ſerant publicæ ſecuritati (194); nec impe-
rium civile alia, quam temporali, poteſtate
gaudeat (96); conſequitur, ut & utrumque
jus illud circa externa duntaxat religionis
negotia verſetur; nec aliis niſi temporalibus
mediis uti poſſit.

S. 210. Itaque Princeps ex jure cavendi

ℳ) Obligat ſubditos ad omittendas quas-
dam actiones externas, eoquod eas, utut
alioqui religioſas, cum tamen a Deo deter-
minatæ non ſint, reipublicæe civili noxias
eſſe judicet.

b*) Inquirit, an ſpecie religionis nihil
agatur in civitate, unde in hanc damnum
aliquod poſſit dimanare.

6) Poœnas temporales infert iis, qui
leges, ex jure regio cavendi circa religio-
nem externäm a ſe conditas, transgreſſi fu-
erint.

α, Controverſias civiles circa externa
religionis negotia decidit, ne inde ſalus ci-
vitatis impediatur.

Con-

6
oſſqſtiee
Pbll.

9
0Cun Wi a

DIN
Ponteve
Coltimeant.
) Sn
Hentert, i
ſeels enin

1 ſn
II uh⸗

tat! norien’r
l geroun

er co
lle inel
ignid u
le,

lenne ue

W III =

Controverſias civiles, quæ ad jus reginm
cavendi pertinent, eass appello, queis disqui-
ritur, an actiones, alias quidem religioſæ,
quæ tamen a Deo præceptæz non funt, civi⸗
liter malæ ſint.

K. 211. Ex jure autem placiti regii
Princeps ſpecialiter
ℳ) Prohibet, ne ullæ conſtitutiones ec-
cleſiaſticæ antea in civitate promulgentur,
quam ſibi ad inſpiciendum fuerint exhibitæ.

5) Inſpicit ejusmodi conſtitutiones, ex-
ploratque, an nihil bono civili adverſum
contineant.

*) Siquidem tale aliquid in iis depre-
henderit, illarum promulgationem prohibet:
ſecus enim eandem permittere tenetur,

In ſubditos, qui leges ex jure placiti
regii ſtatutas transgreffi fuerint, poœnis tem-
poralibus animadvertit.
e) Controverſias civiles circa conſtitutio-
nes eccleſiaſticas decidit, ne publicæ ſecuri-
tati periculum quodpiam immineat.
Per controverſias civiles, quæ ad jus pla-
citi regii revocandeæ ſunt, intelligo eas,

queis inveſtigatur, an ordinationes eccleſiæ

aliquid civiliter malum revera contineant, nec
ne.

K. 212. Ex prædictis duobus juribus,
nempe ex jure advocatig eccleſtaſticeæ, & ex
jure

N= 112 = 8

jure regie cavendi, coaleſcit ſic dictum 06
KEEIVI OARCA &ACRA:. quod proin
recte definitur, ſi dicatur eſſe jus perfectum
externa civium negotia eccleſiaſtica ita de-
terminandi, ut ad ſalutem civitatis partim
innocua ſint, partim proficua. Atque adeo
jus regium cirta Saq«ra nihil aliud eit quam
ipſum imperium civile, quatenus hoc ver-
ſatur circa externa civium negotia eccle-
ſiaſtica ,„ prout hæc cdiviliter bona vel mala
ſunt.
Vides jam, actum agere, qui contendunt,
jus regium circa Sacra numerandum eſſe
inter privilegia, quæ Principes Prælatis ec-
cleſiæ in acceptis referre debeant. Jus enim
hoc tam nequit ſeparari ab imperio civili,
quam ipfum imperlum civile a ſeipſo divelli
nequit. Qui igitur privilegium efſe poteſt ab
Eccleſia conceflum Begibus? Nunquid & ip-
ſum imperium civile inter privilegia eccle-
ſiaſtica numerabunt ?

ART. II.

ANV rERIO OCIITII ConPEIAr
SGS W S&ACRA.

F. 213. Nomine RIS IN SACRA
1N intelligimus jus perfectum de-
terminandi Sacra fubditorum, quatenus Sa-
Arα ſunt: ſeu, quod eodem recidit, eſt jus
per ectum determinandi negotia eceleſiaſtica

dubditorum, quatenus ſunt eccleſiaſtica, ſeu
mora-

ul.
61 hon nfe⸗
oe kebpiet
a, Not
(ea) imte

pohire.
) us in
tin tr

inn
Ulciptunt

Is onitn
Venit la⸗

N= 113 N

moraliter bona aut mala. Hanc notionem
qui expenderit, intelliget, jus in Sacra
nihil aliud eſſe quam ipſum imperium ec-
cleſiaſticum. Quatenus enim negotia noſtra
ſunt moraliter bona aut mala, eatenus pro-
movent aut impediunt beatitatem noſtram
(194). Ad hanc autem imperium eccleſia-

ſticum quoque illa determinat (153).

F. 214. Cum vero jus regium cirta Sa-
cra non differat ab imperio civili, quatenus
hoc reſpicit externa civium negotia eccleſia-
ſtica, prout ea civiliter bonag aut mala ſunt
(212) 5inde merito concludimus, tanto diſ-
crimine inter ſe mutuo diſtare jus in Sacra &
jus circa Sacra, quanto imperium eccleſiaſticum
ab imperio civili diſtinguitur. Nempe

a) Jus in Sacra actiones quasdam vel
præcipit propter moralem bonitatem, vel
propter malitiam morualem prohibet. Jus circa
Sacra actiones quasdam religioſas vel præ-
cipit ut civiliter bonas, vel ut civiliter ma-
las prohibet.

*“) jus in Sacra verſatur circa actio-
nes tam internas quam externas: illæ enim
perinde ac hæ bonitatem vel malitiam mo-
rulem ſuſcipiunt. Jus circa Sacra ad actio-
nes ſolummodo externas ſe extendit: nam
his ſolis bonitas vel malitia civilis con-
venit (194).

N= 114 = *

*) Jus in Sacra tantum ſviritualia; —
e contrario jus circa Sacra temporalia dun-
taxat media in ſua poteſtate habet (96 &

148).

F. 215. Itadque jus in Sacra ſpiritua-
le; — jus circa Sacra vero temporale eſt.
Quamquam enim utrumque circa Sacra
verſetur: ratio tamen, qua utrumque Sacra
attingit, plane diverſa eſt. jus in Sacra
nimirum reſpicit Sacra, quatenus Sacra
ſunt, ſeu quatenus beatitatem noſtram &
gloriam Dei vel promovent ut moraliter bo-
na, vél ut moraliter mala impediunt. Jus
circa Sacra itidem Sacris occupatur, qua-
tenus temporalia ſunt, id eſt, quatenus pro-
ſperitatem noſtram vel adjuvando (civiliter
bona; — vel turbando civiliter mala ſunt.
Iilud ſpiritualibus ad Spiritualem; — hoc
temporalibus mediis ad temporalem finem
ſubditos conatur perducere.

F. 216. Imperium civile poteſt finem
ſuum aſſequi absque jure in Sacra.

Nam ſecuritas publica, quæ eſt finis im-
perii civilis, ſolis actionibus externis civili-
ter bonis, & mediis temporalibus obtinetur
(96 & 194). Cum ergo poteſtas imperii ci-
vilis ad ejusmodi actiones mediaque ſeſe ex-
porrigat, etiamſi jure in Sacra careat; non
eſt, cur illud ad conſequendum finem ſuum
jure iſto indigere dicamus,
OJ. 217

V. 115

G. 217. Jus in Sacra non eſt neceſſario
connexum cum imperio civili.
Si enim hoc ſine jure in Sacra finem fſu-
um poteſt obtinere, tum profecto neceſſe non
eſt, ut id fibi annexum habeat. Nihil autem
deeſt imperio civili, quo minus etiam abs-
que jure in Sacra ad finem ſuum perveniat.
[216). Ergo.

H. 218. Imperium eccleſiaſticum non eſt
neceſſario connexum cum imperio civili.

Quandoquidem jus in Sacra cum imperio
civili neutiquam necefſario connectitur (277);
conſequens eſt, ut neque imperium eccle-
ſiaſticum, utpote quod a jure in Sacra nihil
plane differt (213) „ necefſario cum imperio
civili connexum dicere liceat,

H. 219. Sunt, qui jus in Sacra divi⸗
dant in divxeltum & indireſtum (26.f). Dire-
tum vocant, quod Superiori eccleſiaſtico
competit in ordine ad conſequendam felici⸗
tatem internam. Indirettum appellant, quo
wet fun Princeps gaudet ad obtinendam felicitatem
Sucn⸗ rternam. At ejusmodi jus indireltum in
Sacra videtur pugnantia includere. Felici⸗
tas enim externa ſolis mediis temporali-
bus acquiritur (11). Cum igitur jus in Sa-
cra nonniſi media Spiritualia in ſua pote-
ſtate habeat (214); non video, cur Prin-
cipi hoc jus ad aſſequendam civium pro-⸗
ſperitatem convenire debeat.

abH H 2 Nem-

Nempe ad promovendam ſecuritatem pub-
licam ſufficit Principi jas circa »αα (201-
13): quod forte Aarii a jure in Sacra non
ſatis diſcernunt.

G. 220. Ex lis,„ quæ cum de jure
circa Sacra, tum de jure in Sacra hactenus
diximus (193 - 220), quzdam ſummi mo-
menti corollaria deducimus: nempe
a) Imperium eccleſiaſticum nec direlte
nec indirefte fubjicitur imperio civili; atque
adeo ſua natura ſupremum eſt (68. e).

b“) Eccleſia in ordine ad perſequendum
finem ſibi proprium eſt ſocietas ab imperio
civili libera; adeoque SATUS (6o. c), a
Stutu civili plane diverſus (98).

4c) Subditi eccleſiæ in negotiis ſpiri-
tualibus, quatenus ſunt ſpiritualia, foli im-
perio eccleſiaſtico ſubjacent.
d) At in negotiis ſpiritualibus, quatenus
hæc ut temporaliu ſeu ut civiliter bona aut
mala conſiderantur, ſoli imperio civili obe-
dire tenentur.
e) Supremus Rector eccleſiæ in nego-
tiis ſpiritualibus, quatenus hæc ſpiritualio
ſunt, nulli imperio humano fubeſt.
) Sed in negotiis Spiritualibus, qua-
tenus hæc ſpectantur ut temporalia, impe-

rio civili ſubditur.
G. 221.

gettanoc 7.
AKtloles lelle

Ncka.

Len precl
1 nt et,

ſelgole,
e den

5

A = 117 = 3*

F. 221. Oppon. Aarii I: Cum imperio
civili debet eſſe connexum jus in omnia
ea, quæ ad ſalutem civitatis ſunt neceſſa-
ria. Religio autem eſt ad hunc finem ne-
ceſſaria (108). Ergo imperio civili jus in
religionem ſeu in Sacra conveniat neceſſe
eſt.

R. Religio quidem aliqua eſt neceſſaria ad
ſalutem civitatis: ad hunc tamen finem neu-
tiquam requiritur, ut cives uni religioni præ
altera adhereant, dummodo nullam ample-
ctantur, quæ aliquid civitati nocivum con-
tineat. Nulla igitur neceſſitas exigit, ut im-
perio civili conveniat jus in Sacra (213);
ſed ſufficit jus circa Sacra.

K. 222. Oppon. II: Imperium civile po-
teſt ex jure circa Sacra civibus præcipere
externas actiones religioſas, quatenus hæ
ſunt civiliter bonæ (204. a). Sed civiliter
bonæ ſunt, quatenus ſunt religioſæ. Ergo
imperio civili competit poteſtas præcipiendi
actiones religioſas qua tales; ergo jus in
Sacra.

R. Actiones, quas Princeps ex jure eirea
Sacra præcipit, funt civiliter bonæ, quate nus
ſunt exterius religioſeæz: eatenus enim inter
cives religionem pietatemque, & cum his ſe-
curitatem ac tranquillitatem publicam promo-
vent. Poflunt autem actiones exterius eſſe
religioſæ, etiamſi iuterius religioſæ non fint:
atque adeo poſſunt eſſe civiliter bonæ, etiamii
moraliter bonæ non ſint. Quamquam igitur
Princeps externas actiones religioſas qua ta-

H 3 le5,

N= 1II8 ☛n⁰ͤ *

ſes, ſeu quatenus ſunt ſigna cultus interni,
præcipiat: non tamen eas præcipit ut mora-
liter bonas: id quod ad jus in Sacra requiri-
tur (214 & 15). Ein

C. 223. Oppon. III: Imperio civili con. t
tinetur jus placiti regii (208). Eo autem fit,

ut imperium eccleſiaſticum a civili depen- —
deat.
R. Ex jure placiti regii nihil aliud ſequi-
tur, quam imperium eccleſiaſticum, ſeu po-
tius perſonas, quibus id competit, in tempo- N.
. * . —. . ⸗ . olr
ralibus dependere ab imperio civili. Nam jus E
placiti regii verſatur circa negotia religionis,
non quatenus ſpiritualia; — ſed quatenus
temporalia ſunt (214 & 15).
F. 224. Oppon. IV. Promulgatio legum A M
eccleſiaſticarum pendet a conſenſu Principis Arf

(207). Cum ergo leges absque promulga-
tione non obligent; conſequens eſt, ut ob-
ligatio legum eccleſiaſticarum a Principis
conſenſu pendeat. Quare ipſa quoque pote-
ſtas eccleſiaſtica imperio civili ſubjaceat ne-
ceſſe eſt.

R. Leges eccleſiaſticæ obligationem, quam
continent, non a conſenſu Principis, ſed àa vo-
luntate Saperioris eccleſiaſtici recipjunt: is
enim ſolus habet jus motiva ſpirituslia cum
actionibus conjungendi. Quoniam tamen hic .
caret jure obligandi ſubditos ad quidquan -„
c'vitati nocivum (200. c): hinc nunquam cen-
ſetur ſubditos obligare, niſi tacita hac con- ong ſel nn,
ditione: ſi conſenſerit Princeps, eujus eſt
dicare,

UINOd

Ne, = 119 *

dicare, an actiones civiliter bong, an malz
ſint. Quamobrem leges eccleſiaſticæ pendent
quidem a conſenſu Principis, tanquam a con-
ditione, ſine qua non obligant; ab eo autem,
tanquam a caußa , cur obligent, neutiquam
pendent.

C ALP. M.

DE IURIBUS IMPERII ECCLESIASTICI
In CIVITATE.

ART I.

AN MWIPERIO EoLEESIASTICOO COOM-
PELAT & VS OIRCA TEMPORALIA.

O. 225. Nesotia temporalia deliberate ſuſ-
cepta divinæ legi vel confor-
mia funt, vel diflormia. Si conformia; bo-
nitatem; — ſi difformia; malitiam moralem
continent (22). Ejusmodi igitur negotia
non tantum civiliter bona aut mala ſunt,
quatenus nimirum civitati commodum vel
incommodum afferunt; ſed etiam pro mo-
rali bonitate aut malitia ſua ſalutem eccle-
ſiæ promovent, vel impediunt (193 & 94):
atque hac ratione ſi conſiderentur, inter
bona vel mala ſviritualia non immerito nu-
merantur (27).
H 4 §. 226.

N= 120

§. 226. Cum hyæc ita ſint, quid mi-
rum eſt, ſi imperium eccleſiaſticum circa
negotia quoque temporalia ſibi aliquam po-
teſtatem vindicet? Quæ quidem &ο 1 EC-
CLESIASTIOVMI OIRCA TEIWIPORALIA
appellatur; eſtque jus perfectum negotia tempo-
ralia ſubditorum ita determinandi, ut ad ſa-
lutem eccleſiæ non tantum innocua ſint, ſed
etiam proficua. Neque dubium eſt, quin hoc
jus neceſſario competat imperio eccleſiaſtico.
Cum enim negotia temporalia, quatenus
bonitutem vel malitium moralem ſuſcipiunt,
ad obtinendam beatitatem aut media ſint,
aut impedimenta (225); de his quoque non
minus quam de aliis negotiis ſubditorum
moraliter bonis aut malis ad obtinendum
eundem finem diſponere, Superioris eccle-
ſiaſtici eſt (153).

Hinc oppido elucet, uti jus regium circa
Sacra nihil aliud eſt, quam ipſum impe-
rium civile, quatenus hoc verſatur circa ne-
otia ſubditorum ſpiritualia, prout ea con-
iderantur ut temporalig ſeu ut civiliter bona
vel mala (212), ita jus eccleſiaſticim circa
temporalia viciſſim nihil efſe aliud, quam ip-
ſum imperium eccleſiaſticim, quatenus hoc ſe
extendit ad negotia ſubditorum temporalia,
prout ea ſpectantur ut ſpiritualia ſeu ut mo-
raliter bona aut mala.

F. 227. Inde conficitur, imperio eccle-
ſiaſtioo circa temporalia convenire

4)

I Nel mala
mitrtt l
ilum gecl

0-
fam mor
us Hiti
9-
itualin co

yrp

t, gid i.
tienm n
Aliguanmn o.
in .
ENODRAA
nepotla leinpo.

lt ei l
1d airilter en
clofem d

weio ede⸗

enite

e= 121 *

a) Poteſtatem legislatoriam, qua nego-
tia quædam temporalia ob moralem, quam
continent, bonitatem aut malitiam præci-
piat, aut prohibeat;
9“) — Inſpettorium, qua inquirat, an
negotia temporalia ſubditorum moraliter bo-
na vel mala ſint.

c) — Gudiciariam, qua controverſias de
bonitate vel malitia morali ejusmodi nego-
tiorum decidat.

d) — Coabtivaum, qua fubditis ob ma-
litium moralem negotiorum temporalium pœ-
nas ſpirituales infligat.

*) — Executoriam, qua per media ſpi-
ritualia conetur efficere, ut ſalus eccleſiæ
ex prædictis negotiis utilitatem potius quam
detrimentum capiat.

F. 228. Quemadmodum poteſtas Prin-
cipum circa Sacra coaleſcit ex jure advo-
cutic eccleſiuſticekc, & ex jure regio cavendi
(212: ita imperii eccleſiaſtici poteſtas circa
temporulia duobus præcipue juribus conti-
netur, nimirum jure advocatiæ civilis, &
jure eccleſiaſtico cavendi. lud ſalutem eccle-
ſiæ, per negotia temporalia, quatenus ſunt
moraliter bona, promovendam; — hoc ean-
dem eccleſie ſalutem, per eadem negotia,
quatenus ſunt moraliter mala, non impe-
diendam, pro fine habet.

E 5 C. 229.

F. 129. Ex jure advocatic civilis Su-
perior eccleſiaſticus legum civilium oblſer⸗
vantiam tanquam moraliter bonam & Deo
gratam commendat, urget, præcipit; ad obe-
dientiam imperio civili præſtandam fubdi-
tos ſuos hortatur, & obligat; crimina ci-
vilia tanquam moraliter mala poenis ſpiri-
tualibus plectit.

= 122

K. 220. Ex jure ecclefigſtico cavendi Su-
perior eccleſiaſticus pro viribus fuis gene-
ratim curat, ne obtentu ſecuritatis publicæ
falus eccleiliæ detrimentum patiatur; ſpecia-
tim vero prohibet, ne ullæ leges civiles,
quꝰ felicitatem internam impediunt, pro-
mulgentur; & ſi promulgatæ jam ſint, exe-
cutioni mandentur. Immo ſi imperium civile
ejusmodi legum fſuarum oblſervantiam ur-
geat, Superior eccleſiaſticus jure obligat
ſubditos ſuos, ut ne illis obediant. Id ta-
men cauto opus eſt, ne propterea ab obe-
dientia ceteris legibus civilibus debita re-
cedatur.

F. 231. Sed an Superiori eccleſiaſtico,
quæris, competit etiam jus placiti eccleſia-
ſtici, ſeu jus prohibendi, ne leges civiles
ante promulgentur, quam ipſe eas inſpe-
xerit? Certe ejusmodi jus fupra tribui-
mus Principi circa leges eccleſiaſticas (207
& I1). Cur deterioris conditionis ſit po-
teſtas ecclellaſtica 2
Si

Dren

o an (de
Nelea 10 ⸗

Si tale periculum, quale civitati a conſti-
tutionibus ecclefiaſticis „ eccleſiæ quoque a
legibus civilibus immineat, memoratum jus
etiam Superiori eccleſiaſtico competere non
asbnuimus. At eccleſiæ & civitatis plane
diſpar eſt ratio. Millena enim funt negotia
eccleſiaſtica ,„ quæ ſaluti civili nocumentum
afferre poſtſunt: quod cum Superiores eccle-
ſiaſtic nec ſemper ſciant, nec fſcire tenean-
tur, merito ſane timendum eſt, ne obtentu
religionis leges condant, quæ ſfi promulga-
rentur, varia civili reipubliceæ damna impor-
tarent. Ad avertendum igitur hoc periculum
placito regio opus eſt. E contrario leges ci-
viles nunquam ſalutem eccleſiæ impediunt,
nifi quid moraliter malum contineant, ſeu niſi
quid vel præcipiant, qued Deus prohibet,
vel prohibeant, quod Deus præcipit. Quæ
leges cum ita raræ ſint, ut pro morali ea-
rum bonitate præſumtio pugnet; non eſt,
cur eccleſiam inde periclitari dicamus; peri-
culum enim adeſſe non dicitur niſi tum, cum
malum ſaltem probabiliter eſt eventurum.

§. 232. Quamobrem etiamſi imperio ci-
vili competat jus prohibendi, ne ullæ con-
ſtitutiones eccleſiaſticzæ ante inſpectionem
regiam promulgentur, eoquod, ea neglecta,
ſalus civitatis verſetur in generali periculo:
imperio tamen eccleſiaſtico reſpectu legum
civilium idem jus merito denegatur, eoquod
ſalus eccleſiæ neutiquam generale pericu-
lum fubeat, quamvis leges illæ ante inſpe-
Gtionem eccleſiaſticm ſoleant promulgari.
Quare fufficit imperio eccleſiaſtico jus pro-

hiben-

N = 124 –3

hibendi, ne, ſi qua lex moraliter mala fue-
rit promulgata, executioni mandetur: id
quod jus placiti ſubſequentis appellare H-
cet.

ART. II.

AN IWPERIO EooLEIASTIOO COW-
PETATI gVUS IN TEMWPORALIöA.

H§. 233. Per jus in temporalia intelligimus
jus perfectum determinandi ne-
gotia temporalia ſubditorum, quatenus tem-
voralia, ſeu civiliter bonæa aut mala fſunt.

Sicuti jus in Sacra ab imperio eccleſiaſtico
non diſtinguitur (212): ita etiam jus in tem-
poralia revera nihil eſt aliud quam ipſum
imperium civile:; nam eatenus negotia noſtra
eiviliter bona aut mala dicuntur, quatenus
promovent aut impediunt ſecuritatem publi-
cam (193 & 94): ad quam ceu ad finem ſibi
proprium illa ab imperio quoque civili de-
terminantur (92. b),

F. 234. Cum jus eccleſiaſticum circa tem-
voralia non differat ab imperio eccleſiaſtico,
quatenus hoc ſe extendit ad ſubditorum
negotia temporalia, prout ea ut ſpiritualia,
ſeu ut moralitenr bonag aut mala ſpectantur
(226); inde perſpicuum fit, tantum elſſe dilſ-
crimen inter jus circa temporalia & jus in
temporalia, quantum inter imperium eccle-
ſiuſticum & dulle deprehenditur. Nimirum

4)

un nd

bontten
, naltian

ure In te
Unere

ins en
11s intet
s nediis
Dane ire
i, ure

(23), 4

13.

Ar Conne

Nn 1
Unpium pe
banci oe
n, ttüunt

1 inen!
&

r niulg ie.
MAndetur:

TCAO C.
CNll

el 11 nen lbl

= 12 ½ = *

a) Jus in temporalia ad obtinendam fe-
licitatem externam ſubditis negotia quædam
temporalia vel præcipit ut civiliter bona, E.
g. ſolutionem veétigalium, vel ut civiliter
mala prohibet, ut homicidium. Jus circa
temporalia ad conſequendam felicitatem in-
ternam ejusmodi negotia vel propter mora-
lem bonitatem præcipit, vel propter mora-
lom malitium prohibet.

*) Jus in temporalia tantum tempora-
libus; — viciſſim jus circa temporalia non-
niſi ſpiritualibus mediis uti poteſt.

S. 235. Imperium eccleſiaſticum absque
jure in temporalia finem ſuum poteſt ob-
tinere.

Finis enim imperii ececleſiaſtici eſt felici-
tas interna ſubditorum (153). Hæc autem ſo-
lis mediis ſpiritualibus obtinetur (11). Ergo
absque iure temporalia qua talia determinan-
dis, atque adeo absque jure in temporalia
(233), ad finem ſuum pervenire poteſt.

F. 236. Jus in temporalia non eſt ne-
ceſſario connexum cum imperio eccleſiaſtico.

Nam fi hoc fine illo poteſt ad ſinem fibi
proprium pertingere, tum profecto non datur
ejusmodi connexio. Sed imperium eccleſiaſti-
cum, etiamſi careat jure in temporalia, po-
eſ tamen finem ſuum aflequi. (235). Ergo
c.

Cum

N 126 =—*

Cuin ab jure in temporalia imperium civile
non differat (233), conſequitur, ut hoc pe-
rinde atque illuad cum imperio eccleſiaſtico
neutiquam meteſtario ſit connexum.

J. 237. Jus in temporalia ab aliqui-
bus diſpeſcitur in direttum & indireftum.
Direltum vocant, quod alicui competit in
ordine ad conſequendam felicitatem exter-
nam., Indirettum nominant, quo quis gaudet
in ordine ad obtinendam felicitatem inter-
nam. At cum finis imperii eccleſiaſtici non
ſit felicitas externa, ſed interna (153); hæc
autem mediis temporalibus non acquiratur,
ſed ſviritualibus (11); manifeſte patet, im-
perio eccleſiaſtico nec direttum nec indire-
Kum jus in temporalia convenire. Immo,
ſicut jus indirefttum in Sacra (219), ita &
jus indireltum in temporalia contradictionem
involvit.

O. 238. EKx iis, quæ partim de jure
cirea temporalia, partim de jure in tem-
poralia diſſeruimus (225 - 38), hæc conſe-
Ctaria eruimus:

a) Imperium civile nec direfte nec in-
direlte ſubjicitur imperio eccleſiaſtico.

5) Civitas in ordine ad perſequendum
finem ſibi proprium eſt ſocietas ab imperio
eccleſiaſtico prorſus libera.

c) Subditi civitatis in negotiis tempo-
ralibus, quatenus ſunt temporalia, ſoli im-
perio civili ſubjacent. )

ſ Lhiry ri

leis lud

d) Subditi civitatis in negotiis tempo-
ralibus, quatenus hæc ut Spiritualiu ſeu ut
moraliter bona aut mala conſiderantur, ſoli
imperio eccleſiaſtico obedientiam debent.

e) Princeps in negotiis temporalibus,
quatenus temporalia ſunt, nulli imperio hu-
mano ſubeſt.

) Princeps in negotiis temporalibus,
quatenus hæc ſpeétantur ut ſpiritualia, im-=
perio eccleſiaſtico morem gerere tenetur.

G. 239. Oppon. Aarii J. Secundum
Syſtema hactenus expoſitum daretur Status
in Statu, nimirum eccleſia in civitate, vel
civitas in eccleſia, quarum utramque tatum
dicimus (98 & 220, b). Sed repugnat dari
ſtatum in ſtatun.

R. Repugnat quidem dari ſiatum in ſtatu
ejusdem ordinis, ſi nimirum utriusque idem
ſit finis. Certe ſtatus civilis in civili, vel
eccleſiaſticus in eccleſiaſtico locum habere ne-
quit. At nihil contradictionis involvit Status
in ſtatu diverſi ordinis, cum fſcilicet ambo
diverſum finem ſibi præfixum habent. Quid
enim obſtat, quo minus ſtatus vel civilis in
eccleſiaſtico, vel eccleſiaſticus in civili poſſit
exiſtere? In ſtatu enim civili Princeps pre
ſuo arbitrio determinat media temporalia,
queis ſubditi ad felicitatem erternam, tan-
quam finem civitatis, contendere debeant,
quin Superiori eccleſiaſtico quidquam juris in
temporalia competat (235 -38). Et Vcifl in
atu

N= 128 = *

ſtatu eccleſiaſtico Superior pro ſuo arbitrio de-
terminat media ſpiritualia, quibus ſubditi ad
felicitatem internam, tanquam finem eccleſiæ,
conniti teneantur, quin Principi quidquam ju-
ris in ſpiritualia conveniat (216 -= 20). Ita-
que imperium civile eſt ſummum in tempo-
ralibus, & in ordine ad felicitatem eternam;
imperium vero eccleſiaſticum eſt ſummum in
ſpiritzalibus, atque in ordine ad felicitatem
internam: ut proin alterum ab altero in or-
dine ad conſectandum finem fibi proprium
nequeat impediri. Verum ſi uterque Status
vel civilis foret, vel eccleſiaſticus, atque adeo
imperium utriusque pariter foret vel civile,
vel eccleſiaſtieum, tum certe alterum ab al-
tero in perſequendo fine ſuo poſſet impediri:
in ordine enim ad eundem finem ab uno
poſſet id ipſum præcipi, quod prohiberetur
ab altero. Quo caſu cum fubditi imperiis in-
ter ſe pugnantibus ſimul obedire nequeant,
alterutrum duntaxat imperium erit ſummum.

F. 240. Oppon. II: Poteſt contingere, ut
Superior eccleſiaſticus in ordine ad obti-
nendum finem eccleſiæ præcipiat, quod
Princeps in ordine ad conſequendum finem
civitatis prohibet; & viciſſim. Ergo cum
eo caſu ſubditi imperio utrique morem
gerere non poſſint, vel imperium civile in
temporalibus; — vel eccleſiaſticum in ſpiri-
tualibus non erit ſummum. Ergo etiam
repugnat dari ſtatum in ſtatu diverſi or-
dinis.
R. Eo caſu id neutiquam ſequi, quod

Aarii volunt. Nam ſi, reluctante Superiore
eccle-

R
Ne, 129 ℳ

tico, Princeps velit obligare fſubditos
noräliter maia, hic illi cedere debet,
cum non habeat jus obligandi ſubditos ad
morliter mala. E contrario ſi, repugnante
Principe, Superior ecclefiaſticus velit ſubdi-
tos obſtringere ad civititer mala; hic pariter
illi cedat neceffe eſt, cum careat jure obli-
gandi ſubditoes ad civiliter mala (200. c).
Guoniam porro penes imperium civile de ci-
— penes eccleſiaſticam vero de morali
6e vel malitia judicandi poteſtas ſuprema
refidet; illud quidem in temporalibus; — hoc
vero in ſziritualibaes ſemper eft ſummum.
Præteres imperio ſacro per jus eccleſiaſticum
cavendi (2238 & 30), ſalva imperii civilis in-
dependentia in temporalibus (235 - 39); —
huic vero per jus regium cavendi (205 - 13),
ſalva illius independentia in ſpirituslibus (216⸗
25, ſatis conſultum eſt.

§. 241. Oppon. III. Imperio eccleſiaſti-
co competit jus in cultum Dei externum;
ergo etiam in omnia ea, quæ ad illum
lunt neceſſaria; ergo etiam in bona tem-
Poralia: hæc enim ad illum plane ſunt ne-
ceſſaria.

R., Imperio eccleſiaſtico competit quidem
jus in coltum Dei externum, hoc eſt, jus
determinandi cultum Dei externum: ſed prop-
teres eidem non competit jus in temporalia,
ad hunc cultum necefſſaria. Nam fufficit jus
determinandi uſum religiofum bonorum tem-
boralium, tanquam moraliter bonum: quæ de-
erminatio pertinet ad jus eirca temporalio
(234. a).

„

C. 242.

Se,

N 130

K. 242. Oppon. IV.
ſuporiimatus fini eccleſiæ
externa certe ſubordinatur
Ergo ettamn imperium civ
tum, adeoque ſubjectum
ſtico.

R. Uſus felici
nus, non item ipfſa feli
ſubordinatur: hæc enim ſine illa & acquir
poteft, & ſepe acquicitur. Quare etiam uſi
morazaliter bonus imperii civilis e
Superiori eccleſiaſtich: hic enim ju
principem in ordine ad felicitatem i
obligandi, ut moraliter bene impleat officium
ſuum.

mord lite

externa inter

H. 243. Oppon. V.
eſt finis ultimus civitatis na
divino tenentur illam ordinare ad feli

ic ita-
tem internam conſequendam. Ergo eſt finis

ſubordinatus felicitati internæ.

R. Cives quidem id facere tenentur, non
tamen, quatenus ſunt cives, ſed quatenus
religioſi ſunt (105). Alia nimirun fi
cia religioſi; alia civis vel Prin
implet; hæc quoque pro viribus i
ligio enim præcipit, ut obligation
civilibus fatisfaclamus (1 96 — 99). po-
teſt quis officia civis vel Principis curate præ-
ſtare, etiamſi offieia religioſi negligat. Pau-
cis: qui bonus eſt religioſus, ſimul, ſaltem
pro viribus ſuis, eſt bonus civis vel Prin-
ceps. At bonus civis vel Princeps poteſt
ſimul eſſe malus religioſus.

Ca p.

— =

7D 7
CcAD. 5*
— A. +⏑

DE GURIBS TRIISQOVE IWPERII
OIRCA TOLERANTIAM PDIVERSARUMI
RhLIGIONVUII.

H. 244. Deligio tolerata dicitur, cujus pro-
Re ſeonem externam vel exerci-
tium leges humanze permittunt. Tolerantia
hæc dividitur lem, quam fſcilicet ci-
viles; — & eccle de eccleſiaſticæ
leges concedunt. nis Tolerantia, alio
nomine libertas vocatur.

11 116*

V. 245. Tolerantiam civilem diverſarum
religionum ſi ſpectemus, inprimis ratio ha-
benda eſt dogmatum, queis conſtat quæque
religio. Si enim illa doctrinam contineant
ſaluti civili pernicioſam, religio per ſeſe
nociva; — ſecus innoxia civitati elt. Quz
immortalitatem animæ; — quy liberum ar-
bitrium; — quæ divinam legislationem; —
quꝰæ obedientiam Principibus debitam &c.
negat; — vjiciſſim qu promiſcuam libidi-
nem; — quæ perjuria, autochiriam &c. Jure
divino permitti docet; ejusmodi religio pro-
fecto per ſeſe noxia eſt civitati: nam ſimi-
es doctrinæ ſectatores inos ad crimina in-
itant publicæ tranquillitati exitialia. E
12 con-

S

— E

132 eI
contrario ſi religio divinarum Perſonarum
Trinitatem; — ſi Spiritus ſancti a Filio pro-
ceſſionem; — ſi 1 ealem Chriſti in Euchari-
ſtia prxſentiam, aliave ejusmodi dogmata
inficietur; etiamſi falſa ſit, civitati tamen
per ſe innoxia eſt; hæ enim doctrinæ cum
civili bonitate vel malitia actionum huma-
narum nexum non habent.
Itaque religio falſa poteſt abſolute ſeu ex
objelto ſuo civiliter eſſe noxia, vel innoxia,

1
1
0

G. 246. Verum ſi ad rationes p
ut oportet, tolerantiam civilem e

non ſuſficit, religionem Jnamnamn eſſe Ci-
vitati abſolute innoxiam. Poſſunt enim ex
eſſe rerum, temporum, perſonar um, aut lo-

corum circumſtantiæ „in quibus religio quæ-
dam, utut per ſeſe civiliter innoxia, ſine
publicæ ſecuritatis detrimento nequeat to-
lerari. Certe experientia docuit, interdum
civitates non antea fuiſſe pacatas, quam
tolerantia religionis cujusdam, licet falſ,
conceſſa fuit, aut vicifſim deneg rata. E con-
trario legimus turbatas res publicas, cum
religio ſeu vera ſeu falſa, etiamſi abſolute
eſſet civiliter innocua, tolerari cepta eſt.
Poteſt igitur contingere, ut rel'gio Jalſa,
quæ abſolute eſt civiliter innoxia, ex circum-
ſtantiis ſeu reſpective ſit civiliter nociva,

G. 247. Denique circa tolerantiam civi-
lem religionum, alia civium; alia extraneo-
rum

e 133 = *

rum eſt ratio. Princeps & cives mutuis ſibi
obligationibus devincti ſunt, quæ ad extraneos
quam pertinent. Unde tam Principi quam
dam competunt, queis ille &
invicem carent.

—

G. 248. Superior eccleſiaſticus tenetur
ſubditis ſuis prohibere religiones eſſentialiter
In id nempe incumbendum eſt Saperiori ee-
cleſiaſtico, ut omnia ejusdem eccleſiæ mwembra
per unanimem ejusdem religionis profeſſionem
ad beatitatem contendant (153). Huic autem
ſini eſentialis diverſitas religionum apertiſſime
repugnat. Ergo &c.

Quare nulla libertas eccleſiaſtica religioni=
circa Sacra eſſentialia inter ejusdem eccleſiæ
membra vel unquam vel ullibi locum habet.

(244).

S. 249. Verum religiones accidentaliter
diverlas Superior eccleſiaſticus nunc poteſt,
nunc etiam tenetur ſubditis fuis vel permit-
tere, vel prohibere, vel precipere: prout
nimirum ejusmodi diverſitas pro diverfſitate
circumſtantiarum ſalutem eccleſiæ magis mi-
nusve Promovet.
Aliqua igitur libertas eccleſiaſtica circa Sacra
accidentalia ejusdem eccleſiæ membris vel po-
teſt, vel etiam debet relinqui, tanta fſcilicet,
quantam Superior eceleſiaſticus ad promoven-
dam animarum ſalutem prudenter judicaverit re-
linq uendam.

8

3⸗ V. 231.

7

*

K. 250. Sed inquis: Religiones eſſentiali-

ter diverſæ non poſlunt prohiberi, niſi antea
de eſſentiali earum diverſitate conſtet.
autem de ejusmodi diverſitate non conſtat.
R. Imperio eogleſiaſtico
authentice & infallibiliter, vel ſaltem judiciali-
ter definiendi, quænam Sacra fint eſſentialia
(162 - 72), Quæ igitur religiones hujusmodi
Sacris inter ſe invicem diſtentiunt, ess quoque
eentialiter differre intelligimus (103).

3PPDE
OWPeE

competit jus vel

O. 251. Princeps jure divino tenetur cum
ſubditis ſuis tum etiam extraneis denegare
tolerantiam civilem religionis jalſæa, quam
conſtat eſſe ſeu abſolute leu reſpeltive noxiam
civitati.
Nam Princeps jure divino tenetur cavere,
ne civitas undeunde detrimentum patiatur. Nulli
ergo dubitationi obnoxium eſt, quin ille e0
dem jure teneatur denegare civilem tolerantiam

religionis falſæ, ſiquidem eam civitati nocivam
eſſe conſtiterit.

Nihilominus ati Princeps ſæpe debet mala
quædam minora civitatis permittere, ur majo-
a evitet (9): ita etiam circumſtantiæ nonnun-
quam poffunt occurrere, in quibus religionem
quamdam civiliter noxiam, ne respublica in per-
nieiem graviorem incurrat, fatius eſt tolerare.

§. 252. Princeps tenetur ſubditis ſuis
concedere tolerantiam civilem cujuscunq
religionis civiliter innoxiæ, etiamſi hæc
ſa ſit.

& — 8 —- **
Telerandum profecto eſt, quod prohibere non
icet. Sed non licet Principi, ullam religio-
iliter innocuam, utut Jalſan ſubditis

enim eſt ratlo Tnfliciens
hore eſtatem?2 — Jus in
. mpetit (217). Jus

finis eſt felicitas exter-

11
34
religio quæcunque
ur; neque pote-

inde oriri cenſen-

iam Princeps multo magis
tribuere, ſi ea ad ſalutem
vel utilis ſir, vel omnino neceſſaria.
G. 253. Non licet Principi, concedere
extraneis civilem tolerantiam religionis fal-

ſaz», utut hæc ad ſalutem civilem vel inno-

vel utilis, vel etiam neceſſaria eſſe vi-
deatur, ſi probabile periculum perverſionis
jude civibus. octhiodoxis immineat, quod alio
modo licito nequeat removeri.

Inter duo enim msla minus eſt eligendum
Sed malum ſpirituale ſubditorum eſt certe
. a jus malo te mporali. Cum itaque perverſio
ſubditoram orthodoxorum ſit malum ſpirituale;
Principis eſt, potius eligere malum tempora-
ze qued timetur ex denegata ejusmodi tole-
12 ntia in civitatem redundaturum-

G. 254. Si tamen præſatum perverſionis
vel abfit, vel alio modo licito diſ-
Princeps tolerantiam civilem religio-
„ & civiliter innoxiæ, extraneis nec
dere tenetur, nec denegare,

;

= 136 =☚ * “

Nam inprimis non tenetur Princeps extra-
neis in ſuo territorio communionem jurium ci-
vilium concedere; ergo eque tolerantiam re-
ligionis falſæ, licet ea ſit civiliter innoxia: aut
quo jure, dic ſodes, illi eam poflunt exigere?
Deinde cum religio extraneorum ponatur eſſe
civiliter innoxia; ne que ſalus civitatis expoſ-
cit, ut illius tolerantia iis sdem denegetur. Qua-
re reliquum eſt, ut dicamus, Prince cipem ne-

que ad concedendam, neque ad denegandam
ejusmodi tolerantiam obligari.

§. 255. Demus autem, abeſſe periculum
Perverſionis. Demus præterea , tolerantiam
civilem religionis ſalſæ ad promovendam ſa-
lutem civitatis eſſe proficuam, vel omnino
