i an poteſtas Jurisdiktionis ter n& ſolis Epiſco-
Nent i pis, excluſis Presbyteris, jure divino compe-
ðWRU 0 tat,

tat, & ita quidem, ut eam a Deo immediate

recipiant; afque adeo an Kpiſcopi poteſtate non
ordinis tantum, ſed & jurisdiktionis Presbyte-
ros antecellant. Hac de re diu acriterque in
Goncilio Tridentino eſt diſputatum. Gallis Hi-
ſpanisque affirmantem; — Italis vero negan-
tem ſententiam propugnantibus, quæſtio in ne-
dio relicta eſt. Vid. Pallavicinus Hiſt. Conc.

Trid. I. XIII. C. 14 & 15.

C. 350. Epiſcopi non ordinis tantum ſed
etiam jurisdiftionis poteſtatem immediate a
Deo in conſecratione recipiunt.

Certe, ipſis Aariis fatentibus, poteſtatem or-
dinis immediate a Deo recipiunt Epiſcopi. Cut
non eodem actu eodemque modo pofeſtatem
jurisdictionis recipiant? Dum conſecratur Epiſ-
copus, accipe, ait ad eum Conſecrator, bac slum
voſtoralis oßicii. Idem ſic Deum orat: LDa
ei, tcilicet conſecrando, Domine, claves regni
cœlorum, ut utatur, non ut glorietur voteſtate,
quam trihuis, in ædifcationem, non in deſtru-
Kionem. .⸗ Ut tribuas ei cathedram epiſco-

“
/

A N. 6

4 „„
valem ad regendam eccleſiam tuam, & ple- Lyide
bem ſihi commiſam. Nonne hæc verba poteſta- 1n gitenn g⸗
tem jurisdictionis palam indicant ? Igitur & Gis erelith
hanc Epiſcopi immediate a Deo accipiunt, a hrbNdenk.
uo nimirum ipſi Apoſtoli eandem acceperunt lealt,
(283)0. Qui enim per ſucceſſionem obtinent ali- zakaurc ale⸗

quam poteſtatem, hanc immediate ab eo ha-
bent. a quo anteceſſor. Epiſcopi aufem ex
ſucceſſione apoſtolica eceleſiaſticæ jurisdikkionis
oteſtate gaudent (236 — 90). Ergo &c. Cur
enimeero Epiſcopus Romanus Primatum impe-
rii eccleſaſtici immediate a Chriſto habet, niſi
quia ſuccedit S. Petro (310- 14) 2 Nonne ea-
dem ratio pro Epiſcopis, tanquam Apoſtolornm
ſuceeſſoribus, pugnat ?2 . 35 17

N 211 =*

F. 351. Ad diluenda Aariorum argumen-
ta ſufficit animadvertere ſequentia:

ℳ½] Jurisdictio epiſcopalis, quam Papa tri-
buit Epifcopis, dum eos conſirmat, non eſt
propria & ordinaria, cum nemo ante conſe-
crationem ſit verus Epiſcopus; ſed tantum
eſt delegata & adminiſtratoria (26. c) , qua
etiam gaudent Capitula cathedralia, vacante
Sede epifcopali, &) Vicarii generules Epiſco-
Porum, utut ipfi non ſint Epiſcopi. Neque
aliud quid indicant verba, queis Papa in con-
firmatione utitur; ait enim: Aufſtoritate om-
nipotentis Dei, & BB. Apoſtolorum Petri &
Pauli, at noſtra, providemus Eccleſicd W. de
perſond M. & praſicimus eum in Patrem & Pa-
ſtorem ac Epiſcopum ejusdem eccleſiæ, comitten-
tes AD MWIIWISTRATIONWEM in temporalibus
& ſpiritualibus, in nomine Patris & Filii sc.

b5) Epiſcopi in partibus, ut vocant, ve-
ra quidem gaudent jurisdiltiong, quamquam
ejus exercitio careant, utpote cum ſubditos
non habeant, in quos illam exerceant. Neque
abſurdum dicas, admittere jurisdictionem ſine
ſubditis. Certe Apoſtoli a Chriſto miſſi ſunt
cum jurisdictione univerſali in omnes gen-
tes: nec tamen hæ tum illis erant ſubdi-
t.
*) Dum Papa deponit Epiſcopos, non
jurisdictionem ipſis ſubtrahit, ſed ſubditos:
quemadmodum id olim auctoritate vel Metro-
2 Po-

7 f.

politarum, vel ſynodorum provincialium fr-
ctitatum legimus.

d) Idem Papa jurisdictioni Epiſcoporum

nihil addere poteſt, nihil demere: ſed illie
exercitium ad promovendam eccleſiæ ſal
tem nunc reſtringit, nunc iterum ampliat.

4
₰

1
1
11=
U⸗

½) Epiſcopi ſinguli jure divino nulli qui-
dem determinato Apoſtolo, ſed cuicunque eo-
rum fuccedunt in epiſcopatu univerſali, cu-
jus exercitium ad certam diœceſin reguluriter
reſtrictum eſt (288 - 93).

) Sacerdotes quoque ſecundli ordinis po-
teſtatem jurisdiftionis interna immediate à
Deo in ordinatione; — fubditos autem ab
Epiſcopo recipiunt. Hi enim, ut Synodus
Tridentina Seſſ. 14. Cap. 6. docet, per vin tu-
tem Spiritus ſanfti in ordinatione collatam,
tanquam Chriſti miniſtri, funflionem remütten-
di peccata exercent. Quare dum eadem Syno-
dus ibid Cap. 7. ſtatuit, nullius momenti ab-
ſolutionem eam eſſe debere, quaum ſacerdos in
eum profert, in quem ordinariam aus ſubde-
legatüm non habet jurisdiktionem ; inde qui-
dem ſequitur, jurisdictonem internam nonniſi
in ſubditos valide exerceri; non item ſequi-
tur, dari ſacerdotes, qui jurisdictione interna
careant.
g) S. OPVALUS L. 7. contra Parmenian.
ait quidem: Bono unitatis Petrus & prafer-
ri

11S: Tibi
kedbas de

o imecl
Pokekaten:
ktosgue Area

)He

—,
6

ℳ

Le 213

ri omnibus Apoſtolis meruit, & claves regni cæ-
lorum, communicundas ceteris, ſolus accepit.
Item S. LWVNVOCENIIVS I. in epl. ad Couc.
Milev. S. Petrum vocat nominis & konoris
epiſcopalis aubtorem. Sed harum & ſimilium
ſententiarum non alius eſt ſenfus, quam po-
teſtatis eccleſiaſticeæ initium in ſolo Petro an-
te fuiſſe factum, quam ea à Chriſto ceteris
Apoſtolis communicaretur. Nam ante cete-
ros Apoſtolos ſoli Petro dixit Servator divi-
nus: Tibi dabo claves &c. Si ex ejusmodi
textibus Patrum eruere contendant Aarii,
epiſcopalem poteſtatem proxime a Papa con-
cedi; viderint, an non eodem jure inde con-
cludamus, ipſos adeo Apoſtolos non a Chri-
ſto immediate, ſed a Petro ſuam accepiſſe
poteſtatem: ſiquidem Patres inter Petrum ce-
terosque Apoſtolos comparationem inſtituunt.

) Hæc verba II. q. 6. C. 12. Ecclefha,
quæ prima eſt, ita reliquis eccleſtis vices ſuas
creclicdit largiendas, ut in purtem ſiut vocata ſo-
licitudinis, non in plenitudinem poteſtatis; hæc
verba, inquam, depromta ſunt, ex fragmen-
to epiſtolæ Vigilii P., quod cum fupleſtæ fi-
dei ſit, ut cenſent Eſpenius, Baluzius, &
Dupinius, ſententiæ noſtræ nihil præjudicii
infert. Eadem verba lbid. C. II. occurrunt,
quæ, ut notant Correctores Romani, viden-
tur deſumta ex epiſtola Gregorii IV., qui
cum vixerit circa medium ſeculi IX., ſpu-
riis Iſudori epiſtolis jam fuerat deceptus. S.
◻⏑32 LEO

LEO M. quidem, ut refertur III. q. 6. C. 8.,
ad Anaſtaſuum Epifcopum Theflſalonicenſem
diu ante utrumque illum Pontificem pariter
ſcripſerat: Vices noſtras ita tuæ credidimus ca-
ritati, ut in partem ſis vocatus ſolicitudinis,
on in plenitudinem poteſtatis. Verum Anaſta-
ſius ille erat Leonis in Illyrico Vicarius.

G. 352. S. Scriptura Epiſcopos a Pres-
byteris diſtinguit.

Nam APOCüAL. I⸗IV. ad feptem Angelos
ſeptem ecclefiarum Aſiæ ſcribere jubetur Jo-
annes Evangeliſta. Hos autem Epiſcopos fu-
ſe, nullum eſt dubism, ut cum Doktoribus
catholicis conſentiens, affirmat PAFEIUS&,
vir ex Proteſtantibus celeberrimus , RAIGEN.
J. E. C. 2. art. 7. lit, 2n. Jam vero ex una
parte ſolis illis Ingelis, ut ex confextu lucu-
lenter pateſcit, imperium ſacrum ſeptem illa-
rum eceleſiarum tribuitur: ex altera parte in-
eredibile dictu eſt, præter ſeprem Epiſcopos
ibi non alios extitiſſe Presbyteros. Hi igitur
ab illis in S. Scriptura diſtinguuntur.

F. 353. Traditio quoque manifeſtum in-
ter Epiſcopos & Presbyteros diſcrimen facit.

S. IG NATIUS, Apoſtolorum diſcipulus, in

epl. ag Smurn. ſic ſcribit: Omnes Epiſcopum
Jequimini. At &σ Eſies Chriſtus Patrem , 8
Presbifterium, ut Apeoſtolos . . Sine Erxiſto-
vo nemo quidquam faciat eorum, qux« aa Kc-
cleſiam ſpetkant . . Sine Epiſcopo neque bap-
tizare licet, neque Agapen celebrare. Idem in
epl. ad Polycarpum: Devovear ego pro iis,
qui ſubditi ſunt Epiſcopo, Presbyteris, & Dia-
co-

iude 2 te
Conſen
Arianus

Mine Nune
in herss Lit
4

iten Patiet
rididin
Ium Anata.
ficains,

N = 215 =

conis. Et iterum in epl. ad Epheſios: Hor-
tor, at hoc ſit veſtrum ſtudium, in Dei concor-
dia omnia agere, Epiſcopo vræſidente Dei loco,
& Presbyteris Geo Senatus apoſtolici Deni-
que in epl. ad Trallianos: Cungi reverean-
tur . . Epiſcovpum, ut eum, qui eſt figara Pa-
tris; Preshuteros autem at conſeſſu Dei, O&.
ut conjunktionem Apoſtolorum. Nihil plane vi-
deat necefſe eſt, qui in his verbis inter Epiſ-
copos & Preshvceros diſerimen non videt, &
tale quidem diferimen, quod Saperiores inter
ſubditosque verſatur. Porro hæc inæ qualitas
inde a temporibus Apoſtolorum tanto omnium
confenſu recepta erat, vt, cum Aerius, homo
Arianus, ſeculo IV. primus Presbyteros Epiſ-
copis æquaret, S. EPIPHANIVUS hæres. 75.
appellaret dogma illius ſupra hominis captum
furioſum & immane,

G. 354. Sacerdotes quidem communi no-
mine nunc Epiſcopi, nunc Presbyteri partim
in ſacris Literis„ partim ab antiquiſſimis
Scriptoribus appellantur. Id vero mirum non
eſt. Nam Epiſcopus & Presbuter voces græ-
cæe ſunt, quarum illa Inſpeltorem; — hæc
vero nunc ſeunuem, nunc Virum in publica
dignitate conſtitutum deſignat. Cum igitur
Epiſcopi in publica dignitate certe ſint poſiti;
ihil plane impedit, que minus & ipſos Pres-
buterorum nomine appellatos fuifſe dicamus.
Præterea cum teſte S. Hieronymo comment.
in C. I1. epl. ad Tit. primis chriſtianæ reli-
gionis temporibus, communi Presbyterorum
couſilio eccleſiæ gubernatæ fuerint; ſecundi quo-
que ordinis ſacerdotes merito Epiſcopos fuiſſe
4 no-

N 216 5*

nominatos arbitramur, utpote qui jure admi-
niſtratorio (26. C) jurisdictionem epiſcopalem
exercebant, quam Sacerdotes primi ordinis
Jure proprio tenebant. Quamquam igitur,
ut L. c. idem Hieronymus afſerit, Apud Ve-
kteres iidem fuerint Presbyteri, qui & Epiſ-
copi, nimirum nomine & exercitio jurisdictio-
nis eccleſiaſticeæ: re tamen ipſa atque jure
pronrio ſacræ poteſtatis veri Epiſcopi Pres-
byteris antecelluerunt.

Immo neque priſcis illis temporibus nulla
fuit appellatio, qua primi ordinis Sacerdotes
a ceteris diſtinguerentur. Nam ut Theodere-
tus Comment. in epl. t. ad Tim. C. 3. refert,
Quos Epiſcovos hodie nominant, tunc Apoſio-
los vocarunt. Procedente dein tempore Apoſto-
latus nomen iis, qui vere Apoſtoli dilti ſunt,
'eliquerunt: Epiſcopatus autem appellationem
iis impoſuerunt, qui quondam Apoſtoli nomi-
nabantur.

G. 355. Quare verba S. Hieronymi lo-
co ſupra (354) citato ſcribentis, Epiſconos,
muagis eccleſig conſuetudine quam diſpoſitionis
dominicæ veritate, Presbyteris eſſe majores, in-
telligenda ſunt de ea tantum Epifcoporum
Tupra Presbyteros eminentia, qu ecclefia-
ſticæ jurisdictionis externæ, exercitio conti-
netur, utpote quod, cum antea eſſet Epiſco-
pPis Presbyterisque commune, diſpoſitione hu-
mana ſolis deinceps Epiſcopis factum eſt
proprium. Quamquam enim Chrilſtus Impe-
rium ſacrum ſolis Epiſcopis contulerit (294):
1†-

lunt Dresor

Dnncori h

Nt, eo tan

iyt,
SRlern tauto

nn igitur
Aud Vi.

hctio.

N 217 =

ut ſoli tamen illud per ſeſe exercerent, ne-
que iisdem precepit, neque prohibuit. Ita-
que Epifcoporum arbitrio divinitus relictum
eſt, ut vel ſoli, vel communi Presbyterorum
conſilio gregem ſibhi commiflum gubernent,
prout nimirum modo hoc, modo illud eccle-
ſiæ ſalus poſtulaverit.

C. 356. Epiſcopi ex jure divino non or-
dinis tantum ſed etiam jurisdiftion:s poteſtate
ſunt Presbyteris ſuperiores.
Solis Epiſeopis jure divino vompetit impe-
rium eccleſiaſticum (294). Cum igitur & 5§.
Seriptuta & Traditio Presbyteros ab Epiſcopis
diſtinguat (352 & 53); manifeſte conſequitur, ut
illi ejnsmodi imperio fibi divinitus conceſſo glo-
riari nequeant; adeoque poteſtate jurisdictio-
nis ſint Epiſcopis ex jure divino inferiores.

F. 357. Itaque ad hierarchiam divina
ordinatione conſtitutam Epiſcopi, Presbyteri,
& Diaconi hoc- ordine pertinent, ut primum
quidem locum Epiſcopi; — ſecundum Pres-
byteri; — tertium Diaconi obtineant. Ad
hierarchiam miniſteris tam Diaconi quam
Presbyteri referuntuß: ſed hierarchia ju-
riscdiRionis ſolis Epiſcopis & Presbyteris con-
ſtat, eo tamen rurfus diſcrimine, ut illi non
interna tantum, ſed etiam externa; — hi
vero interna ſolummodo jurisdictione eccleſia-
ſtica ex jure divine gaudeant. Denique inter
Epiſcopos ipſos ſupremo jurisdictionis exter-
næ gradu Komanus Pontifex eminet,
5 Non

220

— 2198 —☛nr *

Non tantum Oſtiarios, Ezxorciſtas, Lekfo-
res, & Acolythos, ſed etiam Subdinconos
ad Rierarchiam, bumanitus inſtitutam referen-

dos eile, ex Theologia ſupponimus.

ARIICULUS

Dl HIIRARIIIN PEIè IHII WAIAW.
INW TITVLYIONEAMII INTYRODVOTA.

— —

*

H. 358. Ad hierarchiam humana inſtitutio-
ne fundatam revocamus Cardina-
les, & Apoſtolicos Vicarios, Legatos, Nun-
cios; Patriarchas, Exarchos, & Primates;
Netropolitas & Archi lepiſcopos ; Epiſcopos
titulares ſeu in partibus; Epiſcoporum Coad-
jutores, & Vicarios; Abbates, & Prypoſi-
tos generales Ordinum religioſorum; Chore-
piſcopos, Archipresbyteros, & Archidiaco-
nos; Canonicos, eorumque Præpoſitos, ac
Decanos; denique Parochos.

F. 359. CARDIIVALIVM nomen ſub fi-
nem ſeculi V. jam innotuit, ſed ſignificatu
communi omnibus Clericis, qui miniſterio
alicujus eccleſie jugiter affixi, & quodam
modo intardinati funt. Inde factum, ut Ca-
noniel egcleſiarum Compoſtellange, Mediola-
nenfis, & Neapolitanæ titulum Cardinalium
H XVI. adhucdum retinerent: donec S.
Pius V. honorifica hac appellatione ceteris
omnibus CLlericis interdixit, iisque tantum
pro-

. ,
Noprimn dl
1 4
l ti Cvn

h,nmern

le a

Polcoo

—

propriam eſſe voluit, quos Pontifex Roma-
nus tanquam conſiliarios & cooperatores ſu-
os delegit. Horum numerus variis tenpo⸗
ribus varius fuit. Concilium Baſileenſe ſeßj.
23. decrevit quidem, ne ultra viginti qua-
tuor Cardinales deinceps crearentur: quod de-
cretum in Concordata Princibum Germaniz
relatum, Eugenius IV. ejusque ſuccefſſor Ni-
colaus V. confirmarunt. At Sixtus V. ad
imitationem ſeptuaginta Seniorum in Syna-
goga, totidemque Diſcipulorum in Evange-
lio, numerum illorum fixit ſeptuagenarium,
atque ita uidem, ut ex iis deinceps eſſent
Epiſcopi ſex, Presbyteri quinquuginta, Dia-
coni quatuordecim. Qui numerus in hunc us-
que diem retentus eſt: quamquam rare fit
ex integro completus.

F. 360. Jura præcipua, queis gaudent
Cardinales, ſequentia ſunt:

a) A conſiliis ſunt Romano Paontiſici:
uæ tamen is ſequi per ſeſe non tenetur.
1 jusmodi Conſiliarios, PFr. esbifteiii nomine,
ſummi Pontifices atque alii Epiſe copi jam ſe⸗
culo III. habuiſſe leguntur.

9) Soli eligunt Papam. Id juris ſecule
XII. ad finem vergente in generali Concilio
Lateran. III. acquiſierunt.

3 Seculo XIII. primum in generali
Concilio Lugdun. I. ante Arc hiepiſcopos; —
&

= 220 =9*

& in Lugdunenſi II. ante ipſos adeo Patri-
archas prodriam obtinuerunt.

4) In eccleſüs, quarum titulis inſigni-
untur, jurisdictionem exercent quaſi epiſcopa-
lem.
e) In generalibus Conciliis gaudent ſuf-
fragio deſinitio (79).

teſtatem Papalem politicam; non item eccleſia-
Nicam.

) Sede Romana vacante obtinent po-

F. 361 Imperante Conſtantino M. Roma-
num imperium in quatuor Prafelturas poli-
zicas diviſum erat, nempe in Orientem, Illy-
icum, Italiam, & Callias; queis quatuor
Viri præerant, qui Præfetti prætorio diceban-
tur. Singulæ præfecturæ in Diaceſes; — hie
vero in Provinctias diſtribuebantur. Ilas Pro-
conſules vel Vicarii, — has vero Praſides
gubernabant.
F. 362. ORIEINVIIS diœceſes erant quin-
due, nimirum
a) Oriens, cujus Antiochia; —
b) Rguyptus, cujus Alexandria; —
*½) Pontus, cujus Caſaren Cappadocig; —
d) Aſiu, hodie Watolia, cujus Epheſus;—

e) Thratia, cujus Heraclez primum, po-
ſtea

. ,/
ſtea Wen

etopols

Pt
, gde

ſcet Vitar

S accel

ſtea vero Conſtuntinopolis, urbs princeps ſeu
Metropolis habebatur.

S. 1363. ILLLRICUM duas continebat
diocefes „ nempe Macedoniam, cujus urbs
primaria erat Zheſalonica; & Daciam, quæ
Tranſilvaniam, Moldaviam, & Wallachian
comprehendebat.

F. 364. ALIA duas dicceſes numera-
bat, quæ etiam Vicariatus dicebantur, ſci-
licet Vicariatus Romæ, & Vicuriains Lialid.
His acceſſerunt duæ aliæ dicceſes, ſcilicet
Africa octidentalis, cujus urbs preæcipua erat
Carthago; & Illyuricum occidentale, quod Han-
gariam, Dalmatiam, Slavoniam, Auſtriam,
Curniolam, & Carinthiam; item aliquam par-
tem Boſniæ ac Serviæ; Bavarig, Stirig, &
Turolis complectebatur.
C. 365. Ad Vicariatum Romæ pertine-
bant ſequentes decem provinciæ, qu& prop-
terea, quod Urbis Vicario ſubeſſent, ſuburbi-
cari« vocabantur, nempe — a) 1USCIA una-
cum UWBRIA; — b) VALERIA; — c) PICl-
WVNI ſuburbicurium, ubi Ancona; — d)
CAMDEDAIWIA unacum LATIO, quod hodie
CATWFPANIA ROIMAIA vocatur. — e) SAM-
WIVII, ubi Beneventum; — f) APULPIA cum
CALABRIA; — g) LCANIA cum BRU-
1IA; — h) AolLIAd; — i) SARPIIIA;
k) COkSIA.
5. 366.

Rs 222

H. 366. Ad Vicariatum Italix, cujus
Metropolis fuit Mediolanum, referebantur ſe-
ptem provinciæ, ſcilicet a) PIOEWVM an-
nonazinm, ubi Ariminum & Urbinum, una-
cum FLAMIMWI'A, ubi Ravenna; — b) W.-
MWLrIA, ubi Bononia, & Parma; — c) AL-
PES COTIIML,, ubi Auguſta Taurinorum, &
ienua; — d) LIüURIA, ubi Mecdiolanum,
Ticinum, & Brixia; — e) KEHEIIA prima,
ubi Curia; — f) kHTLTIIA ſecunda, ubi
Anguſta Vindelicorum; — g) BISTRIA, ubi
Tergeſtum, cum PEWEIIA, ubi Patavium,
Aquileja, & Tridentum ſunt.

G. 367. GALLIARUM præfectura tres
dioceſes ampliſſimas continebat, nempe Gal-
liam ipſam, Hiſpaniam, & Britanniam. Gal-
lia conſtabat decem & octo provinciis, inter
quas a Germanis notari merentur

a) ALDPES Grajixæ ſeu Penninæ, ubi Me-
tropolis ITarantaſia in Sabaudia, quæ ſibi fub-
jectum habet Epiſcopatum Sedunchſem in Val-
leſia, cui per Juppteſſionem unitus eſt Epiſco-
patus Oltoduranus ſeu S. Mauritii.

*) LUEDVNENWSTIS quinta, ubi Metro-
polis Veſontio, cui olim tres Epiſcopatus
Helvetiæ, ſubdebantur, nimirum Auguſtenſis
Räauracorum, qui in Baſileenſem; — Aventicen-
ſs, qui in Lanſannenſem; — & Vindoniſſen ſis,
qui in Conſtantienſem poſtea mutatus eſt.

ſienn cum pe
DOLIEE.-
Porto Mete
Atlin iali 1

ate.
t Lyarchos
Im, —
en;
lin; - .
Mu rined

Ne 223 N*
c) BELGIOA prima, ubi Metropolis Au-

guſta Irevirorum, cui ſubſunt Mediomatri-
cum, Tullum, & Verodunum in Lotharingia.
d) GERIWIANIA prima, ubi Metropo-
lis Moguntia, ſub qua Argentorutum, yi-
ra, & Wormatia.
*½ GEKIMWAIIA ſecunda; ubi Metropo-
lis Coloniæa Agrippina, ſub qua Jungri: qui
epiſcopatus poſtea in Leodienſem mutatus eſt.

F. 368. Prædicteæ diviſioni politicæk ma-
ximam partem, ut conſideranti facile patet, re-
ſpondebat diviſio eccleſiaſtich. Erant enim
Epiſcopi, qui,; cum in Metropoli alicujus pro-
vinciæ reliderent, ceteros illius provincizæ
Epiſcopos in cauſſis eccleſiaſticis fibi ſubje-
cos habebant. Erant etiam alii, qui, cum
in Metropoli cujusdam Diceceſeos ſedem fu-
am fixilſent „ reliquis dioeceſeos Epiſcopis
ſacra cum poteſtate præerant. IIIi WELRO-
POLIIADR; — hi vero EXKARCUII vocabantur.
Porro Metropolitæ, qui nulli Exarcho; — &
Epiſcopi, qui nulli Metropolitæ ſuberant,
Antocephali nominabantur.

F. 369. Tempore Concilii I. Nicæeni in-
ter Exarchos eminuere KOMAWVS, qui
primum; — ALEXANWDRKINVVS, qui ſecun-
dum; — & AWIIOCHEWVS, qui tertium
locum obtinebat. Poſt hos tres honoris con-

ſequentiam idem Concilium Can. 7. Epiſcopo
Hieroſo lymitano tribuit, ſalva tamen propria
dignitute Wetropolis, quæ erat Cæſarea Palz-
ſtinæ. Ordo hic primum cœptus eſt mutari
in Concilio I. Cpltano, utpote quod Can, 3.
Primatus honorem poſt Romanum LEpiſcopum
tribuit Epiſcopo civitatis Cyltang, propterea
quod ſit nova Roma, Deinde vero in Con-
cilio Chalcedonenſi Can. 25. eidem Epiſcopo
Clptano tres diœceſes, nimirum Ponti, Aßa,
& Thraci; — & Hlieroſolymitano alt. 7.
tres provinciæ Palæſtinæ, quas de ſua dio-
ceſi Epiſcopus Ant iochenus ei cel ſſerat, ſub-
jecte ſunt. Quinque hi Epiſcopi poſtmodum
PATRIARCHIL ſunt appellati, ita ut primum
quidem locum retineret &O WAWVS; ſecun-
dum vero COMWSTANTIIOFPOLVIIANVS;
tertium AlLEKXAMWDRINVS; — quurtum ANW-
1OOHIEWVS; — quintum denique HIERCO-
SOILLWIILATWVS deinceps obtinerent.

S. 370. Jura præcipua Metropolitarum

§.
fuere ſequentia:

a) Ordinabant omnes ſuæ provinciæ Epiſ-
CopOs. di duis pi&ter Hantontiam MWoetr opolita-
ni factus ſuerit Epiſcopus: hunc magna Sifno-
dus deſmivit Epiſcopum eſſe non Sot”e Ita
ſtatuit Conc. Nicænum. I. Can. 6.

»“) Eosdem ad Concilia provinciæ con-
vocabant. Propter utilitates eccleſiaſticas &

ab-

☛

V. 225 3*

uabſolutiones rerum, qux dubitationem controver-
ſiamque vecipiunt, placuit, ut pver ſingulas quus-
que proviucias Epiſconosum concilia celebrentur,
.. Metropolitano Epiſcopo provinciules admonen-
te. . . Wüullis vero liceat celebrare concilia,
prater eos, uibus MWetropoles ſunt creditæ. Ita
Concil. Antioch. ann. 341. celebratum. Can.
20.

6*) Gerebant ſolicitudinem totius provincia.
Quare ceteris Epiſtopis, qui eorum Suffraga-
nei dicuntur, konore pracellebant: his vero
nihil amplius, hoc eſt, nihil majoris momen-
ti, licebat agere præter Eum, id eſt, ſine
conſenſu ſui Metropolitæ, ſecundum antiquam
a Patribus noſtris regulam conſtitutam. Ita cit.
Conc. Antioch. Can. 9. Itaque cauſſæ majo-
es, quæ fſcilicet ad ſalutem totins provin-
ciæ pertinent, ad Metropolitam referendze
Erant.

G. 371. Prædicta totius provinciæ ſolici-
tudo exigit, ut Metropolita pro virili parte,
quidquid eſt mali, a provincia ſua avertere,
& quidquid eſt boni, eidem procurare cone-
tur. Hinc Metropolitæ merito competebat
jus.

%) Judicandi ſaltem unacum ſynodo pro-
vinciali cauſſas Epiſcoporum ſuæ provincize,
tam eas, quas ipfſi inter ſe mutuo; — quam
illas, quas alii adverſus eos movebant. De
priori caſu ſtatuit Conc. Chalcedenenſe Can.
P 17.

17. Si de vindicandis aut retinendis paro-
chuis ruſtictis inter Epiſcopos facta fuerit al-
tercutio, licere is, Nui ſe laſos aſſerunt, puck
ſanttam ſynodum! provincia movere cei tamen. De
poſteriori eadem ſynodus Can. 9. Si Clericus
habet cauſſam adverſus Epiſcopum vel propriun
vel alterum, apud adlum provineick judicetur.

*R) Recipiendi appellationes a ſententia
ſuorum Suffraganeorum. Qui abjiciuntur ab
aliis, ab aliis non recipiantun. Requiratur an-
tem, ne quis puſillanimitate „ dut contentione,
vel alio quovis Eniſcopi vitio videutur coug r-
gatione ſecluſus. Ut hoc ergo decentius inquira-
t ur „ placuit annis ſingulis per unaumquamgue
provincium bis in anno concilia celebrari, ut
communiter omnibus ſimul congregatis Epiſcopis
provincic, difſcutiantur ejusmodi quaſliones. ta
Nicæn. I. Can. 5.

«c) Suffraganeos ſui officii immemores
puniendi. Nam Lecxreta Wicæna ſive infeio-
ris gradus Clericos, ſive ipſos Epiſcopos ſuis
Maropol itanis apertiſlme omeniſorant id eſt,
illos quidem mediatæ; — hos vero immelliatæ
Metropolitarum jurisdictioni ſubjecerunt. Ita
ſcripſit Concilium Africanum CCXVII. Epiſ-
Ccoporum ad Cæleſtinum bP. I.

G. 372. Quæ fuere jura Metropolitarum
in ſuam cujusque provincium: eadem Exar-
chis ſen Patriarchis in ſuam cuique dicce-

e, 227

ſin (361 & 68) competebant. Nam juxta Can.
17. Concilii generalis Cpltani IV. Patriarchæ
Univerſonum Mettopolitanorum, qui ab ipſis pro-
moventur, . . . habebaunt poteſtatem, videlicet ad
convocandum eos, utgente neceſſitate, ad ſzmoda-
lem conventum, vel etiam ad coercendum illos,
& corrigendum. Item ex decreto ejusdem
Concilii Can. 26. tenebantur Epiſcopxi, qui
MWetropolitis ſuis talia ſe pertuliſſe futentur, d d
Patriarchale Caput concurrere, ut apud Patri-
archam & Metropolitas, qui ſub ipfo ſunt, ju-
ſtam ſententiam, quod movetur, negotium acci-
piat. Inſuper nullo modo quisquam MWetropoli-
tanorum vel Epiſcoporum, lieet quædam incur-
riſſe crimina perlübeatur, a vicinis Watxropoli-
tis vel Epiſcopis provinciæ ſu judicetur, ſed a
Jolo Patriurcha proprio judicetur.

H. 373. Patriancharum & MWetropolitarum
dignitas ex politica Imperii Romani diviſione
potiſſimum derivanda eſſe videtur (361-69)
Rationem ſuggerit Synodus Antiochena, dum
Can. 9. aflerit, Metropolitanum Epiſcopum ſoli-
Citudinem totius provinciæ gerere, nropteren quod
dd Metropolim omnes undlique, qui negotia vi-
dentur habere, concurrant. Neque tamen au-
ſim affirmare, Apoſtolos, dum in iis plerum-
que Urbibus, quæ vel dioceſium vel provin-
ciarum metropoles erant, Epiſcopatus erexe-
runt, nihil ad eccleſiaſticam hanc diſtributio-
nem contulifſe. Enimvero S, Petrus RKRoma-
uon quidem & Antiochenum Epiſcopatum per
P 2 ſe

5 — —

ſe ipſum; — Alexandrinum vero per Mar-
cum Evangeliſtam diſcipulum fuum funda-
vit. At Roma, Alexandria, & Antiochia
præcipuæ fuerunt Imperii Romani metropo-
les. Epiſcopatus contra Cyltanus ex ſola ra-
tione politica (369); — Hieroſolymitanus au-
tem ob inſtitutionem apoſtolicam ad digni-
tatem pvatriarchicam eſt ſublimatus. Nam ut
Clemens Alexandrin. L. 6. Hupotyp. apud Eu-
ſebium L. 2. N. E. Cap. I. Icribit, Petrus,
acobus, & Goannes pvoſt Servatoris ad calos
aſcenſum .. uno conſenſu Gacobum juſtum Hie-

roſolymorum Epiſcopum deſignarunt.

F. 374. De Patriarchis modo & ſupra
(369) commemoratis, qui Maſjores vocari con-
fueverunt, vix hodie quidquam reſtat præter
titulos, queis Papa Epiſcopos quosdam fſolet
inſignire. Dantur tamen aliqui Patriarchæ
minores, quibus quidem prærogativa honoris,
non item poteſtatis, ſupra ceteros Metropoli-
tas conceſſa eſt. Tales olim fuere Patriarchæ
Aquilejenſis & Grudenſis; nunc, extincta ut-
riusque dignitate, ſunt Venetus, Uliyſſivponen-
ſis, & Indicus.

§. 375. Poteſtas quoque Metropolitarum
recentiori diſciplina non parum reſtricta fuit.
Duo fſunt jura præcipua, qux illis ablata, &
in Romanum Pontificem translata novimus,
nimirum

*)

veno der N
Iuuun fund.
& Aptote

mant wetropn.

n W ign.

229 ℳ

a) Jus confirmandi Epiſcopos provinci-
ales , quod olim cum ordinatione conjun-
ctum fuerat (370. a). Nam Tridentina Syno-
dus ſeſſ. 2 4. Cap. 1I. de ref. præcipit, ut rela-
tio eorum, quæ circa perſonam ad Epiſcopa-
tum promovendam agenda præſcribuntur, ad
Romanum Pontiſicem transmittatur: ut ipſe,
plena totius negotii notitia hubita pro gregis
duminici commodo.. eccleſtis poſt utilius ro-
eiaere.

5*) jus Epiſcopos provinciales criminali-
ter judicandi. ITdem enim Concilium Trid.
ibid. Cap. 5. ſic ſtatuit: Cauſæ criminales gra-
ciores contra Epiſcopos, quæ depoſitione aut pri-
vuatione dignæ ſunt, ab ipſo tantum Romano
Pontifice cognoſcantur . . . MWinores vero cauſ-
ſœæ criminales Epiſcoporum in Concilio tantum

provinciali cognoſcantur, & terminentur, vel

devutandlis per Concilium provinciale.

§. 376. Secundum decreta ejusdem Con-
cilii Metropolitani ſequentibus adhuc hodie
juribus gaudent, nempe

%½) Suffraganeorum ſuorum legitimæ a ſuis
diœceſibus abſentiæ caußas in ſcriptis appro-
bandi. Seſſ. 23. Cap. I. de ref.

b⁵) Eosdem in erelttione & conſervatione Se-
minarii negligenses acriter corripiendi. ibid. Cap.
18.
c) Vatante Sede epiſcopali, Oeconomum
3

—

N== 330 N

& Officialem ſeun Vicarium deputandi, ſiqui-
dem Capitulum Cathedrale infra olto dies poſt
mortem Epiſea copi eos non conſtituerit. Seſfſ. 2 4¼.
Cap. 10. de ref.

d) Quolibet ſaltem triennio ſimnodum in e o-
vinid ua cosencdli, quo Epiſcopi omnes, & ali
qui de jure vel conſuet ucdline iniereſſe debent, con-
venire omnino teneantur, pro moder andis mo-
ribus, corrigendis exceſibus „ S controver ſiis
componendis. Ibid. Cap. 2.

F. 377. Spectato jure decretalium poſſunt
Metropolitæ

a) Appellationes a ſententia ſuorum Suf-
fraganeorum recipere. C. 3. de appell. in 6.

*“) Supplere eorundem negligentiam in
collatione beneficiorum eccleſiaſticorum. C. 5.
de ſuppl. negl. Prælat.

c) Totam provincium, Sußraganeos, &
Eorum fſubditos viſitäare „ & procurationes a
locis exigere viſitatis; neo non in viſitatione
notoria criminæg eorum, qui Suffraganeis fub-
ſunt, libere oer ore, Pæœnam pro illis debitam
inſigenclo. C. I. O. I. & 4. de Cenſib. in 6.

Ejusmodi tamen viſitatio Metropolitis hodie
permiſta non eſt, niſi caußa cognita, & pro-
bata in Concilio provinciali, juxta Tridenti-
um ſeſſ. 24. Cap. 3. de ref.

4
1 ll

8
f.

N
3

)Re

= 231 =

F. 378. Quodſi dubium moveatur, an
aliquod jus, quod juxta veterem diſciplinam
Metropolitis competebat, iisdem noſtra adhuc
tate competat, infiſtendum eſt huic regulæ:
CGueiscunque juribus olim MWetropolitez gaude-
bunt, iis adhuc hodie frunntur, niſi qucx per
Canones, vel Concordata, vel conſuetudinem con-
truriam illis ademta eſſe conſtiterit. Innititur
hec regula vulgato illi principio juridico: me-
lior eſt cauſſa voſſidentis. L. 126. J. de regul.
Ilur.

F. 379. Cauſſæ diminutorum jurium me-
tropoliticorum præcipuæ fuerunt
ℳα) Receptio ſpuriarum IoIDOlRI MWerca-
toris epiſtolarum, in quibus variæ caufſſæ,
quæ olim poteſtati Metropolitarum ſubjectæ
erant, ſoli Papæ reſervantur.

b*) Infrequentia Conciliorum provincia-
lium, cui eædem epiſtolæ anſam dedere, cum
illorum firmitatem a Romani Pontificis con-
ſenſu pendere aſſerant.

*) Conatus quorundam Epiſcoporum, Pa-
pæ potius quam Metropôlitarum tribunal eli-
gentium.
d) Incuria aliquorum Metropolitarum,
conſervandis juribus ſuis æquo minus invi-
gilantium.

e*) Utilitas eccleſiæ, quæ vel revera exi-
8 -

—

●
N

W= 232

gebat, vel Romanis Pontificibus ſaltem vide-
batur exigere, ut, Simonia ſeculo præſer-
tim undecimo palam graſſante, & fervente in-
ter Sacerdotium & Imperium diuturno diſfi-
dio, juribus metropoliticis arctiores limites
ponerentur.

H. 380. Seculo IV. ad finem vergente
jam cœperant Epiſcopi Romani vices pote-
ſtatis ſuæ vel Papalis vel Patriarchalis com-
mittere quibusdam Metropolitis infignioribus:
qui proptere⸗ VIoAkRII SEDIS AboslolI-
CAZ appellati ſunt. Horum auctoritas in eo
potiſſimum eminuit, quod gererent curam
generalem omnium eccleſiarum per plures
Provincias ſibi commendatas, ex quibus rela-
tiones cauſlarum Majorum, ad Sedem Roma-
nam pertinentium, recipiebant, &, cum opus
erat, Epiſcopos ad Concilia convocabant.

F. 38 1. Ejusmodi Vicariis ſimiles ſunt
LEGAII SRDIS APOSIOLIA: quorum
auctoritatem variis temporibus variam depre-
hendimus. Seculo IV. & deinceps usque ad
IXnum vel mittebantur ad Concilia generalia,
ut iis nomine Papz pr ræſiderent, uti 0810S
ad Niceænum; AkCADIVS & PROOECOLVS
ad Epheſinum. Vel e1d aPantn ad aulas
rincipum, ut ibi negotium quoddam majo-
ris momenti tractarent, eo rite expedito re-
verſuri, ut L UCIF'ER Calaritanus & EU-
EBIVS V'ercellenſis ad Conſtantium Impera-

Ie ccclelltien
ol Ankce
l II identi
intin innote

torem pro celebrando Concilio; vel ut ibi-
dem remanerent, cauſſas Eccleſiæ cum Ro-
manzg tum univerlalis acturi, qui propterea
APOCRISIARII, latine Reſponſales diceban-
tur. Seculis IX. & ſequentibus novum genus
Legatorum Apoſtolicorum occurrit: qui cum
in provincias veniſſent, jura non Epiſcopo-
rum tantum ſed & Metropolitarum paſſim
exercuiſſe leguntur: donec tandem vel per
Concordata Nationum, vel per Synodi Tri-
dentinæ decreta, nimia Eorum auctoritas ju-
ſtis limitibus fuit circumſcripta.

§, 382. Morem hodiernum ſi ſpectes,
tres lunt claſſes Legatorum Apoſtolicorum. Alii
nimirum vocantur LEGATI a Latere, eoquod,
Cardinales cum ſint, a latere Papzæ, dum in
provincias gravioris negotii caufſa mittuntur,
abſtrahantur. Alii appellantur NVUWOII APO-
S& OLICI, qui in locum antiquorum Apocri-

ſiuriorum ſucceſſiſſe videntur. Hi ſi cum po-

teſtate Legati aà Latere mittantur, jurisdictio-
ne eccleſiaſtica gaudent, cujus limites partim
ex voluntate Papæ mittentis, partim ex Con-
cilio Tridentino, atque ex Nationum obſer-
vantia innoteſcunt. Alii denique dicuntur
LEGATI NWAII: quorum originem a Vica-
riis Apoſtolicis (380) merito derivaveris: nam
ii plerumque Metropolitæ hoc titulo hodie
inſigniuntur, quorum Deceſſoribus vices Apo-
ſtolicæ olim demandatæ fuerant.

P S5 O. 383.

N= 234 =

H. H. 383. Metropolitæ omnes antiqui-
tus vocati ſunt PKIIWIAIES. ſi Africanos
excipias: inter quos præter Epiſcopum Car-
thaginenſem, qui totius Africæ ſemper Pri-
mas erat, provinciæ cujusque ſenior Epiſco-
pus idem & Primas habebatur. Seculo IX.
titulus hic iis tantum Epiſcopis tribui cœpit,
qui, cum eſſent Sedis Apoſtolicæ Vicarii, plu-
ribus provinciis earumque Metropolitis præ-
erant. Hodie hæc appellatio præter honoris
prerogativam vix quidquam complectitur. So-
lIum Lugdunenſem in Gallia Primatem exci-
piunt: hujus enim jurisdictioni plures Metro-
politz, ſcilicet Turonenſis, Senonenſis, & Pa-
riſienſis, ſubſunt.

F. 384. ARCIHIEPISCOPUS nomen eſt,
quod ante ſeculum IV. plane incognitum, in-
itio ſolis fſere Exarchis & Metropolitis inſig-
nioribus tributum legimus. Poſt ſeculum VIII.
omnes Metropolitani eam ſibi appellationem
vindicarunt. Hodie etiam Archiepiicopos re-
perire eſt, qui metropolitica poteſtate carent,
utpote cum nullum, cui præſint, auffragane-
um habeant.

H. 385. Duo ſunt præcipua, queis Ar-
chiepiſcopi iplendent, honoris inſignia, nempe
Crux, quæ iis præfertur; & Pallium, quo
induuntur, dum ſuas functiones obeunt. At-
que hoc quidem antequaum à Romano Ponti-
fice impetret, non licet Archieniſcovo convo-
arée

on ce

Ioln lede

5

un, cum
Uteſtrts in
Eun

=
=.ͤ[ .
= S

1, ene
. 135 in, „

hiſapun r.
ip ſen
ſt

Ne 23 5

cure contilium, conficere diriſma, dedicare Ba-
ſilicas, ordinare Clericos, & Epiſcopos conſecra-
re: cum id non tanguam ſimplex Epiſcopus,
ſed tanqudm Archiepiſcopus ſacere videutur. C. 28.
de elelt.
Plura de Pallio Archiepiſcopali apud clar. P.
Rupprecht in Notis hiſt. ad jus Can. tit. VIII.

G. 586. EPISCOPI TIIVULARES hodie
dicuntur, qui ad epiſcopatus in partibus in-
fidelium extinctos ordinantur. Originem eo-
rum recte referas ad ſeculum XIII., quo La-
tinis eccleſiarum, quas per Expeditiones ern-
