
, per L æäü

num (unt neceffaria.

Confe&tó Inventarió con-

Pus 1. Af

fignantur bona defun&i Execuiori, qui finita ex-

; Qu exgi,a

ecutione tepetur hzeredi coram Judice rationes

BD Confit d

reddere executionis fug.

ntem j re

ptan; pral

TITULUS XXVIE

Legs n ul

i um

De Succeffionibus ab Inteftato.

u n

g m

SUMMARIUM.

lr ocort

eudmtio ]

1.

Succeffio quotuplex , prafertim ab inteflato

: « u

quid fit.

2.

nperïfwvd'm-

Claffes (uccedentium ab inteflato. "

l

N

3.

Primo (uccedunt Defceudentes , & quales.

of o ?

4

In eorum defe&tu Afcendentes , & quomodo.

Qil eefmm

yl

6. Si & ifli deficiant , Collaterales, & quinam

jonem &C&»

prins.

H

n qompl

du 1

W

»h

G Z

7.0.

0l

f

fqo!

j

100 LIB.III. TITULUS XXVII.

l!

ytf n

l

4. 8. n aliquando. (uccedat Uxor , aut Fi-

m

lh&

ctts.

f T

e. Quis fuccedat. Clericis , &* Novitiis.

I[

Ant

10. n valeat pattum de [uccedendo, vel non [uc-

awot "

cedendo.

s li*

n

'JIN'HH

Ucce[fio ab inteflato opponitur fücceffioni ex

a a

Teflamento , & eft acquifitio hreditatis

ent

(s

tl

"

extra cafuüm Teítamenti & ultime volun-

li

H

F

m

tatis, feu quando defun&us deceffit /steftatus ,

Mv

h. e, quando vel nullum Teftamentum aut aliam

D

gl

AT

Wi

difpofitionem fecit, vel quando quidem fecit Te-

9

ftamentum, fed invalidum, vel validum quidem,

.

fed poftea deftitutum , ruptum, vel annullatum.

Hec fucceffio vel eft Civilis feu Legitima , quando

ex difpofitione Legis feu Juris Civilis vocantur ali-

NU

qui ad hzreditatem, ficut per Teftamentum vo-

qu m

cantur ex yoluntate bominis.

Vel eft Pratoria ,

n

ht

hd

quando Prator aliquos vocat, de Jure Civili aliàs

(

N

non vocatos , uii funt liberi jam emancipati, &

coguati, quos Jus Pretorium admittit ad fucceden-

LIE

dum parentibus & cognatis. /. 2. ff. Unde legitimi.

j

l. 1. ff. Unde cognati.

Rigor autem Juris Civilis

d'ï&as,.iifv;

äuu

folàüm admittit conftitutos in patria poteftate, &

N Jw:lv

agnatos. 8.9. Infl. debared. qua ab inte[l. L. 1. cir.

li

N

h»ü

Atque hzc fücceffio Pratoria vocatur etiam

& W

pr-

u

bonorum poffe[Jio.

Vel eft Feudalis , quando ali-

i

aL

quos vocart Jus Feudale , de qua nos ad tif. de

A m

Feud.fuprà. Veleft Statutaria, quando Statutum:

Utj

vel Con[uetudinaria , quando obfervantia loci ali-

|

quos ad füccedendum vocat.

Vel denique eft

4

MU

Pailitia, quando per pa&um affirmativum acquiri-

*'Wäm l:l ;

"

r

J

tur alicujus hareditas, aut per geg atiyum ei renun-

tia-

18 q&ü

ULUS !

De Succeffionibus ab inteftato. ror

tiatur in aliorum favorem.

Hic folüm agetur

6 NOW fj

de Civili ac Pratoria, & breviter de Paditia in

fine.

uaedenda

Dico z. Tres fünt ordines feu claffes de Jure

Civili & Pretorio fuccedentium ab inteftato,nem-

X f

pe defcendentium, afcendentium , & cpllatera-

lium defun&ti. AVov. 118. 6. 1. 2. 3. ltaque.

Kquifiio d

Dico 2. Ánte omnes alios ab inteftato fücce-

& ulime .. :

5 d efftrm

dunt foli defcendentes , nempe parentibus liberi

naturales & legitimi fimul in capita

fi veró liberi

Átimentum Em

non exítent ulli, fuccedunt nepotes & neptes,

db qitm ;

& quidem, fi defcendant ex una tantüm ftirpe,

|ralidum qii

etiam in capita ; fi veró ex pluribus liberis, in

1, vl annilliy

ftirpes

demum fi unus vel plures ex liberis effent

i, as

fuperftites , alius autem aut plures effent demor-

Tilis vocantr

tui, relictis tamen liberis, ifti liberi, & refpe&u

Teftümentum n

defun&ti nepotes , füccedunt tantüm in flirpes,

el ef Ptj

Nov. cit. c. 1. ff 6. Infl. debaved. qua ab inteft. 1.

Jue C

206 defuzs C legit.bared. | Rado, quia liberi &

Lencyd, t

nepotes in linea re&ta votó parentum & avorum

w d

ad bona àfe reli&ta vocari cenfentur. per /. 220.

P Oi

B. fin. ff. de V. .5. imo & naturali equitate, que

ien fs

di&tat, liberos & defcendentes ali debere ex bo-

ni atl d

nis eorum , à quibus vitam hauferunt

Dixi I.

al

Naturales & legitimi [nnul, ve fint fui five eman-

; vt enin

cipati, five mares five feminz, five jJam nau ,

ij qanto

five in utero adhuc exiftentes , five faeculares

a atl

five Clerici, aut Religiofi Religionem fucceffio-

nis capacem profeffi; fed loco horum füuccedit

gando Sttuit

ferod 1

Religio.

Idem jus füuccedendi competit legitt-

INatura-

V denq uv!

matis per fubfequens Matrimonium.

üïmmwumav

les tantumi vel baflavdi , item fpurii ; fuccedunt

quidem matri & ex linea materna afcendenti-

gamum d

bus

G 3

y

Cmonlblls

Jf

1o» LID.III. TTTULUS XXVII.

jl

,it

n

) 1Jl

Nhae

bus equaliter cum legitime natis, non tamen

r(

patri, cui punquam füccedunt fpuri; feu vulgà

n

m

quafiti, cüm horum pater fit incertus, naturales

T

"

d

veró tunc folüm, quando pater non habet legiti-

mam uxorem, nec prolem legitime natam, at iu

hi

J

]^

:

fextante xantüm , feu iu. duabus unciis, cum fua

grox

matre , fi adhuc vivat, dividendis, de]Jure autem

Ü ww

Bavarico infuper requiritur, ut nec adfint coafan-

! monw !m [

guinei collaterales patris; nepotes autem nàatu-

I«lml

u

rales à fucceffione avi paterni femper excludun-

vïw

tur. . 2. 1. 8. ff. unde cognati. Autb. licet C. de Na-

g, f!ïllf'lf j

tural. lib. Nov. 8 9.6.12. f.4. &* 6. inf. Stat.Bavar.

t aliae:

tit. 29.4.2. 3. 3. Sednecmauri, fillluftris fit, &

T vl

prolem legitimam habeat, fuccedunt fpurii. L 5. C.

v TR

4d $. C. Orfit. debentur tamen ipfis alimenta ex

)

us w

n

bonis matris. ANati ex damnato coitu nec matri nec

w

patri fuccedunt, imó nec alimenta ipfis debentur

W :

Jure Civili. Nov. cit. c. ult. Sed negari alimenta

gizem t

nec Jus Canon. c. y. de eo, qui duxit, quam poliuit

€"c. nec equitas naturalis patitur. Legitimati per

Reícriptum ( feclufa confuetudine oppofita,quam

th*m

quidam vigere ajunt) . non fuccedunt parentibus

lil

J

[

"TTE

h

in przfentia legitime natorum, nifi Princeps, qui

folus id poteft, fpecialiter legitimaverit in ordine

"

r,är [

ad fucceffiouem. — Dixi 2. in capita, feu in par-

";'LP'

tes equales juxta numerum capitum feu perfona-

V d

rum in eodem gradu exiftentium , nempe quot

t

1f,

l

1

(

fünt perfonz füccedentes , fo vil SYtunbt / fo vif

SWfunbf, Dixi 3. in fLirpes (vel flirpem) ubinem-

"ii

penon attenditur pumerus perfonarum, fed ftirps,

AW

W

^

vel ftirpes, ex quibus deíceondunt heredes. v. .

Pt

3C

-

pater reliquit tres liberos , un

b2 R

amen ante pa-

L TP

trem defun&tus eft reli&tis $. liberis : 1fti j. liberi

g

j

fuc-

De Succeffionibus ab inteftato. 103

IT p

DI

füccedunt omnes fimul fümpti in tertia parte he-

Cedtpt

fþllm H

reditatis patris, & refpeGtive avi, quia non fücce-

T'üt It enUS, u

dunt j4re proprio & ex propria perfona, fed jure

vepra[entationis & in perfona füa parentis , cui, fi

J gmme na[þ

fupervixiffet tempore mortis patris , tertia pars

13 ls unrns

fuiffet debita.

Dico 3. In defe&u defcendentium füccedunt

4

; üt vecadün-

afcendentes legitimi proximi , nempe pater &

'YD0fes attene

mater, in capita & in portione sequali, vel folus

Ctnt femper &

pa:er, fi mortua jam priüs eft mater, fi autem &

T Al )

hzc premortua fuiffet, avus ( vel avia) paternus

LC n a

aut maternus , exclufis femper remotioribus gra-

du, & omnibus collateralibus ; nifi 2. adeffent

itn fTl

fratres germani, velforores germanzg defuncti,

tedunt uri

h. e. qui utrumque parentem, patrem & matrem,

1 ipfs aliment

COUfILCGCEOALTA

cum defun&o communem habuerunt, feu duplici

t pf dehn

vinculo funt conjun&i , steepbánbige $Orüoet/

d ntgtn dinen

poet Codhtoefltt; hi enim cum afcendentibus

füccedunt in capita, & eorum , fiqui premortui

j um p

funt, liberi in flirpes ; fitamen 3. nullus germano-

x lgt y

rum füperviveret, & foli eorum liberi adeflent, ex-

t

d pred

cluderentur peuitus ab afcendentibus. Auth. de-

nl ocgpes d

fundto C. ad $. C. Tertull. Nov. 118. . 2. Nor.

127. 6. 1. Dixi, exclufis vemotioribus gradu. Ett

siert i atd

autem gradus nibil aliud , quàm unius perfooz

jiu, n

sb altera in eadem linea ( re&a velobliqua fea

ius ia

Quoad computationem

collaterali ) diftantia

i, m U

graduum in materia fucceffionis attenditur Jus Ci-

PU

vile, quod quidem in linea redia, aícendeatium

j plypem)

vel defcendentium, non differt à Jure Canonico,

[0 mdm,k

& pro linea reCta ab utroque Jure traditur hec

dunt hærede*

regula, tot funt gradus , quot ]z:mt generationes,

ny

amen

vel, quot funt per(ona una i deinptá, nimirum com-

ho 1

4

muni

"

y u

yi

jo)

104 LIB. III. TITULUS XXVII.

uF

]usrf

u

n

anml

muni flipite.

Pro finea autem vollateral; feu

i

"

j (Okl

transverfa difcrepat Jus Civile à Jure Cavonico,

& eandem fequitur regulam , ita ut proin inlinea

f

j P

Ut

transverfa nou detüur primus gradus, & frater &

'MNH»

foror, vel duo fratres, jam diftent duobüs gradi-

fjil L

yi

li

bus, quia dug intercefferunt generationes,vel duz

i

QTR

faltem reperiuntur perfong dempto patre , com-

r'n

in

muni ftipite. Quazregulain fequenti fucce(ïïonis

n 00

d

ordine erit obfervanda,

"E

Quare

M^

Dico 4. In defe&u tam defcendentium quàm

At

g

afcendentium (nempe liberorum & nepotum,ac

Mi

"

parentum & majorum, in linea re&a?)) füccedunt

"L

Tb

confanguinei collaterales, videlicet r. fratres ( &

lw

forores) germani in capita, & unius premortui

!

T tl i

liberi in ftirpem, exclufis unilateralibus, Ginbàn

big: Jaalbeoper & tie(p SStiber/ nempe confaa-

guineis, quieundem cum defun&to patrem , non

Mu

eandem fortiti funt matrem, & viciffim zterinis,

at

qui ex eadem quidem matre, non autem ex eo-

dem patre procreati fünt; imó liberi germano-

rum, etiam foli, excludunt fratresunilaterales. 2.

N

Ubi non exftant fratres germani, fuccedunt fratres

I

unilaterales, tam uterini quàm confanguinei, fi ad-

n

^ 1

fint utriusque claffis, & quidem probabilius equa-

Ál

liter fine diitin&lione inter bona, utrüm ea prove-

u

A

nerint ex matre vel patre, quia bona, poftquam

pervenerunt ad fratrem, fraterna evaferunt, & non

ampliüs fünt paterna vel materna.. 3. In defe&tu

lM n

DN

:

! LT

omnium fratrum & fororum, & ex eis natorum

v

liberorum , vocantur ad fücceffionem in capita

xX

reliqui confanguinei propinquiores gradu , ex-

W

clufis remotioribus , in infinitum, non attento

efenta-

fexu, vel duplici yinculo, vel jure repr

tlo-

i

Uj

De Succeffionibus ab inteftato. 165

! Rüfem 7

Wile

tj

ii (s

tionis , quod jus reprefentationis ficut in linea

afcendente datur nunquam, & in defcendente in

» t fü

infinitum , ita in collaterali datur quidem; at ul-

I Bol

trafratrum fillios non extenditur. Sumuntur hec

difey d

ln

omnia ex Aov. 113.6. 3. Auth. ce[Jante cum dua-

CDEfStios

Yl

]:

bus feqq. C. de legitim.baredib. l.2. f.2.4. 5. ff

DO

Intelligenda tamen funt

€quenu fuc

de fuis & legit. baved

de fratribus legitimeé natis, vel per Matrimonium

W

legitimatis; nam naturales & fpurii, nifi fint ute-

i Cendenuum

rini, non füccedunt, nec legitimati per Reftcri-

orum K ne o;un

pium, fratribus legitime natis , licet fibi invicem

& 1602 fs

fuccedant.

elcet j frane

Olbjic. 1. Eftcominune axioma exl k3.f.2:G

( Qnits þfæmor

de legit. bared. defumpium: maternis cedant ma-

rabus C

terna, patevna paternis : ergo fratres uterini non

Tempe pf

füccedunt coufanguineis fratribus in bonis à pa-

Qo pttm, a

tre ad hos translatis, nec viciffim confanguinet,

Yicifim atj

feu ex eodem patre prognasti , uterinis feu ex ea-

( 0C (X 0

dem matre genitis in bonis à matre ad hos trans-

Tber germano

latis. 2. In ff. ult. Infl. de fucce[J. cognat. jus fuc-

lss 1

cedendi in collateralibus reítri&tum eft ad deci-

fucedunt m

mum gradum confanguinitatis

ergo non datur

ofrgne d

in infinitum. g. ad I . NV. Conf. öfuppoftum, quód

vadadilusqus

bona, à parentibus in fratres femel transmifía, fint

adhüc paterna vel materna: . dein /. 1 3. cit. dero-

inei o

gatum eft per /Vov. cit. Ad 2. Ibi Imperator fo-

ona, poRq

xoferm k o

lüm dicit, qnód confanguinei füccedant, etfi de-

cimo fint gradu ; adeóque hunc gradum przcise

] atf

us t

ponit pro exemplo remote coguationis vel agna-

fonem n C

tionis, ultra quem ordinarie illa probari ampliüs

non poteít, non veró excludit remotiores,

ys gtl

Quasres, an liberi fratrum. & fororum , qui

um non M W

forté omnes jam funt premortui, fuperftites foli

fuc-

]uereW

!

G j

]

r

"

j

Í

106

LIB. HI, TITULUS XXVII.

l

1

!l l

fuüccedant in capita, vel in ftirpes? 9. iu capita. /.

2. cit. [J. 2. Comitia Spiren[. $. 28.de auno 1 529.

í "

"

n

Ratio, quia, fi nullus ampliüs fupereft ex fratri-

! fo

"

N

u

[h

bus vel fororibus, ceffat fundamentum reprefea-

-nP'hquïs' j

!

Wr

tationis, neque foli fratrum diverforum filii re-

wäüd

prafentant perfonam patrum fuüorum. Aliud fo-

IU

" m :

r

ret, fi vel unicus ex fratribus füperetfet.

L

"

4

Dico $. Cafü quo deficiunt. omnes confan-

(do

j

guinei , tam collaterales, quàm afceudentes & de-

V 'J*

U

n

M

fcendentes, defun&us autem reliquit uxorem, ifta

li

vsl N

de Jure Pretorio füccedit in bonis mariti, ac vicif-

[l

i

!

ngl [

fim maritus in boois uxoris. L. un. C. Unde vir &

M

üxor. ni exítent PaCta dotalia , aut nifi ftatu-

1 Rw! Ler((

n

V

tum, vel confuetudo loci aliud exigat.

Si veró

(

adünt liberi, vel alii confanguinei , tunc feclu-

1

fis pa&tis dotalibus, ftatuto , vel confuetudine

M

loci, que omnino obfervari debent, de Jure Ci-

vili uxor marito, & viciffim, fuccedit vel in quarta

L]

parte bonorum defun&i, fi ejus confanguinei non

[

funt plures quàm tres, velin portione virili,

Sib8« Qbril / & plures fint, fed folàm tunc,

IN

quando defun&tus fuit dives, & füperftes con-

M.

A tv

jux eft pauper. 4utb. Praterea C. eod. [Nov.

R'/

n

LT G $

Si uxor concurrat cum liberis, fo-

vl

l

lum ufumfru&tum fug portionis, fi veró cum

if

confanguineis aliis , proprietatem confequitur.

d

P:

Quomodo de Jure Bavarico fibi fuccedant con-

[

| [

juges, & quid cuilibet vel ejus haredibus poít

LUET.

mortem alterius cedat, prefertim quoad acquz-

T res

MR

lïfln

flus, Da8 Crrungae Gut / feu bona , que

g

H

communi utriusque operá conftante Matrimo-

nio acquifita funt, tam in cafu, quo liberi adfunt,

li (M "f"

"T

Statu-

H

Md

4

quäm quo non adíuünt, videri poteft in

tis

A Q

(

ULUS XXVU -v

De Succeffionibus ab inteftato. 107

lffl'rpgs; R'.ig[

d

( 'àl,

dis Bavar.. tit. 1 4. 1. 2. 4. 10. & ibi Cancellar,

de [

J

j

J i

1

Schmid.

n amenmmmg

Dico 6. Cafu quo & omnes confanguinei, &

L

IQ diVleO[Um

i

uxor quoque deficit, defun&i bona capit Fifcus,

feu zrarium Principis. /. 1. &* 4. C. de bonis vae ,

TY floriy Aüe&:

Süperefe

cant. lib. 10.

Si véró defunctus vixit in aliquo

Collegio legitima au&toritate inftituto, huic ce

Ut ag

mafcendcmesi;a.

dunt illius bona.

Si autem fuit peregrinus, illa

occupat Epiícopus erogandiin p

ias caufas. Jdutb.

omnes peregvini C. cominunia de fuccejJ.

Oris mj Vi

2

Quares, quis fuccedat Clericis, item Novitiis

L C Ug

in OrdineReligiofo, vel etiam Religionem pro-

la, at ol f

feffis ?

R. r. Clericis habentibus bona patri-

(ejpa, n

monislia, quafi-patrimonialia , parfimonialia,

Jné , tunc d

aut induftrialia, füccedunt confauguinei proximi,

Vel confüetul

In beneficialibus congrue fuftentationi fuper-

Jent, d fue (

fluis Ecclefia, in qua habuerunt Beneficium, 4ti

editvelinguna

& in patrimonialibus, fi nullos habeant coníaur

Onfingücticon

guineos. c. 1. D. f. e. 1. C* fin. de pecul. Cleric.

poriont v

c. 12.dete[lam.. Nifi nempe aliud obtineat con:

( m tutf

fuetudo , vel privilegium , vel Camera Apofto-

Vs o

lica, aut Epifcopus habeat jus fpolii, ut vocant.

TATA)

W. 2. Novitiis, fi non fecerint aliam difpofitio-

an lder, b

nem, uti poffunt, fuccedunt proximi confangui-

; lr um

nei exclusó Monafterió,

Idem eft, fi Novitius

üs

m at

ex fpeciali privilegio ante expletum Novitiat

; (pednt Qu

annum ratione morbi emittat Profeffionem, &

ais

Tnoriatur.

E. 3. Profeffis non tam fuccedit,

cir-

n g

quàm retinet Monafterium illa bona & jura;

( bt P

ca quz ante Profeffionem aliter non difpofue-

9.

yítnt r

runt. ZAutb. Ingreffü C. de $. Eccl. can. 7*

qu leni

cauf. 19. q. 3. €. 2. de teflam. Si autem Religio

non foret capax dominii bonorum temporalium,

j d ns

fta-

,

:

IOS

LIB. III. TITULUS XXVII

d

ju

yi

ftatim. poft emiffam Profeffionem fuccederent

,50 amfntu J

(ii

Profeffi hzredes ab inteflato, perinde ac fi mor-

&MPCU

[cfh !

n

te naturali fuiffet defun&us.

nglüü.c

n

lo

Dico 7. Succeffio pa&titia de Jure Communi

"

J

iif

non valet , fi vel per paCtum negativum renun-

W

n i

^

f

tietur hzreditati alicujus certi & determinati ad-

m

huc viventis. /. fin. fJ. de fuis & legit. bared. vel

.

! l.

V M

ii

al[w !

per pa&tum affirrzativum agatur de fucceffionein

[U

fv

j

bonis alicujus determinati & viventis adhuc, ac

NTRU

nion confentientis, aut in confenfu non perfeve-

2 ]3

rantis usque ad mortem. /. 15. /. 19. L. fin. C. de

w'l mi: hr l

Dadlis. quia ejusmodi ceffiones & pa&ta prebent

d

'JMN .

occafionem optandi vel captandi imortem alie-

m

nam

Dixi, defure Communi ; nam vi Statuti

i

um

L

M

paffim licité ac validé renuntiant filiz Illuftres ha-

reditati paterng , & vj con(uetudinis validé ac li-

cité eriguntur pacta dotalia, in quibus fponfi pa-

104

cifcuntur de fuücceffione futura inter fe: fic etiam

fubinde renuntiantes hereditati refervant fibi re-

ml

m

greffum ad hareditatem in eventum, quo aliqua

linea, in CUJUS favorem renuntiàrunt, fuerit ex-

N

ANN

NU

N

tüin&a, vulgo, quf einen [ebigen 2lnfabl

Objic. Hujusmodi paCta de futura hzereditate

Vij u m /]

viventis valent , fi eis adjiciatur juramentum

(ZM' 1"!4

ergo non fimpliciter fünt irritata à Jure, vel faltem

[4 ,./,'f (N i

non prebent anfam optandi & captandi mortem

(Q N"'F('.PN,

alienam, quod effet contra Jus Naturale, quo re-

pugnante necjuramentum poteftobligare, g. In

[FW-I "*r

uuuuuu

meis principis, qui defendo, per juramentum

[Uu;'(«

T

non confirmari aCtus à Jure Civili in favorem pri-

M

m

M

vatorum irritatos. /V. 42f. Interim tamen valet ta-

fij

N M ]lrw

ri

A

lejuramentum in fua linea, & parit obligationem

M

H, f*g !

Religionis fibi propriam, licét non refufcitet ob

0«'

liga-

W.L L m

^

Ts

De Succeffionibusab inteftato. 109

feff I (

IIE,

T Perm

ligationem Juftitiz , aliàás pa&to valido propriam;

cüm omue juramentum, quod non vergit in pre-

judicium teriii, & difpendium falutis eternz, fer-

i "Egauvum à

vari debeat ex virtute Religionis. c. 2 $. de $urejur.

c. 2. de padt. in 6

Coterüm quamvis in /. 6 1.ff.

de V. O. & l. fin. cit. hujufmodi pa&a dicantur ef-

^ lil md

fe contra bonos mores, & prebere anfam optandi

lIt de fur(em

mortem alienam ,indé tamen non fequitur, quód

Virentis i,

fint contra Jus Naturale ; quia tantüm funt con-

lnf».n[l nonp f

trà bonos mores Civiles, feu contra Jus Civile,

Mp dfogi

noncontra Jus Naturale, aliás nec confuetudine

858 pl

poffent fubfiftlere aut ftatutó

Neque praebent

d ortem j

anfam captandz mortis alieng proximam, & per

li 00 ) t

fe, fed folüm remotam & per accidens, atque ex

fl fre

malitia hominum accidentali.

IIf valido

us fjoní [

TIITULUS XXVIII

t fe: (tatim

eerrantíbi

De Sepulturis.

1n, u du

, Rn r

SUMMARIUM

d)

futa hat

1. Quid fit (epultura Sacra.

^jtinentm

2. 3. Quinam e4 gaudeant , vel non.

vt

4, Ubi fideles fint (epeliendi.

yaninoten

j. Qua fint jura Parocbi circa fepulturam.,

a q r

jigit.

Epultura , mmlrumfacm , in noftro Jure tri-

N

pliciter accipitur,

. Pro jure fepeliendi

g jusmcut

2. Pro a&u feu of-

q fororem

corpora mortuoruimn,

ficio, quodin fepeliendis corporibus impenditur.

y a i

Et in

Og

3. Pro loco ipfo , ubi illa fepeiiuntur

hoc fenfü definitur effe locus religiofus , aucto-

10n ii

rita-

|

i

pc&p"]

r10 LIB. II TITULUS XX VIIL.

n

g"

p

ritate Epifcopi deputatus ad tumulanda fideliurt

".

q07

r

pié decedentium corpora. pere. 3. D. t. C? c. 4.

'FO) ïä

de Relig. dom. ud eft cemeterium , quod debet

"

effe benedi&um , vel Ecclefia.

Neque ipferior

!!'21

Jl u

Epifcopó Prelatus , nifijurisdi&ione quafi- Epi-

PL

ii

f

fcopali fit preditus, jus fepulturz tribuere, &

T

I.Jl

Il

ad fepeliendos fideles locum deputare poteft. per

f 7(;(

st U

£. 4. Cit.

Si tamen Papa quibufdam concedit pri-

;mmeuie

ïm'-«:

vilegium tale, ficut Ordini Przedicatorum S. Do-

jl

quete

minici, & Minorum S. Francifci, conceffrt iu. füis

,U

Ecclefiis & ccemererüs privilegium fepeliendi

:faneä geunent

quofcunque fideles. C/em. 2. C&* Extravag. 2. int.

comin. b. t. (quod alii quoque Religiofi per com-

" frjm.d*;ï"&:

)

i

iM

municationem participant. Molin. £. 2. d. 2 14

N

num. 21,) utique Epifcopi auGoritate opus nou

ao ao

Qu

eft.

"T

Dico f. Sepulturá facrá gáudént, feuin loco

facro fepeliri debent, ornnes & foli fideles, qui pie

i P

& chriftiané moriuntur. cap. 28.cauf. 13. q. 2. €.

I4,5.t.

li

[

Dixi r. & foli fideles , quare non- Chri-

COU

Ri

N WR UC

ftiani,uti Gentiles, Pagani, Turcz, Judzi,ita ex-

cluduntur, ut non tantüm fine peccato mortali, &

fj

AAMT

pena excommunicationis in loco facro fepeliri he-

Ug

Q

queant, fed etiam, fi fepeliantur, rurfus exhuman-

if

IH

j

j

di fint, & cemeterium vel Ecclefia cenfeatur pol-

OUY

luta, ac reconciliatione indigeat. c47. 27. 2 9. d. 1.

Bd

de Confecr.

Idem tene de Hareticis & excom-

mj

municatis noti toleratis; c. 1 2. €* Clem. 1. b.t. c.7.

ïm*? *ïïm;

i

Ü

de Confecr. Eccl. vel altar. c. 2. debaret. in 6.

Il"k"

D

"

u

Is

Jl

4

^

fantes Chriftianorum arite Baptifinum , íaltem du-

]

Jl

w

Luhl

bium, extin&ti non inloco facro,fed piopé iilum;

TM

nk

A

fepeliri debent ac folent,nifi ii utero rnatris eg-

tinGli fepeliantur cum demortua matre,

L :1

DIXI 2.

N

Wuh

Qui

ULUS X)(V

De Sepultutis,

l!I

« Wmuland

Qui pi£ & Chrifliant moriuntur; fiquidem & Ca-

! Dirc m

! (

mftermm

tholici generatim omnes privandi funt fepulturá

d

Nc

facrà, qui in peccato mortali notorio decefferunt ,

v. g. in a&tuali furto, vel adulterio &c. occifi, cam.

"Sdl&wne '.ü

Atqui in fpecie I. Ex-

Cultye B.

16. 19. 21. Catif. 1 3. q. 2.

communicati, probabiliter etiam tolerati. 2.No-

idepurare ht

minatim interdicti,

3. Ufurarii manifefti. 4.Ra-

Quflim (Ont

ptores feu violatores Ecclefiarum, ac incendiarii,

ïadlCäIOFUm

$. Qui decimas nen folverunt

6. Religiofi pro-

fth (On(fffm |

prietarii , feu retinentes peculium fine licentia Su-

.Mfgmm Éd

perioris

7- Qui per totum annum omiferunt

C Btg LT

Confeffionem Sacramentalem & Communionem

Pafchalem

Teliofi w

$, Maledici, feu blafphemi.

9.Sui-

It f 2. d

cidz, feu qui fe ipfos fponte occidernnt ex defpe-

britite 0U u

ratione, iracundia, vel fimili paf£one: non veró,

fi id fecerunt mente moti , vel femifatui, propter

lént, f t

nimiam triflitiam &c. fibi non fatis prefentes, In

f fideles

dubio,an quis fang mentis fuerit, an fibiipfi vim

intulerit, vel cafu aut ab alio interemptus fit, de-

i 1564

n« h

bet prefumi benignius: flante tamen hujufinodi

" W.&a q

duübio expedit talem clàm & no&e inloco facro

ao utdi d

fepelire ad cavendam popult offenfionem

I O-

QTO T

Qui in torneamentis, haftiludiis, per fe conjunétis

pirius MUA

cum probabili vitz periculo , occiíi funt

Ir.Qui

fs

p(lr

formaliter duellantes in loco confliCtüs obierunt,

"EE

Communis ex variis canonibus

Circa quos no-

Aics & ertom

tandum , quàd deli&um debeat fatis effe & publi-

O. 1.f

cé notum, atque ante obitum non apparuerit fi-

gnum penitentiz ( quod tamen apud duellantes

u

probabiliàs non fufficit) &, ubi Juftiiia exigit, fa-

um , v

tisfa&tio parti lzfz non fit fa&ta, faltem per cau-

fed plOPu y

tionem fufficientem.

Dein adverte, quód offa il-

teio

licité fepultorum, fi ab aliorum fidelium offibua

mide )

vel

N

l

p

112 LIB, III. TITULUS XXVIII

«t

j

um d

Qq

vel corporibus difcerni poflint , exhumanda &

"

J!

J

dai

procul abjicienda fint. per c. 1 2. cit.

Objic. . Vidimus nuper durante bello here-

n WN u

")

m

ticos, qui in terris Catholicis obieruut, iu ceeme-

qm WC "

juv

teriis Catholicorum quandoque fepultos fuiffe.

gl

Imó Cafar & Status Catholici in penultimo bello

DT

Ti

Turcico hereticis, füppetias alioquin negaturis ;

m

as

promiferunt fepulturam facram.

Ergo non eft

x

il

n AT

illicitum hareticos toleratos fepelire in loco fa-

K WkM-C "m

cro. , 2. Licitum eft communicare cum excommu-

"TL

nicatis toleratis adhuc viventibus :

ergo etiam

!

al p

cum mortuis indulgendo ipfis fepulturam facram,

j PM»-"

3. Etiam affe&is ultimó fupplició negatur fepul-

1

tura facra, licét poenitentes fint mortui

ergo. E

L]

H

ad r. C.antec. N.conf. In nupero bello in quibuf-

4 00 28

dam urbibus, ubi dominabantur Przfidia Acatho-

lica, Parochi fuerunt compulfi per ietum gravis

m

i

incommodi , ac in bello penultimo Turcico Sta-

M .r

tus Catholici per metum, ne fibi ab Hereticis ne-

uN

garentur fuppetie adeó neceffarie pro bono pu-

blico , id concefferunt

Et hinc Ecclefia taa-

elä.

"

quam pia mater, per füas leges non obligans

cum periculo gravis incommodi , privari aut pu-

[13 U. 4 3 ,

blici, pro his circumftantiis recte credebatur non

PDA Z 7«7(9.4,.[

k hjl

urgere obfervationem fuarum legum, prefertim

L

" sk

"Bl

cüm haretici fepulturam füorum in loco facro

W

non in contemptum Ecclefie , fed przcise pe-

U

Unde Ecclefia

tierint ut honorem politicum.

" i

Hl &;

etíam tolerat confuetudinem , vi cujus, ubi ha-

AOT

etici vivunt Catholicis immixti , in cemeteriis

D

LU

& Ecclefüs, quas habent commuues, tumuleu-

f

if

tur utrique, ac ut haretici inferantur fepulchris

.

fx l"i

t

majorum fuüorum Catholicorum.

Ad 2. ite-

U[MS j

n

b !

rum

ul

|

Of

De Sepultutis;

113

j th "

jum A. conf. communicate curn vivis prcisé iu

m

gratiam fidelium eft conceffüum, & per hoc nis

. durant hEH

hil favoris indultum eft excommunicatis: fed fe-

r Dj m

pultura facra praeciseé cederet in.favorem excom-

.

Oque GCuh

municatorum demortuorum

5

nam fideles vivi

Kdin pemlnm

nihil indé commodi cenfequuntur.

Interim fens

D aboqum Ws

tentia oppofita, quz eft multorum , fervire po-

teft ad hoc, ut tales excommuvicati, fifemel jam

; fepehre n [

fint fepulti in loco facro, exhumari non debeent,

eretimer.

Ad 3. Affe&os ultimó füpplició non Jus fcriptum,

TU : n m

fed confuetudo ad abíterrendos alios à crimini-

Sfenittrqm

bus capitalibus privat fepulturà facrá

Et hinc

neque electio fepulture conceditur damnatis ad

[ tett fy

füartül & ]

inortem

f0 bello n u

Dico 2

Quilibet fidelis de Jure fepeliendus

"Preídia d

eft in Parochia ; in qua habuit domicilium , vel

Tettmprn

vel quafi- domicilium , feu in qua recipere con-

imo Tattios

fuevit, vel debuit Sacramenta, & audire Divina

b Hereto

2. Nifi alibi elegerit fepulturam , quod regülari-

z yo t p

ter omnibus pubertatem adeptis eft permiffuri,

a df n

3. Vel nifi habeat fepulturam à Majoribus füis ele-

Gam

i non 0ij

4. Religiofi autem , etfi moriantur extra

clauftra , ad fua Monafteria & Ecclefias deferri

jj, p

Cdebatur 001

poffunt etianr irrequifitó parochó loci, ubi decef:

ferunt

im, p TCC

Pars r. habetur c; 1. €? 10. b.t. €. 2. eod

nlü

p o

in 6. Clem. 2. eod. ff. verum.

Ratio; quia3 , ficut

ad Parochum fpectat parochianos fuos adhuc vi«

(

gt Y

ventes pafcere verbó Divinó & reficere Sacra-

(rig Ed

gdï

hh

mentis &c. ita ad eundem pertinet providere more

TU C'J

tuis de fepultüura, &,ficut ad eundem fpe&tabat

l m (æ Mt

onus providendi fpiritualia vivis; ita equum eft

unes, U

ut funeralia percipiat à mortuis. ,

Si defuné&tus

r

in duabus parochiis habuit domicilium, velquas

i. A

Pars 1.

H

fi,

114 LI,III. TITULUS XXVIII.

|

;Jllü

Ts

r

fi, fepeliendus eft in ea, in qua deceffis, fi in neu-

;

" ds

vra deceffit, deferendus eft ad illàm,in qua folitus

)

Ia Pagoth

u

L

f.U

eft percipere Sacramenta, & intereffe Divinis

J

J

;lä

officiis, fi autem in neutra hoc folitum eft face-

x€0

re, datur locus preventioni, vel portatur funus

(l

ad illam, ad quam commodiüs transferri poteft

,M 1

arbitrió amicorum.

Pars z.. fumitur ex c. 7. b.t.

Jl

TM

M

n

quia ele&lio fepulture fe habet infter ultimz vo-

Juntatis.

Et hinc ifla ele&io competit omnibus,

'IMK) V

Tiw

M

qui per ultimam voluntatem poflunt difporiere iu

D

|qu

ordine ad fpiritualia. c. 1.x. P* €. 1. 2. 3. 4. ..

u

ht

in 6.

Religiofis, quia proprium velle & nolle

non habent,non compeiit, nifi procul à fuo Mo-

nafterio decedant, vel poffideant Beneficium Ec-

clefiafticum extra Monafterium : Pralatis :amen,

Abbatibus, Provincialibus, Re&oribus , Quardia-

nis non negatur , modo habeant rationabilem

caufam eligendi, & caveant bong opinioni fuo-

rum domiciliorum. fext. & gl in c. fin. eod. in 6.

VN MC x1

Licet autem quilibet fibi poffit eligere fepultu-

NU

ram extra parochialem Ecclefiam, Religiofis ta-

l

men & Clericis fub excammunicatione refervata

M

T

prohibitum eft, ne aliquem inducant ad voven-

Flle

dum, jurandum, vel fimpliciter promittendum ,

ut neglecla parochiali fepulturarn eligat in fuis

Ecclefiüis vel cerneteriis effe&u fecuto, vel ut pro

UT

Mil

fuis Ecclefiis femel ele£&tam non amplius mutet.

N

€. 1. b. t. in 6. Clem. 3. in f. de panis.

Pars 3.

A

ex c. 1. X. &* c. 3. b. t. in 6. quia defun&us ta-

cite cenfetur elegiffe fepulturam à Majoribus fuis

eleciam , & fibi paratam, fi volüntatem contra-

*

riam non declaravit.

Excipitür uxor, quz, fi

1

il

ipfa non elegis fepulturam , licét elegerint ejusg

Ma-

"ii

De Sepultutis.

I15

qua dCteHj.

Majores, tumulanda eft in fepultura mariti prae

d Mämyln GU

d

iortüi, & quidem, fi plures habuit, ultimi, li.

It u

cet ifte extra Parochiam fepultus fit , can, 2. 3.

th ohwm ü

cAuf. 1 3. q. 2. €. $. Cit. cüm deceat, mulierem fe-

Dl, Vd POmw l

qui viram futüm tanquam caput

Pars 4. exre-

nohus thayí

U

folutone S, Cong

Jul. 1 62 0. quatu alle-

l fummzrm

gsnt Donat, & Barbof. de off. & pot. Pavoch. .2 &

t infri

num. 68.

10 Competlt 0&

Queres, an & quid Parochialis Ecclefia, vel

d Polïumdlfpa

potiüus Parochus, pretendere poffit cafü , quo Pa:

IW'M,

rochianus ( vel ejus Majores) alibi elegit fepul-

TOprum vee

turam , & tumulator? Item quid jutis competat

D proca i )

eidem adversus eum , qui alienum parochianum,

tht Denefiun:

qui nullam elegit fepulturam, nec habuit electam

: Prohtism

à Majoribus , fepelivitin fua Ecclefia vel ccemete-

ro ? g.ad r. De jure pretendere poteft por-

Rarbus, (

lennt rationali

tionem Canonicam parochialem ab illa Eccletia , ia

0ng opiniri lo

qua fepelitür, ex illis bonis, qus& intüitu füneris

4717 1

obveniunt illi Ecclefiz , qualia funt legata, obla:

t ligere fepud

tiones &c. & funeralia , vel mortuaria appeliautut,

i, Mpf v

C. 1. feqq. b.t. Clem. 2.v.verum cit

Qus portio

fer& eít quarta pars eorum, quz rauone funeris &

w n

perultimai voluntatem defuncti (exceptis ta-

idacnr d o

men, quz pro fabrica, vel ornamentis , & ad per:

i pranliendm

n dipit n £

petnum Dei cultum legantur ) tali Ecclefiz obve-

OOL EU

niunt, & à Tridentino f. 2 j. c. 1 3. de ref. vocatur

ss m

quarta funeralium.

Sed ab hac portione Paro:

cho reddeuda per privilegium abfolvit Sümmus

j a 951

Pontifex Monatteria Dominicanorum & Francit-

Q dtïun&ü

canorum alhorümque Mendicantium Ordinum

p i yiul

Imó coufuetudo eam iu noftris partibus penitus

volint atemW

abrogáffe videtur.

Interim tamen cenfeo, pige

f wot;

fertimin locis, ubi illa per confuetudinem abrae

jl g

H 3

£a

yi

116 LIB. HII, TITULUS XXVIIT

j p

gata eft, fpe&ato Jure fas effe Parocho petere , ut

mml»

4 PVVWTEO

confuetz exequie & officia funebria pro tali pa-

/5(

Y

jls ]

4

rochiano alibi fepulto apud fe celebrentur

Ra«

y

gt

j

tio, quia certum ex una parte eft

quód de Jure

!

i«l

J] qf

quilibet fepeliendus fit in fua parochia: ergo pa»

j

J Yl

riter certum eft, quód Ecclefiz parochiali com-

[ AV 2»'

:

petat jus celebrandi exequias & officia fune-

(

bria , ex jure fepeliendi refultans

ergo hoc jus

J

M AC

WULII

celebrandi exequias tamdiu afferendum eft Eccle-

n

fig parochiali, quamdiu non probatur id ei effe

MB, tt* TM *l

ademptum: atqui per hoc, quod parochianis corr

TL L:

Hï»üö 'C i

ceffum fit eligere fepulturam alibi, & in Ecclefiis

W'.',.

non parochianis indultum jus fepulturz, Ecclefize

an "J

"

parochiali non eftademptum jus fuueraudi & ex-

equias celebrandi ,

utpote diftin&um ab illo

prafertim cüm privilegia , .qua adverfantur ]u-

ri Communi , & privarorum

fint refiringenda ,

imó Jus ipfum c. g. b. t. & Pontifices iu fuis Bul

"r

NV

