vero bonorum: quia ſic eſt voluntus Dei.

Domiuis carnalibus cum timore & tremore, u
ſimplicitate cordis veſzi, ſRicut Chriſto; non
ad oculum ſorvientes, qud ſi hominibus plaucen-
tes; ſed ut ſervi Cliriſti, fatientes voluntatem
Dei ex animo., Et vos, Domini, eadem jacite
ilis, remittentes minas, ſcientes, dci ρ illo-
rum & veſßer Dominus eſt in cælis: & perſo-
narum acteptio non eſt Apudl eiuan.

c) Ephes. VI. 5. & ſeqq⸗ Servi obedite

Oo 5 Pi-

Finem non invenirem, ſi omnia chriſtianæ
religionis præcepta, quæ ad ſalutem civitatis
promovendam tendunt, adducerem.

§. 782. Immo officia civium ſunt ſimul
officia eſſentialia religionis chriſtianæ.

Officia civium ſunt juris naturæ (195 & 96).
Sed officia juris naturæz ſunt fimul officia eſ-
Jentialia religionis chriſtianæ (128 & 29). Ergo
&c.

H. 783. Officia affirmativa religionis
chriſtianæ, quæ immediate ad Deum refe-
runtur, officiis civium in colliſione (20)
cedunt.

Melius eſt promovere ſalutem civitatis abs-
que detrimento cultus divini, quam colere
Deum cum detrimento ſalutis civilis. Sed dum
in colliſione, omiſſis officiis erga Deum, im-
plentar officia civium, promovetur ſalus civi-
tatis ſine detrimento cultus divini; nam etiam
per officia civilia Deus colitur (107); præſertim
cum & ipſa ad eſentialia religionis chriſtianæ
pertineant (782). E contrario dum neglectis
officiis civium, exequimur officia erga Deum,
hic colitur cum detrimento ſalutis civilis: hoc
enim cum neglectu civilium officiorum conne-
Xum eſt. IIlud igitur melius eſſe merito cen-
ſetur. Atqui inter duo bona majas eligendum;
minus vero, tan quam comparative malum,
eſt rejiciendum (9).

O. 784. Veritatem hanc Chriſtus confir-
mavit. Cum enim Matth. XII. Diſcipulis
eus Sabbato ſpicas vellentibus, Phariſæi

2
Sterer, i .
, .

N

H N!

uct, m
saitaA!,

4 7 atthet
aleraott:

Nitun?
ne Met

Ciunn elga Deum

kone ſabbati co

18. Nn
16 Cgae aa adie

ner ciſitr
eim () In
offien eſintiih

.

² Chrifo Conärn
üS 10 Byilcopie
Gkfuigi nii
4onnn us uturn

705,0krn
. 5

ellant, lach

Dfei unſl t⸗
nilt er iti

l

= 587 =

dicerent: Ecce diſcipuli tui faciunt, quod
non licet fatere Sabbatis; reſpondit eis: Won
legiſtis, quid feterit David, quando eſuriit,
& qui cum eo erunt, quomodo in domum Dei
intravit, & panes propoſitionis comedlit, quos
uun (dA n licebat ei ele e, uéque is, qui cum eo erant,
ätin niſi ſolis ſacerdotibus 2. . Di ſciretis, quid ,
Dü rn Mliſericordiam volo, & non ſacrificium;
nunquam sondemnaviſſetis innocentes.. Cuis
Nuimn Rlehcr erit ex vohis homo, .dui habeut ovem unam ;
t A Dan Ke. S& ſi ceciderit hat Sabbatis in fovelum, nonne
alſn a levabit eam? quanto mugis melior eſt homo ove?
Itaque licet ſubbatis benefacere. Igitur Chriſtus
olificium erga Deum, quod nimirum ſanctifi-
llnen dind u catione ſabbati continebatur, officiis erga

i 4 Alios poſtponendum eſſe declaravit.
tis crills. U—

S. 785. Non poſſunt Epiſcopi Chriſtia-

—

nos obligare ad aliquid civitati nocivum.

Aciones civitati nocive adverſantur officiĩs
civium (19‧). Cum igitur officia civium ad jus
naturæ pertineant (190); atque adeo ſimul fint
officia eſſentiaiia religionis Chreiſtiang (782) »
a Chrifto confirmata (781); nemo crediderit,
nos ab Epiſcopis ad id genus actiones poſſe
obſtringi: niſi quis adeo inſaniar, ut poteſtatem
gontra jus naturæ nos obligandi iis tribuant,

F. 786. Officia atcidentalia religionis chri-
Rianz ceſſant, ſi adverſentur officiis civium.

Officia accidentalis religionis chriſtianæ ori-
untour ex inſtitutione humana (134). Omnia
au-

W= 788 =

autem obligatio humana ceſſat, ſi conntraria
ſit officiis civium (785). Ergo &c.
Quoties itaque Epiſcopi vel diſperſi vel in
Concilio congregati legem quamdam eoccleſiaſti-
cam condune, ſic animo comparati ſint oportet,
ut Chriſtianos ſibi ſubditos eadem, fquidem

aliquid civitati pernicioſum contineat, obligare
nolint.

§. 787. Ex dictis manifeſte elucet,
officia civium & officia Chriſtianorum ad ſe
invicem ita referri, ut qui illa cupit im-
plere, his quoque poſſit ſatisfacere; at vi-
ciſſim, qui his vult ſatisfacere, illa quoque
implere debeat. Quamobrem bonus civis P.
ESI' fimul eſſe bonus Chriſtianus: ſed bonus
Chriſtianus DEBET ſimul eſſe bonus civis :
ſeu, quod eodem recidit: Qui bonus civis
Aſe non ſatagit, pius Chriſtianus non eſt.

Utinam hæ verrtates in omnium Chriſtiano-
rum animis altiſſime defigerentur! Quot enim
non funt, qui, dummodo veram fidem cum
quibusdam ceremonialibus Sacris retineant,
ſibi aliisque pii Chriſtiani eſſe videntur, etiamſi
officia civilia, præſertim Principibus exhibenda,
paſſim negligant! Væ Paſtoribus, qui exitia-
lem hunc errorem omnibus viribus non conan-
tur eliminare? Ineulcandum Fidelibus, quod
monet Fleurius in fine Diſſert. V. in Eiſt eccl.
ſcĩlicet & Eſum Chriſtum veniſſe in mundum,
non tam ut ſtabiliret cultum Dei exteriorem,
& novas ceremonias inſtitueret, quam ut ado-
rari Patrem in ſpiritu & veritate curaret, &
nundaret ſibi vopulum accertabilem, ſeckkatorem
bonorum opverum.

0 Ch

Senbir Terwlin
ia. Man I,
cmutnn NMun
liunit
s aulrum, donit
e iin,

l, tor nlli
u Dii mwu. 4
iun , inin⸗
ens wſris

iii G mrrſernten
un Vojeate
gofniratin an
6, po Regihns

thos, ut omn

Sa r

ſcitetir ilg iin
rChnigr. Ni
Utunn tincian ni
iit ii⸗ unerortn
ng, G iſſen
, Aaſtle, nn
1n trihu

un
n.,, (i te⸗
Uliia clziig ge
aue ſan

B

ntelt, i aenn
li d.
ſel ieti e
gumdin eweſt
turunti ſtt oan
4 eilen, Glſt⸗
n auntiett, Aler

C

Omniun Chritime.
Crentutl Cdtein
9 ſenn ſien en
6 Neis leiltein

ele denm,
Re ezr

.
1 enſ ir

eritiie n. .
ptaliln, ctn

F. 788. Characteribus ad officia religio-
nis Chriſtianæe exactis Chriſtianos ſuæ ætatis
deſcribit Tertullianus in Apologet. adverſus
gentes. Nam Wos, inquit Cap. 30,, pro ſalute
Imperatorum Deum invocamus . . Iluc ſuſpi-
cientes Chriſtiani . . Pprecantes ſumus ſemper pro
omnibus Imperatoribus vitam prolixam, impe-
rium ſecurum, domum tutam, exercitus fortes,
ſenatum fidelem, orbem quietum, quacungu-
hominis & Caſäris vota ſunt. Cap. 31. Gui
putas, nos nilit de ſalute Cæſarum curare,
inſpice Dei voces. cito, ex illis praceptum eſſe
nobis etiam pro inimicis Deum orare, & per-
ſecutoridus noſtris bona precari. Qui magis
inimici & perſecutores Chriſtianorum, quam de
quorum Mäajeſtate vocamur in crimen? Sed
etium nominatim atque maniſeſte, orate, ine
quit, pro Regibus & pro Principibus & Po-
teſtatibus, ut omnia tranquilla ſint. (a) Cap.
37. Vel ung nox pauculis ſaculis lar gitatem
ultionis poſſet operavi, ſi malum malo dispungi
penes nos liceret. Sed abſit, ut igni humano
vindicetur ſelta divina; aut doleut pvati, in
quo probatur. Si enim & hoſtes exertos, non
tantum vindices occultos agere vellemus, deeſſet
nobis vis numerorum & copiarum?. . Externi
ſumus, & veſtra omnia implevimus, urbes „
inſulas, caſtelia, munitipia, conciliabula, caſtra
ipſa, tribus, decurias, palatium, ſenatum,
forum. .. Cui bello non idonei fuiſſemus, etiam
impares copiis, qui tam libenter trucidamur ,
i non apud iſtam diſciplinam magis lice
3⸗

*

r 6 O
iceret, quam octidere 2 (b) Cap. 39. Corpus
ſumus de conſcientia religionis, & diſciplinæ
unitute, & ſpei fadere. . . Omnia indiſcreta
ſunt apud nos, prater uxores: in iſto loco
conſortium ſolvimus.. . In cujus perniciem ali-
quando conjuravimus 2 Hoc ſumus congregati,
quod & diſperſiz;.. neminem ladentes, neminem
contriſtantes. Cap. 42. Chriſtiani devendunt
debitum veltigal ex fide, qua alieno fraudando
obſtinent. (6).

g) En Chritiani Deum precati ſunt prô
ſalute non tantum fpirituali, ſed etiam tem-
poerali Imperatorum, quos tamen conſtabat eſſe
hoſtes juratos religionis chriſtianæ; atque ad
id faciendum divino jure ſe obligari credide-
runt!

,) Chriſtlani igitur jam tempore Tertulliani
ſatis virium habuere, queis potuiſſent, ſi vo-
lniflent, reſiſtere Imperstoribus. Nimirum non
alios noverant canones quam evangelicos &
apoſtolicos, qui id illieſtum eſſe prædic=bant.
Nondum eo tempore extiterunt Doctores Decre-
torum & Decretalium, qui docerent, deponendo
Reges impios obſequium præ ſtari Deo.

c) Attende, a quibus virtutibus Chriſtlanos
ſuæ ætatis preecipue eommendet Texrtullianus.

CAPUT

4=

04

A
ula

. vn Inp

ſen ju⸗

1 n conjunctun

.15); nee liben

Entmm, utpote
lonbos Lpiſoor

n 278. 90.&;
et, gvam 1
I4 ARA K

1

301.13),

lemns

6 o. Totun

I, Nluti d
ende

1¹ PNNNPI
lllons is no
Aimertn ſelg
in netin ani
Went. En

I Mk

tet G
l
. Sneig i
ter uorg: i

I
. (e

11. (n

le, ga glend

zi Deun recifi ir

e obleu ce

r benpye Tunnlin

000,
gum elgeſſn !
6tum eſe Nuiite
hencnt Daben Den
Getett, ehtei
n eimi le

1 firutibus cit
mmuehtet Tennlins

M

= 5 &*

C APUT II.

DE 9URIBUS PRIMWOIPVM IN
ECCLESIA CUHRISTIAIA.

G. 789. Cum imperium eccleſiæ chriſtianæ
ſeu jus in Sacra (213), nec na-
tura ſua conjunéctum ſit cum imperio civili
(213-25); nec libera Chriſti voluntate eidem
attributum, utpote ſolis Apoſtolis eorumque
ſucceſſoribus Epiſcopis divina inſtitutione con-
ceſſum (278-99. & 317 -36): hinc nihil aliud
ſupereſt, quam ut/ quæ de & RE REGIO
CIRCA SACRA ſüperius generatim expoſui-
mus (201-13)„ modo Eccleſiæ chriſtianæ
applicemus.

F. 790, Totum hoc jus ad duo ſumma
capita, veluti ad totidem principia, reduci-
tur, nempe

a) PRIIWVIPIVUII I. Princeps habet jus
ſtrittum (24), proprium, & perfettum (26.4 & e)
pro viribus ſuis non ſolum removendi omnia
impedimenta religionis chriſtianæ, ſed etiam
omnia media adhibendi, queis eadem pro-
moveatur. En S REGIVM AVDVOCA-
TIAX T ECCLESIA CHRISIIAITNA.

5)

A .
We 727 —

*) PRIWOIPIVUI. II. Principi competit
jus pariter ſtrifktum, proprium, & Te; eun
impediendi, ne prætextu religionis chriſtianæ
detrimentum aliquod civitati quomodocunque
inferatur. En & REGIIITII OATFENDI
UV EODOLEöIA OUHIRISTIAINA, cujus pars eſt
GS PLEACIII KEGII (207)!

ARTIICULUSI.

DE SnE PRIOIPU CIRCA OFFIITA
KELIGIONIS CHRISTIANANX.

G. 791. Princeps nequit ſubditos ſuos obli-
gare ad actiones vel omiſſiones
officiis AIninhbes religionis chriſtianæ con-
trarias.

Hujusmodi enim officia funt juris divini (124).
Sed contra jus divinum nulla Principi pote-
ſtas competit.

Quare Princeps nee probibere poteſt E. ..
confeſſionem peccatorum ſacerdoti faciendam 3;
nec Sacerdoti præcipere fecreti ſacramentalis
revelationem.

F. 792, Gurs regio advocatiæ etcleſaſticæ
Princeps oficia eſſentialie religionis chriſtianæ
legibus ſuis confirmat, præcipientibus quidem,
ſi aßirmativa; — prohibentibus vero, ſi nega-
tiva officia ſint.

Hoc

s kelormat.

4=

Per igitur ur
tlam, tene
den

fin
emn rehu

eus s chtitane

1, luis lghon

Ee zeſnnin eee
n, in aCn⸗
Prlritoe, vel gre
6 unent in cirita
Gnrnubit, aut lilte

Nt. — Mei

s Atign

Cun ſennnn
orosle eiget in
, cunin hbin
Im, Lecleſe ch⸗
Hrim Itrius gne
iten t ſarietiten
Neni quun utllitu
1 E,

95. A no

3 Akiil

S

I. Priniii ae

Fornun, .

Uus
E!

ULIS1.
CN CAANYA
(HHTAN

e Mitidee e l
Hun hrenhni ſoen
en ſuti lene

„
, Ndhnlntie i⸗
õ

cßentuu
õ
N

— 5923

Hoc igitur jure Princeps dogmatum obſer=
vantiam, & reverentiam Sacramentis, allisque
cum rebus tum Perſonis ſacris debitam præci-
pit; ſpiritualem Epiſcoporum pofeſtatem pro-⸗
tegit; ſacrilegia, perjuria, blaſphemias, ſuperſti-
tiones, libros chriſtianæ religioni pernicioſos
prohibet; &c.

F. 793. — Officia etiam accidentalia
religionis chriſtianæ, quamdiu ſunt civiliter
innoxia, fuis legibus corroborat.

Hinc jejunia eecleſiaſtica, dies feſtos San Ro-
rum, aſiosve actus aut ritus ab Epiſcopis vel
præfſcriptos, vel probatos, quamdiu nihil inde
detrimenti in civitatem redundat, civili ſanctione
communit, aut ſaltem ſua auctoritate tuetur.

F. 794. — Diſciplinam eccleſiaſticam vel
obſervantiam canonum urgendo promovet,
vel reſuſcitatis antiquis canonibus, aut novis
legibus reformat.

Quare Epiſcopatus nimium amplos dividit,
novosque erigit; ſuppreſſis Beneſiciis ſimplici-
bus, curata ſubſtituit; pluralitatem Beneficio-
rum, Eccleſiæ chriſtianæ nocivam, abrogat
nimiam utriusque ſexus Religioſorum multitu-
dinem aut varietatem reſtringit, ſi plus nocu-
menti quam utilitatis in Eccleſiam inde dima-

net; &c.

F. 795. At nonne, inquis, poſteriora
hæc negotia ad Epiſcopos pertinent?

Pp R.

5794 =

R. Id equidem non abnuimus. Verum prap-
terea eadem agere Principi nefas eſſe inficia-
mur. Nunquid Epiſcopi dogmatum obſervan-
tiam præcipiunt, & blaſphemias prohibent? Quis
propterea dubitat, quin idem jus Principi quo-
que competat? Alia nimizum eſt obligatio le-
gZum civilium; eccleſiaſticarum alia.

D. 796. gure regio cavendi in Eccleſa⸗
chriſtiana Princeps officia accidentalia religio-
nis chriſtianæ, cujuscunque generis ſint, vel
ſuſpendit, vel prorſus abrogat, ſi ea civiliter
noxia eſſe perſpexerit.

Itaque hoc jure Princeps peregrinationes ad
loca ſacra, extra patriam ſita, præſertim fſi
longiori itinere indigeant; — ceremonias alioq vi
ſacras; — noéturnos Chriſtianorum utriusque
ſexus in templis conventus prohibet; pias quas-
dam, ut vocant, Confraternitates, immo ipfos
adeo Ordines quosdam religioſos in ſuo terri-
torio abrogat; ſolito maturiorem ætatem tam
ſacrs Ordinibus recipiendis, quam edendæ pro-
feſſioni religioſæ præfigit; Regulares a nexu
paſſivo, quo Superioribus extraneis antea ſub-
lBiciebantur, in foro tam interno quam externo
penitus abſolvit; cælibatum Clericorum ad pri-
morum quatuor ſeculorum normam reducit; &c.
Nam hæc & his fimilia ad accidentalia tantum
chriſtianæ religionis officia pertinent.

F. 797. Sic Princeps, obloquentes au-
dio, pedetentim omnia accidentaliu religionis
chriſtianæ officia poterit abrogare. Quid de-
mum remanebit ?²

R.

1. Hemmanebolt
er Keiletald,
6 teutts elin i
t. ber her ies
17 zet hec len
i.
. Cuidi n
Angent Eplo⸗

1. Udicio Princin
it leſtis udican
is omoreant, im

Oli Deo mtione
¹ tenpotilidus ſodie

ig. Vomn⸗
1 del contra iu
n wonſitutio,
s tolenel Leli
Amar.

. Nadorun ſocl
Siti deguitumnen
en efflen, utnt
gli n kiiſcipe?
enden ſelgioſan
n illen difol
notno Cblligadant
uden or
gilter .
ia uinu dit
füne
gie

gian poti
1. Miones
ſiennt, in

S

oninn Ven

kincidi nat,. n
FErlehi deſts

copi go .
al gnimn

minm et oklen
anmn ,

Cuun eterle ⸗
Vit : Nesolaes ¹ den
Et; Ngins 1
s ermnes el I⸗
n inend gunn alin
Ntun Cetienmn in)

4

rum Normum etnl1
1 11 Miiinttit un
fi hetinen

D 59 5 *

R. Remanebunt officia eſſentialis, & ea in-
ſuper accidentalia, quæ civiliter innoxia ſunt;
in neutra enim Principi quidquam juris com-
petit. Per hæc integra ſervatur religio chriſtia-
na; per hæc ſalutem ſuam conſequuntur Chri-

§. 798. Quidſi vero, ais, Princeps ali-
quid civiliter malum eſie aſſerat; idipſum
contra negent Epiſcopi? utri judicio acqui-
eſcendum?

R. Judicio Principis: huic enim ſoli con-
venit poteſtas judicandi, quænam fſalutem civi-
tatis promoveant, impediantve. Si Princeps er-
tet, li Deo rationem reddet, utpote cui ſoli
in temporalibus ſubjectus eſt.

H. 799. Votorum obligatio eſt juris
divini. Sed contra jus divinum nulla valet
humana sonſtitutio. Ergo Princeps caret
poteſtate tollendi religioſos ordines. Ita multi
tatiocinantur.

R. Pactorum ſocialium obligatio eſt juris
divini. Sequiturne propterea, nullam ſocieta-
tem civilem, utut civitati nocivam, poſſe ex-
tingui a Principe ? Is nimirum, dum ordinem
quemdam religiofum in ſuo territorio tollit, ne-
Xum ſocialem diflolvit, quo membra illius inter
ſe mutuo colligabantur. An fublato hoc nexu
obligatio votorum, quo ſe Deo obſtrinxere,
Ppariter auferatur, difficilior eſt controverſia, quæ
ad theologicum potius forum, quam ad noſtrum
Pertinet. Rationes decidendi ex eo mihi repe-
dendæ videntur, an monaſterio vel Ordine, cui
Pp a eljus-

„

N = 5

ejusmodi Regulares per profeſſionem religioſam
ſeſe addixerunt, tanta inducatur mutatio, qua
exiſtente vel obligatio votorum per ſeſe ceſtet,
vel ſaltem juſtiſſima adſit ratio impertiendæ di-
ſpenſationis. Jam vero nemo, ut opinor, pru-
dens rerum arbiter dubitat, quin data mutatio
ſtatus reapſe tanta ſit, ut ſi votorum religioſo-
rum cefſationem non inducat, ſaltem æquiſſi-
mam ea relaxandi cauſſam præbeat. Certe Cle-
mens XIV. Religioſos extinétæ ante aliquor
annos Societatis JEſu ab omni obligatione, quam
per religioſam profeſſionem contraxerant, liberos
pronunciavit.

S. 800. Ergo, inquis, poſſet Princeps
omnes Ordines religioſes in fuo territorio
extinguere.
R. Ita ſane; ſi ratio ſalutis publicæ id
exigeret. Inſtitutum enim religioſum ad cſen-
tialia chriftiane religionis ofäcia revocari ne-
quit.

§. 801. Vota, rurſum excipis, & Or⸗
dines ſacri ſunt res ſpirituales, in quas nul-
lum jus conceſſum eſt Principi. Ergo nec
his nec illis ætatem præfigere poteſt.

R. Princeps habet jus in perſonas, quze vel
vota nuncupaturæ, vel ordines ſacros ſuſcep-
turæ ſunt. His igitur prohibere poteſt, ne id
cum ſalutis publiceæ detrimento faciant. Nun-
quid maritus uxori, pater filio jure vetat, ne
veto ſe obſtringant, unde damnum quoddam in
familiam redundet ?²

AR-

2=

1*
1RLI1

NECAETA.

1 Deen

6s ceunt in
6, geis ſcl
11, (veis s
ii gvamn ,
o awocam ſin

Ell At partiel.

Pz. ln den
un curate ſun

)Depmm intn
ein, gles
) .
uomlerio,
Cenigue
)(kuiits l
run ensmo

do⸗ en
1
Plex Clin

1 teli Uis ſi
K ien

5

et. Prokelionen El
2 Incbeunt Wũä
iturun er
lt tatio

iin, guin in
. I 1 fotorun i
h inänet, ſileen ,
Ihum prrdett, (en
s extine nte
idomnichlienar,
lnen cnntnemnt

in euigs d

les, M Gus

Dtnohi. T
eigere Me.

iu n zeinu e
olte Nent 1
1 wohidete ich 41
Erivento irint
ne flo jue
e Aamunn lr⸗

D

6 acken Seui 10

N 597 =9
AKTICULUS II.

DE JVRE PRIWVIPUVM CIRCA
DECRETYA ECCLESIASTIICA.

H. 802. ecreta eccleſiaſtica dividuntur in
dogmaticaæ & diſciplinariu. Hæc
rurſus abeunt in decreta legum; in decreta
gratiæ, queis favor indebitus; — & in decreta
juſtitiæ, queis jus debitum conceditur. Tam
dogmatica quam diſciplinaria vel a Papa aut
Epiſcopo quodam ſingulari; — vel a Concilio
generali aut particulari condita ſunt.

G. 803. In decretis dogmaticis quatuor
potiſſimum curate ſunt diſtinguenda, ſcilicet

4) Dogma ipſum, ſeu veritas divinitus
revelata;

*) Verba, queis dogma exprimitur;

c) Promulgatio, qua id Fidelibus inno-
teſcit; denique

A) Clauſulæ aliæve enunciationes, quæ
nonnunquam ejusmedi decretis inſeruntur.

Dogma quidem, ut per ſeſe patet, ſaluti
publicæ civium nihil obefle poteſt. At quid
de reliquis ſentienduw, ex ſtatim dicendis pa-
tebit,

N= 7598 = *

F. 804. Contigit interdum, ut eadem
verba, queis dogma quoddam exprimitur,
ab ipſis Catholicis, nunc rejicerentur; nunc
vero probarentur. Exemplo ſit hæc propoſitio:
Unus de Trinitate crucifixus eſt carne: quam
Seculo VI. Hormisda P. in Monachis Scythiæ
tanquam novam & herefi Zutychianæ faven-
tem rejecit; Joannes II. vero paullo poſt tan-
quam catholicam contra Monachos Acœme-
tas de hærei Nettoriana ſuſpectos approbavit.
E contrario fuere, qui idem quidem dogma
admitterent, in idem tamen, quo deſignare-
tur vocabulum nollent conſentire. Certe vocem
oοοσ aliqui etiam Catholici reſpuebant:
quibus magis placuit vocabulum α%οιοιισοοσ.
Aliud exemplum præbet Concilium IrId. Oe.
24. Can. 7. (642). igitur voces, quæ ad.
ſigniſicandum dogma adhibentur, turbationem
inducere in civitatem poſſunt.

F. 805. Promulgationi dogmatum recte
applicantur, quæ Chriſtus ad Apoſtolos Joann.
XVI. 12. dixit: Adhuc multa habeo vobis di-
cere: ſed non poteſtis portare modo. Doctrina
Chriſtiana ſemper fuit, eſt, eritque eadem;
nec tamen vel tota vel eodem modo ſemper
& ubique eſt promulgata. Ariani non tan-
tum Verbi ſed etiam Spiritus S. divinitatem
negaverant. Patres Nicæni vero folius Verbi
divinitatem deſinierunt, quia de Spiritu S.
nulla in Concilio Nicæno quæſtio mota fuit.
Ipſum Concilium Cpltanum I. enndem Hul-
ibi

Cen 4 Plte pt.

.
o Pfonnus

ſ. . 1
1 et. donec d.

Ut eam

mer ſeſt nereſt
1 ter ſemper ae
Dipe promalgancd
ſun eit, ne eſn
i gin en
Imdun pettenit,
tem lodeialtet.

) ob. Decit

N= 599 = *

ini Leum appellat, ſed tantummodo Domi-
um & vivizicantem &c. Eccleſia ſemper cre-
didit, Sp iritum S. a Patre PFilioque procedere.
Eusdem a Patre proceſſio in Prædicto Conci lio
Coltano promulgata quidem fuit; at proceſſio
a Filio nominatim expreſſa non legitur. Po-

Unet⸗ niane

Urn uln ſtea primum a variis Eccleſiis particularibus
n n uun Symbolo Cpltano per particulam Filioque in-

erta eſt: donec tandem eadem additio ab
Eccleſia univerſa in Concilio Lugdunenſi II.
(555), & rurſum in Florentino recepta fuit,
ita tamen, ut eam omittere Græcis deinceps
quoque liceret.

Nempe bPatres credidere, tum denique dog-
mata eſſe definienda, cum id ad extinguendos
errores pernicioſos neceſſitas Eccleſiæ depoſcit
(482. g. & 519. bh). Quemadmodum igitur non
ſemper adeſt neceſſitas definiendi aliquod dogma:
ita nec ſemper adeſt neceffitas dogma defßinitum
ubique promulgandi: immo timendum nonnun-
quam eſt, ne ejusmodi pror io in illis

l Cnatun 6 locis, à2d quæ error dogmati def ito oppoſitus
1d Mosſon nondum pervenit, publicam Fidelium trar nquilli-

uis kin ti tatem labefactet.

F. 806. Decreta dogmatica interdum
continent clauſulas, aliasque enunciationes,
contrarias juribus Princibum, Concçordatis
Nationum, aut denliris Provinciarum con-
ſuetudinibus. Exempli loco ſerviunt Can.
23tius Concilii Lateran. II. (541. b); Can.
nus Conc. Lateran. III. (542. ); & Can.
Ztius Conc. Lateran. IV. (546).

in e 4
gueli⸗ tio
n L eukn

71

009 —„

Pp 4 Idem

X

N 600 =

Idem evenit in decretis tam gratig, quam
Juſtitic; & præſertim in decretis Legam,
utpote quæ, ſi cultum Dei externum refſpiciunt,
utut per ſe ſanétiſſimeæ ſint, cum detrimento
tamen civitatis non raro conjunctæ ſumt.

G. 807. Jus placiti regii (202) ſe ex-
tendit ad onnia decreta eccleſiaſtica tam dog-
matica quam diſciplinaria.
Jus enim hoc ie extendit ad omnia ea, ex
dquibus periculum civitati imminet: Princeps
enim ex jare vegio cavendi ejusmodi pericu-
lum, undecunque immineat, tenetur pro viri-
bus avertere (205). Ex ante dictis autem pa-
tet, nollum eſſe decretorum eccleſiaſticorum,
unde mali civilis periculum non fit timendum
(804 - 7). Quidni igitur jus Plsciti regii ad
quæcunque decreta ecclefiaſtica ſeſe exporrigat 2
F. 808. Uſum placiti regii noſtra ætate
antiquiorem non eſſe, ii tantum garriunt,
qui in hiſtoria Eccleſiaſtica ultra ſeculum
noſtram progreſſi non ſunt. Certe ipſa Con-
cilia generalia ejusmodi placitum expetierunt,
Cpltanum I. a Theodoſio M. (455); Ephelſi-
num à Theodoſio II. (46 1, d. & 463); Chalce-
donenſe a Marciano (476. 480. c. & 489. d) ;
Nicænum II. a Conſtantino ejusque Matre Irene
(532). Aliis tribus Conciliis generalibus in
Oriente celebratis ipſi Imperatores interfuere,
qui illis placitum adeo non denegarunt, ur
Conſtantinus M. quidem Nicænum I. ipfſe
romulgaret (445); COpltano III. vero Con-
Rautinus Pogonutus (529, & Cpltano IV.
Balilius Imp. propria manu ſubſcriberent (536).
J. 899.

keime celi,
6 Ihwms l.

e. Ve quide
Uj begepre

,Pbſcerionen

n auch die
en, dicht ſ.
„ „

ned aſten Wi.
Ad duem Le
1Dao der 9
1Balt ohne
Ing ſeinen
n ſolcher umn
ſe herabnehmme
6. Mef in A
1Wlecht,
chiten gerto
ene Nachdem
ie Bull aehen

1

eunmiger a

6 ie donge “

ren⸗ un grit
Lerrt ie
m heiertennn i
ne Int, oln ien⸗
no eninde in

egii (10,))
1n edelaltia r

n Eolim
Cane Cr.
he E
KC⸗

1e

G. 809. Labentibus poſtea infauſtis illis
ignorantiæ ſeculis, regii hujus juris exer-
citium ferme defüt. Donec diſpulſis, quæ
vegios Lhronos circumdederant, tenebris, ſua
paullatim jura videre Principibus denuo da-
tum eſt. Ut de Hiſpania, Galliaque ſileam,
ientiffmi duo Auſtriæ Principes Ferdinan-
dus III. & Leopoldus de placito regio decretz
edidere. Ille quidem ann. 1641. Iic ſtatuit:
K. Maj begehren gnadigſt, er Biſchoff
(zu Wien) wolle in auten bdegebenden Saͤllen
die Publicationen Paͤbſtlicher Bullen, Was
geſtaltren auch die ſelbe geſacht werden
möchten, nicht fürgehen laſſen, er habe
dann zuvor J. B. Maj. genugſame und um⸗
ſtaͤndl ge Anzeige gethan, und Dero weirern
allergnaͤdigſten Willen daruder vernommen.
In edicto autem Leopoldi de ann 1681. hæc
lego: Da der SHerr Officialis eine Paͤbſt⸗
liche Bulle ohne beſchehene vorgehende An⸗
meldung afligiren, und die Regierung darauf
wegen ſolcher unterlaſſenen alten Obſervanz
ſelbige herabnehmen laſſen: welches dann
J. K. Maj. in Anſehung des von unendli⸗
chen (vielleicht, undenklichen) jahren ge⸗
braͤuchigen Herkommens nicht unbilligen
konnen. NMachdem aber J. R. Maj. ger
dachte Bull erſeyen, und deren inhalt auf
eine wateriam pure eccleſiaſticam gericht zu
ſeyn vefunden, worinnen ſonſten J. R.
Nej. einiger geiſtichen Obrigkeit, Wann
nur die vorige formali deen obſervirt wor⸗
P 5 den,

N = 602 = *

den, die geringſte hinderung nicht, ſondern
vielmehr alle erſpriesliche Befoͤrderung zu
thun geneigt ſeyn. Ec.

H. 810. Ut argumentis Aariorum ob-
viam eas, præter ea, quæ ſuperius (223
& 24; item 231 & 32) diximus „ adverte
fequentia:

4) Principibus etiam infidelibus reſpectu
religionis chriſtianæ; — & acatholicis re-
ſpectu religionis catholicæ jus placiti regii:
utpote majeſtaticum, denegandum non eſt,
mnerito enim petunt a Miſſionariis, ut ſibi
dogmata religionis in ſuo territorio prædi-
candæ exhibeantur ad inſpiciendum, an nihil
civitati pernicioſum contineant.

à*) Jus hoc ſupponit quidem, ab Epi-
ſcopis poſſe edi decreta civitati nociva: at
non ſupponit, horum conſilium eo tendere,
ut, etiamſi nociva ſint, Fideles tamen iis-
dem obligatos velint (786). Itaque jus placiti
regii neutiquam adverſatur infallibilitati, qua
Eccleſia in eſſentialibus Cchriſtianz religionis
gaudet: illa enim per decreta eccleſiaſtica
civiliter noxia non evertitur, 6 hæc cum
obligatione morali conjuncta non fint.

*) Nec indigne ferant Epiſcopi, dum
iis jus placiti eccleſiaſtici denegamus, quam-
Principibus aſſeramus.

dquam jus placiti regit

lain, I
1s Arerſum
Her er n

hrili

uIAL fact
4 Mtnlgta fumil
CeNda Contend

Gn won poltunt

zumarum varie
modum alerat
ellit, guo

s Hon ine

ANrIc.
RANE phI
NAONITATEN

AUkllle
Gun gn iulen⸗
K erio

dergen ni
. 1 icht ſe
ſche 5

firdann

I Anrionn
Iur perin
¹) Cüm 1

N= 603 =

Hli enim, ſi Chriſtiani ſint, nihil divinis
legibus adverſum ſtatuere merito præſumun-
tur. Hæc præſumtio certe in quemlibet Pa-
tremfamilias chriſtianum cadit. Sicut igitur
huic injuriam faceret Epiſcopus, ſi omnia
ejus mandata familiæ danda placito fuo ante
ſubjicienda contenderet: ita Epiſcopi ſine
injuria non poſſunt exigere aàa Principibus, ut
bi leges civiles ante promulgationem ſibi
inſpiciendas exhibeant. E contrario EKpiſcopi
immerito præſumuntur, nihil ſancire ſaluti
civili pernicioſum: quid enim huic pra cir-
cumſtantiarum varietate vel commodum vel
incommodum aflerat, ſcire, Epiſcoporum non
eſt. Accedit, quod ſæpiſſime limites ſuæ
poteſtatis non ſine ingenti civitatum detri-
mento exceſſerint. Funeſtis ejusmodi exem-
plis, Romanorum præcipue Epiſcoporum,
Hiſtoria eccleſiaſtica abundat.

ARTICULUS III.

Dl. DRE PRIIWVIPUIWI COIKOA WW-
AIUWITATEAI ECCLESTASTICAII.

H. 811. omine immunitatis eccleſiaſtica
intelligimus eorum, quæ ad
Fccleliam qua talem ſpecialiter pertinent,
exemtio ab imperio vel faltem regia
vili (62).

Cum finis Eccleſiæ ſit beatiras hominum, &
gloris Dei (149); hinc ea ad Eccleſiam qua
zalem ſpecialiter pertinere dicuntur, quæ præ-
cipue ſpecialiter ad afſequendum hune finem or-
dinantur. Sunt antem vel Perſonæ, vel loca,
vel Bona. Quare immunitas eccleſiaſtica valgo
dividitur in perſonalem, localem, & realem.

DE &RE PRIMIPVM CIRCA
PERSONAS ECOLEESIASTICAS.

G. 812. Perſonas eccleſiuſticas voco quos-
cunque ſexus utriusque Fideles, qui vel
per religioſam profeſſionem, vel per Ordinem
quemdam eccleſiaſticum ad divinum cultum
ſpecialiter ſunt deputati. Itaque immunitas
eccleſiaſtica verſonalis eſt Perſonarum eccle-
ſiaſticarum ab imperio vel ſaltem regimine
civili exemtio.

H. 813. Perſonzæ eccleſiaſticæ, ſunt jure
naturali ſubjectæ imperio civili.

Omnia enim membra civitatis imperio civili
jure naturali ſubjeéta ſunt (91 & 92). Cum ergo
Perſonæ eccleſiaſticz membra etiam civitatis
ſint, nemo prudens dubitabit, quin hæ imperio
quoque civili eodem jure ſubjaceant.

F. 814. Hæc ſubjectio jure pariter evan-
gelico præcepta eſt.

Nam Paulus ROM. XIII. 1. & ſeqq. ait:
Omnis anima poteſtatibus ſuhlimioribus ſubdita
ſit: nen eſt enlu poteſtas niſi a Deo.. Itaque

26-

mito inteligine
, el er Ind
ageelici eveept

(As. Veun
ftoroci erce,
io ero enude
1, lelibit .
DMun, potete
imi Apoln⸗
taten Ahre
ing, ait,
ſt. § onn
ib gniterſtu

Matur deuper.

1 ſübetioren
n igere ſhi
uundvam
AEmnl Clericus
Uhl ichcitus en

bene hec kepn
1e, l, aun e
uune Hiennrbi
Mnrittn n

Olem, el er Ol
Im 1 Cipinun cun

tat. lad-

un griede)
enbin etun

= 605 = N

neceſſitate ſubditi eſtote, non ſolum propter èram,
ſed etiam propter conſcientiam. Tamdiu hoc
textu Perſonas etiam eccleſiaſticas comprehendi,
merito intelligimus, quamdiu vel ex S. Scriptu
ra, vel ex Traditione, vei ex natara ſtatus
eccleſiaſtici exceptio non probatur-

F. 815. Verum in Scriptura W. T. nul-
lum ejusmodi exceptionis veſtigium occurzit:
Traditio vero eandem penitus rejicit Oum;
anima, ſcribit S. Chryſoſtomus in cit. S.
Pauli locum, poteſtatibus ſublimioribus ſubcdita
eſt : otiamſi Apoſtolus ſis, ſive Evangeliſta,
lve propheta; ſive quisquis tandem fueris: non
enim pietatem ſubvertit iſta ſubjeltio. Et S.
Bernardus epl. 42. ad Henric. Ep. Senonenſem:
Omnis anima, ait, voteſtatibus ſublimioribus
ſuhbdita ſit. S omnis; & veſtra. Quis vos
cipit ab univerſitate? Si quis tentat exci-
ere, conatur detipere. Denique neſcio, qui-
bus oculis videant, qui inter ſtatum eccleſia-
ſticum & ſubjectionem civilem repugnantiam
aliquam videre ſibi videntur, quam tota an-
tiquitas nunquam viderat. Cur enim, amabo,
idem ſimul Clericus aut Religioſus, & ſimul
Principi fubditus eſſe nequeat 2

Certe hæc repugnantia latuit S. Gregorium
M., qui, cum eſiet ſupremus Eccleſiæ, chri-
ſtianæ Hierarcha, nihilominus L. 2. epl. 62.
ad Mauritium Imperatorem, hune vocat Lo-
minam ſuum; hujus guſſioni ſubjeltum ſe affirmat;
huic debitam obedientiam ſe praſtitiſje fatetur.

H. 816.

F. 816. Perſonæ eccleſiaſticæ jure divino
cum poſitivo tum naturali ſubjectæ ſunt po-
teſtati Principum legislatoriæ, inſpettovia, ju=
diciariæ, coalktivæa, & exeutoricg.

Imperio eivili quintuplex iſta poteſtas con-
tinetur (63 & 64). Sicut igitur illi, ita etiam
huic fubſunt Perſonæ ecclefi ſticeæ: atque adeo
non tantum legibus civilibus vere & in con-
ſcientia obligantur, ſed jure etiam a Magiſtratu
ſeculari judicantur, fique deliquerint, puniun-
tur.

O. 817. Exædem pariter ſubjacent juri
regio Principum circa Sacra.
Nam & hoc jus vel eſt ipfum imperium civile,
vel intimo nexu cum eo copulstur (212). Per-
ſonæ autem eeccleſiaſticæ imperio civili fubjectæ
fant (813 & 14). Quidni & jauri regio circa Sacra
ſeſe teneantur fubmittere ²
G. 818. Inde fluunt duo ſummi momenti
corollaria, quæ Principiorum loco ſerviunt;
nempe

4) Princeps jure advotaticx eccleſiaſtice
agit, dum Epiſcopis ſui territorii vel præ-
cipit, quæ ad promovendam; — vel prohi-
bet, quæ ad impediendam religionem faciunt:
neque his licet obedientiam detrectare.

5*) Princeps jure cavendi agit, dum Epi-
ſcopis fui territorii vel tanquam civiliter bona
præcipit, quæ omitti; — vel tanquam civi-
Siter mala prohibet, quæ agi prætextu reli-
gio⸗

5 Mias conl
e teuen-ur.
(od de Lole
le is ovogbe 9
un ele, we e
1W. Ciſtcultet pe

Lo. Pri
entorii cumm
nde Concilia.
Mineigi enim
4 Necipiendi,
un conterunt
la omorend
n Altimum mer
6

do. Iude l
1n ovimeialn
(bogde com
1 Gtam eſk Pr
e 1d ekedri
Lonnes ilen
Concllum mnr
en
Ke, — zationa⸗

ulſe, 1 Eoclee

Mecos kubent
e
nn (ure
4 Pontticn,
UImn Corili
9.g.

Relgu

RKe Are ei in N
ine lel etint, 1

Dikt eren
n.

kere⸗

A Cnmni nonet
Grun oo Evlun

Almerie ch ie

i terttorl! ſe
rol no
fendam; . ſel
lelo rem 1 2

UCa Eeneim

es gt, n 4
mun ni/ N
fel tnun 4
i Me

is uicgnini

Zionis alias conſueverant: hi autem morem
Seiere tenentur.
Quod de Epiſcopis modo afferui, id ipfum
de aliis quoque Perſonis eccleſiaſticis in: elligen-

dum effle, me etiam non monente, quilibet
haud diſſiculter perſpexerit.

H. 819. Principi competit jus Epiſcopos
ſut territorii cum imperio convocandi ad
celebranda Concilia.
Principi enim competit jus, Epiſcopis ſuis
ea præcipiendi, quæ ad ſalutem Eccleſiæ quid-
quam conferunt (818. a). Sed Concilia inter
media promovendæ ſalutis eccleſiaſticæ locum

non ultimum mereri ſemper viſa ſunt. Ergo
Ec.

G. 820. Inde liquido patet, Concilia non
tantum provincialia & nationalia, ſed gene-
ralia quoque convocandi poteſtatem jure
naturæ datam eſſe Principibus. Quilibet enim
Princeps ad celebrandam Synodum congregare
poteſt omnes Epiſcopos ſibi ſubditos. Itaque
coget Concilium provinciale, ſi alicujus pro-
vincixæ,; — nationale, ſi cujusdam nationis;
— generale, ſi Ecoleſiæ totius Epiſcopos omnes
ſibi ſubjectos habeat.

H. 821. Quare Imperatores non ex con-
cehtone Pontificia, ſed jure proprio indixerunt
octo prima Concilia Oecumenica (441; 48
