id incubuerunt, ut Imperatorem ad confe-
renda cum Eugenio conſilia permoverent.
Deputati igitur ſunt quatuor Viri ex utra-
que parte: quos inter habita conſultatione,
Græci ſuam de Papæ privilegiis ſententiam
his verbis declararunt: De Primatu Papa
fatemur, Ipſum eſſe ſummum Pontificem, &
Procuratorem, locum gerentem, α Vicarium
Chriſti; Paſtorem & Doktorem omnium Chri-
ſtianorum, regentem & gubernantem Dei Eccle-
ſiam, ſaluis privilegiis & juribus Patriarcha-
rum Orientis. His ſcriptis, ſtatuerunt nihil
amplius ſcribere, aut facere. Sed ſi hoc a Pa-

va von reciperetur, nikhil eſſe ultra faciendum.
Probabatur Pontifici hæc declaratio. Itaqu
conſcripta eſt fidei definitio: in qua cum Pa-
pa diceretur habere ſua privilegia juxta de-
terminationem ſacrx˖ Stripturg, & dilta San-
Korum; rurſum interceſſit mperator, an, in-
quiens, ſi quis Sauktorum in epiſtola honorat
Papam, excipiet hog pro privilegio? Quare ei-
dem ſignificavit, aut hoc corrigeret, aut de
edlitu ejus ogituret. Igitur definitio emendata
eſt, prout hodie extat, atque Imperatori ex-
hibita: cui cum placuiſſet, græce ac latine
conſcripta fuit.

H. 607. Tandem die 6. Julii ann. 1439.
facta eſt utriusque Eccleſiæ unio, lectaque
fidei definitio, cui Latini Græcique omnes,
excepto ſoloe Marco Metropolita Epheſino, qui
in ſchismate contumax permanſit, ſubſcripſe-
re. De Primatu Papz & przrogativis cete-
rorum Patriarcharum fic ſtatuitur: LDeſii⸗
mus, ſäanbtam Apoſtolicam Secdem & Romanum
Pontificem in univerſum Orbem tenere Prima-
tum ,; & inſum Pontificem KRomanum ſuc-
ceſſorem eſſe B. Petri Princtipis Apoſtolorum,
& vernm Chriſti Vicarium, totinsque Eccle-
ſic Caput, & omnium Clhriſtianorumim Patrem
d Vokctorem exiſtere; & Inſi in B. Petro pa-
ſcendi, regendi, & gubernandi univerſalem
Eccleſiam a D. W. G. C. plenum poteſtatem ()
ructitam eſſe, quemudmodum & (hb) in Akltis

Lonciliorum oecumenicorum & in ſacris canoni-
us

4) Per pote
itan (58.5)
t Ab olatt /n
vwane potent
abvlo non
dicarinnus (5

uleo
tim in NRir
, gue ht
ſiun iI Air
ſrit ANnenin
klni gero,
A i, . 7
lun, gi in
Gin ſurit en

Uemn BEecdltiamn
unn tizen ton
mnonet gieln
Leni l. Not

= 431 =*

bus continetur; renonantes inſuper ordinem tra-
ditum in cunonibus ceterorum venerabilium Pa-
triurcharum, ut Patriurcha Cpyltanus ſecundus
ſit pvoſt Sdmum Romanum Pontificem; tertius
vero Alexandrinus; quartus autem Antiochenus,
& quintus Hieroſolyjmitanus; ſalvis videlitet pri-
vilegiis omnibus & juribus Eorum.

ua cu b.

1

a) Per poteſtatem plenam cave intelligas ab-
ſolutam (68. 5), vel mere monarchicam (94) ,
aut abſolute ſupremam, quæ fcilicet nulli alteri
humanæ poteſtati ſubjecéta fit (68. *): huic enim
vocabulo non alia notio ſubjicitur niſi ea, quam
indicavimus (68. c).

*“] Vulgo quidem legitur: Quemadmodum
etiam in Actis &c. ut ſenſus ſit: Poteſtas Pa-
v&, quæ hac definitione exprimitur, continetur
etiam in Aktis Conciliorum generalium & in
Jacris canonibus.,. Sed noſtra lectio reſpondet
textui græco, qui ſic habet: Kad oν Troτ*
nα s Tο daνατνιο Rc. junta eum mo-
dum, qui & in Aktis Concilisrum generalium
& in jacris canonlbus continetur: quæ verba
hunc ſenſum habent: Poteſtas regendi auniver-
ſalem Eccleſiam Papæ eo modo convenit, quo
zam eidem convenire Altka Conciliorum & ſacri
canones declarant. Eodem plane modo ultima
hujus definitionis verba legunt Blondus Eu-⸗
genii IV. Notarius L. 3. Decad. 10. Marcus Vi=
gerius Cardinal. in Decachordo., chorda 10. Jo-
annes Fiſcherus Roffens Ep. artic. 25. contra
Lutherum. Joannes Eckius L. 2. de Primatu
S. Petri. C.25. Albertus Pighius L. 4. de Hieranch.
Eccles. apud Natal. Alexandrum. Sec. 17. & 16,
Dic. S&. art. 4. num. 12.

§. 608.

N= 42 = F
H. 608. Definitioni latinæ a latere dex-
tro Latini, aphenin Bulla Papxæ;— a ſiniſtro
vero Græci, appoſita Bulla aurea Imperato-
ris ſui, ſabic:iplbre. Dignum tamen animad-
verſione eſt, quod lmpertor primo loco ſub-
ſcripſerit, & ante ipfos Orientalium Patriar-
charum Vicarios. Nomen Patriarchæ (plta-
ni non legitur in fubfſcriptionibus, cum is
menſe præcedente ex hac vita FPlorentiæ mi-
graverit. In ejus cubiculo tamen hoc ſcrip-
tum, ipſius manu exaratum, inventum eſt?
oſenh miſeratione divina Cponis nor Romæ
Archiepiſcopus, & cumenicus Patriarchua. (a)
Quonium ad extremum vita mec pver veni, icdt-
circo pro meo munere dilettis Filiis benignitate
Dei meam ſententiam his literis valu m facio. RNam
quxæ D. W. G. Clniſti catholica S& apoſßtolica
Eccleſiu Romæ veteris ſeutit, ac celebrat, om-
nia me quoque ſentive, credereque rrofteor, at
ipſis plurimum acquieſco. Beutiſimum autem
Patrum Patrem, ats ſummum Fontificem, Ro-
mæque veteris Papam Domini W. G. C. Vica-
rium eſſe concedere b); atque animarum purga-
torium eſſe non inficior.

a) Oecumenicum Patriarcham ſe vocat, non uunt⸗ Nr
alio utique ſenſu,; niſ eo, quem explicavi= u n rſirt
lvt
mus (341. †).

5) En inſigne teſtimonium de Primatu Eccle-
ſiæ Romanæ, editum a Patriarcha græco, ad
mortis confinia jam deducéto!

§. 609.

9
N

HMitere

N = 433 = **

G. 609. Concilium Florentinum ut Oe-
cumenicum & legitimum Gallia diu non re-
cepit. Certe nullus ex Epiſcopis Galliæ,
Rege prohibente, huic ſynodo interfuit: &
omnes regni Galliarum Ordines, qui Bitu-
rici ann. 1440. convenerant, eam rejecerunt.
Preterea Cardinalis Lotharingus in Com-
monitorio ad Britonem Secretarium ſuum
tempore Concilii Tridentini ſcripſit: Apud
CGallos Conſtantienſe Conctilium in partibus ſuis
omnibus ut generale habetur; Baſileenſe in au-
Roritatem admittitur; Florentinum perinde ac
nec legitimum, nec generale reputatur. Ratio
repudiandi inde repetenda eſt, quod Galli
crediderint, definitionem Concilii Florentini
repugnare decretis Conciliorum Conſtantienſis
& Baſileenſis de ſuprema Conciliorum gene-
ralium auctoritate. Verum, ut Natalis Alex.
Jec. I5. & 16. Diſ. 1o. art. I. zum. 6. (cri-
bit, voſtquam attenta magis conſideratione in-
notuit, Florentinum Concilium decretis illis non
repugnare, ipſum & Galli plerique omnes Thee-
logi, excuſſo ſcerupulo, &umenicum absque haæ-
ſitatione appellarunt. Sane Synodus, ad quam
Orientalis & Occidentalis Eccleſiv Epiſcopi con-
currerunt, Romano Pontifice per ſe vel per
Legatos praſidente, ſemper æacumenica habita

6.

E e XX. COW-

A.
— — — JB2
434 *

XX. COWoILIUI GEWERALLE.

LATENANENSR. V.

+W

OV. 610. Rex Galliæ Carolus VII. ann.
1438. Biturici ſolennem om-
nium Ordinum Francigæ conventum celebra-
vit, præſentibus etiam cum Eugenii P. tum
Conciſi Baſileenſis Legatis. Ibi condita eſt
ſtitutio 84C D
ea nim 1.
rali ſubjici-
m eceleſiaſtico-
rum elesctionem Pellationi-
bus Romanis alibus Beneficiorum re-
ſervationibus, & Annatis modum ponunt;
quꝰ denique ad alia reformationis capita
pertinent.

Concilii
rum, quæ
und ; gu⸗

F. 611. Sanctionew hanc improbavit
Eugenius P. Immo Pius II. in conventu Man-
tuæ habito ann. 1459. coram Oratoribus Re-
gis Galliæ edixit, ſibi a ſacro cum Callis
cor nmercio abſtinendum eſſe, niſi Rac, ut
ait, Sanktionis macula ſen ruga d Francorum
deponutur. Certe, pergit Papa, non au-
Koritate generalis Synodi, necg Romanorum
Pontificum decretis retepta eſt? quumrvis de cauf-
s eccleſidtſticis traltatus absque platito Ko-
ma-

. 435 = 3*

mana Sedlis ſtare non poſſit. (a) Prakaſul Ro-
muanus, oujus Parochin Orbis eſt, cujus pro-
vintia nec Ocenno clauditur b), in vegno Fran-
um jurisdiltionis habebit, quuntum plüu-
cet Parlamento. Won ſacrilegum parritidam,
non hæreticum punire permittitur, niſi Pur-
lementi conſenſus adſit. («g) . . Diſceſtonem a
Romana Eccleſiu pr ſe ferre videntur, quæ

c vun

ſub obtentu prugmaticæ Sanktionis fieri dicun-

tur. (dA)

a) Si vera eſſet hæc Papeæ aſflertio, ſeque-
retur, omnes cauſſas eccleſiaſticas judicio Pa-
pali eſſe ſubjiciendas. Sed nimirum ejusmodi
poteſtatem monarchicam Primatui annexam vult
Curia Romana; Chriſtus non voluit.

5) En bPius II. credidit, ſibi competere po⸗
teſtatem immediatam & concurrentem in om-
nes diceceſes! Ex aétis Conciliorum & ſfacris
canonibus, ex quibus menſura jurium Papalium
juxta Concilium Florentinum cognoſcitur (607.5“),
contrarium innoteſcit.

c) Immerito Pontifex invehitur in Placitam
regium circa pœnas eccleſiaſticas: harum enim
abuſus graviflimas in Republica turbas jam ſæ-
Pe excitavit.

4) A principiis Curiæ Romanæ diſceſſio-
nem continet Sanctio pragmatica; non item ab
Eccleſia Romana. Dolendum, toties Romanam
Curiam cum Eccleſia Romana confundi.

E e 2 H. 612.

N= 436 — *

§. 6012. Ea de re certior factus Rex
Franciæ, (arolus VII., habito conventu om-
nium Ordinum regni, ſui, per Procuratorem
generalem, confecto publico inſtrumento, ann.
1460. à Papa ad Concilium generale appell a-
vit, ſalva in omnibus ſankta Sedlis apoſtolicæ re-
ver e i, , & illa, qua ſummo Pontifti juxta ſen-
tentias . pat: aan debetur, obedientiu. Quod ſi
Tabe aut congregare recuſet, aut nimium dif-
erat generale Concilium „promiſit Rex, ſe ope-
ram daturum, ut alii Principes cChriſtiani Sy-
nodum generalem curent convocandam.

En colliſionem Sacerdotii & Imperii ex abuſu
poteſtatis eccleſiaſticæ!

J. 613. Verum Pius II. Ludovico XL,
qui Carolo VII. fucceſſerat, perſuaſit, ut per
literas, Romano Pontifici inſcriptas „ San-
ctionem pragmaticam abrogaret ann. 1461.
Cum vero Parlamentum, Academia Pariſi-
enſis, & Clerus Gallicanus abrogationem in-
digne ferrent; hinc ea ſtabili effectu fruſtrata
eſt, bra lertün cum Julius II. P. cum Hi-
ſpaniæ & Angliæ Regibus, Venetisque, ac
Helvetis fodus adverſus Ludovicum XlII.
Galliæ Regem iniiſſet.

. 614. Fervente inter Julium P. &
Galliæ Regem diffidio, novem Cardinales,
ejusdem Regis & Maximiliani Imperatoris
auctoritate ſufful ti, Concilium generale Pifis
celebrandum indixerunt, eo obtentu, quod
ce-

us benerolos
1CAehratis,

I

unn, Digu,

1 in de 21.1

Ktione Pontiie

II nec Mectio

lanum ſen

0r ſicns
Conyent ,
DPocüntte
Iummento, an

t In Itel.
Aenin Doräd-
ogndanem ir
eBectu kerkdn
l.D. com H.
epells
—

Ninn .. A
Crünks
i lnhehnnt
enl 1
OMtentu,
l⸗

437 N

celebratio generalis Concilii eſſet necefſaria;
cum ob legem a Concilio Conſtantienſi la-
tam (579); tum quod Julius cum ceteris
Cardinalibus in Conclavi ejusmodi Synodum
ſe convocaturum edito jurejurando promiliſſet.
Synodum hanc Piſanam inchoarunt menſe
Novembri ann. I151I. Cumque Piſanos ſibi
minus benevolos experirentur, tribus ſeſſio-
nibus celebratis, Concilium transtulerunt Me-
diolanum, ibique habitis S. ſeſſionibus ann.
1512. die 21. Aprilis julium II. ab admini-
ſtratione Pontificatus ſuſpenderunt. Denique
cum nec Mediolani amplius ſatis tuti efſſent,
Lugdunum ſe receperunt.

F. 615. Interea Julius P., ut Piſano
Cardinalium conventui obicem poneret, Con-
cilium in Laterano celebrandum indixit. Cui
interfuerunt I14. Epiſcopi, ltali fere omnes.
Primis quatuor ſeſſionibus ipſe Julius P.; —
5tæ vero, Papa ex lethali morbo decumbente,
Raphael Card. Oſtienſis; — reliquis 7. ſeſſio-
nibus Leo X., qui Julio interea defuncto
ſucceſſerat, præfuit. Initium ei datum eſt
die 10. Maji. ann. 1512.

F. 616. Seſſ. 4. quæ habita eſt die 10
Decembr. ejusd. anni, Julius P. ſacro anpro-
1 .. . .
busnte Contilio, pver decretum in Mediolanenſis,
Aſtenſis, é Papienſis Eccleſiarum valvis Aſfi-
endum, Gällicos Prælatos, Parlamenta, &
. „ 7, . 9 . . 2 .
Laicos illis faventes cujuscungque dignitatis;
E e 3 etiamſi

etiamſi Regalis ekiſterent, . . Sanklionem prag-
muticam approbuntes. .. veremtorie citavit.
ad comparendum coram Conctilio Later anenſt
infra 60. dierum ſpatium, caußſasqne dicen, as,
quure Sanktio prafata.. abrogari non debeut.
Poſt ſeſſ. S5tam menſe Februario ann. 1513.
mortuus eſt Julius P., cui proximo menſe
Martio ſubſtitutus eſt Leo X., quo præſidente
Concilium deinceps continuatum elſt.

§. 617. Seff. 9. promulgatum eſt am-
pliffimum decretum reforr tiani S: in quo
animadverſione digna viden tur ſeduentia -
Cum frubtuum . . Beneficiorum c, ticorum
plenuria diſpoſitio S adminiſtratio ad Roma-
num Pontificem, & illos etiaum, qui ejusmodi
Beneßicia Jure . canonice obtinent, ſolum pver-
tineunt; ſecularesque Principes, nm ni etiam
divino jure id prokhibente, dillis Beneſiciis in-
tromittere ſe n- AUatenus deheant; ſtatuimus, At
Irultus ejusmodli Beneſiciorum per ſeculures ul-
los Principes, etiamſi Imperator, Kegesve. .
fuerint, ſizueltrari, oceupari, aut modo ali-
quo detineri; ipſique hujusmodi Beneſicia ob-
tinentes ſub prœtextu fabricæ, äaut eleemoſae na-
rum, ſeu quocçunqut alio colore, absgue
man Pontifiis expreſſa licentia, impediri non
debeant, quo minus de illis, ut antean, libere
diſponere valeunt. (ℳ). . Uum a jure tam divins
quum humano Luitis poseſtas nulla in perſo-
nas eccleſiaſticas attributa ſit; (b) innova-
mus omnes & ſingulus conſtitutiones.. in Ja-
vo-

= 439 *

vorem libertatis eccleſidſtick, & contra ejus
iolatores quomodolibet edita & pvanis etiam
„AAd contra talia pr. aſumentes in Bulla, gquc loi-
tur in Ca⸗ na Domini, contentis in ſuo robore

0 ment a) Jurisprudentia naturalis ex certis princi
1o prelcente piis Zoctt, ſoli brincipi c competere jus ſupre-
mum de bonis tempora etiam eecleſiaſti
in (uo territorio fitis, nendi. Ubi
Evangelica his principiis adverſatur 2 Ubi Ro-
mano Pontifici hoc jus extra ſuum territorium

2

tribuit ?

5) Jure naturali Principi cor mpetit poteſtas
in omnia membra civitatis An perſonæ ec-
cleſiaſtieæ non ſunt membra civitatis 2²

c) Omnes ejusmodi Conſtitutiones nituntar
fallſis principiis. Cum fuis igitur principiis cor-

ruunt.

§. 618. Seſſ. I1I. quæ celebrata eſt men-
cer ml br. ann. 1519. promulgata ſunt ab-
ragmat ticæ
X.

articulos illius etonis re-
Annatis Eiluit; Er quod'
præcipuum caput eſt, Jur
pos & Abbates Cabitulis de

Jdi
001
D

Regi Gallia ita tril

N = 440 =*

confirmandi penes Papam remaneat, excep-
tis Epiſcopatibus, qui per obitum in Curia
Romana vacaverint: hos enim ſine nomina-
tione Regia conferendi poteſtatem Sedi Roma-
næ Concordatum reſervavit.

H. 619. Ceterum in decreto abrogatio-

nis ſequentia notatu digna continentur
Sanctio illa dicitur corruptela, improbau, ne-
Jfaria, Eccleſic ſantta Dei nullatenus confſor-
mis, conjuncta cum maximo animarum pericu-
lo (4), ac detrimente Sedis Apoſtolicæ (b), ℳ
non hubentibus poteſtatem edita, & votoria
nullitati ſubjacens. (c) Wec iſtud nos movere
debet, ſic pergit Papa, quod Sanftio ipſa, &
in en contenta, ipſo Concilio inſtante, in Bi-
turicenſi Congregatione acceptata fuerunt, cum
ea omnia poſt translationem ejusdem Baſileenſis
Concilii, per fel. m. Engenium P. W. ſattam,
a Baßileenſi Conciliabulo ſen potius Conventiculo
,„ falta extiterint; ο propteren nullum robur
habere potuerint (d)- cum etiam ſolum Roma-
num Pontificem, tangucan auftoritatem ſuper
omnid Concilia habentem, Conciliornum indicen-
dorum, transferendorum, ac diſſolvendorum ple-
num jus &s poteſtatem habere, nedum ex ſacræ
doripturg teſtimonio, diktis &* . Patrum, ac Ro-
manorum Pontifieum, ſacrorumque canonum de-
retis, ſed propria etiam eorundem Conciliorum
sonfeſſone manifeſte conſtet. () In Alexandri-
na enim ſynodo, Athanaſio ibidem exiſtente,
PFelici Romano Pontifici ab eudem ſynodo ſcrip-
tum

lir ten
orunt
1ſanis Cnci
1a Nonanis
ionengue
1 Maana, 6

71 Cptan,

„
7
1

Nlet. (0) (
Utions, gu⸗

M⸗

4) Eine
ne Preiiol
Derleſm 6
Cutix Non

e

nent, e,
un in
Tine monnn.

0 Nmonti

ane

N 441 =*

tum fuiſſe legimus, MWicænam Synodum ſtatu-
iſſe, non debere absque Romani Pontificis au-
Koritate Concilia celebrari. (F) Weqgue MWos la-
tet, Leonem Pontificem Epheſinam Ildam Suj-
nodum ad Chalcedonem trunstuliſſe; g) . . Ephe-
ſinam quoque Synodum J. Cæleſtino, ac Chal-
slonenſem eidem Leoni,. . maximam reveren-
tiam exhibuißſe, eorundemque mandatis . hu⸗
militer obtemperaſſe. () . . CLonſueverunt an-
tiquorum Conciliorum Patres pro eorum, qud
in ſucris Conciliis geſta fuerunt, corroboratio-
ne aà Romanis Pontificibus ſubſcriptionem appro-
bationemque humiliter pvetere, & obtinere, pront
ex Wicæna, & Epheſina, a Chalcedonenſi, &
VI. Cpltana, & PII. eadem Wicana Synodis
conſtat. (i) Cum finita lectione hujus abro-
gationis, quæreretur ex Patribus, lan iis
placerent, quæ lecta ſunt; omnibus placue-
runt ſimpliciter, excepto Epiſcopo Tordonenſi,
qui dixit, quod non placebat ſibi revocatio eo-
rum, gudkg habuerint originem a Baſileenſi &

Bituricenſi Conciliis. (R)

a) Ergone hæc attributa meruit Sanétio,
quæ pretioſas antiquæ diſciplinæ reliquias in
Eccleſiam Gallicanam reduxit? Sed nimirum
Curiæ Romanzæ placitis adverſabatur.

5ê] Curia Romana; non item Sedes Apoſto-
lica ex Sanctione pragmatica detrimentum ſen-

ſit.

c) Primæ Eccleſiæ ignota certe erst has
nullitas.

ilium Baſileenſe usque
aſem (594) pro legi-
nKoritatem ccume-
ecretis Conſtantienſibus,
enerali inferiorem ſta-
ec enim diu ante illam
n jam ſeſſ. zda in eodem
firmata fuerunt (5883)

Concilio Ba
inprimis repugnat Concilio
deinde ex S. Sceriptura,
6Xx 8S veterum Romanorum Pon-
tiſicam ex antiquorum canonum
decretis, ex primorum octo Conclliorum Actis
adeo non probatur, ut potius veritas oppoſita
inde oſtendatur ise totum Articulum UI. im-
de Conciliis generalibus

Orientis.

F) Etiamſi Concilia generalia absque aucto-
ritate Romani Pontificis regulariter nequeant
i e tamen neutiquam ſequitur, hunc

g) Quantum hæc affertio a veritate hiſtorica
utriusque hujus Concilii aberret, patet ex di-
Etis (4638 — 76).

à) Utrumque Concilium his Pontificibus ma-
ximam reverentiam, ut par erat, exhibuiſſe,
non diffireor. Neque abnuerim, utrumque fe-

ciſſe, quod illi faciendum decreverant. At ha-
militer & ex obedientia id feciſſe, unde proba-
7 2

2½) An & quam confirmationem hæc Conc

a Romano Pontifice petierint, vide cit. grtic.
IIdum präcedentem.

1)

it, 1

yn gll 1

N = 443 == *

*½) Ergo uni tantum Epiſcopo ſatis animi
fuit, ut auétoritatem Bafileenſis Concilii contra
Papam publice tueretur.

H. 620. Teſte Clar. P. Richard. Analys.
Concil. Gallia Concilium hoc pro Gcumeni-
co non habet. Aliarum quoque Nationum
Theologi plures ſunt, qui prorſus, ut Galli,
ſen unt. Ipſe Bellarminus cuique integrum
relinquit, ut ocumenicam illius auctorita-
tem in dubium revocet. Nam Z. 2. C. 13.
de Concilior. auktoritate, admittit quidem ſu-
perioritatem Papx in Concilio Later auenſi V.
fuiſſe expreſiſſime definitam: at quia, ait, non-
nulli dubitunt, an fuerit vere generale, ideo
usu ad hanc diem Jucſtio ſupereſt etiam inter
Cuatholicos.

G. 621. Ingentes præcipue turbas in
Gallia excitarunt abrogatio Sanctionis prag-
maticæ & Concordatum novum. Nam fu-
bpremus Senatus ariſienſis ann. I1517. ab hac
abrogatione ℳ& T Papa Mé elius conſultum, S& fu
turum Conciliun generule legitime congregan-
dum ſuo & omnium Gallorum nomine provo-
cavit. Die 22. Martii ejusd. ann. Concorda-
tum quidem ex pracepto Kegis iteratis vicibus
faSo in Acta retulit: ſed Poſtero die 24.
ejusd. menſ. & ann. denuo declaravit, ſe nul-
lo modo probare vel auktorare publicationem
Concordatorum; immo vero appelt lationes Aute
editas iterare. Inſuper declararunt Patres, oh

SOAE-

⸗

e err 444 = *£

0

quagcungque alta, qux deinceps facient, aut fa-

ere poſſent, ſ⸗ nolle unquden a memoratis pro-

nocutionibus diſcedere. Academia quoque Pa-
riſienſis æ Papa non refte conſulto, & Prag-
maticæ Sanftionis abrogatione.. d futurum
Contilium legitime ac in loco tuto celebrandum
„ appellavit. Hæc ex Tom. z. Commentarior.
Cleri Gallic. tit. z. refert Natalis Alex. ec.
XV. & XVI. Diſf. II. art. 6. Denique eo-
dem teſte Clerus Gallicanus Regibus ſuis,
ut abrogato Concordato electiones Epiſcopo-
rum reſtituerent, ſexies omnino fſupplica-
vit, nempe ann. 1579. ann. 1581. ann. 1585.
die 14. Octobr. & rurſum die 19. Novembr.
ejusd. ann. Iterum ann. 1598. demum ann.
1605. Idem Clerus, ann. 1635. & 1636.
congregatus, declaravit, editionem Concor-
datorum non eſſe factam in majoris approba-
tionis argumentum.

F. 622. Etiamſi Concilium hoc ab uni-
verſa Eccleſia tanquam ocumenicum accep-
taretur: hæc tamen propoſitio ,„ Komanus
Pontifex habet aultoritatem ben omnia Con-
cilia, neutiquam, ut vult Bellarminus (620),
pro definita haberi meretur: quemadmodum
hæ duxz propoſitiones, fruttuum Beneficio-
rum eccleſiaſticorum plenaria diſpoſitio dd Ko-
munum Pontiſicem- pertinet; &, a jure tam
divino quam ſusmano Laicis poteſtas nulla in
nerſonas ecclefaſticas attributa eſt, quemadmo-
dum, inquam, hæ duz propoſitiones, quxæ
de-

ls ſellain

reto Ieil mn
ntiventut, d
iiis aueen ⸗
rti⸗
Ale Uan, t
. Catholci
u ler, Olni

s keih
es ce fnn
unm Elon
I1 Ee Uis di
1 ertineye;

1 ris Cletice

, Laicis

Meſilten.

III. (NX

-

d⸗ D
n

5 . 445 = 3*
bent, onii decreto reformationis ſupra (617) adducto
continentur, dogmatibus ab hoc Concilio de-
finitis accenſendæ non funt. Concilium enim,
ſeu potius Papa in Concilio, neque has,
neque illam, ut veritates, quibus ſalva fide,
qua Catholici ſumus, aſſenſum denegare
non liceat, omnibus Fidelibus propoſuit; ſed
tantum ſuppoſuit eſſe veras. Nempe abroga-
vit Sanctionem pragmaticam, licet a Conci-
lio Bafileenſi poſt translationem Ferrarienſem
approbatam, quia ſuppoſuit, Papam eſſe Con-
ciliis generalibus ſuperiorem; prohibuit, ne
Principes de fructibus Beneficiorum eccle-
ſiaſticorum diſponant, quia ſuppoſuit, plena-
riam de illis diſponendi poteſtatem ad Pa-
pam pertinere; vetuit denique, ne iidem
Principes Clericis tributa imponant, quia
ſuppoſuit, Laicis in Clericos nullam compe-
tere poteſtatem.

meyorutir

Mnnpturior,
5 Aler G.

XXI. COWVILIVII GENERALE.

TRIDENTINVUM.

§. 623. H' jam ann. 1542. a Paulo III.
„ P. indictum; ſed primum ann.
en 1545. die 13. Decembr. inchoatum; poſt
n gele 1 ſeſſion. Svam ann. 1547. ob luem contagio-
Teradre. ſam Bononiam translatum, habitisque ibidem
duabus ſeſſionibus ſuſpenſum; ann 1551. in

oe”, e. .
“ ur⸗

⸗

urbem Trideutinam a Julio III. P. reductum;
poſt ſeflionem I16tam ob tumultus bellicos
rurfus ann. 1552. ſuſpenſum, a Pio IV. b.
ann. 1562. denuo reſtitutum; ac denique
menſe Decembr. ann. 1563. poſt ſeſſionem
25tam abiolutum eſt. Synodo huic præfuerunt
nomine P AULIIII. Joannes Montanus Card.
Epiſc. Præneſtinus, Marcellus Cervinus Card.
Presbyter, & Reginaldus Polus Card. Dia-
conus; nomine SliIII III. Marcellus Car-
dinal. Creſcentius; Sebaſtianus Pighius Ar-
chiep. Sipontinus, & Aloyſius Lippomanus
Ep. Veronenſis; nomine PIl W. Hercules
Gonzaga Presb. Card. Mantuanus, in cujus
defuncti locum ſucceſſit oannes Moronus
Card. Ep. Præneſtinus Stanislaus Oüus
Presb. Card. & Warmienfſis in Polonia Epiſ-
copus, Ludovicus Simonetta Presb. Cardina-
lis, Marcus Sitticus Card. Diaconus Al-
tempſius, natione Germanus, & Hieronymus
Seripandus ex ord. Eremitar. S. Augauſtini
Presb. Card. cui Tridenti mortuo fubſtitutus
fuit Bernardus Navagerius Presb. Cardinalis.

H. 624. Negotia conciliaria hoc modo
pertractabantur. Res decernendæ in priva-
tis primum conventibus Patrum & Theolo-
gorum diſcutiebantur, & decreta præforma-
bantur. Heæc deinde in generali univerſo-
rum Patrum congregatione rurſus examini
ſubjiciebantur, relicta cuilibet, libertate ſuam
ſntentiam declarandi ; inque eam fermam,
quæ

3

Ullregtia

quæ vel omnibus, vel ſaltem pluribus pla-
cebat, redigebantur. Benique in publica &
ſolenni ſeſſione per ſuffragla virilia (278. 5)
comprobabantur, ac promulgabantur. In Pri-
mis congreſſibus acriter diſceptatum fuit,
num initium a definitione dogmatum, an à
reformatione morum efſſet faciendum. INHud
Papa, ejusque Legati optabant, ædificium a
fund amento fidei inchoandum eſſe, cauflati
Verebantur præterea, teſte ipſo Pallavicin
L. 6. C. 7. ne Synodus reformationem a Cu-
ria Romana inchoaret, ſupraq .
tificem ſeſe extolleret. Germani vero cum
Imperatore ſuo contendebant, ad hæreticos
in Eccleſiæ gremium revocandos, vel ad re-
tundenda ſaltem eorum convitia nihil eſſe
aptius, quam ſi negotium reformationis in
primis curis haberetur. Tandem conventum
eſt, ut Patres de fide & reformatione con-

. §

POoHI-

le inſum P

junctim tractarent.

J. 625. Seſſ. 4. editum eſt maximi mo-
menti decretum de canonicis Scripturig,, „ in
quo Synodus ita pronunciat: Sacroſe
— ufnodus. . . or thodoxorum Patrum reu-
pla ſecuta, omnes libros tam V. quaum W.
.. nec non Traditiones, tum ad fidem tum ad
mores pa nentes, Juc ipſius Chriſti ore ab
Apoſtolis cer teæ, aut ab Inſis Apoſtolis, yi-
ritu S. diktante, quaſi per manns traditæ, ad
0 AsAue Per venerunt, pvari vietatis äfeltu
ac reverentia ſuſcipit, &ö: veneratur. Inſerto

CA
4

N. = 448 == 3*

catalogo omnium S. Scripturæ librorum, /
quis autem libros ipſos integros cum omnibus
ſuis purtibus, prout in Eccleſia cutholica legi
conſueverunt, & in veteri vulgata latina ecdli-
tione habentur, pro ſacris & canonicis non ſus-
ceperit; & pradiktas Traditiones ſciens & pru-
dens contemſerit; anathema ſit.

F. 626. Occaſione hujus decreti conti-
nere me non poſſum, quin refutem Clar. Au-
Ktorem anonymum Princtipiorum I. v. E. dum
Is C. 2. ſ. 10. ſcribit: An dentur Lraditiones
dogmaticæ, a Verbo Dei ſoripto plane ſepa-
ratæ, quarum ne obſcura quidem mentio fiat
in S. Paginis, quæſtio eßt pure ſcholaſtica,
quæ tantas rixas haud meretur. Et §. 15.
Eccleſtia in dogmaticis nullam traditionem tan-
quam mere oralem Fidelibus propoſuit acceptan-
dam.

R. Enimvero, decipi hunc Auétorem, dum
defendit, nullum dari dogma catholicum, quod
ſola traditione contineatur. Libros, quos Ca-
non a Synodo Tridentina deſignatus complecti-
tur, eſſe divinos; Deiparam fuiſſe Virginem ſem-
per intemeratam; Sacramenta Baptiſmi, Coufir-
mationis & Ordinis propter characterem, quem
imprimunt, non poſſe iterari; Baptismum ab
heæreticis collatum effe validum; nunquid hæ
veritates ſunt dogmata catholica? Ubi autem ea
in Verbo Dei ſcripto reperies? Igitur dantur Tra-
ditiones mere orales, quas Eccleſia Fidelibus
dogmatum inſtar acceptandas proponit. Quare,
an dentur ejusmodi Traditiones, non eſt quæ-
ſtio ſcholaſtica, ſed vere dogmatica.
F. 617.

Catholie
toponi.
Nkte, . t
igt Nelhan

Ubrorun
NI on
utholila

ur Tmdtfnnee
tg

10

Aucten, Eun
lcum, Cvo

1 Ui nen
miunln
61 Hielbu

G. 627. Idem Auctor anonymus ad præ-
dicum Concilii decretum L. c. G. 2. ſic diſſe-
rit: De Traditione lis multa eſt inde a ſe-
culo XVI., fatti tamen potius duam juris.
Wemo enim negat, Verbo Dei tradito, ſi quod
reipſa exiſtat, omnem deberi reverentiam. Sed
hoc inficiuntur Proteſtantes, quod exiſtaut pra-
ter Scriptauram genuina Traditiones. Unde ana-
thema illud vagum (625) Concilii Tridentini
non videtur effcaciter fulminare Proteſtantes,
cum aemo illorum dicat, Truaditiones ipſius Chri-

/ .* 71 G / 77& 2„
ſti ore ab Apoſtolis acceptas, aut ab ipſis

Apoſtolis, ſpiritu O. dittanute, quaſi per ma-
nus truditas, a ſe ſcienter & prudenter con-
tommi.

R. An dentur Traditiones, quales Triden-
tina Synodus deſcribit, quæſtio facti quidem
eſt, ſed talis falti, a cujus veritate aliquorum
ſaltem dogmatum veritas pendet, eorum ſci-
licet, quæ in ſacris Scripturis fruſtra quæſieris
[626). Nonne, an exiſtat Verbum Dei ſcrip-
tum, ſimilis quæſtio facti eſt ?7? Sicut igitur
nec vagum eſt, nec inefficaciter fulminat illud
anathema Proteſtantes, qui, etſi ſciant, libros
Deuterocanonicos ab Eccleſia catholica pro divinis
haberi, eos tamen pro ſacris & canonicis non
ſuſcipiunt, eoquod præter Protocanonicos ne-
gent alios libros divinos exiſtere: ita nec va-
gum eſt illud anathema, nec inefficaciter fulmi-
nat Proteſtantes, qui, utut probe norint, ab
Eccleſia catholica aliquas Traditiones tanquam
divinas proponi, eas tamen contemnunt, eoquod
Ppræter Verbum Dei ſcriptum negent exifſtere
P Tra-

Ne 470°% = *

Traditiones divinas. Certe, ſi vera effet Au-
Storis hujus ſententia, nulli forent infideles.
Quis enim adeo inſanit, ut aſſenſum deneget
propoſitioni, quam novit eſſe a Deo revela-
tam 2

Ceterum ad exiſtentiam hodiernam Traditio-
num divinarum contra Proteſtantes demonſtran-
dam nolim uti argumento, quo vulgo utuntur
noſtri Theologi, ex S. Scriptura depromto,
dum E. g. adducunt verba Pauli II. THIES-
SAL. II. 14. ſcribentis: Tenete traditiones,
quas didiciſtis ſiue per ſermonem, ſive per epi-
ſtolam noſiram. Hæc enim & fimihia S. Scrip-
turæ verba tantummodo probant, tempore Apo-
ſtolorum, ante nimirum, quam Canon Scriptu-
r& clauderetur, extitiſſe Traditiones divinas.
Inde autem non ſequitur, Canone clauſo, id
eſt, poſt conſcriptos omnes libros canonicos
ejusmodi traditiones adhuc exiſtere; potuerunt
enim aliquæ veritates revelatæ, quæ initio tan-
tum erant traditzæ, ab Apoſtolis poſtea ſcripto

conſignari.

F. 628. Cum Carolus V. Bononienſem
Concilii translationem ægre ferret; cumque
Status Imperii etiam Proteſtantes ſe decretis
Concilii generalis obtemperaturos in Comitiis
Auguſtanis ann. 1548. promiſiſſent. Nam
Imperator in Recefl. ejusd. ann, ſic loquitur:
Churfuͤrſten, Fuüͤrſten, und gemeine ſtend
haben ſich ſolchem angefangenem Concilio
under würffig zu machen, und deſſelben erot⸗
terung zu erwarten, und zu geleben under⸗
thaͤniglich bewilligt, und angenommen; H
na

Uuperator:
meiten ſende,
ſcgnngen gene
len, fſenit
Ceben hinfor
ſindiglch be
Enmmn,. 2
ſbenmn ſinne
ulch, deß S⸗
ſteinen ſenden
habung ge
Ingen pnde
ſch doc
onn in
in aſne

.
ven eie ,,
Corent intis
fenum der
1¹ Deo leii,

es demonffen-
Inlgo wkuntu

ue Miin tur.

ls la ſaiſtn

Ponorienen
enet, Cundle
tes ſe leclis

R 45ꝙ1

e „

auch mit Uns derwegen einmuͤtiglich ver⸗
glichen Hinc ut ulterioribus novitatibus
circa religionem introducendis viam præclu-
deret, in Conſilium vocatis tribus præſtan-
tiſſimis Theologis, nimirum Julio Pflugio EKpiſ-
copo Naumburgenſi, & Michaele Heldingo
Ep. Sidonio Archiep. Moguntini Suffraganeo,
Catholicis; ac Joanne Agricola Concionatore
aulico Electoris Brandeburgici, Proteſtantium
Sacris addicto, conſtitutionem edidit, quæ
vulgo INTERIM dicitur.

F. 629. In ea Conſtitutione ſic præfatur
Imperator: „Keyſ. Maj. erſuchen die ge⸗
meinen ſtende, ſo bißher die ordnungen und
ſatzungen gemeiner chriſtlichen Kirchen ge⸗
halten, hiemit gnediglich begerend, daß Sie
dieſelben hinfuͤran auch halten, und darbey
beſtendiglich bleiben, noch verenderunng fuͤrs
nemmen . . Aber die anderen ſtend, ſo
newerung fuͤrgenommen, erſuchen K. Waj.
auch, daß Sie entweders widerumb zu ge⸗
meinen ſtenden tretten, und ſich mit Inen
in haltung gemeiner chriſtlichen Birchenſa⸗
gungen und ceremonien allerding vergleichen,
oder ſich doch mit irer lehr und Kirchen⸗
ordnungen bemeltem rathſchlag (Interims
dekret) in alweg gemaͤß halten, nnd wei⸗
ter nit greiffen, noch ſchreiten. Deinde tra-
ditur Synopſis doctriwe chriſtianæ, in qua
quidem nihil reperire eſt, quod dogmatibu
P F2 Ca-

catholicis adverſum jure cuiquan videri pof-
ſit. Memorabile eit, quod ad finem illius
Conſtitutionis decernitur, nempe: Wie
Wol man mit dem Apoſtel halten ſoll
daß der, ſo ohn ein weib iſt, für die bing
ſorge, die des Gerrn ſeindt. darumb es zu
wuͤndſchen were, daß der Clerici viel gefun⸗
n Y

7

vuͤrden; die, wie ſie one weiber ſein,
auch warhafftige Keuſchheit hielten: jedoch
dieweit iren ietzo viel ſeindt, die im ſtande
der Gei ſtlichen die Kirchenaͤmpter verwalten,
und an viel ohrten weiber. genommen haber .
ie ſie von inen nicht laſſen woͤllen; ſo ſoll
hieruber des gemeinen Concilii beſcheidt und
roͤr rrerung erwarter werden: dieweil doch
1 g1: wie itzt die zeyt und Leuff
Pine t: 4 airſt dißmal one ſchwere zerrüttung
nicht geſchehen mag. . EVben diße meynung
hat es auch mit dem gebrauch Kuchariſtien
unter beyder geſtalt, welcher ſich nun irer
viel gebrauchen, und deren gewonet ſein, und
moͤgen dißer ze yt one ſchwere bewegung da⸗
von nicht abgewendet werden . Demnach
Welche den gebrauch beyder geſtalt von dißer
ze yt angenommen haben, und davon nicht
abſtehen wollen, die ſollen hierüber gleichs⸗
fahls des gemeinen Concilii erôrterung und
entſchiedt erwarten. doch ſollen die, ſo den

gebrauch beyder geſtalt haben, die gewone
heit, die nun alt iſt, unter einer geſtalt zu
Communicieren nicht ſtraffen.

Ne-

lam pideri
d fnen i
0

haſten ſol
ſr dit dire

1:
u nie gefun⸗

weibet/ ſein

in
U .
ßc. o ch⸗
8
1 in in gande
W ſaonde

AWder
Nier dard Ren,

wowemen beben
nommen haden,

beſcheide
i beſcheidt

G,1I NAA
8

ewvell doch

Uen znitun
Oße neſnung
Lucheriſen
ſich nun nu
etſein, u
Uebenung N
9. 9. ennm
ſhlrrori .
n5 Dopon tict .
hieri Nit⸗
trotteg n
die,/ /) den
1, N Neben
1 ſan:

e.

A 453 r)

emo, qui ſmul & j jus Eiam cirea Sacra
b0 ircumſtantias ex-

dicta Car rol v. Gonſtituti 1 Pla s igitur ri⸗
Vato affetui quam v s ſtudio dedit Vir
Gallaus, Natalis r ſeilicet, dum Sec.
Xkl. & X VI. Cav. 10. art. 4. §. 1. ſcripſit:
Carolus V. infauſta religionis ſeun Potius irre-
ouis formusia . romilgata, auktoritatem fibi
in ſik de fidci & diſciplineæ eccleſiaſtie
ſtionihus decernendi, getoh laicis Prineig
non licet, qui over ſant, non Paſtores; ma-
numqque temere miſit ad Sacra „ nons tst Arcam
u bantens ſuſtentaret ſea 24
Unde non minori vaæn 16
illud IN TERIM dignam
Henoticon, Heraclii E
ſtantis.

tem conzcuteret.

fuit, qam Zenonis
,„ & Typvuas Cen-

