ſterium; — ſeipſos vero nunc miniſtros 110-

vi teſtamenti, nunc miniſtros Evuangeli; ſæpe

etiam ſimpliciter miniſtros, aut miniſtros
Chriſti, immo & miniſtros eccleſid nominant.
Sed miniſterium pugnat cum imperio. Er-
go &c.

R. Miniſterium, quo fungebantur Apoſtoli,
imperio ſacro ne minimum quidem adverſatur.
Erant certe miniſtri Chriſti, ab Eodem miſſi,
ut verbum fidei, — ut reconciliationem cum
Deo; — ut gratiam novi teſtamenti; — ut
doctrinam Evangelii omnibus gentibus mini-
ſtrarent. Erant etiam miniſtri eecleſic, dquate-
nus quidquid ſacræ poteſtatis habebant ,» id
omne ad ſalutem fidelium erat impendendum.
Ejusmodi miniſterium cum imperio ſacro op-
time componi, Chriſtus ſuo exemplo docuit.
Nam, MWATTH. XX. 27 & 28, ait ad Apo-
ſtolos : Quicungue voluerit inter vos primus
eſſe, erit veſter ſervus: ſicut Filius hominis non
venit miniſtrari; ſed miniſtrare. Alibi, ni-
mirum HEBR. VIII. 2 & 6, vocatur miniſter
ſanktorum, id eſt, Sacrorum; diciturque ſorti-
tus melius miniſterium, ſcilicet exeellentius
illo, quod obibant ſacerdotes V. T. Quis prop-
terea divino Servatori imperium ſacrum ablu-
dicare auſit? Denique S. Paulus ipſos Prin-
cipes appellat Dei miniftros, ROM. XIII. 4
& 6. Anne hi propterea eiyili imperio ca-=
rent ? .

M 5 F. 328.

H. 328. Oppon. V. Apaſtali negotia ec-

cleſialtica non niſi concurrente multitudine
deli

6£

delium tractarunt, definieruntque. Ergo im-
perium ecc leſiaſticum ex divina inſtitutione
penes multitudinem fidelium fuit, nec niſ
horum conſenſu ab Apoſtolis exercitum. Nam

,4) Apoſtoli convocarunt multitudinem diſ-
ipulorum, ut hi eligerent ſeptem diaconos
Fideles quoque eos elegerunt, & ſtatuer unt
ante conſpebtum Apoſtolorum. A. VI.

b*“) Petrus negotium eligendi alium Apo-
ſtolum in locum Judæ multitudini propoſuit,
Exurgens in medio fratrum . . Hi ſtutue-
runt duos . . Hi dederunt ſortes. ATI. I.

c) Concilie Hieroſolymitano interfuit om-
nis multitudo . . . Placuit Apoſtolis & Se-
nioribus ocum omni eccleſia, eligere viros. &c.

AT. XV.

d) S. Paulus inceſtuoſum Corinthium
non excommunicavit niſi congregatis Corin-
thiis: immo hortatus eſt, ut ipſi hominem
malum auferrent e medio ſuo. I. COR. V.

G. 329. Ad hoc argumentum R. I. Eti-
amſi omnia prorſus negotia eccleſiaſtica ab
Apoſtolis, adſcita communi multitudinis ſuf-
fragatione, fuerint pertractata; inde tamen
ſententia Aariorum neutiquam firmatur. Quæ-

—

ri-

ennt . „ .
lt. Nan

4) Lech

Atus im

dociano zm,
AKallone Imne

ritur enim, an Apoſtoli divino mandato ob-
ligati fuerint, ut ad negotia eccleſiaſtica va-
lide expedienda plebis ſuffragia adhiberent.
Id tamdiu jure inficiamur, quamdiu idoneis
documentis oſtenſum non fuerit: ex facto
enim neutiquam ſequitur obligatio faciendi.
Certe Apoſtoli potuerunt admittere fuffra-
gia plebis, quod ſperarent, fore, ut, quæ
omnium conſenſu ſtatuta fuiſſent, promtius
ab omnibus obſerventur. Si Monarcha qui-
dam nihil rerum illarum, quæ ad commu-
nem civium ſalutem pertinent, ſine conſenſu
ſuorum conſiliariorum agat; indene his im-
perium ipfum convenire concludes ²

§. 330. R. II. Apoſtoli non ad omnia,
ſed ad aliqua tantum negotia eccleſiaſtica
ſuffragantem multitudinem adhibuiſſe legun-
tur. Editas enim ab iis leges, poenasque
ſpirituales vel inflictas vel ſaltem intentatas
ſcimus, quin ulla communis deliberationis
mentio uspiam occurrat (280 - 83) Neque
exempla (328) allata imperium plebis evin-
cunt. Nam

a) Electio ad munia eccleſiaſtica non
eſt actus imperli facri. Ergo ex populari
electione imperium populare non probatur.
Accedit, quod Apoſtoli Epiſcopos ordina-
rint, quos ſuffragante al electos fuiſſe,
nullibi invenimus (287 & 328. 4 & b),

5)

*“) Concilio Hieroſolymitano interfuit
quidem multitudo: at aliquas imperii ſacri
partes exercuiſſe non traditur: quod enim
omni eccleſiz placuiſſe legatur, ut ſelecti qui-
dam viri Antiochiam mitterentur, qui Con-
cilii decreta perferrent, quomodo populare
imperium inde exſculpes (328. c) ²

«) Ex eo, quod Paulus ad excommu-
nicationem hominis inceſtuoſi Corinthios juſ-
ſerit congregari, nihil aliud deducitur, quam
eum przæcepiſſe, ut ille publice in eccleſia
tanquam excommunicatus denuncietur, atque
ut ab ejus conſortio eccleſiaſtico & familiari
omnes abſtineant (228. d).

§. 331. Oppon. VI. Imperium eccleſiæ
eſt jus pro ſuo arbitrio determinandi media,
queis eccleſiæ finis obtineatur (153). Chri-
ſtus autem ejusmodi determinationem non
permiſit arbitrio Apoſtolorum: dum enim
eos in mundum univerſum miſlit, docete, ait,
omnes gentes ſervare omnia, gquxcungue man-
Aavi vobis. WAIIH. XXVIII. 20. Ergo Chri-
ſtus imperium proprie dictum Apoſtolis non
conceſſit.

R. Chriſtus conceſſit Apoſtolis eorumque
fucceſſoribus jus pro arbitrio ſuo determinandi
tam eſſentialia quam acc identalia religionis chri-
Rianæ, ſed modo plane diverio. IIla decla-
rant pro ſuo arbitrio, id eſt, quoties decla-
rationem vel utilem vel neceſſariam eſe ju.
i⸗

(Iuoll enit

UI, Iul Cor.

N = 189

dicant. Hæc pro ſuo arbitrio præſcribunt, 1
eſt, ea, quæ, quoties, quibus, & ubi profi-
cua ad ſalutem eccleſiæ viſa fuerint. Sic Apo-
ſtoli, leges ceremoniales moſaicas ad ſalutem
æternam non eſſe neceſfſarias, tum primum
declararunt „ cum ad finiendam ea de re in-
ter chriſtianos controverſiam id neceſſarium eſſe
exiſtimarunt. Manducationem idolothytorum non
omnibus fidelibus, ſed iis tantum prohibue-
runt, qui in Cilicia & Syria degebant: quia
ibi tantum ejusmodi lex utilis effe videbatur

(71).

G. 332. Sunt demum Proteſtantium ali-
qui, qui admittunt quidem, a Chriſto Apo-
ſtolis tanquam Legatis ſuis imperium eccle-
ſiaſticum fuiſſe conceſſum, ita tamen ut il-
lud in ſucceſſores qnosdam neutiquam poſſent
transmittere. Ex horum Virorum' ſententia,
poſt mortem Apoſtolorum jure divino in ec-
cleſia chriſtiana obtinet ſyſtema vel collegiale
(323), vel jurisdifttionis territorialis (317):
ita ut, ſpectata inſtitutione divina, non aliud
inter fideles diſcrimen relictum ſit, niſi quod
inter docentes & diſcentes verſatur.

F. 333. Hi Doctores ſententiam fuam
præcipue roborari exiſtimant ex commercio
literarum, quas cum Apoſtoli eorumque dilſ-
cipuli ad eccleſias, tum ipſe eccleſi, ad ſe
invicem ſcripſerunt. Nam Paulus epiſtolas
ſuas inſoripſit, unam Omnibus, qui ſunt Ro-
mæ, dilettis Dei, vocatis ſanttis; duas Eccle-
ſia Dei, quæ eſt Corintlu; unam Eecleſüs CGa-

Ma.-

190 *

lati; rurſus unam Omnibus ſanktis, qui ſunt
Enheſi; iterum unam Eis, qui ſunt Coloſſis,
ſankttis; duas Eogleſiæ Teſalonicenſium, nlla
ullibi facta mentione Epiſcoporum. Solam
epiſtolam ad Philippenſes ſic exorditur: Pau-
us omnibus ſankftis, qui ſunt Philippis, cum
Epiſcopis & Diaconibus. Teſte Euſebio L. 3.
H. F. (C. 72,., UlEMWEMo Romanus zz Ko-
mank ecleſic perſona ad Corinthiorum ecle-
ſiam exaravit epiſtolam. Apud eund. Euſeh.
L. 4. C. 1, legimus epiſtolam, quam eccle-
ſia Dei, qu umdnam incolit, etcleſic, quæ
eſt Philomilii, & aliis omnibus ſankktls eccleſiis
inſcriplt. Ibid. L. 5. C. 1, reſeruntur Elcle-
ſio illuſtriſſma, qu& ucduni & Vienna in
Gallia ſunt, eccleſiis Aßiaæ & & Phrigia ſcripſiſſe
hoc exordio: Servi Ihſu Chriſti, qui Lug-
dunum & Viennam Gallia incolunt „ fratri-
bus, qui ſunt in Aſia & Phrigia &c.

H. 334. Verum enimvero argumentum,
quod ex 15 aliisque ſimilibus epiſtolis pe-
titur, cum negutivum ſit, ſententiam noſtram
nullo modo labefactat, niſi Aarii ſimul pro-
bent, illas vel nomine Epiſcoporum ſcribi,
vel E Diſcoßis inſcribi debuiffſe. Qua autem
ratione id probatum dabunt ? Certe argu-
mentum literarum, quæ commemoratæ ſunt,
ad pop ulum perinde atque ad Epiſcopos per-
tinet: cum igitur nomine ecc leſiæ tam hi
quam ille comprehendantur; profecto nihil

opus fuit, ut ſpecialis mentio Epiſcoporum
e⸗=

Aus ere
len epilcgne
ltem Duden
lelennt

jel eckͤ

gu

ti ili

*7
I/

zding 4 1

unn iu men

mn, in ia

eete dun I
Ucebo

. „.

191 =—

fieret, eo præſertim tempore, quo hi, ut
Apoſtolis propinquiores, ita ab omni faſtu
remotiores fuere. Accedit, quod S. Paulus
duas epiſtolas ad ſolum Timotheum Ephefl-
num; & aliam ad ſolum itidem Titum Cre-
tenſem Epiſcopum direxkerit, in quibus ni-
mirum de negotiis quibusdam epiſcopalibus
agere conſtituerat. .

H. 335. Poſtremo quzænam eſt heæc lo-
gica, ab aliquot epiſtolis, eceleſiarum nomine
ad alias eccleſias ſcriptis, adverſus poteſta-
tem epiſcopalem argumentum ducere, cum
idem Euſebius alias multo plures epiſtolds
referat, quas vel Epiſcopi ad alios Epiſcopos,
vel ad eccleſias quidem, ſed non ſine men-
tione Epiſcoporum, a quibus regebantur, de-
derunt? Exemplo ſit S. IIMWATTUS MI.
Is, ut Euſebius L. 3. C. 30. memorat, unam
epiſtolam ad eccleſiam Epheſinam ſcripfit, in
Jua Oneſimi, qui ibidem Paſtor fuit, mentio-
nem facit. Aliam autem eccleſi-, quæ erat
Magneſix, miſit, in quu rurſus Damam Epiſ-
copum in memoriam redigit: eccleſiæ Tralliaia
aliam, in qua Poliybium, qui tuni ibi præſuit,
inſerit . . . Lum eccleſia Snirnenſi, & ſe-
paratim cum Polycarpo, qui illi eccleſiz pra-
Juit, fuamiliariter per literaus eſt collocutus. In
eadem epiſtola ad Smyrnenſes hæc fſcribit:
Omnes Epiſcopum ſequimini, ut G Eſas Chri-
Rus Patrem; & Presbiterium ut Apoſtolox..
ine Epiſcovo nemo quidguam faciat eorunt,
Jua ad eccleſiam ſpeltant, A R.

WN I152 =
ARIICUI. US II.

DILVVIWIVR ARGUVMEIIA ACAIMO-
LICon En CoNTRA PkIIATUII
IMPERII ECoLESTIASIICI.

H. 336. Q ppon. I. Ex S. ſcriptura prima-
tus imperii eccleſiaſtici adeo non
probatur, ut inde potius impugnari poſſit.
Nam
2) Per petram, fuper quam Chriſtus pro-
miſit MAlIII. XVI. I18. ſe eccleſiam ſuam
*dificaturum, alii Patres intelligunt fidem
Petri; alii omnes Apoſtolos; alii denique
ipfum Chriſtum, utpote Jui I. COX. X. 4.
vetru; & IBIM. TIII. 1I. fundamentum appel-
latur, prkter quod nemo aliud poteſt vonere.

*) Chriſtus paullo poſt MAlIIHI. XVI.
23. ad bPetrum ait: Vade voſt me, Satana,
ſcandalum es mili.
6) LUC. XXII. 24. Fatta eſt contentio in-
ter Apoſtolos, quis eorum vider etur eſſe mujor.
d) Al. VIII. 14. Apoſtoli Samariam mi-
ſerunt Petrum & Goannem.
e) GAL. Il. II. Paulus ait, ſe Cephæ in 1d) Nir
faciem reſtitiſſe. n gce
f) Petrus nullibi in S. Scriptura legitur
exercuiſſe primatum.

ſen in Fe
4 neine
11 a (or

4N.
MATTX
C.

Ve= 193 *

H. 337. R. ad ſingula; & quidem

Ad a) Quidquid ſit de varia interpre-
tatione, quæ, ex diverſitate vocum Petrus,
& Petra lorſan orta eſt: nos non ex ſenſu,
quem vocabula hæc, pvetra, claves, poteſtas
ligandi & ſolvendi ſua inſtitutione habent;
ſed ex ſenſu, quem circumſtantiæ vocibus
illis conciliant, primatum deducimus (305).
Quamquam & nmulla interpretatio ſit magis
propria & naturalis, quam ea, qua per pe-
trum intelligitur Petrus. Nam idiomate the-
odiſco ſic reddenda ſunt verba Chriſti: Du
biſt ein Felſen: und auf dieſen Jelſen will
ich meine Kirche bauen. Quæ ex epiſto-
la ad Corinthios afferuntur, nobis pla-
ne non adverſantur. Chriſtus ſeu fides in
Chriſtum eſt fundamentum unicum religio-
nis & ſalutis noſtræ; Chriſtus eſt fundamen-
tum principale eccleſie. Judxæi biberunt in
deſerto de petra, quæ erat Chriſtus, hoc eſt,
per quam Chriſtus præfigurabatur. Hæc om-
nia certe non impediunt, quo minus Petrus
ſit fundamentum miniſteriale, ſuper quod ædi-
ficata eſt eccleſia.

Ad ?*) Miror, a Viris doctis argumen-
tum adeo ficulneum nobis opponi. Satanas,
latine adverſarius dicitur. Chriſtus igitur Pe-
trum, quod ſibi paſſionem pro hominum ſa-
lute ſubeundam diſſuaderet, adverſarium no-
N mi-

minavit. Ergo paullo ante primatum non
promiſit? Egregium, ſi Superis placet, ra-
tiocinium!

Ad c) Audierunt quidem Apoſtoli verba
Chriſti, MAl IH. XVI. Petro primatum pro-
mittentis: at ſenſum verborum illorum, ut-
pote rudes adhuc, necdum eo tempore, quo
contentio iſta contigit, intellexere. Nec mi-
rum id de Apoſtolis ante adventum Spiritus
ſancti; verba enim Chriſti multo clariora non
penetrarunt. Ecce aſcendimus Hieroſolymam,
ait ad eos LVU. XVIII. 31 - 35. & conſum-
mabuntur omnia, quæ ſcripta ſunt per Pro-
phetas de Filio hominis. Iradetur enim gen-
tibus, & illudetun, & flagellabitur, & con-
ſpuetur: E5 poſiquam fiagellaverint, occident
eum: & tertia die reſurget. Quid clarius 2
Et tamen ipſi nihil horum intellexerunt.

Ad d) Superior ab inferiore etiam mitti
dicitur, ſi hujus precibus vel conſilio per-
motus aliquo vadit. Deinde Petrus, utut
Primas, fuit inferior toto Collegio Apoſto-
lorum, ut infra ex propoſito defendemus
Miſſio igitur illa primatum non evertit.

Ad e) Cephas a Paulo reprehenſus veél
fuit aliquis tantum ex ſeptuaginta diſcipu-
lis Chriſti; vel etiamſi Petrus fuerit; ſfalvo
primatu, a Paulo Potuit reprehendi; Zuper ior
enim, quamquam ab inferiore puniri nequeat,
lici-

UI, eundenn
4

ugnme wonn
Cuod Nn

1, „Eithim

ot ſee

Primatunn ,
ls Placet

Cpottoni re
mimamm r.

N —— 0 — — &
—

licite tamen ab eo corripitur, occulte qui-
dem, ſi occulte; — publice vero, ſi pub-
lice deliquerit.

Ad †) Petrus quidem primatum pote-
ſtatis nunquam legitur exercuiſſe: id vero
non poteſtatis, ſed occaſionis defectui adſcri-
bendum. Primatus ſervandzæ unitatis caufſia
inſtitutus a Chriſto eſt. Quo pauciores, ii-
demque ſapientiores & ſanctiores ſunt ſocii,
cujusmodi fuerunt Apoſtoli- eo facilius ſine
exercitio imperii inter ſe mutuo conſentiunt.
Argumentum hoc Aaorum eſt negativum,
quod nullius eſt roboris: niſi probétur, Pe-
trum debuiſſe exercere ſuum primatum. Si-
mile argumentum efformant ex verbis S.
Pauli I. COR. XII. 28. Quosdam poſuit Veus
in Eccleſia, primum Apoſtolos, ſecundo prophe-
tus, tertio Doftores, deinde virtutes; exinde
gratias curationum &. & EPIIEd. IV. 11
& 12. Chriſtus dedit quosdam Apoſtolos, quos-
dum autem prophetas, dlios vero Evangeliſtas,
alios autem paſtores & doftores, ad conſum-
mationem Sankttorum, in adiſicationem Corpo-
ris Chriſti. Inde enim tantummodo ſequi-
tur, Paulum his locis nullam de primatu
mentionem feciſſe. Ex quo neutiquam dedu-
citur, eundem Paulo fuiſſe incognitum, niſi
ante probaverint Aarii, neceſle fuiſſe, ut
Apoſtolus ibi de illo mentionem ingereret.
Atqui nulla ejusmodi neceſſitas oſtendi po-
teſt. Paulus enim loc. cit. ſolummodo re
N 2 cen-

W 1I96 =

cenſet diverſas gratias, ut vocant, gratis
dutas, queis religionem fuam Chriſtus ini-
tio propagandam decrevit.

H. 338. Oppon. II. Primatus poteſtatis
evertit ε qualitatem poteſtatis, quam ſupra
ſtatuimus non ſolum inter Apoſtolos (284),
ſed etiam inter Kpiſcopos (289 & 90). Ergo
Chriſtus ejusmodi vel æqualitatis vel prima-
tus auctor non eſt.

R. Tantum abeſt, ut primatus æqualitatem
tollat, ut potius ex æqualitate Epiſcoporum
primatus eruatur (300). Nemo ſcilicet Epiſ-
coporum plura aut majora; nemo pauciora vel

tra diœceſin propriam exercenda. Eiſe u
Romanus poteſt quidem in ſua diccefi leges
eccleſiaſticas ferre; de cauſſis ad eccleſiam per-
tinenribus judicare; pœnis ſpirituslibus in con-
tumaces animadvertere. Sed Conſtantienſis, Cu-
rienſis, Auguſtanus, ceterique omnes Epiſcopi
in ſua quique dicœceſi iisdem omnino juribus
gaudent. Hactenus omnia ſunt æqualia; nec
ullus eſt locus primatui. Verum cereri Epiſco-
pi omnes, ſaltem fingillatim ſumti, in rebus
ad unitatem eccleſiaſticam pertinentibus, Epil-
copo Romano ſubjecti ſunt. Nonne hæc fſub-
jectio inæqualitatem aliquam inter hunc illos-
que deſignat, quæ tamen priorem æqualitatem
ſalvam integramque relinquit ? Nonne pote-
ſtatem denotat, qua Epiſcopus Romanus ſupra
ceteros eminet ? Afqui per primatum pote-
ſtatis intelligitur talis eminentia (299). Qua
ratione igitur æqualitatem Epifcoporum ſtatui-
mus, ea primatum excludimus: & vieiſſim
dua

minora jura eccleſiaſticæ poteſtatis habet, in-

cMrun, en
heint
Wrum, n
Gefan in in
tenn ſeotin
ſtrtin
130. 0
1 Fnodo C
n zebator,
eyf, .
lat ia

Endam Eoi
Uuhun pott
rartt pri

Ens poteltnis
(bam fu

olos (254

[463 1,

UP

t ENln; der
tuun cetetl

1 nti in denn

Nommms luhtn

H oe⸗
Finnum

porum ii
c. Vieldn
s:
l

1 4

= 197 =*

qua ratione primatum afſerimus, ea Epiſcopo-
rum æqualitatem inficiamur. Nullus eſt Epiſ-
coporum, cui non omnia ſacri imperii jura com-
petant. En qualitatem! Unus eſt Epiſco-
porum, nimirum Romanus, cui ſacrum im-
perium in ipſos quoque Epiſcopos omnes, ſal-
tem ſeorfim aeceptos, conveniat. En ingqua-
litatem!

G. 339. Oppon. III. Verba S. Cypriani
in Synodo Carthaginenſi, in qua de vebaptiſ-
mo agebatur, ſic loquentis: Supereſt, ut de
hac ipſa re ſinguli, quid ſentiumus, profera-
mus, neminem judicantes, aut a jure commu-
nionis aliquem, ſi diverſa ſenſerit, amoventes.
Weque enim quisquam noſtrum Epijſcopum ſe
PEpiſcoporum conſtituit, aut tyrannico terrore
all obſequencdli neceſſitatem collegas ſuos adigit:
quandlo habeut omnis Epiſcopus, pro licentia li-
bertatis & poteſtutis ſucx, arbitrium proprium,
samque judicari ab alio non poſſit, quam nec

ipſe poteſt alterum judicare: ſedl expebdtemus

univerſi jucdicium D. MW. G. C. qui unaus &

ſolus habet poteſtatem & præponendi nos in ec-

cleſic ſux gubernatione, & de abtu noſtro ju-
dicandi. Ergo Cyprianus negavit, exiſtere
quemquam Epiſcoporum, qui ceteros ad obe-
diendum poſſit cogere, judicare, punire. Er-
go negavit primatum poteſtatis.

R. Cyprianus negavit „ Romano Pontifiei
competere jus ceteros Epiſcopos in rebus non-
dum commu-ni conſenſu deciſis, qualis erat quæ-
ſtio de rebaptiſmo, ad obediendum ita cogen-
N 3 di,

„

di, ut non ſimul ſalva maneat Epiſcoporum in
ſuffragando libertas. Hoe autem jus primatui
occleliaſtico divinitus annexum non eft.

F. 340. Oppon. IV. Juxta S. Auguſti-
num Traktat. 50. in Ggoan. Petrus, qudnclo
aves attepit, eccleſiam ſanktam ſignificavit. &
L. de agon. Chriſt. C. 30. Eccleſic claves regni
cælorum data ſunt, cum Pero data ſunt.
Igitur Petrus non ſuo, ſed eccleſiæ, nomine,
claves accepit a Chriſto. Ergo imperium ec-
cleſiaſticum jure proprio ad eccleſiam ſeu to-
tam communitatem fidelium pertinet. Ergo
nec Apoſtolis poteſtas eccleſiaſtica, nec Petro
primatus hujus poteſtatis jure pioprio, led tan-
tum adminiſtrutorio (26. C) competebat.

R. Chriſtas omnibus Apoſtolis promiſit &
dedit poteſtatem clavium jure proprio exer-
cendam, dum ad omnes ait: Qucxcunge alli-
gaxeritis & c. icut miſit me Pater, E& Ego
mitto vos Ec. Eandem poteſtatem proprio
itidem jaure & modo quodam præcipue exer-
cendam uni Petro promifit & dedit, dum ad
eum ſolum dixit: Tibi dabo claves C&c. Paſce
oves meas 6c. unum eſt allocutus, quia vo-
luit, ut is unus & Collegii Apoſtolici Pri-
mas eſſet, & unitatem eccleſiæ univerſalis ſig-
nificaret. Quare Eceleſia binis vicibus claves
accepit, ſemel nimirum in Petro; & iterum
in Apoſtolis omnibus; & quidem ecclefia,
prout conſideratur ut univerſa multitudo fide-
lium, tantum denominative & repræſentative
accepit claves, quatenus nimirum nunc per
omnes Apoſtolos ut paſtores, nunc per ſolum

Petrum ut principem paſtorum fuit repræſen-
ta-

1h. Atpote
Gen EMhori
cen Pobhe
Prepttr 4o
nbat ſgu
un
clares Ee.
Kerm. 10
Prudkiun
tis tecle ſic
Iidi teu
At nobert
rn, 9
t omni
n d.
ccclelix 4
ſi, geis
her ecrlelin
than hiſtoru

.
nta alcs

4) Dum

litun

En klerit,

bus — Pet
Drecienre n

— 6*
N 199

tata: at eccleſia, ut eſt cœtus ex ſolis Paſto-
ribus coaleſcens, ſemel accepit claves Jubje-
Rive in Apoſtolis omnibus, utpote qui gam
conſtituebant; & iterum repraſentative in bPe-
tro, utpote qui tanquam Caput totam collectie-
nem Paſtorum repræſentabat. Hanc interpreta-
tionem ſuppeditat ipſe S. Auguſtinus, dum (cri-
bit Traft. 124. in Goan. Petrus Apoſtolus,
propter Apoſtolatus ſui primatum, eccleſßic gé-
rebat figurata quadam generalitate verſonam
. ., quando enim ei dittum eſt: Tibi dabo
claves &c. univerſam ſignificabat eccleſiam. Et
Serm. 105. de divers. Hinc Petri cellentia
pradi-atur, quia ipſius eniverſitatis & unita-
tis eccleſic figuram geſſit, quando ei dibtum eſt:
Tibi trado, quod omnibus traäitum eſt. Nanm
ut noveritis, eccleſiam accepiſſe claves regni c&-
lorum, audite in alio loco, quid Dominus di-
cat omnibus Apoſtolis: accipite piritum Jan-
RHum &c. En, Auguſtinus, ut prebet, reĩpſa
eccleſiæ datas effe claves, adducit verba Chri-
ſti, queis ſolos Apoſtolos eſt allocutus. Ergo
per eceleſiam, eui ait claves eſſe traditas, Coœ-
tum Paſtorum duntaxat intelligit.

F. 341. Reliqua contra Primatum argu-
menta paucis ſic diluenda exiſtimo.

a) Dum Paulus GAL. II. 7. ſoribit, ſibi
creditum eſſe Evungelium præputii, ſicut Petro
circumciſionis, ſenſus non eſt, quod eccleſia
gentium Paulo; — Judæorum vero Petro ſub-
jecta fuerit; ſed quod Paulus precipue gen-
tibus; — Petrus vero Judæis Evangelium
prædicare juſſus ſit.

N 4 b)

N= 200 =*

⁵⁹) A quibusdam Patribus Paulus Petro
vel comparatur, vel omnino præfertur, non
poteſtatis primatu, ſed fervore fidei, & am-
plitudine prædicationis, atque adeo meritis:
quare etiam ambo vocantur Printipes eccle-
Rarum: id quod Primatui Petri neutiquam
adverſatur. Præterea ambo dicuntur à S.
Epiphanio haæres. zy. Romæ Epiſcopi; a S. Ire-
næo L. 3. contra hares. C. 3. Eecleſik KRo-
mana jundatores; a S. Chryſoſt. hom. 32. in
epl. ad Kom. Oculi Romaæ &c. quia uterque
Romæ Evangelium prædicavit.

*) Quamquam in civitate modica per
demecratiam vel ariſtocratium ſine primatu
poteſtatis unitas coniervari poſſit: id tamen
in civitatibus amplioribus eo difficilius Gt,
quo plures ſunt, qui jure ſuffragii gaudent.
Cum igitur eccleſia chriſtiana ſit toto orbe
diffuſa, ejusque Epiſcopi, penes quos eſt im-
perium ſacrum, per omnem terram ſint di-
ſperſi, primatu opus eſt, quo illius unitati
jugiter conſulatur.

d) Unitas eccleſiaſtica fuit quidem in
hunc usque diem ſemper conſervata, etiamſi
Sedes Papalis nonnunquam unum alterumve
annum vacaverit; immo etiam duobus tri-
busve Pontificibus Sedem illam novem om-
nino & triginta annos occupantibus. Verum
inde adeo non ſequitur, unitatem illam fſine
Primate ſemper poſſie conſervari, ut, ſi res
pe-

Denllild Uh

ine,

¹ Wbtiquun

buntur 1 8

II, U,
e*

RN 201 —

penitius inſpiciatur, oppoſitum potius veriſ-
ſime concludamus. Nam quoties Sedes Pa-
palis vacabat, ne unitas ecclefiæ peyiclita-
retur, de novo; — quoties plures eam oc-
cupabant, ut eidem unitati periclitanti ſub-
veniretur, de uno Pontifice determinando
actum eſt.

e) C. 28vVus Conc. Chalcedonenſis: An-
tiqux Romæ throno, quod Urbs illa impera-
ret, jure Patres privilegia tribuerunt, agit de
poteſtate tantum Patriarchica: id quod elu-
cet ex contextu: nam ſubjungitur: eadem
con ſiderutione moti TSο. Epiſcopi (nempe in
conc. Cpltano I.) ſankftiſſimo novæ komaæ tho-
no ualia prirvilegia tribuerunt. Ad verba Va-
lentiniani III. Novell. III. ſic loquentis: Se-
dis Apoſtolicæ primatum S. Petri meritum, quti
princeps eſt epiſcopalis coronæ, & KRomand dig-
nitas civitatis, ſacræ etiam ſwynodi firmavit
auktoritas, Rdeo, ob meritum S. Petri &
dignitatem Urbis factum eſſe, ut Primatus
a Chriſto inſtitutus Ssedi Romanæ ex con-
ſenſu Epiſcoporum annecteretur, id quod no-
lumus inſiciari (315).

) Titulus Epiſcopi aniverſalis ſeu Oecu-
menici triplici ſenſu accipi poteſt. Inprimis
quidem denotat Patriarcham âmpliſſimæ Dice-
ceſeos: quo ſenſu etiam concilia quædam in-
tegræ nationis nonnunquam univerſalia olim
. N 5 ap⸗

. — 202 *

appellata ſunt. Deinde vero ſignificat Epiſ-
copum quemdam, cui ceteri omnes Epiſcopi
ſaltem ſeorſim ſumti unitatis cauſſa ſubjecti
funt. Denique deſignat Epiſcopum, cujus
Vicarii tantummodo ſunt reliqui Epifſcopi,
nonniſi poteſtate ab eo ſibi delegata inſtructi.
Primo tantum ſignificatu Patriarchæ Cplta-
ni, teſte Anaſtaſio bibliothecario in prcfat.
ad Syn. VII, hunc titulum fibi arrogare
cœperunt. Alteram notionem ſi ſpectes, no-
men hoc Romano Pontifici & convenit, &,
teſte Gregorio M. L. 4. epl. 32. ad Mauritium
Imp., per Chalcedonenſem ſunodum oblatum eſt.
Habita ratione ſenſus poſtremi appellationem
hanc idem Gregorius, tanquam nomen blaſ-
phemig, & profanum vocubulum repudiavit:
& quoniam pravo huic ſenſui obnoxius eſt
hic titulus; hinc eundem penitus rejecit. Ar
Bonifacius III. poſtea a Phoca Imp. edictum
impetravit, quo appellatio iſta Epiſcopo Cpl-
tano ademta, ſoli deinceps Pontifici Romano
reſervata fuit.

N M

†
141. N.
Ai ſ .
3

n Meid!
d.

Tntonen

1 Ceteris
Meutt
Wdtur. Pe
6314 umame⸗

4

lici Rooano

11

AP. W.

DE HIERARCHIA ECCLESIRE
CHRISIIANA.

J. 342. Nomine HIERARCHIIE ECCLE-
S& ASTICNW intelligimus ſeriem
hominum, quorum alii aliis poteſtate qua-
dam ſacra ſubordinati ſunt. Poteſtas heec vel
in imperio ſacro fita eſt, vel cirea admini-
ſtrationem Sacramentorum, præſertim Eucha-
riſtiæ, aliasque ceremonias eccleſiaſticas ver-
ſatur. A poteſtate poſteriori nierarchia ordi-
nis ſeu eka; — a priori vero kierar-
chia jurisdittionis ſeu imperii nomen obtinuit.
Jurisdictio hæc vel intra forum iuternum ſeu
conſcientiæ tantum continetur; vel ad forum
quoque externum ſeſe extendit (15. d). Qua-
re in externam internamque dividitur. Ad
hierarchiam qui pertinent, communi appel-
latione CLEkKkICI dicuntur, ut diſtinguantur
a ceteris fidelibus, quos LAlCOS appellare
placuit. Tota Clericorum collectio CLERVU
vocatur. Porro Hierarchia alia divinæ; —
alla humane duntaxat ordinationi ſuam ori-
ginem debet. .

A R-

A= 204 =3
ARTICULUS I.

DE HIERARCOHIdA PER DIVINWAM OR-
DIWATIONEII INSTITVUVTA.

H. 343. LDGrina Concilii Tridentini de
Hierarchia eccleſiaſtica ſequen-
tibus continetur:

ℳ) Seſſ. 23. Can. I1. Si quis dixerit, non
eſſe in novo Teſiamento Sacerdotium viſibile &
externum, vel non eſſe poteſtatem aliquam con-
Jecrandi & offerendi verum Corpus & Sangui-
nem Domini, & pvectata remittendi & retinen-
di; . . anathema ſit.

b*) Ilbid. Can. 2. quis dixerit, prater
Sacerdotinn non eſſe in eccleſia cutholica alios
ordines & majores & minores, per quos, ve-
lut per gradus quosdam, in Sacerdotium ten-
dutur; anathema ſit.

6*) Ibid. Cap. 2. de Sacram. Ord. diver ſi
ejusmodi Miniſirorum ordines, qui Sacerdotio
ex oſficio deſerviunt, recenſentur, nimirum
Diaconorum, Subdiaconorum, Acoluthorum, Ex-
orciſturum, Leltorum, & Oſtiariorum.

d) Ibid. Can. 6. Si quis dixerit, in ec-
cleſiu Catholica non eſſe tierarchiam, divina
ordinatione conſtitutam, quæ conſtat ex Epiſco-
pis, Presbiteris, & miniſtris; anathema ſit.

9

ior 6 cra

)Did
Cns Kon
ſaters pr
Ull tan,
niris lamn

ls,
1) e

kundl

Udliatione

2

3
I

A 0.
714

ſerrni ⸗

la legnen.

= 205 ==3*

e2) Ibid. Cap. 4. de Sacram. Ord. Epiſ-
copi, qui in Apoſtolorum locum ſucceſſerunt,
adl hierarchicum ordinem pracipue pertinent,
poſiti æ Spiritu ſankto regere eccleſiam Dei: ii-
que Presbiſteris ſuperiores ſunt; ac Sacramen-
tum Confirmuationis conferre; Miniſtros Eccle-
ſick ordinare; atque alia pleraque veragere voſ-
ſunt: quarum funttionum poteſtatem reliqui in-
ferioris ordinis nullam habent.

f) Ibid. Can. 7. &N quis dixerit, Epiſ-
copos non eſſe Presbiſteris ſuperiores; vel non
nabere poteſtatem confirmandi & ordinandi;
vel eam, quaum habent, illis eſſe cum Presby-
teris communem; anathema ſit.

F. 344. Definit igitur Tridentina Syno-
dus,
ℳ) Sacerdotes MW. T. gaudere poteſtate
conſecrandi & offerendi verum Corpus &
Sanguinem Domini; item remittendi & reti-
nendi peccata (343. a).

*) Eſſe in Eccleſia Hierarchiam divina
ordinatione conſtitutam ex Epiſcopis, Pres-
byteris, & miniſtris (343. d). Quinam vero
ex variis gradibus miniſtrorum, ſeu majori-
bus ſeu minoribus (343. b), quos recenſet
(343. e), ad hanc hierarchiam pertineant,
non definit.

4½) Epiſcopos eſſe Presbyteris ſuperiores,
ſpecta-

ſpectata voteſtate ondinis (242 & 43. e & f).
An autem conſiderata poteſtate jurisdictionis,
& quidem ex divina inſtitutione, iisdem ſu-
periores ſint, non definit.

F. 345. Epiſcopatus, Presbyteratus, Dia-
conatus, & Subdiaconatus vocantur ordines
majores & ſacri; vel quia per eos coônfertur
poteſtas propius concurrendi ad Euchariſtiæ
adminiſtrationem; vel quia his ordinibus ini-
tziati a matrimonio ſaltem contrahendo, ut
in Eccleſia græca; — aut a contracto etiam,
ut apud Latinos, abſtinere tenentur. Reliqui
ordines ex ratione oppoſita minores appellan-
tur. Hi in latina quidem Eccleſia quatuor-
ſunt, nempe Oſtiariatus, Lekctoratus, Exorci-
NRatus, & Acolithatus: ad quos per Tonſu-
ram clericalem quaſi via paratur. Græci vero
unicum Leltoratum numerant.

Benedictus XIV. cum Cl. Bertio aliisque
magni Nominis Theologis, exiſtimat in Conſtit.
Etſi vaſtoralis. de Ritib. Græcor. N. 7. Per
Suhdiaconatum rita graco collatum ,„ Aco-
lythatum W Oſtiariatum recipi. Græci enim,
ut conſtat ex pluribus Codicibus apud Mori-
num, in ordinatione Subdiaconi hæc verba ad-
hibent: Domine, da illi aſiſtene vortis templi
ſaukti tai (En Oſtariatum); accendere lumen
tabernaculi Gloriæ tuc (En Acolythatum).
Igitur ſolus Exorciſtatus apud Græcos defide-
ratur: quamquam & is, ut vult idem Bertius,
ſaltem apud Maronitas Catholicis unitos vel
eum Pſalmiſtatu, qui a Lectoratu noſtro non
dif-

N
o i er
Arr,

otur Mn

et, nilos

Eiten:

1S s de⸗

CCIIIhemora

–-ũ

Natut, M.
Mur ordines
s Conkertur
Uuauttie

Ne 207 3*

differt; — vel cum Diaconatu conferri vide-
tur. Nam in porreétione libri pſalmorum,
quo in eccleſia orientali energumeni exorci-
Zantur, Epiſcopus Deum orat, ut Pfſaltes me-
reatur tonculcare ſerpentes & ſcorpiones, id
eſt, malos dæmones.

J. 346. Ordines minores & Subdiacona-
tum eſſe quidem antiquiffimos, in conſfeſſo
eſt apud omnes. Nam ut cetera documenta
taceam: Cornelius P. in epl. ad Fabium An-
tioch. apud Euſebium H. E. L. 6. C. 43. in
eccleſia Romana refert extitiſſe Presbiſteros 46,
Diaconos 7, Subdiaconos 7, Acoluthos 42,
Exorciſtas & Lekttores unacum Oſtiariis 52.
Celeberrimi tamen Theologi his ordinibus
divinam inſtitutionem denegant; & merito
quidem : nec enim in ſfacris Literis ulla de
illis mentio reperitur: nec Traditio argu-
mentum, quo divina eorundem origo pro-
betur, ſatis firmum ſuppeditat. Certe S. Ig-
natius M. in genuinis, quæ extant, epiſto-
lis fuis de prædictis ordinibus nihil prorſus
commemorat: quamquam de Epilcopo cum
ſuis Presbyteris & Diaconis conjunctim duo-
decies omnino meminerit: id quod manife-
ſto indicio eſt, ordines illos poſtmodo pri-
mum auctoritate Epiſcopali fuiſſe inſtitutos.

F. 347. Jubcdiazonos aſcendendo excipiunt
Diaconii. Quin hi ad Hiearchiam divina or-
dinatione conſtitutam pertineant, eo minus
licet dubitare, quod, excluſis inde Ordini-
bus

AN 209 — N*

bus minoribus & Subdiactonatu (346), non
alii ſuperſint eccleſie miniſtri prater Diaco-
nos, qui, ſecundum definitionem Triden-
tinam (344. b), ad illam referri mereantur.
Atque ita Theologi unanimiter ſentiunt, tum
quia primos ſeptem Diaconos ab Apoſtolis
per impoſitionem munuum fuiſſe ordinatos S.
I.OCA narrat AbI. VII; tum quia S. IG.-
NAIIVS M. in epl. ad Smirn. C. &. præci-
pit fidelibus, ut revereantur Diaconos ut Dei
mandatum.

Nec alterius ſententiæ fuiſſe cenſendus eſt
S. C' PRIANUS, dum epl. 65. ad Rogatia-
num ſcripſit: Apoſtolos, id eſt, Epiſcovos &
Prapoſitos Deus elegit: Diaconos autem Avo-
Noli poſt aſcenſum Domini in cælos ſibi conſti-
tuere Epiſcopatus ſui & eccleſic miniſtros.
Nam S. Doctor Epiſcoporum ſupra Diaconos
eminentiam præter alia inde etiam repetit, quod
Chriſtus illos immediate & per ſe; — hos ve-
ro tantum mediate & per Apoſtolos conſtituerit.
Id quod neutiquam obeſt, quo minus tam dia-
conatus quam Epiccopatus divinæ ordinationi ſit
adſeribendus.

H. 348. IIli quidem ſeptem Diaconi,
quos Apoſtoli ordinarunt, ad profanum mi-
niſterlum menſæe deputati ſunt, 40OT. VII.
1. & 2. At officium hoc neque unicum fue-
rat; neque primarium, ad quod obeundum
deſtinabantur. Manuum quippe impoſitio, qua
ab Apoſtolis initiati ſunt, certe denotat ſa-
cram poteſtatem. Præterea oportebat Viros
il-

a

Feiitten
Mt Ceman

5 2

illos eſſe plenos Spiritu ſantto & ſapientia:
quæ dotes ad profanum minifſterium plane

en lite non requiruntur. Ad hæc nunquid &E-
Meremmn. PIIAMWVO & PHIIIPPVUS, qui erant ex
elllut, nun numero illorum ſeptem Diaconorum, ille
40 Anftis quidem Judæis, hic vero Samaritanis, Evan-
Clcluntos 5. gelium prædicarunt? AC. VII - X. quod
In 8 N. munus nemo profanum dixerit. Denique lu-

culentum huic veritati teſtimonium præbet
S. Iü WAIIVS M. epl. ad Trallan. C. 2. ubi
Diaconos vocat miſſteriorum glſu Chriſti mi-
niſtros: non enim, pergit, ciborum & po-
tuum, ſed eccleſir Dei miniſtri ſunt.

e Nrrci.

H. 349. Epiſcopi aliquam poteſtatem ſa-
cram cum Presbyteris communem habent;
aliquam ſibi ſolis propriam. Communem ha-
bent poteſtatem non ſolum Ordinis, qua Sa-
cramentum Euchariſtic conſiciunt; ſed etiam
Cltieit jurisdictionis internæ (342), quam in admi-
nint un ir niſtrando Sacramento Pænitentizæ exercent.
2 Wininil Sed ſibi ſolis propriam habent poteſtatem,
qua Confirmationis & 'Ordinationis Sacramen-
ta conferunt. Atque hanc poteſtatem ſi ſpe-
ctes, Epiſcopi jure divino fuperiores Pres-
byteris ſunt. Hinc etiam Sacerdotes primi
ordinis; — Presbyteri vero ſacerdotes ſecundi
ordinis dicuntur.

N
gen Duum,

Preſtio, Gn Veritatem hanc Theologi dogmatici ſibi ſu-
t d⸗ munt demenſtrandam. Noſtrum eſt, disquirere,
