rint inſtar regulæ fidei acceptatæ.

F. 523. Leo II. P. data ad Imperatorem
epiſtola Synodum hanc generalem confirma-
vit. Sankka, inquit, univerſalis & magna
ta Siyjnodus, quam nutu Dei veſtra Clementia &
ſedulo convocavit (572), & cui pro Dei miniſte-
rio præfuit (a) apoſtolicam in omnibus regulam
& probabilium Patrum doctrinam ſecuta eſt: &&
quia definitionem rettæ fidei pleniſſime pradica-
vit; quam & apoſtolica Sodes B. Petri vene-
ranter ſuſcipit: idcirco & Wos, & per noſtrum
officium hac veneranda Sedes apoſtolica concor-

diter ac unanimiter his, quæ delkmita ſunt ab

Ea, conſentit, & B. Petri auftoritate confir-
mat (b). Poſtea antiquis hæreticis nomina-
tim damnatis, Pariter, proſequitur, amnathe-
matizumus novi erroris inventores, Theodorum
Ep. Pharunitanum, Cyrum, Sergium, Pyrrhum,
pPanlum, Petrum, nec non & Honorinm, qui
hanc apoſtolicam Eccleſiam non apoſtolicæ tradi-

tionis doltkrina luſtravit, ſed profana proditione

mmaeulatam maculari permiſit (c).

1 1I1

)

N= 377 =

4) Quis deinceps dubitabit, an Imperator
hanc ſynodam convocaverit, eique præſederit,
cum ipſe Papa idipſum luculenter teſtetur?
b“) En rurfus diſcrimen inter Sedem & Se-
dentem! Hic conſentit Concilio, quod illa con-
firmat, promulgando communem Capitis cum
ceteris membris conſenſum.
) Neſcio, quid ulterius deſiderari poſſit, ut
èonvinci vel pertinaciſſimus quisque poſſit, re-
vera Honorium tanquam verum hæreticum fuiſſe
ab Ecclefia condemnatum. Ipſa Eccleſia Roma-
na in veteri Breviario ad diem feſtum S. Leo-
nis II. in Lectionibus hæc verba recitari juſſit :
Hic ſuſcevit ſanktam ſextam Synoaum . . . 15
hac condemuati ſunt Cyrus, Sergius, Honorius,
Pynrhus & c. qui unam voluntatem & uanam ope-
rationem in D. G. Chriſto dixerunt, & pre-
dicaverunt. Has Lectiones refert P. Garnerius
in Diurno Romanorum PP.

VII. COWOIEVIVM GEWVERALE.
WICANUM II.

H. 524. Huic concilio occaſionem præbuit
Hæreſis lconoclaſtarum, qui nem-
pe cultum ſacrarum imaginum tanquam
illicitum impugnarunt. Hæreſeos hujus prz-
cipui propugnatores fuere Imperatores Leo
Iauricus, Conſtantinus Copronymus, eſjus-
que Filius Leo IV. „ & Leo V. Armenus: qui
Catholicos ob ejusmodi cultum diriſſime vexa-
runt. Immo Conſtantinus Copronymus ann.
754. Concilium Cpoli celebrandum indixit :
2 2 in

= 356⁶ =

in quo 338. Epiſcopi ad nutum Imperatoris
definierunt, omnem imaginem, ex guacuna
materia improba vibtorum arte fabtam, ab Ec-
eſia, Chwiſtianorum rejiciendam velut abominu-
bilem.

F. 525. Cum Taraſius, homo laicus,
qui Imperatoribus àa ſecretis erat, ea tantum
conditione Epiſcopatum Cpltanum ſuſcepiſſet
ut ad reparandam Eccleſiarum unitatem Con-
cilium generale cogeretur; Conſtantinus &
Irene Mater ejus id ſe facturos promiſerunt
Quare literas dedere ad Hadrianum I. P. Cun
Sacerdotibus, inquiunt, locuti ſumus, & cun
conſilio decrevimus, ut fieret univerſale Concilium.
Et rogamus veſtram paternam Beatitudinem,
ut aſcendas huc adl ſtabilitatem antiquæ tradi-
tionis ſuper venerabilibus imaginibus: debitum
enim eſt illi hoc fjacere. . i autem non po-
tuerit aſcendere huc, eligat Viros venerabiles,
& dirigat, ut inveniuntur hic ex perſona.
veſtræ Beatitudinis.

En Imperator ad Papam ſcribit, a ſe eſſe de-
cretam Synodum, & ad hanc illum vocat!

S. 526. Taraſius quoque de celebrando
Concilio cum ad Papam, tum ad reliquos Pa-
triarchas, nempe Alexandrinum, Antioche-
num, & Hieroſolymitanum ſcripſit. In con-
feſſione fidei ſuæ, quam epiſtolæ inſerit, and-
themute, ait, execror Cirum, Sergium, Hono-
rium , Puyrrlium, Paulum, & omnes, Aui eo-
NWom.

e 357 3ℳ*

rum decretis inſiſtunt, velut Sodomiticam vitem
& Gomorrhicum pulmitem, omaros botros pro-
dutentem, exoſos habeo . . . Ab Imperatoribus
noſtris, pergit, iyjnodum indici poſtulavi, mus.
Illi noſtraæ petitioni Aſſenſe erunt danbtitatem
veſtram precamur, quo uobis ſimul cum epiſtolio
veſtro duo mittantur, qui vices veſtras hic pera-
di quict autem ex Dei traditione hafte-
, quod ud hoc argumentum, ſcilicet de cultu
SS. Imaginum, jfacere poſſit, habueritis, velim
nobis declaretis: Ouo literd veſtra Simodita, Gα
drii a Vobis miſſi, hi uidem cum gradtia
r; illa vero legantar: atque id ſolum,
ne amplius HMange aliquod in Eccleſia Dei ma-
-at. Icd etiam a Primate veteris Romæ voſtu-
lavimus.

olut

8

F. 527. Itaque ann. 786. Cpolim, ubi
juſſu Imperatorum Synodus celebranda erat,
C0 anenere Legati Romani & trium Sedium
Patriarchalium cum plurimis Epifcopis. Sed
milites, qui maximam partem hæyreſi Icono-
claſtarum inftecti erant, ab Epiſcopis, qui
Concilio Conſtantini Copronymi interfuere,
excitati, facto tumultu, Concilii celebratio-
lem impediere. Quare juſſu Imperatorum il-
lud Nicæeam Bithyniz translatum, & ſequente
anno 787. ibidem inchoatum eſt, Te Ar-
chipresbytero Eccleſie &. Petri Ronne, & Petro
Presbijtero && Abbate, locum retinentibus apo-
Rolicæ Sedis Hadriani Archiep. ſenioris Romæ;
praſentibus Taraſio Arcliep. Cnoleos novæ Ro-
2 3 maä,

N= 358 = 5*

mæ, Goanne & Thoma Presbyteris & Mona-
chis, locum retinentibus apoſtoticarum ſecdium
Orientulis dixceſeos, nimirum Alexandrinzæ,
Antiochenæ, & Hieroſolymitanæ, aliisque
Epiſcopis, univerſim 350.; præſentibus quo-
que & audientibus quibusdam Miniſtris Cæla-
reis.
Adverte, non Romanam duntaxat, ſed & re-
liquas Sedes Patriarchicas, Alexindrinam, An-
tiochenam „ & Hieroſolymitanam, apoſtolicas
nominari, utpote cum & ipſæ ab Apoſtolis
fuerint fundatæ.

F. 528. Ex primis duabus actionibus hu-
jus Concilii hæc delibanda duxi:

a4) Alt. I. Lecta eſt epiſtola Imperato-
rum, ad Epiſcopos juſſu imperiuli in MWicæna
nodo congregatos. Ajunt illi in ea: Eccle-
ſiaſticum tatum eam, quam ab initio obtinuit,
legislationem & auktoritatem obtinere volumus.

9“) Alt. 2 Monente Miniſtro cæſareo lecta
eſt epiſtola Hadriani P. ad Iimperatores. In
ea commendat, probatque cultum imaginum.
Totam hiſtoriam de Conſtantino Imp. Romæ
baptizato refert: quæ tamen haud dubie com-
mentis eſt accenſenda. Invehitur in titulum
Patriurchæ univerſalis, quem Taraſius in li-
teris ad Papam datis ſibi attribuit.. Denique
obnixe, ait, obſecramus Clementiam veſtram, &
ver omnipotentem Deum conjuraumus, ut pio in- anmiſen
tuitu veſiras clementiſſimas Aures noſtrak humilli-
mic

N = 3 59 =*

mæœ deprecationi inclinare jubeutis, & ſacratiſſi
mas imugines in priſtino gradu conſtituere.
En bapa non jubet, ſed obſecrat Imperatores,
ut officio ſuo ſatisfaciant!

6) Eadem aft. Lecta quoque eſt altera
Papz epiſtola, ad Taraſium data: in qua
itidem laudat Ss. Imaginum cultum. Hac le-
cta, Taraſius Legatis Romanis, an his lite-
ris conſentiret, interrogantibus, reſpondit:
Hadrianus veteris Komæ Primas .. reftam eſſe
dectaravit cœtholicæ Eccleſia antiquam tradi-
tionem. Ob id & nos per ſcripturam inquiren-
do, argumentando & demonſtrando exquiren-
tes, & Patrum præceptis imbuti, ſic conſitemur,
concordamus, & vim literarum lettarum confir-
mamus. Legatis Romanis denuo quxærentibus,
an ſacra Synodus literas Papz reciperet, hæc
reſpondit: Sequimur, recipimus, & probamus.
Deinde Epilcopi ſingillatim juxta truditionem
veterem Eccleſic & literarum Hadriani P. a ſe
recipi & adorari, id eſt, coli, ſanktas imagi-
nes conſeſſi ſunt.
Igitur epiſtola Papæ ideo recepfa fuit, quia
inventa eſt veteri traditioni conſentanea.

G. 529. Alt. 3. Lecta eſt inprimis epiſto-
la Taraſii ad tres Patriarchas Orientales (5 26);
tum etiam Eorundem ad Taraſium, quem Pa-
triarcham univerſalem Cvoleos nominant,, re-
ſponſoria: Sacerdotalis dignitas, ſcribunt,
Inperii ſanktificatio eſt SrP Makio Imperi-
Am

N= 3 60%ο .b⸗= *

um vero Sacerdotalis dignitatis robur & poten-
tia... Maximu dona, quxk a Qeo hominibus
data ſunt, ſacerdotium & imperium eſt illud
enim cæleſtia cqurat & diſpenſat: hoc autem le-
gibus αuuis & juſtis omniz, quwx in terris Ffiunt,
diſpenſut. (4) . . Trinm apoſtolicarum Sedium
almorum Patriarcharum, & Epilcoporum, qui
Jub ipſis degunt, ablentia non ex ipſorum acci-
dit propoſito, ſed zx dominantium illis terribili-
bus minis & mortiſeris pœnis. . In umiverſali
ſerta Siynodo nullus eorum, qui per idem tempus
in his partibus Epiſcopi enant, propter burbaro-
gu iraonnidem conveniſſe repertus eſt: ſed nul-
lum ex hoc ſanlta adhaſit Sfnoco pra' judicium:.
pr &ſertim cum apoſtolicus Pupa Romanus don-
corda verit, & in ea inventus ſit per Apocriſiari-
„ ſuos. (5). Adjiciunt epiſtolam Syuodicam
Theodori Patriarchæ, Hieroſolymitani, in qua
dicitur: Apoſtolicas Eccleſia truditiones, quibeis
venei atio Sanktorum docetur, recipimus. . Eos
t n ut miniſtros, amicos, & Filios Dei ho-
norumus... Chrifti... Deiparck, „. &s Sankto-
um imagines colimus. Has literas tum uni-
verſi, tum ſinguli approbarunt. (W Quo facto
Taraſius dixit: KRixoſa contentio inter nos ſe-
data eſt: Oriens enim & Octidens, Septentrio,
& Meridies unam concordiam acceytant. Syno-
dus dixit: (loria TLibi, Deus, qui nos unos
ecdideris! (Aℳ).

2) En diſcrimen inter Imperium & Sacerdo-
tium, ab Orientalibus diſtinéte traditam!

ſen Oalen.
nido upen
ſo.

7

) Cre⸗

*
N N 361 =—

b) Inſigne hoc eſt teſtimonium de Primatu
Romani Pontificis a Patriarchis orientalibus ag-
nito.

c) Notanda eſt profeſſio Conftantini Ep. Con-
ſtantienfis in infula Cypro. Ea enim ſecundum
verſionem antiquam, quam utpote minus genui-
nam ab omnihits contemtam fuiſſe aſſerit Ana-
ſtaſius Bibliothec rius, fic haboit: Suaſcipio &
a plelbtor honorabiliter ſanttas imagines ſecun-
dum ſervitium adorationis, gquod conſuhſtan-
tiali & viviſicatrici Trinitati emitto. Verſio an-
tem genuina, quam idem Anaſtaſius adornavit,
eam profeſſionem his verbis exprimit: Saſcipio,
OW amplelttor venerandas imagines adbratio-
nem autem, quæ ſit ſecundum latriam, tantum-
modo ſuper. Mhanliat & vivificæ Trinitati con.

ſervo.
4) Credebatur igitur tota Eccleſia repræſen-
tari per Epiſcopos in ſynodo generali congre-
gatos.

F. 530. Ex tribus ſubſequentibus aflis-
nibus næc notari merentur:

a) Alt. 4. Allata ſunt teſtimonia quam
plurima tam ex S. Scriptura, quam e ex ſcrip-
tis So9. Patrum, variisque Hiſtoricis. Ex iis
tamen funt alie u a, 4 ab Kruditis hodie

vel falſa, vel ſuolititin eſſe exittimantur;

1

Vvel Publicum 88. Imaginum cultum non ſa-
tis probare videntur.

Inde conficitur, fieri poſſe, ut Concilium ge-
nerale dogma quoddam definiat „ quin tamen

l propferes quodlibet argumentam, quod ad pro-
1n doend band
.E Ne dum dogma adhibetur, dogmatis locum ob-
nneltam tineat,

2 5 5)

W 3 62

5*) Aa. 5. Inter alia monumenta, qux
contra lconoclaſtas producta ſunt, occurrit frag-
mentum ex ſermone Joannis Epilſcopi Theſſa-
lonicenſis, ubi is ait: De Angelis, quibus &
noſtras ani, mas adjungo, cutholica Eccleſia
ſantit, eſſe quicdem intelligibiles, ſed non omnino
corporis exper los & in vi ſibiles; verum tenui
corpore praditos, & aereo ſive igneo, ut ſerip-
tum ℳ: Jui fuacit Angelos ſuos ſpiritus, & mi-
niſtros ſuos ignem urentem: . . duare etiam in
loco exiſin nt, & circumferentiam habent: mul-
toties enim in pro r jio corpore 2 viſt ſunt ab illis,
ibus Deus oculos r veruit. Taraſius dixit
Oſtendit Pater, qnod & Angelos pingere opor-
teat, quundo circumſeribi poſſunt, & ut homi-
nes Apparuerunt. Sy nodus dixit. Etiam Do-
mine.

Joannes Theffſalonicenſis aſfſeruit, licite pingi
Angelos. Id triplici ratione probavit: quia ni-
mirum corporei ſunt; qu'a loco circumſcribun-
tur; quia ut homines ſæpe jam apparuerunt.
Synodus, præeunte Taraſio, aſſertum probavit:
& duas quidem rationes poſteriores admiſit; pri⸗
mam vero penitus neglexit: certe non roba-
vit: nam cum Aflt. g. lecta eſſet epiſtola S.
Germani Ep. Cpltani ad Thomam Ep. CI dio-
politanum, in qua ille ex S. Athanafio afferit,
Angelos Cherubin ab omni corporea Pgaratione
& natura eſſe alienos: Synodus non contradixit.

6) Akt. 6. Lecta & refutata eſt
quam Synodus a Conſtantino Copr
acta contra SS. Imagines edidit (

= 363 = 3*

mis negarunt Patres, Synodum illam dici
poſſe ani verſalem, utpote, in quum unegue om-
6 a utor em

nes o enſei, unt. . dJuk non habut
Komanum Papam, neque illius Saterdotes, ne-
Jue per icurio, neque per provintiales literas,
quemadmodum fieni in ufnoclis debet. Quin etiam
neqhue concordantes ſibi habuit COrientis Patriar-
dchus, Aoattgatri num , Antiochenum, & Urbis
ſanlta.

Etiamſi igitur Synodus contra imagines nu-
mero Epiſeoporum fuperaſſet Synodum pro ima-
ginibus congregstam: illa tamen nec convoca-
tione, nec celebratione, nec acceptatione fuĩt
univer ſalis (436 & 77.

J. 531, Alt. z. Edita eſt fidei definitio:
in qua 'atres inprimis ſex præcedentium Con-
ciliorum gener lalin uN Akka comprobant (ℳ).
Cumque in ſingulorum enumeratione ventum
eſſet ad Synodum ſextam: Deteſtamur, in-
quiunt, cum en Sergium, Honorium, LCiwrum,
Pyrrhum, WMacarium, impios iſtos nietatis im-
pnugnatores; omnesque illis conſentientes anathe-
muatizamus, b). Deinde ſtatuunt in hunc mo-
dum . Sanfttorum Patram doltrinxk inſiſten-
tes, & catholicæ Eccleſix traditionem obſervan-
tes, deſinimus, ſanktas Imagings ad modun ve-
nerunda & vivifekx Crucis e coloribus & teſſel-
lis, aut alia quavis materia commode puratas,
in empiis ſa kis Dei collocandas, m in ſucris
u5 & vuüſis, tum in varieti ihus & tabulis;
in &dibus privutis, & in viis publicis; maxime
dutem

—

—ä è3*2
α

deinde intemeratæ Do-
Aorum Angelo-
vaom, & omnium korum e, uo ſci-
licet per. kanc ma num pvikta⸗ 21 nſpeltionem
omnes, qui contemplas ntar. , d pr. gtote orum me-
mor iam Gα Tun veniant; illis ſalutatio-
nem &o' honos driam adorationem erhibeunt; non
tumen veram latriam, guck ſolum divinæ natu-
& omnetit: ſecl quemudmodum 1/ vivifica
Crucis, & ſanktis Evangeliis, & reliquis ſucris
monumentis intenſorum & luminum oblatio ex-
hibetur: Imaginis enim honor in prototipum re-
ſultat.
4) Hæc confirmatio certe nil aliud quam
conſenſum denotat: præcedentia enim Conci-
lia generalia aliam confirmationem recipere
nequeunt,

mind noſtri

ℳ* , venet

“) En hæc quoque Synodus generalis Hono-
rium, prœæſentibus & nullo mos- do reclamantibus
Legatis Romanis, inter hæreticos excommuni-
catos numerat!

juſſu Cpolim petierunt: ibique habito
tio im peria ai conſeſſu, quem Codices
12 Svyam dicunt, ad mandatum
Imperatorum lecta eſt fidei definitio : quam
Taraſius Imperatoribus obtulit, poſtulaa vitiéju
t conſignat e d , mus niretur ue piis LEorum
Feriptioribus. Et accipiens Imperatrix ſubſe

7,

Zue ſimul regnanti Filio, ut & inſe

F. 532. Fini ita Synodo, Patres Impera-

Non-

Nonne hoc eſt petere placitum regium in cen-
ſtitutionibus dogmaticis? At confirmatio Papa-
lis petita fuiſſe non legitur. Taraſius quidem
in epiſtola ad Hadrianum data, quæ 2cta ſunt
in Concilio, narra ſed epiſtolam his verbis
claudit: Hæc i fabta ſjunt, Chriſto Deo
noſtro, qui ſuper omnes eſt, rem procuraute.

q.

H. 533. Duo in hac Synodo pryter alia
ſunt ſpecialiter conſideranda. Primum eſt,
quod, licet Legati Romani, ut par eſt, præ-
ſederint (527), vel expreſſe tamen vel zacite
ſaltem conſenſerint, ut Taraſius, haud dubie
ob egregiam in rebus agendis dexteritatem,
græcæque linguæ peritiam, Direftorium præ-
cipue exercuerit. Alterum eſt, quod Monachi
Archimandritæ ſæpius vel quædam propoſue-
rint, vel de propoſita quæſtione ſuam ſenten-
tiam protulerint. Immo Act. 2. cum poſt le-
Gam Papzæ epiſtolam ſuam fingillatim ſenten-
tiam Epiſcopi dixiſſent; Synodus dixit: Ae-
quum eſt, ut & venerabiles Monachi pronun-
eient. Monachi dixerunt: Si ordo ita exigit,
pronunciabitur a nobis, ut mandatis. Tum 10.
Abbates ſuam quoque ſententiam protulere.

Quare, & quamdiu Eccleſia Gallicana huic
Concilio circa cultum Imaginum adverſata fue-
rit, Vid. Van. Eſpen. F. II. tit. 16, C. 1.

VII. COW-

1

X. = 366 =
VIII. COMWILIUII GEWNERALE.
CPL TANUD Il.

D. 534. Habitum hoc ſuit ad decidendam
cauſſam duorum Patriarcharum
Cpltanorum, S. Ignatii nimirum, & Photii,
quorum ille legitime inſtitutus; hic autem
intruſus fuit. juvat hujus cauſſæ ſynopfſin
hiſtoricam exhibere.

ℳ) Ann. 847. defuncto S. Methodio Ep.
Cpltano legitime ſuffectus eſt S. Ignatius.

*“) Ann. 858. Ignatio per ſummum ne-
fas in exilium miſſo, ſubrogatus eſt Photius,
homo laicus.

c) Ann. 859. Photius Ignatium abſentem
anathemate damnavit, depoſitumque declara-
vit. Inde exortum ſchisma, aliis Ignatio, aliis
Photio adhærentibus.

d) Ann. 861. celebratum fuit Cpoli con-
ciliabulum, ad quod ingens Epiſcoporum Pho-
tio devotorum numerus convenerat. In eo
Ignatius præſidentibus Legatis Romanis, quos
Photius partim minis partim muneribus in
ſuas partes pertraxerat, cum falſi teſtes auro
corrupti eum contra canones ordinatum aſſe-
ruiſſent, rurſum fuit depoſitus.

e*) Ann. 862. Nicolaus P. datis non ſo-
lum ad Imperatorem & Photium, ſed etiam

ad

tis pon

ſa.

Alll

l

. = 3 7 = &*

ad omnes totius Orientis Metropolitas literis,
ſententiam adverſus Ignatium latam irritam
declaravit.

p†) Ann. 863. Idem Nicolaus in Concilio
Romæ habito Photium ab omni ſacer dotuli ho-
nore ac nomine alienum, & omni clericatus offi-
cio prorſus exutum declaravit.

g) Eodem anno Photius e contrario, con:
gregata Synodo, cui Michael Imp. preeerat,
Nicolaum P. anathemate damnavit: cui ſen-
tentiæ 21. Epiſcopi, reliquis reclamantibus,
ſubſcripſerunt.

1) Ann. 863. Idem Photius literas ency-
clicas miſit ad ceteros Orientis Patriarchas,

queis eos ad celebrandam ſecum ſynodum in-

vitat, ut varii errores, quos Eccleſiæ Roma-
næ improperat, damnentur.

¹) Ann. 867. Idem Vir nefarius rurſum
congregata Synodo in Nicolaum P. ob errores,
quos Eccleſiæ Romanz in prædictis literis en-
cyclicis objecerat, exauctorationis & anathe-
matis ſententiam pronunciavit. Immo eo ma-
litiæ progreflus eſt, ut Lothario II. Imp. Oc-
cidentis per literas ſpoponderit, ſe effecturum,
ut is Orientis quoque Imperator Cpoli pro-
clametur, ſi ad expellendum e Sede Romana
Nicolaum ſuam ipfſi operam cominodaret. Hoc
facdum refert Nicetas Scriptor Græcus, idem-
que coævus.

— —

*½) Ann. 868. Michaeli in Imperio Ori-
entali ſucceſfit Baſilius Macedo Hic poſtri-
die ſtatim, quam Imperator eiſt ſalutatus,
PDhotium e Sede Cpltana dejectum, in mona-
ſterium detruſit, & Ignatium ab exilio revo-
catum priſtinæ dignitati reſtituit.
1) Ann. 869. Hadrianus II. P., qui Ni-
colao J. interea defuncto fubrogatus fuerat,
ad Baſilium Imp. Legatos miſit cum literis,
in quibus, volumus, ſcripſit, per veſlka pieta-
tis induſtriam numeroſum Cpoli celebruri Con-
cilium, cui noſtri Legati pruſideant.

F. 535. In prædicta hiſtoria præcipue in
rem noſtram memorabilis eſt quædam Nicolai
P. epiſtola ad Michaelem Imperatorem: ex
qua proinde aliqua huc tranfcribenda vide-
bantur:
Aa) Producto canone IX. (oncilii Chalce-
donenſis (488. 4), quem, ait, Primatem ſuntta
umodus dixerit, prater Apoſtoli primi Vica-
rium, nullus penitus intelligitur. Ipſe eſt enim
Primas, qui & primus habetur & ſummus.
We vero moveat, quia ſingulart numero dicece-
ſeos diltum eſt: ſciendum eſt, quia tantundem
vulet dixiſſe Primatem dioeceſeos, quantum ſi
verlhibuiſſet dioeceſeon.
Qui ipfum canonem legerit, mirabitur, tan-
tum Pontificem ſplendida Sedis ſuæ idea adeo
potuifſe occupari, ut interpretationem hanc pla-
ne abſonam ad Imperatorem perſcribere non du-
bitaret. . 5)

— R

1 Mnperin
e

t alutatus

N= 3 69 =

b*) Romana Eecleſia sollelta Concilia ſua
auktoritate ſirmat (492. & b); ſua moderatio-
ne cuſtodit (101.. .. Vude gquadam ecorum, quia
conſenſum Komaui Pontificis non khabuerunt, va-
letudinem perdiderunt. Quomodo non egeut quæ-
libet Sifnodus Romanz Sedis, quando in Ephe-
ſino Lutrocinio, cunctis Præſulibus & ipſis quo-
que Patriurchis prolabentibus, niſi magnus LZeo,
. . divinitus excitatus, os aperiens, totum Or-
bem & ipſos quoque Auguſtos concuteret, & ad
vietutem commoneret, religio catholica pvenitus
corruiſſet ²

6

Vereor, ne hæc magniſicentius quam verius
ſcripta ſint. Certe Latrocinium Epheſinum ideo
nec Romani Pontificis, nec reliqui Orbis chri-
ſtiani conſenſum habuit, qaia invalidum fuit 5
neutiquam vero valorem utpote quem nunquam
habuit, propterea perdidit, quod Papæ conſen-
ſum non obtinuerit.

c) Sedis Apoſtolicæ, cujus auktoritate ma-
jor non eſt, judicium a nemine eſt retrattanlklum,
eque cuiquam de ejus licet judicare judicio: ſiqui-
dem ad illam de qualibet mundi parte canones
auppellari voluerunt: ab illa autem nemo eſt ap-
vellare permiſſus.

Canones, de quibus hic loquitur Papa, pro-
cul dubio ſunt Sardicenſes (451). Cum ex re-
cenſitis hactenus Conciliis generalibus pateat ,
horum auétoritatem eſſe majorem auctoritate Se-
dis Romanæ; plane conſequitur, ut ab has ad
illa in aliquibus ſaltem caſibus liceat appellare.

A à 4)

d) Ut Photius & Ignatius Romam ad re-
novuncum examen veniant, hoc magnopere volu-
mus; &, ut Vos annuatis, ſalubriter admone-

mus . . . PFPorro ne dicatis, prater Eccleſiac le-
gem id a Wobis ſieri: ſcitote, nos Pracleteſſoris
ſteri Qulii in oc eſſe ſecutos exemplum:. Agui

Euſebianos Romam venire pracepit, & venera-

bilem Athunaſium ud judicium regulaiter evo-

cavit.
Minus convenienter in rem ſuam uſus eſt Pa-
pa hoc exemplo. Nam, ut ipſe Athansſius avo-
log. 2z. refert, Euſebiani a Julio Concilium indici
poſtularunt, literasque ad Euſebianos & ad
Athanaſium, quibus convocarentur, mitti, ut
coram omnibus juſto judicio de cauſſa cognoſci

vohſet.

e) Fuerumt hat ante adventum Chriſti, ut
quidam typice Reges ſimul & Sacerdotes exiſte-
rent: quod Melckuſedee fuiſſe ſacra prodit hi-
ſtoria . . Decl cum ad verum ventum eſt eun-
dem Regem atque Pontificem, ultra ſibi uet Im-
perator jura Pontificatus arripuit, nec Ponti-
fex nomen imperatorium uAſurpavit: quoniam.
Chriſtus ſic aftibus propriis & dignitutibus di-
ſtinttis oficia. poteſtatis utriusque diſcrevit: . ut
& chriſtiani Imnperatores pro æterna vita Pon-

tificihus incdligerent, & PFontifices Ero curſu tem-
voralium tantummodo rerum imperiulibus legibus
uterenturt.
En utriusque poteſtatis, eccleſiaſticæ nimwi-
rum & civilis, diſcrimen, mutuamque indepen-
dentiam!

3. 536.

15 N= 371 = 3*

§ 536. Celebratum fuit Concilium hoc
ann. 869. Convocavit illud Baſilius Impera-
tor. Sufficit teſtimonium ipfius Synodi cum
in epiſtola encyclica ad univerſos Epiſcopos,
ubi ait: Imperator ex omnibus Fatriarcha-
rum Dedibus Leguatos, omnesque Cpltana ic-
O eſeos Epiſcopos evocavit; tum in definitione
fidei, in qua legimus: Sautta univerſalis Syj-
nodlus, quæ per.. ſanktionem Imperatoris..
congreguta eſt, definivit &c. Præſedit Conci-
lio Hadrianus II. P. per ſuos Legatos Dona-
tum & Stephanum Epiſcopos, & Marinum
Diaconum. Hi enim primum ſemper locum
præ ceteris Patribus tenebant. Omnium etiam
primi Actis Synodi ſubſcripſere, quos ſecu-
ti ſunt Ignatius Cpltanus; deinde Legati re-
liquorum Patriarcharum Orientalium, ceteri-
que Epiſcopi, numero 101.

Adfuere etiam Miniſtri imperiales. Immo ipſo
Imperatore Baſilis præſidente Actiones VI.,
VIII., & X. habitæ fuiſie leguntur (516. ).
Qui etiam, non quidem definiens more Epiſco-
porum; ſed tantum couſentiens, Actis Synoda-
libus fubſcripſit poſt Legatos Patriarcharum:
quamquam Synodus honoris cauſſa primum ſub-
ſcribendi locum eidem obtulit.

G. 537. Synodus Io. Actionibus abſoluta
eſt. En geſta præcipua!

a) Aft. 1. Lectus eſt libellus, a Roma-
no Pontifice miſſus, cui Epiſcopi omnes te-
nerentur antea ſubicribere, quam ad Synodum
A àa 2 ad-

= 2372 E*

admitterentur. In eo notanda ſunt ſequentia
teſt DO. W. G. C. prwtermitti ſe

Won vote,

AAificabo Eccleſiam meltm. Hac, gue
rerum probantur eſſeltibus; gquia in Sede Apo-
olicu immaculata eſt ſemper catholica ſervata
. 1. . 6G —. 7. . 5 2 . . 7
religio, & ſankta celebrata dostrinnJ. Ab hu-

jus ergo ſidle atque doktrina ſeparari minime uü-

vientes, & Patrum, ac pracipue ſankkornm
apoſtolicæ Sedis Praſulum ſequentes in omnibus
conſtituta, anathematizamus omnes hareſes oum
Iconomachis. Anathematizamus etiam Photinm
SSc. . . De venerubili Ignatio Patriartha no-
ro. . quod auktoritas Apoſtolick Sedis decte-
vit, tota mente ſequimur, & religioſa devotio-
ne venerumur. Quoniam, ſicut pradiximus, ſe-
quentes in omnibus Apoſtolicam Sedem, & obſer-
vuantes omnia ejus conſtituta, ſperamus, ut in
und communione, quam Sedes Apoſtolicau pra-
dicut, eſſe mereÄeamur, in qua eſt integra & ve-
ræ chriſtian« religionis ſoliditas, promittentes
etiam, ſequeſtrutos a communione Eccleſic ca-
tholicæ, id eſt, non conſentientes Secli Apoſtoli-
caœ, eorum nomina inter ſacra non eſſe recitanda

MWijſſteriu. Synodus dixit: Omnibus placet li- ſliteſd
beltus à Sankla Romaunorum Eccleſia expoſitus. ir Ja

Itaque Eccleſia Orientalis univerſalem Ec-
cleſiæ Romanz Primatum ſeculo IX. adhuc
ſolenniter profeſſa eſt, omniumque Chriſtia-
norum cum ea communionem neceflariam præ-
dicavit. Nn

2

9“) Aft. 2. Plures Epiſcopi, qui ab Ig-
natio ordinati ad Photium defecerant, cum
libello prædicto ſubſcripſiſſent, ad conſeſſum
ſynodalem admiſſi ſunt.

c) All. 3. Alii vero ejusdem ordinationis
Epiſcopi, quod eidem libello fubſcribere re-
nuiſſent, a Synodo rejecti ſunt.

A) Aflt. 1o. Lectis, quos Synodus con-
didit, 27. canonibus, recitata eſt definitio fidei-
in qua dicitur anathema vari iis hereticis, in
quorum numero rurſus ponitur Honorius P.
Quamquam igitur Synodus hæc ſuperius Alt.
7. concelſerit, in Sede Romana reli gionem catho-
licam ſemper conſervatam eſſe immaculatam; id
tamen de Epiſcopis illius Sedis ſolenniter ne-
gavit.

H. 538. Porro præter canones 17 mum
& 2tum „qui, cum de poteſtate Patriarcha-
rum agant, ſupra (372) allati ſunt, pr. Ci-
pue mamorabilis eſt Canon 21mus, qui ſiæ
ſtatuit: &i S'mnodus univerſalis ſuerit congre-
gata, & falta fuerit etiam de ſanfta Romano-
2 Eccleſia Juc Vis controver ſia; 0or. tet venee-
rabiliter & cum convenienti reverentia de propo-
Eita, Jucſtione ſciſcitari, & ſolutionem accipere,
aut proſeltum facere; non tamen audakfter ſen-
tentiam dicere coutra ſummos ſenioris Romæ
Pontiſices.
Operam perdunt, qui ex hoc canone Romani
Po ntificis ſupra generale Concilum eminentiam
co nantur evincere. Nam non eſt ſermo in hoc
A a 2 ca-

N= 374 ☛*

sanone de Concilio provxrie univerſali, ſed de
nationali, cui Patriarcha præſidet (402), quale
Photius contra Papam congregavit (534 g. & ¹).
Quodſi contendant, Syn dum proprie univerſa-
lem eſſe intelligendam, neq ie hac ratione ſuam
ſatis ſenrentiam probs ant. Canon enim non pro-
hibet, ne ullo modo contra Pap- m ſententia di-
catur; ſed vetat tantam, ne id fiat audatfer &
temerarie, ut Photius itetato fecerat.

H. 539. Concilium hoc duas dedit epi-
ſtolas ſynodicas, unam ad univerſos Epiſco-
P S 5 alteram 20 Hadrianum P.

4) Epla ad Epiſcopos ſic clauditur: Pho-
tium reſiſtentem ſanlta huic & univerſali ſinodo
eekanzaaimer, atque a tota & apoſtolica
Lacleſiu ſecimus alienum, per dutam nobis vo-
teſtaltem in Spiritu ſanklto a primo G magno
Pontifice noſtro, & liberutore, & Salvutore om-
nium.

Itaque Synodaus hæc ſuam poteſtatem non a
Papa, ſed a Chriſto ſe accepiſſe credidit.

5) Epiſtola ad Papam his verbis finitur:
danktitute veſtra“. nniver, ſalis hujus atque ca-
tholicæ Sunocti conſenſum recipiente, pradlica eam
veluti nroß. iam, & ſolicite confir ma prcentio-
nibus & admonitionibus veſtris, ut per Japien-
giſſimum mäagiſterium veſtrum tiam aliis univer-
ſis Eccleſtis pverſonet, & ſuſcipistur veritatis
verbhum, & juſtitic decretum.

En rurſus documentum aliquod de effectu con-
firmationis, quam Papa Conciliis generalibus im-
pertitur (492. ₰ & °).

ARTI-

AS T3ERNE

ARI I1ULOUS III.

DE CONCILIIS GENERALIBUS
OCCIDENTIS.

X. COMNVILIUM GEIWERAILE.
LATERANENSE I.

S. 540. Qonvocavit Calliſtus II P. Celebra-
tum fuit ann 1123.; & quidem
eX triplici caru ſa, nimirum, ut pax inter Pa-
pam & Imperatorem paullo ante inita ſtabili-
retur; ut decerneretur ſacra Expeditio in Hi-
1PaI

niam & bPalæſtinam; denique ut diſciplina
eccleſiaſtica reſtauraretur. ſedit idem Pa-
pa. Adfuere 300. & amplius Epiſcopi, cum
Abbatibus plusquam 600. Confirmata fuit
tranſactio inter Calliſtum & Henricum V. Imp.
ſuperiori anno Wormatiæ inita, qua graviſſi-
ma inter Sacerdotium & Imperium de Inve-
ſtituris eccleſiaſticis diſcordia componebatur.
Conradus Ep. Conſtantienſis in hoc Conc ilio
eſt Sanctorum catalogo adſcriptus. Denique
Suacro approbante Concilie editi canones 22; Vel,

ut alii volunt, tantum 17.
7*

A a 4 X. CON.

N = 376 =☛☚ne
X. CO WILIVMW GEIVERkALLE.
LATERANENSE II.

H. 541. Convocavit Innocentius II. P. An-
ſaw dedere cum ſchisma Petri
Leonis, tum errores Petrobruſianorum. Ha-
bitum fuit ann. 1139. lIuterfuere Patres circi-
ter 1000. In eo conditi ſunt, Sacro appro-
bunte Contilio, 306. Canones: ex quibus me-
morabiles ſunt

4) Can. 15. Ni quis ſuadente diabolo hu-
jus ſucrilegii reutum incurrerit, quod in Cleri-
cum vel Monachum violentas manus injecerit;
unathematis vinculo ſubjaceÄat: & nullus Epiſco-
pornm illum praſumat abſolvere, niſi mortis ur-
gente vericulo, donec apoſtolito conſpeltui præ-
Jentetur, & ejus mundatum ſuſcipiat.
En ſic dictum privilegium canonis in hac Sy-
nodo Clericis & Monachis conceſſlum! Docto-
res juris canonici hunc canonem quidem de ex-
communicatione, ut vocant, latæ ſententiæ in-
tellexerunt. Sed, ut euilibet linguam latinam
callenti patet, hæc vox, Subjaceat, ejusmodi
interpretationem neufiquam exigit. Præterea ad-
vertit ad hunc canonem Natalis Alexander, an-
te hane Synodum nunquam faiſſe factum, ut
criminis cnjusdam abſolutio Romano Pontifici le-
ge lata reiervaretur.

5) Can. 23. Eos, qui religioſitatis ſpeciem
ſimulantes, dominici Corporis & Sanguiniss Sa-
erdsmentum, baptisma puerorum, Sacterdotiun

M0M
, M

N = 377 =

& ceteros eccleſiuſticos ordines, & legitimarum
damnant rs muzetu⸗ um, tanquam haæreticos
Eccleſia Dei pellimus, 2 dumnamus, &
1. vote/ Nat e5 Ri ℳ5 coerceri præcipimus. De-
H es quoque ipſorum ejasdem damuationis vin-
culo innodamus.
Canon hic fuit conditus adverſum Petrobruſia-
nos, qui ejusmodi errores in Gallia diſſemina-
bant.

6) Can. 30. Ordinationes fattas a Petro
Leonis, & aliis ſclismaticis, & hareticis, eva-
oudmus.
Petrus Leonis contra Innocentium II. legiti-
me electum in Sedem Pontificiam ſub nomine
Anacleti II, intruſus fuerat. .

XI. COMWVILIVU GEWERALE.
LATERANENSE III.

G. 542. Convocavit Alexander III. P. Cele-
bratum eſt ann. I179.; atque ideo
quidem, ut damnarentur errores W aldenſium;
ut diſcipli icæ per ſacros canones
conſuleretur; ut ab electione Romani Pontifi-
cis periculum ſchismatis deinceps removere-
tur. Comparuere 300. Epiſcopi, inter quos
fuerunt etiam aligule X Oriente, nimirum Wil-
lelmus Archiep. Tyrius, Albertus Ep. Eethle-
hemiticus , alitgue. Synodo idem Papa præſe-
dit. Satro appro obante Contilio, ſtatuti fſunt 27.
canones. Ex lis adduco ſequentes, nempe

A a S5 4)

1 1

nX GCCIEII

2
N
„

4) Can. 1I

ieilee Llcleſict

abegue ulla exceptione ab
mus Pontifex habeatur,
Cardinalium concordan-

receptus.
„) Can. II. Ordinationes, ab Oftaviano &

Guidone hareſiarchis faktas, & ab ordinatis ab
eis, irritas S. cenſemus.

ui
ibus giecki 45 fucrit

S

2
Ambo hi canones editi ſunt occaſione ſchis-
matis, quo cqntra Alexandrum III. legitime
eleétum Octavianus Cardinalis ſub nomine Vi-
Koris IV., eoque defuncto, Guido Cremonenſis
aſſumto nomine Paſchalis III. Sedem Romanam,
favente Imp. Friderico J. „ uſurpacunt.

“) Can. 14. Statuimus, Laicos æ commu-
nione Tae, ua. ſegregandos, qui eccleſiuſticus
pverſonas, & n etiam Epiſcopos ſuo jucdicio
ſtare 4 cetero praſumſerint compellere.

CI leric

9s; ne ipſi S

Quænam
it unquam ob

bi diicutiemus,

hujus canonis el
tio 2 — Id equidem ali-

4) Can, 109. Sdub anathematis diſtriltione
.. Lonſulibus & KRetloribus iitaagzen. . vr/ olti-
bemus, . . ne onera imponant Rocleſtis . . . niͤͦ
Epiſcopus & Clerus tuntam necefitatem v .

tatem inſpexerint, us absgite ulla cod ℳ
relevandas comn mes tilitates, vel neceſſitates,

ubi L. aicorum non ſuppetunt ſacultates , Jubſiclia

ver Kl „ ſias 6 .οſine 71 confer enda.

Canon

—

ℳ
e

e = 379 ☛ =

Canon hic nonniſi Rectores ſupremo Principi
ſubordinatos ceſpicit. Quodſi contendas, ſum
mos quoqde Prii ncipes comprehendi; ; tum certe
idem de eo ſentiendum, quod de præcedente
canone 14

e₰ Can. 27. Waldenſes, & defenſores co-
rum, & receptores anathemati deternimus ſub-
jacere: &σſub anutleekaete prolibemus, ue quts
eos vel in don ibus, vel in terra ſua tenere, vel
Ffovere, vel negotiutionem cum eis exercere pra
ſumat.

Hæretici hi & variis nominibus innotuere, &
in varias ſectas ſcindebantur, = variis errori-

bus infecti erant. Vid. Natal. Alex. Sec. II1. &
712. C. 4. Art. 12. Hic canon Ce lieis ob pe-

ricul im perverſionis prohibet converſationem cum
hisce hæreticis.

XII. COWILIM GEWERALh.
LEATHERANENSK II.

H. 543 Fnh zit Innocentius III. P. pro recu-
peratione terræ ſanctæ, hæreieon

extirpatie ne, & morum per univerſam Eccle-
pam reio Celebratum fuit ann. 1215.
dfuere 1 Cpltanus & Hierololymi-
tanus per ſe; Antiochenus vero & Alexar ndri-
nus per Legatos; Primates & Metropolitani
70.; Epiſcopi 412.; Abbates & Priores plus-
