ultemim, &

poteft inftituere divorrium. c. 6. de divort. erga

ten d qudtm

etiam , fi uterque fponfus poft Sponfalia forni-

n

WH

n

]r 17

cetur, neuter, adeóque nec fponfus poteft refi-

iÉ t

lire.

6. Si fornicatio poft fpoufalia eft fufficiens

caufa inpocenti ad refiliendum, etiam erunt ofcula

vitis i

Vopjngt

& taCus impudici admiffi vel exerciti cum alia

FUR

i

perfona: fed boc videtur falfum.

Yi

ht h

D

f

g. ad r. d/ff. ant. won claudicant initio, durri

tj

fiunt. C. ant. in confervari. . 4nt. Ó* conf.

tenrj,qg;ym

f

Ad a. difl. ma. tenetur manifeftare fuum. des

feGum

FUf

ij

ir]l

5

«

TU

i

De Sponfalibus, & Matrimonio: 273

fe&um occultum, qui foret alteri noxius, vel

1l

Matrimonium redderet notabiliter difficilius, uti

Lf

:

ye

eft lepra, morbus Gallicus , infamia, impragna-

)N

frgg Y

PHIE

(h

tio ab alio &c. vel deberet à contra&tu abftine-

l

L

Vrf

re. Conc. ma4. defe&um , qui notabile damnum

li Atoj

:1[-6[]A

0,

n t

vel moleftiam alteri Parti non allaturus creditur,

i L:Z 1(

itwu

prefertim fi fine probro füo njanifeftare non po-

!

l

teft.. IV, ma.

Sic fernina non tenetur prodere

^

AT o n

l

fuam fornicationem cum alio habitam fine im-

"u d hi

pragnatione, paunpertatem , leves defe&tus cor-

ii

f

t

!

poris, vel animi &c. partim quia fic fert ufus, in

IT 590;1

f

tacita hominum conventione fundatus , nec in-

"Ti r

fertur per hoc alteri Parüi injuria, cüm eidem

h

'4

Qpitin

,

fimile jus competat non manifeftandi fuos defe-

ll MA pl'(]p[ "

&us, vel, fi infamia metua:ur , etiam celandi,

Trocnya

fine mendacio tamen; partim quia Pars decepta

1250 tl

fibi imputare debet, quód non fuerit accuratior,

a

Ad 3. N. aut. faltem fi non frequenter fit forni-

dny u

"

catus, Ad 4. Ille textus intelligendus efl, de for-

Ya us

nicatione precedente, quam fponfus jam fcivit

y ii

iempore Sponfalium , ut notat Gloffa y. prace-

Ads

VW

)

j

Ss

n |

dentem.

Ad $. Inter utrumque conjugem ad-

x abhrtum; t

ulterantem, & inter utrumque fponfum fornicau-

ibl g

tem , eft quidem paritas in eo, quód utrobique

ia n

neutra Pars poffit agere ad divortium, vel ad re-

g nl

fciffionem, ratione violate fidei, quia utraque

ais

Pars violavit; difparitas ramen eft in eo, quod

Wt n

conjugium non fit refcindibile, fponfalia veró fint

g i

refcindibilia & ideo non male permittitur refcif

If

fio fponfalium fponfo propter aliam caufam, nem-

jj n

pe ob majorem turpitudinem , quz [ponfz forui«

u 6

canti, quàm fponfo fornicanti, inuritur, Ad 6. diff.

?i4. cum communi contra Palao & P. Schmier

pdure ;

ï:l;y '

Pars 1I,

3

etiam

onf&[ib

LIP. IV. 'ITTULUS I.

p

274

[/

eíam ofcula & ta&us impudici erunt caufa res

Wl. [' 9

j ICH

j

filiendi refpe&tu fponfi contra fponfarn talia ad-

i

mitteutem. C. 274. Refpe&u fponfe contra fpon-

j

, i "

fum faltem, fi non frequenter talia exerceat , ut

'1' Emm f

"

:neritó reddatur fufpe&us de violanda fuo tem-

m

ii

pore fide conjugali, V. ma. Ratio difparitatis eft

o

iterum; quia tantumt dedecus & vilitas non re-

$

«

|

m

dundat in fponfum ex hujusmodi aCtibus, quan-

(

m

tum in fponfam,

Zi

,fpits

Quazres, àn fponfi propria auGtoritate poffint

refilire à Sponfalibus, fi fubfit aliqua caufa ex pre-

ib j afo

di&is? Er quomodo conftare debeat de caufá ?

yu tf

g. ad r. SiSponíalia fint clàm contrá&ta, & caufa

st 6.47-W

«s edd gt

ditflolvendi fit occulta: item fi Sponfalia fint qui«

dem publicé contraCta, caufa tamen recedendi

df at

fit parirer publica & notoria, non opus eft autho-

qm a d

[

i

ritate Judicis Ecclefiaftici ; quia ex nullo Jure (fal-

u

!

o d

tem Communi) idreperitur cautum; & nullum e£

t

t;li diffolutione oritur fcandalum,

Idem eft, fi

duf t

inutuo confeníu velint fp.. nfi recedere à Sponfá-

dl

libus.

Interim tamen in quibusdam Dizcefbus,

p

uii in Conftautienfi & Frifingenfi, prohibitum eft

k

)

dl

j

I

diffolvere Sponíalia publicé inita, vel poftmo-

Queltu d

.

dum publicata, fine previa coguitione Judicis

hiengttri

Ecclefiaftii de caufa.

$i veró caufa refiliendi fit

Gdf

dubia, debet accedere authoritas Judicis Ecclefia-

din, ul g

íftici; quia vi coutractüs fponfalitii quilibetfpou-

ün qi

fus eft in poffeffiione jurisacquifiti : ia dubio au-

lt

tem nemini licet propria authoritate alterum de-

turbáre de fua pofleffione juris fuüi. g. ad 5. Re-

quiritur plena probatio, faltem pro foro externo,

J

pro quo regulariter totiesneceffaria eft plena pro-

; Mtinig

baiie, quoties agitur de przjudicio tertii. (. 2 3»

de

D

T

m

De Sponfalibus, &Matrimonio. 5»$

1

de te[lib. 1. 9. C. eod.. Excipitur tamen cafüs, quo

Ü ji *po

il lii

IQJ

caufa refiliendi eft impedimentum Matrimonii,

GEWW

j

Ut ts

EXQ (Pio j

vel dirimens, ut affinitas &c, vel impediens, uti

UT

UL

votum caftitatis Sponfalia antecedens &c. tuné

d

fufficit enim femiplena probatio. 6. 22. £od

, R]A]U dJII

d

.

k?ümu

£. 12, b. t. quia agitur de periculo anime, & de

W

vitando peccáto,

&

!'rw

MP

D).i, [w,

Oljicies 1. Ex e4n. 1 . £auf. 2 3. . 2.€. 1 2. de de-

[ponf. impub. c. 3. de divort. eruitur, quód requira-

V Y

"

1ur auCtoritàs Ecclefie ad diffolvenda fponfalia :

LT

érgo. 3. Ád diffolvendurn Matrimonium non fuf-

r r La

ficit unus teftis, deponens deimpedimento diri-

::,:Es;ra.vlf;äaäzash

mente. £. 47. de te[fib. &. 1. de con[ang. & affnit.

»

);]

71

m

g

quamvis etiar agatu£ de vitando peccato: crgo

AOAd [

tt&

i

nec fufficit tinus teftis ad diffolvenda Sponíalia, li-

00

::

o

cet pro caüfa allegetur impedimentum Matrimo«

!

T0

n

Jrqu

nii dirimeus, B. ad f. AV. ant. quia allegata Jura

gup, d ndlund

non de Sponfalibus de füturo loquuntur, fed de

i, nl

il

Matrimonio jam contra&o, quod ex nátura fua eft

rl

indiffolubile. Ad 2. A. conf. & parit. quia, quando

a,

B;Mxïm

n

"

N

impugnatur Matrimonium , impugnatur vinctilum

m

VA

j

!

Wl*

ii

de fe indiffolübile, & fimuljusulterius non modó

a

.

m

d W

f

quefitum, fed jarn atualiter etiam poffeffum: fi

auterri agatuür ad diffolvenda Sponfalia,multis ma-

I

dis diffolubilia, per qu& nondum eft jus in re qu&

FR

fitum, mult& minüs polfeffum, aliter eft difcut»

TE

rendum ; quiafic evitàri poteft peccatum finé

vf i

lafione juris realis jam poffeffi,

bontdte ahenmri

. Il,

j

iv

De Matrimonio.

m

Lempïof

quftnà d PW':?

Matrimonium duobüs modis accipi poteft. 32

[

1. pracise pro contratiu Civili , que intet vi

rum

2 unüaä;u

r

"

276

LIB. IV. TITULUS 1

qaitt

rum & mulierem mutua poteftas traditur in or.

Til

dine.ad copulam conjugalem , per fe aptam ad

4l

z

geuerationem prolis, & ad vite communis con.

yMatnn

Mi

u

fortium ; cujusmodi fuit in Antiquo Teftamento,

(ruit

* & hodie inter Infideles, feu non- Chriftianos,

"

.ex

fit t

atque definitur ex ff. 1. Inff. de patr. pot. C l. 1.

jgt m

ff. de vitu nupt. quód t conjundiio maris & fumi-

|

z&, individuam vita con[uetudinem continens, h. e,

ilzucoüjugaü*m

'

Contrattus legitimus,quo mas C femina nullo $ure

i:niumdefen j

g, &

impediti mutuo fibi tradunt jus in corpora ad actus

d lt

ex fe aptos d generationem prolis, & ad indivi-

duam vita, focietatem fe obligant.

2. Prout ifte

«tf o

contraCtus Sacramentum eít , feu ad rationem Sa-

dim ao

eyurim & o

cramenti à Chrifto elevatus ( ut conftanter docuit

Ecclefia, & definitum inFlorentino ac Tridentino

«in, fült

'

Concilio ) probabiliter per illa verba 7Matth. 1 9.

aj

quod D Eus conjunxit, bomo non (eparet, nimirum

t g

propter fignificationem — conjun&tionis Chrifti

lu

cum Ecclefia , quam Matrimonium Chriftianorum

i qiit tlb

fignificat juxta illud Eph. y. Sacramentum boc ma-

3 r

gnum eft , ego autem dico, in Chriflo & Ecclefía.

vt as

Atque in hoc fenfu acceptum Matrimonium pa-

TRTRO:

Contrd

Mi

:!H

r Qu

titur pauló allatam definitionem pofteriorem ma-

gis accuratam. adje&tis tamen his verbis: ex infti-

Mte o

tutione Cbrifi collativus gratia.

In utraque hac

trepenitm

acceptione Matrimoniurn fumitur aCtive, formae

V t

liter, & in fieri, vocatárque etiam Connubium , ac

T lum m

fübinde etiam zuptia : fi autem fümatur pro aCtua-

d i

li focietate viri ac fcerning, refultante ex predi-

t

f

lia "

l,

&o contra&in, feu pro ftatu permanente , accipi-

"n

tur paffive, objeCtive, & in faGto effe, vocatürque

s

W

etam Conjugium, vel Confortium.

In nulla ac.

LT

^

ceptione ad effentiam fuam requirit actualem co«

LIDS

pu*

T

L

De Matrimonio.

277

x ln

dl

"Q I«

UT

pulam carnalem , feu concubitum. c4f. 5. catf..

27. q. 2. nam nuptias non concubitus , fed con[zn-

t tnmmm:

D t

fusfaczt.l 30.ff. de R. 3.

o

il

L:

An veró Matrimonium contrahi poffit fub cou.

Ch*]fn li

ditione fervande caftitatis perpetuge, quale pro-

Pl(' uc /

babiliter fuit inter B. Virginem & S. Jofephum,

mtmäm Uf

: IW

vel füb pa&to de nunquam petendo & reddendo

WM

debito conjugali, controverfüm eft inter DD. Ego

TM

affirmativam defendi in seo Candidato ut proba-

Mu ä

biliorem , quia per contra&tum Matrimonialem

9) t d

videtur tradi poffe folummodo jus remotum , &

W Lt

contrahi obligatio i*tiota ad ufum corporis feu

du !]'o,m

ad actum conjugalem

vel in a&u primo, fine

atb

jure proximo & obligatione proxima atque actu

vt Tl

fecundo , fcilicet fic contrahendo, do tibi ,

du t

accepto jus corporis ad. ufum conjugalem , molo

j IM A DI

autem u[um corporis : vel fic:. volo retinere juss

yonons Cf

& me obligo ad copulam: fed copulam nolo. Ad-

3 Corfton

de, quàd in nullo centra&u ufus rei fit de effen-

amu Qu

tia contractüs.

Accedit, quàd honefté poffit

st r

intendi Matrimonium precise st Zlatum . a7g. c.

yul Xhuwg'n W ,l

16. b.t.

Et nunquid valet Matrimonium, quod

contrahitur cum animo ingrediendi Religienem

p Yi ht

nj " M/'

ante confummationem ? Onifino ; id enim SS

"WL

Canones permittunt diferté: ergo jus proximum

g i, A

ad copulam non traditur , nec obligatio proxi-

ma ad illam contrahitur ,

fed folàm remota 2

u (ugh

cur ergo di&tus animus non poffet in pactut

i

deduc ; cüm pa&tum excluderet folüm confen-

) nue v ?*æ

nünette

fum in copulam ,

quem etiam excludit dictus

Pariter controverfum

d cgc, d

animus & propofitum ?

eft, an Fideles poffint contrahere Matrimonium

rl

h

validum precise in ratione centradtüs, pofitie

[qu

l ia"'*

ve

$3

n

LIB. IV, ITIULUS T

Ilm, grl

278

Sae

j

q (

v& exclufa ratione Sacramenti,

Ego ibidem pa-

cfdusx

iil

am

riter affirmevi cum Scoto, Pontio, Vafq. Gobat

';312105 !

&c. contra valde cornmunem ; quia intentio fa»

gj

!,t,j

;xcndl, quod Chriftus inftituit, in confeCtione Sas

lu

j

l"

jufij

(L' ( .3[

€ramentorum omnino. neceffaria eft juxta Conc,

iif

&Con ivl

«)

Florent, & Trid, f. 7. can. 11. de Sacram. in ge-

0i jum jf 8

&ere, nec fufficienter probatur , rationem Sacra«

ífnenti à Chrifto infeparabiliter fuperadditam effe

aurS a

contraéctui Matrimonialt,

Mh

dn0h )

$3

Porrà catuía efficiens remota Matrimonii eft

js p p

Deus ut Au&or Naturz , qui illud jam in Para-

atq]u ]Jw l'ul»(

difo inflituit tanquam mediüm , per quod natu*

"]S me IWM»H

rali ratione propagaretur genus humanum : quà

u

T

amoro 0U

Sacramenti autem Chiiftus.

Cau[a proxima fant

m M

ul

at d

contrahentes, qui quoque ejus, ut Sacramentum

Wu p ff C.d&l

eft, fünt AMiniflri , non Sacerdos affiftens; quia

f

illi ponunt materiam & formam ; fiquidem sna-

? OOT ATU

tevia vemota fant corpora contrahentium , ad ge-

w D

geratianem prolis idonea ; proxima veró mutua

n M x t

traditio & acceptatio juris in corpora, non realis,

um u

fed confenfualis , feu ipfe contraQus; forma au«

dddis, u

tem eft confenfus mu:iuus quà expreflus per fi-

dudio m omy

gnum fenfibile ,

fcilicet vel per verba, ut funt

EURT

hæC ego tc dL'H[«!O in meam s ega te d€€lP20 in

( Gnondus

aneum. c. 3 1. b. i. vel per nutum, aut fcripturam,

vel per porre&ionem manüs, au: acceptationem

ii tl

aunuli &c. modó ex circumflantiis & intentione

MAU UY MO!g

contrahentium fignificent traditionem mutuam

ïl. (1 dclh

juris in. corpora,

Cau[a finalis eft procreatio

illd lm h:

prolis, & fecundarió remedium concupifcentiz.,

f bu, d hunrd

Kffecus eft conjun&io animorum ad mutua ob-

le"

fequia & officia conjugalia, ac perpetua focie-

HW ae &

tàs vitz, feu indiffolubilitas, item, güm. hodie

W&M j

fit

T

De Matrimonio,

279

.b

fit Sacramentum, gratia füpernaturalis, tum fane

l

[ 0]!0, V

gx

Gificans, qug per fe augetur iu fübje&o capaci,

EH

i

Vr

gt

sum a&uales ,. feu auxilia ad faciliàs perferenda

i li

d

MUnps

d

Matrimonii onera.

T. AC

N

Matrimonium primarió dividitur in Legitimum, 24

L0

!

M I

Legitimum eft, quod

H!

Ratum, & Confümmatum.

f"»'f, m

M

precis& juxta Leges Naturales & Civiles contra-

hitur, absque hoc , quód ab Ecclefia zatum ha-

" ld «

]

beatur, aut Sacramentum fit, quale eft apud non-

Wi t

Chriftianos.

Ratun , quod inter Chriftianos ac

hi

s

1'-

Id

Vrl

Fideles juxta Leges Ecclefiafticas rite contrahi-

n

r ]

1

W

tur, atque ideo rotificationem Ecclefig , & ratio-

em Sacramenti habet, cui tamen necdum accet-

XLTL

fit commixiio corporum , feu copula carnalis.

(f

Con[ummatuim denique , cui talis copula accef-

h tb

df fs

fit, eáque perfe&a & talis, quz perfe fit apta ad

E:

]

*

generationem prolis, licet hzc per accidens,

n fqiitna

i

-

iM

m

v. g. propter fterilitatem aut fehium mulieris ,

Porró aliud Matrimonium dici*

Mu r .

non fequatur.

wr Solenne avt Civile, in quo nimirum etiam ea

NU

concurrunt, qua requirit Jus Civile, uii fgnt pa-

Y 'nm t

&a doralia, coofeníus patris, publica fponfz tra-

TT r

du&io in domum fpoufi &c.

Aliud Zufelenne

g t

aut Canonicum , in quo folàm ea coucurrunt,

T2 À

que à Canonibus requirüptür , maximé prgfen-

s ia n

tia Parochi & teftium.

Ad quod referri poteft

i g yna

Matrimonium AMorgenaticum , feu ad Morgena-

Y amæ

ticam , quod etiam vocatur Matrimonium Con-

ii n

fcientia , & quandoque con:rahitur à viris Ilu-

j d p

[

íuibus ad evitandam fornicationem cum fami-

m o W

ï

na inferioris conditionis occulté quidem, coram

jni murüïi

Parccho tamen & tieflibus ,

eo pa&to, ut con-

"T

junx & liberi ex ea füfcepti Morgengelá feu

n

odo-

94

? um 9u: ;

p.

280

LIB. IV

TITULUS I

!

æmät !

no nuptiali , aut alia certa portione ad fuam ftt:

(

onffüm

fientationem neceffariá, fint contenti , conditio

L

LFA

!

v

l

J

if " p

nem tamen & dignitatem Mariti non participect,

l

m

Jl

jl

i

M

f

VII dlS at

atque à ceteris bonis paternis, titulisque, & in-

'I

j n

gnibus abftineant , fcilicet in favorem primee

us. UW

uxoris & liberorum ex ea genitorum.

Cons

pO'vl'Jn) D

junx , qua fine folennitatibus Juris Civilis ( vel

wmrrc* 2

ad Morgenaticam ) ducitur ,

ftri£ié non 4xor,

.r[1

HV'

fed concubina appellatur in ]ure. e4. 4. CT g.

t

qv[ U*T

d. 3.

2j

Dico.

Confenfüs Matrimonialis debet effe

f Q?O"m"a [ |

verus feu non fiQus, voluntaiius, mutuus, ver-

qu n i

bis vel aliis fignis , Sponfalia de przfenti figni-

HE?DL] Cg POu

thmc m.

ficantibus, debité expreffus.

Patet «x di&tis de

(s eL À

confenfu Sponfalitio.

Item debet effe liber ab

eï tl l " Pit

errore fübftantiali, & metu gravi injufié incuffo ,

ut patebit ex dicendis f. 4. item publicus , non

'WDL TU u

i

€landeflinus , ut tit. Z7I. ac abfolutus, ut zit. V.

xym l

dicetur, atque pofitus à perfonis, nullo impedi-

xi Mlïh"l I W"

AO

mento dirimente laborantibus, cujufmodi impe-

Cniis od

dimenta varia explanabuntur in fübíequentibue

ufque ad tit. XV T.

w üu

26 Dico z. Idem confenfus debet effe perfnna-

mict g

lis, h. e. ab ipfis perfonis contrahentibus pofitus

Addf, Q30 j

& expreffus

proin probabiliàs non valet Matri-

p

Tmonium ;

parentibus contra&tum pro liberis

AAE COCIGC

praeíentibus & tacentibus, nifi ad id fint confti-

A W I

tuti.

Ratio fundatur in arduitate negotii, qua-

M

le eft ele&tio ftatüs perpetui , qus videtur exi-

xl"* (

L

gere coufenfum perfonalem aliquo determinato

Wi !

vct W*

figno ab ipfo contrahente expreffum : fed libe-

!

sph l hg |

11 tacendo precisé non exprimunt fuum confen-

Hl

fim aliquo figno certo ac determinato; qui enim

DI

hcc

EaCCf,

Ti

De Matrimonio.

281

pOl'llOne u

l

tacet , nec affirmat, nec negat. c. 44. de R. $. in

' madh

é. íeu nec confenfur nec diffenfum indicat. Ne-

ht

)!

lj, [

que difpofitio Juris, quod io. . sm. de defponf.

)

r

impub. pro validis habet Sponfalia fine mandato

f ]U p

m

It

à parentibus inita pro liberis prefentibus & ta- '

j^nt

LU

i

centibus, utpote exorbitans, extendenda eft ad

J t

lti

[

Matrimonium, prafertim cüm fit longe difpar ra-

ftá

ïb (

d

tio in Matrimonio, quod eft indiffolubile ; Spon-

falia veró ,

licet valeant, multis adhuc modis

diffolvi poffunt : itaque prejadicium eft longe mi-

Turids ii

nüs, fi Sponfalia ex taciturnitate liberorum pra-

li, It

fumantur rata , quàm fi Matrimonium.

Sic feu-

LT m

tiunt Henriq. Sot. Pont. &c. contra Sanch, Perez,

LUPT

& communiorerr.

df lr

Qnares, an requiratur etiam confenfus paren- 27

tum , vel faltera patris? &. ad valorem Matrimo-

iDufbtanfo,

lt n

nii non requiritur, ut eft certa Catholicorum fen-

l

QUs

i

nt

ii J

tentia ex c. 12. de Regular. & 'Trid. f. 24. c. 1. de

l

I

lo iged

|

Ref. Matrim. pr. contra modernos Se&arios, qui,

nifi fimul conftitutioni Caroli V. Imperatoris i.

n

Comitiis Auguftanis 1$48. tit. 060tn C^acrae

T

ment Der Gbe 8. 9. ficut Ecclefiz legibus, perti-

d ao

raciter refragari velint , idem fentire deberent.

il

3

Wt

u

f

Adde, quód in iis, que ad Sacramenta fpe&ant ,

'

Ad licentiam tamen, & ex

so t Mi

patria poteítas ceffet.

honeftate confenfus parentum, vel faltem confi-

n ls

lium, ordinarie requiritur; & hoc,nop plus, pro-

h i d

*

batur ex precepto quarto Decalogi; aliàs enim

g, t

s vdenr

etiam confenfus Matris , & non Patris tantüm, ad

valorem foret neceffarius , quod nec Luthera-

yp du

nis placet.

Leges Civiles pr. Znfl. de nupt. & l.

2.18.ff. de Ritu nupt. que videntur obftare, funt

f

correCtg à Jure Canonico , cujus eft R?tuere

jndi q*fïfï

Mi

u

3 $

De Mä

282

LIb. IV. TITULUST.

Y

n

a

il

impedimenta Matrimonii , utpote Sacramenti, vel

"i

þv! (0

declarare.

t

Adde, quód Leges Civiles, forté non

g

1

pro irritis , fed folum pro illicitis habeant Ma-

nned

trimonia fine confeufü parentum contraCta, cum

0!'1

ia

& ipfe velint libertati coatrahentium effe conful-

1

]' n

tum. [2 1. ff. eod. C L. 14. C. de nupt.

gläSaar

mf

J

u

Porró (icut liberi absque jufta caufa invitis pa»

mden j

jj

rentibus vel infciis illicité ineunt Matrimonia, ita

n

K

& parentes graviter peccant, fíi absque caufa

jon

per fuum diffenfum impediant liberorum Matri.

i

o

monia, percaz. fin. de $udic. in é. càm privent

g &

1

€os jurefüo , quod habent à Natura ad ele&io-

st Ü

nem ftatüs. c. 12. cit.

Neque in poreftate Ma-

:v.ahunr;*la:rimo:

giftratüs ficularis eft peeaam ftatuere in liberos,

ao c.an.d

i:ialï.

no'*

!

fine confenfu vel prafcitu parentum Matrimonia

11)

" (neud

^n

contrahentes in cafu , quo parentes illicite & fine

ji DI Fb»s Po

jufta cauía fe opponunt.

Aliud eft, fi folüm il-

«N

N

i

|e

wp

[

f

los liberos ple&tant, qui temere & absque jufta

caufa contrahüunt Matrimonia fine confenfu pa-

g at

rentum, prafertim minüs convenientia fuo ítatui,

D lo

v-l '

vel etiam indigna; quia Magiítratus fecularis,

qua drin

lx

fic potiüs urget executionem Juiis Naturalis &

p od ,

SS. Canonum , quàm libertatem Matrimanii à di-

logon gt

Gis Juribus indultam auferat.

Sic Jus Bavari-

$us u

cum tit. 40. artic. 9. re& & infigniter punit li-

vt u conenl

beros, fine confenfu vel confilio parentum con-

t ii nvl

volantes ad Matrimonia, in hunc modum: fi li-

Ero Y

beri ( mares quidem ante 30, feming veró an-

Y

)

]

At N

te 2j. etatis annum ) fige prafcitu C confen[u

N

N

parentum contrahunt Matrimonium , ceteroquin

l

honeftum & ftatui conveniess, parentes non te-

nenutur in vivis dotem vel donationem propter

f?ean'z:g:.gicam

lii

"hhw(

1'5"""

N

nuptias , vel aliquid aliud ipfis dare, nifi velint;

Mil

taies

Ill

De Matrimonio—.'

poff sïf :

285

Ti

DII, m

iU

eales tamen liberi fucccdunt parentibus ab inte-

jt t

ii

flato,

2. Si veró contrahunt Matrimonium vi-

g

li

je, & fue conditioni difpar, iterum parentes, fi.

UA j

f

priüs non impediverunt ab honeftis nuptiis, ipfis

T

denegare poffunt dotem , vel donationem pro-

Tom

pter nuptias, aliáque auxilia Matrimonialia; fi-

ll n

tl

lius tamen , nifi parentes aliter difpofuerint, fuc-

t O"iauim

cedit quidem ipfis ab inieftato in fua portione

MT

gliàs competente : filia autem folüm in dimidia

ü:iaemrum Mu

parte hagreditatis,

4. Si deuique ita , nempe

Wi

fine prefcitu & confenfu parentum, infra dictam

Vrj

gtatem, ab honeftis nuptiis nunquam impediti,

ltll

contrahunt Matrimonium non folim difpar & in-

107 ]hn,

|

convenieus conditioni , fed etiam ignominiofum,

D hg |

cum perfona inhonefta aut infami , omnino exha-

Mibfne

redari à parentibus poffunt; fi autem nan exhg-

'tl ü füf'nm ü'

redentur, perdunt hareditatem parentum ab in-

a uf

i

J.

teftato usque ad dimidium legitimz , nïfx paren-

nl

tes aliud flatuant.

i -

Dico 3. 1dem confenfüs Matrimonialis debet 28

'.X»

2. Sufficit tamen fi-

m od

quoque effe fimultaneus.

*

n Ms

[

:

!

multas moralis, fi nempe ex intervallo etiam

Matimoit

(

lougiori fequatur confenfüs alterius partis, mo-

f B«

dó ille, qui prior confenfit, interea non revoca-

pirpoi l

verit fuam confenfum. Et hiuc 3. valet Matrimo-

Vrenum C

nium debito modo initum per procuratorem,

youn: i

euiam in ratione Sacramenti.

Priora duo ment

vj vb t

bra conflant ex paritate cum aliis contraQtibus, in

TL

quibus requiritur fimultas confenfuum, & fufficit

; cererou "

inoralis ; cüm nulla Lex vel Canon exigat co&xi-

ftentiam phyficam,

& intervallum medium non yi-

r mi

tiet obligationem. l. 1. ff. qui prajens.

ff. de V.O.

n p

. COU«

, 1. f. 2. [f. de contral empt. Membrum 3

id] nm ïfiïïi

ftat

j

]

284

LIB. IV. TITULUS I.

[/f

Ti

rffäl'egm

at

flat ex praxi, & diferte habetur in c. fin. de Pro:

"nä[

cur. in . 6. modó procurator habeat mandatum

h

WIQI

fpeciale ad contrahendum cum determinata per«

ífona: ídque per feipfum exequatur ( & quidem

)

H

«dee*pP j

poít Trid. coram Parocho & teflibus, licet hec

"u

folennitas non requiratur, quando datur marida-

TU

qidi?

tum) & modó mandatum ante a&tualem execu-

i.

g

yir

tionem non fit revocstum , etiam infcio procu-

u

te

Q

n t

ratore. £, fin. cit. Cüm veró Matrimonialem con-

"L.

trattum fecundüm Leges validum Chriftus eleva-

veritsd rationem Sacramenti. c. 7. de Divort. Ma«

i sïnu/alem, «

án pl i

trimonium initum per procuratorem, vel inter«

nuntium, aut internuntiam, fimul erit Sacramerne

»muddtit ;

Ilnm, f) 'A";[ rd

tum.

m

iluMd) puin

m

Objic. 1. In L. 137. pr. fV. de V. O. decidituf,'

Wa

n, *,fl CA:JH(

1. n

ut coutrahentes fibi continuó refpondeant , an-

g padend

tequam ad alia divertant: ergo requiritur fimul-

tas confenfuum phyfica.,

2. Iu aliis Sacramen-

cuen, ii d

tis neceffaria eft phyficé fimultanea materig &

vats, ( M

formz pofitio, neque per procuratorem, aut ab-

il vt

fenti, miniftrari poffunt: ergo idem dicendum de

VA

WCV

M

Matrimonio. * 5. In. Miuiftro Sacramenti debet

l

L

]

lus wtxe:rj«ï

adeffe intentio actualis vel virtualis : 'fed ponena

u o d

confenfum in Matrimoninm ante vel poftlongius

velnt, s

intervallum non habet intentionem actualem vel

VAMT rf

virtualem ( nam confenfus eft quafi intentio) fed

VMatroygg, $

precisé habitualem & nen revocatam , imó nul-

r n

lam habet, cafü quo principalis illo tempore,

Vr

quo procurator loco ipfius contrahit, ebrius for-

ïwml Tm:

Ti

te eft, vel dormit: ergo.

4. Parochus Matri-

[7]

DT

Wt

|

!

moniis affiftens intelle&o confenfü pronuntiat

j

l 1.4:(-«&(:"

hec verba, ego vos in Matrimonium conjungo :

pmmm:m;;

fed ifta verba ad fui verificationem requirunt praz«

íen«-

ia

Wliy

De MatrimoniG.

285

!t

^i

h

Wm

fentiam contrahentis, ficut in Baptifino prono-

l

i

t m"df

li

men fe prafeatiam baptizandi: ergo, qui Matri-

"t

MU!F [

inonium contrahit, debet eíle prefeus perfona-

&qa;

dpeü!

B. ad I. Ibi

Wl

l

M^

liter, & non per procuratorem.

L

eft fermo de ftipulatione ftri&té diCta, non de quo-

fudo

ü'*mi

!

cunque contra&u generaliter.

Ad 2. N. conf.

&t

i

lfï eïEN

€» parit. quia alia Sacramenta non funt contra-

df hf

f!

W

£&us, bene veró Matrimonium, & hinc iftud fo-

J lmo"p nmm

jum regulari poteft juxta naturam contraCtuum.

4-..(- xr. WS E "2'

Ad 3. diff. min. non habet intentionem a&ualem

D

vel virtualem, vel etiam nullam, quando con-

RUE

fenfura ponit altera pars, vel procurator exequi-

! DA ( |

!

iur mandatum. C. 2/5. Quando ante, vel poft ia-

tervallum, pofuit vel ponit confenfuüm in Matri-

^ ( i

monium , vel quando conftituit procuratorem.

O'W [ ähc

IN. min, In contraClibus fufficit exintervallo po-

—

t ml

nere vel pofuiffe confenfüm, aut conftituiffe pro-

futmtte

curatorerm, licet ifte confenfus, interim non re-

d

vocatus , folüm habitualiter & tacité perfeveret:

um d

imó perfeverat virtualiter in mandato dato. Àd 4

«l r

llla verba nec funt forma Matrimonii, nec abfo-

CU u

à

lute & determinate neceffaria, quia poffent eo-

J fedpoxu

rum loco adhiberi nutus vel fcriptura &c. dein

verificantur, & habent hunc fenfum, ego vos, quo«

r ptlngi

saaen d

—

YuAm unus procurayorio nemine compayvet, conpyingo

ia at

i

in Matrimoniuim. Sicuvilla verba, quibus uti pot-

—

k il

eft procurator mandatum exequens, 4€6/p40 te 15

llo p

9e4m, verificantur, & habent hunc fenfum, égo

aomine Titii te accipio in meam vel, contrabo Ma-

od

érimonium tecum

alterius veró partis verba ha-

hus Vit

bent hunc fenfum , ego quoque tecum

tanquata

[ PIOW( il

procuratore Titii, conty abo.

r m

M

yequi

g. lil

gll

Dd

LIB. IV. TITULUS I.

256

v

W

j m

(. H

Pl

ped1€1t€

«aifio

l

i

(j 0077

De Impedimentis Matrimonii

o

u ia

in genere,

r'n Cjü'"

Impfu.u

29 Regula quidem eft, quód omnes licite ac va:

'-32'(0 l

j hodie:'m;cas:x

lidé poffist contrahere Matrimonium, ( pro-

M

n f

bibitorium fit edidtum de Matrimonio contraben-

agb e m

do, ut, quicunque nom probibetur, per confequen-

tiam admittatur. textusin c, 2 3. D. . modó cone

qiis ia

trahere volentes fint más & femina.

Siquis

ain; f

hermaphroditus feu utriusque fexüs homo fit,

voum nj :

4000 gend, l

inàs & feemina, debet contrahere juxta fexuri in

Terpotfictt

fe prevalentem : fi polleat utroque fexu equali;

& in titroque potens fit ad copulam, in ejus ar»

Al

bitrio eft ele&io , facta tamen femel ele&ione

j qippt d t

a, i (

quoad fexum , illo conftánter uti debet, & m

tare néquit, Sauch. de Matr. 1. 7. d. 18 6.8.7. $.

^ italemyet

Iuterim tàmen aliqui prohibentur contrahere Ma:

t

trimonium, nimirum laborantes aliquo impedie

Wt

Qfv lo

mento, Suntautem duplicis generis /mpedimen-

14, nimiruüm impedientia tántüm, & diritnentis:

Vitvs dejtis,

Impediemz'a dicuntür, quz prohibeüt tantüm, &

t üfenton

ilicitum faciunt Matrimonium, non invalidum $

Wif (s

Divimenti^ autem, que & prohibent, & aunule

"d V

lant, feu tam illicitum; fi ejus habeatur notitia,

, Vrin

quàm irivalidum reddunt Matrimotuium, riempe fi

f.zgf.z.ämf.M

contra&um Mauimoniálem antecedant; fi euim

WTR

NI

V

€i füperveniant, Matrimonium, utpote priüs vàs

m OM Qn l Q

lii

lide contra&urm, yon diffolvunt. De reliquo itnpee

Ahmgg

dimentum impediens Matrimonii quoad $ponalia

Mi

de futuro evadit dirimens, h, e. ea facit nulla$

lioc

ä

T

'

De Matrimonio.

287

hoc ipfo enim, quód Matrimonium ftsnte impe-

dimento impediente, v. g. voto fimplici caftita-

l

tis, vel promiffione Matrimonii jam elteri fa&tá,

: Ts

[

illicitum fit,'non poteft induci obligatio, quz in-

duceretur , fi fponfalia valerent, ad illud contra-

hendum. c.fin. de pad

mnf 1(1 au Vw

Dico r. Impedimenta impedientia Matrimo- 30

MTM

nium hodie funt tantàm quatuor, hoc verfü com-

HWCW i nrmqen

prehenfa, Sacratum tempus , Vetitum, Spon[alia,

mu F 07'

Votum : h. e. tempus Quadragefimg & Adventüs:

j !j l Hmdn(m

fpecialis Ecclefige prohibitio , quz intelligitur per

yetitum : fponfalia de futuro cum alia priüs inita:

t r d

& votum fimplex caftitatis, Religionis ingredien-

de, non nubendi, faciunt Matrimonium illicitum,

V Lt r

De TemporeSacrato, & Vetito , agetur tit. X V.

J f æqua/

Im, J Ed

de Sponfálibus t/t, V. de Voto tit. V1. Dixi, bo-

m h ona

die, quippe olim erant duodecim , nempe di&la

th & ij

quatuor, dein Catechifmus , feu quadam cogna-

PL EAT

tio fpiritualis imperfeGa, orta ex inftru&lione in

as

fidei dogmatis Baptifmum antecedente, ac fieri fo-

lita per interrogationes & refponfiones baptizaü-

y o d

di ante fores Ecclefiz, & adhuc alia fepiem ex

Cuä'ïi(i yug

n á hn

varis deli&iis, nempe inceftu, raptu fponfz alie-

J aFr&

nz, füfceptu proprig fobolis, occifione facerdotis,

occiione conjugis, peniéentia folennis propter

nidur

crimen indiéta, & ex Matrimonio cum idoniali at»

1t I & E"U'

tentato,

Verüm Catecbifmus per Tridentinum

gentut 0ot

ihum t

f- 24. c. 2. devef. Matr. & Critien feu impedimen-

h; t

ta impedientia Criminis, five ex reci:aiis deli«

GQis orta, omuino ormmia per univerfalem con«

'lp epï MU

fuetudinem abrogata fünt,ut cum Navar. & Sanch,

Jereiqut

paffim notant DD.

uuoad SP

g i d

Dice

l

D

288

LIB. IV. TITULUS I

1

Ff demus m.

31

Dice 2. Impedimenta dirimentia hodie funt

L[fh

at ]

iidi Ü

feptendecim, his verfibus comprehenfa:

At

l

" (vl

!

Tl

Error: Conditio: Votum: Cognatio: Crimen:

j ]mpwx

Cultás diparitas:. Vis: Ordo: Ligamen: Ho-.

g f p

neflas :

ii p

$i fís affinis : fi fort& coire nequibis :

/1* j CUj ia

$i Parochi, & duplicis defit prafentia teflis :

u a

i imulier fit vapta, loco mec veddita tuto.

vamod if

jie er T Í

Ultima duo, in duobus ultimis verfibus indicata,

w'la io, Qu hh

nimirum Clandeflinitatis & Raptüs, fuperaddidis

Áifit t conraa

Tridentinum , lmpedimentum afaí/: comprehen*

,.».v

llar El

ditur in verbis, ff forte coire nequibis , quibus

HJM ld

aliàs exprimitur impedimentum Zmpotentia. Et

r

L

440 ]ml " äpp

quia per verbum Cognatio denotatur triplex co-

M l"vx ï€.m.d f

guatio, Spiritualis,

Legalis, & Carnalis , triplex

u.,

vlv d

ij

n

WO

u

impedimentum infinuatur.

81 igitur heec omnia

i em. u

cum reliquis accipias diftin&te, prodibunt fepten-

De impedi-

a :

decim impedimenta Dirimentia.

mento ZEtatis traCtabit zif. 21. Clandeflineitatis

gt

tit. 111. Ligaminis tit. 2V. Voti, nempe folennis,

ld N

vt t

utl & Ordinis tit. ]. Criminis tzt. V2I. Condi-

ïm/& Vil /m

tionis, nempe Servilis, tir. LX. «iplicis Cogna-

fx!'?,gum

tionis, & Affinitatis, tif. XZ. XII. X1HI. XIV. Im-

VL Uaoq

potenuæ, tit. XV, Caiera aumque, Erroris, Vis

feu Metüs , Rapmc, Dz/þar's eultás , & Publica

ATW ( "'H,

[Pü P[H

boneflatis , cüm de iis fpecialis 'Titulus- non ex-

D.

f& W

ftet, in 8. feq. explicabimus.

i 7'&1

t"'w

34

Dico 3. Ex di&dis impedinentis dirimeus

tibus quinque funt Juris Naturslis, videlicet

It :

Error, JEtas, Impotentia, Ligamen, & Con-

Pfe

Lf(] u!n'

fanguinitas in primo faltem gradu lineg reCta,

38?

'C;

i

ut

"

Q

J

De Mattimohio.

285

Mrïmfnlil h

it

T

vt defendemus fit. X7V. Reliqua emnia à Jure

Ecclefiaftico , vel Scripto vel Confuetudinario,

funt iatrodu&a, ut tenet communis, atque ideo

: fogwia

i,

folàm inter Chriftianos locum habenr.

(0: !gmm: HG'

Dico 4. Impedimenta dirimentia pro Chri-

33

füanis flatuere poteft Papa. 2. & folus, ita ut

ij

nec Epifcopus pro fua Diecefi, nec Princeps

l

fs

!

*&.;SI

S&cularis Catholicus hanc habeat poteftatem.

du

5. Quamvis confuetudo Canonica introducere

kujusmodi impedimentum valeat.

Pars r. eft

r Ts lm

€e fide ex Trid. f. 24. de Sacr. Matr. can. 2. d

4. Matto, quia Matrimonium ex inftitutione fua

J La

Al

/

il

L

/

f

confiftit in contra&u valido: in pote(tate autem

i, ul

Legislativa Ecclefie, confequenter Papz , eft re-

"

l

/

ll

i

MI

U

/

o d

£gulare contra&dum Matrimonialem, hec vel illo

Wt

710do initum approbare aut irritare, adejus va-

nib, pl

Torem hoc velillud requirere &c. ficut eft in po-

t lecommd

tcítate Magiftratüs humani alios contrattus ita re

Yi

gulare: ergo. Pars 2. fümitur ex c. 1. '2, de

translat. Epifc. ubi majores caufie (inter quas ati-

1

Cl

que recenfenda fünt, qux ad Sacramenta, adeá-

] fmT (AQNQMX J 1

