turitate, atque grutis, a quibuscungue, ad
quos diſpenſatio pertinebit, erit praſtandum:
aliterque falta diſpenſatio ſubreptitia cenſeutur.
Omnes igitur diſpenfationes, quæ vel a Ro-
mano Pontifice, vel ab aliis Prælatis inferioribus
ſuper canonibus univerſalibus conceduntur, ſunt
invalidæ, niſi & gratis, & ex urgente juſta-
que caufla, vel majori utilitate Eccleſiæ con-
ferantur. Quomodo praxis Curigæ Romanæ,
quam fupra ex Pallavicino exhibui (645), cum
hoc decreto conciliari poſuüt, viderint Roma-
nenſes.

H. 652. EKjusd. Seſſ. 25 tε cap. 20. le-
gimus: Sauktta Sinodus . . ſeculares Prin-
cipes oficie ſui admonendos eſſe cenſuit „ (9)
confidens, eos, ut catholicos, quos Nens ſanktaæ
fidei Eccleſicgue LProgeltoies dJe voluit, . . non

ner-
5

6) Deceton
tontinedat met

r, Mieta
ti, Niſin
r in it
6 Uiſihehng⸗
m mttinn

Fenerall .
AAuit,

1t lerint

ujgtale r
1te Lecdelee a.
Cufie Rone
luini ee),
ſibeint Nun

1

== 477 =&*

permiſſuros, ut ofciales, aut inſeriores MWa-
giſtratus Eccleſic & Perſonarum eccleſiaſtica-
unm immunitatem, Dei ordinatione & canoni-
cis ſanftionibus conſtitutam, (b) aliquo cupidi-
tutis ſtudio ſeu incon ſideratione aliqua violent. De-
cernit ituque, & pracipit, ſacros canones, &
Contiliu generulia onniau, nec non alias Apo-
ſtolicas ſanbtiones, in favorem eccleſiaſticarum
Perſonarum, libertatis eccleſiaſticæ, & contra
ejus violatores editas, qua omnia etiam per-
ſenti decreto innovat, exalte ab omnibus obſer-
vuri debere. (c) Propterea admonet Imperato-
rem, ceterosque Printines, ut, . . qua eccleſia-
ſtici juris ſunt, tanquam Dei pracipua, ejus-
que patrotinio tetta, venerentur, nec ab aliis
adi patiantur; ſed ſerere in eos, qauti illius
libertatem, immunitutem, atque jurisdiktionem
impediiunt, animadvertant: quibus etiam iyſi-
met exemplo ad pietatem, religionem, Eccleſia-
rumque protetionem exiſtant, imitantes ante-
riores optimos religioſiſimosque Princtipes, qus
res Eccleſiæ ſun inpiimis aukfloritate ac muni-
ficentia auxerunt, nedum ab aliorum in jurid
vindicurunt. (dA)
a) Decretum hoc, prcout erat præformatum,
continebat anathema adverſus Principes, ſi quid
contra immunitatem eccleſiaſticam acturi eſſent.
At illis per Oratores ſuos ſeſe opponentibus,
placuit, ut teſtatur Pellavicinus, exemplum de-
ereti, miſſum a Pontifice, in quo renovaban-
tur jaſa Conciliorum sanonumque antiquorum
& adhihebantur paternæ admonitiones odioſo=
rum anathematum loco.
)

— 47 8 =9*

„) Cave exiſtimes, Synodum Tridentinam in
fui lie, ut hoc loco definiret, immunitatem
aſticam in temporalibus divini juris eſſe.
Videtur equidem Synodus ſuppon ere, immuni-
tatem eccleſisſticam non ſolum in virituklibus,
ſed etan in temporalibus: eſſe divina ordina-
tione riſtitutam : id vero neutiquam defi-
niiſſe cenlenda eſt; decretum enim hoc, cum
de reformatione inicribatur „ dogmatitum non

eſt.

g) Quamquam hoc decreto Principes tantum
adwe oneri videantur, ne quid contra immuni-
tatem eccleſiaſticam agant: revera tamen ſen-
tentia excommunicationis denuo feriuntur; eo-
quod Synodus innovet decreta, in quibus ejus-
modi ſententia pronunciatur.

4d) An Principes illi religioſiſſimi, qui Ec-
cleſiam ad abundantiam usque ditarunt, eidem
non plus nocuerint, quam profuerint, æ nigma
ſit. Id tamen ſolvit Fleuryus Diſſ. III. &
W. in Hiſt. eccl.

.653. Denique cap. XXI. ejusd. ſeſſ.

Kancin Synodus declaravit, omnia & ſingu-

uæ de morum reformatione atque ecclefa-

inn iſein, ina . . in hoc ſacro Contilio ſtatuta

ita decreta fuiſſe, ut in his ſalva ſem-

per Seldlis Apoſtolicæ auktoritas & t, G cſſe
intelligätur.

Si Romanenſes audiamus, hæc verba indi-
cant, Papam Concilii Tridentini canonibus
difciplinaribus non obligari. At quis credat,
Gallos, qui Romanum bontificem Concillo ge-
ne-

1 Trientinin;
et, immunituen

N == 479 =

nerali inferiorem ſtatuunt, in hæc verba fuiſle
conſenſoros, ſi hune ſubeſſe ſenſum credidiſtent?
Decretum igitur hoc eo ſenſu exponendum eſt,
quem Patres omnes admiſere, nimirum, omnia
decreta diſciplinaria ſic eſſe intelligenda, ut
ſalva ſit auctoritas Papalis diſpenſandi, juxta
normam Cap. 18. (657) præſcriptam.

G. 654. Decretis omnibus, etiam iis,
quæ ſub Paulo III. & Julio III. condita
fuerant, denuo publice prælectis, cum Pa-
tres interrogati, an placeret, ut Siimnolo ſinis
imponeretur; & omnium & ſingulorum, quc
tam ſub Paulo III. & Gulio UII. quam ſub Pio
IV. Romanis Pontiſitibus in ea decxeta & definita
ſunt, confirmatio, nomine ſantta hujus Sino-
di, per Apoſtolick Sedlis Legatos a KRomano
Pontifice peteretur; Reſponderent: Platet; ſo-
lus Archiepiſcopus Granatenſis, teſte Palla-
vicino L. 24. C. F. Yeſpondit: Placct, ut
Synodus abſolvatur: ſed confirmationem non
veto. (a) Tum inſonuerunt fauſtæ acclama-
tiones. Cardinalis de Lotharingia primus au-
ditus eſt multos ansos & aternam memoriam
precari Bmo Pio P. & Domino noſiro, ſanktæ
uni verſalis Eccleſic Pontifici. (?) Subſcripſere
Concilio Patres 255.; nimirum 4. Legati ;
2. Cardinales, ſcilicet Lotharingus Gallus,
& Epiſeopus Tridentinus Germanus; 3. Pa-
triarchæ, Hieroſolymitanus, Aquilejenſis, &
Venetus; 25. Archiepiſcopi; 168, Epiſcopi;
7. Abbates, nempe unus Claravallenſis, 4.
Caſſinates, unus Cluniacenſis, & unus ex
Hi-

Hiſpania; 39. Procuratores abſentium cum
legitimo mandato; 7. Generales Ordinum re-
ligioſorum, videlicet Prædicatorum, Eremita-
rum S. Auguſtini, Carmelitarum, Servorum
B. M. V., Societatis Eſu, Minorum Con-
ventualium, & de Obſervantia dictorum.

a) Epiſcopi Galliæ, qui Papam Concilio ge-
nerali inferiorem ſtatuerunt, confirmationem
hanc certe nen crediderunt eo eſſe neceffariam,
quod per eam decretis ſynodalibus firmitas ac-
cederet, qua ante caruiffent: quid enim foret
abſurdius, quam ſi ejusmodi confirmationem Su-
Perior ab inferiore peteret? In hanc igitur pe-
titionem conſenſerunt, ne controverſia de Papzæ
ſupra generale Concilium prærogativa recrudeſce-
ret (635½ - 38).

5⁵) Viſum eſt, ſcribit Pallavicinus L. 24. C.
8., a Lotharingo per hæc verba Pontifici Ro-
mano trihui prærogativam ſupra EZccleſiam
cuniverſalem, guæ ab zodem & a Gallis fuerat
impugnata. At hallucinati ſunt, quibus id
viſum eſt. Poteſt enim Epiſcopus Remanus no-
minari Pontifex Eccleſiæ univerſalis, etiamſi
Eccleſia univerſalis Eidem ſubjecta non fit.
Certe non pauci ex antiquis præiertim Epiſeo-
pis ſeſe ipſos appellarunt Epiſcopos Eccleſiæ
catholick: neque tamen univerſam Eceleſiam
ſibi eſſe ſubditam credidere Nempe Epitcopus
Romanus tanquam ſucceſſor S. Petri in Primatu
eſt Gontife ſupremus in Eccleſia aniverſali,
ſicut reliqui Epiſcopi ſunt Pontifices Eidem ad
ſervandam unitatem ſubordinati in eadem Ec-
AHeſia uni verſali.

F. 655.

Qenn
Ninn Lerter

Wino Von

Ariit,
n uſinn
35 Cleinluns
nmm wer
1, Lſtons
Aun Nl in
1 Munlan,

1

blentium en
Oinum 1.
fum, Eiernn.

m, Lerronn

Inorum (ox.
lietorumn,

Unt, Jllbis
Mmands M.
ſelis, einmn

F. 655. Pius IV. die 26. Januar. ann.
1564. omnia decreta Concilii Tridentini con-
firmavit edita Bulla, quæ incipit: Beue-
diktus Deas. In hac Bulla animadverſione
dignum videtur, quod dicat Papa: Sanftta
Synocdus, pro ſua erga Sedem Apoſtolicam re-

verentia, antiquorum etiam Conciliorum veſti-

giis inhærens, decretorum ſuorum omnium
confirmationem nobis petiit.

Quzænam fſunt illa Concilia antiqua, quæ om-
nium decretorum ſuorum confirmationem a Ro-
mano Pontifice eo ſenſu perierunt, quo peti-
tam faiſſe Romanenſes volunt ?²

G. 656. Concilium Tridentinum ab uni-
verſa Eccleſia tanquam œcumenicum eſt ac-
ceptatum. In Gallia variæ primum Synodi
provinciales illud promulgarunt; demum, ut
ſcribit Natalis Alex. ſec. . & 16. Diſ. 12.
art. 16., ann. 1615. idem CGallicani Praſules;
ceterique Viri eccleſiaſtici, Gallicanam Eccleſiam
reprxſentantes, in frequentiſſimis Comitiis Pa-
riſiis celebratis ſubſcriptione ac juramento re-
ceperunt, ſalvis Regni juribus. Reges Galliæ
quidem dogmata hujus Concilii ut ortho-
doxa ſuſcipiunt; multas quoque conſtitutio-
nes diſciplinares tanquam utiles & veterum
canonum menti conſentaneas amplectuntur;
at, Epiſcopis ſæpius licet ſolicitantibus, nun-
quam paſſi ſunt iſtius Synodi decreta in reg-
no promulgari, ut vim legis obtinerent. Ra-
H h tio⸗

= 482 = ä*

tones, quæ Francorum Reges ad hunc agen-
di modum permoverunt, teſte Cl. Viro Ri-
chard in Analys. Contil., ad duo capita re-
diguntur: primum eſt, ab hoc Concilio im-
petita Frincipum & Magiſtratuum juriscdiltio;
ulterum Gallican Ecclgſic libertatun & Regns
cnſuetullinum laſio.

F. 657. Przæcipui articuli, qui ad duo
illa capita referuntur, recenſente eodem Ri-
chard loc. cit. ſequentes ſunt, nempe

a) Sefſ. 4. ſtatuitur poena pecuniaria in
eos, qui imprimunt, vel imprimi faciunt libros
de rebus ſacris ſine nomine auktoris; vel qui
ilos vendunt, aut apud ſe retinent, niſi ante
examinati probatique fuerint ab Ordinurio.

½) Sefſ. S. capy. 7. & 2. de ref. decerni⸗
tur, ut Clerici per ſubtraftionem fruftuum
Beneficii, quod obtinent, ad preſtandum
officium ſuum ab Epiſcopis compellantur.

4) Sefſ. 6. cap. 1. de ref. Papyæ tribui⸗
tur jus alios Epiſcopos fubſtituendi in locum
eorum, qui rite moniti in fuis dioecefibus
reſidere neglexerint.

4) Sefſ. 7. cap. 14. de ref. ſancitur, ut
Qlerici ſeculures, aut regulares, extra Monke

Atn G n

ENINI.

n Pecunigtnn

, . Cecenni.
forem ſ— ni 1
1 Drrhandum

Tenaorur.

146 Cr 4

Né = 483 N

Rerium degentes, quomodolibet exemti, in civi-
libus cauſſis mercelum & miſerabilium perſona-
rum cordm locorum Ordinariis conveniri,
Jure medio ad ſolvendum debitum cogi pvoſſint.

e) Sefſ. 13. capy. S. de ref. Eidem ad-
judicatur poteſtas Epiſcopos pro criminis
objefti qualitate Romam ad ſuum tribunal evo-
candi.

) Seſſ. 21. cap. 4. de ref. Epiſcopis con-
ceditur jus compellendi populum ad congruam
ſuſtentationem Parochis fuppeditandam.

9) Seſſ. 22. cap. S. de ref ſtatuitur, ut
Epiſcopi.. omnium piurum diſpoſitionum tam
in ultima voluntate, quam inter vivos, ſint
exeutores ; habeunt jus viſitandi hoſpitalia,
collegia quæcungue, ac confraternitates laico-
rum, . . & pia locau omnia, etiumſi eorum
cura ad laicos pertineat.

„) Ejusd. Seſſ. cap. 17. de ref. præcipi-
tur, ut Patronus laicus Eccleſiæ, ſi hujus
bona, reditus, vel jura in proprios uſus con-
verteve præſumſerit, non ſolum anathemati
tamdiu ſubjaceat, quamdiu illa integre non re-
ſtituerit, ac deinde a Romano Pontifice abſolu-
tionem obtinuerit; ſed etiam jure patronatus eo
inſo privutus exiſiat.

Hhz 3)

i) Seſſ. 24. cap. 5. de ref. mandat Syne-

dus, ut caußa criminales graviores contra
Epiſcopos, etiam hareſis, qux depoſitione aut
privutione dignæ ſant, ab ipſo tantum Romano
Pontifice cognoſcuntur, & terminentur.

*½) Ejusd. Seſſ. cap. S. de ref. matrim.
jubentur Epiſcopi mulieres ſive conjugatas ſive
ſolutas, quk˖ cum adulteris ſeu concubinuriis
vublice v'vunt, ſi ter admonitæ non paruerint,
extra onpidum vel digceſin, invocato, ſi opus
fuerit, brathio ſeculani, ejicere.

1) Ejusd. Seſſ. capy. 20. de zef. concedi-
tur Papæ facultas, cauſſas eccleſiaſticas apud
Ordinarium pendentes ex urgenti gationabili-
gque cauſſa Romam evocandi.

m) Seſſ. 25. car. 3. de ref. tribuitur Epiſ-
copis jus, in cauſßis civilibus, ad forum ec-
cleſiaſticum quomodolibet- pertinentibus, contra
quoscunque, etiam laicos, per multtas pecunia-
rias, quæz locis piis, ibi exiſtentibus, aſg-
nentur, ſeu per captionem pignorum, per ſuos
proprios aut alienos executores faciendam, pro-
cedere.

2) Ejusd. Seſſ. eod. capy. ſtatuitur, ae-
ſas eſſe ſeculari cuilibet Magiſtratui, prolübere
eccleſiuſtico judici, ne quem excommunicet; Au
mandare, ut latam excommunitationem revocet.

9)

S N. = 485

alct G. ⁰) Ejusd. Seſſ. cap. S. de ref. Præcipi-
ratires n tur Epiſcopis, ut hofſpitalium, quorum finis
dlpoſtione i ceſſavit, frugus in alium pvium uſum, gur
lonmm Mnan cor um inſtitutioni proximior ſit, ac pro loco
inentur, & tempore utilior, convertant.
1 m. notin, „) Ibid. cap. 9. de ref. decernitur, qua

ratione jus patronatus laicale acquiri, præ-
ſcribi, ac ſupprimi poſſit.

4) Capy. 19. de ref. in ead. ſeſſ. ſequentia
legimus: Imperator, Reges, . . & quocun-
que alio nomine Domini temporales, qui Locum
ad monomachiam in terris ſuis inter Chriſtia-
205 conceſſerint, eo ipſo ſint excommunicati; at
ief itmii⸗ Jurisdictione & dominio civitatis, caſtri, aut
loci, in quo duellum fieri permiſerint, quod
ab Elcleſiu obtisgent, privati intelligantur; &
ſi fendali ſint, direttis dominis achuirantur:
qui vero vugnam commiſerint, qui eorum
vatrini vocantur, excommunicationis, al om-
nium bonorum ſuorum proſcriptionis, ac ver-
vetuc˖k infamig pnam incurrant.

r) Denique Gallos offendit, quod per
Synodum Tridentinam Epiſcopis nonniſi ut
Sedis Apoſtolicæ delegatis liceat multa agere,
quæ iplis jure divino ceteroqui jam compe-
tunt.

N 486 = *
ARTICULUS I.

DE S0“öhW“mBVUS EPISCOPORUII ENXTRA
CONOILIA DISPERSORUM.

§. 658. Cngu Epiſcopi plenam poteſtatem
eccleſiaſticom non Ordinis tan-
tum, ſed etiam jurisdiltionis im-
mediate a Deo recipiunt (290 & 3500. Cum
igitur poteſtas plena complexum omnium
jurium eidem cohærentium deſignet 68. 4);
plane conſequitur, ut, ſi divinam inſtitu-
tionem ſpectes, Epiſcopi in ſuis quique dice-
ceſibus omnia jura poteſtatis eccleſiaſticæ &
valide poſſint & licite exercere.

§. 659. Ordo epiſcapalis continet po-
teſtatem conferendi Sacramenta Confirmatio-
nis & Ordinis (343. e & 5). Itaque nullus
eſt Epiſcopus, qui hzeec Sacramenta intra
mmam diæceſin jure divino nequeat admini-
trare.

Cum Subdiaconatus & Ordines minores ex
probatiſſimorum Theologoram ſententia non
ſint Sacramenta; mirum non eſt, illos con-
ferendi poteſtatem poſſe delegari ſecundi or-
dinis Sacerdotibus. Immo quin hi eadem quo-
que delegata poteſtate Sacramentum Conſirma-
tionis vallde impertiantur, non videtur amplius
in dubitationem voſſe revocari, ut fſeribit Bene-
diétus XIV. L. 7. de Synod. C. 7. Vid. etiam
Cl. Bertieri Theol. dog. de Confirm.

H. 660.

wruscioen

Een kenlune
Onnibos caud

ai i.,

N 487 =*

F. 660. Eccleſiaſtica jurisdictio Epiſco-

77 VV „ — . . 1 6
NETN porum, qua ſuam ſinguli diceceſin regunt,
ON eſt ordinaridg.

Nam intisdictio ordinaria eſt, 9uæ- alicui
unn boteittten jure proprio (26. e) comperit. Epiſcopi aufem
tar. jure proprio, utpote peteſtate fibi divinitus
immediate conceſſa (350), ſnam quique dio-

, .

A Cun ceſin regunt. Quare jurisdictio eorum ordinaria
an Mer d ſit necefle eſt; unde etiam vulgo Orainari
Wlomn appellantur.

G. 661. Jurisdictio epiſcopalis in omnes
prorſus dioceſanos jure divino ſe extendit.

Deus certe neminem ab hac jurisdictiene
exemit. Ergo dubium non eſt, quin eidem
omnes dioeceſani tam Laici quam Clerici, iique-
ſen ſeculares ſint feun regulares, & quidem in
omnibus cauſſis ſpiritualibus, jure divino ſub-

jecti ſint.

Ellet Nnii: . J. 662. Imperium ecleſiaſticum com-
Pplectitur poteſtatem legislatoriam. lgitur qui-
libet Epifcopus ex inſtitutione divina gaudet
rünes in jure ferendi leges eccleſiaſticas, queis om-
nes diœceſanos ſuos, nemine prorſus ex-
cepto, obligare pofſit.

Qnia tamen ſinguli Epiſcopi toti Collegio
omnium Epiſcoporum ſubſunt (296) 3 hinc con-
dere nequeunt leges, quæ jauri eccleſiaſtico
unmiverſali adverſantur. Immo nec ſtatuere quid-
qusm pofſſunt juri nationali aut provinciali eon-
trariurn: quemadmodum enim ſinguli totias
Eecleſiæ Epiſcopi Collegio auiverſaliz — ie
H b 4 ob

= 118 =

ob paritatem rationis ſinguli nationales aatio-
uli; — provinctiales vero provinciali cœtui
Epiſcoporum obedientiam debent.

H. 663. Accidit interdum, ut relaxatio
legis eccleſiaſticæ in caſu quodam particu-
lari ad ſalutem Eccleſiæ plus quam ejus
obligatio conferat. Nomine autem ejusmodi
rcasationis inie ligitur diſpenſatio (39). Ergo l.
diſpenſatio nonnunquam ſalutem Eccleſiæ
magis quam obligatio moralis promovet.
Cum igitur imperium eccleſiaſticum ad ean-
dem ſalutem totum, quantum quidem eſt,
ordinetur; neceſſe eſt, ut diſpenſandi quo-
que poteſtatem comprehendat. Inde nullum
relinquitur dubium, quin ſinguli Epilcopi
pro ſuæ poteſtatis plenitudine, quoties ne-
ceſlitas vel utilitas Eccleſiæ exigit, ſubditos
ſuos humanis quibuscunque legibus eccle-
ſiaſticis ſolvere jure divino valeant.

Cum ad diſpenſationem merito referatur con-
ceſſio Indulgentiarum, utpote per quas remit-
tuntur pœnitentiæ canonicæ, hoc eſt, juxta
canones pœnitentibus impoſitzæ, vel jmponen-
dæ; hinc manifeſte conſequitur, eodem jure
divino conceſſam eſſe cuilibet Epiſcopo poteſta-
tem quascunque Indulgentias ſuis dicœceſanis
impertiendi, quo ipſis competit poteſtas di-
ſpenſandi.

on
gbaer

D iroen ce

G. 664. Verum, inferior, inquis, ne-
quit diſpenſare in lege Superioris: ſolus
nim legislator ſuis, quos ligavit, legibus
ſol⸗

*

Kationalet zit,
roigeigii c
ent.

lelurxt⸗
Ndm panten

Cuguni Epicn
e, goties ie⸗

evgt, Mtci

oibus eccle.

o teietuol er⸗
Net un ent⸗
, Me el, un
ce, Ner inhorer⸗
itor, ellen in

———

ſolvendi jus habet (41). Quare etiamſi Epiſ-
copi ſinguli ſubditos ſuos legibus dicece-
ſanis ſolvendi gaudeant poteſtate: earum
tamen legum, quæ vel univerſales fuerint,
vel nationales, vel provinciales, vehiam
dare nemini poſſunt, utpote cum ipſi non
tantum univerfali, ſed nationali etiam, ac
provinciali Collegio Epiſcoporum inferiores
ſint.
R. Nihil prorſus impedit, quo minus infe-
rior lege Superioris, ex conſenſu hujus vel
perſonali vel legali (50. c), ſolvere quem-
quam poſſit. Cum antem imperium eceleſiaſti-
cum careat dominatu (155½); nec niſi ad ædif-
cationem referendum fit, II. Corinth. X. 9.
certe conſenſus legalis, etismſi perſonalis de-
eſſet, in ipſa hujus imperii natura, atque
adeo in lege divina continetur: cui prsxis pri-
morum quoque ſeculorum reſpondet. Accedit
C. 20. de ſentent. excomm. ubi legimus: C'on-
ditor candnis . eo ipſo conceſiſſe videtur fa-
cultatem aliis relaxandi, quia gius abſolztio-
nem ſibi ſuecialiter non retinuit.

.665. Cum imperio eccleſiaſtico co⸗
hæret poteſtas judiciaria (154. 4). Itaque

Epiſcopi quascundque cauſſas eccleſiaſticas, in

ſua dioeceſi occurrentes, jure divino poſſunt
decidere. Ceterum cauſſe eccleſiaſticæ vel
ſunt dogmaticæ, vel diſciplinares. Illæ circa
eſſentialia; — hæ vero circa accidentalia re-
ligionis chriſtianæ, verſantur. Utrimque aut
de jure quæritur, aut de fakto. Quæſtio
juris eſt, cum difſceptatur, an lex aliqua
. H h S˖ vel

49 =

vel lata jam ſit, vel ferenda. Contra quæ-
ſtio falti dicitur, cum indagatur, an quis-
biam legem latam transgreſſus ſit, nec ne.

S. 666. Cum ex una parte eſſentialia
religionis chriſtianæ a Deo determinata jam
ſint (102); ex altera vero parte Epiſcopi
ſinguli dono infallibilitatis neutiquam gau-
deant, utpote quod ne Conciliis quidem par-
ticularibus conceſſum eſt (434); hinc deci-
ſiones juris dogmatici, quas Epiſcopi ſinguli
pro ſuis dicceſibus faciunt, nec majorem
nec minorem vim habent, quam interpre-
tatio quædam jndicialis (34), cui omnia
membra diœceſeos teneantur acquieſcere (167).
Deciſiones diſciplinares, ſi jus tantummodo
diæceſanum vel ſupponant, vel ſtatuant,
cum hoc ab arbitrio ſolius Ordinarii pendeat,
ſuprema auctoritaté pollent, niſi juri ani-
verſali, nationali, aut provinciali adverſen-
tur , utpote cui ipſi Epiſcopi ſingillatim
accepti ſubſunt (662) quare nec ejusmodi
Jus novum ſtatuere ſinguli poſſunt, nec ſta-
tutum alia quam interpretatione judiciali
declarare. Quod attinet ad factum tam dog-
muticum, quod dogmatick; — quam diſci-
plinave, quod diſciplinari legi vel adverſum
eſt, vel conſentaneum; de utroque quilibet
Epiſcopus ſuos ſubditos judicare poteſt.
Theologi nomine faſti dogmatici illud tan-
tummodo intelligunt, a cujus veritate ipfa
etiam veritas dogmatis dependet.

S. 667.

Cbibus kartn

iltenn peeni

(Coltta e.

k an l
5 ſt, nec ne,

1 En ori

an.

d
Ee der dlnn

F. 667. Imperio eccleſiaſtico inſeparabi-
liter annexa eiſt poteſtas coactiva (54. b).
Conſtat igitur, cuilibet Epiſcopo jure divino
competere poteſtatem, quoscunque diceceſa-
nos ſuos poenis ſpiritualibus ad obedientiam
legibus eccleſiaſticis præſtandam compellendi.

Omnes pœnas ſpirituales, quas Epiſcopi
poſſunt infligere, ad ſolam ecommunicationem
eccleſiaſticam reducendas exiſtimo. Hæc enim
nil aliud eſt quam privatio bonerum ſpiritua-
lium, quæ Chriſtas vel omnibus vel aliquibus
ſaltem Fidelibus per Eccleſiæ, Miniſtros com-
municari præcepit. Alia excommunicatio totalis
eſt, quæ omnibus; — vartialis aslia, quæ ali-
quibus tantum bonis eceleſiaſticis privat. Nulla
autem poœna ſpiritualis eſt, quæ ad alterutram
revocari nequeat. Sed hac de re plura in Jure
Pprivato.

F. 668. Cum imperio eccleſiaſtico nexu
indivulſo conjuncta eſt poteltas inſpectoria
(54. ). Quamobrem quivis Epiſcopus jure
divino agit, dum per univerſam dioecefin
ſuam inquirit, an leges eccleſiaſticæ ab om-
nibus curate obſerventur; quæ vitia ibi-
dem graſſentur; quibus mediis eorum pro-
greſfioni obviam eundum. Poteſtas hæc ex-
ercetux viſitatione dieceſeos.

De hac viſitztione Tridentinum Seſſ. 24. cap.
3. de ref. ſequentia ſtatuit: Epiſcopi propriam
diæceſin pver ſe ipſos, aut, ſi legitime impediti
Juerint, per Jaum generalem Vicarium , ut

Viſitatorem, ſi quot annis totam, propter ejus
la-

Ne 492 =

latitudinem, viſitare non poterunt, ſatem ma-
jorem ejus vartem, ita tamen, at tzota biennio
ver ſe vel Viſitatores ſuos comyleatur, viſitare
non prætermittant . . Fiſilationam autem
prœcipuus ſit ſeopus „ ſauam ortho oamque
dobtrinam, expulſis hœreſibhus, inducere; bonog
mores tueri, pravos corrigere; vopulam cohor-
tationibus ad religionem, atem, innocentiam-
que accendere. . Caveant PViſitatores, ne ipſi=
aut, quisquam ſuorum quidquam rocurationis
cauſſa pro viſitation)s,, gualitereunquz offera-
tus, accipiaut, non obſtaute quacunque con-
Juetudine, etiam immemoriali, e* ceptis tantum
vibtualibus, qux fibi ac ſuis frugaliter mode-
rategue, pro temporis tantum necsſſtate, ρ
non ultra, erunt miniſtranda. Sit tamen in
optione eorum, qui viſitautur, ſi malint ſol-
vere id, quod erat ab ipſis anteag ſolvi, certa
vecunia taxata, conſuetuns; an vero gradikta
vibtualia ſubminiſtrare.

F. 669. Divinam inſtitutionem ſi con-
ſideremus, conceſſum equidem cuilibet Epiſ-
copo eſt, imperii eccleſiaſtici jura hactenus
commemorata ſuo unius arbitrio exercere.
At executio eorundem tam ſuavior elit quam
fortior, ſi absque confilio eorum, quibus
Paſtoralis cura per dieceſin commiſſa eſt, non
luſcipiatur. Inde fluit jus epiſcopale Cleri-
cos ſibi ſubjectos ad negotia eccleſiaſtica ſuæ
dieceſeos communi conlilio definienda con-
vocandi. Atque hujusmodi congregatio di-
citur Synodus dicœceſana; quæ proin recte
definitur, Conventus Cleri diœæceſani, ad
negetia eccleſiaſtica diæœceſeos communi con-
ſilio

Uerrancu

(ON

1s Ferd comulo 1

u di) N⸗

d.

NN);-h

en

Cll Kia
nin gie

heniäüike on

Mofai

runt, ſititz .
1, t toig hin
theatuy, tiiin
atonun aie
1 orlio oranegl
irdcr,; ier
Lprlim coler.
n, imotentin.
ſtatprtt, n
ung n

1,
t yugrller atr
In gunitutt,
14, Gt tanen i
ur, 6 alet e
Unten ſui, ant
1s In rluft

tinem (or.
Cilbet yil.
ta aenus
Gtnio Selcel

Wiol ein i

N= 43

ſilio definienda, vocante & præſidente Epii-

copo, congregatus.

H. 670. Inter Synodos generales, natio-
nules, ac provinciales ex una; — & diace-
ſanas ex altera parte hoc præcipue diferi-
men eſt obſervandum, quod negotia ecclelia-
ſtica in illis communi conſenſu (403); — in
his vero conſilio tantum communi definian-
tur (669). In illis enim defmitivo (406); —
in his conſultivo duntaxat ſuffragio (77) vo⸗-
cati gaudent. Quare illarum decreta a ſuf-
fragiis vel unanimibus vel ſaltem majoribus
(80 & 81); — harum contra ab unius Epiſ-
copi arbitrio auctoritatem legalem recipiunt:
illic nempe omnibus Epiſcopis vocatis; —
hic ſoli Epiſcopo vocanti imperium ecclefia-
ſticum jure divino competit.
Inde haud difficulter intelliges, notione
Concilii ecclefſiaſtici, quam ſupra dedi (403),
Synodum diceceſanam non comprehendi: quare
etiam ab ea ibidem nominanda penitus abfſtinui.
Quamquam, ſi nomine Concilii intelligas con-
ventum Clericorum, ad definienda negotia ec-
cleſiaſtica legitime congregatum, hac notione
Synodam quoque diceceſanam ineludi, quam
lubentiſſime conſentio.

F. 671. Synodus Tridentina quidem Seſßj.
24. cap. 2. de ref. præcipit, ut Sunodi dic-
ceſanæ quot annis celebrentur. Verum hæ
tam raræ noſtra etate ſunt, ut, perinde ac
Concilia provincialia, quæ ex ejusdem S
c

Ae 494 = 3*

cilii Tridentini præſcripto ſingulis trienniis
celebranda ſunt (376. d), omnino deſiiſte vi-
deantur. Earum tamen vites Conſiſtoriu Ej iſco-
poruin ſupplent, quzx quuſi perpetuck &unodi
Jaciem referunt; nec non & Inſirubtiones pa-
ſtorales, qu˖ optimis legibus vefertiſſma ad
omnes animarum Curiones mittuntur. Ita ſcri-
bit Rvdmus Rauttenſtrauchius Iuſt. Jur. eccl.
F. 432. Utrum inde eadem, quzæ ex Sy-
10 lis dicceſanis, utilitas ſpiritualis in dice-
ceſin redundet, viderint ii, quorum eſt vi-
dere.

F. 672. Præter externam Epiſcoporum
jurisdictionem, de qua actum eſt hactenus,
alia dicitur interna, quæ ſita eſt in pote-
ſtate remittendi, retinendique peccata. Hanc
Chriſtus Apoſtolis eorumque fucceſſoribus
præcipue contulit hisce verbis: Accipite
Spiritum ſanfktum: quorum remiſeritis peccata,
remittentur eis; & quorum retinueritis, re-
tenta ſunt. Poteſtas hæc, cum pariter plena
ſit (290 & 350), ad omnia cujuscunque ge-
neris peccata ſe extendit, ita ut nullum
prorſus ſit, a quo Epiſcopus quoscunque e
dieæceſanis ſuis abſolvere nequeat. Sed hac
de re plura Theologi.

§. 673. Canoniſtæ jura Epiſcoporum,
more in ſcholis recepto, in quatuor genera
dividere conſueverunt, nimirum a) in jura
Ordinis; — b) in jura Status ſeu dignitatis;

— 4)

.

) imit

nn jin, gur

5

ſigulis trieni

nnino gelige

nſſln:
Anſſuin Liif.

S

MA aluu Shn

i
dun utcet hen
CNoscongde
1, in u MI
Chus ColNe
Neent. N

Im Ephünerun,
gumin ein
irum 4) In N
us ſel e

1

= 49 5 ==

— ₰°) in jura jurisdictionis; — d) in jura
legis dioeceſanæ.

àa) Ad jura Ordinis pertinet poteſta
ordinandi Clericos, confirmandi baptizatos,
conficiendi chrisma, conſecrandi Eccleſas,
benedicendi cœmeteria, Abbates, Abbatiſſas,
Virgines ſacras &c.

b) Ad jura dignitatis refertur uſus Thro-
ni, Mitræ, Pedi, annuli, Crucis pectora-
lis, Chirothecarum, Tunicelleæ, Sandaliorum
Ec.
De his vid. Thomaſſinus part. 1. L. z. C.
3°. & 59.

c) Ad jurisdiktionem revocanda ſunt ea
omnia jura, quæ expoſuimus (661 - 70).

d) Acdd legem diæceſanam reducitur jus
exigendi Cathedraticum, auxilium modera-
tum, quartam decimarum & mortuariorum,
ac procurationem canonicam.

Cathedraticum eſt annua penſio, quæ conſtat
duobus ſolidis, jaurxta C. 16. de off. ord., a
fingulis Ecclefis in gnum fabjeétionis ſol-
venda. — Auxilium moderatum, quod etiam
Juhſidium caritativum dicitur, man ifeſta
ationabilis cauſa, ſcilicet neteſſtatis, ex-
titerit, cum caritate voftalandum eſt. L. c. —
Quarta mortuariorum eſt quarta pars legato-
rum, quæ a piis teſtatoribus poſt mortem ſunt
C-⸗

1 .
N 496 = =
Eceleſiæ reliékta. Cap. 14. de Zeſtam. Tam hæc
quam quarta pars decimarum oritur ex anfiqua
partitione bonorum eccleſiaſticorum, utpote quæ,
volente Gelaſio P., in quatuor partes divide-

antur, quarum unam Epiſcopus ſibi zetinere

poterat. XII. q 2 c. 26. Quare etiam utraque
heæc quarta appellari confuevit portio canonica.
Nomine procurationis canonicæ intelligitur ho-
ſpitium, quod cum viétu congrao a Parochis
Epiſcopo diœcefin viſitanti præ bendum eſt (668).
Vid. plura apud Thomaſi. part. 3. L. 2. C. 32.

E& ſeq.

F. 674. Jura, quæ cujuscunque ſocieta-
tis imperium ſua notione comprehendit,
nullo modo ab eodem ſeparari poſſunt (66).
Quoniam igitur plenum imperium eccleſiaſti-
cum jure divino cum Epiſcopatu conjungi-
tur (658); conſequens eſt, ut nemo Epiſco-
porum juribus paullo ante explanatis (659 -
73) vel abdicare ſe ipſum, vel privari ab
alio valeat.

F. 675. Cum tamen, quidquid eſt po-
teſtatis eccleſiaſticææ, in adificationem Chriſtia-
norum a Chriſto datum ſit, non in deſtruffio-
nem, II. CORIWIH. X. 9.; inde luculenter
pateſcit, exercitium poteſtatis epiſcopalis per
canones Conciliorum, ſi quidem id major
Eccleſiæ utilitas exigat, reſtringi poſſe; ita
nimirum, ut generalia omnibus; — nationa-
lia vero nationalibus; — denique provincia-
lia provincialibus Epiſcopis limites quosdam
ponendi jure gaudeant. (296 & 422 & 23).
H. 676.

it l
etuche e R

. ) cn
n Amin b.
ns Inin h
Döns Aden
cenutie

in E⸗

Dliorinns etu
retren en
Iun iitt aere
1 ber Kgenl en
)trs Iuth⸗

es hiom
N Weht eri
en lenpn⸗
ecn r
tum, dn den
1n Cnlſturn n
Ahten lalie
Plehtis egiennl

S Ne 497 *

rnd F. 676. Quod legibus, id etiam con-
urum, Me fuetudine vel obſervantia introduci poteſt
r mwtn e (44 -56). Quare cum uſus jurium epiicopa-
onuu ſti lium ad majorem Eccleſiæ utilitatem legibus
te etlam

humanis limitari poſſit (o74); nihil obſtat,
quo minus eandem vim conſuetudini quoque
vel obſervantiæ tribuere liceat.

t wrti “
2 intelligitur ho
vrdno ¹ Hroch;
Wertun et (6995 . .
ylrC §H. 577. Quamquam itaque nihil ſit
eccleſiaſticæ, poteſtatis, quod Epiſcopi in
ſua quique dioceſi jure divino valide juxta
Uuenngteeig ac licite in uſum deducere nequeant (52):
oomnthedt, nihilominus poteſtatem quidem Ordinis illicite;
— poteſtatem vero Gurisdibtionis tam invalide
quam illicite exercent in iis caſibus, in quibus
illa per legem ſeu ſcriptam ſeu non ſcriptam
Per legenl ie 1 1
(47) fixis limitibus circumſcripta eſt.

F. 678. Epiſcopi in obeundis muneribus
ſuæ poteſtati annexis ſunt Miniſtri Chriſti
(327). IIlicite igitur agunt, ſi jurium ſuorum
gidenid er v⸗ exercitium contra Illius voluntatem reſtringi
men Crmk patiantur. Jam vero cum divinus Servator
ed in conſtituendo imperio eccleſiaſtico nonniſi
ſalutem Eccleſiæ ſpectaverit; liquido conſtat,
poteſtatis epiſcopalis exercitium non poſſe niſi

ob eandem ſalutem quocunque modo limitari.
Inde concludamus neceſſe eſt, Chriſtum ipſum
velle, ut ejusmodi limitatio tum ceſſet vel
grinr wimy perpetuo, cum perpetuam; — vel ad tempus
e 1

eenn ſaltem, cum temporariam illius ceſſationem
Eccleſiæ ſalus depopoſcerit (291⸗-94).
I i Quem-

limie

Quemadmodum igitur finguli Epiſcopi intra
diccefin ſuam exercere licite ac valide poſſunt
omnia imperii ecclefiaſtici jura, quorum uſum
per legem ſcriptam vel non ſcriptam iis ademtum
effe non conſtat: ita etiam illa, quorum uſum
ſibi ablatum ſcjiunt, tam licite quam valide
tum exercent, cum Eccleſiæ ſalus id poſtulat,

C A LP. T.

DE SU0RIBVUS EPISCOPI ROMANWIT,
TANQVAdAI PRIWIATIS EPISCoPORVUMI.

H. 679. Varia ſunt jura, quæ Epiſcopo
Romano tanquam S. Petri in
Primatu eccleſiaſtico fuccefſori attribui con-
ſueverunt. Is nempe ſolus — ,) novos
Epiſcopatus erigit; veteres disjungit, unitve;
— b) Epiſcopos nominatos aut electos con-
ſecrat, & confirmat; poſtulatos vero aut
renunciantes admittit; — c) Eorum aliquos
Pallio ornat, transfert, judicat, deponit;
— ) quibusdam Coadjutores dat; — e) om-
nes ſpeciali jurejurando ſibi devincit; — †)
Concilia generalia convocat, iisque cum
prærogativa ſuffragii præſidet; — g) a pec-
catis quibusdam gravioribus abſolvit; — ) in
aliquibus votis diſpenſat; — ⅛) Ordines re-
ligioſos approbat, reprobatve. — ½) Aliquos
a

Uieto Ne
ens Cutunn d
4 NA

An

AMauds

) Eind ei
Crilgo wchedbi
Diinen he⸗

Conkeniint, i
Gbhnent, Kene
Gnfunhi meln

Alle

—

guli Pyfton
e ac alte dor,
urs, gvorun i
eriptem ie Aent
ilz, Ovorum U
lelte bam P

ſalus i pohole.

1.

0I WN,
EENororer.

n, gur Hpin
Nun & Lktni Il
i Atnbui con.
- 4) s
At eedos onr⸗
Catds vend n
) Loum Nous
lcict, dehnt,
5 t;-, .
i ernct
cnt, jige C
et;-de
Ablolet:“
) Ctünes 6

1

A = 499

a jurisdictione Epiſcoporum fuorum exim,
& ſuæ poteſtati immediate ſubjicit; — 1) ca-
nones univerſales jam conditos exequitur
ubique, & vindicat; novos vero conſtituit;
— m) relationes & appellationes eccleſiaſticas
ex univerſo Orbe chriſtiano recipit; — a)
certas quasdam Indulgentias aliave privilegia
elargitur; — ε) Annatas ex variis previnciis
exigit; — „) Beneficia quædam eccleſiaſtica
extra dieceſin Romanam confert; — 9) in
aliquibus canonibus univerſalibus diſpenſat ;
— 7) Servos Dei Beatorum Sanctorumve
catalogo adſcribit.
Dividuntur hæc jura in eſſentialia & acci-
dentalig. Tertium quoddam genus es conſti-
tunnt, de quibus, an ullo modo Primafui
conveniant, in utramque partem ipfi Catholici

diſputant. Atque hæc propterea placuit jurs
controverſa appellare.

ARTICULUS I.

DE RIBIISS ESSENTIALIBIS
PRIMATVS ECCLESIASTICI.

e 680. J eſſentialia Primatus ſunt, quæ
J ejus notione continentur. (um
igitur hic nil aliud ſit quam imperium ec.
cleſiaſticum, quod alicui in ipſos Epiſcopos
ad canſervandam Eccleſiæ unitatem competit
(299 - 303); aperte conſtat, jura eſſentialia
Primatus nec pauciora eſſe nec plura, quam
1 i 2 quæ

= 5700 =*

quæ iſto imperio comprehenduntur. Quoniam
porro jura cujuscunque imperii menſiuram
ex fine capiunt (66); denue liquet, jura
eſſentialia Primatus præciſe tot ac tanta eſſe,
quot & quanta ut ſint, finis exigit, propter
