Guem autem ſequimini? Leonem, an Dioſcorum?
Epiſcopi clamarunt: VUt Leo, ſic credimus. Ju-
dices dixerunt: Ergo addite definitioni ſecun-
dum judicium Leonis, duus eße naturas incon-
fule unitas in Chriſto. Denique animis mitiga-
tis, Epifcopi quidam e ſingulis diœceſibus (361
& 68) ſelecti, juſſu Imperatoris, unacum Ju-
dicibus & Legatis Romanis peculiare aliquod
Oratorium intrarunt, ibique definitionem fidei
conſcripſerunt (?b), in qua Chriſtum in duabus
naturis inconfuſe & incommutabiliter, indiviſs
atque inſeparabiliter cognoſcendum profeſſi ſunt.
Hac definitione coram univerſo Concilio lecta,
omnes Epiſcopi clamarunt: BHac fides Apoſto-
lorum: huic omnes couſentimus. MWetropolitani
modo ſubſeribant. Judices dixerunt: Guc
&.5. Patribus ſlatuta ſunt, & omnibus placue-
runt, manifeſia fiunt divino Vertici, ſcilicet Im-
peratori ().

a) Si dicas, ex fuperioribus verbis Legatorum
Romanorum ſequi, Synodum generalem eſſe ſub-
jedtam Papæ; dicam ego, ex verbis horum Epiſ-
coporum ſequi, hane ſubjectionem a Synodo ge-
nerali fuiſſe abnegatam.

*) Vide, quantum Prineipes eorumve Miniſtri
ad concordiam Epiſcoporum etiam in rebus fidei
interdum conferant!

c) En placitum regium in dogmaticis etiam

sonſtitutionibus!
U J. 481.

= 30⁶ == 3*

S. 481. Aft. 6. Ipſe Imper⸗ ator Mareiniis
adfuit cum judicibus. Is primum

poſtmodum re Synodum eſt ailocutus.

præter alia inquicbat, acd fidem confu
non & Hotent,⸗ ium aäaliquam exercendlam j-
nodo intereſſe volums, ne ulterins populi prl-
ſeo arentur. Studium enim no-
. us, per verum & ſan,
in eandem reli-
catholicam colat,
um exponene con-
. io ve Hiret. Finita
Gn ane:vo multos
doxo multos ann
nirio!: cui Legati

161n53,

Hdei Geti

ſ.

rast . Weirobo⸗
litæ iqui pro e fraganeis abſentibus.

Tum fauſtis acclamationibus Marciano Impera-
tori & Pulcheriæ Auguſtæ, quod fidem robo-
rurint, hæœreticos fugarint, Eccleſias er exe rint,
Bene precati ſunt Epiſcopi. Imperator vero ad
Hytod um dixit: Gratias agimus Deo, gute⸗
multorum errantium cinca fidem dmputatl liſce
dia, in unam mque religionem omnes nunt
un voluntate . Denique ad omnen
ecaliemen m cont nis del fide penitus ampu-
nus: Si quis idiota, id

militaris ſeu Clericus,
0gεα gε, ſub obtentn
iquidem

W= 307 =

ſit, ab Urbe negia expelletur; militaris vero „S
Clericus gradus ſui periculum ſtinebunt, & pœ.-

S
nis aliis ſubjacebunt.

An unacum Imperatore Pulcheria quoque Au-
guſta huic AGtioni ſynodali interfuerit, Vid. Ef-
peninm Diſfl. in hanc Syn. C. 2. §. 10. Nota. a.
& Collectionem noviſſ. Concil. Manſianam.

ad Synodum dixit: Quadam capitula ſunt,
qucæ ad honorem veſtræ reverentic Vobis ſerva-
vimus, decorum eſſe Judicuntes, a Vobis hac re-
gulariter potius Jformari per ſymodum gquam
noſtra lege ſanciri (a). Hæc capitula jubente
Imperatore coram Synodo lecta ſunt. Primo
Præcipitur, ne Monachi ædificent monaſteri-
um ſine conſenſu Epiſcopi; ut huic ſint ſubje-
cti; ne ſervos ſine conſenſu dominorum ſuſ-
cipiant. Secundo ſtatuitur, ne Clerici bono-
rum temporalium vel poſſeſſiones conducant,
vel procurationem in ſe recipiant. Tertio cave-
tur, ne Clerici ab una Eccleſia ad aliam tran-
ſeant. Poſt hanc lectionem Epiſcopi omnes cla-
marunt: Sacerdoti Inperatori multos annos!

*

Deinde: Sunplicamus: dimitte nos pie Impe-

Finito negotio fidei, Imperator

rator, dimitie nos. Sed Imperator: Suſtinete
r'es adhut aut quatuor dies, &; praſentibus no-
Sris Gudicibus, Jua‿un.α-ne vultis, movete, co*dw⸗
petens adepturi ſolatiumn. Wullus veſtrum, an-
tequam perſelti termini ex onmibus proferuntut,
a ſantto Concilio diſcedat (?).

U 2 *)

N 308 = „

a) En Imperator reverentiæ
circa diſciplinam extern ram piſeopis
tuenda 8 guee
circa bSAEr*α potuiſſet 1

6⁶) Vides poteſtatem Principis religioſiſſimi in
ipſam Synodum 2⁹

F. 483. Aklt. S. Deciſa fuit cauſſa Theo-
doreti Pp. Cyrenſis. Is ob ea quæ adver-
ſus Cyrillum & legitimam Synodum Epheli-
nam, quamquam ante initam pacem (467),
ſc riple rat, in Latrocinio Epheſino indicta cauſ-
ſa & abſens fuit depoſitus. Cum autem Leoni
P. ſuam orthodoxiam per literas probaſtet, ab
eo quidem in communionem ſuſceptus eſt: at
juſ ſſu Imperatoris, cui preces obtulerat, ad
hanc ſynodum admiſſus, ut vere orthodo- xus
ab eadem ante nec receptus eſt, nec dignus ju-
dicatus, qui ſuæ Sedi reſtitueretur „ quam
aperte anat! ema diceret NWeſtorio, utpote cujus
amicitiam antehac foverat. Ceterum de ſcrip-
tis Theodoreti nulla hoc loco facta eſt mentio.

Certe Synodus haæc nec Papam infallibilem,
nec ſe eo inferiorem eſſe cenſuit: alioqui nec
caufſam fidei, nec cauffam Dioſcori, aut Theo-
doreti, utpote ab illo jam judicatas fuiſſet auſa
retractare.

F. 484. Akl. 9. G& 70. Jubente lnperatane,
agitata eit cauſſa lbe Ep. Edeſſeni, qui itiden
in Latrocinio Epheſino, quod Neſtorio adha--

ſiſſet, abſens licet, depoſitus eſt. Accuſato-
res,

N. 309 ℳ.

res, ut eum Weſtorianzæ hæreſeos reum eſſe
probarent, producebant epiſtolam ab illo ſcrip-
tam ad Marim Perſam. In ea Cyrillum ar-
guit hæreleos, tanquam unius in Chriſto na-
turæ afiertorem; præcipiti judicio Neſtorium
damnatum aſſerit; Theodorum Ep. Mopfueſte-
num laudat ut veritatis prædicatorem & Ec-
cleſiæ doctorem; immo ita duas in Chriſto na-
turaàs admittit, ut duas quoque in Eodem per-
ſonas videatur adſtruere, nempe perſonam hu-
manam, quam appellat Templum; & perfſo-
nam divina m, quam in hoc templo huabiture
dicit. In eadem tamen epiſtola Deum laudat
ob pacem inter joannem & Cyrillum initam,
& in eam conſentit. Hac epiſtola in Synodo
lecta, Epiſcopi aliqui Ilbam ſuæ Sedi relſtitu-
endum ſingillatim pronunciarunt. Præcipuam
attentionem merentur verba Legatorum Roma-
norum: Reletta ejus epiſtola, agnovimus eum
orthodoxum; item Maximi Ep. Antiocheni .
Ex relelto reſerinto epiſtolæ, . orthodoxa eſt ejus
declarata dittatio; denique Eunomii Ep. Ni-
comedienſis. Iu quibus dicendo male culpare
viſus eſt Cyrillum, in poſtremis relte conſeſſus,
illa, in quibus culpaverat, refutavit. Poſtremo
omnes Epiſcopi clamarunt: Omnes eadem di-
cimus. Weſorium modo anathematizelt. Tum
Ibas : Gam in ſcripto anathematizavi TWeſto-
rium ejusdqzue dogma, & nunc anathematizo eum
decies millies. Judices: Quxk judicata ſunt a
o Concilio de Iba Epiſcopo, propriam for-
vitudinem retinebunt.

U 3 Vides

Vides, Ibam a Synodo Chelzedonenſi orthodo-
Xxum declarari, cum quod angthema dixerit Ne-

₰àV

ſtorio ejusque d-

rinæ, tum quod in fua ad
Marim epiftola n inter Joannem Antioch. &
Cyrillum initam probaverit. Sieat igitur a. ⁵.
recepta eſt bexſana Theodoreti, quin ejus ſerlpta
Proba entur (483 : ita afft. 10. recepta eſt per-
ſona lbæ, quin ejus epiſtola probaretur: ille
enim poterat pro orthodoxo haberi, etiamfſi de
lecta ejas epiſtola nullum groferretur judigium
Quare neque doctrina neque her ſona Theodori
Mopfſueſteni in hoc Concilio prabata fuit, quam-
quam utriusque laus in prædiéta epiſtola conti-
neatur.

§. 485. Akt. rI. &à& rz. Juſſu Im peratoris
diſculla eſt cauſſa Baſliani & Step hani. Au-
dita ut raque parte hatuit, tam ab hoc quar
ab illo zpiſcopatum fuitle violenter occupatum.
Petentibus Judicibus, ut Epiſcopi f uam de
hac cauſſa ſententiam dicerent, hi Cla amarunt:
G' uſtitia Baſſiunem vocat. Move ebantur nempe
ad hanc ſententiam, quod Baſſanus Epiico-
patum Epheſinum, probante etiam Proclo Ep.
Cplitano, quatuor jam annis pacifi 11
dedit. At Iudices d
neque Baßfianun d,
vhanum; .. juſtu
Totum autem Jantt i
us ſententiam depromat. Santia 8)
mavit: Hac juſta ſententia eſt..
Vos judicat.. Cunones & leges vos 1
Orta dein controverlia de loco, ubi novus Epiſ-
Ccopus Epheſinus eſſet eligendus, cum Afiani
in

3

in Provincia; — Cpltani vero ab Epiſcopo
Cpltano id fieri debere contenderent; Judices
hujus quæſtionis deciſionem in alterum diem
difterendam cenſuerunt. Altero die omnes
Epiſcopi conceflerunt in ſententiam Anatolii
Ep. Cpltani roanKia uis Milu placet, ſi
etidm ſanbto Concilio videtur, neutrum horum
illius eſſe civitatis Epiſcopum, ſed alium ordina-
ri, eoquod prater canones Nbij net epiſcopatum
ſurpartint; habere auiem eos & dignitatem epiſ-
coputus, & 4 ſanblta paſcendos Eccleſiu. Judi-
ces confirmarunt hanc ſententiam, & addide-
runt: Ex röitibus Eccleſic Epheſing, nutri-
menti gratig & conſolationis, olidos ducentos
accipiant (b).

a) En Judiees corrigunt ſententiam Epiſcopo-
rum, & hi illis applaudunt!
9“) Primum hoc exemplum occurrit penſionis
eccleſiaſeicæ, quam Epiſcopi decernunt, & Ju-
dices determinant.

F. 486. Aft. 15. Habita fuit abſentibus
Legatis Komanis & judicibus. Finita enim
actione 14ta, diſcedentibus illis, ſoli reman-
ſerunt Epiſcopi reliqui, & ſequentem canonem
in favorem Eccleſieæ Cpltanæ condiderunt:
Santtorum Patrum decreta ubique ſequentes, &
canonem Io. Epiſcoporum agnoſcentes „ eludem
quoque decernimus de privilegiis Eccleſiæ Cnolis
novg Roma., Etenim antiqux Romaæ throno,
quod Urh imperavet, jure Patres privilegia
tribuerun eudem con/ ſake aot moti 150. Emiſ-

UA4 60 pi

N= 312

copi &no novæe Romæ Throno &ualia privile-
giu tribuerunt (454. b], rette judicantes, Urbem.
quuæ & imperio & Senutu honorata ſit, & &gua-
libus cum antiquiſſima Regina Roma privilegiis
Jruutur, etiam in rebus ccleſidſticis non ſecus,
ac illam, extolli, ſecundam poſt illam exiſtentem:
ut & Pontick, & Aſianx, & Thraciæx Metro-
polituni ſoli; præteren Epiſcopi diæceſium, qu&
Junt inter Barbaros, a Ihrono Cpyltanez Eccleſia
ordinentur, unoquoque ſcilicet Metropolitano cum
Provincicx Epiſcopis Provintic Epiſcopos ordi-
nante, quemugmodum divinis canonibus eſt tra-
ditam 447 a &c); oruinari autem, ſicut di-
um eſt, prædittarum diæceſium MWetropolitano;
Cyltano Archien., conſonis elettionibus de more
faltis, & ad ipjum relatis.

H. 487. Akt. 16. Legati Romani ad Judi-
ces dixerunt: Heri poſt veſtrum noſtrumque
diſceſſum quœdam geſta dicunzur, qux prater
canones eccleſiuſti cos ſtimamus eſfokta. Judices
d xerunt: Si qua poſt diſceſſum noſtrum geſtu
ſunt, relegantur. Aetius Archidiaconus Ec-
cleſie Cpltane dixit: Habuimus, hoc eſt, Cyl-
zana Eccleſia, certa im, quæ agere debere-
mus. Rogavimus Epiſropos de Koma, ut com-
muniturent lis geſtis. Keſutaverunt, dicentes:
Won; ſed alia ſe ſuſceniſſe mandata.
& ad veſtram MWagnifientiam, &
rœſens Conctilium id ipfum inſpiceret. Petenti-
hus Judicibus, lectus eſt canon, quem ſupra
adduximus (486,„ unaeum fublſcriptionibus
EKpilſco-

Ppileppnun

.

Gun en
Nonire,

499
N 00.

= 313 =3*

Epiſecoporum. Legatis Romanis, Epyiſcopos
ſubſer

„

7
re couktos fuiſſe, affirmantibus, hi cla-
marunx: Wemo coattus eſt. . . ponte ſubſcri-
pſimus. Cumque ludices ſua etiam ſententia
prædiétum canonem confirmaſſent, Epiſcopi di-
xerunt: Hac juſtu ſententia, hac omnibus pla-
cent. Quæ conſtitutu ſunt, valeant. At Lucen-
tius Legatus Romanus dixit: Quz in praju-
dicium canonum heſterna die geſta ſunt Wobis
abſentibus, Sublimitatem veſtram petimas, ut
circumduci jubeutis; ſin alias; contradibtio no-
NAra his geſtis inhreut. Judices reſponderunt:
Guod interlocuti ſumus, tota &ifnodus approba-
vit. Sic finita eſt Synodus.
En Synodus neutiquam credidit, a ſe ceden-
dum eſſe proteſtationi, quam Legati Romani
nomine Pontificis canoni Synodali oppoſuerunt!

G. 488. Edidit Synodus hæc 28. Ccano-
nes: quorum ultimus eſt, cujus paullo ante
meminimus (4 Ex reliquis aliquos tan-
tum adducam

atrum, per ſin-
o, Pr'opiium

gula nung asque Concilia
robur obtinere decrevimus.

Hoc canone confirmantur omnes canones quo-
rumcunque Conciliorum Orientslium, non ſo-
lum generalium, fſcilicet Nicæni & Cpltani; ſed
etiam particularium, nempe Ancyrani, Neocæ-
ſareenis, Gangrenſis, Antiocheni, & Lsodice-
ni: quorum ſecilicet Collectio quædam apud Oci-
entales jam tune extitit, ut ex Aétis bujus Sy-
nodi patet.

W

U 5S 5)

B. —
E 314 *
9) Can. IV. Placuit, . MWonachos .
ſubjettos eſſe Epiſcopo .. Woc eccleſi taſticis, net
ſeculari ibus negotiis communicent, vel in aliquo
ſint moleſti proptia monaſteriu deſerentes: niſt
forte his præcipiatur propter opus neceſſarium ab
Epiſcopo civitatis.

En Monachis denegatur quidem exemtio a
jurisdictione Epiſcoporum; non itemn habilitas ad
functiones ece Pleſiaſticas, etiam extra clauſtrum
exercendas, ſi ab Epiſe ſcopis ad eas evocentur!

3 Can. VI. Wullum abſolute ordinari de-
dut Diaconum, nec quemlihet
lico: niſt Wee 5 . li-
onis, aut dlut mo-

6rvUAL,

Prohibetur hoc canone, ne quis ordinetur ſine
deſignatione Eccleſiæ, cui deinceps debeat in-
ſervire, ſen ne quis poſt erectionem Beneficio-
Be

1
rum, absque Beneficio ordinetur.
d) Can. IX. &i quis Clericus adverſus Cle-
. negoli⸗ m , 01. deſerat pi oprium Epiſ-
copun ad ſecularia percurrat judicia: ſecd
eas ultio ventiletar apud Lpiſcopum proptium;
vel erte con ſilio jusdem Piron. gquos
trgue paries voluerint, judician i
uis autem prater haæc ſocerit, un § Correp-
8 1 bjaceb bit (4). Quodſi Cleiicus habet

ο ke e Epiſcovum propi ium,

viAm i0

„7.

A! ter . S 7 ijn um 7 aizet RℳMW .
αιαen Pi'ovink!&* e-

₰„

tevu

“
opvlt

e= 315 —

trapoßtanenn 1, viſcopus vel Clericus habet quere-
lam, petat Primatem, græce Exarchum, Dic-
ceſeos, ut Sedem reg & Urbis Cpyltank, & ibe

judicetut (b).
) Cave creds, privilegium fori Clericis hoct
loco tribui . „ Non enim prohibetur, ne Cleri-
ci a Laicis; — ſed ne Clerici a Clericis ad tri-
bunalia civilia deferantur.
5⁵) En ordinem judiciorum eccleſiaſticorum!
Clericns a ſuo Epiſcopo; — Epiſcopus a ſynodo

provinciali; — Metropolita a b Exarcho ſuo eſt
judicandus.

e) Can. X. Won licere Clericum in duarum
civitutum ſimul con ſcribi Eccle eſiis.

Canon hic pluralitatem Bentfiiorum eccleſia-
ſticorum prohibet.

Jf Can. XV. Diaconiſſum non ordinan Aäm
(a) ante uunum qua Seosrn. um (b) & hant cum
ſummo librami ine. Oi iens manus im-
14 in miniſterio
nuptiis 5 gi Atic
igριανι αιHς

Dei contume
copulatur .
coniſſæ, catechumenas ad baptis-
ent, manuum impoſitione, quæ
mente 9 habebatur, ad ſacrum

antur.

tamen pro s—

. TI † S.

non eli=

g₰ Can. XVI. Znsinem, quæ ſe Deo con-
ſecr avit, ſimiliter & Monachum, non licere nup-
tiulic jura contrukere. Quodſi õ inventi fue-
rint nerpetrantes , excommunicentur. Confiten-
tibus dutem decreimus, ut habeut auktoritatem
ejusdem loci Epiſcopus miſoricorciam eis humani.
tatemque lurgiri.

Canon hic matrimonia Monialium & Monacho-
rum prohiber quidem; ſed non dirimit.

2½) Can. XVII. Siqua civitas pvoteſtute im-
veriali.. innovetur, hoc eſt, nova erigatur
civiles & publicas dij ſpohtiones cleſi aſtica⸗ A
quoque nurocliarum ordines ſubſettuantur.
En quantum Synodus in rebus ad religionem
indifferentibus ſeie ordini politico accommodare
ſtudeat!

§. 489. Miſit Synodus hæc libellum
ad Imperatorem: in quo legimus: Veſtrum
deceb bat imperium, ut ſuc circa ſibi ſub jeltos gro-
videntiæ initinm ſumr et ex his, qux« ad VDeum
vertinent.. Deus in Romand Eodleſic Antiſtite
propugnatorem nobis provildit errore invulnerabi-
lem (à). Sed ne quis epiſtolam ejus accuſet, di-
cens, non licere Reri aliquam ſclei eX Pohtionen
prater eam, quc Wicau eſt falta .; Elcliſ. ε C-
non (465) vull, pracipuam guidem atlus naum
eſſe onfeſſi tonem Se lei Wicæang: gquam, velut co
mutiem Zt eſſeram, a Sanktis editam, tradimus ini-
tiandis (b). Et credentibus quidem acd utilitatem
non exrioſa cognitio. His autem,
T

uſſic 74

NAMNAMCR AN,

)Dens
tico immon
10 Uurin

4) Hi⸗

Mou

dn 1d

1 1

N= 3 7 =3

qui doctrinam reltam pervertere moliuntur, adh
ſingula, quxæ male pariunt, oportet occurrere,
& eorum machinis apta opponere vræſidia: nam
debemus eorum opiniones argumentis refutare,
non, ac ſi fidlei quidquam deſit, novum ſemper
aliquid exquirentes; ſed contra eu, qug ab il-
lis innovuntur, ſalubria excogitantes.. (c). Ve-
ſtrum pro unanimi fidei confeſſione ſtudium oſten-
dite, malignorum quldem molimina refzanantes;
omnibus vero piæ confefſionis concordiam propo-
nentes, & Cathedrk Petri pradicationem, ve-
lut ſucrorum dogmatum ſignaculum per Sifno-
dum a Vobis congnegatam confirmantes. Con-
fidere numque oportet veſtram pietatem, quia ni-
hil præter fidem, qux olim a S. Latribus an-
nuntiata eſt, Romanus Pontifex innovuvit. (A).

a) Deus nempe Leonem P. ab errore dogma-
tico immunem reddidit in ſua epiſtola dogmatica
ad Flavianum, Nonne inde infallibilitas Romano-
rum Pontificum meriteo concluditur? Ita ſane,
inquiunt aliqui. — Sed nonne Deus Cyrillum
quoque Alexandrinum in ſua ad Neſtorium epi-
ſtola (461) fecit errore invulnerabilem 2² Quid
inde ſequitur? .

5) En ſenſum decreti Epheſini (465), a PP.
Chalcedonenibus expoſitum!

c) His verbis exprimitur ratio, qua Epiſcopi
ad novas fidei definitiones edendas permoventur.

d) En non tantum plaeitum & patrocinium re-
gium ab Imperatore petit Synodus; ſed actorum
ſuogum rationem etiam Eidem reddit!

O. 490,

H. 490. Ad Leonem P. quoque epiſtolam
ſynodicam dederunt PP. Chalced donenſes. Præ-
ter alia his bis uſi ſur it: Zu Wobis, Ficut
Laput memkl pr. verds in his, gut i tuas gere-
bant nices (a). Fnznale, ad o nandum pra⸗-
ſidebat, ſient Zorobabel & Okſus, 1 celeſia tun-
quam G. . em renovare Circa
dogmata invitans (b) Dioſcorus contra
inſum, ui vi Sau 1
. , etendli ſt, tontra tudam quo-
gque Sanktitatem; & excon municationem meclita-
tus eſt contra Te, qui Corpus ichehn unire fe-
ſiinds. (. . . Hac ſunt, u& DTecnmn „ guli
yi itu praſens erds, .. gein . Facta
dein relatione de canone in favorem Epiſcopi
Cpltani condito (486), ſic claudunt epiſto-
lam: Rogamus igitur, & tuis decretis oſtrum
nonora judicium: 6, ſcut ⸗ 6 Capiti in bonis
atkecimus conſonantiam, ſic & 5 Summitas tua
Filiis, quod decet, adimpleat. Hoc & gratum
it niis Princtipibus, qui tuc Sanktitatis jucli-
cium tanquum legem fimaverunt: & remunera-
tionem actipiet dedes Cyltana, gquxk V'obis omne
ſemper tudium d cauſſa vm nietatis exhluibuit, &

. 1
ad concordiam eodem Zelo ſe ipſam Vobis con-

vatore commiſia

62

junxit. Ui autem cognoſcatis, quia nikhil gratia
tut inimicitiæ caußa fecimus, ſtat n ut nutu divino
gubernat i; omnem Vobis geſtorum vim inſinua-
vimus, d mut udm conſpirati tionem, & corum,
quxæ geſta ſunt, confirmationem ac' confen ſionem

()

4) En

1cripſit: Privilegia Eccleſiarum, .. Patrun

W 319 —

a) En Patres Chalcedonenſes proedriam & pri-
matum Papæ prædicant! Cave tamen, ex ap-
pellatione Capitis coneludas, eos credidifſe, il-
lum eſſe Concilio generali ſuperiorem: poteſt
enim quis eſſe caput alicujus Collegii, etiamſi
hoc illi ſubjeétum non fſit.

b) Præſidium hoc civile fuit, juri circa Sacra
annexum. Invitaverat Imperator Epiſcopos, ut
fidei unitatem in Eccleſia labefatatam repararent,
ſicut olim Zorobabel & JEſus ceteros Judæos ad
reſtaurationem Urbis Jeruſalem exhortabantur.

c) Luculentum hec eſt teſtimonium de primatu
poteſtatis eceleſiaſtieæ in Pontifice Romano.

d) En referunt quidem ad Papam, quid ecirca
fidem egerint; ſed actorum confirmationem ab
eo neutiquam petunt!

e) Attamen canonis 28vi confirmationem ab eo-
dem flagitant: merito enim verebantur, ne,
eum diſciplinaris eſſet, & , diſſentientibus Lega-
tis Romanis, conditus, abeque confirmatione
Papali in Eccleſia Occidentali non reciperetur.
Hinc' eandem confirmationem a Leone ipſe etiam
Imperator petiit: cui ſuas pariter preces Anata-
lius junxit. Ille enim ſcripſit ad Papim: Dig-
netur Sankitas tua etiam huic varti, ſcilicet
Canoni ſæpe dicto, proprium adhibere conſen-
ſum: quamvis Legati tui contrauixerint. Hic
vero, nempe Anatolius: Et Wos, at appro-
bationem confirmationemque conſequamun, obſe-
cramus.

G. 491. Nihilominus Leo P. eidem canoni
conſtantiſſime ſe oppoſuit. Ad Marcianum ſic

WRTrI
cunonibus inſtituu, & venerabilis Wicang -

or.

—

320 ——

nocli fiva deeretis, nulla poſtunt improbitate con-
velli, nulla novitate mutari. In quo opere fide-
liter exequendo neceſſe eſt me ner. ſever antem exhi-
bere famulatum: quoniam diſnenſatio mihi cre-
dita eſt; & ad meum kenckt reatum, ſi Mater-
narum reg- ul& ſanklionum, quæ in Sgnodo Wi-
cœna, ad totius H resimen, Spiritu Dei
inſiruente ſunt conditæ, me connivente, violen-
tur. (). tliens, Clementiam veſiram eccle-
ſiaſticæ Rudere con ordia, . . . Dos obtecro, At
auſus improbos, & unitati Ariſtiana, pacique
contrarios ab onmi abdicetis aſſenſu, & Anato-
lii cupiditatem compeſcatis. 0 ). — Ad Pulche-
riam: Crecdidit Anatolius, ntemperanti ſuæ cu-
viditati voſſe prodeſſe, a ei quorumdum con-
ſenſum ſuum prabniſſe dicitur evtorta ſubſcriptio.
C) . . . Conſenſiones Epiſconorum Sd. canonum
apud Wiccam conditorum regulis repugnantes,
unita nobisecum veſtraæ ſidei pietate, in iritum
mittimus, & per auktoritatem B. Petri Anoſtoli
generali rae es deffnitfone cuſſans: ita ut..
in nulla reverentia ſit habendum gilidquid fus
rit a prædittorum conſtitutione diverſum. d). —
Denique ad Anatolium: Illis 375 Trieott:
nullus quantumlibet copioſior numerns Sacerdo-
tum vel comparare ſe àudeut, vel praferre: cum
tanto divinitus privilegio Witana ſit ſqfnodus con-
ſecruta, ut ſive per pauciores ſve per plures c-
ceſiaßtica jacdicic celebrentur, omni pvenitus au-
ttoritate ſit vucuum Juiclquidl ab illorum ſit con-
Ritutione diverſum. . . . Won convéllantur
provinciuliumn jura primatuum; nec privilegiis
an-

4) Iuge

eligbend e

E ceten
8 Canin
N.

321 =

antiguitus inſtitutis MWetropolitani fraudentus
Antiflites. (f). Wihil Alexandrinæ Sedi ejus,
Juam ner . Marcum Evangeliſtam, B. Petri
diſcipulum, meruit, pereat dignitatis .ç An-
tiochena quoque LEccleſia, in qua pvrimum, B.
Petro Apoſtolo pradicante, chriſtianum nomen
ονtπ et, in paterna conſtitutionis ordine per-
Jeveret,; & in gradu tertio collocata nunguam
ſe ſiat inferion. (g). Aliucdt euim ſunt Sedes; aliuct
Praſi dentes., () . . i intonceſſa, Jquc ſie-
ris, ipſe Te, tuo opere atque judicio, univerſa-
lis Eccleſiæ pace privabis. (1).

a) Itaque credidit Leo, ebligationem canones
exequendi eſſe annexam Primatni.

5⁵) En Papa precibus duntaxat agit apud Im-
peratorem, ut eundem in ſuss partes pertrahat!

c) Leo nempe perſuaſum fibi habebat, ambis=
tione Anatolii faétum fuiſſe, ut Epiſcopi ſæpe
memorato canoni nonniſi coacti ſubſcriberent. At
demus, ambitionem Anatolii non fuiſſe ultimam
hujus novitatis cauſſam: coactio ſaltem ab hoc
negotio abfuit, niſi toti Epiſcoporum illerum
multitudini credere nolimus (482).

d) Non eſt aufſus Leo canonem Chalcedonen-
ſem in irritum mittere, niſi aecedente conſenſiu
regio: quem porro effectum habuerit Pontificia

hujus canonis antiquatio, paullo inferius dice-
mus.

e) Mirum, unde S. Leo tantam Concilii Ni-
cæni prze ceteris Conciliis auétoritatem deriva-
verit! Omnium certe Conciliorum generalinm
eadem eſt aucteritas (435). Car igitur Synodus
Chalcedonenfis non potuerit abrogare canonem
diſciplinarem, quem Synodus Nicæna condiderat?
X

²

E. 322 *

) Nonne hæc verba appliceri poftuiſſent S.
Leonis ſuccefforibus? Ubi enim funt jura Me-
eropolitarum, in Concilio Nicæno (447. a & c),
& alibi, antiquitus inſtituta (370 & 71. item
375 80) 2
g) S. Leo dignitatem Patriarchicam Sedium
Alexandrinæ & Antiochenæ inde videtur deri-
vare, quod eas S. Petrus fundaverit. Non reji-
cio hanc rationem: ſed unicam efſfe nego: cur
enim Eccleſia Alexandrina, quam Diſcipulus; —
Antiochenzæ, quam ipfe Magiſter erexerat, præ-
lata eſt, niſi quia Alexandria in regimine politi-
co Antiochiæ fuit præpoſita?
h) Per Sedem nempe dignitas; — per Præ-
ſidentem Perſona Epiſcopi deſignatur. Sunt, quæ
Sedi conveniant, etiamſi aliena fint a Praſi-
dente.
¹) En minatur exeommunicationem Anatolio,
niſi ab inceptis deſiſtat! Nonne Irenæus asliquis
Leonem his minis armatum, ſalvo ejus primatu,
recte increpuiſſet (312. a) ²

G. 492. Hæc S. Leonis contradictio, qua
canoni 28vo ſe oppoſuit, anſam dedit, ut
Eutychiani in Oriente definitionem dogmati-
cam Concilii Chalcedonenſis rejicerent, cauſ-
ſati, eam conſenſu Papæ ceterdrumque Epiſ-
coporum occidentalium deſtitui. Itaque Im-
perator ad Leonem ſcripſit: Literus mittere
dignaberis, per quas onmibus Eccleſtis manife-
ſtum ſiat, in ſautta Siznodo veraßta, a te rata
haberi . .. Cum nondum affrmaveris, cutho-
licæ & orthodoxæ fidei Chalcedonenſem ſwimodum,
ommibus conſentientibus Epiſcopis, eſſe obſecutam;
inc

R 323 *

hine decretum quam celerrime emittas, quo te
confinrmare Chalcedonenlem Spnodum maniſeſtiffi-
me oſtendas; ut ii, qui exoptant invia diverti-
cula, nullam poſſnt habere ſuſpicionem de judi-=
cio tuv Sanktitatis. (a). Papa, ut petito Im-
peratoris ſatisfaceret, dedit epiſtolam, ad om-
nes Epiſcopos, qui in Simnode Chalcedonenſi con-
gregati fuerunt, directam. In ea ſic ſcribit:
We per malignos interpretes dubitabile videatur,
utrum, qug in S/fnodo Chalcedonenſi pver unani-
miitatem veſtram de ſide ſtatuta ſunt, anprobem;
hic ad omnes Epiſconos, qux praditto Contilio
interfuerunt, ſcripta direxi:. . ut & fraterna
ziniver ſitas & omnium fidelium corda cognoſcant,
me non ſolum per frutres, qui vitem meam exe-
cuti ſunt, ſed etiam per approbationem geſtorum
Jvynodalium, propriam vobiscum uniiſſe ſententiam.
(9) . . . De cuſtodiendis Sunodi MWicæna decre-
tis - Vos admoneo, ut jura Ecclefarum, ſicut
ab illis 318. Patribus divinitus inſpinatis ſunt
ordinata, permaneant... infirmum enim erit,
quidquid a praditkorum Patrum canonibus diſ-
treparit. ().

—

RW

a & 5) En totam vim confirmationis Papalis!
per eam fſcilicet omnibus innoteſcit, Caput con-
ſentire cum ceteris membris Collegii epiſcopalis.

c) Quamquam Leo iteratis vicibus irritum de-
claret canonem 28vVum Chalcedonenſem: huic
tamen Concilio nunquam ſuam ipfius; — ſed
ſemper auctoritatem Concilii Nicæni opponit.
Inde igitur male concludes, hunc Pontificem

credidiſfe, ſe eſſe Concilio generali ſuperiorem.

.X 2 L. 493

H. 493. Neque effectum, quem optaverat
Papa, habuit repetita ejusmodi intercellto.
Orientales enim Epiſcopi tam firmiter conſti-
tutum habebant àa ſuo decreto non recedere,
ut julianus Epiſcopus Coenſis, cum (upra
dictam epiſtolam Leonis ad Patres Chalcedo-
nenſes (492) in Cpltano Epiſcoporum conven-
tu prælegeret, non auſus ſit legere ea verba,
quæ de abolendo illo canone agunt (492. C).
Ut concordiæ ſervandæ cauſſa aliquo modo
Pontifici Romano fieret ſatis, canon toties jam
memoratus e codice canonum Eccleſiæ Orien-
talis expunctus eit, donec uno alterove poſt
ſeculo in locum ſcum denuo eſt reſtitutus. Sed
tam Anatolius quam ſucceſſores jus ſibi eo ca-
none conceſſum exercere nihilominus perre-
xerunt. Nam licet Sedes Apoſtolica nunck usque
contradicat: quod a Scaoc Chalcedonenſi Fir-
muatum eſt, Impera toris patrocinio penmanet quo-
que modo., Ita ſub finem ſeculi VI. ſcripſit Li-
beratus Breviar C. 13. Immo Juſtinianus Imp.
WMWovell. 137. C. I. illud confirmavit, Santimus,
inquiens, ſecundum definitiones eg Sicar ue
regularum, quæ d &α. quatuon Contiltis ea po-
ſia ſunt, dut firmata, SSenam ſenioris Komæ
Papam primum eſſe on mium Sacer dotum; Bmum
antem A cChiepiſcopum Crolcoe; novk Roma, ſe-
cundum habere locnz. voſt, ſan nlfam Apoſtolicam
ſenioris Romæ Sedem; aliis autem onmibus e-
d ibus mi'adnponatur.

Dicant igitur licet, quibus Iubet, Leonem
ſibi majorem præ Cencilio generali auctoritatem
vin⸗

N 325 —☚

vindicaſſe: id tamen ex dictis, ni me omnia
tallunt, certum eſt, Epiſcopos Orientales eo ad-
duci non potuiſſe, ut huic opinationi affentiren-
tur.

F. 494. Præter alias epiſtolas, quas Leo
P. occaſione celebrati Concilii Chalced. ſcripſit,
ea, quam ad Theodoretum Ep. Cyrenſem de-
dit, wemorabilis viſa eſt. Gloriamur, ait,
in Domino, qui nullum nos in noſtris Fratribus
detrimentum ſuſtinere permiſit? ſed, quæ noſtro
prius miniſterio definierat, univerſe Fraternita-
tis irretrauftabili frmavit aſſenſu, ut vere a Le
prodiiſſe oſtenderet, quod prius a prima omnium
Sede formatum, totius &riſtiani orbis judicium
recepiſſet. (a) . . We aliarum Sedium ad eam,
quum ceteris Dominus ſtatuit praſidere, conſen-
Jus, aſſentatio videretur, aut alia quælibet ſub-
repere poſſet adverſa ſuſpicio, inventi prius ſunt,
qui de judiciis aoſtris ambigerent (477 & 79) .
inſa ſiquidem veritas & clarius reniteſcit,
firmius retinetur, dum, quæ ſides prius docue-
rit, examinatio confirmarit (b). Maltum deni-
que ſacerdotalis officii meritum ſplendeſcit, ubi
ſic Summorum ſervatur auktoritas, ut in nullo
Iuſeriorum putetur imminuta libertas. (O).

M, . a) Itaque non fibi, ſed judicio univerfſali tri-
felcnen buit Leo infallibilitatem.
lus N. b) Ergo examinata fuit epiſtola Papæ dog-
matica.

c) En libertatem Epiſcoporum in ſuffragando!

X 3 V. Con-

N= 326 e
V. COMILIUIMM GENWERALE.
CPLETANUM II.

F. 495. Huic anſam dedere ſic dicta tria
Capitula, nempe Perſona & ſcripta Theodori
Ep. Mopſueſteni, ſceripta Theodoreti Ep. “l
renſis, & lbæ Ep. Edefleni epiſtola ad Mar
Perlam. Eutychiani Synedum Chalcedonen-
ſem hæreſi Neltori laue ſaviſſe criminabantur:
ab ea enim tria illa Capitula, utut Neſtorii
erroribus infecta ellent, alt. §, 9 & 10. (483
& 84 probata fuiſſe ſpargebant. Quare Theo-
dorus p. Cæſareenſis, Au Synodum illam
magis ſuſpectam redderet, auctor fuit Juſtinia-
no imperatori, ut tria Capitula damnaret.
Annuit Imperator, juſſitque promulgari edi-
étum, quo Capitula illa damnat quidem; at
a Concilio Chalcedonenſi probata fuiſſe infi-
ciatur.

H. 496. Vigilius P. ab Imperatore evo-
catus venit Cpolim an. 547. Eidem, ut dam-
nationi trium Capitulorum ſubſcriberet, ur-
genti reſtitit primum; deinde vero fibi paſſus
eſt perſuaderi, ut ſcripto, quod Gudicatum
appellavit, illa pariter condemnaret, addita
tamen olauſula, ne per occe aſionem aliquam ij-
noclus Onulcedonen ſis pateretuy injuriam. Scrip
tum hoc ad Mennam Ep. Cpltanum transmi-
fit. Sic credidit Papa ſe Ategue parti ſatisfe-
ciſſe, iis nempe, qui damnationem urgebant;

. e. 327

& illis pariter, qui eam velut Synodo Chal-
cedonenſi adverſam reprobabant. Sed contra,
ac crediderat, accidit. Nam Orientales inſta-
bant, ut abſolute & ſine clauſula damnaret Ca-
pitula: Occidentalés vero, præſertim Afri-
cani & Dalmatiæ Sacerdotes ſe uaicato op-
poſuerunt; immo, ut Victor Tunens. in ſuo
Chronico ſcribit, Africani Antiſtites Vigilium,
damnatorem terium Capitulorum, ſwamodaliter a
catholicaæ communione, reſervato ei vœnitentig
loco, ſecluſerunt.
Hi Epiſcopi certe Romanum Pontificem nee
Concilio generali ſuperiorem, nec infallibilem
eſſe exiſtimarunt.

F. 497. Hisce anguſtiis coarctatus Vigi-
lius ſuaſit Juſtiniano, ut Concilium convoca-
ret ex omnibus provintiis: Quia, inquiebat,
ſine conſenſu omnium iſtu, quæ & Synodum Chal-
cedonenſem in dubium venire faciunt, & ſcanda-
lum Fratribus meis generunt, ſolus facere nulla-
tenus a†ιuieſcam. Annuit Princeps, atque ita
quidem, ut Papæ Gudicutum ſuum (496) re-
petenti publice in conventu reſtituerit, ea condi-
tione utrinque acceptata, ne usque ad Concilii
deſinitionem quidquam de præſatis Capitulis ab
aliquo feri tentaretur. Nihilominus Theodo-
rus Cæſareens., nomine imperiali tam in Eccle-
ſia Cpltana, quum in diverſis locis edifta ſu-
ſvendt ſecit, per quxæ eadem Cupitula damnaren-
tur. Tum vero Vigilius vocatis ad ſe omni-
bus Epiſcopis diverſarum partium, . ait: Ko-
XA 4 gate

N 328’ = *

gate Printipem, ut edikta ſua removere digne-
Zur; & conſtitutum commune debedt expeftare.
Quodſi forte preces veſrus audive noluerit, vos
nulli rei præbeutis aſſenſum, gqua ad diviſionem
tendit Eccleſic.. Si kog feceritis, noveritis,
vos e praſenti die, ut prævaricatores, à& B.
Letri Avoſtoli Sede per miniſterium vocis medc a
communione ſuſpenſos.
Itaque Vigilius credidit, plus anktoritatis
Concilio generali quam ſibi ſoll competere.

F. 498. Ea re irritatus Imperator extre-
ma quyque Summo Pontifici minitari cœpit.
Hic vero, ut ſecuritati ſuæ confſuleret, pri-
mum in Eccleſiam S. Petri; — deinde Chal-
cedonem quoque in Baßlicam S. Euphemixæ
confugit. Tum fJuſtinianus, mitiora conſilia
amplexus, ſuum contra tria Capitula Edictum
ſuſtulit (496), totumque negotium Synodo de-
finiendum reliquit. Propterea inter Eum &
Vigilium Chalcedone reducem conventum eſt,
ut Epiſcopi Orientales & Occidentales æquali
numero congregati Concilium celebrarent. Im-
perator equidem tam hos quam illeos ad Sy-
nodum convocavit. Sed Occidentalium pleri-
que venire noluerunt, veriti, ne quid contr
Synodi Chalcedonenfis auctoritatem ageretur
(496). Quare Eutychius Ep. Cpltanus ſcripfit
ad Papam: Petimus, pro ſiclente Wobis veſtra
Beatitudine, . communi trattatu tria Capitula
n mecdlio provonenda. conferri, & finem quc-
Kioni imponi Deo plutitum, & convenientem his,
qua

in 4.
.. Mi 4
IlICIS, Llle
1 A 8

enntn e
Lernſin.

„

inmd ,

N= 3295 =à *

quæ a ſan tis qnatuor Conciliis defnita ſunt ().
Reſcripfit quidem Vigilius.: Aunnimns, ut de
tribus Capitulis, . fakto regulari conventu,
sollationem cum unitis Frätribus kabeutis, &
finis detur placitus Deo, & conveniens HI., gu&
a ſunftis quatuor Conciliis definita ſunt. Verum
ipſe Concilio intereſſe detrectavit. Urgente
autem Imperatore, ut ſuum de trium Cupitu-
lorum negotio proferret reſponſum; flagitavit,
uit 20. dierum ſibi durentur inducia, Hudatenus,
