verba leguntur oꝛiginaliter Jo./
hannis. vij. c. Inſuper notabis
eundem tex. in verſiculo qui deſen
titis ꝙ non expedit homini ad ce/
loꝛum regna tendẽti accipere vxo
rem ſed difficilis res eſt c. In
quo dicas tu ꝙ hoc habetur ad lu
teram Johãnis. vij. co. Mathei.
xviiij.⁊ etiam habetur per Pau/⸗
lum pꝛima ad Coꝛinthios.vi.c.
Pꝛeterea etiam notabis eũdẽ
tex. inverſiculo mihi illi heunuchi

placent quos caſtrauit non neceſſi
tas ſed voluntas. Inſuper no/
tabis tex.in dicto.c.hec ymago in
verſiculo fecit deus hominem ad
ymaginem ⁊ ſimilitudinem eiꝰæc.
Que verba oꝛiginaliter tradun
tur eneſis pꝛimo capꝰ.⁊ etiã Sa
pientie.iij.? per Paulum ad Colo
cenſes.iij. cᷣ. Inſuper notabis
eundem tex.in verſiculo vir ꝗdeʒ
non debet velare caput quia yma
go ⁊ gloꝛia dei eſt. mulier vero iõ
velat quia non eſt gloꝛia aut yma/
go dei 7c. Que verba habentur
ad litteram per Pauluʒs pꝛima ad
Coꝛinthios.xi.c. Et etiam con/
coꝛdat tex. in. c. mulier infra ea.
Pꝛeterea ſignabis tex.in.c.ſa/
tis in verſiculo pene famulas lex
voluit eſſe vxoꝛes c. In quo
dieas tu ꝙ hoc legitur oꝛiginaliter
Beneſis.iij.c.⁊ etiã Deutero.xxii
Poſtmodum et notabis tex.in
d.c.cum caput in verſiculo contra
legeʒ ſidemqʒ nature ea q̃ xpiana
eſt z ex lege dei ſubiecta viro ĩpa
re deſiderat æc.Qð br ꝑ Paul.ad
Thituʒ. xij.c.⁊ etiã Heneſ.iijꝰ.qðᷣ
nota tu ꝗ ſub vxoꝛe dñari paſſus
es.⁊ es vna beſtia iudicio meo.
Pꝛetera notab tex.i.d.c. Adam
ibi deceptꝰ ẽ Adã ꝑ Euã nõ Eua ꝑ
Adã ?c. In q̊ dicas tu ꝙ hoc hr
oꝛigiałr Geneſ.iij.c.Et hec ſint q;
ad tex.ĩ his ꝗᷓ merito i eo notart
potuerũt. Ueio ad gloſas. Et ca
pio glo.ſũme quam diuido tibi in
duas partes. Pꝛio decidit hãc
qõem pꝛout.S. dixi in pꝛincipio.
Secundo ⁊ vltimo limitat eaʒ
duobus modis vt ĩ ea.ſecunda ibi
niſi ſponſa ſit ꝛc. Habes etiam
glo. in dicto.c. mulier iu verbo cõ
iugium.que ponit vtrumvxoꝛ que
contradicente viro intrauit religi
onem ſi vir poſtea conſentiat poſ/
ſit exire.⁊ concludit ꝙ ſic nec ſecũ
dus conſenſus aliquid operatur.
Inſuper notabis glo. in. capi/
tulo manifeſtuʒ in verbo auctoꝛ q̃

—

ponit quomodo poſſint coniuges
vouere.Et tenet ꝙ nõ poſſunt in pᷣ
iudiciũ alteriꝰ puta ſtare ſecũ cuʒ
camiſia vel ſinguł noctibꝰ ire ad
matutias vł ĩ matutiĩs ire ĩ nocte
Et glo.iĩ.d.c.hec imago que dixit
qꝙ ſicut aqua fluxit de latere domi
ni noſtri iheſu xpᷣi ita Eua ex late/
re Ade. Ex quibus omibꝰ nũc
habes ea que dici poſſunt ⁊ ĩ tex.
⁊ in gloſiſ i hac.xxxiija.cauſa vna
cum additionibus ⁊ ſuppletõibus
noſtris opoꝛtunis. Ludo.bolo/
gninus. U. J. D.

xxxiiii.cauſa

hema trigeſi

t mequerte cauſe pꝛinci/
palis ex quo due tantũ/
modo eliciũtur queſtiões vt infra
patebit. Quidaʒ vir in captiui
tateʒ ductus eſt. Poſtea vxoꝛ eiꝰ
audiẽs illuʒ moꝛtuuʒ nupfit alij.
Demũ ille de captiuitate rediẽs
Tpetit vxoꝛeʒ ſuã. Illa poſterio
ris viri amoꝛe capta aſpernatur
thoꝛuʒ pꝛioꝛis viri. Ex quo de
duobus dubitat vt infra ſtatiz de
clarabitur ſimul ⁊ ſemel.quia iun
guũtur ſimul.

xxxiiii.q.i.⁊.ii.
N
Traque que
v ſtio. Hhe ſunt due qᷓ/
ſtiones huius trigeſime
quarte cauſe que ſimul cumulãtur
⁊ ſimul decidũtur per venerabilẽ
magiſtrũ Gratianu. Et queritur
pꝛimo. Si mulier que nupſit alte/
ri viuente pꝛimo marito cõmittat
adulteriũ. In quo dicit᷑ ꝙ non
ſi habuit iuſtaʒ cauſaʒ credẽdi ma
rituʒ foꝛe moꝛtuũ.Si auteʒ dubi⸗

taſſet de moꝛte viri non poteſt ex
igere debituʒ a ſecũdo viro.ſʒ be

ne eracta reddere tenetur. Se
cundo queritur vtrũ teneat᷑ redir
ad pꝛimuʒ maritum ſuꝑuenienteʒ
qui credebat᷑ motuus ⁊ recedere
a ſecũdo. In quo dicendum eſt
ꝙ ſic ſi dubitàs contraxit. ſecus ſi
habuit iuſtaʒ cauſam credendi eũ
moꝛtuũ vt ſupꝛa. PHec omia ha
bentur in.c.cũ ꝑ bellicã cladem.⁊
⁊ in.c.cum captiuitate.⁊ in.c.non
ſatis.⁊ in.c.ſi quis neceſſitate.⁊ ĩ
c.ſi virgo.⁊ in.c.in lectum.⁊ in:c.
ego dixi ea.queſtione. In qua
vltimo etiam loco ſubdit᷑ aliud ꝙ
ſi quis cõcubuerit cum duabus ſo
roꝛibus. vel cuʒ matre ⁊ ſilia vel
cum patre ⁊ filio ſciẽter pꝛohiben
tur perpetuo cõtrahere matrimo
niuʒ. tex.eſt in.S.de ſimpliciter. ⁊
in.c.ſi quis. el pꝛimo ⁊ el ſecun/
do.⁊ in.c.quidam.quod eſt cap
finale eadeʒ queſtione. Ex qua
nunc habes colligere aliqua rela
tu digna.Et pꝛimo textum in. d.c.
cum per bellicam in verſicu.quia
nouimus ſcriptum ꝙ a domino iũ
gitur viro mulier. Et ibidem
quos deus coniunxit homo nõ ſe/
paret ⁊ cetera. Que vᷣba haben
tur oꝛiginaliter Geneſis ſecundo
capitulo.⁊ etiam Mathei.xixꝰ.c.
Secundo notabis tex. in dicto
c.non ſatis in verſic.legas libꝛos
Moyſi⁊ inuenies deſponſatam vi
ro ſi in ciuitate fuerit oppꝛeſſa =
non clamauerit puniri quaſi adul/
teram ?c. In quo adde tu ꝙ hᷣ
habetur oꝛiginaliter Deuterono.
xxij. c. Inſuper notabis eundeʒ
tex.in verſic.non poteſtis calicem
domini bibere ⁊ calicem demoni/
oꝛum ⁊ c. In quo adde tu ꝙ hꝰᷣ
habetur ad litteram per Paulum
pꝛima ad coꝛinthios.x.capitꝰ.
Ulterius notabis eundem tex/
tum. in verſicu. que conuentio lu/
cis ad tenebꝛas ⁊ quis conſenſus

Chꝛiſti ad belial cetera. In

quo adde tu qð hoc habetur ad
litteram per eundeʒ beatũ Paulũ

—

Sn

=

—. —

— — — —,. — —

—4ſ

ſecunda ad Loꝛinthios. vi. caꝰ.

Ultimo notabis eundem text.

in verſiculo ſi reliquerit ſecunduʒ

viruʒ ⁊ recõciliare voluerit pꝛioꝛi
non poterit ꝛc. Que verba ha/
bentur oꝛiginaliterdeutero.xriiij
c.Et hec ſint quo ad tex. Capio
nũc gloſas rᷣlatu digs. Et p¶ glo.
ſumme quam diuido tibi in tres ꝑ
tes. Pꝛimo decidit pꝛimã que
ſtionem pꝛout ſupꝛa dixi in pꝛinci

pio. Secundo ponit deciſoneʒ
ſecunde queſtionis pꝛout in pꝛin/

cipio etiam ſupꝛa dictim eſt.
Tertio querit quid ſi vxoꝛ cre/
dat virum ſuum viuere qui vere ẽ
moꝛtuus ⁊ contraxit matrimoniũ
an valeat ⁊ decidit ꝙ ſic.tamen ip
ſa aliquantulũ rea eſt. ſecunda ibi
2 in tali caſu.tertia ibi ſed pone.
Ulterius notabis glo.in dicto.
c.cum per bellicam in verbo oſtẽ/
dentes que ponit quomodo ex p̃ᷣ/
cedenti pꝛeſumatur in pꝛeſens ⁊ ĩ
futurum. ⁊ aliquando de fururo in
pꝛeteritum. Ultimo habes ali/
am glo. in.c.ſi quis neceſſitate in
verbo ſequi que ponit vtrum mu/
lier teneatur ſequi virũ vagabun
dum. In quo concludit ꝙ non
niſi ſciuiſſet eum vagabundum a
pꝛincipio. Alia vero non ſunt
hic quo ad tex. vł gloſas quia bꝛe
uis eſt queſtio ? cauſa Ludoui
cus bologninus.

xxxv. cauſa.
hema trigeſi

t mequinte cauſe pꝛinci/
palł ex quo themate eli/
ciuntur decem queſtiões pꝛout in
fra patebit. Quidam vir moꝛ/
tua vxoꝛe ſua aliam ſibi in matri/
monio copulauit que vxoꝛi defun
cte quarto gradu cõſanguinitatis
viro auteʒ ſexta linea cognatõnis
adherebat. Poſt trienniũ vero
liberis ex ea ſuſceptis. accuſatur

apud eccleſiaʒ iſte pꝛetendu igno

rantiaz. Ex quo de deceʒz dubi⸗
tari contingit vt gradatim inſeriꝰ
apparebit. .

xxxv. q.i.
Aod autem.

Pec eſt pꝛia queſtio hu
ius trigeſimequite cau/
ſe pꝛincipalis. In qua queritur
vtrum liceat ducere vxoꝛẽ aliquaʒ
ex pꝛopꝛia cognatione. In qua
dicitur ꝙ non vſq; ad quartũ gra⸗
duʒ. ⁊ hoc inter tranſuerſales. ſed
in aſcendentibus ⁊ deſcendentibꝰ
pꝛohibetur vſqʒ in inſinitum tex.
eſt in.c.cum igitur quod eſt.c.vni
cum eadem queſtione.⁊ in. cᷣ. non
debet extra de conſang.⁊ affinita.
Ex qua modo habes colligere
aliqua cõmemoꝛatione digna.
Et pꝛimo ex tex. in dicto.S.qðᷣ
autem in vᷣſi. Abꝛaã nãqʒ ſarai fi/
liã fratris ſui ſoꝛoꝛẽ vʒ LCoth ivxo
reʒ duxit ?c. In quo dicas tu ꝙ;
hoc habet᷑ oꝛiginaliter Bene.xi.
c. Inſuper notabis eundẽ tex.ĩ
verſi. IJſaach Rebecham inoaiugẽ
accepit que erat filia ↄſobꝛini ma/
tris ſue c. In quo dicas tu qðᷣ
hoc habetur ad litteram Geneſis.
xuij. c. Demuʒz notabis eundem
tex.in verſi. Jacob duas ſoꝛoꝛes
Lian vʒ ⁊ Rachaeleʒ filias Laba/
an auũculi ſui ſibi matrimonio ſo
ciauit c. In quo dicas tu ꝙ hꝰ
hr Beneſis.xvuij.co. Pꝛeterea
notabis eundẽ tex. in verſi.pꝛece/
pit dominꝰ Moyſi vt nullus duce
ret vxoꝛem niſi de tribu ⁊ familia
ſua 7c. Que verba habentur oꝛi
ginaliter Exodi. xxuij. c. Ulte⸗
notabis eundem tex . in verſicu⸗
lo ſi aliquis abſque liberis moꝛe/
retur. pꝛecepit dominus vt frater
eius ſoꝛoꝛem defuncti ſibi copula/
ret.⁊ ex ea ſemen fratri ſuo ſuſci/⸗
taret c. In quo adde tu ꝙ hoc
habet᷑ oꝛiginaliter Leuitici.xxv.
c. Demuz notabis tex. in. S. his

ita reſpondetur in verſic. turpitu/⸗
dineʒ vxoꝛis tue non reuelabis.
⁊c. In quo dicas tu ꝙ hoc ha/
betur ad litterã Leuitici.xviijꝰ. c.
Succeſſiue ſignabis text.in.d.
c.cuʒ igitur in verſi. Abꝛa a Chal/
deis cuʒ fratre ſuo Aram in igneʒ
queʒ adoꝛare noluit pꝛoiectus eſt
⁊c. In quo dicas tu ꝙ hoc ha/
betur oꝛiginaliter Beneſis. xv. c.
Pꝛeterea notabis eundẽ tex.ĩ
verſi. Filij iſrael intraturi terraʒ
pꝛomiſſionis a domino audierunt
ne filias chananeoꝛũ in vxoꝛes ac
ciperent c. In quo dicas tu q;
hoc legit᷑ oꝛiginalr Beneſ.xviijꝰ
c. Inſuper etiã notabis eũdeʒ
tex. in verſi. de plebe iudaica pꝛi/
muʒ apoſtolos elegit.quos quaſi
fundamẽtuʒ eccleſie inſtituit ⁊c.
In quo tu adde ꝙ hoc habertur
Mathei.ix.c. Poſtremo etiaʒ
notabis eundeʒ tex. in verſi. apo/
ſtolus quedam cõſulendo addidit
que euangelicis pᷣceptis non inue
niebantur diffinita ꝛc. In quo
dicas tu ꝙ de his habet᷑ per Pau
luʒ pꝛima ad Coꝛinth.vij.c.Et hec
ſint quo ad tex. Nuũc capio glo
ſas.⁊ pꝛimo glo.ſũme que poteſt
diuidi in duas partes. Pꝛimo de/
cidit hanc queſtioneʒ pꝛout ſupꝛa
Ddixi in pꝛincipio. ecũdo oſtẽ
dit oꝛginẽ magiſtri Gꝛatiani in ea
ſecũda ibi. pꝛocedit auteʒ Gratia
nus. Ultimo notabis glo. in. d.
c.cuʒ igitur inverbo honeſtiſſima
que dixit ꝙ ſi hodie vnꝰ ſolus ho
mo eſſet poſſet cõtrahere mr̃imo/
niuʒ cuʒ ſoꝛoꝛe.naʒ tunc.o.reuola

ret ad.a. Lodouicꝰ bologninꝰ

nia ergo. He
ſunt due queſtiones vi
delicet ſa ⁊ tercia ſimul

cõiuncte ꝑ magiſtꝝ Gratianũ. qui
bus querit᷑ ſi ex ↄſanguinitate vx

oꝛis poteſt aliqua duci in coiugeʒ

Item vſqʒ ad quẽ gradum quiſqʒ
debeat abſtiner ſiue a ꝓpꝛus ſiue
ab vxoꝛis cõſanguineis. Ing/

bus dicitur ꝙ nõ licet vſqʒ ad qr/

tuʒ graduʒ tex. eſt in.c.de afftnita
te.⁊ in.c.cõlunctõnes.⁊ in.c.de ꝓ
pinquis.⁊ in.c.ſ quis.⁊ in.c.ð in
ceſtis.⁊ in.c.qualiter. ⁊ in.c.pꝛo/
geniem cuʒ alijs caplis ſequetibꝰ
in eiſdeʒ qõibus. Ex quibꝰ ha/
bes aliqua licet pauca tamẽ colli/
gere.⁊ pꝛimo ex tex. in. S.qð ſcri
pſi in verſi.lac dedi vobis potum
nõ eſcam zc. In quo adde tu ꝙ;
hoc habet᷑ ad lram ꝑ Paulũ pꝛia
ad Loꝛinth.iij.c. Nec hic hẽs alia
quo ad tex.vel gloſas.naʒ glo.ſũ/
me hic penitus nibil habet.

xxxv.q.iiii.
odo queritur
m hHec eſt quarta queſtio
huius trigeſimequinte
cauſe pꝛincipalis.qua querit᷑ qua
re vltra gradus iuris no licet con
trahere nec infra. In q bꝛeuiter
dicas ꝙ hoc iõ ẽ.qꝛ in tot etatibꝰ
recolligit᷑ generatio mundi ⁊ oĩs
ſtatus firmat᷑.textus eſt in.c.con/
ſanguinitas quod eſt. c. vnicũ ea.
queſtione.in qua quo ad tex.⁊ gl.

mhil penitus habes.ideo hic non

inſiſto.
XXxxv. q. v.
E gradibus.

d Pec eſt.v.q.huiꝰ.xxxv.
cauſe pꝛicipal· Qua
querif᷑ quõ ↄputandi ſint gradus
conſanguinitatis. In qo dicas
ꝙ hoc habetur ſerioſe in.c. ſeries

? in.c.ad ſedem apoſtolicam.⁊ in.
S.ecce el pꝛio ⁊ el ſecundo.⁊ in.c.

poꝛro.⁊ in.c.parentele.⁊ in.c.qð
autem.⁊ in.c.pꝛimo gradu quod ẽ
c.fi.eadem queſtione. In qᷓ ni/
hil alið penitꝰ habes.quo ad tex.

vel gloſss. Lud.boł.v.i.d.⁊c.

xxxv. qvi.
unc queritur

n Pec eſt ſexta qõ huius
xxxve. cauſe. In quꝰ
queritur quibus accuſantibus vel
teſtiſicantibus conſanguineoꝛum
ↄiunctiones dirimende ſint. In
quo dicitur ꝙ cõſanguinei admit
tuntur qui ſi defecerint admittũt
antiqui zveraces quibus ꝓpinqui
tas nota eſt tex.eſt in.c.conſangui
neos.⁊ in.c.videtur.⁊ in.c.notifi/
camus.æ in. S. ecce.⁊ in.c. de parẽ
tela.⁊ in.c.iſtud. ⁊ in.c.epᷣus cum
alijs. c. ſequentibus ea.q. In qᷓ
quo ad tex.nihil habes.⁊ etiã quo
ad glo.qᷓ non multũ laboꝛãt. Ex⸗
cepta glo.ſumme.que põt diuidi ĩ
quattuoꝛ partes. Pꝛio decidit
hanc queſtionem pꝛout ſupꝛa dixi
in pꝛincipbio. Secundo ponit
vtrum conſanguinei admittantur
teſtes in alijs cauſis pᷣterquã ↄſan
guinitatis. Et dicit ꝙ non. Ter
cio ponit vtrũ ꝗlibet poſſit denũ
ciar̃ mrionia illicita.Et dicit ꝙ ſic
text. eſt in.c.tua de cogna.ſpirit.
Quarto ⁊ vltio ponit ꝗd oꝑe/
tur hec denũciatio.Et dicit ꝙ opa
tur ſepationes fiendaʒ per iudicẽ
fa ibi.hic tamẽ.tercia ibi.itẽ licet
ſoli. quarta ibi ⁊ licet ꝑ denũciatõ
nez. Et glo.ĩ.d.c.cõſanguĩeos ĩ
verbo cõputet.que dixit ꝙ in cau
ſa matrimoniali nõ poteſt idem eſ
ſe teſtis ⁊ accuſatoꝛ pᷣterq;ᷓ in epᷣo.
vt eſt glo. in. d. c.ep̃s in verbo am
modo.S.ea. Nec hic ſũt alia.

xxxv.q.vii.
Mod autem.

Pec ẽ.vij.q.huiꝰ.xxxv.
cauſe. Qua queritur
vtruʒ filij nati de inceſtuoſis nup/
tijs reputentur ſiliij. In quo di⸗
cit᷑ ꝙ non ſi ꝑentes ſciuerunt im/
pedimentũ alias ſic tex.eſt ĩ.c.qd

ẽ qð ẽ.c.vnicum ea.q. In q̃ nõ
habes aliud ĩ tex. vel gloſis. maxi
me ĩ glo.ſũme q̃ nihil alið facit ni
ſi ꝙ decidit hãc qõeʒ ꝓut.S.dixi in
ainꝰ. repꝛobãdo opinionẽ aliquo

rum ꝗ ĩ ea ſentiebat ↄtrarium.

xxxv.q.viii.
E his. pec ẽ.viij

d qõ huiꝰ. xxxvẽ. cauſe pꝛi
cipalł. Qua queruur
vtrũ ſi ignoꝛanter aliq de ↄſangui
nitate vel affinitate ducta eſt ĩ vxo
rẽ poſſit ex diſpenſatione adhere/
re viro ſuo In quo dr̃ ꝙ ſic ĩ ali
ꝗbꝰ caſibus.na ꝑpꝑ tẽpꝰ ⁊ reſoꝛma
tõeʒ pacis põt papa diſpenſare in
pꝛimo ⁊ in o gradu tex.ẽ i.c. gau
demus extra de diuoꝛ. ? ĩ. c. ð gra
dibꝰ. ⁊æ in.c.de his.⁊ in.c.hec ſalu
beiter. in.c.inceſtuoſi qð ẽ.c.fie.
ea.q. In q modo notabis tex. in
d. c.ſalubꝛiter in vᷣſ.ois hõ ad pꝛo
xiaz ſanguinis ſui nõ accedatvt re
uelet turpitudinẽ etiꝰ z c. Quever
ba bñt᷑ oꝛigialr Leuitici.xviij. cꝰ.
Ulto notabis tex.in.d.c.fi.ĩ vᷣſi.
ſi te nõ audiuerit ſit tibi ſicut eth/
nicus ⁊ publicanꝰ. Et hic non hẽs
alia q ad tex. Nuc capio gloſas
Flatu dignas.⁊ pᷣ glo.ſume quãa di
uido tibi in tres partes. Pꝛimo
foꝛmat hãc qõʒ. Secũdo refert
quãdã opinionẽ circa ea quã rpꝛo
bat. Tertio ⁊ vltꝰ decidit eã pꝛo
ut. S. dixi i pꝛinꝰ. a ibi ? ꝗqdẽ ĩ ter
tio.ʒa ibi ſʒ ho falſum eſt. Nec
alia ſunt hic. Ludo.bol.

xxxv.q.viiii
nde queritur

v Pec ẽ.ix.q.huiꝰ. xxxv.
cauſe. Qua q̃rit᷑ vtꝝ ſi
ↄtigat eccłiã decipi ⁊ aliq; ſepari
a viro ex cã ↄſaguitatis ⁊ poſtea
dep̃hẽdit᷑ eã nõ fuiſſe ↄſãguieã de
beat reitegrari pꝛim mrioiuʒ ⁊ re
ſcĩdi aliud poſtes gctũ. In q̊ dr

arguẽdo pꝛius tamẽ ad ꝑtes hinc/⸗
inde ꝙ ſic.tex.eſt in.S.his ita.⁊ ĩ
S. quod auteʒ. ⁊ in. c.quod quis.⁊=
in.c.apoſtolice.⁊ in.c.veniam.⁊ ĩ
c.ſentẽtiam.⁊ in.c.gregoꝛius.⁊ in
c.graue quod eſt.c.fi.ea.q. In ꝗ
bus iuribus ꝓbatur ẽt ꝙ ea que
ſtatuta ſunt etiaʒ a ſede apoſtoli/
ca poſſunt in melius cõmutari.
Ex quibus queſtiõibus habes
modo notare aliqua.⁊ pꝛimo tex.
in.d.c.graue in verſic.veritas ſe/
pius exagitata magis pandeſcit ĩ
lucem.⁊ ꝑnicies reuocata in iudi/
ciuʒ grauius ⁊ ſine penitẽtia con/
demnatur. nam fructus diuinꝰ eſt
iuſticiã ſepiꝰ recẽſeri. Nec hic
ſunt alia quo ad tex. Capio nũc
gloſas rlatu dignas.⁊ pꝛimo glo.
ſumme quã diuido in quĩqʒ pꝑtes.
Pꝛimo foꝛmat hanc queſtiõeʒ
quã decidit vt ſupꝛa dixi in pꝛin.
Becũdo refert quandã diſticti
onẽ in hoc quã tamẽ repꝛobat.
CTercio ponit vtrũ ſentẽtie ma
trimonij retractent᷑ ipſo iure an ꝑ
in integruʒ reſtitutõʒ. In quo ar/
guit ad partes. Et tandẽ cõcludit
ꝙ ipſo iure. Quarto enumerat
vndecim caſus in quibus ſentẽtia
lata retractat. Quinto ⁊ vltio
põit plura rᷣmedia ad retractãdu
ſentẽtias latas.ſᷣa ibi.quidã vole
bant.tercia ibi illud tamen poteſt
dubitari.quarta ibi notãdũ ergo.
quiĩta ibi.ſunt autẽ tres modi.
Inſuꝑ notabis glo.in.S.his ita

inverbo emere.que ponit quomõ

ptes peincipales ⁊ aduocati ⁊ pꝛo
curatoꝛes ⁊ iudices poſſint coꝛri/
gere erroꝛẽ ſuũ.⁊ multũ magiſtra
liter logt. Inſup notabis glo.
in.d.c.qꝙ quis in verbo illicitus q̃
dixit ꝙ ſi iuraui nunquã accedere
ad foꝛnicariã meaʒ ſi poſtea volo
cõtrahere mr̃imoniũ ſecuʒ poſſuʒ
non obſtante iuramento pꝛimo.
Lodo.bologninus.v.i.d.

„xxxv. q.x.

Eea autem.
d Pec eſt decima ⁊ vltĩa
queſtio huiꝰ trigeſime
quĩte cauſe pꝛincipalis
In qua de duobus ſimul queruur
Pꝛio vtrũ ſoboles ſecũdi ma/
trimonij ↄtracti ?⁊ poſtea diſſoluti
poſſit iũgi cũ ↄſanguineis pꝛioꝛis
viri. In quo dicit ꝙ nõ. tex. eſt
in.c.fraternitatis.⁊ in.c.ſi cuius.
⁊ In.c.ſi qua mulier el pꝛimo.el 2
7 el ʒᷣ.quod eſt.c.ſi.ea.q. Se⸗/
cundo ponitur vtrum affinitas de
leatur in ſuperſtite. In quo dicit
ꝙ non vt in dictis iuribus.Lamẽ
hodie in vtroqʒ eſt ſtatutũ contra
rium.tex.eſt in.c.non debet extra
de ↄſang.⁊ affini.⁊ voluit etiã gl.
ſũme hic. q̃ nihil aliud facit niñ ꝙ
dicit ea que.S. ꝓxime dicta ſunt.

xxxvi. cauſa
hema trigeſi

t meſexte cauſe pꝛincipa⸗/
lis.Ex quo eliciunt᷑ due
queſtiões vt infra patebit. Fi⸗/
liaʒ cuiuſdaʒ patre ignoꝛãte qdaʒ
muneribꝰ illexit ⁊ ad cõuiuiũ inui
tauit. Finito cõuiuio iuuenis vir
ginẽ oppꝛeſſit. Quo cõperto a
pentibꝰ iuueni traditur puella.ac
moꝛe nubẽtiuʒ a iuueue dotatur ⁊=
publice ĩ vxo:ẽ ducit᷑. Ex q̊ ð du
obus dubitat vt. . ſtati appebit.

xxxvi.q.i.
Mod autem.

h Hec eſt pꝛia queſtio hꝰ
xxx vi?.cauſe ⁊ vltie ĩ oꝛ
dine cãruʒ. In qua qrit᷑ an iſte
de quo.S.ĩ thẽate ↄmiſerit raptũ
In quo arguẽdo tamen ad par
tes dicit᷑ ꝙ non niſi quo ad floꝛeʒ
virginitatis. text.eſt in.S.cum er
go.⁊ in.c.de raptoꝛi. quod eſt.c.
ſinale.⁊ in.S.ex hac auctoꝛitate.
qui eſt etiam. S.fi.ea.queſtione.

6

= — — m,y, —— —.

xr qua non habes colligere ali

qua relatione digna in tex.nec eti
am in gloſis.Et maxime in glo. ſũ
me que decidit hanc queſtionem
pꝛout.S. dixi in pꝛincipio. Ue/
rum eſt ꝙ habes glo. vnam multũ
ſingularem in. c. lex illa in verbo il
la que ponit quar̃ raptus cõmitti/
tur in re mihi debita ⁊ non in ſpõ
ſa mea.dicens ꝙ ratio eſt quia li/
bera perſona non poſſidetur. ſed
res ſic. Et hic non ſunt alia que
merito notari poſſint quo ad tex.
vel gloſas. Ludouicus bologni
nus. Juris.v. d. ⁊c.

xxx vi. q.ii.
unc queritur

n Dec eſt ſecunda ⁊ vltia
queſtio huius trigeſime
ſexte cauſe pꝛincipalis. In qua

vltimo loco queritur vtrum rapta

poſſit nubere raptoꝛi patre cõſen
ciente. In quo arguendo bhinc/
ĩde ad partes dicitur qꝙ ſic niſi mu
lier recuſaret.tex.eſt in.S.pꝛohi/⸗
betur.⁊ in.c.tria legitia.⁊ in.c.de
niqʒ.⁊ in.c.ſi autem eadem queſti
one. Ex qua habes modo colli⸗/
gere aliqua relatione digua.
Et pꝛimo ex tex.in. S.hijs auc/⸗
toꝛitatibus in verſiculo raptoꝛ.⁊?
rapta ſunt nomina vitioꝛum ⁊ nõ
perſonarum. Inſuper notabis
text.in dicto.c.tria legittima ſunt
coniugia. pꝛimum cum virgo ca/
ſta viro in virginitate data c.
In quo adde tu ꝙ hec babent
oꝛiginaliter Exodi.xxijꝰ.capitꝰ. ⁊
Deuterono.xx. c. Ultio notabis
tex. in. S. hec auctoꝛitas qui eſt.S.
finalis in verſiculo hec auctoꝛitas
non pꝛeiudicat auctoꝛitati Pyero
nimi cũ illa teſtimonio diuine ſceri
pture nitatur ⁊c. Et ideo nõ mi
reris ſi in additionibus ⁊ ſuppleti
onibus meis ad dicta tantoꝛuʒ pa
trum in hoc opere noſtro ſepenu⸗
mero auctoꝛitate teſtamenti vete⸗

ris vſum ſum. maxime enim auc/
toꝛitas eſt hec ⁊ teſtimonium ve/
re ſinodale ? notandum. Alia
vero non habes in hacvltima que
ſtione in tex.vel in gloſis. ⁊ maxi
me ĩ glo.ſumme. ꝗᷓ nihil aliud fa⸗
cit niñ ꝙ decidit hanc queſtionem
pꝛout ſupꝛa dixi in pꝛincipio limi/
tando eam aliquibus modis ð qui
bus in ea. Ex quibus omnibus
redduntur nunc expedite oẽs cau
ſe vna cum omnibus earum que⸗
ſtionibus cum earum diuiſionibuſ
2æ deciſionibus in vnoquoqʒ cum
iuribus ⁊ quottis id pꝛobantibus
per me allegatis ⁊ cum annotatio
ne eoꝛum omnium. que tam in tex
q́; in gloſis merito ſignari debue/
runt. Et cum expeditione omni
um gloſarum ſumme eas diuiden
do ⁊ de ꝑte in ꝑtẽ declarãdo ⁊ ðᷣci
dẽdo. Et cũ ſuppletõibus ? ad
ditionibus noſtris ad pꝛedicta om
nia multũ neceſſarijs ⁊ opoꝛtunis
quas magnis cum vigilijs aſſump
ſi ex illo pꝛoſundiſſimo teſtamen/
to veteri hoc eſt ex omnibꝰ libꝛis
legalibus.hyſtoꝛialibus.ſapienti/
alibus.⁊ pꝛophetalibus. necnõ ex
ſacratiſſimoꝛum euangeliſtarũ co/
dicibus.⁊ illius electionis vaſis ⁊
magiſtri gentium Pauli apoſtoli
epiſtoliſ alijſq;ʒ inumerabilibus ſa
cris ſcripturis. pꝛout ex.S. dictis
liquidiſſime conſtar. Ad hono⸗/
rem ⁊ gloꝛiam illius ſuppꝛemi to/
nantis.qui trinus ⁊ vnus viuit per
infinita ſeculoꝛum ſecula. Amen.
Ludouicus bologninus Utriuſ
qʒ iuris doctoꝛ ⁊ eques. Jura ciui
lia de mane oꝛdinarie legẽs ĩ hoc
almo ac vetuſtiſſimo bononienſi
ſtudio. Anno ſuo pꝛimo.

Sequitur de cõſe
cratione tractatui
ſolemnis ⁊ vtilis·

Pꝛobemium.
xplicitis va
e rijs ⁊ quottidianis om/
niuz diſtinctionũ qᷓ ſuut
centũ vna.necnon cauſarũ tracta/
tibus.que cauſe ſunt.xxxvi.⁊ que
ſtionũ earũdeʒ que ſunt.clxxia in
oꝛdine vt ex ſupꝛadictis latiſſime
liquet. Nunc vltimo loco pꝛo
buiꝰ noſtri opis cõplemẽto ſuꝑeſt
expediẽdus ſolemnis ille tractatꝰ
de conſecratione eccleſiarum ⁊z de
ſacramẽtis oĩbꝰ neceſſarijs ad ſa/
lutẽ.Etvt moꝛe ſolito clare ꝓceda
mus totus iſte tractatus pꝛimo ?
ante omnia poteſt diuidi in quiqʒ
ptes pꝛincipales ſᷣm ꝙ ſub ſe quĩ/
que diuer ſas vtileſqʒ continet di/
ſtinctiones. Nam in pꝛima ponit
de eccleſiarũ ↄſecratõe. In ſecũ
da autẽ ponit᷑ de ineffabili ſacra/
mento euchariſtie. In terciavo
ponit de tempibus ⁊ diebus feria
tis ĩ honoꝛẽ dei inductis. In qr
ta ð ſacramẽto baptiſmatis. In
quinta ⁊ vltima de ſacramento ſa/
cre vnctionis criſmatis ſeu conſir
matõis.⁊ de diuis officijs ⁊ de ie/
iunijs.Et licet partes iſte ſint ð ſe
note ſᷣm numerũ diſtinctionuʒ ta/
men ſecũda eſt in.S. in ſacramẽto
ruʒ oblatõibus.tercia ibi in.S.p/
nunciãduʒ eſt. quarta ibi in. S. ne
ceſſariũ eſt. quita ⁊ vltia ibi m. S.
omnes fideles c. In ꝗbus om
nibus diſtinctõibus diuidendo. ðᷣ
cidendo. etiaʒ oia notatu digna
colligẽdo ex textu ? gloſs necnõ
cuʒ nouis additõibus ⁊ ſuppletõi
bus neceſſarijs ⁊æ opoꝛtunis tã ve/
teris q; noui teſtamẽti ⁊ aliarũ ſa
crarũ ſcripturarũ ſᷣm ea que huc/
uſq; ſeruauimꝰ in diſtinctiõibus ⁊
cauſis pᷣcedentibus pꝓgrediemur
deo bene iuuãte in cuiꝰ vinea la/
boꝛamꝰ. cuius auxiliũ ex toto coꝛ
de inuoco.vt qui in pꝛincipio ⁊ in
medio huius noſtri oꝑis ſolita ele

2

mentia ⁊ ſuffragio in oĩbus ſꝑ af/

fuit.in fine etiã pꝛout ſperamꝰ nõ
deſit iuxta tex.in.c.nullus epᷣus.j
diſ.pꝛima in verbo qui iniciuʒ po
ſuit ſuppleat vſqʒ in finem ⁊c.qui
trinus ⁊ vnus viuit in ſecula ſecu/
loꝛum. Amen. Ludouicus bolo
gninus.v.i.d.

Tractatus.
De conſecra.diſ.i.

E eccleſia

ruʒy. Hec eſt pꝛi
d ma diſtinctio. In
qua tria pꝛincipa
liter tractantur.
Pꝛimo cui liceat
conſecrare eccleſias. In quo dici/

tur ꝙ licet ſacerdotibus tantũ. nec

poſſunt etiã eccleſie conſecrari ab
ſqʒ licentia ſuꝑioꝛis.text.eſt in.c.
omnes.in.c.de locoꝛuʒ.in.c.pᷣcep
ta.⁊ in.c.baſilicas ⁊ in.c.certũ cũ

multis.c. ſequẽtibꝰ e.diſ. Secũ

do põit vtrũ eccleſie cõſecrate poſ

fint iterũ cõſecrari. In quo dicit

ꝙ nõ niñ quãdo dubiũ eſſet de cõ
ſecratõe earũ. tex.eſt i.c.eccleſia

2 in. c.ſi motuʒ. ⁊ in.c.eccleſiis.⁊=

in.c.eccleſias.⁊ in.c.achapitus. ⁊
in. c.de fabꝛica ea.diſ. In qᷓ ſub
ditur etiaʒ aliud ꝙ in pꝛiuatis oꝛa
toꝛijs licitum eſt oꝛare.ſed non ce
lebꝛare miſſas.tex.eſt in.c.cuiqʒ.
⁊ in.c.clericos.⁊ in.c.ſi quis etiaʒ
eadem diſtinctione. In qua po
ſtea ſubditur aliud ꝙ coꝛpoꝛa ſanc
toꝛum nõ poſſunt tranſferri de lo/
co ad locum.Et ꝙ potius ſacra ve
ſtimẽta ⁊ vaſa conſecrata vetuſta
te incẽdunt᷑ ⁊ ꝓiciũt ĩ lociſ occłuis
q; ꝙ eis vtamur tex.ẽ ĩ.c.coꝛpa.⁊=
In.c.ligna.⁊ in.c.altaris ead.diſt.
In qua ſubit᷑ etiã ꝙ veſtimẽta

— e —

— ————

=

WWW =

ſacra nõ niñi a ſacratis hoibus ſer
ri poſſunt tex.eſt in.c.in ſancta ⁊ ĩ
c.veſtimẽta.⁊ in. c. ad nuptiaꝝ ea.
diI. Tertio pꝛincipaliter ponit
quo oꝛdine celebꝛari debeãt miſſe
In quo dr ꝙ excepta nocte ſan
cte natiuitatis duũi miſſe debẽt cele
bꝛari de die ⁊ a ieiunis.⁊ ſemel in
die tantum tex. eſt in. c. Jacobus.
7 in.c.nocte ſancta.⁊ in.c.ſacramẽ
ta. ⁊ In.c.ſolẽt.⁊ in.c.neceſſe.⁊ in.
c. ſufficit cũ multis c.ſequẽtibꝰ ea
diſ. In qᷓ ẽt ſubdit᷑ ꝙ epi in cele/
bꝛatõe miſſaꝝ debent hr̃e ſemꝑ te
ſtes ſecũ vʒ dyaconos ⁊ ſubdyaco
nos.alij vero ſacerdotes nõ minꝰ
q́; duos teſtes.c.epᷣus.c. iuuenis
c.hoc quoqʒ ea.di. In qᷓ ſubdit
Et aliud ꝙ diebus dominiciſ tene/
tur ꝗs audire integras miſſas tex.
eſt in.c.omnes ⁊ in.c. ſacerdotale
verbuʒ ⁊ in.c.miſſas.⁊ in.c.cũ ad
celebꝛandas.⁊ in.c.qui die ⁊ in.c.
epiſcopus el ſecundo eadeʒ di.
In qua poſtea ſubditur ꝙ euã/
geliuʒ debet audiri a ſtantibus nõ
autem a ſedentibus. ⁊ etiam ſem/
per debet aliquid offerri in miſſis
tex.eſt in.c.apoſtolica.⁊ in.c.om/
nes xpᷣianos ea.di. In qua vltꝰ
loco dicitur ꝙ ſemper in omnibus
miſſis debet fieri oꝛatio pꝛo deſun
ctis.tex.eſt in.c.viſuʒ qð eſt.c.an
tepenultimuʒ eadeʒ di. In qua
traditur etiam aliud ꝙ ſacramẽtũ
coꝛpoꝛis xpᷣi non debʒ celebꝛari in
vaſis ligneis.ſʒ in aureis vel i ar/
genteiſ.tex.eſt in.c.vaſa.⁊ in.c.ca
lix eadem diſtinctione. Ex qua
modo poſtq; habes eius continen
tiam habes colligere aliqua rela/
tu digna diligentiſſime conſideran
da. Et pꝛimo ex tex. in dicto. S.
de eccleſiarum in pꝛino.inwverſicu
lo tabernaculũ enim Moyſem do
mino pꝛecipiente feciſſe ⁊ ſacraſ⸗/
ſe cum menſa. ⁊ altari.⁊ vtenſilibꝰ
ad diuinum cultum c. In quo
adde tu ꝙ hec verba habentur ad
litteram Exodi.xxxvuij.c. ⁊ etiaʒ

Leuitiei.viij.⁊ Numeri.vij.in qui
bus duobus locis vltimis fſit men
tio de vtenſilibus. Ulterius no
tabis etiã eundẽ tex.in verſic. Da
uid reguʒ pijſſimus ampliauit vul
tum dei.⁊ templũ domini ediſica/
re voluit.ſed pꝛopter multuʒ ſan/
guinem quem effuderat pꝛohibi/
tus eſt ⁊ ipſe expenſas collegerat
c. In quo adde tu ꝙ bec ver⸗/
ba habent oꝛiginaliter.iij. Reguʒ
viiij.⁊.xvi.c.⁊ ẽt.p.Paralipome/
non.v.⁊.vi.c. Ulterius notabiſ
eundẽ tex.in verſi. Salomon iubẽ
te ⁊ auxiliante dno ꝑfecit templuz
cuʒ altari.⁊ reliqua ↄſecrauit ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc hr oꝛigt
naliter.ij. Regum.p.c.⁊ ẽt pꝛimo
Paralipomenon.viii.⁊.x.c. Et
etiam cocoꝛdat tex.in.c. Salomõ
ſupꝛa xxxij.q.iiij. Pꝛeterea no
tabis tex.in verſiculo nec in alijs
qᷓ; in deo dedicatis locis munera
domino offerrebant ꝛc. In quo
adde tu ꝙ hoc habetur ijꝰ. Para/
lipomenon.liij. . Ulterius no/
tabis tex. in dicto.c.baſilicas in
verſiculo decreta venerabiliũ ſan
ctionum noſqʒ magnopere cuſto/
dire nitamur ac ſine eoꝝ diſpẽdio
ẽt illa qᷓ ꝓ alicuius vtilitatis foꝛtaſ
ſe cõpendio videant laxanda ↄce
dimus ⁊?c. LCũ quo ↄcoꝛdat tex.iĩ.
c.i.S. xxv.q.pa. Demuz notabis
tex.in.c.ſicut in verſiculo neceſſi/
tas legẽ nõ hʒ ⁊c. Et ibideʒ ſta
tim vide ne offeras holocauſta in
omni loco quem videris ſed in oĩ
loco quem elegerit dominus deuſ
tuus c. In quo adde tu ꝙ hoc
habetur oꝛiginaliter Deuterono.
xij.c.⁊ Exodi vltimo.c. Ulteriꝰ
ſignabis etiaʒ tex.in.c. ſolemnita
tes el ſecundo in verſi.ſolẽnitates
eccleſiaruʒ dedicationuʒ ꝑ ſingu/
los annos ſolẽniter ſunt celebꝛan/
de ipſo domino exemplũ dãte ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
ad lraʒ.iij. Reguʒ. viij.c. ? Johan
nis.x. c. Demuz notabis clinm

eũdeʒ tex.ibidẽ.ſacta ſunt encenia
Jeroſolimis ? dies erat. ⁊ abula/
bat IJheſus in tẽplo in poꝛticu Sa
lomonis zc. In quo adde tu ꝙ;
hoc habetur Johannis.x.c.⁊ Tu/⸗
ceiuij. etiam de iſtis encenijs ha
betur expꝛeſſe.iij. Reguʒ.viij.c.⁊
pꝛio Paralipomenon pꝰ.c. Suc
ceſſiue notabis tex.in.c. in ſancta
in fi. in verſi.iuſtꝰ perijt ſepiſſime
pꝛo impio. In quo adde tu qð
bhoc habet oꝛiginaliter Joſue. vij
c.? Numeri. xv. c. Et cõcoꝛdat
etiam tex. in. c. deniqʒ ſupꝛa. vij. q
pa. z habetur etiam in ſumma.S.
pa.q. uij. Demum notabis tex.
in.c.in nocte ſancta in verſi.añ ho
ram diei tertiaʒ minime ſunt miſ/
ſe celebꝛande quia in eadem hoꝛa
dominus Iheſus cruciſfixus eſt. ⁊
ſpiritus ſanctus ſuꝑ apoſtolos le/
gitur deſcendiſſe ?c. In quo ad
de tu ꝙ hecverba habentur ad lit
teram Math. xv.c.⁊ etiã Actuum
ij. Succeſſiue notabis tex.ĩ.c
ſufficit in verſiculo xpᷣs ſemel paſ/
ſus eſt qui totum mundum rede/
mit zc. In quo adde tu ꝙ hoc
habetur per Paulum ad litteram
ad Romanos vi. c. Ulterius ẽt
notabis tex.in.c.hi duo in verſicu
lo omnipotens deus creatoꝛ pꝛim
hominem de limo terre foꝛmauit
⁊c. In quo adde tu ꝙ boc oꝛigi
naliter habetur Beneß. ij. c. in vᷣſ.
foꝛmauit dominus deꝰ hominẽ de
limo terre ⁊? inſpirauit in faciem
eius ſpiraculuʒ vite ⁊ factꝰ eſt hõ
in aiaʒ viuẽtez. ⁊ hec ſunt vᷣba foꝛ
malia qꝗᷓ ſũt ibi. Ultio notab eũ
dẽ tex. in fi.ĩ vᷣſi.xpᷣus reſurgẽs a
moꝛtuis triſticiã noſtrã in gaudiũ
vertit alleluia nobis reddidit zæc.
In quo tu adde ꝙ hoc habetur
oꝛiginaliter per Paulũ ad Roma
nos.viꝰ.c.⁊ Mathei vltimo.c.
Succeſſiue notabis tex.in.c nł
lus epᷣus in verſi. pꝛohibʒ apoſto
lus viros velato capite oꝛare in
eccleſia. In quo dicas tu ꝙ hoc

habetur oꝛiginaliter per eundem
pꝛia ad Coꝛinth.xi. ⁊.xij. c. In
ſuper notabis eundẽ tex.in verſi.
qui iniciuʒ ponit ſuppleat vſqʒ in
fineʒ ⁊c. Subſequẽter etia no/
tabis eundeʒ text.in.d.c.oĩs chꝛi/
ſtianus in verſi.non apparebit in
conſpectu meo vacuus æc In
tu adde ꝙ hoc habet oꝛiginaliter
Exodi.xxiij.c.⁊ Deuter.xvi. ⁊ Ec
cleſiaſti.xxv.c. Inſup etiã nota
bis eundeʒ tex.in verſi.
eniʒ pꝛius eſt fugiẽdũ qui omnes
poſſit curare anime paſſiones ve/
ruʒ homines pᷣpoſtero oꝛdine ãte
opeʒ ſibi ab hominibus accerſiũt
vbi auteʒ humana ſubſidia defece
rut tũc opinatur diuini poſtulãda
fauoꝛis gratiã eſſe ?c. Pꝛeter̃a
notabis tex.in.c.quãdo in verſic.
cogitatio hominis carnalis ⁊ ſecu
laris aſcẽdit nec quicquã tũc ani/
mus q; id ſoluʒ cogitet quod pꝛe/
catur. Ultimo notabis tex.in.c

de hominibus in fine in verſi.deo

offers quauis illi incognituʒ nibil
ſit ?c. In ͤ adde tu ꝙ hoc ha/
betur ad litter ã.iij. Regũ.uij.c.⁊
cõcoꝛdat etiaʒ tex.in.c.deus.S.ijꝰ
q.i. Et ex his habes nunc ea que
circa tex.merito notari potuerũt.
Uenio nũc ad gloſaſ.Et pꝛimo
ad glo.ſumme.quam gloſas iuxta
moꝛem noſtrũ diuido tibi in duas
partes. Pꝛimo oſtendit oꝛdinem
magiſtri in hac pꝛima diſtinctiõe.

Secundo pꝛincipaliter diuidit ſm
oꝛdinẽ diſtinctionũ in quinqʒ par

tes pꝛincipales hunc tractatuʒ. ſe/⸗
cunda ibi.in hac ergo diſtinctione
⁊c. Notabis inſuper glo.in di/

cto.c.pꝛecepta in verbo martiruʒ

que dixit eccleſiam appellari lo/

cum deuotum ante conſecrationeʒ
ipſius. Et glo.ĩ dicto.c.baſilicas.
in verbo docere que cõmemoꝛat
romanaʒ conſuetudinem. In-
ſuper habes etiam glo. in. d. c. ec/
cleſia multũ magiſtraliter ponẽtẽ

caſus in quibus eccleſia conſecra⸗

— — –— — — — — —

–—

ri poteſt? reconciliari. Et glo.
in.c.ſi motum.que ponit de conſe
cratione altaris.⁊ eius reconſecra
tione. Et glo.in. c. eccleſiam in
verbo celebꝛare.que ponit de mu
liere pꝛegnante moꝛtua nam ſecũ
dum glo.poteſt ſepeliri cum fetu ĩ
eccleſia.tamen ſecundum glo.con
ſueuit aperiri venter ⁊ extrahi. ⁊
extra cimiteria fetus ſepeliri.
Inſuper notabis gloſaʒ in. d. c.
vaſa in verbo vtebantur que di/
xit ꝙ licet in vaſe ligneo non de/
beat confici ſacramentum coꝛpo/
ris chꝛiſti. tamen ſi fiat perficitur
quia verbo perficitur conſecratio
7 non vaſe. Et glo.in.c. ſolẽt q̃
dixit ꝙ debitoꝛ non poteſt ſoluere
ante tempus quando tempus ẽ ap
poſitum in fauoꝛem creditoꝛis.
Pꝛeterea notabis tex. in dicto
c.ibi duo in verbo parem que di/
xit ꝙ tot aſcendent ad gloꝛiam pa
radiſi quort ceciderunt olim ⁊? non
plures. Et ex his habes nũc ex
peditionem huius pꝛime diſtincti
onis cum additionibus ſuis neceſ
ſarijs ⁊ opoꝛtums. Ludouicus
bologninus.v.i.d.⁊c.

De conſecra.di.ii.
Nſacramẽto

i rum. Hec eſt ſecũda
diſtinctio pꝛincipalis.
In qua de tribus pꝛincipaliter
tractatur. Pꝛimo a quo fuit in/
ſtitutum ſacramentum euchariſtie
In quo dicitur ꝙ a domino no
ſtro Iheſu Chꝛiſto ⁊ ĩ cena ſua cũ
apoſtolis eius.tex.eſt in.c.ꝗa coꝛ
pus.⁊ in.c.liquido eadem diſtinc
tione. In qua aliud etiam ba/
betur ꝙ in hoc ſacramento confi/
ciendo nihil debet offerri pꝛeter
vinum ⁊ aquam.tex.eſt in.c. ſicut
⁊ in.c.ſcriptura.⁊ in.c.non opoꝛ⸗
tet.⁊ in.c.in ſacramento eadeʒ di/
ſtinctione. In qua aliud etiam
dicitur ꝙ non debent pon in tali

ſacramento vue nec alia exceptis
vino ⁊ aqua.tex.eſt in.c.didicimꝰ

2 in. c. cuʒ omne eadem diſtinctio

ne. In qua etiaʒ ſubditur aliud
qꝙ ſacerdos quotiens miſſam cele
bꝛat totiens cõmunionem recipe/
re debet.⁊ nunquam debet accipe
re coꝛpus xpᷣi ſine eiꝰſanguine tex
eſt in.c.relatum.⁊ in.c.comꝑimus
eadem diſtinctione. In qua eti
am ſubditur aliud ꝙ ter ĩ anno de/
bet ꝑ laycos aſſumi cõmunio tex.
eſt in.c.⁊ ſi frequentius.⁊ ĩ.c.qui⸗
buſdam.⁊ in.c.ſi quis ⁊ in.c.ſecu⸗
lares eadem diſtinctione. Se⸗
cundo pꝛincipaliter hec diſtinctio
ponit que debent ſeruari per ſum
tes venerandum coꝛpus xpᷣi.⁊ dici
tur ꝙ debent abſtinere etiam pꝛiꝰ
ab omnibus vitis ꝙ plus eſt a p/
pꝛia vxoꝛe.tex.eſt in.c.omnis ho/
mo ⁊ ſi ſecus ſieret damnationem
2 non ſalutem acquirerent.tex.eſt
in.c.qui ſcelerate ⁊ in.c.timoꝛem
7 in. c.⁊ dixit dñs ⁊ in.c.ſi ꝑ negli/
gentiam.⁊ in.c.ſi quis per ebꝛie/
tatem eadeʒ diſtinctione. In q
ſubditur poſtmoduʒ aliud ꝙ poſt
conſecratõs nõ remanet ſubſtãtia
ſed ſpeties.tex.ẽ in.c.ſed coꝛpꝰ ea
dem diſtinctione. In qua ſubdi
tur etiam aliud ꝙ non carnaliter
ſed ſpiritualiter euchariſtiam ac/
cipere debemus.tex.eſt in.c.pꝛia.

2 in. c.non hoc.⁊ in.c.quid eſt.⁊ ĩ.

c.vt quid.⁊ in.c.dupliciter.⁊ in.c.
quia moꝛte.⁊ in.c.ſemel el pꝛimo

el ſecundo.⁊ in.c. in xpᷣo eadem

diſtinctione. In qua additur de
inde aliud ꝙ non debet ſumi eu/
chariſtia niſi a ieiunis text. eſt ĩ di
cto.c.liquido eadem diſtinctione.
In qua per multa exempla pꝛo
batur quod ſubſtantia panis ⁊ vi/
ni cõnertitur in coꝛpus ⁊ ſanguĩeʒ
Chꝛiſti verum.tex.eſt in.c.re vera
2 in.c. omnia cum multis.c. ſequẽ
tibus eadem diſtinctione. Ter

tio ⁊ vltimo ponit quare in ſacra
mento iſto digmiſſimo cum. vino

2

miſceatur aqua.de quo dic vt in.c
in calice eadem diſtictione. In
