occidere xpᷣianũ vel paganuʒ.⁊ tʒ
ꝙ maius eſt occidere paganuʒ ꝗa
in eo occiditur anima ⁊ coꝛpuſ nõ
ſic in xpᷣiano qui coꝛpus tantum.
Et glo.in.c.puulos que dixit
ꝙ; de baptiſmo ſtatur teſtimonio
vnius niſi ageretur de pꝛeiudicio
tercij. Et glo.in.c.ſi baptiʒata
in verbo de baptisato. que dixit
filiuʒ foꝛe baptizanduʒz inuito pa/
ire apoſtata. Inſup notabis gl
in.c. regenerante in verbo imitiſ
ſimaʒ que dixit ꝙ damnati omnĩo
mallent ſic eſſe q; non eſſe 'm Au
guſtinuʒ. Et glo.in.d.c.non ex/
quo que dixit ꝙpeccatum oꝛigina
le contrahitur in ipſa infuſiõe ani
me. Et glo.ĩ.d.c.placuit el pꝛi
mo inverbo nature.que dixit ꝙ ſi
Adam nõ peccaſſet ſemper fuiſſet
in iuuẽtute. Et glo.in.d.c.pla⸗/
cuit el ſecũdo in verbo traxerunt
que ponit vnde cauſetur peccatũ
oꝛiginale ⁊æ quare imputet᷑ anime
Ex quibꝰ oibus reudif nũc ex
pedita hec diſtinctio quarta pꝛin/
cipalis quo ad text. ⁊ q̊ͥ ad gloſaſ
cum omnibus ſuppletiõibus ⁊ ad
ditionibus neceſſarijs ? opoꝛtu/
nis. Lodo.bolog.

De cõſecrat.di.v.
nes. pec eſt

0 quinta ⁊ vltima diſtin/
ctio. In qua tria pꝛinci
paliter habentur. Pꝛimo quis
oꝛdo ſit in ſacro criſmate. In quo
dicitur ꝙ debʒ pꝛeſtari ab epiſco/
po tantu ⁊ ieiuno ⁊ cuʒ ſigno cru
cis ⁊ ſemel tantũ.tex.eſt in.c.ma⸗
nus.⁊ in.c.nouiſſime. ⁊ ĩ.S.ſigna
tur.⁊ in.c.vt ieiunij.⁊ in.c.vt epi/
ſcopi.⁊ in.c.dictuʒ eſt.⁊ in.c.ð ho
mine ead. diſ. Secũdo ponit ðᷣ
ꝛdine officioꝛũ ? ieiunioꝛũ. In

quo dicitur ꝙ cuſtodiri debẽt m
ea qᷓ habẽtur in.c.cõuenit.⁊ in.c.
id ſemper.⁊ in.c.quadrageſima.⁊
in.c.ileiunia.⁊ in.c.non dico.⁊ in.c
ſint tibi el pꝛimo ⁊ el ſecũdo ea.di
ſtinc. In qua poſtea dicit ꝙ ẽt
debemus abſtinere non ſolum a
cibis.ſed etiam a vicijſ ⁊ iniquita
tibus.tex. eſt in.c.ieiumuʒ eadem
diſtinc. In qua ſubditur aliud
ꝙ voluntas ? non neceſſitas facit
quem furem ? pꝛedoneʒ. Eer/
cio pꝛincipaliter ponit de quotti/
dianis operibus monachoꝛum.⁊?
inter alia dicit ꝙ non debent inter
eſſe ſpectaculis nec in itinere pere
grinando nec guſtẽt carnem. tex.
eſt in.c.carnem.⁊ in.c.nũquam.⁊
in. c. in omnibus. ⁊ in.c.non opoꝛ
tet el pꝛimo ⁊ el ſecundo eadeʒ di/
ſtinct. In qua vltimo loco oſtẽ
dit qualiter ſpiritus ſanctus pꝛo⸗/
ceſſit a patre ⁊ filio.text.eſt in.c.ð
ſpiritu. ⁊ in.c.ſaluatoꝛ quod eſt.c
ſnale ead. diſtinc. Et in. S.ſi ꝗdeʒ
ibi immediate ſequenti qui eſt.S.
fina.⁊ vltimus in hac diſtinctione
2 in toto decretoꝛũ volumine.
Ex qua vltima diſtinctõne nũc
habes colligere aliqua notatu di
gna.Et pꝛimo ex tex.in.c.ſpirituſ
ſanctus quod eſt.c.pꝛimũ in verſ.
in hoc mundo tota etate victuris
interim ꝑ viſibiles hoſtes ⁊ picu/
la gradienduʒ eſt. Et ibideʒ in fi.
Pon poteſt peccare poſt moꝛteʒ.
Inſuper notabis text. in dicto
c.manus in verſiculo. nec tempo/
re apoſtoloꝛum ab alijs q; ab ip/
ſis legitur aut ſcitur peractuʒ eſſe
⁊c. Et loquitur de hoc ſacrameto
criſmatis. In quo adde tu qð
hoc habetur oꝛiginaliter Actuum
ſecundo capitulo. Inſuper no
tabis textuʒ in dicto.c.quadrage
ſima in verſic. ubemur etiam ab
omnipotenti deo omniuʒ bonoꝛũ
noſtroꝛum decimas dare zc. In
q̊ͥ dicaſtu ꝙ hoc legit oꝛiginaliter
Deutero.xiij.c.⁊ ẽt Exodi.xxiijc.

Ulterius notabis text.in.c.fint
tibi el ſecundo inverſiculo noli ad
huc aquã bibere ſʒ modico veteri
vino ꝓpter iſirmitates tuas ?c.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur

oꝛiginaliter per Pauluʒ pꝛima ad

Thimo.v. c. Ulterius notabis
tex.in.c.cõtraria in verſi. Qui ſe
medicine dederit ſeipᷣm ſibi abne/
gat.⁊ 1õ fugias medicoſ. Et tex.
in.c.non mediocriter in verſi. non
mediocriter errãt qui magno bo/
no pᷣferũt mediocre bonũ. Et tex
ibidẽ ſtatim. Uerboꝝ multitudine
nunqd deus flecti poteſt. Non enĩ
verbis tantũ ſed coꝛde oꝛãdus eſt
deus etc. In quo adde tu ꝙ hoc
ultimũ habet᷑ ad lĩram Math. viꝰ
c. Inſupꝑ notabis tex.in.d.c.nõ

mediocriter in vᷣſi.melioꝛ eſt qui⸗

qʒ pſalmoꝝ cantatio cũ coꝛdis pu
ritate ac ſerenitate.⁊ etiam ſpiri/
tuali ylaritate qᷓ; pſalterij modula

tio cum anxietate coꝛdis atqʒ tri/

ſtitia ꝛc. Cuʒ quo ↄcoꝛdat etiaʒ

tex.in.c.nũqᷓ;.j.e.diſ. Et ẽt ĩ.c.ali
enꝰ. S. xxuij.q.i. Inſuꝑ notabiſ
eundeʒs tex. in verſic. ego dñs hñgs
rapinaã odio holocauſtoꝝn ꝛc. In

quo adde tu ꝙ hoc habetur oꝛigi/
naliter Iſaye.lxi. c. Ultio nota

dis eundem tex. in finalibus ver-

bis in verſi.videat quid dicat apo
ſtolus carnis curã ne feceritis ?c.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
ad litteraʒ ꝑ Pauluʒ ad Romanoſ
viij. c. Ulterius notabis tex. in
d.c.ieiuniũ in verſiculo hec abſti/
nentia ſine mercede non erit expe
ctamus illam beatam ſpem ⁊ reue
lationem gloꝛie magni dei. ⁊ ſal/
uatoꝛis Iheſu Chꝛiſti xc. In q̊
adde tu q; hoc habetur per Pau⸗/

lum ad Thitum. iij. c. ?ẽ etiam Ma

thei.xx. c. Ultimo notab eũdeʒ
text.in fie. in verſiculo quadrageſi
mo autem die cum aſcendiſſet in
celum pactis decem diebus miſt

mercedem ſpiritus ſancti c. In
que adde tu ꝙ hoc hr̃ ad lr̃as Ma

theivlt. c. ? Johãnis.xiiij.? Actu⸗
us po. ? Marci vltimo capit.
ZSucceſſiue notabis etiam tex.
in.c.nec tale in verſiculo non eniʒ
manere in eodeʒ ſtatu natura coꝛ
poꝛuʒ poteſt.ſed aut creſcere ſem
per aut ſemper decreſcere nec poſ
ſe viuere anima niſi creſcendi ca/
pax ſit. Inſuper notabis eundẽ
tex. in verſiculo Halienus vir doc
tiſſimus Ipocratis interpꝛes ath/
letas quoꝛum vita ⁊ ars ſagina eſt
dicit nec viuere poſſe diu nec ſa/
nus eſſe. Ulterius notabis tex.
in.c.legimus in verſiculo careant
follicitudine diſpenſande domos
7 puellaruʒ largitate que ? coꝛpꝰ
frangunt.⁊ animam. Et ibideʒ
ſtatim Oꝛatius irridet appetitus
ciboꝛum qui conſumpti relinquũt
penitentiam ?c. CLum quo con/
coꝛdat etiam tex.in.c.nec tale ſu/
pꝛa eadeʒ diſ. Subſequẽter no
tabis tex.in.c.nunqua in verſicu/
lo nunquaʒ de manu tua aut ocuł
tuis liber pſalterij diſcedat ama
ſcientiam ſcripturaruʒ ⁊ carnis vi
cia non amabis ꝛc. Que pꝛima
verba cõmode referri poſſunt ad
hunc aureum diuinumqʒ decreto/
rum libꝛum ⁊ ad hoc noſtruʒ eius
bꝛeue compendium vt nunquam
de manu tua exeat. Et hoc cre/
de hic eſt liber decretoꝛum ve/
re liber.qui liberabit te ab omni/
bus curis ⁊ etiam ab omnibus du
bitationibꝰ que tibi oꝛiri poſſent
quomodocunqʒ ⁊ qualitercunqʒ .
7 qdᷣalibi qrit᷑ hic pfecte iuenitur
tex.eſt in.c.legimus ſupꝛa.xxxvii
diſtinctione. Ulterius notabis
eundem ter . in dicto.c. nunquaʒ
in verſi.facito aliꝗqd operis vt ſem
per dyabolus iueniat te occupatũ
Et ibidẽ.in deſiderijs eſt oĩis ocio
ſus. Et ibidẽ ſtatizʒ in vᷣſic.ad in/
ſtar foꝛnicãtis iſrael omni trãſeũ/
ti diuaricent pedes ſuoſ zc. In
quo adde tu ꝙ hoc habet᷑ èeigins
liter Eʒechiel.vij. c. Inſup no⸗

ðD

tabis etiã tex. in. c. fugare in vᷣñc.
na verꝰ oꝛnatus xpᷣianoꝛũ ⁊ xpᷣia/
narũ nõ eſt ſucus mẽdax.nec auri
quidẽ veſtiſqʒ põpa ſed boni mo/
res ſunt. ucceſſiue notabis ẽt
tex.in.d.c.de ſpũ in vñi.dicit dñs
in euãgelio.ille me clariſicabit ⁊c
⁊ loquit᷑ de ſpũ ſctõ. In quo ad
de ꝙ hoc habet ad lr̃aʒ Joh.xvi.
2. x vij. c. Inſuꝑ notabis eundẽ
tex.in verſi.veritas xpᷣus eſt ⁊c.
In quo dicas tu ꝙ hoc habet
ad lr̃am Joh.xuij.c.Et ẽt ↄcoꝛdat
tex.in.c.ſi cõſuetudinẽ.S.viij.diſ.
⁊ in.c.ois.S.vij.q.i.⁊ in.c.ſi enim
S. de pemi. diſ.ij. Penultio nota
bis tex. ibideʒ in verſi.dicebat de
meo accipiet ⁊ anũciabitvobis ⁊c
In quo adde ꝙ hoc habet᷑ ad
litterꝗ Joh.xvi.c.⁊ loquit᷑ de ſpũ
ſco. Poſtrẽo ⁊ vltio notabii ẽt
tex.in.d.S.ſi qdeʒ in vᷣſi. nõ enĩ a
ſemetipſo loꝗtur ſed ſicut audit ⁊
loꝗtur zc. In q̊ adde tu ꝙ boc
hẽet ad lraʒ Joh.d. xvi. c. Et ex
his oĩbus hẽſ ea q̃ circa tex. meri/
to notari potuerũt. Nũc capio
gl. latu dignas.⁊ pᷣ gl.ſũme q̃ põt
diuidi in duas ꝑtes. pꝛio cõtinuat
haãc diſtinctõʒ ad pᷣcedentẽ. Secũ
do ponit quare vltio loco poſuit
de hoc ſacro ↄfirmationis dicens
2 hoc iõ qꝛ magiſ dignũ ẽ ceteriſ
acramẽtis de ꝗbus hucuſqʒ vidi
mus.ſᷣa ibi ? merito tractat ⁊c.
Inſuper notabis etiaã glo.in.c
omni i verbo energumini que po
nit alluſiõeʒ huiꝰ vocabli ab erʒe
quod ẽ laboꝛ ⁊ mene qð eſt defe/
ctus quaſi in deſectũ lune vel men
ſis patiũt᷑ vt ſũt iſti lunatici. Et
glo.in.c.in die.que dixit ꝙ ꝓpter
ieiuniũ hoĩes dicũtur macati ⁊ af⸗
ficti. Demũ notabis glo.in. c.
nihil in verbo ꝙ eniz que dixit ex
duobus cõtrarus ſequi eundẽ effe

ctũ. Et glo.in.d.c.nũquã in vbo

Salomõis.que dixit vade ad apẽ
7 diſce quõ oꝑata ſit ⁊ caſtũ opus
faciat ⁊c·quẽ tex. bene notabis.

Ex quibꝰ oĩbus nũc habes ea

que in hac quita ⁊æ vltima diſtincti
one merito dici pũt quo ad text.z

gloſas.⁊ cũ ſuppletõibus ⁊ additi
onibus noſtris veteris ⁊ noui te/
ſtamẽeti aliarũqʒ ſacraꝝ ſcriptura
rũ valde neceſſarijs ⁊ opoꝛtuis. ⁊
ꝑ ↄſequẽs totũ hoc opꝰ diſtinctio
nũ que ſunt cẽtum ⁊ vna ⁊ cauſaꝝ

que ſũt.xxxvi.⁊ qſtionũ earũdem

que ſunt.clxxi.reddit᷑ deo bñ iu/

uãte completũ cuʒ oibus vt ſupꝛa

neceſſarijs ꝓ cõplemẽto eiuſdem.
vt ex ſupꝛadictis latius apꝑet. Un
nũc referamꝰ gras ſi nõ quas de/
bemus quas poſſumꝰ ſuppꝛemo il
li deo omniũ bonoꝝ datoꝛi ⁊ largi
toꝛi.qui trinus ⁊ vnꝰ vuut in ſecu
la ſeculoꝛum amen. Ludouicus
bologninus. J. U.D.

Explicit cõtinẽtia bꝛeuis omni
uʒ diſtinctionuũ qᷓ ſunt cẽtuʒ ⁊ vna
ĩ oꝛdine ⁊ etia cauſaꝝ qͥ ſũt.xxx vi
⁊ qſtionũ ex eis que ſũt.clxxi.au/
rei ac diuini decretoꝝ volumiĩis in
qua ⁊ diuiſio ⁊ ðᷣciſo pᷣdictoꝝ om/
niũ ⁊ ſingloꝝ in eis ↄtẽtoꝛũ ꝑticu
lariter habet. ⁊ cũ anotatõe eoꝛũ
que tã in textu q; in gloſis notari
meruerũt de textu ĩ textũ ? ð glo/⸗
ſa in gloſaʒ ſingłariter. ⁊ ẽt cũ ad
ditionibus nouis ad pᷣdicta omia
tã ex veteri nouoqʒ teſtamẽto q;
ex epłis magri gẽtiuʒ Pauli apłi
necnõ euãgeliſtaꝝ oĩium codicibꝰ
alijſqʒ inumerabilibus ſacris ſcri
pturis traſſumptis cũ cõſonãtia ⁊
ↄcoꝛdia quadãa cũ eis oibus ſerio
ſe cõtextis.⁊ cũ duuſiõe ẽt omniũ
gloſarũ ſũme.⁊ cũ deciſiõibus ve
ris in vnaquaqʒ ꝑte eaꝝ cũ iuribꝰ
ꝓbantibus in omni articulo.Que
cõtinẽtia tot ⁊ tanton omniũ intꝰ
7 ab extra nõ ab re ſyllogi anton
ideſt collectio floꝛuʒ nũcupari po

teſt. Taus deo clemẽtiſſimo qui

trinus ⁊ vnus viuit in ſecula ſecu/
loꝛũ Amen. Lod. bologninus.

„

*

ncipit tabula
¶boeeuis remigẽq; tutiſ/
ſimũ ⁊ hoſtius patẽs ad
inueniendũ facili oꝛdine
2 particulariter omĩa ⁊
ſingula deſcripta in hoc meo opꝑe
nouo effectualiter cuncta in ſe di/
uidendo ⁊? omnia decidendo cũ iu
ribus ⁊ quottis neceſſarijs.⁊ ſepe
numero imo quaſi ſemp eis addẽ/
do totũ decretoꝛũ volumẽ apliſſi/
mũ ↄtinẽte.ↄpoſita ꝑ me Ludoui/
cũ bologninũ de Bonõia mĩmuʒ
iter alios iuris vtriuſqʒ doctoꝛẽ.
Ex qua ẽt q; celerrime reꝑiri poſ/
ſunt omnes materie ? omnes arti
culi in dicto decretoꝝ volumĩe.tã
in textu q; in gloſis ſũme ⁊ in alijſ
etiam gloſis contenti.
Et fſic tabula hec advtrunqʒ ſer
uit opus decretoꝛum. ſ.⁊ meũ que
ad idem tendunt. adeo vt de di/
ſtinctione in diſtinctionem. Que
ſunt Centum ? vna. De cauſa in
cauſam. Que ſunt triginta ſex.
De queſtione in qſtiones earũ
dem. Que ſunt Centumſeptuagin
tauna. Omnia bꝛeui manu.⁊ earũ
omnium deciſionem. ⁊ ſubſtantiã
per modum hic annotatum facile
habere poteris. Que idcirco ꝑ
egi.vt tu qui tempoꝛe quo nihil in
hoc ſeculo carius eſt eges.⁊ etiaʒ
tu qui laboꝛeʒ fugis.voti tui ſtati
compos in multoꝛum ac multoꝛũ
cognitione efficiaris. Ad laudẽ
7 gloꝛiaʒ ſuppꝛemi dei.qui trinus
2 vnus viuit ⁊? regnat in ſecula ſe/
culoꝛum. Amen. Ludo. boł.

de ſüma trinitate

2⁊ fide catholica.rubꝛica.

Utrũ eoipſo ꝙ quis errat in fi
de ſit hereticus ſi eſt paratꝰ coeri/
gi vide glo.in.c.licuit inverbo ad
feanienan diſ. xvij.
bi agitur de ſide vtruʒ ſolus

papa poſſit diſponere ſine cõſilio
reuerediſſimoꝝ dominoꝝ cardina
liuʒ vide glo.in.c.anaſtanꝰ in ver
bo conſilio.diſtincti.xixꝰ.
Ad queʒ ſpecter determinatio
queſtionuʒ circa fidem an ad ſan/
ctiſſimũ dominũ dominũ papã ſo
luʒ vel etiaʒ ad alios.vide glo.in
c.quotiẽs i verbo ad petrũ.xxuii.
q.pꝛima.
Utruʒ peccatuʒ inſidelitatis ſit
maius q́; occidere infinita coꝛꝑa
martyruʒ. vide glo.in.c.ſi habes

8 xxiuuij.q.iij.

Utrum papa poſſit diſpenſare

circa articulos ſidei. vide glo.in.c

ſunt quedaʒ in verbo apoſtoli.xx.
queſtione pꝛima.
Utruʒ debeamus credere ſolũ
ea que pertinẽt ad religionẽ.vide
glo. in. c. in domo de penit. diſ. inij
Cetera in hac materia fidei vi
debis inferius ſub rubꝛica ð here
ticis.qꝛ hec oĩa ad ideʒ tendunt.

de cõſtitutionibui

ſtatutis ?æ legibus. Rubꝛica.

Quot iufibus regat᷑ genus hu
manũ.⁊ quid ſit ius naturale.⁊ ci/
uile.⁊ gentiũ ⁊ militare ⁊ publicu
2 quiritum habes in diſ.pꝛima.
Quot ſunt ſpeties legum ſecu/
larium æ vnde alique earum nom
acceperunt vide in diſ.ij.
Quid ſit lex ⁊ plebiſcitum.⁊ ſe
natuſconſultum.⁊ conſtitutio.⁊ re
ſponſa pꝛudentum.⁊ etiã vnde ſũ
pſerunt nomen alique leges vide
in diſtinctione.ij.
Quale ſit officium legum ſecu/
larium vide latiſſime in diſ.iij.
Quid ſit canon ⁊ regła.⁊ quot
ſint concilia habes in diſ.iij.
Quare reperte ſunt leges.⁊ qͥt
debeant in ſe continere.⁊ an tollã
tur per contrariam conſuetudineʒ
vide in diſ.iiij.
Utrum ius naturale poſſit mu⸗
1

tari vide in diſtinctione.vi.
Quis ſuerit auctoꝛ pꝛimus ſa⸗
crarum legum.⁊ etiam ſecular iuʒ
vige in diſ. vij.
Utrum leges pꝛincipum cedãt
iuri naturali vide in diſ.vuiij.
Utrum leges ſeculares cedant
legibus eccleſiaſticis uide ĩ diſ.x.
Utruʒ ⁊ quando leges tollant
per contratriam conſuetudinẽ vi/
de in diſ. uij.
Utrum legibus ſcriptis cedat
conſuetudo vide in diſt. xi.
Que ſint leges appꝛobate ⁊ q̃
impꝛobate vide in diſtinctõe.xvi.
Quomõ mutẽtur leges ⁊ regu
le canonũ ⁊ leguʒ ex loco ex cauſa
2 ex tempoꝛe vide in diſ.xix.
Utuꝝ decretales exiſtẽtes extra
coꝛpus canonũ ſeruẽtur z habeã/
tur pꝛo legibus vide in diſ.xix.
Quãtuʒ valeant expoſñitões ſa
crarũ ſcripturarũ. ⁊ an habeãt vĩ
canonũ.vide in diſ.xx. .
Utu ſacerdotes teneat᷑ ſcire le

ges ⁊ canones vide in diſ.xxxviij.

Utrũ ſacerdotes debeãt habe
re peritiaʒ non ſoluʒ leguʒ ſed ne
gocioꝛũ ſeculariũ.vide ĩ diſ.xxxix
Quo tempoꝛe habuerũt oꝛigi/
nem concilia ? que ſint appꝛoba/
ta ⁊ que impꝛobata vide in diſ.xv
Quis poſſit facere cõcilia ⁊ cꝰ
auctoꝛitate fiant vide in diſ.xvij.
Utrũ quelibet pꝛouincia poſſit
facere cõcilia ⁊ quotiens in anno
⁊ quo tẽpoꝛe vide in diſ.xviij.
Quãdo epiſcopi teneãtur noti
ficare acta in concilijs. uide in di/
ſtinctio.xviij.
Quomõ ⁊ in quibꝰ caſibus tol
leratur ignoꝛantia iuris ciuilis z
etiaʒ naturalis uide glo.in.c.igno
rantia in diſtinc.xxxvꝛiij.
De ignoꝛantia iuris naturalis
2 ciuilis quomõ ⁊ qualiter tollere
tur ultra ꝓxime dicta vide ĩ glo.
in. S. notanduʒ. 1.q.iij.

De reſcriptis

Quomodo ⁊ quãdo valeat re/
ſcriptum vltra duas dietas.vide
glo.in.c.neminẽ.iij.q.vi.

De conſuetudine
Utruʒ ⁊ quando leges tollant
per contrariaʒ conſuetudinẽ vide
in diſ. uij.
Utꝝ conſuetudo cedat legibus
ſcriptis vide ad plenuʒ ĩ diſ.xi.
truʒ conſuetudo poſſit tolle/
re uel mutare ius naturale uide in
diſtinctione. v.
Utruʒ ualeat cõſuetudo contra
ius naturale uide in diſt. viij.
Ultrũ cõſuetudo ualeat contra
naturales conſtitutões.⁊ an uarie
tur ſᷣm tempoꝛa ⁊ loca uide in di/
ſtinc.xij.
De vᷣtute conſuetudinis ⁊ etiã
diuturnitatis uide glo.in.c.cõque
ſtus ix.q.iij.
In materia cõſuetudinis ⁊ an
acquiratur aliquid ꝑ eã uide glo.

in.c.fi.xviij.q.ii.

de electõne ⁊ ordi

natõe ⁊ electi poteſtate Rubꝛica.
Quomõeligitur papa ⁊ epiſco
pi.dyaconi ⁊ ſubdyaconi.⁊ quõ ⸗ↄ
ferãtur oꝛdines eccleſiaſtici uide ĩ
diſtin. xxiij.
Utruʒ oꝛdinatio ep̃oꝛuz debe
at fieri in ciuitatibus uel in rure.
uide gio.in.c.in noĩe domini in vᷣ
bo in urbe in diſtin. xxiij.
QAtrũ merus laycus poſſit eligi
in epiſcopuʒ.⁊ in qua eccleſia de/
beãt fieri electiones ep̃oꝛuʒ. ⁊ de
officio uiſitatoꝛũ uide in diſ.lxi.
Utrum pꝛeſumat᷑ ꝓ electione
uide glo. in.c. miramur in uerbo
laboꝛibus in diſ.lxi.
Ad quos ſpectent electões eli
gendoꝛuʒ ad ſacros oꝛdines uide
in diſ. lxij. .
Ultrum layci poſſint intereſſe
electionibus pꝛomouẽdoꝛũ ad ſa/
cros oꝛdines.uide in diſ.lxiij.
A quibus eligantur ? oꝛdinen/

S

=+ͤ-—

.ꝰ“

tur epiſcopi uide in diſ.lxiiij.
Quid ſi pꝛouincialeſ diſcoꝛdãt
in electione epiſcopi uel ſi nõ ſunt
pꝛouinciales quid ſieri debeat ui/
de in diſt. lxv.
Quis debeat intereſſe in cõſe/⸗
cratione metropolitani uide in di
ſtin. lxvi.
A quot epiſcopis debeat epi⸗/

ſcopus cõſecrari uide in diſ.lxvi.

trum pꝛeſ biteri uel ſacerdo
tes poſſint oꝛdinari ab uno epiſ/
copo ſolo uide in diſ.lxviij.
Utrum electi æ oꝛdinati ab eo
quem non cõſtat fuiſſe epiſcopuʒ
ſint iten oꝛdinaãdi uide ĩ diſ.lxviij.
De collatione minoꝛũ oꝛdinuʒ
2 an ſolus abbas poſſit eos cõfer
re uide in diſ.lxix.
Utrum quis poſſit oꝛdinari ſi/
ne titulo uel ſine beneficio eccleſi/
aſtico vide in diſ.lxx.
Ultrum clericus ſubditꝰ vni epi
ſcopo poſſit oꝛdinari ab alio abſ
qʒ litteris ſui epiſcopi vide in di/
ſtinctione.lxxi. R
Utrum epiſcopus teneatur da
re litteras dimiſſoꝛias ad aliũ epᷣʒ
pꝛo oꝛdinatione ſui clerici.vide in
diſtinctione.lxxij.
De foꝛma ⁊ tenoꝛe litterarum
dimiſſoꝛiaruʒ ab vno epiſcopo ad
alium pꝛo oꝛdinatione clerici ſi/
bi ſubditi.vide in diſt.lxxiij.
Utrum quis poſſit inuitus oꝛdi
nari.vide in diſt.lxxiiij.
Que ſint neceſſaria circa oꝛdia
tionem epᷣoꝝ.vide in diſt.xxv.
Qualiter ſint oꝛdinandi illi qui
ab infantia dediti ſunt eccleſiaſti/
cis officijs.vide in diſ.xxviij.
Multa per que impeditur quii
oꝛdinari.⁊ ꝓmoueri ad ſacros oꝛ/
dines. vide in diſ.xxxiij.
Moulti qui pꝛohibentur pꝛomo
ueri. oꝛdinari ad ſacros oꝛdines
vide in diſt. xxxiiij.
Utrum oꝛdinandi debeant eſſe
ſobꝛij.⁊ qua pena puniantur non

fudtes ſobꝛietatẽ. vide i diſ.xxxv

AUltrum pꝛomouendi ad ſacros
oꝛdines debeant eſſe periti littera
rum. vide in diſt.xxxvi,.
Utruʒ penitus laycus poſſit oꝛ
dinari.vide glo.in.S.ecce in ver⸗
bo pleniſſimam in diſt.xxxvi.
Utrum pꝛomouendi ad ſacros
oꝛdines poſſint incumbere libris
gentilium. vide in diſt. xxxvij.
Utrum noui in fide poſſint pꝛo
moueri ad ſacros oꝛdines.vide in

Diſt. xl viij.

Que ſit illa pꝛopter que quis ĩ
peditur pꝛomoueri ad ſacros oꝛdi
nes vide in diſt. xl viiij.
Quo tempoꝛe debeat oꝛdina/
ri epiſcopus.vide in diſt.lxxxv.
Quis eligat Romanum ponti⸗
ſiceʒ.⁊ quanto tempoꝛe fiat vnus
poſt moꝛtem alterius vide in di⸗/

ſtinctione.lxxviiij.

Si ꝗſ fuit electꝰ papa dũ crede
batur eius vxoꝛ moꝛtua.⁊ poſtmo
dum reperiatur viuere an debeat
renuntiare papatui vide glo.in. c.
ſi ꝗs in vbo apłicus ĩ diſt.lxxvui
Quis coꝛonet ⁊ oꝛdinet reges

vige glo.in.c.in apibus.vij.q.i.

Utrum guerentes officis debe
ant eligi.vide in tex.viij.q..
Ultrum epᷣus poſſit eligere ſibi

ſucceſſoꝛeʒ in ep̃atu vide in textu

2 in gloſa ſũme late.viij.q.e.
Utruʒ papa poſſit eligere ſibi
ſucceſſoꝛeʒ dum viuit vide in glo.
ſumme circa finem. viij.q.i.
Quomodo ſiant reges an per
electões vel quomodo.vide glo.
in. capitꝰ. Moyſes.viij.q.e..
Utrum papa poſſit facere ſtatu

tum ꝙ poſſit eligere ſibi ſucceſſo/
rem vide gloſam. in. S. his omni/

bus. viij. q. i. .
Que electõ pꝛeualeat an ills q̃

eſt facta a minoꝛi ꝑte. an vero a

maioꝛi vel dignioꝛi.vide glo.in.c

luicet. viij. q.i.

Utrum in electionibus poſſint

agdmitti patrocinis ſimoniacoꝛum

vide in tex.⁊ ĩ glo.ſũme.viij.q.ij.
. „ 2

Quomodo ⁊ quando pꝛeſuma/
tur electio ſimoniaca vide in glo.
ſũme.vꝛiij.q.iij. .
Si eligitur excõmunicatus cũ

alijs nõ excõicatis utrũ valeat ele

ctio.glo.eſt in.c.in noĩe.ix.q.i.
Utruʒ abbates ſint eligẽdi vel
oꝛdinadi per epᷣm. an vero a mõa/
cis.uide in tex.xvꝛiij.q.ij. 1

de tranſlatõne epi

ſcopi.
Si monacus tranſit ad ep̃atuʒ
utꝝ abſoluat᷑ a iuriſdctõe abbatis
vide glo.i.c.ð mõacis.xvi.qi.
Utrũ ſufficiat tranſlatõ ad epi
ſcopatuʒ ſine conſirmatõe ad hoc
vt epᷣus acquirat bona ſedi epᷣali.
uide in glo.ſũme.xviij.q.i.
Utruʒ abbas factus epiſcopus
abſoluat᷑ a regula monachali við
glo. in. c. ſtatutũ.xviij.q.i.
Utruʒ epᷣus poſſit dare licẽtiaʒ⸗
clericis adeũdi monaſteria. ⁊ vtꝝ
etiã eis inuitis poſſint intrare ſtri
ctioꝛem tegulã vide in tex.xix.q.
Utruʒ canonici regulares poſ/
ſint intrare monaſterii vide ĩ tex.
late. xix.q.iij.

de auctoꝛitate et

vſu pallij.
Utruʒ epiſcopi poſſint exerce/
re officiũ ſuũ ſine pallio.⁊ ẽt quo
temꝑe poſſit peti palliũ ⁊ quibus
dari debeat vide in diſ.centeſima

De renunciatiõe.

Utruʒ renunciatio requirat fa
ctuʒ vel verba vide glo.in.c.qua/
liter. vij.q.i.
Utruʒ beneficia renũciata ſint
reſtituẽda ipſis renũciantibꝰ vide
in tex.⁊ in glo.ſũme.xvij.q.ij.
Utruʒ renũciatio illicita vale/
at.⁊ quõ ꝓbetur quem renũciaſſe

2 quis debet pꝛobare vide gloſaʒ

ſumme. xvij. q. ij.

De tempoꝛibus :
qualitate oꝛdinadoꝛuʒ.
Quo tempoꝛe debeat oꝛdinari
epiſcopus ⁊ qua hoꝛa ⁊ quibꝰ die/
bus vide in diſ.lxxv.
Que interualla tẽpoꝛũ debeãt
ſeruari in pꝛeſtatõe ſinguloꝝ gra/
duuʒ ⁊ in quolibet eoꝛum vide in
diſ. lxxvij.
In quibus locis debeãt pᷣſtari
oidines ſacri.⁊ an in ciuitatibꝰ vł
in rure vide in diſ.lxxx.

de etate ⁊ qualita

te ⁊ oꝛdine pꝛeferendoꝛum.
Unde habuerunt oꝛiginem oꝛ⸗/
dines eccleſiaſtici tam in nouo qᷓ;
in veteri teſtamẽto vide in diſtin/
ctione.xxi.
Quomodo conferãtur oꝛdineſ
eccleſiaſtici vide in diſ.xxiij.
Ultruʒ merus laicus poſſit effi
ci ſacerdos ⁊ etiam epiſcopus vi/
de glo.in.c.ſollicitudo in diſ.lij.
Quali examie debeant ſieri ſa
cerdotes ⁊ quibus tempoꝛibus. =
de pena facientis contrariuʒ vide
late in diſtinctõe.xxuij.
Quomõ quis debeat oꝛdinari
de gradu in graduʒ vide in diſ.lx.
Utrum laicus poſſit eligi ĩ epi
ſcopus vide glo.in.S.ecce ĩ diſtic/
tione.xxxvi.
UVlrum ille qui fuit baptiʒatus
in iuſirmitate qui antea nolebat
baptilari poſſit pꝛomoueri vide ĩ
diſtinctione.lvij. =S=Lð
In qua etate debeant oꝛdinari
ſacerdotes vide in diſtinc.lxxviij.
Utrum peregrini ſeu itineran
tes poſſint pꝛomoueri ad ſacros
oꝛdines uide in diſ. xcviij.
Utrum oꝛdinationes pꝛelato/
rum ⁊ alioꝛum poſſint fieri ꝑ am/
bitum vide in tex. late.i.q.i.
Ultrum detentus in infirmitate
poſſit ꝓmoueri ad oꝛdines ſacros
vide in glo.ſũme.vij.q.i.
Utruʒ ille qui non poteſt bibe

re vinuʒ poſſit oꝛdinari ad ſacer/

dotiuʒz vide glo.in.c.ipfi.ij.q.vij.

Cetera in hac materia vide.S.
ſub rubꝛica de tempoꝛibus oꝛdi/
nationuʒ ⁊ qualitatibus oꝛdinãdo
rum.quia hec omnia fere ad ideʒ
tendunt.

de coꝛpoꝛe vicia

is non oꝛdinãdis.

Utrum coꝛpoꝛe viciati poſſint
pꝛomoueri ad ſacros oꝛdines.við
in diſt. lv.
AUltrum naturales ſeu baſtardi
poſſint pꝛomoueri ad ſacros oꝛdi
nes.uide in diſt.lvi.
Utrum monachi poſſint oꝛdi/

nari ſine licentia ſui abbatis.uide

in diſt. lviij.
Utrum liceat monachis cele/
bꝛare officia populis.⁊ alia.uide ĩ
tex.⁊ in glo.ſumme.xvi.q.i.
Dde bigamis nõ oꝛ
dinandi.
Quis dicat bigamus. ⁊ an poſ
ſit oꝛdinari.uide in diſt.xxvi.
Quis dicatur bigamus. uide ĩ

tex. xxviij.q.iij.

de ſeruis nõ oꝛdi

nandis.
Utrum ſerui poſſint pꝛomoue/
ri ad ſacros oꝛdines ſine licentia
dominoꝛum xpᷣianoꝝ ⁊ etiaʒ ſerui
pebꝛeoꝛum. vide in diſt.luij.

de obligatis ad ra

tiocinis.
Quare curiales ⁊ aduocati nõ
poſſunt pꝛomoueri ad ſacros oꝛdi
nes. vide in diſt. li.⁊.liij.

de offitio delegati

legati vicarij.⁊ alioꝝ pᷣſidentium.
ſidentium. .
Utrum ſubdyaconus poſſit eſ/
ſe legatus apoſtolicus. uide in di
ſtinctione.xcv.

Que poſſit facere legatus ſediſ
apoſtolice.uide glo.in.c.que ð cã

in verbo quicquid in fi.ij.q.v.

Caſus in quibus iudex poteſt
ſupplere ex omicio ſuo. uide glo.ĩ
c.ad rem.ij.q.vij.
Utrum iudex teneatur ſemper
audire aduocatos.uide glo.in.l. ſi
quis canoniʒ ata.iij.q.vij.
Quando papa delegat cauſaʒ
epiſcopi condemnandi de aliquo
crimine.quot epiſcopi debeat eſſe
pꝛeſentes.uide gloſam ſumme.iij
q.viij.
Utrum pꝛincipes dando poſte
rioꝛem legatum videatur reuoca/
re pꝛioꝛem.uide gloſam in capitꝰ
galiarum.xxv.q.ij.
Utrum legatꝰ habeat iuriſdic⸗/

tionem oꝛdinariam vel delegataʒ

Uide glo.in capitꝰ igitur.xxv.q.ij
Utrum cõmiſſio legationis re/
quirat ſcripturam uel ne.uide glo
in.c.inſtitutionis.xxv.q.ij.

De Mmaiozꝛitate 70
bedientia. M
Quomodo ⁊ in quibus caſibuſ
poſſit iudiari maioꝛ pꝛelatus ab ĩ
ſerioꝛe.uide gloſam in.c. inferioꝛ
in diſtinctione. xxi.
Utrum papa habeat poteſta/
tem circa imperium vide glo. in
c.in ſynodo in verbo ſucceſſoꝛes
in diſtinctione.lxiij.
Utrum papa poſſit ſe ſubmit/
tere imperatoꝛi ſinevoluntate car
dinalium. uide gloſam in dicto ca/

pitulo in ſynodo in verbo apoſto/

licam in diſtinctione.lxiij.
De obedientia pꝛeſtanda ſupe/
rioꝛibus ab inferioꝛibus.uide ĩ di

ſtinctione.xciij.

Utrum ſacerdotes poſſint tãge
re infirmos coꝛam epiſcopo vel ſi
gnare infantes. vide in diſtinctio/
ne. xcv.
Utrum papa poſſit ſe ſubmitte
re iudicio pꝛiuatoꝛum. vide glo.
in.c.nos ſi incompetenter.ij.q.vi
t 5

In quibus caſibus clerici non
teneãtur obedire epiſcopo ſuo vł
ſuperioꝛi vide in glo.ſũme.viij.q
uij.
Utruʒ ſit obediendũ in rebꝰ il
licitis ſuꝑioꝛibus noſtris. vide in
tex.xi.q.iij.

De treuga ⁊ pace.

Utrum pꝛelati teneantur con/

coꝛdare clericos ? etiam laycos

diſcoꝛdantes ? reducere eos ad
paceʒ vide in diſ.xc.

de tranſactõnibui

Utrũ de iure canonico habeat
locuʒ.l.tranſigere.C. de tranſacti.
vide glo.in.c.pꝛeuaricatoꝛ.ij.q.iij

de pꝛocuratoꝛibꝰ

Utrum epiſcopi⁊ alij pꝛelati
teneantur pꝛocurarez dare patro
cinium pꝛo viduis ⁊ pupillis ? ali
is miſerabilibus perſonis vide in
diſtinc. xcvij.
Utruʒ epiſcopi ⁊ alij pꝛomoti
poſſint aſſumere curas ſeculares.
vide in diſtinctõe. xcviij.
Utrũ doctoꝛ poſſit allegare di/
cendo ſimpliciter ⁊ in genere. ita
dicit quedaʒ lex abſqʒ eo ꝙ in ſpe
cie dicat.vbi vide glo.in.c.vt eui/
denter pꝛima.q.i. quod nota tu ꝗ
non habes memoꝛiaʒ.
Utruʒ theologi vel decretiſte
poſſint cape aliquid ex eoꝝ doctri
na.vide glo.in.c.vendẽtes in ver
bo debitam. i. q.iij.
Utruʒ ⁊ quado poſſit quis age
re per pꝛocuratoꝛem tam in crimi
nalibus q; in ciuilibꝰ. uide in tex.
2 etiaʒ in glo.ſumme.v.q.iij.
In quibus caſibus nõ poſſit ꝓ
curatoꝛ conſtitui in ciuilibus cau/

ſis ⁊ etiaʒ que perſone compeilan
tur conſtituere pꝛocuratoꝛeſ vide
in glo.ſumme.v.q.iij. .
Quando canonici volunt ager
contra epiſcopuʒ ſuũ quomõ con
ſtituant pꝛocuratoꝛeʒ. vide glo.in
c.quia epiſcopi.v.q.iij.
UV Ntruʒ liceat clericis agere pꝛo
miſerabilibus ꝑſonis vide in glo.
ſumme.xuij.q.i.
Utrum liceat clericis pꝛocura
re pꝛo miſerabilibus perſonis vi/
de in glo.ſumme.xuij.q.i.
Utrum liceat clericis exigere
munera pꝛo patrocinijs impenſis
vide in textu ⁊ in glo.ſumme.xv.
queſtione.ij.
Ultrum clerici poſſint allegare
in cauſis ciuilibus coꝛaʒ iudice ſe/
culari vel etiaʒ coꝛam eccleſiaſti/
co ⁊ recipere ſalariuʒ. Et quid in
epiſcopis ⁊ ſacerdotibus ⁊ mona
cis.Et vtruʒ etiaʒ ipſi poſſint pꝛo
curare vel allegare vide in glo.ſũ
me.xv.q.ij.
Utrum liceat clericis ſuſcipere
pꝛocurationes negocioꝛum ſecula
rius.vide in tex.xxi.q.iij.
Utruʒ liceat pꝛocuratoꝛi vł'ad
uocato decipere aduerſariũ ſuum
vi de glo.in.c.dominus.xxiij.q.ij.
Quomodo pꝛocuratoꝛes ? ad/
uocati poſſint coꝛrigere erroꝛem
ſuuʒ. vide glo.ĩ.S.his itaqʒ.xxxv
queſtione.ix.
Utruʒ aduocati poſſint pꝛomo
ueri ad ſacros oꝛdines. vide in di
ſtinctione.li.⁊.liij.
Utrum iudex teneat᷑ ſemꝑ au/
di re pꝛocuratoꝛeſ aduocatos vi
de glo.in.c.ſi quis.iij.q.vij.

De arbitris

Ultrum pꝛelati teneantur ſume

re compꝛomiſſuʒ ⁊ concoꝛdare di
ſcoꝛdantes vide in diſ.xc.

Utrum quis teneatur recipere
compꝛomiſſum inter diſcoꝛdanteſ
7 ſi non recipit vtruʒ peccet vide

“

gloſam notabilẽ in.c.ſicut.xi.q.ĩ.
Ultruʒ monachus poſſit eſſe ar
biter vel iudex vel aduocatus. vi
de gloſam in.c.de pꝛeſentiũ.xvi.
queſtione pꝛima.

de iudiciis.
Quomodo ⁊ in quibus caſibus
poſſit iudicari maioꝛ pꝛelatus ab ĩ
lerioꝛe.vide glo.in.c.inferioꝛ ĩ di
ſtinctione.xxi.
Ultrum in manifeſtis ⁊z notoꝛijs
requiratur oꝛdo iuriſdictiariꝰ.vi/
de in textu.⁊ etiam in glo. ſumme
ij.qõe.po. ,
Utrum quis poſſit eſſe iudex
in cauſa criminali quando ipᷣe no
tatur eadem vel maioꝛi macula.
vide in tex.iij.q.vij.
Utrum ⁊ quando quis poſſit
iudicare in cauſa ſua vel ſuoꝛuʒ vi
de glo.in.S.cũ victoꝛe.iij.q.vij.
Utrum poſſit pꝛocedi in aliqa
cauſa lite non conteſtata. vide in
glo.ſumme.iij. q.ij.
Utrum epiſcopi poſſint iudica

ri ab vno tantum. vide in tex. iij.

queſtione.viii
In quibus caſibus poteſt lay⸗
cus ludicare in cauſa clericoꝛum.
vide glo.in.caꝰ.clericum el ſecun
do.xi.q.i.
Utrum poſſit reſiſti iudici iniu
ſte iudicanti.vide glo.in.caꝰ.non

debet. xi. q. tij.

Quomodo ⁊ quãdo minoꝛ poſ
ſit eſſe in iudicio vide glo.in.l.cer
tis in verbo pupillus canoniʒata
xv.q.iij. “
Utrum liceat clericis relinque
re iudicem ſuum ⁊ confugere ad

iudicẽ ſecularẽ. vide ĩ tex. xxi.q.v
de foꝛo cõpetenti

Utrum viatoꝛes ſoꝛtiantur fo⸗
rum in locis per que tranſeunt. vi

de gio.in. cᷣ. que contra in verbo

peregrini in diſtinctione.viij.
Ultrum reus poſſit trahi extra
pꝛopꝛium locum. ⁊ ſi trahitur an
valeat ſententia lata contra eum.
vide in tex.iij.q.vi. ðð
Utrum iudex poſſit condemna

re ſubditum ſuum ſedendo pꝛo tri

bunali in territoꝛio alieno. vide
glo.in.capit.epiſcopuʒ.vnij.q.ij

Utrum dyaconi vel ſubdyaco/
ni vel cantoꝛes vel pꝛomoti poſ
ſint conueniri coꝛam iudice ſecula
ri.vide in tex.xi.q.i.
Utrum laycus poſſit conueniri
coꝛam iudice eccleſiaſtico.vide in
glo. ſumme.xi.q.i.
In quibus caſibus clericus po
teſt conueniri coꝛam iudice ſecula
ri. Et vtrum negligentia eius poſ
ſit ſuppleri per eccleſiaſticũ ⁊ ecõ
tra ⁊ in quibus caſibus vide ĩ glo.
ſumme.xi.q.i.
Utrum clericus trahens cleri/
cum coꝛam iudice ſeculari ſit di/
gnus ſuſpẽſione.vide ĩ tex.xi.q.ij.
Utrum clericus trabens laycũ
coꝛam iudice eccleſiaſtico. ſaltem
ſit deponendus.vide in textu.⁊ in
glo.ſumme.xi.q.iij.
Ultruʒ maioꝛ poſſit iudicari ab
inferioꝛe. vide gloſam in capitulo
inferioꝛ in diſtinctione.xxi.
Utrum papa poſſit ſe ſubmitte
re iudicio pꝛiuatoꝛum vide glo.in

c.nos ſi incompetenter.ij.q.vij.

de in ius vocãdo.
Rubꝛica extraoꝛdinaria
Quotiens quis citari debet ad
hoc vt ſententia contra eum vale/
at. vide glo.in.c.caueant.iij.q.ix.
Utrum non comparens in ter/
mino ſibi pꝛeſixo ſit deponendus.
vide in tex.iiij.q.xv. .
NQuotiens quis citari debeat ⁊
quomõ puniat᷑ contumax vide in
glo.ſumme.iiij.q.v.

Quotiens quis citari debʒ an/
tequa ſententia cõdemnatõis poſ
ſit ſieri contra euʒ. vide in tex.v.
q. iij.
Ult ruʒ in citatõibus debeat ap
poni verbuʒ peremptoꝛie.⁊ an in
eis debeat apponi ↄminatio.⁊ an
poſſit accelerari ꝑemptoꝛiũ.vide
in glo.ſumme.v.q.ij.
Utruʒ clericus citatus a layco
teneatur cõparere. vide glo.in.c.
cõuenioꝛ.xxiij.q.viij.
Quis poſſit ponere pemptoꝛi/
uzʒ in citatione vide glo.in.c.de il
licita.xxiiij.q.iij.
Atruzʒ valeat citatio pꝛo die fe
riata. vide glo.in.c.placita.xvꝰ.

q.inij.

de libelli oblatiõe

Utrum agenti poſſeſſoꝛio ſuffi
clat conqueri in libello de poſſeſſi
one abſqʒ eo ꝙ repetat reſtitutio
vide glo. in. c.quia pꝛeſulatus.i.
q. tiij.
De modo agendi in petẽda re/
ſtitunone. vide glo.in.c.antiqui⸗/
tus. ij. q. ij.
De foꝛma libelli actuſatoꝛij vi
ge in textu.ij.q. viij.
Quo iure petantur decime vi/

de glo.in.c.moderamine.xvi.q.i.

Dde dilationibus.

Utruʒ poſt citationem ad cau/
ſam ſint concedende indutie. vide
in tex.tij.q / ij.
Quot ſunt genera indutiarũ.⁊=
quot indutie concedãtur in cauſis
criminablibus ⁊ etia in ciuilibus.
vide in gloſa ſumme.iij.q.ij.
Utruʒ indutie ſint concedende
actoꝛi ⁊ etiã reo vide in textu.iij.
queſtione.iij.

de feriis.
Utrum liceat epiſcopis vel pᷣſ
biteris ventilare cauſas diebus fe
riatis æ in quibus caſibus vide in
textu æin glo.ſumme.xv.q.iiij.

.

Quando cõmittitur cauſa deci
denda infra certuʒ tempus ſi inci/
dit in diem feriatam an expiret co
miſſio.vide glo.in.c.placita.xv.q
liij. .
Caſus in quibus ꝓcedi poteſt
diebus feriatis vide in glo.ſũme
xv.q.uiij.
Que feſtiuitates ſint celebꝛan/

de per totuʒ annuʒ vide in tex. de

conſecratio.diſtinctio.iij.
Quare magis celebꝛet feſtum
crucis in qua deus fuit dehoneſta
tus qᷓ; feſtũ aſine in qua fuit hono
ratus.vide glo.in.c.crucis de con
ſecratio.diſtin..iij.

de reſtitutõne ſpo

liatozum.
Utrum agenti poſſeſſoꝛio ſuffi

ciat conquerri de poſſeſſione abi/

qʒ eo ꝙ petatur reſtitutio in libel

lo.vide glo.in.c.quia pꝛeſulatus i
verbo ablata.iq.uiij.
Utrum ⁊ quando ſpoliatus ſit
aute omnia reſtituendus. vide in
tex.latiſſime.ij.q.ij.
Ultrum exceptio ſpoliationis
ſit dilatoꝛia an peremptoꝛia ⁊ quiſ
ſit modus agendi in petenda reſti
tutione vide glo.in.c.antiquis.ij.
ij.
9 Utrũ omnibus ſpoliatis ſit cõ
cedẽda reſtitutõ.vide ĩ tex.iij.q.i
Quot remedia dent᷑ ſpoliatis

2 in quibus caſibus debet reſtitui

vide in glo.ſumme.iij.q.i.
Utruʒ ſpoliatus etiã vltra ma

re ſit reſtituendus. vide glo.in.c.

reintegrãda in vᷣbo loco.iij.q.i.
Utrum ſpoliatus in modico ſit
reſtituendus. vide glo.in.c.opoꝛ/
tet. iiij. q. ij.
Utruʒ ſpoliatus a iudice ſit re
ſtituẽdus vide gloſam in capitło
in pꝛeſentiuʒ in fi.vij.q.i.
Utrum ſpoliatus etiam ſi ſit ra
ptoꝛ debeat reſtitui vide glo.i.S.
qð autẽ in verbo ꝑfectus,.xiiij.q.i

de fructibus ⁊ litii
expenſis.
Utrũ ꝗs poſſit ↄodemnari ſemꝑ
in expenſis in cauſa pꝛincipali ⁊ ẽt
in cauſa appellationis ⁊ quõ.vide
glo.in.c.in pꝛimis in verbo expẽ/
diſſe.ij.q.i.

de confeſſis

AUtrum ex ſola confeſſione mu/
lieris ſacerdos poſſit ↄdẽnari.við
ĩ tex.⁊ in glo.ſumme.xv.q.iij.
Utrum confeſſio ſit extoꝛquen⸗
da toꝛmentis vel cruciatibus tam
in reo qᷓ; in actoꝛe.⁊ qᷓ; ẽt ĩ teſtibꝰ
við ĩ tex.⁊ ĩ glo.ſũme.xv.q.vi.
Utrum ſponte confeſſus ſeu ab
alijs cõuictus ꝙ ante oꝛdinatiouẽ
peccauerit poſſit exequi offm ſuũ
vide ĩ tex.⁊ in glo.ſũme.xv.q.vꝛij

de pꝛobationibus

Utrum ⁊ quando credatur lr̃is
epᷣi.við glo.in.c.cure.xi.q.iij.
Cui incumbat onus ꝓbandi in
pᷣlato bona eẽ ipſiꝰ.an vero eccle/
ſie bona eẽ ſua vide glo.in.c. ſiue
