mo, qui ſanæ quidem mentis ſit, veræ re-
ligioni contrariam cenſere poteſt (162). Ab
illa igitur infallibilitate nullum libertati con-
ſcientiæ periculum imminet.
An detur eccleſia, cujus imperium illufſtri
hoc dono inſignitum ſit, alibi diſcutiemus.

C. 166. Ejusdem eccleſiæ membra non
poſſunt Sacris ſentialibus inter ſe mutuo
diſſentire.
Eccleſia eſt ſocietas hominum eandem re-
ligionem profitentium (147). Itaque cæcus

ſit oportet, qui non videat, prorfus repug-
nare, ut ejusdem eccleſiæ membra Sacra eſſen-

tialiter diverſa amplectantur (152).
§. 167⸗

ine mani
6o P
lit et

d e0

Kentie ſie

elian K

,

G. 167. Imperio eccleſiaſtico neceſſario
competit poteſtas dogwata religionis leges-
que divinas declarandi interpretatione ſaltem
jadiciali (34), cui omnia ejusdem eccleſiæ
membra in conſcientia teneantur acquieſcere.

Tolle hanc poteſtatem; omnes profeéto ejus-
dem e cleſiæ ſocii pro ſua quique libertate
dogmata religionis legesque divinas multifa-
riam interpretabuntur; atque adeo alii aliis
ſacris eſſentialibus, prout uniuscujusque judi-
cium proprium tulerit, adhærebunt. Atqui hoc
ſine manifeſta contradictione admitti nullo mo-
do poteſt (166). Ergo &c. Et ſane nunquid
hic eft finis imperii ecclefiaſtici, ut in id po-
tiſſimum vires ſuas impendat, quo omnes ſub-
diti per eandem religionem ad beatitatem con-
tendant (153)? Patet autem quam manifeſtiſſi-
me, id effici nunquam poſſe, niſi eæ pro-
ferantur dogmatum divinorum declarationes,
quibus omnia ejusdem eccleſiæ membra aflur-
gere in conſcientia teneantur.

J. 168. Neque libertati conſcientiæ ob-
ſunt interpretationes judiciales imperii eccle-
ſiaſtici, etiam ſi dono infallibilitatis careant.

wheimn Uni

dlcotienm
Nam ſi infallibiles non ſunt, nihil obſtat,
e enmn mn quo minus aliqui eas veræ religioni contrarias
eſſe judicent. Qui autem ita ſentiunt, in foro

Ne! interno non tenentur illis acquieſcere (159)⸗

Ergo eo quoque caſu integram retinent con-

Nlen e. ſcientiæ libertatem.
n an en

lle ctin . .
oins lelb⸗ H. 169. Quicunque igitur imperium ec-
n n . cleſiaſticum in declarandis dogmatibus divi-

) n 1 3 nis

= 386 = *

nis infallibile eſſe admittunt, ii conſcientiæ
libertate nequeunt impediri, quo minus ejus-
modi declarationibus ſeſe fubjiciant. E con-

trario, qui conſcientiæ libertatem obtendunt,

quo minus declarationibus illis acquieſcere
teneantur, ii prædictam imperii eccleſiaſtici
infallibilitatem inficientur neceſſe eſt.

ART. II.

DE WECOESSIIATIE IWPERII
ECoLEoIASIII.

F. 170. Imperium ſacrum ad perlectionem
eccleſiæ prorſus eſt neceſſarium.
Nulla enim ſocietas, ut perfetta ſit, im-
perio carere poteſt (64). Cum itaque eecleſia
ſit ſocietas (147), ne imperſetta ſit, imperium
ſacrum habeat neceſlſe eſt.
Quamquam certiſſima ſit hujus aſſertionis

veritas: non deſunt tamen, qui variis eam
argumentis impugnent. Præcipua diluemus,

K. 171. Oppon. I. Officia eſſentialia re-
ligionis jam ſunt a Deo determinata; acci-
dentalia vero, cum, ſalva religione, alia at-
que alia eſſe queant (102), determinatione
non indigent. Nulla eſt ergo imperii eccle-
ſiaſtici neceſſitas.
R. Officia quidem eſſentialia religionis vel
per reétam rationem vel per revelationem Deus
jam determinavit. At quænam fint illa offi-
Cla,

FIiII repu

. = 87 =*&

cia, nunquid ſatis clare conſtat ſemper? Nun-
ee quid de pluribus quot eapita, tot fere ſen-
tentiæ ?2? Nonne ecclefia erit ſumme imper-
e. felta, ſi medio careat tot ac tantas diſſenſio-
H nes circa eſſestialia religionis officia diſpel-
lendi? Quodnam porro eſt medium illud, ſi
imperium ſacrum non eſt, quo ejusmodi offi-
cia vel authentice vel ſaltem judicialiter de-
clarentur (162 - 71) ? Sacra accidentalia ne-
ceſſitate quidem abſoluta determinationem non
exigunt: quis tamen eſt, qui non videat, ad
religionis tam revelateæ quam naturalis per-
fectionem plurimum conducere, fi ejusdem
. eccleſi? membra in aliquibus ſaltem Sacris
8 accidentalibus inter ſeſe conſentiant ? Cum
utem ejusmodi conſenſus ine communi im-
perio vel obtineri, vel diu ſaltem conſervari
eo minus poſſit, quo pluribus membris eccle-
ſia conſtat; inde merito concludimus, eam
fore ſocietatem imperfeltlam, ſi imperio de-
ſtituatur, quo aliqua ſaltem Sacra accidenta-
lia determinentur.

F. 172. Oppon. II. Actiones religioſæ,
cum ex motivo divinarum perfectionum ſuſ-
cipiende ſint (I,1), humang coactioni non
polſunt elle obnoxigæ. Ergo humanum, im-
perium repugnat religioni.

R. Actiones religioſæ excludunt quidem
coaftionem plijſicam, utpote quæ phyſick li-
bertati adverſatur (3): neutiquam tamen re-
fugiunt coaktionem moralem, quæ confiſtit in
ipſa obligatione morali perfelta (15. c). Nam
actiones , quæ procedunt ex coactione phyſfi-
ca, cum liberæ non fint, religioſe quidem
non ſunt. Sed cur hæe przrogativa denege-
4 tur

= 88 =3*“

tur iis actionibus, ad quas Superior humanus
externa ſanétione pœnali nos obligat? Dum
enim is ad actiones quasdam religioſas propo-
ſita porna externa nos obſtringit, neutiquam
præcipit, ut ſolo metu illius pœnæ eas fuſci-
piamus: immo legi ſuæ vel maxime ſatisfie-
ri çenſet, ſi, nulla pœnæ habita ratione, im-
perata faciamus. Demus, Superiorem humanum
ſubditis poœnam externam minari, ni tem-
pore paſchali SSmum Euchariſtiæ Sacramentum
ſuſcipiant. Putasne, huic præceptioni humanæ
non ſatisfieri ab iis, qui ſola, qua in Deum
feruntur, caritate duéti, ad ſacram Synsxin
accedunt? Nonne ipſe Deus ad ſe faper om-
nia diligendum æterni ſapplicii comminatio-
ne nos obligat? Quis dicet, primum hoc &
maximum mandatum non ſervari a nobis, ſi
Deum propter & diligamus ?

G. 173. Oppon. III. Imperio ecolefiaſtico

continetur poteſtas coaftiva per pœnas ſpi-
rituales (154. b. Hæ autem, cum ſint mala
rritualia (12), felieitatem internam, atque
Adeo finem eccleſiæ impediunt.

R. Pœna ſpiritualis eſt quidem matum ſpi-
rituale: quod tamen nunquam licite infertur
niſi tum, cum eſt minus malum; adeeque re-
ſpectu majoris mali ſpiritualis fit com arative
bonum ſpirituale. Id autem eo caſu contingit,
quo ſpes eſt, fore, ut vel reus ſalutari hor-
rore perculſus ad meliorem frugem redeat;
vel, ſiquidem ille in fua obſtinatione perfi-
ſtat, alii ſaltem fimilis pœnæ metu perter-
riti ab ejusmodi criminibus deinceps abſti-
neant.

O. 174.

4

4

Cün
Honi con

ſatione don

inde nnl
linm aot
uun ſpin
eſ, gon
Monorunm
ne
Urun

e tenzor

N H
um leg
weto een
le, lleßl
les igit⸗
Mon Int
entum
Ein ſiit
nteralt
un Mi

voe hetl⸗

Detl Neſſe

1 adl⸗

einceſ⸗

teet;

*
*

Ne. 89

G. 174. Oppon. IV. Pœnz ſpirituales
non funt medium, quo finis eccletiæ obti-
neatur. Nam actiones, qu'æ tantum metu
poœnarum ſpiritualium fuſcipiuntur, religio-
122 non ilunt.

C

R. Cum, quidquid fit metu mali, amore
boni oppoſiti fiat; poenæ autem ſpirituales pri-
vatione bonorum ſpiritualium contineantur (12):
inde manifeſtum redditur, bonerum ſpiritua-
lium amore fieri, quidquid fit metu poœna-
rum ſpiritualium. Quoniam igitur dubium non
eſt, quin religioſæ fint aétiones, quæ amore
bonorum ſpiritualium ſuſcipiuntur; illas quo-
que actiones, ad quas ſolo licet metu pœ-
narum ſpiritualium impellimur, religioſas eſſe,
quis jure inficiabitur?

H. 175. Oppon. V. Pœnzæ ſpirituales
ſine temporalibus non fufficiunt ad coercen-
dos improbos: hi enim iſtas magis quam
illas timent. Itaque imperium eccleſiaſticum
vel inefficax eſt ad finem fuum conſequen-
dum, vel poteſtate coactiva etiam tempo⸗
rali gaudet.

R. Homo improbus, qui actionem exter-
nam lege ecclefiaſtica præceptam non niſi
metu pœnz temporalis, ab hominibus infligen-
dæ, fſuſcipit, certe Deum non colit. Aétio-
nes igitur tali metu extortæ, cum religioſæ
non fint (99-102), ad finem eccleſiæ afſſe-
quendum nihil conferunt. Quare poteſtas co-
activa ſpirituslis ad finem eceleſiæ conducit; —
temporalis non conducit. Efficacia ſcilicet hu-
man poteſtatis coaſttivæ ex fine ſocietatis æſti-
F 5 man-

e. 90 ℳ☛

manda eſt. Per pœnas femporales finis ecele-
ſiæ nunquam obtinetur; per ſpirituales ſaltem
obtinetur in iis, qui illarum metu legibus
eccleſiaſticis obediunt.

14

F. 176. Oppon. VI. Imperium eccleſia-
ſticum non poteſt nos obligare ad actiones,
quæ non funt in noſtra poteſtate. Actiones
autem religioſe in noſtra poteſtate non ſunt:
dependent enim a gratia fupernaturali, quzæ
certe non eſt in noſtra poteſtate.
R. Neque Deus poteſt nos obligare ad
actiones, quæ in noſtra poteſtate non ſunt.
Cum igitur Is ad actiones religioſas nos ob-
liget; hæ in noſtra poteſtate ſint neeeſſe eſt,
nimirum adjuta per gratiam, cui & obicem
ponere, & refiſtere propriis viribus poftu-
mus.

G. 177. Oppon. VII. Religio ſine acti-
bus internis nequit conſiſtere (99). Imperi-
um igitur humanum eſt inefficax ad promo-
vendam religionem, ſi ad ejusmodi actus
ſe non extendat. Atqui illud eousque ſe
non exporrigit: nam Superior humanus cum
actibus internis, utpote ſibi incognitis, ne-
quit motiva connectere.
R. Imperlum ececlefiaſticum non quidem in
externo; — ſed in interno tamen foro (15. e)
ad actiones internas nos poteſt obligare: quæ
obligatio non eſt inutilis ad finem eccleſiæ,
utpote qui in felicitate noſtra interna æter-
naque ſitus eft. Imperium nempe eccleſiaſti-
cum cum actibus internis connectit poznam
a Deo infligendam. §. 178.

eousgde de

r

H. 178. Oppon. VIII. Inter ipſos Catho-
licos ſunt Doctores non pauci, qui imperio
eccleſiaſtieo abnegant poteſtatem actus in-
ternos vel præcipiendi vel prohibendi.

R. Hi Doctores imperio ecclefiaſtico attri-
buunt poteſtatem ſaltem indireltam ut vo-
cant, nos obligandi ad actiones internas, Dum
enim, ajunt, Superior eccleſiaſticus nos ob-
ligat ad actiones quasdam externas, indireſte
ſimul nos obſtringit ad eas actiones internas,
ſine quibus externæ non ſunt religioſæz. Id
quod ad efficaciam imperii eccleſiaſtici ſuffice-
re credunt: atque ut ita ſentiant, eo potiſſi-
mum moventur, quod circa actiones mere
internas nec inſpekoric, nec judiciarig, nec
soakivæ poteſtati humanæ locus ſit.

At ego vehementer vereor, ne per hanc
ſententiam tota poteſtas legislatoria, prout
eſt imperio eccleſiaſtico propria (154. a), ever-
tatur. Nam Superior humanus nec inſpicere
poteſt, nec jusdicare, an ſubditi aétionem in-
ternam cum externa copulaverint, nec ne;
atque fi hoc facere neglexerint, neque eos
pvunire poterit. Si igitar prædiéta ratio ſub-
iſteret, imperium ecclefiaſticum neque gau-
deret poteſtate indireda actiones internas vel
prehibendi vel præcipiendi. Quare imperio ec-
cleſiaſtico competeret poteſtas legislatoria circa
actiones tantum externas. Hæ autem cum
ſine internis religioſeæ non ſint; tota poteſtas
legislatoria imperii ſacri ad conſequendum ec-
cleſiæ finem prorſus foret inutilis.

C. 179. Si quis rationes noſtras cum

Aariorum argumentis animo præjudiciis non

occu-

o

occupato comparaverit, haud difficulter, ni
me omnia fallunt, perſpiciet, in eccleſia,
uf ſocietas perfecta ſit, revera neceſlſarium
eſſe imperium ſacrum, cui inhæreat pote-
ſtas, pro conſequendo illius fine ad actiones
ſ

quidem internas in ſoro tantum interuo; —
ad externas vero in externo pariter atque
interno ſubditos moraliter obligandi. *

G. 180. Nimirum duplicem hanc pote-
ſtatem obligandi duplex eccleſiæ volitia (153) tmiinn

exigit. Cum enim Deus non internum dun- n Kit
taxat, ſed externum quoque cultum a no- .
bis poſtulet (109); volitia eccleſiæ externa D
depoſcit, ut actiones quædam externæ, quas n
divinæ leges indeterminatas (17) reliquerunt, mllir
ad colendum Deum determinentur; aliæ ve- I
ro, quas divinum jus jam ſatis determina- en

e i
vit , nova ſanctione urgeantur. Quoniam
vero actiones externæ ſine internis ad finem
eccleſie non ſufficiunt, interua quoque eccle-
ſiæ politia requirit, ut ſubditi obligentur ad

actiones internas vel actibus externis conjun- , Wl
gendas, vel ſe ſolis etiam ſuſcipiendas. Ad Antnt n
politiam erfernam pertinet poteltas legislato- bet

ria, coakttiva, judiciuria, inſpeltoria, & exe-

cutoria (154); ad internam ſufficit ſola po- HD
teſtas legislatoria imperii eccleſiaſtici: legi- ni i
bus enim ejus auctoritate latis, ſolus Deus euer, 8
eſt Inſpector, Judex, & vel Remunerator, ſi u ien
obſerventur; vel Vindex, ſi non obſerven- in li

tur:

In eccleg.

N 23 =3*

tur: Id quod, etiamſi non fufficiat ad con-
ſequendum finem’ imperii civilis: fufficit ta-
men ad obtinendum finem imperii eccle-
ſiaſtici.

ART. III.
DE FORIA IMPFERII EooLESIASIICI.

O. 181. Si ponamus, nullam fſacri imperii
formam in eccleſia a Deo fuiſſe
determinatam; tum certe illud origine ſua
non fuit niſi penes omnes ſocios ſimul ſum-
tos.

In data quippe hypotheſi, cum omnes ſocii
moraliter inter ſeſe æquales ſint (74), eccle-
ſia ut ſocietas æqualis concipitur. Hujus au-
tem imperium nonniſi omnibus ſociis conjun-
ctim acceptis competit (75). Ergo, ſi &c.

H. 182. Neque tamen imperium eccle-
ſiaſticum univerſitati ſociorum ita annexum
eſt, ut unanimi eorum conſenſu in unum
duntaxat aut plures ſimul fumtos transferri
nequeat.

Certe imperium civile, quamquam origine
ſua toti civium univerfitati conveniat; com-
muni tamen omnium ſententia uni pluribusee
conferri poteſt (939). Nihil vero obſtat, quo
minus idem judicium de imperio eccleſiaſire
ferre liceat.

J. 183.

= 94 = *

§. 183. Opponunt equidem Aarii: Re-
ligio pendet a cognitione divinarum perfe-
ctionum (99). Cum igitur cognitiones noſtræ
ab alieno arbitrio pendere nequeant; conſe-
quitur, ut nec ipfſa religio alieno arbitrio
ſubjici poſſit: id quod tamen contingeret, ſi
imperium eccleſiaſticum non foret penes uni-
verſitatem. Sed

R. Cognitiones noſtre non ita quidem ſub-
jacent arbitrio alterius, ut vel pro vero ha-
bere debeamus, de cujus falſitate; — vel
FJalſum judicare, de cujus veritate convicti
ſumus: nihil autem impedit, quo minus cog-
nitiones noſtræ ita ab imperio alterius! pen-
deant, ot & eo precipiente wveritatibus
quibusdam cognoſcendis operam dare, & ju-
diciali ejus fententi? „ quamdiu conſcientia
non renititur, acquieſcere in conſeientia te-
neamur.

H. 184. Itaque triplici modo Superiori
humano in negotio religionis ſubeſſe pofſſu-
mus. Is enim poteſt nos obligare, inprimis
ut ad cognoſcendas quasdam veritates reli-
gionis intellectum applicemus; deinde ut
jJudiciali ipſius ſententiæ circa religionis dog-
mata, quamdiu conſcientia non relucttatur,
morem geramus (167); denique ut, ſalva
conſcientiæ libertate, & omittamus actiones,
quas religionis cauſſa prohibet; & quas præ-
cipit, ſuſcipiamus.

1 ärino mün

n Ge inann
m vero
Intlblltars
gions n

1 Dev Eyeltti

rents ſohnimn
Ulüte Cenminn

A 95 = 3&*

G. 185. Præteren ſi Deus uni vel plt
ribus, penes quos eſt imperium eccleſiaſti-
cum, in declarandis dogmatibus religionis
donum infallibilitatis concedat, id quod fieri
poteſt (162); tum profecto nullum ſfſupereſt
dubium, quin ejusmodi declarationi ſuum
quisque judicium & poſſit & debeat ſubmit-
tere, utpote certus, ſe falli non pofſle, ſi
judicio alterius infallibili acquieſcat. Immo
in data hypotheſi non tam ab humano quam
a divino arbitrio circa Sacra eſſentialia quis-
que dependet. Nam jure divino tenemur pro
certiſſime veris habere, quæ a Deo revela-
ta eſſe indubitanter cognoſcimus (107 & 8).
Jam vero ſi imperium eccleſiaſticum dono
infallibilitatis in declarandis dogmatibus re-
ligionis eſt præditum, certiſſime conſtat, ea
a Deo revelata eſſe, quæ ut taliu illius auco-
ritate definiuntur. Ergo jure divino tene-
mur firmiſſimum aſſenſum præſtare verita⸗
tibus', quas imperium eccleſiaſticum divi-
nitus revelatas eſſe definit.

H. 186. Innumeros de plebe homines
profecto reperire eſt, quibus vel a natura
vel ab educatione negatum videmus, dog-
mata religionis perſcrutando intelligere. Cur
his alieno judicio ſubmittere ſeſe non li-
ceat ?2? Demus etiam, imperium eccleſiaſti⸗
cum eſſe penes univerſitatem. Vel heæc po-
teſt, vel non poteſt dogmata religionis ex

communi omnium ſociorum conſenſu decla-

raré

N. 96 Nℳo

rare interpretatione judiciali, quam finguli

deinceps ſocii amplecti teneantur? — Si
non poteſt; ergo ATonnalis unitas peſſumeat,
neceſie eſt (102). — Si vero poteſt; ergo

poſteri ab arbitrio Majorum in negotio re-
Hgionis pendent.
Itaque aut nullum admittendum eſt impe-
rium eceleſiaſticum; in qua hypotheſi eccleſia
ad ſortem ſocietatis imperfeltæ detruditur (170);
vel dicamus oportet⸗, illud non minus uni
vel pluribus tantum, quam omnibus ſociis
conjunctim ſumtis poſſe competere.

§. 187. Potuit Deus eccleſiam poſiti-
vam ita Inſtituere, ut ejus imperium ſa-
crum vel ſociorum uni erſitati, vel uni tan-
tum aut pluribus conuiate acceptis comit-
teret.
Quandoquidem ecclefia ſibi relicta jus ha.
bet de imperio ſacro ita diſponendi (181 &
82); quis erit, qui idem jus Deo abnegare
auſit ? Is nempe, qui ſoctetatem quamdam
inſtituit, gaudet poteſtate, per leges Junaa-
mentales & imperium inttoducendi & ejus
formam determinandi.

F. 188. De Imperio eccleſiæ Woachicæ
(152), quoniam certis documentis deſtitui-
mus, nolim quidquam afleveranter pronun-
ciare. Simillimum vero eſſe videtur, nullum
a Deo imperium in ea fuiſſe conſtitutum;
adeoque relictum arbitrio ſociorum, ut, cui
vVellent, imperio ſeſe ipfi ſubjicerent. Si'con-
jectu-

0 M

luf⸗

lnam ſini

= 97 =*
jecturis locum dare velimus, ceteris forte
probabilius ſentiunt, qui exiſtimant, initio
quidem, & antea, quam in civitates con-
veniri coptum eſt, tot eccleſias ſaltem ac-
cideutaliter diverſas (152) extitiſſe, quot fu-
erunt familiæ, queis cum imperio tam ſacro
quam profano przæerant Patresfamilias. Ex
quo autem hi nexu civili inter ſe mutuo
copulati ſunt (91), an & quinam imperium
ſacrum in fſuas familias retinuerint; — an
& quinam communi imperio eccleſiaſtico, &
qua forma, ſe ſubdiderint; — an & quinam
imperium iſtud cum civili conjunxerint;
hæec & ſimilia nos ignorare profitemur.
Legimus quidem GEN. XIV., Melchiſede-
cum fuiſſe fimul Regem & ſacerdotem Dei
altiſimi. Inde tamen „ ceterorum Regum
eandem conditionem fuifſſe, neutiquam ſequi-
tur.

H. 189. Quamquam imperium ſacrum
eccleſix univerſalis poſitivæ V. T. ſeu Wo-
achicæ ſit ejusmodi ambiguitatibus implica-
tum : id tamen videtur exploratum, nullum
extitiſſe imperium ſpirituale, quod omnibus
illius eccleſie membris commune fuerit.
Nullum ſaltem talis imperii veſtigium,
etiamſi omnia retro acta ſecula ad ram
usque chriſtianam percurramus, occurrit.
Quare mirum non eſt, quod, cum omnes
illius eccleſiæ ſocii communi imperio ſacro
carerent, lapſu temporis varii in varios eos-

que turpiſſimos circa religionem errores pro-
G lapſi

= 92⁸ =*

lapſi ſint: ut ſfingulæ propemodum n
vel civitates religionem gſſentialiter aliar
fiterentur, Quo factum eſt, ut fere tot ec-
cleſiæ eſſentialiter diverſæ, quot nationes aut
civitates, exiſterent.

¼
.

G. 190. In eccleſia . Moſaica Deus &
ſoli & toti tribui LEVI ſexus maſculini
ſacrum externæ religionis miniſterium jure
hereditario commiſit. Ex ea Tribu AAlkO-
W ejusque poſteris ſacerdotium proprium
eſſe voluit. Porro Sacerdotum erat ſacrifi-
cia peragere, ceteris EEVIIIS reliqua mi-
niſteria, ad cultum Dei externum pertinen-
tia, obeuntibus.

H. 191. Sacerdotes, præter mox com-
memoratum jus propriis manibus ſacrificia
offerendi, ex divina inſtitutione gaudebant
poteſtate
a) Leges divinas populum edocendi.
Labia ſacerdotis cuſtodient ſcientium; & le-
gem requirent ex ore ejns. WäAlLACUII. II. 7.

5*) Judiçandi de lepra, eaque infectos a
ceterorum communione excludendi. LEVII.
XIII. 1 - 47.

*½) Statuendi pretium rerum Deo de-
votarum. Animal immundum, quod immolari
Domino non poteſt, ſi quis voverit, adducetur
ante ſucerdotem; qui judicans, utrum bonum
vel malum ſit, ſtatuet pretium. Quodſi dare
v.-

6
“SS N = 99 =*

voluerit is, qui offert, addet ſupra æſtimatio-
nem quintam purtem. LEELVII. XXVII. 11 &c.

d) Leges Moſaicas vel authentice vel
ſaltem judicialiter interpretandi (28 & 34).
. diſicile & ambiguum apud te judicium eſſe
perſpexeris inter ſauguinem Sα Hanseren n oe
eſt, ſitne homicidium voluntarium, in-
voluntarium); caußam & caußſum Cnum
juſta ſit, an injuſta); lepram & leprum
(utrum munda ſit, an immunda); & ju-
dicum intra pvortas tugs videris verba vuria-
i: ſurge, & aſcende ad locum, quem elegerit
Dominus Deus tuus; veniesque ad Jacerdotes
Levitici generis, & ad Gudicem, qui fuerit
illo tempore, quxresque ab eis: qui indicabunt
tibi judicii veritatem; . ſequerisque ſententiam
corum . . . Qui autem ſuperbierit, nolens
obedire ſacerdotis imperio, qui eo tempore mi-
niſtrat Domino Deo tuo; & decreto judicis;
morietur homo ille: & auferes malum de Ijſ-
rael. DEVI. XVII. 8 - 13.

H. 192. Sacerdotium eccleſiæ Moſaicæ
prædictis quidem juribus ornavit Deus: quæ
tamen tanta fuiſſe non videntur, ut impe-
rium plenum quarent (68. c.). Jure igitur
dicendum exiſtimem, apud Iſraelitas 1HEO-
CRAIIAIM EooLESIASTICAIM obtinuiſſe,
Aaermainodun à Moyſe usque ad Regem
Saul THIEOCRAIIA OIIILIS apud eosdem
viguit: ita ut Deus imperium tam eccleſia-
G 2 Ni-

3 nn nin
6 eniſ in

. 100

Nicum quam civile ſibi reſervarit: cum Aloy-⸗
ſes primum & Joſue, poſtea vero Judices
civitatem; — Sacerdotes vero eccleſiam Ju-
dæorum poteſtate tantum adminiſträtozia
(26. C) gubernarent.

Quale imperium Chriſtus in eccleſia ſua in-
ſtituerit, inferius ſuo loco diſcuti emus.

SECITIO II.

DE & URIBVUS ECOELESIA COMPARATA.
AD OIVILVATEMW.

CAP. I.
DE MEXVU ECCLESIE CUIM CIIIIIATE.

G. 193. PFccleſia cum civitate eatenus ne-
(titur, quatenus qui ſunt mem-
bra civitatis, iidem etiam membra eccleſic
funt. Quare eorum actiones duplici reſpectu
conſiderari poſſunt, altero ad civitatem; ad
eccleſium altero. Quatenus ſalutem eccleſiæ
promovent, vel impediunt, eccleſiaſtice bonas
vel malas dicimus: quatenus vero fini ci-
vitatis proſunt, aut obfunt, civiliter bonas
aut malas appellamus-

H. 194.

ſe.
EMends

ICNTA.

F. 194. Cum finis eccleſiæ ſit beatitas
hominum (147), quz ſolis actionibus mo-
uliter bonis „ tanquam mediis ſpiritualibus,
obtinetur; & viciflim ſolis actionibus mora-
liter mulis, tanquam impedimentis itidem ſpi-
11tudlibus, amittitur (148): omnes & Jolas
actiones umanas, quatenus moraliter bonc
aut malæ ſunt, eccleſiaſtice pariter bonas aut
mualas eſſe, merito ſtatuimus. Porro quam-
quam actiones tam internæ quam externa
Lonitatem vel malitiam eccleſtaſticam conti-
neant: hæ enim, ut ille, moraliter bongæ
aut malæ eſſe poſſunt: bonitas tamen vel
malitia civilis in ſolas actiones externas
cadit: nam internæ quu tales, niſi ſcilicet
foras prorumpant, ſecuritatem publicam,
quæ tinis eſt civitatis (92. b), nec promo-
vent, nec impediunt.

S. 195. Quoniam ſocii junctis viribus
ad conſequendum finem ſocietatis ſuæ ten-
dere debent (56); hinc
4) Qui ſunt membra eccleſiæ, debent
incumbere ad actiones moraliter bonas,
a moruliter malis abſtinere.
5*) Qui ſunt membra civitatis, non ſo⸗
lum ab actionibus civiliter malis abſtinere,
ſed etiam civiliter bonis operam dare tenen-
tur.
4) Qui ſimul funt membra eccleſix &
civitatis, ita actiones quascunque tam mo⸗

C 3 1li-

102 =

aliter quam civiliter malas declinent neceſſe
eſt, ut fuſcipiendis actionibus cum civiliter
tum moraliter bonis pro viribus ſeſe im-
pendant.

H. 196. Religio naturalis nihil lucu-
lentius docet, quam ad obedientiam divi-
nis legibus præſtandam in conſcientia nos
obligari (107). Nemo igitur, niſi qui re-
ligionem omnem abjecerit, divinis legibus
in conſcientia ſe obligari inficiabitur. Jam Cda Md
vero cum Deus ipſe pacta ſervari jubeat;
cives autem ad publicam ſecuritatem junctis
viribus promovendam ſe mutuo obſtrinxerint
(92. d); quicunque ſunt membra civitatis,
niſi omni penitus religioni nuncium remi-
ſerint, fateantur neceſſe eſt, ſe divina lege
& in conſcientia obligari, ut & operam dent
actionibus civiliter bonis, & a civiliten mali
ſeſe contineant.

Wr hums

F. 197. Eo meliores, ſi cetera ſint paria, en
cives ſunt, quo ſunt religioſiores, probiores- n ee
que; eo contra vejores, quo minus weligio-
nis & vietatts habent; omnium denique
veſſimi, qui omnino ſunt irreligioſi (104).

Civ enim „ cum religioſi ſunt, in con-
ſcientia ſe obligstos agnoſcunt, ut ſalutem pub-
licam promoveant (196). Cum vii ſunt, huic
obligationi conantur ſatisfacere, etiamſi ferte
ab hominibus nec præmium ſperent, rvec
ponam metuant. Impii contra, quemvis di-

vinha

A 10; yr

vina obligatione, ut ad ſalutem civitatis pro
virili incumbant, teneri ſe ſciant, ea tamen
plerumque neglecta, kumanæ tantum obliga-
tionis rationem habent. Denique irreligioſi,
cum divinam obligationem penitus rejiciant,
ad humanam duntaxat attendunt. Cives igi-
tur, ſi vel impii ſint, vel prorſus irreli-
gioſi, nonniſi temporalium — vel bonorum
ſve vel malorum metu in officio continen-
tur. His motivis ſi cereant, quam fſunt ſuæ
proſperitatis ſtudioſi, tam erunt publicæ ſa-
Tutis incurii. Accedit, quod tam prœæmial,
quæ actionibus civiliter bonis; — quam poœ-
næ „ quas actionibus civiliter malis legisla-
tor humanus, tanquam motiva temporalia,
annettit, variis artibus ſœpe eludantur. Quot
enim non videmus Viros, de republica civili
optime meritos, quos iniquorum hominum
aut vis aperta aut fraus occulta oppreſſit2
Nunquid e contrario cives conſceleratiſſimi,
præfertim ſi aut gratia Principis aut opibus
valeant, poœnam omnem ſæpe effugiunt?

FK. 98. Quæ cum ita ſint, inprimis
oppido patet, civitati non tantum utiliſſi-
mam, ſed plane neceſſariam efle tam vie-
tatem quam rveligionem ſaltem aliquam ci-
vium, eam nimirum, quæ doceat, Deum
& legislatorem eſſe, & juſtum tam vindi-
cem malorum, quam remuneratorem bono-
rum; neque præterea aliud quodpiam dogma
contineat publicæ ſecuritati nocivum. De-
inde vero manifeſtum redditur, nullum rei-
publicæ malum eflſe peftilentius i.ligioſi-

12
7Le.

04 J. 99

4

KN= 104 =6 *

F. 199. At ſi Religio, inquis, tantum
utilitatis affert civitati, qua ratione potuit
contingere, ut mala innumera in orbem ter-
rarum inde profluerent? Certe qui integras
ſæpe provincias diris calamitatibus religio-
nis cauſſa oppreſſas fuiſſe neſcit, neſcio,
an 'quidquam hiſtoriæ vel ſacræ, vel prola-
næ ſciat.
R. Cave religioni veræ adſcribas „ quæ
aut falſlæ tantum religioni, aut hominibus
vera religione abutentibus in acceptis refe-
renda ſunt. Nam fſicut religioſæ actiônes
interne damnum quodpiam civitati importare
non pofſfunt (194): ita nec ab actionibus
externis eſt quod fibi civilis respublica ti-
meat, ſi veræ religionis principia penitius
inſpiciantur.

G. 200. Cum enim vera religio, ut-
pote divinæ voluntati conformis (99), ne-
queat membris civitatis permittere vel præ-
cipere aliquid eorum, quæ divinis legibus
prohibita ſunt; actiones autem civiliter mala
membris civitatis ſint jure divino prohibi-
tæ (196); apertiſſime ſequitur, nullam eſſe
actionem civiliter malam, quam vera re-
ligio vel permittere poſſit, vel præcipere.
Quamobrem veriſſima fſunt, quæ inde de-
ducimus, corollaria, nimirum
a) Religio vera non eſt, quæ actio-
nem quamdam ciniliter malam membris ec-
cleſiæ aut precipit, aut permittit, afque
adeo

R

l, P
4

— = J.
e 105 N

adeo nec eccleſa vera eſt,, quæ ejusmodi

religionem profitetur.
„*) Actiones alioqui religioſæe, ſi civi-
tatis ſalutem impediant, relligioſe eſſe de-
ſinunt. .
4) Imperium eccleſiaſticum caret jure
ſubditos ſuos obligandi ad ſervandas leges

civitati nocivas.

C A L. I.

DE IURIBUS IMPERII CIVII.-IS
IN ECCLESIA.

ART f.
AN TIPERIO COIILI OCoWPEIAI
G& COERCA NACRA.

H. 20 1. Princeps ex oflicio ſuo, atque
adeo jure naturæ tenetur eo cu-
ras viresque ſuas intendere, ne civitati
quidquam deſit eorum, quæ ad promoven-
dam ejus ſalutem vel neceſſaria ſunt vel
utilia. Cum igitur religio pietasque civium
non modo utilis ſed etiam necefſaria ſit ci-
vitati (198): idcirco Principi mhil potius
G 5 eſſe

= 106 =E*

eſſe oportet atque antiquius, quam ut re-
ligionem ac pietatem inter fſubditos ſuos
tota, qua pollet, auctoritate defendat, at-
que adeo eccleſiam, & quæ ad eam perti-
nent, pro viribus tueatur.
Nomine Principis hoc loco & deinceps
intelligimus quamcunque perſonam ſeu phy-
Rcam ſeu moralem (56), cui civile impe-
rium competit (93).

G. 202. ADVooATIIA ECoIESIASTI-
CA eſt jus pro viribus tuendi religionem,
& quæ ad eam pertinent. Jus hoc cui-
libet Principi ita convenit, ut, tanquam jus
majeſtaticum, ab imperio civili prorſus in-
ſeparabile ſit.

Nam jura majeſtatica ſunt, quæ ſua natura
eivili imperio inhærent (95). Jus autem ad-
vocatie eccleſiaſtick ejusmodi nexum habet
cum civili imperio (201). Ergo &c.

G. 203. Jus iſtud menſfuram capit cum
ex natura civilis imperii, cui inhæret, tum
ex fine ſuo, qui eſt ſalus civitatis, per re-
ligionem promovenda. Quare cum ex una
parte ſalus civitatis ſolis actionibus exter-
nis promoveatur (194); ex altera parte im-
perium civile media temporalia tantum in
ſua poteſtate habeat (96); advocatia eccle-
NRiaſtica ad externa duntaxat negotia reli-
gionis pertinet; nec aliis mediis quam tem-
voralibus poteſt exerceri.
.204.

Uule ſibti pn
n Nocem

lt

at. anad „ze.
, i eil

§. 204. Itaque Princeps ex jure advo-
catic eccleſisſticæ
ℳ) Subditos obligat ad actiones quas-
dam erternas, vel ponendas, vel omitten-
das, prout eas religioni, quam illi profi-
tentur, aut conformes aut difformes efſe
conſtiterit.

b⁵) Transgreſſoribus legum, ad religio-
nem externam pertinentium, pœnas tempo-
rales infligit.

c) Inquirit, an ſubditi leges, queis re-
ligioni externæ conſulitur, ſervent, nec ne.

d) Controverſias civiles circa negotia re-
ligionis externa decidit, ut inde ſalus ci-
vitatis promoveatur.

Controverſias civiles, quæ ad jus advoca-
tie eccleſiaſtick pertinent, voco eas , queis
diſcepfatur, an actiones quædam externæ, quas
quidem religioni conſentaneas vel adverſas
ie conſtat, cwviliter etiam bonæ vel malæ
int.

G. 205. Imperio civili inhæret pote-
ſtas impediendi, ne quid in civitate agatur,
unde ſaluti publicæ damnum aliquod immi-
neat (64). Si igitur negotia eccleſiaſtica
cum quodam detrimento civitatis conjuncta
eſſe poſſfint, Principi jus competat neceſſe eſt
cavendi, ne obtentu religionis quidquam
fiat, quod civili reipublicæ aliquo modo no-
cere

= 1089 =*

cere poſlit. Hanc Principum poteſtatem & &
KEUIM CAVEIVI nominamus.

Nimirum actiones religioſæ, quæ a Deo
præceptæ non ſunt, cum inter Sacra tan-
tum accideutalia locum habeant (102), ſalva
vera religione, ſalva Dei Gloria, ſalva ho-
minum beatitate, omitti poſtunt; immo ſi
cum falute civitatis collidantur, omitti etiam
debent, præſertim cum eo caſu religioſæ eſſe
deſinant (200). Quid igitur, amabo, obſtat,
quo minus Princeps in data hypotheſi ejus-
modi actiones prohibere poſſit ?

H. 206. Etiamſi eccleſiaſtici Superiores
non ignorent, quze jure naturæ, tanquam
civiliter mala, generatim ſint prohibita: ne-
que tamen ſemper aut poſſunt aut debent
ſcire, quæ pro varietate circumſtantiarum
publicæ ſecuritati nunc commodum', nunc
incommodum afferant. Mirum igitur non
eſt nec vitio illis vertendum, ſi ſæpius
contingat, ut ea ſaluti civili innocua eſſe
exiſtiment, quz tamen cum illius detri-

mento conjuncta ſunt. Quo errore cum

detinentur, ſane fieri ſæpenumero poteſt, ut
conſtitutiones condant, quarum promulgatio
aut obſervatio publicæ proſperitati nocu-
mentum importet. Multo frequentius poteſt
contingere, ut homines de plebe religio-
nis cauſſa conſuetudines quasdam bono ci-
vili reipublicæ noxias foveant.

Hee Dümeiu
Dl aweln
len Colhitu
Wus.

lNle h
npi nel
Ibatenos
ſalias n

6tct Lelgione
elt, U, i
Inpeto c

n ein
tut ann i
Aaleni
indirulto o

U

Cln 1
iſc ſi er
e ni al
fttem,

,

4
Neltatem

uus.
(ue ¹ Del
et Mrg tan.

V. 109 ℳ

C. 207. EKx his maniſeſte conſectum
arbitror, jure ſuo agere Principem, ſi lata
lege ſanciat, ne conſtitutiones eccleſiaſticæ
antea in civitate promulgentur, quam ſibi
ad inſpiciendum fuerint exhibitæ, earumque
promulgationem prohibeat, ſi quid externæe
civium felicitati, nocivum in illis detexerit.
Hæc Principum poteſtas &U8 PLAlI!I
RKEGII appellatur: nomine enim placiti re-
gii conſenſum Principis in promulgatio-
nem conſtitutionum eccleſiaſticarum deſig-
namus.

Inde haud difficulter intelliges, Jus vlaciti
regii non eſſe niſi partem juris cavendi:
quatenus enim hoc circa ordinationes eccle-
anicas verſatur, jus vlaciti regii vocatur.

S. 208. GNO RleoIDImI OAVLNI
circa religionem cuilibet Principi ita com-
petit, ut, tanquam jus majeſtaticum, ab
imperio civili nequeat ſeparari.

Jura enim majeſtatica ſunt, quæ ſua na-
tura cum imperio civili eopulantur (95). Sed
jus cavendi ecirca religionem nexu hujusmodi
indivulſo cohæret cum imperio civili (205

& 7). Ergo.

Cum jus pliaciti regii ab jure vegio ca-
vendi ſejungi non pollit (207); perinde at-
que illud cuilibet principi, tanquam jus m
Zeſtaticum, inſevarabiliter conveniat necefie
eſt.

1I 10

H. 209. Jus regium cavendi inſtar ad-
vocatic scleſiaſtick, menſuram recipit par-
tim ex natura civilis imperii, partim ex
fine ſuo, qui eſt ſalus civitatis, obtentu
religionis non impedienda Cum igitur actio-
nes intervnæ quu tales nihil detrimenti in-
