fert Sozomenus L. 7. C. 9. ſunm ſußragium Im-
pverutor adjecit.

En Epiſcopi ſponte ſua placitum regium ab
Imperatore petunt!

F. 456. Actorum fuorum confirmationem
à Romano Pontifice non petierunt Patres Cpl-
tani. Sed ſequente anno 382., cum pluarimi
eorum, teſte Theodoreto L. 5. C, S. &ũ 9. Cpo-

2221

Ne 282 =*

lim denuo regreſſi, .. epiſtolam a Concilio Ep .
oporum in Oecidente coabkorum agccepere, gqucz 1l-
los hortabatur, ut Romum, ubi jam Epiſcopo-
um otus congregutus erat, accederent; tum
primum ſoripſer Aut epiſtolam ifjnodicam ad. .
rar es & Collegas Damaſum, Ambroſium &cc.
& coteros ſa inftos yiſeopo- in celebri urbe Romai
convocatos. Ex hac epiſtola ſequentia duxi ex-
cerpenda: Quoniam vos, quo fraternam veſtram
erga nos saritatem declararetis, Concilio . Ko-
mœ coakto nos velut membra propria per Impera-
toris .. literas acter ſiviſi — eſt certe nobis in
optutis, ſi poſſet ſieri, 1 ERoccleſtis venitus relidis,
veſtro deſiderio, aut neceſſario potius Recleſi ne⸗
gotio inſervire. . . Verum quoniam hoc modo
Eecleſia nuper fenovata nudarentur; & res
Pleri squ te fieri omnino non quent prop Pter. ℳοι “
Cvolim venimus mandato literarum . ſuper iore
Gnno a veſtra Keverentia poſt Concilium Aquile-
jenſe adl .. Imperatorem miſſarum; ad iter dun-
taxat Cpolim usque faciendum 205 Præpara- vi-
mus ; . .. neque de ullo dlio Contilio omnino ante
acceperamus, quam Cpoli in unum conventum eſ-
ſet. Tum expofitis iis, quz ſuperiori anno
tam circa fidem a Contilio generali definita,
quam circa diſciplinam ordinata ſfuere (454),
ſic epiſtolam claudunt: Quibus vebus tanguam
iime & ſecundum Eccleſiz canones conſtitutis,
ooναι+ veſtram Keverentiam, ut Congt atu-
ier⸗ .,. ut Dobltrina fidei ad hunc modum com-
muni conſenſu ſtabilita ſit; & caritas chriſtiana
113 oi, conſirmita.

Conci-

Moſumn &,
1,ℳ .

A = 233 =

Concilium Aquilejenſe, de quo in hac epiſtola
mentio fit, celebratum fuit menſe Septembri
ann. 381; atque adeo poſt Coneilium generale
Cpltanum, utpote quod ante menſem Auguſtum
ejusdem anni fuit abſolutum. Neſcio igitur,
qua ratione Bellarminus, Baronius, aliique ex
literis Damaſi Papæ poſt Concilium genersle
Cpltanum datis potuerint concludere, idem Con-
cilium ab Imperatore quidem, ſed nonniſi jubente
Papa, fuiſſe convocatum.
G. 457. De Præſide hujus Concifii inter
Eruditos non convenit: alii enim Meletium
Antiochenum; alii Nectarium Cpltanum; alii
denique Timotheum Alexandrinum nominant.
Heæc opinionum varietas inde videtur oriri,
quod Concilium iſtud generale cum a conven-
tu quodam prævio, tum a fynodo ann. 382.
habita non, prout oportet, diſcernatur. Nem-
pe S. Gregorius Nazianzenus communi conſen-
ſu Epiſcoporum, qui ante initium Synodi gé-
neralis jam Cpolim advenerant, in Urbis hu-
jus Epiſcopatu, quem hactenus adminiſtrave-
rat, confirmatus fuit. Huic conventui præ-
fuit S. Meletius Antiochenus, utpote qui ce-
teros omnes Epiſcopos, Romano & Alexand-
rino abſentibus, dignitate anteibat (369). Sy-
nodo, quæ ann. 382. celebrata eſt præſedit
Neqcëtarius. Is enim, cum in lecum Gregorii,
qui durante Concilio ſeſe Epiſcopatu Cpltano
abdicaverat, eſſet ſubſtitutus, can. 3. ejusdem
Concilii ſecundum a Romano Epiſcopo locum
jam obtinuerat (454. b). In ipfo denique Con-
cilio generali primas tenuit Timotheus Epil⸗

S⸗ — S£

Copus Alexandrinus. Hanc Proſecto rr
Civam ei tribuit Concilum generale VIII.,
NRt. 6. hujus Concilii mentionem facie
nquit, primus Jaltus aſt pradilta ſa,
, Lee
25, 1 vote . Ieαναrid Pa-
iancha. Huic certe ex c⸗ 1n. 6. Nicæno proed-
ria jure debebatur (447. c).

G. 45 8. Concilium hoc, ſeu convocatio-
nem, ſeu celebrationem ejus ſpectemus, tan-
tummodo fui nationt e Eccleſiæ Orientalis
(403): enin: ali niſi 10n entales Epiſ-
Copi, convocati egati fuere, ſi
ſolum Acholium pias (45) IIIud ig tur
Patres cpen n .
maſum (456) t
rale appe Wrnnt. Nih
cleſiæ occidentalis conſe
contra Macedonium d ratio habeatur
(454), ad dignitatem Concilii generalis eve-
ctum eſt. Id conſtat ex Greg. M. T. I. e 241.
apud Gratianum O. 15. C. 2. übi ait 8. I
Siout ſantti Evungelii gquatuor libros,
nor Conciliu Sdtr & venerari me fut⸗ .
onum, in quo perverſum Arii dogmat deſti iur,
C olitanum quodue in quo Eunomii, WMWacedo-
z error convincitur & c. Idem Gregorius L. 6.
.31. icribit: Romands Eccleſic in hoc Cplta-
21 am Sinodum accepit, quod contra N! acedouinm
nivit. Hoc itaque Concilium nonnifi ex
ceptatione Eccleſiæ univerſalis Sateren eſt

QOQYOQD
accedente

n ſi doctrinæ

urtir,
iid

lti uern

— „.
6 2 —.— „2 — „

III. COWOILIVM GEWERALE.

EPHESIWUM.

H. 459. Habitum fuit ann. 431. propter hæ-
roſin Neſtorii, qui, cum duas in
Chriſto perſonas, divinam nempe humar
que, admitteret, ſanétam Virginem Mariam
Dei Genitricem eſſe inficiabatur. Neutiquam a
Cæleſtino P., ſed ab Imperatore Theodofſio ju-
niore convocatum fuit: eidemque plusquam
200. Epiſcopi interfuere.

Supereſt epiſtola Theodoſii ad Cyrillum Ep.
Alexandrinum data, in qua præter aslia his ille
verbis utitur: ZTua Pietas. opveram duahbit,
at ad Kpheſiorum Aſie civitatem accurrat, non-
1 Crentis een. nullosque, quos nimirum idoneos judicabit,..
Cecenne e. vrovincieæ ſug Epiſcopos ſecum adducat: ita ut
megue neceſſarii.. ejusdem provincic Eeccleſiis de-
ſint, neque ii rurſum, gqui ad eam reim avti cen-
ſehuntur, in ſacra ſunodo deſiderentur. De in-
dica autem ſynodo noſtra Serenitaz ad omnes
. . MWetropolitanos literas ſcripfit. Epheſini Pa⸗
tres in epl. Synod. ad Cæleſtinum b. ſcribunt,
ſe ſecundum Imperatorum ſanktionem ex multis
variisque prsvinciis ſupra ducentos . ad dienz
Janbtæ Pentecoſtes conveniſſe. Hunc enim, per-
gunt, diem Imperatorum decretum, quo conva-
5 cati fusramus, præfixit. Quid multis? Ipfe
b. Cæleſtinus P. in epl. ad Imperatorem ait: Huic
Inodo, quam eſſe juſſiſtis, noſtram pvræſentians
i liis „ guos miſimass, exhibemas.

H⸗ 460. Miſit Imperator Candidianum Co-
mitem, qui ſuo nomine Synodo intereſſet Huic
Epi-

epiſtolam quoque dedit, Synodo inſeriptam,
qux ibidem alt. I. prælecta eſt. Aliqua inde
exſcribere operæ pretium duxi. Quia ordinis
quietisque, inquit, quam ſacræ veſtræ ſynodi con-
Jultationes jure depoſcunt, decentem curdam ad-
hibitam oportuit; ne hanc quoque pastem, quo
undique trunquillitas adeſſet,ö prætermittendam
exiſtimavimus . . . Lgitur Candidianum Co-
mitem ad ſucram veſtrum unodlum ubire juſſimus;
ſed eu lege, .. ut cum quæſtionibus, . AJuc circa
Fidei dogmata incidunt, nilil quidquam commune
hahbent. MWeſas eſt enim, gqui.. LEpiſcoporum ca-
tulogo adſcriptus non eſt, illum eccleſiaſticis..
negotiis ſeſe immiſcere; verum ut. .. diligenter

proſpiciat, nequc gravior diſſenſio, ex mutuo re-
vugnandi ſtudio coorta, . IJznodi conſultationem
. obtus bet.

En quam accurate Imperator jus circa Sacra,
quod ſibi vindicat, a jure in Sacra, quod Epiſ-
copis competit, diſtinguat!

F. 461. Actione 1. hujus Synodi, cum
Neſtorius, qui & ipſe Epheſum venerat, tri-
na licet vice per Epiſcopos concilialiter depu-
tatos honorifice invitatus, comparere detrecta-
ret; inprimis lettum eſt ſumbolum Wicanum (443),
quo ſententiis ad fidei doltrinam ſpeltantibus cum
ea expofitione collatis, conſentientes quidem con-
firmarentur; diſſentientes dutem ejicerentur. Po-
ſtea epiſtola ſecunda Cyrilli Alex. ad Neſtori-
um recitata eſt, omniumque bPatrum fuffra-
giis probata, tanquam fidei Nicang evidenter
con-

a.5 .
faoriun tet
A aun er
centr eant

ſo w 1t,
t, cs lyl.

Fn ui uln

E
Ne. -— — — .

conſentiens. At cum deinde epiſtola Neſtorii re
ſponſoria publice pariter lecta fuit, tum vero
Epiſcopi omnes, eandem ut fidei Nicænz con-
trariam reſicientes, uno ore conclamarunt:
GQuicunque Weſtoninum non anathematizat, ana-
thema ſit (a). Poſt hæc primum in medium
producéta eſt epiſtola Cæleſtini P. ad Neſtorium.
ad cujus finem hunc ille ſic alloquitur: Eoc
tibi perſuaſum Labeas velim, niſi de Chriſto Deo
noſtro eu tenneris & Gocueris, gquchk,. ivera
Eccleſia catholica tenet & docet ; & verfalum tn-
am novitatem,, intra decem dies, poſt hanc ad-
monitionem ad te verlatam numerandos, erta
ſcriptaque confeſſone deteſtäatus ſueris, ab mi-
verſa Eccleſic catholicæ communione qucmprimum
te expulſum iri (b). Denique auditis contra Ne-
ſtorium teſtimoniis, lectisque variis ſententii's,
quxæ cum ex Neſtorii- tum ex PP. 88. criptis 8
excerptzæ erant, hanc adverſus illum ſenten
tiam pronuntiarunt: Per Haaer canones
Romanxa Eccleſia Epiſcopi Cæleſtini literas . ..
ad lugubrem hanc ſen tentium us genur. () 18i
tur D. M. G. C... per ſacram hant ſcznodun
eundem Weſtorium omni morſus Gikkoral digni-
tate privatum „ & ab univerſo Sacerdotum con-
Jortio alienum eſſe deceruit. Finita hac afctione
miſere Patres Epheffni epiſtolam ſynodicam 26
Theodoſium, in qua omnia a ſe acta fideliter
perſcripſerunt. Epiſtolam claudunt his verbis:
Leſtraum Majeſtatem . . vogatam cupimns, ut..
W ſtori ii doltrinaum e ſunktis Eecleſti; ſubmoveri,
jusdemque libros.. fammis ſubeat abſumi.

—

28 — — 4

rrnn 2838 8 en

Quocſi quis veſizas ſauktiones ſpreviſſe vomper-
tus juerit, ille eſiræ Dominalioni: indignatio⸗
nem non absque formidine ſentiut (d).

(a) En Synodus generalis retrac at cauſſam Neſto- ad⸗
rii, a Papa jam deeiſam! Nonne ſic ſe eo fu-
periorem demonſtrat?

(HHujus ſententiæ ſuæ execntienem Papa jam an-
te, quam Concilium indicererur, Cyrillo per li-
teras commiſerat, WNoſiræ, ſcribens, Senis au-
Roritate adlcita, noſtrugque vice α voleſtatt
ſus, ejusmodi ſententiam exegueris. En uni-
verſalem Primatum poteſtatis penes Papam!

c) Synodus generalis non obligatur mandato
Papali, ſicut non obligatur eanonibus alterius ſy-
nodi Seneralis: omnium enim Conciliorum uni-
verſalium Poteſ tas æ ualis eſt (435). Itaque Epiſ-
copi, in Synodo generali congregati, non niſi
fſingillatim ſumti, potuerunt à Papa obligari ad
damnandum Neſtoribum, neque aliter, quam ſal-
va ſuffragandi libertate (407).

) En pgetunt placitum regium, jurisque advoca-
ti⸗ eccleſiaſticæ exercitium Cfali commendant!

§. D Actione ſecunda advenerunt Le-
gati, Roma a Cæleſtino P. ad ſynodum miſſi.
Initio lecta eſt ejusdem Papæ ad eandem Syno-
dum epiſtola, quæ his verbis terminatur: Mi-
ſimus adl vos ügagdku & Projelkum Epiſcopos
& Philippum Presbiterum, qui iis, quæ agen-
tur, mioyſiut, qua a Wobis anute ſtiatuta ſunt,
xequant, tur. Tum monente Projecto, ut, quæ
agenda ſunt, ad finem numeris omnibus abſo-
atum perducantur, ſubjunxit Firmus Ep. Cæe-
9-

lle le en ij.

en Dade,
a man.

Geerunt le.
TodfN M.

ſititn
, ) t
ribis ghe⸗
nns Loe

4⸗ .

= 2899 = *

ſareenſis: Caleſtinus per literas, quas pridlem
ad Cyrillum Alex. & Guvenalem Hieroſolymita-
num, & Knufum Theſſalonicenſem, net non ad
Janctas Cpolis & Antioctia Eccleſias miſit, cer-
tam de prælenti negotio ſententiam reguläamque
prerſcripſit (a), quam nos roinde ſecuti, forma
canonum diligenter ubique obſervuta, canonicum
Apoſtolicumque judieium in illum exercuimus. De-
nique Legatis Romanis, quæ hactenus acta
eſſent, ſibi, ut ea ſuo calculo confirmarent,
exponi poſtulantibus, acta ipia ad inſpiciendum
data funt (b).

4) Papa regulam non præſcripſit Synodo gene-
rali; ſed illis tantum Epiſcopis ſeorſim acceptis,
ad quos literas miſit, præſertim Cyrillo Ale-
xandrino.

5) In ſecreta inſtructione, quam Cæleſtinus
ſuis Legatis dederat, præter alia his verbis uſas
eſt: Aubltoritatem Sedis avoſtolicæ cueſtodiri de-
bere mandamus. . . Ad diſceptationen ſi fue-
rit ventum, vos de eorum, nempe Neſtoriano-
rum, ſententiis judicare debetis; non Jubire cer-
tamen.

§. 463. Afl. 3. Legati Romani nomine &
Loco Seclis apoſtolicæ, totiusgue ſynocli Occidenta-
lium Epiſcoporum depoſitioni & damnationi Ne-
ſtorii ſubſcripſerunt. Inde iterum miſſa eſt
epiſtola Synodica ad Imperatorem: in qua le-
gimus ſequentia: Occidentales Epiſcoi
Rimul coabti, Cæleſtino Komangæ Urbis Epiſcopo
Præſilente, noſtrum de ficle ſententiam ſummo
4

91-

= 290 — *

conſenſu prædicarunt Quia Legati Roma-
ni totius Oecidentalis Becleſig ſententiam noſtra
nuit ſunodo., expoſuerunt, judiciumque de ficte
noſtra & pietate noſtro per omnia confonum edi-
derunt: .. pronterea non pvotuimus id. . ad
Majeſtatem veſtram non referre: gquo nimirum
vietati veſtræ certo conſtet, judicium, quod paullo
ante à nobis exiit, alind nihil eſſe, quam com-
munem quemdum terrurum orbis conſenſum.
En Imperatori perſuadere conantur, fuam de
fide ſententiam eſſe veram, non ideo præciſe,
quod Papam; — ſed quod univerſum orbem chri-
ſtianum ſibi conſentientem habeant!

J. 464. Alt. 5. epiſtola ſynodica ad Pa-
pam exarata eſt: inde hæc viſa ſunt notatu
digniora: Guia neceſſitas exigebat, ut omnia,
quæ in huc Jacra ſynodo actiderunt, Sanktitati
tucx declararentur, non potuimus ad Sanktitaten
tuum non perſcribere. lis, quæ in Synodo acta
ſunt, prolixe narratis, quin confirmationem a
Papa petant, ſic epiſtolam finiunt PP. Ephe-
ſini: Ut omnia, quæ hic geſta ſunt, cognoſcas,
integros altorum commentarios miſimus, & ſumno-
di ſubſcriptiones.

§. 465. Afl. 6. Occaſione cujusdam
Symboli Neſtorianam hæreſin continentis, quod
per Lydiam ſpargebatur, decretum eſt, aliam
fidem nulli licere proferre, vel conſcribere, vel
componere, præter illam, qug confſtituta eſt a
§&S. Patribus, qui Wicak« convenerunt. Qui

ſecus

e, 291 ℳ

ſecus fecerint, alienos eſſe Epiſcopos ab Epiſcopa-
tu, & Clericos a clericatu Juclicamus.

F. 466. Synodo huic ante adventum Le-
gatorum Romanorum ſolus præfuit Cyrillus
Alex. cum jure proprio Sedis ſuæ (369), tum
nomine Cæleſtini P., utpote qui ſuas ei vices
adverſus Neſtorium commiſerat (461); poſtea
vero & illi in hujus prærogativæ partem, at
bar erat, cum ipſo admiſſi funt. Nam in Actis
hujus Concilii ſic legimus a“a. 1. quidem: Con-
ſidentibus . . Cyrillo Alexandricx, qui Caleſtinè
Juoque Romand Eccleſic Archiepiſcopi locum ob-
tinebut; Guvenale Hieroſolzymitano ét. Sed aft.
3., cui Legati Romani jam interfuere: Con-
Rdentibus Curlllo Alexandrino, qui Cœleſtini quo-
que Romanæ Eccleſic Archiepiſcopi locum obtine-
bat, & Arcadio Epiſcopo Komanaque Sedis Le-
guto, & Projelto Epiſcopo, qui & inſe Roma-
& Eccleſiza Legatus erat, & Philippo Presby-
tero & Legato, &J Guvenale &c.

De proedria S. Cyrilli plura teffimonia addu-
cit Natalis Alexander Sec. 5. Diſſ. 7. q. 2. ubi
tamen contendit, eundem poſt adventum Lega-
torum Romanorum Synodo non amplius præſe-

diſſe.

H. 467. Per hanc ſynodum pax Eccleſiæ
non eſt reſtituta. Nam Joannes Ep. Antioche-
nus, qui ſententia in Neſtorium, cui ipſe fa-
vebat, jam prolata, ad Synodum venerat, huno
odio Cyrilli potius quam hæreſeos cauſia de-
1 32 Poſi-

e = 292

poſitum fuiſſe conquerebatur: immo Cyrillum
oppoſitæ hæreſeos reum eſſe arguebat. Is enim
in ſuis ad Neſtorium ſcriptis ita anitatem Per-
Jſonæ in Chriſto defenderat, ut ſimul anitatem
nature adſtruere Joanni viderétur. Inde fa-
ctum eſt, ut Epheſina quoque Synodus, ut-
pote cui Cyrillus præfuerat, in eandem hæ-
reſin incidiſſe a Joanne ejusque ſectatoribus cre-
deretur. Sed ann. 432. urgente Theodoſio Im-
peratore, cum Orientales duce eodem Joanne
in dogmata a Concilio Epheſino definita con-
ſenſiſſent, inter utramque partem inita pax elſt.

W. LCOWeILIVM GEWERALE.
CHALCEDONENSE.

F. 468. Præcipua hujus Concilii cauſſa re-
petenda eſt ab hæreſi Eutychetis,
qui unam tantum in Chriſto naturam adſtru-
xit. Is, cum errori ſuo pertinaciter adhæ-
reret, in particulari ſynodo Cpltana a Flaviano
Ep. Cpitane damnatus, adjuvante Dioſcoro
Ep. Alexandrino, Imperatori Theodoſio juni-
ori ſuaſit, ut Concilium generale indiceret.
Annuit Imperator, & Concilium convocavit,
eidemque Epheſi ceiebrando przdictum Diol-
corum præſidere juſſit. S. Leonem P. quo-
ue ad hanc ſynodum vocavit. At Hic re-
pondit: Etiamſi tam evidens ſidei cauſßſa ſit;,
ut rutionabilibus canſſis ab indicenda ſumnodo ſuiſ-
ſet abſtinendum: tamen, in quuntum Dominus
ju-

n A Phriaro

ſ

V 293 ℳ

javare dignatur, meum ſtudium commodavi, ut
Clementic veſtra hNatutis aliquatenus pareatur,
orcdinatis luünt frutiibus meis, gqui.. pra ſentiæ
med impleant vicem. Miſit quoque Leo Lega-
tos julium Ep. Putevle anum, Renatum Pres-
byterum, & Hilarum Diaconum „ cum epi-
ſtolis, una ad Flavianum Ep. Cpltanum; al-
tera ad ipſam Synodum Epheſinam. Prior eſt
celeberrima illa epiſtola dogmatica, in qua to-
tum Dominicæ Incarnationis myſterium ex-
plicatur. In poſteriori hæc potiſſimum ratus
ium notatu digna: Quia pie ac velig gioſe chri-
Nianiß, mus Imper ator huberi volult iſiopeet Con-
cilium, ut pleniori judicio omnis voſſit error abo-
leri (2), Fratres meos (nominat Leégatos paullo
ante dictos ) miſi, qui vice mea ſantto conven-
tui veſtro inter ſint, && communi vobiscum ſenten-
tic, quæ Domtino ſunt placitura, conſtituant.
).
(a) En Leo P. non ſuo unius judicio, ſed com-

muni Epiſcoporum conſenſu errorem credit abo-
leri!

(5) En Papa ſuos Legatos mittit, non ut Sy-
nodo generali imperent; ſed ut- eum Synodo ju-
dicent!

G. 469. Habita eſt hæec Synodus Epheſi-
na ann. 449. In ea Eutyches, porreris fidei
libello, quo proli itebatur, ſe amplecti fidem
Riiaga& a &§. Patribus xpoſitam, & LEpheli a
Nanlta ſunodo confirmatam (465), tanquam con-
Jonæ Scnodo Nicæang & Epheſinæ credens, in
1 3 Pres-

Ne= 224 = *

Presbyteratus gradum & principatum ſui mona-
Iſterti, unde per ſententiam Flaviani dejectus
fuerat (468), reſtitutus eſtz Flavianus vero,
tanquam tentans aliquid addere fidei Nicankg
contra Concilii Ephelini prohibitionem (465),
ab omni ſacerdotali & epiſcovali dignitate judi-
catus eſt alienus. Sententia hac a Dioſcoro pro-
nunciata, Flavianus dixit: appello a Ze; vel ut
babent Acta græca: Recuſo Te. Hilarus vero
Legatus Romanus ait: Contradicitur. Hæc
illegitime & per vim, adeoque invalide acta
fuiſie (436), adeo manifeſtum eſt, ut nihil
magis. Nam inprimis, præſentibus licet Le- res
gatis Papalibus, Synodo Dioſcorus præſedit. e r Nn
Qui etiam impediit, ne epiſtola Leonis ad ean- Fn.
dem Synodum data (468) Epifcopis congrega- mg mig
tis, qui erant numero 135., prælegeretur. De- i,
inde Dioſcoro ſuggerente Epiſcopi commina-
tione exilii, prælentia militum, fuſtibus &
gladiis armatorum, inflictis adeo verberibus
adigebantur, ut in charta pura ſubfſcriberent.
Denique Dioſcorus, prohibitis aliorum Epil-
coporum Notariis, ſuos tantummodo fſcribere
permiſit. Horum factorum veritas patebit le-
genti actionem I. Concilii Chalcedonenſis.

Ob has fimilesque violentias fastum eſt, ut
Concilium hoc Epheſinum paſſim Synodus vræ-
datoria & Latrocinium Epheſiunm appellari ſo-
t; eo præſertim, quod, ut ſcribit Evagrius
L. 2. H. E. c. 2. 2uctore Dioſcoro, Flavianus
per vim eecleſia extrulus, calcibus verberatis,

& miſerandum in modum interteflus fuerit.

Y. 470.

S

F⸗ — 29 5 —

H. 470. Quzæ modo de Notariis retuli-
mus (469), anſam dedere, ut Acta hujus ſy-
nodi in iis, gu Dioſcori vel Eutychetis cauſ-
ſv ſavent, fubleſtæ fidei efſe merito cenſean-
tur. Certe falſa in iis contineri teſtati ſunt
E biſcopi Orientales. Hi enim in Concilio Chal-
cedonenſi aff. 1., ubi Acta illa publice lecta
unt, cum ventum eſſet ad ea verba:“ Sancta
Synodus dixit: Anathema, qui dixerit poſt
inhumanationem duas nuturas“; uno ore cla-
marunt: Wullus dixit iſta: Dioſcorus dixit:
iſta Aegiptii dixerunt. Et rurſus cum lege-
rentur hæc verba: „Kutyches dixit: Conſi-
teor ex duabus nuturis fuiſſe D. W. ane adu-
nationem; voſt vero adundtionem undm nuatu-
ram confiseer. Dioſcorus dixit: Conſeutimus
huic & nos omnes. Sancta Synodus dixit: Con-
Sas en *. Cum, inquam, hæc verba legeren-
tur, Orientales dixerunt . Ma nemo dixit:
Aesg vntii dixerunt.

Licet igitur ſecandum hoc Concilium Ephefi-
num, ſi ejus convocationem ſpeétemus, gene-
rale appellari mereatur, id quod abnuere nolu-
mus: ſi tamen celebrationis ratio, ut oportet,
habeatur; plane illegitimum fuit (436). Hinc
ab univerſali Eccleſia non tantum non eſt accey-
tatum, ſed præeunte etiam S. Leone P. repro-
batum (427).

J. 471. Is enim ſequentia ſcripſit ad The-
agi⸗ ium In nperatorem: Obſecramas, At
ia in eo ſtatu eſſe jubeatis, in guo Juerunt
4 1 4g. ante

N 296 = *

aunte omne judicium; doneg major ex toto orbe
dacerdotum numerus congregetur.. Omnes var-
tinm noſtrarum Eccleſic, omnes Manſuetudini
veſtræ cum gemitibus & lacrymis ſupplicunt Sa-
cerdotes, ut, quic & TWoſtii ſidoliter reclama-
runt, & eisdem libellam appellutionis Fiavianus
Epiſcopus dedit (469), generalem ſwynodum ju-
beutis intra Italiam celebrari, quæ omnes ohfen-
Kiones ita aut repellat, aut mitiget, ne aliquid
ſit vel in fide dubium, vel in curitate diviſum.
Et ad Archimandritas Cpltanos: Ea, quæ
Epheſi nuper contra juſtitiam vel canonum diſci-
plindm per unius hominis potentiam geſta ſunt,
nulla cutholicæ fidei ratio ratu eſſe permittit.

§. 472. Mortuo Theodoſio, a quo Leo
P. fruſtra petiit ſynodum generalem in Italia
congregandam (471), ſucceſſit Imperater Mar-
cianus. Is ſtatim ſcripſit ad eundem Papam:
i placuerit tux Beutitudini in hus partes ad-
venire, & Sumodum celebrare; hoc jacere reli-
gionis aſfeltu dignetun. Si vero hoc oneroſum
eſt, ut Iu ad hus partes advenias; hoc ipſum
nobis propriis literis tua Sunktitas maniſeſtet,
quatenus in omnem COrientem &; in ipfſam Thra-
ciam & Illgricum literæ noſtraz dirigantur, ut
ad quemdam definitum locum, ubi nobis placu-
erit, omnes Epiſcopi debeunt convenire. Re-
ſcripſit S. Leo Imperatori: MWe cujusquam
audaci impudentique verſutia quaſi de incerto,
quid ſequendum ſit, finatis inquiri . . . ni-
mis enim iniquum eſt, ut pver pancorum inſi-
pieu-

== 297 ℳ

vientiam ad. . diſputationum bella revocemur,
tanquum reparata diſceptutione traktandum ſit,
itrum Lutyclies impie ſenſerit E& utrum im pie
Dioſcorus judicavxtt. . Nam multis eorum
(qui nimirum Flaviani damnationi ſubſcripfe-
rant) jam ad ſatisfattionis emedia converſis,
&W veniam de intonſtanti trepidatione noſcentibus,

non, cufusmodi ſit Fdes, trultandlum eſt, ſed

J7

qualiter eorum precihis 3 unnuendlum. Unde ſoli⸗
citudini veſtræ, quam de indicenda ſynodo ha-
bere dignamini, pver legationem noſtram,
quie Mnid act caußſſar utilitutem ar bizze or. vertinere,
plenius & & opnortunius ſuggeretur.
En Papa, quam antea petiit ut necefſariam
(471), nunc, mutatis rerum circumſtantäs, in-
utilem judicat ſynodum generalem, ob modicum
numerum eorum, qui hæreſi adhuc adhæſerant!

G. 473. Interea Imperator Concilium ge-
nerale convocavit, literis ad przæcipuarum
Sedium pifcopos in hunc modum ſcriptis:
Aui dubitutiones Jucdanm irca orthodoxam
fidem mota ſunt, .. platuit nobis ſanktum Con-
ilium Fieri Wicaæ, quutenus cunktis concordau⸗
tibus, veritate examinata, . ſaluberrima fides
ſic omni mundo manifeſtetur, at de cetero omnis
dubitatio auferatur (a). Unde tua Sauktitas
cum quauntis unpr obaverit LEpiſcopis, Jae tuo au⸗
cerdotio conſtitutis, .. in doftrina orthoeloxa fiaei
eminentibus, .. advenire feſtinet. Inſcio Leone
P. hanc Concilii indictionem ab Imperatore
factam fuiſſe, conſtat ex literis ejusdem Pon-
5 Tifi⸗

W 2589 == .

tificis, quas & ipſe ad Synodum a Marciano
vocatus, in Orientem miſit.
(a) Imperator nonniſi communi conſenſu Epiſ-

coporum omnem de fide dubitationem auferri
exiſtimat.

G. 474. Is enim ſcripſit in hunc modum
ad Imperatorem: Credebumus, Clementiam ve-
Rram id deſiderio noſtro poſſe praſtare, ut, pra-
ſenti neceſſitate verſpelta, differri ad onpoutunius
tempus ſacer dotalem ſimodum juberetis, ut voca-
tis de cunftis provinciis ſacerdotibus, vere voſſet
eſſe univerſale Concilium. Et in alia ad eundem
epiſtola: Sanktum Clementic veſtra ſtudium,
quo ad reparationem pucis eccleſiaſtica ſumnodum
habere voluiſti, adeo libenter accepi, ut, quam-
vis euin ſieri intra Italiam nopoſciſſem, & apti-
us expettani tempus optaſſem: mox tamen ut
mihi Pietutis veſtidæ ſoripta ſunt trudita, direxe-
im, .. (hic nominantur Legati) qui vicem
meam ſußicienter implerenn Ad ipſam quoque
Synodum ſcripſit Papa: Ampleltendum eſt cle-
mentiſſimi Principis plenum religione conſilium,
quo ſanltam Fraiernitutem veſtraum .. voluit con-
venire, beatiſſini Petri jure atque honore ſerra-
72%, ut nos duogue ſuis literis invitaret, ut ve-
nerabili ſomodo noſtram praæſentiam maberemus:
quocl quidem nec neceſſitas temporis, nec ulla con-

Juetudo poterat permittere. Tamen in his Fratri-

bus Paſchiaſino & Lucentio Epiſcoyis, Bonifa-
cio & Baſilio Presbyteris, qui ab Apoſtolica Se-
de diretti ſunt, me Sumnodo veſtra Fraternitas
exiſtimet praſidere.

1 bnſenſu dit.
tlonem Allert

N 299 =

G. 475. Itaque juſſu Imperatoxis Epiſcopi
Nicæz convenerunt ad celebrandam ſynodum:
quze tamen paullo poſt Chalcedonem, eodenm
præcipiente, translata eſt. Quare ann. 451.
celebratum eſt Concilium Chalcedonenſe: cui,
teſte Liberato Greviar. C. 13., Epiſcopi 630
interfuerunt. Leo P. eidem per iuos Legatos
præſedit, ut patet ex epiſtola ejusdem Papeæ,
quam produximus ſupra (474). Non a Roma-
no Pontifice, ſed ab Imperatore Marciano fu-
iſſe convocatum, ex dictis (472 - 74) maniſeſte
elucet. Accedunt Acta Synodi, quæ ſingulis
fere actionibus, quemadmodum de Romani
Pontificis per ſuos Legatos proedria, ita de
ſola convocatione cæſarea mentionem faciunt.
Secundum a Legatis Romanis locum occupabat
Anatolius Fp. Cpltanus (a). Aderant etiam
plures Miniſtri aulici ab Imperatore miſſi, qui
paſſim in Actis Synodi nomine Gudicum ve-
nmiunt.
(a) Itaque Legati Romani tacite ſaltem con-
ſentiebant in canonem III. Cpltanum (454. “)

S. 476. Aff. 1. Legatis Romanis ex man-
dato Papzæ petentibus, & jubentibus judicibus
(a) Dioſcorus Ep. Alexandrinus debuit relicto,
quem antea tenuerat, loco, ſedere in medio,
tanguum reus, quia, ut inquiebant Legati,
cum perſonam judicandi non haberet, praſumſit,
& ſinoclum auſus eſt fäcere ſine anktoritate Se-
dis apoſtolicæ, quod nunquam licuit,‚, nunguam
Jaltum eſt. (b). Lectis deinde actis cum Szno-
1

di Cpltanæ, in qua a Flaviano damwnatus eſt
Eutyches (468), tum Latrocinii Epheſini, in
quo Entyche abſoluto, Flavianus a Dioſcoro
depoſitus fuit (469), Judices dixerunt: Quo.-
niam Flavianus... oſtenditur injuſte depoſitus;
vigletur nobis juſtum eſſe, ſi placuerit piiſſimo
Domino noſtro, Dioſconum .. eicdlem pœna ſuh.
jucere, & a ſankto Contilio ſecundum regulas ab
epiſcopali dignitate feri alienum, omnibus, qua
akta ſun acd ſacrum Apicem referendis (c).
Ka ſunt, ad Apic. ferencd .
Orientales clamarunt: Hoc juſtum judicium.
Illyriciani Epiſcopi dixerunt: CUmnes erravi-
mus! omnes veniam mereamur! ().
(a) Judices, ut ex hac & ſequentibus sctio-
nibus liquet, fere ſoli politiam externam Sy-
nodi (15½), Epiſcopis neutiquam repugnantibus,
dirigunt.
5) Puta Synodum generalem prædatoriam,
cui præſedit Dioſcorus, præſentibus licet Lega-
tis Papæ (468 & 69).
2₰) En placitum regium!
4) Hi nimirum damnationi Flaviani, licet co-
acti, ſubſcripferant (469).

G. 477. Akk. 2. Judices dixerunt: MWunct
Judicanduin eſt de vera fide, pro qua maxime Con-
Cilium falkum eſt.. Feſtinate igitur fdem puram
Xvonere, At, qui videntur non eadem cum om-
nibus ſapere, per veritatis agnitionem ad concor-
diam revocentur . Epiſcopi clamarunt: Ex-
poſitionem alteram nullus facit... Regula vult,
alium expoſitionem uon ſieri (465). Cecropius
Epiſ-

8

Nwimd, leet eo⸗

N 301 = *

Epiſcopus dixit: Emerſerunt, quæ ad LEuty-
chen pertinebant: & ſuper is forma data eſt ab
Archiepiſco Romanz Urhis; & conſtat nobis; &
epiſtolæ omnes ſubſczipfimus. Cum judices ab
Kpiivopis impetrare non poſſent, ut novam
fidei expoſitionem facerent; (à«) eorum rogatu
præceperunt, ut inprimis Nicæenum (443); —
deinde Cpltanum Symbolum (454); — denique
præter duas epiſtolas Cyrilli, quarum una in
Concilio Epheſino etiam lecta fuit (401), Leo-
nis quoque epiſtola dogmatica ad Flavianu
recitaretur (468). Quæ cum legeretur, Epiſ-
copi Illyriciani & Palæſtini, cum ſuper aliqui-
bus ejusdem epiſtole locis ancipites hærerent,
inducias ſibi dari petierunt, ut illam cum epi-
ſtola Cyrilli conferrent. Dati ſunt ipſis quin-
que dies ad hoc negotium (b). Reliqui vero
Epiſcopi, lecta Leonis epiſtola clamarunt: Om-
nes ita credimus. Woſtrum nullus dubitat. Wos

jum ſubſeripſimus. Hac Apoſtolorum fides. Pe-

trus per Leonem locutus eſt. Pie & vere Leo do=⸗
cuis. Cyrillus ita docuit. (c)

a) Cum de fide agitur, credunt Epifſcopi, ſe
non obligari ad obedientiam civili Imperio præ-
ſtandam.

5) En Epiſcopis & dubitare de orthodoxia epi-
ſtolæ Leoninæ, & eandem examinare permittitur
a Synodo!

*) Nimirum jam ante Synodum epiſtolæ iili
ſubſeripſerant. Sed an ſine examine? Vid. infra

(479).
O. 478.

— — J.

J. 478. Alt. 3. Abſentibus Commiſſariis
Cæſareis, diſcuſſa eſt cauſſa Dioſcori. A
variis variorum criminum accuſabatar: cum-
que trina vice citatus, Synodo ſe ſiſtere no-
luiſſet; tum vero unus Legatorum Romano-
rum dixit: Gzubet RKeligioſitas veſtra, ut eccle-
ſiaſticæ ultione adverſus eum utamur? Conlen-
titis? Sancta Synodus dixit: Omnes conſenti-
mus, gqua regulis ſunt placita, in eo fieri. His
auditis Legati Romani pronunciarunt: Ar-
chiepiſcopus.. Leo per nos &; per praſentem ſan-
tam Synodlum (a), unacum B. Petro Apoſtolo,
qui eſt petra & erepido eutholicw Eccleſip, &&
recta ſidei fundamentum, nudavit eum tam Epiſ-
copatus dignitate, quam etiam ub omni ſacerdo-
tuali alienavit miniſterio. Reliqui Epiſcopi ſuo
quique ſuffragio huic ſententiæ adſtipulati ſunt:
Synodusque hac de re ad Imperatorem fſcripfſit:
Dioſcorus ab univerſali Contilio ſacerdotio eſt nu-
datus, & ab epiſcopuli dignitate pronuntiatns
eſt alienus . HMHac autem pium veſtrum doce-
mus imperium, ut & Dioſcori malitiam, in
eum prolatæ noſtraæ ſententia ſinceritatem conſidler
retis (b). Credimus enim, & LVos nobis conſo-
nos ſieri. Et ad Pulcheriam Auguſtam: De-
poſitionem Dioſcori.. veſtro inſinuamus imperio,
ut illum pro ſuis erroribus execretur, noſtram
vero ſententiam probet. Ad Dioſcorum quoque
Patres miſere ſententiam depoſitionis his ver-
bis conceptam: Cognoſce, te ipfum.a ſanfto
& un verſali Concilio eſe ab Epiſcovatu depoſi-
fam, & ub omni eccleſiaſticu funktione ſubmo⸗
tum. ℳ) Mi-

e Ne., 203 *

a) Miror, efſe, qui ex his verbis ſequi con-
tendant, uti Legatos Romanos, ita & reliquos
Epiſcopos nonnifi Leonis miniſtros faiſſe ad
exequendam adverfus Dioſcorum ſententiam. Non-
ne Epiſcoporum conſenſus ante exquirebatur 2²
Nonne Dioſcorus, omiſfo etiam Leonis nomine,
a Synodo depoſitus paullo poſt bis enunciatur 2
Prædiéta igitur verba hunc ſenſum habent: Leo
tanquam Praſes Sunodi pver Legatos ſuos
Jecundum definitiva ceterorum Epifſcovorum ſuf-
fragia Dioſcorum devoſuit.

b*) En iteratam petitionem placiti regii!

J. 479. Afft. 4. Judices dixerunt: Quock
placuit Concilio de fide, ipfſum nos doceut. Re-
ſpondentibus Legatis, Synodum adhærere fidei,
in generalibus Conciliis Nicæno, Cpltano, &
Epheſino, nec non per epiſtolam Leonis expo-
ſitæ, Epiſcopi clamarunt: Omnes ſic credimus.
Judices dixerunt: Singuli Epiſcopi, qui con-
venerunt, doceant, ſi expoſitio Nicæna & Cpl-
tana conſonat epiſtolæ Leonis P. Anatolius Ep.
Cpltanus dixit: Epiſtola Leonis conſonat Sum-
holo Nicgno & Cpltano; & is, quch Epheſt..
ſub Cyrillo geſta ſunt in univerſali Concilio..
Guapropter conſenſi, & eidem libenter ſubſcripfſi.
Reliqui Epiſcopi nominatim ſinguli dixerunt:
conſonat, & ſubſceripſi. Epiſcopi Illvyriciani &
Pa!

0ſ †
11

tini, qui Aft. 2. (477) circa aliqua verba
epiſtolæe Leoninæ hæſitaverant, ſpeciatim di-
Xerunt: Aliqua nobis ex ipſa, ſcilicet epiſtola ,-
paruerunt verba, ut pvartitionem & ſeparatio-
nem aliquam demonſtrantiu.. . Sed audieba-
mus

mus a Legatis Romanis, quia nullam dicunt
vartitionem in D. G. C., ſed unum eundem-
que Dominum PFilium Dei - propter quost conſen-
ſimus, & tomo ſubſcripſimus.

En non ante ſubſcripſerunt epiſtolæ dogmaticæ
Leonis, quam eandem, inſtituto examine, or-
thodoxæ fidei regulis conſentaneam eſſe perſpe-
zxiſſent. Quis credat, eos Papas infallibilitatem
credidiſſe?

S. 480. Aff. 5. Jubentibus Judicibus lecta
eſt definitio fidei, quam pridie Patres condide-
rant. Poſt lectionem loannes Ep. Germani-
ciæ, dubitantibus aliquibus, dixit: Won bene
nabet definitio; ſed debet integre fieri. Tum Ana-
tolio Ep. Cpolitano quærente, an ea omni-
bus placeret; omnes Epiſcopi, præter Roma-
nos & aliquos Orientales, clamarunt: Defi-
nitio omnibus placet. . Anathema illi, qui ali-
ter tredit!. At Legati Romani dixerunt: &
non vonſentiunt epiſtolk.. Leonis, jubete nobis
reſcriptum dari, ut revertamur, ſcilicet in Oc-
cidentem, & ibi Synodus celebretur. Epiſcopis
incondito clamore contendentibus, ut omnes
definitioni lectæ ſubfſcriberent, Judices dixe-
runt: Dioſcorus dicebat, propter hoc ſe dum-
naſſe Flavianum, quia DUAS WALVRAS aje-
bat eſſe: definitio autem, EX DVABVUS WA-
TURIS, habet. Tumultu adeo excreſcente,
ut Epiſcopi quidam clamarent: WMi contra-
dicunt deſinitioni, Romam ambhulent (a) ; Ju-
dices dixerunt: Lioſcorus dicebat, quod ex
dua-

ſen conte

et
Mllinits⸗

Alrihe
S

X= 305 = *

duubus nuturis eſt, ſuſcipio. Leo autem. duas
eſſe naturas ditit in Chriſto unitas inconfuſe.
