Ciatas ac quiſierant, deperditarum vacuos titulos
in ejuswodi Epiſcopis conſervare placuit. Ce-
terum veri Epiſcopi funt, eadem cum aliis
Epiſcopis præditi poteſtate & ordinis & juris-
dikttionis: cujus tamen exercitio carent, cum
deſtituti ſint chriſtiana plebe, quam regant.

F. 387. C0O AD GVUIORES LEpiſcoporum,
jure etiam ſuccedendi donatos, jam primis Ec-
cleſiæ ſeculis extitiſſe legimus, ſed nonnifi
tum , cum majon utilitas Eccleſiæ id exige-
bat. Ejusmodi Coadjutor proedria honoris &
poteſtatis in Dicecefi cedit ſoli Epiſcopo, quem
adjuvat. Eundem deſignzare illorum eſt, quo-
rum eſt eligere, vel nominare Epiſcopum. Con-
ſenſus Papæ ex recentiori difciplina requiri-
tur, nempe ex decreto Synodi Tridentinæ
Jeſ. 25. Cap. . de zéf.

F. 388.

= 236=

§. 388. VIAhII EPISCOPORVII varii
ſunt pro varietate munerum, quibus obeun-
dis præficiuntur: alii enim in Ordinis; — in
Jurisdittionis functionibus alii vicariam Epil-
copo operam navant. Prioribus Archipresby-
teri, Chorepiſcepi, & Proepiſcopi; — poſterio-
ribus Archidiaconi, Officiales, & Vicarii vel
generales vel ſpeciales ſeu foranei, adnumeran-
tur.

F. 389. AROHIPRESPLVTERI olim erant
Vicarii Epiſcoporum urbici: illis enim vel
abſentibus vel impeditis, ſacra COrdinis mu-
nia, quæ Presbyteris conveniunt, in Urbe
epiſcopali obibant. Præterea invigilabant pub-
licam pæenitentiam agentibus: curam agebant
pupillorum, viduarum, ac peregrinorum: ce-
teros Presbyteros aliosque Clericos cathedra-
les in ſacris officiis dirigebant. Senior Pres-
byterorum regulariter fungebatur hoc mune-
re: quamquam id etiam juniori cuidam Pres-
bytero, a morum probitate prudentiaque præ
aliis commendato, deferri poterat. Seculo 1V.
jam hujus officii nomen innotuit. Nam in
Concilio Carthag. IV. de ann. 398. Can. 77.
legimus: Epiſcopus gubernationem viduarum,
& pupillorum, a peregrinorum non per ſe ipſum
ſed per Archüpresbiterum aut Archidiaconum agat.

§. 390. De CHOREPISCOPI& pariter jam
ſeculo IV. fit mentio in Conc. Ancyrano Can.
z2. & Neoczæſareensi Can 13. Erant hi Li-
Av1

11n Choleplo
ſecolum IN.
Vel anozant
yes Nellere

Abus negle

In Lorum lor
len MA
Urerttate ciee

Norun in P
EEAOA
ie 2 ſeulo
Cvorum gicee
meur,
lcopelis pie

WA N

, Cuihrs hnn

icarin Cy,.
Altirut,.

a, Wuneran.

5pnier n

lello.

*= 237 — 5

curii Epiſcopornm rarales: præerant enim ec-
cleſiis ruralibus earumque Presbyteris: curam
gerebant pauperum in vicis degentium: For-
muatas ſeu Pacificas communionis literas in
exteras regiones profecturis dabant. Quam-
quam vi Muneris ſui ſacro Epiſcopatus Ordi-
ne inſigniti non eſſent: nonnunquam tamen
contigit, ut veri Epiſcopi vacantes ad Chor-
epiſcopatum aſſumerentur, queis ex permiſſu
Epiſcopi civitatis Clericos ordinare licebat.
Hinc recte dixeris, neque nullos, neque om-
nes Chorepiſcopos fuiſſe veros Epiſcopos. Poſt
ſeculum IX. paullatim fſunt abrogati, eoquod
vel arrogantia ſua Epiſcopis civitatum gra-
ves acciderent, vel horum in ſfacris functio-
nibus negligentiam ſubſidio vicario foverent-
In Eorum locum ſucceſſerunt Archipresbyteri
ſeu DECAMI rurales, quorum auctoritas pro
diverſitate diœceſium diverſa eſt.

S. 391. PROEPISCOPIunt Vicarii Epiſ-
coporum in Poutificalibus, quos vulgo etiam
SVEERAGANEOS vocant. Ejusmodi officio
funguntur Epiſcopi titulures (386): quos jam
inde a ſeculo XIII. Epiſcopi, præſertim ii,
quorum dicœceſes latius patent, adoptare con-
ſueverunt, ut fuas in functionibus Ordinis
epiſcopalis vices obirent.

L. 392. ARCHIDIAUONI, quos ſeculo
IV. ſam extitiſſe conſtat ex Can. 17. Concilii
IV. Carchag. (389), erant Vicarii Epiſcopo-

rum

rum in exercendis quibusdam actibus ſacræ
jurisditlionis externeæ, ad quos primo delega-
tum, deinde lapſu temporis ordinariam quo-
que poteſtatem nacti ſunt, utut ſuborcdina-
tam Epiſcopo, ad quem appellationi locus
erat. Sed cum paullatim dignitate ſua tu-
midi, fimbrias ſuas, non ſine incommodis Epiſ-
coporum, plus juſto dilatarent; circa finem
ſeculi XII. de poteſtate eorum diminuenda cop-
tum eſt cogitari. Quare hodie alibi nullos; —
alibi ſola honoris prærogativa; — alibi aucto-
ritate plurimum acciſa præditos Archidiaco-
nos reperias.

H. 393. Quos hodie PIARIOS GENWE-
RALE Epiſcoporum in ſpiritualibus nomina-
mus, in locum Archidiaconorum (392) affum-
ti ſunt. Eorum poteſtas ex mandato genera-
i, quo inſtructi ab Epiſcopo ſuo ſunt, ad to-
tam dicceſin ſe extendit, & omnia, quz ad
jurisdictionem on dinariam epiſcopalem perti-
nent, jura complectitur, ſi ea excipias, quæ
Epiſcopus veriſimiliter in ſpecie ſibi reſervaſſe
cenſetur: nam in generali conceſſione nequaquam
illa veninnt, quæ non eſſet quis, veriſimiliter in
ſvecie conceſſurus. Cap. 3. de off. Vic. in 6. At-
que heec generalis eſusmodi Vicariorum juris-
dictio eſt ordinaria, utpote quæ per commiſſio-
nem ofitii generaliter fattam iis conceditur,
juxta C. 2. eod. in 6. eſtque eadem cum juris-
dictione Epiſcopi, ita ut a ſententia Eorum
hon ad Epiſcopum, ſed ad immediatum Epilſ-
COpI

S, in diril
innie;- 0
Detit, vel ut
tinennt.

Deshzter,

n, Ulece
hs Cinnt lla

8

copi Superiorem appellatio locum habeat,
quemadmodum deciditur C. 2. de conſuet. in 6.
ubi prohibetur, ne quis ab Oficiali Epiſcopi ad
eundem Epiſconum appellet: ne ab eodem ad ſe
ipſum, cum ſit idem auditorium utriunsgue, A-
pellutio interpoſita videatur.

§. 394. OFFIOIALES autem Epiſcopo-
rum iidem ſunt, qui Vicarii generales (393).
In multis tamen diccefibus generalis admini-
ſtratio jurisdictionis epiſcopalis inter Vicarium
generulem & Officialem, tanquam duas perlſo-
nas, ita diviſa eſt, ut Vicario generali volun-
taria; — Officiali contentioſa jurisdictio com-
petat, vel ut ad Hunc cauſſæ matrimoniales,
uti & decimales; — reliquæ vero ad illum per-
tineant.

F. 395. VIARII foranei Epiſcoporum in
Wviritualibus ſunt, queis pro aliqua parte dic-
ceſeos jurisdictio ſacra ad cauſſas quasdam de-
terminatas ab Epiſcopo delegata eſt. Commiſ-
Jarii epiſcopales in aliquibus dioecefibus appel-
lari ſolent. Ab horum ſententiis non tantum
ad Epiſcopum, ſed etiam ad generalem Ejus
Vicarium appellare licet.

O. 396. Primis Eccleſiæ chriſtianæ ſecu-
lis Presbyteri & Diaconi, miniſterio Eccleſiæ
cathedralis addicti, Senatum quemdam eccle-
ſiaſticum, græce Preshiſterion, conſtituebant,
cujus Cuput erat Epiſcopus. Scnuatus hic in
gu-

N 240 —*

gubernanda eccleſia & viventi Epiſcopo a con-
ſiliis erat, & defunéti vices ſupplebat, donec
alius Epiſcopus ſubrogaretur. pſi porro Cle-
rici hujusmodi dicti ſüunt CAWOWIOI, primo
quidem, quia inſerti erant canoni ſeu matri-
culæ eccleſiæ, e cujus bonis ſuſtentabantur:
ut eo nomine diſtinguerentur a Presbyteris,
qui, cum rem divinam obirent in Oratoriis
Magnatum, horum quoque ſtipendiis aleban-
tur: lapſu temporis vero appellatio hæc illis
attributa eſt a canone ſeu certa vivendi regu-
ia, quam ſub finem ſeculi VIII. Chrodegan-
gus Epiſcopus Metenſis, & paullo poſt Con-
cilium Aquisgranenſe, cæſarea Ludovici Pii
auctoritate ſuffultum, iis ſervandam propoſuit.
Canonici ſecundum hanc regulam communi
clauſtro, dormitorio, refectorio &cc. uteban-
tur. Aucto Clericorum numero, plures etiam
eecleſig parochiales in hujusmodi Canonico-
rum Collegia mutatæ ſunt: unde Eccleſic Col-
Isgiatæ ſuam traxere originem.

Decrevimus, ſic ſtatuit ann. 813. Concilium
Moguntinum Can. 9. ut Canonici Cerici eanoni-
ce vivant.. ut ſimul manducent, & dormiant.
Et in ſuo ciauſiro maneant.

§. 397. Sed ut inſtabiles ſunt hominum
animi, jam ſeculo X. vacillare; — deinceps
Vero penitus corruere cœpit inter Canonicos
vitæ communis Inſtitutum: dum Hi alibi qui-
dem citius, ſerius alibi, relicto clauſtro, di-
viſisque inter ſe reditibus eccleſiaſticis, ſepa-
ratim

irn .
N in wct

l, Drjm

= 241 ==&* .

ratim degere animum induxerunt. Veteris ta-
men inſtituti indicium hodieque præbent

o) Domicellares ſeu Domicelli: qui, cum
eſſent Clerici juniores, in Canonicorum clau-
ſtris educari, variisque exercitationibus pro-
bari ſolebant, donec ad communia cum reli-
quis Canonicis jura admitterentur.

9) Annus claußtralis ſeu ſtriltta reſidentig,
quæ ſpeciem præ ſe fert annui Wovitiatus,
quem Domicellares ſubire tenebantur.

c) Scholaſticus, qui eosdem ſtudiis neceſſa-
riis imbuebat; immorigeros caſtigabat; promo-
vendos ad Ordines examinabat; ſua e diſci-
plina dimiſſos emancipabat.

d) PRLEPOSIIVS, cui rerum tempora-
lium; — &

e) DECAMWVS, cui diſciplinæ ſacræ in-
ter Canonicos cura eſt demandata.

F. 398. Major quibusdam Canonicis ſplen-
dor accedit vel a Perſonatu, vel ab officio, vel
a dignitate; & quidem a Perſonatu, ſi Præemi-
nentiam quamdam ſine jurisdictione externa,
aut rerum eccleſiaſticarum adminiſtratione; —
ab Oſicio, ſi ejusmodi adminiſtrationem ſine
præeminentia & jurisdictione externa; — à Dig-
nitate, ſi præeminentiam cum hujusmodi ju-
risdictione vel adminiſtratione conjunctam ha-

beant. G. 390.

G. 399. Ex Conciliis Ancyrano Can. 2¾.
& Antiocheno can. 1§8. apud Gratianum D. 92.
C. 5. & 6. conſtat, nomine Parochicæ olim fu-
iſſe intellectum, quod modo Viæceſis nomine
intelligimus, nempe tractum quemdam, cui
Epiſcopus aliquis ſacro cum imperio bræelt:
antiquitus enim LDiceſis eccle Taſtic« comple-
xum plurium provinciarum, qui Exarcho ſeu
Patriarchæ cuidam in cauſſis eccleſiaſticis ſub-
erat, ſignificatu ſuo comprehendebat (361-69).
Hodie vero Parochia denotat determinatam
dieceſeos partem, cui ad curam animarum
præeſt eshyter Epiſcopo ſubordinatus, qui
PAROCHVUS, vel etiam Plebunus dicitur. Ori-
ginem parochiarum, adeoque & Parochorum
ad tempora apoſtolica, vel ſaltem apoſtolicis
proxima referendam cenſemus, eo præſertim,
quod, aucto Chriſtianorum numero, Epiſeopi
Viris indigerent, qui partes aliquas eccleſia-
ſticæ ſolicitudinis in ſe ſuſ ciperent.

F. 400. Ceterum poteſtas ſacra, qua Pa-
rochi gaudent, tam jurisdiftionis, quæ quidem
foro tantum interno continetur (342 & 56)
quam Ordinis, ſicut divinæ inſtitutionis eſt, ſi
ejus Iubſautiam ſpectes, ita immediute a Deo
deſcendit (351. f): id quod tamen immediatæ
Epiſcoporum jurisdictioni cum in ipſos Paro-
chos, tum in plebem iis commiſſam ne quid-
quam derogat.

O. 401. Ipſo Eccleſiæ chriſtianæe exordio
non

Etem dupe
Cemn in ſoe

ctiam conn
cacicandis

i hunin Ne
I —4 d.
Eelggoſe con
Dre ceters
ſi mn hrrifi
i Regulan

Ne. 243 = *

non defuere homines, qui vitam ſuam ad con-
ſilia evangelica exigerent, ab auſterioribus ex-
ercitationibus Aſcete dicti. Horum multi a
ceterorum hominum conſortio remoti degere
coperunt, Monachi propterea appellati: queis
ſub finem ſeculi III. exemplo ſuo præiverat S.
Paulus Thebæus. Pios ejusmodi homines fe-
culo IV. mirifice auctos ad vitam communem,
unde Cænobitarum nomen exortum eſt, in
Egypto SS. Antonius & Pachomius, in Pa-
læltina S. Hilarion, in Ponto S. Baſilius tra-
duxere. Convivebant hi ſub communi tecto
eidem Superiori religioſo ſubditi. Initio qui-
dem in locis deſertis; deinde vero in urbibus
etiam convenerant, auctore S. Baſilio, ut in
eradicandis Arii erroribus adchumento eſſent
Epiſcopis, quemadmodum referunt Socrates
L. 4. H. E. cap. 27. & Sozomenus L. 5. (ap-.
17. Sic religioſum vivendi genus per omnem
Orientem ad Indos usque propagatum eſt, Per
Oceidentem a S. Athanaſio Romæ; — a S.
Ambroſio Mediolani; — a S. Martino in Gal-
lia, — a S. Auguſtino in Africa occidentali
religioſæ communitatis domicilia exſtructa ſunt.
Præ ceteris S. Benedictus Difciplinam mona-
ſticam latiſſime propagavit. Sanctiffimi hujus
Viri Regulam, diſcretione pracipuam & ſermone
Inculentam, ſeculo. VIII. omnia fere monaſteria
in Occidente amplexa fſunt. Cum ſeculo XII.
religioſarum Congregationum & varietas &
multitudo magis ſemper magisque excreſce-
ret, ne nimia Religionum diver ſitas rare in
2 -

Eccleſiam Dei confuſionem induceret, generale
Concilium Lateran. IV. can. 13. firmiter pro-
hibuit, ne quis de cetero novam Religionem in-
veniret: ſed quicungue ad Religionem converti vo-
merit, unam de approbatis aſſumeret. At ne-
ſcio, quo fato factum fuiſſe dicam, ut poſt
idem Concilium Religioſorum Ordinum di-
verſitas inérementa multo ampliora ceperit.

G. 402. Antiquitus quidem Monachi, cum
Clericali Ordine carerent, Laicorum duntaxat
nomine venire ſolebant. Non deerant tamen,
qui e clauſtris ad functiones hierarchicas Pres-
byteratus, atque Epiſcopatus adeo, prevehe-
rentur. Subſequentibus feculis cum plerique
Religioſi ad ſacros Ordines promoverentur; in-
de mos cœpit obtinere, ut Cleras in decula-
rem & Regularem abiret. Clerici regulares, ſi
Prælati ſint, nimirum vel Generales, vel Pro-
vintiules, vel locales, ut Abbates, Priores, Guar-
diani, quamquam Ordine Presbyteratus tan-
tum ſint initiati, præter poteſtatem paternam
& Oeconomicam, etiam eccleſiaſtica quadam ju-
risdiftkione externæ in Religioſos ſibi ſubjectos
audent. Præ ceteris ejusmodi Prælatis emi-
nent ABBATIES, & GEWERALES Ordinum,
utpote quibus in Conciliis generalibus fufffa-
gium definitivum ex privilegio competit. Ke-
liqui Clerici regulares ad eum Hierar chia ec-
cleſiaſtick gradum pertinent, qui Ordini hier-
archico, quo ſunt conſecrati, reſpondet.

Quzæ

W
N ν

MR.

.

v
V

*
tt, Lccleſar

9

ntumn eccſeli

lſſ W.

1 uigin

lohs e we

= 245 =*
Quæ hactenus recenſuimus, præcipua funt
membra Hierarchiæ humanitus introductæ. At-
que ea quidem, uti variis in hunc usque diem
mutationibus obnoxia fuerunt, ita & variis dein-
ceps modis, prout e re publica eſſe viſum fuerit,
mutari denuo poſſunt.

fd
CALb, l.
DE JURIBUS EPISCOPORUM.

ARTICULUS I.

DE GRIBU.S EPISCOPORVIII TW
CONCOILIIS CONWGREGATORVUII.

G. 403. COWoIL.IOI „ græce Sfnodus, eſt
conventus perſonarum, imperio
eccleſiaſtico præditarum, ad negotia eccleſiæ
propria communibus ſuffragiis definienda. Eſt
vel univerſale, vel particulare. Ad ſynodum
univerſalem, quæ etiam plenaria, generalis, &
Cecumenica dicitur, ex univerſa, qua late pa-
tet, Eccleſia; — ad particulavem ex aliquibus
tantum ececleſiis Hierarcheæ, imperantes con-
vocantur. Poſterior hæc rurſum in Wationa-
lem & Provincialem abit, prout nimirum inte-
græ cujusdam Wationis, ut Germanicæ; — vel
Provincix, ut Moguntinzg, Prælatos ecclelia-
ſticos complectitur.

2 Con-

N= 2456 =*

Concilii plenarii immo & univerſalis appel-
latio ab antiquis Scriptoribus nonnunquam & Sy-
nodo nationali tribuitur; ſed plerumque addita
quadam limitatione, E.’ g. Concilium plenarinm
Africæ, Orientis &c.

G. 404. Negotia Eccleſiæ verſantur circa
officia religionis vel ehentialia, vel accidenta-
lia (134 & 35). Cum igitur Concilia eo fine
celebrentur, ut ejusmodi negotia communibus
ſuffragiis definiantur (403); ſequitur, defini-
tiones ſeu concluſa Conciliorum (77) eo perti-
nere, ut vel eſſentialia vel accidentalia chriſti-
anzg religionis officia communibus fſuffragiis
determinentur.

G. 405. Solis Epiſcopis jure divino com-
petit ſuffragium definitivum in Conciliis.
Illi enim duntaxat gaudent fuffragio deſinitivo
in Conventibus ſocietatis, penes quos imperium

eſt (79.c). Imperium autem eccleſiaſticum jure di-
vino ſolis Epiſcopis convenit (294). Ergo &c.

F. 406. Omnes Epiſcopi ex divina inſti-
tutione æquali gaudent jure ſuffragii defini-
tivi in Conciliis. .

Quibus imperium ſocietatis æqualiter compe-
tit, ii certe æquali gaudent jure ſuffragii defi-
nitivi (79). Cum igitur ſingulis Epiſcopis æqua-
lis plenitudo imperii eccleflaſtici a Domino con-
ceſſa fit (290); nullus dubitandi locus relinqui-
tur, quin omnes Epiſcopi &c. Omnibus ſane ea-
dem poteſtas ex divina inſtitutione competit,
qua Apoſtoli a Chriſto donati ſunt (289). Be
11⁸

.
Srtun Drmel
18, ſote ä
Ii in (Coneil
Hierolohmit

1 Ci
Prwpnonint
eeimus (t.
Drebpteror,
lle conki
inni t
kono Tn
1 biite

judentur,
cos Kelle
Dirit,

S

nilipſili: d
WonnGnin 8.
erumgne ait,
Mnellium „ezann

erlan

=.

tur ciren

de. = 247 =S

His auctoritatem, quæ definientium eſt, nemo
auſit denegare, qui quidem Apoſtolici Concilii
ſententiam A0UT. XV. 25. legerit, nomine om-
nium ſic pronunciatam: Viſum eſt Spiritui ſan-
o & NOBILS. Quare Epiſcopi non funt tan-
tum conſiliarii, ſed veri judices, in Concilio qui-
dem generali com Papa; in nationali cum Exar-
cho; in provinciali cum Metropolitano. Id quod
noe ipſe diffitetur Benedictus XIV. L. 13. de Syn.

K. 407. Sed nunquid Laicis etiam, præ-
ſertim Principibus, & multo magis Presbyte-
ris, jure divino datum eſt definiendo ſuffraga-
ri in Conciliis? Quandoquidem in Concilio
Hieroſolymitano Act. XV. 28. Seniores, græ-
ce Presbyteri, perinde ac Apoſtoli, ſcripſerunt:
Viſum eſt MOEIS.
R. Qui Laicis ejusmodi poteſtatem tribuunt,
propugnant ſyſtema collegiale, quod ſupra jam re-
jecimus (523 & 36). Qai vero cauſſam agunt
Presbyterorum, ii hos in eadem cam Epiſcopis
claſſe conſtituunt, itidem ſupra a nobis lam re-
futati (356). De jure Principum alibi agemus.
Porro Theologi & Jurisconſulti celebriores, qui
ab Epiſcopis vel Principibus ad Concilia venire
jubentur, ſuffragio tantum conſultivo gaudent ,
quod ſeilicet nullam concludendi obligationem
parit.

F. 408. Propterea tamen nihil obſtat,
quo minus Epiſcopi communi conſenſu Pres-
byteris aliisque Clericis jus ſuffragii definien-

tis concedere poflint. Benedictus XIV. L. c.

(406) duas producit ſynodos Romanas provin-
G4 ia-

N = 248 =

Eiales, unam ſub Symmacho P. ann. 499; alte-
ramſub Gregorio II. ann. 72 1. celebratas, in qui-
bus non tantum Presbyteri ſed etiam Diaco-
ni Actis fſubſcripſere. At lapfu temporis ſolis
Cardinalibus non Epiſcopis, Abbutibus, & Pra-
voſitis generalibus Ordinum religioſorum, ut-
pote jurisdictione quaſi epiſcopali præditis, da-
tum eſt, ut in Conciliis generatibus ue ac
particularibus fuffragio decidente gauderent (359

& 402).

Simile privilegium Eccleſia orientalis ceteris
etiam Presbyteris, quando in Conciliis genera-
libus abſentium ſuorum Epiſcoporum Procurato-
res agebant, olim contulit: tum enim illorum
& loco & nomine fubfcripfiſſe leguntur. Secus
accidit in generalibus Conciliis occidentalibus. In
Synodo Tridentina viſum quidem initio fuit,
Procuratoribus Epiſcoporum Germaniæ, utpote
ob Imperii ſuarumque eccleſiarum negotia legi-
time' abſentium, impertiendum efſe jus decigen-
tis ſuffragii. At ne privilegium hoc ceterorum,
qui aberant, Epiſcoporum invidiam excitaret, il-
ſis quoque eſt denegatum, ut refert Pallzvic. L

G. C. 2.

G. 409. Suffragia Epiſcoporum iu Conci-
liis libera ſint oportet.

Libherum quippe eſt ſuffragium, ſi ſolo ſuf-
fragantis arbitrio ita determinatur, ut ab alieno
non pendeat. Cum autem ſuffragia Epiſcoporum
ſint difinitiva (405 & 6), ad quæ in formando
concluſo ſocietatis eſt neceſſario attendendum (77);
ab alieno arbitrio pendere nequeunt. Demus de-
ecem Epiſcopos, ſub præſidio fui Metropolitæ in

1y-

4
.
.

el lalten

50 e,

Ne 249 3*

fynodo provinciali congregatos. Si hujus arbi-
trio illoram fuffragia fubjacent; ab ejusdem pa-
riter unius arbitrio concluſa concilii pendent: id
quod evertit totam notionem concilii, utpote cu-
jus concluſa non unins ſed communi conſenſu ni-
tuntur (403). Nempe quodlibet ſuffragium, cum
propriam fuffragantis de negotio propoſito men-
tem declaret, ſua natura liberum eſt.

F. 410. Concluſa Coneiliorum ſecundum
ſuffragia vel unanimia vel ſaltem majora Epiſ-
coporum conficienda ſunt.

Ejusmodi enim concluſa communi definientium
conſenſu determinanda ſunt (4io3). Talis autem
conſenſus nonniſi ex fuffragiis vel unanimibus
vel ſaltem majoribus cognoſcitur (80 & 81) Er-
g0° &c.

G. 411. Concluſa Conciliorum ſunt veræ
leges eccleſiaſtick, vel dogmaticæ, vel diſci-
plinares.
Nam concluſa collegialig pluriam, penes quos
reſidet inperium ſocietatis, ſunt veræ leges (85).
Cum ergo concluſa Conciliorum formentur ab
Epiſcopis, imperio eccleſiaſtico præditis; dubita-
(ei. re non licet, quin es ſint veræ leges eccleſiaſti-
cæ, & quidem dogmaticæ, ſi eſſentialia; — vel
diſciplinares, ſi accidentalia religionis chriſtianæ
officia illis determinentur.

G. 412. Omnes & ſoli Epiſcopi ad Conci-
lia jure divino vocandi ſunt.
Illi profecto omnes & ſoli jure divino ſunt vo-

candi, quibus eodem jure competit ſuffragium
5 de-

N= 250 = 3*

definitivum circa negotia eceleſiaſtica ſynodaliter
pertractanda. Sed ſolis & omnibus Epiſcopis ju-
re divino ejusmodi ſuffragium convenit (40; & 6).

Ergo &c.
Itaque ad ſynodum previncialem ex tota pro-
vincia; — ad nationalem ex tota natione; — ad

generalem ex toto orbe omnes & ſoli Epiſcopi
jure divino convocandi funt.
Cardinales non Epiſcopi, Abbates, & Præpo-
fiti generales Ordinum religioſorum, uti ſuf⸗
fragio definitivo in Conciliis generalibus ex hu-
mano tantum privilegio gaudent, ita ad eadem
ex eodem duntaxat privilegio vocandi funt.

F. 413. Vix ac ne vix quidem ſpes eſt,
fore, ut ad celebrandum, cum opus eſt, Con-
cilium Epiſcopi conveniant, niſi aliquis ſit,
qui eos cum imperio convocet. Porro jus hoc
nemini magis cenſendum eſt convenire, quam
ei, qui Epiſcopos omnes pro conſervanda Ec-
cleſiæ unitate ſibi ſubjectos habet. Ergo Papa
generalia; — Exarchi ſeu Primates uationa-
lia; Metropolitæ provincialia concilia indicen-
di jure gaudeant neceſſe eſt: nam eccleſiaſti-
cæ unitatis cauſſa Metropolitano in omnes ſuæ
provinciæ; — Exarcho in omnes integræ na-
tionis (370 - 73); Papæ in omnes totius mun-
di Epiſcopos ſacrum imperium competit (300).

G. 414. Juri vocandi cum imperio reſpon-
det in vocatis obligatio comparendi (71), niſi
impedimento phiſico vel morali, quo minus ſe
poſtint ſiſtere, prohibeantur. Itaque ſi hoc ab-

üt, ad Concilium generule omnes totius orbis;
ad
— 3

uas vel
Povlnele p

bis excedan

itwd 4).!

Hhil

nodo
nnero

—
B
ſaſtien

ibus

Confenit j

1

llen er toi⸗ dre.
n mtione; —

18 Ppileop

1,& Drrpo.
n, Ii ſu.

— *
W= 251 Nℳ☛

— ad nationale omnes nationales; — ad pro-
vinciale omnes provinciales Epiſcopi, rite ve-
cati, comparere tenentur.

G. 415. Quo major eſt numerus eorum,
qui ad Concilium vocandi ſunt: eo plures ple-
rumque ſunt, qui vel phyſice vel moraliter im-
pediuntur, quo minus compareant. Aliquos
enium; ægritado corporis alios; rurſum alios
alia caufſa legitima retinet. Immo ſi de Con-
cilio generali fſit ſermo; ipſa eccleſiarum uti-
litas vel maxime poſtulat, ne omnes Epifcopi
provinciæ præſertim amplioris e ſuis diœcefi-
bus excedant. Accedit nimia interdum loci,
ubi celebrandum eſt Concilium, diſtantia: quæ
procul dubio præter alias cauſſas effecerat, ut
in generalibus ſynodis orientalibus ex Oceiden-
te; — in occidentalibus ex Oriente Epiſcopos ad-
modum raros adfuiſie legamus. Denique in
tanta Epiſcoporum muſtitudine non deſunt,
qui ſynodum adire vel culpa vel dolo nolint,

G. 416. Jus abſentium accreſcit præſen-
tibus (84). De neceſſaria igitur auétoritate ni-
hil Synodo decedit, etiamſi prælentes abſen-
tibus numero cedant: dummodo tot ac tales
adſint Epiſcopi, qui reliquis vel omnibus in
generali; — vel nationalibus in nationali; — vel
provincialibus in provinciali Concilio repræſen-
tandis ſufficiant. Quot autem qualesve Epiſ-
copi ad ejusmodi repræſentationem requiran-
tur, determinari minime poteſt. 5
1

Ne 252 =—

Si abſentia vocatorum quidquam derogaret au-
Storitati Conciliorum; ſequeretur profeéto, hanc
eo fore minorem, quo plures Epiſcopi abſunt: id
quod tamen falſum eſſe, ex Conciliorum genera-
lium hiſtoria manifeſte elucet. Exempli loco ex
Conciliis orientalihus Nicænum I. cum Chalcedo-
nenfi; — ex occidentalibus Lugdunenſe II. cum
Tridentino conferamus. Nicæno tantum 318; —
Chalcedonenſi minimum 600 Epiſeopi interfuere.
Quis tamen propterea huic plus auétoritatis præ
illo tribuendum centet ? Lugduusenſi omnino
500; — Tridentino tantum 200 Epiſcopi ſubfcri-
pſerunt; neque tamen eſt, qui illud huic ea de
cauſſa anteferendum judicet.
§. 417. Modus ceteris aptior convocandi
Concilium generale is eſſe videtur, ſi omnes
Metropolitani ad illud convenire jubeantur,
addito mandato, ut tot e Sufſtraganeis ſuis ſe-
cum adducant, quot partim ſalus provinciæ,
cui præſunt, abire permiſerit; partim ad per-
tractanda Concilii negotia idoneos Metropolitæ
ipſi exiſtimaverint. Sic enim univerſalis Ec-
cleſiæ emolumentis ita proſpicitur, ut tamen
eccleſiarum particularium commoda non neg-
ligantur. Hoc modo Concilia generalia, Ephe-
ſinum I. & Chalcedonenſe, convocata fuiſie no-
vimus.

F. 418. IIius eſt præſidere Conventui,
qui primatu poteſtatis ſupra ceteros in Colle-
gio eminet. Nemini, qui jurisprudentiam pub-
licam vel a limine ſalutaverit, hæc wveritas
Peripecta non eſt. Cum igitur Romano Pontifici

18
4
PrI-
4

E

imatus elll

(), Cd n
un Eeiberan

Tomn Merun
meiit cenle⸗
tncltione an
Cilo Apolol

Epe

lullle comperte

—

primatus eccleſiaſticæ, poteſtatis in Epifcopo-
rum Collegio competat (311I -— 15); non eſt,
cur Eidem denegemus jus Conciliis generali-
bus vel per ſe præfſidendi, vel per Legatos
ſuos.

§. 419. Cum jure præſidendi ſeu Proed-
riæ connectitur Direktorium Synodi generalis
(67), quo Papa Collegio ceterorum Epiſcopo-
rum deliberanda proponit; & prarogativa ſuf-
fragii, qua primus de rebus in conſultationem
adductis ſuam ſententiam promit: ut proin re-
rum agendarum & ſanciendarum auctor efſſe
merito cenſeatur. Aſſertum hoc nititur etiam
traditione apoſtolica, ex qua S. Petrum Con-
cilio Apoſtolico Hierofolymis cum Dinektorio
& praroguativu ſuffragii ſemel iterumque præ-
fuiſſe compertum eſt. A1I. I. & XV.

G. 420. Neque tamen Direftorii, quod
Romano Antiſtiti competit, ea eſt conditio,
ut ceterorum Epiſcoporum juribus quidquam
in Concilio generali deroget. Exemplo eſt Sy-
nodus Tridentina. Cum. Seß. 1z. legeretur De-
cretum de Concilio ſub Pio IV. continuando,
in quo dicebatur, deinceps tractanda eſſe, quæ
proponentibus Leg atis & Br. & ſidentibus, ... iClo-
nea ſankbkæ Synodo videbuntur; teſte Pallavic.
L. 15. Cap. 15. quidam Epiſcopi interceſſere,
formulæ hujus novitatem cauſſati: ne quid
enim jurium ſuorum per eam diminueretur,
verebantur. Neque acquieverunt, donec Seſ.
24.

24. Cap. 21. de reſ. Synodus ipſa declaraverit,
meittis ſuæ non fuiſſe, ut in prædiltis verbis ſo-
lita ratio traktundi negotia in generalibus Con-
ciliis ulla ex purte immutaretur; negue novi quid-
Juam, priæter id, quod ſacris Canonihus vel
generalium ſqnodorum forma huaktenus ſtatutum
eſt, cuiquum adderetur, vel detrahenetur.

Quæ jura Romano Pontifici in Synodo gene-
rali competunt (41 & ſeqq), eadem Exarchi in
nationalibus, — & Metropolitæ in provincialibus
Conciliis merito ſibi vindicant.

H. 42 1. Ea eſt Societatis inæqualis natura,
ut per eos, queis imperium ejusdem conceſ-
ſum eſt, repræſentetur. Quamobrem cum pe-
nes Epiſcopos omnes conjunctim acceptos to-
tius, qua late porrigitur, Ecoleſiæ chriſtianæ
imperium jure divino reſideat (296): quin per
Collegium omnium Epiſcoporum univerſalis
Chriſti eccleſia repræſentetur, nemo jure du-
bitaverit.

SH. 422. Quamquam fieri nequeat, ut om-
nes totius Chriſtiant Orbis Epiſcopi ad gene-
rale Concilium conveniant (415): quoniam
tamen jus abſentium accreſcit præſentibus (84
& 416); hinc merito concludimus, Synodum
generalem toti omnium Epiſcoporum Collegio
quivalere, ſeu tantam elle Synodi generalis
auctoritatem, quanta eſt Univerſitatis Epiſ-
coporum. Hæc vero cum Eccleſiam univerſa-
lem reprzſentet (421,; ulterius conſequitur,
Ut

(i

u Dodo
irertutenn
Chrifianorun
Ut de ſyno
Auttenns i
cun integt⸗
nis ſnel

m.

18 foo Pyll

Inyerinn
henes onnes
Tun itne
Gi) Nn

lten, bent
yrorige
4
N 4.
Umn vel ar
Uciamn, ſi 3
fſetai Vel

Ece

f

edde ronnn

lin ger

Ne 255 N

ut Concilium generale univerſam pariter re-
prſentet eccleſiam. Hanc prærogativam haud
dubie ſibi vindicavit Concilium Nicænum, cum
Arianos damnando hanc phraſin adhihuit: Eos
anathematizat Catholica & Apoſtolica Eccleſiu.

Quæ modo diximus de Concilio generali, ad
univerſitatem vel Epiſcoporum, vel ceteroram
Chriſtianorum comparato; eadem quoque vera
ſunt de ſynodoe tam provinciali quam nationali,
quatenus illa cum totius provinciæ; — hæc vero
cum integræ nationis vel Epiſcopis vel Chriſtia-
nis ſimul famtis confertur.

F. 423. Quemadmodum quælibet dioece-
ſis ſuo Epiſcopo, — ſic tota provincia provin-
ciali; — integra natio nationali; — univerſitas
Chriſtianorum generali Concilio ſubjecta eſt.

Imperium enim univerſale totius Eccleſiæ eſt
penes omnes Epiſcopos fſimul ſumtos (296). Bo-
rum itaque univerſitati omnes Chriſtiani ſubſunt
(62). Jam vero Synodus generalis æquipollet to-
ti Collegio omnium Epiſcoporum (422). Ergo
Chriſtiani omnes univerfali Concilio ſubditi ſunt.
Idem, ſervata proportione, de Conciliis nationa-
li & provinciali judicandum eſt.

H. 424. Leges eccleſiaſticeæ obligant to-
tam vel dioceſin, ſi ab Epiſcopo, — vel pro-
vinciam, ſi a provintiali; — vel nationem, ſi a
nationauli; vel Eccleſiam omnino univerſam, ſi
Gnerals a generuli Concilio conditæ, aut receptæ ſint,
Il riteque promulgatæ.
Nam quælibet lex obligst fabditos Legislatori,
quibus rite eſt promulgata (18). Cum ergo una-
guc⸗

2 — —
256 — 3*

quæque diœcefis ſuo Epiſcopo; — provincia pro-
vinciali; — natio nationali; — Eccleſia denique
univerſalis generali Concilio fubditæ ſfint (420);

. commemorata obligatio in dubium revocari ne- Gin eins
quit. . en
felhut ch

§. 425. Leges diſciplinares nec tempori- erela ol
bus nec hominibus omnibus ſemper accommo dhiim,t

datæ ſunt. Sicut igitur ad promovendam Eecle- enhere ce
ſiæ ſalutem uno quidem tempore conducunt; non
item alio: ita etiam uni quidem dicceſi, pro- Digddr
vinciæ, aut nationi convenire poſſunt; alteri ſde
non item. Quamobrem, cum ejusmodi legi- dn
bus accidentulia tantum religionis officia de- (an. 1,
terminentur, eas pro varietate temporum & eat l
locorum varias eſſe, nemo mirabitur. Neque nier ri
ea Synodi ullius mens eſt, ut ſubditos obli-. e
gatos velit legibus ipſorum conditioni minus urkal
Convenientibus: cujusmodi ſunt, quæ conſue- D
tudinibus, diuturno uſu firmatis & alioqui in- umjde
nocuis, adverſantur. rpttgs ni
igo etun
Veritatem hanc fua auctoritate confirmat Con-
ciliam generale Epheſinum, quod aff. 7. ſic ſta- Cucunge
tuit: Placuit ſanttæ & Oecumenicæ suodo, Aadten ſe
ut unicuique provinciæ pnura & inviolata, quæ teſſeek,
jam inde ab initio hahuit, ſua jur'a ſerventur, ſtenis,
juxta veterem confuetudinem: n’ ſuh ſacerdotii
prætextu mundang poteſtatis faſtus irrenat: ne . ,
clam paullatim libertas amittatur, quam nobis wun
donavit ſanguine ſuo D. N. &G. C. omnium ho- Mruun in
minum liberator. Alue non do
Ad leges ecclefiaſticas diſciplinares ea perti-
nent, quæ diximus ſupra (27- 56).
G. 420. m

— 2 £

G. 426. Univerſalis Eccleſia Chriſti in ⁰
ſentiulibus religionis chriſtianæ nunquam er-
rare poteſt.

Si in ejusmodi errorem induceretur, ceſſaret
eſſe vera Eccleſia Chriſti: quæ enim in eSſen-
nec tempor,. tialibus chriſtianæ religionis errat, vera Chriſti
Nr Accomme. eccleſia non eſt (277). Sed univerfalis Eccleſia
S chriſtiana, cum ſit perpetua (276): nullo unquam
atam hark. tempore ceſſare poteſt. Ergo &c.

un teroczni ve.

Demus, hanc propoſitioem: Iqn &S§. Eucha-
riſtice Sacramento vere, realiter, & ſubſtantia-
liter totus Clwiſtus continetur! demus, inquam,
hanc propofitionem, prout Tridentinum ſeſj. 72.
Can. 1, definit, eſſe divinitus revelatam; tum
certe Eccleſia, quæ eandem ut jalſam unani-
miter rejicir, vera Chriſti Eccleſia non eſt. De-
mus viciſſim, propoſitionem hanc effle jalſam;
tum profecto vera Chriſti Eccleſia itidem noen eſt,
quæ eandem ut divinitus revelatam unanimiter
credit. Vera itaque Eccleſia Chriſti vel in fidei
morumque dogmatibus infallibilis eſt 162), vei
perpetua non eſt. Atqui perpetua eſt (276).
Ergo etiam infallibilis eſt.

Cuicunque igitur Eccleſiæ nomen dederis, vel
eandem veram eſſe Chrifti Eceleſiam neges ne-
ceſſe eſt; vel in dogmatibus infallibilem eile pro-
fitearis.

F. 427. Totum Collegium omnium Epiſ-
coporum in eſſentialibus chriſtianæ religionis
errare non poteſt.
Jura, queis ſocietas qua talis gaudet, iis etiam
competunt, per quos tanquam imperantes ea-

dem repræſentatur. Cum itaque univerſalis Ee-
cleſia

W
definie
infalli

cleſia chriſtiana in dogmatibus errare ne queat
(426); Collegiaum quoque Epiſcoporum, per quod
tanquam imperans eadem repræſentatur (421) ,
eodem dono inerrantiæ gaudeat neceſfe eſt.

G. 428. Totum Collegium Epiſcoporum in

endis eſſentiulibus religionis chriſtianæ eſie
bile, oſtenditur ex promifſionibus Chriſti.

Jic enim WσAlV. XIV. 16. in ultima Coœna
ad ſuos Apoſtolos ait: Ego rogabo Patrem, &
alium Paracletum dabit vobis, ut maneat vo-
biscum in æ&ternum, piritum veritatis. Et rur-
ſum paullo ante ſuum in Cœlos aſcenſum: Zecce
Ego vobiscum ſum omnibus diebus usque ad con-
ſummationem ſeculi. WATVTH. XKXVIII. 20. His
verbis certe divinus Magiſter Apoſtolos ſaltem
ſimul ſumtos a Se & Spiritu veritatis usque ad
finem mundi nunquam deſertum iri promilit; at-
que adeo in definiendis chriſtéisnæ religionis eſ-
ſentialihus infallibilitatem iis eſt pollicitus: nam
Spititus veritatis procul dubio illos eo tempore
deſeruiffe dicendus eſſet, quo eosdem in hujus-
modi errorem prolapfos fuiſſe conſtaret. Cum
