§. 62. Imperio reſpondet ſubjefltio, quæ
eſt moralis obligatio paſſiva (14), eaque perſe-
Ra (15. c.), alterius voluntati obediendi (22).
Qui imperio pollet, imperans ſeu ſuperion; —
qui alterius voluntati morem gerere tenetur,

ſubditus ſeu inſerior nominatur. Porro ex-

ercitium imperii, zegimen ſocietatis; — medio-
rum ad finem ordinatio, volitia ſocietatis ap-
pellatur.

J. 63. Imperium ſocietatis triplicem po-
teſtatem complectitur, nimirum

a) Legislatorium, ſeu jus perſectum ſocios
ad actiones aliquas pro conſequendo fine ſo-

cietatis vel ſuſcipiendas vel omittendas mo-
raliter obligandi.

*) Coattivam, ſeu jus perfectum pœnas
externas legum transgreſſoribus inferendi.

)

22 2

c) Guditiarium, ſeu jus perfectum cauſ-
ſas & controverſias ad finem ſocietatis perti-
nentes decidendi.
Cum ex poteſtate judiciaria jus dicatur ſociis;
hinc ea vulgo ſolet jurisdiktio vocari. Quamquam
hoc nomen ipfi imperio ſocietatis ſæpe tribuitur.

G. 64. Ad triplicem poteſtatem modo com-
memoratam eſt revocanda duplex alia poteſtas,
nempe inſpettoriu, ſeu jus perfectum in-
quirendi in actiones ſociorum, fintne ad pro-
movendam, an ad impediendam ſocietatis ſalu-
em comparatæ; & executoria, qu? eſt jus perfe-
Gum tum univerſim omnia, quæ ad commu-
ne bonum ſocietatis conducunt, tum præcipue
ea efficiendi, quæ ad leges executioni man-

dandas quidquam conferunt.

F. 65. Socii junctis viribus ad conſequen-
dum finem ſocietatis conniti debent, ita qui-
dem, ut, ſi bono ſingulorum impediatur bonum
mniverſorum, vel majoris partis ſociorum, il-
lud tanquam minus bonum negligere; — iſtud
vero tanquam bonum mäajus eligere teneantur
(9). Jus ea efficiendi, queis cum detrimento
ſalutis ſingulorum promoveatur ſalus univer-
ſorum, vel majoris ſaltem partis ſociorum, ab
aliis gus eminens imperii; — ab aliis poteſtas
dominativa ſeu dominatus appellatur.

Jus koc imperanti non competit niſi tum, cum
ſalus ſingulorum impedit ſalutem univerſorum,
vel ſaltem majoris partis ſociorum.

§. 66.

Cun iin
ONLiDds in
Cnmbni
merito con

6n C⸗

Im annonnan
II ocung

le⸗

ſinche
ndas,

Vel Aons
tes erercen

Nltati

166 He

lns dicatur iris;
ri. Or

8A Clelben⸗

H. 66. Juribus imperii cuſuscunque duo
attributa conveniunt, quæ præcipuam conſi-=
derationem merentur. Inprimis enim jura illa,
cum notione ipfius imperii contineantur, nullo
modo ſeparari ab eo poſſunt. Quare ab impe-
rio ſocietatis ad jura imperii; — & viciffim a
juribus imperii ad imperium ſoejetatis recte
argumentum ducimus. Deinde cadem jura ex
fine ſocietatis, utpote propter quem imperium
eſt, menſuram capiunt, hoc eſt, tanta ſunt,
quanta exigit finis ſocietatis, cujus eſt im-
perium.
Cum igitur imperium ſocietatis inſtruétum fſit
omnibus juribus, quæ ad finem ſoeietatis per
communia media conſequendum neeeſſaria ſunt;
merito concludimus, perfefgtam eſſe ſocietatem
illam (60. b.): quæ imperio regitur.

K. 67. Cave imperium cum direftorio vel
cum quocunque oſcio ſeu munere ſotietatis con-
fundas. Diretorium ſocietatis eſt jus proprium
(26. c.) diſponendi tantum media, ueis ne-
gotia ſocietatis expediuntur. MWunus ſocietatis
eſt jus ſolummodo adminiſtratorium vel omnes
— vel aliquas ſaltem imperii aut directorii
Partes exercendi. Qui ejusmodi munera obeunt,
oficiules ſocietatis vocantur.

H. 68. Imperium ſocietatis dividitur

4) In deſpoticum, cui omnes; — & tem-
Veratum, cui aliquzæ tantum actiones ſocio-
rum ſubjiciuntur.

. *)

„) In abſolutum, quod a ſolo fine ſocieta
tis; — & limitatum, quod ab aliis præterea
conditionibus jurium ſuorum menſuram capit.

*) In plenum, quod omnia; — & minus
ptenum, quod aliqua tantum imperii jura
complectitur.
d) In ſacxrum ſeu ſpirituale, quo ad inter-
nam; — & nrofanum, temporale, ſeculare,
quo ad externam felicitatem actiones ſociorum
determinantur.
e) In ſummum, quod a nullo alio; — &
ſubordinatum, quod ab alio quodam imperio
humano in ordine ad finem ſuum afſequendum
dependet.

F. 69. Imperium ſocietatis vel uni vel
pluribus perſonis competit. Ejusmodi perſonæ
determinatio fonrmam imperii conſtituit. Si im-
perium plenum (68. c.) eſt penes unam tantum
perſonam ſeu phificum ſeu moralem (56); tum
quidem forma imperii ſimplex dicitur; mixta
vero ſeu compoſita, ſi jura imperii inter plures
perſonas ſeu morales, ſeu phyſicam unam &
reliquas morales, ſint diſpertita.
. 70. LEGES FUVIVDAEITIALES ſeu
PRAGEMATIOA cujuscunque ſocietatis e* vo-
cantur, quæ illius exiſtentiam vel eſſentiam
determinant. Huc referimus eam, qua ſocie-
tas inſtituitur; eam, qua imperium introdu-
citur; eam, qua imperii forma deſignatur;
eam,

1enle Cub

Dlgentur, ne y

Donen ele 4
le lum

unis,
Ven
8
ke,lent

E guum Pon

N. 35 X

eam, qua modus exercendi imperii ſtabilitur;
aliasque ſimiles.

F. 71. Qui quod alteri jure perſelto (26. e.)
debetur, eidem rationabiliter invito vel aufert,
vel denegat, jus alienum violare dicitur. Qui
jus alterius culpa vel dolo (23) violat, alte-
rum ladere cenſetur. Cum igitur ſubditus im-
peranti obedire obligatione perſeltu teneatur (62);
quoties ille contra hujus legem vel mandatum
delinquit, toties rem jure perfetto debitam,
nempe obedientiam, eidem denegat. Inde ma-
niſeſtum redditur, toties imperantem lædi a
ſubdito, quoties hic mandatum vel legem il-
lius culpa vel dolo transgreditur.

§. 72. Cum nihil ſit certius, quam lege
nafurali prohibitum eſſe, ne quis alterum læ-
dat; neque dubium eſſe poteſt, quin ſubditi
lege divina, atque adeo in conſcientia (15. C),
obligentur, ne vel culya vel dolo contra man-
datum vel legem Superioris quidquam deſig-
eti iret Pues nent, ſeu quod eodem recidit, ut imperantis
ann Wuun mandato vel legi obediant.

n. Quilibet, me non monente, intelligit, ſer-
monem eſſe de iis duntaxat præceptis legibus-
gue humanis, quæ legibus divinis non adver-
antur. Nemo certe hominum habet jus nos
moraliter obligandi ad id, quod divinæ cuidam
legi repugnat: cum Deo magis oporteat obe-
dire quam hominibus. Act. IV. 19.

C2 F. 73.

G. 73. Itaque palam eſt apertumque, ne
quidem cogitari poſie ullam legem humanam,
quæ ſubditos in conſcientia non obliget. Quam-
obrem etſi legum humanarum transgreſſores
poenam humanam interdum effugiant: divinam
tamen nunquam effugient.

Veritatem hanc luculenter confirmat S. PAU-
LVS, dum ROI. XIII. 1. & ſegq. ſeribit:
Won eſt poteſtas niſi a Deo. .ç Itaque qui reſi-
ſtit voteſtati, Dei ordinationi reſiſtit: qui autem
reſiſiunt, ipſi ſihi damnationem acquirunt
Ideo neceſſitate ſubditi eſtote, non ſolum propter
iram (ſcilicet propter pœnam a Superiore hu-
mano infligendam ); ſea etiam propter conſcien-
tiam (nempe propfter ebligationem divinam.

No 3
N

AR. III.
DE SOöUIETATE EUALI & INICVALI.

H. 74. Mraliter quales ſunt, quorum alteri
in alterum nihil imperii compe-
tit. Secus moraliter ſunt inæquales. Aequa-
litati morali juncta eſt naturalis libertas mora-
lis (24), quæ eſt independentia ab imperio hu-
mano. Qui hac libertate gaudent, homines li-
beri & ſui juris nominantur. .
In ſenſu latiori moraliter æquales dicuntue,
qui iisdem omnino juribus gaudent, ita ut ne-
mini plura aut pauciora; nemini majora aut
minora conveniant. Tales ſunt omnes homines,

in ſtatu originario conſiderati (5.c), utpote qui
jura

nürwat 5, P4.

(uorumm Aeri

erl

tii cole. .

jura tantum connata (26), atque adeo emnibus
heminibas communia, compleétitur. Quare etiam
ſtatus ille ſatus αualitatis & libertatis unatu-
rlis appellatur.

F. 75. Societas oqualis eſt, cujus mem-
bra oinnia ſunt moraliter equalid (74J. Ejus-
modi ſoc ietas ſi per fefta ſit (60. b. 61& 06),
non poteſt habere imperium, 1 niſi quod reſi-
deat penes ſocios omnes ſimul ſumtos : qui-
bus propterea ſinguli revera ſubjecti ſunt.
Societas æqualis, præſertim ſi ſubordinata ſit
(60. c), Collegium vocatur.

§. 76. Negotia ſocietatis tractanda ſunt
arbitrio Alius, penes quem elt ſocietatis im-
perium (61). 'Cum itaque ſociis n, Leiſ com-
petat imperium ſocietatis æqualis (75.); hu-
jus negotia non aliter niſi communi omnium
ſociorum conſenſu tractari poſſunt. Quoniam
vero quo plures ſunt ſocii, eo minus ſperari
poteſt, fore, ut omnes ſemper in unum con-
1pirent: hinc neceſſe eſt, ut ipſo exortu ſo-
cietatis unanimi omnium ſociorum ſententia
inprimis determinentur media, ad obtinendum
finem ſocietatis conſtanter deinceps adhiben-
da; deinde defniatur modus, quo deinceps va-
ria media pro varietate circumſtantiarum ſint
getrtrninancha. Atque id quidem ſufſfragiis per-
lcitur.

—

S. 77. uſragium, quod vulgo votum di-
citur, eſt propoſitio, qua quis declarat ceteris
C 3 ſo-

38

ſociis, quid ipſe communi eorum conſenſu de-
terminandum eſſe cenſeat. Quod per ſociorum
ſuffragia determinatum eſt, concluſum ſocieta-
gtis appellatur. Suffragium, ad quod in for-
mando concluſo neceſſario attendendum eſt,
defmitivum ſeu deciſivum; — ſecus conſaltivum
ſeu deliberativum duntaxat nuncupatur.

G. 78. Suffragiorum variæ conditiones
ſunt. Nam

α Wumerantur, cum ad eorum numerum
ſolummodo reſpicitur. Ponderantur, cum,
quænam ex iis ſaniora ſint, diſquiritur.
b“) Virilia dicuntur, quæ ex phiſicarum;
— curiata, quæ ex moralium perſonarum (56)
numero computantur.

c) Unanimia ſunt, vel diverſa. Hæc di-
viduntur in paria & diſparia. Ex iſtis rur-
ſum alia ſunt minora; maſjora alia. Qu?e de-
nuo abeunt in

4) Abſolute - & reſpeltive majora, prout
nimirum reſpectu numeri vel omnium; — vel
diverſorum tantummodo ſuffragiorum majora
ſunt.
Demus, agi de eligendo Epiſcopo. Sint 25
perſonæ eligentes. 10 fuffragia Titio; 8 Sem-
pronio; reliqua 7 Cajo faveant. IIla 10 fuffragis
erunt tantum reſpective majora. Contra ſi Cajus
12; Titius autem 13 ſuffragia habeat; hæc erunt
abſolute majora.

kte ndum et,
els on
Upa tur.

ie Conditions

. s m.
e. Cr Ee.

niorum Mhol

4 ſt: 9 den⸗
o ſufgi
(otta 1 Ciu
uer; ec erun

hi⸗ nn Knt 15
l
1

e. 35 N

F. 79. Omnia membra ſocietatis qua-
15 X*ιuο gaudent jure ſuffragii: atque adeo
gulo rum ſociorum ſuffragia ejusdem om-
lino valoris Iunt. Quapropter, niſi communi
omnium conſenfu aliter prius ſit conventum
S 6) 5
Wumer auda ſunt ſuffragia; non vonde-
„ Debent eſſe virilia (78. b).
) singulorum ſuffragia ſunt definitiva (77.).

— —. —

G. 80. Negotia ſocietatis æqualis com-
muni tantum conſenſu omnium ſociorum ex-
pediri poſſunt (76). Cum igitur ejusmodi con-
ſenſum, ut per ſeſe patet, ſuffragia unanimia
exprimant; diverſa non item; conſequitur, ut
vota unanimia ſemper concludant; e contra-
rio diverſa non concludant, niſi aliter antea
communi omnium ſociorum ſententia ſit, con-
ſtitutum (76).

G. 81. At enimvero, cum ſperare zons
liceat, fore, ut in pertractandis ſocialibus ne-
gotiis ſocii omn es ſemper in idem conſentiant:
vix ullam ſocietatem reperias, in qua ſolus
mocus per unanimia concludendi receptus ſit:
am propemodum ubique mos obtinet, ut ſuf-
. igia abſolute majorau concludant (78. , : unde
tritum illud: Pars major ad ſe traluit mino-
em. Quamquam etiam ſunt negotia quædam,
in quibus duæ tertig partes ſuffragiorum re-
C 4 qui-

. 40 Nℳ

quiruntur; — immo aliqua, in quibus vota
tantum reſpettive majora fufficiunt ad conclu-
dendum.

§. 82. Vota paria nihil agunt; adeoque
cauſſam in ſtatu priori einanunt. Quare ſi
res moram non ferat; nec paritas iſta per no-
vam confukationem tolli pol lit: nihil aliud
reſtat, quam ut negotium forte decidatur:
niſi forſan jam ante per fuffragia unanimia
fuerit decretum, ut in ejusmodi caſibus ſoc'io-
Trum aliquis gaudeat ſuffragio eminente, quo
ceterorum fuffragiorum paritas ad dif Parita-
tem redigatur.

In cauſſis criminalibus, ſi condemnantium &
abſolventium vota fint paria, more ubique gen-
tium recepto, calculus Minervæ valet, hoc eſt,
reus a poena criminis abfolvitur.

S. 83. Ad negotia ſocietatis *qualis per-
tractanda, in loco quodam congregari ſolent
ſocii. Atque hæ congregationes vocantur con-
tentus ſocietatis, & quidem publici, ſi ſocietas
Statum (68. e) conſtituat. Quem in finem com-
muni ſociorum ſententia alicui ex ſociis dan-
dum eſt jus indicendi conventus, ſeu convo-
candi ſocios; deliberanda in conventibus pro-
ponendi; colligendi ſuffragia; formandi conclu-
la, eaque Promulgandi. Ejusmodi poteſtate
qui gaudet, direltorio ſocietatis (67) gaudere
dicitur.

N Cem

§. 84. Cum ſocii omnes quo jure fuf-
fragii in ſocietate quali gaudeant (79); em-
nes etiam ad prædictos conventus vocandi ſunt.
Ex vocatis cui venire aut non poſſunt, aut
non volunt, juri ſuo tacite renunciare, idque
in præſentes transferre cenſentur: atque adeo
jus abſentium accreſcit præſentibus.

£

Ut a
1t ald conch.

F. 85. Concluſa ſocietatis qualis funt
veræ leges: ſingulos enim ſocios, tanquam
ſubditos univerfitati, penes quam eſt impe-
rium (75), moraliter obligant. Speciali tamen
nomine leges conventionales appellantur, eoquod
conventioni eorum, quos obligant, ſuam ori-
Einem debeant.

ore Uhihbe gel⸗
nir let, H. 36. Societas inæqualis eſt, eujus mem-
n. bra ſunt moraliter inæqualia (74). Hujus ſo-
cietatis imperium vel eſt penes verſonum phy-
cam ſeu unum numero hominem; vel plu-
ribus numero hominibus ſimul fumtis, tan-
quam uni nerſong morali, competit. Perſona
hæc ſeu phyſica ſeu moralis, in ordine ad per-
ſequendum finem ſocietatis, omnium ſocio-
rum voluntates viresque ſibi ſubjectas tenet.
Hæc in rebus ad finem præſatum pertinenti-
bus totam ſoctetatem repræſentat. Hæc deni-
que omnibus juribus cum ſocietatis imperio
connexis (63-67), perfruitur.

c panalis per⸗
Eagals er

§. 87. Quemadmodum igitur negotia ſo-
cialia communi tantum conſenlu omnium fſo-
g. C S cio-

£W

N= 42 – *

ciorum, quorum univerſitati imperium con-
venit, in ſocietate quali determinanda ſunt
(76): ita eadem negotia in ſocietate inæquali,
cujus imperium penes plures conjunktim accep-
tos reſidet, communi pariter eorundem plu-
rium conſenſu definienda ſunt. Cumque hi
inter ſeſe mutuo moraliter æquales ſint, collegium
quoddam (75) conſtituunt: cui proinde appli-
canda ſunt, quæcunque præcepimus fupra de
mediorum ad finem ſocietatis determinatione
(76); de ſufſfragiis ſociorum (77 - 83); de
conventibus ſocietatis (83 & 84), deque ejus-
dem concluſis (77 & 85), & directorio (83 .

G. 88. In ſocietate vero inæquali, cujus
imperium uni tantum homini competit, is “
ipſe ſuo unius arbitrio determinat media, queis

ſocii ad finem ſuum communem conniti de- R—
beant. Quamquam enim unus per ſe ſolum —

omnia imperii jura nequeat exercere; atque
adeo aliis indigeat, inter quos varias regimi-
nis partes diſpenſet: quicunque tamen hi ſint, 1
vel quocunque nomine compellentur, nonniſi
officiales ſocietatis ſunt (67).

G. 89. Itaque in ſocietate æquali univer-
ſitas ſociorum eſt imperans; ſinguli autem ſo-
cii ſunt ſubditi. In ſocietate inæquali, ſi unus
eſt imperans; reliqui ſocii tam univerſi quam
ſinguli ſubditi ſunt. Si autem imperans eſt
collegium plurium; huic collegio inprimis re-
liqui ſocii cum univerſi tum ſinguli; — de-
inde

nperinn a
etnnimmndn fun

ber ſe ſe lyr I

ecete; Atque⸗
rus legini
tumen hin,,
lenrur, Uuni

N = 43 =&*

inde vero ipſi etiam Collegæ ſingillutim ſpecta-
ti ſubſunt.

G. 90. Qu hactenus dicta ſunt (75-90),
ſocietatibus, quæ ſimplici imperii fſorma gu-
beruantur (69), conveniunt. Haud tamen eſt
difficile, ea illis quoque ſocietatibus accom-
modare, in quibus miæta forma imperii ob-
tinet. Quemadmodum enim, ubi fimplex eſt
forma imperii, omnia ejus jura vel ab uno
pro ſ⸗ nius arbitrio; — vel a pluribus aut
omnibus ſimul ſumtis per ſußragia exercentur:
ita, ſi imperium forma mixta conſtat, ea, ju-
a, quæ uni competunt, ab uno etiam pro
ſuo unius arbitrio; — quæ vero pluribus
aut omnibus conjunttim acceptis conveniunt,
ab iisdem, pariter per ſußragia exercentur.

ARNT IV.
DE SOoUIETALE CIII.

S. 91. Cgitemus multitudinem hominum
ſui juris (74), absque communi
imperio ſeculari 68. 4) viventium: cum ex
una parte nemo ſit, qui ad conſectandam fe-
licitatem tam externam quam internam ſti-
mulis naturalibus non incitetur; ex altera
vero parte felicitas externa per aliorum par-
tim pravitatem partim imprudentiam variis
mo-

modis turbari ſoleat: certe recta ratio, at-
que adeo lex naturalis, ejusmodi homines
eo impellit, ut mutuo pacto in ſocietatem
quamdam coeant, quæ obtinendæ fſecurita-
tis cauſſa communi imperio gubernetur. At-
que hæc ſocietas, quæ quidem omnium fſo-
cietatum ſecularium perfectifſima eſt, civitas
appellari ſolet.

J. 92. CIVIIAsS igitur eſt ſocietas per-
fecta hominum fui juris, ad communem ſe-
curitatem obtinendam inita.,. Inde conſtat, no-
tione civitatis contineri
a) Plures perſonas ſui juris, quas cives
appellamus;
*) Communem ſecuritatem, quv eſt fi-
nis civitatis; proptereaque bonum commune ci-
vitatis; — ſicut non impeditus ad eandem
conſequendam progreſſus, ſalus civitatis no-
minatur;
4c) Commune imperium, utpote ſine quo
tanquam medio maxime neceſſario ſocietas
perfecta nequit ſublſiſtere (61);
d) Communem obligationem perfectam
ſociorum, qua ad obtinendam communem
ſecuritatem ſub communi imperio junctis vi-
ribus incumbere tenentur.

Obligatio hæc dicitur obligatio civilis. Qua-
re lex civilis eſt regula, ſecuritatis communis

cauſſa moraliter obligans (16.). Inde deriva-
tur

UI Myerehin
In Imgue con
e Nech
Urine ho

.
I .
1 onnrti
e borh
ionmnni,,

Gtvote ine gon
eſorio lockiss

to euiis. u.
Ueitatts combl

4 N

tur jus civile (25). Heoc autem dividitur in
jus civitatis, quod competit civibus ſimul ſum-
tis; & jus civium „ quod civibus ſingillatim
acceptis convenit.

F. 93. Cum, qui in civitatem conve-
niunt, omnes ſui juris (92), atque adeo mo-
raliter &uales (74) fint; conſequitur, ut ci-
vitas origine ſua ſocietas gqualis ſit, cujus
imperium reſideat penes cives univerſos (75):
ita tamen, ut hi jus habeant, illud uni tantum
pluribusve committendi. Poſſunt igitur legi-
bus fundamentalibus (70) unam aut plures
perſonas imperantes determinare, & formam
imperii civilis vel ſimplicem vel mixtam de-
finire (69).

H. 94. Si formam ſimplicem eligant, &
imperium plenum penes univerfitatem ſuam
retineant, ODEIIOCRAIIAM; — ſi id pluri-
bus e ceterorum ſociorum numero ſelectis
concedant, ARISTOUOCRAIIAM; — ſi vero in
unum duntaxat hominem illud transferant,
MOIWARCHIAI, conſtituere dicuntur. Si for-
ma mixta iis placeat, poſſunt Democratiam
cum Monarchia aut Ariſtocratia ſola, vel
cum utraque conjungere; vel Democratia pe-
nitus neglecta, Monarchium cum Ariſtocra-
tia ſociare (90).

In Wonarchia qui imperat, Wonarcha, Rex,
Iimperator; alibi Dux, alibi rurſum aliter;
denique vocabulo omnibus civitatum imperan-
tibus communi, PRINCEPS nominatur. In
Ari-

Ariſtocratia qui civile imperium tenent, O P-
T1WADIES, Primores, Ariſti, Senatores vo-
cantur: Collegium vero, quod conſtituunt,
SEMWANUS SUPREMI nomine infigniri ſo-
let. In Democratia denique univerſitas ſocio-
rum , penes quam civile imperium relidet,

POPULEVUS appellatur.

G. 95. Quemadmodum omnes ſocietates
in ordine ad felicitatem externam civitati, in
qua continentur, ſubjectæ ſunt, ita quidem,
ut hæc comparate ad eundem finem nulli
alteri ſocietati ſubordinetur: ſic imperium
quoque cujuslibet alterius ſocietatis in rebus
temporalibus ab imperio civili ita pendet,
ut hoc in iisdem rebus nulli alteri imperio
humano ſubſit. Inde factum eſt, ut civile
imperium, cum ſecularem quamcunque po-
teſtatem ſua magnitudine & dignitate ſupe-
ret, eminentiori illo nomine MAESTAlIIS
inſigniretur, atque per excellentiam ſimplici-
ter IIPERIVUIM diceretur. Quare etiam ju-
ra, cujuslibet ſocietatis imperio communia,
quatenus imperio civili inhærent, MAE-
8IALICA vocantur.

F. 96. Quamquam imperium civile in-
ter ommnja jura temporalia ſupremum ſit (95):
limites tamen menſuramque capit cum ge-
neraliter ex fine civitatis; tum ſpecialiter ex
conditionibus, ſiquæ, per leges Jundamentales
adjectzæ ſint (66 & 70). Porro cum finis ci-
vitatis ſit communis civium ſecuritas (92. b),
quæ

Cnturis ciwn
clcte eWern
tim vutwo
In iero

nſt e⸗
n ſnum⸗

, Ve u

Met citita

fum tenent, 0.
i, ratone⸗ 10.

ſcio.
nherium zeltet,

Unnes ſoeletites

t, itn guten,
em mlli

I Nhs

eiet,
Ui Aeri Inere
I &, ut ene

Cumanmte .
Eigniare ſpe⸗
MAYLNANS
utiant lnplie⸗
Cue etanm Il.
eti⸗ Comni,
gelt, Ml.

N 47 =*

quxæ procul dubio ad felicitatem externam
pertinet 11); inde conſequitur, ut & cjivile
imperium nonniſi temporale ſit (68. d); at-
que adeo jura majeſtatica ſicut ad omnia, ita
etiam ad ſola temporalia ſe extendant, nimi-
rum ad ea, quæ & quatenus ſecuritatem
communem quoquo modo vel promovent,
vel impediunt (2).

§. 97. Civitas itaque eſt ſocietas

4) Secularis (5o. a): finis enim ejus eſt
communis civium ſecuritas (92. b), quæ fe-
licitate externa (11) continetur;

b5) Paktitia (58. b): ſuam enim exiſten-
tiam mutuo civium pacto debet (91);

*) Perfetta (60. b), utpote inſtructa com-
muni imperio (92. c).

d) Libera (60. c): nam in ordine ad fi-
nem ſuum perſequendum nulli alteri ſocie-
tati ſubjecta eſt (95);

e) Wqualis, ſi democratice (75 & 94); —
inæqualis, ſi ariſtocratice vel monarchice regi-
tur (86 & 94); partim qualis, partim inæ-
qualis, ſi democratia cum ariſtocratia aut mo-
narchia, vel cum utraque miſcetur.

Poteſt civitas aliquo ſenſu etiam dici ſocie-
tas legalis (58. b): ſi nimirum ſpectemus remo-
tam ejus originem, quam trahit ex lege natu-=
rali haipothetica (15. d): qua Deus hominibas
Jui juris præcipit, ut ad impedimenta ſecurita-

t18⁸

Wé = 48 = 3*

tis vel avertenda vel ſaltem diminuenda, ci-
vilem ſocietatem conſtituant (91).

F. 98. Cum civitas ſit ſocietas perfefta
& libera (97. c & d); merito S AIVS dici-
tur (60. c): atque ideo quæcunque civitatis
qua talis ſunt, publica appellantur. Inde in-
valuerunt heec nomina: ſecuritas publica, ſa-
Ins publica, bonum publicum, jus vublicum,
officiales publiti &c. Ipſa quoque civitas vo-
catur REPSP*“BLEICA: quamquam hac appel-
latio iis potiffimum civitatibus, quæ demo-
cratice aut ariſtocrutice gubernantur, tribui
conſuevit.

Bono publico, juri pvublico, ſaluti pvublica
Ec. pponitur bonum privatum, jus privatum,
Jalus privata &c. Illæ denominationes civita-
tem qua talem; hæ vero cives ſingillatim
Jſumtos reſpiciunt. (92. d).

DE

Dr M

6I, (ten

Pectati, e

1000 colenl

ne V.
) 100, erg

19, ſiitj pule
r, iten
nüntines cit
eifes ,iglin

V. 49

CAP. II!.

DE RELIGIONE.

AR T. I.
LDE KEILIEIoNe V CEWNERE.

H. 99. (olere Deum dicitur, gui ex cogni-
tione cujuscunque perfectionis di-
vingæ, præſertim voluntatis, ad actionem vel
omillionem quamdam determinatur. Itaque
cultus divinus ſua notione includit & cogni-
tionem aliquarum perfectionum divinarum,
& actiones quasdam ejusmodi cognitioni con-
formes; quy quidem ſi internæ ſint, inter-
num; — ſi externæ, externum quoque cultum
conſtituunt. Determinatus Deum colendi mo-
dus appellatur KELIGIO. Hec ſi divinis
perfectionibus ſit conformis, vera; — ſi diſ-
formis, falſu eſt.
Data definitio, ut patet, non convenit veii-
gioni, quatenus eſt virtus: hec enim ſenſu
ſpeétata, eſt habitus, determinato, quo oportet,
modo colendi Deum.

F. 100. Vera igitur religio & veram
cognitionem perfectionum divinarum, & actio-
nes ejusmodi cognitioni conſentaneas collple-
Stitur. Weritates, quas ſalva religione non li-
D cet

= 50 =*

cet negare, dogmata; — actiones, quas re-
ligionis caufſa vel ponere vel omittere te-
nemur, offcia - religionis dicuntur. Dog mata
ſunt vel theoreticu, queis quæ juſſu divino
aſſerenda; — vel p=altica ſeu dogmata morum,
queis quæ juſſu divino agenda vel omitten-
da ſunt, proponuntur.

F. 101. Qui actionem quamdam propter
Deum vel fuſcipit, vel omittit, is colit De-
um (99.). Omnes itaque actiones, quæ pro-

pter Deum fſufcipiuntur, merito religioſæ eſſe
cenſentur. Nullum proin dubium eſt, quin
non ſolum actiones, per quas officia erga
Deum implemus; ſed e etiam, per quas
officils erga nos ipſos, aliosque propter Deum
ſatisfacimus, religioſeæ ſint. Vitandæ conſu-
ſionis cauſſa, eas actiones, quæ officiis erga
Deum continentur, in ſtriktiori; — eas vero,
quzæ officiis erga nos ipſos aliosve homines
reſpondent, in latiori - ſenſu religioſas voca-
mus.

F. 102:. Quxzcunque ad religionem per-
tinent, &SACRA ſunt; eaque, ſi fub ſenſus
corporeos cadunt, externa; — ſecus interna
appellamus. Dividuntur in eſſentialiga, quz:
cum a Deo conſtituta ſint, ſalva religione ab
hominibus mutari nequeunt; & in acciden-
talia ſeu diſciplinaria, quæ ſicut ab homini-
bus determinata ſunt, ita pariter ab homi-
nibus ſalva religione mutari pofſunt.
Hæc

= 51 =E*

Hæc diviſio eo præcipue ſervit, ut officia te-
ligionis (100.) eſſentialia ab accidentalibus accu-
rate diſcernantur.

J. 103. Religiones tam variæ ſunt, quam
varius eſt modus colendi Deum. Varietas au-
tem hyec vel accidentalis tantum eſt, vel etiam
eſſentialis. Nempe accidentaliter eæ differunt
relig iones, quæ, Sacris tantum atccidentalibus
(101) diſcrepant. Quod vero e Serts eßſen-
tialibus oritur, diſcrimen pariter eſſentiale cen-
ſetur.

F. 104. Quam certum eſt, omnes homi-
nes ſtimulis naturalibus ad conſectandam in-
ternam ætternamque ſelicitatem impelli: tam
eſt exploratum omnino planeque indubitatum,
ad illam pervenire neminem prorſus poſſe,
qui eo modo, quo ipſe Deus ſe coli præce-
pit, eundem colere vel culpa vel dolo neg-
lexerit. Inde perſpicuum fit, quemlibet ho-
minem jure divino obligari, ut veram reli-
gionem inquirat, cogsitamque profiteatur;
falſam contra & intus apud animum ſuum
& exterius quoque rejiciat: Deus enim ad
ſe colendum niſi eo modo, qui ipfius per-
fectionibus reſpondeat, nos obligare non po-
teft. Talis autem Deum colendi modus, vera
religio eſt (99).

F. 105. Qui religionem quamdam ſeu
veram ſeu falſum amplectitur, religioſus dici-
2 tur;

A= 52 =*

tur; & quidem orthodoxus, qui veram; —
heterodoxus, qui falfam profitetur. Qui nulli
religioni adhæret, irreligioſus; — qui officia
religionis, cui ſe addixit, implere ſatagit,
vius; — qui ea negligit, impius appellatur.

.

ART. II.
DE RELIEIOWI WAIVRALI.

§. 106. Qeligio naturalis eſt modus colendi
Deum, per lumen rectæ rationis
a Deo ipſo neceſſario determinatus. Hujus
dogmata funt veritates naturales, quas ſalva
religione naturali non licet negare. Oficig
autem ſunt actiones, ad quas religionis cauſ-
ſa vel ponendas vel omittendas jure natu-
rali obligamur.

G. 107. Dogmata religionis naturalis præe-
cipua ſunt,

a) Theoretica quidem: unicus exiſtit DE-
US; qui eſt Univerſf hujus Creator; omnipo-
tens, providentiſſimus, uiſſimus tam emune-
rator bon orum, quum vindex malorum onerum:
paucis: OPIIMVS, MAXIIVUS. —
*) Praftica vero: DEUS eſt ſuper om-
nia aman dus: omnis ſiductia in Eo collocandu:
Ejus voluntati obediendum; — providentig ac=
quieſcen-

N 3

lu ann⸗ quieſcendum: — revelationi credlendum; — Ma-
ul. Cui ul Oeſtati tam externus quam internus cultus ex-

(ll ofen hihendus Ec.

§. 108. Ohicia religionis naturalis vel
negutiva ſunt, vel afirmativa (21).

4) Per negativau tenemur, inprimis vi-
tare ignorantiam culpabilem divinarum per-
feétionum, quas afſſequi ratio humana po-
eſt; deinde abſtinere ab actionibus non ſolum
is, quæ ejusmodi perfectionibus adverſantur,
veluti odio Dei, blaſphemiu, perjurio &c; ſed
etiam ab illis, quæ lege quacunque naturali
prohibentur, ut homicidio, adulterio, calum-
nia, ehrietate &c.

†

—. —

b*) Per afßirmativa obſtringimur, primum
quidem, ut divinarum perfectionum cogni-
tionem, quæ humanz rationis vires non ex-
cedit, pro virili quique parte ſtudeamus &
acquirere, & acquiſitam augere; tum vero
ut non tantum quæ, Deo; — ſed etiam quxz
nobismet ipfis, vel aliis jure naturæ præſta-
re tenemur, curatiſſime exequamur.

H. 109. Jus naturale equidem attiones
NRrilte religioſus (101.) non tantum internas,
ſed externas quoque præcipit. Nam gratitudo
ber on⸗ oh beneficia a Deo accepta; fiducia, qua di-
vinæ providentiæ innitimur; promtitudo Cre-
dendi, ſi quæ divinitus revelata eſſe conſti-
D 3 terit;

.

. oliotande⸗

J,mtie
leleſ⸗

17

L. 54 N

terit; caritas præcipue, qua Deum ut ſum-
mum Bonum proſequimur, ſimilesque aliæ
actiones internæ ad integritatem religionis na-
turalis non ſufſiciunt: ſed requiruntur quxæ-
dam etiam actiones externæ, quibus tanquam
ſignis religionem noſtram internam maniſeſta-
mus. Huc pertinent ymni ad Dei laudem
compoſiti, preces ore ad Deum prolatæ, ſJacri-
lieia, templorum ereltio, dierum feſtorum cele-
bratio &. At jus naturale ejusmodi actio-
nes externas non perinde atque internas de-
terminavit. Certe leges naturales neutiquam
definiunt, quoties, quibus diebus, quo in loco,
quibus ceremoniis exhibendum ſibi cultum ex-
ternum Deus depoſcat. Quandoquidem ad
religionem naturalem nihil refert, utrum quo-
tidie aliquot horas, an ſingulis hebdomadis
integrum“ diem determinatum cultui divino
impendas: utrum diem ſabbati, an alium ex-
ternæ religionis exercitio conſecres: utrum
domi tuæ, an alibi; — his, an aliis ceremo-
niis ſupremum Numen adores. Contra actio-
nes religionis internæ legibus naturalibus pla-
ne ſunt determinatæ, ita tamen, ut tempora,
queis ponere ejusmodi actiones debeamus,
lisdem legibus ex quo determinata non
ſint.

kun It inr.
lilesqe zit
leligiorig

W 55 — *
AR T. III.

DE RELIGIOIE RuIELELAIA
IN GENERE.

J. I10. Religio revelata, quæ etiam noſitiva
& ſupernaturalis dicitur, eſt mo-
dus colendi Deum, a Deo ipſo per lumen re-
velationis libere determinatus. Hujus dogmæ-
ta ſunt veritates revelatæ, quas ſalva religione
revelata negare nefas eſt. Oficia ſunt actio-
nes, ad quas religionis caufſa vel ponendas
vel omittendas jure poſitivo nos obligari per
revelationem cognoſcimus.
Complexus officiorum jus agendorum; — com-
plexus dogmatum jas credendorum conſtituit.
Inde etiam leges dogmatice dicuntur, queis

cuicunque veritati a Deo revelatæ firmiſſimum
aſſenſum præſtare jubemur.

F. III. Inter religionem nat uralem & re-
velatam memorabile diſcrimen verſatur. Nam

4½) Naturalis neceſſario (106); — revelata
libere a Deo præſcripta eſt (110).
b*) Naturalis per ſolam rationem huma-
aam poteſt innoteſcere (100): revelata per
per ſolam vevelationem divinam cognoſcitur
(110). Hinc
⁰½) Dogmata religionis naturalis poſſunt
ſcini „ revelate religionis dogmata debent
Crοαaαl·ä.

D 4 )

E. 56 N

d) Naturalis neceſſario eſt univerſalis:
nam & ratio, propter quam obligat (15. e);
& ratio, per quam promulgatur (706), uni-
verſo generi humano communis eſt. E con-
trario revelata poteſt eſſe varticularis, cum
& ratio, propter quam obligat; — & revela-
tio, per quam promulgatur, ad aliquos tan-
tum homines ex libero Dei arbitrio poſſit per-
tinerée.

e) Dogmata utriusque religionis ſunt
quidem immutabilia: nam fieri nequit, ut
vera eſſe deſinant, quæ Deus ſeu per rectam
rationem ſeu per revelationem nobis mani-
feſtavit. At officiorum utriusque religienis
non eadem eſt ratio. Officia enim religionis
nldturalis, cum ex lege naturali deriventur
(106), immutabilia ſunt (19), ita ut nullo
tempore modove ceſſare poſſint. Verum officia
religionis revelatæ, cum ex jure poſitivo pro-
fluant (110), ſunt mutabilia 6 19); ſed aucto-
ritate divina tantum, ſi eſſentialia (43 & 102);
— bnumana etiam, ſi nonniſi accidentalia ſint.

J. 112. Pro intelligenda utriusque re-
ligionis mutua inter ſeſe relatione ſequentes
regulæ ſerviunt.

a) Religio revelata adeo non adverſatur
naturali, ut hanc potius includat, perficiat-
que. Hinc
b5) Revelata nec poteſt prohibere, quod
proe-

„

Cifend
tionis/.
elle lit

N.⅓

Ar — —
E 87 N

Pcipit turalis: . ec' are .—
præcipit nuturalis; nec præcipere, aut per
1

mittere, quod naturalis prohibet.
6) Revelata poteſt determinare, qu' per
ulturalem nondum determinata ſunt. Quare

d) Revelata poteſt vel præcipere, vel
prohibere, quæ per naturalem permiſſa ſunt.
e Revelata nullum poteſt continere dog-
ma, quod rectæ rationi adverſetur. Quidquid
enim recte rationi repugnat, eſt falſum: ut
ex Logica diſcimus. Deus autem, cum ſit
falli & fallere neſcius, nihil falſum poteſt re-
velare.

Cavendum tamen, ut quod maxime, ne, quæ
rationis humanæ captum fſuperant, propterea
rectæ rationi repugnare exiſtimentur.

F. 113. Religio revelata, alia VETE-
RIS; — alia WOVI TESTAMEIVII eſt. Utra-
que continetur in &SAORA SCORIPIVRA.
Cujus libros, quemadmodum a COMWILIO
KIDEIVIIIVO ſeſſ. IV. Decret. de Canon.
Acript. recenſentur, & divinos efſe, & genui-
nos atque ſecundum ſubſtantiam ſaltem incor-
zuptos ad nos perveniſſe, Theologi noſtri ſo-
lidiſſimis argumentis demonſtrant.
Itaque ſuppoſita certiſſima veritate esrum,
quæ in ſacris his libris continentur, ad religio-

nem utramque, prout inſtituti noſtri ratio exi-
git, paucis exponendam accedimus.

D 75 AkRT.

e
ART. IV.
DE KleLIalIVE KRl, EILAl A V. TI.

S. II4. Religio revelata V. T. eandem cum
mundo originem habuit. Nam
GEW. III. 15, ait Deus ad cacodæmonem,d
qui ſub ſerpente latitans, Evam ſeduxerat:
Iimititias ponam inter te & mulierem, & ſemen
usm & emen illius: IPA (juxta textum
hebraicum, WPo DM, id eſt, Semen ſeu Fi-
lius mulieris) conteret caput tuum. Quæ ver-

ba, ſecundum unanimem & conſtantem S. Nt ADRA
