ferunt Leges di&um bepeficium S. C. Macedonia-

T

M, dOIUS,

ni quaalianon fuit, quàm ne filiifamilias nimia

à

ere alieno, quod contrahitur ex mutuo, óbruti

Ts

L

(hmp

ripiant,ut

l]a

l itir &

Q

parentum viz? infidias ftruendi anfam ar

CGMm

habe«

QU (

t

[ ff

k TR

n

T

De Ufuris.

d

695

unde folverent, vel, fi eorum mor-

nth(um

haberent ,

j

xka

"i

W

J

tem exfpe&areut, mole fenoris nimiüm excre-

fcentis opprimerentur.

Unde filiusfamilias, ex

t 1th b

It u

|

mutuo ditior effe&us, renuntiare quoque poteft

"Mlbfgn(n

'WJ

w

4

privilegio S. C. Macedoniani; quamvis necjura-

u U'(m[eu Y

m

10 renuntiare eidem valeat, fi inde faQtus non fit

d

ts

l

ditior , ut habet communis contra Leff. Fachin.

-»( vf mm C H

& D. Rudolphi in Pallad. tog. q. 27. quia talis re-

nuntiatio cederet in prgjudicium tertii , nempe

rlb

v(l,![,

Àj

patris , indé exponendi periculo infidiarum ; &

mu u

,n [Pullx

Reipublicz.

IU ( L

TITUEUS XR

p N

nü

De Crimine Falfi.

vt

nin ^

d

D

pl

SUMMARIUM

Nj.

AUE

. Falfum , & Crimen Falfi quid.

QU

2. Quibus modis committatur.

3 Quomodo puniatur.

t n

W

!)

[

Alfum , vel falfitas , lauffimä fumitur pre

j

omni eo , quod non eft verum :

laté autem

LL

f"Ol

i

j

pro imrnutatione veritatis fa&a cum dolo,

jn

m

h

& animó decipiendi , ut eft omne mendacium:

J

"

demum ftri&té & huic loco proprlö accipitur pro

d. ,-( W[ M

immutatione veritatis doló maló fatta in pm]udz-

» n'E DW *U

cium alterius.

Si omnia hzc tria, immutatio ve«

| t'

s pici :

N

ritatis, dolus, & prejudicium tertii concurrant ,

yidtt?

fl K H)]Iö h-

dicitur crimenfalfi, & notatur à Jure, h. e. fpe-

j

WDI

cialiter punitur, & quidem primitus nllud tantüm,

o (

"

pitt u

w

quod committitur circa Teftamenta, À Lege Cor-

[

d

"T

i

i

aclia de falfis, que idcirco Teflamentaria appella-

tT

Xx 3

(

694 LIB. V, TITULUS XX.

j;,, Q

tur, poítea veró ab aliis Legibus alia quoque falfa

:ïïüläïbïtïaïiä. |

|

publicis deli&is annumerata, & notata funt,

PIUBAL

Dico r, Crimen falfi quatuor modis committi

g tt?

poteft. 1. dicló, vel verbis, ut fi Teftis in Judicio

, )

circa fubftantialia caufz fcienter deponat falfum;

Vrl vl

fi Advocatus prodat caufam fui clientis admitten-

) dxgm, a

do probationes falfas &c. fi Judex per munera

sf nlv

corruptus ferat fententiam iniquam. 2. feriptó,vel

per feripturam, ut fi Notarius conficiat Inftrumen-

, C

ii n

tum vel Teftamentum falfum; fiquis alienum in-

&;golwï duf

ftrumentum vitiet, fupprimat &c.alienum chiro»

graphum aut manum imitetur, figillum adulteri^

ys Hf

f ey, YR

num faciat vel adhibeat, nimirum dolose & dam-

YETA

nose, quod femper fubintelligitur; maximé fiquis

falfificet Litteras Apoftolicas, cujus falfificationis

uboffcis,

w (

novem modos-recenfet Pontifex n c. 5. h. t. fiquis

litteras publicó Magiftratüs figilló munitas refe-

hi a r

ret &c.. 3. factó, feu re, ut fiquis propria au&ori-

Mi gt gt

RRR

tare cudat monetas , vel ex materia adulterina;

fiquis falfificet merces, pondera, menfuras &c. &

um

fic alios damnificet. 4. ufu, vel potiüs abufu,ut

uv al

fiquis fal(tate ab aliis confitá fcienter utatur ,

Af m

v. g. proferendo Inftrumentum falfum, Leges aut

(f Z

probationes falfas producendo in Judicio, dolosé

Ti n

coliigendo & exponendo monetam falfam, no-

Wj W/ü ,

fneu vel infignia alienz familie ufürpando &c.

V,

i

Jta communiter DD. ex variis Legibus.

At-

EM

t

que hi omnes tenentur utique in confcientia

Hj t

reíarcire totum damnum, &, fi civiliter agatur in

lts

Judicio, ad intereffe vel ad duplum. /. hodie 32.

(

ff. de Xeg. Corucl, de falfis. vel ad retractandum

falfum. per .. 2 C. defid. Inflvum. |Si veró ag-

"n

tuür yel procedatur criminaliter,

Dico

Ü

litn

*l

De Crimine Falfi..

695

a

Ti

UW

"

"Dico 2. Quamnvis hodie pona criminis falfi. $

m

HM hv

fere fit arbitraria. per Ordinat, Penal. Caroli V.

3.2..0 ]""c

1

L;['r'.a-',*

rulhtf

artic. 107. feq. & communem DD. aliqua tamen

fpeciales habent penas, & quidem in foro & de

.(oj

xt U

m

Jure Civili Teffis jurató falfüm deponens in cau-

L'.[l»e

LH r

"

fa Civili redditur infamis ,

eíque amputantur

ikwl

A

duo digiti, im preftatione juramenti ere&i ; in

caufa criminali veró incurrit poenam talionis. art.

10 7.Cit. C art, 68.

De]Jure Canonico Clericus

deponitur , & in Monafterium detruditur. cam. 7.

W ].R

d. $0. cui detrufioni fübrogatur earcer, vel trire-

mes. Falfificaus littevas Apoftolicas, vel falfica-

tisutens, incurrit excommumicationem referva-

tam, £. 4. Q? 7. D. t. fi Clericus fit, privatur perpe-

tuó officiis, & ,fi per feipfum falfificet, degrada-

NH

tus traditur Curiz fzculari. c. 7. cit. fi alterius

gt

l

i

Principis litteras vel figillum falfificet, juxta c. 3.

M'xlï

Ih

h. t, pariter degradatus ab Ordinibus, & notatus

ftigmate,in exilium mittitur,

Adulterinam con-

WW AW

ficiens monetam , & efficaciter cooperans, item eanm

M M

MU

fía

dios2 colligentes , & frequenter expendentes pro

legitima, puniuntur igue.

l. 2. C. de falía moneta.

Con[Hit. Penal. Carol. art, 1 1 1. folet tamen pr&«

T

mitti ftrangulatio.

Utens falfis pondevibus aut

W

snenfuris , falfificatas merces vendens , velegau,

us

velfuftigatur, vel pro qualitate & magnitudine

iv

ii ii

deli&i etiam morte punitur. Conflit, Cavol. art.

wv v

,n "E.

11$. De]ure Canonico 30. dierum jeju-

o]"e li ( i

nió in pane & aqua caftigandus

"

d

eft, c. 2. de Empt,

[j

I

)(*l P

i

W

]

;

-2 C0p) $8

i

a

di v

jj

Xx 4

TITU-

gr «MCH M

D

696 LIB. V. TITULUS XXI,

"

P

TITULUS XXI

"d

t

De Sortilegis,

a p

SUMMARIUM.

:M iDuo fo

j (

Y. Sortilegium, C (ortes quid, & quotuplices.

r temal'mDei.fcd

a. Divinatio & Magia fum . gvavi[[ima peccata.

y ii

3- 4- Qua illorum fint pena.-

vlewntrin o

quqi

Q YOrtilegium à fortibus di&um idem eft ac for.

S

) rium milfto, quz fortes , Germanice $0 /. ra-

u

tione finis, propter quem affumuntur, fünt

türimt, at

triplicis generis.

I. Divi[oria , que adhibentur

n gv

d dividendas res ad plures indivifim vel equali

, pel ao g

jire pertinentes, vel ad jura dubia, aut lites diri-

A0 CU nj (

mendss, v. g. fi plures cohzredes bona defun&i

Mnferis & ja

inter fe dividantforte, v.g. jaCtu alez, vel fi duo

AR

litigantes conveniant, ut is fit vi&or, cujus nomen

Ia v

fortuitó primum ex urna fuerit edu&um, — Et ha-

Vi (or

rum fortium ufüs per fe omni Jure eft licitus, ac

vt ]

frequenter cum msgna utilitate habetur: prohi-

(tintt o

bitus tamen eft in Ele&ionibus ad Przlaturas, &

hoTT.

in Provifionibus Beneficialibus. c. fin. b. t. c. 4. de

Hf lii

Elet. — Cüm hujufinodi provifiones, maxime ele-

'Hmmm, m

&iones ad Prelaturas Ecclefiafiicas, confultó &

attenta majori perfonarum aptitudine fieri debe-

"OUEE:AIIMM,

i, Ri

ant, non cafa, vel difponente Forturá, 2. Copful-

Ti

qoría,que adhibentur ad cognofcendüm, quazfitin

?ï

00

(&cg "

]

re ancipiti Dei voluntas, quid faciendum, vel omit-

if

tendum: fic per fortem eleGus eft S, Mathias in

BI

UT

"

At

Apoftolum loco Judz Praditoris, fic olim depre-

henfüm eft furtum Achan,

Et harum fortium

Wl &U "n

ufus

um, mmu,u !

TULUSm

De Sortilegiis.

697

j

ufüs poteft abfoluté effe licitus, fi fiat urgente ali-

qua neceffitate, & alius cognofcendi modus non

fuppetat , fi cum debita erga DEum reverentia

Jfïikg

d

fiat, nempe nec asdhibendo res facras ad lucrum

temporale, nec petendo, explicite vel implicité

|

l

T

aliquod à Deo fignum extraordinarium, vel mira-

W m'

Uf

v l

)

culum ( feclufo fpeciali Dei inftin&u ) id enim fa-

"n N

"M

j

q

W W f

ret tentatio Dei, fed humiliter rogando, ut DEus

i ,M

per Providentiam fpecialem fortes ita dirigat, ut

indé veniatur in cognitionem voluntatis Diving,

"C'i"g

aT

hi

quam quis exequi cupit.

3. Divinatoria , qui-

i

Tl

ET

"»

bus exquiritur notitia arcanorum , abfentium, fu-

P

:afcs lgh l

AR

turorum , preteritorum, per media improportio-

P

^h

TAl

AZI

H

nata, v.g. per verba, charaGleres, fcripturam, cru-

Pl

f

i

ces, vel alia figna utut facra forfan ( vel preces

tl te

etiam cum vanis ceremoniis , crucibus, ignotis

s fondi

chara&eribus &c.) nullam paturalem connexio-

nem habentia cum eventu füturorum, cum rebus

;szäï".xmi*& ( :

arcanis, przteritis, vel abfentibus.

AA

M U

Et harum fortium ufüs, qui generali nomine

11

Fb

eiiam vocatur Divinatio, & varias füb fe fpecies

DCUBG H'

continet, Chiromantiam , qug fit per infpetio-

"t N

nem mapuum, ut faciunt Zingari,igetinet/ Affro-

V

Á

logiam Sudiciariam , " quz fit per infpe&ionem

"u

(

h

Aftrorum, Incantationem ,qua& per verba vel can«

Lv P

5l

vt WJ»LM

tiones, ZdLuguritm , quod per obfervationem gar-

D

f

i

aA

ritüs, volatüs &c. avium, Praffigias, quz fiune

-rm'i. b

l 1:1?

przftringendo oculorum aciem, ut appareat,quod

f;ggcï

non eft &c.Harum , inquam, fortium ufus, feu Di-

, :3;5&&85&3&9

'.üïf

vinatio , que venit nomipe ortilegii in fpecie,

, i

Wï

SfBabrfageri/ certó. eft illicita, ut videbimus, uti

[[ e»

! c'b,yu

u

[)

|

TL

& Magia, íeu ars operandi mira per opem d-

; o

monis, nimirum per figna vel media nullam ng«

':

p

"N

T

Xx $

turd

pe

699

LIB,.V. TITULUS XXI,

turalem connexionem cum effe&u habentia; at-

mud

,igp vt

que differt à Divinatione per hoc, quàd in ifta fo-

fzrevelffäwe;

làm cognitio rei occulte, per Magiam veró effe-

&io operis miri petatur ex- vel implicité à dzmo-

;izxclleüïVävqu?n

ne.

Utramque, Divinationem ac Magiam, uti &

jipre !

alias Superílitiones comple&itur Sortilegium in

g h

generefumptum , fempérque involvit vel crimen

sreío

falfi, vel füperftitionem, vel pa&um aliquod cum

ia

demone,

Si intérvenit pa&um expreffum, voca-

st W.

tur generali nomine AVecromantia ,

Cdnmat&

dv

Sunft/ 3aubere

p/ &, fi cendat ad aliis nocendum

?

fei; quitt

Veneficium , vel Maleficium.

His fuppofitis,

jv nl

Dico r. Sortilegium, prout involvit Divina-

fimplits at i

tionem ejü(que fpecies, & Magiam perfe eftgra-

afet ln m

viffimum peccatum.contra Jus Naturale ac Divi-

p daberent d

nnm £qué, ac contra Canonicum catf.2 6. q.3. (

apteottul r

3- ferà per tot. ubi etiam ipfie fpecies explicantur,

aelüpetitofm

£. 1. b.t. & contra Civile /.

3- 5.feqq. C. de Malef,

ss s

C Matbemat.

Ratio eft clara; quia, quando ad

a av s

Cognofcendum arcana, abfentia, futura &c. ut in

vàyumerto

Divinatione, vel ad efficiendum mira, ut in Ma-

vutprantctare

gia , adhibentur media prorfus improportionata ,

Áilahonibus tem

nullam omnino ngaturalem connexionem cum ar-

t i

canis &c. vel naturalem vim cum effe&u haben-

Dio t Peng

tia applicantur , imploratur aliqua fuübftantia in-

telle&tiva, ut aliquid revélet, vel efficiat: fed hac

AO faro f

ts lum

fubftantia intelle&iva nec eft DEUS, nec Angeli ,

[ Ectleüaflicus,

quia DEUS nullibi promifit revelationem vel ef-

Wt Banf t

fe&ionem hujufmodi rerum ad pofitionem tali-

Md C

um-fignorum ineptorum, v, g. ad efformationem

crucis in calceo , infpe&tionem manfis,aque &c,

f;reCanoniro n

Ad certarum rerum ligaturam, ad immurmuratio-

ïwr.&,ü Tif v

lt Mi |

zi facrorum yerborum in aures jumenti egri, ad

1B-

[ d

T

: De Sortilegiis.

699

Um Mh

h

em! l

fþerh(

inun&tionem furce &c.Angeli autem nec folept,

d

li

, )

!

nec fine Dei voluntate poffunt hujusmodi mani-

! "FW

[n.n

l

Ó

feftare vel efficere: ergo imploratur alia fuübítan-

]*

u

tia intelle&iva, quam Deus & Angeli,hi enim per

Ur

A

ialia figna vane, impie & füperflitiose implora-

LE

N

]'i

ÜT

yentur: ergo imploratur demon vel exprefse, ut

VQ]H

u," ]lu.

facere folent Magi & Necromantici, vel faltem ta-

i

(

l

N

NI

Cite, ut augures, arioli, incantatores, praítigiato-

Bs

R—

res,divinatores &c. & fic femper intérvenit paQü

Mil

j.

W.A

Wlmu.,

'

vel expreffum vel tacitum cum demone, ut opem

f.ïfiü:äüiff!üfili

ferat: quod utique impium & Deo graviffime in-

M h

* D

h

A

juriofum eft , nifi fubinde per accidens ruditás ,

2 N "]

li

Y

fimplicitas , aut ignorantia quosdam fimplices ex-

W

cufet faltem à mortali peccato.

Aliud foret , fi

1f

!

Afl

figna haberent aliquam connexionem naturalem

44)

U

cum re occulta, vel eventu futuro : fic Divinato-

!

u

T

eäexpiicamur.

yium & füperflitiofum non eft ex infirmorum fome.

Vil d

"

niis copjicere corporis complexionem , valetudi»

VNTI

nis ftatum , periculum mortis; ex avium violatu

m

&A

N

T

D

m

vel garritu, ex colore lung &c. pluvias vel fereni-

fieincn, u

tates pr

znuutiare; ex Siderum motibus & con»

TO

ftellationibus tempeftates, morbos, fertdilitatem

terrg &c. prafagire conje&uraliter.

n t

M

"

Dico 2. Pene Sortilegii Divinatorii hodie in

"u "

:»?iy." »

!

li

utroque foro funt arbitrarig; & contra Laicos,

n

"

uf

«tl

quamv

is deli&um fit mixti fori, non procedit

5

»

nifi fapiat Hzrefim, & fub

«l JL[BI

m( M

Judex Ecclefiaflicus ,

yatione Herefis inflituatur examen, - Ita utrume

lj

H

N

j

L

que declarat Confuetudo, Dixi, bodie ; nam de

if a&

Yi

ure Canonico erat penitentia 4o dieram. £. .

:

[EOW' v

d

/

j. t &, fi mgniti non refipifcanr, apud viles per«

fonas fuftigatio , apud honeftiores incarceratio ,

| Wontmm-

(

J

«t

1)M

vel eje&io ex diecefi cnm ftigmate, vel excom»

y J

mu-.

1 BW

!

Decom

7o0 LIB. V, TITULUS XXII.

"

municatio ferendæ fententiz. c4p. 10. 12.

q.j.6

i j

£48. 15. q. 7.caMf. 26.. Apud Clericos an

tem 3n«-

sginitih

nalis vel longior füfpenfio. c. 2. b t. aut depofitio,

It (etentt

€4. 4. feqq. q. y. cit. qu& in cam. 1 y. cit. vocatur

Ti

degradatio , nimirum verbalis.

De Jure Civili

if t o

erat vel publicatio bonorum,

vel fupplicium capi-

od

tale, vel etiam ignis

»pro qualitate perfonarum &

sspr'mcipalcs,A

gravitate deli&i, /. ?. & 5. cirr.

Si Sortilegium

ag

conjun&um eft cum Hzrefi

» incurruntur quoque

vía Marinoni

Hareticorum peenae. c. . $.

fane de Haret. in 6.

a, df

Dico 5. Pena Sorülegii Magici,

feu Magiz, de

ia

Jare Civili gladins, /. 5. cir.

Conftitutio Penalis

pb d.

Caroli V. art. 109.facit difcrimen ; fi eft cum

damno tertii, penam ignis, fifine damno, ftatuit

ttft feporg

ieiteo Dre

arbitrariam , v. g. relegationis, vel pro exigentia

circümftantiarum etiam mortis.

tti doftend

De Jure Cano-

v futm olrne

nico incarceratio , cenfurze &c.c

ontra Clericos

autem degradatio, & traditio Curi

* s C

& Seculari, ut

tradit P. Reiffenftuel s. 1 &. b. t.

Punitionem au-

gt w

QTT

tem Laicorum Magorum fer& relinquit Curiz Se-

eulari E*ccleü—afiicus Judex,

Ventrl m

Hl dl

(l ln f

TITULUS XXIL

| Wi tfracio

Ti ff

De Collufione detegenda.

^ l

SUMMARIUM.

* t

Y. Quid fit Collufio, & quibus in caufis babeat la«

e VE( n '

Cunm.

*Atifeg

lt

2. 3. Qua circa eam fint parzos judicis.

H eCot

Ollsfío eft oceulta conventio^vel concore

WHUO l[][hm

( [

diainter Accufatorem & Reum in caufis

Df ftj

Criminalibus eum in finem , u delicta

li

ELT.

-

ina2-

r l

De Collufione detegenda. 7or

lm! c

maneapt impunita ; ut fi accufator veras proba-

ln

'WI]

l

Ti

tiones fubdole omittat, vel exceptiones falfas pro

üub

"l

l! W

i

;

|

veris admittat, & tunc vocatur Pravaricatio: aut

fi ante fententiam dolosé à lite defiftat, & nomi-

L

t

In

W l

natur T'ergiver/atio.

In caufis Civilibus , in pra

LTA

judicium tertii non cedentibus, & ubi sgitur de

4

j

Eu Mites

privato intereffe, locum non habet inter perfo«

, t

nas principales, A&torem & Reum ; quia his lici

m

UA

o

tum eft tranfigere & concordiam facere ( excepta

IT

M

caufa Matrimoniali. c. fin. de transatt. & Benefe

! fn

ciali , ut eft cafüs i c. 3. b.1.) cüm agatur tantüm

il

Ml

Hï;,it

de intereffe privato; fecus eftin Criminalibus, in

h 'Carfäurio

hi

u

n

quibus intereffe publicum fubverfatur , càm in-

terfit Reipublice, deli&a non rmanere impunita,

) U d

"

atque ideo Partes tranfigere, ficut in caufa Matri»

h

L

h

N

" / l

monii diffolvendi, & beneficii vel penfionis ex eo

TuOn-

per fraudem obtinendz , non poffunt.

Interim

At t eitor

etiam in caufis Civilibus locum habet Collufio

, r

(que tamen potiüs eft crimen falfi, per J. 1. $. 1.

A Y

ff.de Pravaricat. ) apud caufarum patronos, Ad-

ia d

vocatos & Procuratores, fi nimirum hi vel inter

.x"it

fe, vel cum clientis fui adverfario colludant, pro-

dendo eidem fecreta caufi, vel omittendo pro-

g

bationes efficaciores, aut amittendo exceptiones

irreleváantes feu futiles.

monfmdä

Dico i. Sijudex advertat Collufionem, pote(t

imó ex officio tenetur inquirere in delitum , &

W v','l,,L

procedere. c. 1. 2. . t. Imó, licét Reus per fenten-

jj

tiam jam eífet abfolutus, ea non eftita firma, ut de

nóvo, ubi de Collufione conítiterit, Accufatio vel

nrilmeW'

Inquifitio inftitui non poffit. c. fiz. eod. ]. 1 1. C. de

m d

4Accuf. cürn talis fententia fit nulla. per /. 2. ff. b.r.

ivl m ] (: |

Dico : Penas Cellufiogis preter infamiam 4

efi

:mW*?'mn

Dc Ddl

702 LIB.V. TITULUS XXIII

goan Cgïem

eft arbitraria. /, 1. 2. 4. ff. de pravaricat, in Bene-

3 fiem

ficialibus privatio Beneficii. c. 4. cit.

m ubertstl,

ITTULUS XXIII

æræ Wh' :

De Delictis Puerorum

fnreg

o

SUMMARIUM

przfumpuowe .

I. Pueri, Infantes, Puberes qui dicantur.

in dj & dl

2.3. Pueri , & Minores delinquentes quomodo

pïæ p nente.

punantur.

il ?tp ia fl

4. 44n pater pro filio in ave pletli po/f t.

Vs il i

Omine Pzuerorum hic maxime veniunt Jm-

"i ád r

puberes , qui feptennium egreffi necdum

1t ertaond na]

impleverunt I4.statis annum ; nam ante

Yurjuer)o)

t D 4 d

feptennium completum dicuntur Infamtes ,. &

prefumuntur necdum doli effe capaces, qui ad

AU df tl

delinquendum requiritur, propter defe&um usüs

V t

rationis, atque ideo nec proprie puniri, fed folàüm

qm MV

caftigari, ficut amentes & furiofi, poffunt, ut ap-

À. n

prehenfione doloris ftirmulentur, ut faciant, vel

f Auæd I [t9

ffb

]

ormittant, quod oportet,

Completó autem 14

I otip g

annó vocantur Pa£eres, AAdolefcentes , vel Mino-

t Yiditfi

re$, usquead 25. anpum etatis completum, No-

lh (/l

A ( (rim

tant prererea DD. in - Criminalibus, & in ordine

fpf,rn f'Ofä «

ad penas propter deliQa infligendas ,. maribus

xl MP berzar'

equiparari fcemellas, ita ut usque ad annum 14

habeautur pro impuberibus

Quzfítio hic refol-

Atj

lls, elllm |

venda eft, an Pueri, fi delinquant , & quomodo

^l (f

puniendi fint,

W

146

!If

Dico r. Pueri propter deli&ta omiffionis Le-

gali Pena non funt afficiendi

& fi infan-

"if

tie funt proxuni,nimirum uuo tantüim vel alte-

i

1L16

ro

0,38£€

UUJS m

De Deli&is Puerorum.

703

F d? Pm-

L

M

[

h

h

ro $nno eam egreffi , nec propter delicta com-

AI'I3

Wi

miflionis.

3. fi tamen doli jam fint capaces, &

proximi pubertati, h, e. uno tantüm, vel unó &

D

dimidió annó diftantes à pubertate; fübjacent qui-

dem penz Legali. 4. non tamen Ordinarig, fed

lm

"

mitiori, faltem regulariter. Pars 1. fundatur.in Z

AU

1 2. ff. d Cornel. de Sicar. & l. 2. fi adverf. delidi.

V

ll

T

?

acin prefümptione , quód imprudentià potiüs,

il

u

quàm doló & malitià aliquid omiferint contra

M

legem precipientem. Pars2.in f. 10. Inff. de In

util. flipul. l.2 2. ff.pr. de L. Cern. de falf. ac ia ra-

um;»j,mï,,

tione, quód tàles infantie proximi cenfeantur pa»

9 5 U.

! ) ! "n

','l'u'hk l

rüm ádhuc diftare à furiofo, & dolus (nifi fe pro-

i

dat extraordinaria Judicii maturitss, de quo ar-

AW

bitrabitur Judex) ob infirmitatem Judicii non cone

ia dm, t

fideretur, Pars 3. in c.4. ? 2; b. t. cüm autem

E

quidam citiüs, alii tardiüis maturefcant, Judicis erit

N

CU

]

penam commenfurare dolo, quem deprehendit,

M

Ü

P21'54. in (;itt. cc& Iö ü'/ZO lo l. 533365- dES. Cö

n

AW

Silan. ubine quidem torqueri perrmittuntur, nifi

i ïïi»n

ferulá. Accedit regula generalis in /. 10 . ff. de

Wi

R. $. ibi: feré in omnibus panalibus Sudiciis &

nl

atati & imprudintia fuccurritur.

Addidi, rega-

D

[

lariter ; nam fi crimina puerorum fint enormia,

hh]

(

valde perniciofa, ac malicia fuppleat etatem, &

nv

proximi fint pubertati, nec fpes emendationis con-

f

ftantis affulgeat, uti in Magis & Veneficis, ac fub-

i

j

inde Furibus, etiam pena mortis locum habet.

:

per A. 1. cit, L. 14. ff.de $. C. Silan, & Couflit. Ca-

; TU&M M

xï*ï

rolin. avt. 1 64.

Dico 3. Minores quamvis ob deli&a gravio:

w

1

LM/,

ra commiffionis à pena Ordinaria Legis immunes

Oldvl

,f

?

"

D

-m UL

non fint. /. 26. l. 88.4.4. ff.ad L. jul. de Adais.

ii

ratio-

TM

DeCle

704 LIB.V. TITULUS XXIV.

g Cong

ratiooe tamen infirmi adhuc Judicii poffunt & £a:

leot mitiüs pleGi, mutatá v. g. pená mortis in fu.

apfert

fligationem, vel pená mortis qualificatá in fim.

p frs rre

plicem. per £. 28. £. 4. & L 10 8.cit.

al 2 AM

4

Dico 3. Si Hlius,nihilhabecpïroprii-, V. £. nec

Ht Qu

t oj

peculium caftrenfeé néc quafi, non tenetur,

nec

condeinari poteft pater ad peenam pecuniariam

af Cinoln,

pro eo exfolvendam, modoó deli&i particeps non

jj d at

fuerit, vel in correClione filii non culpabiliter ne«

3e npio, dimo

gligens, vel ex deliéto filii non fit fa&us ditior,

a, maga fem

l. 26. ff. l. 2 2. C.de pani. ubi habetur, quód nemo

villft, qu,

alienz culpz debeat effe (üccedaneus, & deli&a

Ms CretCetut

fuos tenere debeant authores.

Neque pater te«

hu, li, M (

netur filio dare Legitimam, ut indé exfolvat mul-

Aguo lomum|

&am; quia ficut- hereditas, ita & Legitima, non

Dio j, Jrnitio

debetur filio à patre vivente, /. 1. f. 2 1. ff. de Col-

fgfrdeäzä/?/idf/sx

lat. lgitur filius, nihil habens, nonin &re , fed

tritn Ques, a

incute, vel alio modo plectendus eft.

Mu

i M

TITULUS. XXIV.

aof

De Clerico Venatore,

umf lde

!s ojtimum (

SUMMARIUM.,

m Clrialem.

. Venatio quid & quotuplex.

2. 4Án probibita Clericis.

D s

3.4. 4dn Principes eam probibeve po[Jint Subdizis,

't;m W (

ac fibi [olis vefervave.

Ahïerim li.

$« 4dn ob atlionem turpem pof]it 4Ccipi , vetineri,

ï"ï"imkfffq&'ens,

vel etiam exigi pretium , vel lucrum.

Ms

!

df

l

6. Notaiur D. Gletle,

TIRU r

UR Utl

Enatió in genere eft perfecutio &^ occie

patio animalium , quz in füg adhuc li

"l Dl

u

bertate nátrali exiftunt, & in nullius

Wpoæh (

T

do«

"t

'ni

"l

Uj

ücd

"

u

De Clerico Venatore..

705

[üh ]U

M PQ

f,

lil

&T

dominio.

Completitur tres fpecies,

I. Vena.

]j

N

Wm ,

tionem [Decific? accepram, qua quis perféquitur &

i

la

occupat feras terreftres, lepores, vulpes, cervos,

apros &c.

M

Mty

n

2. ZÁucupium, quo volucres in aére,

1

l

Q

3. Pi[cationem, qua piícesin aquis. . Venatio fpe-

D

cifice accepta, feu faituofa, dividitur in Clamoro-

ldxæ

Q

Wmä

fam feu Clamofam, & in Quietam & Placidam,

1

j

Clamo[a eft, quze fit cum magno hominum canüm-

que numero, clamore, tumultu, armorum appa-

E,

Qu

Á

raur magna ferarum cede &c. Quieta , Placida,

b

|

u

l

j

vel AMode[la, quz , quamvis non excludat retia

tällnkeu aj

;

j

& canes, exercetur tamen fine maguis clamori-

E j

n

y

d

bus, flrepitu, & crudeliori ferarum cide, cume

ml J

"

j

exiguo hominum & canum numero.

lr

M

Dico r. Venatio Clamorofa Clericis & perfo-

zif

nis Ecclefiefticis de Jure Canonico eft prohibita;

A ov fed

non item Quieta, Modeíta, & Moderata. Text.

N

XM

w

Y

ï'kï"&x

gl. & DD. in «. 1. & 2. h.t. Clem. 1. ff. porro. de.

Statu. Monacb. "Trid. f 24. £. 12. de vef. in quo

N

nltimo ipfis prohibentur folüm illicite venationess

( Xïf

UAU

UM

!

quz nimirum valde abítrabunt ab Officiis Divinis,

ii

tempus optimum füffurantur, gravitatem ac mo-

^

ll

n

AV

deftiam Clericalem vel Religiofam dedecent, quie-

QN'!

n

tem turbant, ac aliquam belli fpeciem aut ferita-

ï

m

l

tem przfeferunt, qua fuerunt rationes prohiben-

l

i

j

(/', |

di.

laterim tamen etiam Venatio clamorofa, fi

';'jïl

J

[

'—,;jäiiif.;

»'f.'ï

|

(

'

[

non fit nimis frequens, careat fcandalo, & fiat fine

magno temporis difpeudio ad Officium cultám-

P al

Vi

que Divinnmr-ordinati, five fiat ex recreatione,

d

]

five ex fpe utilitatis, per Confuetudinem poteft,

i

fieri licita, prefertim apud perfonss Ecclefiafticas

*SEM

t':'lmüü ,m

in temporali quoque aitiori dignitate conftitutas,

T

Ils !

"i

uP

cüm intrinfecam malitiam non habeat.

Et ialis$

i

lüd uilmh

j

Pari IT,

Ty

Con-

)30:

7zo6 LIB. V. TITULUS XXÍV.

|

Ventt

Confuetudo v:detur a&u in quibusdam loms Vi

ij d hbm, qu

'gere: per quam à fortiori abrogàte funt pernie

in Clericos venatores in d. c. 1. Retutæ. Wagne-

'Hm(untdoml»

reck ibid.

EIZ FM

Dico 2. Licite poffunt Principes fuis Subdiris

imdge m

gt

prohibere venationem, ac fibi, & fuz reereationi

refervare, ex juítis caufis, v. g. ne fübditi feQari-

üm erfo ddido

do feras negligant agriculturam, opificia, aliáque

tintd prohb ibinont

negotia Reipublice neceffaria, ne nimiüt affue

vt donioi fera

Et du-

Vnem, fnttot

fcant armis cum periculo feditionis &c.

dum hoc jus tribuit Principibus vel confuetudo

[ d]ust

& praífcriptio, vel voluntaria fubditorum ceflio

mfimrarem

&c.

2. Graviter tameu per fe non peccat fübdi-

[j2 e[t]msham

tus unam vel alteram vel pauló plures feras cori-

lre Pto

tra prohibitionem Principis capiendo, imó pro-

tpenta J n

babiliter nec venialiter ( fi contermptus legis &

tat d frenf j

alia abfint, ex quibus oriri poffet etiam grave

mtetts f

peccatui , v. g. fi indé quis fübeat periculum gra-

AL tMagdn du

u

vis mul&ez, vel exilii, cum detrimento conjugis

ff WW r

& liberorum, fi faciat cum magno negleGtu rei do-

W GE Drofttos

meflice &c.) cüm ex communi fenfu & uf hu-

nf

jusmodi leges babeantur pro mere pænalxbus, &

ts n

Principes cenfeantur effe contenti poenis, quas fta-

Wil v ?

tuunt in fericidas, feu feripetas , ZBilbtpráts

tdo jj COtyrs

d üfon fi deprehendantur.

3. Minüs peccat

'Wäm rennere

contra]uümam per fe, quia prohibitio non fun-

datur in jure proprieiatis, & ferz in nullius funt

Wm Etmcre

dominio. Unde 4. nec datur obligatio reftituendi

'mnmmü

feram, vel equivalens, quia fere fiunt primó

[/] /, " s

j

occupantis, & earum acquiritur dominium. Ne-

Q 14

que Principes ex magnificentia fua urgent reftitu-

IOF

"m i

tionem, & fübditi ad eam fe non obligari cori-

^

J"dCo

]

meniter judícant , tam venántes quàm ememtes

l

l

furam, vel feras,

Ob

-d( ft

a

* De Clerico Venatore. :

707

i

, *-'Mga

Efm.,

Objc. i. Venstio Jure Naturali & Gentium

»m

LT

j

cuivis 'eft libera, quia ferz , antequam capiantur,

in nuflius fünt dominio, & cedunt primó occüpan-

o

l"fqg l M

ti. 8 12. Inft. de R. D. l. 1. f de acquir. vez. dom.

r flb, &[

NT

ergo Principes eam prohibere, & fibi folis refer-

us l

vàre nequeunt, 2. Nemo debet fentire commo-

MAUQ)

D

I

l:

dum ex fuo deli&to. ]. 12. 8. 1. ff. de furtis. Sed

j

ew 1 n

)

l]

contra prohibitionerm Principis venantes, fi fie-

rent domini ferarum, nec tenerentur ad reftitu-

MTM ltl

M

tionem, fentirent commodum ex füo deli&o. g

.

! 'Pö'lfw(f (

'xul(f

ad 1. Illud Jus Naturale & Gentium eft mere per-

u)

miffivum circa rem de fe indifferentem: quod au-

tem eft Juris Naturalis & Gentium permiffivi , à

" nl

r

i

Jure Pofitivo prohiberi vel precipi poteft pro

/

o

exigentia boni publici.

Ad 2. In d.1. folàm ne-

Mu

TM

T

J

"

gatur a&tio forenfis in materia Legibus prohibi-

n

Ibild

ta; nam textus fic habet : semo de improbitate

fu. confequitur actionem.. In alio fenfa fallitaxio-

""

iM

1

1n3, ut patet in turpi lucro, quod v. g. facit feemi-

gm

u

na ex proftitutione corporis,

Sed occafione hu-

Ts

M

jus inflantie

rj

Quares, an ergo ex opere illicito poffit obti-

H-IQ*L'r

neri lucrum, v. g. an feemina pecuniam pro con«

Ü ïfi (ue

f

n

t

/

ceffo fui corporis illicito ufü. pa&am accipere,

lr

J

i

"

I^

acceptam retinere, aut etiam promiffam inftituta

[i! m'dü M

Frb'

i

2&ione in Judicio exigere poffit? y. 1. accipere, &

s

Wl'm

acceptam retinere, juxta plerósque validé poreft

ac licité, ita ut danti repetitio non detur. Text.

UM

M&ïw*ï

"N

m

& DD. in [. 4. . 3. ff. de conditt. ob turp. cauf.. w.

QL

M j

tamen 2. ÁGio ad promiffam pro opere turpi

I^

4

mercedem in Judicio exigendam probabiliàs ipfi

[ Vl H,rgü M

W" l

non datur.

Ita multi & graves DD. quos inter

ful

TA

à

(9

f

Duarenus ad tit. de condit, obturp.cauf, Pand.c.

müm QL

J

Yy 2

3. ait,

p

"og LIB.V. TITULUS XXIV.

3. ait, id vulgo receptum effe. Perez eod. tit. C.

l A[qüi n im[

;äd(ïum & mp

3. 3. talem aCtionem habet pro indecenti. Con-

quim

fpirant Zaf. Hilliger, Hahn ad Wefenbec. Bachov,

Struv. apud & cum Brunem. ad d. tit. C. s. 14. &

abitia

4d ff.1. 4. . 2. wbi ex profeffo refutat Covarruv,

UL

precipuum adverfarium ejüsque fequaces. Prob.

sf ln

1. x L. j. C.de condidl. ob turp.cauf. qu& fic pro-

a, Confrmat

g hu')ufmodï 1

nuntiat : quamvis (oluta quantitatis ceffat vepeti-

tio, tamen ex bujusiodi [lipulatione contra $onos

ia

PL

mores interpofita denegandas effe actiones , uris

audoritate demonlvatur: ergo. geueraliter nun-

enfentan,

quam Jura concedunt a&ionem ex pa&o turpi,

i hi

mis , od

quale utique, & quidem ex utraque parte pacifcen-

tium, eft, fi pa&tum & promiffio mercedis fiat pro

r pro nert

& propter illicitum corporis ufum, Lege Naturali,

tigue pare el

Divino & Humano prohibitum. Confirmatur 1. ex

pf

l. 1. C. eod. ubi abfolvi jubetur, qui ex tali turpi

m d

promiffione vel cautione interpo(ita convenitur.

EX

Confrmatur 2. ex1.12. f.1.cit. Confirm. 3. Talis

RU

promiffio turpis ab initio fuit nulla ( ficut promif-

, von dl 3

fio ufüreillicite) $. quod turpi Inft. de Inut. f'igul.

GH "

L 35.1L123.ff.de V.O. ergonullum produxit effe-

A npt diver

&urm, adeóque nec obligationem naturalem, nec

Brifm (bi m

civilem feu aCtionem. Prob. 2. Eiiam apud Ad-

/ Täkapustnrp«

verfarios receptum eft, &, ut ait Covarruv. pro-

Eïo'æfhlmbi.'c, Yid

batiffimi Juris, quód feemina exigere in judicio

n n r

nequeat promiffam fibi mercedem pro conceífo

'»:sj'söc Qitm i

Corporis ufu, qui Lege Humana quoque prohibe-

tlj fidtls (

tur, damnatur, & punitur, ut fi uxor pro adulte-

:ïiorUm jl

rio, confanguinea pro inceftu &c. pacifcatur pre-

:äïnihil Df t

tium, licét accipere & acceptum rerinere valeat.

D. Chriftoph. de Chlingentperg in trad. de con-

w ) ftej b

MT

dith. v.3. affert 2 3. n.8 -9 GXl g. cit, G 112 3. ff. de

bt

V. O.

L Io [ um: erg

|

N

BU

De Clerico Venatore.

709

)mELP

Wt

H

V.O. Atqui in Imperio Romano- Germanico, ubi

lh hi

i

meretricium & lupanaria non tolerantur, prohi-

W IEL" P

a i

h

" i|

bentur etiam, & puniuntur, fornicationes. Ztefor-

"l

r/

li

T.

m

]

matio Politica de anno 1548.tit. Cyon (cicbtfetz

j

'Wa

tiget SSepmoobnung/ € de amo 1577.tit. 26.

":qu:ü ,

Confonant paffim Statuta & Confuetudines loco-

MULT

i

U

yum. Confirmatur ex Praxi: quis enim audit un-

T

W'MV

LL

"Aj

quam hujufmodi aGionem proponi in ]udicïo?

I u,j'

MW fL:ïm;«,

Nec ego cuiquam fuaferim ; nàm pro certo habeo,

Y

pon folum nihil indé confecuturam tam proca-

hw?

—

I

i

cem feiminam, fed etiam debité puniendam effe.

x "l

Objic. 1. ln cit. L. $. in qua maxime confidi-

at

ii

k

"]

THN

mus , fermo eft de lenocinio, quo proftitujtur

M.

uxor pro mercede, confequenter illud pa&tum ex

""

il

utraque parte eft turpe: econtra fi femina folu-

: I

:

TTE |

f

ta vel meretrix pacifcitur pecuniam pro ufu^cor-

';ïmf:'f.

l

1

TU

poris, non eft pa&um turpe, vel faltern executio

N t

iHius non eft turpis, ex utraque parte; nam ac

Nv;

MU

ceptio mercedis propter opus turpe , uti & ex-

a3&1o, non eít inhonefta , nec virtualis approba-

A D

tio fceleiis

ergo ex d. [. $. nihil probaiur pro

'. uni

cafa longeé diverfo, qualis eft , fi feemina foluta

'-'.,.:39:;4.:.;9:.:..

^

lewl'**

promiffam fibi mercedem — exigat per aCionem.

Y

ilt

2. Tale opus turpe habet aliquid admixtum pre

u

j )

!

|

^

I)

üió eftimabile , videlicet obfequium viro fornica»

tionem petenti exhibitum , item periculum ho-

3a^

u

Y d

noris & gravium incommodorum , quod fcemi-

*

na fubit faciendo copiam fui corporis: ergo ratio-

E

90 ,M"'q

ï

ne horum jufté exigit pretium , licet ratione pec-

y

J

'50[

m

v

cati nihil poffit exigere. — 3. Quamvis permiffio

Mi

w

MM

ab initio fuerit nulla, a&u tamen illicito poftea

g D

r

llg

1j

pofito oritur obligatio de Jure Naturali ad folven-

urin Jue

yort

I,Wn

dum promiffum: ergo re&e illud exigit

dicio,

^

h

Yy 3

u ül

m

V

Dg Ck

71o LIB.V. TITULUS XXIV.

o t !

dicio. . 4. Precedens pa&ium fecuto opere turpi

: i

defle&it in. centra&um innominatum , nempe

hunc, concedo tibi ufum corporis, ut mibi (olvas mer-

in

