confummati fundatur iti fignificatione conjun&tio-

m en dul

nis Chrifti cum Ecclefia, vel unionis hypoftatice

cum natura humana, quae conjun&io eft infolubi-

tapefetun.

lis: econtra conjun&io Chrifti cum anima fideli

tpiun, 1

per gratiam & charitatem, quam conjun&lionem fi-

dü E.ï'n

gnificat Matrimonium Ratum, eft folubilis, videli-

f

M

cet per peccatum mortale. Ad 3. Innoc. IIL id ibi

TA

m

L

non dicit affertive, fed per modum rationis dubi-

Ti Math

tandi, premittens , et// poffit videvi ; quà tamen ni-

MU

hil motus ipfemet. (tatuit Profeffione Religiofa,

f

sdeóque in 'aliquo cafu fine fpeciali revelatione

(Cntém d

Dei, poffe diffolvi Matrimonium Ratum.

Vel dic,

BUfrimp

Pontificem infinusre duntaxat voluiffe, quód per

W(e Loefs

mutuum conjugum diílenfnm diffolvi nequeat.

Wt

Ad 4. faffi funt, fe difpeufare non poffe ob defe-

Pt

i

Qum caufe , que ipfis non videbatur fufficiens.

li 1,, T

tranfeat ( necdum euim fatis probata eft haec coise

l

V tf

xlï'l

feffio ) ob defe&um poteftatis. NV. aut. C conf.

MR Mi

Hucufque locuti fumus de Matrimonio valido;

fi enim invalidé effet contra&tum, five Ratum five

31( ff hm hl

Confummatum , neceffario deberet fieri diffolu-

"m! Wp

t10;

"Püyj,

U

j

De Divortiis.

477

tio, vel feparatio conjugum (fi nollentimpetrata

Ti

ill

W

J

difpenfatione illud reftaurare, vel cohabitare in-

k n

ftar fratris & fororis) quam tamen publiceé & fine

W*

h

authoritate Judicis Ecclefiaftici , probató plene

fl m'hr

lity

jl

impedimentó nullitatem declarantis, facere pro-

!(G(h ]

hibentur ipfi conjuges, licet, poftquam impedi-

mentum ipfis innotuit , occulté teneanturà thoro

feparationem inftituere.,

&U [p

:

Nw xl

Dico 3. Divortium, ídque perpetuum ( ma-

d

T

DPH

nente vinculo Mammonn) ita ut aliud contrahi

ädl A,Cf

ll

non poffit, regulariter inftituere licet conjugi in-

ms Vm

nocenti propter alterius, viri aut feming , ut ut

EE

vw'

invite vel reconciliationem petentis, fornicatio-

?

ü

I

nem feu adulterium, h. e. propter copulam carna-

[i!

i ii

fj

l

lem perfe&tam cum alio aut alia habitam, fatísque

t f

If

M

i

j

cognitam, lItaomnes tum ex Jure Naturali, quod

m t

nonadftringit innocentem alteri, fidem violanti,

ï lEh'

& fedus, quo copjuges debent effe duo in carne

UM

una Gen. 2. rumpenti, tum ex Divino Chrifti Do-

| "("G

x

M/

mini AMattb, $. 9 19. tum exEcclefiaflico c. 4. $.

Mï. A

8.b.t. Dixi 1. inflituere, nempe propria auto-

Y

*g*OD 1

ritate, fi tamen publicé veller divertere , vel no-

v i

]1» l

centem domo expellere, deberet adulterium effe

ic

d

notorium public?, vel, fi effet occultum, coram

ï

p

Judice Ecclefiaftico probari , & divortium peti.

6. 4. b.t. c. 9. de Sponfal.. Dixi z. Innocenti. nam

Mnl!l xeq

pars adulterii rea non poteft divertere, fi tollere-

PTQH

il

tur, imó , licét dimiffa fit, femper tenetur redire

a u

&d confortium Matrimoniale, quandocunque in-

H (

nocens petierit.

Dixi 3. Sat:5 cognitam , h. e.

j u

l]

faltem moraliter certam , vel publice, vel priva-

n

5200

tim, vel per legitimam probationem in Judicio:

Tul

i

g Mi

ï

ad quam probatonem vel certitudinem efficien-

j

j

[i

M

dam,

LIB. IV. TITULUS XIX

478

jgilit

11

dam, cüm adulteria perpetrari foleant in occulto,

wgpxh

ben

j

atque ideo difficilis fint probationis, füfficiunt

sältc

L

prefumptiones violente , inindiciis delitto valde

" f g d

vicinis & ordinarie conjunals fundatz, ut fi uxor,

qiait

aliàs fufpe&ta, deprehendatur fola cum folo, de

Wll

(,. adült

no&te, & in loco ad peccandum apto.

Imo no-

tant DD. in c. 12. de Pra(umpt. cum Covarruv.

W epunp

(f

& Farinac. Prax. Crim. de delidl. carn. quód ofcu-

u n

la, tadbus impudici &c. quamvis fe folis non equi-

þda

"

i

párentur adulterio ad divortium fufficienti, in qui-

Em m *V

busdam tamen circumftantiis poffiut fundare vio-

à

füfecf

lentam prefumptionem adulterii , & fufficere , fi

nf

non ad condemnationem criminalem,faitem ad di-

onta Panart

vortium, Dixi 4. Ztegulariter inam nec ob adulte-

rium femper conceditur divortium, utl r.fi adulte-

[ PUU A

EO

rium non fuit formale, h. e. non fcienter vel non li-

UOT

bere cofüiffum,ut fi maritus cum alia,quàm bona fi-

.M

(

Mn

de credebar fuam effe conjugem, concubuit:fi uxor

l anïm)ïxd

juflis ex caufis putavit, maritum fuum jam efle de-

UUR

mortuum, & alteri nupfit: fi per violentiam fuit

IN

oppreffa &c. an veró hoc etiam procedat , fi per

metum gravem fuit ada£ta, difputatur

mihi fpe-

f t t

&ato rigore probabilior videtur affivmnativa; quia

Ti ney.

talis metus non tollit peccatu.;; coram DEO, ac

BCtit, t ton

infuper jus divertendi, utpote non folum Jure Ec-

Wt 9'6(01]

clefiaftico , à quo obfervando excufare poffet me-

äwnem. (edb

tus, fed etiam Jure Divino & Naturali eft concef-

fum

re&é tamen ex charitate non dimittitur

AO ii 5

2. Si adulterium & il-

uxor talem metum pafía

Nottl

lata indé injuria ab innocente adulterii conífcio

dl i

aJ»l

fuit remiffa vel exprefse,

vel tacité, petendo aut

P æ)m H )]] l

reddeudo debitum Lonjugale amplexando, ofcu-

/i/fml

lando,

) hun; foï

ISX

ïl

De Divortiis. :

479

TM

|

lando, aut alia familiaritatis vel amoris figua fpe-

Q

I

(

cialia exhibendo, v. g. per jocos, lufum &c.

3-

(dd h "

Siuna pars alteri dedit caufam adulterii faltem in-

Iw

!

^i

LT

dire&e, v. g. diu denegando debitum conjugale,

T

confentiendo , vel non impediendo , cüm facile

100 0 :

4. 9i

| äpayl LT,(W.

poffet, adulterium, illud fuadendo &c.

L ,le

peftea eiam priüs innocens labatur in adulterium,

JARM

B

& fornicetur aperte vel occulte, quia paria delicta

H.lJ

W

mutuá compenfatione tolluntur. c. 4. $. C* 8. h. t.

n

c. fin. de adult. Id quod probabiliüs etiam pro-

UT

AUL LUA

1

v

T

cedit , fi divortium priüs per fententiam Judicis

À LM,

Í

fuiffet fa&tum.' Covarruv. uterque Barbof. Gon-

zal. Clariff. P. Bóckn ad h. t. ». 28. me citato,

':.:)Jiffmädi- :

r

contra Panormit. Sanch. Guttier. & Laym. quia,

ficut ipfum adulterium & fura, ita & fenteniia Ju-

MTTA

dicis, non abfoluté tribuit Jus divertendi, fed 1o-

o

lüm conditionaté, nifi nempe & innocens poítea

TE

3

iv

fimile delidium committat, & pariter violet fidem

AU

;üfumr

!

l

conjugalem, fiáàtque nocens & reus.

jb

Objic. 1. Si adulterium prebeat caufam infti-

J

i

N

tuendi divortium perpetuum, feu per totam vi-

.R MW

tam, ita ut nunquam teneatur innocens recipere

nocentem , licet fupplicet, & reconciliari ferió

(l

petat, uti communiffime docent Au&ores, licebit

7 Ub

u

utrique copnjugi mutare flatum, & ingeedi Reli-

'te

gionem: fed hoc videtur falfum; cüm fic pona-

tur impedimentum, ut ipíis nec liceat unquam uti

gl

e

AUA

Matuimonió , & cohabitare , quod videtur re-

u ngq DL

ii

pugnare Matrimonii nature: ergo.

z. ]. 3.

AU^

n

de adult. habetur , quód fi mulier. dimiffa egerit

uU

i

d

u

penitentiam, & voluerit ad virum fuum reverti, de-

(l IEF.

101

bet. ifTe, fed non fape , recipere peceatricem.. ergo.

" H M

ln

3. Chriítus folummodo viris dedit poteítatem ai-

j

j

Init-

rA

480 lIB.IV. TITULUS XIX.

mittendi uxores propter fornicationem. 7Matth.

gt l

« us

$. ( 19. ergo uxoribus id non licet. 4. Separa-

tio conjugum non poteft fieri propria auCtoritate

,S:i:muniusi

n

& fine judicio Ecclefiz. c. 3. P. £. ergo innocens

non poteít propria au&toritate divortium infti-

j/i j i

tuere, cüm in propria caufa fibi jus diceret.

B.

jn (ompi

ad r. Utrique non licet, fed folàm iunocenti,

&fcmumV-E

hoc ibfo quód perpetuó poffit nocentem exclu-

i

dere à thoro, ut plerique docent, & meritó. " No-

initis, of

centi veró , quia fernper paratus effe debet ad re-

1 0

vertendum, fi exigatur, non licet ponereimpedi-

fruc i

mentum , quamdiu fpes fupereft reconciliationis,

fedionema

aut non impetrat licentiam ab innocente mutandi

p lt ts

ftatum.

Ad 2. Per illud debet non intelligitur

10 PT (

debitum oeceJJitatis , fed boneflatis, vel, fi uxor

I:':j'.'gem, D

certo iucontinentiz periculo exponatur, & viro

D.

per reconciliationem nullum immineat grave ig-

commodum, etiam cbaritatis.

Ad 3. Chriftus

Mi

p

fuit folüm interrogatus de viris: cüm veró eadem

'Imä :mm'«.'"«

ratio violatz fidei conjugalis pugnet pro fceminis,

ln

[

i

w

N

etiam his licet fe feparare à viris quoad thorum,

Vi

m t

quod etiam fatis expreffit S, Paulus 1. Cor.7. &

Wurgen,

€. 2. 4. $. b. t. atque DD. omnes agnofcunt.

Ad

&t nl

44. Diflinguitur inter feparationem quoad vincu-

1

w .dfüdü Jj ]gg

lum propter impedimentum dirimeos, de quo lo-

Mp i

quitur. €. 2. cif. & hec neceffarió fit au&toritate

;:ilïxe..viri Mf

]udicis Ecclefiaftici ; atque inter feparationem

j':ï;z((a:zïona

quoad thorum , quàm pro foro iuterno licet

|

1

!

WW

:

propria au&toritate inflituere, imó & pro exter-

ROR

M

no , fi adulterium eft publicé notorium. c, 4. P. f.

UR d

€» c. 9. de $ponfal.

d

DOHGJM f

W

Dico 4. Divortium temporale , nimirum

äfpo,[d

'f.m

Wi

quamdiu durat càufa, quoad thorum & coha-

bita2-

dU

n d

n

De Divortiis;

481

müüfml !

j

bitationem licet inftituere innocenti ex fequen-

It | ,

L

tibus caufis.

1. Ob adulterium fpirituale, feu

p ts

lapfum uniusin hgrefim, vel apoftafiam à tota fide

^ Ri

Chriftiana. c. 6. $" 7. D. t.. 2. Ob periculum ani-

L "'ml

mg. C4R. y . catif. 28 q. 1. Ó . 2. D. t utfiunus con-

T It

f

jugum compartem vehementer infliget ad grave

Lm W

j

!

peccatum v, g.fodomiam, apoítafiam,veneficium,

Q j

furtum &c. non tamen, ficonjunx fit quidem fce:

j & li No.

leratus, compartem tamen non incitet, ad fce-

a ndn.

lera. 3. Obpericulum vite,vel corporis,utfiunus

j gu Itl

flruat infidias vite alterius, fi meritó timeat in.

Hm Hl))

fe&ionem ex contagiofo alterius morbo, v. g. le-

DX

M

"4

pra lue Venerea &c. 4. Ob fzvitiem v. g. mae

/

TRU

riti, nimis crudeliter traCtantls vel verberantis

^ R tot

N

conjugem. per c. 8. C* 1 3. de veflit. [pol. & peri-

Wl;

lm

culum fit ia mora, ftatim propria auCtoritate fu-

«in i

gere poteft uxor, ut nempe evadat in tempore pe-

v Cs

riculum, finempe ex circumftantiis vel minis haud

av

vane metuit immoderata verbera, percuffionem

Gw þ'm

fanguinolentatn, vulnus, vel mutilationem &c,

M&QW WMhy

prefertim fi feemiua fit nobilis, debilis, aut aliàsg

n N WI 1

morigera: nec tenetur redire, nifi vir credatue

u GM!

efle placatus, aut fufficienter caveat de non offen-

iaj

TT

fun

dendo vel Izdendo per fidejuffores, pignora, vel

,u:qual

faltei per juramentum: fitamen propterimpro.

d

bitatem viri non fatis confidi poffit ejus juramen-

to, heccautio non cenféturidonea, & uxor marito

l R'Vä M ^

y

ïn() ll

reftituinon debet, uti nec, fifidejufforia, vel pi-

)[U n

pa

gnoratitia credatur non füffeCtura

Et hec cau-

n

t

p

tiones adhiberi debent etiam in cafu , quo uxor

QLGRL*

nondum fugit, querelas tameu apud Judicem

Al*

deponit de fzvitia viri, & fuo periculo, ídque fa-

UDOI Le D

ii

tis probar. Poterit etiam Judex alio freeno coér-

j

Pars I

Hh

€ere

482 LIB. IV. TITULUS XIX. De &c.

cere infolentiam viri.

$. Probabiliter etiam ob

f

valde moleítsm cohabitationem , v. g. propter

perpetua jurgia, difcordias , rixas, ex unius in-

j Don

veterata improbitate non facilé ceffaturas, DD.

k ürore

cum Sanch. de AMatrim. l. 10. d. 18. n. 11. quia

inde periclitatur falus animag & corporis.

Sed

opus eft auCtoritate Judicis Ecclefiaftici, ficut &

iu preecedentibus caufis, ubi in mora non eft pe-

riculum, & caufa non notorial, fcilicet ad evi-

tandum fcandalum.

Objic. Chriftus Mattb. 5.

'1, Dudti

€" 12. propter folam fornicationem, feu carnale

fu-dt

adulterium , permifit divortium.

Idem videtur

t D.

flauere can. 2 2. catf. 3 2. q. . ergo propter alias

Ml

cauías non eít licitum,

E. Chriftus & caz. cit.

loquuntur folüm de divortio perpetuo: per hoc

Muttai

sutem non excluferunt divortia temporalia ex

UTIm

Í

aliis caufis inftituenda.

hM

"

J

T

io

]

Quares , apud quem ex conjugibus divortió

; Dit,w]

(

feparatis, & cujus fümptibus, alendi fint liberi?

fi t

W. I. Apud eum, & expenfis illius, qui feclusó

ii

deli&tó & divortió tenebatur ad expen(as educa-

tionis. g. tamen 2. In peenam deli&i per fenten-

ONin

tiam Judicis auferenda funt proles à delinquente,

& apud infontem educande , nutriendz autem

J

(utnjy

Titre Nf

expenfis delinquentis, modó tantas habeat fa-

cuitates, licet feclusó deli&ó nou fuiífet obliga-

'ï?SffffndI' (

LT

wus, Zdutb. Pater C. divortio fadto. Noy.

1 17.5.7. Vid. latiàs Sanchez

11 [

lr

]

il

d. L'19. d. 26.

i

^ Pt

WIw

AU t

)vL &n

d

li

«6 o g

N w(rh

jf

tj

P

ITIU-

1 li

lQ l

XlX' DQQ,

]

—203 GD 882-

455

n :

'll[

Q

1

M l t

TITULUS XX.

J j WJE l

du

t l]

De Donationibus inter Virum

UT

j

& Uxorem, & de Dote poft divor-

UT l

l nlih

i

tium reflituenda.

WM

md Vj t

bt

*]

SUMMARIUM.

?J

It w

fhii " Mmk. j

I. Donatio inter virum & uxorem : dos: d äan-

OC 0 C

i

tra- dos quid.

l f n

A.

Donatio inter conjuges an & quomodo fit in-

ts

v4lida.

Tl 1 t

3.

Dos , & contra-dos, foluto quoad vinculum

AMatrimonio cui cedat.

t1t: v hat

Ktyotit ex

4-

Uti && bona paraphernalia, communia, acqua-

flus, Morgengeba, & dotalitium.

[I

p m

-

Dotem, vel donationem propter nuptias , in[li-

o (

tutó. propter adulterium. divortió , lucratur

j u

Dars innocens regulaviter.

l dl t

yiipríete

Onatio inter virum ( uxorem wocatur,

d g,

D

quando vel vir uxori, vel uxor viro, du-

n

rante Matrimonio aliquid dat cum animo

7I

uansferendi dominium,

Si id fiat ex mera libe-

]

"

ralitate , dicitur gratuit4, & eft proprie dicta do-

d M.

natio: fi ex alia caufa, v. g. remunerationis me:zi-

j

ondd

torum, gratitudinis ob beneficia, mortis &c. ap-

pellatur remuneratoria , antidoralis , mortis causá

&c. & infenfu ftri£to donatio non eft. — Dos,ob-

je&ivé fumpta, JDturatb«Gut/ S5rautGdat/

eft pecunia vel alia res pretió eftimabilis, quam

r/

uxor viro ad fu£tinenda Matrimonii onera, nempe

L'

Hh . a

ad

Tf

LIB. IV. TITULUS xX.

484

ad alendam uxorem , liberos, & familiam, affert.

d

Si

y

Commuuis ex /. 10.ff. & l. 20. C. dejur, dot.

res illa jam fuit iradita, vocatur dos conf[fituta :

f T |

fi provenit à patre,qui ante omnes tenetur dotare

[ *gf

$n

filiam, avo, vel alio ex afcendentibus paternis,

L'.Sïrfiïv qna

nuncupatur profe&itia, fi ex bouis maternis , vel

jopnoh

ipfius uxoris, vel extranei, adventitia: ficonfiflit

gutfen)

enocatn

in parata pecunia, vel in alia re certó pretió taxa-

t2, vocatur affimata: fiin reimmobili, certó pre-

ia

tió non taxata, inaflimata. — Dotis in pecunia vel

11f2

re fungibili confiftentis, & eftimate eftimatione

u) Q

venditionem faciente (quz hocoperatur, ut folu-

a ttnyis

16 Matrimonió pretium reftituatur, non res indi-

fuus tl

viduo) dominium plenumeft penes maritum : in-

aonig

eítimate autem ( vel eftimate quidem , at nou

t fo0

gítimatione venditionem faciente) dominium na-

L

fid (ne

turale eft penes uxorem. £. 30. C.de $ur. dotium.

(

l

ll

;

It

civile autem dominium, quod confiftit in admini-

pOv

ftratione bonorum dotalium, jure vindicandi, &

tosudits

facultate percipiendi fru&us ( falvà tamen bono-

LEU

rum fübítantià, & inalienabilitate) penes mari-

t nf

tum.

Doti correfpondet contrados, feu donatio

WL g

propter nüptias, ?fDibetíag/ & eftid, quod ma-

DT

rirus, velalius ejus nomine, promittit vel confti-

jügfm /;'15 Ü (

tuit uxori in commpenfationem & fecuritatem do-

Tf

"

tis, atque de Jure Communi deberet exequare

l dClr/

,

dotem. Zuth. aqualitas C. depatt. cony. Nov. 9 7.

4l

]U

1 Qu

ii

6. 1. 2.4/N0Y. 119.€C. 1. Debettamenattendicon-

V t

fuetudo locorum, vi cujus opifices fzpe aliud pro

;:&am,axm (

contradote non conftituunt quàm artem vel peri-

T

)

tiam fuam, , Regulatur feré in omnibus, ficuti

dos ejüsque dominium civile, at fine ufufru&u,

fi confiftat in re immobili, pertinet ad uxorem,

l

le;,

per

Vi

M

j

De Donationibus inter Virum &c. 48$

mäüam,afïw. *

per f. 3. In[litut. de donat. l. ult. de donat. ante

lMd g

snupt.

^ tf ï

Dico r. Donatio proprié di&ta notabilit inter

t

conjuges, non Principes, non collata in tempus

lu D

)

mortis, qua donans fit pauperior, & donatarius

Tf v

locupletior, de Jure Communi eft invalidain tan-

M: ff

£um, ut femper pro lisitu revocari poffit, licét nou

TOvl

I

gevocata in vivis confirmetur per mortem, & eva-

QU n y

dat irrevocabilis. Ita plerique ex/. 1. 2. 3. . 7.9.

s

11.13.23.31. 33. 40. 42.Q9 e. ff. b. t.€9 c. fim.

TAE

eod. Qusconfirmatio per mortem retrotrahitur

:

ts ul

ad tempus donatienis faCte, per [. 2 j. cit, ita ut

02 d

fru&us rei donate & tradite ab eo tempore ce-

TTR

Si tamen res donata ex-

dant conjugi donataiio.

jm, t 001

cederet $00. folidos, quoad exceffum ,(i donatio

QrUmmm nee

effet fa&a fine infinuatione apud Judicem, non

d

]ur dutin,

coufirmaretur per morterm.

Oljic. 1. Si maritus

Vtnsdmia

ineEUS

repudiat hereditatem vel legatum in gratiam cone

-

iiqni, &

jugis, ut huic obveniat: item fi uxori remittit ufu-

i um

ras dotis promiffz, non tamen tradita , repudia-

n

tio & remiffio valet irrevocabiliter. /. 5. cit. $. 1 2-

) tv

gdos,feudonmo

146 L. $a. ff. b. f.

Sed talis repudiatio (vel re.

iij qnic

Taiffio ) eft donatio, quia transfert maritus in con-

"

jugem jus & dominium legad, utpoete quod ftatim

peít mortem legantis absque traditione fit legata-

ii

qu a

ri: dein ]. ?. $. fin. ac l. 4. [f. eod. dicitur de ma-

rito, qui rem fibi donandam donari jubet uxori,

g

IU

quàód idem faciat, ac fi rem acceptatam , C [uam

SgæpeahudP

factam,uxori dediffet.

2. In l. Papinianus 2 2. ff.

£od. habetur, quod haeres mariti nequeat conve-

t

velgt'ï

niri füper eo , quod maritus promifit per ftipu-

gb

lationem , & fic verbaliter donavit uxori , licét

1

I ii

i

duragte voluntate dece[ferit : ergo per mortem

j*

Hh 3

€on-

n cgicun

Qd

486 LIB.IV. TITULUS XX.

Hmimoüium)

conjugis non confirmatur donatio, faltem verba-

m

lis , quam traditio non eft fecuta.

B. ad 1. /|Veg.

g "

conf. quia maritus nondum eft fa&us dominus h-

reditatis , vel legati, vel ufüurarum dotis promiffe,

gin r

& fic repudiando vel remittendo non fit paupe-

n

f?ffi»n'n d

rior; nam etlam legati dominium non acquiritur

gf íi

completé ac abfoluté per mortem legantis, fed fo-

làm inchoativé & conditionate, fi legatum acce-

T

ptetur priüs.

Illa juffio, de qua loquitur/. 3. *

pl

4. Citt. involvit virtualiter duos acus , quorum

quehmdes)

if doudt

uno tacité acceptatur donatio pro fe , Galtero

Jos pf

transfertur in uxorem, & ficres veljus jam abfo-

luté acquifitum amittitur, atque jubens fit pau-

ventiia d

perior.

Ad z. llla 4. 23. eft corre&ta per JVov.

ln fsl

162.€. 1. pr.C' . t.

ww 5

Dico 2. Solutó Matrimonió quoad vinculum,

f pure nf

nempe per morte:n unius , vel per ingreffüm in

trtitad )

Religionem , vel propter dete&um impedimen-

n )

tum dirimens, dos redit ad uxorem, vel fi ipfa

Tituntetdr

mortua fit, ejus heredes, imprimis ad liberos, fi

Kürm,

forte reliquit (falvó tameu benefició competen-

vt d d

tiz ex bonis dotalibus viro competente ) econtra

po du

donatio propter nuptias ad maritum, &, fiis mor-

Qs

tuus fit, ad ejus heredes , imprimis liberos; nifi

e1981, d

nimirum obftent vel aliud exigant pa&a dotalia,

Áus fnt i

Communtis

vel|confuetudo, aut ftatutum loci.

AR r

ex c. 1. c. fin. b.t. l. Yx. feqq. ff. l. 2. 7. €7 fin. C. So-

mj p

lutó Matrim. Autb. aqualitas C. de patt, convent.

Qt, f

tam fuper dote &c. càm fioe Mauimonio dos, &

donatio propter nuptias , effe non poffint- c. 2. 5.

Vifnfh

i

b.t. S. 12. In[l. de nupt. Dixi 1. Propter detectum

vertendo, lü '

impedimentum ; finempe illud latuit etiam con-

nf ümp

juges; fi enim fcienter & mala fide contraxiffent

It

Ma-

;Xxl

DeDonationibus inter Virum &c. 485

T

fihcm n

"

Matrimonium, dos € donatio propter nuptiss ce-

MLN

deret fifco in peenam. J.4. C. de inceff . nupt. vifi mi-

m

]

M

norennes contraxiffent, & poft legitinram etatem

i

ftatim receffiffent ab invicem.

Dixi 2. f4lvó ta-

A if

Q m pmpe

sien benefició competentia &c. vi cujus vir, & ejus

TUj

liberi, nen tenentur in reftituenda dote ad plus,

Ll d

quàm falva fuftentatione neceffaria poffunt, /. 12.

Ti

I. 14. ff.[olut. Matrimon. quo modo compenfatur

li. d

Vi

viro privilegium, & hypotheca, quam uxor (eját-

Ms um

que heredes ) habet in omnibus mariti bonis quo-

pf d

ad fua dotalia./. 2e. C. de jur. dot. Sed forté Objic.

3 vl um

Dos prefe&titia revertitur ad dotantem ( & ad-

Mt jdes p

ventitia ad conftituentem ) [. 4. C.folut. Matr. &

um pe ,

l. un. $. 1 3. C. de vei uxor. 4&&. ergo non redit ad

uxoretim.

g. Olim quidem dos profectitia , que

yad vincuum,

fuit à patre conftituta filie nondum emancipatz,

revertebatur ad pattem,fed hodie, poftquam per

M tgefim a

yminpedinen|

elocationem in Matrimonium emancipantur filiz

i, df

vi confüetudinis , ceffat dos profeCtitia, & redit

ad uxorem.

Adventitia 8utem folüm tunc re-

sls d

vertitur ad dotantem, quando is expre(sé hoc fti-

d

pulatus eft, ut habetur &. (7. L eit.

gerit)

Ü

——

Quzres , an etiam bona paraphernalia,, Mor-

yin d (i00

'

[

!|

n

li

gi t il

gengeba, dotolitium, bona communia, & acqua-

'

ftus , fint reftituenda uxori folutó Matrimon:ó ?

jl

]r

[

u t

"a

Ántequam refpondeam , explico hos terminos ;

]

fmeO

paraphernalia ( 0a8 gugebrad)te GBut ) (eu ultra-

z'C'

dotalia, funtilla bona, quz uxor habet ultra vel

n

J

J

extra dotem : fi marito tradidit adminiftranda cura

gt P

ufufru&u , in utriufque & familig utilitatem con-

T DOM

t(ä

|

vertendo, & à fe revocabili, fine titulo dotis, vo-

1 u j

I

cantur fimpliciter. Paraphernalia. l. 3. & fin. C. de

l

Ü

Mu g

!

padt. cony. fi autem ea , & ufumfru&um, fibi uxer

jü

m'äl

-

[

f

?

Wh 4

ä

488 LIB.IV. TITULUS XX.

DcDgnätiOT

refervavit cum adminiftratione, Aleceptitia dicum

tur. ZMorgengeba, feu AMorgenatica, Donum M«

g "

tutinale ,. Sorgengab/ eft id, quod maritus

&»:4 iafm u

gogoittt

Cplerumque Nobilis) altero die nuptiarum dat

du j

conjugi propter creditam fibi pudicitiam, vel in

xemunerationem delibate virginitatis: & de hoc

[

quin, t

d u

dono fzpe convenitur (etiam apud plebejos?) per

paQa ante initum Matrimonium.

Dotalitium .

fgdo p

s Dittumb/ 2eib z Sucpt/ €eib ; Gebing/ IG ittibe

wre um

C5if&/ licet quandoque in alia fignificatione acci-

r

piatur,eft ufusfru&us, quem maritus in eventum

Jet p

mortis füge conftituit in bonis fuis uxori in com-

sditlemo

penfationem dotis vel ad meliorem füftentatio-

lls Joere dj

"

;

nem.

Bona comtmtunia appellantur, que ftante

"

m

l

(

m

!

[

Matrimonio utrique conjugi jun&tim obvenerunt ,

SENU IT

pra

V. g. ex donatione , hareditate,legato &c. intuitu

LU 1n£

711

i

Ti

m

utriufque, vel per negotiationem utriufque pecu-

AM

lgl

niis aut hbonis exercitam ,

vel communi & ferà

i

^m |ne

WW m'w., C

equali induftria, labore, ftudio , parfimoniá utriut

st d

que , uti fit apud quofdam opifices & mercatores.

ld íne lh

gxx

Acquafius, Steungeneg Giut/ funt lucra conftan-

J

Jj

j

l

/

'

[

MT

1e Matrimonio acquifita, five unius feu utriufque

Ditos

V

conjugis induftriá , labore, negotiatione &c. fi

TUD & (fg)

communi opera funt acquifita, feré coinciduat

Pt

cum bonis communibus.

Jam g. z. Parapherna

UM

iam fpecificé fümpta , quàm Receptitia, utl &

Faj

Morgengeba, certé reftitui debent uxori ,ejufque

ieido.na(;o:em

haeredibus, quia pleno jure ad uxorem pertinent,

BRT

A |

(|

X. 2. Etiam dotalitium ei debetur, fed ita, ut do-

[7T

vycfï mn

tem repetere ab haredibus mariti prohibeatur, fi

V

dotalitió frui velit , nifi aliud per pa&a fit con-

.PHC

Ml

ventum , vi quorum, vel ftatuti, pro dotalitio

m

if

L

fubinde uxori cedit donatio- propter. nuptias ,

I

Mil

Dit

XK.

De Donationibus inter Virum &c, 489

pnrm

pic £Biberíag

B..3. Ex bonis communibus

4

1edia pars cedit uxori ejüfque hzredibus. c. 2,

i

1

V m

J*

t.

Idem tenendum de Zcquafivbus communi

i

.

Á

T d

vel negotiatione, vel induftria, donatione aut hz-

j

hw

I

reditate jun&im ab utroque acquifitis, ut fuad

tl

parraiio, equitas, & multorum locorum confüe-

JQ Wüxa »S) W

tudo; quamvis paQa dotalia, ftatutum, vel con-

D'W(

MH

A

fuetudo parricularis loci alind exigere pofünt. Si

LU

tamen unius tantum opera,

vel unius negotiatio-

h

f

b

,ch ;

Ib

ne&pecuniis, velh

ditate &c. uni tantüm re-

N w m-w

i&à acquifiti fint

E. 4. 1llos pertinere omnes

füsmiit

ad talem conjugem, etfi uxor fuerit , que proin de

110 'Tfu EE

illis liberé difponere poteft

vel ejus haredes :

n

Z

( at

quamquam in dubio de Jure ftet prafumptio, or-

lr obrnent,

es acquaftus & lucra couftaute Matrimonio ac-

fo r u

quifita effe à marito, & ad huac pertinere. . 5 r. ff.

WEQUC CU

b

LI

Nifi nempe aliud habeat confuetudo, vel

voma & d

tutum logci.

Quid in Bavaria de his acquaftu-

W' m A»H N

H

n(

bus ftatutum fit, maxime quando unus conjugum

AE

COU

deceu:t fine liberis, vid. S$tatuta Bavar. 8Gubtz

Secbt tir. 1. art. 1. 4. 10.

| W üml Qu N

i

n

lv

vm

Dico 3. Solutó Matrimonió tantüm thad tha-

pepod Ti

[

rum & cohabitationem , feu factó divortió, pro-

J

(

ii

prer upius adulterium, innocens non folüm recu-

-an

N

perat dotem , vel donationem propter nuptias,

*.

j L"W ju

quam attulit, fed etiam lucratur nocentis dotem

b!)'w e (Mt

vel donationem propter nuptias, at non nifi per

i t]e ME h

fententiam Judicis, nifi adeflent liberi partis adul-

terg five ex hoc five ex alio Matrimonio.

Text

j f WO'

& DD. in c. 1. & 4. b.t.1. 8. 8 4 5. C. de vepud,

t

n

HIWW |

LE

Ioy. 117

. £. $. 9. Dixi 1. Dos; non autem anit-

!

a

h

]

tuntur paraphernalia; haec enim in d. c. 4

4. per va-

QUP

n g

n

cem dotalitium non intelliguntur , fed yel dona-

L

tio

w

!

Hh j

D

490 LIB. IV. TITULUS XXI.

tio propter nuptias, vel pretium & eftimatio do-

j (fünd'

ginoti

tis : de]ure Bavarico uxor adultera amittit etiam

|

p t

Morgengebam, & alia donata à viro,item medie-

g

tatem acqueftuum, fi aliàs ipfi deberetur,

Dixi 2.

,

At non nifi per fententiam ; quia amiffio dotis &c.

f

j

il

eft pena: pena autem privativa non incurritur

ipj st

ante fententiam.

Id concedo, quód pars inno-

n d

"

(undarut :

cens poffit retinere dotem, que ipfi tradita eft,

n pe

ábsque fententia Judicis , féque tueri exceptione

adulterii adversüs adulteram , fors repetentem,

"o

Dixi 3. nifi adeffent liberi: in horum enim exiften-

bih, g

t hr

tia proprietas dotis, vel denationis propter niu-

ptias, cederet liperis, innocenti autem folüm ufus-

yroi n

fru&tus, Noy.cit. c.8.8.2. — Dixi 4. Propter adul-

pupoelt

teritm ; fi enim absque deli&to unius fieret divor-

tertám x

tium, precedunt ea, que in antecedenti Affertione

i f

diximus. perc. 1. /. t. & commubem DD. Coe-

b Mä

l

ru-

[

rüm fi dos vel donatio propter nuptias non effet

n n

conflitut2, caperetur omnium bonorum pars quar-

:

T Qu

ta ab innocente. Z penuit. ff. 1. &* 2. C. de Ztepud.

T n

um n

r

ITIULUS XXI.

fittnque

Otnium jop

De Secundis Nuptiis.

Ti

SUMMARIUM.

f (

T Qu

*

I. Secunda nuptia quid: & qua illorum pena.

f ) fleade

m

u

P

Secunda nuptia, funt licita ;

& l

3. Modó (atis conflet de morte prioris conjugis.

Wt w l

4. 4n, C qua pena fecundarum nuptiarum [int

Vl

abrogata.

J

tj

|

|

]

m;

f- n fecunda nuptia fint benedicenda.

eïf,

qmdgm

€?

"-

|

De Secundis Nuptiis.

49I

1

1 t

æ&ifnaliod

|

Er fecundas nuptias intelligitur non modó Ma-

It &U

trimonium fecundó, fed etiam tertió , quar-

r

m, [m d.

l

tó, & toties, quoties per mortem folvitur,

"

ï

j Dlel

contra&tum.

Jus Civile fecundas nuptias , pra-

J

d)

don; &f

fertim in feeminis, odit, & propterea in binubás

HUW "

Attr

ftatuit varias poenas, maxime fi intra annum luctüs

A n

VMOO

nuberent alteri viro: quas inter alique in odium

l]?

Tl

fecundarum nuptiarum ftatute funt , & proprie

lum

i

rationem peenz habent, utiinfamia, incapacitas

U fb

ad omuem hareditatem vel legatüm capiendum

DERCIM

abalio, quàm à viro: amiffio omnium bonorum

ini Wptry

tituló lucrativó à priori marito acquifitorum, quz

VU fl uf

proin viri demortui confanguineis cedugt : & ue-

Dd

gata poteftas marito novo aliquid relinquendi uF

Aliz au-

Q feret lo

tra :ertiam bonorum füorum partem.

bnt Aferion

tem fpeGant favorem liberorum, fiqui adfunt ex

m DO Cene

priore Matrimonio , fecus, evanefcunt, & proprie

j mf

propterea ponz non funt, & alique, nimirum tres

Yi us qure

prime, quas recenfebimus, maritum equé,ac uxo-

!

J

W

LU

hn

rem, ad fecunda vota tranfeuntem afficiunt. Sunt

autem fequentes;

I. Traufiens ad fecunda vota,

five intra five poft annum lu&üs, amittit proprie-

N

tatem, qui refervatur liberis prioris Matrimonii,

n

ompium bonorum à priore conjuge acquifitorum

j

tituló lucrativó , quamvis ipfi maneat eorumn ufus-

fru&tus ad dies vite. /. 2. C. b. t.

Idem eft de

j

bonis , qug obtinuit fuccedendo ab inteftato libe-

|

ris , fi eadem ex bonis defun&i mariti profe&a

MM

Dein 2. prohibe-

funt. AVov. 22. €. 46. f. 2.

tur vel per aCum inter vivos , vel per ultimam

n at

J

voluntatem, plus, quàm portionem filialem, eis

j um d

nin $inog «Sbuül/ conferre in novum maritum ,

& quidem,fi partes ingquales liberis prioris Ma-

j

L

tri-

t

M

492 LIB. IV. TITULUS XXI.

&rimonii obtingeren. , non poteft marito nifi mi-

i

gufltt

nimam flatuere. J. 6. C. b. f,

3. Siquid donáíffet

uU

liberis primi thori, non poffet revocare ex caufa

i

[ !

ingratitudinis. /Vor. cit. c. 3 . ubi tamen excipitur

Ín

Eiilm

i

m

duplex cafüs, nempe infidiarum in vitam, & im-

g. r

pig inje&ionis manuum in parentem, 4. Amittit

tutelam vel curatelam liberorum prioris Matrimo-

um ial

nii. ZVov. 94. €.2. C c. 67. de appellat.

Item $.

n o

jus educandi di&os liberos. /. 1. C. uäi-pupillz' edu-

«tb

cari. uifi nempe aliud habeat confüetudo, vel exi-

n Yaf

ffenn

gant circuinftantiz, per [. cif.

Dico f. Secundz nuptig omnino funt licite,

ficieni can

etiam feerinis intra annum luctüs, per (e, modó.

Ordinatum;

faris conítet de morte prieris conjugis? quidquid

[ter, potell&

ordinaverit Jus Civile, quod in hac re non eft at-

itnijrama

]

Jb Thí

tendendum, utinecin foro Civili hodie attendi-

D]

g

!

i

Iv NÀ

tur. Affertio eftcerta non tantüim ex Jure Natu-

fnec r t

rali propter periculum incontinentiz , quod fepe

LAN.

datur in viduo vel vidua, & fpem prolis fufcipien-

M

D

æp'(:t

dz, fed etiam ex Jure Divino juxta illud S. Pauli

M

1.Cor.7. $i dormierit vir ejus, liberata efl : cug

U

Tj.?ailtih

vultnubaz: tantim in Domino, & ex Jure Cano-

[

N

nico. c. 2. b. t. ac univerfali Ecclefiz praxi. Ojjic.

tttdinem: g

S.Chryfoft. can. 9. cattf. 3 1. q. 1. fecundas nuprias.

Áiti p

vocat fornicationem bone[lam. -- y. S. Chryf. vefte

Bl

gl.loquitur de illo, qui vivente conjuge, per libel-

!

DAU h fiw

lum tamen repudii dimiffa, ducit aliam.

Dein

Tünl

NU

N

honefta fornicatio implicat.

Dixi tamen, odà.

) IN

ll

(f

Sed hinc

li

fatis conflet de morte &c.

V nl

d IU

Queres , quomodo conftare debeat de mor-

]

IN

'-llb

te prioris conjugis

*

?

y'. Moraliter certó. c. z.

'13('

n Wm h

D

éit. & «. 19. de Sponfalib. quia aliàs datur pe-

J

Em J Hr,rl

riulum agdulterii ,

& Matrimouii noyi nulliter

Á f

COn-

"m] (

N

De Secundis Nuptiis,

495

Yi

ha

Ttn

du

ctontrahendi.

Moralis autem certitudo non ha-

Al [W"

dd l,

betur ex fols diuturna conjugis abfentia , ut vole-

Al

bant Leges Civiles antiqug. /. 6. ff. de divort. & 1

d fmp

j

4

7. C. repud, fed per duos teftes de vifu, vel per

Al,'rm&

unum fema comiuni, aut gravibus ipdiciis adju-

t

* i

tum

per prefumptiones violentas, ut fi conftat,

maritum interfuiffe periculofo prelio, aut mora-

dPrM l v.ï

tum in loco pefte infeCto, ac infuper diu nihil de

][4(, qr

ME

eo auditum vel coguitum: per teítimonium ali-

[

Mn.

M

üïw

cujus Magiftratüs , vel Parochi defun&tum fepe-

fiviffe teftantis &c.

Si Parochus dubitet de fuf.

Inino fin n

ficienti certitudine, non affiftat fine recurfu ad

!T

Heyx ln

Ordinarium; fi reintelledta & ifte dubitet aliqua-

qmmlh

liter, poteft àad novas nuptiasafpiranti pro cautela

LJr

Tt 000 &t

deferri juramentum credulitatis ( non- veritatis,

TERAO

] lod atex

i

& ideo malé vocatur fuppletorium ) quo afferat,

"

]

j [ureM

fe nec fcire, nec credere, conjugem adhuc vivere,

li qud t

Obiic. 1. 1n c. fim. v. ft autew. Ut lite mon conte[ft.

ais p

