in verbo ecce.que dixit ꝙ doli ca/
pax dicit᷑ ꝓxrimus pubertati. Et
glo.ibideʒ in vᷣbo integris que di
xit ꝙ ſi quis baptizat etiã ludẽdo

foꝛma tamẽ baptiʒat niſi oĩia ioco

ſe faciat.qꝛ tunc ſecus eſſet. Et
glo. in.c.ſi quis in verbo ſeꝑaue/
rint.que dirit ꝙ maritus ſciens ſe
cõſanguineũ vxoꝛis debet abſtie
re ab eius thoꝛo etiã ſi epiſcopus

ſibi mãdaret cõtrariũ ⁊ etiã ſi euz

excoĩcaret quod eſt plus paciẽter
ſerat cuʒ non liget apud deũ. Et
glo.in.c.ſupueniente in verbo no
ctis que dixit ꝙcõciniũ gallicinuʒ

ante luceʒ. ⁊ ꝙ ſunt quatuoꝛ ꝑtes
noctis. Et glo.in.c.ꝓpheta in
vᷣbo non noui que arguit ↄtra ſco

lares qui nũc ſunt in ſcholis cũ ali

quibus. ⁊ quãdo ſunt ĩ patria ſus

dicũt nõ noui vos. vel quãdo ali/

quis eſt diues dicit paupibus non

noui vos. vel quod peius eſt ſᷣm
glo.nolũt loqui cuʒ eis. Et gl.
in.c.vt euidẽter que dicit ꝙ aduo

cati ſeu doctoꝛes poſſunt allegare

dicẽdo ſoluʒ ita dicit queda lex.
Sed tu dicas ꝙ licet auctoꝛ in
hoc.c.euidẽter dicat hoᷣ mõ ĩ quo/
daʒ loco ⁊c.voluit allegare Joh.
xx.cad. vbi dixit.accipite ſpirituʒ
ſanctuʒ ⁊æc.de quibꝰ verbis hic ſit
mentio in tex. Notabis ẽt glo.
in.c.xpᷣus in verbo loculis que ar
guit contra ſeruitoꝛes infideles.
Sed tu adde quod hr idem in
S.ad hec.xxx.q.pꝛia.⁊.j.ð pẽi.
diſ. pꝛia.S.hoc ideyʒ. Signabis
etia glo. in. d.c.dictũ in vᷣbo ꝓdeſ
ſe.que dixit ꝙ ſi ſacerdos cantat
miſſaʒ vt deus perdat aliquos cũ

reuera conficiat ſacramentum ta⸗-

men puniri debet. Et glo.in. c.

q; quidaʒ in verbo exhoeruit ĩ fi.
que voluit ꝙ ſi quis pᷣter auctoꝛi
tateʒ pꝛincipis adeptus eſt cingu
lum militie ⁊ poſtea recõcilie ip

ſi pꝛicipi nõ ẽ reiterãdus caracter

in eo. Et glo.in.c.baptiʒandis

in verbo molliãtur.que dixit ꝙ ſi

ſacerdos ñ vult baptizare aliquæz

ſine pecunia ⁊ eſt baptiʒandus in

neceſſitate potius dʒ pmitti moꝛt
ſine baptiſmo qᷓ; ꝙ detur ſibi pecu

nia veruʒ eſt quod dicit ibi gloſa/
toꝛ ꝙ ipſe potius daret pecuniam
q;ᷓ ſic dimittere illuʒ moꝛi ſine ba/
ptiſmo. Et glo.in.c.ſ qui in vᷣ/
bo pꝛobare. que dixit ꝙ vbicũqʒ
diſpenſat cuʒ pᷣlato cuius crimen
erat occultuʒ debet fieri ĩ occulto

ne infamet. Et glo.in.d.c. eſto

te in verbo ſacros que ponit an

pupillus doli capax obligef᷑ voto

7 ſacramento vel religione.Et cõ

cludit in pꝛimis duobus ꝙ ſic. In

vltĩovero ꝙ non.⁊ allegat hec gl.
tex.in.S.cuʒ ergo.j.xxvij.q.ija.

——ꝓ
W ☛ -– -————— ——

m

ð

Et ex hijs redditur expedita
hec queſtio pꝛima huiꝰpꝛime cau
ſe cum diuiſionibus ⁊ deciſionibꝰ
7 cum ſuppletionibus ⁊ additio/
nibus neceſſarijs ⁊ cum annotatio
ne eoꝛum omnium.que tam ĩ tex.
qᷓ; in gloſis notari meruerũt.⁊ cuʒ
expeditione ⁊ diuiſione glo.ſũma
rie.⁊ ĩta deo dãte ĩ vnaquaqʒ cau
ſa ⁊ queſtione ſequentibus pꝛoce
demus. Ludo. bol.

Equitur * Peé

1 eſt ſecunda queſtio hu/
ius peime cauſe. In
qua queritur an pꝛo ingreſſu mo⸗/
naſterij pecunia ſit exigenda vel
exacta pſoluenda. In q magt
arguẽꝰ hincinde ad partes tandẽ
concludit ꝙ nõ eſt exigenda ⁊ exa
cta perſolui debet tex.eſt in.c.pla
cuit in.c.quam pio in.c.nullus in
c.ſicut in.c.clericos ĩ.c.ſi ꝗs ĩ.c.ſa
cerdos. ⁊ in.c.clerici.⁊ in.S.mul/
toꝛum ead.queſtio-. In ꝗqᷣ ha
bes notare aliqua. Et pꝛimo ex
tex.in.d.capꝰ.quam pio ibi ſcimꝰ
equidem quia omne datum opti/

mum. ⁊? omne donum perfectum

deſurſum eſt deſcendens a patre
luminum. In quo adde tu qðᷣ

hoc habetur Jacobi. pꝰ. c. in.c.

tua nobis extra de decimis. In
ſuper notabis tex.in.dicto.c.ſicut
ibi eius oblatio nullam culpe ma/
culam ingerit que non ex ambien
tis petitione pꝛoceſſit. Et ibi/
dem in fine iudicium ſibi mandu/
caãt ⁊ bibũt. Et tex.in.d.c.paſtoꝛ
ibi non debet aliquid derogare.
quando quidem nihil aliud ſit ha/
bentibus dare q́; perdere. Et
tex.in.d.c.ſi quiſ ibi perfecto per
fectioꝛ eſt ille qui ſe mundi rebus
expoliat.aut qui cum nihil habu/
it nec habere deſiderat. qᷓ; ille qui

ex multis que poſſidet eccleſie ali
quid pꝛeſtiterit ac ſe de eo qð pꝛe
ſtiterit ſoꝛſtan iactat. Et tex.i
d.c.ſacerdos ibi ad ea accipienda
non eos cupiditas ducit. ſed viuẽ
di neceſſitas cogit. Et ibideʒ ꝗ
ſacrario operantur que de ſacra/
rio ſunt edant. In quo vltimo
adde ꝙ hoc habetur per Paulum
pꝛima ad Coꝛinthbios.viiij.c. In
ſuper notabis tex.i dicto.c. ſacer
dos ibi quid eſt aliud de euange⸗
lio viuere niſi laboꝛantẽ inde vbi
laboꝛat neceſſaria vite percipere
⁊2c. Ex quibus habes ea que cõ/
cernunt litteraʒ in hac qõe Pꝛe
terea habes glo. pꝛimam ſumme
que poteſt diuidi in tres partes.
Pꝛĩo ponũtur ĩ ea aliqᷓ iura ꝓ
bantia partem negatiuam huius
ꝗſtionis ↄcludendo tñ pꝛout.S. di
xi in pꝛinꝰ.in deciſione. Secũ
do limitat pꝛedicta non pꝛocede/
re vbicũqʒ monaſteriuʒ eſſet val⸗
de tenue per text.in.c.ſi quid ꝓp⸗
ter.j.ea. Tertõ refert aliqᷓs opi
niõeſ gꝛias cit vᷣitatẽ pᷣdcẽ limita⸗
tionis.ſᷣa ibi.niſi ſoꝛte.tercia ibi
hoc tamẽ videtur repꝛobare ⁊c.
Et hec eſt intentio huius glo.ſũ/
me que nõ multũ ſe extendit ꝓut
ex ea apꝑet. Inſuꝑ notabis glo.
not.in.d.c.ſicut in verbo vidue q̃
dixit ꝙ vidue ſicut a viris ita a re
bus ⁊ amoꝛe mũudi ſunt deſtitute.
⁊c. ⁊ hic non ſunt alia nota digna
pꝛo nunc. Lodo.bologninus.

i.q.iii.
Ed adhuc.

ſſwdhHerc ðẽ tercia queſtio hu
ius pꝛĩie cauſe. In qua
querit᷑ etiã an emere ingreſſuʒ vł
pᷣbendas eccleſie ſit ſymoniacum.
In quo dicitur ꝙ ſic.text.eſt in
e:audiuimꝰ. ⁊ ĩi.c.ſi ꝗs datoꝛ ⁊ ĩ.c.
ſi ꝗſ epiſcopꝰ.in.c.qſtũ.in.c.totũ

in.c.ſi quis obiecerit.ĩ.c.ſaluatoꝛ
in. c.ex multis.in.c.vendentes.ĩn
c.non ſolum.in.c.peruenit.in.c.al
tare.⁊ in.c.ſi quis ea.qõe.que ha
bet omnimodam conſfoꝛmitatẽ cũ
pꝛima queſtione in hac pꝛima cau
ſa ſupꝛa foꝛmata ⁊? parifoꝛmiter
decidũtur. ⁊ vt vtar verbis Bꝛa/
tiani in. S. fi.huius qõis pactũ fa/
ctuʒ ẽ de ſecũda ⁊ tercia queſtiõe
quid ſacri canõeſ inde diffiniat au
ctoꝛitatibꝰ hic iñ i mediũ ꝑ eũ ad
ductis In qᷓ tercia qõe notabis
aliqua.⁊? pꝛio ex text.in.d.c.ſi ꝗs
datoꝛ ibi ratiõis vigoꝛe cogit᷑ qð
ĩiuſte rcepit reſtituere ⁊ ꝗcꝗd tur
pis lucri gr̃a accepit non tenere.
Et tex.i.d.c.ſi ꝗs epᷣs ĩ fi.ibi di
gnuz eſt vt ſicut epᷣatuʒ gratis ac
cepit ita mẽbꝛa eiuſdeʒ epᷣatꝰ gra
tis diſtribuat. Et tex.in.d.c.to
tuʒ ibi totuʒ quicꝗd habent hoĩeſ
in terra omnia quoꝛũ dñi ſunt pe
cunia vocatur ſeruꝰ vas agger ⁊c
Et ibideʒ ſtatim. ideo autes pe
cunia vocata eſt. qꝛ antiqui ꝗqcꝗd
habebãt in pecoꝛibus habebant.
Et tex.in.d.c.ſaluatoꝛ ibi circa
ſineʒ ſeculi pſeudo vxpᷣos ⁊ pſeudo
pꝛophetas ſurgere ⁊ multos ſedu
cere ⁊ fideles ſuos ĩ mũdo młtas
habituros pᷣſſuras ꝛc In quo ad
de tu ꝙ hoc hẽtur Math.xxiiij.c.
2 etiaʒ Marci.xiijj. Inſupꝑ nota
bis tex.in.d.c.ſaluatoꝛ ibi opoꝛtʒ
eſſe hereſes vt qui ꝓbati ſunt ma
nifeſti fiant ?c. In quo adde ꝙ;
hoc hẽt ꝑ Paulũ pꝛia ad Loꝛith.
xiᷣ.c. Pꝛeterea cõſiderab eun/
dẽ text.in.d.c.ſaluatoꝛ.ibi oʒ nos
ex aduerſo ↄſurgere ⁊? muruʒ po/
nere pꝛo domo Iſrael. In quo
adde eti licʒ hic non dicat ꝙ hoᷣ
habet᷑ Eʒechieł.xiij.c. ⁊ ĩ.c.ſit re
ctoꝛ. S. xliij. diſ. Ulterius vide/
bis tex.in.d.c.ſaluatoꝛ ibi ꝑ mul⸗/
tas tribulatõs opoꝛtet nos intra/
re in regnũ dei qm̃ nõ ſunt cõdig
ne paſſiones huiꝰ tempoꝛis ad fuᷣ
turam gloꝛiam c. In quo etis

adde tu quod habetur per Pauliũ

ija. ad Coꝛinth. x. per eundẽ ad
Romanos.viij. c. Pꝛeterea no
tabis eundem tex.ibi. Spiritꝰ ſan
ctus diſcipline effugiat fictum.
In quo adde ꝙ hoc habet᷑ ad
litteram Sapientie pꝛimo.c. ⁊.S.
pꝛima qõe pꝛima i.c. per Iſaiaã. ?

J.de conſecra.diſti.quarta.c.oſtẽ⸗

ditur. Inſuper notabis eundẽ
tex.ibi vos feciſtiſ domũ pr̃iſ mei
domũ negociatõis ⁊ ſpelũcã latro
nuů. In quo adde etiã ꝙ hoc ha
betur Iſaie. lvi. ca. Inſup tene
menti tex.in.d.c. ex multis ibi ꝗ
aliquid male accepit vt bene diſ/
penſet potius grauatur q; iuuet
⁊zc. Nunc ↄdeſcendo ad gloſas
Et pꝛimo capio glo.pꝛima ſum
me quam diuido in tres partes.
Pꝛimo ponit duo membꝛa quo
rum vnum dicit eſſe expeditũ ſci/
licʒ an liceat capere aliꝗd ꝓ igreſ
ſu eccleſie de quo dictum fuit in.q
ꝓxime pꝛecedenti. Secundo po
nit ſecundum membꝛum ⁊? in eo di
ſtinguit inter emptionem pꝛeben

de ⁊ emptionẽ fructuum. nam pꝛi

ma emptio regulariter ꝓhibetur
fſᷣa vo ꝑmittitur ꝑ text.i.c.ſi.extra
ne pᷣla.vic. ſuas. Tertio ⁊ vltio
ponit vnam limitationẽ ad ſupꝛa

pꝛoxime dicta de fructibus pꝛebẽ/

de quos licitum eſt emere.nã hoc
fallit quando emerentur in pꝛinꝰ.
oꝛdinationis pꝛo tanto tempor̃ qᷣ
viuat.nã iſto caſu non valet tex.ẽ
in.c.ſi quis obiecerit.j.ea. ſᷣa ibi
ꝛm expedit᷑ hic.tercia ibi niſi quii
emerit foꝛte fructus ꝛc. Inſuꝑ
habes glo.in.d.c.queſitum inver
bo redemptione que dicit ꝙ vbi/
cunqʒ ſeit aduerſariuʒ eius crede
re ſe ius habere poteſt redimere
vexationem ſuam zc. Inſuper
ha bes glo.in dicto.c.vẽdentes in
verbo debitam el pꝛimo. que di/
cit ꝙ theologi ⁊ decretiſte poſ/
ſunt capere aliquid ex doctrina

ſua.⁊ qð ſalariũ debet᷑ aduocatis

— — — — ———

——— — — — — —

in pꝛincipio anni ⁊ ꝙ ſalarium nõ
poteſt excedere ſũma centum du/
catoꝛum. Ex quibus omnibus
nunc habeſ ea que vtiliter ⁊ neceſ
ſario dici poſſunt i hac tertia qõe
quo ad tex.⁊ gloſas cuʒ additioni
bus ⁊ ſupplectionibuſ opoꝛtunis.

l.q.iiii.
Anc ergo.
n Hec eſt.iiij.q. pꝛincipa
lis huius pꝛime cauſe ĩ

qua queritur an filius ſit reus cri/
minis quando eo ignoꝛante pater

pꝓ eo comiſit ſymoniã in quo bꝛe/

uiter dicendum eſt ꝙ nõ tex.ẽ ĩ.c
nullus in.c.placuit in.c.qui apud
⁊ in.c.qui pꝛeſulatus.⁊ in.l.crimẽ
⁊ in.c.iudei ⁊ in.c.iã itaqʒ ⁊ in.c.
hominis ⁊ in.c.nõ imputant ea.q
Tñ hoc ꝓcedit ſi filiꝰ fuit igras
vt in iuribus. S. dictis. Sʒ ſcien
dum ꝙ nõ omnis ignoꝛantia pec/
cati excuſat.ſʒ illa que eſt facti nõ
autem iuris tex.eſt in.S.notandũ
ea.q. In qua queſtione habes
notare aliqua relatu digna. ⁊ pꝛi⸗/
mo ex tex.in.d.l. crimẽ ibi crimẽ
vel pena paterna. Nullam macu⸗
lam ſilio põt infringere. Et tex.
in.d.c.iaʒ itaqʒ ibi anima q̊ͥ pec⸗
cauerit ipſa moꝛietur zc. In q;
vltimo adde tu qð ho habet᷑ Eʒe
chielis.xviij.c.⁊ concoꝛdat tex.j.
de conſecra.di.iiij.in.c.queris.
Inſuper notabis tex.in.d.caꝰ.
hominis ibi nocere enim vel adiu
uare neſciunt ea q̃ vel a bono coꝛ
rumpere vel a malo permutare ñ
pñt ⁊c. Et ibidẽ Ego ſũ de ʒelo
tes viſitans peccata patꝝ in ſilios
vſqʒ in tertiã ?⁊ quartam generati
onem ?c. In quo adde ꝙ bꝰba
betur ad litteram Exodi. xx. capꝰ.
Inſuper notabis tex.in.S.iteʒ
peccato ibi peccato ciuiũ iherico
theſauri anamatiʒati legũf. In
quo adde ꝙ hoc habet Foſue. vi⸗

c.U bi dicitur fratreſqʒ vꝛbi bay.

ſicut feciſti hyerico ⁊ regi eius.
Et ibidem Achoꝛ qui regulam
auream.⁊ queda alia pꝛecioſa fu⸗
ratꝰ eſt ꝛc. In quo adde ꝙ hoc
habetur ad litteram Joſue.vij.c.
circa finem. Et ibidẽ ſtatim pec
cato amalechitarum animalia eo
rum iuſſa ſunt interfici. In qꝰ
adde ꝙ hoc habetur pꝛimo Regũ
xv.c. Inſuper notabis tex.ibideʒ
itẽ peccato egiptioꝝ poſſeſſiones
eoꝛum gradini tradite c. In q̊
adde ꝙ bhoc ad litteram habetur
Exodi.vij.⁊.viij.c. Et ibidẽ itẽ
peccato achoꝛ plebs iĩiſraeletica ĩ
manibus hoſtium tradita eſt ⁊c.
In quo adde ꝙ hoc habet Jo
ſue. vij.c.de quo ſupꝛa.⁊ etiaʒ ha/⸗
betur pꝛimo Regum. iiij⸗. c. Et
ibidẽ ſtati peccato filioꝝ eli popu

lus i maibus philiſtinoꝝ coꝛruit.

In quo dicas ꝙ hoc ad luterã
habetur.iij. Regum.xviij. c. Et
ibidem peccato plebis pꝛophete
ducti ſunt captiui c. In quo
adde ꝙ hoc habetur pꝛimo Regũ
iiij.c.⁊ illi pꝛophete fuerunt Dani
el ⁊ multi alij de quibus ibi habet

2 facta eſt plaga magna nimis et

ceciderunt de iſfrael triginta mi/
lia peditum ⁊ archa dei capta eſt
zc. Pꝛeterea notabis tex. in. d
S.item peccato ibi ſcelus eſt qua
ſi idolatrie nolle acquieſcere.
ft etiam notabis tex. in. S. bis
ita reſpondetur inverſi.in illis pu
nientur quoꝛum felicitate detine/
bantur zc. Et ibidem ſicut fili
iſrahel diu poꝛtantes peccata ſa/
cerdotum tandem cum eis cecideę
runt in manus hoſtium. In qꝰ?
adde qð hꝰ bẽtur ad lraʒ ?ᷣ Regũ
d:iiij. c. Et ibidem ſtatim item
dauid populũ numerauit quo pec
cato gladius domini deſeuit ĩ po
pulo. In quo adde ꝙ de hoc ha
betur ad litteraʒ ſo Regũ vlt.c.
27 pꝛimo Paralipomenon.ix. c.
Notabis etiaʒ ibideʒ ſtatiʒ in
lata gente gloꝛia pꝛicipis eſt in di

minutione plebis contrictio pꝛin/
cipis. In quo adde ꝙ hoc bẽtur
Pꝛouer.xiiij.c.poſt mediũ.vbi di
citur in multitudine populi digni/
tas regis in paucitate regis igno
minia pꝛincipis ꝛcetera. Et ibi
dem ſtatim. Daruulos ſodomita/
ruʒ nõ excuſauit ignoꝛantia quin
ꝓ paterno ſcelere celeſti igne con
ſumerẽtur. In quo adde ꝙ hoc
habetur Benef.xix.c.⁊.ʒ.xxiiij.q
pꝛĩia in pꝛein. Et ibidẽ ſtati Itẽ
Cham peccãte filius eiꝰ maledici/
tur. In quo adde ꝙ hoc habet
ad lr̃aʒ Bene.ix.c.⁊.S.xxxv.diſ.
in.c.ſexto die.⁊..ij.q.vij.c.ſentẽ/
tia cham. Et ibideʒ. Achab qᷓ/
qʒ peccãte poſteri eius regis ſoli
uʒ amiſerut æc. De quo dicas ꝙ;
ho legit᷑.iij. Reg.xxi.c. Ulteriꝰ
notab tex.in.c.turbat᷑ ibi turbat
nauicula Petri ĩ qᷓ erat Judas ⁊c
In quo adde ꝙ hoc hẽt᷑ Math
xiiij. c. Et ibidẽ ſtat iʒ.meritis
maloꝛũ nõnunq; a deo boni pᷣmũ/
tur vt eoꝝ turbet᷑ infirmitas æc.
Inſuper notabis tex.in.S.no/
tanduʒ ibi ſi quis infidelium vo/
cauerit vos ad cenã quicꝗd appo
ſituʒ vobis fuerit comedite nihil
interrogantes zc. In quo adde
ꝙ hoc habetur per Paulũ pꝛima
ad Coꝛinth.x.c. Etibideʒ ſtati no
tabis.ignoꝛaãtia iuris oĩbus adul/
tis damnabilis eſt ⁊c.Et ex his ea
que tex. cõcernũt ſint expedita.
CLapio nũc gloſas ⁊ pꝛio gloſaʒ
ſumme.quã diuide in quiqʒ ꝑtes.
Pꝛimo enumerat tres ſpecies pe
naruʒ videlʒ eternã ſpualeʒ 2 coꝛ
paleʒ. Secundo ponit vtruʒ pena
eterna poſita vni noceat alteri. ⁊
dicit ꝙ non per. c.i.J. ea. Tercõ
ponit quid de pena coꝛpali.⁊ dicit
ꝙ ſic ꝑ tex.in. .iteʒ peccato.j.ea
Quarto põit quid de pena ſpi/
rituali dicens eã eſſe quadruplicẽ
excõicatõis interdicti remotõnis
ab oblatõibus æ remotiõis ab oꝛ/
dine.⁊ dicit ꝙ oẽs tres vltime no

cẽt alis pꝛia vo nõ tex. eſt in.c.ſi
habes.xxiiij.q.iij.c. non eſt extra
de ſponſa. Quito decidit hanc
gqõem pꝛout ſupꝛa dixi in pꝛin. ſe/
cũda ibi eterna pẽa.tercia ibi coꝛ
poꝛalis pena. quarta ibi ſpiritu/
alis quadruplex.quinta ibi.item
ſi pater neſciente filio ?-c. Ul/
terius habes gloſam notabilem
in.d.c. quia pꝛeſulatus in verbo
ablata que dixitqꝙ ſufſicit cõqueri
de poſſeſſione licet expꝛeſſe nõ pe
tatur reſtitutio. Et glo.ibidẽ in
verbo canonica que dixit ꝙ ſi cõ⸗
ſanguinei alicuiꝰ clerici offendũt
epiſcopuʒ ſuũ ſine conſenſu cleri/
ci non poteſt pꝛiuare eũ beneficio
tamẽ dicit ibi glo.ꝙ clericus non
debet ↄqueri ð epᷣo apud cõſang/
uineos ſuos ſi credit ꝙ ipñi acer/
be illuʒ tractarẽt.⁊ ꝙ non tenetur
remittere actõeʒ iniuriaꝝ epᷣo dũ
mõ nõ dicat aliquid ↄſanguineis
ſuis ne ep̃m offédãt. Pꝛeterea
habes aliã glo.notabilẽ mgraʒ
in.d. S. notaduʒ que põit multipli
ceʒ ſpecieʒ ignoꝛantie tã iuris na
turał qᷓ; ciuił.⁊ ꝗ excuſent᷑ ⁊ q nõ
ab ignoꝛaãtia eoꝝ ⁊ in ꝗbus cañbꝰ
Quam gloſaʒ tene menti vna cuʒ
glo.fi.ibideʒ in verbo iuris natu
ralis que ponit etiã de his iuribꝰ
2 quõ ⁊ quãdo ſolutũ per ignoꝛã/
tiam eoꝛuʒ poteſt repeti ? qñ non

NMogd vero.

Hec eſt quinta queſtio
huius pꝛime cauie in qᷓ
dubitatur an liceat filio eſſe in eci/
cleſia vel fungi ea oꝛdinatiõe quẽ
paterna pecunia eſt aſſecutus.
In qua concludit ꝙ nõ niſi ex
diſpenſatione.tex.eſt in.c.quicun
qʒ.⁊ in.c.eos.⁊ in.c.pꝛeſentium.
quod eſt.c.ſi.ea.cauſa ⁊ queſtiõe.
In qua notabis aliqᷓ.⁊ pꝛio ex
tex. in.d.c.pᷣſentiuʒ ibi diſcretõnii
que mater eſt omniuʒ virtutuʒ ætx

H

Et hic non ſunt alia quo ad tex
Capio nũc gloſas.⁊ pᷣ gl.ſũme
quaʒ diuido tibi ĩ quattuoꝛ ꝑtes.
Pꝛimo ſacit duos articulos i hac
queſtiõe ꝗnta.ſ.vtrũ loquamur ĩ
eccleſia vel in oꝛdine empto ꝑ pa/
trẽ. Secũdo declarat pꝛimũ arti/
culuʒ. In quo cõcludit ꝙ filius nõ
poteſt retinere niñ ex gratia poſt/
quã dimiſit ꝑ tex.in.c.pꝛĩo..ead.
qõe. Tercio declarat ſecunduʒ
artieuluzs de oꝛdine empto. In q̊;
cõcludit q poteſt filius retiner̃ ex
miß icoꝛdia pꝑ.c.fi.j.ea. Quarto
7 vltimo ponit quid ſi ipſe filius
ſuit conſcius delicti paterni in his
an poſſit pꝛedicta retinere.Et con
cludit ꝙ ſi loqmur in oꝛdine non

poteſt retinere ĩmo debet deponi

nec põt ſecũ diſpenſari ꝑ tex.in.c.
erga.S.qpe pꝛima.Si vero loqui
mur in eccleſa ⁊ tũc deponit᷑. ſed
bene poteſt ſecũ diſpenſari p tex.
in.c.pꝛio.j.ea. fᷣa ibi de pꝛia qõe
dicas.tercia ibi ðᷣ ſecũda dico. q̃r
ta ibi ſin autẽ ipſe ⁊c. Nec alia ha
bes hic nota digna quo ad tex. vł
gloſas ſupꝛadictis exceptis.
l. q. vil.
AUid vero.
Hec eſt. vi.q.in qua ha
bes an illi qui ab eo iã
ſimoniaco ignoꝛaãter tamẽ oꝛdina
ti ſunt ſint abiciendi vel non. In
quo dicas ꝙ ſic rigoꝛe iuris inſpe
cto.ſʒ inſpecta equitate non.tex.ẽ
in.c.ſi qui a ſimoniacis.S.q.i.nec
in hac.vi.q.ponũt᷑ aliqua iura ꝓ⸗
bantia dictã deciſionẽ. Sʒ inci

dẽter bic ꝑ magiſtrũ Hꝛatianũ po

nitur alia queſtio.ſ.de his qui oſ/
ferũt pecunias nõ ꝓ oꝛdinatiõe ſʒ
pꝛo electõe an eoꝛuʒ electio ſit vi
cioſa. In quo dicitur ꝙ ſic ⁊ ta
lis ſimoniacus eſt. tex.eſt in.capi.
ſi quis.⁊ in.c.ego. ⁊ ĩn.c.ſicut ea.
qõe.Tamen hoc eſt verum quan/
do electus ſciuit pecuniã datã vel

miſſaʒ. ſecus ſi ignoꝛauit. text.ẽ
in. S.ſin autem pecunia qui eſt.S.
fi.ea.q. In qua notabis aliqua
7 pꝛimo tex.in.d.c.ſicut ibi ꝗ niti
tur ad altioꝛa cõdeſcendere ꝗd ali
ud agit niſi vt creſcendo ðᷣcreſcat
⁊ aſcẽdendo exterius interiꝰ in p/
funduʒ deſcendat.Cuʒ quo cõcoꝛ/
dat etiã tex.S.ea.q.i.in.c.ſuerit.
Nec alia habes hic quo ad tex.
2 q ad gloſas. qꝛ glo.ſũme hic nõ
eſt niſi ꝙ eſt vnica gloſella que vᷣ
cidit hanc qõeʒ in vnico vᷣbo ꝓut
S. dixi. Lamẽ notabis glo.i.d.
c.ſi quis ĩ vᷣbo timoꝛe que dicit ꝙ;
electio viciat᷑ non ſolũ fcã ꝑ timo
reʒ moꝛtis vel cruciatus coꝛpis ſʒ
etiã ꝑ timoꝛẽ verboꝝ ſolũ.qð no/
ta ꝓ limitatõe notatoꝝ ĩ.l.i.⁊ ꝑ to
tũ.ff. qð met.cau. ⁊ in.l.interpoſi
tas.C. de tranſac. Lodo.bolog
1.0. V.
unc autem.
n hHec eſt. vij.? vltia du⸗
bitatio hꝰ pꝛĩe cauſe qᷓ
bhʒ vtꝝ renũciãs ſue bereſñ ſit reci
piẽdus in epᷣali dignitate vel non.
In quo dicẽduʒ ẽ ꝙ nõ de iure ſʒ
ex diſpẽſatõe ſic.tex.eſt in.c.ſi ꝗ.
2 in.c.ſi quis. ⁊ in.c.quicunqʒ . ⁊
in.c.cauenduʒ. ⁊ in.c.cõuenienti/
bꝰ. ⁊ in. S. ex hac auctoꝛitate.e.q.
In qua icidẽter ẽt ponit᷑ quõ
alñ rõe pietatis ⁊ rõe neceſſitatis
⁊ vtilitatis ⁊ ꝓ euẽtu rei multa in
eccłia alñ tollerãt q̃ alias nõ per/
mitterent᷑ tex. ẽ i.c. hij ꝗ ĩ.c.qm̃ ĩ
c.quotiens ĩ.c.didici.iĩ.c. diſpẽſa
tões.ĩ.c.tali.ĩ.c.exierit ĩ.c.maxi/
mũ ĩ.c.donatã ĩ.c ſaluberrimũ in
c.⁊ ſi illa ea.q. In ꝗͥ hes collige
re aliq̃ nota digna. Et p ex tex.in
d.c.ſi ꝗ ibi ñ debere eos reuerte/
tes ea apð nos oꝛdiatõis ?⁊ hono
ris arma retinere quibꝰ ↄtra nos
rebellauerunt zc. Et tex.ĩn. d.
c.ſi quis ibi ſcio quoſdã dũ eſſent
I mũdo ĩ młta ſoꝛnicatõe maſiſſe.

monachosvero factos quaſi lumi

naria mundi reſplenduiſſe non ta

men ſacerdotiũ aſcendiſſe ⁊c. Et
ibideʒ.Dauid foꝛnicatoꝛẽ ⁊ homi
cidaʒ ꝑ penitentiã recepit deus ?=
de eo dixit. Inueni virum fᷣm coꝛ
meuz. In quo adde ꝙ hoc ha/
betur 2° Regũ.xij.c.duʒ dixit Tu
es ille vir qui feciſti hanc reʒ ⁊c.⁊
Actuuʒ. xiij.⁊..xxiij.q.i.c.noli.⁊=
j. de peni.diſ.pꝛĩa.S.deniqʒ.⁊ ibi
deʒ noui rurſus eundẽ audientem
ideo non ediſficabit mihi domũ qꝛ
vir ſanguis eſt. In quo adde ꝙ
hoc ad lraʒ habetur Paralipome
nõ.xij/c.⁊ de conſecra.diſ.pꝛima.
c.pꝛimo. Inſuper notabiſ tex.
ibideʒ in fi. opoꝛt et epᷣm eſſe inre
pꝛehenſibilez. In quo adde ꝙ;
hoc habet per Paulũ pꝛio ad thi
motheuz.iij. c. Inſuper videbis
etiã tex.in.d.c.cõueniẽtibus. ibi
maloꝛuʒ doctoꝝ mala eſt doctria.
⁊c. Et ibidẽ quoniã nõ moꝛiẽtur
filij ꝓ patribus. ſed vnuſquiſqʒ in
peccato ſuo moꝛiet᷑.de quo adde
ꝙ boc habet᷑ Eʒechielis.xviij. Et
iiij. Regũ.xiiij. . Inſuper nota
bis tex.ĩ.c.quod pꝛo remedio ibi
ceſſante vtiq; neceſſitate ceſſare
debet ꝑiter quod vrgebat. Et tex
in. d.c.quotiens ibi ꝓpter multi/
tudinẽ in omẽs iudicare non põt.
inultio ſolet tranſire ⁊c. Et tex.in
c.diſpenſatões ibi ſicuti qui male
nauigãt tempeſtate vrgente naui
qʒ periclitãte anxietate quedã ex
onerant vt cetera ſalua permane
ant.ita ⁊ nos cuʒ non habemꝰ ſal
uandoꝝ omniũ negocioꝝ certitu/
dineʒ deſpicimus ex his quedam
ne cunctoꝛuʒ patiamur diſpendia
Et tex.iĩ.d.c.exigũt ibi remiſſio
peccandi dat lñiaʒ delinquẽdi ⁊c.
Et tex.ĩ.d.c.diabertuʒ in fi.ibi
quia nihil habuit nihil dare potu
it. Et tex.in.c.pꝑ illicitas ibi.vbi
vulnus infixuʒ eſt neceſſe eſt me/
dicinã adhibere qua inſixa ſanet
macula. Et tex.in.l.ſancimꝰ ibi

nemiĩinèʒz dĩuini timoꝛis cõtemnè/
do iureiurãdo arbitramur imme
moꝛeʒ vt pꝛopꝛie ſaluti vlluʒ com
moduʒ anteponat z?c. Ex quibus
habes ea que notari poſſunt com
mode in hac vltima queſtiõe huiꝰ
pꝛie cauſe. Nüc capio gloſas.
7 pꝛio gl.ſume ꝗᷓ põt diuidi in du/
as partes. Pꝛimo ponit deciſiõeʒ
huius ſeptime queſtiõis pꝛout.S.
etiã cõcluſi in pꝛincipio. Secũdo
ponit aliquos caſus in quibus po
teſt diſpenſari cum eo qui fuit he/
reticus vt recipiat᷑ nunc ad digni
tateſ:in qui bus tamẽ remiſſiue lo
quitur.ſecũda ibi.ſunt tamẽ ꝗqdaʒ
caſus ⁊ c. Inſuper habes in hac
queſtiõe vltima glo.in.d.c.cõuẽi/
entibus in verbo vniuerſalibus qͥ
dixit ꝙ ſynodi vniuerſales dicũt
quibus intereſt romanus põtifex
vel eius legatus, alij at appellant
locales in quibus interueniũt infe
rioꝛes ab eis.⁊ glo.ĩ:c.requiritis
in verbo pꝛo tempoꝛe que multũ
magiſtra eſt loquẽs de diſpẽſatõ
ne videlʒ quid eſt diſpẽſatio ? qd
ſit diſpenſare ⁊ quod ius ſit diſpẽ/
ſabile.⁊ quis poſſit diſpenſare. ⁊=
in quibus caſibus ꝑmittatur diſpẽ
ſatio.quã glo.ppetuo tene menti.
glo.in.d.c.exigũt que dixit
ꝙ gs tenet facere elemoſinã pau/
peribus tamẽ pauper non põt ali
q̊ iure petere vt cõpellat. Et glo
in.c.maximuʒ in verbo dignitate
que dixit. quid ſi quis lapſus eſt ĩ
hereſim ⁊ lata fuit ſentẽtia ð amiſ
ſione patronatus ſui ſi poſtea re/
uertatur nõ recuꝑat ius illud pa/
tronatus.ſecus dicit ſi ſentẽtia la/
ta non ſuerat ſuper eo iure. Et
ex his habes nuc expedita omnia
q cõmode notari potuerũt in hac
vltima queſtiõe pꝛime cauſe quo
ad tex. ⁊ gloſas cũ additiõibus =
ſuppletõibus opoꝛtunis.

Secunda cauſa.

— —.— — — — — — —. — -C-.——

—

Thema ſecunde

cauſe.ex quo eliciuntur octo que/
ſtiones vt ex infra dicendis latius
appebit. Quidaʒ epiſcopus de

lapſu carnis ipetit a laico. Duo

monaci vnus ſubdiaconus ⁊ duo
leuite aduerſus ipſuʒ teſtimoniuʒ
ferũt. A metropolitao ſuo ſentit

ſe grauari in ipia ventilatõe cau/
ſe.tres ex teſtibus deſiciũt ſiue ꝓ/

miſſione illecti ſiue canonica exa⸗/
minatõe repꝛobati. Spoliat tñ
epᷣus.quia crimen eius notoꝛium

erat. Ex quo themate de octo

contingit dubitari vt ex infrs di/
cendis in hac ſecũda cauſa latius
apparebit.que octo non pono hic
ne ideʒ ſepius repetaʒ. ſed grada
tiʒ iſeriꝰ ponemus in locis ſuis
li. q. i.
Aod autem.
q Pec eſt pꝛima qſtio hu

iiuuus ſecude cauſe pꝛinci
palis. In qua querit᷑ vtrũ in ma/

nifeſtis iudiciarius oꝛdo ſit requi

rendus. In quo dicit ꝙ manifeſta

2 alia occulta bene requirũt oꝛdi/

neʒ iudicioꝛuʒ. ſʒ notoꝛia nõ. Hec
duo ꝓbantur in.c.nos in quẽquaʒ
2æ in.l.iudex.⁊ in.c.ſicut.⁊ in.c.ni/
hil.? in.c.pꝛimateſ.⁊ in.c.vſus.⁊
in.c.in pꝛimis. ⁊ in.l.ſi quis ĩ hoc
genus.⁊ in.l.ſtatutis.⁊ in.c.leguʒ

2 in.c.notuʒ.⁊ in.c.nemo epᷣus. ⁊

in.c.nomen.⁊ in.c.manifeſta.⁊ in
c.de manifeſta.⁊ in.c.multi.⁊ in.c
ſi peccauerit. ⁊ in.c.deus. ⁊ in:c.

ſcelus qð eſt.c.fi.ea.q. In qua

habes notare aliqua que mihi no
ta digna eſſe vidẽtur.Et pꝛio tex.
in.d.c.vſus ibi a me qui nullis in/
digeo argumentiſ ⁊ oia certiſſime
noui ſeꝑatꝰ ⁊ diuiſus eſt.⁊ loquit

de deo. Et tex. in.d.c.ĩn pꝛimis
ibi in pꝛimis requirenduʒ eſt de ꝑ
ſona pᷣſ biteri æc. ꝓ quo facit text.

in.l.ſ queramus.ſſ. de teſtamẽtis

t ibides ſtatiʒ querendũ ẽ ge
nus cauſe modus pꝛobatõis ⁊c.
2 tex.in.d.l.ſi ꝗs in hoc genus ibi
ſententia a nõ ſuo iudice dicta ni/
hil firmitatis obtineat.⁊ pꝛo hoc
facit.C.ſi a non cõpe.iudi.ꝑ totuʒ
⁊ ibidẽ. viliſſimis teſtibꝰ ſine coꝛ/

poꝛali diſcuſſione credi non debʒ.

Et ibideʒ. ſentetia que ſine ſcri

pto dicta fuerit nomẽ ſlentẽtie hrᷣe

nõ meret᷑. Et idẽ ꝓbat᷑ ĩi.l.ſtatutiſ
q̃ imediate ponit᷑ poſt.d.l.ſi ꝗſ in

hpo geꝰ ꝑ iuriſlatoꝛẽ Hꝛatianũ hic.

Inſuper notabis tex.ĩ.d.c.no

tum in ſi. ibi qꝛ facientes ⁊ ↄſenti

entes pari pena puniuntur In

quo adde tu ꝙ hoc habet TLeuiti
ci. xx:c.vbi ponuntur multa exẽ/
pla pꝛohibitiua.? facit ad ho tex.

in.c.omnes.xxvi.q:iiij. Inſuꝑ

notabis tex, in. c.pein fi.ibi quod

vobis non vultis fieri alteri face/

re nolite de quo dixi.S. in pꝛima

diſ. c. Pꝛeterea notabis tex. ĩ

d. cc. manifeſta. ibi manifeſta accu/
ſatione nõ indigent zc. Et tex.
in.d. c.de manifeſta in fi.ibi ĩ vna

eadẽqʒ cauſa nullus ſimul eſſe po
teſt accuſatoꝛ ⁊ iudex. Et textus

in. d. c. multi ibi multi coꝛrigunt

vt Petrus.multi tollerantur vt iu

das æc. Et tex. ibidem in verbo
ſanis non eſt neceſſarius medicuſ
ſed male habentibus. non eniʒz ve

ni vocare iuſtos ſʒ peccatoꝛes ad

pniaʒ. Et ibidẽ quia ſepe falſo

in quo q; crimia noiant᷑ Et tex.

in.d.c.ſi peccauerit ibi ſi peccaue

rit ĩ te frater tuꝰ coꝛripe eũ inter

te ⁊ ipᷣm ſolũ. Et ibidẽ diſtribui

te tempoꝛa vt ↄcoꝛdet ſcriptura.
In quo adde qõ hoc habetur ꝑ

Paulum pa ad Coꝛinthios. vi. c.

Inſuper notabis text.ibidem ĩ

verſi.nos nõ admonimus.ſʒ in ſe
creto arguimꝰ vt vbi ↄſtringit ibi
moꝛiat zc. Ulterius notab tex.
in.d.c.deus oĩpotenſ.ibi cũ omia
nuda ⁊ aperta ſint oculis eius.ma

la tamen ſodome noluit gudita in⸗

dicare antequã manifeſte cogno/
ſceret que dicebatur. In q ad/
de ꝙ hoc ad lr̃aʒ habet᷑ Danielis
xiij.c.⁊ ꝑ Paulũ ad Hebꝛeos.iiijꝰ
capꝰ́. Inſup notabis tex. ibidẽ
in verſi. deus oĩpotens cui nihil ẽ
abſconditũ ſʒ oia ei mãifeſta ſunt
antequã fiant ⁊c.⁊ ſupꝛa pꝛoxime
dictuʒ ſuit. Et ibideʒy. Mala peo
ximoꝝ non pꝛius ꝗqſquam pᷣſumat
credere q́; pꝛobare. Et ibidem ſta
tiʒ. nolite iudicare ⁊? non iudicabi
mini ?c. Et ibideʒ Sodomoꝛũ
mala quoꝝ clamoꝛ vſʒ ad celũ per
uenerat 7c. In quo adde ꝙ hoc
habet ad lr̃aʒ Beneſ.xviij.c. vbi
dixit dominus. Clamoꝛ ſodomoꝝ
multiplicatuſ eſt ⁊ peccatũ eoꝝ ag
grauatũ eſt nimis c. Inſuper

notabis tex in.d.c.deus omnipo⸗/

tens ibi.peccatoꝛes quibus incog
nita ſunt iudicia dei ꝛc. Ex qui
bus oĩibus hẽs nunc ea q̃ circa tex
tũ huius pꝛime qõis dici poſſunt.
HNHic capio gloſas nota dignaſ
⁊ pꝛio glo.ſũme q̃ diuidi põt in ſe
tẽ ptespꝛicipales. pꝛio poõit deci/
õeʒ huius pꝛime qõnis pꝛout.S.
latius dixi in pꝛincipio huiꝰ ſecun
de cauſe. cðo enum erat tres
ſpecies ſentẽtiarũ.ſ.diffinitiuã in
terlocutoꝛiã ⁊ pᷣceptu;ʒ. Tercio
ponit vtrũ ſentẽtia diffinitiua reꝗ
rat oꝛdinem iuris ⁊ eo nõ ſeruato
coꝛruat. In quibꝰ cõcludit ꝙ ſic
P tex.in.S.diffinitiua.j.qõe.vi.
Quarto ponit quot ſint oꝛdiẽs
iuris. In quo bꝛeuiter cõcludit ꝙ;
ſunt duo. vnus qui eſt de ſubſtan/
tia.alius vero nõ. Quito ponit
vtꝝ ſentẽtia interlocutoꝛia requi/
rat oꝛdinẽ iuris. In quo cõcludit
ꝙ ſic. tñ dicit ꝙ etiã eo nõ ſeruato
valʒ ꝑ text.i.c.ſacro ðᷣ ſentẽ.excõ.
7 ꝑ.c.nomen.. ea. Sexto ponit
quid ẽ ſentẽtia pᷣcepti. In quo cõ/
eludit ꝙ eſt vbicunqʒ iudex pᷣcipit
aliqd alicui ſine cauſe cognitõne.
Septio ⁊ vltimo enumerat aliqͥs
caſus in quibus in ſentẽtis nõ re⸗

quirit oꝛdo iuris.⁊a ibi ⁊ notãdũ
eſt.tercia ibi ⁊ ſi ſnia diffinitia.q̃r
ta ibi hec tñ ſcias ꝙ duplex eſt.ꝗn
ta ibi itẽ ſnia interlocutoꝛia.ſexta
ibi ſnia pᷣcepti.ſeptia ⁊ vltima ibi
a pᷣactã iñ regla pleriqʒ doctoꝛes
excipiüt. Inſuꝑ notab glo.ĩ.d.c.
in pꝛimis in glo.pꝛia que dixit ꝙ;

cauſe pauperuũ pꝛius tractãde ſut

q; cae diuitũ. Et glo.ibidẽ ĩ ver
bo leuioꝛiſ.que dixit ꝙ mala fideſ
defuncti nõ nocet ſingulari ſucceſ/
ſoꝛi ſed vniuerſali ſic. Et glo.ibi
deʒ ĩ verbo expediſſe que dixit ꝙ
nullus in pꝛicipali cauſa dʒ regła/
riter cõd emnari in expẽſis poſtq;
iurauit de calũnia cũ pᷣſumat᷑ bõa
fide litigare.⁊ ita dixit tenere do/
ctoꝛes legũ.⁊ ita dicit ſuari de fa/
cto in hac nr̃a ciuitate Bonõie.ſʒ
bene fᷣ̃m glo.in cauſa appellatõis
glibʒz cõdemnat in expens. In
ſuꝑ notabis glo.ibidẽ in vbo pᷣſen
te qᷓ dixit ꝙ ſicut teſtionia debent
ſtare in ſecreto ita ⁊ interrogatõs
qᷓ fiũt in ſecreto.⁊ ita dicit fuari ðᷣ
ſctõ Bononie. Et glo.ibideʒ in
vbo qrendũ ꝗ dixit ꝙ iudex ex oſ
ficio ſuo debʒ inqrere de opiniõe
teſtiũ.Et glo.ibidẽ in verbo lex q̃
dixit ꝙ ſtamꝰ legibꝰ canõiʒatis.
quod nota.qꝛ ſunt multe leges ca
nõiʒate in hoc libꝛo ꝓut.S. vidiſti
2.J. videbis in ꝓceſſu hꝰ opis.
t notab ẽt glo. in.l.ꝓhibẽtur
in vᷣbo ad annona q dixit ꝙ femĩia
admittit ad crimẽ ſuſpecti tutoꝛiſ
denũciãduʒ neq;ʒ tenetur iſto cau
ſe inſcribere ad pena talionis.
Et glo.in.c.maiſeſta qᷓ põit qdſit
notoꝛiũ ⁊ maifeſtũ æ multũ mgr̃a

liter in hoc locuta eſt. Et glo.in

d. c.ſi peccauerit in glo.pꝛĩa q di⸗/
xit ꝙ ẽt pſone infames ⁊ crimioſe
admittũtur ad denũciatõʒ euãge/
licã fiẽdaʒ dũmõ bono ʒelo denũ/
cient. Sed plus dixit glo.ibidẽ in
vᷣbo ʒzelatibus ꝙ vbicuqʒ ꝗqs denũ
ciat ⁊ ꝓſequit᷑ ſuã iniuriã admitti
tur etiã ſi denciat malo ʒelo. Et

ex his habes expedita oĩa q̃ reſpi
ciũt hanc pꝛima queſtionẽ ſecũde
cauſe pꝛincipalis quo ad textuʒ ⁊z
gloſas.
71 6(/
gog gutem.
q Hec eſt ſecuda q̃ſtio hꝰ
ſecũde cauſe pꝛincipał.
In qua dubitat᷑ vtrũ ſpoliatꝰ ab
aliquo ſit iudicandus. In quo di/
cẽduʒ eſt ꝙ nõ ſ ante oia reſtitui
debet. tex.ẽ in.c.antiqtus. ⁊ in.c.
oẽs.⁊ in.c.nullus.⁊ ĩ.c.in ſcriptu/
ris.⁊ in.c.nullꝰ.⁊ in.c.pᷣceptũ qð
eſt.c.fi.ea.q. In ꝗbus cocludit
vt dixi ꝙ ſpoliatus añ oĩa dʒ reſti
tui. In qᷓ qõe ſecũda notab ali
qua.Et pꝛio notabiſ tex.in.d.c.nł
lus el ⁊2.ibi nullꝰ põt ↄuocari aut
iudicari anteq;ᷓ omia ſibi ablata z
oĩa iura ſua in integrũ reſtituatur
nec ꝓnũc ĩ tex. ſunt alia. Et et glo.
ſũme nihil aut parũ hʒ.naʒ tantũ

mõ ponit que ſit dr̃ia inter hãc fe

cũdas qõeʒ ⁊ illaʒ que habet inſe
rius.iijꝰ.q pꝛia qᷓ videntur in idẽ

ſonare. naʒ m glo. hic petit᷑ reſti
tutõ ꝑ modũ exceptõis ibi vo per

moduʒ actiõis in hoc differ̃t. ne
poſſint redargui ð ſuꝑfluitate iſte
qões. Inſup habes glo. in. d. c
antiquitus. que dixit ꝙ exceptio
ſpoliatõis eſt dilatoꝛia.⁊ ſic dʒ op
poni añ iiteʒ cõteſtatã. Et ibidẽ
etiaã eſt alia glo.ĩ verbd reſtitnat
que docʒ ſpoliatũ pꝛacticã in pe/

tenda reſtitutõe. Et hic nõ ſũt alia
in tex. vel glo.que notari mereat

ii.q.iii.
Uuig autem.
Hec eſt tercia qõ huiuſ
ſecunde cauſe qua q̃rit
qua pena ſint feriẽdi qui in accu/
ſatõe vel teſtificatõe deficiũt. In
quo ↄcludit᷑ ꝙ eſt pena calũnie. 2
de hoc habet in.l.fi.C.de accuſat.

que eſt hic canonizata. Sʒ ᷣm ali/
quos eſt pena taliõis. ꝓut eſt tex.
in.c.calũniatoꝛ.⁊ in.c.qui non ꝓ/
bauerit. ⁊ in.c.ſi ꝗs epus. ⁊ in.c.
pauluʒ.⁊ in.c.heuterium.⁊ in.c.ſi
quẽ.⁊ i.c.pᷣuaricatoꝛ ea.q. In
qua habes notare aliqꝗᷓ. ⁊ pꝛĩo tex
in. d. c. calũniatoꝛ. ibi. caluniatoꝛ
ſi in aecuſatõe defecerit taliõeʒ ac
cipiat. In quo adde tu ꝙ hoc
habet᷑ Deutero.xixꝰ.c.ĩ ſi.vbi ad
lraʒ dicit.deus oipotẽs non miſe/
reberis eius.ſʒ aiaʒ pꝛo aĩa ocu/

luʒ peo oculo dẽteʒ ꝓ dente manũ

20ο manu pedẽ ꝓ pede exiges zc
Inſup notabis tex.in.d.c.heu/
teriũ ibi quaq; aias ꝑ pniam ᷣua/
re poſſimꝰ infamiaʒ vero abolere
non poſſumꝰ. Et ibidẽ cuʒ mr̃i
monia hodie regantur iure poli =
non iure foꝛi. ⁊ iure poli moꝛtuo
viro mulier ſoluta eſt a lege viri
7 nubit cui vuit. In quo adde
tu ꝙ hoc habet ꝑ Pauluʒ pꝛia ad
Coꝛinth.iijꝰ.c. Inſupꝑ ẽt notabiſ
tex.in.d.c.ſi quẽ penituerit ibi.fa
cti queſtio in arbitrio ẽ iudicantis
⁊c. Et ibidẽ ſtat i.temeritaſ eni
facilitatis venia ↄtinet.æ incõſul/

tus caloꝛ calũnie vicio caret. pꝛo

quo.l.ꝗqcqd caloee.ff.de reg.iur.
Ulteriꝰ notabis tex.in.d.c.pꝛe
uaricatoꝛ in verſicu. pꝛeuaricatoꝛ
ſi plura crimina eideʒ intulerit ſin
guloꝝ debet abolitõeʒ petere.

᷑t ibidẽ deſtitiſſe euʒ accipimꝰ

qui totũ animũ agẽdi depoſuit ⁊c
Et tex. in.l.indulgẽtia que eſt ca/
noõiʒata ꝑ magiſtꝝ ibi. reſtituo te
in integruʒz 7 ꝓuincie tue ? hono/
ribus ? oꝛdini ⁊ ceteris omibꝰ re/
ſtituere c. Ex ꝗbus nũc hẽs ea
que circa tex.neceſſaria ⁊ vtilia fo
re vidẽtur. Nunc ↄdeſcẽdo ad
gloſas.⁊ pꝛimo capio glo.ſumme
quã diuido tibi in octo ꝑtes pꝛin/
cipales. Pꝛĩo ponit vtruʒ accu/
fans aliquẽ per erroꝛẽ puniatur.
In quo glo.tʒ ꝙ nõ nec ẽt effi⸗
cit᷑ inſamiſ. Scdo põit , ſi qs
2

accuſauit quẽ caloꝛe verecũdie.
ideʒ dicit eſſe qð in pꝛimo ꝓximo
caſu pꝛecedenti. Tertio ponit
quid ſi quis accuſauit quem teme
ritate.⁊ idem dicit ꝙ in pᷣcedenti
bus ↄcluſuʒ eſt dũmodo impetra
ta fuerit quecunqʒ abolitio in tri
bus caſibus.õ. enũeratis. Quar
to ponit quid ſi ꝗs accuſauit queʒ
per calumniam. Quinto quid ſi
p pꝛeuaricationẽ. Sexto quid ſi
per tergiuerſatõeʒ ⁊ in omnibus
iſtis tribus vltimis caſibus dicit
qð punitur quis arbitrio iudicis
tex.eſt in.S.notandum.j.ea.qõe
Septimo ponit quid differunt
caluniatoꝛ pᷣuaricatoꝛ ⁊ tergiuer/
ſatoꝛ ↄcludens ꝙ differunt in pẽa
vt in ea. Octauo ⁊ vltimo po/
nit qua pena puniantur teſtes de
ſerentes teſtifſicatõʒ vel deficien/
tes in ea. Et ĩ hoc glo.ↄcludit ꝙ;
puniuntur pena talionis per. cm.
nihilominꝰ.j.iij.q.viij.ſᷣa ibi aut
cal oꝛe iracundie.tertia ibi ſeu te/
meritate.quarta ibi ſecus ſi eſt ca
lũniatoꝛ. quĩta ibi vel pᷣuaricatoꝛ
viaibi vl tergiuerſatoꝛ. vija ibi ſʒ
di fferũt. viij. ⁊ vltia ibi teſtes ẽt
⁊c. Inſuꝑ notabis glo.ĩ.c.ſi ꝗqs
in verbo tractãdi.que tenet nõ ẽe
dãdas indutiaſ accuſatoꝛi. Et ẽt
glo.in.d.c.pᷣuaricatoꝛ ĩ verbo om
nibus que cõcludit ꝙ de iure cano
nico non põt trãſigi ſuper aliquo
crimĩie.qꝛ eo iure nullũ crimen ir
rogat penã ſanguis.⁊ ð iure cano
nico omne crimẽ publicũ ẽ. quod
nota ꝓ limitatiõe.l.tranſigere.C.
de tranſact.⁊.l.i.ff.de publi. iudi.
7. l.i.ff. de pꝛiua.delic. Ex ꝗbuſ
oĩbus habes ea que vtiliter ⁊ ne/
ceſſario hic dici poſſunt in hac f̃a
