(odautt

ftare po:eft) legitimantur plené pro utroque fa-

du t

j

ro per fübfequens Matrimonium ,tam mediatuma

vaffraa

quàmimmediatum, validum tamen, quod poftea

L

[

1

nj

: At

eorum parentes contrahunt

2. 1mó. & legiti-

;

à

iX

AU

snari poffunt per Refcriptum Principis, vel aite-

t

v

AMWWI

J

Pars r. habetue

rius ad id potefiatem habentis.

n if

Extenditur etiam ad natos ex

c. 1. €» é. b. 1.

ldu

concubina. L. $. 10. €* 11. C. de naturalib. li&. e

m

INoy. 74. pr.

Sed quoad natos ex fornicatione

ht

NU

.'lä'-lb"*' "

tantüm, & vulgó quafitos , adeóque fpurios in

j

übigaren:xmachjx;

fenfu Juris Civilis, etiam obfervatur Jus Canoni-

n

cum in foro Civili, itaut per Matrimonium legi-

Dixi r. ANaturales; nam fpurii .juxta

[j MW

timentur.

d

päfäü'.'; 'Js

Turis Canonici fenfum di&ti, per fübfequens Ma-

uimonium non legitimantur. per c, 6. é l.10,

[

g

citt. probabiliüs tamen legitimari exiftimo illos

o p

j

(

fpurios, qui nati funt poft obtentam difpenfatio-

n

nem in impedimento , item fi parentes, vel fal

«

iem unus , ignorárunt impedimentum dirimens

TM

v. g. confanguinitatem fuüam,

j

tempore copule

n

n conjugio a&uali ;

vel altezum complicem eífe i

d

j

adeá.

Qul

460 LIB.IV. TITULUS XVII

ii

p

adeóque etiam proles inceftuofa &

x adulterina per

(j

Ma

pbl

irifi

fubfequens forté Matrimonium inter fuos paren-

a

equm

tes legitimatur ; fcilicet ob favorem tum prolis,

(Q

410, ('(ha

tum Matrimonii ; reQé enim propter hanc caufam

at

aitenditur tempus nativitatis. J. 1 1.cit. & meliüs

i

po 18

T

dicitur, inceftum & adulterium debere effe for-

«r,l TT Mf I

324le, & nen mere suateriale, ut proles inceftuo-

fa vel

adulterina cenfeatur.

Dixi 3. Legitiman-

W eroo

tm*l;lgu, h. e, ita reftituuntur patalibus, ut confe-

ïmg'Owt W :

quautur oimnia J'H a5

privilegia, & habilitates,

tin

quibus g

udcnt legitime nati ,

ogï*mrrme/

fatote

n

!

l

Gbrl *a?) a

bïþ»

inD(t / exceptá folá

Digni-

TTe ler

tate Lfn dinalitià ,

d quam inhabiles effe voluit

TOUCITUS ä"ï

Sixtus

.in Conffit. Poftquam de auuo 1590.item

1]5'

IH )

exceptis dugn tatibus & officiis ,

à quibus per

u]d!t

",'1

g

fpeciale ftatutum vel confuetmudinem excluduntur.

Ti

"

d

Dixi 3 per Matrimonuium (ubfequens, quod nem-

)04

n

al

pe parentes prole jam nata contr

[:221

unt; fi enim

C OO R

poftillud primum nafceretur, per fejam effet le.

xä

n

gitima

Dixi 4. T« moediatum, quam immedia-

Wvüu

tum; proin nihil reter

an Tiuus, qui ex Bertha

G«m

"BY UL

N

!

per fornicationem genuit filium, hanc poftea ducat

Qu

1 F"

LOT

in uxorem brevi vel quantumeunque IOUgO tem-

fmJ 70*"'

pore, necan priüs aliam duxerit, & eà mortuà pri-

107 fr

um Bertham

d $. Validum tamen ; quia

fOpUam form

quando Jura tribuunt Matrimonio vim legitiman-

P&NZ C

di, loquuntur de Màtrimonio fimpliciter, confe-

hi

p

I CO

quenter de vero & valido,non putatitio, licét bo-

T

AO

na fide contra&to; nam verba,nifi lus vel ratio aliud

xfn'ï' gl

exigat, funt accipienda in proprio fenfu: &, quod

»lq( Qr

nulium eft, nullum producit effe&um ,

ut habét

DO n

Tl

commune brocardicum.

Oppofitam tamen fen-

m

1€F1

tentiam graves tenent DD. cum Suar, & Sanch. qui

2]

Q fuhis

Qbjic.

M"f

Qui filii fint legitimi.

461

Mu

'*WN

Objiciunt. Proles cenfetur legitima, que na-

dl ltty

n

fcitur ex Matrimonio putatitlo : ergo etiam cer-

le* I

«l

N

Il

D

fy!

fenda eft1

w5*

timata per Matrimonium putatitium j

A[M

n

i

quiaratio, quai pugnat pro legitimitate, etam

il

W *m

li

pugnat pro legitimatione, nimirum favor pxolis:

l

ficut ergo iu priori cafu Jus fingit & retrótrahit

n

i

Matrimonium verum ad tempus couceptionis pro-

Y

i

26" i

lis propter bonam fidem contráhentium in favo*

l

]w

ä

remprolis, ita & in pofteriori re&é cenfetur re»

l

j

i

X.

4l

tróttahi fi&ione [uris propter bonam fidem in

W W lï*;'!

n

N.

! m,'.W»kl

!

favorem prolis

E

* 4Ve

con[. quia illad prius eft

clare expreffum in Jure, non pofterius: & fi hoc

Mp

pofterius admitteretur, duplex daretur fi&io, una,

Q

qua fingitur, Matrimonium fübfequens effe vali«

M

dum, altera, quafingeretur, illud antecefíiffe con-

tUf

VAUW AA

ceptionem velnativitatem prolis: fed de Jure non

n

p

Q U

datur fi&io fi&ionis; & nulla fictio afferi debet

um

fine claro textu Juris: atqui ex nullo textu appá-

Ti5

JU

i

ret, quód

J-—t ]

fmgat Matrimonium putatitium, quo

deberetproleslegitimari, effe validum,ficut tamen

u at

i

j

Y

fingit, )

U

latrimonium bona fide contradtum , ex

w

CUM Wv

quo per copulam licitam generatur & pro legi-

"

u

tima habetur proles, valere: unde & difpar eft ra-

m

[

M

J

tio; nam in pofteriori cafa proles fupponitur per

l

(

i

copulam formaliterillicitam effe concepta & nata,

f

CO

Pars 5. Conftat iude, quód proles etiam fpu-

Vr

"

rig per Refcriptum legitimari poffint, confequen-

u

ter & à fortiori - naturales; quid& cui majus cor-

)«'J'.älï';lgæï*i

'

ceffum eít , etiam minus in eodem genere cen

Ws Qemüaaïu

p

fetur effe conceffum. c. 27. de Decim. — Et quis

gl

u

^l M

quos

"

neget naturalibus liberis, quod fpuriis,

1

ju-

th

;W J w

g

ra magis averfantur, indulgetur ? Dein legitima-

m u

poï

A ]

V

üo per fübfequens Matrimonium eft remediurm

Q

At

bb

ordi.

Dd

N

Qi

462

LIB. IV. TITULUS XVII.

ordinarium : quod prz extraordinario & fuübfi.

11]

TU

[

diario, quale eft legitimatio per Refcriptum, adhi-

f

tiont q

bere oportet. ZVov. 74. c. 1. INoy. 8 9. «. 9. Unde

i

As vollt

volut

in fupplicatione pro legitimatione per Refcriptum

n f

w f

exprimi debet, an per fubfequens Matrimouium

legitimatio fieri poffit, vel non.

Covarruv. de

! erre ä k

j

' Matrim. p. 2.6.8. fJ. 0. n. 6. Si enm poffit, non

sginile 0t

facile obtinetur per Refcriptum Principislegitima-

i:tetgaremesfx

tio.

Quód autem legitimatio per Refcriptum

ci;yaeütloagä

non fit tam plena, & in ordine ad omnes effettus,

fdomat

s Caterim

ficut legitimatio per fübfequens Matrimonium;

leptinin

patet ex eo, quia ficlegitimantes vel non poffunt,

velnon folent legitimare quoad omnes effe&tus,

iprtmo,

uüd clarefcet ex dicendis.

Quare

fexi Icerd

6

Dico 4. Quamvis PrincepsSummus, & qui ab

t um ag

n

eo ad id poteftatem acceperunt, legitimare pof-

Üj

j

tminpraf

fit,

2. Etiam fpurios & ex damnato coitu or«

gprm ton ob

tos.

witdhts

[

^

V

fol

4. Non tamen, nifi fibi fubditos, & refpe-

i

i

':4 "

V

Ctu rerum fibifübditsrum. — 4. Ác praviá fuppli-

Y

cátione patris, vel inflantià illegitimi. $. Et'ac-

yinihtty

cedente, faltem ordinarié, confenfu liberorum vel

f itety

fratrum legitimorum, fi adfint, & legitimatio fiat

du K

ad fucceffionem. àó. Nec fe talis lepitimatio ex-

tenityj;.

D

teudit ad alios effe&tus, quàm quos exprimit le-

TU Qu r

&itimans , & quos tribuendi poteftatem habet ;

i cofre]

nam Princeps Secularis legitimàre non poteft,

teïïtFerdir.aJ(

'nifi in ordine ad &ecularia, & pro foro Civili, v. g.

Up(

QURY

&d fucceffione?; hereditariam , ad opificia , offi-

fxïs vi

iA

um

€ia, & dignitates fzculares, ad confequendam

i rd( eü'.o "

nobilitatem & familiam patris: Ecclefiafticus au-

fejs leg

Atltg

tem folüm ad fpiritualia, & pro foro Canonico,

nor pïmla

[

v. g. ad Ordines, Officia, Beneficia, & Dignita-

Pl

ll

N

il

j!

tes Ecclefiaíticas, (altem regulariter & diref)tc':. Ita

l quïüdg

J

DD.

il

Qui filii fint legitimi.

465

It

jl

M

Wi

DD. commuuiter ex c. 1 3. h. t. 1. 3. ff. denatal

h ïmg(

)l

vojrit. INov. 7 4. €. 1. Ó* 2. Noy. 89.6.9. 10. C 1 1.

lw 89v M

]

& ex ratione, quia talis legitimatio eftaCtus juris»

OR

j

j

EW

m

di&ionis voluntariz, Ex quibus apparet, legitima-

Iw

l

U

tienem per fübíequens Matrimonium in multis

n (

WM

i

differre à legitimatione per Refcriptum Principis,

Sl & "fï

i

cüm in illa àon alia requiratur conditio, quàátm ut

h

V

ht

u

a-

inter garentes fübfequatur Matrimonium validum,

!

xïthm

esque fit longe plenior & univerfalior, extendens

ïf

d

Z

Itv

M

fe ad omnes effeCtus, tam Civiles quàm Cauoni-

Is 'mf

f M

VU

cos. Ceterüm quamvis de Jure Communi poteftas

TAU D"'"

legitimandi per Refcriptum competat foli Principi

"fwrtren

fuprémo , Superiorem pro füo foro non recogno-

n

[

fcenti, licet & ipfe nonin plus legitimare cenfeá-

m

tur, quàm exprimat, maxime in ordine ad füccef-

iteit)

fionem in prefentia liberorum vel fratrum legiti-

QA0 1] Qf

morum, non obftante, quàd fpeCtata plenitudine

d udpe

poteftatis abfoluté poffit ; ordinarié tamen non fo-

d

(l

!

y

leat (quàre & hac circumftantia in petitione ex-

Y

[

V

primi debet, uti & qualitas illegitimjtàtis) decon-

QU

w

j|

fuetudine tamen coínpetit etiamElectoribus,Prin-

iiv

cipibus, & Statibus Imperii at non nifi pro fuis

&Qöxm m

itil

p

territoriis; idem concedi folet & aliis in foro Ci-

e üm

l,

d

m

[

vili, qui vocari folent Comites Palatini ( quo mo-

JMJ

a l

2031,

do & noflre Facultati Juridice Ingolftadienfi con-

^ RIF jl l !

ceffit Ferdinandus IL) atlimitaie tantüm, v, g. ad

opificia, & officia minota, not veró legitimandi

g

filios Nobilium & ad confequendam nobilitatem,

I tum;' EUH

M

ad fücceffionem in feudis, vel aliis bonis in prg-

d ionfgwu

fentia legitiinorum &c. proiu infpiciendus eft te-

g H

nor privilegii.

In foro autem' Canonico Papáà

lx

Jl

ur

indulget privilegium legitimandi Legatis Apofto«

)

;"Ceï"l'

licis, & quandoque etiam Proto-Notariis.

jl

vuwl

g

Quse-

"]

Qül

LID, IV. ITTULUS XVI

464

[)

,lirinont:

Quares, an Summus Pontifex nunquam legití

*]

g M

mareextra fuum territorium 1empmulc V

z

TT

1

il

jim st

ordine ad effe&tus temporales, v.

; d-l

C

[01.

udem*

i&q

nem hareditariam ? Ántequam r*efpyn.*. am,diftin-

,z nitio U?

ites ille

guo duos cafüs, primus eft, fi inter parer

"

In 1

114

ïthl,

time nati nunquam coaluit Matrimoniu

-]mumegu]i,

fi iriter parentes contractum eft Matrimonium , at

tc&velpomue,

invalidum propter impedimentum Juris Ecclefia-

nl

L540

ftici, v. g. confanguinitatis. Jam g. ad r. cafum, re«

gulame*" & dire&é non poteft propter defe&um

g df 1dem ü

qeitis, d f

]un sdié&tionis ;

poteft tamen extraordinarie & ia-

fs urique

direGé, quando caufa valde ardua, periculum Re:

wb lgutare

ligionis Catholice concernens, v. g. fi in integro

ii dpueí

regno vel provincia periclitarctur Religio, uifi fi-

i, / /W///z/z

liusPrincipis illegitimus habilitaretur ad fucceffio-

Ht

nemintaliprovincia. Catholici DD. comimunite

W i!:

tum propter textum in £,1 3. D. 1. V. verum etiai

Thny n p

tum propter generalem poteftatem Pontifici à

iqun d d

"i n

Chrifto datam folvendi & hg:umu, ac oves Chriíli

|

pafcmduu ordine adfalutem gternam.Matth. 1 6.

thtndn ly

t

Q* $0.2 1. g. ad 2. cafum: ti velit P

ntifex difpeu-

i fttfom

fate in radice Matrimonii, miomm itur, ídque ex-

imentum di-

Cortarm f

primat,tollendo nimirum retro imped

rimens, h. e. non folüm pro n5gucfeu pro tempore,

im a"'ïL tAHes,

Tl n

quo difpenfat in impedimento, fed ec

feu pro tetmpore, quo Matrimonium füic contra-

l!f.

cum lo

Gum, ita ut fi&ione Juris declaret, nullum tempa-

L fithn

10

re contracti Matrimonii adfuiffe impedia

Av

ütutns

mmm ln d! ji

omnino poteft

Ita paffim Catholici cum 5an

prfd

e"i]g»

otoüana m re-

chez de Matrim. l. 8.d. 7. & Rota

LT

jj

Cefb pees decif. 287. & p. 17. decif. 377. 1. 56.

! OUEE ])

ii

illegitimitas

feqq. contra Nav. & Perez. Probatut:

Cgmm d

prolis pro utroque foro defcendit ex illegitini-

pfæCCE i

:

tatc

fl

ly

lt

Qui filii fint legitimi.

46s

h

(

tate Matrimonii: fed in poteftate Pontificis eft

P

U

legitimare Matrimonium , feu reddere validum,

E,Vn

E

ubi folum adeft impedimentum juris Ecclefia-

ld)

füici, & quidem etiam retro, ut fidione Juris cen-

ls

featur initio contraQtum fiae tali impedimento,

ut patet ex C/em. un. de Immunit. Ecclef.. item ex

"i ll

communi regula, quód id à Jure fingi poffit, quod

poteft vel potuit effe. Barb. & Tabor. in /ocis come-

amun. L. 6. c.1 3. axiom. 2. limit, 3. C* axiom. 5.inf.

quo cafu idem operatur fi&tio, quod operaretur

veritas. 4xjom. y.cit. ergo Pontifex poteft ad ef-

fe&us utriusque fori , etiam Civilis, faltem indi-

re&e, legitimare, fi difpenfare velitin radice Ma-

"

trimonii, ídque fatis exprimat ; quod facere cen-

AV

fetur, f prolem declaret legitimam ex tunc: vel

JJ

dicat, babeatur legitima ex tunc: vel, ut aliqui

Uiv

volunt, fi fciens, prolem ex Matrimonio invalido

« Q d

füfceptam effe, difpenfet, ut parentes in eo per-

u

manere poffint.

Confirmatur : ficut. Pontifex,

M

conftituendo impedimentum dirimens, efficere

I)

poteft indire&é, ut proles, ex tali Matrimonio na«

t2, fit eciam illegitima quoad temporalia, ita &

contrarium efficere poterit tollendo impedimen-

tum, & difpenfationem retrotrahendo, ut proles

fitlegitima etiam quoad temporalia, Sanch. d. 7.

Gf. n. 1. cum Molina,

Objic. 1. Fa&uminfe&um fieri nequit: ergo, fi

Matrimonium ab initio fuit nullum & invalidum,

l

Papa difpenfando nequit contrarium efficere. 2.

Papa non poteft prolern ex fornicetione natam,

X

aM

quaundo nec invalidum przeceffit Matrimonium,

hi

legitimare ad effeQusciviles: ergo neque, quare

a?

i

do preceffit Matrimonium invalidum, quia nul«

j

lum

lol

"

Pars II

Gg

Qu

466

LIB, IV. TITULUS XVII.

lum przceffiffe Matrimonium , & invalidum, pa-

j ]i

ria funt. 3. Tefte Nav.conf.2. b. t. Gregorius XIII.

l:;itämitatis t

refpondit, fe non poffe difpenfare in radice Ma-

gipaite

runonii, g. ad I. quod probaret nimium, nem-

i, Commi

pe prolem, femel illegitimé natam, nec per füb.

idio depen

fequeus Matrimonium legitimari, quod eft con-

spoii, qua

tra clarum textum in c. 6. b.f. & contra omnes.

i af

difl. autec. fa&uimn non poteft fieri infe&um phy-

ficé & in veritate. C. 4nt. moraliter & fidtione Ju-

I

zis. A. ant. & conf. nam hoc pofterius fieri poffe,

conftat etiam ex Jure Civili. f. . Znff. quib. imod.

Qu X

jus pat. pot. folv. l. 1 2. ff. 5.1. 1 6. ff. decaptivit. &

poliu

pofHim. vevevf. Ad 2. IN. conf. C parit. In priori ca-

fu, ubinullum przceffit Matrimonium, nihi] datur,

j

circa quod poffet exercere füam jurisdi&tionem

Papa, & inrefibinon fubje&ta difponeret tribuen-

1 Qiur, (

do effectum à folo Jure Civili dependentem, ad-

|

|

g»;.lïgypq&;

r

eóque ad effe&um civilem legitimaret dire&te,

UT

l)

z

i D

quod ipfi nullo Jure eft conceffum, atque ideo s.

|

du

praced.negavimus Pontifici poteftatem legitiman-

At in

D W& ïïï Xw

di ad effe&us civiles dire&e & ordinarié.

TM

poíleriori exercer jurisdictionem circa. Matri-

(f

monium fuüg jurisdi&ioni fubjle&um , & circa

]

tine (

legem propriam, qua ftatuit impedimentum diri-

mens, illam revocando , quoad perfonas invalide

fej h

contrahentes, retro & pro tempore initi Matrimo-

nü: qualege & impedimento retro fublatis cef-

n

fat illegitimitas etiam pro foro Civili. Ad 3. Ego

in mea editione non reperi hoc Navarri teftimo-

"ia

1

Tifig Q

nium;: fiid alicubi habeat Navar. non de pote-

V

MUI-V&:(

ftais Pontificie, fed de fufficientis caufie defeCtu

)!

tl

intelligendum eít.

M.

4

Iä].llflr

Dico

comraiüad ««

d

| &'5 ixl

Qui filii fint legitimi,

467

"

eüfi'ck

Dico $. Judex competens in cauía natalium &

mead[ "t

legitimitatis eft Ecclefiaíticus privative, five dein

Ü

[

M"'H'-

2!l

principaliter five incidenter ea deducatur in Judi-

cium. Communis & certa ex c. j. ? 7. . t. quia

GW 'p fb

decifio dependet

valore vero vel putatitio Ma-

il, Ju

trimonii , quod eft upum ex

"T

4

Sacramentis, ad-

&(w (g

Wi

hen

IN

eóque caufa fpiritualis.

ln

TIPFOULUS XVIH

IVI

Ü

M

y

(]

ui Matrimonium accufare

wl'

Á

j JIW lj

poffunt, vel contra illud tefti-

LL

/1;«

ficari.

J

llj

SUMMARIUM

iUf

Xoat U

I.2. Quinam, C quo ordine , aceufave feu impu-

d n'm, Sd

gnare po[fit. Matrimonium.

mud lIC&C,

3. Conjugibus lmpedzmentum allegantibus an cre-

V W u D

"L

dendum.

(heni x?y

4. Quis fit Judex in caufis Matrimonii , & an-

&

- V

WeX1$«

Y

N

WH

M

Ccufare non fümitur hic ftri&é pro accufa-

Wi

M

A

tione criminali, fed pro impugnare, quod

fieri poteft r. ad impediendum Matrimo-

We

b

j

nium, necdum contrattum, quod omnibus permif-

m

/]/

Pore y»

fum, imó preceptum eft, qui nórunt aliquod im-

j

r

pedimentum inter conuahere volentes: de quo

2. Ad femel contractlum

)

[OCV[I'. W

tamen hic non agitur

qf

rurfus diffolvendum vel quoad ipfum vinculum

WLC("

NOC

3. Vel quoad thorum & cohabitationem.

NU

m;[äd

Dico tz. In ordine ad diffolvendum Matrimo-

Ü

nium totaliter & quoad vinculum accufare ( &

contra illud teftificari ) regulariter poffunt omnes

j

11On

Gga

468 LIB.IV. TITULUS XVIII.

QliMMïi

/Wg. fW

non fufpe&e fidei, fine ulla prefinitione tempo-

j irpim.

ris, fervato tamen aliquo ordine. 2.Nifiimpedi-

gions m

mentum, propter quod impugnatur Matrimo-

;;'kïtlfeæ fí

nium, fit impotentia , vel defeQus confensüs

f,gïurimpedïl

unius; tunc enim ad folos pertinet conjuges.

anoioatt

Pars 1. fumitur ex c. 3. & fin. b. t.. De Jure Codi-

j

€is omnes quidem extranei, & non confanguinei,

vlumare non

ab accufando videntur arceri. /. 20. C. ad L. jul.

de adult. non tamen de Jure Canonico in citr. cc.

(yeres, ?

Dixi 1. Quoad vinculum ; nam in ordine ad divor-

sl

us n

r n

iium quoad thorum & menfam folus conjunx, &

d! .5

quidem innocens, per c. 4. de adult. & «. y. de

t0do nonp

procurat, Dixi 2. te[lificari; modó non fint abfen-

tes, & teftimonium ferre (vel accufare ) non per

;edendum j

litteras velint. c. 2. P. z. Dixi 3. regulariters qui

DI U

1

"

enim tempore denuntiationum Matrimonio pr&-

NT ,

l

4

|

!

!l

m

miffarum tacuit, non admittitur ad accufandum

AU

i

(S(

iV

Dit

;

"

per fe ipfum. c. fiu. cit. nifi probet, fe tunc igno-

tü

1áffe impedimentum, & doló non agere. Dixi 5,

ll wO

Emm&b

Sine ulla prafinitione temporis ; adeóque etiam

Yeocdner

poft 30. vel 40. &nnos, cüm agatur de vitando

poe

peccaro: qua de caufa nec fententia pro vel con-

wa valorem Matrimonii lata unquam tranfit inrem

ffopgs: QJVUS

judicatam: Dixi 4. Servato tamen aliquo ordine ;

ptun

nam poft maritum pre ceteris admittendi funt pa-

lt Mu

rentes copjugum, tum proximiores confanguinei,

; d ID

j

prafertim fi objiciatur impedimentum coníangui-

ln

V

&

nitatis vel affinitatis &c. c. 3. €;f. quia pre cate-

:zrcditarïzf:(:t

ris majorem cenfentur habere notitiam, & ipfo-

(Ufmex;g, &

[

rum intereft nagis quandoque. Pars 2. fundatur

tïg()

;& 5?&:(3113

in c. 4. €? . de frigid. ubi permittitur conjugibus

hd

c:fc lü

mpotentia laborantibus cohabitare inftar fratris

"t

!

& fororis,fi velint: itera in 6. 4 D.t. e. 2. C fitr.

(f

'

F.

W

(l

de

1 1

N

Qui Matrimonium accufare &c. 469

Eüüiliong [

de conjug. fervor, & in hac ratione, quia illi , qui

"Mib

priüs debitum confenfüm ratione erroris, metüs ,

Pt fs

b

fimulationis non pofuit,integrum manet de novo

t Ug

confentire , fuóque favori, vel a&ioni renuntiare :

L

fi igitur impedimentum fit tale, quod folum favo-

M DHI CW" |

rem refpiciat conjugum, his folis permittitur me-

TM

-:l

|

l

ritó impugoare Mairimonium, nifi forfan ex metu

n

M

l

reclamare non audeant ipfi.

J

"J

At

Imn

[

Queres, anin Judicto credendum fit conju-

bt

gibus, fi unus vel uterque afferat, feu confiteatur,

fintma l

inter fe dari impedimentum dirimens , vel nou

]

/

utul

dari? g. Si petant Matrimonium diffolvi, & alio

Voní

?

"

1

)d

;

modo non probent impedimentum, non eft ipfis

credendum propter periculum collufionis. c. 5.

vt )

de eo , qui cognovit.

Si veró non petant diffolu-

T

irmono

tionem ,

fed difpenfationem in impedimento,

TCR

oportet ip(is credi.

a f

Dico.2. In Caufis Matrimonii, eíque conne-

ag Dd

xis, nempe Sponfalibus , impedimentis, conju-

gum jnribus & obligationibus, five principaliter fi-

TL

ve incidenter in Judicium deducantur, Judex com-

at yt

perens eft Ecclefiafticus privative, nimirum Epi-

(t:'».&üüüpfwï

À

fcopus, ejus Vicarius vel Generalis vel Specialis,

J

l

Capitulum Sede vacante. Trid. f. 24. cam. 12. de

"I

1

,

Sacram. Matvim. & . 20. de vef. cit. fe[f. jundt.

j

a

»

Clem..2. de udic. c. 1. de frigid. . 11. * 14. de

AMajorit.

Sed Objir. Caufa dotis, alimentorum,

n

w

j V

V Yi w

hareditariz fucceffionis ,

eít caufa Matrimonio

(

TM

connexa, & tamen pertinet ad forum fzculare:

Uif

al

n

ergo & Sponfalia, Matrimonii impedimenta &c.

. il

V. N. conf. C* parit. quia illae caufee manent me-

'miuïwrcgn'y

M

ré temporales , licét aliquo modo, extrinfece,

T ]

M

V€l per accidens refpiciant Matrimonium: ecor-

ji^

blmw

6g 3

ira

470 LIB. IV. TITULUS XiX.

n

"

tra Sponfalia , impedimenta &c. refpiciunt Ma-

iJi

jtin

trimonium per fe, & intrinfecé.

p

u

^

,,,,,

W noter

TITULUS XIX.

T,'id' M. (

De Divortus.

gt

emm o

« lrit, n

SUMMARIUM.

t

uMi

T

Divortium quid , €& quotuplex.

P

(( ].

2. 3. Matrimonium Chriflianorum con[ummatum

eff indiffolubile quoad vinculum.

;?ccedit, Q

4 f.. Ratum vero folvi poteff non [olimm per Pro-

tpretiton

feffioem Religiofam , [ed etiam per difpen[a-

nifet o

tioxem DPontificis.

Ti

"

6. Nullter contradum debet diffolvi , & quo-

(

Mf

[11151

modo.

EWO u

Til

9. 8. Divortium perpetuum quoad tborum c co-

Vi r

habitationem manente vinculo ,. inflitui pvo-

ts um

pter adulterium pote[l ; quando , & quomodo.

9. JDivortium vero temporale ctiam ob alias cau-

Y

t t

fas.

Wi (f

0. À quo ex conjugibus feparatis Alendi fiut. i-

beri.

lum, cof

1 Porpi

Ivyortium eft legitima mariti & uxoris fepa.

lt f

ratio.

D

Si hzec fiat quoad vinculum Ma-

f(f

trimopiale, vocatur diffolutio : fi pre-

f'ttmy, «

cise quoad thorum & menfam , $u SSeffy unb

Em f

S'ifch/ vel quoad conhabitationem , dicitur d;-

W ibl

n

yortium fpecifice , aliüdque eft perpetuum, & aliud

Ut

LMy

temporale.

) ïl*g |(

Dico r.

Matrimonium Chriftianorum femel

m

valide contradum , & cenfummatum ( nempe

per

i (hy |

A

De Divortiis.

471

r

|

^ '

per cepulam carpalem perfe&am ) in novo Tefta-

mento eft indiffolubile quoad vinculum, licét unus

conjigum commiferit adulterium , adeóque per

l

folam mortem diffolvi poteft.

Eft de fide ex

Trid. 24. can. j. 7. de Sacv. Matr, & textibus Scri-

À

prure Sacre: Ommis, qui dimittit uxorem (uam ,

( alteram ducit, mochatur 5 & qui dimif[am à

j

yiro ducit , machatur. Lue. 16. v. 18.

Similia

habentur Marc. 10. Mattb. 19.v. 6. & 9. Item

1. Cor. 7. Y. 10. 1 1. quos textus Ecclefia intelli-

TM

il

gendos declar:t de Matrimonio confümmato.

Accedit, quód juxta . . .Epb. & communem in-

f

!

terpretationem. Matrimonium confümmatum fi-

i

[

[

j

/

A

gnificet conjun&tionem Chrifti curn Ecclefia per

effumptionem carnis humanz , qu& conjun&tio eft

j g

indiffolubilis

L

E]

& quód Chriftus in novo Tefta-

mento fuüftulerit [/bellum repudii , íeu licentiam

TTR

repudiandi uxorem propter adulterium , olim Ju-

iye

dzis conceffam. AMattb. $. v. 22. 6 €. 19. V. 8.

b

$. Proin innegabile eft , tale Matrimonium in

d d d

uovo Teftamento pro omni cafu effe faltem Jure

Divino ( fi non Naturali ) infolubile quoad vincu-

T N i

lum , confequenter nulla au&oritate humana, eti-

Extendit fe affer-

am Pontificia , diffolvi pofle.

tio non folüm ad Matrimonia Hereticorum, qui

fl

fünt Chriftiani, fed etiam Infidelium, feu non ba-

Tiren Y

Es

ptizatorum, excepro unico cafu, quo unus infi-

p i

delium fe convertit ad Fidem Catholicam, alter

'*'.

T M m

autem €i cohabitare non vult, vel non fine injuria

!

« didm 1:1

Creatoris, ut habet communis interpretatio textüs

J

j

S.Pauliin 1. Cor. 7. V. 1 $.

Objic. 1. & principeliter: Chriftus Adatth. 5.

[)

!

m 1,

dixit: Ormis, qui dimiferit uxorem fuam ,. ex-

W'

æu

nmälum

^

Gg 4

j

I

!

-,w'udl]herü ä

"

€epta fornicationis causa ,. facit eam machbari, e»

qui dimif[am-duxerit , adultevat.

t

T

Idem repetit

AMattb. 19. inquiens : quicunque dimiferit uxo-

atl Mlt !

«

nfo

vem (uam , nifi ob fornicationem, & aliam duxerit

,

W

L

mochatur : ergo à contrario , qui ob caufam for-

ämtmm

gyrtton

nicationis, feu adulterii, dimittit uxorem, & aliam

ducit vel dimiffam ducit,non adulterat, non mac-

ao

chstur : ergo Matrimonium diffolvitur propter

L

j um

fornicationem uxoris quoad vinculum; quia Pha-

ii

rifei interrogabant Chriftum de omnimoda diffo-

j

lutione Matrimonii.

Hos duos textus valde ur-

ei dicn

gent Haretici,

2. In ]. 1. 2. 6 c. ff. de divort. d

fritttft urort

l. 8. C. derepud. paffim permittitur diffolutio Ma-

m ducere,

trimonii quoad vinculum vel mutuo confenfu, vel

, t

per libellum repudii, ex variis caufis dato : ergo,

tmonides 4l2

3. Haretici intendunt contrahere Matrimonium

N

0

M u

^!

!

m ned

non in ratione Sacramenti, fed tantüm in ratio«

nfus Qu ((

ne contra&s Civilis , adeóque folubiliter juxta

n

füz Se&az principia, & morem loci; atque ideo

m

paffim permittunt diffolvi Matrimonia, & quidem

It i

non folüm propter fornicationem ,

fed etiam

& d n

J

propter abfentiam , & inobedientiam conjugis in

(t18j, aj

!

reddendo debito conjugali , aut propter muta-

fs iil

tionem Religionis &c. ergo.

E. ad r. Verba

MILTTOn]UR

Chrifti accipiunt explicationem tum ex verbis re-

u DT t

citatis Zuc. 16. & Marc. 10. ubi fine ulla exce-

LT

ptione fornicationis prohibetur dimiffio uxoris

i, Uü'lm, ii

it2, ut alia, vel dimiffa ab alio duci non poffit va-

"r

lidé, confequenter diffolutio quoad vinculum pro-

hibetur: tumex 1. Cor. 7. ubi S. Paulusait: ;i5,

t

Wt

Jb t

qui Matrimonio jun&li (unt, pracipio non ego, fed

WW

Á

Dominus, uxorem à viro non difcedere (En!. abfo-

Attd

hm

lui loquitur) quod fi difcefferit (nempe ex jutta

du

cau-

M

De Divortiis.

473

| " WM'

t'*

eaufa adulterii à viro commiffi, propter quam li-

i,

j

h

cet inflituere divortium quoad thorum ) manere

M

:m'ïmf m

'

innuptam, aut viro fuo reconciliari: ergo nec pro-

[

L

^

pter caufam fornicationis licet aliud inire Matri-

UT

l

L]

l] fgl-.

monium

.

tum ex univerfali Ecclefie & SS. PP.

i

rumze&,&zh'm

m

interpretatione : tum ex ipfo ordine verborum

ln

I næ,

obfervato à Chrifto; non enim poft verba, qui di.

liüuirät::;;q.

M

sniferit uxovem propter fornicationem,vel ex cau[a

lm v

fornicationis , pofuit verbum adulterat, mechatur,

i

n

il

V

ll

fed poft verba, dimi[Jam duxerit , aliam duxerit:

May

l

! nl

!

i

ergo indicavit, licere propter fornicationem di-

u

hrj

mittere uxorem , fcilicet quoad thorum, at non

VT

aliam ducere , aut dimiffam ducere fine sdulte-

V pl

rio, confequenter manere adhuc vinculum Ma-

f g,

trimoniale; aliàs enim ducens aliam non adulte-

fitimontum

rsret, non meecharetur. Imó ZMatth. 5. & 19,

Qu ft«

Chriftus claré füftulit libellum repudii ,

Judzis

ibüer t

permiffum propter duritiam cordis eorum, ab ini-

Q lt

tio enim non erat. fic, addens verba : dichum e[t

m lgt

antiquis : quicunque dimiferit uxorem [uam , det

i, n

ei libellum repudii.

Ego autem dico vobis: quia

Ergo Chri-

nim oj

oxmis, qui dimiferit. uxorem &c.

flus aliud ordinavit , quàm Moyfes, & reduxit

g n

1

TE

Matrimonium ad ftatum primevum , ubià DEO

gt

l

ita inftitutum eft, ut, quod DEus conjunxit , bo-

li

g t

so non feparet.

Judzi duo interrogabant Chri-

(

flum,unum, an liceat dimittere uxores , alverum,

dimfin us

an propter quamcunque caufam , intelligendo de

|

g gt

omnimodo diffolutione ? Refpondit Chriftus ad

"

ii

utrumque, concedendo dimiffionem propter uui-

)

cam caufam fornicationis, at negando licentiam

um

ducendi aliam , &fic permifit divortium quoad

ub

[/

thorum, at non diffolutionem omnimodam Ma-

tri-

| (BCmPt E

j

Gg ;

p

474 LIB. IV. TITULUS XI

»orfs

ffm

trimonii feu quoad vinculum

Ad 5 Jus Civile

»wldf

in materia fpirituali, qualis eft Matrimonium, poft-

1«/"]1 Rgu

quam 3 Chrifto elevatum eft ad rationem Sacra-

MW

( dl[TL

menti, nihil potuit difponere.

Dein Jus recen-

hgnc 1l

tiusin JVov. 117. c. 8. videtur correxiffe antiquas

" *e QHCSO r

Leges, & folüm propter caufas ibi expreffas in-

,1 ( & dfh

dulgere conjugem dormo expellere, adeóque fepa-

rationem quoad thorum, & lucrari doiem

vel

TA

wyr, tüm Q

donationem propter nuptias concedere

Ád 3

jl t

i

Haretici , nifi explicité & prorfus malitios? ve-

Ug s t

tm0 t

lint co»trahere Matrimonium aliter, quàm Chri-

av notur

ftus inftituit, quod non eft prefümendum, cenfen-

( um |

)

tur contrahere Matrimonium eo modo, quo Chri-

M f/ " I!j

ftus contrahi voluit

adeóque in ratione Sacra-

fnam, nam «

"n

i

,:n

u

(l'n

menti & infolubiliter: qug intentio generalis pre-

flnu L Ehf

valet erroneg períuafioni,qua putant, Matrimo-

nium non effe Sacramentum, & effe folubile. Dein

3 Ut

Jf

w

Ü

Matrimonium non eít infolubile ratione Sacra-

DAR Y

[

j

menti , aliàs Matrimonium Ratum effet infolubile,

ll zn

IT

fed ratüone fignificarionis ipfi inditze à Chrifto

n

L mcY

.

Eph. $. quia fignificat indiffolubilem conjun&io-

V, d

nem Chrifti cum Ecclefiía.

Y NLTI O'Vïe

Dico 2. Matrimonium Ratum, feu valide qui-

mhlw f

dem contraCtum

at per copulam carnalem non

(j

l

confummatum, etiam quoad vinculum diffolvi po-

filen [)

teft per Profeffionem Religiofam unius conjugum,

TOE h

ita ut alter aliud validà & licite ineat.

2.Imóo lon-

J

hg J.er" l

ge probabiliüs etiam per difpenfationem Pontifi-

€1S

At H'l()'u u) hit

Pars r. iterum eft de fide, definirain Conc.

(qumn. t(]

Tf

Trid. f. 24. can. 6. de Sacram. Matr. & jam ante

IZMIS Jaq; [

declarata c. 2. " 7. de converf. eonjug. — Pars 2.

quam füftinent Canonifle fere omnes exceptó

l] f w

Pontió & P.Reiffenítuel b. £. ». 2.imó Theologi

l r (!HW

[

re-

,äfm; ii

A

|

De Divortiis,

475

A.d 2.]0;0-1.!*

i

rccentiores paffim contra plerofque antiquos ,

M

prob. 1. folidé fic: Profeffione Religiofa diffolvitur

Ts M

Matrimonii Rati vinculum: ergo & difpenfatio-

DE* h

f

ne Pontificis diffolvi poteít , tum qvia Profeffio

!

yürd

m ',5

Religiofa hanc vim obtinet ex Jure Ecclefiaftico,

L

,: fhj

1

j

f

adeóque au&toritate Pontificis, à quo leges Ec-

Vil

J

clefiaticge & definitiones totam fuam vim confe-

ff s. w

!

quuntur, tum quia Pontifex per difpenfationem

OE

[

W '5,

tollere poteft vinculum ipfius Profeffionis Reli-

i T

Md

v

giofe

ergo eriam vinculum Matrimonii Rati,

L]ï*u

juxta notum axioma : ff vinco vincentem te, nul-

T

tà magis vinco te. avg.l. 14. ff. 3. ff. de diverf. &

ï*lr

ii

LUR

teiipor. pra[cript.

Dein prob. 2. ab a&u ad po-

tiont t

tentiam; nam 2&u jam fiepins difpensárunt Ponti-

WE |

fices in Matrimonio Rato,uti Gregor. VII, Adrian.

, Mtin-

|

1V. Martin. V, Eugen. IV. Paul. 1II. Jul. III. Pius IV.

hble Dein

Pius V| Gregor. XIII. qui uno die undecies di-

iye Oi«

fpensáffe refertur à Clericato de $2cram. Matrim.

s mfolbit,

decif. 1 $. num. 27.feqq.. Clem. VUI. Paul, V. Urb.

l

ï»m

)

VIIL Innoc. X, & noviffime anno 1726. Clemens

:

N

T

1

s

n«

XI. afferere autem tot & tantos Pontifices in re

isnti momenti erráffe prorfus temerarium & pe-

riculotum effe videtur.

NT

^

(ial

TUf

li

Objic. 1. Matrimonium Ratum Jure Naturali,

;.U[.

J

m

(IR

il

i

]

vel (altem Divino ,eft contra&us infolubilis : er-

ll

IU

ff

go nihil in eo poteft au&oritss humana , quod

jl

t

Y

D Eus conjunxit, bomo non [eparet.Matth. 19.. 2.

Matrimonium Ratum non differt fübftantialiter à

».'azionm?w

f

'deün'uäï'ï )

confümmato , nam suptias non concubitus, fed coti-

fe",(us facit. L. 3o.ff. de R. 3 Sedin confummato

i E

difpenfare nequit Papa: ergo.

3. Innoc. III. ia

r

j

[

€. 14. de converf. conjug. dicit, Matrimonium 4e

] Umue

!

prafenti conira&tum viventibus perfonis i9 nullo

! 5.3mb ,

cafu

476 LIB.IV. TITULUS XIX

n

tafu poffe diffolvi, nifi forté fecus fieret ex vevelatio-

M

gt

o j

te Divina. 4.Innoc. VIII. & Adrian. VI. ingenu&

gt

/qrsi o

faffi (unt , fe difpenfare non poffe: ergo

g. Re-

L

m

u

torquendo imprimis hzcormnia in Profeffione Re-

[

J:

iimento 1

ligiofa, & aCtuali tot Pontificum difpenfatione,

(

In forma ad r. dif/. ant

Eft infolubilis Jure Na-

bitut 1p(

turali, aut faltem Divino, conditionato tantüm "

i us

nifi nempe Deus, in cujus dominio funt corpora

l EAU

fito ^ D.

humana, & eorum jura quazfita, dederit Pontifici

]

tanquam fuo ín terris Vicario poteftatem diffolven-

fe

di. C. ant. abfoluto. JV. ant.

Ad 2. N. Cenf. cr

o xf

p4rit. oam abfoluta indiffolubilitas. Matrimonit

foceni r

inritg rel r&

