3. Parochus & teftes ideo adh'bcndi

dibis xf

funt , ut conftet Ecclefie de Matrimonio comple-

a, ii dntt

i& & abfolute contra&to: fed, fi Parocho & te-

smonitm conta

füibus non intimetur vel conítet , conditionem

la f p

effe impletam , non conftat Ecclefiz de Matrimo-

nio complete & abfoluté contra&o.

gt 2

n i Ti

W. ad rz. Illz regule procedunt de illis aCtibus

st t

legitimis, qui vel in Jurefunt expreffi, ut conditio-

MY

nem non recipiant, uti emancipatio, acceptilatio,

hareditatis aditio, fervi optio, datio tutoris, qui

d t o

fpecificantur d. /. 77. item Ele&tio, que exprimi-

yenitet o

MORUR COQU

tur c. 2. de Elect. in 6. vel ex natura füa propter

eertam verborum formulam excludunt conditio-

tenor inyen.

nem , uti reliqua Sacramenta , Baptifnus, Peni-

Weicei od

tentia &c. Sed Matrimonium nec ex ulla Juris

1to , lr

expreffa difpofitione, nec ex natura fua refugit

TOtferh vt

conditionem, àt pstet ex Matrimonio Rato, cui ex

"tbfolgm H

l

difpofiiione Juris ineft hec conditio, sfi Religio-

Ó

tll (

nem inty, /870.

Id fateor, quód Matrimonium

!f

]

nou adimittat conditlonem refolutivam , qualis

"M i

effet , ducote, donec invenero ditiorem &c.. Ad z.

azluin fumuïa,ve

Per illud .contrabendum intelligitur. confumman-

] ! g "

dum,

Ul

De Conditionibus appofitis &c. 5 5"7

A

( l

1

|

"

dum,ut nigrum concordet cum zubro, feu textus

M

l

J l,

W]

cum rübrica vel fumrmario , ubi ponitur interro-

n h

J

gatio de obligatione con/ummandi Matwrimonium

[

i'w'

poftimpletam conditionem,

Neque hoc novum

EIM

eft in Jure, quia etiam in c. 22. de Sponal. vice

m

!t

T

(

verfa tó confummare famitur pro contrabere. — Ad

r

nW

n s

Confirm.

Ille confenfus non quidem eft haben-

n

DPH

j

dus de prefenti completo , abfoluto , & irrevoca-

L T

AWU

1

!

bili , bene tamen de prafenti conditionato, ad-

L

|

hr m'ïlän(r T

UMIM) d

eóque ibi ille confenfus conftituit Matrimonium

"

1

(

10 n s

conditionatum, non Sponfalis conditionata.

Ád

l

tb

,7:

u

5. N. a. Sic utique nonrequiritur, ut Parocho

t

& teflibus conftet, mandatum Procuratori effe

datum, velà dante non effe revocatum, cafü quo

( Podolte

, Ondontt,

Matrimonium contrahitur per Procuratorem; vel

TU

ut iisdem conftet, pubertatem effe adeptam ab iis,

)

qui in impubertate naturali contraxerunt Matri-

monium,

Finis Tridentini fatis obtinetur, modó

Ailsa o

coram Parocho & teftibus fub conditione fit con-

fidtio

traCctum, licét iisdem , vel Ecclefiz , non conftet

UT

de eventu conditionis ;

cum Ecclefia nunquam

inon

permitteret recedi à Matrimonio conditionato, &

ia

novum contrahi abfolutum, nifi plené coníftiterit

de non impleta conditione, aut de revocatione

ht andt

confensüs eá pendente.

z(»

.'.Tmlll ! P æj';'

Dico 2. Matrimonium füb conditione de futu-

TU

ro neceffaria, vel intrinfeca, regulariter ftatim va-

g

let ut abfolutum & purum, licértalis conditio ex-

g d

prefse addatur. Communis ex f.. 6. Infl. de V.O.

12109 m[l R!ll;*'

l. 9. . 1. ff.de Novat.l. 99. & 107. ff. de condit.

"

Yi

& demonfir. quia conditio, qu&e jam eft determi-

Jþmwm' |

nata in fua caufa, vel per fe ineft, habetur pro jam

j

il

1]

exiftente 1. 7 9. ff. eod.

gur

"

3

Dice

Mh

!*

l

yon

cc()nülï

558

LIB. IV. TITULUS V

m

g

Dico 3. Matrimonium, füb conditione impoffi

,ni .S-dm'

bili five de futuro five de prafenti initum, regula-

yr t

A

riter valet ftatim, pariter utabfolutum & purum:

m d

adeóque vitiatur quidem conditio

Dou vero vi-

tcm fOf"" á

tiatur Matrimonium.,

Iterum communis ex c. fig.

Jl

b. t. ubi conditio impoffibilis habetur indifcrimi-

MIE

ienonfm !

natim pro non adjeéta, folámque vel faltem magis

Ti

t

attenditur impoffibilitas quàm proprietas condi-

l,

jj t

tionis, & quidem ex prefumptione, qua Tus in fa-

vorem Matrimonii , ut potiüis valeat quàm non va-

AP1 plO lnp(). A

ij

leat, prefumit, contrahentes füb conditione im-

"

UT

poffibili velle potiüs jocari, & fic veré contrahere,

«madu,d

non invalidé & cum peccato gravi : ficut Jus Civile

verurm CA

sls f

ob favorem ultimarum voluntatum has pro validis

haber, fi illis apponatur conditio impoffibilis, hanc

um C"NWO "

veró pro non adje&ta. f

. 10. Infl. de barved. in[lit,

ao Cocutn0o

v

l. 3. & 6. ff. de condit. 69" demonftr.

Oljic. . Alii contra&us, quibus adjicitur con-

r yeun

ii t

,ditio impoffibilis, funt nulli. 8. r 1. Inff. de inutil.

fhpu[ L 2 1. ff-.de O. & A. ergo Matrimonium. 2.

n d

Qui adjicit conditionem impoffibilem , cenfetur

ONQINT

non confentire. J. ? 1. cit. imó potiüs exprimit dif-

Mediton f

fenfüm; quando enim poftulata volumus negare,

ferfm rf

dicimus : dabo tibi, fi digitó celum titigeris: vel

li que

bircocervum ceperis: ergo.

3. Ecclefia & Jus Ec-

tf rel g

clefiafticum per füam prefümptionem non poteft

h Ad 4 (:///? ,

fupplere defeCtum confensüs in Matrimonio, in re

Vf d

tam ardua.

4. Matrimonium juxra plerofque

jnim, CM(U

nen valet, quod quis cum deflorata contrahit füb

of V

hac conditione, ff virgoes: fedhaec conditio eft

D Àb Gob 1 h

impoffibilis , cüm impoffibile fit deloratam effe

M

Md

Vngmem.

j. Pariter non valet Matrimonium

li

n

l

f

à latronibus impedimentó dirimente contractum

:

j

|

fub

T

li !

De Conditionibus appofitis &c, 39

n

b

füb conditione hac, ff Papa difpen[averit. Rota

Á

UM

IbQM

Romana p. $. decif. 107. int.vecent. ia qua id paf-

4

&M

I

fim obfervatur tanquam do£&trina inconcuffa: fed

UM

^

lf

[ C0n

ifla conditio eft impoffibilis, quia eft de re nou

r

exiftente in commercio nifi de confenfü Principis,

1

n

neque [ecundium futuri temporis jus ( nempe di-

Iu

Mi

lg

fpenfationem Principis ) fed. fecundum . prafentis

1

LUE

T^9 Q

W

aflimari debet flipulatio l. 83. 8. 5. l. 127. 8. 6.

[ A

n

ff. de V. O. proin. conditio pendens ab arbitria

Principis pro impoffibili habetur. per /. 3 . $. uit.

f

ff. de Legat. 1.

lr

lil

[

M

g. ad 1. N. Cozf. quia de Matrimonio, & ult-

(

J

l

mis voluntatibus , aliud ftatuerunt Jura. Ad z.Et-

WI (15

fi hoc aliàs verum effe permittatur; in Matimo-

MA

1l

J

nio tamen,in quo Jus prefumit confenfum, & ad-

As

i

i,

je&tionem conditionis impoffibilis habet pro fi-

gno confens(üs abfoluti, aliter fentiendum eft. Ve-

tht n

rüm hec prefümptio non eft Juris & de Jure, fed

admittit probationem in contrarium ; imió fiquis

Mil

m

etiam folüm in animo füuum confenfum alligaret

hm tl

tali conditioni,non valeret Matrimonium. AÁd 3.

yisint

Ecclefia non fupplet defe&um confens(s, fed con-

"t n

TU

UM M

q

fenfum praefümit, quamdiu hzc prefumptio nou

eliditur, que folüm procedit, quando non conftat,

1] .'W [

an ferib vel jocó fuerit adje&ta conditio impoffibi-

d

p

lis.

Ad 4. difl. min. Eft impofüibilis hic & nunc,

g *

ac per accidens , de quo cafü in d. . fin. non dif-

m j

ponitur. C.AMin, perfe, & ita,ut nunquam fue-

rit poffibilis. A. 7Min, Ad $. N. ma. cum Sanch,

Tonu

Palao , Gobat. Reiffenftuel &c. quia in tempus ha-

x qrit?

Jj

bile refertur contraCtus. per c. 7. de sepultur.

pf

quidquid fentiat Rota pro fua Curia. Item N. min.

g a

vel difl. eít impoffibilis,fi laborent impedime:mö,

g n

H.

3R

j

"RU

ji

l COHd

460

LIB. IV. TITULUS V

J

« !Ufl

in quo vel non poteft, vel non folet difpenfare

/ n'wf [

"

Pontifex, de quo cafu exaudiende fünt di&z Le.

'f

j

ges. CLmin. vel tranfeat : in quo poteft tam lici-

?

aM

'm'

il

té quam validé, imó folet difpenfare. JV.minor.

nläm de P j

Neuter tamen per fe tenetur petere difpenfatio-

;vshaheäüf'ï

nem, nifi forfan qnis feeminam impregnáffet , &

mdlllP l

damnum aliter reparare non poffet, autnifi per

g ol

pa&um fe ad id obligáffet : tenetur tamen uter-

d P ælel

que non recedere, fi Pars altera procurare vel.

fe g

let difpenfationem, Reiffemftuel j. z. 2. 3 $. cum

Gobat.

(im at (

Dico 4, Metrimonium füb conditione turpi de

p tup t

siiio t

futuro , v, g. fi patrem tuum occides, vegulariter

DO fitutt

quoque ftatim valet , & ut abfolutum, ita ut con-

jnpn ft Contrtrd

ditio babeatur pro non adje&a , modo conditio

*0

talis non fit contraria fübítantie Matrimonii, Ita

DRHUM

pwiä

rurfus communis ex c, f/n. P. t. nifi nimirum con-

(qet, ii

fb d

fet, ferió adjeCtam effe conditionem turpem, qua

r

cafu ceffaret prefumptio Juris , confenfüm abía-

fi enim

ii od

lutum prafümentis, . Dixi I. defutm'o

conditio turpis foret de preterito , v. g. fi fura-

ts m V

34 65 dotem , vel de prafenti , v.g. f j blasphemes,

ij ln

non valeret Matrimonium, fi conditio non füb-

Qutxtr g

effet, vel non foret purificata.

Ratio; quia .c

Mtf, enr

fin. utpote exorbitans à Jure Communi, nen eft

| W?fd/f

extendendum ad conditiones improprias, quales

&f

O,Wf"P

funt de preterito & de prafenti, prefertim cüm

i lum

in utrisque non reperiatur eadem ratio; nam iíleg

Ti

noninvitant ad delinquendum , bene autem con-

Wi

ditiones turpes de füturo, quz videtur fuiffe pre-

TUj

DN

U0

cipua ratio, cur conditio turpis de futuro à Jure

lt

j J

habita fit pro non adje&ta.

Unde, quamvis c. fin,

d 4

i

il

8/^, Videatur eodem modo loqui de conditione

u

Wt

iäB]CnP [

P

f

De Co.nditionibus appofitis&c. 361

um

IMGI P

impoffibili ac turpi per verba , licet alie condi-

iedQL

Ü

i

diones appofita in Matrimonio ,. fi turpes aut. im-

lQU

p

Qj

po[fibiles fuerint , debeant propter ejus favorem pro

(X

A

i

son adjettis baberi ; sxque conditiones imposfi-

(« À

1

;

Il

7

biles etiam de praterito, uti diximus , pro non

!

*

!

adje&is habeantur; quia tamen ratio eft diver-

DOb

d

fa, & conditio impoffibilis qua impo[Jibilis confi-

Ie.et "

M

M

deratur, quod predicatum eque reperitur in cone

Le': li n l

ditione de prererito,, turpis autem, 5702 quá tur-

"W

m;;

U[

pis, íed quatenus ad aliquid türpe vel peccami-

nofum invitat, quód tantüm verificatur in condi-

(

híl

iione turpi de futuro , confideratur, ideo fola

W 16 4

]^

n

conditio turpis de futuro habetur pro non adje-

"'A;'-Niï -'! [0'"

Ga, & non vitiante Matrimonium.

Dixi 2. Mo-

t tl

d5 non fit contraria fübftantig Matrimonii; de

trzoni, f

quo flatim: priüs autem

Io

! UR

Quares, an idem tenendum fit de Sponfali-

bus, füb conditione impoffibili vel turpi initis,

Mu

Y

jm

Db

!

]

o

quod de Matrimonio di&um, ita ut tali: condi-

o m

tio habeatur pro non adje&ta ?

E.. cum veriore

contra Sanch. & Reiffenftuel negativé ; quia d.

"AL

c. fin. folüm loquitur de Matrimonio , & confe-

ul ':lx:g-*.mfs

t

quenter , tauquam exorbitans à Jure Communi ac

Naturali , extendi ad Sponfalia non debet. per

li

,

u

g."if li

:Efï'; I Ü

&,15. Q 28, de R. $. in ó. prafertim cüm ea-

dem ratio , nempe tantus favor Sponfalium, quan-

,eprj;s,qmes

us eft Matrimonii, non fit.

Unde Sponfalia fub

deinin

conditione impoffibili, quia hec purificari nun-

TT

quam poteft, ftatim initó invalida funt: inita ve-

p

f

ró füb conditione turpi valent, &,licet non ob-

«

ligent ad exfpeCtandum eventum conditionis ,

iefutuWi 4

cüm ad illicitum obligatio dari nequeat , obli-

T

gant samen poít eventum conditionis fine no»

V d

YVG

La

d

$

d

LIP. IV. "TITULUS V;

262

, tl

VO confepnfu ; nam u(que ad eventum conditio-

r ls

g t

nis forté fecuturum füfpenduntur talia Sponfa-

Lg, lt

lia.

"T u

II

Til is.ihbl"mt:

Dico s. Mstrimonium füb conditione turpi,

fubftantie Matrimonii contraria, initum non va-

.:;4;:;7;:1'0»!31 M

let.

;f i

Ita decilum eft in fipius allegato c. fin. pr.

cui concordat Jus Naturale, cüm nulla res fine fua

, mum. dïg,'(.

li 9

i

fübftantia fubtüiftere poffit.

Tales conditiones

e

n

(n

läPe

funt & in d. c. recenfentui , qua ex natura fua

4 Mi g

repugnant tribus bonis Matrimonii, nempe bono

«t würit

prolis, ut hec, contrabo tecum, fi generationem

prolis evites, pofitive fcilicet per poculum fterili-

se d

tatis , imperfe&um cóitum &c,

Idem eft de

r (l

copnditione, quz repugnat educationi prolis, ut

dimm n

haec, fi prolem natam occídes : vel repugnant bo-

sfenor atumoni

no Sacramenti, aut indiffolubilitatis, ut: contrA-

s p n

bo tecum, donec inveniam aliam bonore vel facul-

1008

tatibus ditiorem : vel bono fidei conjugalis , ut :

Dio", Y

(

[

[

contrabo tecum ,. fi pro qua[fiu adulterandam te

n

^

"äx*»x

lN

ï

:

b

D

i

trades.

Notandum tamen eít , hac intelligi fo-

[

VO QWl W

làm de conditione iuhonefta vel turpi, eáque de

oj y

l

M

futuro , atque in pactum dedu&a; licét probabi-

Y w n

liter neceffe non fit ,

ut utraque Pars in talem

Qub pofihi

conditionem confentiat , modó una illam ferió

TT D

apponat & prodat, Sanch. Efparza, Illfung con-

trà at u

tra Fagn. Pirhing &c. quia,fi vel una Pars fubfian-

ïiie&ic:em (uf

tiam Matrimonii evertat, jam non eft contraGus

W

n

Wl

AU tv

Matrimonii , qui effentialiter debet effe mutuus ,

.I7,33

]

IT

& claudicare nequit.

i mdn [

T

IZ

Dico 6. Matuimonium fuüb modo initum ftstim

n

4&:.

valet ut abfolutum, fi modus fit honeftus & pof-

lt

D

fibilis. per c. 4. b, t. imó etfi impoffibilis fit, vel tur-

N fpe

pis, v. g. tt tontem aureum in dotem afferas , vel,

Á Müü

tt

ll

W

De Condxtxombvs appofitis &c, 563

J t

n

u

NT m j 5

Ti

ut patrem tuum occzdas ; non vitiatur Matrimo-

nium, licét vitietur modus, feu pro non adjeCto

!b (ünti,

habeatur. arg. c. fin. cit

Si veró adjicietur mo-

EQ

au"u

dus turpis , fubftantie Matrimonii repugnans, v. g

l

tl

? U

ut generationem prolis pofitive impedias &c. vunc

|

/

4l Qu

[

probabiliàs vitiatur ipfum Matrimonium, feu red-

I

ditur nullum. arg. c. fin. cit. & l. 14. f. 1. ff. de

RUT

uíu € babit. Sanch. Laym. Barb. Engel, Pirhing

LUH N

"at

Kugler, contra Perez , Palao, Wieítner, Reiffen-

11 ""M]

ftuel

Ratio, quia contrahentes fub tali modo

!

"Hl*t

per unum indivifibilem contra&tum fe fimul obli-

gare intendunt ad Matrimonium, & ad Matrimo-

« J g/ä

niieverfivum : cui non obftat, quód fecundo

T NU t

noftrum coucipiendi modum modus adjeQtus fit

It

m

"1

tj

pofterior Matrimonió, & obligatio ad Ma**imo-

HUR

nium concipiatur prior ad alteram,quam impor-

Z

tat modus.

al t

Dico 7. Matrimonium füb caufa, honefta vel

13

uf

M

L

TT

turpi, poffibili vel impoffibili, vera vel falfa initum

«

m

u

W

(modó non fit caufa finalis, eáque falfa, vel caufa

M

r&

u

non adjiciatur pér modum conditionis ) ftatim va-

TE

y l

yno

let: uti & initum fub demonflratione, honefta vel

ii

turpi, poffibili vel impoffibili, vera vel falía, mo-

Sumi-

fum ln

dó ei non alligetur confenfus , fi falfa fit.

Ag (

turà paritate cum ultimis voluntatibus, quz per

sPusibit

adjeCtionem caufz, vel demonfirationis, nec fu-

UI N

fpenduntur nec vitiantur. f. 3 1. Inflit. de Legat

TI3

L 17.233. ff. de condit. & demonftr.

Nec Matri-

monium eft mipüs favorabile , quàm ultimz vo-

JO hlwm fö

luntates.

Accedit, quód caufa, & demonftratio,

þonEfUS& '

erdinarie non fpeGtent ad fübftantiam contra&tüs,

fed folüm ad qualitatem acciden-

j

.H

talem.

NM

"

TITU-

(jett

Qll

364 LIB. IV. TITULUS VI.

n

jmomlv

den

TTITULUS- VI

l l'ïmdlen

qn, 10

m

Qui Clerici, vel Voventes, Ma-

T

a

nj

trimoium contrahere poffint.

(

moduotul i

!

j

j

,

& um

SUMMARIUM.

ïiïS, j

jl N

Y.

Quinam veniant per Clericos , & Voventes.

j , 0

zi

3. Ordo Sacer divimit Matrimonium contra-

igiimonum U?

bendwin , fed *$ure Ecclefiaffico.

BOUJUL

4-

s.

Votum [olemne Profe[ftonis Religiofa non

4 hd

foliim contrabeudum ,. (ed & contrattum me-

m

TÉ Rarum.

m

]

é.

g. Votwm finplex Caffitatis , Religionis in-

NT vot*;m'ü

gredienda &e. impedit quidem ,. «t non di-

jeteiit t

vb ia

vünit Matrimonium contrabendum ,. quam-

vis dirimat Spon[alia poff contrabenda.

ERE

$.

Quid $uris, fi bujusmodi votum fimplex: emit-

a Ms

Vuom, Nam

tatur poft Matrimonium ,vel Spon[alia.

tommuterdo

Leríci funt in duplici claffe , aliqui in Or-

" EYIT

dinibus AMinoribus conftituti , quibus li-

fu. Y

berum eft contrahere Matrimonium: alij

ttüm ag n

in Majoribus feu Sacris, qui funt Subdiaconatus,

r

Diaconatus, & Presbyteratus, & hi ratione Ord;-

Laj

áis ad Matrimonium fünt inlabiles,

Voventes,in

u 15-4»31 Í

ordine ad Matrimonii incapacitatem , rurfus bifa-

Ttiy D]

riam confiderantur, nempe qui habent Votum ca-

T n

ftitatis folenne , .ut vocant, quorum duo tantüm

s

funt genera , nempe qui vel Profeffionem Religio-

M

fam emierunt, vel qui Ordinem Sacrurn füfcepe-

Qriemilis d«

runt,

T

Qui Clerici, vel Voventes, &c. 35;

J

runt, & hoc votum eft impedimentum dirimens

Matrimonii: dein qui ligantur yoro frnplici cafti-

tatis, ingrediendi Religionem, füfcipiendi Ordi-

N

[t.y M&

nem Sacrum , non nubendi feu permanendiin cce-

libatu five extra Matrimonium. Adeóque in hoc

[ po

ütulo produntur duo impedimenta dirimeniia,

Ordo & Votum (olenne caftitatis, & unum impe-

j

diens, nempe Vorum fimplex caftitatis , Religio-

T

nis ingrediend:z? &c.

Dico 1. Ordo Sacer valide füfceptus dirimit

LT

/

Matrimoniam contrahendum Jure Ecclefiaflico.

]

Il

2. Non veró contraéctum, licet duntaxat fit Ra-

1 g

[

l

h

l

tum.

Pars z. eft certa ex eat. 1.4. d. 22. €. 1.

l

l/

dU

7

b.t. c. un. de Votoin 6. Trid. f.24. deref. Matrim.

can.9. Ratio, quia Ordinibus Sacris annexum ab

i

Ecclefia eft votum folenne caftitatis, ita, ut qui

TU

illos recipit, tacite caftitatem voveat, c. . cit.

It tf

( Extrav. Antiqua $0. XX1H. eod. favet queque

mhmü.

can. 1. d.28. & c. 6. de Cler. Conjug.. Siquis veró

ii

^

in fufceptione Ordinis facri pofitive excluderet

L.

Votum, Matrimonio obftaret Lex Ecclefig, ut

communiter docent cum Suarez ex &49n. 8. d. 27«

T

CAf a dod 2;

Pars 2. eít pariter decifa in Ex-

gj, p

trAv. Cit.. . :Neque vis diffolvendi Matrimonium,

s. d

ii

"

etiam Raium tantüm, Jure Divino aut 55. Cano-

x oottu

nibus reperitur effe conceffa Ordinibus Sacris.

at

Objic. 1, In can. 13. Syuodi V. relato in

BI

can. 15. d. 31. Gc.babetur : Nos. antiquuta. [e-

g n

quentes canonem AApo[lolica. diligentia, & confii-

tutiones , facrorum virorum legales nuptias An1o-

a n

do valere volumus: ergo Sacer Ordo non dirimit

j n

Matruimonium,

2. In can. fiu. d. 31. refertur,

ld

Orientalis EcclefiæSaærdotäs , JDiaconos , atque

" dl

$ub-

m

QUï lel'i

366

LIB. IV. TITULUS VI.

ld

Subdiaconos Matrimonió copulavi: ergo faltem

"t Ad 3'

in Ecclefia Graeca non dirimit Matrimonium Or-

do Sacer.

3. JusDivinum & Natursle exigit,

am n

g li

ut, qui facra tra&tsnt & miniftrant , ac tervitiis

5unm. N

Divinis fpecialiter confecrati fünt , ab omni car-

nali commercio fint mundi, & non habeant cor

T

p

divifüm erga uxores & DEum. 1. Cor. 7. ergo Or-

. dilen

dine Sacro initiati Jure Divino & Naturali; non

mere Ecclefiaftico, obligantur ad colibatum, &

at N

ao (

inhabiles funt ad Matrimonium. 4. Continentia,

& abítinentia à Matrimonio, eít res confili, non

yere mtenuo

precepti. 1. Cor. 7. Y. 2 . &ipfe Chriítus noluit

m Socrutm &O

eam precipere : ergo nec Ecclefia poteft Sacris

die ol

wæ'c

n

6

D

initiatos obligare ad abftinendum à Matrimonio,

!

AT

&, fi fint obligati, à Jure Naturali ac Divino de-

strad (

fcendit hzc obligatio,

$- Siquis ignoraret, Sa-

at ]

cro Ordiniannexum effe tacitum caftitatis votum

d) n

/

w Loqt

folenue, vel metu adigeretur ad fufcipiendum Or-

dinem Sacrum, talis utique non voveret faltem

sbf v

validé caftitatem : ergo faltem talis foret habilis

i, , t

ad Matrimonium. g. ad I. Ille canon non eft Sy-

m lh

nodi VI. fed unus ex Zrallanis , qui aperte funt

Yrun; &l

reprobati à Sergio Pontifice, àt communiter no-

Ái) neter

tant DD. Ad 2. Illa verba, 7Matrimonió copulari,

1 QUidm ng

non denotant contraétum Matrimonialem, quem

WOAf

etiam in Ecclefia Greca non celebrant valide, qui

Uif

jam funt in Sacris Ordinibus conftituti. caz. 7. d.

Hrtm E

32. Pigaat. to. 8. confult. $ 1.5.2 3. Sed fignificant

TTR

ufüm Matrimonii per copulam , quod ante fufce-

fttttm '&hch

prionem Ordinis Sacri contraxerant Graci, ac po-

Htf

ftea ad Sacros Ordines admiffi funt,

Erifte ufus

b I IFQLSH

Matrimonii, priàs jam contraéti, permittitur Sa-

i f

[rvn

u

Ü

j

jug.

€érdotibus Ecclefie Grece. «. 6. de Cler. C

»

Wlie

Et

1

)

d

D

ll

Qui Clerici, vel Voventes, &c. 3 67

dul l

"

It

li

N n

Et hoc illis fpecialc eft pre Sacerdotibus Ecclefig

"

VL,

W

N ef

m

Lating, Ad 3, Jus Divinum & Naturale exigit

W:m ]

tanquam valde conveniens. C, 4nt. Tanquam ab-

foluté neceffarium, vel precipit continentiam &

colibatum. A. ant. ? conf.

Ad 4. Eftres cou-

J

filii antecedenter ad praceptum Ecclefiz. C. apt.

1' (" h

OA'

poft przceptum Ecclefie, que tamen nullos li-

J

j

gat , nifi liberé volentes & Sacrum Ordinem fufci-

w['nm

j

pientes. V. ant. & conf. Ad $. Ignorans an-

d

nexionem voti cenfetur tamen viriualiter faltem

habere intentionem generalem füfcipiendi Ordi-

nem Sacrum eo modo, quo Ecclefia precipit, & (ic

l[r

tacité vovet caftitatem, vel (altem ex przcepto Ec-

2ilirti

clefie, cui per illam intentionem fe fubjicit, ob-

Am'/rl "CE

ligatur ad coelibatum.,

5i neque talem intentio-

o

) [

"

nem generalem haberet ( quod prefumendum

B OLU

non eft) probabiliàs in foro interno non obli-

ii Or

garetur,

Loquendo nunc de illo, qui metu in-

M

d

Pst

jufté incuffo ada&tus eft ad fufceptionem Ordinis

u

M

Vi

Sacri, puto, eum probabiliüs obligari , quia talis

QU

mdy

fimpliciter liberé , quamvis non fponte, emittit

),U

votum ; & alia vota (excepta Proteffione Religio-

(ü

fa) metu extorta valent, uti alibi docuimus. Eccle-

j

T

/

lll

fia quidem non obligat ad aliquid faciendum in-

h

f

l

il

terveniente gravi metu injufto, fi tamen compulfi

TM

aliquid faciant valide, vult etiam valere id, quod

T

MM

u

ll

E

annexum & acceflorium eft, uti votum Ordini

Sacro eft annexum, prafertim fi per actum ex-

ii

i?

cit

tortum aliquis ponitur in certo ftatu, & non ex-

d

"

n

primit, fe indé nolle obligari. Interim fiquis pro-

ld

w

jl

baret fatis, fe metu adactum effe ad Ordinem Sa-

crum fufcipiendum, fperare poflet à pia Matre di-

j peïmml'

fpenfationem in voto caftitatis haud difficilem.

T

n

]

Dico

368

LIB, IV. TITULUS VI.

L QH-c]cric

Dico 2. Votum folenne Profeffionis Religiofz

)

dirimit Matrimonium contrahendum Jure Eccle-

i il

fiaftico, 2. Imó & diffolvit Matrimonium jam va-

at

lidé contra&tum , modó illud preciseé fit Ratum,

g V02

y'j

[

& nondum per copnlam confummatum. Pars r.

1'26

J

yurimo

claré eft decifa iu c. fin. b.t. c.un. de Voto in 6. &

;gfatrimoniumt

qrid. . 24. de Sacr. Matr. can. 9. Ex quód non

j

jurezNaturali aut Divino dirimat, vel indé claret,

n MU

quàd non dirimát, qu4 vorum , aliàs etiam vo-

" ergo jj im

tum fimplex caftitatis dirimeret, quod nemo

FUL

fomniat, neque quà folenne , quia tota voti folen-

Matimonm.

nitas habetur à folo Jure Ecclefiaftico. c. s5. cit. &

p

Extrav. un. So. XXII. eod. Pars 2. pariter eft cer-

pefetiuem a

ta exc. 2. 7.1 4. de Converf. conjug. & Trid. lo. cit.

IT

€4n.6.

Permittitur autem novis conjügibus fpa-

! df]ure;ïarura

tium duorum menfium, intra quos non tenentue

fileo p

confummare Matrimonium , fed deliberare pof-

i, p

fünt, an non velint ingredi Religionem, etian

s t i

unus eorum, & fic diffolvere Matrimonium : 1mà

At

diffolveretur, etfi poft duos menfes unus ingre-

3 qitvotu

deretur, modó interea Matrimonium necdum

f d

fuiffet confummatum. — Vota Religioía, quz emit-

i o d

tuntur in Societate JEfu , quamvis fimplicia fint,

terti tradtion

& non folennia, tamen dirimunt Matrimonium

Ane dierfe n

contrahendum ;

non tamen diíffolvunt contra-

Ita decidit Gre-

tinipofipo

Gum , licet Ratum prazcise fit.

A wor aj

gor. XIIL. in Bulla Zlfcendente Domino , loquens

folàm de nullitate Matrimonii contrahendi , nihil

ïü?;ii'. ft i

autem de contra&i diffolutione.

"tl

Objic. 1. Quod meum non eft, fed jam alteri

ï»inhemm,ïngwe»

FUA

traditum, tertio tradi validé non poteít, etiam

Ml

D

lo J

ípe&ato Jure Naturali: fed Religionem pro-

j

]

s ha-

VU g

feílus per votum folenne nen ampliu

bet

LIU til

2

m

?

Wf

Ml

d |

!REVg

Ql Clerici, vel Voventes, &c. 369

ll

d.]*, ]

j

bet dominium fui corporis, utpoze jam DEO con-

t

AT

hji

j

J

fecrati & totaliter traditi : ergo etiam fpe&tato

l

:

mt(ï "[ Rm

Jure Naturali non poteftfuum corpus tradere uxo-

OL

( Pir;

zii: ergo Votum folenne Profeffionis Religiofze

i

ldl

!

dirimit Matrimonium Jure Naturali. Cozfirii. Qu

l

"r

perMatrimonium carnale fe jam tradidit uni uxori,

i *dxü,

r d

n

! du

nec de Jure Naturali validé fe tradit alieri uxori

MW,H; j W

per novum Matrimonium vivente priori con-

EC!, qwüd t

juge: ergo nec ille fe valide tradit uxori de Jure

Naturali, qui per Profeffionem Religiofam, ve-

)! 'ïo'mn

511

iA NI

lut Matrimonium fpirituale, fe jam tradidit DEO

YTTA &

2. Ex natura rei licitum eft à ftatu imperfeGtiore

1 Mitefe

[

LPl

ad perfeCtiorem tranfire: ergo etiam à conjugio

yt

carnali ad fpirituale per Profeffionem Religiofam:

2 93'

Dubspn

ergo de Jure Naturali quogue, & non folüm Ec-

clefiaftico, poft Matrimonium Ratum licet ingredi

thU C þOï

Religionem.

g. ad I. quod probat nimium,

, CUT

nempe etiam ligatum voto fimplici caftitatis Ju-

Vs 100

re Naturali non poffe validum inire Matrimo-

a QAD

nium, quia votum fimplex Jure Naturali non dif-

N tUR

fert à folenni, fed folàüm Jure Ecclefiaftico. Diff

'An ï W

Q4. jam alteri tr2ditum non poteft valide tradt

l l

tertio traditione ejusdem rationis. C. sÓ/4. tradi-

VOU

tione diverfa rationis. JV. s4. Sic utique fervus

L , W W [

qui domino fuo obftri&tus eft tituló fervitutis,por-

[a d&

i

eit fe uxori tradere & obftringere tituló Matri-

J i

Y

monii: fic utique ligatus uxorió vinculó ex Ju-

U-yfmem lï" 5

füitia poteft cum codfenfu uxoris, vel propter eius

"

adulterium , ingredi Religionem, & fe DEO obli-

[ d ]m th

gare ex virtute Religionis. Cüm igitur Profeffus

[

T " w

Religionem fe DEO tradiderit folüm traditione

LW

i,amem

& rituló Aeligioris , atique fpectato Jure Natura-

3:

r W?L

W

li fe poftea tradere poílet uxori traditione & ti-

D

Duars Ii

Aa

Tu-

370

LIB. IV. TITULUS VI.

Qw' lefid:

g o

tuló juffitia. Ad Confirm. non eft paritas, quia

alterum contrahens Matrimonium traderet fe no-

v& uxori tituló Juftitig, quo eodem jam eft ad-

D

ii

ftri&us primg.

Ad 2. Quod iterumi probat ni-

1:!-6?' s ]

mium, nempe etiam Matrimonium confummatum

PUL

« frati sl

diffolvi poffe pef Profeffionem Religiofam: vel

4 D Erant &

rem jam uni donatam poffe poftea donari Eccle-

fie, qug donatio eft per fe DEO gratior. Diff.

Afc r l

ant. Ex naturarei licitum id eftilli, qui adhuc

sl t

fui juris eft, liberi, & nondumligatus. C.45f. qui

any nequerati

fui juris non ampliüs eft, fed alteri, & ad certum

v fceer onc

ftatumn jam obligatus. JN. ant. C" conf.

mmt? neque n

Dico 3. Votum fimplex Caftitatis , Religio-

s hoc um f

nis ingrediendz, Ordinum facrorum fufcipiene

st f tt

dorum, & non nubendi , non quidem dirimit Ma*

'fomicamium,(pc

trimonium contrahendum , fed folüm impedit,

u j quíto

h. e. non invalidum facit, fed illicitum. 2. Spon-

n u

falia tamen contrahenda dirimit, feu facit irrita,

ttem t donttd

3. Non obftante, quód Sponfalibus poftea con-

t t d

iwacis accedat defloratio, & fponfa voti ignara

i a ïj

pateretur damnum grave, non reparabile nifi

]

t qui foti

per Matrimonium.

Pars I. fumitur ex c. 4s4.

ihtt um

Cit. 6€, 3. 4. 6. b.t. & exratione, quód utique res

r

alicui promiffa, maximé DEO, üt fit per votum,

A Qu foy

licite tradi alteri nequeat etiam fpeGtato Jure Na-

VaL f

turali & Divino.

Excipe cafüm, quo quis voto

M Fefattre

caftitatis ligatus contraheret Matrimonium mo-

T. V

do exiaordinario , fcilicet cum pa&o & fub

conditione fervandi perpetuam continentiam,

Pars 2,. claret : fi

LT

quod juxta nos fieri poteft.

enim valerentSponfalia poft ejusmodi votum con-

Attzjg

Br

IBtti

traCta, deberent producere obligationem ad il

W

W H

AO (

u

licitum , nempe ad violandam fidem DEO da-

tàin

Vg

ä

4

lii

lt d P

L

Qui Clerici, vel Voventes, &c. 271

uümm

tam per votum, velfaltem ad ftatum, in quo pras

! OCtn

du

piuquum foret periculum viclandi; fed obliga-

Q lt

tio ad illicitum, vel ad tale periculum, dari ne:

loniumrnzfanc«

quit. c. 69. de R. . in 6. Pars 3. eft controverfa,

m N

nam oppofitum tenent Sanch, Vafq. Pont. Palao

]

Oi

Q&c. noítram refolutionem veró tenent Navar.

DEO

i

Mij

E

Vivald. P. Franc. Schmier 4e Sponfal. p. 1.6. 2. st.

nri

l

a

ue

23. & fic probo. 1. Sponfália poft votum emiífa

Tptns (

M

P

[

non obligant ratione fui, utpotenulliter inita, ut

idum; nequeratione deflorationis : ünde enim

Lder, l (ti

huic fceleri conceffa eft vis firmandi Sponfalia de

[]

7 c .r:wgrf

4j ,

l

]/

!

J

fe irrita? neque ratione damui aliter non repara-

"

bilis; hoc enim fibi imputari debet deflorari ant

itomo r

n rf

impreguari fe patiens ; & curDEus propter fce-

u

lus fornicantium,4ponfi & fponfz, debeat cedere

Ál apt,

fuo jure jam quafito contra regulam Juris 54. in

i 10 "

6. qui prior eft tempore, potior efl $ure? 2.Non

( t trit,

licet rem uni donatam iterum furari ad compen-

xl n

fanda damua alteri edam injufté illata: ergo

ygit j

[

nec litet corpus jam femel DEO dicatum per vo-

m

WE

N

M

il

tum quafi furari tradendum fponfz deflorate ad

|

a d

n

illata illi dàmna compenfanda.

3. Videtur effe

f, qLOu

L

fs

/

res fcandali plena, ut quis per flagitium, tam proe

!

L

fj m

l

J

prium quàm fornicarie complicis, licét voti igna-

jj

jurcNä'

r&; pro libitu fe valeat liberareà voto, & ex fuo

jpgm

deli&o reportare commedum.

g T

Objic. 1. Votum eleemoftyns non ftringit vo-

; &.m?

vertem , qui poftea alteri intulit grave damnum,

j comimmwmt,L

non reparsbile, fi fummam pro eleemofyna de-

j Ut

fünatam largiatur pauperibus: ergo à pari.

2«

;smüdmmmff'*

Obligatio Juttitiz eít fortior, quàm obligatio Re-

jgintt*

ligionis, quam folam parit votum, ac infüper

» iftud ex mera liberalitate eft fa&um , obligatie

1 $i

*

[

Aa 23

&l«

Qu

(

LIB, IV. TITULUS VI.

372

jl Mam

(monl

autem Juftitiee ex contra&tu onerofo fponfalitío

n

pafdtur. 3. DEUS non acceptat votum, quod

[/ M

)

qumü

fine gravi alterius damno impleri non poteft;

i

J

ergo neque continuat acceptationem voti,quando

;'sr:ntcafiitatcn

alteri incipit effe graviter damuofum. y.ad r.franf.

f:snillicitum f

ant. N. conf. & parit. quía DEUS per tale votum

s du

eleemofynz non acquirit jus ad rem certam, per

:i'Dg SPOII)/ZQ |

votum veró Caftiatis & Religionis acquirit jus

!h'djüfmdi qot

ad rem certam, nempe ad corpus voventis: qui

; upit m

autem habet jus ad rem certam, prefertur aliis,

Q'ïïüum) 101 üfl

qui fimile jus non habent ; ac infuper jus , quod

rier )

habent, tempore pofterius eft, — Ad 2. Obliga-

vtents 000 fjl

tio Juftitiz, faltem fi precedat obligatio Reli-

ptimto C

gionis , non eft fortior, imó, fi adverfetur obli-

vtbisredtn

gationi Religionis , eft nulla, cüm Sponfalia poft

Áb ex (

votum inita non valeant.

Ad 3. A. conf. Cux

DEU d

enim prefumatur de DEO, quàd cedat fuo jure

lia

propter damnum hominis, prafertim fi illud fe-

|

quatur ex delidio voveutis, & fponfz damnum

g vt

o ur

pauientis?

jjv

Quares , quid fit Juris, &i predi&ta vota fim-

Juto v

plicia non antecedant Matrimonium , aut Spon-

falia, de quo cafu hucusque , fed fubfequantur;

filimdmm

i

J

hf odl

feu fi Matrimonium, vel Sponfalia priüs jam fue-

runt contraCta, antequam edita vota? g. r. de

rtfus n

AMatrimonio. Sihocfuit contractum anteceden4

LT

ter, vota nullatenus illud dirimunt vel diffolvunt,

f (

Votum C2«

fed habent alios & diverfos effectus.

Iu d

:efmemxeieden

]lz'mtis ufüm Matrimonii facit illicitum, ita ut vo-

vens non poffit petere debitum conjugale (quam-

M :

]

vis reddereilli permiffum fit)) item, fi conjux mo-

* Jf q

reretur , facit illicitum novum Matrimonium con-

Ti

trahendum. Votum $4. Ordinum, non nubendi,

thgem, it

ufuim

v

Qui Clerici; vel Voventes, &c, $73

au Qp

UT

l

ufum Matrimonii non faciunt quidem illicitum

Lt lt

Ws

!N

( & , fi femel eft confüummatum , neque votum

0 i

d

Aeligionis?) quia materia voti hic & nunc jam red-

mmm T

dita eft impoffibiiis, & quia fic voventes non pro-

i,

Anníey

ul

miferunt caftitatem,faltem nondum a&u; faciunt

J N

l

]

u

tamen illicitum novum Matrimonium contrahen-

j

U

:ï;'

dum, cafü quo prius Matrimonium diffolveretur.

Migtis

K COl

PU hv

y. 2. De Spon[alibus: fi hecfuerunt contra&ta an-

ru

v

