ant eq; anima ſit infuſa coꝛpoꝛi tex
eſt in.c.quod vero.⁊ in.c.Moyſeſ
7 in. c. ſicut eadem queſtione.
In qua etiam ſubditur ꝙ legit
tima vxoꝛ dicitur que traditur ha
benti concub imnam.tex.eſt in.c.nõ

— OSESrr—

6

omnis ⁊ in.c.honoꝛantur.⁊ in.cꝰ.
mulier eadem queſtione. Ex ꝗᷓ
habes modo colligere aliqua rela
tiõe digna. Et pꝛimo ex text.in
dicto.S.quod autem ibi coniugiũ
ꝛopagationis cauſa a deo inſtitu
tum eſt. In quo adde tu ꝙ hoc
ad litteram habetur geneſis.ijꝰ. ⁊
viij.caꝰ. Et concoꝛdat etiã tex.
in. S. his ita infra eadẽ.q. De/
mum notabis text.in dicto.S. his
ita in verſiculo pꝛopter foꝛnicatio
nem vnuſquiſqʒ ſuam habeat vxo
rem.⁊ vnaqueqʒ habeat virum ſu
um ?c. In quo adde tu ꝙ hꝰad
litteram habetur per Pauluʒ pꝛi/
ma ad Coꝛinthios.vij. capitꝰ.
Inſuper notabis tex.in dicto.c
Moyſes in verſiculo Moyſes tra
didit ſi quis percuſſerit mulierem
in utero habentem ⁊? aboꝛtum fe
cerit ſi foꝛmatum fuerit det ani/
mam pꝛo anima. In quo tu ad

de ꝙ hoc habetur Exodi. xxi. co. z

Deuteronomij.xvuij. Inſuper
notabis eundem text. in verſiculo
in Adam exemplum datum eſt. qꝛ
coꝛpus ſoꝛmatum non accepit ani
mam ⁊?c. Inquo dicas tu ꝙ hoc
habetur oꝛiginaliter Beneſis.ij.c
Ultimo notabis eundem text.iĩ
fi.in verſiculo anima certe ꝗa ſpi/
rituſ eſt ĩ ſicco hab itare nõ poteſt
tdeo in ſanguine fertur habitare
⁊zc. In q̊ adde tu ꝙ dicitur alibi
quod hitat ĩ capite.c.accepiſti in
fra de conſecrat.diſtinctione.iiijꝰ
Succeſſiue notabis tex.in dic/

to.c.non omnes in verſiculo dici/

tur abꝛae ecce ancillaʒ ⁊? filiuʒ eiꝰ.
In quo adde tu qð hoc ad litte
ram habetur Beneſis.xxi.c. Et
concoꝛdat tex.in.c.recurrat infra
eadem queſtione.iiii7. Pꝛete/
rea notabis tex.in dicto.c. hono/
rantur in verſiculo non eſt virgia
lis pudoꝛis eligere maritũ. Et ibi
dem expetita magis debet vide/
ri a viro quam ipſa virum expe/
tat verecundiaʒ permittat anteq;

nubat. Inſuper notabis tex. in
dicto.c.mulier in verſiculo mulie
res enim etiam virgines in ſcrip/
tura ſolent appellari. In quo
dicas tu ꝙ hoc habet᷑ oꝛigĩialiter
Numeri.xxx.capꝰð. Et hec ſint
que quo ad tex.⁊ etiaʒ quo ad glo
ſas merito dici pñt. Quia gloſe
non multum habent.maxime glo.
ſumme. que nihil aliud facit niſi
qꝙ decidit hanc queſtionem pꝛout
ſupꝛa dixi in pꝛincipio.refferendo
ius antiquum ⁊ nouum in ea.
Inſuper notabis glo. multum
magiſtram in dicto.c. ſolet in ver
bo noluerint.Que ponitvtrum cõ
ditio poſſit apponi in matrimoĩo
7 an viciet vel viciet᷑.⁊ quid in cõ
tractibꝰ.⁊ etiam in vltimis volun
tatibus. Inſuper notabis glo.
in dicto.c. Moyſes in verbo in ſic
co que arguit ꝓ anglicis ? alama/
nis ⁊ polonis.vt poſſint biber᷑ foꝛ
titer ne anima habitet in ſicco. z
ideo tu intelligis. Nec hic ſunt
alia notatu digna.quo ad tex. veł
gloſas. Ludouicus bologninui
Juris vtriuſqʒ .d.⁊c.

xxxii.q.iii.

E tertia. pee elk

d tertia queſtio huius tri/
geſimeſecũde cauſe pꝛĩ
cipalis. In qua queritur vtruʒ
ſilia in nubendo debeat ſequi ma⸗/
gis arbitriũ aui q́; patris In qͥ
dicitur ꝙ patris tex.eſt in.c.patrẽ
ꝙ eſt. cñ. vnicum eadem queſtiõe
In qua quo ad tex.alia non ha
bes. Et etiã gloſe non multũ ſa/
ciunt.⁊ maxime glo.ſumme. Que
poteſt diuidi ĩ duas partes. Pꝛi
mo decidit hanc queſtionem pꝛo/
ut ſupꝛa dixi in principio. Se/
cũdo ponit vtrũ neptis teneat ne
ceſſario regꝗrere ĩ nubẽdo cõſenſũ
aui.⁊ ↄcludit ꝙ nõ.ſecũda ibi nec

P 4

aui c. Et hic non habes alia
notatu digna qͥ ad tex. vel gloſas.

XxXXu.q.un.
nod autem.
Hec eſt quarta queſtio
huius.xxxij?. cauſe pꝛin
cipalis. Qua queritur vtrum lice
at viuente vxoꝛe habere ſilios ex
ancilla. In quo dicitur ꝙ non.
arguendo tamen pꝛius ad partes
textus eſt.in. S. his ita reſponde/

tur. ⁊ in.c.dicat aliꝗs.⁊ in.S.ecce
ea.q. In qua et iaʒ ꝓhibetur oĩs

concubitus illicitus. text.eſt in. c.

meretrices.⁊ in.c.in eo.⁊ in.c.ſa⸗/
lomon.⁊ in.c.liberoꝛũ.⁊ in.c.libe
ri.quod eſt.c.finale eadeʒ ꝗſtione
Ex qua notabis aliqua. ⁊ pꝛio
ex textu in dicto.S.quod auteʒ in
verſiculo exemplo Abꝛabhe qui ꝓ/
pter ſterilitateʒ vxoꝛis ſue Sare
ingreſſus eſt ad Agar egiptiaʒ vt
ex ea filios acciperet. In quo
adde tu ꝙ hoc habetur oꝛigialiter
Beneſis.xvijꝰ.capꝰ. Inſuꝑ no/
tabis tex.in.c. Jacob. ex Rachel
cũ filios habere non poſſet ex an/
cilla filios ſuſcitauit ⁊ c. In quo
adde tu ꝙ hoc oꝛiginaliter habet
Beneſis.xxx.c. Pꝛeterea nota
bis eundeʒ tex. in verſi.poſt moꝛ/
tem Sare Abꝛaam duxit Ceturaʒ
in vxoꝛem. In quo dicas tu qðᷣ
hoc habetur Beneſis. xxv. c.
Succeſſiue notabis tex.in.c.re
currat in verſic, Iſmael de ancilla
natus expulſus eſt ab hereditate
⁊c. In quo adde tu ꝙ hoc oꝛigi
naliter habet Beneſis.xxꝰ. co.
Ulterius notabis tex. in. S. his
ita reſpõdetur in verſi.pꝛomiſſuʒ
erat Abꝛahe ꝙ in ſemine eius be/
nedicerẽtur omnes gentes ⁊c.
In quo dicas tu ꝙ hoc habet
Beneſis.xij.xv.⁊.xvið.capłis.
Demuʒ nortabis eundeʒ tex. in
verſic.ceteris in idolatria relictis
Abꝛaã ⁊ filios eiꝰ in peculiarẽ po

puluʒ ſibi dñs elegit ꝛc. In quo
adde tu ꝙ hoc oꝛigialiter habetur
etiã Heneſ.xiiijꝰ.c. Ulteriꝰ no
tabis eũdeʒ text.in.lege dicebat
maledicta ſterił q non reliqrat ſe
mel ſemẽ ſuũ ſuꝑ terraz In qꝰ
adde ꝙ hꝰ hr ad lr̃aʒ Exo.xxiij.c.
Poſtea notabis eundem textũ
in verſi. hinc etiaʒ ſacerdotibꝰ cõ/
lugia decreta ſunt.quia in ſucceſſi
one familie ſucceſſio conſtabat of
ſicij. In quo dicas tu ꝙ hoc ha
betur Leuitici.xᷣ. c. Pꝛeterea
notabis textuʒ in.c.dixit in verſi.
Sarra ad Abꝛaaʒ dixit. Ecce con
duxit me deus vt non pariam. in/
tra ergo ad ancillaʒ meã vt filios
facias ex ea ⁊c. In quo dicas tu
q; hoc habet oꝛigialiter Beneſis
xvi.c. Ulterius notabis tex.ĩ.c
nẽo in verſ.tollerabilioꝛ eſt culpa
ſi lateat q; ſi culpe vſurpet᷑ aucto/
ritas. Inſuꝑ notab tex.in.c.oꝛi
go in vᷣſi.nihil eni ẽ fedius q; vxo
rẽ amare q̃ſi adłterãaã. Inſuꝑ no
tabis gl.in.c.ſicut in vᷣſi. ſanctiꝰ ẽ
ſame moꝛi q; idolaticis veſci.⁊ ſã
ctiꝰ ẽ defũgi ſine libis q; ex ulicito
ↄcubitu ſtirpẽ q̃rere. Cõſeqnter
notab tex.ĩ.c.dicat aliꝗs ibi ñ erit
hrs filiꝰ ãcille cũ ſilio libere ⁊c.
In q dicas ꝙ iſtð hr oꝛigialiter
Beñ.xxi.c.⁊ trãſũptie hr᷑ ꝑ Paul
ad Ballath.iiij c. Ultio notabis
eũdẽ tex.in vᷣſi.adulteroꝝ filij ab/
hoiatio ſunt deo. In q dicas ꝙ
hoc hr ad litteraʒ Exo.xxxuij.c.⁊
Deutero. v. c. Subſeqnter nota
bis tex.ĩ.d.c.meretrices in vᷣſ.nõ
eĩ rapiaʒ pmiſit ꝗ furtũ ꝓhibuit.
In qͥ dicas ꝙ ho hr Leuit.xxix.
2 Exo.xx. c. Poſtmodũ notabis
tex.ĩ.c.ĩ eo ĩ vᷣſ.ĩ.l.veteri de neſa
dis cribuſ qᷓ ĩ occłto fiũt qᷓ noiare
ẽt turpiſſimũ ẽ ſcriptura ẽ ↄplexa
dicẽs verecũdos facite filios iſrł
ab oĩ imũdicia ⁊c.q̃ hñr deutero.
v.c.⁊ ẽt Exo.xxv. Poſtrẽo nota
bis tex. in. d. c. Dalomon in verſ.
immoderato vſu atqʒ aſſiduitate

— — —SDaffllrr—“ẽ

—

☛G

2
9
0
.
.
19
ſa⸗
re
ſrl

ſo.
ota

mulierum ſalomon ab hoc vſqʒ p
ditus eſt vt templum yd olis fabei
caret. ⁊ qui pꝛius deo templum cõ
ſtruxerat aſſiduitate libidinis ſub
tractus ydolis conſtrueret templa
non timuit ꝛc. In quo adde tu
ꝙ hec habentur tertio Regũ.xi.c.
c.⁊.ij. Paralipomenon.ij.⁊.iiij.c.
Et hec ſint quo ad tex.⁊ gloſas
que parum habent. maxime glo.
ſumme que dicit ꝙ hec queſtio nõ
habet dubium.⁊ plus non dicit.
Inſuper notabis glo.in.c. di⸗
cat in verbo ſucceſſionis.que po/
nit in quibus filius ſequatur con/
ditionem patris ⁊ in quibus con/
ditionem matris. Et hic nõ ſũt
alia quo ad tex.vel gloſas.

xxxit.q.v.
uod autem.

Pec eſt quinta queſtio
huius trigeſimeſecunde
cauſe pꝛincipalis. Qua querit
vtrum ea que paſſa eſt violentiaʒ
amittat pudiciciam. In quo di
citur ꝙ animi non.ſed coꝛpoꝛis ſic
tex.eſt in.c.tollerabilius.⁊ in.c re
uera.⁊ in.c.pꝛopoſito.⁊ in.c.ð pu
dicicia cum multis aliijs.c. ſequen
tibus eadeʒ queſtione. In qua
ſubditur ꝙ nibilominus non debʒ
equari virginibus.tex.eſt in.S.qᷓ;
uis.⁊ in.c.ille autem eadeʒ queſti
one. In qua ſubditur ꝙ non li/
cet viro dimittere vxoꝛem. nec e/
contra.niſi ex cauſa foꝛnicationis.
tex.eſt in.c.hoꝛrẽdus.⁊ in.c.ſivxo
rem.⁊ in.c.pꝛecepit.⁊ in.c. apud
nos.⁊ in.c.pꝛeceptum.⁊ in.c.quic
quid.⁊ in.c.chꝛiſtiana quod eſt.c.
fi.eadem queſtione. Ex qua ha
bes modo aliqua colligere. Et
p ex text.in.c.ita ne in verſiculo
nullus magnanimus ⁊ pudicus in
poteſtate habet ꝗcꝗd de carne ſua
fiat. ſed tantum ꝙ anuat mente vł
renuat. Ulterius notabis tex.ĩ
c.ſicut in verſi.illa eſt vera ↄtinen

— 2

tia quã nũq;ᷓ tranſgredi põt neceſ⸗/
ſitas debilitate coꝛpoꝛis ſʒ q; ↄple
ctitur voluntas ſancti pꝛopoſiti ⁊c
Ulteriꝰ notabis tex.i.c.ſi pau/
lus in verſi.timeamus illam pꝛo/
phetiã.que dicit virgies bone de
ſicient c. In quo dicas ꝙ bhoc
hr Iſaye. lv. c. Pꝛeterea notab
tex.i.c.nec ſolo ĩ verſi.impudicus
oculus ipudici coꝛdis eſt nuntius.
Pꝛeterea notabis tex.i.c.pᷣce/
pit in verſi.pᷣcepit dominus nõ de
bere admitti vxoꝛem excepta cau
ſa foꝛnicationis ꝛc. In quo ad/
de tu ꝙ hoc habetur Mathei. xix
c. ? Marci.x. Et ↄcoꝛdat ẽt tex
in.c.pᷣceptũ.j.ea. Ulto notabis
tex.iĩ.d.c.xpᷣiana i fi.ĩ verſi.cũ par
cauſa ſit iterduʒ ꝓbatõe ceſſate vĩ

dicta ↄgeſcit ⁊c. Et hec ſint quo

ad tex. Nũc caꝑio gloſas rlatu
dignas. Et pᷣ glo.ſũme qꝗᷓ põt diui/
di i duas ptes. Pꝛio decidit hãc
qõeʒ ꝓut S.dixi in pꝛinꝰ. Secũ
do poiĩt ĩ q̊ differat vᷣgo ⁊ ↄiugata
7 vidua.⁊ dicit ꝙ virgo hʒ virgi⸗
nitatẽ ↄiugata pudiciciã vidua ve
ro caſtitatem. a ibi ?æ nota. In⸗/
ſuper notabis glo.ĩ.d.c.pᷣceptũ in
vᷣbo dignitatis ꝗᷓ dicit ꝙ ſi excom
mũicatꝰ ↄtẽnit excõicatõʒ põt iu⸗
dex ſecularis pꝛiuare eum feudo.
NPec hic ſunt alia. Lud.bo.

Ed ponatur.

ſ Pec cẽ.via.qõ hꝰ.xxxij
cae pꝛicipał. Qua qrt
tur vtruʒ adulter poſſit dimittere
adulterã. In à bꝛeuiter dr ꝙ nõ
tex.ẽ ĩ.c.nihil.ĩ.c.ſi dicturi.⁊ ĩ.c.
nõ mechaberis qð ẽ.c.fi.⁊ ĩ.S.hiſ
auctoꝛitatatibꝰea.q. In qᷓ dr ẽt
qꝙꝙ gqᷓuiꝰ puniẽdi ſũt mariti q; vxo/
res.d.c.nõ mechaberis. Ex quo
tex.notabis ibi nõ mechaberis.i.
nõ ibiſ ad alia aliq; pᷣtervxoꝛẽ tuã
zc. In q̊ ddð ꝙ hoc hr̃ oꝛigialr
Exodi.xx.c.⁊ Deuterono.v.caꝰ.

Nec in tex.vel in gloſis habes a/
lia Excepta glo. ſumme quam di/
uido tibi in tres partes. Pꝛimo de
cidit hanc queſtioneʒ pꝛout ſupꝛa
dixi in pꝛincipio. Secũdo poõit
Utruʒ maritus adulter poſſit de/
nunciare crimen vxoꝛis adultere.
Et dicit ꝙ nõ niſi peniteat pꝛiꝰ de
crimine ſuo. Tercio enumerat
ſex caſus in quibus maritus non
poteſt accuſare vxoꝛem adulteraʒ
ſecũda ibi denunciare tamen.ter/
cia ibi ſunt ramen ſeptẽ caſus ⁊c.
Inſuper habes gloſaʒ multuʒ
ma giſtraʒ in dicto.c.nihil in ver/
bo cõuincit᷑.que ponit quomodo
maritus poteſt cõuinci de adulte/
rio qui pꝛius cepit accuſare vxo/
rem adultera;ʒ. Nec hic ſunt a
lia in textu vel in glons. Ludo
uicus bologninus.

xxxii.q.vii.
Anc autem.

n Hec ẽ ſeptima queſtio
huius trigeſimeſecunde
cauſe pꝛincipalis. Qua queritur
vtrum ille qui dimiſit vxoꝛeʒ ſuã
cauſa foꝛnicationis poſſit aliaʒ du
cere ea viuente. In quo dicitur
ꝙ non. textus eſt in. c. interueniẽ/
te.in.c.licite.in.c.apoſtolus cum
ſequentibus eadeʒ queſtione.
In qua ponitur etiaʒ ꝙ graui
us eſt coire contra naturam q; ſe/
cunduʒ naturam. textus eſt in. S.
ſuam enim. ⁊ in.c.adulterij. ⁊ in.c
offerebat. ⁊ in.c.flagitia. ⁊ in.c.
vſus naturalis eadeʒ queſtione.
In qᷓ ſubdit᷑ pꝰea ꝙ ꝗs doꝛmi/
ens cũ duabꝰ ſoꝛoꝛibꝰ vł nouerca
vel filiaſtra non põt ducere vxoꝛẽ
nec ille virum. text.eſt in.c.que/
daxs. ⁊ in.c.ſi quis viduam. ⁊ in. c.
concubuiſti. ⁊ in.c.ſi quis cum no/
uerca eades queſtione. In qua
ſubditur aliud ꝙ non poteſt quis

dimittere vxoꝛem ſterilem ex cau
ſa ſterilitatis. textus eſt in.c.tan/⸗
tum.⁊ in.c.vſque adeo quod eſt.c
fſinale eadem queſtiõe. Ex qua
notab aliqᷓ relatu diga.⁊ p ex tex.
eſt in.c.placuit ibi dimiſſus ab vx
oꝛe ⁊ dimiſſa a marito alteri non
cõiungatur. In quo adde tu ꝙꝙ
hoc habetur per Paulum pꝛiĩa ad
Coꝛinthios.vijꝰ.capitulo.⁊ Ma/
thei.xixꝰ.⁊ Marci.xꝰ.Et concoꝛ⸗
dat textus in.c.apoſtolus.S.ead.
Ulterius notabis textuʒ in di/
cto.c.tantuʒ in verſiculo. alterius
vxoꝛis aut iure ac poteſtate apud
antiquos patres phas erat ⁊c.
In quo dicas quod hoc habe/
tur eneſis.xviꝰ.capitulo. Et
hic non ſunt alia quo ad textũ vel
gloſas.⁊ maxime in gloſa ſumme
que nihil aliud facit niſi quod de/
cidit hanc queſtioneʒ pꝛout ſupꝛa
dixi dicens quod non habet dubi
um. Et ponit etiam tres limitatio
nes de quibus in ea. Inſuꝑ no
tabis gloſam in dicto.c.licite.in
verbo nũquaʒ que dicit ꝙ baptiſ⸗
mus non deletur moꝛte.nec aliud
in quo conferatur gratia. Inſu
per notabis glo.ĩ.c.quid in omni
bus in verbo imponis.que ponit
pꝛecepta que continebãtur in pꝛi/
ma tabula ⁊? in ſecunda. Nam in
pꝛima erant tria.in ſecunda vero
ſeptem de quibus dic vt in ea.
Ultimo notabis glo.i.c.hi qui
in verbo ſecti.que dixit ꝙ in ma/
trimonio non requiritur ſemper
ꝙ ſit ſpes filiouum. Poſtremo
notabis glo. in.d.c.tantũ ĩ verbo
temere.que dixit ꝙ melius eſt pie
dubitare q; temereſdiffinire quod
nota tu qui ita ex abꝛupto ⁊ cito
cito iudicas omnia.? male. Et
hic non ſunt alia.que merito dici
poſſint qͥ ad tex.vel gloſas. Lu/
douicus bologninus iuris vtriuſ⸗
qʒ doctoꝛ ⁊ eques.

,w☛,W

„ αρ f — —

—.—

xxxii.q.viii.
um itaque.

Hec eſt octaua ⁊ vlti/
ma queſtio huius trige/
ſimeſecunde cauſe.Qua
queritur vtrũ liceat ducere hebꝛe
am vxoꝛeʒ ſub condictione vt effi
ciatur chꝛiſtiana. In quo dicit᷑
ꝙ ſic.ſed non pꝛobatur hec conclu
no in hac queſtione.in qua habes
vnicuʒ textuʒ tantuʒ. Sed pꝛoba/
tur in.c.caue.⁊ in.c.cum opoꝛteat
ſupꝛa.xxviija.queſtione pꝛima.Et
ita decidit glo.ſumme hic que ni/
hil aliud facit.Et oſtendit oꝛdine⸗
magiſtri Gratiani in hac queſtiõe
que bꝛeuiſſima eſt vt vides. Ex
quibus omnibus nunc habes ex/
peditioneʒ huius trigeſimeſecũde
cauſe pꝛincipalis cum deciſiõe oc
to queſtionuʒ in ea contentarum.
cum his que annotari potuerunt
tam in textu q; in gloſis earum cũ
additõibus nris neceſſarijſ æ opoꝛ
tunis. Lodouicus bologninus
iuris vtriuſqʒ doctoꝛ.

xxxiii.cauſa.
heña trigeſi

me tercie cauſe.ex quo
eliciũtur quinqʒ queſti/
ones.in quaruʒ vna videlicet tri/
geſimatercia continẽtur ſepteʒ di
ſtinctõnes pꝛout infra in pꝛoceſſu
videbitur. Uir quidam maleſi/
cijs impeditus vxoꝛi ſue deb itum
reddere non poterat. Alius in/
teri clanculo eã coꝛrupit. A vi/
ro ſuo ſeparata coꝛruptoꝛi ſuo pu
blice nubit. Crimen quod com
miſerat coꝛde deo tantum conſite/
tur. Reddit᷑ huic facultas eã co
gnoſcendi repetit vxoꝛem ſuam.
qua recepta vt expeditius oꝛatio

ni vacaret ? ad carnes agni puruz⸗
accederet continentiaʒ ſe ſeruatu
ruʒ pꝛomiſit. Uxoꝛ vᷣo cõſenſuʒ
adhibuit. Unde oꝛte ſunt quin
que queſtiones pꝛincipales inferi
us gradatiʒ decidende.

xxxiii.q.i.
nod autem.

Hec eſt pꝛima queſtio
huiꝰtrigenimetercie cau
ſe pꝛincipalis. Qua queritur vtrũ
pꝛopter impoſſibilitateʒ coeundi
mulier ſit ſeparãda a marito.
In quo dicitur ꝙ nõ ſi pꝛius ſe
cognouerũt alias ſic.⁊ impedimẽ⸗
tum ſit perpetuuʒ. tex.eſt in.c.qðᷣ
autem.⁊ in.c.requiſiſti.⁊ in.S.ec
ce.⁊ in.c.ſi per ſoꝛtiariaſ quod eſi
capitulum finale eadem queſtiõe.
Ex qua notabis aliqua relatu
digna.Et pꝛimo ex textu in dicto
S. quod auteʒ in verſiculo nulli le
cet dimittere vxoꝛem ſuam ⁊c.
In quo adde tu quod hoc ha⸗
betur Mathei.xixꝰ.æ etiam Mar
ci.xᷣ. capitulo. Ultimo ſigna/
bis eundeʒ textuʒ in verſiculo mu
lier quanto tempoꝛe viuit vir alle
gata ei eſt legi ipſius reddendi ſi/
bi debitum c. In quo adde tu
ꝙ hoc habetur per Paulum pꝛi/
ma ad Thimotheuʒ. vijꝰ. capit.
Nec hic ſunt alia quo ad textũ
vel gloſas excepta gloſa ſumme.
quam diuido tibi in ſex partes.
Pꝛimo pꝛemittit tres ſpecies
impoſſibilitatis. Secundo pꝛe
mittit aliter impedimenta contin
gentia. Tercio decidit hanc qᷓ⸗
ſtiõz pꝛout ſupꝛa dixi in pꝛicipio.
Quarto ponit quanto tempoꝛeę
debet videri ſi impedimentuʒ eſt
perpetuuʒ. Et bꝛeuiter tenet ꝙ in/
fra trienniuʒ hoc debz videri per
text.in. c. laudabilem extra de fri⸗
gidis ⁊ maleſi. Quinto ponit a

quo tempoꝛe incipiat currere hoc
tempus.Et tenʒ ꝙ ab illa die quo
temptant coire. Sexto ⁊? vlti⸗
mo ponit vtrũ debeat pꝛeſumi im
pedimentuʒ pꝛeceſſiſe matrimo/
niuz vel ſequutuʒ eſſe. Et con/
cludit ꝙ dʒ pᷣſumi ſequutũ eſſe.ſᷣa
ibi. vel ſic diſtinguas tercia ibi.
7 quecunqʒ ſit. quarta ibi z nota
ꝙ licet.quinta ibi ⁊ hoc triennium
currit.ſexta ibi an dubitatur ⁊c.
Inſuper notabis glo. in dicto
capꝰ.ſi quis in verbo aliquo. que
ponit illud Ouidij. A iuuene cu/
pido creditur reddita virgo. Et
multum magiſtraliter loquitur cir
ca pꝛeſumptionem coitus.etiã ꝗqd
ſi vir vel vxoꝛ ab inuito ſciunt eaʒ
eſſe frigidam ⁊ maleficiatam ⁊ ſe/
cũ contraxit. Niec hic ſunt alia
cõmemoꝛatione digna.quo ad tex
vel gloſas. Ludouicus bolo/
gninus Juris.v.d. ⁊c.

xxxiii.q.ii.
Vod autem.

4 Pec eſt ſecũda queſtio
bꝰ trigeſimetercie cau/
ſe pꝛincipalis.Qua queritur vtrũ
mulier poſt ſeparationem mariti
poſſit nubere ei cuʒ quo pꝛius foꝛ
nicata eſt. In quo dicitur ꝙ ſic
quia perinde eſt ac ſi marituſ moꝛ
tuus fuiſſet. vnde moꝛtuo viro ⁊c
Et voluit Hratianus in hoc.S.qð
autem ead.queſtione. In qua ſub
ditur ẽt incidenter alia qſtio vtrũ
poſſit maritus dimittere vxoꝛem
ſine cauſa ⁊? pꝛobata coꝛaʒ ludice
Et dicitur ꝙ non. text.eſt in. c. ſe/
culares. in. c. an quod.æ in. c. hy
ſtoꝛia.⁊ in.c.ſine eadem queſtiõe
In qua additur aliud ꝙ non li/
cet viro occider̃ vxoꝛẽ aliquo mõ
textus eſt in.c.interfectoꝛes. ⁊ in
c.inter hec. ⁊ in.c.quicunqʒ. ⁊ in
c.qadmonere cum.c.ſequenti eadẽ

qõe. In qua ponit etiã q̃ pẽa
puniatur cõtrafaciens. textus eſt
in.c.hoc ipſum eadeʒ queſtione.
In qua ſubditur etiaʒ aliud ꝙ;
poſtea non pꝛohibetur cõtrahere
aliud matrimoniuʒz. textus eſt in. c
de his.⁊ in.c.audiuimus.⁊ in.c.in
adoleſcentia eadem queſtione.
In qua ponitur etiã que pena
imponatur occidenti matrem. de
quo hẽs tex.in.c.latoꝛẽ ea.qſtio/
ne. Ex qua modo habes colli/
gere aliqua relatu digna. Et pꝛi
mo notabis textuʒ in. S. in hoc ca
pitulo in verſicło. ſeparatio pena
eſt c. Cum quo concoꝛdat tex.
in.c.placuit.S.xvi.q.vio.Et tex.
in.d.c.ĩterfectoꝛes in ſi.iĩ verſ.nõ
veni mittere paceʒ ĩ terra ſed gla
diuʒ zc. In quo adde tu ꝙ hoc
habetur Mathei.xꝰ. capitulo.
Ulterius notabis text.in.d.c.
admonere.in verſi.deus non vult
moꝛtem peccatoꝛis ſed vt conuer⸗/
tatur ⁊ viuat c. In quo adde
tu ꝙ hoc oꝛiginaliter habet Eʒe/
chielis.xviijꝰ.capitulo.⸗ Inſuꝑ
notabis textuʒ in dicto.c.hoc ip/
ſum in verſicu. Maria ſoꝛoꝛ Aron
pꝛophetiſſa dum aduerſus Moy⸗/
ſem cucurriſſet illico ſtigmate le/
pꝛe percuſſa eſt c. In quo ad/
de ꝙ hoc habet᷑ oꝛiginaliter Nu/
meri.xij.capitulo. Pꝛeterea
notabis textum in dicto.c.audiui⸗/
mus in verſiculo.agite penitenti/
am.appꝛopinquabit enim regnuʒ
celoꝛum ⁊ c. In quo dicas tu ꝙ
hoc habetur Mathei.iijꝰ.capitło
Ulteriꝰ notabis text.in.c.ſi ꝗs
cũ duabꝰ in vᷣſi.ſi ꝗs cũ duabꝰ jo/
roꝛibus fuerit foꝛnicatꝰ aut cũ hiſ
cum quibus ſancta ſcriptura pꝛo/
hibet zc. In quo adde tu ꝙ he
ꝓphetie hñũt᷑ oꝛigiãlłr Leuit.xx.c.
Ultimo notabis tex.in.c.quos
deus cõiunxit homo non ſeparet
⁊c. In quo dicas ꝙ hoc habet
ad litteraʒ Mathei.xix.c. ⁊ Mar
ci.x.c. Mec hic ſunt alia quo ad

—— ——— — — — — —

+ ☛

.
4

—

—

-—

8

WWWw

tex. Capio nũc gloſas relatu di
gnas.Et pꝛimo glo.ſumme quam
diiuido tibi ĩ duas partes. Pꝛi
mo dicit ꝙ bec queſtio non habet
dubiuz. Becundo annectit aliam
queſtioneʒ videlicet an vxoꝛ adul
tera ſit reſtituenda viro.Et tenet
ꝙ ſic pᷣterq;ᷓ in aliquibus cabus.
de quibus in ea.ᷣa ibi ideo ponit.
⁊c. Inſuper habes glo.in.d.c.
interſectoꝛes in verbo indulgẽtia
que dixit ꝙ indulgentia eſt ius ta
le quo ſuperioꝛ vti poteſt ſed non
inferioꝛ. Ulterius habes gloſã
magiſtraʒ in. c. inter hec que põit
quomodo pater ⁊ maritus poſſint
occidere filiam vel vxoꝛeʒ adulte
ram.Et concludit ꝙ poteſt in ipſo
actu ⁊ hoc in ſoꝛo ciuili tamẽ pec/
cat moꝛtaliter quo ad deũ. Ul/
terius notabis glo.in.c.quicunqʒ
in verbo monaſteriuʒ ꝗ põit plłles
effcũs reſultãtes ex ingreſſu mõa
ſterij.⁊ maxime qꝛ tollit᷑ votum ⁊
ꝛuramẽtux;ʒ. Ultimo hẽs glo.in
d.c.latoꝛeʒ in verbo arma ꝗᷓ dicit

ꝙ vaſallus poteſt aliquãdo ſeruir

domiĩo ſuo ꝑ ſubſtitutũ. Alia ve
ro non ſunt hic quo ad tex.vel glo
ſas. Expedita igitur reddit᷑ hec

xxxiija. cauſa pꝛincipalis cum dua

bus eius queſtionibus ex quinqʒ
cũ his que notari in eis potuerut
tam in textu qᷓ; in gloſis vna cũ ad
ditionibus ⁊ ſuppletiõibꝰ noſtris
opoꝛtunis ⁊ neceſſariſis. Nunc
ſuꝑeſt expedienda tercia q̃ſtio pꝛĩ
cipalis huiꝰ.xxxiije.cauſe loco cu
ius ſubnectitur tractatus de peni⸗/
tentüs ſolemnis ⁊ quottidianus.
diuiſus ĩ ſeptẽ diſtinctös. Poſt
queʒ aggrediemur quartã ⁊ quin/
taʒ queſtiones pꝛincipales huius
xxxiije. cauſe.quas etiã moꝛe ſoli/
to ꝑficiemus.cũ laude ⁊ ſuffragio
illius.in cuius manu ſumus nos ?
ſermones noſtri æ omnis ſcientie
⁊ diſcipline.⁊ ꝗ ſcientiaruʒ eſt do
minus. Juxta illud quod habetur
pꝛimo Reguʒ.ijꝰ.c.in pꝛincipio.⁊

ſine quo factum eſt nihil.⁊ omnia
per ipſuʒ Johãnis pꝛimo.c.cũ ali
is ſimilibus. Lodouicus bolo/
gninus. U. J. D.

Tractatus
de penitentiis.

Diſtinctio pꝛima.

Js bꝛeuni

b ter decurſis. Hec
eſt tertia qõ huius
trigeſimetertie cau
ſe pꝛincipalis. Et
eſt etiam pꝛima di/
ſtinctio quottidiani tractatꝰ de pe
nitentis hic multum accõmodate
inſerti.qui ſub ſe habet ſepteʒ di/
ſtinctiones pꝛincipales. In qua
quidem queſtione tertia. ſeu diſtĩ
ctõe pꝛĩia vt iuxta cõeʒ vſũ allegã
di loquamur. Queritur vtrum
ſola confeſſione coꝛdis crimẽ poſ/
ſit deleri abſqʒ confeſſione oꝛis.
In quo dicitur ꝙ non poſt muł
ta niſi quando facultas non daret
vt quis poſſit confiteri tex.eſt in.c
perfecta.⁊ in.c.nõ põt.⁊ in.c.nul/
lus ⁊ in.c.neminem.⁊ in.c.agite ĩ
fra eadem.diſ.⁊ fere per tota hãc
diſtictioneʒ pꝛimã. In qua hinc
inde tamen ad partes arguit᷑ mul
tũ copioſe ⁊ finaliter hec eſt vera
cõcluno ꝓut etiã dicemꝰ inferiꝰ.⁊=
marxiĩe ĩ glo.ſũme huius diſtictõis
In qᷓ diſ.pꝛĩa vt itelligaſ oꝛdiẽʒ
magiſtri Gꝛatiani pꝛio oſtẽdit per
multa iura ꝙ ſine confeſſione ſola
contritio ſufſicit ad impetrandaʒ
veniaʒ peccatoꝛum. text.eſt in.c.
Petrus.⁊ in.c.lacrime. ⁊ in.c.di⸗
xi.⁊ in.c.magna pietas es.diſtin.

In qua pꝛobatur etiam per ali
qua iura ꝙ voluntas pꝛopꝛie re/
putatur ſactũ.tex. eſt in.l.ñ ꝗs nõ
dicã raꝑe. ⁊ in.l.nẽo.⁊ in.l.quicũ
qʒ.in.l.ꝗſquis. ⁊ in.l.ſi ꝗs cũ telo
in.l.ſi quis necandi ⁊.l.ſi foꝛte.⁊.l
ſi quis tam maſculum. ⁊.l.ſi quis
pulſatus eadem diſtinctione.
In qua poſtmodum arguitur ĩ
contrarium ꝙ imo voluntas ſola
non puniatur.⁊ ad hoc eſt tex.ĩ.
econtra.⁊ in.l.cogitationis.⁊ in
l.ſollic itatoꝛes.⁊ in.l.qui puero.
⁊ an.l.vulgaris.⁊ in.S.hec autem
verba ead. diſtin. In qua ſtati
pꝛobatur etia de iure canõico vo
untateʒ abſqʒ effectu puniendaʒ
foꝛe.tex.eſt.in.S.hinc etiaʒ.⁊ in.c
periculoſe.⁊ in.c.homicidioꝛuʒ.⁊
in.c.omnis iniquitas.⁊ in.c.nũꝗd
Chaym cũ młtis.c.ſequẽtibuſ ea.
diſtinc. In qua poſtmodum fit
tranſitus ⁊? reditus per magiſtruʒ
Bratianuʒ ad pꝛimaʒ parteʒ affir
matiuaʒ huius qſtionis.Sõ.ſoꝛma/
te ꝙ ſola cõtritio ſufficit abſqʒ cõ
feſſione oꝛis. tex.eſt in.S.hoc idẽ
pꝛobatur.⁊ in.c.cõuertimini.⁊ in
c.reſuſcitatus.⁊ in.c. omnis el pꝛi
mo ⁊ el ſecundo ea. diſtinc. In
q̃ poſtmoduʒ ſtatim adducunt ali
qua iura pꝛobantia totuʒ contra/
riuʒ in.c.dic tu.in.c.non poteſt.in
c.ecce nunc.⁊ in.S.his verbis.⁊ ĩ
c.perfecta.⁊ in.c.non poteſt.⁊ in
c.nullus cũ multis capitulis ſequẽ
tibus ea. diſtin. In qua poſtea
reſpondet᷑ ad cõtraria ſupꝛa alle/
gata.vt in.S.poteſt.⁊ in. .ex hiſ
itaqʒ.⁊ in.S.ex his omnibus. In
quibus tandeʒ concluditur ꝙ ſine
oꝛis confeſſione nõ meretur quis
veniaʒ peccatoꝛu;. Pꝛo quo ad
ducitur etiaʒ tex.in.c.ſufficit.⁊ in
c.penitentia.⁊ in.c.non ſufficit.⁊
in.c.nouit.⁊ in.c.aliud cuʒ multis
72 multis caplłis ſequẽtibus vſʒ ad
his auctoꝛitatibꝰ.e. di. In qᷓ
8.etias ideʒ firmatur ? re ſponde
tur ad iura omnia que videbatur

pꝛobare cõtrariuʒ. Et etiã reſpon
detur ad ea per magiſtrum 1.5.
econtra.⁊ in.S.quecunqʒ.⁊ in.
hoc ergo.⁊ in.S.cum ergo.⁊ in.S
quibus auctoꝛitatibus.⁊ in.c.qui⸗
dam deo quod eſt. c.fi.ea.diſ.
In qua non mireris ſi varie ⁊
diuerſimode pꝛoceſſimus plus q;
in alijs diſtinctionibus ⁊ queſtio/
nibus pᷣcedentibus.quia opoꝛtuit
nos imitari oꝛdinẽ magri Hꝛatia⸗
ni qui argumentatur in q̃ſtione.ẽ
foꝛmata pꝛo ⁊ contra allegando ⁊=
ſuꝑallegaãdo nõ ſoluʒ bis ſed ſepi
us pꝛo ⁊ cõtra moꝛe optimi athle
te ⁊ dimicatoꝛis certantis ⁊ in du
ello pugnantis vt ex pꝛedictis ap/
aret. Ex qua quideʒ pꝛima di
Rincrone ſeruãdo moꝛeʒ ſolitum
habes colligere qᷓ; plura memoꝛa
tu digna.quia he ſepteʒ diſtinctio
nes ð pẽitentijs multũ ſingulareſ
7 allegabiles ſunt pꝛout in ꝓceſſu
videbiſ.⁊ omnia meo iudicio ſunt
aurea.qꝛ hic iacʒ maxima vtilitaſ
anime ⁊ coꝛꝑis. Et pꝛimo nota
bis tex. in.c.lachꝛime in verſi.ſa⸗
criſiciũ deo ſpiritus cõtribulatus
coꝛ contritum ⁊ humiliatum deus
non deſpicies ꝛc. In quo adde
tu ꝙ hoc habetur in pſalmo quin/
quageſiõ incipiẽte Miſerere mei
deus ?c. Gecundo notabis tex.
in dicto.c.dixi in verſi.dixi confi⸗/
teboꝛ aduerſuʒ me iniuſticiã meã
domino 7c. In quo adde tu qðᷣ
hoc habet᷑ ad litteraʒ in alio pſal
mo.xxxiᷣ. CTercio notabis etiã
tex.in.d.l.ſi quis non dicam rape
re cum octo legibus ſequentibus
hic canonizatis pꝛobantibus ſolã
voluntatẽ abſqʒ opere puniẽdam
ſoꝛe.que leges vt itelligas loquũ
tur in atrocioꝛibus criminibus.
Pꝛeterea notabis text.in.d.l.
cogitationis cum tribus legibus
ſequentibus que etiaʒ ſunt hic ca⸗
nonizate cum. S. hec auteʒ verba

.„

in quibus mõ ꝓbatur cõtrariũ.ſ.

ꝙ non punit᷑ affectus ſi nõ ſequat

effectus.ſed he ꝓcedũt ĩ leuioꝛibꝰ

Pꝛeterea notabis text · in dicto
c.periculoſe in verſiculo euange/
liſta dicit dominuʒ crucifixum ho
ra tertia alius vo ſexta.?c In q
adde tu ꝙ Marcus dixit de hoꝛa
tertia.xijꝰ.⁊.xv.capiꝰ. Johannes
vero dixit de hoꝛa ſexta in. c.xꝰ.
xio.⁊.xviiij.c. Que ſcripture con
coꝛdantur per Auguſtinum in dic/
to.co. periculoſe vt pꝛima cruciſi
xio intelligatur de traditione fac/
ta contra dominum noſtrum Ihe/
ſum xp̃ʒ.ſʒ alia de vera crucifixio/
ne eiuſdem. Inſup notabis tex
in.d.c.nũquid in verñ. Chaym cũ
domino munus offerret pimerat
fratrem zc. In quo adde tu qð
hoc habetur oꝛiginaliter Geneſis
iiij. c. Demum notabis tex.i.d.
c.non putare in verſi.hominuʒ dẽ
tes eoꝛũ arma ⁊ ſagitte lingua eo
rum machera acuta ?c. In quo
adde tu ꝙ hoc habetur ad litterã
in pſalmo.lvi.incipiente. Miſere
re mei ⁊ c. Et ↄcoꝛdat ẽt tex.ĩ.e
periculoſe ſupꝛa ea.q.in fi. Ul

teriꝰ notabis tex.in.c.hõicidiuʒ le

ge vetitum ?c. In quo adde tu
ꝙ hoc habetur ad litteram Deute
rono.v.c.vbꝛi eſt iſta lex ſcripta.
Pꝛeterea notabis tex.in. S. itẽ
ſicut auctoꝛitas teſtatur voluntas
remuneratur non opus ?c. In
quo adde ꝙ hoc oꝛiginaliter habe
tur Geneſis.xxij.c. Ulterius no/
tabis tex.in.S.hoc idem in verſi.ĩ
quacunq; hoꝛa ingemuerit pecca/
toꝛ vita viuet ⁊ non moꝛietur.
In quo dic ꝙ boc legitur Eʒe/⸗
chielis.xxxiij. cͤòë&æðↄ Et concoꝛdat
etiam tex.in.c.ponderet ſupꝛa.la.
diſt. Demum notabis eundem
tex. in verſ.ſcindite coꝛdaveſtra ⁊
non veſtimenta veſtra ꝛc. In
dicas idem haberi oꝛiginalłr Eʒe⸗
chielis.xxviiij.c.⁊.ij. Regum.iijꝰ.
c.⁊ etiam Malachie.iij. c. Ulte
rius notabis etiam tex.in dicto.c.
conuertimini ad me in toto coꝛde

veſtro.⁊ ego conuertar ad vos ꝛc

In quo tu adde ꝙ hoc habetur
Eʒechielis.pꝰ.cᷣ 7 etiam Iſaye.
xlv.⁊ zacharie pꝰᷣ. Et etiam cõ
coꝛdat tex.in.c.vide benignum in
fra eadem. Et in. c. reuertimini
ſupꝛa.xvi.q.pa. Inſuper nota
bis eundem tex.in verſi.dominus
pꝛecepit lepꝛoſis vt oſtenderent ſe
ſacerdotibus in itinere anteq; ad
ſacerdotes venirent mundati ſunt
⁊c. In quo adde tu ꝙ hoc habe
tur oꝛginaliter Luce.v.⁊.xxvꝰ.c.
Inſuper notabis eundem text.
in verſiculo Laʒarus de monumẽ/
to viuus pꝛodijt. In quo dicas
tu ꝙ hoc ad litteram legituꝛ Johã
nis. xi. c. Demum notabis eun/
dem tex.in verſiculo. poſt trinam
negationem Petrus domino euʒ
reſpiciente ꝓfudit amaras lachꝛy
mas ⁊ c. In quo dicas tu ꝙ hoc
habetur ad litteram Luce.xxij.c.
Et etiam cõcoꝛdat tex.in.c.pꝛi
mo ſupꝛa eadem queſtione. Et
tex.in.c.ij.ſupꝛa.xv.q.vltima.⁊ ĩ.
c.coꝛripiantur.xxiiij. qõne.iij.
Demum notabis etiam eundeʒ
tex. in verſiculo dominus lepꝛoſũ
tangendo mundauit. ⁊ poſtea ſa/
cerdoti ſacrificium ex lege offerri
pꝛecepit ?c. In quo dicas tu ꝙ
hoc legitur ad litteram Luce.v.c.
2 etiam Mathei. viij. Et lex il/
la de qua ibi ſit mẽtio habetur oꝛi
ginaliter Leuitici.xuij. c. Suc/
ceſſiue notabis eundem tex. ĩ ver
ſiculo nunquid medici ſuſcitabunt
2 confitebuntur tibi. In quo di
cas tu ꝙ hoc habet Iſaye. xxxvij
capꝰ.⁊ etiam eccleſiaſtici.xvijꝰ. ⁊
etiam in pſalmo incipiente.Domi
ne deus ſalutis c. Ulterius eti
am notabis text.in.c. reſuſcitatus
in verſiculo nulla participatio lu/
cis ad tenebꝛaſ zc. In quo ado
tu ꝙ hoc habetur ad litteram iudi
cum. xviiij. c. Inſuper notabis
etiam tex.in.c. omnis in verfſi.ſi fi
lij Abꝛae eſtis facite oꝑaAbꝛae ⁊c

In quo dicas tu ꝙ hoc habetur
ad lraʒ Joh. vlii. c. Inſuꝑ nota
bis eundeʒ tex. in verſi.nemo auũt
filius dei ⁊ dyaboli ſimul eſſe põt
⁊c. Et eundeʒ tex. ibideʒ ſtati. Ne
mo eniʒ duobus dominis ſeruire
põt ⁊ c. In quo vltio dic ꝙ hoc
habet᷑ ad lraʒ Math.viij.c.⁊ Luce
xviꝰ. ⁊ ↄcoꝛdat ẽt tex.i.S.rõanos
J. diſ.iiʒ. Subſequẽter notabiſ
etiã tex.in.c.omnis el ſo in verſ.
bonus ⁊ malus aliquis eſſe nõ po
teſt. Ulterius notabis tex. in. d
c.dic tu in verſic.iniquitates tuas
dic tu vt iuſtiſiceris. In quo
dicas ꝙ hoc habet᷑ ad lr̃aʒ Iſaie.
xliij.c.⁊ etiã cõcoꝛdat tex.in.c.ec/
ce.j.ea. Subſequẽter ſignabis
tex.in.c.his vᷣbis in verſi.penitẽ/
tia vera eſt doloꝛ coꝛdis ⁊ amari/
tudo anime pꝛo malis que quiſqʒ
cõſenſit vel cõmiſit. Et ibidẽiſta
tim. Penitentia eſt mala pꝛeteri/
ta plangere ⁊ plangẽdo iterũ non
cõmittere ⁊c. Inſuꝑ etiã notab
tex.in.c.nullus in ſi.in verſi.ita eĩ
impartit᷑ a deo largitas miſericoꝛ
die vt nõ relinquat᷑ iuſticia diſci/
pline. Pꝛeterea ſignabis tex.ĩ
c.agite penitẽtiaʒ in verſi.que ſol
ueritis in terra erũt ſoluta ⁊ in ce
lo ⁊c. In quo adde ꝙ hoc ha/
betur ad lraʒ Johãnis.xx.c.⁊ etis
cõcoꝛdat tex.in.c.queʒ penitet.j.
ea. Inſup etiã notabis eundeʒ
tex.in verſi. Job dicit erubui ĩ cõ
ſpectu populi peccata mea confi/
teri c. In quo adde ꝙ hoc ex/
pᷣͤſſe habet᷑ Job. xxxi.c. Subſe
quẽter notabis tex.in.c.⁊ venit ĩ
verſi. Adam poſtquã peccauit fu/
git a cõſpectu dei.⁊ interrogatus
reſpõdit.audiui vocẽ tuã ? timui
7 abſcondi me qꝛ nudus eraʒ ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc habet
ad lr̃am GBeneſis.iij. c. Pꝛeter̃a
notabis eũdeʒ tex.in verſ. Chayʒ
de fratricidio cõdemnatus exiuit
a facie dei æ hitauit in terra nayʒ
zc. In quo dicas tu ꝙ hoc ha⸗

betur ad lr̃aʒ Genep.iiij.c.Et etiã
cõcoꝛdat tex.in.c.ſerpens.j.ea.
Demũ etiã notabis tex.in.d.e
ſerpens in verſi.ſerpens decepit
me ⁊ manducaui zc. In quo tu
adde ꝙ hoc habetur oꝛiginaliter
Beneſis.iijꝰ.c. Pꝛeterea notab
eundeʒ tex. in verſi. Chaym ꝗ vo
luit crimẽ negare indignus iudica
tus eſt. In quo adde tu ꝙ hoc
habet Geneſ.iiij.c. Et ↄcoꝛdat ẽt
tex.in hoc eodẽ textu pꝛoxime in
verſi.dicens. neſcio nunquid ego
cuſtos fris mei ſum c. Inſuꝑ
notabis eundeʒ tex.in verſic. Pa/

ſtoꝛ ille euãgelicus legit᷑ lepꝛoſaʒ

oueʒ vexiſſe non auteʒ abieciſſe.
In quo adde tu ꝙboc habetur
Luce.xij.c. Ultimo notabis eũ
deʒ tex.in verſi. noli eſſe nimis iu
ſtus.debet eniʒ iuſticiaʒ temꝑare
moderatio. In quo adde tu ꝙ
hoc habet᷑ Eccleſiaſtici.vijꝰ.c.
Et etiã cõcoꝛdat tex.in.c.diſci⸗/
plina.S.xliij.diſ. Pꝛeterea no⸗/
tabis etiã tex.in.c.libẽter.in ver/
ſi.non veni vocare iuſtos ſed pec
catoꝛes ad penitentiiã. In quo
adde tu ꝙ hoc habet᷑ oꝛiginaliter
Luce.v.capᷣ. Succeſſiue nota
bis tex.in.c.multiplex.in verſic.
mediatoꝛ enĩ dei ⁊ hominũ homo
Iheſus xvpᷣus pᷣpoſitus eccleſie tra
didit poteſtatẽ c. In quo adõ
tu ꝙ hoc habet ꝑ Pauluʒ ad lr̃aʒ
pꝛima ad Thimotheũ.ijꝰ.c.⁊ etiõ
Joh.vltimo.c. ⁊ Mathei.xviꝰ.c.
Poſtmodũu notabiſ etiã eundẽ
tex.in verſi.miſericoꝛdie dei men
ſuras nõ poſſumꝰ põere nec tẽꝑa
diffinire apud quẽ nullas patitur
venie moꝛas ↄuerſio ⁊c.queʒtex.
ꝑpetuo tene menti o tu peccatoꝛ.
Pꝛeterea notabis tex.in.c.po

teſt in verſi. dixit Petro excuſan/

ti.niſi lauero tibi pedes nõ habe/
bis partẽ mecuʒ ⁊ c. In quo ad
de tu ꝙ hoc expꝛeſſe habef Johã
nis.xiij. . Demuz notabis eun
deʒ tex. in verſi.qui nocʒ coꝛpoꝛi

8
“
“

“

—

d—,,,— v öbfEER

ð

ſuo iuuat ſpiritum. Succeſſiue

notabis etiã tex.in.c.quantuſlib,

in verſ.nõ habet ꝙ erubeſcat cui
peccatũ dimiſſum eſt ꝛc. Pꝛete
rea notabis tex.in.c.his poteſta/
tis in verſi.quid mirum ſi ſalutem
negatis alijs qui veſtram recuſa/
tis ⁊æc.
betur ad litteraʒ Eccleſiaſtici.xuuij
c. Demuz notabis eundẽ tex. in
ſi.in verſi.ꝗ agit penitentiaʒ non
ſolum diluere lachꝛymis debʒ pec
catuʒ ſed etiam emẽdationibꝰ oꝑi

re ⁊ tegere delicta ſuperioꝛa vt nõ

imputetur ei peccatũ 2c. Inſu/
per notabis tex.in. c.nõnulli i vſ.
nolite ſanctũ dare canibꝰ nec mar

garitas miſeritis ante poꝛcos ⁊ c.

In quo adde tu ꝙ hoc habet

ad litteram Mathei. vij. 7. xi. caꝰ.

Et ↄcoꝛdat tex.i.c.nolite.S. xliij
di. Inſup ẽt notabis text.i.c.ſũt
ꝗ arbitrant᷑ in verſ.nẽo in pecca/

tis poſitus arrogare ſibi debet au

ctoꝛitatem aut vſurpationẽ ſacra/
mentoꝝ qꝛ ſcriptuʒ eſt peccaſti ꝗe
ſce c. In quo adde tu ꝙ hoc ha
betur Mathei.x.c. ? Johãnis.v.
2. viij. c. Ultimo notabis eundeʒ

tex. in vᷣſi. Moyſi dr̃ ſolue calciam

tum pedũ tuoꝝ zc. In quo adõ
tu ꝙ ho hr Exodi.iij.c.⁊ ẽt Actuũ
x. Poſtremo ſignabis eundẽ tex

in verſi. nihil eſt tam ſummi dolo

ris.qᷓ; ſi vnuſquiſqʒ poſitꝰ ſub cap

tiuitate peccati recoꝛdetur vnde

lapſus ſit æ vnde ceciderit. In
quo etiam concoꝛdat tex.in.c.mi/
roꝛ infra eadẽe Inſup notabis te
xtũ in.d.c.miroꝛ in verſiculo me

mento vnde cecideris ⁊ age peni/

