Scripturæ Interpretum ſententiam, continent Deus hee
reveilationem, qua humani generis Redem- ſt, er ſen
tor e muliere naſciturus prædicitur. Atque MI AN.

hæc revelatio jam tunc fuerat primarium ca-
put religionis, qua coli Deus ab hominibus
Voluit.

. IIS. Religionem ſibi divinitus reve-
latum AlDAlMVS ſuis Liberis; — & hi po-
ſteris ſuis porro communicarunt. Inter quos
eminuere nati ex progenie SEIHI, GEIV.
V. qui forſan propterea, quod preæ ceteris
hominibus religioni ſe dederent, FIEII DleI
ſunt appellati. GEMW. VI. 2. & 4.

H. 116. Lapſu temporis omnis caro corru-
verut viam ſuam ſuper terram. GEIW. VI. 12.
Solus WOAUIVS, qui & ipfſe ex ſtirpe Sethi
deſcenderat, GEW. V. 28 & 29, cum ſua fa-
1IHIa

44 V 1

einten cun
hobuit.

üm

Grinitus rere⸗

-& I p.

I. Ier us

59 =3*

milia veræ religionis integritatem retinuiſſe
legitur. Quapropter Deus hos ſolos ex uni-
verſali diluvio ſervavit, eosque promiſſione
dignatus eſt, nunquam fore deinceps, ut ejus-
modi inundatio orbem terrarum diſperdat.
CGEN. VI. - 1X.

F. 117. Poſteris Noachi ſuper faciem cun-
Ktarum regionum diſperfis, GCEW, XI. 9, cum
plures eorum in idololatriam deflexiſſent;
vera religio potifſimum conſervata fuit in
familia HhBERI, unde originem fuam tra-
Xxit ABkAIIAMVS. CEW. X. & XI. Cum
iſto Deus ſpeciale fœdus iniit, eique promi-
ſit, ex ſemine ipſius naſciturum eſſe MES-
dIAI. GEW. XVIII. 18, & XXVI. 4.

G. 118. Fœdus cum Abrahamo initum
perfecit Deus in POPULO IoskAbLIIICO,
qui ad &ACOBVUM, cui Deus nomen Io-
KRAhL impoſuit, GEW. XXXII. 28. & XXXV
10,; Abrahami ex Iſaaco nepotem, ſuam ori-
ginem referebat. Huic enim populo, e dira
ſervitute Ægyptii Pharaonis educto, triplicis
generis leges dedit, nempe judiciales, cere-
moniales, & morales: quæ omnes communi
nomine appellantur MsAloA, eoquod Iſ-
raelitis per MOLSEMW fuerint promulgatæ.

F. 1I19. Leges judiciales, quæ etiam civi-
& politicæ dicuntur, jus civile (92. d) Ju-
el publieum vel privatum (98) con-
t quidem 4)

— △B —

N 60 = *

4½) Ad jus pvublicum Hereinelat lex, qua
Deus iis prohibuit, ne, ſi aliquando Regem
Nuper ſe eſſent conſtituturi, . . . alterius gen-
is hominem Kegem facenent, qui non ſit fruter

ipſorum. OEVL. XVII. 14. &c.

5) Ad jus privatum referuntur lex de
emtione venditione: Qai vendiderit domun
intra urbis muros, habebit licentiam redimen-
di, donec unus impleutur aunus. PElII. XXV.
29. Lex de hereditate capeſſunda: Homo cum
mortuus ſixrit absque filio, ad filiam ejus tran-
ſobit heret,tas. &t filiam non hahnerit , huabe-
bit ſucceſores ſratres ſuos. MWVIWER. XXVII.
8. &c. alizque plures.
G. 120. Leges ceremoniales cultum Dei
externum ordinabant, præcipiendo varia ſa-
crificia, oblationes decimarum, diverſos dies
feſtos, nimirum Sabbati, Neomeniæ, Paſchæ,
Pentecoſtes &c.; conſecrationem & veſtimenta
ſacerdotum, varias purificationes &c. Ejus-
modi ceremoniæ, ſi Chriſtum ejusve inſtitu-
ta præfigurarunt ipicæ; — ſecus ſimpliciter
religioſoe appellantur. Ad priorem claſſem cir-
cumclſio, agnus paſchalis, varia ſacrificia &c;
— ad poſteriorem oblatio decimarum, veſti-
menta & unctio ſacerdotum, accenſio lumi-
narium in templo &c. revocantur.

Vid. EXOD. XII. . XXII. & XXV. - XXXII
TElVIL. I. — VIII. Xl. — XVI. & – XXIII.
WU;WER. XVIII. XIX & XXVIII. LDEUT.
XVI & - X XVII.

S. 121.

O

ſeiutes
Vinins 1e

n n ſ in

6

mrt he er de

lE

Ne.
1 esre !

= 61 =*

. 121. Leges morales non erant aliæ,
niſi naturales (17), quas Deus Judæis per Moy-
ſen denuo inculcavit, & perinde ac ceremo-
niales & politicas, temporalium præmiorum
poœnarumque ſanctionibus adjectis roboravit.
Hujusmodi ſanctiones longa ſerie recenſitas
invenimus DEVUL. XXVII & XXVIII.

Legum hactenus enumeratarum colleétio Jus
MWoſaicum agendorum nominatur. A quo di-
ſtingui oportet jaus credendorum ſeun leges dog-
maticas judæorum (110): queis nimirum ii
veritates per Moyſen aliosve prophetas fibi di-
vinitus revelatas credere jubebantur.

§. 122. Cum lex non obliget niſi eos,
quibus eſt promulgata (18); ſolos Judæos le-
gibus Moſaicis fuiſſe obl igatos, tam certum
eſt, quam quod certiſſimum. Eas enim ſo-
lis judæis fuiſſe promulgatas, non obfcuris
ſacræ Scripturæ teſtimoniis edocemur. Id
quod e0 Præcipue ſactum fuiſſe conſtat, quod
Deus populum illum, tanquam ſibi præ ce-
teris carum, utpote ex quo Meſſias eſlet naſ-
citurus, a ceteris quoque gentibus diſtinguen-
dum ſtatuerit.
PSALAM. CXLVII. legimus: Deus annun-
ciat verbum ſuum Sacob: Juſtitias & judicia
ſua Irael. Non jecit taliter omni nationi; &

Judicia ſua non manifeſtavit eis. Vid. etiam
DEVUT. IV. Ss. & EXOD. XIX. 4 - 6.

H. 123. WOAUHIDAS vocant Rabbini
quoscunque homines ab Hebræis diſtinctos.
Quam-

E, 62 NE

Quamquam hi Moſaica religione non obliga-
rentur (122): fuere tamen non pauci, qui
iponte ſua eidem nomen darent, appeljlati
bropterea PROSELLII GUoIIIIAI. Talis
fuit AlHIIOKE dux Ammonitarum, qui videns
virtutem, quam ſecit Deus Irael, relilto genti-
litatis ritu, coredidit Deo, & circumcidit car-
nem praputii ſui, & appaſitus eſt ad pvopnlum
Irael, & ommnis ſucceſſio generis ejns. Judith.
XIV. 6. Tales pariter fuerunt plures alterins
gentis & ſette, qui ſudæorum religioni &
ceremoniis junfti fuiſſe leguntur, E&TVHIER
VIII. 17. Ab his ſecernendi ſunt PROoE-
L1I. FOKIVM ſeu VoMIeoIIII, ita dicti,
quod, licet Judæi non eſſent, ad civilem ta-
men Ifraelitarum convictum admitterentur,
dummodo jus naturæ ſe obſervaturos promit-
terent. In horum numerum referendi ſunt
WAAMAIN Syrus, poſteaquam per Eliſæum
a lepra curatus eſt. IV. KPG. V; CORkM-
LIVo Ccenturio, AT. X. 2; plurimique alii,
qui feſto die Pentecoſtes Hieroſolymæ fuiſſe
narrantur, ATY. II. I1.

G. 124. Eſt igitur, quam hactenus ex-
poſuimus, KReligio revelata V. T. modus co-
lendi Deum, a Deo ipſo per revelationem
ante adventum Chriſti determinatus. Dividi-
mus eam in univerſalem, quæ omnes prorſus
homines, tam Judæos quam Woackhidas (126);
& in particularem, quæ ſolos Iſraelitas jure
divino obligaverat (122). Quare priorem il-
lam

. 41
tinum, n
3, de nt

63 Nℳ

lam merito Woahicam; hanc vero poſteriorem
MWoſaicam quoque appellamus.
Pr

F. 125. Dogmata religionis Woachicæ fu-
erunt veritates revelateæ, quas ſalva eadem
religione negare non licuit. Oficia eſſentilia
fuere actiones, ad quas religionis caufſa vel
ſuſcipiendas vel omittendas jure divino poſi-
tivo omnes omnino homines obligabantur.
Reliqua religionis illius officia, quæ libero
hominum arbitrio determinata ſunt, ad acci-
dentuliu referebantur.

An & quænam, præter fidem ſaltem implici-
tam, ut vocant, in Chriſtum venturum (114),
fuerint oſficia eſſentialia hujus religionis, quæ
quidem ex legibus tautum poſitivis derivari poſ-
ſint, non conſtat inter Vires eruditos. Rabbini
plerumque ejusmodi leges quatuordecim fſia-
tuunt, easque præcepta Woachidarum vocant,
atque in ſeptem majora & ſeptem minora di-
vidunt. Sunt autem SEPTEW MWAAhẽj“ :

I. de cultu extraneo, quo idololatria; — 2. de
malediéctione nominis ſanctiſſimi, quo blaſphe-
mia; — 32. de effuſione ſanguinis, quo homi-

cidium injuſtum; — 4g. de revelatione turpitu-
dinum, quo inceſtus concubitus prohibetur.
5. de furto & rapina. 6. de regimine forenſi
& obedientia civili, quo nimirum obedientia
imperio civili debita præcipitur. z. de membro
animalis viventis non comedendo, quo veta-
tur eſus membri cujusdam, a heſtia adhuc vi-
vente reſeéti. &SEPTEIUII MIWORA: 1. de
ſantificando Sabbato. 2. de arbore vetita. 3. de
polygamia prohibita. 4. de matrimonii indiflo-
lubilitate. 3j. de poteſtate mariti in uxorem
6. de

6. de vitando eſu ſanguinis. 7. de homicida ca-
pitalicer puniendo. Aliqua ex Majoribus, uti
imum, zdum, 3tium, stum, & étum, ad jus
naturale pertinere, liquido patet. Quid de
reliquis ſentiendum ſit, operoſius diſcutere hu-
jus loci non eſt.

F. 126. Dogmata religionis Moſaicæ fue-
runt veritates, per Moyſen aliosque Viros
theopneuſtos revelatæ, quas ſalva eadem re-
ligione negare non licuit. Oſicia eſſentialia fuere
actiones, ad quas religionis cauſſa vel ſuſci-
piendas vel omittendas jure divino poſitivo
ſoli Ifraelitz obligabantur. Reliqua illius re-
ligionis officia, quæ libero judæorum arbitrio
determinata ſunt, inter accidentalia numera-
bantur.

ARkRT. V.

DE RELIEIONWE REVELAIA N. T.
SEU CHRISIIAINA.

J. 127. Uei venit plenitudo temporis „ Miſit
Deus Filium ſuum. GAL. IV. 4.
Qui fuit verus MESSIAS, in V. T. primum
quidem Adamo (114); — deinde Abraha-
mo (117) —; aliisque porro viris ſanctis promiſ-
fus. 1s cum eſſet PERFECIOUS DEVUS &
PEREFROTLOS HOMO; ſecundum naturam
humanam, quam ex B. M. V. aſſumſerat,
imperante TIBERIO, in Judæa pro ſalute
noſtra

e conu
nitte W
ttloos e

L. 65 N.

noſtra cruci affixus, vitam quidem morta-
lem poſuit: ſed ad vitam immortalem tertia poſt
die reſurgens, transactis in terra quadraginta
diebus, in cœlum glorioſus aſcendit.

Si argumenta velis, quibus hæ veritates vel
oſtendantur, vel illuſtrentur, Theelogos dog-
maticos conſule.

G. 128. CHRISTUS leges naturales con-
firmavit.

LUC. X. 25. & ſeqq. cuidam legis perito,
quid ad conſequendam vitam æaternam fier
oporteret, roganti, reſpondit: In Lege quid
ſcriptum eſt à GQuomodo legis? Cumcque ille
affirmaret, ſeriptum eſſe: Diliges Dominum
Deum tuum ex toto corde tu & c. & proxi-
maim, ſicut te ipſum; inquit: rekte reſpondi-
Ni: hoc fac, & vives. — WATTH. XIX.
16, & ſeqq. ad quemdam de ſalute ſua ſolici-
fum, Si vis, ait, ad vitam ingredi, ſerva
mandata,.. Won homicidium facies. Non adul-
terabis. Non facies furtum. Non falſum te-
ſtimonium dices. Honora vatrem tuum & ma-
trem tuam. Et diliges vproximum tuum, ſicut
te ipſum.

S. 129. Idem easdem leges authentice eſt
interpretatus.

Nam MWATTH. V. 21. & ſeqq. ait: Audi-
ſtis, quia ditfum eſt antiquis: Non occides.
Ego autem dico vobis: quia omnis, qui iraſ-
citur fratri ſuo, reus erit judicio. . Audiſtis,
quia diſtum eſt antiquis: Non mœchaberis. Ego
autem dico vobis; quia omnis, qui viderit mu-

lierem

N= 66 — *

lierem ad concupiſcendum zam, jam machatus
eſt eam in corde ſuo &c.

§. 130. Idem dogmata partim nora re-
velavit, partim vetera magis explicavit.

Argumento ſunt dogmata de SS. Trinitate,
de divina Incarnatione, de reali præſentia Chri-
ſti in Euchariſtia, de reliquis Sacramentis, alia-
que plura, de quibus Theologi dogmatici
agunt.

H. 131. Idem novas leges dogmaticas
(110) ſtatuit.
Cum enim jure naturali teneamur credere,
quæ divinitus revelata eſſe noſcuntur (107. b, &
109); non potuit nos Chriſtus non obligare, ut dog-
matibus a ſe vel explicatis vel revelatis firmiſſimum
aſienſum præſtemus. Et revera MARC. XVI. 15
& 16, Euntes, ait ad Apoſtolos, in mundum uni-
verſum, prædicate Evangeliuns omni ereaturk. Qui
crediderit, & baptizatus fuerit, ſalvus erit: qui
vero non crediderit, condemnabitur. Et L. UC. XII.
8 & 9: Quicunque confeſſus fuerit me coram ho-
minibus, & Filius hominis confitebitur illum co-
ram Angelis Dei: qui autem neg me coram
hominibus, negabitur coram Angeli Chriſtus
igitur veritates quasdam propoſuit, quibus fidem
internam externamque adhiberi juſſit.

G. 132. Idem denique novas leges cere-
moniales ſanxit.
G ⅞.AMa1πτπ½. III. 5, ait: Wiſi quis renatus Fu-
erit ex aqua & Spiritu ſantto, non poteſt introire
in regnum Dei. Et I61D, VI. s4 Wiſi manduca-
veritis carnem Filii hominis, &s biberitis Ejus ſan-
gui-
£

*2.
R

1 ſa ntn

A.

L 67

guinem, non habebitis vitam in vobis. En leges
ceremoniales ſuſcipiendi Sacramenta Baptiſmi &
Euchariſtiæ!
F. 133. Quæ cum ita ſint, perſpicue in-
tellignnc. Chriſtum fuit le non tantum Do-
ctorem, ſed etiam legislatorem, utpote qui
non ſolum doctrinam ſanctiſſimam mundo pro-
poſuit; ſed latis etiam legibus jaus quodpiam
um woaaenναοabbv ο quam agendorum (I1II10) con-
ſtituit.
Merito igitur Synodus Tridentina ſeſſ. VI.
Can. 21. ſtatuit: Si quis dixerit, Chriſtum
SJeſim a Deo hominihus datum fuiſſe ut Re-
demtorem, cui fidant; non etiam at Legisla-
torem, cui obediant; anathema lit.

G. 134. Itaque Religio revelata M. Z.
ſeu RELFIGIO OIRISTIAWA eſt modus co-
lendi Deum, a Chriſto determinatus. Hu-
jus dogmata ſunt veritates revelatæ, quas
ſalva eadem religione non licet negare. Offi-
cia eſentialia funt actiones, quas ipſe Chri-
ſtus religionis cauſſa vel ſuſcipi juſſit, vel
omitti. Quæcunque alia religionis officia ex
libero hominum arbitrio adjiciuntur, acciden-
tulia ſeu diſciplinuria ſunt.
Inde conſtat, Sacra eſſentialia religionis chri-
ſtianæ ea omnis & ſola efle, quæ Chriſtus de-
terminavit: kæc enim, ſalva eadem religione,
ab hominibus mutari non poſſunt (102). Ce-
tera, quæ inſtituto humano ſuam originem de-
bent, in claſſem Sacrorum accidentalium re-

ferenda ſunt. .
E 2 He

F. 135. Officia eſſentialia religio
ſtianæ ad tria potiſſimum, genera revoca ntur .
nempe
a) Ad fidem internam externamque dog-
matum religionis chriſtiange (131).

*“) Ad piam adminiſtrationem & ſuſcep-
tionem Sacramentoerum, quæ Chriſtus inſti⸗
tuit (132). Huc referendum eſt etiam ſan-
ctifſimum MISSAXL ſacrificium.

Ad obſervationem legum naturalium,
prout a Chriſto ſunt confirmatæ (128), &
ſenſu authentico explicatæ (129).
Obſervant Theologi cum 8. HOA. 7. 2.
gq. 105. art. 1., in religione Chriſtiana nullum
contineri præceptum divinum „ quod non ſit
naturale, exceptis „quæ ad fidem & ad Sacra-
menta pertinent. Ad fidem antem pertinent
non ea tantum, quæ in N. 7. — ſed etiam
illa, quæ in V. TZ. divinitus ſunt revelata: dog-
mata enim cuosc mque religionis revelatæ ſunt
plane immutabilia (111. e.).

G. 136. Chriſtus ex ceterorum, quos ha-
buit, diſcipulorum numero primum quidem
elegit duodecim, quos & Apoſtolos nominuvit,
eUC. VI. 13; deinde vero Shesnaa & alios
ſeptuaginta duos. IBID. X. I. Atque eos
quidem omnes religionis ſuæ in Judæa pree-
dicandæ ſocios eſſe voluit. Apoſtolis vero,
cum in cœlum aſcenderet, præcipue negotium
dedit, ut illam ubique terrarum promulga-
rent, Enntes, inquiens, docete omnes gentes.

ſer-

4 i untt
loge.

I0os pon

ſt

&α rr.

7
n

entes
ires genid

egotiun

Momnutgt

111

G⸗

We 69 3*

ſervare omnia „ quæcunque mandavi vobis.

MWAl H. ULI. 19 & 20.

F. 137. Chriſtiana religio eſt ita univer-
ſalis, ut nemo ſit hominum, qui ad eam
amplectendam divino jure non obttringatur.

Nam Chriſtus præcepit Apoſtolis, ut eam
docerent omnes gentes (136), & prædicarent
omni creature, adjecta comminatione æternæ
damnationis, ab iis incurrendæ, qui illam re-
pudiaverint (131).

Cum tamen lex ante promulgationem nemi-
nem obliget; liquido patet, iis tantum ample-
ctendæ religionis chriſtianæ obligationem in-
cumbere, quibus illa fuerit ſufficienter promul-
gata.
JK. 138. Poſt religionis Chriſtiane pro-
mulgationem, leges Moſaicæ omnes fſunt ab-
rogatæ.
Aétum agerem, ſi veritatem hane, quæ
apud omnes in confefſo eſt, pluribus conarer
demonſtrare. Eam certe Apoſtoli in concilio
Hieroſolymitano definierunt. ACT. XV. Præ-
cipue S. Paulus cum ſæpe alias, tum præſer-
tim in epiſtola ad Galatas abrogationem legum
Moſaicarum luculenter docet. Præter alia enim
ibi ſcribit C. III. 24 & 25. Lex vaœdagogas
noſter fuit in Chriſto, ut ex fide juſtiſicemur.
At ubi venit ſides, jam non ſumus ſub vada-
gogo.

H. 139. Omnes igitur leges Moſaicæ
ceſſarunt obligare; & inprimis quidem
E. 3 4)

= 270 =*
a) Ceremoniales (120). Has enim præci-
pue S. Paulus kolege egena element vo-
cat, GCAL. IV. 9. TFlinc & COLO. 16
& 17, ſcribit: Wemo vos judicet in “ d ut
Jn potu (lege Molaica ſcilicet prohibito), aud
in pvarte diei feſti, aut neomenic, aut ſabba-
torum. Deinde etiam

6) Gudiciales (119). Nam hæ, diſſolu-
ta civitate, pro qua perlatæ fuerant, ſubſiſte-
re deinceps non potuerunt. Ex 4uo autem
Hieroſolyma per 1IIVUII everſa eſt, Judæi
per univerſum orbem diſperſi, perpetuum
exilium trahunt, tracturi usque ad finem mun-
di: eo usque nimirum juxta divinum vati-
cinium, DAMWIELE. IX. 27, hebræzæ gentis
perſeverabit deſolatio.

7*) Morales (121) quidem non ceſſarunt,
quatenus ſunt naturales: eatenus enim ſunt
immutabiles (19), & ab ipſo Chriſto confir-
matze (128): quatenus tamen funt Moſaicaæ,
priſtina ſua auctoritate exciderunt.

Quamobrem cum præmiorum temporalium
promiſſiones, tum pœnarum temporalium com-
minationes, queis in V. T. præſertim Deut.
XXVII —- XXXI., Jeges etiam morales a Deo
firmatas legimus, ad MW. 7. ſeu ad religionem
Chriſtianam neutiquam pertinent.

G. 140. Idem tamen judicium cave fe-
ras de legi ibus dogmaticis V. T. (121). Cum
enim dogmata cujuscunque religionis revela-
te

0

Se G. I

ter ſint immutabilia (I1II. e); nunquam pro-
fecto ceflare poſſunt leges dogmaticæ; cum
Deus fidem veritatibus a ſe revelatis adhi-
bendam ſemper exigat.

F. 141. Quemadmodum igitur ad oſten-
dendam veritatem dogmatum religionis chri-
tianæ ex legibus dogmaticis V. T. argumenta
recte depromimus: ita operam omnino per-
dunt, qui eſſentialia quxædam Chriſtianæ reli-
gionis officia ex legibus Moſaicis vel judicia-
libus vel ceremonialibus derivare aut probare
conantur. Deus prohibuit Judæis DEVI.
XIV. 7, ne leporem comederent. Ergo Chri-
ſtianis H hoc cibo interdictum a Deo
eſt. Quis ferat ſic ratiocinantem?
H non deſunt Viri ceteroquin docéti,
qui ſimilibus argumentis ludant, dicam, an
pugnent, neſcio. Immo multos pugnare dixe-
rim: ita ſerio agere videntur. Meminerint quo-
que Concionatores chriſtiani, neque Poenarum
neque præmiorum temporalium ſanctiones, queis
conſtant leges Moſaicæ, a Chriſto fuiſſe con-
firmatas (139. c).

F. 142. Memorata legum Moſaicarum ab-
rogatio nullo modo impedit, quo minus il-
larum aliquæ recipi poſſint ufu noſtro, vel
religioſo, ſi ceremoniules; — vel politico, ſ ju-
diciales ſint. Sic oblationes decimarum, un-
étio Regum, altaria, candelabra, plurima-
que alia legum Moſaicarum inſtituta apud
Chriſtianos obtinent; non quod eorum obli-
E 4 gatio

* = „ =N

gatio hodie etiam ex præcepto divino oriri
credatur; ſed quod legislatores humani illo-
rum obſervantiam ad imitationem antiqua le-
gis divinæ urgeant. Hoc ſenſu explicamus
C. 15. de decimis, ubi decimæ divina inſtitu-
ione deber; — & XVI. 4. 7. C. 1. (ſ. 1. „
ubi edem præcipiente Domino oferri dicun-
tur.
Eas tamen legis Moſaicæ ceremonias, quas
typicas vocamus (120), eoquod figura in ve-
ritatem jam tranſierit, reducere deinceps nun-
quam licet.

§. 143. Finis religionis chriſtianzæ eſt
cum major Dei gloria, tum interna atque
terna hominum felicitas.

TI. II. 11, &c. ſcribit Paulus: Apparuit
gratia Dei Salvatoris neſtri omnibus homini-
bus, erudiens nos, ut abnegantes impiztatem
& ſecularia deſideria, ſobrie & juſte & pie
vivamus in hoc ſeculo, expekantes beatam ſpem
& adventum gloriz magni Dei & Salvatoris
noſtri geſu Chriſti, qui dedit ſemetipfum pro
nobis, ut nos redimeret ab omni iniguitate, E&5
mundaret ſibi populum acceptabilem, ſektatorem
bonorum operum. En felicitatem hominum
internam!

G OAN. III. 16, ait Chriſtus: SKic Deus
dilexit mundum, ut Filium ſuum unigenitum
daret: it omnis, qui eredit in Eum, non pe-
reat; ſed habeat utam &ternam. En felicita-
tem hominum æternam!
IBID. XVII. 4 & 6, ſic Chriſtus Patrem
ſuum alloçutus eſt: Ego Te glorificavi ſuper

ler-

*
2

S,

W
2

terram. Opus conſummavi, quod dediſti mihi,
ut ſaciam . . . manifeſtavi nomen tuum homi-
nibus. En majorem Dei gloriam!

H. 144. Cum ex religiones eſſentialiter
differant, quz Sacris eſſentialibus diſcerepant
(103): 'nihil videant necelſe eſt, qui reli-
gionem Moſaicam inter & Chriſtianam eſſen-
tiale diſcrimen non vident. Certe in chri-
ſtiana religione inveniuntur Sacra eſſentialia,
queis Molaica religio caruit (130 - 36). Vi-
ciſſim officia eſſentialia religionis Moſaicæe in
chriſtiana religione penitus ſunt abolita (138
& 39 ). Accedit, quod, præter alia dogma-
ta religionis chriſtianæ, quzæ in V. T. non-
dum revelata fuerant, Caput omnium dog-
matum utriusque religionis idem non fit:
Judæi enim credebant in MVEIWVDVI; —
Nos in MISS& U Ccredimus HUMANWI GE-
WERISO KRlEDEIMIOREI.
Si religio MWoachica V. T. (124) cum re-
ligione chriſtiana comparetur; inter has etiam
eſſentiale diſcrimen verſatur. Nam & illa ni-
tebatur fide in Meſſtam venturuni; carebatque

allis officiis eſſeutialibus, queis religio chrifti-
ana conſtat.

G. 145. At inquis: EVoEBIUS L. I.
Demonſtrat. evangel. C. 5. ſcribit: & velis
eum, quam Chriſtus per onmes geutes diſſemi-
navit, religionem cum eo & religionis & juſti-
tic iuſituto comnarare, quo & Abraham &
Abrahk ſimiles uſos divinæ litera pradicant;
. 5 Jacile

facile unim atque idem agnoſces. Igitur reli-
gio X. I. eſt eadem cum religione . Z.
R. Eadem quidem eſt religio chriſtiana, quæ
fuit Abrahami aliorumque Juſtorum V. T.,
ſi utrinsque religionis fundementum & decri-
nam moralem confideres: utraque enim niti-
tur fide in Mediatorem: utraque iisdem utitur
legibus moralibus. Inde tamen neutiquam ſe-
quitur, nullum diſcrimen eſſentiale inter utram-
que religionem inveniri.

J. 146. Religionem, quam Chriſtus tra-
didit, Apoſtoli partim ſeriptis conſignarunt,
partim ore tantum promulgarunt. Igitur chri-
itianæ religionis dogmata oſſiciaque eſſentialia
non in ſola S. Ncriptura, ſed in divinis etiam
Wraditionibus continentur.

Divinarum Traditionum exiſtentiam Theolo-
gi noſtri adverſum Proteſtantes ſibi ſumunt de-
monſtrandam.

— 5 . P a g. 75.
. hic titulus ſubſtituatur
In ſtitutionum
JURIS ecCCIecſia ſtici
Pars I.

Reliqua errata minutiora prudens lector
Typographo indulgeat.

4

—

INSTITUTIONES WUB

SIASTICIL PUBLIC

P AK S TI
INSTITUTIONES JURIS ECCLESIASTICI
PUBLICI UNIVERSALIS.

.Y
Dif'ſertatio I.
DE IURIBUS EcCLESIE IN GENERE.

„ο— i0 Y.
DE IURIBUS EccCLESIEZE SECUNDUN SE
SPECTATE.

CAPD. I.

DE WOTIOE ECULESId.

§. 147. PCLESIA eſt ſocietas hominum,
— per eandem religionem ad inter-
nam zternamque felicitatem tendentium: ſeu
evius-: eſt ſocietas hominum, eandem reli-
gionem profitentium. Hujus igitur & futuræ
Præſertim vitzæ beatitas commune bonum; —
expeditus vero ad ejusmodi beatitatem pro-
greſſus ſalutem - Eccleſiæ conſtituit (56).

N 7

F. 148. Media rationem fufficientem, cur
finis ad exiſtentiam perveniat, continent (1).
Cum itaque finis eccleſiæ ſit beatitas homi-
num (147), quæ ſolis bonis ſpiritualibus ac-
quiri poteſt (11); dilucide patet, non alia
media, niſi ſpiritualia, ad obtinendum eccle-
ſiæ finem conducere. Bonorum temporalium
uſus moraliter bonus (22) medium quidem eſt,
quo ſalus eccleſiæ, promovetur: at hic ipfe
ufus, quatenus eſt moraliter bonus, inter bona
Wiritudlia locum habet (7).
Sicuti ſola bona ſpiritualia ſunt media ad
finem eccleſiæ conſequendum: ita e contrario
ſola mala ſpiritualia ſunt impedimenta, quo
minus eccleſiæ finis obtineatur. Itaque mala
temporalia tam nequeunt impedire ſalutem ec-
cleſizæ; quam promovere eandem bona tempo-
ralia non poſſunt.

§. 149. Quare nullo modo dubitandum
eſt, quin Ecclefia ſit ſocietas ſacra tantum
& ſpiritualis (60. a). Cuamquam enim mem-
bra eccleſiæ corpore & ſpiritu conſtent: qua-
tenus tamen membra eccleſiæ ſunt, cogita-
tiones omnes ac vires eo intendunt, ut ſibi
aliisque beatitatem comparent; &, quæ cum
ea connexa eſt, gloriam Dei in ſe aliisque
promoveant. Quidquid alio fine agunt, non
ut membra eccleſiæ agunt.
Ad heæc qui non attendunt, miris modis &
ſe & alios ſæpe decipiunt. Peſſumdari com-
mune bonum Eccleſiæ, ejusque ſalurem everti
lamentantur, dum illam malis temporalibus ve-
Xarl

toa

Un etiam ſo
UoVeant- Nem
1e Cunnn ge

lell

ffcieten e
Continent .
Petitas Hon..
intualſur .
et, Wn zin
Endlun ere.

N euin Wen.
Conktert: eur.

nirs m
umni cun⸗
ſluen ein

Cerlibos ⸗
lenp i

udre nl

s A

Nati vident, audiuntve. Sed deſinant, quicon-
que tales ſunt, defſinant aliquando querelarum,
weminerintque, commune bonum eeccleſiæ non
temporale; ſed toeum, quantum quidem eſt,
Wpirituale eſſe. Sciant, ſalutem eccleſiæ ſolo
progreſſu in perfeétionibus moralibus (6) con-
tineri. Nihil aliud quam divinæ gloriæ inere-
menta, ſedulam veræ virtutis curam, unani-
mem in religione confenſum, internam æter-
namque hominum felicitatem cogitare debemus,
dum commune bonum & ſalutem eccleſiæ co-
gitamus.

G. 150. In ſocietatibus ſecularibus, ſi,
ut nen raro contingit, ſalus ſingulorum im-
pediat ſalutem univerſorum; neglecta illa, ad

hanc promovendam potius eſt incumbendum

(65). Verum ad ſpiritualem ſalutem uni-
verſorum cum propriæ ſalutis detrimento
promovendam nemo undquam obligatur: pro-
priæ enim ſalutis ſpiritualis jacturam facere,
niſi per offenſam Dei, nullus poteſt. Quis
autem ad offendendum Deum obligari quem-
quam poſſe vel ſomniavit aliquando? Quam-
vis igitur ſocii eccleſiæ eo conniti debeant,
ut ſinguli non fuam duntaxat, ſed reliquo-
rum etiam ſociorum ſalutem ſpiritualem pro-
moveant; nemini tamen licet ita ſalutis alie-
næ curam gerere, ut propriam negligat.

GJ. 151. Regula, quæ membra eccleſiæ
qua talia, ſeu obtinendæ felicitatis internzæ
cauſſa, ad agendum vel omittendum quidpiam
obligat, Lex eccleſiaſtich eſt. Hæc, præter-
quam

78

quam quod dividatur in naturalem & poſi-
tivum; in divinam & humanam (17), præci-
pue diſpeſcitur in dogmaticam (110), & dij-
ciplinarem, qua officium quoddam accidentule
religionis (102) determinatur.
Si hanc legis eccleſiaſtick notionem cum no-
tione legis civilis (92. d) conferas; utriusque
diſcrimen inde potiſſimum intelliges repeten-

dum, quod lex civilis externam; — eccleſi-
aſtica vero internam felicitatem pro fine ſuo
habeat.

G. 152. Cum eccleſia ſit ſocietas homi-
num eandem religionem profitentium: hinc
primaria illius diviſio a religione, quam pro-
fitetur, repetenda eſt; atque ita quidem, ut,
pro religionum diverſitate vel eſſentiali vel
accidentali, ipſæ etiam eeccleſiæ vel eſſentiali-
ter vel accidentaliter inter ſe mutuo differant
(103). Quare merito dividitur ecclefia in
naturalem, qux naturali (106); — & poſi-
tivaum, quæ revelutæ religioni (110) adhret.
Eccleſia poſitivv rurſum in eccleſiam V. YZ.
& in eccleſiam M. I. abit.

Quoniam alia religio V. Z. fuit univerſalis,
nempe MWoachica; alia particularis, ſcilicet Mo-
ſaica (124): idcirco eccleſiam V. T. denuo
dividimus in Moachicam & Moſaicam: qua-
rum illa ad ſocietates univerſales; hæc vero ad
varticulares referenda eſt (59. b).

CdAb.

„ — *
W, rn 79 ———r, *

C A EP I..

9⁹

DE IML. ERIO ECCILESIX.

A R L., I.
VIV NOIIOWE EZ RIBVS IWPERII
EooLLEoIAbLICI,

D. 153. Der IILFPERIVII ECIrSIA. in-
telligimus jus perlectum actiones
ſociorum pro arbitrio ſuo ita determinandi 5
ut per eandem religionem felicitatem inter-
nam ternamque conſequantur, &, quæ cum
utraque conjuncta eſt, gloriam Dei promo-
veant: ſeu, quod eodem recidit : Imperium
eccleſiaſticum eſt jus perſectum pro ſuo arbi-
trio determinandi media, quorum uſu ſocii
ber eandem religionem ad felicitatem inter-
nam &tternamque contendere, & gloriam Dei
Promovere teneantur. Juris hujus exercitium,
regimen ccleſix; — ordinationem vero medio-
rum, politiam eccleſie vocamus. Hæc vel ex-
terna eſt, qua erternis; — vel interna, qua
internis actionibus norma Præſcribitur.

. G. 154. Sicut cum imperio cujuscunque
ſocietatis nexu indivulſo cohælet poteſtas le-
gisla-

= 80 =

gislatoria, coactiva, judiciaria, inſpectoria,
& executoria (63 & 64): ita & imperio ec-
cleſiaſtico continetur

ℳ) Poteſtas legislatoria, qua actiones
quædam fubditis vel precipiuntur tanquam
moraliter bonæ, vel prohibentur ut moraliter
male (22): ille enim media; — hæ vero
impedimenta ſunt ſelicitatis internæ (7 & 11).
*) Poteſtas coattiva, qua legum ecclefſia-
ſticarum transgreſſoribus inferuntur ponzæ
ſpirituules (12).
*) Poteſtas judiciaria, qua controverſiæ
de rebus ad finem eccleſiæ pertinent bus de-
ciduntur.
d) Poteſtas inſpeftoria, qua inquiritur in
actiones ſubditorum, ſintne ad promovendam,
an ad impediendam eccleſiæ ſalutem compa-
rat.
*₰) Poteſtas executeriu, qua ea omnia exe-
cutioni mandantur, quæ ad conſequendum
eccleſiæ finem quidquam conferunt.

G. 155. Dominatus tum ſolummodo lo-
cum habet, cum ſalus ſingulorum ita colli-
ditur cum ſalute univerſorum, ut, neglecta
illa, hanc eligere ſocii teneantur (65). Id
quod cum in eccleſia nunquam contingat (150);
liquido-patet, imperium eccleſiaſticum adeo
eſſe a domindtu alienum, ut hic cum illo co-
pulari nunquam poſlit.

Larlum ein

1 egotio,
Ain 1 a
e leigioni

Chlegvemum

erund.
Elle.

81 = *

G. 156. Imperium ſpirituale eſt, quo acti⸗
ones ſociorum ad beatitatem diriguntur (68.
d). Quoniam igitur imperium eccleſiaſticum
ad ſolam felicitatem internam ſociorum or-
dinatur (153); neque ad finem hunc con-
ſequendum aliis mediis niſi ſpiritualibus uti
Poteſt (148); conſequitur, ut illud, ſeu finem

ejus ſeu media ſpectes, duntaxat ſpirituale
ſit.

§. 157. Imperium eccleſiæ procul du-
bio gaudet jure, leges kumanas, quz eccle-
ſiuſticæ ſunte, utpote ſua auctoritate condi-
tas (154. a), authentice interpretandi (28).
Sed an idem jus circa interpretationem dog-
matum religionis legumque divinarum ei-
dem competat, altioris indaginis eſſe vide-
tur. Antequam mentem meam explicem,
pauca quædam de libertate conſcientig &
de infallibilitate duxi præmittenda.

G. 158. Libertas tonſcientia generatim
ſumta eſt independentia conſcientiæ a pacto
vel imperio humano, quod juri divino con-
trarium eſſe judicamus. Speciatim vero &
in negotio religionis conſiderata, eſt indepen-
dentia a pacto vel imperio humano „ quod
veræ religioni, atque adeo divingæ legi ad-
verſum (104) eſſe cenſemus.

F. 159. Nemo eſt hominum, qui con-
ſcientiæ libertate non gaudeat.
F Nam

E 2 932 =—

Nam agere contra conſcientiam, ſen, agere;
quod prohibitum; — aut omittere, que 0 præ-
ceptum a Deo eſie judicamus, jure naturali
illicitum efſt. Sed ad rem illicitam certe nemo
unus hominum in conſcientia obligari poteſt.
Itaque repugnat etiam, ex pacto vel imperio
humano quemquam in foro interno obligari;
ut contra conſcientiam agat. In hac autem in-
dependentia libertatem conſcientiæ conſtitui⸗
mus (158). Ergo &c.

H. 160. At nunquid, ais, qui errante
conſcientia laborant, obligantur in foro in-
terno, ut, hac etiam reluctante, legem hu-
manam pactumve ſervent?

R. Qui vincibiliter errant, in conſcientia te-
nentur errorem deponere, &, conſcientia ſie
mutata, legi pactove ſatisfacere. Hæc autem
obligatio, ut per ſeſe patet, libertatem con-
ſcientiæ non evertit. Qui vero errore invin-
cibili detinentur, neque ad eum deponendum,
eo ipſo quod invincibilis ſit, neque ut, re-
nitente conſcientia, pactum aut mandata im-
pleant, in foro interno obligantur.

G. 161. Verum excipis: Qui, conſcien-
tia licet invincibiliter erronea impediti, im-
perata facere, aut pacto ſtare detrectant,
Jure puniuntur àa Superiore humano. Ergo
etiam obligantur.
R. In foro quidem externo obligantur; non
item in interno (15. 4). Bonum enim com-
mune ſocietatis exigit, ut ejusmodi hominum
ignorantia præſumatur efle voluntaria; atque adeo

ipſi, quamquam theologice culpabiles nor ſint,
ane

Nun
enngnen
ſiy ſerſel
htrl ez
1 ſenn
¹ leiͦ dulo

1 neion.

Ulclel⸗

. Peo
. b

Uyntnt, an

n ein nn
li doinnn
n igne idel
Gon 1n!
l⸗

V 83 = *

tanquam jauridite culpabiles puniantur (23 ).
Secus ſi fieret, certe plerique ſuam inobe-
dieatiam aut infidelitatem, non ſine gravi
detrimento ſalutis communis, obtentu conſcien-
tiæ purgare conarentur.

F. 162. Infallibilitas eſt perfectio, qua
dditur vel falli vel fallere neſeius.
Ulibilitas altiva efficit, ut quis fallere; —
puſſiva, ut falli non poſſit. Utraque dividi-
tur in extrinſecam & intrinſecam. Hæc ra-
tionem fuhicientem habet in ipſa natura per-
ſonæ, quæ eſt infallibilis. IIla provenit ex
aſſiſtentia Dei, impedientis, ne quis aut fal-
latur, aut fallat.

Quemadmodum emnino certum eſt, inſalli-
bilitatem intrinſecam tam aktivam quam pvaſſi=
vam foli Deo competere: ita nemini pruden-
ti in mentem venit dubitare, quin Deus uni
aut pluribus hominibus infallibilitatem eætrinſe-
cam poffit concedere.

§. 163. Si imperium eccleſiaſticum do-
natum eſt infallibilitate extrinſeca in decla-
randis dogmatibus religionis, tum certe gau-
det poteſtate leges divinas authentice in-
terpretandi.

Nam dauthentice interpretari leges poteſt.
quicunque verum earundem ſenſum infallibi-
liter perſpectum habet. (28). In data autem
hypotheſi ea eſt imperii eccleſiaſtici conditio,
ut verum legum divinarum ſenſum ſine erro-=
ris periculo afſequatur (162). Ergo &c.

F2
E

A, £

§. 164. Poteſt Deus imperio eccleſia-
ſtico concedere donum leges fuas authentice
interpretandi.

Si enim imperium eccleſiaſticum in decla-
randis dogmatibus religionis ex divino bene-
ficio ſit infallibile, tum profeéto gaudet po-
teſtate leges divinas authentice interpretandi
(163). Nihil autem obſtat, quo minus Deus
ejusmodi infallibilitatem illi conferre poſſit (162).
Ergo &c.

Q. 165. Infallibilitas extrinſeca imperii
eccleſiaſtici in declarandis dogmatibus reli-
gionis libertatem conſcientiæ in negotio re-
ligionis prorſus integram relinquit.
Ejusmodi libertas eſt independentia a pacto
vel imperio humano, quod veræ religioni con-
trarium eſſe judicamus (158). Sed infallibi-
lem divinorum dogmatum declarationem ne-
