coporum monarchia quadam temperatam volue-
rit, ex dicendis patebit.

. A R-

tins eecſele
Penes Ppiſco.

1
5 el,
rue 1ioela⸗

e 161 —

ARTICULVUS II.
DE PRIIWIATIU IWIPERII EOoLESIASTICI.

§. 299. Nomine PKIMAIUS ECCIESIAS-
71OI intelligimus prærogativam,
qua Epiſcopus aliquis ſupra ceteros Epiſco-
pos vel omnes vel aliquos eminet. Prior,
univerſalis; — poſterior vero, particularis
tantum primatus appellatur. Uterque vel ho-
noris eſt, vel voteſtatis. Primatus honoris
nihil eſt aliud quam honor pracipuus, qui
uni Epiſcopo præ ceteris eſt exhibendus; con-
tineturque proedria, inſignibus peculiaribus,
titulo excellentiori, & aliis ejusmodi juribus:
quæ tamen illum, absque ullo in alios im-
perio, primum duntaxat inter pvares conſti-
tuunt. Primatus poteſtatis ſeu jurisdikctionis
eſt ipſius imperii eccleſiaſtici jus quoddam
Prctipnum, quo Epiſcopus aliquis ceteros ita
antecellit, ut iis ſaltem ſingillatim acceptis
imperet.

§. 300. Quemadmodum unitas in Sa-
cris eſſentialibus eccleſiæ eſt neceſſaria (274);
ita in accidentalibus ſaltem aliquibus eidem
eſt ſummopere utilis (171). Nulla autem
ſpes eſt, fore, ut ejusmodi unitas obtinea-
tur, aut conſervetur, niſi Sacra ipſa deter-
minentur (61 & 171). Porro hæc determina-
tio nonniſi communibus Epiſcoporum fuffra-

— 1¹62 —
güs perfſicitur (297). Jam demus, ad ſalu-
tem eccleſiæ novas leges vel dogmaticas vel
diſciplinares requiri. Demus, eile nonnul-
los Epiſcopos, qui unitatem eccleſiæe vel
ipſi turbent, vel turbantibus pro virili parte
ſe non opponant. An a ſolo concilio generali
Epiſcoporum remedium expectabis? Quid
ſi eorundem diſſenſus, aliæve circumſtantiæ
impediant, quo minus ejusmodi conventus
eccleſiaſticus celebrari poſſit ? Qua ratione
tum fidei & univerſalis diſciplinæ integritati
conſuletur, ſi nemo ſit Epiſcoporum, cui
Epiſcopi ceteri parere debeant? Nam eccle-
ſia chriſtiana, ut nunc eſt, in varias civita-
tes diviſa, cum omnes Epiſcopi poteſtate
Xquali inſtructi ſint (290), nullus erit eo
cafu, qui ceteros omnes cum imperio ad Sy-
nodum œcumenicam convocare poſſit. Quodſi
vero per Canones univerſales, communi Epiſ-
coporum conſenſu probatos, ſaluti eccleſiæ
proviſum fuerit; tum profecto opus erit ge-
nerali inſpeltione, an illi ubique obſerventur;
opus generali executione, ut ubique obſerven-
tur; opus generali vindicatione, ſi non ubi-
que obſerventur. Quis autem hominum id
effectum dabit, niſi Epiſcopus ſit, qui impe-
rare ceteris omnibus poſſit 2

. 301. Ad conſervandam univerſalis ec-
cleſiæ chriſtianæ unitatem neceſſarius eſt pri-
matus poteſtatis inter Epiſcopos.

Certe

Cun d ie
o ad con
Phne vecel
Ceitui i

n Mn ede.

Mniferals e⸗
luis en ⸗
1. .

VuE Crl.

= 153 —

Certe ad hune finem obtinendum neceſie eſt.
ut Epiſcoporum aliquis gaudeat jure impe-
randi ceteris Epiſcopis, ſaltem ſingillatim ac-
ceptis (300). Sed in eo jure reponimus pri-
matum poteſtatis (299). Ergo &c.

G. 302. Quæ cum ita ſint, nemo pru-
dens dubitabit, quin Chriſtus primatum po-
teſtatis eccleſiaſticæ vel ipfſe per ſe inſtitue-
rit, vel eundem inſtituendi jus ſaltem Apo-
ſtolis eorumve fucceſſoribus reliquerit. Neu-
trum ſi feciſſet, profecto eccleſiæ ſuæ de me-
dio ad conſequendum finem a ſe intentum
plane neceſſario non providiſſe videretur?
quod ſine injuria fapientiſſimi Fundatoris ne
cogitari quidem poteſt.

F. 303. Chriſtus ipſe per ſeſe inſtituit
primatum poteſtatis, eumque S. Petro con-
tulit. Aſſerti hujus veritas oſtenditur

%) Ex MWATITH. XVI. 13 - 20. Ibi enim
Chriſtus diſcipulis ſuis, quem ſe eſſe dice-
rent, interrogatis, ad Petrum, Zu es Chri-
Nus, ſilius Dei vivi, reſpondentem converſus,
ait: Beatus es Simon Bar jona, quia caro &&
ſanguis non revelavit tibhi, ſed Pater meus,
gui eſt in celis. Et Ego dito tibi: quia tu
sà Petrus; & ſuper hunc petrum adificabo ec-
leſiam meam: & vortæ inferi non pravale-
bunt adverſus eam. Et tibi dabo claves regni
alorum: & quodcunque ligaveris ſuper terram,

1 2 erit

erit hgasum & in calis; & gquodcunque ſolve-

ris ſuper terrum, erit ſolutum & in calis.

*) Ex &0AiW. XXI. 15 - 18; Ubi di-
vinus Servator poſt reſurrecétionem ſuam,
præſentibus aliis Apoſtolis, ſolum Petrum ſic
allocutus eſt: Simon Gounnis, diligis me plus
Zis 2 Dicit ei: Etiam, Domine: Tu ir
quiæ amo Te. Dicit ei: Paſce agnos meos.
Dicit ei iterum: Simon Goannis diligis me?
Ait illi: Etiam, Domine: Tu ſcis, quia amo
Te. Dicit ei: Paſce agnos meos. Dixit ei
tertio: Simon Goannis, amas me? Contri-
ſtatus eſt Petrus, quia dixit ei tertio, amas
me? Et dixit ei: Domine, Tu onmiu noſti:
Tu ſcis, quia amo te. Dixit ei: Paſce oves
meas.

S. 304. Dupinius Diſſert. 4. de antig. Eccl.
diſcipi. negat, primatum poteſtatis ex alla
tis S. Scripturæ verbis probari. Si quidem
ea, præciſis circumſtantiis, in quibus a Chri-
ſto prolata ſunt, accipiantur; nolim refragari
Viro eruditiſſimo. Nam poteſtatem ligandi
& ſolvendi omnibus Apoſtolis, inter quos &
Petrus fuerat, paullo poſt MAIH. XVIII.
divinus Redemtor promiſit; munus vero palſ-
cendi oves ſuas indiſcriminatim omnibus
etiam Apoſtolis, in quorum numero itidem
Petrus erat, paullo ante GO° ᷣA4NW. XX. com-
miſerat (278). Certe omnes ab Eo miſſi
ſunt ad Evungelium omni reature p &ican-
dum,

1. o.

en Dpito
mlan

0Dieunge i,

15; Ubi .
lonem ſuam

N= 65 er
dum, WARC. XVI. 14; & bPaulus, II. C0K.
XI. 28, fcribit, ſibi incumbere ſolicitudinem
omnium eccleſiuxum. Porro ecclefiam non fu-
per ſolum Petrum, ſed ſuper omines Apoſto-
los, tanquam fundamenta, dificatam eſſe,
ailexrit Paulus, daum, EPMd. II. 20, Chri-
iianos vocat cives Sankorum, & domeſticos
LDei, ſaperadiſicautgs ſuper fundumentum Apo-
ſtolorum. Id ipſum merito deducimus ex
APOCAL. XX. 14: ubi Joanni Evangeliſtæ
legitur apparuiſſe murus civitatis (Icilicet ec-
cleſiæ) habens funcdamenta duodetim „ & in
ipſis duodecim nomina duodecim Apoſtolorum.
Denique omnes Apoſtoli claves regni cælo-
rum acceperunt: poteſtas enim clavium a
poteſtate ligandi & ſolvendi nihil omnino
differt. Neque mirum hoc cuiquam videa-
tur. Nam antiquitus apud Hebræos januæ
alligabantur quibusdam vinculis, quibus con-
nectendis claves adhibebantur: ut proin illæ
ligando clauderentur, & ſolvendo aperiren-
Kdur.
Vid. Calmetus in Dictionario biblico vocab.
ciauis,

H. 305. Verum non is ego ſum, qui
cum Dupinio prædictis S. Scripturæ texti-
bus nullam vim ad probandum primatum
poteſtatis ineſſe exiſtimem. Immo, fſi illi rite
expendantur, inde ſolidiſſimum argumentum
depromi, mihi perſuaſifſimum habeo. Sic enim
ratiocinor: Si Chriſtus, dum verbis addu-
1

3 Etis

e 166 *

ſtis (303) Petrum ſolum, præſentibus reli-
quis Apoſtolis, allocutus eſt, præcipuam ei
poteſtatem non contulit; tum verba illa hunc
fenſum habent: Simon, quia præ ceteris Apo-
Rolis praſentibus confeſſus es divinitatem meum:
ideo tibi communem cum omnibus Apoſtolis po-
teſtatem dabo. Item: Sdimon goannis, quia
plus ceteris Apoſtolis me diligis; ideo comitto
tibi munus palcendi oves meus, quod commune
cum ceteris Apoſtolis tibi jam anten commiſi.
Quis non indigne ferat, ſapientiæ incarnatæ
ſermonem ſenſu ita ridiculo exponi 2 Nos
verbis illis longe alium, Magiſtro divino cer-
te digniorem, ſignificatum ſubjicimus, nimi-
xum hunc: Simon, quia prk reliquis Apoſto-
lis confeſſus es divinitatem meam: ideo præci-
vuam pariter pra religuis poteſtatem tibi con-
ſeram. Omnes quidem Apoſtoli erunt fundamen-
ta, ſuper quxæ adificabo eccleſiam: Tu tamen
Jfundamentum eris pracipuum. Omnibus dabo
claves regni cœlorum, ut, quidquid ligaverint
Juper terram, ſit ligatumim & in calis; &
quidguid ſolverint ſuper terram, ſit ſolutum &
in cælis: ſed Tibi dubo peculiarem quamdam
voteſtatem clavium, & ſingulare jus ſolvendi
ligancdique. Et rurſus: Simon, quia plus cete-
ris Apoſtolis diligis me: ideo non contentus, tibi
jam demandaſe communem cum reliquis Apoſto-
lis curam vaſcendi oves meus, pracipuum quod-
dum tibi ſoli munus paſtorale committo. Pro-
fecto hic verborum ſenſus minime eſt con-
tortus; eſt proprius; eit plane naturalis. Ver-
ba

e Maporen
cinn Egint
un ael
Cocd ſupe
CCæ u

enni cxlnn

IAN .

Utem non vin
etis is
Moprum cen
Dlod S. De
ilt, eclee
Utumn inter

lenths n

Drecipuun

erba iin h

.

Une
l

ſe Chrig .

llene
1 tan

Cnnibut dn

Gl atem run

= 167 =

ba autem Chriſti ſic intellecta primatum po-
teſtatis deſignant (299). Ergo Chriſtus pri-
matum poteſtatis S. Petro & promiſit ante
mortem ſuam MWATITII. XVIII; & poſt refur-
rectionem ſuam contulit 0AVW. XXI.

G. 306. Verba Chriſti L. c. adducta de
primatu poteſtatis ita conſtanter & unanimi-
ter tota intellexit antiquitas, ut vix ulla in
re majorem conſenſionem invenias. Pafſim
enim legimus, Petrum nominari Cauput, Prin-
cipem, ſummum Apoſtolorum,; neque aliam ha-
rum appellationum rationem legimus, niſi
quod ſuper Petrum fundata ſit eccleſia; quod
Chriſtus Eum voluerit eſſe ſolidiſſimam ec-
cleſiæ pvetram; quod Ipfi traditæ ſint claves
regni cælorum; quod juſſus ſit ſuſcipere cu-
ram omnium ovium Domini paſcendarum. Quis
autem non videt, hanc rationem a Viris ſana
ratione præditis aſſignari non potuiſſe, niſi
verbis illis poteſtatem aliquam ſoli Petro
propriam denotari credidiſſent ? Accedit,
quod SS. Patres unanimi conſenſu tradide-
rint, eccleſiaſticæ unitatis caufſa Petro pri-
matum inter Apoſtolos a Chriſto fuiſie colla-
tum. Propterea inter duodecim unus eligitur,
ut Capite conſtitute ſchismatis tollutur occaſio.
Ita ſcribit Hieronymus L. I. contra Ggorvinian.
Cum igitur ad hunc finem conſequendum re-
quiratur primatus poteſtatis (301) ; hunc
Petro a Chriſto conceflum fuiſle cenſuerint
neceſſe eſt.

Piures 88. Patrum textus in hane rem fi
expetas, Theologos dogmaticos conſule.

O. 307. Verum demus, primatum pote-
ſtatis argumento ſatis firmo e S. Literis non
evinci. Aliquem ſaltem primatum maniielſte
declarant Evangeliſttæ. Hi enim, quoties
Apoſtolos nominatim recenſent, etiamſi alio-
rum ordinem mutent, Petrum tamen primo
loco conſtanter ponunt: & alibi de Eo tan-
quam de reliquorum anteſignano mentionem
faciunt.

MWATTH. X. 2 - 5 Duodecim Apoſtolorum
nomina ſunt hayc: primas, imon, qui dici-
tur Petrus; & Angreas, Gacohus Ec.

MAKRC. I. 36. Proſecutus eſt & Eſam Si-
mon, Es qui cum illo erant. IBID. III. 14-
20. ſus fexit, ut eſſeut duodecim cum illo,
&n ut mitteret o äpragicare, . . Impoſuit
Simoni nomen Petrus; & GHacobim, &ι Jo-
anunem &c.

. DC. VI. 13 - 7. Vocavit diſcipulos ſuos,
elegit duodecim ex ipſis, quos & Apoſto-
los nominavit; Simonem, quem cognominavit
Petrum, &y Andream, Gacobum &c. I81D.
VIII. 45. Dixit Petrus, & qui cum illo erant.

4ACT. II. 14. & 37. Stans Petrus cum un-
decim, levavit vocem ſuam Diwerunt ad
Fetrum, & ad reliquos Apoftolos. IBID. V.
28 & 29. Interrogavit Apgoſtolos Princeps Sa-
cerdotum. . . Keſpondens autem Petrus &
Apoſtoli KHrunt.

PI. 1
Nortn ann
ſt Juni
tilerſt.
IPID.
Cornelio
Mgionem
Il0.
Ubi conn
no

.
DIventum:
8 Uetn contn
Cunn nt er
dente gnimann
Uünn A ilun
t Drimutus

Alle unitn

„9t

in hans tn
Conlule e,

imatn I Pote.

lpoit
, 7 . .

1iiteeps r.
Pitna 6

L 169

§. 308. Petrus ipſe aliquam ſupra ce-
teros Apoſtolos eminentiam fſibi propriam ite-
ratis vicibus oſtendit. Nam
ACT, I. 15, Exurgens in medio fratrum,
propoſuit negotium de novo Apoſtolo in lo-
cum Judæ proditoris eligendo.
IBID. II. 14, Stans cum undecim levavit
vocem ſuam, & primus Evangelium promulga-
vit Gudcis, & qui habitabhant Jeruſalem,
univerſis.
IBID. X. Primus quoque gentilibus, nempe
Cornelio centurioni, & qui cum eo erant, re-
ligionem chriſtianam prædicavit.
IBID. XV. In concilio Hieroſolymitano,
ubi convenerunt Apoſtoli & Seniores; cum
magna conquiſitio fieret, primus ſententiam
protulit.,

F. 309. Ex his jam ſequens formo ar-
gumentum: Si Chriſtus aliquem primatum
S. Petro contulit, & quidem eo fine, ut per
eum unitas eccleliæ Chriſtianæ ſervetur; tum
certe primatum poteſtatis eidem conceſſit:
nam ad illum finem cenſequendum non fſuffi-
cit primatus honoris; ſed requiritur prima-
tus poteſtatis (301). Chriſtus autem S. Pe-
tro aliquem primatum tribuit (307 & 8), &
quidem eo fine, ut per illum conſervandæ
eccleſie unitati conſultum eſſet (302 & 6).
Ergo primatus, quo Chriſtus S. Petrum iu-
Pra ceteros Apoſtolos extulit, primatus non
honoris tantum ſed etiam poteſtatis ſuit.

. „
.₰ N „; 7 –
5
1. 1 ⸗ 21

N = vo =y

G. 310. Chriſtus voluit, ut in primatu
poteſt/tis ecoleſiaſticzæ usque ad conſum-
mationem ſeculi ſemper aliquis Epiſcoporum
S. Petro ſuccederet.

Nam eccleſiaſticæ unitatis ſervandæ cauſſa
primatum hunc Chriſtus inſtituit (304 — 10).
Eccleſia autem chriſtiana ex divina inſtitutione
usque ad finem mundi eſt duratura (276). Igi-
tur primatum, quo tanquam medio unitas illa
jugiter integra cuſtodiretur, perpetuum quo-
que ſtatuiſſe cenſendus eſt. Atqui hoc fieri non
poteſt, niſi aliquis Epiſcoporum ſemper fſit,
qai Petro in ea dignitate ſuccedat. Ergo &Ec.
i Petri voteſtas ad poſteros noen eſt translata,
se ceterorum quidem Apoſtolorum pvoteſtatem ad
Juccedentes Epiſcovos transmiſſam agnoſcemus.
Ita nunc in Eccleſia nulla aut Epiſcovorum aut
Jacerdotum poteſtas erit. Ita ſolide ratiocina-
tur Melchior Canus L. 6., loc. theol. prop. 32.

§. 311. Univerſalis eccleſia chriſtiana
Epiſcopum Romanum tanquam S. Petri in
primatu poteſtatis fucceſſorem in hunc us-
que diem ſemper venerata eſt.

Omiſſis, quæ hanc veritatem demonſtrant,
innumeris 88. Patrum teſtimoniis, ex genera-
libus duntaxat concilis effata quædam profe-
ram.

4) Conc. Sardicenſe in epl. ſynod. ad Ja-
lium P. Hoc optimum & valde congruentiſſimum eſſt
videhatur, i ad Caput, id eſt, ad Petri Apo-
ſtoli Sedem de ſingulis quibusque pvrovinciis
referaut Domini Sacerdotes.

lert lar

†9
Cpun KNonn
fmnantano
umantgue

lica Frine

Mguamn In
Ilum pac
e) onner
Matur, „„
inn gacelun

n chnikiun
8. Deni in
in Nune u.
den temulm,,
i, er genenn

1 en ee
Orintin
gu frun

N= 171 =

5) Patres Conc. Cpltani I. in epl, ſynod. ad
Damaſum P. ſcribunt: Coolim venimus man-
dato literarum, a veſtra Reverentia ad Impe-
ratorem miſſarum. Ergo Epiſcopum Romanum
ſibi præcipere poſſe cenſuerunt.

c) Philippus Cæleſtini P. legatus Patres Conc.
Epheſini ſic eſt allocutus: Seculis omnibus
notum eſt, &. Petrum Apoſtolorum principem
&W Caput, fideique columnam & eccleſic catho-
licæ fundamentum, a Chriſto — cœleſtis regsi cla-
ves accepiſſe; .. verque H Juos ſemper vi-
vere, cauſſasque decernere, ſemperque vilkurzm.
Hujus dordinarius ſucceſſor Cœleſiinus n65
miſit.
d) Cone., Chalcedonenſe in epl. ſynod. ad
Leonem P. Tu nobis, ſicut Caput membris, vræ-
eras in his, qui tuas gerebant vices.

H. 312. Primatum poteſtatis penes Epiſ-
copum Romanum infigniter illuſtrant, con-
firmantque facta quædam ex hiſtoria eccle-
ſiaſtica primorum ſeculorum,

«ℳ) Teſte Eufebio L. 5. H. E. c. 24. Vi-
ctor P. totius Aſic eccleſtas eum aliis finitimis,
tanquam alterius fialei & opinionis (quod ni-
mirum Paſcha luna 14ta cum Judæis celebra-
rent) omnes a communi unitate eccleſiæ amputare
conatur . . . Verum iſta ceteris omnibus pu-
rum placebunt Epiſcopis. Illum igitur tontra
magnopere adhortabantur, ut pacis, concordig,
caritatis erga proximos diligentem curam
haberet. . . Inter quos Irenwus, quamquam

er literus ſcriptas ex verſona fratrum in Gaf.-
1 Eei. 7

lia,

liat ,quibus prcerat, tradit miſſterium t. reſurre-
kionis Domini Solo die dominico retolendlum
quidem eſſe, Vittorem tamen de hoc, riclelicet
ne tam multas eccleſias omnino propter tradi-
tionis ex antiqua conſuetucine inter illag ob-
ſervatæ obſervationem, a corpore univerſa Chri-
ſti eccleſi veuitus amputet . . convenienter
admonek. En Irenzæus ceterique Epifcopi in
Epiſcopo Romano agnoverunt poteſtatem co-
activam adverſus Epiſcopas Ali&! hujus enim
poteſtatis abuſum tantummodo in Victore
improbarunt.

5⁵) Montaniſtæ docuerunt, eſſe quædam
beccata, quxæ eccleſiaſtica poteſtate remitti
non poſſent. Epiſcopus Romanus edito de-
reto hunc errorem damnaverat. Tertullia-
nus, in eandem hæreſin lapſus, L. de pu-
dicit. C. I. in illud edictum invehitur, &
ſcribit: Audio, edittum eſſe propoſitum, & qui-
dem peremtosium; Pontifex ſcilicet maximus
quocdl eſt Eriſcon us Epiſcoporum, editit: Ego
& mæchiæg & fornicätionis delitta pæœnitentia
junltis dimitto. En Epiſcopus Romanus cre-
debatur Epiſcopus Epiſcoporum, ejusque edi-
cta habebantur pro peremtorüis! Neutrum
profecto ſine poteſtate in ceteros Epiſcopos
explicari poteſt.

½) Martianus Epiſcopus Arelatenſis ad
hereſin Novatiani defecerat. Ea de re per li-
teras 2 Fauſtino Epiſcopo Lugdunenſi mo-
nitus S. Cyprianus, data ad Stephanum P.
epi-

ne h hoc

ns lilanos

eketis 1
eN,
Ctorel ⸗
Dehkuuumn

CE—— , — — N

epiſtola, his eum verbis hortatur: Facere TE
oportet, Fruter cariſſime, pleniſſimas literas ad
Cæpiſcopos noſtros in Calliis ronſtitutos, ne
ultra Martianum collegio noſiro inſultare pa-
tiantur. . . Dirigantur in Provincium E&
ad plebem Arelate con ſiſtentem a TZe literæ, qui-
bus, abſtento Martiano, aliuns in locum ejus

ſubſtituatur. En Cyprianus credidit, Epiſco-
. YP Ult, Pp.

po Romano competere jus præcipiendi Epiſ-
copis Galliæ, ut Martianum deponant, alium-
que Epiſcopum eccleſiæ Arelatenſi in ejus
locum præficiant! Unde autem hoc jus niſi
ex primatu poteſtatis ²

d) S. Athanaſius de Dionyſio Epiſcopo
Alexandrino L. de Simnod. hoc factum comme-
morat: Cum quidam Alexandrinum Epiſco-
pum apud Romannm accuſarent, gquaſi gui Fi-
lium non conſubſtantiulem Patri diceret: & Swy-

nodus Romæ coakta indigne talit, & Romanus

(ſcilicet Dionyſius Papa) ad cognominem ſihi
Epiſcopum omnium ſententiam perſeripſit: ac
jam inde ille ſe ad defenſionem parans, libello
ſuo titulum refutationis & Apologic indi dit.

En Epiſcopus Alexandrinus apud Romanum

accuſatur; & ille apud eundem ſe purgat!
Nonne hoc ſignum fubjectionis eſt?

F. 313. Corde igitur credimus, & ore
confitemur, quod generale Concilium Floren-
tinum, ex Patribus tam græcis quam lati-
nis congregatum, definivit, nimirum Santtam

2
66)

— E
+ rrsn

& Apoſtolicam Sedem & Romanum Pontificem
in univerſum orbem tenere primatum; & ipſum
Pontiſicem Romanum ſucceſſorem eſſe B. Petri
principis Apoſtolorum, & verum Chriſti Vica-
rium, totiusque eccleſiæ Caput, & omninm Chri-
ſtianorum Patrem & Pottorem exiſtere; & ipſi
in B. Petro paſcendi, regendi, & gubernandi
eccleſiam auniverſalem a Chriſto plenam poteſta-
tem traclitam sſe, quem ad modum & in ge-
ſtis conciliorum æœcumenicorum & in &. Cano-
nibus continetur.

G. 314. At quo jure factum eſt, ut pri-
matus poteſtatis Epiſcopatui Romano anne-
Geretur? Divino, an humano tantum? Si
divino, dicas; oſtendas oportet, præcepiſſe
Chriſtum, ut non alius S. Petro in prima-
tu ſuccederet, niſi qui Epiſcopus Romanus
fuerit. Sed ejusmodi præceptum neque ex
S. Scriptura, neque ex divina traditione no-
bis innoteſcit. Scribunt quidem AMWBRO-
&drn S& in orut. contra Auxentium; Al HAIWA-
&diS in apolog. pro fuga ſuu; & Greg. M.
in falm. 5. vœnitentiulem, S. Petrum ali-
quando jam in eo fuiſſe, ut Roma diſcede-
ret; at cum in via Chriſtus ſe ei viſendum
dediſſet; rogatusque a Petro, quo vaderet,
Romam ſe vadere rurſus crucifigendum re-
ſpondiſſet; Eundem his Chriſti verbis ad
mortem Rom?æ ſubeundam ſe animari ratum,
ibidem perſtitiſſe. Verum ex hoc facto nil
aliud ſequitur, quam Chriſtum Yoluiſſe, ut
E=

ecedl

in
lccealt II

Pimatu un

Wot,

17

R 31.
Is, Mti
clclelx N.
Lox⸗
ſ

Nin.
ommms
Unn egne e
trudſtione no⸗
en AV8N.
1. AIAN.

nünati tatun,

lnr hied
5Cviſe,
ð

Petrus Romæ potius quam alibi moreretur.
Inſtitutio divina inde non evincitur, niſi
oſtendatur, eo, quod Petrus Romæ obierit,
Primatum cum Epiſcopatu Romano eſſe ne-
ceſſario connexum. Id autem quo argumen-
to ſatis probari poſſtt, non video. Factum
Petri anſam dedit, ut primatus imperii ec-
cleſiaſtici Romanæ potius quam alteri eccle-
ſiæ annecteretur: id equidem nolim abnuere:
inde ortam eſſe neceſſitatem, ut, qui Petro
ſuccedit in Sede Romana, eidem pariter in
primatu univerſali ſuccedat, hoc eſt, quod
inficior.

G. 315. Reliquum igitur eſt, ut dica-
mus, rationem ſufficientem, cur primatus
eccleſiæ Romanæ ſit annexus, nec in præ-
cepto quodam divino, nec in facto Petri
contineri, ſed in conſtanti conſenſu eccleſiæ
univerſalis, hoc eſt, in voluntate eccleſiæ,
a morte Petri in hunc usque diem conſen-
tientis, ut Epiſcopus Romanus ſimul gaudeat
primatu imperii eccleſiaſtici. An porro ex
poſſeſſione tot ſeculorum decurſu continuata
Sedes Romana jus acquiſierit, ut dignitatis
hujus Apoſtolicæ prærogativa cum alio Epiſ-
copatu deinceps conjungi nequeat; hæc quxæ-
ſtio inter illas numeranda eſt, queis diſcen-
tium præſertim auimi non ſunt diſiinendi, cum
alinnde manifeſtum ſit, ejusmodi novationem non
futuram e re eccleſic, ſocietatisque chriſtianæ
aſu, propterea quod ſine multa colliſione, no-
X0-

y 7
rraan —N7O0rr- 6

vioque ectleſiæ ſchismate fieri illa vix poſſet. Ita

prudentiffime monet Rvdimus Abb. Rautten-
ſtrauchius Inſt. j. eccl. JG. 117.

Quamobrem, etſi ſucceſſio in primatu impe-
rii eceleſiaſtici juris divini fit (310) : ratio,
ſucceſſionis tamen, ſeu ratio, cur Epiſcopus
Romanus potius quam alius quispiam ſucoe-
dat, non niſi juris humani efſe merito cenſe-
tur.

F. 316. Forma imperii eccleſiaſtici jure

divino eſt ſimilis ariſtocratiæ, monarchia
quadam temperatæ.

Eſt enim fimilis ariſtocratiæ, quam con-
ſtitaunt Epiſcopi (298). Inter Epiſcopos ex
divina inſtitntione aliquis gaudet poteſtate,
qua ceteri ſltem ſeorſim accepti carent, ni-
mirum primatu (310). Hæc autem dignitas
ſpeciem quamdam monarchiæ exhibet (94).
Non eſt igitur, cur formam imperii ecclefia-
ſtici ariſtocratiæ monarchia quadam temperatæ
ſimilem affirmare non lieeat.

ſ

THoLet
ICCL

e 177 =5*

Abb. Ninft

. C AP. III.

de dD DE IMPERIO EKCCLESIE CIIRISTIANA
copue

Nihiim ſocve. SECUNDUM SYSTEMA ACATHOLICORUM.

metito cenle⸗
ARTICULUsS I.

Malki n REFUIAWIVUR ARGUIENITIA AUA
Rruncin THOLIcoRUAI CoTRA TIPERIUI
ECCLESIASTICUM EPISCOPORUM.

enik, enn en⸗

geyi nen, 1⸗ tius in ore fuit, quam hæc ver-
7 mMen gnin ba: Cujus eſt regio, illius eſt religio. Con-
e elhet 9) tenderunt enim, eccleſiam chriſtianam ita
inzeii eteir eſſe a Chriſto inſtitutam, ut eſſet ſocietas

uin kenna⸗ ualis ſeu collegiumn, inſtar collegii cujus-

cunque ſecularis, imperio civili ſubjectum.
Neque ex recentioribus Proteſtantibus deſunt,
qui huic ſententiæ ſuum calculum adſiciant.
Atque hoc eſt ſyſtema, ut vocant, jurisdi-
.4 Kionis territorialis. Argumenta, queis hoc
Syſtema innititur, partim ex natura vel ec-

cleſiaſtici vel civilis imperii; — partim ex
inſtitutione Chriſti petita ſunt. Priora jam
ſuperius refutavimus (171 - 88. & 221 = 25).
Poſteriora hoc loco diluemus.

F. 318. Opponunt I. Imperium denotat
poteſtatem profanam, quæ fſolis Principibus
convenit. Ergo vel nullum eſt ex inſtitutio-
ne Chriſti imperium in eccleſia, vel cum
imperio civili conjunctum eſt.

R. Abjiciatur per nos licet vox imperium, dum-
modo concedatur id, quod nos per imperinn
eccleſiaſticum (153) intelligimus. Non enim ii
ſumus, qui litigare velimus de nomine.

G. 319. Oppon. II. Imperium eccleſia-
ſtichm ante legem Moſaicam fuit vel penes
Patresfamilias, vel penes Reges, ut conſtat
e Melchiſedeco, qui Rex Salem & ſimul
ſacerdos Dei altiſſimi fuiſſe ſcribitur, CGLEGN.
XIV. 18. In lege Moſaica vero, licet ſacer-
dotium ſoli tribui LEVI fuerit attributum
(190 & 91): imperium tamen ſacrum cum
oteſtate regia copulatum fuiſſe legitur. Nam
&ALOMOW ejetit Abiathar, ut non eſſet Sa-
cerdos Domini. III. KECG. II. 27. & OSAPIIAI.
quoque in Gernſalem conſtituit Leritas, E
ſacerdotes, & principes ſamiliurum ex Wracl,
ut judicium & cauſſam Domini judicarent ha-
bitatoribus ejus: pracepitque eis . . . ubicungue
quæœſtio eſt de lege, de mandato, de ceremo-
niis, de juſtificationibus, oſtendite eis, ut non

veccent in Vominum. Ergo Chriſtus quoque

imperium ſuæ eccleſiæ imperio civili an-
nexuiſſe cenſendus eſt, ne Principum pote-
ſtatem diminuiſſe videatur.

R.

zum erch
Cant, h
lumn

lelſones
lagre (

Cleens

1
er fiti⸗
Auol he⸗
clſln Re
DbNgun

Unpernumn i

tamgue

„£ℳ
Iy9

9

R. Etiamſi imperium eccleſiaſticum in V.
T. conſtanter fuiſſet conjunétum cum civili
imperio: id quod nec ex allatis exemplis,
nec aliunze ſufficienter probatur (188 - 93):
cum tamen ejusmodi conjunétio neutiquam ſit
neceſſaria (218 & 79); potuit certe Chriſtus
deinceps alterum ab altero ſeparare. Eeccleſia
Chriſti non judaizat: hoc proverbio utuntur
Proteſtantes. Neque nos illud rejicimus (141).
Sed cur ab imperio eccleſiæ judaieæ ad impe-
rium eccleſiæ chriſtianæ illi argumentum du-
cant, hoc equidem eſt, quod mirari ſatis non
poſſumus.

§. 320. Oppon. III. Ex diviſione impe-
rii civilis & eccleſiaſtici pernicioſiſſimæ difſ-
ſenſiones bellaque cruenta ſæpe exorta ſunt.
Itaque Chriſtus hujus diviſionis auctor eile
credendus non eſt.

R. Diſſidia non ex diviſione imperii, ſed
ex vitio imperantium orta ſunt, eo nimirum,
quod Reétores civitatis jus in Sacra; — vi-
ciſſim Rectores eccleſiæ jus in temporalia non-
nunquam contra, ac oportet (218 & 19, item
337), ſibi vindicarent.

K. 321. Oppon. IV. Saltem ſi utrumque
imperium in eodem ſubjecto eſſet conjunctum,
tot tamque funeſtzg turbationes integras res-
publicas non peſſumdediſſent. Ergo Chri-
ſtus, utpote pacis amantiſſimus, ejusmodi ſe-
junctionem non inſtituit.

R. Equidem tot diſcordiis turbatæ non fu-
iſſent respublicæ. At eccleſiæ chriſtianæ unitati
M 2. in

in hypotheſi adverſa peſſime etſſet conſultum.
GCum enim orbis terrarum in plures civitates,
quarum altera ab altera non dependet, divi-
ſus ſit; tot fere religiones eſſentisliter diverſæ
quot funt diverſi Principes, eccleſiam Chrilti,
diſcinderent, quam Is tamen in eſlentialibus
unam eſſe voluit (274).

. 322. Oppon. V. Homines toto orbe
diſperſi non po ſunt communi imperio regi.
Membra autem eccleſiæ chriſtianæ toto, qua
late patet, orbe diffuſa ſunt. Cum igit
hoc futurum Chriſtus præviderit, commune
imperium eccleſiæz a civili diſtinctum inſti-
tuiſſe cenſendus non eſt.

„

R. Admiſerim, repugnare commune zinle⸗
rium civile, præ ſertim democraticum, homina
toto orbe diſperſorum: communi enim eorun-
dem ſecuritati, qui tamen eſt finis imperii
civilis, vix ac ne vix quidem ſatis proviſum
foret, ſi uni omnes imperio ſubeflent. At dilſ-
parem eſſe imperii eccleſiaſtici rationem, arga-
gumento eſt Eccleſia catholica, utpote cujus
membra, utut toto orbe diſperſa ſint, commu-
ni tamen imperie ſacro ſubjecta ſe eſie pro-
fitentur.

F. 323. Hodierni Proteſtantes cum an-
tiquis docent quidem, Eccleſiam ex inſtitu-
tione Chriſti eſie ſocietatem gualem ſeu Col-
legium, majorem tamen Partem defendunt,
collegium hoc non efſe ſua natura ſubjectum
imperio civili, ſed proprio inſtructum impe-
rio ſacro, quod quidem penes univerſam
Chri-

hl iimm Cri
1 ellentili

ſtis Nn

6. 4A (Il-
ntionen, ald-

N= 181 =5*

chriſtianorum multitudinem jure divino re-
ſideat, ita tamen, ut hæc illud vel illius
ſaltem exercitium in unum aut plures com-
muni conſenſu transferre pofſit. Kx horum
ſententia Apoſtoli, ſi quod imperium exer-
cuerunt, id omne non jure proprio, ſed tan-
tum adminiſiratorio atque ex delegatione po-
pvuli (26. cC) exercuerunt, inſtar Officiulium,
juos in republica democratica Daguztek⸗ ſeu
Commiſſurios appellare ſolemus (62). In locum
Apoſtol orum non ordinatione divina ſed ſuf-

fragio populi ſucceſſerunt Epiſcopi: qui la-

plu temporis poteſtatem toti eccleſie commu-
nem ſibi folis vindicarunt. Donec denique
ſeculo decimo ſexto, abdicatis Epiſcopis 5
eccleſia in jus fibi proprium reſtituta eſt.
Ex eo tempore vel ipſum imperium eccleſia-
ſticum, vel faltem illius exercitium libero
chriſtiani populi conſenſu imperio civili an-
nexum eſt. Quamobrem Proteſtantes, qui
hanc ententiam amplexi funt, jura Princi-
pum intuitu religionis in collegialia & maje-
ſtatica diſpeſcunt. Hæec cum imperio civili
inſeparabiliter connexa funt; illa non item.
Collegialia jure in Sacra; — majeſtatica jure
dirc Sacra continentur. Jam ad argumen-
queis hoc ſiſtema ſuum, quod collegiale
vocant, probare nituntur, reſpondebimus.

j. 324. Oppon. I. Chriſtus M ATTHMI.
XVIII. ait: Si veccaverit in te frater tuus.

M 3 vade,

e. 182 ℳ*

vacle, & corripe eum inter te & ipſum ſolum.
,d te audierit, lucratus eris fratrem tunm. Si
autem te non audierit, adhibe teeum adhuc
unum vel duos: ut in ore duorum vel trium
teſtium ſtet omue verbum. Cuodſi non audierit
eos, dic eccleſic. di autem eccleſiam non au-
dierit, ſit tibi ſicut ethnicus & publicanus.
Ergo Chriſtus conceſſit eccleſiæ poteſtatem
judicandi & excommunicandi inobedientes:
ergo eidem etiam tribuit jus ligandi & fol-
vendi: nam immediate ibidem fubjungit :
Amen dico vobis, quxæcunque ualligaveritis &
(278). Eccleſia autem, ſeu vocis hujus ori-
ginem græcam ſpectes, ſeu ſignificatum,
quem S. Literæ eidem conſtanter tribuunt,
deſignat multitudinem congregatam. Ergo
Chriſtus imperium eccleſiaſticum toti mul-
titudini Fidelium contulit.

R. Communis quidem Catholicorum inter-
pretatio vult, per eccleſiam hoc loco nonniſi &a-
veriorem eccleſiaſticim, utpote qui eccleſiam
repræſentat, intelligi. Verum non eſt necefſe,
ut a communi ſignificatu, quem S. Scriptura
vocabulo eccleſia tribuit, recedamus: nam etiam-
fi, ut alias, ita etiam hoc loco multitudo con-
gregata defignetur: id tamen, quod Proteſtan-
tes volunt, inde neutiquam ſequitur. Nam cer-
tum eſt, Chriſtum L. c. ad ſolos Apoſtolos lo-
qui: quandoquidem allata verba, teſte L UOA
XVIIL. 7, dixit ad diſcipulos ſuos, qui ſoli,
juxta MAYTYH. XVIII. 71, IN ILLPA HORA
AD EUA ACCESSERUNT. Ergo his ſolis
quoque poteſtatem ligandi & ſolvendi cenſen-

ten tridn
gos andt
Cettunn

6

e lo0

Ne gii

m Non el

. Lco
aalenc

end

WN 183 =

dus eſt contuliffe, niſi eandem toti multitudi-
ni communicaſſe aliunde probetur. Certum por-
ro eſt, ex eo, quod Chriſtus velit, ut offen-
ſus offendentem ad ececleſiam deferat, neuti-
quam ſequi, multitudini competere jus judi-
candi criminoſos, quemadmodum jus hoc minime
convenit duobus illis, quos offenſus ad corre-
Dtionem oftendentis adhibere jubetur. Neque
ex verbis: ſi eccleſiam non auäierit, pro impe-
ri0 multitualinis quidquam licet concludere:
alioqui rurſum & duobus, qui ad correétionem
adhibendi ſunt; immo ipſi offenſo in offenden-
tem tribuendum effet imperium: nam paullo
ſuperius iisdem verbis utitur Chriſtus: Si te
non audierit. — Si non audierit ess. Denique
certum eſt, his verbis: Lit tibi ſicut ethnicus
ES publicanus, offenſo quidem concedi jus vi-
tandi offendentem velut ethnicum & publica-
num;,; ſed minime defignari, cui jus offenden-
tem excommunicandi competat. Verba itaque
Erangeli ca ſic esponimus: Si quis te oſfende-
rit, ne ulciſcaris injuriam ; ſeg clam & abs-
que arbitro eum corripe. Si errore agnito,
zmendationem ſpovonderit, lucratus eris fratrem
5. Si vero erratum ſuum noluerit agnoſ-
„ coram uno vel duobus teſtibus eum cor-
rige. Si neque ſic emendatus fuerit, vublice ſeu
conam eccleſia ſui eum officii aamone. Si tum
quogue ad frugem meliorem non redierit, pro
οa νauanäicato, ſicut etlhnicumn & puhlicanum,
eum habeto. Hic ſenſus certe planus eſt &
naturalis. Sed in eo nihil reperitur, quo mul-
titudini poteſtas judicandi vel excommunican-
di collata eſſe videatur. Quibus jus hoc com-
petat, verba immediste ſequentia declarant:
nimirum: Amen dico vobis, Apoſtoli, quæ-
ue aälligaveritis &c.

W 4. §. 325.

184 —☛6-*
8. 325. Oppon. II. Verba illa: Quxcun-

que alligaveritis &c. hunc ſenſum habent:
Quascunzhue injurias non remiſeritis offenden-
tibus vos, ecx nec a Leo remittentun; quas
vero remiſeritis ,„ a Deo quoque remittentur.
Nam, ut contextum legenti patet, agitur eo
loco tantum de remiſſione injuriarum. Ergo
illis verbis Chriſtus imperium ſacrum non
deſignavit.

R. Deus ſæpe remittit pœnitenti pecca-
tum injuriæ alteri illatæ, quamquam hic illi
non ignoſcat. Et viciſſim offenſus ſæpe offen-
denti injuriam ab eo fibi illatam remittit;
nec tamen propterea Deus ejusmodi injoriæ
veniam concedit: ſi nempe offendens de pec-
cato, quod offendendo alterum adverſus Deum
commiſit, ſerio non doleat. Itaque verba al-
lata eo, quo Aarii volunt, ſenſu exponi ne-
queunt.

§. 326. Oppon. III. Chriſtus, LUC. XXII.
25 & 26, ad Apoſtolos ait: Keges gentium
dominantur eorum &. Vos autem non ſic:
ſed qui major eſt in vobis, fiat ſicut minor;
& qui praceſſor eſt, ſicut miniſirator. Ergo
Chritus Apoſtolos ab omni imperio alienos
eſſle voluit.

R. Chriſtus Apoſtolis prohibuit imperium,
quale habent Reges, nimirum civile, & cum
dominata conjunckum (155). Imperium ſpiri-
tuale illis non prohibuit.

§. 327.

. Wi
indeio
Ennt ce
it verbn
Deo; -
Cocktium
ſpurmnt!
Ns (i
Une 1
Dpemodi
tine compo
i
Utuit nini⸗
Dirun
anchnun,
us reliur
teler Uiping
Geae zult

V

t

ererſe Denn
1iretlos

Denan

4

etium pi⸗

V.
p

G. 327. Oppon IV. Apoſtoli poteſtatem
a Chriſto acceptam nullibi imperium, ſed mo-
do miniſteriam verbi, modo miniſterium recon:
ciliationis; ſemel iterumque ſimpliciter Miul-
