cujus fünt membra, ut v. g. eft jus eligendi Prela-

tum &c.

Mi

Ad 2. difl. conf. nen involvuntur quo-

ad ea jura, qui innocentibus quà fingulis compe-

E !

tunt.

lii locs (Q

l W

DeSententia Excommunic. &c, 8:3

i

W

1

L:

l

1:

tunt. C. copf. que ut Communitati. N. copf. quam-

mwæ

oj

vis enim ex hoc indire&é aliquod gravamen re-

j

lls

f

dundet etiam in innocentes, Jura tamen involvi,

|

TM

" Eui*ï

h

& illud pati voluerunt etiam innocentes,

Dereliquo difces ex di&is de Cen[uris in gene-

(5

dünm F']

f2,à quo,in quos, quo modo ,

& quam ob

mü u D]

VM

caufam ferri Sufpenfio ( uti & Excommunicatio,

:Plf. (m

N

ac Interdi&ium ) valeat , & à quibus Abfolutio

9!1»

UM

J

l

/

impertiri , eafü quo refervata vel non refervata

]

i

!

eft,

t

J Hlmhfr d ï

De Intcrdi&o.

—

t

Iutevdiclum , huicloco proprie fumptum, eft 17

710

Cenfnva. Ecclefiaffica , à sfure vel Homine lata vel

od

ferenda , — privans ufu ( feu participatione) tam

TA

a&ivo quàm pa[fivo Officiorum Divinorum omni-

ho

um aliquorum Sacramentorum , ? [acra fepultu-

Mi

'

T& , quà talium , feu quatenus funt res facrg, per

[

3

, M

À

quod differt ab Excommunicatione & Sufpenfio-

x egta

ne,que iisdem füb alia ratione privant, ficut quo-

"

que ex eo, quód privet paucioribus bonis, quàm

Excommunicatio, & non felüm Clericos, ut Sue

f früm

Aliud eft Zo«

C a

fpenfio , fed etiam Laicos afficiat.

u

gl

I^

£ale , quod priacipaliter directé & immediatée tan:

tüm efficit locum , ne in eo peragantur & parti-

i

[igii

cipentur fun&iones facre, v.g.in Ecclefia, Civi-

T

tate &c.

Aliud Períozale, qued immediate &

ggmwmw

m

tantüm perfonam vel perfouas, v. g. Titium, Pre-

torem, metnbra communitatis, cives &c. afficit.

m qgk ttlï, |

Aliud Adixtum , quo tam locus quàm perfonz

äüwü

MM

Si feratur in lo»

fimul irnmediaté afficiuntur.

ii

d

«um plura loca centinentem , v, g. in Regnum,

s g

9[07

m

!

$14 LIB. V. ITTULUS XXXIX.

j moriem'x a.iF

Provinciam, Civitatem, eft generale locale ; fi fera-

d i

gp Bu

tur in unum alterámve particularem locum, v. g.

li Viülidï 3

determinatam Ecclefiam , Parochiam, eft Jocale

"II

fpeciale feu particulare: ubi obferva, qu&d inter-

di&o loco principali etiam cenfeantur interdicta

,;æd,inö-

accefforia & annexa, ut,fi Civitas interdicatur,

yfrmtio,

etiam ad Suburbia, fi Ecclefia , etiam ad Capellas

H ]s 1 qu'l :

& Cameterium contiguum exporrigitur, c. 17.

n fedisfece

spílterint, nf

h. t. in 6. licet aliàs odia fint reftringenda.

Si

ferarur in totam aliquam Communitatem , Colle-

ioge eft Ma

gium, Capitulum, eít Per/onale geserale, ac officit

pm 5 ]

if. df, quo !

omnia & fingula membra , licét aliqua careant

qu funt 40l

deb &ó, quamdiu membra funr, & ubicunque funt.

€. 16. eod. in 6.

Qu autem caufam non dede-

tri u Stcr

runt Interdidto, liberantur, fi membra effe defi-

Malmorum, :

nant. Siautem feratur in unam,vel plures perfo-

aloco fpecis

nas certas & particulares,eft Perfonale particaulare.

ttio ofei, cr

Perfonaliter iuterdit,fi nominaum & publice fint

Wun, mytttu

denunriati, funt vitandi feu non tolerati.

ExtraV,

fs Xc, ened

ten Concior

Ad evitanda Marini V. Ceeteri fuotfolerati. In-

dittüroiori $

terdictum locale etiam requirit aliquam denuntia-

fione Offiior

tionem , faltem, fi à Jure jam fit latum, declarato-

riam. Denique fi Interdictum habeat omnes effe-

Nli, inqy f7

Gus poítea recenfeados, eft torale,fi folüm unum

1l conceditur

vel alterum, eft partzale,ut fi alicui tantüm interdi-

VMf od cor

catur ingre[fus in Ecclelam , quod apud Praiatos

its anfem Q

Ecclefiafticos loco Excoznunicationis vel Sufpen-

IU t (rbn.

fionis, ex quibus facile redundat incommodum in

ïione Gt)pina

fubditos, ufürpari quandoque voluit Tridentinum.

mmanm, atQi

D

18

Dico Effe&us Interdi&i eft 1. Obligatio illud

f»ca:im Interdjé

fervandi , ut patet.

2. Privauo usüs Sacramen-

76 Btb

torum quorundam aCtivi & paffivi,ut adeó illicite

L TT

coaferatur & füfcipiatur Qrdo, Extrema Un&io,

nifi

j XXXE'

DeSententia Excommunic. &c. 814

MWM

My);

h

nifi morientii aliud Sacramentum adminiftrar ve-

muh

Mi

"d

queat, item Euchariftia, nifi moribundis per mo-

in

B]

ll

i,

l

L

^M

dum viaici, Matrimonium cum benediCtione nu-

L t

&

ptiali. c. 1 1. depennit. & vemi[.c.43. y7.b.t.c.16.

] (C"fei

24. €od.in 6.

Licité tamen confertur Baptiímus,

U 'Pra« ^

lfq»

Confirmatio, & Penitentia; licethoc Sacramen-

Ui P

NI

ij fïph

tum iis , qui dederunt caufam Interdicto, ante-

'w"

)

LUA

i

fl

quam faüsfecerint , vel fuffiGentem cautionem

J

^m

prefürerint, negandum fit. c. 24. cit.. Permiffum

A

"JCM

quoque eft Matrimonium fine benedi&tione con-

du

|

tf

jugum.

3. Privatio Offidorum Divinorum c.

N

W

QU

"

16. cif. quo nomine veniunt fun&iones facre,

Du

qua fiunt à Clericis publicé & ratione Ordinis fa-

ü

cri, uti Sacrificium Miffe, Horarum Canonicarum,

Píalmorum, aliarmque Precum Ecclefiafticarum

in loco fpecialiter deputato decantatdio vel reci-

APMTAM,

tatio, olei, chrifinatis , aquz, cereorum, palma-

U IQS M

[

j

rum, nuptiarum, veftium, templi, vaforum, alta-

V, )

ris &c. benedi&Ctiones publice.

Permiititur ta-

i

men Conciones habere & audire.

Ne autem ex

Ca !

diuturpiori Sacramentorum , & Divinorum omif-

IT

li

WUU

fione Officiorum, tepefcere incipiat devotio po-

puli, in cc. 57. 24. citt, in Interdi&tio locali gene-

rali conceditur, ut femel in hebdomade celebre-

JW mn

tur Miffa ad covficiendam Evchariftiam, in Mona-

p

[

fleriis autem quotidie Miffe & Divina Officia ha-

beantur, at fübmiffa voce, januis claufis, fine pul-

Mä. !

fatione campana, & tintinnabuli ad Sazcus & ad

.';z:ïwm,mm*.i:*xx |

J

Klevationem, atque exclufis Laicis, & Clericis no-

.:,:ïi:z'vïütcm

minatim interdiélis :

dein ut feílis Nativitatis

iif

j

od

Chrifti, Pafchatis, Pentecoftes, & Aflumptionis

] W ) IN' DL

B. V. aique ex Conffit. Excellenti[fimi. Eugen.

M

io NN j

ng

IV. in fefte Corporis Chrifti ejusque tota oCtava,

av Aaw

m

aper-

*

$16 LIB. V. TITULUS XXXIX;

ySentent

apertis etiam januis, pulfatis campanis, & cum

oniotit

omni folennitate celebrentur Miffe & alia Officia

i Ercom

qrferatam.

Divina.

Quando autem perrmittitur celebratio

Miffa, cenfetur quoque permiffa Communio fa-

jmpellunt

Cr3.

4. Privatio fepulture Ecclefiaftice. c. 1 1.

sriitio, ite

£it. C. 3. 24. de privil. Excipiuntur tamen ibi per-

am jf fant

fong Ecclefiaftice , que, fi perfonaliter non fint

au Yif (

interdi&z, in loco interdi&ó aliàs ad fepulturam

Quares, qa

deputato fepeliri poffunt , at in filentio ac fine

; dffemt 4b

pulíu campanarum.

Ceffante Interdi&o etiam

fvf C

aliorum co:pora, in loco non facro fepulta, trans«

ia ab Of

ferri ad facrum permittuntur. Notandum adhuc

wotort adi

eft, quód, ubi perfong tantüm, non locus Inter-

Bo (ceteos

di&to f(uppofitus eft, di&tz privationes non pro-

tis vel Ecdef

cedant, cafü quo interdi&ti funt zolerati, feu no-

hp z.

minatim non denuntiad, fi nimirum fideles reli-

b lnerdido,

qui, uii faltem ex jufzs caufa poffunt, ab iis requi»

dütrentert,

rant Sacramenta, & alia Divina, vel fepulturam

Praeter recenfitos.

nfeumdgn

facram iis indulgeant.

i , w

Effe&us indire&i funt alique pena violati In-

15

enteàdátione

terdi&i; nam Clerici, tam Regulares quàm Secu-

faone if

Jares, fi violent Interdi&tum perfonale per aum

Neffitért, n

Ordinis aut locale per celebrationem Mifle, irre-

'te debet ef

gulares efficiuntur. c. 1 820 .. ín ó.privanturJure

Atet Cerfürgm

ele&ionis a&ive & paffive. c. 1 2.cit.c. 1. de Pofful.

Pial. incurrunt fufpenfionem ab Officio, Benefi-

li fettper gl

"lteridtm

cio, & jurisdi&lione. c. 1 9. de ExcefJib. Pral. Re-

ligiofi autem, etism exempti, non fervantes Inter-

l]

di&um locale, quod fervatur iu Ecclefia Cathe*

drali, vel Matrice, aut Parochieli illius loci, incur-

: Verbol

runt excommaunicationem. Clem. 1. b.t. u & fe-

interdi-

$UL

pelientes aliquem in loco imerdi&o, vel

&um

!j

EF

-

LUSXW'

De Sententia Excommunicat. &c, $17

!&"ä

It MM

1

W

&num nominatim denuntiatum. Clem. 1. de fepult.

I! e'mllht f [ll

Eandem Éxcommunicationem , & quidem Ponti-

rf

Éci refervatam, contrahunt Demini temporales,

1 g "ml

|

qui compellunt Clericum ad celebrandum in loco

u.,

HA u

LUR

interdi&io, item interdi&i denuntiati, qui , poft-

quam juffi fünt, non exeunt de templo, ubi cele-

WO.M

MTM :g

bratur Miffa, Clemm. z. b.t

EIIW i

Quares, quid fit Ceffatio à Divinís, & quomo- 20

H Lula ']

do differat &b Interdidto ?. &. r. Eft probibitio

Xtmey

&celefiaflica, Clericis impofita, t $ aliquo loco ab

I

j

(X

n

füineant ab Officiis Divinis, & quorundam Sacra-

L

(

Mn'

mentoram admiuiftvatione ob grave 4licujus: deli«

Gum ( cedens in enormem injuriam Divini hono-

MAUR DUD

l

ris vel Ecclefie ) i2 contefl ationem meroris. v. 1 1«

1]

j d

[

de Spon(al. £. 2. $. de off. Ord. in 6..— 9. 2. Differt

&b InterdiCto, quia prohibitio dire&& non fpe&tat

Ti

lr

E 'M

delinquenter , fed Clericum,non in peenam, fed

j W

NN

NU

R& Y

in fignum doloris ob lefionem honoris Divini vel

Ecclefie , ut hoc modo delinquens excitetur ad

"

GH' '

emendationem , & ad reparandam congrua fatiss

fa&ione offenfat : quod fi intra menfem non

! y

t&

!

HM

prefüterit, neccaufa Romam delata fuerit, defi«

nere debet ceffatio à Divinis. c. 2. cit.

Unde ap-

nt

)im

Deinde Ceffatio à Di«

L

"

paret Cerifuram non elfe,

j ia

li

vinis femper ab Homine, nuiquam à Jure, indicie

jod

j

jf

VUn

tur, Interdicttim veró ab utroque.

Ari

Auh

g quut

IITULUS AL

Hm

1Waü j

De Verborum Significatione

Mx

thOU N

!Ut

SUMMARIUM

U

1. 2. Verba funt accipienda juxta metiteim profe-

wö "

TET5

Dari I

Eff

Quo-

er8

LIB. V. TITULUS XL.

feVerb

jpeteri

3. Quomodo, fi dubia fint,. interpretanda.

4- Generalia an generaliter intelligenda.

qu

qio. 4.

$. Quid operentur fpecialia, € geminata.

d pcrfor

üm in toto ]ureþplurimüm interfit Legislá-

asfpondeant

torum mentem atque Legum fenfum ,

. operenti

Agentar fape

qued utrumque vel maxime genuina vo-

cum fignificatione & intelligentià obtinetur, rité

dim impropti

perfpe&um habere, ideo ad finem Juris utriufque,

sgutus, praj

Canonici & Digeftorum, ponitur titulus de Ver-

sres fübjeQe

borum Significatione, de qua pono fequentes re-

fs vleat po

gulas &.

fimantür contf

Dico r. Verba funt accipienda juxta mentemm

fertetin Legib

& intentionem proferentis, unde de illa liquidó

quantum feri

conftiterit$ hec enim velutRegina femper atten-

$: quod tam

di debet in qualibet difpofitione. /. 69. pr. ff. de

Wt — u DI

Legat.ILL. c. 6. b.t. Unde illud receptum : verba

t (oteris qte

intentioni , mon intentio verbis defervire debet.

i & Tib

Mens autern proferentis precipué elucet vel ex ra-

Cotmribu,

tione adje&a, qu& eít quafi anima difpofitionis, &

Dio s. J

quafi idem cum mente loquentis: vel ex verbo-

It//gendi,ir

rum propria fignificatione, quam habent ex infti-

PIETE COnfeny

tutione fua, aut potis communi peritorum ufü

LL pra|

& acceprione. c. 2.de translat. Epifc. c. 1 2. de De-

hd brocardicm

cimis. l. 69. cit. Nifinimivrum ex verbis in propría

tdegyy iif

fignificatione acceptis fequeretur abfürdum, vel

"Wione ina

difpofitio careret effe&u, vel fubjeCta materia, aut

antecedentia & confequentia non paterentur ver-

Jl

Midf,

ba proprie accipi. /. 69. c. 6. citt. l. 7. ff. de R. .

"

lag

II jn

Dico 2. Si verba aliqua modo fupt dubia &

L'f

N

ambigua (nam in claris non habet locum interpre-

!u

tatió) ita funt interpretanda.

I. Ut quàm maxi-

li fm]demr

mée confenent mentü loguentis aliunde cognit,

!

2, Ut

m

i

I

l

!

De Verborum Significatione, 819

""m

Ü

2, Ut eviteturiniquitas, peccatum vel prejudici-

ï'l, (

um tertii,

P

3. Ut evitetur contraditio, vel Juris

correCtio.

4. Utconfonent rei àc materiz fub-

j

je&e, vel perfonis, circa quas proferuntur. $.Ut

iï." T

l

IN

correfpondeant przcedentibus & corifequentibus,

M -.»;

6. Ut operentur aliquem effeQum: licét potiüs

(

fuftiaeatur fuperfluitas, & carentia effe&its, vel

Ál

iïz'::;

|

n;

u

etiarn improprietas verborum, quàm abfüidum,

il

r

iniquitas, prejudicium tertii, vel aliquid ultra li-

tnites fübjeCtie materid.

7. Ut difpofitio vel

M n

a&us valeat potiüs, quàm pereat.

fumantur contra proferentem, quàm pro illo, prae

t

!

fertimin Legibus & Contra&ibus, fervatá tamen,

i

quantum fieri poteft , &equalitate inter contraher.

lrainru W

tes: quod tamen in aGtibus Judicialibus non pro-

TE

cedit.

Ita DD. communiter ex vaáriis Legibus,

CUM

Pr& ceteris pretiofum thefauruin exhibent Bar-

m

boía & Tabor, feu Tabor ad Barbofam js Locíé

TATIT

M

Communibus, preferiim in Zxiomatis.

vt i

Dico 3. Verba generalia generaliter fünt in-

1

I

telligenda ,ita ut ornnes fpecies & ad omnia füb

at

genere cohtenta regulariter extendenda fint. /, 1,

a

Jf. de legat.praft. l. 15. $. 26.ff. de itijur. Unde

h.

rlZ.dlDf' |

illud brocardicum : i lex non di[linguit , neque

n

80s debemus diflingueve.

Id quoque procedit in

AV

W

j/d M

propofitione indefinita, & figno univerfali, Olfiji,

M M

d

ntullus, nou affe&a , cüm zquipolleat locütioni ge-

j

«

nerali,

il

€. 22. de priyil. L. 1. . 4.ff. de Off. Praf.

h

Ubi.

Maximé in difpofitione Legali. c, 1. de

N..ul"üd

ii

Conftit. L. 8. ff. L. s. C-de Legib.

Nifi nimirum

,5:1

J 'ïnmgp

adfit caufa reftringendi, quàlis eft; fi generalis di-

ib

git?

fpofitio fundetur in ratione fpeciali eáque expret-

fa, que tamen ad omnes fpecies fe non extendit ;

':cluüiï]

j

u

Eff 2

áü

D

$20 .iB. V. TIUTULS XII

fi fubje&a materia non patiater generalem intelle-

jnm pr'mcipali

&um: fi abfürdum, iniquum, prejudicium terüii

jnm wtilitatel

iionbun í

fequeretur ex illimitata acceptione : pariter ge-

neralis locutio extendi non debet ad graviora ex-

Tffndo fmiam,

wf de Af

preffis. c. 1 5. de Refer.

Nec ad ea, quz fpeciali

neta funt digna. c. 2 1.de R. d.in 6. Necadilla,

e;(io in Scholis

dirs; quam

quz de Jure vel Confuetudine poftulant expref-

fam mentionem. c. 4. $. de Procurat. in 6.

Ne«

dfetus de s

que tunc generalis locutio includit omnia fpecia-

jus, vel fais li

lia, quando certa quzdam exprimit in fpecie, nifi

(ins, Derboft,

exprimat per modum exempli.

i, i proin

Dico 4. Verba fpecialia plüs operantur, quàm

$.2 Ngil

generalia, h. e. fpecies derogat generi non genus

vesfententas ,

fpeciei. /. 1 5. $. 26. cit. l. 41. ff. de pen.l. 8o. ff

tales , exLeg

de R. j.. Etverba geminata plüs, quàm fimpli-

qe ferviunt Y

cia. per/. 32.ff. ad S. C. Trebell. quia geminatio

«eufos rité d

indicat magis feriam, & enixam, omníque metu

vebis & brevt

liberàm voluntatem.

w,qu d.

qidem regi

Jam confiog

TITULUS XLI.

Legibus & Cs

De Regulis Juris.

&t Repulanon

SUMMARIUM.

(uzetiom can

itor primim

1.2.3. Ingre[fus. Regula Suris quid & quotuplex.

tiorjn fine P

4. Quain vim babeant Regula, Suris authentica.

1: Mepilus Jur

$. Patiuntur (uas exceptiones-

&. Exceptio firmat regulam in comtravium.

m uisim g

,:rioribus tf

9. 8. Quot [int Regula Suris, & quanam Suris

Canonici.

"t fs QOti(ig

"ss & vert

l

^tCiendum 1. Ut curfum meüm, fecundüm le«

ges Juftitig in V. Decretalium libris com-

) Npulis

W Doarïnales:

prehenfas hucufque inflitutum, ad DEI

glo-

.1meLegisJatori6,

i

DT

|

De Regulis Juris

82I

ax(f gbvle '31 !

(

gloriam principaliter, tum veró ad meorum Difci-

Pæ d(umw

pulorum utilitatem , fynceriffimé ordinatum,non

(puoe T i

extra rhombum faltando, fed fecundum regulamn

m hi

N

currendo finiam, breviter adhuc aliquid dicendum

M qïmh

l

las

fupereffe de Regulis $uris, de quibus fufior expli-

n

JW xïiml l],

catio in Scholis dari non confuevit, nec ordinari&

Uep

inLibris; quamvis non defint, qui vel peculiares

iePWü M "

tra&tatus de iis ediderint, uti Dynus & Petrus Pe-

Vil i

ckius,, vel fuis libris annexuerint, ut Henricus Ca-

Lorc f [p

'

nifius, Barbofa, P. Streinius, & noviffime P. Wieft-

li

ner,qui proin ulitiffime infpiciuntur,

UAV

S. 2. Regulas Juris nihil effe aliud, quam bre-

14

K

N

vesfententias, axiomata, & propofitiones gene-

411 il

u

"l

1

rales , ex Legibus vel SS. Canonibus dedu&as ,

nl W

J

quz ferviunt velut generalia quzdam principia

j

ad caufas rite decidendas , generalibus propofita

n

verbis & brevi fententia; nam retula eff , qu&

He

rem , qua eff , breviter enarvat. l. 1. üp b. t.

qmdem regule non conftituunt novum Jus, fed

jam conftitutum fupponunt, utpote deduGz ex

yu

Legibus & Canonibus jam przcedentibus; nam

u)

ex Regula non fit Jus,fed ex JureRegula. /. 1. cit.

3üïb

U

Quez etiam caufa fuit, ut tam Juris Canonici Corn-

*ä?u

!

pllator primüm in fine Decretalium , quàm Impe-

j

» ,ujcquaru;b

l

rator in fine Pande&arum , ex profeffo pofue-

'W

J -u) MWHW

rint Regulas Juris, tanquam fummam & compen-

^

L/v

dium Juris,jam anté conftituti; licét hinc indé ia

prioribus titulis jam aliquas infperferint.

Unde

ï

NT

( quamm

l

fine Juris notitia non fatis perfeQé penetratur

]'J

n

fenfus, vis, & veritas Regularum.

S.3. Regulas Juris dividi in Authenticas, ,&

É

n qo

mere DoCtrinales: Authentice funt, quz autho-

ul

j

a

zitate Legislatoris , Sacri vel Politici, in Corpore

u

g;qïl Ü

Eff 35

]um,

pe

$22 LIB. V. TITULUS XLL

m

igomni

Juris, Canonici vel Civilis, przefertim in hac Ru-

j ( Regl]ïæ

brica fedem obtinuerunt: Dodhrinales, qug etiam

vocantur Brocardica, funt axiomata Juris- Conful-

L*gü gcueraliter

p o n

torum vel aliorum Do&orum, à ullo Legislatore

g, qudem T*

in vim Legum authentizata, nec in Corpore Juris

pofita, fed ab iisdem DD. deprompta vel ex Juris

sfusbfolutos

vfito, C

textibus, vel ex Philofophorum di&is, uü fünt ;

époliatus efl ante omnia. veflituendus : Sine litis

i ttgll q

conteftatione non valet proce[fus s. Privatio fuppo-

Weie Juris :

gt babitum.

l genertfitte

Quz, licét contemnenda non fint ,

non tamen nifi eauté & circumfpe&e alleganda;

m ; d pl

cüm innumeras patiantur exceptiones, nec autho-

fborm emerg,

vuietem fa

Yitatem habeant & vim probandi, nifi in quantum

fuffulciuntur Legum Canonámve auxilió, vel Cu-

Jus cece e

riarum ufuü recepta & approbata funt.

toturm us int

Qf merif

Dico 1. Qui Regulam Authenticam habet pro

fe, non tantüm habet intentionem fundatam in

teyiombus , í

Jure, ut liberetur ab ouere probandi. arg. c. 2. de

Ws a ,

AReflit. Spol, in &, fed edam jus certum, ita ut pro

Ditos,

ipfo pronuntiandum fit, nifi Adverfarius doceat ,

110 j flb

illud, de quo ett quzftio, non comprehendi fub

prebenfiin R

Regula, fed ab ea exceptum effe, J. . ff. de Probat,

Ifähfï. lh I

Jmó fententia contra Juris Regulam lata non mi-

fel iterum ob

nis eít nulla, ac illa, qug fertur contra Legem vel

Canonem, ut docent cum Peckio.

wionem & m

t, vel egdem

Dico z. Regulz Juris patiuntur fuas exceptio-

f

I

J

nes,& fubinde multas.

L

Tdum alfjg fe

Patet tum ex trita bro-

15 dboneng

cardico ,. zulla vegula fine exceptiene , quod &

ipfum non procedit univerfaliter, fed patitur ex-

Vatfus fecit

ceptionem in hac regula, Jiber bamo non u[ucapi-

tndm efe.

qur, prodita ff. 1. Inft. de Ufucap. um ex AuGo-

Dito m

yibus.

Oppones; juxta diQta priori Titulo verba

]j

1

f Oftnino.

generalia fünt generaliter accipienda, ita ut veris

ficen-

h Inpicen

m

De Regulis Juris.

$23

r T

1

hs

ficeatur de omnibus füb generalitate comprehen*

l

J ;

| !

W?H,Q

1

Vl

fis : fed Regulz Juris funt fententie geuerales*

]

l

l

ergo generaliter de omnibus contentis accipien-

Minly

H

BR

dz : ergo non patiuntur exceptiones ullas.

m.

;'WiUCmg

ii

Sunt quidem regule generales , non tamen in

i

W

uk

fenfu abfoluto,fed in sccommodo, uti hec pro-

MT

[

pofitio, Celum tegit omnia; non enim abfoluté

! HW l

ll

l

emnia tegit, quia fe ipfum non tegit.

Imó, cüm

wm l an)gr

m

Regule Juris habeant maximam amplitudinem

0fetyy

i

dä W

& generalitatem , plurimas recipiunt exceptio-

n

j

i

nes ; cüm plurime poffint circumftantiz circa

1

';x

lt

faC&tum emergere vel intervenire, propter quam

AU

M

a

jl

varietatem fa&ti & circumftantiarum variari &

lt

]

t

Jusneceffe eft, — Unde fallitar, qui exiftimat fe

L

l

totum Jus intelligere , fi noverit Regulas Juris :

ii UlV

)

cüm fint meriffimum compendium innumeris ex-

j

ii

INf

ceptionibus , ficut circumftantiarum mutationis

CUT

bus ipfa caufa, obnoxium.

N

Dico 5,

Exceptio firmat regulam ia contra

n in

rium in cafibus non excepris, h. e. cenfentur com-

Í

j

w

prehenfi in Regula, quos exceptio indé non fub-

T

n

trahit, — Eft commune axioma ex . 12.de judic.

ïs R:g:*.mïm*m

fed iterum ob generalitatern fuam patiens exce-

fecc gt

ptionem & limitationem, nifi nempe vel fimilitu-

n

do, veleadem ratio, vel corre&tio [Juris, aut ab-

s;zi::r:rfaasexcegsäa-

furdum aliàs fecuturum, , vel aliunde perfpe&ta

hat v r

mens difponentis poftulet, exceptionem etiam

VTT ia |

ad cafus fpecialiter & exprefse non exceptos ex-

sendendam effe.

" ga('».wfe

. lict

Dico 4. Regule Juris ad hanc Rubricam in

i U,W

T gn

Dige[His omnino 2 T (ducente & undecim quas

m

Tit.uhï

Legiftis infpiciendas & confiderandas relinc!uo:

1in

!

T

Fff 4

í

p

824 IIB.V, TITULUS XLI.

in Decretalibus vero extra 11. (undecim tantüm)

, Mu

in Sexte autem 88. (oGoginta o&o) reperiurtur

fona g

expreffe, quas Le&ori, qui non femperad manum

habet Corpus Juris, legendas hic ob oculos po-

N

no iisdem verbis & ordine, quibus in Corpore

Jrout Ír

Juris Canonici funt defcriptz,

, Brufm

REGUL/E JURIS.

iinuti

Prout reperiuntur in fineV.De.

, Dofiform

f

cretalium Gregorii IX.

N

i Drunm

T.

Y. Onmnis res,per qua[cunque caufas na[citur, per

easdem diffolvitur.

f, Dudti w

&. Faila,qua dubium e[H, quo animo fiant ,in sue-

. Naopa

t Priicga

liorem partem intevpretemur.

3. Utilius [candalum na[ci permittitur , quam vee

)

ritas relinquatur.

1. Semd d

4« Quod uon eft licitum in lege , nece[fitas facit

3. Mtimq

licitum.

Wihe p

f« Quod latenter , aut per vim, vel alias illicite

10 Autlul

introductum eff , nulla debet fLabilitate fub-

f/] dllh]

fiffere.

IL. i fi

6. In ipfo caufa initio non eft à quaffienibus im

( nii

choandum.

lt It fudi

"- Quidquid in facratis Deo vebus, & Epifcopis in-

lts

jufle agitur, pro Sacrilegio veputatur.

Ü 1&!1074/1!1'4

$. Qui ex timore facit praceptum, aliter , quàm

Ib G i

debet, facit, C* ideo jam non facit.

LU2

9. Offendens in uno fattus eft omnium veus.

L

Yo. Aonpoteft e[fe Paftoris excu[atio, fi lupus oves

?

Dur i,

9

comedit , C" Paftor ng

l

P

II. J5«

! Mi

n j

h

li,

Tsv

nI]

l

De Regulis Juris.

$25

N

"

"B [

p1. Jndignum eft , ut pro fpiritualibus faceve qui

li í

DO" fm

) fph

bomagium compellatur.

ii

T

:

Ü

.Ul m

J

hi

!

!

4

n

hn 6

REGUL/E JURIS.

Prout funt in Sexto Decretal.

Bonifacii VIII.

l

1. Beneficium Kccleftaflicum non poteft licit fine

in[Litutione Canonica obtineri.

J

l

J

ij

2. Poffeffor mala fidei ullo tempore non prafcribit.

Wf

4. 4ine poffe]fione pra[criptio non procedit.

4. Peccatum non dimittitur, nifi ve[lituatur abla-

um

LT.

$. Peccati venia uon datur nift corredio.

MVf

6. ANemo potefl ad. impo[[tbile oblig ari.

". Privilegium per[onale per[onam [equitur, C ex-

Á

tinguitur cum perfona. .

8. Semel malus femper prafumitur effewnalus,

MW

N

9. Ratum quis babere non poteft , quod ipfius uo.

mine non e[f geftum.

vv

io

Ratibabttionem vetrotrabi , & mandato non

i

"

li

l

l

!

N

eff dubium comparari.

.

II

Qim funt partium

jura o

b

'[cura, veo favendum

Bu od

eff potitis, quàm a&ori.

f jad

12

L

In judicis non eff acceptio per[onarum ba-

benda.

TC

*

Jgnorantia Fatli , non Suris , excu[at.

j

4

.

g, ditip.

Cnm quis in jus fuccedit alterits, juflam igno-

rantia cau[am cen[etur babere.

n

j

L]

Odia reftringi , & favores convenit ampliari.

T u

6

LI

Decet coutefJum à Principe beneficium effe

" W,

man[urum.

IJ.

17. Indultum à ure beneficium non eft alicui au-

n/

ferendum.

Fff j

I8.

|

$26 LIB, V. TITULUS XLI,

18

) Eu

Non firmatur tradu temporis , quod de $ure

Ab initio nom (ubfiflit.

nj ext

12

Noii eft fine culpa,qui vei , qua ad eum non

TCIL

eqmmtu'

20

pertinet , — fe immifcet.

INullus pluvibus uti defenfionibás probibetur.

71

2I

Quod femel placuit , amplius difplicere non

il Impurari

poteft.,

s fac

22

Non debet aliquis alteriu odió pragvavari.

y, Acio

23

Sine culpa, mf (ubfit cau[a,non eft. aliquis pu-

palis.

niendus,

h. Qm H

24.

Quod quis mandató facit $udicis, doló facere

u Db

non videtur ; cim babeat parére nece[fe.

(tt Y

2j

JMora fua cuilibet eff nociva.

26.

4j bifia

Ea, qua. fiunt à udice, fi ad ejus non fpectant

viqi

officium , viribás non fubfiftunt.

( Drgii

P

Scienti C* con[entienti non fit injuria, neque

l, uti

dolus.

4 Prftm

28

Qua à 'fure communi exorbitant, nequaquam

Va

ad con(equentiam funt trabenda.

29

i. Logy

Quod omnes tangit, debet ab omnibus appra-

[77

bari.

49 hm

30

In ob[curis minimum eft fequendum.

3I

fo. hu

Eum , qui certus eft ,. certiorari ulterius non

TM

oportet.

m

32

Non licet Actori , quod Reo licitum non exi-

fit.

[

f. Non pn

33

AMutare confilium quis non pote[t in altevius

detvrimentum.

M0 fer

34

Generi per jPeciem derogatur.

I Qj

( Mi

31

Plus femper in fe continet , quod. eft minus.

36

Pro poffeffore habetur ,. qui dolà defüt posfi-

D in jrir

ere.

I52

37

Utile non debet per inutile vitiari.

/ (fütifra

58. Ex

77

LU m

De Regulis Juris.

$27

pam,w J

Um

58.

Ex eo non debet quis fruckum con[equi, quod.

!N W

mfus extitit impugnare.

j

32-

Càm quid probibetur, prainbentur emnia, qua

tf

Mi

fequuatur ex illo.

!

m;!m

[/ M jl

(l

40.

Pluralis locutio duovum numeró eft. contenta.

41.

Imputari non debet ei , per quem non flat, fi

'*'WW

sion faciat, quod per eum fuerat faciendum

,U!)J!;r

42.

"Accefforium. naturam [equi cougruit. princi-

t

palis.

g/'

43

Qui tacet , confentire videtur.

l:

Nl

Mi

44

Is , qui tacet, non fatetur:. fed nec utique ne-

dU l

gare videtur

n

[L]

4j

Infpicimus in. ob[curis , quod e[1 verofimilius ,

Uhty ;)( "

f/

vel qzmd plerumqne fieri con(uevit.

46.

Is , qui in jus fuccedit alterius,. eo jure, quó il-

A t

le, uti debebit.

47-

Pra[umitur ignorantia , ubi fcientia non pro-

WM

batur

n

!

48.

Locupletari non debet. aliquis eum alterius in-

M

jutia aut jactura.,

42-

In pornis benignior eft. interpretatio faczenda.

du

$o.

As Legitimi conditionem non recipiunt ,

p w

neque diena.

j1.

Semel DEO dicatum non eft. ad ufus buma-

M TL J

nos ulterius transferendum.

$3.

Nen praftat impedimentum , quod de Sure

n MIMI

non fortitur effectum.

EL

Cui licet , qttod. eff plus', licet utique , quod

«

eff sminus.

il

.

Vf n

[Hm

$4

Qui prior cft tempore , potior eft jure.

i M

L

Qui fentit onus ,. fentire debet. commodum ,

p i

,j

Q? econtr4.

$6

In ve couiuuni 'potier eft conditio probibentis,

gi n

$1. C€on-

|

925

LIB. V. TITULUS XLI,

"n F.lämn m

$7

Contra eum,qui legem dicere potuit apertius ,

eft intevpretatio facienda.

ng PO (

4 (wd ili

$8

Non e[t obligatorium contra bonos mores pra-

"TT

fFitum juramentum.

$2

JDolà facit , qui petit , quod veflituere oportet

li Frufirdþ

eundem.

qifad

o

lyon eft in mora, qui potefl. exceptione legi-

j paidus

tima fe tueri.

Ed

6I

*,

Qwod ob gratiam alicujus conceditur,uon e./!.

, Mutie

in ejus difpendium retorquendum.

füfit

62

Nullus ex confilio , dummodo fraudulentum

". ag

non fuerit obligatur.

nj

63

Exceptionem objiciens non videtur de inten-

1. Nuto

tionc adver[arii confiteri.

u

64

Qua. contva Sjus fiunt , debent utique pro infe-

to, Jtth

&is baberi.

( d g

6j

In pari delicto, vel caufa , potior eff. conditio

qui t

Ts

polTtdentis.

66

Ciun non fLat per eum , ad quem pertinet, quà

V. Qiit

minis couditio impleatur, baberi debet perin-

[

de, ac ft impleta fuiffet.

DEU

67

Quod alicui f(uo non licet nomine , nec alieno

fl (

licebit.

(4. Qim (

68

Pote[! quis per alium , quod potef! facere per

ttt! d

feipfum.

0. Contya

69.

In malis promi[fts fidem non . expedit. ob[er-

pufa

yari.

É Dungy,

"»o. In alternativis eledoris eft eleclio , & fufficit

M D)

alterum adiinpleri.

[ Ifmily

71. Qui ad agendum admittitur , e[E ad excipien-

l Cmmq

dum multà magis admittendus.

lri vj

22- Qui facit per alium , eff perinde , ac fi faciat

TU

per fe ipfum.

935. Fa-

Mi lU

De Regulis Juris.

829

I4.

21!4;

^

93. Fadum legitime retrattari non debet, licét ca-

fs poffea eveniat, à quo non potuit inchoari.

II lny

SMW

T4.

Quod alicui gmtmse conceditur,trabi non de-

1

"/M 'ff [hn,

-bet ab aliis in exemplum.

j

a

.

Fruffra fibi fidem quis poffalat ab eo [ervaw,

cui fidem à fe prajlitam fervare vecu[at

l !AIW)" /

"6

Delictum per(ona uon debet in detrimentum

Ecclefia vedundare.

"n 'W m /

T.

Ratieni congruit, ut fuccedat in oneve , qm

M

fu!;[izmltur in bonore.

Mi/aln

78.

Iu argumentum trabi nequeunt, qua propter

nece]fitatem aliquando funt eonceffa.

TA MH

3v

Nemo poteft. plus. juris transferre in alium ,

quam [ibi competere dignofcatur.

TM

80.

In toto partem non ef. dubium eontineri,

81.

In generali conce[ftone non veniunt ea, qua

i|

[

Fa

quis non effet verofimiliter in [becie conce[fu-

Y1$.

n.Wh

82

Qui conira jura mercatur ,bonam fidem pra»

'Mhu

'MF

[umitur non babere

£3

Bona fides non patitur, ut femel exadium ite»

vmmlm'

rum exigatur.

84

Cim quid una via probibetur alicui, d id. alia

il W

205 debet admitti

8j

Contraitus ex conyentione legem accipere di-

n E 31! jl

gno[cuntur.

86.

Damnum, quod quis [ua culpá femit , fibi de-

mw

bet , non aliis , imputare.

Hffoo

87

Infamibus porta. non pateant dignitatum.

88.

1f

Certuim e[ft , quód is committit in legem,

jjr n

legis verba compli&tens contra legis nuitur vo

rmh AMI

luntatem.

MM T E ld

Atque

y

*

$:0 lLIB. V. IITULUS XLL

d

-—

-

1(

j

j

h

5

Atque hzc omauia cedant imprimis ad laudem

9)

n

Prina Regula omuis honeftatis, dein veró ad

regulandos Legentium mores fecundüm mentem

SS. Canonum.

Si bene hucufque fcripfi, non

aliam peto mercedem , quàm DEum ter Opti-

mum Maximurm , cujus majorem honorem, &

Vumert

dïfcentium utilitatem ,

cupio indé promoveri

qt partei

quàm maximé: fi male, & erroris aliquid , quod

vel fec

humanum eft, hinc indé irrepfit, veniam precor ,

& omnia Apoftolice Sedi ,

veritatis magiftrg ,

€orrigenda demifse fübmitto , pro qua tuenda

non calamum modó , fed & vires omnes

Wolvert

ac vitam ipfam devovi jam

à5, 6

Pride In.

16

kcceffiones

hcufatio, i

.

Moeltus, .

Y

aM^A

ä;-.

2

6

a

A&o qiY

9 C

í

2

Q t

^

2

f

&

—

A mN

Aéts bt

N

v&'y

.'Q

*

401

g

Mequííti.

^

Merg fac

Ht i.

lo here,

Kirel d

Moptio, m

lidrim, |

Qktndp

d difolys

AOCtor I

!

lm pj

INDEX

N

d5

EAC 3AC AE OAC GAS G A5 206 M o hn qac av

P rE ia dul at n R d a r Lf

— ———À MO M o MNE

5

D

[ dal

ily

i

G APE P PRP UO ETE P NP REO GPD

Wi

ïu[n

Qtt

INDEX

WJ h !

000

^

[

Numerus Romanus I. II. indi-

cat partem Compendii iftius, primam

:r?:is ii n

pur,mimpre.;o:.

vel fecundam : Cifra autem dénotat

paginam,

Wij ,

! Pgttei

Á,

Ti

Bfolvere quis poffit ab harefi, cafibus referva-

J

tis, & à Cenfuris. part. II. pag. ; 74.feqq

186.129.

Acceffiones. I. 392.

Accufatio , accufare &c. II. 49". feqq.

Acquzfítus. . 488.

AGio quid & quotuplex. T. 302.

Quo tempore prafcribatur aCtionibus, $ 6o.

f61.

A&us interni non cádunt fuüb legem humanam,

O

Requifiti ad Confuetudinem. 103.

d

Merz facultatis. $62.

Addi&io in diem, 715.

Aditio hzreditatis. ll. 89. 93.

Ad vel apud Aa teftari, $. 66.

Adoptio. 396.

Adulterium. 1l. é4t.

Quando dirimat Matrirontüm. 37 $.

Vel diffolvat Matrimonium. 477.

Ádvocatus. L. 264.

Zdilitium Edittum. 733.

E-quiQ

yo

INDEX,

JEquivocatio. 430.

JEtas requifita ad Beneficium. ivr.

yius. U.

Ad Ordines. 163.

t ad Sponfália. l. 413

$

yum, T. 24

eetiio E

Affinitas illegitima, & legitiima, 490.4.22.

Affines. 42 f.

p

Aguiáti, 408.

odfidum E

Alienatio Judicii mutandi causá. L29r,

Ejus præfc

Rerum Ecclefiafticarum. 690. feqq.

neficiati,

Feudi. 782.

feftaltas, (

Altare, l1. 198. 20t.

Bignia, Di

Anatocifmus. 688.

Blasphemit,

Aucilla, feu ferva. 384.

Jous Ca(tre

Anoatgm. I. 6j3.

Clericon

Antichrefis. 1l. 688.

Panpha

Apoftafia. Apoftata. £94.

Bulla Caon:

Apoftoli. I. £95.

Appellatio, appellare &c. $89.feqq.

Apprehenfio rei vera vel ficla. 333.

ais Y

C

Approbatio Confeffarii, 1l. 784.

