ↄtenti ſumus ⁊ c. In quo vltimo
adde tu qð hoc habetur per Pau
luʒ pa ad Thimot“. vi.c.ad litte/
ram. Et hec ſint quo ad tex. ⁊ ẽt
quo ad gloſas que nihil aut parũ
habent ⁊ maxime glo.ſumme que
ꝛeuis eſt ? nihil aliud dicit niſi ꝙ;
hec qõ ſecunda non habet in ſe du
bitationeʒ. MNihilominus ĩ hac
que ſtione habes vnam glo.no/
tabilem in.d.autẽtica ꝑpetua que
ponit ſignificationem huius ver/
bi perpetua multifarie vt in ea.
Et glo.in.d.c.pꝛecarie el pꝛi⸗
mo que ponit quomodo capitur
iſtud verbum pꝛecarie ? multis
modis. Et glo.in dicto caꝰ.epi
ſcopus in verbo victu qͥ voluit ꝙ
appellatione cibelioꝛũ nõ veniũt

veſtimenta ſʒ beneveniunt appel

latione alimentoꝛum. Lo. bol.

222

x.q.iii.
Mid vero.

Pec eſt tercia ? vltima
queſtio hꝰ decime cau/
ſe pꝛincipalis. qua querit᷑ quãtuʒ
exigere debeant epiſcopi nomine
cathedratici. In quo dicit᷑ ꝙ duoſ
ſolidos.tex.eſt i.c.placuit.⁊ in.c.
pꝛiſcis.⁊ in.c.vnio.⁊ in.c.illud.⁊
in. c.nec numerus.⁊ in.c.inter ce/
tera.⁊ in.c.relatuʒ ea.q. In q̊ᷓ
etiaʒ dicit᷑ ꝙ non debẽt epiſcopi
pati pparationẽ cõuiuioꝛuʒ ſibi ſi
eri vltra modum. tex.eſt in.c.illð
quod eſt.c.ſi.ead.q. Ex qua tu
notabis aliqua relatu digna ⁊ pꝛi
mo ex tex.in.d.c.placuit in fi.ibi
neqʒ vt dominãtes in clero ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
ad lram pꝛima Petri.v.c.Et con/
coꝛdat etiaʒ tex. in.c.quia cogno/
uimus in pꝛin. j. ea. Ulteriꝰ no
tabis etiã tex.in.d.c.cauẽduʒ in ſi
ne in verſic. exemplum Pauli.qui
ne quem grauaret arte ? manibꝰ
victuʒ querebat c. In qͥ adde
ꝙ hoc habetur oꝛiginaliter Actuũ
xx.c. Et cõcoꝛdat etiã tex.in.c.
ſacerdos.S. pꝛia.q.ij.in fi.⁊ in.c.
clericus.J. xxi.q.pꝛia. Ultimo
notabis tex in.d.c.fi.in verſi.ne/
qʒ ipſa quoqʒ pꝛandia enoꝛmia ſi
eri.nec eo pꝛetextu incuti damna
pauperibus volumꝰ zc. Et hec
ſint quo ad tex. Nuũc capio glo
ſas ⁊ pꝛimo glo.ſũme qua diuido
tibi in quinq;ʒ ꝑes. Pꝛimo deci
dit hanc queſtionẽ pꝛout ſupꝛa di/
xi in pꝛin. Limitãdo tamẽ eam nõ

habere locũ in mõaſteriss. Se⸗

cundo põit vtrũ epiſcopus poſſit
petere collectã a clericis.Et cõclu
dit ꝙſic.ĩ cauſa neceſſitatiſ. Ter

cio ponit vtrũ cathedraticũ poſſit

appellari alio modo. ⁊ dicit᷑ ꝙ ſic

videlʒ ſynodaticũ. Quarto po-

nit quid ſi reperiũtur plures mo/
nete de qua debeat ſolui pꝛedicta
collecta.⁊ tʒ ꝙ de mediocri ꝑ tex.
c.ex ꝑte extra de cenſibus. Qui

to ⁊ vltimo ponit vtruʒ epiſcopꝰ

poſſit petere vltra cathedraticuʒ.

Et tenet ꝙ ſic.ſᷣa ibi.poteſt etiaʒ.
tercia ibi appellatur.quarta ibi.?

ſi plures ſunt monete. quinta ibi.

item pꝛeter. Inſup babes alia
glo. multuʒ magiſtrã in.d.c.quia

in verbo veterũ circa poſſeſſion?⸗

longaʒ. Et vtruʒ quis teneatur ꝓ

bare cauſaʒ poſſeſſionis ? titulu,ʒ

ſuũ zc. Ex quibus habes nunc
omnia que cõcernũt hanc decimã
cauſaʒ pꝛincipalem cuʒ expeditõe
etiã queſtionũ eiuſdeʒ cum omni/

bus ⁊ ſingulis que notari potuert

ĩ ea quo ad tex.⁊ gloſas cũ additi

onibus nouis neceſſariss. Lodo.

bolog. J. U. D.
xi. cauſa.
hema vnde

t cuinme cauſe pꝛincipalis.
ex quo tres eliciunf q̃ſtiones vt

j. videbit᷑. Clericꝰ aduerſus cle
ricum queſtionem de pꝛedijs agi/
tauit quem ad ciuilem iudicẽ per
ducere voluit. BReus nõ niſi añ
eccleſiaſticus iudicem ſtare vole/

bat. Actoꝛ vero potẽtia ciuilis
iudicis illum a poſſeſſione ſua de

iecit. Quo audito epiſcopus
eum ab officio ſuſpendit. ille con/
tempta epiſcopi ſui ſententia offi
ciuʒ ſuuʒ adminiſtrauit. Hoc cõ

perto epiſcopus ſine ſpe reſtitutd

nis in eũ ſentẽtiã dedit. Ex quo
themate de tribus dubitari con/
tingit pꝛout ſtatis inferiꝰ gradati
de oibus in locis ſuis apparebit.

i.q.i.
uod clericus

q Hec eſt pa q̃ſtio huiꝰ
vngecle cauſe pꝛincipa

7

lis. qua queritur vtrum apud iu/
dices ſeculares clericus accuſari
vel iudicari ab eis quoqᷣmõ poſ
ſit. In q ꝑ młta ⁊ multa iura di
citur ꝙ non tex. eſt in.c.nẽo ⁊ i.c.
nullus el pꝰ el 2⁰ el 3 z in. c.cleri
cum ⁊ i.c.iudices ⁊ in.c.ↄtinua ⁊
in.c.quecũqʒ ⁊ in.l.nec honoꝛe qᷓ
eſt hic canõiʒata ⁊ ĩ.c.ſi ꝗſ clericꝰ
7 in. c. xpᷣianis. ⁊ in S. clericis
2 in. c.coniuratoꝛum et in. c.con/
ſpira tionum cũ ſequentibꝰ ea.q.
In qua ẽt ſubdit aliud ꝙ ſi ex
poſſeſſionibꝰ pᷣdioꝝ clerici ſũt ob
noxij ſecularibꝰ debent nihilomi
nus eis ſoluere.tex. eſt in.S. cum
ergo ⁊ in.c.ſi tributum.⁊ in.c. ma
gnum ⁊ in.c.te quides ea.q. In
qua ex poſt ẽt dr ꝙ ſiue loqmur ĩ
ciuilibus ſiue in criminalibus pꝛe
dicta vendicant ſibi locũvt clericꝰ
non poſſit iudicari a iudice ſecula
ri. tex. eſt in.S.qꝛ go. ⁊ in.c.ſi ꝗ.⁊
in.c.nullus clericꝰ. ⁊ in.c.aliud.⁊=
in. c.de perſona ea.q. In q̃ etiã
ſubditur aliud ꝙ pᷣdicta vendicãt
ſibi locuʒ nõ ſolũ in clericis ſʒ ẽt
in pᷣſ byteris ⁊ dyaconibuſ.⁊ cãto
ribus ⁊ alijs.tex.eſt in.S.ne vero
2 in.c.puenit.⁊ in.c.fratris ⁊ in.c
ſacerdotibus.⁊ in.c. inolita ea.q.
tñ pᷣdicta pꝛocedunt niſi foꝛte epi/
ſcopus ciuilẽ cauſaʒ decidere nol/
let vel niſi in criminalibꝰ eſſemus
2 epᷣus euʒ degradaſſet tex.ẽ in.S
ex his oibꝰ ea q. Ex qua modo
habes aliqua relatu digna collige
re. Et pꝛimo ex tex. in. d. c. xpᷣia
nis in ſi. in vᷣſi.ꝗ iudiciũ fugit ap/
pet eũ ð iuſtitia diffiſuʒ. Et tex.
in.c.ſilueſter in vᷣſi.ↄtra diuinas
leges ⁊ publicas pulſatis ſoꝛũ ſu
uz putãt auferri zc. In quo ad
de tu ꝙ hoc hr ad litterã ꝑ paulũ
pa ad coꝛinthios.vi.c. Pꝛete/⸗
rea notabis tex.ẽt in.c.relatũ ibi
tu es petrus ?c. In qo tu adde
ꝙ hohr oꝛiginaliter Mathei.xvi.
c. Suceſſiue notabis tex. in. c.
ſi quiſq; in fine in vᷣſiculo actoꝛem

foꝛũ ſequi ſemꝑ pulſari ⁊c.q̃ ẽ re/
gula vulgata. Peeterea nota/
bis tex.in.d.c.magnũ ibi ſi enim
cẽſuʒ filiꝰ dei ſoluit.ꝗs tu tantꝰ eſ
ꝗ putas eẽ nõ ſoluẽdũ ?c. In
quo adde tu qð hohr̃ ad lr̃aʒ Ma
they. xvij. c. Inſupꝑ notabis eũ
deʒ tex.ibidẽ ĩ vᷣſi.ois aia ſub di
gnioꝛibꝰ poteſtatibuſ ſubdita eſt
7c. In quo adde qð h hr oꝛi/
ginaliter ꝑ paulũ ad romanoſ xiij
c. Demũ notabis euũdẽ tex. in v.
ſicu.eſtote ſubditiveſtris dñis ſi/
ue regi tanq;ᷓ pcellẽti ſiue ducibꝰ
tanq; a deo miſſis advindicta ma
lefactoꝝ ad laudẽvero bonoꝝ ⁊c.
In quo adde qð hoc hr ad lit⸗/
terã p petri.ij. . Ulterius ſi/
gnabis tex.iĩ.d. c.aliud ĩſi. omĩa
mihi licet ſʒ ũ oia mihi expediũt.
7c. In quo adde qð hoc habe
tur ad litterã ꝑ paulu pa ad corin
thios. vi. c. Suceſſiue notabis
tex i c.ſacerdotibꝰ in vᷣſ.ad moy
ſẽ dr applica illũ ad deoſ zc. In
quo adde qð ho hr oꝛiginaliter
Exodi.xxij.c.⁊ loquit᷑ de ducẽdo
ad iuramẽtũ. Inſuꝑ notabis
eũdẽ tex.ĩvᷣſi.dijs nõ detrahes et
logꝗt de ſacerdotibꝰ In quo ad
de qð hꝰ habet Exodi. xxij.c.i fi.
7 Joh. x. c. Ulterius ſignabis
eundẽ tex.ĩvſi.quẽ adhuc neſcimꝰ
gs in iterribili dei iudicio qualis
ſit futurꝰ. c. In quo adde qð
hoc habet᷑ oꝛiginaliter Mathey
xxv. c. Et ↄcoꝛdat ẽt tex.in c.diri
piant᷑ infra.xxiiij.q.ij. UVltĩo
ſignabis eundem text. in verſicu/
lo nolite ante tempus iudicare q̊
ad vſq; veniat dominus zc. In
quo adde ꝙ boc habetur etiam
ad litteram per paulum peꝛima ad
corinthios. ii ij. (. Pꝛeterea ſi
gnabis text.in. c. placuit in fi. ibi
pꝛiuatoꝛum cauſas ad eccleſiaʒ de
ferri c. In quo tu adde quod
hoc habetur oꝛiginaliter per pau
lum pꝛima ad coꝛinthios.vi.c. Et
ↄcoꝛdat etiã tex.i.c.relatũ.S. ea.

Poſtremo videbis tex.in.d.S
ex his omnibus in verſi.ſecularia
iudicia ſi habueritis contẽtibiles
qui ſunt in eccleſia conſtitute ⁊c.
In quo dicas ꝙ hoc habet eti
am oꝛiginaliter ꝓꝑ Pauluʒ pꝛima

ad Coꝛith.vi.c. Et hec ſint q qͥ ad

tex.notari merito potuerft Nuc
capio gloſaſ.⁊ p glo.ſũme quã di
uido tibi in octo ptes pꝛincipales
Pꝛimo enumerat duo genera
cauſarũ.ſ.eccleſiaſticas ⁊ ſecłareſ
Secuũdo declarat pꝛimũ genꝰ ſub
diuidẽs illud in duas ſpecies.ſ.in
ſpiritualibus ? crimialibus. Ter
cio aggreditur ſecũduʒ genus pꝛĩ
cipale.ſ.cauſas ſeculares ſubdiui
dens illud in duas ſpecies.ſ.crimi
naleʒ ? ciuileʒ. Quarto põit ðᷣ
ciſionẽ huiꝰ queſtiõis pꝛime.con/
cludẽdo ꝙ clericuſ regulariter nõ
poteſt cõueniri coꝛã iudice layco.
per tex.in.d.c.nullus. Quinto
enumerat aliquos caſus qui exci⸗
piut ab iſta regla. Sexto põit
vtrũ laycus poſſit cõuemiri ſub iu
dice eccleſiaſtico. Et tenet ꝙ non.
Septimo excipit quiqʒ; caſus
ab iſta regula. Octauo ⁊ vltĩio
ponit differentiã inter iudicẽ lay/
cum negligentẽ ⁊? iudiceʒ eccleſia/
ſticũ negligẽteʒ iudicare.nam ne⸗
gligentia layci ſupplef᷑ ꝑ eccleſia/
ſticuʒ.ſed non econtra.per tex.ĩ.c
qualiter extra de iudi.Fᷣa ibi.eccle
ſiaſticarũ. tercia ibi.item cauſarũ
ſeculariũ.quarta ibi.in his oĩbuſ
quĩta ibi.niſi in tribus caſibus. ſe
xta ibi.ſimiłr nec laicus. ſeptima
ibi niſi in quiqʒ caſibꝰ. octaua ibi
non tamẽ ꝓpter negligẽtiaʒ ⁊c.

Inſupꝑ habes glo.in.d.c.cleri⸗

cuzʒ el pꝛimo multũ magiſtralem.
que concludit ꝙ ideʒ pꝛiuilegium
quod concedit᷑ clericis etiã conce

ditur vxoꝛibus clericoꝛũ 7 ſeruiẽ/
tibꝰ eis ⁊ ẽt toti familie. Et gl.

in. c. experientie que ponit ex qui
bus ꝗs cõſequat᷑ iuriſdictõʒ. Et

glo.in.c.clericũ el ſ̃o ĩ verbo pul

ſare que ponit in ꝗbus caſibꝰ po/
teſt laicus iudicare in cauſa cleri/
coꝛum. Concludẽes ꝙ põt in nõnul
lis ⁊ maxime ſi papa delegat lai/
co cauſaʒ ſpualẽ. Et glo.in.d.c.
magnũ in vᷣbo clemẽtis qᷓ dixit ꝙ
epla miſſa eſt illius cui mittitur.
Ulterius habes glo.in.c.ſicut
que dixit ꝙ ille peccat qui non re
cipit arbitrium ⁊ qui non compo
nit diſcoꝛdias ĩter partes. Pꝛe
terea notabis glo.multum magi/
ſtram in.d.c.inolita in verbo pon

tiſicum que ponit vtrũ layci ⁊ cle

rici poſſint litigare coꝛã iudice nõ
ſuo ſine conſenſu iudicis ꝓpꝛij.⁊
an tacite vel expꝛeſſe poſſit cõſen
tire vt ibi per eaʒ multuʒ late hec
examinaãteʒ. Tod. boł.J. U.D.

Mod vero.

Hec eſt.ija.queſtio hu⸗-

ius vndecime cauſe pꝛĩ
cipalis.qua querit᷑ vtrũ clericus
trabens clericum coꝛam iudice ſe
culari ſit dignus ſuſpenſõe. In
quo dicit ꝙ ſic.tex.eſt ĩ.d. S.quod
vero. Nec hic ſunt alia iura hoc
pꝛobãtia vel aliud. Sed bñ habes
tex.de hoc deciſiuũ in.c.inolita.⁊

in.c.placuit.S.ea.q.pꝛima. Et ſfir
mat etiaʒ glo.ſũme hic.que aliud

non facit nec habes alia in hac ſe/

cunda qõe pꝛincipali qᷓ bꝛeuis eſt.

XI.q.uu.
Egd ponatur
ſ Hec eſt tercia ⁊ vltima
queſtio huius vndeci⸗/
me cauſe pꝛincipalis. In qua q̃
ritur vtrum poſito ⁊ non conceſſo
ꝙ culpa pꝛedicta de qua in pꝛece/
denti queſtione nõ eſſet digna ſu/
ſpenſione.ſaltem ſit deponendus

clericus qui contra pꝛohibitioneʒ .

epiſcopi ſui auſus eſt celebꝛare.

In quo dicitur ꝙ ſic tex. eſt in

—.—

——— —

8

e.ſententia. ⁊ in.c.ſi quis.⁊ in.c.pᷣ
cipue.⁊ in.c.ſi ẽus.⁊ in.c.ſi quis
epiſcopus el pꝛimo ⁊ el ſecũdo.⁊
in multis alijs iuribus ſequẽtibus
In quibus ꝓbatur etiaʒ ꝙ ꝓbibe
tur quis cõmunicare omnino cum
excõmunicatis ⁊ cuʒ cõmunicanti

bus ſecuʒ.tex.eſt in.c.nolite.⁊ in

c.ad menſaʒ. ⁊ in.c.rogo.cũ mul/
tis.c.ſequẽtibus ideʒ ꝓbantibus.
In qua etiaʒ ſubditur ꝙ pꝛo le
uibus culpis ⁊ cauſis non debʒ ta
men quis cõmunione pꝛiuari.tex.
eſt in.c.nemo ⁊ in.c.nullus ea.q.
In qua poſtmoduʒ ad partes
etiaʒ diſputat᷑.vtruʒ ſentẽtie iniu

ſte parẽduʒ ſit. Et concluditur q/

quo ad deuʒ ⁊ eccleſiaʒ non.⁊ non
ligat.tex.eſt in.S.ex his ea.q.

In qua etiaʒ ſubiũgitur quali/

ter multipliciter ſentẽtia põt dici
iniuſta.ſ.ex animo pꝛoferentis ex
oꝛdine ⁊ cauſa vł altero pꝛedicto
ruʒ ſimul.tex.eſt in.S.ſi ergo.⁊ in
c.ꝗ recte.⁊ in.c.ſũmopere ⁊ in.S.

iteʒ ſentẽtia.⁊ in.S.aliqũ ea.qõe

In qua ponitur etiam ex qui/
bus peruertatur iudicium huma/
num ⁊ dicitur ꝙ ex timoꝛe cupidi
tate.odio.amoꝛe.que omnia ſum
mopere deteſtãtur.tex.eſt in.c.q̃t
tuoꝛ ⁊ in.c.quicunqʒ.⁊ in.c.ꝗſꝗs
2 in.c.nemo peritoꝛuʒ.⁊ in.c. vni
cuiqʒ cum multis fequentibꝰ idẽ
pꝛobantibus ea.q. In qua eti/
am ſubditur aliud ꝙ non eſt obe/
diendum ſuperioꝛibus in rebus il
licitis tex.ẽ in.c.ſñ quis epiſcopuſ
2 in.c.non enim ⁊ in.c.ſi dominuſ
⁊ in.c.qui reſiſtit ⁊ in.c.imperato
res:.⁊ in.c.qui peccantibus ea.q.
In quavltimo loco ponitur eti
aʒ ſoꝛma excõmunicationis ⁊ mo
dus reconciliatõis tex.eſt ĩ.S.ex

cõmunicationis.⁊ in.c. debent.⁊ ĩ

c.canonica.⁊ in.c.cum aliquis ⁊ ĩ
c.pᷣſta ea.q. In qua etiam ſub/
ditur poſtremo loco que pena ſit
pꝛeſ byteris pꝛeſumẽtibꝰ in excõ/
municatione tangere ſacrum mi/

niſterium.⁊ concludit ꝙ debẽt de
poni vel tribus annis continuis ĩ
ſecunda ⁊ quarta ⁊ ſexta feria in
qualibʒ ebdomada abſtinere a vi
no ⁊ a carne ꝓut de ſupꝛadictis oĩ
bus liquido apparet in hac tertia
qõe pꝛincipali. Ex qua mõ ha⸗/
bes colligere plurima relatu diga
Et p ex text.in.d.c.ſnia ibi ſnia
paſtoꝛis ſiue iuſta ſiue iniuſta fue/
rit timenda eſt qui tex ſemper al
legatur ad hoc. Inſuper nota/
bis tex. in.d.c. pꝛecipue in verſi.
ad ſubditos ſuos perditionis exẽ
pla tranſmittunt ⁊?c. Et loquit᷑ de
pꝛelatis delinquentibus. In ́
adde tu ꝙ hoc habetur oꝛiginali/
terLeuitici.iiij. . Pꝛeterea no
tabis eundem tex.in verſi.ſecun/
dum domini pꝛeceptum duos aut
tres teſtes adhibeamus poſt ve/
ro ſancte eccleſie dicamꝰ z c. Et
loquitur de regula euangelica. ſi
peccauerit in te frater ꝛc. In q
tu adde ꝙ hoc habetur Luce.iijꝰ.
c.? Mathei.xv.c. ad litteram.
Pꝛeterea notabis tex. in.d.c.
quicunqʒ in verſi.quicunqʒ contri
ſtauerit veritatis doctoꝛem pec/
cat in chꝛiſtum ⁊ patrem omnium
exacerbat deum c. In quo ẽt
concoꝛdat tex.in.c. ſcimus.xliija.
diſ. Et tex.in.c.nulli.S.iij.q.i.
Et tex.in.c.ij.extra de maio.⁊=
obe. Ulterius notabis tex.in.c
ſi quid vero.ibi ea regula verita/
tis eſt. vt nihil facias cõmendãdi
cauſa quo minoꝛ alius fiat ⁊c.
In quo tu adde ꝙ hoc habetur
ad litteram pꝛouerbioꝛum.xxvij.
c. Ulterius notabis eundẽe tex.
in vᷣſi.nõ defendas ipꝛobuʒ. ⁊ ſan
cta indigno ↄmittenda non arbi/
treris zc. Cũ quo dicas ↄcoꝛda
re tex.in.c.qui ↄſentit.j.ea.⁊ in.c
eſt iiuſta ⁊ in.c.ne admiſſo..xxiij
q.iiij.⁊ etiam in.c.noli infra ea.q.
Pꝛeterea notabis tex.in.c. ab
ſit ibi quicunqʒ ſacerdotibus non
obtemperauerit.aut extra caſtra
i

poſitus a populo lapidabitur aut
gladio ceruice ſubiecta contẽptuʒ
expiabit cruoꝛe ꝛc. In quo ad/
de tu ꝙ hoc hr̃ oꝛiginałr Deutro.
xvij.c.⁊ concoꝛdat etiam tex. in.c
ij. extra de maio.⁊ obe. Ulteri/
us notabis tex.in.c.ſicut in verñi.
cum excõmunicatis non eſt cõmu
nicandum ne ſimili excõmunicati
oni ſubiaceat ꝛc. Inquo adde
tu ꝙ hoc habetur ad litteam per
Pauluʒ pꝛima ad Coꝛinthios pꝛi
mo. c. ⁊ etiam in epiſtola Johan
nis pꝛima ?c. Et concoꝛdat eti
aʒ tex.in.c.excõmunicatos ⁊ in.c.
cũ excoicato ⁊ in.c.qui cõmunica
uerit.j.ead. Pꝛeterea notabis
etiã tex.in.c.audi in verſ.tradidi
huiuſmodi hominẽ ſathane in in/
terituʒ carnis vt ſaluus fiat ſpiri/
tus eius in die domini zc. In q̊
adde ꝙ hoc habetur oꝛiginaliter
ꝑ Paulũ pꝛima ad Coꝛinth.v.c.
Ulterius notabis tex.in. .cuʒ
ergo in verſic.tũc demũ peccato/
reʒ habenduʒ ſicut ethnicũ ⁊ pub
licanuʒ cuʒ eccleſiaʒ audire nolue
rit c. In quo adde ꝙ hoc ha/
betur ad lraʒ Mathei.xviij. c.
Inſuper notabis eundẽ tex.ibi
ſi quis frater nominat ſoꝛnicatoꝛ
⁊c. In quo adde ꝙ hoc habet
ad lr̃aʒ ꝑ Paulũ pꝛia ad Coꝛinth.
v.capꝰ. Et ↄcoꝛdat etiã tex.in.c.
multi. S. ija.q.pꝛima. Ultio no
tabis eũdem tex. in finalibꝰ vᷣbis
in verſi.ʒiʒania qui dixit eſſe tolle
randa vſq; ad meſſeʒ ꝛc. In òù
adde tu ꝙ hoc ad lraʒ habet᷑ Ma
thei.xiij.c.Et cõcoꝛdat etiã tex.in
c.nolite.j.e.q.⁊ text.iĩ.d.c.młti.S
ij. q.i. Pꝛeterea ſignabis text.
in.d.c.nolite in verſi.quia nõ po/
tuerũt filij Juda diſperdere iebu/
ſeos ſed habitauerũt cum ipſis in
Jeruſalem zc. In quo adde ꝙ
hoc habet᷑ oꝛiginalr Judict pꝛio
c. Ulterius notabis eundẽ tex.
in verſi.vbi peccatum euidẽs non
eſt eicere de eccleſia neminẽ poſ/

ſumus ne ſoꝛte eradicãtes ziʒania

eradicemus ſimul cũ illis triticuʒ
Ulterius notabis eundẽ tex.in
verſi.nolite mittere ſanctũ canibꝰ
neqʒ margaritas veſtraſ ante poꝛ
cos ne foꝛte cõculcẽt eas pedibus
ſuis c. In quo adde ꝙ hoc ha
betur ad litteram Math.vij.c.
Pꝛeterea notabis etiaʒ text.in

c.quando in verſi.ſolus ſedebam.

quia amaritudine repletus eram
⁊c. In quo adde ꝙ hoc habet
oꝛiginaliter Jeremie.vij.⁊.xv.c.
Ulterius etiã notabis text.in.c
ad menſam in verſi.nos nõ ſolum
non fugimuſ ebꝛioſos ſed ẽt imus
ad eos participãtes cum eis ⁊c. =
loquitur ironice. Subſequẽter
notabis tex.in.c.nemo in verſ.ne
mo contemnat vincula eccleſiaſti/
ca.non enĩ homo eſt qui ligat ſed
xpᷣus qui hanc poteſtatẽ dedit.
Pꝛeterea notabis tex. in verſ.
quiſꝗs ſpirituʒ xpᷣi non habet hic
non eſt eiꝰ c. In quo adde tu
ꝙ hoc habetur ꝑ Pauluʒ ad lram
ad Romanos.viijꝰ. c. Ulterius
notabis tex.in.c.quicũqʒ in verſ.
quibus viuis nõ coiĩcauimus moꝛ
tuis coĩcare nõ debeꝰ ⁊zc. Cuʒ qᷣ
cõcoꝛdat ẽt tex.i.c.a nobis extra
de ſent. excõ.⁊ in.c.ex ꝑte.extra
de ſepulturis. Succeſſiue nota

bis tex. in.c.nemo epᷣoꝛũ in verſ.

anathema eterne moꝛtis eſt dam
natio ⁊ nõ niſi ꝓ moꝛtali dʒ impõi
crimiĩe.⁊ illis qui aliter nõ potue/
rint coꝛrigi. Et idẽ ꝓbar tex.in
c.nullus.j.eę.qui tex.ĩmediate ſeqꝗ
tur iſtũ. Poſtea notab tex. in. c
demũ in ſi.in vᷣſ.q nocet recipiet
hoc ꝙ nocuit ? c. In q̊ͥ tu ad q;
ho hr ad lr̃aʒ ꝑ Paul.ad Collocẽ?᷑.
iij. c. Et ↄcoꝛdat ẽt tex.iĩ.c.teme
rarius.j.ea.q.⁊ in.c.illud in ver.
itẽ ſalomon.j.ea. Ulteriꝰ nota
bis tex.in.c.cepiſti in verſi.iniu/⸗
ſta vincula di ſrũpit iuſtitia. Et
ibideʒ ſtati quẽ ſolueris iĩ terra ſo

lutus erit in celo ꝛc. In quo vl

— —– r C C — —

—

E — ⏑ -oe — Wm△Dι .. *

O =—

tirmo adde tu ꝙ hoc habetur ad lit
teram Mathei.xvi.c.⁊ concoꝛdat
etiam tex.in.d.c.nihil ſupꝛa ea.q
Dubſequenter vide tex.in.d.c
temerariuʒ in verſi. temerariũ iu
dicium plerunqʒ nihil nocet ei de
quo temerarie iudicat᷑ ei at ꝗ te/
mere iudicat ipſa temeritas neceſ

ſe eſt vt noceat. Ulterius nota

bis tex.in.c.ſenti.in verſic.de au
guſtino ſenti quicꝗd libet ſola me
in oculis domini conſcientia non
accuſet ?c. Cuʒ quo ↄcoꝛdat tex
in.c.quid autem.S.viij.q.i.in ſi.
Demum notabis tex.in.c. ĩ cũ
ctis in verſi.nullius ibi lingua im
plicetvbi ↄſcientia nõ accuſat quẽ
eniʒ ↄſcientia defendit liber eſt in
ter accuſationes. Poſtea etiaʒ
notabis tex.in.c.⁊ ſi ad tempus ĩ

fi.ibi in verſi.qui ab inferioꝛe ac,

cipit ſententiam a ſuperioꝛe coꝛo/
nam. Ulteriꝰ notabis tex.in. c.
cuſtodi in verſi.quando deus erit
iudex.alius teſtis non erit q; con
ſcientia tua ꝛc. In quo adde tu
ꝙ hoc habetur Mathei.xxv.c.
Demũ notabis eundeʒs tex.iĩ fi.
in verſi.inter iuſtum iudiceʒ ⁊ cõ/
ſcientiam tuaʒs noli timere niſi cau
ſam tuaʒ. Poſtea ſignabis tex
in.c.inter verba in verſi. ad mẽtẽ
ſemper recurrendum eſt interver
ba laudantiuni ſiue vituperantiuʒ
Et ibidẽ ſtati gloꝛia noſtra hec
eſt teſtimonius conſcientie noſtre
⁊c. In quo adde tu ꝙ ho habe/
tur oꝛiginaliter per Paulum Fᷣa ad
Coꝛinthios.ij. c. Inſuper etiaʒ
notabis eundem tex. in verſico. ec
ce in celis teſtis meus ?c. In q̊
odde tu ꝙ hoc habetur ad litterã
Job. xvi.c. Pꝛeterea ſignabis
etiam diligenter eundem textum
in verſiculo ſi teſtis eſt nobis ĩ ce
lo teſtis in coꝛde dimittamus ſtul
tos loqui foꝛis quid volunt. nihil
enim aliud detrahentes faciũt ni/
ſi in puluereʒ ſuf flant ⁊? in oculos
ſuos terram excitant.vt vnde plꝰ

detractionis perflant inde magis
nihil veritatis videant queʒ text.
ſepe ego recogito ⁊ eſt aureus iu
dicio meo. Ulteriꝰ notabis eũ
dem tex.ibi ſi fieri poteſt ꝙ ex vo
bis eſt cum omnibus hominibus
pãcem habentes ⁊c. In quo tu
adde ꝙ hoc habetur oꝛiginaliter
p Paulum ad romanos. xij. co. 2 ꝑ
eũdẽ ad Loꝛinthios.viij. c. Pꝛe
terea notabis tex.in.c.nõ ſunt au
diendi in fi.in verſi.nobis eni ne/
ceſſaria eſt vita noſtra alis fama
noſtra. Inſuꝑ notabis tex.ĩ. c.
ſi quis hominẽ inverſi.omnes cre
dentes xpᷣi coꝛpus efficiuntur c.
In quo adde ꝙ hoc habet ad
litteram ꝑ Paulũ paᷣ ad Coꝛinthi.
Et concoꝛdat et tex. cũ hoc i. c.
nihil. S. eł.q. Ultio notabis eun
dem tex.in verſi.ve his qui dicũt
dulce amarum.⁊ amaꝝ dulce po/
nentes tenebꝛas luceʒ ⁊ lucẽ tene
bꝛas æc. In quo adde ꝙ ho oꝛi
ginaliter habetur Iſaye. v. c. Et
ↄcoꝛdat ẽt tex.in.c.ve qui dicitis
J.ead.q.qui tex.imediate ſeꝗt ⁊ ẽ
tex.ẽt ꝗ hr oꝛiginalłr Iſa.d.v.c. ⁊
ↄcoꝛdat ẽt tex.in.c.ſi ꝗs dixerit.ẽ
ea. Subſequẽter ſignabis tex.
ĩ.c.iudicare inverſ.de ſubditis iu
dicare digne nequeunt qui in ſub/
ditoꝛum cauſis ſua odiavel gratiã
ſequuntur ?c. Pꝛeterea nota/
bis tex.in.c.tunc vera in verſ.a
zare veni foꝛas. In quo tu di/
cas qð hoc habetur Johannis.xi
capꝰᷣ. Poſtmodum etiam nota
bis tex.in.c.pꝛiuilegium in verſ.
peiuilegiuʒ oio meret᷑ amittere ꝗ
permiſſa ſibi abutit poteſtate ⁊c.
Et tex.in.c.qui recte iudicat in vᷣ/
ſicu.qui recte iudicat pꝛemiuʒ re/
muneratõis expectat. Et ibideʒ
ſtatim. acceptio muneruʒ pꝛeuari
catio claritatis eſt. Et ibidẽ ſta
tim qui extutit manꝰ ab omni mu
nere iſte in excelſis habitabit zc.
In quo adde tu qð hoc hr oꝛi
gialr Iſa.xxxii.c.⁊ ẽt ↄcoꝛdat tex
i 2

in. c.ſunt nonnulli.S. i.q.i. Po
ſtea ſignabis tex.in.c.illa in verſ.
illa eſt cautela laudabilis ? pꝛepo
nitoꝛuʒ ſollicitudo vtilis in qua to
tuʒ ratio agit ⁊ ſuroꝛ ſibi nihil vẽ
dicat c. Et ibideʒ ſtatim. Re/
ſtringenda eſt ſub ratõe poteſtas
Ulterius etiã notabis tex.in.e
ira in verſi.non vos iudicaãtes da
te locuʒ ire.hoc eſt declinemꝰ eaʒ
ne nos illa coꝛrumpat ?c. In q
adde tu ꝙ hoc habet ad litteraʒ ꝑ
Pauluʒ ad Roma.xij. c. Ultio
ſignabis eundẽ tex.in verſi.domi/
nus miſit diſcipulos ſine auro ſine
argento ſine pecunia ſine virga ⸗z
incentiua litis vt inſtrumenta eri/
pet vltõis ꝛc. In quo tu adde
ꝙ hoc habet᷑ oꝛiginalr Math. xꝰ.
c.⁊ etiã Luce.ix.c. Ulteriꝰ no/
tabis tex.in.c.cum apud in verſi.
vindictã dare non crimini ſʒ furo
ri. Et tex.in.c.ſummope ĩ vᷣſi.cõ
ſtitutũ eſt vt remota perſonarum
acceptione diffinitiua ꝓpferat ſen
tentia.cuʒ quo concoꝛdat tex.in.c
nouit. extra de iudic. Ulterius
notabis eundeʒ tex.ibi in verſic.
Moiſes querelas populi ſemꝑ ad
dominũ tabernaculũ ingreſſus oſ
ferebat ⁊ iuxta ꝙ dominꝰ pᷣpone/
bat ? c. In quo adde tu ꝙ hoc
habetur oꝛiginaliter Exod. xxxij.
c.Et concoꝛdat text.in.c.cũ eterni
de re iudica.libꝛo.vi. ⁊ in.c.ſi.S.
xxxvi.diſtin. Inſuper notabis
tex.in.c.non licet in verſi.nõ licet
iudiciũ iuſtũ vendere iudici ⁊ ſi li
ceat aduocato vẽdere patrociniũ
⁊ iuriſconſulto rectũ conſiliũ ⁊c.
Et nota bene ꝙ non dicit ſimplici
ter conſiliuʒ ſed rectuz. Pꝛete/
rea notabis etia tex.in.c.pauper
ibi.dum pauꝑ non habet quod oſ
ferat nõ ſoluʒ audiri ↄtemnit᷑ ſed
etiã contra veritatẽ oppꝛimit᷑ ⁊c.
In q̊ adde tu ꝙ hec verba ha/
bent᷑ effectualiter Eccleſiaſtici.xij
cad. Er concoꝛdat etiã tex.in.c.
quãdo.S.ea.circa mediuʒ. De⸗/

mũ notabis eundẽ tex.in verſi. ci

to violatur auro iuſticia nullaʒqʒ

reꝰ ꝑtimeſcit culpam quã redime
re nũmis exiſtimat c. In quo
adde tu ꝙ hec oꝛiginaliter haben

tur Exodi.xxiij.c.? Deutro.xvi. ?

Paralipomenon.xviiij.c.⁊ Eccle/
ſiaſtici.viij.? etiam.xx.c. In ꝗ
bus locis expꝛeſſe hec habẽtur.
Pꝛeterea notabis tex.in.c.gra
ue in verſi. graue ſatis eſt z inde/
cens vt in re dubia certa detur ſen
tentia zc. Ulteriꝰ notabis tex.
in.c.quãuis in verſi.ququis vera
ſint quedã tamẽ iudici nõ ſunt cre
denda niñ certis indiciſs demon/
ſtrentur. Inſup notabis etiam
tex.in.c.eoꝛuʒ in verſi.antequam
ſcruteris nõ repꝛehendas. intelli/
ge pꝛius ⁊ tunc increpa ꝛc. In
quo adde ꝙ hec habẽtur oꝛigina/
liter Sapiẽtie.xi.c.⁊ etiã Eccleſia
ſtici.xix.c. Succeſſiue ſignabis
tex.in.c.non ſoluʒ in verſi.non ſo
lum ille reus eſt qui falſuʒ de aliq̊
pꝛofert ſed etiã is qui aurem cito
criminibus pꝛebet ꝛc. In quo
adde ꝙ hec ad lraʒ habẽtur Eccle
ſiaſtici.xix. Et etiaʒ cõcoꝛdat tex.
in.c.nulluʒ.j.xxx.q.vltima.Et no
tatur in.c.q; magnũ.j.xxiij.q.liij
7 in. c.ex merito.S.vi.q.i.⁊ in.c.
ſi quid vero.S.lxxxvi.diſ. De⸗/
muʒ notabis text.in.d.c.quattuoꝛ
vbi enumerãtur ea que ꝑuertunt
iudiciũ humanũ in iudicando.
Inſuꝑ notabis tex.in.c.quicũ/
qʒ in verſi. puerti iudiciũ xpᷣi qui
eſt iuſticia c. In quo vltĩo ad

de ꝙ hoc habetur Johannis. xiiij

c.vbi dicitnr ⁊ ꝙ eñ miſericoꝛdia

7 veritas. Et etiam concoꝛdat tex

tus in. c. exiſtimãt.j.ea.⁊ in.c.om
nis qui.S.vij.q pꝛima. Demuz

notabis tex.i.c.quiſqꝗs in vᷣſi. vter
qʒ reus eſt.⁊ qui veritatẽ occłtat

7 qui mendacium dicit quia ⁊ il/
le pꝛodeſſe non vult ⁊ iſte nocere
deſiderat. Cum quo etiam con
coꝛdat tex.in.l. iubemus cum ſe⸗

“

— — ———444444444

— — —

—— — — — — — —————

S ☛☚= — S.e

quentibus ſupꝛa. pa. qõe.pꝛima.
Pꝛeterea notabis tex.in.c. ne
mo in verſiculo melius eſt pꝛo ve
ritate pati ſupplicium qᷓ; pꝛo adu/
latione beneſicium c. Demuz
videbis tex.in.c.abijt iudas ad ſũ
mos ſacerdotes. ⁊ conſtituerũt ei
pecuniam ſe daturos ꝛc.) In q̊
adde ꝙ hec habentur oꝛiginaliter
Mathei.xxvi.c. Inſuper nota
bis tex.in.d.c.exiſtimant in verſ.
que peruerſa ſunt factis deum aſ/
ſerit apoſtolus negari. Chꝛiſtꝰ ſa
pientia eſt c. In quo adde ꝙ;
apoſtolꝰ hec dixit ad hebꝛeos.vij
c. Et etiam concoꝛdat tex. in.c
ſi iuſta ſupꝛa.xxxviij.diſtinctione
7 in.c.naſci ſupꝛa.la.diſ. Inſu/
per notabis eundẽ tex. in fi.i vᷣſi.
eritis mihi teſtes in iheruſalem =
ĩ omni iudea æ ſamaria.⁊ vſq; ad
vltimuʒ terre ?c. In quo dicas
tu qð hec habentur oꝛiginaliter

Luce.x.c.⁊ etiam Actuum.ij.caꝰ.

Et facit ꝙ notatur in.c.fi. ſupꝛa
xxxvij.diſ. Subſequenter nota
bis tex.in.c.non ſolum in verſ.nõ
ſolum abnegar cheiſtum qui dicit
eum non eſſe xpᷣm ſed ille etiaʒ.ꝗ
cum ſit.negat ſe eſſe xpianum
Et tex.ibidem dominus ait pe
tro diſcipulum meuz te eſſe nega/
bis ꝛc. In quo tu adde ꝙ hoc
habetur oꝛiginaliter Luce.xxij.cꝰ
⁊ etiam Mathei.xxvi. Pꝛete/
rea non obmittas videre tex.in.c
nolite in verſiꝰ.nolite timere eos
qui occidunt coꝛpus.ne foꝛte pꝛo/
pter timoꝛem moꝛtis nõ libere di
catis ꝙ audiſtis. In quo adde
tu qð hec habentur oꝛiginaliter
Luce.xijꝰ.capꝰ.⁊ Mathei.xxꝰ.et
Marci.xiiij.ꝰ Demum notabiſ
eundem tex.in verſi. etiam ille ꝗ
non libere veritatem pꝛonuntiat.
aut non libere veritatem defen/
dit pꝛoditoꝛ ẽ veritatis. Et ibi
dem ſtatim. coꝛde enim creditur
ad iuſtitiam. oꝛe autem confeſſio
fit ad ſalutem c. In quo adde

tu qð hec verba habentur oꝛigia
liter per Paulum ad romanos.x.
cap. Et etiam concoꝛdat tex. in
fra de conſecratione diſtinctione
iiij.in.c.baptiſmi vicem poſt pꝛĩ
cipium. Poſtmodum ſignabis
tex.in.c.illud in verſicꝰ ſicut auis
in incertum volans ? paſcer quo/
libet vadens.ſic male dictum ſuꝑ
euʒ venit qui miſit illud ꝛc. In
quo adde tu ꝙ hoc habetur oꝛigi
naliter pꝛouerbioꝛum.xxvi.c.
Et etiam concoꝛdat tex.in.c.ſe
cunduʒ ſupꝛa e.q. Denuo ſigna
bis tex.in.c.plerumqʒ circa medi
um in verſi.moꝛtiſicabant animaſ
que non moꝛiuntur ⁊ viuificabant
animas que non viuunt ꝛc. In
quo adde tu ꝙ hoc habetur ad lit
teram Eʒechieł.xxij. c. Demuz
notabis eundem tex. in fi.in verſ.
non erubeſcat confiteri qð fecit.
Inſuper notabis etiam tex.in
c.ĩiuſtũ in fi.in verſ.melioꝛ eſt in
malis factis humilis confeſſio q;
in bonis ſupba gloꝛiatio. Pꝛe/
terea notabis tex.in.c.ſi dominuſ
ibi opoꝛtet deo magis obedire q;
hoibꝰ zc. Inq̊ adde ꝙ hohabe
tur actuuʒ oꝛiginaliter.v.c. Pꝛe
terea notabis tex.in.c.q omnipo
tentem in vᷣſ.qui deuz metuit nec
contra euangeliuʒ xpᷣi nec contra
apoſtolos nec contra ꝓphetas vl
lo modo ↄſentit. In quo adde
tu ꝙ hoc habetur ad litteram Iſa
ye.xlviiij.c.⁊ demum repetif ad
litteram Mathei.xv. c. Inſup
nota bis tex.in.c.qui reſiſtit inver
ſicꝰ.ſi aliquid iubeat imperatoꝛ.
aliud deus.quid iudicatis. maioꝛ
poteſtas dei da veniam o impe/
ratoꝛ.tu carcerẽ ille gehẽnã mina
tur zc. Demum notabis tex. in
c.imperatoꝛes in verſicꝰ. iuſſerat
nabuchodonoſoꝛ vt aurea ſtatua
adoꝛaretur qð quidem facere no/
tuer̃t zc. In ù; tu addeꝙ hoc ad
litteram habetur Danielis.iij.c.
Ulterius notabis tex.in.c.qd
1 5

ergo in verſ. qui obediẽtes remu
nerat ⁊c.⁊ qui ſe obediẽtie ſubicit
⁊c. In quibꝰ adde tu ꝙ hec ha/
bẽt᷑ Iſaie.ix.⁊ Eceleſiaſtici.x.c.⁊
ꝑ Paulũ.pꝛima ad Thimotheũ.ij
c.æ per eundeʒ ad Thitũ.ij. c. ⁊ ꝑ
eundẽ ad Hebꝛeos.ix.c. In ꝗbus
locis habetur de obediẽtia dei z
homis. Ulterius notabis eun/
dem tex.in verſi.arboꝛ quaʒ deus
in paradiſo hommi ne cõtingeret
interdixii. In quo adde ꝙ hoc
habet᷑ Beneſis.ij. c. Ulterius
notabis tex.in.c.ſi is qui in verſ.
etiã ſi nobis angelus de celo euã/
geliz auerit pꝛeterquã nos euan/
geliz amus anathema ſit c. In
quo adde ꝙ hoc habet ad litterã
ꝑ Pauluz ad Ballathas pꝛimo.c.
Et cõcoꝛdat etia text.in.S.ſed qui
j.xxuij.q.iij. Ulterius notabis
etiã tex.in.c.excellentiſſimus rex
Carolus ĩ verſi.vt bene noſtis ſũt
pleriqʒ qui poſſunt ſed nolunt re/
cta noſcere. Et ibidẽ ſtati.noluit ĩ
telltgere vt bene agerʒ. ⁊ hec ſint
qꝗᷓ cõmode potui colligere ex hac
tercia queſtiõe pꝛicipali tantũmo
do quo ad text.notatu digna que
vt vidiſti multum allegabilis que
ſtio eſt ⁊ referta pingui dote que
omnia notabis. NHũc capio glo
ſas que notatu digne ſoꝛe etiã vi⸗/
deaãtur.⁊ pꝛimo glo.ſũme quã di/
uido tibi in ſepteʒ partes. Pꝛimo
foꝛmat queſtionẽ hanc decidendo
eam pꝛout ſupꝛa dixi in pꝛincipio
Secũdo eaʒ limitat niſi interueni
ret diſpẽſatio ꝑ tex.ĩ.c.ſolonitãe
.lxiij.diſ. Tercio foꝛmat aliã q̃
ſtionẽ a qua dependet hec queſtio
ſcils vtrũ ſententia imuſta teneat
Quarto ponit ex ꝗbus ſentẽtia
dicit᷑ iuſta vel iniuſta. Et tenet ꝙ;
ex tribus.ſ.ex animo cauſa ⁊? oꝛ/
dine. Quinto pomit qᷓ̃ttuoꝛ ſpe/
cies ſentẽtiarũ.ſcilicet ſententiaʒ
condemnatõis excoĩcatõis ſuſpẽ
ſionis ⁊ pᷣcepti. Sexto põit quã
do valeat vnaqueqʒ pᷣdictarũ ſen

tentiaruʒ excepta ſententia ſuſpẽ/
ſionis de qua mentionẽ non facit
Et bꝛeuiter concludit ꝙ ſententia
condemnatõnis ſiemꝑ tenet niſi ſit
iniuſta ex oꝛdine. ſed ſentẽtia ex/
cõmunicatõis ſemꝑ tenet.ſentẽtia
vero pᷣcepti tunc demũ ligat quã/
do ea continet aliquid quod ſpe/
ctat ad pᷣcipiẽtem. Septio ⁊ vl/

tmo oſtendit oꝛdinẽ magiſtri gra

tiani hic.ſᷣa ibi niñ diſpenſet. ter/
cia ibi magiſter tamẽ.quarta ibi.
tribus autẽ modis. quita ibi.ueʒ
alia.ſexta ibi ſentẽtia condemna/
tõis.ſeptima ibi.pꝛimo auteʒ pꝛo
bat. Inſup habes glo.notabilẽ
in.d.c.pᷣcipue in verbo adhibea/
mus que dixit ꝙ in cauſa denũci/
atõis poteſt ideʒ eſſe iudex accu/

ſatoꝛ ⁊? teſtis. Item ꝙ admonitio

euãgelica habet locuʒ nõ ſoluʒ in
occultis ſed etiã in manifeſtis.
AUlterius habes alia glo.multũ
magiſtrã in.c.ſi epiſcopus in ver

bo interpellet.que ponit de appł

latõe interpoſita ab excoicatione
Concludẽs ꝙ vbicunqʒ cauſa ap/
pellatõis eſt iuſta põt quis ꝓnun/
ciare ſentẽtiaʒ iniuſtam licet non
ſit ad eũ appellatũ. Et glo.in.d.
c.epiſcopi in verbo minimis que
ponit an pꝛo ſola cõtumacia quis
poſſit excoicari. Et gl.ĩ.c.abſit
in verbo ſiniſtrũ que dixit ꝙ ſi cle
ricus amplectit mulierẽ debemꝰ
pᷣſumere ꝙ hoc faciat cauſa bene/
dictõnis ⁊c. Sed caueat ſacerdos

ne euz cuʒz mulieribus noſtris re/

periaʒ in tali benedictõne.qꝛ foꝛ/
taſſe ⁊ ſine ſoꝛte aliter ĩterpᷣtrarer
amplexuʒ eius. Inſupꝑ tene mẽ
ti glo.multũ magiſtraʒ in.c.ſi ini⸗/
micus in verbo iſte que põit quot
tuplex ſit excoĩcatio dicens ꝙ eſt
maioꝛ ? minoꝛ. Et etiã quomõ re
ꝗrat᷑ abſolutio ⁊ a quo. Et glo.
in.c.cure in verbo incalcare.que
ponit multũ magiſtraliter quomõ
credat lris epiſcopi. Concludens
ꝙ creditur eis ⁊ eius ſigillo quod

— — — —

— —— — — —

–

—

habet vim publici inſtrumenti.
Pꝛeterea habes etiam glo.in
d. c.nolite in verbo triticum. que

ponit quid ſi vnus eſt interſectus

ab vno de tribus. ſʒ dubitatur a qᷣ
an poſſint pꝛemoneri.⁊ concludit

ꝙ ſic ratione dubitationis. Et

glo.in.c.qui merito que ponit ꝗd
ſi papa cõmunicat cũ excõmunica
to an ligetur ipſe.⁊ cõcludit ꝙ nõ
ſecꝰ dicit eẽ ĩ ep̃o cõicante cũ eo.
Et glo.iĩ.c.nẽo ĩvᷣbo xpᷣꝰ.qᷓ dixit
ꝙ a ſententia xpᷣi nemo poteſt ap/
pellare. Et glo.i.c.ſi ꝗs dixerit
in verbo abhomiabilis que dixit
ꝙ quilibet adultus tenet ſcire bo
nuʒ ⁊? maluʒ ⁊ errare circa hec eſt
pcetm̃ moꝛtale. Et glo.in.c.pꝛiui
legiuʒ in verbo amittere que po/
nit quot modis perdat᷑ pꝛiuilegi/

uʒzʒ . Et glo. in. c.nõ debʒ. q̃ dicit

ꝙ vbicunqʒ ſentẽtia iudicis ẽ ini/
qua poteſt iudici violenter reſiſti.
Subdit tamẽ ibi glo.ꝙ excõi/
catus etiã iniuſte ſi celebꝛat incur
rit penã. ⁊ glo.i.c.epᷣus in verbo
ſynodo que dicit ꝙ ſolus papa de
ponit epiſcopũ ⁊ reſtituit.ſed con
ciliũ nõ. Et glo.in.c.cũ apud in
verbo animaduerſione que ponit
infra quãtuʒ tempus ſententie mã
dãtur executioni tam in cauſis ci/
uilibus quaʒ in criminalibus.
Pꝛeterea ẽt notabisvnã glo.ĩ
c.nõ lʒ multus ſingularẽ in verbo
luſtum que dixit ꝙ vbicunqʒ doc/
toꝛ poteſt dare conſcilium non re
uoluendo libꝛos nec laboꝛando in
perlegendis allegationibus tene/
tur gratis hoc facer̃ qð perpetuo
tene mẽti.tu qui pꝛo tuo quolibʒ
verbo vis vnum aureum ⁊? male.
AUlterius notabis glo.in.c. nõ
ſolum in verbo negare que dixit
qð negans xpᷣm cũ oꝛe ſed nõ coꝛ⸗
de peccat moꝛtaliter. Et glo.ĩ.c
nolite in verbo pꝛoditoꝛ que põit
quot modis quis dicatur ꝓditoꝛ.
7 inter alios dicit ꝙ dans munitõ
nes hoſtibꝰ vel reos. Et glo.no

tabilem in.c.iulianus ĩverbo obe
diebant que dixit ꝙ ſi domin? eſt

excõmunicatus non teneturvaſal

lus ei obedire. Et etiam glo.in
c.qui reſiſtit in verbo poteſtatem
que dixit ꝙ monachꝰ potius obe
diat abbati qᷓ; epiſcopo. Et gl.
in. c.quid ergo in verbo intermit/
ti.que dixit ꝙ vbicũqʒ pꝛecipitur
alicui ꝙ vadat romam non eſt bo
na excuſatio illiꝰ ſi dicat ſunt alij
ad eundum melioꝛes. Et glo.i.
S.cum igitur in verbo poſſunt. qᷓ
dixit ꝙ ſi mandatum eſt duobꝰ ꝙ
excõmunicent aliquem.⁊ vnus di
cat excõmunitco te ſi ille non excõ

municat te.ſi ambo illa verba ꝓ/

ferant.ille erit excõmunicatus.
Succeſſiue etiam notabis glo
in.c.quoniam in verbo neceſſita/
te que ponit vtrum excõmunica/
to domino ſit excõmunicata tota
familia.⁊ tenet ꝙ non. Et glo.
ibidem in verbo vxoꝛes que dicit
ꝙ maritus excõmunicatꝰ nõ põt
petere debitũ ab vxoꝛe. ſʒ ipᷣe bñ
tenetur reddere ſi petatur. Et
