Nihil autem intereft,

it co!latcralïs, fi

utrüm ille commuuis flipes fit mas, vel feemina,

at

p

pater vel mater ,

avus vel avia &c. nam in or-

mf'ïedlät

gl

dine ad impediendum Matrimonium non atten«

[

n a 1?[51

m

]

quio 24

ditur difcrimen inter 4gnatos , uti vocantur , qui

vf

qt

defcendunt ex flipite virili & per lineam mafcu-

nam l:

"W 'm

1

Y

linam, Die eines Sjcabmeng / unb. Gefdilecbtg /

àc inter cogzatos , uti appellantur, qui ex feeri-

w d 6

na tanquam principio communi & per lineam

sige r ld

femininam defcendunt, bíe eon bet S)outter bez

yifjit p

ed, Rn

freunbt fepnb.

Pariter hic nihil intereít, an

site, tf

in- vel extra Matrimonium proguate fint tales per-

!

fonz,

0

J

li

LL

l

fut, li

'

ii

A0T

w D

Probé autem, quz in omni confanguinitate re-

db ln

peritur, confideranda eft Linea, & Gradus, per

Tif

quos diftinguuntur coufanguinei.

Linea eft or«

tfb yc o

dinata feries perfonarum ab uno ftipite defcen-

Ti d t

dentium per varias generationes , varios conti-

li nïa,Sn;fs,hr.

nens gradus.

Eft duplex , Re&a & Obliqua:

QOnfrpunittete

feia compleGitur illas perfonas , quarum una

Totn pf

eftab altera, itaut re&à, & fine declinatione ad

t dfe d

Jatus alterum, vel afcendatur per gradus directos

il

l

[

J

ad progenitores, patrem vel matrem, avum vel

N

tb t

aviam &c. & tunc vocatur linea Afcendens , vel

'!t:lfpro L

defcendatur ad progenitos, filium vel filiam, ne-

potem vel neptem &c, & tmc dicitur Defcendens.

LITS "

Linea autem Oljiqua, feu Transver[a, vel Collate-

Ml "

LT

v4lis, compleGitur illas perfonas, quarum nulla

tulr

Al

u

W

Ul v

d!lce d

eriginem duéit ab altera, flirpem tamen commu«

nem

;a::e)a:uümgb;d:

|

De Confanguinitate; & Affinitate. 409

engnta

füm

M[lg

nem & radicem ha.ent immediatam vel media-

t

eat eF N

t )

tam, uti funt frater & foror, duo frawes, patrue-

ill lia MU'

les, confobrini &c. quando nimirum defle&itur ad

h mll m u

i

Jatus alterutrum.

Ubi nota, quód, quamvis haec

] Am(l H

[E'"l j

linea fit collateralis, fi conferatur cum altera cüm

ji

4

non ingrediatur alteram , fed ad latus excurrat ,

;LHO

4l

!h

)

fit tamen & ipfa, sbfcifse confiderata & in fe, li-

j

! ll ïj:m),k

W

nea re&ts, quando in ea funt plures perfonz, fic

tb

j

duo fratres, fi generent filios &c. finguli confti-

tuunt novam lineam reCtam.

Hazc linea obliqua

B u

nfor

d

.ML!

ET

iterum eft duplex , &qualis, quando perfonz& in

)

tr|n

liM

41

utráque linea collocatz diftant equaliter àcom-

!

]

ii

l

/

LU

IIf

muni ftipite, & in pari gradu , ut frater & foror,

Nyi

"1

1

( n

parrueles &c.

Et inaqualis , quando diftant in-

Ll

D

I

ts p

equaliter, fed una ftipiti eft propinquior, altera

remotior, uti frater, & fratris filia, nepos fratris

& filia fororis &c.

Denique Gradus eft inter-

mmittert

vallum vel diftantia unius perfonz ab altera in li«

v ends, p

nea confanguinitatis , quz diftantia major vel mi«

n

nor fit per plures vel pauciores generationes nu-

meratas ufque ad communem ftipitem.

Igitur

b lgt

is, Vi Qyt

hzc tia, Stipes, Linea, & Gradus , ípecialiter in

confanguinitate attendi debent.

y M

grim u

Ut autem dignofci queat, quo gradu unus cor»

fanguineus diftet ab altero, tres de Jure Canonico

4 Jalnl

catif. 8 $. q. 9. . 1« 2. 3. exftant regule, prima

yut

«s

pro linea Re&a , altera pro Transverfa JEquali ,

n s

tértia pro inzquali.

Regula linez re&z eft hec:

ü A[nndens, g

tot funt gradus ,. quot generationes intercedunt ;

s; d

five, quod in idem recidit, tot funt gradus, quot

J

T cen

perfona , uiná demptá , nimirum flipite communi :

LU

y( ] (U

N

fic in linea defcendente filius à parente ( patre vel

Agtdó» q'la

l rUF

A

matre ) uno diftat grad

u, nepos duobus, pronepos

g

ec 5

tri-

rpem um

D

p

nouxmtä

LIB. IV. TITULUS XIV.

410

ggcd

(

tribus, abnepos qudtuor : ín linea autem afcem

,(l

m j

dente filius à parente diftat unó,nepos ab avo ( vel

"

avia ) duobus, proneposà proavo tribus, abnepos

ecuqdum]

r

ababavo quatuorgradibus. Regula linez Trans-

g

i

n n

verfi /Equaliseft hec: quo gradu diflant fingula,

|

Es

perfona (de quarum confanguinitate quaritur) 4

.aqnwiamfcm,.cou

cotiinuni fLHipite,eodem diflant inter fe : fic duo fra-

(

tres,velfrater & fororjnter fe diftant uno, fratrum

agre

vel fororum liberi duobus, horum liberi ( feune-

du d m

potes fratrum vel fororum ) tribus gradibus &c,

;'ig. 4 Wf

ipum g

Regula Linez Transverfe ingqualis eft ifta: quo

gradu remotior per[ona diflat à communi [lipite, eo-

dunextpigo

dem di[lant inter fe : üic, quia filia fratris mei di-

víeaul p

flat duobus gradibus à fuo avo , qui refpe&tu mei

sulconputtinta

e(t pater, ac fimul refpe&u mei & ipfius eft ftipes

dul l

em

communis , diftamus inter nos duobus gradibmus,

dnari

M

M

licét ego à communi flipite diftem tantüm uno :

t r

Mi

ml

fic pronepos meus & filia fororis mez diftant in-

1 HAM NI

ter fe quatuor gradibus, quia quatuor gradibus

"l

^

à

PA ET R

WUU

W

pronepos diftst à communi ftipite, qui eft pster

ER

meus, licét filia fororis ab eodem , qui refpe&tu

D

ipfius eft avus, folüm ditlet duobus. Dixi autem,

tb of

V ]

de jure Canonico, nam de jure Civili fine ulla di-

i

Eeäæq;ic

ftinQione inter lineas ftatuitur unica regula, nimi-

j

E

E

(/0

rum ilia, quam pro linea reCta affignavimus: tot

M

d

i

funt. gradus, quot. genevationes. vel: tot funt gra-

^ft Mln

l

dus, quot fant per[ona , una dempt4. t. t. Infl. de

grad. cognat. l. 10. $. 9. feqq.ff. de gradib. Unde

Vi

/V€/

:

de Jure Civili non datur gradus primus in linea

g

Coilaterali, & frater ac foror, vel duo fratres jam

Mf u lr

duabus diftant gradibus inter fe, quia funt due

j

A

perfong dempto patre: patruus à filio fratris tri-

bus, patrueles quatuor, & fic deinceps. In linea

L *ï['r:sw,

h

autcm

PW) Ut:

à

:

"f

TUtge

De Confanguinitate, & Affinitate. 411

hl

1nïh

Tj

2utem ingquali nec datur gradus fecundus, fed in-

Wümb !

choatur numeratio à tertio.

Computatio gra-

SP

Ó

h

l

ii

i

ähæ"

duum fecundüm Jus Canonicum folàm attendicur,

u li

E-—

dfl ulm

quando agitur deMatrimonia inter confanguineos

/«W

j

prohibito, at in utroque foro, etiam Civili. c, fin.

A

1

"

l

L

?34

b.t. computatio veró fecundüm Jus Civile fit, iü

"n l'nm&.f.n* ""

[

"

utroque etiam foro, confequenter & in Canonico,

"i

1

*.am

quando agitur de fücceffionibus bzreditariis ab

nf

'(»XW?

iuteftato, de tutelis &e, quia Alex, IL. in ca7. 2.

TU

cauf. 2 5. q. 5. generaliter approbavit computa-

1

d) i&a:q

tionem graduum Juris Civilis, & folum Matrima-

1?;:1[5:»1;11::;'/(/,'»/14 )

nium excepit : proin, cüm Jus Canouicum pro aliis

Qf us a.

caufis aullibi peculiare quid ftatuerit, Juri Civili

LT

quosd computationem hanc contrariam fe accom-

Vl as

modat, avg. c. 1. de N. Q. N. Undenon pracedit il-

Ti

lud brocardicum : quodüibet $us efF ob[ervandum

fet t U.

in (uo foro, Civilein Civili, Ecclefiafticum in Ec-

muser ddant

clefiaftico ; quia id folüm procedit, quando quod-

W

MW

MMY

!

l

AQ[

gutu

libet Jus ftatuit diverfüm quid, non veró, quaudo

alterutrum nihil ftatuit pro aliquo cafu.

ij g

M

N

à

^

À

De reliquo rem tibinon ingratam fa .ere mihi

&MW

T

M

]s

P

l

videor, fi confanguineorum gradus & nomina Li-

^l

I

nl

iL

!

7

hi

neg tam Re&z quàm Obliquaz tibi ob oculos pa-

lul

nam.

Sit ergo

li

g]] fif)

At

l

TEU

Schema Linez: ReCtae.

l

Ti gU.*

i V:irilm J'

Majores, 980 Gltern.

4£o£

;tï.lï» l

vLnbavts ,Ar.uc z 9If

Filias, Gäöm

li

v

:

$B aftet.

ij p "

1t z 9fafe

Filia, &od)ter.

J

pf

püä 5j

j vcï i

9Rtutter.

W

TR

*s13ua

*sritiopussjaq

f

'Prmwfs, lfr E Qtu!)err.

Nepos, (ärïc?beï.ätef. |

] l

Proagia , Mp zQUnfcau.

Neptis, &udfütu.9tefe.

2. As

And

"

)

AI2

LIB. IV. 'ITTULUS XIV.

,cma[anaumm

Jf

u

IAUMUS . Qlït'bett. 96 Pronepos, ä;:(äncf—f)[,

4l Smum

7

(tz's, lt« ænæäf .

g if

"tuia, 9lufrau. 2LeDnl. Pranel

ut.

T ïfl qu

u35]y

Y

"

& Pater, $a

tïerq

ufäne]äos,&üg*(ïntff)l.

h

L Iwmn

BaMater, Sufter.

L negtis,öug;&ncf[;

Ppusopg

.

M

*$13Uu

a um

Titius, Titia,

)

Pa/fe:vl'

ïjn, 9ad)fómm:

íng.

hmti.ni, jnum (

usj

À —

a a

at

3

Sclfiema Linea Obliqu;xx

g um Ü

.,

Í,

',f;gn; /1///1//; M

Frater , tuber.

d (

N

Soror , Cdtoeftet,

lpani, B

Fratves ge tmani , oollbuttige SStübet/

von bepeas SSanbm.

i um

Sorores germana, voübürtigc Gd)menew/ eom

ht i,

Chafter uno SOtuttet,

Pa w

Dim n

Fratres. . con[anguinei ,

33aíb:)

S5rübet/ 00m S3attet allein.

dN

Sorores confanguinea , joalbz| -

Cj

lménif

Gdteftern/ vom QSatter, |

Fratres uterini , alb z SBtüber/? einbdubig.

114 linj,

oen ber SYtuttet.

I! Cl

Sorores uterina , 43albzCdme

i

)

(tecn / eon bec 9outtet.

J

l

Patruus , Q?Za.fteräæwber.

u hg,

QSatter8 « Cidterflet, — 0aimb.

A?ita :

$

Avun-

ln

De Confanguinitate, & Affinitate. 413

Avunculus , Soutterg Sruber.

^i li äï G

!

j

MW;I u[

l

Vi

Matertera , Snutterg odbvoe(tet.

Nepos ) ex fratre , Qruberg/ oDet

2:

Neptis ) vel forore. Cd)weftet Sinb.

(lm fj

^

Patrucles , eu. fratrum. liberi , £5vüoet8 2 Svitta

hf

l

j

bDtt.

l

t :'1'

"IT

Confobrini, fen [ororum liberi, &d)yvoeftetn Sitte

bt

Ami

ti;u', feu featris C fororis liberi , 9Stuburé

—.—x

uno Cdnmedtee Sinber.

3.

lg

Magnus patruus , Cyeof « Cyatterd SSruber,

Magna Amita , GroB Cattere Gidmefter,

7Magnus avunculus , Go2 9utterg 2Srube,

£y5cmb.

N

l

Magna matertera , GvofSQuttere Cidtote

(ier,

Gitof.SYtumb,

^

Pronepotes ) ex fratre , S5rubed/ obct

NY

Proneptes ] vel forove. C5d)weftet Gndbf.

Patvrselium liberi , Sgüoetett|

Ü

1:

S$inodsSeinber,

Confobrinorum liberi, & d)tot| bi omnes

j

ftcen Sinogesvinber.

» vocari fo-

!

JAmitinorwm liberi , $Btubet| lent fobrini.

TL

unb Gwdreiee Sinosz]

Stinbet.

|

Magnas p;a;muu;. bu$ utanöecrn n

pH

lt

4Magta

S

À

414 — LIB. IV, TITULUS XIV.

W

JAagna proamita ,

M

:beö Mtanbereta. Cdtec

JMagnus proayunculus, bet Veanftau SSruber.

Magna promatertera , oet Meanfeau €dwe

(tet.

P

ZAbnepotes ] ex fratre, S'ytubet/ obut. Codbtor

^

ía

4[«—--

"Abneptes ] vel forore, Cncfbefe S'itiber,

A

Datruelium n

*

N

&nc£blen.

epotes , neptes , ,Qärübevä $inbg

i

- L. —

-

Confobrinorum nepotes , Weptes , Sd)mcüer*en

StnogCnefen.

Á

"Amitinorum . nepotes , neptes , Syyuber8 unb

Cetoefteztn $inos Cncflan, .

: —

£

t

*

—

M

z

Forfan majorem tibi lucem hac in re afferet

^i

Zrbor Con[anguinitatis , quam, ut reperitur in

7(/

Jure Canonico poft cauf. 3 5..4. $. in hac pagella

EX — €

$

|

XON

tibi iï:bjicio.

zc R—

—

t

| NB. Kuc pertinet Avbor. Con

tatis.

fanguini- :

Circa hanc Arborem nota r. lineam, perme-

j

dium du Ctam, effe Aeifam, ex utroque veró latere

derivari Z'ransver[as feu. Collaterales, & quidem

ex parte dextera , in qua ponitur frater, collocari

iï

confanguüineos mares, & per fexum maífculinum

conjunétas feeminas ; éxfiniftra autem, in qua po-

nirur foror,confauguineas fzeminas, & per feemine-

um fexum conjunctos mares, 2. In medio Linez

ReCtz confpici cellulam,quam quidem aliqui relin-

quunt

"

b

|

Vs

CONSA

NGr

llmnlmm

Is.

Toy MA

Ü

uf

Aiz'ena.entes

N

,

"Mf

Jl

EO

N

li

j

t

|

L

rA

N

m

h

Proz:

uTT

!

u T

CL

g&ï ,

i

d

l

: S»W

»

Pratruke

u

Bs ii

OH;

- Q

m

DuL

J2zAa M

Hn2aua.

M^

l Ü

m

/

"

/

Datrauue

L du

s NODIIS.

1

M

p at

dduuta.

32

U L l

ag

At It ifere

2

VIerun V oruad:

n !E IT 1 U

ViLOIDrT.

HLr.

p27

VL ATA

g ii

17&7!&7

W

Wäö. o ääm

j o

x

Y

a u Y

.m "dU lafer-

p2

Tif rz

feprunee

: LA

3-

22

u n

aautcm,mq

HHQS meï [æmm( u

.

010

um

m

Defícendentes.

Wl

i i |

Ü

-

f

!

ngunt

ul

"

E

rg"'äm

,h

m

M

w de ü

"

M

)

q

PT

N

j

g

i pe*.to

/

am pZILSI

[

!

qu

M

n

[

(linet

jpvi

!

J

[

j W|

W*

T

"aPFL.C—

(

TU l] &*

Y

gnv

'S'a

j

VWH

!

u

M n

R W

I

[

HO

0"

D 000

$, (0

0"

Mv num Pna

(ir

w.., p

n f

.y&

)n

k, MUMÉ m.«

Fu

Q2

!

f

1

D

'? W(A.

M.L SUNIMUS

d

Y

mm

N » wterla

NUW

D

»4i

W ANUNIS 1.

f d

1 dftyt

á

BUATI DrO D r

;?410 f j r nf .(

lefud

Il]U ,(

j |

d Px

n

M

"

u

"l (

hn

"

AU

1»5 :CFUVI "

n

bIU

Àil

lm

»mu,, l

* N

?

Ü

- t

MUU E

b

uT

"

lj

De bo,hfanguinitateg & Affinitate, 414

quunt vacuam , alii autem in ea collocantcertum

individuum , de cujus confanguinitate cum aliis

quaritur, quod nos appellamus Proteni, eo quód

diverfas gerere perfonas poffit, jam maris, jam

fcming , jam patris, jam filii, jam nepotis, &c.

neutiquam veró ad hanc cellulam pertinét com-

iunis flipes ; nam ftipes eft illius cellule perfo-

nà in qua Proteus, & alters perfona, de qua quz-

ritur, conveniunt, feu coincidunt proxime ,fi in

lineis afcendatur.

3. Si alteram períonam, de

qua dubitas,an & in quo gradu fit conjun&a cum

Proteo , in nulla ex cellulis prefixg Arboris repe-

rias, cogita ,eam non effe confanguineam Proteo

intra quartum gradum juxta computationem Ca-

nonicam ; fol& enim, & omnes,intra quartum gra-

dum conjun&z perfonz ibi inveniuntur.

aj. Per

pumerum faperiorem in cellulis pofitum denotari

gradum Canonicum , per inferiorem veró gradum

Civilem , feu juxta computationem Juris Civilis,

h

$. Si proin fcire cupias, in quo confanguinitatis

gradu diftent inter fe duz perfonz, colloca unam

ex lis in cellula vacua, in qua pofüimus Proteum,

dein attende ,. an fint in linea. Zed, & applica

'z

regulam pro linea reCta traditam , n merandó ge-

nerationes, vel perfonas unà dempià: velan fint

in linea tragsver(a , & tunc ex cellula, ubi po»

fuimus Proteum, tuautem unam ex iis perfonis ,

dequarum cognatione dubitas, ac fimulex cel-

lula, in qua reperitur altera perfona, afcende uf-

que ad cellulam, in qua reperitur flipes, feu com-

mune utriufque principlum proximum,in quo Co-

incidunt ambz perfong: fi hz equaliter, feu pa-

ribus gradibus diftent, ab hoc principio; applica:

-

re-

ia

416 LIB. IV. TITULUS XIV.

&fponfä ;

regulam pro linea equal: fi ingqualiter, & una

n g

erift

remotiüs diftet, quàm altera, regulam pro linea

m

ingequali traditam , & prodibit diftantia graduum,

g&fïribffeltcüm

quibus diftant inter fe. v.g, pone te in cellula

:z:ämemüfïa ;

Protei, & patrui tui filium in fua cellula, atque

j

]

i, C

afcende ex utraque cellula priüs ad patrem tuum ,

, ye I

dein ad avum, deindeà filio patrui tui ad füum

1 .m inflüitül'«'-« :

M

parem, tum d ejufjem filii avum, qui repe&u

"TT

utriufque eft proximum principium commune, à

NH

quo tam tu quàm ille diftatis quilibet duobus gra-

j d

dibus zqualiter, confequenter & vos diftabitis

duobus gradibus.

yiipm &

Rurfus te pone in cellula Pro«

tei, & in alia materteram , dein ab hac afcende

weur

TM VAU

ad progenitorem hujus immediatum feu patrem ,

à te autem afcende ad Patrem tuum, dein ad avum

W

:

;

RT

tuum , in quo coinciditis tanquam in communi

li bt d

principio , ac patebit, quód ínequaliter ab iíto

mulu m

fitis remoti , tu in fecundo, illa in primo gra-«

du, proin diftabitis inter vos fecundo gradu inz-

st t

TTR

quali.

Faciliüs forté depreHendet diftantiam , fi fort&

DETM

ol g

te confuülant fponfi, an & in quo gradu fint con«

fanguinei, fi procedas hoc modo: fcribe in tabula

nl x

velin charta jnfra medium ex una parte fpoufum ,

d pt h

& exaltera fponfam : füpra fposíum fcribe pa-

dimri r Tr

rentem ipfius, & fupra fponfam hujus parentem ,

l r

tum füpra quemlibet ulteriores afcendentes feu

t fecuadumg

progenitores , ac tamdiu utrinque procede für-

Wi gt

fum , donec devenias ad talem perfonam, àqua

U

!

tanquam communi principio originem ducuntg

E QQrfro

& poftmodum juxta regulas linez transveríz ,

t

equalis vel inzqualis ( nam in linea rea fere

I i

nulla,eft difficultas) numera gradus , quibus &

E

!

füvmgu

li

fpon-

i

Vl.

li lj

De Confanguinitate, & Affinitate, 415

| |)

ls

fponfus & fponía diflat à cotnmuni hoc prínci-

Ta,

uT

pio: fi non reperiatur tale principium , cogitds

J dlü

" BN

non effe confanguineos. Preítat autem fic anno-

du

tàre & fcribere, cüm aliàs facile quis confündi, &

Il

" gl

r

I

Y

'a! 4

iurbatà memoriá decipi poflét, His prauiffis

li

Dico I. Confanguinitas in Linea Re&ba fpe-

5]!0 pg

UL, [

'

düm

&ato [Jure Pofitivo Humano dirimit Matrimo-

ll qn

P

u

Iu

nium in infinitum.

2. In Linea autem Obliqua

J

folüm usque ad quartum gradum inclufive, Pars

u

t

l N W

prior fumitur ex 8. 1. Inff. de Nupt. l. 5 3. ff. de

m

)

T a

]

1

Jüt. Nupt. ubi exprefs& reperiuntur voces: s5-

J

ii

F aed,

que in infinitum s quam difpofidonem Juris Civilis

!

!]

4

yy df

receperunt expr&fse SS. Canones, nimirum Ca-

D

]

lixtus I. in catt. 2. cauf. 3 5. q. 2.. & Nicolaus f.

K Árttn,

(b dv

In Refponfis ad. con[ulta Bulgarorum c, 29. Ra-

tio eft reverentia progenitoribus debita, Ut adeó,

QU2 n um

fi Adamus hodie refürgeret , fpeCtato Jure Hau-

tnuiltr ab o

mano nullam in toto Mundo poffet ducere con-

lia ag

jugem fine difpenfatione.

Pars pofterior ex e.

ii

zon debet $. b. t. ubi corre&um eft Jus anti-

quum, quo £4HW. 1. 7. 16. 19. q. 2.cit. usque ad

a Ub i

:

rlAh

i

f

feptimum gradum dirimebat. Nec intereft, licét

iqu

1

M

f I

7

iT

confanguinitas ortum habeat ex copula illicita :

goin t

quia & per hanc commuaicatur idem fanguis.

paprefd

Quamvis veró "Tridentinum f.'24. c. 4. de ref.

Tl

JMatr. reftrinxerit affiaitatem ex copula illicita

ig p

ortam ad fecundum gradum, de confanguinitate

"Ts [j

tameu orta ex tali copula nullam prorfus facit

r Wü? ,

mentionem, & ideo , utpote difpofitio Juris cor-

]

a p

Jl

reCoria, ad confanguinitatem extendi non de-

T

[j

bet.

Tl

Eft quoque difpar ratio; nam frequentior

t ]

p i

lp

€ít & minüs nota affintas ex copula illicita,

"us : :;;.

quàm confanguinitas, quia affinitas oritur ex

D d

Pars AL

üfola

1 gradus ; a;

D

5(0n[anguïlïi'

418 LIP.IV. TITULUS XIV.

" Umn.

lbus iïïüin

fola copnla, confanguinitas veró non nifi ex

a&tuali generatione.

Objic. Yn c. 8. cit. ubi re-

i

g

4 Mib t

firingitur, impedimentum confanguinitatis ad 4.

M

jdnr; P

gradum, non fit diftin&io inter Lineam ReGCtam

j Mmimoniaiis

& Olliquam: ergo etiam confasguinitas in Li-

j

u

i

H

nea ReGa folüm ad 4. gradum dirimit.

g. A.

!

4nt. quia Concil. Lateran. ex quo defümptum

fftpugnetaucïürzt;

eft d. c. $. agebat iolüm de confanguineis Trans-

ssl

verfe lineg, imó & d. c. affignat rationes, que

[f & M

aeníed

folàüm in Linea Obliqua procedunt, nimirum has ;

qudneadulm Q

quia nec fine difpendio animarum , nec fine ma-

f vettnda,

gna difficultate, obfervari poteft prohibitio Ma-

uimonii ultra 4. gradum; que rationes in Linea

2 contani:

ReGanonpugnant; nam moraliter nunquam erit

vprener & Ua

periculum , imé nec poffibile , ut quis confan-

Val pa/:?:

guineam in Linea Re&a ultra 4. gradum ducat iu

a pl

Matrimonium, v. g. filiam abnepotis füi, quia

nemo tamdiu vivit: neque magna difficultas eft

n ht

Qs )

fdre vel deprehendere grsdus in Linea Reta,

l

f.ï]l"dïeliäïl',üx

WW

ficut tamen eft in Linea Obliqua.

Cüm igitur

Mnis

detur diverfa ratio in Linea Obliqua & Re£ta, at-

itudt,

que difpofitio c. $. cit. fit corre&oria Juris, ex-

trtt d g

iendi non debet ab illa ad iítam, vel intelligi de

utraque.

"t hr r

Mp

Dico 2. Confanguinitas in primo gradu Linez

ïä[(c'r.*üstffadb'.?I

Re&z, v. g. inter patrem & filiam , dirimit Ma-

d d

irimonium Jure Naturali. 2. Non autem in gradu

li

f'f'mf.'.'s "

Uf]argo

fecundo,, velulteriori, probabiliüs, uti nec 3.

,f:

radumirdæmi

confanguinitas linez transverfe, etiam in primo

gf

£radu, nempe inter fratrem & fororem.

Pars [f.

"Q

il

;

(l

i

"d

eíi commmunis omnium Chriftianorum, imó & Iu-

Tltuy

n

fidelium, adeóque optimé probatur ex communi

er]g & f D

«

AL

QU

feníu omnium bene moratorum hominum, atque

Q

inna-

T

li

T

WS ïe[

De Confanguinitate, & Affinitate. 419

Uliv

j

" UH;

innato omnibus iuítinQu ; nam pro certis babe-

mus ea, in qua commtimi opinione confenfum e[t., oit

(On ng lv.ml

"l'

Quintil. Ratio intrinfeca nullitatis Matrimonii non

T s RS

i

n

L

À.

tam facilé datur: forfan optima eft, quód con-

r N *['35 L

umd

ln

jun&io Matrimonialis, que parit magaam fami-

4 g

T t

i

liaritatem, & aliquam inter conjuges zqualita-

M

w

Vr

f(Uxf

ü

A Ts

tem, repugnet auctoritati, quam Natura dat paren-

tibus immediatis in liberos; & quód credibile non

ügm li 'W v

)

fit, DEum & Naturam dediffe hominibus pore-

r ( dnnw) ulïj

QU

,

m))

flatem transferendi jus. & dominium corporum

Minuta, n

in ordine ad ufum, qui perpetuó turpis eft, rectze

Phb 011

rationi, verecundie, ac reverentig parentibus de-

q"mm. li

bite &c. contrarius : fed talis eftufus Matrimonii

vl TU tii

inter parentes & liberos

ergo.

Interim tamen

100 of

DEUS abífoluté po(ïet id concedere juxta com-

; gt

munem propter abfolutum dominium, quod ha-

p Q qui

bet in corpora humana, ita ut juri Divino jus &

nuüftees ed

3uCtoritas parentum in liberos deberet cedere

s ul W&Wä»

Proin Jure Naturali folüm conditiopato,ziff D Eus

x (Mml

! detpoteflatem, primus gradus Linez ReGe dirimit

M mm TL

Matrimoniurm.

Pars 2. quam cum S, Thoma

*e&wM*W

tenent Sanch. Pont. Fagn. Gobat, Clericatus &c

Wm "L

contra plurimos & graviffimos DD. quorum ali-

qui adgradum quartur, alii ad feptimum, alii ad-

D

HP

"] gg ]u2

huc ulteriüis extendunt Jus Naturzle Matrimonia in

j

")

Jl

jini d

l

!

linea recta dirimeus, optimeé probatur negative,

Jonemt

W

quia non füfficienier probatur, Matrimonia ultra

i, W uj

primum gradum irrita effe deJure Naturali,licet fa-

gY

cilé probetur ea effeillicita. Accedit & haec ratio,

wæ a w |

quód ultra primum graduin non videatur deberi

&fororem- |

i

Wum,

tanta reverentia & fubjectio progenitoribus & a-

j U

M

fcend**ntxbus,quanta debeturifnediatis parentibus;

Prob!ïüï

n&c à remotioribus tanta fieri fanguinis ejusdema

p

j017

Y ,l

Dd a

com-

yagi

420. LIB.IV. TITULUS XIV.

g ii

communicatio, & tam certa, ficut ab immedia.

50'15[1][ W.

ti$.

Adde, quód afceudentes ultra primum gra-

g

dum non fut principium effentiale defcenden-

tium, fed folàm accidentale ; cüm per accidens

ais p

fit, patrem habuiffe alium patrem &c, nam Abel

g Inoc Ti

vf a

filius Adze non habuit avum , feu patrem patris

fui Àda.

al yhentt

Partis 3. quam rurfus cum S. Thoma

fuftinent multi, uti Scotus, Nav. Gonzal. contra

kinpandt: t

Bellar. Sanch. Reiffenftuel, P. Friderich &c, opti-

ipim a

ma probatio eft iterum negativa: fiquidem au-

J'b(xqmæ,cumueli.:;i

Goritas DD. pro utraque fententia eft feré equa-

menaport 1

lis, & neutra Pars pro fe affert rationes convin-

Aanun l

al aenin i

centes, qua& non patiantur commodam refpon-

fionem, loquendo de nullitate Matrimonii intec

n ht matt 0

perfonas ar&e conjun&tas in linea transvería, non

vimne, Det

veró de licentia, càüm utique tale Matriryonium

ETO

effet illicitum Jüre Naturali.

nf

Objic. 1. In c. alt. ff. de Rit. Nupt. dicitur, quód

d v

f

jure Gentium inceflum committat , qui ex grada

M. i

e[cendentium vel de[cendentium uxorem duxerit :

Ed

ergo in Linea ReCla in infinitum dirimitur Matri-

NOCR

imonium Jure Naturali , quod ibi per Jus Gen-

t Go

tium intelligitur. 2. Innegabile eft, quód fit tur-

Vepots

pitudo & indecentia Naturalis, fi avus ducat ne-

1 M tj m

ptem, velfrater fororem: ergo faltem in fecun-

H Av.ï!am'moaio

do gradu Linesg Re&z , & in primo gradu Trans-

du

verfz , confanguinitas dirimit Matrimonium.

'Ad fü

3.

TE at h

Et hujusmodi Matrimonia omnes moratz Gentes

! piiy

'Mp]a

femper deteftate füut ut abominanda, utique Na-

ntwrgm Ya

if

MN

turali lumineitaedoCtg: ergo.

Neque 4. Pon-

T]Cv[

H

tifex unquam legitur in his Matrimoniis difpen-

fàffe: ergo cenfendum eft, illum non potuiffe , eà

l

Immed«a

lnm j

V

quódobftetJus Naturale. j. Frater & foror, avus

Á

[ "OC

&

Pmahfr vm

QUf

[

De Confanguinitate, & Affinitate. 421

em ü 'It ab

T

N

& neptis, defcendunt ex eodem fanguine, & prin-

»U(ts ,Ir

Pïl"uu

cipiio ,ficut pater & filia: ergo ficut inter hos Ju-

j eü'cwml

re Naturali nequit fubüftere Matrimonium , ita

L Fff a:rd

nec inter illos poteft. — 6&. In c. gaudemus 8. de

þamm& A

divort. Innoc. IIL. decernit, infideles converfos ,

fiin infidelitate contraxerunt Matrimoninm in

murfm Tþ

At

fecundo vel ulteriori gradu confanguinitatis, nort

h r

!

effe feparandos: ergo infinuat, feparandos effe,

Mi

& 'l& "

quiin primo confanguinitatisgradu,etiam Linee

UM

Obliquaz, contraxiffent : ergo inter fratrem & fo-

Áetett d

yorem agnovit irritum effe Matrimonium.

g. ad

Mf i

Y. N. conf. nam Jus Gentium utique differt à Na-

Dratayd n

turali, prefertim illud cum ifto confugndi non de-

At Latont tet

betin hac materia odiofa, ubi agitur de Lege Na«

TET

turali irritante

Dein textus non addit voces, i5

JeMatimoniun

infinitum. — . Ad 2.& 3. N. conf. exinde enim plüs

non infertur, quàm talia Matrimonia effe illicita,

NP Md

& Jure Naturali prohibita, non autem invalida

effe & irritata.

Ad 4. T'ranf. antec. quia Papam,

us i mgadu

j um du

nempe Martinum V. & alios difpensáffe in Matri-

virum t

"U' 1' i

monio fratris cum forore refert Cajet, Sylv. S.An-

qWG

tonin. & Gonzal. N. cosf. non enim ex parte Pon-

6

s

"

quudnn

tificis poteítas, fed ex parte contrahentium defi-

cit jufta cauía , evacuans turpitudinem, que repe-

g ii

(lt W f

ritur in Matrimonio inter perfonas tam arCté con-

zaf

un&tas

Ad $. Ex eodem quidem fanguine de-

; novc .mT "

Ícendunt immediate frater & (oror , attamen upus

j

non eft principium alterius , fundans fpecialem

reverentiam vel fubje&tionem uuius ad alterum:

prioih

Q

Avus & neptis habent quidem idem principium,

"p

L

W

2t non immediatum & effentiale, fed mediatum,

Jj

/

& accidentale

y "

Ad &. N. con[. qui unum negat,

j

N

non hoc ipfo alterum affirmat, nifi alterum fit con-

S.

gtl

Dd 5

i2

LIB. IV

TITULUS XIV

ln jgont

423

mmummm

tradictorium

fed primus gradus non contradi-

jn W:s,q

&orie opponitur fecundo.

Pontifex 1bi abítra-

g[ J

&æm

xit à gradu lineg transverfz , de quo acriter id

eu'] lm

utramque partem difputabaut , & hodiedum di-

A d Wm

fputant DD

j nabemww(

De Affinitate,

Affinitas, €&dtoagerfdiafft/ que fimulacrum

5 expnmmü

ett confanguinitatis ,

dicitur effe propinquitas per-

fonamm ex carnali mpula (uimiram perfe&ta )

h

P/OVCI"I»G?ZS

Addunt aliqui, omm&i carens parentela,

igige t volent

quibus verbis indicatur clariüs differentia à con-

ru!'sp IU.E 43

ais n D)

fanguinitate ; hzc enim non oritur precise ex co-

os,dff

pula ( ficut tamen affinitas ex eadem oritur, licét

wf i gen

indé proles non fit concepta vel nata ) fed necef-

farium eft

ut communicetur fanguis per genera-

Qu Al

V

l

CI Hm

tionem, & fic oriatur paventela.

Quando igitur

u,u:,&ab hr

vir & femina diverfarum cognationum exercent

nv læx M

copulam inter fe, per quam fiunt una caro, & fic

»EDEW j

ünius cognationis fanguis attingit ( etfi non com-

j

mun'cetur per generationeimn ) fanguinem alterius

i

coguationis, & fic quafi ad fines alterius accedit ,

imupig)

oritur affinitas , ita ut vir exercens copulam fiat

4 Ti vef: j

affinis non femiceg, cum qua rem habet, fed con-

1 ingt j

fanguineis feminz, ac viciffim feemina fiat affinis

arftreol t

non viro, cum quo commifícetur, fed confangui-

] 3dU : C

neis virl: vir autem & foimnina inter fe non fiunt

M Moh

affüunes, fed velut radix & fBipes fundant affinita-

VDIVI I ).Z

tem per hoc, quód per fuam commixtionem fàn-

IW lm 15(0

guis fuorum confanguineorum mediantibus ipfis

Al ff

attingatur, & fanguis unius confapguinitatis ingre-

j

Y &n Q

diatur quafi fines alterius cognationis.

i

io

Mi

Unde ulteriüs notandum , quód ad diícer-

At

!

Wt

nenu-

dU

De Confafiguinitate, & Affinitate. 423

li Du

i

dmh

^hi

nendam affinium inter fe diftantiam attendi rur-

Q

(

UM

fus debeat /Pipes , qui non unus, fed duplex eft,

BUTT

MT

H

fcilicet mas & fcemina, inter quos copula inter-

Dtt. p

L

IN

lt

ceffit: dein [/ne4, quz rurfus duplex eft, Aedia

tam Afceudens quàm Defcendens , in qua exiftunt

copulam habentium confanguinei in linea Redta,

äül[äï

M

atque parentum vel liberorum aut fimilibus no-

j

um l]* J

N

minibus exprimuntur, ac Z4msver(a ,in qua exi-

Ql

flunt copulam habentium confanguinei in linea

Transyer(a, ut in fequenti fchemate videbimus:

n

Ll

denique attendendus eft gradus , feu diítantia

tLH

(

unius perfone ab altera in ratione affinitatis;

;

TTE GE QO

quamvis enim affinitas per fe non habeat gradus

ü

V

l&t

proprios. /. 4. $. 5. ff. de gradib. & affin. utpote

4 f Dd

necd

qui cenfiftunt in generationibus , quas affinitas

Pl

r

r

j

uN

orgeore

non requirit, habet tamen alienos nempe confau-

Unde,ut fciatur,

i, Quodo ii

guinitatis, & ab hac mutuatos.

TL erercerit

quoto gradu affinitatis diftet una perfona ab alte-

ra,communiter hec unica ex c4f. 3. cAtff. 3 5. q: 5-

..i';:'. Vi u:oï& fi

(

U

J!

(* c. $. D. t. traditur regula, n eo grada aliquis eff

affinis uxori (vel alteri feeminz per copulam car-

NU

AW

nalem cognitz ) in quo eff. con[anguineus mavito :

hl

t CODOUDL i

ac vice verfa : im eo gradu aliquis affinis eft ma-

[

11

j«

[0)

vito, in quo eff con[anguineus uxori: ficquia ne-

pos ex fratre eft confanguineus marito in fecun-

P

do gradu, etiam in fecundo gradu eft affinis uxo-

( o

ri fui patrui.

Probé autem notandum, quód ma-

vl K "Om J

TU

ritus vel vir folus fiat affinis cum confanguineis

" VM

um

|

uxoris vel mulieris coguite : & viciffim, quód uxor

20

vel mulier fola fiat affinis cum confanguineis ma-

H

u

D

f

Ti

i

riti vel viri eam cognofcentis : non autem indé

"

il

n'[

v

guï?luäfïi L

affines inter fe efficiuntur confanguinei mariu, &

ag

confang uinei uxoris. £, - &it.

IU

mb

Ut

jl j

Dd 4

1;[:00[ f

J i

424 LIB.IV. TITULUS XIV

l

|

!

Ut autem clariüs capias, quo gradu maritusà

confanguineis uxoris , & uxor à confanguineis

»nd]l &m CTIOT

dio m

mariti diflet, tuas manus adhibe, & in iis duas co-

j

]Ju: f

gnationes per affinitatem feu copulam carnalem

at

J;

connexas concipe: per pollicem dexterum intel-

1l fhim f

gu

Vige virum, per finiftrum fceminam, tanquam prin-

*H 1[€5 (OU LgCS

cipia & flipites affinitatis per copulam carnalem

indu&z, per reliquos autem dextere man(üs digi-

? dlüfl M LUF

tos, diverfimode diftantes à pollice, tibi reprefen-

ta confanguineos viri

idem tibi finge, nempe

N

confanguineos feming, in quatuor digitis manüs

finiflr

f

Jam, ficut in his düabus manibus in pla-

no pofitis, fi pollex dexter colligetur & uniatur

cum pollice finiftro, omoibus dextere digitis pol-

fyr (utint n

f'

'm

h

" Uf?

lex fiuifter fit propinquus, & viciffim dexter digi-

dJ i

tis, finiflre, cum diverfa tamen diftantia, eá ni-

ïsr

muum , qua finguli digiti di(tsnt

pollice: pari

c,f

)

modo, fi vir per copulam jupgatur feming , ap-

l'Wn Q*

propinquat omnibus feminz confanguineis per

m Q'M-A

affinitatem, & viciffim fcmina omnibus confan-

: Win

guiaeis viri, juxta illam gradüs diftantiam, ac li-

Tiv ET

CO

neam, in qua conjunGi funt viro fuüi confangui-

Jiuny

IPTT

mr

nei, & foeminz viciffim fui,

Diligentiflime au-

Cf

tem tene menti , quód ilie duntaxst, qui aliquani

carnaliter cognofcit , centrahat affinitatem cum

confanguineis cognitz

ac vice verfa , quód tan-

hn 0

tüm illa, quz cognofcitur à viro , efficiatur affi-

( TAj /7 Ál

nis cum confanguineis viri ; nullatenus veróà con-

w )mügm

fanguinel viri carnaliter cognofcentis & carnali-

ter coguitze fiant affines inter fe, v.

Mf g

pster, fra-

W VOU

ter, nepos &c. viri, & mater, foror, neptis &c.

ly

!

feminz

hoc ( iterum moneo ) diligentisfimé

MC l

l

i

nota; quia hujus doQiring igaorantia , ut fepius

.1

H(t

ad-

M' h)

T

i

DT

De Coi;nfanguixuit

'atc,.&AH'ïnita!te. 425

mjll[ l

ET

edverti , plures difcipulos, imó & Parochos,

( »g

Jl

confundit & in errores indücit.

Atque hzc eft

TU nlm[

ratio, quód düo fratres poffint in conjuges du-

m WWQE tb

W

J

cere duas forores alterius cognationis: p^ter &

T

DI

filius matrem & filiam alterius cognationis: pri-

lftrmimm,z,-

h p:j? |

vignus filiam fus& noverce : item quód poffint

! QET QO

]l

Tf

fuüperftites conjuges fratris & fororis demortuo-

u

Q

N

)

xüum copulari Matrimonió ipnter fe &c.

Wi

t

Mgi a

TL

Schema Affinitatis.

at (j

Mi

:;'

L.

-.44

(

h

T0U 104

In Linea Reéta primi gradüs.

t

n Wi 4(.4r

Genuer (maritus filia)

MUTGZ02S V :

Secer ( exoris vel ma-

