bus ibi in apibus pꝛinceps vnus
eſt.grues vnã ſequntur oꝛdine lit
terato imꝑatoꝛ vnus iudex vnius
ꝓuintie roma autem condita du/
os fratres ſimul reges habere nõ
potuit ⁊ c. Inſuper notabis eũ

dem tex.ibidẽ in verſi.in rebecce
vtero Exau ⁊ Jacob bella geſſe⸗/

runt ⁊c· In quo adde quod ad

litteraz hoc habetur Beneß. xxv.
7. xxvi.c.⁊ etiam concoꝛdat text.
in.c.p.S.lxxx viiij.diſt. Pꝛete/
rea notabis text. in.c.paſtoꝛalis
ibi ſuſceptam ſemel animarũ cu/
ram intuitu future retributionis ĩ
pleas zc. In quo adde tu quod
hoc habet Math. xxv. c. Uliteri
us notabis tex.in.c. hoc ne quaqᷓ;
in verſi. monacoꝛum vita ſubiecti
onis habet verbum ⁊ diſiplinatuſ
non docendi vel pᷣſidendi vel pa
ſcendi alios Poſt modum no/
tabis etiã tex. in.c.ſuggeſtũ ĩ xſi.
beatus ꝗ perſeuerat vſqʒ in ſinẽ
⁊zc. In quo adde qð hoc habe
tur Math. xxiiij.c.⁊ etiã ↄcoꝛdat
tex.in c.in caſſuʒ..de peni.di.iij.
Ulterius ſignabis eundeʒ tex.
in verſi.oẽs qui volunt in xpᷣo ie⸗
ſu ſemper viuere ꝑſecutionẽ pati /
untur. ⁊c. In quo tu adde quod
hoc habetur per paulum ſecun/
da ad Thimoteum iij. c. Ulteri
us notabis eundem tex. in verſi.
conſiderantes quanta ꝓ abſolutio
ne noſtra et liberatõe creatoꝛ no
ſter dñs ac redẽptoꝛ pꝛetulerit ⁊c.
In quo adde qð hoc hr ad lit⸗/
terã pa petri vij.c.⁊ Joha.viij. et
xiiij. c. Ultimo notabis tex. ibi
dẽ ĩ vᷣſi.vt ñ ſit qvos decipiat aut
ſeducat in ſubtilitate ſmonis ⁊c.
In quo adde qð hoc habef ꝑ
paulũ ad littera ad colocẽſes.iij.c
Suceſſiue notabis tex.in.c.ſci
ſcitaris inverſi.ſi ꝓꝑnicioſum eſt in
trãquillitate nauè deſerere q; ma
gis in f luctibus ⁊c. Et ibidem
ſtatim multos ꝓphetas ⁊ apoſto
los ipſumqʒ dominũ huiuſmodi
fugiſſe in ſecutoꝛes luce clarius ↄ
ſtet c. In quo adde tu qð de ꝓ
phetis habet.iij.regũ.xviij.c.ð a
poſtolis vero.Et de dño nrõ ieſu
xpᷣo habet᷑ actuũ xxiij.c.? Math.
xxij. Ultĩo notabis eũdẽ tex.ĩ
finalibꝰ vᷣbis ĩ vᷣſi.ſi dei iudicio pᷣ/
ſentis tempoꝛis cõmoda foꝛtaſſis
amittut ſperẽt future gite ſe gau
i

dia abſqʒ ambiguitate ſuſcipere
ſempiterna. Subſednter etiaʒ
notabiſ tex.in.c.aduerſitas ibi ad
uerſitas que bonis votis obicitur
ꝓbatiovirtutis eſt c. Et ibidẽ
ſtatim Paulus apoſtolus pꝛedica
turus ad italiam veniebat ⁊ tñ ve
niens naufragium ꝑtulit. In q̊
adde tu qð hoc vltimum habetur
Actuum.xxvij.c. Pꝛeterea no
tabis tex. in.S. omne in verſicu.
mercenarius autem ⁊ qui non eſt
paſtoꝛ cuius non ſunt oues pꝛo/
pe videt lupuʒ venienteʒ ⁊ dimit
tit oueſ ⁊ fugit c. In quo adð
ꝙ hoc hr ad lraʒ Joh.x.c.?⁊ Ma/
thei.x.c. Et concoꝛdat etiã tex.in
c.ſit rectoꝛ.S.xliij.diſ.⁊ in.c.tres
pꝑſonas.j.xxiij.q.iiijj. Inſuper
etiaʒ notabis eundẽ tex.ĩ.d.S.õe
in verſi. Exemplo xpᷣ i qui a facie
Herodis ſugit in Egiptũ ⁊c. In
quo adde ꝙ hec habet Mathei pᷣ
72⁰., c. Demũ notabis eundem
tex.ibideʒ in verſi.exemplo Pau
li qui a fratribus per muruʒ ſub/
miſſus eſt in ſpoꝛta ꝛc. In quo
tu adde ꝙ hoc habet ꝑ Paulũ.2
ad Coꝛinth.xi.c.⁊ Actuũ.xxiij.c.
Ultimo notabis eundeʒ tex.in
verſi.dominus abſcondit ſe ⁊ exi/
int de templo quãdo iudei tulerũt
lapides vt iacerẽt in eũ ꝛc. In
quo adde ꝙ hoc habetur expꝛeſſe
Johã.viijꝰ.c.⁊ Mathei.xviij.
Poſt hec ẽt notab tex.in. .cũ
vero in verſi.⁊ in die belli ſeipᷣos
muruʒ opponãt pꝛo domo dei ⁊c.
Ju quo adde quod hoc habef
Eʒechielis.xviij. c. Et cõcoꝛdat
etia tex.in.d.c.ſit rcõꝛ.xliij.diſ.⁊
in.c.non eſt.j.xxiij.q.v. Pꝛete
rea nota bis tex.in.S.eſt ⁊ aliud ĩ
verſi.quis infſirmatur ⁊ ego nõ in
firmoꝛ quis ſcãdalizatur ⁊ ego nõ
vroꝛ ⁊ c. In quo tu adde ꝙ hoc
babet᷑ ꝑ Pauluʒ ꝛa ad Coꝛinth.xi
c.⁊ per eundem pꝛima ad eoſdem

viiij.c.Et etiã concoꝛdat text.in.

S. his ita.S.ij.q.vij. Pꝛeterea

notabis tex.in. S.hinc etiã in ver
ſi. Loth coꝛpalem ꝑſecutionẽ a nł
lo in ſodomis ſuſtinuit ſed a maliſ
eoꝛuʒ cum quibus habitabat ⁊c.
In quo tu adde ꝙ hoc habet
Gene.xviiij. c. Succeſſiue no/

tabis tex.in. S. cum autẽ in verſi.

potius mali tollerãtur ꝓpter bo/
nos. vnde Abel eſſe rennu quem
Chayn malitiã exercet xc. In
quo tu adde ꝙ hoc habet᷑ Beneſiſ
iiij. c. Ulterius notabis textuʒ
ibideʒ in verſi.maius maluʒz in ſe
patõe bonoꝝ cõmittimus q; in cõ
iunctione maloꝛuʒ fugiamus ⁊c.
Inſuper notabis eundeʒ text.
ĩ verſi.cupio diſſolui ⁊ eſſe cũ xpᷣo
ſed manere in carne neceſſe ẽ par
uos 7 c. In quo adde iu ꝙ hoc
expꝛeſſe habet ꝑ Pauluʒ ad Phi
lippẽſes.ijꝰ.c. Poſtremo etiã
notabis eundeʒ tex.in verſi. iudã
quẽ quãuis ſciret eſſe fureʒ tamẽ
ad pꝛedicanduʒ miſit ⁊ ei euchari
ſtiam dedit docens in eccleſia tol/
lerari malos nec obeſſe bõis ma/
loꝛuʒ cõſoꝛtia c. In quo adde
tu ꝙ hoc expᷣſſe habetur Mathei
xvi.c. Et concoꝛdat etiã text.in
c.xpᷣus.S.i.q.i.⁊ tex.in.c.ij.j.xxiij
ꝗ. ij. Succeſſiue notab tex.i.c
fi.in verſi.damaſci ꝑſecutõeʒ paſ
ſus vt potuiſſet euadere murum
ſpoꝛtam funẽqʒ queſiuit ſeqʒ latẽ
ter deponi voluit ?c. In q̊ ad/
de ꝙ fomaliter hoc habet᷑ ꝑ pau/
luʒ ſecũda ad Coꝛint h. xi.c. ⁊ etiã
Actuũ.xxiij.c.⁊ loquit᷑ iſte tex.de
paulo.vt ptʒ ibi ĩ vᷣſi.egregiꝰ pᷣdi
catoꝛ. Et ex his nũc hẽs ea q̃ me
rito notari potuerunt in hac pa.q
quo ad tex. tantũmodo que recita
tione digna mihi viſa fuere. Ca
pio nunc gloſas. Et pꝛimo capio
gloſazʒ ſumme quaʒ diuido tibi in
quinque partes. Pꝛimo decidit
hanc queſtionem pꝛimam decidẽ
do pꝛout ſupꝛa diximus in pꝛinci/
pio. Secundo ponit vnam diſti
ctioneʒ in hac materia quã repꝛo

ctionẽ in hac materia quã repꝛo/
bat. Tertio ponit vtrum deten

tus moꝛbo poſſit pmoueri. In
quo determinat ꝙ nõ per tex.i.e
cũ inter extra de electio.. Quar
to ponit vtruʒ poſſit dari adiũctꝰ
exiſtenti in epiſcopatu ⁊ cõcludit
ꝙ ſic quando ex diſpenſat ione fit
per tex.in.c.non autem.S.ea.q.
Quinto ⁊ vltimo ponit quid ð
abbatibus inurilibus vtrũ eiſ ſub
ſtituantur alij ydonei.⁊ tenet ꝙ ñ
ſed debent remoueri in totuʒ per
tex.in.c.ſi quis abbas infra.xviij
q.ij.cũ ſimilibꝰ.ſecũda ibi ĩ egro/
tante autem. tertia ibi hec ẽt ſciaſ
quarta ibi ſed ex diſpẽſatione ma
gna.quinta ⁊ vltima ibi ſed abba
tes facti c. Inſup habes glo.
notabilem in.c. in pꝛeſentium ĩ vx
bo in aliam que dicit ꝙ licet non
poſſim agere contra donantem ð
euictione quando res donata eui
citur. Tamen poſſum contra eũ
agere de dolo quando ſcienter rẽ
alienam donauit. Et glo.ibidẽ
in fine que dixit ꝙ ſpoliatus a iu/
dice non habet remedium.c.rein/
tegranda c. Inſuper hẽs glo.
in.d.c.nouatianus inver bo initia
que arguit contra nouitios magi
ſtros qui pꝛimo ſeruent ? poſtea
deficiunt qð nota contra doctor̃e
qui in pꝛincipio ſtudij volunt ſace
re maria ⁊? montes ⁊ poſtea deſi/
nunt in piſcem ? male. Et glo.
in dicto.c.qualiter in verbo datiſ
que concludit ꝙ renuntiatio põt
fieri ſolo facto ⁊ ſolis verbis non
ſolum in ſcriptis. Et glo.in.c.ni
hil in verbo minimũ que ponit q̃ᷓ
liter pꝛanſus non poteſt celebꝛar
2 quõ ſi ſentiret cibum debet ab/
ſtinere.ſecus ſi medicinam ſump⸗/

ſiſſet conſiſtentem in aqua calida

tantuʒ. ſecus in alijs medicinis⁊c.
AInſuper notabis glo. in. S. abi/
tionis multũ magiſtraliter loquẽ
tern. ex quibus cauſis clericus di/
mittere poteſt eccleſiam ſuam.

Et glo.in.c.peruenit in verbo
facere que dixit ꝙ ſi papa mãdat
alicui vt excõmunicet aliquẽ.ĩdẽ
non poteſt ipſum abſolnere. Et
glo.in.c.epiſcopus in verbo alta
ris.que dixit ꝙ animata delique
re poſſunt.ſed inanimata non.
Et glo.in.d.c.in apibus iĩ ver
bo imperatoꝛ.que dicit ꝙ impeę/
ratoꝛ coꝛonat omnes reges. Et
ponit etiam quid de greculo ipe/
ratoꝛe. Et glo. ibidem in vᷣbo
non potuit.que ponit de Remu/
lo ĩterfecto a Romulo fratre ſuo
7 dicit ꝙ hoc fuit ex inuidia non
ex eo ꝙ muros tranſiuiſſet pꝛout
dicitur in.l.fi.ff.de rerũ.di. Et
hic non ſunt alia que quo ad tex.
vel gloſas notari poſſint ĩ hac pꝰ
queſtione ſeptime cauſe pꝛincipa
lis. Ludo. bol. “
Vli.q. ui.
Mod autem
q Pec eſt ſecunda ⁊ vlti/
ma queſtio huius ſepti/
me cauſe. In qua queritur vtꝝ
ille poſſit cathedram ſuam repo/
ſcere quam alter iam cepit ex ſua
interceſſione. In quo dicit ,
non ſi canonice renuntiauit alias
autem ſic.tex.eſt in.c.in litteris ⁊
in.c.nuper quod eſt capitulum fi.
eadem queſtione. In qua quo
ad tex.non habes alia nec quo ad

gloſas. Excepta tamẽ gl.ſũme

non multum diffuſa.quam diuido
tibi in duas partes. Pꝛimo po
nit deciſionem huius queſtionis
pꝛout ſupꝛa dixi in pꝛincipio.
Secundo ponit vtrum ſacer/
dotes ⁊ alij pꝛelati recuꝑata ſani/
tate poſſint celebꝛar offitia ⁊ miſ
ſas.⁊ concludit ꝙ ſic niſ fuiſſent
demoniaci vel epilentici quia tũc
debent ſtare per annum anteq; ce
lebꝛent.ſecunda ibi ⁊ ideo magi/
ſter c. Et ex his habes nũc ea
que concernunt hanc ſeptimã cau

7

ſam pꝛincipales quo ad tex.⁊ glo
ſas cum additionibus ⁊ ſuppletio
nibus ne ceſſaris. Ludo. boł.

octaua cauſa.
hemaoctaue

t cauſe ex quo eliciuntur
quinque queſtiones vt
infra declarabitur. Quidã epi
ſcopus agens in extremis ſucceſ/
ſoꝛem ſibi ex teſtamento inſtituit
inde ſuoꝛum amicoꝛũ patrocinio
in eundem epiſcopatum eligitur
poſt electionem pꝛo indẽnitate ec
cleſie canonicis iuramentum pꝛe/
buit. Accuſatꝰ de ſymonia tãqᷓ;
munus ab obſequio inſtiterit an/
te tempus ſententie a clericis ſuiſ
vrelinquitur. Sine lr̃is apoſto
licis ad eccleſiam ſuam epiſcopuſ
reuertitur. Ex quo themate de
quinqʒ dubitatur. Quas quinqʒ
queſtiones nunc non ponam. ſed
ponemus eas inferius gradatim
in locis ſuis iuxta moꝛem. Lo/
douicus bologninus.U.J.D.
vlii.q.i.
Aod autem.
Pec eſt pꝛima queſtio
huius octaue cauſe pꝛin
cipalis. qua queritur vtruʒ liceat
epiſcopo inſtituere ſibi ſucceſſoꝛẽ
in epiſc opatu. In quo dicit ꝙ
non pꝛius tamen arguendo hic in
de ad partes. tex.eſt ĩ.c.epiſcopo
el pꝛimo ⁊ el ſecundo.⁊ in.c.pleri
qʒ.⁊ in.c.moyſes.⁊ in.c.apoſtoli
ca ⁊ in.S.his omnibus eadẽ que/
ſtione. In qua ponit etiaʒ quo
modo non debet quis querere of
ſitia quibus pꝛodeſſe nõ poteſt ⁊
qualiter potius non querentibus
danda ſunt q;ᷓ querentibuſ.tex.eſt
in. c.olim ⁊ in.c.in ſcripturis ⁊ in
c.ſciendũ.⁊ ĩ.c.qui epatuʒ.⁊ in.c.
qui vos.⁊ in.c.licʒ.⁊ in.c.ſi ergo.
2 in.c.nec noui. ⁊ in.c.ſunt in ec⸗

cleſa. ⁊ in. c. illud. 2 in. c. qualis

ea.qõe. Ex qua habes mõ col/
ligere aliqua ↄmemoꝛatõe digna
Et pꝛimo ex tex.in.d.c.pleriqʒ in
fine in verſi.que dei ſſunt ab hoie
dari non poſſunt. Et text.in.d.c.
Moyſes in pꝛin. in vern.moyſes
amicus dei cui facie ad faciem lo/
cutus eſt deus ⁊ c. In quo adde
ꝙ hoc oꝛiginaliter habetur Exo.
xxxij.c.? Numeri.xii.c. Pꝛete
rea notabis eundeʒ tex.in fine.ibi
vt deterioꝛa taceamus vt qui cle/
rici ſierẽt muneribus impetrarẽt.
c. Pꝛererea notabis tex. in. d.

c.olim in verſi. iuſſus eſt frater pᷣ/

moꝛtui fratris vxoꝛem ducere ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc ad lram
habetur Deutro.xxv.c.Et concoꝛ
dat etiam text.in.c.fi.extra de di/
uoꝛ. Ulterius notabis tex.ibi/
deʒ in verſi.q; ſpecioſi pedes euã
gelizantiuʒ paceʒ euangeliʒantiũ
bona ⁊c. In quo tu adde ꝙ hoc
habetur foꝛmaliter Iſaie.lijꝰ.c.
Pꝛeterea notabis tex.in.d.c.ĩ
ſcripturis in verſi.ſicut locus regi
minis deſideratibus negadus eſt.
ita fugientibus offerendus eſt.
Et ibideʒ ſtatiʒ. Nec quiſquaʒ
ſibi ſumat honoꝛeʒ ſed qui vocat
a dño tanquã Aron ?c. In quo
tu adde ꝙ hoc habet ad lr̃aʒ Nu
meri.xvi.c.Et etiã cõcoꝛdat text.
in.c.qualiter extra de electio.
Pꝛeterea notabis eũdeʒs text.ĩ
vſi. Symon amas me.paſce oues
meas ⁊c. In quo adde ꝙ hᷣ ad
lr̃aʒ hr Joh. vltio. c. Ulterius
ↄſiderabis ẽt eũdeʒ tex.in verſic.
domine deus neſcio loqui qꝛ puer

ego ſum æc. In quo adde tu ꝙ

hec habentur oꝛiginałr Jere.pᷣ.c.

7 eſt Jeremias qui loꝗtur ad dñʒ

Pꝛeterea notabis eudes tex.in
verſi.quẽ mittã ⁊ ꝗs ibit ex vobiſ
vltro ſe Iſaias obtulit dicẽs.ecce
ego mitte me c. In quo tu ad
de q; hoc ad lr̃aʒ habet Iſa.vi.c.
Pꝛeterea ſignabis ẽt tex.in.c.

ſciẽduʒ ĩ verſi. neqʒ eni ſe ſub obe
dientia dirigit qui ad percipien/

da huius vite ꝓſpera libidini pꝛso

peie ambitionis ᷣuit æc. Et tex.
ibidem ĩ verſi.quaſi ſcelus ydola
trie eſt nolle acquieſcere ſola eniʒ
eſt que fidei merituʒ poſſidet obe
dientia. Succeſſiue notabis tex
i.c.ꝗ epᷣatũ ibi ꝗ epiſcopatuʒ deſi
derat bonũ opꝰdeſiderat ⁊c. In
quo adde tu ꝙ hꝰ hr oꝛiginaliter
per Pauluʒ pa ad Thimotheũ.iij
c. Peeterea notabis eũdeʒ tex.
ibi grecuʒ nomẽ ẽ ſcopos quippe
grece.latine itẽtio ẽ. Pꝛeterea
notabis tex.in.c.opoꝛtet ibi opoꝛ
tet eũ ꝗ docet ⁊ iſtruit aias rudeſ
eſſe taleʒ vt ꝓ igenio diſcẽtiuʒ ſe
metipᷣʒʒpoſſit aptare 2c. Et tex.ĩ
d.c.ꝗ vos in verſi.ꝗ vos ſpnit me
ſpnit zc. In q̊ tu adde ꝙ hoc hr
expᷣſſe Luce.x.c. Et ↄcoꝛdat ẽt
tex.i.c.ĩ nouo.S.xxi.diſ. Et tex.ĩ
c.accuſatio.S.ij.q.vij. Inſuꝑ no
tabis eundẽ tex.ibi eccleſiaſticum
gradũ nõ meritisvolẽtes alicui ↄ
ferre ſʒ gratia ↄtra xpᷣʒ faciũt ⁊c.
In q̊ͥ adde ꝙ boc hr ad littera⸗ʒ
p paulũ pꝰ ad Chimot.iij.c.⁊ p
eundẽ pa ad Thitũ p.c. Ulteriꝰ
ↄſiderabis tex.in.c.lʒ in pꝛin. ibi
dominus de ↄſtituẽdo pꝛincipe pᷣ/
cepit æc. In q̊ adde tu ꝙ hoc hr
oꝛiginaliter Numeri. xxvij. c. ? ᷣ
coꝛdat ẽt tex.in.c. Moyſes.S.ea.
7 ĩ.c.ſi ergo.ʒ.ea.q. Inſuꝑ nota
bis eundẽ tex. in verſi.opoꝛtet il/
lum teſtimoniũ habere bonũ ĩ oꝛ/
dinatione ſacerdotis ab his ꝗ fo/
ris ſunt ⁊c. In q adde tu ꝙ hoc
habetur ad littera ꝑ Paulũ pa ad
Thimot.iij.c.⁊ ꝑ eundẽ ẽt ad Ro

manos.x.c.⁊ ↄcoꝛdat tex.ĩ.c.vno

S.ad exhibendũ extra ð ſacravn
ctio.⁊c. Pꝛeterea notabis eun/
deʒ tex.in verſi.cõuocauit Moy/
ſes oẽzʒ ſynagogã ⁊ c. In quo tu
adde ꝙ hꝰ hr oꝛiginaliter Hume
ri.xx vij.⁊ Exodi.xxxiij.c. UVlte/
rius notabis tex.in.d.c.ſi ergo in

verſi. deus dicit ad moyſeʒ aſſu/
me ad temetipſuʒ ieſuʒ filiũ neve
hominẽ qui hʒ ſpiritũ dei ĩ ſemet
ipſo ⁊c. In quo adde tu ꝙ ho hr
ad litterã Deutero.xxxiij.c. Pꝛe
terea notabis tex.in.c. audacter ĩ
verſi.dicit dñs fecerũt ſibi regem
7 nõ ꝑ me pꝛincipẽ ⁊ nõ ꝑ ↄſilium
meũ ⁊c. In quo adde tu ꝙ hohr
Oſee.viij. c. Demũ notabis eti
aʒ eũdem tex.in verſi. Saule illo
quẽ dũs elegerat ⁊ regẽ fieri iuſ/
ſerat æc. In q; tu adde ꝙ hoc hr
pꝰ Regũuũ.viiij.c.⁊ ẽt in.x.c.ibi ꝓ
xime ſequẽti. Ulterius notabis
etiã tex.i.c.ſunt in eccłia in vᷣñꝰ.
ſua querentes nõ que Jeſu xpᷣi ⁊c
In q̊ᷓ adde tu ꝙ hoc habet oꝛigi
naliter ꝑ Pauluʒ ad Philipẽſeſ.ij.

c. ⁊? ẽt ↄcoꝛdat tex.i.c.lʒ.S.xlv.di.
Et tex.in.c.noſce.S. lxiij.diſtin.

Et tex.in.c.ꝗdã extra de renũtia⸗/
tione.⁊ in.c.cũ apoſtolus extra ð
cenſi.⁊ i.c.i.S.caueant eo.ti.li.vi
Subſequẽter notabis tex.in.d.
c.ꝗlis in verſi.qᷓlis erit edificatio
diſcipuli ſi intelligat magiſtro ſe
eſſe maioꝛẽ. Et ibidẽ in ſinalibꝰ
verbis in verſi.vehem̃ter eccleſi/
am dei deſtruit hic ſʒ ꝗ melioꝛes
eẽ lay cos qᷓ; clericos c. Demũ
notabis tex.in.c.vereoꝛ in vᷣſi.ve
reoꝛ quõ regina auſtri veniẽs a fi
nibꝰ terre audire ſapiaʒ Salomo
nis iudicatura ẽ hoĩies tꝑe ſuo ⁊c
In q̊ adde ꝙ ho oꝛigĩałr hr.iij.
Regũ.x.c.vbi dr ꝙ fuit regia ſab
ba. Demũ notabis eũdẽ tex.ĩv/
ſi.viri niniuite acta penitẽtia ad pᷣ

dicationẽ Jone ↄdẽnabũt eos ⁊c.

In q̊ adð ꝙ hoc hr Jone ad lit
terã.iij. c. Ultio notabis eũdem
tex.ibi ꝗ maioꝛ ẽ ẽt Jona ſaluato
rẽ ↄtẽpſerũt ꝛc In quo adð tu
ꝙ hoc hr foꝛmaliter Mathei.x.c
Subſequeter ẽt notabis tex.in
c.ꝗd aũt ĩ vᷣſ.ego ꝗd vos arguo ↄ
poſſitis me vno ſᷣmõe ↄuiĩcere ⁊c
Et tex.eũdẽ ĩ ſi.ibi ego aũt ne/
minẽ noĩo ↄſcia ſua vnfigué; cõ
L 4

ueniat ?c. Cũ q vltio cõcoꝛdat
etiã tex.in.c.ſenti.j.xi.q.iij. Et
hec ſint ꝓ nũc que quo ad tex. no
tari merito potuerunt. Nũc ca/
pio gloſas. Et pꝛimo glo. ſumme
quaã diuido tibi ĩ duas ptes. Pꝛi
mo limitat deciſionẽ huius qõnis
5S. datam in pꝛincipio. Secundo
ponit quid in papavtrũ poſſit ſub
ſtituere ſibi aliquem ſucceſſoꝛem
in papatu. In quo tenet ꝙ non.
ſed bene põt cũ fratribꝰ delibera
re de ſucceſſoꝛe ꝑ tex.in.c.ſi tranſi
tus.S.lxxxviiij.diſ. ſᷣa ibi nec ob/
ſtat. Ulterius notabis glo in.d.
c.moyſes in verbo ſanguini que
dixit ꝙ reges debẽt fieri per elec
tionem niſi habeãt ex pꝛiuilegio
dt ſibi poſſint facere ſucceſſoꝛem.
Et glo.in.d.S.his omnibus in
verbo petrus que dicit ꝙ papa ñ
põt facere ſtatutũ ꝙ poſſit ſibi fa/

cere ſucceſſoꝛẽ qꝛ hoc eſſet imuta

re totuʒ ſtatũ eccleſie ſʒ glo.quã
tene menti. Ulterius notabis
glo.multum magiſtra in.d.c.licet
in verbo pᷣſtantioꝛ.que põit ð ele
ctione facta a paucioꝛibus de op/
timo vtrum pᷣferat electioni ma
ioꝛis partis de bono cõcludens qꝙ;
valet electio maioꝛis ꝑtis de bo/
no. Et ex his habes nunc expe/
ditioneʒ huius pꝛime queſtionis

quo ad tex.vel gloſas cuʒ ſupple

tionibus opoetunis.
viii.q.ii.
Vod autem.
q Pec eſt ſecũda queſtio
huiꝰ octaue cauſe. In
qua queritur vtrũ amicoꝛum pa/
trocinia ↄualeſcere debeãt in ele/
ctionibus. In qua dicitur ꝙ nõ
tex.eſt in.c.illud.⁊ ĩ.c.dilectiſſimi

qð eſt. cm. fi.ea.q. Ex qua nota/
bis aliqua relatu digna. ⁊ pꝛimo

ex tex.in.d.c.illud ĩ verſi.ſi quo/

rũdaã procinio ꝗſquã ſuerit electꝰ
reuerentia exigente obedire com

pellitur.Cum quo etiam cõcoꝛdat

tex.in.c.ego ſupꝛa.pa.q.v. Et
tex.in.c.nullaʒ.j.xviij.q.ij. Pꝛe
terea notabis ẽt text.in.d.c.dile/
ctiſſimi in verſi.nec libero iudicio
pꝛeferẽdam ſibi perſonam exami
nat mens quaʒ cupiditas ligat ⁊c.
Et ibideʒ ſtatiz in vᷣbo iudica/
ri a nobis vltra non debet ſemel
pꝛelatus c. Et hec ſint quo ad
ad tex. Nuüc venio ad gloſas.⁊=
pꝛimo capio glo.ſumme quã diui
do tibi in duas partes. Pꝛimo
ponit vtruʒ patrocinia poſſint in/
teruenire in electionibus cum pe
cunia vel obſequio ⁊ cõcludit ꝙ ũ
Secũdo põit an cũ pᷣcibꝰ.⁊ idẽ
ↄcludit qũ non ſunt pᷣces ſpiritua
les. ſᷣa i bi aut pᷣcibus ⁊c. Et hic
non ſunt alia. Ludo.boł.

vlii.q.iii.

uod autem.

hHerc eſt tertia qõ huiꝰ

octaue cauſe.pꝛincipal

In qua q̃rit᷑ vtruʒ ſit hũdus ſy/
moniacus qui poſt electionẽ pꝛe/
ſtitit iuramẽtuʒ canonicis ꝓ indẽ/
nitate ecckie. In quo dr ꝙ non
tex.eſt in.c.talia.⁊ in.c.artaldus.
quod eſt.c.fi.ea.q. Ex qua bẽs
tu notare tex.in.d/c.talia in verſ.
fiat rapine ſecuritas epiſcopatus
⁊c. Nec quo ad tex. habes alia
7 etiã in gloſis.Excepta glo.ſũme
quã diuidere potes in quĩq; par
tes. Pꝛimo ponit vtrũ poſſit peti
cautio ante electionẽ. Et cõcludit
ꝙ ſic.⁊ poſt poteſt pꝛeſtari ſuꝑioꝛi
Secũdo refert opiniõʒ aliquo
ruʒ circa hoc quaʒ repꝛobat. Ter
cio ponit foema iuramẽti pꝛeſtadi

ab eligẽdo ante electõ;. Quar

to ad hec adducit vnuʒ ſimile·
Quito ⁊ vltio ponit qñ electõ
pᷣſumat ſymõiaca.⁊ cõcludit ꝙ pᷣ/
ſumit ex ꝑſona cõtrahentiũ.ſecũ/
da ibi.ꝗdaz tamẽ dicũt. tercia ibi

ego iuroc.qrta ibi.qꝛ ⁊ tutoꝛ.qn

2 –☛ — – = — — ⏑— —

ta ⁊ vltia ibi tamẽ ex perſona.⁊c.
Habes etiaʒ glo.ſi.in.d.c.ar/⸗
taldus in verbo ſciente pꝛo inter/
pꝛetandis dictis teſtiũ negatie de
ponẽtiuʒ. naʒ intelligenda ſunt q;
ita ſit puta ſi teſtis iurat ſe nõ vi⸗/
diſſe taleʒ zc.

viii.q.iiii.
nod autem.
q Hec eſt quarta queſtio
hbuius octaue cauſe pꝛi/
cipalis qua queritur vtrum liceat
clericis diſceder ab epiſcopo ſuo
ante tempus ſentẽtie. In quo bꝛe
uiter dicit᷑ ꝙ non. tex.eſt in.c.nõ/
ne quod eſt.c.vnicũ ea.q. In qua
non habes alia pꝛo nũc quo ad te
xtuʒ vel gloſas excepta glo.ſũme
g põt diuidi ĩ q̃tuoꝛ ꝑtes.pꝛĩo tra
ctat vſʒ ad quatũ tpᷣs teneãt᷑ cłici
pꝛeſtare obedientiam ſuo pꝛelato
In quo concludit ꝙ vſqʒ ad ð
poſitionem vel ſuſpenſionem eiꝰ
Secũdo enumerat aliquos ca
ſus in quibus non tenentur clerici
pꝛeſtare obedientiam etiam ante
depoſitionem vel ſuſpenſionẽ ho
minis.ſed legis.qui caſus ſunt ꝓ
pter hereſim vel notoꝛiam foꝛni/
cationem. Tertio ponit vtrum
liceat clericis recedere ab epiſco⸗/
po ſuo poſt ſententiam latam.
In quo tenet ꝙ ſic. Quarto
2 vltimo ponit quid ſi pendẽte ap
pellatione epiſcopꝰ excõmunicat
aliquem eius ſubdituʒ an ſit excõ
municatus.⁊ concludit ꝙ ſic quia
excõmunicatio trahit ſecum exe/
cutõʒ.ꝑ text.in.c.paſtoꝛalis extra
de appellatio.ſecunda ibi nec ob/
ſtat.tercia ibi ſed nunquid.quar/
ta ibi.item quid ſi pendente ⁊c.
Nec hic ſunt alia notatu digna.
Lodouicus bologninus.

vili.q.v.

Inxne litteris.
I Hec eſt quita ⁊ vltima
. queſtio hꝰ octaue cauſe
In qua queritur vtrũ epᷣus accu⸗
ſatus ⁊ a ſancta ſede vocatus poſ
ſit ſine litteris apoſtolicis redire
ad eccleſiaʒ ſuaʒ. In quo bꝛeui
ter dicitur ꝙ non. tex.eſt in.c.qui
libet quod eſt.c.vnicuʒ ea.q. In
qua quo ad tex.⁊ gloſas nihil pe/
nitus habes qð notari poſſit. nec
in glo.ſumme etiaʒ aliquid eſt.
Ex quibus omnibꝰ habes nũc
expeditioneʒ huius octaue cauſe
pꝛincipalis circa quinqʒ queſtiõs
in ea foꝛmatas. Cuʒ his etiaʒ que
cõmode ⁊ merito in eis notari po
tuerũt in tex.⁊ gloſis vna cũ addi
tionibus ⁊ ſuppletõnibus noſtris
ad omnia pꝛedicta opoꝛtunis.

Nona cauſa.
hẽa none cau

t ſe pꝛincipalis.Ex q̊ eli/
ciuiiuntur tres queſtioneſ
vt ex.j.dicẽdis apparebit. Sen
tentia excõmunicationis notatus
Quidam archiepiſcopus aliqͥ̊t
clericos alteriꝰ metropolitani oꝛ
dinauit. Quend capellanũ ſui
ſuffraganei illo inconſulto depo/
ſuit atqʒ alium in locum ſuum oꝛ/
dinauit. Ex quo themate de tri
bus dubitari ↄtingit de gbꝰ oĩbꝰ
j. dicemus gradati in locis ſuis.
vliii.q.i.
uod oꝛdiatio
q Hec eſt pꝛia queſtio hu
ius none cauſe pꝛicipa/
lis qua queritur vtrum oꝛdinatio
facta ab excõmunicatis aliqꝰ mõ
rata poſſit haberi. In quo dicit᷑ ꝙ
ſic ſi oꝛdiatꝰneſciebat illũ ſoꝛe ex/
coĩcatuʒ als at nõ.tex.ẽ in.c.nos
ↄſectionẽ.⁊ in.c.ab excõicatis ⁊ ĩ
c.oꝛdiatõs a.q. In qᷓ ẽt plꝰ dr ꝙ

electio fcã a nõ catholicis irrita ẽ

text. eſt in.S. electio.x in. c. nos in
minẽ.quod eſt.c.ſi.ea.queſtiõe
Ex qua habes colligere aliqua
.et pauca ſint. ⁊ maxime ex tex.
in. d. c. oꝛdinationes in verſic. ceſ/
ſante neceſſitate illud quoqʒ ceſ/
ſet quod factuʒ eſt pꝛo neceſſitate
Et ibideʒ ſtatiʒ vbi.multoꝛum
ſtrages iacet ibiſubtrahendũ eſt
alique ſeueritati -c. Nec ĩ tex.
habes ꝓ nunc alia. Nũc capio
gloſas.⁊ pꝛimo glo.ſũme que po
teſt diuidi in quattuoꝛ partes.pꝛi⸗/
mo foꝛmat hanc queſtionẽ ĩ termi
nis ꝓut ſupꝛa. Secũdo ponit ꝗs
dicat᷑ Excoĩicatꝰ. Et ↄcludit ꝙ om/
nis deciſus ab eccleſia pꝛopter he
reſim vel ꝓpter aliã cauſaʒ. Ter
cio decidit qõʒ ſupꝛa foꝛmatã vt
diſtiguẽdovt ĩ ea. Quarto ⁊ vl
tio põit vtruʒ excoĩcati vel depo
ſiti conferat ſacramẽta ⁊ conficiãt
veruʒ coꝛpus xpᷣi. Et cõcludit ꝙ;
ſic.Fᷣa ibi.excoicatus dicit᷑.tercia
ibi dicit Johãnes. quarta ibi.hec
ergo ſit fides tua c. Inſup ha
bes notabilẽ glo.in.d.c.nos i ho/
mineʒ in verbo eligit. que dicitq;
ſi excoĩcatus eligit cuʒ alijs nõ vi
ciatur tota electio. Lodo.bolog.
ix. q.ii.
Aogd autem.
9 Hec eſt ſecũda queſtio
huuius none cauſe pꝛin⸗
cipalis. qua queritur vtruʒ liceat
epiſcopo vel archiepᷣo pꝛimati vł
patriarche clericos alterius ſine
lris illius oꝛdinare. In quo di/
citur ꝙ non.text.eſt in.c.nullus el
pꝛimo el 2°7 el 3.? in. c. placuit.
7 mn.c.in domicis diebus. ⁊ in.c.
nulluʒ. ⁊ in.c.epᷣm.⁊ in.c.epᷣi.⁊ in
c.non iuitati ea.q. Uerũ eſt ꝙ ſi
fieret cõtrariũ recipi poſſuut a ꝓ/
pꝛio epo in ſuis oꝛdinibus.tex.eſt
in.c. Lugdunẽſis quod eſt.c.ſi.ea.
qõe. In qua habes aliqua col/

ligere notatu diga. Et pꝛio ex tex.
in.d.c.nullus el pꝛio in verſi.niłs
alterius iudicis niſi ſui ſentẽtia te
nebit aut danabit zc. In q̊ ad
de ꝙ hoc ad lr̃aʒ hr deutero.xixꝰ
ca.⁊ ẽt Pꝛonerb.xxijꝰ.c. Et con
coꝛdat ẽt.tex.vija.q.pꝛia.iĩ.c.h ꝗſ
epᷣus. ⁊ text.j.xviꝰ.q.iij.in.c.in/
ter memoꝛatos.⁊ tex.xxiiij.q.iijꝰ
in.c.tranſſerũt c. Inſuꝑ nota
bis eundẽ tex. ibidẽ nec tranſgre/
dieris termios atiquos quos po/
ſuerũt patres tui æc.ad que verba
referũt ẽt auctoꝛitates ſupꝛadctẽ
ꝓxime ⁊ iura pꝛedicta ⁊ hec ſint q̃
notari pñũt quo ad tex. Nũc ca
pio gloſas. ⁊ pꝛio glo.ſũme q̃ nõ
recipit diuiſiõʒ ↄmodã. nã ponit
tm̃ deciſõʒ hꝰ qõis ꝓut.S.dixi in
pꝛinꝰ ãpliando eã ẽt ñi interuẽeirẽet
lr̃e archidiacõi ꝑ tex.i.c.ſigmifica
ſti extra ð offi.archi. Inſuꝑ hẽs
glo.in.d.c.niłs el p in vᷣbo rata qͥ
multũ mgr̃ałr loꝗtur circa ſnie nł
le ↄfirmatõʒ ⁊ ratiſicatõʒ.conclu/
dẽs ꝙ regłariter ſolꝰ pꝛiceps põt
ↄfirmare ſniaʒ nullã qꝛ ipſe ẽt mu
tat ſhᷣalia reꝝn. Et glo.i.d.c.epᷣʒ
q̃ põit ꝙ iudex nõ pot ↄdẽnare ſu

uʒ ſubditũ ſedendo ꝓ tribunali in

territoꝛio aliẽo. Et eſt glo.in vᷣbo
oꝛdinaduʒ quã notabis ꝓ intellcũ
eoꝛũ que habentur in.l.ſi.ff.de iu⸗
riſdi.om.iudi. Lodo. bolog.
ix.q.iii.
uod archiepi
q ſcopus. Hec ẽ.iija. ⁊ vl
tia qõ hꝰ noue cauſe. q̃
q̃rit᷑ vtrũ archiepᷣs poſſit dãnare
vel danatos abſoluere clłicos ſui

ſuffraganei illo incõſulto. In qᷓ

arguẽdo hincide ad ꝑtes ↄcludit᷑
ꝙ nõ niſi in caſibus a iure expᷣſſis
tex.ẽ in.S.ſʒ ecõtra ⁊ in.c.ſaluo.⁊
in.c.archiepᷣs.⁊ in.c.ſin autẽ.⁊ in
c.nullus.⁊ in.c.cõqſtꝰ.⁊ in.c.epᷣo
eadem qſtione. tamẽ pᷣdicta ñ vẽ/
dicant ſibi locũ in ſede apoſtolica

—, —— — — — —

nam poteſt ea iudicare de omibꝰ
tex. eſt in.S.ſola ⁊ in.c.patet.⁊ in
c.fuit.⁊ in.c.antiquis.⁊ in.c.nẽo.
2z in.c.alioꝛum. ⁊ in.c.ſacta.⁊ in
c.cuncta ꝑ mundum el.pꝛimo⁊ el
ſecundo.⁊ in.c.fratres.⁊ in.c.nũc
vero.⁊ in.c.per pꝛincipalem qð ẽ
cm. fi. ea.q. Ex qua habes colli/
gere aliqua ↄmemoꝛatione digna
Et pꝛimo ex tex.in.c.ſcimus in
pꝛin. in verſi. in vnaquaqʒ eccle/
ſia yconomos eſſe debere modis
omnibus inuiolabiliter obſeruar
debemꝰ. Et tex.in. S. ꝓbat᷑ ĩver
ſi. foꝛnicatoꝛem coꝛinthium ĩpeni
tentem ſathane tradidit 7 poſtea
penitentem eccleſie cõciliauit ⁊c.
In quo dicas tu ꝙ hec haben⸗/
tur per Pauluʒ pa ad Coꝛinthios
v.c.⁊ ꝑ eundem.ſᷣa ad Coꝛinthios
ij. c. Pꝛeterea notabis etiã tex
in.c.nullus in verſi.nõ veni mini
ſtrari.ſed miniſtrare c. In qꝰ
adde tu ꝙ hoc habetur Johannis
xviij.c. ?⁊ Marci.x. Demuz no/
tabis eundem tex. ibideʒ ſtatiʒ in
verſi. qui maioꝛ eſt veſtrum erit
miniſter ?c. In quo tu adde ꝙ
hoc habet Mathei.xxiiij. c. U
terius etiam notabis tex.in.d.cᷣ.
patet ibi pꝛofecto ſedis apoſtoli/
ce auctoꝛitate maius non eſt iudi
cium ⁊? a nemine retractandum.
Et tex.in.d.c.alioꝛum in verſ.
tu es Petrus ⁊ ſuper hanc petrã
edificabo eccleſiam meam. In
quo tu adde ꝙ hoc habetur Ma/
thei. xvi.c. Pꝛeterea notabis
etiã tex.in.d.c.facta ibi facta ſub
ditoꝛum iudicantur a nobis no/
ſtra vero a domino iudicanf ⁊c.
᷑ ibidẽ ſtatim deterioꝛes ſũt
qui moꝛes bonoꝛum coerumpunt
his qui ſubſtantias pꝛediaqʒ diri
piunt zc. Et tex.in.d.c. cuncta
per mundum in verſi. ab illa autẽ
nemo eſt appellare ꝑmiſſus ⁊c.Et
logtur de ſede apłica. Ultimo
notabis etiã eũdeʒ tex.in finalibꝰ
verbis in verſic. pꝛincipatu quem

btůs Petrus apłs dñi voce ⁊ te/
nuit ſemꝑ ⁊ tenebit ?c. In quo
adde ꝙ hoc foꝛmaliter habet Ma

thei. xvi. c. ⁊ Johã.vltio.c.Et hec

fint que quo ad tex. merito notari
poſſunt. Nunc capio gloſas no
tatu dignas .⁊ pꝛimo glo.ſũme qᷓ
poteſt diuidi in tres partes. Pꝛio
decidit hanc terciã queſtiõeʒ ꝓut
dixi. S.ĩ pꝛin. Secũdo excipit
aliq̊s caſus a regula p̃dca. Ter
cio põit quid de negocijs cõmuni⸗/
bus vt ẽ ↄgregare ſynodũ ⁊ ſiłlia.
vtrum poſit archiep̃us incõſulto
ſuffraganeo exercere.Et cõcludit
ꝙ ſic dummodo cum conſilio alio
rum per tex.in.c.p.ijꝰ.⁊.iijꝰ. in/
ſra ead.qõe.⁊ plus non dicit.ſecũ
da ibi per appellationem. ter/
cia ibi ſed cõmunia negotia ⁊c.
Habes etiam glo.in.d.c.co nq
ſtus in verbo conſuetudo.quepo
nit multuʒ magiſtraliter de virtu
te con ſuetudinis ⁊ etiaʒ diuturni
tatis. Et glo.in.d.c.patet ĩ ver
bo innocentius. que voluit ꝙ fa/
miliaris poteſt teſtificari pꝛo fa/
miliari quando de ipſius teſtimo
nio non eſt dubitandum. Et po/
nit exemplum in papa teſtiſican/
te pꝛo alio papa ⁊ in angelis qui

teſtificati fuerunt contra ſodomã

apud deum. Poſtremo habes
aliam glo.multum notabilem. in.
dicto.c.per pꝛincipalem in verbo

ad nos in fine que dixit ꝙ licʒ pa

pa omnia poſſit tamen non poteſt
deponere omnes epiſcopos quia
ſic turbaret vniuerſalem eccleſiaʒ
vx quibus omnibus hẽs nunc
expeditionem huius none cauſe
pꝛincipalis cum tribus queſtioni
bus.⁊ cum his omnibus que com
mode notari potuerunt in text. ⁊
in gloſis.⁊ cum ſuppletionibus ⁊
additionibus per me circa pꝛedi/
cta omnia opoꝛtunis. Lodo.bol.

Decima cauſa .

hbema decie

tauſe ex quo eliciuntur

tres queſtionesvt ex in

fraſcriptis oſtendetur. Quidã
laycus baſilicaʒ a ſe factaʒ a dyo

ceſana lege ſegregare qrit. Epi

ſcopꝰ illã eccleſiaʒ cum omni dote
ſua ad ſuã diſpõʒ ꝑtinere cõtẽdit.
Tandeʒ epiſcopusvicit ⁊ per par
rochias militibus comitatus cru/
deliter deſeuit.que eccleſiarũ ſunt
tanquaʒ ſibi debita vſurpare con/
tendit. Ex quo themate de tri/
bus dubitari contingit.de quibus
gradatim ponemus in locis ſuis
opoꝛtunis. Lodouicꝰ bolog.

x.q.i.
— —
E pꝛia qõne
Hec eſt pꝛeima queſtio
hꝰ decie cauſe pꝛicipał
qua queritnr vtrum baſilice cum
omni dote ſua ad epiſcopi oꝛdina
tioneʒ pertineant. In quo dicit
ꝙ ſic. tex.eſt in.c.ſi ex laycis.⁊ in
c.ſic quidaʒ.⁊ in.c.decretuʒ eſt.⁊=
in.c.neganda.⁊ in.c.quecunqʒ . ⁊=
in.c.nouerint.⁊ in.c.de his.⁊ ĩ.c.
antiquos ea.q. In qua etiaã di
citur ꝙ intantuʒ baſylice cũ iuri/
bus ſuis ſpectãt ad epiſcopoꝛũ oꝛ
dinationẽ ꝙ epiſcopi tenẽtur viſi/
tare totaʒ dioceſim ſuaʒ.tex.eſt in
c.relata.⁊ in.c.decernimus ea.q.
In qua etiaʒ ſubditur aliud ꝙ;
ſi eſſent impediti viſitare ex aliqꝰ
iuſto impedimẽto debẽt cõmitter
hoc officiũ alijs ⁊ idoneis.tex. eſt
in. S.ſin autem. ⁊ in.c.epiſcopũ.2=
in. S. viſitatoꝛes. ⁊ ĩ.c.placuit ea.
q. In qua etiã vltio loco dicit᷑
aliud ꝙ laici non poſſunt ſe intro/
mittere circa oblatõẽs eccleſiarũ
nec eas aliquo mõ vſurpare. tex.
eſt in.c.qꝛ ſacerdotes.⁊ in.c.ſan/
ctoꝛũ.⁊ in.c.hanc cõſuetudinẽ.qð
eſt. c.ſi.æ.q. Ex qua habes nũc

colligere aliqua relatiõe digna.æ
pꝛimo ex tex.in.d.c.quecunq; ibi
deo qui omnia pꝛeuidet ⁊? cuncta

iudicat c. In q̊; adde tu ꝙ hoc

habet᷑ ad lram Mathei.xxv. c.

Inſuper notabis tex.i.d.c.qa

ſacerdotes.ibi.ſacerdotes ꝓ om/
nibus oꝛare debent quoꝛũ elemo/
ſinas accipiunt quos pꝛo peccatis
ſuis offerüt zc. Ulterius notab

tex.in.d.c.fi.in verſic. Pꝛohibuit

dominꝰ panes ſanctos comedere

filijs Iſrael niſi tantümodo Aron

7 filis eius c. In quo adde tu
qꝙhoc habetur oꝛiginaliter pꝛeimo
Reguʒ.xxi.caꝰ. Ulterius nota
bis eundẽ tex.in verſi.illi ſub vm
bꝛa legis erãt.qui vero modo ſub
gratia ſpiritus ſancti toto mundo

euagelio choꝛuſcãte lucidioꝛes ẽe

videntur c. In quo tu adde ꝙ;
hec habẽtur ad lr̃aʒ Mathei.xijꝰ
capꝰ ⁊ etiꝗ cõcoꝛdat tex.in.c.vno

extra de purga.poſt partiꝗ. U
terius notabis eundẽè tex. in verſi
qua fronte aut qua conſciẽtia ob/

latões vultis accipere qui vix va
letis pꝛo vobis neduʒ pꝛo alijs pᷣ/
ces deo offerre. Ultio notabis
eundeʒ tex.in verſi.pꝛauũ eſt ⁊ cõ
tra dominicũ pᷣeeptuʒ detrimẽtuʒ
anime ſue inferre qui illud agere

conatur quod ei nulla rõe cõcedi

tur ⁊æc. Cuʒ quo cõcoꝛdat etiã tex.
in.c.conſuluiſti.S.ija.q.va.⁊ in.c
ijo. extra de tranſacti. ⁊ in.l.culpa
ff. de regu. iur. ⁊ hec ſint que quo
ad tex.notari pñt. Capio nunc

gloſas cõmemoꝛatõne dignas.Et

pꝛimo glo.ſũme.que poteſt diui⸗
di ĩ quinqʒ partes. Pꝛimo ponit
in quo conſiſtat lex dyoceſana. ⁊=
concludit ꝙ conſiſtit in tribus.
Secundo ponit in quo cõſiſtit
lex iuriſdictionis.⁊ concludit ꝙ in
alijs tribus. Tercio ponit vtrũ
lex dyoceſana compꝛehendat ali/
quando legẽ iuriſdctõis.Et cõclu
dit ꝙ ſic ꝑ text.in.c.auditis extra
de reſcriptis. Quarto ponit

— — — — — - rT&GC-

— — — ,—

— ⏑ — —9 — —

+ ecrnses — — Sd

n
fü⸗
li⸗
lu
ra
ſt

vty ecclene ? monaſteria æ etiam

regulares eccleſie ſubſint eo ⁊ ̊

ad quã legem ⁊ ↄcludit ꝙ omnia
ſubſunt quo ad legem iuriſdctõis
ſed quo ad legem dyoceſana ſub/
ſunt tantũmodo eccleſie ſeculares
alie vero non pᷣterquaã quo ad ſer
uitium ⁊ viſitatione.⁊ quo ad de/
bita ex conſuetudine. Quiĩto ⁊z
vltimo ponit quid de capellis mo
nachoꝛũ.Et ↄcludit ꝙ ſubſunt epi
ſcopo quo ad vtranqʒ legeʒ tamẽ
cũ vna limitatione ibi tradita per
eam.ſa ibi lex iuriſdictõis.tercia
ibi qñqʒ lex. quarta ibi qñ ad le/
gem iuriſdictõis.quĩita ibi.capel/
le vero monachoꝛuʒ ?c. Inſuꝑ
habes glo.in.d.c.ſi ex laycis in vᷣ
bo cõgregatio.que ponit quot ho
mines faciat collegiũ.⁊ quot po/
puluʒ ⁊ quot familiã.dicẽs ꝙ duo
vel tres faciũt collegiuʒ non autẽ
familiam. ⁊ decẽ faciũt populuʒ.
Pꝛeterea notabis glo.in.d.c.ð
his multus magiſtralem. que põit
quãta pars decimarũ debeat᷑ ec/
cleſie parrochiali z quatas etiam
partem habeat epiſcopus pꝑꝛo ſa/
bꝛica æ pauperibus zc. Ulteri/
us notabis glo.in.d.c.quia ĩ ver/
bo accipiunt q̃ voluit laycos obli
gatos eſſe non ſolum ad decimas
ſed ẽt ad oblatõs zc. Ultĩo no
tabis glo.in.d.c.fi.in verboAron
que ponit vtrum Aron potuiſſet
paſcere familiam ſuam ⁊ canes ſu
os de illis panibus ſanctis de qui
bus habetur in tex. iſto. Et dicit ꝙ;
nõ.Et dicit ẽt gl.aliud ꝙipſi come
debãt ſemper panẽ duruʒ qꝛ quo
libet ſabato ponebantur eis.xij.
panes q̃ omnia tene mẽti. Lo.bo.

X.q. ii.
Ed cum. Pec ẽ

e ſecunda queſtio huius
decime cauſe qua q̃rit

vtrum liceat epiſcopis vſurpare

res eciaꝝ vel alienare eas. In

*
quo dicitur ꝙ non tex.eſt in.c.ca⸗/
ſellas ⁊ i autentica hoc ius poꝛre
ctuʒ que eſt hic canonisata ea.q.
amen ſubditur ꝙ licitum eſt reſ
ruiuoſas alienare pꝛo vtilitate ta
men ⁊ neceſſitate ecleſie tex.ẽ i.S
ſicut autem ⁊ ĩ autentica ſi quas
ruinas ⁊ in.c.pꝛecarie el pꝰ⁊ elꝛ
7 in.c.de pꝛecarijs ⁊ in.c. epiſco/
pus ⁊ in.c.ſi quis epiſcopuſ quod
eſt. c.fi. ea.q. In qua ſunt cano
niʒate quamplures autentice vʒ
autentica ꝑpetua.autẽtica qui rẽ
autentica qui vero res. que ſunt
poſite ſub titulo.E.ð.ſac.ſan.ecl.
que omnes reaſſumuntur in hac
qſtione. Ex qua habes aliqᷓ col

ligere Et pꝰ ex tex.ĩn.d.autentica
hoc ius poꝛrectũ in fi. in verſi.is

creditoꝛ intelligitur ꝗ qð credide
rat ꝓbat in vtilitatẽ religioſe do
mus ꝓceſſiſe. Et tex. in.d.c.pᷣ/⸗
carie el pꝛimo ĩ verſi. ratio ⁊ vſuſ
obtinet neminẽ cui nõvult contra
vtilitatem ? rationeʒ cogi de pꝛo
pꝛio facere beneſitiũ. Et tex.ĩ.d
c.pꝛecarie el ſecũdo ibi de qnquẽ
nio in quinquẽniuʒ pᷣcarie ſecũdũ
antiquã ↄſuetudineʒ renouentur.
Ultimo notabis tex.in.d.c.epᷣuſ
in verſi.victu tantuʒ ⁊ tegmento
