11l

riti pater) Qw

Sodtertann :

Tntin dte d

9 Mibanm.

me d i

ber: GproigerzDat:

fer.

Nurus (uxor füdü)g

i police: p

Gobn$zdBeib :

Sotrzts (stxcoris vel ma-

prftnng ,

ritimater) Cdmi

Cnur.

a

gt: Cudniger-

Privignus ( filius ex

z mïw.;ï

«lio conizpe

& m f

f

m3uspu35Je uT

Sftuf£er.

Fitricus (vir matris)

(»tteff-obu.

'DUQPUQ.UQP

m

]

t

Girf-23atter.

Provigna (fl/id ex alio

n wO

ANoverca (uxor patris)

conjuge ) Cxieff

n

S&vdter.

Chtief-Stutter.

)

D

!

Mi

7;

h jl ift

n

f

In Linea Obliqua primi gradüs.

f

Wd (

Levir ( masiti. frater ) v«8 Stanute. SOruter:

:ä;i.rp r

gt

Gidrmagc.

T

Glos (mariti foror) 048 9)annó Codvoe(ier :

amolctt

d

if

€ïw

G3efcbtern.

Le & v-g'?6

(

j hc

UL

Uxorius ( uxoris frater

) v SOribs S$5tue

bet.

gt Ws

Fratria. (fratvis uxor) bt8 SBtupevó 2eib,

ÓSoro-

d i

d j

XzCon[angu'mit

426 LIB.IV. TITULUS XIV.

00 B'

/

Sororius ( fororis maritus) ott. od)toe(tec

ln

(l

Syann.

J

« P

Congeneri (duarum fororum mariti) gtoqpet

(

yo, M

C& croefter SQánnir.

i H

$janitrices ( duorum. fratrum. uxores). stotpet

, t (irls

$53rübet Gbotveiber.

w

[» Rïa«

n jn

Hi omnes funt affines in primo gradu: reliqui

, nlb r

enim in ulterioribus gradibus feré non habent fpe-

j

LL&NQA

W

khe

cialia nomina ,fed, exprimi folent voce Zffinium.

ä

MR

Caterüm de Jure Antiquo erat triplex genus affi-

ij

nitatis.

Primuin tundabatur in una tantüm co-

[j

;,'

:;

"

ehator i

" TT717:

pula, feu in una perfona, quz habuit copulam

cumalia, vi cujus maritus fit affinis cum omnibus

TERUE

confanguineis uxoris, & viciffim uxor eum omni*

*5, OT2 1 0

bus confanguinéis mariti.

Secundum in duabus.,

i eftnt Trd

In exemplo : Cajus frater tuus habuit copulam

(l od 2, du

u

l

A

gt

cum Bertha , & Csjus moritur, Bertha veró copu-

fnun.

latur Titio, tu fa&tus es affinis Titio; quia priüs

ii ul

eras affinis Berthz.

Jd'ertium in tribus: ut ecce!

fnmd, M

ponamus, quód etiam Bertha fit mortua, & füper-

ü N

, M

l UIl

ftes Titius cognofcat carnaliter Cajam, etiam cum

r Mi |

hac tu (& confanguinei tui?) fa&us es affinis Ca-

Jut Va

j&, quia priüs eras fecundo genere affinis Titio

Ti 224 ]f

mediante Berthá.

Ex quo patet, quód in fecun-

Itf ORE

do & tertio exemplo affinitas pariat affinitatem.

tit Tlonife N

Sed hocnon ampliüs proeedit, & tam fecundum

fiïfi.deri(h; M

quàm tertium affinitatis genus juxta communem

AAMT DEU

DD. ;2 c. 8. b. t. füblatum eft, àt adeó remanferit

W

I9l

M l[ïme,

duntaxat primum genus 2affinitatis, de quo fupe-

Qd

riüs dicta procedunt.

Al"A (

PAU

h

IZ2

Dico r.

Affinitas in Li

Re&a , ortum ha-

"T

J

[ War'h,.

beus ex copula licita feu conjugali, dirimit Jure

H

"

Po-

k f

i

De Confanguinitate, & Affinitate. 427

*l

Pofitivo Humano Matrimonium probabiliüs in

infinitum,

2.In Linea autem Obliqua hodie ad

] mlïifi) imw

!

quartum gradum inclufive,ficut de Confanguini-

tate dictum.

Pars 1. fumitur ex /. 4. 8. 7. ff. de

! uxcm] var*t):r

gradib. l. 14. $. 4. ff. devit. nupt. quam difpofi-

tionem Juris Civilis, fine limke Matrimoniis 2ffi-

nium in Linea Re&a obftantis, quia Jus Canoui-

19 d ht

À

cum nullibi correxit ,tacité cenfetur spprobare.

MUU

arg. c. 1. de N. O. IN.. Pars 2. claré habetur c. non

df

J

debet. 8. b.t. ubireceffum eft à Jure Antiquo cam.

"t i LTA

7. cauf. 3 $. q. 2. &* 3. vi cujus ad 7. gradum ex-

lil

l

n

l

.

[ (y

tendebatur impedimentum affinitatis,

Dixiau-

t ho um

tem [. ortum babens ex copula licita ; fiquidem,

f u omius

ut ad tit. XIII. de eo, qui cognovit &'c. docui-

drtr fD Oi

mus , ortam ex copula illicita affinitatem magis

d adulus,

adhuc reftrinxit Trid. f. 24. c. 4. de ref. Matrim.

ii opulam

fclicet ad 2. gradum.

Dixi 2. ffure Pofitivo

Humano.

raeredcopte

An veró Jure Divino vel Naturali ia

sab g

aliquo gradu.sffinitas dirimat Matrimonium, quz-

!

füoniseft. .Ad quam

v at

Dico a. Affinitas nulla, etiam in primo gradu

13

at

Linez Re&z , probabiliüs dirimit Matrimonium

t Cs'gm,vfn;m .

Jure Naturali & Divino.

Sanch. citaus S. Tho-

m 55:&1*5 i

(

mam 2. 2. d. 1 j4. 4. 9. 4d 3. 'ont. Maftr. & hoc

;

g i

j

(u

pl

tefle communiter Scotifiz, & apud Dian. comimu.

l

3

piter Thomifte &c. contra Sylv. Leff, Tanner.

P'l;»lt

P. Friderich, P. Reiffenftuel &c.

atio ; quia non

&

!

j

.;p at

A

yn a

i

mune?

fufficienter probatur nullitas Matrimonii ex Jure

Naturali indu&a etigsm pro primo gradu Linez

j

l

!

g

.!.

Re&e ; fiquidem inter has perfonas nec datur

l quO ï*l?*

üïl'.s !

fuperioritas & fubjeGtio naruralis , nec ratio priu-

cipii & principiati,nec fpecialis reverentia velami-

v

n

j

citia, imó major fepe averfio, v. g. inter nover-

Ü^

' cam

O'Dgarh

JI

l Confängui

428 LIB.IV. TITULUS XIV.

UAm[Eleu w

cam & privignum , quàminter extraneos,

Con-

s od

firmatur: affinitas ortum habens ex copulà illici-

l.

j

m

ta necin primo gradu Linez Re&z dirimit Matri-

oftt

r

xionium Jüre Naturali, v. g. fi filius ducat concn-

e:PïOPW"amïn

binam fui patris, quod ipfimet Adverfarii paffim

fatentur , uti Laym. Lugo, P. Friderich &c. &

jg quia ,

patet exinde, quód Sacra Peenitentiaria non raró

gispie

difpenfare folet iu hoc gradu, praefertim quoad

dise p

j inpin g

ufum Matrimonii ab his perfonis jam contra&i,

gb p

quando hzc affinitss eft occulta: ergo neque di-

rimit affinitas proveniens ex copula licita: cüm,

qu 0 n

ftando in Jure Naturali , esdem fiat conjunGtio per

Dotoen Cooo

copulam illicitam ac licitam ; eó quóàd per eam

i prio tban

&que duo fiant una c^ro, & una cognatio ingre-

]ureNaru:a/z, k

qiatur fines alterius,

vmpos D

Objic. 1

Noverca & privignus, focer & nu-

d Lam, d

rus &c. parentum & liberorum loco veniunt. f. 6.

loifm dl

f

7. Infl.d« Nupt. ergo eudem fere noverce & fo-

f Lf

cero debetur reverentia , quz parentibus à libe-

Mi

(

i

]

H

n

ris: fed inter hos Jus Natnrale dirimit Matrimo-

Vivf

nium: ergo.

2. Matrimonium inter affines in

Mp tl

primo gradu Linee Re&G graviffimam continet

j , i

indecentiam : ergo

3. Affiuitss eft vinculum

Mue g

naturale, independenter à Jure Ecclefiaftlco vel

O. g

Civil' confürgens : ergo.

4. Leyi 20. y. 11.

f M»W, f qm'

feq4. concubitus cum noverca vel nuru recenfetur

Á d D

eodem contextu cum prepoftera libidine & be-

13*.'1: Qtne f

"

füialitate: ergo Jure Neturali eft turpis.. $. 1. Cor.

f

5. dicit S. Paulus : auditur inter vos fornicatio ,

Mu ii

€* talis fornicatio ,. qualis nec inter Gentes, ita

*

É

]

z

Ti

ut uxorei patris fui aliquis babeat : ergo uover-

L

hi

E

cari ducere in uxorem horrent omnes Gentes,

[

L—-

e;liazrimonmm |

eíam illg , apud quas sliud Jus non eft, niG

"1

*

Na-

Ub

De Confanguinitate, & Affinitate. 429

emä Egs C

Naturale.

B. Àd r. Parentum & liberorum

T. BI h

W

IMI

loco veniunt non proprie , fed per analogiam,

i IN

& quoad nomen potiüs, quàm quoad rem. Ad

)' *- nl,l d -,,

r

t i

Quamvis contineat graviffimam indecentiam,

H

l

ac propterea fit illicitum , tamen non tantam core

n

n

tinet, quautam Matrimon'um inter veros & na-

El

I

turales parentes ac liberos , qua Matrimonium

i

l

3-

reddere poffit nullum de Jure Naturali.

Ad 3

.nüm 'ir[ w

Edam in primo gradu Linez Oblique ( & in re-

k[u! u

*7 f'tn

motioribus gradibus ) affinitas eft vinculum ali-

HJ

ii

*P h

quo modo naturale, & tamen nec juxta ullum

l Lf

fo/'üä*w'

Do&Gorem Catholicum, quod fcio, Matrimonium

W(J 4g M

rw

Af

in primo etiam gradu Linegz Obliquaz irritum eft

GU 7) [g

Jure Naturali , & evincitur ex c fin. de divort. 2b

exemplo S. Patriarchz Jacobi duas forores, Ra-

o

chelem & Liam, fibi jungentis, & ex pluribus

s

Pontificum difpenfationibus , inter quas cele-

ov Kf

bris eft Julii II. poftmodum à Clem. VII. appró-

LH

M

bui ll

bata, confültis priüs precipuls Chriftiani Orbis

l

TM

lstlhl

Q

Univerfitatibus, per quam Hénrico VIII. Angliz

M

v

[

j

Regi data eft poteftas ducendi Catharinam Arra-

hu n Qu

goniam ,

relictam fratris fui Arturi conjugem.

( t

iä ns

uf

ln

Neque obítat didtum S. Jo. Bapt, Herodem fic

jHr fl

1

TRU ^

objurgantis: zon licet tibi babere uxorem fmms

//v; /

tui. Marc. 6.. quia Herodes duxit uxorem frair

n

fui adhuc viventis.

Itaque hoc vinculum ame-

F,w

AWKD&

tatis naturale facit quidem Matrimonium feclufa

nra U*

i h CUF.

difpenfatione illicitum , non veró invalidum Jure

:r'

Taturali.

m O,T;MUOI

Ad 4. Ibi fermo eft de concubitu cum

j

noverca extra Matrimonium: vel folüm indicatur,

T G(Wl

tale Matrimonium ob indecentiam graviter pro-

ul j

y qu

hiberi, non veró illud irritum effe Jure Natura-

n

SGr'f,

et QUiv

li.

Ad $. S. Paulus juxta communem interpre.

1à-

y

T

T

LIP, IV

Dcïn

430

JITULUS XV

QM

|

/

i Oþ IWP

tationem in contextu. £. 7. feq. in fiue fundatam

u

loquitur de cafü, quo quis uxorem patris, adhuc

TL

hi?

viventis, fibi jungere voluit.

M WIS ! F

Quares, que fit peena inceftarum nuptiarum,

um

feu illorum, qui contrahunt, vel coutrahere po-

tl

tiüs attentant, Matrimonium in gradu confangui-

(iur d

nitatis vel affinitatis prohibito? s. De Jure Ca-

nonico eft excommunicatio latz fententie. Clerm.

defniur o

dutih,

un. b. t. De Jure Civili autem, fi in Linea Re&ta

conjunQti, velfrater cum forore, ejüsque filia

a n

a fnibus, Y

vel nepte, contrahunt Matrimonium, olim de-

dun timen

creta erat publicatio bonorum & exilium, atque,fi

farimori df

, perfona fuit vilis, etiam verberatio. JVoy. 12. c.

hls ad commm

1. & inde dedu&ta Zutb. inceflas nuptias. C. de

sp, 16 00 C0DU

inceflis nupt. jun&ó $. 1. feqq. Inft. de Nupt. De

(

Jure Novo Jofephi I. Imper. i Ordinat. Crim. art.

L

i Lt m

19. ff. 21. inceftus inter parentes & liberos, in-

D

xa(

TUX

ter cognatos in primo ac fecundo gradu, & in-

ter affines in primo gradu Linez Re&z poena gla-

'IH W

dii dicitur effe (tatuta.

wll Wiwx VAQX u

dittum, d

nx

N f i (

LITLUEPO AM

d I T.

( n

De Frigidis, & Maleficiatis, &

bmwf ( ]

Impotentia coéundi.

mn ml Vd fa'mvw

"l

Ri Il

SUMMARIUM

«hl., riem q

!æ!

|

,laIIOT]e IT

I. Quid fit Impotentia quinam Frigidi, & Ma-

Mus, qula W f

leficiati

2. 3. Qualis Impotentia dirimat. Matrimonimum,

mofhxj d

JU I

G quo jure.

ET f(gmm

4 Qua-

U].US l

De Frigidis & Maleficiatis, &c. 431

M UT hl

Qualiter ob Impotentiam diffolvi poffit Matri-

Bo Pä

LE

monituim.

$. Qtomoda illa probari debeat ac poffit.

ltak 1 -np

u

6. Quid Suris, fi po[t diffolutum ob Impotentiam

l (Qm. F

*n

AMatrimonium. apparet , conjuges fuiffe po-

D n wl

D

^

tentes

)ORL

Gitur hic de Zmpedimento Impotentia, que

hæ xf'l'

W

definitur effe vitzum vel naturale vel. acci-

h.nf I

»«

W

dentale , impediens coitum: fiquidem im-

fJWw EJ

[

potentia generandi, & fterilitas, cujusmodi da-

rrvam

IU, d

turin fenfibus, vel aliunde fterilibus, ad coéun-

MX jj

I m

41 d

06

dum tamen poten:ibus, non eft impedimentum

l

J

TM

Matrimonii, fed folüm impotentia coeundi, feu in-

/

/

habilitas ad commixtionem carnalem maris & fce-

N

ming, h. e. ad copulam perfeCtam, qua vir & mu-

lier una caro efficiuntur :

[ [ '"h 4"

qua impotentia labo-

fberos, i

rant Frigidi, h. e, mafculi, qui ob defe&um calo-

ris nativi vas fcemineurm penetrare nequeunt, &

N &m

AMaleficiati , qui vel ex maleficio feu ope demo-

Mieipt

nis, vel ex malitia hominum, naturali medio id

efficientium , funt iohabiles effe&i ad copulam,

five viri fint five feming

Ilmpotentia coéundi

]

]

dividitur 1. in A/aturalem , qu: ortum habet ex

defe&tu ipfius naturg, ut fiquis non habeat mem-

|

Al

"

(

Jj [

bra ad copulam neceffaria, aut habeatimpropor-

tionata, vel foemina ita fit arCla, ut

viro nulla-

J

&

tenus penetrari vel femen recipere valeat: & in

Accidentalem, quge provenit ex accidenti, v. g. ex

l

cafiratione , qua quis utroque tefticulo eft mu-

!

"

^]

/

]

tilatus, quia verum femen non habet, aut ex male-

j FïfZM

I

)

ficio demonis, velarte hominis, morbo gravi &c.

2. In Abfolutam, qua& datur refpe&tu omnium vi-

" m

rorum, aut feminarum : &in Aefpectivam , qua

non

Y

432

LIP. IV. TTTULUS XV;

L"

fF,f' gi&iS) 8

gt

non refpe&u omnium, fed folàüm unius vel pfu-

u ?

rium perfonarum datur: fic ar&itudo feeming pot-

f

quti

v uf

eft effe folüm refpe&u unius vel alterius viri, aut

m

maleficium refpe&tu unius tantüm viri.. 5. In Per-

M at i

petuasi, qug nec per artem & media naturalia,

HVLM ug'l' H!

nec per fpirituslia , orationes , benediCliones &c.

ylirinonut.

nec fine miraculo, aut peccato,aut mortis periculo

idanta u

tolli poteft: & in T'emporalem, qu& fine peccato,

,nu p Ht«,

periculo vitz, miraculo, per media nsturalia vel

Va o a

fpiritualia aufferibilis eft. 4. ZAntecedentem, que

i etird

jom datur ante Matrimonialem contrattum, & ia

yin, tj

Supervenientem , que primüm poft illum oritur.

veMedctidut

Dico 1. Sele impotentia coéundi perpetua &

mf Ut a.

antecedens, five dein fit naturalis vel accidentalis,

* re retu J

five abfoluta vel refpe&tiva, dirimit Matrimonium

BI

Jon:

non folüm Jure Pofitivo fed etiam Naturali &

H m

m.M m

bm. L[ï

Divino. Text. & DD.in c. 1.feqq. & c. 6. b.1. Ra-

ü E mi(.

tio eft, quia ad effentiam Matrimonii fpectat tra-

dere jus, faltem radicale, ad ufum corperis & co-

lET ïh (

pulam conjugalem juxta communem omnium fea-

)Hcm W'

fum, fundatum ia illo G'en, 2. Erunt duo in carue

JNVMXM N

ü.g.m'A

1'4

fed tale jus trac

non potreft, ubi corpora

DTM

ad copulam antecedeunter & perpetuó funt inha-

bilia:

Up/ UMT ht"n[

ergo.

Objic. 1. Finis principalis Matrimonii eft gene-

.

ratio prolis

*

fed ifte finis ceffat in illis, qui

UEM Bf (0

]aborant impotentià generaudi ,

uti funt fe-

mm g][[ 1.,

WJ

f

nes &c. ergo etiam impotentia generandi , &

"VE

non tantüm impotenria coéuudi, eít impedimen-

:';om:la:e QOntol

"

!

tum dirimens Matrimonti.

2. Matimonium

l mVWLl

non facit concubitus, fed confenfus: erzo non

Au!e g

mim hi

obflante impotentia ad concubDitum fubfiftet

ts )

EU

Mauimonium. 3. Matrimonium inter perpetuó

impoa-

if þm

m

ij

(Olüm l

ll

us

DeFrigidis, & Maleficiatis, &c. 4533

m

impotentes parit aliquam obligationem , ut

j

31['[] hr

nempe cum tali impotentia contrahentes debes

in.u lvha IP

ant cohabitare tanquam fratres & forores. (. 4

i hi

WIJ

Q j. b. t. atque inter illos dicitur dari retin4-

)S ! e'ïwu] ä

:j

l

culum conjugale. cati. 2. cauf. 3 3. q. 1. ergo valet

01

u

A N

m

tale Matrimoniurn.

JO

4. Potentia ad copulam eft

;; u

Iu

l

de fubítantia Matrimonii, ut videmur dicete: ere

?

)

m

T

j

8o, fi impotentia füperveniat, perit & diffolvitur

At

Matrimouium jam coutrá&um.

W. ad r. diff.

t m

qmin, ite finis ceffat per accidens. C. min, per fe IN.

tvl

L

!

gin. 91 vir fenió jam ita effet debilitatus, ut nec

...

1 q

(l ]

D

)

Vi

i

arte Medica adjutus poffet femen vel faltem pare

)

im Iu

!

l

I u'x'l'//.f,

:rl

tem feminis, ut ut fterilis, in vas feeminz immite

Ti

tere, vel vetula ita effet difpofita, ut nec parterm

T

'Ml

1

A

j

Mi

feminis virilis recipere valeret ( fi retinere non

poffet, nihil obftarez) tunc etiam dicimusinhabie

W äubutu R?.'

les effe ad Matrimonium. Ad 2, Matrimoniumnon

mi lt

quidem facit coucubitus, facit tamen confenfüus,

gt o

aomne?

quo traditur jus, faltem radicale & remotum, core

od

porum phyficé habilium ad copulam. — Ad 3. V,

ánt. licevenim c, 4. G c. . b. t. permittatur cohae

|

u.;ü : x,'ï'ï QW"&

bitatio inftar fratrum & fororum, non tamen prge«

gt

cipitur, faltem fi cum ignorantia impetentiz con.

emnl

iaxerunt, imó multi cum Sanch, valde probabili«

lu

j gügm'f

Il

ter nec fcienter contrahentes ad taliter Cohabitane

J i

J

dum obligant. In c45. 2. Cit. perretinaculum con-

n

u

J

jugale intelligitur vinculum putardvum,quia dicitur

&h&

J

in poteítate contrahentium effe illud diffolvere

J

popa

verum autem vinculum Matrimoniale diffolvere in

/ Mauimoni:m

poteftate hominis non eft. Ad 4. diff. ant. eft

]i

Qu B

de fübftantia Matrimonii in fieri, C znt.in facto

q 1

(

effe, & pofiquam validé jam contra&um eft Ma-

E[

.Hum mm ?

trimonium. A/,apt, & conf-Nullum impedimenruni

y

Parí L

Ee

gi-

D:Frigidiïa |

LIB. IV, TITULUS XV.

434

i probario |

dirimens, quod fupervenit Matrimonio , iftud dif-

folvit, quamvis quodlibet dirimat contrahendum,

Ü

TR qUOmO

Dico 2. Quamvis conjuges deprehenfó impo-

j

;ï

i, t W

tentiz impedimentó poffin: reclamare, & fepara-

ia

tionem petere, nifi velint cohabitare inflar frá-

a putitb

tris & fororts.

2. Bt quidem quocunque tem-

d

( giuodeÁ

P

ore voluerint, 3. Propria tamen au&oritate fe-

"

qileiist

unt, fed opus eft au-

parationem inftituere neque

&oritate Judicis Ecclefiaftici. 4. Et previa pro-

g ts

j ahfemcbus Y

batione legitima impotentig, ParsI. conftat ex

entobu

c. . b t. Pars 2, ex c. 6. " fin.eod. his tamen con-

nideps T

vrariari videtur c. 1. €0d. & ibi Gloffa. ubi feemi-

nà , primüm poft fesqui annum allégans impo-

m

yeditu, nl

»entiam viri, dicitur non amplius audienda, licét

iusinyotta

audir deberet, fi ftatim , nempe poft unum vel

tdintt

alterum menfem allegaret. Sed hzcantilogia evi-

utür dicendo, quód, quando uterque conjugum

at Murimont

fatetur vel allégat impotentiam, femperid poflit :

ind 11

f verb upus tantüm allégat, alter negat, tunc ftae

wl h

dim debet allegare, fi indicia impotentie fiat du«

Ob

bia: fi veró hecfintcertà, aut valde verifimilias

r d

o r

tuncfemper audiri debet. Pars 3. ex . 3. de di-

yort. propter periculum fcandali, & peccati, ne te-

TU ntng m

mere diffolutó Matrimonió aliud contrahatur in«

g'rfm QOnfrenn

valid?, & fic in perpetuis vivatur adulteriis, Unde

Vi . o

1

nec utriqne conjugi, impotentiam alleganti ac

if m'bm)

Jtr

fatenti, etiam füb juramento, creditur, quia pof-

'.f.at, ET Q

fet contingere, ut mutug cohabitationis pertafa

7A t H

pratenderent falsó impotentiam. Pars4. ex c. 1.

itcr,:nïtïa"dm:'cliu

cit. & ex primüm addu&a ratione, — Adde, quod

MITT

pro Matrimonio femel contra&o ftet prefuruptio

"ïpmbmiünc, i

V

^

[

Juris; item poffeffio, ac infuper caufa Matrimonii

'

lml &fl(

fit favorabilis : proin ad illud diffolvendum re-

ETA

W

qui-

|

W

DeFrigidis, & Maleficiatis,&c. 425

mlmgh

jl

i

AT tow

(

quiritur probatio impotentie plena & conciu-

IN

t

1

dens.

qd

M fu;;

l

Queres, quomodo probari poffit ac debeat

ts L

impotentia, ut Judex declaret, Matrimonium, fe-

r

mel contradum, non valere, & feparare valeat

Dd

d

AU

L

conjuges putatitios? g. r. Perinfpectionem cor-

UEM il ia

Á

porum (fialiunde fciri nequeat) faciendam apud

ïn fed j

,

viros à Medicis & Chirurgis, faltem duobus, fide

Y

j]m

*

: M

diguis, & in arte expertis

]

apud feeminas verà

A st i

ab obftetricibus, vel aliis honeftis matronis, fal-

M

ii

j

RI

tem duabus, fide dignis, & in arte vel opere nu-

ï"

Ni(h

!

xä' mw l

priali expertis. Text. & DD.in c. 6. ? fin. citt. c.

A d

"

4. c. penult. de probat. Neque his viris aut femi-

TPILE m [4 ff

nis creditur, nifi füb juramento affirmantibus vel

1"0

i Md

"m

u

negantibus impotentiam. per c. 5 1. de teflib. w. 2.

X '"Wb A EVI

Si per infpeCionem innotefcant indicia eerta im-

mv

411

T

potentie , Matrimoniurm ftatim pro nullo decla-

*3 1d wf

randurm eft

E. 3. $i deprehendantur indicia

ii UPCRH'

valde verifimilia, h. e. quafi moraliter certa, itaut

i gt

pro potentia non rmilitet probabilis ratio, tunc

M

N J

MY

conjngibus eft deferendum juramentum fcientia,

N

g

|

u

10 afferant fe copulam habere non poffe, & fi-

nb

Al

li

mulíeptime manui confanguineorum, h. e, fe-

1 sonttl

&f Mi w

f(

MH

prem confanguineis (velin horum defe&u feptem

(

vicinis, aut, fi tet haberi nequeant, faltem duo-

P

ff iv

i

bus vel tribus) juramentum credulitatis, quo affir-

!

ment, fe omnino credere, quód conjuges verum

»üana u

y

jurent.

Et tunc Matrimonium rurfus ftatim eft

J

Ü

pronuntiandum nullum, c. j. f,£, Sanch. L.7. d. 107.

"

lL

li

". 4, ("c, & ali.. g. 4. Si ex infpe&tione, vel

Wa

"

ia probatione, detegantur indicia folüm pro-

jl

agïæh

i

J

babilia, & ficimpotentia fit veré dubia, tunc non

l)

ftatim diffolvendum eft Matrimonium ,. fed ius

mHOW'

Ec

]

jun:

4^6

LIB. IV.' TITULUS XV.

jungendum conjugibus integrum triennium , À

[/ (l :7' äe 'fzml

copula attentata continuandum , ad exploran-

;æf*aumndum

dam potentiam vel impotentiam: quo elapfo fi

g

a !

necdum habeatur certitudo, uterque tamen affe-

g t

rat impotentiam, rurfüs & copjugibus & fepti-

ma manui deferendum eft juramentum, de quo

s dimum.

fuprà: praftitó autem utroque juramentó Matri-

al

monium eft annullandum. Text, & DD. in c. . &*

g d

€.fin. citt. Quód fi veró una tantüm pars elapsó

Y

triennió neget jurató, toto tempore, licét conati

T

|

l

fint, faltem aiiquoties intra bebdomasdem, co-

pulam perficere fe potuiffe , altera autem affir-

inet copulam , credendum eft affirmanti, & pro

Dc*Märrvini

valore Matrimonii pronuntiandum. per c. fiz. de

(

"m

fent. & ve jud. c. 6 5. de R. $. in 6.. quia pravalet

favor Matrimonii, & poffeffio.

Nec objicias, i

J

u

femina neget copulam, & per infpe&tionem ma-

tronarum deprehendatur adhuc effe virgo, iude

; Drüteditu

erui certitudinem impoteuiiz , confequenter fce-

,

mincz copulam neganti potiüs credendum, & pro-

1 QY Mu

nuntiandum contra Matrimonium ; quia oculus

V T

obftetricum poteft falli. c.penult.de probat. Et Pau-

Mi

lii

H

J

lus Zachias praítantiffimus Medicus negat, certó

4 (

UT

deprehendi poffe virginitatem ex infpeCiione.

[j

Dico 3. Cafu quo Matrimonium ob impo-

ff, /

h

Hl

10

tentiam, legitimé probatam in Judicio, eft diffa-

I

fi

lutum, poftea veró apparet, conjuges füuiffe po-

Nn

tentes, eó quód forté fornicentur, vel in alio

d q:«.'; Ti

4lif,

Matrimonio, poftea contraCto, prolem generent

&c. regulariter reftaurandum eft, diffoluto alte-

! 9- th tN T

"

ro, quod forté fecutum eft. Communis & cer-

W

L

ll ,(; :

i

1

ta ex c. $. & 6. D. t. Neque fententia cantra Ma«

Nlïdlims jvl,-n,

münonium lata unquam tranfit in rem judica-

l

tam

l ROWO nþl

ly

U t

l

DeFrigidis, & Maleficiatis &c. 427

NI

!

tam. c. 7. de fent. & ve jud

! ad Q

Dixi regulariter ;

AU

nam reftaurandum non eft r. fi impotentia per

Qd

D

d

n

peccatum, aut per miraculum, eft fublata,quia tunc

W

QU

fuit perpetua

2.. Si fuit refpeQiva, nempere-

MPl

fpe&u prioris conJugis , non veró refpeGu alio-

N IJO

yum vel aliarum.

CLHU

3. Si psrs feparasts Religio-

u

nem profeffa fit, füppofitó nempe, quàód Matrimo-

o P

nium revera nunquam confüummatum fuerit,

|L

SIT

nh

m

M

h

CXODN(U

Pl

Mdj V

IITULUS XVI

w[

LEU

n Vm:

í

n

DeMatrimontio contracto con-

j

[

tra Interdictum Ecclefix.

Á t t

tht

SUMMARIUM

"C.u TU

feo, ute

I,

Per Interdidhum . Ecclefig quid bic intelliga-

Ákwterfee

tv

n d

2.

Quinam AMatrimonium interdicere pry]?nï.

m vt W

3.

T'empore feriato non intevdicitur a Ture ipfum

u Wt" læ"

Matrimonium, [ed nuptia tantinn.

Mi ep.t,f

4.

Qy'n.zm po[iut difpen[ae in Impedimentis im-

a- v 1.,;,)6

PC*SZ/&?W ibus

M:]:

$:

6. Quinam Ó in quibus Impedimentis Diriiwen-

tibu:.

Áv

W

:

o

4 quo Tribunali Romano petenda fit. difpen-

«

f AL10

fjl ,

w!m gc'»Elï '

9. Quid eam petentibus , C exequentibus obfer-

u

frio

vandum fit.

)u

io.

(j2

lu

Nullzrm AMatrimonii vel efl ex defettu confen-

$fs , vel ex alio Impedimento.

dl

um

g

n IEE

Quotiodo w/iaumr: polft , fi fuit nullum

!

3

[4

DcMm'lm'

458 LID.IV. TITULUS XVI.

"o

ob aliud , quam con([ensts, Impedimentum.

.;;!Aszrïm'ï-"ï* n

12.13. Quomodo , fi ob defettum con(ensis ex

;»Qmm aW

perte unius tantum : an neceffe fit boc cafu

gt

nullitatem aperive alteri Parti.

jo 1. H

Er Znterditlum Ecclefie generaliter acceptum

gipeiodi

intelligi quidem poteft omne impedimen-

'

Iu

i

j

s Vicärïüs

tum Matrimonii tam dirimens quàm impe-

«

i'.ahfed

diens ab Ecclefiaintrodu&um: fpecialiter tamen

gt t

acceptum fola denotat impedimenta inpedientia ,

n p

quz funt f(aeratum tempus : vetitum : fpon[alia:

alfiecoct

Vottti , ut n. 30. docuimus ad tit. Z. de Voto ad

im pectittj

tit. VI. de Sponfalibus autem, quatenus funtim-

i d

pedimentum impediens , ad rit. IV. abunde di-

Gum :

fuperfunt faeratum tempus, & vetitum,

m

dtimondes t

quod ultimum eft prefse interdichum Ecclefía, pro-

g, d

!

ut eft hujus loci, & definitur effe fpecialis probi-

imtiirdun

bitio , qua Superior Ecelefiafticus ob juftam cau[am

€ertis perfonis vetat , ne Matrimonium contrabant,

n tuntt

V. g. quia dubium eft vel füfpicio latentis impedi-

hat

Wryed d

menti, velgravis fcandali, aut inimicitiarum &c,

r m

T'empts facratum, feu feriatum , hic diciwr illud,

quo folennes celebrari nuptie prohibentur ab

prtsi

Ecclefia: quod tempus hodie à Tridenr. feff. 24.

bf i

Lm o

€. 10. de vef. Matrim. veftri&ium eft ad Adventum

Domini & ad Quadragefimam, ita utab Zdven-

p

t4 ufque in diem Epipbania , íeu feflum Trium

tlm, T

[

Regum, & à die Cinerum utque ad Octavam Pa-

Pmchum Ton N

1

fcha , feu Dominicam in Albis incluiv& , non li-

gruhibere r

ceat celebrare folennes nupiias.

T d h

Coterüm quia

'fu

fübinde contingit: utin impedimentis Matrimo-

W M N

—

|

nii tam dirimentibus, quàm impedientibus difpen-

! d

l

l

|

|

n

/

fari debeat, nullus veró titulus de hac re exiftit,

D Vi

.

hoc

AW

De Matrimonio contra&o &c, 439

l ) Impejl

ij

hoc loco etiam de Difpen[atione in Impedimen-

ï"

L

VANI A

dis Matrimonii quedam differemus, uti & de Zte-

validatione feu Reftauratione Matrimonii forfan

LT

T

nulliter contraCti.

Dy]e

Dico I. Interdicere Matrimonium fpecialiter

j

certis perfonis poteft non folüm Papa, Epifcopus,

OUnE d

l

& hujus Vicarius Generalis, de quibus nemo du-

TM

!1c fWv

Vib d

^ tl

bitat, fed etiam Paroch

jufta caufa,imó fi fu-

lïmeazq:mpf)im

li,

fpicio detur de latente impedimento, debet; $.

Si tamen tali prohibitione, etiam Pontificis, non

LU

obftante contraherent Matrimonium, graviter qui-

1 Lal

dem peccarent,gravique fübjacerent peng, illud

fUf

uamen valeret, — Utraque pars fumitur ex c. 1. C

A nl i«

2. b.t. c. fin, decland. defp. — Av Objic. 1. Caufas

Vr n

Matrimoniales tra&sre & cognofcere fpe&at ad

nEf m

Épifcopum, & Judicem pro foro externo jurisdi-

J gl

]

G&ione inftru&um. c. 1. de confanguin. fed Parocho

V

|

)

TM

non competit jurisdi&io pro foro externo. .

'*?afl

j

N

'MM'

In c. 2. €? 4. de fpon/a duor. — Matrimonium habe-

p ls

tur pro irrito, fi faper Sponfalibus cum alia perfo-

N

"

M

na priüs inita mota eft lis, & Matrimonium pro-

iM

J

pterea ab Epifcopo interdi&um: ergo. 3. Inc.t5s.

E

WAULL

de defpon[. impub.

Matrimonium contra inter.

21|

J

di&um Pontificis initum decernitur effe irritum:

nd lr

ergo faltem prohibitio Pape facit Matrimonium

m

nullum.

y. ad 1. Indé plüs non evincitur, quàm

" M,JMM |

Parochum non poffe $udicialiter ac iuftar judicis

n

1

"TU

prohibere Matrimonium , non verà extrajudicia-

u

Jiter & inftar Paftoris , cui incnmbit animarum

du

)

(gtt

tl

cura,

Ad 2. Ibi eft (ermo non de Spoufalibus de

;exl:xmentïsï

fur'

l

futuro , fed de prafenti.

Ad 3. Ibi Pordifex clau-

' "

Ü

ia

"

fulam irritantem exprefse adjecit , quod qui«

"

5!1*11

dem

g ii

Ee4

]

440 LIB.IV. TITULUS XVI.

polterm

, n

TU

dem ipfe folus poteft , fed ordinarie non fo»

let.

j t

Dico 2. Non ipfum Matrimonium, feu contra-

'ïfmïf.&comm:;:

&us Matrimonialis, prohibetur praedicto tempo«

:z,exïnde 'qujï,(

re feriato , fed tantüm nuptig, h. e. folennis be«

umb

nedi£io, folennis tradu&lio fponfie in domum

ia tD

bI

r

fponfi, externa pompa, publica vanz letitiz fi-

ifmo: qo

H

a'

)

n

i

£u*, choreg, convivia. cas. $. fegq.cauf. 3 3. q. 4.

M

£. 4. de feriis. quia ifta tantüm repugnant fani-

1

Wl

Ü

V

(eno

tati predictorum temporum, ubi Ecclefia fpecia-

M

ü

at

nt

liter vacari vult devotionis & pietatis operibus.

TAUR

:F

;

Objic, Etiam ipfüm Matrimonium fine di&is fo-

D]

i

2;*1

leunitatibus , imó & celebratum diebus Veneris

|

1

p dipeiti

aut Sabbathi communiter cenfetur effe illicitum:

!

d

[l

Id

lorem dfpt

ergo G ipfum Matrimonium eft prohibitum tem-

(

]ij .7.'"4'".'*4".'1

pore feriato, & non in hoc tantüm ; fed etiam

y, f F'sbc: É

]

in diebus Veneris ac Sabbathi celebratum.

E..

diff. conf, vi Confuetudinis, ut paffim videtur ef-

j ao

fe recepta füb opinione obligationis. tran[eat. vÀ

i, quq

Juris feripti. IN. conf.

EOVEATN

IN

LOT

De Difpenfatione in Impedi-

mentis Matrimonii.

Jetdone Yi

qua'mi/.h*riæ, |

J

Dico 5. In Impedimentis Impedientibus, qua

Pt r

funt Juris Humani & Ecclefiaftici , uti Sarcratum

rïe i, m

vempus , & Vetitum, potfunt difpenfare Epifcopi ,

"m

Vicarii Generales , & quicunque jurisdidionem

U d

quafi- Epifcopalem in aliquo territorio obtinent.

f*Q*—*amvïs (Gter

2. In iis autem, que fünt Juris Divini & Naturalis,

Mf

! Ti ig m

uti funt Sponfalia, & votum refervatum, quale eft

füïx'ümm[

[

votum Caftitatis perfeCtz & Religionis ingredien-

"g

(mlgr

du

de, ex jufta caufa folus Pontifex regulariter. Pars

L . 21,n

prior

W

Ü

DeMatrimonio contraco &c, 441

[im "

M

d

-q;rïor fumitur ex c. 2. de eo, q.-'ti cognow't. & ex

lw

generali confuetudine,

Pars poflerior ex £. 16.

NI

h (ttty

Matthb. & communi fenfu DD. item quoad Spon-

:H Pïïllöq t

l)

T

falia, exinde , quód Papa poffit difpenfare, ut füo

4 fe«ms bfl

loco videbimus,in Sponfalibus de prefenti feu ia

)pg

COMH

Matrimonio Rato, à fortiori proinin Sponfalibus

Lum,!,ü.

de futuro: quoad di&a Vota, foli Pontifici in Ex-

É

..i

ET

tray. . de P

gu

L

it. & Remi[f. int. com. vefervata, ex

!

hoc, quód inferior nihil poffit in Lege Superioris.

Addidi 1. ex jufTa cau(a, que in orini difpenfatio-

Vs )

Jl

ne eft neceffaris, & quidem, fi Superior difpenfet

in lege fua, ad licentiam, fi in lege Superioris, ut fi

i

m

b

Papa difpenfet in Lege Divina vel Naturali, etiam

[

Caufa autem difpen-

ad valorem difpenfationis.

fandi in

i r

Cn

onfalibus, ubi alicui jam quafitum eft

-

ll

( etiam

jus, fere debet effe publica, v. g. fi gravia in«

limum, 3

commoda timerentur ex Matrimonio &c. in Vo-

fim vtetr

to autem caftitatis periculum valde magnum in-

x tapt

continentig, majus bonum communitatis, quod

fperatur ex nuptiis &c. — Addidi 2. Quale eff vo-

tun caflitatis perfecta , nimirum integra 4c perpe-

14 , quo quis abflinere fe ab omni aClione & de-

Ts

le&atione Venerea tam licita, ut eft in conjugio

i

n

Ti

Il

ii

),4

l

l

quàmilicita, & quidem ín perpetuum , DEO

promittit; quod votum fimul debet effe perfe-

Jl

l

f

E? editum , nempe cum plena advertentia , libe-

rà, (ponte, abfolute, ac ex amore caftitatis ; fiquid

:

l

"I

w

ex his defit, votum non eft refervatum Pontifi-

-chgg ysl

i

ci, quamvis cceteroquin valeat.

Addidi 3. regu-

riom !

b*.ïatït.

lariter ; nam in cafuü extraordinario, ubi hzc duo

[iri &'Mtuma:

concurrunt (magnum v. g. periculum inconti-

reïcmtum,qualïï

nentig , fcandali, damni &c. ex mora longiore

Reäigïonïsicgfct.j

ex una, & ex altera par:e difficilis recurfus ad

DIj

jl

Ee ;

P

e

FV)

442 LIB. IV. TITULUS XVI

J Mit jf

Papam ) paffim DD. etiam Epifcopo tribuunt poz

jf

ht

teftatem difpenfandi, quam fententiam doceri &

4 (

pra&icari fcit Pontifex, neque reclamat

ergo

,,03 s Gert

confentit,

Notant tamen, raró dari tantam ne»

qmqqutnnns

ceffitatemn , ut non poffit Matrimonium leer-

ri, donec per litteras recurratur Romam.

Dico 4. In Impedimentis Dirimentibus Juiis

" cuam l fe

Naturalis, utl eft Error, Ligamen, ZEtas, Impoten-

n W

tia, & Confanguinitas in primo gradu Linee Re-

lo Qu W'

G&e, nec Summus Pontifex difpeufandi potefta-

QO n dun D

tem habet.

2. Be

tamen in omnibus, qug

Mi

fünt Juris Ecclefiaftici

3. Nullustamen inferior

1 fiftt

Pontifice, nifi ab hoc ipfi vel exprefse vel tacité

padi dlant

conceffum fit.

Pars 1. conftat ex c. 16.de Ma-

xttmenin df

jorit. & quia inferior nihi] poteft in lege Superio-

redititr,

Y18,

Pars 2. ex c, 8. de con[anguin. e. 24. pr. de

shrsgpudt, 1

fent. Excomimn. in. 6. & ex ratione, quia Lex Eccle-

uml

fiaftica totam fuam vim habet,ac dependet à libe-

fecardo !

N (

W

ra voluntate Legislatoris Pape.

In quibufdam

!

W

tamen Impedimentis nunquam difpenfat, ut in gra»

RP

dibus Lineg ReGg, & in primo Linez Trausver-

Wns, YO

fe, ut frater & foror contrahant Matrimonium :

in aliis non nifi difficillimé

t fh l

utin conjugicidio

Dreter engten

