cl.ij. c Item notabis eundẽ tex
in verſi. eſtote factoꝛes verbi ⁊ nõ
auditoꝛes tantum ⁊c.qð habes ẽt
oꝛiginaliter iacobi.ij. . Inſuꝑ
notabis eundem tex. in verſi.deus
omnia ſub peccato vel delicto vt
omnibus miſereatur c. In q?
dicas tu ꝙ hoc habet᷑ ꝑ Paulũ ad
littera ad Romanos.viiij. c. Pꝛe
terea ſignabis eundem tex.in ver/
ſiculo ſcio inquit ⁊ laboꝛem ⁊ pati
entiam tuam qꝛ ſubſtinuiſti pꝛop/
ter nomẽ meũ ⁊ nõ defeciſti ſʒ ha/
beo aduerſus te pauca ꝙ caritatẽ
tuã reliꝗſti ⁊c. Que verba oꝛigia/

liter habentur Apocalipſis.ij.⁊.iij

c. Inſupꝑ notabis eundeʒ tex. in
verſi.ſeruiuit ille legi ⁊ tẽpoꝛi ſuo
ſuiamus nos legi ⁊ tempoꝛi nro ĩ
quo fines ſeculoꝝ deuenerunt ⁊c.
Que vᷣba habẽt ad litteraʒ ꝑ pau
lum ad hebꝛeos.xi.c.⁊ etiã ꝑ eun/
deʒ pᷣ ad Coꝛinthios.x. c. Pꝛe
terea notabis eundeʒ tex. in verſ.
Salomon amabilis a domino. 2
cui bis fuerit dñs reuelatꝰ qꝛ ama
toꝛ mulieꝝ fuit a dei amoꝛe diſceſ
ſit ⁊c. Que verba habent᷑ oꝛigina
liter.iij. Reguzʒ.iijꝰ.c. Pꝛeterea
notabis tex.in ver.manaſſen iĩpijſ
ſimuz regem poſt captiuitates ba
bilonica ĩ pꝛiſtina dignitateʒ reſtt
tutum liber dieꝝ reffert zc. In q;
adde ꝙ hoc habet᷑ o Paralipo/

menon. xxxiij. c. Ulteriꝰ notab

eundeʒ tex.in verſi.ioſias vir ſan/
ctus ab egyptio rege confodit᷑ ⁊c

Oõ dicas hri oꝛiginaliter parali/

pomenon.xv.c. Subſequenter
notabis eundẽ tex.in verſ.ſuꝑflu/
um eſt de Moyſe ⁊ Aaron ſcribe/
re.ꝙ ad aqua ↄtradictõis offende
rint deum ⁊ terram repꝛomiſſiõis
nõ intrauerunt ⁊c.Que oĩa habẽ⸗
tur ad litteram Numeri. xx.c.⁊ ẽt
Exodi.xviij.? Deuterono.p. cad.
Succeſſiue notabis eundẽ tex
in vᷣſ.de celo cecidit lucifer ꝗ nite
batur ad diuerſas nationes ⁊c.qð
habet᷑ oꝛiginalłr Luce.x.c.⁊ etiaʒ
Apocalipſis.xx.c. Pꝛeterea no
tabis eũdeʒ tex.ĩ vᷣſ.videbã ſatha
nã ſicut fulgur de celo cadentẽ ⁊c
Qðõ ẽt hr ad litteram Luce.d.x.c.
Inſuꝑ notabis eudẽ tex.i ver/
ſicᷣ.poſt caſum coluber antiquus
virtus eiꝰ in lumbis eius ⁊ pote/
ſtas eius ſuꝑ vermiculũ vẽtris eiꝰ
⁊c. In quo adde tu ꝙ hoc habe
tur oꝛiginaliter iob.xl.c. Subſe
quenter notabis text. eundem in

verſiculo excepto deo omnis crea

tura ſub pctõ ẽ nõ ꝙ vmuerſi pec
cauerint.ſʒ peccari poſſint ⁊ a ſi
mili ruina ſtantium metus ſit.

Bucceſſiue notabis text.in. S.
euidenter in verſi.ſi habuero om/
nem fideʒ ita vt monteſ tranſſerã
2 ſi diſtribuero omnes facultates
meas in cibos pauperuʒ. ⁊ ſi tra⸗
didero coꝛpus meu ita vt ardeam
caritateʒ auteʒ non habuero nihel
mihi pꝛodeſt c. In quo adde
ꝙ boc habetur oꝛiginalłr ꝑ Paulũ
pꝛima ad LCoꝛinth.xiij.c.Et etiam
concoꝛdat tex.j.diſtin.iija. in. c. vl
tio.⁊.j.de conſecra.diſ.iiij.in.c.
ſolet queri. Inſup notabis tex
in.c.apoſtolus in verſi.non qui in
ceperit ſed qui ꝑſeuerauerit vſqʒ
in fineʒ hic ſaluus erit. In quo
adde tu ꝙ hoc habet ad lr̃aʒ Ma
thei.xxiiij. c. Pꝛeterea notabis
tex.in.c.qui ſeduci in verſi.vel ſo
lis ſibi radios ideſt doctoſ quoſqʒ
ſapiẽtes vel aureũ hoc ẽ viros ſã
ctitatis claritate fulgentes ⁊c.
Subſequẽter notabis tex.in.c
citius in verſi.ſepe homo multis
occultis peccatis inuoluit᷑ ⁊ ĩ vna
aliqua virtute magnus videt que
ipſa quoqʒ virtus inuaneſcẽs de/
ficit.quia dum innoteſcit homini/
bus pꝛoculdubio laudat᷑ eiuſqʒ fa

uoꝛ intantum apetitur vnde fit vt
ipſa virtus ante dei oculos nõ ſit

dum abſcondit quod diſplicet.per

dit quod placet. Inſuper nota/

bis eundeʒ tex.in verſi.que meri/
ta eſſe apud deuʒ poſſunt quando
multa mala occulta ſunt ⁊ bõa pu
blica. plerunqʒ; enĩ latet ſuperbia
2 caſtitas innoteſcit.alijs elemoſi/
nis vacat ꝓpꝛia diſtribuit ? tamẽ
multis iniuſticijs ſeruit. vel foꝛtaſ

ſe linguã in detractõnibꝰ exercet

Inſuper notabis eundeʒ textũ
in verſi.hominibus placuerit qui
hoc vnde deo diſplicuit coꝛrigere
nunq; curauit valde iudicio iuſto
agitur vt perdat ⁊ ante homines.
Inſuper notabis text.in.S.ꝗd
ergo in verſi. dyabolus fuit in ve/
ritate conditus. ſed dum de ſe ſu/
perbiendo pᷣſumpfſit alienus factꝰ

eſt ꝛc. Que verba habẽtur oꝛigia

liter Apoccalipſis.xxꝰ.c. ⁊ etiam

Luce.xx.c. Subſequẽter nota

bis tex.in.c.pꝛincipiũ quod eſt.c.

fi. in verſ.de ſigillo annuli talis ſi
militudo imaginaliter expꝛimitur
qualis in ſigillo eodem eſſentiali/
ter habetur. Pꝛeteres notabis
text.in.S.oẽſ in verſi.viaꝝ dei be
emot pꝛicipiũ dicit In quo ad
de ꝙ boc habet oꝛiginaliter Job
xl.c. Et etiã cõcoꝛdat text.in.d.c.
pꝛincipiuʒ. S. ea. Inſuper nota

bis eundẽ tex.in.S.caritas in ver

ſi. non iuſtiſicabitur in cõſpcũ tuo
omnis viuẽes c. In quo adde

tu ꝙ hoc oꝛiginaliter legitur Job.

xv. c. Et ibideʒ ſtatim notabis
verba Jeronimi contra Jouenia
nuʒ in verſi. omĩs creatura ſub vi
cio eſt non ꝙ omnis peccauerit.ſʒ
quia nulla eſt que peccare nõ poſ
ſit. vnde ille ſolus vocat omnipo/
tens qui omnia poteſt. Et cũ hoc
etiã còcoꝛdat tex.in.c.ſi eni.S.ea.

diſtin. Ex quibus omnibꝰ nunc

habes ea que circa tex.merito no
tari potuerüt. Nunc venio ad
gloſas que relatu digne mihi foꝛe
viſe ſunt. Et pꝛimo habes glo.
ſũme quã diuido tibi in duas par/
tes. Pꝛimo ponit hanc queſtionẽ
2 eam decidit pꝛout ſupꝛa dixi in
ꝛin. Secũdo oſtendit oꝛdinẽ ma⸗
giſtri Gratiani in hac ſecũda diſti
ctione de quo etiã ego ſuperiꝰ di
xi in pꝛin. apertius q; glo.ꝓut vi/
diſti. ſᷣa ibi.pꝛocedit ergo Bratia
nus. Inſuper notabis glo. in. S.
hec que de caritate.que ponit in
quo cõſiſtat virtus dicens ꝙ i me
dio extremoꝛũ ⁊ vtrum in virtute
ſit gradus. Et glo.in.c.ſi enim in
verbo credant el pꝛimo que dixit
qꝙ diabolus poteſt facere bona cõ
tra opinionẽ multoꝛũ. Et gloſa
ibideʒ in verbo neceſſitas que di
xit ꝙ ſpado continendo nõ meret
nec pauꝑ parce viuendo. Et glo
ꝛn.d.c.citius in glo. fin. que dixit

— ——

— — — — —

+1h—— — — . — —

— — HE„ S — rrr

— —.

SS☛ — — —

S

v ð

Felix quem faciunt aliena pericu/
la cautu;ʒ. Et glo.in.S.quod ve
ro in verbo extra que dixit ꝙ an/
geli non ſunt ex materia pꝛeiacen
ti ſicut nec anima. Et glo.ibidẽ
in verbo angeli que dixit ꝙ ange/
lus q;ᷓpꝛimũ creatus fuit habuit ra
tionem ſʒ hõ niſi quando eſt adul
tus. Et glo.ibidem in verbo ſu
perbie.que dixit ꝙ ius cepit reddi
ab expulſiõe angeloꝛum de celo ꝓ
pter ſuperbiam ob quam punituſ
fuit luciſer. Ex quibus omnibꝰ
nunc habes expeditõʒ hꝰ.ije.diſt.
de penit. cum his que in ea cõmo
de notari potuerunt tam in textu
q; in gloſis.que glo non multũ ha
bent in ſe pꝛoutvidere potes.vna
cum additionibus ⁊ ſuppletioni/
bus noſtris conſuetis.

De peniten.di.iii.
Ec de carita

h te. Hec eſt.iija. diſt.
pꝛincipalis.Que habet

vtrum penitentia ſit iteranda.

In quo dicitur arguendo hinc
inde ad ꝑtes ꝙ ſic quotiens ⁊ quã
do quiſ poſtea peccat tex.eſt in.c.
quamuis.⁊ in.S.hac auctoꝛitate.
2 in.S.quod autem.⁊ in.c.ſepties
2 in.c.totam.⁊ in.c.ille rex.⁊ in.c
illud vero.⁊ in.c.acab.⁊ in.c.talis
7 in. S.niniuite.⁊ in.c.ſicut eadem
diſtinctione.⁊ in.c.adhuc.⁊ in.S.
alis quoqʒ pꝛomiſſionibus eadẽ

diſtincnone. In qua poſtmodũ

ponitur que dicatur vera ⁊ que di
catur falſa penitentia in. S. ſiue au
tem. ⁊ in.c.inter el pꝛimo ⁊ el ſe/

cundo. ⁊ in. capitulo iudas. ⁊ in.c.

in ſalitibus. ⁊ in.c.nihil. ⁊ in.S.
bhis auctoꝛitatibus eadeʒ diſtinct.
In qua etiamvlterius ponitur
vtrum penitentia ſit deneganda ei
qui vult agere penitentiaʒ de vno
peccato tatuʒ ⁊ remanere in alijs.

In quo decidit᷑ ꝙ non ẽ negã⸗

da.tamen nõ ẽ ſibi vtilis.tex. eſt ĩ

c.pꝛima conſolatio.⁊ in.c.ꝓpter⸗
in.c.ignis.⁊ in.c.querat cum mul
tis.c.ſequentibus.⁊ in.S.peniten
tia.⁊ in.c.pñia qð eſt.c.fi.ea.diſ.
Exq̃ mõ hẽs colligere aliq̃ rla
tu dig Et pꝛimo ex text.in.c.pe
nitentia el.p.⁊ el.ijꝰ.vbi ponitur
diffinitio pñie duplex.ſed ſᷣa mihi
plꝰ placet vltra quã habes ẽt aliã
diffinitõeʒ in. S. his verbis.S. di.i
⁊ ĩ.c.in eſtiuũ.j.ea.diſ. Ulteriuſ
notabis tex.in.c.reperiunt᷑ in pꝛi
cipio in verſicu.ſicut vnum baptii
ma eſt.ita vna ẽ penitentia ⁊c.
In quo adde tu ꝙ bhoc habetur
oꝛiginaliter per Paulum ad Ephe
ſios.iiij. cað. Pꝛeterea notabis
tex.i.c.ſi apłs ĩ vᷣſ.vade ⁊ noli am
pliꝰ peccare ⁊c. Que vᷣba hñt oꝛi
ginaliter Johannis.viij. c. Et ẽt
ↄcoꝛdat tex. in.c.põderʒ ſupꝛa.lꝰ
di. ⁊. S.di.ij.in pꝛinꝰ.⁊.ʒ.ea.diſ.in
S. hac auctoꝛitate. Ulteriꝰnota/
bis tex.i.c.ꝓdutioꝛ ĩ vᷣſ.ira dei nõ
ẽ vt hoĩs.i.pturbatio ↄcitati aĩ ſʒ
trangꝗlla iuſti ſupplitij ↄſtitutio.
Pꝛeterea notabis tex. in. c. per
fecta in vᷣſ.ꝗ lauat lacterẽ crudum
quãtomagis abluit tãtomagis lu/
tũ facit. Pꝛeterea ſignabis tex.ĩ
c.inanis ĩ vᷣſi.vulnus iteratuʒ tar
diꝰ ſanatur ?c. Et ibidem ſtatiʒ
frequenter peccans ⁊ lugens veni
am vix meretur. Succeſſiue
notabis tex. in. caꝰ. in caſſum in
verſi.in caſſum quippe bonũ agit
ſi ante terminũ vite deſeratur ga
fruſtra velociter currit qui pꝛiuſ/
q; ad metas perueniat deſicit.
Ulterius ſignabis tex.in.c.qui
vult in verſiculo miſerere anime
tue placens deo ?c. In q̊ adde
tu ꝙ hec verba habentur oꝛigina/
liter Eccleſiaſtici.xxx.c. Et no/

tabis etiã eundem tex. in verſicu/

lo qui vult dare elymoſinam oꝛdi
nate pꝛius a ſeipſo debet incipere
zc. In quo dicas tu ꝙ boc ha⸗
betur ad litteram per Pauluʒ pꝛi
ma ad Coꝛinthios.xv.c· Demũ
r

notabis text.in dicto.c.ſepties in
verſi. dauid per penitẽtia adulte/
rij ſił ⁊æ hõicidij veniã ipetrauit ⁊c
In quo dicas tu ꝙ hoc habet
oꝛiginaliter.ijꝰ. Reguʒ.xi.⁊.xij.c.
Et etiã cõcoꝛdat tex.in.S.econtra
5S. l«. diſ. Demu notabis tex. in
c.totam in verſi.Concluſit enĩ de/
us omnia ſub peccatovt omnibuſ
miſereatur zc. In quo adde tu
ꝙ hoc habetur ꝑ Pauluʒ ad lr̃am
ad Romanos.xiꝰ.c. 2 ꝑ eundẽ ad
Balathas.iij. c. Poſtea notabis
tex.in.c.ille rex in verſi.beatꝰ eſt
qui ſe potuit reparare poſt lapſũ
Ulterius notabis tex.in.d.c.il
lud in verſi.grex iſte quid fecit fi/
et manus tua in me ⁊ in domo pa
tris mei ⁊c.queverba habẽtur oꝛi
ginaliter 2 ⁰Reguz vltio. c. De
muʒ ſignabis eundeʒ tex. in verſi.
cum moyſes offerendo ſe domino
ꝓ plebis erroꝛe peccata diluit ⁊c.
que verba habẽtur oꝛiginalłr Exo
di.xxxij.c. Succeſſiue notabis
eundeʒ tex.in verſi.remiſſuʒ ẽ enĩ
omne peccatum licet ſpunaliter de
hoc Nathan ꝓpheta reſpondit.æ=
dominꝰ tranſtulit peccatũ ⁊c.que
verba habẽtur oꝛiginalr 2 °Regũ
xij. c. Pꝛeterea notabis tex.in
S. ecce in verſicu. Achab rex im/
pijſſimus vt ſentẽtiã dei ſubterſu/
geret ⁊ ecõuerſo domus eius de/
ferreret᷑ in poſteros ieiunio impe
trauit ⁊ ſacco ⁊c. In quo adde

tu ꝙ hec habẽtur ijo. Reguʒ vltio

c.⁊ etiã.iij. Regũ.xxiij.c. De quo
Achab etiã fit mentio.iij. Regum
xxi.⁊.xxij.c. Demũ notabis tex
in.S.niniuite ibi penitentiaʒ ege
rũt in pꝛedicatõe Jone ⁊ ex miſe/
ricoꝛdia domini indulgẽtiaʒ cõſe/
cuti ſunt ⁊c. que vᷣba habẽtur oꝛi/
ginałr Math.vxij.⁊ ẽt Luce.xio.c.
Subſequẽter notabis tex.in. c
adhuc in fi.in verſic.qui pꝛomiſit
nolle moꝛtẽ peccatoꝛis ſed vt con
uertat ? viuat ꝛc. In quo adde
tu ꝙ hoc habet Eʒechieł.xviü.c.

in ſine. Pꝛeterea notabis tex.
in. S.alijs.ibi omnẽ animã iſte ꝓ/
miſſoꝛ ſaturauit.⁊ ſedẽteʒ in tene⸗/
beis ⁊ in vmbꝛa moꝛtis ⁊c. Que v
ba habẽtur oꝛiginalr ꝑ Paulũ ad
Roma.p.c. Et ibideʒ ſtati.quo
ruʒ remiſeritis peccata remittunt
eis zc. In q̊ͥ adde tu ꝙ hoc ad
litterã habet Johanis vltio.c.
Et ibideʒ ſtatim. negant veri/
tateʒ ſed vti qui ſe abſqʒ peccato
lactare audent c. In quo adde
ꝙ hoc habet ad lraʒ Jacobi.iij.c.

Inſuꝑ notabis eũdeʒ tex.in v⸗

ſic.nihil miht cõſcius ſuʒ ſʒ in hoc
non iuſtificatus ſum ⁊c. Que vᷣba
habẽtur oꝛiginalłlr ꝑ Paulũ ad Co
rinth.iij. c. Succeſſiue notabis
tex.in.c.inter el pꝛio in verſi.non
peccare ſolius dei eſt.emẽdare ſa

piẽtis.ſed raro inuẽies qui ſe coꝛ.

rigat. ⁊ rara cõfeſſio peccati rara
penitẽtia.repugnat natura.repug
nat verecũdia c. Ulteriꝰ nota
bis etiaʒ eundeʒ tex.aureũ in vᷣſi.
velox ẽ iniꝗtas que ad nocẽdũ oc
caſiõeʒ ſuggerit. lenta virtus ⁊ cũ
tatrix ante iudicat qᷓ; innocentia

capiat ꝗd decoꝛũ quid honeſtũ in

iquitas oĩa pᷣcipitat. Pꝛeterea
notabis eundeʒ text.in verſi.vaſe

fetido oleũ vel vimũ facile coꝛrũ/

pitur c. Inſuꝑ notabis eüdeʒ
tex.in verſi.in cõſpectu dñi cui cũ
cta ſunt aperta ⁊c. Que verba ad
lr̃aʒ habẽtur Danielis xiiij c.⁊ ẽt
pꝑ Pauluʒ ad Epheſios.iiijꝰ.c. Et

Et ↄcoꝛdat tex.in.c.deus.S.ij.q.i.

Ulterius notabiſ tex.in.S.qui
ergo in verſi.meus cibus eſt vt ſa
cia volũtatẽ patris mei ꝗ ẽ in ceł
Que vᷣba hñt᷑ oꝛigialr Joh.iiij.c
Succeſſiue notabis tex.in. c. in
ter el ſecundo in verſiculo quẽad/
modum pᷣceptum eſt mihi ſic pᷣce/
pi ⁊ c. Que verba habentur ad lit/
teram Leuitici.x.c. Ultimo no
tabis eundem tex. in verſiculo ſpi
ritus ſanctus diſcipline efficiat ſic
tũ ⁊c. Que vᷣba hñt᷑ oꝛginaliter

— — —.— - ——

———S

— — — — —

— —

=

f fff ̊, r r.

re pꝛeſidium.

Sapientie.pꝰ.capo. Succeſſi⸗
ue notabis tex.in.c.iudas in ver/
ſiculo iudas penituit ſed male naʒ
laqueo ſe ſuſpendit ꝛc.. In qꝰ
dicas tu ꝙ hoc habetur Mathei.
xxiij. c. Et etiam concoꝛdat tex
in.c.inter el pꝛimo.S.ead.diſtinci.
Pꝛete rea notabis eundeʒ tex.
penituit etiam Eſau magis iſte ne
que penituit ⁊c. In quo adde ꝙ;
hoc habetur Beneſis.xxv.c.⁊ eti/

am. xxviij. Et concoꝛdat in hoc
etiam tex.in.c.quam periculoſum
S.vij.q.pa. Ultimo notabis eũ

dem tex.in verſiculo audiuit Cha/
im a deo vbi eſt Abel frater tuꝰ di
xit neſcio.nunquid ego cuſtos fra
tris mei ſuʒ ⁊c. In quo adde tu
ꝙ hoc habetur oꝛiginaliter Gene/
ſis.iiij.capitꝰ. Pꝛeterea nota/
bis etiam eundem tex.in verſicu/
lo Adam audiens vbi es dixit au
diui vocem tuam domine ⁊ timui
quoniaã nudus ſum ⁊ abſcondi me
⁊c. In quo adde tu ꝙ hec ver/
ba habentur oꝛiginaliter Beneſis
iij. capit. Poſtremo ſignabis
eundem tex.in verſiculo nullum ĩ/
uenitur delictoꝛum tale remediuʒ
ſicut eoꝛum continuata memoꝛia.
Poſtea nota bis tex.in.c. in ſa/
licibus in verſiculo cum caro repu
gnat mens ad dominum debet eſ⸗
ſe intenta. Et ibidem ſtatim.
ſunt qui vehementer incũbant mi
ſere anime querentes omne auſer
Ultimo notabis
eundem textum in verſiculo bea⸗
tus qui tenebit ⁊ allidet paruulos
ſuos ad petraʒ hoc eſt ꝗ infirmas

ac lubꝛicas cogitatiões habes eli

dat ad petrã xpᷣm zc. Pꝛeterea
notabis tex.in.S.ſunt plures in vꝓᷣ
ſicu. laudãdus eſt dominꝰ quonis
eiecto demonio locutus eſt mutuſ
⁊c. Quod habet᷑ ad lr̃am Marci
vij.c. ⁊ etiãẽ Math.xij. c. Inſuꝑ
notabis eũdeʒ tex.ibi.ſcio domi/
nu inimicũ omm criminoſo. Et
ibideʒ ſtatiʒ. Satis durus eſt cuiꝰ

unt declarare.

dixi in pꝛincipio.

mentis doloꝛẽ oculi carnis neque
Ulterius notab
etiam caſum in.c.ignis in verſicu
lo exemplo illius qui iſraeliticis
maledixerat.⁊ qui ligna in ſabba
to collegerat ꝛc. De quibꝰ om/
nibus oꝛiginaliter habetur Leuiti
ci.xuij.c.⁊ etiam Numeri.xv.⁊.
xvij.capitꝰ*. Poſtmodum nota/
bis tex.in.c.querat inverſiculo re
ſpondemus deum vt omnium re/⸗
rum.ita ⁊ ſupplicioꝛũ quoqʒ ſcire
mẽſuras ⁊c. Et ibidè ſtatim ma
gnũ peccatuʒ magnis diuturniſqʒ
lui cruciatibus c. Habes etiaʒ
text.in.S.illud in verſiculo omne

ꝙ non eſt ex fide ideſt omne quod

contra conſcientiam ſit peccatum
eſt ?c. In quo adde tu ꝙ hꝰo ha
betur ad litteram per Paulum ad
romanos.xiiij. c. Ulterius nota
bis etiam tex.in.c.quid ergo iver
ſiculo nemo videns malignos pꝛo
ſperitatem habere turbetur nõ. n.
eſt hic retributio malignitatis ne/
que virtutis ꝛc. Ultimo nota/
bis tex.in.c.ſi quis quod eſt.c. pe
nultimum inverſiculo ſi tradidero
coꝛpus meum vt ardeam caritatẽ
autem non habeam nihil mihi pꝛo
deſt c. Que verba dic ꝙ habẽ
tur oꝛiginaliter per Pauluʒ pꝛima
ad Loꝛinthios.xiij. capitꝰᷣ. Et ẽt
concoꝛdat tex.in.c.ſi enim inquit
in.S.euidẽter.S.diſ.ij.⁊ ibi aliqd
etiã dixi de hoc. Et hec ſint que
quo ad text.merito notari potue/
runt. Nunc capio gloſas relatu
dignas. Et pꝛimo glo.ſũme quã
diuido tibi in tres partes pꝛicipa/
les. Pꝛimo continuat hanc di/
ſtinctionem ad pꝛecedentem.
Secundo decidit eam pꝛout.õ
Tertio ⁊ vlti/
mo oſtendit oꝛdineʒ magiſtri Gra
tiani in eadem. ſecũda ibi dicamꝰ
ergo. tertia ibi hanc queſtionem
ſic tractat Hratianus. Inſuper
notabis glo.in dicto.c. reperiunt
in verbo cõgruũ. que dicit ꝙ nõ
F z

facił eſt mutatio vite.⁊ iõ elige tu
bñ viuere vt ũñ mutes.Et glo.in.c.
pñia el ſecũdo in vᷣbo puniẽs.que
dixit ꝙ quis nõ poteſt ieiunare ꝑ
aliuʒ niſi per filios per ratões aſ/
ſignatas in ea. Demuz notabis
glo.in.c.penitẽtes i verbo ſubſan
nas.que dixit ꝙ ſubſanare eſt toꝛ
to naſo deridere. Et glo.in.c.qui
vult in verbo elymoſina que dixit
ꝙ elymoſina dicitur ab ely quod
eſt deꝰ z⁊ moys quod eſt aqua.ꝗqa
extinguit peccatũ ſicut aqua extin
guit igneʒ. Poſtmodum notab
glo.multũ magiſtraʒ in.S.ſiue au
tem in verbo leuiticuʒ que ponit
hiſtoꝛiaʒ Aron. æ quomõ moyſes
locutus eſt ad deũ. Et glo.in. d
c. inter el pꝛimo in verbo coꝛrum
pit᷑.qᷓ dixit ꝙ cõmodans vas coꝛ⸗/
ruptuʒ ſciẽter ſi vinuʒ acuit tenet
cõmodati.ſecuſ dr eſſe in locatoꝛe
vaſis coꝛrupti. Pꝛeterea notab
glo. in. d. S. ſunt plures in verbo
mille que ponit que pena impona
tur ꝓ quolibet peccato moꝛtali.
Et dicit ꝙ ſeptenis eſt penitentia
Ulterius ſignabis glo.multum
magiſtrã in.d.c.querat.que ponit
de bono facto in peccato moꝛtali.
7 etiaʒ de factis in bona caritate.
quomõ ⁊ qualiter valeãt.⁊ quõ ꝓ
ſint vel non quã glo.oĩo videbis.
Ex quibus omibus habes nũc
ea que cõcernũt hãc terciã diſtin/
ctioneʒ pꝛincipalẽ vna cuʒ ſupple
tõibus neceſſarijs quo ad textũ ⁊=z
gloſas iuxta moꝛẽ noſtrũ conſue/
tum. Ludo. bolog.

De penitẽ.diſ.iiii.
Nia vero.
q hec eſt quarta diſtin/
ctio huius tractatus vti
liſſimi de penitentijs. qua querit
vtrus peccata dimiſſa redeant.
In quo argumẽtando multum

copioſe ad partes hincinde cõclu
ditur ꝙ non. tex.eſt in.S.verũ.⁊ ĩ

c.ſi ex bono.⁊ in.c.benedcũs.⁊ in
c.nouit. ⁊ in.c.in domo pr̃is mei
cuʒ multis alijs.c.ſequẽtibus ead.
diſ. Ex qua modo habes colli/
gere aliqua relatu digna. Et pꝛio
ex tex.in.d.S.quia vero in verſi.
quod autẽ ibi in mẽoꝛiam redeat
iniꝗtas patrũ eius c. In quo
adde ꝙ hec vᷣba habẽtur ꝑ Dauid
in pſalꝰ.cviij.incipiẽte.Deꝰ laudẽ
mea. Et ibideʒ ſtatiz. Serue ne
quaã omne debitũ dimiſi tibi ⁊c. qᷓ
verba habẽtur oꝛiginalr Mathei
xviij.c.Et cõcoꝛdat tex. in.c.tradi
dit.j.ea.diſ. Pꝛeterea notabis
tex.in.c.dicit deꝰ.dimitte ⁊ dimit
tetur tibi ⁊c.quod habet᷑ oꝛigina/
liter Math. viꝰ. c. Inſup notab

tex.in.c.ſi ꝗs peccauerit ante me

delebo euʒ de libꝛo vue ?c. In
quo adde tu ꝙ hoc habet᷑ Exodi
xxxij.c. Demũ notabis tex.in.d
c.ſi ex bono in verſi.de huius vite
piculiſ rapuit ne malitia mutaret
intellectũ eoꝛũ.⁊ ne fictio deciꝑet
aĩas eoꝝ ⁊c. In quo dicas tu ꝙ
hoc habet᷑ Sapie.iiij.c.⁊ ↄcoꝛdat
text.in.S.ſilius vo.j.ea.diſ. Et
ibideʒ. apud deum non eſt iniqui/
tas neque acceptio perſonarum.
⁊zc. In quo dicas tu ꝙ bhoc ha/
bet᷑ Deutero.pᷣ.c.? Leuiti.xixꝰ.c.
Et ibidẽ ſi ꝑmaãſeritis ivbo meo
vere diſcipli mei eritis ⁊c. In q̊
dic tu ꝙ ho hr Mathei.xxuij.c.
Et ibidẽ nemo venit ad me niſi
fuerit ei datũ a pr̃e meo c. In
quo adde tu ꝙ ho hr̃ oꝛigialr Jo
hanis. vi.c. Demuz notabis tex
in. d. S. filius vero ibi ſinis pꝛinci
pio ↄueniat ⁊ c. Ulteriꝰnota tex.
in.c.bñdictus in vᷣſ.ꝗ credit in me
hbʒ vitaʒ eternã ꝗ aut nõ credit iã
ludicatus ẽꝛc. Que vᷣba habẽt
ad lr̃as. Johan.vi.⁊.xi. c. Poſt

hec notabis tex. in. S. poꝛro in vᷣſ.

in domo patris mei manſiões mł
te ſunt ⁊ c. In quo adde tu ꝙ ho
bhabetur Johãanis.xiiij. c. Et con
coꝛdat tex.ẽt in.c.in domo.j.ea.

— ,— — — — — — —.—

—

Inſuper ſignabis tex. in. S. abi
tiens in verſi. vt ſit fides de nõ vi
ſa re ⁊ iñ eſt meritũ fidei. Et in
S. hanc ſocietatem in verſiꝰ. oues
namqʒ habeo q; nõ ſunt ex hoc oui
li c. In quo dic tu ꝙ hoc oꝛigi
naliter habet᷑ Joh. x. c. Ultimo
notabis eundeʒ tex.in ſi. in verſi.
ſi auerterit ſe iuſtus a iuſtitia quã
videbatur habere ꝛc. Que ver
ba habẽtur oꝛiginaliter Eʒechieł
xviij. c. Demü habes tex. in. S.
quod autem in verſic.expectatio
creature reuelatõʒ filioꝛũ dei ex/
pectat ⁊c. que verba reperio apð
Paulũ ad Roma.viij.c. Inſuꝑ
nota tex.in.c.modo iĩ verſi.filioli
modicũ vobiſcũ ſuʒꝛc. In quo
adde tu ꝙ hoc habet᷑ oꝛiginaliter
oh. xvi.c. Ultio notabis tex.ĩ
.veruʒ in verſi. illa ſententia fa/
uoꝛabilioꝛ videt que a pluribꝰ ro
boꝛat᷑ auctoꝛitatibus ⁊ euidẽtioꝛi
ratõe ſirmat᷑ ꝛc. Demuʒ notab
tex.in.c.ſi refugiẽtes in verſi.me/
lius illis erat nõ cognoſcere viaʒ
iuſticie q; poſt cognitõʒ retroꝛſuʒ
cõuerti ab eo quod illis traditum
eſt ſancto mãdato ?c. Inſuper
notabis tex.in.S.antiqua in verſ.
peccata parentũ filijs impꝛoperat
ſermo diuimnꝰ? zc. In quo dicas
ꝙ hoc habet᷑ Oſee.vi.⁊.vij.c.ad
litteram. Poſtea notabis tex.ĩ
c.cum ita in fi.in verſiculo coꝛam

facie mea que omnia videt ⁊ c. Et

loquitur de omnipotenti domino.
Inſuper videbis tex. in. c. here
tici in fiẽ. ibi vultus domini ſuper

facientes mala. Ultio notabis

tex.in.S.ſicut in fine in verſiculo

tamen adulterio ? homicidio ꝙ

miſerat c. In quo dic tu ꝙ hᷣ
habetur ad litteram ſecundo Re/
gum. xi. capitꝰ. Et loquitur de Da

uid. Et hec ſunt que quo ad tex

merito dici pñt. Uẽio nunc ad
gloſas relatõne dignas. Et pꝛĩo
ad glo.ſũme quãa diuido tibi in q̃t

tuoꝛ ꝑtes. Pꝛimo ſoꝛmat hanc

queſtionem de qua hic fit mentio
Secundo refert aliquas opini⸗
ones contrarias circa eaʒ. Ter
tio decidit hanc queſtionem pꝛo/
ut ſupꝛa dixi ĩ pꝛincipio. Quar
to oſtendit oꝛdinem magiſtri Gra
tiani in hac diſtinctione noſtra.ſe/
eunda ibi ? quidam dicunt. tertia
ibi alij dicunt.quarta ibi pꝛocedit

autem Gratianus ?c. Inſuper

habes etiam glo.multũ magiſtrã
in. S. eoꝛum circa reuerſioneʒ pec
catoꝛum quando ſemel ſunt dimiſ
ſa. Et refert aliquas opiniones cõ
trarias in hoc quas concoꝛdat po
ſtea. NHam ſecundum iuſtitiay pec
cata plene ⁊ pure dimutũtur aliaſ
non. Et glo.in.c.benedictus in
verbo benedictione. que dixit ꝙ;
ſpũs agił eſt ? non eget cibo. Et
glo.in dicto.c.in domo in verbo ↄ
ſirmat que dixit ꝙ tunc demuʒ cre
dere bonum eſt de ea re que perti
net ad religionem ⁊ non alias.
Et ex his habes bꝛeuiter ea q̃ᷓ
concernunt hanc quartam diſtinc/
tionem pꝛincipalem quo ad text.
7 gloſas vnacum his que adden/
da merito eis fuere iuxta moꝛem
noſtrum conſuetum. Ludouicꝰ
bologninus Juris.v.d.⁊c.

De peniten.diſ.v.
NRepenitẽtia.

1 PHec eſt quinta diſtinctõ
pꝛincipalis. Que po
nit que ſeruãda ſint cir/
ca confeſſionem. In qua bꝛeui/
ter dicitur quod debet contine/
re omnia peccata vna cum circun
ſtantijs.⁊ etiam ſieri debet ꝓpꝛio
ſacerdoti ſi poteſt haberi ⁊.diſcre
to.⁊ mundato a crimine vt dixi ſi
haberi poteſt. Alias in caſu neceſ
ſitatis põt ſieri cuicunqʒ ẽt layco.
Hec duo habeutur.ſ. pꝛimum
de confeſſione cum circunſtantijs

r 3

fienda in.c.confideret.⁊ in.S.do/
lendum.⁊? in.c.falſas penitentias
ea.diſ.de ſecũdo vero de ſacerdo
te ſi poteſt haberi ⁊c. habet᷑ in.c.
qui vult in diſtinctione ſequenti.
in qua de hoc latius dicemus.
Sed nunc redeundo ad diſtin/
ctionem hanc quintaʒ de qua agi/
mus notabis tex. in. d. S. dolẽduʒ
in verſi.offendens in vno factus ẽ
omnium reus ?c. In quo adde
tu ꝙ hoc habet ad lr̃aʒ Jacobt. ij
c.Et cõcoꝛdat etiã tex.in.c.fratreſ
quod eſt.c.fi.j. ead. Pꝛeterea
notabis etiã eundẽ tex.in.d.S.do
lenduʒ in verſi.quiſqʒ peccato ſit
culpabilioꝛ quo deo eſt acceptioꝛ.
Inſuper notabis eundes text.
in verſi. omnis virtus patitur de/
trimẽtuʒ ab vno vicio. ⁊ ideo ca/
ue ab omni vicio. Inſup nota/
bis eundẽ tex. in verſ.reſpexit de
us ad Abel ⁊ ad munera eius zc.
In quo dicas tu ꝙ hoc legitur
oꝛiginaliter Geneſis.uij. c. Ul/
terius notabis eũdeʒ tex.in verſ.
cõſideraãduʒ non eſt quatuʒ detur.
ſed qua mente qua affectione det
Pꝛeterea notabis etiã eundeʒ
tex.in verſi.cautus ſit penitens ne
verecũdia ductus cõfeſſionẽ diui/
dat vt diuerſa diuerſis ſacerdoti/
bus velit manifeſtare ⁊c.quod no
ta quia iſte actus nõ recipit diuiñ
onezʒ. Ultio notabis eũdẽ tex.
in vᷣſi. fidia ſecubuiſſʒ ſi inter ſuos
rmaſiſſ ab extraneo coꝛrupta ra
ptoꝛe nõ eſſʒ. In quo adde tu ꝙ;
hoc habet Beneb.xxxuij. Inſup
notabis tex.in.c.qualitas in ſi.in
verſi. Difficile eſt inter emẽtis vẽ
dentiſq; cõmerciũ nõ interuenire
peccatũ. ⁊ hec ſint que quo ad tex
merito dici poſſunt. Nunc ca⸗/
pio gloſas relatu dignas ⁊ pꝛimo
glo.ſũme quã diuido tibi in ſex ꝑ/
tes. Pꝛimo cumulado ſimul hanc
diſtinctionẽ cum duabꝰ ſequẽttbꝰ
ponit quid in eis tractetur. Se
cũdo ponit vbi ⁊ quaãdo fuit inſti/

tuta oꝛis confeſſio referendo plu/
res opiniones in hoc. Et tandem

concludit ꝙ ſuit introducta a qua

dam vniuerſali traditõe eccleſie.
non autẽ a teſtamẽto veteri vł no
uo. Tercio ponit vtrũ ſit neceſ
ſaria confeſſio. Et dicit ꝙ ſic de
moꝛtalibus peccatis ⁊ de omnibꝰ
circumſtatijs eoꝛu. Quarto po
nit cui ſit facienda cõfeſſio. Et di/
cit ꝙ pꝛopꝛio ſacerdoti ſi adeſt vł
pꝛoximo in neceſſitate. Quito
ponit quo tempoꝛe ſit faciẽda con
feſſio.⁊ dicit ꝙ tempoꝛe deputato
ad penitẽtiaʒ. In quo dic tu vt
in. c. omnis extra de penit. Se
xto ponit vtrũ differẽs confeſſiõʒ
quaãdo habʒ copiã ſacerdotũ pec
cet. In quo dicit ꝙ non ſʒ bene
augetur peccatũ.fᷣa ibi dicut qui/
daʒ.tercia ibi ergo eſt neceſſaria.
quarta ibi eſt autẽ facienda ſacer/
doti.quiĩta ibi eſt autẽ faciẽda ſta/
t im. ſexta ibi.ſed quid ſi differret
cum habet copiaʒ ſacerdotuʒ ⁊c.
quã glo.ppetuo notabis quia hic
non ſunt alie gloſe que notari me
reantur. Lodo.bologninus.

De peniten.di. vi.
Ai autem.

c Pec eſt ſexta diſ. Qua
queritur cui fieri debe/
at confeſſio. In quo bꝛeuiter di
citur ꝙ debet fieri ꝓpꝛio ſacerdo/
ti ⁊ etiam diſcreto ⁊ a crimie mũ
dato ſi haberi poteſt alias i neceſ⸗/
ſitate poteſt fieri ẽt pꝛoximo pꝛo⸗/
ut etiam de hoc aliquid diximus ĩ
diſtinctione pꝛoxime pꝛecedenti.

ſed hic pꝛopꝛie ⁊ clarius habetur.

7 ita deciditur.tex.eſt in. .ꝗ vult
? in.c.placuit.⁊ in.S.quod autem
eadem diſ. In qua dicitur aliud
ꝙ ſacerdos debet cauere ne pec/
cata penitentium manifeſtet quod
ſi fecerit deponi debet. tex. eſt ĩ.S
caueat.⁊ in.c.ſacerdos eadem di/
ſtinctione. Ex qua modo habeſ

— r. —

„ —— —— — —

notare aliqua relatu digna. Et
pꝛimo ex text.in.d.c.ꝗ vult in ver
ſi.ĩ his miſericoꝛdia dei eſt vbiqʒ
qui ⁊ iuſtis nouit parcere.⁊ ſi non
tam cito vt ſoluerentur a ſacerdo/
te c. Secundo notabis eundẽ
tex.in verſiculo iudas qui penitẽs
iuit ad phariſeos zc. In quo di/
cas tu ꝙ hoc habetur ad luteram
Mathei.xi.c. Ulterius notabiſ
tex.eundem in verſi.qui ſine pec/
cato eſt pꝛimus veſtrum in illaʒ la
pidem mittat ꝛc. Queverba ha
bentur oꝛiginaliter Johannis. viiij
c. Et ẽt ↄcoꝛdat tex.in.c.ꝗ ſine
5S.ij.q.vij.· Ultimo notabis eũ/
dem tex. in verſiculo caueat ⁊c.
Ubi inſtrunur multũ diligenter ↄ
ſeſſoꝛ ad confitendum.,. Poſtre⸗
mo notabis ẽt texm. in. d.S.quod
autem in fi.inverſiculo ſi cecus ce
co ducatum pꝛebeat ambo in foue
am cadunt ꝛc. In quo adde tu
ꝙ hoc habetur ad litteram Luce.
vi. c.⁊ etiã mathei xv.c. Et hec
ſint que quo ad tex.⁊ glo.dici poſ
ſunt. naʒ gloſe hic nihil aut paruʒ
hñt.⁊ maxie glo. ſũme que nihil
aliud ſacit niſi ꝙ foꝛmat hãc qõeʒ
ſextam ⁊ eam decidit pꝛout ſupꝛa
dixi in pꝛincipio. Et glo.in.d.c.
ſacerdos que dicit ꝙ in tantuʒ nõ
dʒ ſacerdos manifeſtare peccata
penitentiũ ꝙ ſi ẽs excõicaret oẽſ
conſcios alicuiꝰ criminis nõ tenet
ſacerdos reuelare crimen ſibi con
feſſũ niſi ĩ ſecreto dño eßo. Ul/
timo notabis glo.in dicto.c.placu
it in verbo per ignoꝛantiam que
dixit ꝙ confeſſio eſt inutilis quam
quis accipit a nõ ſuo ſacerdote qñ
põt eũ hre.⁊ arguit ↄtra ſcolares
nõ vadũt ad ꝓpꝛios ſacerdotes
g aĩce vade tu ad ꝓpꝛiũ ſacerdotę

De penitẽ.diſ. vii.
E mpus.pec eſt

vija. vltia diſ.qua qri/
rur vſqʒ ad quat ũ tẽpꝰ

peccatoꝛ ſit recipiendus ad penitẽ
tiã.⁊ an in moꝛtis articulo. In
qua dicitur ꝙ ſic text. eſt in.c.nẽo
⁊ in.c.ꝗ egerit.⁊ ĩ.c.baptiʒatꝰ.⁊ ĩ
S.ꝙ quauis ea.diſ. Ex q̃ notab
aliqua ↄmemoꝛatõne digna.⁊ oĩo
tex.in.d.c.nemo in verſiculo non
vnquam ꝙ diffidentia etatis dif/
fertur conſilio maturioꝛe perficit
Et tex.in.c.ſi quis in verſ.ſi vis
agere penitentiam quando iã pec
care non potes peccata dimiſerũt
te non tu illa. Pꝛeterea notabiſ
tex.in dicto.c.baptiʒatus in verſi/
culo tene certum ⁊ dimitte incer/
tum. Ulterius notabis tex.in.c
quid curo in ſine in verſiculo di/
gnus non eſt in moꝛte accipere ſo/
lacium qui non ſe cogitauit moꝛi/
turum. O q; male hic decipiuntur
multi non cogitantes ad moꝛtem.
Inſuper notabis text.in dicto.
c.nullus in verſiculo ſcriptum eſt
ſine caritate neminem ſaluum eſ/
ſe c. In quo adde tu qð hoc
habetur ad litteram per Paulum
pꝛima ad Coꝛinthios. xiij.capitꝰ.
Et etiãↄcoꝛdat tex.in.c.vide.ẽ
pꝛima.q.i. Succeſſiue notabiſ
tex.in.d.S.qꝙ quãuis in verſi.qua
cũqʒ hoꝛa peccatoꝛ ingemuerit ⁊
cõuerſus fuerit vita viuet ⁊ nñ mo
rietur c. In quo tu adde ꝙ hꝰᷣ
habet᷑ ad lr̃am Eʒechielis.xxxiij.
ca. Pꝛeterea notabis eundeʒ
tex. in verſi.deus potens eſt ſem/
per eos in moꝛte iuuare valet ꝗ/
bus placet. Inſuꝑ notabis eun
deʒ tex.in verſi. hic autẽ ignis ⁊ ſi
eternus non ſit miro tamen modo
grauis eſt.excelliiqʒ omnẽ penaʒ
quaʒ vnquaʒ aliquis paſſus eſt in
hac vita. nunquã in carne taãta eſt
inuenta pena licet martires mira
bilia paſſi ſint toꝛmenta.⁊ loqui⸗/
tur de igne purgatoꝛij. Poſtre
mo notabis eundem text. in verſi
culo qui impenitens moꝛitur vel
finitur.ſi ſemper viueret ſꝑ pecca
ret ⁊c.Et hec ſint que quo ad tex.
T

? etiã quo ad gloſas dici pñt.que
non multuʒ habent. ⁊ maxime gl.
ſumme que poteſt diuidi in tres ꝑ
tes. Peimo refert opinionem
Auguſtini circa hanc queſtionem
nrᷣaʒ valde dubitãtis. Secũdo
decidit eã pꝛout ſupꝛa dixi in pꝛi/
cipio. Tercio oſtendit oꝛdinem
magiſtri Gꝛatiani in hac diſtinctõ
ne noſtra ſecũda ibi pꝛeciſe eſt re/
ſpondenduʒ. rercia ⁊? vltima ibi ꝓ
cedit ergo hoc mõ Gratianus ⁊ꝛc.
Et ex his nunc habes veraʒ de
ciſiõʒ in his ſepteʒ diſtinctioibus
enarratis in hoc ſolemni ⁊ quotti
diano tractatu de penitentijs cuʒ
omnibus que in eis notari merue
runt quo ad tex.⁊ gloſas vna cum
additionibus ⁊ ſuppletõibus nris
ad pꝛedicta omnia neceſſarijs iux
ta moꝛeʒ pꝛout ex ſupꝛadictis liq/
diſſime apparet. Hunc vero re/
deuduʒz eſt ad pꝛincipale pꝛopoſi/
tuʒ noſtruʒ ſcilicet ad alias queſti
ones hꝰ trigeſimetercie cauſe pꝛĩ/
cipalis. nam due adhuc ſuperſunt
videlicet quarta ? quinta vt vide
bis quas bꝛeuiter expediemus.
XXXII.q. un.
uod autem.
q Pec eſt quarta queſtio
hꝰ. trigeſimetercie cau/
ſe pꝛincipalis. in qua querit᷑ vtrũ
tempoꝛe oꝛatiõis teneaãtur coniu/
ges reddere debitũ ſibi inuiceʒ ex
acti. In quo dicit᷑ ꝙ ſic. tex. eſt
in. S. ſi quis vero.⁊ in.S.hec autẽ
7 in.c.apoſtolus ea.q . In qua
poſtea dicit᷑ ꝙ non requiſitus te/
netur quilibet eoꝛuʒ tempoꝛe oꝛa
tionis ſeruare cõtinentiaʒ tex. eſt
in.c.ſciatis.⁊ in.c.quotiẽs.⁊ in.c.
fratres.⁊ in.c.ſi cauſa.⁊ in c.chꝛi/
ſtiano.⁊ in.c.non opoꝛtet el pꝛio.
7 el ſecundo.⁊ in.c.non licet.⁊ in
c.nec vxoꝛem ea.qõne. In qui⸗
bus iuribus habes etiã aliud ſcili
cet pꝛohibitionẽ nuptiaruʒ certis

tempoꝛibus maxime in quadrage
ſima. ⁊ etiaʒ a ſeptus geſima vſqʒ
ad octauaʒ paſce.⁊ ab aduemiu do
mini vſqʒ ad epiphaniã. Ex qꝗᷓ
queſtione habes modo colligere
aliqua.⁊ pꝛio ex tex.in.d.c.ſi cau/
ſa in verſi.iuxta legem ceſſare vſũ
carnis his diebus⁊ tempoꝛibus ðᷣ
monſtrãt zc. In quo adde tu ꝙ;
hoc habet oꝛiginaliter Leuitici.
xviij.c.⁊ etiã Deutero.xij. Se
cundo notabis tex.in.d.c.chꝛiſt ia
no in verſietiã a licitis abſtinen/
duʒ eſtvt facilius impetrari poſſit
quod poſtulat. Et ibideʒ ex cõ/
ſenſu ait apoſtolus abſtinedũ eſſe
ad tẽpus vt expeditius vacent oꝛa
tõni c. In quo dicas tu ꝙ hoc
habet ad lĩ'am ꝑ Paulũ pꝛima ad
Coꝛinth.vij. c. Ultimo notabis
tex.in.d.c.aplłus vbi reaſſumunt
eadeʒ verba que habẽtur ⁊ dixi ĩ
d.c.xpᷣiano.⁊ hec ſint quo ad text.
Nuũc capio gloſas.⁊ p glo.ſum
me que põt diuidi in quiqʒ ptes.
Pꝛio decidit hãc qõeʒ ꝓut.S.dixi
in pꝛinꝰ. Secũdo foꝛmat aliam
qõʒ quã Gratianꝰ tetigi loco pꝛi
me foꝛmate.ſ.an ſit licitũ exigere
debitũ iꝑe orois. Tercio refert
ples opiõs circa hac Quarto ðᷣ
cidit eã ↄcludẽs ꝙ põt cauſa ſobo
lis ꝓcreãde vel cauſa vitãde foꝛni
catõis ⁊ nõ als. Quito ponit an
ſit licitũ reddere debitũ tꝑe or̃ois
Et tʒ ꝙ ſic ꝑ ea qᷓ dcã ſunt in pꝛinꝰ
hꝰ qõis.ſᷣa ibi põit aliam.ʒa ibi ⁊
ſuꝑ hoc ſũt diuerſe opiniões.q̃r/
ta ibi.dic ergo.quita ibi hec autẽ
oia. Ha bes etiã glo.in.d.c.nõ
licet.q̃ dixit ꝙ dies paſſionũ mar/
tiruʒ vocãtur natales.qꝛ in eis na

ſcũtur ad vitaʒ ⁊ moꝛiũtur in mũ/

do. Et ſubdit glo.ꝙ in eccleſia
Mediolanẽſi de cõſuetudine ẽ ꝙ;

in qᷓdrageſima celebꝛẽtur natales

martiruzʒ Ultio notabis adhuc
vnũ tex.in.d.c.ſciatis in verſi.pa
nes ꝓpoſitõnis ab his qin vxoꝛes
ſuas tetigerãt comedi nõ poterãt

⁊c. In quo dicas tu ꝙ hoc hẽt᷑

ꝛiginałr pꝛio Regũ.xxi.c.
Ludouicus bologninus.

Mod autem.

4 Pec eſt quinta ⁊ vltima
queſtio buius trigeſime
tertie cauſe pꝛicipalis. Qua qri
tur vtrum poſſint coniuges voue
re continentiam altero eoꝛum re/
luctante. In quo dicitur ꝙ non
tex.eſt in.c.ſi dicat.⁊ in.c.notiſica
ſti. ⁊ in. c.mulier.⁊ in.c.ꝙ deo.⁊ ĩ
c.ſecundũ.⁊ in.c.vna ſola. ⁊ in.S.
ex pꝛemiſſis.⁊ in.c.eſt oꝛdo ea.q.
In qua ſubditur eciaʒ aliud ꝙ;
mulieres debent ſubeſſe ſub iuriſ⸗/
dictione maritoꝛuʒ qui ſunt caput
earũ.d.c.eſt oꝛdo.⁊ in.c.hec yma
go.⁊ in. c. cum apud.⁊ in. c. noluit
7 in. c.mulierem. ⁊ in. c. Adam. ⁊ ĩ
c.mulier.⁊ in. S. euidentiſſime ꝗ ẽ
S.fi. ea.q. Ex qua modo habes
colligere aliqᷣ relatu digna. Et
pꝛimo ex text. in dicto.c.ꝙ deo in
verſi. quid abſurdius q́; muliereʒ
de humili veſte ſuperbire. Se/
cundo etiam notabis text.in dicto
c.vna in verſiculo deus non exigit
ſi quis ex alieno aliquid uouit.ſed
potius vſurpare vetat alienuʒ ⁊c
Que verba habentur oꝛiginali
ter Exodi.xx.c.⁊ etiam Deutero.
xxv. Pꝛeterea notabis tex. in.
c.qui ſitit ibi veniat qui ſitit ⁊ bi/
bat ꝗ põt capere capiat ⁊ c. Que
