nahito ſecum truftatu, definitionis ſuæ, conſti-
tuto die ſcripto ſententiam diteret.

(a) En Exiſcopi Orientales agnoſcunt in Romano
Pontifice jus præſidendi Concilio generali!

F. 499. Interea urgentibus Græcis, &
jubente Imperatore datum eſt initium Concilio
die 4. Maſi ann. 553. Præſentibus tribus Pa-
triarchis, ſcilicet Eutychio Cpltano, Apolli-
nari Alex., & Domnino Antioch., tribusque
Epiſcopis vicem gerentibus Euſtochil Patr.
FHieroiolymitani. Univerſim aderant Epiſcopi

circiter 100, omnes Orientales, exceptis 5.
Africanis. Cum E R adeſſe

noliet, Cpltanus Synodo præluit.
En obſervantiam 3tii Canon. Cpitani (484. 5)
& 28vi Chalcedonenfis (426)!

G. 500. Collatione 1. lectum eſt Impera-
toris ad Synodum Kefcriptul in .ter

alia ait Imperator: LVo
7. 1
Urhem, hortautes, ut commuanite

WE 330 —

quam habetis de tribus Capitulis, voluntatem
nianiſeſtetis. Hoc recitato, tres Patriarchæ
ſupra 498) dicti cum 17. partim Metropolitis
partim EKp Pi 0is acceſſerunt ex nomine totius
gilium, ut ad Synodum eundem

—,
S

Concilii ad
invitarent. (ℳ . Hi Collut. 2. renunciarunt:
Reſpondit Vigilius: Ge non pvoſſe ung nobiscum
convenire, eoquod pinzimt quidem hic ſunt Ori-
entales Epiſcopi; vuuci vero dum eco, . Nos
vero dicebamus . . .. Won decet omnium no-
ſirum conventum differri propter Occidentales:
net enim in ſantltis quatuor Synodis multitudo
Occidentalium Epiſcoporum inventu eſt vinquam;
Jed duo vel tres Epiſcopi. Wunc autem adeſt
veſtræ Beatitudo; multi etiam alii i a ſto Jant
ex Italia Epiſea ſcopi: ſunt etiam ex Africa Epiſ-
copi, & ab Illrico. IIe dixit: Cum multis
connenire non poſſum: ſed aquo nüumero conve-
niamus. (b). . . Diximus: Imperator tam ad
veſtram Beatitudinem, quaum ad Wos cripſit,
interrogans, Oujus de iribus Capitulis Jontentiæ
ſimus. lit non vultis.. convenire; ſciut ve-
ra, Beatitucdh 10, quocdt oportet nos communiter con-
enientes . maniſeſtare voluntatem
Mle dix t i imner

dιον*ρ ⸗ Aut 20. di erum
. . &, vobis ſimiliag dico,
„r ſi intida pr &‿Etos dlie *Dmelm vo-
maniſeſtum non faciam; ſeguor Vos

AνSο me a veſtra commu nione.

%

2

a) Hæc deputatioſynodal is ad Vigilium certo

fuit longe honorifcentiſſima.

Re⸗

—

N 331 =rn⁊*
5) Nimirum pauci illi Occidentales Epiſcopi,
qui prioribus quatuor Synodis generalibus in-
terfuere, toti eccleſiæ Occidentali, utpote quam
ſibi conſentientem habebant, repræſentandæ ſuf-
fecerant. In negotio trium Capitulorum con-
trarium fieri jam noverat Vigilius (496).

„

“ 5SoI. Examinatis tribus Capitulis,
quxæſtioneque diſcuſſa, an hæreticos poſt mor-
tem damnare liceat, poſtesquam Collat. 0.
lectæ ſunt cpiitol cum Cyrilli Alex. & Cæ-
leſtini P. ad Neſtorium, tum Leonis ad Fla-
vianum, quarum illas Epheſinum (aor); .
hanc vero Chalcedonenſe ceneille probave-
rat (479); tum Synodus dixit; Ex his, qua
recitata ſunt, manifeſtum faktum eſt, gonoat
ſanftzæ Scmnodli ea, quc Aud eus proſerunturt

ee obare ſo⸗/ lent. Cum enim illi Som Viri, qui

itatas epiſlolas ſcripſernsit, ſit plenduerunt:
nen epiſiolarum eoram comprobationem non
ſimpliciter nec ſine in uiſiti one ſeterunt, niſi per
omnid cognoviſſent conſonure eus expoſitioni &
doltrinæ & . Patrum, au quam & collatio fa-
ta eſt.
Quid ad hæc Patroni infallibilitatis Papalis 2
Qua vecifimilitadine audent rere , epiſtolas
, len tini Leoniz a Coneine 8 nerali ibus aha-
fuiſſe recep-

tas 2

Capitulit
Conſtitutum

WE= 332 = *
Capitulis § ſic loquitur Papa; inprimis de Theo-
doro Mopfueſteno: Ex ſcriptis hujus Viri 60.
capitula receniet, quorum fingulis & refuta-
tionem ſubjungit, & addit anathema. Cum
ex auctoritate Patrum WM vobaſſet, illicitum eſſe
damnare mortuos, ſic pergit : Itheodorum
Mopſneſtenum noſt'a non andemus danmare ſen-
tentia; Jed net b alio quoqguam damnari con-
cedimus. Ahſit tomen, At ipſius dogmuata non
Jolum ſe- ſecl vel etiam ure pütiamur ad-
mittere. — De Theodoreto: Statuimus, nithiil
in injmiam Theodorzeti Feh taxatione nominis
ejus à quogutνα fieri, vel proferri: ſed cuſtodita
nerſonæ ejus vererentig, Quk«kcungne ſcripta ejus
Weſtorii maniſeſtantur erroribus conſonare, ana-
thematizumns. — De lba: Apparet, Ibam
.. cum in ſcriptis Curilli ſuſpicat etur nnan
Chriſti pr naturam, orthoclox ſnf „
quod male diltum exiſtimaverat, epa obaſſe; G
voſt explanationem eor undem orthodox ſenſu,
quæ rekte dilta cognoverut, venerabiliter ſuſce-
viſſe. Propterea.. ſtatuimus, cum in omni-
vus, tum etiam in , ne epiſtolc intemeratum Pa-
trum Chalcedonenſinum mäanere judicium. Deni-
um finit: Epiſtolam, guam
Opltanum dederamus, nempe
, quantum ad trium Capitu-
inet, eracuamuss, Decer-
2 lines & dignita: *ecceßaßhi-
cus vertinenti licere 4 quicluam c0 öZum his,
niraſenti aſſeruimus Coſntnts S tribus
5 conſcibere, aut proferre, aut
ali-

†
,
3†1
4t1

„

.

que Couſtitutun

Jue ie atum (4965)

— —

N = 233 =3*

aliquum poſt praſentem deſinitionem movere quæ-
ſtionem. Subſcripſere præter Vigilium Epiſ-
copi 16, & tres R. E. Diaconi: miſſumque
fuit hoc ſcriptum die 25. Mali ad Imperato-
rem.
G. 503. Poſtero die, nimirum 26. Maji
celebrata eſt Collatio 7. In ea prælecta ſunt
varia ſcripta Vigilii, in quibus is tria Capitu-
la antehac condemnaverat. Hæc Imperator ad
Synodum miſerat, unacum ſua ad eandem epi-
ſtola: in qua, poſtquam tria Capitula iterato
aà Vigilio rejecta teſtatus eſt, ſic porro ſcripfit:
Contrarie fafctus eſt ſuæ voluntatis, ea defendens,
quaæ Weſtorii & Theodori ſaquaces ſapßiunt. Prœ-
terea ipſe ſemetipſum alienum Catholicæ Eceleſic
Jecit,. ſeparans ſemetipſum a veſira comma-
nione. His igitur ab eo ſaftis, ne Weſtorii &
Theodori impietati communituntes inveniamur,
in ſcriptis certum vobis ſjacimus, ut ejus nomen
ſacris Diptuchis non inferatur. Unitautem vero
ad Apoſtolicam Sedem & Wos ſervumus, & cer-
tum eſt, quod & Vos cuſtodietis: nec enim Vi-
gilii, nec cujuscunque alterius ad pejora Hans-
mutatio paci Eccleſarum nocere poteſt. Tum
Synodus dixit: Servemus unitatem ad Ano-
ſtolicam Sedem antiquionis Romaæ, omnia ſecun-
dum tenorem leltorum apicum peragentes.

En quam curate tam Synodus ipſa quam Im-
perator dignitatem Primatis a Perſona Primatis
ſecernant (497. h)! Salva unione cum illa, ab
hac ſejungi non dubitant. .
G. 504.

*

26

W 334 — *

K 504. Collat. §. Protulit Synodus ſen-
tentiam adverſus tria Capitula-: Anathemati-
2amus ria Capitula, id eſt, Theocdlorum impinm
Monſueſtenum usm nefandis ejus tonſcriptis; &
Juw impie Theodoretus conſcripfit; & impiam
epiſtolam, quæ dicitur Iba
rum; & qui ſcrip

„ & deſenſores eo-
eornnt, vel ſcrihnunt ad de-
fenſionem eorum; vel retta eca di'cere praſumunt;
vel omnino impietatem eorum nomine Sd., Pa-
rum aut Chalcedonenſis Concilii defenderunt;
aut defendere conantur. Subneétuntur 14. ana-
thematiſmi, quorum IImo præter alios hæ-
reticos etiam damnatur Origines cum impiis
ſuis ſcriptis. Denique ſententia his verbis
concluditur: & quis conatus fuerit contra
hac, qux pie diſpoſuimns, vel ti adere, vel do-
cere, vel ſcribere; ſiquidem Epiſcopus, vel Cle-
ricus ſis, . .= denudabitur Epiſcopatu vel Cle-
ricutu; ſi autem Monachus, vel Luicus Rt,
anathematizabitur.

Si quis ſententiam Synodi cum Vigilii Con-
ſtituto (5o2) comparet, haud difficulter intelli-
get, duo eſſe, in quibus Papa a Synodo diſſen-
ſit. Tudicavit ille, nec damnandos eſſe mortuos,
nee nominatim exprimendos, quorum doctrina
condemnatur. Utrumque fecit Synodus: nam &
Theodorum damnavit jam mortuum, & Theo-
doreti atque ibæ nomina expreſſit, dum eorum
ſcripta reprobavit.

F. 505. Vigilius quoque in Synodi defi-
nitionem ſe conſentire profeſſus eſt per epiſto-
lam, Eutychio & Synodo inſcriptam die 8.
Dec.

N= z3 5 =

Dec. ann. 553. quam Petrus de Marca Archiep.
Pariſiens. e regia bibliotheca in lucem edidit.
Hujus ſynopſis eſt hæc: Humani generis ini-
micus .. Wos unacum Fratribus & Coe niſcopis
noſtris in Urbe regia degentes, . in Aund cadlem-
que quatuor Synodorum Ridle ſincere per ſiſtentes,

.

ab iis dividere conatus Puit: ita 14 nosmetipſi,
qui ejusdem cum illis eramus & ſumus de Ficle
ſententix, inſuper habita dileltione fraterna, in
iſcorcliam abierimus. Sect Iron:an .. Aier
Wobis definiri debent, rerelante Domino, & ve-
ritate inveſtigata, impleta ſunt:.. anathema-
tizamus unacum aliis omnibus kœreticis..
Theodorum Monpſueſtene im, & impia ejus ſcripta;
el quoque, duc˖ 4 Tueodor eto ſcripta ſunt,
conutra reftam fidem; .. præterea epiſtolam ad
Warim Perſam, qux ab Iba ſcripta dicitur..
Prædilta igitur tria impiu Capitula anuthema-
tizamus . Qüuc˖k vero a me aut ab aliis a0
defenſionem illorum falta ſunt, præſentis lutjus
ſcripti noſtri dofmitione evacuamus.

G. 506. Concilium hoc, ſi ejus convoca-
tionem ſpectes, fuit generale (498 & 500). At
ſi ejus cel elebrationem conſideres, inter Concilia
generalia non videtur elſe relerendum: cum
enim ejusdem definitioni non tantum Papa,
ſed omnes fere Occidentales contradixerint
(496, & 98. item 502)« horum abfentium jus
præſentibus Orientalibus immerito cenſetur ac-
(416). Hunc autem defeétum poſtea
lis Eccleſiæ acceptatio ſupplevit. Nam,
Ut

—
—r—

ut Victor Tunens. in Chronico ſcribit, in IIIyri-
co ſolus Frontinianas Ep. Salonenſis decretis V.
Sinodi contradixit.. ceteri vero Epiſcopi. . con-
ſenſerunt. In Africa provintia p
Vumidia Epiſcopi, prater pvauciſmos, amplexi
ſunt communionem Primaſii Curthaginenſis, qui
damnationi trium Capitulorum alſenſunt piyag-
buerat. Hiſpani quidem Synodum hanc non
recepere: ſed a ceterarum Eccleſiarum, quæ
eam acceptarunt, communione non receſſe-
runt. Quare cum nullo alioqui errore fidei
detinerentur, a reliqua Eccleſia univerſali
benigne tolerati ſfunt. Verum Epiſcopi Tulſ-
eiæ, Iſtriæ, Liguriæ, & Venetiæ adeo per-
tinaciter huic Concilio ſeſe oppoſuerunt, ut
conflato propterea ab Eccleſa Romana ſe ab-
ſcinderent, conflato ſchismate, quod integro
deinceps ſeculo perduravit.

”s

VI. COWoILIM GENERALLE.
CPLTANVUiUI III.

F. 507. Celebratum hoc fuit ob hærefin Mo-
nothelitarum, qui unam in Chri-
ſto voluntatem, unamque duntaxat operatio-
nem adſtruxeérunt. Præcipui hujus erroris
defenſores fuere Theodorus Pharanenſis in
Arabia Epiſcopus, & ſex Patriarchæ, nimi-
rum Cyrus Alexaundrinus, Macarius Antioche-
nus, & Sergius, Pyrrhus, Paulus, ac Pe-
trus, Cpltani.
H. 508.

N= 337 =3*

H. 508. Hæreſin hanc ſua auctoritate fo-
Tehaut duo Imperatores, n Heraclius,
. ille enim ann. promulgari
ſeu expoſitior m faej, a Sergio
:„ cujus initio quidem dicitur:
enr,, &h bumanam operationem in
Gimu kgrar ete Deo Verbo tri=
. alicui unadm
perutiones in divina Domini in-
ne tamen additur: Sauktos
S in hoc ſeguentes, unam
voluntatem O. W. G. U. confitemur. Hic vero
nempe Conſtans, ad ſedandas, quas Ectheſis
excitaverat, querelas, ſuadente Paulo ſupra
commemorato (507), illam fſupprimi juſſit,
aliudque edictum promulgari, quod Zupus
appellatum eſt: in eo ſic eloquitur Impera-
tor: Sanctimus, Wobis ſubjettos, qui ſunt ca-
tholicæ & Aogonicr Recleſtc⸗ non habere li-
centiam invitem a præſenti de und voluntute aut
una operat tione, aut duasum voluntatum, aut
uarum ope erattonam qualemcungque proferye al-
ter. cationem.

51

H. 509. Sergius ann. 684. ampliſſimam
ad Honorium I. P. dedit epiſtolam „ ex qua
depromenda duxi ſequentia: Weceſſarium eſſe
judicavimus onme ſtudium adhibere ad abolen-
dam . . ſupervaculim de verbis, nimirum de
dicenda duplici vel una in Chriſto voluntate
ac operatione, contentionem: . proptereda guock
vX guidem unius 0 operationis, etiamſi dilta ſit
ℳ

E 338 —

„ nonnullis &S. Patribus, ſit tamen novu &

Siena; & conturbentur aures aliquorum,
ſtimantium, eam proſerri ad tollendas duds
quidem non ita eſt. («). imiliter
uocſue onerationum vox multos
MWuſtagogorum: ()
uds aſſerat voluntuates inter
ſe contrurias, tangna⸗ Dens quidem Verbum
velit ſalutarem impleri paſſionem; Eje
numanitas eidem reſiſtat . . . (6). Latm ergo
vidiſſemus hanc, qud accendi caperat, conten-
tionem, neceſſarium duximus, neqhut gquag 1a-

ſit ei conſequens, ut

autoeom

1 1
ro difta ſunt ab aliquibus Patribus, . . dedu-
cere Aαa 6oual Mſ Sα legem dog maticum, cujns-
„ 7

Ftum eſt de

mocli eſt etiam, quocdl ah eis
verdtione; neguée ad, Judk uααοι 1w

VeE

ſunt ab eximiis Patribus, ab aliquibus autem
nunt proferuntut, duas inquam operationes .
tanquam dogma proferre eccleſiaſticum (.

a) En Sergius dictionem unius operationis
in Chriſto non ideo rejicit, quod ea doctrinam
falſam exprimi credart, ſed ne aliqui, nempe
Catholici, inde turbentur, ufpote exiſtimantes,
eam proferri ad tollendas duas in Chriſto natu-
ras!
„ Falſo afſerit Sergius, neminem 88S. Pa-
trum duarum in Chrifſto operationum men iniſſe.
c) Sic ratiocinatur Sergius cum ceteris N
nothelitis: Si in Chriſto duæ effent voluntatées,
divina nimirum & humana, ez ſibi invicem fo-
contrariæ. Sed in Chriſto non ſunt duæ
vo-

rent

W= 339 =*

voluntates contrarlæ. Ergo nec duæ in Eo ſunt
voluntates. Vides, ſecundam quidem propoſi-
tionem efſe veram; at prima, & , quæ inde
deducitur, ultima ſunt falſiſſimæ.

d) Quamquan igitur unam volunfatem afque
Operatioberm in Chriſto adſtruar Sergias, de wna
tamen æque ac de daplici filentium eſſe ſer-
vandum judicat.

F. 510. Honorius P. epiſtola pariter ſa-
tis prolixa Sergio reſpondit. Inde pauca quxæ-
dam adduxifſe, inſtituto noſtro fuffecerit :
Unam, ſcribit, confitemur voluntatem D. W SG.
Chriſti: quoniam aperte a Divinitate aſumta
fuit noſtna natura, non peccatum: . . alia enim
lex in membris, aut voluntas diverſa, & con-
traria non juit in Servatore (4). . . Won opor-
tet ea convartere ad dogmata eccleſiaſtica, gquc
neqgne Sinodi examinarunt, neque canonita au-
Roritates vilz» ſunt declarare, ut unam anut duas
operationes audeat quis in D. G. Chriſto pradi-
care, quas nec evangelica nec apoſtolica ſcripta,
neqzne ſimnodica jndicia cernuntur defmitſſe, niſi
quidam , . balbutientes quadam docuerunt . .
Utrum propter divinitatis & humanitatis una
aut dux operattones debeant deduttz dici, auft
intellici, khac ad nos non debent pertinere: ſecdk
Telinquimus Grammaticis aut artium Scripto-
ribas. Nam ut idem in altera ad eundem Ser-
gium epiſtola ſcribit: Unius operationis vel
duarum eſſe vel fuiſſe D. O. Chriſtum, ſentire &
promere, ſatis ineptum eſt. (b).

2 )

— *

a) En Honoriuns non tantum negat duas in
Chriſto voluntates contrarias, Ejus pa-
troni 1 ſed fimplicei
affirmat, quia falſo
„ non poſſe eſſe duas, niſi fimul lint

in IIlo

41 bi cum Serg 10

volunt⸗

„5d Igitur Honorius non ſolum ter nam dro⸗
ternam gquoque inte
u operatioßlum reprob

§. 511 Ad abolendam hæreſin Monothe
litarum Martinus I. P. ann. 649. Con
lius Evi ſtylo Secretat ji vocab Sed
tia inde D inſtituto noſtro viſa ſunt memo-
ratu dig

— =
— —
— D
—
S
.
—
=

1P1 T
ALU.

4) Secret. z. Lectus eſt libellus ſupplex
Monachorum græcorum, cui fubſcripiere 5.
Abbates Presbyteri cum. 32. aliis Monachis,
ex quibus itidem erant 5. Presbyteri, & 10.
Diaconi. In hoc ſcripto Papan quidem vo-
cant Sacerdotem ſacerdotum, & Patrem Patrum,
edem Romanam vero appella ant Sammam 6
principalem. Omnium con da, inquiunt, in Vos
pendent, ſummum Eccleſiarum ſeientes Vos Ca-
put 6 Chriſto pr &ſitum. At ſubjungu unt ta-
men: Si quidquäam kutesritaten Fidei corv um-
pvens a V'eſtra tar mie Beatitudine; quod abſit:

hoc enim omnino Ucg e erle um nobis eſt; liberi ſine
dubio atque innocentes ab hoc, quod fet , exiſti-
mis.

Qui

S = 341 —

Qui ſie loquuntur, confidant quidem, fore
ut Papa cum ſynodo particulari nihil falfi defi
niat: an tamen id fieri ae . al-
tem videntur. Qua mꝗam ur Pri am uni-
verſa ler n Ramanæ Sedi . . 11 ita-

½) KEodem Secret. lecta piſtola Syn
dica omnium Epiſcoporum ex tribus provinclis
Africanis, nimirum Byzacena id

4 n
Ma uritanin, quam ſcripierunt ad Theodorum
P. Illam ſic exordiuntur: um & inde-

ficientem, omnibus Cuariſtianis Nuenta redundan
tem, apud , Sontcen edem con ſiſtere fontem,
gere poßit: cui in honore B. E etri

2

tran decreta peculiurem omnem decrevere re-
verentiam in requirendis Dei rebus, qux omni-
20% & ſolicite debent, maxime vero juſteque ah

„

ſo Pr. a ſulum exaominar. V'ertice apoſtolico, u-
jus vetiſta ſolicitudo eſt tam mala damnare,
que Am 0 bare laudanda.

Igitùr Afrieæ Epiſcopi, in rebus fidei defi-
niendis præcipuas eſſe partes Romani Pontificis,
magniſico elogio profeſſi ſunt.

e 6) Secret. 4. Lecta epiſtola Pauli Ep. Cpl-
ſi. tani ad Theodorum P. in qua unam tantum in
Chriſto voluntatem profitetur, additque inter
alia: Omnes pietatis dokkores & prerdicatore;
kujusme i n:ns volumststis me, ute detinentus
1 ordes fatti ſunt p. m. Sergins & Hor-
4S quidem novk; alier autem ant-
ſummi Sacer dotii ſecem decoruntes.

1 3 En

85

En baulus inter Monnothelitas Honoriam
*Wε que ie sergiun numerat! Neque tamen Mar-
tins P, neque alius Epiſcoporum eins caufſam
dafenditf.

d) Secret. 5. Conditi ſunt adverſus varios
hæreticos canones 20. inter quos can. Iemus
ſic habet: Si ais ſecundum ſcelerotos Laäareticos
unam LChriſti Dei noſtri voluntatem confitetur &
In onerationem; . . condemnatus ſit. Can.
13v us ic legitur: i quis non anathematizat
Tueodorum quondum Epiſcopum Pharanitanum,
Cyrum Alexaundrinum, Sergium Cpltanum, vel
ejus ſucceſſores Peyrrhum & Paulum, S& om-
nia impia eorum couſcripta, & eos, qui ſimilia
cam kis usJue aldt ſinem obſtinate ſapuerunt; &
fuper hat impiiſſimam Eltheſin, 6S ſceleroſum
1 Wum; . ujusmocdli condemmatus ſit.

En Hanorias nominatim non anathematizatur,

licet Ljus epiftola fimilis videatur epiſtolæ Sergii,
Eethelt & Typo (5so3 -11)!

e*) Acta hujus ſynodi promulgata ſunt per
epiſtolam Synodicam ad univerfios Chriſti Fi-
deles directam.

G. 512. Verum ſopiendis in Oriente tur-
bis non ſuffecerat Synodus Lateranenſis. Ita-
que Imperator Conitantinus Pogonatus, ut il-
lis finem faceret, literas dedit ad Donum
Romanum bontificem, queis Eum ad Con-
cilium Cpoli celebrandum invitavit. Adhorta-
muar, ait, veſtrum puternam Beatitudinem per
pra-

343 N

præſentem noſtram Satram, dirigere Viros uti-
les, . indutos perſonam veſtra apoſtolicæ Sedis,
ejusque Concilii; . . & omnem auktoritatem ha-
bentes, quutenus convenientes cum hic poſito..
Patriurcha & Mäacario Patriarcha Theopolita-
na civitutis, ſcilicet Antiocheno, pverſcruten
tur cum omui manſuetucine per gratiam ſankti
piritus- veritati inſſtere, G conſentire. . De
perſonis vero, quæ dirigentur a pater naj veſtra
Beatitudine, ita decernat: ex veſira quidem Ec-
leſia tres perſonas; quodſi & nures, Juuintæ
ei placuerint, dirigat; de Contilio vero uséue
ad T2. Metr opolitas Eypiſcopos. Similis extat
ejusdem Imperatoris epiſtola, qua Patriarchas
Cpltanum & Antiochenum cum fuis quemque
Metropolitis ad eandem Synodum vocat.

Itaque hec quoque Concilium non Papa con-
vocavit, ſed Imperator.

J. 513. Literas Imperatoris non Donus,
qui interea muortuus fuerat, ſed Agatho, qui
eidem in fumntno Pontificatu ſucceſſerat, rece-
pit. Hic Romæ quantocyus ex Occidentalibus
provinciis ſynodum 125. Epiſcoporum coegit.
In ea deleécti ſunt Legati ad Synodum Cplta-
nam, nomine Papæ quidem Theodorus & Ge-
orgius Presbyteri cum Joanne Diacono; no-
mine Concilii vero tres Epiſcopi, ſcilicet Jo-
annes Portuenſis, Abundantius Paternenſis 3
& Noannes Regienſis. His datæ funt duæ epi-
toleę, una ab Agathone; altera a Synodo
Raunana, ad Imperatorem directæ.

—

1

O„◻

4.

.

N= 344 = *

K. 514. Epiſtola Papæ eſt ampliſſima.
Inde lequentia excerpenda judicavi. Divalibus,
ſcribit, apicibus animatus ſum, qux per man-
ſaetiſſimax? Portitucdlinis veſte& acram präacepta
Jſunt, eſſicaciter pr'omtam obſequentiam exhibere
. . . ecundum piiſſimam jußſionem veſtram
obedlientia, quam debuimus, non pro conſidentia,
eorum ſcientia „ quos dirigimus, Praſentes con-
Jamulos noſtros (chic nom inantur Legati ſupr
(512) dicti) curavimus demandare. (a). My-
ſterio SS. Trinitatis & Incarnationis clare ex-
poſito, ſic pergit? Cujus, ſcilicet S. betri
aanitente praſidio, hurt apoſtolica ejus Eccle,
nunquam a via veritatis in qualibet erroris ar
te deflexu eſt“ cujus auktoritatem, utpote Apo-
ſtolorum omnium principis, ſem er omnis catho-
lica Chriſti Eccleſiu, & univerſules Sifnodli fide-
liter drep oHtontes, in ommibus ſüsnte⸗ ſunt . ..
Hæc, ſcilicet Romana Eccleſia, per Dei gra-
tiam a tramite apoſtolica tradlitionis nunqudm
erruſſe probubitur; nec haretitis novitatibus de-
pravatu ſuccubuit: ſed ut ab exord 22 fidei chri-
ſtianæ percepit ab aukctoribus ſuis, illibata ſmete-
nus permanet, ſesundum Salvato oris pvollicitatio-
nem, quum ſuoi um diſcipulorum Printipi fatus
eſt, Perre, Petre, inquiens, ecce Satanas expeti-
vit, ut cribraret vos, ſicut trikticum: Ego Au-
tem pyro te rogavi, 4 0τ defciat Fides tud:
zu aliquando converſus confarma ſrätres tuos (b)
Conſideret itaque veſtra Clementia, quoniam Sal.

2 .
,„ ei fidlem Petyi non deſetturam promiſit,
ſemare eum fratres ſuos admonuit quod
Apo-

= 345 =

oſtolicos Pontifices prædeceſſores meos confiden-
nper feciſſe, cunttis eſt cognitaum: quorum
puſillitas meck⸗. pediſſequa cupit exiſtere. Va
enim mihi erit, ſi veritatem Domini mei, qJuam
illi ſinc ceriter pra cilica, unt, pradicar neslexero.
.. UVncl . ex quo haæreticam
novitu! tuna Tict, he Praſule es introducer
conaban gnam neglexer unt eos hortari;
atque obſecrando commonere, ut ab hatetico er
rore ſaltem tacendo dehſter ent. Denique addit,
ſuos Prædeteſſores commonniſſe, rogaſſe, incre-
vaſſe, obſecraſe, auguiſſe, & omnem modlum ex-
hortationis exercuiſſe, quatenus medelam pvoſſet
recens vulnus accipere. (C),

a) En ex obedientia Imperatori debita Lega-
tos a ſe ad ſynodum mitti, fatetur Papa!

b) Etiamſi, quæ his verbis exprimitur, præ-
rog-tiva Eccleſiæ & Sedi Romanæ » quamdiu
univerſalis Primatus eidem annexus eſt, conve-

niat: eandem tamen bPerſonis Primatum geren-
tibus competere, neutiquam ſequitur.

6) Si animum redeend⸗ ad ea, quæ Honorius
ad Sergium fcripfit (516); dqu nam laudem ſuis
oribus Agatho tribuit „ non eruiſſe Ho-
diſpicies. Hoc tur elogium
exigendum non eR; „ nmec onz-
nibits omnino, ſed plerisque Romanis Epiſcopis,
qui Agathonem præcefſerant, applieandum.

m
igit

expolitionem aei ſeane⸗ ientia aglettitur
piſcopi ſe Cælſarei imperii ſamulos nominant.

XV 5 Im-

Imperatori gratias reddunt pro convocatione
ad Concilium. Legatos ſuos ſacra quidem,
non item ſecalari ſcientia præditos eſſe ſcri-
bune⸗ Won wſtimamus, inquiunt, quemquam
temporibus noſtris reperiri poſſe , qui de ſummi-
tate ſcientic ſecularis glor. ietur . quandoquidem
in noſtris regionibus dive, ſarum gentium quoti-
die æſtuat fur or, nunc coi,ſicen ,naunc diſcur-
endo, a räapiendo. Vude tota vita noſtra ſo-
Bicitudinibus plena eſt, quos gentium manus cir-
cumdat, & de labore cun poris viftus eſt, eoquocdh
pr- iſtina Eccleſiurum ſuſtentatio paullatim per
diverſas calamitates doſi, lendo ſuccubuit. Deni-
que Perſonæ, ajunt, quas dirigimus, omnium
noſtrum, icl eſt, univerſor. um per ſeptentrionales
vel octiduas régioxes Epiſcopo⸗ um ſuggeſtionem
ohfen unt.

G. 516. Itaque ann. 680. Præſidente..
Imperatore, cujus latus ſtipabant varii aulzæ
Cæſareæ Proceres, ſecundum imy. rialem ſan-
Rionem convenit Jankta & univerſalis SOiznodus,
id eſt, Theodorus & CGeorgius Proshe gjteri & So-
annes Miaconus . vicem agentes Agathonis Ae'-
ctien. antiqu˖k Koma, SG Geor gins Archiey.
Cpoleos novæ Komc («) & Petrus Presluſter &
1 nachus, lLocum ſervans Sedis Alexandrind,
& Macarins Archiey. Antiochic, és Georgins
Presb’j d Monachus & Apocriſiarins Theo-
dori Vicarie odis Hieroſolymor.
Ppiſe. 1. Portuenſis, Abundantius E
Goannes Ep. Regi ienſis locn

undtur.,
fooakur.

6) Uigo
N, 1
n lurt

duntan

„.
rp

=

347 9ℳ*

Epiſcoporum Concilii KRomani, & Tkheodorus
Preshiſter, locum ugens Theodori Archiep. Ka-
venngkc. Tum ſequuntur nomina ceterorum
Epiſcoporum Orientalium: qui ordo eſt ob-
ſervatus in omnibus I8. Actionibus; ex qui-
bus II. priores & ultima praſidente Imperato-
re; — reliquæ intermediæ pranoſito ſeſſu Im-
perutoris (?), & ex perſona ejas praſentibus
& audientibus Proceribus celebratæ in Actis
leguntur.

a) Ergo canones de prærogativa Sedis Cplta-
næ , præſentibus etiim Legatis Romanis, in
uſum ſunt deducéti (454. b, & 486).
⁵) En præſidium Cæſareum, utique voliti-
cum duntaxat, in Concilio generali, clariſſime
exptefſum! atque hoc quidem Imperator ita
exercuit: ut fere ſolus volitiam externam
Synodi dirigeret, prout Acta ipſa inſpicientibus
patet.
G. 517. Ex prioribus II. Actionibus hu-
jus Concilü ſequentia mihi viſa ſunt obſervan-
da.
a) Aklt. I. Macarius Ep. Antioch. alii-
que Monothelitæ dixerunt: Quidquid percepi-
mus dà Praſulibus hujus regicx Urbis, id Aſt,
Sergio, Paulo, Pyrrko, & Petro, uet non &
Honorio, qui fuit Papa antiqux Roma, & Ci,-
ro, qui fuit Papu Alexandric, de voluntate &
eperatione, ſic Gaimuas, & docemus.

En Honorium P. rurfus in hæreticorum nu-
mero collocatum!

Antiochenus, ab Imperatore inte terrogati, an
epiſtolas Agathonis & Synodi Romanvæ recipe-
rent, inducias petierunt „donec ſententias Pa-
trum in illis allegatas cum exemplaribus Bib-
liothecæ Cpltanæ contuliſſent. Imperator con-
ceſſit i inducias; nec ſynodus legitur abnuiſſe.

Potuiſſetne Synodus conſfentire in hanc diſcuſ-
Kionem, ſi Papam credidifſſet infallibilem?

heratori, ut ſupra, interro-
. gius, ſe ſacta collatione,
cognoviſſe „ add (ta Pat trum teſtimonia in
nullo ſſe 4 O0. Pea ihus diſci epamtid, 6α& con-
ſent tio eis, inquit, & ſRio prof. teor, & credo. Ean-
dem confeſſionem edidere alii Epilenh diæce-
ſeos Cpltanæ, qui antea Monothelismo adhæ-
ſerant. Sed Macarius dixit : Won dico duas
naturales voluntates aut duas operationes na-

turales, . nec ſi membra & mit-

2
△

tar in mare. Qui propterea

ganti,

4) Att. 9. Synodali ſententia ab omni ſa-
terdotali dignitute & miniſterio alienus eſt de-

claratus.

* A. rI. In variis Macarii ſcriptis,
quæ producebantur, hæc quoque ba oc-
currun Komanns "

tem

1
Imemorabilia con

N= 349 = 5*

a) Akct, r2. Cum præter alia ſcripta, quæ
Macarius Imper: atori obtulerat, lectæ eſſent
epiſtolæ Sergii & Honorii (5309 & 10), Judic
& Synodus easdem epiſtolas authenticas ex
Tabulario Ecoliæ Cpltanæ juſſerunt afferri,
ut cum illis, H lectæ ſunt, conferrentur.
Quo facto, inprimis epiſtola Sergii ad
rium collatu eſt cum codice, qui da-
tus eſt Principi: & conſtitit. Similiter prolat’r

Hono-

12

eſt e piſtolaj authentica latina Honorit ad Sergi-

um. . S collata eſt per Ep. Portu-
enſem: & conſtitit, hoc eſt, patuit, exemplar
eſſe conſentaneum autographo. Tum Iudici-

bus Synodi de his epiſtolis judicium requiren-
tibus, reſponderunt S ſe in proxima
Act tione ſententkm ſuam hac de re eſle dictu-
roS

b“) Akt. 13. Quxæ octo poſt diebus eſt ha-
bita, Concilium dixit: Epiſtolas dogmaticas
Sergii & Honorii invenientes omnino alienas exi-
ſtere ab Apoſtolicis dogmatibus; .. ſequi vero
falſas dobtrinas hoœreticorum , elts .. tanquam
animæ noxias execramur. Quorum autem im-
pia execramur dogmata, horum & nomina a
ſanbtu Dei Ec leſia pr. ojici judica ine, id eſt
dergii, . . Cuyrt, PBirrhi . 1 etri & Bun tli, ad
hac TVeodor: quondam LEpiſco r Pharan:
quurum omnium perſo⸗ arum mentionem fecit
doatho Papa antiqau-x KRomæ in ſuggeſtione
ad Imperutorem (513): quos nathemal, ſub-
mitti definimus. Cum his ver ſimul .

ſantza Dei catholica Eccleſiu, ſimulque andthemn-
tizavi præ vidimu? & Honorium, giti fuerat
Papa antiquz Romm, eoquod inven'n us per
ſcripta, quwx db e0 fakta ſunt ad Sergium, quia
in omnihus ejns mentem ſecutus eſt, & inmiriu
dogmata confinmavit.

Judicent modo æqui rerum arbitri, quam 6dem
mereantur Hoporii Defenſores, dum fſcribere
non dubitant, Orients-les ſine exzamine proruiſie
in condemnationem Honorii. Nonne ab ipfſo
Epiſcopo Portuenſi, qui erat unus ex Legatis
Romanis, collata eſt epiſtola Honarii? Nonne
Synodus inducias petiit ad negorium hoc rite
pertractandaum ?2 Nonne poſt octo primum dies
pronunciata ſententis eſt ?2

7) Eadem All. Cum poſtulantibus Judici-
bus ex Tabulario Patriarchali varia adhuc
ſcripta Monothelitarum proferrentur, altera
quoque Honorii ad Sergium epiſtola fuit pro-
ducta (510). Quibus lectis ſanctum Concilium
dixit: Quæ prolata ſunt opuſeula, comperi-
mus, in aunam zundemque perſonam concurrere:
& pravidimus, hac tanquum profana & ani-
mæ pernicioſa - concremari. Et tombuſta ſunt.

F. 519. Ex poſterioribus actionibus in
+△

rem noſtram pauca quædam ſunt obſervanda.

) Akt. 1I6. Sub finem exclamarunt Patres
univerſi: Thebdoro Pharanitano haretico ana-
thema! Sergio hæretico anathema! Cyro hare-
tico anathema! Honorio hæretico anathema!

Pyrrho

Aln Ber.
W

— z351 ℳ

Purrho hœretico anathema! Tau hœretico and-
thema! Petro haretico anathema! TWacario ha-
getico anathema! &c.

quam Synodus h'ec condidit. In ea, recita
Symbolo Cpltano, fubjungitur : duß⸗ iebat
quidem a perfottam orthoclox ſidei cognitionem
& confin mationem. . hoc Imnbolum: —ſed quo-
nium.,, inveterutor mualitia, Cacodæmon fſeilicet,
orgäana ad propriam ſudm voluntatem Apta Ye-
periens, Theodorum dicimus, . ergium, Pirr-
hum, Paulum, Petrum, .. inſuper & Hono-
rium,. . . E Cur. um; Macarium quoque; . non
vacuvit per eos§ nlenituclini Eecleſia eοiâ ſcun-
dala ſuſcitare &c. (a). Tum ſic pergunt Pa-
tres: Duas naturales voluntates in Clniſto,
& duas naturales operationes indiviſe, inconver-
tihiliter, inſepurabiliter, inconfuſe pradicamus.
Actio hæc claudebatur his exclamationibus:
Theodoro Pharunitano anathema! Sergio &
Honorio anathema! Peyrrho & Paulo anathe-
ma! &c. (b).

a) En rationem, qua Epiſcopi moventur, ut
novas fidei definitiones condant!

95) Sexta jam vice Honorius P. partim hære-
ticis accenſetur, partim ut hæreticus damnatur
(Si7. à & c. §1 8. b & c 519 a & ⁵) Stipites ne
fuerunt Legati Romani, ut nunquam reclamarent,
ſi quid habuiſſent, quo cauſſam ejus tueren-
tur Immo nonne ipfi etiam cum ceteris Pa-
tribus Honorium ut hæreticum damnarunt? At
de-=

Ss

demus, eum fuiffe ab hac labe immunem; ſal-
tem Synodus unir erſalis credidit, Primatum non
obſtare quo minus Papa cum aliquibus Epiſco-
pis poſſit ir zreſin conſentire,

§. 520. Att. 7S. Quvæ fuit ultima, præ-
ipſo Imperatore, & jubente, promul-
ata rurſum e eſt definitio fidei, cui 166. Patres
ble ripti leguntur, (ℳ) inter quos reperiuntur
, Papales, etiam alii 4. Pres-
, & 3. Dis ncor⸗ qui tamen Bnail no-
mine piſcoporum, a quibus delegati rant,
ſubſcripferunt. Dtimo ee Inrieratar. ſub-
ſcripfit his verbis . mus, & conſenſimus.
Tum ſermo proſphoneticus, id eſt, acclama-
torius ad Imperatorem leita us eſt: in quo qui-
dem Petrum per Agathonem locutum fuiſſe, in-
quiunt Patres: at cum ceteris Monothelitis

anathemati rurſus ſubjiciunt Honorium, utpote

eos ſecutum (519. b. Sub finem denique ſic
Conſtantinum alloquuntur: His, qux & Wo-
bis geſta ſunt, ſignaculum tribne; veſtr. am in-
ſeribito imperiala, m ratihabitionem, &, per edikta
divulia eorum omnium ſirmitatem, gaabenes nul-
lus his, quæ geſta ſunt, contradicat, novam-

que gaes trrte marcinstar. (b).

a) Cedrenus & Theophanes ſcriptores Græci
ducentos ostoginta novem numerant.

b) In eo nimirum ſita eſt firmitas, quam
Princeps Canonibus tribuit, ut, qui eos violat,
Principi quoque ſuo inobediens eſſe cenſeatur,
atque adeo pœnis etiam civilibus reddatur ob-
noxius,
S. 521.

N = 353 3ℳ

F. 521. Miſit Synodus epiſtolam ad Aga-
thonem cum inſcriptione: OQuiverſale Conci-
linum, quocl pver piam ſanktionem Imperatoris
gat eſt (SIY). In ea Agatho vocatur
Antiſtes ſtans ſupra frmam fidei petram. (ℳ).
Paullo poſt hareticos, inquiunt, anathemati-
bus interſecimus, ex ſententia per ſacras ve-
Rras literds de eis lata, videlicet Theodorum,
ergium, Mone orium, Cvrum &c. (b). In fine
addunt: Orthodoxz fidei ſplendidam lucem vo-
biscum clare pradicavimus: quum ut iterum
per honorabilia veſtra reſcr ipta confirmetis, ve⸗-
ram oramus paternam Sanktitatem. (c).

(a) Nempe ob Primatum, qui certe everti
nunquam poteſt.

b5) Agatho quidem Honerium nominatim non
damnaverat in fua ad Imperatorem epiſtola: at
cum is mentem Sergiis, quem Papa nominatim
anathematizavit, in omvihus ſit ſecutus (578 5) ;
merito dieitur etiam ex ſententia ejusdem Papæ
damnatus.

c) Confirmatio Papalis, quam Synodus pe-
tiit, nil aliud eſſe poterag, quam declaratio
publica, qua Agathonis cum Synedo in eandem
fidem conſenſio exprimebatur (493. 4 & *5).

F. 522, Extat pariter epiſtola Imperato-
ris ad Epiſcopos Synodi Romanæ, a quibus
mins, Cunn ante Concilium generale literas receperat.
aien ut Suſcepimus, inquit in illa, non tantum a Papa,
n r ſed etiam a Vobis directas Nobis literas, quæ
n ,tam ſqnodicis quam pateruis dolctrinis conſeu-
er Z tiunt.

8

394 = *

tiunt. neque enim negleximus, ſecdt diligentius
eus comparavimus: idcinco & omnes conſonuuter
mente & lingua concredimus; & tanquam ipſius
Petri vocem, Agathonis relutionem mira ti ſu-

S
1115.

Qui ex his verbis teſtimonium de infallibili-
tate Papali conantur deducere, non artendunt,
in eadem epiſtola aſſeri, literas Papæ fuiſſe di-
ligenter ante examinatas, quam a Synodo fue-
