gatus eſt in Concilio Carthaginenſi 217.
Fpiſcoporum, inter quos fuerat S. Auguſti-
nus, ſtatutum legimus: Ut PDiaconi, &
Preshifteri, vel ceteri inferiores Clerici in cauſſis,
quas habuerint, ſi de judiciis Epiſcoporum queſti
Juerint, vicini Lyiſcopi eos tum conſenſu ſui

Eriſcopi audignt, & iuter eos defiiant adluübiti
ab

— — *
ab eis Eryiſcopi. CQuodſi ab eis provocandum
vutaverint, non vroνσ—ννnt ad transmarina ju-
dicia, ſed ad Primaies ſuuvxum provinciarum,
aut ad univerſale Contiliun, ſcilicet Africæ
6 71 αι i ſpgni 7 1uf
(403), ſieut & de Epiſcopis ſæpe conſtitutum
eſt. Ad transmarina autem qui putaverit ap-
pellandum, a nullo intra Africam in commu-
nionem retipiatur.

e) lIidem Patres Africani in epla ad
Cæleſtinum I. data ſic ſcripſere: Impendio
deprecamur, ut deinceps ud veſtras aures ve-
nientes non facilius admittatis, vet a nobis
exrcommunicautos altra velitis in communionem
etipere: quia hoc etiam in Contilio MWicano
definitum facile advertet Venerabilitas veſira;
nam etſi de inſevioribus Clericis vel Laitis vide-
tur ibi ra caveri; quunto magis kot de Exiſco-
vis voluit obſervari, ne in ſun provincia
communione ſuſpenſi a veſra Sunktitate pra-
Propere vel indebite videantur communioni re-
ſtitui.

) Concilium Chalcedonenſe, dum C. 9.
ordinem judiciorum eccleſiaſticorum determi-
nat, de appellationibus ad Papam nihil pror-
ſus mentionis facit. Immo juſtinianus Imp.
Novell. 723. C. 22. eas plane excludit, dum
ſtatuit : Si quis Epiſcoporum dubitationem
aliquam ad invicem habeut, prius Metropolita
eorum ecum aliis de ſua Sanodo Epiſcovis cauſ-
Jam exauminet, & judicet: & R non rata ha-
bu⸗-

S

vert uce
aW.
utiune i
il nſi

lanal
ſdtint: I
s in giiinis
orniittbls t
ml Fitt 5
ſer iſtatate e
lnn zulin trnit

in ſoe un
Me, uk
Murmme allis n
Iie diiin keii

uein do de
Mta innn
Mun iun iun
Wen eiun
dger, mnliͤn
Conrilis W un
unſfetiicig
Dtottut et ler

r ſ
e
ſe enus Pelt

Gin coen
Ung ſii n
UNiſg,tiun

le: Iypentn

tas kuntt i.

45 ==

buerit utrugue pars, quc juclicuta ſunt, tum
Patriarcha diæœceſeos illius inter eos audiat,
nulla parte eus ſententia consradicere valente.

g) Concilium Lugdunenſe in Gallia ſeculo
VI. C. 1. ſanxit: Si quid inter fratres, id eſt,
Coepiſcopos noſtros contentionis ortum fuerit ;
ſi de una provincia ſunt, Metropolitani cum
Comprovincialibus judicio ſint contenti. Si vero

diverſa provinciæ ſint Sacerdotes, inter quos

aliqua diſceptatio oriatur, conwenientibus in
unum Metropolitis ipſorum, omnis eorum aktio

illorum judictio terminetur.

F. 730. Jure tantum adventitio convenit
Papy, ut quascunque appellationes in qui=
buscunque cauſſis eccleſiaſticRis ex univerſo
Orbe chriſtiano recipiat.

Jus enim hoc merito inter jura tantum ad-=
entitia Primatus numeratur, fi absque eo Pri-
matus finem ſuum conſequi poſſit (719). Quis
autem fibi perſuadest, Primatum eo jure in-
digere, quod eidem per ſex omnino ſecula a
Conciliis non tantum particularibus ſed etiam
univerſal;bus partim non arttributum partim
prorſus eſt denegatum (729) *

F. 731. Abſit tamen, ut dicam, nullum
eſſe genus appellationum, quod Papzæ Jure
divino competat. Is namque ex fine Pri=
matus ſui eſt cuſtos & vindex canonum
univerſalium (685). Cum igitur jus hoc
M m ex-

W= „456 =

exercere nequeat, niſi actiones ejusmodi
canonibus contrarias ante cognoverit; plane

coniequitur, ut Papa in cauſſis eccleſiaſticis,

quzæ ad quæſtionem juris univerſalis, przæ-
ſertim dogmatici, pertinent, appellationes pro-
rrias (728) jure divino ex univerſo Orbe
Cchriſtiano poſſit recipere. Ad hæc ex prz-
dicto jure vindicandi canones univerlales
ſummus Pontifex tuetur eos, qui ab eccle-
ſiaſticis judicibus contra canones opprimun-
tur (7215). Inde autem deducitur, nullum
dubitandi locum relinqui, quin etiam in
quxſtionibus facti Primatui divinitus annexa
ſit poteſtas contra ſententiam via fatti pro-
latam appellationes recipiendi, quæ effectum
quidem ſuſpenſivum ; non item devolutinum
habeant; nam ad finem Primatus fſufficit,
ſi Papa præcipiat, ut cauſſa ſecundum cano-
nes retractetur.

§. 732. Epiſtolæ decretales, quas Ro-
manis Pontificibus primorum quatuor ſecu-
lorum Iſidorus Mercator falſo adſcripſit,
anſam dedere, ut, quz hactenus expoſita
ſunt, jura adventitia Romano Primatui debita
a non paucis crederentur. Aucta eſt hæc
credulitas eo præcipue, quod Gratianus plu-
rima fragmenta, ex epiſtolis illis decerpta,
fuo Decreto inſeruerit. Ut affſerti hujus ve-
ritas cuique pateat, aliqua ejusmodi frag-
menta ex eedem Decreto proferam.

gultc⸗

Ms10.
lur u ſin
G. Gonninn 5
eiu fulis

iNug giutet
inl Dininn,
1in Aſuftin⸗
un iuft nniert
eu grin
limitr i evert

RN n .
Gln hiſne
it ichrinn 1
eſie Alim ifn
1loſtan

ittntia ceſtit⸗

S

liones ein
ognofet, ſe
ulis ecleſaltes
iumſalt n
5
elatiansn
1 Unirerlo O
Ac hre er U.
uns Uliperlales
Cnmnes Ghtnen.
Geducimt, ullun
uin etnn 1
Ui Grintus umen
tinn tin ,iſt
enli, (ve eſetn
1 Ten Cauttin
Prinurvs iltct
Eruncum a

0les, (ns 5
n Cuntdot ken
flo Mnne
Ducenns e
hno Pinmmnien
1. Autn 4
vod Crniin
ls iis e
1 eent in
Pronn,

8 3
= 547 == E
«) D. 22. C. 2. ex AVALEYY9. Sicut
cardine oſtium regiture ſic hujus ſankta Sedis
auftoritate omnes Eccleſic, Domino diſponente,
reguntut.

b*) XI. q. z. C. 14. ex Al EXAWDRO I.
Apoſtolicæ Sedi ſummarum diſpoſitiones cauſſa-
rum, & omnium negotia Eccltſiarum ab ipſo
Domino tradita ſunt.

39XXIV. qg. 1. C. ;. ex MWARUELLOI.
Petri Sedes primitus Antiochiq fuit: quæ poſtea,
jubente Domino, Romam translata eſt. Wet
ab ejus diſpoſitione vos deviare oportet, ad
quam cuntta majora eccleſtaſtica negotia, divina
diſponente gratia, juſſu ſunt referri, ut ab es
regulariter diſponantur, a qua ſumſere principiu.

4) D. 17. C. 1. ex eod. WARCELLO.
ynodum Epiſcoporum absque hujus ſanktæ
Sedis aubktoritate non poteſtis regulariter facere;
neque ullum Epiſcopum, qui hanc apnellavit
apoſtolicam Sedem, damnare, anteguam hinc
ſeutentia defmitiva procedat.

e) II. g. 6. C. 9. ex gLIO I. Dudum
a ſanftis Apoſtolis ſucceſſoribusque eorum in
antiquis decretum fuerat ſtatutis, qua haktenus
ſautta & uaniverſalis apoſtolica tenet Eccleſia „
non oportere prater ſententium Romani Pon-
tificis Concilia celelrari, nec Fpiſcopum dam-
nasi.. Ad Becleſiam Romanam, guaſi ad
W m 2 MWas

N= 548 =

Matrem utque Apitem omnes Majorks Eccleſiæ
cauſſæ & judicie Epiſcopvorum recurrant, SGS
juxta ejus ſententiam terminum ſumant: nes
extra Romanum quidquam ex his debere decerni

Pontificem.
fF) VI. g. 1. C. 29. ex CALLISTO I.

Si Epiſcopus utilitatis cauſſa fuerit mutandlus,
non per ſe hoc agat; ſed Fratribus invitantibus,
& auktoritate kujus ſantta Sedis hoc ſaciat,

Vides, in his epiſtolis Papam extolli ut
Monarcham, cui ſoli divinitus conceſſa fit ple-
nitudo poteſtatis eccleſiaſticeæ, in cujus partes
vel majores vel minores pro ſuo arbitrio cete-
ros Epiſcopos vocare poſſit. Ut diluantur præ-
cipua argumenta, queis Romsnenfes jura (726
& 30) recenfita ſoli Papæ vindicare nituntur,
ad ſequentia eſt attendendum.

S. 733. Epiſcopi prædicta jura exercue-
runt quidem cum conſenſu; — non item
ex conſenſu Papæ, id eſt, exercuerunt jure
proprio (26. 4) & independenter a conſenſu
Pontificio: neque enim hunc leguntur petüiſſe;
neque eo indigebant, utpote ipfi plenitudine
poteſtatis eccleſiaſticæ præditi (290- 99).
Petitionem principii vocant Logici, dum, quo
antea probandum erat, ut certum aſſumitur.
Hoc vitio laborant Romanenſes, dum ex
ſpuriis decretalibus fupponunt, plenitudinem

eccleſiaſticæ poteſtatis ſoli Papz jure divino
convenire (732).
§. 734

NA,
git, Mn imn
i iſelir. 1
1 nlgutane
lens onnter,
DI ioltoren
tr Vran G/

n, .

Gſilenlen — .
llit, Wn
Eeegem.
Menratiot Hineg

1
nien ſrti
z ſamn,
. ſ. ma
Mge
n ingn

Mun

in

BS

uon Hien
1 nnt,
n ſindnt,
1 ir Alhrs duni

CANRN/
funt nulundl,
Gtriur igntartitun,
Snn in ſinn

hynn otni t
ins aoeeln it
gie, in enig
) ſMo mitti d
1t. Ut dlumtur
Nomuenes n ,
2 findent Ninumn
in.

n iun eale

,— 00 en.

GBetederunt un
later 1 CMl

ei
Eyunmt en

N= 7549 =

F. 734. Innocentius III. quidem C. 5.
de Translat. ſcribit: Poteſlatem transferendi
Pontifices ita ſibi retinuit Dominus & Magiſter,
quol ſoli B. Petro Licario ſuo & per. inſum
Jucceſſoribus ſuis ſpeciali privilegio tribuit: ſicut
teſtatur antiquitas, cui decreta Patrum ſanxe-
zunt reverentiam exhibendam ,„ & evidenter
aſſerunt ſacrorum Cœnonum ſanktiones : non
enim homo, ſed Deus ſeyarat, quod Romani
Pontificis, Eccleſiaxum neceſſitate vel utilitate
penſata, non humana ſed divina potius aukto-
ritate diſſolvit. Idem C. 2. eod. de depoſitione
& reſignatione Epiſcoporum affirmat Ppr-
dictus Pontifex, eo nixus argumento, quod
Beus diſſolutionem curnalis conjugii, quod eſt
inter Virum & feminam, ſuo tantum jndicio
reſervaverit, præcipiens, ut, quod Deus con-
junxit, homo non ſeparet.. Cum ergo, inquit,
fortius ſit ſpirituule vinculum guam carnale,
dubituri non debet, quin omnipotens Deus
ſpirituale conjugium, quod eſt inter Epiſcopum
& Eccleſium, ſuo tantum judicio reſer vaverit
diſſolvendum. — Sed nemo nobis vitio ver-
terit, ſi aſſerto huic Innocentiano aſſenſum
denegemus. Quænam eſt enim hæc argu-
mentatio: Vinculum ſpirituale inter Epiſcopum
&& Eccleſiam fortius eſt vinculo caznali inter
virum feminam. Atqui vintulum carnale
Deus ſibi ſoli reſervavit diſſolvendum: 180
multo magis vinculum ſpirituale. Ergo ſolus
Papa, tunquam Vicarius Chriſti, hoc poteſt diſ-
Jolvere? Nonne melior foret hæc ratiocinatio:
M m 3 Vin-

„50

Vinculum curnale ita Deus ſibi reſervavit diſſol-
vendum, ut neque Papæ ejus dirimendi pote-
NRatem conceſſerit: ergo multo mugis vinculum
NWirituale ita ſibi reervavit, ut negue Papaæ
ejus reſcindendi poteſtatem tribuerit? Canones,
ad quos provocat lnuocentius, ſunt depromti
ex epiſtolis ſuppoſititiis Iſidori (732. ). De-
nique nonne quilibet Epiſcopus eſt Vicarius
Chriſti 2

F. 735. Papa eſt quidem jure divino
judex Epilcoporum in rebus ad Eccleſiæ uni-
tatem pertinentibus. At hog non oblſtat,
quo minus Collegium omnium Epiſcoporum,
utpote cui eodem jure divino competit totius
Ecclelſie imperium (296), ſiatuere poſſit,
ut Epiſcopi non immediate a Papa, ſed vel
a Metropolita, vel a Concilio particulari judi-
centur, &, ſiquidem id meriti fuerint, ex-
auctorentur. Jus divinum enim non exigit,
ut Primas vel ſolus vel immediatus ſit judex
omnium Epiſcoporum.

4
F. 736. Dontifex Romanus jure divino
non habet jurisdictionem immediatam & con-
Ous rentem, ut vocant, cum Epiſcopis in horum
diœceſes: nam poteſtas Primatus „ ſi ad
has referatur, in eo ſita eſt, ut illorum
deſfectus ultimo ſuppleat (717). Certe 6
onamus jurisdictionem Papæ immediatam in
Haeulss diœceſes, duos in ſingulis Epi copos

Po-

ee onantut,
tkum, guo n
ſe Diſopun e
*in Heructiz
Dlepi eunn won
paſrper Die
Poher Eylcopun
In et Nner d
ſonms 1 Chrin
Dnileni Nupn in
A Mimtus 1
A I Dite
CN ori
cinm pnnti
1t glsri
ln in Cun
reſent n

17

in Aiatrium
eiöge iehnen
n CoNeteit i
n in (gag
Untn usir⸗
.

SS

i nieninit i
iu Gninm ,,
0 mnagt tinthe
1, minu i,
jturt? (xon
1s, ſut epnn
i(/, l
t kiarin

gliten us äin
Ns n Porkeſe ui
t h n o,
ninn Dyiſgpomn
finn conpett ten
), uwee it
e 1 Dhr, Ni E
iio wralni iu.
Nenti Aenut, er.
enin on enet,
eiurns ir e

minus ule Inn

ponimus: id quod Concilium Nicgenum O.8.
prohibuit (447. ) Quemadmodum igitur Me-
tropolitæ, utut Suffraganeis ſuis ſuperiores
ſint, in horum tamen dicoceſes mediata tan-
tum jurisdictione gaudent: ita Papzæ in
ceterorum Epiſcoporum dicceſes non niſi
mediata jurisdictio divinitus conceſſa eſt.
Actum agunt Romanenſes, dum nobis per-
ſuadere conantur, eo modo Epiſcopos referri
ad Papam, quo modo Parochi ad ſuum qui-
que Epiſcopum reteruntur. Alia longe eſt
ratio Hierarchiæ , quam Chriſtus inſtituit.
Epiſcopi enim non ſunt propter Papam; ſed
Papa propter Epiſcopos. Contra Parochi ſunt
propter Epiſcopum quique ſuum; Epiſcopus
non eſt propter Parochos ſuos. Nempe Epi-
ſcopatus a Chriſto non eſt inſtitutus, ut
Epiſcopi Papam in officio Primatus adjuvent:
ſed Primatus a divino Legislatore eſt ordi-
natus , ut Epiſcopos in officio contineat.
Contra Sacerdotium ſecundi ordinis ſeu offi-
cium parochiale (349) hunc finem habet,
ut ejusmodi Sacerdotes ſeu Parochi Epiſcopo
ſuo in cura paſtorali operam fublſidiariam
præſtent (399). Epiſcopus vero non eſt poſi-
tus in adjutorium Parochorum; ſed his ce-
terisque Presbyteris diœceſanos ſuos paſcen-
dos concredit, ita tamen, ut tam in Laicos
quam in Clericos omnes ſingulosque imme-
diatam jurisdictionem internam externamque
retineat.

M m 4 G. 237.

F. 737. Quoniam magnopere ad chriſnani
populi diſciplinam pertinere ſanttiſſimis Patribus
noſtris viſum eſt, ut atrotiora quzdam 6
graviora crimina non a quibusvis ſed a ſummis
duntavat Sacerdotibus abſolverentur; merito
quidem, ut Tridentinum ſeſſ. 14. (ap. 7. de
pœnit. docet, Pontiſices maximi pro ſupiema
voteſtate, ſibi in Eccleſia univerſali trudita,
can ſas aliquas criminum graviores ſuo potue-
runt peculiari jus cio reſervare. At immediata
Papæ in omnes dicceſes jurisdictio exinde
neutiquam conſequitur: ſicut enim Is nemi-
nem eximere; = ita nullum peccatum ſibi
abſolvendum relſervare poteſt, Epilcopis ra⸗
tionabiliter invitis.

F. 738. Ex canonibus univerſalibus
aliqui ad ipſos Metropolitas; alii ad alios
Epiſcopos pertinent. Cefſſantibus Conciliis
particularibus, & juribus Metropolitarum di-
minutis, cum Eccleſiarum ſalus ejusmodi
canonum relaxationem exigit, ſolus quidem
Papa eandem impertiri poteſt: ſed eo ipſo,
quod Metropolitz vel Concilia particularia
jure proprio olim diſpenſaverint (733), jus
privatium (26. b) id faciendi divinitus Prima-
tui conceffum immerito dicitur Quod attinet
ad canones, qui fubditos Epiſcoporum reſpi-
ciunt; ſi diſpenſatio ſit Papæ reſervata; is
ſolus diſpenfabit, ita tamen, ut, ſi in caſu
concedendæ diſpenſationis recurſus ad Sedem
Romanam ſit impeditus, Epiſcopus aade
11.

⸗

titb li /n
ſet Chen
te lnen,
uis Ilyiil
CNclunenn,

d
.

n

er n
I orult, uln
it 1holn, n
latklte in ep⸗

un her 1
1 mmun 5
ſo ritin:
ſllnen Lechi
Ghnont 227)
Niinn imnte
1!
euin Mnite
Antini amn
Nines emieri

Lerlele ſilg
bi, inrie lee

1 elid i
ee unn el
13 11 1
obiine,
iudife en

5

Mpere ad rifu
lſtſinin rin
Ctora guedn
uit ,l a ti

ulihtcr 6 Mun.

. I. An. N
o ſlnene

ſen aum kuun
lum etemm Ei
t, Nicgtisn

„ lihee
s Dnirenahon .

1E, Mi 11 1s
s (ilis
ſetopolturonm
Ulns etondi
et, Ds gu
t: Maf
rin tple⸗
aarernt (13,%
i drinins Mi
lyilam id
e end;,
ene
ſecurls 4

Epilehn .

N= 753 =

fubditis ſuis ejusmodi canones valide relaxet.
Si vero diſpenſatio Papæ reſervata non ſit;
hic quidem jus habet eam quibusvis dicce-
i nis impertiendi; at non absque conſenſu
Crdinariorum, utpote quibus illi immediate
ſubjecti ſunt. Paucis: Papa jure divino di-
ſenſat quidem in omnibus canonibus; ſed
id nec ſolus, nec fine conlſenſu Ordinarie-
rum facere poteſt.

non poruit, nifi conditione hac expreſe vel
tacite appolita, ut reſtituantur, quando ſalus
Eccleſiæ id depopoſcerit.

§. 739. Jura adventitia Pontifex obtinere
„

Jura hæe divinitus data ſunt Epiſcopis, non
int tanquam Domini ad ſfalutem proprlam pro
ſuo arbitrio; — ſed ut tanquam miniſtri ad
ſalutem Eccleſiæ ex voluntate Chriſti de iis
diſponant (327). Ergo ea duntaxat conditione
in bapam transferri potuerunt, ut reſtitueren-
tur, ſi falus Ecclefiæ id exegerit: miniſter
enim invalide diſponit de juribus ſuæ zdmini-
Krationi commiſſis, niſi ea conditione, ſ Do-

minus conſentiat.

H. 740. Omnia jura adventitia poſſunt,
6G Ecclellæ ſalus poſtulaverit, Romano Pon-
tiſici, invito licet, denuo auferri.

Id enim absque dubie licitum eſt, ſi Papa
hæc jura vel potius uſum eorundem non po-
tuit obtinere, niſi ea conditione vel expreſſe
bel tæsite ſaltem adjeta, ut teſtitnerentur:
m e a⸗

= 554 =e

ſalus Eccleſiæ id exegerit. Sed ejusmodi con-
ditio fuit necefſario adjecta (6789) Ergo qaan-
docunque ſalus Eccleſiz eam reſtitutionem de-
popoſcerit, nifi Papa lubens prædictis juribus
cedere velit, vel invito licite rurſus eripi-
untur.

H. 741. At cui fas erit, commemoratis
rærogativis privare ſupremum Præſulem 2
go ſic exiſtimo: Si de ſalute totius Eccleſiæ
agitur, communis omnium Epiſcoporum vel
diſperſorum vel in generali Concilio congre-
gatorum conſenſus requiritur. Si vero eſus-
modi mutationem ſalus integræ cujusdam
Nationis vel provinciæ expoſcat; ſufficit con-
ſenfus Epiſcoporum, qui ad eandem Natio-
nem vel provinciam pertinent. Verum an

ſingulis quoque Epiſcopis id poteſtatis tri-

buendum, ut jus quoddam Papæ adventitium
ſibi rurſus vindicent, ſi diceceſium ſuarum
emolumenta ſpiritualia inde promotum iri
perſpexerint? Neque hoc negare auſim;
immo aſſeveranter affirmare non ante defſi-
nam, quam Romanenſium aliquis probaverit,
ejusmodi jus cum dioeceſeos cujusdam detri-
mento ſpirituali poſſe vel ab Epiſcopis ab-
dicari, vel a Papa retineri.

§. 742. Quodfi autem Eccleſiæ ſalutem
ſalſo ab Epiſcopis jactari contendat Papa;
quis erit judex? Epiſcoposne Papgę?; — an
Bapam Epiſcoporum judicio ſubjectum dabi-
mus? — Non eſt tanta hac difficultas, ut
ex

,

Me,-A

7

16, Clol Tti
fuicicun en

WI coinntu

Plcorls, W 1

Cle non onlen
eelig guoere h

le Aten ch
itim tnn
riin frunſe
(i de
aiſte n⸗
ixs

SS

Led ejnnol e
6:3) bien gu.
n fottitotonen e
e Melills iui
lele mig eii

1 conmenont;
nun Drellen?
ns wüns adeie
Thienenum
(rllo coge
flun. A en ei⸗
iregre (ltetn
Plat, ſufct ar
ennten Mr
türnt. Terun 1
it wetni n

ve Arenttiun

erelun Murun
e gonotun n
eelle Aln
e n ante
Nidss he
Cllsuun En
39 LHics
di.

Leckir iien
untut
e ti
nnen
WMewlus,
e in

= ſ5ß5

ex datis hactenus principiis complanari ne-
queat. Singuli EKpiſcopi ſuæ dieceſeos; —
provinciales ſuæ provinciæ; — Nationales
ſuæ Nationis ſtatum ipiritualem magis, quam
Papa, cognitum habere merito præſumun-
tur. Cum igitur dominatus in Eceleſia lo-
cum non nabeat (155); non Epiſcopos
Papæe; — ſed vicifſim Papam Epiſcoporum
judicio cedere oportebit. Non eo hoc dici-
mus, quod Primatem vel ſingulis vel uni-
verſis alicujus provinciæ aut nationis Kpiſco-
pis ſu ditum exiſtimemus; ſed quod Ille,
cum dominatu careat, imperare nequeat
piſcopis, ut in id conſentiant, per quod
ſuæ diœceſi, vel provinciæ, vel nationi ſpi-
rituale nocumentum afferri judicant. Multo
magis Pontifex Romanus judicio totius Col-
legii Epiſcoporum acquieſcat neceſſe eſt,
utpote cui & ipſe jure divino ſubjicitur, ut
paullo inſerius oſtendemus.

F. 743. Verum, inquis, jus publicum
univerſale, cum partem juris naturalis, eam-
que non contemnendam, conſtituat, in Ec-
cleſia quoque chriſtiana locum habet (112)
Inde autem conſtat, jura ſemlat in Principem
legitime translata revocari ſine injuvxria non
poſe. Qui aliter ſentit, certe priucipiis repi-
tur, cuilibet imperanti plurimum pernitioßis
igitur & idem de Rkeſervatis ſecunduriis, en
juribus adventitiis, Primatus Apoſtoliti Si-
cendumz.

—2

N= 555 =

R. Argumentum hoe, quo Vir quidam alio-
qui eruditiffſimus adverſus Febroniam inſurgit,
falſo, ut vocant, ſuppoſito nitienr. Supponit
enim, jura adventitia in Papam fuiſſe abſolute
atque adeo irrevocabiliter translata: id quod
falſam eſſe fapea oſtendimus (739). Mirum
eſt, quod vir acutus non viderie diſerimen in-
ter juca in Principem a popalo translata, &

inter jara adventitia Primatus apoſtolici. Jura

imperii civilis origine ſua penes populum ita
ſunt, ut, cum is horum jurium dominio gau-
deat, ea abſolute & irrevocahiliter pro ſuo
arbitrio in unum vel plures transferre, aut
penes univerſitatem ſuam retinere poſſit. Quod
oum fecit, ea ſine injuria deinceps revocare
nequit. At jura imperii eccleſiaſtici Epiſcopis
non nt Dominis ſed ut miniſtris Chrifti con-
ceſſa ſunt; aque adeo non aliter, niſi ex ejus-
dem voluntate transferri poſſunt. Validene
Epiſcopi vel omn'a jura ſua in Papam, vel ali-
qus ſaltem in populam transferunt? Id fieri
„nequit, alis. Cur autem, niſi quis voluntas
Chtiſti repugnat 2 Cum igitur omnis poteſtas
eccleſiaſtica ex ipſius mandato ad ſalutem Ec-
cleſiæ cedere debeat; ſi verum dicere velimus,
dicamus neceſſe eſt, ſpectata voluntate divina,
jura adventitia non aliter Papzæ obveniſſe, niſi
hac conditione, ut, ſi Eccleſiæ ſalus exigat:
ea denuo reſtituantur.

F§. 744. Saltem, excipit laudatus Fe-
bronii Aarius, plurium ſeculorum tranquilla
poſſeſſio Papam titulo præſcriptionis ſecurum
reddat oportet, quo minus ea jura ipfi rur-
ſus adimi polſint; preſertim ea, quæ à
Conciliis generalibus eidem vel data ſunt,
vel confirmata.

R.

1 ⸗
as M.
geie iig il
,lelunir
gun . Ue
iirr 11 4
t ſe euimm

n Lolops
n caln ſenden

1, Oblgri⸗
un deſne, e
r a jedli
tberont tula
edele klu
ne iu el die
n woyin auin
lle ſii onen

1. Kr
1s Fein Wer
uftielhn: in
hatis, ennne

. la
erengte in
Anentt,
n Dante
Mtiz mi
ſiicen 1 .

=

ſo Vir gilm t

lebroliag iinn R. Papa hactenus jura adventitia poſſedit ea
1 Mtien iur⸗ duntaxat conditione, ut illa reftitust, ſi Ec-
7 clefiæ ſalus ejusmodi reftitutienem expoſcat.

han flile c

trnplin: gnl Abfſolutam igitur præſcriptionem obrendere nun-

quam poteſt. Neque ullum genersle Cencilium

4 gi A aliter nin ea conditione illa eidem vel dare
iterit Ciſeninen i

Nlln knnelat, 4
s oli un

valnit vel confirmare.

F. 745. Quodſi aliqua ex præfatis juri-

bus per pactiones, inter Bomanum Pontifi-
muit ln cem & Epiſcopos initas, ſiut firmata; quid
Ns ine, en eo in caſu ſentiendum?
jeinere llt.
in leiney neten R. Obligationem ejusmodi Concordatorum
utiet Dyicnin tum ceſſare, cum Epiſcopi ſalutem Eccleſiæ

per ea impediri judicaverint. Nam neque iniri

iltet, iil er ein⸗ potuerunt talia pacta, niſi hac conditione, ut,
Nolut. NMüite ſi Eccleſiæ ſalus poſtulet, ol ligare definant. Ne-
1in Ninn, ſel i que fas eſt dicere, fic Epiſcopos fore judices
Autrunt! 1 Nel in propris caufla. — Nam non ſuam; ſed Ec-
1il gn mlnnns eleſiæ ſibi concreditæ cauffam agunt.
iur omni eiut
1 llen be⸗ §H. 746. Sunt, qui dicant, ſolos abu-

ſeete vehmn . .. ..
. e i ſus jurium adventitiorum nocere Eccleſis
1 W⸗ 7 .

19e erie, 11
geie lun elht

particularibus: itaque his per alia media
füblatis, eorundem uſum Romano Pontifici
eſſe reliuquendum. Præterea ajunt, jura
illa Papæ ſine periculo ſchismatis vix ac
ne vix quidem ablatum iri.

R. Non is ego ſam, qui abſolete auſim
affeverare, jura adventitia Sedi Apofſtolicæ effe
adimenda. Id duntaxat affirmo, jure & me-
rito Eandem his juribus denuo privari,» fi
ſpectatis omnibos circumitantiis ejusmodi pri-
vationem ſalus Eccleſiæ depoſcat. An & Juan-
1

do hæc conditio impleta ſit, Epiſcopi ipfi vi-
derint. Videbunt autem, ſi oculis 41e0Oο⁵ 70-
LICIS videant, an relicto uſu tolli abuſus

poſſint; videbunt, juſtusne, an inanis ſit me-
tus ſchismatis.

K. 747. Quid juris competat Principi
circa jura adventitia Primatus, tum explica-
bimus, cum de jure regio circa Sacra in
Eccleſia chriſtiana agemus. Interea ſuflecerit
dicere, gratulandum eſſe EFpiſcopis, ſi in
temporalibus ſubſint Principi, cui & vires
ſuppetant, & animi magnitudo non deſit,

queis Curiæ Romanæ machinationes valeat
ſufflaminare.

ARITIICULIS liI.

DE GRIBUS COWROVERSIS PRlI.
MATVS ECCOLESIASTICI.

§. 748. Inter jura controverſa Primatus
primo loco nominari meretur
donum infallibilitatis extrinſecæ 162), quod
Papæ, dum e Cathedra ut vocant, loquitur,
divinitus eſſe coneeſſum ajunt. (a, Huic
accedit jus ſuperioritatis, quo Conciliis ge-
neralibus, atque adeo toti Collegio Epiſco-
porum imperare dicitur. Ex his duabus
prærogativis fluit jus tertium, nempe confir-
mandi Concilia generalia, ita ut bæc a
confirmatione Papali robur ſuum recipere
Romanenſes contendant. (b).
ℳ

=

ſoben
un p
Goatinn ſel o⸗
r aptenn

Ali un u in-

ln ln ite
Paelis 4l ine
eo Minmtdi Nall⸗
lelau ein n
1t ulten urtunnt⸗
i il clen
lat.

g er
n Melblen en
t Ahate, (w
t Woro iu u
honines erncti o
ulibls, gune
dent, mn gwin
(untn, Cntente

Pbera Cri r
Uinilliilinen
s,

„So lün
ur ſen g i

ari degte l

—

⸗ biimn if
deuls 4 6n
e, mn inniz ſt ne

tonpetit Minezt
u, un eilrr.
0n rn Nn in
Mena llgeit
e Tniens 1n
ci, an n
Aituto won det,
Gckiuntines

05 .

ZEAA
MM

wera Düümen
Nowirari Netel
6Tre IIt.), G
won, lit
gno Cod

E 59

a) Hodierni Patroni infallibilitatis Pouzificiæ
tum bapam loqui ex cathedra dicunt, cum
doctrinam vel propoſitionem aliquam dogmæstis
loco amplectendam (100) toti Eccletiæ proponit.
Alii aliter hane phrafin explicarunt.

9) Jura hæc ideo controverſa dicimus, quia
Romanenſes ea inter eſſentialia numerant; alii
vero Primatui nullo modo convenire arbitrantur.
Reliqua enim jura, quæ fupra recenſuimus,
nes ſaltem accidentalibus accenſemus, quamquam
alii illa ad clafſem eſentialium feferenda judi-
cent.

F. 749. Si Papam ex cathedra loquen-
tem infallibilem eſſe negas, tibi non incum-
bit probare, quod negas. Cum enim Papa
ſit homo ſua natura, perinde ac reliqui
homines, errori obnoxius, tamdiu cenſendus
eſt fallibilis, quamdiu, qui eum infallibilem
judicant, non probaverint, eundem e cathedra
oquentem, dirigente Spiritu ſancto, reddi
erroris immuném. Id autem ut probent,
doceant neceſſe eſt, infallibilitatem vel ſua
natura eſſe- cum Primatu conjunctam, vel
libera Chriſti voluntate eidem annexam. Neu-
trum ſi probe ir, nemo nobis vitio verterit,
ſi infalli bilitatem Pontificiam inficiari perga-
mus.

F. 750. Unitas eſſentialis Eccleſiæ chri-
ſtianæ ſeu unitas in dogmatibus poteſt con-
ſervari absque infallibilitate Papali.

N 60°%

Nam Papz jure divino competit poteſtas ſta=
tuendi novos canones dogmaticos, tanquam
deereta proviſoria (692 - 95) Jam demus, ejus-
modi decretum edi a Romano Pontifice; vel
eidem accedit conſenſus ceterorum Epiſcoporum,
vel non ? — Si accedit; cum torum Collegium
Epiſcoporum in religionis chriſtianæ eſſentialibus
fit infallibile (422); omnes Chriſtiani eadem
fde tenebuntur. Si vero, Epiſcopis aliquibus
diſſentientibus, geliqui Papæ conſentiant; tam-
din ſententia Papeæ vim dogmatis non obtinebit,
quamdiu ceterorum Epiſcoporum conſenſu caret.
Sic autem, ut patet, circa dogmata ipſa in
uvtroque caſu nulla erit diſſenſio.

§F. 751. Unfallibilitas Papge ex cathedra
loquentis ſua natura non eſt connexa cum

Primatu Papæ.

Si effet ſie connexa, id forer ob conſerva-
donem unitatis ſentialis in Eccleſia: ita
enim ratiocinantur Aarii. Sed hoc fſine ratione
fafficlente afferitur (77 ). Ergo inter Pri-

matum & infallibilitatem non datur ejusmodi
. Connexi0, 4

52. Verum ſi Papa, inquis, non eſt

Infallibilis, niſi accedente conſenſu ceterorum
Epiſcoporum; inprimis communis erit illius
cum ceteris Epiſcopis conditio, utpote quorum
finguli, accedente conſenſu univerſorum;
pariter ſunt infallibiles: deinde Chriſtiani
tamdin de dogmate erunt incerti, quamdiu
de ejusmodi conſenſu non conſtiterit.

R.

jucicin ene l

N, Nec
ſen e
Petnin, N
emities ih
Uenceat,

Woriari Cailieo

—
=s

N= 561

uunetit aten
* a3 R. Admiſerim, Papam non magis eſſe infal-
5) Amn tenlb,is libilem quam ceteros Epiſcopos fingillatim ſpe-
Weno Doniffe, i tatos. Sed aliæ ſunt prerogativæ, queis ſupra
Lenn yopnn alios quoscunque eminet. Neque abnuerim,
un twn (olenin Chriſtianos nonniſi ex Epiſcoporum conſenſu de
ifine ,ſnii dogmate certos reddi. Qui asutem hac incerti-
6s (mkin euen tudine unitas eſſentialis Eccleſiæ perichitetur,
Aiſeni düob plane non video. Tenebanturne ſeculo III.
Africani, poſt editum a Stephano P. decretum,

n mminint; tm.

mimn aini, ante plenarii Concilii definitionem, fide divina

credere, Baptismum ab heæreticis collatum eſſe

ld
in validum 2 Negavit harlc obligationem Augu-
ilein ſtinus; negarunt ii etiam Epiſcopi, qui in
eandem cum Stephano contra Africanos ſenten-
. tiam concefſerant. Neque propteres Aentialis
iye er aaſi unitas Eccleſiæ corruit. Nempe pii Eceleſiæ
(obena au filii firmiter credunt, quæ unanimi Epiſcopo-

rum conſenfu definita ſunt; in reliquis Eccleſiæ
docentis judicium obedienter expectant.

tmt 0) anlen . 1:: .
, Lolir: i K. 753. Infallibilitas Papgz repugnat

gu M iei poteſtati hierarchicæ Epiſcoporum.

Pp) Utet ri⸗
ind Epiſcopi in definiendis fidei controverſiis ex
jure divino gaudent ſuffragio libero & definitivo
(406 & 9). Hoc autem locum non habet, ſi
Papa eſt infallibilis. Data enim hac hypotheſi,

zeige ne Epiſcopi fſuum judicium tenentur conformare
is, d . KE. . en .
l, N. ennu judicio Papzr. Ergo eorum ſuſſragia nec defini-
Cllenin . i tiva erunt, nec libera. Fruſtra igitur ſeu in
Oummns eit i Conciliis ſeu extra Concilia eorum fufftagia
ti⸗ Ntwpe ulln expetuntur, utpete cum deciſio controverſiæ
ir' xircin dogmaticæ ab unius Papæ judicio infallibili
. lin pendeat.
Geince Onn .
roffi Cd .. .
relti, H. 754. Infallibilitas Papy adverſatur

Conliti auctoritati Conciliorum generalium-
1 N n Ho-

N= 7562 = *

Horum auctoritas corruit, ſi Epiſcoporum
ſuſfragia non ſint libera & definitiva (476. b5²Y.
Sed in hypotheſi infallibilitatis Pontificiæ, Epi-
ſcopi ſuffragio libero & definitivo carent (753).
Ergo &c.

F. 755. Prædicta infallibilitas non pro-
batur ex S. Scriptura. Ex tribus præcipue
textibus Aarii ſingularem hanc Primatus præ-
rogativam conantur evincere; nimirum

a) Ex WAITH. XVI. 18. Tu es Petrus,
S& ſuper haunc petrum ædificabo Eccleſiam meam:
& portæ inferi non pravalebunt adverſus eum.
Sicut igitur, inquiunt, portzæ inferi non
prævalebunt adverſus Eccleſiam; ita nec
prævalebunt adverſus petram, fupra quam
tanquam fundamentum illa eſt ædificata.
Per petram autem intelliguntur Petrus Apo-
ſtolus, & ejus in Primatu ſucceſſores. Ita-
que adverſus hos portæ inferi non prævale-
bunt: quod tamen futurum eſſet, ſi illi
aliquando e cathedra loquentes errarent.

At verba hæc allegorica hoc ſenſu proprie
ſunt exponenda, nimirum Primatum Petro col-
latum, atque in ſfucceſſores transfundendum,
eſſe medium, quo unitas Eccleſiæ chriſtianæ:
conſervetur, ita ut portæ inferi neque adverſus
hanc, neque adverſus illum unquam ſint præ-
valituræ: ſicut enim Ecclefia, ita etiam Prima-
tus usque ad conſummationem ſeculi perdu-
rabit. Nihil habent, quod huic expofitioni
op-

⸗

punt lni⸗
ilun mrell
6 lalin n,
fel Me, l
Hium d e1
Darin Mt
ſui, an bi
3 Ayr elin de
uln tinent
enet, ige, t
t inent, eite
Probandon ertt
Lyiſopos ſne en
lire Anii
unguum tektt
mariom, tijen

mm. Pyo Nen
Deve lo dri

— 563 SS*

opponant Aarii, Inde autem infallibilitas neu-
tiquam conſecutione legitima deducitur (750 &
e 51). Eccleſia nempe non ſuper perſonam betri
vel Papgę, ſed ſuper eorundem offcium ſeu
Primatum eſt æ&ddificata. Moriatur licet, ſeu in
hæreſin labatur Primas; inconcuſſus Primatus
ſtabit, & cum Primatu immota ſtabit Eccleſia:
in Papæ enim heretici aut mortui locum alius
ſubrogabitur, qui Primatus fungatur officio.
Fruſtra timent Aarii, fi Pontifex e cathedra

niit, 6 liilor
befnifn et
ltats Poniß

eünitino cvent

Ae, UmIun

erret, fore, ut univerſa Eccleſia erret. Qui
id timent, tacite ut verum ſumunt, quod anfea
robandum erat: ſupponunt enim, ceteros
I. 1g Hu ben Tritcopor ſine examine definitionibus Pontificijs

ain Laceion ſnnn debere aſſentiri: at hoc ipſum eſt, quod nos,

lum ain iu tanquam poteſtati hierarchicæ Epiſcoporum con-
aN ned trarium, rejicimus (752,.
poe iei
Ccſenun, in
inn 4) Ex 9lA.1VV XXI. 17. Paſce ores
I : meas. Ergo Petrus omnes oves Chriſti,

eur nsA. absque ullo diſcrimine, juſſus eſt paſcere.
irenes u. Hoc autem munus ut rite obiret, dono
infallibilitatis erat a Chriſto muniendus.

nn euin Sed nunquid ſinguli Epiſcopi ſunt Paſtores
emes Allt ſuæ quique diœceſeos? An propterea ſunt in-
fallibiles ? — Diſcrimen eſt, ais, quod ſinguli
Epiſcopi eum ſuis Eccleſiis poſſint a fide or-
thodoxa deficere; non item omnes. Cum igi-
tur Papa ſit Paſtor univerſalis, eum oportet
eſſe infallibilem; ne ſcilicet omnes Eccleſias
in errorem inducat — Verum hæec diſpari as
denuo ſupponit, reliquos Epiſcopos obſtringi;
ut Papæ ex Cathedra loquenti, absque ulte-

riori diſcuſſione, morem gerant.

N u2 )

Ne= 64 =*

c) Ex LUC. XXII. 32. ubi Chriſtus ad
Petrum ait: Ego rogavi pro te, ut non deficiat
Ffides tua: & tu aliquando converſus conſirma
fratres tuos. Chriſtus certe exauditus eſt
pro ſua reverentia: ergo Petrus pro ſe &
ſucceſſoribus ſuis donum inerrantig in fide
impetravit, præſertim cum hoc ad reliquos
Epiſcopos confirmandos ſit neceſſarium.

Quænam enimvero logica eſt, quæ ſic con-
cludit: Chriſtus vraſtitit Petro, ut non defi-
seret fides ejuss ergo eum reddidit infallibilem?
Ego ſpero, fore per gratiam Dei, ut a vera
fide nunquam deficiam. An propterea ſpero,
me futurum deinceps in fide infallibilem? Si
hoc admiſeris; pariter concedas necefſe eſt,
omnes, quorum in orthodoxa fide perſevertan-
tiam prævidit Deus, eſſe in fide infallibiles.
Demus tamen, Petro per hæc verba promiſiam
fuiſſe infallibilitatem; unde probabis, eandem
promiſſionem ad ejus quoque ſuccefſores per-,
tinuifſe ? — Quia promifia eſt, inquis, ad
confirmandos fratres: quæ obligatio certe ad
Petri etiam ſucceſſores tranfiit. — Ergone ad
confirmandos reliquos Epiſcopos neceſſariam ju-
dicas infallibilitatem Papz? Mirum! nunquid
finguli Epiſcopi, immo & Parochi populum in
