mentum vel fit nullum, quod contingit, fi hares fuus

Waisd

^

hi,

»«PC

M

pratereatur, vel refcindibile per querelam inofficiofi ,

D

d fl'ma

quod locum habet, f alius hares necefíarius pra«

)

te

&

uQ l

LUj NU

De Teftamentis.

$5

Diite N

Ien o

& nj

tereatur, v. g. fïlips emancipatus, parentes, frater

germanus vel confanguineus , cafü quo inftituitur

QU nj

à

li g

perfona turpis, imó D. Verloliner de Mod. acquir.

Tuiffo

» Qp

per Uuiverfitat. 4. £. q. $. 5. 9. cum aliis putat, id

procedere eiiam cafi, quo frater germanus prete-

l äf j Mlï

l

ritur, licetnon inflituatur perfona tairpis, per /. r.

C d )iä

;

l, PM

;'.,'

ff. & L21. C.eod.. Per querelam inofficiofi intel-

LL a,

D)

ligitur a&io, quz di&is heredibus neceffariis , in

«Pal's 4. in L /'

Teftamento contra pietatis officium preteritis ,

lofit.tefiam. l

competit àd quinquennium (in ordine ad peten-

Z'l' 360 51!1[:

dam Legitimam ad 30. annos) adverfus heredesg

2 d erenyn v

inflitutos, utrefcifsó per fententiam Teftamentó

jeCs hberenz

hereditas, ab inftitutis Jam adita , reftituatur fibi

Vititones tj

quafi ab inteítato.

Sed quia recepta praxis, ut

. Vft, de d

ajunt, & Jus Bavar. tit. 2 5. art. 1. habent Tefta-

fentit t dl

meptum, in quo exharedantur vel pretereuntur

debent putri

defcendentes vel afcendentes fine jufta caufa,vel eà

& Dontonto

in Teftamento non exprefsá, pro irrito, locum ob-

, licitll o

tinet zemedium nullitatis, ac proin querela inofficiofs

Etiel m

ad refciffionem fere folis hodie fratribus dabitur,

qunio st

Dixi 3. Legitimi, h. e. legitime nati, item adopta-

xieotum T

ti in poteftate adoptantis conftituti.

Liberi na«

turales refpe&u rnatris tantüm ( non patris ) funt

abl

haredes neceffarió inftituendi: fed de Jure Bava-

gtürut 4

rico, fi mater habeat liberos legitimos, debent effe

legitimati.

TU lO

Dixi 4. i2 Legitima. Sed hinc

:ï&des me&æ

Queres, quid fit Zegitima, & quanta effe de-

35

j ia d

beat? w. 1. Eftilla portio harediraria, qui he-

nf hod

redibus neceffariis neceffarió debet relinqui in Te-

flamento.

j r

W. 2, Legitima refpe&u defcenden-

tium, nempe liberorum &c. fi non plures, quàm

ub

r

quatuor , fint, eft triens , feu tertia pars totius h-

d

reditatis, feu bonorum à pátre relictorum ( v. g.

j

2

ex

De Tffh

$4 LIB, III, TITULUS XXVI

4 mmam Qf

ex I2000. reli&is 4600.) qu& remanent dedu-

1

[

1(

/

u

|

l

&o zre alieno, & expenfis funeris, non autem,

*iul q

j

feudalibus: fi veró fint plures liberi quàm qua-

J

W ahuül

at

tuor, eft femis feu femiffts , hoc eft, dimidia pars

J

hereditatis totius ; qus pars ( triens, vel femis)

b,

J

u

gqualiter eft dividenda inter liberos. z4utb. N-

i

U I)l

"

NIU

vi[Jima cit. Nov..1 $. c. 1.

B. 3. Refpe&u paren-

il

/WMrl

D

tum, G&afcendentium eftiterum 777ens, quii1nter

«

QUi

ipfos, & fratres germanos, fiquos habuit defua-

m

WUA

A

|

w*

&us , dividi debet

INorv. cit. juncta L. Papinianus

UE n W 1

8. $. ff. de inoff. teflam.

B. 4. Refpe&u fra-

dl

trum & fororum eft quaárAns , feu quarta pars h-

reditatis, v. g. 3000. ex 12000. l. 8. cit. qug,

«

ï&c It

licet quoad defcendentes & afcendentes fit corre-

lni -

&a à d. Nov. quoad fratres tamen, quando ipfis

j

i

debetur Legitima, non eft correCta ,

ut habet

communis,

Quez ut rité intelligas, fcire te opor-

tet,

affam totius hereditatis dividi ia

2,, unCia$,

]'

due

feu partes: duodecima pars vocatur 4464

tres

unciz fextans, quafi fexta pars hareditatis

quator uncig

uncie quadrans, id ett, quarta pars

triens, h. e. tertia pa:

quinque uncic q;i'/l(it(lïä .

fex unciz femis, feu inedia pars: feprem uncie fep

[

*

L

Tunx

o&Go unciz bes, quafi bis triens

.

noveim

uncie dodrans

decem unciez dextrans

undecim

uncig, detunx

tota demum hzreditas 45. (.. 5

l W dn

V"yv

LL

Iunfl. de baredib. inftit.

Unde hzres ex affe ( vel

(cVM

k'f,.,' j

N

umver[alzs) dicitur, qui univerfaliter eftinftitu-

Ti

tus in omnibus bonis defunGi:

qui autem in cer«

i [

L

t2 tantlim parte, v. g. in triente , in fextante , in

dextante &c. dicitur inflitutus ;2 certa quota.

Si liberi &c. quibus debetur Legitima ,

funt

quxdem infütuti q&oad Legitimam , fed in

:äm*ï'f-'fda:iä-

por-

qty 2 hm ü m

u

De 'Teüam entis,

9j

R T

leris

portione Legitimam uon adequante , habent

: Doy :x

]ibes Q

a&tionem ad fupplementum , non querelam inoffi-

Cefidri

ciofi. Quódt aliqui ex heredibus neceffariis à te-

ftatore jam in viis aliquid acceperint per modum

frn

n

|

i

doiis, donationis propternuptias &c. id in Legiti-

CTos, Á

D

l

j

l

mam computari, & conferri debet, nifi teftator

Rüpf&upä::-

exprefsé contrarium voluerit. text. & DD. int.t.

Pf i

$ hii j

ff. & C. de Collat. Nov. 1 8. cit, c. 6.. ubi antiqua

Conferri tamen

Jura aliqualiter. corriguntur.

hl P;zpi))faaf,

non debent fumptus, quos pesrens fecit in edu-

- Mi

candis liberis, ftudiorum, opificii, vel artis addi-

QUarta aj

fcendz causá.

Ldtg,

Petes, an & quomodo hzredes, quos diximus

33

Tte fit coni

effe neceffarios, exhzredari poffint? g. I. poffunt

QUaUdO

Ti

licité & valide exharedari ex jufta caufa, in Jure

, Utf

expreffa, fcilicet in ANov. 115. €. 3. 4..fi nempe

Lcreteopo:

fiius violentas manus ipjecerit parenti: gravem

1 [4,00(4,

injriam ei intulerit: vite infidias firuxerit: cum

ii du

Noverca rem carnalem habuerit: hbereticus eva-

tits; V

ferit, ubi haretici non tolerantur: fifilia ante 2 $.

WT WK

annos elegerit effe merctrix &c.

Ét tales caufz

qe quïmm:z:

exhgredandi liberos & defcendentes referuntur

li '(/':?//2/"

quatuordecim. 75 cit. INoy. exheredandi autem

$ ; DI0TCU

afcendentes ibidem o&o caufe produntur, &

- ondecit?

notanter adduntur in principio hec verba: pr&-

s j

ter ipfas nalli liceat ex alia lege ingratitudinis cau-

TR

fas opponere, nifi qua, in bujus con[litutionis ferie

TA

continentur.

Unde inter DD. magna verfatur lis,

n

an ob alias caufas equé graves, vel etiam gravio-

fertints

res, quàm ibi fpecificatz reperiuntur, liceat paren-

quta quc:.'

tibus exhzredare liberos. Jus Bavar. infüper per-

um s "

mittit exhzredationem, fi filius ante 30. & filia

CL

n

ante 2 . etatis annum absque confenfü parentum

j

E-3.

nupfe-

Qu

96 IIB.II, TITULUS XXVI,

71

gm!h df

/

]i

nupferit perfong turpi,

Caufas exheredandi

!

d

yp

fratres germanos invenies in JVov. 22. 0. 47. B^

f

" er

"

2. Ut exharedatio rité fiat, opus eft, ut filius vel

"

filia expreffo nomine proprio ( non füb conditio-

yl

W.

p

ne, vel in codicillo, qui non eft pars teftlamenti )

]

W'f ]

exheredetur, proin debet exheredatio fieri no-

i] U(UM

;|

n

minatim, puré & in teftamento, aliàs eft invalida,

ii

Til

"

h

G teftamentum eft nullum. pr. In]f. de exbar. 1. t.

?

H

qunl

2. 3. ff. de lib. & poflbum. . z. Inft. de Codicill. Ut

j o

T

)

verà excludatur etiam querela inofficiofi , & re-

T.

hi

LC

fcindibilitas teflamenti, debet exharedatio fieri

med

(

«um elogio, id eft, cum expreffione caufe, quam

gt iun

Jus approbat , & fimul ab hzrede inftituto proba-

7 W AV

hh]

ri veritas caufie. Vov. 11 j. €. g. ibi: fibac obfer-

$

yat non fuerint , nullum. exbaredatis liberis pra-

judicium generari, [ed quamum ad in[litutionem

J

"

baredum pertinet , tefFamentó evacuató. ( vefcitsÓ

nimirum?) ad pareutum bareditatem tanquam ab

inteflato ex aqua parte pervenire (c. Nec ho-

U

die, faltem in praxi, ullam inter liberos, in patria

poteftate conftitutas & emancipatos, inter exhaz-

[l

redatos & prateritos , differentiam obfervari,

communiüs notant DD, ex d. Nov. €. 3. ? 4.

34

Dico 22. Hares inftitui poteft quacunque ver-

(

borum forma, & in quacunque teftamenti parte,

iniio, medio, fine, vel in Codicillo, qui fit

la

edjeQuus vel annexus teftamento,

2. Etiam fuüb

cz

X

condirione proprie didia, feu de futuro contin-

genti, five (it cafüalis, five poteftativa, h. e, cu-

jus impletio eft in poteftate heredis inftituti,

"NU (

D

n

f

iL

Pars 1. cónflat ex l. 15. C b,t. L.77. ff. debare-

li]

("' ('W

W

]

dib, in[Lit.

Pars 2. ex. f. 9. Infl. € 1. 6- feqq.

d f];ärpbm.ï

I

v

ff «od. — Excipitur tamen hares fuus, . qui fub

"i

"

N

(;Q Di«

j XXW

De Teftamentis.

87

fl

u

conditione cafuali de futuro inftitui nequit. /.

4

10. G fin. ff. de condit. Inffit. — Unde talis con-

n eü» Utf

ditio habetur pro non adje&ta, & inftitutio pro

RoO fibe

btj

pura & abfoluta ; ficut eiam, fi heres inftitua-

us lïïlame&?

tur füb conditione impoffibili, v. g. f/ T?tius per

PT f

aerem volaverit, aut füb conditione turpi, v. g.

s d

fi fratrem. occiderit. L. 1. 1. 14. ff eod. [. 10.

^ dtydg

Infl. de hared. in[lit.

Idem quoque eft, fi per-

L d Gdi

fona , quz& nunquam adhuc fuit ia Matrimonio,

müdülf, &5

inflitnatur füb conditione, ff mon nubat. l. 62.

eredoto f

feqq. [f. de condit. & demonflv. que leges, licet

e catfg. Qu

loquautur de Legatis füb tali conditione reli&tis,

communiter tamen à DD. extenduntur etiam ad

Infftoto p

l: lr

hgrzditatem. arg. ANov. 123. 0. 7- Siquis veró

f r

haeredem inftitueretfuüb conditione , cujus even-

tus dependet ab arbitrio tertii , v. g. fic: baredem

Lf

inflituo Sempronium , fi Titius voluerit , veftamen-

utt (níi

iil

tüm eft omnino nullum. /. 6 $. ff. de baved. infit.

ficut enim fupremum elogium, feu ultima volun-

.M

tas , de Jure Civili conferri in alienum arbiurium

Q n g

s ere l

non'poteft, ita neque conditio in arbitrium tertii.

Caterüm in cafü, quo quis inflitutus eft fub con-

a obfet,

ditione honefta poffibili de futuro, tamdiu manet

"17

fufpenfa Teftamenti vis, quamdiu pendet condi-

Quque r

m pits

tio, feu non purificatur; conditio enim , nifi im-

pleatur, nihil ponit in effe.

ilo, qi

3j

Dico 23, Hares ( unus, vel plures) in tefta-

h Ti (ib

mentoinftitutus cenfeturinftitutusin omnibus bo-

ptro Qu*

nisteftatoris. 2,Licet fitinftitutus folàüm in cetra

(m: h' Z (u:

quota, v. g. in quadrante, dodrante &c. 5. Vel

"d

etiamin re certa, feu fingulari, v. g. in fundo Tu-

, f t

fculano, Bucephalo, 1900. florenis &c. modó

M

l

Omntia

'., (9' L 6.:

l

alius non fit fimul inftitutus ut hares.

QUI

|

—

1nem-

[WS 1

F4

v

TU

o

98

LIB. III. 'TITULUS XXVI.

n lffd f

membra fundantur in ff. 7. Infl, C 1. 1. f a. ff.de

Ü

r

(

bared. inflit. quia nemo paganus ( id eft, non mi-

i E?m ó

oal4

les ) poteft partim teftatus; partim iuteftatus de-

i

it

«

cedere. /. 7. ff. de R. $.. cm Teftamentum fit iz-

'If rquo f

)

£egra voluntas & difpofitio de omnibus bonis

nl

g

*

M

poít mortem; per quod etiam differt inter alia

]

i

à Codicillo , Legato &c. atque ideo nemo

It

ne)

dl

etiam poteft cum duobus teftamentis decedere ,

Viv

gt

bene tameu cum duobus vel pluribus codicillis,

fine teftamento fatlis.

Unde haredi in certa quo-

no.

t3, velin certa re inítituto, debetur tota hare-

;:fn NU n

ditas jure acerefcendi tanquam heredi ex affe; io-

,;s;e:u;mäxmiov

(l

ii

i

!

l

"

1ellige, fi aliunde fit capax totius hereditatis. 44o-

iil

íá

$!

'ä i

dà, u dixi, alius non fit [rinul inflitutus ut baves: f

mT-—!

m

autem fimul alius foret inftitutus, tunc vel effet

Wa 9

t

inflitutus fimpliciter & univeríaliter, vel faltem in

A

M

certa quota? & tunc iuflitutus in re certa habe-

L

ETU

i

retur pro legatario, & folàim caperet illam rem

certam

vel alius quoque in 1e certa inftitutus

M n

n

effet, nullus veró fimpliciter, vel univerfaliter, aut

Vi M

in certa quota , v.g. fic: T?tium C Cajum bare-

des infhituo , volóque , ut Titio detur domus mea,

fica a

C Cajo (uppellex avgentea ?. & quilibet capitillam

T

^

nï,ï',r;pä;

rem certam, tauquam przlegatum, in refidua au-

Bol 0740

tem hareditate fuccedunt equaliter, 4rg. l. 9.

N

8. (3. C L. 25. f. de baved. inflit.

96

Quares, an hzres poffit inftitui in re aliena?

iil

u

»:d "

y. negative ex Ziutb. Ingve[ft. C. de $5. Eccl. pro«

AN

æh

pter defe&um dominii.

Qbjic. Valet Legatum

MA

^ MW |

rei alieng. 8. 4. Inff. de Leg. favet quoque can. 5,

cauf. 12. q. $. ergo & inftitutio in re aliena. g.

L(u

TTR

AN. Conf. quia illud permittunt Jura, iftud negant.

um

lt

Dein nec legatum rei alieng valet, fi legans igno»

:

ravit

(:M!'*Rw. Ü

:

4

De Teftamentis.

$9

f d

i

xavit effe ahenam 'fed folàm, quando fcivit (. 4.

afws(meü[h

Cit. quo.cafu tenetur heres rem legatam emere

pif lu lije

juftó pretió, &, fi eam dominus nollet vendere

*-' tss

( o

(ad quod nonobligatur) Legatatio dare eftima-

tionem. f.. 4. cit. in quo nulla reperitur iniquitas.

1 dffferr mæ

Jus Canonicum tamen fpecialiter prohibet lega-

TQue idn

ri rem alienam, que ad Ecclefiam pertinet. c. j.

fients (s y

b.t. Sicut Jus Civile fpecialiter prohibet legari res

lurbus (s

ad Imperatorem fpeCtantes.

Tedin cerg

Dico 24. Hzredi, poftquam fibi delatam ha-

37

Beti tf b

reditatem adiit, competunt duo remedia ad eam

6d er af

confequendam à tertio , qui eam detinet, nempe

rédittis, jj

petitionem baveditatis in Petitorio, & interdidlum

TT

$1 verà

quortim bonorum utile in Poffefforio.

lünc v f

alicui deberetur hereditas non Jure Civili, fed

* Velflltem

Prztorio, daretarpoffefforia bonorum petitioin Pe-

fe C& libe

titorio, & interdicluin quorum bonorum diredtum

Tet ij

in Poffef (Torio Judicio. £. f. ]jr de haved. petit. ( de

It 101

pofjcff. bonor. & de Interdicto quorum bonor,. Dixi

er&hter, at

1. delatam ; defertur autem haereditas , quando

Cigm b

aperitur, & certó conftat, quis fit heres vel ex te-

y dowus

ftamento, velabinteftato , ita ut ftatim eam adire

Berapiiln

velrepudiare poffit, prout voluerit, Dixi 2. ad/it:

yIefiua 4l

aditur autem hareditas, quando hzres vel verbis,

L 1

vel fa&is declarat, fe hzreditatem admittere, feu

fibi vendicare: Si declaret verbis, hec aditio vo-

edlent?

catur edam 4gmtzo

fi faCtis, v.g. res haredita-

rias diftrahendo, &s alienum folvendo , debita

$ Ed. p

J Leginua

exigendo &c. ftri&e dicitur pro barede: ge/ho-

u n

Si heres futs adeat, Juridice appellatur immixtio :

re aliem.

ficut vice verfa, fi heres fuus declaret, fe haredita-

xüudn

eg! ll

tem non admittere, appellatur abffentio, fi extra-

ii

u N

neus,repudiatio, Etaditio , & repudiatio figri ne-

l

]l

qu m

d

] TCM

j

$o LIB.III. TITULUS XXVI.

"

/

W

( CUU,'I

quit füb conditione; quia eft aQus legitimus,

i

"i

qui non recipit conditionem. /.77. ff. de R. $.

WI

Effe&us aditionis eft acquifitio dominii rerum ha«

Ts

RUL

reditariarum, item transmiffio hereditatis ad he-

j

h

u "

redesadeuntis: hazreditas enim non adita regu-

":

lariter non transmittitur, /. 15. $. 7. C. decadu-

ii

qui P

cis toll, cüm nemo poffit plus juris trausferre in

N

|

t

alios, quàm ipfe habuerit, c. 72. de R. 3. in 6.

"Ml 36* :

Y

Dixi 3. bareditatem. Sed

ht

58

Quzres, quid . fit hereditas? g. Objedhive

Ó

MWW !

l

u

i

Ü

fumpta funt res haereditarig, feu univerfitas, res

i

"

& jura omnia à defun&o reli&a compleGens,

jf

H

:H"

:

l. 20. ff. de bared. petit. 1.62. ff. de R. $. Siau-

li

tem fumatur formaliter pro jure hereditario, eft

|u

fucceffio in univerfum jus, quod defun&us habuit.

l. 62. cit. h. e. jus fuccedendi in omuia jura de-

.

funQi: quodjus eft incorporale, & dividi nequit;

quando autem adis hzreditatem, tota quidem fta-

Hu

tim fittua cum omni jure, non tamen mox res fin-

"

gule. J. 20 9. ff. de V.. & hinc fingulas non po-

tes vindicare, fed, fi alius detineat, per petitio-

nem hareditatis confequi debes.

ER

349 Dico 25. Heres adeundo hzreditatem con-

(

trahit obligationem non modo folvendi omnia

'n

li

W

AT

defunGi debita, licét haereditatem excedant, 2.

AA

Sed etiam legata à defun&to reli&ia.

3. Ne ta-

u

men nimium ipfi immineat prejudicium, Jus ipfi

"t

indulfit facultatem & tempus deliberandi, intra

quod inquirere poteft, quanta fit hzreditas, quan-

Vabl

hn

ta debita, & legata exfolvenda, & quidem integer

"

d

Wt

D

uh

i

aunus à die, qua fcivit fe heredem ; licét, cafü

!

; P"ïgfmm

quo non urgerent aditionem creditores defun&li

[

H

ia

vellegatarii, 30. anni fint ipfi ad adeundam hïærge

di-

ii

LU th

De Teftamentis.

9I

ditatem conceffi, Quia tamen neque hoc pa&to

FL"ïä

0 domillü WWC

femper füit heredibus confultum. 4. alterum ipfis

beneficium, nempe Znventarii, eftindultum, licét

"telis

1

II flon 1

eo utendi non fit impofita neceffitas , fed folüm

A

conceffa facultas.

Pars I. conftat indeé, qunód

'

[

C

C d

[

]

hzres reputetur eadem perfona cum defun&to,

JUri t

M

d

j

confequenter easdem quoque contrahat obliga-

ULTAT

tiones.

Pars 2. ex ff. 5. Inff. de oblig. qua ex

qua[i contr. nam aditio hzreditatis eft quafi-con-

: d O

tra&us cum legatariis, quo his ( non vero aliis

ünirerfts

creditoribus) fe obligare cenfetur hagres, Pars

à comphd

3. ex t. t ff. & C. dejure deliber.

Pars 4. ex ]. fin.

[7) f du

B. 2. C 14. ff. eod. . Eft autem Znventaritm ni-

vereditrio d

hil aliud, quàm legitima & fpecifica annotatio

us hat

ompium bonorum, jurium, & debitorum &c, de-

Ormnia u de

fun&i: ejus confe&tio inchoari debet intra men-

Qiridinqui

fem à tempore, quo hagredi iunotuit, heredita-

a uml

tem fibi efflidelatam, atque abfolvi intra tres rnen-

mortesfine

fes à di&to tempore, atque fübfcribi ab harede,

ls von p

vel à Notario ad id rogato.

Quoad modum re-

o wito

&& attenditur confuetudo locorum.

Quamvis

"

autem non teneatur de Jure Communi hares ad

ii C0

confectionem Iaventarii ( licétJus Bavaricum tif.

a(l ommid

43. 4. 1. jubeat in q—uatuo'r cafibus, etiam invitis

d. d

heredibus, auCtoritate publica confici) fibi ta-

1 t

men valde confüulit, fi confici procuret; confequi-

i, p

tur enim fequentia privilegia. I. Adiens heredi-

d n

tatem non tenetur[ultra vires hereditaus folvere

du qum"

creditoribus & legatariis,

2. Nec attendere,

ideminer

quis creditorum habeat privilegium pralationis,

TL

3. Poteft retinere vel deducere falcidiam, quam

deducere non poffet, fi Inventarium non curaret

ort i

cenfici: quod multi etiam extenéunt ad'[rebe.uiae

ao

nr

(

Dt TCMN

E

On

LIB. IIL. TTTULUS XXVI.

" Lj

92

o

I

f

j hf

nicam,item ad Legitimam,fi hares fuus fe immifce-

cet hereditati non confe&ó Inyentarió. JVoy. 1.

v«

u N

fi

!

€. 2. f. 1. Autb. Sedcim C. ad L. Falcid.

;«h« 3?'

et

Quzres, quid fit Falcidia , & quid Juris circa

l

SPSJ [

40

gt

ilam? g. z. Falcidia eft quarta pars bonoruimn

M.

jl

uv

teftatoris, que dedu&to zre alieno & expenfis

w T

E

funeralibus reperiuntur tempore mortis, & hec

n dois!

debetur heredi (inftituto , vel venienti ab in-

B2

9tis , ut his

teftato ) nimiüm & ita gravato le

[5

(

folutis ei non remaneat quarta pars bonorum de-

nl

il

fun&ti. 8. 1. 2. 3. Infl. de Lege Falcid. (ic diCta

n

j

(l

à tribuno - plebis' Falcidio, hanc legem ideo po-

nente, ut, fi forté teftator nimiis legatis fere ex-

haufiffet hareditatem , heredi maneret faltem

"

quarta illius pars, quam ille, de omnibus legatis,

i

NI

juxta illorum proportionem aliquid defalca

140

(imb etiam de donationibus mortis causá. /. ;.

€ 18. C. ad L. Falcid.) confequeturgg Fere ficut

Trebellianica. conceditur heredi , qui fideicom-

miffo univerfali tam expreffivo gravatus eft, ut

D

ipfj non remaneret quarta pars hzreditatis.

Àn

h

de fideicommiffis particularibus exceffivis detva-

li

hi poffit Trebellianica, aut Falcidia, difputatur.

g.. 2. Falcidia (idemferé eít deTrebellianica)non

iti ((Jf ,4

]

du

habet locum r. in Legatis Piis Zuthb. Similiter C.

hr

4d L. FAlcid. : 2., in privilegiatis, quando nimirum

res fing.ilares ita relinquuntur, ut non alienentur

[*

à Legatariis, fed ad heredes wanfeant, 47g. [. fín.

AW

C. de veb. alien. non alien.

3. In teftamentis mi-

litum, /. 7. C. ad L. Faleid. — 4. Si Teftator ex-

prefsé prohibuit detra&ionem falcidige. JVoy. 1.

! ii

l

1

II

" d

€. 2. . 2. ubireceffum eftà Legibus antiquis. j.

^i

j

)

U'H(]n

Si hgres fe reum fecit criminis expilata baredi-

W

"T

.Mti-s

Ti

De Teftamentis.

23

' hæresqu

J

t4tis fürripiendo , vel negando aliquid de bonis

D

hareditariis : imó fi folummodo fufpe&tum non

ALE

ll

conficiendo inventarium. ZVoy. cit. €. 2. 8. 1. C 2.

'Kgit [

Jus Bavaricum £zt. 28. art. 2. permittit Falcidiam

Ut s

D

eriam in legatis piis, & privilegiatis, cafu quo ad *

: äheno &e

A'H

eam non füfficiunt alia legata

& econtra teíta-

X'6 moris.

tori non permittit prohibitionem Falcidig,

d Vetienj

Dico 26. Adire hareditatem poffunt omnes, 4

l0 IEPJUS

qui fe obligare, repudiare autem, qui adire. Com-

|pits bono,n :

munis. Unde uec adire nec repudiare poffunr Pu-

0t Fal j

pilli fine authoritate tutoris./. . C.de 3ure delib.

VC lepem m

l. 5. C. de repud. & ab[lin. bared. — Et qui femel

lat ferie

adiit, repudiare ampliüs non poteftl 4. C. eod

ITaneret (

excipitur hzres fuus. /. 6. C.eod; . Ex parte au-

)! Wltbuï ]fr TR

tem adire, & ex parte repudiare nulli licet. /. 1.

üid de.mam

2. 10. ff. de acquir. baved

18 C252

Dico 27. Teftamentum femel validé condi- 42

tum,refolvitur quadruplici modo. T. Zrritatione,

fl

quaundo ex parte teftatoris fupervenit defectus,

Qu fieicem

üs d m

nempe fi patitur capitis diminutionem, vel maxi-

ww À

main,fi fiat fervus, vel mediam, fi profcribatur ex

exefs dem

Romano Imperio, vel minimam, fi alterius juri

jg, difuunt

Va

/W

fubjiciatur patiendo fe arrogari ab alio

2. Deffi-

tutione, quando ex parte haredis emergit defe-

faniet ) mon

Gus,ut fi hzeres effe vel non poteft, vel non vult.

ï S']M C

3. Ruptione, quando intérvenit mutatio voluntatis

lp mimm

in teflatore, feu revocatio Teftamenti priüs facti,

on aX enentu

vel fa&tis, vel fatto; nam Teftamentum, & quz-

T

(ments

libet ultima voluntas ufque ad fupremum fpiritum

i Tedato

pro libitu revocabilis eft. /. 4. ff.de adim. Legat.

l. 22. ff. de Legat. III. ibà : memo enim eam fibi

dlie, N

poteft legem dicere , ut, À priore ( fuprema volunta-

i5 anuq f

te ) ei recedere non liceat ; adeóque revocationi

non

g p

Ulh

pl

] Tfmu

f

94 LIB, IlI, TITULUS XXVI

(

,j

!

qn

)u f

non obftat pa&tum, vel claufüla omni difpofitioni

u

contrari& derogatoria, Teftamento adjecta, mo-

f uM

V

q

wfüï»

dó revocans teflator dicat , prioris voluntatis fe

j

;

)

ponituiffe. /. 22. cit.imó nec juramentum de non

" Ài

k-i

revocando adjeaum obítat ita, ut revocari valide

u[' füf?

302

20

fl

J

nequeat , vel etiam /icité, fijufta caufa revocandi

a

fuperveniat

Ut nudis verbis revocari valeat Te-

3m

d

ftamentum,requiruntur duo copulative,nempe ut

vM

'thl IJ

r' umr

decennium à tempore conditi Teftamenti effluxe-

(EFIO«IQH ""

^

rit, & revocatio fiat vel apud A&a, vel coram tri-

"i :

N

busfaltem teftibus./. 27. C.hb.t

Ut autetn facto

Wnisd[l uho C

cenfeatur revocatum, opus eft vel caucellatione

W

p

totali aut partiali, vel fa&tione novi Teftamenti ,

n

Cancellatio totalis

n R w

r

vel füpervenientià pofthumi.

]

"

"m

eft, quando teflator delet totum Teftamentum

fcriptum per lineas cancellatim & per modum

|MM

MW p

crucis du&as: partialis, quando delet partem fub-

ftantialem, v. g. omnes haeredes,nomina teftium,

Factio

tollit fignacula, tabulas incidit aut lacerat.

&

p

novi tefLamenti tunc rumpit prius Teftamentum,

quando pofterius validé eft conditum, five dein

n'xv-

fit folenne five privilegiatum.

Si tamen prius

Ek

Teftamentum fuiffet inter liberos (idem tene de

Tf

DAW& 'Uf/

Teftamento Pio, fi alterum effet ad caufas profa-

n3s ) non revocaretur per pofterius, nifi folenne

l Tvn J/fl,(

fit, expreffam mentionem faciens prioris, aut co-

rlz

ram 7. teíftibus declaret teftator, fe nolle prius

/m,

T IN

!

valere. ANNov. 107.6. 2.

Sed & fupervenientia

M (,

w

Y

pofibumi vumpit Teftamentum , quando nempe te-

ftatori poft conditütn Teftamentum ex jufto ma-

!

trimonio nafcitur filius, vel ab ipfo aliquis arro-

W 0(9

gatur in filium,aut adoptatur defcendens. Deni-

Mb

d f]&l(] '2'"

que 4. oüïczö judicis pracedente querela inofficiofi

W

t

tefla-

De Teftamentis.

95

Ulä O [

teflamenti ,de qua jam füperiüs z. 5 1. di&um eft

m

AR

G

pnor 15 Vol

Atque hac comrmuniter funt recepta inter DD. ac

Verüm

" juramemumd

in Legibus fuudata.

Dubitabis, an Teftamentum, quod quis fecit a7-

43

ta , t T6yoty Hf

te ingreffum Religionis , rumpatur vel irritetur

JUf*a TM

per Profeffionem Religiofam ab ipfo emiffam? x

T Tetocgr Wf

Cum communi negative ; quia ruptionis vel irti-

CODulig i

tadonis fuüfficiens non apparet ratio

Objit. t.

| Tefïälrenu á

Teftamentum rumpitur per agaitionem pofthumi:

À Ye Corg.

fed per Profeffionem teftatori quafi nafcitur filius

M. d aurem

pofthumus , nempe Religio vel Monafterium. 2.

l d canceug

Per capitis diminutionem irritatur Teftamentum :

& DOf Tefr

fed Profeffus Religionem patitur capitis diminu-

Cuidtis

tionem, cüm definat efle fui juris

E. ad I. JV.

um Tefamar:

minor. nam Monafterium, faltem extra cafus Jure

& pet ml

expreffos, non habetur loco filii, fed potiüs lo-

Jeler pareni

co parentis refpeGu profeffi,

Ad 2. AN. iterum

1004 tf

min.non enim patitur proprié diminutionem ca-

a, ht

pitis, in quam Leges Civiles ftatuerunt irritatio-

Tefamttom,

nem Teftamenti,

tum, fe d

Dico 9.

Executio Teftamenti pertinet ad 44

S amen p

Executorem, vel Teffamentarium, quem teftator

nominavit, vel, fi Teftator nullum nominavit, ad

(itnned

Af us prale

Dativum , quem dat Judex vel Mggiftratus, vel ad

pIf olenne

Legitimum, feu Legalem, quem ipfa Lez determi-

nat

2. Si veró nec Teftator nominavit Execti-

yiori at t

fe nl Qs

torem, nec Judex conftituit , vel Lex, tenetur

haeres illam facere, preftando legata &c. etiam

f ! at

ndoneme *

pia

3. Nullus tamen invitus, nifi vel exprefse

me üü ff

vel tacité jam femel füfceperit officium executo-

ris, ad id cogi poteft regulariter.

Pars r. per fe

(o ahqus D

patet; cüm ratio naturalis exigat , ut fübveniatur

nla mM

perfonisjam dernortuis, omni auxilio deftitutis,

ï

&

r;;r

De Tfm

96 LIB, IIl, TITULUS XXVI.

j

u d

^l

"Á

auh

& ut ultimz voluntates non deüitu'amur effe&u :

Ajuem "

quod curare vel maximée fpectat ad conftitutos

[35«125' j

14

fs !

vel rogatos executores.

Pars 2. habetur c. 3. *

ii

«

6. h. t. excipiuntur tamen ( nifi aliud habeat con-

^ EH,HJ«

fuetudo ) legata pro redemptione captivorum, &

J

alimentatione pauperum facta ,

& cafüs, quo

H

Jhel

a

caufa pia in geuere (v. g. pauperes ) heres eft in-

j1t

,lg(*"

f fl

füituta; pro his enim cafibus Jura volunt Epifco:

d Oïg s

pum effe executorem. £. 2 $. C. de Epifc. & Cleric.

INov. 131.C.t1.

Pars 5. fumitur ex c. 19. b.ti

j

qa

m*]»

& L. 17. C. de Procurat.

Excipe, nifi in Tefta-

m

IU

mento denominatus fit executor, & nullus id ones

w

MM

t, f

us

ris in fe fufcipere velit; tunc enim Epifcopus Cleri-

h

cum, vel Magiftratus Secularis Laicum compelle-

re poteft. asg. c. 2. €. 17. D.t. per L. un. C. qui pro

fua. jurisd. ne ultim& voluntates careant effe&u ,

quz funt caufa mixti fori, ut detur locus prae-

l :w,ï:';?'.f

ventioni, ut docet communis cum Abb.in c. 6. cit.

L

h. 3. Favet c. 17. cit. C& Nov. 131. . I0.

Sic

etiam hzres, ubi nullus alius eft conttitutus exe-

cutor, cogi poteft, per c. 6. cit.

TA

45

Dico 29. Executio, fi teftator certum tempus

jristia

non de(ignavit , debet fieri ítatim & fine mora.

il

6 6. cit. & l. 47.4f. deLegat.T. Et hecobligatio

Í

n

J ([Hl. D

pro foro interno vel ideo ftatim urget, quia Le-

gatarii poft aditam hereditatem ftatim fiunt do-

n

M

mini legatorum. 4. 86. f. 2. ff. eod. atque ex di-

Lm[, U

latione executionis ipfis damnum , & defun&is

^N

prejudicium , fi forté Miffe v. g. quas teftator

petiit, differrentur, oriri poffet.

Pro foro exter-

]

no ftatutum eft, ut,fi executor, femel monitus,

i

, !

intra annum non exequatur, que teftator voluit,

Vf

" Q

iic;

perdat omne id, quod ipfi aliàs ex Te(tamento

a

Co1In-

X

11

o

De Teftamehtis.

97

competeret, five fit hereditas, five legatum , ac

uT ro:L:'

'a:"s À. häbhe:ur,;

poteftas exequendi devolvatur ad Epifcopum fal-

: nfü il

tem quoad caufas pias , & fi bis monitus non exe-

P'ire cagtivoïg

quatur ültimam teftatoris voluntatem , etiam ante

anni lapfum di&is commodis privetur. AVoy. 1 3 1.

^l ! &(af:s'.

G6 3. b.t.

AUL

46

Dico 30. Executio fieri debet ftrité juxta vo-

luntatem defun&i, fi de ea fatis confter,ita qui-

NI

dem, ut executor,nifi fit Epifcopus, regulariter

non poffit commutare ultimas voluntates, ad cau-

LObe, nl i

fas pias teftantium,in alios ufus, licét evideuter

J & HUHUS !'d[

2. Si veró de ültima voluntate non

meliores.

LU

fatis conflet, juxta mentem defun&i rationabili-

Lüicum Comy

ter prefumptam.

Pars 1. eft certa ex /. 120.ff.

LL n

de V. $.ubi infinuatur, quód voluntas & difpofi-

Càreant efid

tio teftatoris fit habenda pro Lege: &ex l. 19. pr.

&ttr loasg.

ff. de condic. & demonftr. ubi ianuitur, quód utii-

Ab t fj

ma voluntas velut Aegina dominari debeat, Quód

ITAU

autem executor commutare regulariter non valeat

onfütutys ext«

difpofiionem teflatoris claram , füftinet com-

munis ex "Trid. f. 22. c. 6. de vef. Clem. 2. de Re-

t m t

Dixi r. Aegulariter: f

li. dom. & l. 120.cit.

jm & Íne m

enim legatum nequiret ampliüs, velnon nifi dif-

Pgcablgtto

ficillim&, applicari cauf& vel loco pio, ad quem

vt qiiJe

fuüit deftinatum, tunc ex prefumpta teftatoris vo-

n fuyt d-

luntate poffet applicari in alium ufum pium ; licet

| aqeer d

deceret, vel etiam oporteret confilium vel coa-

, us

fenfum Epifcopi petere, cujus vel maxime e(tiu-

,

qui tedatt

terpretari ultimas voluntates.,

Dixi 2. if fit

Proforo exte

Epifcopus ; huic enim, quamvis multi cum Molin.

femd mon'w'fr

Barb. Pirhing negent, alii tamen probabiliüs, fa-

vente praxi , concedunt poteftatem commutandi

qeiator v

ultimas voluntates ex jufta caufa utilitatis, pi'eta-

r Tl

f

G

113

j

Pars II

r

98

LIB. IT. TITULUS XXVI

NH n

g

[«q

tis &c. propter Trid. /oc. cit. ubi fic ait: in corm-

40

mutationibus ultimarum voluntatum , qua& non nifi

jl

j ngl

;1"0

ex jufla c neceffaria cau[a fieri. debent , Epifcopi

g

Lærfu n

sanquam delegati Sedis Apofloiica fummarie & ex-

j

Nec obftat Clem.

trajudicialiter cogno[cant &c.

r

J

«mf

cit. quz adjicithec verba, falva Sedis Apoftolica

1

o

Auctoritate; quia intelligi debent vel de commu-

» ü U-"t'

1

tatione in ufum minüs pium aut utilem , vel de

li

j

Um

faCa fine jufta caufa

vel illi derogatum eft per

Jac

Trid. Dixi 3. Z4d pias cau(as teftantium ; fiqui-

Mi

/1

?

xïd*

dem Teftamentum vellegatum profanum com-

II(IWHH j

tare ex jufta caufa ,

utilitatem vel neceffitatem

N

r:( !] .45

publicam fpe&ante , ad Secularem Magi(tratum

r'

[W

vel Principem fupremum pertinet. per /. 4. ff. de

^

H

m

Pars 2. Aflertio-

N

admini[ir. ver. ad civit. pertin.

TAT

nis fundatur in equitate naturali, que exigit, ut

'Teftamenti executio ,

ubi claré non conftat de

m À ii

voluntate defun&ti, fiat juxta mentem ipfius ve-

rifimiliter & rationabiliter prefümptam ; prafer-

W

tim cüm juxta communem DD. & Leges in ulti-

mis voluntatibus conje&ture attendi plurimüm

N

AW

X

debeant.

417

Queres, qua fint partes Executoris circa refe-

!/

1

rationem Teflamenti , & confectionem Inventarii ?

flf

71A

W. Hoc maxime dependet à particulari locorum

confuetudine.

Hac feclufa pertinet referatio po-

Al !Nj

tiüs ad Judicem, quàm ad Executorem

eft autem

JA

7j ,!,

i

J

referatio duplex, privata nimirum aperitio velin-

1 fv M;wïm

fpeCio , quz fieri folet ftatim poft. mortem ad

lïh

L Mf'

inftantiam heredum , ut conftet, quid teftator or-

aM

h

?A

L

dinaverit circa funeralia, executionem &c. & fo-

l

,

n

lennis , eu publicatio, que primüm completis fu-

n

neralibus , & trigefimó celebrató, ubi hagedes aut

tc-

H.US XXVL

A

De Teftamentis.

99

FT

u

LT

teftator illum celebrari voluerint, fieri confuevit,

t

(im d[

citatis ad illam omnibus intereffe habentibus, qui-

m l

0ij Mm bi

bus originale exhibetur, & iis, qui defiderant,

comrmunicatur copia Teftementi, reli&tó fpatió

Y g

äl[j

heredibus adeundi hereditatem, & aliis fi velint ,

hu .&fi-'! Á "

impugnandi Teftameptum.

Poftea conficitur

lentrd i

Inventarium , de quo fuprà ». 29. que confectio

At Ui v

licet fpe&aret ad Executorem Teftamentarium in

Teropt

prefentia heredum , apud cives tamen & ple-

Aff

bejos in Bavaria non fine interventu Judicis Ordi-

It profantm

narii.

ganpt 3Xvbf tit. 42.4. 2. qui ia eadem

D Tl neteffe

Bavaria ftlatim poít obitum obfignat bona defun-

item Mp

&i omnia, exceptis iis, que ad ufum quotidia-
