A 3 O. II.

= ⁶ == 3*

§. 11. Dividitur felicitas pro varietate bo-
norum ſeu perfectionum, unde oritur, in natu-
rulem & ſupernaturalem ( 6 & 7.); in te mpora-
riam & æternam; in exter gam. vulgo tempora-
lem, quæ temporalibus; — & internam, vulgo
ſpiritualem, quæ ſpiritualibus — bonis (7) ac-
quiritur.
Quæ felicit-s externa eſt, proſperitatem; —
quæ vero interna, beatitatem appellamus.

G. 12. Conſectarium, nod actioni li-
beræ, tanqua m motivum (3), eſt annexum, me-
ritum dicitur. Hoc “M bonum ſt, pramium; —
ſi malum; — pœna appellatur. Utrumque vel
internum eſt, cujus ratio ſufficiens in ipſa actio-
ne continetur; adeoque a propria illius bo-
nitate vel malitia morali ſeparari non bPoteſt 3

4
7

7
vel externum, quod ab aliena voluntate pendet.

Quare uti promia interna ab externis; — ita
& pœnass internas ab externis oportet diſtingue-
re. In pœnis externis cave negligas diſcrimen
inter temporales & ſpirituales: illæ enim tem-
pvoralibus; — hæ ſpiritualihus — malis (7) conti-
nentur. Idem diſcrimen facias inter præmia /pi-
ritualia & temporalia.

G. 13. Si conſequi velimus bonum, quod
cum actione quadam connexum eſt, ipſam quo-
que actionem ſuſcipiamus neceſſe eſt. Contra
ſi evitare velimus malum, quod cum actione
aliqua copulatum eſt, ipfam pariter actionem
neceflario omittimus. Inde igitur neceſſitas
agen-

Cin tun
(o oforg
nihorfe ſt

s heries e

„5.
4 lytirna
1

fovarietate d
Nlitur, in zut.
)) W tempora

N.

Vulgo Ienpora.

honis (.

Proptritaten;

pellumns,

iner h 6

6s bonum,
eh igan d.
a len

*

agendi vel omittendi nobis imponitur, unde
boni malive, ſeu præmii aut beenee, tanquam
motivorum (7, 8, & 12.), cum actionibus
vel omiſſionibus connexio profluit.
Neceſſitas hæc, ut per ſefe patet, non eſt
abſoluta, ſed tantum iypothetica. Cumque phy-
ſicam hominis libertatem plane illæſam relinquat;
non phiſica, ſed moralis tantum dicenda eſt (3
& 4).

§. 14. Ad actionem quamdam vel ponen-
dam vel prætermittendam moraliter obligari
tum dicimur, cum moralis neceffitas aliquid
agendi vel omittendi nobis imponitur. Quare
cum ejusmodi neceflitas ex nexu motivorum
cum actionibus proveniat 73); conſequitur,
ut ille nos moraliter obligare dicendus ſit, qui
cum actionibus liberis mnotiva canneckit. Ita-
que moralis obligatio afliva eſt motivorum cum
liberis actionibus connexio. Weceſitas moralis
vero agendi vel omittendi id, quocum motiva
conjuncta ſunt, moralis obligatio pa ſſivu eſt.

Cum tota vis obligationis bendeat a motivis;
quo majora hæc ſunt, vel minora, eo major
minorve ſit obligatio neceſſe eſt.

§. 15. Obligatio moralis eſt varia. Præ-
cipuas ſpecies recenſeo: nimirum eſt
) Interna, quæ internis; — vel exter-
na, quæ erter nis meritis (12), tanquam moti-
vis internis aut externis (3), nititur.

A 4 „)

N= 8 =3*

b“) Afirmativa, quæ ad agendum; — vel
negativa, quæ ad omittendum quidpiam nos
impellit.
6) Perfelta, quæ pœna externa; — vel
imperſefta, quæ poena tantum interna, aut
præmio quocunque inducitur.

Diviſio hæc inde ortum traxiſſe videtur, quod
poœna externa in officio ſæpe contineat impios,
quos nec pœna interna, nec præmium ullum
continere poteſt. Nam, ut canit poeta, Ode-
runt peccare boni virtutis amore: oderunt pec-
care mali formidine pœëna.

d) Divina, quæ, Deum; — vel humana,
quæ hominem — auctorem habet.

IIla etiam obligatio in conſcientia ſeu in foro
interno; — hæc vero, obligatio in foro externo
ſolet appellari.

e) Poſitiva, quæ a libero Dei hominum-
ve arbitrio pendet; vel naturalis, quæ ex ipſa
rerum, Dei præcipue hominumque, natura, ope
ſolius rationis, intelligi poteſt. Hæc, ſi ex na-
tura humana ſecundum ſe ſolam ſpectata cog-
noſcitur, abſoluta; — ſecus iypothetica dicitur.

Quemadmodum omnis obligatio poſitiva, cum
a libero Dei vel hominum arbitrio pendeat, con-
tingens eſt & mutabilis: ita e contrario obli-
gationes naturales ſunt immutabiles & neceſſa-
rich: nam & ipſa Dei rerumque ab Eo condi-
tarum natura, in qua ejusmedi obligationum ra-
tio continetur, neceffaria eſt & immutabilis.

1)

Gd p) Determinata, qua certa quædam actio;
1 uichum n . — vel indeterminata, qua ex pluribus actioni-
bus aliqua tantum disjunktim ſuſcipienda pro-
ponitur.

In omni obligatione indeterminata continetur
Z permiſſio inter plures actiones aliquam pro ſuo
arbitrio eligendi. Exemplo ſit obligatio nutrlendi
nos: qua quidem adſtringimur, ut alimenta ſu-
mamus; ſed ut ex pluribus æque idoneis hæc
potius quam illa ſumamus, non adſtringimur.

8 W.
N
— el hanun, ART II.

Habel,

DE MWOIIONE LEEGIS.

D. 10 Nomine leꝶhis generatim ſumtæ intelli-
gimus regulam „ quæ ad agendum
vel omittendum quidpiam nos moraliter obli-
gat (14). Duabus partibus conſtat, propoſitio-
ne ſeu edifto, & ſaunltione. Quid ſit 'aciendum,
aut omitten ndum, propoſitio enunciat. Obliga-
tionem moralem (14) ſanétio continet. Inde
non immerito lex ab aliquibus definitur, pro-
politio obligationem moraletn enunciaus.

Vim direktivam Scholæ vocant, quod nos edi-
Rum; — vim coaktivam vero, quod nos ſanttio-
nem appellamus.

e
oble rati on 11⸗

–æ Data definitio non minus præcepto quam legi
convenit: illud enim, perinde atque hæc, eit
9) A 5 re-
9 .

A, ℳ

regula moraliter obligans. Diſcrimen utriusque
inde eſt repetendum, quod præceptum pro uno
tantum alterove caſu; — lex vero ſtabiliter ob-
liget.

H. 17. Lex pro varietate obligationis varie
dividitur, nimirum in externam & internam;
in aſirmativam, quæ & iacipiens, — & ne-
gativam, quꝰ? & „ ohiben?s dicitur; in perfe-
Fanm & impe/ fobtam; in divinam & humanam;
in determinatam & indeterminatum in pvoſiti vam
& naturalem: quæ poſtrema rurſum in abſolutam
& hupotheticam diſpeſcitur (15).

De lege perfelta intelligendus eſt PAULUS,
dum J. Tim. 1. 9. ſcribit: Lex juſto non eſt po-
ſita; ſeod injuſtis, impiis &c. Juſtis enim ſufficit
lex imperfekta (15. C.).

§. 18. Cum lex ſine morali obligatione
ad agendum vel omittendum quidpiam ne co-
gitari quidem poſſit (16): leges mere panales,
ut vocant, e numero legum haud immerito ex-
cluduntur. Ejusmodi enim lex, prout à ſuis
patronis defenditur, pugnantia continet. Ea
quippe, inquiunt, actionem quamdam punit
quidem, ad quam tamen omittendam non obli-
gat. Exempl i loco adducunt hanc legem: Qui
JFrumentum extra provincium diſtraxerit, trigin-
ta florenis multabitur. Atqui hæc lex multam
pecuniariam copulat cum frumenti extra pro-
vinciam diſtractione. Ergo ad omittendam ejus-
modi diſtractionem moraliter obligat (14),

§.

8, min etale,
d immerto er.
er, Nront Alun
1 Continet
Cvumcdum ut

gen Wm onl 6

ne

xe er n
genti ennd Mo.
gn e⸗

F. 19. Lex naturam obligationis, quam
continet, imitatur. Quare inprimis eo fortior
eſt lex, vel debilionr, quo major minorve ejus
obligatio (14). Deinde leges poſitivæ, perinde
ac obligatio poſitiva, mutubiles ſunt, & contin-
gentes. At leges naturales, inſtar obligationis
nuturalis, pariter ſunt immutabilos ac neceſfuric

(15. d.).

V. 20. Cum duæ leges, quæ ſeorſim ſpe-
ctatæ obligant, peculiari quodam caſu ita con-
currunt, ut ambæ ſimul nequeant obfervari,
dicuntur collidi. Et tum quidem lex debilior
cedere debet fortiori (19): nam & bonum ma-
jus præe minori; - & viciſſim malum minus præ
maſjori neceſſario eſt eligendum (9).

G ☚ẽ,
A RT. III.
DE EFFEOIIBVS LEEGUM.

G. 21. I4, ad quod faciendum vel omitten-
dum moraliter obligamur, offcium
dicitur: quamquam & ipſa obligatio moralis
vulgo, & recte quidem, officium appellari ſo-
let; vel affrmativum ſcilicet, ſi aftione; — vel
negativum, ſi omiſſione impletur. Officiorum au-
tem tria umma iunt genera, nempe oficia erga
LDeum, officiu erga nos ipſos, oHicia erga alios.
Hæc poltreina iterum abeunt in oficia juſtitia,
quæ

ℳ
E

= I2

quæ perfefta; — & in oFicia &quitatis, quæ im-
Per⸗ fetta vocantur, eoquod ad illa quidem, non
item ad iſta, pœnis externis ab homine cogi
poſſimus (15. C).

G. 22. Obedire legi, ſeu moraliter ſervare
legem dicitur, qui ibere vel facit, quod præ-
ceptum; — vel omittit „ quod prohibitum
lege eſt. Qui ſecus agit, inobe liens legi, ſeu
moraliter violare legem dicitur. Libera actio
vel omiſſio, ſi conformis ſit legi; moraliter bo-
na; — ſi eidem difſformis morualiter mala
leu peccatum nominatur.

7

G. 23. Peccatum vel dolo committitur, vel
culpa. Dolo peccat, qui conſcius legis agit con-
tra legem. Culpa eſt omiſſio debitæ diligentiæ.
Quæ ſi voluntaria ſit, culpa theologicæ dicitur.
Si vero ſit involunturia, qu' tamen a legisla-
tore præſumitur eſſe voluntaria , culpu juridlica
vocatur. Itaque culpa theologica peccat, qui
ex ignorantia vel inadvertentia vincibili legem
transgreditur. Culyam vero juridicum committit,
qui contra legem agit ex ignorantia vel inad-
vertentia quidem invincibili, quam tamen le-
gislator vincibilem eſſe præſumit.

G. 24. Potentia aliquid licite agendi, po-
teſtas ſeu facultas moralis dicitur. Atque ic
alio nomine eti⸗ am j⸗ 15 appellatur. Libertas 10-
ralis eſt jus aliquid pro arbitrio vel agendi vel
omittendi: quod propterea etiam jus permiſſi-
vum

1 pec, gui
licibin ſegenr

Ne 13 * .

yum vocatur; diſtinguiturque a jurze ſtritto, quod
eſt facultas moralis vel agendi, quod præcep-
tum;,; — vel omittendi, quod prohibitum
eſt. De jure permiſſivo intelligi duntaxat poteſt
axioma: Memo tenetur uti jure ſuo.

Cavendum vel maxime, ne libertas phuſica (2)
cum morali confundatur. Nam libertas phyſica
per ſolam neceſſtatem phuſicam; — moralis vero
per neceſſtatem moralem, quam legis obligatio in-
ducit (14 & 16.), extinguitur. IIla circa plusſice
poſſibilia, ſive licita ſint, ſive illicita; — hæc
circa licita tantum verſatur.

G. 25. Ex data notione juris (24) haud
difficulter intelligitur, omne jus ex aliqua lege
derivari. Nam ex lege determinata (17 & 15. e)
jus ſtrittum; — ex indeterminata vero jus per-
miſſwum oritur. Inde patet, juris cujusvis
eſſentiam ex natura legis, unde deducitur, eſ-
ſe eſtimandam.

Hinc petenda eſt ratio, cur jus ſæpe pro lege
quadam; ſæpe etiam pro complexu plurium le-
gum accipi ſoleat. Jus nempe nunc objeſtive, —
nunc ſubjeffive ſpeétatur. Obieftive leges; — ſub-
jeltive facultatem moralem deſignat.

F. 26. Jurium variæ ſunt claſſes: eſt
nempe

a) Abſolutum ſeu connatum, quod ex com-
muni hominum natura derivatur; ſecus avo=
theticum ſeu adventitium dicitur.

b)

N= 14 =*

b) Privativum, quod quis & ſolus habet,
& ſine alterius concurſu exeil reere poten Huic
8 ponitur commune, quod pluribus competit;
& cumulativum, quo uis ſine alterius concur-
ſu uti non potelſt.

) Pr. oprium, quod quis ſuo inpſi „§5; — vel
adminiſti atorium ſeu delegatum, quod quis non-
niſi alterius nomine exercere poteſt.

A) Afirmativum, cui per atltie
vel negativum, cui per omiſſiones alioi
tisfit.
e*) Perſeltum, cui perfefta; — vel imper-
li

Jeltum, cui imperſelta aliorum officia (21) re-
ſpondent.

um ſa-

) Diretltum vel indirettum, prout nimi-
rum eſt facultas moralis aliquid agendi vel
propter ſe, vel propter aliul, cum quo eſt con-
nexum. Sic habeinus jus direſtum conſervan-
di vitam noſtram propter ſe, ſeu quia eſt vita
noſtra. Habemus jus indireftum aggreſſorem
injuſtum vitæ noſtræ, ſalvo moderamine in-
culpatæ tutelæ, occidendi, non quia eſt occiſio
aggreſioris; ſed propter vitam noſtram, quæ
ab ejusmodi occiſione tanquam medio necefſario
pendet.

1 ART. IV.
tüs Kinen DE IMWIERPREIAIIONE LEEGVUII.

O. 27. VVerum legis ſenſum tenet, qui men-
tem legislatoris intelligit. Qui ve-
rum legis ſenſum determinat, legem interpre-
tari dicitur. Interpretatio legis igitur nil aliud
eſt quam determinatio veri ſenſus legis. Ea
autem triplex eſt, nempe authentica, doctrina-
lis, & judicialis.

O. 28. Qüæ verum Nenſum legis infalli-
biliter aſſequitur, interpretatio authentica dici-
tur, atque ideo Juidem, quonia am eandem vim

habet, quam ipſa lex. Cum vero mentem le-
gislatoris nemo, niiſi ipſe, per ſe ſcire poſſit:
hinc nemo pariter per ſeſe, niſi ipſe, leges ſuas
avthentice interpretari potelt. Quare C. 31. de
ſentent. excom. dicitur: Vnde jus prodiit, in-
terpretatio quoque ocalr. Porro interpreta-
tio authentica dividitur in expreſſam, qu' fit
verbis; & in fascitasre ſeu aſualem, ut vocant,
quæ fundatur in obſervantia, ſciente & tacen-
te legislatore continuata. Optima enim legum

interpres conſuetudo eſt. L. 37. fl. de LL.

29. Interpretatio doktrinalis eſt, quæ
fit, adhibitis hermeneut ticæ regulis verum
le egis ſenſum inveſtigando. Is autem vel ex
verbis, — vel ex ratione — legis eruitur. Quæ
ex verbis, — Phi ica; — quz ex ratione
legis fit, philoſophica interpretatio dicitur.

k!

Cum Doctores per ſeſe nulla gaudeant po-
teſtate legislatoria; perſpicuum unicuique eſt,
interpretationi doctrinali præciſe tantam ineſſe
vim, quanta reſpondet probabilitati vel certitu-
dini, qua verum illa legis ſenſum aſſequi cogno-
ſcitur.

J. 30 Interpretatio philologica duplici po-
tiſſimum modo in explorando vero legum
ſenſu verſatur. Vel enim, quæ in verbis
ſunt, vitioſa emendat, interpolata reſtituit,
ſpuria a genuinis diſcernit; vel quæ in iis re-
perit, obſcura atque ambigua declarat. Pri-
mum ſi fit; critica; — ſi alterum; grammatica —
interpretatio appellatur.

Inſtituti noſtri non eſt, interpretationis criticæ
grammaticæque regulas tradere; ſed monere tan-
tum, ne quis ante; quam eas ex ſaniori Logica per-
ſpectas habeat, legum interpretem agere audeat.

G. 31. Legum rationes, quibus interpre-
tatio philoſophica innititur, vel interna ſunt,
quæ etiam morales & philoſophicæ vocantur;
vel externæ & Hüſtorick. lzæ derivantur ex
ipſa bonitate vel malitia actionum, circa quas
verſantur leges. Hæ in rerum, temporum,
locorum, & perſonarum adjunéctis continentur.
Utriusque generis rationes, ſi legibus ipſis ex-
primantur; legales —; ſecus doftrinales appodlan-
tur. Ceterum ſunt nonnunquam & arcanck
legum rationes, quas nimirum legislator ce-
lare quam proferre ſatius ducit.

e. 17 = *
Inde colliges, quam temere ad leges inter-
pretandas accedant, qui vel nullam vel tenuem
duntaxat philoſophiæ aut hiſtoriæ notitiam tenent.
Nam ut nihil de Logicæ & Metaphyſicæ neceſ-
ſitate commemorem: quibus diſc'plinis qui præ-
clare imbutus non fuerit, in jurisprudentia cum
laude verſari nullatenus poteſt: certe eam phi-
loſophiæ partem, quam moralem dicimus, qui
nen penitus cognitam habet, næ is in legum ſtu-
dio magnos progreſfus nunquam faciet. Qui
autem fine hiſtoria judicat de legibus, perinde
ac cæcus de coloribus jndicat.

G. 32. Interpretatio doctrinalis vulgo etiam
dividitur in extenſivaum, reſtrittivem, & de-
clarativam. Si ratio legis latius pateat, quam
verba; hoc eſt, ſi ad plura, quam verba ex-
primant, ratio legis ſe extendat; extenſiva; —
ſi verba pateant latius, quam ratio exigat;
reſtrittiva; — ſi denique ratio verbis ex uo
reſpondeat; declarutiva interpretatione uti-
mur.

rretitionis eriice

R. 33. Regulæ præcipuæ, quibus conſen-
tanea eſſe debet dolctrinalis interpretatio legum,
ſequentes ſunt.

2) Interpretatio rationibus potius quam
verbis reſpondeat. Nam intelligentia diktorum
eX cauſſis eſt aſſumenda dicendi: quia non ſermoni

es; ſed rei eſt ſermo ſubjeltus. C. 6. de V. &.
5⁵) Ubi eadem eſt ratio, eadem eſſe legis
diſpoſitio cenſenda eſt. De ſimilibus enim idem
Mi jadicium ferendum. C. 2. de translat.

. B Huic

. 18 Ne

Huic tamen regulæ non eſt locus niſi tum,
cum vel ex omni; — vel ex ea ſaltem parte,
ex qua comparatio inſtituitur, eadem eſt ratio.
4c) Lex generalis & indefiita etiam gene-
raliter & indefinite eſt intelligenda. Nam
legislator omnia, quæ generali & indefinita
appellatione comprehenduntur, incluſiſſe me-
rito cenſetur, ſi, cum potuerit excepiſſe,
nihil exceperit. C. 2. de privil. Unde juridicum
illud axioma: abi lex non diſtinguit, neque
nos diſtinguere debemus.

d) Lex, quæ limitat legem univerſalem,
eandem confirmat reſpectu caſuum vel homi-
num non exceptorum. Inde natum prover-
bium : Exceptio firmat regulam in contrarium
in cuſibus non exceptis.
e₰) Leges favorabiles extenſiva; — odioſæ
vero reſtriktiva interpretatione (32) expo-
nendæ ſunt. Odia enim reſtringi; & favores
convenit ampliuri. Reg. XV. ]. in 6.

Illæ leges, ut advertit PUFENDORFIUS de
off. H. & C. c. 17. C. 9. cenſendæ ſunt ſavorabiles,
qu& utriusque partis a alem faciunt conditionem:
quæ communem uatilitatem Iektant: gqu alkkas
quoslibet conſervant: qug paceni promovent &c.
Odioſæ vero, quæ anam duntaxat partem, aut
unam magis quam alteram gravant: ducx poe-
nam in ſe continent: quæ akum reddunt irri-
tum; aut priora immutant. Inde patet, latio-
rem, quam par eſt, uſum huic regulæ paſſim

tribui: plerumque enim, quod in unius favorem
cedit, alteri odioſum eſt.
F. 34·

—

8.

1. e

N M⸗

IICN, hi

. 19

H. 34. Interpretatio judicialis eſt, quæ fit
per Judicem Legislatori ſubordinatum. Hæc
partes litigantes, ſolas tamen, ita obligat,
ut eidem, niſi ad judicem ſuperiorem appel-
lent, acquieſcere debeant. Cum nempe non
poſſint omnes articuli ſingillatim legibus compre-
hendi : cum in aliqua cauſßa ſententia earum
maniſeſta eſt, is, qui jurisdittioni praeſt, ad
ſimilia procedere; atque ita jus dicere debet.

L. 12: FV. de LL..

Cum juder obſervare debeat, ne aliter judicet,
quam legibus, aut conſtitutionibus, aut mori-
bus proditum eſt. pr. Inſtit. de of. jud. plane con-
ſicitur, interpretationem judicéalem debere efſſe
ſimul dorinalem (29).

ape e e a,
ARkT, V.B

DE MODIS, CQUIBUS CESSANT
LEGES, PRESERTIM DE CONSUE.-
TUDINE.

§. 35. Qublata rei eſſentia, res ipſa tollitur.
—+ Cum igitur moralis obligatio eſſen-
tiam legis conſtituat (16); conſequitur, ut
ceſſlante obligatione morali, lex ipſa pariter
ceſſet. Id autem quinque modis fieri poteſt,
ſcilicet abrogatione, derogatione, diſpenſatio-
ne, privilegio, & conſuetudine.
B 2 §.

G. 36. Abrogatur lex, cum ſecundum om-
nes ſuas partes; — derogatur legi, cum lſe-
cundum aliquam tantum partem omnes,
quos antea obligaverat, deinceps oblig
ſinit. Nimirum derogatur legis, cum pvars
detrahitur; abrogatur, cum prorſus tollitur.
L. 102. ff. de V. G.
S. 37. Lex poſterior legem priorem ſibi
oppoſitam abrogat, & quidem generalis ge-
neralem; ſpecialis vero ſpecialem.
Cum enim ſubditi ad impoſſibilia obligari ne-
queant; leges autem oppoſitæ ſervari fimul ab
’isdem non pofſint: certe legislator legem prio-
rem, poſita lege contraria, penitus ſuſtuliſſe cen-
ſendus eſt. Conſtitutiones tempore poſteriores, onen gvame
potiores ſunt his, quæ ipſas præceſerunt. L. 4. t uegiur,
V. de Conſtitut. mneg g
G. 38. Lex ſpecialis poſterior legi priori elinee nenn
generali eatenus ſolummodo derogat, quate-
nus hanc ſibi contrariam invenit.
Quandoquidem expedit concordare jura juri-
bus, &s eorum correktiones, ſi ſuſtineri valeaut,
evitari. C. 29. de eleckt. in 6. Hinc quidquid lege
(ſcilicet poſteriori) ſzecialiter non videtur ex-
preſſum, id veterum legum conſtitutionumque
regulis reliktum eſt. L. 32. 5 6. ff. de &ppell.

G. 39. Diſpenſatio eſt relaxatio legis, ad
certum duntaxat tempus vel caſum conceſſa.
Differt ab epiikia: nam Diſpenſatio aliquem
4 1.

lege comprehenſum in quodam caſu lege ſol-
vit: epiikia vero declarat, aliquem in caſu
quodam lege non comprehendi.

aV 10
gare de-

In-

Mor 0.

7
wauſeruit la

1. I

R 21 ℳ☛

Intelligis hinc diſcrimen inter diſpenſationem
& abrogationem aut derogationem legis. Hæ
enim faciunt, ut ſtabiliter & pro quocunque ca-
ſu lex deſinat obligare (36). Diſpenſatio nonniſi
ad aliquod tewpus vel pro determinato quodam
caſu legis obligationem non tam tollit, quam
ſuſpendit. Quare diſpenſatio ad derogationem &
abrogationem legis fere ſe habet, ut præceptum
ad legem (16).
G. 40. Privilegium eſt jus, uni vel plu-
ribus contra legem conceſſum, & quidem ſine
reſtrictione ad certum tempus vel caſum. Di-
viditur in privilegium verfonæe ſeu perſonale,
quod intuitu perſonæ conceditur; & in privi-
legium cauſſæ ſeu reale, quod tribuitur ob ra-
tionem quamdam permanentem. Utrumque eſt
vel grätuitun, quod ex mera gratia; — vel
remuneratorium, quod propter merita; — vel
denique oneroſum, quod nonniſi fuſcepto quo-
dam onere eſt impetratum.
Diſcrimen inter privilegiaum perſonale & veale
cognoſcimus ex L. 196. F. de R. I. ubi dicitur:
Privilegia, quæ cauſſæ ſunt, ad heredem trans-
mittuntur; quæ perſonæ ſunt, ad heredem non
tranſeunt.
S. 41. A ſolo legislatore vel abrogatio
aut derogatio legis fieri, vel diſpenſatio aut
privilegium concedi poteſt.
Nam commemoratis quatuor modis vel omnes,
vel aliqui ſaltem; — vel ex omni, vel ex ali-
qua ſaltem parte; — vel pro omni, vel pro ali-
quo ſaltem tempore aut caſu lege ſolvuntur
(36, 39, & 40). Solus autem legislator lege
fua ſolvere quemquam poteſt. Ergo &c.
B 3 §. 42.

= 22 = *

F. 42. Quæcunque privilegia & diſpen-
ſationes ſtrittam interpretationem exigunt (32).

Quæ enim exorbitant a jure, oportet velut ouio-
Ja reſtringi. C. 2. §. I. de filiis presbut. in 6.
(33. e).

H. 43. Cum leges divinæ ſolum Deum
auctorem habeant (17, & 15. c); nemo niſi
Deus vel abrogatione aut derogatione eas mu-
tare; — vel diſpenſationis aut privilegii quid-
quam circa illas concedere poteſt. Imm
divinam adeo poteſtatem excedit, ut leges
vinæ naturales, cum ſint neceſſariæ & 1
biles (19), aliquam ejusmodi mutationem ſu-
1 5
eant.

NLKA-

§. 44. Conſuetudo eſt frequentia actuu
moralium, diuturno tempore continuata. Si
rectæ rationi conformis, nec legi cuidam divi-
næ contraria ſit, rationabilem; — ſecus irra-
tionabilem vocamus. Si actus, ex quorum
frequentia conſurgit conſuetudo, legibus ſint
conſentanei, ſecundum legem; — ſi iisdem con-
trarii, contra legem; — ſi nulla lege prohibiti,
vel præcepti, prater legem dicitur.
Cum conſuetudo ſecundum legem a dinturna
ipſius obſervantia non differat; de ea pluribus
agere ſuperfluum foret. Iltaque tantum de con-
ſuetudine contra legem pauca dieemus: ita ta-
men, ut ob argumenti connexionem neque eam
conſnuetudinem, quæ præter legem introducitur,
intactam relinquamus.

oportet velut oto⸗

1 presbyt ig ,

ſolum Deun

Ne 23 N*

H. 45. Conſuetudo contza legem, ſi ſit ra-
tionabilis & legitime raſcripta, tollit legem
humanam ſibi contrariam.

C. 1II1. de conſuetud. ſic ſtatuitur: Licet lon-
gavæ conſuetuainis non ſit vilis auktoritas: non
tamen eſt usque adeo valitura, ut juri poſitivo
(ſcilicet humano) debeat præjudicium generare,
niſi fuerit rationabilis & legitime prælcripta., Er-
go conſuetudo, ſi fuerit rationabilis & legitime
praſcripta, legibus ſibi oppoſitis præjudicium
generat; ergo eas tollit.

H. 4⁰. Conſuetudo-rationabilis præter le-
gem, ſi ſit longa, poteſt novam legem inducere.

Diuturna conſuetudo pro jare & lege in his,
quæ non ex ſeripto adeſcendunt, obſervari ſolet.
L. 33. ., de LL. Quare etiam L. 2. C. quæ
Jit longa., præcipitur, ut conſuetudo cuſtodia-
twr: & ne quid coutra longam conſuestudinem
Kat, ad ſolicitudinem ſuams revocet praæſes pro-
vincic.

F. 47. Quemadmodum igitur conſuetudo
contru legem, ſi ſit rationabilis & legitime pra-

ſceripta, quoniam legem veterem ſibi adverſam

abrogando aut derogando tollit (45), jus
permiſſivum (24) tribuit: ita ex conſuetudine
prater legem, ſi ſit longa, cum legem novam
inducat (46), jus ſniffum, (24) nalcitur. In-
de orta elt divilio in conſuetuilinem falti, quam
ſupra (44) definivimus, & conſuetuclinem juris,
quæ eſt ipſum jus ex conſuetudine facti deri-
vatum.

B 4 Con-

24 N

Gonſuetudo juris vræter legem Haſu vocari
ſolet lex non ſcripta; diciturque C. «. D. 1. jas
moribus inätntum, quodâ vro ge akiigitnr cum
deficit lex.

H. 48. At quantum tempus requiritur,
ut per conſuetudinem vel tollatur lex prior, vel
nova inducatur? Ego diſtinguendum efſe exi-
ſtimo inter confuetudinem, quæ conſcio; — &
inter illam, quz inſcio legislatore introduci-
tur. Prior, ſi contra legem ſit, per conniventiam;
— poſterior per praſcrivtione m vim ſuam ob-
tinere dicitur.

7

H. 49. Conſuetudo rationabilis, inſcio le-
gislatore decem annis cColtinuata, poteſt, ſi
contra legem ſit, hanc tollere; ſi vero prater le-
gem ſit, novam inducere.

Nam conſuetudo rationabilis, ſi præter legem
ſit & longa, novam legem inducit (46); ſi vero
ſit contra legem & legitime pr zſeripta legem
priorem tollit (45). Decennium autem £ ſuſfi-
cit & requiritur cum ad appellationem longi
temporis, tum ad præſcriptionem legitimam, ut
patet ex tot. tit. fF. de præſcript. long. temp.
Ergo &c.

Hoc tamen aſſertum intelligimus de ea tantum
conſuetudine, quæ confurgit ex actibus, quos
vel omnes vel plures ſaltem ſubditi, & quidem
ſine interruptione, frequentarunt. Neque exi-
ſtimamus, ad leges, quæ rariſſimum duntaxat
uſum habent, vel tollendas vel introducendas de-
cennium fufficere: quo enim rarior datur oc
implendæ legis, eo longiori tempore 0

in haſin wen
E C. .. D.1. i

eſſeipitir, ion

e. 2§ *

quo lex aut antiqua tolli, aut nova induci per
conſuetudinem poſſit.

G. 50. Cum nulla lex, niſi volente legis-
latore, introduci tollive poſſit: neceſſe eſt, ut
vim, quvæ conſuetudini tribuitur (49), non
tam ab ipſa conſuetudine repetamus, quam a
voluntate legislatoris, in legem confuetudine
vel introducendam vel tollendam conſentien-
tis. Ejusmodi autem conſenſus eſt varius, ni-
mirum
α) Expreſſus, qui conceptis verbis decla-
ratur; — vel tacitus ſeu intervretativus, qui
ex verbis vel factis legislatoris per neceſſariam
conſecutionem deducitur: ut ſi ille confuetu-
dinis contra legem invaleſcentis conſcius, ei-
dem, utut valeat reſiſtere, non reſiiſtit.

*“) Generalis, quo univerſim quælibet; —
vel ſpecialis, quo determinata conſuetudo
longa & rationabilis approbatur.

6) Perſonalis, quem legislator peculiari
ſuæ voluntatis ſignificatione teſtatum facit; vel
legalis ſeu praſumtus, qui continetur legibus,
ejusmodi conſuetudines probantibus.

F. 51. Itaque confuetudo rationabilis, in-
ſcio legislatore decem annis continuata, vim
ſuam (49) recipit a conſenſu legislatoris non
quidem perſonali, ſed legali, eoque ſaltem ge-
nerali (50 b & c). utpote contento legibus,
queis ejusmodi conſuetudines univerſim pro-
bantur (45, 46, & 49.). Verum aliter judican-
dum

dum eſt de conſuetudine, qu conſcio legislato-
1e ſeu contra — ſeu prater legem invaluit.
Hanc enim utpote ſibi cognitam ille conſenſu
perſonali vel expreſſo vel ſaltem tacito (50 àa &
b) firmare antea poteſt, quam decennium ef-
fluxerit. De conſenſu quidem expreſſo haud dif-
ficile eſt judicare. At quando legislator con-
fuetudini ſibi cognitæ eam vim, ut legem vel
veferem tollat, vel novam inducat, tacito con-
ſenſu tribuere cenſendus ſit, prudentum judi-
cio ex circumſtantiis decidendum eſt.

F. 52. Diuturni mores, conſenſu utentium
comprobuti, legem imitantur. §F. 9. Inſtit. de I.
W. & C. Itaque conſuetudo generalis genera-
lem; — ſpecialis vero ſpecialem legem & tol-
lere' poteſt, ſi contra (37); — & inducere, ſi
prater legem eſt. Immo conſuetudo ſp ecialis,
quamvis legem generalem neque tollat omni-⸗
no, neque inducat, efficere tamen po-
teſt, ut ibi, ubi eſt introducta, non tantum
obligare deſinat lex generalis; ſed etiam ut ipſa
inſtar legis ſpecialis incipiat obligare.

G. 53. Ex ratione mox allata (52) lex ge-
neralis generalem, & ſpecialis ſpecialem conſue-
tudinem jam introductam tollit. Lex tamen
generalis conſuetudinem ſpecialem Prcoden-
tem non tollit, niſi tum, cum adjectam habet .
hanc clauſulam: MWon obſtante quacunque con-
ſuetucdine.

Nam

ſein legelt,.
enm innani
ille co
latito ( 1
Gecenniun ei.
legislator

Müdentum ud.

n ett.

le tänlen po-
,Mon Ulum
d etiam ur i
igate,

n ) ergr
iuten confue.
Lex tamnen
leten⸗

abet

tetim M
an

Nn

Nam legislator, quia locorum ſpecialium &
verſonarum ſingularium conſuetudines & ſtatuta
voteſt probabiliter ignorare, ipſis, dum tamen
ſiut rationabilia, per conſtitutionem a ſe noviter
editam, niſi expreſſe caveatur in ipſa, non in-
telligitur in aliguo derogare. C. I. de Conſtit.
in 6.
H. 54. Cum denique nulla ſit lex huma-
na, quæ per conſuetudinem contrariam ratio-
nabilem & legitime praſcriptam (45) non tol-
latur: inde perſpicuum redditur, per clauſu-
las conſuetudinibus derogantes neutiquam im-
pediri, quo minus conſuetudo juris coutra le-
gem, ejusmodi clauſula munitam, vim ſuam
exerat.
Recétius igitur ſentiunt, qui tales clauſulas de-

rogantes ad conſuetudines futuras extendi poſſe
negant.

H. 55. Conſuetudinem ab obſervantia diſ-
cernas oportet. Latiori quidem ſignificatu om-
nis conſuetudo eſt quædam obſervantia. At ſi
hæc ſtrictiori ſenſu capiatur, eſt jus, tacito
conſenſu eorum, quorum intereſt, per facta
introduétum.
Inde patet præcipauum diſcrimen inter con-
ſuetudinem & obſervantiam ſtriſte ditam. IIIa
nimirum a conſenſu legislatoris (50); — hæc
vero a conſenſu eorum, quorum intereſt, vim
ſuam recipit. Porro conſenſus ad obſervantiam
ſufficiens interdum ex pluribus; — nonnunquam
ex paucioribus zctibus; — immo aliquando
ex unico majoris momenti adctu cencluditur,
ſi nempe ii, quorum intererat, cum & tempus

& locus eſſet contradicendi, non contradixerunt.
Ex

N === 28 – 3

Ex quo relucet alterum diſcrimen: obſervantia
enim ex paucioribus quidem actibus, ſed non-
niſi conſciis iis, quorum intereſt, juris robur
obtinere poteſt. Conſuetudo vero, legislatore
quidem inſcio, ſed nonniſi ex frequentibus aëti-
bus legem vel novam inducit, vel antiquam
abrogat.

7„ „

CALP. Y.

DE SOCIETATE HUMANA.

ART. I.
DE NOTIONE OCIETLATIS.

J. 56. Noadetas humana eſt numerus perſona-
rum, quy viribus conjunctis tenen-
tur ad communem aliquem finem contendere.

Perſona alia dicitur ſingularis & phuſica; alia
moralis., Illa eſt unicum individuum humanum.
Hæc conſtat pluribus individuis, quatenus iſta
pro uno tantum individuo habentur. Quoties au-
tem plura individua intellectu & voluntate in
unum finem conſpirant, toties pro uno tantum
individuo haberi merentur, utpote cum eatenus
ſolo numero corporum diſtingui videantur.
O. 57. Tria igitur ad cujuscunque ſocie-

„

tatis eſſentiam pertinent, nempe

%) Plures perſonæ, quæ ſoci ſeu membra
dtis vocantur.

CMllunenn

Uer etuum

finen: oblenni
Gidus, ſe n
reſt, jui Ober
ſen lge
iene lus cti.
lt, gel micun

UMAN.

Zrr
IAN.,

16 igies: D
luum Rumannn,
Us, guttenuu
ntut. ntg 1⸗
& lnttte
3g Pr, I, tintun
e cun estends

1i fientun.

e

b) Finis communis, quem plures ejus-
modi perſonæ aſſéequendum ſibi præfigunt. Di-
citur is commune bonum ſocietatis; non impe-
ditus vero ad eundem obtinendum progreffus,
ſulus ſocietatis nominatur.

) Communis obligatio, qua plures per-
ſonæ junctis viribus eo conniti tenentur, ut ad
communem finem perveniant. Quare obligatio
hæc etiam ſocialis appellatur.

F. 58. Originem ſocietatis ſi ſpectemus,
dividitur
α) In abſolutam, quæ ex communi homi-
num natura; — & hupotheticam, quæ ex facto
quodam vel proprio vel alieno oritur.

*) In paftitium ſeu voluntariam, quxæ
mutuo plurium perſonarum pacto; — & lega⸗
lem ſeu neceſariam, quæ legi aut precepto
ſuam exiſtentiam debet.

F. 59. Habita ratione perſonarum, ex
quibus coaleſcit ſocietas, eſt

) Simplex, ſi ex pliſſicis; — vel compoſi-
ta, ſi ex moralibus perſonis ſeu ex aliis mi-
noribus ſocietatibus (56) conſtituitur.
b6“) Particularis, cui aliqui tantum; — vel
univerſalis, cui omnes homines aggregati funt,
vel ſaltem aggregari debent.

3*) qgualis, vel inæqualis. De utraque
ſpeciatim infra (75 & 86) agemus.

H. 60.

= 30 = I;

H. 60. Finem ſocietatis ſi conſideremus,
ea elt
a) Secularis, ſeu proſana, ſi exiernam &
temporariam; vel ſpiritualis ſeu ſacra, ſi inter-
nam & &æternam felicitatem pro fine habet (11).
b*“) Perfelta, ſi mediis ad finem ſuum con-
ſequendum ſufficientibus inſtructa eſt; vel im-
perfetta, ſi ejusmodi mediis caret.
«) Libera, ſi nulli alteri; — ſubordinata,
ſi alicui ſocietati alteri in ordine ad finem
ſuum proſequendum ſubjecta eſt.
Societas verfeta & libera pver excellentiam
ſolet STATUS (5) appellari: eaqque omnia, quæ

ad hujusmodi ſocietatem qua talem pertinent,
vublica vocantur.

AKRT. II.
DE IWPERIO SOCIELIATIIS.

H. 61. Homines ita ſunt natura comparati,
ut, ſi ingentem, quy inter eos
eſt, tam ingeniorum quam affectuum varie-
tatem ſpectemus, ſpes nulla appareat, fore,
ut plures ad conſequendum communem finem
diu vires ſuas conſungant, niſi determinentur
media, queis ad illum contendere omnes pger-
ſefte obligentur (15. c.) Quo plures igitur in
ſocietatem quamdam conveniunt, eo magis
neceſſarium eſt jus perfeſtum (26. e) delgn n⸗
1

(n ind
eientit ſon
let, imper.
imeid ert

1

S
=

1
6z Imn

dlem complen

Se

Conſicerenn

inem fuumon.
hn ett, win.
let.

.4. 1.

ſhon

Udine ad finen

i: auge omnin,
6 tuln hettident,

di media, queis ſocii ad conſequendum fi-
nem communem uti teneantur; ſeu juas per-
Jeikum liberas ſociorum actiones ad finem
ſocietatis pro ſuo arbitrio determinandi. No-
mine autem hujus juris imperium ſocietutis
intelligimus: quod quidem vulgo & per ex-
cellentiam ſolet etiam poteſtas ſocietatis appel-
lari, eoquod cetera omnia jura ſeu faculta-
tes morales (24) ſociorum fua dignitate an-
tecedat.

Cum itaque imperium ad obtinendum finem
ſocietatis ſumme neceſſarium ſit: luculenter pa-
tet, imperfeltam ſocietatem eſſe (60. b) , quæ
imperio caret.

