Vindicatgr famofa Lege Aquilig, à Tribu-

73;(Glüm (Cl'am

1o- plebis Aquilio introdu&a.

Cujus triá fant ca-

4grna CUT

pita: fecndum hodie ignoratur & exoletum eft:

qieedunit

primum in eo confiflit, quód, fiquis alterius fer-

Egnïgnem incoi

vum, vel pecudem, & quidem talem, qua grega-

a vdorifio

tim pafci folet, uti equi, boves, oves &c, occtdit

gibm:

doló vel culpá, teneatur ad eflimationem corpo-

od rehq

ris perempii, & quidem quanti plurimi, quanti ni-

i &

mirum illud intra anpum, à die cedis retro cont-

n od

putandum, plurimi valuit ; zertium caput compre-

hia t

hendit omne aliud damnum , v, g. fihomo vel pe-

d D ,

cus ( licet fit inter animalia gregatim pafcentia )

vulaeretur tantüm, fi aliud animal occidatur, res

&icut tuten.

alie deftruantur vel deteriorentur doló vel culpá;

v dlifo.ntmy

& taliter damnum inferens ex eadem Lege tene-

yrite s Nerud

tur iterum ad zftimationem rei quanti plurimi ,

tme quj- li

feu non folüm ad e(timationem rei in ftatu prefen-

ti, fed etiam quanti intra 30. retro proximos dies

Qes'mm vde

tliuid eftndi

valait, Adeóque aifio Legis Aquilia (feu dire-

m canfat

Qa feu utilis) non przcise eft rei perfecutoria, fed

Vr cum períc

etiam peeaalis, fi res retro plus valuit, quàm tem-

"m ledi: fj

pore lazfionis.

Interim tamen plurimis in locis

penam quanti plurimi non fervari, fed damaifi-

3800f ingui

Aümbum infer

caatem folüm ad fimplicem rei eftimationem, at

At nttyr 4Im ge

unà cum reliquo intereffe, condemnari, Autho-

respaffim teftantur. — Dolus verus committitur, fi

f&:drrando. lh

adfit animus nocendi , prafumppus, ubi ex indiciis

Abtnilem at

valde verifimilibus talis animus conjici peteft, uti

o Judicos

fere fit, ubi deprehenditur culpa lata vel latior.

;a(zremfamilias velh

Culpa eft, quando aliquid perperam fit, vel negli-

W ! ontra pone

PM C

Mmmm

gemgrgmit,titu,r. €x quo alteri damnum infertur.

m

at

Mul

] Deml

Qw

j

763

De Damno dato.

T

Orh']yi

at fine animo nocendi: aliaeft Theologica, fnor-

n

i

"ll

Il

taliter vel venialiter peccaminofa, quae continet

Qv

[ 'Js»,(,

j

peccatum ceram DEO : alia uridica, qug non

eft conjun&ta cum pecrato coram Deo, v. g, pro-

" m&üw

tj

pter defe&tum advertentiz ad Legem Dei vel ob-

M l äh !h

"

i

ligationem in confcientia, Jura tamen talem a&io-

Mp

nem vel omiffonem habent pro culpabili, v. g.

u

1

[

:

V !]

fiquis librum ab alio fibi commodatum ex oblivio-

ne naturali rel'quit in loco publico, ex quo poftea

; QW Wl, (

1

lt

furreptus eft, & talis committit culpam meré Juri-

! u LUTT

dicam , & quidem latam : nam alia culpa dicitur

. "W]Ulf u

Mi

Jat4,alia levis , alia levi[]uma , ut exglicavi ad Tt.

de Padis lib, I

'/| p

i

Sicut autem Lex Aquilia vindicat damnum ex

T

U T

l

al

l

1,"0

vero delidlo,nempe doló & culpá datum, ita Ze-

[

Nv

t

ges aim, & Noxales, utà vocantur, vindicant dam-

w':.w:xgiïxf:aivqi. |

num ex qaafi - delidto datum, ut fi Judex per im-

peritiam vel errorem malé judicet: fi ex edibus

:]' m

aliquid effundatur vel dejiciatur, ac inde alicui

j

u

L!?

damnum caufetur; fi aliquid ponatur vel fuüfpen-

ii

,'

datur cum periculo commeantium , & contipgat

j

aliquem ]gdi: fi in caupona, ftabulo, navi per fa-

EU

lil

Muv

mulos aut inquilinosillius viatoribus vel ve&ori-

ii

P

bus damnum inferatur, v. g. per furtum: fi animal

contra naturam generis alicui nocuit, v. g. equus

,:r::z:naimtm.::

"E

calcitrando.

In his enim cafibus a&iones dantur

i

Ifrf |

lefis, & quidem a&io de fyndicatu, vel male judi-

p wm,u':a

vsm *i(

u

N

b;ä.

cati, contra Judicem: de dejecto vel'effufo contra

" 1(00']&[

l?lu

patremfemilias vel habitatorem domüs: po/fiti vel

j

lr

fufpenfi «ontra ponentem vel fufpendentem ; in

& mc

jj

ahmehr»

fadum. contra cauponem, ftabularium ,nautam :

J

!

vmmhlA

& a&io noxalis , nempe guadrupcdaria, feu

fl' qtld,-.

u

" d

J

Ytu.

De:

764 LIB. V. TITULUS XXXVI.

gfb

quadrupes pauperiem fecilfe dicatur , contra domi-

num animalis.

j

Sumuntur hzc ex tit. Inf[lir. de

"a

Qblig. qua ex quafi del.tit. Inft. fi quadrupes pau-

il quido |

periem C'c.Quie deinceps dicemus de obligatione

g ii

refarciendi damnum ex culpa mereé Juridica, appli-

cabis etiam ad damnum ex quafi- deli&is hic re»

gatum non f

cenfitis datum, fi ab(it culpa Theologica.

aol egesfo

Circa adtionem Legis Aquiliz adhuc obferva

m prodefïem C

ilo, vd

I. eam juxta veriorem cum Stryckio

per f. 2. feqq.

Inft. C L44. [f. de L. Aquil. compe

tere etiam ex

qot, $ tamen

culpa leviffima, falrem commiffionis, 2. imo uti-

lile, ex lev

tonus exigi

ler probabiliàs etiam ex cnlpa omiffionis, fi nem-

pe damnum non aliquo facto, fed omiffione cone

D Dim

venientis diligentiz & cautelz fuerit datum., per

( Cf g

mteotmnem fent

l- 27. 8. 9. ff. eod. & l. 12 1.ff. de R. j.- Sed ve-

Anque orrer,

hementer reclamat textus in /. 1 2. 8. 2. ff. de uftt-

fr-ibi: qui agrum non profcindit - - Lege Aquilia

ii Commutat

ton tenetuy.Athic fermo eft de damno mere nega-

il m

t n m

Hiyo, feu de non-lucro, quod aliàs fperabatur :

non de damno privativo , quo quis lzditur in bo-

turreptrire n

nis, quz jam habet: & hoc folàm damnum ad L.

1107 t00) & j

Aquil. pertinet. 3. probabiliüs actionem L.Aquil.

tde nec nllum |

ex culpa levifftmalocum non habere, quando con-

8 Derit dom

currit cum contra&tu, in quo fecundüm Leges fo-

Pefpedifter

lüm ex culpa levi; neque ex culpa levi, quando

UT ve ni

concurrit cum contra&u, in quo folàm ex culpa

"tUtf dampi f

lata agi poteft, v. g. aliquis conduxit edes, &

Ww ?(0 l ngm]n

€x hoc contra&u folüàm preftare deber culpam

NU Gttm (i,

levem, nonleviffimam : vel accepit depofitum

)ïi?f-ddifm, it

fcyphum aureum, & ex hoc depofitarius folàüm

'lr

;

'ä liq I5 of

obligatur ad culpam latam: jam fi per culpam le-

]ile

T inte &

viffimam condu&oris edes deteriorentur, vel per

"itttr (

culpam levem fcyphus depofitus perdatur, .pra-

!l wu'

babi-

Witr p |

J

J

De damno dato.

765

il imy

"N

t )

Ti

babiliàs a&to L. Aquil, ex culpa minori non pro-

D

d

j

PA

lj

cedit, ut habet communior & ufü magis recepta

i

VM

1 ME

fententia.

Ratio eft; quia, fi Lex Aquilia pra-

"i

A

cederet, quando incidit in contraium , in quo

NT

i Ti

major requiritur culpa, & levis vel leviffima ad

N] 451*4

agendum non fufficit fecundüm Leges , plané hu-

D

jusmodi Leges forent inanes & iluforie; quid

? d

"'.-,

enim prodeffent contrahentibus , quos folm vel

Pjv

ad latam,. vel ad levem quoque culpam adftrin-

a

gunt, eos tamen ex alio capite, nimirut Legis

Aquiliez, ex leviffima, vel leviori culpa, quàm

contra&us exigit, condemnari finerent?

Dico 3. Damnum doló, vel culpá Theologi-

cà (faltem gravi?) detum refarcire in confcientia

!

ante omnem fententiam tenetur damnificans.

Ità

TAl f

'1

,./ ./1,'/'1 /

[j

7-

plerique omnes, eó quód Jus Naturale, & natura

Juftitie Commutative exigat reparationem damni

f:"-""ïigtäiguliz

n

U

formaliter injufté csufati. Econtra dampum cafu

fortuito, fine omni culpa, datum nemo per fe tene-

tur reparare, nec in foro externo. Eft pariter cer-

tum tum ex c. fin. b. t. tüm exinde; quianec Jus Na-

UiA 1

turale, nec ullum Pofitivum ad id obligat; adeó-

"W

que res perit domino.

Excipe, nifi aliquis per

p3&um fpecialiterfe obligáffet ad damnum fortui-

tó fecutum, vel nifi per fuam culpam àut moram

1

fuiffet caufa damni fortuito cafu dati.

1':1:2:

Dico 4. Damnum ex quacunque culpa meré

I9

Juridica datum ( id quod intellige etiam de dato

Tv

t

M

M

"

ex quafi-delicto, item de dato ex culpa Juridica in

contra&tibus commiffa) damaificans refarcire ir

v-v'k) ü.,

confcentia ante fentenuüam Judicis probabiliü

M

dul

non tenetur. Communior cum Molin. Laym. Lu-

j u "

f

£o, Haunr, contra Panormit, Covar. Zoés. & Ar-

] POA»

p

nol-

De

66 LIB. V. TITULUS XXXVI.

j ii

noldum Raili. Probatur, Spe&ato Jüre Naturali

(»

i

gtautiore

ex ünà párte non datur obligatio in*confcieniia,

quia tiec dátur ex re accepta, cüm hoc dainnüm uod

dimnis, pri

fit luctofum ; & non augea: fubftardári damoit-

, diigtnto

)

cántis : nec ex injuflà accéptione, fotmáliter zali;

sinpenam

quià peccatum in conifcienitis, & formale, non in-

umelich.

veifennur

tervénit: néc ex pádio vel contradu, quià nihil

«yicédua dl

iale interveniffe füpponitur pro terto: ergo dülla

datur radix reftitütiónis deJure Natürali, Ex alte:

:

(j t, La

rà autem parte Jus Pofitivuri nullibi claré expr

imit

dii roforo x

obligáionem in córifcientià ante fenteutiam judis

yià r foro

cié , fed potiüis coritrarium , dum àit; Competentis

iyo foro

?udicis authoritate con[équéris - -- Tadicis cura im-

Qsteliminfon

petrabis. l. 2. C. de L. áquil. fi nempe priüs intli-

fetfecyia ,.

tuatür aQio Legis Aquilig, quam Jura concedatit;

asll zo) ii

Confirin. i. Damn&rn fitie omai culpa Theologicá

]

Tif n

dátim refpe&u damuificaniis p

lané involuntd«

iftin, t

ridm &(t; quia fine advertedtia dátuin, nor minüs

At Cónietiq

àcfi detur ab amernte, furiofo &c. ergo fe hsbet

dmm, qut

itiílar casüis fortuiti, & in confcientia obligs io-

n , quim

nem non induücit.

Coiifirin. 2. ex comruni pere

n eff fs.

füafione & praxi hominum , optima Legum inter-

1t emrimityr

prétej riemo enim facilé fibi perfüadet; (e obliga-

MMft &i f

ri ad relarcitioném dàmni inadvertenter 3 fe dadi

V f tttij

ánte fénténtiam Jüdicis, velrefarcire falet.. Con-

3 /io wj

firmn. 3. Lex Aquilia (& Leges Noxales &c.) effen£

nimis arduz, fi obligarentiti confcientia ánte fen-

yi ! Gþy Wm d&

eüudamj ndàm fpe&tata hominum fragilitate pro«

hiffimüm eft ex ignofantis, oblivione, inàdvertene

"

lia ip

tiá coraudi DEO inþculþabil*i per fe vel per famulos

;,:Wlülfefä, fiinft

]

.TM)

j d9mni6ca

aut aniinalià aliis tiferri damiüuih fide füo lucro,

3 VÜl 0j

econtrà difficillimum pro illg" fatisfacere exfpo-

Hüiaudo íe bonis propriis,

Cosfirin, 4. ditie

wrrdiax&&'abfolurö:

Leges

)m ai

um

' SN&(UI)

De Damno dato.

262

j

"(

Leges obtineut fatis füum finem, qui eft homines

TW ON

D

reddere cautiores & accurdtiorés in cavendis ali&«

$L M

NI

nis damtis, precisé dando aCtionem lafis,

Ja-

V

il

dices obligsndo ad injungeudamt refárcidionetü

quafiin papam omiffz diligentit & cautele debi-

W

Wl ""

t , atquefiche Leges refpe&u damnificautis £e-

|: tj

In

&e cenfentur effe peeuales: ergó non irmediate

U

1

j

N N I

in.confcientia óbligant ad refarcitionem dámaul.

Oljic. i. Lexjuíta pro foro externo, eft etiámi

juftà pro foio intetiio: fed Lex Áquilia &c. eft

Iw

jufta pro foro externo , ut neino negat i, éerga

P

etiar pro foro interno

e

ergo imimediaté obli-

£at etiam in foro interno.

2. LexÁAquilia eft tei

perfecutoria , non penalis , & fpeGáto Jure N

turali son deber alteri. per^ alteruin itiqua coudi-

tió inferri. l.24. & fatium cuique fuumi , not ad*

LU VMC

Verfatio , nocere debet. 1. 155. ff. de R. $. àt

ARU

u

Que conveuientius eft , ilum portiüs fuítinereé

"W

damüuum , qui córnmifit cülpam; licet Juridicám

tantüm , quàm eüm, qui fine omiüi culpa darn-

Md

bum eft paffus: ergo

3. Ín c. fin. b. £, fatis

clare exprimitur obligatio in confcieniia ; duf

ait , juré eum fatisfacere oportere , qui darimuta

"TL

m

intulit, néc excufari ignoraptiá , qui fczre debuit

ii

ex fadlo fuo verifimiliter. poffe contingere jatiu:

ram , C', duat debuerat; ion curavit diligentiam

adbiberei ergo. i. ad 1. diff. Illattii

ergo ime

mediate óbligat in foro inierno ad aliquid ; neme

l

j

pe Judiceri, fiinftitudtur a€tio, ad cotidemnatn-

]

dum, & dàmnificàntenm ad fáciendani reíarcitios

i N

n

nem, poftquam condeinnatüs eft. C. Zllatusi. ime

g:xg

d

mediaté & ábfolure àd refáicitionetri, A. Jllatun;

ulï' 4 0

Inftantiam habes in Lege Peenali, v.

Vvenatgs

Ü

nem

tï

D

268 LIB.V. TITULUS XXXVI

g al

nem prohibente.

Ad 2. Eft quidem rei perfe:

cutoria refpe&u damnum paffi , penalis veró

n bhgänh

eft refpettu inferentis.

Vel

eft Lex rei perfe«

d p(,nalu.

J & Plens

€utoria mediate ; nimirum mediante a€tione rei

mebell

perfecutoria, quam tribuitlefo, non veró immes

diate

LE

Ille regule-Jüris, &i intelligantur de ob:

ligatione ahte fententiam judicis, & Jure Nse

D

ao te0€

turali induCta , exaudiende funt in cafii, quo in:

«ddon, t tzci

« od folvi

érvenit culpa Theólogica vel dolus : qüo cafu

mpoí

eft quidéem convenienüus illum füftinere. dam:

num , qui tameu ciülpam -vel dolum corimifit;

dl f

ron veró, fi commifit cülpam mere uridicam , &

tter d

nec Jura claré exprimurit obligationetm in cone

fs Nde

fcientia ante fententiam, pec communis homis

? przxpin

num períuafio agnofcit; nec obfervat praxis. Ad

ngm p(f]]plf

3. In d. c. fin. vel eft fermo de culpa Juridica lata;

Qeo poí! &

que fiepe eft copjuri&ta cum peccato iri confcien«

( guod ant

iia, ut indicare videntur verba, qui frire debuit :

Ajrm. S o

vel

fi velis intelligere de culpa meré Juridica;

olegs ha

üendi octi

2jo, per illa verba , jure fatisfacere óportere, noti

fatis claré. exprimi obligstionem ante fenten-

1l2, n o

tiam, fiigpnorantia &c. fit Theologicé inculpa*

Wnf, & [j

bilis; quia verum tamen manet, quód jzre talemi

QU yar

oporteat fatisfacere , fi nempe jubestür per fen:

^Q n0n efl

tentiam, hoc eft, quódjufté ad id condemruari pof-

. [. Ley

fit;ac debeat poftinftitutam a&tionem, conformi-

P ælumpUOF

tet Legibus]uris Civilis ac Naturalis,à quibusrece-

VC Don Itery

dereJus Canonict fine claro textu afferinon debet,

]Udl(lc & €

1

Dico tamen $. Ex culpa merée Juridiea pro«

babiliis datur obligstio id confcientia refar-

PW It forg

ciendi damnum poft fententiam Judicis

Adeós

þ/// pm

que Lex Aquilia; & Leges quafi- delitum vin«

UUg)(a I*

dicantes , riedidté & «onditionate

fi nempe

L r

Tugn

]«

þ,(,

J

ts

De Damno dato.

L Vil

i

W

b

Judex per fententiam condemnaverit , damuifi

d

J

jl

cantem obligantin confcientia, ficut Leges Peena-

MT

Ità communior & verior cum

u

AUA

les ad peenam.

v

Molin. & plerisque prioris affertionis Patronis

lïlh' t

| Ó

"

contra Rebell. Krimer , Haun. Franc. Schmier, &

3

Mi Il glu[ h

P. Bóckn b.1. 4. 2 6. afferentes, quód quidem con-

Xp

&]kl»xþ

demnatus teneatur Judici parére ad vitandum

AC I )

g

fcacdalum, tacità tamen compenfitione uti poffit

AT

li

JU*

uad folvit, & fic obligetur quidem z5 fed

iM

non fro foro inteino.

Alii putant, fi detur ob-

I

ligatio poft fententiam, hoc ipfo erni, eam jam

Jo ml

autecedenter datam fuiffe.

Probatur Affertio,

Jus Naturale precipit, ut Superiori vel Judici ju-

fie precipienti obediatur: fed Jadex fecundüm

Legem pevoalem di&ans penam juflé precipit,

AURU

& ideo poft fententiam tenetur Reus peenam fub-

f

I

ire, ad quod ante fenteniiam non fuit obligatus.

ï

w

onfirm. Si neque poft fententiam daretur obli-

WW 1.

gatio Legis Aquiliz, & coocederetur poteftas fa-

ciendi occuitam compenfationem, Lex Aquilia,

TL

& aliz, non obtinerent efficaciter id,

quod ia-

tendunt , & effeQive, fcilicet reparattonem illati

damni, que varié eludi pofïc.t : fed hoc admit-

uv

ul

tendum non efti:

ergo.

Objic. 1. Lex Aquilia & ipfa fententia funda-

13

tur in prefumptione culpe Theologicge : ergo,

ubi hzc non intervénit, nec fub counditione fen-

tenti& Judicis, & ea mediante, obligat ; cüm

i

laM

prefumptio in foro interno debeat cedere veri-

ho

tati,. ZAnt. prob. partím quia fundatur in culpa &

j

jf

'J' ,

injria demnificantis: culpa autem vera non eft,

W a

t

nifi Theologica, neque injuria vera, nifi formalis

p

!

] ww

»

p*

fit;, & non mereé materialis, Atque ob hanc ra-

1

Pars 4f.

Ccc

tio

äugnll l

[

íe

D

770 LIB.V. TITULUS XXXVI.

, i

tiobem Lex Aquilia non ftringit amentes,, infan-

tes &c. fi damnum inferant ; partim quia Lex

Aquilia folüm obligat illos, qui damnum previ-

m aoxasflf

ag dumn

derunt, vel potuiffent & debuiffent previdere, ac

iles non i

fcire. ]. $. f.un.1. 2 1. 14 5. ff ad L. Aquil.c. fin.

cit. ergo prefumit advertentiam, vel inadverten-

gamen d

tiam, vincibilem, qus& fundat culpam Theologi-

amnari: itáqu

cam. 2. Sensentia Judicis non poteft majoris effe

sia hs d

bqulet ob

ponderis, quàm Lex: fedLexAquilia juxta nos

j

non obligat in confcientia ad reparandum dam-

jf mpme'1

num: ergo neque fententia Judicis.

3. Vel fen-

m fquitar,

!

tentia, juxta Legem Aquiliam lata, eft jufta vel

folum d pet

abfohem d

injufta? fi injufta, utique non obligat : fi jufta,

jam füpponit jus petendi reparationem damni in

qua, m f

lzfo antecedenter, & non primüm confert : er-

anditione, 11

go jam ante fententiam datur jus petendi in lzfo,

L puriíicand

confequeater & obligatio faciendi reparationem

3t, & ol

in ledente, fi datur poft fententiam ; quod ta-

vdex fecudm

men negavimus.

V. ad 1. A. ZÁnt.. Ad probat.

Lal yeum

Caterimad

Etiam culpa Juridica eft vera culpa, & injuria Ju-

ridica & Theologice materialis eft vera injuria,

Vibus dummil

nempe Juridica, eó quód injuria, quam Lex Aqui-

Qu ip(s, no

lia perfequitur, dicatur omne id , quod jure non

^65 n fs r

fit. l. 5. . 1. f ad Leg. Aquil. feu quod fit civa

KET

vel contra jus. Imó cüm culpa Juridica confiftat

M. 1,-,/3, " L

in hoc, quóàd debita cautela, uti Jura defiderant,

non adhibeatur, vera utique eft culpa, fed Juridi-

TITU]

ca tantüm, quam Jura puniunt faltem mediante Ju-

D

dicis fententia.

Amentes & infantes ideo non

ftriogit Lex Aquilia, quia nec injuriz & culpz

IT

Juridice fünt capaces, neque diligentiz ad ca.

l

j

venda damna aliena, quam di&a Lex vult acue-

: ( LU

Pf d "

re puniendo,

Ad a. IN. fuppofitum , quód fen-

tentia

LTA D'Z'

(

De Damno dato.

771

Nj

0 p

l llþer',

"H

tentia Judicis fir majoris ponderis, quàm Lex, fi

*

|

'

M üly

p

[

peripíum minifterialiter fist, quod Lex jubet ; namn

)qv

fenteutia totas fuas vires obrinecà Lege, condeme

:

:

I

:

ïPM'cHL

nationem damnificantis jubente: quamvis igitur

Í

M

'Jlm'

l

ipfa Lex non immediaté condemnet & obliget,

jubet tamen per Judicem, iuftituta a&ione, con-

IN

rlïm

demnari: itaque Judex eft executor Legis, & fen-

Oïm

tentia Judicis eft tantüm purificatio conditionis,

de

füb qua Lex obligat. Ad 3. dico, fententiam effe

N

juftam, utpote fecundüm jura latam; indé tameu

[

non fequitur, in lefo jam antecedenter dari jus ab-

folutum ad petendam, & in ledente obligationem

abfolutam ad faciendam refarcitionem damni,

quia, Jura folàm obligant ad refarcidnonem fub

"0

conditione, fi inftituta aCione Judex condemner,

1&[0,

& fic purificando conditionem jus abfolutum tri-

W

buat, & obligationem faciat abfolutam: ficut fi

"

't'

Judex fecundüm Leges penales ferat fententiaim,

hi

! lu

& ad peenam condemnet.

Caterüm a&tio Legis Aquilie datur quidem he- 14

tedibus damnificati, utpote rei perfecutoria re-

fpe&u ipfius, non tamen contra heredes damni-

ficantis, nifilis cüm defuncto priüs fuerit conte-

m

ul

flatà, aut ad eos ex damno idato aliquid pervene-

,

rit, f.9. Znfl. de L. Aquil. quia defcendit ex deli&o.

Til

M

TITULUS XXXVII.

m

[ ]

De Poenis.

AUf

Ü

M

SUMMARIUM.

W j

(

I. Quid, & quotuplex fit Porna.

sU

W

2. Speciatim de "jure Canonico.

Ui de Depo-

j

(mult

fitione & Degradatione.

5. Re-

[

j

lj

"h

Cce*3

)

f j

772 LIB.V. TITULUS XXXVII.

m

Ü

3. Regulariter nulla incurritur absque omni. fen

tentia jïudicz's.

)

qationem,feü

4. An judex teneatur femper infligeve illam pe-

um Tn

!

d

ormnl

nam , qua 4 Lege determinata eft.

]

mad;ï !

$-

Quis pená affici po[fit.

L

6.

g qis n

d incurrendam . Infamiam vequiritur notorie-

tas delidii.

jn febu T

g. An Sudex Ecdefiafficus po[fit. infligere mul-

«lidionem d

&am pecuniariam.

s ii

d.

Inbabilitates, & Irregularitates, etiam ex de-

guapits

lito defcendentes incurruntur ab ignaro. Le-

s qefi f

gis.

n à dubitante quoque ?

pox: &t

apico i

Uia Procefsüs Criminalis effe&us & l';xnis

ul efl filtgat

eft puniri delidia, de quihus hucusque,

wellam fet

re&é proceditur nunc ad Peenas, hoc loco

I TU

axime in genere confideratas , proprias enim

i

v

l

OFT

variis deli&is feré jam in propriis titulis adduxi-

M m

mus. Pena autem eft juffa delicii coercitio, h. e.

i Df

deli&o proportionata, & à poteftatem habente

silionen, fi

infli&a caftigadio. Dividitur 1. in Legalem, que

lf petuni

abipfaLege: in fadicialem, qu& à Judice : & Con-

100 ; g

yentionalem, que Partium conventione in refilien-

VH ferpte a

tem à contra&tu ipjungitur & determinatur. Le-

»'.Täl(lhz'bfri Do

galis fübdividitur 2. in Cvilem, que principaliter

fne tmen

tendit in privatum commodum civiliter agentis

ia f

füper deli&to: & in Crzminalem , que principali-

l Pïiwimz, (

ter tendit ad vindictam publicam , ut fatisfiat Rei-

ff.?[ül Téttt

publice per deli&um lafe.

Pra&ici folent ho:

Piltries &

!

die peenas Civiles vocare , que non fünt dire&e

ä'.»'

l

4

corporis affli&ive, bie nicbt an J)aut umb JDaat

'":(lüæabip

f

geben/ Criminales veró, qua funt dire&e corpo-

::

IN'C

[

l:*

ï[efm]nm

ur vita

JJJH

lj

!t vel

risafllictive. 3. In C'gpitalem. qua adimit

vel

il

[

V

WFOJ b

j

ul

De Poenis

: 74

Ui

J

U

vel naturalis, ut per ultimum füpplicium, & de*

»'fm;g

! (hhu,

"

!

portationem, feu qug illi fucceffit, profcriptionem

dj

DP

"

feu bannum Imperii, quo vita malefici , impuneé

|

occidendi, omnium manibus exponitur, C,Boge[;

f gemadpt toitb; vel adimitur vita civilis,

l,

dum quis privatur fimul libertate & civitate, ut

olim fiebat per damnationem ad metalla vel in-

u

terdi&ionem ignis & aque, dicebatürque Capi-

tis diminutio ; cüm Respublica imminueretur ali-

27

il

!j

!0

quo capite ; hodie fucceffit damnatio ad trire-

H

4"

"NI

J

i

mes, quz fi fiat in perpetuum, zquivalet peene

4

-:'h,

mortis: & in zon- Capitelem, corporis tamen vel

animi afflidtivam , per quam non adimitur vita,

)

uti eft füftigatio, Dag 9fuefteeicben/ expofitio ad

LA

n

n

"

paftellam feu ad numellas, auf b« SSranget/

Q

obet Jaff.Gifu ft

el[ett/ relegatio ex provincia,

TUf

t pf o

pa8 2anb varcoeifen/ inuflio ftigmatis,

e*ranofe

eablen/ amputatio auriura, man(s &c. Infamià.

4. In Pofitivatm, cujus executio requirit aliquam

M

a&ionem, five ipfius delinquentis, uti exilium,

j

il

muléta pecuniaria, vel alterius, uti verberatio, iu-

W

]

Carceratio ;

uamvis enim incarceratio de Jure

Civili fcripte non pro pena , fed pro cuftodia tan-

mll

tüm adhiberi potuerit. /. 2. 8. 9. ff. h. t. de con-

q)!il

füetudine tamen etiam in foro Civili frequens eft

l

pená carceris füffragante Conffit. Carolin.art.1 57-

tl J

& in Privativanm, qua privat aliqua re, vel jure, fi-

N

neinteiventu a&ionis , utl cenfurz inhabilitates,

"

]

W

irregularivates, & irritationes poenales. j. In Or-

E

Pa

,

!

a

dinariam,qu& ab ipfa Lege,fcripta vel non-fcripta,

h

4

W

L

]

jam eft determinata ac definita, &, fi Lex dicat,

i P

j

eam ipfo jure , vel faito incurri, vocatur lata fen-

1

M(U

»-'l j

teitia , fi vero jubeat infligi à Judice per fenten-

q.lin

tiam

;*,'Mm'

3

Cec 3

774 LIB. V. TITULOS XXXVII

oatütc

tiam, dicitur ferenda fententia: & in Extraordi-

"

nariam, feu AArbitrariam, qua relinquitur arbitrio

Judicis, pro delictorum &

& delinquentium quealita-

j he. om

te primüm determinantis penam, acioferentis,

1-10[]15 &C.

De Jure Canonico ali& penz funt Vindicati-

ijfolo) f

qua& principaliter fpeCtant viudictam publi-

j g f

cam, & fatisfaCtionem pro injuria Reipublicz illa-

leo pota

ta: & JMedicinales , qui principaliter irrogantur

D

in emendationem delinquentis, uti Cenfüre, de

( CnæH

uibus ad tit. de Sent. Excomim. pauló poft.. Alie

T'emporales, ut eft infamia, carcer, caftigatio cor-

Sdanoiates

poris moderata, privatio & confifcatio bonorum,

|

Tlh

mul&ta pecuniaria, condemnatio in expenfas litis,

du 3

derrufio in Monaflerium, que tamen fere exole-

Ti o t

Vit

flatum reit

alig Spmtzm'cs,

i Cenfurz, Irreguiaritates,

24 f

de quibus alibi, item Depofitio & Degradatio,

1100 vdlde

quas,quia nullibi adhuc explicavimus, breviter hic

deícribo

Depofitio, nempe fimplex, verbalis, &

s.

Bdb Go

fpecificé accepta, eft peeua folis Clericis propria,

qua vel ab Ordine ( h. e. Ordinis exercitio ) vel à

letpe

Beneficio, vel ab Officio, vel àBeneficio & Offi

fgitionem

cio fimul, vel cotaliter ab Ordine, Beneficio,: &

lelia non f&

Ofücio per fententiam (Condemnpatoriam, vel, fi

(Um, (4,

à Jure jam fit lata, Declaratoriam criminis) remo-

Dico z, N

ventur in perpetuutra.

Per ultima verba diftin-

1 dnte. fen

guitur à $u[Pen[ione , qug de fe non eft perpetua,

i fe liqu

& privans ipfa radice & titulo beneficii, fed tan-

m lf Dofiti

tüm exercitio ; item à Privatione Beneficii, que

81 iQUt ao

non infert inhabilitatem perpetuam ad idem vel

L WC fenn

novum Beneficium

Deseradatio , que

licet

comprehendatur in depofitione generice fum-

JOJ

pta, vocari tamen etiam folet Depofitio Redlis,

ä

j

l/leü]er l'. Í

€ft pena graviffima , qui Clericus propter cri-

Ini-

De Poenis.

775

*!r.uq &

1

i

j*lm

minisatrocitatem, vel incorrigibilitatem fuam,

il

"(

folenriter & authentice privatur non tantüm Or-

dine, Beneficio, & Officio, fed etiam Statu Cleri-«

x;E

NI

cali, h. e. omnibus privilegiis Clericalibus, Fori,

Md

AV

Canonis &c. ut à Judice Seculari (cui etiam

tradi fole;) fecundüm Leges Civiles puniri poffit,

& percmü fine periculo excommunicationis.

Quando profertur di&te privationis fententia fo-

leaniter, Degradatio Verbalis, quando autem fit

(ententiz folennis executio , Ate4lis nuncupatur.

Solennitates defcribuntur in c. 27. de V. $. c. z.

b. t. in 6. Trid. f 1 3. €. 4. de ref. & in Pontificali

Romano.

Si realiter degradatus à Curia Secula-

)!

ri non puniatur morte, vix iterum in priftinum

flatum reftitui folet, & à fold Pontifice poffet, per

Lan. 1. 2. d. 0. Cum Depofitis temen ob Crimi-

I

V

na nou valde enormia difpenfatio permittitur

)j

Epifcopis. P. Wieftner h. n. 74. cum Panorm.

Barb. Gouzal. Ceterüm Judex Ecclefiafticus non

infert peenas mortis, mutilationis membri, aut fu-

ftigationem à Carnifice faciendam &c. cim Ec-

*

N

clefia non temporalem . fed fpiritualem exerceat

gladium. cam. 6. cauf. 23. q. 2. 6 4- de Raptor.

Dico r. Nulla pena ferenda. fententia incut-

ritur ante. fententiam Judicis condemnatoriam,

2. Nulla quoque pona /at&

ut per fe liquet.

fententia pofiriva, ad cujus executionem requiri-

wur aliqua 2&tio vel ipfius delinquentis vel alte-

rius , ante fententiam ]ud'xcis declaratoriam cri-

minis, neque regulariter privativa privans ali-

hi

quo jure jam plené quefito. Communis cum

P. Wieftoer D. £. 1. 18. Covar. Sanch. Palao. De

[h

pena pofitiva colligiur ex carentia Juris ad fub-

euns

r

Ccc 4

.776. LIB. V. TITULUS XXXVII.

eundam peenam obligantis ante juffionem fudi-

s qUOS gemt

cis, & omnem fententiam ; ex nimia difficiltate,

!;CliniSi hp*

ferunt.

qu£& reperitur in hoc, ut aliquis in fe ipfun exe-

9;551

quatur penam, vel ab alio petat fibi inflgi, v.g.

qhjsmod (

privationem Beueficii, fua bona Fifto acdici &c.

j ngiuium !

item ex commnuni perfuafione ac praxi: de pri-

g pini

Vativa privante &c. ex c. 19. de Havet. in 6.. Ad-

g, 4

didi, vegulariter; excipuntur enimcenfurz , item

ás retentor

inbabilitates, nullitates, & impedimerta Matrimo-

yoà, & u

niorum, provifionum Beneficialium &c. nam hz

qrmift crmin

ultime peng non privant jure jam quzfito, fed

Dio z. Jud

primüm quarendo,

3. Nec peena conventiona-

guiüniinon h

lis probabiliter folvenda eft ante feutentiam Judi-

efhenitere, v

Cis, & Partis innocentis exa&lionem ; quia pc-

20 Ordhnens

nam pacifcentes , nifi claris verbis fe obligent ad

udine, Sratut

pcnam ante féntentiam & Partis exaCtionem,

10n, t J

cenfentur appofuiffe peenam juxta naturaim & re-

armnpoteflim

gulam peenarum Juris Communis , qu& in con-

ib sv

fcientia ante omnem Judicis fententiam non de-

lol

bentur, &, fi pena cedat in alicujus favorem, ís-

&i ff

que eam non exigat, cenfetur illam remittere.

'&70, qui[eg

Objir. Ex hac do&irina fequitur, fruftra à Legi-

letd. i j

buspenalibus poni has clauful

u

ac

E

ipfo $ure, ipfo

simtiam nop

Jt

1G 0, amittat dominium, privatus fit

beneficio &c.

F':em i, qui

fed hoc dici non debet: ergo. y. Z/V. AMa. Di&e

,g:vel Confien

claufule habent nihilominus fequentes effe&tus

:'-'ï»vHomani in f

notabiles.. r. Non opus eft fententiá condemnato-

"Itf nam

rià, fed fufficit declaratoria criminis ad dimitten-

dum beneficium &c.

ïd Jem'enres T

2. Fru&as percepti à die

MT

commiffi crimiais poft hujus declaraiionem refti-

i:;erevel ttife

tuendi funt; sd quos reftituendos primüm à die

fententiz condemnatoriz Reus fuiflet obligatus;

'16'1*4215'.;),[

1 '

l.

N

fi talis claufula Legi penali non effet adjecta. . 3

*

-:

änfiä, lenien

AGQus,

['FJ( q quæl

il

W

U

Ml

De Poenis.

277

"

J

1,4

W

UEW l

H þxrl

Fl! Q

A&us, quos geffit reus deli&i poft diem commiffi

1

U

il

.

j

T M

,

criminis, v. g. Prelatus poft diem malz aliena-

^M

tionis, fuerunt tantüm revocabiliser validi pro-

" hi

pter hujusmodi claufülam, adeóque irritandi fünt.

R

i

W

Qf s

Mïl l

4. Dominium rei, quo Lex privat ipfo Jure, v. g.

hW

flatuens privationem beneficii, confifcationem

m

bonorum, amittitur quidem flatim, at non ipfe

TM

ufus & retentio rei, donec feratur fententia decla-

ratoria, & tunc retrotrahitur privatio ad diem

comrmiffi criminis.

Dico 2. Judex Supremó inferior, & qui jus ag-

gratiandi non habet, regulariter & per fenon pot-

eft remittere, vel mitigare, minüs exafperare, pc-

nam Ordinariam, feu à Lege, Canone, Confue-

1 r

"

tudine, Statuto determinatam. Plerique cum S.

Thoma, tam Jurifte quàm Theologi; quia infe-

W

rior non poteftimmutare LegemSuperioris. c. 1 6.

X

de Major. & Judici non licet judicare de Legibus

vel contra Leges, fed fecundàm Leges. can. 3. d.

MAN

4. l1. f 4. ff ad S. C. T'urpill. Principi autem fu-

premo, qui Lege füperior effe cenfetur. /. 5 1. ]f

de Legib. id licet ob juftam caufam, & ubi per in-

dulgentiam non datur fceleratis anfa delinquen-

di; item iis, qui jus aggratiandi habent ex privi-

tj :

W

legio vel confüetudine, uti Principes acStatusIm-

perii Romani in füo territorio. Addidi, regulari-

ter C? per [e: nam per accidens & ob circumftan-

tias vel lenientes vel aggravantes etiam inferiori

Judici permiffum eft immutare poenas legales, im-

minuere vel exafperare. /. 16.8. 3. 4. 5.6.1.28. ff.

b

3. 10.1.42.ff. b.t. L feré ff. de R. $.. Sediftz cir-

cumftantie, lenientes vel aggravantes , fumuntur

liv

e perfong delinguentis, vel

Qu

pracipue eg qualitat

"

w

f

M

Ccc j

per

LIB. V. TTTULUS XXXVII.

7738

per deli&um offenfie , ex modo, Joco, tempore,

gt ifami

quo cominiffum e deli&um, item ex iteratione

j i

fi f Mul

frequentiori.

Unde, quia ordinarie talis circum-

ftantia miugstiorem vel exafperationem ponge

lt fübin

exigens adefle folet, peenz criminum hoc tempore

inpice (

T

fere funt arbitrariz, prafertim in foro Canonico,

ubi confüetudo plerasque fecit arbitrarias, ut no-

s dnioqi

ei ddis [

tat Engel/. s. . cum Vallenf. favétque Trid. f. 2 .

€. 3. de refi

L amen o

Dico 3. Subje&um' penz eft omnis & folus

La ne

homo delinqueus; quia deli&ta füos debent tene-

du fupeo

reau&ores; & ubi deli&um, ibi fit peena. [. 26.

punis, eq

ff- l. 22. C b. t. fine culpa, nifi fubfit caufa , non

lo, i. joet

eft aliquis puniendus. c. 2 3. de R. $.in 6.. SiLeges

ffgamy, 3

exprefse velint innocentes comprehendere pená,

) ridat

ficut liberos privant quibusdam bonis, vel privi-

f& a hat á

legiis propter crimeu lzfe Majeftatis à patre com-

dus, ub dlg

miffum ex jufta caufa, ut nempe pater magis pu-

ib st

niaturin liberis. /. y. ff. 1. C.ad L. $ul. Majeff. ve-

Ordo i

fpe&u horuüm non videtureffe proprié pena. — Si-

Dico £. ]

cut proprié peena refpe&tu defunttorum non eft,

ntliter n p

fi propter crimen eorum corpora v. g. fufpendun-

ts El ex

tur in furca,vel implicantur Rotaz.

rrüntür al

Dico 4. Nulla infamia ex deli&o oritur, nifi

tfio delidlo

iflud fit notorium notorietate Juris, vel Fa&i,

m ef

Communior cum Ább. contra Barbos. quia infa-

ttdig iphg

mia completa, & in a&u fecundo, eft diminutio

tsbiml übig |

bong fame: fed fama nunquam dimipnuitur aQu

Bs taibits

ob delictum hominibus ignotum,

Nec obftat,

?iePonatur dul

quàd infamia j4/is impofita dicatur perpetratio-

"t p o CL

ni, non manifeflationi criminis; quia, fi manife-

?ulgighab

ltites

ftatio non accedat tanquam conditio , a&u non

inuri-

n deften

qut l

leriqug

Y

ltn

J

De Poenis.

779

n

