publico, in impedimento difparís cultüs: in alüs

fzpe& facilé, ut in tertio vel quarto gradu con-

rf

:,&1 f(mw ,

fanguinitatis vel affinitatis, in impedíimento publi-

"tht d

c& honeftatis, item quando Matrimonium in facie

tlj

Wl Wf

!f

Ecclefie cum impedimento jam fuit contrattum.

lil

Dlllm

Pars 3. ex c. 16.cit. & Clem, 2. pr.de Elect. càm

V

i

inlege & voluntate Superioris nihil poffit infe-

V Qs

4

ily

rior,nifi in caíu extraordinario urgentiffime ne-

mp d mC'*[Lm

m[

i

M

ceffitatis, de quo z. praced. fi impedimentum fi

J

j D

occultum , & tale, in quo foleat difpenfari: eó

ln.e'" l

quoód

Mb.hu; Poïl

) lu

T tb

De Matrimonio contra&o &c. 445

^i

ll )

l

Vil

n dü(en

ciuöd Pontifex in tali cafu ex epijkia cenfetur id

Interim tamen folet Papa Epifca-

j

NI

permittere.

0 Qd ll j

ll

W

pis in noftra Germania indulgere privilegium, fin-

gulis quinquenniis vel quadrienniis de novo pe-

lmmg If d*

lu

Jj

At

wendum , ut difpenfent I. cum Hzreticis ad per-

D

.

NAU)

!

l

feverandum in Matrimonio , quod jam centraxe-

l

N

[j

1 T

( ER

runt etiam in fecundo gradu confanguinitatis.

"TAR

2. Cum pauperibus in gradu 3. aut 4. fimplici &

ER h,

mixto confanguinitatis vel affinitatis , etiam ad

ltl

l:

contrahendum Matrimonium.

Per gradum taix-

1 ts qe

tum iutelligitur ingqualis diftantia duorum à com-

i Wl

A

:

muni ftipite, quoin cafü licet aliàs regula fit, quód

aprffsgm'rm.

eó gradu di(tent inter fe, quo diftat remotior;

t lll

eam tamen in difpenfationibus Curia Romana nou

p |

obfervare dicitur, fed rationem habet etiam pro-

TET

ximioris gradüs,, ita ut fratrem v. g. & fratris fi-

n r Ed

lium non fimpliciter in fecundo gradu efle cenfeat,

u ibe

fed in fecundo attingente primum.

3. Cum qui-

d

busvis in impedimento publice honeftatis ex

j tug

Sponfalibus proveniente.

4. In impedimento

;sza'ïlzasm-

w

crminis, ubimachinatio in mortem non intervé«

!

w

l

L

hnmm' k

nit,

p

!

$. In impedimento cognationis fpiritualis,

q0

/n

preter levantem & levatum.

Sed in his cafibus

M 4l

[l,ä

D.

debent Epifcopi difpenfationem dare omnino gra-

J u) 514[.)« m'

€

W d

tüis, & in fcripti

]

,2c in iis exprimere, quód difpen-

me Lbï

-16

AVM

fent ex poteflate delegata, ac addere claufulam, ff

Wt

x:fim'mm'm

mulier non fit vapta.

a u

M

AUA

Objic. 1. Diximus, quód Papa difpeufare pof

j

T5

fitin voto caflitstis perfe&tz, non obftante, quód

Fï.

g n

jl

"

fit Impedimentum Impediens Matrimonii Jure

f

Qu g

Naturali ac Divino: ergo etiam poteritin Impe-

«l

2. Papa

:

j

d'menw

dimentis Dïrimemïbus]uris Naturalis.

(f V

probabiliis pollet poteftate difpenfandi in Ma-

[ W dlfpn

jl

iri-

yofitam

444 LIB.IV. TITULUS XVI.

trimonio Rato : ergo in impedimento Ligaminis

u

od *

6

Birimente, quod tamen eft Juris Naturalis.

3.

"n

Non poteft dici, as ad hoc,ut Papa difpenfet in

jj 1007

Impedimentis Dirimentibus Juris Ecclefiafiici ,

lt ( fnt p

requiratur caufa vel non, & qualis? ergo.

g.

ad I. N. conf. quia ad difpenfandum in votis ac-

n & D

juandum i

cepit Papa à DEO & Chrifto poteftatem difpen-

fandi, ut dacet nos ufus & continua praxis Eccle-

'peafaüo:ïbz:sä]

fie,non verb id confta. de Impedimentis Dirimen-

w um

tibus Juris Naturalis,

Dein votum dependet à

g

determinatione libera voluntatis humauz, & hinc,

yüncisct

fi Papa in eo difpenfat, dire&le tollit legem ab ho-

dumdfatimn

mine libera voluntate fibi pofitam, in quam habet

1fo ergdi

poteftatem , 'ac folüm indire&e & confecutive,

10 007 difet

difpenfando in voto , tollit Legem Divinam &

iptminndn i

Naturalem, que fublatá legeab homine fibi im«

tv qur

pofità ín confequentiam & per fe ceffat. .Ad 2.

At t

Eft eadem refponfio; nam ex ufu Ecclefie etiam

n ln

difcimus , Papze conceffum effe à DEO difpen-

V, rl x

fare in Matrimonio Rato ,

& hoc Impedimen-

um

tum etiam dependet à libera voluntate hominis

d w

j

Matrimonium Ratum contrahentis.

Ad 3. Neg.

j f emm

4nt. & dico, ut Pontifex licité sgat, requiri ju-

Qm Diacd f

ftam caufam, non ut validé.

jufte autem caufze

um

cenfentur effe,

I. Evitatio peccati, fcandali , in-

t

famia, damni, gravium inimicitiarnm.

2. De-

u viq. Mfent

fe&us detis competentis ad nubendum non con-

IT Qu er

fanguineo vel non affini in loco proprio originis,

n B g

3. JEtas feeming nunquam nupte, fi nempe 24

L

etatis annum egreffa ha&enus virum , non con-

nl

um

fanguineum aut non affiuem, reperire non potuit,

4. Anguftia loci, fi nimirum in vicinia non sd-

ETU n

M

A

fit vir paris conditionis non confanguineus &c.

u.i,pgquu i

dlfp

$. Con-

My

J

De Matrimonto contracto &c.. 44$

dlmm

gafm

$. Confervatio precellentis aut illuftris familiz

]s

"]v;

in eadem ftirpe, & confervatio divitiarumin Ma-

N q

Á

Mi

|

gnatum familia. 6. Excellentia meritorum in Ec-

'

!

tiif

clefiam.

Item pr&rogativa dignitatis perífona-

l,

R1

rum, ut fi fiut Principes; veletam præ,mgauva

ua mw

DEU

Nobilitatis &c. Dereliquo

!]

Ol

MUN

l

]

Notandum adhuc 1. duplex pro concedendis

HE.»

i

difpenfauonibus à Pontifice ere&um effe tribunal

hi

Romeg.

Primum vocatur $acra Panitentiaria,

iW M)G

Yi

quz difpenfat pro foro interno tantüm, & in ime

il TM æl

I

M

pedimentis occultis duntaxat, tam ad contrahene

(ttmdi

dumMatrimonium,quàm ad permanendumüin con-

iil

j

q

traCto, excepté impedimentó confanguinitatis, itt

WL

& MUAU .wä

quo non difpenfat ad contrahendum , fed folüm

um X

ad permaunendum in contraCto , & quidem in ter-

nO

Uilv

Nna

Si ab hoc tribunali

fb i

tio tanrüm vel quarto gradu.

. M

petatur difpenfatio , non exprimuntur vera no«

Bdl ene

mina difpenfandorum, fed folüm fida, v. g. -

ADUQ dipen-

tius, Bertba &c, aut per litteras 4d, B. C. &c. Ne-

AW

que ullz petuntur vel folvuntur expenfe, aut taxa.

Y VOARU

Alterum appellarur Datzríz , àqua difpenfatur

i. Mj

pro foro externo, vera difpenfandorum nomina

jtupt, m

cum Diccefi funt exprimenda, & expenfa cum

(Ad

taxa pecuniaria , fübinde non modica, folvendz;

i ]

Áun

[

^

I

nifi expediatur difpenfatio in forma pauperum , de

J

Ti

qua vid. Reiffenftuel ip appendice ad lib. IV. Ad

mm If l

oDl

Dataríam, qug edam Officiuin minoris gratia. di-

citur, pertinet quoque Cancelleria, & Perfecbura

phn m g m)l

Drevium.

at n

t;ï

Notaudum 2. Oratoribus, feu difpenfationem

J

i "Wll nm

petentibus, incumbere, ut fideliter exprimant, im-

hlre? me qo ?

primis omnes circumftontias fa&ti , niil addendóo

jf u m

j

lt

fqnt

DDE M

falfi, per quod difpenfans moveri, & nihil reticen-

y 6

"

i

de

L

!

Dchtïlm

LIP. IV. TITULUS XVI

446

jjb

do veri, per quod abfterreri à difpenfando poffer,

j

I

f

fi fciret* dein caufam rationabilem difpenfandi :

i

que confideratur duple

finalis, qug movet ex

"u u

*[: ld Mdg

b P

toto animum difpenfantis, aliàs non difpehfaturi :

" ul

ac impulfiva, qug folüm eft motivum impellens &

at

,;rcn l,

JuVäDS animum concedentis grauam, quam qui-

m qud

dem concederet absqueilla, non tamen tam faci-

ul Ueüt l

lé acprompté. Sicaufafinalis & movens non exi-

ftat tempore difpenfationis, hec eít invalida.

" ao)

Notandum 3, Circa executionem obtente di-

s gt

fpenfationis: ubi executor quoad omnia atten-

l eit

dere ac pre oculis habere debet tenorem littera-

fipfehurte

qte Conflend)

rum Apoftolicarum, ac previa extrajudiciali in-

formaüone capta de veritate precum & caufz jux

2 pris ert

t2 eundem, & juxta praefcriptas claufulas, facere

deiaolre

executionem, nifi velit difpenfationem nullitatis

st« ol

periculo exponere, & fe peccató obftringere: ne-

M

AWWE

5,1130

que quidquam, etiam fponte oblatum, licite acci-

Un Ia

Wa

pit intuitu difpenfatiopis. Sic difpenfet Dataría,

10 VR (

.-u..

executio folet committi Epifcopo, vel potiüs Vica-

BEU

» ü

rio Generali, Dicecefisillius,in qua funt Oratores,

&. fiin diverfa exiftant, ubi degit Oratrix.. Si Pe-

Dd

NH

nitentiaría , committitur difpenfatio vel Parocho,

l

vel Confeffario, quem oratores, vel oratrix ele

rit, qui tamen neceffarió debert effe Theologiz aut

Nul

At Qb

SS. Canonum DoGor (nifi petens difpenfationem

EUR

fibi, licet DoGor non fit, litteras aperiendi & exe-

i

7€Ingq |

quendi licentiam impetraverit) item deber effe

Mmrm [

approbatus ab Ordinario Oratricis, vel faltem i in

nf t

illa dicecefi, in qua fit executio.

Si Do&or non

wudp

fit, fufficit, fi ad hujusmodi litteras aperiend

fit privilegiatus, uti funt PP. Societatis JESU, &

De

r ïälïsd

qui cum illis communicant in. privilegiis.

nique

lt

DeMatrimonio contracto &c, 447

N

)Uä md«

il

nique debet ab oratrice, vel latrice , fpecialiter

&i

effe eleCtus

fi enim folet fieri exterior littera-

hi t

W

æmïu

rum inftriptio :

Difcreto viro IN. Confeffario ,

ii n l

Q

O

"Theologia. Magiflro ( vel Decretorum Doctori )

TOl

Tj

[ nr)g

ex approbatis ab Ordinario, per latricem pani-

gräxläül j

A

Hu

zentem elzgendo.

Et hinc , pofiquam accepit

!1 mmh Jm

litteras, in quibus continetur mandatum difpen-

ns&m

"R

fandi, debetillas adhuc claufas confignare oratri-

Slæ

(

ci (vel oratori) dicendo, nunc effe in ipfius ar

AAAT] gj !

bitrio, qualem Confeffarium pro executione eli-

(

4

0. OA

gere velit, modó is habeat di&tas qualitates. Dein,

QOU tnormt

fiipfe fuerit ele&us, debet eam monere de neceffi-

jitil

Gl L

Jl

tate confitendi, turn in ipfa confeffione peniten-

r.lhhdhq

tem prwüs examinare, an preces veritate nitàntur

Mu

!

i

mexe

&c. dein abfolvere, ac ftatim difpenfationem füb-

ARA udlllkans

jungere, ac poftmodum litteras S. Peenitentiarie

AOum g € [«

dilacerare, velalio modo , v. g. amotó figilló, de-

M n ldte SCLI'

[truere, utad probandum pro foro externo nihil

»&DW

omnoino valeant; quia pro folo foro interno con-

NM

M

(""

'Qm [ä

ceffa e(t difpenfatio à Peenitentiaria,

U

h»

o

v

.....

i

m

De Revalidatione Matrimonii

':

h

pvk

J wh

nulliter contract.

TOE

UM

rj

'n; /

IO

fif)

fl

a

Nulliter. contrahi poteft Matrimonium ex du.

uM

M

x;.f"J J

)

T

plici capite. 1. Propter defe&um confensüs,quem

qm Wï-

una pars vel non habuit, contrahendo fi&e , vel

non fufficientem, contrahendo ex metu gravi in-

7 1€mw

jufte incuffo &c,.. 3. Propteraliquod impedimeu-

"n

blnwüs Qu

tum aliud, puta confanguinitatis, affinitatis, publi-

H'

um "

ce honeftatis &c, Jam quaftio eft gravis, an, fi

j n

Pars confcia talis defe&tüs , velimpedimenti (in

(l

N eulïs

quo opus eft previá difpenfatione ) reftaurare &

j ,

con-

T

LIB. IV. TITULUS XVÍ

DeMüïf

448

WHIIG

n n

convalidare velit Matrimonium, ponendo novurm

(

d

etuof

confenfum, necefle fit, ut altera Pars de nullitate

vnn

certior fieri, & novum quoque confenfum ponere

xv

quh

debea

Dein an opus fit, ut novüs confenfus

q

C0 1

ponatuft coram Parocho & teftibus, ífi priüs có-

«t hglr)(

01

ram his, licet invalidé ob latens impedimentum,

fuerit contractum

d

Y

£. (IV

a3I

2 M (

Dico j Si Matrimoninm fuit nulliter contra-

IN I)',[lþfï TAT

&um ob aliud iinpedimentum, quàm fit precise

defeCtus confensüs ex parte unius,neceffarium eft,

thN T

!

]

ut alteri Parti manifeftetur nullitas Matrimonii, ut

io Ua

3

ab utraque Parte ponatur novus confenfus, Come

fäï,W (* n

inuniffima cum S. Thoma & Scoto

Ratio eft,

f el d

quia ex neutra Parte validus fuit pofitus coufen«

! q 0 008 [6

fus, eó quód perfong propter impedimentum,

7Lvel» f'f r n

I//

quod utramque afficit, fuerint omnino inhabiles

fa

AH MUA

ficut ad Matrimouium, ita & ad confenfum in Ma«

i a u

trimonium: ergo utramque oportet de novo cou.

J

fentire:

fed confenfus, quo convalidari debet Ma-

llu

)

nh

trimouium, dari nequit, nifi utraque pars velit: er»

i WW ( ""

go utraque Pars fcire debet nullitatem ; cüm er-

'*!m [

u

raatis & ignorantis non fit confenfus. [. $. [ 9. C

1 nef

de 3. & F. $. Nec ratificari valet, quod ex nulla

'h!fuh IN

füi parte exftitit

Confirmatur ex Stylo Curi

ïf[",ï TCOtm

Romange; quando enim Peeaiteutiaria difpenfat

nl&( li ol-

ad remanendum in Matrimonio nulliter contra&o,

ULAHJU S

I

addere folet hzc verba, muliere (vuo) denullz-

(Cht &r

tate prioris confensás certiorata, [ed ita caute, ut

'»'3110 t

Ai[]h

latoris delibum nuuquam detegatur. ln hacautem

d

[10)

V

l

fepe eít magta difficultas :

fi impedimentum

D

nj

10.üö

& d

[

Hj

ihi

i

non habet ortum ex delito , & beneinter conju«

[ V)hl

Qp

£s putatitios convenit, arduum non eflt at fi ex

Ü

Dlxle

S

AV

l

reves

1

|

b dgeüul

l

Q

l

w

DeMatrimonio contra&o &c.

49

Lm) pe"üdon

revelatione nullitatis timendum eft periculum

m

MT

DI

J

!

divortii, defertionts liberorum, fcandali, at

EU &n

b

famationis, quam contrahit manifeftans nulllta-

lct'ïüï

tf

|

l[

tem, quz forte fundatur in fuo deliGo, v. g. in affi-

Vs (

hS, ny

pitate ex copula illicita priàs habita cum coufan

Mni jC'X

A

guineo conjugis, caute & circumfpe&té proceden-

dum eft, v. g. dicendo ad Partem nullitatis igna«

Wi

ram: ] vir (uxor) puto me tempore contratiás

"l

non babuiffe verum C fufficientem con[en[itin (quod

]

omnino. verum eft ) vyis ergo eum venovare, ficut

li

fi Pars altera refpon-

€go eundem nunc venoyo

x[/H

Ml

/fh

deat, volo, placet &c. res eftfalva, quia virtualiter

j

f

certificata eft de nullitate, licét non de caufanulli-

ö;

ï

i

1

fatis, quoda nog requiritur

Vel manifeftari nul-

CY

A

litas poteft conditionaté de preterito vel prafen-

Jno

a

ti, fic: fí. Matrimonism noftrum ex. aliqua cau[a

m «

fuiffet nullum, aut. effet nullum

$H€ tit- convas

mb

orucon

-----

lidave, & de novo conentire,

ficut ego de novo com-

X

bt

feutio, ut confequammr gratias attuales, quas adeo

w

f

IU

«ec€

AT1AS mwzuwl us ZVMWM

ni Sacramentum.

ww "

ro;fert

fi reponat, y

velo &c

rurfus;, convalida.

tum eft Matrimonium.

Imó, fi etiam ex tali màá-

[ d V

LÀ

Ms

nifeflatione, & modo tendendi, timerentur gra:

(

i

viffima incommoda , feparationis, diffamauonis,

ii

fcandali &c. licebit fequi fententiam probabilem

v

gravium DD. Sot, Benriq. Sanch. Dicaít. Gobat,

MON n

Syri Placent &c. qui docent füfficere, fi omiffa

revelatione nullitatis poft impe

jl :ä (rn,.utz,m

watam difpenfa-

1

k

tionem obtineatur ab ignorante novus confeníus

(5

ul

CULE |

per hoc, quód maritali affe&u petatur & redda-

(if

hd

tlk

jg

!

/

tur debitum conjugale

J &ïfïtïï&&äää;

f

.;

Dico é. Si Matririonium fuit nulliter contra- r2

Ü

duf] ]

Üum ob defe&um confensüs, quem una Pars

Lj

Dars 1.

Ef

non

ngat

4v0 — LIB. IV. TITULUS XVI.

'ïf Imn äf !

non pofuit fufficientem , probabiliüs neceffe non

ef nullitatem aperire alteri Parti , fed fufficit,

n

ditre feri

fiilla fola ponat novum & verum confenfum,

Wmexdf *

Ita cum S. Th. Navar

Sanch. Conink, Laym.

jl Quau

Pjrhing, alit mulii, contra Felin. Scot. Pont. Pa-

grem f

1ao, Krimer &c. quibus noviffimé acceffit P. Pla-

umMa QTL

cidus Bóckn, valde abundans in fuo fenfu, /;b. IV..

Probatur 1. in hoccafu unus vere

.....

egic t

païle

tit. I1I. 8.3

vtf

ac liberé confenfit, atque validé, càm nullum

Matimonii impedimentum fuerit inter contra-

us lu

hentes, & ambo fuerint per fe habiles ad Matri-

munfle d

fionium: ergo ifte confenfus durat , faltem vir-

foc modo: Q

tualiter & moraliter, ficut in aliis contra&tibus,

fufratir ob

quamdiu non revocatur, & alteraPars habetur &

Y Conpli (

tra&tatur inftar conjugis. perc. fi. de Procurat. i

1 Pirty,

6. ergo, fi pofimodum accedat confeníus illius

d*ï "n &. "

Partis, qug priàüs veré non confenfit, vel non fuf-

d

ficienter, habetur confe

eunfüs mutuus; nec enim

AA LC

neceffe eft, ut confentusin Matrimonium , ficut in

108(] &t r

aliis contra&ibus, ab utraque Parre ponatur phy-

NIGSR Qu

ficé fimul, fed fufficit, fi ex intervzllo fequatur cor-

mm"n l Q

fenfus alterius Portis, & interea non fit revocatus

WIM b E

à comparte pofitus confenfus

2. In c. 21. dé

(inmyi T.

Sponíal. habetur, quód puella, quam vitricus 1n-

!Jf t fafr

vitam & reniteutem matrimonialiter copulavit vis

ro, longiori cohabitatione Matrumonium convae

lidaverir tacite in illud co

[9r3

nf

endendó, licet vir de

P»Hl

nullitate non fit monitus, nec novum confenfum

fDiMarmn "

Wt

pofaerit, Simile quid habeuur c. fin. de conjug. fer-

vor. ubi Matrimonium, quod quis ignoraater curm

"ts il

5

J

f

ancilla contraxit, &&fic nulliter propter defectum

Hfhs |

coníensüs in errore conditionis fervilis fundatum,

h

AU. 4 I

m

üntn

di-

T

i I

d

I !

De Matrimonio contracto &c. 4$s1t

lil

j

MEE( EHW

dicitur reftaurari, fi poftmodum confenfit cognita

tl u

hll

conditione fervili : ergo , ubi Matrimonium fuit

V

W]fWLAq

nullum ex defe&u confensüs folüm unius, conva-

n

l

(

M

lefcit per confenfum novum unius.

r 1

t

Objic. 1. Quando unus contrahentium fiG vel r3

EU ii

PPQ:

per errorem fübftantialem, vel per metum con-

D ol "

fenfitin Matrimoniumi, & fic ratione defe&tás con-

lO[(..L

»&e

fensüs ex parte unius illud fuit nullum, etiam al-

^l

[

l Gnw

€rgo ex

li

terius confenfuüs fuit nullus & invalidus

h Uf

utraque Parte debet poni novus confenfus. anf.

lE nue' d HHI'M

manifefté demoníltrat P. Bóchu , ut ipfe ait,

Tur

WIU !

hoc modo: confentiens procedit ex errore, &

'1 (»/f LLUS,

frufiratur objeCtó fui confensüs ; nam confeu-

WW&W&

fus conjugalis effentialiter refpicit confenfum

hdug i

alterius Partis, quo acceptat jus in corpus fibi

vofeus iuius

iraditum, & viciffim tradit: ergo, fi altera Pars

non veré & fuffcienter confentit , confentiens

Qu r ff

hunrs t enuft

procedit ex errore, & ejus confenfus deftituitur

WK M)

m

fcot

obje&o- ergo nullus & invalidus redditur:

iU tr

ergo debet de novo poni cognità nullitate Ma«

j

q N

trimonii, 4. Qui cum fimulante contraxit, non

n Tg(ü l

M

ainifit libertatem fuam & poteftatem alias eligen-

1l

j

dinuptias: ergo eam non cenfetur abdicare, & ra-

4nt

!

n

tificare Matrimoniurm, quamdiu iguorat, illam fibi

l

[WH[

competere ; nihil enim volitum, nifi cognitum, &

n

ignorans nec approbat nec ratificat, arg. 1. 3 5 ff-

J,J.Wæ

de Padl. & l. 10. C. dedonat.. Accedit 3. Conwa-

yrund n

amu l

hens Matrimonium non aliter confentit, nifi fub

H MJ Jj

conditione, fi & Pars altera confentit, vel confen-

l A

n

fit: ergo deficiente hac conditione deficit & con-

Hm !

fenfus illius.

T

Plü i

4. Illa duo cc. quaallegavimus in

n

probatione noftra fecunda, non fünt ad rem; nam

151

i

rj

ibi hypothefis eft de marito, qui jam aliunde

Ef a

Íci-

Dolu

LIB. IV. TITULUS XVI.

452

n

fcivit confenfüm metü extortum non füfficere;

l

W

" qpftni

h

& de uxore ancilla, qua pariter fcivit fuam con-

"

JE,A

J

p

M

ditionem, confequenter nullitatem Matrimonii :

um

jgon

quo in cafu utique fufficit, folam Partem metu ad»

u

&&am, vel errore induCtlam , iterare confenfum,

j pElE tf

M

l

tpquam d

fi advertat, Partem alteram ceffante metu & er-

,;ït

sgefua v

rore fibi ultro convivere , & fic tacité confen-

iuiib, di

tire.

P

veLretnmpit

g. ad I.N. 4ut. Ad demonftrationem manife-

j p

"

Q

flam difl. ant. procedit ex errore, & fruftratur ob-

va, D r

je&6 fui confensüs, hic & nunc. C.45t. pro tem-

enim attend

pore, quo altera Pars ex intervallo verum & fuffi-

potke C

cientem ponit confenfum, quo acceptat traditio-

nem, & viciffim tradit jus in füuum corpus, altera

fcat, & redt:

( 000 000

autem Pars interea füum confenfum non revo-

cavit. JV. ant. & retorq. in aliis contraCtibus bila

máet, f

teralibus, qui perfici poffunt , licet confenfus al-

tàc, gt

terius Partis ex longiori intervallo fequatur, non

fit, t

obítante, quód per errorem creditum fit eum fta-

Ws ,

iil Yj

tim initio interveniffe. Idem eft de acceptatione

T rf

donationis. Confenfüs igitur conjugalis effentia-

Jb il

liter quidem refpicit confenfum alterius Partis, vel

f

Tox, vel ex intervallo ponendum , non veró po-

Itl

iil

li

m

p

nendum flatim, Ad 2. Non quidem amifit liber-

)217617? /&j;n (

tatem eligendi alias nuptías, quamdiu priores per

L qUödf(fi'ef

coónfenfum alterius Partís non fuerunt convalida-

itn; Tij

tz, bene tamen poflquam per confenfum ex inter-

molaiiüve g

vallo fecutum fuerunt ratificate. Ad 3. N.ant. hec

t

(

AU

laní

m

enim conditio de prafenti vel praeterito nec ex

«y Drr

N

natura rei, ut patet in aliis contra&libus, nec ex di-

Mi

L"?O

n

fpofitione Juris ulla ineft contra&tui Matrimoniali,

|

S

nec ex voluntate contrahentis, qui ponitur hanc

tj

il]

u

f&ht l

conditionem nonaddidifle, & ejus exiftentie fü-

|

j

m

I

Wy l

T

De Matrimonäio contracto &c, 43

W

N

!

um confenfuüm non alligáffe: fufficit ergo ad va-

Wäüm

!

lorem coufensüs ab una Parte pofiti, fi alterius

lts

i

confensüs ex póft fequatur, quem utique aliquan-

eg?a:zem:;s:uz

l

do ponendum refpicit velut couditionem, fine qua

Wt iun]

non perficitur, contra&us Matrimonialis, imó exi-

G ln

git tanquam effentiale conftitutivum;

.Qui ex

dT

Mfïu'

parte fua verum ponit confenfum, abfoluté ponit

& validé, cüm fit perfona habilis, & non alligat

Yi

vel reftringit ad aCtualem confenfum fimul ac fiz-

äï&h

DA

l

""

tim pofitum ab altera Parte, licét non confenti-

X 4905

ret , fi fciret, alteram nunc non confentire; nec

(OITR

l

sliá

enim attenditur, quid aliquis effet fa&urus fub

4

f0j

n

D

A-;

Ltl

hypothefi fcientiz & feclufo errore, fed quid a&u

L d

if

faciat, GC velit: ficut putans fe ducere virginem,

3

H

11 R0 *

cüm tamen non fit, validé co:

fentit, licét eam

Ft

vtb b

non duceret , fi fciret, non efle virginem.

a Crfnfos d

inhoc, & quoad confenfum abfolutum, eft pa

yemur, not

rias,nonineo, quod virginitas fit qualitas ac-

cidentalis ,

confenfüs autem fit requifitum füb-

!

n f

( d etoN

Y

N

flantiale.

Imó nec de effentia Matrimonii eít fi-

A '»XU:yL

Y

multas confensüs utriufque

Ad 4. ne

co

b(l

tur im-

W

iW

n

W

Y

j

primis,quód maritus fciverit, metum à tertio effe

mmwü

r

N

incuffum puelle: dein, etfi hoc fciviffet, & ancilla

l

h

fciverit füam conditionem fervilem , unde proba-

ff

fc

n

tur, quód fciverint, Matrimonium propterea effe

",WJ

quiilte

nullum? Denique five fciverint nullitatem Matri-

&Ol g

monii five non, Jura in ci£t. cc. plus non requirunt,

u

quàmut metum paffa, & errore indu&us, renovent

[9w3hmh

confenfum, nihil dicendo de altera Parte, cujus

fe*x ï?tïlïmm

confeníüm fupponunt perdurare.

Bjb

q

HS;FM EX:

Dico 3. Si Matrimonium fuit nulliter con- 14

MSU'WG;

"

»

F.

traCtum in facie Ecclefie, feu coram Parocho &

j5 |

totio

teflibus, & conjuges illud de noyo contrshere, ac

i d

Ff 3

r&,

474 LIB, IV. 'TIT. XVI. De &c.

reftaurare velint, non opus eft, ut id faciant co-

iil

ram Parocho & teftibus , nifi impedimentum fit

notorium, vel ita faltem publicum ,ut plené pro

(

foro externo probari poffet, & periculum fit, ne

plené probetur, Communis cum Sanch. & Laym,

)

contra Pont. & Barb. quia difpofitio Trid. prefen-

tiam Parochi &c. requirens non comprehendit

hunc cafüm, utpote fundata in periculo receden-

v

di à Matimonio validé contra&o , & ad alias

140

nuptias convolandi: quod periculum in tali cafu

l;gänm

perfe & univerfaliter ceffat ; cüm fatis Ecclefiz

lt

€x libro Parochi conftet Matrimonium effe con-

f J

]

tradlum , & conjuges nequeant recedere ab in-

Mum

vicem nifi manifefté probata nullitate, quam ta-

vl

men probare non intendunt, fed in conjugio per-

Mnit

feverare.

Dein prafentia Parochi & teftium fe-

l Q«i);,:m, (

rnel adhibita moraliter perfevera*, & inducit pre-

M

fumptionem, ac fidem facit in foro externo de

Matrimonio rité contraCto.

TT

Confirmatur ex eo,

quód, quando S. Penitentisría mandat difpenfari

w

in Mstrimonio occulto, exprefse moneat , ut fe-

MA

€reté ad vitanda fcandala fiat reftauratio : Data-

Qu

xia veró , queg difpenfatin impedimento publico ;

Dices: Paros

."Jilf &

przcipit, ut fiat n facie Ecclefia.

chus & teítes, qui fuerunt adhibiti, non poffunt

froc

F

teftari de Matrimonio yalidé contraCto, nifi ite-

D

rum adhibeantur. g.Sufficit, quod teftari poflint

t L?zgi.fim,;

de apparenter validé contra&o.

Ad teflem non

Tzriis fin

'

pertinet deponere de veritate in fe, quatenus de»

m f

,

IN

d

pendet ab occultis, fed de re, prout per

& ld

figua externa appáret,

&t fil

&

m

l

]

t |

UT

ïl,xeu f

TIIU

: hr

|

-&53) - (G89-

455

"t

iT ;

T

Y

TITULUS XVH.

m'WmE:

;

U

l lï!jcg

Qui Filu fint Legitimi.

u

W.

l

i

Mf

1 | Wæf

uOl

SUMMARIUM.

V

TU

[pe

MO

Y* Quid fit legitimitas , C legitimatio proBum,

ib

) üäüïhä

2. 3. 4. Quinam liberi cen[eantur legitimi, vel il-

MVLU

":'"ïrm

ii

legitimi , nempe naturales , [purii , orti exe

Q f

dasinato coitu &c.

D d t

$.

Naturales legitimantuy plene per. [ubfequens,

Wt

AMatvimonium , esiam ediatum ,. modó fit

J

]

|

M

n

T

validum

[

- imo le

gitimaï

i etiam po[Junt. pev

!

1opo p

Re[criptum.

um f

é.

Quinam, C à quibus legitimari vaseant pey

todctyre

Re[criprum.

]

ten

Mi

&

9. An , quando, & quomodo Pontifex legits-

MUA

-xl,rM!'

ia o

v2

mare po[fit in ordine ad. effeckus temporazs ,

val d

v. g. ad. fucce[Jlonem baveditariam.

od

9.

Quis fit Sudex in caufa legitimisatis.

um u

yi n

Inis & effe&us precipuus Matrimonii eft

j

E

procreatio liberorum , qui propter Matri-

0-1

Pmn:

li

monium vocansur Legitimi: his opponun-

11 D

n

J

tur . Illegitimi,quos nimirum Jura Pofitiva privant

ï:od

Á

90?

variis favoribus, v. g. ftatüs paterni, offiGiorum ,

L

j dio

dignitatum , fucceífionis in bonis parentum, Qr-

Il.'u ïex q*lalïw !

diuum &c. tanquam maculatos ob nataiium defe-

g m

&um, fdlicetin eftimatione morali propter ma-

i

u

culam paterni peccati: quia tamen ifti poffuut /e-

gitimari , íeu natalibus reftitui , ita ut in ordine ad

Ffa4

Cer-

Qn

4:56 LIB, IV, TITULUS XVII.

ATA^

$,

certos effeCtus habeantur pro legitime natis, eti.

Jpal

r

am de /egitimatione , que fit vel per fubfequens

m

at

"

Matrimonium, vel per Refcriptum Principis, aus

.m fde?

alterius à Principe poteflatem obtinentis, agerne

dum eft.

'g;c:zr.rch'-'m!

E

aM

prok

Dico r. Filii ( idem e(t de filiabus. per/. 1 1 &.

t , d

€ 20 1. ff.de V. S.) Eegitimi hoc loco dicuntur

non tantüm, qui ex juflis nuptiis,fen Matrimonio

1 E 1

M

veré & re ipfa valido natifünt, ut tenent omnes

ïuj,Nï

M

f

^

?

Ibul

K

ex J. 6. ff de his. qui fui vel alieni. & c. 2. b. t. fed

at

o

"

etiam qui ex Matrimonio putatitie valido procre«

q

VRL

vt

[

W.l

ati funt, modó una faltem pars tempore contra«

finnon C

&üs Matrimonialis fnerit in bona fid«

g s

nimirum

ifimatrà d

nf

f

in probabili ignorantia impedim

ii

I dirimentis,

[

[

L

1f feut

amimat

& denuntiationes, fint przmiffe , ac nemo inter-

[f

&l

n

dixerit Matrimonium. Communis ex c, 2. $1

d

OU (

V4. b.t. c. 3. 8. fiquis declandeft. defponf. & ex va-

m

tione, quia femper favendum eft proli, quantüm

fieri potefl. L 1 1. C. de natur. lib. atque attenden-

.....

! AUAU

dum illud tempus, quod proli utilius eft. /, 7. ff.

W

de flat. bom. . Undeà contrario pro Zllegitimis ha-

'w"ïviï Wfä W

M

m

bentur, & uterque contrahens fuit confcius imjpe-

N

4

[

dimenti , vel affe&avit ignorantiam non indagan.

D À

46, licét ipfis fübortum fuerit dubium: fi contra»

TE r

xerunt clandeítine ,vel denuntiationibus absque

fii a (uig

difpenfatioae omitfis, vel contra interdictum Ec-

clefig. e. 2. €.3. citt.' Si objicias,liberos ex Matri-

(C't:f;zioxemz

h

j

p

inonio putatitio natos revera ex fornicatione pro-

u

mxf 15

J

venire, confequenter pro fornicariis, & non pro

Wl

IJ,(][(

L

!

legitimis habendos effe,

y. Efle vel dici legiti-

| W

P

iné natum non eft effectus Juris Naturalis,fed Le-

i

/";m L4]

gis humanz, qua pro legitimis recipit & agnofcitg

Abffo n

jl

"

etiam natos ex Mauimonio putatitie valido.

rl

J

Qug:

iq

!

UI

457

MP

Quiflii fint Legitimi,

1

[l

)fu

Queres , an proles habenda fit pro legitima, fi

d

f

UO

JHP W

utrique parenti poft contra&um bona fide Marri-

n

4

monium fuperveniat fcientia impedimenti , adeó-

Ql

z

W

que mala fides? 2,5i proles jam fuit concepta an-

te contractum Matrimonium, nata tamen poft il-

lud? 3.Si proles fit nata poft mortem mariti? 4.

Siconflet , quód uxor fzpe cominiferit adulte-

rum? B. ad r, negative,fi concepta fit poft ma-

Y s

Jam utriufque fidem , & nata, antequam per di-

uUL

3

e

M

l

fpenfationem fuerit fublatum impedimentum

1

i

NU

i

quamvis pro foro externo, ubi de mala fide for-

ï

1

fan non conftat, habeatur pro legitima.

Ab 2..

affirmative, fi inter illas perfonas, ex quibus con«

cepta eft, fecutum fit poftea Matrimonium, Ad 3.

AC

A

Infar,

iterum affirmativé, modó tempus nativitatis con-

qíL4 ,

cordare poffit cum tempore conceptionis; quod

juxta communem extenditur ufque ad undecimi

, ï&exg-

"n

w'r*ï

menfis initium faltem, ab obitu mariti computa-

QDN

wum, licet aliàs novem menfes à conceptione ad

ftiuec

ordinarium ; ficut

N

nativitatem prolis fint tem

P*JB

|y

vice verfa euam feptimo menfe poft initum Ma-

trimonium edita habetur sedhuc pro Concepta ex

TU N

marito, Ad 4.rurfus affirmative, nempe in favo-

rem prolis. per l. 1 1. cít. nifi nimirum accedat alia

ratio, ex qua manifefle conftet, toto tempore intra

conceptionem & nativitatem prolis matritum cum

AT

fua conjuge copulam carnalem habere non potuif-

$Q]

m

d

fe,utfíifuit abfens, autg

iadVv

iter infirmus., /. 6. ff.

Ó

(HUMM

Coterüm , quos

de his , qui fui vel alieni . jttris.

i Hx&

ü

M

hic vocamus /egitimos, feu legitime natos, fepe vo-

ïG t Ü

L

cantur gaturales Ó* legitimi fimul, ad diftinüionem

| Wïïhs'k

M

ij

Jiberoram adoptivorum, qui ecundüm Jura fimpli-

m p

fint.

citer legitimi dicuntur , licet naturales non

L

Ef 5

Dico

i

4:8 LIB.IV. TITULUS XVHI

Qw

Dico 2. Illegitimi viciffim exiftunt, qui pro

ii

«t i

creati funt non ex juflis nuptiis, five non ex Ma-

trimonio vere vel putatitié valido.

Colligitur ex

1J VGOOE

j

diGis.

Sunt in mulüplici claffe, cum aliquo ta-

um «

men difcrimine inter Jus Civile & Canonicum.

vmed jo v

De jure Civili 1. fant naturales, qui nati fuut ex

P þleï lu

$cemina foluta, domi inftar concubinz detenta. 3.

x;OlUt

Spurü, qui quidem ex foluta, non tamen inftar

piilitdt

uxoris ut concubina domi detenta, fed ex alia, v.g.

(eni m

ineretrice, paffim fe proftituente,ita ut de patre

ts

non conftet, vel is honefté demonfirari nequeat,

o 3- :

nati funt, quapropter & vu[gó quafiti nominantur,

u oU

& funt quafi fine patre.

3. Orti ex dasanato coie

fire po)

$£, quem nimiruza fpecialiter damnant & puniunz

v verüega

Leges Civiles ( nam fornicationem fimplicem, &

Wi ""Wd

concubinatum , non puniunt ) utl fünt adultecini ,

i purtte

feu ex adulterio nati , facrilegi, qui habent unum,

g od t

vel ambos parentes, voto folenni caítitatis liga-

'( ü N ymäm

tos, qualiter ligati funt Religiofi & Moniales, i5

TEIAT

eeftaofí, quorum parentes confanguinitate vel af-

ts

fiuitate in linea collaterali erant conjun&li, ac se-

N

fatii, quorum parentes erant vel confanguinei in

Tant

it,

;;

linea re&a, vel affines, qui fibi parentum ac libe-

Á uis

xorum loco fünt, ut vitrícus & privigna, privie

£m in oro.

gnus & noverca.

De 3ure Canonico autem nattte

litentr,. f

qales dicantur , qui ortum habent ex parentibus

folutis, inter quos tamen vel tempore conceptio-

] C"'Oü*a

| [0r Wbm ^i

nis, vel nativitatis , vel intermedio potuiffet vali-

mt P bhll 1N

dum Matrimonium confiflere, propter abfentiam

f? A, Qw

impedimenti dirimentis, adeáque etiam fpurii ia

T T nH

fenfu Juris Civilis. per c. 6. P. t. quia Jus Cano-

uicum attendit habilitatem ad Matrimonium , ne-

t TM

"n

que ia punQo facit difcrimen inter fornigationem

fl D

FI aþ & ü

l

L&pfh

Qui filii fintlegitimi.

4$9

ln

T.

W

t

$c concubinatum , cüm & illam, & huuc (imà

] üïe |

V N

W

l

hunc magis ) prohibeat camn. 4. C 9. cauf. 3 24 q. 4«

& (

i

ipln

QNI

t!

!

4l

Reliqui veró omnes, qui ex pareptibus, inter quos

Ub n

d

l

Tltt (

nec tempore conceptionis, nec nativitatis, nee

M 1 E

'.fg T

3'"(

intermedio validum poterst Matrimonium confi.

«ZEQ |

wcu l

D o

A U

!

ftere propter impedimentum dirimens, adeóque

h

|

non ex foluiis, fed aliquó impedimento ligatis ,

h of |

l

geniti fünt, de Jure Canonico dicuntur Spurii, five

|

LETM

dein fint adulterini, facrilegi, inceftuofi , nefa«

at

iL

tl üeW

|

zii &c.

trfrt o

h

Dico 3. Naturales ( juxta fenfam Juris Cano-

HMIDotc,

|

nici accepti, modó fint tales, de quorum patre con-

