te hujufmodi votum, manent in fuo valoere, &€ vo-

t n

tum, utpote invalidé ac in przjudicium alte:ius

tf o

emiffum, non ftringit , ut habet communior &

[

lu

l

verior ex c. j. b.t,

Interim tamen, licet ex parte

liil

T hp

voventis non folvantur Sponfalia priàüs inita, al-

Lab d

teri tamen cormparti per hoc data eft poteftas li-

dl

bera ab iis refiliendi, eó quàd vovens cenfeatur

Sponfalibus ex fua parte renuntiáffe, quod non

, n C

X edt o u

voveus acceptare poteft, fi velit.

Dein circa vo-

n Ll fe

tum Aeligionis poft Sponfalia emiffum nota, quód

fuufe amunm

obliget voventem illa diffolvere ingrediendó Re-

ligionem, üt eruitur exc. 2. & 7. de converf. con-

jug ubi habetur, quód Sponfalibus, & Matrimonio

i lt

i, v?

Rato infit hec tacita conditio , sifi fLatum Feli-

(

giofum elegero : ergo vovere Religionem, etiam

l f:bfcg:a

poft Sponfalia, eftlicitum & validum.

Oljic.

I

A

Sponfalibus femper ineft hec conditio , nifà me-

liorem flatum elegero , v. g. ceelibatum

ergo

n quatie

g if

etiam votum Ordiuis faeri , caflitatis , vel non nu-

beudi: Sponfalia priora diffolvit, faltem dat po-

. Ws

teftatem recedendi à Spopfalibus; nam promiffum

iiin "

non imfringit , qui in melius illud commutat. e. 3.

v

g. A. ant. nec enim ineft ex natura

de Surejur.

i

rei, quia homo non tenetur perfeCtiorem ftatum

nMätrimümr:,'yj;

"]

eligere, nec ex difpofitione Juris, quod in favo-

rem

Àa3

(i

574 Il IV. TITULUS VII.

u

| gals

rem folius ftatás Reltgiofi conditionem annexuit,

i

nifi flatum Religiofum elegero ; non veró fic fa-

«t

n yEl

pwm1

vet Ordinibus facris, vel celibatui,

Ad textum

p

j ^

$jo, eum procedere , fiquis promiffum mutet in

melius fine injuria tertii : fed poíft Sponfilia vo.

jM

1

ía aui

P

Ke ! 'c

veus Ordinem facrum , caftitatem , ccelibatum ,

ähbu du

$1 j

mutat promiffum cum injuria tertii, nimirum fpon-

[æs Vel fponf,

qy0i s

&

ia cum t

jrno

TIHTULUS VII

j

«feinends

yttar i*

De*o, qui duxit, quam polluit

TR

fant

peradukenunh

n

Dito [ (r&

SUMMARIUM.

dimpedintot

X.

Piupedimentum. Criminis undc contrabatur.

stoum cur (o

!

zl

xfn Va

Ut incurratur ex. adulterio ,. fine conjugicidi

interveniente , quid vequiratur.

f,j.w .fæn.ï:,

3.

Et quid, ut. contrabatuv ex conjugicidio.

TU

4-

$- ZAn contrabatur Impedimentum Criminis ab

TT

ignotante Legein illud [Latuentem,

Aj titim

d mj

T conjuges magis ab&äxreantur ab adulte.

titad, uf

rio, & conjugicidio , in penam ftatui-

tmtlngj

tur in hoc titulo Jmpedimentum . Criminis

u if

dirimens , vi cujus inter complices deli&i ( non

;Smul Ogj

quoad alias perfonas ) validum Matrimonium,

T00 Vr

etiam foluto priore, iniri nequit.

Deli&um,

t d il

ex quo oritur, eft duplex, adulterium, & conju-

rïlmm gt

gicidium.

Rubrica folàm de priori, Nigrum ve-

T Q

ró de utroque facit mentionem.

Sed nec adul-

t

terium folum, nec copjugicidium folum, fine aliis

4 Umite

ad-

lii j

((5

HIO "

De eo;qui duxit, quam polluit&c. 37$

:&h

It ,

adjun&is & conditionibus , inducit hoc impedi-

Uïecf

* (æxl

n

entutn,

Ut adulterium inducat , requiritur fi-

i

h

N pm

m;'

mul I. vel promiffio Matrimonii de futuro fa&ta

VM :

:

I

i '

N

complici.

2. Vel promiffio Matrimonii de pra-

Uk

feüti »

feu attentatio aGualis Matrimonii cum

Qfll'lmn t

.

"

complice.

3. Vel conjngicidium.

Igitur in tri-

ften

3

A

bus cafibus adulterium conftituit impedimentum

.

criminis

3

& quia 4. etiam conjugicidium fine

adulterio cum mutua viri & feeminz in necem corie

Y

J

jugis confpiratione, ac intentione Matrimonii in-

ter fe ineundi , illud invehit, quadruplici ttodo

congrahitur impedimentum criminis, utpstet ex

(npy;

'

Al

t. b. 1. C c. 1. de conerf. infidel.

Ut hzec ptz-

niora fiant.

Dico I.

Ut adulterium fine conjugicidio fit

Tk

caufa impedimenti criminis , requiritur vel Ma-

thtl

trimonium cum complice attentatum , vel pro-

i ]u

fs

miffio Matrimonii contrahendi,

Colligitur ex

f

6. y. 6. C? c.fin. b. t. ibi: fiquis uxore vivente fide

tf

data promifit , aliam fe du&urum , — vel cum ipfa

s Qd

defatlo contraxit , fi nec anté , nec poft ( legitimá

t

éjuis , nimirum conjuge , fuperfHite ) cognovit ean-

dem , mon e[f. tamen Matrimonium , quod cum ea

Ce-

u atl

contraxit , po[L uxoris obitum dirimendum.

terim tolerari non debet, fi prius , vel poflea , dum

j n [uti

vixerit uxor ipfrus, illam adulterió polluiffet : ergo,

LL

(n

j s u

e:x (XTM

fi fimul cognovit, ante vel poft datam fidem de

M

futuro vel prefenti, feu fi cum alia feemina adul-

terium data fide commifit ,

dirimitur Matrimo-

pur

qü*l

h

:,ï

nium cum tali foernina poft obitum legitime uxo-

l

r *

J

ris contractum.

Porro DD. communiter ulteri!s

*

Prmn

NU

-

^

Ut

[^

requirunt I. ut adulterium fit perfetum.

Im. Sed P:

j

)l

fit formale ex utraque parte , id eft utrique co-

kumm

i

AÀa 4.

gm—

d

976 LIB. IV. TTTULUS VII.

'

fj

"l

P

guitum,etiam feeminz,quód nimirum vir,cum qno

(M

peccat, fit conjugatus, & viciffim.

3. Ut & ad-

i

"

It

ulteriam & promiffio contigerit eádem legitimá

Á

gi p

conjuge vivente.

4. Ut promiffio fit feria, non

fi&a.

6. Acceptata.

TT fi[Ut

f. Ábfoluta.

7. Non

H,

yinp

tevocata ante adulterium fecutum : fi vexó & pro-

f

st

miffio & adulterium jam contigiffent , 3c primüm

m

poftea revocaretur promiffio, non ceffaret impe-

TRL

dimentum, utpotejam plené completum & con-

tractum.

g ii f

8. Probabilius, ut accedat repromif-

j:ur(usperfeüu!

fio, quam tamen acceptatio promiffionis regula-

riter tacite involvit.

Ratio horum eft , quia ver-

jgn.j.iüum*l

il

famur in materia posnali, in qua termini debent

im d ,u ü

yln

[

morttt C

firidé accipi, & Jura loqui cenfentur de tali pro-

dedi Matino

miffione , qug aliàs & communiter in perfonis fo-

vefe tunen n

lutis requiritur ad Spounfalia.

tf

Objic. Promiffio Matrimonii vivente priori con-

juge eft nulla & irrita : fed, quod nullum eft, nul-

d auttt

Jum producit effe&um: ergo nec irritat Matrimo-

yrt, tl

nium cum promiffaria contrahendum.

g. C. 14.

nicbd.

faltem fi promiffior ^m anteceffit vel fecutum eft

wino, t

Confenntnt Y

adulterium ,. diff. :min. qvod nullum eft , nullum

du ortiot

preducit effe&um fibi intrinfecum , ad quem per

Qum infento;

fe ordinatur. C. minor. nullum producit effectum

fibi extrinfecum, ex difpofitione Juris intentum,

o

& aGQui de fe nulli aunexum.

N.minor. Jus tali

Andm if

proniffioni tribuit vim dirimendi Matrimonium.

Qd Qqun

Sed quid? fi maritus vivente uxore promittat fce-

CUATI

T

l

miag Matcimonium fub expreffa conditione, &

r

in eyentum, fiuxor moreretur, fed fine interven-

ENCSIM "

tu adulterii ? 9. Quamvis in tali promiffione ex

n fühw ï!ïe

parte promittentis ordinarié interveniat aliqua in-

N

onlinatio ; atque in foro externe forfan illi non

L ;

asfi-

llitr

Ài

De eo;qui duxit, quam polluit&c, $77

1

mmlu.

affiffierétur , videtur tamen mihi Valida effé, eà

|

wl !

Mpent

quóàd ex parte obje&i non involvat turpitudinem,

tïCm l

b

& execntio referaturin tempus habile, quo coa-

ditio eri£ purificata, neque reperiatur in Jure ir-

(

fl

ii

u

[8

ritata effe; ficut fj contrahantur Sponfalia à laba-

f("["m l

rantibus impedimento fuüb conditione, fi Papa di-

Qnfi

j

315551&':?,

fpenfaverit. arg. c. 8. de rer. permut. & l. 62. pr.

0 D0n

L

[

ff. de hared. in[tit.

R

f|

N

Dico 2. Ut conjugicidium caufet impedimen-

T EIL

M

tum criminis, requiritur vel adulterium previum

l

0)

^ I

Lsl

( rurfüs perfe&um & formale ex utraque parte )

EJ;Tlüfin

i

f!',n

f

£AMi. $. CAUf 3 1. Q 1. . 1. 3. 6. b.t. opus quidem

E f il

fimul eft, ut czedes a&u fit fecuta, feu machina-

^ml

W

]

Ti

n

tio in mortem cum effe&tu, & quidem animó con-

trahendi Matrimonium cum complice adulterii ;

d o f

neceffe tamen non eft, ut ambo adulteri in ce-

fltgnn tot

dem confpirent , fed füfficit , fi alteruter vel phyfi-

«

(f

idun f nul

ce, vel moraliter , perfe vel per alium cedem

cemlrimo-

patret, etiam altera parte ignara. c, 1. de conver[.

s. V

infid. c. 6. cit.

Vel feclusó adulterió requiritur,

n d

utambo, vir & femina, confpirent vel faltem

Y

r

^

'

! um

confentiant in cedem , & vef pex fe, vel per alium

|

:

4

Nl

"

"

2&u occidant innocentem copjugem, & quidem

1f

igey

cum intentione contrahendi inter fe Matrimoni-

yyuiti diia

l

[

/

inttlDs

um. €. 1. €? can. $. citt.

Ex quibus apparet, ad

inducendum impedimentum Criminis ex eonjugi-

AIW. h ul

ag

cidio nunquam füfficere, fi occifio fiat ex alio

motivo, v.g.liberiüs cum quadam peccandi, vel

g yoitt

contrahendi Matrimonium cum alia perfona, que

& conlitt |

adulterii aut coufpirationis in necem , complex

!

Qd f t

m

'

nonfuit, vel ex vindi&ta &c.

j p

u

(ïo"f j

Jf

4f

Quezres , an impedimeutum Criminis incur-

um

enid

^ UM

ratur ab illis, qui ignorárunt, illud à Jure anue-

?Ine hm

Aa

.xuimn

u

i

378

LID. IV. TITULUS VII

t

tyntur :

xum effe fuo delio ? g. negativé cum probabili

4

nOHCOgm

fententia Palud. Major. Leand. à Murcia, Zergoll

]

blmpedm

Dicaft. Fernandez apud & cum P. Krimer /. 7V.

Decretal. . 10 14. Favet Karchne L. 4. Decretal

«A(V um,[üm

art. 4, C* $. contra Dian. Moja, Laym. Haunold

um gt

tipom

Sporer , & communem Recentiorum, Prob. 1.

yin r

Pcna à Jure ftatnta non incurritur ab ignorantibus

qmdem X

jus; uttradit communis DD. per modum regula

apud cit. Kirmer z. 10 12.€7 1022.

Et Sauch.

TU um

l. 9.d. 32.91. 18. loquens in fpecie de lege pena-

1

n

pc1ä$10

liter irritante docet, anaullationem attiis, quando

p biloi

iido, v .

20n e[t ex folenmmm defectu, fed in delmquentzs

panam, non incurri ab ignaro legis : cujus rei ra-

! Wwod

tio effe poteft, quia aliàs deli&ta inzequalia puni-

M prcäabls

yentur pona gequali ; graviüs enim peccat, qui

Wi n

agit conira legem fciens non tantüm prohibitio-

l j iil d(ïu

nem,fed etiam annexam ponam , quàm alius,qui

y

l

WM«W

fcit prohibitionem tantüm.

Atqui impedimen-

tum Criminis eft à Jure ftatutum principaliter ut

p

poena propter delictum, & Jus, hauc inhabilitatem

i

Matrimonii inter complices deli&i ftatuens , eft

ii 4

lex penalis, feu poenaliter inhabilitans,ut iterum

]s o dtt

eft communis, ita ut Palao Advexfamu...þ. 1. tf.

€fe rclens

3. d. 2. ptt. 7. 1. 4. hoc]us adducat per modum

« I

exempli Legis poenalis, dicens: quoties in penam

ttigran

deliéti imponitur , ut contingit , in Lege irritante

t

í

AMatrimonium ob uxoricidü , &^ ad«lterii crimen

(lit x I

Et

€x toto

cum promi[Ttone futuri Marimonii

Mftt qum

titulo (de eo.qui duxit &c.) con[lat , irvitationem

]tg hd)

effe penaim.

Ergo Impedimentum Criminis non

8U tpe

incurritur ab iis, qui ignorant, à Jure annexum

o

illud effe fuo delicto

feu qui ignorant hauc le

Nm H

gem penaliter inhabilitantem ; quia nempe non

Bo

irans-

i

tb f

li

Deeo, qui duxit, quam polluit&c. 579

*

Ji

IT

hi

i

!

!v

transgrediuntur hanclegem qua panalem, cim ut

1 a) ZW

s

1

talem non cognofcant.

Ignorantia. faCti ex-

N"*ü )

A

h !

cufat ab impedimento Criminis; fic mulier igna-

il 7!!,

Mi

IOH L«

rans virum, cum quo peccat, effe conjugatum , il-

h "

z(ep]fh

ü, »

lud non incurrit. c. 1. b, f. & fatentur Adverfarii:

Nec objicias

hmn" ab

ergo & ignarantia Juris excufat.

]'f

W as

Regulam Suris 1 3. in 6. ubi dicitur, ignorantiam

fa&i quidem excufare, non item ignorantiam Ju-

( I

yis; quiaifta regula non procedit de igaorantia

fpeued

h.

'll

Jurispeenalis; cüm univerfaliter peena non incur-

lm';,)') 47

d Ml'

ratur ab ullo ignorante.

3

Irregularitates ex

iu )'*'VM

deli&o , v. g. homicidio illicito, non incurruntt

"h

L

fj (

"d

ab iis, qui ignorant eas effe annexas fuo deliCto,ut

"n

I

/W

[.

habet probabilis multorum gravium DD. Panorm.

ful pä»fä qm

Innoc. Nav. Sanch. Conink, Palao &c. (quamvis

Dtn volito

ego ipfis non affentiar, quia hz irregularitates non

lts u

principaliter ut peeng funt ftatute, ficut impedi-

f

Ia

T

mentum Criminis , fed ut inhabilitates ) ergo eti-

Wootater ut

am probabile eft;impedimentum Criminis non in-

MY

Y

curri ab ignorantibus , illud effe annexurm fuo de-

^

r W DN

MW

h.(. yï.

li&o.

4. Refervatio peccatorum , faltem pcena-

u

lis, non datur apud eos,qui ignorant,fua delicta

WPWSNT'

effe refervata, ut paffim docent Theologi: ergo

1f

&c.

dul p

J MD

j Excommunicatio & alie cenfurg non li-

W ;/;/!)1!)!

gantignorantes, ut communiter tradunt ex e. Z.

de con[lit. in 6. quia funt pene: ergo &c.

*f [ W

, ,l HH l Yi

Oljic. x. Impedimentum affinitatis ex copula

ilicita, quamvis involvat peccatum, & rationem

T B u

! :I J M'(le

ponahabeat, tsmen afficit etiam ignorantes Le-

z.

ggg v "

gem

ergo etiam Impedimentum Criminis.

Tue

j

Confuetudo & praxis eft optima Juris dubii in-

u

terpres: fed pro oppofita fententia ftat praxis &

ygworä"ï

!

confüetudo tribunalium , maxime Romani

ergo.

qma t

n

3. No-

38e LIB, IV. TIT. VII. De eo, &e;

$. Noftira fententia nec in foro interno poteff

ii

deduci in praxim, cüm, ubi agitur de valore Sa-

Ciameoti, debeamus tutiora fequi: ergo faltem

. Con

pra&icé non eft probabilis.

g. ad r. N. confeq.

€" pzrit, nam impedimentum affinitatis ortz ex

copula illicita non eft introdu&um in penam de-

!

li&ti, faltem principaliter,ut vel ind patet, quód

à Tridentino propterea , quàd interveniat deli-

u p

j m

&um, potiüs reftridum fit, & quidem ad fecun-

duim gradum, cüm tamen affinitas ortum habens

, W"

ex copula conjugali & licita dirimat Mairimoni-

j

um ufque ad quartum gradum ; fed eft introdu-

TT w

l

i

&um tanquam inhabilitss propter fimilem ratio-

n n

nénm, propter quam introduGum eft impedimen-

tum affinitetis ex copula licita orte, de qua ad

l, q

tit. XIV. infrà.

Ád 2. Illa confuetudo & pra-

lo-1egi

|

xis Tribunalium ( fi tamen ubique recepta fit ) in-

Ym t

nititur fententie probabili communiori, atque

wees vt

pro foro folüm externo procedit, pro quo przfu-

pepícun

mitur fcientia Juris manifefüi ac certi , quamdiu

w ia

ignorantianon probatur: indé tamen non infer-

Ts m

tur , quód, qui certus eft de (ua ignorantia Legis,

m &

impedimentum dirimens flatuentis in füum deli-

Matimon

&um, fecurus non fit in foro interno, pro quo

TY2 p f

nondum probata eft confuetudo contraria, Jus du,

ii f

bium explicans, fiquis absque difpenfatione du«

O Ro CO

TA

-

cst in conjugem, cui vivente propria uxore pro-

E

l!

|

miferat Matrimonium cum interventu adulterti.

It

£

ini, Vf

Ad 3. Probabilitas fpeculativa noftrz fententiz

O lo

negart non poteft propter allata rationum mo-

Á

Wt

miénta ; practica autem infertur manifefté

iconxegioü]

ex di&is ad rir. I. 9. 3 5.

ROt nl

TITV-

^ Rtgn k

N

T

M

492 C 68*

281 ,

füüln

d

ll

nb! ag

fdPu

W

TITULUS- Vl

jü('»

It

M['

'l

De Conjugio Leproforum

Um 45 Vm,

T

f

u Vf]] d:

SUMMARIUM

lil

T

M

Intiv

Quid fit lepra , &v morbi buic aquivalentes in

T

(

bac materia.

2:! M

L

Scm X

w

M

a. Lepra Spon[alibus fuperveniens eft. caufa. vefi-

liendi.

3. 4. ANon verà diffolvendi Matrimonium Ratum,

TI4] N

imo regulariter nec divertendi quoad thorum.

"WP -»'"t'u fo

'HJLZ]

u

Mu

Epra , que à Paulo Zacchia preftanti Me-

Um

udo &pt

dico -Legifla definitür eíle cutis afperitas

L

tuít)

cum pruritu & corporis colliquatione, de-

m

LUW

iri dt

pafceus profundas corporis partes orbiculatim,

du pl

atque pifcium inftar fquammulas ex fefe emittens,

A 'x " Q amd'u

non quidem eft impedimentum Matrimonii diri-

lg WWM W

] UM

lhh

1mnens, imó nec impedien

cüm duo leprofi ( imà

n (ML j

& (anus & leproífa) valide ac licite contrahant

ii d

Matrimonium , üt fupponitur c. 2. D. t. quia ta-

LAL

'"'0

o

men parti fang, fi fuperveniat Sponfalibus, re-

v ii dl).

filiendi, & quandoque, fi füperveniat Matrimo-

J'JJ

J

j d

nio jam contraCo, divertendi à thoro & coha-

Ti

*MW

bitatione poteftatem tribuit ob periculum infe-

ä

&ionis , & feditatem, intercalariter hit ponitur

u

ü : Emeni!

ante impedimenta ipfas perfonas afficientia. Le-

prein hacmateria equiparantur alii quoque mor-

SW monam n

bi contagiofi, uti peftis, lues Venerea, quam vo-

vfettt guid

cant morbum Gallicum , & phthifis , que ulti.

Ln.;j'

Ina tamen periculum iufeCtionis folüm refpe&tu

fit

Jlll'la-

382 LIB.IV. TITULUS VIIT.

od

junioris conjugis à feniori habere dicitur à Paulo

inmon

Zacchia, non viciffim : quare & de his intelli-

"

Ti QT

genda erunt, de qua lepra dicemus.

De qua

igirur

:,gon

cenfetut

Dico r. Leprs Sponfalibus füperveniens (idem

j p

eft de precedente, at ignorata ) preber juftam

ii gt

caufam refiliendi. c. fip. b. t. cüm utique lepra fu-

jj r

perveniens ( vel precedeus ignorata ) fit haben-

;(ommüu Ms

da pro mutatione notabili perfonz, ita ut, fi prz«

ceffiflet & cognita fuiffet, utique à Sponfalibus

Qji. .

"m

'onfüs t

lrv M

abflerrere potuiffet.

dnapin a

Dico z. Lepra füperveniens Matrimonio, etiam

d Papa

n

Rato tantüm ( vel precedens igaorata ) non dif-

folvit Maurimonium quoad vinculum.

i m

2. Regue

lariter nec quoad cohabitationem & thorum.

YUAL :

il

Pars prior eft certa ex c. 1. b.t. & c. 2. cit. ibi : quo-

u

niam nemini licet. ( exceptà causa foruicationis )

4147 t

/

l

^

"

V

(

, U

uxorem dimitteres conflat , quod , five mulier le-

ï

[

ia (b v

prá percuffa fuerit , feu alia gvavi infirmitate de-

tüfrdvetum

tenta, non eft à viro propterea feparanda, vel etiam

dimittenda; quia nimirum Matrimonium, etiam

y i N

Ratum, ex natura fua eft indiffolubile,

Pars po*

delarimwo

fterior ex eod. c. ubi textus fic pergit: Quodf vi-

que ii d

Yum , five uxorem , leprofum fievi contigerit, &f in-

i,

firmus à (ano carnale debitum exigat, generali pra-

tvl d pé

Qtecim ind

cepto Apoftoli, quod exigitur, eft folvendum:. cui

pracepto nulla in boc cafu exceptio invenitur. Sed

lt in (trj

hocnon immeriió DD. intelligunt contra Scham-

Wirieni

bogen f.t. . $. de lepra coimuni,& non admodum

ftt, fltim

5

*

contagiofa

fi enim. Medicorum judició lepra fit

DTM |/

talis, ut periculum gravis infe&ionis poft fe tra-

hat, vel ut gravem horrorem ob feeditatem pa-

m inüsmitate

riat, ut fi eft lepra leonina, àt vocant, & fa«

ciens

l

l

De Conjugio Leproforum. 495

l,

t

i

1]

ciens membra computrefcere, item quando pre-

QLale M

Wi

'HJ

ceffit Matrimonium , & ignorata fuit à Parte fa-

ng,a i

Ib

dQ

na, juxta communem feparatio quoad thorum &

u

cohabitationem permittitur; quia nempe pars fa-

3'5 fdþr

na mon cernfetur fe obligáffe ad tam grave infe-

EUR

W

ut falva non fit proprii indi-

]

&ionis periculum

)f(;n

W

vidui incolumitas, quz meretur praferri alienis

i

UET

folatiis

, nec ad tantam difficultatem, ubi & f

X

] ?e'f

in contraCtu Matrimonii decepta fit.

) -..u.lJf HU

Objic.

In c. fin. b. t. ad queftionem , an

fponfus compell debeat ad confummandam mari-

tll

d

Iul

ii

talem copulaim cum parte in lepram incidente, re-

/m j

/10!

D

fpondit Papa, quód. ad eam accipiendam cogi non

debet , cium nondum inter eos Matrimowum fue-

/ ng&h

1

li

T1

vit con[ummatum : evgo falrtem Matrimonium Ra-

A g :'70

Vh

tum ex caufa leprz poteftdiffolvi. 2. In c45. 18,

d

m lii

cauf. 32. q. 1. Pontifex dedit marito poteftatem

Jttm m r l

ducendi aliam, fi uxor, infirmitate correpta, non

*v, i

valeat debitum viro reddere

ergo lepra fufficit

,'w

H,

Mil dä»

v)n

H

ad diffolvendum Matrimonium, faltem Ratum.

l*,h

M

u

g. ad 1. A. corf. quiain textu illo non eft fermo

!

W

de Matrimonio Rato, fed de Sponíalibus tantüm,

u

quae ibi dicuntur nondum fuiffe Aatrimonium

(

[

con[ummatum, h.e. Sponfalia nondum fuifle exe-

cutioni data per contraCtum de prazfenti ;

id

//(/ " 1 /H/ 11

quod etiam indicant verba, ad eam accipieudam

Ml [

(fcilicet in conjugem ) «ogi non debet

Ad 2.

mwm n

M

quod probaret nimium,nempe non folüm ex caufa

[GN RS(WP

lepre , fed etiam cujuscunque infirmitatis, quae

x&non n

impedit ufüm Matrimonii, iftad diffolvi, & poerti

g

Oh k['

fanz ad alias nuptias digredi licere, ajo, per

f

l

ilam infirmitatem intelligi impotentiam perpe-

20

"2

æ'äxc»

(

d

tuam ad copulam, quz pracefferat , atque ideo

j «

«

Ma-

Ws

B« Con

LIB. IV. TTYULUS IX

xtens Yi

384

Alii cum Gloff.

g, T0 ,

Matrimonium nunquam valuit.

Barb. & Pont. refpondent, ibi à Pontifice difpen-

Lï tUS pï P [l

fatum fuiffe ( quod nos ipfi ex gravi caufa per-

dint ia

mittemus füo loco ) propter íupervenientem

!1l3a2 eli 11(8[

conjugis infirmitatem , ufüi Matrimonii obftan-

CHnHlamS j X

tem: quae refponfio videtur effe &qué bona, vel

l

.poliedum K fff

melior,

;f

T

fiol bpll

rdlaü nn, t

;, O

TIIULEUS IX

ii mo,f i

fa. Df

De Conjugio Servorum.

Ym Matnrmonum

iil domunot

SUMMARIUM

[ igenum cur

miod) períor

i. Servi proprie didti quinam.

AVT AYU

2. 3. ZAn & quando valeat conjugium cum fervo

FT

"

d

vel ancilla initum,vel nonvaleat, & quo jure.

n & & C

d Wa

Ervi firide di&i, de quibus folis hic fermo

lü& WX Q

s

eft (non de adfcriptitiis, originariis, & ho-

minibus pmpms, qui abfolute funt liberi,

gartorc

11 & f DPUPAE

licét ar&iüs, quàm czteri fübditi, fuis dominis

Til

POOraye

adftri&ti fint, & quandam fervitutis fpeciem pre-

u[O. f Jl w/

feferant ) funt, qui ex Jure Gentium vel Civili

contra naturalem libertatem alieno dominio ita

n fch rs) 8' ]g7

fubje&i funt, utinftar aliarum rerum & patrimonii

!tum «

Vf ?.HIL Qm

poffideri, vendi, &

alienari poffint, &, quidquid

:

E,u

acquirunt, dominis füis acquirant, iisque ad pers

]J

Fiunt tales vel ex

ET

petua fervitia obftri&i fint.

nativitate, fi nimirum nati fünt ex ferva vel ancilla

ïr]m'lu &E r

j

ftricteé di&a, feu ex feemina proprig fervituti ob-

llt[ Tlp" *|

noxia: vel ex capavitate, fi nimirum in bello Ju-

bfiaunam

fto,

"l

Arn

De Conjugio Sérvorum

58$

li, |

It c

TU

fto , cum exteris Nationibus gefto, capri & fer

u lj

vat funt.

Inter Chriftianos non ampliüs dantur,

"

M

fed fervitus proprié dicta hodie in reverentiam

'Opml l ïe-

Chriftiang libertatis, in quam Chriftus nos affe-

A Muw

ruit, fublata eft, licet Turce, Gentiles, & Pagani,

(Ut Cfrtæ

u

fi à Chriftianis in bello jufto capiantur, ver&

fiant hodiedum fervi Chriftianorum, quamdiu

non fuerint baptizsti,

Conjuomm fervorum

proprié dictorum, item fervi cum libera, ac vi-

J

ciffim, de Jure Civili non habetur pro Matrimos

nio legitimo, fed vocatur Contubernium l. 3. C. de

Ym

incefl. nupt. De Jure Canonico autem dari poteft

verum Matrimonium inter fervum & ancillam,

l

etiam invitó dominó contra&tum, item inter libe-

J

rum feu ingenuum cum ancilla, aut inter ancillam

& liberum,modó perfona libera alterius conditio-

[ UT

nem feu ftatum fervilem priüs fciverit. CAH. 2. 4

ö

rinam f

3. cauf. 29. q. 2. 0. 1.2. C" fin. b. t. quia Jus Ca-

L.

nonicum & Ecclefia confiderac perfonas in ors

dine ad Matrimonium quoad naturarm fuam, fée

Y

i

ceundüm .quam omaes íunt equaliter liberi;

M

Quamvis nec de Jure Canonico valeat inter libe:

rum & fervam, ac viciffim, fi pars libera alterius

fervitutem ignoraverit tempore contra&tüs. Unde

^* P*

(

j

hoc loco tiatuitur Zmpedimentum Conditionis, ni«

j a

'ug

W

mirum fervilis, & ignorate , de quo

'VJ OH

Dico. Irritum eft Matrimonium, quod homa

qni m

liber contrahit cum perfopa conditionis fervilis

ï

frl'uy &' qu ü i

iguorate , fed Jure tantüm Ecclefiaftico ; nori

j jl qne äd?

Naturali. €. 2. c. fin. b. £.

Quamvis enun hac

u

finr d ^

ignorantia & error de fe fit tantüm circa quali«

«

tatem & ftatum perfonz accidentalem , & non

xmua

u*

&irca fubftantiam ac individuum perfoug , Ec«

M

!

Pars 1

Bb

cle-

mmlmmm

peCont

296 — LIB.IV. TITULUS IX

[

j

l

M

clefia tamen, tanquam pia Mater, noluit fic erran-

nmmPf

tem indiffolubili vinculo conftringere propter ni-

yiam ingequalitatem contrahentium, ac prazju-

dicium, quod perfong liberz, imó & ipfi ftatui

Matrimoniali crearetur; eó quód períona fervi-

TITE

lis poffit perpetuis à Domino laboribus occupa.

N

ri in remotas mitti provincias, vendi &c. quo

paGo ufus Matrimonii multüm impeditur , vel

omnino tollitur.

V

T

Oljic. 1. Servi non habent proprium velle &

nolle, ac independenter à confeufu Domini. /. 4,

VNl

ff. de R. . fed ad Matrimonium Jure Naturali re-

Mi

quiritur velle proprium, feu voluntas & confen-

Ti

fus proprius: ergo independenterà confenfü do-

jhn n

mini non conttahunt validum Matrimonium Jure

Mil

Naturali

f( ('dert

2. Error circa qualitatem redundantem

l

enb t

in ipfam perfonam dirimit Matrimonium Jure

Naturali, uti docuimus ad £//. J. f. 2. fed error

1l Qu

circa conditionem fervilem eft error circa qua-

r e n

Ccutn

litatem redundantem in ipfam perfonam

atl qil

fervitus afficiat flatum perfonz, illámque faciat

, o v r

in fenfu morali aliam : ergo. y. ad r. diff.ma. non

Vi Nittn

habent proprium velle & nolle in iis, que funt

trítftms; &

Juris Civilis, & in quibus prejudicatur domino

! COndirjs gj j

quoad fervitia perfonalia, quz exigit fervitus, &

Qaptyd]nif

quoad lücrum temporale. C.45. in iis , quz funt

W E o n

]uus Naturalis, uti eft Matrimonium, & in ordine

EPïïfep

ad a&tus conjugales, ac generationem prolis. JV.

A

fütl)

A r n

«4. Ufüs igitur Matrimonii ita eft temperandus,

"ïlmemw

"l

t

t fervi non norabiliter prejudicent domino in

AR w

j

n

exhibendis debitis fervitiis, & viciffim dominus

ün

l

ita occupare débet fervos conjuges , ut füo tem-

! -deh,gm j

porenonimpediangur ab ufuü Matrinionii

Ad 2

"

D 7!2454

IN tilin.

T

s

T

De Conjugio Servorum.

397

AU

N

V trá

"Wt

AN. min. ficut iguobilitas fponfz ignorata, licet

Cnttg

RUbl

afficiat ftatum perfonz , non redundatin fübftan-

1

| [

; n*-efæ ]

)u

U

tiam perfonz, ita nec fervilis conditio,

: )

hl

"

Jü*t "

womuolbex

TUTUTUS X

Vïxl.]k MT

""m hi Y

De Natis ex libero ventre

doRny

SUMMARIUM

&f

5

U

I. 2. INati ex libera funt libera conditionis.

!

z

A ol

3. ANati ex parte INobili (equuntur. bujus condi-

M rJM fl ä

t10em.

iv w' f? WLA.

f "1

hx

X

Ati ex libero veutre vocantur

qui geniti

det r

fünt ( in- vel extra Matrimonium ) ex ma-

finmonm j!.l.

tre libera feu ingenua , non ferva feu an-

"r

.f emi

cilla ftricté dicta

ug

Quia veró contingere poffet,

r o qui

ut liber duceret fervam, & viciffim, gnarus con-

W v"xl CU

ditionis fervilis, quzftio eft, cujus conditionis fint

Ü

liberi, liberz an fervilis.

Vi

M W

Dico. Nati ex matre libera funt liberi, licét pa-

S, j

l

terfitfervus ; & fufficit, modó mater fuerit libe-

Wi

dOF»

li

rg conditionis aliquo tempore, quo proles vel

!

J

W

concepta,vel nata fuit,vel intermedio : ficut econ-

;1 Int

h

tra nati ex maure ancilla fuut fervi, fi nempe illa

0 1 S-lm ülu

nec teinpore conceptionis, nec partás, necinter-

medio fuit liberz conditionis: adeóque quoad

U NTJW

fervitutem vel libertatem prolesfequuntur condi-

M eql [Qmw

tionem vel íftatum matris.

Ita textus aperti ig

1 ia (

RMU i

pr. Inff. de Ingenuis. ff. 4. Inft. de Sure per[on. l. 5.

$. 2.3.1.7. l. 24. ff. de flatu bom. c. un. b. t. Ex qui-

Q W«EES Lï à

bus natum eft commune brocardicum, partus fe-

Bb 3

qui-

P,WI

388 LIB. IV. TITULUS X. De &c.

quitur ventrem, nempe quoad fervitutem vel in-

genuitatem. Nifi nimirum aliud haberet loci con-

l

l!

fuetudo, ut eft cafus in c. 3. de conjug. fervor.

Queres, an proles quoad familiam, honores,

nobilitatem fequantur patrem vel matrem ? g. Pa

trem , ita ut , fi pater fit nobilis, mater plebeja,

etiam proles fint nobiles, modó fint ex juflis nu-

9

ptiis

fie quoque, fi pater eft civis vel patritius,

etiam filius erit talis, licét mater fit peregrina &c.

Q' [ Qu

t

"Fext. & gl. in l. 19.ff. de flat. bom. . Imó de Jure

mater , fcilicet uxor, etiam dignitatem fequitur

Dd q u ptï M

viri. £. 8. pr. ff. de Senator.l. 1 3. C. de dignit. lib

Jiduc m

12. Nov. 10 j.€. 2. pr. Sed Objic. Si proles fequi-

if Jir/

tur patrem quoad nobilitatem, matrem veró quo-

hf n

/

adfervitutem,idem filius poterit fimul effe Nobilis

n f

i

fj

& Servus: fed hoc eft abfurdum. y. AN.sa. vel diff

u ]

Simul poterit effe nobilis & fervus, ita tamen, ut

dul

nobilitatis fplendor obfufcetur, & nihil valeat,

quamdiu fervitus non tollitur. C.77a. itaut ftrante

Me n

fervitute nobilitas fplendeat, & aliquid valeat. /V.

TAE Qu !

sma. FaCta manumiffione & fublata fervitute quafi

Md Va

fublató veló, incipitfplendefcerenobilitas. Feré

ff

ficut filius naturalis, qui extra Matrimonium à no-

ituti f

bili ex matre plebeja procreatus eft , primüm pro

Mftuti, a

nobili habetur , & poítea parentes inter fe contra-

Wiäl/ I

hant Matrimonium, & ipfe legitimus fiat.

Dices:

hij f!mu ll

etiam filii naturales habentur pro nobilibus, fi pa«

ter fit nobilis

þ À. Ut

ergo non opus eft, ut inter paren-

* Düteig

tes poítea fequantur jufte nuptiee

V. diff. ant.

Al Xl

Pj

habentur pro nobilibus de Confuetudine,

;j Vr o

Vatnh IN

ranfeat. de Jure Communi,

AN. ant.

Lm, Ita th rm

ls

anmw t

uilfOng fpw

TITU

h

lisy

uDe&,

] & ?

t32) T (68?

Af

NY

Dd

4 Eff'h,

j

|

Vg

IIIULUS XI

|

uOid

lm

AT

W

il

Vtty

lQ

De Cognatione Spirituali.

wl,i

fl

")

0

SMUMARIUM

It

t te f

Y.

a(':i(' J/

M

Quid fit cognatio fpivitualis , C unde oria-

L

tur.

3l

dä"d

fsl

2.

Inter quas per[onas dirimat Matrimonium

h I

T

li

Ü

dÁn babeat locum , quando Baptifmus confertur

h Aa8

D

!t

non folemiter in cafu nece]Jitatis.

I"Fffüg

TP

An afficiat maritum,qui baptiz.at vel levat pro-

WHH Vl

AODJJ

priam fobolem.

"H l /m Vdi)

:

Ut eam contrabat Patrinus, quid vequiratur.

ff.), 1& men; [

.

n contrabat, qui levat per Procuratorem.

7

(h tutlon

Nter impedimenta Matrimonii dirimentia nu-

Mi J

meratur etiam triplex cognatio , fpiritualis ,

W

legalis, & carnalis, ad quam quoque refer-

tur affinit4s, de quibus tra&ant fequentes 4. Tituli.

;

:E"(lh

Cognatio fpiritualis , de qua hic , eff propinquitas

CU T '"m

n

perfonarum , ex collatione & fufceptione Sacramen-

u

;fmtüm

torum Baptifini & Confirmationis vefultans, ac $u-

wl Ditr

ve Ecclefiaflico divimens Matrimonium inter cevtas

3

js, u

perfonas.

Sumitur ex casf. 30. q. 1. €? 3. ac t

b.t

Sicut enim ex generatione carnali oriur ali-

T Wl ']1&1 D?. h

qua conjun&io arGtior inter certas perfonas, qua-

li ?vdl")

propter reverentiam quandam fibi invicem de-

; Cnriti

; Commw'

beut, ita ut nequeant decenter Matrimonió co-

pulari in ordine ad a&tus conjugales, ita ex ge«

h

neratione fpirituali, que fit per Baptifinum, per

j

Bb 3

quem

$90

LIB. IV. TITULUS XI.

DeCng

!

j

n

l

j

j

quem homo quafi concipitur & animatur in ute:

[

i

l

1

':1

j

j

[ "

ro Eccdlefie , atque per Confirmationem , per

gyenICS;

quam nafcitur quafi , & ex utero in lucem pro-

r;gziftfquep

j

greditur; fpecialis oritur conjun&tio & quafi pa-

jj I*

rentela , inter certas perfonas aliquam fundans

gir bapïïqw

fntet W

reverentiam erga fe invicem, propter quam Ec-

L]

|

clefia judicavit indecens effe, ut tales perfonge

gii vt ?

I

copulentur Matrimonió.

Voluit autem hoc ob-

jgnatt

ej

:

ftaculum Matrimonii oriri folum ex Baptifmo &

quis, qui ruk'u;

Confirmatione. c. fin. b. t. in 6. propter analogi-

wæmx q Qï.;-ä

K

am generationis fpiritualis, que fit in his duobus

ypiuns 2!

Sacramentis, cum generatione naturali,

Perfo-

as, n

li? p 14

n& véeró , quas afficit hoc fpiritualis cognationis

impedimentum , funt, quge ad hanc generationem

|

vinqii o

fpiritualem concurrunt, uti Baptizans, & Confir-

emum & flone

mans, item Patrini, qui quafi funt patres re-

d r qi

fpe&u Baptizati & Confirmati &c. de quibus po-

V erftatecol

ftea

Interim nota, Patrinum ( & Patrinam , vel

ia m df

Matrinam?) dici, qui tenet, levat, fufcipit, vel

i, um

faltem tangit eum, qui baptizatur vel confirma-

Qu

tur, ac tacité fpondet , fe habiturum paternam il-

t formdg

lius curam fpiritualem, inftruendo in rebus fidei

funts i

& Chriftiana vita. cag. 10 $. d. z. de Confecr.. nifi

QUond t

nimirum Parentes, Parochi , vel Ludimagiftri hoc

Nimum ln

fecerint,

tut, (rizaf

Dico I. Impedimentum Cognationis fpiritua-

Cl d

lis hodie afficit tautüm quinque perfonas, itaut

D

N

lx

J

EATY

€x collatione Baptifmi folus baptizans , & patrinus

tln Sntíon

:

(ad quem refertur & matrina ) illud contrahant

älüä'.*&

Wi

cum Daptizato , & baptizati patre, ac tnatre : ex

VN

collatione Confirmationis autem folus confirmans,

m )

& patrinus , cum coufirmato, & confirmati patre,

' Diig

J anI

ac matre, — ia reftrinxit Trideng f. 24. c. 2. de

P

Ref.

Qln

