ebvdium re
ceceiaſtica
u, Ji,

ipplererun

Meltus Condt d

N. 631 ℳ

ſiarum Prælati præclara hæc exempla imitari
detrectent, rem Deo gratam præſtabit Prin-
ceps, ſi jure regio arcas Eccleſiarum recludat,
valaque aurea & argentea inde eripiat, ut
publicæ indigentie, alio auxilio deltitutæ,
Tuccurratur.

H. 861. Bona eccleſiaſtica ſic applicanda
ſunt ad cauſſas pias, ut perſonæ eccleſiaſticæ
ex illis nihil aliud jure poſſint exigere quam
congruam fſuſtentationem. Itaque non modo
nullum vituperium, ſed ſummam potius lau-
dermm meretur Princeps, ſi ejusmodi bona non
ſacra ad cauſſlas pias Eccleſiæ utiliores ex

jure Advocatiæ eccleſiaſticeæ, impendat. E. g.
ſi inutilibus monaſteriis aut Beneficiis ſup-
preflis Bona eorundem ad erigenda plura
Beneficia parochialia conferat.

F. 862. Gus cavendi nexu indivulſo
conjunctum eſt cum imperio civili (208).
Jus hoc exercet Princeps, ſi fubditis ſuis
prohibeat, ne bona ſua ad uſus civitati no-
Xios applicent. Lex Amortizationis dicitur,
qua vetatur, ne cives bona immobilia ad
manus mortuaus alienando transferant ſine
ſpeciali conſenſu Principis. Huic legi ſimilis
eſt alia, qua cavetur, ne bona etiam mobilia
ultra quantitatem determinatam in monaſteria,
Eccleſias, aliasve cauſſas pias conferantur.

Kr 4 Manus

Manus mortuæ vocantur monaſteria, aliæque
communitates piæ, utpote quæ bona immobilia,
uæ ſemel receperunt, non tam facile reddunt:
ſicut manus defuné ti hominis, quidquid con-
cluſerit, firmiter retinet.

J. 863. Lex Amortizationis valida &
juſta eſt.

Princeps habet jus pro
Bona ſua ad uſus civitati nocivos impendant
(862). Cum igitur religio non poſſit nocere
civitati; ſi translatio beonorur temporalium ad
manits mortuas ſit conjunéta cum detrimento
civitatis, jure ſuo agit Princeps „ dum eam
quoque fuis ſubditis prohibet: : id quod fit per
legem amortizationis.

nibendi ſubditis, ne

H. 864. Neque legem hanc reverentixæ
perſonis ecegleſiaſticis deb itæ adverſari dicas,
cum S. Hieronyino eêpl. a Wepotianum excla-
mans : Pudet dicere: Sacerdotes idolorum,
mimi, &o a ie & ſcorta hwareditates capi⸗ unt.
ſolis Clericis & Monachis hoc lege prokibetur;
& prolubetur non a perſecutoribus, ſed Princi-
pibus Olriſtianis. Nam idem Hier nymus
ſtatim fubjungit: Wec de lege tongatre⸗ . d
bonum eſt. ded quo mili vu nus, ut indigeam
cauterio? Providiz ſevera jue lagi; cautio: &
tamen nec⸗ 16e reſs enatur avaritia . . (toric.
Epiſcopi , vauperm opibus providere. Lono-
minia omnium acerdotum eſt, propziis ſtudere
divitiis. nmunc, & Hieronymum adverſus
legem amortizationis producito!

. S

t

865.

*

346
e

633 =

H. 865. Sunt quidem piæ Communitates,
ſi hanc legem ſpectes, deterioris conditionis,
quam reliqui cives. 'At diverſitatem hanc
exigit Bonum puhlicum Cui ducdcundue
bonum privatum debet cedere, eorum præſer-
tim, in quos præ ceteris cadit monitum 8.
Pauli: Häbentes ali menta, & quibus tegamar,
contenti ſimus Perſonis enim eccleſiafticis
nil niſi congrua fuſtentatio debetur. Si quis
porro legem an nortizatiouis aut faluti publicæ
utilem eſſe negeè, aut bonum civitatis aliis
mediis melius promoveri poſſe contendat; is
meminerit, ſubditorum non eſſe, utilisne ſit
lex, an nociva, judicare.

DE OURkE PRIIWIPIS OIRCA
LOCA ECCLESIASTICA.

G. 866. Loca eccleſiaſtica voco, qux
per ſacras ceremonias ad cultum Dei ſpecia-
deputat ſunt. eem e eir locus, dui
C1S eO0O confugier atib
nter inde extr rahere Plieat.

—
—
D
—

140

malef
i G lar un quo minus eos vio e

„ loca eccleſiaſtica, præſertim templa,
iam jure gaudere, qued ibi neg
non liceat tractare. Data
E, Irlii nitio immunitatis 10
dem duntaxat reſpicit.

A = 634 =*

F. 867. Certum quidem eſt, cum apud
Græcos tum apud Romanos templa Deorum
habita fuiſſe pro aſylis. At hac de re in
Lege Moſaica ſic ſtatutum eſt EXOUD. XXI.
12. & ſeqq. Qui vercuſſerit hominem volens
occidere, morte moriatur. Qui autem non eſt
inſidiatus: ſed Deus illum tradidit in manus
ejus; conſtituum tibi locum, in quem fugere
debeat. Si quis per induſtriam occiderit proxi-
mum ſuum, & per inſidias; ab altari meo
ayelles eum, ut moriautur. WWEROR. XXXV.
7. & ſeqq. De oppidis, quxæ Levitis dabitis,
Jex erunt in fugitivorum auxilia ſeparata, ut
Fugiat ad eæ, qui fuderit ſanguinem.. GQuando
transgreſſi fueritis Gordanem in terram Chana-
an, decernite, qux urbes eſſe debeant in pra-

ſidia fugitivorum, qui nolentes ſonguinem fude-

rint: in guibus cum fuerit profugus, cognatus
occiſi non poterit eum occidere, donec ſtet in con-
ſpellu multitudinis, & cauſſa illius judicetur.
Itaque Deus in V. T. homicidis tantum
involuntariis aſylum conceſſit; voluntariis
autem id in ipſo quoque Altari denegavit.
In N. T. hac de re nihil prorſus ſcriptum
reperimus.

H. 868. Hiſtoria ſacra ex primis Eccleſiæ
chriſtianæ ſeculis hæc nobis de Aſylo eccle-
ſiaſtico documenta ſubminiſtrat.
4) Theodoſius M. L. 1. C. Theodos. de
his, qui ad Ercleßas. ſic ſtatuit: Publicos
debitores, ſi coufugtendun ad Lcctefias credide-

sint,

minitne me⸗

DUtis limltes exe

9 Lyiſcni
le Caonumn 4
. n le

7 ges
a guon

Honoris &

1 G. Ecelas

iguefakini
en, honicida
0 elclucendos
lte Iuerlentet
mn1¹ Päiniiidus
lünn, Unne
Mopterer
eumtur,

„,..:
Virt honipmn
uu. Ci aiten ,
umn truclicht ien

77
. MODMENOR
ie, gue Lant, ii
ſn aurilig ſearut

it /anguinen.,, s

rit proft
lilan, Aet u
t ſa iiut iulin
V. T. honicids
conceſſt; ℳ
oe Aurl E
e Dvihil prorlus k⸗

en erins
vobis e Ah⸗
niler.
e ſtatuit?!

Pllus 1

W. 63 5 =☚

rint, aut illico extrali de latebris oportebit,
aut pro his ipſos, qui eos occultare probantur,
Epiſcopos exigi.
b) Arcadius Theodoſii filius, inſtigante
Eutropio, lege lata ſuſtulit Aſylum. Chryſoſto-
mus, qui eo tempore erat Epiſcopus Cplta-
nus, Vir minime meticuloſus, legem quidem
illam ægerrime tulit; at Imperatorem ſuze
poteſtatis limites exceiſiſſe nunquam arguit.

4c) Epiſcopi Africani, ut conſtat ex
Codice Canonum Africano Can. 56. ad Impe-
ratorem miſerunt Legatos, ut pro confugienti-
bus ad Eccleſiam quocungque reatu involutis legem
de glorioſiſſimis Principibus mereantur, ue quis
eos audeat abſtrahere.

Honorius & Theodoſius jun. paullo
poſt Aſylum eccleſiaſticum reſtituerunt L. 2.
C. de kis, qui ad Eccles., ſancientes, nemini
licere ad &. . Eccleſias conſugientes abducere.

e) Denique Juſtinianus Imp. ovell. 17. C7.
Adulteros, homicidas, & virginum raptores
aſylo excludendos decrevit.
Inde luculenter conffat, Aſylum eccleſiaſti-
cum a Principibus nunc reſtriétum, nunc am-
pliatum, nunc omnino fublatum fuiſſe, quin
Epiſcopi propterea vel requiſiti fuiſſe, vel con-
tradixiffe legantur. Akerutrum autem haud
dubie factum fuiſſet, ſi aſylum jure divino vel
naturali vel pofitivo præceptum Fideles cre-

didiſſent.
§. 9869.

W 636 =—

6=

eſt ratio aſyli eccel
eripiuntur, quin emendentur:

noceat civitat
zus cedit.

fiaſticus; — & in divile

1)93

13

ſeria: hinc morti ereptos volebant
ſincera prius pœnitentia animum
rent.

§. 869. Longe alia, atque ſub primis
Imperatoribus chriſtianis fuerat, noſtra tate
jaſtici. Oui' enim hodie
aſylo gaudent, pong, quam meruerunt,
quod cum
ti, in religionis chriſtianæ dede-
Olim vero quibus aſylum conce-
debatur, ii ab Epiſcopis pœnitentiæ canonicæ
addicebantur, ut, quod morte debuiſſent luere,
crimen diuturna maceratione purgarent, dein-
ceps & pii Chriſtiani & boni cives futuri.
Atque hæc fuit ratio, cur ſanctiſſimi Præ-
ſules Principibus pro aſylo ſupplicarent. Pro
ſuarum enim ovium ſalute æterna ſoliciti
timebant, ne pœnitentia ſer raàa, quam metus
mortis ſubeundæ extorſiſſet, non ſatis eſſet

9

reos, Ut
expia-

§. 870. Jus auggratiandi, ut vocant, eſt
jus maleficos a pœna legibus ſtatuta ex
Dividi poteſt in eccleſiaſlicum, quod ad eccle-
„ quod ad civiles
Poas ſe extendit. Utrumque, ut per ſe

imendi.

Patet, juri diſpenſandi haud abſimile eſt (39).
Quod cum i legislatori competat (41);
oppido liquet, jus gr aas:aiat, , eccleſiaſticum
quidem fſoli Epiſcopis; — (dvile vero ſolis
Brincipibus convenire, ita quidem, ut, ſicut
illud ab ccleſtaſtico; — ita hoc a civili imperio,
tanquam jus majeſtaticum, nequeat ſeparari.

M — †

712.

W 637

e⸗

8721. C um aſylum maleficis eo con-
18 fſe

fugientibus f uritatem præſtet, quo minu

inde violenter extrahi poſſint (866); nemo
e facile intelligit, jus concedendi afylum
eſſe ſpeciem quamdam juris civilis aggratidndl:
nam dum criminoſis indulgetur aſylum, eo
ipſo illis poenzæ civilis per leges decretzæ
gratia fit. Inde palam eſt apertumque, jus
concedendi aſylum merito juribus majeſtaticis
adnumerari.

S

F. 872. Aſylum nec naturali nec poſi-
tivo jure divino præceptum eſt.

Won naturali: nam hoc eſt immutabile (19);
nec per religionem revelatam everti unquam
teſt (112. à & b). Sed conſt t, aſy lum male-
zcis àa Deo conceptis verbis in Lege Moſaica
fuiſſe denegatum (867). Er

go Kc.

Nec voſitivo: de hoe enim in Scriptura
N. T. altum filentium (867). Traditio autem

huic juri adeo non fuffragatur, ut eidem potius
adverſetur (868).

. 873. At nonne, inquis, locis Deo
ſacris jure divino debetur reverentia? Cum
igitur jus aſyli hujus reverentiæ cauſſa
Eccleſiis vindicetur, cur jure divino iis
debitum eſſe negatur?

R. Aliquam reverentiam templis deberi, non
diffiteor; hanc, quæ per aſylum iis exhibetur,
iis deberi, prorſus inficior: immo auſim affir⸗
ma-

ℳ

638 ☛nr k *

mare, aſylum, quale noſtris temporibus eſt ufi-
tatum, in chriſtianæ religionis opprobrium
potius quam reverentiam verti. (869).

J. 874. Aſylum non Epiſcopi, ſed ſoli
Principes jure proprio poſſunt concedere.

Jura enim majeſtatica, utpote ab imperio
civili inſeparabilia, propria auctoritate nemo
niſi ſolus Princeps exercere poteſt. Sed jus
concedendi aſylum eſt jus majeſtaticum (871).
Ergo &c.

F§. 875. Neminem, niſi præjudiciis
obeæcatum, fore arbitror, qui ex dictis non
concludat, ſolis Principibus competere jus
Afylum vel ampliandi, vel reſtringendi, vel
omnino tollendi, prout rationes politice
exigere videbuntur. Neque juri huic ullo
modo obeſt, quod per aliquot ſecula Epiſcopi,
præſertim Romani, jus aſyli ſibi vindicave-
rint, aut ſaltem exercuerint, ita quidem,
ut Principes id non tantum fſciverint, nec
tamen contradixerint; ſed ipſi nonnunquam
a Romano Pontifice aſylum aliquibus faci-
noroſis adimendum petierint. Id enim ali-
quorum Principum ignorantia; aliorum vero
indulgentia contigit. jura autem maſeſtatica,
cum imperio civili inſeparabiliten inhæreant,
pPræſcriptioni non fubjacere, per ſeſe clareſcit.

C4

I A
w0

ſſ. Cin inpe
ã& eppon

6 Dilertrione!

X. 1
Cinm igitur pe

ld l

ifane Bpiſcopis
t 278—200);

yrin ex ivin

1t grocd dubien

Erul Dplcnns,
kis collatum e
a Inditione
ADocores Cathof
linitin in tenn
Aen heren ſer
um (nattituere
Inlamn reverias
ie Wheet.

Elaliee, Upte in

4, Proprin uctcrin⸗
s exertete et
ekt ju meettrinn

lnen, niſ e
rieipibus anne
,vel
Pront mtiane
er Aiquot ſecnab
jus aifli ſbi iin
Ercuerint, in e
Canmum ſeifenu
t, ſed int wum
eteetit. N an

gnoantin; Wan
unn Alten ni
ruralilit, I
uee, bel ſelt

CAPUT III.

DE GRIBVUS EPISCOPORUII
IN CIVITATE.

§. 875. um imperio eccleſiaſtico jus circa
temporalia neceſſario connexum
eſſe, Diſſertatione I. probavimus (225 — 33).
Quoniam igitur plenum imperium Eccleſiæ
chriſtianæ, Epiſcopis a Chriſto conceſſum eſſe
conſtat (278 — 299); quin his quoque jus circa
temporalia ex divina inſtitutione competat,
non eſt quod dubitemus.

F. 877. Jus in temporalia ſeu direttum
ſeu indirettum non eſſe neceſſario conjunctum
cum imperio eccleſiaſtico, eadem Diſſertatione
oſtendimus (233 — 44 ). Id igitur merito
denegatur Epiſcopis, niſi libera Chriſti volun-
tate iis collatum eſſe vel ex S. Scriptura
vel ex Traditione probetur. Fuere quidem
olim Doctores Catholici, qui ſummo Pontifici
jus direltum in temporalia tribuerent, ita ut
Eundem Regem regum & Dominum domi-
nantium conſtituerent. Verum hodie vix
quemquam reperias, qui abſurdæ huic ſen-
tentiæ adhæreat.

F. 878.

credat fuiſie Pontificem,
fretus, Orbis terræ pro-
duendi jus ſibi vindicaret. Atqui
uit 2 Knen ſeculi XV. Alexander P.
II. & Libr. VII. Decretal. EIP. r. 717.
X. “ Ignſulis. C. un. Uhi Papa Ferdinandum
V. Hiſpanie Regem ſic alloquitur: Motu
proprio, non ad veſtram vel alterius pro vohi
ſper hoc Wobis oblatæ petitionis inſtantiam,
ſod de noſtra mera liberalitate, & ex certa
ſcientia, ac de Avoſtolicæ poteſlatis Plenitudine,
ommnes inſulas & terras frmas inventas, &&
inveniendas, deteffas & getegendas . . . quc
per alium Regem aut Principem clriſtianum
non fuerint altualiter poſſeſſæ, .. aukforitate
omnipotentis Dei „ Wohis in B. Petro conceſſa,
ac Vicariatus Sleſu Chriſti, quo fungimur in
terris, cum omnibus illaram dominiis, civita-
tibus, caſtris, locis, & villis juribusque.. uni-
verſis, Vobis & ſucceſſoribus veſtris in perpe-
tuum, tenore praſentium, donamus, concedimus,
& a altsuamus.

Audin'’ fundamentum hujus opinationis!
Chriſtus dicitur in S. Scriptura Rex regum &
Dominus dominantium. Ergo & Papa tanquam
Vicarius Chriſti, Rex regum eſt. & Dominus
dominantium. Nonne, melior foret hæc ratio-
cinatio: Chriſtus ait: Regnum meum non eſt
de hoc mundo. Ergo neque regnum Papæe,
tanquam Vicarii Chriſti, eſt de hoc mundo?

=

N. At!
te 4 ſuis in
Putinnt, In
n itate Ninil 41

W, Utru
i

Vu laltent Mtiamn

B t miend
in ee ſele
Fims Keniglor
6 rsprutentian
is Ihenbgonn

I leel ex Verbo
yottet, huuriun
tuntur, eame
ne, Atene e

Is vAlcilimis

ANIIA
MNEVYAR.
WETNONNo
IN T

enon

)MAI
KK atolos “ů

entum ojne
§. Keriotata Nen
n. Eipo & En
r tegun elt, 4
,nelior ſoret 11
hepnum a
i, et de Men

= 6541 =63*

F. 879. At refutandæ huic ſententiæ,
utpote a ſuis jam Patronis deſertæ, non
immorabimur. Quare de juribus Epiſcoporum
in civitate nihil aliud nobis reſtat diſcutien-
dum, quam utrum Epiſcopis a Chriſto da-
tum ſit jus indirettum in temporalia. Affir-
mantem ſententiam defendit per plura ſecula
ingens ſane numerus Theologorum & Cano-
niſtarum. Precipuum hujus opinionis patro-
num egit eminentiſſimus Bellarminus: cui
noſtra tate ſeſe junxit Mamachius, cele-
berrimus Scripcor ex Ord. Przædicatorum.
Qui jurisprudentiam eccleſiaſticam non ex
placitis Theologorum & ICtorum Romanen-
ſium, ſed ex Verbo Dei ſcripto & tradito,
ut oportet, hauriunt, ſententiam negantem
amplectuntur, eamque ex S. Scriptura, ex
Traditione, atque ex ipſo fine poteſtatis epi-
ſcopalis validiſſimis argumentis defendunt.

ARTICULUS I.

PROPUGNATIUR SENWTIENTIA WEGANS
US IWDIRECTVUM EPISCOPORUAI
IN TEMWPORALIA.

F. 880. Pe indirectum Epiſcoporum in

temporalia repugnat S. Scripturæ.

a) MWATTLH. XVIII. 18. ait Chriſtus
ad Apoſtolos: Quacunque alligaveritis &c.

Js *)

Nam

= 642 = *
b“) MATTH. XXVIII. 190. Euntes docete

omunes gentes, baptizantes Ec.

c) ANW. XX. 21. Sicut miſit me Pater,
& ego mitto vos. . accipite Spiritum ſanktum.
quorum remiſeritis &c.

d) WAITH. X. I6. & ſedd. Eecce ego
mitto vos ſicut oves inter lupos. Eſtote oο
prudentes ſicut ſerpentes, & ſimplices ſicut
columba... cum perſequentur vos in iſta civitate,

fugite in aliam.

*) LVC. XXI. 12. & ſedqd. Injicient
vobis manus ſuas, & verſequentur, tradentes
in ſinagogas & cuſtodias, trahentes ad Reges
& Praſidles, propter nomen menm. . . In
patientia veſtra poſſidebitis animas veſtras.

Hæc verba uti indicant poteſtatem ſpiritua-
lem a Chriſto Apoſtolis conceſſam, ita omnem
excludunt poteſtatem temporalem: nam hoſti-
bus religionis ſolam patientiam aut fugam op-
poni jubet Chriſtus. Ergo ne quidem tem-
poralem poteſtatem indirectam permittit. Et
quid mirum, cum ipſe Pilate, num Rex eſſet
Judæorum, interroganti reſponderit &0OAN.
XVIII, 236. Regnum menm non eſt de- hoc
mundo ? Itaque jus indirectum in temporalia
adeos non conſentit cum Evangelio, ut eidem
potius opponatur.

§. 881. Idem jus adverſatur Traditioni,
cujus teſtes ſunt SS. Patres

)Athams

0,
0 ℳ

Nomen eun.

Ds nas l

V uel

Fetletuy In

1es

α) Athanas. Apol. 2. Pidc religionis eſt
proprium, non cogere, ſed ſuadere.

»*) Chryſoſt. Hom. 4. de verbis Efaj.
Regi corpora commiſſa ſunt; Sacerdoti animg.
Ille cogit; hice exhortatur; Ue, neceſſtäte; hic
libera voluntate. Ille habet arma ſen ſihilia; hic
arma ſpiritualia. . .„ aterdotis tantumz eſt
arguere; . non movere arma. Et in epl. a
Tit. - contemnatur Epiſcovus; tota ultio eſt
plorare, & ingemiſcere. Ita ſcripfit Epiſcopus,
quo poſt Apoſtolos vix alius quisquam fuit
animoſior.

Gregor. Naz. of. I. in Julianun Imp.
Dei eslementia repreſſus eſt Julianus, lacrimis-
que Chriſianorum, qulcs multas multi proſu-
derunt, qnod ſolum adverſus perſecutorem reme-
dium eſt.

d) Ambros or. in Auxentium: Repug-
nare non novi. Qolere potero; potero flere;
pvotero gemere adverſus arma., . . Lacryma
armu mea ſunt: aliter nec debeo, nec poſſum
réſiſtene.

Omitto alios aliorum batrum textus, quos
magno numero afferunt celeberrimus Bofluet
Dejens. Declar. QAleri Gallie. Part. 1 L. II.
& Dapinius Diſ. VII. de antig. Eerl. WDilei
Ex horum docëctrina fic ratiocinor: Si E bileopis
competit jus indiretam in temporalia, pote-
runt vel inferendo mala temporalia vel aufe-
rendo bona temporalia, malos cogere, ut ad
Ss 2 fru-

N = 644 =– 5Fͤ

frugem redeant; poterunt Reges compellere,
ut vexare deſinant Eccleſiam. Sed fi Patres
audias, nil aliud poſſunt Epiſcopi, quam ſua-
dere, arguere, excommunicare, flere, & ge-
mere. Proferant Romanenſes vel unum Patrem
ex primis Eccleſiæ ſeculis, qui oppoſitum do-
cuerit. Bellarminus nullum adducit , haud
dubie adducturus, ſi quem ſuæ ſententiæ Pa-
tronum reperiſſet.

S. 882. Jus indirectum in temporalia

non eſt medium ad finem poteſtatis epiſcopalis
conſequendum.

Finis enim hujus poteſtatis eſt felicitas interna
Chriſtianorum, quæ ſolis mediis ſpiritualibus
acquiritur (17). Ergo jus indirecdtum in tem-
poralia, cum & ipfum fit temporale, nequit
efſe medium ad obtinendum finem poteſtatis
epiſcopalis. Immo jus hoc, ut jam ſupra ex-
poſuimus (237), contradictionen involvit: foret
enim medium ad conſequendum finem Eccleſiæ,
ut volunt Aarii: & non foret ejusmodi me-
dium, cum temporalia qua talia non ſint medis
ad obtinendum finem Eccleſiæ.

F. 883. Jus indirectum in temporalia

ex divina inſtitutione non competit Epiſcopis.

Vel enim iis competeret, quia cum imperio
ſacro ſua natura connexum eſt, vel quis Chri-
ſtus illud libera voluntate iis conceſſit ? Prius
eſſe falſum, oſtendimus (233 —44). Peſterius
probandum effſet aut ex Scriptura aut ex Tra-
ditione: quarum tamen utraque ejusmodi juri
adverſatur (880 & 81). Et certe ratio ſufficiens
hujus juris, fatentibus ipſis Romanenſibus, non

eſt alia, niſi quod habeatur pro medio ad aſſe⸗=
quen-

Cekdun fnen
diun pon It
Hjiſcoys in

r LMlconss ſe
5 iure dlr
Eenhoten
(ote tantum 49
1 Vomani o⸗
iſ aut indiret
in gug.

1le unh

.885. Chri
us mnture
Ueſn chniſhann
Conis in

Ikin ſell incire
Enudtnodum .
yttns cumn in

0 lunt, itn
en ui ſube
mnn K ing
IN iy ſentorafia
eten
umn hune in⸗
o V..
4 Miohns
1s,e,

—

funt eges ane,,
rlelin den 1

und Loiſcod
Diſadi, gun

unmiene, ſete i
menles el Nln M⸗

ells, gui dpynftnn

lllun Geleit
lem ur ſententie

Lectum in tendn

n teſats egia

ektis et
lis netis Hüinim
jus iodindtun i
t tenparte,
epdom inen
oe, It n in
ſtihren imoltt
nencun ften e
n lnet eisncd
sn ftin wn ir n
rleie,

Gum in tenpen

Conpent un

nge
cette

36 .Y —
quendum finem ſpiritualem. Cum igitur me-
dium non ſit (882); actum agunt, qui illud
Epiſcopis vindicare conantur.

F. 884. Cum Eſu Chriſto igitur, cum
Apoſtolis, cum Ss. Patribus univerſis loqui-
mur, dum dicimus, nec Romano Pontifici,
nec Epiſcopis ſeu ſeorſim ſumtis, ſeu ſimul
acceptis jure divino competere ullam poteſta-
tem temporalem vel direttam vel indirettam.
Quare tantum abeſt, ut Concilia generalia,
vel Romani pontifices Regem quempiam
direlte aut indirelte exauctorandi jus habeant,
ut ne quidem alias quascunque ponas tem-
porales delinquentibus infligere jure proprio
poſſint.

H. 885. Chriſtus nimirum eos limites,
quos jus naturæ utrique imperio poſuit, plane
immotos reliquit. Quemadmodum enim in
Eccleſia chriſtiana Principibus in Sacra; —
ſic Epiſcopis in temporalia nullum jus ſeu
direftum ſeu indireltum conceſſum eſt. Item
quemadmodum Epiſcopi jus ſupremum &
independens cum in Sacra tum circa temporalia
adepti funt, ita ut ipſi quoque Principes
eidem juri fſubjaceant: ſic Principes jus
Jupremum & independens tam circa Sacra
quam in temporaliu retinent, ita ut ipſi etiam
Epiſcopi eidem juri ſubjecti ſint (220 & 38).
Mutuam hanc independentiam clariſſime ex-
preſſit Nicolaus P. J. in epl. ad Michaelem
Imp. (535. 6,.
S85 3 AR-

N 646 = *
ARTITICIULDUS II.

REIVIAIVR SEIWIEIVIIA AFFIIIIANWS
&G IDIRECLVUM EPISCOPORUMI
IW TEMWPORALIA.

G. 386. Drima ſententiæ ſuæ argumenta
Aarii in Scriptura V. T. conqui-
runt. Sed quam infirma ſit ar-
gumentatio, quæ ab Eccleſia Moſaica ad
Chriſtianam ducitur, oſtendimus (138—43).
Audiamus tamen

4) Deus, induiunt, DEVUI. XVII. 15.

Judæis prohibuit, ne Regem ſibi eligerent
alium niſi judæum.

R. Sed ne Regi alterius religionis fibi ali-
unde impofiio obedirent, nunquem prohibuit.
Quis Regum acstholicorum tolerabit catholicos
fubditos, ſi hi ab obedientia civili ſeſe vel jam
liberos, vel auctoritate epifcopali liberari poſſe
jectitent? Apage ſententiam, quæ religionem
Chaiſti Regibus merito exoſam reddit!

59) Ozias Rex, cum ob uſurpatum
munus facerdotale lepra a Deo punitus
eſſet, a Sacerdotibus templo ejectus, &
regnandi auctoritate privatus eſt. II. PAkKA-
EIP. XXVI.

R. Ozias manſit Rex usque ad mortem:
tunc enim primum rzegnavit filius ejus pro eo,
ut habet ſacer textus. Ante mortem vero, cum
Ozi-

un eptt rel
unnn iin

Ozias ob lepram a conſuetudine hominum juxta
legem Moſaicam remotus viveret (197. b), re-
gimen duntaxat filio ejus fuit demandatum.
At demus, veram eſſe hiſtoriam, prout eam
interpretatur Bellarminus L. 5. de Kom. Pont.
Cap. S.; quis tamen non horreat Viri hujus
ratiocinationem, dum ſcribit: Si ergo propter
lepram corporalem poterat Sacerdos olim Regem
regno privare; quare id non poterit modo ob
lepram ſpirtualem, id eſt, propter hœreſin 2
Bellarminum igitur ſi audiamus, Papa jus ha-
bet omnes Principes acatholicos de medio tollen-
di; immo & Principes catholicos, ſi gravioris
cujusdam criminis rei ſint: nam & hoc eſt
lepra ſpiritualis.

Quod de Athalia regina refert Bellarminus
ex II. PARALIP. XXIII. ſolidiſſime refutat
Dupinius L. c. Cap. 3.

§. 887. Ex veteri Teſtamento ad Novum
confugiunt, & varia partim dicta, partim
facta accumulant, queis temporalem Epiſco-
pis poteſtatem faltem indirectam vindicare
aggrediuntur.

ian, e k,
0 exolim kedt

a) Chriſtus WATTH. X. 34. ait: Won
Cun 0) n veni pacem mittere, ſed gladium. Gladius deno-
Un“ tat poteſtatem temporalem. Ergo venit
Chriſtus, ut ſuæ Eccleſiæ daret poteſtatem
temporalem.

R. Chriſtus his verbis prædicit, fore, ut
multi propter religionem diras vexationes &
mertem ipſam ſubire debeant.

Ss 4 5)

=—

N= 648 =
5⁵) Idem 9MWM. II. 13. Iuvenit in

templo vendentes boves, & oves, & columbas,
& numularios ſedentes. & cum feciſſet quaſi
Nugellum de funiculis, omnes ejecit de templo;
oves quogue boves; & numulariorum eudit
, & menſas ſubvertit. Ergo Chriſtus exer-
cuit poteſtatem temporalem.

R. Non negamus, Chriftum patraſſe miracula,
quale etiam hoc fuit, circa res temporales. An
volunt Romanenſes, poteſtatem patrandi mira-
cula efſe a Chriſto annexam poteſtati epiſcopali
aut Papali? G,⸗ANN. II. 9. aquam in vinum
convertiſſe, — & Joann XVIII. 6. integram co-
hortem duabus vocibus, Ego ſum, in terram
proſtraſſe divinus Servator legitur. Nunquid &
utramque hanc poteſtatem temporalem Epiſcopis
conceſſit ?

*) Idem MWAITH. XXVIII. 18. dixit:
Data eſt mihi omnis poteſtas in elo & in
terra. Ergo Chriſtus etiam accepit poteſtatem
temporalem.

R. Chriſtum loqui tantum de poteſtate ſpi-
rituali, patet ex contextu; ſubjungit enim:
Euntes ergo, docete,.. baptizantes. Poteſtas
ſpiritualis, quam Apoſtolis conceſſit, ſane in
terra eſt: in terra enim adminiſtrantur Sacra-
menta, prædicatur doctrina chriſtiana &c.

d) AUI. V. I- II. Petrus Ananiam &
Saphiram repentina norte; — BID. XilI
8- 12. Paulus Elymam magum ccitate
punivit; inceſtuoſum vero Corinthium I.
CORIWI'H. V. tradidit Satanz in interitum

Af'-

4 telis
Don mnert Pnl
rvimur, A .
iglen nin l
Dm tenrt.
nai Nionen a
17 reko udi

)Duulns I.
iir pomiratur,
wigtor, aut an
1 noladicus, aut
S i lI. 1o.
unc cdoltrivan
n ig conn,
eli excommun

. Her ſen n
In hon extommn
41 Aneennile
Uni poſlunt ſen
Cönhnudiodis ciri
n ipcetite, in
Ulationis fmi
inpnoditi tn
1 coräme
i min hi⸗
nu ateni, 0
l Meciinn in
3 atelin Mohe

88 Sp

SHa 0ber
entet * in /
1 onnen iii

6 V Nundd⸗ n

. Chntu
“

s, Chrit I Dutncen

lit, cit ten les en

derparot keg tr⸗
tel at eln temge porin lah

I. WIn
Nte, r i l .
etian ethit e⸗

i tantun ge tit

uchin chii ritin 1

ſ Ntns 4
ote; — 9
m MavGN. N
ero 0
ſ

N 649 =

carnis. Ergo Apoſtoli exercuerunt poteſtatem
temporalem, non aliunde profecto niſi a
Chriſto ſibi conceſſam.
R. Poteſtas hæc fuit miraculoſa; atque adeo
non annexa Epiſcopatui (289). Haug dißiculter
largiemur, ait celeberrimus Fleuryus Diſſ. VII.
in H. E. S. 14. Apiſcopum illum, qui reum
aliquem unico vei bo enecat, pvoteſtatem ſuam a
Deo tenere. Aſt quicunque ex hisce miraculis ju-
ris di ionem quamdam ordinariam deducere vellet,
is profecto auditoribus ſuis aperte illuderet.

e) Paulus I. Corinth. V. II. Si is, qui
fFrater nominatun, nempe Chriſtianus, eſt
fornicator, aut avurus, aut idolis ſerviens .
aut maledicus, aut ebrioſus, aut rapax, cum
ejusmodi præcepit nec cibum fſumere. Et jo-
annes eyl II. 10. i quis venit ad vos, ait,
& kanc doftrinam non afßfert, nolite recipere
eum in domum, nec ave ei dixeritis. Ergo
Apoſtoli excommunicatis pœnas temporales
inflixerunt.

R. Hæc ſeu monita ſeu præcepta Apoſtolo-
rum non excommunicatos tantum reſpiciunt ,
ſed quoseunque ſceleratos, quorum familiaritate
probi poſſunt ſeduci; nec agunt de privatione
communionis civilis aliunde debitæ, ſed tan-
tum indebitaæ, ut convivii, convictus demeſtiei,
ſalutationis familiaris, qua ſcilicet vel probi
ab improbis in transverſum agi, vel hi in malitia
ſua confirmari queant. Hinc addit Joannes:
Qui enim dicit illi ave, communicat operibus
ejus malignis. Quare ejusmodi privatio non
tam præcipitur in poenam improborum, quam
in cautelam proborum.

Ss §5 V)

Ne 6oH.
y) I. CORIWT. VI. 3. Waeſeitis, Juo-

niam Angelos judicubimus? quanto magis ſecu-
laria? Ergo Apoſtoli poteſtatem habuere
ſecularem.

R. Paulus, ut ex contextu patet, ibi ait,
non tantum ab Apoftolis, ſed ab omnibus Ju-
ſtis Angelos & ſecularia judicatum iri, nimi-
rum in univerfali reſfurrectione. An propterea
omnes Juſti habent poteſtatem temporalem ?
Utinam Romanenſes tandem aliquando deſine-
rent ad fucum faciendum abuti S. Scriptura!

Eodem vitio laborant, qui Regale Sacerdotium,
qua appellatione I. PETK. II. 9. tota Eccleſia
inſignitur, ſolis Sacerdotibus tribuunt, ut iis
ſecularem quoque poteſtatem ex S. Literis vin-
dicent.

Argumenta, quæ afferuntur de duobus gla-
diis, de duobus luminaribus magnis; de dæ-
monibus, quos Chriſtus miſit in gregem vor-
corum, de pullo aiuxc, quo Chriſtus eſt uſus,
hæc, inquam, & fimilia argumenta riſum po-
tius quam refutationem merentur.

§. 888. Jam ad Traditionem recurrunt
Aarii.
α Canones peœnitentiales antiquiſſimi
continebant afflictationes corporis, quæ uti-
Aue pœnarum temporalium nomine veniunt.
R. Ejusmodi afflictationes vœnitentic tantum

fuerunt, quæ volentibus; — non vœnæ, quæ
nolentibus imponuntur.

*) Teſte Auguſtino epl. 159. ad MWarcel-
lin. apud Gratian. XXIII. q. 5. C. 1. Modus
60-

Preh

E. LEpiſopi be
ſbi iodulta dern
Meebmmt: ni
ditun, NMos n
Uririgtun: ſun
legs in Nelcti
Onürmarit

) unta § 3

7

6 Anbrofn

El, e 1

S

I. V.

bimus?

Roli on

nitentiales Mnee
85 Colols, u

inm nomine Ten
Ium Momine Fen.

tones Mnintii
1,- n

l.
AIt 150. 1 H

N = 6

coercitionis pen virgarum verbera & a Magi-
ſtris artium liberalium, & ab ipſis parentibus,
&& ſape etiam in judiciis ab Epiſcopis ſolebat
adtiberi. Et revera in Concilio Matiſconenſi
II., quod ſeculo VI. celebratum fuit, Can. 2.
ſtatutum eſt: Si ruſticus (diem dominicam
violaverit) æut ſervns, gravioribus verberum
ibtibus verberabitur. Ergo etiam pœnas tem-
porales infligendi jus exercuerunt Epiſcopi.
R. Epiſcopi non nifi poteſtate a Principibus
ſibi indulta pœnas temporales delinquentibus
inferebant: Vt nimirum diſtringat legalis ultio
judicum, quos non corrigit canonica prædicatio
Sacerdotum: ſunt verba Guntramni Franciæ
Regis in Reſcripto, quo acta memoratæ Synodi
confirmavit.

c) Juxta S. Auguſtinum epl. 204. ad
Donatum Presb. apud Gratian. KXIII. q. 4.
C. 38. Nunc fub Principibus chriſtianis
majori utitur Eccleſia poteſtate, ut non ſolum
invitet, ſed etiam cogat ad bonum.

R. Auguſtinus docet, in Eccleſia eſſe po-
teſtatem pœnis temporalibus malas hominum
voluntates cogendi ad bonum; ſed hanc pote-
ftatem non Epiſcopis, ſed Principibus a Deo
datam eſſe defendit. Lege, fi vis, integros
contextus, quos L. c. affert Gratianus C, 238-

4⁷

d) S. Ambroſius, ut notum eſt, Theo-
doſium Imp. excommunicavit, legemque
ferre juſſit, ne in poſterum ratzæ eilent ſen-
ten-

W= =

tentiæ de morte vel confiſcatione bonorum,
niſi poſt tringinta dies, ut nimirum Impe-
rator, fi forte præcipiti ira abreptus ejus-
modi ſententiam pronunciaſſet, intra tantum
tempus poſſet illam revocare. Itaque Ambro-
ſius jus indirectum in temporalia exercuit
adverſus Imperatorem.

R. Ambroſius Theodoſium aditu Eccleſiæ &

Sacramentorum communione abſtinuit, donec

is ſeriæ pœnitentiæ ſigna exhibuit. Legem
autem ferendam præſcripſit tanquam remedium
contra noxios effectus iræ præcipitis: atque adeo
egit Judicem Imperatoris in foro tantum in-
terno, exercuitque jus circa temporalia.

e) S. Gregorius M. privilegium, quod
conceſſit monaſterio S. Medardi, hac clauſula
finit: Si quis Regum, Antiſtitum, Gudicum,
vel quarumcunque ſecularium perſonarum hujus
apoſtolicæ aukttoritatis, & noſtræ pvræteptionis
decreta violaverit, cujuscungue dignitatis vel
Jublimitatis ſit, honore privetur. Ergo Gre-
gorius poteſtatem temporalem ſibi alſleruit.

R. Inprimis privilegium hoc ſaltem dubiæ
fidei eſt, ut videre licet apud Dupinium cit.
Diſſ. Demus autem eſſe genuinum, verba al-
lata imprecantis ſunt, non imperantis: cujus-
modi eſt clauſula hodie conſueta: Si quis hoc
attentare praſumſerit, indignationem omnipo-
tentis Dei & c. ſe noverit incurſurum.

Ad exempla Romanorum Pontificum, alio-
rumque Epiſcoporum Reges deponentium Vide
Dupinium cit. Diſ. Generatim reſpondemus,
ejusmodi faéta vel vera non efle, vel injuſta.
Non

Gurfitut
i; tae

. Po Denl
Gpirics tatven
6) Dunr ’.

0rorentun Do
rinepes ele

e an huc ntoo,

1. Meciun
fetenten ennſe
leleſee ſt klici
Piütrlibus ꝛegui
l gems tenn
Fonorendann ſiln
ns ikett hon dt
i It iiſpoſtione⸗
Pelt ut medii e
ernum. (om
etor cor; tine
Mgne melon adi
len metno, gli
leat, nenn
Alefnos tantnn
1 dulciio, dn
r eng tenon
inndum Leclele

Omni e
Eio iPrine

N = 653 = 3&*

dles H Non quæritur, quid Romæ vel alibi factum
iit Käln ſit; ſed quo jure factum ſit, queæritur.
a Dreyen
Unlncilſet, iren F. 889. Denique ultimum præſidium a
enan ieA Tophilticis ratiociniis repetunt.
Md e a) Poenz temporales ſunt media ad

promovendam Eccleſie falutem: nam Deus
heditinm Uin bes

ee

& Principes ſæpe ejusmodi pœnis afficiunt
nnmim UEt, malos, ut ad frugem redeant: multi quo-
ien ain que jam hac ratione ſunt emendati.

rleripſit
1 e R. Medium eſt, quod continet rationem
entnib in ſrn mn fuſficientem conſequendi finis. Cum igitur ſinis
iu are unmne Eceleſiæ ſit felicitas interna, quæ ſolis mediis
mnach ſpiritualibus acquiritur (11); pugnantia dicunt,
qui pœnas temporales ja cant eſſe media ad

1 Muinlkun promovendam ſalutem Eccleſiæ. Deus has poœ-
. Mecdadi, ed nas infert non ut media ad veram converſionem,
1, Atfttun, g ſed ut diſpoſitionem; Principes vero eas adhi-

bent ut media ad promovendum cultum Dei
externum. Cum timeo Deum vindicem, qui
intuetur cor; timor hic diſponit, ut affetum
quoque malum abjiciam. Cum hominem vindi-
Fiuttur. nn cem metuo, qui tantum de actibus externis
. judicat, metu pœnz humanæz actus itidem

riun nſuumn

Doralen il Un. . zP.,t5
externos tantum vel devito, fi prohibiti;
õ vel fuſcipio, ſi præcepti funt. Nunquam igi-
ſbet inos Dinnn tur pœnæ temporales ſunt vera media ad eb-
eſe genninnn, in tinendum Eccleſiæ finem.
non inpenmi t⸗
e olſietn: 0, „) Omni jure licitum eſt, vim vi repel-
aients“ Ilere. Ergo ſi Princeps Eccleſiæ vim inferat,
it iudni Bona temporalia ad cultum Dei externum

uun Dntfen,1 neceſſaria auferendo, vel veram religionem
perſequendo; licebit ei vim externam pariter
e inferre &c.
Mon le, R

= 6 51 =— ℳ

R. Licet vim repellere vi, quatenus hæc
eſt neceflarium medium nos noſtraque conſer-
vandi. vis externs non eſt medium neceſſarium
ad finem Eccleſiæ. Auferat Princeps omnia ne-
ceſſaria ad cultum Dei externum. etiam ſine his
poſſumus beatitatem noſtram obtinere- perſequa-
