Hf157-1

INSTTTUTIONES
IURIS ECCLESIASIICI.

Edidit
P. PHILIBERTUS OBERNETTER

IINORITA CONVENTUALIS,
In Caſareo Regio & Academico

Lyceo Conſtantienſt o6. Lau.
& H. E. Profſeſſor P. & 0.

P AR& Y.

CONWSTAIlIII
umtibus Martini Wagner, Bibliop.
MWDCCLXXXII.

Approbattuer.

Conſtautic Calendis Maji
1782.

&σ ALOBUS FRIR, Sacerdos
ſæc. Studii theolog. Director,
Dogmaticæ & Polem. Profeſſor,
nec non Biblioth. Præfectus.

HE A, — e,
FS S SS SS

2

PRAEFAIIO.

Juatuor ſunt, quorum rationem erudito
Lectori a me reddendam exiſtimo; ni-
mirum — cur has juris eccleſiaſtici Inſtitutio-
nes ſcripſerim; — cur ſcripſerim hac metho-
do; — cur hoc ſtilo ſcripſerim; — cur
denique, Religiofus cum ſim, eas tamen
ſententias plerumque defendam, queis Ec-
cleſiæ ſalus peſlumdatur; immunitas imperio
civili ſubjicitur 5 jura denique conculcantur.
Ad ſingula paucis reſpondebo.

Ad Inſtitutiones has in publicam lucem
emittendas me impulit grande præjudicium,
quo Religioſi, Præſertim Mendicantes, in
Jure eccle eſiaſtico vapulant. Quis, inquiunt
nonnulli, ſanam jurisprudentiam eccleſiaſti-
cam expectabit ab his Viris, qui pro Curiæ
Romanz placitis veluti bro aris, ac focis
pugnant? àa Viris, quibue obedientia oculos
Plaudit, ne veritatem videant 2 a Viris deni-
que, qui ſalutem Eccleſiæ in Cleri, præſer-
tim regularis, ſplendore co“ locant ² Aegre
tuli hoc præjudicium. Ut igitur ejusmodi
vituperium non in omnes Religioſos cadere
palam oſtenderem, ad cond. tibendas has juris

9 ec-

eccleſiaſtici Inſtitutiones animum adjeci. Et
Imam quidem Partem, quæ jaus publigun
uuiverſale complectitur, hoc anno exhibeo
Partem alteram, quæ jus privatum cum
publico Germania contin lebit, anno ſub ſequent
exhibiturus. Duces ſequor Viros de juris-
prudentia e ccleſiaſtica inſigniter meritos
Efperiium, Petrum de Marca, Thomaffinum,
Boſſuetum, 22 lweinium, Bartheli ium, Mar-
tinium, Rieggerum, Eybelium, Lakikfium,
quos ego cuin reverentia ſemel hoc loco

1r/

7
116
QD

nomihatos volo. Cur autem duces afſpernor,
Engelios, S chmalzgruberos, Wieſtneros
Schmiere eros, Böknios, Keil leuſtulios, Pich-
leros, qui tamdiu in choli is noſtris trium-
pharunt? — Non equidem afſpernor hos

Viros; neque de ipſorum laudibus uidcuam
detractum velim: at in eorum veſtigia ingredi
non poſſum: nam Jurisprudentiam tcſasſi.
cum, non vero Pontiſicium profiteor.

Methodum ſelegi, quæ ad ſcientificam ita
accederet, ut de ſcho aſtica non tamen nihil
haberet. In id incubui, ut præcedentia fub-
ſequentibus lucem afte rrent. Atque hæc ratio
fuit, cur in Prolegomenis a more aliis uſitato
recederem, meêmor, me diſcipulis (cribere,
quorum plurim Jurisprudentiæ, eccleſaſticæe
antea operam navant, quam vel prima juris
naturzæ ac civitatis principia edocti fuerint.
Neque id mirum: nam Fheologi noſtri ad
ejusmodi ſtudium in Univerlitatibus aron
20-

mon sſſn
nen

errren
4 rorln.

oti leſnt.
i mii
tatiug nun
4.

adſtringuntur; in Lyceis vero non inveniunt
Doctorem, qui illud ex officio profitgatur.
Id quoque Fyronibus dedi, ut nonnunquam
Adveriariorum oppoſitiones conceptis verbis
adjicerem: ſiquidem plusquam viginti anno-
rum experientia didici, eos duntaxat, qui
& ingenio & diligentia eminent, argumentis
contrariis, niſi ea palam proſtent, diluen-
dis ſufficere;

Stilo uſus ſum plano, qualem & me-
diocriter in Latio verſati intelligant, nec
tamen ob ſcholaſticam barbariem purioris
latinitatis cultores averſentur. Identidem
enim præ oculis habui, me in gratiam
diſcipulorum ſcribere, qui averſantur libros,
in quibus ſtudere, rebus ipſis nequeant, niſi
antea verbis ſtuduerint.

Qui ſententias ſaluti Eccleſiæ pernicio-
ſas me amplexum criminantur, eos mihi
rogare liceat, num Chriſtus in ſpiritualibus
tantum, an etiam in temporalibus bonis Ec-
cleſiæ ſuæ ſalutem conſtituerit. Si totam N. T.
Scripturam pervolvo; Traditionem cum divi-
nam tum apoſtolicam ſi conſulo, nonniſi
bona ſpirituulia Fidelibus a Chriſto promiſſa
reperio. Won monſtrabunt, puto, inquit S.
Bernardus L. I. de Conſid. cap. 6., Abi ali-
quando quisquam Apoſtolorum judex ſederit
hominum, aut diviſor terminorum, aut diſiri-

.

butor terrarum. tetiſſe lege Anoſtolos

7 10 1-

gzandos; ſediſſe judicantes non lego. Ergo in
criminipus, non in poſſeſſionibus poteſtas veſtra:
quonidm pr pter illa & non propter kas ac-
cepiſtis claves regni calorum, pravarictatores
utique excluſuri, non poſſeſſores. Habent, pergit
Vir ſanttus, hac inſima &, terrena udices
ſuos & Keges & Printipes. quid fines alienos
invadlitis? quid falcem veſtram in meſſ .
nam extenditis 2* Ita Romanum Pontificem
allocutus eſt S. Bernardus, & ipſe Religio-
ſus. An & hunc jurium eccleſiaſticorum
proditorem vocabitis? Sit igitur. Malim
ego cum 8S. Bernardo audire proditor Eccleſia;
quam cum centum Decretaliſtis defenſor Ec-
cleſic appellari.

7,
1Al16⸗

LL0) 1

C OQ NSPECIOS
Imæ PARI. 7§.

PROLEGOAMIENA & VURIS ECcLPESIASTICI.

CAPUT I.
DE LEGIBUS. Pag.

AErT. I. De obligatione Morali. - ⸗ 7.
Akr. II. De Motione Legis. - -⸗ -
AkRT. III. De Effeltibus Legum. - - ⸗- 11.
ART. IV. De Interpretatione Legum. - — 15.
AkRT. V. De Modis, quibus ceſſant leges,
præſertim de Conſueiudine. - - 79.

O
.

CAP UT II-
DE SoclETATE HUMIANIA.

ART. I. De Notione Sacietatis. - ⸗ 25.
AnT. II. De Imperio Sacietatis. - ⸗ 30.
ART. III. De Societate æquali & inæguasli 36.
Akr. IVY. De Societate civilii. - -⸗ ⸗ 43.

0A

C AD U T III.
DE RELIaIOWL.

RT. IJ. De kKeligione in Genere.
* Sα

2 — 29.
ART. II. De keligione naturali. - - 52.
ART. III. De Religione revelata in genere. 55. ul
AkT. IV. De Keligione reveluta V. T. - §Fo. 1.
Aknr. V. De Religione revelatu W. T. Mr.I. D
Jeu (hriſtiang. 2 634. MM. .
INSTITUTIONUM
JURIS ECCLESIASTICI *
P ARS I.
]
Inſtitutiones uris Eccleſiaſtici vublici Ntens
univerſalis.
DISSERTATIO I. N
De Guribus Eoccleſic in genere.
SE CTIO I. A
De Quribus Eccleſix ſecundum ſe ſpeltat. in l 4

CA-

.

52.

genere e⸗
genere, z5.

1. . 36

0ʃ

. 66.

CAP UT. I.
De Wotione Eecleſix. - -

90

C APUT II.
DE WFFERIO ECCLESIA.
ARr. I. De Motione & juribus imperii
eccleſiuſtiti. - - - 79.
AkRr. II. De Weceſſitate imperii eccleſiaſtici. 36.
AkrT. III. De Forma imperii eccleſiaſtici. 93.

SE C T10O lI.

DE ORIBUS ECoLESIAD. COMPA-
RATAL AD CIVIIATEI.

CAPUT k.

De nexu Eccleſic cum civitate. - =- 100.

CAPUT II.
E VRIBVS WrERII UlIIS
IN ECCLESIA.
AkRT. I. An imperio civili competat jus
tixca Sucra. - = . 105.
AnT. II. An imperio civili competat jus

do Sacrak. - . —⸗ II.

C APU T. III.

DE GUIIBVS IWFPhRII EoCE-
SIASTICI IW OIVITATE.

ART. I. An imperio eccleſiaſtico competat
J

jus cireaà temporalig, - — I119.

Akr. II.

An imperio eccleſiuſtico competat
jus in temporalia. . —124.
CAPUI IV.
De jaribus utriusgue imperii circa tole-
ranutiam diverſarum keligionum. - 131.
DISSERTATIO II.
DE & URIBVS ECCLESIAX CHIRISTIANAM.
SECLIO. I.

DE HURIBUS EOLESIA CHRISIIATNN.
DUM SE SPECVATXA.

—

SECCN

CAPUT I.

De Wotione & attributis Eccleſic chri-
ſtianw., — = - 143.

II .
t. IleY

CAbPUT II.

DE IPERIO ECULESIILCHI. ISTIATNA.
SECUNDUM STSTEMA CATHUOFEICOR UAI.

Anr. I. De imperio eccleſiaſtico Epiſco-
vorum. - - - 148.

AkRT. II. De Primata imperii eccleſiaſtici. 161.

CAP UTI II.
DE IIPERIO ECCULESIIE CHRISTIANXT
SECUNDUAA SLSTYEWIA ACATHOLICORUI.
ART. lI. Refutantur argumenta Acutho-
icorum contra imperium eccle-
ſiuſticum Epiſcoporum . - - 177.
ART. II. Diluuntur argumenta Acutholi-

corum contra Primatum imper ii
eccleſiuſtici. ⸗ - - 192

CAP UT IV.
De Hierurchiu Eccleſic chriſtianc. 203
AxRT. IJ. De Hierarchia per divinam
ordinationem inſtituta. - - 204.
ART. II. De Hierarchia ver humanam
inſtitutionem introdutta. - - 275.

CA-

CAPDUT w.
DE SVURIBUS EPISOUPORUII.
AkT. I. De Guribus Eyiſcoporum in

Couciliis congregatorum. - - 245.
AkRT. II. De Conciliis generalibus Orienutis. 266.
ART. III. De Conciliis generalibus Occidentis. 375
ART. IV. De Guribus Epiſcoporum extra

Pag.

Concilia diſperſorum. ⸗ — 7186.
CAPUT VI.
De juribus Epiſcopi Romani, tanquum
Primatis Epiſcopvorum. - 495⁵.
ARrT. l. De jaribus eſſentiulibus Primatus
eccleſiaſtici. - - 499:
AkRT. II. De juribus accidentalibus Primatus
eccleſiaſtici. - - - 531.
AkT. III. De juribus controverſis Primatus
eccleſiaſtici. ⸗ —55.
SECTIO lII.

De juribus Eccleſiv Cchriſtianag comparata
acl civitatem. ⸗ ⸗ ⸗ 5⁵3.

.
CA-

fungtan

4.

CAPUII
Pag
De nexu Eccleſiæ chriſtianæ cum civitate 587.
C APUT 1.
De juribus Principum in Eccleſia cwriſtiana. 591.
ART. l. De jure Princtipum cirea officia

Religionis chriſtiang. - - 592.
ART. II. De jure Principum circa decreta
eccleſiaſtica. - - 5 97.⸗
ART. III. De jure Principum circa immu-
nitätem eccleſiaſticam. - — 603.
— Circu Perſonas eccleſiuſticas. -— - 604.
— Circa Bona eccleſiaſtica. - = bzT.
— Circa loca eccleſiuſticu. — - 633.

CAPUT II.
De juribus Epiſcoporum in Civitate. 639.
ART. I. Propugnatur Sententia negans
jus indireltum Eviſcoporum in
temporalia. - - = 641.
ART. II. Refututur ſententia affrmans
jus incdlirettum Hſecprr ten in
temporalia. - - 646.

*= a,

POSITIONES

UNIVERSO URE
ECCLESIASTICO

TUM PUBLICO TUM PRIVATO.

1 7 3 à2.

JURE ECCLESIASTICO PUBLICO
UNIVERSALI

De
IURIBUS ECCLESIE IN GENERE.

H. J.

DE VRIBVS ECCLE I.
SECUNDUM SE SPECLVATX.

Eecleſa eſt ſocietas hominum per eandem
Religionem ad internam æternamque fe-
licitatem tendentium. 2. Quæ felicitas cum
ex ſolis bponis ſpiritualibus oriatur; hinc pa-
lam eſt apertumque, finem Eccleſiæ ſolis
bonis ſpiritualibus obtineri; contra ſolis
malis ſpiritualibus impediri, 3. Lex eccleſia-
ſti⸗

N

ſtica eſt norma moraliter obligans ad aliquid
conſequendæ felicitatis internæ, cauſſa vel
agendum, vel omittendum. 4. Dividitur
in dogmaticam & diſciplinarem. Per hanc
accidentalia; — per illam eſſentialia religio-
nis determinantur. 5. Eccleſia ſocietas per-
fecta non eſt, ſi communi imperio careat.
6. Eſt autem imperium eccleſiaſticum jus
perfectum actiones ſociorum pro arbitrio ſuo
DUSLIC Ita determinandi, ut per candem religionem
ad internam ternamque felicitatem perve-
niant. 7. Imperium hoc, quamquam po-
teſtate legislativa ad actus etiam internos
neceſſario ſe extendat, neque tamen liber-
ei tati conſcientiæ, qua nemo non hominum
ENEN gaudet, ullo modo adverſatur, neque domi-
natum quempiam in ſubditos exercere poteſt.
§. Nihil plane impedit, quo minus impe-
rium eccleſiaſticum vel penes unum, vel pe-
nes plures, vel penes omnes ſocios ſimul
LESIA fumtos reſideat. 9. Hinc ſi Deus ipſe for-
1415. mam imperii hujus non determinavit, ſocii
1 omnes jure gaudent illud aut univerſitati ſuæ
reſervandi, aut in unum pluresve ſocios
transferendi.

un per Auncen
Ptennungne i
lcims un
Locele ll⸗
n los

4 —3*
F. II.

DE RIBVS ECOLESII COMPA.
RATNE AD CIITATEMI.

Ecleſia cum civitate eatenus nectitur, qua-
tenus qui ſunt membra civitatis, lidem
etiam Membra Eccleſiæ ſunt., 2. Hi igi-
tuùr duplici imperio ſubjecti ſunt; eccleſia-
ſtico nimirum, quatenus Eccleſiæ; — ci-
vili vero, quatenus civitatis membra ſunt.
3. Utrumque imperium in ordine ad conſe-
Gandum finem ſuun ita fupremum eſt, ut
alterum ab altero nullo môdo pendeat. 4.
Quemadmodum enim imperio eccleſiaſtico in
temporalia; — ita imperio civili in ſacra
nullum jus directum competit. 5. Nam
per jus in Sacra determinantur negotia ec-
cleſiaſtica, quatenus eccleſiaſtica, hoc eſt,
quatenus ſpiritualia ſunt, internamque feli-
citatem vel promovent, vel impediunt. 6.
E contrario per jus in temporalia determinan-
tur negotia temporalia, quatenus tempo-
ralia ſunt, externamque felicitatem vel pro-
movent, vel impediunt. 7. Cum porro
nec ſpiritualia qua talia ad externam; — nec
temporalia qua talia ad internam felicitatem
uidquam conferant, inde elucet, ne cogitari
quidem poſſe jus indirectum, quod vel im-
erio civili in Sacra; — vel eccleſiaſtico in

temporalia conveniat. §. Mutuam hane
vtri⸗

Ie ean I

„ NVec,

(ONPA.
A.

nedtitur, un.
ide WZ

lunt; eccleſin.
cele; — li.

1

n ſont,
Oraine ad coule⸗
ptenbm N, ut
0 Vellett 4
elclelal o in
in 1 Kcnn
„. Nem

heciunt 0,
a cetermimnr.
Mtenus tennhe.
tren e ⸗
„ (m
enn n,—
mun tel icl e
e autri

5

e.

utriusque imperii independentiam nec ever-
tit jus regium circa ſacra, quod civili; —
nec jus eccleſiaſticum circa temporalia, quod
eccleſiaſtico imperio inſeparabiliter annexum
eſt. 9. Nam per jus regium circa Sacra
determinantur externa fubditorum negotia
eccleſiaſtica, quatenus ut temporalia conlſide-
rantur, ſeu quatenus felicitatem externam
vel promovent, vel impediunt. 7o. Jus
circa Sacra dividitur in jus Advocatiæ ec-
cleſiaſticæ, & jus cavendi, quo etiam jus
Placiti regii continetur. Ut negotia ecclefia-
ſtica ſalutem civitatis promoveant, priori;
ne eam impediant, poſteriori jure eiiciur.
II. Viciſſim per jus eccleſiaſticum circa tem-
poralia determinantur negotia ſubditorum tem-
poralia, quatenus ut ſpiritualia, ſeu ut mo-
raliter bona vel mala ſpectantur- nam ea-
tenus duntaxat felicitatem internam promo-
vent, impediuntve. 12. Itaque Rector ci-
vitatis per temporalia externam; — Rector
Eccleſiæ per ſpiritualia media internam tan-
tummodo ſalutem ſubditorum ſuorum promo-
vendi jus habet; ita tamen, ut- neque illi
per temporalia internam; — neque huic per
ſpiritualia media externam ſubditorum ſalu-
tem liceat impedire. 13. Atque hi ſunt
limites, quos Jus naturæ utrique imperio
immobiliter poſuit. 124. Cum itaque Prin-
ceps jure in Sacra careat; tenetur is, niſi
obſtent pacta ſpecialia; ſubditis ſuis conce-

dere tolerantiam eivilem eujuscunque reli-
L10-

e. 6 N

gionis civiliter innoxiæ, etiamſi hæc falſa
ſit 15. Non tenetur tamen extraneis in-

1

dulgere ejusmodi tolerantiam, niſi & heac
civiliter utilis ſit aut neceſſaria, & ſimul a
ſubditis ablit periculum ſeductionis.

DEZ
IURIBUS ECCLESIE CHRISTIANE.

H. J.

DE RIBVUS EOoLESIAX OHRISTIATNA
SECVNDUM SE SPECTADTA.

Eezleſa chriſtiana, cum àa Chriſto, a quo

omen traxit, fundata ſit, ſocietas le-
galis eſt; 2. eademque ex inſtitutione divina uni-
verſalis, ac perpetua. 3. Eſt porro ex
eadem divina inſtitutione in ſacris eſſentiali-
bus una, atque ab Eccleſia V. T. tam No-
achica quam Moſaica plane diverſa. 4. Ex
legibus denique fundamentalibus, quas Chri-
ſtus condidit, ſocietas inæqualis eſt. 5. IS
enim imperium eccleſiaſticum ſolis Apoltolis
comtulit, atque ita quidem, ut omnes plena
atque æquali poteſtate ſacra gauderent. 0.
Ne imperium hoc unquam deficeret, con-
ſtituit Chriſtus, ut ſemper eſſent qui Apo-
ſtolis in eodem usque ad conſutnmationer m
ſeculi ſerie nunquam interrupta ſuccederent.
7. Succefſores hi ſunt Epiſcopi: qui proinde
po-

n hee iin
elttaneis in.
niki & hc
Enul
is.

ISTIANE.

t, ſocienis .

Ginina umi
3t porro er
I. tam No.
etla. 4.
s, Iuns n.
is ell. 5.
lis Aponohs
Ut oones pen
gunletent.

leicelet,

-ZB

poteſtatis eccleſiaſticæ plenitudinem, quæe
ipfis per ſacram ordinationem communicatur,
& in Apoſtolis & cum Apoſtolis immediate a
Chriſto receperunt. 8. Atque hac pote-
ſtate quemadmodum ex divina inſtitutione
fupra Presbyteros eminent, ita inter ſeſe
mutuo, perinde ac olim Apoſtoli, prorſus
quales ſunt. 9. Major enim minorve am-
plitudo diocefſium, intra quas ſingulorum
Epiſcoporum poteſtas continetur, Majorem
duntaxat minoremve numerum ſubditorum;
neutiquam vero plus minusve poteſtatis de-
ſignat. 10. Poſita plurium divceſium di-
ſtributione, quæ evitandæ turbationis ergo
introducta eſt; imperium ſacrum totius, qua
late patet, Eccleſiæ chriſtianæ jure divino
immediate convenit omnibus Epiſoopis ſimul
ſumtis. 11. Qui illud exercent per con-
cluſa vel collegialia, vel extracollegialia. Hæc
partim formantur, partim innoteſcunt per
literas communicatorias, ſic dictas, quod Epi-
ſcopi ſua de rebus ad religionem pertinenti-
bus ſenſa per eas invicem exquirant, com-
municentque. Illa vero perficiuntur in con-
cilio generali: in quo omnes & ſoli Epiico-
pi ex divino jure gaudent fuffragio defini-
tivo planeque libero. 72. Sicuti totum
collegium Epiſcoporum, ita etiam, quod
huic æquivalet, Concilium generale in de-
finiendis fidei morumque dogmatibus dono in-
fallibilitatis ex largitione divina inſtructum
eſt. 13. Hanc Eccleſiæ docenti prærogativam
qui

N= 8 =*

qui denegat, is Eccleſiæ chriſtianæ vel per-
petuitatem, vel univerſalitatem, vel unita-
tem inficietur neceſſe eſt. 14. Ut poſita
epiſcopalis poteſtatis æqualitate ſchismatis
inter Epiſcopos tollatur occaſio, unus co-
rum ſit oportet, qui ceteris ſaltem ſfingil-
latim acceptis in rebus ad ſervandam Ec-
clelie unitatem pertinentibus cum impe-
rio preſit: quam quidem prærogativam
Primatum poteſtatis appellamus. 15. Cum
igitur Chriſtus Eccleſiæ ſuæ de medio ad
conſequendum finem a ſe intentum neceſſa-
rio indubitanter providerit; primatum po-
teltatis vel ipſe per ſe inſtituiſſe, vel eun-
dem inſtituendi jus ſaltem Apoſtolis eorum-
que ſucceſſoribus reliquiſſe cenſendus eſt. 16.
Cum ex S. Scriptura, tum ex perpetua Tra-
ditione luculenter conſtat, ejusmodi Prima-
tum ab ipſo divino Servatore fuiſſe inſtitu-
tum, ſanctoque Petro ita collatum, ut ad
finem mundi usque ſemper aliquis eſſet,
qui eidem in hac digaitate ſuccederet. 17.
Neque Eccleſia chriſtiana a divina hac inſti-
tutione unquam deflexit: in Romano enim
Epiſcopo ſemper hactenus S. Petri in primatu
ſucceſſorem venerata eſt. 15. Itaque im-
berium eccleliaſticum ex inſtitutione Chriſti
ſolis & omnibus Epiſcopis æquali jure com-
Petit, ita tamen, ut quamquam bapa uni-
verſitati Epiſcoporum, adeoque generali etjam
Concilio teneatur obedire, reliquos tamen
Epilcopos lingillatim ſumtos in rebus ad ſer-
Vadl-

Ilde nelan

alva uanae

Mohus Prirn

Iin ultun

5

inx el .
1, Vel Unitr.
Ut halti
e Thisratis
„ Unus ed.
Altem lnei.
Vandam Eo.
cum ime.
Drerogatiran
8. J. Cun
le medio a
unm neceſſa.
Mimmrum po.
le, vel eun.
Ctolis eorum
edus et. 4.
Lerpetus IIr.
Mmodi Prima.
fnile inltitu.
tun, Ut ad
liguis elet,
Ctellelet. n

jina hac inli-

= 5 = *

vandam Eccleſiæ unitatem pertinentibus ſibi
ſubjectos habeat. 19. Quemadmodum con-
gregati kpifcopi in Concilio generali uni-
verie Eccleiæ; — in nationali integræ cui-
dam Nationi; — in provinciali toti alicui Pro-
vinciz; — ſic extra concilia diſperſi ſuæ dic-
cefſi cum ea eccleſiaſticæ potetſtatis plenitu-
dine imperant, ut ſpectato jure divino, &
ſalva unitate eccleſiaſtica, omnia ſacri impe-
rii jura ibidem pollint exercere. zo. Jura
eſientialia Primatus eccleſiaſtici tot ac tanta
ſunt, quot & quanta ad conſequendum finem
hujus Primatus ſufficiunt. 21. Reliqua om-
nia tantum accidentalia ſunt, atque adeo,
quamquam tempore immemoriali cum Pri-
matu cohæſerint, ſi e re publica fore iis,
quorum intereſt, viſum fuerit, Papz denuo
auferri, priſtinisque Poſſeſſoribus licite reſti-
tui poſſunt. 22. Porro quatuor potiſſimum
ſunt jura Primatus efſentialia, nimirum jus
ex univerſa Eccleſia de rebus ad unitatem
eccleſiaſticam pertinentibus recipiendi relatio-
nes; jus convocandi Concilia generalia, iis-
que cum przrogativa ſuffragii præſidendi;
jus Canones univerſales exequendi vindican-
dique; denique jus novos etiam Canones
ſtatuendi, qui tamen univerſalem eccleſiam
nonniſi falvis juribus Epiſcoporum obligant.
23. Omnia hæc jura continentur unico jure
fupplendi ea, quæ Epiſcopi vel in Nationi-
bus,; — vel in Provinciis; — vel in Diceceli-
bus quique fuis aut nolunt eſficere, aut non
5D91⸗

100 — *

poſſunt. 24. Inde corruunt duo præcipua
Romanenſium Principia, nimirum Papam
independenter a Conſenſu ceterorum Epiſco-
porum in definiendis fidei morumque dogma-
tibus eſſe infallibilem; &, Eidem in omnes
Eccleſiæ chriſtianæ diceceſes jurisdictionem
immediatam competere. 25. Ad hierarchiam
divina ordinatione inſtitutam præter Epiſcopos
Presbyteri quoque & Diaconi pertinent. 26.
Reliqua officia eccleſiaſtica, uti Cardinalium,
Patriarcharum, Metropolitarum, Gc. ex
humano inſtituto promanant.

§. II.

DE GRIBUS EOOLESIA. CHRISTIANA
COMPARATA AD COIVITATEII.

MNuoes limites jus naturæ utrique imperio,
tam civili quam eccleſiaſtico, immo-
biliter poſuit, hos Chriſtus per religionem
ſuam immotos reliquit. 2. Quemadmodum
igitur in Eccleſia chriſtiana Principibus in
Sacra; — ſic Kpiſcopis in temporalia nullum
jus ſeu direttum ſeu indirettum competit. 3.
tem ſicut Epiſcopi jus ſupremum & indepen-
dens cum in Sacra tum circa temporalia
immediate a Deo recipiunt: ita Principes
jus fupremum tam circa Sacra quam in
temporalia retinent. 4. Denique uti Chriſtus
Plincipes quoque jum Epiſcoporum in Sacra
G

— —

1o prxcigu
fumn Bylto.
m in omnes

Rieratchiam
t! Ti COS
Cutn in
d, E. ex

NMATAAX.

ddenn
uds
11 naln In
entiChri S

un in dinn

&

& circa temporalia ſubjecit; ita ne Epiſcopos
quidem a jure Principum in temporalia &
circa Sacra exemit. 5. Hæc principia, quæ
tam certa ſunt, quam que certiſſima, ſi
quis rite intellexerit, nullo modo dubitabit,
quin Principes jure ſibi divinitus conceſſo
poſſint — a) Placitum regium in conſtitu-
tionibus eccleſiaſticis non tantum diſciplina-
ribus ſed etiam dogmaticis ſibi vindicare;
— b) Excluſtvum, ut vocant, dare in ele-
ctionibus Prælatorum; — c) condere legem
amortizationis; — d) recipere appellationem
ab abuſu; - e) immunitatem eccleſiaſticam
in temporalibus tam ber ſonalem quam realem
& localem reſtringere; — f) Epilcopos alios-
que Clericos cum ſeculares tum regulares
ad ſacrorum canonum oblervantiam poenis
temporalibus adigere; — 2) Concilia Epiſco-
porum ad ſervandam Sder & diſciplinæ chri-
ſtianæ, integritatem celebranda convocare;
— k) maturiorem ætatem profeſſioni religiofe
præfigere; — ¹) nimiam Regularium utrius-
que ſexus multitudinem diminuere; — ½) hos
a nexu paſſivo, quo Superioribus extraneis
en obſtringebantur, in foro non tantum
externo ſed etiam interno penitus abſolvere,
atque ordinariæ jurisdictioni ſuorum Epiſco-
porum, quibus jure divino alioqui ſuberant,
denuo ſubjic ere; — 9) Epiſcopis ſuæ ditionis
Præcipere, ut ad jurium fuorum antiquorum

exerckium, Papa etiam invito, redeant; &

W; 12

Ex
JURE ECCLESIASTICO PUBLICO
GERMANI .

J. I.

DE GRIBUS CONVORDATORVUI IWTER
PAPAM ET GkKMANWOUS IWITORUII.

His accenſetur ſic dicta Transattio Calliætina,
quꝰ ferali quinquaginta fere annorum
diſſidio inter Pontifices & Imperatores finem
impoſuit. In ea Henricus V. Imp. Eccleſiis
Germaniæ liberam ſuorum Epiſcoporum ele-
ctionem reliquit initio ſeculi XII. 2. Huic
ſeculo XV, ſucceſſere Concordata Germanid,
quꝰ conſtant Concordatis Principum, & Con-
cordatis Aſchaſſenburgenſibus ,„ quorum illa
Regulam; — hæc vero non niſi exceptionem
conſtituunt. 3. Utraque non tantum Ger-
manos ſed & Romanum Pontificem ita obli-
gant „ ut hie ne quidem ex plenitudine
poteſtatis Apoſtolicæ iis derogare, nec ſolus
eadem authentice interpretari valeat. 4. Id
quod tamen non impedit, quo minus præ-
ſcriptio vel confuetudo ſaltem immemorialis
adverſum Concoerdata hæc locum habeat.
5. In his Papy non reſervantur Beneficia,
ab electo ad Epiſcopatum ante confirmationem
Romanam reſignata. 6. Alternatione men-
ſium non comprehenduntur Dignitates, przæ-
ſertim elettir. z. Vacante Sede Papali
znenſes Pontificii omnino ceſſant.
r.

Dalica, O

P

1. A morme
Dneciaro In

hluern
ten fnmatum
n kolhent

ek er elto

DbIC

NWNM MTE
UITON.
ho Caligtin,
ſete aunorun
eratores finem
h. Peclelis
lcnntom ele.
UI. 1. Mie
lata Curnanie,
ivu, or⸗
orum i
I liñtionn
tantum Gel-
enn in Obl⸗
DEitwdin
Ue, nec s
Aleat. 4. 1

0 Münus t .

mmwenorils
Peuan Mabeni
Penekein,
Couirwatonen
latone Nen.
litnes, r.
dele Puprl

ſnt.
lan.
1

13 =

pE HBUS CONWOORDATORUM IWIER
STATUS CATHOLICOS ETACATRO-

LICOS INI TORUI.

In his principem locum obtinet Pax Weſt-
phalica, quæ & licite & valide fuit inita.
2. Ad normam hujus Pacis cuilibet Statui
immediato lmperii, comprehenſa etiam No-
bilitate immediata, cum jure territorii &
Superioritatis, competit jus reformandi,
adjecta tamen exceptione anni normalis 1624.
3. Quare jus reformandi inſtar Regulæ ſe
habet reſpeéctu Statuum; ſubditisque contra
illud excipientibus onus probandæ exceptionis
incumbit. 4. Quapropter & Dominis terri-
torialibus jus Simultanei innoxii denegari
nequit. 5. Principi catholich non minus
quam proteſtantico competit jurisdictio eccle-
ſiaſtica in ſubditos ſuos acatholicos. 6. Jus
primarum precum, quo Imperator non quidem
ex privilegio a Papa conceſſo, ſed ex diu-
turna confuetudine jam antea gaudebat,
eidem firmatum eſt. 7. Religioſus apoſtata
non recuperat bona aliave jura temporalia,
queis per religioſam profeſſionem renunciavit.

EX

= 14 =3*
JURE ECCLESIASTICO PRIVATO.

F. 1.
DE PERSONIS ECCULESTASTICIS.

CQlerici quemadmodum Deo ejusque miniſte-
rio ſpecialiter conſecrati ſunt : ita id
ipfum vita etiam ſua oſtendant oportet. 2.
Jus divinum exigit, ut ad Beneficia eccle-
ſiaſtica non promoveantur niſi digniores, ii
nimirum, quos ſpes eſt Eccleſiæ magis fore
proficuos. z. Huic legi non adverſantur
variorum Germaniæ Capitulorum ſtatuta,
queis cavetur, ne aliis quam illuſtri proſapia
natis Canonicatus conferantur: dummodo
itidem caveatur, ut ex illis quoque digniores
minus dignis præferantur. 4. Ad divinæ legis
præſcriptum prohibuit Synodus Tridentina,
ne quis plura ſimul Beneficia poſſideat, quorum
officia ab eodem ſimul præſtari nequeunt,
vel quorum ſingula congruam ſuſtentationem
ſuppeditant. 5öß. Quod de proventibus eccle-=
ſiaſticis ultra vitæ honeſtæ ſuſtentationem
ſupereſt, impendere Beneficiatus in uſus
pios obſtringitur adeo, ut, ſi in profanos uſus
eroget, ad reſarciendum obligetur. 6. Quare
neque conſuetudine effici poteſt, ut de redi-
tibus ſuperfluis ad cauſſas proſanas teſtari
Clericis ſit integrum.
F. I..

1 irinr legs
6 Tridentinn,

V. T.
DE REEUS EoCLESIASTICIS.

Eeccielia non jure proprio ſed tantum ex
conceſſione Principum ſtatuit impedimenta
contractum matrimonialem dirimentia. 2.
Id quod tamen juri Epiſcoporum in Sacra
nequidquam derogat. 3. Matrimonium in
infidelitate contractum per profeſſionem reli-
gionis chriſtianz alterutrius conjugum haud
ſolvitur. 4. Etfſi in caufſis juris patronatus
controverſis jure Decretalium judex competens
ſit eccleſiaſticus: ex tamen in Auſtria ad
Regimen excelſum pertinent. 5. In Teſta-
mentis & legatis ad pias cauſias nulla eſt
neceflaria ſolennitas, modo de ultima vo-
luntate conſtet ſive per duos teſtes ſive per
idoneum inſtrumentum defuncti. 6. Jure
auſtriaco nequeunt Clerici conficere teſtamenta
aliena; & qui de Clero regulari funt, ne
teſtium quidem numero defungi in iis poſſunt.
7. Qui ad teſtandum omnino inhabiles ſunt,
neque ad cauſſas pias valide teſtantur. 8.
Juris ſatis eliquati eſt, decimas jure divino
miniſtris Eccleſiæ non deberi, etſi ſuſtentatio
congrua iisdem debeatur. 9. Principum ea
eſt auctoritas, ut, ſi Reipublicæ ſalus poſceret,
decimarum uſum omnino tollere, atque in
ejus locum ſubrogare alium modum poſſent,
quo congrua ſuſtentatio ſuppeditetur Clericis.
10o. Quare etiam cauſſæ decimarum ad Ju-
dicem civilem in Auſtria pertinent.

J. I..

= 16 =**
J. IlII.
DE POENIS EOUULESIASTICIS.

us puniendi, Eccleſiæ a, Chriſto datum,
ultra cenſuras ſeu pœnas ſpirituales ſe non
exporrigit. 2. Harum maxima eſt, quxæ
excommunicatio major vulgo appellatur. 3.
Ex effectibus temporalibus, qui nonniſi ex
Principum placito excommunicationi potue-
runt annecti, eorundem Principum jura quæ-
dam circa excommunicationem orta tunt.
4. Quibus uſa Auguſtiſſima Imperatrix Maria
Thereſia Ann. 1768. præcepit, ut ante ſen-
tentiæ incurſze excommunicationis executio-
nem Platitum regium exquiratur. 5. Ex-
communicationis, quam lata ſententiæ
dicimus, per novem Eccleſiæ ſecula;
immo in ipſo Gratiani Decreto
vix ullum veſtigium
reperitur.

P
oh.

4

TX&

hrito cunm,
a e, (e
n PROLEGOMENA
ui nonniſ e .
AE URIS ECCLESIASTICI.

eld Orta lunt,

CAP T.

tionis exernto-
Aur. 5, L.

l DE LEGIBUS.

WM DE OBLIGEALIOWE WORALI.
IFwIS eſt, cujus obtinendi
caufla aliquid fit. Quod ra-

tionem ſufſficientem conſe-
quendæ alicujus rei in ſe
Ccontinet, medium dicitur.
Id vero, in quo invenitur ratio fufficiens „
cur rem quamdam non aſſequamur, impedi-
mentum appellatur.

AA Qua-

Quare qui vult finem, debet & velle media,
& impedimenta reſpuere. Item qui habet jes ad
finem, jus ad media quoque habeat neceſſe eſt.

G. 2. Res quædam tum dicitur perfetta,
cum ea omnia habet, quæ ad finem ipfius
conſequendum fſufficiunt. Sin minus; imperſe-
fta cenſetur. Hinc rei perfettio per conſenſum;
— imperfeltio per diſſenfſum vel per negatio-
nem conſenſus cum fine recte exponitur.

F. 3. Mutationes, quæ fiunt in homine,
vel altiones ſunt, quæ in ipfo homine; — vel
perpeſſiones, quæ in alio rationem ſufficien-
tem habent. Potentia viribus naturalibus ali-
quid efficiendi, facultas ſeu poteſtas phijſica
nominari ſolet. Facultas ex pluribus phi’ſice poſ-
ſibilibus eligendi id, quod magis placet, Uiber-
tus plufſica ſeu liberum arbitrium vocatur. Huic
opponitur neceſſitas phyſica, quæ eſt determinatio
ad unum, viribus naturæ inſuperabilis. Et hæc
quidem, ſi in ipſa rei natura rationem ſufficientem
habeat, neceſſtas interna; — ſi vero a cauſſa
quadam externa proficiſcatur, neceſſtas ex-
terna, ſeu vis & coaftio phiſica appellatur.

H. 4. Akctiones hominis phuſßicas dicimus,
quæ & quatenus vi motuque ipfſius naturali
producuntur. Liberas vero appellamus, quæ
& quatenus a phwiſica illius libertate (3) pro-
cedunt, ſeu quæ, & quatenus ita aàb homine
ſuſcipiuntur, ut pro ſuo arbitrio eas etiam
Pol-

uerya

e⸗

—

3 N

poſſit omittere. Porro actiones liberas homi-
num, ad certum quemdam modum exactas,
mores nominamus. Inde liberas quascunque
actiones hominum etiam morales vocare ſo-
lemus.

§H. 5§. Status kominis eſt complexus om-
nium determinationum, quæ enunciari de eo
poſſunt. Eſt autem

) Phifſicus, qui phifitis; — vel moralis,
qui moralibus determinationibus conſtat. Mo-
rales autem aut phiſicæ appellantur determi-
nationes hominis, quatenus a phyſica homi-
nis libertate dependent, aut non dependent
(3 & 4).
b) Externus, qui externas; — vel inter-
us, qui internas determinationes comple-
ctitur. Exiernas voco determinationes, quæ
extra mentem humanam exiſtunt; internas,
quæ menti humanæ inheærent.

*) Waturalis, qui ex naturalibus; — vel
Jupernaturalis, qui ex ſupernaturalibus de-
terminationibus conſtituitur.

Status naturalis iterum dividitar in origina-
rium ſeu abſolutum, & in adventitium ſeu kiy-
votheticum. Ille conſtat determinationibus, quæ
communi omnium hominum naturæ communes
ſunt. Hic ex iis determinationibus coaleſcit,
quæ naturæ humanæ undeunde ſuperveniunt.

A 2 O. 6.

A = 4 =5*
H. 6. Perfektiones humanas dicimus eas
nominis determinationes, quæ cum ipfius
fine conſentiunt (2). Pro varietate igitur ejus-
modi determinationum perſectiones humanæ
itidem variæ ſunt; atque adeo in phyſicas &
morales; in externas & internas; in naturales
& ſupernaturales abeunt (5). Quibus totidem
claſſes imperfectionum humanarum (2) reſpon-
dent.

S. 7. Bonum eſt, quod per ſefktionem; — ma-
tum, quod imperſeltionem affert. Inde patet,
tot hominis bona vel mala numerari poſſe, quot
perfectiones vel imperſectiones humanzæ funt
(2 & 6). Præcipua eſt ejusmodi bonorum vel
malorum diviſio in temporalia & ſpivritualia:
quorum illa externum; — hæc vero internum
hominis ſtatum perfeftiorem reddunt vel im-
perfeftiorem. Porro bona aut mala ſpiritualia
hominis vel in pfkiloſophico tantum, — vel
etiam in theologico ſenſu talia ſunt, prout
nimirum ſtatum hominis internum vel phiſicum
duntaxat, vel moralem quoque perfectiorem red-
dunt, aut imperfectiorem (5. a.).

Nos, quoniam inſtituti noſtri ratio ita exigit,
nomine bonorum & malorum ſpiritualium dein-
ceps ea ſolummodo deſignabimus, quæ ſtatum
hominis moralem perfectiorem efficiunt, vel im-
perfe Rtiorem.

F. 8. Sicut fieri nullo modo poteſt, ut
aliquid velimus, aut nolimus, niſi illud ſub

12
10—

„

ratione boni; — hoc vereo ſub ratione mali a
nobis ante ſit cognitum: ita neceſſe eſt, ut
bonum qua tale cognitum appetamus; atque
e converſo malum qua tale cognitum averſe-
mur. Itaque motivum ſeu ratio ſufficiens ali-
quid volendi vel nolendi in bonitate vel mali-
tia nobis repræſentata continetur

§. 9. Si inter duo bona minus ſit impedi-
mentum majoris, illud cenſetur comparative
malum: eo enim caſu plus imperfectionis quam
perfectionis inde oritur. Contra ſi ex duobus
malis minus ſit medium evitandi majoris, illud
erit comparative bonum: cum plus perſectionis
quam imperfectionis inde promanet. Quaprop-
ter inter duo mala, ſi quod eligendum eſt, ne-
ceſſario minus eligimus, tanquam comparative
bonum: viciſſim cum inter duo bona nobis optio
datur, majus neceſſario amplectimur, & mi-
nus, tanquam comparative malum repudiamus.

F. 10. Quemadmodum alio modo in bo-
num; — alio in malum — abſens ferimur: illud
enim deſiderium; — hoc timorem in nobis ex-
citat: ita pariter alia eſt animi noſtri affectio,
quæ ex bono, quod poſſidemus; — alia, quæ
ex malo, quod nos affligit, naſcitur. Ila
nobis grata ac jucunda eſt; & voluptas dicitur:
hec ingrata eſt & moleſta; atque tadium ap-
pellatur. Durabilem voluptatem, felicitatam; .
durabile tædium, miſeriam nominamus.

