
u

A

fit efficere, ordinarié tamen füum delidum ma-

"

Jjv

f

nifeftare non tenetur viro propter manifeftum pe-

Ev-"

&i BWH

riculum vel mortis fibi aut proli adulterz immi-

u

li

M

n

HNVM

;

hi

nentis,vel perpetug exprobrationis, rixarum;odio-

(

Á

:.« ]/

4

.Vewl»"äïe?

rum inter conjuges , vel propinquos , aut. divor-

j

! a'kw

?CI

W

T

J

tii &c, minüs veró proli adulteriag, quia hzcnon

"u

S$ 3

tene-

m

644 LIP. V. TITULUS XVI

nefomxcauot

tenetur credere matri, id etiam juranti, ut no

tant DD. Accedit, quód fepe prafumi poffit, mari-

queprohs n

tum & ejus liberos legitimos malle aliqued pati

afpzov.

prejudicium in bonis fortune, quàm uxorem vel

um at

matrem fuam, isea confundi vel coram fe tantüm,

jriti miiit t

prafertim fi foret periculum diffamationis etiam

ponenda m Cot

apud alios, ex qua infe quoque redundaret aiiqua

r o

macula, opproebrium, triftitia &c. ubi hujusmodi

vufuripdt

caufe excuíantes non adfünt, utique teneretur

nsvehorr e&one

füum aperire delidum aliis gravner perniciofum

u mf

adultera.

as t

1I

Petes, à quo alenda fit proles, ex fornicatione,

j Neíoun r

ftupro, adulterio, vel alio illicito concubitu nata?

hentm cumndi

s. Per fe ab illo, qui pater eft prolis. ( exceptó ali-

Trort mDénm

mentó laCtis) usquedum fe ipfam alere poffit la-

71172

bore &c. nifi

empe ob paupertatem pater non

Mil lu

poffet; tunc enim mater, &, fi neque huic füppe-

terent media alendi, avus paternus, & in hujus de-

l r

T.

fe&u maternus teneretur, text. & DD. iz «. 5. de

MNS

eo, qui duxit. & l. $. fJ. 1. 5. ff. de agnofc. lib. Mo-

f d

lin. tr. 2.d. 168. n.11.feqq. Berlich.p. $. eoncdl. 38.

8.4.1.feqq. n dubio, quis pater fit, eó quód feemi-

i Wpeuny

[ Strts, v f

na cum pluribus rem habuerit , attendendur erit,

Mub

refpe&u cujus coincidat tempus partüs, ubi quan-

dóque creditur juramento feeming. Berlich. s.5 7.

MTM

€c. Siex circumftantiis deprehendi nequeat, quis

/ M Frg i

fit pater , tunc finguli, qui cum femina congreffi

" A Mltnin pra

l OU, m ehm

fuünt, pro rata debent concurrere ad alendam pro-

lem; nifi deunius tantüm congreffu conftaret, re-

4l

liqui autem negarent, tunc enim huic foli incum-

n cm

f;;

hn

beret hoc onus: fi tamen contra alios militareut

h

L

graves prefumptiones de habito congreffu, debe-

Q

LE

1'ne

ret feming deferri jJuramentum, quo fe purget à

ATT

[

f

fufpi-

Pflüflpi[n

D

NU

Y

MISXW

t

um

De Adulteriis, & ftupro;. 645

W

g

fufpicione fornicationis cum aliis vel alio habitz,

d "

l

A

ü

certámque prolis patrem prodat. Kónig /. s. 30.

w

h

cum Carpzov. &c.

Notandum praterea eft r. quód pro foro inter- IZ

D Vd n T

Uldï

N

no fpecialis malitia adulterii,facrilegii, inceftüs

BAU

M

( exponenda in Confeffione Sacramentali)) pre-

hi

PTON liy

1

ter peccatum contra caftitatem contrahatur etiam

M

"

Ll

per tactus impudicos, ofcula lafciva, & ample-

ETA

xus vel compreffiones libidinofas perfong conju-

üyprir Ktia

£3t&, Votó caflitatis obftri&te, vel confanguinez

nl ts

aut affinis, licet concubitus perfe&tus non acceffe-

rit, 2. Nen folum marito licitum effe propter ad-

lol

ulterium criminaliter accufare uxorem,fed etiam

ii m

uxori maritum. £45. 2 2. C" fin. cauf. 3 2. q. 5. Con-

p bpicig

flit. Pen. Cavoli V. art. 1 20.licét olim L. 1. C. 4

gt p n

L. $ul. de adult. id uxori non fuerit permiffum.

M

Ratio datur i5 caj. 4. catf. cit. q. 1. quia vir GC uxor

udotre

non judicantur ad imperia, h. e. ingequaliter.

3.

z a j

Deli&ta carnis recenfita , cüm foleant committi

m L

in occulto ac fine arbitris, probari in Judicio poffe

ln li u

etiam per prefumptiones violentas, ex talibus in-

Pa

diciis ortas, qu& faciunt moralem cerdtudinem,

per c. 12.de Praf. l.fin. C. de probat. ux i folus &

:habiuix,anecdcsdgau;

fola uno inle&o deprehenfi fint &c. Mafc. concl.

ii

fw! [;'[M/l)ïv

27. feqq. Farinac. in Praxi Crim. de delidlis carnis

"] q;&nth""

, 4. Judicem in prafatis deli&is, quia funt mix-

á f :

ti fori, tam Ecclefiafticum quàm Sacularem effe

j

qi ii

Ti

quidem poffe. per /. 2o. C. d L. jul. de adult. c.8.

L

va EOWK*R

M

de for. comp. c. 5. de Procur. &c. in Praxi tamen

IWC

contra Laicos procedere nen folere Judicem Ec-

g

g

"

"

W qui

clefiefticum.

Ubi tamen ob adulterium agitur ad

gt

H

Imv

divortium , Judex Ecclefiafticus , & ubi agitur

TL

134

principaliter fuper caufa dotis, vel ad intereffe

mgnllm' j

[«

985 3

tem-

)U

d

646 LiB. V. TITULUS XVI.

/ lt

temporale, velut ad reftitutionem eorum, qug

j

dï!d

"m

maritus impendit in prole adulterina &c.. Secula-

M

Lv ji Con |

ris privativé competens eft,

I3 Dicog. Vitiumcontra Naturam, quod in ge;

nere luxurig turpiffimum & nefandiffimum dici-

MTC

tur, diftinguitur in tres fpecies.

Prima vocatur

;ud*umLeges (f

Sodomia, ali&que eft perfecta, quando coéunt duo

a t (pedcbvs

ejufdem fexüs, mas cum mare,aut fcemina con-

li qníttt

cumbit cum feemina : alia autem imperfe&ta,quan-

fito 10 Di

do quidem fervatur diverfitas fexüs, non tamen

gt rurpi

vas naturale fed coitus fit in parte corporis non

xz,»whuï*mari"nl

ordinata ad generationem.

Secunda eft Beffiali-

pepaun

tas,feu coitus, vel commixtio hominis cum bruto

fl lu t

animali qualicunque.

Quó etiam referre potes

i ) liil

concubitum cum demone in hominem fe transfi-

aufmer st

gurante.

Tertia & infima eft 7Mollities feu Pollu-

tiquaalt d

tio,qug eft voluutaria humani feminis effufio abs-

dul yolnen

que omni concubitu, que nunquam fit fine pecca-

t

to mortali, fi ftudiosé procuretur, aut cum plena

BIN

deliberatione admittatur. Hzc, quia vix unquam

m t

ad forum contentiofum deducitur , peenam ordi-

mut fostin t

nariam in Jure non habet.

Concubitus cuim da«

Yi n

none, càm non facilé contingat, nifi apud magos

Tbl Q r

& fagas, unà cum magia ple&itur. Beflialitas pu-

Md

nitur igne, ita ut non tantüm homo Cordinarié

lum g

tamen priüs fuffocatus vel capite plexus.) fed

Din Ls

etiam brutum coofumatur flammis. Con[lit. Pen.

"0 inran,

Carol. V. art. 116.. Ubi eadem pomna ignis ftatui-

Vg (

Wi

tur in Sodomiam perfeitam ; quam tamen Jus anti-

( t

.

quum /. 1. $. 2. ff. de Extraord. crim. & maxime

At

(

l

BN

L.3 1. C.ad L.$ul. de adult. olàm gladió puniebat.

1

lu

Tivf

!

H

De Jure Canonico fodomig perfeQs reus, fi Lai-

!

"

cus eft, excommunicari,fi Clericus , ab Ordine

T fs

il

1

i

hi

de-

a,

n

à

li

!

l

De Adulteriis, & ftupro.

647

Ut

TU

"

q«

depofitus & beneficio privatus in artum Mona-

lüïmma&t

"Wi

flerium detrudi debet. c. 4. de Exceff. Pralat. imó

S. Pius V. in Con[f. Horrendum. , Clericos, faltem

Mtg,

] Q"G

1

&nefa

fi hoc crimen frequentiüs commiferint, idque no-

i

A

li

, D

N

torium fit, degradatos tradi voluit Curie fculari

MM

fecundüm Leges Civiles puniendos.

f ii

D*(a

Jam de fpeciebus Luxurie non confummate ,

mme

in quibus non fit effufio feminis.

i

ii

n

Dico ro. Dele&atio Venerea,qu& etiam dici-

I4

Lt

MT

tur carnalis vel turpis, aut morofa, ftudiose quafi-

! p ]

12, vel voluntari& a dmiffa, in perfonis folutis femn-

N

t

383;7?1;;

per eft peccatum mortale (& in perfonis voto ca-

UR U

Vifr

flitatis ligatis accedit infuper nova malitia facri-

idin M

legii. ) licet fiftatur in tali dele&latione. Ita com

^ ts of

muniffima ex SS.litteris 7Matth. 5. v.28. &* Eph. s.

db ul

Ratio, quia talis dele&atio ex natura fua & per fe

n ii

tendit ad profufionem feminis tauquam commo.

u n

"

tio fpirituum genitalium, ac feminis , etíi per acci-

NURU

dens effufio non fequatur.

Et nifi Natura talem

3

delectationem füb mortali prohiberet , prounisfi-

n d n

mum foret in tanta hominum fragilitate ulteriüs

. (s

progredi, fapiffime effundi ac fruftrari femen hu-

ag d

manum cum graviffimo propagationis humani ge-

agon ii

neris prejudicio, Atque hec do&rina ita eft vera;

ut oppofitam ne quidem probabilem cenfem.

"Tl

i :ä::;pm*!fn;a:ïf

m«'!i

Dixi z. Dele&latio,feu complacentia in obje&o r$

y n

j i

turpi, ad luxuriam feu Venerem fpe&ante, atque

zi Cm;j;i',?zn:

orta ex cogitatione circa rem veneream, V. g. cir-

;:::n?m p

ca fornicatienem pratéritam vel futuram &c.

j gt i?

me.:ï:s ü:»ï?

Dixi 2. Venerea, Carnalis, vel Turpis, qu& nimi-

"

i

A:A

Af j

]

rum fentitur circa partes genitales per commotio-

jspi"

A

nem feminis vel fpirituum generationi defervien-

62 [j i

ap

üium, qu& à quibufdam fubinde etiam vocatur

Qao

£n-

Ss 4

6:8 LIB. V. TITULUS XVI,

þn/ïtim vel fenfualis , fed hec, fi prefse fumatur,

eft illa dele&atio ,' quie à fenfibus percipitur ex

j

i qnett

proportione & connaturalitate , quam res habent

g

gt

( nf

cum organo alicojus fensüs, & fere circa peGus,

j

"PL

vel aliquem fenfur, auditüs, ta&üs &c. per mo-

meæ

tum fpirituum vitalium fentitur, cujufmodi dele-

&atio percipitur ex taQu holoferici mollis, aut

difoe t

felis blandz, auditu Mufice, afpe&tu pi&urz, odo-

m

ratu floris, guítu facchari &c. & hiec per fe vacat

ii ht

culpá, nifi preciseé fifistur in ea; tunc enim foret

(irs, 18

peccatum veniale propier aliquam inordinatio-

v ag

Dem.

eyemn f

Dixi 3. 7Morefa, quando nempe voluntas

dele&tationem advertens morAttr, & (icfe detinet

vtl commolon V

in ea, quod fieri poteft in unico inftanti: unde

iedro ton Qu

moroía non dicitur à mora temporis, fed à de-

ER OT.

tentione, approbatione, & confen(u voluntatis in

váeis [rorimum

eam, licét non detur confenfus in aliquod turpe

dptur ml

opus; nam aliud eft confentire in dele&tationem,

r

& aliud in opus turpe externum, qua duo impe-

w

riti fiepe àon diflinguunt,

Dixi 4.' Semper e[f

Ms V m

peccatum mortale, utadeó in re & dele&atione

quievi nf

venerea non detur parvitas materiz, quamvis ob

hma df 11

imperfe&ionem a&l(üs, feu propter defectum ple-

p m

nz advertentiz, deliberationis, aut confensüs in

Télbnohntr,

illam non plené liberi, sut propter admiffam ali-

tni, ünnemy

quam negligentiam, tarditatem, ofcitantiam in re-

R nfefe ol [

pellenda cogitatione turpi ad turpem dele&tatio-

. VL f

nem provocaute, fiat peccatum veniale.

Dixi s.

ótudiose quafita

LETUM f

» h.e. voluptarié intenta per co-

Y

lg

Biiationem de re turpi ad capiendam dele&atio-

VN

Lb

ls

nem. Dixi &. vel voluntarió admiffa, licet priüs

Anim

n

non ea intentione cogitatum (it dere turpi, mo-

n us

'l, pf [

dà poftmodnm oborta tali Ccogitatione cum ple-

h7

na

u

De Adulteriis, & ftupro.

649

'æt)fl þïe

i

Ib

n advertentia ad malitiam, & deliberatione, ap-

feüff l

l:

i

[ul a

u

me h

probetur, ametur, & acceptetur cum confenfu vo-

ih;b:,

luntatis dele&tatio.

Dixi 7. Licit fiffatur in tali

j & f!ït t

Tb

dele&tatione ; fi enim accederet defiderium effi-

As &A

itl

h

i

AU

caxadulterandi, fornicandi,impudicos ta&us ex-

W

V 'l[*ïh

l

ercendi &c. effet fpecie diverfum peccatum , in

zholoïmd t

E.t

Confeffione exprimendum, & fi tale defiderium

&if fs.

d

ferretur v. g. erga perfonam matrimonió ligatam,

4

; &.(. &. bï( Pg äï?(':[

etiam hoc foret exprimendum.

LLTN

]

i

Quzres, an etiam femper fit peccatum mor- $Y

E

1

DN

tale per cogitationem de re turpi, vel per a&um

ub titey

]

externum fenfitivum , dare caufam delectationi

vel commotioni Venereg ? E. I. generaliter: fi

.mmm.&üdfæ:r

T Mdj

dele&atio non quaratur, nec voluntarié admit-

m d

tatur

5

feu fi confenfus in eam, aut perienlum

"

Wil

( t

counfensüs proximum , non accedar, nunquami

t dul

eft peccatum mortale; nam aliud eft dele&atio

I T

Venerea,in quam confentitur, ac in qua non dari

ít caufa de'l--h

ts lu

parvitatem materiz diximus, & aliud e

le&ationis & commotionis carnalis, non tamen*

n. Du, w

i L

quefiue vel ad

miffz. Karchne in tradtat, de adib,

dicit, non quidem dari

ss Duca gt

buman. diff. 1. n. 721.

lo pm;&frca."t:'

parvitatem materiz in dele&tatione Venerea di-

re&e voluntaria, benetamen in indire&té volun-

j w!hn

J/

as

«aria, dum nempe aliquis vult caufam illius abs-

4j

w ,.'W]w'

/

que confenfu vel peric

ulo proximo confens(üs in

t

ii dimpu"

".

$i «ogitatio de rebus

€am.

g. 2. fpecialiter.

grzr

J o

|

I

Venereis fit mere fpeculativa , feu talis, qug qui-

| -*a&::m « ?

cda

dem proponit obje&tum dele&abile , fed non

] du yt

M

ïu

deleCabiliter, & modo provocante ad delecta-

l

;

]

iionem carnalem, stque fifti

t in fola contempla-

"T.

tione obje&ti, perífe nullum eft peccatum , fi ta-

( m

;'*':Um

j

lis cogitatio fiat ex rationabli caufa, etiam tunc,

quan-

jd qrl

yt ccï

9s j

Dc Adlüte

&so LIB. V. TITULUS XVI

quando per accidens contra- vel preter intentio-

& expe lm

nem moveutur fpiritus carnale

& fequitur mo-

.fmrfnex d

tus fenfibilis , uti fiquis ftudet Cafibus, explicat

" g nttu l

materiam luxurie, aut fi Confeffarius legit, au-

ele&anonäf

dit, loquitur

declarat turpia

Ratio eft, quia

non placet res cogitata , fed cogitatio, feu co-

am s,WC

gnitio & notitia veritatis, quam quis fpeculando

N ul d

affequitur,vel ex jufta caufa applicat, & cogitan-

do tra&tat

ais p

W. 3. li cogitatio fit praCtica, qua

; um t |

nimirum cogaofcitur obje&um turpe modo de-

le&abili & provocante ad dele&Ctarionem fenfibi-

lem vel carnalem, ita ut moveantur fpiritus car-

Nt&l

nales, tunc, fi parüm duntaxat, vel mediocriter

firim, n r

tantüm ex fe, excitat commotionem fpirituum ge-

malen lt lat

nitalium, talis veró eogitatio absque jufta caufa

Teptriuo n

excufante fufcipitur , peccatum eft veniale tan-

n apran, d

tum

nifi forté apud valde debiles per accidens

ht lr mott d

fit periculum proximum confensüs in ipfam dele-

V n

&atlontm Veneream,

Si veró illa cogitatio pra-

j QW.X N

" &ica de fe eft vehemens, acexnatura fua vehe-

j QURTL,

menter provocat Venerem , & proximé ad pol-

k t lo

lutionem, eft peccatum mortale, fi voluntarie

Mu

foveatur talis cogitatio , & neceffitas valde ur-

Xm Unf(*, P VC.

gens non expoícat talem cogitationem , & pe-

78 rf

riculum confensüs in deleCtationem non abfit,

Itl

Cardenas ;n Crifi difp. «2.n. 118.117.121.138.

] orer&fo

Karchne /o. cit.4.8 2

W. 4. de aCtibus externis,

qui poffunt vel folent excitare motus carnales, fe-

MII (omgd

EC

ré idem dicendum, quod refpondi de cogitatio-

"uf itrg

e interna praGlica: fi enim folüm modice, vel

k "m L lem

mediocriter excitant, & juífta eft caufa tales actus

exercendi

M tio&

& periculum confensüs in dele&atio-

If&ätwng l

nem abeft, tunc nullum eft peccatum , ut fiquis ex

UT PIOq

lg, «

equi-

w

De Adulteriis, & ftupro.

6gi

W

:

H mth

equitatione, atta&tu rei mollis, afpe&tu feminz

Hm'&lhn

"N

in vultu &c. experiatur ejufmodi motus : venia-

fs

i

"N

j:

IN

le autem,fi fine jufta caufa exerceantur : m« rta-

4

3l

le veró, fi ex natura fua valde vehementer provo-

Qoyt h

!

cent ad deleCtationem carpalem ex una, ex alte-

!

LT

41

ra veró parte non urgens adífit neceffitas ponendi

T (

tales a&tiones, & periculum confensüs proximum

d

non abfit, uti foret afpeCtus vel ta&us non obiter

À

1

aut fortuitus partium obfícenarum alieni corpo-

»: 1 um:

i

ris, maximé diverfi fexüs.

Sed de his atibus

UW

aT

externis in fpecie ulteriüs.

le;

Dico rr, AfpeGus rerum de fe non inhone-

I6

k!

[

L

Muv

ftarum, & non provocantium ad commotionem

")

Va w di

o i^ N

carnalem, licét hac preter intentionem fequatur,

H

atfine periculo confensüs,culpà vacat. 2. venia-

d

lis tamen culpa erit, fi per fe poffit ac foleat in

ER

afpiciente leves motus excitare, & fiat fine jufta

TY

b

d

tl

caufa, v. g. ex curiofitate , atque fine animo Ve-

w

AW

m

nereo, periculóque confensüs in dele&lationem.

,aaxüle

3. gravis autem, fi obje&um fit valde turpe, per

i, RCR

fe graviter libidinem provocans quoslibet (feclu-

?

"

fa neceffitate afpiciendi, & ftante periculo pro-

$l

ximo confensüs ) vel fi intendatur dele&ctatio Ve-

lu

nerea per afpe&tum etiam de fe non inverecun-

70

]S) 'l

dum, ut fi afpiciatur ex tali intentione facies fae-

u I*J'

,

minz. P. Sporer & communis.

b t

h

Dico ra. Verba turpia, le&io obfcenorum,

A

) jiw "

fpeCtatio comceediarum turpium, cantiones inho-

r*'"Oïs("

8

UA

neíiz , geftus, litterz , vel dona amatoria, fi fi-

( G

ant tahtüm ex levitate, curiofitate, oftentatione

n

M 97"""

ingenii, vano folatio &c. absque fcandalo alio-

d

a

rum, & deleCtatione Venerea propria , uti & ri-

j*

diwh

lo

n SJ

W

fus ad turpiloquium , non fünt mortalia pecca-

il

135

L

" P;ul "

P Adaltml

662 LIB. V. TITULUS XVI.

gt ii

ta; benetamen, fi fiant animó impuró & eum di-

firi la Croïx ]

le&atione turpi, dire&e intenta,vel deliberaté ad-

J

[

1

" Tius Q

miffa, aut cum gravi fcandalo feu periculo ruina

j

h

00663: üüüm "

fpiritualis aliorum. Sanch. de Matrim.1. 9. d. 46.

a ial

5. 3 1. feqq. Filluc.Bufenbaum &c.

Y6

Dico 13. Choresz fecundüm fe uon fünt ma-

g itonon

j titi qunot

lg,nec aCuslibidinis, fed |etitig, facilé tamen

"

fiunt malz, vel venialiter propter vanitatem , pe-

qeruda n u

culantiam, amorofa verba vel geftus &c. vel mor-

valiter propter pravam intentionem fe vel alios

,al foe d d

ii d gt

concitandi ad libidinem per ofcula, tactus impu-

wiovol i

ros, geítus graviter fcandalofos &c.

La Croix

sl

L 2.p. 1. n. 287. & alii.

m ao p

T? Dico r4. Ofcula non obfcena, t & ample-

muritedttr h

xus, fifisnt officii causà velex more patrio, vel

amoris aut benevolentiz augenda ergo, non fünt

ammpulltia d £j

peccata , licét per accídens füboriatur commotio

p a

& delectatio Venerea , modó abfit confen(üs in

p T

t V o

illam. Si antem fient ex vanirate, levitate, pe-

tulantia, joco, vel etiam fenfualitate, prout hec

D v o d

dicit fenfnalem ac naturalem affeCum, non dele-

i r

&ationem Veneream, fünt peccata venialia, utl

Vl t i t

& ofcula tenerz etatis ex affeCtuofo amore. licet

i(ruræ QOUf (

(at citra confenfüm vel periculum copfens(s) fe-

"17 Gnot &

quatur commotio Venerea & dele&stio, aut fe-

:'zïn Iþf? Bol m

catura prevideatur ; quia tantüm indire£&e eft vo-

ïsïu. i il DT

lita in caufa,non mortaliter peccaminofa. Si ve-

"Id u u

ró ofcula figantur cum ardore vel mora , vel in

:g;ïurpia Uf

parte valde impudica, aut (i intendatur ad perci-

:ïl!

pieudam deleGarionem Veneream , licet nihil

Udii (amä, ln g

LT

810qu (

aliud intendatur, & abüt periculum confensüs in

"

Tl

ipfam pollutionem, funt peccata mortalia, ut con-

MT

"I&

ftat ex decifione Alexandri VII, oppofitam propo-

Q

"ii

» C

me, "T

fitio-

ULUS n

De Adulteriis, & ftupro.

655

'"molmw .

N

fitionem ordine 40. am. damnantis. Sanch. Spo-

hntema

n

h'll

xer, Diana, la Croix z. $9 3. feqq

ALTS

i

"

Dico r5. Ta&us proprii vel alieni corporis in 26

'(h,JtMm

du

M

parte honefta, fi fiunt ex caufa rationabili, vel jux-

"t

ia morem patriz, non malo fine, culpa vacant,

ln

Lk*u

licet preter intentionem & absque periculo con-

"dbf

UET

þnm

fensüs oriantur commotiones turpes.

$i veró

"t i

fiant ex joco, levitate, petulantia &c. euam in

uT

n

parte nuda alieni corporis, ejusdem tamen fe-

xüs, vel fuper veftes alterius fexüs, vel in animal-

T fümwgm [ rä

culis etiam ad genitalia, ordinarie peccatuin eft

T f *htaöuw

"od l Lz""

tantüm veniale, fi abfit periculu£n proximum con-

1

fensás in dele&tationem Veneream, que inde fors

B o

oritur.

Si autem per taCtum proprii vel alieni

31 gv

corporis intendatur deleCtatio Venerea, vel etiam

omnino pollutio, vel deliberate admittatur, clare

at nt

eft peccatum mortale; uii & fi ta&us contingat

t ammott

in partibus inhoneftis alieni corporis, maxime

v i evfenfr

alterius fexàs. La Croix7. $ 27. cit.

x vt at pe

t n

-ln

M

Dico 16. Ponere a&tiones de fe honeftas, vel 2

vt

faltem indifferentes , quas tamen fuadet aliqua

" pl

cauía neceffitaris vel utilitatis , vel etiam aliqua

n

w ah

u

nature convenientia, quamvis prevideatur ind&

st

oritura commotio & deleCtatio carnalis , vel

ï'*.u

,.l,f '

etiam ipf3 pollutio, modó abfit periculum con-

mfröj i" 'Ml

fensüs in illam, nullum eft peccatum , ut eítaudi-

l

" mue"f* "

re, dirigere, vel, ubi opus eft, interrogare pani-

" ,«Mmml "

tentes turpia confitentes, legere libros de rebus

,,.VA N d müm

obfcenis ftudii causá, tangere proprium corpusg

Ü^

1 u n hdimudþ

exjufta caufa, cauté loqui cum fcemin2, edereac

Cmüï !

bibere fervatá temperantiá &c. Venialeautem erit

PT W

!

ponere a&tiones illicitas, etiam ad genus Luxurige

ngmaha,

Á

pertinentes, qua fecundàm & per fe folüm leviter

al

]

influ-

j

A

,

!]

y Adulttf

654

LIB. V. TITULUS XVI.

ipfluunt in commotionem carnalem vel pollutio-

j upro

if o

nem, ac ideo folüm leviter in fe peccaminofze

1

5 GraVï pff

funt, licét prevideatur commotio carnalis, vel

i

i

eliun, 1

[

etiam pollutio, at fine periculo confensüs, uti eft

duncum for

cogitatio pra&üica de obje&to Venereo tepida,

taCtus manuum femioz, verba smatoria, & uni-

g

verfim illi afpe&us, ofcula, ta&us &c. quos füpe-

ii gt

r

riüs diximus non excedere peccatum veniale, At

LL

sl od n6

veró ponere aGiones in genere Luxuriz illicitas,

yhiod i

quz per fe vehementer provocant Venerem, &

yinfomp r

ex natura fua tendunt ac graviter influunt ad com-

iiinnoz d

motionem carnalem aut pollutionem, licét abeffet

yi n n

periculum confensüs in eam , peccatum mortale

frait fri

eft, nifi urgens neceflitas eas ponendi daretur fine

Vr pr f at

periculo confensüs proximo, uti eft cogitatio pra-

vt epolltunty

G&ica vehemens voluntarie habita, ofculum lafci-

il rl nten t

vum, afpe&tus vel ta&us valde impudicus non obi-

al at ty

ter fa&us, v. g. pudeudorum alterius fexás, Ra-

u v d

tio, quia, ficut dele&atio Venerea & pollutio, vo-

ERN

luntari& admiffa vel procurata, Jure Naturali gra-

LA TT

viter eft prohibita ac intrinfec& mala, ita & illius

:xquxüdcm d n

caufam de fe efficacem ponere, nam quando gru-

T rR t

viter illicitum eft dire&é aliquid velle, etiam gra-

Tlem m T

viter eft illicitum indire&te & in fus caufa illud vel-

Alerd o Tiltrt g

le, Vid. Sanch. d. 45. s. 4. 13. 1 . &t. Karchne

u fecxonerer; lt

n.79.88.«. Notantinfuper DD. quód idem in-

IT Mtritere d

telligendum fit de diftillatione, quod dicitur de

Ml g

& t

pollutione. Diffillatio differtà Pollutione per hoc,

V uj

quód in pollutione effandatur verum femen ad

n D

"

generationem deftinatum, & ordinarie cum vehe-

WH

menti dele&tatione motüque carnis, in diftillatio-

4 hU(UBQU

i

ne veró humor quidem faubtilior, inter femen &

g.

winam medius, ordinarié cum minori dele&ta-

ngl T

F4

fmms

tione

* h( "

lT

m

De Adulteriis, & ftupro.

655

N

W

RLT

tione & carnis commotione, imó quandóque im-

r

N

l

ll;

perceptibiliter feu absque carnali motu

(Unm.,ü i

rmo

Objice. y. Grave peccatum eft ponere a&tio-

AUWI: ^

Ufb J

nem de fe licitam , fi ex ea prevideatur fecutu-

ij (f;

Wi

rum homicidium , fornicatio &c. ergo etiam, fi

!

l

J

fortiori, fi

BOIP NI

ex ea przvideatur fecutura pollutio

illa a&io in genere Luxuriz eftiliicita: ergo pri-

Uex(g'

mum & fecandum membrum non eft verum

2.

N Lï

AK

z

Si pollutio eft intrinfecé mala, tunc datur obliga-

Ph

WTO (ï[( &

tio in fomno naturahter ceeptam reprimendi ora-

fxlil i m

ni poffibili modo: fed hoc eft contra communem.

Fute [

y. ad 1. N. conf. nam homicidium caufat damium

e "hht un

irréparabile, & fornicatio non fequitur nifi ex

l fl*pO"

caufis per fe ordinatis ad coitum, que non veri-

L

IU

ficantur de pollutione ; nam hec fequi poteít ex

12 al Wf

caufis licitis, velleviter tantüm illicitis, & per fe

«s d

cum illa non connexis: ergo tales caufas pollutio-

m wins D

nis pouere non ita eft prohibitum, ficut ponere

Verdogtin

Ccaufam homicidii aut fornicationis, Vid. Sauch

*mu

u

9. 14. Karchne n 4 3. 44.74. Ada. N. fequelam :

"n Ath 03 Iim

eft quidem obligatio non promovendi , vel po-

t'h

ulg Ü

fitivé non cooperandi ad ceptium aliunde nstu-

ralem feminis fluxum, non tamen impediendi vel

)"ï

whkl

dulïw u

il

cohibendi, ne natura aliunde,

g. in fomno, ir-

W

l!

[

n

ritata fe exoneret ; hoc enim non eít procurare,

M

n

ld

fed pati vel permittere fluxum humoris, ne , cor-

n

Qul

t

ruptus noceat.

Sed, ut evitetur confensüis, om-

" iM

ni modo cavendum, DEUS rogandus, mens aver-

ii u

tenda, manus cohibenda &c.

iil

j u 1 ï

e..ük

Queres, an hucusque dicta de dele&tatione

22

«,&mi

n ..«-

Veuerea, ofculis, tactibus &c- etiam prócedant

j Lf

in Conjugibus?

item in Sponfis? y. ad T. Con-

i Lu

bulah

jogibus licent deleGatio Venerea, afpectus, tur-

ime

( Ü Wll

pile-

Alulte

656

LID

TITULUS XVI

piloquia, ofcula, ta&us etiam impudici &c, fi

referantur ad copulam , qua concipi poffit pro-

mawnæ, i

gid tl n

les; cüm, ubi finis eft licitus, etiam media ad

agdum forarum |

illum ordinata non fint prohibita: fi tamen hac

1fïua dedi

ordinarentur pracisé ad augendam voluptatem, |

eu 4j t T

feclusó pollutionis periculó , effent peccata ve-

nialia , ficut ipfa copula pracisé ordinata ad v.

luptatem, eó quód inordinatio fit pracise in vo-

TITUL

luptate quiefcere; ficut edere & bibere pracise

ideo, quia percipitur indé voluptas, inordina-

J datora

tum eft

pariter, fi di&tos a&tus exercent conju-

Vk

ges absque animo perveniendi ad copulam , aut

fine alia caufa, v. g. ad confervandum amorem

N

conjugalem, & absque periculo pollutionis, pec-

ag

catum foret veniale

Si tamen exercerent actus

!a///f//////m

fodomig imperfecte proximos, vel congrede-

77

r

rentur modo valde dedecente , ac tali , ut per

QW 117

fe proles concipi non poffit, vel pollutionem pro-

u Imcm Dw r

curarent, vel femen perderent ftudiosé aut volun-

La l

tarie,effent peccata gravia contra Naturam.Sanch

EU

l. 9.d.45. Dian. Gob. Karchne, & alii.. Qya in

re habent conjuges , ut attendant.

Et utinam

Tl

non toties abuterentur fuo ftatu (in quo multa

Liy.

i 9"umur (

ipfis licent) & non turpiffime peccarent !

g. ad 2. Sponfis, ficut copula & pollutio;

:

23

p'"" iüly

non minüs ac folutis , graviter eft prohibita,

ita & delectatio carpalis proxim& ad pollutio-

»3 R0 d

W ]

nem difponens, cüm fit inchoaiio illius , uti &

Tidgr

j Uf

T

actus impudici , de fe vehementer provocantes

u

ad veaerem , edam feclusó pollutionis pert-

Dl

filig f "

Licent ta-

M

culó , iisdem graviter funt illiciui.

);)D

Somlegm

men ipfis aCtus pudici, in fignum benevolen-

W eü]

g,

tue exerciti fine pollutionis periculo , uti ame

i

d

L

ple

aL d

Pml]

I

w

" Qil&m n

De Adulteriis, & ftupro.

657

N

!,q

WO

plexus , ofcula , & ta&us non impudici, locutio.

J

nes amatorid, afpe&uä affabiles ; quia Sponfalia

m; &

QQQJ

L

D

dant jus àd talia amoris & benevolentie figna ad

Ut

hinins

i

i

conciliandum futurum Matrimonium ; quamvis &

t d

Ro

ifta ego diffuadenda cenfeam ob periculum pro-

Yi

m

L

grediendi ulteriüs, Vid. Sanch. diff. «6. lib. 9. cig,

! NG Qj

LU

? m:;ato i

Q

MV

"u

IIIULUS XVL

l

j

(

LU

W J

:»

De Raptoribus, Incendiariis, &

&l t

Violatoribus Ecclefiarum.

CT:JU:::dl i SOPW

«

—

»;

SUMMARIUM.

J

r. Qyinam jint Rüaptores , Incendiarii , & Y'sola-

Ti

a

g, r«

tores Ecclefiarum : quid & quotuplex. Ra

pina , Incendium, Sacrilegium.

n d U

Qua fit pena. Raptoris, vel Rapina.

p

Qua Incendii Dolofi , & Culpofi,

M gdf"fm

M Ms

g lus

Y

W

Et qua. Violationis Eccleftarum.

,»m&

[

d.

3:'

n prafumendus fit dolus, vel culpa, cafu

j n Ut

eritur Incendium, C ne[citur origo.

;, tuptt d

h

UL

fAm fequüntür delida, quibus leditur proxi-

l zkïm

m

H [

]

mus in bonis & rebus Fortune, nimirum Ra-

pina, à quà hoc loco Ztaptores K auber / 1n-

Jbet

j

i

l tl

cendium , à quo Zmcendiatii , Qärenner/ 9terbs

tetne? / & violatio ac fpoliatio Ecclefia-

qe

:äd ?

rum , à qua V/iolatores Ecclefiarum deuominantur,

"n '10]

:Jx'

r (

& hoc titülo explicántur; dein Furtum, Ufura,

; [

(

Crimen falfi, Sortilegium, & Coiluíio, que in fe:

pmh;m ! ,

r

L J

quentibus. Porro Zapig4 , nempe rernm ( dé

li

119

y ij

u 5*)1

Auptu enim perfonarum in tir. praced. & tihi

4. lib. iy.

mgm !

Pars d.

jam a&um eít) fui&é fumpta de-

t

fini-

l

ylpto ibus

és8 LIB. V. TITULUS XVII.

"II m

finitur effe injufla vei aliena mo&zlzs per vim fadia

[ nplätur.

ablatio, lucri faciendi causá: adeóque differt à

fj Pa

furto, quód Fur auferat rem occule & fine vio-

j ; Cinidi

lentia ac nemine refiftetite, licet fubinde per vio«

i m

lentiam aut effractionern fibi viàm faciat ad aufe-

y n 0007

P

rendum : Raptor autem violenté. & manifefte

h

j

rem extorquest, ac duplicem inferat proxiro in-

"T TT

juriam, unam in rebus, uti fur, alteram ipfi perfo»

duu vduo f t

nge: quare & duplicem contrahit obligationem ;

|

l

g p il

eftituetidi rem ablatarn, & fatisfaciendi petfo-

yeittma dina

na pro illata ipjuria.

iffert quoqueà Prada:

m&mqaal Itryt

t;)0He , quam etriam vocaut ytafum gmjfat:onem,

j ts Lal J.

vel barbare Atoboriam , quód hec fuperaddat in»

Qéconiyf u

fidiofam in viis, five publicis five privatis, aggref-

ETE

fionem, at citra occifionem: qui ficagunt, vocar-

AT6 04 |f UI

tur Citra(fezSkauber, — Per vim intelligitur tà

Dt r o d

privata, que fit fine armis, quàm publzca, qua fit

Kteeidnin

cum artmis: nihil tamen intereft , an vis inferatur

li äm N

a&u, vel folüm paretur contra refiflteutem; nec;

30 quis vim inferat per feipfum, vel per aliós áu-

t us

mmwtp *

xilium ferentes

Incehdium eft datnnüm igne da-

il mcoRap

tum, quando nempe quis edificia, domos$, pr&-

dia, pagos, oppida, Ecclefias, aut bona áliena, fe-

Betüferey j

getes, foenum, fru&us appofito igne incendit ac

Lutig I'eusfzccrt |

devaflat : fi id fiat dedità operá, deliberaté, ac

IAf'

doló maló, Dolofum : finon ftudiose, at non fine

l.

t d

culpá negligeutiz vel imprudentiz, Culpofum : a

ibii,

fine dolo & calpa, Cafuale nuncupatur, quod nem-

li

mf'

TU

pe previderi , vel previfüm averti non potuit.

ij

Ut g

Violatio Ecclefiarum hic dicit violentam eftra&tio-

:;rog j

T

tnt

nem locorum facrorum ctim fpoliatione, atque in-

* U

ij

Mi

volvit facrilegium, quod tripliciter committi pot-

"g

eft : fires facra de loco facro: res facrade Joco non

N

lig h

Ài

As

facro :

li

l

RJLUSM

DeRaptoribus, Incendiariis, &c. $9

j vmx

UM

facro: fi res non facra deloco facro ( ibi depo-

A i

wr"'

fita) furripiatur,

M.'h VTR

!

Dico 1. Pcina Raptoris dejure Civili eft duplex,

"t

W

Civilis & Criminalis: Civilis, i agatur civiliter

" o

"

aActione vi bonorum vaptorum , & hec aGio infti-

H(l

^ t li

!

M

U

tuatur intra annum utilem, eft quadruplum, cuí

—

T "E« I'If TM

tamen fimpluri feu perfecütio rei ablatz ineft,

PT.

Injï ö'l z.

il ?LW D

C. de vi bonorurü raptor. übi etiam con-

ceditür a&io furti contra Raptorem.

C rzmmalzs,

M nohg

l & M ]f

fi agatur criminaliter ad vindictam publicam ; eft

U

u

En Wu M /h

perna extraordinaria. ]. ulr. ff. de privat. delit. ni

t Mp n

accefferit qualitas predationis; tüücenim eft pé-

iia cápitalis. /. 28. ff. 1. ff. depenis , etfi unica vi-

j JUZEL?HA'

ce contigiffet, Con[l. Pen. Caroli V. art. 124. Ha-

lr r

n

DN

die proin Rapita accenfetür deli&is publicis ; cürü

támen olitn inter privata numerari confueverit, Iri

k m nl d

[

Germania feré folet effe peena gladii cumimpofi-

Ah h?

li t

tione cádaveris adrotam. AGio vibonorum rapto-

N xæx&msx&xï

Yusi & aGio furti ia multis hodie locis videntur

s d a

exoleviffe ; poftquam rapina & furtum publicis

vwïm

vindicantür penis. D. Greneck 5. 4.6. De ]ure

&Hr

hmwm"

Canonico Raptor excoinmunicari jubetür, &, nifi

u srj U) d'" Mp

plene fatisfecerit , ipfi neganda abfolutio , atque,

E RIML u '10 2]»

fi retiuát fatisfaceré , mortuo fepultüra facrá, é. £,

*HPPH

ä T.

PEN,

i

24"'

.ml

Oïf, GC Er

Dico 4. Pona Íncendii Dolofi de Jure Civili

C uosela

inoderno éft ignis ; & vivicomburium. Con[ffit.

'læl C"

Carolin. arí. 12 $.. vi confüetudinis tamen vel fta-

" EMM

'JTI

turi alicübi folent priüs flrangulati, & tumn cor-

u iil avcm ;

pore rogo injici, ad evitandum defperationis pe«

riculum, Dixi, Dolofi : Culpofumi enim pro qua-

m U[VIUIWW

litste culpe, late levis, leviffimz puniri arbitrarie

(

gf

D

v!ff Wm j

poteft? cüm heque Jata culpain deliQtis equiparee

,)hï P!

E J

I

th.

tus

pl

VT !

p

660 . LIB. V. TITULUS XVII

R P lbusïl

&[

tur dolo : locum tam habet a€tio Civilis ad ! epara-

laSl e'

tionem damnorum & intereffe, ad quod ante fen-

an du

famïus d

tentiam non obligatur, qui per culpam mere Juridi-

cam fuit caufa iucendii non conjunGtam cumT/ieo-

süum TT5

logica, bene tamen, fi culpa Theologica, faitem

" qyyea 16

gravis

interveniflet,

