conditione, zifi bac bona devenevint 44 Ecclefiam,

vel ad Clericos ,non conttat; imó fatis probari non

poteft.

Certerüm quód univerfaliter verum non

"l

fit, difpofiionem evanefcere, q'aando dévenit in

ftatum, 3 quo iniium ducere non poterat, patet

inde , quód mique Matrimonium non 'evanefcat

Dugiti

[

t

vel folvatur , fi unus conjugum incidat im amen-

j

tiam , ac deveniat in flatum,in quo contrahi non

ial

W

hi

poterat ,

item ex ]. $ 5. BisT.

CODU à nos citata ; E)

)

Y

ibi: mon eff novum , ut, qu femel utilifer con/htu-

VN

hi

lh N

t4 f(unt , durent , licic ille cafus exfliterit, à quo ini-

Atan

nl

tium capere non potuerunt.

Simile quid dicitur

W h

£. 1. Dnff. de Legat.

M

Ad 3. Licét illa Jura gene-

VT

r:liter loqus nnn.cïl generaliter mte!hgenda finfs

W

npnonu

taàinen oi

n generalitate.fed folüm eà, qua

L

reipicit tubuw loyda.

Rauo reítringend: ad hs&c,

d

TE

&

TULUSX ]

]

| &loue

DeImmunitate Ecclefiarum, &c. 239

D]l

T

tti

füubminiftratur

& non extendendi ad astiqua ,

( J

Mf

V g

multiplex ex noftris Probationibus.

1

?W Jf

Itjri

t

[

TEIEPULDLUSI.

'Xre D

j qvg Al l

ppcfm lg

tll

Ne Clerici vel MonachiSzecula-

ll

j

h

V

»)0

bus Negoriis fe immilceant.

:ïf J :;

mö'm "

u

SUMMARIUM.

LO

xH

j

A

I. Qua negotiá Sacularià Clericis & Zuligiofis

* P QD

probibita.

ln j guzadondifgvr

2. Speciatim qtià Negoiiaüo.

d n (h

3. Qua fint pena illicite negotiantitum.

M quado tl

Xb t h

Egotia Sacularia in genere dicuntur hoc lo-

L]

Ti

N

co illa; que Dei famulos vel valde ab.

firahünt à rebus Divinis, vel eosdem mi-

ZLTMT,

i ls p m

nüs decent, utpote contemptum aut vilipeofio-

nem Sia:üs Clericalis & Religiofi patientia, licet

tetlter um ov

m

per fe licita fint, & Laicis Conveniant.

Et de his

WW

vin st

intelligendum eft Pauli preceptum,gemo tnilitans

o i, p

Deo implicat fe negotiis [aculavibus. — 2. Tum. 2.

um n t

'Talia jam adduximus in Z5 . hujus libri 11T. cui

g itdri a

refpondethic ultimus, in quo fpecificaptur, ac in

ógu al

fpecie fub certis, euiam penis prohibentur Cle-

cpr; u t

ricis & Religiofis fequentia. [. fervire Principi-

T

bus Laicis quoad minifteria laica,nifi territorium

al j

poffideant füb Principe Laico; tunc enim Officia

o li

& PraefeCuras tufcipere non prohibentur, quia

pao ]

hoc modo varia impedire poffunt przjudicia Sta-

u ï'*'»iïmgend?[

tüs Ecclefiaflici. 2. procuratores agere in tribuna-

u n

libus Szcularibus ,

nifi sgant pro pauperibus ,

j

pu

p

LIB, Ill, TITULUS Í.

um

540

MrU

( a pWPl

pupillis; Eczlefiis &c. 3. gerere officium tabel;

n

AR

j "

lionis feu Notarii publici, nifi in Caufa & in fzvo-

tem Fidei , autin Curia Ecclefiaftica. 4. ordinare

i

j

Jf

àciem , dirigere inilites in bello ; aut machinas

il (

belhcas.

j. ]udxcxum fanguinis exercere; aut ar-

qris, 107

tem Chirurgicam per incifionem vel aduftionem;,

"

; il

imó & artem Medicam. 6. Medicing aut Juri Civi-

thw

li publice ftudere; fed quoad Jus Civile per con-

fuetudinem & privilegia Univerfitatibus Germanizg

(l CHG* qW

]

conceffa paffiin eft derogatum ; imo, fi ftudeatur

ylini n

Juri Civili non ex fine primario , fed folàm nt per-

Jticon

fe&iüs addifcatur ]us Canonicum , nunquam fuiffe

votibia o

prohibitum multi autumant.. 7. demum ac praci-

(iiem 2 &

pue negotmrtonem exercere. c. 6. h. f.

Hgc eft du-

AInguga, 27

pléx, Propria & Impropria :

Negotiatio propri

l

Q

I

TU

eft, quando res emuntur eó fine;ut quoad formari

EMQM '»3"&«

fuam non mutate ( vel mutate adeó tenuiter, ut

" "T

b ïu

in efüimnatione morali cenfeantur ezdem perma-

j

bl

4l

nere) vendantur majóri pretio, & cum lucro ,uz

i

i UQ es RU

fi frumentum, vinum , pannus ; equi , vel alia ani»

m

z

näuM w -Qq,

malia &c. émuntur vel alio' tituló onerofo come

mh &KQ N

parentur cum intentione cariüs diftrahendi.

En-

jinyan

propria; quando res ernuntur ea inteniione, ut mo-

fit n

raliter immutate ampliori pretio & cum lueró

".

vendaptur , ut f ematur hordeum & lupuli, ut

indé co&ta cerevifia , fi ematur lang, ut indé coa*

d

fe&us pannus &c. véndatur lucrose

Uuaque ;

D Ug t

tam proprié quàm improprié dicta , negotiatio

UTR li

éffepiialiter involvit duo;neinpe émptionem rei ;

Ut

RUi

Scintentionem lucri exea rurfus diveudita;atque

QUbl

n

ideo utraque eft lucrativa ; nam illa , quæ voca-

tur negotiatio fimplex vel economica , quando

Áty.

d

mimirum: venduutur res non priüs empte , fed

L

proe

*zenr,&P

d

l

Wny,

Wt

V

Ne Clerici vel Monachi &c.

Y l

f

241

(

l

Ü

provenientes ex propriis fundis, animalibus. &c,

L n

A

vel quando venduntur fuperflua, & fine inten-

th f

d

(34

j

tione revendendi emuntur neceffaria, vel utilia

?, *Jxmsg

M.

ad proprium ufum ; licét forté poftea iterum ven-

ACnrer Wi

Dd

Rld[.

dantur cariüs , fi contingat , ut neceffaria vel uti-

[

Mtro hi

lia non ampliüs fint, aut fe offerar per accideus

«OEd ]Ul CW f"'(

occafio cariüs vendendi , eftimpropriiffimé nego-

LU ii

Àl

M

i

tiatio, & non hujus loci, nec prohibiia.

OLQ«

vwhl HE"

Dico. Clericis, qui funt in Majoribus Ordini-

Ht t

bus conftituti, vel in Minoribus quidem, at haben-

itty

tibus Beneficium, item Religiofis, per fe graviter

.:':cäicum.a:aqtemfl

eft prohibita & fuüb certis peenis Negotiatio Pro-

20 d l

pria , faltem fi eam exerceant per fe ipfos,

PT

UT

^

Imó & Impropria, fi res lucri causá emptas cariüs

Aiptiti

vendant, aliená induftrià immutatas.

Ita com-

d Et aslf

munis quoad utramque partem ex fota difl, $ $.

TU ) i

c. fin. de vit. & bonefl. Clem. 1. eod. c. 1. 6. h. t.

Rtr tj s

RORRU

Trid. feff. 2 2. c. 1. de vef.. Ratio, quiautraque hac

negotiatio dedecet ftatum tam facrum, nimiüm

tttgi ii

i t o

diftrahit à rebus Divinis, fapit avaritiam, & expo-

nit variis peccandi periculis.

Dixi tamen r.

r

N

M'W?

ARU

1

faltem fi eam. exerceant per (eipfos , ive totaliter,

vt od

i

five parrialiter , ita ut magnopere ipfimet coa-

[97 änm

Al M

j

J

curraut; fi enim totam , vel fereé totam curam

pj

;;ä/r/þä//; :

aliis relinquant, ipfi veró folüm dent v. g. pecu-

g n

nias, uti datur campfori , eos faltem à mortali

d. Vs

excufat communior fententia, ut] & mortali ex-

TL

cufat parvitas materiz, velfi non frequenter, fed

" empïmuem f

folüm una vel altera vice contingat, Dixi . in (z-

n ii

cundo membro, aliena induffria immutatas ; quia

; nammäa quïïï

cenfetur emi alienus labor, & inde lucrum capi,

"

TL

ii

Si veró res emptas propriá induftrià vel arte im-

j p

Inutent, & poítea cum lucro vendant non meró

Paurs 1.

Q,

lucri

Y

N

(end

LIB. IIT. TITULUS L.

((

242

agnp

,nng'] Q

fi

lucri ftudió, fed etiam ex alio fine honefto, v. g. ad

i

14

h

parandum vi&um, ad fugandum otium, caftigan-

I

dum corpus, faciendas eleemofynas, ad vitan-

W'

h ub

dum damnum, quód aliàs fübirent v. g. ex ere&a

N

officina pharmacevtica in fuas & füorum neceffi-

Y

(tls &Ge

p !

tates, uti faciunt Religiofi vendendo medicamen-

a

ta propriis neceffitatibus fuperflua, ut fine damno

d n

confervent füa pharmacopolia; nam potiüs res

j:;smmmominef;

exempli quàm fcandali eft , fi Clerici vel Religiofi

g yfdin

[

"

J

proprio labore, vel artificio honefto, v. g. faci-

,ïi:fkinm Vindici

LU

endo numifmata, horologia, icones, piCturas &c.

a( hat

otium pellant, fuis temporibus honefté fic fe oc-

j

J

üii) a

cupent, licét artefaCta vendant cum lucro, ad

ab n

fuftentationem vel ad piam caufam ordinato :

í

l

L

!

fic antiqui Monachi faciebant fifcellas, caniftros,

íftoreas &c, ex materia empta , ac poftmodum

vendebant cum lucro: fic ipfe S. Paulus exerce-

bat àrtem fcenofaCtoriam , & fic alimenta fibi

procurabat.

Aliud foret , fi exercerent artem

lanionum, traCtarentfabrilia , conficerent arma

bellica , chartas luforias &c, foderent terram,

coquerent panem vel cerevifiam &c. pro queftu;

quia hzc in communi gftimatione dedecent fta-

tum tam fanCtum.

Quares, que fint peng Clericorum & Reli-

gioforum illicité negotiantium ?. g. fequentes,

1. Sufpenfio, imó & depofitio ab Ordine, ac 2.

Excommunicatio ferendz fententig.

3. Priva-

üo immunitatis à gabellis & ve£tigalibus Magi-

ftratui Laico folvendis de rebus, circa quas ne-

gotiantur,

4. Privatio totius immunitatis reas

lis, feu à folvendis tributis de omnibus fuis bo-

nis patrimonialibus; fed hoc procedit tunc, fi

pofi

Tiv

"i

Me Clerici vel Monachi &c. 243

ünehmeno

Jl

poft trinam Epifcopi monitionem non defliterint

um

lt

u

à negotiando, lta ftatutum reperitur in ca. z.

14

| dià fi

j

d. 88. can.4. d.9 1. c.a. C 6, b.t. c. a. de Cenfib.

n

in 6. Clem. fin..eod. c. fin. cit. "Trid. lo.cit. Imo f

O r

Ihy

l

l(:

Clericus negotiator, ter monitus, ut defiflat, ne-

M nl ti

jcar;;

gotiari pergat, & de bonis, circa que negotiatur,

"tf v

4l

non folvat veGtigalia aut portoria, ipfo fa&o

AU p

[

illa cadunt in commiffum. arg. c. fin. cit. Telo-

c ii Mi

narius tamen nomine Fifci non hoc ipfo ftetim ea

r Wi

arripere, & poffeffionei Clerico auferre poteft,

j

J tss

i

fed inftituta Vindicatione apud Judicem Ecclefia-

d hd

fticum ( quia hzc a&tio realis fundatur in delicto

W TU

^

i

T

(l

,

ul

"

N

1

IN

Clerici) ea confequi debet. Cancellar.

D2 (

f;

Wi

fj,

Schmid. controv. 2 1. Semi-

d ls lt

e€ent. 2.

e-r

hl

i, at pl

k Dulram

p & f ia d

9

, Lt u

Xit, uf t

w V n

st

z

gasc

-

-

- -

þ&—

—

g ntnt u

N-

go Vs

find Oxäme,zclz

T )

ii

J

g

bUS) [

a

g

gt 1mmumu !

qs V

Qmmbü

i

Decre-

Qz

US:&

244

LIB. IV. TITULUS I

l Ponfähb

"

vWT

ul

Decretalium Gregorii

Pam

PAPJE TX

j

J*l !

w W !

LIBER IV

u)

B

qtmf jl

N hoc pertraCantur caufe Matrimoniales,

U T n

J!*

feu Matrimonium fpe&tantes , que , licet

TE

Laicis fer& fint propri& , ad Judicem tamen

& ad forum Ecclefiafticum privativé pertinent,

ä

n n ul

tam externum quàm internum ; quia Matrimo-

QMI( j |

/'81'(

pnium inter Chriftianos eft à Chrifto elevatum ad

n

rationem Sacramenti

Quapropter, que in hoc

, 771

!

:

i u

IV. libro traduntur, tam Clericis & Religiofis

u amlpf "

quàm Laicis fcitu perquam neceffaria funt

Q-W Mm-m

um qw

TEELULUS I

y u n*mm

3 h

De Sponfalibus, & Matnmo-

Ü Wm

nio,

07

1 P

777

SUMMARIUM

diti, m

1. 2.. Quid fint Spon[alia de futuro.

lutii n

3. Debent effe promi]]to vera , non fidka.

HEC[FJ

4. Quid juris, fi. fidià promittens obtinuit copu-

1 M

lat

i

$. Spon[alia metu extorta valent

h m

L

6. Debent effe promi[fto mutua

4. Verbis vel. fignis [ufficienter expreffa

hi

Ti

8. ópon-

TMl

Duir L

De Sponfalibus, &Matrimdhio. 245

in.

N

Spon[alibus an, & qualis conditio ;

Et an arrba adjici po[ftt :

H

1O

ZAn etiam pena à vefiliente folvenda

YI

uinam po[Jtnt contrabere Sponfalia.

!

12

An liberi fine confen(u parentum.

13

Qualem producant obligationem.

i

14

Ij. Et pro quo tempore.

Ut Mam'mnïa'r

0.

y

16

Qualiter inducat impedimentum publica bone-

|

ffatis.

" ! W& ! l

qx

À

at

N

]

At

17

18. 19. 26. Quilus modis diffolvantur Spon-

».m E

f4lia.

21

R; qi d

n propria auctoritate diffolvi po[int.

VETf

22

*.

uid fit Matrimonium.

n contrahbi valeat

fub. conditione fervanda. caflitatis : vel ex«

(trpe, Qu

t ts & Mi

clu(a vatione Sacramenti.

1nceara

à3.

Quanam ipfius caua , & effectus.

24-

Quotuplex fit Mátrimonium.

25.

26. Qualem requirat confenfum.

A

27.

n etiam con[en[um parentum.

29.

An utrin(que confenfus debeat fimul poni.

29.

Quinam validé & licité contrabant.

s um

0.

Impedimenta Matrimonii Impedientia ,

I)

31.

32. Et Dirimentia tam juris Pofitivi quàm

AINaturalis.

fl

33-

A quo fLatui , vel introduci po[Jint.

34-

um

Zn Haretici Germania. ligentur iis ,qua u-

re Ecclefiaflico funt con[lituta.

w p

3j-

n Matrimonium contrabi po[fit cum dubio

uris.

n ii

36

37. Quando error fit Impedimentum Diri-

/ ;M.

9ens.

| MW'

38. 39. 44n & quo Sure Metus divimat Matri-

"

snonium.

Q. 3

40. Quo-

5 i

[dl('

n

246 | LID. IV. TITULUS I.

TL

Ill

[

iil Hm

4e. Quomodo purgetur metus.

l

u

TL

A4t. Quando Raptus fit jmpedimentum Dirimens.

Yiv

"l

[

g

l

42

n idem dirimat etiam Spon[alia.

il

](

[

"1

43

Qualis dijparitas cultás fis Impedimentum Di-

TWnens.

fint rl 111

*/

l

1]h )

44-

TL

f

ia

4j. Quid fentiendum de Matrimonio, quod

f

Catbolicus contrabit cum Haretica ,. vel vi-

W W* ["

ilv

"10 It

eiffan.

]

ï

lk

afv

46.

De Inpedimento publica bonetatis orto. ex

Matrimonio Rato , feu

-;'e:fu,hemü fut

fenti.

.?"ponjaliþus de pra-

hr a

i«

L

gt 1

Ubrica præüxä duas nobis exhibet partes ,

«gots Corfe

K

nimirum $pon(alia & Matrimonium. — Tlla

ss vicrola

bifariam accipiuntur , pro $ponfalibus de

ig ii

futuro, qui funt promiffio Matrimonii ineundi , &

um

ordinarie veniunt nomine Sponfalium, vel Spon-

J*&ï

N ij

M

faliorum (utrumque enim eft in ufuü) vel pro

kenavo t

pon[alibus de Prafenti , quag funt ipfum Matrimo-

v

monium Ratum , feu Contractus Matrimonialis

N

In prima parteagemus de Sponfalibus, fcilicet de

hu

futuro, in altera de Matrimonio,

TU

&

frot

jl

Hl lf,ï! l

f-

L

V L

Mnl

Mttercitr (

[

De Sponfalibus.

Aff a

M

!

De his dicemus , quid fint, & qualiter contra^

?.L»P[. )

d

'

m

hidebeant: à quibus contrahi poffint: quem pa-

ïg*ä».ls,

riant effedum : & qua ratione femel inita diffol-

g:lmen,*fed Quj

vi queant.

I m

i

'«I'

n

Es

i

IN

;

Dico r. Sponfalia, à fpondendo di&a , Gbt

TM

|

äöeäübb( OSer(peedon / &tueloet / qu-air:vïs

Ti

De Sponfalibus, & Matrimonio. 247

r um

in 1. 1, ff. b. t. dicantur effe mentio C repromi[]to

" mg

m

nuptiarum . futurarum , &i can, 3. cauf. 30. q. 5-

l77

appellentur futurarum nuptiarum promi[[a, ac fa-

dera , communiüs tamen definiuntur effe mutua

4!1(.*.) 1 IW;,;

"M

]

promi[fio futuri Matrimonii , vel accuratius hoc

Á bl

modo: funt promi[[to vera, voluntaria, ac atttua ,

LT

fígno fenfibili exprefJa, futuri Matrimonii inter per-

A ( Hüi-'ll'l,

u

f

fonas $uve babiles , feu inter marem & fciminam

L

Wi

Mi p

nullo impedimento laborautes.

Vetra ett pro-

miffio, fi fiat ferioó, fine fidiione, & cuminterno

At lg

iM di,

confenfu,item fi fiat cum tanta advertentia ac dé-

liberatione, quanta requiritur & fufficit ad peccan-

dum mortaliter: Voluntaria, i fiatfine errore,

t nj p

aut coaCtione, confenfum liberum tollente ; an

d Mermr,

n

veró metus tollat voluntarium ad Sponfalia necef-

, ho Dd

3

V

fatinont

AU

!

farium , queflionis eft; Z4utta , feu reciproca , fi

T

fiat ab utraqueParte, itautinterveniat promiffio

Sudun, r

unius, & repromiffio alterius.

De his proin, u

j C'l.: w [

m

& quomodo exprimi debeat promiffio fenfibili fi-

f

[

n

i

gno , ulteriüs

,---füsähl

N

Dico r. Promiffio Matrimonii fiCta feu fimu-

ii T

x

1

Jata, quamvis in foro interno conftientie non pro-

MURV

D

yn n-t

!

ducat obligationem Sponfalitiam per fe.

2. In

foro tamen externo fi&e promittens compellitur

ad Matrimonium, nifi fidionem probet.

Pars r.

]

patet ex natura contra&tüs, qui effentialiter requi-

^

"n

rit confenfum internum. c. 26. b.t. L. 2. ff. de rit.

i

nupt. Sed Sponfalia funt contra&us, non quidem

, L od u

realis, quia non requirit aCualem corporum tra-

sb qw

ditionem, fed confenfualis.

Pars 2. exinde,quia

j égdinn*

inforo externo , nifi ex circumítantiis & modo

tendendi facilé potuiffet ab altera Parte colligi

r &81

fi&io vel jocus, prefümitur animus extern? pro-

T

imif-

$"

Q.4

&t

jj

j

paSn()n

249

LIP, IV, TITULUS I.

at

(

n

miffioni refpondens. /. 7. 8. 2. ff. de fupelledt. leg.

j t

" 1]00 C[k

Et quia fi&dié promittens alteram Partem decipit

( :

f

[TIONS:

in re gravi, peccat mortaliter, confequenter in

4

conícientia tenetur eidem refarcire damnum, quod

; i p

fors indé paffa eft.

s u

sm l

Dixi in prima parte, per fe; nam per accidens,

ol!ï!

"T W (

fi nimirum fidié promiitens feminz, aliàs hone-

WU

fie vite, Matrimonium per dolofam hanc promif-

at

dnil

m [L(*

fionem, ab ea non facilé advertihilem , eblanditus

f

d

Ü

W

eft & obtinuit copulam carnalem, etiam in foro

at (e0

(

interno tenetur eam determinaté ducere in con-

um bt

jugem, nifi illa pre Matrimonio eligat dotem ,

Lpägpccfïl

aut compenfationem illati damni.

Ita Sanch.;

I,

M

i

m

l

4

i

li

n

n

i

]

ii

Pontius, Molina, Leff. Laym. Lugo, aliorumque

4 m(it : u

& mihi longé probabilior contra D. Antonio. Bo-

M

"

r

s. !

( Vi

J

1

nac. Perez, & alios multos. Ratio: quiatalis do-

ia

(

lofus deflorator graviter decepit feeminam, & ne-

gaudo verum confenfum, quem habere debuiffet ,

"

j

j

Y

uïll

a

M

J

!

gravem illi intulitinjariam: ergo ram ex Jure Na-

o at

turali quàm ex pofitivo tenetur hanc injuriam tol-

gt

lere ac reparare: atqui non reparat,nec deceptz

Viv

fatisfacit eo modo, quo exigit Juftitia Commuta-

hii

tiva, nifi ponat id, quod perfide & injufte fubtra-

doionmt dLon

xit, nempe verum confenfum in Matrimonium:

QO dn t

ergo tenetur,faltem nunc, ponere verum confen-

Mi tf

fum in Matrimonium, confequenter tenetur illam

Atl ln o

determinate ducere, nec fufficit illam dotare, vel

iij

!f

T

aliter damnum illatum refarcire; nam aliud ro

BL UUE Q

4lio folvi non pote[t invito creditori. L. 2. g. 1. ff. de

t'w:ïm t p

T£b. cred.. Sic fur fürripiens equum non fatisfacit

m

hi

reddendo pecunias, fi ipfüm equum adhuc reti-

quaemü

M

neat, & reddere poffit.

Dixi in fecunda parte,

(H[Lml( l

^ 0

|

nifi fiionem probet : vix autem aliter pro

bare po-

l

terit,

Wl Pwh[ efe

,'

"vam

J 3

De Sponfalibus, & Matrimonio. 2409

l!en f (BPM

terit, nifi per juramentum , quod tamen ipfi defe-

rendum non eft

nifi ex circumftantiis, aut teno-

ü» (Onffo )

re promiffionis,conje&tura faltem probabilis , aut

HW

)?

aliqua prefumptio fictionis appareat

l /(7 "

uf

Objic.

Si effet obligatio determinate ducen-

i

fæ

I";næ ]y ,

di deceptam ,illa oriretur vel ex promiffione, vel

ex damno illato: fed nec oritur ex promiffione,

Kü

Áinly,

CW

quia hec fuit fi&ta, & nulla: necex illato damno,

dN

NU

ff".

^

quia vel nullum eft fecutum, ut fifcinina non fuit

A Q

[

wï

impregnata, & delidtum manfit occultum, vel, fi

Mi

H

M

illa dete&ó deli&ó difficiliüs nubat, & 1ic patia-

pQ

n

tur dampvum, iftud reparari poteft per dotem &c.

l

ergo

2. Fi&e promittens non copvfenfit in con-

hd

1

ditionem ineuodi Matrimonii , fub qua obtinuit

V

u ufD 4*[0 ]

ufuüm corporis :

ergo nec tenetur hanc implere

l? j Qullf lt

conditionem

3. Sibi imputare debet faemina,

(yt fenim r

quód crediderit proco ; cüm ejufmodi fceleraus

du

hominibus ufitatum fit doloseé promittere,

g. ad

h

I. [NV. a. nam ad hecobligatio oritur partim ex

Pt Xmmt

injuria defloratoris, confenfüm verum perfidé ne-

z

at

gantis, quem proin nunc tenetur ponere, ut fatis-

ll

Id

Wi

um

faciat pro injuria ; partim ex natura contraCtüs

innominati & enerofi, facio,ut faci4s ; oam ac-

!)

J

ceptando ufüm corporis, füb conditione ineundi

Matrimonii conceffum

tacite fe obligavit deflo-

g

qu

TU

A UA

rator,ac realiter confepfit in Matrimonium, licét

j

initió fi&e iftud promiferit verbis.

Ad 2. eft ea-

äu m

dem refponfio

quia debuiffet, & adhuc debet

Áctts m "&

Confentire in conditionem

vel realiter ac tacité

" ,lll H/

jam confenfit admittendo ufum corporis.

Ad 3

, eq,. ym t0n ïtu i

Debet quidem fibi imputare, quando ex verbis vel

circumflantiis potuit colligere fidionem , ut fi

TL

fcivit, procum effe long? fublimioris conditionis,

g m

Q.j

nec

Bu

LIBCIV, TIEULUS I

ponf

j

250

455

pf(

nec fpecialiter ab illa affecurata fuit de confenfu,

Handv[läSx

M

"L

non obfítante tam exceffiva ingqualitate probé co-

PuBU

q

[

2

gnità

non vero, fi colligere fidiionem non po-

hl

l

nt*ü[b

:

tuit; &ex fola fpe Matrimonii confepfit, non ex

,J

iil

libidine, vel ex fpe confequendi pecuuias.

præf

Quzres, ad quid teneatur, qui defloravit vel

M

imprzgnavit feeminam fiue ulla promiflione Ma-

(0

J

)d

t

j

trimonii, vera vel fidta? g. I. Sifeemina ex deflo-

NU

M

ratione nullum paffa eft damnum, ante fententiam

"IT

]udms ad nihil tenetur in confcientia

g. 2. 8i

o n

veró paffa eft damnum

tunc vel feemina fponte

)Fra J :

Y

confenfit? & rurfus ad nihil obligatur in coníci-

*z(JJ

n )

entia: vel non fponte confenfit,fed fuit per vim,

e'( U]ll)

|

fraudem, dolofa promiffa, metum inju(té incuf-

Icl

m [/

ä U

fum

adeóque per injuriam induQa? & tenetur

n'*

ia

corrupte in confcientia ante omnem Judicis fen-

I

N

l

!f JM'V

tentiam omne damnum refarcire, vel ducendo,

W/'(H"].l (

vel competenter dotando, ut tales nuptias acqui-

(

[

M W

rat, quales fperare potuiffet , fi violata aut corru-

m x OOO

pta non fuiffet.

B. 3. In foro externo tenetur ad

B)

id, ad quod eum Judex condemnat, licet feemina

damuum paffa non fit, modó per injuriam & mo-

tüt Ti 00 Y

dum injuftum extorferit copulam. Tenetur autem

Ti

il

)

rfgu't (

Judex, cafu quo fedu&a vel indu&a exttiterit vir-

n

ä&

m

Ji

go,faltem communiter habita pro tali , eum con-

/i)

DEEN

demnare ad illam vel ducendam vel dotandam ,

electione penes violatam exiflente. c. 1. (?' 2.

ff, j nf

4dult. Quo in cafü probabiliter etiam importunz

E

preces, blanditig, & munera equivalent dolo, ut

U.*S

fat multi DD. colligunt ex verbo feduxerit in d.c.

Vulim

1. pofito, & ex verbis, nifi follicitaverit, pofitis in

T LT H" j !

Lun. $. 2. C. de vaptu virg. — Confirmatur ex mo-

AA l E

n

d

(if

do loquendi apud Germanos ufitato, qui de illo,

Efq

W m

qui

"TU

AU d

t

A

Qu

DeSponfalibus, & Matrimonio. 251

Jnæq l M

1

'Ff Aj

qui per blanditias, preces, vel muuera importuné

MR

ii

D

follicitar puellam ad opus carnale, dicunt , Dtt

lt)

Gdedm batvas 99tdgolen verfübrt. — Cete-

hi

rüm ficut quelibet nunquam nupta in foro exter-

H',q

Ltl "ïf

no per fe prefumitur virgo,ita & prefumitur do-

ul!ä p]'

BI

h

losé vel injufte fedu&ta. a7g. hwn .U

J

I U *WH

Q

Dico 3. Sponfíalia metu gravi injufté incuffo

AU

Yi

extorta probabiliüs valent, Sylv. Tanner. Haun.

ff'ehm

Wieftner D. t. 2. 257. Schmal

7 tY1

l;t).

ueber uti. 427.

Y

V CIQ*

contra Sanch. Pontium, utrumque Baibot. Engel,

din

[rvr

Kónig, Franc. Schmier, & Conradum Vogler de

Ro fo,

UL

V V

T

Sponfal. d. s. [edb. s. n. 16. — Probatur negative*

mei

il

ii ]

iCIN

quia ex pullo Jure Pofitivo ( nam fpe&ato Jure

d &W

Naturali funt valida) nec ex ulla efficaci ratioue

evincitur irritatio & nuliitas.

Objic. 1. In c. r t.

äom"

,

[

lt

W

Jutts

]

Ut r d |

l

de defpon(al. inpub. permitritur puelle , qua no-

lens & invita, C iminis paventum , adeóque metu

tlts p 4

l

J

l

ada&a , contraxit Sponfalia cum puero, alteri

TTE

nubere etiam non exípeG&ata pubertate pueri.

yenm tntt l

ergo Sponfalibus ita extortis pon fuit obligata.

m

u,*i«.(ïuim:a

Y

?. Matrimonium gravi metu ipjuflé incutfo ex-

i

M

N

tortum non valet : ergo nec Sponfalia ; quia,

pin Terrt

quidquid de Matrimonio reperitur in Jure ftatu-

d

tum, extendi debet ad Spontalia. J. 1 . l. 16.ff-

od Em |

hR

3. Ideo Matrimonium ita extortum non

g lod

valet , quia deficit confenfus à Jure requifitus:

gbl

fed hic etiam deficit in fponfalibus taliter extor-

rj p

tis.

4. Si valerent haec Sponfalia , obligarent

gt ib

ad a&um nullum , quia obligareut ad Matrimo-

yo n xr

nium, quod invalidum eít, fi extorqueatur per

j

metum.

$. Et licét poflea ceffaret metus,

Conmmw :

quando contrahitur Matrimonium, tamen metus ,

per quem fuerunt extorta fponfalia, in illad ad-

wS uïnawA'"jj

huc

jis

252

LIB, 1V. TTFTULUS L

ai

w u

]

jci

huc influeret : quod enim eft caufa caufie , eft

j [Uüm

etiam caufa caufati.

vidith lllud l

W. 3d r. Illa permiffio Pontificis fuit difpen-

jm

fatio , & contraiz obligationis relaxatio, atque

A

qd :wprmöf ]

Sponfalium refciffio: ergo ex Z. c. 1. potiüs in-

jilet W

Ad 5.V,

fertur valor hujufmodi Sponfalium.

"

Ad 4 A)W

Conf. de Matrimonio exflat clarus textus inc. 14.

g M^

gM&"

Q? 15. b. t. quód fit nullum ; non veró de Spon-

falibus.

'.JDdIlIO i^ ( met

Lex autem irritans, utpote odiofa, non

fer(üï

zl

debet extendi à cafu expreffo ad non expreffum,

j l ogt i

etiam propter paritatem vel identitatem rationis.

st qpnuin

Ad . i5. C? 16.citt. dico,univerfaliter verum non

« liM

effe, quód ftatutum de Matrimonio debeat exten-

i, t a

di ad Sponfalia, prefertim ubi non reperitur ea-

ipeontt; DU. Á

dem ratio, utiin cafü intervenientis metüs; nam

TU

i

Matrimonium femel validum non ampliüs poteft

y

»

eictti

Spoe(-ahb:s

refcindi, Sponfalia autem , licét valent per metum

I

m

m

"

n

"

qi

b(

W

extorta , poffunt refcindi, imó debent, fi metum

m u

paffus vel inftituat adlionem quod metás causá ,vel

Wav tl

repellat eum , qui urget executionem Sponfali-

uin, per exceptionem quod metás causa: fiverb nec

vv

illam nec iftam adhibear, cenfetur libere ac fpon-

tl n

Qutt: g

i

te poftmodum contrahere Matrimonium ; vel, fi

te d f g

duret metus, nulliter exequitur Sponfàlia con-

trahendo Matrimonium.

Ád 3. N. min. metus ut

w

ut gravis non tollit confenfüm abfoluté liberum de

I L d

Jure Neturali requifitum ad Sponfalia; cüm co-

OCv

a&a per metum voluntas fit & maneat voluntas.

ts

l. 2 1. ff quod met. cauf. quamvis tollat confenfum

Ws t

fpontaneum , qui de Jure Pofitivo ad valorem

^

i'!ïþuïc

TT

Sponíalium non requiritur, licet requiratur ad va-

Tity lm pm i

lorem Matrimonii. c. 14. C* c. 1 $. citt.. Ccterüm

"t li

mógis eft confultum metum paffo, i Sponíalia va-

V, !

Ml

leant,

TO

De Sponfalibus, & Matrimonio. 243

l[ eH "

ll

fäf'

b

D

leant, quia, fi valeant, habet alterum fibi obliga-

tum ad contrahendum fecum Matrimonium , fi

! P Omvä[

li H'H ?

Pe-

poftea judicet, illud fibi expedire, & centrahere

ïya' !d

velit; fi veró non velit, facilé fe poteft liberare

t

2

)

Si au-

h

l

atlione vel exceptione quod metás causá.

J 2]

D

tem non valerent, alterum fibi non haberet obli-

gatum.

Ad 4. N. fequelam ; non enim abfolute

ii Sm

obligant ad Matrimonium , & ftante metu, fed

»«IJO CQQ»Qh N

füb conditione, fi metus ceffaverit, vel minz in-

i Q & W w*mü

uflg. Feréficut valent fponfalia clandeftine con-

tradia, & obligant ad Matrimonium , non veró

'ehq ll m.,'

clandeftiné contrahendum, vel ftante clandefíti-

Jïjffi'gm

neitate.

Ad . Negatur, quód metus, poftquam

»/rv 10 dj

ceffavit, influat adhuc virtualiter & mediaté in

nmrepfmw

Ti IT'CH.

Matrimonium; nam füblato metu proríus fponte

ac liberrimé contrahitur Matrimonium, licét de-

0 ampim pot

TLptr t

pendenter à Sponfalibus metu extortis contraha-

T

tur,quorum obligatio fuit folüm inefficax, & quafa

!

conditionata.

In exemplo

aliquis violentée li-

"

Mi t v

gatur vinculis, ut abfirahatur in carcerem ; poftea

niteem

veró permittitur fibi vincula detrahere, & licto-

Vs o

vt

^

,

res abeunt, ipfe veró retinet vincula, & abit ia

jr

carcerem

.0,,

m

f

nunquid talis fponte ac liberrimé reti-

MW)

net vincula & carcerem adit, atque ad hoc non

g nl o

ampliüs influunt priüs injecta vincula

AMammeusd

Dico 4. Sponfalia neceffarió debent effe mu-

a n

tua promiffio, ita ut non valeant, nifiutraque Pars

fihy; m ov

promittat alteri Matrimonium, feu nifi interveniat

manpä v Qd

promiffio unius, & repromiffio alterius, nec fuf-

vt of

Com-

ficit hujus mera acceptatio promiffionis.

ij a i

IDunis contra Palud, & Pont,. quia Sponfalia imi-

,qumuwï

tantur in hoc Matrimonium, & per ea promitii-

yji. Cü*

tur, quod per Mauimonium traditur, nempe

/

aiïü 18 QU*

jus

M

I

LIB. IV. TITULUS I

| nnfäl

254

qiomo

jus mutuum in corpus: ergo, ficut Matrimonium

P

ii

"

non coufifit fine mutuo confenfu utramque

n

"mem l

i

T.

Partem obligante, & claudicare nequit, ita &

!

f

a

Sponfalia non poffupt confiftere fiue mutuo con-

u

J entuf (

fenfu utramque partem obligante , coufequenter

ia n

fine promiffione mutua, feu fine promiffione & re-

Q]

u

promiffione. Id quod etiam indicat. £. 1. ff. b.t

ao

fj

1[T,,3[

ubi Sponfalia dicuntur effe mentio & repromi[]io

g, u

futurarum nuptiarum.. Objic. Siquis gratuitó pro-

L !

.&me 0

mittat puelle Matrimonium, & illa acceptet, non

d &)oca jum: N

tamen viciffim repromittat, valet promiffio, & ob

d' flhhl'lsmOd nJ

ligat promittentem ad Matrimonium ,. quamvis

yoliirt

puella nou obligetur: ergo valent Sponfalia fine

,;d ol ul

repromiffione.

W. N. cosf. quamvis enim talis

'»(E[dd 14 ! m'

promiffio acceptata producat obligationem fim-

fm

At

plicem, non tamen parit Sponfalitiam. Id trans-

a ïlsmaetdt

mitto, quód ille, qui acceptat hujusmodi pro-

N um f wf

miffionem , cenfeatur tacité repromittere, nifi

,., ,.

i, t

probet nudam acceptationem, & fibi defuiffe ani-

f W

N

[

mum fe viciffim obligandi

f $

t

AA

Dico $. Per illa verba füfficienter exprimun-

i o n

tur Sponfalia fea promiffio & repromiffio Matri-

as

monii, que juxta communem loquendi ufüm

fs d vl

aut receptam confuetudinem fignificant animum

p

fe obligandi ad Matrimonium cootrahendum,

.

7/07 nl p

uti funt hac

.

proimitto tibà Matrümonium: ac-

t w n

eipiam fe

nubam tibi

tu fis futura mea uxor:

Ti n

&, fi preceffit mentio vel tractatus de Matri-

monio, etiam hzc:

140 2& b [,1

non ;zmpzzfs te deferam,

V

Ül

15

OV

&b tvito Did) nit mebe ania(fen : fidelis zzöz

permanebo , (d) toito Dit allyeit tteu verbleibe

M'a

h

!m[m

UE

1 (

non veroó per fe indicant promiffüionem Matri-

Mmg) Y

monii

! CW i, )

AU

De Sponfalibus, & Matrimonio. 245

)0, üfUtM ;

l

E

monii verba amatoria, v. g. t4 es mea cbari[funa,

Wiq

pu bift mein Piebfte/tbefaurus meus, meincbat/

!

qü", M: i

e[eüjf lll

romitto tibi amorem & fidelitatem meam , id)

jf

NDI

u b

l

verfprih Dir mein £b unb Sreu, " Pariter per

x]u P

Id Iu

"

|

illa figna cenfentur contrahi Spofalia & fatis ex-

I

Jlx&r l

]

'!?

primi, quz juxta communem intelligentiam aut

confuetudinem loci confenfum in futuras nuptias

| mï!-'/ü C" y,

W

:

exprimunt, u fuüberrhatio, feu immiffio annuli in

A

N

W

digitum & acceptatio: oblatic & acceptatio mu-

t

Wf

nerum, & jocalium; porreCtio manuum, J)anb

lt f

l

fiteicb/ f hujusmodi fiant poft preevium traCtatum

de Sponfalibus vel Matrimonio; quia verba & fi-

Tl

gua debeut accipi juxta communem acceptionem

Ro r tj

& confue:udinem, nifi aliunde conftet de mente

Diptinen (

Itdn, Ym

oppofita. c. 7. D. t. &* c. 6. de V. $. Si omni-

bus penfatis maneat dubium, an per verba, vel

Ausmod

figua, fignificetur promiffio Matrimonii, & pro-

Yonittr, nj

ferens verba, vel ponens figua, neget fibi fuiffe

Ddf

animum promittendi , abfolvendus eft, vel ad

fummum ei deferendum juramentum purgato-

(

rium, cüm Jura fint proniora ad liberandum, quàm

aol

ad obligandum. /. 47.ff. de O. & A. Si tamen

IN

verbis dubiis, vel fignis acceffit copula carnalis,

4l

lI)

prafertm repetita, prefumere debet Judex ani-

L

(l

mum fponfalitium. per c. 6. de condit. appof. &*

ii d

€. 20. b. t. quia puella pauló honeftior non eft

TL Duid

cenfenda praebere ufüm fui corporis, nifi Sponfo

àuns ?

fuo, & füb fpe futuri Matrimonii.

I

n

]

!.

"^

y

"T

Quares , an Sponfalibus adjici poffit condi-

I!

M

!

L

'

tio ?

W. affirmative , proin valent etiam inita

ï

j

u

ï

j

l

J

.;

fub conditione, modoó ea fit poffibilis & hone-

t

om&üüüem !

fta.

Communis, & patet ex di&lis ad fit. 2 y.

e

T

BUf

"

LID. IV. TITULUS I

256

comrih

u

"L

kl[

de Paiis in lib. I. atque patebit ex dicendis rjt.

!

ont

V.infrà.

Nec refert , an conditio fit neceffaria

fimoi (

el contingens, de prafenti, preterito , vel fu-

)u

turo; fitamen fit de futuro contingenti, v. g. fi

!m

blSv n ?!

pater tuus confentiet , fuüfpenditur obligatio

:

&i Q

fponfalitia usque ad eventum conditionis ; hoc

ia

po*t (

autein fecuto, & fic purificata conditione , mox

ti

li

u

fine novo confenfü oritur obligatio. per 8. 6. Zu[f.

[]

]^

j

de V.O.. Si verb adjiciatur modus, feu gravameu

equ d

[

i

T

norn

imponatur uni vel utrique contrahentium

U

v m

oat

Y

fufpenditur obligatio fponfalitia, ac infuper fpe-

MCJ ls XE

cialis obligatio inducitur ad preftandum grava-

!

monetti

men, feuadimplendum modum, ut fi contrahas

It 223

[

07

,

Sponfalia cum Bertha, 2f tibi officium impe-

n '*vg'ï t

tet; nam modus exprimitur per particulam 4f,

M

m

Dixi, modó

U

[OUl

conditio autem per particulam /f.

ea [it po|fibilis & bonefta ; nam fi fit impofftbi-

*

li$, ut fi dicas, contraho tecum

fi digitó cc-

quit)

M

NV

E

lum tetigeris, vel zurpis, ut fi dicas, contraho

