In quo adde tu ꝙ hoc ad litte
ram habetur Mathei. xuij.co.
Et concoꝛdat etiam tex. in.c. ſi
peccauerit ſupꝛa.ij.q.i. Inſuper
notabis tex.in dicto.c. in venditi/
onibus in verſiculo iniuſtum eſſe
putamus vt monachis quottidia/
num opus rurale facientibus ſer/
ui eoꝛum libertatis otio potiant᷑.
Pꝛeterea notabis tex.in.c.qui
cunqʒ quod eſt cap.fi.in verſicu
lo quicunqʒ vult exheredato filio
heredem facere eccleſiam querat
alium qui ſuſcipiat non me Augu
ſtinum imo deo pꝛopitio nemineʒ

inueniet. Poſtremo etiam no⸗

tabis tex.in.S.ecce qui eſt.S.ſina
lis in verſiculo monemur ab apo/

ſtolo tempus redimere. vt expedi

tius vacemus oꝛationibus c.
In quo tu adde qð hoc habet
ad litteram per Paulum ad Ephe
ſios.iij.c. Et hec ſint quo ad tex
Nunc capio gloſas relatione
dignas. Et pꝛimo glo.ſũme quã
diuido tibi in duas partes. Pꝛi
mo decidit hanc queſtionem pꝛo/
ut ſupꝛa dixi in pꝛincipio. Se/
cundo limitat eam vno modo. ſcʒ
ſi timeatur de eius ſeuitia. ſecũda
ibi ſi tamen timetur. Inſupꝑ no
tabis glo.in dicto.cð.ſacrilegium
multum magiſtralẽ.que dicit quo
modo cõmittatur ſacrilegium.⁊ q̃
pena puniatur.⁊ cui applicetur.
Pꝛeterea notabis etiam glo.ĩ
dicto.c.ſicut el pꝛimo inverbo paſ
ſus.que dixit ꝙ paſſus eſt quinqʒ
pedum.pes autem eſt quinqʒ digi
toꝛuʒ ⁊c. Demũ notabis etiam
glo.in dicto.c.frater in verbo au⸗/
ctoꝛitate que ponit ð confirmatio
ne virtutis apoſtolice ponẽs tres
effectus eius.videlicet tribuit ma
ioꝛem auctoꝛitateʒ actui ⁊ ſupplet
ſi quid eſt inualidum ⁊ non poteſt
poſtea retractari ſine licẽtia eius

Inſuper notabis glo. in dicto.

c.nullus in verbo flagellare. que
dixit ꝙ magiſter percutiens diſci/

pulum clericum cauſa diſcipline

non incidit in canonem. Pꝛe/
terea notabis glo.in.c.de pꝛeſ by
teroꝛuʒ in verbo pꝛemiſſa que po
nit quomodo excõmunicatus ve/
nit abſoluendus. Inſuper nota
bis eti glo.in.d.c.ſi quis ſuaden
te in verbo manus que ponit quo
modo etiam ſcindens veſtimenta
clerici non ſolum percutiens inci/
dit in dictum canonem. Et ea/
dem glo.eętiam in fi.ponit multos
caſus exceptos ab illa regula ⁊ in

ter alios ponit vnum notabileʒ ca

ſum quando quis inueniret euʒ cũ

vxoꝛe.matre ſoꝛoꝛe vel filia nam
poteſt iuſte occidi ⁊ verberari ſi
ne dubio excõicatiõis.quodbene
nota. ne credant ſub clypeo cleri

catꝰ mali comedere viuos ⁊? moꝛ/

tuos. Ex quibus omnibus nũc
habes expeditionem huius. xvij.

cauſe pꝛincipalis cuʒ quattuoꝛ ſu/

is queſtionibus in ea examinatis

Et cum his que in tex.⁊ in gloſiſ

merito notari cõmode potuerunt

vnacum additionibus.⁊ ſuppleti-

onibus noſtris opoꝛtunis ⁊ neceſ

Decimaoctaua cã

hẽa decimeo

t cctaue cauſe. In qua

de duobus dubitaturvt

inſra clarius apparebit. Quidã

abbas conſecratus in epiſcopum
Pꝛius monaſterio multa con/
tulit. Poſtea ĩ epiſcopatu plura
acquiſiuit.: Cui dum frates ſucceſ
ſoꝛem quererent. Epᷣus loci ſe/
met electioni illius volebat inſe/
rere vt per ipſum abbas in mona
ſterio oꝛdinaretur. Fratres re/

nituntur. Ex quo themate eli

ciuntur due queſtiones tantum vt
infra gradatim demõſtrabitur.

xviii.q.i.
rima queſtio

h Pec eſt pꝛima queſtio

huiꝰ decimeoctaue cau/
ſe pꝛincipalis. qua queritur vtruʒ
monaſteriuʒ poſſit petere queſita
per abbatem poſtquam eſt factus
epiſcopus.⁊ econtra.vtruʒ eccle/
ſia epiſcopalis poſſit vendicare ſi

bi ea que abbas queſiuit in mona

ſterio ante epiſcopatũ. In quibꝰ
dꝛcit᷑ ꝙ non. tex.eſt in.c.ſtatutum

.

quod eſt capitulũ vnicũ eadẽ qõe
In qua quo ad tex.alia nõ ha/
bes.⁊etiã glo.ſũme non multum
habet.que tamẽ põt diuidi ĩ duaſ
parteſ. Pꝛimo decidit hãc que
ſtionem pꝛout ſupꝛa dixi in pꝛin/
cipio. Secundo ponit vtrum
ad hoc vt epiſcopns acquirat ſe/
di epiſcopali ſufficiat traſlatio ad
epiſcopatuʒ ſine confirmatiõe.Et
concludit ꝙ ſic.per tex.in.c.cuʒ in
cunctis extra de election. ſ̃a ibi.⁊=
hoc foꝛte. Juſupꝑ notabis glo.
in.d.c.ſtatutuʒ.que dixit ꝙ abbaſ
factus epiſcopus abſoluitur a re/
gula monachali in ieiunijs ⁊ in vi

gilijs. ⁊ põt ſibi ſacere cõmatres

quod pꝛius facere non poterat. ⁊
ponit exempluʒ in Hꝛegoꝛio mo/
nacho.poſtea effecto dyacono car
dinali ꝗ factus eſt ↄpater Mauri/
tij imperatoꝛis. Lodo. bolog.
xviii.q.ii.
Ecũda vero
1 Hec ſecũda queſtio hu
ius. xviij?e. cauſe. Qua
queritur vtruʒ abbates ſint eligẽ
di ? oꝛdinandi per epiſcopum. an
vero a ꝓpꝛijs monacis ⁊ fratribꝰ
In quo arguẽdo ad partes hic
inde dicitur ꝙ a fratribus ⁊ mona
cis tantuʒ. tex.eſt in.c.abbas.⁊ in
c.abbateʒ el pꝛimo ⁊ el ſecundo.⁊
in.c.qᷓ; ſit neceſſariũ ea.qõe. In
qua dicitur etiã ꝙ non licet mona
cis pꝛo ſuo arbitrio expellere ab/
bates.nec etiaʒ ediſicare mõaſte/
ria vel fundare.tex.eſt in.c.nullã.
7 in.c.quidã.⁊ in.c.clerici.⁊ in.S
monaſteriuʒ. ⁊ in. c.de monacis.⁊
in.c.cellulas⁊ in.c.nullus ea.qõe
In qua ſubditur etiaʒ ꝙ non ẽ
licitum monacis ire ad feminas.⁊=
facere ſibi cõmatres.nec etiaʒ qð
plus eſt habitare cuʒ monialibus

tex.eſt in.S.pꝛo huiuſmodi.⁊ i.c.

peruenit.⁊in.S. non ſolum.⁊ in. c.

diffinimus.⁊ in.c.in nullo.⁊ in.c.

monaſteria.⁊ in.c.in decima ead.

qõe. In qua queſtione ſubdit
etiaʒ aliud ꝙ epiſcopi viſtare de
bent monaſteria cauſa exhoꝛtadi
⁊ coꝛrigendi.tex.eſt in.c.viſitandi
7 in.c.non ſemel ea.q. In qua
vltimo loco etiaʒ dicitur ꝙ nõ po
teſt epiſcopus exigere a monaſte
rijs aliquid vltra cõſueta ſeruicia

tex. eſt in.S.pꝛo talibꝰ.⁊ in.c.eleu

therius.⁊ in.c.ſeruiciũ quod eſt.c
fi.ea.qõe. Ex qua modo babeſ
colligere aliqua relatu digna. Et
pꝛĩo ex tex. in.c.ↄgnouimꝰ i ver/
ſi. valde indecens eſt vt obmiſſo
eo alius quilibet ſe illoꝛuʒ cauſis
admiſceat ⁊c.⁊ loquitur de epiſco
po. Et tex.in.c.diffinimꝰ in vᷣſ.
adulteriuz intercipit cohabitatio
nem ſi habeat aditum monachus
ad monachã vel monacha ad mo/
nachuʒ ſingulariter ſecreto ad col
locutioney. Pꝛeterea notabis
tex.in.c. pernicioſaʒ ĩ verſi.omĩs
qui male agit odit lucem ac ꝑ hoc
ipſe abſcondite in iuſtoꝝ taberna

culo ſe opinatur poſſe latere ocu

los iudicis cũcta ↄſpicientis. Et
hec ſint que dici pñt quo ad textũ

2 etias quo ad gloſas. quia gloſa
ſumme nihil habet miſi ꝙ foꝛmat
hanc queſtioneʒ de cidendo eaʒ ꝓꝰ

ut ſupꝛa dixi in pꝛincipio dicẽs ꝙ
non babet dubiationeʒ. Inſu/
per habes glo.in.d.c.q; ſit in ver/
bo ad oꝛdinandum. que dixit ꝙ ſi

monachuſ ſit effectus papa inuito

abbate debet redire ad monaſteri
uʒz. ſed ego non redirem neſcio ſi
tu redires. Inſuꝑ notabis glo.

in.c.quidaʒ in verbo oꝛatoꝛij que

dixit ꝙ neduʒ oꝛatoꝛia nõ pñt cõ/

ſtrui ſine licentia epiſcopi ſed nec

poſſunt poni campane ſine licẽtia
eiuſdẽ. Et glo.in.d.c.peruenit q̃
dixit ꝙ maioꝛ ſamiliaritas contra
hitur leuãdo q; baptiʒando. In
ſuꝑ notabis glo.in.c.dudum in vᷣ/
bo fraternitati que põit vtruʒ pᷣce
ptũ extiguat moꝛte ſicut mãdatũ.

☛ o —– — — — — —

— —

— — —— ☚ —. —.

S

—

Ultimo notabis glo.in.d.c.ſer
uitiũ quod eſt capituluʒ ſi. In ma

teria conſuetudinis multum magi

ſtraliter loquentẽ quomodo ⁊ qñ
acquiratur ius per eam concludẽſ
ꝙ acquiritur per conſuetudinem
pꝛeſcriptam ſpatio.xl.annoꝛum.
Et ex his habes nunc expediti
onẽ hꝰ decieoctaue cauſe pꝛicipał
vnacum duabus queſtionibꝰ ĩ ea
deciſis. ⁊ cuʒ his que tam in textu
q; in gloſis merito notari potue/
runt cum additionibus ⁊ ſuppleti
onibus noſtris oppoꝛtunis.

Deciĩanona cauſa.
hẽa decime

1 none cauſe. Ex quo
tres eliciuntur queſtio/
nes vt infra declarabitur. Duo
clerici ad monaſteriuʒ tranſirevo
luerũt. Uterqʒ licẽtiã ab epiſco
po petijt. Unus relicta eccleſia
pꝛopꝛia eo inuito. Alter dimiſ/
ſa regulari canonica Cenobio ſe
contulit. Ex quo tres eliciũtur
queſtiones vt infra gradatim ap/

parebit.
xix.q.i.
nod epiſcopꝰ

q hec ẽ pꝛima queſtio hu/
ius decienone cauſe pꝛin
cipalis. Qua queritur vtrũ epi
ſcopus teneatur dare licentiaʒ cle
ricis adeundi nonaſterium relic/
ta pꝛopꝛia eccleſſa. In quo dici/
tur ꝙ ñic tex. eſt in.c.clerici qnod
eſt.c.vnicum eadem queſtione.
In qua in tex. vel gloſis nihil
habes excepta glo.ſumme.que ẽt
non multum habet. Nam deci /
dit hanc queſtiones pꝛout ſupꝛa di
xi in pꝛincipio.necnõ decidit ſimł
alias duas queſtiones ſequentes
vnica ſolutione videlicet ꝙ vbicũ
qʒ quis vult trãſire ad arctioꝛẽ re
ligionem ⁊ tunc poteſt.⁊ licet non

obtineat licentiam ſufficit petere
eam.aut vult tranſire ad pareʒ re
ligionem ⁊ non poteſt ſine licentia
tex.eſt in.c.licet ⁊ in.c. ſane extra
de regularibus. Ludo. boł.
Xix.q.u.
. 2
Nuito. pec eſt ſe
.i cunda queſtio huius de
cimenone cauſe pꝛinci/
palis. Qua quecitur vtrum cle
ricus inuito epiſcopo poſſit adire
monaſterium. In quo bꝛeuiter
dicitur ꝙ ſic tex.ẽ in 1. ſed ſubau
diendum eſt. in.c.due ſunt quod
eſt. c.fi.eadem queſtione. Ex q̃ᷓ
notabis aliqᷓ relatu diga. Et pꝛi
mo tex. in dicto.c.due ſunt in verſi
culo qui habent legem dei ſcriptã
in coꝛdibus ſuis ꝛc. In quo ad/
de tu ꝙ hoc habetur ad litteram ꝑ
Paulum ad hebꝛeos.viij. c. Ut
terius notabis etiam eundem tex.
in verſiculo cum gentes legem nõ
habeant ſi naturaliter ea que le/
gis ſunt faciũt ſibi ipſi ſunt lex ⁊c
In quo tu adde ꝙ ho hr̃ ẽt per
eundẽ Paulũ ad Romanos.ij.c.
Inſuper notabis eundem tex.
in verſiculo qui ſpiritu dei agunf
lege dei ducuntur ſpiritus quideʒ
dei lex eſt ?c. In quo tu adde ꝙ;
hoc habetur oꝛiginaliter etiaʒ per
eundem Paulũ ad Romanos.viij
c. Pꝛeterea notabis eundẽ tex
in verſiculo iuſto enim lex non ẽ
poſita. Sed vbi ſpiritus dei ẽ ibi

libertas c. Que verba oꝛigi/

naliter habentur per eundeʒ Pau
lum ſecunda ad Coꝛinthios.iij.c.
2 ẽt ad Balath. v. ⁊ hec ſint qᷓ dici
pñt q̊ ad tex. Nũc venio ad glo
ſas ⁊ quia glo.ſumme hic nihil ha
bet. Notabis glo. in dicto. co.
due in verbo cõmẽdatitijs.que di
xit ꝙ nõ eſt licitum cõmendare ex
certa ſcientia rem vitioſam. Ul/
timo notabis glo.ibidem in ver/

bo dignioꝛ.que dixit ꝙ vxoꝛ vel ſi

ius impubes vel epiſcopus inui⸗
to marito vel patre vel papa non
poſſunt intrare religionem. Lu
douicus bologninus.

xviiii.q.iii.
Anonicos.

c PVec eſt tertia ⁊ vltima
. queſtio huius decime/
none cauſe pꝛincipalis. In qua
queritur vtrum canonici regula/
res poſſint ingredi monaſterium.
In quo dicenduʒ eſt ꝙ ſic dum
modo pecierint licentiam a ſuo p/
lato alias autem non. Tex. eſt ĩ.
c. nullus. in. c. mandamus. 7 i. S.
ſubaudiendum vero eſt. 2 in. caꝰ.
ſtatuimus eadem queſtione. In
qua ſubditur etiam aliud ꝙ mona
ſteria ſemel deo dedicata non poſ
ſunt tranſire in habitacula clerico
rum vel ſecularium text. eſt in. S.
queritur el pꝛio.⁊ in.c. que ſemel
7 in. c.quoniam eadem queſtione
In qua ſubditur etiã quo tem
poꝛe debeant tonſurari ingredien
tes monaſterium. In quo dici/
ter ꝙ non debent tonſurari ante
biennium. tex. eſt in.c.monaſteri/
1s eades queſtione. In qua ſub
ditur etiam aliud.ꝙ poſt ingreſſũ
mõaſterij nullus poſſit teſtari.tex
tus eſt in. S. queritur el tercio. ⁊ ĩ
c.quia ingredientibus ea.qõe.
In quo vltimo loco etiaã tradi
tur ꝙ poſt ingreſſũ monaſteri filij
debent capere legittimax. reliqua
vero bõa ſunt monaſterij.text.eſt
in autenti.ſi qua mulier. ⁊ in au/
tenti. nunc autem. ⁊ in autenti.
non liceat la pꝛima ⁊ la ſecunda.
que eſt ſi.⁊ omnes hic canoniʒate
ea.queſtione. In qua notabis
aliqua.⁊ pꝛimo text.ĩ.d.c.quoniã
in verſic.nolite facere domum pa
tris mei domũ negociatõis ⁊c.
In q̊ adde tu ꝙ hoc habet᷑ ad

litteraz Johãnis.ij.capꝰ. ⁊ etiam
Marci.xiꝰð. Ultimo notab tex.
in.d.c.monaſterijs in verſi.graue
eſt inexpertos hominũ obſequijs

aſſociari.quis poſſit dicere quãto

ſit grauius ad dei ſeruiciũ impꝛo
bos applicare. Et ibideʒ ſtatiʒ
miles ſi cõuerti noluit pꝛiuſquam
nobis renunciet᷑ nullus eũ ſine cõ
ſenſu noſtro qualibet ratione pꝛe
ſumat ſuſcipere ⁊ c. Nec in tex
tu habes alia ⁊ etiam gloſe nihil
aut paruʒ habent maxime glo.ſũ
me que nihil penitꝰ dicit. Ex quo
ſuperius in pꝛima queſtiõe iaʒ de
cidit omnes iſtas tres queſtiones
huiꝰ.xix?. cauſe. Inſuꝑ notabis
glo.magiſtrã ĩ.d.auten.ſi qua mu
lier in verbo extãtibus que ponit
de exheredatõe aſcẽdentiũ ⁊ an ꝑ
ingreſſuʒ monaſterij rumpatur te
ſtamentuʒ. Et concludit ꝙ non.
Ex quibus omibus habes nũc
expeditionẽ huius.xix?᷑.cauſe cuʒ
omnibus eaʒ tãgentibus.

Aigeſima cauſa.
hema vigeſi

t me cauſe pꝛincipalis ex
quo eliciũtur quattuoꝛ
queſtiões vt infra demõſtrabiiur.
Duo puericie annos agent es a pa
rentibus monaſterio traditi ſunt.
Unꝰ inuitꝰ alter ſpontaneus cu
cullã induit. Ad anos pubtatis
veniẽtes inuitus ad ſecularẽ mili
tiaʒ redit.ſpõtaneus mõaſterium
diſtrictiuſ petijt. Ex q themate
quattuoꝛ expediẽde inſurgũt que
ſtiones.

nod intra.
q Hec eſt pꝛia queſtio hu
ius vigeſime cauſe pꝛi/
cipalis. In qua queritur an tra
diti monaſterio in pueritie annis
cogantur ꝓpoſitum religionis te/

— —. — —. —, —,— „ — ——

— — — — —

—

— ———

— — — —

Qf —

6
.

nere. In quo argumentando
hincinde ad partes dicitur ꝙ non
imo ſi pꝛopꝛia auctoꝛitate mona/
ſterium intraſſent poſſunt extrahi
a parentibus ſuis infra annũ tex.
eſt in.c.puelle.⁊ in.c.ſicut.⁊ in.c.
illud eadem. qõe. In qua ſubdi
tur aliud etiam ꝙ non licet pone/
re velamen virginibus niſi in cer
tis tempoꝛibus de quibꝰ habetur
in. c.deuotis eadem queſtione.
In qua ſubditur aliud ꝙ ante
vigeſimumquintuʒ annuʒ nõ ſunt
virgines conſecrande tex. eſt in.c
iuuenculas ⁊ in.c.placuit ead.q.
In qua etiam vltimo loco po/
nitur ꝙ vidua pꝛohibetur velari.
tamen debet habere veſtem cõue
nientẽ ꝓfeſſioni ſue.text.eſt in.S.
quauis.⁊ in.c.vidua quod eſt.c.ſi
ea.q. In qua quo ad tex. non
ſunt multa notanda. niñ ꝙ habes
tex.in.d.c.ſicut in verſiculo tales
conſiderandi ſunt maxime pecca/
ta cõmittere q; plangere. Juſu/

ꝑ notabis tex. in.d.c. illud in fi.in

verſiculo ſatis inutile eſt vt coac/
ta ſeruitia domino pꝛeſtentur ⁊zc.
Nunc capio gloſas relatione
dignas. ⁊ pꝛimo glo.ſũme que po
teſt diuidi in quattuoꝛ partes.
Pꝛimo facit quandam diſtin/
ctionem bimembꝛem in hac mate
ria.ſ.q; aut intrans religioneʒ eſt
adultus aut impubes. Secũdo
incipit declarare pꝛimuʒ membꝛũ
⁊ concludit ꝙ ſi ſponte intrat reli/
gionem extrahi non poteſt. ſecus
ſi inuitus tex.eſt in dicto.c.ſicut in
fra eadem. q. Tertio declarat
ſecundum membꝛum ⁊ concludit
ꝙ ſi ponitur ab alio poteſt exire
qñ vult ſi ipſe nõ ↄſenſit.ſecꝰſi ipᷣe
conſenſit quia tunc poteſt tantum
modo exire quãdo peruenerit ad
etatem perfectam.ſed ſi ipſe intra
uit poteſt extrahi a parentibus in
fra annum.tex.eſt in dicto.c.puel/
le. Quarto ponit quid de pupil
lo doli capace intrante religioneʒ

an obligetur ⁊ concludit ꝙ ſic.lieʒ
aliqui teneant cõtrariuʒ pꝛout re
fert glo.ſecunda ibi ſi adultus.ter
tia ibi ſi impubes.quarta ibi hoc
tamen ſcias c. Inſuper nota⸗
bis glo.in.c. addidiſtis in verbo
vel mater que dixit ꝙ mater non
poteſt tradere filium religioni ꝗa
non habet euʒ in poteſtate.
terius notabis glo.in.S. velamẽ.
q̃ ponit quottuplex ſit veluʒ.ſ.p/
feſſionis conſecrationis oꝛdinati.
onis ⁊ pꝛelationis ⁊c.

E his. pec eſt ſe

d cunda queſtio huiꝰ vi/
geſime cauſe pꝛincipa/
lis. In qua queritur vtrum ſi
quis pꝛeter voluntatem parentuʒ
accipiat tonſuram vel veſtem releꝛ
giõis poſſit inde extrabi. In ̊
dicitur ꝙ ſi pꝛeſens fuit pater tẽ/
poꝛe ingreſſus nõ poteſt. alias ſic
vſʒ ad anuʒ. Tex.eſt in.c.ſi in qua
libet ⁊ in.c.puella ea.q. In qꝰᷣ
etiam ponitur ꝙ nulli monialium
licet uimponere velamẽ alteri tex.
eſt in.S.velamen.⁊ in.c. ſtatuimꝰ
eadem queſtione. In qua vlti/
mo loco dicitur ꝙ vbicunqʒ infan
tes ſuſcipiuntur in monaſterijs de
bent ſumi cum voluntate ⁊ con/
ſenſu parentum ⁊ etiam ſub teſti/
monio plurimoꝛuʒ. Et hec ſint
quo ad tex.in quo non habes ali/
ua notatu digna. Et etiã glo/
e non multum faciunt. Excepta
glo.ſumme.quã diuido tibi ĩ tres
partes. Pꝛimo foꝛmat hãc que
ſtionem. Secundo eam decidit
pꝛout.S.dixi in pꝛincipio. Ter
tio ponit vtrum iſto caſu pater vł
filius peccet. Et concludit nullum
eoꝛum peccare:ſecunda ibi dicas
tertia ibi nec peccat ⁊c.

vigeſima.q. tertia

Mod autem.

q Hec eſt tertia q̃ſtio hu/
ius vigeſime cauſe pꝛin
cipalis. In qua queritur vtruʒ
ſi quis ſuſceperit cucullam ſeu ha/
bituʒ pꝛeter voluntateʒ ꝓpꝛiaʒ co
gatur eam retinere. In quo di
citur ꝙ non tex.eſt in.c.ꝓpoſitum
7 in. c.ꝓcliuus.⁊ in.c.eos.⁊ in.S.
cum dicitur ⁊ in.c.pꝛeſens.⁊ in. c.
conſtituit quod eſt.c.fi.ea.q. In
quo.c.ſi.dicitur etiam ꝙ ſi ad mo
naſterium attuliſſet aliqua bõa oꝛ
bent reſtitui heredibus eius. Ex
qua ꝗdem queſtione habes tantũ
modo notare tex.in. d. co. pꝛeſens
In verſi.ꝙ eniʒ quis nõ eligit nec
optat ꝓfecto non diligit ꝙ autem
non diligit facile contemnit. nullũ
igitur bonuʒ eſt niſi voluntariuʒ.
Nunc capio gloſas.⁊ pꝛio glo
ſumme. Que poteſt diuidi in tres
partes. Pꝛimo decidit hac que
ſtionem ꝓut ſupꝛa dixi in pꝛincipꝰ
Secundo limitat eam niſi ſit ti
moꝛ qui non cadat in conſtantẽ vi
rum. Tertio reſtringit dicta li/
mitationem niſi ſit timoꝛ pꝛopter
maleſicium ab eo cõmiſſuʒ. qꝛ tũc
obligatur.ſecunda ibi dũmodo ta
lis.tertia ibi ꝙ verum eſt. In/
ſuper notabis glo.in.d.c. pꝛeſens
in verbo comie.que dixit ꝙ co/
mes ðᷣſinit eſſe comes quã cito fu
it creatus clericus. Inſuper no
tabis glo.ibidem in verbo nunq;.
que ponit modum ꝓbandi negati
uam. Ultimo notabis glo.in.d
c.conſtituit in verbo cogatur que
dixit ꝙ in ſpiritualibus contractꝰ
initꝰ dolo valet.ſʒ ſecus ẽ in alijs.

xx.q.iiii.

eſt quarta ⁊ vltima que

ſtio huius vigeſime cau

ſe pꝛincipalis. Qua querit᷑ vtrũ
quis poſſit tranſire ab vno mona/

ſterio ad aliud diſrictius. In q̊
dicitur ꝙ ſic tex.eſt in.c.virgines
7 in. S.quod autem ea.q. In qᷓ
ſubditur aliud ꝙ non poſſunt mo/
nachi vouere ſine conſenſu abba/
tis text.eſt in.c.monachis. ⁊ in.c.
monachũ qð eſt.c.fi.ea.q. In
qua quo ad tex. ⁊ gloſas nihil ha/
bes ⁊ maxie ĩ glo.ſũme q̃ remittit
ſe ad notata ꝑ ſe.S.xix.q.i.ĩ ſũma
Ex quibus omnibus nũc habes
expeditionẽ huius.xx?.cauſe pꝛĩ/
cipalis cum quattuoꝛ queſtionibꝰ
in ea deciſis vna cuʒ additõibus ⁊
ſuppletõibus ⁊ alijs opoꝛtunis.

xxi.cauſa.
hema vigeſi

t me pꝛime cauſe ex quo

eliciũtur quinqʒ queſti/
ones. Archip̃ſ biter cuiuſdaʒ ec

cleſie ppoſituram alterius accepit

neqʒ pꝛioꝛẽ vult relinqᷓre. Secu
larium quoqʒ; negotioꝝ pꝛocura/⸗
toꝛ efficitur ꝗ claris ⁊ fulgidis ve

ſtibus ſe exoꝛnãs ab epiſcopo ſuo

coꝛrigit᷑. Relicto ſuo officõ ad ſe
cularem iudicem habet confugiuʒ
Ex quo themate quinqʒ oꝛiunt᷑
dubitationes vt infra gradatiʒz ap

parebit. . .
XXI. q.I.
Nduabus.

¶ Hhec eſt pꝛima q̃ſtio hu/
ius.xxiẽ.cauſe pꝛincipa

lis. qua querit᷑ vtrũ clericꝰ in du/

bus eccleſus poſſit cõſcribi. In

quo dicit᷑ ꝙ nõ. tex.eſt in.c.cleri⸗/

cus.⁊ in.c.clericũ.⁊ in.c.qui plu/
res.⁊ in.c.vnũ abbatẽ ea.qõne.

In qua etiã ſubdit᷑ hoc eſſe ve

ruʒ de iure cõmuni. ſecus de iure
ſpecihli.tex.eſt in. S. poteſt. ⁊ in.c
relatio quod eſt.c.fi.eadẽ q̃ſtione
Ex qua modo habes colligere

aliqᷓ. Et pꝛio ex tex.in.d.c.cle/⸗

ricuſ inverſ.nemo poteſt duobus

—

— = TC- ——— —¶——ꝓ—¶—¶-·̊

— — ☛ K E

dominis ſeruire. aut enim vnum
odio habebit ⁊ alterũ diliget.aut
vnum ſubſtinebit z alterum cõtẽ/
net ⁊c. In quo tu adde qð hoc
habetur oꝛiginaliter Mathei.viij
c. Et etiaʒ ↄcoꝛdat tex.in.c.oĩſ
ꝗ odit.j.de peni.diſ.pa. Ulteri
us notabis eundem tex.in verſicꝰ
ad vite huius neceſſitatem ſtudia
ſunt diuerſa ꝛc. Et hec ſint que
quo ad tex.dici poſſunt. Nunc
capio gloſas. Et pꝛimo glo.ſũ/⸗

me quam diuido tibi in duas par

tes. Pꝛimo decidit hanc queſti
onem pꝛout ſupꝛa dixi in pꝛicipio
Secundo limitat eam non ha/
bere locum in ſex caſibꝰ valde no
tandis de quibus in ea.ſecũda ibi
niſi in ſex caſibus ꝛc. Inſuper
etiam notabis glo.multum magi/
ſtram in:d.c.clericus in verbo ne
ceſſitatem.que ponit ð clerico ha
bente pauperem eccleſiam. ⁊ q̃ di/
catur pauper eceleſia dicens cõſi/
deranda eſſe omnia ſecundum q́lt
tateʒ perſone ⁊ ſitũ eccleſſie. Ha
ſecundum glo.aliquid ſufficit vni
ꝙ non ſufficeret alteri. Pꝛete⸗

rea notabis etiam glo.in.d.c.rela
tio in verbo canonice q̃ ponit foꝛ/
mam pꝛocurationis. Lud.bol.

xxi.q.ii.
Ai vero. pee

eſt ſecunda queſtio hu/

ius vigeſimepꝛime cau
ſe pꝛineipalis. Qua querit᷑ vtꝝ

ſi clericus vult relinquere eccleſiã
ſuam poſſit tranſire ad aliazZʒ. In
quo dicitur ꝙ non niñ cum apoſto
lica auctoꝛitate.tex.eſt in.c.qm̃. ⁊

in.c.placuit ⁊ in.c.ſi quis. ⁊ in.S.

ſed aliud eadem qõe. In qᷓ ſub
ditur etiam ꝙ vns eccleſia non po

teſt diuidi inter duos ſacerdotes.
tex.eſt in.S.ſicut autẽ.⁊ in.c. ſicut
⁊ in.c.pꝛecipimus quod ẽ̃.c.ſi.ea.

qõe. Ex qua modo habes colli

gere aliqua licet pauca. Et pꝛio

ex text.in. d.c. placuitun ſi. in ver/
ſiculo nõ poterit in talibus pꝛopa

gationis aboleri licentia niũ fue/

rit in eis per coꝛrectioneʒ diſcipli
ne ſubſequuta coꝛrectio c. Et
hec ſint quo ad tex.⁊ etaʒ quo ad
gloſas.⁊ maxime glo.ſũme q̃ͥ non
multuʒ facit.⁊ tantũmodo duo po
nit. Pꝛimo decidit hanc queſti
onem pꝛout ſupꝛa dixi ĩ pꝛincipio
Secundo ponit qua pena puni
atur epiſcopus oꝛdinans clericum
alienuʒ ſine licentia ſui ſuperioꝛis
In quo concludit ꝙ contra eũ
eſt pena arbitraria per tex.in.caꝰ
qm̃.S.ſi vo.extra vt lit.nõ ↄteſ.ſe
cunda ibi ſed ſi aliquis. Inſuꝑ
notabis glo.multum magiſtram i
dicto.c.ſi quis in verbo tranſlatꝰ
que ponit de diſpenſatione bene⸗/

ficioꝛum ſienda a papa. ⁊ ab alijz

inferioꝛibus multũ ſerioſe loquẽ/
do. Ludo boł.
Xxxi.q. ui.
Mod autem.
Hec eſt tertia qõ huius
vigeſimepꝛie cauſe pꝛi
cipalis. Qua queritur vtrum li
ceat clericis ſuſcipere pꝛocuratio
nes negotioꝝ ſeculariuz. In ᷣ
dicitur ꝙ nõ.tex.eſt in.c.credo.⁊
i.c.placuit.⁊ ĩ.c.cipꝛianus.⁊ in.c.
molitus ⁊ in.c.hi ꝗ.⁊ ĩ.c.ſacerdo/
tiũ qð ẽ.c.ſi.ea.q. Ex q̃ tmimõ
hẽs notare vnũ text.i.d.S.qð aut
ibi.nẽo militãs deo iplicʒ ſe nego
tijs ſcharibꝰ ꝛc. Cũ q̃ etiã ↄcoꝛ
dat tex.in.d.c.credo.⁊ ĩ.c.placuit
vbi ſunt iura aꝑta de hoc. Nec ĩ
tex.hẽs alia.Et etiã gloſe nõ mul/
tũ faciũt.maxie glo.ſũme.que po
teſt diuidi ĩ duas partes. Pꝛimo
ĩ qõe foꝛmata remiſſiue loquuta ẽ
Secũdo põit qt modis dr ꝗſ ex
ercere negotia ſecłaria. ⁊ ↄcludit
ꝙ tribꝰ modis vt ĩ ea.ſᷣa ibi dicit
ꝗs exercer̃ zc Et alia ñ hẽs hic qᷓ
merito notari poſſint i tex.ł gloſ
m

Xxi.q.uiu.
uod vero. pee
eſt quarta qõ huiꝰ.xxi?
cauſe pꝛicipalis. Qua
queritur vtruʒ liceat clericis ince
dere veſtibus fulgidis ⁊ claris.
In qᷓ dr̃ ꝙ nõ niñ ſᷣm moꝛes re
gionis tex. eſt in.c.oĩs ⁊ in.c.nul/
lus ⁊ in.c.epᷣi ⁊ in.c.ſine oꝛnatu.⁊
in. c. pꝛecipimus ꝙ eſt. c. fi. ea.q.
Ex qua notabis aliqua.⁊ pꝛimo
ex tex.in.d.c.oĩs in vᷣñ.abhomĩa/
tio eſt peccatoꝛi dei vultꝰ zc. Ul
timo notabis tex.in.d.c.fi.in ver/
ſi.quoꝛũ foꝛma ⁊ exemplũ eſſe de/
bent ne offendãt aſpectũ ⁊c.⁊ hec
ſunt que ad tex. dici poſſunt. Ca
pio gloſas que etiaʒ nõ multũ łha
bent.⁊ pꝛimo glo.ſũme quã diui/
do in tres partes. Pꝛimo pᷣmittit
vnũ pꝛo intelligẽtia huiꝰ queſtio/
nis. Secũdo decidit eaʒ pꝛout
S.dixi in pꝛin. Tercõ dat modũ
clericis circa veſtes. Et concludit
ꝙ non debent vti veſtibus rubeis
vel viridibus ſed cuʒ alijs coloꝛi/
bꝰ ⁊z clauſis. Nec alia habes hic.

xi.q.v.
uum vero.

ſ hHec eſt quinta qſtio hu
ius.xxiẽ.cauſe pꝛincipa
lis.qua queritur vtrum clerici ab
epo coꝛrecti poſſint relinquere of
ficiuʒ ſuũ ⁊ confugere ad iudicem
ſecularey. In quo dicit ꝙ non.
imo debẽt deponi ⁊ pꝛiuari cõmu
nione. text.eſt in.c.placuit.⁊ in.c.
ſi quis el pꝛio elꝛ el 3.⁊ in. c.ſi
foꝛte.⁊ in.c.ſi eoꝛum quod eſt.c.
ſi. ea.q. In qua quo ad textũ ⁊z
glo. nihil penitus habes.⁊ maxĩe
in glo.ſũme que circa deciſionem
huius queſtiõis remittit ſe ad no/
tata in.c.placuit.S.xi.q.i.⁊ plus
non dicit. Ex quibus omnibus
nũc habes expeditõeʒ huius.xxie

eauſe cuzʒ decifſione quinqʒ queſti/
onuʒ in ea contẽtaruʒ cuʒ ſupple/
tionibus ⁊ alijs opoꝛtunis.

xxii.cauſa.
hema vigeſi

? meſecunde cauſe pꝛinci
palis. ex quo eliciuntur
quinqʒ queſtiones vt infra videbi
tur. Quidaʒ epiſcopus iurauit
falſuʒ qð putauit verũu. Quo cõ/
perto archidyaconus eius iurauit
ſe nunq; pꝛeſtaturũ ei obedientia
Cõpellit archidiaconus ab epᷣo
ad exhibenduʒ ſibi debitã reuerẽ
tiam. Accuſatur epᷣus de dupli⸗
ci periurio. ⁊ de eo ꝙ falſuʒ iura/
uit. ⁊ quia archidiaconũ ad peie/
randuʒ cõpellit. Ex quo themate
quinq; oꝛiũtur dubitationes.

unod iuramẽe

tũ. Hec eſt pꝛima qſtio
hꝰ.xxij?.cauſe pꝛincipa/
lis.qua queritur vtruʒ iuuramenta
ſint pᷣſtanda. In quo arguendo
ad partes cõcludit᷑ ꝙ ſic in dubijs
7 neceſſarijs ? nõ aliter. tex.eſt in
c.omne.⁊ in. c.nõ eſt.⁊ in.c.in no/
uo. ⁊ in.c.vt noueritis. ⁊ in.c.tu
maluʒz ea.q. In qua ſubditur ꝙ;
debet iurari ꝑ deum ⁊ nõ ꝑ creatu
ras nec ꝑ capilluʒ dei ⁊ ſilłia.text.
eſt in.c.⁊ iurabũt.⁊ in.c.cõſidera
⁊ in.c.clericuʒ.⁊ in.c.ſi quis ꝑ ca/

pilluʒ ea. qõe. In qua ſubdit᷑ ꝙ

paria ſunt iurare ꝑ deũ vel ꝑ euã/
gelia.tex.eſt in.c.hi aliqua ea.qõe
in qua deteſtat᷑ ẽt ꝑiuriũ. tex.ẽ in
c.habemꝰ.⁊ in. c.nõ eſt el 2⁰. ⁊ ĩ. c
ſi peccatũ ea.q. In qua ſubdit

ꝙ maxima eſt pena piurij. tex.ẽ in

c.pᷣdicãduʒ qð eſt.c.fi.ea.q. In
qua vltimo loco ſubdit ꝙ non eſt
licitũ vti fide eius qui ꝑ demonia

iurat.tex.eſt in.c.mouet.⁊ in.c.ſic

etiã ea.q. Ex qua habes aliqua

xͤ jꝓm
————

ôM

notare. Et pꝛio tex.in.d.c.cõſide
ra in verſi.nõ per deũ iurare ꝓhi
buit ſed per celũ ⁊ terrã.⁊ ꝑ Jero
ſolimã ⁊ ꝑ caput tuũ zc. In quo
adde ꝙ hoc habet᷑ Math.v.c.ad
littera. Ulterius notabis eüdeʒ
tex.in verſi. hoc quaſi ꝑuulis ſue/
rat ↄceſſuʒ lege. vt quoqͥmõ victi
maſ deo ĩmolabãat ne eaſ idoł imo
larẽt æc. In quo adde ꝙ boc ha
betur ad lr̃aʒ Jeremie.iiij.c. Et ↄ
coꝛdat tex.in.c.⁊ iurabunt.S.eę.
Pꝛeterea notabis text.in.d.c.
habemus in verſi. in lege dei ſcri/
ptum eſt. in nomie meo non ꝑpiura
bis nec pollues nomẽ dei tui ĩ va/
nuʒ ?c. In quo adde ꝙ hoc ha/
bet᷑ oꝛiginaliter Deutro.v.capło
⁊ etiã Exodi.xxꝰ. Et ↄcoꝛdat tex.
i.c.ſi peccatuʒ.j.ea. Subſequẽ
ter notabis tex.in.d.c.mouet in v
ſicu.cui queſtioni poſſunt illa teſti
mõia ſuffragari que ↄmemoꝛant
de Laban ⁊? Abimelech. Sic eniʒ
Abimelech ꝑ deos ſuos lurauit ſi⸗
cut Laban per deuʒz ſoter ⁊? c. In
quo adde tu ꝙ hec habent᷑ Beneſ
xxxi. Inſuꝑ notabis text.in. d.
S.ſic etiaʒ in verſi. Romani leguũ/
tur pacem ſirmare cum iudeis ⁊c
In à adde ꝙ hoc bhabet᷑ Ma/
chabeoꝛuʒ. viij. c. Ulterius no/
tabis eundẽ tex.ĩ verſ.ioſeph vir
ſanctus per creaturas iurauit dũ
dix it fratribus ſuis ꝑ ſalutẽ Pha
raonis nõ exibitis hinc c. In
quo adde ꝙ boc babetur Beneſis
xliij. c. Ultimo notabis text.in
verſ.omnis poteſtas a dño deo ẽ
⁊zc. In quo dicas ꝙ hoc habet
per Paul.ad Roma.xiij. c. Po
ſtremo notabis tex. in.d.c.pꝛedi/
canduʒ in verſi.piuriũ fideles ca/
ueant.⁊ ab hoc ſũmope abſtineãt
ſcientes hoc graue ſcelus ẽe ⁊ ĩ le
ge ⁊ in ꝓphetis.⁊ ĩ euãgelio ꝓhi/
bitũ c. In quo adde ꝙ de lege
hr Deuteronomij.v.c.de pꝛophe/
tis vero hr Jere.iiijꝰ.c.de euan/
gelio vero h Mathei. v. c. Et

hec ſint que quo ad tex.dici poſſũt

HNüc capio gloſas. ⁊ pꝛĩo glo.
ſũme quã diuido tibi in ſex parteſ
Pꝛimo ponit quid ſit iuramen
tum. Secundo quid ſit iurare.
In gb or ꝙ eſt aliquid deo te
ſte dicere.⁊ iuramẽtũ eſt vox ipſꝰ
iurantis. Tertio ponit que fue
rit cauſa inſtitutiõis iuramẽti.
In quo dicit ꝙ cauſa certiſicãdi
homines ꝗ de facili dubitant. ⁊ ẽt
ꝓpter tolledã ydolatriã. Quar/
to ponit que ſit ſoꝛma iuramenti
oliʒ ⁊ hodie. In quo dicit᷑ ꝙ ho
die iuratur ꝑ deuʒ per.c". de pa/
rentele.j.xxxv.q.vi. Quito po
nit que ſit pena periurij.⁊ ↄcludit
qꝙ efficitur inteſtabis æ moꝛtaliter
peccat vt in.c.fi.j.ea.q. Sexto
⁊ vltimo ponit deciſionẽ huiꝰqõiſ
pꝛout ſupꝛa dixi in pꝛĩcipio.ſᷣa ibi
lurare aliquid.tertia ibi ca inſtitu
tionis.qrta ibi foꝛma aũt iuramẽ
ti.quita ibi pena ꝑiurij. ſexta ibi
huic autẽ queſtioni. Nec hic ha
bes alia quo ad tex. vel gloſas.
xxii.q.ii
Mod autem.
Pec eſt ſecunda qõ hu⸗/
ius.xxij.cauſe pꝛicipalł
In qꝗᷓ queritur vtrũ ille ſit ꝑiu/
rus ꝗᷓ iurauit falſũ qui id putabat
verum. In quo dicitur ꝙ ſic. Sed
tamen nõ peccat.tex.eſt in.c. ho/
mines.⁊ in. S.quia ergo.⁊ ĩ.c.his
aũt.⁊ in.c.beatus Paulus ea.qõe
In qua ſubditur ꝙ ſecus ẽ ĩ eo
qui ſcienter iurauit falſum.⁊ ꝑ mẽ
dacium. tex.eſt in.S.ille.⁊ in.c.in
quibus eadem queſtione. In qᷓ
etiam ſubditur que ſint mendacia
venialia.⁊ que deteſtabilia.ð qui
bus eſt tex.in.S.vt autem.⁊ in:c.
pꝛimum eadem queſtione. In
qua etiam ſubditur ꝙ non eſt lici
tum mentiri cauſa humilitatisvel
vt arrogantia euitetur. vel etiam

pꝛo tempoꝛali vita alicuius. text.

m 2

eſt in.c.cũ hũilitatis.⁊ ĩ.c.incauti
7 in.c.non ita.⁊ in.c.mihi autẽ.⁊=
in.c.ne quis arbitretur. ⁊ in.c.fa⸗/
ciat. ⁊ in.c.omne genus. ⁊ in.c.ſi
quis ea.qõe. In qua etiã ſub/
ditur ꝙ non putãtur mẽdacia que
ꝛoco vel per iocuʒ dicũtur.tex.eſt
in.c.ꝙ ait.⁊ in.c.vtileʒ.⁊ in.c.que
rit᷑ qð eſt.c.fi.ea.q. Ex qua ha
bes modo colligere aliqua relatu
digna.⁊ pꝛio ex tex.in. S.ſed alið
in verſi.apoſtolꝰ licet aliter factu
rus eſſet q; Coꝛinthijs poꝛmitterʒ
in pꝛima epiſtola miſſa ad vos.
non tamẽ in dolo iurauit aut men
daciter pꝛomiſt ꝛc. In quo tu
adde ꝙ hoc habet᷑ pꝛĩa ad Coꝛin/
thios vltimo.c ꝑ eundẽ Pauluʒ.
Pꝛeterea notabis etia tex.ĩ.d.
c. hoĩes in fi. in verſi.quẽadmodũ
verbũ pꝛocedat ex aio reuʒ enim
lingua non facit niſ rea mens.
Pꝛeterea etiaʒ notabis tex. in
d. c.his auteʒ in verſi. ꝓpterea vᷣ/
ba ſunt inſtituta vt per ea ſe inui/
ceʒ hoĩes nõ fallant. ſed vt ex eis
quiſq; in alterius noticiã cogita/
tiones ſuas pꝛoferat. Pꝛeterea
notabis eundeʒ text.in verſic.nec
vllo modo liber eſt a mendacio q
neſciẽs verũ loꝗtur.ſciens autem
voluntate mẽtitur zc. Pꝛeter̃a
notabis tex.in.d.c.beatus pauluſ
in verſi.non ideo beatus Paulus
fefelliſſe credendus eſt aut ſibi ex
titiſſe cõtrarius. quoniã cũ ad hy
ſpaniã ſe ꝓmiſiſſet ituruʒ diſpoſi/
tione diuina maioꝛibus occupatꝰ
cauſis implere nõ potuit quod ꝓ/
miſit c. In q̊ adde tu ꝙ ð hac
pꝛomiſſione Pauli habet᷑ ad Ro
manos.xv.c. Pꝛeterea etiã no
ta bis tex.in. S.ille ergo in verſic.
eſt enĩ mendaciũ falſa ſignificatõ
vocis cum voluntate fallendi.
Pꝛeterea notabis etiã text.in
d. c.peimũ in verſi.nulli facienda
eſt iiuria ⁊c. Et eũdẽ tex. in ver
ſi.nec ipſa veritas placendi cauſa
homibus annũcianda eſt. Et eũ/

deʒ tex.in verſ. neqʒ eniʒ teſtimo
nij veritas pꝛo cuiuſqʒ tem poꝛa/

li cõmodo vł ſalute coꝛrũpitur c

Inſuꝑ notabis text.in.d.c.qð
ait in verſ.ioſeph ait fratribꝰ ſuis
neſciebatis quia non eſt in augu/
rio homo qualis ego ſum. In
quo adde tu ꝙ hoc habet᷑ Geneſ.
xlv.caꝰ. Pꝛeterea notabis ẽt
tex.in.c.Abꝛaaʒ in verſi.Abraam
quoqʒ loquẽs ad pueros ſuos ait
Sedete hic cũ aſino ego ⁊ puer il
luc hucuſq; ꝑtranſibimꝰ.⁊ cũ ado
rauerimus reuertemur zc. In
quo adde ꝙ hoc oꝛiginaliter ha/
bet Beneſis.xxij.c. Et etiã cõ/
coꝛdat tex.in.S.quandoqʒ.j.e. ⁊
in.c. ꝓphetauit.j.e.q. ¶ lteriꝰ
notahis tex.in.d.c.vtilem in ver/
ſiculo ieu regis Iſrael vos do/
cet exemplum qui cum non potu/
iſſet iterſicere ſacerdotes Baal ni
ſi finxiſſet ſe ydolũ velle colere di
cens cõgregate mibi omnes ſacer
dotes Baal c. In quo adde tu
ꝙ hec habentur.iiij. Regum.x.cꝰ
⁊ etiam pꝛimo regum.xuij. In⸗
ſuper etiam notabis tex.in.S.ec/
ce in verſiculo Abꝛaam deſcen/
dens in egyptuʒ rogauit ſaram vt
ſoꝛoꝛeʒ eius ſe eſſe mentiretur. di
cens noui ꝙ pulchꝛa ſis mulier. ⁊
cum viderint te egyptij dicturi ſũt
vxoꝛ illius eſt ⁊ interficient me ⁊
te reſeruabũt zc. In quo tu ad
de ꝙ hoc habetur ad litteram Ge
neſis.xx.c. Et etiam concoꝛdat
tex.in.c.querit᷑ ĩ pꝛin. inſra ea.q.
Demum notabis tex.in dicto.c
queritur circa pꝛincipium in verſi
culo.nemo debet temptare deum

ſuum dum habet ꝙ rationali con

ſilio faciat. Ulteriꝰ notabis tex.
in. S. item opponitur in verſiculo
non mẽdaciter iacob dixit ſe Eſau
eſſe nec mentiendo ſed verum di/
cendo ſibi pꝛofuit.alteri vero non
nocuit quia benedictioneʒ ſibi de
bitam accepit ?c. In qꝰ adde tu

qꝙ boc habetur oꝛigin aliter Gene

ſis xxvij.c. Ultimo notabis eun
deʒ tex.in verſi. Saul qui dum eſ
ſet in caſtris pugnaiurus ↄtra phi
liſteos iurauit ſe interfecturum ꝗq/
cunqʒ ante ſolis occaſum comede
ret ⁊c. In quo tu adde ꝙ hꝰo ha
betur oꝛiginaliter pꝛimo Regum.
xiiij. caꝰ. Et hec ſint quo ad tex.
Nunc capio gloſas relatu digſ
2 pꝛimo glo.ſũme quam diuide in
quattuoꝛ partes ſecũduʒ ꝙ ponit
quattuoꝛ modos periurãdi.⁊ quõ
peccatur in quolibet ipſoꝛuʒ.ſecũ
da ibi ſecũdo modo.tertia ibi ter
tio modo.quarta ibi quarto loco
Inſuper notabis gloſaʒ multũ
magiſtraʒ in.c.ne artiſicioſo ĩ ver
bo mẽtitur.que ponit quottuplex
ſit genus mendacij ⁊ dicit ꝙ eſt tri
plex.⁊ dat modum in vno caſu vʒ
circa interrogationem fſiẽdaʒ ⁊ re
ſponſionẽ quando queritur ab ho
ſte ð inimico exiſtẽte in domo tua
vł aliẽa vt tacẽdo nihil reſpõdeat
vł deludat interrogãtẽ dicẽdo nõ
ẽ hic.i.non comedit hic vł ſimilia
Quam glo.bñ notabis. Et hic
non ſunt alia quo ad tex.vł gloſaſ
Xxii.q.iu.
um ergo. Pec
C ẽ tertia qõ ⁊ bꝛeuiſſima
huius vigeſimeſecunde
cauſe pꝛincipalis. Qua querit
vtrum liceat archidyacono dene/⸗
gare obedientiam epo ex eo ꝙ il/
le iurauit ſalſuʒ q putabat tñ veꝝn
In quo dicitur ꝙ non niñ ðᷣmũ
lata fuerit ſentẽtia diffinitiua tex.
eſt in · d. S.cuʒ ergo.⁊ tex.in.c.no
ne. S. vlij. q.iiij. Et ibi dictuʒ fuit
Et ad ibi dicta glo.ſumme ſe re/

mittit. ? plus nõ dicit. Nec hic

habes alia in tex. vel gloſis.
xxii.q.iiii.
Mod autem.

q Hec eſt.iiij.qõ huiꝰ.xxij

cauſe pꝛincipalis qua querit᷑ vtrũ
iuramenta illicita ſeruari debeãt.
In quo dicitur ꝙ nõ tex. eſt in
S.ecce. ? in.c.ſi ad peccatũ. ⁊ in.c
mulier.⁊ in.S.ex his.⁊ in.c. inter
cetera ea.q. Ex qua habes mo
do colligere aliqᷓ. Et pꝛio ex tex.
in.c.eſt etiã in verſi.herodes qui
iurauit ꝗcꝗd petitura eſſet daret
filie c. In quo tu adde qð hoc
habet᷑ Matbei.xuiij.c.⁊ ẽt Marci
vi. c. Inſuper notabis etiã tex.
