tra&us facer, per quem homo a&ualiter emitteus

nefnphzivam Ui

vota paupertatis , caftitatis & obedientie fe cou-

icjto

It

fecrat, obligat & tradit DEO, ac Religioni ap-

DDtrtien g

probate, & viciffim Religio per Pralatum nomi-

itorfe hi.

ne DEI acceptando hzc vota fe obligat ad Pro-

i Wt

feffum perpetuó retinendum. Eft duplex: Expre[-

i, At

fa. qua fit verbó vel fcriptó vel alio fimili modo,

ltl ul

licet fingule tres.di&te virtutes non explicité

Temon, hp

nominentur, fed folimn implicité ex recepto ufu

t ffy ii

intelligantur , ut fi Benedi&tinus, vel Canonicus

hguuim, wj

Regularis, fic dicat, voveo obedientiam $. Bene-

T0l obetn i

didi, vel.$. Auguflini; talis enim vovet omnia,

tMCUT, i

quz fubftantialiter tali Regule funt aunexa: "

t foltyram o

cita autem, qui fit aliquo fa&o, ex quo animus

s qui tge

profitendi elicitur, ut fiquis poft annuin Novitia-

r prire f

tüs geftet habitum Profeffis proprium. c. 1. 22.

jobd eam Y

b.t. vel exerceat a&tum folis Profeffis competen-

vutm, Dremt

tem : fed hzechodie eft rariffima extra cafum, quo

; gt

expreffa Profeffio fuiffetnulliter edita.. Dixi, pro-

us

prié dida ; fi enim Religio acceptat quidem dicta

Vota, non veró reciproce fe obligat vota emit-

valnlm 1 COU

tenti , uti fit in Societate JESU, ubi ingreffi finito

x, at df

Noviciatu edunt vota, non eft proprié di&ta Pro-

J

a D D

feffio, nec ita ingreffos facit aut denominat Pro-

onfcs at

feffos, & vota manent ac vocantur Simplicia tan-

tüm, donec poft complures annos einittant Ve-

T

rsm Profeffionem, qui ad eam idonei inveniun-

t durgüddz&

tur juxta Conftitutiones Societatis.

qinum, WP

Dico r. Sicut nemo per fe tenetur ingredi

j vororum F

Religionem , aut cogi ad ingrediendum poteft.

K 4

Trid.

ediumu P:

j

&Tmrln

|

z52 'LIB.III, TITULUS XXXI.

"Trid. f. cit. c.18. de Regul. cüm Confilia, etiam

j

g

qi

Evangelica, non inducant obligationem, & Chri-

j

"1

ftus ipfe hanc arduam vitae rationem in cujuslibet

ji

p

libera ele&ione coaftituerit, AMatth. 19. inqui-

[ Mllr l

u 0

ens: fi vis perfettus effe , vade, vende, qua babes

"T

€» fequere me. — Itaregulariter omnes ingredi pof-

r

La

funt, nullo laborantes impedimento corporis aut

( *

UM

V]ïæ. n

animi, cüm utique cuilibet permiffum fit falutem

qui

oïäïïä)dï

!

fuam & perfeciionem Chriftianam promovere

,L*,';Z(ï-' :

per media ab ipfo Chrifto fuafa.

Aliqui tamen

jl

habent impedimentum fübftantiale & dirimens,

gtb "i

,

g

quo ftante non valet Profeffio, uti minores 16.

d :

0.

;OP (5

annis, & qui non per integrum & continuum an-

*

[

T

f

num priüs fteterunt in probatione feu inNovitiatu.

[2E

("'fl M

Trid. f. 2 5. c. 1 $. de Regular. Metu gravi injuft&

( HU

incuffo adaCti ad emittendam Profeffionem. c. 1.

',!.CU

b.t. & c. 1. debis, qua vi. Matrimonió jam confume

1400 1

mató ligati fine debito compartis confenfu. c. 17.

de conver(. conjug. Epifcopi jam. confirmati vel

confecrati fiue licentia Papz. per c. z; feqq. de

Va n

translat. Epifc. ac alii, quos particularium Ordi-

num ftatuta incapaces reddunt.

Alii econtra la-

borant impedimento folüm impediente, quo ftan-

L

te illicita eft Profeffio, ud fervi, etiam improprie

di&i, nempe adfcriptitii;homines proprii, fine con-

fenfu füorum dominorum, obligati ad ratiocinia,

Ts

j

antequam fuis Principalibus fatisfecerint, corpore

l

ul

vitiati &c. ut de fufceptione Ordinum Clericali-

:35

|

um in [ib. L. tit. 1$. 19. 20 . explicatum eft.

&L

UI

$

Dico 2. Novitii in favorabilibus veniunt fub

U r

I"Iww

Jh(M

nomine Religioforum , adeóque participant füui

[

J mm

Ordinis privilegia omnia, quibus non privantur

W'g ]

u j

Jure fpeciali aut Confuetudine, gaudent quoque

Qd WW ]

pri-

T t

l['r

DeRegul. & Tranfeuntibus&c. 153

Ts

lal ,',l

2. Subje&i funt ju-

bhgar

lOnem l

privilegió Fori & Canonis.

]

risdictioni Superioris , cui precipienti tenentur

ratmngm t

obedire etiam in confcientia, ac ab eodem puniri

o dMgg

'W' lN

poffunt, fi delinquant, vel non obfervent regulas,

| 27 l

TT

3. Non tamen obligantur votis Religiofis , nec

DA

n QU

(f

per fe & dire&é ad fervandas regulas fub pec-

Ccato.

4. liem per feliberum ipfis & licitum eft

o lämcmï

regredi in Seculum.

j. Queg libertas ut magis

Üitun D

falva maneret, ordinavit Tridentinum , ut de bo-

, y

|

(tt

I

l

nis & juribus fuis , in feeculo habitis, etiam in fa-

ftamïaïekü'xümm

vorenm Religiopis, validé non poffint difponere

UET

l

per a&um inter vivos , eümque gratuitum, utl

D & at

eít donatio, renunciatio, ceffio, nifi id faciant

t fet Nl

intra duos ultimos menfes Profeffioni proximos,

Met i nl

& cum licentia Epifcopi (que tamen mults in

ofeffonen,

locis non eft ufu recepta)) atque Profeffio atua-

Vnió jammfvm-

liter fequatur.

6. Si egrediantur , reftitui ipfis

f COnfenf 17

debent omnia, qua fecum in Religionem tule-

m Confrmit v

yunt, ipfi veró nihil tenentur reftituere Religioni,

v

v. g. expenfas in fuam füftentationem fattas, nifi

pclum r

fimulaté & fine animo manendi fuiffent ingreffi,

x Aieprtl

vel nifi aliter fit conventum.

" Si veró Pro-

galint gl

feffionem emittaut, & de fuis benis & juribus nul-

T

lam fecerint difpofitiouem , ea omnia ftatim ac-

ii

D

[

'

quiruntur Religioni vel Monafterio, fi bonorum

temporalium fit capax. Pars I. fumitur ex c. 1j.

od o

de R. $. in6. " c. 2 1. 8 quamvis de fent. Exconim.

san r

Jrünn Qd

in .

Pars 2. ex eo, quód cenfeantur fe fubji-

jicum d.

cere jurisdiQtioni Superioris ( aliàs euim non re-

Bïkibus v

ciperentur) Superiori autem, cafu quo jufte prz-

cipit, vel penam infligit, parendum eít ex Jure

t gau'm'xg?!jf

Naturali.

Pars 3. exinde, quód nec ullum ad-

hu v Y^

huc emiferint votum, nec regularum obfervatio-

nem

T gaudeni ?t

!

K $

y

jj

LIB. IfI. TTTULUS XXXI.

Ij4

"

lil

T[ldejw'

y

nem promiferint exprefse , nec tacite.

Pars 4.

4 lwb

u

!

j

(

ex £. 20. 0 2 3. b.t.

Pars £. & &. ex Trid. f. 2 y.

afid

Valet tamen difpofitio No-

p

f

c. 16. de Regular.

1]15 EIJ

vitii de bonis fuis per ultimam voluntatem , vel

IAC n

j

per contra&tum onerofum, quo tantundem , vel

q« YU

i

feré equivalens recipit; cüm per talem difpofi-

!

,j

tiouem fibi non prejudicet, nec libertas redeundi

VAMT

1

ad feculum

minuatur.

Pars

. ex Autb. In-

"m

m

du

)

li

greffi. Autb. Siquaulier. C. de $5. Ecclef. Auth.

"i'*

Mv

AINunc autem

Fï

. C. de Epifc. & Cleric. canonizatis in

Cv LU

CA9. 7. CALf.

19. q. 3. cum tradendo feipfos Reli-

du

i]

£ioni cenfeantur quoque omnia füa, tauquam

.

L

acceíforia, eidem tradidiffe

confequenter ea

j

omnia confequitur Religio, non quidem jure hz-

reditario , fed jure acquifitionis.

M

Queres, an Concilium Tridentinum , dum

loc. cit. irritat renunciationes, donationes, & cef-

Wil

:

fiones bonorum & jurium, à Novitiis factas fine

requifitis ibi conditionibus, etiam intelligendum

fit de nondum ingreffis in Novitiatum , fed pri-

müm ingreffuris, qui nempe intuitu Religionis iu-

grediende talem renuntiiationem &c. faciunt?

C

g. Negant quidem Lezana, Diana, Portell, Pey-

rin , Pellizar. tr. 2. c. 9. . 4. Manual. Regular.

hs

Ego tamen cum Roderiq. Miranda, Molina to. 1.

de $. & $.tr. 2. d. 139. poft med.. & Laymanno

lib. 3. Theol. Mor. tr. $.6. 7. 1. 7. affirmo, ex hoc

fundamento: finis ratio & mens Tridentini evi-

C;

denter eó collimabat , ut Novitiis falva maneret

|

h.

libertas regrediendi in fzeculum, & ne hac occa-

fione , quód totam vel majorem partem fubflantia

f*«&, in Monafterium vel alios translatz, &/705

facilé vecuperanda, fi difcefferint , difcedere neque-

Alt

Wl

N

Ül

DT

De Regul. & Tranfeuntibus&c. 1

«nt ( verba füot Tridentini) fed hec ratio plane

N

non minüs pugnat apud ingreffuros, & intuitu

p

fPOHfid';ï

Religionis ingrediende exueniibus.fefe bonis &

Qp volumarem,r;

juribug füis : ergo nec ingreflnri valide donaut,

Q Wl

renuntiant, cedünt bonis fuis fine folennitate à

LT !

Trid. prefcripta ; fiquidem mens, finis & ratio

T6 r

VN

legis, quz dicitur effe animà legis, vel maxime

UET

eftattendenda, & magis, quam ipfa verba, pra-

Atf E g

fertim in lege favorabili , qualis eft hc, cum

hi. COT

principaliter intendat favere libertati à Religione

tll

difcedendi.

Confirmatur: Tridentinum non de-

X , g

terminate loquitur de ingreffis, aut Novitiis aCtua-

1 tqun :

libus, fed abfolute de reuantiatione aut obliga-

ünqudem j

tione ante duos men[es proximos. ante. Profe]]to-

$

nem facla : fed renuutiatio &c. ante ingreflum ia

tdentinum, du

Novitiatum , ac intuitu & ex caufa finali, vel fal-

donationes

item impulüva, ingredieudi fa&ta, vere fit ante

onitis fs fne

duos proximos meufes ante Profeffionem : ergo.

m oreligtut

Dico 3. Profeffi in quacurdique Religioue tam

Ttum, d

ar&e adfiringuntur Religioni, & hacillis, ut nec

nidjore i

ipfi ab ea recedere, vel dimifüionem petere, nec

m M. Ra

Religio illos dimittere valeat. 2. Nifiad ftritio-

J ] Ny

rem Ordinem tranfire. voleutes.

3. Qyamvis

Md hi

ejici juftis ex caufis poffint.

d. Pt Profetfus va-

i Mlne

lorem fug Profeffionis (imó & Religio) per

"EO

quinqueunium à die Profeffionis impugnare, at

non ultra.

Communis quoad omnia.

Mem-

) üifülmlamt

brum r.fümitur ex c. j. ? 7. b. t. Membrum 2.

n Tüdnt W

ex c. 18.e0d. Trid. f. 25. €. 19. de Regular. Vt

itis a u

!

i

autem liceat tranfitus ad alium Ordinem ftridio-

, k

rem, opus eft licentiá Superioris , faltem petità

j rj

W

r,

s trats Qd

ac literis dimnifforiis, atque ut fiat ex bona inten-

;

tione , non ex levitate.

Siquis vellet tranfire ad

y, [

Ordi-

g

"

156 LIB.III, TITULUS XXXI

ul

» gt

Ordinem laxiorem , vel paris rigoris, & quidem

(

É

absque jufta caufa, v. g. infirmitatis, diffidiorum

jo

yioi

H

]

declinandorum &c. opus foret licentià Pape;

;

II

L

licét cum fimili caufa fufficeret licentia Epifcopi ,

du

qVA

u

& fi Monafterium foret exemptum,Superioris Re-

m]-P"

il

J

Fs

gularis & Capituli.

Sem per autem requiritur

*UC'JU&

confenfus Prelati, ad cujus Ordinem fit vranfitus,

t

nz"w./lg

& novus probationis annus.

Mendicantibus ad

s;-;P'C [

non Mendicantes ( excepüs Carthufianis ) tran-

bare W

fire uuaquam licet fine fpeciali licentia Papa. Ex-

ITAV. 1. int. comm. b. t. &, qui fic tranfierunt, funt

r(PUi & i

w"

I"(O lf

inhabiles ad Prioratus, Officia, vocem in Capi-

*'(O(fa -30 5

tulo, & Curam animarum. Clem. 1. eod

Imó

Áanttt

r

nJ r

ad Beneficia Szcularia, etiam Curata, inhabiles

fuunt omnes translati ad alium quemcunque Or

Dehominibus

g

r

dinem. Trid.f. 14. . 1 1. devef.

Societatis JEfu adverte, quód ipfis, etiam jam

m n

m

ÉI

Profeffüis, liceat quoque ad non- Mendicantes

t

tranfire cum folius Generalis facultate. Conffit.

Cim alias. Gregor. XIII. Membrum 3. ex C4n. 16.

"

LL

j

€» 24. cAuf. 24. q. 2. ac praxi, fi nimirum jufta

^

eje&ionis caufa adfuerit

Hodie autem juxta de-

A »Ct

cretum S. Congreg. Conc. Trid. Interpret. juffu

Urbani VIIT. editum , fuüfficit quidem quodvis gra-

ve & publicum crimen, fi accedat incorrigibilitas,

"h

Il

l

M

|

ut autem aliquis haberi poffit pro incorrigibili,

G!mw

35"

0

& ejici, ibi ftatuitur, ut pofttertiam monitionem,

:

& corre&tionem, in carcere per aunum in jejunio

t i

& penitentia probatas non refipuerit,

'Taliter

"S d

"t

b

eje&us manet quidem obligatus Votis, at ob fta-

m"' ! »WH

tum fuum nou ita rigidé, probabiliter tamen non

Regulis in Ordine prefcriptis : tenetur quoque ge-

W"ï i

m R:!r

fiare habitum & per emendationem fe difponere

ad

ULl Y

DeRegul. & Tranfeuntibus&c, 157

ts Ti 1

lül'mlmls i ff

&d iteratam receptionem , imó emendatum, etiam

i

non petentem füfcipi, tenetur Religio recipere, ut

Ofet h(fma l

notant DD. cum Barb. ex c. fin. b. t

Membrum 4,

t hwmaEp

f

ex Trid. d. f. 2 . c. 19. de Regular.

Quamvis au«

: p Wm,SUp

Ql l

tem poft quinquennium pro foro externo non am-

li

pliüs audiatur valorem fug Poffeffionis impugnans

Ó jnem üf Ww

coram Superiore fuo, & Ordinario ( ad hos enim

"Id "

conjun&ivé pertinet cognofcere) in foro tamen

': Atf t

interno, ficut nullitas fuz Profeffionis certa fit,eam

xa*(x'imïm. l

tamen probare nequeat,non tenetur clàm ( quod

guä ücmïxtmm,ï.:

tamen facere poffet, & laudabiliter faceret ) ratifi-

(( Wren (

care per novum confenfum (üam Profeffionem, fed

n t l

Coterüm

poffet (feclusó fcandalo? difcedere.

1 Ütto, sl

nullitas Profeffionis non fanatur ab ignaro nullita-

) Quemeomqre (

tis, licét fingulis annis eam renovaret etiam fübla-

K.. Delonii

t0 impedimentó, nifi exprefsé apud fe ftatuiffet, fe

Uf etnjn

Profeffionem, cafu quo invalida fuiffet prior, hic

non- Mafentg

& nunc validam & novam emittere velle.

acitrt Cf

n ert. ul

TITULUS CX 1L

j omum j

Mi ntt

DeConverfíione Conjugato-

fri It j

rum,

gibn udrsqn

SUMMARIUM.

" incarr:'gz!:/?/f.

yoirg

I. Quid veniat per conjugatos , &* eorum conver-

vt

fionem.

DI

n j

2. Quid *juris, ff exiflentes in Matriimonio Rato.

diptt T

3. Velin Con(uininato , ingredi velint Religionem.

tusVoüs,atoäfe:

Onjugati fuut in duplici claffe; 2aliqui funt . 1

pbl m

in Matrimopio Zato , quod quidem legiti-

T

Ime& eft coniradium , nondum tamen fe-

jna

h

cutá

4

WrüoncCor

158 LIB. IlIL 'ITTULUS XXXiI.

f lmlm dl

u'(ls pe

cutà copulà carnali: alii in Confummato , fcilicet

, uoufof

dU

per fubfecutam copulam carnalem perfe&tam, per

g

"

n

fe aptam generationem prolis.

Per Converfio-

sffiit

"em iotelligitur hic ingreffus in Religionem, feu

ud (

CWIE

Ordinem Religiofum.

ju

Jv

Dico I. Exiftentes in Matrimonio Rato, quam-

4l

"H l.

diu illud non: confümmaverint per copulam , ad

quam propterea per duos integros menfes à con-

m (

j

iractu Matrimoniali noti obligantur etiam exigen-

]

ï»-

Fu er

M

te altera parte, poffunt ambo, vel unus, etiam alte«

ra parre invita, liberé ingredi Religionem.

2..Bt

'.:d(afüïil'fm

m

(f, 4

poítquam fecuta fuerit Profeffio , Matrimonium

u

tl

penitus diflolvitur, ita ut remanens in fzculo aliud

l

licité ac validé contrahat,

y

1

1

kcoad (

Communis & certa

iM

my, Don if

quoad utramque partem propter claros textus in

€. 2. 7.14. b. t. Extrayag. antiqua. $o. XXLI. de

Voto. ubi Matrimonio Rato annexa legitur hec

H

M

conditio , zif; Religionein ingrediar : quge tamen

du d

conditio non eft annexa fuüfceptioni Ordinis Sacri:

i

n

quare Matrimouium Ratum non diífolvitur per fü-

Vh

[7

" ]'..q

fceptionem Sacri Ordinis etiam Presbyteralis.

Extrav. cit.. Quamvis autem hujufmnodi conjuges

l

lt

per bimeftre non teneantur confummare Matri-

]

iel

monium , fi velint ingredi Religionem, vel de

j

ij

ingreffu deliberent, eo tamen elapfo , fiuna pars

ia

inflet, & debitum conjugale feu copulam petat,

inL^]

v

urget obligatio vel ftatim ingrediendi , vel Ma-

msh

f

irimonium confümmandi.

wài

D

Dico 2. Exifítentes in Matrimonio Confumma-

to nec licité ingrediuntur , nec validé Profeffio-

nem emittunt, nifi fponte confentiat altera pars,

2. Vel altera pars commififfet adulterium.

3.

:

]

:

Aut lapía fuiffet in hazrefim, & propterea per fen-

fen-

ULty

1

De Converfione Conjugatorum, 149

(orz/mmm

U

tentiam Judicis permiffum divortium.

4. Eadem

,

IN

"

procedunt de füfceptione Ordinis facri, cum hoc

üN

folo diftrimine , quód Ordo facer fine licentia

$0

uxoris validé fufcipiatur, non tamen licité, ut adeó

maritus teneatur quidem uxori petent debi-

HU*oqu

tum conjugale reddere,ipfe vero propter votum

l p tl Jl

folenne caftitatis illud licité non petat

Pars I

fos g nemsz (

Interim talis fi-

conftat ex £. $. 12. 17. 20.h

TRU EHJP Xlgtw

nelicentia conjugis ingrediens , etfi invalidé emit-

M. »nu Mwam ü

tat Profeffionem, & fic in vim voti folennis non

ïg :W Zx

teneatur ad caflitatem , obligatur tamen ad hanc

Áifio. y

müxl

in vim voti fimplicis , quiain tantum fe obligare

A05 j gt

potuit, & fe obligáffe prefümitur. c. 2. " 1 2. eod.

Coomuis ( g

Quamvis autem fola licentia conjugis fufficiat ad

fet Caros ter

validam Profeffionem , non tamen fufficit ad lici-

7 30 XX][ l1

tam, fed infuper requiritur, ut & altera pars ingre-

Drer litr]

diatur Religionem, aut, fi Jam fit fenex fterilis, aut

lu : ais

aliàs non fufpeCta de incontinentia , faltem votum

gor Ordrns n

perpetue caftitatis emittat in feculo. £, 4. 13. 13

ia

eod. Pars 2. exc. 1. 16.eod. Pars 3. ex c. fin,

i Wsv

eod. &v c. é. de divort

Pars 4. tum ex citt. u-

coyieo

rib. prafertim Extravag. antiqua, um ex paritate

(001

funcae M

rationis; quia maritus fine licentia , vel adulterio

:ij/; L /df

carnali aut fpirituali uxoris, fufcipiens Ordinem

Sacrum ei facit injuriam affumendo ftatum couju-

p(o, (unt p

j a p

glO non conyvenientern

Quod autem Ordo fu-

N WN'

Íceptus valeat, eruitur indé, quód non exítet

]us illum irritans.

suio Codnt

cvie ho Vib

S; ) 9

(eiii t

TITU

j

L.Conv"ägm

——

160 LIB. III. TITULUS XXXIII.

N

,,«fe!Gi

(Us qHO

j

!

4 ^

TITULUS XXXIII.

"

j i

!

l

/

d

i

4

i

gt

UL

De Converfione Infidelium.

"

d

J

jl

qe

füfmautf

'æm iU

v»

SUMMARIUM.

"T.

;EäiE[f! diis)

1. Quinam dicantur Infideles.

2. Quid , fi unus infidelium conjugatorum cone

; Haaó

fs 2

vyertatur.

iinetpts nl

3. Quid aliud [Latuatur in boc titulo.

gt fatt

Nfideles hoc loco, utl paffim in Jure, funt if-

qnipnt

n

d

li, qui nunquam füfceptó Baptifmó Ecclefiam

:iära:vfïl"if

y

Phn ii

ingreffi aut Chriftianam fidem profeffi (unt ,

utl Judzi , Ethnici, Pagani, non veró Hzretici;

q M Dïlüï.;.

v

r

hi euim proprie revert? potiüs, quàm converti di-

myt

(

cuntur. Per Converfionem autem intelligitur tran-

fitus ad Fidem feu Religionem Catholicam.

d

3(,1.7 '

Dico I.

Matrimonium ab infidelibus contra-

&um, etiam confümmatum, fi unvs fe convertat

'

MU Y

ad fidem Catholicam, maneus autem in infideli-

|

tàte nolit cohabitare converfo, vel velit quidem,

( Lt

at non fine contumelia Creatoris feu injnria erga

:Ikp

Chriftum, aut fine follicitatione converíi ad pec-

catum, ftatim diffolvitur quoad vinculum, quame-

primum converfus ad alias nuptias tranfit, ficuti

T

S

poteft. can. 2. cauf. 28. q. 2. &* c. 7. de divort.

JQW

!

N

ubi Pontifex, uti Doctores communiter, fic in-

telligit illa verba S. Pauli 1. Cor. 7;

Quodf ia-

uT

fidelis difcedit ,. dz'fæa'.zt, non enim feryituti (ub-

jectus eft. frater. aut. foror. bujusmodi.

Et hic

Ww Mi

cafus

"

LT

"l

UL Qy

De Converfione infidelium,

I6fÍ

cafus eft unicus, quo Matrimonium femel validum

P

& confummatum diffolvi quoad vinculum poteft.

Dico 2.

Matrimonium infidelis ad Fidem con-

Ebf

verfi, quod contrahit cum uxore fideli, cujtus ma-

ritum confentiente uxore occidit, licet adhuc in-

n

fidehs, eum in finem ,ut eam duceret in uxorem,;

!

d

eft nullum; adeóque hoc impedimentum Crimi-

nis etiam afficit Infideles, licet aliis impedimentis

MT

A

Matrimonii Jure Ecclefiaftico introdu&is non li-

gentur Infideles

2.51 unus Infidelium conver-

! ts

tatur, & altera pars in Infidelitate perfiftat, proles

eorum, qu& nondum fünt rationis ita capaces, ut

Mf i fs

poffint ipíemet Religionem eligere, tolli àb Infi-

? t Bd

deli, & educari à converfo debent, five ifte fit pa«

*nfiemp f

ter five mater.

Pars prior habetur c, 1. & pofte:

l, D0n vero Rn

rior c. 2. h.t

Nec obítat, quód fecundum Leges

Quim od

Civiles liberi fint in poteftate patris, non matris;

fem intellrta

& illi, non huic, cura educandi liberos & alendi

mC iC

incumbat. 8. fin. Infl, de patr. pot. 1. 9. C. eod. er-

go,fi mater convertatur ad Fidem, proles relir-

w tutt

quende füut patri perfiftenti in Infidelitate; né-

m, m fe m

gatur enim confequentia.

Siquidem. favor Reli-

qpe n

&ionis & bonum fpirituale liberorum pr&valet di-

, rehrll u

fpofitioni Juris Civilis , & ftandum hac in parté

r a g2

Juri Canonico;

r u

d i "-W

TAIJA3ULUS XXXIV

] dþï $t VJ,.,A

De Voto,& Voti Redemptione

20"7

: wr*fml'h

SUMMARIUM

j r5 Q

g n [

i. à. Quid Jit votian , & redemptzo voti.

9. An ex metu , vel errore editum valeat.

jj

Pari Ib

L

4&0*

(,w

" Votll

1€2 LIB. lII TITULUS XXXIV.

j

t

(

4- Quomodo dividatur votum.

HKUEII !

N

s

$." Quando votum . Caflitatis & eligionis

:

jit T€-

j

j

fervatum.

D

] & f lffnh

ïl

m

6. Qua fit materia voti.

«

gi)

4. Quis effectus.

]

WEL

g

n .M

f

$ Qtilms,modis tollatur obligatio voti.

71(3

^

l

Um ad effentiam Religionis , feu Statüs Re-

" u

f

ligiofi, fit emiffio certorutg votorum ,re-

a:äfxï:tmïmes

s lu

&e hic agitur de V/oto in genere, que eft

E

M

m gu

lex quedam privata, quam quis fponte fibi ponit

fe obligando ad aliquid faciendum vel omitten-

gi::rRlïrg':iiiï *

ror

TUPRIL

dum, uti & de Aedemptione Voti, qu& nihil eft

v

w

aliud , quàm modiis fe liberandi ab obligatione

av

t

voti nondum exfoluti.

In tit. feq. autem de Vo-

Das,

tis Religiofis in fpecie traCtabimus.

T0 000 Efif:]

Dico I. Votum eft deliberata promi[]to DEO

f«tla de meliori bono. — Adeóque differt à propo-

fito , utut ferio, quod non inducit obligationem,

ficut promiffio.

Cüm igitur in dubio non fit af-

ferenda obligatio, eó quód libertas fit in poffet-

fione, in dubio, anquis votum fecerit vel pro-

Idem pro-

pofitum, ftandum eft contra votum.

babiliüs eft, fiquis dubitet,an votum fecerit cum

s

fufficienti deliberatione , quz debet effe perfecta

V

( & tanta , quanta requiritur ad peccandum mor-

taliter, ut habet communis) quia dubitatur de ali-

quo effentiali conftitutivo voti, confequenter de

Thha

Ipfo voto. Pala20 & Tambur. contra communio-

W

rem, Illud axioma, i2 dubio tutior via eft tenenda,

m"ü[m

habet rationem confilii ,non precepti, vel intelli-

M

VN lkt mü

(

gendum eft de dubio pradico ; hoc enim deponea-

DN

Jvl

di obligatio datur, Dixi, Deo faifa: unde,fi pro-

Lt

NI

mif-

W

/

UL t

Tttgy

De Voto, & VotiRedemptione. 163

LP C"' li

I)u

miffio fiat homini, non eft vorum, quod de fe eft

cultus latrevticus Dei, neque fi fiat alicui San&o

!

aut etiam Beat

i

& Virgini, fiquis fifteret in ho«

rum cultu, & n

d

1 referret ulüimató ad Deum co-

lendum : verüm:; quia hoc ordinarie contingit,

77 mL

& contingere prafümitur, fiquis foveat B, Virgini

&c

Rofarium vel jejunium vel donum, cenfetur

fligionis, fl

effe verum votum , quia promiffio principaliter &

Q w.mrum Wa j

i

ultimató ex intentione voventis fit Deo, B. Virgini

Vr

jUn qu

autem in memoriam duntaxat, & ut fuis precibus

An gf

n d T

voventem juvet: quo modo etiam templa & alta-

ria eriguntur B.Virgini & Sanéis.

Addidi de me-

!t J qe n

liori bono , quibus verbis indicatur materia voti,

OE

quz debet effe talis, ut Deo fit magis grata , quàm

1f hp um

oppofitum; aliàs enim Deus , tanquam promiffa-

Mi

rius, promiffionem non acceptaret.

d g

Quares, an metus gravis ipjufte incuffus: item

hónue difnipmpe

an error vel ignorantia ita obftet deliberationi, ut

tacit lg

votum eyadat irritum ? g. ad 1. Etiam talis me-

w n übonon

tus (à fortiori nec levis, aut gravis jufte incuffus,

Mi s ia

aut ab intrinfeco , feu à caufa non libera, puta

i oun f d)

morbo , periculo naufragii, incendii &c. prove-

w nj

niens) non facit votum irritum.

Ita Sylv. Suar.

4p f feceritlt

Palao &c. contra communem apud Pirhing; quia

zi

fpe&ato Jure Naturali non tollitur per ullum me-

T yraodin o

tum libertas, nec irritatur vorum: de Jure autem

j t*

Pofitivo Humano irritatio nullibi eft flatuta, ex-

qui, t

ceptis votis Religiofie Profeffionis. c. 1. de his, qua

1 o

v!.

yr, Cont

Interim metus injufté incuffus eft caufa, cur

TOU vt thï;

votum folvi & refcindi facilé poffit.

E. ad 2. Si-

quis ignoret, aut erret circa fübflantiam voti vel

j Pïæfeþtï'wi

circa accidentia & circumftantias magne confide-

jp; n (

ratonis, quas fiquis fciviffet , nen voviffet, vel

pu j untïü

L 2

£ir-

l

164 LIB.III. TITULUS XXXIV.

[CS 11'5 Jl(

'Iälli)d :

li l

circa finem, ut fiquis voviffet Petro dare eleemo-

1idm.

gl i

j

fynam , quem per errorera putabat effe paupe-

f

p

s

rem, votum eft utique nullum ; quia, tanquam

i

j

1

ore debet à vo-

Ff

hi

lex privata, totam fuam vim h

,

1

djm

"

luntate & intentione voventis, quam tollit hujuf-

*l'ï

j .WIW

!

modi ignorantia vel error.

Econtra validum eft,

;4

"

T.

fi ignorantia vel error fit folüm accidentalis &c,

fl

Oljic. 1. DEUS nen acceptat vota per injuriam

2. Si circumftantie magni mo-

.L;WV

extorta: ergo.

menti ignoratz faciunt votum nullum , etiam vo-

.f d

ta Religiofa, & voturm caflitatis, fi poftea fe pro-

AoD d

dit magna difficultas priüs ignorata aut non pra-

ial

vifa,erunt nulla: fed hoc eft contra communerm

ugpus P

n

E. 2d r.JV. ant. nec enim in-

g, 1

fenfum & praxin.

MT

"o

u

juria voventi à tertio illata impedit acceptatio-

nem Dei , quia aliàs nec valerent vota ex metu

PA LU WV

(

levi injufte incuffo edita ; nec defe&us plena li-

I

bertatis & fpontanei confensüs ob metum? quia

-

L

v

aliàs nec valerent vota per metum gravem juíté

A Mws TAU

?3

incuffüum , vel ab intrinfeco venientem edita:

Àd ». N.

quod neutrum admittunt Adverfarii.

4v

3i4. partim quia, fi talia vota non valerent, feque-

rentur graviffima incommoda, fcandala, pertut-

:

|/

ii

bationes, & varii pretextus , cum gravi damno

RU

Reipublice Chriftianz ,ad quod cavendum ftricte

r

J

E *L—GN

h

obligat Jus Naturale: partim quia omnes difficul-

1

f»'jfkï

i

A

"

qates, fi non fuit error vel ignorantia circa fub-

r

;n:üz';x

Ml

AA n h

ftantiam , facilé faltem in confufo potüerunt prze-

L

W

videri, & prafumuntur prevife: partim quia per

h)

wx'z'*

remedia fpiritualia non admodum difficulter fu-

ul

"'"*3

perantur.

Simili argumento Lutherus & Augu-

nl

IMQWME " i

"W

Rtti o

Ób

fiang Confeffionis fabri jam olim impugoárunt

",l.il*

vota Religioforu'm. celibatum Sacerdotum, &

BN

Ut À

vo-

M

Em

|:

us

n

De Voto,; & Voti Redemptione. 165

H]L

O Dd

vota caflitatis, dantes illis licentiam convolandt

Vl

N

l"a, IH

ad Matrimonium.

Sed audi, quid contra illos

"m

:

T a

detonet Tridentinum feff. 24. can. 9. Siquis di-

"US- r

xerit - - po[fe omnes contrabere Matrimonium, quá

non fentiunt, fe Caffitatis, etmmf 1 eam voverint, ba-

(Ont Vällddmu

bere donum: anatbema fit: cüm DEUS id redé

qum dj

petentibus non deneget , nec patiatur nos fupm id,

T Tl pei

Jutt

quod pof[umus tentavi. Vid. Decifio 76 in tneis

Kitnfes g

m V

Deifionibus.

o

i QU

Dico 2. Votum dividitur I. in olenne, quod

li Sïw &ap

ab Ecclefia loco DEI fpecialiter acceptatur ita, ut

j 1500!3! at n !

ex difpofitione Juris voventem reddat incapacem

Cf Gonta m

A at néc n

ad a&tus voto repugnantes, qualia duntaxat fuünt

vota Profeffionis Religiofze, & votum Caflitatis

Bw

tacitum, füfceptioni Ordinis Sacri annexum ; fic

lerent vott er m

enim voventes validum non contrahunt Matrimo-

t efetts z

nium, & Religionem profeffi funt incapaces do-

sQs 0D Imot? Qu

minii rerum fortunaz.

Et in Simplex , quod non

meum a y

ita acceptatur, & attus voto repuguantes non fa-

votem s

cit invalidos, fed tantüm illicitos , qualia funt

Ms Mi

omnia reliqua vota, exceptis tamen votis Schola-

m virtul

flicorum Societatis JESU, qu& quidem tantüm

I //]/[2/2, m

fant fimplicia, Matrimonium tamen reddunt inva-

y, (f ditt

lidum.

2. In Purum, feu Abfolutum , quod fine

( T fnü

conditione emiffum ftatim obligat: & in Condi-

tionale , quod füb certa conditione emiffum non

ial o

obligat, quamdia conditio non fueritimpleta, 3.

in Zteale, quo aliqua res, v. g. pecunia, calix &c.

giopit

Evlf pamm qma,

in Perfonale , quo promittitur aliqua a&io perfo-

ng, vel omiffio a&tionis, v.g. preces, peregrinatio,

AO Luth m

jejunium, abftinentia à lufu immodico &c. & in

Mixttm , quo fimul res & a&io promittitur, v. g

1am Om me

dü»'ï

donarium & peregrinatio ad thaymaturgam Virgi-

batum a

L 3

nem

u

gl

166

LIB, III. TITULUS XXXIV.

j Undfh

a )

"

m]fh

nem Oett'mganam.

Votum Reale poteft, imó,

Q

ha

fiabipfo vovente nequeat, debet impleri per ali-

i

"

, hl gq-,di

um, item tranfit ad heredes ((non tamen ultra

M nb

vires hereditatis, & non nifi falvá legitima) atque

ad fucceffores. per c. 6. cit. c. 6. de T'eflam. c.18.

Y efti

i

l

ü !

de cenfib. l. 2. $. 2. ff. de pollicit.. Econtra Votum

í vab W 41

"us

T

jiM

Perfonale non tranfitad heredes perfe ( peracci-

j

j:

^

i,

dens autem hares poft aditam hgreditatem obli-

i

[f! dü'

gatur ex propria voluntate, & quafi- contra&u,

hn

N

qualis eft aditio hereditatis, ad explendas obliga-

um

i

il

WUU

tiones defun&i, c. 6. D. 1.) minüs ad fücceffores;

d

"

T

'JT f*'d

nec debet impleri ab alio, fi vovensnequeat imple-

(s

for nu.cï

re, &, fi poffit,non poteft impletio alteri committi.

sisanpt !

Quapropter, fi aliqua communitas vovit peregri-

n n

CU

nationem, jejunium &c. indé non obligantur fuc-

?11

v

of

l;

ceffores, nifi forfan ex confuetudine, vel ftatuto

Wt at

faltem tacite approbato ab Epifcopo, velex per-

m

fuafione erronea, aut ufu vel ratificatione ultro-

m

us

nea, 4.in Refervatum, quod à nemine, nifiàSum-

il

mo Pontifice difpenfari vel commutari poteft,

u-

qualia funt tantüm quinque: votum caftitatis inte-

er3

[2

"-

"

H

gre & perfe&te, votum Religionis ingrediende,

EL ,

vota peregrinationis Romanz , Jerofolymitang,

&jï'*-t(

;

& Compoftellang. Extray. 5. comm. depoenit. &*

vemi[[ Reliqua omnia funt son refervata.

UE

- Quares, quid requiratur, ut vota Caftitatis, &

v.i.th [

ute æ,

u

Religionis ingrediende, que contra Jus antiquius

"i

yefervantar Sedi Apoftolice in cit. Extrav. cenfe-

antur effe refervata?

g. cüm hzc refervario fit

l

.1

A

j

'

reftri&iiva poteftatis Epifcoporum, & ideo odio-

).44

mof

fa, ac (trictie interpretationis, debent effe perfecté

í

edita, h. e. plena libertate , & ab[olutà. — Vo:um

[tmi

J !

u

]

caftitatis autem debet effe perpetua Q integra.

N

uü) ä.

Com-

4 t

T

r|

TU lh

De Voto, & VotiRedemptione. 167

l ha,

M

D

j d

Communis. Unde hzc vota non funt refervata, fi

u lmm

N

fi

| des(

fiant ex metu , etiam levi, injuflé incuffo

cum advertentia aut deliberatione imperfe&a ;

mähä ]eg

mm)

fi cum intentione fe obligandi folüm fub peccato

lwdte

UM

veniali

fi dubium fit , an deliberaté fatis, aut

Wij &

funtav

abfoluté fint emiffa

fi fub conditione , v. g. fi

st Ms

convaluero: fifub pona, feu in penam, fi v.g

m hæredmr wö/

te rurfüs inebriaveris : fi alternativé , v. g. vel

Qf t

eleemofynam vel caftitatem promittas, Vid. la

il VU end ub

]

Croix [ib. 3. p. 1. n. $44. feqgq.. Rurfus non eft

: Ri wüoe

votum caflitatis refervatufn, fi eam voveas non

hi0n n eq Eanmp

in perpetuum, fed ad tempus duntaxat, v. g. per

Tif lii comi

aunum: fi voveas non nubere:

on fornicari *

JTUCIfUS VOU ts

non petere debitum conjugale: fervare caftitatem

LT

conjugalem

item votum vzrgmztatzs tantum,quo

feetudine, vel f

precisé promittitur abítinentia ab illo actu Ve-

Dyitopo, vlra

nereo, per quem violatur clauftrum virginitatis,

vl retifcato o

& hujus laureola amittitur; quamvis virginitatenm

1 nemins a

voventes fzpe foleant intendere fe obligare ad

| tonman pot

caflitatem integram & perpetuam, cüm non cog-

ERN

nofcant differentiam inter Virginitatem & Cafti-

tatem.

Yignistgtio

Imó nonnunquam apud puellas plebejas

& ruflicanas, quando dicunt.

fe virginitatem

yuz, J

promififfe, fie baben bie Syungfraufcbafff vet»

7'///////1//17/f0

gf

lobt/ adverti , quód aliud non intenderint,

w TM

quàm manere in vitacelibe, fine marito, adeó-

que non nubere, quod utique non eft integra ca-

g n r

flitas.

; i b

Dico 5. Materia voti debet effe morali-

db reiewa&

ter poffibilis; quia ad impoffibilia nou datur

obligatio.

2. Honefta ; quia implicat obliga-

müm&u

tio ad faciendum inhoneftum.

3. De meliori

Y Mulute !

Unde

bono ; quia DEUS aliàs non acceptat.

f ngpetua

de

L 4

ii

!

168 HIB.HI. TITULUS XXXIV.

(17

'[)omrm

gins

D

de re indiferenti, quae in fe nec bona nec mala

€ft, uti v. g. ambulare, non nere die Sabbathi,

püil

T

non ludere &c. non poteft validum fieri votum 5

n

n. xmnff[US!

j

neque de re impeditiva majoris boni, uti eft Matri-

)P

gt 8j

znonium 3 quamvis enim hoc fit honeftum, impe-

dj Hüd ?D

riA

dit tamen ftatum cclibem , qui eft melior & per-

begt HHW

;fn:a

feGior, quàm ftatus Matrimonialis: fi tamen per

Matrimonium poffet procurari majus bonum, v. gi

:ïmwmm

pax publica, vel vovens eriperetur ex manifefto

B-

Plb

periculo plurium & gravium peccatorum, per ac-

cidens fieret Matrimonium de meliori bono , &

——

oteüvowemueu

ii

nateria vott,

