F. 630. Ann. 1556. Qaro lus V. impe-
rio ſe abdicavit in favorem tris ſui Fer-
dinandi I., quem propterea Septemviri Impe-
ratorem nominarunt. At Paulus IV. P. Por-
dinandum pro legitimo Caſare non dgnofcen-

7
Aum puatäavit, absque detrin .
Koritatis: Juod, ocum Imperatores Maatg
eorumqjue Elekkores fuißſent ab Apaſtolica Soi
inſtituti; obtinuiſſentque Romani Bontißcos An-
igaiſemum je; „ ue quis ea 4 corona

ento

absque ipſorum Pontificum confiz agtione vide-

butur neque Caroli abdicatio adeogue neque

Ferdinundi ſubrogätio, tanquam leg eſſe,
comprobundu absue interventu Pontificiw du-
Roritatis. . . Wegue ipſius Phi 1pvi
Regis ſuaſio Fasklua da Rari di
P 1 3

fuit. Iſta rem hanc narrat Pallavicinus L.
14. C. 6. Quoniam vero, ut idem C. 1I.
ſubjungit, Pauli duritia, tanqu o nimis zi
gida & parum prudens, vaſſim improb alata,
Ferdinandum pro legitimo Inperatore ha-
buit, & veneratus eſt.

En Curiæ Romanæzæ principia, Romano Pon-
tifici in Imperium Romano - germanicum ſecu-
larem poteſtatem tribuentis ! Pro quantzæ ea
ætate adhuc tenebræ! Sed Deo fint laudes!
FEACTLA EST LVX!

D. 631. Ann. 1562. poſt 18Va·N
cilii Tridentini ſeflionem, Ferdinando I. pe
ſuos Oratores petente, ut Synodus Clero Ger-
manico diſciplinæ leges praſcriberet; cum vero

in Concilio prater Oratores Cſareos nullus ea-
rum regionum Praſul, nullus Orator, aut Pro-
curator adeſſet; plact uit, ut aliqua expendler en-
tur ad conſialonalamn univerſali emendationi. Hu-
jus autem ſupra modum cupidus erat Seri-
pandus, is nimirum, qui cum Purpuræ ſplen-
dore retinebat vita integritatem, quum ſemper
ſervarat inter ſepta religioſa, rutus, a nova
dignitate aditum ſibi non laxari adl Jaſtum au-
gendam, Jed ad pietatem promovendam. Quare
datum inſß vegotinm fuerat, ut a varüs Præ-
Julibus piis & cor datis exquireret, gqusz ipſo-
rum judicio opportunins eſſent cortigendla, Ju
Ecgleſia reniteret, & adverſarior um lingucx re-
zunkerentur. ra cipua dubitatio fuit,
num ducendum eſſet initinm a rebas graviori-
us,

N= 455 = 5&*

bus, &' ad aulam Romanam ſpettanutibus, an
4 min us ponderoſis, & cuicungue dicteſi com-
mi unihus. Acd Priorg. Se ipandus Patres kor-
tahätur. Hæc ſcribit Pallav. L. 10. C. I. Cum
vero Epiſcoporum norlulli dixifſent, à
ſtrifſmos Cardinales reformatione non indi-
gere, teltte Cl. Richard in Analys. Contil.,
Bartholomæus de Martyribus, Bracarenſis in
Luſitania Archiep. ex 0 d. S. Dominici, epil-
copäli vigore, ſe quidem, exclamavit, con-
tra cenſere, illuß 1 riſſimos 6. dinales perill Luſtri
eſormatione opus habere.

F. 632. Inter duodecim reformationis
articulos, qui proponebantur, primus ſpe-
Gtabat reſidentiam eorum, quibus cura anima-
rum concredita eſt, præſertim Epiſcoporum.-
Hinc idem articulus etiam primus in deli-
berationem adductus eſt. At initio ſtatim
Patres diviſit controverſia, num relidentia
divino; — an humano tantum jure Præcepta
ſit. Qui pro divino jure pugnabant, duce
Epiſcopo Granatenſi, ſententiam hanc a Sy-
nodo definiendam Poſt tulabant. Polt undecim
conſeſſus ea de re habitos„ dufta ſeutentiurum
ratione, ingens confuſio 65 Plig aitas comper-
ta eſt, definienda, nelne, res het. Cum igi-
tur in novo conſeſſu Patres denuo „ ut fuam
quisque ſententiam clare S. diſtintte prome-
rent, rogarentur, inventi ſunt Neregita
tem, qui alfirmarent; — & triginta
negarent, articualum hunc eſſe
FT 4

ſed triginta tres Juatuorve medii ſu ubſtitere:
eorum enim aliqui dixerunt,
ticulum definiri, quaſito prius Pon
alii, ſibi non placere illum defmiri, non petito
prius Pontificis ſenſu.

Depromta hæc ſunt ex Pallavicino L. 16. C.
1. &α 4. ubi etiam ſententiæ tam affirmant'is
quam negantis rationes adducuntur. Poſteriores
eim quæſtienem, an refſidentia divini juris fit,
ne quidem tangere videntur; ſed eo fere ten-
dunt, ut ſynodicam hujus juris definitionem e
re eccleſiæ minus futuram, atque adeo regulis
prudentiæ adverſam probent.

1

§. 633. Dum hac Tridenti ann. 1562.
agebantur, Legati Ba ales Komam ad Pium
IV. Nuncium miſere, qui eidem ſtatum Con.-
cilii ob oculos poneret. Huic quoque per-
ferendum tradidere Syllabum 95. capitum
reformationis, qux collegerant ex vuriis var-
tibus, utpote ab Epiſcovis, virisque religionis
Nudioſis expetita. Ober⸗ pretium duxi, ex
eodem Pallavicino L. 16. C. 4. JG. 15. de-
ſcribere mandata huic Nuncio tradita. Ea
erant huiusmodi: Patrum animos auc vota
converſa Pr0 9171 Eh, e Ad diſciplinam V616 6
ſincere rcſormandam. Hins ſolum ſneruri ab
ipſis remedium aliguod fidei diſſidiis, qux per
definitiones ſandri non voſſe viderentur. Pluri-
ma fuiſſe ubertim deſinita in ante ablis c&ti-
bas ſub Paulo & Gualio, ſed ab ne fruttu:
quoniam emendationes ſtatuta debiles ac tenues
fuiſſent pra morborum gruvitate, & pra mor-

2
e, = 4 5v7 = *

talium expettatione.. . Ciaras a PFatribus vo.

ces jaftari, non pvoſſe confici diſciplinæz leges

S 4. .
qua ſatis ſorent, piann Romæ tribunalibus non
admota. Velle quidem eos intaltum relinquere,

idquid eé mente Pontiſicis proxime proveniret;
9 P 2

ſed velle ſimul novas leges extendere ad Oardi-

nales, &z; in omues illins Aulz Magiſtratus,
de quibus acriter conquererentur. (a) Capita,
quorum huftenus mentionem feciſſent, eſſe Sa-
cerdotionum collationes, ecorum praſertim, gqui-
bus dignitas & animarum cura adnekteretur;
vrovocationes, ob quas complures abivent im-
punes; Wuncios; & breviter, multitudinem
impunitatum, qua fieret, ne illa ſußfulti Supe-
riorem haberent aut correltorem. . . Iactinco
tenſeri opportunum 4 Legatis ‚ ut Pontifex
iphis ſignificaret cuntta ſimul capita, de qui-
yus deliberandum in Contilio ſibi vidleretur: ewα&
enim ab Iyſis diſtributum iri per arigs ſeſſio-
nes; adeoque ceſſaturas obtreltationes, quod
Roma expettarentur decreta de cunktis decretis
Tridenti ſtatuendis (b).

a) Contigit, ut, dum Wicolaus Pſaulmeiss
Benedikinus, Ep. Verdunenſis, ſaam ea de re
ſententiam diceret, uſus acerba libertate de
Aula Romana, Sebaſtianus Vanzius, Urbheve-
tanus Antiſtes, ad proximos ſibi converſus, di-
ceret: Nimium cantat is Gallus. Zo audito.
Petrus Danzſius Ep. Vaurenſis ſubjetit: Uti-
nam ad haujus Galli cantum excitaretar Petrus,
& fleret amare! Id narrat igſe Pallavic. L.
21. C. ½

F f 5 )

=— *
= 478 =

Inde ortum eſt dictum illud, quod a Lan-
aco Oratore Ga lliæ primum Romam ſcriptum 2
Pie per ora valgi percrebuit, nempe, Spé-
vitum S. a Pontifige in tabellarii mantica Tri-
dentum mitti. Pallav. L. c. c. 10.

H. 634. Papa, teſte eodem Pallavicino
D. c. C. S., per eundem Nuncium KRoma rYe-
ducem Legatos ſuos monuit, aut morum emen-
datio moderate ſe haberet, ne perturba-
tionem Pol kes chriſtianc Konel 2 quam in
remellium abiret, aut in iflionei Potius
Jucdtm in rcſitut onem Aulx nä, quæg Ca-
put Aſet: nel ſolum leges daret reliqu Corpori,
ſed ipſum plane bonſtitueret. Hinc addidit Pa-
pa, it, cum aliquod, quod ad ipſos Romanos
Ponlifces attineret, ſanciendum ſe decretum,
ipſius nomine res cum hat inſeriptioner Pius
Papa IV. approbante ſacroſancta Synodo. At
Legati reſponderunt, eam inſcriptionem non-
niſi, cum ipff Pont ifces deſſent CLonciliis
uſurpatam juiſſe; .. negue opr⸗ § eſſe, ut huic
negotio ranlalae, ur ; oum ipſi varati eſſent ad
nabkr n . propterea quod par non eſſet, ut
, gainpe dua, inerior, manum ſuam
akendieret ſupia, ſüäi Capitis aultoritatem. 1ℳ)
In quo patet, it ad hec verba Palla-
viemus, quuntum ati Sinodo ab eo As-
vore a Pontifi noeſſzum ſit, cum ahb
accipere non gra
moclo, ut aan prarogativam i
ret, ipſe Legislator appareret. (b) De
reſidentiæ ſigniſcabat Pontifex, 4 Ilteru-
r En

„N

4
4, Jod 11
oman ſorigen
z Neane, .

E 459 RS

trum optari, vel ut diſputatio ſopiretur om-
nino, vel ut tantisper protraheretur, dum wæſtu
defer veſcente, de re tunquam in Senata, non
tunquam in prulio deliberari poſſet. Præterea
cum Papa in duobus Legatis, Mantuano ſci-
licet & Seripando, minus, quam par eſlet,
ſtudii pro tuenda Romanz Sedis eminentia
eſſe ſulpicaretur, ſtatuit avud ſe novos Lega-
tos audere, . . ſolum intentos ad Sedis Apo-
ſtolicæ commoda. ()

. a). Deſperata eſt majoris mivorisque Cleri .
præſ⸗ ertim Romani, reformatio, quamdiu Roma
ab his principiis non diſcedit.

*) Pius IV. quidem & cum eo Pallavicinus
videntur credidiſfſe, dum Papa, ſacro avpro-
hante Concilio, aliquid præcipere vel prohibere
ſcribitur, ab illo ſolo poteſtatem legislatoriam
exerceri. At oppoſitam veritatem edocemur
ex diétis (296-99. & 403 -=12).

c) Quiaſi Apoſtoljcæ Sedis commoda univer-
ſals Eccleſiæ comfnodis fint contraria ?²

H. 635. In generali Congregatione die
3. en tembr. ann. 1562. moveri cpta eſt
„ an Epiſcopi jure divino ſuperiores
ſint Presbyter is. Cumque omnes facile con-
tirent, ſpectata poteſtate Ordinis, ex di-
vina iaſtitutione illos iſtis antecell ere; hinc
orta eſt controverſia, an Epiſcopi ipſam quo-

O —
C
£
S

que Poteſtatem jurisdictionis non a Papa,

ſed aàa Deo immediate recipiant; atque adeo
hac

sbyter r0S jure

ſione hujus de po-

de Papz etiam

Pprxcedant. Deni ue oc
teſtate epiſcopa! 1 cont roverfii
Primatu Pius IV. ad Tridentinos Patres de-
finiendum miſit hunc canonem: Avatema

ſit, ſi quis, dixerit,, B. Petrum per i
nem Chriſti non fuiſe primum inter Arofofos .
SG ejus Vicarium in terra; vel neceſſe non eſſe,
t ſit in Eccleſia unus Pontſex, Petri ſuccef

ſor, eique cudlis in aubtoritate regimini 5s; A-
4 1 in Romana Sede legitimos ejus ſucceſſores
1hoc usque tempus non nahuiſſe us princi-
Nutus in Eccleſßia; net f. ißſe P
Doktores omnium orα£ .
pſis truditam a Domino W. 6. plenam po-
ſtatem paſcendi ,rgendi, G gubern&ndi Ec-
ofan univerſalem. Pallav. L.
ſeig. item L. 19. C. 12.„ 13:2 S 16.

G

☛

S. 636. Controverſia hæc, ut iden
Pallavicinus L. 2zo. C. 4. refert, Seyno in
uales quaſi partes diviſam, adeoque ſuſpen-
ſam tenebat ob co niratzas ſir masque ſententids
rinm ampliſſimarum Wationum. Galli vocem
q uv a bet airlalant, quæ ſummi Pontificis prä-
voga kvam ſupra Concilium ſondret, gua gue
aut Florentinum comprobaret, aut offi⸗ eret Bu-
Rleenſ, (a) Hiſpani tum de leg A E.
tini ſir mitäte, tum de pravo
Jupr’ Concilia con ſentiehant. Sedlt co,
ut anerte defini retur. Epiſcopo um inſtitutionem,
sos umne jurisdiftione m eſe juris di vini, tam-
etſi

N = 461 N

t Romano Pontifice dependentem. (b) Itaſi
S& pvauci quidam ex memorati
liisque Præſulum frequentia c
dum magis propitiam Ponti
Ituli decus ingens & emolu-
tum gentis ſux putabant conſervationem
majeſtatis & poteſtatis in hoc ecclefaſtico Prin-
cipatu, quo Italia religuis Wationibus praſtat;
quantum eadem ob defettum ſui Regis commu-
nis, & ex ſe orti, ab illis ſuperatur. QGua-
ter quibusdam exceptis, qui aut magis
imi, aut imbecilliores, ſe ab exteris regi
ent, hujuste regionis Praſules non alio
labant niſi ad ſuſtinendam edis Apoſtolica
vim at dignitatem: cum ipſis videretur hinc
gue pendere & honor pyrovincix, & Eccleſiæ
bonum; adeoque a ſe ſimul in eo partes probo-
rum Italorum, proborumque Chriſtianorum ex-

erceri. (c)

7

a) Quamobrem Galli, cum exiſtimarent, per
poteſtatem regendi Eccleſiam univerſalem Roma-
num Pontificem Concilio generali ſuperiorem
ſtatui, expunétis vocibus, Eecleſiam aniverſa⸗
lem, has eſſe ſubſtituendas, omnes Fideles ,
vel, omnes Eccleſias; præterea Papam non
ſimpliciter Chriſti Vicarium; ſed Jupremum
Chriſti Vicarium nominandum eſſe contende-
runt. Pallav. L. 19. C. 13.

5) Fuere tamen, eodem Pallavieino teſte L.
19. C. 6., quidam etiam ex Gallis, qui, eti-
amſi de prærogativa Papæ ſupra generale Con-
cilium cum Hiſpanis non ſentirent, de Epiſco-
P⸗

„ *

perum tamen jurisdictione eandem cum iis ſen-
tentiam tuerentur.
ec) Itaque, ſi Pallavicino Cardinali Italo cre-
dimus, non amor verifatis, ſed patrig; non
univerſalis ELecleſiæ, emolumenta ſpiritualia, ſed
propriæ, Nationis commoda temporalia Italos
impulere, quo minus in Hiſpanorum vel Gallo
rum ſententiam concederent. Turpis confeſſio!

G. 637. Tandem poſt diſceptationes in-
tegro circiter anno de prædictis tribus con-
troverſiis (632 - 637) continuatas, die 15. Jul.
ann. 1563. habita eſt ſeſſio 23tia. In ea de
Romani quidem Pontificis prærogativa ni-
hil omnino definitum eſt. (a) At de reſi-
dentia Paſtorum eccleſiaſticorum Synodus
ejuscd. ſeſſ. cap. 1. de reform., decretum edidit,
in quo quidem, an ejusmodi reſidentia juris
divini ſit, nec ne, conceptis verbis non de-
finitur; principium tamen ſtatuitur, ex quo
divinæ legis obligatio neceſſaria conſecutione
deducitur. Canones præterea promulgavit,
295 ſupra (343. J, s, †) jam adduximus.

a) Ferdinandus Imperator per literas Pio IV.
diſſuaſerat, ne declarandam curaret ſaam ſupra
sunodum prærogativam, niſi Patres ad id una-
nimes convenirent, propoſitis horrendis calami-
tatibus, quæ Reipublicæ chriſtiau imminerent,
ſ Concilium diſſolveretur, quod ex diſſenſu in
articulo tam gravi timendum eſſet. Pallavic. L.
215 C. 11.

un al kuj
Dio prorin
e

„6.

= 46z ==5*

) Cum Hiſpani obdurati contenderent, tis
qfirmnretur, eſſe in Eccleſia Epiſcopos ex inſti
tutione Chrifti; temperamentum adhibuit Ep
copus Hydruntints, quankem ſatis eſſet ad id,
quod certum erat, defniendum, vonens, gradum
Epiſcoporum in eccleſiaſtica Hierarchia non elſe
pro arbitravia Pontificis voluntate: ac proinde
ejus inventasm fuit, qusd in ſexto canong, vice

9
97¾

illorum verborum, geuqk petierant Hiſpani, ex
inſtitutione Chriſti, voneretur, ex ordinatione
divina; eo relikto, quod incertum erat, ninii-
rum an hujnsmodi ordinatio dedata Juihet 4
Deo proxime, an per ipſius Vicarium. Pallav.
L. c.

§. 638. Seſſ. 24. die 11. Novembr. ann.
1563. Synodus, impiorum hominum, gui per-
perum de venerabili Sacramento Matrimonii
ſenſerunt, . . temeritati cupiens occurrere, in-
ſigniores prædilftorum ſchismaticorum hareſes &
errores, . exterminandos duxit, hos in inſos
hareticos sorumque errores decernens anathema-
tismos. Ita Tridentinum in doctrina de Ma-
trimonio, quam canonibus præmiſit.
Itaque Synodus ſequentibus canonibus hære-
ſes tantuw damnare voluit ; neutiquam vero
doctrinam aliquam catholicorum, quæ eo tem-
pore in controverſiam nondum fuerat adducéta.

F. 639. Ex duodecim illis canonibus

a) Can. I. di quis dixerit, matrimo-
n non eſſe vere & proprie unum ex ſeptem
Legis evangeliew Sacramentis; „ anathema ſit.

9

— ——
4.654 = E.
W 7 7 ¾

9) Can. 4. Si quis dixerit, Eccleſiam non

iſſe onſtituere imp geclimenta matrimoniunm di-

16.

im entia, vel in iis conſlituendis ei v Ae; ana-

ſit

Neg averant, hodieque negant Proteſtantes,
Matri monium eſſe Sacramentum; & hac rstione
duéëti, imperio eccleſiaſtieo abjudicant poteſta-

tem ſtatuendi impedimenta contractum matri-
monislem dirimentia. Quid ſi Catholici fint,

1
qui, etiamſi admittant, matrimonium eſſe Sacra-
mentum 5 ejusmodi poteſta em tamen imperio
ecclefiaſtico eſſe jure proprio annexam inficien-
tur ? Hinc eodem cum Acatholicis anathemat
feriuntur? Id equidem non exiſtimo. Hæc
Doctrina, QUIA matrimoninm non eſt sacra-
mentum; Rre eis 2 non poteſt jure pro-
prio conſtituere impedimenta matrimonium Liri-
miéntia, 10 ge diverſa eſt aà

ab iſta Doctrina,
ETIAASI matrimonium ſit ſjacramentum: Ec-
cleſia TAWIEN non poteſt jure proprio conſti-
tuere impedimenta mat, imont um dirimentia. Prio-
rem doëcrinam damnavit Synodus ut hæreticam:
poſteriorem reliquit inta 3

ktam, utpote de qus
illo tempore nihil quæſtionis movebstur. Itaque
hæc propoſitio: Eccleſia non pot teſt jure vroprio
ſtatuere èimpvedimenta ,0 atrimoninm dirimentia,
damnata eſt ut corollarium hujus propoſitionis
hæreticæ, Watrimonium non eſt Sacramentum:
atque adeo doctrina catholica hæc eſt: Ratio
ſufficiens, cur Eccleſiæ deneg getur poteſtas im-
Pedimenta dirimentia ſtatuendi, inde repeti ne-
quit, quod matrimonium non ſit Sacramentum:
nam revera eiſt Sacramentum, Ceterum an alia
detur ratio ſufficiens ejusmodi’ poteſtatem Ec-
clefſiæ -bjudicandi, nec ne; id Tridentina Sy-
no-

zulnn 16 e

Doener
tatis &
its uhri
dee me
lret. 0
Contenern

N= 465 = 5*

nodus nec diſcuſſit, nee definivit. Vid. ſimile
exemplum in duabus primis propoſitionibus Wi-
cleffi, a Concilio Conſtantienſi damnatis (570.
a & ).

O. 640. Can. 3. ſic habet: &t gquis di-=
rerit, eos tantum conſanguinitatis & affnita-
lis grudus, gui Levitico exprimuntur, poſſe
impedire matrimonium coutrahendum, & diri-
mere contruttum; nec poſſe Eccleſiam in non-
nullis eorum diſpenſare, aut conſtitnere, ut
Pplures impediant, & dirimant; anathema ſit.

Docuere Proteſtantes, gradibus conſanguini-
tatis & affinitatis, qui Levitico continentur;
ita adſtringi Chriſtianos, ut eorundem numerum
nec augere, nec diminuere Superiori humano
liceat. Quare adverſus divinam legem errafle
contenderunt Prælatos Eccleſiæ, dum vel in
aliquo illorum graduum diſpenſarunt, vel no-
vos gradus ad jecerunt. Proteſtantes, Eccleſiam
hujusmodi erroris accuſantes, Synodus partim
hoc, partim præcedente canone II. damnat.

§. 641. Can. 6. his verbis exprimitur:
di quis dixerit, matrimonium rutum, non
conſummatum, per ſolennuem religionis profeſſio-
em alterius conjugum non dirimi ; unuathema

ſt.

Synodus hoc canone tantum definit; matri-
monium ratum per religioſam profeſſionem di-
rimi; quo jure 5num divino fcilicet, an hu=
mano, non definit.
G g 642. J.

J. 642. Can. 7. ſic modo legitur: &
qnuis dixerit, ern, Zum errare, tum docuit, α
Locet, rti eαι & apoßtolicam Stocke:
am, opter adulterium alterius con

mats imor tii igonilen non pvoß * diſſolvi;, »ana-
themäad ſit.

AOVn

Canon hic antea his verbis conceptus erat:
Si quis dixerit, matrimonia confummmata ob adul-
teriuni difjolvi; anathena ſit. Sed Oratores
Veneti ſolenniter expoſuerunt Conventui, niſi
is canon mederatione aliqua reformaretur, ti-
mendum effe, ne Græci in ſubjectis Reipnblicæ
ſuæ locis degentes, nimirum in Creta, Cypro,
Corcyra, Cephalonia, Zacyntho, aliisque mul-
tis, ad tumultum integramque a Sede Apoſto-
lica ſeceſſionem provocentur. Satis conftare,
in more poſitum apud Geæcos, ut uxorem
adulteram deſerant, & aliam ducant, veterri-
mam Majorum conſuet udinem, ut ipſi dicunt
ſecuti; nec ideirco illos anathemate percullos
ab ulla Synodo cumänen ica, etiamſi Romanæ &
Apoſtolieæ Eccleſiæ hujusmodi mos liquido in-

notuiſſet. Pallav. L. 22. C. 4.

§. 643. Can. 12. denique his verbis con-
tinetur: Si quis dixerit, cauſſas matrimonia-
les non ſveltare ad Gudices ectleſiaſlicos ; ana-

thema It.

Hoc anathemate rurſum percelluntur Prote-
Aantes, qui, cum matrimonium negent eſſe
Sacramentum, omnes cauflas matrimoniales d
judicem civilem referendas eſſe contendunt.
Itaque hac da mnatione non comprehenduntur ii, H
linde

qui caufſas matrimoniales, quæ & quatenus præ- lan

iſe la

N = 467 = *

ciſe circa contractum conjugalem verſantur, ad
forum civile; — quæ vero & quatenus Sacra-
ment Matrimonii reſpiciunt, ad forum eccle-
ſiaſticum pertinere docent.

C. 644. Ejusdem ſeſſ. 24 te C. 7. de re=
form. matrimonii Synodus in hunc modum
decrevit: Tametſi dubitandum non eſt, clan-
deſtinu matrimonia, libero contrahentium con-
ſenſu falla, rata & vera eſſe matrimonig,
quamdin Eccleſia en irrita non ſecit: & pro-
inde jure damnandi ſunt illi, ut eos ſankta
Sinocdlus anathemate daumnat, qui en vera ac
rata eſe negant; (u) quique ſalſo aßirmant,
matrimonia a filiisfamilias ſine conſenſu paren-
tum contrafta, irrita eſſe; & parentes ea a-
tu vel irrita ſucere poſſe: (b) nililominus ſanfka
Dei Eccleſia ex juſtiſſimis cuuſſis illu ſemper de-
teſtata eſt, atgue prohibuit... Deinceps vero
qui aliter quam praſente Parocho, vel alio Sa-
cerdote de ipſius Parochi ſen Ordinarüi licentia,
& duobus vel tribus teſtibus, matrimonium con-
trahere attentabunt, eos ſankta &ynodus ad ſie
contrahendum omnino inhabiles redldit; & hu-
jusmocdli contractus irritos & nullos eſe decer-
nit, prout eos praſenti decreto irritos facit,

& annullat. (6)

àa) Matrimonia clandeſtina antehac fuiſſe ver
& rata in ratione contractus, id hoc loco affir-
mat Synodus. n autem ſine benediétione ſa-
cerdotali rätionem Sacramenti obtinuerint, nec
ne, neque affirmat, neque negat. Teſte qui-
dem Pallavicino L. 20. C. g. ex Tridentinis fere
2

5
6 orn-

N = 468 =*

omnes ſentiehaunt, quodeunque inter Chriſtianos
roniugium eſſe Sacramentum. Fuere tamen,
quamquam pauci, qui illud ſolum matrimonium,
quod Sacerdotis benedittionem ſuſcipit, ad ra-
tionem Sacramenti evehi, magno conatu, ſe-
cændum Guilielmi Pariſienſis opinionem, defen-
derent.

b*) Contratum matrimonialem ſolo parentum
diſſenſu irritum fieri, id hoc decreto negant
Patres. Legibus Principum id effici poſſe, neu-
tiquam negant.

e) Pallavicinus L. z2. C. 1. narrat, Oratores
Gallos a Concilio Regis nomine ſolenniter pe-
tiiſſe, ut hujus modi matrimonia, nempe clan-
deſtina, in pvoſterum irrita decernerentur;.
emnul etiam redderentur irrita mäatrimonia con-
tralta a filiis absque varentum conſenſis Ex
condito hoc decreto patet, in poſtulatum prius
conſenfifſe Synodum; non item in poſterius.
Igitur, inquis, exiſtimavit Tridentina Synodus,
datam efle Eccleſiæ poteſtatem jure proprio ſta-
tuendi impedimenta contractum matrimonialem
dirimentia?

R. Nolim abnuere, Patres Tridentinos in
ea opinione fuiſſe. At eam dogmatis loco a
Fidelibus habendam non decreverunt. Teſtem
hujus rei luculentum habemus jam ſæpius com-
memoratum Pallavicinum Cardinalem, qui L.
22. C. 4. ſcribit: Quo facilius decretum de
matrimoniis elandeſtinis vedderetur, emendatio-
nis, non definitionis modo voſitum fuerat. Ete-
nim conſuetum non erat, ut in ſynodo ullum
dogma ſtatueretur, ubi complures diſſentirent:
at vero ad reparationem morum ſaciendam non-
niſi plurn ſuffragia gucærebantur. Porro Ma
uns

lcet he

ten flil

,

4

469 Nℳ

inter (lyiſtin

Fueje tare tum de clandeſtinis matrimoniis diſplicuit plus-
ätrinotin. quam 50. Patrihus, Ita colleétis ſuffragiis,
S81 elata voce pronunciavit Princeps Legatorum Pa-

gnt . palium apud Pallavicinum. L. 23. C. 9.

Hionen, geen.

§, 645. Denique ejusd. ſeſſionis 24tæ
C. 5. de reform. matrimonii ſtatuitur: Ut in

1 5 . . . 7 .
0l prentun contrahendis matrimonlis vel nulla omnino de-
rnle in. tur diſpenlatio, vel raro; idque ex caußa, &
eimal Polle, nes⸗ 14— . . —„
i, N gratis concedatur. In ſecundo gradu nunquam

diſpenſetur, niſi inter magnos Principes, &

lrnt, Urüne ob publicam cauſſam.

Oeccaſione hujus decreti non poſſum mihi
temperare, quin adducam, quæ ſeribit Palla-
. vicinus L. 23 C. 8., ſe nimirum audiviſſe ex
n e ore Alexandri VII. P., ſibi paucis poſt ſuam
ufliun hil creationem diebus percontanti, cur Romæ di-
ſpenſationes matrimoniales adverfſus Tridentinum
decretum nec gratis dentur, nec raro, a Vi-
re Noheo ir⸗ ris integerrimis reſpomium fuiſſe, eas dari gra-
mmfinilen tis, id eſt, ſine lucro eas concedentis: nam
pecunias ejusmodi diſpenſationum caufflſa Romam
mitti ſolitas mandato Pape ad cauſſas pias ap-

lüiein plicari. Præterea conſtare, a Pio V. P. pra-
lnn claræ ſeveræque probitatis, qui paullo poſt
tts finem Concilii Tridentini ad cavum ſeäaiſſet,

contrariaum afkum fuißſe, frequentioribus ſci-
licet diſpenſationibus, atque ipſius evemplo ea-
dem vi ejus ſuccefſores ieceßiſſe. Cauſſam au-
tem fuiſſe, quod, cum impedimenta dirimentia

ſur, d
, lit⸗ . .
tun ſat. 1e ſint multa, ſœpve contingat, at inter perſonas,
, mun hluc aliquo impedimento laborantes, immoderatæ ap-

unr Mentrini vetentiæ violentia duorum animi ita inflammen-

9 ſrenimn in. tur, ut, niſi lex ipſis relaxaretur, amhbo in
. Ponro Lun grave delikkum corraerent, aut alias inirent

nip-

= 470 ==

ntiptias cum anmi revugnantia, vitaque inſe-
licitate; & ſæpe ettam ſimularent cauſſas fal-
fas, pvoſtea in ſacrilegis matrimonits usguz
ad mortem verſiſtentes. Contra vero alios de-
licatiore conſcientia, quamquam veras caußſas
habeant ad relaxamenta obtinenda, ſi ex ea-
zum effcacia fiat relaxatio, ſemper vereri, ne
conjugium ob cauflarum fufficientium defectum
non ſit ratum. Guocirca malle ipſos relaxa-
tionem ſibi concedi nulla expoſita caaſſa, & lar-
giori eleemoſyna perſoluta, quo animi quietem
ſecuritatemque ſibi comparent. Ex altera parte
ravem cauſſam ad relaxandum eſſe rvinguem
zllam multkam, ſi ab impetrante promto animo
ſolvatur in pauperum piorumque operum Juhſi-
dium. Ita Pallavicinus At ſi allatæ rationes
ſatis validæ ſunt, ut toties Tridentinæ legis venia
detur; nonne ſatius eſt ejusmodi veniam a pro-
priis petentium Epiſcopis concedi? Ita pro
ſspientia ſua cenſuit glorioſiſſmus Imperator
nofſter Joſephus II., dum fubditos ſuos hujus-
modi diſpenſationes deinceps nonniſi a ſuo quos-
que Epiſcopo petere Juſſit, edito decreto ana.
1781.

G. 646. Seſſione 25ta & ultima, quæ
cœpta die 3tia, & abloluta eſt die 4ta De-
cembr. ann. 1563., promulgata ſunt decreta
de purguatorio, de invocatione & veneräatione,
reliquiisque Sanktorum, & ſacris imäginibus;
de Indulgentiis, de ciborum deleltu, & jejuniis,
deque diebus feſtis; multo plura vero, quæ
ad reformationem morum pertinent. Ex ali-
quibus pauca quzædam delibare confultum
auxi.

§. 647.

Ne 471 = 5

G, 647. In decreto de Purgatorio curare
jubentur Epiſcopi, ne apud rudem plebem dif-
e Lere es5 A Supkkores 4 de borgatori⸗ qudſtiones,
. Ft Hiekatis acceſſio,
Incerta
6, orlint, evulgari,
ac traffari no⸗ Ea vero, gucæ ad
urio ſitatem saedem ſuper ſtitionem ſpe-
Gant, vel turpe lucrum ſapiunt, täangquam ſcun-
dula proltibelut.

N. 4
ie mn, D qitæ

Sapiertiſſimum plane eſt hoe decretum. Sed
quam parum ebtervetur, teſtanrur conciones
populares, quæ in Eccleſiis præſertim rurali-
bus tam a barochis, quam a Religioſis non
raro habentur. Neque id mirum cuiquam vi-
deatur. Ad curam enim azanimarum admittuntur
homineg . qui Theologiam dogmaticam ne a
limine quidem ſalntaverint ; qui Concilium Tri-
Inum vix unquam viderint; qui alios ca-
es nunquam legerint ‚ niſi quoes Voeithins
idam, aut Marianns ab Angelis in fſaa Theo-
logis caſniſtica proferunt: admittuntur tamen,
dummodo aliquos caſas morales ex ſzapede, ut
ajunt, reſolvere norint.

2

=—

C. 648. In decreto de cultu Sanctorum
1 Me. præcipitur, rſtitio in Sanktoram
i ft. invocatione, religuia eratione, & Ima-
Md ginum ſucro ſu kollatur; omuis tar pis quck-
Iſtus eliminetun; omanis 6 gue laſcivia vitetud:
316 ut Sanktorum elehe atione ab Keliquiarum
viſitatione homines ad comefationes A1ne ebrie-
tates non abutantar. Paſon tanti circa kac

„. 5
. „£ 4 G-

N= 472 =*

diligentia & cura ab Epiſcopis adlübeatur, ut
nitil imondinatum, aut prapoſtere & tumul-
tarie accomodatumim, nihil profanum, nihilque
inkoneſtum appureat, cum domum LDei deceat

ſunbtitudo.

Inſigni prorſus Paſtorum prudentia opus eſt,
ut concreditam ſibi plebem revocent ab abofi-
bus, quorum alibi plures; paucieres alibi circa
hanc rem longa jam confſuetudine inveterati funt.
Abfſit turpe lucrum;: adſit Zelus, led ſecun-
dum ſcientiam, qua plebi ſana doctrina cum
manſuetudine proponatur. Sic Sanctorum, &
Reliquiarum, ac imaginum cultus intra debi-
tos ſe limites continebit; nec habebunt dein-
ceps Proteſtantes, quod contra eundem jure
conquerantur.

H. 649. In decreto de Indulgentiis hec
legimus: Cum poteſtas confſerendi indulgen-
tias a Chriſto Eccleſic conceſſo ſit; atque hu-
jusmocdi poteſtute divinitus ſibi trudita antiquiſ-
imis etiam temporibus illa uſa fuerit: ſacro-
ſankta Synodus indulgentiurum uſum curiſtiano
vopnulo maxime ſalutarem, & ſacrorum Conci-
liorum aubtoritate probatum, in Eccleſia reti-
nendum eſſe docet, & pracipit; eosque aua-
themate dumnat, qui aut inutiles eſſe aſßferunt,
vel eas concedendi in Eccleſia poteſiatem eſſe ne-
gant. (a) In his tämen contedendis modera-
tionem, juxta veterem & probatam in Eccleſia
conſuetudinem, adkiberi cupit, ne nimia Jaci-
litate eccleſiuſtica diſciplina enervetur. (b) Abu-
ſus vero, gui in his irrepſerunt, quorum occa-

ſione

in ton ertndl
ſen ppnih
Dnent igirur
gellig, guis
Eeniti geenis
xc finn ſen

—
SY e —
9 . ltin, ſione inſigne hoc indulgentiarum nomen ab ka-
Rere & iun 2. 2 . , .
, 0. eticis blaſphematur, emendatos capiens, ſta-
Ann vi . . . 2
ilſn, i tuit, pravos gquxſtus omnes pro his conſequen-
n. Mi dugg dis, unde plurima in chriſtiauo populo abuſu-
2 nc, Rie P, Ade e
um caußſa ſluxit, omnino abolendos eſſe, (6)

egtin opns e
Raet a) Utinam animarum Paſtores ad hoc decre-
tum curatius attenderent! Certe Tridentinum
duo tantum hoc loco definit dogmata, nempe
Imum, divinitus conceſſam eſſe Eccleſiæ poteſta-
tem conferendi induigenttias. IIldam , karum
aſusm populo chriſtiano elſe maxime ſalutarem.
Dogma igitur catholicum non eſt, per indul-
gentias, quas Eccleſia hodie ſolet concedere,
remitti poznas temporales, a Deo nobis ſeu in
hac vita ſeu in altera, ſcilicet in purgatorio,
infligendas. Immo ſpectato contextu decreti,
per indulgentiss directe tantum reisxantur poe-
nitentiæ canonicæ, id eſt, juxta antiquos ca-
nopes injungendæ. Nam Synodus non aliam
aſſerit Eccleſiz poteſtatem concedendi indul-
gentias, niſi eam, qua astiquiſimis tempori-
bus illa uſa fuit,. Sed ut ex hiſtoria eccleſiaſti-
ca patet, per indulgentias illorum temporum
directe tantum remittebantur pœnitentiæ cayo-
nicæe. Quoniam vero ex una parte per ejus-
modi poœnitentias Deo poſſumus ſatisfacere pro
poœnis temporalibus; ex altera parte uſus in-
dulgentiarum eſt utilis; hinc ſequitur, quoties
Eecleſia per indulgentias remittit pœnitentias
canonicas, toties nobis remitti tantum pœnz
temporalis, a Deo vel in hac vel in altera vita
irrogandæ, quantum per pœnitentigs ecanonicas
fuiſſet relaxatum. Hoc, inquam, ſequitur ex
dogmate; ſed quod ex dogmate ſequitur;, prop-
terea pro dogmate habendum non eſt,

COltus In
ſee hubebunt ter⸗
Nunt enen inn

6 25 5)

N=== 4,1 ==

b5“) En ex mente Concilii Tridentini per ni-
miam facilitatem concedendi indulgentias ener-
vatur diſciplina eccleſiaſtica! Itaque, ni me
omnia fallunt, nimis ejusmodi facilitas plus
detrimenti quam utilitatis ſpiritualis populo
Chriſtiano afferre, atque adeo ad eccleſiaſticæ
poteſtatis abuſus pertinere cenſenda eſt. Qai-
bus datum eſt veterem & probatam in Eccleſia
conſuetudinem inſpicere, norunt, Romanos Pon-
tifices in conferendis indulgentiis intra mode-
rationem, quam Tridenfina Synodus cupit, non
perſtitiſſe. An. & qui limites huic immodera-,
tioni fint ponendi, iis dijudicandum relinquo,
qui unacum cum Papa a Sviritu S§&. voſiti ſunt
vregere Eccleſiam DVei.

c) Nullibi plares indulgentias qusm in Ee-
cleſiis Religioſorum, præfertim Mendicantiaum,
reperias, & in piis, ut vocant, Confraternita-
tibus, quarum pleræque itidem in eorum Ee-
cleſiis erectæ ſunt. Dabito, an temeritatis ar-
gui jure poſſint, qui ſub pallio religionis tem-
porale lucrum latitare nonnunquam ſufpicantur.

§& 650. Ex decretis de reformatione Re-
gularium ſequentia viſa ſunt animadverſione
digna :⸗

4) Cap III. concedit ſunkta Synodus om-
nibus monaſteriis & domibus tam virorum
quum mulierum, & Mendicantium, exceptis do-
mibus Fratrum §. Franciſci Capucinorum, 6
eorum, qui de Obſavantia vocantur, ut dein-

== 475 = *

Ticenting ger

nigein ¹ Ex ee, quod monaſteria juxta Tridentinum
lar licite poſſideant bona immoebilia, non
8 H iis compe ere in hujusmodi bona deminium 1
ltas gu limitatum, ita ut de illis, quæ ex congrus ſa-
kituels ſtentatione ſuperſunt, in uſus etiam profanos,

ſalva juſtitia, diſponere poſſint. Bona enim
temporalia Mon- ſteriorum ſunt ecclefiaſtica: cum
igitur hæc fint vona Dei; non niſit ad caufſas
pias ſunt impendenda.

b) Eodem cap. przæcipit Synodus,, ut
3 Monaſteriäis tam virorum quam mulierum..
§ tantum numerus conſtituatur, ad in tade.
rum conſervetur, qui vel e redlitibus propriis

mondſteriorum, vel ex conſuetis eleemoſynis com-
mode poſſit ſuſtentari.

Dolendum ſane, ſaluberrimos canones ab iis
non obfervari, qui ſpecislem eorum obſervan-
tiam pra- ſe ferre videntur ! Poft Synodum
Tridentinam itentidem auctus eſt numerus Re-
l'gioſoraum quorundam mendicantium. Aucto
eorum numero, augendæz erant eleemoſynæ
quæ alepdo majori nomero ſufficerent. Quid
mirum, ſi modo Principes effecktum dent, quod
Patres Tridentini froſtra eretaretunt

4) Cap. XV. In quacunque religione tam
virors m qudtm mulierum rroſeſio non Ffat ante
16tum aunum expletum . profeſſio autem anted

falta ſit n ulta.

Concilium hoc deereto neutiquam prohibuit
Principibus, ne maturiorem ætatem, E. g. 24.
annorum, profeſſioni re ligiole deinceps præfi-
gerent.
J. 651.

= 476 — *

F. 651. De reformatione generali præ-
ter alia quam plurima ejusd. ſeſj. 25. Cup. 18.
Synodus ſtatuit: Sicut publice expedit, legis
vincula quundoque relaxare, ut plenius eve-
nientibus caſtbus & neceſſitatibus pro communi
utilitute ſatisſiat: ſic frequentius legem ſolvere,
exemploque potius quam certo perſonarum rerum-
que deletka, petentibus indulgere, nil aliud eſt,
quum unicuique ad leges trunsgrediendas adi-
zum aperire. Quapropter ſciant univerſi, ſa-
cratiſſimos canones exalke ab omnibus, &,
quoud ejus fieri poterit, indiſtintte obſervandos.
Quodſi urgens juſtaque rutio, & major quan-
doque utilitas poſtulaverint cum aliquibus diſpen-
ſandum eſſe; id, cauſſa cognita, ac ſumma ma-
