53 -59; - 73; - 76; - 97 & 98. item 512; -
25 36). Reliqua vero, ſi Piſanum exci-
Pias,

pias, Romani Pontifices convocarunt. Ec-
cleſia enim per varias provincias, queis varii
quoque Reges dominabanutur, diſperſa, non
amplius ab uno Imperatore omnes Epiſcopi
poterant cum imperio in undm bocum con-
ciri. Quamobrem neceſſe fuerat, ut ab eo,
cui omnes ſuberant, nimirum a Papa, cunéti
deinceps, cum opus eſſet, ad Synodos gene-
rales celebrandas congregarentur. Idem tamen
jus, quod olim ſoli Imperatori conveniebat,
poſtea in omnes Principes, qui Epiſcopos ſibi
fubjectos habent, ſimul ſumtos translatum eſt,
ita ut, quemadmodum antehac ille, ita hodie

1

iſti unanimi conſenſu ſuos quique Epiſcopos

ad agendam Synodum oecumenicam jure pro-

prio cogere poſſint.,

S. 222. At nunqvid jus regium convo-
candi Concilia generalia pugnat cum jure
Papali? — Nihil minus. Sicut enim ſalvum
manet jus Patriarchicum nationalia; — &
Metropoliticum provincialia Concilia convo-
candi, etiamſi eodem jure Principes gaudeant:
ita quamquam Principibus jus proprium ad-
judicemus indicendi Synodos generales; neu-
tiquam ſequitur, ſummum Pontificem eodem
jure propterea cariturum: utut enim tam
hujus quam illorum eadem ſit poteſtas :
titulus tamen poteſtatis idem non eſt: fiqui-
dem Papa jure Primatiali in Sacra; — Prin-
cipes vero jure regio circa Sacra convocant
Concilia generalia.
H. 823⸗

—
4

00
„ –

1s Lpſcon
r etiam py
Nerali
ign
Pllitenn In C
is Huud o
Dirum id
it, non Ali
n Glodis pr
i ſobies
pefium Prv⸗a
1, Dütriatchan

( r.

Ug, Conting
lopi, ut ali
6, Im oreſn
1 ciridus in⸗
l ſt per n
er iſatione
Pftial, gvoc
Anen ad ocfe
Uurins Piineen
1i ſe l
aon

Alet, 1l Srace
eghlertul, len
Mheratori oonne
fes, gli boien
Allontostundimn
N Wtehne!

le, u

uos gwigre Hiin
Ueruneniemm inen

Drinopes glden

s os N
dns neale,
In Lontfonn üe
: uut enn
non et: 1
“
urn nce

N= 609 =

§. 823. Ex eadem ratione Principes
Synodis Epiſcoporum ſibi iſubditorum jure
Eroprio etiam prælident. Jus hoc in ipfis
Concilüs generalibus exercuerunt Imperatores
Conſtantinus Pogonatus & Baſilius Macedo,
ille quidem in pltano III. (616); hic vero
in Opltano IV. (636) Conſtantinum M. quo-
que Niczæno I. Concilio præſediſie, ex Euſebio
indiciis haud obſcuris intelligimus (442).
Neque mirum id cuiquam videbitur, ſi ex-
Penderit, non alium magis oportere Epiſco-
porum Synodis præſidere, quam eum, cui
Epiſcopi ipſi ſubjecti jam ſunt. Neque regium
hoc præſidium Proedriæ Romanorum Pontifi-
cum, Patriarcharum, aut Metropolitarum
quidquam derogat: alio enim titulo hi; —
alio Principes Conciliis eccleſiaſticis præſunt
(822).

F. 824. Contingit nonnunquam, ut Papa,
ut Epiſcopi, ut alii judices eccleſiaſtici infe-
riores, ſua poteſtate abutentes, gravamen
aliquod civibus inferant. Hoc vel zemporale
eſt, quod fit per mulctas aut taxas pecunia-
rias, per privationem frucétuum Beneficii &c;
Vel ſpirituale, quod fit per excommunicationem,
ſuſpenſionem ab officio &c. Utrumque genus
gravaminis Princeps tenetur tollere; prius
quidem, cum ſit Rector civitatis, quem ſe-
curſtatis civibus preſtandæ cura conſtringit;
polterius vero, cum ſit Advocatus Eccleſiæ,
cui canonum vindicandorum obligatio incum-
e bit

= 1ο¾ =S

bit (794): quæ profecto non impletur, niſi
gravamen ſpirituale ab inique oppreſſo aufe-
ratur. Atque hoc jus Principum ſpeciali
appellatione vocatur jus Protettionis regik,
cui in ſubditis reſpondet jus recurſus ad
Princiypem; Galli dicunt jus appellandi ab
abuſu poteſtatis eccleſiaſticæ.

H. 825. Demus, Parochum criminis
accuſatum via falti Beneficio parochiali ab
Epiſcopo privari. Ille recurrit ad Principem.
Hic Epiſcopo præcipit, ut cauſſam juxta
canones decidendam reſumat; interea vero
Parochum in poſſeſſionem beneficii Parochialis
reſtituit. En exercitium Protettionis regia! Ne-
que Princeps ſic agendo poteſtatem quamdam
ſpiritualem exercet, non enim reſtituit Clerico
jus parochiale, utpote quo is per ſententiam
injuſtam non exciderat; ſed ſententiam Epi-
ſcopi, utpote contra canones latam, declarat
irritam, ſicque vim ſeu turbationem, qua
ille poſſeſſionem amiſit, duntaxat aufert.

H. 826. Qui ſententiam hanc novitatis
arguunt, iis hiſtoriam eccleſiaſticam oppono:
ibi plura hujusmodi Protectionis exempla
occurrunt. Proferam aliqua:

ℳ) S. Athanaſius a Synodo Tyria depo-
ſitus confugit ad Imperatorem Conſtantinum,
qui Epiſcopos illius judices Cpolim ad ſe
evocavit. Socrates L. 1. C. 22. & Sozomen.
L. 2. C. 27.

b)

—
„

4 Eundemn
Dnior ſuo
,li telituit
le epiſoopele

4 ehoſtus, 8
o, & leoca
lbem kedlit,

lecutus eſt,

7

5 Fuwiano
Myit lmperate
1 n gvo ante
ienet (471)
. See, in
ecleſlaſtieis
1 Vera ſbi
ilen Gdenegam
Mi proteclion
iel, in ſabditus
muitn 1 nd
lentan big ſag
i Prioren
ſtendrrn.

i Leb et
Cſerinnin
s ſepe e

5

eg 44 M

—

o min
do m Ulen
0 wine onren
is Tfirfun 4
u Hufint
ollet ii e
unt

1s apelan

lk.

uchun ,
eeie Manocti
e 1ecurrt d Di
t, I canlun
Elnmtt, inetn
len benefcii unt
n yunfini ng
6 telnen duu
1 enin ettut de

Aunes Ntu, Arlunt
1 btinen, u
untxnt aWlet.

gtam hone mit
Eceletalicam one
Dntettons einl
Agu:
1 Mcn in,
amen CM
lces (von 1
,6, 22 (W.

D

N= 61II E

*) Eundem Athanaſium exulem Conſtan-
tinus Junior ſuo decreto absque nova Synodo
ſuæ Sedi reſtituit. Rediit Athanaſius, mu-
nusque epiſcopale perrexit obire. Ita ipfſe
Athanaſius Apolog. 2.

4) S. Chryſoſtomus a Synodo ad Quer-
cum depoſitus, & Cpoli pulſus, urgente
populo, & revocante Arcadio Imperatore,
in Urbem rediit, ibique functiones epiſcopa-
les proſecutus eſt.

d) Flaviano Ep. Cpltano aliisque in
Latrocinio Epheſino inique depoſitis, S. Leo
P. rogavit Imperatorem, ut omnia in eo

ſtatu, in quo ante illud Concilium fuerant,

eſſe juberet (471).

F. 827. Sic, inquis, Princeps laicus in
cauſſis eccleſiaſticis aget judicem: adeoque
jus in Sacra ſibi vindicabit: quod tamen
ipſi eidem denegamus.

R. Vi protectionis regiæ Princeps tantum ju-
dicat, an ſubditus via Jfadi, an via jaris „
ſit damnatus a judice eccleſiaſtico. Cognito,
ſententiam via faſcti fuiſſe latam, cauſſam re-

mittit ad priorem Judicem, ſervato juris ordine
decidendam.

F. 828. Scio equidem, jus hoc patere
abuſibus Clericorum, ac propterea ſacris ca-
nonibus ſæpe eſſe prohibitum, ne illi a judice
eccleſiaſtico ad tribunalia profana provocent-

Q 2 Ve-

— —
6 12 3

Verum an ideo tollenda ſunt jura, ne ſint,
qui iis abutantur? Quot homines vino non
abutuntur? ideone extirpandæ ſunt vineæ,
ut vini abuſus ceflet? Immo propugnandum
vel maxime eſt hoc jus Principum, ut hoc
fræno ludices ecclefaſtici, a quibus innocen-
tes diriffſimis vexationibus non raro opprefſos
novimus, intra juſtitiæ limites coerceantur.

H. 829. Rex Francizæ, ais, non habet

. 0— .
jus protegendi Hiſpanos a ſuo Rege inique

vexatos, cum Regum iſtorum neuter ab altero
pendeat. Quoniam igitur poteſtas eccleſiaſtica
a poteſtate civili non pendet, neque ab illa
ad hanc recurfus cuiquam eſt concedendus.

R. Neque Hiſpani ſunt ſubditi Regi Franciæ;
neque hic eſt advocatus regni Hiſpaniæ: hujus
igitur nihil prorſus intereſt, num illi bene,
an male a ſuo Rege tractentur. Contra quilibet
Princeps eſt advocatus Eccleſiæ in ſuo territo-
rio exiſtentis: ipfius igitur intereſt, an cano-
nes eccleſiaſtici obſerventur, nec ne. Item
membra Eccleſiæ ſunt ſimul membra civitatis,
cui præeſt Princeps. Ergo curam gerere illo-
rum debet. Ceterum independentiam poteftatis
eccleſiaſticæz in ſpiritualibus qua talibus ex
regio hoc jure nihil prorſus lædi, per ſeſe
elareſcit.

F. 830. Ergo ſaltem, excipis, ſi Prin-
ceps ſua poteſtate abutatur adverſum ſubdi-
tos; his quoque ad Epiſcopos licebit re-
eurrere.

*

R.

Hgl. Aü l
ktium Clvitatk⸗ͤ

Pam, gui t
Columunit

l

Poſtn
Upon

1 n ideet

613 = *

Sed Epiſcopis non alia ſuppetunt
media niſi itualis. Poterant nimirum hortari
Judices ſecalares, ut jus ſunm cuique tribuant;
poterunt, ſi injuſtitia ſit manifeſta, cenſuris in
contumaces animadvertere, dummodo id expedire
videatur. Coatlionem aliam Epiſcopis non dedit
Chriſtus.

G. 831. Ad ſalutem non Eccleſiæ ſolum
ſed etiam civitatis vel promovendam vel
impediendam plurimum reiert, quinam Pa-
ſtores animarum conſtituantur, docëti, an
indocti; cives, an extranei; bonis, an malis
moribus. Principis igitur eſt præfcribere,
, ene dhi quibus dotibus przditos eſſe oporteat, qui
uan e dn ad E. pilcoparus, Abbatias, Parochias, aliave
officia eccleſiaſtica promovendi ſunt; eosque
rejicere, qui præſcriptis dotibus caruerint.
Qui utuntur hoc jure, Erluſivam ſcilicet

vocem, dare dicuntur iis, quos ab officiis qui-
busdam remotos volunt.

S. 832. Jus dandi Excluſiuam Imperator
ceterique geges Catholici ad ipſam ſummi
Pontificis electionem extendunt; nec imme-
rito: nam Pluri imorum ſeculorum experientia
ſatis ſuperque monſtravit, quanti ad publi-
cam regnorum tranquill itatem interſit, eum
eligi Papam, qui temporalia Curiæ Romanæ
commoda communibus univerſalis Eccleſiæ
emolumentis poſtponat. Jus hoc Principum
neino mirabitur, niſi qui adeo peregrinus
fuerit in hiſtoria eccleſiaſtica, ut neſclat

NS
1 *
i lei, 1

= 61r4 ==*

primis Eccleſiæ chriſtianæ ſeculis ne ipſos
quidem Romanos Pontifices absque populi
conſenſu fuiſſe electos; tum vero ſuocefſiſſe
ten pora, queis Imperatores electioni Papzæ
ſe ita immiſcuerint, ut hic ſine illorum
conſenfu non crearetur. Hodie in Germania
quidem ſolis Capituli cathedralis ſuffragiis
Epiſcopi eliguntur: qui tamen in ceteris Orbis
Chriſtiani provinciis plerumque a Regibus
nominantur. Num regia nominatio, an libera
Canonicorum electio meliores Eccleſiis Epiſco-
pos præficere ioleat, aliis dijudicandum re-
linquo.

J. 833. Licite agit Princeps, dum
Epiſcopis ſui territorii præcipit, ut jura ad-
ventitia Primatus, tanquam ſibi propria,
invito etiam Papa, deinceps rurſum exer-
ceant, ſiquidem id vel Eccleſiæ vel civitatis
ſalus expoſtulet.
Nam fi ſalus Eccleſiæ id exigat, jure advo-
catic eccieſiaſtickh (790. a); — ſi vero ſalus
civitstis expoſcat; jure regio cavendi id agere
Principi licet (790. 5). Epiſcopi autem eo cer-
tius tenentur ſuo Principi obedire, quo ex-
ploratius eſt, adverfus ſalutem civitatis perinde
atque adverſus (alutem Eccleſiæz nihil juris in
Romanum Pontificem ab iis unquam poſie trans-
ferri.

§. 834. Princeps igitur limites ſuæ
poteſtatis non excedit, ſi in provinciis ſibi
iubjectis novos Epiſcopatus erigat; Merroho-
1-

Atonius, onn
As ktinn Püpn
1onnia jutibas
1 Mo⸗ 719)

Ez. N⸗,
uImtos, ejusmo
his agi, eun

n lun temporn
ties

ellt, 1 Cerici
E, uis ture
Crcines Uohn
Nen i Mrdie

tamen ll i Cbkert

5 henmgu 1

, 1

. Anem Noe
Pis ogbin Me

uun ne

eme

. — N

„

W = 51) =

—

litas inter Epiſcopos conſtituat; inter Me-
tropolitas Primatem ſeu Patriarcham de ſig-
net; his negotium det, ut, ſublatis omnibus
exemtionibus, omnia jura adventitia Prima-
tus (726 & 30), preut antiquitus ſolebant
(720-26), deinceps poteſtate propria, recla-
mante etiam Papa, exerceant, ſalvis tamen
per omnia juribus efſentialibus Romani Pri-
matus (680 - 719).

F. 835. Scio, Romanenſes altum con-
clamaturos ejusmodi Principem ſchismaticis
principiis agi; eum in id incumbere, ut
Primatum Sedis Apoſtolicæ a Eſu Chriſto
fundatum evertat; ideo Epiſcopos extolli, ut,
ſublato antea Primatu, illorum quoque po-
teſtas paullo poſt ſubruatur. Sed antiqua hæc
omanentium nenia eſt, qui, quoties emo-
lumenta ſua temporalia in diſcrimen adduci
intelligunt, toties Religionem, Eccleſiam
Chriſtianam, Primatum S. Petri, totamque
Hierarchiam, a divino Servatore inſtitutam,
periclitari lamentantur. Utinam ad has
querelas obſurdeſcerent aliquando univerſæ
Nationes catholicæ! Obfſurdelcent, ſi, quam
inania ſint hajusmodi lamenta, viderint.
Videbunt, ſi Clerici Ktucio hiſtoriæ eccleſia-
ſticeæ, juris naturæ, juris publici univer-
ſalis plus operzæ dederint. Dabunt, ſi ad
ſacros Ordines non admittantur, niſi qui
iſignem in przdictis ſcientiis progreſſum
ecerint.

—

65r6

F. 836. Epiſcopi nec ſe nec alias per-
ſonas eccleſiaſticas poſſunt imperio civili ſub-

trahere. 16 NHgiſen
e 9/Nα
Hæc enim ſubtractio opponitur juri divino Moun
tam naturali quam poſitivo (813 & 14). Led iſt Clepgolius
Kpiſcopis contra neutrum jus quidquam poteſta- . Cue veibe

tis competit. Ergo Ec. jullen ue n
§. 837. Immunitas eccleſiaſtica perſona- N. Mmm
lis, quantulacunque adhuc ſupereſt, tota ex onan
privilegio Principum oritur. mradl ſui
Quandoquidem nec ex jure divino ſeu natu- ,.
rali ſeu divino (813 & 14); nec ex jure eccle- o. Mit⸗
fiaſtico humano (836) originem ſuam trahit 3 bei per o5 Dr
nihil aliud ſupereſt, quam ut liberalitsti Prin-
cipum eandem elle adſcribendam grati fatea- 1. Hoe ſoco n
mur. Cüriſtis Domini, 5
n eſe in nun,
F. 838. Mirum eſt, fuiſſe Viros alioqui lm l. N cen
doctos, qui veritatem adeo certam nedum Ka url r
in dubitationem adducerent, ſed inficiarentur e ie u
etiam. Certe clariflima extant documenta, ex ich nilnth, i
quibus luculenter conſtat, quinam primi eti perioniz enr
fuerine immunitatis perſonalis eccleſiaſticæ
auctores, nempe Conkantinus M. ceterique an. D
Imperatores Kegesque chriſtiani: qui illam n lelen e
modo ampliarunt, modo reſtrinxerunt, prout ht ninnn
nimirum utriusque Reipublicæ, ſacræ vi-
delicet ac profang, emolumenta exigere vi-
debantur.

a, lmIru

n u 1lun 4
e, t

6 etleſtien n⸗
Uc ſopelet, in

IIuI,

er ine lhinn enn
ec el e

N = e17 =*
H. 839. Quis dubitet, Sacerdotes Chriſti

Regnm & Principum omminmaue Fideliumn Pa-
tres & Magiſtros cenſeri? nonne miſor abilis
inſaniæ ee cognoſcitur, ſi filius Patrem, diſci-
vulus Magiſirum ſibi conetur ſubjugare? Ita
ſcripſit Gregorius VII. apud Gratian. D. 960.
C. 9. Quz verba declarant, exée mtionem
perſonalem jure naturali eſſe præſcriptam.

R. Malumus ſentire cum Gregorio I., qui
non abſurdum efle judicavit, ſi Pater & Magi-
ſter in ſpi itualibus, nilio & diſcipulo ſoo in
temporalibus ſubſit (815).

F. 840. Wolite tangere Chriſtos meos. ſunt
verba Dei per os Davidis PS ALM. ClV. 15.

R. Hoc loco prohiberi, ne injuria inferatur
Chriſtis Domini. Probent ante Aarii ſubjectio-
nem efſe injariam. Deinde hæc verba ſunt ex
ſeriptura V. T. depromta: atque adeo argumen-.
tum pre Eccleſia chriſtiana non conficiunt, niſi
ipfam jus Naturz exponant (138-43). Deni-
que hodie anki ſunt foli Sacerdotes, Igitur
verba addusta, ſi quid probarent, ſaltem pro
ceteris perſonis eccleſiaſticis nil probarent.

C. 841. Quadruplex præcipue privilegium
eſt, quo Perſonæ eccleſiaſticæ adhuc hodie
gaudent, nimirum

a) Privilegium fori, quo eximuntur ab
obligatione ſe ſiſtendi coram Judice civili.

—*

=
72

= 618 *

5⁵) Privilegium canonis, vi cujus excom-
municatio iis intentatur, qui ſuudente diabolo
violentas manns in Clericum vel Monachum in-
Jecterint, ut habet Canon IStus Concilii La-
teran. II. (54I. ℳ).

c) Privilegium ſervitiorum, quo eximun-
tur ab iis Reipublicæ ſervitiis, per quæ a
miniſteriis ſacris abſtraherentur.

“) Privilegium competentiæ, quo Clericis
non habentibus, unde creditoribus ſuis latis-
faciant, tantum relinquitur, quantum ad
congruam eorum fuſtentationem requiritur.

§. 842. Principes habent jus in ſuo
quique territorio immunitatem eccleſiaſticam
perſonalem ex caufſis ſonticis reſtringendi, vel
omnino tollendi.

Habent certe hoc jus, ſi nulla lege id illis
eſt interdictum. Sed nec divinæ leges id pro-
hibent (813 & 14); nec humanæ pofſant pro-
hibere (836). Ergo &c.

§. 843. Jure igitur ſuo agit Princeps,

2) Si perſonas eccleſiaſticas in aliqui-
bus vel omnibus omnino caufſis tam crimina-
libus quam civilibus Magiſtratui civili a ſe
conſtituto ſubjiciat judicandas, abſolvendas,
damnandas, puniendas, prout ſalus publica
exigere viſa fuerit.

=

) K à
enegt, gui pron

Erin Civilia con

Drizilegium can
Uitate guudam cis
rs tuntast err
(lit tolli a Prine
niropeli merito

Hitituals in turte

84. A .
omenta obleryen
4) Immunitas
lntio Ibertis
n hellone ercke
Ilts, ud oritur
Nhcite conn
et tuntum cdon

nntatii: here
Wne,
nemcti i
Ini ecrleialtie
Aliamn e)
nt Aferfn

8 e

el

n litus Con

Meli

(iine
Dumme o

ldiͤ e

linte

— 6I2 — ☚

*) Si a privilegio competentiæ eos
excludat, qui propria culpa eo redacti fuerint,
ut expungendo, quod contraxerunt, æri alieno
impares ſint.

4) Si, dum urget publica neceſſitas,
eas perſonas eccleſiaſticis, quarum opera
ad ſalutem Eccleſiæ neceſſaria non eſt, àd
ſervitia civilia compellat.
Privilegium canonis, cum non tam immu-
nitate quadam civili quam poœna ſpirituali, quæ
juris duntzxat ecclefiaſtici eſt, contineatur, ne-
quit tolli s Principe: quamquam is poteſtati
epiſcopali merito limites ponat, ne pœna illa
ſpiritualis in turbationem civitatis cedat.

G. 844. Ad ſolvenda reliqua Aariorum
argumenta obſerventur ſequentia:

α) Immunitas eccleſiaſtica perſonalis non
eſt donatio libertatis ab imperio civili: alias
enim perionæ eccleſiaſticæ forent membra
civitatis, ut ponitur; & non forent, utpote
non ſubditzæ communi imperio (91 & 92) ;
ſed eſt tantum donatio ab exercitio imperii
civilis, perpetua quidem, hoc eſt, ad nullum
determinatum tempus reſtricta; non tamen
irrevotabilis: hæec enim pugnat cum fſub-
jectione.
*) Ejusmodi immunitas eſt privilegium
perſonis eccleſiaſticis conceſſum, adeoque jus
eccleſiaſticum (40), quo illæ quidem tueri
ſe poſſunt adverſus quemcunque Principe

Iin-

inferiorem; non item adverſus ipſum Prin-
Cin em; utpote cui jus competit privilegium 50541
a ſe datum revocandi.

c) i Princeps alicui Perſonæ vel com- “
tnunitati eccleliaſticz prædium quoddam i Nura
donavit, revocare hoc quidem nequit, eo- ignn
quod & voluerit & potuerit jus ipfum in Ei

prædium alienare. At cum perſonæ eccle- “
Erocatur,

liaſticeæ tanquam membra civitatis, neceſlſario

fubſint imperio civili, Princeps immunitatem iner cen
concedendo nec potu it', nec voluit imperium i DA
ipſum in eas alienare. It ad aul
5 ſe Gonata 1

) Præſcriptionem juri Principum opp- iit &
ponere eo minus licet, quo certius eſt, contra udnis eput
ſura majeſtatica nullam valere præſcriptionem, AII, Ui Alt
utpote cum ea fint ab imperio civili inſepa- e, Ut pocant
rabilia (66 & 95). a ſunt,
2*) Hanc Lutheri propoſitionem: W ecnimi
Umnperator del Priueys revocent libertatem da- ckeige
tum Perſonis vel rebhus e alorem: non vo. W Dei euem
teſt ei reſiſti ſene impietate & ſine pge ccato; hanc, llin acra .
inquam, Propoſitionem e emus eſſe verain, n, W
etiamſi, teſte Charlas de libertat. Eccl. Gallic. 7

Tom. 3. „ Facultas Theologica Pariſienſis ean-
de em damnaverit hac cenfura: Hac propoſitio 1n Moreniant.
falſa, impia, ſchismatica, liber kutis ecleſiu⸗-
e uer vativa, & imniet art tyr anzicz exci- iub. B Dona
nutritiva. Nam ſicut Luthe erus potuit Ttennete d
vere verum: ita Theologi Pariſienſes po-

unt errare. Mats:

Unt certe

DE OVRE PRIWIPUM, OIRCA
BONA EGCOLESIASTICA.

K. 845. Cauſla pia id omne dicitur
quo vel cultus divinus promovetur, vel
mens noſtra moraliter perficitur, vel inopie-
alienæ aut temporali ant ſpiritoali fubvenitur.
Quidquid ejusmodi non eſt, ad cauſſas pro-
anas revocatur, etiamſi ex intentione ope-
rantis inter opera moraliter bona numerari
mereatur. Bona temporalia eccleſtaſtica ſunt,
quæ, ut ad caufſas pias applicentur, alicui
Eccleſiæ donata ſunt. Si ad cultum Dei
immediate & ſpecjaliter per ſacras quasdam
ceremonias deputata ſint, Bona Sacra ap-
pellantur, uti Altaria, templa, ſacra vaſa;
aliaque, ut vocant, paramenta; e contrario
non ſacra ſunt, agri, vinex, ſilvæ, annui
reditus pecuniarii, &c. ex quibus aluntur
miniſtri eccleſiæ, & ſolvuntur expenſæ ad
cultum Dei externum faciendæ. Inter bona
ſacra & non ſacra hoc etiam diſcrimen eſt,
quod illa, quamdiu ſacra ſunt, ad uſus
tantum ſacros ſerviant; ex his vero, perinde
atque ex aliis bonis temporalibus emolumenta
civilia proveniant.

F. 846. Bona civitatis ſunt, quæ quo-

medocunque ad civitatem pertinent: dquæ
1 ul ſunt certorum civium propria, di-

cuntur privata; ſin minus; Publica. Ex
jure

jure publico civili exploratum eſt, & in
confeſſo apud omnes, inter jura majeſtatica
(95) numerari jus Principis bonis civitatis,
quæ ad uſus civiles ferviunt, imponendi
tributa, ut inde colligantur ſumtus publici,
ſeu Reipubiicæ adminiſtrandæ cauſla faciendi.
Itaque immunitas eccleſiaſtica realis eſt bo-
norum eccleſiaſticorum a tributis præſtandis
exemtio.

S§. 847. Bona eccleſiaſtica ſunt bona
civitatis. Cujus enimvero ſunt, ſi civitatis
non ſunt? — Dei forſan, an Eccleſiæ ?2 —
At inprimis hæc phraſis: Bona eccleſiaſtica
ſant bona Lei, nil aliud denotat, quam
hæc bona ad cauſſas pias eſſe impendenda
(846). Inde autem non ſequitur, ea ad
civitatem non pertinere: niſi quis fingere
velit ſpeciale dominium Dei, quod plane
ridiculum eſt. Porro cum membra Eccleſiæ
ſimul ſint membra civitatis; ſi Eccleſiæ
adjudices dominium ejusmodi bonorum; eo
ipſo civitati illa non ſubtrahis; ſed uſum
duntaxat, cui applicanda funt, exprimis.
Neque eatenus bona Eccleſiæ dotalia (Fun⸗
dazionsguͤter) diſtinguere licet a bonis noviter
acquiſitis: eadem enim utriusque claſſis eſt
ratio. Multo minus dubitandum eſt, quin
bona patrimonialia vel qualſipatrimonialia Per-=
ſonarum eccleſiaſticarum in bonis civitatis
numeranda ſint.

F. 848.

AKcem honls
umn tlibuta
lure ne⸗
e 44 nfum ein
66. bel don⸗
aunol 666
n bora Ouer
in doſn; Per
wete, nelas eſl

ſ.Ao. Imno
Liglicis on
u bova laicalia
enim 1git Dl
UIhus Cohcedit
TMentum ceda-.
guot annis Pn
UIle Korenos,
icis contitu
mi. Pinr n
Minor ex d
11 tihut nn
Teccleſiattie

1 Vero da a lun
erte eſt nota

eleſaſien iit
Venb unt, f eſe

I, in Lorkeſe

6: Bug el
Alid dewonr,

Wodl bongrum,:
Unnnis; et u
Aa t, eyyit
Peet abens
Nttiogle 49,4

Alyutrimni
i hons eim

—————— 5 £
e. — 623 — S

facultatem bonis eccleſiaſticis quibuscunque
non ſacris tributa imponendi.

K. 848. us naturæ tribuit Principi

Jure naturæz licet Principi bona civitatis,
quæ ad uſum civilem faciunt, tributis onerare
(846). Sed bona eccleſiaſtica non ſacra ſunt
ejusmodi (346 & 47). Ergo &c.

Cum bona Sacra extra omnem uſum civilem
ſint poſita; per ſeſe patet, his tributa im-
ponere, nefas efſfe Principibus.

F. 849. Immo Princeps tenetur bonis
ecclefiaſticis non ſacris imponere tributa, ſi
ſecus bona laicalia nimium gravarentur. In-

juſte enim agit Princeps, ſi favor, quem

aliquibus concedit, in reliquorum notabile
detrimentum cedat. Demus, ex bonis terri-
torii quot annis Principi ſolvendos eſſe cen-
ties mille ſiorenos. Demus porro, ex bonis
eccleſiaſticis conſtitui Stam partem bonorum
territorii. Igitur ſumma florenorum vigeſies
millies minor ex bonis laicalibus præſtanda
erit, ſi tributa æquis portionibus ex bonis
tam eccleſiaſticis quam laicalibus exigantur:
ſecus vero tota ſumma 100000. florenorum,
qu' certe eſt notabiliter major, ſolis Laicis
imponetur.

H. 850. At nunquid Chriſtus hoc jus
Principibus ſaltem in N. T. non amplius
competere declaravit ? En factum & verba
divini Magiſtri! MWAlIIK. XVII. 23. & ſedq.
cum

* - —
ee⸗ 6 2 4 *

cum Chriſtus & dilcipuli ejus veniſſent Ca-
pharnaum, aatehireet, ui didrachma (tribu-
tum 16 X) accipiebant, ad Petrum, & dixe-
runt ei: MWagiſter veſter non elei didrachma?
ait: Etiam. Et cum intruſſet in domum
pi vnit eum G& Eſus, ditens: ai tibi vid
bur, Simon? Reges terya a quibus actip
tributum vel cenſum? a ſiliis ſuis, anu ab alie-
nis? Et ille dixit: Ab allenis. Dixit illi
&ϑhſus Ergo liberi ſant filii. Ut autem non
ſcandalizemus eos: vade ad mare, & mitte
hamum, & eum piſcem, qui primus aſcenderit,
tolle, & ararto ore ejas invenies ſtaterem

Gge: v ſick. IUlum ſumens, da eis pro me

L.

R. Ex facta & verbis Chriſti nil aliud ex-
undi poteſt, quam Chriſtum tanquam Filium
Dei naturalem ſen proprium fuiſſe immunem
ab obligetlone ſolvendi tributum. Si hanc
imm unitatem ad ülios Dei adoptivos extenſam
velint Aarii; es certe nec omnes nec ſolz
perſonæ eccleſiaſticæ gaundebunt : ſoli enim
Juſti ſunt filii Dei adoptivi. Videtur quidem
Chriſtus Petrum queque a preſtando tributo
immunem declaraſſe; non tamen ideo, quod
effet Apoſtolus; ſed' ex ea ratione, quam alkert
S. Ambrofſius, dum epla. z. Chriſtum fſic lo-
quentem inducit: Won ſolvunt tributum, gui-
bus portio Deus eſt. Ego nihil debeo Clari,
Suig erihil ujus mundi habeo. Wihit hahuit
Petrus, nihil Apoſtoli mei, quia non ſunt de
hoc muando. Non tenebantur ad ſolutionem tri-
buti:⸗ nilut enim eorum, gug fub Rege ter-
reno érant, poſidebant.
H. 851.

der igtun U
Cen haull lo ant⸗

gulcenm
utam, ut .
CTalano Alig I.
n Fuit lare

= 62 5 =

H. 851. Jus poſitivum divinum prze-
dictam facultatem Principibus non abſtulit.

Si abſtuliſſet, id enimvero vel ex S. Scriptura,
vel ex Praditione efflet oſtendendum. Sed ex
S. Scriptura nihil proferunt Aarii, niſi locum,
quem paullo ante adduximus: ex quo in favo-
rem Perſonarum eccleſizſticarum nihil ſequitur
(850). Ad traditionem fruſtra confugiunt :
conſtat enim ex hiſtoria, immunitatem bonorum
eccleſiaſticorum ab Imperatoribus chriſtianis
primum quidem conceſſam, poſtea adeo fauiſſe
diminutam, ut S Ambroſius, prout refertur a
Gratiano XI. q. t. C 27. , ſcripferit: Si tribu-
tum petit Inperator , non negamus ⸗ agrs
Lccleſiæ ſolvunt trihutum. Et Gregorius M. L.
7. epl. 66. conqueſtus fuerit, negligentia De-
fenſorum poſſeſſiones Ercleſiæ deperire, atque ad
tributa ſua verſolvenda inidoneas exiſtere. Quid-
quod fub finem adhuc Seculi XI. Urbanus II.
apud eundem Gratianum XXIII q. 8. C. 22. ſic
ſcripfiffe legitur: Tributum in ore piſcis,
piſcante Petro, inventum eſt: quia de exterio-
ribus ſuis, quæ palam cunkis apparent, Ec-
cleſia tributum reddit, . . pro vace E& qJatiete,
gua nos tzeri & defenſare debent, Imperatori-
bus perſolvendum.

pon tameln leeh . 6 . . 1:; —
1 Longe alia quidem legimus in Coneciliis etiam
generalibus ſequioris ævi. Sed ſalva fide, qua
Catholici ſumus, ab eorum ſententia, utpote
juri divino contraria, cum definitivs non ſt .
recedendum eſſe exiſtimamus (542. c & d. 549,76 7. a.
622. & 52).

. 852. Cavendum tamen Principi, ne
3 ₰ „»
—†

bona eccleſiaſtica tributis ita graventur, ut
— Rr. Per-

4

pPerſonæ ececleſiaſticeæ congrua ſuſtentatione
careant: hæc enim iis jure divino debetur.
Nam MWALTH. X. 7. & ſeqd. ad Apoſtolos
ait Chriſtus: Euntes, pradicate. . Wolite
voſſidere aurum, neque argentum, neque pecu-
niam in Zonis veſtris: dignus eſt enim opera-
rius cibo ſuo. Et Paulus I. COK. IX. 7. &
ſeqq. Quis militat ſuis lipendiis unquam 2
Guis plantut vineam, & de frubtu ejus non
edit 2 Quis pvaſcit gregem, & de lalte gregis
non manducat? . . N nos vobis ſpiritnalid
Jemi navimus; magnum eſt, ſi n0s caurnalia
veſtra metamus? — Weſcitis, quonium qui in
Sacrurio operantur, qux de Sacrario ſunt,
edunt; & qui altari deſerviunt, cum altari
varticipant? Ita & Vominus ordinavit iis, qui
Evungelium annunciant, de Evangelio vivere.

F. 853. Id quoque curandum Principi,
ne tributis ita diminuantur reditus eccleſia-
ſtici, ut ad externum religionis exercitium
ſancte ac decore obeundum neceſſaria defint.
Nam jure naturæ debetur Deo cultus exter-
nus. Ergo de ſumtibus eſt providendum,
queis ille promoveatur: ſed a quo potius,
quam ab eo, qui cum ſit Advocatus Eccleſiæ,
in præcipuis curis religionem habere debet?
Hinc eo potiſſimum titulo tenetur Princeps
Bona eccleſiaſtica tueri; ſuoque jure agit,
ſi prohibeat, ne ea ſine conſenſu ſuo alie-

nentur.
§. 854.

Liitopi enin
nbug mieſit
nnerio dili
i mijeſatieun
6

Gs. Imn

beralitat P

lu elt, ſi e⸗
une legislation
nec ex ditin
ine eccleſualieo

Gb. (YN.
Uupore (Phuron
6 Atpti Leg
n tirra ſacini
ine futt. ſte

d. S rinic
uh, n e

46 =

Nlus l. OR. IX.:

lis

S,1
ſits, eonan
ie dl Sucnnii
Gſruiunt, in 1
umitus ditact i
t, de iungilt in

e udum Din
Atur Iecltvs e
lelgions etel
Adun Neceluin
etur Deo alnpt
Pus el Nolti,
: ld a n
ſt Atront r
Conen atet,
noe tenen ,

—

Le 627 N

§. 854. Epiſcopi non poſſunt Principi-

bus adimere jus tributa imponendi bonis
eccleſiaſticis non ſacrxis. ,

Epiſcopi enim nequeunt Principem privare
juribus majeffaticis, utpote inſeparabilibus ab
imperio civili (95). Sed jus imponendi tributs
eſt majeſtaticum (846). Ergo &c.

G. 855. Immunitas eccleſiaſtica realis
ſoli liberalitati Principum in acceptis refe-
renda elſt.

Ita eſt, ſi ea nec juri divino, nec hu-
manæ legislationi eccleſiaſticæ adſcribi meretur.
Sed nec ex divino (848 — §52); nec ex humano
jure eccleſiaſtico oritur (854). Ergo &c.

J. 856. GEW. XLVII. 26. legitur: Ex
eo tempore (Pharaonis ſub Joſeph) in uni verſa
terra Aegipti Regibus quinta pars (frugum
terræ) ſolvitur: & fatkum eſt quaſi in legem,
absque terra ſacerdotali, quæ libera ab hac
conditione fuit. Item I. E&DR. VII. 24. Ar-
taxerxes Rex Perſarum prohibuit, ne Sacer-
dotibus & Levitis & Miniſtris domus Dei..
veltigal & tributum & annonq imponerentur.
Ergo ipfi Reges ethnici miniſtros religion's
a tributis immunes eſſe voluerunt: id quod
argumento eſt, hanc immunitatem ex jure
naturali proficiſci.

R. Si miniſtri religionis, de quibus eſt
ſermo, fupra congruam fuſtentationem bona
Rr 2 tem

N, 628 =*

temporalia poſſederunt; eorum immunitas foli
religioni & liberalitati Principbum ethnicorum
adſcribenda eſt, quin propterea ad obligationem
naturalem ſit recurrendum. Quodſi vero præter
congruam ſuſtentationem nihil habuere; eorom
immunitatem jus naturale utique exigebat (852).

F. 857. Nec Deo, nec Kccleſiæ inju-
riam infernt Principes, ſi immunitatem
eccleſiaſticam realem vel reſtringant, vel
omnino tollant.

Nec enim Deus id prohibet (8498 —52); nec
Superiores eccleſiaſtici poſſunt prohibere (8 54).
Qua ergo ratione injuriam vel Deo vel Eccleſiæ
inferet Princeps, ſi &c.

H. 858. Reliqua Aariorum argumenta
ut diluas, ſequentia duxi adnotanda:

ℳ) Bona eccleſiaſtica ſunt pretia pecca⸗
toram, quatenus funt oblata a fidelibus ad
redimenda peccata, ſeu ad ſatisfaciendum
pro peccatis; ſunt patrimonium pouperum;
quatenus ſunt deſtinata ad inopiam paupe-
rum fſublevandam; funt patrimonium Chriſti
& Bona Dei, quatenus ad cultum Dei exter-
num ſunt impendenda. Hæc vero & poſſunt
& debent fieri, ſalvo jure Principis. En
exemplum! Petrus amore Dei legavit Ec-
cleſiæ prædium ſuum, cui annexa eſt obligatio
annuam penſionem ſolvendi cuidam civi pri-
vato, Nonne Eccleſia deinceps loco Petri
te-

Dollont.

riam vel Deo ſeil

o

tenetur ſolvere penſionem annuam? Tenetur,
inquis. Sed nunquid hoc prædium nunc eſt

Bonum Dei, & patrimonium pauperum? —
Sed Deus, ais, non vult vel ſe coli, vel

1 IIDSLPPG 1 1
pPaup eres

Uuvari cum læſione juris alieni.
Recte judicalſti.

9*) Clerici quidem Bono publico ſerviunt
per miniſterium religionis. Sed abſit, ut
Lompenſationis loco immunitatem realem
tanquam fſibi debitam exigant. Ex przæcepto
enim Chriſti debent Altari ſervire gratis:
igitur mercedis ſeu compenſationis loco nihil
temporale illis petere licet. Solum ſtipen-
dium congruæ fuſtentationis debetur ipfis.
Qui aliter ſentiunt, ſimoniace ſentiunt.

“) Tenetur quidem Princeps bona eccle-
ſiaſtica tueri, ne lædantur jura Eccleſig;
non autem ita, ut ledantur jura ſua: id

quod fieret, ſi privaretur jure tributorum.

„) Si Principes tributis, quæ ex bonis
eccleſiaſticis colligunt, quomodocunque abu-
tantur, peccant: ſicuti peccant, fi abutantur
tributis, queis gravantur cives laici. An
propterea ceffat jus exigendi tributa juſta a
laicis? Juſta autem, an injuſta ſint, ſicuti
aliorum fubditorum non eſt, ita nec Cleri-
corum eſt judicare.

H. 859. QCum imperio civili tam jus
eminens connexum eſt (65), quam jus reginm
circa Sacra (212). Wum igitur bona eccle-
ſiaſtica ſint bona cjivitatis (847); quin ea
utrique juri Principis, ad cujus Verritoriuin
pertinent, ſubjecta ſint, nemo ullus dubita-
bit, qui prima quidem juris publici uni-
verfalis principia penetraverit. 6 gr. Bora

11I Cuullis pin

J. 860. Aurum LEeccleßa habet, non ut
ſervet, ſed ut eroget, &o Jubveniat in neceſſi-
tatibus. NQuid opus eſt Saaſtockir „ quod nihil

adjuvat ?2. . Wonne melius conflut Sacerdos ui a
propter alimoniam pauperum, ſi alia ſuhſ. = H
deſint, Zucm Jacrilegus contuminata a vor-= ſbeac⸗ le
tet oſtis2 Wonne dilturus eſt Dominus: Car ini kiu

vaſſus es tot inopes ſame emori? Et certe
habebas aurum, unde miniſtraſſes alimoniam.
Melius fuerat, ut vaſa viventium ſervares,

fta porochin

quam metallorum. Quid diceres? — Timui, hr.
ne templo Dei ornatus deeſſet : Reſponcdleret: IAun ei n
Aurum Sacramenta non quxrunt; neque auro r exelcet Dl
placent, quä auro non emuntur. Ita ſcripſit Wet, we bon

L. 2. Ohic. C. 28. S. Ambroſius apud Gratian. Liplent la⸗
XII. J. 2. C. 70. Igitur ipſa adeo bona ſacra ſemmt, e
externo Dei cultui ſubtrahenda funt, ut un mrtea, 1
inde perſonarum miſerabilium neceffitatibus l antkerln pr
ſubveniatur. Hiſtoria eccleſiaſtica plena eſt au nen
exemplis SS. Epiſcoporum, qui, quod Am- u inten
broſius ſcripfit, opere impleverunt. Quam- in,inr⸗
obrem ſi noſtri hodie Epiſcopi aliique Eccle- 6
ſia-

30 9

=

G), Nlam i

Uun igitur hen

ii (84)),

111

, AW aſ ten
I, neno Ilbe i

emm inris menl.
en uls Pobll

IES

nuperum, , aln

1 (

os Merunt,
urter.
Anbrokus m
Ur ivli Men
ſuberabenca
