladii 22. funii anna

siorius coott

AT

165 9. atatis [ua 7 9.

dfeficstem

Wt Cen

TIPULRUSOEXVO.

firiy gt

Qu|pas J

ftes ia J d

De Clerico Percuffore.

At at

Mno r df

SUMMARIUM.

Ü Oi du

,x, Quis dicatur Clericus Percu[for.

f vl

2. Qua percu[]to fit Clericis probibita.

ij d

3- Et cui [ubjaceat pena.

QR Conen

A lg,

T Ercuffor. Clericus dicitur , qui alios verberi-

Vttre Cleri

bus excipit vel per feipfum , vel excipi

mandat per alios.

lj i:cs.'(ez'stio

, Biti

Dico 1. Percufiio immoderata, feu cum nota-

LUPT

bili exceffu, graviter, moderata auterm, fi fiat abs-

ttif

que jufta caufa & non nimis frequenter, leviter

eft prohibita omnibus Clericis. ^ 2. Moderata au-

t "COR

dl

tem, & jufta, feu quz fit ex jufta caufa, quibtaídam

IQ (

Clericis eft permiffa.Pars r.fümitur ex cam, 1. &

J Mare

lt

ff

2.d. 45.6. 1. €? 2. b. t. Ratio eft, quia verberatio

ïm e Q1 tm

:.».»;-rmner P'ored

Ll

gravis graviter, levis autem injufte fa&la leviter

repue

"d g d

TU l

Vþ

De Clerico Percuffore.

718

l W

L

n'm

J

" M

repugnat charitati, & juflitie erga proximum, ac

Ul !m "

modeftiz & decentiz Clericali

Pars 2.ex c4ft.

h

l!

]

hn

19. d. 1. de penit

1. 0. $4. . 2. de fent. excotm.

4?'

:

| m

Jl

ubi Clericis, qui munus preceptorum vel m2gi-

uT

'l!l

l

Il UJ

AM

ftrorum obeupt , permitiitur moderatée difcipulos

n

W'U

correCtionis causá percutere, etiam Clericos,imó

] »».1 m,ml"

etiam Sacerdotibus & aliis Lleucxs fenioribus ob

D

!

I7 n Ww

zelnm devotionis adolefcentes,etiam inOrdinibus

4

|

ul

ammü ]4

minoribus conftitutos,fi turbent officium & rem

divinam. €. j 4. vit. & c.16.e0d.. Tiem Pralatis Ec-

clefiafticistam Regularibus quàm Szcularibus,Re-

Vr

ligiofos & Clericos fibi fubjeCtos ex caufa purni-

T

1

/'

tionis, & quidem in Minoribus conftitutos propter

culpas Jeviores, in Majoribus propter exceffus gra-

J

l

L

viores. c4si. 8. d. 45.

Epifcopo tamen propriis

manibus percutere non licet. car. 2 j. diff.8 6. be-

Á

d

W

netamen per alium, qui de Jure fcripto deberet

effe Clericus ( ficut fi Prelatus Regularis vellet

M

per alium caftigare verberibus,is deberet efíe Re-

s-«-ïm.L

ligiofus)) aliàs tam mandans ,. quàm Laiqus exe-

"

quens, iucurreret excommunicationem. c.24. de

rü

fent. Excomm

Confuetudo tamen, cüm difficilé

m c

UH ]

fit reperire Clericos, qui id, muneris in fe fufcipi-

Id

Jf

ant, incarcerationem , torturam , verberationem

us

&c. permittit Laicis, cuic

onat Jus recentius

IDCI

.ead. in 6.

Si percuffio foret notabiliter

:

j

L

exceffiva, tam mandautes quàm exequentes iacur-

w

rent excommunicationem Ca5n0fhis

Dico. 2. Clerici Laicum mjune vel . immo-

,W nü

iM

deraté percutientes prima vice corripiendr , fi

;

tn

o

n 'ï

i

veró fe non emendent,fed fape ac paffim, .vel

hi

enormiter procedant ad verbera, deponendi funt

L

um

' ,mg[ï i

€.1.2. h. t. Si autem notabiliter excedant in vere

be-

[1:. "i

Ir

k

716 LIB. V. TITULUS XXVI

berando Clerico, ipfo fa&o incurrunt excommu-

ii

e&wn

nicationem refervatam. can. fiquis ümdmte 29.

g

mmet; "

mu[w q. 4. €. 24. (it.

qunto qu

1f,hïlü iW )

TITULUS XXVI

que conterptu.

um cxifpem

De Malédicis

sconm ao

tü& þïl)

SUMMARIUM

v t d tontut

viis, & fs

Quis dicatur Malédicus.

Quid. fit. Blasphe-

mia, Detrattio , Contumelia.

m v

& nv

PA

Qua fit pena Blasphemia

D j, Vg

Qua Detradionis , && Contumelia.

hus Dog,

Alédicus eft

qui malé vel malum dicit

1 u ger f pit

feu loquitur contra vel de alio, feu qui

!t Q p r

maledictum jacit io alterum

Fieri po-

3

teft vel contra Deum aut SanGos, & vocatur blz-

NY

pbemm vel contra homines: fi contra abfentes,

ts ltonny;

detrattio,fi contra prefenres velin faciem, con-

Witio, d Laic

tumelia , calumnia, vel convitium appellatur: per

EU TT

detra&tionem fama :: per contumeliam honor pro-

B Nlic

Ximi leditur: fi p

ximo verbis optetur malum

]«' GV!I!Noy

in futurum , dicit

&

zmþrecano

Si per maledi--

&um Deo aliquid negetur , quod ipfi convenit,

zmmedlare (On

uti providentia , omnifcientia, juftitia &c. vel ipfi

Pdofion

aliquid tribuatur, quod ei non convenit, uti ty-

embro Qu fci

rannis, perfonarum acceptio &c. vel tribuatur cre-

lh

ature ,qued Deo foli debetur, ut! omnipotentia,

futurorum & cordis fecretorum fcientia &c. eft

mu uon ttipf

blaspheinia bareticalis: fiquis Deo optet malum,

«twne Imguæ

Convidetur Chriftum , abominetur Sacramenta ,

q hme mïledf

M AT

Chri-

W

il

d

4

; De Malédicis.

717

lul

l

ïemn

*

*

Chrifti ä;fgn;g;gingm, vulnera, Sacramenta &c. Si

U l

hec per defpe&tionem aut contemptum indecen-

ter nominet, vocatur Dasphemia fimplex.; .. Ad-

verto tamen, quód, fiquis Sacramenta, fangui-

iy

!

J

nem Chrifti &c. indecenter & xemere nominet

bl

absque contemptu, vel fine animo in DEum aut

l

M

Chriftum exafperato, fed, ex mala confuewdine,

exiracontra hominem vel jumentum, DEUM, Sa-

cramenta &c. pronuntiet, proprie blasphemia

Mi

non fit, fed tantüm iudigna ufurpatio Divini No-

mimis, & feclusó fcandaloó, aut.'confciefn;i-ä erro-

i Vl

!j

neá, peccatum veniale non excedat, ficut temere

l?m:;

& fine reverentia pronuntiare nomen j Efz.

Dico r. Blasphemiá, velut crimen lzíz Ma-

) v Wi

h (,

ii

j

jeftatis Diving , eft graviffimum peccaium facri-

J

t reim t

legii, ut per fe patet.

Et ideo in Veteri Tefta-

!

!

TA

l

j

h

M

mento ejus posna erat lapidatio. Zevif. 24 Ho-

v.u

u

W

r

]u

die de Jure Canonico poena eft arbitraria, velre-

N"'*"'xk

)

gulatur fecundüm particularia ftatuta aut confue-

itudines locorum; quamvis olim in Clericum de-

us !t

r

n':w;m

Wi

pofitio, & in Laicum excommunicatio reperiatur

Hl

vv

flatuta can. 10.64uf. 22. . 1, & poftea prater poe-

M

pitentiiam publicam mulé&a pecuuiaria r. 2. J. £.

w

vll

De Jure Civili Nor. 77. c. 1..ff. 2. decretum eftul-

wäw

ti

ümum fupplicium, quod Carolus V. fi blasphe-

mia immediate contra DEum fieret, innovavit,

"

"

n

«W

fed füb disjun&ione vel mortem, vel amputatig-

i N

dWUT

nem membrorum, fcilicet labiorum aut lingug, fta-

T

nw

x['b

tuendo : blasphemantes autem B. V. vel San&tos,

M

' NV N

w

h

i

fi moniti non refipifcant, veliu corpore, v. g. fu-

l Wal"'

n

Dm?Vk

vili &'

fügatione, linguz amputatione &c. velin fortunis,

u'f'Glü

ni

E

W

Ti

pro qualitate maledi&ti & perfonez, puniri juffit,

t 0 0

V: de anne

conflit. Pom. art. 160. Eece[ Imper. 1

j

j

1 544.

?i

[

718 lB. V ^IITULUS XXVI.

fumottm u

'1548. art. 1. g. z. & art. j. Sed'in multis locis

hodie arbitrariam effe blasphemiz periam in foro

f«füdüma p

PTO

"Civili ; vel justa loci confuetudinem aut ftatuta

í anïm'l, Prir

menfürari, notaut Criminalifle cum Jul. Claro.

Tn Bavaria exflat fiatutum ít] Det

aeicune

æolicep;fgrpg

sientumton

qiüng L. . trit. 7. avb

p ii

: Dico 2. Detra&tio & Contumelia fünt ex ge-

nere'füo peccata-mortalia, & detra&or famari,

« E

meor, t opo

contumeliator veró honorem notabiliter lefüni,

tenetur in confciéritia reftituere , ut habet com-

rntfertonion

vv

munis Theologorüm. In ordine ad quam reftitu-

t

tionem & fatisfa£ionem obtinendam competit

lmfo aiHio injtriavum , vel ad. palinodiam : quia

gj d

hec deli&a funtinjuriz verbales. Imo, licet lafus

trnino plede

non agat de ipjüria, malédicus tamen puniri pot-

u Lt

eft. . Sed quà pená? g. arbitrariá, quia in Jure

imüugi, 1

nulla eft determiriata. 7. uy. C. frquis Imper. maled.

1ut A Lt

€. 1. D. t. non obftante, quàd lzfus fit Princeps, Im-

1 ia

perator, vel Papa. — Debéret tamen poena infligi

ARU

ab alio Judice, quàm qui lzefus eft:

E

ne quis judi—

OAT RIoA

cetin caüfa propria.

wttnéenn]

Objic. 1. In [.um. cit. dicitur, maledi&um, etiam

erga Imperatorem, fi procefforit ab iWuria , effe re-

TT

imittendum : ergo nulli fübjacetpeeng. 2.In d. c. r.

D (lni

jubetur maledicens Pontifici ita puniri, gf pena

Aliis terrorem incutiat: fed hoc videtur inconve-

Ób d

niens, cüim Imgeratorremitti injuriam fibi allatam,

Papa veró, qui tamen magis tenetur imitari man-

M

füetudinem Chrifti, fevere caftigari velit.

3. u-

dex injuriam fibi à litigante in Judicio illatam

puni-

Wm I)W" 4

re poteft, ut ait Bart, z /. 5. ff. deponis. ergo poena

LT

non ab alio Judice infligendaeft. y, ad r. Impri-

mis Imperator in verbis fubfequentibus juffit male-

f ObHTingi[]

dicii

munim:ionis,

mLUSm

i

De Maledicis.

(

^

1 t

h

di&i tenorem ad fuam fcientiam referri ad difpi-

Niæpn

^s

:

«

2

ciendum, an puniri vel non puniri debeat : ergo

[

um

u

b

lb*

non abfoluté remifit penam. Deinde licet gene-

l

«mm

bl

rofi animi , Principe digni, fit remittere injurias,

"

Ó

cónvenit tamen fubinde ponam expofcere ad ma-

LU

ledicentiam hominum compefcendam ; &, quati-

LUS

ATT

t

l:

do rmaledi&ta fedmonem velrebellionem concita-

!Q

re poffent & fic àd crimen Iefz Majeftatis perti-

nent, etiam oportet graves penas fümere. Ad 2.

Pontifex non loquitur de eo, qui fibi fugque pet-

fong maledmt, fed Sedi Romang ac Apoüohcæ,

1

i

vel quà Pontifici, ait enim: verba quadam in de-

ch.

"'"W/

preüïonem officii & beneficii noflri protulit: quod

du

'NS

omnino ple&endum eft, ne de catero contra .Ro-

Q

manam. Ecclefiam in talia verba prorumpaut , ui

]ur

Papafubjunglt Et hinc c. 1. cit. non adverfatur /.

un.cit. Àd 3. Licet Judex litigantem, à quo ibju-

TJïn W M.

N

riá afficitur in Judicio, poffit in continenti pünire

).W»U'

ob hoc deli&tum notorium ad tuendam authorita-

tem fuam,qua pollere debetin Judicio ; couyenien-

tiüs tamé extra hunc cafuüm poena ab alio irrogatur.

MT

L

.,

U

l.

.

i

h

TITULUS XXVII

"'*'ï' ,r)ywr

De Clerico excommunicato,

^

j

u

depoflto, vel interdicto mmxftrante.

T

4

SUMMARIUM.

u1

v f

uJ

nrj:ïc

^

f. 2. Clericus in. cenfitra exercens Ordinem quas

panas incurrat.

if

j

fhhl

ic agitur de gravi peccato, quo Clericus

nl

*

W

IÀ

ífe obítringit , fi aliquà cenfurà, excotmt-

id[

!

i

mtunicationis , [u[penfionis ( hac enim ve;

j

nit

2

"

»

;22

»

Vi

«o

720 LIB.V. TITULUS XXVII.

nit quoque in Rubrica per:depajz'tz'onem) vel is-

TM

térdicli innodatus miniílrat, h. e. a&um Ordinis

s Ad l

,iizasprovenirez

quà talis proprium exercet, v.g. celebrat Miffam,

abfolvit à peccatis, baptizat folenniter, benedicit

TL

nuptias , cantat Evangelium cum Dalmatica in

wnoitrd

à

Miffa folenni &c.

i j

Dico. Clericus, in Majo:*ibüs conftitutus , qui

us 9t

fciens, fe effe excommunicatum ( licet toleratus

aprum, um

fit) fufpeufum, vel perfonaliter interdictum,culpa-

aye d Q

biliter exercet a&tum Ordinis proprium,vel in loco

interdi&bo, licét ipfe cenfuratus non fit, fic punitur.

TITU

I. Fit ipfo fa&o irreguleris. 2. Poteft deponi, &

i

D

N

privari beneficiis habitis. Pars prior conftat ex c. .

9. C fin. b.t. c. 1. de fent. & ve jud.iné6.c. 18. P

20.de fent. excoum. in 6. Pars pofterior ex c. 3. 4.

M

b.t. Dixi, culpabiliter. Unde has poenas non iacur-

rit, qui ex ignorantia cenfurz miniftrat, vel urgen-

" QPW liti

ll

teneceffitate, v. g. fi moribundo fit danda abíolu-

Wf ) q

h N

tio vel facra fyoaxis, vel ad declinandum fcanda-

hi

|

W

WW

lum, iofamiau, aut alind malum grave, velfi to-

h hx

j

leratus ad requifitionem fidelium miniftret,

[

p ;

Objic. 1. 5i Clericus cenfuratus miniftrans in

D r

Ordine incurrit. di&as penas, etiam incurret

f eferCer

Minoriíta exercens aCura fui Ordinis.

. yel

Püttffeni

exercens a&um Ordinis füperioris, quem non-

fwda,

Qu )

dum- habet.

3- vel Sacerdos exercens a&tum

MLt

[m, A g,

Ordinis invalide , ut fi celebret in aqua, fine

L:Dalmzm, (io]

intentione &c. fed hgc omnia füntfalfa: ergo.

r Itfst

li

B.ad r. Si Minorifla exercet a&um fui Ordi-

n

? t

nis folenuiter, quatenus eft deputatus ad tale mi-

'ïfïfma:i

"rb i

nifterium, quod tamen vel nunquam, vel fal-

li CImrns

iem ordinarié non fit , cüm hujusmodi minifte-

IH

j l)

i

l1

hi f

ria pefla etiam à Laicis obeantur » incurreret

pe-

|

Itj f

LUSX)WH

De Clerico ekcommuünicato, &é. 751

Er d'PWn

ij

;

penas de Jure, utpote univerfaliter de Clericis

Wi

ij

i

l

H

loquente

Ad 2. patebit ex ti£. feqg. . Ad 3. Si

hs

Elüm

l

4

L

[0121

ll

nullitas proveniret ex defeCtu intentionis, non in-

hi

N

"u (it DL'

curreret , quia talis tántàm fimulat fe miniftrare

W

bene tamen; fi ex defe&tu materiz, ]uusdx&mnïs,

"

i

vel fubje&i non bene difpofii; quia talis invalie

[«]

J

d

Qs

dé conficiens Sacramentum facit aQtuim Ordinis

um (

Xuclm

M,

'c:

proprium, quantum eft exfe, & talis aGtus in ra»

i

P

tione exercitii prohibiti jam eft confummatus.

Wi

m ïi

l

'»)

TITULUS

XXVIII

PILY

il

1'(" 1;[ I

De Glerico non ordinato mi«

"h' V:I

Mil

)VI

niftrante,

;'

Á

SUMMARIUM

j

Al

i

LA

Irgen

.. Clericus exercens adtum Ordinis, quem uon

tll

balæet » quas ponas incumat.

À

3. 4 idem dicendum de Laico idem faciente;

& NUA .

i

E

Tian hoc delidum facrilegii grave eft, ac

M

N

propterea à SS. Canonibus puriiur,; fi nem-

pe Clericus minifirat io Ordine, quem non

ht

habet, feu exercet proprium a&tum Ordinis,quem

Wi w

NI

nunquam fufcepit, cum requifita folennitate, feà

n ;1'01,

eo modo, quo ab Ordinaris vi Ordinis poteft ae

i*

folet exerceri, v. g. fi Minorifta vel Subdiaconus

Md

I«

cum Dalmatica, ftolae; manipulo caitaret Evange-

WL

lium in Miffa folenni, i Disconus legeret Miifams

M

p'

"

W

*: Sacerdos atientaret. conferre. Sacráraentum

Confirmationis &c

]j i

!

lï

[

f

n

l1

Dico. Cilericus taliter iiniftrans ferió & cul-

p

al

1

atl

pabiiter ipfo facto fir irregularis

2, Suípendi

EF' I

^

wb Ti

poteít ab exercitio

Ordinis ultimó fufcepti.

3

f

p

"

Dars 4

aL

etiam

P

z

4

äzz LIP. V. 'TIT. XXVIII. De &c.

etiam excommunicari.

Textus & DD. in e. ?

o

ll

TU

C z. b. t.. Dixi, ferió, h. e. non jocó aut per

modum fcenice a&tionis, fed cum intentione po-

nendi talem a&um externum, quamvis intentio-

x C

nem non habeat validum Ordinis a&um ponendi,

cüm fciat, id fibi impoffibile effe Clemens VIII. &

Urban. VIII. & certis Cozffitut. quas extra&ive al-

QU

légat P. Reiffenftuel b. z. s. 1 2. 1 4. qui infuper fta-

Dujdm

tuerunt degradationem realem in Miffam cele-

d

brantes, vel Confeffionem audientes, eósque tra-

di Curig fzculari preceperunt.

Objic. Quinon

jl p

habet intentionem exercendi a&um Ordinis Và-

ï»x

wogatit

lidum, re ipfa non exercet, & fic non miniftvat

fio vt

in Ordine, quem non habet: ergo nec penas

iporanterid

incurrit. — g. . Conf. quia Jus jam punit eum, qui

»Dironatum,

ferió intendit ponere a&um externum eo modo,

Irrer n frof

quo folent ponere Ordinati ad talem aCtum.

Quzres an etiam Laicus, in Ordine facro mí-

a fcyat,

Dito, Qu

niftrans, fiat irregularis? & cum communiore ne-

&t o

gativé, quia Rubrica hujus tituli loquitur tantum

w foppontre )

de Clerico , & fic reftriügit fübje&um textum ge-

hf Iu i

neraliter loquentem, qui tamen adhuc reiinet ge-

Ab ffenfs

neralitatem , in quantum comprehendit omnem

r tm ao

Clericum. ' Graviffimé tamen peccat Laicus, pre-

Áifthztemif

fertim fi attentet celebrare Miffan, vel audire

Confeffionem Sacramentalem , tradendüsque eft

TP (ertione

Judici Szculari, graviter puniendus: fic admo-

gastEpifcnpus. i

dum nuper Neoburgi ad Danubium quidam Ere-

BM

znicola Laicus, folennes ibi celebrans Primitias, ul-

SIMU, G

timó füpplició fuit affe&us,

:::ndme Pitfltum

1:;:uilrregularis, |

-193) o (-6t-

D IDC, qUem UOI]

TITU-

'W-Dceq

lm

-95 (0) $93

723

j

t

")

l

1 à fEd i

h

ITIULUS XXIX

l

:

"

|

s

N

i

0 M

W

!

De Clerico per faltum pro-

^

DN

i

moto.

b th

!

MR

| Ms

SUMMARIUM

,MQ

J

NG |

IT

iu l'lf

fl

1. 2. Per faltum Ordinari fe faciens ipfo faito fa-

hi

*

fpenfus eff.

Uyrw

TA

^f

W

uf n

Er faltum. promotus dicitur

qui Ordines

Waj d

MO,

LOT

z*r- j

non gradatim, .fed füperiorem nondum fu-

D.

"u

Z

fcepto inferiore füfcipit, five fcienter five

^

ignoranter id faciat, ut fiquis Presbyteratum au-

te Diaconatum , Subdiaconatum ante quatuor

ls

Minores , aut probabiliüs iftos ante primam Ton-

l ! H-NIM ]

furam fufciperet

Y M- Tv ml'

Dico. Quamvis Ordo per faltum füfceptus va-

! VAW

Jeat ( excepto Epifcopatu, qui effentialiter dici-

IN

ur fupponere Presbyterstum. per c. 10. ;5 f. de

p

W«

Exceff. Pral.) fic tamen promoveri fe faciens ipfo

L

[

fa&to fufpenfus eft ab exercitio Ordinis fic fu-

dv

fcepti , non aliorum, nec ad alios, autequam fü-

-

fcipiat pretermiffum Ordinem, promoveri poteft

ül

fine difpenfadione aut permiffione, quam dare

"Yi

poteft Epifcopus. c4. tifi. d- 5 2.c. un.b. t. & Trid

d fu !

At|

f. 23« 0. 14.de Ref. & ibi Declarat. Cardd. spud

uw"

Gallemart. z. 4. Siautem fic fufpenfus miniftraret

.w"

*J""Ls Yoo»

in Ordine per faltum fufcepto , velin pretermiffo,

z

fieret itrregularis, quia miniftrraret in Genfura, vel

M"J

in Ordine, quem non habet.

i

Lz x

TITU-

I

724 LIB. V. TITULUS XXX,

DteöaqUi fu

m

TITULUS XXX.

d qu'li l

De eo, qui furtivé Ordinem

"II

ais

ulcepit.

.ktin Qf

SUMMARIUM.

1. Quis dicatur furtivé Ordinatus.

TT

2. Ejus pana eft. Sufhenfio , uon Irregularitas.

x Bof

Urtiyé Ordinem füfcipere dicitur, qui clàm

j

& fine licentia Epifcopi fe immifcet Ordi-

nandis , & fic fübreptitié ordinatur, vel eo-

Y

dem die fine debita licentia aut difpenrfatiorie cum

Minoribus Subdiaconatum (( ubi id confuetudo

ub

non permittit) vel duos Majotes Ordines fufci-

hn d

pit 3-1:2. 3. . t.

Dico. Quamvis Ordo furtive füfceptus valeat,

V Q futtm

& Mu

nifi Epifcopus pofitive & ferió nollet ordinare do-

los& accedentes ; quod non eft przfumendurn,

licet forfan poteftaretur contra dolosé acceden«

Q frtqi

tes, propter gravia, quafequi poffent, incommo-

S

(010 proy

da: fic tamen Ordinatus ab exercitio Ordínis fur«

tht qua

Ilv ( fise

tive fufcepii ( non aliorum) pariter ipfo fa&o eft

füfpenfus , nec afcendere ad füperiorem Ordinem

li Ey[//,;, "

poteft fine difpenfatione aut permiffione, quam

:wcedanwr [imites

iterum Epifcopo dare conceffur eft , nifi priüs

* il tmet

fub excommunicatione prohibuiffet Epifcopus

;Ewm, qUii dl

furüvum acceffüm. caf. fin. d. 24. . 1. 2. 3. citt.

Si exerceret Ordinem furtivé füfceptum in füfpen-

( ia l Q'vais

fione, tanquam violator Cenfurgz fieret irregula«

"t t

ris. Difputant DD. anu furtive Ordinatus hoc ipfo

:.-';tas il limiresf

fiat irregularis , «üm fine difpenfatione nequeat

j

ad

t $ ' 1

"t ts

lt

De eo, qui furtivé Ordinem &c. 755

m

Mihi videtur,

ad altiores Ordines promoveri.

(

quàd non, quia nullibi eft expreffa irregularitas ;

1

itplr

quamvis feré fit queítio de nomine cüm afcen-

fum ad alteriores Ordines impediat etiam Sufpen-

DT

fio, & alig Cenfürg, non fola Irregularitas,

"'3 ()Nlium'

TITULUS XXXL

rm;æ. u [W:m

h

De Exceffibus Prelatorum, &

L W.u 'Tl

2!'

Subditorum.

l 'n?

!

d

SUMMARIUM.

I)

,l

N

r

1. z. Quando Pralati contra. fubditos, & viciffun

','/,ïzimff;.;s;

hi contra illos dicantur excedere.

N

NT

j

&l

3. 4. Quid flatutum fit de Claujura Monialium,

c& Mon«[leriorum virorum.

TMNMANMNS

l

Icut hucusque de variis deli&is fere Cleri-

corum propriis a&um eft, ita hoc titulo

ia

IU

taxantur quzdam Pralatis Ecclefiafticis erga

pb

fubditos, & his erga Praelatos propria : vocari«

;

tur Exceffüs , eó quód per hujusmodi delicta

excedantur limites à SS. Cauonibus prefixi. In

1l

M

fine aliquid anne&etur de Claufura Monafte-

M

riorum, quia alibi de ea traCtandi occafio non

j

u

]

fuit.

A

45 V

M

u

Dico . Quamvis Prelati Ecclefisftici in fub-

d

ditos generaliter excedere dicantur, quotiescun-

j

^

"jx

d

L

0U

"

j m

M

que eos ultra limites fuz poteftatis & jurisdi&tio-

«

w

MUU

nis gravant: Subditi econtra erga fuos Pralatos

|

,io^

generaliter excedant tunc,

quando eorum juris-

diQio-

Zz3

726 l1B.V. TITULUS XXXI.

?gEXCCm n

j

iif fii

di&ctionem ufurpant , aut reverentiam vel debitam

ebedientiam illis denegant ; Cafus tamen parti-

.'"/'

x

y, t [

;

culares in hoc titulo fpecificantur & puniuntur,

j

a du

in quibus ab utraque Parte exceditur, v. g. I.

| |tat pgrei |

ii « lte

Si Pralati Majores Ordinis Epifcopalis fabditos

onerent iniquis exaCtionibus , vel vexent Cen-

a, d tf

furis injufté latis: fi jura inferiorum imminuant:

gfatonet Ofiti

ipfis aliquid contra eorum privilegia imperent:

s o f )H

Religiofis gravamina inferant &c, c, 1. 2. j.7.

i a Ti

16. 17. b. t. Clem. un. eod.. cujusmodi grava-

h. duf

mina, quz Religiofis, prafertim Mendicanti-

yd.D20 f

bus & Exemptis, inferre Epifcopi quandoque fo-

ais wf

fartt i,

lebant, in cit. c. 16. quindecim, & in c. 17. feq.

duodecim , ac in d. Clem. triginta. recenfentur.

fpendi lm

Quandonam veró Epifcopis, tanquam Sedis Apo-

femitt! noz d

ftolice Delegatis, procedere contra Exemptos li-

ionttno no

ceat, di&um [ib. 1. tit. de off. & pot. $ud. Ord.

titin: vl gí

n;g-

2. Si Pralati Epifcopó. inferiores tine hu-

HC

jus confenfü uniant Ecclefias fibi fubje&as : co-

ff n

guofcant caufas Matrimonisles, imponant peni-

iv

tentias publicas, concedant Indulgentias: fi vio-

Ptl

lent interdicta &c. c. $. 12. fin. b. t.

Demum

41 I incen

3. Si Subditi digaitatem vel officium Superioris

M

fibi ufurpent: fi Capitulum erigant, & jura Col-

&& um

&i Anfolig ds

?5

legiorum pretendant propria auctoritate: fi Pre-

n fv prai

latum negent füum effe ouperiorem, titulum eí-

Ht w it

que competentem honorem detrahant, ad Judi-

D

cem Sgcularem trahant, ipfum invadant vel au-

1 Rf & l

(

, i

xilium preftent &c.. £. 6. 14. 1 5. eod.

"llt CO/IIMM,

Dico 2. Claufura Monialium , quze profef-

n

lts

fz funt Religionem ab Ecclefia approbatam, tam

lt "

Qu

arQé firingit de Jure COmmuni, ut nec ipfz ex-

wa

E HH[ Ti

q

Wi It

DeExceff. Pralat. & Subditorum. 727

l "El»

li

hmm "e]!

W

tra Monafterii fui fepta fine gravi caufa eàque ma4

1

4 Etu

nifefta, & fine licentia Epifcopi poffint egredis

kxl*'(*n

L

M

ll

u

A

vel alii ad egreffum cooperari.

2. Nec ulli ad

T

J

eas liceat ingredi fine jufta caufa , & licentia

K

Il A

J

Epifcopi, vel faltem Prglati Regularis , cui füb-

funt, citra excommunicationem refervatam , &

l 'mor

Licét ingreffus fiat

privationem Officiorum.

l,

non malo fine.

Habentur hec c. un. de Stat.

M

Regular. in 6. T'rid. f 25. c. y. de Regular. Con-

uf;;

t

ftitut. circa Paftoralis, & Conftit. Decori. S. Pit

^ RA

V. Conft. DEO facris Gregor. XIII. Jufta caufa

autem fere fola eft neceffitas: qualis ad egreffum

Wa WL

foret incendium , hoftilis incurfio, neceffitas col-

u

ligendi eleemofynas (pro quibus tamen colligen-

Mij

dis mitti non debent juniores 40. annis) mor-

Vi

n

J

bus in Monafterio non curabilis, vel aliis caufans

uu

j

periculum: ad ingreffum aliorum veró, fi curan-

N&

M

llB

de funtinfirme, Sacramenta egris miniftranda,

Monafterium reparandum &c. Licentia Epifcopt

( cujus vices füpplere poteft Vicarius Generalis )

aut Pralati Regularis, ubi periculum foret in mo-

l

bic D

r3, v. g. in incendio &c. non effet neceffaria.

i Wt

Refpe&du exemptarum Epifcopus ut Delegatus

m

11

Sedis Apoftolice dat licentiam : utrüm vero, fi

exemptz fint, preter licentiam Pralatorum Re-

"m

[i

gularium, quibus immediateé fübfunr, ad egrefz

WANTLI

fum neceffaria fit licentia Epifcopi, controverfia

Dixi,

eft, quam optime dirimit confüetudo.

de fure Communi ; nam aliud fübinde permit-

-. Z«.AM-U»W':*

M

tunt vel psrticulares Ordinum Conftitutiones, vel

.)iïäiïml ([22

:

1

Confuetudines, vi quarum in quibusdam Mona-

j

a'uï

j

M

jnm

ífleris tam viri quàm feming non difficulter

ad-

I d

Zz4f

u*

oO

7238 .LIB. V. TITULUS XXXII.,

admittuntur ad fepta , imó & ad Cellas Monia:

"m

lium.,

j

;]Em vel nonm (

Quzres, au pari ratione mulieribus fit prohi-

bitus ingreffus in Monsfleria virorum ! g. Pro.

g Q

hibitus quidem eft, at non in tanto rigore, ita

ij d lzgi:in

ut nec ingredientes nec admittentes excommue.

"LE

picentur, nifi id faciant ex pretextu alicujus pri-

i aä:fi.mdl ! N

vilegii per Corffit. Decori cit. &* Conft. Dubiis,

YT

Gregor. XIII. — Vi Confaetudinis faltem in qui-

p vi

busdam Ordinibus ingredi permittuntur feming

i edom dt E

Principes , éarámque filiz, ?calig, qus eas ca-

qitra dcant

mittantur (id quod & in Monafteriis Monialium

, ol ntdt

