Jis, ubiiadulgent eligi fepulturam extra parochi-

l

am, v. g. in Monafíteriis, exprefse addant hauc

claufüam , j[alva juflitia Ecclefiarum, 4 quibus

N

mortuorum corpora a[fumuntur , h. e. falvo jure

!

T

W

Parochialium Ecclefiarum ,

ut pafhim explicant

Wi

Canoniftz.

*. A M A?t..

Objic. X. Libertas fepulture , Regularibus ia-

"*L-Ls.lmï" j

L

dulta, ut ait P. Reiffeunftüel J

n. 38

nuniüm ]z-

M

NI

deretur , fi heredes cogi poflent ad duplicanda

officia & Miffas ; fic enim fideles abfterrerentur ab

ele&ione fepulture apud Regulare

2.. Íd foret

"n

h!

4

h

clara violentia, utajunt Donatus & Portell, tuni

D7

contra juftitiam hzredum defun&i, tum contra ju-

g

füitiam libertatis fepulture. g.ad 1. & meliori ju«

reinverto argumentum : jus parochiale funerane

di,

T

f Dy

fhl] l

De Sepulturis.

II7

H fingy

läpl

di, quod eft antiquius privilegió Regularibus con-

( fe u

Y

cedente jus fepulturz, nimium lIgderetur, fi Eccie-

(t ef

clefie parochiales non poffent heredes cogere

til

Q Poredi,

ad competentes exequias & officia funebria apud

i

Cf n

lij

fe celebranda, quae tamen onus habuerunt vivis

las & Off

miniftrandi fpiritualia: dein non affero, duplica-

ri debere

& tot omnino facra &c, celebrari in

Ecclefia parochiali, quor in Ecclefia Regulari,

if endum di

ubi ele&a eft fepultura, celebrantur, fed folüm

ib ba[UHd |

QUod vt

confuetas & defunGi flatui convenientes exe-

H n

quias.

Ad 2. E(t eadem refponfio, & negaur

a

rtum ; fi heredes, vel defun&ns, nolint du-

Hopultug,

plicari exequias, omittant eleCionem fepulture

Jus finerandf

alibi, ad quam non obligantur, bene tamen ad

ifinQum à) i

juftitiam Ecclefiz parochiali competentem , feu

t idrertntur

adjus funerandi feu exequias celebrandi, ad quag

Áint rdingm

ifices i (s

habent Parochi intentionem in Jure fundatam,

non ledendum,

m extrnrodie

g, Nuncad 2. quefitum. Parocho competit jus

(s dddot hat

petendi, ut fibi unà cum cadavere reftituantur om-

fmn, ii

nia, que occafione fepultura percepta fünt. c. y.

TEX U

6. 10. b. t. Cadaver tamen ordinarié exhumari

y ii eplt

vix poteft absque fcandalo, vel alio incommodo ;

Q & ideo praxi preftar alio modo fatisfa&tio-

evtlnar t

nem fieri, & amicabilem compo-

38 Ti mm&'

fiunonem.,

i glant

N )

&$2) $ (Ge?

g 1 W dut

i Pal

f& um u

" ( mü

g

jl

TITU-

H 3

u

T

j mduaäw

118 LID.III. TITULUS XXIX

4h

WmOU [

TC M

i

tl

TITULUS XXIX

£

"u)

M

De Parochiis

& alienis Paro-

;l

Í Iu

(

4 »

Vf

chianis

MTR

»u ,

(

Mil

SUMMARIUM

Y

aK

Ti

af

ü) WT

I

Quid fit Parochia, C quinam Pavochiani,

sn"w

wO

2. An C quando polfit. vel debeat Epifcopus no-

du

f«m (

u

vam erigere Parochiam.

w *äx

"

PO

3. jura Ecclefia; Parochialis.

4. $. Officium Parochi , & Parochianorum.

x(P

w

Arochia, vel paracia , fumitur quandoque

pro Ecclefia Parochiali, quz nihil eft aliud

LU. )

Cathe-

quàm Ecclefia alicujus diccefis ,

drali inferior, habens populum, certis limitibus

l

auctoritate Epifcopi diflindum , & fimul unum

presbyterum , Sacramenta praefertim Peniten-

tie & alia fpiritualia huic populo adminiftran-

qir N;n

tem , qui vocatur Parochus ,. vel Ztedlor , au

:

Plebanus

Quandoque autem fumitur pro ipfó

[iä [rm"' "

;-Jx h

diftri&iu , in quo degit populus certz alicui Eccle-

MLD TT

fi& deputatus

Qui in tali diftritu domicilium,

N

vel etiam quafi-domicilium, fixerunt, vocentur

A

V

Parochiani, qui veró in eo domicilium non ha-

L

bent, refpe&u illius funt alieni parochiani, non

proprii, Predi&a funt Effentialia Parochie: JNa-

Í

turalia vero, quie quidem ordinarié adfunt, at-

|

tamen etiam abíolute abeffe poffunt , funt fons

baptif-

i

IT

us

De Parochiis, &alien. Parochian. 119

baptifmalis , affidua affervatio Evchariftie, cele-

Y X

bratio Matrimoniorum , colle&io decimarum,

cemeterium & jus fepulture &c. ficut & cura

g(. HHCHiS Pg;

animarum; cüm poffit effe beneficium Curatum,

ll

quod certis limitibus & populo ab Epifcopo de-

figuatis careat, ac ideo parochiale non fit , uti

fit in Ecclefiis filialibus , ut vocant, & in iocis

TM

recens converfis.

Dico t. Epifcopus poteft, imó debet, exigente

Hs P

animarum falute, ubi populus ob locorum diften-

tiam vel au&am parochianorum multitudinem d

ff u Bj

unam Ecclefiam commodeé pervenire,, ibíque Sa-

!

cramenta percipere &c. non poteft, novas paro-

chias, etiam invitis Re&oribus, erigere, affignatà

At

novis Sacerdotibus ex fru&ibus ad Ecclefiam ma-

Sic mandat

tricerà pertinentibus fuftentatione.

if qudg

Papa in z. ad audiestiam. 3. de adif. Eccl. &

que iil

Trid. f. 2 1. €. 4. de vef. poteftatern ad id facit Epi-

iecefs , Cule

fcopis, tauquam Sedis Apoftolice delegatis.

, Certir fimibis

Dico 2. ]ura Ecclefie parochialis fünt. I.

i, V r u

quod effentiale eft, jurisdi&tio fori interni, feu fo-

ydseim Wenit

rum peenitentiale, in ordine ad abfolvendos paro-

popun atl

chianos à peccatis. 2. Fonms boptifmalis. 3. Jus

, R,

affervandi Evchariftiam pro moribundis. 4.Di-

finitr o j

fpenfandi Sacramenta Evchariftie , Extreme Un-

eudu h

&ionis, ac folennizandi Mawimonia. $. Jus Cee-

pOb donidinn,

meterii, & fepeliendi defunctos.

6. Jus perci-

genot, VU

pieudi Decimas, & Oblationes.

H Jus betre-

omicihum at j

dicendi cineres, denunciandi Matrimonia, feíia,

j prodim s

jejunia, Indulgentias. Et quando conftat, Eccle-

j rodht

'

fiam effe Parochialem, illa, vel potiüs parochus,

habet ad recitata omnia intentionem fuudatam

qint adïurf

)J)

in Jure.

Communis. P. Engel h. t. n. 3. 4.

Po[ïum ; ï

h

Dico

H 4

FT,

'mo: LïB.s II TI T. XXIX. De &c.

|

J

4

Dico 5. Officium Parochi eft fuis Parochía:

|

nis füo tempore predicta adminiftrare Sacramen-

Jf

ta, rudes inftruere in Catechefi, pradicare ver-

mi(! Pr

bum Divinum, celebrare Miffas, prefertim die-

13'101115

bus Dominicis & feftivis &c. Trid. f(. 24. c. 4. de

ref. . Imó & pro ovibus fuis offerre Sacrifi-

IV

eium, Trid. f. 23. e. 1. deref. Sufficiet tamen, fi

TM

pro ipfis oret, & v. g. ad AMemento illas com-

meudet DEO , etfi pro ipfis Miffam non applicet.

li Derim,;ul',

Nav. Suar. Vasquez, Coninck, Lugo, Gob. & alii

DA

V

h

(

hrabi:

apud La Croix. /. 3. p. 1. f. 762. alii tamen vo-

lunt, ut aliquoties per aunum, faltem in majori-

J

,'; j )-y'"t""'(,' F'

ii

bus feftivitatibus ( vel juxta alios diebus Domi-

Mil

Alï"*æ

nicis, aut etiam feftivis ) integram Miffam appli-

T

cet pro parochianis ; quia fic ex una parte vide-

tur fatisfieri Tridentino per congruam interpre-

tationem, & ex altera Parochus non percipit fru-

um

&us, ut ad intentionem populi celebret , fed ra-

TW

tione paftoralis officii.

j

Dico 4. Officium Parochianorum eft percipere

TW

Sacramenta , & audire Divina &c. in Ecclefia

xi Kï

J

Paxochiali, vel à Parocho , prefertim Peniten-

ti faltem femel in anno, & Sacre Communio-

L

nis in Pafchate. c. 2. b. t. €? «.12. de Penit. In-

Vif At

! A

Ü

terim tamen hsec obligatio audiendi Miffam &

Verbum Divinum in Ecclefia Parochiali, item pec-

l ä«'ï.("f'u'.jf ha

«ata confitendi Parocho, hodie vel füblata, vel

H hs

'

faltem multüm mitigata eft partim per privilegia

al

lia

Religiofis à Pontifice conceffa, partim per

confuetudinem contrariam,

um

ul

U. ff

E

M )

u

hs

KW

TITUC-

UY

459 (]) $89

IA2I

Odll e& f

ll

h

dmmmmes

Cdeí

TITULUS XXX

! prædl( 1

Ml 15

)f

De Decimis, Primitiis, & Ob..

g

lationibus.

f Sifitins

77 il

SUMMARIUM

i Ef J

i LU W GOb

uid fint Decima , prafertim Spirituales

ZLE

2. Reales €v Per(onales ,. Antiqug &* Nova-

lium.

27 filem i It t

aliy (iehy Dor

3. 4. Quibus deb cantur Decima :

j M;rïamg

$.6. Prafertim Novalium proprié didkorum :

EU p d

pE zmpmwze didtorum.

8.9. n po[Jint competere Laicis, &* quomodo.

Tgrudfm t

10.

000 percii f

Quinam obligentur folvere Decimas.

celebren, f r

II.

Et quomodo obtingatur inmunitas ab iis fol-

vendis,

wefiperipett

I2

ZAn privilegium immunitatis fit [Fridte inter-

As dl

pretandum

13

quomodo folvenda Deci-

J MRM

14. Quando

Sure Conma.

ma

1. Quis fit $udex competens in caufa Decima-

; hn h

TUm

exi Man &

diof, u

16

án, & quando etiam»Laicus

17

18. Quid fimt. Primitia , &' Oblationes.

val t

19

d quem ba. pertineant.

n Pe p m

, u)

AL

Ecima , vimirum Ecclefisfficg , de quibus r

hic fermo , fi fumantur objedive , funt

deeima pars fructuum , & lucrorum ju-

Hj

fte

J

j n

122 LIB,IHI, TITULUS XXX

f

L

Jl

M

fi& acquifitorum , quotannis folvenda Ecclefie

Qu

Formaliter fpeCtate

miniftris pro fuftentation

il

u r

funt jus decimandi, feu petendi decimam par

um

g

ii

tem fru&uum propter minifterium fpirituale. per

(

j

v fu'ï

c. 20. feqq. 26. C& 30.b.t.

Titulus igitur, ex

[isl s

rit

quo oritur jus decimandi, eft facer & fpiritua-

gt

lis, nempe cura animarum & minifteria facra;

OanE

aique hinc fiDecime Ecclefiaflice fumantur pro-

prie,& ut annexz adhuc titulo vel officio fpirituali

g

fecundüm primgevam inflitutionem & naturam

Q'C Ml

N

fusm , fünt & vocantur fpirituales, vel ffricte Ec-

5i veró

clefiaflica , ac jus fpirituali amnexum.

l

feparentur à titulo fpirituali & jure minifterii fa-

M

lil

cii, ipla edam proprietate in Laicos translatà

[

"

(quod quidem folus Pontifex poteft, rariffime

tameufacit) evaferunt & dicuntur meré Laicales,

vel facularizata.

Si autem utilitas tantüm , feu

jus utile decimandi translatum fitin Laicos, pro-

prietate tamen & jure direíio, quod eft quafi ra-

dix exigeudi decimas ex jure miniflerii facri, pe-

y v

nes Ecclefiam retentó , & ficin feudum fint con-

Y

ceffz Laicis ( quod quidem hodie quoad Laicos

qlh

etiam folus Pontifex poteft, ante Concilium au-

c4

li

Ua

tem Lateranenfe III. anno 1179. fuüb Alex. III

[j

LT.

habitum, etiam Epifcopis indulgebatur) appel-

LL

i

lantur Laicales fumpliciter , feu temporales , vel

MD

N

minüs [tvidie Ecclefiaflica. Yn dubio Decimag fem-

VM

ul

per przfumuntur fpirituales, quia id decimis eft

NI

P]-y

naturale , & feparaiio à titulo fpirituali, vel hujus

I

At

extinCtio, eft resfa&ti: que autem fatti funt, non

lm

præfumuntur, fed probari debent. Ulteriüs

^

f

j

Dividuntur Decime in Zeales feu Pradia-

*uh -

dy Q

D

h.

les, que folvuntur ex fru&ibus, quos natura,

j

vel

"

d m

ULl

De Decimis, Primítiis, &c.

I23

U folven B

* n "m

vel fponte, vel adjuta per humanam induftriam,

7

Bj i

"113 !

profert, u decimg ex fru&iibus agrorum, vi-

ïüenum f

nearum, olerum, arborum, pratorum &c. aut ex

* Dd I

fietibus animalium,

Et in. Perfonales , qu& pen-

| EH fml'& n-

duntur ex lucris per induftriam acquifitis, v. g

exnegotistione, mercatura, officio, flipendio mi-

i& mtmüen

litari, artefsCtis, venatione, aucupio, pifcatu &c

Iäülfæ mmdn.

lod ofïïno

Sed de his nihil opus eft ampliüs dicere, quia

mmem V

per univerfilem, faltem Germanig, confueiudi-

nem fünt abrogatz, aciis fubrogati creduntur re-

75 nfri

II NT

dztusjïoiæ, ut Vocant, qui Parochis feré in fingu-

lis minifte

i

3*

ils nwhen.ur ad ífuftentaticnem, Rea-

& Jre niniferi

les fubdividuntiür

-in Majores, gtoffe Sebenct/

2 [aicos t

que folvuntur ex f" umento, vino, oleo &c. &

t pote(, rf

in 7Minores, feu. Minutas, f(cine g)zbmut/ qu£

ptürfore Laj

praftantur ex fructibus hortorum ac legurmini-

]itos ntün, f

bus, ex pomis arborum, ex feno, lino, cauna-

frin Ls p

be, rapis, lupinis; pifis, ciceribus, lana, cafeo &c

qudeíqu

quó referuntur & carnatica, * 5lut &ebenbt/ ex

feic, *

animalium partu , puta ex agnellis , fuculis, pul-

m t ?

lis &c

Sed quinam fruCtus ad minores , &

wie d

quinam ad majores Decimas pertineant, optime

greLantitm

difcitur ex Confuetudine , & Statutis locorum

7/(5!!&',//

Sic Statuta Bavar. £/f. 28. 4. £1.12. fatis diflin-

webam) g

&& determinant.

. in ZAntiqtas, quge ex fundis

tebp i,

jam ab antiquo cultis pendi confueverunt, & in

boDecræW

ANovales, qua& ex terris noviter ad culturam reda-

g ii d

Gis folvendz funt

Novale fiquidem, proprie

mth

di&um. Seeubrudy/ Sfeeuteutb / eft terra, que

ab immemoriali tempore fterilis & inculta jacuit,

, Vi

nunc autem ad' culturam eft redaCta, ut fi ex pa-

j f P

lude exficcata fiat ager. c. 2 1.de V..$. Quó etiam

TE qUOS

pertinet fundus, qui ab immemoriali teinpore

i

ä

pro-

!

j

puoti

Ü

124 LIB. IIL. TITULUS XXX.

n

pu1

s d

j;

pretulit quidem fru&us , at vi confuetudinis

j

non decimabiles , nunc veró profert decimabi-

g

l

-kka

les, ut fi ex fylva, vel prato ( ex pratis enim, J)eus

Ti

n

debinbt/ in multis locis non folvuatur decime )

(l

Jl

fa&us eft ager. AVovale autem improprié didum

p Ü

x EUV

eft, fi precise mutatur facies foli vel fundi, ut fi

(À

ex vinea fiat ager, vel viciffim, aut ager priüs fru-

AK

st

M

mentó confitus po(tea conferatur pifis, rapis, lino,

Ms L

n

i

(ui

nicoiiana feu tabavó &c. perc. 20. P. t. Jam dit-

um

qu'rendum eft, quibus debeantur Decimz, à qui-

N

w o

bus, & ex quibus rebus, item quomodo folvendz,

ts

& sd quod pertineant forum.

g Päro;äcs,il'.

Dico r, Decimz de Jure Communi & Recen-

1 kfh i'

tiori principaliter debentur Parocho, & quidem

-

illi, in cujus parochia fita funt predia, ex quibus

L

um

-Jl

folvuntur, vel intra cujus fines pafcun:ur anima-

DI

lia, ex quorum feetura dantur.

Adeáque Paro-

chus habet intentionem fundatam in Jure quoad

omues decimas fue parochig, Text. & DD. ia

N

6€.4.13.18. 29. 20. D. t.. Nec obítat, etfi paro-

N

chiani nom fint, ad quos pertinent predia, fed

alteri Parochi fubjeCti quoad perfonam fuam;

KK

AT

1

l

It

quia decima funt onus reale, fundis & prediis

D

"u

«f

p

i

impofitum. cam. wn. cauf. 13. q. 1. Nifi nempe

|

Jl

aliud habeat confuetudo, Dixi r. Parocho ; quod

ol

pariter intellige de Beneficiatis Curatis, qui po-

d l It l

pulo Sacrámenta & alia fpiritualia miniftrant;

U'af [/

t

M

nam adminiflratio cure animarum eft potiffima

''''''

radix decimas percipiendi. Epi(copo autem de-

I

l!

bentur decimz ex prediis limitaneis, quz intra

"l d ! ex

nullius parochie limites exiftunt; item quarta

fft' i

AL

At i

pars decimarum de Ecclefiis inferioribus, per c.

[l

13. cit. que tamen quarta paffim per confueta-

À m,f;k LB

dinem

TY Y

De Decimis, Primitiis, &c.

125

Y (0n

füetud'.

dinem exolevit.

Dixi 2. debentur, nimirum fitti-

Dtof ,

ett

Ut

t?

ló. 3;4]&1:'(2, quia dignus eft operarius mercede fua.

Luc. 10. item titüló Religionis ,. quia decimaz funt

L

(

!

introduCte in recoguitionem füpremi dominii ,

m !m(nmpm i

il

duod Deus habet. c. 26. eod. & tituló obedientia ,

21 ff

ilUIH

quia Ecclefia dari precipit. Dixi 3. Principaliter

iÉ

nam etiamBeneficiatis non Curatis,Ecclefiz defer«

Vif tj

l

vientibus per minifteria facra , tribuit Ecclefia ali-

Ts

I

quas Decimas, c.2 1.22.26. eod. nimirum fecunda-

d mmæaä Q'QI-

rio. Dixi 4. De Sure Comimuni ; fiquidem Jure fpe-

;uomodufmenda.

ciali ve] privilegii , vel praícriptionis, vel confues

tudiais, incarporaátionis, permutationis &c. etiam

mf ,

ad alios non- Parochos, & non-Beneficiatos perti-

nere poffunr, v. g. ad Ecclefias Collegiatas, ad Mo-

X50, ( ul

t erouly

nafteris, Hofpitalia &c. imó & ad Laicos, uti vi-

XÍcumur anime

debimus, Dixi $. Et Atecentiori ; olim enim ante

Adtéqen.

divifionem Parochiarum & ereCtionem Beneficio-

11 u d

rum decimz cujuslibet dicecefis pertinebant indi-

& &

«

vifim ad Clerum, & colligebantur ab Epifcopo,qui

deinde cum proportione diftribuebat inter Cleri-

Ytr, ei r

E

cos Ecclefig miuiflros. cas. 1. & 3. cauf.16.q. 7.

m ln

Qu&res, quo Jüre, ao Naturali & Divino, vel

tantüm Ecclefiaftico , Parochis & Beneficiatis de-

f d prads

beatntur Decimz ?. g. Cum plerisque modernis

j Mntmpe

Theologis & Canoniítis coutra antiquos fer& om-

Ditdo; d

iis,

nes, & P. Anacletum Reiffenftuel : quamvis de-

ija minlruts

cime materialiter & quoad fübfiantiam ípeQaue,

prout nimirum fünt quedam pars frudiuum ad

"TU

congruom illorum fuftentationem neceffaria, iplis

t u

debeantur tam Jure Naturali , quod obligar ad fti-

i, g

pendium laboris & miriflerii in aliorum urilita-

y; m U

tem impenfi, quàm Jure Divino, quod operariis

fs T

!

vult folyi mercedem. Zuc. 19. - Quis euiin, ait S.

f

Pau-

p

yiti!

196 LIB.IIL ITTULUS XXX

"

jj U

Paulus z. Cor. 9. tnilitat fuis flipendis unquam?

j

Til Legg

qui altari deferviunt,cum altavi participant:. ita '

4

T

Dominus ordinavit iis, qui Evangelium annuntiant,

"

j

de Evangelio vivere

Quatenus tamen confide-

[i»

L

3f

rantur formaliter , feu prout funt certa quota, h. e

n

v/.

1

deterininate decima pars fru&tuum,non nona vel

undecima &c.in Novo Teftamento debentur fo»

Lz UW á

MD":!W (

Probatur. Certa quota

làm Jure Ecclefiaftico

,'f

14!1

früétuum, feu decima pars quà talis , nec à Jure

lfd

n W

Naturalt efl determinatá, ut fatentur omnes, nec

à Jure Divino, quia nullus S. Scripture Novi Te-

um

[ingy i

ftamenti textus de hoc exítat

ergo tantüm d

Con-

4RM L

termiaata eft & debetur Jure Ecclefiaftico.

w T

firmatur: quod.ett Juris Naturalis aut Divini, toli

non poteft vel mutari privilegió , difpenfatione,

m t

aut confüetudine. c. 1 $. de reffit. fpol. & c. 1 1. de

'D«

20 me*- um

con[uet

Sed decimas quà tales & formaliter fpe-

!

M

lr WF&L—.

(

&atas poffe tolli & mutari per privilegiam, ac aliis

[5

hr; l

p t i

applicari, certum eftex Trid. f. 2 y. c. 1 3. e vef.

item per copnfuetudinem. c. 20. " 32. b.t. Idcue

univerfalis confirmat praxis, ex qua conftat, fub-

Wi

inde omnes decimas 1n alios effe translatas, &

ad LM N

fübinde effe imminutas, adeó ut folüm media, vel

Ti

t

VTR

tertia, vel adhuc minor pars decimarum cedat Pa-

7 5.]./ l /7'&

[

rochis , ac faübinde folàm undecimus, vel deci-

A

20

mus quintus &c. manipulus loco decimi ío!va-

lfï!m FM N

tür

Id tamen certum eft, quód Parochis & Be-

Dd

Ts

peficiatis nog ita auferri aut minui poffint decims,

"11"[;

Wi W

ut ipfis falva non remaneat congrua fuftentatio,

u

^M pml» Mi

£. 9. x. G* £. 2. $. ubi autem eod.in 6.

Unde,fi ipfis

ul DM&

1'*'1

negeotur decims, illa aliunde provideri debet ,

M

!t

hx

& quidem, fi aliunde non poffit fieri provifio, ad

;

K

decimas recurrendum erit.

"U'Jl]l pt'« ,1

lh

Qbjic.

j lnül'/« c

Y

De Decimis, Primitiis, &c.

!f

27

7- Mi

4l

Objic. x. Decimz quà tales fuerunt füb pra-

WMI!HIIW

ceptoJuris Divini in Lege Mofaica.Zevit.27.y.20.

&OU h

TT n

Sed hoc preceptum nullibià DEO eft revocatum,

Al e

2.. Ecclefia, Pontifices, & SS. PP. declarant deci-

lm

mas effe Juris Divini fine diftin£tione iuter smate-

;'10[] HOUQH

rialiter && formaliter acceptas (qua& diftinctio in

T0 dl

Jure etiam Canonico peregrina eft) . 2 5. 2 6. b. t.

EUAEUA &t i

ibi: ex mandato Divino debentur.can.fin. cauf. 1 .

ua tils, n il

q. t. manr decima in fua fignificatione propria de-

VOU Omys g

terminaté denotant decimam partem: . ergo abfo-

AU 'lxwx'h

luté funt Juris Divini; cüm in dubio, an aliquid

600 tnini

fit Juris Divini, nec ne, ftandum fitinterpretationi

URf (

Ecclefie, g.ad r. . mim. nam precepta Judicia-

/HJ[DIV!EI "

u

lia, inter que etiam refertur przceptum de De-

0, pf

címis, fuerunt extintta per mortem Chrifti cum

f/f/vf/.],'

Synagoga.

Easdem quidem ad imitaiionem ve-

&formiitel

teris Te(tamenti precipit Ecclefia, fed pernovum

nleoimr d

preceptum, nomn refuüfcitando prgeceptum Divi-

J lt

num Veteris Teflamenti.

Ad z. Declarant effe

114 gt

Juris Divini, quatenus origiaaliter & olim fuerunt

t , du

à DEO inftitute & preceptz , poiimodum veró

fs wdits, (

ad exemplum veteris teftamenti & praecepti Di-

at om med

vini ab Ecclefia de novo precepig. Decimz joxta

votm atb

etymologiam fuam & formaliier fümptz deno-

qi, fel dera

tant quidem decimam parterm quà talem,non ve-

l Qp od

ro materialiter & quoad fübítaotiam fuam; qua

j Dd

diftin&io, licet explicite, & in termipis non tra-

datur in Jure Canonico, er umzr tamen ex nofílrz

por d?.xræ'

gpus ïmau»

fententi? probationibus.

T5

Dico z. Decime Novalium proprié dictorum

i i d

pertinent pariter ad Parochum. 2. Tametfi alius

f

in ejus parochia percipiat decimas antiquas ex

privilegio. infeudatione, aut prefcriptione. 3.

[]

Li-

mls,me

J

128

LIB. IIIL. TTTULUS XXX.

i

|

Licét ille alius fit perfona, vel comimuunitas Eccie:

u L

j

at

fiaílica.

Pars 1. recepta, & deciía eft in c.. 2 j;

" n

|

'ü

( 29. b. t. cim Parochusibabeat intentionem

üi & pafüuli |

ii

fundatam ad omues decimas, Pars 2; eruitur ex

f

Litt. £c. & ex recepto principio , vi cujus decima

jl

oinnes debentur parocho,quzin alium juftó tituló

i Ubl i qh

b

translate non füunt: fed per privilegium, & infeu-

"

Y

GM;I

dationem in alium translate non fünt decime No-

hoccid.

]

| H

valium; quia hujusmodi privilegium & infeuda-

d

tio prejudicant Juri Communi & Parocho, proiu

"NT

funt ftriCtze interpretationis, adeóque exrendi tnon

debent ad decimas, tempore dati privilegii, vel

yldcap t

rE

fa&z infeudationis, nondum exiftentes, ul funt

deciinz Novalium: pariter odiofa eft & prafcri-

vl r

gceliméte d

pio: cui accedit, quód non prafcribatur, quod

D 5;.'

"

-T

ol

non poflidetur. c. 3. de R. $. in 6. Sed decime

k: (

Novalium, quande iíta exfurguut, utique nun-

T TTUTT:

quam fuerunt poffeffz à decimatore antiquo;Aliud

foret , fi decimaror antiquus tempore requifito

rl'nkm:-wm ;.a

jam fuiffet in poffeffione decimarum ex Novali-

vt

bus quoque antecedenter fais.

Pars 3. quam

W

;ng

fuftinet cum Covar. Guttier. Suar. & aliis pluri

"

*

:

:

mis P. Friderich in preclariffimo tract. de Decimis

(

51.39 1. contra Panor. Engel; Franc. Schimier, & fa-

M

tis communem veterurm, probatur r; exe. 2 j. P. f.

& P

ibi: ze, occafione decimationis antiqua, decima No-

A u

valium ufurpantur , citim in talibus uon fit extendeu-

IN

Uiv o

da:

J.;-z

da licentia , (ed poritis ve[flringen

que difpofi-

li

tio & ratio procedit, five decimator antiquus fit

Laicus , five Clericüs, vel Communitas Ecclefia-

6! L:k [

b

ftica. z. ex c. 3 1. de privileg. in cujus (üummario

N

N

Lj

claré habetur, quód privilegium de decimis INova-

|

v

[ 4

lium 'non folvendis non comprebendat decimas;

Uh

M

PB&

AU

ten-

q

A t

t !

TULUs)m

De Decimis; Primitiis, &c;

139

a

tempore. privilegii impetrati poffeffas ab aliis Reli-

) dt(l'fa e

inr;r

L

Whäbea

giofis: ergo,fi privilegium non folvendi decimas

Ltj

, D EU r:

non debet extendi, non obftante, quàd concef:

'

furn fit Religiofis & perfonis Ecclefiafticis, mule

rcipio, f

!T

Xó minüs erit éextendendum privilegim'n accipiens

wuælinafium jl

Itf

di decimas tempore dati privilegii necdum exi-

'pnvilegium,&infe;

flentés, non obftante, quód coüceffum fit per-

'non fumderimæl(o

fonis Ecclefiafticis,

Vibpium IT

Objic. 1. Jus Bavaricumtit. 23. Art. 3. 'Pa;

m'x&?arorho,pmi:

rocho ad triennium duntaxat concedit decimas

vt

Novalium , fi alius quocunque titulo colligit in

Yt t pl

parochia illa decimas antiquas, atque eo elapfo

1 enlents u i

etiam illas tribuit decimátori àntiquo: ergo noi

Xl d a

fimpliciter fpe&ant ad parochum décimae Nova-

) preerituqu

les,fi alius, five Laicus five Ecclefiafticus, ibi perct:

M fs Sed deti

piat antiquás.

2. Innoc. IHHI, ia €. 27. p f. itare-

gurt, ütlenm

fcribit Abbati S. Colutbe: cuzm tibi, 'qu'oä május

toreantgdlud

eff , fit conceffum , ut videlicet decimas de labori-

tenport il

bus terra parochiarum tuartum ctim integritate per-

ia e Nod

cipias , de Novalibus eas exigere fatis potes: . quia

j w qu

ubi majus conceditur, minus conce[[um effe videtur :

z'ur. l dis Q

ergo , fi communirati vel perfoni Ecclé(iafticae

TET2

per pr;vilegium conceffe funt decimg antique;

x ln

edam Novales ad eam pertineént vi talis privilegiis

!

[l

"EL

tanquam aliquid minus.;

3. Privilegia Summo:

ni:qz;az,iaimm |

rum Principum , fi perfone capáci tribaüntur;

o d

latiffimé interpretanda funt; prafertim fi términis

l; o

ampliffimis funt inftru&a. c. 6. de donat, v. 7. dé

icatr a*

Privil. in 6. Lült. f. de Conflit. Princ. ergo pris

vilégium percipiendi decimas ; Clericis cóncef-

ommunitas Ed

fum à Summo Pontifice , lat àccipi deber, ita ui

ag

cómprehendat ériam. decimas Novaiium ; quià

ïum i dec'mus!»w'

per decimas non impdó intelliguntur decime prais

) ï"

Prti 1l

&

i

Iéds

h

frath

136 LIB, IIT, TITULUS XXX.

u

alut

(2

1&

fentis, fed etiam futuri temporis, prefertim fi pri*

oal

t" deüül

vilegians utatur verbis amplioribus, & univerfali-

yl

WWJW

MIWLQ t

bus, v. g. concedimus omneth decitmationem , quas«

u

. dd 1. diff. conf. ergo de-

PEHU

cunque decimas .

[xlq(h.-

cime Novalium non fimpliciter & perpetuó fpe-

N

"

vt

duf

&ant ad Parochum de Jure Communi.— A. conf.

[

ii

n

[n)

De Jure Bavarico vel potiüs de confuetudine an-

[

tiqua Bavariz , in qua fundatur Jus Bavericum. C.

EUT

^

conf. nam Princeps Segcularis in mnateria decimali

(

MM

( l

4

M

n

DN

prafertim contra perfonas Ecclefiafticas & contra

yen t

WW

Jus Canonicum difponendi facultate deftitutus eft.

vt al

Ipfum Jus Canonicum videtur approbare hujus-

m*fvva !

modi cenfüetudinem, dum c. 29. h. t. decimas

v UMT

W

Novalium tribuit Parocho fub hac limitatione ,

nift ab bis, qui alias percipiuut decimas ( nempe an-

amma t

tiquas ) rationabilis cau(a offendatur , per quam

s mto

appareat , Novalium ad. eos decimas pertinere , &

dum in c. 18.€* 32.eod. in caufa decimarum plu-

rimüm tribuit confuetudini.

Ad z. Illud Mona-

fterium non collegit decimas antiquas ex nudo pri-

vilegio, fed vi Juris Communis Parocho omnes

0

omnino decimas tribuentis ; quia illze parochiz

Monafterio erant pleno jure incorporatg , ita ut

Pralatus fuerit Parochus principalis cnm onere

fuu&iones parochiales exercendi per Vicarium.

Ad 3. difl. antec. privilegia favorabilia. C. anf.

odiofa, & qua repugnant Juri communi & Juri

Privilegium

Parochorum. AN. antec. C* confeq.

Bn

percipiendi decimas fimpliciter , vel quafcunque ,

D

h

extendi ad decimas Novalium, tunc nondum exi-

flentes, nec exigit proprietas verborum, nec Ju-

Eu

ris difpofitio, utpote odiofum.

7

N

Dico 3. Decdima Novalium improprie di&to-

I

xum

IT

FULUSXXX

) 7l I

Dé Decimis, Primitiis, &c; — rot

QT

lOno h

rut poft mutatam culturam pertinent ad eam, ad

Jj

: deanurr/one

quem fpe&tant decima& ex fruGtibus certge fpeciel,

n

vel ex cerris fundis provenientes.

Quod fic in-

D ] y

Ver r

BR

e[ ]U

tellige: pouamus in aliquà parochia decimas g4e

jores,indittin&é ad aliquod Hofpitale, minores ve-

| Ummuni, N. m

ró ad Parochum pertinere: hoc cafu, fi in agro

ii de CORf

V. g. in quo priüs feminari folebant certe fpecies

R s B (

fruduum, ad décimas majores pertinentium , ul

t miteri FA

fünt triticum 2IXSqifen/ zea feu fpelta, 3

Ti & t

ünfbel/

GeBery Stett fecale, filigo, t599.

tV Sórn/ hor«

| facnhattüe&ixtmusej

deum & avena, Glerften uno JJaher/ nunc verà

dtr pl

feminantur fpecies fru&tuum ad decimas miporeg

1j 3. 1 t dets

pertinentium, ut? funt olera, ràpz, linum &c, dea

Álb c [inittn

cime ex his fpectant ad parochum, ficut vice vers

ii n

fa, fi agro, übi priüs folebant feminari fpecies frue

laltr , n

&uum ad minores decimas pertinentium, nunc fee

du ]mim,

rantur fpecies fruCtuum ad majores pertinentiums

t decimtmmh

ex his decimz ad Hoipitale fpe&ant. Dein ponas

ld z. T M

mus , quód ex certis & determinatis fündis, ex

minuseraudogp

hortis v.g. provenientes decima fpe&tent ad Pa«

us ha m

rochum; ex aliis autemn determinaris fundis, v. gi

"o

ex campis, provenientes ad Hofpitele : & hoe

geiopoe, i

cafü quodcunque genus fru&uum, mutatá eram

m um 0re

eulturá priftiná, crefcit in hortis, decimm ad Pas

d v T

rochum, & quodcunque crefcit in campis, ad

f C :

Bofpitale pertinent,

Atqüé fic explicaram affers

&

'&ur'x qynai

'

tionem tenet communis ex c, z, 20. b. t. &* c. $f

W

uf

U

de privil.

Gonfonat Jus Bavar. zít. cit. art. 1 l&

! eq PW;

Notaut taren DD. quàd , fj per variationerh culs

"m qm[nuïqw

q WUW

turz in cafü priori, quo mutarür fpecies frü&uiim,

i

s *

l

J

nimis gravaretür Parochüs, ira üt ex refiduis de-

cimis, pro füíteutatione aífiguatis, nou haberge

m

jun i

ampliüs congruam , ab eo, qui reliquas caliigit

la

CA

i

mls,PU

d M&Jm

332 LIB. III. TITULUS XXX.

j

g

decimds, compenfatio facienda foret vel in frn-

j

rf

f

Mla !

gibus, vel in pecunia. £. 9. X. €. 2. ff. 2 b.t. in 6.

1j

TL

g

quia Parocho debetur Jure Naturali & Divino fu-

i

;wdb

ftentatio ex decimis, fi ea aliunde non fuppetat ;

u

.W'b'

vel affignata fit.

Proin contra fundi dominum

WF

q prtïffr

vel colonum, utpote cui liberum eft fuos fundos

W

m

|

qu

vel colere, vel incultos relinquere, vel culturam

" u P

mutare, modó non mutet precise animo fraudan-

rüd mq [C"f-

di, agi non poteft.

y ddti P

,'.

Qugres, an etiam Laicis poffint competere

pt'w. 0:"?

Vel decimz funt

j græk!i

decimge? g, Cum diftin&ione.

;quew(,

u

y lt

laicales effe&z, dominio utili in Laicos per infeu-

Jj

jgdn i

dationem legitime translato ? & tunc illarum

j

'

T

omnino funt capaces quoad jus decimandi utile

N

IN A

g i

& fecundarium , ita ut tota utilitas penes ipfos

AUA

fit, jure & dominio dire&o penes Ecclefiam re-

Ll

1]? " '!L

manente; quod jus emere, prefcribere , vel alio

MU

"T l't d'"

iitulo profano, ficut bona temporalia, acquire-

g

j» e!

Aigu

re poflunt.

Vel funt fiecularizate omnino , ita

^"

IVT.

l

ut titulus fpiritualis penitus à Summo Pontifice

fit extin&tus , vel àdecimis feparatus * & tunc

"w

utique à fortiori funt capaces decimarum tota-

ii [

W

bt

Kter etiam quoad jus dire&um & proprietatem,

dl

TPPsttn

TIzNOT

Àn veró decimaz, quas poffident Laici, in dubio

lu

pro infeudatis tantüm, an verà pro fiecularizatis

^

habendzfint, difcrepant DD. hoc pofterius pro

wi

Bavaria affirmat Cancellar. Schmid. Semicent. 2.

i

controy. 26.n. 7. Mud priuslonge meliori funda-

þnïa

iento afferit P. Melchior Friderich de Decim.

20

"

Du?

2. $94. 598. feq. quia minor alienatio rerum Ec-

ul

clefiafticarum pre&fumenda eft, & , quod Papa

X

Vel

AC

w

nonnifirariffune facit, prafumi non debet.

*

t ls

AUA

derau-

W w

V

deniqquc fünt adhuc fpirituales , aut confi

tür

M j

H

T

1

De Decimis, Primitiis, &c.

133

(

enr ut jus decimandi dire&um & primarium? At-

MW:I,

que tunc Laici illarum nullatenus fünt capaces;

Nj m

lts

cum officii fpiritualis, cui annexe fünt veluti ti-

" 00n i

tulo, ex quo debentur, incapaces fint. c. 7. de

r

prafeript. c. 1. 17. 19. 3 1. b.t. EchincadLaicos

ï

Wf'bemm gt

l

devenire nequeunt per emptionem , conduGio-

Dfut, i,

[

nem &c. imó nec per prefcriptionem euüam im-

LMTM füin

memorialem, ut preter Catholicos DD. omnes,

excepto Ferd. Vafq. tenent quoque paffim Aca-

K f Quf

tholici,

Ratio eft clara ;; quia fiue peffeffione

Qnt, Vil

non currit prefcriptio. €. 2. de R. $. in6. — Sed

I ii j

Laici nequeunt poffidere decimas fpirituales, &

7 n il

sus decimandi dire&um. c, 7. ( 17- citt. imà nec

( j decimnd u

jus utile absque conceffione poteftatis Ecclefia-

fücg. per c. 7. cit. & nunc ( poft Conc. Later,

ts p i

p Breím

1II.) folius Pontificis.

prefctbere ml

Objic, 1. Laici poffunt prefcribere jus patro-

mposda, 4qut

natüs, quod pariter eftanuexum fpirituali: ergo

?. Prefcriptio immemorialis

ittg Onrim i

& jus decimandi.

iSunmo Dontt

equivalet privilegio. c. 26. de V..$. Sed per pri-

! r

vilegium Pontificis valent Laici acquirere deci-

v donma t

mas: ergo.

3. Praxis pridem obtinuit , ut Lai-

ci paffim, nemine contradicente, detineant deci-

vion p

nl n d

mas inftar patrimenialium bonorum, eásque alie-

TR

nent tanquam domini, imó & in feudum conce-

dant, licet de nullo privilegio, donatione, aut legi-

ia

tima conceffione Pontificis conftet: ergo dicen-

sdnid j

dum, quód illas vel per prefcriptionem immemo-

)

hg ndg d

rialem obtinuerint, velinjufté detineant ; quod ul-

i n

timum dicere nimis durum eft, & contracoinunem

gicuio t

gr

fenfum. g. ad z. AN. Conf. & parit. quia Laici gene-

üeül&' qu

ratim & abfolute funt habilitati à Jure ad poffi-

i

iil

( $. 8. 11. 22. 29. dé

j " coüïf**

defxdum jus patronatus.

3

jur.

Pnf

«tb

(f

$54 LIB.IIIL TITULUS XXX.

yus

fHWCOt

ïm'. patr. non veró ad jus decimandi. Ád 3.

!

p[ dla

".

Quamvis privilegio dicatur equivalere prafcri-

f

j

!

ptio immemorialis, id tamen intelligi debet de

m

Lt

u

cafu, quo veré datur: fedapud Laicos refpectu

m

s 1

Gecimarum dari nulla prefcriptio poteft propter

o

defectum pofleffionis legitime, t2nquam condi-

a

i]li'; Dx'f [

