D

QU

p

L]MIV !

De Cognatione Spirituali, 39f

1 i

Ref. Matrim.

Siquidem de [ure Antiquo sm-

"ts

pliüs fe extendebat, uti ad uxorem baptizantis ba-

NI ((

N

lh

)

ï

ptizatíque parentes, & dicebatur cempaternitas in-

direa, item ad liberos naturales baptizantis &

Lfm, plow

patrini ac baptizatum, atque vocabatur frateri-

]:

P

145.

Inter baptizantem tamen & patrinos non

6

j

ampliüs oritur; inter patrinos ipfos autem ad fe

ML

ümm

u

invicem nec de Jure Veteri oriebatur cognatio fpi-

xOl..m n

Mi

ritualis, quia nullus reperitur textus.

u //,p

rgn

n

Quzres, an etiam privatim in cafü neceffitatis

(HEFI

baptizans.

2. Vel tenens baptizatum, feu Patri

PU DAf

lr!

'

7

nus, contrahat impedimentum cognationis fpiri-

j

!

Vil

Ht

tualis? y. ad r.cum communiffima affirmative,

" r

/

partim quia Juranon diftinguunt inter baptifmum

hn

!

t nf

privatum & folennem, in- vel extra neceffitatem

A r t n

collatum, partim quia etiam in Baptifmo privato,

du

& in neceffitate collato, fit generatio fpiritualis.

(& Duriun, vi

g. ad 2. cum diftin&ione: fiteneat folüm mate-

trt, ts d

rialiter, ut commodiüs adminiftretur Baptismus

VN

WV

TET

um

(ut ordinarie contingit) non contrahit : fi veró

m

1]

t

teneat formaliter, h.e. cum intentione obeundi

!

me 0

jnei r€æj:sätzï

W

munus Patrini, probabiliàs contrahit , quia nec

[

j

Aj;

J

quoad patrinum Jura faciunt difcrimen inter Ba-

niueltn

[

!

ptifmum folennem, & privatum in neceffitate col-

"

latum, & quia affiftentia Patrini , quamvis non fit

de fübíftantia Bapiifmi,non tamen eft mera folen-

(irsi (fite

[

nitas, fed officium ad reprefentandam & perfici-

s p Y

m

endam generationem fpirirualem ab Ecclefia or-

il n

dinatum, qua de caufa Patrinus etiam aliquo mo-

u PT UE

do fit pater fpiritualis refpe&u baptizati; quod

.P;i

W

i

L

etiam iu Baptifmo privatolocum habet.

n fOl

(f

Dubitabis, an maritus, baptizans vel levsns

&wnürm?ï*

[

[]

propriam fobolem, contrahat cognationem fpi-

Ya

I

in ^

Bb 4

É

o

']

pO

592

LIB. IV. TITULUS XI

mmi

ron]l j

ritualem, non quidem cum effe&u, ut diffolvatug

; ( l'a

Matrimonium cum fua uxore femel contra&um

, Lfs rahd' 5;

(nam impedimentam dirimens dirimit quidem

IP ]"JS:

Matrimonium contrahendum , contraCtum tamen

n

"

lr

non diffolvit, fi fuperveniat ) fed in ordine ad hoc,

04

PU ontf 3

Pï

ut priveturjure petendi debitum copjugale, aut

hnm de B"XJ

liberetur ab obligatione illud reddendi ?

B. I.

5

Gc il

n

D

[

L

quamvis contrahat cognationem fpiritualem, im-

(s

pedimentum tamen, quo prohibeatur petere de«

p Md(W n

[

E ?Lïl

ys

bitum, fi id faciat in cafu neceffitatis, vel ex pro-

"änlb" '3'""51 l

babili ignorantia Juris aut fa&i , non contrahit,

selii, n d

ut habet communis ex cag. 7. cauf. 30.q. 1. & ex

j SO; V& (

ratione, quód pena, qualis eft privatio juris de-

bitum conjugale petendi , in his cafibus locum

fäue"(n IOU

Airint

M

non habet propter carentiam culpa.

Bl. 2.. Et«

Ü

yl

A

fi id faciat extra cafum neceffitatis, five fcienter

N:bpu

Ts

five ignoranter, probabiliiis etiam non contrahit,

um

lu

ut docent multi cum Suar. & Zof. contra multos

V MP

W ö&' A &?

cum Sanch. & Laym. Sumitur ex fatis claro tex«

tu £. 2. J. t * can. $. q. 1. cit

Accedit ratio ,

tb |

tum quód nulla pena fit afferenda fine claro tex-

t i

tu Juris; tum quód conjuges, qui cohabitare de-

pu m,p NI

bent absque jure petendi debitum, in nimis pro-

Ls foritydfiter

pinquo periculo incontinentig& conflituerentur,

tijnon-(]

bjic. Ex cAR. 1. 2. 3. q. cit. eruitur , quód conju-

Aff (Qgng

es baptizantes & levantes ((faltem extra necef-

DPaI Tif HCO.

M

fitatem & feclusáà ignorantià ) à communi thoro

[

Cnftmat

yemoveri debeant.

g.. licét de Jure Antiquo fta-

Vg t (

tuta fuiffet ifta feparatio quoad thorum, illud ta-

Wtl us

men corre&um effe videtur c. 2. €? can. 5. citt,

elq[«

Hgm

g

ut agnofcit ipfe Sanch, adverfarius,

U lo

W

p

Dico 2. Ut Patrinus contrahat cognationem

Jjgfäf, n

li bmd

fpiritualem , & ind? refultans impedimentum Ma:

üyj C il lü

Ui

r

D]

De Cognatione Spirituali, 993

" EEWJ l

ld (JV

d feme

wimonii, debet effe r. Chriftianus, feu bapti-

iL

gatus.

m]e"s ü

2. Ufu rationis preditus.

3. Baptis-

mus effe validus, & quidem tunc collatus, quan-

hs

L

A

M

Lif

b

do tangit Patrinus ; fi enim jam preceffit, & fo-

^

To

lum fupplentur ceremoniz , & tunc adhibetur Pa-

V tUR "

trinus, non contrahit cognationeum

Quse om-

.

AUL

TA

nia etiam de Baptizante ( & Confirmante ) intel»

O f

Wil

^^

ligenda funt

4. Debet phyficé ac immediaté

V WORU

Ril

baptizatum ( vel confirmatum ) tenere ,. vel da

[(Hx

manu baptizautis fufcipere, vel faltem propriis

,u[, ,

!

74

manibus taugere, licét non in corpore nudo im-

ï

mediate

modoó id fiat fuper veftes, vel in quo-

d

dam linteo, velin difco

$. Habere intentio-

(l

nem faciendi, quod inftituit Ecclefia , feu fuflt

L

nendi munus Patrinl

6. Debet effe unus tan-

W ul

Ícien

ihm , vel in Baptifmo ad fümmum unus & una,

QO COntIUI

]. Effe priüs defiguatus ad hoc munus, vel à pa-

0

tltot

rentibus, vel aliis, qui Baptismuta procurant, vel

in horum defec&tu à Parocho

& in Confirmatio-

Q (f

Pars I. fuflinetur communiter

ne ab Epifcopo.

N

QW

ex radione , quia abfurdum foret , aliquem fieri

qu A U

patrem fpiritualem, qui tamen ipfe necdum eft na-

nl

J

tus fpiritualiter, & quia infideles feu non- bapti-

MM

rl

[

jsllln

zati, non- Chrifliani, non fübjacent Legibus Ec-

li (M

clefiafligcis, cognationem fpiritualem ftatuentibus.

m eun um

Imó Patrinus in Confirmatione debet & ipfe prià

xorF» U

effe Confirmatus, per cat. 10 2. d. 4. de Confecr.

& declarat. $. Congreg. 13. Junii anno 1654

Q mem;

lkd

Haretici tamen, qui nempe baptizati funt, vali-

dé agunt Patrinos, fed regulariter non adhiben-

TL L

tur licite absque gravi caufa, vel nifi Praxis in-

mxh*s'

dulgeat, utfübinde fit, ubi in eadem civitate im-

yd t Oäï

mixti Catholicis vivunt Haretici.

Pars 2. con-

n ia

Jl

Bb j

ftat

Decogï

394 — LIP. IV. TITULUS'XI.

Wd lC

quin

ftat per fe.

Pars 3. exinde, quód , ubi non con-

il

)f

l CO ül'm

tingit veré generatio fpiritualis, nec locum habe-

i

d

re poffit cognatio fpiritualis.

Pars 4. eruitur

[

(rzth j

ex verbis, fnfcipit ,^ accipit , levat, tenet, tangit, qui-

o, u fpedalif:

bus utuntur Jura, & denotatur ta&us phyficus &

corporeus, atque fic declaravit S. Congreg. apud

,gilttio

, Iu

Pignat. to. 7. confult. 9 3. num. 16.

Pars $. ex

l!

M

!

«coni p

hoc, quód aliàs, fine di&a iutentione, non for-

;unem ïpïrimïelm

maliter ageret Patrinum.

Pars 6. ex can. 100.

mmiorta confit

?

"

'

feq- d. 4. cit. c. fin. b, t.in 6.. & Trid. f 24 c. 2.

de ref. Matvim.

türetot pon yuc

!

Igitur tam in Baptifrno quàm im

Confirmatione de Jure Antiquo deberet adhibe-

if contat

ri tantüm unus, vel una ( an veró in Bsptifmo ma-

allttont ts ];

Atinam o r

fculi poffit effe foemina matrina , ac viciffim in

[HIILA

w

Baptifmo feemelle patrinus poffit effe vir, non fa-

gritt lu

vsibuo r

iL

"

tis determinämntjura ; & hincinter DD. contro-

wieioqis

verfum eft, Gobat fuadet, ut Parochus baptizans

hst

Àl

fe accommodet confuetudini füz Diecefis ) Tri-

dent. tamen /oc. cit. in Baptifmo (non in Confir-

QRj t f

matione, de hac enim tacet)) permittit adhiberi

qiit us

C'T'T

unum, & unam, virum & feminam fimul.

Pars

tv

M i

7. ex eod. T'id. loc. cit. exquo etiam colligitur,

BL Q

quód, fiplures, quàm unus & una, à parentibus

tOrtm,qui loco

vel à Parocho defignati , tangerent baptizatum,

thusconfítuen

omnes quidem defignati contraherent, fi tamen

Ttrem fijtge

ultra defignatos aliqui fe intruderent fponte &

tangerent, ifti non contraherent cognationem

Q5 vl r

fpiritualem ; licét probabiliüs omnes contrahe-

i Cni Wf

rent, quotquot tangerent vel levarent, cafu quo

LTT

per errorem nullus fuiffet defignatus: ficut etiam

N

hm

de Jure Antiquo omnes ,quotquot tetigerant, il-

E |

làm contraxerant.. per c.fíg. b.t. in 6.

'4

6

DI

Queres, an quis poffit conftituere Procurato-

ltss

i(lme

rem

T

A Qul

N

De CognationeSpirituali, 394

n

Ts )

tï

rem ad levandum vel fufcipiendum aliquem ex Ba-

i

Piti l

ptifimo vel Confirmatione? Et quis tali cafu cen-

featur effe Patrinus, & cognationem fpiritualem

! Mf t-r ,

/

[

contrahere ? g. ad r.affirmativé ; quia omnis

t

W

a&io, nifi fpecialiter id prohibeattr, exerceri po-

ts C

teft minifterió procuratoris. c. 68. c. 72. de R. 3.

? MN jj

in .

Imó in praxi videmus, à Magnatibus ad hoc

i le

B. ad 2. Cogna-

munus conftitui procuratores.

! Plï: f

ü

tionem fpiritualem contrahit Principalis, qui Pro-

!j l

curatorem conflituit, non Procurator; quia Pro*

curator non fufcipit vel levat füo nomine: ergo

1

ifte non contrahit: neergo neceffe fit dicere, in

N'WOL

collatione talis Baptifmi nullum omnino adeffe

1j FLM&?!

Patrinum contia prohibitionem Ecclefig, que fub

mf

gravi vetat Baptifmum folennem adminiftrari fine

Ti D. con.

omni Patrino, Principalem oportet effe Patrinum,

Prtchdptay

quod enim quis facit per alium, per fe ipfum fa-

teliettt) T.

cere cenfetur. (. 7 2. cif.. Verüm

? M

(f

Objic. 1. Ut officium Patrini rite obeatur , re«

)N

quiritur contra&tus phyficus & corporeus bapti-

n

zati, vel confirmati : fed Principalis eum non tau-

u

git phyfice.

2. Si Parochus conftituat Procura-

l

torem, qui loco fui baprizet aliquem , non Paro-

J

if

chus conftituens, fed fübítitutus contrahit cegna-

,A:ï rm

tionem fpiritualem: ergo & fubflitutus ad levan-

i

Mi

at

dum. s.ad r.diff. ma. requiritur conta&tas phy-

ficus , vel à Principali vel à Procuratore ponen-

n p

i ome qurdt

dus C. ma. neceffartió ponendus ab ipfo Principali.

AN.imaj. Aliud eft de Cognatione Legali ; quia

uj

hanc per Procuratorem contrahi Jura exprefse ve-

fentt: (tud

tant.

Ad 2. N. Conf. & parit. quia fübftitutus ad

g

ao

baptizandum agit Miniftrum Chrifti, ficut quilibet

[Jïffö

minifter Sacramentorum , atque ideo, ficut ipfe

p

1

iU

nwv'eïe?*

Paro-

peCo

596 LIB, IV, TITULUS XII.

HEUW' |

Parochus, nomine Chrifti baptizat;mon nomine

V

D

fb

f

yid

[j

conítituentis : econtra fübftitutus ad levandum

«

preciseé agit nomine fübftituentis.

,l

qyi flim!e

TITULUS-XIL

Emm&amm

$

iabl

De Cognatione Legali.

l

!

l

)gfquixar. |

tidami n

SUMMARIUM.

giemo, Ti

v lp

1. Quid & quotuplex fit coguatio Legalis, & um

de oriatur.

hag u

ia f mb

2. n ex (ola adoptione perfetta.

iptatm 108

3. Quas perfonas ajficiat.

v naturit, t

diMuiu

an(inm

Ognatio Legalis , fic di&a, quia à Legibus

d go

C

Juris Civilis primó inventa, licét poflea

yds p

Hiips, v g

à SS. Canonibus recepta , eff propinqui-

gt i, [

t4s per[onavum ex adoptione proveniens , C* ex $u-

f

Á

)

ve Ecclefiaflico dirimens Matrimonium imtey certae

|

D

|

d

P

Pt

m

perfonas.

Proin agitur hic de Impedimenta Co-

m )

D

W

ï

gnationis Legalis, proveniente ex adoptione, que

rb o

que d

in geuere fumpta ex [. 1. & 11. 67 c. ff. de adopt.

Contr Mafriur

definitur effe acfus legitimus , quo qui naturá fi-

lius non eft , in filium affumitur : feu, quo perfona

fi, P Ln

extranea affumitur in fili'um vel filiam , nepotem

o [enn.

vel neptem.

Alia eft perfecta , qug vocatur ar-

Tianygd

rogatio: alia imperfecka , que dicitur f/mplex , vel

Wi Wi

Adoptio in fpecie.

Prior contingit, quando pa-

W Vr N

terfamilias, feu homo fui juris, & extra potefta-

i.

D

H

tem patriam conftitutus, authoritate vel Refcripto

O0R n eadtm fa

Principis, ita affumitur in filium , ut fubjiciatur

dem ]

LT

pairiz poteftati affumentis , atque in ejus famili-

l

J

am

jy

TTULUS

1

tilh

De Cognatione Legali,

397

h

h

hh

N

il v

N

àm tranfeat, & heres neceffarius efficiatur non

Mi

"hm(e

D

minüs ac filii naturales. 8. 5. Znff. ]. 2. C.eod. Po-

fterior, quando filiusfamilias, feu fub alterius pa-

tria poteftate exiftens, authoritate inferioris Magi-

$3

ftratüs in filium recipitur ità, ut non tranfeat in po-

teftatem & familiam adoptantis , jus tamen fucce-

n ]

dendi ab inteftato ( non tamen ut hzres neceffa-

rius) acquirat. f. 1.2. 10. Infl.eod. Si 1amea

h

j

filiusfamilias ita reciperetur ab avo paterno vel

materno, veniret in familiam & patriam potefta-

] "nl/u l

L )

"n

tem adoptantis: qua& adoptioin fpecie vocari fo-

Porro omnis adoptans

W

let perfecta , vel plena.

hn

ii

debet effe mas, paterfamilias, major 2$. annis,

adoptatum ita excedens ztate, ut poffet effe illius

pater naturalis, item debet effe ex natura fua po-

" wl:þ.*gb

tens ad generandum, perfoona autem adoptata efíe

t of

prefens adoptanti , & intervenire authoritas

M J

Principis, vel Magiftratüs inferioris, previa co-

J,A

! M/z.

gnitione caufie. f. 2. 4. 9. 10. Inff. 1.2.24.25.

?u

MA Y (f

ff. l. 1. & fin. C. eod.

W

Hk

i

[Y

Dico !

Impedimentum Cognationis Legalis

s M

probabiliàs folüm oritur ex adoptione perfeCta,

| d

U hg Pt

que dicitur Arrogatio. Communior cum Sanch.,

contra Maftrium & Reiffenftuel aliósque Scoti-

H

ft

Prob. Leges Civiles, ubi ftatuerunt Cogna-

, p

M

Md

i

tionem Legalem, feré loquuntur de arrogatione,

ut/. 14. 17. 5 j. de Rit. Nupt. fcilicet propter fub-

4 '"'æ ! Güx..

W

je&ionem & poteftatem patriam in adoptatum,

")& u

W"W , M E

vel adoptatam &c. & ad cavendum periculum

gxh Hudïdop

fornicationis, quod alioquin imimineret inter per-

fonas in eadem familia commorantes, & fub ea-

,omau W 3

dem poteílate conftitutas: fed Jus Canonicum,

hm Uï

hanc cognationem pro impedimento Matrimoaii

'Vlv

íta-

at Jem 5

2

O

LIB. IV. TITULUS XII.

298

[Ü

)

y ft"

ftatuens, fequitur & approbat Leges Civiles cag,

D

fntg:

l

1. j. CAMf. 20. q. 3. P c. un. b. .. & quidem

ït

propter easdem duas rationes, quarum neutra ve-

qrfn

rificatur in adoptione imperfeCta & fimplici (nifi

n

ii M

fit faCta ab aliquo afcendente, avo paterno vel

j ii

materno , ubi tamen jam datur aliunde fortior

cognatio, nempe naturalis, & ideo otiofum eít

T

dj 19

de hac difputare ) ergo folüm oritur ex arroga-

ermuni DD' Cæ

tione impedimentum coguationis fpiritualis. Con-

i eiüm a

firmatur: fecundüm Leges non contrahitur co-

) t

'

gnatio Legalis inter adoptatum & filios naturales

pimne.qüïfow

illegitimos adoptantis: fed hujus rei alia reddi

tem um nayrd

ratio non poteft,quàm quód proles illegitimz non

u e n i

fint füb patria poteftste: ergo cognatio Legalis

nou contrahitur ( etiam fecundüm SS. Canones)

TIT

nifi adoptatus tranfeat in patriam poteítatem

adoptantis, Objir. Confanguinitas linez colla-

Jengua

teralis feu transverfz eft vera confanguinitas, &

fem Ug

dirimit Matrimonium, quamvis fit minüs perfeCta

Y

confanguinitas,quàm confanguinitas lineg recte :

ergo etiam ex adoptione fimplici, quamvis fit mi-

Mi

nüs perfeCta , quàm arrogatio , oritur coguatio

fngim

Legalis dirimens Matrimonium. W. JV. conf. &

lii

p4tit. nam pro confanguinitate linez coliateralis

t Dirint

pugnant clari textus Juris, non item pro cogna-

qud,

tione orta ex adoptione fimplici.

y df

Dico 2. Impedimentum Cognadonis Legalis

[

(f (j

!

)

datur inter fequentes perfonas. rj.luter adoptan-

Tl

tem, & filium vel filiam adoptatam, ac adop-

t2t] liberos & defcendentes.

q!' S- Emfu! M

Et hzc fpecies in

Wi

2. Inter adopta-

linea re&ta vocatur paternitas.

tum, & liberos, naturales ac legitimos fimul, ado-

Efmo u &

ptantis, inque hujus patria poteftate conítitutos.

S

Et

HCRPE c

n

t

De Cognatione I egali.

399

As

li'gk

Et hgc fpecies in linea collaterali dicitur frater-

Aünes

lil

li

nitas.

2-

1

J

VU

h

3. Inter adoptantem & uxorem adopta-

:

U

ti, ac viciffim iuter adoptatum & uxorem adop-

lo

l

N

K/

"'W

tantis. Et hzc fpecies nuncupatur affinitas, — Pars

! 3?0?

r

Adïr

At d

n

I. fumitur ex 8. 1. Ó* 2. Inff. denupt. l. 5 . an.1.

ä1&ld

Cv c. un. citt. Pars 2. ex ff. 2. Infl. denupt.1. 17. 6*

€. un. citt. Pars 3,ex 1. 14. €7 cá. 1.citt. atque

EU 0f

4

communi DD. Caterüm paternitas & affinitas per-

d n (

durat etiam fublata adoptione. arg. ff. 1. cit. c. 8.

W

de con[ang. fraternitas autem tollitur foluta ado-

^A

ptione, qu& folvitur per emancipationem, ac mor-

j

tem tum naturalem tum civilem adoptantis, per

';;.'a:szl»ïfc';.ä',fm;

l. 17.€? c. un. cit.

T

1(nJ Cmacs)

ATTULUSXHUE

(tt otten

ltez colle

Deeo,qui cognovit Confangui-

N

us &

neam Uxoris fux; vel Sponíz.

d

SUMMARIUM.

d

1. Affinitas ex copula illicita, prafertim cum con-

B.

Y

fanguinea [ponfa vel con[anguineo (ponfi ba-

i m

bita.

gzuolitdi

2. Dirimit Matrimonium non ultra. fecundum

JLOg'M

gradum.

4. Hmpedit u(um Matrimonii , fi copula babeatur

i

J WA n

cum confanguinea uxoris , vel canfanguin;a

l

j

at ;

aariti.

j

yun, V mi

4. $. Excu[at tatnen ignorantia tam "furis quàm

Facti.

TT

l

rüt

j R

Ermo eít & fenfus tam de eo , qui cognovit

antit oium

( nempe carnaliter per copulam perfe.

n qu

W

d

&am)

LIB. IV. TITULUS XrII

Deto

400

&am? confanguineam, non propriam ex füa ca:

, gt

guatione, fed vel uxoris, vel fponfe fue defuturo,

quàm de ea, quz copulam perfeCtam habuit.cum

M

u

qeratiot

n

confanguineo , non proprio, fed vel mariti, vel

WWMP

Íponfjfui; quia vir & uxor, fponfus & fponfa,

,a

fuünt correlativa, & utrobique reperitur eadem

vilfims 1ml

l ]il d

Juris difpofitio, proi quod de viro ftatutum , &

j Lt

nupnc dicemus, etiam de femina ftatutum & intel-

ll

,j MT

ligendum eft

Per hujusmodi copulam illicitam

bt

contrahitur affinitas cum confanguineis uxoris vel

Dio , Q

fponífze, mariti vel fponfi, obftans Matrimonio

fpuit Qoumi

euim ipfis contrahbendo , &, fi quidem ea com-

mens armon

mittatur cum confanguinea 4xovis, vel cum con-

agrie, hod

fanguineo mJarit, fimul perpetratur verus ine

puumixd uürf, |

ceítus , impediens & conjugi illicitam faciens pe-

vatmnon anpll

titionem debiti conjugalis à propria uxore, vel

qi t d

Inarito.

Igitur hoc loco, anitequam fiat progref-

a n

fus ad cognationem carnalem, nempe confangui-

k galum

nitatem, & affinitatem ex copula licita oriri fo:

Qd dtots v

litam, agitur de Zmpedimento affinitatis ex copu

um i

la illicita orta, five dein copula fit inceftuofa, five

T [ 2414

adulterina, five fornicaria &c. necintereft, utrüdi

m df

fcemina confenferit, vel non.

Diligenter autem

* tl o

notandum eft pro hoc, & aliis materiis deinceps

ttam icefnof

pertractandis, quód copula carnalis perfeita, per

retirtal

quam folem inducitur Affinitas , Codbt$agete

du

Kbafft/ (eo quod per eam una cognatio dccedat

ad finés alterius. /. 4. ff. 2. ff. degradibus & affinib.

"TU Qurtm

A Q (

& fanguis duarum cognationsm invicem commue

A

i

nicetur & copuletur) fit ilía rantüm, per quari vit

1. Cor,

Nudiig lr

|

& fcemina fiunt una caro. Z7Mattb. 19. v

6.V. 16

IT fïtq

r

& qu& de fe apta eft ad generationem

COnty

(

prolis, licet fortà pez accideus, v.g. propter fterili»

f£atems

ad quamm I

ffi]l

—

—

n

De co, quicognovit&c? —4or

! þtläm exü

T

tatem, fenium &c. impediatur aCtualis genera-

uT

T

üin

tio: &in hocfacilé conveniunt omnes: apta aue

* þäb*lm

Wn

tem ad generationem eft illa tantüm, in qua memes

AU w

brum virile penetrat vas muliebre, ac intra ute-

! Dümg

L

rum effundit verum femen. vid, Paulus Zacchias,

[] It le

Z

Jj

periiffimus fimul Medicus & Juriftia , QQ. 2Me-

deïhü* ' ]&

n

dico - Legal. lib. 9. tit.10. q. 1. À n. z. Sanch. L.

H

!

l

I

2. d. 21. de Matrim. Gobat. tr. 9. n. 2 90. T beol.

^

W

!

J

le'mlï

N

Exper.

Dico 1. Qui cognofcit confanguineam fuse

0

l

f Marm

f

fponfe, contrahit impedimentum affinitatis diri-

j

!

Quim t

u

m

mens Matrimonii contrahendi cum confanguineis

1ri fd m p "

cognite , hodie autem folim usque ad fecundum

Pa fs j

gradum inclufive , adeóque cum fua etiam fponía,

o rempe

ut eam non ampliüs poffit ducere.

Idem eft de

i, vl

€o, qui copulam exercet cum alia , non confar.

mfpopret |

guinea fue fponfz, ita ut folàm inua primum &

penfingt

fecundum gradum confanguineagm cognitge ne-

t onri o

queat ducere: proinin tertio gradu cognitz jun-

u p

Gam fanguine validé ducet. c. 2. 2. 8. 9. 10. b. f.

Quedon

Trid. f. 24. . 4. deref. Matriin. ubi impedimeue

,M'mm

o

[ n

tum affinitatis ex fornicatione ( füb qua commu-

U'.ïigmer.au i

"

nis intelligit omnem copulam illicitam, nempe

u

Vr

denp

etiam incefluofam, facrilegam, adulterinam &c. )

L

j )

ortg reftrinxit ad gradum fecundum ; cüm tamen

"MU zl'f

Vi

de Jure antiquo affinitas ex copula illicita nen

UU M J Wd !

minüs àd quartum gradum fe extenderit, ac af-

u

|

Ratio

lt

finitas orta ex copula conjugali & licita.

ï,iaw'xcemmma:

reftringendi fuit, quia affinitas, quam parit co-

tf perqumt

pula illicita, plerumque occulta eft, atque ideo

TU

nimis frequenter contingeret Matrimonia invali-

zd W

iil

da contrahi ob ignorantiam talis impedimenti,

L

(rié

u

Qplä

fi ad quartum usque gradum porrigeretur.

a

Pars 11

[

Cc

Dico

p qi

402

LiB. IV. TITULUS XIII

Dico 2, Qui cognofcit confanguineam fug uxo»

ES! g!

gnemn

ris (idem tenendum de uxore, confanguineum fut

[H

a p

Lln

mariti carnaliter cognofcente ) non folüm contra-

.a calut

TM (

i

L

hit impedimentum affinitatis dirimens Matrimonit

d

l

ie

dl

a

contrahendi cum confanguineis cognita usque ad

.fwod

I)

fecundum gradum juxta diCta ; fed etiam impedis

eHe q"Od l

(

mentum impediens ab ufü Matrimonii contracti,

P u SPOA p

ita ut debitum conjugale fine peccato gravi à

, at o

füa uxore petere non poffit, fi id facist fcienter

Bat] od

& liberé ac fponte, Conftat ex c, 1. 4. 6. 10.

fuptequnoe

b.t. Dixi r. debitum conjugale petere non pof-

phCPi j ulb&

fit 5 fiquidem illud reddendi obligationem reti-

/ursE vobfalomot

net. £. 6. C* 10.citt. Addidi 2.. 51 id faciat fcien-

nf i quit

tér , propter c. 1. cif. quod diferté ponit vocem

]j

p4m |

»m

W ]/ W " g

Ü

feienter 5 unde , qui ignorat, feeminam, quacum

n&ewmla (H

péccát, effe in primo vel fecundo gradu confan-

eitt x tin P M'

guineam füg uxoris, privationem juris petendi

!

debitum, feu copulam conjugalem, non incur-

:lu.U N. 1]

hm 'u , :n

rit: adeóque ignorantia facti fecundüm [us, &

m l

i

;

d

"]

A

v

juxta commnunern, excufaz ab hac privatione. Ad-

i

d üyt,

didi 3. libevé ac [ponte propter c. 6. cit. ubiuxor

URT

à confauguineo mariti 72vita coguita monenda

AE U Q

quidem dicitur, ut nor cohabitet marito, nor ta-

men obligatur,

Unde juxta Sauch. Pirhing. &

l (l///d/ï 777 Dd/;

alios uxor violenté oppreffa, & juxta Laym. Tam-

?4, Z»WNW

bur. Sporer, Illfüng &c. per metum gravem iridu-

l&

&la ad peccandum cum confanguineo tnariti , non

lep

privatur jure petendi debitumà marito ; cüm hac

" fo"'w i

privatio à Jure Humano fit ftatuta in poenam in-

go hä ( WZ!

l0

ceftüs.

jus Humanum autem non obligatin foro

umllf ,M l'ä""

interno , multó minüs punit, ficut ignorantes ,

cna

ita & coattos &invitos, aut gravi metu 1mpulfos.

uXO

Plh

Qua-

Nf

[

I Flm

g TR

(

[

W !

1

B'Jmem f "

I

De eo; qui cognovit &c. 403

D

t m

i H:*

Quzres, an iguerantia Juris excufet ab incur-

)W

PT

renda privatione juris petendi debitum , feu an

(

t ï'.hmm"

peccans cum confanguinea uxoris privetur jure

M Qp l

petendi debitum, qui ignoravit, hanc privatio»

Niq j

(

! edü J

nem fuo deli&o effé annexam à Jure? y. pro-

RR

;

Qum'[ !

!

babile effe, quód non privetur. Tambur. Bo-

nac. Perez, Sporer apud P. Kugler de Matrim. n.

I"Ep

n

b

,

1329. contra communiorem.

Probatur. Priva-

PA

D

l:

io hzc juris debitum petendi à Jure Ecclefiaftico

LT

l,

[

!

eft ftatuta tanquam pena propter inceflum, & qui-

B MM

1

f,),

|

dem principaliter habet rationem poenz: fed poe-

Lt

d

u

l

4

na Juris Ecclefiaftici non incurritur ab ignorante. c.

.I'd

uf

2.de Conflit. in 6, quia &quum non eft, equali pe-

PT

naaffici illum, qui legem peenalem quà talem non

Q qucum

fcivit, & eum, qui fcivit, cüm ignorans legem quà

0 gt coníte

ponalem non transgrediatur formaliter legem

ts ptend

ponalem quà talem, ficut tamen transgreditur,

T. 00n 1ICUI«

Vid. dicta

W

W

N

qui legem quà peenalem cognorit,

n M

ad tit. VII. de eo, qui duxit C'c. n. 4. ergo. Ma.

t lt

i

[

probatur tum ex Jure, tum ex ratione: ex ure

:.

l

U

1

"

(j du

quidem, quiaiftud innocentem conjugem non pri-

j i a

vat jure petendi debitum conjugale. d. c. 6. & 10.

j u

ibi: cum affinitas, poff. Matrimonium inique con-

o n i

tratla, illinocere nondebeat, qua iniquitatis parti-

i;tav:zleym,Tam-

ceps non exiflit : evgo Jus privans jure petendi de-

quraet ii

n

bitum intendit principaliter vel unicé punire int-

3ineoma€1i3,no

quitatem conjugis privando jure petendi debi»

mnw,

n

tum : ergo hànc privationem ftatuit ut poenam

m

u n

[

principaliter,vel etiam unicenon ut inhabilitatem,

go)

hgäïï*i í

Ex rátione autem, quia quamvis in ordine ad con-

TU

.,Lt lgWO

fanguineas uxoris copula inceftuofa reddat mari-

tum inhabilem ad Matimonium contrahendum

M

(

cum confanguineis üxoris in fecundo & tertio

Cc a

gra-

cCanmc

Pri

m

404 — LIB.IV. TITULUS XIIL

u f

giádu, & refpe&a harum inducat affinitatem , ir

u

ordine tamen ad Mauimonium jam contra&Ctum,

" gl G

ut

&refpe&u uxoris, non inducitinhabilitatem, a

!

"TO

gt UO

àffiniratem, quia Matrimonium non diffolvit, &

vt

aliàs nec innocens poffet petere debitum , &

li

gt

[

j

[i

nocens non poffet reddere ; quod tamen falfum

J

Ti

eft, & contra Jura manifefla, c. 6. 10. C 1 1.b.t,

T

q aní

J

ergo hzc privatio uon habet rationem inhabili-

$p LU

tatis, fed pens, vel principaliter vel unicé. Prob,

i d ul

2. Hec privatio exprefse decreta eft à Jure in

d

gt ny

fcienter peccantes cum confanguinea uxoris, tex-

!

( t

us clarus in «. 1. €od. ergo ignorantia excufat,

m

/

non folàm ignorantia fa£ti , quod etiam Ádver-

g, gtf

farii fatentur, fed etiam ignorantia Juris, banc

"

" g digamat

ld

n

néenutat

"l

penam, vel privationem juris debitum petendi

J

m um «

deli&o anne&entis; mam & ifte iguorans re&te

JLE FE

i u at

dicitur non fcienter contra Legem hanc poenalem

À|

"U

N

agere, & eadem reperitur ratio in ignorantia

vfa t

Juris, que in ignorantia FaGCi , nimirum quód

pena Juris Humani non incurratur ab igno-

peioiti g

rante,

Prob. 3. lisdem argumentis , quibus

( ettm Md

£t ditm: Q

probavimus ad tit. de eo, qui duxit &c. impe-

dimentum Criminis non incurri ab illo, qui labo-

tonpreftatr; a

An has rationes, ita ut nec

tÁntitmo i

rat ignorantiá Juris.

"at m m

probabilis fit, pro quali eam trado , hzc fenten.

ia, tam facile fit removere, ex contrarig opie

du d lm j

nionis fundameuris, ut fibi blanditur, & tamen

imis, (tfs r

ad eas non dire&e refpondet P. Bóckn a4 P. z. in

"t t (tnín

fine, aliis judicandum relinquo.

; umBTadum, &

Obijic. 1. Pontifex in c. penult. C ult. feu c. 10.

M

iib

*

v

vult, ut conjunx innocens admoneae

t

b

h

LIIM

tur, ut ob affinitatem & rationem publice hone-

(

]

"t b

flatis non perat decitum, & pracise inuitu ins

nQoa

aiümezülaïrimozi

lii

De eo; qui cognovit &c.

405

Idutat aänili!fmþ

nocentie eidem permittit jus petendi,fi ei con*

l 'm

.

tinentía perfüaderi facilé non poteft ; ergo n

ulla

zlmär.hebüämrem,a;

ratione id concedit conjugi Reo.

2. Verofimil-

BuTm j

limum eft, iu cit. c. 10. notam non fuiffe marito,

pWC

Ut t

cum confanguinea uxoris peccauti, privationem

LT

n

f

'T

usüs Matri

monii, & tamen ipfi negatur hic ufus ;

MM

fT

hit affini-

Vi

m

ergo.

3. Talis maritus veram contra

[

l

& ab incurrenda affinitaté

t

j

l

:i'

eatem cum fua uXore,

lt

M

lj

d affinibus per

ipfum non excufat ignorantia: fe

( di

In*

fe interdicka eft copula, à qua reg

ula folus con-

li

]Hh []

Als

V cc

junx innocens in J

ure exceptus eft:

ergo. . ad

V iroii r

x. N. conf. vel po

tiüs difl. non concedit conjngi

iti. I

Qd t Áf

Reo, Legem fcienti. C. conf. Legem ignorat

10.€9

1

*

li

/|

, ht

conf.

quia de ignorante abftrahit Jus in d.

Jure conftat, quód ignorans

déitn peend

11. aliunde autem ex

non incurrat penam , & quód in ha

C materia.in

Higous red

ecie requiratur sd eam inc

urrendam fcientia,

t penddtn

f;

c.1.€0d. Ad 2 tranf. ant.

N.conf. Cümin cit.c. 10.

j i ponnt

& ad tri-

; arnn u

res füerit dedué&ta ad forum externum

N

N

mu u

bunal Pontificis, utique potuit talis ignoran$ pro

foro externo judicari tanquam privatus jure pe-

N

tendi debitum s. cüm ignoraatia Juris manifefti

[ hs ór

indé tamen non infertur, quód

v jl

non prefumatur :

1

in foro interno incurrer

it & re ipfa penam pri«

J

g n

vationis legem invincibiliter 1

gnorans, qua des

g, H ffflrmll-

Ad 3. N. ma. im-

li&o annexa eft hec pana.

!

g um

primis, quamvis enim talis ignorans contrahat

hod UE

affinitatem cum confanguineis uxoris usque ad

p W

fecundum gradum, eam tamen non contrahit cum

fua uxore, refpe&u cujus, utpote cutn qua Matri-

j

j

monium jam eft contra&tum & diffolvi nequit,

gi

Ü 110(-

affinitas caret fuo effe&tu principali , nimirum in-

"

T

bxbilitate ad Matrimonium : igitur refpeQtu uxo.

i "

Cc3

tis

Conïangumm

406

LIB. IV. TITULUS XIV

t

ris folüm incurritur peena privationis juris debi«

Wmm ( !

tum petendi, quz tamen non ligat ignerantem,

u

five fitignorantia FaCti,quod ipfi Adverfarii admit-

NmmmA T

tunt, five Juris.

Certé, fi refpe&u uxoris fuiffet

N

contra&a affinitas, nec ignorantia FaGti facere pof-

quod tamen nec

l

QHM u

fet, utlicité peteretur debitum

nint ) m

Adverfariis placet

Deinde & 7Min. negatur ; etfi

p

vl t ]'"' :

enim transmitteretur affinitas inter conjuges, quo»

NU

f,; "n

rum unus poft contrá&tum Matrimonium peccat

cum alterius confanguinea, negatur tamen, quód

[

W

his affinibus prohibita fit copula, & ab hac prohi-

jerc p

UER5 AL

bitione tantüm excipiatur conjux innocens; hoc

J

enim eft formaliter in quzftione, nimirum an nou

mun, x 1

€tiam excipiatur parsrea,legem ignorans fub pona

dneofinda

Ti o t

privationis juris jam priüs quafiti prohibentem.

j t de ag

N

"Y

M

& W

TITUOLUS XIV

De Confanguinitate, & Affini-

D

tate.

i,

!N

SUMMARIUM

fitti

H]

l '] !t

fi fpin (l prqg

1. 2. Quid fit Con[anguinitas : ejus Linea, Cv

JJ f» [//) ]M!;

G'radus.

V(U/ " Q d

3

Ex quibus vegulis digno[ci polJit diflantia gra-

i ädfng

Mi

utitit.

:Mi t

.ge

Q

4

Nomina- Con(anguincorum . cum arbore. Con-

Lh*iïfh]r'm fd

[anguinitatis,

'&Glfqn

«b p ^

"E

Qua circa banc fint notanda: C quo faczlzorz

*hu'][up

U nf

imodo dignofcatur diflantia per[onartum.

! gf ll'æ 'u»f

Qmusque Con[anguinitas dirimat Matrimonium.,

FEW

üïz« ]'- 1

7 8 4Án in aliquo gradu etiam Sure INaturali,

2.10:

DeConfanguinitateQ & Affinitate. 407*

JUTTN

Md

. 10.. Zffinitas quid fit : quid [ecialiter in ea

IQ hgg i

l]

At

attendendmn && prob? motandum, ut fciatur,

N AQSE du

quinam & quo gradu fint affines.

i rf

QY

j!

n

11. ANomina Affinium: & triplex Affnitatis ge

I

lzl

i

W

9.

[um UW !

]

M

s

€42.

I3. ZÁffinitas ovta ex copula licita quousque

N

"

dirimat Matrimonium.

Et an in alique

] Imum(

T

gradu etiam Sure Naturali.

Vi

D

l mnt(»t

14-

Qua. fit pena inceflarum muptiarum.

TRU n

N

——

qpn

TO

WK WUplex hic proponitur impedimentum diri-

W

ftn,

(

mens Matrimonii, utrumque frequentiffi-

TMH

mum, nempe Zmpedimentum con[anguini-

Ym

iatis , & in eo fündatum Jmpedimentum ZAffini-

i,

t4tis, nimirum orte ex copula licita feu conju-

gali, qua duz confanguinitates feu cognationes

copulantur, & una quafi ad fimes alterius accedit.

M

Muf

De Confanguinitate.

Con[anguinitas, SSutgz Geunbfdjafft/ et

vinculum , feu propinquitas per[onarum, ab eodem

1N

flipite ( h. €. progenitore?) eóque propinquo imune-

diate vel iediatà de[cendemium per carnalem ge-

722 /

nerationem.

Quando nimirum plures perfonz

ex una eadémque perfona , non admodum re-

qipit

mota,füntprogenite, & fic ex eodem fanguine

immediate vel mediate defcendunt, confanguinez

g d

füunt & dicuntur. '*Stz'pes enim & Principium com-

J

Mi

,i

mune nuncupatur perfona, à qua propinquam du-

Ü

u

cunt originem ille perfonz , de quarum cogua-

j m

tione vel confanguinitate queritur. Propinquam

m

um

anguinei

WJ«

$jo,sliàs enim omnes homines effent conf:

TAU M

€c 4

anter

)

D

Qd

Is

yin

408 LIB. IV. TITULUS XIV.

? Cm

ul

j

interfe; cüm omnes defcendant à communi ge-

ii

fr

qut

narcho Adamo.

Quando autem debeat effe pro-

&t

n

0 .fübïm

pinquitas , ut obftet Matrimonio inter perfonas

jmn? ^

eonjunGtas, dicemus infrà,

