ergo Apoſtoli non efſent perpetuo ſuturi ſuperſti-
tes; conſequens eſt, ut Chriſtus Eorum ſucceſ-
ſoribus, nempe Epiſcopis, ſaltem copulate ac-
ceptis, eandem infallibilitatem promiſiſſe cenſen-
dus ſit. Quoniam vero divinus Servator certiſſi-
me implevit promiſſum ſuum; reſtat, ut dubitare
nullo modo poſſimus, quin totum Collegium om-
nium Epiſcoporum in ejusmodi definitionibus
prærogativa infallibilitatis a Chriſto donatum fit.

F. 429. Eadem infallibilitas ex attributis
Eccleſiæ chriſtianæ oſtenditur.

Eccleſia

entigiter
certe illin
Atgni nen

25

Ecoleſia chriſtiana ex inſtitutione divini Fun-
datoris ſui eſt univerſalis 272), in eentialitus
una (274), & perpetua (276). Sed hæc attri-
buta ſine præ diéta infallibilitate non poſſunt ſimul
conſiſtere. Vel enim Collegium Epilcoporam
habet jus in confſcientia obligandi omnes Chriſtia-
nos, ut definitionibus ſuis externum internumque
aſſenſum præſtent, vel non habet ? — Si jus
hoc ei competit; ergo univeris Chriſti Ecclefis in
errorem circa eſſentialia chriſtianæ religionis in-
duci, adeoque penitus interire poterit. Ergo
non eſt perpetua. — Si autem Collegio Epiſco-
pali jus illud neges convenire; ergo Chriſtianis
fas erit Sacra ecjentialiter diverſa, prout diver-
ſitas judiciorum tulerit, amplecti. Ergo Eccleſia
chriftiana vel non eſt univerſalis; vel ſſentiali-
ter una non eſt. Quiconque igitur Collegio Epif-
coporum in definiendis dogmatibus infallib litatem
abjudicant; ii Eccleſiæ chriſtianæ vel perpetui-
tatem, vel aniverfalitatem, vel unitatem pariter
inficientur neceſſe eſt.

H. 430. Collegium omnium Epiſcoporum
accepit a Deo jus eentiuliu chriſtianæ religio-
nis duthentice declarandi (28).
Si Collegium hoc in definiendis ejusmodi eſ-
ſentialibus extrinſeca infallibilitate gaudeat; tum
certe illius definitienes ſunt authenticz (163).
Atqui memorata infallibilitas ei divinitus conceſ-
ſa eſt (428 & 29). Ergo &c.

N 431. At nunquid, ais, ad ſervandam
Eccleſiæ chriſtianæ unitatem ſufficit interpre-
tatio judicialis, qua Collegium Epiſcoporum
Wentialin Cchriſtianæ religionis declarat (34);
J Præſertim cum hujusmodi eſſentialia ſolus Ceus,
Lrih K 2 utpo-

28 —

utpote qui eorundem eſt auctor (102), authen-
tice poſſit interpretari? (28).

R. Cum Chriſtiani, quo minus interpretatio-
ni tantum judiciali ſe ſubmittere teneantur, con-
ſcientiæ libertatem poſſint obtendere (169); hine
licet illa ad cuſtodiendam unitatem ſfufficiat: nec
tamen ad univenrſalitatem, nec ad pervetuitatem
Eccleſiæ chriſtianeæ conſervandam virium ſatis
habet.

G. 432. Concilium generale in definiendis
eſſentialibus religionis chriſtianæ ea gaudet in-
fallibilitate, ut jus illa authentice interpretan-
di merito ſibi vindicet.

Nam infignis hæe prærogativa ex divina lar-
gitione competit toti Collegio omnium Epiſco-
porum (428- 31). Sed Concilium generale &
æ quivalet huic Collegio, & univerſam adeo Ec-
cleſiam repræſentat (422). Ergo eadem præro-
gativa eidem a Deo conceffa eſt.

F. 433. Definitiones circa eſſentialia chri-
ſtianæ religionis, a Concilio generali editæ,
ad internum externumque affenſum firmiſſimum
omnes Chriſtianos in conſcientia obligant.

Interpretationes authenticæ ejusmodi ſſentia-
lium eodem modo, quo ipſa eſſentialia, obligant
(28). Atqui hæc, cum ab ipſo Chriffo determi-
nata ſint (154), ad hujusmodi aſſenfum omnes
Chriſtianos in conſcientia obligant (135 & 37),
Ergo eadem poteſtas obligandi convenit memo-
ratis definitionibus, utpote quibus eſſentialia illa
authentice declarantur (432).

J. 434.

Ulus len r

0O COncila

Inno el
ſele ine
ſilihiltet
oetat;
particu af
datr ſit,
Utate gan

N. 4RN

3. 495.

ommn

gung ittenhet.
ſe teremtur, ⸗
lere 169):; Mire
en ſüffizt: ger

n fikinn ſatis

iimn gerenle
niterun e -
o alen end

conenit nerr
ls ertinie

E, 261 ℳ£n

F. 434. Cum nulli Eccleſiæ particulari
divinitus promiſſa ſit perpetuitas; nulla quo-
que eſt, quæ in eſſentiulibus religionis chriſtia-
næ errare nequeat. Nonne plures provincias,
nonne integras adeo Nationes novimus, quæ,
cum olim religionem eſentialiter eandem cum
Escleſia Catholica profeſle fuerint, modo Sa-
cris eſſentialiter diverſis adhærent? Inde nec
Conciliis vel Collegiis Epiſcoporum ſeu uatio-
näalibus ſeu provincialibus donum infallibilitatis,
quo Concilia generalia gaudent, conceſſum eſſe
conſtat: quare etiam eſentialia chriſtianæ reli-
gionis cuthentice interpretandi poteſtate, utpo-
te quæ infallibilitate nititur (163), deſtituta
ſunt. At quoniam ejusmodi Collegiis Conci-
Jiisque imperium eccleſiaſticum competit (420),
jus interpretationis judicialis (34), cui omnes
ſubditi, ſalva libertate conſcientiæ, acquieſ-
cere teneantur (167 -70), circa ejusmodi eſ-
ſentialia illis denegandum non eſt.

Immo cum toti Collegio Epiſcoperum univer-
ſale imperium eccleſiaſticum (296), unacum in-
fallibilitate dogmatioa (428 & 29), jure divine
competat; inde conſequitur, ut Concilia quoque
particularia, ſi univerſalis Eccleſiæ conſenſu pre-
bata ſint, esdem cum Synodis generalibus auéto-
ritate gaudeant.

Dd. 435. Conciliorum generalium qua-
lis eſt omnium auctoritas.

Quodlibet Concilium generale æquivalet toti
Collegio omnium Epiſcoporum (422). Cum igi-
R 3 tur

WEe 262 —

tur hoc Collegium eadem ſemper auéctoritate pol-
leat, quin eadem omnibus Conciliis generalibus
pariter competat, non ambigimus.

ldem judicium ex eadem ratione ferendum eſt
de Conciliis nationalibus inter ſeſe mutuo com-
paratis; item de Synodis provincialibus, fi ha-
rum alteram cum altera conferas (422).

H. 436. Ceterum ut, quæ hactenus com
memoravimus, jura Conciliis competant, “
Sitima ſint oportet. Quinam autem funt Cha-
racteres, quibus inſigniri debent, ut legitima
ſint? Procul dubio, qui ipſa cujusque Con-
cilii notione continentur; nempe

a) Vocentur omnes, qui jure divino vo-
candi lunt (4124. Concilium enim non eſt
generale, niſi ex univerſo mundo; — non na-
tionule, niſi ex integra natione, — non provin-
ciale, niſ ex tota provincia omnes Epiſcopi
convocentur (403].

Conditio hæc non eſt extendenda ad eos Epiſ-
copos, quos conſtat eo tempore, quo celebra-
tionem Concilii neceſſitas urget, venire neuti-
quam pofſe: horum enim vocatus plane inutilis
foret.

b*) Singulorum ſuffragia lefricha ſ ſint &
libera. Negotia enim conciliaria determinanda
ſunt communi conſenſu (403): qui non niſi
per fuffragia definitiva liberaque obtinetur
(405 - 11).

V

der auckontre

I cin lüis Pelerit 8
nos,

16 ſen,

ne ferenn
e Mutuo con.

elanbos, A h.
lallbs, h.

W = 263 = 3*

6½) Negotia conciliaria maturo conſilio de-
liberatoque tractentur: ea quippe vel ad ſen-
tiuliu vel ad accidentalia religionis chriſtianz,
ſeu ad dogmata vel diſciplinum pertinent (404).
Illa ex Verbo Dei vel ſe ipto vel tradito hau-
rienda ſunt (113 & 46). Hæc circumſtantiis
locorum, temporum, perſonarum, accommo-
danda eſt (425). Neutrum vero absque dili-
genti ſtudio multaque cir cumſpectione fieri
poteſt.
Atque his quidem charaéteribus Concilia legi-
tima ab illegitimis certo diſeernuntur. An ſpe-
ciatim Concilia generalia Romani Pontificis con-
vocatiane, vr &ſſidio, & ermalkoe ad hunc
finem indigeant, & quo ſenſu indigeant, inter
ICtos eccleſiaſticos non convenit. *Nobis ea de
re ſermo erit, cum agemus de juribus eſentia-
libus Primatus hie rarchici.

S. 437. Sed unde nobis conſtabit, an hoc
ludve Coucili um prædictos characteres habu-
eiit ut Conciliis generalibus legitimis accenſe-
ri mereatur? — Certius criterium aliunde non
repetitur quam ex Eccleſie univerſalis conſenſu.
Hoc criterio uſi ſunt 88S. Athanaſius & Leo
P. IIIe enim in epl. ad E Epiſcopos Afric. Conci-
u Niceni auctoritatem cèlebrat „ quod ei uni-
erſus Orbis aſſenſum prabuit. Hic vero in epl.
as Leonem Imp., quæ eſt 15btu in Collelt. Con-
cilior. Manſi tana, definitiones Concilii Chalce-
donenſis retractandas negat, eoquod illas Ec-
cleſia univerſalis amplexa ſt. Nempe quidquid
auctoritatis habet Conciſium generale, inde
R 4 habet,

—

N = 264 =

habet, quod toti Collegio omnium Epiſcopo-
rum &quivaleat (432), atque adeo univerſa-
lem Eccleſiam repræſentet (422). Cum igitur
prudens dubium naſcitur, an Concilium, quod
dic itur generale, fuerit legitime celebratum, ve-
ritas non aliunde certius intelligitur, quam ex
Eccleſiæ univerſalis approbatione.

G. 438. Neque propterea Concilia genera-
lia in eandem cum Synodis particularibus claſ-
ſem conjicimus, utpote quæ & ipfæ, ſi ab
univeriali Eccleſia approbatæ ſint, infallibili
auctoritate pollent (434). Quod enim inter
utramque claſſem relinquitur, diſcrimen latiſ-
ſimum elſt: ſiquidem Concilia particularia, cum
toti Collegio Epiſooporum omnium, etiamſi
legitima ſint, neutiquam æ quivaleant, irrefra-
gabilem auctoritatem nondum habent; ſed
eam ex univerſalis Eccleſiæ ſuffragio primum
recipiunt. At Concilia generalia, ſi legitima
ſint, jam habent ejusmodi auctoritatem. Quodſi
tamen, an legitime celebrata ſint, dubitetur,
univerſalis Eccleſiæ conſenſio dubium hocce
diſpellit.

F. 439. Varia ſunt argumenta, queis Aa-
rii cum generalium Conciliorum, tum univer-
ſalis Eccleſiæ infallibilitatem impugnant: quo-
rum refutatio cum ad forum theologicum po-
tius pertineat, nos aliqua tantum diluenda
ufſcipimus. Et quidem

) Con-

eenin, 4
t, Congr—

)Dum

2

Unium Diiin
Aleo Inie,
3) (uigtn
ekbratun, e.
Elur, guamen

N= 265 =☚

a) Concedimus, infallibilitatem non eſſe
neceſſariam ad ſalutem æternam Chriſtianorum:
hanc enim, fi illa defit, obtinere ſinguli polſ-
ſent, dummodo oredant, quæ revelata; — agant,
quꝰ præcepta; — omittant, quᷣe prohibita a
Deo eſſe, vel certo vel probabilius faltem un-
decunque demum cognoſcunt. At infallibili-
tas requiritur, ut impleantur promiſſiones Chri-
ſti (428); utque EKccleſia, qualem ls futuram
prædixit, una ſimul atque univerſalis usque
ad finem mundi permaneat.

„y Non repugnat quidem, ſi phiyſicam dun-
taxat & abſolutam poſſibilitatem ſpectes, Ec-
cleſiæ chriſtianæ absque infallibilitate ſuam in
fidei morumque dogmatibus unitatem usque
ad mundi finem conſtare. At ſi infallibilitatem
ab Eccleſia ſuſtuleris, nunquid & phyſice ac
abſolute poſſibile eſt, ut unitas illa intercidat 2
Immo dum ingentem humanerum ingeniorum
atque affectuum varietatem conſideramus; ne-
mo prudens ſperabit, fore, ut prædicta dog-
matum chriſtianorum unanimis conſenſio perpe-
tuo maneat, niſi donum inerrantiæ Chriſtus
Eccleſiæ a ſe fundatæ conceſſerit.

«) Dum infallibilitatem Eccleſiæ ex au-
Gtoritate S. Scripturæ; — & viciſſim auctori-
tatem S. Scripturæ ex infallibilitate Eccleſiæ
probamus, neutiquam ambulamus in circulo,
ut vocant, vitioſo. Nam auctoritate S. Scrip-
turæ pro infallibilitate Eccleſiæ adverſum eos
R 5 dun-

NS 266 = .

duntaxat pugnamus, qui illam admittunt, &
iſtam negant. Contra iis tantum Eccleſiæ in-
fallibilitatem opponimus, qui eandem quidem
admittunt; ſed divinam S. Scripturæ auctori-
tatem inficiantur.

ARTITIC ULUS II.

DE CONCILIHS GENEKALIBUS ORIENTIS.
I. COWOILIVII GEIVERALE.
MICOALNUM. I.

H. 440. elebratum eſt ann. 325. Niczz

5„
hodie Isnich, in Bithynia, quxæ
eſt provincia Aſiæ minoris, nunc Natoliæ,
Turcico imperio ſubditzæ. Convenerunt ex tri-
bus mundi partibus, nimirum ex Europa, Alſia,
& Africa, Epiſcopi 318. Non a Silveſtro P.,
ſed ab Imperatore Conſtantino M., Ppræcipue
ob hæreſin Arii, qui Filium Dei Patri conſub-
ſtuntialem eſſe negabat, convocatum fuit.

MWandato ſanktiſſimi Imperatoris Conſtantini,
quiè nos ex varits provinciis & civitatibus in
unum congregavit, magnum & ſanktum Conci-
lium Nicænum coattum eſt. Ita ipfi Patres Ni-
cæni ſcripfere in epl. Synod. ad Ecct Alexan-
drin. apud Theoderetum L. 1. H. E. c. 9. Huic
teſtimonio conſentit Euſebius, teſtis coævus, in
Vita Conſtantini L. 32. C 6. Generale Concilium
ſcribens, Conſtantinus contra Arium en anum
locum coegit, & Epiſcoxos undique per literas
honorifice ſeriptas accivit. Plures hujus afſerti

4
teſtes

teſtes vid. apud Natal Alexand. Sec. V. Diſ-
ſert, 11. En Conſtantini Imperatoris jas circa
Sacra in convocando Concilio generali!

J. 441. Epiſcopus Romanus, ut Theodo-
retus L. z. H. E. C. 7. cribit, propter ætatem
ddmodam ingräavetcentem abjuit ab hoc Concilio.
Verum duos illo miſit Presbiteros, poteſtate il-
lis conceſſaæ, altis illius Concilii aſſentiendi. Fue-
runt hi duo Presbyteri, Vitus ſeu Vito, &
Vincentius, qui unacum Oſio Epiſcopo Cordu-
benſi nomine Romani Pontificis Synodo præ-
ſederunt. Id evinci exiſtimo ex ordine ſub-
ſcriptionum, quem omnes inter ſe diverſi MSS.
codices ſervant: quamquam enim, teſte Cl.
Manſio in Wota ad Diſſ. 12. Set. W. Watalis
Alexan., in collocandis aliis Patribus variant;
ſummo tamen conſenſu Oſium in capite una-
cum Legatis apoſtolicæ Sedis conſtituunt. Cur
autem id fattum, niſi quia Synodo præfuerunt?
Cur porro præfuerunt, niſi quia Romani Epiſ-
copi, tanquam Primatis univerfalis, vices
geſierunt?

Quæ huic ſententiæ adverſantur, argumenta
ſolvit Natalis Alex. cit. Difl. 12. — En jus Pa-
pale præſidendi Concilio generali!

G. 442. Conſtantinus quoque Imperator
Concilio huic interfuit. Eufebius in vita Con-
ſtant. L. 3. C. 10. ſequentia refert: Cum uani-
verſus Miniſtrorum Dei conventus decenti ordint
collocatus eſſet; . ſigno duto, quod Imperato-
1755

*
ris introitum indicabat, conſurrexiſſe omnes di-
cuntur. Imperator deinde. .. per medium con-
ſeſſum intrat . . . Simul ac vero ad ſummum
locum venit, primum in medio conventu ere-
Rus conſtitit; ac cum purva quadam ſella ex
auro fabricata illi eſſet loco poſita, non prius con-
ſedit, quälm Epiſcopi ad id annuiſſent. Tum bre-
vem ad Epiſcopos orationem habuit, in qua
præter alia, queis eos ad pacem & concor-
diam hortabatur, teſte eod Kuſeb. L. c. c. 12.,
næc eſlt elocutus: Ut primum diſſenſio veſira
ad aures meus proter omnem ſpem pvervenit; .
optans inprimis, ut huic rei mea operu & ſedu-
litate remedinm inveninreturn, omnes vos absque
mora dccerſebum. Socrates L. 1. H. E. c. 5.
ſubjungit: Conſtantinus, de concordia & pace
uhi uberius diſſeruerat, deincens de religionis no-
ſtræ dogmatis accuratius diſquirendi Epiſcopo-
rum arbitrio permiſit poteſtatem.

En jus imperatorium præſidendi Concilio cum
poteſtate circa Sacra; non item in acra! I43
alibi expreſſit Comſtantinus, cum ad aliquos Epiſ-
copos, Vos, ait, intra Eeccleſia m; — Ego extra
Eccleſiam aàa Deo Epiſcopus conſtitutus ſum. Eu-
ſeb. L. 4. Vit. Conft. c. 24.

F. 443. Condidit Synodus heec Symbo-
lum ſeu formulam fidei, quam refert Socrates
T. TI. C. 5. De Filio & Spiritu ſancto ibi hæc
dogmata ſtatuuntur? Credimus in unum
D. G. C. Filium Dei genitum ex Patre unige-
nitum, hoc eſt, ex ſubſtantia Patris, Deum de
Neo,

ilenetirut
67. Wronnenn
adr ſae bi

un Pe

(erorent, he
enikut Lon
End celebrars

Uüntinns de
Clates L. 1.
Ait promul

og opus

. — 1. — — 12

Deo, Lumen de Lumine, Deum verum de Deo
vero; genitum, non fattum; CONWSUBSTAI-
TIALEII Patri . Et in Spiritum ſanktum.
Qui vero dicunt, quod erat aliquando tempus,
cum non eſſet, autequam genitus erat Gc. eos
anuthematizat catholica & apoſtolicu Dei Eccle-
ſia. Sozomenus L. 1. C. 20 addit: Controver-
ſia de fide ſublata, Concilio viſum eſt, ut ommes
diem feſtum Paſchatis uno eodemque tempore ce-
lebrurent, nempe die dominico, qui proxime
ſequitur Lunam I4tam, qua Judæi illud ſo-
lent celebrare.

S. 444. Quemadmodum Synodus taum Ari-
um tum opinionis ſuzæ fautores pariter abdicavit;
quin immo & verba, quibus ejus explicabatur opi-
nio, & librum, quem de eadem ediderat,
legi vetuit: ita Imperator non tantum Arium
multavit exilio; ſed eum etiam, qui Concilii de-
cretis contraveniret, utpote divinas deciſiones la-
beſfabtantem, edixit, exilio multandum eſſe, ut
narrat Sozomenus L. 1I. C. 19. & 20. Idem Con-
ſtantinus de Arii ſcriptis decretum, quod So-
crates L. I. C. 6. exhibet, Epiſcopis & populo
juffit promulgari his verbis: Viſum eſt, ..
ſi quod opus ab Ario conſcriptum reperiutur, il-
lud cremandum eſſe, ut non modo execrabilis ejus
doftrina ſunditus tollatur; ſed etiam nullum mo-
numentum ejuscdem omnino relinquatur ad poſte-
itutem. Illud etiam mandamus, ut, ſi quis li-
brum ab Ario compoſitum occultaſſe deprehenſus
Vit, & eum non ſtatim in medium adduttum igne
combuſſerit, morte multetur. En

— .
–

En diſcrimen inter jus in Sacra ab Epiſco-
pis; — & jus circa Sacra ab Imperatore exer-
citum! IIIi pœnis ſpiritualibus; — Hic tempo-
ralibus plectit inobedientes.

KH. 445. Acta hujus Synodi promulgata
ſunt non ſolum ab ipſo Concilio per epiſtolam
ſynodicam, inſcriptam Ecdeſa Alexandring,
G dileltis fratr ibus, Aeguptum, Libyam, &
Pentupolim incolenti bus; ed etiam ab mpera-
tore per duas epiſtolas, quarum alteram ad
Eccleſias generatim; — alteram ad catholicaum
Alexandrinorum Beccleſiai m direxit. Primam re-
ferunt Socrates L. 1. C. 6. & Theodorgtus L.
1. C. 9. alteram Kuſebius in vit. Conſtant. L. 3.
C. 16 - 19. & iidem Socrates L. c. ac Theodore-
tus ibid. c. 10. tertiam denique idem Socrates

D. t.

En Conſtantinum Imperatorem Eccleſiæ Chri-
ſtianæ advocatum!

§. 446. Nullum exſtat documentum, quo
Synodus hæc ſuorüm decretorum confirmatio-
nem àa Silveſtro P. petiiſſe probetur. Circum-
fertur quidem ep iſtola Synodi ad Silveſtrum
unacum hujus ad illam reſcripto, e vetuſto
codice Colonienfi primum àa Surio edita. Sed
tanta eſt utriusque epiſtolæ barbaries, tanta
ineptia, atque obfcuritas, ut, teſte Eſpenio
Diſj. in ſnodl. Wican. G. 11., Eruditi paſſim uno
quaſi conſenſu eam tanquam fſuppoſititiam rej-
iciant.

En

Matit po⸗

Maers Len
Oderq 0

Irperitne eler

64;— HMi lehyye.

6 Drommulontn

en od

Lerkle (hi⸗

Hilte.

,⸗ 2

6 .
—2 r

En Epiſtolam Synodi Nicænæ ad Silveſtrum!
Beatiſſimo Papœ Urbis Roma. Oſius Epiſcopus
. . Cordubenſis, & Macarius Ep. Eccleſie Hie-
roſolymitanæ, & Vittor, & Vincentius Pres-
buteri Urbis Romæ, ordinati ex direktione tun.
Quoniam omnia corroborata de divinis muſteriis
eceleſiaſtick uatilitatis, quæ ad robur pertinens
Janttæ Eccleſiæ catholicæ & apoſtolicæ, ad Sedem
tuam KRomanam explanata, & de græco redakta
ſeribere confitemur. Nunc itaque ad veſtræ =-
dis argumentum recurrimus roborari Itaque
cenſeat veſtra apoſtolica docrina, Exilcopos to-
tins veſtræ avoſtoli æ Urbis in unum convenire,
veſtrumque habene concilium, ſicut docet myſtica
veritas: ut firmetur noſtra ſanktimonia, gra-
dusque fiæos vel textus ordinationis tuck ſankti-
moniæ noſtra voſſit habere regula: quoniam decet
nmumerum diktorum tuorum (vepiſcoporum a Te
diſcere gradus vel ordines conſtituere urhis. Quid-
quid autem conſtituimus in Concilio Wicæno, pre-
camur veſtri oris conſortio confir mari.

En reſcriptum Silveſtri! Silveſter Epiſcopus
Sedis apoſtolicæk, . Fratribus & (Coepiſcopis,
qui in NWicœnum Concilium convenerunt.. Gau-
deo, promtam vos benignitatem ſervare. Nanz
& confirmo, figoque ad doktrinæ veſtræ recla-
Mantes de mu’ſten io vel unitate Trini atis, chris-
matis vos ſecundum ditta & dottrinam evange-
licam ſantktam accepiſſe gratiam: de quo exami-
nationis probo veritate fuiſſe, & eſſe manfſura,
quæ in veſtrum noſtrumque manavere miſſterium:
meum chirographum & diſtivulorum meorum of-
fero, in veſtro ſankto Concilio quidquid conſii-
tuiſtis, una varem dare conſenſaum: atque in
gremio veſtræ Sunodi parva propter diſciplinauz
Eccleſie alligabo vræcepta. Propter Pikorinum,
qui arbhitrio ſuo, quidquid velltit, aßfirmabat;

2
S

Wr 272 —

& cycios Paſchæ pronunciabat fallaces: & cum
Epiſcopis totius urbis Italia exanminntam uni-
verſitas veſtri Janbti Concilii dignetur accipere
veritatem.

S. 447. Viginti tantum canones hoc Con-
cilium condidit, ut probant Eſpenius Diſſ. in
Simod. Wicæn. §. 72. & Natalis Alex. Sec. W.
Diſſ. 18. Ex his eos duntaxat adduco, qui ad
jus publicum eccleſiaſticum pertinent, ſecundum
verſionem Dionyſii Exigui.

a) Can. IV. Epiſcopi conſtitutio & ordina-
tio, tribus ſaltem Epiſcopis provincia in idipſum
convenientibus, celebretur. Frmitas autem eo-
rum, quæ geruntur per unamquamgue provin-
ciam, Metropolitano tribuatur Epiſcopo.

„) Can. V. De his, qui communione privan-
tur, ſen ex Clero, ſen ex laico ordine, ab Epiſ-
copis ner unamquamque provintiam, ſententiu re-
gularis obtineat, ut hi, qui abjiciuntur ab aliis,
ab aliis non retipiantur . Placuit annis ſin-
gulis per unamquamque provinciam bis in anno
celebrari concilia, in quibus, an ſententia Epiſ-
copi fuerit juſta, diſcutiatur.

*) Can. VI. Antiqua conſuetudo ſervetur per
Aegiptum, Libyam & Pentapolim, ita ut Ale-
xandrinus Epiſcopus horum omnium habeut po-
teſtatem: quia & Urbis Roma Epiſcopo varilis
mos eſt. Similiter autem & apud Antiochiam,
cterasque provincias, ſuis privilegia ſerue
⸗

—
—V

1ſalluu

ANoninaten j.

F —— =

IUllud autem generaliter clarum eſt:
odſi gutis prater ſententiam Weiropolitani fulius
Lpiſcopus; hunc magna Rοοοd.ρι defmivit
Epiſcopum eſſe non oportere.

Rufinns ſeculi IV. Scriptor L. z. H. E. c. 6.
priorem partem hujus canonis, prout eam ſuo
tempore exerceri viderat, ſic refert: Apud Ale-
am & in Urbe Roma vetufta confuetudo
tur, At vel ille Aegupti, vel hic & UBUK-
EIARUAI Ecclefiarum (365) ſolicitudinens
gerat. Ceterum inter Epiſcopum Romanum &
Alexandrinum comparatio poteſtatem tantum Pa-
triarchicam reſpicit.

4) Can. VII. Quia conſuetudo obtinuit &
auttiquc trucditio, ut Aecliæ, id eſt Hieroſolymæ,
Epiſcopus honoretur; kabeut honoris conſequen-
tiam, ſalva Metropolis propria dignitate,

e) Can. VIII. Sa una civitate duo Epiſcopi
non exiſtant.

. 448. Concilii Nicæni quodammodo ap-
pendix fuit Synodus Sardicenſis, utpote quæ
ad tuendam cauſlam S. Athanafii aliorumque
Epiſcoporum, quos Ariani ob fidei Nicænzæ
defenſionem perſequebantur, celebrata fuit ann.
347. Sardicæ in Dacia, Illyrici provincia (363):
eamque non Julius P., ſed Conſtantius Orien-
tis Imperator, inſtigante Conſtante Imperatore
Occidentis, convocavit.

Id teſtantur Socrates L. 2. C. 16. Edicitur Con-
cilium generale, ut omnes Sardicam commeent 5.
. idqus

idque de ſententia duorum Imperatorum, alterius
per literas illud NRuagitantis; alterius, qui in
Driente regnabat, alacri & parato animo eis-
dem obtemperantis. Et Theodoretus L. 2. C. «„.
Literis Conſtantis pverſuaſus Conſtantius manda-
taem dedit, ut Epiſcopi tum Orientis tum Occi-
dentis Sardicam. .adventarent. Similia ſcri-
bunt Sozomenus l, 3. C. 710. S. Athanaſius Apol.
2. Ipſi denique Patres Sardicenſes in epl. Synod.

ad omnes Epiſcopos.

G. 449. Interfuerunt huic Concilio Epiſ-
topi 250., juxta Theodoretum L 7. C. 7; juxta
Socratem vero L. 2. C. 16. Ex Oceidente circiter
300; ex Oriente 76. Socrati conſentit Sozome-
nus L. 3., C. II. Athanafiuns autem in epl. ad
Solitur. ſcribit, conveniſſe e Oriente & Occiden-
te, juxta editionem antiquam Bafileenſem,
us minus 7100; juxta Pariſienſem de ann.
1627, ut Eſpenius Diſſert. in &mnod. Sardic.
refert, plus minus centum & 7o; denique juxta no-
vas editiones, quas probat Natalis Alex. Sec.
IW. C. 3 art. 4. J. 13. plus minus ter centum.
Huic lectioni eo magis inhærendum exiſtimo,
quod idem Athanaſius in apolog. 2. teſtetur,
Innocentium ſuam fuiſſe in magno Sardico Con-
cilio comprobatam a pluribus duam 300. Epiſco-
pis, qui ex multis provintiis Orientis & Occiden-
tis eo ſe ad Concilium contulerunt.

G. 450. Synodo huic præſedit ſæpe jam
memoratus Oſius Epiſcopus Cordubenſis, una-
cum Archidamo & Philoxeno Presbyteris, 2
Julio P. ſuo nomine illuc ablegatis. Oſtendi-
tur

—— 275 *.

tur id ex S. Athanaſio, qui Apolog. 2. refert:
Eorum, qui Sdinodo ſubſcripſerunt, iſta ſunt no-
mind: Oſius ab Hiſpunia; Gulius Roma per
Archidamum & Piüilocxenum Presbijfteros ſuos;
Protogenes Sardicæ G&t. Cur enimvero reliquis
omnibus Epiſcopis anteponit Oſium cum Pres-
byteris Romanis, niſi quia cum his illorum
conventui præfuit ? Eandem prærogativam
ſio tribuunt Sozomenus, dum L. 3. OC. 11. ſcri-
bit: Oſius, & qui cum eo in unum conveniehant,
declararunt &c. & Concilium Chalced. in allo-
cutione ad Marcianum Imperatorem, ubi dici-
tur: IMis, qui apud Sardicaum contru reliquias
Arii convenerunt, Oſius ad proferendum ſenten-
tiam praerat Verum ex quo titulo Epiſcopus
Cordubenſis huic quoque Concilio præſedit 2
Ego ex delegatione Papali eum præſediſſe non
Ante deſinam affirmare, quam titulus alius ve-
roſimilior exhibeatur.

H. 451. Ex 20. Canonibus, quos Syno-
dus Sardicenſis ſtatuit, tres tantummodo, qui
de judiciis Epiſcoporum agunt, ſecundum edi-
tionem Dionyſii Exigui adduco. Sunt autem

a) Can. III. Oſius Epiſcopus dixit::.Si
aliquis Epiſcopus judicatus fuerit in aliqua cauſ-
ſa; & putet, ſe bonam cauſſam habere, ut ite-
rum Concilium renovetur: ſi Vobis placett, §.
Petri memoriam honoremus, ut ſeribatur ab his,
qui cuuſſam examinarunt, Julio Romano Epiſco-
vo. Etſi judicaverit, renovandum eſſe judicium,
2 reno-

276 = S

nv*α let udices. di autem probane-
rit, talem caußſam eſſe, ut non reſricentur,
alcta ſunt; quæ deczeverit, confirmäta unt;
vel ſecundum editionem græcam: Si autem
jucdlicaverit, renovandum eſſe juclicium; per pro-
pinquos provincix Epiſcopos renoretur: & cog-
nitores ipſe præbeut. Si autem probare non po-
teſt, cauſſam ejus eſſe talem, ut eam rurſus ju-
dicari opus ſit, quæ jucdlicata ſunt ſemel, non
infirmentur; qua autem ſunt, frma habeantur;

vel juxta verſionem Gentiani Herveti: Qua ju-

2˙4

Nrsin ſemel 1 zkhrmongu ,71 . ͤ5G 1
ditata ſunt ſemel, non infirmentur: ſed ruta ſis
lata ſententid.
Hoc eanone non tribuitur Papæ jus judicandi
in ſecundla, ut vocant, inſtantia; ſed tantum
jus novos Judices deſignandi, ſi ei videstur cauſ-
la novum judicium mereri. Adecque jus Pspale
recipiendi appellationes in ſecunda inſtantia inde
non probatur.

b) Can IV. Cum aliquis Epiſcopus depoſi-
tus fuerit eorum Epiſcoporam judicio, qui in vi-
einis locis commorantur; & proclamaverit, agen-
dum ſibi negoti um in Urbe Roma; alter Exiſco-
pus in ejus Catheltra poſt appellationem ejus, Aui
videtur depoſitus eſſe, omnino non ordinetur, niſi
cauſſa fuerit in judicio Epiſcopi Romani determi-

natu; vel ſecundum lectionem Gentiani & Græ-
corum: Won prins in Cathedram alins ſubſtitua-
tur, qunam Romanns Epiſcopus, cuuſſa cognita,

ententiam tulerit.

Hoc canone Papæ conceditur jus recipiendi
appellationem in tertia inſtantia, cum effeétu
devo-

r.

AUN.

—

De — —

— 297 ne

devolutionis & alicujus ſuſpenſionis. Si nempe ju-
dicatus a novis judicibus, quos Papa nomina
rat, denuo ad Sedem Komonan provocaver
hujus eſt judicare de caufſa, & ferre ſententis
Negque ante licet in locum Epifſcopi in ſec-
inſtautia depoſiti alium fſubrogare: quamquam ille
interea pro depoſito habeatur.

4) Can. V. & Epiſconus accuſatus fuerit,
S&& judicaverint congregati Epiſcopi regi jonis ipſi-
& de gradu huo eum clejecerint: ſ 1
vrit, gui = 145 eſt, & confr gerit (Ju

AlIuti apnel Mans conſugetit) ad Eviſco-

2 6°
g,

um Rbmanar Eccleſix, & voluerit ſe nclizt;
jaſtum pPutaverit Papa, ut venoi etur judicium,
Cribere g; Ppiſcopis dign etur, qui in fnitima &
10 inquu nI-. ovinciu ſunt, Ut iſſi CAilig enter om-
“ requitant, & jurxtiut ſidem veritatis defini-
ant. Hæc verba nil aliud exprimunt niſi cla-
riorem expoſitionem primæ Partis Canonis III.
Soc is, gui rogat ſuam cauſſam iterum au-
iri, d leprecatione ſua moverit Epiſcopum Roma-
naum, ut de latere ſuo Presbiſtenos mittut; erit
poteſtate Epij oyi Komani, quidl velit, Gα quid
ſtimet. Et ſi decreverit, mittendos ſſe, gui Mrrä-

ſeutes um Epiſcopis vicinæ provincic judicent,

habentes ejus auktoritatem, a quo de ſlinati g,
erit in ejus arbitrio. Si vero crediderit, Epiſco-

05S5 ſuß cere, ut negotio terminum imponant, fa-

ciet, qi ct ſapientiſimo conſilio ſuo judi caverit.

Hic canon eſt fſupplementum Canonis IV. Si
nimirum Epiſcopus in prima inſtantia judicatus,
diffidat ſolis Epiſcopis vicinis. & propterea ju-

3 8
28 3 10ces

N = 278 = *

dices aàa latere Papse mittendos petat; huic ins
attribuitur eos ablegandi, ut nomine mittentis
unacum Epiſcopis vicinis judicium renovent. Ce-
terum eres memorati canones non tam in favo-
rem Romani Pontifcis, quam S. Athanaſii alio-
rumque Orientis orthodoxorum Epiſcoporum, qui
eo tempore ab Arianis pſſim opprimebantur,
conditi eſſe videntur. Cur enim Juliam nomina-
tim expreſſit Synodus, fi jus reale Sedi Roma-
næ tribuere voluit?

J. 452. Tres ſuperſunt epiſtolæ ſynodicæ
hujus Concilii. Prima data elt ad Julium P.;
lere ad Ecclefiam Alexandrinam; tertia de-
nique ad omnes Epiſcopos. In prima Patres
Sardicenſes Papam quidem certiorem faciunt
de iis, quæ acta funt in Concilio; actorum
vero confirmationem neutiquam petunt. Præ-
ter alia in hac epiſtola ſcribunt: Ea, quæ be-
atiſſimis Auguſtis ſignificavimus, ecum legeritis 1
fuacile per videbitis, nihil nos prætermiſiſſe, quan-
tum ratio vat tiebatur. Inde patet, ad Impera-
tores quoque a Synodo miſſas fuifſie literas,
queis, quæ ibi acta ſunt, ad eos perſcripta
fnere. Hæc ad Julium P. 'epiſtola his verbis
clauditur: Tua excellens prudentia diſponere
debet, ut per tuu ſcripta, qui in Sicilia, qui
in Sardinia ,& in Italia, nempe in provinciis
ſuburbicariis (365), ſunt, Frutres noſtri, duc
afta ſunt, & qux definita, sognoſcant.

En Imperatori transmittunt Acta Concilii ad
inſpiciendum! Nonne hoc eft petere placitum
regium?

chafoeate,
le, legge

S

Notnine mie
lum feporent ,

e, 279 = 3&*

I. COoNCILIV M GENERAL.
CoSTYANTINOPOLITANUAMI. I.

G. 453. H' ob hæreſin Macedonii, qui Spi-
ritus fancti divinitatem negave-
rat, rercie celebratum fuit ann. 38t. Non
D amaſus B., ſed Theodoſius Imperator illud
convocavit. Adfuere 150. Epiſcopi: qui om-
nes, præter Acholium Ep. Thefſalonicenſem,
qul ex Occidente advenerat, erant Orientales:
neque enim alios Imperator acciver⸗

Theodoſius Imperator Concilium Eviſcoporum
libi conſentientium convocavit, par tim ut NWicæ-
ni Concilii decreta conſirmarentur; vartim at
ordinäaretur aliquis, qut Cpltauk vedis piſco-
patum adminiſtraret; pvartim etiam guod exiſe
maret, eos,; qtti Maced niani appellantur, cum
Eccſeſis kackone voſſe conciliari. Ita Sozome-
nus L. z. C. z. Similla taterun Socrates L. J. C.
S. & bsodoretus V. S. C. Qui omnes etiam
ſcribunt, Concilii hujus Eniſcobos fuiſſe 150.
Quin ſoii Orientales fuerint convecati, eo minus
dubitare licet, quod Theodoſius, cum ſoli Ori-
enti tum imperaret, Occidentales non potuerit
convocare. Quare etiam Damaſus P. neque per
ſe, neque per Legatos ſuos adfuit.

G. 454. In hoc Concilio conditum eſt Sym-
bolum fidei, quod propterea Cyltanum voca-
tur. In eo præter alia verba, etiam hæc con-
tra Macedonianos adjecta ſunt: Credimus in
Spiritum ſanktum, Dominum, &5 vi⸗ iſcantem,

ex Patre procedentem, S. cum Patre & Filio

S 4 C 70 0-

adorandum & congloriſicandum: qui locutus eſt
per Prophetas. Confecti præterea ſunt quidam
Canones. Ex iis duos exhibeo, utpote meino-
ratu digniores. Sunt autem

& 65) Epiſcopi, negquagudm aad Eccleſias, qJuc&
funt eta prafixos ſibi terminos, atcedant; nec
as hac praſumtione eonfundaut: ſed jaxta cano-
nes Alexanärinus Antiſtes, quæ ſunt in Aegnpto,
regat ſolummodo (361 & 62 6): & Orientis Epiſ-
copi Orientem tantum gubernent (ibid. à), ſerva-
tis privilegiis, quæ MWicanis canonibus Eccleſick
Antiochenæ tributa ſunt (147. C). Aſianc quo-
que diæceſeos Epiſcopi ea ſolun, quæ ſunt in Afi-
ana dicxceſi (362. d); nec non & Ponti Epiſcopi
ea tantum, qua ſunt in Ponto (ibid. c); — &
Thratiurum, quæ in Thraciis ſunt, gubernent
(ibid. e) Won vocati antem Epiſcopi ultra ſuam
dicceſin non accedant propter ordinationes fucien-
das, vel propter alias diſpenſationes eccleſiaſti-
us () Servata vero, qux ſcripta eſt de ga-
bernationibus, regula, manifeſtum eſt, quod illa,
ducdk ſunt per unamquamqgue provinciam, ipſius
provinciæ ſijnodus diſpenſet, ſicut NWicano decre-
tum eſe conſtat Concilio (447. b). 5b) Eccleſias anu-
tem Dei, in barbaricis gentibus conſtitutas, gu-
bernari convenit juxta conſaetudinem, guc eſt a
Patribus obſenvata (g).

ℳ) Can. II. Qui ſunt ſuper diœceſin (367

4a) En quinque Orientis dicœceſes (262) ita dif-
poſitas, ut Epiſcopis unius diœceſis nihil pote-
b] En

NUencann we

4)Cn.!
. 4 Hne

W= 281 = *

*) En Patres Cpltani cauffas eceleſiaſticas jux-
ta Can. Vtum Nicænum (447. b) a Synodo pro-
vinciali definiendas effle ſtatuunt!

c) Nihilominus Hierarchiam Ecclefiarum, ex-
tra Imperium Romsnum exiſtentium, in ſuis
conſuetudinibus, puta rationabilibus (44), relin-
quendam merito decernunt.

5*) Can. III. Verumtamen Cpyltanus Epiſco-
pus hubeut honoris primatum poſt Romanum Ppij
copum, propterez guod urbs ipſu ſit junior Roma.

J. 455. Dedit Concilium epiſtolam ſyno-
dicam ad Theodoſium, in qua hac legimus:
Weceſſario eu, quæ atta ſunt in Concilio, ad tu-
am referimus Pietatem. Expofitis, quæ circa
fidem & diſciplinam ſtatuta ſunt: Kogamus
tuam Clementium, ut per literas tua Pietatis
ratum eſſe jubeas, confirmesque Concilii deeretum.
S& ſicuti literis, guibus 205 convocuaſti, Eeccle, ſiam
honore pr oſecutus es, itu etiam ſummam eorum,
quæ detretæa ſunt, concluſionem ſententia atque
ſegillo tuo corrobores. Decretis Concilii, ut re-
