cuʒ multe in verbo hereditatem.
que dixit ꝙ hodie ſpurij excludũ/
tur ab omni beneſicio.per text.in
auten.licet.C.de natu.libe. Ex

4

quibus omnibus nũc habes expe
ditionẽ huius.xv.cauſe pꝛincipał
cum octo eius queſtionibus in ea
ſoꝛmatis ⁊ decins cum his que tã
in tex.q;ᷓ in gloſis merito notari
potuerunt vna cuʒ additõnibus ⁊
ſuppletõibus noſtris ad pꝛedicta
omnia neceſſarijs ⁊ opoꝛtunis.

Deciaſexta cauſa.
hema decie

t ſexte cauſe pꝛincipalis
ex quo eliciutur ſeptẽ q
ſtiones vt ex infra dicendis clari
us appebit. Quidaã abbas ha/
bebat parrochitanã eccleſiã inſti
tuit ibi monachũ vt officium cele/
bꝛaret populo poſſedit eã per.xl.
annos ſine aliqua interpellatõne.
Tandeʒ querela aduerſus abbatẽ
mouet a clericis baptiſmalis ec/
cleſie ĩ cinꝰ dioceſi ꝑrochitana ec
cleſia conſiſtebat. Unde de ſepteʒ
dubitatur vt infra gradatim ſerio
ſius apparebit.

XvVi.q.i.
uod monaci

Hec eſt pꝛima q̃ſtio hu
lus.xvi.cauſe pꝛincipa
lis qua querit᷑ vtruʒ liceat mona/
cis celebꝛare officia populis.⁊ da
re penitentias ? baptizare. In q̊
arguẽdo tamen pꝛius hincinde ad
ptes dicitur ꝙ ſic cũ cõſenſu tamẽ
abbatis ⁊ capituli alias autẽ non.
tex. eſt in. S. alias vero ⁊ in.c.do/
ctos.⁊ in.c.ſi monachus.⁊ i.c.mo
deramie.⁊ i.c.ex auctoꝛitate.? ĩ.c
ſunt nõnulli.⁊ in.S.his ommibus.
7 in.c.ſi iure.⁊ in.c.monaci rogã/
tes.⁊ in.c.cum pꝛo vtilitate.⁊ i.c.
monaci. ? in.c.legi epiſtola.⁊ in.c
cunctis ? in. S.ecce ſufficiẽter ea.
q. In qᷓ ẽt ſubdit᷑ aliud ꝙ mona
ci ⁊ abbateſ ſunt exẽpti a munere
tutele ⁊ ab alijs oneribus.tex.ẽ in
c. generaliter.æ in. S.nouarum. æ=

— ⏑

LN —— —
— —. —

ng
re
in

=

in.l.placet ea.q. In qua etiam
additur ꝙ nihilominꝰ pꝛedia mo/
naſterioꝛũ tenẽtur ſoluere decias
eccleſiis quibus ſunt obnoxia.tex
eſt in.c.ſi quis.⁊ in.c.eccleſie.⁊ in
c.quicunqʒ.⁊ in.S.decimas. ⁊ in
c.de decimis ea.q. In qua ſub
dit᷑ et aliud ꝙ papa põt duos epi
ſcopatus in vnũ redigere.text.eſt
in.c.⁊ ipſis qualitas.⁊ in.c.poſtq;
2 in. S.ſicut autẽ.⁊ etiam eximere
poteſt epᷣuʒ a iuriſdictõe archiepᷣi
tex.eſt in.c.frater noſter adrianꝰ.
ea.qõe. In qua ſubdit᷑ aliud ꝙ;
poteſt epᷣus de vna pꝛochia ⁊ ec/
cleſia parꝛochiali ⁊ baptiſmali du
as ſacere. tex.eſt in.d. .ſicut aũt
7 in. S. plures.⁊ in.c.plures ea.q.
In qua ſubdit᷑ poſtea aliud ꝙ;
non poſſunt res eccleſie regulari/
ter alienari.textus eſt in.c.ſimili/
ter.⁊ in.c.quia iuxta ea.q. In
qua etiaʒ ſubdit ꝙ oblatos eccle
ſie ſine cõſenſu epᷣi nõ poſſunt di/
ſtribui.tex.eſt in.S.cuʒ ergo. ⁊ in
c.cõſtitutuʒy ea.q. In qua etiaʒ
ſubdit᷑ aliud ꝙ a clericis ⁊ a pijs

locis vltra ſtatuta patrũ non poſ/

ſunt epiſcopi aliquid exiger̃ tex.
eſt in.c.nulli.⁊ in.c.ad hoc. ⁊ in.c
pꝛedicatoꝛ ea.q. In qua vltio
loco etiã aliud tradit᷑ ꝙ decime ðᷣ
bite ſacerdotibꝰ omnino eis ſolui
debent. tex. eſt in.c.reuertimini.⁊
in. c.decime.⁊ in.c.angelicis.⁊ in
c.quontam. quod eſt.c.fina.ead.
queſtiõe. Ex qua modo habes
aliqua colligere relatu diga ⁊ pꝛi⸗/
mo ex tex.in.d.c.ſi cupis ibi ſi cu
pis eſſe quod diceris monachus
ideſt ſolus quid facis in vrbibus
que nõ ſunt ſoloꝛuʒ habitacula ſʒ
multoꝛũ ꝛc. Inſuꝑ notabis eun
deʒ tex.ibi habeto ſimplicitatem
columbe ne cuiq; machineris do/
los.⁊ ſerpentis aſtutiã ne alioꝛuʒ
ſupplãteris inſidijs ꝛc. In quo
adde tu ꝙ hoc habet᷑ Mathei.xꝰ
c.⁊ etiã ꝑ Paulũ pꝛia ad Coꝛinth.
vi.c.Et etiã cõcoꝛdat text.in.c.ex

merito. S. vi.q. i. Ultimo nota/

bis eũdem tex.in fi. in verſi.ne fi⸗
lioꝛũ paneʒ canes comedãt ⁊c.
Pꝛeterea notabis tex. in. c. ec⸗
cleſa in verſ. Roboam filius Sa
lomonis ideo perdidit regnuʒ ꝗa
noluit audire pᷣſ biteros ſuos ⁊c.
In quo adde ꝙ boc oꝛiginali/
ter habetur.iijꝰ.Regu.xij. c. Et
cõcoꝛdat tex.etiaʒ in.c.deniqʒ.S.
vij. q.i. Demũ notabis tex.in. c
placuit in verſ.ſicut piſcis ſine aqᷓ
caret vita ita monachus ſine mõoa
ſterio ſedeat itaqʒ ſolitarius ⁊ ta/
ceat. quia mũdo eſt moꝛtuus deo
autẽ viuit agnoſcat nomẽ ſuũ. mo

nos eni grece latine vnus. achos

auteʒ grece latine triſtis. inde di/
citur monachus ideſt vnꝰ ⁊ triſtis
Pꝛeterea notabis tex.in.c. qui

vere in fi. in verſi. cõuenit epiſco/

po habere cura ciu itatis ⁊ ſollici⸗/
tudinẽ neceſſariaʒ monaſterijs.
Demũ notab tex.in.c.adicimꝰ
in verſi.pꝛeter domini ſacerdotes
nullus audeat pᷣdicare ſiue mona/
chus ſiue laycus ſit qui cuiuſlibet
ſcientie nomine gloꝛieX. Pꝛete
rea notabis tex.in.d.c.doctos in
verſi. de altari cui ſeruiũt viuen/
tes ⁊c. In quo adde ꝙ hoc ha/
betur per Pauluʒ pꝛima ad Coꝛĩ/
thios.ix.c. Et concoꝛdat tex.in.c.
ex his.S.xij.q.pꝛima.⁊ tex.in.S.i
S.xiij.q.ij. Pꝛeterea notab tex.
in.d.c.ſunt nõnulli in verſi.nemo
militans deo implicet ſe negocijs
ſecularibus zc. In quo adde ꝙ;
hoc habet ꝑ Paul.ija ad Thimo.
ijᷣ. c. Ulterius ſignabis text.in
c.ſic viue in verſi.multo tempoꝛe
diſce que poſtmodũ doceas. ⁊ in/
ter bonos ſemꝑ ſectare melioꝛes.
Et ↄcoꝛdat tex.in.c.fi.S.xxxvi
diſ. Pꝛeterea notabis tex. in. c.
ſi clericatus in verſic. diſcas quod
poſſis docere ne ſis miles anteqᷓ;
tiro.ne pꝛius magiſter ſis q; diſci

pulus. c. In quo adde qð hoc

habet ad lr̃aʒ Eceleſiaſlci xviijec

Pꝛeterea notabis eundeʒ tex.
in verſi.qui liberalibꝰ ſtudijs eru
ditus in adoleſcentia iugum chꝛi/
ſti collo ſuo impoſuit ⁊c.⁊ loquit᷑
de monacho. In quo adde qð
hoc habetur ad littera per Paul.
ija. ad Thimo.ijꝰ.e. Ultimo no
tabis eundeʒ tex.in fi.in verſi.nõ
ipſe te doceas ⁊ non abſq; docto/
re ingrediaris viaʒ quaʒ nunq; in
ĩgreſſus es. Pꝛeterea notab te
xtuʒ in.c.vos autem in verſi.ſi ꝑpi/
turienti nulli boni miſtrare vellẽt
quomodo naſceremini non inueni
retis. Pꝛeterea notabis tex. in
c.pᷣſ biteros in verſic.ſatis incon/
gruũ eſt ſi cuʒ vnuʒ ex his pꝛo ſui
magnitudine diligenter quis non
poſũt explere ad vtrunqʒ videat
ydoneus Inſuper notabis tex.
in.c.hinc eſt in verſic.non emʒ qð
vni ſigillatim cõceditur ſtatis om
nibus cõuenit. Pꝛeterea ſigna
bis text.in.d.c.decimas in verſic.
a populo decimas ſacerdotibꝰ ac
leuitis eſſe reddẽdas diuine legis
ſanxit auctoꝛitas zc. In quo ad
de ꝙ hoc habet oꝛiginaliter Deu
trono.xiiij.c.⁊ Exodi.xxvi. De
muʒ notabis tex. in.d.c.frater no
ſter in verſi.ad apoſtolicaʒ ſedem
ſi eſt ardua deducatur quatenꝰ no
ſtre audiẽtie ſententia decidatur.
Inſuper notabis tex.in.d.c.in
ſacris in verſic.motis omnibꝰ di/
uine legis conſtat eſſe contrariuʒ
⁊c.⁊ loquitur de ſolutõe decimaꝝ
In quo dicas ꝙ hoc habetur ĩ
d. c. xuij. Deutro. ⁊z xxij.Exodi.

Ulteriꝰ notabis tex.in.c.in ca

nonibus in verſi. ferro abſcinden/
da ſunt vulnera que fomẽta nõ ſẽ/
tiunt. Ultimo ſignabis eundeʒ

tex.circa fi.in verſi.aufferte malũ

ex vobis zc. In q̊ adde ꝙ hoc
habet᷑ oꝛiginaliter Deutro.xxuij.
7 etiaʒ.xxv.c.Et Numeri.xviꝰ.c.
Pꝛeterea notabis text.in.c.ſi/
militer in verñ.qii moꝛibus pꝛo/
pꝛijs ac nulla conſcientie caſtiga/

tione coꝛriguntur ſaltem eccleſia/
ſtice ⁊ canonice vindicte perfodi/
antur aculeis ꝛc. Cum quo con
coꝛdat text.in.c.pleriqʒ.j.de con/
ſecratio.diſtinctio.iiijꝰ. ⁊ in.c.vt
clericoꝛum. extra de vita ? hone/
ſta.clerico. ⁊ in.c.in canonibus.Sõ
e.q.⁊ in.l.vna.C. de emendat.pꝛo
pinquo. Inſuper notabis text.
in dicto.c.reuertimini in pꝛinci.in
verſi.reuertimini ad me ⁊ ego re/
uertar ad vos c. In quo dicaſ
ꝙ; hoc habetur oꝛiginaliter Mala
chie vltimo capitulo. Pꝛeterea
notabis eundeʒ textuʒ in verſi.in/
crepabo pꝛo vobis deuoꝛantes lo
cuſtas ⁊ non coꝛrumpẽt fructꝰ ter
re veſtre c. In qb adde quod
hoc habetur oꝛiginaliter Mala/
chie dicto.c.vltio. Ultimo no/
tabis eundeʒ text.in verſi. ſi quis

doctus ⁊ eruditꝰ lege domini po⸗.

teſt alios erudire nõ debet ſue aſ
ſignare pꝛudẽtie ingenioqʒ quod
poſſidet. ſed gratias agat pꝛimux
deo qui cuncta largitur.demũ eiꝰ
miniſtris a quibus doctus eſt. Si
eniʒ non egerit gratias ſed ſcien/
tiaʒ ſibi vendicauerit in penuria
maledicetur.ꝙ ſi intelliges largi/
toꝛem deum ⁊ agens his gratias
per quoſ a deo eruditus eſt humi
liauerit ſe ſtatiʒ aperientur ſuper
eum catharacte celi.⁊ effundetur
pluuia ſpuualis ⁊ mandabit nubi
bus ſuis vt pluant ſuper eum ym
bꝛem ⁊ habundantia rerum omni
uʒ perfruetur ⁊c. quem textuʒ per
petuo tene menti. Pꝛeterea no
tabis textuʒ in. c. decime in verñ.
bene facere deus ſemper paratus
eſt. ſed hominuʒ malitia pꝛohibe

tur. Ultimo notabis text. in di

cto.c.quoniaʒ in verſiculo in pau
peribus non tantuʒ paupertatem
q; religioneʒ attendere. Et ibi
dem ſtatim. Clericos autem illos
conuenit eccleſie ſtipendijs ſuſten
tari quibus parentũ ?⁊ pꝛopinquo
ruʒ nulla ſuffragãtur ſtipẽdia zc.

—

Et hec fint que in textu merito no
tani potuert. HNũc capio gloſas
relatu dignas.⁊ p gloſa ſũme quã
diuido tibi in quinque partes.
Pꝛimo foꝛmat hanc queſtionẽ

decidendo eaʒ pꝛout ſupꝛa dixi in

pꝛincipio. Secundo poni vtꝝ
hoc officiuʒ celebꝛandi ⁊ baptiʒã/
di poſſit cõmitti ab epiſcopo vel
ab abbate ipſo iure. an vero ex
diſpenſatõe. Et bꝛeuiter cõclu/

dit ꝙ ſuadẽte vtilitate pñt hꝰ ſace

re diſpẽſãädo. Tercõ gl.limitat
pᷣdicta niſi mõaſteriũ habeat aliq;
eccleſiam pleno iure. quia tũc ſuſ
ficit ſolus conſenſus abbatis.
Quarto ponit quid de regula
ribus vtruʒ poſſint pꝛeponi eccle
ſiis.Et tenet ꝙ ſic. Quinto po
nit vnam differentiaʒ inter mona
chos ⁊ regulares pᷣponẽdos eccle
ſiis ſcilicet quo ad habendum ſo/
cios ſecum.quia monaci debẽt ha
bere ſecum ſocios oꝛdinis ſui. alij
vero non ſi commode habere nõ
poſſunt.per text.in.c.quod dei ex
tra de ſtatu monacho.ſecũda ibi.
ſed an ipſo iure. tercia ibi.vel ſi
monaſteriuʒ habet eccleſiaʒ. quar
ta ibi. de regularibus non eſt du/
biuʒ. quinta ibi.ſed in hoc eſt dit᷑⸗
ferentia. Inſuꝑ habes gloſam
multuʒ magiſtram in dicto.c.pla/
cuit in verbo penitentiaʒ. que po
nit vtrum quis etiã ſacerdos poſ
ſit iniũgere penitentias niſi ſit cõ/
ceſſa cura animaruʒ. Et concludit
ꝙ non niſi in caſibus exceptis.
Inſuper habes glo.multũ ma
giſtram in dicto.c. de monacis in
verbo diſcedere que dicit ꝙ mõa/
chus ſi tranſit ad epiſcopatũ ex to
to abſoluitur a iuriſdictiõe abba
tis. Et ideʒ dicit glo.ſñi traſfer/
tur ad eccleſiam ſeculareʒ que nõ
ſubſit abbati. ſecꝰ ſi eſſet ſubiecta
abbati. Inſuper notabis glo.
in.d.c.placuit in verbo moꝛtuus.
que dixit ꝙ donatio cauſa moꝛtis
ſicut firmatur moꝛte naturali ita

moꝛte ciuili. Et plus ſubdit ibs
glo.qꝙ moꝛs ciuilis equiperat᷑ na⸗
turali in caſibus a iure expꝛeſſis.
Habes etiam glo.in.c.qui ve/
re ĩ verbo ſubiectos.que dixit ꝙ;
heremite ſubſunt epiſcopis ⁊ ba⸗
bent pꝛiuilegium clericoꝛum.
Sed qualeʒ vita habere debe⸗
ant dicit glo.ſe non reperiſſe.
Pꝛeterea notabis glo.in. d.c.
quidaʒ in verbo epiſcopo que di⸗/

xit ꝙ epiſcopus ſeu abbas poteſt

iniuugere aliquam legationẽ mo
nacho. Pꝛeterea notabis glo.
in.c.de pꝛeſentiuʒ in verbo deſen
ſoꝛ que dixit ꝙ monachus non po
teſt eſſe iudex vel aduocatus vel
arbiter. ſed abbas bene poteſt ſi/
ne licentia alicuius. Inſuꝑ no/
tabis gloſaʒ multuʒ magiſtram in
dicto.c. moderamine in verbo vẽ
dicet.que põit quomodo decime
poſſunt vendicari. Et cõcludit

ꝙ conditione ex canone vel iudi/

cis officio. Ulteriꝰ notab glo.
in dicto.c.vos autem in verbo ve
ſtra que dixit ꝙ ſi clericus ſcit ali
quas operas illas tenet᷑ pꝛeſtare
eccleſie.expenſis tamen eccleſie =
nõ ipſius. Habes etiam glo. in
dicto. c. pꝛeſ biteros in verbo ab
batis multuʒ magiſtraleʒ.que po
nit vtrũ monachus poſſit eligi ad
pꝛelaturas ſeculares.Et concludit
ꝙ nõ niſi ſit peritus in regula cle
ricali. Et glo.in.c.hinc etiaʒ in
verbo detrimẽtuʒ. que dixit ꝙ ab
bateſelecti in epiſcopos ſolent di
ſpergere bona eccleſie ſue cum ſe
receſſuros ſperãt. Et glo.in.d
S.nouaruʒ in verbo nouis que po
nit quomodo clerici non poſſunt
collectari a laicis. ſʒ bñ epᷣus tꝑe
nccitatis põt aliq̃d petere ab eis
moderate tamen. Pꝛeterea no
tabis glo.in dicto.c.eccleſie ĩ ver

bo nouis. que ponit multuʒ magi

ſtraliter vtrũ epiſcopus poſſit auf
ferre de iure vnius eccleſie ⁊ da
re alteri.Et cõcludit ꝙ non.quia
12

hoc ſoluʒ ſpectat ad papaʒ. Pa
bes inſuper glo.multuʒ magiſtrã
in. d.c.⁊ tempoꝛis in verbo mitte
que ponit latiſſime de vnione ec/
cleſiaruʒ ⁊ epiſcopatus.⁊ quomõ
vnus vel vna ſubſit alteri. ⁊ in ꝗq/
bus.⁊ quomõ dignitates etiaʒ ſe
culares aliquando vniũtur ꝑ pꝛin
cipes ſeculares. Pꝛeterea nota
bis glo. in.d.c.ſtatuimꝰ in verbo
bannũ que ponit quomõ capiatur
bannũ in lombardia. Pꝛeterea
ſignabis glo.in.c.poſſeſſiones in
verbo perpetuo.que põit quomõ
capiaf verbũ perpetuo. ⁊ quid in
eccleſia que nunq; dicit moꝛi. Et
dicit ꝙ intelligitur vſqʒ ad centuʒ

annos. Pꝛeterea notabis glo.

in.d.c.reuertimini ĩ verbo exple/
tus.que ponit quo tempoꝛe ſolui
debent decime. que dicit ꝙ reales
tempoꝛe quo colligũtur fructus.
perſonales vero in fine anni. ſed
de queſtibus quottidianis ſinguliſ
diebus. Pꝛeterea notabis glo.
ibideʒ in verbo in hoꝛrea.que po
nit vtrũ ruſtici teneantur poꝛtare
decimas ad eccleſias vſqʒ ad hoꝛ
rea.Et cõcludit ꝙ ſic. Ulterius
notabis glo. ibides in verbo a q/
bus. que dixit ꝙ diſcipuli debẽt re
ferre gratias magiſtris non ſoluʒ
verbis ſed etiaʒ rebus. Poſtre
mo ſignabis glo. multũ magiſtrã
in. d.c. decime in verbo negocia/
tio.que ponit vtruʒ decime debe/
ant ſolui a raptoꝛibus ⁊ furibus.
Et concludit ꝙ ſic.Et idem dicit ð
ſalarijs doctoꝝ ? aduocatoꝝ.⁊ ali
oꝛũ laboꝛantiũ vt ſoluere debeãt
decias.iuxta illud honoꝛobis deũ
ð tuis iuſtis laboꝛibꝰ. Et ex his
nunc habes expeditõʒ huius pꝛie

õis.x vił. cãe cũ ſuis ſupletiõibꝰ
P

7 additionibus neceſſaris. Lo
douicus bologninus.v.i.d.

xvvi.q.ii.

E capellis.

d Hec eſt ſecũda queſtio
huius decimeſexte cau/
ſe.qua q̃rit᷑ ſi contingat mõachos
hr̃e capellas ex bñſicio epᷣali an
ſint inſtituendi pꝛeſbiteri ab eis.
an vero ab eo. In quo dicitur
ꝙ ſi epiſcopus conceſſit cuʒ certa
ſoꝛma illa eſt fuanda. Si vero de
dit cuʒ omni iure tunc habẽt inſti/
tutioneʒ tempoꝛaliũ ⁊? ſpũalium.
tex. eſt.in.c.viſis litteris ea.q.
In qua ponitur etia aliud quo
modo decime debite alteri eccle/
ſie non debẽt vſurpari ab alia.tex
eſt in.c.admonemus. ⁊ in.c.pꝛeci/
pimus. ⁊ in.c.nullus. ⁊ in.c.nam
qui ea.queſtiõe. In qua ſubdi/
tur etiaʒ aliud ꝙ abbates in eccle
ſiis parrochialibus nõ poſſunt oꝛ
dinare pꝛeſ bueros abſqʒ cõſilio
epiſcopi.tex.eſt in.c.ſane.⁊ in.c.
ſtatuendum ead.queſtione. In
qua quo ad text.nõ ſunt multa re
latu digna.niſi ꝙ notabis text.in
d.c.viſis litteris in verſi.inſtigati
one verſuti hoſtis nemo iter am/
bigat. habet enim mille docendi
modos nec ignoꝛamus aſtutiã eiꝰ
⁊?CcC. ⁊ loquitur de dyabolo. Et
ibidem ſtatim. Humani moꝛis eſt
illuʒ vereri ciiꝰ iudicio ⁊ volũta⸗/
te ꝗs nũc erigit᷑ nũc depꝛimit᷑ ⁊c.
Et alia non ſunt hic. Nnne
capio gloſas.⁊ p glo.pꝛimã ſũme
poteſt diuidi in quattuoꝛ partes.
Pꝛimo ſoꝛmat hanc queſtionẽ
Secundo pꝛemittit vnum pꝛo
intelligentia huius queſtionis.
Tertio decidit queſtioneʒ hãc
pꝛout ſupꝛa dixi in pꝛincipio diſtĩ
guendo etiam plenius q;ᷓ ſupꝛa di
ctum fuerit in pꝛincipio. ⁊ facien/
do duo membꝛa.vtrum ſint colla/
ta ab epiſcopo vel patrono bene/
ficia. Quarto ⁊ vltimo limitat
omnia pꝛedicta non pꝛocedere in
monaſterijs exemptis ⁊ põit qua/
le ius habeat patronꝰ in eccleſia

ti

c.
nnc
me

.

oñ
pꝛo
ic
iſti
di
en/
lla/

ene/
ntet

uo,
f

nondum conſecrata concludẽs qy
non poteſt eam concedere alicui
loco religioſo nec poteſt aliquem
ibi inſtituere cum locus non ſit re
ligioſus.ſecunda ibi ꝙ vt melius

pateat.tertia ibi que autem dicta

ſunt.quarta ibi ⁊ tamen que Jo⸗/

hannes c. Inſupꝑ notabis glo.

in dicto.caꝰ.viſis litteris inverbo
tradite que dicit ꝙ epiſcopus nun
quam amittit omne ius epiſcopa/
le vel iuriſdictionem epiſcopaleʒ

eximendo eccleſiam a ſua poteſta

te. ⁊ ponit exemplum etiam in pa
trono remittente patronatus ius

lib erto ſuo.nec hic ſunt alia. Lu

douicus bologninus.
xvi.q.iii.
Nod autem.

Hec ẽ tertia queſtio hu
lus.xvi. cauſe. Qua

queritur vtrum omnia iura eccle/

ſiarum tollantur pꝛeſcriptione.
In quo arguitur multum ſeri/
oſe ad ꝑtes hincinde. Et tãdem
concluditur ꝙ ea que nullo titulo
quis poſſidet.pꝛeſcribere non po/
teſt. alias ſic vel niſi ſimus in pꝛe/
ſcriptione triginta vel quad ragin
ta anoꝝ.tex.ẽ in.c.ꝑ ſinglas ĩ.c.pᷣ/

ſulum. c.ſicut.⁊ in. S. ecce. ⁊ in.c.ĩ
ter.⁊ in.S.poteſt.⁊ in.c. placuit. ?

in. c. inter cetera eadem queſtio/

ne. In qua etiam ſubditur hoc

eſſe verum niſi tempoꝛe hoſtilita/
tis pꝛeſcriptio fieret quia tunc nõ
pꝛocedit tex.eſt in.c.pꝛima actio/
ne ⁊ in.c.poꝛro eadem queſtione.
In qua etiam additur quomo/
do pꝛeſcriptiones ſunt introducte

fauoꝛe poſſidentium ⁊ odio nõ pe

tentium.text.eſt in.c.pꝛeſcriptio/
num.⁊ in.S.he pꝛeſcriptiones ea
dem queſtione. In qua vltimo
loco allegantur aliqua iura ciuilia
loquentia de pꝛeſcriptionibus vt
ẽ tex.in autent.quas actiones.⁊ ĩ.
l. iubemus eadẽ queſtione. In

qua etiam vltimo loco dicit᷑ ꝙ pꝛi
uilegia eccleſie romane non poſ/
ſunt pꝛeſcribi niſi ſpatio centuʒ an
noꝛum tex. xeſt in.c.nemo quod eſt
cap. fi.eades queſtione. Et hec
ſint ſubſtantialiter que per magi/
ſtrum Gratianum hic tractantur.
Ex hac igitur qõne moꝛe ſolito
notabis aliqua relatu diga. Et pᷣ
tex.in.c.ſi ſacerdotes in fi.in ver⸗/

ſiculo ſtatus coutractuum nõ ſum/

pfſit initium ab oꝛigine equitatis.
Inſuper notabis tex.i:d.c.poꝛ
ro in verſiculo filios iſrael de du/
riſſima ſeruitute pparaonis.⁊ foꝛ
nace ferrea liberauit ꝛc. In qꝰ
tu adde ꝙ hoc habetur ad litteraʒ

Exodi.xuij.c. Demum etiã no⸗

tabis eundem tex.in fine in verſi/
culo Redemptoꝛ noſter qui buma
num genus poſt annoꝛum milia ðᷣ
inferni clauſtris erripuit zc. In
quo tu adde ꝙ hoc ad litteram ha
betur Mathei.xvij.c.? etiam Jo/
hannis xvuij. Ultimo notabis
tex.in.d.c.ſi.in verſiculo leges di
uinitus per oꝛa pꝛincipum pꝛomł
gate ⁊c. Et hec ſint qᷓ dici pñt q̊
ad tex. Nuũc capio gloſas nota
biles.⁊ pꝛĩo glo.ſũme que poteſt
diuidi in noueʒ partes. Pꝛimo
ſoꝛmat hanc queſtionem ſimplici
ter. Secundo pꝛemittit duo ꝓꝰ
intelligentia eiuſdemvidelʒ vſuca
pionem ⁊ pꝛeſcriptionem. Ter
tio declarat quid ſitvſucapio.⁊ qͥt
requirantur in ea. ↄcludens qꝙ ꝗn
qʒ requiruntur.ſ.bona fides iuſtꝰ
titulus.continua poſſeſſio ? ꝙ res
ſit mobilis.⁊ non vitioſa. Quar
to ponit quid ſit pꝛeſcriptio enu/

merans plures ſpeties pꝛeſcripti-

onum.ſ.x.xx.xxx.⁊.xl. annoꝛum .
Quinto ponit vtrum in pᷣſcrip
tionibus triginta vel quadraginta
annoꝛuʒ requiratur bona fides.⁊
dicit ꝙ non ſecundum leges.ſʒ be
ne reꝗrit᷑ p̃ᷣm canones per tex.in.
c.vigilanti extra de pꝛeſcript.
Sexto põit q̃ pꝛeſcfiptio hẽat

locum contra eccleſiaʒ. Et dicit ꝙ

quadragenaria tantũ ⁊ non alie.
Septimo ponit vtruʒ in pᷣſcri⸗/
prõe requirat titulꝰ. Et dicit ꝙ ſic
p tex.c.diligẽti de pᷣſcript. Oc
tauo ponit quomõ interrũpatur pᷣ
ſcriptio.Et dicit ꝙ interrumpitur
ciuiliter z naturaliter. Nono?
vltimo ponit vtruʒ dominiũ que/
ratur per pꝛeſcriptiõʒ.

ſic.per text.c.inter.j.ead. ſᷣa ibi
ad euidentiaʒ. tercia ibi vſucapio
eſt.quarta ibi ſequitur de pꝛeſcri/
ptione.quinta ibi item ſᷣm canões
ſexta ibi nec etiaʒ. ſeptima ibi utẽ
Fm.octaua ibi interrũpitur auteʒ.
nona ⁊ vltima ibi eſt auteʒ effectꝰ
⁊c. Inſnper habes glo.multuʒ
magiſtram in dicto.c.quicunqʒ in
verbo pꝛouinciam. que põit quo
modo iura parochialia ⁊ iura epi
ſcopalia pꝛeſcribi poſſint.⁊ multũ
copioſe locuta eſt. Ulterius ſi/
gnabis glo.in.c.clerici que ponit
plures perſonas pꝛohibitas pᷣſcri
bere.⁊ plures res etiaʒ que pᷣſcri⸗
bi non poſſunt pꝛout in ea multuʒ
magiſtraliter loquente. Pꝛete
rea notabis glo. in.d.c.pꝛima in

verbo poſt liminio que ponit mul

tos caſus in quibus non currit pꝛe
ſcriptio vtputa ſᷣm glo.cum vacat
eccleſia vel cõtra pupilluʒ.vel cõ
tra doteʒ conſtãte matrimonio.
Item tempoꝛe excõmunicatõnis.
Pꝛeterea notabis glo.in.d.c.
pꝛeſcriptionuʒ in verbo interrup
ta que ponit multuʒ copioſe quo/
modo interrũpitur pꝛeſcriptio.2=
in quibus caſibus.Et concludit in
ter alia ꝙ ꝑ libelli oblationeʒ.⁊ ꝑ
litis conteſtationẽ. Iteʒ ꝑ ſolutio
nem. Lodouicus bologninus.

xvi.q.iiii.
Stenſum.

o Hec eſt quarta queſtio

huius decimeſexte cau

In quo
relatis opinionibus concludit ꝙ

ſe pꝛincipalis qua queritur vtru,zʒ

monaſteriũ poſſit pꝛeſcribere ad

uerſus eccleſſam. In quo argu/

endo ad partes hincinde tandem

concluduur ꝙ ſic per quadragin/

ta annos ⁊ non aliter. tex. eſt in.c.
poſſeſſiones.⁊ in.c.volumus.⁊ in

c.neqʒ quod eſt.c.fi.eadeʒ queſti
one. In qua quo ad text.nibil

habes. ⁊ gloſa ſũme etiã non mul
tũ facit.Et dicit ꝙ hec queſtio pa
tet per iam dicta in pᷣcedenti que/
ſtione. ⁊ decidit eam pꝛout ſupꝛa
dixi in pꝛincipio referendo tamen

ius antiquũ circa hoc. Inſuper

habes glo.in dicto.c.volumus in
verbo monſtrauerunt in materia
pꝛeſcriptionis multuʒ notabilem.
que concludit ꝙ in pꝛeſcriptõe ſuſ
ſicit pꝛobare quẽ poſſediſie ab ini
ciO ⁊ in fine.⁊ quadoqʒ in medio.
Nec bic ſunt alia notatu digna.
Ludo.bologni.v.i.d.

xvi.q.v.
Ales. Pec eſt

t quinta queſtio huiꝰ de/
cimeſexte cauſe.q̃ que/
ritur vtruʒ quis poſſit vendicare
iure territoꝛij capellam edificataʒ
in ſuo. In quo dicendum eſt ꝙ

non. ſed iudicio interuemiente ſic.

non autẽ pꝛopꝛia auctoꝛitate.tex.
eſt in.c.ſi quis.⁊ in.c.poſſeſſio.⁊
in.c.latoꝛ quod eſt.c.ſinale eadeʒ

queſtiõe. In qua in textu ⁊ eti

am in gloſis parum habet᷑.maxi/

me in gloſa ſumme que poteſt di/
uidi in duas partes. Pꝛimo deci/

dit hanc queſtionẽ pꝛout ſupꝛa di/

xi in pꝛincipio. Secundo decidit

queſtioneʒ ſequenteʒ poſitã infra
ſtatim pꝛout ibi etiaʒ dicemus.ſe
cunda ibi.ſecundus eſt. Nec hic

habes alia notatu digna.

—

—

—

xvi.q.vi.
Mod autem.

4 Pec ẽ ſexta queſtio bu/
ius decimeſexte cãe pꝛĩ
cipalis. Qua querinur vtrum ſi
quis pꝛopꝛia auctoꝛitate ꝗᷓ ſibi de/
beri putat vſurpat cadat a iur̃ ſuo
In quo dicitur ꝙ ſic in pꝛopꝛia
cauſa non autem in cauſa eccleſie
ſue.textus eſt in.c.placuit.⁊ in.c.
conſuetudo.⁊ in.c.ſi epiſcopum.⁊
in.c.cognouimus.⁊ in.c.de lapſis
⁊ in.c.ſi foꝛtaſſis.⁊ in.c.epiſcopo
2 in.c.illud quod eſt.c.fi.ea.q.
In qua notab tex.in.d.c.ſi epi
ſcopum in verſi.delictum perſone
in dãnum eccleſie non eſt conuer/
tendum ⁊c. Nec in text.habes
alia. Capio nunc gloſas.⁊ pꝛio
glo. ſumme quam diuido tibi ĩ du
as partes. Pꝛimo decidit hanc
queſtionem pꝛout.S.dixi in pꝛinci
pio. Secundo ponit vtrum vio
lentia tutoꝛis noceat pupillo.⁊ te/
net ꝙ nõ ꝑ tex.ĩ.l.memiĩerĩit.C.vn
de vi. Et alia nõ hẽs hic q̃ nota
tu diga ẽe videat᷑ tã ĩ tex.vł gloſ

xvi.q.vli.
nod autem.

PHec ẽ ſeptima ⁊ vltima
queſtio huiꝰ decimeſex
te cauſe pꝛincipalis. Qua que/
ritur vtrum abbas poſſit retinere
eccleſiam quam accepit de manu
layci interueniente poſtea conſen
ſu epiſcopi. In qua dicit ꝙ ſic
tex.eſt in.c.omnes. ⁊ in.c.nullus.
7 in.c.ſi quis el pꝛimo ⁊ el ſecun/
do ⁊ el terʒo.cum multis ſequenti
bus ea.q. In qua etiam vlteri/
us dicit᷑ ꝙ non debet de manu lay
coꝛũ ſummi eccleſia imo ſumenteſ
cõmunione pꝛiuantur. bene verũ
eſt ꝙ ſi ſundatoꝛes pꝛeſentant ali/
quem debent admitti qui fundato
res caſu quo ad inopiam vergant

debent capere ſuffragia ab eccleñ

is per eos ediſicatis.tex.eſt in.S.
ſi vero fundatoꝛes.⁊ in.c.quicũqʒ
eadem.qõe. In qua habet᷑ ali/
ud ꝙ decime ⁊ ecclene non poſſũt
aliquo modo detineri a laycis tex
eſt in.c.decimas ⁊ in.c.congrega/

to.⁊ in.c.peruenit.⁊ in.c.quicuqʒ

2 in.c.om̃s.⁊ in.c.decimas el ſe/
cundo. ⁊ el terz o.⁊? in. c. maioꝛes.
⁊ in.c.⁊ hec diximus.⁊ in.S. cum
ergo eadem queſtione. Ex qua
modo habes colligere aliqua rela
tu digna. Et pꝛimo ex tex. in. d.
c. omnes el pꝛimo in verſiculo ſe/
mel ſecundo ⁊ tertio. ſecũdum do
miui pꝛeceptum admoneatur ⁊c.
In quo tu adde qð hoc habe/

tur oꝛiginaliter Malachie.iij. c. ⁊

etiaʒ Deuterono.xuij. Ulterius
notabis tex.in dicto.c.decimas el
ſecundo in verſiculo deo ⁊ ſacer/
dotibus dei dãdas decimas Abꝛa
ham factis Jacob pmiſſis inſinu/
at c. In quo tu adde ꝙ hoc hr
ad littaram Heneſis.xiiij. ⁊.xviijꝰ
ca. Ulterius notabis tex. in di
cto.c.⁊ hec diximꝰ i verſiculo do/
mus mea domus oꝛationis voca/
bitur zc. In quo adde tu ꝙ hꝰ
habetur oꝛiginaliter Iſaye.lvi.c.
2 etiam Mathei.xxij.⁊ Luce.xixꝰ
cað. Inſuper notabis eundem
tex. in verſiculo templum dei eſti/
mabitur.qꝙ in lapidibus inſenſatiſ
erat inſtructum. Pꝛimo quidem
a Salomone. deinde reparatum
ab Eſdra poſtea vero poſt chꝛiſti
aduentũ a romanis deſtructũ ⁊c.
de cuius templi inſtructõe ⁊ repa/
ratione ⁊ deſtructione habet᷑ oꝛi/
ginaliter Geneſ.xvijꝰ.c.⁊.ijꝰ. Pa
ralipomenon.ij.c.? pꝛimo Eſdre.
x.cad. ⁊.liij. Regũ.xxv.⁊.xxuij.
2 etiaʒ Jeremie. viꝰᷣ. ca. Pꝛe/
terea notabis eundeʒ tex.in verſ.
cuʒ vidiſſet IJheruſaleʒ fleuit ſuꝑ
illaʒ c. In quo adde tu ꝙ hoc
habetur ad litterã Luce.xix.c.
Ultimo notabis eundez tex.in
4

verſi.pꝛincipes populi mei nõ me
cognouerũt zc. In quo adde tu
ꝙ hoc habetur ad littera Jeremie
aiij. caꝰ. Demũ notabis text.in
c.ſi quis deinceps in verſi. tam in/
obedientie qᷓ; ambitionis ex qua
ſcelus ydolatrie cepit c. In q
dicas tu ꝙ hoc habetur oꝛiginali/
ter pꝛimo Reguʒ.xv.caꝰ.Et etiaʒ
concoꝛdat tex.in.c.ſi qui pꝛeſ bite
ri. S. lxxxi. diſtinctio. 2 tex.in. S.
ſciendum in ſi.S.viija.qõe pꝛima.
Inſuper ſignabis tex.ĩ.c. ſicut
ibi veſtimentuũ domini ſciſſuʒ nõ ẽ
ſed de eo ſoꝛtiti ſůt ꝛc. In quo
tu adde ꝙ hoc ad litteram habet
Johannis.xv.c.⁊ etiã Luce.xxiij
Ulterius notabis etiam tex. in
c. in noua in verſiculo indecoꝛum
eſt laycum vicarium epiſcopi eſſe
⁊ viros eccleſiaſticos iudicare. in
vno enim eodemqʒ offitio non de
bet eſſe diſpar ꝓſeſſio dicente mo
y ſe non arabis in boue ſimul ⁊ aſi
no. Demum notabis eundẽ tex
in verſiculo coniungi non poſſunt
quibus ſtudia ⁊ vota ſunt diuerſa.
Et hec ſint quo ad tex. Nũc
capio gloſas ⁊ pꝛimo glo.ſumme
que poteſt diuidi in duas partes.
Pꝛimo decidit hanc queſtionẽ
pꝛout ſupꝛa dixi in pꝛincipio.
Secundo oſtendit oꝛdineʒ gra
tiani in hac queſtione.ſecunda ibi
2 extendit magiſter eam c. In
ſuper habes glo. in dicto.c.⁊ hec
diximus in verbo ſpeculationis q̃ᷓ
dixit ꝙ dirupta eccleſia nihilomi/
nus remanet locus pꝛiuilegiatꝰ ni
ſi auctoꝛitate ſuꝑioꝛis deſtruatur.
Et glo.in.d.c.in noua inverbo
habitu.que ponit vtrũ monachus
albus poſſit eſſe monachus inter
nigros. Et cõcludit ꝙ ſic.⁊ poteſt
etiaʒ effici canonicus ⁊ epiſcopus
m glo.ſed retẽto habitu deſuper
ferat habituzʒ in quo magis conue

niat. Inſupꝑ notabis glo.multũ

magiſtraʒx in.c.pie mentis in ma/
teria iuriopatronatus quot modiſ

quis efficiatur pronus ⁊ quõ.⁊ di
cit ꝙ dotatõe ↄſtructõe ⁊ fũdatõe
⁊2 ad quid teneaf patronus.⁊ quo
modo ius patronatus tranſ ferat
⁊ in quos tranſeat ↄcludens ꝙ iuſ
patronatus non deſcendit ad here
des pꝛo poꝛtionibus hereditarijs

ſed quilibet eoꝛum eſt patronus ĩ

ſolidum. Pꝛeterea notabis gl.
in.c.frigentius in verbo chꝛiſtia/
nis.que dixit ꝙ licet iudeus funda
ret eccleſiam nõ efficitur patronuſ
Pꝛeterea notabis glo. in dicto
c.quicunqʒ in verbo aliquid. que
dixit ꝙ ex qualibet dotatione fa/
cta eccleſie nõ efficitur quiſ patro
nus niſi tantum tribuat quod ſufſi
ciat ad neceſſaria miniſtroꝛũ ⁊ eti
am ad luminaria. Pꝛeterea no
tabis glo.in.c.ſilijs in verbo pꝛo
pinquis. que dixit ꝙ ſolus papa
poteſt pꝛiuare quẽ iurepatronatꝰ
non auteʒ iudex aliquis laycus ni
ſi cuʒ vniuerſitate bonoꝛũ. Ul/
terius etiaʒ notabis glo.ĩ.c.ſi plu
res in vᷣbo aufferri . que ponit ꝗd
debeat facere epᷣus quãdo patro/
ni ſunt diſcoꝛdes in pᷣſentatõe ali/
cuius ⁊ etiã in iure patronatus.
Concludens poſt multa ꝙ vbicun
qʒ aliter facere nõ põt claudat ec/
clenaʒ. Ex quibus omnibꝰ ha/
bes nũc expeditã hanc decimãſe/
xtaʒ cauſaʒ pꝛincipaleʒ cuʒ ſeptẽ
queſtionibus in ea foꝛmatis.cum
his etiaʒ que tam in textu q; ĩ glo
ſis merito annotari potuerunt. ⁊z
cũ ſuppletiomibus ad pꝛedicta ne
ceſſarüs ⁊ opoꝛtunis.Ludo.bolo.

Deciaſeptima cã.
hema decime

t ſeptime cauſe pꝛincipaliſ
ex quo quatuoꝛ eliciunt
queſtiões. Quidã pᷣſ biter ĩiſir/
mitate grauatꝰ ſe velle ſieri mõa/

chuʒ dixit. Eccleſiaʒ ⁊ beneſiciũ

manu aduo cati renũciauit. Po
ſtq; cõualuit mox ſe futurũ mona
chuʒ negauit eccleſiaʒ ⁊ beneficiũ
repoſcit. Ex quo themate de
quatuoꝛ dubitatur vt infra grada
tim declarabitur.

xvii.q.i
uod a voto.

4 Hec eſt pꝛima queſtio
huiꝰdecimeſeptime cau
ſe. In qua queritur vtrum lice
at diſcedere a voto facto. In
quo dicitur ꝙ non tex. eſt in.c.ſũt
quedam.⁊ in.c.vouentibus.⁊ in.c
ananias.⁊ in. c.ꝗ bona ea.q. Tũñ
hoc eſtverum quando eſt deductũ
in obligatione ſecus ſi coꝛde con/
ceptum tantum ſit oꝛe ſimpliciter
pꝛonuntiatuʒ tex.eſt in.S.quia er
go ⁊ in.c.ↄſaldus qð eſt c.ſi.ea.q.
In qua quo ad litteram aliud
non habes. Unde notabis glo.
ſumme quam diuido tibi in quat/
tuoꝛ partes. Pꝛio foꝛmat hanc
queſtionem in terminis. Secũ
do enumerat duas ſpeties voti.ſ.
votum coꝛde conceptum. ⁊ votuʒ
cum obligatione ſuſceptuʒ. Ter
tio ponit vtrum quis obliget᷑ vtro
qʒ voto.ð quo ſupꝛa ⁊ bꝛeuiter di
cit ꝙ ſic quo ad deum.ſi loquimur
in pꝛima ſpetie.ſʒ in ſᷣa ſpetie oĩio
obligatur. Quarto ponit tripli
cem diuiſioneʒ circa pꝛedicta.ſ.qꝙ;
vna eſt oblatio que appellatur de
liberatio alia eſt que appellat᷑ vo
tum.alia vero que appellatur vo
luntas. Et pꝛimo caſu recedens
non peccat moꝛtaliter. A ſecun
do vero nõ licet recedere ſine pec
cato moꝛtali. A tertio vero re/
cedens peccat venialiter tantuʒ li
cet aliqui velint ꝙ peccet moꝛta/
liter. ſecunda ibi ⁊ in hac queſtio/
ne.tertia ibi ſed tamen.quarta ibi
poteſt tamen melius diſtingui ⁊c.
Inſuper notabis glo.ĩ dicto.c.
ſunt quedam in verbo ↄſtrigimur

que ponit aliquas perſonas ꝓhibi
tas vouere.ſ.cõiuges ⁊ monachoſ
⁊ filios impuberes ⁊ ſeruos ↄclu/
dens ꝙ pꝛedicti non poſſunt voue
re.⁊ maxiĩe ſiliuſ impubes. Nec
hic ſũt alia quo ad tex.vel gloſas

vli.q.ii.
Ed bnficium

1 Hec eſt ſecũda queſtio
huius decieſeptie cauſe

qua querit᷑ vtruʒ beneſiciuʒ ⁊ ec/
cleſia ſint reddẽda ei qui pꝛius li⸗
bera voluntate ea reſutauit. In

quo dicit᷑ ꝙ non ſi renuciaſſj ĩ ma
nibus ſui pꝛelati.⁊ eo temꝑe erat
compos mentis.tex.eſt ĩ.c.tercio
extra de ſucceſ.ab inte.⁊ pꝛobat
etiã hic in.c.nos nouimus.⁊ in.c.
ſi quis quod eſt.c.ſfi.eadeʒ queſti⸗/

one. In qua quo ad textuʒ alia nõ

habes pꝛonũc relatu digna. Ca

pio gloſaʒ ſumme que diuidi po/

teſt in quatuoꝛ partes. Pꝛimo
ponit vtruʒ renunciatio illicita te
neat. Et ↄcludit ꝙ nõ ꝑ text.ĩ.l.
fina.C. de defen.ciui. Secũdo ðci

dit hanc qõʒ pꝛout.S.dixi in pꝛin.

Tertio ponit cui incũbat onus
pꝛobandi ſanam mentem fuiſſe tẽ
poꝛe renuntiationis in renuntian
te. Et ↄcludit ꝙ ei ꝗ dicit.tex.ẽ ĩ
l.eĩ qui.ff.de ꝓbatiõibꝰ. Quar
to ponit vtrum ſufficiat pꝛobare
quem renuntiaſſe an etiã hoc ſpõ
te feciſſe.⁊ cõncludit vtrunqʒ pꝛo
bandum foꝛe.ſecunda ibi ſi renun
tiaſſet. tertia ibi ſed cui incumbit

quarta ibi ſed an ſufficiat pꝛobare

Inſuper notabis glo.ĩ dicto.c.
nos nouimus in verbo nauigaſti.
ideſt vxoꝛem duxiſti -c. Que
glo.dicit ꝙ ſicut nauigans ſubicit
ſevarijs periculis nec pꝛopꝛio mo
tu regitur. ſic ⁊ habens vxoꝛem.
quod bñ nota tu qui hẽs vxoꝛc̃.⁊
maxime vt aliquãdo ideſt ſepe ac
cidit que eſt dyabolꝰ ſapiẽti pau/
ca. Ludouicus bologninus.

xvii.q.iii.
Nod autem.

q Hec eſt tercia queſtio
huius decĩeſeptime cau
ſe pꝛincipalis.qua querit᷑ vtruʒ ſi
quis tradidit ſe z ſua monaſterio
poſſit nunc recedere.⁊ ad pꝛopꝛia
redire cuʒ licentia abbatis. In
quo dr ꝙ non. text.eſt in.d.S.qð
auteʒ ead.q.nec alia iura ſunt hic
nec etiam alie gloſe ſũme aliquid
habent idcirco inſiſtenduʒ non eſt
vt curramus vbi currenduʒ eſt.

xviil.q.iiii.
AIauntem. pec

1 eſt quarta ? vltima que
ſtio huius decimeſeptie
cauſe pꝛincipalis.qua querit᷑ vtꝝ
ñi monachus diſceſſerit de mona/
ſterio abſq; licentia abbatis ſint
ſibi reſtituenda bona ſuas. In q
dicit ꝙ non exquo iam facta ſunt
monaſterij ⁊ eccleſie. que bõa mo
do alienari non poſſunt. tex.eſt in
c.quicunqʒ.⁊ in.c.nulla ratio ⁊ in
c.ſunt qui opes.⁊ in.c.ſacrilegiuʒ
2 in.c.omnes cuʒ aliquibus capi/
tulis ſequẽtibus ea.qõe. In qua
imponit etiã pena talibꝰ alienati/
bus dicta bõa vt videlʒ iudicent
ſacrilegi.text.eſt i.d.c.ſacrilegiũ
2 in.d.c.omnes.⁊ in.c.frater.⁊ in
c.ad epᷣos.⁊ in.c.ſicut cum multis
capitulis ſequẽtibus ea.queſtiõe.
In qua ponitur poſtmoduʒ de
duplici pena ſacrilegij.text.eſt in
c.quiſquis.⁊ in.c.ſi quis.⁊ in.c.hi
qui cuʒ pluribus etiã ſequentibus
ea.qõe. In qua ponitur etiam
qua pena puniãtur occidentes vel
vulneraãtes clericuʒ vel ſacerdotẽ
ð ꝗbus tex.eſt in.c.ꝗ ſubdyaconũ

in.c.qui occiderit. in.c.ſi quis ſua

dente qui tex.multum allegabulis
eſt ? vulgatus ea.queſtiõe. In
qua ponitur etiaʒ quomõ conſugi
entes ad eccleſiaʒ ſecuri ſunt.tex.
eſt in.c.diffiniuit.⁊ in.c.id conſti/
tuimꝰ e.qõe. In qua d poſtea
ꝙ ſerui cauſa religiõis poſſunt cõ
temnere dominos ſuos.text.eſt in
S.occaſione.⁊ in.c.ſi quis ſeruuʒ.
el pꝛimo ⁊ el ſecũdo ea.qõe. In
qua ponitur etiã ꝙnõ poſſunt res
eccleſie diſtrahi ꝑ abbateʒ ſine li/
centia epᷣi.tex.eſt in.c.nullus.⁊ in
c.in venditõibꝰ.⁊ in.c.queſti ſunt
ea.q. Ex qua nũc iuxta moꝛem
habes colligere aliqua relatu dig
na. Et pꝛio ex textu in. d.c.ſunt ꝗ
opes in verſicu.hoc ſolum timere
opoꝛtet ne ipſius penitentie agãt
penitentiã. Et tex.in.d.c.omẽs
in ſi.in ver.par emʒ pena ⁊ agen/
tes ⁊ conſentiẽtes cõpꝛehendit ⁊c
Inſupꝑ notabis text.in.c.miroꝛ
in verſi.nabuchodonoſoꝛ qui cau/
ſa ſuꝑbie in bouẽ eſt cõmutatꝰ ⁊c
In quo adde tu ꝙ hꝰ habetur
Damielis.iiij. ca. Pꝛeterea no
tabis tex.in.c.ſicut qui.in verſi.ſi
cut maius peccatũ eſt quod in deo
cõmittit᷑ qᷓ; qdð in homine.ſic gra/
uius eſt ſacrilegiũ qᷓ; foꝛnicari.
Inſupꝑ notabis tex.in.c.de pꝛe
ſbyteroꝛũ in verſi. fraterno amo
re cõueniantur ſecundo ac tercio
qui ſi requiſiti te non audierint ⁊c
