2 in.c.tu dixiſti.⁊ in.c.non eſt no⸗/
ſtruʒ. ⁊ in.c.qui ſibi ipſis ea.qõe.
In qua ſubdit᷑ quare fuerit in
ſtituta legalia toꝛmẽta ⁊ regia po
teſtas. de quo dic pꝛout in.c.non
fruſtra.⁊ in.c.res autẽ.⁊ in.c.inceæ
ſtuoſi.⁊ in.c.reguz ea.qoõne In
qua ſubdit᷑ ꝙ reuerentia pꝛeſtada
eſt poteſtatibus ⁊ pꝛincipibꝰ ⁊ et
alüs adminiſtratoꝛibꝰ. tex.ẽ in. S.
ipſis ⁊ in.c.ſi apud.⁊ in.c.dicat. ⁊
in.c.adminiſtratoꝛes eadem que/
ſtione. In qua etiam repetitur
illud quod ſupꝛa in pꝛicipio dictũ
fuit ꝙ licitum eſt reos occidere iu
dici vel miniſtro tex.eſt imn. cᷣ. non
ſolum.⁊ in.c.non eſt crudelis.⁊ in
c.qui malos. ⁊? in.c. iudex. ⁊ in.c.
homicidas cũ pluribus.c.ſequen
tibus eadez queſtione. In qua
ſubditur ꝙ debent ſuperioꝛes pꝛo
ſequi malos.text.eſt in.c.ſi vos.⁊
in.c.non putes.⁊ in.c.non eſt.⁊ in
n 2Z

ð —

c.rex debet.⁊ in.c.cũ homo ea.q.

In qua ſubditur ꝙ etiaʒ hereti
ci ⁊ ſciſmatici debẽt coherceri tex
eſt in.c.de liguribus.⁊ in.c.quali
ea.q. In qua ſubditur aliud ꝙ
iniquitas pꝛauoꝝ puniẽda eſt quã
uis bonis ꝓficerent.tex.eſt in.c.re
legentes ea.q. In qua vltimo
loco dicitur ꝙ multociẽs peccata
ꝓpuniuntur per populos diuino iuſ
ſu excitatos.⁊ aliquãdo per neſci/
entes.tex.ẽ in.c. remittunt quod
ẽ.c m. fi.⁊ in.S.hinc notaduʒ eſt ꝗ
eſt.S.fi.ea.q. Ex qua modo ha
bes colligere aliqua relatu digna
⁊2 pꝛimo ex tex. in.d.S.qꝙ auteʒ in
verſi.in lege pꝛohibuit dominus
homicidiũ dicens non occides ⁊c
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
Exodi.xx.⁊ Deuter.v.c. Pꝛete
rea notabis eundẽ tex. in verſ.om
nis qui gladiũ acceꝑit gladio peri
bit c. In quo adde ꝙ hoc ha/
betur Mathei.xxvi.c. Succeſ/
ſiue notabis tex.in.c.circũceliões
in fi.in verſi.mitiſſimi homiĩes di/
ligenter atqʒ inſtanter ſacinus ad
miſſuʒ examinari debẽt vt quibuſ
parcãt inuenist. Pꝛeterea no/
tabis tex.in.c.vnũ in verſi.ſic eo/
ruʒ peccata compeſce vt ſint quos
peniteat peccauiſſe· Ulteriꝰ no
tabis tex.in.c.pꝛodeſt in verſ.plo
rando ⁊ ignoſcẽdo hoc ſolũ bene
agitur vt vita hominũ coꝛrigatur
Ulterius notabis tex.in.S.hĩc
apparet in verſi.qui coierit cuʒ iu
mẽto moꝛte moꝛiaf ?c. In quo
adde ꝙ hoc habetf᷑ ad lr̃aʒ Leuiti
ci.xx.ca. Inſup notabis eũdẽ
tex.ĩ verſi.adulterij etiã vel blaſ⸗
phemie crimine notatas ĩmiſeri/
coꝛditer lapidari iubetur c. In
quo adde tu ꝙ hoc habet᷑ ad lr̃aʒ
Deutero.xvij.c. Demũ notabis
eundeʒ tex.ĩ verſi. Moiſes qui le
gem acceꝑat cultoꝛes idoli moꝛte
puniuit c. In quo adde tu qðᷣ
hoc hẽt Exodi.xxijꝰ.c. Poſtea
notabis eundẽ tex. in verſ. Samu

el etiã agar regeʒ pinguiſſimuʒ in
fruſtra concidit c. In quo ad/
de tu ꝙ hoc habet᷑ oꝛiginaliter pᷣ
Regũ.xv.c. Inſuꝑ notabis eũ
deʒ text.in verſi.ſinees quoqʒ iu/

deuʒ cuʒ madianita coeũte gladio
tranſſixit quod ei reputatũ eſt ad

ꝛuſticiã zc. In quo dicas ꝙ hoc
habet᷑ ad lĩram Mathei.xxv.caꝰ.
Peeterea notabis eundẽ text.
in verſi.ſimiliter nõnulli in veteri
teſtamẽto inneniũtur malos truci
daſſe nec tamẽ tranſgreſſoꝛes le/
gis ſed defenſoꝛes appellãtur ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc legit᷑.iij
Regũ.xviij.c.⁊ Judicũ.xvi.capꝰ.
Subſequẽter notabis tex.in.d
c.de occidendis in verſ.nõ reſiſta
mus malo ne foete vindicta nos ðᷣ
lectet que alieno malo animũ pa/
ſeit ꝛc. In quo adde ꝙ hoc ha/
bet᷑ Luce.vi.c. Ulterius notab
tex.in verſi. Paulus apoſtolus ſa
tis egit vt ĩ tribuni noticiã perfer
ret inſidias ſibi a quibuſdã ꝑditis
p̃paratas c. In q̊ͥ adde ꝙ hoc
babet᷑ Actuũ.xxiij.capꝰ. Et con/
coꝛdat etiã tex.in.c.ſi in adiutoꝛi⸗/
um. S.xix.diſtic. Pꝛeterea no
tabis tex.in.c.ſi non licet in verſ.
Jude factum merito deteſtamur
eũ quẽ veritas iudicat cuʒ laqueo
ſe ſuſpẽdit c. In quo adde tu
ꝙ hoc habetur Mathei.xxviꝰ. ⁊=
xxv ijꝰ. c. Inſuper notabis eun
deʒ tex.in verſi.diliges pꝛoximuʒ
tuũ ſicut teipſum ?c. In quo tu
adde ꝙ hoc habetur Mathei.xxij
capitꝰ. Ulteriꝰ notabis text.in
dicto.c.regum in verſi. pupillo ⁊
vidue ⁊ peregrino qui facilius op
pꝛimũtur a potẽtibus pꝛebete au/
xiliuz Demuʒz notabis tex.in.c.
ſi apud in verſ.oꝛnat doctrinã do
mini qui ea que condictioni ſue
apta ſunt facit. Inſuper nota/
bis text.in.c.ſi audieris in verſic.
Mathatias interfecit eum qui ad
aram ſacriſicaturus acceſſerat.
In quo adde tu ꝙ hoc habet

— — — — — —,.—, — — — --.———

— SS — — — ——— —

— —

—

—

☛ —

2=ðòò

ad litteraʒ.ijꝰᷣ. Machabeoꝛuʒ. viꝰ
capi. Ulterius notabis tex.ĩ.c
ad fidem in verſñi.ſic igitur aduer/
ſus vos leges eonſtitute ſunt non
eis beneſfacere cogimini ſed male
ſacere pꝛohibimini zꝛc. Pꝛete/
rea habes notare tex. in.d.c.cum
homo ibi cum homo iuſte occidit
lex eum occidit ⁊ non tu. Ulte/
rius notabis tex.in.c.quis etenim
in verſi.dauid niſi Abſalon filius
eiꝰ ĩ bello qð gerebat cõtra Pan
trem ſuiſſet extinctus quãuis ma/
gna cura mandauerat ſuis vt eum
quantum poſſent viuum ſaluũqʒ
leruarent æ?c. In quo adde tu ꝙ
hoc habetur ſecundo Regũ.xviij.
capᷣ. Succeſſiue notabis tex.ĩ
dicto. S. hinc notandum in verſicu
lo Deus aliquando peccata punit
per neſciẽtes ſicut per ſenacherib
per Nabuchodonoſoꝛ ⁊ per An/
thiocuʒ ?c. De quibus exẽplis
babes.maxime de pꝛimo Iſaye.
xxxvij.c.⁊ ſecundo Paralipome/
non.xxxij.co. De ſecundo vero
exemplo Nabuchodonoſoꝛ habeſ
tertio Regum vltimo caꝰ. De
tertio vero exemplo habes ſecun
do Machabeoꝛum. v. c. Ulteri
us notabis eundem tex.in verſicꝰ
virga ſuroꝛis mei Aſur ipſe autẽ
ñ cognouit. Et ibideʒ nuꝗd glo/
riabitur ſerra contra eum qui ſe/
cat in ea.aut ſecuris contra eum ꝗ
cedit in ea c. In quo adde tu

qð hec habentur ad litteram Iſa/

ye.x. c. Inſuper notabis eundẽ
text . in verſiculo quid dabo ei
aboee quo deſeruiuit miht apð
birum ſtatim ſubꝛunxit. da do/
mine hoc eſt datam ſibi ꝓuintiam
egyptum ⁊ ethyopiaʒ;ʒ. In quo
adde tu ꝙ hoc habetur ad litterã
Eʒ echielis.xxvuij.c. Poſtmo/
dum notabis eundem tex.in verſ.
nonne hec eſt babilon quam ego
ↄdidi ĩ throno regni mei ⁊c. In
quo adde tu ꝙ hoc habetur Dani
elis.iiij. . Succeſſiue notabis

eundem tex.in verſi.effunde iram
tuam in gentes que te nõ nouerũt
2 regna que nomen tuum non iuo
cauerunt c. In quo adde tu ꝙ
boc habetur in pſalmo incipiente
Deus venerunt gentes ⁊c. Ultio
notabis eundeʒ tex. in verſi.ꝑ ſci⸗/
ẽtes pctã puniũt᷑ ſicut ꝑ filios iſrł
voluit deꝰ pctã puĩre amoꝛeoꝝ ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
ad litteraʒ Joſue.v.⁊.vi.c. Po
ſtremo notabis eundeʒ tex. in ver
ſiculo.dixit ad Abꝛam.ſemini tuo
dabo terram hanc c. In quo
adde tu ꝙ hoc habetur Geneſ.xv
capꝰ. Et hec ſint que in textu me/
rito notari potuerut. Nunc ca
pio gloſas relatu dignas.Et pꝛio
glo.fũme que poteſt diuidi in treſ
partes. Pamo decidit hanc q⸗
ſtioneʒ pꝛout ſupꝛa dixi in pꝛin.
Secudo ponit vtrũ quis poſſit
occidi quãdo eſt ſpes coꝛrectiõis.
Et tenʒ ꝙ non per tex.in.c.rex de
bet. j. ea.q. Tercio enuerat ali
quos caſus in quibꝰ quilibet põt
alium occidere.etiam ſi non ſit iu
dex ſeu officialis vel miniſter. vt
puta in depopulatoꝛe agroꝛuʒ vel
latronibus ſtratarum vel in defen
dendo ſe.per tex. in.l.i.C.quan/⸗
do liceat vnicuiqʒ vindi.⁊ in. c.ij.
extra de homicidio.ſecunda ibi ſi
eſt ſpes.tertia ibi ⁊ hec vera ſunt
⁊c. Inſuper notabis glo. in dic
to.c. non eſt in verbo vſqʒ. que
ponit de ſignificationeverbi viqʒ
7 dicit ꝙ ſtat incluſiue.vt ibi per
eam. Ulterius notabis glo. in
capꝰ.cum homo in verbo ſuppli/
cium.aque dixit ꝙ ſideiuſſoꝛ qui ſi
deiuſſit ꝓ reo crimis ſi nõ exhibʒ
eũ punitur pecunialiter vel arbi/
trio iudicis. Ulterius notabis
glo.magiſtram in dicto.capꝰ.pꝛin
cipes in verbo intra eccleſiam.
Que enumerat plures caſus in ꝗq/
bus layci habent iuriſdictionem
intra eccleſiam. vt ibi in es quam
notabis. Ulterius notabis glo.
n 5

in.c.excõmunicatoꝛuz inverbo di
ſciplinam. que dixit ꝙ percutiens
clericum etiaʒ excõmunicatuʒ ni/
bilominus incidit in canonem ni/
ſi eſſet penitꝰ incoꝛrigibilis. Ul/
timo notabis glo.in.d.S.hinc no
tandum in verbo tempoꝛaleʒ que
dixit ꝙ bonum lactum mala inten
tione oĩo remũerandũ eſt. Nec
hic habes alia quo ad tex: vel glo
ſas. Ludo. bolo.
xxiii.q.vi.
Nod autem.
q Hec eſt ſexta qſtio hu/
lus.xxiije.cauſe pꝛinci/
palis.qua querit᷑ vtrum mali ſiut
cogendi ad bonũ. In quo dicẽ
dquʒ eſt ꝙ ſic.tex.eſt in.c.ſciſmati
ci.⁊? in.c.ꝙ errauerat.⁊ ĩ.c.vides
2 in.c.iam vero.⁊ in.S.ex his om
nibus qui eſt. S.ſi. In quo.S.hoc
tamen modiſicat᷑ ea.qõe. Ex q̃ᷓ
hẽs mõ aliqᷓ colliger notatu digꝰ
⁊ pꝛimo ex tex.in.d.c.ſciſmatici.
in verſi.paratus ſum vlciſci omnẽ
inobedientiã cuʒ cõpleta ſuerit ve
ſtra pꝛioꝛ obedientia ꝛc. In qꝰ
adde tu ꝙ hoc habet᷑ ꝑ Paulũ.⁊
ad Coꝛinth.x.caꝰ. Inſuper no
tabis tex.in.d.c.ꝙ errauerat ĩ vᷣ/
ſi. inquit dominꝰ quod errauerat
non reuocaſtis.⁊ quod ꝑierat non
requiſiſtis c. In quo tu dicas
ꝙ hoc habet zacharie.xiij.capło
Ulterius etiã notabis tex.in.c
vides in verſñi.verbo eſſe agenduũ
diſputatõe Pugnaͤduʒ ratione vin
cendu;. Ultimo notabis eundẽ
tex.in verſi.da ſapiẽti occaſionem
⁊ ſapientioꝛ erit ?c. In quo di
cas ꝙ hoc oꝛiginalr bhabet᷑ Pꝛo/
uerbio.ix. caꝰ. Inſupꝑ notabis
tex. in. S.ex his ommibus in verſ.
vnuſquiſq; det pꝛout deſtinauit ĩ
coꝛde ſuo non ex triſticia aut ex
neceſſitate. Hylares eni datoꝛem
diligit deus ?c. In quo tu adð
ꝙ hec hũt᷑ ꝑ Paulũ p ad Coꝛith.

ixᷣ. c. Demũ notabis eũdẽ tex.
in verſ.ſi ſpiruuu ducimini nõ eſtiſ
ſub lege. In quo adde tu ꝙ hoc
habet᷑ ad lram ꝑ Pauluʒ ad Gal/

lathas.v. c. Poſtea notab eun/

dem tex.in verſ.in veteri teſtamẽ
to timoꝛe pene hoĩes cogebãtur
ad bonũ zc. In quo adde tu ꝙ;
hoc oꝛiginaliter habetur Leuitici
xxuij. c. UVlteriꝰ notabis ẽt eun
deʒ tex.in verſi.timoꝛ nõ eſt in ca
ritate. ſʒ ꝑpfecta caritas ſoꝛas mit/
tit timoꝛeʒ ⁊c. In quo adde tu
ꝙ hoc ad lr̃am habet ꝑ Jobannẽ
in epiſtola ſua pꝛima quarto.c.
Poſtremo notabis eundẽ tex.
in verſic. humane nature eſt vt ea
que ĩ deſuetudinẽ ducũtur abhoꝛ
rere ⁊ cõſueta magna cuſtodia di/
ligere. Et hec ſint quo ad text.
⁊ etiã quo ad gloſas que nhil aut
parum habent maxime glo.ſũme
que decidit hanc queſtionẽ aliter
tamen q; ſupꝛa dictũ fuerat in pꝛĩ
cipio videlicet ꝙ quis compellit
ad bona ſuſcepta.ſed ad non ſuſce
pta non.⁊ plus nõ dicit. Habes
etiã glo.in.d.S.ex his ĩ verbo in
uitus.que põit differẽtiã inter da
re ⁊ donare quã videbis. Et hic
non ſunt alia.

xxiii.q.vii.

unc autem.

n · Hec ẽ ſeptima queſtio

huius.xxiijẽ.cauſe pꝛin/

cipalis.qua queritur vtrũ hereti⸗/
ci ſint ſpoliandi ſuiſ ⁊ etiã eccleſe

rebus.⁊ an poſſidentes ablata ab
hereticis dicantur poſſidere alie/

na. In quibus dicitur ꝙ poſſũt
ſpoliari.nec ſpoliatoꝛes dicuntur

poſſidere aliena.text.eſt in.c.qui/

cunqʒ.⁊ in.c.ſi de rebus. ⁊ in.c.q;

autem.⁊ in.c.quẽadmoduʒ quod

eſt.c.fi.ead.queſtione. Ex qua
modo habes colligere aliqua re/

latu digna. Et pꝛimo ex text.in

d.c.quicunqʒ in verſi.laboꝛes im

pioꝛum iuſti edunt ꝛc. In quo
dicas ꝙ hoc habetur oꝛiginaliter
Sapientie.viiij. c. Ulterius no
tabis tex.in.d.c.ſi de rebus ĩ ver.
aufferet a vobis regnũ dei ⁊? da/
bitur genti facienti iuſticiaʒ ⁊c.
In quo dicas ꝙ hoc habet᷑ ad
littera Mathei.xxiꝰ.⁊. xxuijꝰ.c.
Inſuꝑ notabis etiã tex.in.d.c.
quod auteʒ in verſi.quis enizʒ aua
rus querit cõpoſſoꝛeʒ.quis domi
nandi cupiditate inflatus vł faſtu
domiatiois elatus deſiderat habe
re conſoꝛtẽ ⁊c.quaſi dicat nemo.
Ultimo notabis eundeʒ tex.in
fi.in verſi.ſcriptuʒ eſt eni. omnia

noſtra nos autẽ xpᷣi.xpᷣus autẽ dei

⁊c. In quo dicas tu ꝙ hoc oꝛi/
ginaliter habet ꝑ Pauluʒ pꝛima
ad Coꝛinth.uij.c. Inſuper no/
tabis tex. in.d.c.quẽadmoduʒ qð
eſt.c.ſinale in vern.quẽadmoduʒ
mẽbꝛuʒ ſi pꝛeſciditur ab hominis
viui coꝛpoꝛe nõ poteſt tenere ſpi
rituʒ vite. ſic homo qui pꝛecidit
de xpᷣi iuſto coꝛpoꝛe nullo mõ põt
tenere ſpiriiũ iuſticie etiaʒ ſi figu/
rã mẽbꝛi teneat quã ſuſcepit ĩ coꝛ
poꝛe Demũ notabis eundẽ tex.
in verſi.moꝛtuꝰ erat frater noſter
2 reuixit.perierat ⁊ inuetus eſt ⁊c
In quo adde tu ꝙ boc babetur
oꝛiginaliter ad lr'aʒ Luce. xvꝰ. c.
Ulterius notabis eundeʒ text.
in verſic.quomõ gaude bis te eſſe
coꝛrectuʒ niſi doleas te fuiſſe per
uerſuyʒ. Demuʒ notabis eundẽ
tex.in verſi.caritas operit multi/
tudinem peccatoꝛum. Inſuper
notabis eundem text.in verſicul.
ꝛuſti tulerũt ſpolia impioꝛũ ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
oꝛigialr Sapię?.ix.c. Poſtreꝰ no
tab eũdẽ tex.ivſ.theſauriʒ ãt ãt iu
ſti diuitijs ipioꝝ æc. In qͥ adð ꝙ;
hoc expᷣſſe hr Pꝛouerbi.xxviij.c.
Et hec ſint quo ad tex. Ca/⸗
pio nunc gloſas.⁊ pꝛimo glo. ſum

me.aque poteſt diuidi in quattuoꝛ

partes. Pꝛimo ponit vtruʒz bo

4

ſtes poſſint ſpoliari iuſte rebꝰſuis
In quo dicitur ꝙ ſic quaãdo bel
lum eſt licituʒ per tex.in.l. natura
liter.S.ſi.ff.de acqui.re.do. Se
cundo decidit hanc queſtionem ꝓ
ut ſupꝛa dixi in pꝛincipio. Ter/
tio ponit penaʒ hereticoꝛum ſiue
ſint layci ſue clerici.⁊ cõcludit ꝙ
bona eoꝛum confiſcantur.ſ. bona
laycoꝛum ſiſco.ſed bona clericoꝛũ
eccleſie per tex.in.c.excõicamus.
extra de hereti. ⁊ in.c.ad abolen/
daʒ eo.tit. Quarto ponit vtꝝ
reuerſus ab hereſi recuperet bõa
ſua ⁊ tenet ꝙ ſic per tex.in.c.ipſa
pietas ſupꝛa ea.q.iiij. ſecunda ibi
hereticis autem.tertia ibi ſi ergo
quarta ⁊ vltima ibi licet auteʒ ⁊c.
Inſuper notabis glo.in dicto.
c.ſi de rebus in verbo ipios.que
dicit ꝙ iudei ſoluunt tributum no
bis ⁊? de voluntate noſtra tenent
ea que habent. Ultimo notabis
glo. in dicto.c.quemadmodum in
verbo inimicoꝛum.que dicit ꝙ ꝗs
põt ſe ſubmittere arbitrio inimici
7 ſententia lata per eũ valet dum
modo pereipiat aliquid iuſtum li/
cet ſit durum. Nec hic ſunt alia
que merito notari poſſint quo ad
tex.vel gloſas.
Xxiu.q. viint.
E epiſcopis.
d Pec eſt octaua ⁊ vltima
queſtio huius vigeſime
tertie cauſe pꝛincipalis. Qua q/
ritur vtrum liceat epiſcopis. vel
quibuſlibet clericis ſua auctoꝛita
te vel apoſtolica vel pꝛecepto im/
peratoꝛis mouere arma. In q?
dicitur ꝙ non niſi in neceſſitate in
euitabili ⁊ ꝓ ſe.tex.eſt in.c.nimiꝝ
7 in.c.cum a iudeis.⁊ in.c.non pꝛ
la.⁊ in.c.quicunqʒ el pꝛimo ⁊ el ſe
cundo.⁊ in.c.clerici eadem queſti
one. In qua etiam ſubditur ꝙ;
bene poſſũt hoꝛtari alios ad acci
piendum arma ad deſenſioneʒ op

n 4

pꝛeſſoꝛuʒ ⁊ ad oppugnationes ini
micoꝛum dei tex.eſt in.c. igitur.2
in.c.ſcire.⁊ in.c.omni timoꝛe. ⁊ ĩ
c.hoꝛtatu.⁊æ in.c.legi. ⁊ in.c.occi/
dit cum ſequẽtibus ea.q. In qᷓ
ſubdit᷑ etiã aliud ꝙ non debẽt epi
ſcopi pꝛoficiſci ad pꝛincipes ſecu/
lares ſine licentia pape. tex.eſt in
c.cõuenioꝛ. ⁊ in.c.quo auſu.⁊ in.c
ſi quis epiſcopus.⁊ in.c.ſi vobis.
ea.qõe. In qua ſubdit᷑ etiã ali
ud ꝙ omnes etiã laici ꝓhibentur
abſqʒ auctoꝛitate iudicis facere in
cẽdia ⁊ mẽbꝛoꝝ truncatões. tex.ẽ
in. S. ceteri.⁊ in.c.ſi quis mẽbꝛoꝝ
7 in.c.peſſimã.⁊ in.c.quicũqʒ ea.
q. In qua vltio loco ſubditur
quomõ puniatur ſimul vulneran/
tes aliquẽ ſi ille moꝛtuꝰ fuerit. de
quo habet in. S.ð his.⁊ in.c.ſi q̃t
tuoꝛ quod eſt. c.ſi.ea.q. Ex q̃ mõ
hẽs aliqᷓ colliger ↄmẽoꝛatõe dig?
Et pꝛimo ex tex. in. d. S. de epiſ
in verſ. Petrus pꝛimus apoſtolo
rum a domino fuit electus ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc oꝛigina/
liter habet᷑ Luce. vi. c. Ulteriꝰ
notabis eundeʒ tex.in verſ.apłus
ait.non ſine cauſa gladium poꝛtat

cui ẽt oĩis anima ſubdita eſſe debz

⁊c. In quo dicas tu ꝙ hoc hẽt
ꝑp Paulum ad Romanos. xiij. ca.
Inſuper notabis eũdẽ tex. ivᷣſ.
nõ voſmetipſos deſendẽtes cariſ
ſimi ⁊c. In quo tu adde ꝙ hoc ha/
betur ꝑ eundẽ Paulũ ad Romãos
x.c. Ulterius notabis tex.in.d.
c.quicunqʒ el ſecundo in verſi.nõ
poſſũt ſimul deo ⁊ ſeculo militare
Inſuper notabis tex.iĩ.c.pꝛete/
rea in fi.in verſiculo ſcriptum eſt
enim qui crimina que poteſt emẽ/
dare non coꝛrigit ipſe ↄmittit.
Ulterius notabis tex.in.d.c.le
gi in verſi.legi ſiromaſtẽ Phineeſ
auctoꝛitate Helye ⁊ ʒeluʒ Symo
nis chananei zc. In quo adde
tu ꝙ bec ad lram habent.iiij.Re/
guʒ. pꝛimo.c.⁊ Mathei.x.caꝰ.
Pꝛeterea notabis eundeʒ tex.

in verſi. non eſt crudelitas crimia

pꝛo deo punire ſed pietas ꝛc.
Ultimo notabis eundeʒ tex.in
verſi. ſi frater tuus ⁊ amicus tuus
⁊ vxoꝛ que in ſinu tuo doꝛmit de/
pꝛauare voluerit veritatem ſit ma
nus tua ſuper eos.⁊ effundens ſan
guinẽ ipſoꝝnꝛ. In quo adde tu ꝙ;

hoc habet᷑ ad litteraʒ Exodi.xxiij

c. Poſtmodũ notabis tex.in.d
c.occidit in verſi. Abꝛaã non ſolũ
homicida ven ẽt paricida qð cer/
te grauius eſt effectus deo magis
placuit ⁊ c. In quo adde tu qð
ho oꝛiginaliter habet᷑ Beneß.xxij
capꝰᷣ. Pꝛeterea notabis eundẽ
tex.in verſ. Petrus vero geminũ
ſecit homicidiuʒ. fuit tamen opus
ſpirituale ꝙ factum eſt ?c. In
quo adde tu ꝙ hoc ad litterã ha/
betur Actuum.iiij.⁊ etiam.v.c.
Succeſſiue notabis eũdeʒ tex
in verſi.non ſoluʒ reſpiciamus ad
opera ſed ad tempus ⁊ ad cauſaʒ
7 ad voluntatẽ perſonaru. Ul/
terius ſignabis tex. in.c.repꝛehen
ſibile in verſi.nemo militans deo
implicet ſe negocijs ſecularibꝰ ⁊c
In quo adde ꝙ hoc habetur ꝑ
Pauluʒ ija. ad Thimoth. ijo. c.
Ulterius notabis tex.in.S.ſed
notanduʒ in verſi.venit eniʒ pꝛin/
ceps mundi huius ? in me non ha
bet quicqua;ʒ. In quo adde tu
ꝙ; hoc habet᷑ ad lĩĩrſam Math.nij.
ca. Succeſſiue notabis eũdeʒ

tex.in verſ.reddite q̃ ſunt ceſaris

ceſari ⁊ q ſunt dei deo ⁊c.q̃ habẽt

oꝛigialr Math.xxij. c. Pꝛeterrĩa

notabis eũdeʒ tex.in vᷣſic.reddite

oĩbus debita.cui tributũ tributũ.

7 cui vectigal vectigal c. Que
vᷣba habẽtur oꝛngialr ꝑ Paul.ad
Roma.xiij.. Demũ notab tex.
in.d.c.cõuenioꝛ in verſ.dolere po
tero. flere potero. gemere pote/
ro ad uerſus arma milites
quoqʒ lacrime mee ſũt arma mea
talia enĩ inſtrumẽta ſũt ſacerdotiſ
Inſuꝑ notabis eũdẽ tex.ĩ vñ.

— G — ———*

— —

—

—+ rer — —

à2 —N e⸗

9.

1

4

—

—

=

—

adultera eni eſt qͥ legittio cõiugio
nõ ẽ copłlata. Inſuꝑ notabis tex
in.c.tributuʒ in verſ.in oꝛe piſcis
petro piſcãte tributuʒ iuẽtũ eſt ⁊c
Quod hr ad lram Math. xvij.co.
Succeſſiue notabis text.in.S.
quãuis in vᷣſ.dño ex tunc ꝓnũtian
te ſacerdotes in omni genere libe
ros eſſe opoꝛtere ?c. In quo di
cas ꝙ hoc hr oꝛiginaliter Heneſii
xlviij.⁊.xlviiij.. Ulteriꝰ nota/
bis tex.in.c.his a quibus in vᷣſ.nõ
vult moꝛtẽ peccatoꝛis.ſʒ vt ↄuer/
tat ⁊ viuat ⁊c.⁊ hec ſũt q̃ ĩ tex.me
rito notari potuerũt. Capio nũc
gl. latu dignas.⁊ p glo.ſũme quã
diuido tibi in ꝗnqʒ pꝑtes ſᷣʒ ꝙ põit
gnqʒ opimones diuerſas cĩirca de
ciſioneʒ huius qõis octaue.S. foꝛ
mate.ſᷣa ibi dicũt.tertia ibi alii di
cunt.quarta ibi Gãdulphus dicit.
ꝗnta ibi qd aũt iuris ſit ⁊c. In qᷓ
ꝗnta ꝑte ponit ẽt aliud ꝗd iuris ſi
clericus defendẽdo occidat aliquẽ
In q̊ vltio remiſſiue glo.loquu/
ta eſt. Inſuper habes glo in. c.
ſuppliciter in verbo denuo que di
cit ꝙ tm̃ ſemel iuradũ ẽ ſuꝑvno ne
gotio.⁊ põit ẽt ibi ð iuratoꝛia cau
tõe. Inſupꝑ hẽs glo.in.d.c.ↄue
nioꝛ in vᷣbo ↄgrueret.q̃ põit vtrũ
clericꝰ citatꝰ a laico teneaf ↄpare
re coꝛã eo ſaltẽ allegaturꝰ pꝛiuile
giũ ſuũ.Et dicit ꝙ nõ qñ certũ eſt
eũ eſſe clericũ.als ãt ſic. Pꝛete
rea notabis glo.magiſtrã in.c.ſe
cundũ in verbo manſo q̃ ponit qd
dicaf᷑ mãſuʒ.Et nũquid eccĩa fun
data in pᷣdio tributario teneat᷑ ſol
uere tr ibutũ de illo pꝛedio. Et te
net glo.ꝙ ſic faciendo diſſerẽtiam
inter bonefidei ⁊ malefidei poſſeſ
ſoꝛem. Et ex his habes expedi/
tioneʒ huius vigeſime tercie cau/
cauſe pꝛincipalis cũ deciſiõe octo
queſtionum in ea contentarũ. Cũ
his etiaʒ que merito in omnibus
pꝛedictis notari quo ad textum ⁊
gloſas potuere.necnon cum addi
tionibus ⁊ ſuppletiombus noſtri:

neceſſaris ⁊ opoꝛtunis.

xxiiii.cauſa.
hema vigeſi

t meqrte cãe. Ex q̊ treſ
iſurgũt qões vt.j.pate
bit. Epᷣꝰꝗdã in hereſiʒ lapſus ali
quẽ de ſacerdotibꝰſuis offitio pꝛi
uauit.⁊ ſnia excõis notauit. Pꝰ
moꝛtẽ accãtꝰð hereſi dãnat᷑.⁊ ſeq̃
ces eiꝰ cuʒ omni eiꝰfailia. Ex qꝰ
de tribꝰ..gradatiʒ vidẽdũ erit.
xxiiii.q.i.
nod autem.
Pec ẽ pꝛima qõ huiꝰ vi
geñnimeqrte cauſe pꝛin/
cipalis. Qua querit᷑ vtruʒ ꝗs poſ
ſit deponi aut excõicari ab epᷣo he
retico. In quo dicit᷑ ꝙ nõ. tex.
eſt in c. achatius el pꝛimo ⁊ el ſe⸗
cũdo.⁊ in.c.maioꝛes.⁊ in.S.ſic er
go.⁊ in.c. audiuimꝰ.⁊ in. S.hec at

7 ĩ.c.manet cũ młtis alijs.c.ſeqn.
ea.q. In q̃ ſubdr ẽt aliud ꝙ tm̃

mõ ſoluit᷑ vel ligat illud qð ſoluit

vel ligat ecclia romana.tex.ẽ ĩ.d.
c. maet.⁊ ĩ.c.qᷣcũqʒ.⁊ ĩ.c.nõ tur
bat᷑ cũ młtis ſeq.ea.q. In qua
poſtea ſubdit᷑ ꝙ cõſoꝛtia hrticoꝝ
ſũt fugiẽda a catholicis.tex.ẽ in.c
q̃ dignioꝛ.⁊ i.c.ꝗcũqʒ.⁊ ĩ.c.odi.⁊
1. S. odit e.q. In ꝗᷓ vlteriꝰ põit
q; vbt caritas ⁊ ſides nõ ẽ iuſticia
locũ ñ hʒ nec ſpũs ſcũs. tex.ẽ in.c
vbi ſana.⁊ ĩ.c.hrtici.⁊ in.c.didici
mus ea.qõe. In qua poſtmodũ
repetit᷑ ilud idẽ qð.S.dictũ fuit ĩ
pꝛincipio qõis ꝙ hereticꝰ aliqueʒ
excoĩcare non põt.tex.eſt.in.c.ait
celeſtinꝰ.⁊ in.c.aperte.⁊ in.S.his
auctoꝛitatibus ea.qõe. In qua
etiam ſubditur ꝙ in extremo po/
ſitus poteſt accipere penitentiam
ab heretico.alias auteʒ non.text.
eſt in.c.ſi quem.⁊ in.c.ſi quis.⁊ in
c.cepit quod eſt.c.ſinale es.qõne.

Ex qua modo habes aliqᷓ colli

gere relatu digna. Et pꝛimo ex
tex. in.S.ſin autem in varſi.ligan/
di nãaqʒ; vel ſoluendi poteſtas ve/
ris ⁊ no ſalſis ſacerdotibus a dño
tradita eſt ?c. In quo dicas qð
hoc habetur ad litteram Mathei
xvi.c. Inſuꝑ notabis eudẽ tex
in verſi. accipite ſpiritu ſanctũ ⁊c.
Qðõ habet᷑ ad littera Johannis
xxi.c. Demum notabis eundeʒ
tex.in verſi.nec niſi ſuper congre/
gatos in vnum deſcendit ſpiritus
ſanctus c. In quo adde tu ꝙ
hoc et iã habet᷑ ad lraʒ Actuũ.ijꝰ.
c. Inſuper notabis eundeʒ tex
in verſi.dominꝰ dicturus quodcũ
qʒ petieritis ⁊c.pꝛemiſñjt ſi duo ex
vobis vel tres congregati fuerint
in nomine meo ſuꝑ terram ⁊c.
In quo dicas tu ꝙ hoc habet
oꝛiginaliter Mathei.xvij.c.⁊ Jo
hannis. xx. Peeterea notabis
eundeʒ tex.in verñi.ego quidẽ ab/
ſens coꝛpoꝛe pꝛeſens autẽ ſpiritu
lam iudicaui c. In quo dicas
ꝙ hoc ad lram habet᷑ ꝑ Paul. pꝛi
ma ad Coꝛinth. v. c. Pꝛeterea
etiã notabis tex.i bidẽ in verſi.do
minus pꝛohibet agnũ comedi ex/
tra catholicam eccleſiaʒ xc. In
quo tu adde ꝗ hoc habetur oꝛigi/
naliter Leuitici.vi.c.⁊ ꝑ Paulum
pꝛia ad Coꝛinth.xijꝰ. cas. Pꝛe/
terea notabis eundeʒ text.in ver/
ſi.niſi manducaueritis carneʒ filij
hominis ⁊? biberitis eius ſangui/
neʒz ⁊c.dixerũt.durus ẽ hic ſermo
7 ꝗ9s poterit euʒ audire c. In
quo adde tu ꝙ hoc ad lĩram habe
tur Joh. vi. c. Ultimo notabis
eundeʒ tex.in verſic. eos qui foꝛis
ſunt iudicabit dominus. de his au
tem qui intus ſunt nobis iudiciuʒ

cõmiñt ? c. In quo dicas tu q

hoc habet oꝛiginaliter ꝑ Pauluʒ
zima ad Loeinth. xv. c. Succeſ
ſiue notabis tex.in.c.quodcunqʒ.
ibi quodcunqʒ ligaueris ſuper ter
ram erit ligatuʒ ⁊ in celis ⁊c. que

verba habent᷑ ad litterã Mathei

xvt.c. Poſtmoduʒ notabis tex

in.c.non tur batur in verſic. nauis
que Petrũ habet nõ turbat᷑.ſed q̃

Zugdaʒ habet c. In quo dicas

ꝙ hoc oꝛigialiter h Math.xiij.c.
Inſuꝑ notab tex.in.c.ẽ aliud ĩ
vern. mitte hamũ ⁊ eumpiſceʒ ꝗ
pꝛimꝰ aſcẽderit tolle ⁊zc.qᷓ verba
bhabẽtur oꝛig iałlłr Mathei.xvij.c.
Ulteriꝰ notabis tex.in.c.a re⸗
cta in verſi.beati ſunt qui ꝑſecuti
oneʒ patiũtur pꝛopter iuſticia ⁊c
In quo tu adde ꝙ hoc habetur
Mathei.vꝰ.c. ⁊ cõcoꝛdat etiã tex
in.c.ſcimus.S.xliij.diſ. Ulteri⸗/
us notabis tex.in.c.memoꝛ in vᷣſ.
cuius fides nullaʒ hereſiʒ vnquaʒ
fouet ⁊c. In quo tu adde ꝙ hoc
ad lram hẽt᷑ Luce.v.caꝰ. Suc/
ceſſiue notabis tex.in.c.rogamus
in verſi. ſedes eius apud nos pꝛi/
mitus ſuit.que poſtea iubente do
mino Romsꝗ tranflata eſt ꝛc. In
quo tu adde ꝙ hoc expꝛeſſe habe/
tur Actuũ.xi.c. Et etiã concoꝛdat
tex.in.c.mutationes.S.vij.q.i.
Inſuper notabis tex.in.cũ be/

atiſſimus in verſi.ſine dubio ð eo

deʒ fonte gratie vnius ſpiritus =
diſcipuli fuerüt ? magiſtri ⁊c.
Demũ notabis tex.i.c.ſi petrꝰ
in verſi.bonus dominꝰ refudit au
dituʒ ſᷣm ꝓphetica dicta c. In

quo dicas ꝙ boc habet᷑ oꝛiginali/

ter Eʒechielis.xxxuij. c. Succeſ
ſiue notabis text.in.c.loquitur in

pꝛin. in verſi.tu es petrus ⁊ ſuper

hanc petraʒ edificabo eccleſiã me
am. In quo adde ꝙ hoc habet

oꝛiginaliter Math..xvi.c.Et etiäã

ↄcoꝛdat tex.i.c.ĩ nouo.S.xxi.diſ.
Inſupꝑ notabis eũdẽ tex.ĩ vᷣſic.
hãc eccleſie vnitatẽ btũs Paulus
apłus docet 7c. In quo adde tu
ꝙ hoc hr ꝑ Paulũ ad Epheſio.uij
c.ad lra;. Inſupꝑ notab ẽt eũdẽ
tex.ĩ vᷣſ.euelle radiũ ſolis a coꝛpe

diuiſiõʒ vnitas nõ capit ab arbor
frage ramũ fructꝰgeriar᷑ ñ poterit

—

BB —,

— —— C—C-C---—

— — — —.

pi

* — — — — —

= –☛ 2

ſ

.
,
1

a fonte pᷣeide riuũ pᷣciſus areſcit ⁊c
Pꝛeterea notabis text.in.c.ali
enus in verſi.ſñi duo vł tres ex vo
bis cõuenęerint ĩ terra de omni re
quecũqʒ petieritis in nomĩe meo
cõtinget vobis a patre meo qui ẽ
celis eſt c. In quo adde tu ꝙ;
hoc habet᷑ oꝛiginalr Johãnis.xx
capꝰ.⁊ Mathei.xix.Et etiam cõ
coꝛdat text.in.c.vltio in fi.S.xx.
diſtin. Succeſſiue notabis tex.
in.c.omnibus in verſi.domus dei
que dicit᷑ ediſicari ſuper petram
que vnica columba appellat᷑ ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc habet
Canticoꝝ.vi.caꝰ. Pꝛeterea no
tabis text.in.c.non afferamus in
verſi. idoluʒ fabꝛicatuʒ atqʒ ado/
ratũ eſt ⁊ pꝛopheticus liber ira re
gis ↄtẽptoꝛis ĩcẽſus ẽ.⁊ ſciſma tẽ/
ptatũ zc. De quo ydolo fabꝛi/
cato hẽs oꝛiginaliter Exodi. xxxii
c.⁊ de libꝛo incenſo habes Jereie
xxxvi.⁊ de ſciſma tẽptato hr̃ Nu
meri.xvi.c. Ultimo notabis eũ
dẽ tex.in vᷣſ.ꝗs iã dubitauerit hoc
eſſe ſceleratius ↄmiſſuʒ ꝙ ẽ graui
us vidicatũ. Inſuꝑ notabis tex
in.c.qꝛ in vᷣſ.invna domo comede
tis non deferetis de carnibus eiuſ

extra foꝛes c. In quo adde tu
qꝙ boc hr Leuitici. vi. c. Ulteri⸗

us notahis ẽt eundẽ tex.in vᷣſi. di
uina lex offerri foꝛas ꝓhibʒ. ⁊ da⸗
ri ſanctuʒ canibus vetat c. In
quo adde tu ꝙ hoc hr Math.vijꝰ.
c. Et ↄcoꝛdat ẽt tex.in.c.in mã/
datis.S.xliij.diſ. Ultimo nota/
bis eundeʒ tex. in finalibus vᷣbis ĩ
verſi. aqua diluuij archaʒ ad ſubli
mioꝛa extulit c. In quo adde
tu qð hoc oꝛiginaliter hr Geneſis
vij. c. Inſup notabis text.in.c.
omnis in vᷣſi.nolite recipere eũ in
domũ nec aue ei dixeritis. Qui.n.

dicit il aue cõmunicat operibus

eius malis zc. Et loquit᷑ de he
reticis. Ulterius notabis tex.ĩ

c.qm̃ in verſi.vbicunqʒ ſuerit coꝛ

pus illic ↄgregabunt ⁊ aquile ⁊c.

In quo adde tu ꝙ hoc ad litte
ram hr Mathei.xxuij.c. Poſt/
modũ notabis tex.in.c.que digni
oꝛ in vᷣſi.quis pᷣferendus magis oĩ
bus videt᷑ q; xpᷣs qui pedes ſuos ↄ
ſueuit lauare hoſpitibus ? c. In
quo tu adde ꝙ hoc hr̃ expᷣſſe Johbã
nis.xviij. c. Demũ notabis eu/
deʒ tex.in vᷣſ.ꝗs infirmat᷑.⁊ ego ñ
infirmoꝛ. In q̊ adde tu ꝙ hᷣ ha
berur ꝑ Paulũ ſᷣa ad Coꝛinthios.
xi.c. Et ẽt ↄcoꝛdat tex.in. S.his
ita. S.ij.q.vij. Ulto notabis eun/
dẽ tex.in verſi.apłus q̊ʒ euidẽter
aſſeruit dicens hereticũ hoĩeʒ pꝰ
vnaʒ ⁊ alterã coꝛrectõeʒ euita ⁊c.
In q̊ dicas ꝙ hoc hr̃ ad litteraʒ⸗
ꝑ eũ ad CThituʒ.iij. c. Et ẽt habe
tur Actuũ.iij. c. Inſuꝑ notab tex
in.d. S.odit in verſi.ſi holocauſta
obtulerit vt videant᷑ teiunare da⸗
re elemoſins pudicitiã polliceri.q
holocauſta ſut vera nõ ea ſuſcipit
dñs. Et ibidẽ ſtati in vᷣſ.nõ ſacri
ſicionꝝ magnitudinẽ.ſʒ offerẽtium
merita caſqʒ diiudicat.vñ ⁊ vidua
q̃ ĩ coꝛbonã duo minuta mißat oĩ⸗
bꝰ aſuatoꝛe pᷣfert᷑ zc. In qͥ tu ad
de ꝙ boc hr oꝛiginałr Mathei.xii
c.⁊ ẽt Luce.xxi. Et ẽt concordat
tex.i.c.legãt.S.xxxviij.diſ. Pꝛe
terea notabis tex.in.c. vbt ĩ verſ.
vbi caritas nõ eſt non põt eſſe iu/
ſtitia.dilectio enisʒ ꝓximi malũ nõ
operatur. Inſup notabis tex. ĩ
c.didicimus in verſi.pᷣcipiente do
mino per Moyſem ⁊ dicente ſepa
mini a tabernaculis hominuʒ iſto/
rum duriſſimoꝛum æcetera. In
quo adde tu qð hoc oꝛiginaliter
habetur Numeri. xviꝰ.capitꝰ.
Succeſſiue notabis text.in.c.
miramur in verſi. abſurduʒ eſt vt
cui non licet etiaʒ cuʒ minimis iu
xta ſacras regulas coõmunicare li/
ceat etiã ei de ſuis pene maioꝛibꝰ
iudicare. Pꝛeterea notabis tex.
in.c.quiſquis in verſicu.nõnullos
tolleramus quos coꝛrigere vł pu
nire non poſſumus. neqʒ pꝛopter

paleam relinquimus areaʒ domi⸗/
ni.neqʒ pꝛopter piſces malos rũ/
pimus retia domini zc. Ultio
notabis etiã tex.i.d.c.cepit quod
eſt. c.fi.ibi tantoqʒ ſublimius glo
riaʒ trãſeuntis mundi deſpicere.
quãaãto ⁊ religatus cognouerat ni⸗/
hil fuiſſe quod potuit aufferri ⁊c.
Et hec ſint quo ad text. in quo
alia pꝛo nũc notari nõ potuerũt.
Nic capio gloſaſ rlatu dignaſ
7 p gl. ſuůme qus diuido tibi in q̃t/
tuoꝛ partes. Pꝛimo refert vnã
opinionẽ circa hanc queſtionẽ.
Becũdo refert aliã opinioneʒ
que ſuit magiſtri Pꝛatiani. Ter
cio ponit deciſioneʒ hꝰ queſtiõis.
pꝛout.Sõ.dixi in pꝛinci. Quarto
⁊ vltimo ponit vtrum alia geſta ꝑ
excoĩcatos valeãt. In quo con
cludit ꝙ ſic ſi tollerãtur. ꝑ tex.ĩ.S
veruʒ. S. lij.q.vija. pᷣa ibi alij cum
Bꝛatiano diſtinguũt. tercia ibi.ſʒ
tu dic.quarta ibi.alia tamen ⁊c.
Inſuper notabis glo.in.c.quo
tiens in verbo ad Petruʒ que di⸗
xit ꝙ nullus poteſt determinare q̃
ſtioneʒ de fide motaʒ excepto pa/
pa ⁊ ſede apoſtolica. Inſuꝑ no
tabis glo.in.c.hec eſt in verbo cõ
pꝛobabit. que dixit ꝙ pꝛopter ſo/
lum dictum cenſetur quis hereti/
cus quod nota bene. Ulterius
notabis glo.magiſtraʒ in.c.aduo/
cauit que ponit de tempoꝛe Con/
ſtantini imperatoꝛis.⁊ de nonnul/
lis fauẽtibus hereticis eo tẽpoꝛe
late enarrado hiſtoꝛiaʒ que etiaʒ
habet in decimo libꝛo biſtoꝛie ec/
cleſiaſtice. Pabes etiã gloſam
in. c.omnis ĩ verbo ingreſius que

dicit ꝙ poſſumus oꝛare tacite ta/

men in eccleſia interdicta. Ul/
terius notabis glo.in.d.c.odit in
verbo ſuas.que arguit contra ſco
lares qui vadũt ad eccleſias vt ibi
vide ãt dominas.quare potius ibi
attẽdunt cauſam ſuã qᷓ; dei æ male
ꝛdeo caueas tu ab hoc. Ulteriꝰ
notabis glo.magiſtrã in.c.qui cõ

tra in verbo ignobiles.que ponit
multũ magiſtraliter quiſ puniatur
magis an nobilis an ignobilis vt
ibi per eam. Pꝛeterea notabis
glo.in.S. ſed illud in verbo habe
bunt.que põit quare magis ſacra
mentuʒ baptiſmatis poteſt recipi
ab heretico q; ſacramẽtuʒ eucha/
riſtie.⁊ ſimileʒ glo etiaʒ habes in
d.c.cepit in verbo ꝑciperet.Que
ponit etiaʒ quid de vnctione olet
Et dicit ꝙ tempoꝛe neceſſitatis li
cent hec omnia etiam laycis ⁊ nõ
ſolũ ſacerdotibꝰ. Et hic nõ ſunt
alia. Lodouicus bologninus.
xxiiii.q.ii.
. .
Mod autem.
Hec eſt ſecũda queſtio
huius.xxiiije.cauſe pꝛin
cipalis.Qua queritur vtrum poſt
moꝛtem quis poſſit excõmunica/
ri. In quo dr ꝙ nõ niſi ĩ tribus
caſibus ſcilicet in crimine hereſis
⁊ in inſtituẽte hereticos.⁊ in moꝛ
tuo in crimine notoꝛio alias autẽ
non. tex.eſt in.c. de cõmunione.⁊
in.c.legatur.⁊ in.c.ſane el pꝛimo
⁊ el ſecundo.⁊ in.c. nec quiſquam
2 in. c.damna.⁊ in.S.his auctoꝛi⸗
tatibꝰ e.q. Ex q̃hes mõ collige/
re aliqua notanda. ⁊ pꝛio ex tex.
in dicto.c.legatur iu verſiculo qð
cunqʒ ligaueris ſuper terram erit
ligatum ⁊ in celis quodcunqʒ ſol/
ueris ſuper terram erit ſolutuʒ z
in celis.⁊ c. In quo adde tu qð
hoc oꝛiginaliter habetur Mathei
xvi.c. Et etiã ↄcoꝛdat tex.in.d.
c.ꝗqſquã.j.ea.q. Peetera nota/
bis tex.i.d.c.nec quiſquã in verſ.
de eo qui in diuino iudicio eſt con
ſtitutꝰ nobis fas nõ ẽ aliud decer/
nere pꝛeter id in quo eum dies ſu/
pꝛemꝰ inuenit ⁊c. Et hec ſint q̃
notari poſſunt quo ad textum.
Capio nũc gloſas.⁊ pꝛimo glo
ſũme quã diuido tibi in quattuoꝛ
partes. Pꝛimo decidit hanc.q

—6 — — — — —

— —

ut. S. dixi in pꝛincipio. Secu
o ponit quid iuris in alijs crimi⸗
noſis referendo opinioneʒ aliquo
rũ circa hoc ꝗ idẽ volebant eſſe in
alijs. Tertio repꝛobat opioneʒ
illoꝝ ? reſidet in pꝛima opinione.
Quarto ⁊ vltimo ponit oꝛdinẽ
magiſtri Gratiani in hac.q. Pꝛe
terea notabis etiaʒ glo.in.d.c.ne
quiſquã que dicit ꝙ lz heres vſu/
rarij de vſuris ſatiſ faciat tũ vſura
rio pꝰ moꝛtẽ nõ erit cõicanduʒ ſi
ſuꝑſtes abſolutionem nõ queſiuit
Ulteriꝰ notabis glo.in.c.ſane.
quod eſt.c.ſi.ĩ verbo dipticis que
dicit ꝙ ſi in lapide aliquo vel in
pariete inueniũt᷑ alique ſcripture
eſt danda eis ſides. Ultio nota
bis glo.in.S.ſi foꝛte in vᷣbo libeꝝ
que dicit ꝙ ſi in ſcrinio alicuiꝰ iue
niuntur rationes vel inſtrumenta
ꝑ que patet eum vſurarium fuiſſe
nõ põt tñ excõmunicari ſi fuit oc/
cultum hoc. Et hic nõ ſunt alia
ↄmemoꝛatu digna ĩ tex. vł gloſis.
xxuii.q.iu.
unod autem.
4 Pec eſt tertia ? vltima
qõ huius.xxiiijẽ. cauſe
eincipalis. Qua queritur vtꝝ
ꝓ peccato alicuiꝰ tota familia eiꝰ
excõmunicanda ſit· In quo ar/
guẽdo ad partes hincinde. tãdem
dicitur ꝙ nõ tex.ẽ.in.c.ſi habes.
2 in. S. vt ergo.⁊ in.c.comꝑimꝰ.⁊
in.c.qui negligunt ea.q. In qa
etiam fubdit᷑ ꝙ nõ ſententia ſʒ vi
ta quẽlibet ligat vel ſoluit tex. eſt
an.c.ſi quis.⁊ in.c.non im ꝑpetuũ
⁊ in.c.de illicita.⁊ in.c.cum aliꝗs
ea.q. In qua habetur poſtmo/
duʒ ꝙ illicita excõmunicatio nõ le
dit eũ ꝗ notat.ſʒ a quo notat᷑.tex
eſt ĩ.c.illicita.⁊ in.c.ſi igitur ea.q
In qua ẽt ſubditur ꝙ delinquẽ
tes pꝛius coꝛrigi debẽt qᷓ; excõica
ri.⁊ ſi eſſent incoꝛrigibiles tũc de
bent excõicari.tex.eſt in.c.apoſto

lice.⁊ in.c.ta ſacerdoſ.⁊ in.c.ð ex
cõicatõis.⁊ in.c.reſecande. ⁊ in.c
ecce ea.q. In qua poſtea enũe
ranf q;plures ꝗ excõicandi ſũt vʒ
habens duas vxoꝛes.⁊ falſi teſtes
7 homicide ⁊ ſpoliantes paupereſ
vel religioſos vel peregrinos vel
mercatoꝛes vel oꝛatoꝛes vel eoꝝ
bona rapientes tex.eſt in.c. an nõ
diſtricta ⁊ in.c.itaqʒ.⁊ in.c.ſi quiſ
el pꝛimo ⁊ el ſecũdo ⁊ in.c.quiſiqᷣ
2 In.c.paternarum.⁊ in.c.illi q ea
dẽ qõe. In qus ponitur vlteri/
us differentia inter ſciſmaticos ⁊=
hereticos.tex.eſt in.S.quia vero
2 in.c.ĩter.⁊ ĩ.d.c.hereſis ead.q.
In qua ponitur etiã qui ꝓpꝛie
dicant beretici de quibus hes in
S.ꝗ vero.⁊ in.c.hereticus cũ mul
tiſ.c.ſequentibꝰ ea.q. In qᷓ vl/
timo loco enumerantur diuerſe ſe
cte hereticoꝝ.⁊ vñ noĩa acceperũt
tex. eſt in.S.ſecte ⁊ in.c.quida qð
eſt. c.pe.ea.q. Exqua modo ha
bes colligere aliqua relatu digna
7 pꝛimo ex tex. in.d.S. qðð autem
in verſi.ꝓ peccato ſodomoꝝ par/⸗
uuli eoꝝ celeſti igne ↄſumpti ſunt.
Item ꝓ peccato amelechitarum
⁊zc. In quo tu adde qð hoc ha⸗
hetur oꝛiginaliter Geneſis.x.c.
Ulterius notabis eũdeʒ tex.in
vᷣſi. dathan ⁊? abyron auctoꝛes ſct
ſmatis fuere ↄtra Moyſeʒ 7 Aa⸗
