Auam poſtea univerſale Concilium Chalcedo-

nen⸗
—

de

l ri

(lon mmeu

uns

ie el enl
ſein.
CNrCSeN. 1
leut kwnpon
ond: Krti
Drcpt, kas
ouco iecs
CHos ctn, 4
ConNnendnnd
* Nl
Rlttongg os
it oniu,-
glecppr glie
in ilie
WcKS
1n Cutunr in
AANde

lt Nr eutin

Degonnn ten
e Cnninnn
e 1 Ckieun
Rüicen
inte

S

fvinitus tiht⸗
Ones NoroS
ites, mitmn
hper evetonenn

NLDEAY&
inſt, git
flimmariun
runts ll inſn
g el 14 N
Nlen binss A
in enrti

6 Gn Dn.
Pioorun dn⸗
1. der iſnan,
m & CYetin
1t Marns Nent.
Pin n i
Pilun 9
urun .
ontis 1ℳ1
4 Nhen
, 1. 1 Eün⸗
ne tun
ntions uytei
Hiun Chndh

N= 521 =

nenſe probavit; immo quam, ut ipſe Leo e”.
§S. apud MWanſium teſtatur, ante hoc Con-

cilium univerſalis Eccleſiâ jam amplea ſuerat.

⁵) Canones diſciplinares non paucos re-
erire eit in epiſtolis genuinis antiquorum
ontificum. Ex præcipuis aliquos profero. —
SIRIVIVS epl. ad Himerium Ep. Tarracon.
ſtatuit tempora Baptismi ſolenniter admini-
ſtrandi; Sacerdotibus & Diaconis cælibatum
præcipit; laicos, pœnitentizæ publicæ ali-
quando ſubjectos, prohibet ordinari; Mona-
chos contra, aà morum gravitate & doctrina
eommendatos, ad clericatum jubet promoveri.
=- IWWVNOCEWIIVS I. epl ad Victricium
Rhotomag. Eos, qui viduam duxerint, ve-
tuit ordinari. — CELESIIWVS I. epl. ad
Epiſcopos Galliæ, Clericos, doftrina, non
veſte; converſationg, non habitu; mentis pvuri-
tate, non culta, a plebe diſcernendos ſanxit.
— SIMPLLIS epl. 3. Bona eceleſiaſtica
in quatuor portiones diſtribuenda decrevit. —
GEIlASIVS epl. ad Epiſcopos Lucaniæ, ſta-
tuit, ut exactiones in adminiſtratione Sacra-
mentorum vitentur; ut ſervi & Originarii,
ſine dominorum conſenſu nec in monaſteria,
nec ad clericatum admittantur; ut Clerici ne-
gotiationem non exerceant. Quam plurimis
aliis hujusmodi epiſtolis decretalibus Ro-
mani Pontifices jam olim canones vel antiquos,
cum in defuetudinem abierunt, reſuſcitarunt,
K k 35 VA

= 722 = 5*
vel novos condiderunt, ut ſalutari Eccleſize
diſciplinæ conſulerent.

F. 706. Verum lapfu temporis contigit,
ut non pauca decreta Romana ederentur,
quæ potius proſperitatem Romanorum quam

beatitatem Chriſtianorum promoverent. Hinc

decreta Cathedræ Romanæ a decretis Curiæ
Romanæ merito diſtinqui coœpta ſunt: illa
nimirum felicitatem internam Chriſtianorum;
— hec vero felicitatem externam Romanorum
pro fine habent. Decreta Cathedræ Romanc
reverenter ab omnibus, ſalva tamen poteſtate
Epiſcoporum, ſuſcipienda ſunt. Decreta Curiæ
Romanæ nonniſi ad Romani Pontificis ſecu-
lare territorium pertinent.

Nunquid decreta Epiſcoporum in duas pari-
ter claſſes dividi merentur, ut alia Cathedlræ;
— alia Curiæ epiſcovxali adſcribenda fint 2
Nonne enim ſæpe prodeunt decreta dicœceſana,
quæ potius proſperitatem Gleri, quam gregis
diceceſani beatitatem augendam ſpectant?

§K. 707. Romanæ Curiæ decretis ad-
numerandæ funt plures Conſtitutiones, quyæ in
Corpore jur. canon. reperiuntur: cujusmodi
uat
4) C. 34. de eleſt. ubi Innocentius III.
aſſerit, ad Germanige Principes jus & pote-
Ratem eligendi Imperatorem ab Anoſtolica Sede
Der veniſſe; eidemque Sedi tribuit jaus & au-
Koritatem examinandi per ſonam eleltam in
Imperutorem.
*)

9)Cenent.
6 Pyermme
ratmcun eſe

)Ckner
ilen Cemen .
taten ud aprin
s/udud

Um
iiten n
n li i lye
iiſtiui in
nitfl luri
iſnfinn ins
Cpnußtlatinir
ten Inpri a
Mani uni
n niiiti

lutai Ter

nporis Contiet
11 elerentl
Müorum gvan
Mekent. Hine
eeig Cie
a ut. Ar
1 (Peiſiuann;
ren Munatorun
Niſire Rrmnir
1 uamen ortr⸗
t Declenn Cni
Pontiſess er.

un iͦ un .
1t Cde;
lebendt in!
getn Crelim,
i, Jomm gegt

ecm!

ie Eeleis 1.
Tutiones, uen

2) C. 2. de ſentent. & re jud. in 6. ubi
Innocentius V. ſibi tanquam ſu Chriſti
in terris Vicario vindicat jus, Principes mperto
& resgnis, omnique konore au dignitat! Jenten-
tiando privandi, omnesqne, qui iis juramento
fidelitutis tenentur adſtrilti, a juramento hu-
fusmodi pernetuo abſolvendi.

c) Clement. un. de jurej ubi Clemens V.
ab Imperatore juramentum fidelitatis Papzæe
præſtaudum eſſe ſtatuit.

d) Clement. 2. de ſeutent. & re jud. ubi
idem Clemens contendit, ſe habere ſuperiori-
tatem ad Imperium Romanum, eoque vacante,
jus ſuccedendi Imperatori.

*) Extrav. Toann XXII. ne ſede vacunte-
ubi idem Papa aſſeverat, ad ſummum Pontif--
cem, cui in Perſona B. Petri terreni ſimul
ealeſtis imnerii jura & Deo eſſe commiſſa docet.,
nactantis Imperii jurisdictionem, regimen,
diſpoſitionem devolvi. Preterea ſub pœna ex-
communicationis monet, ne quis poſt vacatio-
nem Imperii absque Sedis Apoſtolicæ licentia
Vicarii Imperii nomen aſſumat, vel aſumen-
tem recipiut.

Inter decreta Caurig Romang merito ea quo-
que referuntar, queis catholicorum Auctorum
Rbri proſcribuntur, qui vel jura Principum
vontra varios abuſus poteſtatis eccleſiaſticæ“, vel
jurs Epiſcoporum contra diverſas Romanenfüum
. mo⸗

N= 524 = *

molitiones tuentur. Quis non indigne ferat',
in Indice librorum Romæ prohibitorum, qui
juſſa Benedicti XIV. ann. 1758. editus fnit,
reperiri Alexandri Natalis Hiſtoriam eccleſiaſti-
cam, Guilielmi Barclaji Tractatum de poteſtate
Papæ in Reges, Dupinii Diſſectationes hiſtori-
cas de antiqua Ecclefſiæ difciplina, Efſpenii jus
ecleſiaſticum univerſum, Fleurij Inſtitutiones
juris eccleſiaſtici, Petri de Marca libros de
concordia Sacerdotii & Imperii 2 Eidem claſſi
ann. 1767. adſeriptum legimus libri de immu-
nitate eccleſiaſtica in temporalibus Auéëctorem,
adſcito nomine Veremundum Lochſtein. Qui,
ut ab hujusmodi librorum lectione abſtineant,
per decreta Romana ſeſe obligatos credunt;
li profecto ad genuinæ jaurisprudentiæ ecclefia-
ſticæ ignosantiam a Curia Romana ſe obſtringi
poſſe credant neceſſe eſt.

F. 708. Ex iis, quæ, hactenus diſſerui-
mus, haud difficulter unusquisque intelliget,
quascunque Eccleſias particulares legibus
Pontificiis, ſeu hæ circa dogmata ſeu circa
diſciplinam verſentur, non prius obligari,
quam illas a ſuis quæque Epiſcopis promul-
gatas acceperint. Imperium enim Eccleſiæ
univerſalis non ſoli Papeę, ſed omnibus
Epiſcopis copulate acceptis jure divino com-
petit (296), ita tamen, ut ſinguli ejusdem
imperii plenitudine in fuis diœceſibus gau-
deant (290). Hee igitur, illis diſſentientibus,
obligari àa Papa nequeunt. Jam vero cum
de eorundem conſenſu, niſi per promulga-
tionem, certicres fieri non poſflint, tum

(Cehrd N
4, mn
lgets mien
it, V
1 Uigtl
n.

ds u eceie
nrnes 1d
un ſch. H
Cus ſt, we te
CAores ſel
Cocintu get
Lrt moniun 5
Ir:., Ei
yunnn, inimn
r nn n⸗
Kſot nner
In inn ils
Uun iftmt,
Cnlnnn füi n
Ilſfen tdei
Cuntgt inenn
ls Eiünius,
ſis Pingih
Eten 4 Kit
Nihire

n intin lel
fohiditonn, en
769. elitns ſi,
toriim eeliiifi,
daton de oelnn
thtiones Hiſot.
iu, Cpeni in
uij Iutintinnes
un Uben ce
fi! Uen eu
Ii E inm.
dnldue Auuen,
hn leeltin. ,
Cione Aten,
Cblgnns credn
Grolenlie encli⸗
Nommns le Olnng

denns Clenn.
ne ele
Uares legions
Cun ſel Cnel
Eens Rient,
Moms pon
euin badelt
El Omnis
re Clrin n.

N= 27 == *

demum legibus Pontificiis obligentur necefſe
eſt, cum has a ſuis ſingulæ Epiſcopis pro-
mulgatas acceperint.
Inde fluit, legum Pontjificiarum promulga-
tionem Romæ duntaxat fa am neutiquam ſuffi-

cere ad obligationem novam ubique inducen-
dam.

F. 7090. Ex univerſo Orbe Chriſtiano de

rebus ad eccleſiaſticam unitatem pertinentibus

relationes ad Papam jure divino faciendzæ
ſunt (681- 85). Ex iis hic intelligit, an
opus ſit, nec ne, decretis Apoſtolicis, queis
canones vel antiqui vindicentur, vel novi
ſanciantur. Satis Papa facit officio ſuo, fi
juxta monitum S. Pauli, quod II. 11MOYH.
IV. 2-4. legimus, pradicet verbum ; inſiet
opportune, importune; ſi arguat, obſecret, in-
cCrepet in omni vatientia & dofctrina (685-98).
At ſunt nonnunquam tam Clerici quam laici;
ſunt inter ipſos Epiſcopos, qui ſanam dokftri-
nam non ſuſtinent. Sunt, qui ad ſua deſideria
coacervant ſibi aut fautores Principes, aut
Magiſtros Theologos, prurientes auribus. Sic
contingit interdum, ut integræ Eccleſiæ cum
luis Paſtoribus; — integræ Provinciæ cum
ſuis Principibus vel contra doctrinæ integri-
tatem a veritate quidem avertantur; ad fa⸗
bulas autem convertantur; vel contra puritatem
diſciplinæ in morum licentiam chriſtiano no-
mine indignam effundantur. Edit Primas
un verſalis decreta dogmatica: recipiuntur
ab

A= 26 =5*

ab his; reſpuuntur ab illis. Urget antiquos
canones: nihil proficit. Hortatur ad con-
cordiam: non auditur. Minatur cenfuras-
ſed ſchisma novis in dies acceſſionibus au-
getur. Unde in fimilibus circumſtantiis re-
medium expectes, niſi a Concilio generali 2

FK. 710. Papa jure divino habet poteſta⸗

tem convocandi Concilia generalia.

Hæe enim ad confſervandam vel reparandam
Eccleſiæ unitatem ſubinde ſunt neceſiaria (709).
Ergo ad eundem finem conſequendum neeſie
eſt, ut aliquis jure inſtruétus ſit ea convocandi,
Sed emnia jura, ad conſervandam Eccleſiæ uni-
tatem neceſſaria, Primatui divinitus ſunt an-
nexa (680); atque adeo poteſtas Concilia ge-
neralia indicendi jure divino Fontifici Romano
conceſſa eſt. .

S. 711. Chriſtus Eccleſiam ſuam mediis

ad finem ſuum neceſſariis neutiquam deſtituiſſe
cenſendus eſt. Quamquam igitur ſolus apa,
excluſis ceteris Epiſcopis pro ea, qua gaudet,
poteſtate jus habeat generale oncilium con-
vocandi (413): nihil tamen impedit, quo
minus valide, ſiquidem univerſalis Kccleſiæ
rationes id exigant, ejusmodi conventus, utut
a Papa non indictus, celebretur. Aſſentimur
Petro Gibert, qui Prolegom. part. I. tit. 14.
quatuor ponit caſus extrauordinarios, in quibus,
ſalvo jure ordinario Primatis, id fieri pofſlit;
nimirum

ein Min 1
s, uns I
enn.

igln oun et

Uer k e

)Gem
r Glun

et eumnocl

Els eieeltih
Uro entert,

l. leig.
lt grgn
Optitn zenfenen
ins enenin
ele eicen a

In D
lkelt 4
Miron ie
N in

Urget an
OItatur a r
Uütur Cenfunn,
celonitis ,

Im
l.

,tanris n,
lio genelali

R bin ſ⸗
Enin.

üm il entnn
nt nerelinin ie
Meggendun perck⸗

i Gkinitns ſnt .
teſts Conel
d Lobtidci Nomm

n Enm metit
ſigtan dettune
Gun ſclus
el, n gude
e (cnennun an⸗
en Wett, dn
NVerinls Laele
convenng I
etut. MMhu
.V art., t. 14
id iui n

= 527 =E

a) Si dubius ſit Papa legitimus. Hic
enim non alios, niſi ſuæ Obedientiæ Epiſco-
pos, paratos inveniet, ſit morem vocanti
gerant.

b*) & notorius ſit hazeticus. Siquidem is;
Primatu cum excidat, fruſtra convocabit
Epiſcopos, a quorum communione ſe per
hæreſin ſeparavit.

c) Ni Sedes Papalis vacet. Quo caſu
convocationem Pontificiam eſſe impoſſibilem,
per ſeſe patet. .

*α) Si generale Contilium præcedens futuri
empus & locum jam definierit. Inanis namque
foret ejusmodi determinatio conciliaris, ſi
ejus executio a ſolius Romani Pontificis ar⸗
bitrio penderet. .

2) Cum Rydmo Rauttenſtrauchio Inſt.
G. E. D. 135. addimus: Si Papa prafrakte
nolit congregare &inodum, Eecleſiz tamen
omnino neceſſariam. Nam quod Papze competit
jus generalium ſynodorum congregandarum,
in ædificationem, non in deſtructionem Ec-
cleſiæ eidem competit.

In his itaque caſibus, Epifcopi ipſi communi
conſenſu, dirigentibus vel Cardinslibus, vel
majorum Sedium Hierarchis, convenire ad ſacra
Comitia poſſunt. Id quod in Concilio Piſano
iactum novimus. (562 -= 66),
9. 712

N= 729 =*

F. 712. Immo jus ejusmodi Conecilia
convocandi non ita eccleſiaſtico Primatui
divinitus annexum eſt, ut ea Conéilia, quæ
auttoritate civilis Enperii convocata ſunt,
propterea pro illegitimis invalidisque habenda
fint. Concilia quidem œcumenica Occidentis,
, ut modo adnotavimus (711), Piſanum
excipias, omnia Romanus Pontifex indixit
(540 - 658). Sed nunquid legitima pariter
ac prorſus valida ab omnibus cenſentur octo
Concilia generalia Drientis? Atqui hæc a
ſolis Imperatoribus convocata ſunt (440 540).

Quo jure Imperatores Concilia præ dica
coegerint, exponere, hujus loci non eſt. Id
paullo inferius, pront oportet, præſtabimus.

§. 7713. Papa jure divino Conciliis gene-
ralibus præſidet. L

Jus hoe Primatui jam ſupra vindicavimus
(478). Neque ullum legimus generale Con-
cilium, qued quidem celebratione fuerit œcu-
menlcum, eni Papa, conſentiente univerſo Epiſ-
coporum Collegio, per ſe aut per Legatos ſues
vel non præſederit, vel ſaltem non potuerit,
ſ volniffer, præfidere (540 - 658): id quod
argumento eſt, nullum unquam extitiſſe Con-
cilium unliverfale, quod Primati hanc poteſta-
tem non attribuerit. Nihilo tamen minus nemo,
qui falutem Ecelefia expenderit, invalida cen-
ſebit ea -Concilla generalia, quæ in cafibus
ſupra diétis (7717) „ Pepa licet non prafidente,
celebrari contigerit.

„73

H. 714.

Cugleꝛotut?

ls. ſuibus

DEcenlummus, 3.

ſen (Myütten
ednirinun. —
Auun N en
Norumn Alr
als
Manum Cn

ent

Sy

Ulenodl (ne
lattico Hinr
21 Canillz,n
conccit fun
tiegte hier
lenſel Ceciteni,
(u), Phenun
ontſet intitt
ehim mufer
hus Crietmn dd
I8 Mü
n hnt gto

3 (orilt rdr
ns hi mn et 1
net, ettinu.

n Conclis end

ſihi indeunnms
nnn getenle
tfinst ein er⸗
ſene iietio ,
m ſet egtns is
Aten Non Uei
Gl: N
du u⸗
Piriti ue M
btmpel Hin ied
gu b an
liet u mnilin

= e23 =Ir

G. 714. Papa ex jure divino gaudet præ-
rogativa luffragii in Conciliis generalibus.
Prærogativam fuffragii in eo præcipue fitam
eſſe arbitramur, ut Papa primus de rebus in
deliberationem sdductis ſuam ſententism ex-
promat, in quam ire tum finguli Epiſcopi te-
neantur, cum ipfi illius aut veritatem , fi de
doctrina; — aut urilitatem, ſi de diſciglina
agatur, accurata diſcuſſione perpenderint. Certe
hoc jus in Epiſcopos ſingulos competit Papzæ
extra Concilium generale 69 2 - 709). CLur id
in Concilio generali eidem denegetur? An
forte in his conventibus minor eſt habenda ratio
eccleſiaſticæ unitatis, propter quam tamen ii
congregantur ?

F. 715. Juribus eſſentialibus, quæ hatcte-
nus recenſuimus, adſungunt aliqui jus tuendi
eos, qui ab Epiſcopis, vel diſperſis vel in
Concilio particulari congregatis, contra ca-
nones opprimuntur. At us hoc ad poteſtatem
exequendi & vindicandi canones referri, quis
non videt (685) ?2? Hos enim, ſi per iniquam
aliorum oppreſſionem violati ſint, exequi aut
vindicare efficaciter nequit Papa, niſi oppreſ-
ſos ipſos tueatur. Sic julius I. S. Athanaſium
contra Euſebianos; — Innocentius IJ. S. jo-
annem -hryſoſtomum contra Theophilum
Alexandrinuum; — Leo I. S. Flavianum
Cpltanum & Theodoretum Cyrenſem contra
Dioſcorum & Latrocinium Epheſinum; —
Nicolaus I. & Hadrianus II. S. Ignatium
Cpltanum contra impiiſlimum Photium de-

fenderunt.
1 H. 710.

N = 530 = 3*

„ . „ . T
F. 716. Denique alii additum volunt

jus, Legatos, Viſitatores, vel alios cujuscun-

que nominis Vicarios Apoſtolicos aut ubique
conitituendi, aut quoquoverſum mittendi. Ve-
rum hoc quoque jus nihil aliud eſt quam
facultas moralis efficiendi per alios, que
Summus pontifex ob diſtantiam locorum effi-
cere per ſeipſum nequit. Delegat igitur Viros
quosdam, qui nomine ſuo communibus Ec-
cleſiæ emolumentis invigilent; qui vice fua
canones exequantur, & vindicent; qui fua
auctoritate aut Conciliis generalibus preſint,
aut alia negotia ad publicam totius Eccleſiæ
ſalutem pertinentia tractent. Quapropter hoc
quoque jus ceteris juribus, quæ commemo-
rata ſunt, contineri, nemo eſt, qui inficie-
Kur.

S. 717. Ceterum omnia jura ſentialia
Primatus eccleſiaſtici in id unum confluunt,
quod Papa tanquam ſupremus Chriſti in terris
Wicarius, & S. Petri in Primatu ſuccefſor,
jure divino ſit CEWLRVUI ſen CONWSERVA-
70KE UWIrATIS ECoLESIASTIICW. Ideo
enim ex univerio Orbe chriſtiano de rebus

ad eam unitatem pertinentibus relationes

expetit, recipitque (681 - 85‧ Ideo canones
univerſales jam conditos exequitur, & vin-⸗
dicat (685 - 92) Ideo conſtituit novos cano-⸗
nes cum dogmaticos (692 - 95), tum diſci-
plinares (695 ⸗ 709). Ideo convocat Concilia
generalia (709 -13), lisque cum Prærogatid
u!⸗

in n a
Il unt, nihne
nen Nin n
RN linen, Lr

Aliem ſuffragii præſidet (713 & 14). Neque inepte
tmm dixeris, omulia jura Primatus extra Concilium

aisclie enerale refundi in & & VULI1.- O DPLP-
l PLENWI defectus ceterorum Epiſcoporum.
ni
er aiu, ile G. 718. Tec igitur ſunt jura eſſentiali
t , I. Primatus eccleſiaſtici. Hæc funt jura, qu

z3 Chriſtus ipſe Romano Pontifici in S. Petro

contulit. Hæc ſunt, quæ omnis antiquitas
in eo ſemper venerata eſt. Hæc denique
funt, quæ nulla unquam poſteritas ab eodem
ſeparabit. Cum enim notione ipſa ſeu eſſentiæ
Primatus contineantur, nullo tempore ſejungi
ab eo poſſunt. Jura iſta, ringente licet ſy⸗
nagoga malignantium, inconcuſſa ſteterunt
hactenus, ſtabuntque poſtea, & ita frabunt,
ut ne ipſe quidem inferorum portæ adverſus
ea unquam ſint prævalituræ.

ARTICULUS II.

DE W$ Aνμ NT ⅞⅛IBVS
PRIIATUS ECCLEANASTICI.

§. 719. Jura accidentalia Primatus eccle-
fiaſtici ſunt, quibus ad conſervandam Eccleſiæ
unitatem Papa non indiget: ut proinde iis,

ſalvo Primatu, carere polſit.
L 1I 2 Hæc

e. = 732 = 3*

Hæc jura dicuntur etiam Contingentia, ee .
ipſo, quod ad finem Primstus neceſſaria von ) An
ſint; aaventitia, quia vel Principum vel Epiſco-
porum partim libera conceſſione aut conniventia, un⸗
partim ignorantia, negligentia, vel etiam im-
potentia, lapſu temporis Primatui acceflerunt;
denique khamana, quoniam diſpoſitione humana
faétum eſt, ut cum Primatu conjungerentur.

G. 720. Hiſtoriam veterem eccleſiaſticam
ſi conſulimus; olim

lſor . i Pin bhire be ⸗
a) Epiſcopi ſinguli ſuos dioeceſanos a mim ſeuin

quibuscunque peccatis abſolvebant; quascun- anmdm, n
que Indulgentias iisdem conferebant; quæ⸗- l en 1 len⸗
cunque Beneficia eccleſiaſtica intra ſuam in metne
quique diœceſin conferebant.

*⁵) Metropolitæ Epiſcopos nominatos aut
electos conſecrabant, & confirmabant.

*₰) Ilidem, ſuffragante Synodo provinciali,
Epiſcopos transferebant; poſtulatos vel renun-
ciantes admittebant; accuſatos judicabant,
criminoſos deponebant; indigentibus Coadju-
tores adjungebant; novos quoque Epiſcopa-
tus erigebant; veteres autem disjungebant,
vel uniebant.

M. (il wer
Guun bullun

) Epiſcopi vel ſinguli, vel in Conciliis
particularibus congregati, pro fubditis ſuis
in quibuscunque canonibus etiam univerſali-
bus diſpenſabant.

5

nn Cantiſgintn 9
natus nectlini
tineipumn ſel hi
one zut tonniſei,
lia, pel etim i.
Plimatui Adellent.
Glbpoſtiore hunen
t Confungerentu,

enen ecrlelalicam

.

vos lecelanos

ven ornnn,
0s Nel lenn
aums oüchh
geotns lul⸗
ten cisongenn

e.

. == 533 =*

e) Pallium Metropolitis ſibi ſubjectis

omnes Patriarche conferebant.

f) Multi Ordines religioſi usque ad ſe-
culum XIII. inſtituti ſunt: nullus tamen eo-
rum Regularum fuarum approbationem a
Romano bontifice legitur ſpecialiter petiiſſe.
SS. Dominicus & Franciſcus primi fuerunt,
qui id facerent.
plura hisce de rebus vid. fſuis locis apud
Eſpenium, Fleurium, Thomaſſinum, Natalem
Alexandrum, aliosque. Unum eſt exemplum , „
quod, cum ad oſtendendam Synodorum parti-
cularium poteſtatem judiciariam præcipue ſer-
viat, ſpecialiter referendum duxi, nempe de
paulo Samoſateno, Antiochiæ Epiſcopo, quem
Concilium partieulare tan quam hæreſeos reum
depoſuit, & alium, ſcilicet Domnum, in ejus
locum fubſtituit. At nonne Patres hujus Con-
cilii, teſte Euſebio IL. 7. H. E. c. 23 & 24., a Co⸗
rum ſuorum confirmationem a Dionyſio P. pe-
tierunt? Nihil minus. Scripſerunt illi quidem
Papæ, ſed & omnibus ubique terrarum Epiſco-
pvis. Quid autem ſcripſere 2 Nihil aliud ,
quam Paulum a ſe fuiſſe exauétoratum, Dom-
numque electam: Vt, inquiunt, Domno ſori-
batis, &z ab eo literas accipiatis communionis.
Advertendum, inter tres primas Sedes tertiam
fuiſſe Antiochenam.

F. 721. De votis Papzæ reſfervatis nul-
lum in antiquitate veſtiglum reperitur. Sub
initium ſeculi XIII. primum Innocentius III.
ſibi reſervavit votum ultramarinum, nimirum
fuſcipiendæ ſacræ expeditionis in Palæſtinam,
L 1 3 qu

= 34 ==*

quo nunc paſſim intelligitur votum peregri-
nandi in terram ſanctam. Cui poſtea acceſſe-
runt quatuor alia vota, fſcilicet perpetuæ
caſtitatis, ingrediendi Keligionem, vilitandi
limina Apoſtolorum, peregrinandi Compo-
ſtellam ad S. jacobum: quzæ recenlentur
C. 5. extrav. comm. de pænit. & remiſſ. Deni-
que omnium maxime Summo Pontifici reſer-
vata ſunt tria vota ſolennia Neligioforum.
Diſpenſatio, dum ad vota refertur, ſive a .
Papa, ſive ab Epiſcopis, aliisve Sacerdetibus lert rl,:
concedatur, non ſumitur in ſenſu ſtriktiori, g wraſtitt, in
nimirum pro actu, quo quis abfſolvitur ab ob-
ligatione præſtandi id, quod Deo ſe præſti-
turum promiſit; ſed accipitnr in ſenſu latiori,
ſcilicet pro actu, quo declaratur, eas adeſſe
circumſtantias, in quibus Deus voventem ad
implendum votum nolit obſtringere.
H. 722. Jus Papale exigendi ab Epiſco-
pis juramentum fidelitatis & obedientiæ in-
auditum fuit usque ad ſeculum XI., quo
Gregorius VII. id ſibi ab Epiſcopis præſtan-
dum poſtulare cœpit. Hodie ſecundum foeor-
mam, quæ in Pontificali Romano legitur,
his verbis jurant Epiſcopi: Ego W. eleltus
Eecleſic IW. Epiſcopus, ab hacç hora in antea
fiadlelis & obediens ero B. Petro Apoſtolo, ſanlka-
que KRomanæ Eccleſid, & Domino noſtro D. nmiiu mrnzihn
Papœ, ſuisque ſucceſſoribus canonice intrautibus. Ar tiennii ,
Won ero in conſilio, vut conſenſu, vel falto, SN a
ub, vitam perdant, aut membrum; aut tapian- ,
tur mala captione, aut in eos violenter mannz ni
quomodolibet ingerantur, dusvis gucſito colore-

Ln=

Pyn Conhrunnt,

e== 53 5 =

Cou ſlium vero, quod mihi credituri ſunt per ſe,
vokun e dt nuEciοα ſuos, ſeu literas, ad eorum dam-
ui eta ch m, me ſciente, nemini pandam. Papatum
l Romanum & RKegalin S. Petri adjutor eis ero
ad retinendum & defendendum, SALVO MEO
ORDIWE, contra omnem hominem. Legatum
Apoſtolicæ Declis in eundo & redeundo honorißice
traftabo, & in ſuis neceſſtatibus adjuvabo.
Gura, honores, privilegia, & aultoritatem
F. K. E., D. W. Papæ, O. ſucceſſorum pre-
dikorum conſervare, defendere, Augere, G&
vromovere curabo: negue ero in con ſilio, vel
falto ſan traftatu, in quibus contva ipfum D.
W., vel eandem R. E. aliqua ſiniſtra vel pPra-
judicialia perſonarum, juris, nonoris, ſatus',
elmt, s e S voteſtatis eorum machinentur : & Ii talig
1 Deis Meneni & aibu oungue truktari, vel procurari novero,
t impediam hoc pro poſſe; & quanto citius po-
tero, ſignificabo eidem D. M., vel alteri, per
quem poſſit ad ipfſius notitiam pervenire. Re-
gulas &. Patrum, decreta, ordinationes ſeu
GyAcoys Per. diſpoſiti ones, reſervutiones ,Pproviſiones, & man-
le komän r data. Apoſtolica totis viribus obſervabo &
Normo Ein Jaciam ach aliis obſer vari. Hareticos, Ichi ma-
1. N ticos, 1 rebelles eidem D. W. vel ſucteſſoribus
. prœcdikkis pro poſſe perſequaz, & impugnabo.
Vocutus ad ſynodum veniam, niſi prapecditus
canonica præpveditione. Apoſtolorum limina ſin-
gulis trienniis perſonädliter per me ipſum vi ſitabo,
65 D. W. ac ſucceſoribus radliktis ratieuem
redaam de toto meo pvaſtorali oſſieio „ at de
rebus omnibuas qd mer Eccleſic ſatum, ad
L 1 4 Cleri

Gu0d

ſiene in

136 =

Cleri & populi diſciplinam, animarum denique,
gquz mekk fidei tradita ſunt, ſalutem quovis
modo pertinentibus; & viciſſim mandata Apo-
Rolicæ humiliter recipiam, & quam diligentiſſime
reguar. Quodſi legitimo impedimento detentus
Inero, præfata omniu adimplebo per certum
Wuncium, ad hoc ſpeciale mundatum huben-
tem, de gremio met Capituli, aut dlium in
dignitate eccleſiaſtica conſtitutum, ſeu alius
Perſonutum haÄbentem, aut his mihi deſicientibus
per digceſanum Sacerdotem, & Clerico deficienke
omnino, per alium aliquem Presbiterum ſecula-
7em vel regularem ſpettata probitutis & reli-
gionis, de ſupra dittis plene inſtrulkam. De
Rujusmodi autem impedimento dotebo per legitimus
robationes ad S. R. E. Cardinalem Proponen-
tem in Congregatione S. Concilii per ſupra
ditkum Wuncium. Poſſeſſiones veno ad menſam
meam pertinentes non vendam, ner donubo,
nec impignorabo, nec de novo infeudabo, vel
aiidguomodo alienabo etiam cum sonſenſu Eccleſiæ
med˖k, intonſulto Romuno Pontifice; & ſi ad
aliquam alienationem devenero, væœnas in qua-
dam ſuper hot edita Conſtitutione contentas eo
ipſo incurrere volo. Conſtitutio, cujus hoc
loco fit mentio, edita eſt ſeculo XV. a Paulo
UI., & reperitur c. ambitioſa. De rebus Eccles.

von alien. inter commun.

Quo ſenſu omnia, quæ in hac formula con-
tinentur, Epiſcopi ſe fervaturos jurare aut
poſſint, aut debeant, aut velint, malim diſcere,
guam docere.

H. 723.

2=

1

in, el
l (evte
a 4
cer f .
)

C. 723. Religioſos auctoritate ſolius
Papæ a canonica Epiſcoporum ſuorum juris-
diétione olim non fuiſſe exemtos, adeo cer-
tum eſt, ut nihil magis. Certe Concilium
Chalcedonenſe illos Epiſcopis ſubjectos eſle
voluit Can. 4. (488). b. Seculo X. adhuc
in Concilio Confl entino, cui Carolus Fran-
cixæ & Henricus Auceps Germaniæ Reges
interfuerunt, Can 6, ſtatutum legimus: Ec-
leſid quorumcunqgue MWonachorum, in ſinpgelis
Parochiis ſitæ, Epiſcovorum, ut decet, diviniinus
ſubcdantur regimini, eisque debita obſequia in
exercendis eccleſiaſticck cura Megotiis ſolicite
exhibeant. Infi procul dubio Monachi Epiſcopis
Jſuis in omnibus obediant. Initio ſeculi XII.
primum ejusmodi exemtiones vel cœptzge,
vel auctæ ſunt. Conſtat id ex frequentioribus
querelis, quas adverſum eas Epiſcopi aliique
Viri, diſciplinæ veteris ſtudioſi, moverunt.
9, el Solum audiamus S. Bernardum, qui, utut
Leee ibpfſe Monachus, L. 3. de conſid. C. 4. ad Eu-

itr. S i genium III. ſic ſcribere non dubitavit:
1, iln in ſß MWurmur loquor & gquerimoniam Eccleſiarum.
ins ntrtt ITruncari ſe clanmitant, ac demembrari. Vel
Mloe Rieſe 7 ,/7 „ „, . „ 7
intin, ib aidαν, vei vauce admodum ſunt, quæ plagam

Eo M 1 iſtam aut non doleant , aut non timeuns.
Do dru RQuaris: guam? ubtérahuntur Abbates Epiſco-
1 pis, LEpiſcopi Archiepiſcopis; Archiepiſcopi Pa-
triurchis ſive Primatibus. Bonane ſpecies hac?2
mirum, ſy exeuſari queat vel opus. Zune Tibi
licitum cenſeus ſuis Eccleſias matilare membris

sbuſunders orcinem; perturbare terminos, quos

1L 15 ne-

1 heſm.
rwaturos

N= 38 = *

poſuerunt Patres tai? Si juſtitiæ eſt jas eui-
que ſervare ſuum; auferre cuiqaam ſua, juſto
quomodo poterit convenire? .
En S. Bernardus ait, per ejusmodi exemtio-
nes lædi jus Epiſcoporum!

F. 724. Annatæ ſunt certe penſiones
pecuniariæ ex Beneficiorum eccleſiaſticorum
fructibus primi anni Romam mittendæ. Hanc
exactionem initio ſeculi XIV. primus intro-
duxit joannes XXII., qui pro EccleſiY Ro-
manæ neceſſtatibus frultus primi annt Benefi-
ciorum eccleſtaſticorum vacantium, & qua in
diverſis Urbis partibus usqjue ad triennium va-
care contigerit, ſibi reſervavit. ld conſtat ex
C. 1z. de Præbend. inter extrav. tcomm. Bo-
nifacius IX. ſub finem ejusdem ſeculi, quas
Joannes tantum ad triennium petiit, eas ſem-
per deinceps ſolvendas decrevit, ut refert
Raynaldus ad ann. 1392.

F. 725. Beatifcatio ſecundum hodiernam
diſciplinam eſt Decretum Papz, quo is in-
dulget, ut aliquis Dei ſervus in aliquibus
locis publice colatur. Canonizatio eſt decre-
tum Papæ, quo is præcipit, ut aliquis Bea-
tus in aniverſa Eccleſia publice colatur. Pri-
mis ſeculis alicui cultus publicus decretus
eſt vel per diceceſin ab Epiſcopo, adhibito
conſilio Clericorum; vel per provinciam a
Metropolita ex conſenſu Synodi provincialis.
Ejusmodi cultus vel intra diœceſin aut pro-
vin-

Mam ,

insnoci eentd⸗

ene genſones

eelalucokunm

Inn dhie N.

e 539 ==

vinciam perſtitit, vel per literas communi-
catorias (297) propagatus, & ceterorum
Epiſcoporum conſenſu receptus eſt. In priori
igitur caſu Beautificutionen; — in poltériori
canonizationem fuiſſe peractam, non immerito
dixeris. Circa ſeculum IX. mos introduci
coœptus eſt in Occidente, ut nemini cultus
publicus in univerſa Ecoleſia exhibe etur,
niſt Papa eundem vel decreviſſet, ve ex-
preſſe confirmaſſet. Mos hic invaluit, cum
fub finem ſeculi X. primus, de quo quidenmn
fide indubitataà conſtat, B. Udalricus Ep.
Auguſtanus a Joanne XV. edita conſtitutione
ſolenniter elt canonizatus. Neque tamen
hæc conſuetudo impedüt, quo miaus Epiſcopi
retinerent poteſtatem, cultui publico intra
diœceſin vel provinciam aliquem exponendi.
Sub finem ſeculi XII. Alexander II. C. 1. de
geliquiis. occaſione cujusdam hominis in
ebtietate occiſi, quem aliqui quaſi Sanctum
venerabantur, ſtatuit, non licere guemguam
pro Sankto, absque aukoritate Romang Ec-

cleſie, veneradri.

F. 726. Inter adventitia tantum Prima-
tus jura numerari merentur, quæ ad obti⸗
endum ejus finem non ſunt neceſlaria (719).
* autem recenſuimus (720 - 26), tamdiu

neceflaria eſſe merito inficiamur, quamdiu
eorum neceſſitas probata non fuerit. Porro
KAarii eo difficilius id præſtabunt, quo cer-
tlus ex allatis documentis contrarium antiquæ
-

540 ==

cleſiæ ſenſum novimus. Igitur Papa jure
tantum adventitio ſolus hodie

%) Novos Epiſcopatus erigit; veteres
disjungit, unitve;

b) Epiſcopos ipſos confirmat, conſecrat,
transfert, judicat, deponit;
Excipe Epiſcopos Gurcenſem & Lavantinum
in Carinthia; Seccovienſem in Styris, & Chie-
menſem in Bavaria, quos Archiepiſcopus Salis-
burgenſis, retento antiquo jure proprio, con-
ſecrat, & confirmat.

4) Ad Epiſcopatum poſtulatos, aut ei-
dem renunciantes admittit;
4) Eorum aliquos Pallio ornat;
e₰) Indigentibus Coadjutorem concedit;
) Omnes ſpeciali jurejurando ſibi ob-
ſtringit;
g£) A quibusdam peccatis gravioribus
Fideles quoscunque poœnitentes abſolvit;
) In aliquibus votis & canonibus uni-
verſalibus diſpenſat;

½) Ordines religioſos approbat, repro-
batque;

IS »

2½) Aliquos a canonica ſuorum Epiſco-
porum jurisdictione eximit, & ſuæ poteſtati
ummediate fubjicit;

2

1

Duomnmn Clrceln
NoodMN Oee⸗

tur Pin

erigit; veres

, onlent,

Chnnms, M,

„

lio ot,
wen omeelt,

ad l .

lis Yufintbl
1 Wot;

E carondbos u.

„ſeN⸗
Vprontt,

ſue Melan

N = 541 = *

1) Uberiores quasdam Indulgentias elar-
gitur; .
m) Annatas ex variis provinciis exigit,
recipitque;

2) Beneficia quædam ecclefiaſtica extra
Romanam diceceſin confert;

9“) Servos Dei Beatorum vel Sanctorum
catalogo adſcribit.

H. 727. De jure appellationum ad Ro-
manum Pontificem quid dicam? Id quidem
divinitus eidem conceſſum cum Romanenſibus
ipſe Alexander Natalis affirmat Sec. W.
Diſſ. S.; negant contra Petrus de Marca
Dupinius, Eſpenius, aliique. In difficili hac
controverſia diſcrimen faciendum exiſtimo
cum inter appellationem propriam & impro-
priam; tum inter caufſſas eccleſiaſticas, in
quibus appellatur; tum denique inter ſen-
tentiam, quæ via juris, & inter eam, quæ
via falti pronunciatur.

H. 728. Appellatio eſt actus, ſeu reme-
dium juris, ut vocant, quo quis Judicem
ſuperiorem implorat, ut gravamen ſibi a
Judice inferiori illatum tollat. Propria &
judiciulis eſt, quæ eflectum non Juſpen ſivum
duntaxat, ſed etiam devolutivum babet, ſeu
qua & prioris ſententiæ executio ſuſpenditur,
& integra cauſſæ cognitio ad ſuperiorem
Su-

judicem devolvitur. His eflectibus, ſi careat,
appellatio Inmpropriæ eſt, quæ etiam extra-
judicialis, & ſimpliciter provocautio, aut querela
appellatur. Cauſſæ eccleliaſticæ, in quibus
appellatur, vel ad quæſtionem juris, vel ad
quæſtionem fafti referuntur (665 & 66).
Denique ſententia ipſa vel ſecundum nomam
a legibus præſcriptam fertur, vel non ſe vata
fſorma, quam leges adhibendam ſtatuunt,
ut dum quis a judice non competente, vel
indicta cauſſa condemnatur. In priori caſu
Judex via juris; — in poeſteriori vero via
Jatti procedere dicitur.

F. 729. Jus quascunque appellationes
in quibuscunque caufſfis eccleſiaſticis recipi-
endi Romano Pontifici primis Eccleſiæ ſeculis
non tantum non fuit attributum, ſed om-
nino denegatum. Nam

A) Cyprianus in epl. ad Cornelium P.
ſic ſcribit? Cum ſtatutum ſit omnibus nobis ,
& aquum ſit pariter ac juſtum, ut uniuscu⸗
jasque cauſſa illie audiatur, ubi eſt crimen
admiſſum; oportet utique 605, quibis Ps &=
ſumus, non cirsumcurſare, gec Epiſcoporum
concovdiam concurrentem ſua ſnbdola & fallaci
Zemeritate collidere; ſed agere illic cauſſam
ſuam, ubi & accuſatores habere & taſtes ſui
griminis poſſunt: niſi paucis deſperatis minor
cidetur eſſe auſtoritas Epiſcoporum in Africa
con ſtitutorum.
.

tcre, in glin
enn ris, ſelal
1 (boz & o
Cuncum nonan
Vel won le vota
CNKene, W
oltetiotl Neno ue

one aovelatone

.

utum, el .

1 Ceiun d
4 onritis tnni,

lun, 4 iier⸗

543 = 3*

„) Concilium Nicænum C. 5. (447. )
caufſſas litigioſas Synodo provinciali committit,
ſine ulla mentione appellationis ad Papam.
Canonem hunc confirmavit Concilium Cplta-
num I. c. 2. (454. 4).

4) Concilium Antiochenum ann. 341.
celebratum C. 75. ſtatuit: Si duis Epiſcopus
de certis criminibus accuſatus, condemnetut
omuibus Epiſcopis ejusdem provintiæ, cunflig,
conſonanter eundem contra eum formam decreti
protulerint; hunc apud alios nullo modo judicari;
ſed firmam concordantium Epiſcoporum provin-
cic manere ſententiam. Si autem diſcors
fuerit provincialium Epiſcoporum ſententia,
C. 14. decretum eſt, ut Metronolitanus a
vicina provincia judices cs convocet, qui
controverſiam tollant, ut per ée05, ſimul & per
comprovinciules Epiſcopos, quod juſium viſum
fuerit, approbetur.

Canones hi a generali Concilio Chalcedonenſi
C. 1J. ſunt confirmati (488. 4a).

4) Codicis Africani C. 25., qui promul-
