plus von requiritur, quàm st de obitu veriftmiliter

w Wml

Et in c. 19. cit. dicitur, fufficere

grafumatur.

5«u A m* 'n

certum nuntium: fed unusnuntius, fea teftis, &

verifimilis præfumptxo, non faciunt moralem cer.

w'&gxþt (l

titudinem:

ergo.

. Licitum eft in Moralibus

p d

vmmd ts

fequi opinionem pzobabxlem , imó edam minüs

wün [

prob» inlcm

ergo.

3 oirequiritur moralis cere

À

g,gerhbex

titudo, tanc fuperveniente poft contra&tum no*

Vunxmatx imonium dubio debetillud ftatim diffol-

"

11 AD WK

: fed hoc eft faifumn :

€1 )5'0,

W. ad 1. Ut evite-

j t T

tur antilogia Jurium, & periculum nulliitatis novi

t

Mauimonii, ac peccarorum, aliorümque income

ii

modorum , Interpretes comrmuniter per praetume

hm . ,

ptionem

erifimilem intelligunt violentam, qug

y s i ]

m

facit moralem cerdrudinem,

Ín.€, 1g. éit. cex»

TL

iunm

)

494 LIB.IV. TITULUS XXI.

1

]

l

|

gin ll

tum nuntium fümitur in 2eutro genere, ita ut figoi-

rc:nmuuitcr t

ficet certam relationem, non teftimoniuim uoius

jipents p

certz perfonz.,

Ad 2. Licitus opinionis probas-

bilis ufus non eft, quando Jus requirit morslem

(rinooi f&

certitudinem, item quando agitur de gravi prz-

sinncoutn

judicio tertii, uti contingit hics quia novum Ma-

trimonium cedit non folüm in przjudicium grave

d m

prioris conjugis, forté adhuc viventis, fed etiam

giur (m]

in przjudicium prioris Matrimonii. Ad 3. NV. z.

ii )

u t at

tunc enim conjuges novi, vel ille , cui fuperverit

dubium, tenentur inquirere in veritatem , ac inte-

pis N

rim abílinere à petitione debiti conjugalis ( licét

(à, quicil

firores [ens

hoc reddi poffit non dubitanti propter poffeffio-

t fetnd) p

nem bonz fidei?) fi veró poft adhibitam inquifi-

tionem maneat dubium, deber illud, quatenus eft

pur g.

pra&ticum, deponi, ac illo depofito licita fit ped-

v ltmre[r

tio, & redditio debiti,

5i autem certa faüperve-

ürtn (eqm e

niret notitia, quód vivat prior conjunx, deberet

Petpl l

utique fecundum Matrimonium, utut bona fide

f D.

contra&um, diffolvi, & prius reftaurari, atque co-

Dtos t

habitari cum priori conjuge. Imó, etfiprior con-

" Cntrihtn

junx non ampliüs vivat nunc, vixit tamen tempore

lo d

contra&ti fecundi Matrimonii , & de hoc conftat,

Droliey "

iflud tanquam nullum diffolvi, vel de novo con-

fn TET

trahi debet. Si ab initio fuit contractum cum du-

bio utriusque, neuter licite petit vel reddit debi-

'..?Iv, (l

' ïo."m

j

1

tum ; fi unus dubitavinis reddere quidem poreft,at

u

h Exdf

D

non petere, uiíi deponat prius dubium pra&ticum.

ilhe 10(15 b

Dico 2. Pene in fecundarum nuptiarum odi-

E2

iO NI

umà Jure Civili ftatutze per Jus Canonicum funt

W

2. Non veró ftatutz in favorem libe-

!

N'l

abrogata.

USqL »

t JOO;

rorum pzioris Matrimonii, qua proprie non fünt

Ij

W

poug.

qnaæ gm

Pars 1. fumitur ex c. penult. C ult. b. t.

licét

Q

J

De Secundis Nuptiis.

49$

neve,uw

licét enim illi textus folàüm loquautur de infamia,

mmomm lUi

coinmuniter tamen à DD. extenduntur etiam ad

Dþm Brüb

alias peenas proprie diCtas; quia in his datur ea-

eqkhl ! mr em

dem ratio in did. cc. expreffa, nempe libertas

dem iil 'ï,æ

Matrimonii fecundi, ab omni Jure permiffi, & evi-

thu, Ma

tatio incontinentiz,. Excipiunt tamen cafüum, quo

t lts

vidua intra annum lu&(üs fornicatur , & (ic (ub-

VEWL

Hi m

jicitur ( nempe poft fententiam Judicis, faltem de-

claratoríiam ) penis, quibus à Jure Civili punt-

cu*l

T

,Pm

UP

tur intra annum lu&tüs tranfiens ad fecundas nu-

C TRUTUR

ptias. JVov. 39. €. 2. ff. 1.

Pars 2.. colligitur in-

Conygeais !|

m

dé, quia nullibi reperitur in Jure Canonico, hos

Droptr of

fayores liberis effe denegatos.

Quód etiam pa-

dODtiming

ne fecundi generis, & improprie, aliquo modo

quieu d

refiringant libertatem Matrimonii , nihil facit,

at p

quía folüm reftringunt libertatem inordinatam, &

r

amorem cccum erga novos thori confortes, ac

.m deet

principaliter confulunt ex equitate naturali orbis

TOU iilt

parente liberis.

&l»'eh,

en

GNLV

9

Dico 3. Secunde nuptie ( vel potiàs perfone

R

QY

eas contrahentes ) non debent benedici à facer-

m t

i

dote affi(iente vel conjungente. c. 1 .* 7. b.t. quod

avJ Qon

prahibe:ur non 1n deteftationem nupriarum, fed

W

binopo (

in reverentiam benediClionum, quz fi folenues

ni

funt, uti & confecrationes, v.g. Virginum, Eccle-

if

ü

fiarum, Alrgrium &c. eas, ne vilefcant

Iterari

hm Q"

u

non vult Ecclefia

Vi confüetudinis tamen iü

wdm

multis locis benedicuntur, fi viduus ducat feemi-

jun

pzt. i.

unam nunquam nuptam , qua& nempe nunquam

Pdam u

&ccepit benediCtionem, licét ille acceperit: &in

(j

aliis quoque locis, fi vidua ducat fponfum qui

fwfb

Confulanur Ritualia

nunquam accepit

rOD le UDH

& confuetudines Diecefium.

v.»

Wf Ü L

Decre-

j

496

ægwü

* "w u

u ru u s;

^ "n ^j

H

J t«2

»€n»»

EE

W*ï*

JPJ

ID

e

d

2 E

j

æc&&,quye

dH

A P

x rX

&

LE

/r),*

E

AK

äüïää4

3

»

3 v

:31-3 a*

C

d

v*

r

&

E

&

e

ïb;

3

e

5

ii

Wijb JEgt Juw Juw

u

3&Q

WK JuXS cu i6 Gu Chd,y Juw

Jææ

ERE

o

?63 843

/.5

A

TT

Decretalium Ciregor

PAP X IX

3117

LIBER V

y Qu m

34 Is

"YIcut in libro IV. & IIL. caufze civiles, & civie

j Qm T

C QU/

ä liter traCtandg , ita in libro iioc V. propo»

nuntur caufz ecrüminales cvüuminalite

perfe.-

116

uendae

feu deli&a in ordine ad poenas delin-

iif

quentibus infligendas.

Et ficut in libro II. ordi«

l QM |

Qu a

natus eft Proceffus Judiciarius Civ/l/s, iva hic agi-

! Qui e

tur de Procetfu Criminali,: quiin plerisque con-

(

venit quoad modum & ordinem cum Civili, ficnt

videre eft apud Rosbach n ProcefJu Criminali per

IWVJ

fot

Initio hujus libri exhibeutur modi , quibus

V at

t

deli&a in ludicium deducuntur feu bene feu ma.

lé, tum à Titulo IIL, usque ad tit. XXXIV. varia

j

deli&ta in fpecie, cultui Divino & R

teligioni, cha«

10 (uny,

ritati erga proximu a, & rebus facris adverían-

tia, cum füis penis à Jure (tatutis, dein modus fe

&Wm

purgandi, &, fiquis innocentem fe probaverit

T

mw

aGio injariarum , demum fequitur à tit. XXXVII

à

i

y

;

de Peenis in genere, ac iu fpecie de Cenfuris ex-

DUnt

"

communicationis &c. Ultimi duo düituli, quia va-

MA l

gastur per totum Jus, per inodum Appendicis a

!

Ill n

nectuntur,

L

l

]

qä

m

xd»O ah

TITU-

Ts

i

li

l

h

-£$2) Z (t-

497

(JZQ"'MH

M

W

"

!

TFFÜULUSI

| mu;

lLTA

Wij

De Accufationibus, Inquifitio-

J

nibus, & Denuntiationibus.

X

SUMMARIUM.

1« JIn boc libro tractatur de Delitlis, & Popis.

i

2;

Quibus modis delitta deferantur in Judiciua.

3.

4- Quid, & quotuplex fit Deli&um.

Atf 0)5,

$-

Quibus modis committatur.

L

lin

U

!

tic L ppe

Quid fit Accufatio.

1. 8.9. 10.. Quinam accu[are

(nidim

polint, & accufari,

.1 (

t

pxis ln

X1. Quis fit effettus Accufationis.

Iw

x i ibro o

I2.13. Quid, C quotuplex fit Denuntiatio.

14. Quinam teneantur denuntiare.

G',';;.i, A*.m 'I'f& Pgi'

1j. Quid, &* quotuplex fit Inquifitio,

j pl t

[

aanü

VUl

16. Quid requiratur ad eam in[lituendam.

IT. Quando Proce[fus Inquifitionis fct nullus.

v

1g. 44n C" quando obligetur Tudex eam inffi-

iae.m m'od.ï,l i

('ere.

a

Wa ^

19. Quis fit effettus Inquifrtionis.

(

20. Quomodo prattice infrituenda fit.

aM

(ifiue

l]

)h!

o

Res precipué modi exiftunt , quibus íin-

i

choatur Proceffüs Criminalis, feu deli-

"L ynt

fl

l

I

U

M

&a deferuntur in Judicium : nempe vel

j

a

adinflantiam Partis , & tunc eft Zccufatio , aut

x "

Denuntiatio: vel ex Officio Judicis, & tunc eft

i

,

Inquifitio: proin in hoc ordine agemus de fingu-

n

lis, &, quia obje&um eorum eft folum deli&tum,

ideo aliqua premittemus,

il

Pais H.

Ji

De

498

LIB. V. TITULUS 1.

p

s (iter

De Deli&tis in genere.

ag CU

Dico r. Delicium in genere, quod in Jure

yis: i

Communi & Ufu fiepe dicitur crimen, maleficium,

f dfrimen

flagitium, facinus, peccatum, fcelus, in ordine

s Deca

ad forum externum definitur effe [/bera €* exte-

i &t

viüs fenfibilis transgreffio Legis, five id fiat per

gj

commi[[tonem, qua aliquid fciénter & voluntarie

at (

j

agitur contra legem prohibentem, five per omif-

j 14

fionem , qua aliquid omittitur contra legem pre-

t qis

cipientem, Naturalem, Divinam, vel Humanam.

fifore ls

Delickum verum ett, quod ex dolo vel culpa vera

tinti quint

procedit: quafi-delictum, ubi intervenit culpa fos

tre nonper

làüm prefumpta àJure.

34 at fint d

Dico 3. Deli&um dividitur r. in Publicum &

Ani, quo

Priyatum. — Mlud eft, quod ob enormitatem fuam

il d

à Lege, vel confuetudine, effe&um eft publicum,

1016 ol

h. e. publicé vindicandum, & certos à Jure ftatu-

Em

tos effectus habens, nempe quàd regulariter cui-

libet permiffum fitillud accufare: quód regulari-

df m

T V n

ter non admittatur procurator ((fi agatur de cris

mmm?mg

mine capitali ) pro Accufatore, & Reo: quódex

li r

eo condemnatus regulariter fiat infamis: quód

accufator ab accufatione defiftens puniatur poná

i

g i f

73

tergiver(ationis : quód admittat Inquifitionem:

ï;i(lidirz haj

qui tamen eífeCtus plerique feré ab ufü fori hodie

recefferunt.

Privatum «ocatur, quod necà Lege

NT

nec à Confuetudine elevatum eft ad di&os ef-

Md

fe&us.

Deli&a publica cenfentur effe herefis,

45.*.1 At

üüEimP;d

Simonia, facrilegium , crimen lefz Majeftatis &

Jhitr

f(j

W

perduellionis, adulterium, homicidium &c. pri-

q d Amlh

Wlhs Pff d

V4ta autem fere quatuortantüm, nempe furtum,

U

d

n

De

u Vf

rapina, injuria, & damnurm isjuriá datum.

I []

reli,—

r

€Jeg

j

De Accufát. Inquifitionibus &c. 459

M

reliquo faltem vi confuetudinis in foro Canonico

juxta communem omnia delicta habentur pro

?' Q n ]uye

publicis: imà & in fero Civili vixampliüs füper-

lmtn,mlefm'um,

s n tb

effe difcrimen inter privata & publica teftantur

Fariuac. Decian. & P. Pirhing. /. t. s. 42. faltera

f n u

furtum & rapina habentur pro publicis,

J

C

i Cri-

iil

At l g

men in Jure certum nomen, & ponam non haber,

LT

vocatar extraordinarium , iniominatum , vel ffel-

lionatus. L. 3. ff. [leionatus. Dividiur 2. in Ex-

QO 'legemggz.

ceptuim, quod non contnetur füb generali difpo-

i vt unen

fiione Legis , & ad cujus accufationem admit-

ibowd um

Atl t

tuntur, qui in aliis criminibus ; etiam publicis , ac»

cufare non permittuntur, modó non fint aperti ini»

mici, utl funt herefis & Simonia, crimea perduel-

TA

vt t

lioni$, quando quis direGte in Principem, vel

Rempublicam aliquid machinatur, v. g. per con»

hn at

jurationern, proditionem , feditionem , item cri-

m [redato

men lzfz Majeftatis in fpecie, quando quis folüm

ii

indire&é delinquit in Principem vel Rempubli-

y gt

&

cam, v. p. in Miniftrum, vel Imaginern, vel Digni-

T

tatem Principis, vel cudit monetam , privatos

!

!

x :g

|

habet carceres, utitur figilló Principis aut Reipu-

T

p-—

.'

]

blice &c. Unde apparet à contrario, quid fit de-

fj o

?

li&um zon-Exceptum. Dividitur j. in A'otorium,

j

T d

quod ita manifeftum eft vel ex confeffione propria

n u(ufo;;ï;m

delinqueutis, vel ex probatione Judiciali, vel ii

W

]A

confpeCtu populi commiffum, ut excufatione ce-

gdii ;

n

lariaut fine impudentianegari nequeat. Notorio

u

opponitur Occultum.

Dividitur 4. in Capitale,

Ü

[

31 wl

D

quod meretur peenam mortis, vel natufalis, vel

jf w

!

onmi

j

civilis per deportationem , damnationem ad me-

n

talla &c. & zon-Capitale, quod meretur mitiorem

t

)

j

penam , v. g. relegationis, pecuniariam.

glüm

p

li a

Dico

LID. V. ITTIULUS 1. -

p Atd

&00

ld. f

Dico 3. Reum deli&i & ponz fe facit non

j t

folüm, qui phyficé illud patrat perfe, fed etiam,

r

i E

qui mandat, confülit, vel antecedenter illud ra-

tibabet, itautfeclusó mandató, confilió, velrati-

mümplïæm

habitatione przvia deli&um non fuiffet patratum,

äicasüirutos,

adeóque qui moraliter effective, & non tantüm

fio . K

lt o

affe&ive, influit, licet per alium patretur, J. 2 6. pr.

1. 52.f. 2 1.ff.de furt.1.1.8. 12.ff.devi t vi arm.

i fut

"A

L152.8.2.ff. & €. 9. 10. de R. $. in 6.. Quin imó

reus etiam fit deli&ti & penz, qui delidum non

vt

impedit, cüm poffet; pro forotamen externo fo-

gai n

lüm tunc, quando deli&um eft contra Juftitiam, &

tholits, 4

tei, (

ex Juftitia datur obligatio impediendi. per/. 3. f.

ult. & l. 6. f.8. ff. devemilit.l.2. ff. de Lege Pomp.

D)

de Parricid.

154

De Accufationibus.

d. De]

tss n

Dico 4. Accufatio ftri&& fumpra Ceín 9Depe

EE

ficbe/ vel Criminal-SVfag) dicitur effe delatio cri-

quxofitom

sminis apud S$udicem ad vindidkam publicam folen-

Soleunitas confiftit tuim in oblatio-

ER

niter fadta.

ne libelliiin quo tamen omittitur conclufio feu pe-

Tif

titio certz pene, tum in infcriptioue accufatoris,

T feci

fit, )j

qua fe obligat ad peenam T'4lionis ( h.e. ad illau

tlnanfim

penam fübeundam, qua& probato crimine foret

iufligenda ) fi in probatione deficiat.

Sed neu-

rj fj

1 Yty

tra vi confüetudinis requiritur, & ultin;e, nimi-

rum infcriptioni, hodiernis moribusfaltem in foro

tf

Civili fucceffit peena arbitraria, ac infüper cautio

li » &. fity

B

de profequenda lite usque ad finem Judicii, de ex-

penfis, damno & injuria caufatis accufato, fi accu-

]un»lül

"*L

l

VU

U

fator non fatis probaverit deli&tum , feu in ca-

T

fum füuccumbentige : quam cautionem idoneam fi

dl :

i

praftare non valeat, arrefto vel carcere detinens

i Ecdeüæ[

dus

i

De Accufat.Inquifitionibus &c, «or

M l (lxn

duseít. Hodie rara eft accufatio formalis, etiam

| Wl[ 1 n,d m]

verbalis tantüm, fed deli&a folent deferri in Judi-

Vr m

cium vel per denuntiationem Judicialem , vel

Q)wU[HU» fh "

per fimplicem querelam, vel Procuratores chx ad

-Wh'mrmw

id conflitutos, vel per Inquifitionem.

m

hi

ïw

Dico $. Accufare poffunt omnes, qui non fpe-

TR

cialiter prohibentur. /. $. ff. b.t. Prohibentur au-

H'ä'm hnln

tem de Jure Canonico r. Clerici in Judicio fiecu-

M at

Jari

2. Laici Clericos, riifi crimen fit immane,

, q i M

m

W

vel cedat iu grave praejudicium Ecclefiz.

5. Pa-

rotame at

gani, & heretici non tolerati , Chriftianos & Ca-

hm o

tholicos.

4. luimici capitales , vel aliàs valde

d 4

infenfi.

$. Excommunicari, c. 2. Ne Clerici catt.

,/ /u !IP(JF

feqq. can. 2 s. cauf. 2. q. 7. can. 2. 3. 4. cauf. g.

q. 5 C4ni. 4. CAUf 6. q. 1. cum c. 7. de judic. & c.

40. h.t

De Jure Civili autem r. pupilli, mulie-

TU

res, milites, quos ultimos praxis admittit.

2. Ma-

J (

gifiratus. 3. Infames, & füfpeCle fidei, & qui ali-

ETU

ff

quando falfum in Judicio Teftimonium dixerunt

f' R "&k

TL

lM (

atque pauperes, quos honefta vita non purgat à

mw& iU

fufpicione infamig.,

$. Valde conjun&i fanguine,

Ml

(

W W

vel fpecialiter ad gratitudinem obligati, uti liberi ,

'ä[nh

mpno CH

fraves , libertus patronum , alimenta accipiens

[/ HMM

Habentur

fj

alentem,fervus vel vaíallus dominum.

u v

Itl

hec . g. feqq. ff. h.t. l. 13.€ 18. C. de his, qui ac-

T

14

jj

eu[are.

Notandum tamen, quód hi omnes, . ex-

(

,

W

, K

p

ceptis feré folis excommunicatis , capitalibus ini-

JJ

r

dj

micis, & rationis ufu deftitutis, accufare permit-

wl

ri

j ol

tantur, quando fuam vel fuorum ( nempe con-

) U

gl

n

juo&torum ufque ad 4tum gradum ) caufam per-

fequuntur. /. 11. ff. b.t. & quando crimen eft val-

fi

um

de atrox , vel in grave prejudicium Reipublicee

o

j

n

&ut Ecclefig cedit, aut sccufans nec à Judice re«

hu

W*'lc

li 3

pel-

) Wel V

i

/

u

502

LIP. V. TITULUS I

ul

Mut

n

i"nal g'

pelitur,utnotant DD. — Adde, quód, licét accu:

m"Eh ü

ytis

fare nequeant » fas tamen ipfis fit denuntiare, vel

ln

LIUJ

fimpl

lfiï

ydtt

em querelam deponere apud Judicem, qui

L

poftmodum inftituit Inquifitionem,

i

T

,

nh 61*

Quzres, an aliquando fit obligatio accufandlï

1zb*'

g. Solüm tunc, quando ex omifífione accufationis

"e[lpæ

1

hi l""'J'

immineret Reipublice vel homini privato dam-

n

M

b

l

àH

!

il

num , alia ratione , v. g. monitiope privata, de-

;4,[[.6.0.

da&m*" 1

nunvatione &c. non impedibile vel reparabile.

Si tamen delictum effet occultum, nec tertio in«

kxï i

ft CUU

[

!

i

1

j:

dé 1mmineret damnum, velfi privata monitione

t ! J']

illud crederetur iopediri poffe, lex faltem Jufti-

i 7'5W Drt

,-n

ti& non exigeret , ne per accufationem diffama-

stl

11 Ju t)

retur delinquens.

Ef j

[ wy-

f d r

Dico 6

Accufari regulariter iterum poffunt

är Tf Qub et

omnes. 7, 12. pr. ff. b.r.

Excxpxumur tamen I.

tit H"hfr

f

Legati, & qui Reipublice causá abfunt ;item Ma-

w'nn-arn

w h

giftratus majores, quorum officium eft tempora-

W WW

mie

le. ]. 12. cit. multó magis ipfi fupremi Principes,

" lerior

SBuperiorem nomn recoguofcentes, uti Papa, Impe.

t v-*-*-

rator, Reges.

2. Abfentes àloco judicii in ordi-

zquwüll(

ne ad penam relegatione majorem. cap. 5. cauif.

LTA

Vl Qn f'!

2. d. 4. L. g. ff. de penis. ne quis inauditus con-

ij

/ Wy

M'(

demnetur:, accufati tamen citari poflunt in ordi-

IT

Wl

^

T

I

ne ad eorum bona annotanda, &,fíi contumaces

bä[»fy WF" ,

non comparuerint , confifcanda, J. 5. ff. de vequir.

m»

vel abfentib.

Hodie tamen confue.udo habet te-

u de ho

[ Jm

Jl

Im

li

fte Brunnem. ad d. l. 5. de peis, ut contra abfen-

J

"24 )

V

h

tes euam in graviffimis deli&is fiat Proceffus ad

E

W

;

Wl

banaum ufque: de Jure Canonico autem c. g. de

IT

LU

c ]

r

dolo, ubi agitur de depofitione vel degradatione,

dtjy

Ü

ff

u

coutra abfentem , qui fb pena Cenfürz citatus

/'f

!

æ,'h:.n

4

j

&on comparuit, proceditur ufque ad fententiam

i W!'

N

Q

E

de-

P

|

M.frg

H4

A|

n

De Accufat. Ihquifïtionib ug, &c. yo3

Wi

M

EE

definitivam.

3. Mortui. ]. 6. ff. de publ. $ud. ex-

!

j u"llä[e,y

cepto crimine hzrefis. c. $. de bavet. iu 6. & cri-

t zpud

|

Atn

101

t

mine lgfz Majeftatis. . 7. feq. C. «d L. ul. Majeff.

in ordine ad bona fifco applicanda.

4. Semelin

Obhg

A

t

Hfjd

Judicio abfolutus fuper eodem erimine, modó non

mmü t

H

intervenerit pravaricatio vel collufio, aut abfolu-

ii

Mi

tus non fuerit precise ab obfervatione Judicii.7. 7.

v

dbl m m

Y1.14. ff. c. 6. b. t..— Pariter $. condemnatus &

TNUN

poná deli&o commenfüratá affeQtus denuo fuper

eodem crimine accufari & puniri , etiam in alio

d i

foro,non poteft. c. fin. de Except. in 6. & c. . de

Yf krfl

6.

ponis. in ó. quia datur exceptio rei judicatz.

aftren df

Qui accufationi jam prefcripferunt , h. e. fi à tem-

pore commiffi delidi, quod totaliter uanfit, &

t pf

continuatá non conftat malitià, jam fluxit tempus

K m T

à Jure determinatum ad extinguendam accufatio-

dafint n Me

nem.

Sed quantum debet effe hoc tempus? y.

Stun dinpore

r.iníflupro, adulterio, & quocunque carnis de-

iyendispei

li&o ( nifi fit ftuprum violentum, vel adulterium

eie g

?

cum inceftu conjun&um ) fufficit quinquennium.

ii i

N

M

N

äw.d'g

l. 29. $. $. 6. ff. 1. 28. C. Ad. L. jul. de adulter.

a

'Qm M

i

E.. 2. In aliis deli&is vicennium, feu 20. anni.

|

()

n u

Wi

l. 3. ff. de vequir. vel abfent. damu. l. 12. C. ad L.

/!

It

Id quod re&é afferitur de om-

Cornel. de falfis.

!

qntund(ed

nibus deli&tis, nullo excepto , Jicet multi DD.gra-

ïJ;

i

'If '

viorum deli&orum , puta herefis, lefz Majefta-

Aaf

tis, parricidii, falfificatee moneta, fuppofiti par«

tüs &c. accufationi nunquam prefcribi tradant.

tl

f (W Ob

O&Qd

Siquidem /. z. cit. dicitur, quamcuimque quaftio-

1d m

EtLa1z- Uf

um

nem 20.annorum filentió prafcribi.

g d

W

g

g

duv

fic: querela falfi temporalibus prafcriptionibus non

excluditur , nifi 20. annorum , ficut catera quo-

g (

p(ï

i^

que ( nullum excipit) feré erimima, — Accedit ra-

T.

ueïdr*

tio,

li 4

$04

.LIB. V; TTTULUS E. -

DcAccuïat-ïn'

p

tio,quia, fi deliaquens 20. aanis à deli&o ab&i—

ülüïæ HUN

nuit, re&té jam creditur emendatus , nec ampliüs

"QQ,?EH dni

;vræfcribendt:m ]

imminere periculum turbandz Reipublicz , vel fe-

n

ductionis aliorum ex pravo exemplo &c. propter

quas caufas poeng à Legibus funt ftatutz.

Cer-

* ErTe;?uss/

té fpes obtinendz per tot annorum emendatio-

l CdüV*-aO d

!

'nf."" |

ï

nem veniz valde videtur apta ad coércendum à

i

idouiu, V

(j

1

novis criminibus.

,

W

vemttr

IC

ïgä]t:ed

yo

"

"

n

Oljic. 1. lnl ult. ff. de Lege Pompeja de parri-

il

V

ss

cid. habetur, femper accufationem parricidii per-

mitti. & in L. 19. ff. de Leg. Cornel. de falfis accu-

a 4

fationem depofiti partüs zulla temporis prafcri-

DeDen

ptione depelli.

2. In d. l. 12. additur vox 'imita-

tiva feré: ergo fünt aliqua crimina, quorum accu-

Dio f um

fationi 20. annis non prefcribitur.

3. iniquum

nr/m;'zgä [

[; 7

n

eft, reum atrocis deli&i lapfu temporis liberari à

i

t

i

metu peng.

. ad r. Illz Leges poffünt intelli-

It Ql

gi de deli&tis permanentibus, ut eft crimen fuppo-

j

i

1

N

W

fiti partüs. — Vel dic, tó femper, & ,nmulla temporis

lt

d

AN

A WE

piacriptione, non Grammaticaliter, fed in fenfü Ju-

ï.?&(.'»mï& 'Qill !

ris accipienda effe, h. e. quàód femper & perpetuó,

hi

nempe ufquedum completum fit tempus extin-

QOv o

[

guendis accufationibus à Jure prefcriptum ;quod

lios )

NUA

MT

à Jure majus prafcriptum non reperitur, quàm. 20.

]

Uf

anni, generaliter definiti, ficut actiones in caufis

fpini ii

civilibus dicuntur pérpetue, que durant 30. vel

,.:c podm: / Min

49. annis , & poftea extinguuntur.

Item quód

W

l

LT

Cu

regulariter nulla prafcriptio temporis , quod mi-

.;,

IT

Hl

(l

nus efít 20. aunis , fufficiat.

:J';'J,rml,

Ad 2. tó feré facit

W j

hunc fenfum , quód quidem aliqua critnina tem-

T M 7

D7 pl

porali prafcriptione & breviori tempore tollan-

I

!-W] V(-

M M ,

tur,ui vidimus, ordinarie tamen, regulariter, &

h

[

h Á

18

W »er l

W

€crtera omnia 29, annis ; non veró quàd dentur

N

14-

:;

N

l

J!

!

i1j

)

|

De Accufat.Inquifitionibus,&c. so$

I d&üüa

d

talia, qug nunquam omnino tollantur, ne quidem

d. ld l

:j

,

lF l

20.annis ; cüm in Criminalibus longius tempus

M(ælï

i

3d prefcribendum in toto Jure non reperistur,

u n

N

Ad 3. negatur affertum.

a (

Dico 7. Effe&us accufationis eft . ut Reo le- IE

Wt

A wl

Af

gitimé convi&o per fententiam infligatur peena ,

«

d

l(xn

vel ordinzria, fiqua ä]ure determinata reperiatur,

vel, fi à Jure definitanon fit, extraordinaria feu ar-

Ti

2.

bitraria, quam Judex condignam zftimaverit.

mp

'ï

Ut accufatus regulariter pendente Procefíu pro-

mi d

I

"M

$

u

moveri nequeat, c. 4. h.t.

T LT

i

]

tdtr n

i

m

UM

De Denuntiationibus.

l m .

. Dico. 8. Denuntiatto in genere eft delatio fim- 12

"]

1

j diqu

plex eriminis, vel criminoft, vel utriusque , legitime

rl à

facta Superiori.

Communis quoad rem. Dixi r.

s,,

ngrt

fimplex , h. e. fine ulla folennitate, & cautione,

( emer p

per quod differt ab accufatione, uti & perhoc,

tv i

quód ordinari& non tendat ad vindi&am publicatt

ul

& neceflarió.

Dixi 2. Fatta Superiori , ive ut

m

Patri five ut Judici, de quo abftrahit definitio, ut

conveniat omni.

Unde

a i emo

,

"(

Dico 9. Denuntiatio dividitur in Evangelicam, 13

t g:ælr

hr

m

'

qüe fit Supertori tanquam Patri, fic di&ta, quia in

À

i p

g n

Evangelio à Chrifto prefcribitur Zatth. 18. in

g um

hunc modum: /i peccaverit it te fratev ts vade,

i

iil

m

14

€ corripe eum inter te & ipfum folum : fite audie-

vit, lucratus eris fratrem tuum:z . fi autem te non au-

"

0:'15 qumü W

'

dierit , adbibe tecum adbuc unum , vel duos, ut i

^

m

[

ore duorum. vel trium . teflium flet omne verbum.

1liquactim'mä

M

Quid[i non audierit eos, dic Ecclefia, h. e. denun-

n ;

V,M

gl

Üd

tia Superiori, vel Judici Ecelefiaftico tanquam pa-

n

ui, ut corrigatur : cüm igitur fpeQletur precise

j quu d "

|

lg

€emenas

m

£o6

LIB. V. TITULUS LL

emendatio delinquentis, & fiat ex charitate ae

lv,::zfer'eütäMïn

przvia amics monitione duplici, fer& occulta, vo-

I F;iflïlbllï !

-Emisesconfuezuc

catur etiam Charitativa , Paterna, Fraterna , vel

gppit

etiom Correptio fraterna.

Et in $udicialeni qua

jtinail

fit Superiori tanquam Judici, ut is judicialiter pro-

N

i

cedst ulteris inquirendo , ac recognita puniat,

IT

vel ad fatisfaciendum condemnet, vel remediutu

ufferat. Et hzc vel eft Cagonica, quia à Jure Ca-

CU

nonico introdu&a, & fit Judici Ecclefiaftico vel ad

us

impediendum peccatum, vel ad tollendum fcan-

sls, i

E

f t a

dalum, vel ad refarciendum dammum &crc. ut fi de-

coílus t

nuntüetur impedimentum Matiimonii,ne contra-

hatur, vel ut contra&um diffolvatur, fi denuntie-

mf 400 6

tur inhabili:as eligendi ad Przlaturam, vel ut ma-

st uf

lus Prelatus emendetur aut deponatur, fi peta-

eiottlo od

tur, ut izfo infra dimidium jufti pretii fatisfiat &c,

vt 0 COP

Et alia Czviljs, utpote orta à Jure Civili, que ite-

Mi

yum duplex eft, nempe Privata, quando quis ex

duf t w

alieno deli&o iniqué gravatus recurrit ad Supe-

sl d

riorem tanquam Judicem perfequendo fuum inter-

& r

e(fe & fatisfa&tionem, eó quód de Jure a&ionem

V t m

proprie didamnon habeat, uti lafüsinfra dimi-

Htl

dium, vel quando oppreffus à potentiore denun-

I; brirer.

tiat Judici füuum gravamen, utex officio remedi-

Tadig]]

um afferat.

Et Pullica, qugz tendit ad vindi&am

:Is,&Obfdfaï:izb"ä

vel peenitentiam publicam, ad avertendum dant-

ïf.fF lt

! 4l

A

"v

num commuue Reipublice vel Ecclefie , per cri-

"i It

Into

men lefze, ficut accufatio ; cui fücceffit, & à qua

lil

tf

)

1142337

«

paràm differt, nifi quód denuntians non teneatur

Vl f

Tln

A I

il

fe infcribere ad peenam Talionis, ad crimen ple-

Em

TAf

l

né probandum , & ad caufam judicialiter profe-

Ti

quendam , modó Judici fuggerat indicia, & pro.

Wl

Al"O

bationes , vel tefles nominet ;; & hzc denuntia-

U

TW

AU

f

: Lik

,,,,,

^

E

t10,

Llu

US) li |

De Accufat. Inquifitionibus, &c. $o7

"l

T

i y

tio,quz fere fit à Miniftris publicis ad id deputatis,

"g

vel Fifcalibus, 2Imfd «Seldgeren / aut eriam à

l, Fmrrm H

privatis ex confuetudine , eum in finem ordinatur,

j

P'/ li,q'g

ut Judex poftea procedat per Inquifitionem. Un-

I

NU

de à Criminaliftis dici folet

denuntiatio aperit

dU

"

N

viam. Inquifitioni. l. 7. 14. C. b.t

4 T

[

W

1

Dico 10. Ád denuntiationem Evangelicam de-

I4

At

li&i occulti regulariter tenentur omnes

2.Uu

.ï.

[

|

EQL, "

T

& ad Canonicam faciendam

3. Non tamen ad

H t^

U

Civilem, etiam Publicam per fe.

Pars I. con-

Q

flat ex textu recitato ZMatth.

$. ubi non mere

(

Jl

confilium, fed preceptum à Chrifto proponi, con-

i

l

ftans eft PP. & DD. fententia.

Ratio, quia chari-

""1

Mdj Il

Fl'ma,

tas exigit curaré proximi emendationem, & qui-

1nv U gr

dem in occulto, ne diffametur, nifi deli&um effet

At &c.

notorium, aut communitsti, vel tertio pernicio-

rl

fum , & per privatas monitdiones nullus fperari

n qui d

poffet effe&us; wnc enim deberet denuntiatio

n dpe

Judicialis adhiberi.

Addidi, regulariter ; fape

enim excufamur, fi nempe parüm aut nihil creda-

la w WO

'"e d

tur profutura denuntiatto Evangelica, vel denun-

i

m

tianti exinde timendum grave incommodum &c.

,,äy lt

Pars 2. fümitur ex c. 1 3. de Tudic. c. 12. de $pon-

I')'ï

M ;Mfw'

fal. c.fin. de cland. defp. quia id exigit lex Charita-

tis, & Obedientize SS. Canonibus debite.

Pro-

m

j

4

cedit iterum zegulariter tantüm , fi nempe fiae

g

ut

gravi denuntiantis incommodo fieri poflit, & ju-

M

h

M

dicetur profutura ad peccatum vel damnum evi-

'eüh

p

i

W

taudum, tertio imminens, atque fi privata mori-

qs?

t

Wl

PE

tio, feu denuntiatio Evangelica, adhiberi commo-

L

q o

Y

l

dé nequeat

Notat quoque P. Engel defor. com,

Ndlaah*t-?

i. 6 3. Superiorem Ecclefiafticum , ubi Canonicé

qt um Wm'&

denuniiatur Laicus, non femper debere ftatim de»

u

ferre

..n

í

/

;Aauüf;&l

$o8

LID. V. TITULUS I.

ii "

ferre tali denuntiationi , & Judicialiter procede-

te, íi lefio non fit valde exceffiva, vel timeantur

0 «t

!

ng;aioreind

352"

alie incorumoditates, v. g. coptemptus Cenfürg :

)

!

, i

l

sliàs enim dabitur anía infinitis litibus, & cavillan-

/

*

gt

di quofcunque contra&tus

,

"ec enim. quidquid

Bs

ii

1

judicis poteflati permittitur , uris nece[fitati u-

u

E

gl o

jicitur. L 4o. ff. de Sudic.

Pars 3. de denuntia-

jcures (ittru

tione privata, qua quis perfequitur fuum intereffe,

"

claret, de publica probatur à paritate cum accu-

j gt 9

fatione, quam imitatur; nemo enim accüfare te-

mv n "j:æ.'

netur. £. tn. C. tit nemo invitus agere &c. Addidi

is*mquümo (ooi

tamen, per fe; fienim deli&um effet graviter no-

lg a

xium Reipublice, vel tertio, & mitius remedium,

arexdicldy

v. g. denuntiatio Evangelica, non certo credere-

Wil ocoptr

i

'

Dd

tur fufficere, foret obligatio faltem ex charitate,

& q

iM V

n

:

m

r

,

iil

m a

*

T80dó absque fuo gravi damno aut periculo pofiet

l

fieri, imó, fi deli&um cederet in prejudicium com-

"h

Wi

u

dl

munitatis, nec proprium privati hominis pericu-

lum liberaret à denuntiando.

Interim qui inha-

p

bilis eft ad accufandum, etiam inhabilis cenfetur

ARA k

ad denuntiationem publicam, ficut vice vería, qui

o um i

zccüfari nequit, neque fic denuntiari poteft. zrg.

doli

"It n

C .20.hit.

Sed quia hodie poft denuntiationem

P3, Q2

Judex procedit per Inquifitionem, denuntiáre per-

Á ii

mittitur quilibet,licét ad accufandum habilis non

li

fit, uti focius deli&i fuó modó.

j glsa

t

TT

O

W m

A

De Inquifitionibus.

m

II

i n

|

1j

-:

Dico 1. Jnquifitio eft criminis, vel criminoft,

"M (

vel uirinf[que , per Sudicem ex officio procedentem

Q fGn"

l

i A4e J

legitime faiha inveligatio.

Gonzal. Carpzov.

)

D

1

fl «

&c.. Ille, contra quem fit inquifitio, vocatur i2

l inm.

M

uk[o]re

li

f.

quifitus. — Mia vocatur generaliffina , vel geuera-

,(h

5,3

»M"H

Vg

IiSa

2

ll

De Accufat. &Inquiiïtionibus, &c. 509

p

lis à quibusdam, quando nimirum de nullo adhuc

ln Üf

deli&to vel deliuquente conftat, generatim tamen

fllræ:

àSuperiore indagatur, au non in aliqua provincia,

| L'f,&(sviüan-

diccefi, civitate, Monafterio &c. fiant aliqua de-

licta, an ferventur leges & ftatuta &c. utfieri fo-

L gj

TU

^

N

il

let in vifitationibus, ordinarié quidem non in or-

xNx

Atf

dine ad pun'endum, fed ad cognofcendam vitamn

H-'We,

& mores fubditorum , & tunc Paterna diciuurs

WTO

T

)

NU

licet quandoque etiam fiat ad puniendos delia-

t.",ïm g(r.;

"

N

WA

lj

quentes, & tunc Sjudicialis eft; nam hgc genera-

fl i

lisinquifitio fübinde detegit indicis certorum de-

VE lt

linquentium, & occafionem przbet fpecialiter in-

Vs erel,

quirendi in hos, & puniendi dete&tos. Aliaautem

1810 r

épecialis nuncupatur, quando füper determinato

Ter drst,

delicto, quod íads conftat effe commiffum, & in

vrh pofa

certam perfonam, que jam diffamata vel fufpe&ta

AdiGum COT

de eo eft, inquiritur, v. g. an Titius commiferit ho-

amicidium.

Alia demum ZMixta , quam alii quan4

Yi p

U

i

doque vocant gezeralem , vel generalem [ecialem,

i

pablieenont

aut generalem [ecundum quid, aut etiam fpecialem,

g

quando quidem de certo deliCto conftar, aut de

gb od

illo habentur indicia, nulla tamen de certa perfo-

f at

na, qui& commiferit , fufpicio aut indicia fe pro-

g irotit]

dunt, inquiriturin auCtorem deli&i; velvice ver-

MM

ía, quando de perfona habetur fufpicio, fed nihil

couftat de determinato delicto, ac propterea in-

quiritur, an non Titius aliqua crimina , & quz

J

commiferit.

Velbreviüs: quando velinquiritur

in certum crimen commiffum, certà tamen perfo-

; ib

nà non nominatá, vel in certam perfonam, certó

1 pmæäemem |

Porro quando is,

tamen delictó non exprefsó.

" d

qui creditur effe Reuss jam eft in manibus Judicis,

iij

fu con[liturus, àt ajunt, duglex aliainqui&tio ha-

I[W) L i: :

I

bet

Df ACCU[

$IO

LIB. V. TITULUS 1.

l") Wmmuuiw

betlocum, nempe 7danfueta, Goütlide Stag/

, Ts

quz fit per folas interrogationes ordinarié & ac-

,m

p ü

«uraté, non tamen captiose propofitas Reo füper

gt

certis articulis: priüs quidem interrogantur per-

qli eyum

fonalia fnper nemine, patria, conditione &c. Rei,

;?cgrionö& j

dein realia, priüsgeneraliora, paulatim dein ma-

"UL

8is propinqua fa&o, demum fpecialia & fpecialit

fima quoad caufas & circumftantias deli&i, non

;znnfcacdaloüsa

autem alia, nifi connexa vel indiciata. Et Seyera,

diüden ao

bit SDenlid)e (Stag/ que iu Jure, Quaflio , in

g p

«ommod, g

Praxi autem Tortura vocatur, quando nempe

)ul

per tormenta & cruciatum corporis]udex intendit

à Reo exprimere confeffionem deli&i & verita-

ecommon

quedid

