E a cõi intẽtõe q̃n cõſciliũ⸗⁊ ↄſci
liũ qſ ↄſcidiũ ⁊c. ⁊ ibidẽ ſupcilia
eni oculoꝝ ſũt. Inſuꝑ notabis
tex.in.d.c.ſicut ibi ꝗs pᷣſumpſerit
abſoluere quos lłgat.aut ligar̃ q̊ſ
abſoluit. Et tex.i.d.c.ſcã rõana
eccleſia ibi. beati pauli apłi ſentẽ
tia pᷣcedat.Oiĩa ãt ꝓbate qð bonũ
ẽ tenete.Et ibidẽ dei gr̃a ⁊ adiuto
rio oĩa tolleraſſe. Et ibidẽ. mira
qʒ bꝛeuitate cõtexuit ⁊c. de q̊ tex.
S.feci mentiõeʒ in ꝓhemio huius
opꝑis ad pꝛopoſituʒ noſtruʒ.

Dliſtinetio.x vi.
Poſtoloꝛuzʒ

a Pec eſt.xvia.diſtinctio
in qua habent᷑ duo. Pꝛi
mo que leges ⁊ qui canones apꝓ
bent ab eccleſia. In quo dic ꝙ ca

nones apoſtoloꝛũ et alia oĩa iura

de quibus in. c. canones in. c. ſexa

ginta in.c.clemetis.⁊ in.c.placuit

⁊ in.c.quoniã ea.diſ. Secundo

ponit quo tempoꝛe celebꝛatũ fuit
quodlibet conciliuʒ. in quo dic vt
in. S. ex his.⁊ in.c.ſexta ſynodus.
ea.diſ.in qua notabis vnũ tm̃mõ
tex. ſ.in.d.c.ſexta ſynodus in ver
ſi. pꝛopter auctoꝛitatẽ maioꝛes po
ſtponitur. Ludouicꝰ bologninus

Diſtinctio.xvii.
Eneralia. ec

xvij. diſtinctio. inqua
habes qui poſſint fa/
cere cõcilia.in quo bꝛeuiter cõclu
ditur ꝙ ſine licentia Romani pon
tiſicis regulariter fieri nõ poſſunt
tex.eſt in.c.ſynoduʒ.⁊ in.c.regu/
la.⁊ in.c.huic ſedi.⁊ ĩi.c.nec licuit.
7 in. c.multis.⁊ in.c.cõcilia ea.diſ
In qua habes notare aliqua. Et
pꝛimo tex.in.d.c.ſynodu in fi. ibi
ego dixi dij eſtis ⁊ c. loquit᷑ de ſa/

cerdotibus. ⁊ concoꝛdat tex.in. c.
ſacerdotibus.j.xi.q.iij. Pꝛe/
terea notabis tex. in.d.c.ne licuit

in verſi. cuʒ venerit in ꝓfundũ ma

loꝛuʒ cõtendunt ita obſtinati ⁊ cõ
tumaces extitenuit vt doceri ñ ve/

lint ⁊c. Et tex.iĩ.d.c.multis in fi.
in ver. maioꝛes vero ⁊ difficilioꝛeſ
queſtiões ad ſedẽ apoſtolicã reſe
rãtur.⁊ hec ſint quo ad tex. PHa
bes etiã glo.in.d.c.nec licuit in vᷣ
bo ad recipienduʒ.que dixit ꝙ eo
ipſo ꝙ quis errat in fide nõ eſt he
reticꝰ ſi eſt ꝑatus coꝛrigi.alias ſic.

Diſtinctio. x viii.
Piſcopoꝛuʒ

Hec eſt.xviij.diſtictio
in qua pꝛincipaliter ꝗn
qʒ habent᷑. Pꝛĩio vtrũ quelʒ ꝓuin

cia poſſit facere cõcilia.in quo di
ꝙ nõ ꝓut.S. cõcluſuʒ fuit in ꝓxia
pcedenti diſ.niſi cũ auctoꝛitate pa

pe.vel niſi fiat ad coꝛrigẽduʒ tatũ

tex.ẽ in.c.placuit.⁊ in.c.de ↄcilijs
ea.diſ. Becundo põit quotiens
debẽt fieri ↄcilia ĩ ano. in quo dr
q debẽt fieri bis.tex.ẽ in.d.c.de
cõcilijs.⁊ in.c.habeat᷑⁊ in.c.pꝛo
pter ea.diſ. Tercio põit quo tꝑe
fiat.in quo dr ꝙ tꝑe autũnali ⁊ et
añ q̃drageſiãʒ tex.ẽ ĩ.d.c.hãt᷑ ⁊.d
c. ꝓpter. Quarto põit quõ puni

ant᷑ ep̃i ꝗ nõ veniuũt ad ↄcilia.in qͥ

dr ꝙ coione pꝛiuãt᷑ ⁊ coꝛripiunt᷑.
niſi graui nccitate excuſent᷑.⁊ diri
gat lras excuſatoꝛias.text.ẽ in.c.
nõ oʒ. ⁊? in.c. ꝑuẽit.⁊ in.c.epᷣus.⁊
in.c.placuit.⁊ in.c.ſi ꝗs epᷣoꝛuʒ.⁊
in.c.ſi ꝗqs autẽ ea.diſ. Quito ⁊
vltio poit qñ epᷣi debeãt notifica
re eccleſijs ſuis ſtatuta in cõcilijs.
in quo dr ꝙ.j.ſex mẽſes poſtq; oꝛ
dinata ſunt.tex.ẽ in. S.ſinguli.? ĩ
c.decernimꝰ ea.diſ.i q hẽs notar
tmmõ duas glo.not.vna ẽ in.d.c.
ſi epᷣus ĩ vbo inuitet qᷓ voluit ꝙ lʒ

alias i iudicijs reqrat᷑ trina citatõ

vt in.c.de illicita.xxiiij.q.iij.tamẽ

i ſynodali iudicio ſufficit vnica ci

tatio. Alia glo.ẽ in.d.c.ppꝑ el pᷣ
que põit de idibꝰ nonis ⁊ mẽſibuſ

quõ capiant᷑ ⁊ quot ſint.⁊ ẽ glo.ĩ

ver. decimus.

Diſtinctio.xix.
Eepiſtolis.

HPHec ẽ.xixa.diſ.in q̃ pꝛĩ
cipałr de duobꝰ tracta
tur.pꝛĩo an oẽs decretales etia in
coꝛꝑe canonũ nõ exñtes ꝓ legibꝰ
obſeruade ſint.in qͥ dr ꝙ ſic.tex.ẽ
in.c.ſi romanoꝛũ in.c.ſic oẽs.in.c
in mẽoꝛi in.c.enivero.⁊ in.c.nul
li fas eſt.⁊ in.c.in canõiciſ ea.diſ.
Secũdo põit vtrũ decretales que
ſunt contra euãgeliũ vel pꝛecepta
legis valeant. In quo deciditur
quod non.tex.eſt in.S.hec autem
£

? in.c.ſecunduʒ.⁊ ĩn.c.anaſtaſius
7 i.c. ꝓpter ea.diſ. In qua nota
bis aliqua.⁊ pꝛio tex.in.d.c.ſi ro/
manoꝛuʒ in verſi. vt quid mẽbꝛa/
nas occupaãt poſtquã nõ habentur
accepte.Et ibidẽ in verſi.omiĩa in
vno coeꝛpoꝛe ↄpaginari nõ poſſũt

⁊c.Et tex.in.d.c.ĩ memoꝛia i ver

ſi. licet vix ferenduʒ ab illa ſancta
ſede imponat᷑ iuguʒ tamẽ ſeremꝰ
⁊ pia deuotõe tolleremus ⁊c loꝗt
enĩ de papatu cuiꝰ iugũ ferre bo/
nuʒ iudicio meo eſt ⁊ facile tolle/
rari põt. Inſuper notabis tex.
in. d. c. nulli in verſi. alienus ſit a
diuinis officijs qui voluerit apo/
ſtolicis obtemꝑare pꝛeceptis.Et
tex.in.d.c.ita dominꝰ ibi tu es pe
trus ⁊ ſup hanc petram edificabo
eccleſiaʒ meã c. In quo adde tu
quod hoc habet᷑ Mathei.ca.xviꝰ
Pꝛeterea notabis tex. in. d. c.m
in ver ſi. nã ſi viſibilis iſtius ſolis
radij cũ per loca fediſſima tranſie
rint nulla ↄtactus inquinatõe ma
culanf᷑ multomagis illiꝰ qui iſtu,ʒ
viſibiles fecit virtus ⁊c.Et textus
ibidem. Scribe inquit ⁊ phariſei
ſuper cathedrã Moyſi ſedent ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc habet᷑ ma/
thei.xxiijꝰ.c. Et ↄcoꝛdat tex.infra
iij.q. vij. in. S. fi. Ulterius nota
bis tex. ibides in verſi. iudas fuit
ſacrileguſ atqʒ fur. in quo adde q/
hoc habet Wathei.xxvi.caꝰ.⁊ cõ
coꝛdat tex.in.c.ꝗqd ergo.j.xxiij.q.
iiij. Pꝛeterea notabis tex.ibidẽ
in verſi.que dicũt facite que autẽ
faciũt facere nolite.dicũt eniʒ bo
na ⁊ nõ faciũt.Et ibideʒ nõ requi
ritur quis vel qualis pᷣdicet ſed q̃
pꝛedicet ⁊c.Et hec ſint quo ad tex
HNic capio glo relatu dignas
7 pᷣ notabis glo.i.d.c.in mẽoꝛiã ĩ
ver. falſaʒ que magiſtra eſt ad co
gnoſcendũ quid ſit falſuʒ ⁊ q̊t mo
dis cõmittat᷑. ⁊ qua pena puniat᷑.
⁊ quid ſi ſigillus eſt fractũ.vel ſi ñ
eſt appoſitus dies vel ann vel in
dictio. Et notabis ẽt glo.in.d.e

ſecũduʒ in ver.qualis.Que dicit
ꝙ antiquo temꝑe omẽs poterãt pᷣ
dicare. Et glo. in. d. c. anaſtaſꝰ
in ver. conſilio que dicit ꝙ vbicũ⸗
qʒ agit᷑ de fide tenet᷑ papa rquire
re conſiliuʒ epᷣoꝛuʒ.

Diſtinctio.xx.
Ecretales:e

vigeſima diſtictio ĩ qua
babes quid valeãt expo
fitões ſacraruʒ ſeripturaꝝ in quo
dicitur ꝙ hñt eandeʒ auctoꝛitateʒ
qua habent canones.tex.eſt in. c.
de libellis. in. c. ſi decreta. ⁊ in. c.
ð ꝗbus quod eſt.c.fi.ea.diſ. Jn
qua habes aliqua notare. Et pꝛio
tex. in. d. S. decretales ibi quo ꝗſ/
qʒ magis ratõne nitit᷑ eo maioꝛis
auctoꝛitatis eiusverba eſſe vidẽt
Et tex. ibidem ĩ ver.quelibʒ ne
gocia ſinẽ accipiuũt. vel in abſoluti
one innocentu. vel in condẽnatõe
delinquẽtiuʒ. Et tex.ĩ.d.c de qui/
bus ibi faciliꝰ inuemi᷑ quod a plu
ribꝰ ſenioꝛibꝰ querit᷑. Et ibidẽ
Si duo vel tres ex vobis cõueni⸗/
ũt ſuꝑ terrã in noie meo de omni
re quecũqʒ petierit fiet ilł a pr̃e
meo. In quo adde tu ꝙ ho hetur
Mathei.xviijꝰ.epꝰ.⁊ concoꝛdat
tex.in.c.alienꝰ.⁊4. q.i.⁊ hec ſint
quo ad tex. Capio nunc gloſas
Et pꝛĩio glo.in.d. .decretales in
verbo claues.que dicit vnã clauẽ
ce ligãdi ⁊ ſoluẽdi. ſʒ bñ fingũtur
due pp duos effcũſ. Et glo.i.d
c.de libellis in vᷣbo illo ꝛeũ ꝗ ponit
cui magiſ credẽdũ ſit an Jeronio
an Auguſtio.⁊ cõcludit magiſ cre
dẽdũ eſſe Jeronio niſi Auguſtinꝰ
iuuet᷑ auctoꝛitate noui vł veteris
teſtamẽti vł ẽt alo canone.⁊ iõ ũ
mireris ſi circa iſtoꝝ patꝝ dcã in
h ope deſcriptoꝛũ ſepe nũero cõ
mẽoro tibi auctoꝛitatẽ diuie ſcrip
tur̃ antique ⁊ noue. Ultio bẽs

glo.notabilem in.d.c.de quibꝰ in
verbo exempla que dixit ꝙ lʒ ex/
emplis regulariter non ſit iudicã
dũ fallit niſi ſint exempla pluriũ.

Diſtinctio.xxi.
Ecretis. pecẽ

d xxia. diſ. In qua duo pꝛĩ
cipaliter habẽtur. Pꝛio
vngde habuit oꝛiginẽ oꝛ/
do eccleſiaſticus. In quo dicit ꝙ
habuit a Moyſe in teſtamẽto ve/
teri. ſʒ in nouo habuit oꝛigineʒ a
Petro poſt dominũ noſtrũ Jheſũ
xpᷣm. tex.eſt in.c.cleros.⁊ in.c.in
nouo toſtamẽto in.c.qᷓ;uis.e.diſ.
Secũdo põit vtrũ exiſtẽtes in
maioꝛi dignitate ⁊? auctoꝛitate ſub
ſint minoꝛibꝰ. In quo dicit ꝙ nõ
tex. eſt in.c.inferioꝛ ⁊ in.c.nolite.
7 in. c.deniqʒ.⁊ in.c.nũc autem.⁊
in.c.ſubmittitur. ⁊ in.c.intantum
ea. diſ. ⁊ in.S.quia ergo.j xxij.di
ſtin. Et notabis tex. multũ ſig/
nandũ in. d. S. decretis in ver. ſũ/

mi eni ſacerdotes ? minoꝛes ſunt

a deo inſtituri per Moyſem ⁊c.
In quo adde tu licet hic nõ di
catur ꝙ hoc habet᷑ Exodi. xxxiꝰ.
capó. Inſupꝑ notabis tex. in. d.
c.cleros in pꝛin. ibi Mathias ſoꝛ/
te electus eſt. In quo adde tu
ꝙ hoc habetur plene Actuũ pꝛio
capꝰᷣ. Ulterius notabis tex.in

d.c.cleros in vᷣſu priarcha patrũ

ꝛinceps. archos eniʒ grece ideſt
pꝛinceps latine. archiepᷣus latine
ꝛinceps ep̃oꝛu;. Et ibidẽ ſta/
tim in verſiculo. ſcopin grece lati
ne intelligere dicit epiſcopi eniʒ
grece latie ſpeculatoꝛes interpꝛe
tant᷑ ?c. Et ibidẽ vates a vi mẽ
tis appellatus. cꝰ ſignificatio mul
tiplex eſt. nam modo ſacerdotem
mõ pꝛophetaʒ modo poetaʒs vᷣno
tat. Et ibideʒ paulo poſt in ver.
antiſtes ſacerdos dictus eſt. quia
ſtat ante.pꝛimus eni eſt in oꝛdine
eccleſie.ſiue latine ſacer lux. ſicut

rex a regendo ita ſacerdos a ſacri
ſicando vocatus eſt. Et ibidẽ in
verſi.nudis eos penitꝰ capitibus
incedere nephas erat. Et in vᷣſi.
pꝛeſpiter grece latine ſenioꝛ inter
pꝛetatur non peopter etatẽ ſʒ pꝛo
pter honoꝛeʒ ? digmtateʒ quã ac
ceperũt. Et ibidẽ in vᷣſi.erat lux
vera que illumiat omnẽ homineʒ
venientem in hunc mũduʒ ⁊zc.
Inſuꝑ notabis tex.in.d.c.ĩ no
uo teſtamẽto ibi in toto oꝛbe di/
ſperſi euaãgeliũ pᷣdicarut. In q̊
adde tu ꝙ hoc habet ꝑ Paulu ad
Romãos.x. cav. Peeteres vi
debis etia tex.in.d.c.qᷓ;uis in ver
ſi. Pauli vaſis electõiſ ⁊c. In quo
adde tu ꝙ hoc habetur Actuũ.xix
ca. Pꝛeeterea notabis ẽt tex.
in.d.c quauis in alio.ibi eſt enim
peima apoſtoli Petri ſedes roms
na eccleſia nõ habẽſ maculã neqʒ
rugaʒ zc. Ulterius põderabis
tex. in.d.c.deniqʒ ibi ſi in epiſtola
ad hebꝛeos legimus ꝙ mioꝛ a ma
ioꝛe benedicitur æ?c. In quo ad
de ꝙ hoc habet᷑ Heneſis.xiiij.caꝰ
7 ꝑ Paulũ pꝛima ad Hebꝛeos.vij
cað. ⁊ c. Succeſſiue habes tex.
multũ notabilẽ in.d.c.inferioꝛ ibi
nũquid gloꝛiabitur ſecuriſ contra
euʒ qui ſecat in ea aut exaltabitur
ſerra contra euʒ qui trahit eaʒ æc.
In q adde ꝙ hoc hahet Jſaie.
x.⁊.xl.c.⁊ cõcoꝛdat tex.in. S.hoc
notanduʒ.j.xxiij.q.v. Pꝛeter̃a
notabis adhuc tex. in.d.c.deniqʒ
ibi romana eccleſia que magiſtra
eſt oim eccleſiarũ zc. Et ibideʒ
ſtatim. Regnũ dei nõ poſſidebũt.
vbi loquit de maledicis. In q̊
adde tu ꝙ hoc habetur ꝑ Pauluʒ
ad Gallathas.vo.capo. Subſe
quẽter notabis tex.in.d.c.nũc au
teʒ in verſi.collige in ſinu tuo cau
ſaʒ tuaʒ ⁊c. Et ibidẽ.tuo oꝛe iu
dica cauſaʒ tuã nõ noſtro iudicio
⁊c.⁊ tex.in.d.c.intãtuʒ ibi ponẽs
os in celuʒ lingua eius tranſeuũte
ſuper terraʒ ⁊c.⁊ he᷑ ſint quo ad

textũ. Nũc cõdeſcendo ad glo
ſas que relatione digne eſſe vidẽ
tur. Et pꝛimo notabis glo.in.d
c.qᷓ;uis in verbo niñ aliquid. que
dixit ꝙ vbi ſunt boni ibi eſt roma
na eccleſſa. Inſuꝑ notabis glo.
multũ magiſtram in.d.c. inferioꝛ.
que tractat quõ pꝛelatus inferioꝛ
aliquãdo iudicat maioꝛem in aliꝗ
bus caſibus ꝑ eaʒ ibi enumeratis
Inſuꝑ notabis glo.in.d.c.nũc
autẽ in verbo marcellinus que di
xit ꝙ mandatuũ factum a teſta roꝛe
ꝙ coꝛpus eius non ſepeliatur nõ
eſt adimplenduʒ. allegat.l.quidã.
ff.de condi.inſtitu.

Diſtinctio.xxii.
Aia ergo.pe

eſt. xxija.diſ. in qua duo
babentur. Peimo que ec
cleſia obtineat pꝛinc ipatũ. In
quo dicitur ꝙ inter eccleſias pꝛi
mo romana. demũ Alexandrina z
poſtmodũ Anthiocena.text.eſt in
c.omnes.⁊ in.c.ſacroſancta ea.di
ſtin. Uerum eſt ꝙ poſtea Lonſtãti
nopolitana ſuccedẽte tempoꝛe ca
pit obtinere ſecũduʒ locũ poſt ro
manaʒ. ? Alexandrina terciũ. tex.
eſt in.c.conſtatinopolitana.⁊ in.c
qua traditione. ⁊ in.c.renouãtes.
ea.diſ. In qua habes aliqᷓ colli
gere.Et pꝛimo tex.in.d.c.omnes
ibi Petro beato eterne vite claui
gero terreni ſimul ⁊ celeſtis impe
rij iura cõmiſit ?c. In quo adde
tu ꝙ hoc habetur Mathei.xvi.c.
Inſuper notabis tex.ibidẽ ſta
tim in verſi. illud verbuʒ quo con
ſtructũ eſt celuʒ ? terra. In quo
adde tu ꝙ hoc habet᷑ Beneſis pꝛi

mo capᷣ. Ulteriꝰ notabis tex.

ibideʒ in verſi.illius certe pꝛiuile
gio fungitur. cuius auctoꝛitate ſul
citur. Et tex. in.d.c.ſacroſancta
ibi Moyſes ⁊ Aaron in ſacerdoti
bus eꝰ pꝛimi ſuerunt ꝛc. In q̊
adde ꝙ hoł hẽt᷑ oꝛiginałr Exodi

xxxiiij.c.? Numeri.vij.c.? Leuiti
ci.viij. ca. Inſuꝑ notabis tex.
in.d.c.ſacroſancta ibi ⁊ ſuꝑ hanc
petraʒ ediſicabo eccleſiaʒ meam.
In quo adde tu qð hoc hẽtur
Math. xvi.capꝰ.⁊ cõcoꝛdat tex.
5. diſ.pꝛoxima in.c. in nouo teſta
mento. ⁊ tex. in.c.fidelioꝛ. la. diſ.
7 tex.in.c.loquitur.xxiiij.q.i.
Demuzʒ notabis tex. ibidem in
verſi.ſicut cardine hoſtiuʒ regit.
ſic huius ſancte apoſtolice ſedis
au ctoꝛitate omneſ eccleſie domio
diſponete reguütur. Et tex. in. d
c.de Conſtantinopolitana.ibi ſtul
tus eſt qui ſe pꝛimuʒ exiſtimat vt
bona que vidit diſcere cõtemnit.
7 tex. in. S. ideʒ eideʒ in fi. in ver
ſi. Culpa nõ exigit omẽs ſᷣm rõeʒ
equales ſumus ? c. Et hec ſunt
quo ad tex.⁊ gloſaſ q̃ᷓ nihil aut pa

ruʒ habent excepta glo.in.d.c.re

nouates in verbo pꝛiuſquam que
ponit vtruʒ quis poſſit pꝛiuari iu
re ſuo ſine culpa. ⁊ cõcludit ꝙ nõ
pᷣt erquaʒ in aliquibus caſibus ibi
in ea enumeratis. Ludo. bolog.
Diſtinctio.xxiii.
„ .
Reuiter. pece
b xxiija. giſtinctio.in qua
pꝛicipaliter ꝗqnqʒ ãnotã
tur. Pꝛimo quõ oꝛdines eccleſia
ſtici gradati cõferũtur.⁊ qualiter
papa eligitur. In quo dr ꝙ eligi
tur ð gremio eccleſie ſi reperitur
idoneꝰ alias eligitur ex alia eccle
ſia.tex.ẽ in.c.in noĩe domini ihe
ſu xpᷣi ea.diſ. Secũdo põit quo
modo ⁊ qua foꝛma eliguntur ſeu
oꝛdinãtur epiſcpi. In quo dicit
ꝙ debʒ ante omnia videri ſi eligẽ
dus eſt pꝛudẽs.docilis. tempatus.
caſtus humilis.affabilis.litteratꝰ
cautus.⁊ exercitatus.tex.ẽ in.c.ꝗ
epᷣus.⁊ in.c.epᷣus ea.diſ. Tertõ
ponit quõ oꝛdinetur dyaconus.in
quo dic ꝙ ab epᷣo bñdicente tex.ẽ
in.c.pᷣſ biter.c.eccleſiaſtica ea.di.

8

Quarto ponit quõ oꝛdinantur
ſubdiaconi accoliti exoꝛciſte lecto
res hoſtiarij pſalmiſte. de quibus
omnibus habetur in.c.dyaconus
in.c.ſubdyaconus.⁊ in.c.acolitus
7 in.c.exoꝛciſta.⁊ in.c.lectoꝛ. ⁊ in
c. hoſtiarius. ⁊ in.c.pſalmiſta ea.
diſ. Quinto ⁊ vltimo poĩt quo
mõ clerici debẽt eſſe multũ moꝛi⸗/
gerati nec debent poꝛtare comaʒ

nutriendo eaʒ. nec etiã moniales

debent tangere vaſa ſacra ⁊ veſti
menta altaris nec docere in ↄuen
tu.tex.eſt in.c.ꝓhibete.in.c.cleri
ci. in.c.ſi quis ex clericis.⁊ in.S.

vaſa.⁊ in.c.ſacratas.⁊ in.c.muli/

er ea.diſ. In qua habes multa
notare.⁊ pꝛimo tex.in.c.in nomĩie
dñi iheſu xpᷣi ⁊ ſaluatoꝛis in pꝛin.
⁊zc. Naʒ ex hoc inſtituit᷑ vnuſꝗſ/
qʒ circa fiẽda vt clypeo diuini nu/
miſ ſe tueaf᷑. Et tex.ibidẽ ĩ ver.

ſuturis caſibus pꝛudẽter occurrer̃

debemꝰ ne recidiua qð abſit ma/
la pualeant. Et ibidẽ.ſedes apo
ſtolica cũctis in oꝛbe terrarũ pᷣfer
tur eccleſius. Inſup notab text.
in.d.c.his igitur ibi amoꝛẽ pecu/
nie quaſi materiaʒ cunctoꝝ crimi/
nũ ⁊c. Et etia notabis tex.in.d
c.tales.ibi melius eſt eniʒ domini
ſacerdotiuʒ paucos habere mini/
ſtros qui poſſint digne opꝰ dei ex
ercere qᷓ; multos inutiles ⁊c. Et
tex.in.d.c.quaãq; ibi ſolet enĩ pluſ
timeri quod ſingulariter pollicet
qᷓ; quod generali ſponſiõe conclu
ditur. Et ibidẽ. qui ſe ſcit aliꝗ/
bus eſſe pᷣpoſituʒ nõ moleſte ferat
aliquẽ ſibi pꝛelatũ.ſed obediẽtiaʒ
qua exigit ipſe defendat c. Et
tex.in.d.c.eccłiaſtica in verſ.ꝗ in
pturbatus pᷣcipitu cõſiſtere inter
pꝛoſpera ⁊ aduer ſa virtutuʒ ſemꝑ
oꝛnamẽto circũſpectus vtroqʒ ap
pareat humero ⁊ c. Et tex.in.d
c.pꝛeterea ibi nuſquã niſi nos fal/
lat obliuio legimꝰ. Et tex.ĩ.d.c.
quoꝛundaʒ ibi diuino examini re
lictus humão iudicio accuſari nõ

17

poteſt. Et text.in.d.c. ſacratas
ibi omia repꝛenſiõe plena eſſe nul
li recte ſapientũ dubiũ eſt ⁊c.⁊ lo
quitur de monialibus que ꝓhibẽ/
tur tangere ſacra va ſa. Ultimo
notabis tex.in.c.ſponſus quod ẽ
c.fi.in verſi. Cuʒ benedictionẽ ac/
ceperint ſponſus ⁊ ſponſa eadem
nocte ꝓpter reuerẽtiaʒ benedictõ
nis in virginitate ꝑymaneãt. Et
dicit ibi glo. iu verbo virginita/
te iſtud foꝛe conſciliũ ⁊ nõ pᷣceptũ
7 hec ſint quo ad tex. Uno tamẽ
nõ obmiſſo de q̊ͥ in.d.c.exoꝛciſta
vbi notabis pulchꝛũ modũ loquẽ
di ibi accipe cõmenda memoꝛie
⁊c. In quo adde ꝙ hoc habetur
Apocalipſis.x.caꝰ. Nũc capio
glo.rlatu dignas. ⁊ pᷣ gl.in.d.c.in
noĩe dñi in verbo ĩ vꝛbe que dixit
oꝛdinatões epᷣoꝛuʒ fiendas eſſe in
ciuitatibus niſi ex cauſa.Et glo.in
d.c.qꝙ epᷣus in verbo ꝑ cõdictionẽ
que dixit ꝙ angeli habẽt liberum
arbitriũ ſed ad bonũ tantũ.ſʒ ho/
mo ad bonũ ? maluʒ. Et glo.in
d.c.tales in verbo paucos que di/
cit pauca eſſe alleganda. quod no
ta tu cõtra verboſos allegantes.
Inſupꝑ habes glo.in.d.c.epᷣus.
in ver.codicem que dixit ꝙ liber
nõ eſt de ſubſtantia in cõſecratiõe
epᷣoꝛuʒ.quã glo.allego ſemꝑ ĩ tra
ditõe inſigniũ doctoꝛatus duʒ tra/
ditur liber clauſus ⁊ mox aptus.
Et glo.iu.d.c.quoꝛundãa ĩ ver/
bo non põt que ponit quõ pꝰ moꝛ
teʒ quis accuſari nõ poteſt niſi in
aliquibus caſibus de quibus ibi ꝑ
eã magr̃aliter loquẽteyʒ. Et gl.
ĩn.d.c.exoꝛciſta in ver.energumi⸗/
nuʒ que dixit ꝙ energumini dicũ/
tur lunatici z obſeſſi a demõibus
ab en quod eſt in ⁊ erga quod ẽ la
boꝛ ⁊? mine qð eſt defectꝰ** Nec
hic habes alia niſi ꝙ habes etiam
ſcire vnũ duʒ dicit in hac diſtin/
ctiõe ꝙ epᷣus debet eſſe tempatus
2 caſtus.humtilis.⁊ affabilis. litte
ratus cautus ⁊ exercitatus ze .

Naʒ hec omnia ponũtur ad lit
tera ꝑ Paulũ pꝛia ad Thimotheuũ
iijꝰ.caoᷣ. Unde ꝓceſſerũt płes di/
ſtinctões ſequetes maxie.xxxi. ⁊=
xxxija.xxxiij.xxxiiij ⁊· xxxva. cũ
alijs ſequẽtibus que tracte ſuerũt
vbi ſupꝛa que oĩia tene menti.

Biſtinctio.xxiiii.
Maliter. peceſt

q xxiiij. diſ. in qua tria pꝛi
cipaliter ponutur. Pꝛio
quali examine fiant ſacerdotes ⁊
alij pꝛomouẽdi ad ſacros oꝛdines
In quo dicit᷑ ꝙ ab examie epi
ſcopi vel totius populi teſtimõio
tex. eſt in.c. nullus el pꝛio ⁊ el 2⁰.
7 in.c.pꝛeſ biteri.⁊ in.c.epᷣi e.diſ.
Secũdo ponit quado bec fieri
debeãat. In quo dicit ꝙ fieri debẽt
feria quarta hoc eſt die mercurij.
tex. eſt in.S.cum itaqʒ . ⁊ in.c.qñ
ea. diſ. Certio ponit que pena
imponat᷑ cõtraſaciẽtibus. In quo
dicit ꝙ abiciuũtur a clero.tex.ẽ in
c. ep̃ᷣus. ⁊? in.c.ſi quis pꝛeſ biter q;
eſt.c.fi.ea.diſ. In qua notabis
tex.in.d.S.qualiter auteʒ ibi ma/
nꝰ cito nemi ipoſueris ⁊c.⁊ adde
ꝙ hoc hẽt᷑ ꝑ Paulũ pꝛia ad Thi/
motheun.v.caꝰ. ⁊c. Inſup nota/
biſ tex.in.d.c.ſi quis pᷣſ biter ĩ fi.
ibi hec que irrepꝛehenſibilia ſunt

ſancta catholica defendit eccleſia

⁊c. Et hic non ſunt alia quo ad

tex. vel gloſaſ.excepta gl.iĩ.d.c.fi.

in verbo cõtfeſſi que ponit de confi
tente ſpõte nulla pᷣcedente exami
natõe quomõ obliget. Lodo.bol.

Diſtinctio.xxv.
Mod nullus

q Hec eſt. xxv. diſtin. In
qua pꝛicipaliter tria no/
tãtur. Pꝛio ꝗᷓ ſint neceſſaria circa
oꝛdiatõʒ epoꝝ ⁊ alioꝝ inferioꝛuʒ.

In quo dr ꝙ oẽs diligeẽtiſſime p⸗

mouẽdi ſunt.⁊ gꝗlibʒ dʒ bre offici
⁶°

uʒ ſuũ in eccleſia. nã pꝛio accolitꝰ
ðʒ pᷣparare lumiaria in ſacrario =
oetare cereuũ. Sʒ pſalmiſta dʒ ha
ere officiũ canẽdi ⁊ dicẽdi bũñdi/
ctiões.laudes ⁊? reſpõſoꝛia. LCe
ctoꝛ vero hʒ ꝓnuũciare lectõʒ ⁊ pᷣ/
dicare populis ⁊ ſic ð ſinguł alijs
de gbus oibus habet oꝛdinate 2z
multuʒ ſerioſe in.c.plectis ea.diſ.
Secuũdo põit vtrũ ep̃i debeãt
carere omni crimie. In quo dr ꝙ;
ſic.tex.eſt in.c.pꝛimũ itaqʒ qð eſt
c.fl.ea.diſ. Eertio ⁊ vltio poĩt
que ſint peccata moꝛtalia ⁊ q vẽi/
alia. de qbus hẽs in. c.qlis.⁊ in.c.
ꝗ i aliud ea.diſ. In ꝗ diſt ictõe
notabis aliꝗᷓ relatu digna.Et pꝛio
tex.in.S.nuũc autẽ ibi opoꝛtʒ epᷣm
eſſe ſine crie ⁊c. In quo adde tu
ꝙ hoc habet᷑ ad lr̃aʒ ꝑ Paulũ pꝛi
ma ad Lhimotheũ.iij. co. Inſu
per notabis tex.in.S.noĩe aut cri
mis in verſi.res pene cõtra natu/
rã eſt vt ſine peccato aliꝗs ſit c.
7 rex in. crimĩs ibi nullũ pecca
tuʒ eſt adeovelale qð nõ ſiat moꝛ
tale dũ placʒ. Et text. in. S.alia
ãt ĩ vᷣſi.quotiẽſcunqʒ aliqs i cibo
aut potu acceꝑit plus qᷓ; neceſſe ẽ
ad minuta peccata nouerit ꝑtiner
⁊c. Et ibidẽ ſtatim ꝑ oꝛdinẽ po
nũtur infinita peccata veĩialia vſʒ
ad.d.c.qual. Et iter alia drĩ quo
tiẽs ꝗs plus loqtũr q; oʒ.plꝰ tacet
qᷓ; expedit.vel paupeʒ impoetune
petentẽ exaſpat.vel quotiẽs cũ ſit
coꝛpe ſanus alijs ieiunãtibꝰ pꝛan/
dere voluerit. aut ſomno deditus
tardius ad eccleſiã ſurgit. qnotieſ
excepto filioꝝ deſiderio vxoꝛẽ ſu/
aʒ cognouerit.infirmos tardiꝰ vi
ſitauerit.ſi diſcoꝛdes ad ↄcoꝛdiaʒ
ruocare neglexerit.ſi ãpliꝰ fuerit
blaãditꝰ q; o.ſi pauꝑibꝰeſuriẽtibꝰ
nimiũ delicioſa vel ſũptuoſa ↄui⸗/
uia pauerit.ſi in eccia aut extra ec
cleſiã fabul ocioſ̃ ſe occupauerit
⁊c ð ꝗbꝰ oibuſ ⁊ ſinguł ſᷣm iſtũ te
xtũ in die iudicij rõ ẽ reddẽda ⁊c.
Inſupꝑ notab tex. ibidẽ v fiãlibꝰ

—

verbis in verſi. ſcriptuʒ eſt nʒ ma

ledici regnũ dei poſſidebũt. Et in
hoc ẽt cõcoꝛdat tex. in.c.deniq; ⁊
ibi dixi ſupꝛa.xxi.diſ. Pꝛeterea
notabis tex.in. d.c.qualis ibi qliſ
hic ꝗſqʒ egredit᷑ talis in iudicõ pᷣ
ſentat᷑. Cuz quo ẽt ↄcoꝛdat tex.in
c.nũquid.j.de peni.diſ.pꝛima.
Pꝛeterea notabis text.in.d.c.
qualis ibi ꝙ eni de vno negat᷑ cõ
ſequẽs intellectus pʒ ꝙ de gbuſ/
daʒ cõcedit᷑. Et ibidẽ etiaʒ.pecca
tuʒ cure rei familiaris que vix ſiñ
cłpa agit᷑ ⁊c. Et tex.ĩ.c.vnũ oꝛa
riuʒ in verſi.thimotheo ⁊ thito di

cens ſcribit opoꝛtet epᷣuʒ eſſe irre

pꝛehẽſibilẽ ⁊ c. Tu dic ꝙ hoc ha
bet᷑ ꝑ Paulũ pꝛĩa ad pᷣdictos.viij
caꝰ.Et ibideʒ ſtati in verſi.ſuper

epla Jacobi c. Dicas ꝙ bet

pꝑ eundẽ Pauluʒ in vltio.c. Suc
ceſſiue duʒ dicit᷑ ibideʒ Auguſtinꝰ
ĩ omelia ð igne purgatoꝛio expo/
nens verba apoſtoli ⁊c. Dicas tu
ꝙ hoc habet᷑ ꝑ Paulũ pꝛia ad co
rinth.iij. ca. Inſuꝑ notabis tex
ibidẽ in ver.illo trantoꝛio igne ð
quo apłus ait purgari nõ poterit
⁊c.Dicaſ ꝙ hoc ad lraʒ habet per
Paulũ pꝛia ad Coꝛinth.c.ʒ.de q̊
ca.etia ſupꝛa ꝓxie dixi. Ulte/
rius notabis tex.ibidẽ.Eterna flã
ma ſine vllo remedio trucidabit
eos ⁊c.cũ qͥ ↄcoꝛdat ẽt tex.in.d.c.
qui ĩ aliud.j.ea.in ver.hic igniſ ⁊
ſi nõ ſit eternuſ miro tũ modo gra
uis eſt. ſupat eni oẽʒ penã quã hõ
paſſus ſit in hac vita ⁊c. Et loquit
de igne purgatoꝛio.⁊ hec ſint quo
ad lraʒ ⁊ quo ad ea qꝗᷓ in ea notari
potuert. Nũc capio gloſas nota
dignas. ⁊ pꝛio hẽs gl.magiſtra in
d.c.plectis in vᷣbò iurgia ꝗᷓ ponit
de iudicibꝰ hñtibus iuriſdctõʒ oꝛ
dinariã ⁊ delegatã ⁊ qui ſint ꝓut ĩ
ea. Itez habes glo.in.d.c.vnũ
oꝛariũ i vbo pene que ↄcludit be/
atã vᷣginẽ ⁊ ſanctũ Johãneʒ ſuiſſe
ſctiſicatos ĩ vtero materno. Et gi
in.d.c.qᷓlis in vbo blaſphemiaʒ q̃

ponit quãdo peccat᷑ cõtra patreʒ
7 quado contra ſiliũ ? quando cõ
tra ſpirituʒ ſanctuʒ.pꝛout in ea

Diſtinctio.xxvi.
C (c. Hec ẽ diſ.xxvi
e in qᷓ de duobꝰ pꝛicipa/
liter tractat. pꝛio quiſ
dicat bigam?. In q̊ dr ꝙ ille qui
huũit duas vxoꝛes etiã ſi vnaʒ huit
ante baptiſmũ ⁊ aliã poſt.tex.ẽ in
c.vnius ⁊ in.c.acutius. ⁊ in.c.vna
tatuʒ ea.diſ. Scðdo põit vtꝝ bi

gamꝰ poſſit oꝛdinari ad ſacros oꝛ
dies. In quo dr ꝙ nõ. tex.ẽ in.S.

bigamꝰ ⁊? in. c.ꝗ ſine crimie qð ẽ

c.fi. ea. diſ. In qua notabis ali
qᷓ rcitatõe digna ſunt. Et pꝛio
tex.in.d.c.acutius in vᷣſi.ſicut duo
bꝰ dñis ſᷣuire ſic ab vno dño apo/
ſtatare atʒ in alteriꝰ ſuꝑſtitiõe ire
nõ lʒ. Et tex.in.c.deiñ in verſ.
ꝙ vt crimĩa cõmitterent᷑ in padi/
ſo ꝑcepit ⁊c. ⁊ loqtur de mrionio
ad onñdẽduʒ ꝙ nõ eſt crimẽ. alias
ei nõ fuiſſʒ pceptũ ⁊ a deo inſtitu/
rũ in ꝑadiſo ꝓut het Hen.p.⁊.ixꝰ
c.lʒ hic nõ dicat. Ulteriꝰ nota
bis tex.in.d.c.dẽiqʒ ibi ſalomon
addidit a deo pᷣparatur viro vxoꝛ
quõ credit iter crimia cẽe dimiſſũ
qð deo auctoꝛe legit᷑ ↄoſuãtũ. In
quo adde tu ꝙ ho hẽtur Pꝛouer.
x.⁊. xiiij.c.de qbꝰ ẽt hic ñ fit mẽꝰ
Inſupꝑ notabis text.ibi.qð deꝰ
inſtituit nephaſ ẽ crimẽ appellari
In q̊ adde tu ꝙ ho hẽt ad lraʒ
Ecciaſtici.xvi.c. Pꝛeterea nota
bis tex.ibi.deus ipᷣe cũ interroga

rer a iudeis ſi licerz dimitter̃ vxo

rẽ.ad eos dixit.quos deꝰ ↄinnxit
hõ nõ ſeꝑpet ?c. In q̊ adde tu ꝙ;
ho hẽt᷑ r ad lraʒ Math.xiiij.c.⁊ cõ
coꝛdat cũ hoc ẽt tex.in.c.qͥs deus
j.xxxiij.q.ij. Ulterius notabis
tex.ibidẽ in verſi. abſurdũ eſt ita
ſentire que ratio eſt defendi hec
7 vacua magis opiniõe iactari qᷓ;

aliqᷓ vtilitate roboꝛari c. Et ibi

b 2

deʒ ſtatiʒ cuʒ non poſſit inter pec
cata deputari ꝙ lex pꝛecipit ⁊ deꝰ
cõiunxit. In quo adde tu ꝙ hec
lex habet Beñ.xix.c.⁊ oꝛdinatio
dei hr Math. xviij. c. lʒ hic non di
cat vbi c. Ultio notabis tex.
ibi in vᷣſi.nuptiaꝝ ergo copula. qꝛ
dei madato ꝑficit᷑ non poteſt dici
peccatũ c. In quo adde tu ꝙ;
iſtud mandatũ ẽt lʒ hic nõ dicatur
habet᷑ Beñ.ix.c. Et hec ſint q no/
ta digna ſunt quo ad tex Nuc
capio gloſaſ notabileſ ⁊ p gl.ĩ.d.c
deiñ in vᷣbo ceteris que dixit ꝙ ſi
inſtrm ſonat ꝑ hec vᷣba hec eccłia
cũ ceteris capellis nõ ꝓbat᷑ eccle
ſia ꝓpter hoc eſſe capellã. In/
ſuꝑ notabis aliã glo.ibidẽ in ver.
bo peccata qᷓ põit quõ ꝑ baptiſmũ
ſubſequẽs tollũtur oĩa delicta pᷣce
dẽtia ⁊ ẽt oĩiſ infamia ? irregulari
tas ẽt ꝓue niẽs ex delicto ꝓpꝛio.
Et cõcludit ꝙ ſic ⁊ ẽt qð ẽ foꝛtius
ſi ante baptiſmũ mille hoies occi
diſſʒ ſᷣm glo.que põit exemplũ in
Paulo apoſtolo qui antea fuit ho
micida ⁊ poſt baptiſmum remiſſa
ſunt ei omnia peccata.

Diſtinctio.xxvii.
Aod autem.

gq Hec eſt. xxvij.diſ. In ꝗᷓ

pꝛicipał'r duo hñtur. pp
vtrũ epᷣus qui oliz duxerat vxoꝛẽ
poſſit nũc ea vti. In à dẽ ꝙ ñ. Et
ſiłr dicit in vouẽtibꝰ ↄtinẽtiã.tex
eſt in.S.hac auctoꝛitate.⁊ in.c.q/
daʒ. ⁊ in.c.ſi vir.⁊ in.c.vouẽtibus
⁊ in.c.ſi nupſerit.⁊ in.c.pᷣſ biteris
2 in.c.virgines ea diſ. Secũdo
dicit hec vera eſſe in vouẽtibꝰ ſo/
lẽniter.ſecꝰ ſi ſimpłr tm̃.tex.eſt ĩ.
S. hic diſtiguẽdũ ea.di. In q̃ no
bis tu aliqᷓ relatõe digna.⁊ p tex.
in.c.qð interrogaſti. ibi pecunia
tua ſit tecũ in ꝑditõe. coꝛ eni tuuʒ
nõ eſt rectũ deo. qͥ adde tu
ꝙ hoc habet᷑ ad lr̃aʒ Actuuũ.viijꝰ.

c. Inſuꝑ notabis eudeʒ tex. ibi

deʒ in verſi.ꝗd ꝓfuit Symõi ma⸗
go baptiſmũ ſacrũ ficte acciꝑe ⁊c.
In quo tu ẽt adde ꝙ hoc habeẽ
Actuũ.d.viij. c. Ulteriꝰ ẽt nota
bis tex.ibidẽ in ver.non eni phas
eſt ſpũi ſctõ mẽtiri ſicut Ananias
7 zaphyra mẽtiti ſunt ⁊ ſtati peri
erũt. In quo adde tu ꝙ ad lr̃aʒ
hoc habet Actuu.iiij.⁊.viij.c. Et
hec ſunt qͥ merito notari pñt qͥ ad
coꝛticẽ lĩ e. Uenio nũc ad glo.
Et pꝛio notabis gl.in.d.c.ꝗdaʒ in
vᷣbo votũ q̃ ponit quõ votu dicat
ſolẽne.cõcludẽs ꝙ dr tribꝰ mõis.
ſ.vel ꝑ habitũ.vel ꝑ oꝛdieʒ vel ꝙ;
coꝛã teſtibꝰ ſit factũ. Et gl.in.d.
c.qð interrogaſti ĩ vᷣbo finxit que
multũ magrfa eſt.⁊ q̃ dixit ꝙ ĩ ſpõ
ſalibꝰ vᷣba intelligutur ſp ᷣʒʒ cõeʒ
intelligẽtisʒ lʒ ↄtrahẽtes aliũ ipñi
habuerit intellectu;ʒ. Lod.bol.

.22

diſtinctio.xxviii.

E EC. pec eſt. xxviij.
e diſ. in qua qnqʒ tractat
pꝛincipaliter. Pꝛio vltꝝ
ſicut ep̃i ⁊ alij ſupioꝛes nõ pñt pꝛo
moueri ſine voto ↄtinẽtie.ideʒ ſit
in alijs ſacerdotibꝰ ⁊ clericis infe
rioꝛibꝰ. In quo dicit ꝙ ſic. text.
eſt in.c.nulluʒ in.c.decernimꝰ. in
c.qñ.in.c.pꝛiuſquã.in.c.aſſumi.in
c.pterea ea. diſ. Secũdo põit q̃
liter ſint oꝛdinãdi qui ſe dederunt
ab infatia officijs ecciaſticis. In
quo dicit ꝙ tales debent erudiri
pꝛio ĩ domo eccĩie vſqʒ ad.xviijm.
ãanuʒ. ⁊ poſtea diligeẽter interrogẽ
tur an velit habere vxoꝛes vel ne
qui ſi elegerit onus caſtitatis effi/
ciũt᷑ pꝛio ſubdyacõi in. xxv.ãno ⁊
poſtea gdati oꝛinat᷑.tex.ẽ in.c.ð
his ea. diſ. Tertio põit vtrũ ea
q̃ ſuit vxoꝛ pꝛeſ biteri poſſit alicui
nubere. In qs dicit ꝙ nõ. text. ẽ
in.c.ſi ſe.⁊ ĩ.c.ſi qua vidua e.diſ.
Quarto põit vtrũ pᷣſbiter poſ/
ſit ꝓpꝛia auctoꝛitate dimittere vx
oꝛeʒ. In quo dicit ꝙ nõ. text.ẽ in

c.ſi quis docuerit ⁊ in.c.ſi ꝗd diſ⸗
cernit.⁊ in.c.pᷣſ byterũ ea.diſ.
Quito ⁊ vltio põit vtruʒ layci
poſſint iudicare de pᷣſ biteris q;tũ
cunqʒ malis. In quo dr ꝙ nõ. tex
ẽ in.c.ↄſulẽduʒ qð eſt.c.ſi.ea.diſ.

In qua hẽs mõ colligere aliq

notatu digna.Et pᷣ ex text.in.d.c.
ðcerniꝰ ibi vaſa dñi ſacrariũ ſpũſ
ſci dũt eſſe ⁊c. Et tex.i.d.c.pꝛiꝰq;
ibi qᷓ pᷣſũptiõe ad epatũ accedẽ au
det ꝗ adhuc lõgaʒ ſui coꝛpis cõti
n ẽtiã ↄuĩcit ñ hre ⁊c. Et tex.ĩ.d.
c.de his in vᷣ.nubẽdi deſiderium
ab apko ↄceſſuʒ licẽtiãq; aufferre
ñ poſſumꝰ. In q̊ adð ꝙ boc hẽt
ad lraʒ lʒ hic n drĩ ꝑ Paulũ pꝛimo
ad Thimo.vij. c. Inſupꝑ notabiſ
tex.in.d.c.qꝛ ſũt ibi qrenda eſt ſꝑ
vitas vt inꝗri dẽat vtrũ accuſatuũ
noxa debita ↄdẽnet ⁊æc. Et text.ĩ
d.c.de ſyracuſane ibi vel ſuꝑſtes
vxoꝛ aut filij ꝑ às ecciĩaſtica ſolet
piclitari ſõſtatia. Et tex.in.d.c.pᷣ
Tbiteruʒ in vᷣſi.qꝛ bñdicere alis ꝗ
vulnera ſua dʒ curare ↄſequẽs nõ
eſt. qui vo hãc ñ hbʒ ꝓpter delictũ
ignoꝛantie quõ alijs tradet᷑ ⁊c.Et
tex.in.d.c.ↄſulẽdũ qð eſt.c.fi.ibi
vos tñ deu ↄuenit imitari ꝗ ſoleʒ
ſuũ oꝛiri facit ſuꝑ bonos ⁊ malos
In quo adde ꝙ hoc hrĩ Math.
xxv.c.⁊c. Et ẽt notabis tex.in.d.c
fi. in verſi.nec Judã dñs cuʒ men
dax eſſet diſcipłs a nũero apł oꝝ
deiecit ⁊c. n quo adde ꝙ hoc
habet᷑ Math. xxvi.⁊ hec ſunt que
quo ad coꝛticẽ lre notatu digna fo

re vidẽtur. Uenio ad gloſas ⁊z

pꝛio notabis glo.in.d.c.de his in
vbo ad terrenas que dixit ꝙ nup
tie replẽt terrã ſʒ virginitas padi
ſũ. Et gl.ĩ.d.c.pᷣſ biter ĩ vᷣbo ab
oꝛdine que dicit ꝙ minꝰ punitur ꝗ
delingt publice q; qui pꝛiuate. Et
glo.in.d.c.qꝛ in verbo nec cauſa.
que dixit ꝙ per duo extrema colli
gitur mediuʒ.

diſtinctio.xxix.

Ed notandũ
ſNHec eſt. xxixa.diſ. In q̃
tantamodo põit vtꝝ ex
cauſa vel loco vel tẽpoꝛe vel ex ꝑ
ſoã mutẽtur aliqũ regule canonu
In quo dicit ꝙ ſic. tex. ẽ in. c. ſciẽ⸗
duʒ. in.c. regule.in. c.neceſſe ẽ.qð
eſt. c. fi. ea. diſ. In qua hes no/
tare vnuʒ ſolẽneʒ tex. in. d. c.ſi. in
verſi.ad inſtar iperiti medici qui
vno collirio omnium oculos vult
curare ⁊c. Et tex.ibidẽ ĩ vᷣſ. Pau
lus per ſingulas eccleſias vulneri
bus medet᷑ illatis c. In quo vl
tio tu adde ꝙ hoc habet᷑ per pau
luʒ ad Coꝛinth.⁊ ẽt ad Rom aos ꝑ
totũ ſi bñ põderabis oia eiꝰ dicta
ꝓut ego notaui ⁊ oĩa aurea ſunt.
Ulitio hẽſ gl.not.in.d.c.fi.in v
bo colyrio que arguit ↄtra eos ꝙ;
rñdẽet oĩbꝰ ↄtrarijs dicendo aliud
ſ̃m leges ⁊? aliud iᷣm canones. vel
hoc ſᷣm nouũ ius illud at ᷣm vetꝰ.
⁊c.quaſi velit dicere glo.ꝙ illud ẽ
refugiũ miſeroꝝ ꝓut tibi ꝗ pauca
vidiſti ?⁊ modciſ ↄtẽtꝰ es.Lo.bol.

Diſtinctio.xxx.
llud autem.

Pec ẽ.xxx.diſ.in qᷓ ſolũ
redarguit᷑ opio nõnut⸗
loꝛũ hereticoꝝ ꝗ vᷣteſtabãt mr̃io
niũ.naã re ꝓbat᷑ hoc ĩ totũ ẽt ſi vx/
oꝛ pꝰ ↄtractũ mr̃ioniũ vellet itra/
re religiõʒ.tex.ẽ ĩ.c.ſi ꝗ in.c.q̃cũ
qʒ in.c.ſi qᷓ̃ młr el pᷣ ⁊ el 20.⁊ ĩ.c.ſt
qs el pꝛĩo el ꝛ el ʒᷣ cũ młtiſ mł
tis ſequẽtibꝰ.⁊ in.c.hec ãt ea.diſ.
In q; notab aliqua relatu dig
Et pꝛio tex. ĩ.d.c.ſi qui in v.ſi ꝗ ſi
lij parẽtes maxĩe fideleſ deſeruert
occaſiõe diuini cultꝰ anathẽa ſint.
In qͥ adde ꝙ hoc hẽt ꝑ Paulũ
ad lrãʒ ad Ephe.c.pꝛio. Pꝛete
rea notab tex.in.d.c.hec ãt in vᷣſi.
nuptiaꝝviculũ qð ſᷣm caſtitateʒ ꝑ
durat honoꝛamꝰ.⁊ diuiteſ cũ iuſti
cia ⁊ opibꝰ bõis ñ abicimꝰ. Et
. b 5

tex.ibidẽ ſtati nos ãt ⁊ vᷣginitateʒ
cũ huilitate admiramur.⁊æ cõtine/
tia cũ caſtitate æ religionẽ deo ac
ceptiſſiãʒ dicimꝰ. Et tex.ĩ.c.ſ ꝗs
pᷣſ biter qð cẽ.c.ſi.in ver.ſi ãt ſper
nit ita vt olera cocta cũ carnibꝰ ñ
deguſtet deponat᷑ de oꝛdine cleri
catus ⁊c. ⁊ hec ſint quo ad tex.
Capio gloſas.⁊ p glo.in.d.c.ſi
qui in verbo fideles ꝗ dicit patrẽ
hereticũ poſtponẽdũ eſſe extrãeo
bono.⁊ refert Petrü maducatoꝛẽ
dicẽteʒ hac qõeʒ eſſe nebulã tene
beoſaʒ in nubibus aeris. Lod.bol

Ddiſtinctio. xxxi.
Exmpus. becen

1 xxxi.diſ. in qᷓ pꝛicipałr
qtuoꝛ hũt᷑.pꝛimo qͥ tꝑe
ſuit oꝛdiatuʒ ꝙ; dyaconi ⁊ alij pꝛo
mouẽdi nõ oꝛdinẽtur niſi ꝓmiſſa
cõtinẽtia. In ꝗq dr ꝙ a tꝑe Bꝛe/
goꝛij citra.tex.ẽ in.c.ante triẽniũ
ea.di. Secðdo põit q fuerit cauſa
inſtitutõis hꝰmõi. In quo dr vt li
bere cũctis diebꝰ vite ſue oꝛõibꝰ
poſſint vacare:tex.ẽ in.c.cã.⁊ ĩ.c.
ſacerdotibꝰ.⁊ in.c.tenere.⁊ in.c.
epᷣos. ⁊ in.c.ſi laicꝰ e.diſ. Tertõ
põit vtrũ ſacerdotes poſſint ſub/
miſtrare ncc̃ia vxoꝛibꝰ ſuis lʒ cuʒ
eis ſe imiſcere nõ valeat. In qͥ dr
ꝙ ſic tex.ẽ in.c.oĩo in.S.vt igitur
ea. diſ. Quarto ⁊ vltꝰ põit driaʒ
iter ecciaʒ oꝛiẽtalẽ ⁊ occidẽtalem
dicens ꝙ oꝛiẽtalis nõ obtulit vo/
tũ caſtitatis.ſʒ occidẽtalis ſic.tex.
eſt in.S.ho ãt.⁊ ĩi.c.aliter ſe hẽat
qð ẽ.c.fi.ea.diſ. In qua habes
colligere aliqᷓ relatu digna. Et pᷣ
notabis tex.in.d.c.ante triẽnium
in verſi.ait apł us ab vxoꝛibus ẽe
ceſſandũ ⁊c.vbi loꝗtur ð ſacerdo
tibus. In quo adde ꝙ hoc hẽtur
p Paulũ ad lr̃aʒ pꝛio ad Coꝛinth.
vij. c. Inſupꝑ notabis tex.in.d.c
tenere ibi ſcriptũ eſt eĩ ſancti eſto
te qm̃ ego ſcũs ſuʒ dñs deꝰ veſter
⁊c. In quo adde ꝙ hoc hẽtur ad
lrãʒ Leuitiei.xxix. ⁊c. Pꝛeterea

notabis tex.ibideʒ ſtatĩ in vᷣſi.pꝛi
ſcis tꝑibus ãno vicis ſue de tẽplo
nõ diſcedebãt. ſicut ð zacharia le
gimus.nec domũ ſuã oĩio tãgebãt
⁊c. In quo adde ꝙ hoc hetur ꝛ0
Regũ.viꝰ.co. foꝛmalr. Ulteriꝰ
notabis tex. ibidem in vᷣn.ex alia

tribu q; ex ſeie Aaron ad ſacerdo

tiũ nullus accedere ꝑcipiebat ?c.
In quo adde tu ꝙ hoc hẽtur Le
uitici. xi. caꝰ.⁊ etia 2°Regu vi c.
Inſupꝑ notabis tex.ibideʒ in vñ.
abſtinete vos ad tẽpus vt vacetis
oꝛõi.⁊ hoc vtiq; laicis pᷣcipit ⁊c.
In quo adde ꝙ hoc hr expᷣſſe ꝑ
Paulũ pꝛia ad Loꝛinth. vijꝰ. caꝰ.
Et notabis etia tex.iĩ.d.c.oĩo in
verſi. victũ ⁊ veſtitũ largiat᷑.ſʒ ñ
cũ ea carnaliter ex moꝛe iaceat ſi
cut ⁊ ſctõs apłos legimꝰ egiſſe.
In qᷣ adde ꝙ hoc hẽtur expᷣſſe
ꝑ Paul.peia ad Coꝛith.vi.⁊.vij.⁊

hec ſint quo ad tex. Capio nunc

gloſas.⁊ pꝛio notabis glo.in.d.c.
tenere. qᷓ dicit ꝙ licitum eſt nobis
nos cõmendare. Et gl.ĩ.d.c.oĩo
in vᷣbo ſuſtetant᷑.q dixit ꝙ ꝗs põt
paſcere vxoꝛeʒ ⁊ ſilios de bõis ec

cleſie ſi nõ hʒ ꝓpꝛia.⁊ ſi nõ habe/

at vnde ſe alat.
diſtinctio.xxxii.
— ——
ſ eſt. xxxij.diſ.ĩ qᷓ tria pꝛĩ
cipałr hũt᷑.pꝛiõ põit᷑ ðᷣ
caſtitate ⁊ ↄtinentia cł icoꝝ ⁊ alio
ruʒ ſacerdotuʒ ð qᷓ etiã viſuʒ fuit
S. in diſ.pᷣcedenti. nã idẽ põit hic
2 ↄcludit᷑ ꝙ oio dñt eſſe caſti ⁊ ↄti
nẽtes.tex.eſt in.c.oĩm. in.c.młto
ruʒ.in.c.ſi ꝗ.in.c.de illo.⁊ in.c.nł
lus.⁊ in.c.pᷣter ea.diſ. Scðo po
nit qua peã pũiant tales nõ ſᷣuan
teſ ↄtinetiã. In q̊ dicit ꝙ pꝛiuãt
officio ⁊ bñſicio.tex.eſt in.c.eoſ ⁊
in.c.erubeſcãt.⁊ in.c.placuit e.di
Tercio ⁊ vltiõ põit vtꝝ liceat au⸗
dire miſſas taliuʒ ſacerdotuʒ non
obbuãtiuz ↄtinẽtiã. In dr ꝙ ñ
tex.eſt in.d.c.nullus.⁊ in.d.c.pᷣter

ea. di. In qᷓ hẽs colligere aliqua
ↄmemoꝛatõe diga⁊ pꝰex tex.i.d.
