In qua queritur an poſt reſtitu
tionem ⁊ etiam poſt vocationem
ad cauſaʒ inducie quibuſlibet ſint

cõcedẽde. In quo dicit ꝙ ſic tex.
eſt in.c.quanto.⁊ in.c.cu eccleſie

2 in. c. ei ectis ĩ. c.pꝛiꝰ in.c.ta diu

ea.q. In qua habes etiaʒ ꝙ añ
reſtitutionem quis non debet vo
cari ad cauſa tex.eſt in.c.opoꝛtet
7 in.c.ſi epiſcopus ea.q. In qᷓ
habes colligere aliqua. Et pꝛio
ex textu in d.c.opoꝛtet ibi iner/

mes inimicis nos non debemꝰ? op

ponere. Et tex.in. c. audiuimuſ
ibi epiſcopi non poſſunt conſtitui
niſi in ciuitatibus nõ minimis =c
Et hec ſunt que dici poſſunt qꝰ

dd coꝛticeʒ littere. Hunc capio
gloſas ⁊ pꝛimo glo. ſumme quam
diuido tibi in quattuoꝛ partes.

Pꝛimo ponit quiqʒ ſpẽs diuer
ſas idutiaꝝ.ſereſtitutoꝛias p̃ᷣpara
toꝛias citatoeias deliberatoꝛias =
exequutoꝛigs.· Secũdo põit qt
dies debeat pↄtinere i ſe inducie i

cauſis criminalibꝰ ? ↄcludit ꝙ re
ſtitutoꝛie nõ debet excedere anuʒ
vel ſüt i arbitrio iudicis,. Citato
rie vero habent duosvel tres mẽ
ſes.ſʒ pᷣparatoꝛie hu‚t ãnum æ hec

in criminalibus. Tertio ponit
quot dies debent ↄtinere iudutie
in cauſis ciuilibus. In quo tenʒ
qꝙ deliberatoꝛie habẽt.xx.dies ci
tatoꝛie vero.xxx. iudicatoꝛie vᷣo
quattuoꝛ menſes. Quarto ⁊ vl
timo ponit vtrum in cauſis crimi
nalibꝰ hẽant locũ omnes indutie
ſupꝛa enumerate. æ concludit ꝙ;

—. — — — —

— —

—— —.. —— —, ſQOQ. — —ern

ſic exceptis deliberatoꝛijs ꝛ ibi ĩ
cauſa criminali. tertia ibi ĩ ciuili
aũt.quarta ibi ĩ crimiali aũt dat
Inſuper habes glo.ĩ.d.c.opoꝛ
tet in verbo nudi que dixit ꝙ ſpo
liatus in modico tenetur reſpon/
dere nec eſt ante omnia reſtituen
dus ⁊ glo.in.d.c.ſi epiſcopꝰ ĩ ver
bo ↄuocari que ponit quomodo
2 quãdo citatio redditur nulla et
quõ ⁊ qñ citatus tenetur ↄparere
⁊2 qñ non. Et glo.in.c.qꝛ in vᷣbo
de cauſa que multum magiſtrali/
ter loquitur que ponit quando ꝗſ
remouetur ab adminiſtratione ?
qui poſſint admitti ad petendum
remoueri. Et ſubdit alið ibi gl.
in fine ꝙ pꝛelati remoti ab admi/
niſtratione tempoꝛaliuʒ ꝓpter ſu
ſpitionem. Tamẽ adhuc remanẽt
plati q̊ͥ adiobediẽtiã ſibi pſtädaʒ .
t ex hijs habes ea que ↄmode
dici poſſũt ĩ hac ſ̃a qõe tertie cau
ſe pꝛincipalis. Ludo. bok.
liu.q.in.
uod Vero. pee
eſt. iija. qõ huius tertie
cauſe. In qᷓ qrit᷑ quo
ſpatio menſium inducie ſint cõce
dende vtriqʒ parti. In quo dr
ꝙ iſtud eſt in arbitrio iudicis ex
iuſta cauſa.tex.eſt in.c. cum accu
ſatus in.c.de indutijs in.c.indutie
el pꝰ.⁊ el.ijꝰ.in.l.libellũ ⁊ auten.
offeratur canonizatis hic ea.q.
In qꝗ hẽs colliger̃ aliqᷓ rlatu di
gna.⁊ p ex tex.ĩ.d.c.ð indutijſ ibi
indutie non ſub anguſto tẽpoꝛe.ſʒ
ſub longo tempoꝛis ſpatio ↄcedẽ
de ſunt cũ quo tex.ↄcoꝛdat tex.j.
q.ꝓxima in.c.pꝛius vbi eſt tex.ↄ
ſimilis. Inſuper notabis text.
etiam in.S.ei aũt ibi inſtructꝰ eẽ
non potuit ꝗ pꝛeter ſpem ad alie
num iudicium trahitur ?ꝛc. Et
tex.in.S.qð fieri non debʒ ibi ex
ceptio foꝛi dilatoꝛia eſt atqʒ ideo
in initio litis dʒ opponi ⁊ pꝛoba⸗

ri pemptoꝛias aũt exceptionesvt
ſunt pꝛeſcriptiones longi tempo/
ris ſufficit in inicio cõteſtari. Et
hec ſint qꝰ ad tex.⁊ ẽt qͥ ad gloſaſ
quia hic nõ habemus glo.ſumme
Uñ hic circa gloſas inſiſtendũ nõ
eſt niſi ꝙ habes glo.vnã in.S.cuʒ
vero in verbo in indicijs que vult
q iudex appellatoiſ tenet dare in
ducias ſicut iudex cauſe pꝛincipał
t habes aliaã glo.in dicta au/
ten. offeratur in verbo ſideiuſſoꝛe
que ponit late materia fideiuſſiõiſ
pꝛeſtaãde in iudicio.ſ.ꝑ quẽ pᷣſtari
dẽat ⁊ quãdo. Et eſt hic alia gl.
in. d. S. ꝙ fieri in vᷣbo iurauerit q̃
voluit ꝙ vbicunqʒ intereſſe petit
ex delicto alicꝰ põt pꝛobari ꝑ iu/
ramẽtuʒ.ſecus ſi petit᷑ ex ↄtractu
qꝛ tunc legittie pꝛobari debet.ſ.ꝑ
teſtes. Lodo.bolog.
lii.q.uiu.
uod vero.
q Herc eſt qrta qſtio huiꝰ
ttteercie cauſe. In qua q/
ritur vtrũ infames ⁊ nõ legittime
ↄiuncti admittãtur ad accuſatiõʒ.
In q dr ꝙ; nõ tex.ẽ in.c.alieni.?⁊
in.c.beatus.⁊ in.c.ſi ꝗs.⁊ in.c.cõ
ſanguineoꝝ.⁊ ĩ.c.cõſpiratoꝛes.⁊ ĩ
c.nullꝰ.⁊ i.c.oẽs.⁊ ĩ.c.clericus.⁊ ĩ
c.hi qui. ⁊ in.c.detractoꝛes ea.q.
Plus dicas ꝙ tales ꝑpſone intan
tũ ꝓhibẽtur accuſare ꝙ aduerſus
aliquẽ xpᷣianũ religioſum quantũ
cunqʒ abiectũ audiri non debent.
tex.eſt in.c.nulli ea.qoõne. In qᷓ
habes aliqua colligere. Et pꝛimo
ex textu in.d.c.beatus ibi tranſ/⸗
greſſoꝛes ſponte legis ſue eiuſqʒ
violatoꝛes apoſtate nominantur.
Et tex.in. d. c.ſi quis ibi ſides ?
cõuerſatio pꝛimo ſcrutanda ſunt.
Et tex.in.d.c.conſanguineoꝛuʒ
ibi omẽs inceſti macula pollutus
infamis eſt. Et tex. in dicto. caꝰ.
hij qui ibi. nolo moꝛtem pecca⸗
toꝛis.ſed vt conuertatur ⁊ viuat.

In quo adde ꝙ hoc habet᷑ Eʒe
chielis.xviij.c.⁊ cõcoꝛdat ẽt text.

in. c. admonere.j.xxxvi.q.va.

Inſupꝑ notabis tex.in.d.c.vtra
ctoꝛes ibi.detractoꝛes eradicandi
ſunt. In quo adde tu ꝙ hoc ha
betur Pꝛouerb. xxiiij.c. Et hec ſint
quo ad tex.⁊ etiam quo ad glo.qꝛ
glo.hic non multũ faciũt ? maxie
glo.ſũme que nihil habʒ.⁊ alie eẽt
nõ multũ faciũt excepta glo.in.c.
engeltrudã quod eſt.c.fi.in verbo
anathemate.que ponit multũ dili
genter materia excoĩcatõnis que
dixit inter alia vnũ de ſe ſatis no/
tuʒ ꝙ moꝛtuus interſici nõ poteſt
Et hec ſint quo ad ea que ↄcernũt
hanc quarta queſtioneʒ huius ter
cie cauſe. Lodo. bolog.

iii.q.v.
Mod vero.

Hec eſt quita qſtio hu/
uus tercie cauſe pꝛinci/
palis. In qua querit᷑ vtruʒ teſtes
Rint pꝛoducendi ð domo accuſato
ris.⁊ an inimici poſſint etiam eſſe
teſtes. In quibus duobꝰ dicit
ꝙ non. tex. eſt in. c.cõſanguinei. 2=
in.c.accuſatoꝛes.in.c.de accuſatio
nibꝰ.i.c.ſuſpectos.ĩ.c.ð accuſatõ
nibus.in.c.canonicã in.c.accuſa⸗
toꝛes el ijꝰ. ⁊ in.c.accuſatoꝛes el

iij. ⁊ in. c. accuſatoꝛes el.iiijᷣ. ea.

q. In quibus iuribꝰ aperte ꝓbat
pꝛĩa cõcluſio. Secũda vo con/
cluſio ſupꝛa relata pꝛobatur in.c.
omnes. ? in. S. ꝙ vero inimici.? ĩ
c.quia ſuſpecti quod eſt.c.fi.j.ea.
In qua habes notare aliqua 2z
pꝛĩ o ex tex.i.d.c.accuſatoꝛes el pᷣ
in ſi.ibi inoffenſus accuſatoꝝ ⁊ te
ſtiũ affectus querẽdus eſt ⁊ nõ ſu
ſpcũs ⁊c. Et tex.ĩ.d.c.de accuſa
toꝛibꝰ in vᷣſi.ſi quis inſidias ⁊z pꝛe
das põtificibus a quibuſcũqʒ illa/
tas ad eccleſiaſticaʒ ꝓtulit noticiã
potiat honoꝛe ?c. Et tex.in. d.c
accuſatoꝛes el.iij. ibi Loth ingręſ

1

accuſatoꝛes el.iiij.ibi ꝓpinꝗtatis

7 familiaritatis ac domeſticitatis
affectio veritatem impedire ſolet

amoꝛ carnalis ? timoꝛ atqʒ auari

tia plerũqʒ ſenſus humanos ⁊ ꝑj/

uertunt opinioes. Et text. in. c.
quia ſuſpecti ibi ꝗd grauiꝰ z ama

bilius dare quiſquaʒ inimico põt

ꝗG̊̊z ſi ei ad impetranduʒ cõmiſerit

quem ledere foꝛte voluerit ⁊c.q̃ſi
velit dicere facere euʒ iudicẽ con/
tra te. Et ex his habes ea ꝗ cir/
ca tex.cõmode dici poſſunt. Nuũc
vẽio ad gloſas.Et pꝛio capio glo
ſũ me quaʒ diuido tibi in quatuoꝛ

partes. Pꝛimo põit qui cõtinean
tur appellatõe domeſticoꝝ. Et cõ
cludit ꝙ colonus libertus merce/

narius ? omnes qui ſunt de fami/
lia oẽs hij dicũtur eſſe in numero
domeſticoꝛuʒ. Secudo enumerat

gliquos qui non ſunt domeſtici z

tamẽ nõ poſſunt eſſe teſteſ vt ſunt
amici.Cercio ponit vtruʒ inimici
repellantur a teſtimonio. In quo
concludit ꝙ ſic ſi ſunt inimici ex

cauſa capitali.alias autem ſecus.

Quarto ⁊ vltimo ponit vtruʒ
ↄſanguinei poſſint teſtiſicari ꝓ cõ
ſanguineis. In quo ↄcludit qðᷣ
nõ niſi in cauſis matrimonialibꝰ.
ha ibi ? eſt notandum. tertia ibi

item inimicus capitalis. quarta
ibi item conſanguinei. Inſuper
habes glo. in. d. c. canonicam iver

bo gentis que dixit qð iniquum

eſt dicere ꝙ teuthonicus non poſ
ſit teſtinicari contra gallicuʒ. Et

glo. in dicto.c.conſtitutõnis ĩ ver
bo male ſici que dixit ꝙ crimẽ ma
leficoꝝ eſt publicũ.⁊ hic non ſunt

alia. Ludouicus boł.

lii.q. vi.
Xtra pzꝛouiti
e am. Hec eſt. via q̃ſtio
huuius tertie cauſe pꝛin
cip alis in qua querit vtrũ reꝰ ſit

=☛ = —

perducendus extra puintiäã. In
qua ↄcluditur ꝙ non text.eſt in.c.
ibi ſemper ⁊ in.c.ſi quis.⁊ ĩ.c.pul
ſatus.⁊ in.c.vltra ꝓuintiam. ⁊ ĩ.c
accuſatus.⁊ in.c.diſcutere.⁊ in.c.
quãuis.⁊ in.c.multum ſtupeo.⁊ ĩ
c.dudum ea.q. Adeo qꝙ dicimꝰ
ſententiam aliter latam eſſe irritã
tex.eſt in.c.vitam in.c.peregrina
in.c.leges in.c.nõ liceat in.c.vna
quaq; ꝓuintia in.c. neminem ĩ.c.
qui crimen ea.q. Tamen ſpᷣdicta
ꝓcedũt niſi ex cauſa lex diſponat
contrarium tex. eſt in.S.aliqñ.⁊ ĩ
c.hec quippe ea.q. In qua hẽs
notare aliꝗ relatu digna. Et pei
mo ex tex.in.d.c.ibi ſemper iver
ſicuꝰ ibi ſemper cauſa agatur vbi
crimen admittitur.æ qui non ꝓba
uerit ꝙ obiecit penam quam intu
lerit ipſe patiatur c. Et tex.in
9.exceptio ibi exceptio foꝛi dila/
toꝛia atqʒ ideo ĩ initio litis debet
opponi ? ꝓbari. Et tex.in.d.c.
multum ſtupeo ibi ſicut multũ noſ
ea que a te pie facta ſunt letificat
ita nimium ea que ꝑperaʒ ſunt ge
ſta ↄtriſtãt. Et in.c.duduũ ibi be
atus Petrꝰ apoſtolus fuit pꝛimuſ
omnium apoſtoloꝛum. In quo
vltimo adde qð hoc habet᷑ Tuce
vi. c. ? Mathei.xvi.c. Inſuper
notabis tex.in.d.c.hec quippe ⁊c

in fine ibi eccleſias domini per di

ſcoꝛdias regum diuiſionis aliqua
pati damna nõ eſt neceſſe cũ qua
tum ex ſe eſt pacem quaʒ pᷣdicant
ſeruare ſtudeant inuicem ⁊ in om
neſ. Et tex.i.d.c leges ibi Loth
ingreſſus es inquit vt aduena ⁊c.
In quo dic ꝙ hoc habetur Be
neſis. xviiij.c.⁊ ſupꝛa.q. pꝛoxima
in.c.accuſatoꝛes el terʒovbi eſt ſi
milis tex. huic. Pꝛeterea nota
bis tex in.d.c.neminẽ ibi actoꝛ fo
rum rei ſequitur. ⁊ hec ſũt q̃ dici
poſſunt quo ad tex. Nũc capio
gloſas.Et pꝛimo glo.ſumme quã
diuido tibi in duas partes. Pꝛi
mo ponit vᷣeciſionem huius qõis

vt. S. dixi in pꝛincꝰ. ⁊ ponit etiam
penam gſacientibus dicens ꝙ ac⸗
toꝛ amittit cãm. reus vero habet
ꝓ cõdemnato. pꝑ tex.i.l.in crimĩa
li.C.de iuriſdic.omni.iudi. Se
cundo enumerat ſeptem fallenti/
as a pᷣdicta regula quas in tribuſ
carminibus poſuit vʒ. Contractꝰ
crimen reus ⁊ res litigioſa. Uir
ratio ſimilis vel pꝛouocat atqʒ re
cuſat.Excellit iuſſus vel ſi conſen/
tit vterqʒ ⁊c. Et habes etiã gl.
in.d. S.exceptio que ponit multũ
magiſtraliter que exceptio ſit di/
latoꝛia.⁊ que peremptoꝛia.⁊ que
anomala.æ quãdo opponi poſſint
Kt glo.in.c.duduʒ in verbovo
luerunt que dixit ꝙ chꝛiſtus pꝛin/
cipaliter dedit pꝛimatum eccleſie
Et glo.in.d.c.nemimem in ver
bo ꝓuintiam que dixit ꝙ ſi aliꝗs
impetrauit reſcriptuʒ ad iudicem
alterius ꝓuintie.non ſufficit ꝙ vl
tra duas dietas nõ trahat aduer/
ſarium.ſed etiam requiritur ꝙ ex
tra ꝓuintiam eum non trahat niſi
in re ſcripto fiat mẽtio licet minuſ
ſit ſpatium ad qð citat q; due die
te. Ex quibus omnibus habes
nunc ea que cõmode colligi poſ/
ſunt in hac.vi.q.tertie cauſe pꝛĩ/
cipalis quo ad tex.⁊ etiaʒ quo ad
apparatum gloſarum.
iu.q. vu.
nod autem.
Pec ẽ ſeptima queſtio
huiꝰ tertie cauſe. In
qua queritur vtrum quis poſſit eſ
ſe iudex in cauſa criminali quado
pari vel maioꝛi macula notat᷑ ipᷣe
iudicare debens q; accuſatus.
In quo dicitur ꝙ non tex.eſt ĩ
c. infamis. in. S. tria ſunt ⁊ in.l.
infames ⁊ in.l.ſi quis adeo. ⁊ in
l.quanuis.⁊ in.c.quis ſine pecca/
to.⁊ in.c.iudicet.⁊ in.c. in graui/
bus.⁊ in.c.poſtulatus.⁊ in.c. ſa⸗
cerdos quod eſt capituluʒ fi.ea.q
g

In qua ha bes notare aliqua⁊
pꝛimo ex tex. in. d.l.infames ꝗᷓ eſt
hic canoniʒata.⁊ eſt.ff.de his qui
not.infa.⁊ maxime ibi dũ dicit af
finitates eas accipere debemꝰ nõ
que quondaʒ fuere ſed pꝛeſentes.
᷑ tex. in. S. item teſtatur. ibi il
le qui trabem geſtat in oculo pꝛo/
batur non poſſe educere feſtucam
de oculo fratris ſui. In quo ad
de ꝙ hoc habet Luce.vi.c.⁊ Ma
thei.vij.Et concoꝛdat cuʒ hoc tex.
j.xxxiija.q.vi.in.S.pꝛio. Inſu
per uotabis tex.ibideʒ in verñ.cu
lus vita deſpicit᷑ reſtatvt eius pꝛe
dicatio contemnat. Et tex.in. d.
c.qui ſine peccato ibi.Qui veſtrũ
ſine peccato eſt pꝛimus in illaʒ la/
pidez mittat. In quo adde qð
hoc habet᷑ Johã.viij.c. Et cõcoꝛ⸗/
dat tex.j.de peni.diſ.vi.c.vbi ſa/⸗
cerdos. 7. J. xxxij.q.pꝛia quod au/
tem. ⁊. xxxij.q.vi.in.S.i. Suc/
ceſſiue notabis text.i.d.c.qui ſint
ibi.pꝛius ꝓpꝛia coꝛrigant.Et tunc
alios repᷣhend at. Et ibidẽ cũ tri
bꝰ beniamin ĩ carnis ſcelere fuiſſʒ
obꝛupta collectus cuʒ Iſrael vlci/
ſci iniquitateʒ voluit ſed tamen ſe
mel ⁊ iteruʒ ĩ belli certamine ipſe
pꝛoſtratus eſt. In quo adde ꝙ
hoc habetur Judicuʒ. xix.⁊.xx. c.
Pꝛeterea notabis text.in.d.c.
iudicet ibi iudicet ille de alterius
erroꝛe qui non habet in ſeipſo qð
condemnet. Et ibidem.iudicet
ille qui non agit eades que in alio
putauerit puniẽda. nec cuʒ ð alio
iudicat in ſe ferat ſententiaz. Et
ibideʒ. bonus iudex nihil ex arbi
trio ſuo facit nec domeſtice ꝓpꝛie
voluntatis ſed iuxta leges ⁊ iura
pꝛonuũciat. quem tex.totũ bene ſi/
gnabis. qꝛ eſt aureꝰ cõtra iudicar
volentes que conſiderare debeãt.
Inſuper notabis tex.in.cᷣ. in
grauibus ibi irati animus pꝛocul
dubio ad deterioꝛa pꝛouocat cuʒ
is qui diſplicet ad intercedendum
mittitur. In quo adde tu ꝙ ſe/

cus eſt ſi mittitur ile qui placet.

tex.eſt in.c.ego in fi.ſupꝛa.pa.q.
vij. Inſuper nota text. ibidem
victime impioꝛum abhominabi/
les ſunt deo. In quo adde qðᷣ
hoc ad litteram habetur Pꝛouer
bioꝛum.xv.c.vbi ſubditur ꝙ vo/
ta iuſtoꝛum ſunt placabilia. In/
ſuper notabis tex.in.d.c.in graui
bus. ibi reſpexit deus ad Abel ⁊
munera eiꝰ .ad Chaym vo ⁊? mu/
nera eius non reſpexit. In quo
adde qð hoc habetur GBeneſis.x.
cao. Succeſſiue notab tex. in. c.
poſtulatus ibi poſtulatus iudicar
dominus de peccatrice non ſtatiʒ
dat iudicium.ſed pꝛius ſe inclinãs
⁊c. In quo adde qð hoc habet
Joh. vij. ⁊ viij. c. Inſuper nota/
bis tex.in.d.c. ſacerdos ibi ſapi
ens medicus ⁊ pfectus pꝛimũ ſua
peccata diluere ſciat.⁊ poſtea alie
na detegere ⁊ ſanere ⁊ non publi
care ⁊ c. Item notabis text. ibi
dem. Sal infatuatum ad nihilum
vtile eſſe dicitur niſi pꝛoiciatur fo
ras ?c. In quo tu adde ꝙ hoc
habetur pꝛimo Regum.v.capiꝰ.
x᷑ ibidem in verſi. Saul cuʒ a
domino eſſet repꝛobatus populũ
dei iudicabat. In quo adde ꝙ;
ho hr̃ pᷣ. Reg.xi.⁊.xvi.c. Inſuꝑ
notabis tex. ibides in verſi.cũ da
uid eſſet adulter æ homicida ĩter/
rogatus a pꝛopheta ſentẽtiã dedit
qui ouem pauperem rapuit dicẽs
iudiciuʒ moꝛtis eſt viro huic.
In quo adde quod hoc habe/
tur ſecundo Reguʒ.xij.capitulo.
Et notabis text.ibi etiã in ver
ſi. Salomon cum amoꝛe muliercu
larum deos gentium qreret plebſ
Iſrael ad eius iudicium conflue/
bat. In quo adde mu ꝙ hoc ha/
betur. iijꝰ. Regum.xio.capitulo.
Et ibidem in verſi. Achab quã
uis coleret Baal tamen decem tri
bus iudicabat. In quo adde q;
hoc habetur.iij. Reguʒ.xxi.capꝰ
Inſuper notabis textuʒ ibideʒ

ſuper cathedram Moyſi ſederunt
ſcribe ⁊ phariſei. In quo adde q;
ꝙ hoc habetur Math. xxiij.⁊ hec᷑
ſint que Po ad coꝛticẽ lr̃e dici poſ
ſunt. Nuncveio ad gloſas d cõ
mẽoꝛatione digne eſſe vidẽtur.⁊
pꝛimo capio glo.ſũme que poteſt
diuidi in tres partes. Pꝛimo põit
vnaʒ diſtinctõeʒ circa hanc queſti
onẽ. Secũdo põit alia diſtictio
neʒ circa eãdez met qſtiõj. Ter

cio ⁊ vltimo ponit vtrũ ſemel tol

leratus poſſit poſtea recuſari pꝛo
pter infamiã ſuaʒ. In quo conclu
dit ꝙ ſic per tex.iĩ.c.ſciſcitatus ex
tra de reſcrip.ſᷣa ibi.vel diſtingue
tercia ibi.illud tamẽ certũ eſt ⁊c.
Inſupꝑ habes glo. in.S.tria in
verbo putaret᷑ que dat vnũ intel/
lectũ ad.l.barbarius.ff.de offi.pᷣ/
to.ſ.qꝙ ideo ibi valuit ſentẽtia la/
ta per ſeruũ reputatũ liberũ quia

ↄfirmata ſuit poſtea a peĩcipe ali/

as autẽ nõ valuiſſet ſm glo. Et᷑
ex hoc infert etiã glo.ꝙ ſententia
lata ab excoĩicato qui publice ha/

bebatur pꝛo nõ excoĩcato non va
let.de quo dicemus hoc anno deo

dante in. l. i. C. de teſtamẽ. In/
ſuper notabis glo.in.d.l.infames
in verbo non audit q di xit ꝙ nul/
lus eſt adeo ſurdus quin aliqꝗd nõ
audiat.allegat.l.diſcretis.C.ꝗ te/
ſta. face.poſ. Pꝛeterea notabis
etiaʒ glo.in.d.l.inſames in verbo
quondã que dixit ꝙ moꝛtuo vno

ex cõiugibus ſoluit᷑ affinitas quo

ad alia non ãt quo ad impediedũ
mrioniuʒ. Et glo.in.d.l.ſi quis
in verbo maluerunt que dixit qðᷣ

iudex nõ tenet᷑ audire aduocatos

niſi quantuʒ vult. Et glo.ibideʒ
in verbo ad turpẽ que dixit ꝙ bo

na dona ſunt danda doctoꝛibꝰ qð

nota.tũ intellige qñ ſunt doctoꝛeſ

2 nõ doloꝛes ⁊ doctoꝛelli. Et glo

in.S.cognitoꝛe in verbo iudicẽ q̃
dixit ꝙ ꝗs in cã ſua ⁊ liberoꝝ põt
ludicare vſqʒ ad litem ↄteſtatã ðᷣ
quo vide tu in.l.ꝗ iuriſdictõi.ff.ð

iuriſdic.om.iudi. Ulterius no/
tabis glo.in.S.ſi ꝗs vero in vvbo
iudex que ponit rationẽ quare de
iure ciuili oꝛdinariꝰ iudex nõ põt
eſſe arbiter licet de iure canonico
ſit ſecus ⁊ plus tenet hec glo.ideʒ
eſſe de iure ciuili. Notabis etia
glo.in.S.poꝛro que ponit magi/
ſtraliter que ſit infamia iuris ⁊ qᷓ
ſit infamia facti ? ex qua ſentẽtia
irroget᷑ Cõcludens etiaʒ ꝙ de iur
canonico omne crimẽ moꝛtale in/
famat. Et glo.ĩ.d.c.iudicet que
ponit an iudex teneat iudicare ſᷣʒ
cõſcientiã. ⁊ concludit ꝙ ſic ſecũ
dum tamen eas quam habet vt iu⸗
dex non vt homo. Et glo. in. d.
c.poſtulatus inverbo ſcribebat q̃
tenet ꝙ ſententia poteſt ſcribi in
pariete ſicut edicta pꝛetoꝛum oliʒ
ſcribebantur in albo. Et ex his
habes expedita ea omnia que cõ/
cernũt hanc ſeptimã queſtione.?
que nota digna fuere in tex.⁊ glo
ſis. Ludouicus bologninus

iii.q. vili.

Nod vero.
Hec eſt. viij.q̃ſtio huiꝰ
tertie cauſe pꝛincipalis
In qua queritur vtrum epiſco/
pus poſſit audiri vel iudicari ab
vno tantum. In quo dicitur ꝙ
nõ tex.eſt in.c.accuſatoꝛes ⁊ in.c.
cuius in agendo ⁊ in.caꝰ.ſuggero
qð eſt.cam.fi. eanadem qõe. In
qua habes notare aliqu?s. Et
peimo ex tex.in.d.capitulo accu/
ſatoꝛes ibi nullum nanqʒ eoꝝ ſen
tentia a non ſuo iudice dicta con/
ſtringat ꝛc. Et tex.in.d.c.cuiuſ
in fi.ibi abſens nemo iudicet᷑ ꝗqa
leges diuine ⁊ hnmane hec pꝛohi
bent nec in tex.ſunt alia pꝛo nunc
Aſſumo nũc gloſas.⁊ pꝛio glo.
g 2

ſumme que poteſt diuidi in tres ꝑ
tes. Pꝛimo decidit hanc queſtiõʒ
pꝛout ſupꝛa dixi in pꝛincipio. Se
cundo ponit vtrũ plures epiſcopi
iudicates contra epiſcopũ ſint ap/
pellandi iudices.an vᷣo aſſeſſoꝛes.
Et cõcludit ꝙ ſunt oꝛdinarij iudi/
ces per text. in.c.ſcitote.vi.q.iij.
CTerc o ponit vtruʒ plures epi
ſcopi debeant eſſe pᷣſentes quado
pap a delegat cauſaʒ epiſcopi vni
epᷣo.Et in hoc vltimo concludit ꝙ

ſic per tex. in.c.hec quippe.s.ea.

q.vi.ſᷣa ibi.⁊ tales coepiſcopi.ter
cia ibi.⁊ ſi papa delegat ⁊æc. Nec
hic ſũt alia quo ad tex.vel gloſas

.lu.q.vuu.
E accuſatoꝛi
d bus. Hec ẽ.viiij.que
ſtio huius tercie cauſe
pꝛincipalis. In qua ponit᷑ vtrum
accuſatoꝛes vel teſtes poſſint ab/
ſentes accuſare vel contra eos te
ſtiſicari. In quibus duobus cõclu
ditur ꝙ non.tex.eſt in.c.accuſato

ri. ⁊ in.c.caueat.⁊ in.c.abſente.⁊
in. c. omnia.⁊ in.c.non opoꝛtet. ⁊

in.c. habeatur ⁊ in.c.qui accuſare

2 in.c.dignuʒ eſt.⁊ in.c.abſente.⁊
in.c. abſens.⁊ in.c.carte.⁊ ĩ.c.hoꝛ
tamur. ⁊ in.c.neceſſe quod eſt.c.
fi. ea.q. Plus dicit᷑ ꝙ etiam in
abſentẽ non poteſt ferri ſententia
niſi quis eſſet abſens ex contuma
cia. text.eſt in.c.re vera.in.c.ab/
ſens.ĩ.c.indicas ea.q. In qua ẽt
habet᷑ ꝙ teſtes non poſſunt teſti/
ficari regulariter niſi de his qͥ pꝛe

ſẽtialr ?= veraciter viderüt ? vno

2 eodeʒ tempꝑpe.tex.eſt in.c.ſi debi

tum.⁊.c.nihilominus.in.c.pura ⁊=⁊

9. ſimul autez ea.q. In qua ha
bes modo colligere aliqua.⁊ pꝛio
tex.in.d.c.abſeus. ibi.pꝛo pᷣſenti
ex cõtumacia abñũteʒ habere facit

Et ibideʒ. abſens nemo iudicetur
qꝛ diuine ⁊ bumane leges hoc pꝛo

hibent. In quo adde ꝙ hoc ba

betur Actuũ.xxiiij.c.⁊ ĩn.l.abſen/
teʒz. ff. de penis. Inſuper nota/
bis tex.in.d.c.indicas ibi cui ma/

gis cõſulendum ſit quẽ puniẽdum

vel ⁊ aliquo modo feriendum ⁊?c.
Et tex.i.d.S.ſimul autẽ.ibi.diuer
ſitas tempoꝛũ eoꝛũ teſtimoniuʒ ñ
admittit ⁊c. Et ex his habes ea qᷓ
concernũt litterãà. Nunc capio
gloſas.⁊ pꝛimo glo.ſũme qua di/
uido tibi in quatuoꝛ partes. Pꝛio
ponit quid iuris in hac queſtione
inſpecto iure ciuili.cõcludẽs ꝙ eo
iur e nunq; ꝓceditur contra abſen
teʒ lite non conteſtata niſi contra
apparitoꝛes. nam bona ↄtumacis
conſfiſcant᷑.l.ija.C.de requi.reis.
Secuũdo ponit quid iuris inſpe
cto iure canõico. cõcludẽs ꝙ ſi lis
non eſt cõteſtata nec liquet de cau
ſa.⁊ tunc quis eſt excõmunicãdus
c.rurſus.c.quicunqʒ.xi.q.iij.aliaſ

autẽ pꝛoceditur contra abſentem.

Tercio ponit aliquos caſus in
quibus ꝓceditur contra abſentes.
2z in quibus teſtes recipiũtur lite

non cõteſtata. Quarto ⁊ vltio

ponit aliquos caſus in quibus in
cauſa ciuili ꝓceditur vſq; ad ſen/

tentiaʒ diffinitiuã incluſue lite nõ

conteſtata.ſᷣa ibi ſm canones. ter
cia ibi niſi aliquid ſpeciale dicat.

quarta ibi.ſed in cauſa ciuili non

pꝛoceditur. ⁊c. Inſuper notabis
glo.in.c.caueant in verbo irrita.

que magiſtraliter loquitur circa

hoc vtrum ſententia ſit uulla quã/
do peremptoꝛia nõ venit ad noti
ciam abſentis.⁊ late explicat iſtũ
paſſum concludens ſufficere ꝙ ꝗs
citetur publice ad domum. Et
glo. in dicto.c.re vera ĩ verbo ex/
cõmunicationeʒ. que voluit ꝙ ex
cõmnnicatus põt appellare. Et
glo. in dicto.c.teſtes in verbo pꝛe
ſentes.que dixit ꝙ in cauſis cri/
minalibus teſtes debent eſſe pᷣſen

tes. ſed in ciuilibus ſeruatur con/
ſuetudo regiõis in hoc. Et glo

ibidem in verboviderũt in fi.que

=g nn —
= = · 3.☛ — ⏑☛ t, - – — –☛ – —- — — LoLo- -C-&—

— — — —— — ( —— 0

2

voluit qð cecus poteſt teſtiſicari
qñ habet notas voces contraben
tium de quo vltimo vide ẽt ꝑ ſpe
culatoꝛem in tiꝰ de teſte in. S.pꝰ
in verſiculo ſed ꝗd ſi cecꝰ. Et vi
debis glo.ibideʒ inverbo pꝛeſen
tia que dixit quem dici pᷣſentẽ ſi ẽ
in eadem domo dum tamen audi
re poſſit.⁊ glo.in. S.de his.in ver
bo audierunt que multuʒ mgr̃ali/

ter loquitur circa materiã teſtiũ
ſcilicet an valeat teſtimoniũ ð au

ditu. vbi concludit ꝙ non niſi in
aliquibus caſibus de quibus ibi ꝑ
eaʒ. ⁊ ibi ẽt eadem glo.ponit quo
teſtis ðbeat eẽ rogatꝰ notabis ẽt
glo.in.d.c.nihilominus in verbo
ſimul que ponit de teſtibus ſuſan
ne quõ fuerunt repꝛobati ⁊ de te
ſtibus deponentibus de actu quẽ
viderunt ſuceſſiue om̃s exvno fo
ramine in quo concludit qð valet
2 ponit exemplũ de teſtibus qui
viderunt aliquos foꝛnicari. Et
ibidem gl.ĩ.fi.tenet aliud ꝙ teſteſ
nõ tenentur expꝛimere diem ſed
bene mẽſeʒ. Et glo.in.d.c.hoꝛta
mur in verbo amputari que vult
qð iudex poteſt pꝛeſtare teſtibus
ſaluum conductum ⁊ ſecuritatem
vt veniant ad teſtificandum alle/

gat.c.cũ accedẽs.extra vt lite nõ

cõteſt. Ex quibus omnibus ha
bes nunc omnia que concernunt

hanc. viiij.q.pꝛĩcipalem ⁊ in tex.
⁊ in gloſis que annotari debuerũt

Ludouicus bologninus
lii.q.x.
Mod vero.

Pec eſt.x.queſtio hu/
ius tercie cauſe pꝛinci/

palis. In qua qritur vtruʒ accu
ſatoꝛes deficientes in vno capitu
lo ſint admittẽdi ad cõſequẽtia ca
pitula. In quo bꝛeuiter concludit᷑

ꝙ non. tex.eſt in.c.placuit.⁊ in.c.
eos. ⁊ in.c.ſi accuſatoꝛ quod eſt.c.
fi.ea.q. In q̃ quo ad tex.nõ ſũt

alia notanda. Capio gloſas. ⁊=
pꝛimo glo.ſumme quaʒ diuido in
quatuoꝛ partes ſᷣm ꝙ refert qua/
tuoꝛ opiniones circa hanc queſti/
oneʒ.ſᷣa ibi. Ugolinus ⁊ alij diſtin
guũt.tercia ibi.quidã dicũt.quar⸗
ta ⁊ vltima ibi tu diſtingue.vbi cõ
cludit ꝙ ſi quis accuſat de plurib⸗
crimiuibus ⁊ invno deſiciat ſi eſt
calumniatoꝛ non admittitur ad a/
lia ſecus ſi non ſit calumniatoꝛ.
Inſuper habes glo.in.d.c.pla
cuit in verbo non admittatur ĩ ſi.
quevoluit ꝙ exceptõ dilatoꝛia ſu
perueniens poſt lit.cõteſt. poteſt
opponi poſt litem conteſtatam ali
as autem non ⁊ hic non ſunt alia
nota digna quia beeuiſ eſt qõ ĩ ſu
materia pꝛout vides.
lii.q.xi.
b accuſato
4 Hec eſt.xi.? vltima qᷓ
ſtio huius tertie cauſe
pꝛincipalis.qua queriturvtruʒ ac
cuſatꝰ poſſit accuſare accuſatoꝛẽ
in quo concluditur ꝙ non miſi in
aliquibus caſibus. Pꝛio poſtqᷓ;
ſe purgauit. Secundo quando de
maioꝛi crimine vellet eum accu/
ſare. Tertio ſi ſuam vel ſuoꝛum
iniuriã ꝓ ſequeretur. Quarto qñ
queſtio eſſet pꝛeiudicialis tex.eſt
in c. neganda ⁊ in.l.neganda ⁊? in
c.non eſt ⁊ in.S.hoc autem ⁊ i.S.
aliquando ⁊ in.l ciuili queſtione
7 in.l.pꝛius ⁊ in.l.qui confitetur
2 in.l.ſi quis ex familiaribus ea
queſtione. In qua ſunt canoni
zate omnes pꝛedicte leges vt ap
paret ex ea. Ex qua hẽs collige
re vnum tantum ex text.in.d. l.ci

uili ibi maius merito minoꝛi pꝛo

fertur. c. Nec hic ſunt alia
quo ad text. CLapio nũc gloſas
Et pꝛimo gloſam ſumme quã di/
uido in duas partes.pꝛimo ponit
diſtinctionem bimembꝛem circa
hanc queſtionem concludens pꝛo
3

ut ſupꝛa dixi. in pꝛincipio.? maxi
me quãdo reus vult venire cõtra

accuſatoꝛeʒ per moduʒ accuſatio

nis. ⁊ nomen ipſius eſt iaʒ deſcri/
ptũ inter reoſ.allegat text.in.l.is
qui.ff.de publi.iudi. Secundo
capit ſecuuduʒ mẽbꝛum quando ꝑ
viaz exceptionis vult reus venire
Etcon cludit ꝙ poteſt.⁊ quod
plus eſt pꝛius debet audiri per.l.
quoniaʒ.C. de adulte. Inſuper
notabis glo.in.d.l.ſi quis in ver/
bo ex familiaribꝰ.que dicit ꝙ epi
ſcopi debẽt habere tantũmodo re
ligioſos viros ĩ familia ſua.quod
nota bene. Ex quibus omnibuſ
habes nunc ea que cõmode nota/
ri potuer̃t in hac tercia cauſa pꝛin
cipali qͥ ad tex.⁊ gloſas vna cũ ad
ditionibus ⁊ ſuppletõnibus opoꝛ
tunis. Lodouicus bologninus.

Quarta cauſa.
hemaquarte

t cauſe ex quo eliciuntur
. ſex queſtiones vt ex in
ſra dicendis latius apparebit.
Quidaʒ in excõicatione conſti
tutus epiſcopuʒ accuſare diſponit
adoleſcenteʒ infra decimũquartũ
etatis ſue annuʒ ad aſſertionẽ ſue
cauſe adducit pꝛohibitus ab accu
ſatõe adoleſcentẽ accuſatoꝛẽ. ⁊ ſe
teſtẽ fecit. Adoleſcẽſ ꝑſonã accu
ſatoꝛiſ⁊ teſtiſ gerer̃ cupit. Die ſta
tuta ad iudiciuũ electoꝛũ iudicũ ip
ſius minime occurrit a cõmuniõe
ſuſpẽdit. Tandeʒ renouato iudi
cio accuſatoꝛ culpabilis in accuſa/
tione inuenit᷑ demũ ad aſſertionẽ
ꝛopꝛie cauſe ꝓcedit. Ex à the/
mate vt dixi de ſex cõtingit dubi⸗/
tari.vt ex infra dicendis in hac q̃r
ta cauſa latius apparebit. Quas
ſex queſtiones non ponam nũc ne
idem ſepius dicam.ſed gradatim
ponemus inferius in locis ſuis.

iiii.q.i.

E pꝛima. pee

d eſt peima queſtio huiuſ

quarte cauſe pꝛincipał.
In qua querit᷑ vtrum excõicatus
poſſit aliqueʒ accuſare. In quo
bꝛeuiter dicit᷑ ꝙ non.text.eſt in.c.
diff inimuſ.⁊ in.c.quod autẽ quod
eſt. c.fi.ea.q. In quibus iuribꝰ
dicitur ꝙ hiſtriones heretici pa/
gani ⁊ perſone ſubiecte turpitudi
nibus pꝛohibẽtur ⁊ ab accuſando
⁊ a teſtiſicando. Plus dicas tu
ꝙ etiã ſi tales ſuã iniuriã ꝓſequã
tur repellũtur. ita notat᷑ in.c.pa/
gani. S. ija.q.via. Nec hic ſũt alia
quo ad tex.⁊ etiã quo ad gloſas qᷓ
aliquid hẽant nota dignũ excepta
gloſa ſũme que poteſt diuidi ĩ no
ueʒ partes. Pꝛimo decidit hãc
queſtionẽ pꝛout ſupꝛa dixi in pꝛin
cipio. Secũdo foꝛmat aliaʒ queſti
oneʒ.ſ.an excoĩcatus poſt abſolu
tiõʒ poſſit aliquẽ accuſare.in quo
arguit ad partes. Tercio refert
opinionẽ Johãnis ſuper hoc.⁊ cõ
cludit ꝙ poteſt.quia abſolutio tol
lit illud quod induxerat excoĩicatõ
per text.c.quia.extra de electio.
Quarto ponit aliaʒ opinioneʒ
circa hoc cũ diſtinctöne. Quin
to tollit aliqua argumenta ſupꝛa
adducta in pꝛima parte que vide
bantur obſtare. Sexto ponit
vtrum excõmunicatus poſſit con/
ueniri. In quo decidit ꝙ ſic ꝑ tex.
in.c.intelleximꝰ extra de iudicijs.
Serptimo ponit an excõmuni/
catus poſſit agentem contra ſe re
cõuenire. In quo tenet ꝙ ſic per.l
qui cuʒ maioꝛ.S.libertus.ff.ð bo
nis liber. Octauo ponit vtruʒ
excõmunicatus poſſit excipere. ⁊
tenet ꝙ non.quia poſſet etiam iu/
rare. Nono ⁊ vltio ponit vtrũ
excõmunicatus poſſit compenſa/
re. In quo concludit ꝙ nõ.per
tex.ĩ.c.cũ inter extra de except.ſe
cunda ibi.ſed trãſfert ſe.tercia ibi
iohãnes autem diſtinguit. quarta

— —

— —

+ =

ibi alij diſtingunt.quinta ibi ⁊ qd
dicitur. ſexta ibi poteſt autem cõ/
ueniri. ſeptima ibi ſed an poſſit ↄ
uenire.octaua ibi itẽ queritur an
poſſit excipe. nona ⁊ vltia ibi itẽ
queritur an compenſare poſſit.
Et hic non habes alia que nota/

ri mereantur. Lud. boł.

liii.q.ii.iii.
Ecũda autẽ.
He ſunt due queſtioneſ
videlicet ſecunda ⁊ ter
tia que ſimul ⁊ ſemel deciduntur
per illuſtrem magiſtruʒ gratianũ
Quibus queritur an adoleſcẽs
infra. xiiijm. annum poſſit teſtifica
ri in cauſa criminali. Secundo
an pꝛohibitus ab accuſatione poſ
ſit teſtificari. In quibus duabꝰ
dicendum eſt ꝙ nõ tex. eſt in. c. te
ſtes. ⁊ i.c.placuit.⁊ ĩ.l.ſi teſtes.?
in.l.in teſtibus ⁊ in.l.teſtium.⁊ in
l.lege iulia ea.q. In qua ponun
tur omẽs leges.ffoꝝ. poſite ſub ti
tulo.ff.de teſti.de vᷣbo ad verbuʒ
⁊ ſerioſe pꝛout ibi iacent. Et ſic
omnes ſunt canoniʒate in hac ſe/
cunda ⁊ tertia queſtione. Exꝗ
bus duabus queſtionibus habes
colligere aliqua. Et pꝛio ex tex.
in.d.l.teſtium ibi teſtium fides di
ligenter examinanda eſt. Et con

coꝛdat cum hoc tex. in. c. cum cau/

ſam extra de teſti. ⁊ in.l.iij.ꝭ.pꝛi/
mo.ff. eo. ti. Inſup habeſ nota
re tex.in· S.ſed obijcitur ibi ſʒ mi
racula diuina ſunt admiranda nõ
autem in exempluʒ humane actio
nis trahẽda. nic ꝓ nũc in tex.
ſunt alia. Uenio ad gloſas. et
pꝛimo capio glo. ſumme que am/
plexa eſt vtranque queſtionem ſu
pꝛa foꝛmatam expediendo eas pa
riter vt in ea que glo.poteſt diui/
di in nouem partes pꝛincipales.
Peimo ſoꝛmat pꝛimam queſti
onem. Secundo ponit quid iu
ris in cauſis ciuilibus.⁊ concludit

qð impubes in eis non poteſt te⸗
ſtiſicari per tex.in.d.c.teſtes.
Tertio ponit quid in cauſis cri
minalibus in quibus concludit q;
quis non admittitur ante vigeſi/
mum annum. Quarto ponit in
qua etate admittatur femina ad

teſtificandum ⁊ concludit ꝙ in ci/

uili admittitur poſt duodecimum
annum. ⁊ non ante quia in ea eta/
te facit oĩia qᷓ maſculꝰ in.xiiij.ãno
Quinto aggreditur pꝛedictaʒ
terciam queſtioneʒ huius quarte
cauſe.quia habet quãdaʒ conexi/

tatem cum hac ſecunda queſtione

2? eam decidit pꝛout ſupꝛa dixi in
pꝛicipio. Sexto põit an in om

nibus caſibus in quibus quis re/
pellitur ab accuſãdo repellatur a

teſtiſicando. Et ocludit ꝙ non tra
dendo tamen in hoc certaʒ limita
tioneʒ vt in aa. Septimo? vl/
timo limitat illud quod ſupꝛa dix/
erat in quinta parte pꝛincipali cir
ca terciã queſtioneʒ huius quarte
cauſe.ᷣa ibi.⁊ quideʒ in ciuili.ter
cia ibi. ſed in crimĩali. quarta ibi
hec tamen ſcias.quita ibi queſtio

tercia eſt. ſexta ibi non in omni/

bus. ſeptima ⁊ vltima ibi item =

hec regula. Inſuper ſignabis

glo. in.d.c.teſtes in verbo quatu
oedecim que magiſtraliter loquit
circa teſtimoniũ impuberis. Et

concludit ꝙ non admittitur regu/

lariter pꝛeterquã in caſibus exce/

ptis in ea puta in crimine leſe ma
ieſtatis ⁊ ſimilibus. Inſuper

notabis gl. in. S. hi qui in crimiali
multum magiſtraliter examinan/
tem quomodo ⁊? quando teſtes ad
mittantur ante ⁊ poſt publicatas
atteſtationes. quomodo teſtis
poſſit coꝛrigere dictum ſuum. et
quãdo teſtes obſcure depoſuerũt
quid iuris. Similiter habes
glo.multuʒ magiſtraʒ in.d.l.ſi te/
ſtes circa contrarietatem vel va/
rietatem inter eos ⁊ ſibi met ⁊ eti
am quid ſi cõtradicũt teſtibꝰ ꝑtis

aduerſe ? quibus magis credat᷑ =
etiaʒ an admittantur contra iſtru
mentũ in quo ſunt deſcripti.⁊ qð
iſtoꝛum pꝛeualeat. Et ſimiliter
glo. habes ẽt de oĩbus iſtis tractã
tez ad plenũ in.l.ſi quis in verbo
arguere ſupꝛa eadem queſtione.
In quibus queſtionibus dua/
bus ſimul iunctis non ſunt alia.
Ludoui.bol.v. J.d.
iiii.q.iiii.
E quarta.
PHec eſt quarta queſtio
huiꝰ quarte cauſe.qua
queritur vtrum quis poſſit eſſe te
ſtis ⁊ accuſatoꝛ ẽt eũdẽ met ĩ ea
dem cauſa. Ju quo bꝛeuiter di/
citur ꝙ non tex. eſt in. c. nullus el
zimo ⁊ el ſecundo eadem queſti/
one. In qua habes etiam. l. in/
ſcriptio ⁊.S.aliquando.vbi poni/
tur qð regulariter accuſans tenet
ſe inſcribere ad penam talionis pᷣ
terquam in caſu in.l.ſi maritus.⁊
l.ſi quis hic canoniʒatis in bhac.q.
In qua habes etiam ſucceſſi/
ue ꝙ de domo iudicis non debet
accuſatoꝛ vel teſtis pꝛoduci.text.
eſt in. .de domo. ⁊ in.c.contra ri
tum quod eſt.c.fi.eadeʒ queſtiõe
Ex qua quo ad tex.non habes
alia niſi ꝙ notabis vnuz tantümo
do tex.in.d.c.contra rituʒ ibi ſiũt
ſuſpecti iudices ⁊ lupi cuſtodeſ ⁊c
loꝗt cõtra iudices malos. Ue
nio ad gloſaſ.⁊ capio glo.ſũme q;
diuido in quattuoꝛ parteſ. Pꝛimo
decidit hanc queſtionẽ ꝓut ſupꝛa
dixi in ptin. Secũdo põit vnã
limitationẽ quã tamen repꝛobat.
Tercio ponit vtruʒ quis poſſit eẽ
in eadeʒ cauſa denũciatoꝛ ⁊ teſtis
Et concludit ꝙ ſic per.c.in ommi.
extra de teſti. Quarto põit ex
quo tꝑe quis non põt venire vt te
ſtis ſi pꝛius venit vt accuſatoꝛ.
In quo concludit ꝙ ex eo tem
poꝛe exquo ſemel cõparuit inter

accuſatoꝛes. ſᷣa ibi in matrimõio
eſt ſpeciale.tercia ibi ĩ denũtiatõe
auteʒ.qᷓrta ibi.ſʒ exquo ſemel ⁊c.
Inſuper notabis glo.in. d. cᷣ.
nullus el pꝛimo in verbo ad minu
endam que dixit ꝙ quis non tene
tur dicere iura ſua aduerſario. ⁊?
plus eſt in bello coꝛpoꝛali ſecun/
dum glo. nam in eo licitum eſt de
cipere hoſtẽ. Et glo.in.d.c.nul/
lus el ſecundo in verbo perſonali
ter que dicit ꝙ iudex poteſt in iu/
dicio magis dignum honoꝛare qð
nota tu pꝛo aduocatis partiũ. Et
glo.in.d.l.ſi maritus in verbo ſe/
Tagita que ponit quomodo ⁊ quã
do maritus accuſans teneatur in
cauſa adulterij ſe inſcribere ad pe
nam talionis ⁊ quid ſi agit tantuʒ

ad thoꝛi ſeparationem. ⁊ quid de

iure antiquo ⁊ etiam quid de iure
nouo. Et ex hijs habes ea que
hic congruenter dici poſſunt q̊ ad
tex.⁊ gloſas. Ludo.boł.
iiii.q.v.
E quinta. pee
d eſt quinta queſtio huiꝰ
quarte cauſe pꝛĩcipalis
In qua ponitur vtrum non cõ/
parens die ſtatuta ſit remouendꝰ
In quo bꝛeuiter dicit᷑ ꝙ ſic ſi
fuit contumax alias nõ. text.eſt in
c.quiſquis quod eſt.c. vnicum ea.
qõe. In qua quo ad tex. nõ habes
alia notanda. CLapio nũc gloſaſ
Et pꝛimo glo.ſumme quã tibi di/
uido in tres partes. Pꝛimo ponit
quotiens quis debet citari. ⁊ tenʒ
Gten per.ec.de illicita.xxiiij.q.iij.
ecundo ponit quomodo puniat
non cõparens in pꝛimo termino.
In q̊ cõcludit ꝙ punit᷑ in expẽſis
factis ꝑ tex.i.l.ſancimus.C.de iu/
