vb f r

eft; quà Sacrificium nihil eft aliud, quàm

Miff/4, que: definitur effe verum, fed in-

u Cenati

eruentum, Sacrificium, in quo Chriflus ipfe fub [pe-

1, u u

ciebus panis C vini, per confecrationem conver[i in

NT

corpus & fanguinem ipfius , offertur aterno Patri

W cüun. xdt

in recogmitionem fupremi dominii, prmc:palzter qtii-

iaj

dem ab ipfo Cbrsza, minifFevialiter veró 4 facerdote.

ia d

Unde patet, in Ecclefia DEI nihil fan&ius & pre-

gy[afäm;m/a

fiantius , nihil DEO gratius, ac hominibus falu-

TET

brius, reperiri, quàm Sacrificium Miffe

Qu

gun n t

Sacramentum veró. definitur. effe Sacramentum

Corporis & Sanguinis Chrifli fub fpeciebus panis

) n ts

elat

€» vini ad (piritualem animarum vefedionem Di-

d

vinitus inflitutum. — Conficitur per confecratio-

nem Sacerdotis (in qua & effentia Sacrificii confi.

ftit) fufcipitur autem, quando confecrata Hoftia

fumitur; extra quam fumptionem & a&tuslem

ufum

Ti

[j

p

a N

204 LIB.III TITULUS XLI

, M

u[ämy

ufüm exiflit, affervatur in templis, & adoratur,

j

p

utpote coptinens Chriftum cum Divinitate &

(s

Humanitate, Corpore & Sapguine.

Per Officia

j )u

Y

H

Diyina itelliguntur hic Hora Canonica, feu Bre-

J

yiarium , quod à certis perfonis quotidie vel de-

g^

cantari in Ecclefiis , vel recitari privatim debet

vl'ü

i

tanquam certa formula precandi & laudandi

,[müfmlläm

ggm["ï.

DEUM ab Ecclefia przfcripta

,f z

Dico 1. Non licer, rifi in cafu neceffitatis,

asafü T

vel ex privilegio poft Tridentiuum obtento, cele-

brare Miffam in locis non confecratis, vel bene-

mnmr Jj 8*

di&is, aut faltem deputatis ab Epifcopo ad per-

gnqua ptfffm T

petuum DEI cultum, licét adhibeatur Altare por-

d'xp ph Wb i? !

taüle.

Patet ex caz.

11.12. 2j. d. t. decon-

M 1 W) *'D' Jgf

fecr. ex Decreto Trident. de obfervandis in Celebr.

m

AMiffa. [eff. 22. & Conflit. fpeciali Clem. XI. die

"Rüll MS lt'üt

j. Dec. 170. etiam promulgata per Archiepif-

H&.'ïhww

[tp, n

copum Salisburgenfem in dicecefibus fuorum Suf-

fraganeorum. Unde in privatisDomibus, & Ora-

HM(:E »

toriis Secularium , di&o modo non prezcisé di-

iM U | »3 Xwþ!.uk

catis ad DEI cultum , legere Miffas non licet,

vl

etiam cum confenfu Epifcopi, quem dare prohi-

Mi M

betur in d. Cozfl. Clem. XI. neque illis prefen-

QT d ONm:u

fes fatisfaciunt precepto Ecclefie audiendo Sa-

lruzf/wrpe v

€ro. Interim tamen ex jufta cauía, v. g. gravis &

AE t

diuturni morbi,probabiliter poffunt adhuc Epifco-

äUN'Fp'* ]' fü I T

pi dare licentiam

ut in domo vel Camera pri-

Tütut, umunr

vata ipfirmi pro ejus folatio füper Altari portatili

|

Aj lümm N

Iu

l

Miffa celebrari valeat , ut cum Suar. Barb. Palao

r

ii

!

ï*lls gha

&c. docet P. Schmalzgrueber rit. de Con[ecr. Eccl

Mi Lnii

$. 12. contra Navar. & Azor , ídque declarat

Ug

Mg

T f'

apud nos confuetudo.

Praterea licitum quo-

V

T Umuü

que eft in Oratoriis Religioforum privatis, &

LL

Capel-

TT

De Celebratione Miffarum, &c. 205

'd*

lfmm

Capellis domefticis à Superioribus ad Divinum

D

l

&S&ngu

l1

* hj

duntaxat cultum deputatis, legere Miffas, ita ut

MT

eiam prefentes fatisfaciant precepto de audien-

)

do Sacro; quia cenfentur effe loca facra, & Mona-

Vi Slfes

LT

fteria non fünt domus private,imó veniunt etiam

"i Pihtigi

d

nomine Ecclefiz. c. 24. de fent. excomim. in 6. &

uæüdl & hl

1p 1

ibi gl

Quin & in cameris & cellis, ubi v. g. de-

cumbit infirmus, ut legantur Miffe, Superiores Re-

aM

gulares facultatem dare poffunt, non tamen ita, ut

ie'xm W

W.

Laici eis affiftentes fatisfaciant precepto.

Dixi,

u CQïftm wb

nifiin cafu nece[[itatis, v. g. in bello pro exercitu,

1 0 Bl Hl

in longinqua peregrinatione perloca Infidelium ,

! mbfa trtrey

in concurfü populi tanto, ut eum Ecclefia non ca-

1450

piat, vel inloco, ubinulla eft Ecclefia &c. licebit

T TU

fuper Altari portatili etiam füb dio, vel in alio lo-

Becil Cn. Y d

co decenti , Miffas legere non requifità licentiá

dlptt perirdi

Epifcopi. per can. 1. 30.d. 1. confecr.

aceübos mf

Dico 2. AdBreviarium dicendum quotidie ob- 3

asDoribus, & Ut

ligantur omnes Clerici in Sacris conítiznti. per

ylo u yac

€. 1. C g.b

Item Beneficiau licet tenue habe-

n Ws ww d

ant Beneficium, ut habet communis ex c. ! ;. de

i, qodt

Refcv. in 6

Atque Religiofi Chorum profeffi fe-

cundüm füas Ordinationes & Confuetudinem,

La

Si Beneficiati hunc peufum Caaonicum culpsbili-

I// "7 MMJD Sj

( VHMM

ter nou perfolvant, tenentur ad reftitutionem fru-

f dot

G&uum pro rata, feu refpondentium illi diei, quà

omittunt, faciendam Ecclefim vel pauperibus.

" wüCmmw

Concil. Lateranenf. füb Leone X. iu Bull. Superua

fl i

difpofitionis S. Pius V. in Bulla Ex proximo

Pa-

"

"tl l Wm

rochi tamen & Beneficiati Curati folüm obligan-

tur teftituere fruCtus , fibi obveniepntes propter

[tii

IU U

Breviarium , non omnes diei correfpondentes,

mud l

UWU

quia ipfi

debentur fruCtus etiam propter alia

inl-

joit Pm

t][mO)&e

2o6 .LIB. IIl. TITULUS XLIL

r

g

miniíteria facra, & curam animarum, nor prós

$

prer folum Breviarium, Engel bicm. 1, C 12.ubi

an

j

.V!v

cum aliis putat, fi portio rediruum Parochialium

jb

unius diei effent 3. floreni, Parochum ob omiffas

U

r l

g

Horas Canonicas omnes non nifi ad unum flore-

M

m l

num reftituendum obligari.

Sed plura de Evcha-

j

( PU g

riflia, Miffa, & Breviario petenda funt à Theolo-

.Wd rü

m[umgqu!d :

gis tum Speculativis & Polemicis , tum & maximà

à Moralibus.

füfmi: uïm& "

mmmæ PU

1l

LU

u

ïflh [

TITULUS XLIL

De Baptifmo, & ejus Effectu.

i,ïw , Ml bqjas)

uf lg

W

SUMMARIUM,

s ia i

1.2. Quid €& quotuplex . fit Baptifmus , an necef

yerincom o

faiius.

Tl

quame ia t

3. Quis ejus ejfectus.

vom lts

ptismus ,. confiderari folet triplex.

I. u-

um du

!üinis$, qui folus proprie Baptifinus , &&

ao Vil

8;*1

Sacramentum eft, atque coufertur per ab

s. V

lutionem aque, & verba, ego te baptizo in no«

n

mine Patris , Ó Filii , & Spiritus 5.

2. Flaminiss

qui non confiftit in nudo defiderio bapiifmi, fie

l,

quis fe feiretnop effe baptizatum &c. ut vuigus

exiftimat : tale enim defiderium non juftificit

fed in perfe&ta contritione ,

vel dile&ione Dei

TT

fuper omnia, ubi Baptifinus fluminis necduim rea-

*

liter eít perceprus

3

quia hujus votum includit.

A d

3. Sanguiuis, quiihil eft aliud; quàm Mariy«

TT

rum;quod fuftinetur pro Fide, auc Chrifto, con*

A g,

Íérque gratiam fahélificantem ex opere operató

It

fMW

d

Íen

TR

De Baptifino, &ejus effedu. 207

Ti n

du

ET

I

feu ex meritis Chrifti fpecialiter applicatis ,. uti

(l) Rd

Sacramenta

lm P"Wb

V

Dico 1. Baptifmus fluminis, feu proprie diQus

*'Piwthumob

UUU[)

in Catechifmo Romano p. 2. c. 2. dicitur effe $4-

T

l

i Sfylu

cramentum vegenerationis per aquam in verbo vita.

Ab

h. e. Sacramentum novz legis à Chrifto inftitu-

V tendo umsT

7f

3

IUDIEF, (iy

um ,quod conficitur per exteriorem corporis ab-

]utionem cum aqua elementari fuüb praefcripta ver-

borum forma , fignificante & caufante gratiam,

ac interiorem anima ablutionem.

Eft omnibus

OW

fimpliciter vel in re velin voto ad falutem necef-

farius.

as

Dico 2. Effe&us hujus baptifmi funt fequeu-

tEs.

I. Confert períe primam gratiam fanGifi-

TIUM

cantem cum habiüdbus fidei, fpei & charitatis,

Hpu, ay;

2. Remittit peccatum originale, &, fi adultus

cum attritione baptizetur , peccata etiam aCtua-

lia, totümque reatum peeng peccatis debitz de-

let ,non tamen poenalitates

3. Imprimit animz

charaCterem indelebilem

U. VA

4. Bapiüzaturm efficit

membrum, & fübditum Ecclefiz, cujus Jarua ef-

yog od

T

fe dicitur. c. 2. b.t

Conc. Florent. 7 decreto fíd.

VU

Conc. Trid. f. 5. can. . f. 6. can. 14.de Suflific.

Mu

Áunns

f.7. can. 9. de Sacram. in genere. Q? f. 14. c. 2. de

' .ff'o W Ill), i

Penit

anm&; u

p ag W'

TIEPULUS- XLIM

, "i «

De Presbytero non baptzato

Buuïmls Bemm

huj n

SUM MARIUM.

x dul quam

1. 2. 4 non baptizato nec Ordo nec aliud Sacra-

fl au&h

mentum valide vecipitur.

a d opiïe

Cüm

P

p

2o9 LIB, IIL TITULUS XLIV

(

jo

j

gpfæf p[

Um Baptifmus fit fundamentum & janua re.

gSäffm !

e']lqu

lh

ll

liquorum Sacramentorum. c. 2. de coguat.

[pir. in .. 'Trid. f. 12. c. 2. cit. nemo ca-

1n

pax eft alterius Sacrameuti füfcipiendi ( etiam Ev-

,W[I]CHU[

n

UExzreml'

chariftie, licét conficiatur extra aQtualem fuüfce-

jj

li

r

ptionem, nifi niaterialiter tantüm ) qui baptiza-

j

:

( ]wdä 1

tus non eft, ideo

Dico.

W

I HCöU E(LICJ

Qui in presbyterum ordinatus eft ante

A

fufceptum baptifmum , invalidé ordinatus eft, &

j

apaï()[hl ! Mï

"

de novo poft fufceptum baptifmum ordinari de-

,U

bet. c. 1. h. t. premiffis quoque reliquis inferiori-

(lht

MUU YU

bus Ordinibus. c. 2. eod. — Ceeterüm , fiquis ex

Chriftianis parentibus natus, & inter Chriftianos

'ïn &Llfldg 3

;Xnd (u

nec

fideliter converfatus eft, prefumptio Juris violen-

Lf U

1400

ta Bayüifmi füfcepti inducitur, c. 3. cif. in f.

Qu

*

THEULUS- XEIV

1

DeCuftodiaEvchariftize, Chri£

WL

matis, & aliorum Sacramento-

rum,

W W

d

SUMMARIUM.

. 2. Evclmnjha, Chrifma, & Sacramentalia quo-

SW !

iodo a[Jervanda.

Q Wmm

Ál

!

l Mlhu t

Er Evcbariffiam hic veniunt fpecies panis

g

;

nf

Evchariflici , füb quibus latet | Chriftus

[

cum Divinitate & Humanitate tota

per

chrifima autem. oleum balfamo mixtum ab Epif.

copo benedictum ,

quod à Parochis adhiben-

bfþ

LIT

!

dum eft in Bapufino folenni , feu cum cerema-

" W

niis

IT

I

u

V

j

De Cuftodia Evchariftiz; &c, 203

MT

LU

piis ab. Ecclefia przfcriptis collato :

olt]

per. Satra-

1d'£'4 1

qmenta demque Sacramentalia , qug in con/ fe&io-

Al f

(| lfn

ne Sacramentorum adhibeatur , . maxime olemn

dl(

WU n

N

tam Catechumenorum pro Baptifmo, quàm infir-

A t

inorum pro.Extrema Untione.

MA

[

Dico.,

Evchariftia; ( uti & chrifma , ac olea

d

Mu

facra ) fub fideli cuftodia afferventur füb clavibus,

v

T

quas habeat Re&or. Ecclefie ,. & quidem iu ta;

V ürdry

Id

bernaculo mundo fine aliis rebus appofitis , ac ia

þ Wl nnn

Ecclefla palochlah , &cum lumme

Commu-

QU f

pisiex asM .

2. Oratoria , Vafa, Corpora-

(atia, j

ha Punäcatona & Ve(timenta facra conferven-

105 t r

tur munda & mnda.

3. Profapa autem füpel-

Af h v

Je&ilia Cextra cáfum, necefi"mus) non reponane

Lt

tur ip Ecclefiis, c. 2. eod. . Notandum, ne Com.m.

gat confecratas fpecies: Evchar:fhcas couumpx

! X

fzpius & fere fingulis fepnmams antiquas fuma

debeie, &. novas ccnfecrau.

wrile C

TITULUS XLV

Stmto

N

De Reliquiis & Veneratxd 8

San&orum.

TA

'r

SUMMARIUM

uml

Qud f fnt Reliquia &. Veneratio , qmmzm S'aäo

&i dzmnmr vel Begti,

- r

vin f Y

2. Quo pado venerari liceat fantlojs ; d Rej-

yjbus t il

qums

E

EN

m T

.Elzqummm voce deuotantur corpora San-

b5

ipo a i

R

&orum, velcorporum partes,. uti offs,

d i hwdm 24

"g

carnes , dentes «; capilli, cineres, &c,

Pm l.lq

Q

ss.h['&

yit

M

l

210

LIP. III. TITULUS XLV.

V0f

d an

["

item SanCtorum veftes, rofaria, aut alia SanGto.

"

j

j

" QPPWM

rum ufu vel atta&tu facrata, pariter & inftrumen.

il i

d

ia Maryrii , uti cruces, funes &c. quin & fepul.

g

chra.

Santti autem hic dicuntur non illi , qui fo-

jjro

j

]àm cum opinione fanétitatis, aut etiam miracue

[ Ü qumms |

lorum, ex hac vita decefferunt , fed qui ab Eccle-

!l

n-]äf d)

fia canonizati vel beatificati , feu in numerum

Afl :

l n

San&lorum vel Beatorum relati, & fic publice ve-

j i

N Wll

neratioui expofiti funt: San&i sb omnibus, &

m Tig t

omui cultüs Religiofi fpecie , ac ubique, Beati

; A^

autem cum reftrictione ad certum cultum, v.g.

perimaginem in Ecclefia appenfam, Breviarii re-

citationem , celebrationem Miffe, aut folüm pro

TU

certo loco aut genere perfonarum &c. coli per-

mittuntur publice.

Veneratio denique eft cultus

r

conveniens SanGis aut Beatis tanqnam Dei ami-

€is, & vocatur cultus d4lia ( & refpe&u B. Virg.

UAR

MARUE cultus byperdulia) ad diftin&ionem cul-

tüs latria, qui foli Deo competit, uti Sacrificium

/pist ln

&c.

Qui cultus dulig, fi exhibeatur nomine Ec-

nl d

clefiz, tanquam ab ea inflitutus, vocatur publi-

MUET

«tis, five in loco publico five in occulto defera-

nmahuunä

Q 1707

tur: privatus autem , quiex privata tantüm colen-

tis devotione, v. g. per preces, jejunia &c. licet

n

forte aliis videntibus & publico in loco exhibea-

tur. Hic cultus privatus etiam exhiberi licité po-

UT

!

d

teft non- canonizatis, & non-beatificatisà Sum-

J

Mi

ino Pontifice, ad quem folüm id pettinet : mon

Muþ T

r

RE Ms

Unde

N

item publicus.

R r

Dico.

Prohibitum eft cultu pu

blico venetari

b hh

W

'

aliquem, qui authoritate Romane Ecclefiz inter

j

;

3

li

Ut

h

2. Reliquias

San&tos aut Beatos non eft relátus.

Wa N

(

enales ex-

antquas oftendere echa eapfam ,aut v

f

.Slg(

pone-

!

mU.US lu

!

De Reliquiis & Venerat. &c.. 211

"Ti at üy

" pamer& i

ponere

5. Noviter inventas publice veneratio-

ni exponere abfque Summ! Pontificis approbatio-

, n &( m&þ

ne ; licét fufficiat approbatio Epifcopi in cafu,

du ij

quo inveniuntur Reliquie cum fcriptura velinftru-

I!lls, Ut

mento publico, aut aliunde conftet certó, eas effe

Wqu nb

Habentur

licujus fan&i aptiquitus approbati

hec c: 1. €? 2.b.t. Trid. f. 2 5. in Decreto de In-

rt!arl Ut 5

Mür ,vocatione. Veneratione , Reliquiis Sancdtorum , &

ET f

faeris Imaginibus :

quod utiliter infpicies , uti &

x tl

meum Cur[um Zbeol. Polemica p. 2. controv. par-

ID

ticul. 2. avt. 2.

Ym ln

t M vl

TITULUS XLVI

tcinm d (oh

^ifa d erm

ts tngum t

De Obfervatione Jejuniorum.

Mp

SUMMARIUM

Va dtnimem

p uf

Sejunium & Abflinentia quid

gt u

2

uinam obligentur ad banc, & ad illud

vf WAl

3. Difpen[atus ad e[um carnium non tenetur abfli-

al n

nere ab altera vefetkione in eodem die

4. Quantum liceat comedere in. Collatiuncula Ve-

,apmmmmw

"T //m&rl;

fpertina

od

Ejunium in genere eft abffinentia à cibis , feu

T

gt

parfimonia vitás in quantitate & qualitate

J

E(t duplex: Aaturale , quod confiftit in ab-

jgiyot!

flinentia ab omni prorfüs cibo & potu, per mo-

dum cibi aut potüs fumpto, atque hoc pracipi-

lo p

t

d

tur ante fümptionem Evchariftie

Et Ecclefia-

u

flicum , quod ab Ecclefia prefcribitur fecundüm

d J

certam formam,

Si Ecclefia pracipiat pracise

| SlP(m ,m

O a

[ ^

"

"

/

Jv

«t

ar» LIB. III. TITULUS XLVI

j llmuf

pan

"

i

abflineri à certo ciborum genere, nimirum 3 car-

[5 ([l ii

ii

nibus, vocatur ZAbflinentia: fi pr&ter carnes ve-

IU

rg[lO" F

tet fimul alteram in die refedionem, jubeátque

fl

Á

li

T n

una refeCtione integra in cibis efurialibus, feuà

j

hqdl[

carne diftin&is, fumpta effe contentos, appella-

ng

tur fui&e 'je]lmmm ; quod óbfervari debet ia

jl ahüqdf q

Quadragefima ; in angariis fería 4. 6. & fabbathó,

NI

« CO

m [:

in vigiliis Nativitatis, Pentegoftes, 55. Apoftolo-

rum &c;

Et hoc jejunium definitur effe abffinen-

j An |

tia à certó genere ciborum fub una vefetdtione ad

u dl

meridiem fumenda.

Cibi prohibiu funt carnes;,

4 n ]g )N

14

014]

& quidquid in cómmuni zflimatione habetur pro

apad.

marem "i

WU

f

carnibur, éati. 7. $. 11: d. 3. dé confeér. item pro

m'ï &

Quadragefima etiam /ad'irinia , feu illi cibi, qui

fementinam caruis originem trahunt. caj. fin. d« 4.

Qm TET

uti lac, butyrum, cafeus , ova.

Verüm ea feré ubi-

gt Ti VTE M

^

que in Germania permittuntur vi confuetudinis,

din at

La

$i comedantur carnes in notabili quantitate , pec-

vl vt

Si adhibeatur ai-

Ccatur graviter toties , quoties.

nOn lur,!

N

tera refeGtio, etiam per plures comeftiones modi-

Wt

Qæj

N

j

€as fucceffivé conftituentes integram & plenam

Aï* XMXX ww )

refe&ionem, pariter péccatui mortaliter. Laym.

gt

L 4. Tbeol. mor. tr. 8.6. 1. v. quavtum.

Licitua

u

MOA

tamen eít füb vefperum fumere collatiunculam

f mgf

feu ceenulam moderatam ex recepta confuetudine,

//(

t

ex qua pariter pro réfe&ione intródu&tum eft tém-

nl s,ql

pus meridianum feclus&à jufià causá illud mutandis

H m!q llml

nam olim in Quadragefima débebat fumi primüim

ad folis occafunt.

Abítinentia ab altera refectio-

[ü mädï' ,,

ul

ne fundatur in caf. $0. d. 1. de con[ecr. imó magis

K

"n

r

[uhxila. [

in traditione & confuetudine,

PT

ï

m

Dico r. Quamvis abítinere à carnibus, Vené-

M M e&u

ris, Sabbathi , & Jejuniorum diebus reneantutc

Q1lX

Ts iT

D

"p t

De Obfervatione Jejuniotum. 213

) n"mmm

i

Pt (l

omnes Chriftiani, feptimum ztatis annum egreffi ;

fl

ümngm, "

quia precepta Ecclefie per fe comprehendunt,

L [lb[si

omnes & folos ratione prazditos Chriflianos.

fhnanbu ,

N

2. Abftinere autem ab altera refeCtione, feu ad

t (Onmms

jejunium, illi foli , qui compleverunt 2 1. etatis

$nnum ; fic euim habet communis DD. fenfus:

.MW 6 & 4012"

giíi & ifli aliunde excufentur, y. g. ex caufa vale-

ints &i

P (Ul[)

tudinis, magni laboris corporalis, intenfi ftudii,

D]

h *wmr Ó M

difpenfationis &c. — An veró fexagenarii excufen-

um W WM &lüh

tur, dubium eft inter AuCtores: probabiliter af

p M m

firmant Portell, Jo. Sanch. Diana, Tambur. Burgh

a IDtit Fben

& alii apud la Croix. ]. 2.p. 2.5. 1317. allegantes

'! /ifwf/r:/ it

suCtoritstem Pii V. negant Azor , LJT Tann.

Ji, bl (l

Filliuc. Layman &c.

u f f

Quzres, an, fi cum aliquo in particulari, vel

. Veunerfe

«um integra communitate generaliter difpenfetur

itur q Cs

$d efüm carnim in Quadragefima, cenfeatur

MU u

etiam difpesfatum quoad fecundam refeGionem?

& a

V

]

y. cum Cajet, Ázor, P. Wieftner b s. 7. af-

zs um m

firmativé? quia per difpenfagonem ad efüm car-

ao lg

nium tollitur fubftantia jejunii; & rueute princt-

m pondit. [

pali ruit quoque accefforium. c, 42. de A. $. iné

iugnt li

Ex quo ulteriüs infero, fiin aliqua dizcefi permit-

"

! [

g aituna

titur efüs carpium geperaliter, nec illos, qui di-

srap t

fpenfationem quoad carnes non acceptant, & ci-

bis efurialibus voluntarie vefcuntur , peccere con-

Til TU abmeü

ia

me&uü

tra jejunium, qui illisdiebus , quibus permittitur

o TU

efüs carnium, adhibent alteram refeCtionem in

Ema bahm H

cibis efurialibus ;. quia etiam, quoad hos per di-

Et

i

1 m

fpenfationem fublata. eft fubftantia jejuni

plané abfurdum foret eos obligare ad. abftinen-

n

qum ab altera refe&tione, qui fponte ahqmd ob-

we

ju mblli

fervant de pracepto Ecclefiz, abítinendo à car

" QXEW

nibus,

O 3

4

214 LIB. III. TIT. XLVI. De &c.

nibus, non veró illos , qui nihil obfervant,

carnes comedunt.

Nunquid talis, qui fponte

non comedit carnes, & quem tu vis obligare ad

abítinendum à fecunda refeCtione in cibis efuria-

afferte mihi

SUM)MR]

libus, licité mutat mentem, & dicit

i

n

carnes ad cenandum ? & tunc in his juxta te

yl

jj

poteft adhibere fecundam refeCtionem : quare

p

hn !

ergo non etiam in cibis efürialibus:

unü

Dico 2. Quantitas ciborum efurialium, que

u

reront ïhS

in collatiuncula vefpertina licité & absque omni

li

;f d

peccato fümitur, poteft effe vel abfoluta refpectu

"H u p

omnium, nempe medialibra ( qu&e apud nos fünt

L:

8.uncie) velrefpe&iva , nimirum refpe&u &

mam n

proportione habita ad perfonas , qua ampliori

vel pauciori cibo indigent ad fuam refeCtionem,

WWU Y lmi &p

ac à multis determinatur quarta pars Jufti prandii.

Utraque fententia eft veré probabilis , & tuta;

um ad pi*

traditürque à muliisDoGoribus. Quando autem

t pl

exceditur, equidem peccatur, fed non ftatim gra*

Jh W m- N uüæk

viters quando veró grave contrahatur peccatum

v lu

excedendo, plerique DD. non determinant. Qz4:

LOW

litas veró ciborum, an nimirum calidi fint vel fii-

gidi, offa, vel pifres, vel fruCtus, vel placentze

mmahq i

r

&c. juxta Azor, Bonac. Burghaber, Sporer, &

&i

alios non attenditur, quorum fententiam praGtice

probabilem effe cenfeo ( modó confuüetudo non

frrt,&anchol

repugnet) licét 30. DD, apud Diana contradi-

"C gt

cahnt, qui tantüim permittunt leviores cibos, uti

Wuïl

hP

panem, fru&us, bellaria, & pro more regionis

unücmm

cafeum

iT

"i d

if

:

*3) o (0-

M

B

LU

TITU-

U.

216

-»æg)ää (Gew-

—

!

Lr

u [

SHEITOLUS XEVIT.

1

MT

E-

«k

"r D

De Purificatione poft Partum.

L

1 t d. affene:j

fitc j

SUMMARIUM.

T

t

l

I. Lex Purificationis in quo confiflat.

ïlfï!ibus;

2. In Novo Teflamento non ftringit per fe.

bur.:efurialium, 1

Ex Ceremonialis Antiqui Teftamenti erat,

" Mr;&kawm

g.;cveä d

.üut feming poft partum maris 40. . die-

u Qd

bus, & poft partum feminz 8o. diebus

abítinere debuerint ab ingreffu templi propter

! ia

7078 (2 nj

immunditiam corporalem, que eo tempore cen-

febatur perdurare. Levit. 12. quo finito offeren-

t an tl

tes agnum anniculum, & pullum columbz, vel

t p d

pobsbils, &t

turturem ( vel, ubi agnum offerre non poterant,

duos turtures , aut duos pullos columbarum) fe

hs. Qu at

liberabant ab immunditia Legali, & redimebant

t nl

o t

infantem in templo, fi adhuc vixiffet, DEO obla-

tum.

Ad hujus Legis imitationem ordinavit Ec-

veléenin

TL

clefia, ut mulieres exempló B. Virginis poft par-

tum aliquot hebdomadibus in reverentiam Eccle-

Jfadas d t

fiarum abítinerent ab harum ingreffu , atque iis

ij j

d

elapfis Purificationem per certas ceremonias in-

fütuerent, & à Parocho in Ecclefiam introduce-

Y qípionm

rentur przvia benedi&ione, & cum aliqua obla-

al D mmüï..

tione. €. tfi. h. t.

v o ühm,' 1

Dico, hgc purificatio peft partum in novo Te-

i o

ftamento non eft de precepto, fed de confilio.

c. uti. cit. Nifi forfan confuetudo, quz videtur effe

introdu&ta cum opinione obligationis , obtineat

apud nos vim legis.

"

4!

O 4

TITU-

"

^f

37

2!6

qui

£$3 Cl) $82

qwïem

11

WL

TITULUS XLVIII.

j

& lml 01

?

«073

(d

De Eccleüls zedificandis, Vel reæ

g

NCU 'Zs

n tll

[

|

n

Pal andnso

nf me

"

H

WU i

Nl

SUMMARIUM

Ur mäwï Ü

1. Quid, bic mtell;gatur per Ecclef'am,

at

[h

2, Quid requiratur , ut adificetur nova.

Pa Oïh il

- Quinam obligéntur: ad. reparandam vuino[ans

WIS :

[A

3

?

d

(P[O OVEP

Ccle/';z hic denotat edem ,

in qua Fideles

1[ M M'W 5'&,

PU0

n

qrum at t

LOI]VBDHlnt non taütüm ad orandum , fed

, etiam: ad audiendam Miffari & Vexbum

ajiíefunam

n-v /'" fk"

DUI atque ad percipieuda Sacramentà, prfcopl

ïm

auCtouwte conflitutam ,'confecrstam' , vel be-

nedicism.

: De hac inquirendumi r.

" quid requi-

ii p uf P n

f"!"

ratur ad trovam Ecclefiam , maxime Parochiálem;

gl L

lwil

r t"uh

edificaidam. z. & qui ad eám, fi collapfa vel de-

m

ftrocta vel rüinofa fuerit ; reparandam fumptus

!

confc:re debeaut

d

[ N""L';LS f

* Dico r. Ut &dificetur Ecclefs nova, requirie

ha

w Tï

N

/:7./

^f

tur f. Confenfus & authoritas prfcopn, locum:

-Ii':

cnnbïuum defignaatis , ' 1b1que Crucem figentis,

J/M 1: ;3'(

& primum lapidem "ponentis ; qüe'tamen per'

»(:r

V n

fübítitutum quoque facere poteft-

2. Compe-

J

m

tentis dotis, qua fufficiat ad procuranda lumi-

na-*ua facrum minifterium; cuüodlam, & cüfto-

! L!(m

i

Y

dum ftipendia , affigratio. . Abfentia preejudicit:

z.

|

h

A

aïrenus Ecclefiz, prefertim Parochialis, nifi aliud.

Á

i

)

emgat neceffitas vel alia jüfta caufa: qüale tamen

'üfre

Pmel v

W Qv

præ;udxclüm efíe- non cenfétur cóncirfüs pópuli

* 3&

i

ad

M & "

htei

pI

LTB.IIL TIT.XLVIIT. De Ecclef.&c. 217

»

J

9d antiquiorem Eccleüam forte imminuendus,

UM

Textus & DD. in c. fin. B.t. c. $. de confecr. Eccl,

! VCI

c. 4. de privil. in 6. & can. 9. d. 1. de confecr. — U

l'ds

ávtem edificeuir nova Bccleüa Parochmlzs mtra

fi»es alterius ETI OChlæ, requiritur ulteuus I. præ-

T

ier amhorhatem Epifcopi etiam confenfus Ca-

2. Utadfit jufta ac fpecmlxs cauía, quahs

" Erdef An

P ituli,

effe ceníetur magna dlfïïcultas Parochlanorum,

dl;ï

n

Y. g. ob diftántiam, i mtex;acens flumen, &c. i in ade-

unda Ecclefia Par ochlah vel penculum,ne quis c de-

t)m d;m ,WP ;f

cedat fine Sacramentis &c. 3. Urfaltem 10. famx-

li adfint pro nova Pamchla 4. Ut audtatur Paw-

&lius antiquas, Panonus, &alii, quorum mtereft,

M "ad orandum P

4, Uj

l:cet confepfus eorum non fit abfoluté nece(ï'arms.

.....

it N t

Ut nnvæ Eccleflæ üatuatm tanta dos ex redx-

( Smnenà Ep li

t*abus antxquæ Ecclefie feu Matris (falva tamen

Totog, nj

congrua antiqni Par OChl) vel aliunde, quanta fufü

cit ad fummanonem nov1Paxoch1, ad lummarla,

tl T g g

, if Prdijen

&mlmüeua facra. 6. Ut anuquæ Eccleüæ fe:vetur

-*

ii ol d

cómpetens honor , ab prfcopo determmandus,

at

v. g ahqms cenfus annuus; Parocho autem anti-

!

guo, fj dos ex ejusr reditibus fit afügnata,Jus prz-

r Dbl o n

fentandi novum Parochum. Trid. f.2 1. e. «. deref.

ao p D

é. 3. ö]in b t, & ibi DD. c. 3. 2. debzs,quafiunt

f tnt frtt

aPræl can. 3. caüf. 10.q- 3. Cati. 9 . cit.

yj; Qu

Dico 2. Ecclefia (maxxme Parochuahs. idem

eft de edibus & domo Parochi ). fi collapfa fue-

TET

rit vel deüru&a vel rumofa, reparariac 1eüamar1

x at m

W ciüniti N wtj

debet 1. ex redmbus 1pfius Ecclefiæ ,. H habeat

fofficientes pro fabrica & necefiï*anbus füis de-

u^

yietayti

flgnatos.

2. His deficientibus ex toto, vel ex

1im?arothïaïis. niüïj

patte, faltem concurrere ad. repaxauonem tenen-

ii 0

tur Beneficiati & Parochi, fi habeant rgdundan-

(

f L

ä

o j

tes

"

Immunlfü

218 LIB.IIL. TITULUS XLIX,

WA

li f? L

tes ultra congruam füftentationem reditus ab Ec-

i

M [0

clefia, item Patroni, Decimatores, acalii pro rata

?i

NT

u i

I

fru&tuum, quos quomodocunque ex tali Eccle-

,

9

n()lmf f

fia provenientes percipiunt.

3. Sinecilli fuper-

Wf[m

fluos, necifti ullos reditus ab Ecclefia percipiant,

Jrih p

jum

yu !

obligatio incumbit populo & parochianis Sacra-

menta aut aliaDivipa percipientibus in tali Eccle-

T

j W :

fia. Tiid, f. 2 1.c. 7. devef. e. 1. 3. 4. b. t. cauf. 10.

i ii

j

€AB. 10. q. 1. C can. 1. fegq. q. 3. Sed nota; ante

predi&os obligariillos, qui vel ex conventione,

jl

hw

u

j

ïmlibus i

j

vel ftatuto, vel confuetudine ad reparationem ad-

Item obferva, decimatores Laica-

, Qul

ftringuntur.

les feu, qui Decimas peaitus fzcularizatas perci-

IT

j

piunt, five fint Laici five Clerici, feclufa confue-

tudine coniraria probabiliis non teneri concur-

d

),lul j

rere. Nav. de redit. Eccl.n. 5. 57, & tefte Zypeo

h m

de Paroch. con[ult. s. n. 2. plerique DD. exratio-

MW'

l

3

Mi

ne , quia tales decimz ab Ecclefia & officio fpiri-

T /7]

tuali avulfe non ampliüs funt proventus Ecclefiz,

läf;,utäiül : í

)

fed bona meré temporalia, oneri bonorum &

n

proventuum Ecclefie non ampliüs annexa, & ha-

bent fe inftar patrimonialium.

Decet tamen, ut

dbl

& ifti, ubi opus eít, concurrant.

[

[

tü

TTULUS XIIX.

Lnd

i

ü

IT

De Immunitate Ecclefiarum,

t

Coemeterii, & Rerum ad eas per-

NI

tinentium.

A

21

lr

SUMMARIUM.

i

s i t

* deüdhw(

. Quid C quotuplex fit Inimupitas Ecclefia-

hi

Jv]

1€4.

MT

2. Inm-

l T

I

De Immunitate Ecclefiarum, &c. 219

A

Ts

lj

2.

Immunitas Afyli eft introduita $ure Humao.

-

| Diünqu

Urjn

Quibus locis.

Et quibus per[onis conce[fa fit.

) g

ld

VUftne

. Recenfentur. crimina. a[ylo privantia.

QT

Quid recéns ordinaverit Benedihus XLII.

À d

[

i

j

Quid vequiratur. ad. extrattionem. afylà. non

fPi&m

m imgügm;

gaudentis.

W*Lw

l

ll

Pena non debitó modo extrabentium.

1 .q.ï; W T0

ä

[I

Perfona Ecclefiaflica *ab . oneribus . perfonali-

;M ,mmeuima

bus.

mesmmimema:ï

Io. Et Realibus ac. Mixtis immunes [unt.

LL li

ir. 12.. Qua Tituló jurisdictionis imponuntur, &

15 z p

de novo.

!

ln rf QQnfa

3 02 1068 (onty

Mmunitas in. genere eft exemptio ab oneri-

J7 t

Et

bus publicis , feu aliàs communibus,

i DD n

hinc Zmmunitas Ecclefiaflica eft jus feu exem-

& lol

ptio, qua per[ona, ves, vel loca Ecclefiaflica ab one-

porensd li,

ribus facularibus libera (unt: iquidem triplex eft,

o o &

1. Perjonalis, qua gaudent perfong Ecclefiaftice,

wisem, tb

& maxime confiftivio privilegio For?, vi cujus ad

p Db

forum & Judicem fzcularem trahi nequeunt, dé

iil

n

l

quo ad rit. 2. lib. LI. de for. compet. & in privile-

gio Canonis, vi cujus violentas manus Clerico in-

At

jiciens excommunicatur, de quo ad tif. 39. /ib.

V. de fent. Excomm. 2. Realis, qua gaudent Res

i,

Ecclefiarum & Ecclefiafticarum perfonarum, ita

ut exa&ionibus Secularium non fubjaceapt, de

udesyt

qua in /oc tit.

3. Localis, qua gaudent Ecclefie

]

& Cometeria in tantum , ut aCtus profani , &

locum facrum decedentes in iis exerceri prohibe-

UMI

:

antur, & maexime, ut Rei confugientes ad illas

gt

fant fecuri, ac per violentiam indé abífirahi non

poflint.

zl

munl[

«t

229

LIB. HI, TTTULUS XLIX.

j

g

u

poffint.

Atque hec vocatur proprieé Immum—

fume

tas Ecclefiarum ,

vel ju Áfyli , vel Afylía, ut-

, Ed yi

pote introdu&ta ad imitationem afyli- Civitati-

LL

W« n

)!

bus Refugii in amtiquo Teftamento conceffi.

vll

j

Et de hac pariter traCatur in boc tztu!o, &

, g

J

Nän

quidem fecundüm Rubricam primo loco

.De

"] mlum 61

qua proin

" o

Dico 1. Immunites Afyli non eft Jure Natu-

H

thS(h*z

rali, nec in novo Teftamenio , ]ure Divino in-

'»'äl

L

trodu&a, fed tantüm ]me Ecclefiaftico & Civili,

PIO q09 (

fcilicet in can. 6. $. 9. 3,.36. cauf. 17. q.4. G

Wi

rr'* 0[

] l'glüï['

£. 6. 9. Crc. b.t. C t. t. C. de bis, qui adEcclej

fl j trient

confug.

Regulata autem fpecialiter à

Gregor.

?30 EDIH«

XIV. in Confl. Cigm aliàs edità anno r f91. Quod

d

]uus Naturalis & Divini in Lege Nova non

wl Ef 9t «

fit, probatur negative.

Objic. y. Jus Nature

ii

dl&at, Ecclefiis & locis facus debeu reveren-

tiam:

L.

ML)

ergo illuc fe recipientes fecuma'ls causá

non fuünpt inde avellend).

T u,r

bla L

2. Jus afyliin Annqua

u

AU M

Lege fuit Juris Diviai, Exod 21. Num. 3 j. Deut.

49. Sed Ecclefia hoc Jus Divinum curfus inftau-

i

4l

ravitin Nova Lege: ergo.

g.ad r. Natura qui-

vl

NT

dem di&at, Ecclefiis deberi reverentiam in gene;

"

re,non autem quoad modum determinatum, con-

üüentcm in boc, ut fcelerati in iis fint fecuri à de-

N.lm

;

bita punitione ; aliàs in nullo cafu exinde abílrahi

ll

j

lhap.

:

vxolente poffent, quod nemo admittit.

Dein non

mP[

omne, quod iumen Naturg diGtat conveniens effe,

.

I

uti di&tat fceleratos, faltem aliquos , in Ecclefiis

j

A J

defcndl uti omnes Gentes agnofcunt, propterea,

T

hgnïw

A

fub præceptum]uns Naturalis cadit,

Ad 25 EC«

I

m

!

i

cleüa hanc Veteris Teftamenti Legem. 'J'udzcmlem

A

I

mec voluit nec. potuxt refüfcitare, fed novam pos

Idt s

fmc

gj

HULUSXU

iX

DeImmunitate Ecclefiarum; &c. 22 1i

|4

J

IN

fuit ad imitationem antiquz; ficut de Decimis fol-

l,

L

Jl

lii

il 'jwe

vendis dictum eft ad tzt. de Decim.

flh (

| Tt(.a

Dico 2. Ecclefiis oninibüs, lousque fücris, &

mf')m [ j

Religiofis , feu authoritate Epifcopi conftitus ;

J'Uf n bw

li

competit privilegium & jus Afyli , u fuat T'emplas

"I g

|

etiam nondum confecrata vel benedi&a , etiam

conítrui folüm copta, polluta quoque & inter-

uT

diéta, item Ecclefi atrium, & quidem ad 30. vel

]s Ml IUWU u )

40. ufque paffus ( fed hzc diftantia in Praxi non

Ti Ro C

obfervatur ) item caemeterium legitime ere&um ;

etiam templo non contiguum, 7Mona[leria & do-

3? þ "m i

H

WIL nj d

mus Religioforum, horti ; arez, edes &c, intra

»75 !uf'g(;«

fepta Monafterii exiftentes , Oratoria &* Capella

t Q

Epifcopi 2u&toritate Divino cultui in pérpetuum

!t n g

deputaté , etfi exiftant in privatis a&dibus, Hafpzm-

lia au&oritate Epifcopi ere&ta cum Altari ad ce-

Mi 1 n m

108 deber r

Jjebrandum; Tabernactilum, in quo affervatur a&u

Ita com*

t r i

Evchariftis, item Palati4 Epifcoporum

. hefiiniqn

funis ex cam. 6. feqq. can. 2. 21. 36. £auf. 17.

q. 4. 6. 9. fin. b.t. c. 4. de Relig. dom.l. 3. C. de bis;

1. ,5.Du

U v d

qui ad Eccl.l. 3 $. C. de Epifc. & Cler.

Ratio eft,

; lM

quia hec immuuitas habenda eft pro favorabili;

ütpote ptivilegium Principis, & quidém principa-

p

liter refpiciens favorem publicum Religionis, con-

7104f (

TTTE

fequenter latiffimz eft interpfetationis, per £. 30

alteridir

de privileg. c. 16. de V. $. c. 15. de R. , in 6

L. 43. ff. de Relig. & fuümpt.fun. proin Ecclefia hoé

siniit, D

loco late accipi debet ; conféquénter ex eoderm

bt n

principio necefle non eft

ut confuga in ipfarà

o X

Eccletiam &c.jam a&u fe fecepérit, fed fufficit,

gwoicunwm?

fi januam v. g. jam apprehenderit

Objic. t.

Immunitas Afyli impunitatem pre-

Yi ngem

ftat deli&is; qu& Jus Naturale ö& Divinum puuiii

Qu fed n

gxl-

r uniæteEc

J

522 LIb. III. TITULUS XLIX.

,reialicujns (

p

exigit, prebétque occafionem delinquendi: er«

4f

go eft noxia Reipublicz: ergo odiofa & ftriciz

j

1 T

