quem Primatus ipſe a Chriſto eſt inſtitutus.
Quia denique finis hic eſt conſervatio uni-
tatis eccleſiaſticæ; neminem fore arbitror,
qui refragetur, ſi ſtatuimus, jura hujusmodi
eſentialia eſſe tam ea omnia, quæ requiruntur;
— quam ea ſola, quæ ſußiciunt ad conſervan-
dam Eccleſiæ chriſtianæ unitatem.

Jura hæc etiam vocantur neceſſaria, quia fine
iis finis Primatus obtineri nequit; grimigenia,
quis eidem ſua natura inhærent; divina, quia
àa Chriſto ipſo concefſa ſunt.

H. 681. Papa jure divino relationes de
rebus ad eccleſiaſticam unitatem pertinentibus
ex univerio Orbe chriſtiano expetere poteſt,
recipereque.

Finis Primatus eſt, mediis idonels unitatem
eecleſiaſticam conſervare (299 - 303). Ergo
Primas ſciat neceſſe eſt, an hæc unitas ubique
vigeat; an alicubi turbata fit; an periculum
turbationis immineat. Sed hæc ipfius, utpote
abſentis, notitiam fugiunt, niſi relationibus ad
ſe factis inſtruatur. Nullum igitur dubium re-
Knquitur, quin jus ejusmodi relationes & ers
petendi & recipiendi Romano Pontifici compe-
tat: qui enim habet jus ad finem; ad medis
quoque jus habest opertet (1).

H. 682.

Jers Mii e
a, Ar A
ſienlun Sients

) Alteit in⸗

Drionnun
cheemmmm, in
ie, alfinu t
An Mentnt n
l.D. le Woeuiſe
utr, ſuſt lo
u! 1 uttit
nſolee Nut ad
il ſalte nuſmnn
ipſtat amnignn
canos Uis n
it, en 1 nini⸗
uin Mnto get
Uun ſeng zuttin

00 Eip aner 1
ittun rin ⸗

atien ſer n
, in ijen ga

in. an /
n De gurr
I Artitign

eS

Untur. Quciin
perii menltnn
o liguet, ju
t ae tuntt el,
erigit, gontt
o et inſtitutus
Coſelyatio uni.
ine mWitr,
Mn huhasmodi
k ſifinter;
nt 1 cnlletan⸗
iten.
Degolt; nnſenn
etentz uing, git

Nelriones
ten eriencks

Ahetene zott,

Gnteks minn
9⸗ WM) i⸗
h bet Mins i
1ſtn piun
ſber Hiui an
oil mnuseinn

igitor tand Ne⸗
gen

A= v0= =

F. 682. Juri huic Papali fuffragata eſt
tota antiquitas: id quod exemplis fere innu-
meris hiſtoria eccleſiaſtica nos edocet. Præ-
ter ea, quæ ſupra ex Actis Conciliorum
generalium Orientis ſparſim attulimus (440-
540), ſuffecerit adduxiſſe epiſtolam ſynodicam
67. Epiſcoporum africanorum in Concilio
congregatorum, in quo hi Pelagium é6 Ca-
leſtium, auftores nefarii erroris, anathemati-
zari oportere cenſuerunt. In ea Innocentium
I. P. ſic allocuti ſunt: Hoc geſtum, Domine
Frater, ſantta Caritati Tua intimandlum duxi-
mus: ut ſtatutis noſtræ mediocritatis etiam
apoſtolicæ Sedis adhibeatur auktoritas, pro tu-
enda ſalute multorum, & quorumdam etiam
ververſitate corrigenda. Nemo, qui Epiſcopos
africanos illius ætatis ex hiſtoria eccleſiaſtica
novit, eos a nimio in Romanum Pontificem
ſtudio notandos credet. Huic teſtimonio ad-
jungo verba Juſtiniani Imp. ad Epiphanium
Patr. Cpltanum, quæ habentur L. 7. C. de
umm. Irin, ubi Ille, in omnibus, ait, ſervato
Ratu unitatis ſanttiſſimarum Eccleſiarum cum
⁸. Papa veteris Romæ, non patimur, ut
quidquam eorum, quax ad eccleſiaſticum ſpeltant
Natum, non etiam ad ejusdem referatur Beatitu-
dinem. cum Ea ſit Caput omnium ſanktiſſimo-
rum Dei Sacerdotum.

F. 683. Quapropter non minus ad ve-
ritatis quam Sedis ſuæ commendationem
ſcripſit Innocentius I. P. in epla reſponſoria

ad relationem Synodicam Epiſcoporum afri-

canorum , modo commemoratam (682) —

Antiqua traditionis exempla ſervantes,; &
eccleſiaſtiec memores diſcipling , ad noſtrum
referendum approbuſtis eſſe judicium, ſcientes
quid Apoſtolicæ edt debeatun. . Patres non
uusmana ſed divina decrevere ſententia, ut,
quidquid quamvis in zemotis provinciis agere-
tur, non prius ducerent finiendum, niſi ad
ujus edis notitiam perveniret: ut tota hujus
auttoritate, juxta du«˖k jfuerit pronunctiatio,
Frmaretur. Et in epl. ad Viétricium Rho-
toinag. Epiſcopum: In conctilio provinctiali,
ſi AGρKE& cauſſ in medium fuerint devo-
luta, ad Sedem Apoſtolicam ſicut Sgnodus
Natuit, & aniiqua conſuetudo exigit, voſt
judicium epiſcopale neferuntur.

Papa nomine Synodi, de qua mentionem hec
loco facit, non videtur aliam intelligere ,
quam Sardicenſem: hæc enim relationes eccle-
Daiticas ad Petri Apoſtoli Sedem faciendas efſſe
declarat (377. a).

§. 684. In ultimis Innocentii verbis
duo exiſtimamus curate obſervanda. Inprimis
cauflis, quas ad Sedem ſuam ſanctus Papa
contendit eſle referendas, non alias deſignat,
niſi MAOKkES Deinde docet, eas ad Ro-
mang Eccleſiæ Antiſtitem tum demum debere
devolvi, cum epiſcopali ante judicio fuerint
ſubjectæ. Per cauſias autem MAgOkES,

ſpectato quidem jure divino, intelligere ies

. kan-

1Nte ſeodtütur

Cendearam

60l cene ketendin
Uouerit,

tt, u Mll te
Plttin Atet Ni⸗
iniutigt, ben n
41 Eten Nonttan

SS N, = 503 = *

biſcoponm tantum potuit Innocentius, a quarum defi-
Natan ,, nitione unitas eccleſiæ vel dog matica vel
Iun diſciplinaris, utpote quæ ſola finis eſt Pri-
Son matus (300), dependet. Porro cum ea ſit
Nlint, ſiute eccleſiaſtici Primatus conditio, ut plenitudini
. an o poteltatis Epiſcoporum nihil prorſus deroget
lutnta, 7 (292 & 338); neque in Majoribus ejusmodi
Pnſtig age. caufſfis divina inſtitutio exigere cenſenda eſt,
findn, ſu ut ante recurratur ad judicium Papæ, quam
in: n hiſe Epiſcopi ſententiam ſuam vel ipfi tulerint,
rt rihegegnin vel certe ferendam Eidem conſenſu ſuo re-
lindm un liquerint.
Nliin gniini,

Utriusque hujus obſervation's neglectu faétum

un ſnit . eſt, ut lapſu temporis caufſæ aliæ ex aliis
n ſeu dtun partim inter Majores numerarentur, partim
tuch aryit, immediate, ſeun in prima, ut vocant, inſtantia,

“ ad Sedem Romanam referrentur.

u eg tai HF. 685. Papa jure divino canones uni-
e ie ac verſales jam conditos ubique poteſt exequi,
n nitnin & vindicare.
Is canones univerſales jam conditos exequi-
. tur ubique, & vindicat, qui uniformem eo-
lunocent ets rundem obſervantiam medüs idoneis ubique
errauck. Drime urget, promovetque. Id autem quin Papa jure
n ſaneus divina agst, eo minus eſt dubitandum, quo
anlnd e certius conſtat, unitatem eccleſiaſticam, cujus
conſervandeæ caufſſa Primatus eſt inſtitutus (299-
303), ab ejusmodi obſervantia pendere, ita
quidem, ut hæc, ſi canones fint dogmatici;
neceſſaria; — ſi vero diſciplinaves (151); utilis
ſaltem in aliquibus eſſe merito cenſeatur (171 &
274). Ne erge Papa jure relationum ecleſiaſti-
. Ii4 ca-

nelgete 1
⸗

.

N = 504 =*

carum incaſſum gaudeat (680); jure etiam exe-
quendi & vindicandi canones eundem divinitus
inſtruétum eſſe oportet.

§. 686. Neque facta deſunt, ex quibus
jus hoc, data occaſione, a Romanis Pontilſi-
cibus, reliquorum Epiſcoporum Collegio
neutiquam reclamante, exercitum fuifſſe no-
vimus. Nam

«) Sec. II. Victor. l. totius Aſiæ Eccle-
ſias, tanquam alterius fidei & opinionis, ſimul
omnes aà communi unitate Eccleſic.. ſecludendas

edixit. Euſeb. L. 5. H. E. c. 24. (312. a).

5) Sec. III. Stephanus I. S. Cypriano
ceterisque Africæ Epiſcopis ob rebaptismum
excommunicationem vel inflixit, vel certe
minatus eſt. Legimus equidem, Cyprianum
cum ſuis reſtitiſſe Stephano; ſed, quod hic
poteſtatem ſibi indebitam arrogarit, eidem
objeciſſe, non legimus. Nempe admiſerunt
Africani jus Papale vindicandi canones, ſi
qui eſſent violati. At hos a ſe violatos eſſe
pernegabant.

4) Sec. IV. Julius I. ſcripſit ad Epiſcovos
Orientis, eisqgue, umn decretis Concilit Wi-
cani ſtare nollent, minatus eſt, ſe de religua
non paſſurum, eos intltos eſe, niſi novis rebus
Nuadere deſiſterent.

1
ſeCn n
lichein unti
in Uikaf t,

anin ügbun in

letnis Aliit
Grltunt. In
unm Him ih
Gr ſus lon

) & Il

nlnunt Lchſe,

run Mnr on
in⸗ iftn
lut. Giann
kmnilt n
Ttumn keents

Nanes ie ſ n,
Phanes 166 Ueng

iln de
int, Gu nn
es elegleng
u Nem in
DMinat

0): .
0), jue eiin ,
elben gi

lunt, er Cnid
Nomanis Donti,.
Prum (olege
nkum kuile no.

ning Ain Na
orininit,
44. 6124)

„.

§ CYin
6s 0 Enncunun
Hrt, e een
en, Cfwrütnun
1, (ucd ie
togut, Ecen
he umlenun
Mid CuNe,
1 E fohn e!

ret al,
Nis ( N

Eiß it ch

A Soj = 3*

d) Sec. V. Cæleſtinus I. Neſtorium dig-
nitate epiſcopali & communione eccleſiaſtica
privari Juſſit, niſi intra decem dies meliora
ſaperet (461 & 62).

e) Sec. VI. Agapetus I. in ipſa adeo
Urbe Cpltana Anthimum Patriarcham, cum
Eutychetis errori inſiſtens, ad viam veritutis
redire contemſiſſet, neque catholico, neque ſacro
nomine dignum ſententiavit, . & Mennam
Cpyltanæx Eccleſica Epiſcopum propriäs manibus
ordinavit. Id refert idem Papa in epla ad
Potrum e Sasntaicn, quæ reperitur in
Attis ſynocdli CUritanæ ſub Menna.

Sec. VII. Theodorus P. plenitudine
convocata Eccleſix, ad ſepulcrum V'erticis Apo-
ſtolorum Romaæ acceſſtt; &q divino calice expo-
Rulato, ex vivifico Sanguine in atramentum
ſillavit: & ita propria mann depoſstionem
Pyrrhi Patr. Cpltani, ad hæreſin Monothe-
litarum redeuntis, excsmmunitati ſecit. Theo-
phanes in Chronographia.

G. 687. Exempla hæc poteſtatis coaftivæ
ſunt, qua Romani Pontifices eccleſiaſticos
canones exequendos vindicandosque cenſue-
runt. Verum iſtam adverſus horum infracto-
res Primati non antea licet exerere, quam
media leniora in vanum vel jam fuiſſe adhibita,
vet adhibitum iri, certo conſtiterit. Totum
imperium ecclelaſticum, cum miniſterium
A1 5 Chriſti

= f0S E

Chriſti ſit (327), imperium caritatis eſt.
Preces igitur præcedant, quas dilectio ſug-
gerat; addantur monita, quæ intellectum
erudiant; miſceantur hortationes, quæ vo-
luntatem exſtimulent; ſaccedant reprehenſo-
nes, quæ pudorem afferant. Si hæc remedia
nihil profecerint, tum denique veniendum
ad potias eccleſiaſticas eſt, & Medicorum
more agendum, qui morbidum membrum a
reliquo corpore prius non refecant, quam
medicamenta mitiora fruſtra applicuerint.

§. 688. Mirum eſt, quo ſtudio omnes
hujus quoque officii partes impleverint ſan-
ctiſſimi Præſules, qui primis Ecclefiæ chri-
ſtianæ ſeculis Primatum geſſere. Actum age-
rem, ſi veritatem hanc, ex Eorundem epiſtolis
teſtatiſſimam, pluribus exemplis demonſtratum
irem. Satis ſit, unicum adduxiſſe documen-

tum ex epiſtola Pelagii II. ad ſchismaticos

Epiſcopos iſtriz, ut eos ad recipiendam Sy-
nodum V. (495 - 507) permoveret, Utinam
ſcribentis, illaminet Dominus oculos cordis
veſiri, ut noſtri cordis gemitus pro vobis videre
poſſtis! . . Rogamus, & obſecramus, & per
divinum vos tremendumque Dei judicium obte-
Rtamur, ne ulterius per vos Dei dividatur
Eccleſia; ſed hereditatam Domini communi voſſi-
deamus ſtudio. Id nimirum plerique ſaltem
obſervarunt, quod Cæleſtinus I. ad Apuliæ
& Calabriæ Epiſcopos ſcripſerat: Quaæ ſola
admonitionis auftoritate non corrigimus, neceſſe

ℳ,

Uſerntimen whue
Nouts hel
Eyretenlo
Menut, ungn
Unms ackitte

Uknn, 0 Ken
Cniut, e

7 6), Cln,
lenio, gi

tones, Ir n
ant reneente⸗
Ehere reneti
ne veniendun

1 Werbram ¹
n, qun

Gvo Kudn onmn

mn ererint
Mpeerer I.

Uuuite Gumen.
1I ſhismations
lericlencn .

relet, Oudn,

al
1 L 1 Annſir
1 l. 1 Aun
ſerat!
rrigin 1

uE 0
a n

N = 507 =*

eſt, per ſeveritatem regulis congruum vindi-
cenus. *

§ 689. Jus hoc exequendi ubique &
vindicandi canones intra modeſtiæ, caritatis,
ac manluetudinis limites coarctandum præ-
cipue cenſuerunt antiqui Romæ Antiſtites,
quoties ipſis cum ſupremis Principibus chri-
ſtianis agendum erat. Quamquam enim Hos
etiam, perinde ac ceteros Fideles, legibus
eccieſiaſticis eſſe ſubjectos ſcirent: ne tamen
ſacla pote tate, quam in Eccleſiæ clifica-
tionem ſeſe accepifſe meminerant, in hujus
deſtruttionem abuterentur: nonniſi precibus,
aut monitis plerumque, aliquando etiam
reprehenſionibus adverſum illos locum eſſe
voluerunt; nunquam vero, utut conſcelera-
tiſmos eccleſiaſticæ pacis Turbatores, diro
excommunicationis fulmine nominatim per-
cellendos judicarunt.

F. 6900. Operæ pretium me facturum
arbitror, ſi celebriora, quæ in hanc rem
ſerviunt, exempla proferam.

a) Theodoſius Il. Imp. Latrocinium Ephe-
num (469), cum gravi orthodoxæ fidei
diſpendio, regia poteſtate protexit. Adeo
nihil durius in eum ſtatuit Leo P., ut ad
preces quoque confugeret (471).

b) Zeno Imp. Eutychianos nunc palam,
nunc occulte, cum ingenti catholicæ Eccleſigz
de-

N= 108 =3*

detrimento, fovebat. Fruſtra monitum à
Simplicio P., Felix III. in hæc verba horta-
tur: Quxcſo Te, Fili piiſſime, ne Tunicam
Domini, gquaæ deſaper tontexta per totum, ſanfto
Spiritu ubique zegente, individuam fore Chriſti
ſguravit Eccleſiam, alla putiaris ſorte violari.

c) Anaſtaſius Imp., cum fraudibus oc-
ecultis, tum vi aperta, fidem catholicam
evertere in Oriente conatus eſt. Quid Gelaſius
I., quid Anaſtaſius II., quid Symmachus,
quid Hormisda, ſummi Pontifices, eidem op-
poſuerunt? — Monita, preces, lacrymas.
Glorioſe Fili, ſcribit ad Eum Gelaſius, ſub
conſpettu Dei pure ac ſincere Pietatem Tuam
deprecor, obteſtor, & exhortor, ut petitionem
moam non indignanter accipias. Woli, precor,
iraſci mihi, ſi Te tantum diligo, ut regnum,
guod temporaliter aſſecutus es, velim Te kabere
perpetuum ,; & , gui imperas ſeculo, poſſis
regnare cum Chriſto.

4) Imperatores Heraclius & Conſtans,
ille quidem per ſuam, quam ediderat, Ekthe-
Jin; — hic vero per impium, quem promul-
gaverat, Tiypum, hæreſin Monothelitarum
Ermaverant. Ingemuerunt equidem Severinus,
Joannes V., Theodorus, Martinus I., Pon-
tifices vigilantiſſimi, ſcriptaque illa, tanquam
fidei orthodoxæ inimica, damnarunt. Mar-
tinus quoque Cyro Alexandrino, Sergio,
Pyrrho, & Paulo, Cpltanis Patriarchis,
110-

⸗

Uunm uin
Lckig mun
Coträun Menn
iuumcn funen

Eenren)
wvelümon Cunn
Krlelahice ſcett

6) Min e
lamum Romee
Mrecidmn Contn
Dom ſnciüim
ellne ninent,
Et, ton mutum
Kin, cun Kome
onn heronfcen

n ſenm
Inn Meenie
Inpis Myumm
elſugtan xen
i Uininm Aui
Rgllm, Kunt
utis guhe
d. 4Amlin
m. . HZ
Men i ⸗

S
enecten

5

ſtra onitn
c Verba hyn
ne, ze Tninn
per tt ſt, ſnis
ſuun ſyn Cri
nſir ſyh iin,

n nnndibis oe.
iühn cintian
Cuid Srumncnu,
ontiſcs iten e
Neces, Menu
Dun Cehi i
n Piutn ur
trny, , ii
zin. M, u
Alyr, N,
6, Muin l1 ilinn
1 /udt, h

Ains C,
an eldent,
um, goen Monn⸗
n Movocelums
llilen oilid
Martimel, Dor⸗
Nne U, ude
kamnant. M
audri, vet
nis Ptili

N= 509 = 5*

nominatim anathema denunciavit. At nullus
illorum Pontificum vel Heraclio vel Conſtanti
eccleſiaſtica communione interdixit.

e) Taceo Julium I, Liberiumque, qui
Conſtantium Imperatorem, ſummum illum
Arianorum fautorem, tolerarunt.

f) Prætereo Damaſum, qui in Valentem,
ferocifſlimum Catholicorum vexatorem, nihil
eccleſiaſticæ ſeveritatis exercuit.

g) Nolim denique commemorare Vita-
lianum Romanæ Eccleſiæ Preæſulem, qui
prædictum Conſtantem, etiamſi hic Martinum
Papam ſanctiſſimum, Cpolim abſtractum,
peſſime tractaverit, exulemque inedia confe-
cerit, non tantum non Ecclefia ejecit, ſe
etiam, cum Romam veniret, ſolenni cum
apparatu honorificentiſſime excepit.

G. 691. Verum nonne ſunt, qui ſanctiſ-
ſimos hosce Pontifices, quod tanta adverſus
impios Imperatores lenitate uſi ſint, ignaviæ
cujusdam accuſent ? — Sunt etenim; ſed
ii nimirum, qui non legerint auream illam
regulam, ſecundum quam exercitium po-
teſtatis coaftivæ in Eceleſia temperandum
eſſe, S. Auguſtinus L. 2, contra epi. Parme-
nian. C. 2. monet, Si quis Chriſtianorum,
inquiens, in aliquo peccato fuerit deprehenſus,
nt anathemseta dignus habeatur; fiat hoc, ubi
vYe-

N 510 e

periculum ſchismatis nullum eſt; atque id cum
ect dilettione, de qua ipſe Apoſtolus dicit: Ut
inimicum eum non exiſtimetis; ſed corripite
ut fratrem. Won enim eſtis ad eradicandum;
Jed ad corrigendum. Cum enim Dominus dixit
ſervis Zizania colligere volentibus : Sinite
utraque creſcere usque ad meſſem, prœmit-
tendo cauſſum hanc: Ne forte, cum vultis
colligere Zizania, eradicetis ſimul & triti-
cum, ſatis oſtendit, oum metus iſte non ſubeſt;
ſed omnino de frumentorum ſtabilitate certa
ſecuritas munet, id eſt, cum ita crimen notum
eſt omnibus & execrabile, ut vel nullos pror-
Jſus, vel non tales habeat defenſores, per quos
voſſit ſchisma contingere, non debere dornüre
ſeveritatem diſciplinæ: tune enim ille timore
vercutitur, & pudore ſaunatur, cum ab univerſa
Eccleſia ſe anathematizatum videns , ſotiam
turbam, quacum in doelifto ſuo gaudenat, &
bonis inſultet, non poteſt invenire. Cum vero
idem morbus plures occupaverit, nihil aliud
bonis reſtat, quam dolor &z gemitus . . Wam
tum conſilia ſeparationis & inania ſunt, &
perniciola, atque ſacrilega, quin & impia, &
ſupaba; & plus perturbant infrmos bonos,
quum corrigant animoſos malos.

O quot malis caruiſſet Eccleſia, ſi poſterſo-
ris ævi Pontifices ad hanc Epiſcopi Hipponenſis
regulem aftendiſſent! Nec tamen, quod mi-
reris, hodie deſunt, qui ron alios Pontifices
magis extollant, qvem qui vaticano fulmine
ſuas adverſus Reges dexteras armarunt.

ſtthh enn
Uint Me) - S

Uulee !-
npti inne

1

.

rt,

N; atn ie

etis:, ſel ChTir

lus

neſen, remni.
Cnm pultis

Etit.

1 itn Giner fie
t iu tuln r.
iinrn, ſcr i
or Gil Arn
e Mik i, tnn
r, un a Mnini
o goutct, G

mie. (em itfe
Uurtt, iid alu
cerites .. N

unin ſatt, d
gin G inntt,
Git ifrnm kun
Noh.

⸗
Peleſi,1 6 6
Ipiſan and
Be tnnd i n
pon i Pontſies

wi itiend funtn
nunt,
48 AMn
N

W 5I —

K. 692. Papa jure divino poteſt novos
canones dogmaticos univerſales conſtituere.
Nemine hujusmodi canonum intelligo decreta,
queis controverſiæ dogmaticæ, ubicunque loco-
rum recens exortæ, deciduntur. Jus autem
talia decreta ſtatuendi neceſſario cum Primatu
connexum eſt. Nam Eccleſia chriſtiana in g/-
Jentialibus necefſario uns eſt (274). Si igitur
a controverfiis dogmaticis, ut ſæpe contingit,
periculum ſchismatis immineat, quod niſi facta
definitione removeri nequeat; Primsti pro fuo,
quo unitatem ecclefiaſticam conſervare tenetur,
officio jus competat neceſſe eſt edendi decreta,
queis ejusmodi controverſiæ in quibuscunque
Eccleſiis extinguantur.

H. 693. Poflent quidem Epiſcopi in
ſua quique provincia pro ea, qua pollent,
auctoritate ejusmodi controverſias definire
(665 & 66). Verum ſi pigritentur? Si dor-
miant adeo? — Si aut ancipites hæreant,
aut ſibi mutuo contradicant 2 — Si celebrare
Concilia particularia vel nolint, vel nequeant?
— Si denique ipſi ad Cathedram Petri ſen-
tentiam exquiſituri confugiant ? — Nonne
tunc Papz incumbit, malo ingruenti obicem
ponere ?2 — WNiſi forte ad generale Concilium
id negotii ſemper referendum efſſe exiſtimes.
At næ peſſime Chriſtus Eccleſiæ ſuæ con-
ſulnuit, ſi quoties unus alterve luxuriantis
ingenii homo contra ſanam fidei morumque
doctrinam rebus novandis ſtudet, toties Orbem
terrarum univerſali Concilio commovendum
eſſe voluit.
§. 694.

N 512 *

H. 694. Canones dogmatici, quos au-
Gtoritate Primatus ſui Papa conſtituit, pro
decretis ſaltem proviſoriis habendi ſunt, queis
nimirum Chriſtiani omnes reverentiam &
obſequium iuterim exhibere teneantur, quam-
diu ceterorum Epiſcoporum univerſitas non
cognoſcitur reclamare. Fruſtra enim Papzæ
tribuitur jus ſanciendi canones, niſi in iis,
ad quos illi diriguntur, obediendi obligatio
ſtatuatur. Neque tamen Decretis hujusmodi
proviſoriis talem vim ineſſe cenſemus, ut
nullo diſcrimine qualem ab Epiſcopis ce-
terisque Chriſtianis obedientiam exigant.
G'udiciariam poteſtatem in controverſiis dog-
maticis Chriſtus ſingulis etiam Epiſcopis
dedit (665 & 66); ceteris Chriſtianis non
dedit (294). His igitur relicta eſt ſola gloria
parendi; IIli vero nonniſi ſalva, qua etiam
in Conciliis gaudent, ſfuffragandi libertate
(409), obtemperare tenentur.

695. Quamquam in canonibus diſcipli-
naribus abſolute neceſſaria non ſit univerſa-
lis Eccleſizæ unitas: quin tamen ea ad
perfectionem religionis plurimum conferat,
nemo eſt, qui dubitet (171) 2 Sunt enim-
vero leges divinæ cum naturales tum po-
ſitivæ, quarum obligatio, ſi tempus, ſi
modum, ſi locum ſpectemus, aàa Deo deter-
minata non eſt. Nunquid utile foret, eas
determinari ?2 — Sunt actiones non paucæ,
quzæ legum divinarum obſervantiam magno-

. nnme
eheln, u 1
Puntn, tis
Cnieniis, in
Duibis e,
e tunnn Cten
uue htis et,
ENI- Nn
Di etenm ine
n ienun wir
r De goin
Leenl weſcht
Cnoles Wiqul,
Dorunn loentie
Aluten mimunm
Donibus etuſctert

14

„„

eklvanr cones

lemi tndder
mnbtie
in

es
Cete niln
rin
6d Lo nlien
Ledertle nnn
Cum httir

lie

ui

natici, glos
Conltitit,
beng int, dui
Teyerentiam 4
tenenntut, gun.
1 uniyerltas nen
in enm Pyn
NR, M in is,
Deöenii wigrio
Nokis rannil
ſe cklenns I
6b Eylons e⸗

conteti
8 ttin Epicn
is Chrituns m
Nlcn A gen
1n, gnn etin
ngumn Lenn
Ir

Anonits dlchl

on Nt WNete.

lin turen a 1
uhimum onten,
1)! n em.
tutle n 1
9, ſi tennd,
, 1 en
tie ine, l

E== 513 = *

pere vel promovent, vel impediunt. Nunquid

expediret, canonibus generalibus pofſteriores
prohiberi; priores præcipi? = Sunt pig
conſuetudines, communibus Chriſtianorum
moribus introductæ, quæ a paucis quibusdam
ſine ceterorum oflendiculo negligi nequeant.
Nonne ſatius foret, ſi lege univeriall firma-
rentur? — Sunt ceremoniæ, quæ cultum
Dei externum ita exornant, ut fignificatione
ſua internum mirifice promoveant. Nonne
major Dei gloria exigeret, ut conſtitutione
generali præſcribantur ? — Sunt denique
canones antiqui, quorum neglectus multiplici
morum licentiæ viam aperuit. Quis neget,
ſalutem animarum Poſere, ut novis ca-
nonibus reſuſcitentur S

F. 695. Papa jure divino poteſt novos
diſciplinares canenes univerſales condere.

Ejasmodi canones interdum ſunt utiliſſimi ad
ſalutem Eccleſiæ per eadem media promovendam
62. Ergo jus illos ſtatuendi ex divina diſpe
tione penes Primatem reſidere merito cenſetur.
Certe Concilio generali illud nemo abjudicaverit:
quidni & Papæ competat, deficiente Concilio 2
Nonne injuriam Chriſto facimus, ſi neminem
ab Ko conſtitutum dicamus, qui extra Concilium
generale communibus Eccleſiæ emolumentis
cum poteſtate proſpiciat, ne tum quidem,
quando Ülud nequit celebrari *

J. 697. Juri præcipiendi reſpondet obli.
gatio obediendi (62). Meind igitur in dubium
. K XE=

N= 514 = 6 *

vevocabit, quin Epiſcopi canomes Pontificios
acceptare, in diœæcefihus ſuis promulgare,

& exequi teneantur. Quemadmodum vero

canonibus dogmaticis Romani Pontificis non
tenentur ſubſcribere, niſi ſalva, qua gaudent,
faffragiorum ſuorum libertate (694): ita
paritèr obligari non poſſunt, ut canones illius
diſciplinares antea recipiant, promulgentque,
quam eos ſuæ, cui præeſunt, dioeceſi utiles
efſe perſpexerint. Sic profecto intelligendum
exiſtimo, quod Nicolaus I., ut refertur C.
z. D. 19., ad Epiſcopos Galliæ ſcripſit: Quæ
Sedes Apoſtolica pro catholica fide, pro ſanis
dogmatibus, pro variis Eeccleſic neceſſitatibus
& Fidelium moribus, diverſo tempore ſcripſit,
omiuni debent honore praeferri, & ab omnibus
prorſus in quibuslibet opportunitatibus, DIS-
CRETIOWE VEL DlsPETWSAIIOVE MöA-
GISTRA, reverenter aſſanti. Voluit igitur
ſapientiſſimus Pontifex, ut Epiſcopi decreta
Romana tum demum recipiant, cum ea
Eccleſiis, quas ſinguli regunt, proficua eſſe,
diſcretionis & diſpenſationis magiſterio rite
cognoverint.

F. 698. Verum ſi Epiſcopi decreta diſci-
plinaria Romanorum Antiſtitum Kccleſiis
ſuis vel minnus accommodata, vel noxia
adeo, attentis rerum circumſtantiis, judicent;
nunquid tamen ea recipere, ac promulgare
tenebuntur? — Abſit, ut ſententiæ a Spiritu
Chriſti tam alienæ ſubſcribamus. Rene eſt
. pil⸗

Neſts Alenet in
lnlgen, ugeune
cn Dümnci daun
adfuinn:

Nreiſu N
Hit l 9)
inlol, ft
ſius urinn giſ
liini a, /ttimer
nyluntiu
11 /nzmin afen⸗
hufft, niliuint
lruit, tuin
mit ſu mmm,
e mertutus e
tines n
unnendun;
Uune n
Uler Ken in
Dik in
Ulus, e
lli fic

— —
Muams ſoni

is prume Epiſcopis, pro dioeceſibus fuis canones con-
nadnote dere, quos ſubditis ſuis minus eſſe convenien-
i bortfcsn tes exiſtimaverint. Quidquid enim ſacræ
, aedn poteitatis habent, in Eccleſiarum ſuarum
te (594): . ”kificationem habent; non in deſtrubtionem.
Ut nenes n Quis igitur erit, qui eos affirmet obligari,
ontkese ut canones Pontificios, quos dioeceſibus ſuis
Gerei m nocivos prudenter autumaverint, nihilominus
Ein inglikudnn promulgent, urgeantque? An forſan poteſtas
l, un wennn ,, ſacra Primati data eſt in deſtruttionem; non
Alr Kit: A. en dificationem?

Benedictus XIV. aſſerit equidem L. 9. de
Synod. C. §& n. 3 & 4 „ Epiſcopum, cum
intelligit, Apoſtoicæ Sedis legem in diæceſi
ſua noxium aliquem effeftum pvoſſe produtere,
teneri ad rationes ſuas Romano Fontifici re-
ir præſentandas. Weque & uuum eſſe, pergit, illum -
WANWAN A. in ſententia obſirmate per ſiſtere, cum ſummus
Wur tu Pontifex, reclamantis rationibus auditis, atqise
Ceeleti libratis, easdem tanti eſſe non reputat, ut
Ciolart, cum d. . mandata ſua revocare, vel generales leges mo-
h mete derari opportunum cenſeat. At licet reverentiæ
, roc 3 ſit, ſummæ Sedi debitæ, ad eam referre ra-
6 Ungſenn N tiones, quæ a promulganda lege Papali Epiſco-
pum retrahunt: æquitatis tamen neutiquam eſt,
hunc a Papa urgeri, ut, quam ipſe noxiam
aion „legem ſuæ diceceſi promulget, Videtur
ontifex alioqui ſapientiſſimus hoc loco, ut alibi
ſæpius, præconceptis de Sedis ſuæ prærogati-
vis opinionibus fuiſſe occupatus. 2

Ne 699. At, inquis, Legislator univer-
AÄlis ad obſervandam legem, quæ ſalutem
totius civitatis promovet, obligare eos etiam
K k a ci-

X== 516 = 5*

cives poteſt, quibus eadem lex pernicioſa
eſſe videtur. Quid obſtat, quo minus Papæ,
tanquam Legislatori univerſali, ſimilem po-
teſtatem in ceteros Epiſcopos, atque Eccleſias
ipſis commiſſas, tribuamus

R. Obſtat enimvero, quod imperium eccle-
ſiaſtieum, atque adeo etiam Primatus, careat
poteſtate dominandi (155). Hac de re dudum
jam S. Bernardus Eugenium III. P. L. 2. de
Conſid. C. 3. mmonuit in hac verba: Dare
ZTibi Petras, quod non habuit, aon votuit.
Quod habuit, hoc dedit, ſolicitudinem ſuper
Kccleſias; nunquid dominationem? Audi ipſum:
Non deminantes in Clero; ſed forma facti gre-
Zis. Et ne dibtum ſola humilitate putes; non
etiam veritate; vox Domini eſt in Evangelio
Reges gentiumn dominantur eorum, & qui po-
teſtatem habent ſuper eos, benefici vocantur.
Et infert: Vos autem non fic. Planum eſt:
Apoſtolis interdicitur dominatus. I ergo Tu,
W Tibi uſurpare aude aut dominans Apoſto-
latum, aut Apoftolicus dominatum, Plane ab
alterutro prohiberis. Si utrumque ſimpliciter
habere velis; perdes utrumque.

G. 700. Igitur, excipis, arbitrio Epiſco-
porum relinquitur, ut decreta Pontificia,
quæ ad diſciplinam pertinent, vel acceptent,
ſi utilia; — vel reſpuant, ſi noxia ſuis Ec-
cleſiiis eſſe cenſuerint.

R. Ita ſane. Neque rationem invenio, quæ
ab. hac ſententia me dimoveat. Nonne Epiſcopi
in ſua dicceſi Paſtores ſunt ? Legislatores
ſunt? Judices ſunt? An evertere hxg juts
. 1I=

eune⸗ n
re higrig d.

.. A!

is lco Lii
N Cun hi
gentt le ilgl
cNr ilt, 1n
40 Mrinns obl
lates legen
61 laltun ovotl
ſ lunm Hiinn
ſninn animt.
Chrihus Ninteui

Cuin en iie wie

tetren Ee

1 Ch
nt mnli
1n ii
8 Peglg,
ſanus atmn
4 . 9

N = 517 =5*

kem ler erwi . ?M
quo Ninnsh, Primati datum eſt? Statuat hic canenes, queis.
erial, ſci 4 diſciplinæ eccleſiaſticeæ unitas vel integra ſer-
e ¹ MMng vetur, vel collapfa reparetur. Primatis univer-
0ö, Ntſue hackee ſalis hoc jus eſt. Judicent tamen Epiſcopi,
3 utilesne illi canones ſuis Eccleſiis, an noxii
fint. Reſpuant, quos noxios cenſent. Epiſco-
oos inherinm ertt porum hoc jus eſt. Acceptent contra, promul-
ſen Pinatig, autt gentque, quos utiles exiſtimant, Epiſcoporum
) Au de ne Audnn hæc obligatio eſt.
in M LL ne . .
tin he ide in F. 701. Sed nunquid ſic auctoritas Pri-

Mi uu matis judicio Epiſcoporum ſubjicitur ²
t, leitdinen en .
Pien tuin R. Cum Papa ex una parte nequeat ſcire, le-
Latinen! Adi pin, 2 . .
gesne ſuæ ſingulis quibusque dicœceſibus profi-
cuæ ſint, an nocivæ; ex altera vero parte
ad nocivas obligare non poſſit (698 & 99) ;
quoties legem eneralem edit, merito cenſetur,
ea tantum conditione obligatas velle Eccleſias,
ſi harum Epiſcopi utilem eſſe hujusmodi legem
fuerint arbitrati. Sic autem auétoritati, quam
Chriſtus Primatui tribuit, nihil derogatur.

0; ſet hunn ſalte
uriltetz tu un
onini e, in uani
tnr einnn, & gü ,
s, bebetel fhenmnn
n fe Mnge /
Diunt I5 1

un inunmj eſfo.
Gginatun, Plunt e
Gnngn uhrim Q. 702. Ergo, concludis, leges Pontifi-
mmg. cias Epiſcopi ideo tantum recipere tenentur,

quia eas eſſe utiles judicant? Id quod certe
18, Mindi“ Ppoteſtatem legislatoriam Primatus evertit.

Cectetu Durf R. Qui ita concludunt, theoriam obligatio-
nent, ſel Meßte nis moralis nondum intelligere videntur (12-
Gud le 21): eo igitur hos ablego. Tenentur Epiſcopi
. 0A

leges Papales, quas ovibus ſibi commiſſis pro-
ficuas autumant, recipere ex duplici motivo,
nimirum interno, quod ipſa legum utilitate; —
H & externo, quod ſanctione Pontificia contine-
vekſe tur: ſeun tenentur ejusmodi leges recipere,
, partim qaia ſunt utiles; partim quia Papales
aſelge , ſunt.

1.
K k 2 §. 703.

F. 703. Neque dicas, ſic fore, ut vis
legum Pontificiarum ab Epiſcoporum, atque
adeo ſubditorum arbitrio pendeat: id quod
procul dubio abſurdum eſt. Nam

R. Mirum, apud quosdam adeo eviluiſſe dig- erv br
nitatem Epiſcoporum, ut ad communem ſubdi- (IIlli Aton
torum Papalium claſſem eos deprimant. Im- Chen gekulun
perium totius Eccleſiæ non ſoli Papæ, ſed e Cumen Chltdan
omnibus Epiſcopis ſimul ſumtis divino jure col- Mudvm in un
latum eſt (296): hi igitur unacufn illo Legis- ciin Ainunun
latores funt. Quis ergo nobis vitio vertet, ſi 0n Clrtelet in
leges univerſales non a ſolius Papæ, ſed a ce- n ad
tetorum quoque Epiſcoporum conſenſu pendere Uennſietionlten
dicimus? Epiſcopi ſunt Papæ ſubjeéti: id non ohlet, (uln in
abnuimus. Sea fubjectio hæc æſtimenda ex fine Dtroductone äonn
Primatus eſt: quem in unitate ecclefiaſtica re- Dltesne Pnte in
6er . . . me 4
poſitum eſſe, jam ſape indicavimus. Itaque
Epiicopi ſunt Papæ ſubjecti, cum unitas eo-
rundem fubjeétionem exigit; cum nan exigit,

el mins imyen

ſubjecti non ſunt. Chriſus nempe ſic tempe- Coronuts
ravit jura Primatus, ut ſimul ialvs eſſe voluerit it, Nnn er
jura Epiſcopatus. e ie nnſ
. d ur Muletn

794. Canones Pontificios, quos Epiſ-
copi ſalva, quam Primati debent, reverentia,
merito non recipiunt, ad triplicem præcipue
claſſem revocamus. Præter eos enim, qui 9 Dune 1
univerſim tanquam damnoſi jure non admit- te,,i Eini
tuntur (698), — a) aliqui conſuetudinibus; int, gi
— b) alii Concordatis; — &) alii denique aliis n
Juribus cujusdam Nationis, provinciæ, dice-
celeos adverlantur.

SS

ſe ſoe, e
Coponmn 1
engent, ig
Nam

den eyſiit e
com nuen ſbe,
8 ertinant. In.
dnn Ull Dir, kel
is dvira Ae di
NNdis diid enet,
lllis bape, et 10.
un conſelll heuen
Pine ſltjiecl: itn

lenpe ſe tenpe⸗

13

lüha ele lleit

n, aues i
Cent, leſelen
ioiden gerhe⸗
1 cos enin 1 in
une Hon Wl.
Conluenitis

N 15 =

a) Ipſa Concilia generalia non ægre
ferunt, canones ſuos diſciplinares non ac-
ceptari, ſiquidem ii pugnent cum inveteratis
conſuetudinibus, quas absque perturbatione
extirpare vix ac ne vix quidem poſſis. Ar-
gumento ſunt tot canones diſciplinares Con-
ciliorum generalium, quos ſcientibus licet,
nec tamen contradicentibus Epiſcopis, alicubi
nunquam in uſum deductos novimus. Cum
enim animarum ſalutem magis, quam jura
ſua quærerent amantiſſimi Patres, maluerunt
permittere conſuetudines, quas lex divina non
prohibet, quam importuna novorum canonum
introductione filiorum ſuorum turbare quietem.
Putasne Pape plus datum eſſe poteſtatis,
vel minus imperatum caritatis 2

*) Concordatis, ſiquæ cum provinciis
iniit, Papam per nova decreta derogare non
poſſe, inde manifeſtum eſt, quod jus naturæ,
quo pacta humana fulciuntur, poteſtatis quo-
que Papalis plenitudini, quantacunque eſt,
limites ponat.

c) Denique non fit injuria ſummo Pon-
tifici, ſi Epiſcopi refcripta Romana detrectent
ſuſcipere, queis vel ſua vel ſubditorum ſuo-
rum jura ledi cognoverint. Neque enim
adverſus jnſtitiam, quæ jus ſuum cuique
tribuit, agere quidquam Primati licet. Sicut
ab aliis noſtra exigimus, ita ſingulis ſua jura
Jervamus, ſcribit Gregorius M. L. 2. epl. 29.
XK1 4 F. 705.

N= 20 =

§. 705. Quod Primati divinitus tributum
hactenus defendimus jus canones novos uni⸗
verſales tam dogmaticos quam diſciplinares
ſtatuendi, id Romani Pontifices „probante
univerſo Orbe catholico, ſemper exercuerunt.
Et quidem

4) Si dogmaticos quæris; &T EPHANITS
P. contra Rebaptizantes decrevit, Si quis &
quacunque ereß venerit, nihil innovandum eſſe,

nißt gnod traditum eſt, ut manus illi impona-

tar in voœnitentiam. Cyprianus epi 74. Ste-
phano contra Cyprianum poſtea Patres Are-
latenſes Nicænique in Concilio plenario aſſen-
ſerunt. — DAMASUS P. hæreſin Apollinaris,
aliasque tum graſſantes damnavit, millis literis
cum ad Orientales univerſim, tum ſingulari-
ter ad Paulinum Antiochenum, quas exhibet
Theodoretus L. 5. H. E. c. 10. & II. Dam-
nationi Papali, reliquorum Epiſcoporum con-
ſenſus acceſſit. — 20SIIUS P. per epiſtola m,
guæ Iraltoria dicitur, Pelagium & Czæleſtium
damnavit. Hæc quoniam, ut Marius Mercat.
Commonitor C. 3. ſcribit, Cpolim & per totum
Orbem miſſa, ſubſcriptionibus &5. Patrum t
roborauta; Ille revera ad impiorum detruncäa-
tionem gladio Petri dexteras omnium armaſſe
Antiſtitum „ merito dicitur a S. Proſpero
contiq Colator. c. 21. — LEO I. ad Flavia-
num miſit celeberrimam illam epiſtolam dog-
maticam de dominicæ Incarnationis myſterio:
