Incendium Forttuimtum vel

"LA

Cafuale, nulli fübjacet peenz

De Jure Canonico

Dc l sf

qui templa & loca facra aut religiofa dolose incen-

irniqo f"

dunt, ipfo fa&o fuut excommunicati,qui loca pro-

i s

D

f

fana, prater peenitentiam triv.m annorum excom-

éofin, at

municandi, c45. 3 1. 22. c4uf.2 2.q.8 . c. 1 9. deent.

Wi vmiofàc

Excomm. c. 6. de injur. Sed nec ifti, nec illi abfol-

gelell v n

vendi fünt, vel inloco facro fepeliendi, nifi priüs

pueaa naditn

damna data refarciverint. €4H. 2 2. cit. c. y. D. t. ubi

fen: mb

infüper obligatio refarciendi tranfire dicitur ad

fumntiptrtn

hzredes injufté damnificantium, nempe in quan-

yu r apán tl

uim patitur hzreditas.

eryld df f

Qusres, quid prefuümenduin, dolus, culpa, aut

p n u

afus fortuitus, fi v. g. in edibus ortum fit incen-

dium, nefciatur tamen, quo authore vel origine?

Til

EX

5;. Dolus non prefümendus. per /. 6. C. de dolo ina-

"ulenii m

lo. bene tamen aliqua culpa iahabitantium in ge-

f melïra&mne

nere. per/. 7. ff.1. ff. de Off. Praf. Vig. nullius ta-

ditmy commumm

men in particulari prefumenda eft culpa, nifi poft

TP arCrpg

inquifitionem gravia contraaliquem indicia depre-

(

heníafunt. Quamdiuautem de nullo ex domefti-

srurl'on tfr )

cis in particulari prefumi poteft culpa, nec pater-

M r

familias nec ullusalius compelli poteft ad reparan-

.mur,und uread:m-

dum damnum incendió datumaliis, Gail.2. obf.2 r.

9. 4. feqq. Harpprecht f.14. Infl. de L. Aquil.n.9

TITCUI

& alii ex /. 2 2. mf)f & R. $. contra Fachin. We-

)

fenbec. Si veró certó, faltem prefümptivé, con-

ftex de alicujus determinati culpa; vel is eft pater-

RT

fami-

l

L

lt

NY

Ü

De Raptoribus, Incendiariis,&c, 661

n&iuüvi!iszd !

i

| d

iil

familias ipfe , & conveniri poteft ad reparanda

damna, vel eft unus ex famulis, & tunc paterfami-

*ipfïfd n

Mib

lias, fi famulus deliquit extra officium fuum, ad

nwnjun?umm?aä

MP'Thmlugin.

quod affumptus eft, aut pro diligente femper ha-

t

atj

iï.'lï] FUWI!QL

bitus, conveniri nequit. P. Schmalzgruebgr b.t.

2.97. 98. cum Mafc. Farinac. Carpz.

ht Deþü(j::ä

Dico 3. Pena Violationis Ecclefiarum de Jure

::mïigiofado!csäi:»:z;

Civili antiquo fuit varia, hodierno autem Carolin.

:c-muaimi.quä!on;;

Confl. avt. 17 2. feqq. fic punitur: fiquis etiam, fine

li,

effra&ione, aufert facram hierothecam, $fftoit?

124 gdn

(fitanfs/. cum hoftia confecrata, vivus eft combu-

i d

rendus: fi aliud vas facrum,aureum vel argenteum,

ivipini ii

patenam vel calicem, etiam extra locum facrum,

T FTTT

aufert ; item fi furandi causá effringit, vel dolofis

t n d d

inftrumentis aperit,'emplum, facrarium,facriftiam,

Tn o

cippum, vel capfam eleemofynariam, alio mortis

genere ple&tendus eft: fi veró fine effraclione res

i d d

facras minoris confiderationis, v. g. candelabrum,

x en t

mappas altaris,aut res profanas in Ecclefia depofi-

o iutt D

t2s aufert, ficut fur profanus, peená tamen non ita

i lia

facile mitigatá, puniri debet. De Jure Canonico,

qui cum effra&ione fpoliant Ecclefias , ipfo fa&to

1 m'.pahhabiunüumia;:

dicuntur communicati. £. 22. de fent. Excomm.

Jf v

r

T

(qug excommunicatio, fecuta denuntiatione,re-

fervatur Pontifici)) neque abfolvendi funt, vel ia

o

x "

loco facro fepeliendi, nifi pro poffe priàs fatisfe-

N d

: ')'M f.ll h

Ms

cerint, uti de Incendiariis dictum.

nx

T (adt

Q

TITULUS XVIII.

gtit (il/

" l

De Furtis.

Í i

frrit

g"

SUMMARIUM.

fæf p[lïcu D

[

j

j

J

s. — Quid fit furtum.

o

p

t 3

2 Qta'

3

662

LIB. V, TTTULUS XVIII.

m i

2. Quotuplex ; prafertim quid Magnum ( Par-

:?atæ

(s

yuim.

gt pl

$. Quinam reos fe faciaut furti.

i DI

4. ZAn, qui in nece[fitate aliquid auferunt,

s Ri v

$. Qua dentur aitiones ex furto.

m jgit

6. Qua fit pena furti.

4 hu í

"M slni

]

T Urtum, quämVis füb eo laté accepto veníat

yan d u

omnis injufta rei alieng acceptio vel ufür-

[]

[

patio, proprié tamen fumptum à Legiftis

hr

dl

ex S. 1. Inft. de obl. qua ex del. definitur effe con-

2

d

iM

if

ereitatio fraudulo[a rei, vel ustis, aut poffe[Tionis, lu-

eri faciendicausá. — Dicitur z. contredlatio, feu ta-

n k

lid, guod f t t

lis acccpüg,pcr quam res de loco in locum mo-

f font jmtrla

vetur, 2. fraudulofa, id eft,occulta, infcio & invi-

to domino, qui nempe quodcunque jus reale ha-

Aertare dul

arto, v tigntant

bet in re, cum dolo, & fcientia, rem effe alienam ;

Ti tortrtr t

fine vitamen. 3.rei/fcilicet alieng, & corporalis;

nam jura incorporalia? fervitutes , aCtiones &c,

gaio n

d v m

cüm tangi non poffint , occupari potiüs, vel ufüur-

n db od

pari dicuntur, quàm contre&tari, vel auferri, uti &

res immobiles.- 4« tIsfis, ut fiquisre depofita,vel in

pri, & i m

pignus data, clàm utitur & fraudulenter. $. poffcf-

T Ua

TOX lst

]ïam's.ut fiquis, licet dominus fit, poffeffionem vel

detentionem rei, alteri competentem, occulté au-

Fundamg, y

1

fert, v. g. debitor rem alteriin pignus datam, ,

t n Ordrne d

lucri faciendi caus4, unde, qui rem alienam con-

Mdv

tre&lat maliriose deftruendo, lacerando, in ignem

:;.ve Wirenr DT

projiciendo, non furti , fed damni injurià dati

LT t

reus efl. — Cum di&a definitione taliter explica-

ld t r

ta quoad fübftantiam convenire videtur definitio

M

!

" qmpu

furti, quam cum S. Thoma communiter tradunt

m

Tj

]

Theologi his verbis: Furtum eft occulta acceptio

u f Átldoy

AYt

Tl

'l

E

"De Furtis.

665

, KT

;ai aliena, dominó vationabiliter invitl. Ratiene

yei ablate fortitur yaria nomina ac fpecies: fiho-

It

mo liber clàm abducitur, Pl4gium: fi pecora ex

i

A

pafcuis , Abigeatus ; fi pecunia publica, feu ad

A M

grarium Reipublice vel ad fiícum Principis per-

tinens, ab eo füblegitur, cujus fidei non erat com

miffa, Peculatus: fi vero ab eo, cnjus fidei erat

LL

IM

comimiffa , feu ab adminiftratore retinetur, velin

!

l

ï:läenut(emi

UA

proprios ufüs convertitur, Crimen de vefiduis ap-

"t É

)

pellatar &c.

Furtum dividitur 1. in fimplex & qualificatutt ;

trl Vs tï*:w'f

ilud eft, quo

d fit cum violenta effractione, vel ar«

v' Buf

lofum : 3-

MR

mis , aC propterea etiam dicitur pericu

n

'

lud , quod fit fiae tali circumítantia aggravante,

Id

d

lMd

ul

licet forte janua velarca rumpatur manu, velape-

IN

riatur clave adulterioa, mif einem Syietrid) / aut

at at

horreum, vel tugurium effringatar fecuri , autde

nf d

te&o removeantur tegulg. 2. in manife[.um ,

ln r

quando fur vel in ipfo a&u deprehenditur, &in-

ts &'ms&:;

clamatur, vel faltem antequam rem deportaverit

t o a

ad locum illo ipfo die, ad quem deportare defti-

eed d

: ac in nos - manifefbum,

niit, & ibi permanere

gt

1

vel, ut loquuntur gec - manifeftum ,. qu

ando fur

atb J

nonita deprehenditur,

& inclamatur.

3.in Ma-

fideratione Ju-

iocint

Et.pofff:rfma

gnum & Par

vum: Magnum in con

gt

ridica & in ordine a

d penas publicas effe cenfe-

a

z

m tl v

n

tur, quod adequat vel fu

perat $. folidos in pre-

t

Feud. 27. f. fin. Conftit.

'u:: (

Tisd

tio vel valore rei ablate.

"

Intelligitur autem

[

dl

m

Carol. V. avt. 157. & 160.

dw'll ]HU

f

per folidum aureus Hunga

ricus

feu optimus, vul-

r d

d

nos modoó valet 4. flo-

!

o Stemnifec / qui apu

1 wuoaeuh(e

g

Conftitutio Carelina ex-

a'ml[e Wde(

yenis & IO. crucigeris.

i

m

fünff &»àou /. id

(s

primit g. folides per verba,

€it,

u

l

Tt4

s

l

x

um

eft, per florenos aureos optimos.

Proinde Pr-

|

wnïoüms'

yun erit,fi valor rei ablate non attingat f. foli-

dos; neque hic attenditur , an pauper vel dives

uf

fit , cui aliquid furtó fübtrahitur.

Magnum in

i:.greviter ub

confideratione Theologica & in ordi

ne ad confti-

yifnmi r

je p

tuendum peccatum mortale, & ad inducendam

obligationem graverm reflituendi in confcientia ,

quihaudmuhum (

in genere re&é dicitur illud , quo aufertur tanta

fredegt i.

quantitas, ut dominus rationabiliter fit graviter

al a

án, r

invitus, feuquz perfe apta eft caufare gravem

animi dolorem vet triftitiam in eo, cui aufertur,

yuteia n

Quenam autem illa fit quantitas in fpecie, valde

geltomiei

variant Theologi: aliqui flatuunt quantitatem

Ditot o

ábfolutam, & refpeQu omnium, quibus aliquid

trfe pfor v n

aufertur, equalem : alii meó judició meliüs quan-

dul f

titatem refpe&tivam, ita ut major requiratur fum-

t mindndo, qur

a ad furtum magnum apud ditiores, & minor

valo, frtt t

fufficiat apud pauperiores , quibus aliquid füble-

Aitrto, o fs

gitur : & ex his aliqui quantitatem furti magni

BIN

aW

t

NV

explicant per monetam pecuniariam, alii, forté

aol n

meliüs per vidum diurnum, & dicunt, tunc domi-

num rationabiliter effe graviter invitum, adeóque

MMlglu)

M dttug] (

peccatum mortale committi,

quando velin pecu-

nia vel in aliis rebus tantum a

F ff &

ufertur, quantum re«

quiritur & fufficit ad comparsndum vi&um unius

lt D 4j

diei, proportionatum ftatui & conditioni perfo-

lba;f&;;iw/;, Tj i

n&,cui aufertur. Nec inde inferas, peccatum gra-

Üleiiy

MTM

ve non effe, fi Regi, Principi , vel alteri opulentif-

fimo auferantur duo, tres, quatuor &c.

:,«:«auem Mihtyd f

i

aurei, quia

his perfonis vix I0. vel 20.

aurei fiepe fufficiune

ues il Rtnt

$d vidum unius diei; nam

nf Q

B. quamvis hujufmos

H

W

1nu

di perfong fübin in uno die confümant 1o. vel

l tpe f

plures aureos,ifte tamen victus fecundàm defignas

t m ah!

Ht

U

tio-

hg&

Ui

DP

Tt,

li m

De Furtis.

665

t )

o

tionem morali judicio factam non cenfetur effe.

E "w

j

li

proportionatus,

Accedit, quód, nifi refpe&u ta-

il

j QEMM

l UU',

"t

lium perfonarum duos vel tres aureos, fuffurari

As

effet graviter prohibitum , via aperiretur nimis

m & Q Oïd['ip»

NM

multa fuffuranti Principibus &c. cum gravi Rei-

LT

N

u

publice, & privatorum etiam , detrimento; cüm

mm

u

|

aliqui haud multum curent peccata venialia. Plu-

& qu !üftm:

A)l

1

ra Theologis relinquo.

4. Dividitur in Primum,

"tl lm

i

quod non przceffitaliud ab eodem homine com-

DT mfzrcia:

1

miffum, & Iteratum, quod poft unum vel plura

Ms hd

r

q

precedentia ab eodem homine committitur, adz-

LT

'

1

quaté & moreliter à prioribus diftin&tum.

Ri lt

Dico I. Furti reos fe faciunt non tantüm, quí

l,

[

',, t

per fe ipfos res alienas fraudulenter füblegunt,

ARUf

fed etiam auxilium ferentes, & efficaciter coope-

1

11

T n

yantes mandando , confulendo, confentiendo,

iL tne, X t

approbando , furem cum re fürtiva recipiendo

I

& occultando , de re furtiva participando, rem

um v n

fürtivam eimmendo, furtum gon impediendo, non

J 'fhu*!x"'km | iï.xï*

manifeftando &c. 8. 1 1. Inff. de obliq. qua. ex del,

At

1.48. 8.1. 1. 50. 8. 1. feqq. l. 52. B. 19.ff. .2 &

r

b m n

$. C. b.t.€. 4.eod. — Qugfere per hos verfus ex

vt

primuntur: jaffio, Confilium , Confen[us, Palpo,

tea d at

Recur(us, Participans, Mutus ,mon Obfans , on

Unde illud axioma Germanicum ,

MauifefLans.

i

sl

ber Jodbfer ift toie bet Coteolet, — Maxime ifta

procedunt quoad forum internum, & quoad ob-

st

ligationem reftituendi: fiquidem in foro externo

d g

TU

non omnes illi cooperantes zquali peena crimina.

"

Ji afficiuntur cum ipfis furibus , fed folàm illi, qui

iiot

T

ante furtum cooperati funt proxime, & efficaci-

"11 uamïish:jumï

ter (ita ut aliàs furtum non fequeretur) ac lucran-

(i

TL

j

dianimó, & qui in ipfo a&u furti taliter coope-

i

[ "

van.

Il

Tt j

666 TLIP. V. TITULUS XVIII

p

yantur, v. g. apphcando fcalas &c. Etde his pre.

T d, Q

cedit alterum axioma Germanicum; $)lif ge(tobe

n Pnone. qii

[en mit gebendt,

ia ?

Queres , an Furti reus fiat (vel Raping) qui

at ii

in extrema vel quafi extrema neceffitate fürripit,

[ PM,UTPU[E "

aufert, vel ufurpat res ad alium pertinentes , ut fi-

TITUL 4

quis aliàs perire fame, vel incidere in hoftes, vel

" eïg H"HOE

aliud vite vel meimnbri amittendi, vel morbi incu-

i, dndit d !

rabilis, aut faltem gravis contrahendi periculum

sj il j

incurrere deberet, nifi ex alieno acciperet alimen-

animm vocebxh

ta, vel equum abduceret alienumi ad capeffendam

iune, uml

fugam &c. g.negative.

Ita plerique omnes te-

scq ii

fteLugo exratione, quia in tali neceffitate omnia

A. Vrl

fiunt iterum communia, ficut erant ante divifio-

vftnt commot à

nem rerum Jure Gentium introdu&ctam, cüm ipfa

Vs m a.

Natura velit omnes & fingulos homines extreme

m d f cond

indigeptes ex rebus creatis fuftentari & juvari, cui

1j r

Jus Gentium derogare non potuit. Sed éftne ob-

tf

N

ligatio iterum reftitugndi vel compenfandi abla-

EOR

tum, cafu quo ille, qui fürripuitalienum extreme

m . Y u

indigens, poítea pervenerit ad pinguiorem fortu-

n d

nam? X. Cum diftin&ione: vel res, quam abftu-

Ls M

lit vel ufurpavit ad fuccurrendum prafenti neceffi-

dmonate,( d al

tati, adhuc exftat in fe, v. g. equus, quo quis eva-

Snrideng

fit hoftes & periculum mortis? & puto dari ob-

ligationem reftituendi tum propter communem

NH Coro

fenfum DD. tum quia res aliena clamat ad domi-

T eí

num, & datur radix reftitutionis, nempe res acce-

æ fütEm UDRH':"

pta.

Vel res fuit confumpta ab extremé indigen-

& amemyfünf (

ti, v. g. alimenta, vel pecunia, qua fibi prozuravit

" 3f10nem dDm'n

alimenta ad coofervandam vitam &c. Ettuncpro-

(U

babiliüs non eft obligatio faciendi compenfatio-

fUrtu

"

nem. Sylv. Laym.Barbofa &c. Contra Nav. Covar.

tPEHs aawne

'

Lugo.

A md:cano,mw

ULUS li

De Furtis.

667

h

n

]

Id

Lugo.

Ratio eft, quia non datur obligatio £X

|

|

injufla acceptione, quia accipiens in extrema ne-

&

M w

ceffitate alienum (imó non alienum, cüm hoc ca-

R!g-

2 J

La

M

l"'ïrl

fu fa&la fit res accipientis) non egitillicité, nec

Mï )

ÍN

vll'"' !

ex v€ AcCepta, urpote que ponitur non ampliüs ex-

"

[

ftare, nec ex contracditi, quia accipiens nullum ce-

Wbb

!

TM

lebravit: ergo ex nullo capite datur obligatio re-

Pütei i um

fütuendi, cüm alia radix reftitutionis non detur.

f?ïl tj

t

Accedit, quód licité rem confümens acquirat ejus

MTM

dominium irrevocabiliter,ita ut nihil teneatur atn-

t

.....

i

pliüs reftituere , càm talis confümptio fit modus

V. us

l

acquirendi dominium, arg. . 48. ff. de acquir.rer,

wj

]

iif

dom. Veràm Oljicies: In extrema neceffitate res

o o

non fiunt communes abfolute&, fed folüm condi-

:M mn lþ&

tionate; item dominus non abfolute confentit; in

f05

ablationem, fed füb conditione reftitutionis cafü

:iss?;:':*;:'.av'.&*'mx.v;

quo accipiens poterit, & hinc non acquirit donti-

yi, d

nium abfolute , fed rem accipit quafi mutuam, &

ii

;If&ixäxww

fic ex contra&tu Mutui taciti datur obligatio refti-

"

WR

"

tuendi: ergo.

g. N. ant. In ftatu primevo aute

ER

du

U

i

rerum divi(ionem, ad quem res deveniunt in ex-

T-1

u

trema neceffitate ,

res fuerunt communes non

p

LA

(

F(k

conditionate, fed abfoluté: dein in poteftate do-

J

mini non eft fub conditione compenfationis con»

;

T

g

TT

cedere ufüm & confümptionem rei, quam Jus Na-

"

'"Mff

ture omnibus voluit effe communem ad tollen-

eu) "

4f

nb

r lmah

dam prafentem neceffitatem , nec rem,pon af

Ms

pliüs exftantem , concedere per modum Mutui;,

p^

m

aut translationem dominii irrevocabilis, quod Ju-

" m

d

(

M

u

ra tribuunt confumptioni jufte, impedire.

L

g"

(

j m

Dico 2. Ex furto pro foro externo dantur

^

"l

j

LU

duplicis geperis a&iones: Civiles C perfecutoria.

bWo fi

I

vci, uü vindicatio, condi&io furtiva, & que ad

mN"'V

has

*

n

j

.. l

668 LIB. V. TITULUS XVIIL

hUdie sme |

k

has preparatoria eft, &&io ad exhibendum. $. fs.

u n

Infi. de obl. qua. ex del. l. 7. ff. de condid. furt. l.

siitutt furtum

19. ff. 1. 1. 54.8. 3. ff. b.t.. Rei vindicatie tan-

quam a&io realis datur domino contra quemcun-

jïdium' apud u

ii moni gt

que rei furtó ablatz poffeflorem: Condi&io fur-

tiva, qui eft aCtio perfonalis , prater naturam

ia

, t CO

aliarum a&tionum perfonalium, que aliàs non do-

mino , etiam conceditur domino, at contra furem

gt d

urísgtrqi

tantüm ( imó & ejus hzredes, propter fingulare

ag i

odium furum , pro viribus hareditatis. /. . ff. de

cond. furt. cüm alie condi&tiones ex deli&o, rei

PU qumeli, |

viialt i r

perfecutoriz folüm dentur contra heredes, quan-

tum ad eos ex deli&to pervenit fpe&ato Jure Ci-

(f us

vili ) ut rem, fi exftet, reftituat, vel,fi non exftet,

tfb torjtge

eftimationem , quanti nempe poft furtum com-

1737

miffum unquam plurimi fuit. /. 7. cit.

$. 2. 1. feq.

P m

pr. & S. 1.

mfiire um

Dein dantur & a&iones Criminalis ,

C perfecutoria pzna , nimirum aClio vel potiüs

Taya n w

accufatio furis ad vindi&ctam publicam, feu ad

lüandti

peenas à Jure ftatutas ipfi infligendas, de quibus

guemyt

ftatim , uti & aGio furti duplex , Pretoria ex fur-

ERE

to manifefto ad quadruplum, & Civilis ex furto

frtrte r a

non manifefto ad duplum, cui quadruplo vel du-

f?m Á ia

plo fimplum, feu perfecutio rei,non ineft. f. y.

30 n rf tj

€ fin. Inflit. deobl. qua ex del. unde & vindica-

RLT fent

tio , vel condi&io furtiva, preter aCtionem furti

TM

intentari poteft.

Àn veró pena quadrupli vel

T t

:

dupli ab ufu recefferit, dubitant DD. & tam diu

negandum, donec contraria confuetudo particu»

W:ïuenzcr&inegulan'

NI

W Td[

laris loci fatis probetur.

M

ils,

Dico 3. P«eena furti de Jure Civili , quam«

lfdp

u Mttta

vis olim non fuerit capitalis , fed extraordina«

mn ll ult.

"Mttret

Qtd

5ia, quis olim fuerat deli&um privatu

"t

f

gj k

jl

|

De Furtis;

1 gd

669

q

hïbtndn

l

"

|

ff. h. t. hodie tamen, fi tertium & fimplex fit, &

Ptga

unum vel orania trià fimul conficiant $. folidos,

d

ET

feu conftituant furtum magnum ,

apud viros eft

^

fühq

1

fufpendium, apud feeminas fuffocatio in aquis,

m l

1

velaliud mortis genus, v. g. gladius. Confl. penal

Á

!s

Carol. V. art. 162.

$i veró omnia trjia non con-

a":hnm,quwm a

fidiant $. folidos, controverfia eft, an fit peeria

WUO,R[ Wk-

iotrtis infligenda; videtur tenendum benignius.

MAT u

Si furtum fimplex primum fit magnum, vel fecun-

N l)

dum, attingens $. folidos, peena eft arbitraria, v.g.

UM

pofitio pro numellis, auf oen S5ranget ftellen/

Wt de*o

relegátio &c. fi primum & párvum , conceditur

! eretí f&zw» "

aCtio furti vel quadrupli, &, fi fur non fit fol-

-IWI u Unþx('

vendo, compingendus eft in carcerem. Vid. d

L u/f/ï;/',,ü (

Confl. Caroli art. 157.158.160. 161. 164.

Si

hp [ ,[! Zl[tq

denique furtum fuerit qualificatum , feu violen-

tum cum effra£tione, armis &c, etiam primum &

Lns Cl

p lnv r

parvum predictà laquei, vel aquz, poná punitur,

nifi circumftantig exigant poenam mortis mutari

ia m d

AMK ïW

in gravem corporalem, qualis effet amputatio ma-

nüs, exoculatio &c. Con[f. Carol.'art. 1 $9. Quodfi

ml tl

fur morte vel alia peena corporali punitus fuetit,

WW Mu

& res fartó ablata adhuc exftet, reddi debet do-

d l qu dm;] "

mino, fi non exítet ampliüs, neque für neque hz-

TE

redes ad aliquid tenentur; cüm mors omnia fol-

mg//.uf&

vat. per G. fin. cit. 1. 2. C.b.t, & INov. 22. €. 20.

-w me

De Jure Canonico pona furti notorii eft infamia,

P !qw

confequenter & irregularitas. c. fin. h. t. fi Cle«

wwtüü d

ricus de furto magno, vel iterato, convi&tus fuerit,

T i ?*m

eft depofitio verbalis. c4p. 12. d. 8 1. fi depofitus

non refipifcat, excommunicatio ferendz fenten-

gt W'(f

ig: fineque tunc fe emeudet, degradatio & tra-

jjv

I

gmhs»

ditio in manus facularis Judicis, e, 7 e. de judic.

"TITU-

W W

6zo LIB.V. TITULUS XIX.

p

J ii li

LTILEULUS XIX

UL

De Ufuris.

;lüiüm. g X

g t )

piiic:

SUMMARIUM.

n pmmiaz «

1.2. Quid & quotuplex fit Ufura.

atl rl

3. Ufura flice Iucvatoria Tures etiam Naturali,

jne, n

funt probibita.

ROW

'

ff

4. $« At folim conditionato, nift fLatutum yel cos-

il

i

m

[uetudo-illas pernittat.

€. Conpen[atoria, & moratoria (unt licita.

i, t ion v

du aol L

". Quinam [int. jufli tituli aliquid exigendi ultra

Tim gunoxdrt

fortem mutub datain.

8. 9. Nec emptio. Censás realis vel per[onalis.

ii o o

ul la.

10. AVeque Cainbium, AMontes pietatis, cotitrackus

Societatis €e. comtinent u[uram.

pf fe i

11 Bene tamen contrattus Mábatra,, ZAnatecif-

doten, ( n

ius , pactum dAnticbrefeos &c. -

1 dvf i

12. n fit obligatio folvendi ufuras promifjas;

d v Vs

At du

13. ZÁn acceptas veflituendi, . Et cui.

14. Qua fint pena, ufurariorut.

stfe d

( ftrs j

if. Qgid ]h:tuat $. C. Macedonianum ei.

Ü

!

WF [j propié, & ebje&ive fumpta, eft

;.

LT

ia

BLEUTET

lucrum. immediatà ex mutuo . proveniens :

[

f

: forinaliter accepta eft conventio vel pa-

DN

&uüm de tali lucro ultra fortem. creditam. ( feu

w L: |

capitale müruo datum ) dando quafi ex juftitia de«

At ahq

d

bito, ut fi mutuos alteri des centüm, & ftipuleris,

MU

üt preter fortem; feu creditos 100. fuo témporé

ll

[

ampliüs aliquid vel ferel ; vel fingulis annis , . g.

'iory (

1j

Ü fe

$. aut G. aut LO,,folvat ex folo titulo 244tui. Nec

LT

li

eít

LT

Vi

UULUSW

De Ufutis.

671

m

eft üeceffe, ut illud /ucrum, feu auCtarium , Coti-

|

fiftarin pecunia, fed fufficit, fi resalia ( vel etiam

t

bfequium, aliundé non debitüm) predó zítimas

bilis exigatur velaccipiatur, quafi debita ex obli.

o

gatiotié ]ufhtlæ

neceffe tamen efít, ut lucrum

Í

ht

j

Ul

precise proveniat ex AMutio j

li enim provenie

TAU

h

LU

D

N

ret ex alio contrá&tu , emptione, venditione, lo-

cátione , condu&tione, focietate &c.

Ufura nón

IN V

committitur, nifi forfan Palliata, Tacita, aut Firs

IT

W

i

tualis, ficut quidamn , ut evitent turpe notnen //fA-

farii , Vetfüté non vocant cotitra&tum Z4autur, fed

L Wlm[m

álium pr&tendunt, Emptionem &c. ex quo lu:

4l ILWJMIJ: I-Z

n

crüm qugrunt ultra fortem, Unde hic etiam exà-

iminabimus illa negotia, in quibus intervenire

ii nl Vrj

//!J/

MÁI

mll/ /

du OR

poteít ufura Palliata;, item alios contra&tus, qui

videri poffunt effe ufurarii; non tàmen funt.

at !!!MM.

Dixi autem, Ufura proprie fuinpta , ubi nempe

l h R AMM

wm

alius titulus feu jufta caufa aliquid ultra fortem

"

&

Mi

accipiendi pr&ter Muwium non intérvenit, &

h (:1 MWM[N

commtuniter appellatür w/ura [ucratoria; íi enim

i L

alius adeffet titulus, v,g

damnum emergens, lu-

k n Mm

crum ceffans &c. refpectu Mutuantis , ufura fog-

CQ

ret Compen[atoria, & non tam lucrum, quàd z5

tereffe , feu quod interef! , dicendum foret , qüod

&eu ,"m

exigitur & accipitur à Mutuarario ; itetn, fi mutt-

5 Wm

mlr;w[;,

áns pacifcatur curmi mutuatario, üut, fi intrá certürm

inl,,,ï

UrW 'upi

tempus riori réddat mutuum, propter moraátti quafi

4j v

in peenara aliquid folvat ultra fortem, ufura P*

li

" Mwlü "

titoria4, vel Moratoria dicitur; demüm fi ex alio

(

,í509^

n

jufto titülo, v. g. éx mera liberalitate mutuata-

Jl

ri, velratiote ftatuui Vel confuetudinis , quos

IEd ocl m Ü

4

l p

j

titulos pariter examiaabitmus , aliquid ultra for-

iL

"

ii

tem mutuó dátam accipiatur, non datur ufura

pro-

De

672 LIB. V. TI'fULUS XIX;

proprie & firi&e di&a, feu meré lucratoria ex

r WW

g n

Muto. Mutuum veró formaliter famptum de-

finitur effe contractus realis , Turis Gentium, No-

,

yin, f 10

minatus, Unilateralis, C [Hrithi Turis, quoves fun-

$o 1, Ut

atf n

gibilis (pecunia frumentum &c.) ;n alterumi trans-

fertur ea lege , ut res ejusdeim generis , quantitatij,

qinin ) t

& qualitatis re[lituatur, fcilicet poft aliquod tem-

o jmunt

m

poris intervallur morale, intra quod mutuatarius

re mutuó data, cujus domiinium acquirit, utl &&

P

uterido confümere potuit. dutudm . oljedtiy?,

j ld

fumptum eft res mutuó data,

Qni dat Mutuum,

agf

JMutuans vel créditor , qui accipit , Zdutuatarius

;ewmm uN OL

dicitur, vel debitor.

Lucrum indé acceptum

1t m quly

Ex hucüs«

vocatur quoque fanus, vel ufura.

tlra k mntnpl

que di&is patet, quód Ufura alia fit Zscratoria,

aplisef/mututiy

alia Compenfatoria , alia Adoratoría: item alia

TT

Formalis & AManifefla , alia Virtualis, Dalliata,

trx i n

aut Tacit4.

Rurfus alia eft Zealis, vel Conyen-

NT

tionalis, quando datur mutuum cutn pa&o, ex-

L ULTUTY

prefsó vel tacito, de lucro ultra fortem feu füm«

Ifis um dig

marm creditam : alia ZMentalis, que tion confi»

Y C r

ftit in voluntate interna capiendi lücrum ex Mu-

indne iür]

tüo, & reéGtiüs vocaretut Znierna ; ficut de $0^

Ül 1 n

fi4 diximus , cum qua magnam vicinitatem ha-

:,ffi vo)cmc&confem

bet Ufura, fed confiftit partim in a&u externo

mutaátioni$ partirn in intentioné ('exteriüs tamen

um

DUE

h ümnj

non manifeftata ) áccipiendi aliquid ultra fortem

151

"

Q l

quafi ex Juftitia debitum, & hinc pa&um com«

Jigm, 1

Lsl

pletum uon involvit.

Denique fürt & alie ufue

llj

r

r&,nrhitutn Cestefima, ubi pro 160. quolibet

ul

A ttn«

[

B t l

anno exigutitur I2. velut lucrüm, tiempe quodli-

bet menfe pto centum ünüs florenus: Be(fales, ibi

,fpcaäto Jurc Nl

Icr

pro 100. petuntu£ 8. Semi[fes, übi 6. Quincun-

UHdmoneM

u

äop

tf

f

Ài

il

ïULUsm,

De Ufuris.

673

" t

ij

'WI

. ]Uül(om

LT

ees, ubi $. Quadrantes, ubi 3. & Trientes, ubi

j

T

4. nam ter quatuor, vel quater tria, conficiunt

V,f

(

1l

duodecim, feu totum in I2. uncias divifum

hm&

PA

Dico 1. Ufura Lucratoria, feu propri& di&ta,

j W,,

mjz

quamvis de $ure Civili ( nifi fit exceffiva , vel

ll,:m

l

ufura ufürarum ) fit permiffa. . 1. 1. 26. ff.1.1.28.

!

D üm

€c C. b.t. Sure vamen Canonico graviter eft pro-

*'M, mqm

d'f«

h!

hibita. t. D. t. x. & in 6. Clem.un. ff

[.fin.eod. Imó

d ii

"

etiam jure Divino Levit. 2 y. Deut. 2 3. P[al. 54.

AL Mä D

N

N

€c. Luc. 6. tvextus Levit. 2 j. v.36 üchabet- "e

d m

V'm

«ccipias ufuras ab eo, nec ampliuis, quam dedifli -

um

pecuniam tuam non dabis ad ufuram.. Quin & $u-

h ude AIfiv.

re Natturali, quod prohibetcapere lucrum ex ré

aliena, & non ampliüs fua : fed res mutuó datanon

ü. em W.s'

WMM,

ampliüs eft mutuantis ; item prohibet texigere ali«

t m

quid vel accipere fine jufto titulo,qualis non eft ti-

i, t

tulus folius Mutui ; vel aliquid accipere ultra fums

ATR TT

mum rei pretium. Adde, quód c.4. b.£. dicatur, ifue

jWNINWNNW w'h d

rarum erimen utriusque Teflamenti paginam deté-

] N»& IXWAWU. (bw

flari : atqui non alig Leges Veteris Teftamenti

WX

w

poít Chrifti Adventum perdurant, nifi 74Morales,

3 d ts

i tv tf

feu funda:g in lege Naturg: ergo.

st n

Objic. 1. Ufure non petuntur vel accipiuntu£

nifi volente & confentiente mutuatario : ergo finé

ipnjuria & ihjuftitia; quia libere confentienti noà

gt at

MJHM Wm

fitinjuria. 2.Ín omni contraGu licitum eft con-

þ

t

jetd

ditiones apponere. c. $ j. de R. j. in 6. imb etiam

l"':;iiü.':,:

in emptione- venditione fpe&tato ]ure Naturgli

As

w

t

g

PL

ls i

licitum eft Partibus convenire de minori pretio,

n

t

quàm aliàs rei valorfit: ergo etiam in Mutuo li«

g 0 ]

p

cebit, fpe&tato Jure Naturali, rutua Partiurn vo:

j

luntate conditionem de au&tario ultra fortem fol«

o

]

l

nj

vendo pacifdi, 3. In Mutuüo cedit pecunia mtis

u

tuá4

il

li

fm "uN

Pars 1Í,

p

674

LIB. V. TITULUS XIX

tuata in commodum folius mutuatarii :

ergó

J

àü

minio lt

equum eft, ut viciffim mutüans recipiat commo-

j

i penes h

mmh fl'll l

dum ex ufüris propterea fibi folvendis. 4. Con-

du&tor debet przter rem fibi locátam fuüó tem-

mns piutmll Ufgeu

pore & poft üfum reddere mercedem; ergg ini-

vü Iüba OvN (0

quum üorn eft, üt mutuatarius preter rém mütuó

m]ure Rnl

X Qoidito

acceptám reddat ufuras velut mercedem.

$. Vi

fcrntutum ont

corifuétudinis vel ftatuti. licitum eft accipere $

vel 6. pro 100. mutuó datis, quos vocant cez-

Ailnemuu

fus Germanicos :: ergo Jure Naturali; contra quod

Qio;, Uare hr

utique nihil valet confuetudo vel ftatutüm , üor

getthi us

eft illicitum accipere in Muttio aliquid ülti for-

Qu gtl

temn.

&.ad i. Mutuatárius norn cóitifentit Ípoti-

Bu o n

te ; fed ada&us partim propriá indigentiá, cüri

$ (fédid foté Q

aliunde non liabeat , ex quo fublevet prafetitemi

J aoj f lt

tieceffitátem, partim avaritiá mutüsntis mutuurmi

Mudrr pofu

noü dantis nifi (üb tifüris; Ád 2. d;. ant. liciuini

fid dl

eft apponere conditiones juflas. C. Z4nt. quascüri:

b Wt

que, etiam iniqu& prementes, JV. Z4zr. & Conf.

t li

Etiam in aliis contra&tibus non eft licituri appone-

As Q f

re conditiones , quibus inter contrahentes índu«

ULIO

citur ingqualitas ; & uünus üeceffitate pleffus

Ti j

€ogitur ea$ àmpleGi , v. g. ut venditor debeat

2 Cl i

infra juftüri pretium infimüm rem vendere.

Ád

H/qo]q!a;d

$. Ubi alius nori dstur titulus acciptendi áliquid

1d(//ywïfdjg

ultrà fortem , nifi quàd mutuatarxo ex imütug

ádveniat utilitas; iniqué accipitur i ficüt fi vel-

"ii

les vendere rem msjori pretio , quàmi fit fum-

i jun n

mumi, ex eo capite tantüm ; quód emptoóri alla-

d

tura fit utilitatem,

Qs lii

Ad 4. C. Zint. & N. Conf.

Res locatá rianet in dominio locantis , adeóque

MT

huic debet fru&ificare , prefertim cüm penes

[

tB

u)

l&a müd

ipfumfit periculum rej; econtrares mutuata non

"IQ f

Ia-

'"» "r ]

Ü

l

[TULUSXD(

th i

De Ufuris.

675

At

Wt

manetin. dominio imutuantis, fed tranfit in mutua-

üi[((lþm

ul

J "

01"[1

tarium; & penes hunc eft periculum: ergo huic,

T

] loüm«

L

non mütudnti, fruGificare debet. Ad $. Z4ntec.

h

quaimvis plurimi negent ; ego tarneti adinitto; &

ddmmmtd

ftatim probàbo; A. Conf. vel difl. ergo noreftil-

«»Etlnüe p

ïRlEm sl

Al

n

i mmel, 1

licitim Jure Naturali abfolüto. C. Conf. conditio-

L linn eh

nato , feii füb conditione, nifi Legislator huma«

nüus faciat ftatutum coritrarium , vel approbet con-

LT IT

fuetuüdinem ufüras permitténtem. JV. Conf. Unde

Yi ï«'«uo 1 ,4

—

Dico 2. Ufure laücratorig inodérát& ; quas ac-

)f B'UM W

cxplendnahus titülus, v. g. damni emeirgetitis , lü-

yalï i]q d

cii ceffantis, periculi amittende fortis (qma V.B.

JJPSV

inutüas dans pecunias curi illis non negotiaretürs

in

i

pro credità forté obtinet fécuüram hypothecam

«

;

TA

&c.) non facit licitas, per ftatutüm loci ; vel

h

DAR

corfuetudinem, probabiliüs licite : feü ftatutuüin

M GF CA

Vel coüfüetüdo eft juftus titülus aliquid ultra fore

Á C ht ii

tem mütüó dátarh accipieüdi,feu ufuüras lucrátóe

RT j

iias (abftraheudo , au velis vocáre ítri&te vel

NT

NV WW

d

iniüüs ftridté lucrátorias , quia accQpiüntur ex

"i mz s Cr

aliquo jufto titulo.) — Irà pr&ter Heterodoxos,

il eW

'Theologos; qiios hac i re non iagni facio,

MTRT

étiain Cathalici, Eminánuel Saà, Adam, Tanne«

&i u i

ius de $. ('7'3:0 3.d. 4. d. 7. dub. 3. i. 2 9. Hau-

nok. de

o

ial

. £0. $. iT. 9. d. 421, & tefte Tar-

fa v quu

néro rülti Scholáftici: ex Jurisconfultis D. Gletle

*1 llw I!

in Affert. fhmd affert. $4. Alph. Vilisgut. Neapo-

f

n

qu

li. de Ufuris q. 13. contl. 4. Hugo Donell. Jac.

xopt

Curt, Molinzüs, Hottoiti. Coler, & àlii apad &

!gjl;qt

l

m

'

cum Petro Heigio i5 Q. Q fhms p. 2. 4. i. Àe

j

T.

ceffit nuper P.Placidus Bóckn J. £. 4i. 7.' Dixi, so-

Ls

PUl

lr

derata,, & aliuride nori repügaantes chamau. feü

yt!

( (

"

hón mordentes , àt appellantur,

j g;oumf"m

Ek

Bu 2

P[ Ob-

m

676 LIB. V. TITULUS XlX

Prob. 1. Respublica obtinet dominium altum

in bona fübditorum , ita ut ex cauía bonum pu-

umoderms cxfï

& domi

blicum conceruente de illis difponer

nium quoque ab uno in alium transferre valear,

[00 Idauerece

uti patet in lege Prefcriptionis

ergo etiam vi

(midnt ein t

hujus donimii alti poteft moderatas ufuras ex Mu*

slimeium, Y

tuo concedere mutuspti, fi detur caufa bonum

g ii

püblicum concernens , nempe vel ueceffitas vel

cNutos, g

uülitas publica : aiqui hujusmodi caufz plures

m d r

dantur, nimirum evitatio litium , quge alioquiu

Qoroim prtt

emergerent circa titulum exigendi ufüras, nempe

m orinum, *f g

an mutuans patiatur darimum emergens, lucrum

Qs qunt :

céffans, periculum amittenda fortis &c. dein fa-

lii hü

cilitas obtinendi mutuum, Reipublice membris ge-

Aen4. CECODIDC

ueraliter valde utilis, imó fepe neceffaria, quod

v erercito f

tamen refrigefceate charitate non facilé daretur,

Weny t a i

gifi aliquid indé lucri fperare poffunt mutuantes;

sunderti i

qui mallent res fuas & pecunias retinere, etiam

Atf at

oiíofas, quàm translató dominió alienz fidei com-

ts r

mitere: item tranquillitas con(cientiarum, & evi-

IT

tatio fcrupulorum : demum & fubfidium Ecclefiis,

T iil e

lecis Religiofis, caufis piis, viduis, pupillis, &

MM u

alis perfonis, qu& per fe ipfas negotiando &c,

Fl n m

difficulter vel omnino non fuftentare fe poffent,

a Tttüttm, &

mifi ipfis liceret ex fuis pecuniis mutuó dàtis lu-

erüm, & indé alimenta quarere.

Qued argu-

"Wmm

"t p s

