quam 800.; unacum ingenti numero Procu-

ra-

ratorum, qui abſentium Prælatorum vices ſup-
pleveran. Neque deerant Oratores Friderici
. Imperactoris ömul & Regis Siciliæ; item
ltani, Regumque Angliæ, Hun-
gariæ eroſolymæ, Arragoniæ, Franciæ,
Cypri, atque aliorum Principum. Synodo præ-
fuit ipſe Papa. Sacro approbante Contilio pro-
mulgati ſunt 70. canones.

G. 544 Can. I. definitum eſt, Chriſi
Corpus & ſanguinem in Sacrumento Altaris ſub
veciebus panis & Vini veratiter contineri, trans-
ſubſtuntiatis rane in Corvus & vino in Sanguinem
virtute divink.
Prima eſt hæc Synodus generalis, quæ ad
explicandam Euchariſtiz myſterium vocabulo
Transſubſtantiationis uſa eſt. Nec contra illud
potiori jure, quam olim Ariani contra vocem
Conſubſtäntialis, Proteſtantes conqueri poſſunt.

G. 546. Can. 3. contra hæreticos, præ-
ertim Albigenſes, eorumque fautores hæ pœ-
næ decernuntur:

32) Excommunicamus omnem hareſim,.

antes univerſos hareticos, quibusungque

nominibus coenſeantur.

b“) Dumnati vero ſecularibus poteſtatibus..
relinquuntur, animadver ſione debita puniendi,
ita quod bona eorum, ſt Laici fuerint, conſita
tur; ſi vero LClerici, anplicentur Eccleſtis,
bus iipendia perceperunt.

— *
N N 331 —3

c) Moneantur, & inducantun, & ſi ne-
ceſſe fuerit, per cenſurum eccleſiaſticum compel-
lantur ſeculares poteſtates, ginascnugue ſ. 9
tur officiis, ut, ſicut reyutari euniatzr & fa-
beri fideles, ita ro deſenß. one Fdei praſtent pub-
lice juramentum, quod dä terris ſuc jurisdikLio-
ni ſubjeftis univerſos ncreticos bona ſdle pro vi-

ribus exterminure ſtudebunt.

JuAno -

d) Si vero Dominus temporalis, rejuiſitus
& monitus ab Eccleſia, terrum ſuam. purgare
ſi higlit füre. neglexerit ab haretica faditate; per MWetropoli-
n Mgnen tanum & ceteros comprovintiales Phiſcopos ex-
communicutionis vinculo innodetur. Et ſi ſatis-
facere contemſerit intra aunum, ſignificetur hoc
ſummo Pontiſici, ut extunc ipſe Vaſallos ab ejus
fidelitate denuntiet abſolutos, & terrum exponat
Catholicis occupandam, qui eum, exterminatis
hæreticis, ſine ulla outradhickione voſſicleant
adtn jure Domini principalis, dummodo ſuper
hoc ipſe nullum praſtet obſtaculum, nec aliquod
impelitmentan opponaut; eudem nihilominus lege
ſervuta circa eos, qui non habent Dominos prin-
erri. cipales.

* Catholici vero, qui Crucis aſſumto cha-
raktere ad bæreticorum exterminium ſe accinxe-
riut, illa gaudeunt indulgentia, illogue) ſankto
privilegi 0 ſint muniti, quod accedentibus in ter-
1& ſanlta ſubſidium conceditur.

*£
2

— —
partem ejus primam (a) exci-
. Pr dnit „vel imperio civili in Sacra; vel
imperio eccleſiaſtico in temporalia jus ſaltem in-
aireltum competere. Cum tame utrumque f-⸗l-
ſum eſſe conſtet (219 & 379; di endum plane eſt,
generale 4 Conciliu im ert afſe zn ſu⸗ 1
modi autem error infallibilitati, in definiendo,
quam Conei ilie generali fupra tribuimus (432),

rorſus nihil derogat.
P

„ irge⸗ de, Ejus-

9071627

J. 547. Can. 5. Antigqua Patriarchalium
iri privileg ia renovantes.. ancimus, At
z Romanam Eccleſiam, gux dit vonente Ho.
5 ſuper omnes alias ordinarik poteſtatis ob-
tinet printipatum, tpote Water univerſorum
Curiſti Fidelin n & Magiſtra COultana primum,
Al- 4sen drina ſecundum, Antiochend tertium, Hie-
roſolzymitana quurtum ſosum 0 unt. . . In.
omnibus provintiis eorum jurisdikioni ſubjeltis
ad eos, ocum neceſſe fuerit, ſalvis
appellationibus ad Sedem Apoſtolicam inter voſitis,
quibus eſt ab omnibus humiliter deferendum

—

.

Cave exiſtimes, hoc canone definitum eſſe,
Romano Pontifici in fingula⸗ quasque diœceſes
immediatam & concurrentem cum Epiſcopis po-
teſtatem competere, ita uf etiim, omiſſo me-
dio, ad eundem appellare liceat. Quoniam hæc
opinio, adnitente potifſim im Curia Komana,
adeo tempore hojus Concilii jam inv luerat, ut
paſſim in uſum deduceretur: hine Nsan pluri-
moaque Epiſcopos Occidentis ifa quidem ſenfſiſſe
crediderim: ſed Kano minus id dcfinierint, 3pi-

O. 548.

Türim n

n 10 Roe

Otüin

iE⸗

— ₰S
— 383
H. 548. Can. 13. We nimia RKeligion umr
diverſitas gravem in Eccleſia Dei confuſionen, n in-
ducat“, ſr miter hibemus, ne Quis de cetero
220VOI religionem 17 veniat: ſcut quit⸗ Sn Oue volue-
rit ad religionem converti, unam de approbatis
aſſumat.
Utinam Canon hic executioni fuiſſet datus!
non tot profecto querelæ adverſus multiplicem
d.. Ordinum religioſorum varietatem fuiſſent ex-
1 ortæ&i.

G. 549. Can. 44. Cum Laicis diſponendli
de rebus eccleſiaſticis nulla ſit poteſtas, quos ob-
ſequendi man⸗t neceſſitas, non d ritas impe-
1 randi; . . conſtitutiones. . contra im nstasem:
eccleſiuſtica libertatis, quam necdum d. Patres,
ult, „, . ſecd etiam Princtipes ſeculares, multis privilegiis
ℳ. . munierunt, . d feud ornum alienatione at alia-
6 rum poſſeſſionum eccleſiuſticarum, .. ſine legitimo
Perſonurum eccleſtaſticarum aſſenſu praſumtas,
ſeuncin. .. decernimus non tenere, PEraſumtoribus Ber
cenſuram eccleſiaſticam coercendis.

Cum hic canon falſo fupponat, Eccleſiam quoad
bona ſua temporalia imperio civili non eſſe ſub-
jectam; hinc ad eandem claſſem cum canone 14.
Concilii Lateran. III. (542. c) & præcedente can-
(546) referendus eſt.

G. 550. Can. 62. Quia per indiſcretas &
“ indulgentias, gulds Znican Eoccleſia-
lati facere non verentur & claves Eccle-
contemnuntur, & paænitentialis ſatisfaftlio
ener-

2&£ — 4 £
E. ann 3 8 4 o

ener vukur; deternimus, ut, cum dedicatur Ba-
ſilic, on ertent Zazur. in dulgentia ultia anntun;
ac deinde in auniverſario Dellicutioni tomrore
quadraginta dies de injunktis Pc vnitentiis indulta
remiſſio non excedat. Hunc quogue dierum nu-
merum indulgentiarum literis præcipimus mode-
ruri; cum Romanus Dontifix, qui plenitudinem
obtinet poteſtatis, hoc in talibus moderamen con-
ſueverit obſervare.

En nimia Indulgentiarum multitudo ex mente
hujus Concilii nocet Eccleſiæ?! Hinc rseſtringi-
tur popeſtas Epiſcoporum. At neque plenitudo
poteſtatis Papalis poteſt effieere, quo miaus
ejusmodi multitudo, fſi Papam auétorem babeat,
Pariter detrimentum Eccleſiæ afferat.

XIII. CONWOILIVM GENWERALE.
LUGDUNENSRE I.

F. 551. Convocavit Innocentius IV. P. Ce-
lebratum eſt ann. 1245. Præſe-
dit idem Innocentius, qui in oratione, quam
ſeffione I. habuit, quinque convocati Concilii
caufſfas protulit, nimirum Tartarorum in Chri-
ſtianorum terras irruptionem; ſchisma Ec-
cleſiæ græcge; hereieon graſſantium extin-
ctionem; fſubſidium Chriſtianis Orientalibus
adverſus Saracenos ferendum; denique vexa-
tiones Eccleſiæ Romanv a Friderico II. Imp.
illatas. Adfuere præter Cardinales, ac duos
Patriarchas, nempe Cpltanum, qui & An-
tio-

ATPAMERν C.

= 385 =

tiochenus, & Aquilejenſem, Archiepiſcopi &
Epiſcopi circiter 140.; Abbatum & Priorum
conventualium plures, Generales duorum Or-
dinum, S Dominici & S. Franciſci; denique
Balduinus II. Imp. Cpltan us Latinus, & Re-

gum Galliæ, Angli *ε, aliorumque Principum
Oratores. Papa in Literis Indictionis lImpera-

torem quoque Fric leric um citavit, ut per
vel nuncios ſuos in celebrando Comecitio ompua-
, reſponſurus, inquiens, Mobis, & aliis,
Ini aliquid contra ipfum proponendum duxerint,
loti allkiouem idonedm praſtiturus. Miſit is
Thaddegeum de Sueſſa mperialis Cameræ Ju-
dicem, qui ſuam, ſcilicet lmperatoris, cauſ-
ſam in Synodo ageret.

F. 552. Tribus duntaxat ſeſfionibus abſo-
lutum fuit hoc Concilium. Septendecim ca-
nones eidem vulgo adſcribuntur Sed nihil
animadverſione dignius occurrit, quam depo-
ſitionis ſententia, in Fridericum' Imp. pronun-
ciata: quæ C. 2. de ſentent. & re judic. in 6.
his verbis refertur: Innocentius W. ſatro
præſente Concilio. Expoſitis variis Friderici
criminibus, Wos, inquit Papa, cum Slſu
Curiſti vices, lieet immeriti, teneamus in terris,
Wobisque in B. Petri perſona ditkum ſit: quocd-
ungque ligaveris ſuper terram, ligatum 3 S&
in elis, . Dmemoratum Principem .. omni ho-
nore at dignitate privatum « Domino denuncia-
mus, G ſententiundo privamus, omnes, qui
ei juramento fidelitatis tenentur adſtrilti . 4 ju⸗-

B b r-

= 386 = Y)&*

ramento hujusmodi perpetuo abſolventes, aukto-
ritate Apoſiolisa firmiter inlübendo, ne quisquam
de cetero illi tanqnam Imperatori vel Regi pa-
reut, & intendat; decernendo, quoslibet, qui ei
deinceps velut Imperutori vel Regi conſilium vel
auxilium praſtiterint ſen fjavorem, ipſo fakto ſen-
tentix excommunicationis ſubjacere.

Cum heæc ſententia nitatur falſo ſuppoſito,
quo jus ſaltem indireltum in temporalia impe-
rio eccleſiaſtico tribunitur (237) hinc de ea
idem judieium eſt ferendum, quod de canone
3. Concilii Lateran. IV. (546). Notandum tamen
eſt, ſententiam iſtam non ſcribi approbante; —
ſed tantum græſente Concilio pronunciatam. Plu-
ra hac de re Vid. apud Natal., Alex. Sec. 13. &
14. Diſſ. 5. & Van Efſpen Diſſ. in Conc. Lug-
dun. I.

XIV. COWOILIV GENERALE.
LUEDVUNNENSE II.

F. 553. Concilio huic anſam præcipue dedit
unio inter Eccleſiam latinam &
græcam ineunda. Negotio huic feliciter ex-
ediendo manum jam admoverant Innocentius
IV. Alexander IV. Urbanus IV. & Clemens
IV. Notari merentur propoſitiones, queis
Græci fua de Primatu Romanz Sedis ſenſa
explicarunt. Eas Romam miſſas Innocentius
IV. & Alexander IV. probarunt. Sunt autem
ſequentes:

N =

a) Romanza Sedli, ejusque ſummo Pontifri,
Pt'l- teris Patriar chalibe⸗; Sedibus, re itio-⸗
nem & profe m ſummi in Eccleha catholica
principitus, & canonicam obedi lentiam exleiben.-
dum.

=

b“) Prærogativam appellancli PEccloſtam Ro-
am, cum Jacræ Perſona eccleſiaſtica Crw-
corum a Superioribus ſuis Crediderint ſe gra-

c) Liberum recurſum ad Sedem Romanam
in quæſtionibus, quus inter Prqlatos & alias
Por ſonus ectleſiaſticas gracas contigerit ſuboriri.

d) Obedientiam in ſententiis, quas Pontifex

Romanus ſacris WOW APll. KS&AS&. cunonibus

☚2
omulg &bit.

e) In Conciliis eidem Pontifci primam Se-
& primam ſublcribendi vicem, sum Jub-
ſcriptiones fuerint ſaciendæ.

dem

fp) In quaſtionibus fdei, ſt quæ ibidem
emerſerint, prkx aliis dare ſententiam : quam,
DVIIWODOO Evangelicis & Canonicis WOW
6 y 1' inſtitutis, obedienter ceteri ſuſcipient,
6& ſequentur.

9) In afis vero æcleſiaſticarum Perſonarum
auſſis & negotiis, qux in Conciliis trabtabun-
zur, ſententüs, guas Romani Pontiſicis dittabit
B b 2 an-

= 3 —

auktoritus, DVWIIOUDO ſacrorum WOIWV AD-
EKRSEWIVRKConciliorum decretis, ceteri dcuie-
ſcent.
Itaque Sec XIII., probantibus ipſis Pontifici-
bus Komanis, ad obtinendam vel retinendara
cum Eccleſia Romana communionem fauffecerat,
de Primatu Romano ita ſentire, prout prædiétis
propoſitionibus exprimitur. Atqui hæ nec ba-
pam infallibilem, nec generali Conecilio ſuperie-
rem eſſe, manifeſte ſupponunt. Quare ſi Ur-
banus IV.; ſi Clemens IV.; aliique Pontifices
Remani iſta fibi jura divinitus concefſſa afſe-
ruerunt; vel hi, vel illi erraſſe dicendi ſunt.

F. 554. Ut coœptum unionis negotium
abſolveretur, Gregorius X. Concilium hoc
convocavit. Acceſſit alia duplex cauſſa, ni-
mirum Reformatio morum, & fubſidium ter-
rzæ ſanctæ ferendum. Præfuit idem Gregorius.
Præter Cardinales, inter quos S. Bonaventura
eminebat, duosque Patriarchas latinos, ſci-
licet Cpitanum, & Antiochenum, adfuere
Epiſcopi 500.; Abbates 70.; inferiores Præ-
lati 1000. His jungebantur Oratores Michae-
lis Palæologi Imperatoris Græcorum, Regum-
que Angliæ, Franciz, Germaniæ, Siciliæ, &
aliorum Principum. Initio ipfe etiam adfuit
Jacobus Aragoniæ Rex.

G. 555. Concilium iſtud celebratum fuit

905
ann. 1274. Tres menſes duravit; habitæque
ſunt ſefliones ſex. Poſt 3tiam ſeſſionem ad-
venere Græci: qui die feſto SS. Apoſtolorun

N 3989 =

Petri & Pauli, Papa ſolenniter Sacris ope-
rante, Symbolum lingua græca decantarunt
rum additione, Filioque, ter repetita. Seß. 4.
lectæ ſunt literæ lmperatoris ad Gregorium
X. In iis de Primatu Romano ſequentia pro-
titetur: Komana Eccleſia ſummunm G plenum
Primatum ſuper univerſam Eccleſiam catholicam
obtin t, qJuem ſe ab inſo Doöomino in B. Petro
Ap lorum Printiye, cujus Romanus Pontifex
eſi ſucceſſor, cum poteſlatis Plen’ tudine recepiſſe.
recognoſcit. Sa ſicut prä ceteris tenetur fadei
atem deſendere: ſic &S̈ ,4 zu& de fide ſub-
ortæ fuerint qua ſliones, ſu0 ihon jndicio défi-
niri (a). Acd quam poteſt Di intas quilibet ſu-
per negotiis ad ecc leßaſtitum forum pertinentibus
apvellare (b!: & in omnibus cauſſis ad eccleſia-
ſticum examen ſpektautibus ad ipſius poteſt ju-
chcinn recurri (6). Et eidem omnes Eecleſic
ubjette, & ipſarum Prælati obedientiam & re-
verentiam ſibi dunt (d). Ad hunc autem ſic
Iaienas voteſiatis conſiſtit, quod Eccleſias cete-
v&α ad ſolicitudinis partem admittit . Jua-
ͤum multas, & Patriarchules pracipue, diver-
ſis privilegiis dem Romana Eccleſiu honora-
vit (), ſua tamen obſervata prarogativa, tum
in generati yus Conciliis, tum in aliquibus aliis

ſemper ſalva. Recitata eſt etiam epiſtola Epiſ-

coporum grecorum, qua Primatum Ec-
cleſiæ Romanæ, ſuamque cum ea in dogma-
tibus conſenſionem profitebantur. Tum ſchis-
mate a Græcis ejurato, ſolennis unio conclu-
ſ 9
32 elit.
B b 3 Hanc

= *

Hanc profeſſionis formulam Græcis jam præ-
ſeripferat Clemens P. IV. Quxæ nin ea,; qua
bar eſt, ratione explicerar, plus juris Romano
Primatul attribuit, quam ex divina inftitutione
eidem competit. Nam

— 390

definiendæ ſunt: ſecus enim ad ejusmodi
niciones nunquam opus falllet Concilio gen

5) An jus hoc, & quo ſenſa Primatui divini-
tus ſit annexum, infra diſcutiemus

c) De hoc quoque jure ſalva fide, qua Ca-
tholici fſumaus, non immerito inter Doctores diſ-
ceptatur.

à) Oportet diſcrimen facere inter Epiſcopos
ſingalos & univerſos. Neque, ſi Epiſcopos fin-
gitletim accepos conüderemus, eadem in om-
nious rebas eſt obedlendi neceffitas.

Vid. dicta 3; I. 4).

J Huic aſſerto Acta Conciliorum Nicæni &
Chalcçedonenüs adverſantur (369).

§ 555. Canones 31. Gregorius X. bar⸗
tim in ipio hoc C voncido, partim paullo polſt
promulgavit. Ex quibus unicum, eundem-
que fatis prolixum affero, nempe canonem
23tium, qui lic legitur? Religionum diver ſi⸗
tatem nimam generale Contilium, ſcilicet Late-
ranenſe IV. (548), vetuit. Sed quia non ſo-
Lum innort ged petentium inhiatio ilurum poſt-
modum maltiplicationem erxtorſit; verum etiam
aliguaotam Piaazetaa temertas diverlorum or-
Al-

e

— 391 =—

dinum, præcipue Men licantium, effrenatam guaſi
multitudinem adinvenit : repetita conſtitutione
diſtribktius inhibentes, ne aliquis de cetero novum
rainem aut religionem adinveniat, vel habitum
nova religionis alſumat, cunktas aferin, religio-
nes S& 0Or. dines mendicantes poſt diltum Concilium
ginento, „ Yui nullam confirmationem edis
Apoſtolicæ meruerunt, pernetuæ prohibitioni ſub-
jicimus, & , quatenus proceſſerant, revocamus.
Confirmatos autem per eandem Saclem ,„Voſt idem
tamen Concilium inſtitutos, quibus .. per quæ-
ſtum publicuin tribuere vittum ſolet incerta men-

dicitas, tta decernimus ſubſiſtere, ut profeſſori-

bus eorundem Ordinum ita liceñut in illis rema-
nere, ſi velint, quod nullum deinceps ad eorum
Sen admittant. Aacd Pradicatorum
Minorum Ordines, quos evidens ex eis atili-
Has Eccleſia univerſali proveniens perhibet appro-
batos. praſentem non patimur conſtitutionem ex-
tendi. Céterum Eremitarum S. Auguſtini &S
Carmelitarum Ordines, quorum inſtitutio dilbtum
Concilium generule praceſſit, in ſuo ſtatu volu-
mus permanere, donec de ipſis aliter fuerit or-
dinatum.

Igitur Canones Eccleſiæ iteratis vicibus ad-
verſus multitudinem Ordinum religioſorum, præ-
ſertim Mendicantium, conqueruntur; ſed fru-
ſtra nimirum: nam adeo diminuti non funt, ut
eos potius auctos legamas. Denique ſuſcitavit
Deus ſpiritum Principum, qui, quod canones
non potuerunt, legibus civilibus nunc effici-
ant.

B bS Xr. Cow.

— **
N⸗= 2322 *☚

XV. CONCILIUM GENERALE.
IEZNVENSZ INW GALLI

H. 557. Cnvocatum eſt a Clemente V. P.
& celebratum ann. 131I prælſi-
dente eodem Pontifice. Preter Cardinales,
duosque Patriarchas latinos Alexandrinum &
Antiochenum, adfuere Epifcopi I14.; juxta
S. Antoninum, omnino 300.; Prælatorum
vero inferiorum ingens multitudo: quibus ac-
ceſſere variorum Principum Oratores. Conci-
lii cauſſe fuerunt quatuor, nempe Ordo
Templariorum, qui enormium criminum rei
agebantur; ſubſidium Terræ ſanctæ; pericu-
Ium fidei, variis hereſfibus laxeſſitæ; deni-
que reſtauratio diſciplinæ eccleſiaſticæ. Tri-
bus ſeſſionibus abſoluta eſt Synodus.

H. 558. Seſſ. 2. cui ipſe Rex Francia
Philippus Pulcher interfuit, pronunciata eſt
ſententia adverſus Templarios. In ea, Ordi-
mis hujus, ait Papa, ſtatum, habitum, atque
omen, ob infandas errorum & ſcelerum pra-
vitates, . ſatro approbunte Concilio, non per
modum deſinifivw ſententiv, cum eum ſuper hoc,
ſecundum Inquiſitiones & proceſſus ſuper his ha-
bitos, ferre non poſſemus de jure; ſed per vium
vrouiſionis ſen ordinationis Apoſtolicæ, irrefra-
gabili & pernetuo vulitura ſuſtulimus ſanktione.

Fuerit-

2
N 5
1 N. = 393 = N&*
VBRAI . 5
PKAN Faueritne Ordo hic eorum criminum, querum
accuſabatur, reus, an innorens, diſcutere, hu-
UA jus loci non eſt, Cum tamen publica jam diu
infamis laboraverit; atque adeo Eccleſiæz non

tantum inutilis, ſed etiam pernicioſus extiterit;
jure ex inétus eſt. Vid. Nafalis Alex. ec. 75.
E& 1r. Oiſ, quæſt. 2. & Van. Eſpen. Obſerv.

7.

in negotium Tenplar.

G. 559, Varii Canones partim dogmati-
ci, partim, & maximam quidem partem .
iſciplinare, nomine Conſtitutionum Clemen-
tinaru, in Concilio Viennenſi editarum,
Corpori Juris Canonici inſerti funt: quorum
tamen aliqui ante; — al liqui poſt idem Con-
cilium a Elemente promulgati fuerunt.

F. 560. In Concilio editi ſunt, qui con-
tinentur

4) Clement. un. de Samm. Trin. Mos ad
toſtimoninm Joal inis Kvangeliſtæ, ac ſanktorum
Patrnm & Toktorum communem ſententiam Apo-
ſtolicæ conſidlerat omzs guum duntaxat hat
declarare pertinet* atiem convertentes ſacro
avprobaute Coucilio, declaramus, Evangeliftam
SGoannem relkum ſubta rei ordinem tenuiſſe,
näarrando, quod Chriſto jwum mortuo anus mili-
la tum lancen lutus ejus aperuit.

* Heæc verba a Romanenſibus, qui Conſtitu-
tiones Clementinas collegerunt, afſuta viden-
tur. Quæ euim eſt poteſtas Epiſcoporum in
definiendis dogmatibus, ſi horum deglaratio ad
Papam duntaxat pertinet 2

, 5

394 =*

bid. & 1. Doftrinam omnem, .. gquod
ſatgontt dnimg rationulis vere ac per ſe hu-
mani orporis non ſit formaæ, velut erroneam,
ac veritati catholicæ inimicam fidei, ſacro ap-
probante Contilio, reprobamus, definientes, .
quod, quisquis deinceps aſſerere . per- tinaciter
ProX 1

ſumſerit „quod anima rationalis ſeu intelle-
Riva non ſit forma corporis humani per ſe &
eſſentialiten, tanquam hœreticus ſit cenſendus.

Hæe definitio eos tantum hæreſeos arguit,
qui animam rationalem formam hominis efle in-
ficiantur. Nemo enim hereticos dicere anfit
hodietnos Philoſophos, qui animam ,„ hominis
quidem, non item prœciſe corvoris humani for-
mam eſſe aſſerunt,

eE

*) Ibid. S. 3. Opinionem, quxæ dicit, tam
parvulis quam ddultis conferri in Baptismo in-
Jormantem gra! tiam & virtutes, tanquam Pro-
babiliorem, & diktis Sanftorum ac Dobtorum mo-
dernorum Theologic magis conſonam, ſacro ap-

probunte Concilio, duximas eligendam.

Hanc ſenten ntiam, quæ hoc loco nonniſi ut
probabilio or eligitur, Concilium Tridentinum ut
indubitatam proponit ſeſſ. 6. e & Nam nullo
facto diſcrimine inter parvulos & adultos, ho-
mo, ait, in ju ſtificatione citm remiſſione peccato-
rum hæc omnia ſimul infuſa accipit per lkſum
Chriſtum, cui inſer itur, Zidem, ſpem, & ca-
ritat em.

F. 561. Extra Concilium promulgati ſunt
eanones, qui leguntur

We⸗ — *
2975 .2=

a) Clement. un. de Immunit. Eccles.

Conſtitutionem . Bonifatii P. OIII. qua inci-
PVit. Cler iCis Laicos; 5 Wα ej us declarationem.
eig revocamas, G. ,as haheri vöolumus 9
/ “ . . . SaAb ohteſtutione divini judicii pra
ntn⸗ „5 oblervari, quod in Contiliis generalibus

. . von r A uoscunuͤ Laicos, e-
deſtix eccleſiu licisque Perſonis tributa qucxcungue
(542 ). Zalubriter eſt proviſum.
Bonifacius VIII. conſtitut. Clericis Laicos.
Que refertur C. 3. de Immuanit. Eccles in 6. non

ſolum giſtratibus ſubordinatis, ſed ſumin'is
eriam rincipibus ſub pœna excommu aicationis

latzæ ſe atent iæ & Romano Pontifici reſervatæ pro-
hibuit, ne absque auctoritate Sedis Apoſtoli jcæ
quocunque demum no mine Eceleſtis, vel Per-
ſonis eccleſiaſticis aut religioſis tribata impone-
rent: immo his quoque ſab eadem pœna vetuit,
ne ea ſolverent: CR noſtræ, ait, intenti iouis
exiſtat, tam hor- rulariam poteſtat

abulſum aullatesus ſah diſimulatione tranß
tus XI. C. in. de Im-

Hes vero ponas Benedic
munit, inter extrav. comma ad exigentes tan-
. dantes auxilium,

do, & d
confilium , vel fave
hanc conſtitotionem
tiſiceatus, adeoqae fex circiter

nis ar ante G on-

iliam Viennenſe in favorem Philippi Fulchri
revocavit.

nis Francort m,
difaitionen S der
Boazi aii 5B. ,. quæ incipit; unam lanctam,

7

„—

nultun m volumiis
nicolg am,
qubm anten exiſtel

In confſtitut. Vnam ſankam, quæ habetur,
C. 1. de Majer & obed. præter alia ait Boni-
facius: voteſt ate ecleſig .. duplex eſt gla-
dius, ſpirit-! licet & materialis. . Opor-
tet aute ſſe ſuh gladio „ Ez tempora-
lem auktftor taten ituali ſubiici voteſtati. . .
Ergo ſi deuiat terrenag pgoteſtas, judicabitur a
voteſtate ſpiritali: led ſi deviat ſpiritalis mi-
nor, a ſuo n ; — ſi vero ſuprema, a
Jolo Deo, nou 11 voterit zudicari, te-
Nante Apoſtolo: ſpiritalis home judicat omnia:
ipſe autem a nemine judicatur. Porro ſub-
eſſe Romano ontici 0 omnem humanam creatu-
ram, declaranus, dicimus, definimus, & pro-
uuciamus „ omnino eſſe de neceſſitate ſalutis.
Hac i itur Conſtitutione Boni faciana nullum Re-
gi aut regno Franciæ præjudieium generari de-
Slaravit Glemens V. ſub initium ſui Pontificatus.
Vid. Van Eſpen. Diß. in ö6tum Decretal.

XVI. CONWIILIVIM GEWERAlE.
*AN 1U M.

G. 562 H cilio occaſionem præbuit
* rande ſchisma, quod ortum eſt
defuncto Gregorio P. XI., qui Avenione, ubi
Clemens V. Reteri ique deinceps Pontifices an-
nis Eirciter 70., ob Italiam factionibus turba-
derant „ Romam rediit. Cum enim,
Car-

—,R.
1

8
9

ue hhetnr,
1n it hon.

* = 397 =– 5*

Cardinalibus in Conclavi congregatis, Romani,
veriti, ne creato Pontifice Gallo, Sedes Pa-
palis denuo in Galliam transferretur, non ſine
minis ac clamoribus Romanum vel ſaltem Ita-
lum eligendum depoſcerent; ann. 1378. Pon-
tifex renunciatus eſt Urbanus VI. Neapolita-
nus. Quoniam vero hic durius haberet Car-
dinales; duodecim ex iis Roma Anagniam
diſceſſerunt, ibique Urbanum, ob vim a Ro-
manis ſibi illatam, illegitime creatum edixe-
runt. Quare tribus Cardinalibus Italis in ſu-
am ſocietatem perductis, Fundis in regno Ne-
apolitano elegerunt Kobertum Cardinal. Ge-
bennenſem, qui aſſumto nomine Clementis VII.
Avenionem ſe contulit. Urbano Romæ ſuc-
cefſerunt ann 1389. Bonifacius IX. ann. 1404.
Innocentius VII. denique ann. 1406. Grego-
rius XII. In locum vero Clementis VII. Ave-
nione ann. 1394. fubrogatus eſt Petrus de
Luna Hiſpanus ſub nomine Benedicti XIII.

F. 563. Ad extinguendum igitur ferale
ſchisma Cardinales utriusque Obedientiæ Con-
cilium Piſanum convocarunt. Celebratum id
fuit ann. 1409. Præfuit Cardinalis Pictavien-
ſis, utriusque Collegii Decanus. Adfuere
Cardinales 22. Quatuor Patriarche latini,
nempe Alexandrinus, Antiochenus, Hiero-
ſolymitanus, & Gradenſis; Archiepiſcopi 12.
per ſe, & totidem per Procuratores; Epiſcopi
80. & aliorum 202. Procuratores; Abbates
56. aliorumque 200. Procuratores; Priores 41.;

Ge-

c. — —
nen 3 9 8 — N*

5

um Prædicatorum, Mino-
rum, Carmelisarum, & Auguftinianorum;
Magr nus Rnoe D Magiſter cum 16. Commenda-
to⸗ ribus: Prior generalis Equitum S. Sepulcri;
Procurator ge neralis Equitum Teutonicorum
Magni Magiſtri totiusque Ordinis nomine;
T heologixæ & Juris canonici Doctoôres plus-
quam 300. . Deputati Univerſitatum Pariſien-
ſis, Toloſanæ, B lianeniis, Andegavenſis,
MWonspe Uienkis, Bon nonienſis, Florentinæ, Cra-
covienſis, Vindobonenſis „ Pragenſis, Coloni-
enſis, Oxonienſis, Cantabrigienſis; denique
Oratores Regum, Galliæ, Angliæ, Luſita-
ni, Bohemiz, Bicnig, Poloniæ, & Cypri;
Ducum quoque, Burgundiæ, Brabantiæ, Lo-
tharingia Bavariæ, Pomeraniæ; Marchio-
nis Brandeburgi ici; Landgrafii Thuringiæ, ac
ſere omnium dermanig Princig pum.

enerales 4. nin

F. 564. Habitæ in hoc Concilio ſunt ſeſ-
ſiones 22.; & quidem
ℳ) Seſſ. 15. Exauctorationis ſententia in
Gregorium XII. & Benedictum XIII. tanquam
notorios & contumaces ſchismaticos lata eit.

9) Seſſ. 10. Publice lecta eſt ſchedula
Cardinalium, in qua pro ſe quisque Deo⸗
ſanctæ eelele, & gan⸗ ctæ huic ſynodo reli
ſi ex numero ſuo quem-
em c⸗ n Ringe ret, non ante
Ol-

10 nl

4) Lel un
tionem derti
Gtihu,

N 399 =*

UIENS REFORMATIO UWIVERSALIS EC-
OLESIA. ET STAIUS E& TAM IN CA-
PITrE GVUAM IW MWrIWIBRIS FACIA Eo-
SET. Quod ſi abſens eligeretur, decretum
eſt, ejus electionem non ante eſſe promulgan-
dam, quam is hujusmodi promiſlionem edi-
derit.

c) Seſſ. 18. A 24. Cardinalibus poſt 10.
dierum Conclave electus eſt Alexander V. ex
Ordine FF. Minorum, antea Cardinalis &
Archiep. Mediolanenſis: qui deinceps Conci-
lio præſedit.

d) Sefſſ. ult. Pontifex univerſalem refor-
mationem certis magnis & arduis cauſſis mo-
ventibus, ad proximum Concilium generale
poſt tres anhos celebrandum, ſacro approbante
Contilio, differendam fſtatuit; Synodumque di-
milit.

S. 565. At ſchisma per hanc Synodum
non tam extinctum, quam auctum fuit. Nam
Gregorio ſicut ante- ita & poſt illam adhære-
bant Neapolis, & Sicilia, Romandiola, Duces
Bavariæ, plurimique Germaniæ Epiſcopi. Be-
nedicto vero parebant Aragonia, Navarra,
aſtella, Scotia, Inſule Baleares, Corſica,
Sardinia. Reliquus Orbis catholicus Alexan-
dro V. ſe ſubjecerat: ita ut Eccleſia, quæ an-
tea in duas tantum partes diviſa exrat, nunc
in tres omnino ſcinderetur.

G pe-

4 400

Operam tamen perdunt, qui propterea Syno-
dum hanc e Conziliorum generalium namero
excludendam eſſe contendunt. Nusquid emm
Esheſinum, & Chalcedonenle non fuerunt Con-
cilia qcumenica, eoquod hereſes, Neſtoriana,
& Eutychiana, ad quas extingauendas congre-
gata fuere, in hanc usque dienm in Oriente re-
mwanſerint ?²

XVI. COWIEIM GEREKRAIlE
CONSTYANTIENSE.

§. 566. Yoanne XKXIII. ann. 1410. in iocum
defuncti Ponti Alexandri V.
fuffecto, continuatum eſt fuueſtum ſchisn na,
tribus de ſfummo Pontifie tu co. atendentibus:

ex quibus oannes Romæ, Gregorius iu reg
no Neapolitano; Benedictus Xn. in Arago-
nia ſedem fuam Rerant, Sigismundus Im-

berator nullum non lapide m movit, ut omnia
Kccleſiæ membra ad unum Caput reduceret.
Eo fine non fſolum Legatos ad Principes &
Kcspuinicas miſit; ſed ipfe etiam Gafliam ,
Angliam, Hifſpaniam, Italiam, & Germaniam
peragravit. Nec ante quievit, donec Joanni
XXII. perſuaſiſſet, ut is ad ſchismatis extin-
ctionem, ad fidei contra novos errores decla-
ratione m, ad univertalem Eccleſiæ reforma-
tionem Concilium hoc convocaret. Inchoa-
tum eſt ann 1414. & habiis 45. ſeſſionibus
terminatum ann. 2418. Adfuerunt Patres
fere 1000., inter quos fuerunt 4. Patriarchæ
la=

N= 401 =

latini, & 300. Epiſcopi. Horum numerum
ſua præſentia ſpeétabilem reddidere ipſemet
Imperator Sigismundus, aliique cum Princi-
pes, tum Principum Oratores.

H. 567. Ab initio Synodi usque ad fu-
gam Joannis P. ſequentia contigere memo-
ratu digna.

ℳ) Sefſſ. I. die 16. Novembr. ann. 1414.,
cui Papa Joannes præfuit, univerſum Conci-
lium in quatuor Nationes fuit diſtributum,
ſcilicet Italicam, Gallicanam, Germanicam, &
Anglicanam, per quas fſuffragia ita ferren-
tur, ut, quod pluribus Nationibus placuiflet,
in publiea ſeſlione a toto poſtea Concilio fir-
maretur.

b*) Sefl. 2. die 2. Mart. ann. 1415. Joan-
nes ſolenne hoc juramentum edidit: EZgo
Goannes P. promitto & juro Deo, & Eccleſic,
& huic ſacro Concilio, ſponte & libere dare pa-
cem Eccleſi per viam mewx ſimplieis ceſſionis Pa-
patus, . ſi & qunndo Petrus de Luna, Bene-
dittus XIII.; & Angelus de Corurio, Grego-
rius All. in ſuis Obedientiis nuncupati, Fa-
vatui, quem pratendunt,, ſimpliciter cedant;
S etiam in quocunque cuſzu, in quo per meam
ceſionem poterit dari unio Eecleſic Dei ad ex-
tirpationem praſentis ſchismatis. At cum recu-
perandi Pontificatus ſpe fruſtratum ſe cerne-
ret, die 21. Mart., clam Schafhuſiam aufugit.

C e J. 568.

N 402 =

F. 568. Seſſ. 4. die 30. Mart. Præſidente
Jordano Cardinal. & Epiſc. Albanenſi, præter
alia, leltum & per generalem Smnodum appro-
bautum eſt hoc decretum: Iyſa fnodus in pi-
ritu S&. legitime congregata, generale Concilium
faciens, Eccleſiam cutholicam repraſentans, po-
teſtatem a Chriſto, immedliute hubet, cui quilibet
cujuscunque ſtutus vel dignitatis, etiamſi Papa-
lis exiſtat, obedlire tenetur in his, quxæ pertinent
ad ſidem & extirpationem difti ſchismatis, &
reformationem generalem Eccleſiz Dei in Capite
& in membris.

Decretum hoc eſſe prorſus genuinum, invi-
ctis argumentis adverſus Schelſtratium demon-
ſtrat Natalis Alex. Sec. 75. & 16. Diſßſ. cg. art.
I. §. 0.

F. 569. Sefſſ. 5. die 6. April. eodem Præ-
ſide, denuo lectum decretum , quod modo
commemoravimus, ſeſſionis IV. Huic adje-
Gum eſt alterum, nempe quod quicunque cu-
juscunque conditionis, ſtatus, aut dignitatis,
etiam Papalis, qui præceptis hujus ſacra ij-
nocli, & cujuscunque alterius Concilii generalis
legitime congregdti, Juper pramiſſis, ſeu acdl eu
ſpeftantibus, Jabtis vel faciendis, obedire contu-

17

—

matiter contemſerit, niſi reſipuerit, condigucd
puœnitentiwc ſubjiciatur, & debite puniatur, etiam
ad alia juris ſubſidtiu, ſi opus fuerit, vecurren-

do. Ambo hæc decreta Concilium uniformiter
approbavit.

Nihil

W= 403 = *

Nihil eſft manifeſtins, quam per hæc decreta
Papam tam certum quam dubium Concilio ge-
nerali ſubjeétum declarari: neceſſitss enim vel
celebrandi Concilia generalia, vel damnandi hæ-
reſes, dogmataque definiendi, vel Eccleſiam in
Capite & in membris reformandi, ad ſolam hy-
pothefin Papæ dubii reſtringi nequit. Vid. Na-
tal. L. c. arf. 2.

At nonne edita ſunt hæc decreta ab una dun-
taxat, nempe ſolius Joannis, Obedientia ?2 —
Id equidem nullo modo impedit, quo minus ea
Concilii generalis auctoritate gaudeant Nam, ut
ex dicendis patebit, reliquæ duæ Obedientiæ
ſuo illa conſenſu firmarunt. Natalis L. c. art.
7. H. S.

F. 570. Seſſ. 8. die 4. Maji, præſidente
Joanne (ard. & Ep. Oſtienſi, 45. articulos ex
libris Wicleffi excerptos Synodus damnavit.
Aliquos nominatim recenſeo; nempe

4) 1mum. Subſtantia panis materialis &
Einuliter ſubſtantia vini materiulis manet in a-
.uäento Altaris.

*) zdum. Accidentia panis non manent
ſine ſubjelto in eodem Sac«cramento.

Senſus hujus propoſitionis damnatæ haurien-
dus eſt ex Philoſophia Peripateticorum, hujus
Concilii tempore fere ubique recepta. Docebent
ii, quantitatem, colorem, ſaporem, aliaque ac-
cidentia, eſſe abſoluta, hoc eſt, a ſubjeéto, cui
inhærent , Jupernaturaliten ſeparabilia (Cum igi-
tur Wicleffus aſſereret, in Euchariſtia manere
ſubſtantiam panis; neceflario quoque docuit, ac-
Ce 2 ci⸗

A= 04 —

cidentia panis ibidem non manere fine ſubjeo, .
ſeilicet pane: quæ propoſitio, tanquam corolla- (liter nmde,
rium primæ propoſitionis, in ſenſu hæretico Wi- utve 1
cleffi merito proin damnata eſt. Verum recen-
tiores Philoſophi, quamquam cum Wicleffo etiam cae
negent, accidentia panis in Euchariſtia manere
ſine ſubje o; qui tamen catholici ſunt, non ea-
dem cum Wicleffo ratione ducuntur: cum enim
nullum admittant accidens abſolutum; per trans-
ſuhſtantiationem unacum pane accidentia quoque
panis deſtrui, & ſolas ejus ſpecies ſeu apparen-
tias remanere afürmant. Eadem igitur propofi-
tio & damnata eſt, tanquam corollarium propo-
fitionis hæreticæ; & fine nota erroris theolo-
gici, tanquam corollarium ſanioris Philoſophiæ,
de fenditur.

4) 24tum. Fratres tenentur per labores
manuum viltum quarere, & non per mendicita-
tem. Huic propoſitioni hæc cenſura adjecta
eſt: Prima pars eſt ſcandaloſe & præſumtuoſe
aſſerta, pro quanto ſic generaliter & indiſtintte
loquitur. Secunda erronea, pro quunto ſſerit,
mendicitatem Fratribus non licere.
Hanc cenſuram igitur neutiquam incurreret, ſi
quis diceret, ſpectatis hodiernis rerum circum-
ſtantiis, Eccleſig & civitati melius conſultum
iri, ſi quibuscunque Religioſis de congrua ſu-
ſtentatione mediis a mendicitate diverfſis provi-
deretur.

d) 41mum. Won eſt de neceſſitate ſalutis,
credere, Romanam Eccleſiam eſſe ſupremam inte:
alius Eccleſias. Huic propoſitioni appoſita eit
hyæc cenſura: Error eſt, ſi ver Romanam Ec-
cle-

= 405 =E&

cleſiam intelligat univerſalem Eccleſium aut Con-
cilium generale; aut pro quanto negaret Pri-
matum ſummi Pontificis ſuper alias Eccleſias
narticulures.

lnt, on e. En Synodus tantum aſſerit, Romanum Ponti-
ficem ut Primatem eſſe aliis Eccleſiis particula-
ribus ſuperiorem! ex quo minime ſequitur, eun-
dem eſſe univerſa Eccleſia ſuperiorem.

F. 571. Seſſ. 12. die 29. Maji, pryæſidente
eodem Epiſcopo Oſtienſi, qui deinceps et iam
usque ad electionem novi Pontificis præfuit,
lata eſt ſententia depoſitionis in joꝛnnem XXIII.,
