tanquam Virum ſcandaloſum, Simoniacum no-
torium, bonorum & jurium ecleſia ſticorum di-
lapidatorem incorrigibilem. Huic lententiæ ad
ſe transmiſſæ, Joannes, qui tum Ratoldi Cel-
læ detinebatur, ſumma cum modeſtia ſe ſub-
milſit.
Itaque Joannes XXIII. a ſua ipſius Obedientia,
id eſt, ab iis, a quibus pro legitimo Pontifice
habebatur, exauctoratus eſt, & quidem ob cri-
mina, queis toti Eccleſiæ ſcandalum præbuit.

.

G. 572. Sefſ. 1I4. die 4. Julii, Carolus de
Malateſtis, nobilis Domicellus Ariminenſis,
nomine Gregorii XII. realiter & cum eßeltu
juri, titulo, & poſſeſſioni Papatus in ſcriptis
renuntiavit. Ante tamen, przyſidente Sigis-
mundo Imperatore, Cardinalis Raguſinus,
auctoritate & nomine ejusdem Gregorii, Con-
cilium Conſtantienſe, perinde ac ſi nondum
CC3 legi-

RB

N 406 =

legitime indictum fuiſſet, in ſcriptis denuo
convocavit. Id enim Gregorius petiit, & Sy-
nodus pacis cauſſa fieri permiſit. Atque ſic
Obedientia Gregorii XII. juncta eſt Obedientiæ
Joannis XXIII. Eadem leſſ. memorabile hoc
decretum fuit conditum: &. Simodus ſta-
tuit, quod, quæcungue perſona cujuscungue ſtia-
tus, gruduas, aut preminentic exiſtat, Conti=
liunn quomodolibet perturbaverit, aut contra ejius
ſalutem quidqudm machinata füerit, . perpe-
tuo ſit inſamis, omnique dignitate & honore, .. . ſg
etiamſi imperiulis aut regalis exiſtat, ipto jure g,
privata ſit. S

En Synodus non quidem definit, ſupponit z
tamen, ſibi competere poteſtatem ſaltem indire-
Kam in temporalia (237 & 546. e)! . Whin,

G. 573. Seſſ rS. die 6. Julii pronunciata
eſt ſententia adverſus oannem Huffium: 6.
Simodus declarat, Joannem Huß fuiſſe & eſe⸗
ver am hareticum. incorrigibilem. . . Idcirco..
eundem .. degradandum decernit; . . & attento,
qupd LEccleſia Dei non habeat ultra, quid ge-
vere vulet, jadicio ſeculari relinquendum. Elu-
jus juſſu ille dein poenze ignis addictus eſt.
Ultimis his verbis videtur Synodus imperio
eccleſisſtico abjudicare poteſtatem temporalem,
quam tamen in decreto præcedentis ſeffionis ei-
dem artribuit (572). At evanefſcit hæc contra-
dictio, ſi ea verba interpretemur de poëna mor-
tis, utpote quam hæreticis inferre, a manſue-
tudine eccleſiaſtica alienum eſſe, Concilium ju-

dicavit.
§. 574.

, == 407 = 3*

F. 574, Seſſ. 19. die 23. Septembr. Hie-
ronymus Pragenſis hæreſin abjuravit: qui ta-
men in hærelin poſtea relapfſus, ſefſſ. 2 1., ean-
dem cum Huſſio ſententiam ſortemque fu-
biit. Poſtea editum eſt ſequens decretum:
Synodlus ex quovis ſalvo condultu, per Impe-
dtorem, Reges, & alios ſeculi Printipes hæ-
eticis conceſſo, nullum fidei catholicæ vel juris-
diktioni ecleſiaſticæ præjudicium generuri, vel
impeclimentum praſtari poſſe ſeu debere, decla-
raät, quo minus liceut Judici eccleſiuſtico.. hu-
jusmocdli perſonas punire, quuntum juſtitia ſua-
debit, ſi ſuos errores revocate pertinaciter re-
cuſaverint, .. nec ſic promittentem, cum Jece-
rit, quod in ipſo eſt, ex hoc in aliquo man-

7

Promulgatum fuit hoc decretum occaſione
ſalvi conductus, quem Imperator Joanni Huſſio
ad Coneilium Conſtantienſe profecturo dederat:
& quo eum in ſuam & ſacri Imperii proteftio-
nem recepit, ita ut, omni prorſus impedimento
remoto, tranſire, ſtare, morari, & redire li-
bere vermitteretur, ad honorem & reveren-
tiam Cæſärex Majeſtatis.

G. 575. Dicunt Proteſtantes, Synodum
Conſtantienſem non tantum fidem Hufſio da-
tam violaſſe, ſed etiam prædicto decreto (574)
definiiſſe, fidem hereticis ſervandam non
eſſe.
R. Atrox hæc calumnia eſt. Nam inprimis
Synodus ſalvum quidem conduktum Hieronymo
Pragenſi dedit, quo eum a violentia, ſalva ta-
C c 4

5 ⸗
= 40 E

men juſtitia, ſecurum eſſe voluit. At Huſſio
nullas ſecuritatis literas conceſſifſle legitur. In-
juriam igitur Synodo inferunt, qui eandem vio-
latæ fidei arguunt. Deinde neqse altera accu-
ſatio veritate nititur. Synodus enim decrevit,
ſecuritatem ab Imperatore promiflam non ob-
ſtare, quo minus Eccleſia pœenis ſpiritualibus
in hereticos animadvertere poſſit : id quod
plane veriſſimnum eſt; cum ſalvus conductas a
Principe datus nonniſi ſecuritatem temporalem
præſtare poſiit.

§. 576. Verum, inquiunt, Synodus pro-
miſſorem declarat liberum ab obligatione ſer-
vandi fidem hæreticis datam. Docuit igitur,
licite violari fidem heæreticis datam.
R. Synodus non quemlibet declarat liberum
ab ejusmodi obligatione; ſed eum duntaxat, qai
ſecuritatem temporalem promiſit heretico, ab
obligatione prontſſum implendi abſolvit eo caſu,
quo illud implere per leges non licet: id quod
rurſfus eſt veruam: nemo enim tenetur præſtare,
quod per leges prættare non licet. Inde autem
neutiquam le nitur, Synodum in eo fuifſſe, ut
. generaliter denniret, ſidem hæreticis obli gatam
licite falli.

G. 577. At nondum acquieſcunt Aarii.
Imperator enim, ajunt, nulla lege obſtringi-
tur, ut hæreticos vel morte plectat, vel ple-
(ti ſeraietat⸗ Ergo eidem licuit præltare
Huſſio ſecuritatem promiſſam.

R. Concilium Conſtantienſe ut veram ſap- en Wun
poſuit opinionem falſam, ac tum quidem in tri- laiantorn
bunalibus & ſcholis paſſim receptam, qua cre-
de-

lile legien
ui einten i.

egse Altenn en,

gert,1 *

euff r Tl.
1 Mll He

=

tumm ule

N = 409 .

debatur Princeps non poſſe hæreticis, ſi refi-
pilcere nolint, ſecuritatem temporalem vel pro-
mittere, vel præſtare, etiamſi promilerit, niſi
& ipſe excommunicari, regnoque privari velit
juxta Can. III. Concilii Lateran. IV. (546): quam
tamen doctrinam Synodus Conſtantienus nullibi
legitur definiiſſe.

G. 578. Seſl. 22. die I5. Octobr. 1416.
Legati Kegis Aragonizæ, & Siciliæ, qui Petro
de Luna adhæſerat, reliquis duabus Obe-
dientiis uniti ſunt, non ante tamen, quam
iterata Concilii convocatio facta fuit, prout
inter Sigismundum Imperatorem & Deputa-
tes Concilii ex una; & inter Regem Ara-
goniæ ex altera parte Narbone conventum
erat (572.). Decretum hac occaſione fuit,
ut quatuor Nationibus, queis eousque Con-
cilium conſtabat (567. a), quinta, ſcilicet Hi-
ſpanica accederet. Cui ſeſſione 26ta die 24
Decembr. Oratores Regis Navarræ; — & Seſ-
ſione 35ta die I8. Junii ann. 1417. Oratores
Regis Caſtelle & Legionis, quorum uterque
a partibus Petri de Luna ſteterat, uniti funt,
præmiſſa tamen iterata Concilii convocatione.
Atque ſic omnes tres Obedientiæ inter ſeſe
mutuo conjunctæ ſunt.

G. 579. Sefſſ. 37. die 26. Julii prolata eſt
ſententia depoſitionis in Benedictum XIII. tan-
quam hominem perjurum, univerſalis Eccleſicz
ſcandalizutorem, ſchismaticum, & nareticum,
utpote articuli zdei, unam ſanétam catholi-
CCS caN

cam Eccleſiam, violatorem incorrigibilem. Seſſ.
39. die 9. Octobr. editum eſt decretum de Con-
cilis in poſterum celebrandis, ita ut proxi-
mum poſt quinquennium; alterum poſt ſub-
ſequens ſeptennium; reli qua vero deinceps
ſingulis decenniis habeantur.

G. 580. Sefſſ. 40. die 30. Octobr. editum
eſt hoc decretum: &6. ynodus . . Ratnit,
quoc Romanus Pontiſex, de proximo aſumen-
dus, cum hoc ſacro Concilio, vel deputandis per
ſingulas nationes, debeut reſormare Eccleſiam
in Cœpite & in membiis, & Curiam Romanam,
auntequam hoc Conctilium diſſolvautun, ſuper ma-
teriis, quæ ſoquuntur. Fuere autem articuli
reformationis 18. Ex quibus præcipue no-
tari meretur 13tius: Propter quæ & quo-
modo Papa corrigi poſſit, & deponi.

Itaque Concilium Conſtantienſe, tribus Obe-
dientiis jam conjunctis, cenſuit Papam poſſe
exauctorari.

58I. Poſt ſeſſionem 41., quæ cele-
brata eſt die 8. Novembris, in Romanum
Pontificem die II. ejusdem menſis electus eſ
Otto ſeu Odo de Columna, qui nomen War-
tini V. aſſumſit, & deinceps Concilio præſe-
dit. Is fſefl. 43. die 21. Martii ann. 1418.
Sdacro approbante Concilio edidit quædam de-
creta reformationis, lelpondenti articulis
ſeſſ. 40. propoſitis (580.). Et quider m ad ar-
ticulum 13tium fupra citatum hæc relſolutio
pro-

Ne. 411 Nℳ

prolata eſt: Won videtur, prout nec viſum
fuit in pluribus Wationibus, circa hoc aliquid
novum ſtutui. Papa equidem approbunte pa-
riter ſucro Concilio declaravit, per decreta tam
leſta in præſenti ſeſſione, quam contordata cum
ſingulis Wationibus, ſuper artitulis prædictis
ſe« jam ſatisfaltum. Aſt ſubſecutæ Nationum
querelæ docuerunt, quid in negotio refor-
mationis actum fuerit. Denique ut etiam ſa-
tisfaceret decreto ſeſſ. 39. de celebrandis Con-
ciliis generalibus (579), proximam Synodum
generalem quinquennio poſt Ticini ſeu Papiæ
celebrandam, ſuero approbante Concilio, edi-
xit.

H. 582. Seſſ. 45. die 26. April. Conci-
lium Conſtantienſe abſolutum eſt. Hac ſelſſio-
ne Oratores Regis Poloniæ Magni Ducis
Lithuaniæ petiernnt nomine Dominorum ſuorum,
quemdam libellum Fratris Joannis de Falken-
berg. .’ nwreſes continentem, rite damnatum
tunquam hureticum per Deputatos in cauſſa
ſilei, ac etiam per omnes nutiones Concilii, at
per Collegium Cardinalium Concluſum, ⸗ in
ſeſſione publica per ſacrum Concilium dumnari,
ſen publice damnatum pronunctiari, autequam
praſens Concilium diſſolveretur. Papa dixit re-
ſpondendo, quod omnia & ſingula conciliari-
ter determinata, concluſa, & decreta in mate-
riis fidei per præſens Conctilium, tenuere, & in-
violabiliter obſervare volebat: . ipſagque ſic éon-
ciliaxiter fatta approbat, & ratiſicaut, & non
aliten, nec alio modo.

412
Hæc verba, ſi cireumſtantias, in quibus pro-
lata ſunt, conſideremus, hunc ſenſum habent :
Ex iis, qux in materiis ſigei concluſa ſunt:
illa tantumn avprobo, quæ CONOILEIARITER,
id eſt, more ſolenni Conciliorum in publica ſeſſio-
ne decreta ſSunt. Ex quo neutiquam ſequi-
tur, reliqua decreta, quæ ad materiam fidei
non pertinent, a Martino non fuiſſe approbata:
alias nec latam adverſus Joannem XXIII. &
Petrum de Luna depofitionis ſententiam, nec
ceſſionem Gregorii XII.; nec ſuam ipfius ele-
Gionem approbaſſe cenſendus eſſet.

F. 583. Martinus approbunte ſacro Con-
cilio edidit Bullam, in qua Epiſcopi ſuſpe-
cGos de hæreſi interrogare jubentur;
ℳ) Utrum credat, quod quodlibet Conci-
lium generale, & etiam Conſtantienſe, univerſa-
lem Eccleſiam repraſentet.

Igitur Martinus V. Concilium Conſtantienſe,
ſine ulla exceptione aliquarum ſeſſionum, Conci-
liis generalibus accenſuit.

b*) Utrum credat, quod condemnationes
Goannis Micleſß, Gounnis Huß, &g Hieronzgmi

de Praga .. fuerint rite & juſte faltæ per ſa-
eorum generale Contilium Conſtantienſe.

En Martinus V. condemnationes Wicleffi,
Hufſii, & Hieronymi Pragenſis afſerit factas a
Goncilio generali, etiamſi prima a ſola Obe-
dientia Joannis XXIII. (570); duæ poſteriores
vero a duabus tantum Obedientiis (573 & 74)
factæ ſint !

9)

I AMNI

Dron ninu
Murtno cteleſt
ſurenim poteliu
Hubſan, Pen
zeita kit n
ſſo)

).

lunte Mutin
niis, ithle
Auun etiti 4 le
Onnidus zpprohen

een

Aa

aolitanns in
, Ludorici 0
de Commwendat
Uenriam nn.
anſis etes

Decanns Ctutn

t, Clan

N= 4132 = *

c) Utrum credat, quod Papa canonice
edtus.. ſit ſucteſſor B. Leiri, habens ſupre-
muas aubtoritatem in Eccleſia Dei.

Dignum animadverfione eſt, quod fideles a
Martino credere jubeantur, Papez competere
ſupremam poteſtatem in Eccleſia; non item in
Eccleſiam, nempe conformiter cenſuræz, quæ
adjeéta fuit damnato articulo 41mo Wieleffi

(570. d).

A) Utrum credat, quod illud, quodh ſa-
cum Concilium Conſtantienſe, univerſalem Eccle-
ſiam reprakaſentans, approbavit in favorem fſidlei,
& ad ſalutem animarum, eſt ab univerſis Clri-
Nti fidelibus approbundum.

Itaque Martinus V. decreta Sefſ. 4. & 5. non
minus, atque alia hujus Concilii decreta, tan-
quam edita a legitimo Concilio generali, ab
omnibus approbanda decrevit.

F. 584. Fata trium Virorum, in quorum
locum Martinus V. electus eſt, hæc fuere.

a) Joannes XXIII. antea Balthaſar Coſſa
Neapolitanus, in Concilio Conſtantienſi depo-
ſitus, Ludovici Comitis Palatini Rheni cu-
ſtodiæ commendatus eſt. Inde fuga elapfus,
Florentiam ann. I419. ad Martinum V. venit.
Ad cujus pedes provolutus, cum omnia Con-
ſtantienſis Concilii acta probaret, ab eodem
Cardinalis Epiſc. Tuſculanus, & ſacri Colle-
gii Decanus creatus eſt, concefſa ſede paullo
minentiore, quam ceterorum Cardinalium,
Sed

414 —E
Sed non diu hac ei forte frui licuit. Nam
die 22. Decembr. ejusd. ann. 1419. FPlorentiæ
obiit.
5*) Gregorius XII., ante Pontificatum An-
gelus Corarius, patria Venetus, facta Ponti-
ficatus ceſſione, ab ipſo Concilio Conſtantieuli
ſefl. 17. die I5. Julii ann. 1417. Cardinalis
Epiſcopus & Sedis Apofſtolicæ in Marchia An-
conitana Legatus perpetuus eſt renunciatus
cum jure proedriæ ante reliquos Cardinales.
Obiit ann. 1417.

*) Benedictus XIII., ante Pontificatum
Petrus de Luna, natione Aragonenſis, in
Concilio Conſtantienſi exauétoratus, cum ſum-
ma pertinacia ſe legitimum eſſe Pontificem
crederet, moriens duobus Cardinalibus ſibi ad-
huc obſequentibus in mandat's dedit, ut alium
Papam poſt mortem ſuam eligerent. Hi im-
perata fecerunt. Nam in locum ejusdem,
ann. 1I424. defuncti, fuffecerunt Aegidium
Mugnos, patria Aragonium, Eccleſiæ Barci-
nonenſis Canonicum. Is tamen ann. 1429. de-
poſitis Pontificatus Inſignibus, Martino V. ſe
fubjecit: qui eum deinde EKpiſcopum Majori-
cenſem renunciavit.
Atque ita magnum ſchisma, quod 50. annis,
nempe ab anno 1378-1429., duravit, extinétum

eſt.

G. 585. Mirum eſt, quantum adlaborent
Romanenles, ſeu Viri Romanorum Curiali-

ſta-

is eilihe,

le

Degetun 5
ie interpol⸗

Annn irenit.

1, Hec er
Attm ineredib

N = 415 =3*

ſtarum opinionibus imbuti, ut Concilium
Conſtantienſe quoad decreta 4. & 5. ſeſſionis
(568 & 69.) legitimum & Oecumenicum non
fuiſſe evincant. Præcipua eorum argumenta
paucis exhibeo, refutoque. Dicunt',

a) Decretum Seſſ. 4. a Patribus Baſileen-
ſibus fuiſſe interpolatum, additaque hæc ver-
ba: Ad fidem, & ad refonmationem genera-
lem Eccleſiæ Dei in Capite & in membris. Ita
Emmanuel Schelſtrate Vaticanæ, Bibliotheceæ
præfectus: qui ea verba in aliquibus cCodici-
bus non invenit.

R. Heæc afſertio non tantum contumelioſa,
ſed etiam incredibilis ex eo potiſſimum videtur,
quod decretum ſefſionis 4., prout denuo ſeſſio-
ne 5. promulgatum eſt, ipſo Schelſtratio teſte,
prædicta verba in omnibus codicibus contineat.
Cum igitur nihil interfit, in quarta, an in quin-
ta ſeſſione decretum illud editum fit, ejus-
modi interpolatio plane inutilis erat. Nihil au-
tem minus vero fimile eſt, quam Patres Ba-
fileenſes in id incubuiſſe, ut nullo operæ pre-
tio ea verba decreto ſeffionis 4. inſererent, quæ
in decreto ſeſſionis s., jam contenta repererant.

„) Memorata decreta ab unica tantum
Obedientia fuiſſe edita.

E. Decreta adverſus Wicleffum etiam ab una(570);
— adverſus Huſüum & Hieronymum Pragen-
ſem a duabus tantum Obedientiis condita ſunt
(573 & 74): nihilo tamen minus Concilio ge-
nerali ab ipſo Martino V. adſcribuntur (583.6).
Nempe dubium non eſt, quin reliquæ Obedien-
tiæ

N 416 = *

tiæ poſt conjunétionem decreta in præcedenti-
bus conjunétionibus faéta in pexerint. Cum igi-
tur illis non contradixerint; vel expreſſe vel ta-
gite ſaltem iisdem conſenſiſſe merito cenſentur.
(58⁰).

c) Prædicta decreta non fuiſſe approbata
aàa Martino V.
R. Oppoſitum patet ex dictis (582 & 83).

d) Decreta illa non fuiſſe communi con-
ſenſu edita.

R. Fuerunt aniformiter approhata, ut in
Actis legitur. Etiamſi igitur ante ſeſſionem ali-
qui contradixerint; id non obeſt, quo minus
communi conſenſu firmata dici mereantur. Vid.
Natal. Alex. Sec. 215. & 16. D'j. 4. art. 1. d. 7.

XVII. COWTTLIII GEWERALE.
BASILEENSHE.

H. 586. Ann. 1423. nempe quinquennio poſt
Concilium Conſtantienſe, ex de-
creto ejusdem Concilii (579), & indiétione
Martini V. (581), inchoatum eſt Concilium
Papienſe menſe Majo. At graſſante ibidem
lue peſtifera, Senas translatum eſt; ibique
apertum menſe Novembri ejusdem anni. Ne-
que tamen ipſum hoc Concilium Senenſe diu
ſubſtitit. Nam Patres congregati, partim ob
numerum Preſulum, qui convenerant, juſto
minorem, partim ob metum bellorum, ma-
Xime

le aprrotata

Snde

commnunz en
(Wun con.

. It r.

VD TTV
A.

incuennio dol

No⸗
om 4nl. Me⸗
gem dl.

4 gerenle

N 417 *

xime vero ob conatus Alphonſi Aragoniæ
Regis, ſchisma renovantis, Martino P. con-
ſentiente, Synodum abruperunt menſe Feb-
ruario ann, 1424., & Baſileam ad Concilium
generale juxta normam decreti Conſtantienſis
ſeptennio poſt celebrandum deſignarunt, pro-
teſtantes, quod propter hoc Conctilium Senenſe
non cenſeatur diſſolutum eſſe, ſed quod ipfi Pra=⸗
ſidentes cum inclitis Wationibus ad omnem re-

formationem poſſibilem concurrere vellent.

F. 587. Ann igitur 1431. Inchoatum eſt
Concilium Baſileenſe. Cardinalis Julianus pri-
mum a Martino V., deinde vero ab Euge-
nio IV., qui eidem interea deſuncto ſucceſ-
ſerat, delignatus eſt, ut Romani bPontificis
nomine Synodo præſideret. Qui eum menſe
Septembri Baſileam veniſſet, Eugenius P.
eidem per literas die 12. Novembr. datas
pracepit, ut quod Concilii Baſileæ aderat,
diſſolveret, aliudque poſt ſesqui annum Bo-
noniæ celebrandum indiceret. Bulla quoque
ad univerſos Chriſti Fideles data Concilii hu-
jus diſſolutionem die 18. Decembr. promul-
gavit. Verum mandato Papali vel neglecto,
vel ignorato, Julianus die 14. Decembr. ejusd.
anni 1431. Imam ſeſſionem celebravit: in
qua preter alia plura ſtatutum, ut quatuor
Nationes, Italica, Gallicana, Germanica, &
Hiſpanica, in quatuor conventus diſtribue-
rentur, ad eum fſere modum, qui in Con-
cilio Conſtantienli obſervatus fuerat (567˖ℳ
D 4d H. 588.

N= 418

G. 588. Seſſ. 2. die 15. Febr. ann. 1I
poſteaquam lecta & confirmata fuerant
berrima illa decreta Conſtantienſia de au
tate Conciliorum generalium (568
declaravit Synodus, quod ipſa.. per nul,
quavis auktoritate, Slam Papali dignitute
prafulgeat, diſoli, aut ad alium lotum trans-
ſerri, ſeu ad aliud tempus prorogari debuis,
KAut potuit; debet, aut poteſt; debebit, aut po-
terit, absque ejasdem jnodi Baſileenſis delit
rutione, & conſenſu.
En Synodus Baſileenſis vi decretorum Con-
ſtantienſium Eugenium, atque adeo Papam cer-
tum, Concilio generali ſubditum efſſe declarat!

43
Ce

H. 589. Seſſ. 3. die 29. April. Synodus
innitens decretis Conſtantienſibus LEugenium
P. . . cum omni reverentia exoravit, ut præ-
tenſam diſſolutionem revocaret, & ipſam zvevo-
laitonen, quemadmodum &o Aiſſolutionem fetit,
Ver diverſas mandi partes publicaret. At cum
Papa huic petito non ſatisfaceret, Seſſ. 2.
die 18. Decembr. Synodus Eundem ſab obte-
ſatione divini judici admonuit, & eidem ex
purte omnipotentis Dei pracepit, quatenus infra
6o, dies , Ppratenſam diſſolutionem. ,. revotä-
ret, & huic ſacro Concilio pure & ſimplitites
adhareret realiter & cum eſſeltu. Secus; ſan-
ſta Scmodus absque ulteriori monilione, . Pro-
edet, prout Spiritus S. diktaverit, & tam de
jiure divino quam luumano fuerit procedendum.

5 = 419 =3*

H. 590. Seſſ. 14. die 7. Novembr ann.
1433., Præſente ipio sigismundo Imperatore,
terminus 60,. dierum Eugenio antehac con-
ceſſus (589), ad tres menſes eſt prorogatus 3
formaque præſcripta, qua Synodo adhærere
jubebatur. Ceſſit denique Synodo Kugenius;
Legatosque Baſileam cum literis, queis huic
Concilio ſe adhærere ſecundum formam ibi-
dem preæſcriptam profefſus eit.

1. Seſſ. 16. die 5. Febr. ann. 1434.
Bulla Eugenii, quæ incipit: Da-
n ea Pontifex ſacrum generale Baſile⸗=
enſe Concilium . . pro extirnatione hareſum
vace populi chri
Eccleſic in Capite & in membris . legitime in-
choatum eſſe aſſerit. Decernimus, pergit Papa,
præfatum generale Contilium a tempore inchoa-

5
ſtiani, uc generali reformatione

„7

ien fuit, tionis ſucx legitime continnatum fuiſſe, & con-=
tt. A cun tinuati debere ad pradiltau, perinde ac ſi nul⸗

4 diſſolutio falta fuiſſet. Quinimmo pra fatam
G diſſolutionem irritam declaranies, infum ſacrum
generule Contilium Baſileenſe pure, ſimpliciter,
& cum effeltu ommi devotione ac favore proſe-⸗
Juimur „ & proſequi intendimus. Przterea
quascunque literaus, & quidquid per nos aut
noſtro nomine in prwjudicium aut derogutionem
dilti Contilii, ſeu contra ejus auktoritatem fa⸗
Kum, ſeu aſertum eſt, rèvocumus, & irr'ta-
mus. Data eſt hæc Bulla die I1s. Decembr.
ann. 1433. Lectis his literis Synodus decre-
( e, D d 2 vit,

N 420 == E

vit, & declaravit, Eugenium per cas ſatisfe-
ciſz plenarie monitioni, citationi, & requi ſitio-
ni hujus ſacri Concilii.

Ex his manifeſtum redditur, Synodum Ba
ſfileenſem usque ad ſeſſionem 16. ab Eugenio

P

. fuiſſe exvreſſe confirmatam. Idem igitur ſæ-
pius jam memorata decreta Conſtantienfia (568
& 69), utpote quæ Seſſione 2. Baſileeênſi denuo
cônfirmata ſunt (y88), ſuo aſſenſu probavit.
Eugeniuzg qvidem, teſte Cardinale Joanne Tur-
recremata L. 2. de Eccleſia C. 100. Florentiæ in
publica diſputatione ad Card. Julianum dixit:
Nos quidem progreſſum Concilii approbavimus,
volentes, ut procederet, ut incevxerat: non ta-
men approbavimus ejus decreta. Verum incon-
ſiderantiæ cuidam hæc verba ſunt adſcribenda.
Quid enim, dic ſodes, probavit Papa, dum
Concilium Baſileenſe probavit, ſi ejus decreta
non probavit 2

F. 592. Die 24. April. in Congregatione
generali quatuor Legati Papales incorporati
ſunt Concilio nominibus privatis, ea tamen con-
ditione, ut nominibus propriis jurent . hu-
zjus Concilii decreta defendere, & ſpecialiter de-
creta Conſtantienſia (568 & 69), Bafileæ rur-
ſum firmata (588). In proxima dein ſeſſione
17., quz præſente rurſum Imperatore ha-
bita eſt die 26. April., iidem Legati Ponti-
ficii unacum Card. Juliano admiſſi ſunt in
Praſidentes nomine, vice, & loco Eugenii P.;
ſine ulla tamen jurisdiktione coaltivau, ſalvo eti-
am modo pvrocedendi haltenus obſervuto.

N= 421 =

H. 593. Seſſ. 25. die 7. Maji, poſt plura
decreta ſaluberrima in ſeſſionibus præcedenti-
bus edita, Concilium in duas partes diſciſ-
ſum eſt. Cum enim ageretur de loco Con-
cilii ad reparandam cum Eccleſia græca unio-
nem celebrandi, Major pars, quæ tamen fere
ſecundi tantum ordinis ſacerdotibus conſta-
bat, duce Ludovico Card. Arelatenſi, Baſi-
leam, Avenionem, vel aliquam Sabaudiæ
civitatem; — pars minor, ducibus Legatis
Papalibus, quos plerique Præſules ſequeban-
tur, Ferrariam, vel Florentiam ad hunc
finem determinavit. Eugenius edito diplo-
mate poſterioris partis electionem probavit.

it Ping, dun .
1 ejns benet F. 594. Seſſ. 26. die 31. Julii Synodus
deerevit, ut Eugenius P. intra 60. dies. . per
Je vel per aliam corum Sinodo Baſilex compa-
redt, ad objecta male adminiſtrati Pontifica-
tus vitia reſponfurus. Cumque Is hujus ci-
tationis nullam rationem haberet; ſeſſ. 28.
die t. Octobr. eadem Synodus declaragvit, eun-
dem eſſe contumacem, & ejus abſentia non ob-
ſtante contra eundem ad ulteriora fore proce-
denaum, prout ſacro Concilio videbitur. At
Eugenius Bulla, quæ incipit: Loktoris gen-
tium, eodem die edita, Concilium Baſilea
Ferrariam transtulit. Atque ad hanc asque
trunslationem Concilium Buſileenſe cum omni re-
verentia & devotione a ſe ſuſcivi, Idem pro-
feſfus eſt in literis die 22. Jul. ann. 1446. ad
ſuos in Germania Nuncios directis; absque ta-
9, D d 3 men,

We

men, Ut addit, prjudlicio juris, dignitatis, &
r‿uinentie ſankta Sedis Apoſtolit , a& pote-
hasis ibi & in eadem canonice ſadenti in ver-
ſona B. Petri à Chriſto conceſſc.

Poſt ſeſſionem 30. die 2 2². Decembr. celebra-
tam, Galianus Carqin alis, . . ut villit Baſi-
leenſzs in propoſito Pontiſicem deponendi obſti-
natos „ Baſiles, diſceſſit die o. gdanuar., ann.
1425. Et Patres concione advocata Enacyt-
cum Card. Arelatenſem, qui auicus iunc Ca
dinalis in Concilio Jer vererat, Præſideutem cre-
ant cum nlena poteſtate. Ita refert Auguſti=⸗
nus Patricius in Miſtor. huj. Concil. C. 66.

G. 505 Seſſ. 31. die 24. Januar., ann
1438. unodus Eugeni, um L. „ manifeſtum con=⸗
tunatem, & in aperta rebellione exiſtentem,
lc incorrig: ihiliter Eccleſiam Dei ſcundalizan=
te n, ab omni adminiſtratione Papazus im ſpi-

givuulibus & temporalibus ſuſpendit. Elienaticu
1 P

H. 596. Sefl. 33., quæ die 16. Maji ann.
1430. ‚truſtra reclamantibus & propterea
ablentibus Principgum Oratoribus, & viginti
tantum Abbatibus aut E Ppiſcopis præſentibus
habita eſt, Sgnodus definivit, prout ſequitur:

) Veritas de poteſiate Concilii generualis,
aniverſalem Eccleſiamn repraſentantis, Jupra
Papam & quemlibet alterum, declaruta per
Conuſtantienſe &e oc Baſileenſe generalid Concilia,

eſt ver itas ſide gi catholita.

— —
. = 42;3 = =*

9„) Veritas bc, quod Papa Conctilium ge-
nerale, univerſulem Eccteſiam repræſentans,
akta legitime congregatum ſuper declaratis in
præfata veritate, ſine ejus conſenſu nullatenus
auktoriiative poteſt diſſolvere, aut ad aliud tem-
pus prorogate, aut transferre, eſt veritas fidei
catholicc.

) Pradiktis duabus veritatibus pertinati-
ter repugnans, eſt cenſendus hæreticus.

G. 597. Seſſ. 34. die 25. Junii Synodus,
pro tribunali ſedens, per ſententium defiiti-
vam pronunciavit, Gabrielem, prius nomina-
tum Eugenium P. IW., eſſe notorium contuma-
tem, praceptis Eccleſiz univerſalis inobedien-
tem, aſſidunm contemtorem ſacrorum canonum,
unitatis Eccleſizc Dei perturbatorem, Simonia-
eum, chismuticum, pertindcem hareticum, di-
lapidatorem jurium & bonoxum Eccleſix, dum-
noſum ad adminiſtrationem Romani Pontificii:

10, Veiiam . — .
de Ni quem propteret aà Papatu, depoſuit, & abje-
1 Men cit. Teſte Auguſtino Patritio C. 114. huic

ſeſſioni ſeptem tantum Epiſcopi interfuerunt.

G. 598. Seſſ. 39. die 17. Novembr. Sy-
nodus promulgavit, Keligioſum & nobilem Vi-
rum Amadeum Ducem Sabaudic in ſolitudine
Kipalick jam a pluribus annis in virtute ton-
tinentiæ honeſte converſantem, & virtutum Do-
mino in ſpiritu humilitatis ac ſimplici & humili
4 D d 4 ha-

deinceps nomen Felicis V. aflumlit.

Hæc electio novum in Eccleſia ſch'sma ex-
cſtavit. Principes Germaniæ neutras partes
amplexi ſunt. Rex Aragoniæ, Regina Hun-
gariæ, Bavariæ & Auftriæ Duces Felici adhæ-
ſere, Galli, Angli, & Scoti, quamquam Ba-
ſileenſe Concilium reeiperent, in Eugenii ta-
men obedientia perſtiterant. Parifienſis Schola
Concilio Baſileenſi auhærere profea eſt: &
pluring Germaniæg gymnaſia, ut Viennenſe,
Erfordienſe, Colonienſe, & Cracovienſe in Po-
lonta: qux omnia ſuis ſeriptis adeclararunt,
ſupremam eſſe poteſtatem avud Concilium Baſi-
lezuſe, cui etiam Papa obedire teueretur. Hæc
ſcribit memoratus Patritius C. 114.

H. 599. Seſſ. 45. & ult. die 16. Maij
ann. 1443. ſtatult Synodus, ut infra trien-
nium. generule Conctiliun in civitate Lugdu-
nenſt celebretur. Attamen Concilium Bafle-
enle continuundum; & ſi quidem aliquod im-
pedimentum ſele objecerit, eo ipſo Lauſanam
Zrunslatum eſſe decrevit. Et revera, cum Fri-
dericus III. Imperator civibus Balſileenſibus
mandaſſet, ne Concilium hoc ultra in Urbe
ſua tolerarent, qui adhuc fupererant, Patres
Balileentes Lauſanam abierunt circa initium
ann. 1449., ibidem generale Concilium pro-
ſecuturi. Cum vero Irritos eſle cernerent co-
natus luos, Amadeus Regis Galliæ preci-
bus

kabitu deſervientem in ſummum Pontifſicem uni-
verſulis & Romankx Eccleſic eſſe eletiam. Qui

tutn bobatt,
1 Grnodunn b
eut, Aut ſ
ni maudarit.
Tindunn ett,

Alaut, rei
ein n tlum

= 425 =23*

bus permotus, Papatu ſe abdicavit die 7.
April. ann. 1449. eamque ceſfionem Synodus
Lauſanenſis ratam habuit die 19. ejusd. mens.
& anni, ſimulque Nicolaum V. „qui Eu-
genio IV. ann. 1447. e vivis ſublato ſucceſſe-
rat, Pontifiéem ſalutavit; Amadeum vero Sa-
binenſem Epiſcopum, Cardinalem, & Sedis
Apoſtolicæ in Sabaudia Legatum perpetuum
declaravit. Hæc omnia Nicolaus V. non tan-
tum rata habuit, ſed etiam quæcunque con-
tra Synodum Baſileenſem vel Lauſanenſem
aut contra Felicem V. ab Eugenio P. acta
fuerunt, aut ſcripta, irrita & pro infeltis
aberi mandavit. Sic & hoc ſchisma rurſus
extinctum eſt.

S. 600. Præ ceteris memorabile eſt de-
cretum, quo Patres Baſileenſes Lauſanzæ
congregati cum Nicolao V. pacem inierunt.
Sankta hac Synodus, inquiunt, in Spiritu §.
legitime congregata, univerſalem Eccleſiam re-
raſentans . . dileftiſſimum Eccleſic filium
Thomam in ſummuam eligit Pontiſicem, nomi-

ne, quo nune appellatur, Wicoluum V. appel-

landum: utque pro ſummo Pontifice kabeatur,
præſentis decreti tenore ſtatuit.. MWandat pra-
terea hac ſantta Snodus omnibus & ſingulis
Chriſtianjs, quutenus Eidem tanquam unico,
verg, & indubitato Pontifici obediant.

D d S H. 601.

2 —
== 426 ==E

F. 601. Cum de oecumenica Baſileenſis
Concilii auctoritate movetur quæſtio, in va-
rias ſententias tam ICti quam Theologi abe-
unt. Ego fic exiſtimo: Ssi, & quamdiu
Concilio Baſileenſi nihil defuit eorum, quæ
ad legitimum generale Concilium requi-
runtur, tum certe dubitandum non eſt, quin
tamdiu oecumenicam auctoritatem merito ſibi
vindicaverit. Jam vero nullum ex ejusmod
requiſitis huic Concilio, ſaltem usque ad ſeſ-
ſionem 25tam, defuiſſe, cuilibet, qui acta
inſpexerit, liquido pateſcit (586 - 94). WMihil
igitur eſt, cur ſaltem ad eam usque ſeſſio-
nem iſtud Concilium quisquam vere oecu.
menicum fuiſſe inficietur. Quoniam vero à
ſeſſione 25ta Synodus in duas partes disciſſa
eſt, ita ut unam Eccleſiam univerſalem non
amplius repræſentare videretur (5903); tum
quidem eandem auctoritate oecumenica ex-
cidiſſe qui cenſent, ſatis probabiliter ſenti-
unt. Neque tamen iis multum refragabor,
qui Concilium hoc usque ad ſeſſionem 28vam
legitimum fuiſſe contendunt, eoquod Euge-
nius IV. illud usque ad translationem a ſe
Hactam, quz tempore prædictæ ſeſſionis con-
igit (594), approbaverit.

Plura vid. apud Natalem Alex. Sec. 15. & 16.
Diſſ. 8. art. 4.

* ar
Inr, per (a
e!

lcn Baſlee
Urſtio, inn
. .
Theplogi ,
C Guamdir
eorum, glu
liuum xegni

no

Cbiltter

1
vVY NR-

= 427 = *
XIX CO NCILIUM GENERALE.
FERRARIENSE SEU FLORENTINUM.

F. 602. Hic Concilio initium datum eſt
Ferrariæ ann. 1438. die 8. Ja-
nuar., per Cardinal. Nicolaum Albergatum.
Poſtea primum advenere loannes Palæologus
Græcorum Imperator, quem comitabantur
Jolephus Patriarcha Cpltanus cum aliis 20.
Epiſcopis, inter quos erant tres, qui ſimul
Alexandrini, Antiocheni, & Hieroſolymitani
Patriarcharum vices obibant. Aderat ipfe
etiam Eugenius P. cum Epiſcopis occiden-
talibus circiter 72. Conventum fuit, ad re-
parandam utriusque Eccleſiæ unionem arti⸗
culos 6. eſſe diſcutiendos, nimirum de pro-
ceſſione Spiritus S.2 Filio; de additione EYi-
lioque in Symbolo Cpltano; de Primatu Pa-
pye; de igne purgatorio; de beatitudine San-
Gorum ante communem reſurrectionem; de-
nique de uſu panis azymi in Sacramento Eu-
Chariſtiæ.

G. 602. Seſſiones 16. Ferrariæ ſunt ha-
bitæ, in quibus inter Græcos & Latinos
de additione Filioque potiſſimum fuit diſpu-
tatum, cum IIIi eam rejiciendam; — Hi vero
retinendam eſſe contenderent. At ob exor-
tam in ea urbe peſtem, jubente Papa & con-
ſentiente Imperatore Græcorum, menſe Ja-
uario ann. 1439. 5 Synodus Florentiam trans-
lata eſt.

*

A.
Wr 428 — *

G. 604. In hac urbe adhuc novem ſeſſio-

nes ſunt celebratæ, in quibus præcipue diſ-

ceptatum fuit de proceſſione Spiritus S. a
Filio: ut proin hæc Synodus, quatenus ex
Ferrarienſi & Florentina coaluit, 25. feſſio-
nibus abſoluta fuerit. Finitis diſputationibus
de proceſſione Spiritus S., agitata efſt quæſtio
de Primatu Papg. Inprimis quidem Greci
conſtituerunt, ut is, quæcunque hahbebut ab
initio & ante ſchisma privilegia, rurſus Rct
ipſa habeat. Cumque Eugenius IIIis ſche-
dam obtuliſiet, in qua petiit, at Sedes Apo-
ſtolica ſeu Licarius D. MW. G. C. ſummus Bon-
tifex hubeut ſua privilegia, & licuerit ei ſuo
jure, quippe ut ſummo Pontifici, adjicere, quod
ſacro ſymbolo ADODIDI; reſponderunt, pvoſtu-
latum hoc eſſe iniquiſſimum. Wam quomodo, in-
quiebant, nobis aßirmure liceat, fucultatem
ſſe Romank LEccleſiz, addendi, ſeu demendi,

absque Fratribus ſuis Patriarckis 2 Cuaprop-

ter etſi vium eſt, Juod fuit additum; qui ta-
men hot pateate auſus fuerit citra coguitionem
Ijnodicaum, culpa neqguaquam vasabit.

F. 605. Aliquot poſt diebus Græci, ha-
bita de Eccleſiarum privilegiis confultatione,
admiſernuunt privilegia Papa, prætergnum duo;
ne convocet Synodum acumenicam ſine Impe-
ratore & Patriarcthis, ſt conveniunt, id eſt,
ſine eorum conſenſu. Quodſit advocentur, 6S
non veniant, ne proptereau impeclimento ſint,
gu minus nodus fiat. Alterum eſt, ut, ſi
quis

V

I1 cum Log

Anti ieiun

Eel wam de

8 el

Plrltus 8.

Gdtenns a

250 Lello.
tationibus
Lel guetti
len Crxri

.

W== 429 =5*

quis putet, ſe ab aliquo Patriurcharum Pati
injurium; & veniat, qui interpoſuit appellatio-
nem; une Patriurcha Ipſi ſeſe ſiſtant judlican-
dos: ſed Papa mittat in Provinciam quatnaue
inqui ſitores, & ibi per eos injuriam Puſſi Jus
ſuum obtineant. Hæc ubi Eugenio P. inno-
tuerunt, reſpondit, ſe velle omniu Eccleſic ſuæ
privilegia; velle ad ſe fieri appellationes; ec
non puſcere & regere univerſalem Clwiſti Ec-
cleſiam, uti Ovium Paſtorem. Auktoritatem
praterea ſibi eſſe & facultatem celebrundli Siy-
nodum COecumenicam, dum oρas fuerit; & om⸗
nes Patriarchas varere eius voluntuti. Tum
vero Imperator, kis auditis, deſperavit; Aet
aliud reſpondit, niſi: Curate de noſtra hinc
profeltione, ſi vobis eſt in animo.

G. 606. Ne vero unione adeo exoptata
fruſtrarentur, aliqui ex græcis Epiſcopis in
