de Rer. divi[. 1. 8 2. $. 5 ff. de V. O. res facras exwa

BP

humanum cofnercium ponit, Ratio petitur ex (47.

Á

OL»D,

1

l

fiquis cit. ubi habetur,quód,quisquis borum alterum

(ul

[

vendit, fine quo nec alterum próvenit (ut eft Ecclefia

100 &

vel alia res confecrata vel benedi&ta) neutrum in-

Bd

venditum derelinquat. Et addivur: nullus igitur emat

TENUA

Ecclefiam, vel Prabendam, vel aliquid Ecclefafti-

sl

(un. An veró quoad materiam vel formam artifi-

RRR

'

ciofam, vendi poffint & in abítraCto, dicemus pa-

)"H'*:ï

TL

r

a

A w

ftea. De concomitanter atiexis jam fatis pauló ante

Y

u

|

l

]

declaratum eft,quód fint a&tiones fpirituales,adeó-

li,

frtgs

i

que fine Simoriia non vendibiles, & pretiü non re-

u

cdpiant. De conj'kquenter annexis, quamdiu nimi-

:c'.*:i'»rs:io[«fdï

[

rum maner annexio, & authoritate Summi Ponti-

[g:;þïihi'ï?ï?;

ficis, per quam faCta eft, non fuerit fublata, patet

qu', Wi &

ex can. 3. catif. 1. q. 1. ean. fiquis. cit. . 213 3. b.t.

Quares, aures confecrate vel benediCta in ab^

n: ïïlwï'"

)v

M

ftra&o & quoad materiam velformam, quam ha-

Vr

I'ISK

ÓV

j

bent & retinent forte precofam. v.g. calices, reme-

«emü :Vf

pla &c. vendinequeant? g, cum S. Thoma 2.2. q.

i N

IU

IOO. 4. 4. Suar. & communi Tbeologorum & re-

vl?

centioribus Canonifüs contra Panormit & an-

(^

MMJ;

;

üqui-

H

imon

LIB. V. TITULUS IIl

$28

N

tiquiores Canoniftas, ac recentiorem P. Placidtut

;en u

ii

[

Bócku h. t. s. 1 s.feqq. poffunt vendi, modó pro-

ia

pter benedi&tionem vel confecrationem vel ordi-

m]usü

nem, quem habent ad fpirituale,non augeatur pre-

ls. t

tium,

Ratio eft I. quia, qu& antecedenter füat

r qu

aunnexafpiritualibus, ex uria non amittunt per an-

d Gd 12

nexionem fuum valorem intrinfecum pretio zfti-

d)

mabilem quoad materiam, & formam artificio-

Í

UL

J

i

u

fam, ex altera veró parte benedictio vel confecra-

tiononitacenfetur ahnexa,; ur in eflimatione ma-

( Smongqud

rali per inténtionem ementium & vendentium fe-

at

parari nequeat,

Id quod confirmatur 2. ex pari-

Bb mi v

mentotaténto

tate curà JUIW.. patr onatüs annexo rei temgoralx,

ireref ftrad

v. g. caftro aut univerfitati bonorum, quez juxta

omnes fineSimonia veudi poteft, ita ut jus patro«

N f"mfg

Vafn

H(

natüs quoque tranfeat ad emptorem. per c. 7. de

jur. Patron.. Adde, quód juxta cam. 1 3. can. 70.

fn hn d

tAUf. 12. q. 2. poffit Ecclefia calices & patenas

W

NI

m

confecratas vendere alteri,

Roboratur 3. ex

AA

praxi & à nemine improbata confüetudine, qua

W 'Q mxgr

paffim videmus, numifmata,; imagines cereas, &

T m

BN

Rofaria benedi&ta vendi , nempe fecundüm ma-

"HO*

teriam, & fümptibus , labore, curà, itinere, fine

Ul

quibus comparari vel afportari non poterant; ia

dZ £,7 Afüp

pretium impautats.

Notant tamen DD. ut, fi ca-

UT tl

lices, vafá aut paramenta facra veudautur Laicis ,

M nq[STg-;m

facri usüs, ad quem deftinata fünt; non capacibus;

! memd ttn

priüs confringantur vel diffuantur,ut fic amittant

dac(.p

n 4

confecrationem velbenedictionem: quod tamen

l

M J, fJ

A

!

ro

de numifmatis, Rofariis &c. non procedit, cüm

MOA

H

eorum ufus etiam ad Eaicos pertineat

ia

V

!l Jief

Qbjic. 1. ex cam ftquis cit. ubi diferté prohibe

l

)

j

tur, ne templum vel Ecclefia materialis aut

l)

Wl

1

alia

uj

"o

Y

!

D& Sirh;)nia; & he aliquid &c. $25

P.Plädd,,J

alia res , femelad ufüm Divinum deputata, ema-

J

)Püugp

M

tur vel vendatur. Concordant é, $. 2. 16, 26.

Wi r

AO

b. t. ubi etiam contrari& confüetudines reproban-

W l'pre

?Ul

ür. ltem]JusCivile 8. $. Infl. & 1. 6. ff. de Rer.

M IU

f

Il

ll

div. l. $ 2. cit. ergo.

2. Oleum & Chryfina fa-

D

ip

crum nec quóad materiam vendi absque Simonía

[4l,

poteft. &afi. 10 2. Catf. 1. q. 1. 0. 16. C? 36. cilt.

ergo nec aliz resbenedi&ti aut confecrate. 3.Spi-

'e! N

rituali confequenter annexa ut beneficiá, vendere

eft Simoniacum, cay. ffquis cit. c. 2 4. de Sin. c. 4.

Wi

n

[

m

é.fin. de Pad. ergo & anitecedenter aunexa. d

!

m

ii

Eifi màteria; v. g. calicis, in fe fitres temporalis,

sTl

ii

in fenfu tamen coinpofito confecrationis, vi cujus

gm l m

unice refertur ad aliquid fpirituale, nempe ad Sa-

pO«

crificium, fieri nequit, üt diQà materia calicis fiát

TR

obnoxia commercio humano, g. ad i. Illitextus

L 20

eplicari poffunt de rebus facrisin concreto , qua-

V us

tenus fimul confecratio , vel ordo àd fpirituale

t d

trabitürin eflimátionem. Aliqui putant, ibi fpe-

"

cialiter prohiberi venditionein templorüi & Ece

clefiarum , at Juré tantàm Ecclefiafticó; cui per

squs p

m

: TA

ol

"

AO ul

il

"

coütrariam confuetüdiném derogatüm fit.

jus

vintrt

Civile de rebus facris difponendi facultaté caret.

Ad 2. Ibi Epifcopis tatitüm prohibetur (non aliis)

li

Ü

ie àccipiàt aliquid pro oleo & cliryfmàáte facro;

I

& liinc Simbnhiam Juris Écclefiaflict, niti huic pet

qi

Confüetudinem derogatuin fit , comfnittunt àli-

Qüid accipiendo, non alii.

,

Ad 3. N. conf. & pás

r

V»

it. iam corfequenter ánnexa ad. fpirituale , v. g

Q qwlgux

"

beneficia Ecclefiaftica àd tirulum & officiurn fpis

yie

ritüale, non prefupponunt aliquid pretio zftima-

inca

M

bile, ficut astecedeniter annexa, atque illorüim ari

l qv[fne P[

yi

nexio ex Jure Ecclefiaflico eft tanta; ut à privati

Dar$ L.

L1

1 ma[h

L

etiam

d

LIB. V. TITULUS III.

$39

etiam per folam intentionem, in cílimatione mo-

fh"hl (

rali tolli non valeat ; & hinc de illis procedit,

Ü

4 ]IADS

quisquis borum alterum vendit, fine quo nec alterum

JVI (.l].l:

prévenit, neutrum invenditum derelinquit, can. fi-

d

.

m

[

quis 7. cit. nam in beneficiis &c. rei fpirituali

AU

LWI

tauquam Prefüppofito & principali anneGitur

jqit il

iemporaletauquam accefforium : econtra in 451e-

aningri

cedenter annexis temporale prefupponitur tan-

g Bd

quam principale, & fpirituale anneGitur velut ac-

,;adfmc"'.:s&':;s

cefforium. ÁAd 4. Si accedat intentio vendentium

Wi u

& ementium res confecratione vel benediCtione

ä»

HQ

M

jl

affe&tas, qua precise volunt pretium dare vel acci-

D]

28

perepro materia, vel forma artificiofa , non am-

dbl

'

pliüs datur fenfus compofitus, & tales res non in

3urt o

concreto,fed quoad materiam &c. tantüm, in zti-

MM

Jj

!

LU

mationem veniunt, Caterüm permutare res facras

'/M'r Z:if,?:ïv-'.a)y

[

^ f

pro rebus facris ( exira materiam beneficialem )

iil

v. g. Reliquias pro Reliquiis , vel pro Rofario In-

dulgentias habente, licet fiat fine auctoritate Epi-

fcopi, necSimortia Juris Ecclefiaftici eft.

M Y

N

N

vv

Dubitabis, an commitatur Simonia Juris h.

N

l

vioi & Naturalis, vel tantüm Ecclefiaftici, &i pre-

b )

1l

LU

tium temporale detur vel accipiatur pro rebus fpi-

lI)

[

!

e

rituali à Jure Ecclefiafico annexis, uti funt Bene-

1 ,d'gäoäfv.ïf

Jin

ficia Ecclefiaftica, Decimz feu potiüs jus deci-

mandi &c. €. cum S, Thoma 2. 2. q. 100. 4. 4.

sl'"( X[. ln

(Q

m

i4 C. Suar. Covar. Gonzal, & communi contra

lttitr

u

& (ffj f

,l

Felin. Garc. Jul. Clar. Zef. Efparz. Cardenas i5

N

Crifi diffe,t. 27 . c. 1. n. 6. eft farisNaturalis & Di«

j QILE Qv

d

VU

vini, Sumitur ex d. can. fiquis. & can. feq. ubi Ur-

m hm

W

banus II. interprete gloffa beneficii venditionem

TTOn

L]

Simoniacam effe probat ex verbis S. Petri Adf. £.

tectg

^g

x,"hL

ad Simonem Magum , dicentis, pecunia tua

fé

W

l

h

M(J

N

N

l

De Simonía, & ne aliquid &c.. 31

Tzïmazionam-

M

ft m perditionem, quibus D. Petrus utique damna:

Accedit

qU Ll li(( Al

vit Simoniam Juris Divini & Naturalis.

€AM. 2- CAUf. 1. q. 1. übi habetur, quód beneficium

ll /

vendere aut emere nihil fit aliud quàm altare, &

DAT

decimas, &^ Spiritum S. emere vel vendere.Ratio eft,

Ltf

quia, quando jus percipiendi fruQus temporales,

iw Q

"-

uticontingit in beneficiis Ecclefiaíticis & Decimis,

W

à Jure Ecclefia(tico anneétitur officio fpirituali,

«Lü Lt.v U.Q.'

UO Y

TAT

A

jus ad fru&tus &]us velobligatio officii fpiritualis,

» CE QM vui

(quamdm maner illa annexio, nec à Summo Pon-

il

t

ïnl d

tifice, qui folus id potefl, & jus Ecclefiafticum tol-

M,w Ál

lere, füblata eft) cenfetur unum effe jus. per c.

2 j. de Prab. & unum fine altero, confequenter

dR

fine jure officiifpiritualis , vendi nequit. per d.

Md

f

N

c4n. fiquis, adeáque femper mauet fenfus compo-

aupentsfacts

fitus annexionis rel fpiritualis ad jus temporale,

yodiütlem )

Si fermo eft de ipfis finGibus beueficialibus vel

xoldano I

decimalibus, cüm non fint annexi juri vel officio

at

fpirituali, adeóque fint aliquid meré temporale,

r

ndi utique libere ac fine omni Simonia, etiam

n

QKA

j

W a

Juris Ecclefiaftici, poffunt.

Objic. Illa connexio

E( m«ku

inter fpirituale & temporale in predi&is juribus

JUW"'P

non próvenit ab intrinfecanecefütate, fed precise

T

m

f

ex difpofitione Juris Ecclefiaftici, càm beneficia,

hp

JUIA

decimz &c. fint conflitutse ab Ecclefia

e€rgo ctrs

, 14 7

ca illa folàm comittiturSimonia Jüris Ecclefiaftici,

W ym

j on

3. N. con[. faCta enim femel :

annexione, eáque

D

" ng m

perdurante , cum jure ad fru&ius venditur etiam il-

Nl

lud jus, cui tanquam priucipali illud acceflorie an«

]wns.

!]

j t^

p

ii

nexum eft, nempe jus officii fpiritualiss quod eft

]M ;

«

Simonia Juris Divini feu Naturalis.. Sicut retiden.

m

tia in loco beneficii Curati eft Juris Divini , licét

raïi

D

erectio beneficii Curati, & defignatio ceriü diflrie

i

i

Ll2

&üs

I

LIB. V. TITULUS Ilt.

332

"m [Ph[

&üs, fit faCta ab Ecclefia, feu au&toritate Eccl&«

fiaflica.

I

jj

Ó

D;

m

Dico 3. Pretii nómine in ordine ad Simoniarf

non fola venit pecunia, ficutin emptione - vendi-

g pl

tione, fed omnis res temporalis pecunià eftimabi-

T

j al

ff orev

lis,vel que affert utilitatem temporalem. Szpe voe

J

(

catur //tint$, quatenus hzc vox fignificat onus vel

':'::es qia

obligationem alicui immpofitam. Hoc preiium eft

;;gde*[ü,&d u

wiplex. t. ZMaunus àmanu, per quod intelligitue

gt

pecunia, vel alia res qugcunque pecuniá eftimabie

j a

lis, ut contra- diftin&a à precibus,& fervitiis.

A.

r t gt

Munaus à lingua , per qQuod denotantur preces, in-

Aulfon; f

terceffiones, laudes, recómmendationes &c. faCta&é

veceftrict

e& pa&to vel intentione obligandialiquem ad ob-

st Conft

tinendum per illas aliquid fpirituale, v. g. fiquis al-

")

teri promittat vel dét pecunias velaliquid tempo-

Quf

ul

rale ex intentione ipfum obligandi àd intercederi-

m

AU

durm pro fe apud tertium, ut ifte conferat benefi*

Mi

dN

D

T

cium Ecclefiafticum preces taliter ementi, 3. 444-

Q;u*;a».&,&.agxkä

i

A

nus ab obfequio, per quod veniunt fervitia, v. g, fa-

aW )

inulatus, negotii geftio &c. faCta ex pa&to vel in-

wftots , n

tentione obligandi alteruin ad fpirituale dandum,

Titd t fb

v. g. famularis Patrono habenti jus preferitandi ad

;

fedim p

beneficiuim ea intentione, ut ipfum obliges ad te

::om'a Jrstde

præïe?tandum loco mercedis , aliás debite pro

fervitiis, vel viciffim Titius Patronus te praefentat

Zärl(. n [

WMO 4' Lkard

eaintentione, nt tu propterea tenearis ipfi famula-

u[ua[el l

i

ri ad tempus absque mercede temporali , vel fal-

tem fervitia non equzate. Hazc tria omnia poffunt

'Ml[) W

H

habererationer pretii Simoniaci.

Deprimo cla-

.moülgemg 1

L

PU

rum eft per fe, & ex verbis S. Petri : pecunia tua te-

ral'e ha

u

eum fit in perditionem. De fecundo patet ex can.2.

^R

AL (n

I

ll

cauf. 1. q. $. quiafic per pecuniam paratur via ad

P

Obti-

"D

D

"

['n["

ll

DeSimonia, & nealiquid &c. 555

TM

obtinendum fpirituale, quod juxta S. Th. 2. 2. 7-

100.4. 2. ad $. & communem aliorum fufficit ad

;ïnudSämonism

conftituendam Simoniam.

Aliud foret,fi preces

Mi

non emeres pecunia vel alia re temporali, fed tan-

Xtafimd

tüm rogares alterum, ut pro te intercederet, & per

wOIääEE,Sngy'O,

banc interceffionem confequereris fpirituale, Item

n

fidares quidem pecunias, non ut alter pro te in-

Ts

M

Ü

tercederet, fed tua merita precise proponeret ter-

"

N

ld

tio,à quo dependet datio vel collatio rei fpiritua-

n

lis, aut ut tibi aditum imperret, vel aliquid labo-

nl

ris in tui gratiam fübeat &c. quamvis hoc fit pe-

Qp

riculofum ;

facilé enim talis informator evadit

VOR

interceffor intuitu promifIz fibi aut datg pecunig,

f d

De tertio conftat ex c. 12. h. t. quia veré exhibe-

kl

tur temporale, feu fervitium pretió eftimabile,

digidempo

pro fpirituali, vel viciffim fpirituale pro tempora-

Atintercedt

li obtinendo.

Aliud foret, figratis fervires , &

od

fine intentione obligandi alterum ad exhibendum

oci MM

fpirituale, licét fperares inde confequi fpirituale,

iif

aut viciffim,

Item fi ferviti;a fpirituale, v. g.

df

orationes , facrificia &c. promitteres pre obti-

adï*u'*.w!æüaadgm

J

nenda re fpirituali , modó hoc fpirituale non fit

*

Beneficium Ecclefiafticum

,

tunc enim foret Si-

Til af

jl

monia Juris Ecclefiaftici. per c. fin. de Pad. tpecia,

L.X

!

ii

um

liter c. 5. de rer. permut.

"

Dico 4. Liceét detur temporale, & accipiatur

IQ

g

k?lï hmm'

fpirituale, fi tamen non interveniat paCtum, vel

V

conventio onerofa, vi cujus imponitur aut inten-

T

qup"

:UD

ditur obligatio ad dandum temporale pro fpiritua-

qu

li, aut viciffim fpirituale pro temporali, ita ut tem-

j

; Mf

"

porale habeat rationem pretii ad fpirituale, atque

h]

i

fic fiat commutatio, adzquatio , vel appretiatio

opamö

(

tei fpiritualis cum temporali , non committitur

u

M

m

L13

Si-

n

$34

LIB. V. 'TTTULUS III.

! ?d j

Simonia. Communis & certa ex «. 9. 1$. c. 3.

b.t.atque ex Simonig effentia, cujus forma füb-

jl

n

i (

flantialis eft conventio vel pa&um onerofum, aut

Ini

contra&tus non gratuitus, feu per fe inducens ob-

Af II

od

ligationem, & quidem rigorofam, qualis alioquin

fj

eft Juftitia. can. 4. cauf. 1. q. 2.6. 18. cit.

Unde

«:;aum,ffW'l

"

M

fi ex alio motivo aut titulo detur vel promittatus

;

1

[.],

Ípirituale, aut viciffim, v.g. ex graütuc

i

ine poft

ii p

rem fpiritualem jam acceptam, vel (i ves tempos

inti; p

ralis fit tam modica , ut animum accipientis non

Mi :rim:ft)t

'

"

" n

facilé permotura credatur ad illius compenfatio-

]

nl

u(p n :**

r

nem per fpirituale faciendam, Simonia non come

pf

^

mittitur, & gratis dari cenfetur fpiritmale , non

armaipus Ctd

«««««

pro pretio temporali.

Quale autem. paCtum fuf.

Ql pratiti

ficiat in Simenia Mentali, füperiüs s. 2. explica-

ln

,5.'17?..'44

tum eft,

In Conventionali requiritur verum pa-

l

[!

m

CQum, vel exprefíum, vel tacitum, quo per circume

ii

fiantias vel fa&tum exprimitur meus dantis vel fa-

&

&t um

cientis aliquid, augt contra

€

"

2:

íus oner

ofus; ad quos

Mu

m

ü

«rn*'

EJUNNA

ContraCbus etiam pertinet transactio , qua quis

U

promittit vel dat fpirituale.-pro temporali, velal

tvl

teri temporale remittit, v. g. debitum pecuniari-

Vpgtlon

um, pro fpirituali, aut retinet ,

quod reddere

Jrtitden

aliàs deberet, propter datum vel collatum fpirie

n

i

L

Áadtl

vuale. c. 4. de Pail. c. 9. 10. de trausait. quia wims-

lfinn: n

&€lio eft contra&us onerofus, & permutatio unius

:ft"funda( Qj

pro altera re,

Aliud foretin transaGione impra-

NY

pria, feu compofitione amicabili, qua grads alte-

'

4',5',*;( (0

W

ri aliquid ceditur,

M

|

JTLLE t

IY

LTMT

Olji. 1. Committitur Simania, etfi tempora.

lenon detur pro fpirituali tanquam pretium, fed

AL

ut motivum copnferendi vel efficiendi fpirituale,

fpi:iwüä,fcä:ir:

à: Vel fi vemporale intendatur ut finis rei fpiritua-

Th D

lis,

"Ms

l

DeSimonia, & ne aliquid &c. $55

f9.l:,g "

[:"i*ïl

Us. 3. Velii temporale fit folum gratuita come

',:Im'(-:

penfatio pro fpirituali, uti probatur ex propofitio-

nff*"*,»iniö. "

nibus 4$4. & 46. sb Innoc. XI. damnsatis, quarum

MT

prior fic habet : dave temporale pro fpirituali non

a

000

e[t Simonia , quando temporale non datur tanquam

'ln[e

pretium, fed duntaxat tanquam motivum conferendi

UL

vel efficiendi pirituale ; vel etiam, quando tempora-

le fit folim gratuita compen[atio pro [pivituali, aut

econtra : pofterior fic fonat: Ó id quoque locum

n

habet, etiamfi temporale [it motivum principale ;

E

RATUTS

jmb etiam]i fit finis ipfius vei [piritu

alis fic, ut illud

7

Sed in his

giuris a[ti

;

netur , quam ves fpiritualis.

omnibus cafibus non intérvenit pa&um, quo datur

lilf.

vel promittitur temporale pro fpirituali : ergo.

tl«

Rurfüs 4. Simoniacum eft promittere, dare, exhi-

t m t

bere sliquid temporale fub obligatione gratitudi-

m

Q«

nis per pa&tum impofita; ergo non requiritur pa-

£&um onerofum rigorofam, feu Jaftitie , obligatio-

TO ïeï f

06

[

nem de feinducens.

$. Vice verfa Simoniacum

:1

z;i

non eft temporalia promittere vel dare füb condi-

amM

A !

L

X,;',

l

tione vel modo, fi alter, vel, ut exerceat pia opera,

v.g. quando pare

ntes promittunt liberis munera,

v rE

fi. velut obesnt Sacrementa aut

templa: quando

zingrediatur Re-

;

(

n !nfk

alitur ftudiofus ea conditione,

conflituitur pecunia,

dur

ligionem : quando pauper!

tur di-

|di

ff

üt fundat certss preces, vel Canenicis don

!

Qributiones ,ut compareant vel pfallant in chore

M

;A

!

&c. fedin his omnibus intérvenit patum preter

N

at

temporale & fpirituale :

ergo nec interveniens

m

pa&um, quo promittitur temporale, vel datur, pro

,.cmx,i

fpirituali

,fufficit ed Simoniem.

(

fatis effe difficiles, fatis ta- I2

g. Hss objettiones

menu euam folubiles.

Ad j.dico, fenfum effe,

2

f

j

L1 4

quód

l

DcSimon

,

£36 LIP. V, TITULUS III.

quód ille committat Simoniam, qui quidem non

D d

exprefsé pacifcitur de re fpirituali danda pro tem«

gpoit

porali reflexé tanquam pro pretio , dat tamen ea

ab

intentione & animó , ut alterum per temporale

st

moveat, & obliget ad conferendum vel efficien-

dum fpirituale, v.g.fi Titius fciens vacare bene«

gim,

ficium accedat Patronum , eíque offerat pingue

u t

honorarium, v. g, vas argenteum, equum genero-

n iif

fum, vel certam pecunie füummam, fimulque fup.

TMUE

i

j

( emicu

plicet pro prefentatione ad beneficium ; nam in

r

tali cafü vel datur pa&um incompletum ex parte

vll

"

dantis temporale cumintentione movendi & ob.

( t

ligandi ad prefentationem ; non tamen manife-

u'?r defnfonen

ftatà, & tunceft Simonia Mentalis. per c. 34. b.t,

trtüm écond

vel ( quod in his circumflantiis verius effe puto,

ipttüo i

cüm iotentio fatis videatur manifeftari ) datur pa»

p (

Gum completum, licet tacitum duntaxat & vir»

Uil

tuale , confequenter Simonia Conventionalis 5

AL

t

QTT

«üm utique fatis appareat ex diGtis circumftantiis ,

W. m

€quum vel pecuniam non gratds & liberaliter of-

i,f Wi

ferri ; & Titius non foret contentus, fi Patronus

Y

i

U

acceptaret, & tamen ad beneficium non prafen-

Mb

taret. . Ad 2. ajo, fenfum effe, quód ille commit-

Pütíngs

tat Simoniam, qui dat vel facit fpirituale propter

temporale tanquam finem, & temporale hoc in-

fní fUfeg]

tendit tanquam pretium ,

feu quando intérvenit

ï?ffgare inaj

D

paGio vel intentio dandi

vel faciendi fpirituale

N

:'0

hn

d

u Ws

i

pro temporali : non verà qui temporale non in-

]

(

r

J

tendittanquam pretium vei fpiritualis, fed dat vel

accipit ob aliam caufam s

[j WIE

Y

g. ex titulo flipeudii

ad füflentationem,

ex gratitudine,

ad redimendam

1 mm lhv (

J tll

1734

Vexag) &c. & quando non intérvenit pactio vel

A

intentie dandi fpirituale f0 temporali , feu quan-

7

l-w

(/'

li

do

Hl,lj

^l

l

DeSimonia, & ne aliquid &c. ; $57

do temporale non &quiparatur , vel prefertur ,

" D

vel commutatur cum fpirituali,

Et hoc modo

|

rUtpy u

explicat propofitionem damnatam 46. P. Melchior

t

(It

Friderich n tractat. de Simon. meó judició long&

Mi

clariàüs & univerfaliüs, quàm alii, qui cum Cardee

CASEQ !)

M

eü.f

nas dicunt , tunc committi Simoniam, quando

I

I

us

temporale intenditur tanquam finis extrinfecus vel

A

tanquam iptrinfecus primarius, non veró, quanda

h ii

intenditur ut fiuis intrinfecus fecundarius,

Ratio-

P

nem fic explicandi dat P. Friderich hanc ; quia pe-

EU

teft aliquid habere rationem finis intrinfeci fecun-

ho

darii, & tamen intendi tf pretium, v. g. miles intene

Mrua

dit defenfionem Patriz primarió,ftipendium verà

g,

tantüm fecundarió, & tamen ftipendium intendit

i po,

ut pretium füilaboris: econtra poteft aliquid ine

1)ünrpe

d

tendi primarió , & tamen non habere rationem

a v |

Pïetii, V. g. pauper petens eleemofynam intendit

penondls

hanc primarió, at non utique ut pretium fug petis

Rn

tionis.

Certum veró eft,non committi Simonie

t

&m, fi temporale non habeat rationem pretii re-

Qs

fpeQu fpiritualis; fi veró habeat, committi,

Ad

ff

3. concedo , quód com'nittatur Simonia, fi tem-

porale fit gratuita compen[atio pro fpirituali in hoc

i Qu

]

l

]

n-dpif[

fenfü, quód exhibens fpirituale intendat alterum

1

t

i

d

obligare ad gratitudinem certó &* determinató mo-

g ol

dó, nimirum determinaté per temporale , exhi«

n

u

m od

bendam; quia tunc involvitur pa&um onerofum,

q.wf

& vere intenditur eompen[atio rei fpiritualis per

«t

temporale, non obflante, quód vocetur gratumtat,

NU

lfs "'d 4

Ti

M

)

W

cüm revera non fit gratuita, & folius gradtudi-

d*

d

;

f

p

nis obligatio,fed onerofa; quia talis fic dicit v.g.

ii

«onfero tibi gratis C libevaliter beneficium Eccle-

m d

uüh : [eu w](

fiaffieum ,. [ed ita, ut ta ex gratitudine obligeris

a

i

z

i

sibi

o

339

LIB. V. TITULUS III.

g th Obl

sibi dare 100. 4ureos, quod eft abuti vocabulis

se g

& inaniter ludere in verbis, atque fic facilé omnis

Simonia eluderetur,

j

. Econtra fi exhibens fpiri-

li

].

tuale folüm intendat obligare alterum ad gratitu-

dinem fimpliciter, modó determinstó, quo &lter

T

'

voluerit, exhibendam, nimirum five per fpiritu-

«pitot ao

a2le, v.g. per preces aut facrificia, five per ali-

t gt

quid temporale , non committitur Simonia per

ET

gratuitam compenfationem in hoc fenfü acceptam;

i n

pind, f

quia accipienti fpirituale non imponitur nova ob-

ligatio , fed gratitudiuis tantàm, qua oritur aliun-

f

mitens gt

de ex jure Nacurali erga benefa&orem, fi nempe

relinquatur libertas gratitudinem exhibendi eo

ii

modo, quoille voluerit, qui sliquod beneficium

m Ái

&b altero accepir.

Atque in hoc fenfü redditio

votttommun

rei temporalis per accidens & grails fit, stque me-

D

liüs vocatur zztidoralis feu remuneratoria vel gr&-

l

M,

tuita donatío , quàm gratuita compen|atio. ÀAtque

st v

hinc ad tria prima mermbra negatur sinor.

Ad

RTT

4- Dift. Antec.. Eft Simoniacum promittere &c.

Ti g

1emporale füb pacto & obligatione gratitudinis in

W M.

geuere, & cxliibendae pro libitu,

N. nt. Quia

Wt m

alter jam aliunde obligatur ad aliquam gratitudi-

&t

nem in genere, cui ergo benefacio per fpirituale:

lm D

füb obligatione gratitudinis determinstó modó ,

V Bol m

nomn prout alteri libuerit, fed exhibendz deter«

il d"ïi

! Ea

minaté per temporale pro fpirituali.

C. Ant. c

V

N. Confeq. Sicut autem non commitit Simoniam,

müemüm,z.

'

qui dat fpirituale füb (pe con(equendi temporale

gm«ä«iz Gb

nga.

(ur & füb obligatione gratitudinis in genere in

W

1 f

pa&uxfx dedu&a ) ita nec committit, qui ex me-

1

tu mali aliàs imminentis dat, vel ex anjicitia, aus

51 VC] IIPOGQ &fl

[À

M

»

€onfanguinitate , quia qui fperat, ex amicitia f

"g

€its

l

. DeSimonia, & nealiquid &c. 539

in Ti

cit, aut fub obligatione gratitudinis in genere,

"

AOf

necipfe agit ex obligatione, nec imponit alteri

ET

ebligationem , faletem novam, quam non aliun-

a

IU

de habet.

Unde &, qui fic dicit, certus effo me

MT

TM

IN

fore gratum ,. fi exbibueris mibi [pirituale, non

n

n

committit Simonism , modó non intendat fe ob«

"

l

ligare ad gratitudinem certó modó , & determi-

ln

n

naté per temporale exhibendam.

Si tamen hu-

d

A

jufmodi pa&tum fieret circa beneficia Ecclefiaffica

bt

obtinenda , foret Simonia Juris Ecclefiaftiei, &

Qu o

fizpe periculum Simonigz Juris Naturalis, quia pro-

Am n

v ULUA

müttens gratitudinem , vel dans fpirituale , f&

m

"

AU

i d

cilé intelligit grstitudinem per temporale exhi-

TA

bendam.

Ád $. C. Maj. cujus veritatem come

fedtino

probst communis fenfus DD. & piorum fidelium

praxis,imó Jos Canonicum c. 2. de fepult. c. 2. 4,

f tgent

w g

de condit. appof. & ipfe DEus,in veteri Teftamen-

10 Judzos provocans ad obfervanda mandata, &

jj hu

TM

faciendos aCtus. virtutum, promifsá frumenii alio-

rümque bonorum temporalium ábundantiá, Sed

l Q:uïöï!&ïïlkïv-

Y

"

M

';

M

N. Min. Non enim intérvenit pa&tum, vel con-

"M.

i

tra&us enerofus, quo munera temporalia pià

H

l

u

m m

[

agenübus promictuntur vel dantur tanquam pre-

j

i

tium pro piis aCtibus, & fub obligatione abfoluta

Ii

eos ponendi, minüs in utilitatem promirtentis

J S.CMJWI

aut dantis temporalia, fed promittuntur vel dan-

,L*-'b"miz

u

nv

n

tur per modum autinvitationis, aut ftipendii ad

xn

; ul

fuftentationem, aut ex titulo fufcepte in alterius

f

t

o

u h

gratiam obligationis: manent proin donationes,

TL

ii

aut liberales remunerationes, licét füb conditio«

!

dwt f g!'ïb'

ne,vel modo, & fpe&antes non utilitatem dantis,

"

h Q

( M

fed accipientis, & Dei homaï;:m

"Tl

if

d ^

Qua-

Ó

D:SimOnï

s40 LIB. V. TITULUS III,

M "';mö da

o

».'

13

Qusres, an pactum ,. quod ex una vel utra:

p

"

que parte pacifcentium eft fictum, & noa ferium,

"

N

conftituat Simomiam.

E. cum P. Friderich. Si

p

MV

(f

|

utraque Pars promitteret fi&e, v. g. Titius pecu-

n i

nias, Cujus heneficium, fine animo fe obligandi,

noncommitteretur Simopia; cüm defit totaliter

HU

"T

intentio & confenfus , effentisliter requifitus ad

wm, N

i v

&U

pacdum , velut formam fübftantialem Simonig,

J

T

u

Si veró ex una tantüm parte fiCtio contingat, &

js, Qu d

fimul per f&tam promiffionem rei temporalis ob-

tineatur fpiritualis, vel vice verfa , ut fi Titius

w

Í

fi&& premifit pecuniss, Cajus veró hac promif-

/

LU

T

,

|

fione ille&us prefentavit Titium ad beneficium ,

nn]

committitur. Simonia ,

licéet multi & graves

pefm od

DD. diffentiant.

WT

Ratio eft r. quia per fictam

promiffionem pecunig in effe&u non minüs ob-

Din f Pnn;

al

tinetur fpirituale ,

& via ad illud obtinendum

tl d

^

paratur , ac per feriam: ergo committitur Simo-

LL .m? M

U

nia, ficut propter eandem rationem committi-

ii J Qü ïx:&u..

]

tur Simanis per promiffionem folam pecunig,

A Q

licét hgc a&ualiter non folvatur , quia per pro-

TT

miffionem eque, ac per a&ualem folutionem, ob-

Ti

:w-,«:

Al Vi

s

tinetur fpirituale.

Et ideo ad Tt. de Sponfal.

h u k

docui, quód fi& promitteus Matrimonium eque

I) &qm

teneatur determinate ducere deceptam, quam ve-

A ( i Í

re & ferià promittens.

Ratio eft 2. quia, utDD,

Säü?omi:e

iüe

communiter ajunt, quod in Judiciis eft corruptio,

il [.QNE- !

(

in beneficiis Ecclefiafticis eft Simonia : fed cor-

fi'iiälïoneh' u |

Truptio Judicis zqué fieri cenfetur per promiffio-

Wu W n

Wl

nem fidiam pecuniz, quàm per feriam , cüm g.

mmwc

t

.

e

la

qué ad iniquam fententiam movere fit apta

ltty

nl

ergo

Oljic. Fi&& promittens caret animó dan-

lj)f

Üj

"Id

di temporale pro fpirituali: ergog. — . diff. Aat.

| bffifnp

Garet

V s

l

De Simoniá, & ne aliquid &c.. 541

t VEI mrh

Caret animó dandi, fimul tamen habet animum

t rte

"

obtinendi fpirituale per temporale licet ficte pro-

N

j

J

At g

]

miffum. C. AÁnt. non habet hunc animum., JV.

t "ï'"Pfffü-.

AAnt. C Conf. Yte an.mus jam fufficit ad con-

O t»

NU

(

ftituendam Simoniam.

»'n"mhler

Hucusque de conftitutivis & nàturà Simonis

A

M

in genere.

Nunc placet aliqua fuübjungere de Si-

i

Ldlem N VA

inonia, qui& committitur circa beneficia Ecclefia-

VO V

füica, & nimis frequenter , longéque frequen-

Id

tiüs, quàm in aliis materiis, ob ingéntem utilita-

EOR

1em temporalem, quam habent beneficia: cüm

t t

fint jus pereipiendi reditus temporales Ecclefia pro-

tv

MA

pter officium Jpirituale: item de Simonia circa in-

uH

greffum in Religioneim in fpecie.

Poftmodum

[ fj

if

de penis in Simoniacos ftetutis.

! r

finis Ql«

Dico $. Promittere, dare, exigere, vel accipe-

14

dyrendum

re aliquid temporale pro confecutione benefi-

ytm o

cii interveniente paCto , vel intentione obligan

Eft indubitatum apud oranes

m u«

di, eft 5Simoniàa.

1

Q

RW

NU Y

propter claros textus Caz. 2. 7. $. 9. caiif.. 1. q. 3.

$. 4. 6. fin. de Padl.c.7. detranfath, e.3 4. b.t. Càm

xxn

Td.

"

beneficium detur propter officium. c. ilt. de Aefer.

m

j

1

:

in ó, & jus percipiendi fru&tus beneficiales fit at-

H: M

|

nexum, & quidem à privatis infeparabiliter, of-

kf

971[:99

i

QU ;'C-

fido & ttulo fpirituali.

Dixi 1. confecutione,

atf

!

quo nomine intelligi volo prefentationem & in-

;g'z,qa*w.'lïm-

ftitutionem , electionem & confirmationem,; po-

j um

ftulationem & admiftionem; liberam collatioe

U

L

nem, item permutationem & refignationem , &

1

; ?Qï 'g!ü?ïlïm'

J

quamcunque provifionetm; ubi intervenit tempo-

ml(fman

[ (Cï'lä

rale ex pacto, vel iutentione obligaudi ad provi-

14

gt

dendum. Derefignatione adhuc obferva, quód;

L

Ti

fi beneficium liberé, & non in faverem alte»

,

tiu&g

eïgU.

"]

|

Q'SHU

of

542

LIB, V. TTTULUS IiI.

Jwgïlp

rius, refiguetur füb referyatione penfionis, item

I

i qJæl

fi refigaetur cum pa&Co, ut refignatarius foly

du

at

M ad li

|

expenías à refignante fa&tas in obtinendo hene-

7I fede

"u

ficio, vel in litem, etiam Simoniaca fit (nop ta-

( u

men, fi pacifcantur, ut refignatarius folvat debi-

j

6:

f

t2 nemine Ecclefie contraCta) quia penfio re-

l

«

fervata eft meré temporalis, & obligatio folven-

juli

ï

006

di expenfas eft nova , beneficio per fe non an-

(

Pmover

nexa. — Dixiz. Peneficii, prout nempe eftjus per-

!

d

cipiendi fru&us officio fpirituali annexum ; ipfoà

3

u

4

i

autem fru&tus beneficiales, five pendentesadhuc

'üo

n od

fint, vel futuri, fivejam feparati à folo, licit ven.

fnintdt V

duntr, permutantur , elocantur &c. pro tempo-

muttr p

rali, Objir. Paffim datur confüetudo , & qui-

1004 1]

dem tolerata, vi cujus pro admiffione ad poffet-

d

M

fionem Canonicat(s vel alterius beneficii exigua-

;57

06

tur & dantur fportulz, confiftentes in pecuniis,

T

honorariis, conviviis: ergo.

LY ENUU

i

E. quamvis hu-

! O mevtns

jusmodi confuetudo reprobetur in c. 44. b. t &

W

AR

Trid. f. 24.c. 14. deref. in quibusdamlocis tamen

T

ita invaluit, ut DD. cum Pirhing P. f. 29 1. eam

Ia muh-(

M

damnare tanquam Simoniacam non audeant, uti-

ELW

AULV

4

que ex eo capite, quód hz fportulz exigantur &

LT

fnr.

dentur poft plené acquifitum jus in beneficio, &

d'ü

J/ ;Wf

precisé pro acquirenda quieta poffeffione, quz

C

confideratur tanquam aliquid fa&ti, ac temporale

l

m

AT,

aut corporale in fe, aliunde & perfe jam debitum:

l T.EK;QW |

"l

'

quo pa&to non intervenit Simonia Juris natura-

EU

Er»

lis, qua utique per confuetudinem tolli nequit,

M

li

ficut fiquis fruCtus beneficiales deberet redimeire

At

3

(

pecuuià, convivió, vel aliá fportulá,

Dàntur ita-

"*QGI( i

Ui

(j

]

)

(t*«l

que ad redimeudam vexam , non pro jure fpiri-

[

^

^

tbali, quod licitum eft, & tunc in materia benefi-

"gfr t h

"i

!

Cia-

(

l

DeSimonia, & ne aliquid &c. $43

m

Ew

«iali contingit, quando jus fpirituale jam plené

[ :

Eïläïiïs

x)h:ï

& perfecte quafitum & certum eft, nimirum non

bu E 00 Ln

modoó jus ad rem per prafentationem aut ele-

l(a H

G&ionem, fed etiam. per inflitutionem, confir-

VIOD

I'.S') il beþ

mationem, aut collationem jus in rc. per c. 24.

J

l

h. t. Aliud foret, fi jus adhuc effet dubium, vel

P

|

[

Jten,

necdum plene quzfitum, v. g. necdum fa&ta effer

"N

k

N

confirmatio eleGionis , tunc enim nec obex aut

Q

Ml

WW

M

vexa removeri vel redimi pecunià poffet ab eo,

nna

li

qui prodeffe poteft v. g. prefentando, fuffregium

jv

s

dando &c. c.20. C? 22.e0d. Cgterüm in mate-

l

|

E T

ria beneficiali omne pa&tum, licét per illud etiam

( m

fpirituale, v. g. beneficium promittatur, velper-

i, d 1

mutetur pro beneficio, ac pretium temporale non

interveniat, ita prohibetur in Jure, ut, fi fiat abs-

ul pgiïe?

que au&toritate Epifcopi, inducat Simoniam Juris

iM "?,W

"n

Ecclefiaftici. c. fin. de Pact, c. 5 x. " c. un.derer.

1 W

Ilj

permut. in 6. confl. Quanta Ecclefía S. Püi V. fcili

l *Hd

u L

8

cét ob mercationis fpeciem, & periculum , ne

in

Á li V

T

