bcnorum univerfitate; modó non taxetur, & in

)

,; 0

contra&tum non veniat conjunGiive, ita ut propter

mpd» p

u

tl

illud augeatur pretium: fi enim hoc contingeret,

gm!

(

committerétur Simonia , pretium amitteretur,

M

i

ff

j

& Ecclefiaipfo Jure evaderet libera extin&o pa-

g

um

l

tronatu, Trid. f. 2 . c. 9. de vef.. Pars $. ex Le-

[

l

j

"

i

gibus prefcriptionum, quz diverfa exiguat tem-

1[ ,h.(n qml

pora pro diverfitate eorum , contra quos currit

1

pr&ícriptio, majus, fi contra Ecclefiam, minus, fi

, Pt 10

contra privatostendat. NecLaici incapaces funt

gnm dilca

preícribendi, quia ad poffidendum jus patronatüs

g lagl

funt generaliter habilitati,. Pars 6. fuadeturinde,

atl /1/. ul

quia patronatus & prafentatio pertinere ceafetur

4

"O W

m

ad fruGus rei

.

fru&us autem debentur bonz

fidei poffeffori, ac ufumfru&tum vel dominium uti-

v of J

it, quod p

j

[

le obtinenti, ac in fpecie patronatus. c. 7. cít.. Un-

de, quia condu&or rei (faltemn ad longum tem-

u C.ur:u |

Qd

jihter

H

pus, non minus decennió) habetur pro poffeffore,

ET

l. 1. $. 3. ff. de fuperficicb. & quia ufufruQuario,

item emphytevta, ac vafallo, fruGus vel domini-

H

0U

um utile, cui annexum eft, competunt , ad hos

l

20 n

^

transferri contingit jus patronatüs: non veró ad

w

IMGU 4

cred'torem per hypothecationem; quia per hanc

/»?'4;3 '.T;'m'xs !

h

nec dominium, nec poffeffio, nec ufüs pignoris

m

Ls

acquiritur.

AU

N

Dico 4. Prafeutatio ; qua eft ufüs juris patfo,-

s

A0 f

i

natíüs, ad beneficium patronatum debet ita atten-

ï

d

l

W

di ab inflituente, ut, fi infcio, vel contradicente

m

h

Ut

Patrono conferar alicui beaeficium, vel alteri,

l

äthï.'.u

quàm qui eft prafentatus, collatio fit nulla. c45.

i

4 r t

32 r.mf, 164 7 6 14« 18. 29.b.t. Quare, dum

in

"i*ïï:üp.mmanm

Ti

iur

De Jure Patronatüs.

187

n )

$n c. &. eod. talis prefentatio dicitur irritanda,

lmmä

lQu

hoc verbum, ut confoner aliis Juribus, debet ex-

n

"t

Si ta-

Q

phcau, ut fenfus fit, declaranda ut irrita.

A

lmm l

inen Patronus collauoms, fe preterito fü&æ,

bui ho

(Ofr

j

confcius intra tempus , ad przfenrandum fibi con-

Pttty

TUl

ceffum, non rcclamaret, cenferetur confenure,

It [l ttij

& nullitas fanari,

Interim Epifcopus, cujus fmf-

L

H

n

fet infüituere prefentatum idoneum , compellen-

C mïeffg mg

dus eft ad pxovndeudum illi de cotppetenti bene-

m Ulm QW

ficio. «. 29. b.t. quia Jam confecutus fuerat jus

ad rem.

n ln li

Dico $. Prefentatio indigni eft invalida.

Z.

f» LM iIU(] p]res1

uf dl]f Jspam)nar

minüs digni autem, eft illicita, faltem ad Benefici-

hi n (etrin

um Curatum. Pars prior defumitur ex c. 1 5. b.t.

TO Krfrnere n

Pofterior ex Trid. f. 24.c. 1. & 18. deref. & con-

t debentr s

firmatur ex Jure Naturali, quod exigit, ut meliori

At fl dominm

quo fieri poteft, confulatur animarum faluti , &

avertatur periculum, quod ipfis imminere facxle

Onatls, (,145. [

poteft, fi ad Beneficia Curata promoveatur mi-

t d n

nüs dignus, faltem fi notabiliter fit minüs dignus.

myoyofif

$UA MM !

Unde, licét confuetudo, qua petfim praefentau-

l, dogren

tur fimpliciter digui & idonei, derogare potue-

! (U ;M Jl M b

rit Tridentino, Juri tamen naturali derogare ne-

Quspropter patroni graviter. vel leviter

qr4ts, 00 TO

quit.

peccant prafentando minüs diguum ad Benefi

p

cium Curatum, prout grave vel leve animabus &

g n s

Eccdefis indé periculum imminere apparuerit.

Quód autem prefentatio minüs digoi, & tantüm

fs

fimpliciter idonei, non fitinvalida, patet ex Trid

puun d

[- 7- 6€.2. 9 13. item ex eo, quia nullibi reperitur

jo, d u

irritata.

Per digniorem intelligo illum , qui pen-

adiim, V

fatis omnibus judicatur fore utilior Ecclefiz , &

"

animarum faluti procuranda.

Per dzgmtm veró,

,2[3!0.*

qui

p

j

!

r89 LIB. III. TTTULUS XXXVIII

" m]elm'y

p

pU

qui habet qualitates àd Beneficium requifitas, de

j

d

quibus egimus 7. Z. tit. 14. de atate G qualit. &c.

qi

f[(!-('; lo

qlm Wu

[

Dicó 6. Quilibet Patronus , etiam Ecclefiafti-

m

?. Plures au-

j

cus, poteft prefentare fimul plures.

i

j a?

tem fucceffivé folus Patronus Laicus, feu hic po-

m

PT

teft variare, ita tamen, ut priüs prefentatum non

, m. Jiþ;) :I;

ampliüs revocet.

3. Si autem plures fint prefen-

t

TE

lut

quid

tat, tenetur Epifcopus inftituere digniorem ex

LfW u

prafentatis. 4. Si veró fint equalis diguitatis, po-

6 [Wles Omdh

teft inflitaere, quem voluerit.

$. Nullus autem

MW

Uflfu Bc'n

patcoaus prefeatare feipfum permitütur

Pars I.

vj gt

probatur negativé ; quia nullibi prohibetur fimul-

P

tauea plurium prafentatio, Pars 2. ex «. 24. (*

qui ( 44 I

29. b.t. ubi variatio permittitur Patrono Laico,

Yi N Qmu(

negatur Ecclefiaftico.

Notandum tamen, quód

Todidito 1

primus, à Laico przfentatus, nou debeat jam effe

x o Peo

inftitutus. c. 24. cif

Porro neque Laico variar

20 .wp»s li

licet , fi habeat compatronum Ecclefiafticum fibi

concordem; quia Patronus Ecclefiafticus, utpote

f of

abfoluté prohibitus, nec in focietate patroni Laici

sE (OLALLOH

variare poteft, confequenter ille,in quemuterque

i prei

[

confpiravit, femper habebit vota majora, nimirum

! ?lllllal

j

A vt

P

duo, alius autem vel alii, quem vel quos poftea

fuperadderet Patronus Laicus , finguli non habe-

fwh d&þ(.

rentnifiunicum votum. Pars 3. ex «. 2. b. t. Trid

f

;

"Ut

d.c.18

Si tamen Epifcopus eligeret minüs dig-

-.,,,f i

^W

EAC

num, valeret inftitutio. per .2 9.cit.fcilicet ad am-

j*" ,ï t Pt

l

putandas lites.. Pars 4. exe. 3.c. 24. b.t. fedhic

xL mn i

adverte difcrimen inter cafüm, quo idem patro-

E*

"ïl

hst

nus plures vel fimul fücceffive prefentgt, & inter

[

y

i

cafum,quo diverfi patroni prefentaut plures eque

At r

idoneos: inpriori tenetur Epifcopu

uquem ex

l

prafentatis eligere, quem voluerit: in potteriori

hd

W Q

pro

d

ULUSW

N

l

De Jure Patronatüs.

189

Ti

: M

TU

probabiliter non teuetur,fi intra tempus prafen-

t

qüdb! 1

tationi prefixum non confpirent in unum plura &

KUL

l

4

d Pl'»lïe:

majora vota, per d. c.

Jo. Andr. & Pirhing con-

" zPJUe«

tra Panorm. ubi enim vota funt paria, & equalis

onus[mms,f li

dignitas, nullus ex prefentatis videtur jus acqui-

prüs Dref

Mi

lil

lt

rere , etiam dignitatis tantum.

Pars j.ex e. 26

ffüph:rcs fh

[:

L

il

b. t. & c. fin. de Inftit

JUere dï

Npln

Dico 7. Tempus á Jure prefixum refpe&u

æk&lä dlgm

l

Patroni Laici funt 4. menfes, & refpectu Ecclefia-

tnt Q MM

A

ftici fünt 6. menfes , computandi ab hora, qua co-

T PM. Ay,

gnoverunt vacationem Beneficii , non obftante,

VU rl

quód Patroni ob controverfiam fuper jure prefen-

tandi, intra di&tum tempus non finitam, habueriunt

Isiay l

Vr O00 [

impedimentum. c. 3. 22. 27. h. t. c. ttn. eod. in 6

1000 (b qui

c.5. de conce[f. Prab

Qua ratione quafi compea-

000 (eOen m df

fatur Patrono Ecclefiaflico in tempore, quod ipfi

*

eque Lacornre

negatur in variatione, foli Patrono Laico conceffa,

Eeclefiinn (

Si proin intra didtum tempus non prafentent Pa-

troni, vel, fi plures fint, non confpirent,Beneficium

Jf

pro illa vice fit libere collationis ab Epifcopo, vel

vty l

Vr

alio, cujus fuiffet inftituere przfentatum, facien-

VRT CUT

da. c. 3. cit. nifi probaverint impedimentum, v. g

abfentie , ignorantie &c. vel nifi prefentatio jam

c n

faCta caruiffet effe&u independenter à Patrono,

y hum d

LT

ut i prefentatus nón acceptáffet, aut renuniiáffet

prefentationi,aut hzc ex occulto defe&tu fuiflet

j TU

nulla &c. tuncz enim Patrono inciperet novum

9 v at

tempus, & quidem totum., zrg. «. 26. de Eledt.

P

in .

Si tamen Patronus Ecclefiafticus feienter

l; QUO g u

prafentáffet indignum

feu laborantem defectu

. xæfï"m'&

nullitatem inducente, ajunt paffim, illum pro ea

fexi u

vice privari jure prefentaudi , non item Patronum

[ P,uüqb

Laicum.,

Examen füper idoneitate prefentati

: 0^

Íeimn-

p

190 LIB, i, TITULUS XxXVviil

femper pertiaet ad Epifcopum; lice: forre inftitiz

i

fjl p í

tio pertineat ad alium. Trid. f. 2 y.c: 9. deyef. D&

yiiom

m.,SW f

reliquo, fi Laicus habeat compatronüm Ectlefia:

" llllml

hii

fticum; etiah ipfi indulgeritur &. menfes ; quiá

jjid (s

equum eft,ut i caufa individua prnvz!eguatus, fi

!

(ü

0i

! i

ahero fir dignior; trahat fecum non- privilegià-

T u

us

tum. 4rg. 1. 10. ff. quemad. fervit. amitt.

ylit ii i

I

D

o

Dico 8: Jus Patronatüs amittitur vel fiie- vel

2 Qod güfl.

cum deli&to. Sine delidlo.

I. Totali deítraCio-

g d «um(

he Ecclefiz; item interitu dotis refpe&tu dotan-

'H &&0 ,

t15.

2. Extm&mne fomilie ; fi eft familiare feu

21 S(]Uf UD.:I luh

gentilitium , certe famili& refervatum;

34 VO'

gt ts n000n

luntaria ceffione exprefsà, imó & tacitá,ut fi Pa-

'4[0

[nit

tronus patiatur Ecclefidin Patroriatam cotiverti ii

«t ) D

Collegiatam abíque fui juris refervatione;

4-

KA[ Sml WM

Unione accefforia Beneficii aut Ecclefig patrona-

Ue ad Beneficium vel Ecclefiam libetam,vel ad Mo-

'V.im U " hllh

nafteriutri

Mm () fl.

j. Non- ufü per vidm Przefcriptionieg

'm

TW

.W 1 l-) (Jh

modóo intetea interveueririt faltem duge collatioz

] ï-:'eb: sM 0 !

res beneficii liber&,

6. Suppreffione, vel revo-

catione juris patronatüs à Pontifice fata ; qua&m

LIT.

tamen facere non folet, nec unquam cenfetur vel

h u kmmgq

le io patronatu Laico; ortüim habente ex fonda-

(

!L(-['

À

D

tione &c. hifi id claré exprimat;

Cum delitto

du

autem I. ü Patronüs fiat apoftata à tota Fide Chri-

^. Q

ftiana.

. Si committat crimen lafie Majetiátis

i Vting

vel almd enorme , quod inducit confifcarionern

Mul

LW QU

bonorum : & tunc; fi jüus patronatüs eft reale ;

t

hw

1 w

amitürur ipfo fatto : fi perfonale, per fenteriti2

OU

li

K[*n

am privatoriam.

3. 91 patronus occidat vel fnu-

LKW y: ,[&m

Aj

tilet ReCtorein; aut aliüm Clericum fué Ecclefiz

n

/

patronatg. (. 12. de pan.

4. 9i fe ingerat in

^i

J

" Mm H

VN

r

Percépuone fruQtuum beueficii ; eos fibi appli-

H

3]:! l

"n d

€an-

ULUS l

Ü

De Jure Patronatüs.

IY9I

p Jm: hf

F fon

M

Hr

cando; vel; ne ad Beneficiatum perveniam, ïm;

ZWW

n

pediendo. Triid. (; 25. c. 9. cit.

$- Si vende

!l

W

re , vel alio illicito modo contra Canonicas fan.

i m»n

fs;g

&iones in alium transferre prefümat jus patronaz

Xj

u

tüs. Trid. /oc. cit.

U

l

Circa hünc amittendi modum

notanda funt adhuc duo , I. quód folus delin-

^T.

quens amittat non ejus fuücceffores, ab ipfo funda-

| ii LT

tore fpecialiter vocati; neque corpatroni inio-

- VIn linfis

cente$;

2; Quod nec delinquens 2im'ttat abg:

m

que fententia declaratoria criminis; licét Jus di:

91 ïæ,faeitm'xïmefe

cat amitti ipfo facto ; quia poenz privative nori

incurruntur absque omni fententia,

i m j

] imä&mdzä.mü?:

Juri patronatüs admodum vicing funt Prima Ir

ATUCHGQ at

Preces Imperatoris.

Unde qugres, quid fint

3 Trtiri

Prima ( vel Primaria ) Preces , quoufque fe ex-

At lia um

tendant? g. ad p.. Sunt jus nominandi perfonam

f ietop vt

de 3ure Conmuni ; & vi .Fandatibnis, babiletm ad

Beneficia vacuntia vel vacatura in Eccleftis Roma-

o Pt

fltém dig l-

uó- Germanici Imperii , ab Ordinario ,. vel alio,

as vt

ad quem pertinet alias collatio , admittendam in-

lil , t

tra men[em, . Imperateri vel Regi Romanortum ve:

vaatltri

cens electo conceJJum ex privilegio Pontificis: . Vo-

uml

ij

À

t t

cantur Prima , quia funt prima Imperatoris pes

p d

titio , & unica; non iteranda in una eadémque Ec:

l

à

:!Hl

f(

iibl

clefia: item Primaria, quia hec petitio przfe-

na lia gt

renda eft cuique alteri nominationi ; prefentadg-

ni, collationi &c. modó nornhinatus intra mens

hu x

fem à tiotitia vacationis beneficii fuam noining-

r m&j

tionem infinuet collitori;

Ultimis verbis , cog-

fyyio, ia

ceffum ex privilegio Pontifiis ; — acriter fe oppoz

nunt Hzretici ; Primas Preces inter Regalia Im:

yeicun bt

peratoria referentes, & Imperatori per fe ex ju-

gt

re Majeftatis competere afferentes;

Sed 'lfofi*:ï?

ji; « üb'f'

ter

l

192 LIB, III. TTTULUS XXXVIII

lt

ter & conftanter reclamant Catholici , utiqueiu

í Manughao

4 jm

Dlgmtüth

hac materia longe preferendi, qui originem Pri-

"

marum Precum, licet fint antiquiffime , tribuunt

uel

d

g

indulto, gratig, & conceflioni Sedis Apoftolice,

u

i

ut evidenter patet tum ex diplomats. variorum

[

Pontificum Nicol. V. Inuocent, VIIJ. Clem. VIT

[ "

nnhb of

" QUs j

Pii IV. Gregor. XIII. Pauli V. Urbani VIII. & In-

EIIC j

N

noc. X. non auté hoc jus imperatori indulgentium,

11900

tl n

quam ille Sedi Apoftolice fe devoverit taaquam

j o

Advocatum per Legatum Obedientia , & de no-

vo hoc jus petierit , tum ex ufu ipfo Impera-

torum , etiam moderni gloriofiffim? regnantis

fITQLU

-

Caroli VI. qui omnes petierunt de novo , fere

unicó Jofephó I. exceptó, cujus etiam Primas Pre-

(dios, D

ces propterea caffavit Pontifex, nec anté confir-

Jroauat

mavit, quàm is moriens etiam in hoc piiffime fe

fübmiferit Apoftolice Sedi.

Vide Oligenium de

Primis Precibus

TAR

I2

E.&d 2. Extendunt fe generaliter ad omnia Be-

W,E

neficia cum-vel fine Cura, Dignitates, Perfonatus ,

Canonicatus &c. ( quamvis in praxi feré ad hos

j M »( rEm

tantüm nominare Imperatores videamus) nou ob-

ftante, quód Pontifici fint refervata Beneficia, vel

1 í ml [

alternative fubje&a, nec obftanie jure pauonstüs

Ecclefiaflici penes alium refidente, neque tarno,

n, n

ut vocant, neque devolutione ad inferiorem Pon-

mmmum [

tifice, neque refignatione libera in manus Or-

P

dinarii , ur patet ex Zndulto Primarum Precum ,

& ibi Chockier, à Paulo V. conceflarum Ferdi-

naudo II.

Primis tamen Precibus non fübjaceut

Vi

Q*

*l

Digaitates Pontificales ,

Pontificalibus proxi-

mz in Cathedralibus, & Principales feu Primg

j

"u Bu

J

T.

in Collegiatis Ecclefüs ,

Beneficia Regularia ;

E—

þ hf.ndn

Liü-

Pm

W f() ïe

/

TL lm

lt Cärhohc'

De Jure Patronatüs.

195

1

! &i

Litigiofa, Manualia, & improprié diCta, perpetuó

DIUN

Ti Ó

incorporata Dignitati, Collegio &c. item qua'funt

fs

dl:Ap li

juris patronatüs Laici, vel ad Sedem Apoftolicam

devoluta, aut vacant ex cauía permutationis, vel

'Pleaus n

OC T l Cf

in favorem tertii fünt refignata, infüper Monocu-

laria , feu quando Collator'hoc unum duntaxat

AUAT Ti &

Beneficium habet conferendum; imó collatores,

Df lts

: æ esovm

nifi conferre poffint faltem 4. Beneficia in Impe-

rfio Romano, non tenentur admittere Pxeces Ime

Ohinig. k

periales, ut notant DD.

müMNln

1 fhriff ii m

tütrt imm Í

TITUBUS XXXIX

Qunsttin Pa

[tt, DC t d

De Cenfibus, Exactionibus &

um inhot i

Procuratoribus.

Tide Olieeii

SUMMARIUM

eeripter d on

Dimitte e

1. 2. 3. Quid fit. Cenfus , Exaclio, &* Procura-

tlol

ia a

4. Quis imponere po[fit Ecclefíis aut Beneficiis

srree dT

Cenfum.

1 ff'fm!gf' jj

f

Quinam teneautur ad folvendum Cathedraii-

d p

cum fea Synodaticum

C quinam ad Sub-

(tenit, mn A

fidium Charitativum fes Donum gratui-

st

tum.

T Ü

6.

Quinam ad. Procuratores.

p hum n

Eníus in genere nihil eft aliud , quàm perr-

V (OMEM W W

£,

C

fio, que in certa quantitate ex quacun-

Pucclbus W

fub

que caufa aunuatim praftatur aiteri

ï

qua ratione comprehendit etiam Zribatz Sgcu-

Prmt pe n

laribus Principibus folverda.

Qlateaus verà

Beucnüï

Dars 1I.

N

Cen-

l bi

! (fnüb

r94 LIB.IIL. TITULUS XXXIX.

(

pl

,

Cenfüs denotat certam partem fru&uuti, quos

N

aliquis emit ex re vel induftria alterius annuatim

jri

qg

fibi pendendos, huc non pertinet, fed examiina-

[ gen

ümt

tur ad Tit. de Ufuris in libro V. Hocautemloco

a

WHP

Cenfus fuümirur pro penfione aunua ex proventibus

jj

Ecclefiaflicis folvenda velEpifcopis in fignum fub-

,ü0ig ^^ :

je&ionis, vel Patronis in recognitionem funda-

H

"

tionis, vel aliis ex jufta caufa. Dividitur in Azti-

quum , qui vel ftatim initio & tempore fundatio-

»mhïbemmlpäkupi

eni b

nis, confecrationis, exemptionis , Ecclefig vel

Beneficio eft impofitus velut onus reale, vel ipfo

jl n D !

Jure debetur , uti Catbedraticum , alio nomine $y-

jj ii t

duri d n

nodaticum , eó quód olim in Synodis Dicecefanis

jutt.

folvi confueverit , quód ex reditibus Ecclefig fin-

w prin

£ulis annis de Jure folvendum eft Epifcopo par-

tim in fignum fübjeGtionis, partim in honorem

i,

vt Deceln

Cathedralis Ecclefie , ac de Jure fcripto excede-

re non deberet duos folidos feu aureos. c4m. [

at i cod

Ét in AN/oyum , qui primüm ex

f! Ip!

u

£auf. 18. q. 3.

poftfa&o imponitur ab bomine.

Uterque vel eft

i

Perperuus, vel T'emporalis, v.g. ad certos annos.

Hg

"

[

lo

Exaülio in genere eft id, quod Principes vel

q*" m n

Superiores, Ecclefiaftici aut Seculares, à fubditis

Mi

n

exigunt extra Ordinem, non ftabiliter & (ingulis

d l'f"gq

annis, per quod differt à cenfu vel tributo , uti

W

t d

funt colle&te, fteurz, contributiones ,tallia, pe-

I,rg

dagia, ve&igalia &c. c. j. c. 6. ff. 2. b.t.

Sed in

E»(ltrlw

1

hoc loco figuificat penfionem, qua extraordinarie

d

M

IT

ab Epi[copis ex jufta cau[a exigittr de veditibus Ec-

elefiaflicis, u eft Subfidium Charitativum,feu pen-

k

fio moderata, quam ex caufa manifeíla , v. g. fi

T WWQ

magni fümptus fint faciendi in confirmatione vel

, " E!.l Pgþi

OM

CO

|

TU

li

De Cenfibus, Exa&ionibus, &e.. 19

lts

confecratione Epifcopi ( & tunc vocatur Ojtfutfe

um

l fed EX'E

nb 2epbz Coteuet) &i reparanda fit fábrica Ec:

[

clefie Cathedralis , vel ejus debita folvenda , vel

!

MT

magog expenfz pro juribus Ecclefig defendendig

i

h

'I.

Mtoys t

Ll

fint neceffarie, poftulat Epifcopus à fübditis cum

charitate, folvendam tamen ex obligatione, quia.

TOij

Y

i

& charitas obligat. c. 6. 8. 2. cit. c. 18. in f. eod.

t Dividizwälm

Appellatur etiam Denum gratuitum. — Extra hunc

à k'ïfmpofg(mm

cafum prohibentur ÉEpifcopi fuos fübditos exa&i-

VR. [

onibus gravare. c. 6. cit.

Huc referri poteft con-

Wt w WYl

, alionomin::

tributio illa, quam Trid. f. 25. c. 1$, de ref. ad

tempus folvi precipitin ere&tionem & conferya-

2 ia

tionem Seminarii ad exa&tionem & determinatio:

ó

Ts Eal

nem Epifcoporum.

ht d Bu

Procuratio in prefenti denotat fumptus & ex.

, r ia hg

penías, quibus Epifcopi , vel alii eorum loco "

tJuelepo d

a&ualiter vifitantes Diccefim vel Ecclefias, indi:

V Íet qUrts if j

gent pro competenti & moderata füftentatione ,

Wit, QU r q

folvendas ex reditibus Ecclefiafticis, nou obftan:

y, Veevit

te, quàd Epifcopus aliunde habeat largos redi-

tus.

MO

Suftlentatio hzc comprehendit vi&tum &

habitationem Vifitatoris, honefti comitatüs

) 3?'"

jj, gl

que equorum neceffariorum.;

771 il

Dico r. Cen[um antiquum , etiam perperuum ;

vt

Eccleüis vel Beneficiis imponere poteff Papa;

edi vdidbuo,

Epifcopus autem tempore fundationis ; dotatio:

p

pis , vel confecrationis ; poftea veró pon nifi in

jp Y

.

utilitatem alterius Ecclefiz vel Loci Relhgiofi cum

TT W

Juüa caufa: Patroous veró, etiam in füuri comza

h!

r i

il w

modum , in limine fundationis cum confenfü

Epifcopi,

;(barimivW

2.. Cenfum novum veró; ac iri peta

petuum nemo , uifi Papa, vel antiquum augere ;

u

f gl ,"

adeóque nec Epifcopus faltem in füg vel C

"

apïtuli

üne miï:

N à

ineme

j fl

l

196 LID. III. TITULUS XXXIX.

gt

menfíe utilitatem.

3. Licét poffit cenfum no-

at

)jl D

.yum temporalem , feu penfionem alteri folven-

f

um d

Pars I. fere certa eít ex

mmwn

'dam , ex juüa caufa.

/ D)j

«, 2. de Prab. in 6. pr. c. 2 3. de jur.patr. c. 7. 16.

21. b. t.

Pars 2. ex c. 3. " 7. eod. Clem. 1. S.

q!

eAdem quoque de (uppl. neglig. & «. 9. de bis, qua

T m

Excipitur tamen cafus, quo Epifco-

fiunt à Pral.

j

at

pus cum confenfu Capituli & Superioris authori-

vt t

tate ex jufla caufa remittit Ecclefiz fibi fabjeCta ju-

; ia

ra Epifcopalia, feu illam à fua jurisdi&tione eximit.

tircome

c. 6. de Relig. dom.

Pars 3. ex di&is ad tit. X1J.

7 f vF

ut Eccl. Benef. n. 3.

Dico 2. Cathbedraticum debetur Epifcopo ab

aol (

omnibus Ecclefiis, Beneficiis, Capellis, & Paro-

ais 1407

a t

chiis.

2.. Probabiliter etiam à Capellis feu Paro-

[

l

Vi t

chiis pleno jure uniüs Monafterio, diffentiente

[

P. Kónig P. z. . 10.

Item 3. Subfidium Cbarita-

i

l

B

vtl d

tivum eidem Epifcopo, vel, Sede Vacante, Capi-

a ii

tulo licert exigere ab omnibus Clericis Beneficia-

"m d.

iis, reditus Beneficiales ultra congruam fiüften-

gma&wd

tationem habentibus.

4. Quin & Regularibus

p Tf

H

Benefikia vel Ecclefias fieculares obtinentibus.

ïn:iaäp';s itn

$. Ab utroque tamen exempta fünt Monafteria

"ii

W

ipfa, etiam à jurisdi&tione Epifcopi aliàs non ex-

"d r

empta.

Pars 1. & 2. fumitur ex c. 16. de Off.

/:;&m?ï;*'f*l, t

Ord. quod Epifcopo adjudicat jura Epifcopalia ,

H;U

ac in fpecie duos folidos nomine $ynodatici feu Ca-

Wb

ts

U.

tbedratici ab Ecclefiis feu capellis ad AMonaflerium

!t

ipfum [pectantibus. — Confonat. c. 12. de Prab. &

H

n

N

Clem. 1, b. t. nifi nimirum he capelle liberentur

3 n

] w

privilegió , conventione, ac forfan etiam prz-

D

Wt lg

*Ity

ts

fcriptione 40. annorum. per c. 4. de Prafrript.

h- t- [D

&f

"

lw

ögiþi DD. Pars 3. ex c. 6. ff. probibemus

l j

Á

16.

u

utl'mnu

k i

W[US ty

De Cenfibus, Exa&ionibus, &c. 197

( UR f

16. cit

t

:

Qnód autem reftrictionem fecerim ad

LP

Beneficiatos ultra congruam percipientes; ratio

eft, quia hoc fübfidium eft onus mixtum, Cleri-

! tJWMI(

;

corum perfonas oblgansintuitu fruciuum , quos

MC

|

er

percipiunt, Pars 4. ex citt. c. 12. 16. &* Clem. 1.

W !l

Pars j. ex ca. 8. cauf. 10. q. 3- can. 34. cauf. 16.

M Wi

q. 1. C c. 1. de $tatu Monach. ubi omnia Mona-

Jpenonsmho(

fteria indiftin&é eximuntur à Cathedratico, & à

t æf t&tï

tota lege diccefana, vi cujus tales exaCtiones Ca-

at r

thedratici, & Subfidii charitativi, fiunt. DD. ple-

UTO

rique & feré omnes

Dico 3. Procurationes folvere tenentur Eccle-

lbt bt

fiz omues, tam Regulares quàm Saeculare

qua

(5 od &

& quando vifitautur. c. 1 4. ? 2 3. b.t. Trid. f.22.

i Cpdis f

c. 3. de ref. Excipiuntur tamen Oratoria privata,

ilitio, dfent

c. fin. b. t. Ecclefie pauperes, reditibus ad eas fol-

3f (

vendas fufficientibus deftitute , hofpitalia & loca

t Pa n

pia pro pauperibus ac infirmis deputata

per

u Cent i

€. 11. de refcr. in 6.. f. infuper. Clem. quia con-

m tungun f

tingit. de Relig. dom. — Et quas Ecclefias eximit

n

fpeciale privilegium, vel confuetudo. c. 17.5.t.

s o

T'id.lo.cit. vel prefcriptio immemorialis ; alia

enim prafcriptio non fufficit. per c. 17.cit. c. Y

mt/ua!/rlarar?f

lp

€' 16. de Pra[cript

Ipfi dutem vifitauoni, nifi

fimul prafcribatur exemptio , ne quidem tem-

TL

mmü?l[w lh

pore immemoriali praefcribitur

per c. 16. cit

s iif

Ne veró he procurationes nimis gravent Eccle-

du d!

fias, cautum eft, ut fint moderatze, & ucEcclefiis

liberum fit vel vi&ualia vifitatoribus in natura

"N MW

fuppeditare, vel eorum loco pecunias

ut nec

d

vifitator, nec ejus comites aliquid ultrà etiam

x (yfin emm

fponte oblatum, licité & validé poffint accipere

g n

ut ultra unam procurationem non accipiant pro

T wazbem

uno

N 3

0

l j

198 .LIB. III. TITULUS XL. '

JUS (

T

npgltau

upo die, liceét eodem die plures vifitent Ecclefias;

[3[][3 üF

ïlgplde !

(s

ficut plures eodem die vifitare debent, fi com-

(m (

(

modé poffint ; que proin fumptus inter fe par-

Mwls

flä-"

hf 1

tientur, &. 2 2. h. t. «. 2. ?. €od. in 6. "Trid. lo. cit.

i

1'm;!€fll

(gi'

rm!MUW

TITULUS XL.

,

i e

J

T

De ConfecrationeEcclefize, vel

i W :

Í li

Altaris.

N

gt

E

j

j

at i

SUMMARIUM.

diaiad

m

j

«l sorti

X. 2. Quid fit Ecclefla , Altare, Confecratio, Be-

jv,i*PWm m £

nedittio, Execratio, Pollutio Ecclefia €ve.

g, n Ási

qua. ves con[ecrari vel benedici debeant.

g

3. 4Ad quem p

d

ertinzat Confecrat.ial/. C Benedi-

uanm J

&o.

j n Erte

4. Quando Ecclefia ,. vel. altare. cenfeatuv. exe-

i, d

crari, ut opus fit nova Confecratione.

PTNUET.

f- Quando Ecclefia, vel Cameterium pollui, ut

i od

epus fit Reconciliatione.

(5

* At

&. .A quo bac fieri debeat vel po[fit.

'**N

m "

W fs

[

sdt

U2

At

,

a

Er Ecclefíam hic intelligitur edes facra , im

* qua fideles congregantur ad intereffen-

m

.. dum rei Diving, & ad percipienda Sacra-

"t Cem

menta. Per Z/rare autem lapis ad facrificandum

MT

erdinatus & confecratus : quod aliud eft fixum.

feu immobile, h. e. certo loco tanquam bafi af«

ïïm;ïänäicekehn

SOCN

M

"htemor

fixum, cujus faltem füperior pars, feu menfa, de-

lg

itlgh

bet effe lapidea : & aliud portatile , feu qobile

u

MT

aut viaticutm, quod moveri & ab uno loco in alium

|

l

!

ELml

11382

!

li

T

!mg

AN

j

'ITULUS li

De Confecratione Ecclefiz, &c. 159

!epf TCSV

ifllt !l

l

"t

é£ransferri poteft, cujus quoque füperior pars de-

,

dhe [, ü[

bet effe lapidea, ac tante capaciratis, ut calicem

J üNrj,

Confecratio verb eft dedi-

M

ac patenam capiat.

hi Tndl b('

catio Ecclefia vel altarisfatta DEO à legitimo Mi-

niflvo, debitá materià ( qua eft oleum & chrifma)

t

formá, & intentione Miniftri interveniente. . Dif-

fert à Beneditlione per hoc precipue, quod ifta

Dere

non fiat per inun&tionem olei aut chrifmatis , fed

lt

per afperfionem aquz luftralis & certas preces.

Pizter Ecclefiam & Altaria debent quoque corfe-

crari Calices & Patenz, ad facrificandum deftina-

ANUI

tz : Penedici autem Cemeteriuin, quod eftlocus ad

fepulturam fidelium au&oritate Epifcopi deputa-

nf

Pdri i

iu : item Paramenta facra feu veftes , qua adhi-

ii hg

bentur in facrificio , ud Amiclus feu. Humerale,

Míntto, d dj

Alba, Cingulum , Stola, Manipulus, Cafula, iem

Corporale , Purificatorium, Mappa, & Palla, qua

tegitur Calix.

Porro licet Ecclefia ( vel Altare )

drt injar

femel valide confecrata, reconfecrari nec poffit

nf

nec debeat. can. 2. d. 68.. Si tamen aliquid £at,

C RLIUR

1

per quod in morali eftimatione cenfetur amitti

confecratio, dicitur Ecclefia, Altare, Calix, Pate-

ii

na exetrari, &, finon penitus deftruatur, denovo

confecrari debet, ut fi amittant formam füam,

ia )

a d d

aut notabiliter frangantur. Si veró aliquid contin-

gat, per quod Ecclefia vel Ceemeterium cenfetur

L r

pollui (eu violari , indiget Fteconciliatione , ita ut,

lapïsadïmkvm

antequam hac fiat, ibi celebrari Divina, aut fe-

qui ii N

loto tanquamwr

peliri fidelis, fine peccato mortali non poffit. Sed

& Paramenta facra füam benedi&tionem amittunt

ais 0

tüüc, quando füam formam amittunt, vel inepta

wl !

fedduntur ad ufum, ad quem ordineta fünt, ut fi

m,mmf—

ex Stola fiat Manipulus, vel Albs, Humerale.- &c,

N 4

nri

—

j

200

LIP. III. TITULUS XL

Y

T f

("

ita lacerentur, ut ad facrum ufum defervire neque-

TL

M

eant.

Si tamen ad reparandss veftes affuta fit ma-

n

rw'f

jet

teria minoris quantitatis parti refiduge majori,

M

non opus eft nova benedi&tione, fed pars minor

j

, (ii

)ptïli

;

|

participat benedi&iionem majoris. a7g. c. 3. P.t.

lil

Dico r

Quamvis neceffe. non fit, ut Ecclefia,

M

I W gmrnl

ut in ealiceat celebrare Divina, priàs confecretur,

mlcü1

jgoi

fed füfficiat, fi priüs benedicatur, vel faltem ad

P s

publicum DEI cultum deputetur ab Epifcopo ita,

ff ä

&

ut ad ufüs profanos non ampliüs convertatur.

0i

ao t

2. Necefle tamen eft, ut Altare confecretur

3.

i

i B :

f

Item Calix, & Patena, antequam adhibeantur ad

ufum Miffe

a, P i

4. Pariter benedi&io Paramento-

rum debet precedere

$. Atque Cometerii, pri-

viicttn

usquam ibi fepeliantur fideles

Pars r. quam te-

ehn r

[( Hm,'!lmm

net comtunis cum Barbofa. /. 2. ïE U. c. 2. $u-

g, n CO C

mitur ex can. 9. 14. 1 5. d. 1. de confecr. quamvis,

ubi commode fieri poteft, determinaté confecran-

surz t

da fit, Pars 2. ex c. 1. b.t. & can. 2 j. d. cit. Pars

od

3.ex communiDoGtorum. Pars 4. ex (45. 39.40.

du rv t

Md

42, d. cit, Pase v . ex.c. 7. b.t.

3

Quazres , ad quem pertineat hujusmodi Confe-

Qu

cratio , & Benedictio? y. Ad Epifcopum loci.

f d

€4tl. 4. d. 6 $. cAB. 2 y. d. cit. c. 1. de Relig. dom.

tsf

& quoad Con[ecrationem ita , ut ea fimplici facer-

!

W[ ift, Y M

doti, & non- Epifcopo, committi nequeat tan-

Atf

quam aGtus Ordinis Epifcopalis , nifi per privi-

M Dd

legium Summi Pontificis. c. 9. /j. t. cnjusmodi pri-

LOT T

vilegium, faltem ex immemoriali confuetudine

tin &

prefumptum, quoad Calices & patenas confe-

P W( Ti m[ lm (

crandas obtinent Abbates & alii Prelati ufüm

Mitre & Baculi habentes.

Benedicdlionem veró.

U«f((h f BIP

T lr

Ecclefie, Cometerii, Paramentorum &c. dele

gare

"Hss

T

De Confecratione Ecclefiz, &c. 201

T h

Tändas Ven

gare poteíft Epifcopus fimplici facerdoti, Palao tr.

[IU»

" j tj

a

22. d. un. pu. 8. n. 2.

Et ex privilegio Summi

Pontificis faltem profüuis Ecclefiis & ad füuum ufum

L

defaCto obtinent Abbates, & Superiores Mendi-

majom ,

[

g

caotium. Compend. Privil. tum Minor. tum Soc,

A]

ünu;

i

Jef. Item declar. Cardd. apud Gallemart a4 Trid.

o (idt

f. 23. €. 10. de ref. n. 1. Iinó Superiores Regula-

"t w

i

-

l

t

res faltem vi confuetudinis licité benedicunt Para-

N

menta etiam pro aliis Ecclefiis.

u TM

Dico 2. Ecclefia & Altare de novo confecrari

L m Vr

poteft, vel debet , fi execretur.

Communis ex,

Urtip g

€4n. 3. d. 68.. Ecclefia autem cenfetur execratas,

t la Iu

quando corruit, vel deftruitur ex toto , aut ex

;,AtqueCæmererü,;;

parte majori fimul & femel, ac iterum reftauratur :

i husj Qu

fi veró non deftruatur fimul & femel, fed per par-

EH

tes fucceffive ; ita tamen, urt femper major pars

i d. qu

manest, non cenfetur execrata, licét fucceffive

Bermcaré u

defituatur tota, & reparetur, quia femper pars

1425 fs

minor adjecta majoriin zftimatione morali repu-

hii 4

tatur confecrari per majorem veterem. 47g. €. 3.

M

b.t. € c.un.eod.in 6.. Altare autem cenfetur exe-

Soenigmi

cratum, fi menfa fuperior, five lapis fit notabiliter

fraCtus, velita deftru&tus , ut in nulla fui parte ca-

TU

j u l

licem cum Patena, faltem quoad majorem partem,

x aaplclitr

poffit capere , vel fiin Altari fixo lapis fuperpofi-

tusremoveatur à bafifeu inferiori ftruCtura. Por-

g

ro execratá Ecclefià non cenfentur execrata effe

js, t

Altaria, quia hec habent diftindam & fpecialem

j gt

u wniuauüp

confecrationem, & execratio Ecclefie folcs feré

"Id

parietes, ac eorum cruftam exteriorem,in quibus

fit confecratio, refpicit.

l di Yi

Dico 3. Ecclefia, & Cemeterium, fi polluan-

df

tur , veconciliari debent , antequam ibi celebrare

a &,

N 5

liceat

.þ;g l

202 LIB. III, TITULUS XL, De &c.

Cenfentur

Jiceat Divina , vel fepelire fideles.

autem effe polluta 1. per homicidium, aut copio-

ntl

fam humani fanguinis ex vulnere effufionem gra«

ml

viter peccaminofam , eámque notoriam. 2.-Per

|

1

j

illiciram humani feminis effufionem, aut copulam

j

"

qii

carnalem, fed notoriam, ac in ipfa Ecclefia vel

Ceoemeterio faCtam.

3. Per fepulturam homi-

nis non-baptizati ( probabiliter non polluitur,

d

fi infans Chriftianorum nondum baptizatus ibi-

dem fepeliatur) item per fepulturam hominis

excommunicati non tolerati notoriam.

Cate-

lw ltE ,UIW'

"T

rüm pollutá Ecclefiá cenfentur etiam polluta Al-

QJ»M u

taria, item Cemeterium ( non tamen viciffim ) fi

Ecclefie contiguum fit. €. 45n. ctt, quia fünt ac-

Vi

cefloria, & minüs digna, atque pollutio totum

L

Ecclefie corpus internum, in quo etiam funt Al-

um

taria, afficit.

m

3* il

Querres, à quo, & quomodo facienda fit hec

UTTS

Reconciliatio? g. r. Si folum Cemeterium fuit

vt s

poliutum, vel Ecclefia quidem, at nunquam con-

Wt

fecrata , fed folàm beuedicta, vel deputata ab

Wm»m'

Epifcopo, ad publicum DEI cultum, reconciliari

i

poteft à fiiplici facerdote per aquam luftralem

indjil

ordinariam, etiam non exfpeCtatà licenti& Epifco-.

Dist

t nktd

pi. pet c. fin. b.t.. g. 2.. Si veró Ecclefia aliquando.

481

R,

fuit confecrata , fieri debet ab Epifcopo ipfo.

€. 9. €od. & quidem per aquam vino & cinere

f mj qi

M

LLEY

— (imó & falé, ut adduot) mixtam, ac ab

(

T Cl

Epifcopo. benedictam

LT

€. 4. €od.

N

DLT

[

1

a (

L

i

J

f

]i«

IITU-

Hl!.umqw

Tl

X fii

t39 CO $683

2053

c,dH

d homlf] li

d)

D "

TIIIULUS XLI

ämq

V n n

De Celebratione Miffarum, &

RTT

h

A ]

Sacramento Evchariftiz, & Di-

At

i

fre

Pülwmr ['o

vinis Officiis.

)

Q Jplïzau Ü

SUMMARIUM

Wt iie li

J tl (n

1. Quid fit Evchariftia , Mila, Officia Divina.

m[ TU ( Pgnlm

2. In quibus locis liceat celebrare Miffam.

EU E

3« Quinam. ad[tringantur ad vecitandum Brevia-

LLAUTUY

Tium,

vpe pollio g

100 etam (uny

Vebarifiia & Sacrifidum & Sacramentum

