fide confirmare tenentur? funtne ideo infallibi-
les 7 Denique obligationem confirmandi fratres
ſuos omnibus Petri in Primatu fucceſſoribus in-
cumbere, non inficior. At ubi promiſit Chri-
ſtus, fore, ut omnes illi huic officio ſatisfa-
ciant? Nonne etiam paſcere juſſi funt oves
Chriſti? Ad munus Paſtoris ſpiritualis, prout
oportet, implendum ſumma requiritur caritas.
An hæc omnibus Petri ſuceefſoribus promiſſa

eſt?
§. 756

6 Elttccrum on
Ule Ceclets
Melt, gleri
ntics decletis
nebat, Dei
nitiones ketrad
lortere, ſe
N1 in un

Kam,

Duat p
al r.

P

nn ke, r r
Cuuini n
Celte enllitl
N Deins do ſe
Uenuntie N

it Dutro, t non eif.
n mifiüt mfalttin
nim Dei, N1 ſe
An Ponteten ſen
1 e inftlibllen
coNcedts
Hotort ite

N = 76 5 = 5*

F. 756. His, quæ hactenus contra infal-
libilitatemn Papalem diſputavimus, inſigne
prorſus robur a Traditione accedit. Inde enim
conſtat, illam veteri Eccleſiæ adeo fuiſſe in-
cognitam, ut acta nobis reliquerit, quæ eidem
infallibilitati prorſus adverſantur. Hanc enim
ſi credidiſſet, inprimis neceſſe omnino fuiſſet,
ut hæreticorum numero accenſerentur, qui-
cunque decretis dogmaticis Papæ reluctari
auderent, quemadmodum acciderat iis, qui
dogmaticis decretis Conciliorum generalium ſe
opponebant. Deinde nefas fuiſſet ejusmodi
definitiones retractare, ſeu rurſum judiciali-
ter diſcutere, ſicut definitiones Conciliorum
univerſalium nunquam fuerunt retractatæ.
Sed in utroque genere aliter egit Eccleſia.
Nam.

4) Rebaptizantes non ante habiti ſunt
pro hæreticis, quam plenarii Concilii aucto-
ritate eorum error damnaretur. Notentur S.
Auguſtini hac de re verba L. 2. de Bapt. C. 4.
ubi ait: Cyprianus ſatis oſtendit, facillime ſe
correlturum fuiſſe ſententiam ſuam, ſi quis ei
demonſtraret (a): nec nos ipſi tule aliquid au-
deremus aſſerere (quale ſcilicet Stephanus
aſſeruit) niſi univerſa EReocleſia concor diſſim
aultoritute firmati (b) u & ipſe ſine dubio
cederet, ſi jam illo tempore quaſtionis hujus
veritas eliquata per Contilium plenarium ſolida-
1etur (6c). Et ibid. C. 8. Woluit vir graviſſi-
mus rationes ſuus, etſi non veras, guod eum
W n 3 a⸗-

N== 566 = *

latebat; ſed tamen non viltas (d), veraci qui-
dem, ſed nondum aſſertæ conſuetudlini (e) cedere.
4) Ergo ex mente S. Auguſtini decretum
Papæ docentis, valere Baptismum ab heæreticis
collatum, non ſuffecerat ad demonſtrandum er-
rorem oppoſitum. — by En nec Auguſtinus
ceſſurus fuiſſet ſententiæ Papali, qui tamen
ceſſi judicio Eccleſiæ univerfalis! — c) Igitur
quæſtio de rebaptismo non per decretum Papæ,
Ged primum per Concilium plenarium fuit ſatis
eliquata — & e) Itaque definitio Papalis
eum gradum certitudinis non attigit, ut vinceret
rationes a Cypriano allatas.

B) Retractata fuit cauſſa Weſtorii in
Concilio Epheſino, jam deciſa a Cæleſtino
P. (461); — in Concilio Chalcedonenſi cauſſa
Eutychetis, jam definita a Leone J. 468);
— in Concilio Cpltano III. cauſſa Monotheli-
tarum (507), de qua ſententiam ante jam
tulerat Martinus I. in Concilio Lateranenſi
(5SII). Præterea epiſtola dogmatica Leonis
ad Flavianum, & epiſtola dogmatica Aga-
thonis ad onſtantinum Pogonatum Imp.
non prius fuerunt approbatæ, illa quidem
in Chalcedonenſi, h'c vero in paullo ante
memorato Cpltano Concilio, Jquam fuerint
ab Epiſcopis examinatæ, an orthodoxæ fidei
regulis conſentirent (477, 79/ & 94. item
501, 17/ & 22).

Quid dicam de Vigilio & Honorio Romanis
Pontificibus, querum ille ob damnata tria
capitula ab Epiſcopis Africanis communione
Ca-

vende

ctirlen i e
nten ien
III „α.
C'luno II ,.
cknO I uuen
uu g,,A
Heti ile ln
terlt AMeltee,
n ilpenn.

zr. binin
1 en Cnrin .
d

Folantat Chil
en leſelatione
nt er Verdo!
1n inllldbllius e
Uimatn Ut cunt
nk, goim er
Cmm igiur hui⸗
in ſingemm,
antiüci?

unnes NMlellgn
Cniio Ineninn
befintio tcei,
Ilegig Nnn
KN
gi⸗ ufnn

in, afeit

3 untn eene
Allln

S

ice

, urni
Aelltini kenetn
Utsnum 5 herettl
A Gemonkunton e
11 er Algllin
l 5 gll tamel
Hetals! —) haine
1 e Eennn Eine,
D Nentim iin his
ne Cenii dils

Nn miglt u ſinn

CDaleetovend cndl
1 Leone ,. 469)7

Cognatien eoni
Covaten Ar
Pagonuen I
Ate, Un Aud
1o i nuli
1b, Juun unll
n orthutne
7,/ ge n

Eimmi Nuuni
0 Guntin
Fieanis ene

N= 567 =*

catholica fuit excluſus (403); hie vero poſt
mortem iterztis vicibas in generali Concilio
Cpltano III. (517, 18, & 192), & furſus in Ni-
cæno II. tanquam hæreticus fuit anathematiza-
tus (531)? Si tamen illos Pontifices ex ca-
thedra fuiſſe locutos neges, nolim plaribus
tecum contendere, cum his duobus exemplis
non indigeam. .
J. 757. Infallibilitas ex cathedra neque
ex libera Chriſti voluntate Primatui eſt an-
néxa.

Voluntas Chriſti nobis non innoteſcit, niſi
ex revelatione: hæc autem tantum cognoſci-
tur ex Verbo Dei ſcripto vel tradito. Itaque
an infallibilicas ex libera Chriſti voluntate cum
Primatu ſit conjunéta, non aliunde intelligi-
mus, quam ex S. Scriptura vel Trsditione.
Cum igitur huie Primatus prærogativæ neque
illa ſuffragetur (755); neque iſta (756,; infalli-
bilitatis Pontificiæ Patroni fruſtra ad utramque
confugiunt.

F. 758. Si Aarii quædam SS. Patrum,
aliorumve Epiſcoporum, aut Doctorum fſcripta
adverſum nos producant, Rdebimus, quod
Joannes Palæologus Imperator Græcorum in
Concilio Florentino reſpondit, dum ei offereba-
tur definitio fidei, a Latinis conſcripta, in qua
privilegia Primatus juxta determinationem &.
eripturæ && dikta Santtorum Papæ tribuebantur,
i quis Sanktorum, inquiens, in epiſtola hono-
rat Papam, extipiet hoc pro privilegto ? Inhæ-
remus nempe Aktis Conciliorum & CS. ano-
nibas, juxta definitionem ejusdem Concilii
N n 4 Flo-

N= 568 = *

Florentini, a Græcis ſimul & Latinis appro-
batam (606 & 7). Duo tamen ſunt argu-
menta, ad quie ſpecialiter reſpondendum
duxi.

F. 759. Primum eſt ex S. Auguſtino,
qui Serm. 2. de Verb. Apoſtol. de cauſia hære-
ſeos Pelagianæ ſic ſcribit: Jam de kac
cauſa duo Concilia miſſa ſunt ad Sedem Apo-
Rolicam. Inde etiam reſcripta venerunt. Cauſſa
Jfinita eſt. Utinam ſiniatur &ñ error! Con-
cilia, de quibus hoc loco fit mentio, ſunt
Carthaginenſe & Milevitanuum. Utrumque
hyæreſin Pelagianam damnaverat, eaque de
re certiorem fecerat Innocentium I., qui acta
utriusque Concilii gemino pariter reſcripto
probavit. Aarii ex his verbis Auguſtini ſic
argumentantur: Cauſſa fidei, qualis fuit
Pelagianorum, non finitur, niſi per judicium
infallibile. Finita autem fuit per reſcriptum
Papg. Ergo Auguſtinus hunc credidit in-
fallibilem.

R. Caufſa finitur per eam ſententiam, a
qua nulla datur ualterior appellatio. Sed in
caufſſa Pelagii, poſt ſententiam Papæ due Con-
cilia confirmantis, nulli appellationi locus re-
linquebstur; non quidem propterea, qued ju-
dicium illius per ſe infallibile cenſeretur, ſed
quod Concilium generale, ad quod ſolum alias
appellare a Papa licet, non oporteat celebrare
absque publica Eccleſiæ neceffitate. Porro ſi
eundem Auguſtinum L. 4. contra duas eyl.
Pelagian. C. ult. audiamus; Concilii congrega-
tio-

Lceeſt

1oſe Nu
zeein 1
Ai uli M

Ppicoporon an
lelurns, Her
Lon Kluitut,
füm. Ei enin
fubulit igvplutn
ilopis iner
. Coner, tel
ſouriij andri
A

n Oge
jeceſſiut
. ntr, n

6; Cond

769 *

tione opus non fuit, ut tam aperta pernicies
(hærefin Pelagianam intelligit) damnaretur:
quaſi nulla hœreſis aliquando, aiſi Synodi con-
gregatione damnata ſit: cum pvotius rariſſimæ
inveniantur, propter quas damnandas neceſſitas
talis extiterit; multægue ſint atque incompara-
biliter plures, quæ, ubi extiterunt, illice im-
probari, damnarique meruerunt, atque inde
per ceteras terras devitandæ innoteſcere potue-
runt Nimirum diſtinguenda eſt cauſſa ſidei
aperta ab intricata. Illa per ſententiam Papæ
utut. fallibilem finitur: cum eo ipſo, quod ſit
apverta, absque Concilio generali ceterorum
Epiſcoporum conſenſus haud dubie ſperetur ae-
ceffarus. Hæc vero per ſolius Papzæ judicium
non finitur. Cujusmodi fuit cauſſa Rebaptizan-
tium. Ea enim, utpote tantis altercationum
nehulis involuta, ipſis diverſarum provinciarum
Epilcodis inter ſeſe diſſentientibus, finita non
eſt, donec, teſte eodem Auguſtino, ad plenarii
Concilii aukkoritatem roburque perdulta eſſet
(756. A).

G. 760. Alterum eſt ex Clemente VI.,
qui inter 14. articulos, queis Armeni antea
ſubſcribere deberent, quam ad Romanæ
Eccleſiæ communionem admitterentur, hunc
quoque poſuit numero I13tium: Si credis,
ſolum Romanum Pontificem dubiis emergentibus
circa ſidem catholicam poſſe per determinationem
authenticam, cui ſit inviolabiliter adhærendum,
ſfinem imponere; & eſſe verum & atholioum,
quicguid ipſe auftoritate clavium ſibi traditaras
a Chriſto determinat eſe verum ; & quod
determinat eſſe falſum & hareticum, tale eſſe

cenſendum.

N n

W 570 =

R. His verbis Papzæ tantum tribuitur præ-
rogativa ſuffragii (774), quod tunc demum fit
irrefragabile, cum reliquorum Epiſcoporum con-
ſenſus acceſſerit (750). Si Clemens VI. pro-
feſſionem infallibilitatis Pontifici?, ut volunt
Romanenſes, ab Armenis exegit, limites ſuæ
poteſtatis exceſſit: certe ejusmodi profeſſionem
ab iisdem Deceſſores ejus Innocentius IV. &
Alexander IV. non poſtularunt (553).

Sunt & alii inter propoſitos ab eodem
Pontifice articulos, quos, niſi mitiori, quam
qualem præ ſe ferunt, ſenfu intelligas, cum
reverentia dimittimus. Hujusmodi præcipue ſunt
IIItius: Si credis, Pontifices Romanos, tan-
quaat legitimos Chriſti Vicarios, omnem pote-
RKativam jurisdibktionem, quam Chriſtus ut Caput
conforme in humana vita habuit, immediate ab
ipſo Chriſto ſuper totum ac univerſum Corpus
militantis Eccleſiv accepiſſe. Item VIIIvus :
di credis, Romanum Pontificem ſolum voſſe
ſacros generales canones condere. Prior enim
articulus, nifi emolliatur, Papam Chriſto æ quat
in terris ambulanti; alter poteſtatem ſanciendi
ganones generales ipſis Conciliis univerſalibus
denegat. Utrum autem afſertum altero ſit
abſurdius, neſcio.

§. 761. Cum igitur infallibilitas neque
ſua natura, neque libera Chriſti largitione
Primatui annexa ſit (750- 61); hanc præ-
rogativam merito inficiamur competere
Romano Pontifici, etiamſi is ex cathedra
loquatur (749): niſi forſan huic phraſi eam
notionem ſublicias, quæ in eundem cum
Apſa Eccleſiæ infallibilitate ſenſum recidat.

⸗

ſeiti Hun

ntn, Ali G.
Itltt, A Md

lele Gintt 8.

tus Agitir,

1 ilas zotre!

EDENTE'

Rrutur, l ita,

Aeten aſe innlil
Necet Uigetllis
igonis ienen
Enre imnuin ,
uſe⸗ ie, e
knln Hrein

ttz a
fcin Ynnnn
licet an
ell liber,
i elguun

nmm trbuie n
Augs tune denin
tun beionwnn en
i (lkeren l Ir.
Mtißeie, t nſre
Altoſt, linits i
Merodi gpokefianen
lueelti 15,
n .

Nrolte id enen

li rrthne iun
tifcis Lonaut, inr
arin, onun
uun Cntu lyn
Mupuit, innulidt, 4
1r nlin/lin (n
1e len Illim
1
1

rtitan
mnum
Npim ni elut
ſaten Unciend-
s Wirerialdes
Geram Menn 1

571 ℳ

F. 762. Nam ſi ſentias cum Natal. Ale-
Xandro, qui Sec. VII. Diß. 2. propos. 2.
ſcribit, Ex cathedra loqui Pontifcem tunc,
Juando pronunciut, ac decernit aliquid, ad
cripturam ac Traditionem, quæ in Romana
Eccleſia a temporibus Apoſtolorum incorrupta

Jervatur, & ad ipfſum continna & nunquam

interrupta Pontificum ſucceſſione transmiſſu eſt,
aſſiſtente Spiritu &., attendens; & controver ſiis,
de quibus agitur, per dottiſſimos Theologos ad
ſucas illas noſtræ Fidei regulas expenſis, ad-

hibito ſacri K. E denatus ac vicinorum Anti-

ſtitum conſilio & ſußfragio, fuſis ad Deum
Publicis piecibus, aliquid Fidelibus umiverſis
credendum, aut ubique obſervandum proponit,
d precipit: ejusque conſtitutiones auc decreta
ACOEDEIWIE EOCLEIEE COWSETWSV
oborantur; ſi ita, inquam, ſentias, neminem
Catholicorum reperies, qui Papam ſic lo-
quentem eſſe infallibilem neget. Cum enim
Eccleſia univerſalis in eſſentialibus chriſtianæ
religionis nequeat errare (426-30); ab omni
errore immunia ſint neceflſe eſt decreta dog-
matica Papæ, quæ accedente ejusdem Eceleſiæ
conſenfſu fuerint roborata.

F. 763. A controverſia de infallibilitate
Pontificia plurimum pendet altera quæſtio,
num fſcilicet Papa Concilio generali; —= an
hoc illi ſubjaceat. Ut quæſtionis hujus ſta-
tum rite exponamus; demus,

= 572 = ü *

a) Convenire Concilium generale, le-
gitime convocatum (413 & 710-13), partim
ad dirimendas quasdam fidei controverſias,
partim ad ordinandam diſciplinam eccleſia-
ſticam.

*) —In Concilio proponi quæſtionem vel
dogmaticam, E. g. de attritionis formidoloſæ
ſufficientia ad obtinendam juſtificationem in
Sacramento pœnitentiæ; vel diſciplinarem,
E. g. de abroganda lege cælibatus clericalis.

*½) — In quæſtione utraque decidenda a
Papa afir mantem; — contra a ceterorum
Epiſcoporum Collegio negantem ſententiam
propugnari.

Jam quæritur, an Concilium Papzę; — an
vero hic illi tanquam Superiori cedere ac obe-
dire teneatur.

G. 764. Superioritas Concilio generali
competit, ſi pro ea pugnet primorum ſecu-
lorum obſervantia, atque ita quidem, ut pro
Papa nec ex ratione Primatus, nec ex S.
Scriptura argumentum ſolidum aflferri pofſſit.
Hæc propoſitio extra controverſiam poſita
eſt. Inquirendum igitur, quid pro Concilio
generali ex obſervantia primevæ Eccleſiæ;
— quid contra vel ex natura primatus vel
ex ſacris literis pro Papa probetur.

lelen, a lon
n io Cteri
gns: Goi tam
1t un Aans,
Celtbus, nsgue

Eecteto obt

I
I

Veneralss,
CCtorltatenn Uldde

) K l

münionen cul

Ueg tnlarat ,
Ulerat de

5

un le I.
in genenle

.
1

N 572

§. 765. Obſervantia primorum Eccleſiæ
chriſtianæ ſeculorum fuperioritatem Conci-
liorum generalium manifeſte declarat. Nam

ℳ) Sec. II. orta controverſia inter Victo-
rem I. P. & Epiſcopos Aſianos de celebrando
Paſchate, ille hos, ut Euſebius L. 5. H. E.
c. 24. refert, a communione ſecludendlos edixit.
Verum iſta ceteris omnibus pvarum placebant
Epiſcopis: qui tamen communionem ſerva-
runt cum Aſianis, licet a more ſuo non
recedentibus, usque ad Nicænum Concilium,
cujus decreto obtemperarunt, quoquot in
cauſſo feſti claudicabant, ut S. Athanaſius
L. de Sfnod. ſcribit: quia ſcilicet omnium
conſenſu controverſia, eu de re ſuſcepta, pru-
denter & commode ſedata eſt: quemadmodum
habet epiſtola ſynodica Concilii Nicæni ad
Eccles. Alexandrinam apud Theodoret L. I.
H. E. c. II. Ergo ceteri Epiſcopi judicarunt,
Aſianos, ſalva unitate eccleſiaſtica, reluctari
decreto Papæ; non item decreto Concilii

generalis. Ergo majorem huic quam illi

auctoritatem tribuerunt.

b*) Sec. III. univerſa Eccleſia retinuit
communionem cum Rebaptizantibus contra
decretum Stephani P., donec illi a Concilio
plenario damnarentur. Ergo Eccleſia idem
judicium tulit de Rebaptizantibus, quod
antea tulerat de Quartadecimanis.

)

N= v974

*) Sec. IV. Concilium particulare Roma-
num, præſide Melchiade, in cauſſa Cæciliani
Ep. Carthagin., damnaverat Donatiſtas. EKa de
re conquerentibus his S. Auguſtinus ept ad
Glorium, Eleuſium, &. reſpondit: Putemus,
illos Exiſcopos, qui Romæ judicurunt, non bonos
Juiſſe ſudices; reſtabut adhuc plenarium Eccleſio
univerſalis Contilium, ubi etiam cum ipſis ju-
dicibus cauſſa poſſet agitari, ut, ſi male judi-
caſſe conuilti eſſent, eorum ſententiad ſolverentur.
Ergo Auguſtinus credidit, Papam poſſe judicari
a Concilio generali. Sed judex profecto
ſuperior eſt eo, qui judicatur.

2 Sec. V. cum Zoſimus P. jus recipi-
endi appellationes ſibi vindicaret vi canonum
Sardicenſium (451), quos nomine Niczæno-
rum citaverat; 217. Epiſcopi Africani, in
Concilio Carthaginenſi congregati, ad Boni-
facium Zoſimi ſucceſſorem refſcripſerunt, ſe
so ſervaturos usque ad inquiſitionem ſlatutorum
Cone Wicæni. Sed nullo modo, pergunt, talia
tolerare cogemur; nec ſumus iſtum tuphum
vaſſuri, ſi forte aliter ſe habent sanones Con-
cilii Wicæzni. Cumque deinde ex Concilii
Nicæni exemplaribus, Cpoli & Alexandria
allatis, pateret, canones a Zoſimo allegatos
in Concilio Nicæno non reperiri, Romanis
appellationibus ſeſe opponere non deſtiterunt
(729. d & e). Ergo parati erant obedire
Concilio generali; non item Romano Pontifici.
Ergo hunc illo inferiorem eſſe cenſuerunt.

⁵)

s, 1Konnro 4
utumgue Nel,
Per eonn ane
Alms Mireet
eriolitten on
lit, Mn euit
üane ankn,

166, Dro
1Abas xpe
1 Nomaenles,
un Lackſam n
lle olis
üninatur: di
Wmuum brimaten
r, guam ii,
uummr gvogte

Uls pote

um Wnireni, in
I ſet D
Ulg, Iug ⸗

1n n ah

1ld er o
WM ahnſeglint
Unitins
is gli nc

74 SS

Cuuum gnicilne,
lade, in cauf
layent Donntſiu
dt 8 Augufinm,

N. e

llartt,
u lnariun!
5 Wi ktan cun
ugtun, ,
tentle ſt

vi utenut.

n rimns 5. E
ſdi nincicnt ſia
), guss vorine!
1. Diſopi Alin
eni coletenni,
aſſoren ſeſeſi⸗
l inpuiſtinen
4ulo noco, eg

MeN

ngde Ceinke e d
6, Cmi n
goves An ¹
n Eepenii, ,
Opere gan! 4
o al en H
en Komme
eſe calnm.

It
oen

t, Dan alei
l. ded e

= 575 =ͦ*

*) Concilia generalia retractarunt cauſ-
ſas, a Romano Antiſtite jam deciſas (756. B).
Tantumque abeſt, ut is aliquando interce-
deret ejusmodi Conciliis, ut ad ea ſuos etiam
Legatos mitterert. Hic autem agendi modus
ſuperioritatem Concilii generalis manifeſte
oſtendit, non enim niſi Superiori fas elt
judicare cauſſam, ab alio jam judicatam.

§. 766. Duo funt S. Scripturæ textus,
ex quibus Papzæ ſuperioritatem probari pu-
tant Romanenſes; nimirum ex MWALIII.
XVI. 18. n es Petrus; & ſuper hanc petruin
ædiſicabo Eccleſiam meam, & ex Joann. XXI.
17. Paſce oves meas. Ex priori textu ſic
ratiocinantur: Si Eccleſia eſt ſuper Petrum
tanquam Primatem ædificata; huic certe
major, quam illi, conceſſa eſt auctoritas.
Ergo major quoque Primatis eſt, quam Con-
cilii generalis poteſtas. Ex poſteriori hoc
argumentum formant: Petrus tanquam Pri-
mas juſſus eſt paſcere omnes oves Chriſti
absque ullo diſcrimine. Atqui Epiſcopi quo-
que, & quidem non tantum ſinguli, ſed
etiam univerſi, ſunt oves Chriſti. Ergo &
hos paſcit Primas. Sed bPaſtor certe ſuperior
eſt iis, quos paſcit. Aſt textum priorem
jam fſupra expoſuznus (755. %) in ſenfu
broprio: ex quo Superioritas Papæ nullo
modo conſequitur. Quod ad poſteriorem ar-
tinet; admittimus quidem, ſingulos Epiſcopos
unitatis cauſſa paſci a Papa; ita tamen D ut
ioſe

= — 2E
5 . S

N

ipſe paſcatur ab univerſis: qui quidem ipfi
quoque oves ſunt; ſed oves Chriſti; non
oves Papkx. Sunt oves Chriſti; ſed ſimul
ſfunt Paſtores: qui ſimul ſumti Papam Pa-
ſtorem primum ſibi ſubjectum habent, quem-
admodum ipfi ſeorſim accepti eidem ſe ſub-
jectos proſitentur.

G. 767. Tribus potiſſimum argumentis
Aarii probare conantur, ſuperioritatem Papæ
ipſa notione Primatus contineri: quorum
primum quidem ex jure publico civili; —
alterum vero (quis non rideat?) ex Matheſi;
— tertium denique ex Phyſica adducunt.

ℳ) Ex jure publico civili. Eccleſia in
S. Scriptura ſepius comparatur regno: atque
adeo quod eſt Rex in fegno, hoc eſt Roma-
nus Pontiſex in Eccleſia. Rex autem non
ſingulis tantum, ſed etiam univerſis fubditis
cum imperio præeſt. Ergo Papa quoque
Epiſcopis tam univerſis quam ſingulis im-
perat.

R. Eccleſiam ideo comparari regno: quia,
ſicut regnum communi imperio civili guber-
natur, ita etiam Eccleſia communi imperio
ſacro ſubeſt. Ex hac igitur comparatione nil
aliud ſolide probatur, quam Eccleſiam in ordine
ad conſectandum finem fuum eſſe ſocietatem
liberam & perfeltam (60. 5 & c).

*⸗

u
/ ahchix 1
ceul nen unn
avikr enpiene⸗
1 unn Mel
11 lhns
5 (C
s Cgenl
un Cctivan
1. r priut
unlenium nun
liropes ele ve
nlun et, nun
nieris Vriſco⸗
s dehent, Fii
niſenos Dpikeop
uni, ſ in ene
iſchlian cente
ief Lgo poti

lun

7
s Konlolrate le

i D

)k uten
Cet wiis ie
gii epioon,
is humanm mn
Giperis nenbrs

de.

8: gli gileni
uun (liſß,
Chnit; lel n
ümti Dapam er

een ſe

yca adcveut.

N == 577 = 5*

5) Ex Matheft. Papa eſt centrum unita-
tis eccleſiuſticæ (717). Sicut ergo cum centro
circuli non tantum ſingula ſed etiam univerſa
puncta peripheriæ quali diſtantia conſpirant,
ita tam univerſi quam finguli Epiſcopi cum
Papa in rebus ad unitatem eccleſiaſticam
pertinentibus conſpirate debent. Is igitur
habet jus cogendi univerſos, ut in eandem
ſecum doctrinam vel diſciplinam conſentiant.
R. Ex paritate hac nil aliud ſequi, quem
conſenſum mutuum inter Papam & ceteros
Epiſcopes efſe neceſſarium. Aliunde igitur pre-
bandum eſt, num ad ejusmodi conſenfum Papa
univerſos Epiſcopos; — an hi illum obligandi
jus habeant. Prius fſi admittas, fatearis oportet,
univerſos Epiſcopos poſſe a Papa excommuni-
cari, fi in eandem cum ipfſo doctrinam vel
diſciplinam conſentire nolint: quo quid abſur-
dius? Ego potius crediderim, penes univerſi-
tatem Epiſcoporum eſſe jus, Papam, 6 eum
ipfis conipirare detrectet, deponendi, aliumque
ejus loco fubrogandi.

*) Ex Phſicau. Papa eſt Caput Eccleſiæ,
Caput totius Hierarchiæ, Caput totius Col-
legii epiſcopalis. Ergo, ſicut caput corpo-
rxis humani non tantum ſingulis ſed et an-
univerſis membris eſt ſuperpoſitum; ita etiam

Papa &c.

R. Rectene ſic argumentor: Reſeéto capite,
humanum corpus definit vivere, Ergo Papa
ber mortem ſublato, vita etiam Eecleſiæ ceſſat?
— Male, inquis. Nam ut duo fint fimilia ,
ſuffeit, ſi aliqua tantum ratio, in qua conve-
. ni-

= = 5y7 8 =—

8.

niant, utrobique reperiatur. Igitur ut Papa
mereatur appellari caput Epiſcoporum, non
requiritur, ut omnia, quæ capiti corporis hu-
mani tribuuntur, Papæ etiam conveniant. Non
immerito Is dicitur Caput Eccleſiæ, quia eſt
membrum præſtantiſſimum totius Hierarchiæ ſeu
congregatæ ſeu diſperſæ; quia ſupremam non
quidem in Xccleſiam, ſed in Eccleſia poteſta-
tem habet (58 3) c); quia primatum obtinet
ſuper alias Eccleſias particulares (770. 4).

G. 768. Papa Concilio generali fubje-
Rus eſt.
Hæc fſubjectio merito adſtruitur, ſi eandem
teſtatem faciat primorum ſeculorum obſervantia;
nec ratio Primatus aut S. Scriptura, repugnet
(764). Sed verum effe utrumque, probavi-

wus (765-68). Ergo.

§. 769. Ad propugnandam noſtram ſen-
tentiam nolumus uti auctoritate Conciliorum
generalium Conſtantienſis & Baſileenſis; non
eo quidem, quod invictum pro tuenda caufſa
noſtra robur ibi non exiſtimemus reperiri;
ſed quod auctoritate, quam Romanenſes
maxime averſantur, non indigeamus, utpote
argumentis, quæ produximus, ſatis ſuffulti.

Præcipua quædam alia argumenta, quæ ex
variis Concilüs generalibus pro ſuperiori vel
horum vel Romani Pontificis auctoritate adduci
pofſunt, pro inſtituti noſtri ratione, ſuis locis
jam ſupra delibavimus Art. II. & III. de Con-
ciliis generalibus. Specialiter luſtrentur 55. 461-
97.— item 501 — 33, & 553— 93. ac 601 — 38.
denique 653.
§. 770.

6 0

4
ſnuicr, Minn
Coteiiun genenl
utfces b een

4 M 4
Ielue , i
Corclig genenel
Fiti, Fel ei
leiniends Co
it, ebenoil
nin Het Ppeln
Ner o) ein caul
ntor extiturns;
Uenle, Atpofe giu
mn celebratot.
unl Dontiüces 4
Meruxt; id adte
Peetelldus Conel
Hine einsrodl e
0or DMfinetui debe
ue bettii nhitn

. llon
n notlter ci
dt⸗ inmo
ke ie
i⸗ ltas Alit,

—
l,

i eMlcor
e
Fuhie ainntg
en, n

— ”*
–

u. latmn l
. Djiteponn, 1
e aaniti oerg
tum oonfeninnt
Lerlele, gli⸗
Ntins HMenrehie s
n ſyenan I
1 Bulſir tett⸗
n gümmun dbtinet
Ants n i

lo gerenll iie

lmir, i eute
Eeellorunm enui
Kitun ehnn
Urunge, Nohn

Aum mlen kn
Cdlionun
. Plllenlis; I
To keencn Ell
wenns Neein
Gnm Nommn
gelns, nd
b, Mno nilt

2 4
eta,
glnen

n i⸗

Ne. 579 =3*

F. 770. Ex noſtra, inquis, ſententia
ſequitur, licitum eſſe a Papa appellare ad
Concilium generale. Sed Pius kI. aliique
Pontifices id ſeverifſime prohibuerunt.

R. A Papa ad Concilium generale licer ap-
pellare in cansßis publicis, ad quas decidendas
Concilio generali opus eſt. In caeſſis autem
privatis, vel etiam publicis, ad quas tamen
definiendas Concilium genersle necefisrium non
eſt, ejusmodi appellationes ſunt illicitzz: non
enim licet appellare ad judicem, qui nec exiftit,
nec ob eam caufſam, ob quam appellatur, ſpe-
ratur extiturus; cujusmodi eſt Coocilium ge-
nerale, utpote quod absque publica neceſſitate
non celebratar. Has igitur appellationes Ro-
mani Pontifices damnarunt. Priores ſi prohi-
buerunt; id adſcribendum opinioni ,„ qua ſe
generalibus Conciliis ſuperiores efſe crediderunt.
Hinc ejusmodi conſtitutiones Papales, ſelva,
quæ Primatui debetur, reverentia, legali firmi-
tate deſtitui arbitramur.

§K. 771. Quare nihil omnino impedit,
quo minus afſeverare liceat, Romanum Pon-
tificem, ſalvo Primatu divinitus conceſſo,
ſubeſſe poteſtati legislatoriæ, judiciariæ, &
coactivæ Conciliorum generalium; ita ut ab
his moraliter obligari, atque adeo judicari,
& puniri; immo, & ſi univerſalis Fccleſiæ
neceſſitas exigat, omnino excommunicari
poſſit, & exauctorari. Conſtanter dico: quodſi
ipſe Romanus Epiſcopus in fratrem peccaverit;

æpiusque admonitus, Eccleſiam non audierit?
hic, inquam, Romanus Epiſcopxus pracepto Dei
O ⁸ .

= 580 =

eſt nabendus ſicut ethnicus & publicunus. Ita
ſcripfit ipſe Silveſter Papa II. ad Sequinum
Epiſcopum Senonenſem.

JN. 772. Ex hactenus dictis, ni me
omnia fallunt, oppido clareſcit, quid ſen-
tiendum ſit de jure, quod ſummi Pontifices
in confirmandis Conciliis generalibus exer-
cent. Et quidem is confirmare, ſi vim verbi
hujus propriam ſpectes „ decretum aliquod
dicitur, qui eidem firmitatem, qua ante
carebat, ſuperaddit. ſic confirmat Princeps
ſententiam a judice inferiori ad ſe delatam.
ſic etiam imperium civile confirmat leges
eccleſiaſticas, adjliciendo ſanctionem civilem,
quam imperium eccleſiaſticum iis nequit
tribuere. Sepe tamen confirmatio ſumitur
ſenſu quodam improprio, quo nimirum is
etiam confirmare aliquod decretum intelligi-
tur, qui eidem conſentit. Controverſia de
jure confirmandi Pontificio forte ideo majo-
ribus difficultatibus fuit implicata, quod
confirmatio propria ab impropria non ſatis
eurate diſtingueretur.

§. 773. Quicunque generali Concilio
ſubſunt, ejus concluſis tanquam veris legibus
obedire tenentur (411 & 24). Cum igitur
Pontifex Romanus Concilio generali ſubditus
ſit (768); nullum fſupereſt dubium, quin
& ipſe illius Concluſis obedire, atque adeo
Sonſentire teneatur.

Ita-

14 Conn
2 imemn,
11 Nifiun 400
al Noin
,ge conünmand

legss eiin i
tihe le 4 co bleni
Cobelli gene

l
iatie, 6

hoe tuo u

„Am ke
iin un tio “

7 All

5

6 Ulhleaegt.

eicts, I
Aet, gil er
mi Ponifoe
Perenlbus eer.
n, AWreti
Cerenn Aigon
uten, gun u⸗
Cnirmet Dinen
Ci 1d ke dehnn.
le cnfmmat E
nttonen inien
In is lell
nümmto Anin
Olo Mninn
Enntun inelg⸗
Commretin &
ſte Umeo nn⸗
mpbcana . ,
eing n 1n

4 driin, dn
alie, Me

4
.

L 581 =

Itaque Papa confirmationem impropriam,
utpote quzæ a conſenſu in Concluſa conciliaria
non differt (772), generali Synodo impertiri
tenetur.

G. 774. Concluſa Coneiliorum genera-
lium ſupremam, qua gaudent, auctoritatem
non recipiunt a confirmatione ſummi bPontifi-
cis: cui proinds jus Concilia generalia
proprie confirmandi merito abjudicatur.

Leges enim vim roburque ſuum non poſſunt
recipere a conſenſu alicujus ſubditi, Sed Con-
cluſa Concilii generalis ſunt veræ leges (4771) ,
ipſum Papam tanquam ſubditum bligantes (771).
Ergo auétoritatem ſuam a Romani Pontificis
confirmatione non acquirunt. Et ſane vel po-
nitur Concilium generale legitime celebratum,
vel non? — Si prius ; ergo aucéteritatem, quæ
ejusmodi Concilio competit, jam ante habet,
quam confirmetur a Papa. — Si poſterius; ergo,
cum Papa efficere nequeat, ut ſit legitime
celebratum, neque firmitatem id genus Con-
ciliis convenientem eidem tribuere valebit. Dic
enim ſodes! An Leo P. tota, qua præditum
eſſe Papam Romanenſes autumant, plenitudine
boteſtatis, irrefragabilem auctoritatem pofujt
vel dare Latrocinie Epheſino, vel Concilio
Chalcedonenſi adimere? Abfit. Tenebatur enim
Leo & illud reprobare, cum eſſet illegitimum,
& hoc tanquam legitimum conſirmare.

F. 775. At nonne, ais, aliqua ſaltem
confirmatio Papalis Conciliorum eſt neceſ-
taria 2 V

lis priora approbavit, quia legitima cenſuit;
& viciſſim ideo polſteriora repudiavit, quia
Ulegitima eſſe intellexit.

R. Necefſarius eſt conſenſos Papz vel ex-
preſſus, vel ſaltem tacitess; non ut fapremam
Concilio generali an oritatem conferat; ſed ut
intelligant Fideles, in rebus ibi defin tis Caput
conſentire cum Membris. Hanc rationem de-
ſignat finis Primatus, qui eſt unitas ccleſiæ.
Hanc indicat notio Concilii generslis, quod
unam Chr'ſti Eccleſiam repræſentat. Hanc ex-
Ppreſſam legimus in duabus epiftolis, in qua-
rum una Martianns Imp. a Leone P. petiit con-
firmationem Synodi (halçedonenſis; in altera
hic eandem a le confirmari profeffus eſt (492).

F. 776. Moleſte quærenti, an, fi Papa

Concilio generali conſentum præſtare detre-
ctaret, ſatis firma forent Concluſa ejusmodi
Concilii;

R. Fore ſatis firma. Ut autem Capiti cum
Membris conveniat „ Collegium Epiſcoporum
habet jus Papam contumacem deponendi, eidem-
que alium, qui Concilio generali eonſentiat,
ſubſtituendi.

F. 777. Ceterum non diffitemur, ea

tantum Concilia generalia ab univerſa Eccleſia
recipi ut legitima, quæ Romanus Pontifex
probavit; ea e contrario rejici tanquam ille-
gitima, quæ ab illo reprobata fuiſſe novimus.
Nega mus tamen, vel illa recipi, quia Papa
probavit; vel hæc rejici, quia is reprobavit:
led ideo tam Papa quam Eccleſia univerſa-

.

MN!
ErAANa

71, Turn Lo
Conenn
ephemimns
Poinunvs icen
Adhinte (1.
le ulipns inpen
II denecoti
1 Ee ſoerbus umn
Tin drerlarum

kerelun, ie

(Wni ache⸗

Dilertnnns
Elr er is un

füm

gliten s,
t lagt
e be giißſ anl
n hne vn
urgnd

üin unn

gkenz Dihe ſel e
; M N ſihrnn
ten ollenn, etn
ts di gefntis (nr
Une Irtionen et⸗
4 Mninns Lacleiz,

1l blelus dd dn⸗

Ut muken Cipii en
. lpilopomn
en venokell, elen⸗
leunl lleltut,

n renm e

D unerii lei
Ronnauus Uumie
ſeici bunumn 1
Noel ſuibe wonn
kecigi, A
guin i
Declent un
egt en
jeyudill,

1

kloll,

„1

Se⸗

= 7683 = 3⁶
SECIIO II

DE RIBUS ECOCOLESIND CHIRISTIIANINE
conPARATX AD CIVI SS

§. 778. YJura Eccleſiæ generatim ſpectatæ,
quatenus hæc ad civitatem refer-
tur, explicavimus Diſſertationis I. Sectione II.
Expoſuimus ibidem Cap. 1 nexum Ecc leſiæ
cum civitate (193-201). Difſferuimus Cap.
II. de juribus imperii civilis in Ecc leſia (201-
25). Jura imperii eccleſiaſtici in civitate
Cap. III. perſecuti ſumus (225-44). Deni-
que de juribus utriusque imperii circa tole-
rantiam diverſarum religionum Cap. IV. egi-
mus (244-68). Porro chriſtiana religio,
utpote revelata, religionem naturalem, atque
adeo omnia officia juris naturæ (108) non
tantum includit, ſed etiam perficit (112 &
128 & 29). Cum igitur, quæ in prædicétæ
Diſſertationis ſectione altera aſſeruimus, pari-
ter ex juris naturz principiis deducta ſint;
nemo prudens dubitabit, quin illa Eccleſiæ
etiam chriſtianæ merito applicentur: atque
eo quidem magis, quo certius conſtat, ſpe-
ciei, ut Logici vocant, ex æquo convenire,
quæ de genere enunciantur. At quoniam la-
borem hunc meum utilem eſſe inprimis volo
Tyronibus jurisprudentiæ eccleſiaſticg, qui
ad ipecialia nonnunquam quaſi manu ducendi
Oo 4 ſunt:

N = 784 =

ſunt: hinc quæ de Eccleſia ad civitatem
. comparata univerſim dixi, qua ratione Ec-
cleſiæ chriſtianæ accommodanda ſint, explica-
tius nunc evolvere conſtitui.

CAPUT I.

DE WEXU ECOLESIE CHRIöTIANE
CUu OIVITATE.

H. 779. Ecleſa chriſtiana cum civitate
nectitur, quatenus qui funt
cives, ſimul Chriſtiani ſunt,
ſeu ut alii malunt dicere, quatenus Eccleſia
chriſtiana in civitate, vel civitas in Eculeſia
Chriſtiana eſt.

Sunt, qui diſputent, an Eceleſia chriſtiana
in civitate; — an vero civitas in Ecclefia
Chriſtiana eſſe dicenda ſit. Ego ſic exiſtimo:
ſi vim phraſis hujusce velimus inſpicere; Kec-
cleſia chriſtiana eſi in civitate, cum, qui ante
fuerunt cives, chriſtianam poſtea religionem
amplexi ſunt. Contra Civitas in Eecleſia chri-
Rtiana eſt, ſi, qui antea Chriſtiani jam fuerant,
deinde primum in civitatem convenerunt. Sed
quidquid ſit, in utraqque hypothefi vere dici-
mus: lidem, qui ſunt cives, ſmul Chriſtiani

Junt.

G. 780. Religio chriſtiana nihil potelſt
præcipere, aut permittere, quod ſaluti civi=
tatis nocumentum aflerat.
Re-

ſlgo en
pinere weißun
cheltinn ir
ritſuun nuel
frinentun h
lene Delt N
E aniuts et in
n ei heguit
ui ver enn
lus rl.

1

. Pe. „7
Ua, Du.

DILI
nine Criatire
Puſ rellem, i⸗
.

1 ti t ad kinaiſ

1

inn bufin: gais
1

Ninir larnultur
ſurtitit Grll
lauiſin ſrnn,
1, A ſeni 9
lier arim,
l, ſenitnn nin
m uſty Nni,
renr liptin gen

—
(u gtor)
au lu

1

CMNINE
d.

um cun crtn
Aotenn D
1l Criſtne Iut
gunens bu
cims n bal

Lxlei Chritin
ciitu 4
lev fe ailim:
ons rete 1
ate, EN d

D n igie

44 ℳ

nitts 5 luh

N= 58ʃ = *

Religio vera nihil peteſt præcipere aut per-
mittere nocivum civitati (200. 4). Sed rellgio
chriſtiana utique vera eſt. Ergo nec præcipere
quidquam poteſt, nec permittere, ex quo de-
trimentum aliquod in civitatem redundet. Et
cere Deus, uti religionis chriſtianæ (269), Ita
& civitatis eſt auctor (91 & 97). Ne igitur,
nod fieri nequit, ſibi ipfi repugner, alterius
ni per alteram impedimentum ponere nullate-
nus poteſt.

§ 781. Religio chriſtiana officia civium
legibus luis inculcat. Nam

a) Chriſtus MATLTIII. XXII. 21. ait:
Reddite, quæ ſunt Caſaris, Caſari; qu&

„ .
ſunt Dei, Deo.

*½) I. PETR. II. 13. Subjelti eſtote omni
numanæ creaturæ propter Deum, ſwve Regi,
quaſi præcellenti, ſive Ducibus, tanguam ab
eo miſſis ad vindiltam malefauttorum; laudem
