ſo.que dicit ꝙ naſus comꝑatur di
ſcriptioni. quia per eũ ꝑpenditur
odoꝛ ⁊ fetoꝛ.

diſtinctio.xliiii.

*

Am autem.

c Pec eſt xliiij.di. In qua
pꝛicipalłr quattuoꝛ tra/
duntur. Pꝛimo vtrum ſacerdo
tes debeant eſſe tẽperati in come/
dendo ⁊ in bibendo? in ceteris oĩ
bus. In quo dicitur ꝙ ſic tex. in
c.comenſationes ⁊ in.c.non opoꝛ
tet ⁊ in.c.nulli ⁊ in.c.młtis ⁊ in.c
cõuiuia ⁊ in.c.nullus ea.di. Se
cundo ponit vtrum poſſint tenere
vel intrare tabernas. In quo di
citur ꝙ non niſi cauſa neceſſitatis
tex.eſt in.d.c.non opoꝛtet ⁊ in.d.
c.nulli ⁊ in.c.clerici ea.di. Ter
tio ponit vtꝝ ſacerdotes debeant
miſcere in menſis ſuis lectões ſcri
pturarum diuinaꝝ. In quo dicit
ꝙ ſic tex.eſt in.c.ꝓ reuerentia ea.
di. Quarto ⁊ vltimo ponit vtꝝ
ante cibum ⁊ poſt debeant oꝛare.
In quo dicitur ꝙ ſic.nec poſſunt
comedere ante tertiam hoꝛam di/
ei tex. eſt in.c.non liceat qð eſt.c.
fi. ea. di. In ꝗᷓ habes colligere a
liqua ↄmemoꝛatõe digna.Et pꝛio
ex tex.in.d.S.cum autẽ ibi nabur
cadam pꝛinceps cocoꝝ muros ie/
ruſalem deſtruxiſſe legitur. In
quo adde ꝙ hoc habet᷑ iiij. reguʒ
iiij.c. Et Pyeremie.xxx.c. Ul/
terius notabis eundeʒ tex. in.d.S
cum autem in verſi. in gluuies vẽ
tris ad luxuriam facile pꝛouocat.
7 omne bonum opus diſſoluit.
Et ibidem ſtatim venter ⁊ geni/

talia ſibimet ipſis vicia ſunt vt ex

vicinitate membꝛoꝛum intelliga/
tur confederatio vitioꝛum. Et
ibidem tibi o ſacerdos de altario
viuere nõ luxuriare permititur
Ullterius notsbis tex. in. d. c.ↄ
niuia in fi. in verſi.hec itaqʒ ſivos
in veſtris conuiuijs agitis abſtinẽ
tium fateoꝛ magiſtri eritis.Et loqꝗ
tur de facientibus conuiuia in qui
bus non moꝛdetur vita alicuius ?
non fiunt fabule ſʒ verba ſacre le
ctionis audiuntur ⁊ dicit ibi glo.

in verbo vita hec carmina. Quis
ꝗs amat dictis ab ſentes roderevi
tam. Hanc menſam indignam no
uerit eſſe ſibi. Ulterius notabis
tex.in.c.qñ in verſi.ſinguli ſingu/
lum bibere ſaciãt ⁊ max? vltra ter
rã vicem poculum non contingãt
⁊c. Et fex.in.S.ſi ergo ibi vẽter
pinguis groſſum ſenſum generat.
vt Jeronymus ait. Et hec ſint qꝰ
ad tex.huius diſtinc.qꝗᷓ diſtictõ tra
cta eſt ex verbis Pauli pᷣ ad Chi

moth. iij. c. vbi ponit quõ epᷣus

7 ſacerdotes debet eſſe iobꝛij ⁊ tẽ
perati ⁊ c. Uenio ad gloſas re⸗
latu dignas.Et pꝛimo capio glo.i
d. S.cuʒ auteʒ qͥ dixit ꝙ layci ⁊ cle

rici ꝗ faciunt magna ↄuiuia cauſa

laſciuie peccat. Inſup habes gl.
in.d.c.ↄuiuia in verbo abſtinenti
um que dixit ꝙ abſtinens dicit ꝗ
bene comedit ſicut ↄtinens dicit ꝗ
bene cognoſcit vxoꝛem ſuam.

Ddiſtinctio. xlv.
Equitur. ec⸗

1ſ xlv.diſtictio in qua tra
ctatur vtrũ ſacerdotes
poſſint eſſe percuſſoꝛes ſeu iraſci/
biles. In quo poſt multa arguẽ
do pꝛo ⁊ contra dicit᷑ ꝙ non.text.
eſt in.c.quod auteʒ in.c.nemineʒ
in.c.qui ſincera.in.c.licet.in.c.de
iudeis.in.c.cuʒ beatus Paulus in
c.vera iuſticia ea.diſ. In qua
habes colligere pluria notatu di/
gna. ⁊ pꝛimo quõ ſacerdotes non
debent eſſe ꝑcuſſoꝛes. In quo ad
de ꝙ hoc habet᷑ ad lram per Pau
luʒ pꝛia ad Thimo.iij. caꝰ. Ul/
terius nota bis tex. in.d.c.qui aũt
ibi paſtoꝛes eniʒ facti ſumus non
perenſſoꝛes ⁊c. Et ibidẽ ſtati.ar
gue obſecra increpa in omni pati
entia doctrina. In quo adde
tu ꝙ hoc habet oꝛiginał'r ꝑ Pau
luʒ ⁊2 à ad Thimo.iij.caꝰ.Et ẽt con
coꝛdat tex.in.c.cuʒ beatus in pꝛi.
j. ea.diſ. Ulterius notabis tex.
.

in.d.c.licet ibi nemo noſtꝝ ſine re
peehẽſiõe aut ſine peccato viuit.
Et ibideʒ in fi.ſicut nõ vult ꝗſquã
fratruʒ ſe alioꝛũ iudicio pꝛegraua
ri ita nõ audeat alij iferre qð ſibi
nõ vult ſieri ?c. In quo adde
ꝙꝙ hoc habet᷑ Thobie.iiij.c.⁊ etiã
Mathei.vij. ⁊ dixi ſupꝛa aliꝗd in
pꝛima diſtinctöe. Ulteriꝰ nota
bis tex.in.d.c.licet circa medium

ibi ſi dominꝰ ſtatis poſt trinaʒ ne/

gationẽ beatũ Petrũ apoſtolũ pᷣ/
ceptoꝛẽ noſtrũ iudicaſſet nõ tãtuʒ
fructũ de eo ſicut pᷣcepit recepiſſʒ
Pꝛeterea notabis text.iĩ.d.c.ð
iudeiſ ibi ſancta ſynodus pꝛecepit
nemini ad credẽduʒ vim inferre.
cui eĩ vult deꝰ miſeret᷑ ⁊ quẽ vult
indurat.nõ eniĩ inuiti ſaluãdi ſunt
ſed volẽteſ vt integra ſit foꝛma iu
ſticie ⁊c. Et ibideʒ ſtati ſicut eni
homo ꝓpꝛij arbitrij voluũtate ſer/
penti obediẽs perijt ꝛc. In quo
adde ꝙ hoc habet᷑ Bene.ad lrãʒ
iij.caꝰ.⁊ etiã ꝑ Pauluʒ ad Phili/
pẽſes.iiij. capᷣ. Inſuꝑ notabis
tex.in.d.c.licet ibi plus cohoꝛtio
qᷓ; ↄminatio. plus caritas q; pote
ſtas. Iteʒz ſignabis tex. in. d. c.
epᷣm in fi. ibi cũ ꝑcuteret᷑ non per
cutiebat.cuʒ malediceret non ma
ledicebat c. In quo tu adde ꝙ
hoc habet᷑ ad lr̃aʒ Mathei.xxvi.
c.vbi loꝗt᷑ de dño nro Iheſu xpᷣo
Ducceſſiue ẽt notabis tex.in.d
c.cuʒ beatus ibi argue obſecra in
crepa ⁊c.adde ꝙ; hoc habet᷑ ꝑ pau
luʒ oꝛigialiter ꝛ ad Thimoth. iij.
caꝰ. Et etiã ↄcoꝛdat cũ hoc tex.in
c.quid ãt.S. ea. Demũ notabis
eũdeʒ tex.in verſi.leuiter caſtiga
tus reuerẽtiaʒ exhibet caſtiganti.

aſperitatis autẽ nimie increpatio

nec coꝛrectõeʒ recipit nec ſaluteʒ
Et ibidẽ ſtatiʒ. ꝑcute ſiliũ tuuʒ
virga ⁊ liberabis aiaʒ eiꝰ a moꝛ/
te. In quo adde tu ꝙ bhoc ad
lrãʒ habet᷑ Pꝛouerb.xiij.c. ⁊ etiã
Eccleſiaſt.xxx.c. Inſuꝑ notabis
tex.ibidẽ in verſi.male verſantes

„

in tẽplo flagellauit ⁊ de domo oꝛa
tõnis eiecit c. In quo tu adde
ꝙ hoc habet Mathei. xi.c.⁊ cum
hoc etiã cõcoꝛdat tex.in.c.accuſa
tio.j.ij.q.vij. Ulteriꝰ notabis
tex.ibidẽ in verſi.magũ illuʒ ceci
tate danauit. In quo tu adde
qꝙꝙ hoc habet Actuũ.xiij.c. Et cuʒ
hoc etiã cõcoꝛdat tex.in.c.legi.j.
xx.q.viij. Subſequẽter notabis
text.in.d.c.diſciplina ibi miſcẽda
eſt leuitas cuʒ ſeueritate ꝛc. Et
ibideʒ ſtatĩ diſcreptio iuſticie.que
feriat ſic cõſolatio ⁊ baculi que ſu
ſt entet ?c. Et ibideʒ ſtatiʒilla
tabernaculi archa ſignificat in qᷓ
cũ tabulis virga ſimul æ manꝰ eſt
zc. In quo adde ꝙ hoc habet
oꝛigiãliter Exodi.xxxij.c. Ulte/
riꝰ notabis eũdeʒ tex.ibi ſit amoꝛ
⁊ nõ emolliẽs.ſit rigoꝛ ſʒ non exa⸗/
ſperaãs.ſit ʒelus ſʒ non imoderate
euiẽs.ſit pietas nõ plus q; expe/
diat parcẽs zc. Et tex.ibidẽ.in/
tueri libet in Moyſi pectoꝛe miſe
ricoꝛdiã ſimul cũ ſeueritate ſocia
taʒ. In q̊ adde tu ꝙ hoc ad lr̃aʒ
hr Exodi.xij.⁊.xxx.c. Ulterius
notabis euũdeʒ tex.ibi. Cũqʒ ſede
rẽ q̃ſi rex circũſtate exercitu eram
tñ merẽtiuʒ cõſolatoꝛ ꝛc. In ů̊
adde ꝙ hoc hr ad lraʒ Job.xxix.
in finalibꝰ verbis c. Demũ no
tabis et tex.i.d.c.oĩis. ibi oĩis qui
iuſte iudicat ſtaterã ĩ manu geſtat
in vtroq; penſo. iuſticiã ⁊ miſeri
coꝛdiã poꝛtãs. In qͥ adde qð hꝰ
oꝛigialiter habet᷑ Pꝛouerb.xi.c.
Poſtea notabis tex.in.d.c.⁊ ꝗ
omne dat in ver.multa bona pꝛe
ſtant iuitis.qñ eoꝝ conſulit᷑ vtili
tati ⁊ nõ voluntati.qꝛ ipſi inueni⸗
unt ſibi inimici eſſe ?c. Ulteriꝰ
ſignabis tex.in.c.tria ſunt genera
elemoſinaꝝ. vna coꝛpalis egẽti da
re quicqꝗd poteris.altera ſpũalis
dimitter a quo leſus fueris. tercia
delinquẽtes coꝛrigere ⁊c. Cũ qͥ ẽt
cõcoꝛdat tex.in.c.due ſunt elemo⸗/
ſine.j.ea. Ulteriꝰ notabis tex.

in. S. ex hijs ibi ſitis dominãtes ĩ
clero. Sed ſoꝛma ficti gregis ex
aio. In quo addc qð hoc habet
pa Petri. v. c. Poſtea notabis
tex.in. c.due ſunt elemoſine inver
ſicoelemoſina coꝛdis multa maioꝛ
ẽ q; elemoſina coꝛpoꝛis c. Et
tex.ĩ.d.c.ſunt nãq; ibi ſic alteꝝn ↄ/
dat᷑ ex altero vt neqʒ rigoꝛ ſit ri/
gidus nec maſuetudo ſit diſſoluta
Habes etia tex.not.iĩ.d.c.va iu
ſticia ibi vᷣa iuſtia ↄpaſſiõʒ hʒ fal
ſa vo dedignatõeʒ q;uis iuſti ſole
ant reẽ peccatoꝛibus idignari. Et
ibidẽ nulla infirmãtibus miſericoꝛ
dia ↄdeſcẽdũt.⁊ quo ſe peccatoꝛeſ
eſſe nõ credũt eo deterius pecca/
toꝛes fiunt. Et tex.in.c.recedi/
te ibi recedite ĩqt poluti.recedite
abite. nos tangere nolite.nobiſcũ
nolite cõicare c. Et ibidẽ ſtati
boni rectoꝛes ex ſua ifirmitate ali
oꝝ infirmitatẽ pẽſantes magis ꝑ
humanitatis æ mãſuetudinis leua
mẽtum ſtudẽt peccantes ab erro/
ris laqueo eximere q; ꝑ auſterita
tẽ in ſoueã ꝑditionis mittẽtes ꝓpe
lere æc. Et ibidẽ ſactus ſum ĩſir
mus ĩ quo vltimo adde qð hoc ha
betur ꝑ paulũ pa ad coꝛinth. viiij.
c. Pꝛeterea ſignabis tex. in. d.c
ſed illud in pꝛincibivno peccante
ira dei ſuper omnem populum ve
nit c. In quo adde ꝙ hoc ha/
bet᷑ ioſue.vij.c.⁊ concoꝛdat tex.in
c.ſi quis dyaconus.j.la. die. in fi.
Ulterius notabis eundem tex.
ibi peccãtem coꝛam omnibus ar/
gue vt ceteri metũ habeant. In
quo adde qð hoc habet᷑ per pau/⸗
lum pa ad Chimov. c. Bucceſ
ſue notabis tex ibidem ibi tradi/
di huiuſmodi hominem ſathane ĩ
interituxs carnis vt ſpiritus ſaluuſ
ſiat. In quo adde qð hoc habe
tur per paulum pa ad philipenſes
v. c. Ulterius notabis tex. ibi/
dem ſi videris peccantem. pꝛimo
ſecreto eum conuenias poſt etiaʒ

duobus vel tribus adhibitis teſti

bus ꝛc. In quo adde hoc ha
betur Mathei. xviij: cao. Pꝛe/
terea notabis eundem tex.ibi po/
luitur ex vno peccatoꝛe totus po/

pulus. Et ibidem ſicut ex vna

oue moꝛbida vniuerſus grex infi/
citur ſic ⁊ vno foꝛnicante vniuerſa
plebs poluitur. Et ibidem ſtati
rectoꝛem ſubditis pietas matrem
diſciplinam vero patrem exbibe/
at. Et pꝛo nunc hec ſint que quo
ad tex.dici poſſunt que notatu di
gna foꝛevidesntur. Nunc veio
ad gloſas. Et pᷣ hẽs glo.in.d.c

de iudeis que dixit ꝙ ĩ coactis ab

ſolute nullus caracter impꝛimitur
Sʒ in doꝛmientibus ? ſtultis diſti
guitur an habuerint pꝛimo pꝛopo
ſitum recipiendi vel non. Et ha
bes etiam glo.in.d.c.diſciplina in
verbo vtroq; que põit quomodo
pꝛeferatur equitas rigoꝛi ⁊ aliqñ
ez. Et glo.ibidem que eſt glo.
ſi. in verbo gladijs.que dixit ꝙ idẽ
poteſt eſſe aduocatus vtriuſqʒ p/
tis. ⁊æ nunc inducere iura ꝓ vna p/
te nunc ꝓ altera. Sed ego itelli
go hoc in diuerſis cauſis non in ea
dem. Et notabis etiam glo.ĩ. d
c.due ſunt elemoſine in verbo be/
nigne que dixit ꝙ dans elemoſi/
nam paupꝑibus non ex caritate. ſʒ
vt remoueat eos a ſe ex impoetuĩ
tate eoꝛum peccat. Ludouicus

bologninus. U. J. Doc. ? eques.

Diſtinctio.xlvi.
4 Pec ẽ
Equitur. He
1 di. In qua habet vtꝝ
ſacerdotes poſſint eẽ li/
tigioſi æ parati ad lites. In quo
dicitur ꝙ non tex. eſt in.c.hoc hẽt
2 in. S. ecce ea.di. Nam ꝑꝑ lites
detrahüũt fratribꝰ ſuis. diſcoꝛdias
ſeminant inter fratres que omnia
eis ꝓhibentur tex.elt in.c.ſunt nõ
nulli in.c.clericꝰ el.pᷣ.el.ij.el.iijꝰ
7 in.c.accuſatoꝛes ⁊ in.c.clericum
7 in.c.ſeditionarios ea. diſtincte.
c æz

In qua ſubiũgitur aliud ꝙ nõ
poſſunt etiã exercere vſuras.tex.
eſt in.c.non licet.⁊ in.c.ſicut quod
eſt. c. fi. ea.diſ. Ex qua habes ali
qua colligere. Et pꝛimo dũ vicit
ꝙ ſacerdotes non debẽt eſſe litigi
oſi. Adde ꝙ hoc habet ꝑ Pauluʒ.
pꝛia ad Thimot.iij.. Ulterius
notabis tex.in.d.c.hoc habet ibi
hoc habet pꝛopꝛiũ doctrina arro
gantiuz vt humiliter neſciãt inſer
re quod docẽt. Et ibidẽ vos au
teʒ cuʒ auſteritate imꝑabatis eis

7 cuʒ potentia ?c. In quo adde

ꝙ hoc habet᷑ Eʒechielis.xxxiiij.c
de quo hic non fit mentio ꝑ aucto
rem. Ulteriꝰ notabis tex.in. d.
c.ſunt nõnulli ibi.ve qui cõſumut
puluillos ſub omni cubito manus
⁊c. In quo tu adde ꝙ hoc habe
tur Eʒechielis.xiij. c. Pꝛeterea
etiã notabis eũdẽ tex.ibi ipſe edi
ficabat parietem. illi autem linie/
bant euʒ. In quo tu adde ꝙ hoc
habet Eʒechielis dicto.xiij.c. Et
loquit᷑ de adulantibꝰ qui ſꝑ mihi
diſplicuer̃t a ꝗbus cauendũ ẽ ſicut
ab igne. Inſuper notabiſ eudẽ
tex. ibi ſicut vir mala de bonis nõ
extimat ita iudicare bona de mał
recuſat ⁊c. In quo adde ꝙ hoc
habet Job. xxvij. c. Demũu no/
tabis tex.in.d.c.ſicut ibi.indecẽs
eſt crimẽ ſuũ cõmodis alienis im
pẽdere ⁊c. Et ibideʒ qui multi/
Plieits⸗ 7 imppetuũ menſura tri/
uimꝰ recipere valeamus. Et hec
ſint quo ad tex. Nũc capio glo
ſas.⁊ p hẽs glo.in.clericꝰ in ver
bo pꝛoditionibus que ponit quot
modis quis dicat᷑ ꝓditoꝛ. Ulti
mo habes aliã glo.in.d.c.ſicut in

verbo ſuo. que dixit ꝙ ſi tutoꝛ fe-

cit vſuras nomine pupilli poſſum
petere eas ab ipſo tutoꝛe finito of
ficio ſuo.quia pꝛo alio peccare nõ
debuit. Lodo. bolog.

diſtinctio. xlvii.

Mod autem.

Pec eſt.xlvii.diſ.iĩ qua
habet᷑ an ſacerdotes ðᷣ
beãt eſſe cupidi vel dediti vſuris
In quo dicit᷑ ꝙ non. text.eſt in.c.
epᷣus ⁊ in.c.quoniã.⁊ in.c.omnes
7 in.c.de Petro.⁊ i.c.virũ catho
licuʒ.⁊ in.c.bonoꝛũ.in.c.ſicut ea.
diſ. In qua habes aliqua notãda
Et pꝛimo ꝙ ſacerdotes nõ debent
eſſe cupidi. In quo adde ꝙ hoc
habet ꝑ Paulũ ad lraʒ pꝛima ad
Thimotheũ.iij. ca Inſup no/
tabis tex.in.d.c.virũ ibi mẽs po/
tentie auida non abſtinere nouit
a vetitis.nec gaudere cõceſſis nec
adhibere pietati conſenſuzʒ. Et
ibideʒ.poſt cõcupiſcẽtias tuas ne
eas. In quo tu adde ꝙ hoc ha
bet᷑ Ecciaſti.xviij. c. Ulteriꝰ no
tabis tex.in.c.bonoꝛũ ibi hoĩs cu
iuſda diuitis fructus vberes ager
attulit. In quo adde tu ꝙ hoc
habet Math. xiij. c. Ulteriꝰ no
tabis ẽt tex.in.d.c.ſicut ibi.mens
auari ſꝑ vicuł cupiditatiſ aſtricta
eſt.ſꝑ aurũ ſꝑ argẽtũ videt.ſp red
ditus ↄputat.gratius intuet᷑ aurũ
q; ſoleʒ ipſa eiꝰ oꝛatio ⁊ ſupplica
tio ad deũ aurũ qᷓ it zc. Et ibi/
dẽ ſtatiʒ.qũ ingreſſus es in hãc lu

cem quando de ventre matris exi
ſti.ꝗ bus qſo facultatibꝰ quibuſqʒ

ſubſidijs ſtipatus ingreſſus es.o

impudẽs dictũ ꝗ ꝓpꝛia dicis que

ex ꝗbus reconditis in hũc mũduʒ
detuliſti. Et ibidẽe ſtatis ꝓpꝛiu
nemo dicat qð cõmune eſt. Et
ibidẽ nõ minꝰ eſt crimis habenti
tollere q; cũ poſſis æ habundas in
digẽtibus denegare 7c. Et ibi/
deʒ ꝙ poſtea pᷣcepturus eſt popu
lus pꝛius exigat a domeſticis.
Et ibidem. Uxoꝛes ſuas vt ſua

coꝛpa diligant ⁊? filios ſuos nõ ad

iracundiam pꝛouocent. ſʒ enutriat
illos in omni diſciplina ⁊ coꝛrep/
tõe dñi zc. In q̊ adde tu ꝙ hoc
hẽtur per Paulũ ad epheſioſ.iiij.

—.— —— — — —

—. —— —w—

————

c. ⁊ . Et ibidẽ legit᷑ ꝙ Jobꝓ fili

is ſuis qttidiana offerebat deo ſa
crifitia c. In quo vltimo adde
ꝙ hoc habetur Job. po.c. Et i⸗
bidem dicitur hñtem ſilios ſibi ſbᷣ
ditos i omni caſtitate ?c. In qꝰ*
adde ꝙ hoc habetur pᷣ ad Thim.
iiij. c. per paulum. Succceſſiue
notabis eundem tex.ibi vnus ꝗp
pe eoꝝ ſoꝛoꝛẽ ſuaʒ ſtupꝛo coꝛrum
pens a fratre ſuo abſolone inter e
pulas quas fratribus ſuis fraudu
lenter parauerat obtruncatus eſt.
In quo tu adde qð hoc habet
ijo. regum. xiij. c. Inſuper ſigna
bis tex.ibi abſolonvᷣo poſtq; a pa
tre veniã obtinuit.⁊ regno illũ ex
pulit.⁊ ad ↄcubinas eiꝰ ingreſſus
eſt. demum pᷣ inuia deſerti patrem
ꝓſequens quercui inhexit atqʒ ita
ſuſpenſus interijt ?c. In quo ad
de tu qð hoc habet᷑.ijꝰ.reguũ.xviij
c. Ulterius norabis eundẽ tex.
in verſico qui ſilioꝛum ? maxime
domeſticoꝛum curam nõ habet ſi/
dem negauit ⁊ eſt inſidelibus de/
terioꝛ. In quo adde tu qð hoc
habetur per paulũ ad Thimo.v.c
Poſtremo notabis eundẽ tex.
in verſi.nõ enim iuſtus polluit ex

vicijs filioꝛũ.ſed libertas ab apo/

ſtolo eccleſie pꝛincipi reſeruat᷑ vt
talis ſiat qui non timeat ꝓpaer vi

cia liberoꝛũ extraneos repꝛẽdere

zc. Ulterius notabis tex. etiaʒ
In.c.quãtuʒlibet ibi homo ſum ⁊
inter hoĩeſ viuo.nec mihbi arroga
re audeo vt domꝰ mea melioꝛ fit
q; archa Noe.vbi ĩter octo hoĩeſ
vnus repꝛobus inuentus eſt ⁊c.
In quo tu adde qð ille vnus fu
it Chaim ꝓut de eo ⁊ de dicta ar/
cha habetur Beyeß. viiij. c. Ul
terius notabis eundeʒ tex.ibi Ja
cob dilexi eſau antem odio habui
⁊c. In quo adde ꝙ hoc habetur
Malachie pꝰ ca. Inſuper no/
tabis eundem tex.in verſicꝰ iuſtuſ
iuſtiſicetur adhuc.⁊ qui in ſoꝛdib⸗
eſt ſoꝛdeſcat aduuc. In quo ad

de tu qð hoc habetur Apocalipſii
po.c.⁊c. Ultimo notabis tex.ĩ
c.ꝙ ad nos in vltimis verbis ibi
ſi hominibus placerem xp̃ᷣi ſeruus
non eſſem c. In quo adde qð
hoc habetur per paulum ad Bala
tas.pꝰ. c.⁊ ↄcoꝛdat tex.in.c.quali
ter el.ijꝰ.extra de accuſa. ⁊ etiam
facit tex.in.c. nihil.j.lxxxiij. diſ.
Ubi dicitur ꝙ nihil eſt miſerius
paſtoꝛe qui lupoꝛum laudibus glo
riatur. Et hec ſint quo ad text.
Nunc capio gloſas. Et pꝛimo
notabis glo.in.d.c.ſicut in verbo
eſurientum que dixit ꝙ pauperes
non poſſunt compellere directo iu
ditio quem facere elemoſinam. ſʒ
poſſunt denuntiare eccleſie. ⁊ ec/⸗
cleſia poteſt compellere vt det ꝗs
elemoſinam. Ulterius notabis
glo. ibidem in verbo domeſticis qᷓ
dixit ꝙ vxoꝛ non dicit᷑ domeſtica.
Diſtinctio.xlviii.
rrohibentur.
p Pec ẽ.xlviij. di. In qᷓ
habetur vtrũ illi poſſint
oꝛdinari ſacerdotes ꝗ ſunt noui in
fide.i.neophiti in quo dicit᷑ ꝙ nõ
ne in ſuperbiaʒ elati incidant tan/
q; eis egeat xpᷣiana religio. tex.ẽ
in.c.qm ⁊ in.c.ſicut qð ẽ.c.fi.ead.
di. In qua notabis aliqua. ? pꝰ
tex. in.d.S.pꝛohibentur ibi ĩ arro
gantiã que ẽ ruina dyaboli qui in
puncto hoꝛe nondum diſcipuli fi/
unt magiſtri zc. Et ibidem ſta/
tim miſerum eſt eum fieri magi/
ſtrum. qui nec dum didicit eſſe di/
ſcipulꝰ. Et tex. in.d.c.quoniã ibi
tempoꝛe opus eſt vt ſit cathecumi
nus ⁊c. Et tex.in.d.c.ſicut ibi oꝛ
dinate igitur ad oꝛdines aſcenden
dum eſt. Nam caſum appetit qui
ad ſummi loci faſtigia poſtpoſitis
gradibus per abrupta querit aſcẽ
ſum ⁊ c. Et ibidem edificari pa/
rietes non pꝛius lignoꝛum ponduſ
accipiunt.niſi ſoꝛte a nouitatis ſue
c. 3

bumoꝛe ſiccentur c. Ultio ha
bes glo.notabilẽ in.d.S.ꝓhibent᷑
in verbo ẽt que dixit non facile co
mitendam eẽ cuſtodiam tyronib⸗
Diſtinctio.xl viiii
cE. pec eſt. xlviiij.
e di. In qᷓ reaſſumunt᷑ ſe
re omnia ſupꝛadicta ſlin
diſtinctionibus pᷣcedentibus vide
lʒ que debeant cõcurrere in ep̃is
27 ſacerdotibus ⁊ aliis ꝓmouendis
7 bꝛeuiter ↄcludit ꝙ tales non de
bent eẽ manchi vel fracti pedibus
vel lippi vel gibboſi ⁊ ſic de ſimili
bus tex.eſt in.c.hic ⁊ enim ⁊ ĩ.c.
ſacerdotes qð eſt.c.fi. ea.di. In
qua habes notare aliqua ⁊ potex.
in. d. c. hic z enim ĩ vᷣſi. loquere ad
Aaron homo de ſemine tuo ꝑ fa/
milias qui habuerit maculam nõ
offerat panes deo ſuo. In quo
adde qð hoc hr ad letteram leui/
tici.xxi.c.in fi. Ulterius nota/
bis tex.in.d.S.ecce ibi ne irati aĩ
mus ad deterioea ꝓuocetur. Et
ibidem ſolerter ergo ſe ꝗſqʒ meti
atur nec locum regiminis aſſume
re audeat.ſi adhuc in ſevitiũ dãna
bile regat ne is quẽ crimen dãnat
ꝓpꝛium interceſſoꝛ fieri appetat ꝓ
culpis alioꝝ æc. Inſuper nota
bis adhuc tex.in.d.c.hic ⁊ eniibi
ſunt nõ nulli ꝗ dũ ſe extimari ebe
tes nolunt ſepe in quibuſdam in ꝗ
ſitionibus pluſq;; neceſſe eſt exer/
centes ex nimia ſubtilitate fallun/
tur zc. Et ibidem naſus quideʒ
7 toꝛtus eſt diſcretionis ſubtilitas
immoderata zc. Et ibidem dicẽ
tes ſe eſſe ſapientes ſtulti facti ſũt
7c. Et ibidem ſtatim que ĩ par/
uis non compeſcit᷑ nimirum ſine
menſura dilatat Et ibidẽ radix
omnium malon eſt cupiditas zc.
Et ibidem in fi.perfecte aliena
delieta non valet ꝗs dilucere.quẽ
adhuc pꝛopꝛia deuaſtant zc. Ul
timo notabis tex.in dicto.c.ſacer

dotes ibi cecum animal offert. ꝗ
edinat indoctum in locum docti
magiſtrumqʒ facit qui vix diſci/
pulus eſſe poterat ⁊c. Et ibideʒ
ſtatim indignum eſt eũ dare deo.
quem dedignatur homo Et hec
ſint quo ad tex. CLapio gloſas
⁊ po notabis glo.in.d. .ecce ĩvᷣſ.
ad deterioꝛa.que dixit ꝙ oꝛatões
facte a malis ſacerdotibus electiſ
ex certa ſcientia nocent magis q;
ꝓſint eligẽtibus ⁊ iõ eligas tu bo
nos ſacerdotes. Ludo. bol.

Diſtinctiol.
X premeſſis

e Pec eſt.l.di. notabilis
7 multum allegabilis in
ter alias omnes diſtinctos. In
qᷓ pꝛicipaliter qᷓttuoꝛ tractat. pꝰ
vtrũ ſacerdotes ſeu alij ꝓmoti ſi
labatur in aliqð crimẽ ſeu iretiãt᷑
poſſint reꝑari ad hũc fineʒ vt pꝛo
peijs in oꝛdinibꝰ remanerevaleãt
⁊2 etiam ad maioꝛa aſcendere.
In quo poſt multa argumẽtan/
do hinc inde ad ꝑtes cõcludit tan
dem ꝙ ſic dumodo non reuertan/
tur timoꝛe vilitatis.⁊? ꝓpter ambi
tõʒ celſioꝛis honoꝛis ſed odio cri
mis.tex.eſt in.c.ſi lapſis in.c.ꝗ ſe

mel.in. c.miroꝛ.⁊ in.c.puenit.⁊ in

c.pꝰq;. ⁊ i.c. iohãneſ.⁊ i.c.põderʒ
⁊ in.c.expurgabit.⁊ ĩ.c.ferrũ.⁊ in
c. cum exaudiero cum multis alijs
capitulis ſequentibus. ⁊ in.S.qui
cũqʒ itaqʒ.ea.di. Secundo po
nit vtrum poſſit cõmunicari cum
lapſis in hereſim in quo dicitur ꝙ;
non ante ſententiam concilij ſed
poſt ſic tex.eſt in.S.de lapſis ⁊ in
c. de eo ea. diſtin. Tercio ponit
vtrum lapſi poſt penitentiam poſ
ſint puenire ad maioꝛa. In quo
concluditur ꝙ aut ſolẽniter ege/
runt penitentiam ⁊? tunc poſſunt.

alias aut non tex.eſt in.c. ex peni

tentibus.⁊ in.c.quicunqʒ .⁊ in.c.
ſi ille ? in. c.canones ⁊ in.c.q;uis

.

m ——

? in.c.ſicut vnum ea.di. Quar/
to ⁊ vltimo ponit vtrum apoſtate
poſſint peruenire ad clericatũ ẽt
poſt peractam penitentiã. In qꝰ
dicitur ꝙ non tex. eſt.in.S. apoſta
te ⁊ in.c.hij qui qð eſt.c.ſi.ea.diſ.
Ex qa habes multa ⁊ multa col
ligere que ſunt notatu digna qꝛ lõ
ga ⁊ ſolemnis eſt diſtinctio hec.
Et pꝛimo notabistextum in. d.
c.de his ibi ſanctius eſt illi in hac
vita domino ſub inſerioꝛi habitu
irrepꝛehenſibiliter ſamulari q; al
ta indebite appetendo danabiliter
in pꝛoſundum inferni demergt.
DPꝛeterea ⁊ 20⁰. notabis tex.ĩ. c
ſi poſt. ibi maria ſoꝛoꝛ Aron poſt
q; lepꝛa percuſſa eſt qꝛ in moyſem
murmurauerat acta penitentia a
peccato mundata eſt c. In q*
adde tu ꝙ hoc habet᷑ Numeri.xij
c. Et ↄcoꝛdat tex.cum hoc in. S
de his.j.fᷣa.q.vija. Ulterius et
iijꝰ. notabis eundem tex.ibi Aron
poſt conflatum vitulum in ſũmum
ſacerdotem eſt ↄſecratus. In ò
adde qð hoc habetur ad litteram
Exodi.xxxij.c. Ulterius nota/
bis eundem tex.ibidem in verſicꝰ
dauid poſt adulterium ? homicidi
um ꝓphetie ſpiritũ recepit. In
quo adde ꝙ hoc habetur fo reguʒ
xi.⁊.xij.c. Et ↄcoꝛdat tex.i.c.põ
deret.j.ea.di. Et tex.in.c. ſeries
j. de peni. di.iija. de quibus hic nõ
fit mentio. Poſtmodum nota/
bis etiam eundem tex.in.d.c.ſi pꝰ
ibi Achab poſt moꝛtem nabute vi
ri ſanctiſſimi per penitentiam hu/
miliatus in regia ſede rem aſit ꝛc.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
iij. Regum.xxii.c.⁊ concoꝛdat tex.
in.c.conuenioꝛ.j.xxviij.q.ij.⁊ tex
in.c. Achab.j. de peni.di.iij.de ꝗq/
bus hic non fit mentio. Inſuper
in eoð.c.ſi poſt notabis tex. verſi
culo petrus negauit xpᷣm ⁊ poſtea
pꝛinceps apoſtoloꝝ factꝰ ẽ. In
quo adde ꝙ hoc ad litteram habe
tur Mathei.xxvi.c.⁊ Luce.xxij.

Ulterius notabis eundem tex.
ibi Paulus Stephanum lapida/
uit ⁊ tamen in apoſtolũ a deo ele
ctus eſt c. In quo adde ꝙ hoc
habetur actuum.vij.⁊ etiam. viiij.
c. Et hec ſint quo ad tex.in dic/
to.c.ſi poſt qui tex. multa continet
vt vides. Succeſſiue notabis
etiaʒ tex.in.c.ponderet ibi ponde
ret vnuſquiſqʒ ſermones ſuos =
qð ſibi loqui non vult alteri nõ lo
quatur c. In quo adde tu illõ
quod Senece venit in oꝛe dum di
xit verbum pꝛius ad limam veni/
at q; ad linguem. Ulterius no/
tabis eundem text.in verſiꝰ quod
tibi non vis fieri alteri ne facias
c. In quo tu adde ea que dixi
ſupꝛa in pꝛima diſtinctione. Pꝛe
terea notabis huũc eũdẽ tex. in ver
ſico nos enim tempoꝛe indigemuſ
vt aliquid maturius agamus nec
pꝛecipitemus cõſcilia ⁊ opera no⸗
ſtra c. Et ſtatim ibidem ſi pꝛe
occupatus fuerit homo in aliquo
delicto vos ꝗ ſpirituales eſtis hu
iuſmodi inſtruite in ſpiritu leuita/
tis. Alter alterius onera poꝛtate
⁊c. In quo adde qð hoc habe/
tur per Paulum ad Balathas ad
litteram. vi.c. Et per eundem ẽt
ad romanos.xiiij. capo. Pꝛete
rea notabis tex ibidem in verſicꝰ
ſanctus Dauid de moꝛtiferis cri/
minibus penitentiaʒ egit ? poſtea
in honoꝛe permanſit ⁊c. In quo
adde tu quod hoc habetur.ijꝰ. Re
gum. xi. ⁊. xij. c. Ulterius nota/
bis eundem tex.ibi beatus quoqʒ
Petrus amariſſimas lacrimas fu/
dit. Quando Deum negaſſe peni/
tuit. Sed apoſtolus remanſit æc.
In quo adde qð hoc habetur
Luce.xxij.cap. Et cum hoc etiaʒ
concoꝛdat tex.ſupꝛa ead.di.in.c.ſi
poſt ⁊ facit ad idem text. in capꝰ.
Petrus infra de peniten. diſt.pa.
Pꝛeterea notabis text.ibidem
in verſi.peccatoꝛ in quacunqʒ ho/
ra conuerſus fuerit ⁊ ingemuerit.

c 4

omniuʒ iĩniquitatuʒ eius nõ recoꝛ
daboꝛ amplius c. In quo ad/
de ꝙ boc babet᷑ Eʒechielis.xviij.
c.⁊ concoꝛdat etiaʒ cum hoc text.
in. S hoc ideʒ.j. de penitentijs di
ſtin. pꝛima. tamẽ intellige tu hoc
eſſe veruʒ quo ad penaʒ eternaʒ .
ſecus quo ad tempoꝛaleʒ. ita ba/
betur in. c.ſicut.j.de peni.diſ.pꝛi/
ma.quod nota. Ulterius conſi/
derabis eundeʒ tex. in verſiculo.
quoſcunqʒ ſolueris in terra erunt
ſoluti ⁊ in celo c. In quo adde
ꝙ boc habetur Mathei.xvij. caꝰ.
ad litteram. Pꝛeterea notabis
eundeʒ text.in verſi.nunquid qui
doemit non adiciet vt reſurgat ⁊c
In quo adde tu ꝙ hoc habet
per Paulũ ad Epheſios:iiij. capi/
lo. Demũ notabis etiaz eundes
textuʒ ibi.redde mihi leticiam ſa
lutaris tui ⁊ ſpiritu pꝛincipali cõ/
firma me. Et ibideʒ ſtatim. do
cebo iniquos vias tuas ? impij
ad te cõuertentur oc. In quo
adde ꝙ hec habẽt per Dauid pꝛo
phetaʒ in pſalmo ſuo quinquage/
ſimo incipiente Miſerere mei de
us. Ultimo notabis eundeʒ te
xtuʒ in dicto.c.ponderet ibi ſen⸗
tentiaʒ que vetat miſericoꝛdiam
non ſoluz tenere fratres ſed etiaʒ
audire fugite.quia potioꝛ eſt mi/
ſericoꝛdia omibus holocauſtema/
tibus ⁊ ſacrificijs .· Et ibidem
paulo ante. vade ? amplius noli
peccare. In quo vltimo adde
quod hoc habetur Johanis. viij.
capitulo.Et concoꝛdat etiam cum
hoc tex.in.c.due. ⁊.S.hac auctoꝛi
tate.j.de peniten. diſ.iijö2. Po⸗/
ſtremo notabis tex.ibideʒ in ver⸗/
ſiculo non regnet peccatuʒ in ve/
ſtro moꝛtali coꝛpoꝛe vt eius obe/
diatis concupiſcẽtijs ?c. In quo
adde ꝙ hoc habet᷑ ad litteraʒ per
Paulũ ad Romanos.vi. capꝰ. Et
hec ſint quo ad textuʒ in.d.c.pon
deret multũ allegabileʒ vt ex ſu/
pꝛadictis apparet. que omnia te/

ne menti. Pꝛoſequẽdo vlteriuſ
notabis etiã tex.in.c.quia tua ſan
ctitas in verſi.queʒ maioꝛ ſequit᷑
culpa maioꝛi implicet᷑ vindicta.
Et ſic poſtea penitentia credatur
fructuoſa zc. Et ſtatiʒ ibidẽ.ꝗd
pꝛodeſt triticuʒ ſeminare ⁊ fructuũ
illius non tollere c. Et ibideʒ
quid pꝛodeſt domũ ediſicare ⁊ nõ
illic habitare c. Et ibidem eti
am in eodeʒ textu. Haudeo ſuper
vno peccatoꝛe penitentiaʒ agente
magis q; ſupꝛa nonaginta nouem
iuſtos qui non indigent penitẽtia
Et oueʒ perditaʒ nonaginta nouẽ
non erratibus relictis humero pij
paſtoꝛis ad ouile repoꝛtandaʒ do
minus ipſe teſtatur zc. In quo
adde ꝙ hec habent Mathei. xviij
capitulo.⁊? Luce.v.⁊.xvi.capitulo
⁊? concoꝛdat etiam cum hoc tex.in
8. ex his omnibus.j. xxiija.q.iiij.
Ulterius notabis enudeʒ text.
in verſi memẽto vnde cecideris ⁊
age penitentiam ⁊c. Cum quo eti
am adde tu quod concoꝛdat text.
j. de peniten. diſtin.ij. in.c.ſi enĩ
⁊ habetur Apoc.ij.c. ꝛeterea
ſignabis cũdem tex. in vſi.ꝗd gra
uius eſt aut carnale delictũ ↄmit/
ter ſine quo pauci iueniuntur.aut
dei filium iureiurãdo negare ⁊c.
Et ibidẽ poſt negatõʒ penitẽtia
ſecuta eſt. ⁊ poſt pnñiaʒ miſericoꝛ/
dia dei data eſt ?c. In quo di/
cas ꝙ loquit de Petro apł oꝝ pꝛĩ
cipe.Ct adde ꝙ hoc ad lraʒ betur
Math.xxvi.c. Succeſſiue no
tabis tex.in.c.ꝗd eſt ibi ſta ſuper
pedes tuos ⁊ loqre tecũ zc. In
qͥ adde ꝙ bhoc habet Eʒechieł.ij.
capꝰ lʒ hic nõ dicat. Pꝛeterea no
tabis textuʒ in. d. o cuʒ exaudiero
eos.ibi.cum exaudiero eos dabo
eis virtutem ſpiritus mei. ⁊? im/
plebo eos iudicio meo ⁊ foꝛtitudi
ne. In quo adde quod hoc ha/
betur Malach.iij. capꝰ.⁊ ẽt Iſaie
xxxiij. Poſtea notabis eundem
textum ibi. Dauid poſt adulteriuũ

— — —,. — —,— — —.,— —

— — —

menta moꝛboꝛum ⁊c.

⁊2 homictdiũ loquit᷑ ꝛc. In quo
addeqð hoc habetur.ij.Regũ.xi.
⁊2. xij. c. Ulterius ẽt notabis tex
in.c.Ihẽſus filiꝰ Joſedech ſacer⸗/
dos magnus ⁊c.de quo habes Eſ/
dre.c.nono ⁊ concoꝛdat etiam cuʒ
hoc tex.j.ð peni.di.ij.ĩ.c. fugerat
⁊c. Inſuper notabis eundẽ tex
tex.in fi.ibi poſt ſacerdotium ſoꝛ
didatus inducitur. In quo ad/
de ꝙ hoc habetur zacharie.tercio
capitulo oꝛiginaliter ? bene.
Pꝛeterea tene menti tex. eſt ĩ.c
vt conſtitueretur ibi.quecũqʒ ſol/
uerint ſuper terraʒ erunt ſoluta ?
in celo c. In quo adde ꝙ hoc
habetur Mathei.xvi.c. ⁊ cum hꝰ
etiam concoꝛdat tex.in.c. põderet
ſupꝛa ead.di. Ulterius notabiſ
eundem tex. ibi credo aliquoꝛum
fictas penitẽtias pꝛopter affecta/
tas honoꝛum potentias ?c. Et
ibidem ſtatim cogunt multas inue
nire medicinas multoꝛum experi/
Et tex. in
c.abſit ibi hoc non eſt curare. Sʒ
ſi verum dicere volumus occider
ſi ipſe medicus intercepta peniten
tia indulget periculis c. Pꝛe/
terea notabis tex.in.c.ſi qui ꝑ po/
ſtera ibi non videri poteſt diuina
maieſtate conceſſum ꝙ fuerit hu⸗/
mana pollicitatione pꝛomiſſuʒ ⁊c
Ei ibidem ſtatim moyſes ꝓ pec
catis populi petijt ꝛc. In quo
vltimo adde ꝙ hoc habetur ad lit
teram Exodi. xxxij. c. In ea. eti
aʒ diſ.notabis tex.i.c. dño ſancto
in verſi.memoꝛ eſto vnde cecide/
ris æ age penitentiam c. In q̊
adde ꝙ hoc habetur Apochalippᷣ.
ij.c.⁊ cõcoꝛdat cum hoc etiam tex
in.c.ſi enim.q.dę penitentijs di.ij.

2 tex.in.c.quia tua ſanctitas ſupꝛa

ead. Ulterius notabis tex ibi/
deʒ in verſi.quotienſcunqʒ in ge/
ſtis concilioꝛum diſcoꝛs ſententia
inuenitur. Illius concilij magis te
neatur ſententia.Cuius antiquioꝛ
7 potioꝛ extat auctoꝛitas ⁊c. Cũ

quo concoꝛdat etiam tex.in.c.hoc
ipſum.j.xxxiij.q.ij. Pꝛeteterea
notabis tex.in.c.ſi quis dyaconuſ
in verſi.que eſt iſta iuſtitie inimi/
ca bonitas palpare criminoſos. ⁊=
vulnera eoꝛum vſqʒ in diem iudi/
cij incurata ſuare c. Et ibidẽ
in fi. vno peccante contra omnes
ira dei deſeuit. In quo vltimo
adde qð hoc habetur Joſue.vij.c.
⁊2 cum hoc etiam concoꝛdat tex. in
c.ſed illud ſupꝛa.xlv.di. Conſe/
quenter notabis text.in.c. de hijs
el po. ibi heli filijs peccantibus fe
ciſſe quondam legitur c. In q
adde qð hoc habetur pꝰ. regum.
iiij.c.⁊c.⁊ loquitur de detrabẽtibꝰ
a ſacriſicio.. Pꝛeterea ponde/
rabis tex.in.c.qui ſaccum. ibi qui
ſaccum habentem pecuniam ſurri
puit furti ⁊ ſacci nomine tenetur.
quanuis non ſit ei animꝰ ſacci ſur
ripiendi zc. Ulterius notabis
tex.in.S.ſed exemplo in verſi.ma
culas petrꝰ confeſſione diluit amo
ris non ſolum in gradu ſui apoſto
latus remanſit verum etiam in pa
ſtoꝛem totius eccleſie a cheiſto in/
ſtitui meruit. In quo adde qð
hoc hr̃ ad litteram Mathei.xviꝰ.
2 Johãnis vltio.c. 2= ↄcoꝛdat etiã
cum hoc tex.i.c.ponderet.õ.ea.dĩ
Inſup videbis tex.in.c.oↄſiderã
dũ ibi ancille vocẽ ꝑtimeſcer ⁊ ſe/
ipſum negare ꝑmiſit ꝛc. In qꝰ
adde ꝙ hoc hr Mathei.xxvi.c. ⁊
loꝗt᷑ ð petro apoſtolo. Pꝛetera
notabis eundẽ tex.ibidẽ in verſiꝰ.
vt is ꝗ ſuturus erat paſtoꝛ eccłie ĩ
culpa ſua adiſceret. qualiter alijs
miſereri debuiſſet. Pꝛeterea
hẽs tex.no.ĩ.c.fidelioꝛ ibi fſibelioꝛ
fcũs ẽ petrus poſtq; fidẽ ſe ꝑdidiſ/
ſe defleuit ?c. In quo adde qð
hoc habetur Luce· xxij. c. de verbo
ad vbũ. Ulteriꝰnotabis eundẽ
tex. ibidẽ tu es petrꝰ ⁊ ſuꝑ hãc pe/
tram ⁊æc. petra enim dicitur eo ꝙ
pꝛimus fundamẽta fidei poſuit ⁊c.
In q̊ adð ꝙ hobr math.xvi.c.

Et cõcoꝛdat etiam cum boe tex.in
c. in nouo.S.xxi.diſ. Succeſſiue
habes etiam notare tex. in. c.ſicut
ibi ſicut vnũ eſt baptiſma ita vni/
ca eſt penitẽtia. Et tex.in.c.in ca/
pite quadrageſime ibi. in ſudoꝛe
vultus tui veſceris pane tuo ⁊c.
In quo adde ꝙ ad lr̃aʒ hoc ha
betur Beñ.iij. c. Ultio tene mẽ
ti tex.in.c.alienuʒ. ibi ſi ſacerdos
peccauerit quis oꝛabit pꝛo eo ⁊c.
In quo tu adde ꝙ hoc habetur
2i0 Regũ. f. c. ↄcoꝛdat etiã cũ
oc tex.in.S.qui autẽ.j.de peni.
diſ. i,j. Et ex his habes nũc que
ĩuxta tex.dici pñt que nota digna
ſuere. Nunc capio gloſas.⁊ pꝛi
mo notabis glo.in.c.miroꝛ in ver
bo miniſtrare.que põit ſuꝑ quibꝰ
pꝑpmittat᷑ epiſcopo diſpenſatio ⁊ ẽt
quãdo teneat diſpẽſare ꝛc. Et
glo. ibideʒ in verbo ſuadere que
dixit ꝙ plus eſt ſuadere qᷓ;ᷓ ↄpelle
re. Inſuꝑ habes glo.in.d.c.de
his el pꝛio inverbo occiderũt que
multũ mgr̃aliter ponit quõ homi/
cida poſſit ꝓmoueri ⁊ quid ĩ homi
cida volũtario.⁊ quid i neceſſario
2 ſimilibꝰ. Et glo.in.c.accedẽs
n verbo in tue.que dixit quod epi
ſcopus põt remittere penitẽtiã in
iunctã a papa. Pꝛeterea notab
etiã glo.in.d.c.ponderʒ que dicit
ꝙ qui cito facit ad penitẽtiã ꝓpe/
rat.⁊ allegat Senecaʒ ad hoc.
Habes etia aliaʒ glo.in.d c.qꝛ
tua ſanctitas in verbo in deſerto
que dixit ꝙ dyabolus deſeruit ce/
luʒ ꝑ caſu;. Et glo.ibidẽ in ver
bo pauci que dixit ꝙ licet crimen
carnale ſit naturale nõ tamẽ excu
ſat. Et glo.ĩ.d.c.vt cõſtitueret᷑ ĩ
verbo detrahendũ que ponit ðᷣ ri
goxe ⁊ de iure ⁊ de diſpenſatiõe.⁊
quid differãt hec oia ad inuicem.
Et glo.in.d.c.dño ſancto in vᷣ⸗/
bo ignominiã que dixit ꝙ epiſco
pus poteſt tollere infamiaʒ in ca/
ſibus in quibus poteſt diſpenſare
Et glo.in.d.c.ſi quis diaconus

in verbo inimicos que dixit ꝙ nõ
obediens pꝛelato eſt eius inimicꝰ
Et glo.ibidẽ in verbo dicturi que
dixit ꝙ in die iudicij nullus accuſa
bit aliuʒ.ſed ſola conſcientia accu
ſabit quẽlibet. Pꝛeterea habes
etiã aliaʒ glo.notabileʒ in.d.c.ſtu
deat in verbo ſui que dixit ꝙ non
eſt extoꝛquẽduʒ a debitoꝛe totum
quod habet. ſed habẽda eſt ratio
ne egeat ⁊ c. Et ex his habes ea
que cõcernũt quo ad tex. ⁊ gloſas
hanc quinquageſima diſtinctionẽ
que ad multa allegabilis eſt vt ex
ſupꝛadictis apparet. Lodo.bolo.

diſtinctio. li.

Cce. pec eſt. l di
e ſtinctõ. In qua ponitur
quare illi qui ſunt curia/

les vel militates vel aduocati nõ

poſſunt nec debent pꝛomoueri ad
ſacros oꝛdines. In quo dicitur ꝙ
hoc ideo eſt.quia iſti frequẽter cõ
trahũt irregularitatẽ. ⁊ etiã quia

eccleſia multũ moleſtat cuʒ tales

poſtea repetũtur. tex.eſt in.c.ali⸗/
quãaãtos in.c.deſignata.in.c.pꝛete/
rea.in.c.ſi quis.in.c.qui in aliquo
quod ẽ.c.finale ea.diſ. In qua
habes inter alios vnũ tex.notabi
leʒ · in.d.c.pᷣterea ibi muneribꝰ eti
az volüutates exhibere. quas a
abolo inuẽtas eſſe nõ dubiũ eſt ⁊c
Et tex.etiã in.d.c.qui ĩ aliquo
qui ponit multũ ſerioſe omnia fe
re que debẽt abeſſe ab eo qui vult
pꝛomoueri maxime ad epᷣatuʒ.
Ulterius habes etiã glo.in.d.
c.pꝛeterea in verbo ſanctionibus
que dixit ꝙ ille qui pꝛomiſit ſcri/
bere libꝛuʒ etiaʒ cuʒ iuramento ſi
intrat religionẽ liberatur. tamẽ ſi
poteſt ſcribere poteſt exequi dũ/
modo non negligat diuinũ officiũ
quod nota tu qui facis ſcribere.

Diſtinctio. lii.

—,e a „ ——— ——N

——. –, —

—

Ni vero pec
eſt. lij. diſtictio. In qua
. habes ſoluʒ vtruʒz quis
poſſit ꝓmoueri per ſaltũ ad ſacroſ
oꝛdines. In quo dicit bꝛeuiter ꝙ
non.tex.eſt in.c.ſollicitudo quod
