neceſſariam: tum enimvero Princeps eandem
extraneis indulgere tenetur.

Is certe modo quoecunque licito commune
bonum civitatis curet neceſſe eſt. Cum igi-
tur tolerantiam religionis falſæ&, ſi hæc ſit civi-
liter i innoxia, licite Impertistur extraneis (254);
quidni teneatur eandem illis tribuere, ſi ad pub-
licam ſecuritatem vel proficua ſit, vel neceſtaria,
dummodo periculum ſeductionis removeatur?

H. 256. Princeps tam extraneis quam
fubditis fuis illicite denegat tolerantiam ci-
vilem religionis veræ, etiamſi hæc civitati
raſbeskiee noxia videatur.

Tolerandum eſt, quod prohibere non licet.
Sed non licet Principi, religionem veram, ut-
pote a Deo præeeptam (104), vel ſubditis ſuis
vel extraneis prohibere. Ergo &c.

= 137 =*

G. 257. Ex dictis ſequentia deducimus
corollaria:

a) Princeps tenetur fſubditis ſuis relin-
quere libertatem civilem religionis, non ſolum
veræ, etiamſi hæc civitati reſpeltive noxia
videatur (256); ſed etiam cujuscunque fal-
Jæ, ſi ejus tolerantia civiliter vel neceſſaria,
vel utilis, vel ſaltem innoxia ſit (252).

*) Princeps non quidem tenetur; licite
tamen poteſt extraneis concedere libertatez
eivilem cujuscunque religionis falſæ, ſi ea ſit
civiliter innoxia; dummodo periculum ſedu-
tionis a fubditis orthodoxis arceatur (254):
ſecus enim ejusmodi libertatem illis denegare
tenetur (253).

*) Princeps tenetur extraneis indulgere
libertatem civilem religionis cum veræ , licet
hæc civitati reſpeltive pernicioſa videatur (256),
tum etiam falſæ cujuscunque, fi ea cwviliter
vel utilis ſit, vel neceſſaria; dummodo ſatis
provideatur, ne in præfatum perverſionis pe-
riculum ſubditi orthodoxi incidant (255):
nam ſecus hujusmodi libertas illicite illis re.
linquitur (253).
d) Non licet Principi, libertatem civilem
cujuscunque religionis, nullo facto diſcrimi-
ne, vel ſubditis fuis vel extraneis imperti-
ri: nam veram a falſa; — civiliter innoxiam
utilemque a civiliter nociva oportet diſcerue
re.

§. 258. Oppon. Aarii I. Poteſt contin⸗
gere, ut Princeps religionem veram
a; — & viciſſim falſam pro ver'a
hac hypotheſi tenebitur veram religie
ditis luis prohibere, ſi ea vide eatur civiliter
noxia (25 1); & ſimul tolera
eſt (256). ſtem falſam keligionen
tolerare, quia cenſet eſſe veram (256;
tamen ſubditis ſuis prohibere, fi ea lit civ-
ter noxia (251). Hæc autem absque dubio
ſunt abfſurda.

R. In prædicta hypotheſi aut vincibili aut
invincibili errore detinetur Princeps? — 8Si
prius; tenetur errorem deponere, &, conſcie
tia mutata, veram religionem tolerate; falz
contra ſubditis ſuis prohibere. — poſteri
cum conſcientiæ invincibiliter erro
ceat adverſari, tenetur falſam
lerare; veram viciſſim iubditi
Id antem aſſtertionibus neſtris 1o de re-
pugnat (257 & 56): illæz enim ſolummodo do-
cent, quid , duce conſcientia recta, Principi
agenaum ſit.

O. 259. Oppon. II. Princeps tenetur re-
ligionem veram tueri. Ergo eodem jure tene-
tur ſubditis ſuis prohibere religionem falſum,
utut civiliter innoxiam vel utilem.

R. Princeps qua princeys tenetur quidem
religionem veram tueri; non tamen quatenus
vera eſt, ſed quatenus eſt utilis civitati (201
& 2). Si igitur tolerantia religionis falſc-
vitati pariter fit utilis, vel faltem innoxia,
eft, cur Princeps hanc ſubditis ſuis probibere
teneatur. J. 2

e, 139 *

F. 260. Oppon. III. Illicite agit Princeps,
Mo i. ſi bonum temporale ſubditorum fuorum boto
Mlent. eorum ſpirituali præponat. Cum igitur falſa
ionen lu. religio bonum ſpirituale ſubditorum impediat.
1 hn eandem utut civiliter utilem illicite tolerat.

18142

R. Hoc argumentum nil aliud probat, quam
illiceite agere Principem, ſi fubdites felicitatis
externæ cauſſa ad aliquid obliget, quod cum
detrimento felicitatis internz connexum eſt.
Remmge imperium civile menſuram capit ex fine
u0 (96): qui cum ſt publica ſecuritas; facile
)s illud neutiquam extendi ad reli-
gion quamdam ſubditis prohibendam, cujus,

utut jalſæ, tolerantia ſecuritati publicæ nihil
obeſt.

- Mhnn, F. 261. Oppon. IV. Principis eſt, peri-
ennner in culum perverſionis a ſuis ſubditis avertere.
Ergo ils falſæ religionis tolerantiam ſaltem
tum illicite concedit, cum hujusmodi peri-
culum ex civili convictu heterodoxorum or-
thodoxis imminet.

Obligatur quidem Princeps ad periculum ſe
duction's a ſubd tis orthodoxis avertendum; ſed
non aliis utique mediis, niſi quæ in ejus Po-
teſtate ſunt? Quare cum poteſtas religionem
civiliter innoxiam aut utilem inbditis prohiben-
di imperio civili non contineatur; permittendum
eſt ejusmodi periculum, niſi alio modo licite
vel tolli omnino, vel fal em diminui poſſit.

K. 262. Oppon. V. Ob prædictum peri-
culum tenetur Princeps extralleis denegare
tolerantiam religionis Taiſæ, etiamſi hæc cà
vili-

N== 140

viliter innoxia, vel utilis ſit
igitur eidem idem jus in fubd
veniat ²

R. Nemo Principi denegaverit jus ea tantum
conditione extraneos in civitatem adm irten di⸗
ut determinatam quamdam religi
tur, vel pon profiteantur. S igitur Palerantia
religionis falæ cum pericule ſcductienis con-
nexa ſit, tenetur ille hoc jure ſuo uti, neque
extraneis jura civitatis concedere, niſi adject
conditione, ut ne periculoſam ejusmodi reli-
gionem profiteantur. In quam conditionem ſi
conſenſerint, ad eam implendam ex pacto ob-
ligantur. At Obligatio civilis, qua Princeps &
ſubditi ſibi mutuo obſtringuntur, hujusmodi
conditionem pactumve non includit.

Hinc quam lubentiſſime concedimus, a Prin-
cipe 1 ſubditis jure denegari tolerantiam religio-
Jfalſæ, ſiquidem ea Sde re ita inter hor &
illum antea fuerit conventum.

263. Oppon. VI. Si Princeps poteſt
cum ſubditis paciſci de prædicta tolerantia in
poſterum deneganda; ergo etiam absque pacto
a

ſpeciali eam illis jure abnuit: nemini enim
licet ſeſe obſtringere pacto ad denegandum id,
quod quis concedere ex officio tenetur.

Licite obſtringimur pacto ad id deinceps
andum, quod antehac concedere ex oflicio
mur, ſi pacto inito extinguatur officium.
Id autem in cafu FBepelenti evenit. Cum enim
Princeps teneatur ſubditis concedere tolerantiam
falſæ religionis, ſiquider *M ſit civiliter in-

nocua (252); neceſie eſt, ut fabdi iti habeant jus

eam

re Menmnin
it auiltir
ii benn

eu

in, IA I eeeens⸗
7

eam tolerantiam exigendi. Huic jüri ſi per
initum cum Principe pactum renunciaverint,
tum certe is liberatur ab officio illam deinceps
concedendi.

G. 264. Oppon. VII. Si Principi conve-
nit jus ſubditis denegandi tolerantiam ſalſæ
celigionis ob ſalutem temporalem; cur eodem
jure non gaudeat ad evitandum periculum
lalutis ſpiritualis? Hæc certe illi eſt præpo-

nenda.

R. Diſcrimen inde eſt repetendum, quod
Principi competat jus circa Sacra; cujus finis
eſt felieitas externa civium, non item jus in
Sacra, quæ felicitatem internam pro fine ha-
bet. Menſura autem imperii civilis ex fine æſti-
matur.

S. 265. Oppon. VIII. Si Princeps præter
religionem veram deberet falſam quoque in
ſuo territorio tolerare; utramque teneretur
tueri. Duas autem religiones eſſentialiter di-
verſas, & ſibi invicem oppoſitas tueri non
potelt.

R. Nihil plane obſtat, quo minus Princeps
duas religiones ſibi mutuo adverſas ſimul poſſit
tueri, quatenus ambæ ſunt civiliter innoxiæ ant
utiles. Exempla luculenta videmus in Turcia,
in Rufſia, & in omnibus fere Provinciis Chri-
ſtianis, in quibus præter religionem Chriſtis-
nam Judaiea quoque toleratur.

G. 266. Oppen. IX. Religioſfimi Princi-
pes

pes extiterunt, qui tis ſuis tolerantiam
falſæ relig gionis, li iliter innexiæ, dene-
garent. An hi errarunt 2

R. Errsrunt, niſi id ſecerint vel publicæ
tranquillitatis cauſſa, vel peéëto publico obſtricti,
nunquam fore, ut falſæ religioni in ſuo terri-

torio locum præbeant.

nia ad ſalutem ci-
huic videat
tenstur eam prohibere. Faliiun
quod aſſeruimus (256).

R. Sicuti Princeps ſalutem civitatis non po-
teſt niſi mediis licitis defendere: ita ad aver-
tenda illius mala licitis tantum mediis uti po-
teſt. Quare cum tolersre veram eligionem ſit
licitum; eandem prohi ibere, illi citum; hinc ad
dam ſecuritatem publicam jus quidem
et Virelitzio⸗ new veram tolerandi, ſed ad pro-
shdea civitatis mala eandem prohibendi jus
tgquam habet.

man Xνσπ rn rr

DISSERIAIIO II.
DE URIBUS ECCLESILE CHRISTIANE.

SECIIO I.

ienenrt to. DE JURIBUS ECCLESLE CHRISTIANX

SECUNDUM SE SPECTATR.

CAP. I.

ECCEESIL CHIRIS TIANA.

G. 268. EOLESIA CHRISTIIAINA eſt ſo-
—☛ cCietas hominum, religionem chri-
ſtianam unanimiter profitentium.

Nemo nos jure reprehenderit, quod in data
definitione de Epiſcopis, & de Romano præſer-
tim Pontifice nullam mentionem fecimus. Ni-
hil enim, de quo inter nos & Acatholicos diſ-
ceptatur, in definitione ponendum videbatur.

§. 269. Eccleſia hæc a CHIRISZO, a quo
nomen traxit, inſtituta eſt.

Ille enim cenſetur inſtituere ſoeietatem, qui
plures homines moraliter obligat, ut junkéti
viribus ad Ccommunem quemdam finem conten-

2
N 144 —

6 & 57). Cum igitur Chriſtus omnes
nomines obliget, ut per religionem chriſtianam
ad beatitatem æternam enitantur (137); revera
ſocietatem quamdam inſtituiſſe cenſendus eſt,
eujus membra junétis viribus ad obtinendam
illam felicitatem ineumbere debeant. Atqui ta-
lis focietas eſt eccleſia chriſtiana. (268). Ergo

Ee.

S. 270. = Eſt ſocietas legalis.

Nam ſocietas le

Falis eſt, quæ ſuam eziſten-
tiam legi ſeu mandato Superioris debet (5˖3. b).
Societas autem chriſtiana ex divina Chriſti in-
ſtitione fuam traxit originem (269). Ergo &c.

Propoſitio hæc intelligenda tantum eſt de Sa-
cris eſſentialibus ecclefiæz Chriſtianæ, utpote
quæ ſola ſunt a Deo ipſo determinata (102).
Si enim Sacra accidentalia ſpeétes, eadem ec-
cleſia poteſt eſſe ſocietas non minus paktitia
quam legalis: cum nihil prorſus obſit, quo mi-
nus illius membra tam pacto mutuo quam im-
perio humano obligari poſſint, ut in quibusdam
Sacris accidentalibus conſpirent.

C. 271. — Eſt eſſentialiter diverſa ab

ecclefſja V. T. tam MWoachica quam Moſaica
(152).

Certe Religio chriſtisna eſſentialiter differt ab
utraque illa V. T. religione (144). Quidni etiam
eccleſia ehriſtiana ab utraque illa V. T. eccle-
ſia eſſentialiter diſcrepet ? Nam ex diverſitate
eſſentiali religionum eſſentiale diſcrimen eccle-
ſiarum neceſſaria eonſecçutione deducitur. (152)

J. 272.

Cehent 05
1r le An

CDrlanan

1,0
e e

11 t ren

Oblgrri
menden

lirſelim
aUs nemd
Uien tün

4

. A = 14 ==5*

§. 272. — Ex divina inſtitutione eſt ſo-
cietas univerſalis.

Societas quippe univerſalis eſt, cui omnes
prorſus homines vel aggregati funt, vel ſaltem
debent aggregari (59. b). Sed eccleſiæ chriſtia⸗
næ ſe aſſociare omnes omnino homines jure di-
vino tenentur: cum ad religionem chriſtianam
unanimiter proſitendam divino mandato omnes
ebſtringantur (737).

ife. §. 273. At religio chriſtiana, inquis,
non eſt omnibus hominibus ſufficienter pro-
mulgata. Ergo non omnes tenentur eam am-
plecti, adeoque nec omnes obligantur, ut ad
chriſtianam eccleſiam ſe adjungant.

R. Quibus religio ehriſtiana non eſt ſufficien-
ter promulgata, ſaltem ita animo comparati fint
neceſſe eſt, ut religioni veræ adhærere, at-
que adeo eccleſiæ eam profitenti adſeribi defſi-
derent (104). Cum igitar ſola religio chriſtia-
na ſit vera; dilucide patet, ejusmodi homines
debere ſaltem efſſe paratos ad chriſtianam reli-
gionem amplectendam, ut primum ejus verita-
tem fafficienter perſpexerint. Inde porro intel-
1 Cretkn 01 ligimus, omnes omnino homines divino jure
.. obligari, ut vel alta vel ſaltem deſiderio ſint
. membra eccleſiæ chriſtianz.

J. 274. — Eſt in Sacris eſſentiglibus una.

Eccleſiam in Sacris eſſentialibus unam voco“
S cujus membra omnia religionem eſſeutialiter ean-
dem profitentur. Sed quælibet eccleſia eſt ſo-
cietas hominum, eandem religionem profiten-
tium (147). Ergo unaquæque eccleſia, atque
adeo etiam chriſtiana, in Sacris eſſentialibus una

Hn eſt⸗ K §. 275.

. 275. Cum igitur eccleſia chriſtiana in
Sacris eſſentialibus una ſit (274), eademque
ex divina inſtitutions aniverſalis; luculenter
cognoſcimus, divini juris efſe, ut in Sacris
eſſentialibus chriſtianæ religionis homines om-
nes conſentiant, adeoque ad eccleſiam chri-
ſtianam eſſentialiter eandem vel altu vel deſi-
derio ſaltem ſint aggregati. Veritatem hanc
ſuo teſtimonio confirmat S. PAULUS EPHEG.
IV. ubi ait: Unus Dominus, una fides, unum
baptisma . . . . Chriſtus dedit quosdam qui-
dem Apoſtolos; alios autem puſtores & dokto-
res .. in &iſicutionem corporis Clriſti: donec
occurramus omnes in unitutem fidei & agnitio-
nis Filii Dei.. ut non jam ſimus parvuli flu-
uantes, & circumferamur omni vento dotktri-
nc, in nequitia hominum, ad circumventionem
erroris. Et rurſum COLOSS§. III. II. In reli-
gione chriſtiana non eſt gentilis & Hadwus,
circumciſio & præputium, barburus & cytha,
Jervus & liber; ſel omnia & in omnibus Chri-

ſtus.

§. 276. Eccleſia chriſtiana ex divina in-
ſtitutione eſt perpetua.

Chriſtus enim ad Apoſtolos ſuos in ultima
coena σ ρ ’INN. XIV. 16. ait: Ego rvogabo
Patrem, & alium Paracletum dabit vobis, t
maneat vobiscum in trnum, piritum veri-
tatis. Idem paullo ante ſuum in cæleos aſcen-
ſum eosdem in hæc verba eſt allocutus: Ecce
ego vobisecum ſum omnibus diebus uſque ad

66m=

6os ele conn
ſetli, l
ls rohnon
Pren unn

ehent,

= 11, =F

zonſummationem ſeculi. MATTH. XXVIII. 20.
Ergo Chriftus ſuam & Spiritus ſancti præſen-
jam Apoſtolis usque ad finem mundi adfuta-
ram promiſit. Cum autem hos morte fſubla-
tos eſſe conſtet: ne verbo divino veritas deeffe
videatur, neceſſe eſt, ut Eccleſiam ab Apoſto-
lis propagatam, id eſt, chriſtianam, usque ad
finem mundi duraturam efle dicamus.

O. 277. Ex his conficitur,

a) Inter plures eccleſias, quæ ſeſe chri-
ſtianas eſſe dictitant, ſi Sacris eſſentialibus diſ-
crepent, unam duntaxat vere chriſtianam
eſſe;
*“) Cum eccleſia catholica ſit eccleſia ve-
re chriſtiana, ceteras omnes eccleſias, quæ
Sacris eſſentialibus ab ea diſlentiunt, caſſo tan-
tum hoc nomine gloriari;

4₰) Solam eccleſiam catholicam ex divi-
na inſtitutione eſſe ſocietatem uaniverſalem;
adeoque omnes homines divino jure obliga-
ri, ut vel aftu vel ſaltem deſiderio ſint mem-
bra hujus eccleſizæ.

Nemo a nobis poſtulaverit, ut eccleſiam ca-
tholicam vere chriſtianam eſſe hoc loco demon-
ſtremus. Cum enim id Theologiæ dogmaticæ
Doctores catholici abunde præſtent, jure no-
ſtro agere nobis videmur, fſi lecteres noſtros,
ut ea de re illos confulant, admonemus.

N = 148 = *

C A LP TI.

DE IMPERIO ECCLESLE CHRISTIANE,
SECUNDUM SYSTEMA CATHOLICORUM.

ARTICDLUS I.

DE MWPERIO EooLEIASIIO
EPISCOPORUI.

§. 278. LVC. VI. . Chriſtus vocavit diſ-
cipulos ſuos, & elegit duodetim ex
ipſis, quos & S nominavit. Ad hos
MATIIIHI. XVIII. alt: Rua cunge e alliga-
veritis ſuper SS erunt guta G& in cælo:
G& quæunque ſolveritis ſuper terram, erunt ſo-
luta & in elo. Et rurſum poſt reſurrectio-
nem ſuam: Sicut miſit me Paten, & Ego
mitto vos. accipite piritum ſanftum: Juo-
rum remiſeritis peccata, remittentus is; & quo-
rum retinueritis, retenta ſunt. &OAlR W. XX.

2124.

Chriſtus igitur Apoſtolis ſuis, & quidem ſo-
lis (nam ad hos ſolos loc. cit. locutus eſt) de-
dit poteſtatem non tantum remittendi & reti-
nendi peccata, ſed etiam quæcunque alla ad pro-
movendam animarum ſalutem ita ligandi vel
ſolvendi ſuper terram, ut eadem pariter ligata
vel ſoluta ſint in cælo.

ten, id

1o
ofaliter
ninundi a0
Her anten
fun (13
e⸗ 18 Ke

Eiile

WSxr,

in ignti

149 =

S. 279. Poteſtas ligandi & ſolvendi, quam
Chriſtus dedit Apoſtolis, nihil eſt aliud quam
pſum imperium eccleſiaſticum.

Certe verba Chriſti non poſſunt intelligi de
ligatione vel ſalutione phyſica, ſed de merali
(14). Itaque Chriſtus dedit Apofſtolis poteſta-
tem, ad promovendam eccleſiæ ſalutem alios
moraliter ſolvendi obligandique, ſeu jus deter-
minandi actiones ſubditorum ad finem eccleſiæ.
Hæe autem poteſtas eſt ipſum eccleſiæ impe-
rium (753). Ergo Ec. Neque defunt exempla;
queis acceptam hanc a Chriſto poteſtatem ex-
ercuiſſe probantur.

F. 280. Nam orta controverſia, an Chri-
ſtianos oporteret circumcidi, & ſervure legem
Aozl, convenerunt Apoſtoli & Seniores videre
verbo hoc: habitoque concilio, Antiochiæ,
5 Scfriek, & Cilicic fratribus eæx gentilibus
ſcripſerunt: Viſum eſt Spiritui ſantto & No-
bis, nihil ultra imponere vobis onueris guam
ac neceſſariag, ut abſtineutis vos ab immolatis
ſimulac'orum, & ſanguine, & ſußocato, &
JVornicatione. Poſtea Paulus pverambulabat Sy-
riam & LCiliciam, pracipiens cuſtodire pracep-
a Apoſtolorum & Deniorum. AlT. XV.

—

Igitur Apoſtoli in concilio congregati leges
divinas adeoque eſentialia religionis chriffia-
næ authentice & auétoritate infallibili inter-
pretati ſunt; nevasque leges adjecerunt. Et
hanc quidem poteſtatem fibi divinitus datam
brædicarunt: PIs DimI ESsY S PIRITIVI
M οú 1τ W WOBI.
K 3

7

»—

= 155 = *

H. 281. S. Paulus poteſtatem legislatori-

um exercuit: Nam

I. COR. XI. laudavit Chriſtianos, quod præ-
cepta a ſe data tenerent. Item præcepit, ut
mulieres in eccleſia caput ſuum velarent.

I. TIM. II, 10 & II, ſeribit: MWulier in
ſilentio diſcat cunig omni ſubjeltione: docere au-
tem mulieri non permitto.

I. TII. III. ſequentia ſtatuit: Oportet Epiſ-
copum eſſe . unius uoris virum; . non neo-
pliytum . . . Diaconi probentun primum, &
ſic miniſtrent... Sint unius aworis viri.

H. 282. Idem poteſtatem coafktivam exer-

cuit, eandemque ſibi divinitus conceſſam præ-
dicavit. Nam

I. COR. V. inceſtuoſum Corinthium abſens
corpore, preſens autem ſpiritu judicavit tra-
dere Satanz in interitum carnis, ut ſpiritus
Jalvus ſit, id eſt pro excommunicato habendum
denunciavit: ſubjungit enim: auferte, o Co-
rinthii, malum, ſcilicet hominem inceſtuo-
ſum, ex vobis: nam textus græcus habet Tor
IIovnooy, genere maſculino.

I. IIA. 1, Humencum & Alexandrum,
qui circa ſidem naufragaverunt, tradidit Sata-
næ, ut diſcant uon blaſphemare.

II. CORK. X. 6 -9, ſeribit: In promtu habe-
mus ulciſci omnem inobeaienutiam DSi am⸗-
plius gloriatus fuero de poteſtate noſtra, quam
dedit nobis Dominus in æàdf(ipationem, & non
in deſtruktionem veſtram, unon erubeſcam.

1BID.

ert e
Dono
1iwanm

Fillus ple

(Rn

en , ittug. BID.,. XIII. 2 & 10, fimilibus verbis uti-
tur: Pradico iis, qui ante geccaverunt, guo-
niam, ſi venero iterum, non parcam . . NHac

gns, lot e abſens ſeribo, ut non præſens durius agam,
n Frectpi, Jecundum poteſtatem, quam Dominus dedit mihi
n veluent ins &dificationem, & non in deſtrutiionem.
in. D H. 283. Chriſtus imperium eccleſiaſticum
e: doe „ 1. 2 . . .
4 ſolis Apoſtolis tribuit.
1 Derit Ini⸗ His enim ſolis contulit poteſtatem ligandi

& ſolvendi ceteros chriſtianos (278): quæ re-
vera ab imperio ecclefiaſtico nihil differt (279).
Porro Apoſtoli poteſtatem legislatoriam & co-
attivam non ſolum exercuerunt, ſed & tan-
quam ſibi divinitus datam exerceri a ſe poſſe
edixerunt (238 0 - 83). Sed hujusmodi poteſtes
imperio eccleſiaſtico continetur (754. d & b).
Ergo &c.

. n o⸗
ie inn, 0
wir ini

F. 284. Omnes Apoſtoli plenam & aqua-
lem poteſtatem eccleſiaſticam, eamque a Chri-

ninn 4 ſto immediate receperunt.
al ertte 0 .
ninen inetn. Nam potektas eccleſiaſtica, quam Apoſtoli
Nrns Iiet l, acceperunt, exprimitur his verbis: Qugcuu-

que allig averitis &c. &: Sicut miſit ne Pater
Ec. (278). Cum igitur ea verba a Chriſto ad
Apoſtolos & immediate direéta ſint, & totam
Nt⸗ vim imperii eccleſiaſtici exprimant (279) 5 hi

Gt, ANN
4 ab IIlo & plenam & æqualem poteſtatem im-
e mediate aceepiſſe cenſendi fſunt. Profecto S.
red e⸗ Paulus plenum imperium ſacrum fibi divini-
„ . tus datum eſſe judicavit (281 & 82). Neque

Gin, guns ulla eſt ratio, cur ceteros Apoſtolos minori,
6, 8 ℳ quam Paulum, poteſtate præditos fuiſſe exiſti-
n memus.

K 4 A

N= 152 = *

Ad confirmandam hane veritatem fuffecerit
adducere verba SS. CPRIANI HIERO-
NLWI. Prior L. de unit. Eccl. ſic ſcribit: Hoc
erant utique & ceteri Apoſtoli, quod fuit Pe-
trus, pvari conſortio praæditi honoris & pote-
ſtatis. Poſterior L. I. contra Jovinian. hæc
habet: Super Petrum fundatur ecclefia: licet
hor ipſum alio in loco ſuper omnes Apoſtolos
Ffat; & canki claves regni cælorum accipi-
ant; & ex aquo ſuper eos eceleſiæ fortitude
Jſolidetur

H. 285. Cum itaque Apoſtoli a Chriſte
miſſi ſint ad docendas omnes gentes, Matth.
XXVIII. 19; quocunque pervenerant, om-
nia imperii eccleſiaſtici jura poterant exer-
cere. Ne vero aut religionis chriſtianæ pro-
pagatio retardaretur; aut alter alterum in
exercitio ſacræ poteſtatis impediret, commu-
ni conſilio alii alias ſibi provincias delege-
runt, in quibus comiſſum ſibi a Chriſto mi-
niſterium obirent.

H. 286. Eccleſia, ut ſit ſocietas perfefta,
imperio carere nequit (61 & 66). Quare
cum COhriſtus eccleſliam a ſe fundatam volu-
erit eſſe perpetuam (276); dubitare non li-
cet, quin id etiam decreverit, ut imperium
eccleſiaſticum àa ſe conſtitutum ad finem mun-
di usque perduret. Quapropter neceſſe fuit,
ut vel Apoſtolos, quibus illud primo con-
ceſſit, immortales redderet; vel iis largiretur
poteſtatem alios ordinandi, qui in eodem im-
Perio

ll onſi
m bmius
gulas keelſit
Durims Tin
I. UIN..
lonſtitueret
en Tehin
Minis
neront,

IE
(4
unls

lnnt, ,
ſi protat

CLENe
ſanter
17. lume
Frct Eyun
Süinung
ſitutinr,
alti aertor

N

ſe erihe
d lerlbit:

N.= 153 =*&1

Aaten e . . .ĩ .
1 in perio usque ad conſummationem ſeculi ſerie
le ſeiit: ii non interrupta ipſis ſuccederent.
on fuit h.
nlni & ⸗ F. 287. Apoſtoli ea etiam poteſtate uſi
ovinim, her ſunt.
lichhſa: hin zemrie . 1
ur Agfolr Id conſtat inprimis quidem ex S. Scriptura.
tenn anz⸗ Nam Paulus & Barnabas conſtituerunt per ſin-
lir ſrliun gulas eccleſias Presbyteros. ACZ. XIV. Idem

Paulus Timotheum Ephefſiis dedit Epiſcopum,
II. TIM. I. 6; & Titum Cretæ reliquit, ut..
., sonſtitueret per civitates Presbuyteros. Tum vero
¹ CMinhe ex Teſtimonio Patrum antiquifftimorum, qui
3, Much. primis duobus eccleſiæ chriſtianæ ſeculis flo-
Taerunt.

2

CLEMWENS& Roman. in epl. 1 ad Corinth
C. 44. apud G ALLANDIVM, fie ſcribit:
Apoſtoli ſupra diktos (ſcilicet Epiſcopos & Dia-
conos) conſtituerunt; & deinceys futurz ſuc-
ceſionis regulam tradiderunt: at, cum illi de-
cederent, miniſterium eorum ac munus alii vi-
ri probati exciperent.

CLEMWENS Alexandr. in orat. quis dives
Jalvetur. apud E VSEBIOIMI L. 3. H. E. C.
IZ. Joannes Evangeliſta, abi ex inſula Patmo
erat Epheſum reverſus, quorumdam rogatu ad
Enitimas gentes proficiſcitur, hic Epiſcopos con-
ſtituturus, illic integras eccleſias diſpenſaturas,
alibi certos homines, ſibi Sviritus ſankti in-
ſtinltu demonſtratos, in Clerum deleſturus.

TER TULEIANUS L. de rraſcript. C. 32.
ſic icribit: Edant heretici origines eccleſiarum
ſuarum. Evolvant ordinem Epiſcovorum, ita
rer ſucceſtones ab initio decurrentem, at pri=
mus ille Eviſcopus aliquem ex Avaſiolis vel
K 5 „àο=

N= 154 = *

apoſtolicis Viris, qui tamen cum Apoſtolis per-
ſeveraverint, habuerit aukorem & aunteceſſo-
rem: boc enim modo eccleſiz apoſtolicæ cenuſus
Jſuos deferunt: ſicut mgerncorum eicleſia Po-
Iycarpum a goanne collatum refert: ſitut Ro-
manorum Clementem a Petro ordinatum edit:
verinde utique ut ceteræ exhibent, quos ab Apo-
ſtolis in Epiſcopatum conſtitutos apoſtolici ſemi-
nis traduces habent.

H. 288. Epiſcopi jure divino ſunt Apo-

ſtolorum in imperio eccleſiaſtico ſuccefſores.

Chriſtuz enim imperium ecclefiaſticum con-
tulit Apoſtolis, in alios ſibi ſucceſſuros trans-
mittendum (286). Cum itaque Apoſtoli, con-
ceſſa ſibi poteſtate uſi, Epiſcopos conſtituerint,
qui ſibi ſuccederent (287); hi profecto illis
imre divino in imperio eccleſiaſtico ſuccedant
neceſſe eſt.

Veritatem hanc luculenter docet S. Paulus.
Eo enim teſte, Spiritus ſandkkus poſuit Epiſ-
copos regere eccleſiam Dei. ACT. XX. 28.
Idem ad Titum Cretæ Epiſcopum ſcribit: Hæc
loquere, & exhortare, & argue cum omni
imgperio. TIZ. II. 14. Et ad Hebræos: Me-
mentote Præpoſitorum veſiroriim, qui vohis lo-
cuti ſunt verbum Dei. . . Obedite Præpoſi-
tis veſtris, & ſubjacete eis: ipſi enim pervigi-
lant, quaſRi rationem pro animabus veſtris red-
dituri. HEBKR. XIII. 7 & 17.

Aceedit ſententis S. CPRIAIWI epl. 42.
ad Cornelium P. ſcribentis: Laborare debe-
mas, ut unitatem a Domino & per Apoſtolog
nobis ſucceſſoribus traditam obtinere curemus;

HIER-

Not
d 64
iinmgge
Arele,
itennn 5
Derto Cel

G
Atemn grde
(nncho wcen

u c
Aüs U⸗
redlü!
tat in
Giino
ͦe
4, g

Hx hxu⸗
Cinrin il
Detut onis
DMarun,

telatis oril
tingam
1o keceer
n.

) o,

5 = 155 =*

HIERONNLWI epl 53. ad Marcellam: ubi ait:
Apud nos Apoſtolorum locum Epiſcopi tenent;
aliorumque Patrum: quorum omnium verba ad-
ducere, ſuperfluum foret. Hinc & Synodus
Tridentina Seſſ. 23. Cap. 4. de Sacram. Ord.
merito docuit, Epiſcopos in Apoſtolorum locum

ſucceſſiſe.

F. 289. Omnes Epiſcopi ex jure divine
eadem gaudent poteſtate, quam Qpoſtoli a
Chriſto acceperunt.

Ea quippe eſt natura ſueceſſionis, ut, qui
aliis ſuccedunt, eadem poteſtate gaudeant, qua
præditi fuere ii, quibus ſuccedunt. Cum igi-
tur in imperie eccleſiaſtico Apoſtolis Epiſcopi
divino jure ſuccedant (288) ; his eandem cum
illis poteſtatem jure divino competere, nemo
eſt, qui non intelligat.

Hoc loco nobis ſermo non eſt de extraor-

dret 5 billu. dinaria illa Apoſtolorum poteſtate, quæ conti-
lr pont Eni- netur donis ſupernaturalibus miraculorum, lin-
47. M. 1. gzuarum, theopneuſtiv. Hæc enim Chriſtus
On Kriit: NuA¶ Apoſtolis tanquam Legatis ſuis contulit qui-
urgu Oun nf dem, ita tamen, ut ea in fuecefſores neuti-
Heprecs: quam pofſſent transfundere. Alia eſt ratio po-

teſtatis ordinariæ Apoſtolorum, quam ii fcilicet
tanquam Epiſcoxi & Rekkores ecclaic a Chri-
ſto receperunt, in alios Epiſcopos transmitten-
dam.

e HG. 290. Poteſtas eccleſiaſtica omnium
4 . 1, Epiſcoporum jure divino plena eſt & pror-

Ahorare lene. a. 7.
m A in lus ααalis.

. PANN, . 2 2- „2
tere curen Nam omnes Epiſcopi jure divinoe esndem
E. . ha-

= 156 = 3*

habent poteſtatem eccleſiaſticam, quam Chri-
ſtus Apoſtolis impertitus eſt (289). Hæc au-
tem fuit plena & æqualis (284). Ergo &c.

Aflertum hoc clariſſime expreſſit &ü HIER-
ONA MWVS epl. S;. adu Evangelum ſcribens:
Ubicunque fuerit Eriſcopus, ſive Romæ, ſive
Eugubii; ſive Conſtantinovoli, ſive Khegii; ſive
Aleæandrig, ſive Tanis; usdem eſt meriti,
ciessdem & ſacerdotit. Omnes Aroſtolo-

rum ſucceſſores ſunt. Hieronymo præiverat unmerie
COYPRIANUS, dum L. de anit. eccl., ſeripfit: ne fotisdid
Epiſcopatus unus eſt, α ſingetlis vars in en ütt
Jolidum tenetur. ne
euicn hon

F. 291. Neque tamen nullum eſt inter

. 17. 1 a Oun k⸗a
Epiſcopos Apoſtolosque diſcrimen. Apoftoli ul Uns
gaudebant poteſtate ſacra, nullis locorum li- n ing
. 2 Num Vinte

mitibus circumſcripta (285). E centrario fin-
guli Epiſcopi zeguluriter ſingularum dunta- eee
Nat diecefiüum Epiſcopi ſunt, ita ut extra Ne 1 Ni
illas poteſtatem ſuam exercere nullibi poſſint. le;
Atque ea quidem localis reſtrictio poteſtatis N!
Epiſcopalis facta eſt vel erx g eſu Chriſti ſen-
tentia, ut loquitur S. IWAIIVS M. epl.
ad Ephes C. 3. vel ex ordinatione Apoſtolo-
rum; vel certe mutuo Epiſcoporum Apoſto-
los proxime fubſequentium conſenſu. Nam

CMritans e

1

Synodus Antiochena ann. 341. celebrata, ſaeg 6
Can. 9. ſtatuit: ut Epiſconi, ſecundum auti- e Uprem
quum a Patribus regulam conſtitutam, ea tan- Ulopns i
um agant, gugæ ad Juam dicteſin pertinent, n meits
oljeſſionesque Jubjeltas. Nliän iaſit

O. 292.

10

ejtißent,
1

G. 292. Hæc dicœceſium eccleſiaſtica-
rum diſtributio jurium epiſcopalium qua-
litatem plenitudinemque adeo non tollit, ut
eam potius confirmare videatur. Aucéto enim
Epiſcoporum numero, ſingulos affigi ſingu-
lis diœceſibus, tanquam terminis, extra quos
nihil eccleſiaſticæ poteſtatis exercere poſſent,
ideo neceſſe fuerat; quod plurium Epiſcopo-
rum concordia cum æquali eorundem plena-
que jurisdictione aliter nequiret componi.
Sacra igitur ſingulorum Epiſcoporum pote-
ſtas limites locorum accepit; non jurium:
ea enim hodie tanta eſt Epiſcoporum, quan-
ta olim fuerat Apoſtolorum, eo diſcrimine,
quod illius exercitium intra ſtatutos dicece-
ſium limites ſeſe debeat continere, ne pax
chriſtiana lædatur, neve poteſtas, quæ data
eſt in ædificationem, cedat in deſtrubttionem:
quod divinæ voluntati repugnare docuit Pau-
lus II. COR. XIH. I0. Nam, ut &. CHERY-
80870MVS in epl. ad Innocentium I. P. con-
queritur: Si licebit cuivis in alienus invadere
provincias, ex auktoritate ſuæ quodlibet
agendo, ſcitis, omnia pveſſum itura.

§H. 293. Quodſi tamen ſalus animarum,
quæ ſuprema eccleſiæ lex eſt, exigat, ut
Epiſcopus aliquis extra dicceſin ſibi comiſ-
ſam poteſtatis ſuæ exercitium porrigat; tum
profecto ceſſat prædicta reſtrictio. Ita olim
Judicavit S. EPIPHIAWIVS. Is, cum eſſet

Sa-

*

Salaminæ in Cypro Epiſcopus, in diceceſi ta-
men Hieroſolymitana, inconfulto illius Epilſ-

copo Joanne, Presbyterum pro Monachis

Bethlehemiticis ordinavit. Poſtea Joanni,
factum hoc indigne ferenti, reſpondit, data
ad eum epiſtola, quæ reperitur inter Opera
S. Hieronymi: Cum monachi, ſcribit, non
haberent, qui ſihi Domini ſacramenta confice-
ret; .. ob Vei timorem hog ſumus facere com-
pulſi; maxime cum nulla ſit diverſitas in ſa-
cerdotio Dei, & ubi utilitati eccleſiaſtick pro-
vi detur. Wam etſi ſinguli Epiſcopi habent ſub
ſe eccleſias, quibus curam videntur impendere:
& nemo ſuper alienam menſuram extenditur:
tamen præponitur omnibus caritas Chriſti, in
qua nullo ſimnlatio eſt: nec conſiderandum,
quid faltum ſit; ſed quo tempore, & quo mo-
do, & in quibus, & quare fattum ſit.

Similia referunt Theodoretus L. 4. H. E.
c. 12, de S. EUSEBIO Samofatenſi; & Sozo-
menus L. 3. H. E. C. 20, de J. ATHA-
NASIO.

F. 294. Imperium eccleſiaſticum jure di-
vino penes ſolos Epiſcopos eſt.

Imperium enim ſacrum jure divino penes
illos duntaxat eſt, qui jure divino ſuccedunt
iis, quibus illud Chriſtus ipſe contulit. Sed
ſoli Epiſcopi jure divino in imperio eccleſiaſti-
co ſuccedunt Apoſtolis (288) „ quibus ſolis
Chriſtus hoc sonceſſit (2832). Ergo &c.

Plecuit n
Aris ſutbon
Goiden eo,

toncioten

ltane l.
ehſan cet
ls i Pyii
elgui Chnit
üivent lor
Ueſun Crent

i
in wem

in (iecei n.
Dro Monnets
ten Punni
khoncit, in
r inter Open
ſenbit, mo⸗
nerta cnpfte.
nuj fuun n.
lerf

4 L 4 H b.
ſteni; & o⸗

le 4 4.

Ghin gees
60 retont
e aunlt de
hen eglelili⸗
1 guidus ſolns

2

n &E.

195

.

H. 295. Ex dictis intelligimus, Epiſco-
pis & ſolis & omnibus jure divino competere

ſpirituulem poteſtatem legislatoriam, coaltivam,

judiciasiam, inipettoriam, & executoriam (154).
Hæc enim jura continentur imperio eccleſia-
ſtico, quo pleno ii omnes & ſoli ex inſtitu-
tione divina gaudent (290 & 94).

Placuit tamen Epiſcopis, leges eeclefiaſticas,
quas ſtatuunt , CANONES appellare, non
quidem eo, quod vi obligandi careant; ſed ne
coabtionem temporalem præ ſe ferre viderentur.

F. 296. Imperium ſacrum totius, qua
late patet, eccleſiæ chriſtianæ, jure divino
convenit omnibus Epiſcopis ſimul ſumtis.

Omnibus Epiſcopis jure divino plenum com-
petit imperium eccleſiaſticuom (290): cujus
tamen exercitium, turbationis vitandee cauſſa,
intra propriam cujusque dicceſin reſtriétum
eſt (291 & 92). Cum igitur omnes dicceſes,
tanquam totidem eccleſiæ particulares, in unam
coaleſcant eccleſiam univerſalem; ſicut Epiſco-
pi ſinguli fingulis dioœceſibus, ita univerfi ee-
cleſiæ univerſali ſacro cum imperio præſunt.

Itaque Epiſcopi omnes fimul fumti Colle-
gium quoddam imperantium conſtituunt, quod
eccleſiam docentem appellamus. Huic non mi-
nus ipſi Epiſcopi ſingillatim confiderati, quam
reliqui Chriſtiani tam univerfi quam finguli
ſubjacent. Porro Cœtum fidelium, qui ad ec-

cleſiam docentem non pertinent, eceleſiam diſ-
centem vocamus,

J. 297.

⸗ — 2
— 160 *

J. 297. Negotia communia ſocietatis,
quæ regitur a pluribus ſimul ſumtis, non-
niſi communi imperantium conſenſu, qui per
ſuffragia exprimitur, definiuntur (76, 77 &
37). Quare cum imperium totius eccleſiæ ic,. Won
chriſtiange jure divino reſideat penes Epiſco.
pos omnes conjunctim acceptos (296); ne- n Pyicopus
gotia ad eccleſiam univerſam pertinentia com- s Nel omn
munibus eorundem ſuffragiis, per Concluſa ileſals
vel collegialia vel extracollegialia (77 & 85),
oportet expediri.

Conventus publici, in quibus zoncluſa colle-
gialia Epiſcoporum perficiuntur, Concilia vo-
cantur. Concluſa vero extracollegialia tum for- Uneturde
mantur, tum innoteſcunt per litenas communi- ttulo ere
ratorias, ſic diétas, quod Epiſcopi per eas ſua r nen,
invicem ſenſa exquirant, communicentque. Ce- e en
terum ejusmodi concluſa nomine canonum ani-

verſalium promulgantur.

H. 298. Forma imperii eccleſiaſtici jure
divino eſt ſimilis ariſtocratia.

Ea nempe ſocietas ariſtocratice gubernatur,
cujus imperium eſt penes plures ſimul fumtos
(94). Imperium autem ſacrum totius eccleſiæ
revera omnibus Epiſcopis copulate ſpectatis
jure divino competit (296). Ergo, niſi inanem
de vocibus litem movere quis velit, formam
illiuz jure divino ſaltem analogice ariſtocra-
ticam effe, nemo jure inficiabitur.

An vero Chriſtus ariſtocratiam hanc Epif-
