tur religionem veram ; an nobis nolentibuos il-
lam adimet? Media neceflaria ad finem Eceleſiæ
ſunt virtutes chriſtianæz. Has nobis invitis
nemo eripiet.

4) Jure divino illicitum eſt veram reli-
gionem exponere periculo. Sed tolerando
Regem hereticum exponitur periculo. Ita
Bellarminus.

R. In Ejusmodi caſu religio non exponitur
periculo, ſed relinquitur in periculo. Jam pro-
bent Romanenſes, datam efle Epiſcopis pote-
ſtatem ejusmodi Regem exauctorandi, ut Reeli-
gio in periculo verſari deſinat. Tota antiquitas
negavit hanc poteſtatem. Crudelis Herodes,
Deum Regem venire quid times? non eripit
mortalia, qui regna dat cæleſtia. Sic canit
Eccleſia die feſto Epiphaniæ. Quis es tu, qui
Judæorum more, Meſſia ſpirituali gloria cir-
cumdato non contentus, alium tidbi fingis,
terrena potefſtate vallatum 2

d) Cum jus humanum & divinum inter
ſe pugnant, illud huic cedat neceſie eſt. Sed
veram religionem ſervare eſt juris divini; de
jure autem humano duntaxat eſt, hunc aut il-
lum habere Regem. Ita rurſum Bellarminus.
R. Dum Rex eligitur, ab arbitrio quidem
fuffragantium pendet, hunc aut alium habere
Regem, Sed quænam eſt Theologia, quæ do-

ceat;

Pederle
mi

NN

en euandor
ti deſnat, I
ten. (ridei M
uit ti, .

tuunt ekt, Duud:

urum el
U

Ur,1¹5 1
unc aut
6 TNeobgi,N

Ne == 655 =*

ceat, Regi eleſto jure tantum humano deberi
obedientiam 2 Sed pudet pigetque ejusmodi
fallaciis refatandis paginam implere.

F. 390. Unicum reſtat argumentum,
quod præterire non poſſum, eſtque Mamachii,
in hunc modum ratiocinantis: Imperione
Princens, religionis violatæ cauſſa exciderit,
ſolutique ſubditi jurisjurandi religione ſint, dua
ſuam illi obligarunt fidem, declarare Pontifex
voteſt; deturbare autem quemquam de princi-
patu non poteſt. Wam Rex, qui jurans pro-
miſit, ſeſe orthodoxum perpetuo futurum, da-
turumque operum, ne quid capiat detrimenti
geligio; quique deincens ad ethnicos hœreticosve
defecit, Eccleſicque damnum attulit, principatu,
quo votiebutur, privatur, obſtriltumque ſibi
aut paktis aut jurejurando habet neminem. Deck
hujus ſive privationis ob violatam religionem 7eg-
ni, ſive ſolutionis ab jurejurando, quod affematio
religioſa eſt ſubditorum, Scmnodus betumenica,
Petrive ſucceſſon, qui primas in Eeccleſia vartes
obtinet, eſt judex; privatorum autem, minor eque
aubtoritate praditorum omnino nullus.

R. Elegantius hec dicta ſunt quam verius.
Fallum enim, Verboque Dei tam ſcripto quam
tradito adverſum eft affertum, fubditos in dato
caſu non manere juramenti religione ſuo Prin-
cipi obſtriétos. Unde hoc probabit Vir clariſſi-
mus? Deinde cur ſolns Papa aut Concilium
generale ſubditos a jurejurando liberos decla-
randi jus habet? Cur non etiam Ebiſcopus,
cui immediate fubjectus eft ejusmodi Princeps?

§. 891.

N— 656 —

F. 891. Utinam Romani Pontifices tan-
dem aliquando in Indice librorum prohibito-
rum collocent Scriptores, qui Prælatis Ec-
cleſiæ tribuunt poteſtatem quamcunque ſeu
direttam ſeu indirettum in temporalin! Hæc
enim ſententia quemadmodum eſt doctrinæ
chriſtianæ contraria; ita religionem catholi-
cam Principibus acatholicis non poteſt red-
dere non exoſam, quamdiu Epiſcopos,
Romanum præſertim, eidem favere norunt.
Verum tamdiu intra pia deſideria hærebimus,
quamdiu Curia Komana Cathedræz Romanzæ,
& quamdiu Curiæ epiſcopales Cathedris Epi-
ſcopalibus leges præſcribent.

F§. 392. Secundum ordinem, quem in
Diſſertatione I. de juribus Eccleſiæ in genere
tenuimus, nunc agendum eſſet de juribus
tam Principbum quam Epiſcoporum circa
tolerantiam diverſarum religionum. At cum
ea, quxæ ibi, nimirum (244—68), de reli-
gione vera & falſa generatim diximus, facil-
lime applicentur ad religionem CAlHOLIOAM,
quam hoc loco unice veram ſupponimus, ul-
teriori tractatione duxi ſuperſedendum, ut modo
IWSTIIVIIONWVM &ORIS ECoLE-
I AsTIoI PBL.IoI UWI-
VERSALIS ſit

F 1 W 7 d.

6. 10,

py 1z „ —

Pag. Lin. Errata Corrige.

4
18. 9. — C. 2. — C. 22.
20. 26. — ff. — C.
22. 4. — C. 2. — C. 1.
24. 22. — ff. — C.
40. 22. — 68. 6. — 60 c.
61. 15. — (18) — deleatur.
62. 29. — 126. — 123.
72. 5. — C. 15. — C. 14.
75. ult. — 56. — 57. b
Gamndin 83 4. — communis. obtentu communis,
Eiden Aren n obtentu
nn, n 92. 5. — illius — ſuo
urig henhn x102. 24. —- 1004. — 105.
11 Catette Nng 106. 9. — 93. — 94.
PAees Cttbelish 125. 24. — fine — ſine
165. 10. — XX. — XXI.
179. 4. — 188-9. — 188-—93-
. Ead. 6. — 218812. — 277-20.
n Ofähen, gen 193. 11. — Nam — deleatur.
220. 6. — 79. — 77.
247. 20. — 323 & 26. — 323-36.
249. 1§. — 4103. — 403.
256. 3. — 420. — 423.
260. 5. — 169. — 168.
261. 16. — 420. — 423.
277 30⁰. — IV. — III.
287. 18. —- Pp. 88. — S8S. PP.
288 20. — 407. — 409.
310. 25 — poſlededit — Ppſſederit.
323. 12. — quæ — qui
328. 18. — 496. — 495.
33⁰. 3˙ — 4938. — 499.
Ead. penult. — certo — certe.
336. 16. - conflato — deleatur.
— propter divinitatis — propter

5 339. 24. propte
opera divinitatis.
Ead

454
457.
464.
476.

4072.
518
528.
563.
567
3569.
585:
596.

602.

603.
604.
Ead.
Ead.

Lin. Errata Corrige.
28 — Nam ut — deleautur.
10. — 5 12. — 513.
penult. — 513, — 514.
4. — 511I. — 5§ 12.
25. — 493 — 492.
4. — mira t, — mirati
15. — 511. — 572.
15. — magiſtra Cpltana - magiſtra,
Cyltana
19. approbatos. præſentem.— approbatos,
præſentem
15. —- ſuſpectos quemlibet ſuſpetum
5. — 5L0. — deleatur.
19. — Kkadov — Kagν
14. — 2 — 20
6. — pabuit, & — habuit Pius IV., &
23. — Pſaulmeus — Pſalmeus.
13. — Hinc — EHine
22. invalidæ, nifi invalidæ juxta Tri-
dentinum, niſi
5. — 674. 675⁵5.
i. — 680. —— 8 681.
23. — FG. 79 4. — SC. 704,
3. — ſit -- ut
24. — 540- 658. — 440-658.
2. — 750 & 5l. —— deleantur.
1. - 498 — 496.
12. — utut: fallibilem -= utut fallibilem
8. - nequit, fibi - nequit, Deus ſibi
2. — addixerunt, tanta -=- addixerunt,
extinéto, tanta
penult. -= jus placiti „ jus vel potius
exercitium placiti
penult. -— exemtio . exemtionem.
2. — 149. —— 7147 -50.
4. — ſpecialiter —— deleatur.
6. —— 6 6. — 516.
7 — 646. 536.

fdf õ = A

19 20 21

S
INSTTITUTIONES =
JURISs ECCLESIASTICZ
Edidit E -„
P. PHILIBERTUS OBERNETTEREZ R–
MINORITA CONVENTUALIS, Eα
In Caſareo Regio & Academi
Lyceo Conſtantien ſi &.6. Cau. E T
& H. E. Profe ſor P. & 0. SE
PARS I. E
SEo

nn
5

4

COWSTAlII.
umtibus rn H Bilio.

nncn
3

2

4 Copyright 4/1999 VyMaster GmbHl wwww.XVMaster. com

VierFarbSelector Standard*-Euroskala Offset