interpretationis.

2. Bonum publicum exigit

W

]pl debeg

puuiri fcelera ,

& immunitas cedit in favorem

li

mü]imm L

privatorum : fed bonum publicum praferri de-

( lter"mw

)

bet, & magis eft favorabile, quàm privatorum :

J lo

3 |

ergo.

p

g. ad r. Jus Naturale & Divinum non

f

j

exigit abfoluté puniri omnia delicta ac femper,

J

HJS fln

;mïlb

praefertim quando impunitas indulgetur. intuitu

;,('mfi*"iï !

m'e

Religionis & ex reverentia erga loca facra, aliàs

:;udemh&deïes,lc

nec Deus in antiquo Teftamepto potuiffet tem-

?egani, Bl n

plo & altari & civitatibus refugii afylum conce-

dere.

Nec Ecclefia omnes delinquentes prote-

r:l'cridäfronmmc

git, uti videbimus, quos autem protegit, non om-

j [

nino impunes effe precipit, fed relinquit in fal-

*.»[W,ä" 'Mm

iiongt

vo penas pecuniarias , infamig , profcriptionis,

confifcationis bonorum &c.

9i quidam fcelera-

L.;!:mam Ó

[ T!] f.ï

ti fumant indé occafionem audaciüs delinquendi,

per accidens eft , & retorquetur in immunitate

"

ld

Veteris Teftamenti ab ipfo Deo induGz.

Nec

[

ia U

Ecclefia inteudit per fe favere fceleratis, quibus

W

,

|T:

per accidens obtingit favor, fed fpe&tat reveren-

"Al

tiam locis facris debitam, dum concedit quibuf-

h il

?h

dam in iis afylum.

Ad 2. Bonum publicum etiam

exigit, & magis, Ecclefias non violari per vio-

2

'r»tuï

lentam ad eas.confugientium extractionem, ea-

l

at

W

"

; u

rümque favor etiam eft publicus, aliis preferen-

ii

dus, cüm (umma fit vatio, qua facit pro. Religione.

Cl

l.43. cit. privatis hominibus dire&ié & per f« non

T

intendit favere Legislator humanus per afylum

Ecclefiis indultum.

ï

i

M&þ

aj

il

L u&

J

4

Dico 3.

Immunitate afyli gaudent omnes

"nf

d)

i

Chriítiani utriufque fexüs , « qui confugiunt ad

wd bü*':ü

u

Ec-

Dj

ia (;

De Immunitate Ecclefiarum, &c. 223

Ti

W Odm[

Ecclefias, rei alicujus criminis, quod mortem, mu-

LT

tilationem , aut peenam equivalentem, vel carce-

Mm

Bl

rem aut vincula promeretur, in ordine ad effe-

TUf

Utf

&um, utrecipi debeant, & effe fecuri in fua perfo-

na, nifi nimirum rei fint criminis excepti , & aífyló

! qdam anUïU'

t D

privantis. Iterum communis ex . 1. 6. C. de/m,qm

I

ad Ecclef. c.6. b.t. can.3 6. & Confl. Cumalias Gre-

RLT

gor. XIV. citt. atque ex preta&a ratione, quia hee

Vb i

immunitas eft favorabilis, & late interpretationis.,

V i

Dixi 1. Chrifliani ; probabiliüs enim meó judició

"s M Y gü ,

non gaudent Infideles, feu non- baptizari, uií Ju-

um ! IUUI(

dzi, Pagani, Ethnici, nifi ad Ecclefiam confugiant

"8 g p

auimó ferió fe convertendi ad Fidem Catholicam.

RI DOf r

per /. 1. cit. jun&o c.6. cit. ibi: juxta f[acrorum [La-

véditgir i

tuta Canonum, C* traditiones Legum Civilium : ec-

As Prcnpr

go Jus Canonicum approbavit legem Civilemalle-

Sigudin ob

gatam, ubi excluduntur afyló Infideles, qui Baptif-

dcis ld

mum f/mulaté petunt ; ergo non, fi ferió petant.

RUT YLAR

Hzretici ob aliud, quàm harefeos, crimen fe re-

vme M

cipientes ad locum facrum pariter defenduntur.

v us

Dixi 2. Omnes, adeóque & excommunicati, etiam

f um

vitandi , perfonaliterinterdi&ti &c. quia hoc pri-

, du g

vilegium eft locale, non perfonale.

Milites quo-

Jssdiandit

que defertores, quijam reos fe fecerunt aCtualis

7) ra/r i

defertionis, & ad evitandam penam, vel captu-

ram, feinlocum facrum recipiunt: fi tamen nec-

aui, d

dum aétualiter priüs deferuiffent militiam, fed fo-

qy, ii t

lüm ab ea liberare fe, & fuübducere, intenderent

j

m&sm

confugiendo ad locum Religiofum, repeti à Du-

cibus poffünt, & praftitó de impunitate ( quod

m p

Ü

intelligo de non infligenda morte , vel zequiva-

lente, vel alia valde gravi poena) juramentó red-

jj gt

di debent : fecus à Ducibus porerunt occupari

qm (onïu

4T$.

434 LIB.II; TITULUS XLIX:

Eg[orfï"l

[mltl

"r

arg. d. c, 6.infine ; quia milites perfonaliter íuat

adítricti Ducibus,

ficut fervi Dominis, qui ab bis

dnuf p

aufbünemes absque periculo , ne uädantm JUdlCl

Cf p

ob grave delictum, non proteguntur ab Eccleha,

hRelPlO' ;

läczt.ä;

Dixi 3. Aei alicujus criminis &vc.

a at i

Quó edam referas debitores LAVIIES, fi penculmn

,itt (j

fit, ne conpaamur iu vincula, vel carcerem, pez

1l (

Wmsz(

l. 1. 6. C* can. $ 5. 36.éitt. nou obftante, quod

sj *

fua culpà contraxeriat debita; quia Gregor. XIV

j Nonpeïmm»

in d. Conft. qu& eft Jus Noviffimum, omnes afyló

hg,u Y

non gaudentes fpemfïcans , hos debltorcs nou

i m gj at

M

expreffit,& fic non excepit. Dixi 4. in ordine ad e

; lii

( u

j

)I D

eum &c. nam eífe&us & Commoda afyli funt,

v an ts

quöd confugæ ad Eccleüam,Mona&em;,m &c.re-

g, RUO

cipi debeant, & repelli non poffint citra excom-

aftrts qnnt ,

inunicationem refervatam. Extray. 3. de Panit.

TT

quod alendi fint ex bonis Écclefie, Monaflerii

Hud ii CD l

!

&c. fi aliunde alimenta habere nequeant ;; quód

VIMIA

Kulwkt(

capl, vinculis conürmgl, extrahi, vel extradi in-

f

-;0

viti nou poflint. car. 6. à. feáq. cauf. 17. q. 4.

NOMEANT

Con]?zt Greg. XIV. cit. minus ad mortem conz

Vi

demnau ; quamvis licité fiat executio in 1pforum

d Quf W. G

bonis : imó tefte P. Wieftner P. t, 5. 157. .cum

rl

aliis confuetudine in qmbusdam locis receptum

eff, ut Cuua Secularis contra ex1üentem in Afyio.

Oä)l [?

ftiln

i

procedat per mqu]üuonem & citationem , atque,

in non comparentem habita füfficienti probatione

PVHEOWW

IE

deli&i fentehtiam proferat, licét exequi peenam,

Lt

fi capitslis fit , non valeat. Dixi f. JVifi rei fint.

W]IG(!q

BM l

fl

érimiinis &c. Qgænam autem delicta privent afy»

UM

Y

[0, penes quam fit cognitio & decifio ,. an priven£

hy

ll

[

afyló, & quomodo talis delmquens fit extraden-,

D

i

dus Judici Sculari; deinceps dicemus. loterim

! Q

d

Qific.

hn

T

De Immünitate Ecclefiarum; &c, 22

Ih[es p

N

If

inify

Objic. 1.

Excointunicati vitandi ne quiderm

T

N

ingredi periittuntür Ecclefiarm ;

ergo áfortiori

NU i t

inm

non conceditur ipfis prote&io in Ecclefia:

2.Si

Pt

"

jj

ALTaDEh

omnes Chnfham gaudenpt afyha, etiam gaudebunf

A (j

Ul

Clerici &Rehgloü' fed ifti non gaüdent , üc da-

T Csl

n

cent mu'ti cüm Panorrit. i d. £. 6; n. 1 2. & iu-

LLTS

jj

finuare videtür Conff. Greg,.X[V cit. qu& eft nor-—

À. tor obl

HW

ma immunitátis afyli, dum expreffam facit menz

üonem Zaicorum ;

,' 0'11 Gt Xu'

adeóque ad hos reftri&ivam;

Va

AE p

&. ad r. Nor permittüntur Eccletfiám ingredi for-

ialiter; h: e; üt inter fint Officiis Divinis &c; C

TM

MILTTM

ZÁnt. materialiter, u ibi fint fecuri. V. ante.

T fl

f;

tonf. Ad 2. diff. minor. Clerici & Religiofi nod

1 tl j

gaudent conrra Judices Ecclefiafticos ; & Superio-

t jf d r

res fuos; neafficiantur penis Ecclefiafticis fecun

düm facros canones, v.g. expreffis c; 1. de c4-

hi. ii

lumniat. . 2. de Regular.in 6. &c: & ne pünlantu£

fceíe, Md

fecundàüm Conítitutiónes Ordinum Rehgxofm um:;

hr gt q/

R

C. minor. contra Judices Laicos, ita ut his extradf

ii a.

poffint à fiis Superioribus ; stque fic puniti fec

cundüm Leges Civiles ZV. imin, non enim debent

ia v QUAVO

effe deterioris conditionís quàm Laici.

Neque

Mi

di&da Confit. Gregoriana Clericos & Rehglofoä

hi o

ln

t

il

excludit ab afylo, fed Laicortn precise ideo fa-

3aieni lfi

Cit expreffam mentionem , quia folüm Laícis (norï

veró Clericis ) denegabant Judices Laici füb prz-

&n g, d

textu privilegiorum immünitatem localem; ac ex-

ii

trahere folebant ex afylo. P; Schmalzgluebex b.tz

;j WW"

hum. 16 y. fe4.

ia NJ""*

Dico 4. Afylo non gaudent rei crlmmum ex-

$

"

£eptorum , uüt vocantür , quz fpecificantur in al-

Oaan

a&

legata. Conflit. Gregor nimirum r. Publici latro-

hes, qui nempe in publicis viis raping caüsá ex

Dars IE;

ips

IE CP JCCW'

'm[c ELCJ

j

j

j

226 . LIB, III, TITULUS XLIX

ggcli

j

!

!

j

tl J

iefidiis gggrediuntur homines, & re(iftentes oc-

' -qS»h

Cidint

ii

2. Viarum graffatores, fanbfe obDet

ggr

)

Z tra(fene$Rouber / qui quidem in publicis &

rf

frequentaiis viis per infidias aggrediuptur homi-

fi ter'?""

nes predz causá, fed non occidunt, per quod dif-

Depopulatores agrorum,

gt

5 i

fcrunt à prioribus

feu qui fegetes agrorum , fru&us vinearum &c.

rn)v[;pf't(

j hii

MM

ex propofito devsftant

Atque hzc tria del.&a

debent effe notoria vel notorietate Juris vel no-

ngrd inios g

ls

torietare Factb

4. Qui faciunt homicidium, vel

rmwl

Va GH

iutilationem membrorum

in ipfis Ecclefiis vel

TEU

cemetérii$ ex propofito.

$.Qu! proditorié oc

PTR doet C

cidit proximum füum; h.e.utlongé communtior

$o lat 0 :

(É Yl fojmfu

ntelligi&, non folüm ex propofito & per nfi-

X OCU

ht

häd

diss,fed fub fpecie amicitie; feu qui occidit ami-

Nm

N

i CH

cum , fcilicet fimulando amicitiam , fidelitatem

MT

&c, ita ut alter nilil tale fufpicatus fuerit, vel

h AE

Jll,

cui ratione ftatus,

qui per infidiss occidit eum;

WJ . .u.ïL LY

ht

QGQQ—I u w

Ccoudiüonis, muneris fpecialiter eft obligatus ad

ml

amicitiam aut fidelitatem ; üt fi paréns occidat

, Ut d« t

LP

prolem, conjunx conjugem, fatniliaris familiarem;

EO 0'

W

caupo hofpitem,aut alius commilitónéin; itineris

gt t

focium &c

Et hanc communiffimam fententiam

IC NURU U[ I

fuse probavi in meo Candidato b. i. num. 16.17.

/

E(f !/9'6,

contra Hyppolitum Grafferum ; Cóvar. Barbof.

n

DI

& . alios.

6. Affifini, feu qui pro pécunia vel

li

//

i

&lia re temporali, promiffa vel data , occidunt ho-

T Ur n «

minem, vel in hunc finem promittünt vel dant pe-

M

A I d

D

(

cuniam

adeóque tam conducens, quàm condu-

m

j

Cius pretió

reus eft affaffnii afyló privantis

T.

mmhx N

"

i

il

Hareiici, qui propter ipfum hzrefeos crimen ad

hiïnm

.

ä ul,f

Ecclefiam fe recipiunt

3

quod tamen in noftr

[

i

MI

l

Geiania ,

ubi crimen certarum hzrefum nihil

timet

l

! &Ieüa ,

De Immunitate Ecclefiarum, &c. 227

fs

t

;I

]

timer à Judice Szeculari, non procedit.

8. Rei

mq»d

"g

lefz Majeftatis, h.e. qui in perfonam ipfius Prin-

s SW.LJ

BU

cipis ( quo nomine veniunt ommes in fua juris-

li

l

didione Superiorem. non recognof(centes

ple-

Popbl 'OIU

nümquein fuo territorl1o jus obtmentes) cui funt

' fubditi, delinquunt per a&ionem injuriofam vel

fmüus T

damnofam

v. g. percutiendo, vulperando , car-

At hæcm U[

l

cerando , hoftiliter infequendo &c. aut fimiles

. "mæ] h

Y

a&Qiones mandando, auxilium preftando íxc. ut

N *ümnm Lm !

habet communis.,

Prater hæc crimina nullum

jl " SA( à

aliud, utut atrox, pilvat afyl:a fecundüm 4. Conft.,

. fl

Gregormmzm ut docet commumüïma, quia ipfa

Y VELIUP? (opmy

Conítitutio volmt omma iu matena Immumtaus

ü !vgpol',o& W

localis occurreutia tol!ere dubia, atque velut nor-

i, ln qu od

ma reducere omoia ad unam tantitm formam, íta-

L

1

ittm, el

tuens ,ur prgcise enumerata octo deli&a pnvcut

t prani n

afylà, non alia , exti aquipolleant in j(uïe expre[]is ,

t rapint t

vel ad(t paritas , zdentzms, aut majoritas rationis,

tc t o

Uade afyló prozeguntur quoque blafpheml,per-

[ ya RI

juri, Simoniaci , percuffoxcs Clericorum, duel-

m um

lantes , incendiarii &c. i item juxta communem il-

ss ao

li quoque, qui fnrtum uf aliud delitum (præ-

r'"*'"'f"] I['"I l

ter occifionem aut muulänonem ) commlttunt in-

.W/i/// Ibl

Ecclefia :

atque illi ; qui prope Ecclef'am occi-

I"

(j hd

dunt füb fpe immunitaris ,

ad quam e veftigio

0 CA v[ m

Convolare poffant ; quamms emm ifti delmquant

T

ve( du

m

iu legem,

non tarmen 6€o modo delmquum, qui

g

à Jure privatur afylo, & quamvis in r. fin. b. t.

PTOT

quam ttmö

Summarium generaliter pronuntier, qu fub fpe im-

d

sunitatis in Ecelefris vel cemeteris delinquunt, im-,

munitate non gaudent. .

Gregor. XIV. tamen in

m hæ qi t

d Conft.

CUm Alids. hanc generalitatem reftrin-

qU

0 qm

xit

P2

g

mtaffE(

258 LIB. II, TTTULUS XLIX

p

nt

g

l þüæ

Xxit ad fola homicidia & mutilationes in ipfis Ec«

TL

clefiis commiffas.

PU [

n

yan

Quamvis autem iffa ità fe habeant, pauéis ta-

g

ii

n |

men abhiuc annis Benedi&ctus XIII. nuper piiffim&

4 05 "

defun&us novam de hac materia Conflitutio-

jj !

gmopt

nem, qua incipit, Ex quo, edidit auno 172 ;

Concilio Romano à fe celebrato ipfertam, ubi cons

5 mlm P

1e dOïTO(

i

firmat quidem famofam & fepius citatam Conffit.

Greg. XIV. aliqua tamen deli&ia, de quibus pott

perpmüdï u5

NI

Con[lit. Gregor. inter DD. dubitatum eft, an pri-

aica t

vepnt afylo vel non, declarat privare, & alia nova

1uem:b fyti

per

adjicit, quorum reis non indulget immunitatem.

iCanfl ii detd

Iaque declarat r. pro latrone publico, & viarum

graffatore, inordine ad privandunr afyló haben-

?gmguc q"A m [

dum efle illum quoque, qui unicgm tantürn graf-

]Lulg j eln

fationem in yia publica aut vicinali commifit fecue

i

Bo i

l

H,xl'

ta occifione vel mutilatione.

. Eos etiam nom

T

u

|

Vl

gaudere , qui ftantes in Ecclefiis vel ceemeteriis

mm]ï t

occidunt vel mutilant exiflentem extra, ac vicif-

M E Lhï

rl

fim ftantes extra occidunt vel mutilant exiftentema

du v

intra Ecclefiam vel Cemeterium.

3. lHllos,qui

Vaytr

ad Eccléfiam confugientibus vim inferunt ,

&

p U

ipfos àloco immuni vel Ecclefia violenter extra*

Üiof Cauq

hunt.

4. In crimine Affaffinii non modó man*

Yi [uTi;

datarios, fed etiam mandantes promifífa vel data

(f074, m

mercede, modoó affaffinium reipfa patuata fuerit,

-W Tij (r

feu occifio fecuta.

Nova autem ítatuit delicta

"ii It

afyló privantia: hec

Siquis interficiat pro-

MT M g

ximum faum animó' premeditató : ac deliberató

a. Siquis falfificet Litteras Apoftolicas.

* d

ininifter Montis pietatis; publici telonii; aut Banci,

ATT "T

pro Principis privatarümque: perfonarum depo«

fijs deftinati ! furtum aut falma:em in predictia

locis

ii Wi

TTULUS li

Ü

De Immunitate Ecclefiarum, &c. 229

[ Dl

Jocis committat ita notabiliter, ut peeng ordina-

rie locus fit.

4. Siqui conflant, adulterant, vel

ij äbeam

Wübs ll

tondent quascunque monetas aureas vel argen-

il

M

f

1eas, etiam Principum externorum, vel qui ipfas

PA mffn] CO']H

[w

monetas cooflatas, adulteratas , aut detonías,

419 fd[dn ty f

h Täromf

ita fcienter expendunt, ut fraudis confcii atque

*(

participes ceunferi poffint

$. Siqui füb nomine

MTC ij

hi

Curig in alienas domos fe introducunt, animó

t Wzd

P

»idem perpetraodi rapinas, eàsque re ipfa com-

nü mü W

mittunt cum homicidio, aut mutilatione mem-

n I?müh

M d,,

E

brorum alicujugex domefticis, vel etiam extra-

IN gl

Sed hx«

nei, quem ibi forté reperiri contigerit

(i]r) 'VOnfpþPO&

nova Conftitutio Benedi&i XIII. ficut in his no-

i UN!;HJ n Mg D

ftris partibus, quantüm mihi conftat, fpecialiter

| 0— ho l

promulgata non eft, ita an recepta aut m ufum

tfodl cumnitn

dedu&a fit, dubito ( (icut tamen in Praxi hucus-

X 1. Dorttn

que obfervatam fuiffe fcjo Conftitutionem Gre-

Bdbl

gorianam.) Unam tamen fcio dicecefim, in qua

Jntem eut, t v

conformiter di&tg Bullg binis vicibus Epifcopali

vl i

auGoritate ex afylo exuaditi funt , qui horfici-

t W

dium preaeditatum commiferant, uti vir magnus

n"x"*" um

mihi retulit

):/.) lat

Dico $. Cafu quo dubium eft, an confuga ad

, m—, Wm [

Ecclefiam fit reus deliéti excepti (imó & quando

afyli pri-

d n

certum eft, quód crimen fit exceptum

vativum) tamen extradi vel extrahi non poteft

xepi u n t

nifi priüs defuper cognofcat & pronuntiet Epifco-

TL

pus, ad quem privative hec pertinet cognitio.

hus wl

NT

Si tamen certum fit, crimen effe exceptum

a lol ï

( vel etiam dubium ex indiciis valde magnis pro

ul d "W

deli&o excepto ) ac Judex fiecularis extraditio-

nem petat, debet ReGtor Ecclefie , requifitus

gut 67

"U mw

à Curia Sgculari, talem Reum cauté cuftodire ad-

T mm-

P

hibite

e

250 LID.II. TITULUS XLIX

MMW

TU

bibito etiam carcere , donec caufa ab Epifcopo

jl

decidatur.

(oie

i

3. Secuta hac decifione necdum ex-

trahere poteft Judex Sacularis, nifi Epifcopus

b o

b x bæ«

dederit licentiam, & intervenirer perfena Eccle.

vll

Pmonä

fiaflica, v. g. Re&ox Ecclefig, que Reum extra-

|qiati

TC

!

!

dat

4. Si tamen vel Epifcopus notorié reum

u

amn?]rz' t

st

Jl

deli&ti excepti licentiam extrahendi dare nollet,

Wwüb

vel Re&or Ecclefiz po& datam ab EplfCOPO licen-

iib o

tiam recufaret exrradelc 3c intervenire, poffet

" u

Judb

Laicus delmquemem mhll()mmus extra-

iang, d

Qu HM

here, mmom tamen, quo id fierl Qateut, fcandalo

aitu uf

& tumultu.

Ita coinmunis ex cit. Conflit. Gre-

ll J

goriana,

à qua parüm Sbludlt Benedx&ma

fed

[MIMJI D !

in plensque convemt, licét non omnino in

; d p

omnibus, dum nempe pro cafu : quo morali-

cri-

i n

H«')

ter credibile, non ve1o penitus certum eít,

A n p

mvf

men effe exceptum, permitrit & jubet extradi

4 12

|

i r

delmquentem ]udm Saculari exigenti , modo

ifte, in forma Jüris validé fe oblxget ad eum Ec-

N

ï?,ï'cï'

D xK*'

clefæ reltltuendum ü po&ea dxluantur mdma,

ex qunbm deh&um apparchat exceptum

W»wa 1

cho . Judex Sæculaus mandans errah: ex

(&w Üuly

2

afylo ahquem qui eo gaudet, Miniftri item ex-

VWW |

Tf

trahentes , & quicunque cooperantes, non folüm

J//M/

uu!

peccant graviter contra Religionem & Juftitiam,

pJ'*H

fed. etiam mcurrunt excommumcatmnem late

Üntril

DARU

fententiz ,. à qua non funt abfolvendi , nifi priüs

D

A

extrattum reftituerint Ecclefie & loco, ex quo

M

LIMUTT

extraxerunt. £47. 6. $. 10. 3 . Catif.17. q.4. Conft.

j

angb[

M

Greg. cit. De Jure Civili ftatutum eft ultimum

WM

( !

füpplicium. /. 2. &* 6. C. de bis, qutad KEccl. quam-

M

h

GD;

vis hzc peena noe f& in ufu, & punitio hujus cri-

! ex. Vi (

minis relinquatur foro Canonico, ficut cognitio

lii

W(

du

j

De Immunitate Ecclefiarum, &e, 231

! dgn

C0

Nunc de

& judicatio ad Epifcopum fpettat.

fn

A

Imimunitate Reali.

Sl U'iEP

u

Dico 7. Clerici & perfona Ecclefiaftice fünt

Ri

immunes ab oneribus Seculariura perfopalibus,

li

| Errk*üæ,q

:

uti funt cenfus pufonales feu capitatio, Säoph

* D

PU ts

(Cotait/ viatica & telonia perfonis xmpoüta, an-

* W

hf']dl dg

uj

ij //

gsrig & parangarige, feu operze, € chatetd/

da"m äbe]( i

N

n

(conc vien[E/ ire ad bellum, agere vigilias, prg-

lï.

l

U

bere militibus hofpitium in fuis edibus, fodere

,uf. t w i

AT.

»

arenam &c

2. Bona Clericorum Beneficialia,

MEH ït fq "!

h,

ii decimz, reditus ftolz, ftipendia Miffarum &c.

n axfxarf

JH '

ab omaüibus fzcularium exa&ionibus, uii & 3

ln.

n "BffM

Ipfie Ecclefie & loca Religiofa, atque bona Eccle-

Átt r o

fiaftica ad cultum Divinum immediate ordinata,

ud calices, & paramepta facra &c.

Ita pleri-

181 , Qu n

) fentas Certum d

que omnues, quia perfong Ecclefiaítice quoad

nl

1 & net a

perfonam füam eéxemptiz ab omni jurisdictione

Tj t

feculari, item loca & res facre

atque ufibus

li d a

facris deftinate, ut patet ex variis Juribus & coin-

muni fenfu

M

du j

IO

r at

Dico 9. Ecclefi& quoad bona fua temporalia

l n j mMS Mmi

(& Clerici quoad patrimonialia ) de Jure gaudent

immunitate reali, feu füunt exemptz ab oneribus

p foifitt:

tum realibus tum mixtis, quz üituló jurisdiclio-

du Vi !M(Lih

nis de novo imponuntur à Magiitratibus Laicis,

Orep &þ f(ml

Communis & certa , atque vix eb ullo Ortho-

RU

sigiorm

doxo negatur propter claros textus in £. 4

.5 3.

if W

€. 1.in 6.€7 Clem. un.h t. c. 10. de Conflit. c. . de

deü?.& im.at

.. Cenfib. in 6. ibi: cium zgzturEcclefæ, Eiclefiaflica-

1

4

que per[onæ, ac res ip[arum non [olüm ]ure Huma-

ij t yn d

no, quin imo &* Divino (in thefi nimirum, ficut

"TT j od

de exempiione Clericorum pexionah diximus ad

Uf & puüü

fxct

tit. 2. lib. L. de for. comp. n. 4. 5. ó ) 4 facularium

Cqulw !

4

per-

T f

252

LIB. HI. TITULUS XLIX.

fo

Ti ]Jb

g !

er(onazum exa&zomlws funt. immunes.. Confonat

»

wlea

T

j

us Civile in Autb. Item nulla poft l. 2. C. de Epifc.

d

(* Cler. Ratio eft, quia res fequuntur conditio-

x 1

pem perfomæ- accefforium fequitur fuum princi-

m[*JSW

Wil

Mtd'ale' W

pale. c. 41. de R.

.in 6. &, qua. Religiofis adba-

J

ii *

yni

tent, Religiofa [unt. 1. 43.f. de R. V. Cüm igitur,

i

'.Ecclefæ & Ecclefiaftice- pmfonæ juxta omnes

fnt exempta à jurisdictione Secularium , etiam

/U[P M q

m W

res & bona ipfarum debent effe exempta accef-

PU an

forie ab oneribus feu exaClionibus Sæculamum "

acmt.

quz tituló Jurlsdxöxoms imponuntur; cum juris-

di&io immediate & pringipaliter non in res &

a Ti

bona quz juffionis fünt incapacia, fed in perfo-

" at lt hus ]

Dp3s exerceatur, eà quàd à perfonis pre(tanda fint

hum

;nbuta & colle&es rebus impofite,

Quódfi au.

wmhï dleas

1em Seculares tali onere gravarent Ecclefias &

u uit m ii

jl

perfonas Ecclefiaíticas, peccarent contra Rehgm-

a n 9 ..GWI

i h

M

pem & ]u(htlam, tenerentur ad reüxtunonem,

&

mcurrerent

t

excomrmunicationem Summq

Pontifici. rcfervatam. €. 4. 7- Clem. citt. Bull. Ca:

Ki

zzæ &c

[2

N

N

Qæterum onera vealiafant, que ipfis rebus im-

cv'

:

pommtm fine refpe&u ad perfonss ea pofüden-

llf/rt

$, V. g. fundis, agris, domibus, atque appellan-

tm mbuta, & canmbutzones ardmamz, forbiuatiz

"

o*

d

c^(rur ub anlagen/ quó referuntur etiam Zdc-

"w

xtkt

&ifa, Qlufycblag/ qua imponuntur rebus ufü con-

y

1

ms

uv

fumptibilibus vendendus vino, cerewüæ carni-

T

n

n

bus &c.. Jndelita, Umgelb / quando, ultra acci-

xlx

t xïL[ . '

fas feu gabellas pecuniarias de potulentis , vino

vcl cerevifia , certa quantitas, v. g. de fingulis ur-

'l- (W? aplöil

pis 6. menfuræ Magxüramæ vel Principi Sgcu-.

A)&a,g l W

1

i

gau pendenda e& AMixta autem d:cuntur, qug

i

vel

u

W

V

T

J "

DeImmunitate Ecclefiarum, &c. 233

J

At

yel exigunt laborem perfonalem fimul & fum-

l

Ts f

tus , ut ire ad bellum propriis expenfis, vel im-

fmm í

Nire

Ntri

A

ponuntur fübditis cum refpe&u ad ipforum bona

M

yel reditus annuos, adeóque perfonis immediate,

f )

M M Ü

Mif

rebus mediate, uti colleda, & coutvibutiones ex-

Olmm

tmordmarzaz, extraordiuari - & £eut unb 9Infas

* D u

P

"i TU

H«l

Q

Q nam colledia à Tributis in ftri&a acceptione

gh*femnt per hoc, quód non habeant przítatia:

MT

REJD[ (

d« i

nem feu penfationem certam,.ac annuam, ficut

S&Wm W

Tributa, fed incertam, ob caufam vel neceffitatem

n xPpum T

b

fort& occurremem.

Huc quoque pertinept pra-

! þ ?3] d W N

fiationes Teloniorum , nempe Vedigalia, goll/

'ml]?dhp

qu& exiguntur de bonis perterram, & Portoria,

Wipefns hii

Sïzautf)/ que petuntur de bonis per aquas in-vel

LONTT

exportatis aut adveGis.

T panot Bol

Dixi I

.. Qua. tituló jurisdictiouis imponuntur i I

lat "entconwkf/g

fi enim petantur tituló dominii pamaulam, ut fi

Tetr 4 reliti

Eccleha vel perfona Ecclefiaflica à

Sæcnlaubus

NT Summa

acquirat rem feudalem vel emphyteyticam , te-

* Cs t iL

netur ad onera feudi, vel ad canonem emphytev-

ticum , landemium &c. cum res tranfeat cum füo

Ls g i

enere reali. c. . de Pignor.

Aut fi injungantur

& n p

titulà packi, vel refervationis, ut fiquis Secularium

2

,f

u

donet, veudat &c. Ecclefig, yel perfonz Eccle-

ww;mm//ll//

fiaftice predium cum referyatione penfionis vel

annuatim yel pro cafu neceffitatis fibi folvende;

r

*0" t ]EW M Q

pariter enim portandum e(t tale onus ab Ecclefia

,T mmïm,w

&c. quia quilibet dere fua difponere, acin alium

transferre cum - vel fine onere poteft. — Et hujus-

fjjb

yodi pa&ta approbant Sacri Canones. c. 4. de con-

"T Wm il

dit. appof. c 6. dedonat. . 23. de jur.patr.. De-

35 IH g,d.efm

niqué fi tituló :mpen[arum aliquid exigatur in

W « iij

gonRruEhonem vel repararsionem operum publi-

"T g

Pj

corum,

atcE"(

234 LIB.III. TITULUS XLIX

n gb

"

corum, ex quibus iu fingrla Commuuitatis mem.

W'd 'W Jj

JW

i

bra immediaté redunda: aliquid utilitatis,vel emo-

Dml(*

Leïc

h

lumepti, cujusmodi opera funt poutes , fontes,

i

q.-nff w

']n

viz poblicz, aquadu&tus, excubie tempore pe-

At

",

füs agende &c. Ecclefie & Clerici à contribu-

;

m

tione non fuut immunes, fed concurrere debent

uf d

,a

j

jufia proportione, v. g.

folvere pouteuagia,

(ronm

ia

ht

$5: ud' r Oelter/ pourivegia , u*wtfubr,&jel-

(f

U

Bire£gelter / pedagia, ve&tigal

')0,lu

Det/ quidsgia,

mm&"ï yi

delapidationis , a ft v,æoü qma &quitas n2-

g nudi i

turalis , irnó pa&unr tacitum exigit , ut omnes

& finguli contribusnt, qüi ex ejusmodi operibus

MM Wï

cnmmodnate perfruuntur, & indemuis fit Prin-

«t r

"t

d

T e

ceps vel Migiflratus, qui ejusmodi opera ex-

L];C

bl

lM

H'L

ftruunt vel reparant : modó, quod bene notan-

««

dum mhxl petatur à perfoms Ecclefiafticis ad fa-

2l

c:endnm quaftum, vel ad inferendum zrario pub-

W

lico, ve!ad folvenda debua Communitatis, vel ad

fufferanda alia Reipublicee onera, vel ad confer-

vandnm fplendorem F?milie Prmcxpls &c. h&c

enim curare & procurare ad folos Laicos fpectat.

Oljic. 1. Si perfong Ecclefiaftica debent con-

tribuere ad ejusmodi Opera publica, tunc eüam

debebunt in cafü exuaoudmanæ & communis

neceffitatis vel utilitatis Retpublxcæ, & quidem

2. ex titulo etiam jurisdictionis ,

quia gravis

vel exirema necefi'nas mbmt Jus auferendi bo-

LU

.

n

na temporalia à quocunque

fic utique edam

i

Bo

MU

Q

V

Clerici tempore famis poffunr cogi ad venden-

in

DW

)!

"

1 NY

dum frumentum, & ut permittant vifitari fua

l

d

Àt

granaria &c.

3. cüm, qui fentit commodum à

SMQI

u

N

communitate, etiam fentire debeat onera.

Unde

Al

lin

j (Nm

4- in can. 40. ä placet cauf. 16. q. 1. eximuntur

&

clm-

UTULU

! ,

h lh

DeImmunitate Ecclefiarum, &c.. 233 &

U'lfmllrv

h[ ll.q l

U A

quidem Ecclefiz à

uwibuto, fed cum limitatione,

TR

Ptm l(jl I

M

ii

nifi quod adventitia, nece[fitatis [avcina repentina

u fx 01& æn

popofccm.

Demquef Clerici ne :gotiatores non

fünt immunes à ve&igal bus, portoriis , gabellis

æW

(np

hi C/u[

li

L

t

&c. arg. c. 4. de cenfib. in 6. ergo qualitas Cle-

l']CSllS non eximit à mbut is & contnbutmmbus.

? li It y

I rljaJ/

g. ad r. debebunt qmdem concurrere in cafu ex-

m u W

:l

tramdmanæ & communis necefficatis, cui occur-

i Wpi wb

l

rendæ non fufficiunt facultates Laicorum, tztnlo

.Lu [ meus

|

jmpen[arum & ut membra communitads, vel ex

vzf 7 PXB "

gquitate naturali, aut pa&to tacito ; a: non ti-

'u w erl sma PI

tuló ]umdzc'homs & ut fabditi , vel ex obligaro-

it, f hítqr il

ne proveniente ex jurisdi&tione & poteitaze Sg-

Wi od n

culauum

nam his neque neceffitas mbuu: Juus-

W6 Qd t m

dl&lonem in peïfonas Ecclefiafticas.

Ad 2. Ex-

* Drelfisal

nema (non gravis pracise ) neceffitas mbmt qui-

frendumdnto j

dem jus auferendi bova etiam à (lenms, atnon

Cotsuit al

pex viam ]unsdläloms, fed folüm jure. defenfio-

dl ul

Si autem né-

nis ad füccurrendum RelpubllCæ

Vi

ceffitas non fit urgennfiïma, ira ut puus llcenua

Wa d

& confenfus Papz (vel, ubi eft penculum in mors,;

l ( ueb JULU

faltem Epifcopi ) 1eqmr1 poiT.t, hunc confen-

fum priüs petere oportet. £, 4. G 7. h. t.

Ubi

p , H

aE a.

tamen Papa, vel Epifcopus , qui in tali neceffita-

ly(f & HW/E

te, ad quam averiendam non fufficiunt facultates

':o*s g

Laxcorum, confenme tenetur, confenfum dede-

XN aui

a j

rit, detelmmauo & exa(fno h-erum contributio-

u

num, uid & coa&m Clericórum eas negantium,

? pun

"f

"TL

non À Laicis , fed à Supeuorxbus Ecdehamus

facxcnda eft. c. 4. £. 7. citt. Idem prointene de

; vt

u

coa&ione ad vendendum frumentun'

& de vifi-

li

j

rl

i

tatione granariorum , non nifi à

à Superioribus

l od

uH

Ecclefiafticis , & his confentientibus facienda.

l

Ad

Jl

wlb.qu

lr

r:J

236

LIP. ITI. TITULUS XLIX.

aw!lll-

nM

Ad 3. limita regulam : nifi adfit jufta caufa vel

m

j!

privilegium eximens ab onere.

Ad 4. Hllum tex-

*

TT

poüïw-

1um Grarianus defümpfit ex Jure Civili, proin ni-

MLA

hil prajndicare poteft immunitati reali Ecclefia-

K

i

T

l

jyum & Clericorum, ut patet ex Prolegomenis-

"

*5"

d

1

?

Ad 5. Clericos negotiatoresipfePontifex in Jure

il

T.

ii u

Ca^ouico fubjicit his oneribus: reliquos autem

j

eximit cum Jure Divino.

D

a'g?"'f |

yiaoi

emz'ï Wi

12

Dixi 2. Qua imponuntur de novo.

Novis ita-

:roïïcaïsä!&zgïz*.m:

que tributis, colle&tis & exa&tionibus bona Ec-

risinp!

clefiarum & perfonarum Ecclefiafticarum onerari

»;»GHCPM

non poffe à Laicis, certum eft propter defe&um

gt nifent:

iivbl f

juriscli&ionis.

Sed de Zntiquis, qu& nimirum

i,f l

jam priüs, quàm ad Ecclefias vel Clericos perve-

nerunt hujusmodi bona, iis certo & ftabili modo

sl

o

impofiia fuerunt à Laicis tituló jurisdi&lionis ,

i

magna eft controverfia, an his tributis & colle-

m e

&is obnoxie fint Ecclefie & Clerici ? Negant

Suar. Guttierez, Felin. Tanner, & alii multi, quos

nuper magnó zeló fecutus eft P. Ant. Sóll in

tra&l. de Tributisp. 2.6. 3.25. 174. AffirmantPa-

norm. in e. 4. cit.n.16.€7 inc.1.de Cenfib. N'agne-

reck in c. 1. b. t. in 6. P. Eogel h. £. 9. 2 . cum In-

f l

W

noc. Jo. Andr. aliísque com pxurib.us,quibus & ego

u

adítipulor ex his fundamentis, I. ex cam.21. 22.

Ub

€«4uf. 23. q. 8. ubi Urbanus Papa fic ait: de exte-

l'ö]]'m ^

vioribus fuis , qua palàm cun&lis appárent, Ecclefía

L

A Q

TA

tributum reddit - - NB. quod. conflitutum . anti-

l hi lí ]

li

l!c-n

quitus efl, pro pace C quiete , quá nostueri & de-

M

N

fenfare debent, Imperatoribus folvendum efl. 2.. e.

y

li'& Er(k

£. 1. de Cenfib. ubi Presbyteri, fiquid habent ultra,

Wl D

decimas, domos, & hortosfics, & ultra manfum

1([(

, Q

pro.dote Ecclefia confütutum, jubentur indé fe-

l

. IW.

nio-

Qu l

DeInimüritate Eccleliarum, &c, 237

dflf if

lt

M

bünü

l

T

Al

hioribus debitum fervitium impendere : notetue

debitum , quod dempe bonis hujufmodi jam ante-

a Un(

j p

cederiter fuit impofitum.. 3. ex £. . de Pignorib.

4lmm"2itati

tej

j

j

li

pit

& 1.20. ff i.ff. de acquir. ver. dom. ex quibus de-

[ äftgxpm

f

Wt pre

fumptur eft hoc brocardicum, res tranfir cum oné-

Inig;

fhbds

fe [(u0: nempetalis qualis e(t. 4 ex c. 7 9. de . T.

in 6. ibi: nemo poteft plus juris in alium trazisferre,

quam fibi competere digno[catur : ergo, i Ecclefige

r

Ms

N

l

Y

vel Clericis óbveniant bona, priüs obnoxia tribu-

:

H

jry

tis & colle&is à Magiftratu Seculari impofitis,cum

J m Id

ifto onere jam priüs impofito obvenient, cüm illes

r o

qui transfert, transferre nequeat fine hoc onere,

4 p ii

cüm ipfe non habuerit fine Boc ónere.. $. ex com-

i [eitue

muui praxi , faltem exua ltaliam vigente, quam &

BC d m

nosin Germania experimur: Praxis autem & Cou-

jl

n

l

À

Junsd

füetudó eff optima Juris dubii interpres,

d tiouty

í

Objic. . Qo»ando fundus transfertur in Eccle-

( Cirii

r

!

f;

ïf'

[

fiam, ceffat ratio adzquata exigendi tributa, à Lat-

cis priüs impofita tituló jurisdiGtionis, fcilicet fab-

m g

[:

u

1

]

EO

je&io talium fundorum; & jurisdi&tio Msgiftrarüs

n od

Laici: ergo.

2. Quando difpofitio venit in eum

r lr

ftaium, àquo initium ducere non potüit, evane-

TTTE

(cit. . 98. f-deV.O.L 2 5.8.1. ff.de R. $. Sed,

quando fundus transfertur in Ecclefiam, exa&io

W;;Wäw&fgo

tributorüm veüitin eüm flatum,à quo initium du-

TET TP

gf t

Cere non potüit: ergo.

3. In'c. 12. dereb. EccL.

m

Alien. dicitur, quód Laicis zzlla poteftas compe-

j ag m'r

tat de rebus Ecclefie difponendi. Etin c. r.-b. f.

in 6. prohibentur Laici quafcunque exa&iones im-

UI

)

ponere Ecclefiis, & Ecclefiafticis perfonis.

Simr

m

!

lia habentur c. 3. e0d. i2 6. & Clem.un. eod. c. 4.

1 üquïdhaW*'

de Cenfib. in 6.

Cüàm ergo hi textus generaliter

s n

& indiftinété loquantur , genefaliter quoque ii*

mm,ïumm !

tel-

gl

"L

238 LIB,IIL TITULUS XLIX

.;qdfï'dl

telligendi funt fine diftin&ione inter exaCtiones

M

(u nu(lfl

& tibuta nova ac atitiqua.

B.ad r, N.ant. nam

adaquata rado folvendi tributa antiqua non fun-

Tim

datur in fola fubje&mne, fed fimuül in facta femel

impofitione oneris tempore habili , qva uimiruüri

Wl M(

bona ; & períona , qu& poffedit, erat fubjecta

krii

NU l

Magiftratui Laico, quam fübje&tionem fupponit

uN

quidem dicta impofitio /7 fieri, nou tamen in con-

fervari

femel legitimé impofitum onus tranfit

I

cum re, & transferéus non potuit eam ab hoc one-

i g[ LL

re liberare, & liberatam transferre in prejudici-

ul

um Magiftratüs Laici, cüm nec ipfe habuerit libe-

)01]' W« ^

yatau

Ád 2.Evaneícit in cafu, quando difpo-

n' (['*d MH N

fiio dependet ab hac conditione, uiíi res devene-

rit in alium ftatum. £razf.má. quando non ita de-

h Mif 5;

peoder. N. ma

Quódimpofitio tributi fa&ia fit

bonis à Judice Laico ex titulo jurisdictionis fub ifta

NH!D

ubl

