per hujusmodi pa&a quazratur utilitas tempora-

lis ex perverfa cupiditate, quod periculum pre-

Mv,M"

fumitur à Jure.

J

MIN

Dico &. Specialis Simonia, que Confidentialis Y $

Mv

L]

dicitur, in beneficiis Ecclefiafticis de Jure Cano-

nico introduCta eft, gravibüsque poenis coércetur,

(

1

Datur tunc, quando quis alteri procurat benefi-

Wi

Arw (

cium, nempe conferendo,eligendo, prefentando,

r

velin ejus favorem refignando &c. cum certa con.

)

Ü .'3 XVJT

fidentia, h. e.non cum fpe & mera fiducia,fed cum

j

pa&o expreffo vel tacito, utidem beneficium poft

T.

0

g

sliquod tempus cedatur,conferatur &c. procurane

n

ti velalteri : quod triplici potiffimüm modo con-

Df

T

fo

di

0j

tingere poteft, 1. Cum refervatione 4ccefsfis, h. e,

Cum

u[ H maliï

E

LIB. V. TITULUS IT

^i

$44

n

cum paGo, ut is, cui procuratur, ex poftfa&to

agf i*

idem beneficium refiguet iterum procuranti, vel

j Qu

alteri, qui hlc & nünc propter impedimentum,

V. g. &tatis non eft illius capax, & fublató impe-

iM, (l

;'iüüei qUia

diméntó pateat ipfi liber acceíffus àd beneficium

ul lt

propria auCtoritate,

2; Cum tefervatione i

M

:p[obef' j

Wi

gre[síis, h. e. quando quis obtinuit beneficium,nece

;;

dum tamen poffeffionem , & illud ceditalteri cum

aol

pa&o, ut poft ceffionarii mortem vel refignatio-

albuctfel

nem idem beneficium ingredi, ejüsque poffeffia:

dilem pre

nem capere poffit,

3. Cum refervatione regréf:

w (

p

$s quando quis beneficium à fe jam poffeffum

Nelipaliomn

Cedit alteri eo paGto, ut fibi vel alteri poft ceffio-

narii mortem vel refigüationein liceat ad illud

As d

regredi vel récuperare.

Atque hg tres fpecies,

aptrguen J

quia nihil tetnporale intervenit , folüm conttitü-

mf&msm,

Vtntemen

unt Simoniarm Juris Ecclefiaftici, Quarius suteid

inodus, quo confereus vel retiüritians vel alite?

M U)M(XA

procurans alteri beteficium refervat penfones fibi

Jl

N

!

vel alteri folvendam , indücitSimoniam Juris Nà-

NT

turalis, quiá penfio , coüfifleüs précisé in frü-

DICWAIT

Aliad

&ibus refervatis; eft aliquid temporale.

gt i

eft , fi penfio au&toritate Epifcopi ex jufta cauíà

berïsv Iu

ftatüátur vel £efervetür. per c. 2 1. de Prab.

(;/A,MI/M

16 Dico " Promittere vel daré , exigere Vel

6 At o

a&ccipere aliquid temporále pro ingreffu Religios

Joa, li

nis, h. e, pro admiffiorie vel in Novitiatum vel

il

Ut

Wl

ad Profeffionem aüt àd vota Religiofa; fi ipter-

NJJS,M

L

Veniat paClio,; eft Simonia Juris Naturalis & Di-

( hr

0'&( "

*

Vini, £(.8. 19. 3 $. €* £. C* EXtray. 1. int. Colüm

UP

m hi

il ugD

b.1:. quia tàlis ingteffus ordinatur ad finem fue

Pl

pernatralém, & perfe&ionem charitatis. Dixi

ii

il

^Mj

ür

L li

t. pro (ugréfja $. licium enim eft aliquid. acci«

i

pere

lj

[

-

I

N

De Sxmoma, &ne aliquid &c. &47

o

L

pere vel etiam pacifci tirald fufientationis, i Mo-

um

U]![l

Ls

neflerium fit inops , & Regula Ordinis non re-

l

W

1

(

pugnet.

)f

Communis cum $. Th. & Suar. per

) T.

Trid. f. 2 5. c. 16. de Regular. fuffrsgante praxi,

L fhfhrq

& rauone, quia tali cafü exigitur temporale pro

m

e.u E t,'

1emporali.

Item zituló dotis, icerMonafterium

l

v

fit probe fundatum & dótatum. — Sumitur ex pri-

w[d

vilegio Innoc. VIII. id exprefse indulgentis Mo-

t d

W

n

nialibus tefte Afcan. Tambur. modó non recipiant

m

I

V

I

inhsbilem pracis& ex intentione confequendi

felriutu n

3

temporalia,

E

Confirmat praxis valde generalis,

Ml

H

22

prefertim apud Moniales, & ratio, quia Profeffio

Df

r*:

Religiofa non tautüm confiderari poteft ut ftatus

"

n i

fpiritualis, fed etíiam ut quidam contractus huma-

] ri]rp((w 185

nus,per quem Religto obligatur ad alendam perfo-

(lim bt

nam; & ad onera hujus ftatüs: ficutigitur de dote

pro fponfaterreni fponfi ob oneraMatrimonii licet

Q i antead

dl

ü

|

paciíci, cur ex fimili caufa non liceat pacifci de do-

vt

f

te pro fponfa Chrifti? Idem videtur effe de pa&to

circa donationem propter nuptias in vivis, utpote

quz pari paffu ambulat cum dote: item circa le-

'X?x

y

gitimam ; quia parentes hanc tenentur aliunde li«

.hi

beris relinquere. P. Franc. Schuier e delictis p. 2.

€.1.4 0. 112

Notant tamen DD. facilé & for-

fan fe&pius contiaogere, ut, licét forfan evitetur

ü w VC!

ci

Simonia, turpis tameu avaritie labes à Mona-

j

fteriis contrahatur, fi adeó fordidé inhient tempo-

)

W

ralibus, & ab ingreffuris tam follicité amplas pa-

cifcantur dotes, magis ad pecunias, quàm ad per-

:h 150»

n

S

u

IW

fonarum habilitatem attenta , nec facilé recipiant

J

,B'M l

jl

pauperes, qu&e minorem afferre dotem poffunt.

if

Ma IL

Licet for(an evitetur Simonia, inquam ; plurimi

o

q[naï A

enim, nec absque ratione improbant exaclio-

jott

quy

Pars L.

Mm

nem

&l

j

*

-

f omon

;

46 LIB. V. TITULUS III.

nem titilé dotis in Monafteriis bene fundatis, ut-

"

pote que vi fundationis tenentur profeffas. &

f

profeffos alere , ac onera Monafterii portare,

stl

jl P.

Addunt quoque P. Reiffenftuel, P. Schmalzgrue-

ber, & cit. P. Schmier, licitum effe Monafteriis,

dl g

etiam divitibus, pacifci de certa portione bono-

hn

'

rum fibi obventura intuitu ingredientis, & renun-

ss 40

T

tiantis future hareditati parentum, aut alteri cui-

ytj,itt

l]

1

Vs

cunque juftz prztepfioni; quia in tali cafu pa«

lfsl

&um fit folüm de temporali pro temporali, v. g.

vf udenetin

de legitima anticipató folvenda pro jure hzredi-

(s nny

tatis ceffo. Confirmat confuetudo. Dixi 2. . .$j-

quil st

monia juris Naturalis & Divinis quia furis Ec-

ttMordfers]

clefiaflici tantüm Simonia probabiliüs committi-

du fl rel (

tur, fi Monafterium fit dives, & tamen ab ingreffu-

"'f, L

l,

WM

ris aliquid per pa&um exigat vel accipiat Monae

(

jl /1

fterium tiruló fuflentationis, ut ex c. 40. l.t. Pa-

N w!]

[l

t

:

]ao & multi Recentiores docent contra P. Reiffen-

n

J

ftuel; quia folum temporale venit in contractum

vel pa&um pro temporali, nimirum profumptibus

I

in fuítentationem neceffariis, Cui Juri Ecclefiaftico

Lb

ï&?&äg :'F:

videtur derogatum effe per confüuetudinem, qua

hm

velinde ratioaabilis effe poteft, quód hoc paGo

plures poffint recipi, acbona in fundationes Mo-

n Qp

(ütpf

AUL |

hn

nafteriorum affignata, qusz variis cafibus & peri-

(Ih J

&

VRO

AQ'.'.'.'A

culis funt expofita, fecuriüs conferventur, vel for-

1

ht s

Li"

té admittenda refarciantur. Dein hoc modo co&r-

lplf, l,

W

cetur avaritia ac invidia parentum & confangui-

i

!

/

neorum , qui liberis, quafi forent illegitimi, aut

fit

confanguineis Religionem iggredientibus, nihil

,&( l'l

1

.....

N

l

dareut, vel non nifi modicum, ne quidem legiti-

Ij

qffw. ;

mam: quod prorfus indignum eft, & nefcio, an

»1/(/(

il

non maledictionem Divinam poítíe trahat.. De

l

reli-

»mdnm ib

d

|

n

: i

DeSimonia, & nealiquid &c. $47

QUP

"

[ tj

reliquo fponte oblata utique citra periculum Si-

[

3(&

A

monie & licité accipiunt Monafteria ab ingre-

AT

f

dientibus.

8

N f[ïi'u'n

Objic. 1. Prohibitum eft Monafleriis bene do- 17

1

HS)

T

tatis aliquid exigere de pa&tu, vi&u, veftitu, pecu-

m

hm

niis. Extray. cit. item füb fpecie vel pratextu pau-

1

TU r

pettatis. c. 40. cit. & quidem Jure Divino ac Na-

turali, ut evidens effe putai P. Reiffenftuel

ergo

"oTP

Monafteria bene habentia nihil exigere poffünt ti-

W r

tuló fuftentationis, dotis &c. etiam vi coníuetu-

X Yo n

ï

dinis, cüm temporale exigeretur pro ingreffu, eó

Pt D!l

quód alius titulus non habeatlocum. 2. Non li-

Y i þ*//l/

cet Monaftteriis plures recipere, quàm vel ex redi-

b:m; (Inuf

tibus fuüis, vel confuetis eleemofynis commodé

tl

fuftentare poffint. c. un. ff. [ane de [Tatu Regular. in

d p Not

6. Trid. f.2 5. c. 3. de Regular. Conft.. Nullum omni-

RR

110 Clein.V III. ergo nunquam poteft habere locum*

MA

Ed

titulus dotis, aut fuftentationis, & pactum fuper

vt n u Q

€3.

l

3. Iogreffuri, velingreffi ante editam Pro-

minn vt

!

feffionem liberé poflunt difponere de rebus fuis,

& Monafteris nihil tenentur affignare vel dare,

i X n

" metudwf'w

Trid. f. 2 5. c. 16. de Regular. ergo adigi per pa-

dho

Gum nequeunt, ut aliquid anticipató acceptum

xl g

n

in dotem afferant Monafteriis fub conditione, ut

ao d

ii

hia

ifla renuntient futurz hzereditati &c.

n T *bUS&r

4. Legiti-

manon debetur liberis, quamdiu vivunt parentes,

per L. 1. f 2 1. ff. decollat. bonor. ergo

E. ad I.

Dg hotm dOf

prohibitum quidem eft, fed tantüm Jure Ecclefia-

rentut (

l[ï:

ftico

Nec Monafteria opulenta folent allegare

f i

paupertatem

ergo, quando aliquid exigunt ti-

g[edlenub )

( du j

ll

tuló füftentationis, nihil exigunt fub falfo prarextat

Ti r

" i u

paupertatis , quod prohibetur d. c, 4o. P. Reif-

ym'

fenfluel nimis abundatin fuo fenfü, Quód autem

W':

i POR

i

Mm a

Mo-

.E

LIP. V. TTTULUS III.

fmon

$48

Monafteria opulenta, quando aliquid exigunt ti-

:gm, quia, Ubï

tuló fuftentationis, non exigant pro ipfo ingreffu,

ao

clarum eftin cafu, quo facerdotes divites, vel Re-

at t

ligiofi , quibus de füftentatione fatis aliunde pro-

i E P

fpe&um, pro Miffis vel Minifteriis facris aliquid

8 d ;

recipiunt vel exigunt tituló fuftentationis, quod

g yeoi: 4

ipfis licere fatetur ipfe P. Reiffenftuel b. t. . 198.

mND.

201. (eqq. Ad 2. N. conf. Clemens VIII. in d.

u eipi

Cou[l. bene explicat c. u5. &* Trid. citt. ubi ponit

mET

hzc verba: qui (Conventus) de conjuetis eleemo-

t p t

fjuis . aliísve quibuscunque obventionibus in commu-

f n

a& conferendis, commode fuflentari po[fit : evgo

jut fii vt

yefpe&u Monafterii inopis dos, velut pia largitio

yent at

& confüeta , confiderari poteft ut con[ueta elee-

0 (U£ (ony

mo[yna : refpe&tu opulenti ut obventio in comma-

Mptni pf

tie conferenda.

Ad 3. tranf. antec. N. conf. &que

atf

enim liberum eft Monafleriis recipere vel non re-

trt, uf

cipere eos, qui, càüm poffent , nolunt tamen quid-

ET

quam affignare vel dare Monafteriis. Ad 4. quam-

1fb ia

quam legitima vivis parentibus non debeatur libe-

ris, debetur tamen ipfis jus ad legitimam fuo tem-

A o

D

pore, imó & ad hezreditatem : Poffunt ergo dere-

r

miffione hujus juris pacifci. c. 2. de padt. in 6. ut

confirmató per confüetudinem.

PTOIHï(ïümprof;

18

Dico 8. Simonia Mentalis nulli fubjacet penz

Sfm'i fT

Ecclefiaftic&. 2. Probabiliüs etiam Conventiona-

MEITT

lis ante fententiam.

[

3. Licét ( excepta Confi-

"l

!

P

Dir

X

dentiali) mixta fit exReali. Proin 4. fola Simo-

j

ij

nia Realis punitur in Jure penis determinatis. $.

BRT

"

(

WW

It

Non tamen omnis, fed tantüm aliqus.

Pars r.

fumitur ex €. 23. 34. Ó" fin. b.t.— Pars 2. ex cam.

Di(u ] p

"l

4. feqq. cauf. 1. q. 3. c. $. C Extrav. 1. & 2. b.t.

i flaïü

A

(| ffrtr

LT

3nt. comm. é(ique 'id comrmuniter inter DD. re«

(

ceptum,

r

t

l

L

l

DeSimonia, & ne aliquid &c.. $49

i

ceptum, quia, ubi Jura ftatuunt peenas , femper fa-

Pars

EIIWX EIR

ciunt mentionem dationis, & acceptionis.

3. quam tenet probabilior & communior contra

3mi df m

T

Gutvierez & P. Friderich ex citt. can. maxim&

il

Extrav. 2. cit. ubi dantes , & accipientes fabji-

VM q d

f"e*'ll

ciuntur penis: ergo, fi tantüm ex una parte fecuta

j

fittraditio, non incurruntur pen& : cümin pona-

iM

h

libus benignior pars tenenda fit. c. 49. de R. $

r?ld n N l

in ó. & verbaiatelligenda cum fecuto effe&u ex

t

'nr' h

v

hii

JUM

utraque parte, ut communiüs explicanr. Pars 4.

,

fluit ex prioribus. Pars $. exinde,quód in Sacro

TT Nl

Jure folum in tres Simoniz fpecies reperiantur

ïl, "

j

i

!

lj

pone determioaue, ipfo faCtoincurrende, nimi-

tBat at d

rum quz contingit circa Ordinum collationem:

d rm

Religionis ingreffum : & provifionem Beneficio-

t j a

yum Ecclefiafticorum.

Czterüm etiam alie Si-

] evd nott

moniz, in aliis materiis commiffe, fi ad Judicem

um

deferantur, utique ple&i poffunt, ac debent arbi-

W 564 u;:lx.

trarie, licét vel nulla in eas poenz , vel faltem non

at

)

ipfo Jure incurrendz, tint decrete , cüm fint gra-

i g.

l

viffimum crimen. Olbjic. In c. 27. C 4 . b.t. vi-

i Mfinteg

dentur penz infligi, licét temporale tantüm fit

"UL

promiffum pro fpirituali tradito: ergo fufficit, fi

meml

Simonia ex una parte fit completa per tradiiio-

netm,.

g. Ibi eft fermo de temporali remiífo pro

j r"'lmblaf"' j

gein Q^

dato fpirituali

reimittere antem idem eft ac dare.

d (excep

Dein ad incurrendas ponas füfficit, fi, quod priüs

7714

folüm erat promiffum, poftea ex intervallo detue

r determlb*"

reipfa.

Dico 9. Penz circa Ordinationem Simonia-

12

n d*

TÀ

cam ftatutz funt ha.

I. Excommunicatio Ponti-

h l hi

T

fidi referva:a in Ordinantem & Ordinatum.

2.

T

Sufpenfio à collatione omnium Ordinum & exer-

yuile i

etie

Mm 3

LIB. V. TITULUS III

m

550

"] Xlä Bf

citio munerum Pontificalium, in Ordivantem,

fufceptione Ordinum veró & fufceptorum exerci-

" M] gC ü

tio in Ordinatum. c. 37. 4 5. ? ExtrAY. 2. citt.

Dico 10. PenzinSimoniacos circaingreffum

suiim a

20

I. Excommunicatio refer-

j D

Religionis funt iftz

vata in dentem & accipientem temporale: fi veró

«f qu d

accipiens effet Communitas vel Capitulum, fu-

vdtis, d

fpenfio, & quidem, nifi occulta fit, pariter refer-

ais elt, d

vata Pontifici, ab officio & executiope juris Capi-

ltss as

tularis, & adminiftratione jurisdi&tionis

27 n

pexdlmin

famia Juris, confequenter & irregularitas,

3.

Watoly

Translatio Simoniaceé admiffi in ar&ius Monafte-

rium, fed poft fententiam primüm. 6. 19.25. 40.

( EM

& maxime Extrav. 1. int. com. b.t.

U pritaio p

2I

Dico rt

Penz in Simoniacos circa provifio-

EL ODUE

nem Beneficiorum, Officiorum, Dignitatum, &

Qdereft

Prelaturarum Ecclefiafticarum | funt. fequentes

UC Oldfru

I. Nullitas provifionis, five fit prefentatio, po-

u DI

ftulatio, ele&io, five inftitutio, admiffio, confir-

uï m Km

matuo, vel libera collatio, ut adeó ante omnem

Qp t

fententiam retineri in confcientia nec beneficium

&c. nec fru&us beneficiales valeant

2. Excom-

NT

rutot, q

municatio refervata in omnes ad talem Simoniain

"ü'OdCdlpr :

Cooperantes

3. Iuhabilitas provifi ad idem be-

[tta /

neficium de novo obtinendum.

4 Item ad alia

beneficia obtinenda

$. Privatio beneficiorum

tf

[

hs l

priüs habitorum, ac depofitio ab altaris minifterio:

iM ttp

fed ultime due non incurruntur 3nte fententiam

condemnatoriam

Wms e

ut notant Nav. Suar. & alii,

ER wm

Wt d

Habeutur hzc Extrav. 2. int. comm. b.t. can. ult.

: u[hn

D

Q h

cduf 1. q« 3. €. penult. de Eledt. Confl. Cim pri-

n Pii V. Extendit fe affertio ifta etiam ad Si-

mffru(

N

ü'fwfre ^

moniam Juris Ecclefiaftici, per c. 5. & 7. de rer.

2 Drcll

i bcüf

£

5020), I

M

DeSimonia; &nealiquid &c, &&

O

NT

[

uN

permut. quia Extray. cit. loquitur generaliter de

M

hm WE

j

Simonia circa provifionem beneficialem, & à DD.

'Hþ,] "

UI

intelligitur generaliter, Non veró fe extendit ád

]WT

d

j

"MU

Simoniam circa beneficia minüs ftri&e fumpta,

!u WC[.

uti funt Penfiones, Vicarie temporales &c. corn.

W

f

miffam ; quia d. Extrav, fimpliciter loquitur de

l

Beneficiis, Officiis, & Dignitatibus, proin, quà

)

poeoalis eft

ftridé accipienda.

$Simonia Conf.

NU

ia

u

dentialis fer& easdem habet peenas , cum hoc ta-

l&üh i

men difcrimine

I. Quód, fi Epifcopus; aüt Prae»

T *

latus eo füperior, fit reus, non incurrat excorrt»

V TOE

municationem, fed interdi&um ab ingreffu in Ec-

!j

L lf

)

ll

clefiam.

2. Quoód inhabilitas ad alia beneficia,

"

& privatio priüs habitorum, incurrantur ipfo fa»

(Ict ovf

&o, licet opus fit fententiá declaratorià criminis,

Jimtium, Y

3. Quód beneficiorum per confidentiam refigna-

x feuen

torum vel collatorum refervatio inducatur. Conff.

Va w»

Romantum Pii IV. & Con[l. Intolerabilis Pii V.

'm M

Qu tamen refervatio in Germania non procedit

2

Vi anteon

propter Concordata Germaniz.

Y

Quazres, an przfatas peeaas incurrat Simoniace zz

gr

Qd

promotus, at ignoranter, quia v. g. alius ipfo

t

um

;

infcio deditpretium? 2.An ille, qui ignoravit has

jl

m

ponasà ]Jure ftatutas? g. ad1 nullam incurrit, ni-

Hp ')H

l

/

m."! ld l

finullitatem provifionis , & inhabilitatem adidem

1]

g bt

beneficium absque difpenfatione Epifcopt. c. 27.

[ iinil fün

33. D. t c. penult.cit. Ne nimirum aditusad bene«

mt [ "Uck

ficia miniis legitimus detur cum detrimento EÉc

10

clefiarum :

unde hac nullitas & iohabilitas refpes

N S'ln

&u tolis non. funt pena propter deli&um.

Et

g

]i M

hinc fru&us bona fide confumptos non tenetur re-

1' n)f m,

flituere, imà poft triennium, quo bona fide poffe-

UIHEU p/

dit beneücxum, nec iftud, nec ullos fru&us, etiam

;Wl

:'u

for-

Mm 4

yfru

552

LIB, V. TITULUS IilI.

«qon E^

formaliter exftantes ; quia prefcripfit, per Regu-

,f:aia, gt

lam Cancellarig de Triennalipoffeffore. Dein nec

gl

di&a nullitas & inhabilitas à tali incurruntur, fi

jb 1

promotus (forte fufpicans aliquid ab amico vel

« st

parentibus &c. dandum pro fui promotione) con-

9

'

4 uft:.l.iï(l

tra hoc exprefse fuiffet proteftatus: autfitertius

AgjmeEcdeïsüiic

infraudem, & eum in finem latenter aliquid tem-

porale dediflet, ut provifio reddatur irrita. c. 27.

ag od

6 3 5. cit.

B. ad 2. Si ignorantia fuitinvincibilis

i. r

( quod forte tam facile non coniingit ) excommu-

MM

od

m

^

N

|

0a

'A.

nicationem certé non incurtit, imó juxta mea prin-

WIQ

cipia, ad tit. de eo, qui duxit. in lib. IV. tradita,

hB

Qu

probabiliter nec alias peenas incurrit, quamquam

Mlünde o t

st ho fttonat

communis diffentiat. Imó fru&us bona fide con-

gt j r

fümptos reftituere non tenetur, &, fià perceptio-

ne fiuxit trienpium, nec formaliter exftantes, uti

qtitius ,

& nec pretium ille, qui accepit, fi per trienuium

apnortí

l;

manfit in ignorantia invincibili; quia res mobiles

T0

n

;..ra.l

il

prefcribuntur triennió.

DI

25

Dico r2. Quamvis omne paQum Simoniacum

AR h

( vel contra&us ) inratione pa&i fitnulium ; cüm

DI

tla

res fpirituales & facre in commercium venire ne-

V

[

[

queant. /. 2 5. $. s. ff. de V. O. & ad faciendum il-

lt btl

licitum nemo obligari valeat ; fcilicetrad dandum

ortm i à

fpirituale pro temporali, fpe&ato Jure naturali :

Itüc ia

fecuta tamen traditio rei, vel temporalis vel fpi-

ritualis, valida eft, v. g. collatio Simoniaca Sacra-

Dd Hi "TT

W

DAU

"

Q (

mentorum, confecratio Ecclefiz, Profeffio Reli-

t w

EURT t

giofa &c. quia nullo Jure irritata reperitur. Ex-

hb

hii

*hlï,x o

cipe tsmen provifiones beneficiorum & officio-

n

"n

AT V

M

rum Ecclefiafticorum , qua fünt irritz Jure Eccle-

Til g

fiaftico. . Extrayv. 2. cit. €vc.

Ilmn

"um T

|

[

24 Queres, anres Simoniace acceptz debeant re-

Ítitui,

' F

14

[

DeSimonia, &ne aliquid &c. $55

V ten

flitui, & cui? g. r. Si ex utraque parte fa&la fit

Á D

W

waditio, & preter Simoniam non intervenit inju-

Mi

ftitia, fpe&ato Jure naturali nulla datur obligatio

*Kl[

T wl

reftituendi, ut patet per fe; cüm reítitutionem

D

V0f

nonimperet violata virtus Relsgmms fed taniàim

!

in materia tamen beneficiali

* URNUS

virtus Juftiug lIzfa

Af il

AT

de Jure Ecclefiaftico datur obiigatio, at non aute

hm W [ 2..

fententiam condemnatoriam. c. 1 1.6. 39. inf. b.t.

tf

N

y. 2. Siintérvenit injuftitia , vt fiquis accepit pre:

ngt

tium temporale pro re inere fpirituali, nulum teme

N m

porale pretió eftimabile commodum afferente;

i V[

'JH

fl

v. g. pro Reliquiis facris, Sacramentis Gc. aut

][I CuW"

sliunde jam fuit obligatus ad dandum fpirituale,-

j lv

u)

V

li

R.

fie o

licet hoc fit connexum cum commodo temporali,

V p

firingit jus naturale ad reftituendum temporale,

Objic.

P CRates , Q

utpote acceprum fine ullo juífto titulo.

Daus pretium pro re fpirituali , nullum afferente

|yr n

commoduüm temporale, illud voluntarié dat: er-

qia r ml

go ab accipiente retineri poteft.. Repono: licét

hn Smut

det voluntarié, non tamen aliter intendit dare,

O fl

quàm quantüm permittit Juftitia. g. 3. 51 dans

pmeraum ts

temporale iterum reddat fpirituale, vel viciffim

y li

dans fpirituale reddat pretium temporale, ad re-

[ j ['inii

petionem reddi debet acceptum, faltem poft fen-

bnt ch..aum.,

tentiam Judicis reftitutionem pracipientis in pce-

nam.

frn(] al &l p

g. 4. Si veró una taptüm Pars tradidit,

tunc multi faciunt difcrimen, & dicunt, eum qui-

SxmonacS 3'

em, qui accepit temporale, fpirituale tamen,

i ? d MR& ,

v. g. beneficium , non dedit, teneri Jure naturali

um

u d

ad reddendum temporale; utpote nullo jure aut

ia &

titulo acceptum, in quo facilé conveniunt oimnes ;

ii4 ]Ue

eum veró, qui accepit fpirituaie, non tamen de-

j

bfr !^

dit temporale, non teneri ad reddendum fpiritua-

«« g

Mm j

it-

L»l

554

LIB. V. TITULUS III.

p;SimOnï

le, quos & ego fui fecutus , modó autem contra-

talibüs Vï

(( hV

riam aliorum fententiam ample&tor , & hunc quo-

e del';/üum

que ad reftituendum obligari probabilius effe pu-

j

to ex hac ratione, quód fpirituale non fit datum

T«

snimó donandi, fed fub conditione, quantumvis

DAT

005 i

illicita, recipiendi aliquid temporale.

Neque di-

VU

(antes a

n

cas, memoratam conditionem , quia turpis eft,

b

Dd

haberi pro nonadje&tia; hocenim negatur? cüm

sunat d

de Jure folum id ftatuatur de conditione turpi in

vipmmatona

Matrimoniis & Teflamentis, nullibi autem de hac;

iab

cui proin valide alligata cepfetur voluntas fpiri-

s fenío,

tuale dantis.

hi. (

B. $. Simoniace accepta per fe

quidem forent reftituenda danti , utpote lzto:

PTHINO

per fententiam veró Judicis poteft pretium appli-

d us J

cari pauperibus & caufis piis in peenam delinquen-

VWl

07 T ld

tis , & in beueficialibus debet applicari Ecclefig,

tU d

in qwa beneficium exiftit. c. 11. €? 4 1. b. t.

..Z,d»il,ïii"][ DJL

2j

Dico r3. Judex in deli&to Simoniz eít Eccle-

1

"M

;

fiaflicus privative,

2. 8d d accufandum admits

Pï4

il

T

tuntur omnes , etiam ciiminofi & complices deli-

M

m W

&i, modó non fint capitalesipnimici. 3. & ad te-

füficandum admittuntur paiiter omnes, etiam mu-

lieres. 4.2d condemnandum fufficiunt etiam pre-

D]

fumptiones violente. Pars 1. fuftinetur commue

niter cum gl. in c. 8. de for. comp. v. malefadlores,

W æ/äv

Pars 2.. fumitur ex c. 3. 7. b.t.. Pars3. ex c. 3 f.

l

D

l

dl

eod. íalvó tamen Judicis arbitrió, quantum fidei

teflibus aliàs minüs legalibus tribuendum fit.

Y

W

|

Pars 4. ex c. 6. eod. Mafc. in concl. 13 11. n. 12.

27.€c. de Probat.

l, ïï?m i

Wf 2,

j

m

t Á

^

26 Dico r4. Abfolvere à Cenfuris, & difpenfare

in poeeuis Simonigz, licet per fe poffit folus Ponti-

U

!

l

!

fui ]! l

fex, ac raró foleat, & non fine certis conditionie

[

bus,

W

DeSimonia, & ne aliquid &c. $54

bus, de quibus vid. Pyrrh. Corrad, in mez di-

&hünc

enf. l. 5..6. 9. & 10.. Reiffenftuel 5, t. 4n.341.

wa A tf h

Si tamen delictum fit occultum, & ad forum con-

[ual

IT It

tentiofum non dedu&tum , à Cenfuris abfolvit

IHOU& DT

lUf

Epifcopus, Trid. f. 24. c. 6. de vef. & Religiofi

Pa Y

n

M

i

!

Mendicantes ex privilegio , pro foro interno.

m.gl :

ms

Idem Epifcopus difpenfat cum eo, qui beneficium

u

m

j

|

Simoniace obtentum fponte &

CC dl

N 010

i

te fententiam

Condire

Q 'V vrl

condemnuatoriam dimifit, ut notant DD. ex caz.

lhb TY

WW

]

2. catif. 1. q. 2.. & cum eo, qui per alienam Simo-

Áttt v At

niam, fe infcio, obtentum dimifit, ad idem rurfus

i t v

obtinendum. . penult. de Eledl. .. An veró Epifco-

Qu It a

pus vi Trid. /o. cit. difpenfare poffit ad obtinen-

Mi pmnq

dum rurfus idem beneficium priàüs Simoniace ob-

jtio u

tentum, vel poüüs retinendum, fi delicdtum man-

fit occultum, & ad forum coutentiofum non dedu-

prlan Bd

N

&um, difputant DD. Reiffenftuel cum communio-

Smorie ed Ed x

rinegat. Henriq. Leff. Palao p. 5

atict 25 d2 3. puh

A ïm&umadmv

ult.n. 4. afürmant probabiliter, & inclinat P. Kri-

g d d

mer D. t. . 52 2. fe

g, at

jteromts t

TITIULEDS D

máftcim um

s ia

NePrelati Vices fuas vel Eccle-

'M/

uufidin

fias füb annuo ceníu concedant.

l PnSä X'N'

i

m d

!]

j

ij

u Olqu H

r

SUMMARIUM

.

s t "

I. Exbplicatio Rubviea

g

a. din committatur Simonia , f pro conceffo ufu

nf ul

potefcatis Ecclefiaflica , vel Ecclefia , accipia-

A

Ia W*"

iuy pen[to temporalis.

ia u^

In

,l

v

$56 LIP. V. TITULUS IV.

in ggrit

N hoc titulo, qui, uti & fequens, eft appendix

" i

prioris, prohibetur Pralatis fpecialiter ut

E

,.:æil-benatis, f

Simoniacum vires fuas , nempe jurisdi&io-

wwls'

mis, poteftatis, aut regimipis fui exercitium aliis

Til

committere, aut Ecclefías ipfas ad ufum conce-

dere, pro az/nuo cenftu , h. e. penfione temporali

quotannis folvenda.

Unde

QcMagWRU.ï

Dico. Prelati, Officiales, aut Beneficiati Ec-

!

J

!

V

|

clefiaítici, qui exercitium poteftatis aut admini-

n

m

ftrationis Ecclefiaftice, v. g. Vicariatum , Deca-

S

natum, confecrationeimn Ecclefie, curam anima-

MT

rum , difpenfationem &c. sliis elocant pro annua

fil

penfione, committunt Simoniam , certis poenis

TL

obnoxiam. e. 1. 2. 3. P.t.

Et qui Ecclefiz ufum

i, dini

pro fimili peufione, at fine peena in Jure determi-

dimum j

nata. 7ubr. b. t.

Qui veró precise fru&tus tem-

D

/

"

i

j

]

l |

porales ad tempus ita élocant, non committunt

ullam Simoniam. c. 4. eod. Ratio horum omnium

1. mt, Q

ii du

€ít, quia in prioribus conceditur res fpiritualis

pro temporali, non autem in ultimo cafu. Oljic.

t

i, W n ]

1. Solent Epifcopi fine fcrupulo fuis Vicariis fta-

tuere annuum falarium : ergo vices füas conce-

10 t M

lr j

dere pro annua penfione non eít Simoniacum.

hiti (l

2. Licet Epifcopis eximere Ecclefiam vel Mona-

fierium à fua jurisdi&ione pro annua penfione,

ïoc TL tf

hll

n

J

cenfequenter pro hac remittere exercitium juris-

dictionis. c. 6. de Reüg. domib. ergo & conce-

MLM

4t|

W

dere ufum jurisdi&tionis; cüm remittere fpirftuale

V o

"

V

pro temporali, & viciffim, idem fit ac dare.

g.

Q |

u

J

&d r. Solent conflituere falariumn fuis Vicariis pec

NU

t g

modum ftipendii ad fuftentationem. C. ant. per

5!];]']

1odum pretii. /V. aut. & conf.. Ad 2. Illa penfio

Al

HWap

W

amnua non accipitur tanquam preüum pro juris-

di&tio-

J

Ne Pralati vices fuas &c.

»tx

di&ionis exercitio remiffio, fed in recognitionem

P lu

exemptionis gratuitó conceffe, & in fignum in-

d

dultglibertatis, velin probationem antiqua fub«

DI

je&ionis.

Sd !m

hl

(ürt.

TITULUS-V

)Eü[h v'lmP

tti

De Magiftris, & ne aliquid exi-

Q Hgnmv E

gatur pro licentia docendi.

Iï.. m

fm

Xv 'IE UI Bm

SUMMARIUM

dit, n E

Quinam dicantur Magiflvi, Docores , Licen-

se D

t14tt

"lm'ï m ![)æu

2. 3. n pro licentia docendi, vel pro ipfa dodlio-

DPH

ne, aliquid exigere vel aceipere illicitum vel

] * üeterm

Simoniacum fit.

d ts ten

Y CO

Er Magiflros hic veuiunt omnes ,. qui litte-

ras, grtes , aut quamcunque difciplinám

nolenum o

alios docent : & tales, qui faltem Gram-

uor v drd

maticam doceant, in fingulis Ecclefiis Cathedrali-

p dfümo at l

bus, vel etiam Collegiatis, imó & qui Theologi-

guo i M[M J

am, in Metropolitanis, & Cathedralibus, atque

eaowesf'd u

",0"1 p

Collegiatis, ubi facultates fuppetunt, conftitui vo-

TO']

luerunt Concilia Lateranenfia fub Alex. IIT. & In-

g r

noc. IIL. ut refertur e. 1. C? 4 b. t. item Trident.

u eult,

f 5. €. 1. deref. qui fimul fint Canonici, & de pre-

vwmamm

benda ad congruam fuftentationem neceffaria pro-

mr ub )

kart

vifi, ac propterea Schola[lici appellantur , qui ,

j

ii

D

il

It

quamvis in plerisque Ecclefiis in Germania rerine-

m ficn

ant hoc nomen, munus tamen non exercent, fed

W V«(Q'! j Y

exercetur ab aliis in Academiis, Lyceis, & Gym-

[

nafiüs, quorum füfficiens eft copia.

]Jtem ve-

gnoPCW (

i

li

)

niunt, qui in aliqua Facultate , uempe Theolo.

il

WE

Egica,

2 preuum !

;

i

AMut

LID. V

TITULUS V

$58

jl

feol

(dl

gica, Juridica, Medica, aut Philofophica, füpre-

mam lauream vel gradum litterarium per certo-

J

i entent

V o

rum iufignium prafentationem confecuti funt, at-

;

"

que Dodfores appellari confüeverunt, reli&tó fere

dfndith

« p t

Philofophis tantàm Aagiffrorum tituló

Hi, f

u f

in aliqua Academia vel Univerfitate previis exa-

quefor t

miaibus de vita, & maximé de dottrina, rigorofis

55 CaGm

promoti funt, vocantur ZAcademici , multísque

privilegiis gaudent

qui veró ex Refcripto Prin-

Sedops Pt

cipis fupremi, & ab aliis ex Privilegio , uti funt

geuelex

nk

Comites facri Palatii, & alii qui nofhine Pontifi

NI

cis ex Theologia & Jure Canonico, vel Comites

Ml

Mi ts D

Palatini, aut alii, qui nomine Imperatoris ex Ju-

risprudentia & Medicina creandi DoGores facul-

Tatopere t

tatem obtinent, hos confequuntur honores , ap-

44 t

pellantur Bullati, qui , fi fine rigorofo & ferio hu-

tl u d

jusmodi examine creati DoGores fuerint, parüm

"; Q gj ïd

v3lent, & parvi zftimantur, nec gaudent privile-

It WW |

giis Do&orum. per Trid. f. 22. £. 2. de Jtf. &

[ (M æ N:

d

Con[l. Quamvis $. P. V. a€ Ord. Cam. p. 1. tit. 3

ma M

N

|

Q' 1$. quia fundamentuni honoris & gradüs lit-

n em..(g

terarii eft fcientia & eruditio, vel eminens, vel fal-

Wi QR at

tem fatis cognita & probata. Doctoribus vicini

ffüd ffrl.m

funt Licentiati , qui nimirum pr&vio examine ri-

j 01 l &JV ,,,3]

gorofo digui reperü funt, & J[;icentiam adepti in-

.rfl urugddm

figuia do&toralia recipiendi ac fupremam capet-

ä mUIL'If 1'71

fendi lauream. Hi in favorabilibus equiparantur

M dl,k Q'OG'

Dottoribus, ac eadem participant privilegia, niíi

D QXE lui

confuetudo vel fistutum vel Jus aliqua in particu-

80 ]lm Wn*

lari ipfis adimat. Dein DoGores & Licentiati ex

Pïælm

(

hw

NI

Jure Canonico ad plerasque dignitates, beneficia,

AC

i

"t

& officia Ecclefiaftica habiles funt, ad que Do«

N

Sdlajg(dff

[

&ores & Licentiati Theologig, atque in fpecie ad

u

*mmf Mf

Pra-

( ]

Y

De Magiftris, & nealiquid &c, 559

n[]

hp

a

f

lr

Prebendam Theologalem, officium Vicarii Gene-

B

lil

DPE. V.

Mi

ralis, & Penitentiari, Trid. f. 2 2.c. 18. 7 . 24.

!d

€. $. 16.de Ref. Congreg. Card, in variis Refponfis

PUR

d !

apud Pignatelli to. 1. con(ult. 1 47. quia SS. Cano-

L

.MQ P

nes non minüs ferviunt ad formandos tum Cleri-

rhmæ l

Vs

V

corum tum fidelium mores, curámque animarum

Xd()ür

1]

hu

in utroque foro exercendam, ac Theologia, atque

f tti, n

ideo 55. Casones dicuntur pars Theologiz, vel

N

Y

It

Theologia Pra&tica.

Atque hec de Rubricz pri-

m hw

t

"

Mrrlen,

WA

7h3 parte: de altera veró, qua principalior eft,

Qu adord

Dico r. fllicitum.

2. non tamen Simoniacum

Do:0, veConts

eft pro licentia docendi , feu fcientias tradendi,

t Ia

etiam facras, Theologige & Juris Canonici, exigere

T Ddf

vel accipere pecunias. Párs r. füumitur ex Aubr.

m ontrs,

€. 1. 2. 3. D. t. xüurpe enim & fordidum eft pro mu-

pf (

nere & licentia docendi alicui conceffa exigere

i freint, u

pretium ; cüm viri ad docendum idonei poriüs

vt gultrt p

premiis invitari, quàm exaCtionibus arceri debe-

Pars 2.

TTR UE

rent à munere Reipublice tam falutari,

patet indé, quód docere fcientias, etiam facras,

Qd Qp

od

per fe nihilfit fpirituale,ut mox videbimus: ergo

nec liceuiia eas docendi,

Objic. 1. Licentia do-

jo v n ï&hiï

cendi fcientias facras provenit à poteflate juris-

T Eödüffbunifs;

di&ionis fpiritualis: ergo, qui vendit hanc licen-

füf p;ii;ö W

rnz]ïfn'

'

U

tll d

u

tiam, vendit a&tum jurisdi&ionis fpiritualis, quod

"

l

ï

efiSimoniacum.

2. Paffim videmus pro licentia

f

emn d

docendi, feu pro Gradu Zicentia , & Dodloratís,

.;'

i

l

" æquï;am

'

sliquid exigi & accipi ab ipfis Profefforibus: er-

n

jpd

go illicitum hoc non eft. y. ad r. N. a4nt. Quando

NU W

päü?ü

f

Przlati Ecclefiaftici conferunt Profeffuras, id non

du 0U

&"n'.'mf

"

faciunt quà tales, nec ipía collatio eít a&us ju-

j

risdidionis Ecclefiaflice quà talis ;

cüm nihil

i

fplritqale refpiciat, . Ad 2. lllg fportulg non ut

»giæ[uque : P,T

pre-

I

TITULUS V

f»:W*ü ;

560

LID. V

pretium pro licentia docendi, íed vel ut merces

d

» 24 lk

pro labore in examinando, vel pro affiflentia in

Hl

"d

n

a&u inaugurationis, vel pro privilegiis & emo-

J

M

g d

]umentis temporalibus, quge prormotus confequi-

as fic df

tur, exiguntur & accipiuntur.

Dico 2. Necillicitum, nec Simoniacum eft

j ol

J

!

klu

aliquid exigere vel accipere pro ipfa doGtione,

j

Th(HOE

m!

feu pro aCtu docendi & a&tuali traditione fcieu-

iO ac

Mi H

tiarum, etiam facrarum , aut pro Confilio vel

qm4

ïal

2. Simoniacum

jim vt

