Unde amit-

4

Q

MT

M

titur 7. non - fu. omi[fivo,fi nempe privilegium fit

Mþ

i',;ym

l h

conceffum füb conditione ufus, & occafio utendi

'ï]

4 Pf![w

fuerit. per J. 1. ff.de Nundinis. l. penult. C. de Ser-

yit. Tunc enim & renuntiatio, & prefcriptio, tol-

Wj

M

H!*'

L

lit privilegium : pariter prefcriptione tollitur, fi

volentem uti privilegió alius, cui privilegium eft

«

onerofum , prohibuit, & ille prohibitioni acquiee

"Af

Dixi

i

vit prefixo ad prafcribendum tempore.

I^

Md [

euiffivo, fi enim non- ufus eft mere negativus, hoc

eft, privilegiatus pracise non utitur priwilegió ,

"

1

vel quia non eft occafio commoda utendi,vel quia

£m

u

!] 5,

1

non placet, nullo modo amittit non- utens, five fit

9l

"Wi

"

privilegium continens merum favorem five etiam

W

gravamen alterius. J. 24, $. 1. 1. 2 y. ff. de Servit.

T

I /

prad. Rufl. quia ex tali non- ufu nec tacita renun-

UL

ï

ï

tiatio, utpote qug tam parüim inde argui poteft,

N

i

d

;

quàm voluntas rem habendi pro derelidia, qua

quis ex mero arbitrio non utitur, vel utendi occa-

fionem non habet, nec przefcriptio, utpote qug ia

A eln

a&ibus merg facultatisnon procedit,locum inve-

nit.

Putant tamen aliqui, privilegium aliis pre-

um 3

judiciofum vel onerofum, ut eft privilegium per-

1:]

cipiendi Decimas, vifitandi Monafteria exempta

&c. extingui diuturna non - ufü , fi fuit occafia

y

T]

13

utendi, g. ufu contrario, qui refpicit privilegium

Ll

!

negativum duntaxat, fed folüm tunc amittitur ,

15',;25. Ü

f

u

quando privilegium eft onerofum, v. g. non fol-

':

vendi Decimas ;' fiquis enim diu folvit Decimas;

i

"M t:?uazz:,:xi

jl

vel arguitur tacita renuntiatio, nifi error vel igno-

| Iw

li

Sed

MM

i

rantia probetur, vel inducitur prefcriptio.

"

A^

forfan alii non malé difcurrunt de ufu contrario ,

n

u

ficut difcurrimus denon-ufü, 9.Denique abufu

Ie

g

pri

Aaa;

746 LIB. V. TITULUS XXXIII

De?

privilegii, illud nimis extendenó, contra!inten-

" fyent i

tionem concedentis uteudó &c, at regulariter

& " acudens

non ipfo Jure, fed per fententiam. caz. 7. d. 74

au&val i n

6. 24. C'c. b. t nifi Jus ftatuat privationem ipfo fa-

Rcvocano gt

&o, quo medo privatur jure eligendi pro una vi-

" decretum |

ce, qui fcienter eligit indignum

Sed & hoc ca-

m Qu um t j

fu licitus eft ufus privilegii, donec feratur fenten-

satroctont

tia declaratoria criminis,

meailr deft6

Quares, an, & quando amittantur privilegia

ORUA

per Atevocationem concedentis , vel ejus fücceffo-

i« (xdumpitt

is, cui par eft poteftas ? y. amittuntur, fi revo-

Stem

catio fit valida, & privilegiatis debité infinuata.

fit foymuntr.

Communis ex c. 1.de R. $. X. C c. 1. de Conflit

ocation, V.g

in 6. nam qui pro arbitrio gratiam fecit, pro arbi-

terocarum, )

trio rurfus adimere poteft. Habent quoque pri-

vilegia rationem precarii potitis, quàm donatio-

wf t

aon Cetferetur

nis , quze nec validé revocabilis regulariter eft

s d

Si tamen privilegians temere & fine jufta cauía re-

ts f o

voearet illicitum foret & Principe indignum. Va-

lida autem revocatio non eft

Topantum reg

I.51 privilegium,

ab inferiore conceffum, à Superiore fit confirma-

polt g. ac v

tum. 2.Si privilegium fit conventionale, feu one-

l y/a/mmqtæ

rofum , interveniente pa&Cto datum: vel indé ali-

/4 Id der

quod dominium alieujus rei , v.g. caftri acquifi-

rbeof t

Iiä

j

U5 Cj i

tum : vel fi privilegium fit remuneratorium , in

XLTdentino n

Juftitia (non in mera Gratitudine ) fündatum,

eique commenfuratum

Vi afilam f

vel gratuitum quidem,

at non- fübdito conceffum, & ab hoc acceptatum ;

IIj f erim

hec enim privilegia vel involvunt, vel tranfeunt

MTM

in paCta , confequenter tribuunt jus rigorofum:

lo Confa

tali autem jure quafito Princeps vel Superior pri-

lr it(

vare nequit absque caufa publica, feu publicum

F p de

bonum fpe&ante.

Quamdiu autem revocatio

"sg"m[go [f

de-

"i [ Tl(ler

ul'n(

TU h

|

üdl J

M 'EU

i h

De Privilegiis &c.

747

1

(

'& Is

debite non fuerit intimara ( licet privilegiatus ca-

:

3 Imxan

t

h

:

fu & per accidens veniret in ejus notitiar ) licite

19'3

A

J

ll», (» ;

pergit & validé in ufu (ui privilegii.

d

Ml

W]

1d

Revocatio autem poteft effe vel fpecialis, nem-

ALJD

u

Wi

pe per decretum fpeciale , aut per legem genera-

lem, cui tamen inferta eft fpecifica privilegii men-

dz::cf::zw:kfg;

tio revocatoria : vel gemerali, qua privilegians

.....

t jl""r

generaliter derogat privilegiis fuc conílitutioni

contrariis, v. g. per hanc clanfulam, zo obflanti-

bus ( vel abrogatis) privilegiis quibuscunque in con-

trarium.

Si tamen privilegium, cüm concedere-

lul

iur, fuit munitum claufulà aliquá derogatorià re:

vocationis, v. g. hac vel fimili, ut non cenfeatur

revocetum, nifi exprefa. (pecialis, de verbo ad ver-

M

bum fiat ejus mentio , per illam claufulam geuera-

* PA

lil

lem non cenferetur revocatum , quia per genus

M

d

non derogatur fpeciei, 47g. l. 8o.ff. de R. $. Sed

h

D]

opus effet fortiori claufula, & tali, qualem ad de-

!N

rogandum requirit claufula priori privilegio ap-

li,non obflantibus privile-

IN

pofita, v. g. hac vel fimi

giüs quibuscun

que, etiam munitis bac claufula dero-

d

gatoria, ut eis

derogari non pofJtt , vifi eorum ex-

I

aut de verbo ad verbum fiat mentio.

preffa. fpecifica,

, illa privilegia Regulari-

Ex quibus etiam inferes

um à Tridentino non fuiffe revocata , quibus per

ul

l

nullam claufulam fpecialem derogant decreta Tri-

dentini; ficut enim per claufülam generalem Le:

,,,,,,

ATU

f, Y

gis derogatoriam non derogatur fpecialibus ftatu-

NU

n

um

tis & locorum confuetudinibus, ita nec privilegiis

um

in Corpore ]uris non contentis;

)

particularibus ,

(WDW

n

cüm genus non deroget fpeciei, bene tamen fpe-

"

cies generi,]. 80. cit, Revocata tamen fuiffe illa,

u

Jblx f ; ?

ecre-

Mf[»[ (

huno

Decreüs Tridentini contraria, quibus di&ta D

ta

pepug:

748 LIB. V. TITULUS XXXIV,

';mïnarum,honeü;

ta exprefse & fpecifice derogant. Trid. $, 2 j, c.

20.€" 22. de Regular.

Unde ab Alexandro VII;

j n t

sylitent

dsmnata quoque eft hec propofitio : Aeg ulates

quis Evanygel

polfunt uti privilegiis (uis,qua funt exprefs veyoga-

ta à Concilio Tridentino.

gncine?

iun: pon

T4 PU LUS XXXIV;

s s m

TE

feni t Can

De Purgatione Canonica.

rino, od

&mgatm& debi

SUMMARIUM.

um vt moe

Y. Quid fit, & quomodo fiat Purgatio Canonica.

fert'iofero

2. Quando babeat locum,

Til enim ejnslou

3. Quis. ejtus effectus,

tforo Canonito

sf iil

Urgatio hoc loco eftoffenfio innocentia. fuper

P

objecto crimine.

Si fiat modó à SS. Ca.

trt Beretito ,

nonibus prefcriptó ,

d r

vocatur Cunonica,

Si alio , Vulgaris, de qua in tit. feq.

Piures qui-

UTR

Duguionen Ci

dem olim erant modi fe purgandi àSS.Canonibus

recepti, velut per jurameptum ad Sepulchra vel

18, CU odicenda

Reliquias San&orum; per publicam fumptionem

t Dulilm l p

Evchariftig, adje&a quandoque imprecatione re-

il Rutplhe

pentini interitüs , fi obje&um crimen fit commif-

kiaarnfatio, Yel

fum &c.

Sed hodie, poftquam Fidelium fyucera

"ica Bravia, u

in Deum & San&tos fiducia deficere, vel in fuper-

h

l

j

Ttts ( if

flitionem degenerare cepit, exoleverünt, & re-

Y

)

?

!03

: lit n«

manfit unicus modus c. 1. $. 7. b. t. prefcriptus,

D

|

ï

Ü

]

M

qui confiflit T. in juramento, quo purgandus ta&is

!

Tting .

Evangeliis, etfi Epifcopus fit;jurare debet, nec per

fArm[

fe, nec per alium füo nomine, commiffum effe

crimen vel exceffum fibi obje&um. . 2. in jura-

U Q l Effe&ns PU

:',T)Jllltigä Q

Inipe

efe&u

mento aliorum virorum ( vel m horum d

fe-

d infamiæ& I

!

j

l X)Uix

k"*ogh

u

De Purgatione Canonica. . 749

F"dg

Ill

feminarum, honeftz vite ) qui compttrgatores di-

L

T

k PIG N

L

i

cuntur, plures vel pauciores, v. g. I2. 7. $. 3.

k

lnAI

M

juxta qualitatem deli&i, infamiz, perfong, & pa-

A/ ,f '/'1

riter taCtis Evangeliis jurare debent, quód credant,

obje&um crimen à Purgando feu Reo non effe per-

peuatum: proin Purgandus ipfis debet effe no-

1

tus.

Prius juramentum eft veritatis , pofterius

crudelitatis.

Ifte modus, etíi valde aptus fit ad

d

Ti

finem à Jure Canonico intentum & falutaris, ut

I^

crimen, quod alio modo fatis probari nequit, vel

A

LV

n

detegatur & debite puniatur, vel ut perfong dif-

h)

famatg ac innocentis honor reítauretür , tamen

Ht

AW

t

Al

ferein folo foro Canonico locum obtinet (In Ci-

vili enim ejusloco adhibetur Tortura.) Imó etiam

in foro Canonico feré in defuüetudinem abiit, &

»/;*u HP"

rariffime indicitur, nifi ubi viget Sacra Inquifitio

contra Hereticos , ut notant Doctores cum Jul.

Ü

Claro, ídque reprehendunt.

aïg:i:.gwäcf.

L

Dico 1. Ut Judex competens indicere poffit

Purgationem Canonicam, requiritur r. ut perfo-

Á

na, cui indicenda eft, fit talis, cujus integritas fa-

me multüm eít neceffaria Reipublicg, proba, &

non vilis aut plebeja. c. 1. 3. 5. b. t. 2. ut precef-

ferit accufatio, vel denuntiatio, vel diffamatio,

j

4

aut indicia gravia, unde aliquis verifimiliter apud

viros graves fit fufpeQtus de gravi crimine. c. 4.

«

feqq. eod. . 3. ut nec innocentia nec crimen alio

Fv

modo, v. g. per teftes, probari queat. c. 10. eod.

.

1 ll ?n

denique 4. ut crimen non fit notorium. e. 1 j. €od.

i

&. 9. de Acciff.

W

N

Wt

Dico 2. Effe&us Purgationis Canonicz vel eft

AREUw

.....

abfolutio à crimine & declaratio innocentia,proin

emuun

u

"m

)

füblatio infamig & fcandali, fi legitime fa&a fit,

"

«t

text.

"

u

,

pebu

2«o LID.V. TITULUS XXXV.

text.. & DD. in c. 8. 10. b.t. l. 2. ff. de 'j'z?rejar.

, rmus E

at queblli

Vel coondemnatio ad penam crimini proportio-

natam, fi Reus in Purgadone deficit, vel jurare re-

gytiot

cufando de füa innocentia, vel compurgatores non

vstrffet rO.

inveniendo, qui de credulitate jurare voluiffenr.

d ftin ültir

j Buatuort

text. & gl. inc. 7. b.t. quia prefumptio, qug priüs

tautüm erat verifimilis contra diffamatum, contra

;üahæcmedia (0

deficientem in Purgatione fit violenta & vehe-

yopatintü fi

mentiffima, ut adeà etiam peena ordinaria ( non

auinet, quev

tamen mortis vel muiilaiionis) infligi poffit, per

wit ia Q

ea, quz tradidi ad rit. XXIL. lib. H. de Pra(uin-

w d n (l

ptionibus. nam deficiens in purgstione habetur ut

Yjos d lt

convi&tus. Summar. C text.inc.10.cit. Midüsta-

faetocton

men & arbitrió Judicis puniendum volunt alii pre-

n a m

fertim fi defe&us fuit ex parte Compurgatorurm.,

QUurut d 1

VMietima

TTTULUS XXXV.

Dio t. Rres

A mols, st

De Purgatione Vulgari.

FONEREN

fentenja, indel

SUMMARIU M.

Titonesjam u

Í.

Quid fit, &' quomodo fiat Purgatio Vulgarig

m Todücerent

z.

An [tt licita.

ELIM

3.

Án eruentatatio Cadaveris faciat probationem.

[]

uid de Provocatione ad. Divinum Tribunal

U Condif

fentienduim fit.

/117.7,4,1

il

Pf ii

,,(;

il

j

t

:

/

"A: n

Urgatio Vulgaris fic di&a , quia Vulgi fü-

perftitiofie obfervationi originem deber, eft

j

0 H

Ü

r

t m

!

7)

)

robatio crimimis vel inmocentia ex . f[uper[Hi-

. Tin Oftfm & :

Bo

tiofa vulgi obfervatione & moribus. introdudta.

At f

Fieri folebat vel per duellum: velper ignem, vo-

M

meres aut prunas ardentes, nudis pedibus fubítra-

l) (or

tas

3!nj

B

At if

hc

SXXXV

De Purgatione Vulgar, 751

bf'llf

W

1

q Wl

tas, aut manibus portandas: vel per aquem fer-

"N

ventem autebullientem: velperaquam fr'gidam,

j

Ui WDP

ea opinione, ut pro innocepte haberetur, qui ille-

M

fus manfiffet, pro nocente autem & reo, qui lefus

!

fuiffet, autin ultimo cafu fupernatáffer aque frigi-

DN

u

I

dz.

Hi quatuor modi certó funt iliciüi & vant,

NU

quia hec media cognofcendiiunocentiam funt im-

n

uü*

proportionata, füperítitiofa , & tentationem Dei

J "" 1 M«m

continent , quia vel à Deo petitur miraculum, vel

;

l

li

I!

lil

tacité invocatur datmnonis auxilium.

Quzftionis

LU

f

tamen eft, au. erueutatio cadaveris ( feu occifi ho-

g Mu

j

!

ii di

minis) ad prefeniam occiforis prebeat indicium

fa&te ab hoc homine occifionis , aut faltem fuffici-

ens fit ad eum licite torquendum. Dein an licita fit

J

J

provocatio ad. Divinum tribunal , für8 Cveticf

(5 tte8 cititt/autinbas & Dal?yofapbat faben.

W

Dico r. Purgatio Vulgaris, que fit dictis qua-

tuor modis, etiam de Jure Canonico graviter eft

NI

prohibita, & nullam facit probationem ita ut

DUM

fententia, inde lata, fit retra&tanda. c. 1. 2. 2. P. t.

;utur

Rationes jam funt alJatz, quibus adde, quia mani-

;l

T

ili

l

feftum inducerent periculum condemnandi inno-

cerntem , vel abfolvendi reura. per c. 2. cif.. Sed

g

('/,)».v'h )

Ay(,;/';( y

t |

7

!

Oljic. 1. Concilium Moguntinum relatum in czg.,

yhp

r

M

l

j

);/l

24. CAUf. 17. q. 4. ftatuit, ut, qui presbyterum oc-

ciderit - - - fi fervus efl, fuper. 1 2. vomeres ferven-

I

tes fe expurget : ergo aliqua Purgatio vulgaris

2. Exítant exem-

j at

approbatur à SS. Canonibus,

j

-'

i

gpol

pla SS. virorum & mulierum, qui per ignem vel

iM " J

A;f n SE;'»A'

aquam purgárunt fuam innocentiam , uti S. Cune-

qui

vl'

"

T

gundis Henrico Il. ex Duce Bavariz Imperatori,

I -,W 1

,

AT

N

ii

)

n

fanCto íuo conjugi.

Et DEUS per miracula

"

:':.,

E. ad r.

Ó QQLI)F

)

comprobavit, id üþi non difplicuiffe.

Iilud

De Dur

752

LIB. V. TITULUS XXXV.

Illud Concilium fuit particulare errori obnoxium,

jjji; d

,gfoorem !

& in hoc pun&o à Jure Canonico ;2 citt. cc. re-

um um e

probatum.

Ad a. Illi homines fan&i vel ex fpe-

jf Anti

ciali DEIHnftin&u , vel Religione du&i, petierunt

qinistenui a

bona fide & fperárunt miracula à DEO , atque

ideo DEUS propter bonam fidem & piam fimpli-

dig af a

citatem prodigiose adftitit.

Sed hujusmodi non

jier quib

funt in confequentiam trahenda , ubi predicta

aji, yefert

non adfunt,

t r

Dico 2. Cruentatio cadaveris non eft proba.

Dio $, P«

tio, vel indicium probabile, eum effe occiforem,

guii aol

ad cujus prefentiam cadaver cruorem ftillat, nec

vicwyefts,

irend def u

füfficiens ad complenda indicia de fe non fufficien-

tiaad torturam.

Communiffima contra paucos ;

iperiortm, jro

quia incerdüffimum eft, an cruor non fluat ex aliis

tit? exceflu, i

caufis naturalibus, v. g. venarum putrefa&tione,

Tione; ne pe

ut fanguinem retinere ampliüs non poffint , ex«

d5 intia doni

terni aéris forté calidioris, aut calidarum exfpi-

, al

rationum operatione &c. an non demonis ope

mmpls avot

& preftigiis, an non cafü &c. dein fepe, & ut

tyter ropan

puto, ordinarie non fluit fanguis in prefentia oc-

t Julite g o

ciforis, atque econtra fluit occifore procul abfen-

fan vindicet j

te, ut frequens doret experientia. Vid. Heigius

"imundo, ro

P.2:4:39. n.104. in QQ. Jurid. — Objic, poteft

CThorg, & |

dici, quód cruor in cadavere effervefcat. & mo-

Ulerid dii

veatur prefente hofte per antipathiam ex prace-

,*"mdmæ ! ö'[

dente odio & indignatione ortam : ergo cruen-

*b ér

tatio hec non eft indicium vanum , fuperftitio-

fum, & adeó incertum.

W. E forté aliquid

Wt j

]ïi;o, AU t vrícn

in antipathiam refundi poffet, quod tamen

T Efïl oltio

valde incertum , nec fatis probabile eft, aliàs

enim etiam bos vel füs exanimatus à lanio*

"m (nis

&e, vel alio. animali, in hujus prefentia cru-

! v tüer !

j

hi

T0 ij

| orem

Àl

U

lttw,

De Purgatione Vulgari.

758

Vte

mi

U*z

órem ftillàáre deberet, maxime fi animal occifüm

j

priüs in fürorem füit concitatum : fed nihil rale

w

L*!rüüry |

notatüm unquam eft: etfi, inquam, forte aliquid

: irti

U

Vy

ii

tribui poffet Aptipathie , nullatenus tarnen fecure

T

]

) u

LU

huic nitnis tenui conje&urz fidendum; cüm plu.

Il

]

b

res alig caufie naturales & magis probabiles repe:

T

«

M

| ^

W

riri foleant, quibus longe áptius tribuitur cruoris

rdi! W!D

N

I

füillatio, prefertim cüm ordmane contmgat etiam

abíenté occifore.

ts

b

NU

M

M.

M

Dico. 3

Provocátio ad Divinuih tribunal

fff

L

V

j

quamvis abfolute icita fit, fiquis nempe certó in«

H"cüh

juft& oppreffus, & oini humano prefidio ad fe

LT

tuendum deftitutus, ad DEurm , tariquam Judicem

L

füperiorem, provocet nàn ex cupiditate vindicl

i

& ire exceffu, aut ex vanitate, aliáve vitiofa af-

UM

fe&ione; nec petendo quáfi: miraculum ; ut v. g;

n

qi

DEUS ititra àuni curriculum manifeftet innocen.

,Ul

tiam , vel-opprefforem ex hàc vita intra certurmi

wdüna fj

tempus avocet ad reddendam rationem &c. .fed

W

humiliter rogando, ut DEUS aliquo Providentie

aut Juftitie fug opere apetiat veritatem, & op-

preffam vindicet innocentiam, vel in lioc vel in

Ita communis

1 C

1HE

altero mundo, prout ipfi libuerit.

]j t

cuin S. fhorna, & probatur tum ex S. Scriptura,

5(I'IJ d

l

[

in qua David dixit ad Saulem: jsdicet Dominus

1

iuter ime €* te i C? ulci[catur me Dominus ex te.

1. Reg. 24..3um éxemplis probo:um horinuni,

A

q

|

m

quz adducuntur à Jutto Lipfio, Del rio, & Ray.

T

u

iaudo, turn ex ratione, quia taliter facta provo-

« 10

càtig eft 9ppellatio debité interpofiia ad fupre-

^

p

[

POL

L.

mum Judicem, cüm in terris non reperiatur, qui

!

j

u FW*'

poffit vel velit tueri innocentiaim.

Et profe&tó

entiii

"

"] u

habent Judices; injuftum gravamen inferentes,

j

Iu ?

ïtïm ]

Dará I

Bbb

cur

J'b

pelnjuri

254 LIB. V. TITULUS XXXVI.

l

U

cur timeant ejusmodi provocationes ; quia DEus

j

ü qW

"m &i

sudit ipjuft& oppreífforum clamores.

Cerie P

juitio Lf

Drexel. in fuo tribun.l. 2. c. 3. affert omnino 24.

exempla tragica, in quibus tales citatióües ad

Dei tribunal füum oimnues effe&um Corifecutg

ürtit u [

fun't.-

Ecóntra fi juftam ferant fententiam & exe-

qi ivi[t

quántüt, ridere debent ; vel etiàrn pünire tales ci-

Jamm d

tàtioiies,

Pariter nemo curare debet, qui rem

T Ditii

À

€ertó fibi debitam repetit vel retinet , adveifarius

nl

id coüjiciat füpra ipfiusanimaim, dicens forte, id)

1j J t

gibé bir auf Deíri Prinnenbe Goeel 1c.

Cur enini

t t

timeat mens confcia recti ? Magoam tamen ti-

mendi caufam habet tam temere vel malitiosé

N

]ni, Qu

provocans.

Quamvis ingüam, provocáiio ad

j

jl

Divinum tribunal abfolüté licita fit, regulariter ta-

»

A0 fj f

men periculofa eft , üe niíhirum intervériat vel

atl reror;

tentátio Dei, vel cupiditas vindi&z, vel inordi-

uf (

nata aliaánimi paffio, vel fcandalum &c,. quo cafüu

ij J

iique illicitd foret

.Dro Cs

ittori dolosl

TITULUS XXXVI

11, (b d

WWMM

De Injuriis, & Damno dato.

;lt:dendi, £

^ aliguid, q

1

SUMMARIUM.

f-ï,q'ui pa

Jocui

Is Itconfi

i. 2. Quid , & quotuplex [it Injuria.

*

P o

Qua exinde nafcantur Adtiones,

« Qua circa eas ftnt notanda.

I.' UXOfem pmbml

« Quibus modis ceffet Adio

injutiasum , prafer»

hi

"O ib

tim an Retorfione.

:

mdamnmnjur l

ä

Quid hoc loco fit damnum datüm , €v exinde

li r

li Fr

«ompetens adiio Legis AAquilia.

TW fenft

"N

7. Quid

u 0xp],

li

LR

li [

De Injuriis, & Damno dato. 758

X,U

7. Quid ex quafi delitó datum, & qua inde com.

wiiïc

"

jetànt acliones.

ll

lbhi Iales (

&

W l,

g. d ádtio Legis Aquilia óviatur etiam ex culpá

V'SE&

änr

léyifftma, étiam omi[fionis . & quasido con-

i

currit cum contradu ,. in quó ion praflatur

»ïhq

culpa leviffima.

W

V

^i

9. Damnuini doló datiii ante omnein /äntänt'iamä

ZT

Wt

io. L 1. Datum vero éx culpáineré juridica noi

Anté.

L

i2 13. Bene tamen póff. feutentiam Sudicis teng:

d

|

tur refarcire damnifitans;

l

TAjria. quamvis géheialifümé acce

n

pta P?Ó

L

lfl/f. ö' [o' 'opï-

]. 5t. di'caturdmneid,-'«yttod

non jüre fit , ive dein culpa vel dolüs inter-

ll

j

veniat, fiveriod: à Théologis autem, quod contrá

W Ibi mldl

jus alterini fit ; à quibus definitür effe violatio juris

N

W

l

alieni: furidice atitém ac fpecificé rürfüs accipitug

i. pto contumelis five lefione honoris at exifti-

|

,'

inatiónis dolos& fa&a, ac dicitür effe delz'ä?mhprif-

]

Varum, quo altérius bonor ait exiflimatió doloss

MT

làdiiur. pr. Infl. cit. h. e; cüm iütetitioné yel anis

W

j

*

ino ledendi; & quiderm ab eo; qui jus diceüdi vel

kOmod

faciendi aliquid ; quo léditur àlter; non habeià

quaté, dui per jocairi profert verbürti álteri iüjtia

u

i

AL

4

iiofüm , vel inconfideráté ; aut fi Supetioi fubdie

um

tos, paréiites liberos; précépior difcipulos, i

'] ls.

iitu$ üxorem probrofis verbis caftiget fobiie, aué

edami modéráto Vetbére, injüriait noi faciünt;

yun

1

]

4. Pio dàmno injuriá, feu per dolüri vel culpam;

*

rjm

j NïiüWu i

D

p

uilia.

)sege

dato; quod vibdicátürà Lege À

g

- Nosinjus

y'/

T

riadi ii priori fenfü acceprarii piüs, i poftéiiori

autérti pofteriüs explicabimus i quámiquaimin hgé

l^

Bbb a

Titulo

DeTnyuti

»«6 1IB.V. TITULUS XXXVI

Titulo copnformiter Jn[ltutis & Digeflis ad Leg.

,j

Aquil. injuria ac damnum videantur fumi pro eo-

" perfonæ i

dem, itaut injuria idem fit ac damnum injuriá da-

tuüum.. J 4« Cif

Injuria ,. prout eft dolofa lefio exæüxmauoms

y pe&os eii

alienz, CGetleumbbung/ &dmad/nbifo/ di-

etita conting)

viditur in Verbalem & Realem

Verbalis ett

T pg[æ, qmbl

verbó contumeliosó vel detra&torió alterius pre-

f It

fentis vel abfentis honor aut fama Igditur,. ut fi

entor, etlgm gl

Slterum vocas furem, aut delidium occultum alte-

tmefe; t

rius evulgas , vel etiam fi exprobras defe&um na-

es A i hocpy

turalem, quód fit fpurius, gibbofus, vel fi verbis

jqua W p

obíccuis feducereintendis virginem. Hucrevoca

im p gt

injuriam fcriptó illatam, v.g. per epiftolam, car-

mpe ia ptrio

snen feu libellum famo[um , *0a8quill/ quo nempe

4 COCÍUEULIS

perfcripturam omiflo Au&oris nomine crimen, hi«

fe ditimilas

ítoria, vel aliud , in alterius ludibrium vilipenfio-

a Rebeiof t

nem aut infamiam cedens, fpargitur in vulgus.

1 um

Neque veritas convitii tollit injuriam. Ztealis eft

L M

fi faB&ó, v.g. verberibus, piCturá, geftu, violentó

domüs aut fundi introitu, aut alio actu alterum lu-

iofiüntwro didi

2707 Ticifm,

dibrio exponas, aut lzdas, vel fi Judex non ferva-

& Hdadhuci

to Juris ordine procedat

Si verba, vel fa&àa, de

Itfereng ten

fe & ex natura fua fint contumeliofa vel probrofa

Aentidm lofo

prefumitur dolus feu animus injuriandi, licét pro-

ferens illa vel ponens proteftetur, fe nou facere

t famg, i

vel dizere cum animo injuriandi. £. s. C. b.t. cüm

'&tür 2 ione

fit proteftatio contraria fa&to ; nifinempefuffici-

1 EX Omni |

enter probet abfuiffe dolum : ficut vice verfa, fi

verba & faCta de fe non fint contumeliofa vel pro-

WWMQ

brofa, prefümitur snimus injuriandi abfuiffe. Por

"Uf ve t o

ro, fi per dictum aut fatctum honor vel fama levi-

ET L e& ^

ter violatur, injuria /eyis: fi graviter, «trox voca-

7.0.'10; & Voczmr

turs

"finan

W

u

hscDW

N

n

De Injuriis;& Damno . dato. 757

l ]DMI

tür : levitas autem velgravitas defumitur ex con-

E

ditione perfonz injuriantis aut injuriatee, ex ipfis

^

verbis aut fa&tis, ex modo,loco , tempore, fübin-

Ál

EA NT

i

de etiam ex joco.Sed circa jocos notandum valde

)/

h

hNI

!

circumfpe&os effe debere, qui iis vexant alios ;

Hj

H

fiepe enim contingit, ut joci nimis falfi, & facetiae

nimis afperz, quibus prafertim in aliorum corona

aut frequenter impetitus alter meritó offenfum fe

C

li

queritur, etiam graviter: nec juvat dicere, jocó

id fa&um effe; tales enim Joci non funt inffocen-

tes , & fub hoc pallio fzepe fads promicat latens

1 IN

IF'U

nequitia , ac animus alterum coufundendi. Cete-

rüm poteft aliquis etiam indirecté injuriá affici,

ZI

nempe in perfonis fibi valde conjunGis & in pote:

!

ftate conftitutis : fic injurioía traCtatio uxoris,

ï)hl'

fponfze ,filiifamilias, famuli occupati in negotia

llU

Domini, Religiofi, redundat in maritum, fponfum,

$

:

uN

pstrem, Dominum & Prelatum. $. 2. 3. Inff. 1. 1.

T

j

8. 2. L. 15. f 24. ff. D. t. unde & de injuria agere

Mi

poffünt pro di&is perfonis fibi fubje&tis, quamvis

iftze non viciffim, v. g. uxor,fi maritus injuriam fit

a

Id adhuc fpecisliter notandum, quód in-

paffus.

»uriam inferens teneatur in confcientia ante orn.

nem fententiam lgfo fatisfacere per reparationem

) T

honoris aut famz, utpote per injuftitiam ablate.

/

(

Item tenetur a&ione injuriurum, de qua

Dico r. Ex omni injuria competit a&io inju-

riarum injurato contra injuriantem. f 7. $. 10.

j!

Inft.eod. eáque vel Civilis, vel Crimioalis. 8. 10.

[j

cit. Civilis vel eft penalis , vel rei perfecutorias

M

ponalis iterum eft gemina, una deícendit ex Jure

i

j

Praetorio, & vocatur affimatoria, qua lefus petit,

g

Wlm "

Ó

ut Reus perfolvat aftimatianem injuria, quant,ï üi«

tnis

j

Bbb 3

felnjut

79 LIB.V. TITULUS XXXVI

aM

jf Q

gnirum eftimat lefus honorem ablatum , v. g. di

cendo, quód ma'uiffet smittere 100.. florenos ;

hom)urmun

uf twl quæ m'

quàm hoc probrum fuftinuiffe, quam fummam,

r d

præwa tamen moderatione fecundüm merita cir-

CU v

1

D)

cumflantiarum , Judex tenetur adjudncare lgfo.8,

7. 10. cift. altera ex Jure Civili, nimirum ex Lege

hasad

Cornelia , quz tamen competit folum ex injuria

gis feguent.

reali, & quxdem eà tantüm, qua quis pulfatum,

Aeafimdtri

sindjamnon eil

verbcratum, vel domum füam, in qua s&u habita-

vit, vfPintroitam conqueritur, f. $. Inft.. h s. P*

yapootrelicet

. b. t. tendit pariter ad eftimationem injuriee,

s«v Dro

fed à Jud:ce faciendam, & lefo adjudicandam. [.

tümmiqpeten

fa.

37.ff. eod. Rei perfecutoria (fcilicet bons exifti-

matloms) tendit ad revocationem injuriz, & famge

fecuton f

vel honoris, per verba detractoria aut contume-

ipne Ginlip

ttreram fize

liofa ablati, reftitutionem, é(tque introdu&a per

Confuetudme*n, & vocatur aCio recantatoria, vel

Mem penun

4d palinodiam, qua legfus petit, ut ledens di&a fua

hs Y um

recantet feu revocet, eáqueinjufte à fe prolata ef-

aümmmm;um

fe , judicialiter fateatur,

Quo modo maxime fuo

ia fe

honou confülit i mjurnatus, ac in Bavaria fere adhi-

h f M

beri folet, fi injuria eft verbalis, Denique Crimina-

i ff au:mf]

lis a&xo injuriarum e&,, . qua leefus petit, ut Reus de-

Uibusdam

biie ple&a;ur pená nimirum extraordinaria feu

Cficut n Dv

arbitrariá, nempe vel corporis afflictivà, vel mul-

mnjunarum D

eà pecuuuarxa Fifco aut Ecclefie applvcanda [.to.

et.

Si in

"rytaty n Q

xxxxx

juria fuiffet xllata per libellum famofum,

N

det;rmmata eft pena capitalis in au&orem, fcri-

A

ï"qulïno*]mve]-

ptorem,&cvulgantem L.un. C.de famof. libell. fal-

benmmen

tem fi crimen, in illo obje&um fit capitale, &, ut

" rofie

reftringit Conffir. pen, Caroli V. Art. 1 10. falfum.

Imó fecundàüm Praxin pena omnis hbelh famofi

'" V'TOShon

eft extraordinaria feu arbitraria. Caterüm fiinju-

ra

arm; d perfo

n

|

. DeInjuriis, & Damno dato. 759

| Lt

onoïfm á

omel

ri& attentis circumftantiis cenfeatur effe levis, nul-

l !

h

d

Ja a&tioinjuriarum concedenda, fed Chriftiana de-

L

qu

U

precatio, que utique infamiam non parit, injuu-

[

xpc

d

genda vel admittenda eft, vel alia reconciliatio, ut

hu'

!

notant DD.

Circa has a&iones injuriarum utiliter adhuc no-

^m

hu

tabis fequentia. I. Actionem Civilem . ponalem

LT

Wi

Ó^

( ve affimatoria fit five ex Lege Cornelia ) & Cri-

minalem non effe compoffibiles,ita ut conjun&ivé

'.'III'

proponereliceat utramque, fed alterutram tantüm

3l

disjun&ive proponi poffe, pro arbitrio tamen ]efi;

cüm utraque tendat ad idem, nempe ad vindi&iam.

1. 6.7. ff. htl a. ff. deAccuf. A&io vamen rei per-

fecutoria, feu ad palinodiam , cumulari poteft cum

a&ione Civili peenali, vel Criminali: quia tendi£

u gä,r |

ad diverfum finem, cüm reftitutianem refpiciat,

v

illg autem peenam : quamvis in praxi pluribus in

isxe,v::"'f,

N

fü

locis ifta cumulatio non admittatur. 2. Omnem

[;

fiinjurians condemnetur, ef*

actionem 'mjuriarum,

Q

.ff. de

Y

fe famo[am, feuinducere iofamiam Juris. £. :

bis, qui tiot. infam. vifi fententia in Procuratorem

sst

lata fit, aut nifi Judex famam refervet, uti poteft,

& in quibusdam locis debet refervare vi ftatuto-

rum , ficut in Bavaria ad idem tenetur, cafu qua

caufa injuriarum non eft adeó liquida, vel dubium,

aninjuriatus non dederit caufam injurianti. fanps

Sïedjttit. 46.art. 10,. Excpitur aGio ad palino-

21A

LF( ,m

diam,quz non invehitinfamiam Juris deJure Com-

"1

J

muni, bene tamen infamiam fa&i, nifi judex , ut

L

ejnï(

fert ufus, ex officio tollat, & honorem refervet ;

M

WU

Y

T

quia apud viros honeftos male audit, qui fe ipfum

i

3. Omnema&ionem

'UTN A

il

mendacii arguere debuit.

ml Q : d ;

ánjuriarurs effe perfonalem, ita ut contra beredes

ld

u

Bbb 4

injuf

wuï

3

760 LIB. V. TITULUS XXXIII.

"

,

p

t 1

injuriantis non procedat, cüm defcendat ex deli-

i

35j

&o; a&io tamen ad palinodiam datur hzredibus

ffü ininl'ialus

injuristi; quia eftrei perfecutoria,non peng. 4

a

gl

:.1&(. r

JE(timatoriain, quia eft Pretoria & penalis, effe

m lii Y

anpalem. /. j. C. b.z.. Civilem veró ex Lege Cor-

o u

nelia effe perpetuam,feu ad 30.annos durare. arg.

pr- Inff. de pevpet. & temp. a&; uti & a&ionem ad

palinodiam, quia defcendit ex Confuetudine, quae

d ol

eft fpecies Juris Civilis.

Criminalis extinguitur

aj a

v deentatur l

prefcriptione 20. annorum, ficut sccufatio alio-

V, probit ]

rum deli&torum. /. 12; C. ad L. Corn. de falfis.

Dico 2. AGio injuriarum ceffat 1, morte tam

fnstfedere d

injuriantis quàm injuriati, ante litem conteftatam

DISTAI

Tes forn, Qu

eveniente. 2. lapfu temporis , à Jure prefixi, de

Yon licet accept

quo pauló anté. 3. fatisfatione pro illata injuria,

1trt; eIgomeC.

4 condonatione exprefsá, & s. tacitá, ut inju-

riam paffus non in continenti revocavit ad ani-

ivb À

mum lzfum, fubridendó, vel figna dandó, fe non

Mrqufio st

gré ferre, aut, fi initio quidem fe offenfum often-

t nftreon, !

dit, dein veró Íponte & familiariter agit cum ipju-

eomplete ilotg:

riante, invitat, ad convivium , vel alind fpeciale

fité f efl d

charitatis fignum eidem exhibet : commune enim,

tnpleré at

V. g. falutatio obviantis , non füfficit. &. transaGi-

wwrta mordlrte

oue vel pa&o. Habentur hzc /. 11. 1

3.17.1?.1.')'.

RU dliuis |

C.b.t. Demum & 7. Aetor[tone,

qua nimirum in-

T oclematus

jurïæ verbales à lefo tuendi hon

oris fuüi causá in

&t (it eliud

continenti rejiciuntur in injuriantem cum debito

&i dle

moderamine; quod obfervatur, fi retorfio fiat in

cominemi,pofiquïam innotuit Contumelia: fi non

DeDq

objiciatur crimen lopg? gravius ,

vel longé diver-

fum sb eo,

quod objecit injurians, vel non fervi-

TW koc o

|

ens ad tollendam vel minuendam injuriam: fi pa-

!I qge M

M V

;igcr per verba, & non per verbera, vel fchedam

MLC

af-

T

!

Mi lN

De /Damnö dato.

761

W.I a dfï[e: l

offxam, rejiciatur injuria; igitur re&té & optimé

; *N""h

ïh

1

£t,fiinjuriatus injuriantem mendacii arguat cum

T

)ql

exaggeratione, v.g.fi alter forte furem , adulte«

&*1 :

ii

w

T

rum &c. revocavit, dicere potes: £4 mentiris ut

L

N

Cm

ur,ut adulrer ; vel tamdiu pro tali te veputo, do»

"At

nec probaveris quod dixifli, &'v. — Si malédicus re-

m&'w,

N

M

d

vera hujufmodi flagitio vel probro abnoxius effet,

il T

lL li

A

id etiam abfolute & dire&le in ipfum régeri poffet,

!

nl

ut magis de mendacio convincatur, & fic magis

W

D

tuus deferidatur honor.

Quód talis retorfio fit

(M(w

w

licita, probatur indé,quód injuriam repellere, &

[

füuum defendere honorem,omnia Jura permittant.

:'

ag L 3. ff. de $. & 3. ficut defendere viam, &

res fortung, contra injuftum aggrefforem. Oljic.

Wi

Non licet accepto i&u viciflim adverfarium per-

j

"g

AUJi

cutere: ergo nec verbis me ledentem viciffim lz-

I t«

dere verbis.

g. A. Conf. (fpaïit. nam in priori

cafu repercuffio non foret defenfio contra injuri-

am inferendam, fed effet mera ultio Injurie jam

i

d

completz illatz :iu pofteriori autem retorfio, de-

bite fa&a, eft defenfio contrà injuriam nondum

Wa

u

complete illatam, urpote que poft verba phyfic&

o

preterita moraliter perfeverat, & in eftimatione

hominüum aliquis habetur pro tali, qualis ab alt;-

TU dT

u

ro fuit proclamatus, nifi in continenti per retor-

[

fionem ( vel aliud medium ) eximat audientibus

h

qu

füfpicionem obje&i criminis,

nl

J

De Damno dato.

a

P

meL ubb

4

Amnum hocloco dicitur delichum. priva-

s Em

jl

ium , quo per dolum vel culpam ves alterius

Y

laduntur , h. e, deftruuntur vel deterio-

w «

"

d»

«

pantur ; obje&live autem fumptum eft diminutio

m

Bbb f

lpatri-

|

pe

762 LIB, V. TITULUS XXXVI.

(

patrimonii, corruptione vel deteriorstione ab al-

itt yirto o

tero àbsque fuo lucro caufata per dolum vel cul-

j «l veaidl

pim.

