in.c.ꝙ Dauid in verſi.video Da/
uit pium hominẽ ⁊ ſanctuʒ in cõiu
ratione temeraria incidiſſe ⁊c.
In quo tu adde ꝙ hoc habetur
oꝛiginaliter pᷣ Reguʒ.xxv.c. Et
ẽt ↄcoꝛdat tex.in.c.iurauit.⁊ in.c.
ſi aliquid.j.ea.q. Demũ notab
tex.in.c.in maliſ ꝓmiſſis reſcinde
fides.impia eſt ꝓmiſſio que ſcele/
re adimpletur. Pꝛeterea nota/
bis tex.in.c. vnuſꝗſqʒ in pꝛin. ibꝛ
ſimpliceʒ ſermonẽ vnuſquiſqʒ e/
ferat ⁊ vas ſuuʒ in ſanctificatione
poſſideat ⁊c. In quo tu adde ꝙ
hoc habet᷑ oꝛiginaliter ꝑ Pauluʒ
pꝛima ad Zheſſalonicẽſes.uiij.c.
Inſupꝑ notabis eundẽ tex. in vᷣ/
ſicuqui ſaltatrici pᷣmium turpiter
ꝓmiſit crudeliter ſoluit. turpe eſt
ꝙ regnuʒ pꝛo ſaltatõe ꝓmittitur.
crudele ꝙ moꝛs pꝛophete ꝑ iuriſ/
iurandi religionem donatur ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc habet
ad litterã Mathei.xnij.c.⁊ etiam
Marci.vio.ca. Pꝛeterea no/
tabis eundẽ tex.in verſi.miſerabi
lis inquit neceſſitas que ſeuit᷑ pa⸗/
ricidio ⁊ꝛc. In quo dicas ꝙ hoc
habetur Judicũ.xi.cao. Pꝛete
rea notabis etiã eundes tex. in ſi.
in verſi.dominus frequenter ſicut
ſcriptura indicat mutat ſentẽtiaʒ.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
Jone.iij.caꝰ.⁊ ẽt Jeremie.xviijꝰ
c.⁊ etiam Mathei.xij. . Suc/
ceſſiue notabis tex.in.c.magne in
verſiculo.magne ſapientie eſt re/
uocare homimem ꝙ male locutus
m 3

eſt. Demuʒ notabis text. in. e.
qui ſacramẽtuʒ in fi.in verſ.ad ca
ritateʒ vero que operit multitudi
neʒ peccatoꝛũ celeriter venire fe/
ſtinet ⁊c. In q̊ adde tu boc ha
betur pꝛima Petri.iiij.c.⁊ ẽt con/
coꝛdat tex.in.c.ſi eccleſie caritas.
j. de conſecra. diſ.iiij.? in.c. maio
res extra de baptiſ. Demũ no/
tabis tex.in.c.actione in verſi.õe
peccatũ bonus deꝰ indulget ſi ꝗs
ex toto coꝛde peniteat. Ultimo
notabis eundẽ text.iĩ verſi.ſcriptũ
c.iuramẽtuuʒ mẽdax ne diligatis
⁊c. In quo adde tu ꝙ hoc ha/
betur Exodi. xx. c. ⁊ etiã Leuinci
xix. Succeſſiue notabis tex.in
d.c. inter cetera in verſi. nec enim
vllo modo ad obpeobꝛiuʒ coacte
voluntatis trahitur quod illicite
conditio neceſſitatis extoꝛſit ⁊c.
Ulterius notabis tex.in. S. cũ
ex his i verſi. Joſue Habaonitas
contra pᷣceptuʒ domini nõ deleuit
qꝛ ſenioꝛes Iſrael cuʒ eis iuramẽ
to pacẽ ſirmauerãt zc. In quo
adde tu ꝙ hoc habet᷑ oꝛiginaliter
Joſue.ix.c. Subſequẽter etiã
notabis text. in.d.c.innocens in
verſi.credit oĩ verbo innocẽs nõ
vituꝑanda facilitas ſed laudanda
bonitas c. In quo tu adde ꝙ;
hoc oꝛiginaliter habet᷑ Pꝛouerb.
xviij.c.⁊ etiã notat᷑ in.c.magnum
j. xxiij.q uija. ⁊ hec ſint q̃ quo ad
tex. merito notari potuert. Nuũc
capio gloſas relatu dignaſ.⁊ pꝛĩo
ſũme que poteſt diuidi in ſex par
tes ſᷣm ꝙ pomit ſex ex quibus iura
mẽtuʒ dicitur illicituʒ. ſ̃a ibi ex p
ſoã.tercia ibi ex re.quarta ibi ex
cauſa.quita ibi ex temꝑe. ſexta ⁊
vltima ibi ex modo. Inſup no/
tabis etiã glo.in.d.c.qui ſacramẽ
to in verbo duo. que dicit ꝙ pꝛo
peccato moꝛtali imponit᷑ peniten
tia ſeptennis.ſed ex cauſa illud tẽ
pus augetur ⁊ aliqñ diminuitur.
Inſuꝑ notabis glo.ĩ.c.innocẽſ
que dixit ꝙ iudex non debet de fa

cili credere vni parti ad aſſertõeʒ
eius. Nec hic habes alia rela/
tione digna quo ad text. vel glo/
ſas. Ludouicus bologninus.
U. J. D. .

xxii.q.v.
Mod autem.

Hec eſt quinta ⁊ vltia
queſtio hutꝰ.xxije.cau/
ſe pꝛincipalis.qua qritur vtrũ cõ/
pellens quẽ ad peierãduʒ dicatur
periurus. In quo dicit ꝙ non ta
men peccat moꝛtaliter.text.eſt in
c.qui cõpulſus.⁊ in.c.qui ꝑiurat.
⁊ in.c.ſi quis el pꝛio el 2 7 el 3.
ea.q. In qua dicit᷑ ꝙ nedũ pec/
cat moꝛtaliter ſed ab ommni teſtio/
nio remouetur ⁊ etiã infamia no/
tatur.tex.eſt in.d.c.ſi ꝗs el tercõ.
Et plus dicitur ꝙ ſi quis audit
aliqueʒ iurare falſum ⁊z tacet de/
linquit.tex.eſt in.c.hoc videtur.⁊=
in. S. ſi ergo ea. qõe. In qua ẽt
ſubditur aliud ꝙ iuramenta nõ de
bent ſũmi verboꝛuʒ calliditate. 2z
antelliguntur ſᷣm menteʒ dantis =
non pꝛoferentis.tex.eſt in.S.que/
ritur.⁊ in.c.quacunqʒ arte.⁊ in.c
ecce.ea.qõne.⁊ in.S.ex his omni
bus eadem queſtione. In qua
ſubditur etiam aliud ꝙ antequam
aliquis iuret ſi eſt paratus periu/
rare periurus eſt. tex.eſt in.c.qui
peierare ead. queſtiõe. In qua
vlterius dicitur aliud ꝙ ante deci
mũquartuʒ annũ maſculus ⁊z femi
na ante duodecimũ nõ cogitur iu/
rare.text.eſt in. .de etate.⁊ in.c.
paruuli.⁊ in.c.pueri ead.qõe.
In qua etiam ponitur quibus
tempoꝛibus iurari debeat.de ꝗbꝰ
in.c.decreuit eadem queſtione.
In qua etiam ſubditur poſtea
de foꝛma fidelitatis pꝛeſtanda do/
mino ⁊ econtra. text. eſt in. S. de
foꝛma. ⁊ in.c.de foꝛma. ⁊ in.c.ſi
quis laycus eadem queſtione.
In qua vltimo etiam loco di⸗

er

titur ꝙ clericus non debet pꝛeſta

re iuramentum layco. nec etiam

clericꝰ epiſcopo.tex.eſt in.S.iura
mentum.⁊ in.S.epiſcopo. ⁊ in.c.
nullus el pꝛimo ⁊ el ſecũdo quod
eſt capit“.ſi.eadem queſtione.
Ex qua modo habes collige/
re aliqua relatu digna. Et pꝛimo
ex textu in capitulo.iuramenti.in
verſicu. dominus inter iuramen/
tũ ⁊ loquelam noſtram nullã vult
eſſe diſtantiam c. In quo tu
adde ꝙ hoc habet Deutero.xxiij.
c. Pꝛeterea notabis eũdẽ text.
in verſ.is qui mẽtitur occidit ani
mũ ⁊c. Je quo adde tu ꝙ hohr
ſapientie pꝰᷣ.co. Ultimo notab
eundẽ tex.in fi.ibi teſtis ſidelis nõ
mentietur. In quo adde tu qð
hoc habetur oꝛiginaliter ꝓuerbio
rũ.xij. c. Et ẽt ↄcoꝛdat tex.in.S
ſi. S.v.q.v.⁊ ibi dixi. Ulterius
notabis tex.in.d.c.qui periurare
in verſi.deus non ex operibus tã
tuʒ iudicat.ſʒ ex cogitatione ⁊ coꝛ
de ?c. In quo adde tu ꝙ hꝰ ha
betur ad litteram Marci.vij.c.
Pꝛeterea notabis text.in.d.&.
ex his in verſi.ſicut quiſqua apud
deum non valet aliqueʒ ledere ſic
nec pꝛeter eius intentionemvalet
quis alicui ſubuenire deus autem
duplicitatis aſpernatoꝛ ſimpliceʒ

intentionem vtriuſqʒ; conſiderat.

2 tam ex ꝑte recipientis q; ex par
t e pꝛeſtantis verboꝛum arteʒ aſp/
natur ? odit. Ulterius notabis
tex.in dicto.c.de foꝛma in verſicꝰ.
non ſufficit abſtinere a malo niſi ſi
at quod bonum ⁊ iuſtum eſt ⁊c.
In quo tu adde qð hoc habet
ad litteram per Paulum peima ad
Theſalonicenſes.vi.c. Et ẽt cõ
coꝛdat tex.ĩ.c.duo.S.xij.q.i.⁊ tex
in.c.cupientes poſt pꝛincipiuʒ ex
tra de penis. Ultio notabis tex
in dieto.c.quotiens vero in fi.inv
ſiculo de quolibet pernicioſo ver
bo reddituri ſumus rationeʒ ĩ die
iudicij ꝛc. In quo tu adde ꝙ hꝰ

habetur ad litteram Mathei. xijꝰ

t.poſt mediũ. Et hec ſint que q
ad tex.merito dici pũt. Nuũc ca/
pio gloſas ↄmẽoꝛatõe dignaſ.⁊ pᷣ
gl. ſũme.quam diuido tibi in duas
partes. Pꝛio decidit hanc que
ſtionem pꝛout ſupꝛa dixi in pꝛinci
pio dicens ꝙ non habet dubitatio
nem. Secundo ponit vtrum iu
dex poſſit recipere iuramentũ ab
eo quem ſcit velle periurare.⁊ in
hoc glo.remiſſiue loquitur. ſecun
da ibi verum autem. Ulterius
notabis glo.in dicto.c.qui periu/
rat in verbo conſecrata.que dicit
qꝙ maius ſacrilegium cõmittit qui
verberat clericum conſtitutum in
maioꝛibus q; in minoꝛibus. In
ſuper notabis glo.in dicto.c.illle ĩ
verbo vincit.que dicit ꝙ maius ẽ
damnum in amiſſione vnius anie
q́; mille coꝛpoꝛuʒ. Pꝛeterea no

tabis glo. in dicto.c. hoc videtur ẽ

verbo indicauit.que ponit vtrum
valeat teſtimonium de auditu. =
quid in iudicijs æ quando dicatur
teſtimonium de auditu.⁊ multum
magiſtraliter loquuta eſt. Pee
terea notabis etiam glo.in.S.que
ritur quomodo interpetranduʒ ſit
iuramentum vbi dicit ꝙ ſi in eo ĩ⸗
ponitur dolus ab vtroqʒ eſt intel⸗
ligendum ſecundum cõmuneʒ ver
boꝛum ſignificationem. Pꝛete/
rea notabis etiam glo.in.c. iura⸗
menti in verbo diſtantiam. que di
xit ꝙ magis peccat deierans quã
mentiens. Ulteriꝰ notabis glo
in dicto.c.paruuli in verbo eam.
que dicit ꝙ in lombardia non iu/
ratur ð calumnias. Pꝛeterea no
tabis glo. in dicto.c. de foꝛma in
verbo conſcilium in fie. que dixit
qꝙ in omnibus pꝛomiſſionibus ne/
gatiuis nõ ſolũ teneoꝛ facere. ſed
etiam curare debeo de eo ne ſiat.
Ex quibus omnibꝰ habes nũe
expeditionem huius vigeſimeſe/
cunde cauſe cum deciſione quin/
que queſtionũ ſub ea contentaruʒ

necnon cum his que tam in tex. q;
in gloſis merito annotari potuert
cum ſupletiõibus ⁊? additionibus
opoꝛtunis.iuxta moꝛẽ in omibus
glijs ꝑ me hucuſqʒ obſeruatuʒ.

xxiii.cauſa.
hema vigeſi

t metercie cauſe. Ex quo
eliciũtur octo queſtiõeſ
vt infra demonſtrabiur. Qui/
dam epiſcopus cum plebe ſibi cõ/
miſſa in hereſim lapius eſt. Cir
cũ adiacentes catholicos minis 2=
cruciatibus ad hereſim cõpellere
cepit. Quo cõperto apoſtolicꝰ
catholicis epiſcopis circũ adiacẽ
tiuʒ regionuũ qui ab impꝑatoꝛe ciui
lẽ iuriſdictionẽ acceperãt impera
uit vt catholicos ab hr̃ticis defen
derent. Et ꝗbus modis poſſent
eos ad ſidei veritateʒ redire con/
pellerent. Qui hec mãdata apo/
ſtolici accipientes ↄuocatis militi
bus aperte. Et ꝑ inſidias contra
hereticos pugnare ceperũt. Tã/
dẽ nõnullis eoꝝ neci traditis. alijs
rebus ſuis vt eccleſiaſticis expoli
atis. Alijs carcere vel ergaſtulo
recluſuis ad vnitateʒ catholice fi/
dei coacti rediere. Unde inſur
gũt modo octo dubitationes de ꝗ
bus gradati inferius vidẽdũ erit.
xxiii.q.i.
uod militare
Hec eſt pꝛima queſtio
. huius.xxiij?. cauſe pꝛin/
cipalis. Qua querit vtruʒ milita
re ſit peccatu;ʒ. In quo dicen/
dũ eſt ꝙ nõ.tex.eſt in.c.noli eſtia
re.⁊ in.c.militare.⁊ in.c.apud ve
ros.⁊ in.c.ſũma quod eſt.c.ſi.ea.
qõe. Ex qᷓ nüc hẽs colliger aliqᷓ
relatu diga. ⁊ pꝛio ex tex.in.d. S.
ꝙ militare in verſi.ſi quis percuſ
ſerit te in vnã maxillaʒ pꝛebe ei =
alteram ?c. In quo adde tu ꝙ

hoc habet᷑ Luce.viꝰ.c. Ulteri
us notabis eundẽ tex.in verſi.nõ
vos defendẽtes fratres cariſſimt.
ſed date locũ ire ?c. In quo tu
adde ꝙ hoc habetf ad lr̃aʒ ꝑ Pau
luʒ ad Romanos.xij. c. Pꝛete/
rea notabis eundẽ tex.in verſi.cõ
uerte gladiũ tuũ in vaginã an pu/
tas quia non poſſuʒ rogare patrẽ
meũ ⁊ exhibebit mihbi mõ pius q;
duodeciz legiones angeloꝛũ ⁊c.
In quo adde tu ꝙ boc habetur
oꝛiginaliter Mathei.xxvio.capꝰ.
Inſuꝑ notabis eundeʒ text.in
verſi.mihi vindictã ⁊ ego retribu
az dicit dominus. In quo adde
tu ꝙ hoc ad lraʒ habet᷑ Peouerb.
xxij.caꝰ. ꝛeterea notabis eũ/
deʒ tex.in verſi.paterfamilias di
cit ſeruis volentibus colligere ʒi/
zania ſinite vtrunqʒ creſcerevſqʒ
ad meſſeʒ.⁊ tunc dicã meſſoꝛibus
colligite ʒiʒania ⁊ alligate faſcicu
los ad cõburenduʒ zc. In quo
adde tu ꝙ hoc oꝛiginaliter habet᷑
Maothei.xiij. cao. Demũ notab
eundeʒ tex.in verſi.rex ille qui fe
cerat nuptias filio ſuo miſſis exer
citibꝰ angeloꝛũ zc. In quo ad
de ꝙ hoc ad lĩram habet᷑ Mathei
xxij.caꝰ. Pꝛeterea notabis tex
in.c.niſi bella in verſi. paceʒ meã
dovobis pacẽ meã reliqͥ vobis ⁊c
In quo adde tu ꝙ boc habetur
Mathei. x. c. Demuz notabis eũ

dem tex.in verſi. non vosmetip/

ſos iudicantes ſed magis iniuriaʒ
pcipite ⁊ magis fraudem patimi/
ni ?c. In quo tu adde ꝙ hoc ha
betur per Paulum ad Romanos
xij. c. Inſuper notabis eundem
tex.in verſi.nobis iam vltra bella
non eſſe carnaliter peragenda ſed
anime certamina contra ſpiritua/
les aduerſarios c. In ò adde
tu ꝙ ho hr ꝑ eũdẽ Paulũ ad Coꝛĩ
thios.vij. c. Poſtmodũ notabis
eũdẽ tex.in verſiculo induite vos
armaturam dei. vt poſſitis ſtare
aduerſus inſidias dyaboli zc.

—

.

In quo adde tu ꝙ hoc habetur
ꝑ eunde Paulũ ad litterã ad Ephe
ſos.vi.c. Succeſſiue notabis
tex.in.c.paratus in verſi.homo iu
ſtus paratus eſſe debʒ ferre patiẽ/
ter.⁊ malitiã ſubſtinere eoꝝ.quoſ
fieri bonos quer it vt potius nũe/
rus creſcat bonoꝝ nõ vt pari ma/
licia ſe quis numero addat maloꝝ
Inſuper notabis eundeʒ text.
in verſi.dominꝰ noſter Jeſus xpᷣs
cuʒ percuteret in facie reſpõdit.ſi
male loquutus ſuʒ expꝛoba ð ma
lo.ſi autẽ bene quid me cedis ⁊c.
In quo adde ꝙ hoc habet᷑ oꝛi
ginaliter Johãnis.xviij. c. Pꝛe
terea notabis eundẽ tex.in verſi.
pater ignoſce illiſ quia neſciũt ꝗd
ſaciũt e. In quo adde tu ꝙ hꝰ
habet᷑ Luce.xxiij. cao. Demuʒz
notabis etiã eundeʒ tex.in verſic.
percutiat te deus paries dealbata
ſedes me iudicate ſᷣm legeʒ. ⁊ con
tra legeʒ iubes me percuti ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
Actuũ.xxiij.capᷣ. Ulterius no
tabis eundem tex.in verſi.neſciui
frarres qꝛ pꝛinceps eſt. Scriptuʒ
eſt eniʒ.pꝛincipi populi tui nõ ma
ledices ꝛc. In quo adde ꝙ hec
oꝛiginałr habent᷑ Actuuʒ.xxiij.c.
Pꝛeterea ſignabis eũdẽ tex.in
verſi. nihil eſt infelicius felicitate
peccantiũ qua penalis nutrit᷑ ĩpu
nitas.⁊ mala volũtas velut hoſtis
interioꝛ roboꝛat. Pꝛeterea eti
aʒ notabis eũdem tex.in verſi. ne
minẽ ↄcuſſeritis eſtote ↄtẽti ſtipẽ
dijs veſtris ꝛc. In quo tu adde
ꝙ hoc habet᷑ Luce.iij.c.⁊ etiã Jo
hãnis:xiiij. . Succeſſiue nota/
bis etiam tex.iĩn.d.c.noli in verſ.
in his armis bellicis erat ſanctus
Dauid cui dñs tam magnũ phibu
it teſtimoniũ ⁊c. In quo tu ad/
de ꝙ hoc habet oꝛiginaliter p Re
gum. xvi.c. Demuʒ notabis eũ
deʒ tex.in verſi. ſanctus ille Cen/
turio ꝗ domino dixit nõ ſũ dignuſ
vt intres ſub tectum meum ⁊c.

In quo adde tu ꝙ ho habef ad
littẽraʒ Mathei.viij.. Poſtea
notabis eundẽ tex.in verſi.virtuſ
tua ẽt coꝛpoꝛalis donũ dei eſt ⁊c.
Ultimo etiaʒ notabis eundem
tex.in fi.in verſñ.ſicut bellati ⁊ re/
ſiſtenti violentia redditur ita vic/
toꝛi ſibivicto miſicoꝛdia iã debet
maxime in quo pacis perturbatio
non timetur zc. Succeſſiue no
tabis tex.in dicto.c.quid culpatur
in verſiculo nec iohanes ab armiſ
iubet diſcedere ?c. In qꝰ tu ad
de ꝙ hoc oꝛiginaliter habet᷑ Mar
ci.xij.c.? Luce.iij. Ultimo no⸗/
tabis eundem tex.in verſi.non eſt
enim poteſtas niſ a deo ſiue iubẽ/
te ſiue ſinẽte. Pꝛeterea notabiſ
tex.in:d.c.militant in verſi.nõ eſt
delictum militare.ſed pꝛopter pꝛe
dam militare peccatum eſt. De⸗
mum notabis eundem tex. in ver/
ſico dixit dominus reddite que ſũt
del deo. ⁊ qꝗᷓ ſunt ceſaris ceſari ⁊c.
In quo adde tu ꝙ ho hr ad lit/
teram Marci.xij.c. Et ẽt concoꝛ
dat tex.in.c.conuenioꝛ.j.ead.qõe
viij. Et hec ſunt que quo ad tex
merito dici potuerunt. Nũc ca
pio gloſas relatione dignas. Et
pꝰ glo.ſũme q̃ põt diuidi ĩ tres ꝑ/
tes. Pꝛimo decidit hãc qõʒ ꝓut
5.dixi ĩ pꝛinꝰ. Secũdo enume/
rat quattuoꝛ neceſſaria ad hoc vt
bellum dicatur eſſe licituz. Ter
tio ponit vtrum clerici conſtituti ĩ
ſacris oꝛdinibus poſſint mouere
arma. In quo dicit ꝙ non per
tex.in.c.clerici infra eadeʒ ſqueſti
one.viija.⁊ in.c. omnes ſupꝛa.xx.
q.iij.ſecunda ibi ⁊ hoc eſt verum
tertia ibi clerici autem c. In/⸗
ſuper notabis glo.in dicto.S.qð
militare in verbo pꝛopulſandum.
que ponitvtrum liceat laycis.⁊ ẽt
clericis defendere perſonas ſuas.
2 etiam bona.⁊ concludit ꝙ ſic vt
ibi per eam. Ultimo notabis
etiam gloſam. in dicto capitulo
ſi. in verbo vtiliter. Que dixit

ꝙ ſi epᷣus mandat clerico vt vadat
romaʒ ⁊ ille ſe excuſet dicendo q;
mittat aliũ dignioꝛẽ vel ditioꝛem
non debet audiri.ſʒ debet obtẽꝑa
re. Et hic nõ ſũt alia ĩ tex.ł gloſ
xxiii.q.ii.
Aog autem.
Hec eſt ſecũda queſtio
hulus. xxiij?. cauſe pꝛin/
cipalis.qua querit.quod ſit bellũ
licituʒ. In quo dicit ꝙ eſt in ꝓpul
ſando iniuriã ⁊ in repetẽdis rebꝰ
ſuis.tex.eſt in.c iuſtuʒ.⁊ in.c.do/⸗
minus.⁊ in.S.cuʒ ergo ea.qõe.
Ex qua modo aliqua notabis.
Et pꝛimo tex.in.d.c.iuſtuʒ in fi.in
verſi.iudex dictus eſt.qꝛ ius dicat
populo ſiue ꝙ iure diſceptet.iure
auteʒ diſceptare eſt iuſte iudicare
non eni eſt iudex ſi nõ eſt in eo iu
ſticia c. Ultimo notabis tex.ĩ
d. S.cuʒ ergo in verſic. iuſta bella
gerebãaf a filijs Iſrael ↄtra Amo
reos ⁊c. In quo adde tu ꝙ hoc
habet oꝛigiãliter Machabeoꝝ.v
c.⁊ ẽt Deutero.iij.c.Et hec ſint q̊
ad tex. Nüc capio gloſas ⁊ pꝛi
mo glo.ſũme qua diuido in quiqʒ
partes ᷣm ꝙ ponit ꝗnqʒ ex ꝗbus
belluʒ dicit iniuſtuʒ ⁊ illicite mo/
uet᷑.pᷣa ibi ratõe rei.tercia ibi pꝛo
pter cauſaʒ.quarta ibi ex an imo.
quita ⁊ vltia ibi eſt iniuſtũ ⁊c.

Ulteriꝰ notabis glo.in.d.c.do

minus in verbo inſidijs.que dixit
ꝙ licitũ eſt aduocato fouẽte iuſtã
cauſaʒ deciꝑe aduerſariũ ſuũ.
Pꝛeterea notabis aliã glo.ibi
dem in verbo ciuitas que dicit ꝙ;
ſi quis cõſecutus eſt in bello totũ
intereſſe ſuuʒ nihilominꝰ non põt
vlterius id conſequi in iudicio. ſʒ
debet eſſe cõtentus vnica ſolutõe
tantũ. Et hic nõ ſunt alia. Ludo.
bolog. U. J. D.

xxiii.q.iii.

nod vero.

q Vec eſt tercia qſtio hu
ius.xxiije.cauſe pꝛinci⸗/
palis.qua qritur vtꝝ in
iuria ſocioꝛũ ſit ꝓpulſanda armis
In quo arguedo ad ꝑtes hinc

inde tandeʒ cõcludit ꝙ ſic.tamen

laicis non autẽ clericis.text.eſt in
c.non inferenda.⁊ in.c.qui poteſt
7 in.c.iuſtũ eſt.⁊ in.c.ab imꝑato/
ribus.⁊ in.S.ecce.⁊ in.c.oſtendit
quod eſt.c.ſi.ea.q. Ex qua hẽs
mõ colliger̃ aliqᷓ rlatu diga . ⁊ pꝛi
mo ex tex.in.d.S.ꝙ vero in verſi.
interrogatꝰ a Pylato an eſſet rex
ait. regnũ meuʒ nõ eſt de hoc mũ/

do.ſi eni eſſet de hoc mũdo miſtri

mei vtiqʒ decertarẽt vt ego non
traderer iudeis zc. In quo ad/
de ꝙ hoc ad lraʒ habet Johanis
xix.c.circa ſinẽ Ulteriꝰ notab
eundẽ tex.in verſic.ſi vos ꝑſecuti
fuerĩt in vna ciuitate fugite ĩ aliã
⁊c. In q̊ adde ꝙ hoc habet᷑ ad
lr̃am Math.x.caꝰð. Inſuꝑ nora
bis eũdeʒ tex.in vᷣſi. egiptꝰ a Na

buchodonoſoꝛ deuaſtata eſt.quia
Iſrael cõtra Aſſyrios ⁊ Chaldeoſ

ꝓtectõiſ ⁊ defenſõis auxiliũ ꝓmi
ſit c. In q adde ꝙ hoc hetur
ad lr̃aʒ Iſa.xxxiij. . Demũ no/
tabis eũdeʒ tex.in vᷣſi. baculꝰ arũ
dineꝰ rex Egipti ſuꝑ quẽ ſi aliquiſ
miſſus fuerit cõfringet᷑ ⁊ ꝑfoꝛabit
manũ iniciẽtis ⁊c. In quo adde
ꝙ hoc br Eʒech.xxxixꝰᷣ. Inſup
notabis eũdẽ tex.in verſi. Pauluſi
in pꝛia epła ꝑſuadet Coꝛithijs vt
vt iiuriaã ⁊ fraudẽ pacienter ferat
potiꝰ qᷓ; repetẽdo frẽs ſcãdaliʒẽt.
In quo adde ꝙ oꝛigĩaliter hoc
habet᷑ ꝑ eüdẽ ad Coꝛinthi.vi.cao.
Inſuper notabis eũdẽ tex.ĩ.
itẽ ab aliquo in verſi.iſraelite qui
captiuitatẽ ſibi iminentẽ ex egyp/
tioꝛum ſuffragio ſe putabãt poſſie
euader ſine pnia pᷣterite vite ñ re

uocaãtis ad mẽoꝛiã da nob auxiliũ

ð tribulatõe.qꝛvana ſalꝰ hois ⁊c.

— ——

In quo adde tu ꝙ hec habent
pꝛimo Reguʒ. uij. c. ? etiaʒ Exodi
vij. c. Ulterius notabis eundeʒ
tex.in verſi.de paulo legitur ꝙ ꝗ/
dã iudeoꝝ iuraſſent etiã ſe non co
meſturos panẽ niſi eũ iterſicerent
⁊c. In quo adde tu ꝙ hoc habe
tur ad litteraʒ Actuũ.xxi.⁊.xxiij.c
Paeꝛeterea ſignabis tex. in. c.nõ
inferenda in verſi. ſanetus Moy/
ſes hinc pꝛius oꝛſus eſt tẽtamenta
ibecillis foꝛtitudinis repellere.nã
cũ vidiſſet hebꝛeuʒ ab egyptio ac/
cipientem iniuriaʒ deſendit ita vt
egyptiũ ꝓſterneret atqʒ in arena
abſconderet zc. In quo tu adð
q; hoc oꝛiginaliter habetur Exodi
ij.c. Ultio notabis eũdẽ tex.in
ſine.ĩn verſiꝰ. ſalomon quoqʒ ait
eripe eũ qui ducitur ad moꝛteʒ ⁊c
In q̃ adde tu ꝙ hoc hr ad litte
raʒ eccleſiaſtici.iiij.c.⁊ intellige vðᷣ
eo qui iniuſte ducit᷑. Ext hec ſint
quo ad tex. Nunc capio gloſas
7 pꝛimo glo.ſũme quã diuido tibi
in duas partes. Pꝛimo decidit
hãc.q.ꝓut.S.dixi ĩ pꝛicipio. Se
cũdo oñdit oꝛdineʒ magiſtri Bra/
tiani in hac.q.ſᷣa ⁊ vltĩa ibi tñ pꝛi
mo ꝓbat ꝛc. Inſupꝑ notabis glo
in.c. maximianus in verbo pdere/
tur in fi.que dicit ꝙ nõ ĩputat epi
ſcopo moꝛs alicuius ſi vocat mili
tes ad pugnaʒ. Inſupꝑ notabis
glo.in.c.ꝓ mẽbꝛis.q̃ ponit de Pe
tro apoſtolo vtente gladio an pec
cauerit.⁊ dicit ꝙ nõ quia adhuc ñ
erat hoc pꝛohibitũ clericis. Pꝛe
terea notabis glo.in.c.ſi ꝗs ĩ ver
bo eneruat.que dicit ꝙ latro non
ſamoſus caſtigari debet nõ tũ vi/
taʒ aut mẽbꝝ pdere debet. Nec
hic ſunt alia quo ad tex.vel glo.

xxiii.q.iiii.
nod autem.
q Pec cẽ.iiij.qð huiꝰ.xxiij
cauſe pꝛicipalis. Qua
queritur vtrũ vindicta ĩferẽda ſit

In quo dicitur ꝙ nõ tex ẽ in. c
tollerandi ſunt ⁊ ĩ.c.tu bonꝰ⁊ in.c
ꝗd ergo.⁊ in.c.ecce.⁊ in.c.quiſꝗs
cũ multis ſequẽtibꝰ ea.q. In q̃ᷓ
ſubdit᷑ etiã ꝙ boni a malis in hac
vita nũqᷓ;ᷓ ſepari poſſunt. ſed eccle
ſia ſimul recipit omnes. tex.ẽ.iĩ.c.
quãtꝰ. ⁊ ĩ.c. hec aũt ea.q. In qᷓ
poſtmodũ ſubdit᷑ ꝙ iſideliũ collo
quia nõ ſunt ſemꝑ euitanda.c.inſi
deles ⁊ in.S.hinc ẽt.⁊ in.c.quida
7 ĩ.c.cũ ꝗs ea.q. In qua ſubdi
tur alud etiaʒ ꝙ non debemuſ ceſ
ſare ab hoꝛtatioibꝰ nec a coꝛrecti
onibus.tex.eſt in.c.ſicut ea.q.
In qua etiaʒ ſubditur aliud q;
mali obdurãt᷑ iudicio occulto dei
boni vero emẽdant᷑ flagellis.tex.
eſt ĩ.c.nabuchodonoſoꝛ.⁊ in.c.va
ſis ire.⁊ in.c.ipſa pietas ⁊ in.c.ꝗd
faciet.⁊ in.c.q vpᷣus ead.q. In
qua ſubdit etiã aliud ꝙ ſemel cuł
pa remiſſa nõ debet iteruʒ ad ani/
muʒ reuocari tex.eſt in.S.ſemel ⁊
in. S. ſi illic ea.q. In qua poſtea
ſubdit aliud ꝙ nõ debemus ĩ ma/
la cauſa miſereri pauꝑibꝰ. tex.ẽ ĩ
uiuſta mificoꝛdia.⁊ in.c.ne amiſ
ſo.⁊ ĩ.c.duo ea.q. In q̃ demũ di
citur aliud ꝙ heretici ẽt ſũt trahẽ
di inuiti ad ſalutẽ.⁊ eccleſia ꝓſeq/
tur hereticos ratione.⁊ iuſte petit
auxilium a regibus contra eos. ⁊
contra inimicos ſuos.texus eſt in
capitꝰ.diſplicet.⁊ in.c.quando.⁊
in.c.qui peccat.⁊ in.c.non inueni
tur.⁊ in.c.ſi eccleſia ⁊ in.c.ꝗqs nos
eadem queſtione. In qua ſub/
ditur ꝙ deus pꝛouocatur cum ma
la puniri differuntur. Inſuper
etiam vindicta que tendit ad coꝛ⸗
rectionem non eſt pꝛohibita.text.
eſt in.c.ſi ea.⁊ in.c.ea vind icta. ꝰ
i er his omnibus qui eſt. S. fi.
eadem queſtione. Ex qua mo⸗/

do habes colligere aliqua relatõe
diga. Et pꝰ ex dicto.c. tollerãdi
in verſ.nõ eniʒ ꝓphete ꝗ boc dice
bãt populũ ſuũ dimiſerunt.ſed in/⸗
ter eos hĩtabãt qͥs increpabũt ⁊æc.

In quo adde tu ꝙ hec habent᷑
oꝛiginaliter Numeri. xv.c. ⁊? etiã
Iſa. xlij. c. Demũ notabis etiã
tex.in.d.c.tu bonus in verſ.tu bo
nus tollera maluʒ. Nã ⁊ xpᷣus Ju
daʒ cum ſciret furem eũ tollerauit
2 ad pᷣdicãduʒ miſit c. In quo
tu adde ꝙ hoc habetur oꝛiginalr
Mathei.x.⁊.xxvi.c. Ulterius
notabis tex.in.d.c.ecce in pꝛin.in

verſi. recedite exite inde æ⁊ immũ

duʒ ne tetigeritis c. In quo tu
adde ꝙ hoc habetur oꝛiginaliter
Iſa.lijꝰ.c. ⁊ cõcoꝛdat tex.in.c.re⸗
cedite.j.ea.q. Pꝛeterea nota/
bis tex.in.d.c.quiſquis in verſic.
ve his qui dicũt nequa quod bo/
nuʒ eſt.⁊ quod bonũ eſt nequã ⁊c
In q̊ dicas ꝙ hoc habet᷑ oꝛigi/
naliter Iſaie. vo. c. Demuʒ no/
tabis tex.in.c.ſi quis in verſi.vnꝰ
quiſqʒ poꝛtabit onus ſuũ ⁊c. In
quo adde tu ꝙ hoc habet ad lr̃aʒ
P Pauluʒ ad Romanos.nij. c. Et

cõcoꝛdat tex.in.c.foꝛte.j.ea.qõe.

Inſup notabis tex. in. d. c. rece
dite i verſi.clamauit Moyſes cla
mauit Iſaias c. In quo adde
hec habẽtur Numeri.xvi.⁊ ẽt
ſaie. lij. c. Inſup norabis tex.
in. d. c.qᷓ; magnũ ĩ fi. in vᷣſ.ſic tol
lerarũt apoſtoli eos qui ꝑ inuidiã
que eſt ipſius diaboli viciũ etiam
xpᷣj ãnunciabãt ?c. In quo ad/
de ꝙ hoc habet ad lr̃am Mathei
xxvi.⁊ etiã ꝑ Paulũ ad Philipen
ſes. vᷣ. c. Pꝛeterea notabis ẽt
tex.in.d.c.foꝛte in verñi.qui enim
manducat ⁊ bibit indigne iudiciũ
ſibi maducat ⁊ bibit ⁊c. In quo
tu adde ꝙhoc habet ꝑ Paulũ pꝛi
ma ad Coꝛinth.x.c. Succeſſiue
nota tex. in. S. ex bis omnibus in
verſ.ſcriptũ eſt.oculuʒ pꝛo oculo
dentẽ pꝛo dente c. In quo di
ca s ꝙ hoc habetur Deutro.xxiij.

c.ĩ fi. ⁊ etiã Leuitici.xxnij.? Ma

thei.vi.c. Inſup notabis eũdeʒ
tex.in verſi. in lege vereris teſta/

menti pena coꝛpoꝛalis ſtatuta eſt

In quo adde ꝙ hoc habet᷑ Le
uitici.xxuij.c. Et ibideʒ.Ego ſũ
deus zelotes viſitans peccata pa
truʒ in filios vſqʒ ĩ terciã ⁊ quar/
taʒ generationẽ zc. In quo ad
de ꝙ hoc habet᷑ oꝛiginaliter Exo
di.xx.ca. Et ꝛbidẽ.qui fecerit
hoc vel illud moꝛte moꝛietur zc.
In quo dicas ꝙ hoc habet LTe
uitici.xx.c. Et ibideʒ. Haudeo
ſuꝑ vno peccatoꝛe penitẽtiaʒ agẽ
te plus qᷓ; ſuper nonagintanouem
liuſtos qui non indigent penitẽtia
In quo dicas ꝙ hoc habet᷑ Lu
ce.xv.c. Et ↄcoꝛdat tex.in.c.quia
tunc.S.la.diſtinc. Ulterius no/
tabis eundẽ tex.in verſi. Non ve
ni vocare iuſtos ſʒ pctõꝛes ad pe/
nitentiaʒ ⁊c. In quo adde tu ꝙ;
ho habet Luce.v. ⁊ Math.xvꝛiij.
c.ad lram. Ultimo notabis eũ
deʒ tex.in verſi.non eni accepiſtiſ
ſpiritũ ſeruitutis in timoꝛe.ſed ac
cepiſtis ſpiritũ adoptõis filioꝝ ⁊c
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
ad lram per Pauluʒ ad Romanoi
viij. caꝰ Poſtremo ſignabis eũ
deʒ tex.iin fi.ibi.ſilłle ſactũ eſt reg
nuʒ celoꝛum homim regi qui fecit
nuptias filio ſuo ꝛc. In quo di
cas ꝙ hoc habet᷑ ad lĩr̃az Mathei
xxij. c. Pꝛeterea notabiſ tex.in
c.tamẽ in lege.ibi diliges amicuʒ
tuũ ⁊ odio habebis inimicũ tuum
⁊c. In quo dicas ꝙ boc a be’
Leuitici.xxix.e. Demũ notab.ſ
tex.in.S.hinc etiam in verſi.facit
deus iudiciũ omibꝰ iniuriã patiẽ/
tibus ⁊ c. In quo dic ꝙ hoc ha/
betur in pſalmo Dauid.xlvꝰ.
Pꝛeterea notabis text.in.d.c.
Nabuchodonoſoꝛ ĩ verſi.xpᷣs bo/
nus odoꝛ alijs odoꝛ eſt vite in vi,
tam.alijs odoꝛ moꝛtis in moꝛtem
⁊c. In quo adde ꝙ hoc habet
ꝑ Paul.pꝛia ad Coꝛĩth.ijꝰ.c.⁊ cõ/
coꝛdat text.in.c.vno extra ð ſacr.
vnctio. Ulterius notabis text.
in. d. S. ſed in his ommbus ⁊c. in
verſic.quãuis certiſſime ſciamus

neminẽ vltra terminũ ſibi a deo p
fixum eſſevictuꝝ omnibus tamen
languentibus non incõgrue mede
mur ⁊c. Ulterius notabis tex.ĩ
d.c.ipſa pietas invᷣſi.detrahenduʒ
ẽ aliꝗd ſeueritati vt maioꝛibꝰ ma
lis ſanadis caritas ſincera ſubue⸗
nmiat ?c. Pꝛeterea notabis tex.
in.S.ecce ĩ vᷣſ.diſcipuli cuʒ celeſti
igne ſamaritano vellẽt ↄſumereꝓ
hibiti ſunt ꝛc. In quo tn adð ꝙ

hoc habetur Luce.vuij.c.· Inſu

per notabis tex.in.c.ꝙ vxpᷣs ĩ vᷣſi.
ad pꝛeces Elye ignem deſcendiſſe
celeſtẽ zc. In quo tu adde ꝙ hꝰ
habet᷑ iiij.Regũ.pᷣ.c. Demuʒ no
tabis tex.in.S.põt in verſi. beati
eritis cuʒ maledixerint vobis ho
mines.⁊ dixerit omẽ malũ aduer/
ſus vos.gaudete ĩ illa die ⁊ exulta
te qm̃ merces veſtra copioſa eſt ĩ
celis ꝛc. In quo tu adde ꝙ bhoc
habetur Luce.v.⁊.vi.c. Inſuꝑ
notabis eũdẽ tex.in verſi.anania
2 ſaphyraʒ ſpiritui ſanto mẽtieteſ
moꝛtis ſnĩaʒs ꝑtulit xc. In q ad
de tu qð ho oꝛiginaliter habet᷑ Ac
tuũ.iiij.. Ultimo notabis eun/
dẽ tex.in verſi. Paulus dũ a ſuo ↄ
temptu pia admonitione ⁊ multi/
moda comendatione ſui coꝛĩithioſ
reuocaret magũ illum climã ꝗ cre
dituros a fide retrahebat cecitate
ꝑcuſſit vt ceteri territi pᷣdicatõneʒ
eius nõ impedirent ꝛ?c. In quo
tu adde ꝙ hoc ad litteram habet
ꝑ eum fᷣa ad Coꝛinthios.xi.⁊.xij.
c. Subſequenter notabis tex. ĩ
c.ſi is ꝗ in verſic.ea que in nobis
cõmittuntur.ſacile poſſumꝰ dimit
tere.ea vero que i deũ ſunt cõmiſ
ſa cũ magna diſcreptione nec tñ ſi
ne penitẽtia poſſumus relaxare.
Inſupꝑ notabis tex.in.S.ſʒ obi
citur invᷣſ.ad pᷣces Elye ignis ð ce
lo deſcẽd it vt ꝓphete vidicaretur
iniuria 7c. In qͥ adde ꝙ hoc oꝛi
ginaliter habetur.uij.Regũ. pꝰ.c
Ultimo notabis eundẽ tex. ĩ vᷣſ.
Achab rex poſt ſterilitatẽ illã triũ

annonꝝ ⁊ ſex mẽſiũ.q̃ facta ẽ qñ pᷣei
bus Elye celũ clauſuʒ ẽ æc. In qͥ
adde ꝙ hoc hr̃ ad littera ʒᷣ Regũ
xviij.c. Ulterius notabis tex.in
c.nõ põt in vᷣſ.cũ idẽ moꝛbꝰ pluri/
mos occupauerit mibil aliud boni
reſtat q; doloꝛ ⁊ gemitus ⁊c. In
ſuꝑ notabis tex.in.S.pꝛecepta ibi
euãgelica pᷣcepta ð dilectione ini
micoꝝ ⁊ mibicoꝛdia impẽdẽda ꝓ/
ximis.⁊ exboꝛtatiõs q̊z apłi de ci
bandis vł potadis inimicis ⁊c.
In q̊ adde tu hec hñũt᷑ Luc.vi
c.? ꝑ Paulũ ad Romanos. xij. c.
Pꝛeterea notabis tex.in.c.ẽ iiu
ſta in vᷣſ. in. lege ſcriptũ ẽ de daʒ
nõ mieberis illius ?c. In qᷣad
de ꝙ boc habetur Deutero. xviii
c.ad litteraz. Poſtmodum nota
bis tex.ĩ.d.c.duo in vᷣſ.nulli homi
ni claudẽda ẽ miſicoꝛdia. ſic nulli

peccatoꝛi impunitas relaxanda.

Inſuꝑ notabis tex.in.S. itẽ illð
ibi ꝗ gladio vſus ſuerit gladio ca/
det c. In quo tu adde ꝙ hꝰo hr
Mathei.xxvi.c. Poſtea notab
tex.in.c.nimium in verſi. melioꝛa
ſunt vulnera amici q; blanda oſcu
la inimici melius eſt cum ſeuerita
te diligere q; cum leuitate decipe

re vtilis eſurientni panis tollitur ſi
de cibo ſecurus iuſtitiaʒ negligat

q; eſurienti panis frangitur iniu/
ſtitie ſeductꝰ acquieſcat. Inſu/
per notabis eundem tex.in verſiꝰ
occiderunt impii pꝛophetas occi/
derunt impios.⁊ pꝛophete ⁊c.
In quo dicas qð hoc habetur
tijꝰ. Regum. xviij. c. Pꝛeterea
notabis eundem text.in verſiculo
flagellauerunt mudei Chꝛiſtuʒ. iu/
deos flagellauit 2 Chꝛiſtus ⁊c.
In quo tu adde qð hoc habet
ad litterã Mathei.xxvi.c. Suc/
ceſſiue notabis tex.in.c.diſplicet ĩ
verſiculo qui epiſcopatum deſide
rat bonum opus deſiderat 7c.
In quo dicas ꝙ hoc habetur ꝑ
Paulum pa ad Thimoteum.iij.c.
Pꝛeterea notabis eundeʒ tex.
. n

in vᷣſ. ifraelite recuſãtes.⁊ murmu

rãtes tam duris flagelliſ a malo ꝓ
hibebantur ⁊? ad terram ꝓmiſſiõiſ
ↄpellebant᷑ ?c. In quo adde tu
ꝙ hoc habetur Numeri.xvij.c.
Ultimo ſignabis eundem tex.ĩ
verſi.paulus non eſt permiſſus vti
– voluntate qua perſeque/
atur eccleſiam. ſʒ pꝛoſtratus ẽ vt
cecaretur ⁊ cecatus ẽ.vt mutaret
⁊ mutatꝰ cẽ.vt mitteretur ⁊ miſſus
ẽ vt qualia fecerit in erroꝛe talia
ꝓ veritate pateretur zc. In q?
tu adde ꝙ hoc habet᷑ Actuũ.viiij.
c.ad litteram. Ulteriꝰ ſignabis
tex.in.c.qui peccat in vᷣñ.qui pec/
cat non peccat legis auctoꝛitatei.
contra legis auctoꝛitateʒ. In
ſuꝑ notabis eundẽ tex.invᷣſi.ſatha
nam ommbus malis hominib eẽ
peioꝛẽ cui tamẽ tradidit apoſtolꝰ
homineʒ in ĩteritũ carniſ vt ſpiri

tus ſaluus ſit in die dñi nr᷑ᷣi Jueſu

xpᷣi c. In quo adde tu ꝙ hohr
ꝑ Paulum pa ad Coꝛinthios. v. c.
Ulterius notabis eundẽ tex.in
verſi. quõ flagellatus eſt.⁊ perſe/
quutionẽ paſſus Elyas a rege ne/
quiſſimo ⁊c. In quo adde tu qð
hoc habetur.iij.Regũ. xvꝛiij.c.
Ultimo notabis eundem tex.ĩ
verſi.quottidie videmus filiũ de
patre tanq; de ꝑſequutoꝛe ſuo con
queri.⁊ ↄiugẽ de marito.⁊ ſeruuʒ
de domino.⁊ colonuʒ de poſſeſſo/
re.⁊ reum de iudice.⁊ militem vel
peouintialem de duce vel rege cuʒ
illi pleruqʒ oꝛdinatiſſima poteſta
te homines ſibi ſubditos ꝑ terro/
res leuiuʒ penarum a grauioꝛibꝰ
malis Tpebeaut atqʒ ↄpeſcãat.
Inſuper notabis tex.in.c. ſi ec
cleſia in verſ. Sarra perſequutio
nem faciebat ancille c. In q?
adde tu ꝙ hoc ad lram habet᷑ Be
neſis.xvio. Ulterius notab eun
deʒ tex.ĩ vᷣſ.libera q̊qʒ matreʒ ve
ſtraʒ celeſtẽ Jheruſalẽ ideſt verã
der eccleſiaʒ in illaʒ muliereʒ dicit

ſigurataʒ que affligebat ancillam

æc. In quo adde tu ꝙ hoc habe

tur ꝑ Paulũ ad Hebꝛeos.x.capꝰ.
Ultimo notabis eundẽ text.in
verſi.omnia ſuis cõuenire tempo
ribus. Pꝛeterea notabiſ tex.in
c.quis nos in verſi. quis nos põt
amplius amare qᷓ; xpᷣus qui aiam
ſuã poſuit pꝛo ouibus ſuis ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
ꝑ Pauluʒ ad Philipenſes.ij.capꝰ
7 etiaʒ ad Roma.viꝰ.c. Et concoꝛ
dat tex.in.c.niſi i.S.quippe extra
de renunci.cuʒ ſimilibꝰ*3. Pꝛete
rea notabis eũdeʒ tex. in verſicu.
Pauluʒ eccleſie ſue antea vaſtato
rem non ſoluʒ voce cõpeſcuit ve/
ruʒ etiã poteſtate ꝓſtrauit.⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
etia ꝑ Paulũ ad Philipenſes deõ
ijᷣ. c. Ulteriꝰ notabis tex.ĩ.d.c
ꝗd crudele in vᷣſ.moiſeſ mãdauit
aut fecit ſibi populuʒ cõmiſſuʒ ge
lans viuo.⁊ vni vero deo ſubditũ
cupiens. poſtea qᷓ; cognouit ad ſa
bꝛicandũ ⁊ colenduʒ idoluʒ deſiu
xiſſe 'c. In quo adde ꝙ hec ha
bẽtur Exodi.xxij. c. Ulteriꝰ no
tabis tex.in.c.ſi quos in fi.in ver
ſi.peſtis interimat quos delinquẽ
tes ad rectitudinis viã dei pᷣcepta
non reuocat c. Succeſſiue no
tabis tex.in.c.ſicut in verſic.apud
deum non gradus excellẽtioꝛ ſed
vite melioꝛis actio compꝛobaf᷑.
Pꝛeterea notab text.in.c.ſi ea
in verſi. nõne Acoꝛ filius ʒare pᷣ/
terit madatuʒ domini ⁊? ſuꝑ omnẽ
populũ Iſrael ira eius incubuit.
7 lle erat vnus homo. atqʒ vtina
perijſſet in ſcelere ſuo. In quo
adde tu ꝙ hoc habet᷑ Joſue.vij.c
⁊2 cõcoꝛdat tex.in.c.ſʒ illud.S.xlv.
diſ. Ulteriꝰ notabis tex.ĩ.c.ea
vendita in verſi.diligite inimicos

veſtros bñfacite his qui vos ode

runt.⁊ oꝛate pꝛo his qui vos ꝑſe/
quũtur c. In quo adde ꝙ hoc
habetur ad lram Luce.vio.capitꝰ
Ulterius ſignabis eũdem tex.
in verſi.quem enizʒ diligit dominꝰ

+———– —— —— ☛ – —ac

coꝛrigit flagellat autẽ omnem fi⸗/
lium quem recipit ?c. In ꝗqo di
cas ꝙ hoc habet᷑ ꝓpuerbioꝛum.iij.
c. Inſuper notabis eundẽ tex.
in verſi.ſeruus ꝗ neſcit voluntatẽ
domini ſui.⁊ facit nõ digna plagiſ
vapulauit paucis zc. In quo ad
de tu ꝙ hoc habet᷑ ad litteram Lu
ce.xij. c. Penultimo notabis eũ
deʒ tex.in verſi.infuſo etiaʒ ſpiri/
tu ſancto queʒ decem diebus com
pletis poſt aſcenſioneʒ ſuã deſuꝑ
ꝓmiſerat miſit ⁊c. In quo tu ad
de ꝙ hoc hr̃ ad litteram Luce.xxii
c. Poſtremo notabis eundẽ tex.
in verſi.verbis apłi Petri Anani
as ⁊ vxoꝛ eius.ſicut in actibꝰ apo
ſtoloꝝ legimus exanimes cecide/
runt neq;ʒ reſuſcitati ſunt ſʒ ſepul/
ti zc. Et hec ſint que pꝛo nunc q̊
ad tex.merito notari potuerunt.
Nuũc capio gloſas.⁊ pꝛimo glo
ſũme.quã diuido tibi in tres ꝑtes
ſecũduʒ ꝙ ponit tres caſus in qui
bus pmiſſa eſt vindicta. Pꝛio
amoꝛe coꝛrectionis. Secundo
ſuꝑ maniſeſtis. Tertio ſi a iudi
ce vel eius auctoꝛitate ſiat. ſᷣa ibi
ſecũdo mõ licite.tertia ibi itẽ vin/
dicta zc. Inſuꝑ notabis glo. in
c.ꝗd ergo iu verbo peculatꝰ. que
dixit ꝙ reſpublica dicitur eſſe pꝛo
pꝛie cinitatis romane.ſʒ aliaꝝ ciui
tatũ dicit abuſiue reſpublica. Ul
terius notabis glo.in.c.hec autẽ ĩ
verbo celũ que dixit ꝙ infernus ẽ
ſub terra ⁊ in illo loco vbi nullus
ſplendoꝛ ſolis poteſt peruenire.⁊
paradiſus in celo ẽ. Sed ſecundũ
Auguſtinum dubium eſt vbi anie
defunctoꝛum quieſcant pꝛout re/
fert eadem glo. Ulterius nota/
bis glo.in dicto.c.ſi his in verbo
poſſumꝰ.que dicit ꝙ ſolus epiſco/
pus non poteſt remittere iniuriaʒ
ſactam eccleſie ſue. Pꝛeterea
notabis glo.in.cꝰ.ſi illic in verbo
ſupplicatione.que dixit ꝙ remit/
tens iniuriã cum pecunia efficitur
inſamis niſi hoc faciat cum aucto/

ritate iudictis. Ulteriꝰ notabis
glo.ibidẽ in verbo recidiuo in ſi.
que dixit ꝙ nõ põt agi ratione in
iuriaꝝ niſi ſtati reuocauerit ꝗs uu
riaʒ ad animuʒ. Juſuꝑ notabis
glo.ĩ. c.guiliſariꝰ ĩ ᷣbo retento.q̃
dixit ꝙ iniciẽs manꝰviolẽtas ĩ cle
ricuʒ ẽ excõicatꝰ. Et idẽ ĩ eo qui
detinet euʒ in ↄpedibus vel ꝑ ſre/
num. cõminando ſibi iniurias.
Nec hic ſũt alia relatu digna ĩ
tex. vel glons. Lud. boł.

xxiii.q.v.
Mod autem.

qᷓᷣ/ Hec eſt quinta queſtio
huius.xxiije. cauſe pꝛin/
cipalis. qua querit᷑ vtrũ ſit pecca
tuʒ iudici vel eius miſtro aliqueʒ
occidere. In quo hincinde ar/
guẽdo ad partes oicit᷑ ꝙ nõ dum/
mõ bono aio ſiat.tex.eſt in.S.ſed
obicitur.⁊ in.c.de occidendis ea.
q. In qua ſubdit᷑ ẽt ꝙ nemi li/
cet ſibi ipſi manus imponere.tex.
eſt. in.S. ſeipſuʒ. ⁊ in.c.ſi nõ licet.
