Refponfo , etiam Theologico.

il

J

tamen eft, fi pro hujusmodi inftruGione, qua-

ii

s t

tenus ordinatur ad DEI amorem

virtutis ftu-

ia D i

dium, ac animz falutem , ut regulariter fit apud

t p

Catechiftas, Concionatores, & Confeffarios,

7077

aliquid accipiatur ut pretium, & non tituló fti-

1 p

Ratio partis I. eft,

pendii ad fuftentationem.

iptittntd

quia do&rina & ícientia eft quidem aliquid in-

H t retts i "(

corporale, exíe tamen non eft aliquid fpiritua-

m

mgau mu m

le, per fe tendens ad falutem animz: & tradi-

h xmst X&T

tio do&triuz, eüam Theologicg & facre, eft aCtus

t u

tantüm naturalis, modo naturali pofitus, acad fi-

QM*MW"

gnem naturalem, qui eft inftru&io intelle&tüs di-

Tggan

fcipulorum, ut cognofcant veritates , acinde di-

PE V IDIEDQIE J

fcant conclufiones Theologicas v.g. deducere, or-

thm

dinatus, atque ab haretico ponibilis, quia etiam

ifle ex cognitis fidei veritatibus deducere poteft

deinde fcientia, etiam

conclufiones Theologica

T

facra, ficut ab una perfona in aliá transferri nequit,

ita nec vendi poteft & eftimari, fed folus labor, in-

]U Hl

duftria, & informatio feuinftruCtio docentis, qua

l

eft aliquid meré temporale, confequenter pretió

Ti

l

«ílimabile. Ratio partis 2. patet, quia eatenus ta-

l Q j

les a&us fiunt füpernaturales ratione finis fpiritua-

/,

p.l!g

H

Jis,

Tl

U

[|

De Magiftris, & ne aliquid &c.. &i

dïnl [n n,,

lis, sdeóque pretió inzftimabiles. Objic. i..DEus

0*51! Bs

N

ipfe Prov. 2 3. fic prohibet:

oli vendere fapien-

»SIS&Q

tiam , €&' docdlrinum , v intellicentiam

ergo:

LO. ( 5(0"&1 4

2. Theologia eft fcientia facra; & comple&titur

........

veritates fidei fupern—mrzles : erga pro ea trà-

d

W

denda nihil absque Simonia accipi poteft. 3. Qri

docentur Theologiam, exinde fepius moventu£

il

baso d 07

ad DEI ac rerum fuüperoaturalium amorem , vel

T

Ü

N

euam ad islem finem referunt füum ftudium

W.

ET

AT NV

n

-X)

ad i. lllum textum intelligit S; Thomss & ahií

lrl

noü de fcientia labore hurnano acquifita, fed dé

, wurs f

snofcendas veritate$ diviná-

infuía à DEO ad co

o

Lnguinte j g u

rum Scripturarum , & à S, Paulo vocatür Znter-

s E Gl

pretatm fermonum , ac nümeratur inter dona Spi

, ntn tl («

ritüs S, & grarias gratis datss, Àd z. Licet Thea-

lr pris 1.

logia fit fcieptia facra ex objeüo fuo materiali, &

(l ahquxd

fupponat veritates fupernaturales; docens tamer

d digid p

"Theologiam circa illas ion pifi naturaliter verfa-

N M"æ &

tuür , ficut Muficus decantans cantiones facras, qui

MKW?! w

utiqué non comrmittit Simoniam, fi pro fuo cantá

[

A ?Qï

BCCIPXSI pr etium.

Ad 3. ld refpe&tu docentis

N

10 DÀ

m

'Theologiam &c. eft mer& peraccidens; is enimi

Wi

m

K

I

-------

per fe iptendit inftru&ionem naturalem intellés

fl

GQüs, five naturali modo ponendam,

g tb p inttt

(

4 íll

0 J

du MU

TITULUS VI.

i

Fsj

Yi

N fe W

De Judaeis , Sarracenis, & eo-

Aeu fo, Hn

rum Setvis;

In fl Ol

;)»

*ï

SUMMARIUM,

g d

ts

L

l ulae

1. Quid fit Paganifmus , judaifmws , Haié

j

fs.

J

J

Pars 1L

Nu

à: :

j

LIP. V. TITULUS VI.

«62

g

2.3.4. An, ( quando illicitum fit. vecipere &

ia

tolevave Sarracenos, & $udaos, aut cum ipfis

:::'ïeïnis (ontt

communicare.

gtl Dl

1.

$. Iufideles direct? cogi ad Fidem non po[funt.

l

l

Tb h

€. n eorum infantes inyitis parentibus. bapti-

eaor dl

ZATÍ.

f

.ï.fiä,yfed edut

Dio 1,

Riplex eft genus Infidelitatis, feu Infidelium,

sipes, lt

h. e. in vera Fide & Religione errantium,

g um

nempe Paganifmus, Sudaifmus, & Ha-

g bet

réfis ; quamvis in Jure Canonico per Infideles

p «

plerumque intelligantur illi, qui non funt bapti-

Ttr ob

zati, uti Pagani & Judzi, non veró Hzretici,

Wa femn, &

Pagani in genere fumpti funt illi, qui non bapti-

mteo ol

zati nullo modo creduntin Chriftum, five ut ven-

v itmie, fem

turum five ut przfentem Meffiam ac Mundi Salva-

RTT n

torem, utl Ethnici, Gentiles , Idololatre , Sinen-

Atn,

i-uluu

PA

N

fes nondum converfi, Turce, Sarracegmi , qui in

i foyi i

hac Rubrica generaliter accipiuntur pro Paganis,

al ET

& probabiliter fic dicuntur Sarraca urbe Arabiz,

quamvis ipfi oriundos fe & appellatos effe affe-

n l,

rant à $a4ra uxore Abrahami, cüm tamen potiüs

finlr m n k

Bul Qi;í

deícendant ab ejus ancilla Agar, ac ideo à quibus-

dam Zdgareni vocentur. Si tamen Sarraceni fpe-

r( z?ix)?æ'

! At

H

(Cr|

(U]

cifice accipiantur, denotant Turcas, Perfas, Ara«

bes, Africanos, & alios populos Mahometi ad-

Sm:xlïml PJ

:' PJ!I

hæl*ente;,

judai autem fünt, qui Vetus Tefta-

M

A

m

MH

mentum , in quo reperiuntur vaticinia & figure

LA

(

lhl]'p

U.

promiffi Mefie , ac Legem Mofazicam mordicus

DAT

tenent, non temen credunt in Chriftum & Mef-

fti, y

d ]

fiam jam ut praefentem, reje&to Novo Teftamento

u

Ii ;üm bu"'

fl "

[

extoto, fed verturum adhuc exfpectant.

Hare-

) f

À

L

1icí demum appellantur, qui quidem profitentur

! 7/0)] [

p

Chri-

N

De Judzis, Sarracenis, &c.

563

Al ]i[ (gdpm G

Chriftum cum utroque Teftamento, ac baptizati

fünt, in uao tamen vel pluribus articulis fufficien.

T Atj

ter revelatis contra Fidem Catholicam pertinaci-

. Mm,

ter errant.— Dehisin fequenti, de Paganis & ja-

!t

dais sgitur in hoc Titulo , ul & de eorum fervis,

W lii

per quos intelliguntur non tantüm fervi proprié

dicti, fed etiam famuli & famulz.

j

J

Dico r. Illicitum eft Chriftianis in fuas terras

M.ïnïüm

utrtrein

recipere, veltolerare , fi expellendi vires füppe-

!

L

j

[

i,

1]

[

1

tant, Sarracenos íeu Paganos.

2. Cum ipfis, ubi

;u

tolerari debent, in eadem domo cohabitare , aut

Q p tf

ï.

ipíis fervire in eorum domibus.

3. Specialiter

Qu f

veró prohibitum efttempore belliad illos deferre

n0n j2 f

J

d

J

u

"

&rma, ferrum, & alia ad ufum fervientia, aut illis

!

Trütbyte

(b f vt

favorem velauxilium preítare &c. & quidem fub

pena infamie, fervitutis, inteftabilitatis a&tive

ERN

& psffive ac excommunicationis refervate Sum-

idohume , n

mo Pontifici, atque confifcationis bonorum, imó

Mnionis i?

capitalis fupplicii.

4. Quin & inire fedus cum

j o

illis, & auxilia petere tempore belli contra Chri-

um u

füianos & Fideles , feré nunquam licet.

Pars I.

p d ,

fundatur ium in Jure Divino, quod promulgavit

pj n

S. Paulus, qui 2. Cor. 6. ait: Qua conventio Chrifli

:

r iini

ä

ad Belial? aut qua pars fideli cum infideli ; um ia

um

ii f

Naturali ob certum periculum damnorum Religio-

Ti hi,

nis & fidelium.

Pars 2, habetur expreffa in c. f.

"i Moetit

]. t. Pars 3. in €,6. 1 1. 12. 17. ExttAY. 1. itt.

[ T

;t j qu

Com. Extrav. un. jo.XXLI. b.t. fpecialiter in Bulla

T

] &53?9

Cena cafn 7 . L. fin. C. qua res reportari. l. 2 5. C. de

dlij

panis. |Pars 4. in.c. 24. Y. 1 2. Exodi. ibi: Cave

ii 2

j

ne

qe unquam cuim babitatoribus terra, illius jungas

(ur

lOWTe

Aamiitias, qua fint tibi in vulnam. & c.22. v. 32.

h['

g p

Abi; mom inibis cum.eis fedus, & in ratione, quia

!

i

Nn 2

pra-

v

o

$64

LID. V. TTTULUS VI.

fieg

eici

pra&ice loquertdo nunquam vel fer& nunquarm à

,

^

g

m

tali feedere & auxiliis aberit periculum certum Re-

1l

n

M

MU

of

ligionis, Cstholicorum perverfioris , incrementi

infidelitatis, fcandali &c. Vid. Sanch. ]. 2. Mo-

j

*;izfxiommwia

14l. €. 2 1. i. 24. Correa. in Idea Confiliar. d. 6.

À ". 141 j. qui feré unicum excipiunt cafum, quo

ghutit nf

nempe ex una parte non poffunt haberi auxilia à

anzedunda;s.l (

'

Chriflianis, éexaltera veró nullum creditur nota-

sl

bile damnum immíinere Religioni Catholicz , vel

nmod

paa funt talia, ut potiüs fpes fittuendaz aut etiam

mendnots .

Y

MM

T

eu

propaganda Religionis verz; quz rariffime con-

current.

pegittatr

P

Dico 2. Quamvis abfoluté loquendo licitum

ais hn

m

fit Chriftianis in fuas terras recipere Judaos. 2.

, rel molel

&-receptos tolerare non folüm liceat, fed etiam

tl

oporteat, fi paCa fervent, & juxta leges fibi prz-

ieansdetoyar

Ícriptas vivant.

3. Recipere tamen , ubi non-

Mi

MAL,

dum funt, non expedit, imó ordinarié non licet.

N

[uld

N

4. Neque cum receptis & toleratis communicare

ietti, a

in facris, imó nec in politicis, quando ob fami-

df Cntnny

liaritatem cum iis habitam oritur vel periculum

Q d rb

perverfionis fidelium, vel vilipenfio Religionis

od fum D

I

J

Chriftiang. Pars £. & 2. fumitur ex c. g. 1 ?. D. t.

lt

j i

aufmfnquj

l

l. 11.14. C'c, C. eod. & ex ratione, quia ex Ju-

QUH

l AIIgfer a

da&is receptis & toleratis redundat aliqua urilitas

"t poi nf

in veram Religionem Catholicam; hi enitn per-

MT T

petuum dant teftimonium noau modó Scripturz

PA n

Sacre Veteris Tefiamenti, in quo continentur pró-

Qu (

i

lh 0,

miffiones veuturi Meffiz, ejásque perfona, gefta,

il

2

iniracula &c. defcribuntur ; qu& olim vaticinati

l

Y tih

fuut Prophete, & uuucin Chrifto impleta cernur-

Ul[lm rf'uh

llf [

tur, imóipfi Jadzorum ritus tanquam figurz cori-

od

lj

firmant figuratum , quod modo exiftit, nempe ve«

rita*

WM li

il

l

I

"l

De Judzis; Sarracenis &c.

56s

M n

H

rtatem Evapngelicam. — Accedit praxis, non folüim

rwl R

LT

Chriftianorum Principum, fed etiamSümmi Pon-

QTf

tificis in UrbeRomana Judzos perpetuó tolerantis.

Ra

J

li

Unde paritas non eft cum Paganis & Sarracenis,

r "

quia ex horum toleratione vel receptione non da-

Exupk t

Qu

tur ulla utilitas in Ecclefi&e Catholice confirmatio-

h

)

nem redundans

Qua de caufa , ubi funt recepti,

m l]um n

gaudent jure civitatis & privilegiis civium. /. $. C

If Cm *

£, 9. b.t. fedjuxta conventionem duntaxat. Por-

iib

ro conditiones & leges, füb quibus recipi & to-

t5 Quf

lerari confueverunt Judzi, potiffimüm fünt iftze:

ne quid dicant vel faciant in contemptum Religio-

ht t

r

nis Chriftianz, aut Chriftianos turbent in cultu Di-

*rmp : sza T

vinos vel moleftiam creent: ne blasphemiis aut

A ag f ed

malediétisimpetant DEum aut Chriftum, aut Chri-

ltss f y

füianos diris devoveant: nein hebdomade fanCta

e um u

prodeantin publicum, ac in die Parafceves aperta

j o not

habeant oftia vel feneftras: ne ufuras exerceant im-

Volsts cormu

moderatas , aut fraudibus emungant Chriftianos,

i, quibd

aut res Chriftianorum fureutur vel ipfi, vel illas

i or v p

coémant à furibus : ne quemquam Chriftiano-

v vipeo M

rum ad fuam fuperftitionem feducere prefumant :

ii

ne, faltem in quibusdam locis, habeant bena im-

s Qu

mobilia preter edes fuas, & ne incedant public&

j m LL

"m

]q!gb JH.

fine figno in veftibus, ex quo dignofcantur effe

jias; Lt

Judai, v. g. fine flavo pileo, flava fimbria, clavo

ii Oümüd P u

flavo &c. (quamvis hoc fignum in Germania diffi-

f qtt P

mulari foleat) ne Chriftianos habeant pro manci-

piis & famulis" ne capiant aliquid ex teftamento

leqUB f[Uuä

vel alia ultima voluntate &c. Pars 3. patetinde

j o yitt W

quód Judai foleant, nimirum occulte, Chrifto

Chrlfümp

quotidie maledicere, ac blasphemare, Chriftia-

us unam g

nos autem infatiabili odio perfequi, eisque per

44 2" (!,

Nn 3

frau-

Dg JUdf

LID.:V. TITULUS VI

566

,MP

frsudes & iniquas ufüras nocere, aliáque nefanda

ass

crimina, prefertim in infantes Chriftianorum, pa-

WI p ïi

trare, Vid. Pignatelli zo. . con[ult. 14. Majolus

T]u] u d

mriptolt

to. 3. dier. canic. colloq. 1. Speidelius in Speculo

l'f"ld luml W

Y Suben. Pars 4. ex . 3. 5.7. 8 QT 34

eod

Sed hinc

[

Quieres, quenam communicatio cum Judzis in

0(03 IN[

In Di-

fpecie fit prohibita, & an graviter? B.I

dl

vinis, utl eft adireSynegogas Judeorum, vel vi-

omïfï' CH

ciffim admittere ad rem Divinam in Ecclefiis Chri-

WWB& &t

flianorum, exercere ritus & ceremonias eorum

fs

fuperftitiofas, permittere , ut edificent novas Sy-

Kítamü

nagogas, vel aniquas in formam auguftiorem re-

tquetr o

digant, vel ad id cooperari &c. item in poliffcis &

nl

profanis, uti eft habitare jn eorum azdibus, eodem

"ad

cum ipfis balneo uti, sdire eoram convivia, nu-

Olph HJJV

[

(

ptias, ludos, adhibere Medicos & chirurgosJu- —

Te)

3, t f

deos, & maximé officium publicum, aut juris-

.lh. (OWW K !

di&ionem in Chriftianos concedereipfis, aut eos

&t t n

tauquam famulos recipere in domos &c. c. $. 7

gt a

8.13. 16. c. penult. b. t. poteft tamen Chriftanus

operas fuas locare Judeo, v. g. in exftruenda do-

LT

mo,colendo agro &c. velres füas, v.g.equum,

Yadn o i

currum &c. item celebrare cum ipfis contra&tus.

f bl

W. 2. Pradi&ciam communicationem in profanis

Wtrt s D

ttt ff

)

I

prohiberi folüm ex caufa familiaritatis nimiz cum

Mtem

^

L

Jud&is; unde licitum eft, fineceffiras vel magna

udlitas, corporalis vel fpiritualis, aliud exigat,

» ümenï« D

"U

l

u

v. g. ft alius idoneus Medicus non adfit ad medene

müt N

dum, quàm Judzus,

fi cafu in balneo, velcon-

""

Ph N m

vivio incidae in Jeda&os, fi frequenter agas cum

UJ EM I&P

)

Jud&o cum intentione & fpe ipfum convertendi,

Cümy

Unde y. 3. Peccatum grave non effe cum jJudais

cain-

N

W

De Judzis, Sarrac(enis, &c. 567

cmlgl ^v

eommunicare in profanis , nifi quando familiari-

tf

&

tas €ft valde frequens & quafi continua, vel quan-

fïing lt

l

:

(b)

JW r

lh

do notabiliter prejudicatur diguitati Fidei, v.g.

l

ls n

]

perfamulatum diuturnum in quibusvis minifteriis,

AT, h

vel quando tolerantur in officiis publicis,aut gra-

vefcandalum , vel periculum perverfionis inde

oritur.

;unïtatïo::r'f:iäsïa

Dico 3. Infideles,uti Sarraceni & Judzi, dire-

CUUETET

D

j

&& & per fe cogi non poffunt ad ample&tendam

vnmt lo

Religionem Chriflianam. can. 3. 5. d. 4 5. 6.9. D.t.

A ts

quis nec Ecclefia (nec Principes Chriftiani) in in-

fideles, per baptifmum non ingreffos in Ecclefiam,.

Aatirermy

& fic ei non fübje&os, habet jurisdi&tionem , &

TMOt

f

confequenter poteftatem compellendi ad Fidem.

WT

r eous,eott

Dixi 1.dire&dé ; paffunt enim cogi indire&e, v.g.

negando ipfis habitationem inter Chriftianos, eos

&nmm n

rigide ( jufté tamen) tra&ando , exigendo tri«

itor V o

buta, negando favores Chriftianis indultos &c.

i wlam, aug

nifife convertant, — Dixi 2. per fe, nam per acci-

us

"m

M

dens cogi poffunt illató ipfis belló , fi refiftant

hb

predicationi Evangeli, quam Chriflus predica-

i

"m

Alv

"Ü

,

ri precepit per totum Mundum , ad fuübmo-

?

p p ii

t

vendum bhoc impedimentum.

Hic aliqui etiam

v 147

ceufent , Infidelibus ob Idololatriam, & alia pec-

t

hi

|jj pH

á n

cata, contra [us Divinum & naturale ab ipfis com-

,:;rq !

^

p!()m

mitti folita, bellum moveri, & expugnari poffe,

dl

faltem accedente confenfu Summi Pontificis, cu.

sf

jus eft tueri Jus Divinum & Naturale, & qui ratio-

ms ! ghn

jl

y

ne horum deli&orum in eos obtinet jurisdi&tio-

VMTU

Ü

ndmh

nem ad puniendum,

Oljic. 1. Infideles obligan-

uc"()fh

M

MCO' V

tur Jure Naturali & Divino ad recipiendum baptit-

afo

(f

ma, & Fidem Chriftianam fibi füfficienter propo-

1"'('[ ]

eiit

fitam: ergo cogi po

ffunt ad fatisfaciendum þuic

/n

Nn 4

ob.

M UOUC

f

,

Ti

l

$68

LIB. V

TITULUS VI.

qluf ?1, S

pbhgqrmm.

2. Si dire&é cogantur ad fidem,

j

u 10[03

non fit ipfisinjuris, fed gratia

quia felix dicitur

friju

neceffitas, que compellit ad meliora

3. Hzre-

"Y Elhs fe

tici poffunt dire&e cogi ad ample&endam Fidem

1WL

t adW

Orthedoxam : ergo & Infideles

W. ad z. Licét

"t

"

vDum

teneantur aliunde ample&ti veram fidem, tamena

ggu C» l

propter defe&um jurisdi&tionis due&té cogi ne-

queunt,

Ad 2. Injuria non deeft, ubi visinfer-

u ocltt

tur à non habente poteítatem & jurisdiCtionem.

'ipial

Ad 3. N. conf. C parit. quia Hzretici per baptif-

idbs,

inum fübje&i fünt jurisdictioni Ecclefie , quze

finitote

proin, ubi poteft, eam reCte exercet per Princi-

Á

pes Catholicos , ut cogant rebelles reverti,

tonilitits t

er íntuferi

Dico 4. Infidelium , nempe Paganorum & Ju-

deorum , infantes probabilitér baptizantur licite

10 4f(E uL(gpf 4

j

invitis eorum parentibus, faltem fi fpes fit, quód

i

pl/u

iu vera Religiooefint educandi, Scotus z 4. d. 4.

[

!

Mi

T

g. ?. & aliorun communis contra communem

"

aliorum cum S. Thoma 2. 2. q. 10. 4. 12. qui no-

MTR YU

tat, in Praxi femper fuiffe obfervatum contrariura

T i

noflre fententie , qua tamen probatur ex illo

i vt

Mattb. 28.. Docete omnes gentes, baptiz.antes eos:

Vmooo dlrm

ergo Chriftus precepit baptizari omnes

atqui

Bol g

huic precepto, vi cujus omnes tenentur bapiif-

mum füfcipere, & inaliisnonimpedire, nullo Jure

fe opponunt parentes: ergo jufte & licite bapti-

TT

zantur eorum liberi, ufü rationis deftituti, ipfis in-

I

vitis.

Objic. Si hi liberi baptizantur inviris pa-

yentribus, uunc vel poft ba iptiámum auferuritur pa-

rentibus; & iftis fit injuría, utpote habentibus pa-

]l

*

*

sriam in liberos poteftatem

vel relinquuntur

VR

apud parentes?. & ficinjuria Baptifmo, cum tales

23Q^m.

liberi ceriüiffimo perverfionis & apoftafiz periculo

ex-

N

a

De Judzis, Sarracenis; &c; 569

RLIT

lt

exponantur. W. Si auferantur pavrentibus, & cou

irf:j

V

füituantür in loco, ubi nullum perverfionis pericu-

mehüï;l qv í

jum, non fit injuria parentibus, cüm illorum jus &

!mp

ls il

patria poteftas fe non extendat ad fpiritualia, &

d LT

ad falutem adeó neceffaria, ne prevalere poffit

LT

F"CH

piecepto Divino Baptifmi fufceptionem omnibus

)ntg (

A

Cert& Catholicis parentibus, fi nol-

d

injungenti.

&

j

AW

lent concedere, ut füi liberi baptizentur, nulla fie-

m

&h

ret injuria, fi iis invitis baptizarentur: ergo nec

ilv Wil

Infidelibus. -Neque fitinjuria Sacramento Baptit-

Qitn li. w

mi , fiinfantes relioquantur parentibus , ficut non

DP

fit injuria Sacramento Penitenuüge, fi abfolvatur

Telcles r

conflitutus in relabendi periculo, phyficé aut mo-

raliter inauferibili, Dein tepe contingit mori li-

D hgnnad

beros ante adeptum ufüm rationis : item ufum ra.

rl V

'om

í

t (n

donis adepti poffunt adhuc auferri parentibus ju-

Vi Hr

tit, qui

i n 4.d

fie, quia jam fubje&i poteftaü Ecclefiz, & huie

, o COU

parere tenentur.. Imó etiam relictiapud parentes

| t t qua

abftinere poffunt ab omni peccato gravi contra Jus

i

lum contt

Naturale, & fic falvari, aliàs, fi baptizati non fuif-

vto t t

fent, nunquam falvandi. Ceterüm fi unus paret-

wum non effecinvitus , vel fi credatuv infans brevi

! gmrzs,bx;rä;:r,mra

hn ome: v

mozxiturus, juxta omnes licite baptizaretur.

ape r

D

tl

!

N

x nb t

TITULUS VI.

,ie Ed Mi

DeHueereticis,

I

i

j

ku',pk )!

:Ia p i

[

SUMMARIUM,

QUi

m uf

ii

"o ePa

1. Quid [it Harefis,

& Hareticus, Ó quotuplex.

w

nqm W

n

D

T

2. 3. Qua pena in Hareticos,

eoríanque Creden-

íP

;pläz'mo, f'dï*'ïj

tes, flatuta, , & in uju fint,

zj

Bn jf

4j

j &apoftäü?:;"

J

570

LIB. V, TITULUS VII

4. $. Quinam ab[olvere po[fint à peccato Hare-

" V

r

feos.prafertim in Germania.

.nd zeü x

&. 7. Qualiter probibitum fit legere, & vetinere ,

;F:ï laa)

libros Hareticorum . C quales.

p 0"0n1

11 CCï r('! j

9. Quinam alii adbuc libri [int probibiti,

9. 4An Haretici tolerari , & cum ipfis communica-

MU"'«

i poffit

["Mt I"(w n.

Io. Ir. Z4n €» qualiter cum ipfis difputare liceat,

fumertea

vel expediat

u n

(0n QH

MM

Quis fit $udex in caufa Hatefis

«w 1

W

qindi, u

a d

ZErefis , vox Greca, Latine, Eleclio, Sedía,

fim, (

vel Divifio , eft error voluntarius , quem

Bu

homo baptizatus pertinaciter tenet con-

1420

tra aliquam veritatem Fidei Catholice, fufficien-

A MP

ter revelatam & cognitam

Communis cum S

Am

/

Thoma 2. 2.Q. 1 1. 4 1. ? 2. Unde Háareticas eft,

n(ïnr

t5

qui baptizatus habet vel tuetur voluntarié & per-

f

m

T

tinaciter errorem contra aliquam Fidei Catholice

E mxrb

veritatem. — Quapropter zegat;yé dubius in fide,

Id a

qui de aliquo Fidei articulo fufpendit judicium fu-

m

um, ita ut nec affirmet nec urget: item qui folüm

exteriüs negat Fidem,in mente tamen retinet, non

hæy Q5 (n

rf

eft hereticus ; quiz non habet judicium intelleCtüs

I ii

erroneum circa Fidem? quamvis poflerior peccet

l"ls C!FO*]V

graviter contra obligationem profitendi Fidem.

o Wt

Hereticus, fic definitus, diciturformalis: huic op-

ponitur zaterialis, qui quidem adhzret errori in

mum ( T

PW( d)

Fide,fed ex 'gnorantia, fimplicitate, finiftra infor-

S(W

Ttity

Inatione, paratus interea, aCtu vel habitu, errorem

M a.nhïmu

Et tales ex gravibus

IU 4f Qu

m

deponere cognita veritate.

caufis judico plurimos effe vel plerofque in Ger-

Ttteng

mania, qui nati & educati fünt ab hareticis parea-

rmm,&d

"Mi

tibus.

dewcep

b

Bw

De Hsreticis.-

$71

i?lfäp

l

" Hdnx

tibus.

Stri&é loquendo hi non funt Haretici ,

Mi

L

eó quód generali affenfü, quo credunt omnía à

QUi

Deo revelata, & à vera Chrifli Ecclefia ad cre-

dendum propofita, corrigantfüum errorem; ac

hg

!

reipfa ad Catholicos pertinent.

Ex Hereticis alii

( ip

m

dicuntur & fünt interni taniüm, qui errorem fola

?

1

W

AMi s

Ed

tetinent mente : alii exter;

i fimul, qui errorem

u

fuum exteriüis produnt verbó, factó,velalio figno,

cum intentione eam profitendi. Rurfus alii dicun-

Toj

tur tolerati , cum quibus habitare & communicare

licet, & quibus fuz Se&z exercitium eft permif-

ain, L M

fum, quales in Germania fünt Zutberani, qui fe

0E TOl n

lrr

ii

ln

AC 1. D«

Evangelicos, & Calvinifla, qui fe Reformatos voci-

Ctolz, af

tant & fepe communi nomine Proteffantes dicun-

tur.Alii gon - tolerati , quibus inter Catholicos non

(tmmnis m

conceditur domicilium , jus civitatis, minüs Reli:

(rde Ht

gionis exercitium, & communicatio, fi fint nomi-

w :

naüm excommunicati, Ia Imperio Romano tole-

u d

rat non fünt Zwingliani, Huffitee, Anabaptifte, &

nzg:me ii 'mE:';,

nulli alii preter di&tos Lutherauos & Calviniftas.

Contra graviffimum hoc & perniciofifimum

D fafpenditjadiun;

4

TP

harefeos crimen (utpote gravius, quàm fit crimen

penut mrr.enrcriner.ïclt

lefz Majeftatis Humaug ) vel ut impediatur, vel

.

M

1

X

mlb

l

ut eliminetur, plurina ab utroque Jure, prefer-

M

J

|

!

r

Qu

üm SS. Caronibus, ftatuta falubriter fünt, uti

!

f

d

,'.,3 ;.;oä[e

[

varim pong, prohibitio librorum hzreticorum,

f

ii 0

difputationis de rebus fidei cum hareticis, com-

vl m

municationis cum iisdem, & Inquifitio contra ha-

E

gt

reticam pravitatem , ad preces S. Dominici infti-

ekhabuu.enom

1ut2, tanquam tribunal herefeos, ad quód non fo-

ful

p

]àm ejus au&ores & diffeminatores, fed etiam pa-

|oe4

j

1roni, & de ea fufpeGi debeant trahi, de quibus

j

!

u

deinceps breviter, adéóque

j

Dice

D

372

LIB. V. TITULUS VII.

,j

Dico t. In hzreticos formales & externos fta-

ul ;

tute peng alig funt fpirituales & Canonice, ac

alie temporales & Civiles. Cagonice & [piritua-

Ifgnomm & pï*

u W' M

les funt 1. Excommunicatio latg fententig, quz in

,;ö'fïllïl!. ub

Bulia Cens refervatur Sedi Apoftolice.

2. lr-

(iobos p

regularitas & inhabilitas ad Ordines Clericales ,

Beneficia & Officia Ecclefiaflica.

ii cott Iu

3. Privatio Be-

H

) hGC

neficiorum , Officiorum, & Dignitatum Ecclefia-

*;Jz'w'aniSc

^

fticarum, imó & degradatio, 4. Privatio exercitii

gt

Ordinum & jurisdi&tionis fpiriualis,. $. Privatio

hii o 141

Vs CO

fepulture in loco facro. 6. Divortium, quod con-

tra lapfüin in herefim inflituere poteít conjux in-

hl g ge

nocens,

Habentur hzec c. 7. 8.9. 1 2. x. 0. 2. 12.

qun; n Q

C 1. in 6. b.t. jun&à Bulld Cena. can. fin. cauf.

fuderenam re (

24. q. 2 6. 6. 9 7. de divortiis. Econtra Civiles

t, ditspaa d

& temporales funt 1. Infamia furis & Fadli, Juris

o fyli, :j:laaf

NM

tamen requirit fententiam declaratoriam Judicis,

i

m

TA G

JCN

2.. Inteftabilitas tam aCiva quàm paffiva, ita ut

] md

teflamentum , vel codicillos, facere non poffint,

tis m Vs

necin hareditate alterius füccedere &c. s Inha-

Ms t

bilitas ad omnes a&tus Civiles, ita ut in Judicio

m l dl

ÁA&Gores, Teftes, Notarios, Advocatos, Judices

Wil f

agere, vel officium publicum gerere non valeant,

Ti

4. Confifcatio omnium bonorum. $. Amiffio pa-

Cf f

trie poteftatis inliberos. 6. Amiffio omnis privi-

Wf E f

legii & beneficii à Jure quibusdam fpecialiter con-

M füs

ceffi, uti eft privilegium dotis, beneficium S. C.

"i i

Maced. S. C. Vellejani &c. . 7. Liberatio fübdito-

1

.ll

Pacemwgg?

At

yurn & vafallorum ab omni debito obedientiz, fi-

Wi

J

l

|:

deliratis, & obfequii, etiam juramentó promiffi.

WM l

Areg

"t

8. Ultimum fupplicium ; quia Harefis non folüm

uun

Wtl

Religionis Chriftiang ac falutis zterna: fundamen-

li

4l

j

05[

tum tollit, atque in fpistualibus habetur eo

j

loco,

W

De Hzreticis.

$73

,

r

loco, quo in Politicis crimen l&fi Majeflatis ; fed

Ui

l

etiam fummopere turbat tranquillitatem politi-

:

Habentur hzc

cain regnorum & provinciárutn

Tum l

Qu

n

$9. 13.67]. 3.1.2. 37 14 - 104 EC T TL DSESS

DO

"

$. €" Autb. Credentes. Autb. Gazaros. C. éod

hi

ls

Circa has penas notandum 1. Civiles & tem-

z:;h'

j t

porales contra Laicos, qui fe&antur Lutheri vel

ti

li

M

k

CalviniSec&as, in Germania locum non hàbere;

h t

lv

quia per Pacificationem Religiofam in Comitiis

t

Al 5 RUT

Augufte anno 15j $. & Ofnabrugis anno 1648

FTA t

ili tecuritàs & liberum Religionis exercitium pu-

W od

blicó pa&ó fuit permiffum.

Contra Laícos , s

h4156

quam; fi enim Clerici vel Religiofi deficiant, &

VM [

Lutheranam vel Calvinianam Se&am ample&an-

M O

tur, di&tis poenis adhuc fubjacent ( exceptó ul*

r f V

timó fupplició , quod confuetudine abrogatum,

& in aliam penam,etiarn carceres perpetuos,come

irugiam

mutatum eft) quia Principes Laici in diQtis Co-

àm !

f n Qu

initiis fecutitatem & jus civitatis Proteftantibus

At ]

pacifcentes de Clericis & Religiofis , utpote fibi

g ag

non fübje&is, nihil potuerunt difponere. Econ-

NU

tra Canonicas & fpirituales peenas euam in Ger:

mania adhuc procedere propter dictam rationem;

gm[g non Vä j

cüm pong fpirituales fint extra fpharam Portefta-

IHOJ 1 ffü 1'

tis Politice, & Summi Pontifices nunquam aps

C/ " '10 o l pf W

probárint tam favorabiles Hareticis pacifrcatio-

sic t Vl at

ines, immo Innoc. X. in Bulla Zelo Domás DEI

hod me Ü

j

[ d

Pacern Weftphalicam , nempe Ofnabrugis & Mo-

nafterii initam, exprefse reprobavit

Excipitüt

1 ebuo 0 MUE.

tameh itregularitas , qua fuudari videtür in infa-

memo P

inià , quam dixiinüs effe fublatam , uti & inba-

if À

bilitas ad officia & beneficis Ecclefiaflica ; quam

.

g

fun 4

Ml

nuahbus j

D

$74 LIB. V. TITULUS VII

in converfis ad Fidem Catholicam, & in filiis hg

gb (

reticorum , generalis confüetudo Germaniz fuf-

.!mreumP

tuliffe videtur.

2. Pornas in hareticos flatutas,

p[r O) lch ex

exceptis quatuor ultimis Civilibus, & duabus ul-

mgnf, u abe

timis Canonicis , etiam exteudi ad credentes,

qu d

receptatores, defenfores, & fautores in crimine

'h

m a

harefeos, fi tamen ex tali favore &c. & propter

m

eum malus effeCtus fit fecutus.

Per Credentes

MS i

intelliguntur, qui quidem aQu non adhzrent er-

ä

Ym ílj

rori in Fide, vcl haretice doCtrinz , fed qui ver-

g Qu

bis vel fa&tis oftendunt aliquo modo fe credere,

m þr' 0'0 W

imó videntur poni in c; 1 3. cit. ff. credentes. loco

h UXSPU

generis, omnes modos, quibus foveri aut defen-

1in i u

di poffunt Heretici, compleCtentis. Gonzal. ad

w rf

d. c. & ff. . 6.. Limita tamen quoad privatio-

vhanim G

nem dignitatum & beneficiorum Ecclefiaftico-

Vnconmione

rum ; quibus foli haretici ipfo Jure privai fünt,

[in

credentes autem & fautores privandi funt. pri-

müm per fententiam Judicis. perc. 1 3. cit. [f cre-

ULLT

dentes. & c. 12.b.t.in 6.. Denique 3. AQus Ordi-

f hwm i

nis vel Offici Ecclefiaftici ab hzretico exerceii

1 D

NOCIWUN.

quidem illicité per fe, non tamen invalide, ex-

um iuhO

cepta abfolutione Sacramenti à peccatis, & iis aGli-

hillerdrey

bus, qui fupponuni jurisdi&tionem Ecclefiafticam,

Quazres, an nullus alius, quàm fummus Pon-

Chpcav!/e, lg

tifex , polleat poteítate abfolvendi hzreticos, eo-

L (/,

rámque adbarentes, ab excommunicatione

&

S t dl Sanch

difpenfandi in irregularitate? Non eft fermo de

AUE &; m M

articulo mortis, pro quo ceffat omnis refervatio,

Ti "t

ita ut quilibet facerdos abfolvere poffit à quibus-

li tl j

"n t M

vis peccatis & cenfuris, modó abfolvendus priüs

t

preftet cautionem faltem juratoriam de fatisfa-

fu

ciendo, & ftando Ecclcüæ mandatis, 5ull. Cen.

Mi l

Ildmji

&it.

1f

Pt

AW

'

De Hxzyeticis.

$7$

Mm,&mü

tïSLx

u 0C

AT

'

cit. Trid. $. 14.c. 7. Perarticulum mortis autem

ld |

1;3

1 ,ævE,

0s Hä[

intelligitur etiam probabile mortis periculum five

l

m

l

(i

Wmdiäb

j

tl

ex morbo, fiye ex inftante pralio, vel periculofa

e

(! «

A []'edwe

J

navigatione, ut habet communior. Jam B^ 1. Utra-

]

j

que poteflate pollet Epifcopus (quo nomine pro-

Ti

Tife

Tore &

babiliüs juxta Leuren. Sauch. Dian. Garc. Rode«

DN

riq. to. 1. qq. Regular. q. 6 1. n. 9. venit etiam Ca-

l h U

AL

DOD r

q

pitulum Sede vacante, & Prelati inferiores juris-

di&ionem quafi Epifcopalem obtinentes , & Prz-

i

l4

"

[

AW

Jati Regulares quoad fuos Religiofos, quibus fimi«

à nni ä:':ü'.t.

lem jurisdi&tionem in fuos tribuit c. Z4Pbates. de

]u

|

N

l

privil. in 6. G S. Pius V.in quodam AMMotu proprio)

1 101 0 (f

Wi

(ddnl 6'

f

in fua diecefi quoad hzreticos occultos, feu non

notorios, pro foro interno confcientiz , at non

"l 1.. l

T

frato:

per Vicarium Generalem , nifi huic, velalteri, det

yun Beeis(co.

fpecialem commi

ffionem. Ita Trid. $. 24.«. 6. de

) Jue piva fün

in eodem

Ref. verbis: Idem & in barefis crimine,

grnd font p

eis tantiin (Epifcopis) uoneoruim

foro con[cientia,

yt 1 [.te

Vicariis , fit permiffum.

Ubi Epifcopis non tan-

)J

TTYY

N

u&»)x

quam Delegaris Pape, fed ut Ordinariis, w na«

lr

Quam pote-

tant allegati D. id indultum eft.

yvino d

£a

ftatem à Bulla Cene non effe revocatam, pro-

cjigri d

babiliter docent Nav. Guttierez , Lorca, Henriq.

n t

Chapeaville, Engel, & alii plures, quorum 24.

y, gtl hu

recenfet Barbofa de pot. Epi[c. allegat 4o. 2 1. con.

hass t

n

tra Suar. Barb. Sanch. Piafec. Tufch. Pirhing, Reif-

qntinicibt M

j

fenftuel &c. quia difpofitioni Concilii Generalis

g M dimi

non cenfetur derogari à Pontifice, nifi fpecialem

v ia i

ilius mentionem faciat in conftitutione revoca.

L

!

l«t PBW

lwï

toria, c. 28. de Refcr. c. 3. de Capell. Monachb. Sed

u abfoiu'endUï F

Bulla Ceng non facit fpscialem mentionem di-

4 Qu

Nec per difpo-

| juyawri

x

fpofitionis Tridentinge: ergo.

li

fiionem generalem derogatur priori fpecifica,

o

'u

!

i,u

[

'Cc gg.

!s

«76

LIB. V. TITULUS VII,

l mæ VO

generi de R. T. in 6. Trid. autem loquitur dé

g m 10

hzrefi occulta, Bulla Cenzg anicm de hzerefi in

J

g p

genere.

Confiimare dicitur Praxis noftram fen-

/

l"

u hards

(

tentiam tefte P. Bócku J t. n.20. & Chapeaville

m'bus WïU

in Thbe[auro Caluum ve[erv. p. 2. c. 1. q. 3. Cae-

füm hereticus occultus effe ceofetür, quando pu-

ne Dororrt |

blicé notorium non eft ( licét aliqui fciant) eum

g fs (

effe hereticum, & quidem, ut P. Bócko. . cit, no-

wf onm

tat non abs re, formalem , licet talis forte fuerit,

yin, Y

jns df

& hinc infert, licet conftet , aliquem vixiffe in

Ptl

Secta; v.g. Lutheraua, eum tamen ab Epifcopo

bpær CUU

(& aliis privilegium habentibus ) abfolvi pro

foro interno pofle, fi publice non conftet, illum

Jundra, Ga

fuiffe in numero haretücorum formalium

€o

ptfin g.

quód plurimi ex hac SeGa fint tantàüm materia-

TCIUTEDIEE A )

les; quia nempe Bizrefis tali cafu adhuc eft fuo

al

inodo occulta.

Dein Epifcopus, ut Delegatus

Fl UV hney

Sedis Apoftolice, habet quoque poteíteiem exe

f m

trà forum & tribunal Sacramentale Poenitenti&

n HWX Kln W

sb harefi publica, & incuría propterea excommus

tf MM

nicatione, etiam pro foro externo abfolverdi hz

Y WRR g

reticum, non relapfum, aut non hgrefiarchiam, feu

Nsttyis )

nov& herefis auCtorem. 47g. c. 1 1. pr.b.t.in 6. qu&

Wt

abfolutio eatenus juvat, quatenus füblatà per abfoe

ifih, (uris

lutionetn excoinunicatione quivis deinde Confe£

3 ngfi;

farius (àfortiori & ipfe Epifcopus?) à peccato hae-

(l (

Tlni o

efis pro foro interno abfolvere poteít ; nam Pone

W[OS &. i

(

W

QUf d)

tifici nullum peccatum eft refervatum, niíi fimul

W g ht

annexam habeat cenfüram, ut docet communis.

Wt

j

g. 2;: Religiofi quoque Mendicantes extrá

A ;

1

Ttaliam vi fpecialis privilegii poffunt abfolvere

W.

Y

sb harefi pro foro interno.

OC ]UIIUS III. ans

i

bfffn

WO I ;fz.. in quodam Bmz , pofimodum c€one

n lt

L

firmas

l)

Pg l la

N

De Hxreticis.

$77

L t' Oqlmmd

M

