ſubdit glo.eades ꝙ ſi filius vł ſer
uus eſt excõmunicatus non debz
pater nec dominus ↄmunicare ſe
cum. Et glo.ĩ. c. ꝙ pꝛedeceſſoꝛ
in verbo ſpiritualiter.que dixit q;
ſi iuraui ãmodo non accedere ad
concubinaʒ meas pꝛopter hoc nõ
impedioꝛ contrahere matrinoniũ
licitũ cũ ea. Ultio notabis glo.
multũ notabilem in.c.cũ aliquis ĩ
verbo de futuris. que dicit ꝙ ab
heretico reuertente.⁊ ab incendi/
ario.⁊ a quolibet hoꝛrẽdo delin/

quente requiritur iuramentum ð

non amplius peccando. Et ſub
dit ibi glo. aliud ꝙ ſicut ſimplici
verbo poteſt. quis excõmunicari
poteſt etiam ſimplici verbo abſol
ui . Poſtremo notabis etiam
glo.in.c. ſanctis quod eſt. c. ſina
le in verbo negligenter. que dixit
ꝙ negligentia equiparatur volun
tati qð nota contra negligentes.
i

4

Ex quibus omĩbus nũc babes

expeduaʒ hanc vndecimã cauſaʒ

beielpolen cuʒ tribus queſtioni

us in ea pꝛincipaliter inſertis cũ
earuʒ deciſionibus.⁊ cum omibuſ
7 ſingulis que in eis annotari ⁊ in
tex.⁊ in gloſis merito potuerunt.
vna cuʒ additionibus ⁊ ſuppletio
nibus noſtris multũ opoꝛtunis ꝓ
ut ex ſupꝛadictis apparʒ. que om
nia tene menti. Lodo.bolog.

O odecima cauſa
hema duode

t cime cauſe pꝛincipalis
ex quo quinqʒ eliciun/
tur queſtiones pꝛout infra clarius
apparebit. Quidã clerici ꝓpꝛia

relinq̃re nolũt. De ſuis ⁊ eccleſie

rebus teſtamẽta conſiciũt de rebꝰ
eccleſie etiã nõnullas largiũtur.
Ex quo themate de quinqʒ du/
bitari contiĩgit vt infra ſtatis in lo
cis ſuis gradatimqʒ declarabitur
cuʒ ſuis additõibus ⁊ ſuppletioni
bus neceſſariiss. Lodo. bolog.
XIi.q.i.
lericos. Pec eſt
c pꝛima queſtio huiꝰ duo
. decime cauſe pꝛincipa/
lis.qua queritur vtrum liceat cle/
ricis habere pꝛopꝛiu;ʒ. In quo
arguẽdo hincinde ad partes mul/
tuʒ ſerioſe.tandem dicitur ꝙ non
ſed non bene. Nam ĩmo poſſunt
habere pꝛopꝛia niſi renũciauerint
pꝛopꝛijs.text.eſt in.c.ſint mamiſe/
ſte.j.ea.q.Et dicã aliquid cũ glo.
ſũme que etiaʒ ſirmat eandes ſen
tentiaʒ repꝛobando opinionẽ ma
giſtri Gratiani de qua ſupꝛa.
Ex qua rtamen queſtione habeſ
colligere aliqua relatu digna. Et
pꝛimo ex textu in. c. omnis in ver
ſicu.omnis etas ab adoleſcẽtia in

maluʒ pꝛona eſt ꝛc. In quo ad

de tu ꝙ hoc habet᷑ ad lraʒ Geneſ
viij.c.circa finẽ ibi duʒ ad lr̃aʒ dr

Senſus eniʒ ⁊ cogitatio humani
coꝛdis in malũ pꝛona ſunt ab ado
leſcẽtia ſua. Et etia ↄcoꝛdat tex.j.

de conſecrat.diſ.uij.in.c.queris ⁊
Jj.xxuij.q.iij.in.c.pꝛocliuis.⁊ ð pe
niten. diſ.iij.in.c.inter. de quibus
hic nõ ſit aliqua cõmemoꝛatio.
Demuʒ notabis eundeʒ tex.in

verſi.nihil incertiꝰ eſt q; vua ado

leſcẽtium.,.! Ulterius notab tex.

in.c.dilectiſſimis in verſi.ſicut nõ
poteſt diuidi aer neqʒ ſplẽdoꝛ ſo/
lis ita nec reliqua que cõmuniter

data ſunt ommnibus ad habendum

diuidi debere c. Pꝛeterea no
tabis eundem tex. in verſi. Anani/

as autem vir auſterus ? Saphy/

ra vxoꝛ eius qꝛ ſunt mentiti apo/

ſtolis de pꝛecio agroꝛuʒ c. In

quo adde quod hoc ad litteraʒ ha

betur Actuu.v.capo. Demũ no

tabis textum in.c.clericus in ver⸗/
ſiculo cleros grece latine ſoꝛs ap/

pellatur. vnde dicunt clerici quia

de ſoꝛte dñi ſunt ⁊c. Cũ quo etiã
concoꝛdat tex.in.c. duo ſunt gene

ra.j. ea. Inſuper notabis text.

in.c.cui poꝛtio in vᷣſicu.cui poꝛtio

deus eſt. nihil debet curare niñ de

uz. Et ibidem ſtatiz. Uera ẽ ſa/
cerdotis ſuga abdicatio domeſti/
coꝛuʒ ⁊ queda alienatio cariſſimo
ruʒ vt ſuis ſe abneget qui ſeruire
deo elegit c. Ulterius notabiſ
tex.in.d.c.duo ſunt in verſi.illi eĩ
victu ⁊ veſtitu contenti nullam in/
ter ſe ꝓpꝛietatẽ habentes debent
habere omnia cõmunia æc. In
quo tu adde ꝙ hoc habetur oꝛigi
naliter per Pauluʒ pꝛima ad Thi
mot. vi.c. Et concoꝛdat text.
in.c.clericus ſupꝛa eade.q. Et
tex.in.c. epiſcopus infra eadem.
Peꝛeterea notabis eundem tex
in verſiculo raſio capitis eſt tem/
poꝛalium omnium depoſitio ⁊c.
Et tex.ibidem in verſico.nihil

— — — —— — ——Drrrrrr

.

1
.
1

miſerius eſt q; pꝛopter minimum

contemnere deüũ ⁊c. Et eundeʒ

tex. in fi. in verſiculo his conceſſũu
eſt vxoꝛem ducere. terras colere

inter virum ⁊ virum iudicare cau
ſas agere oblationeſqʒ ſuper al/
taria ponere decimas reddere. ⁊
ita ſaluari poter unt ſi vitia tamẽ
benefaciendo euitauerint. qð no/
ta pꝛo te qui es in ſeculo iſto.
Et tex.in.c.quia tua in ver.ab
omnibus illicitis coꝛ ?⁊ linguam ⁊
coꝛpus deo auctoꝛe conſeruentzc.

t loquitut de clericis. Sed be/

ne facerent etiam layci hoc ſerua/
re. Et ibidem in fine quod ſuꝑ
eſt date elemoſinam ⁊ omnia mun
da ſint vobis c. In quo adde
tu qð hoc habetur ad litteraʒ Lu/
ce.xi.capit. Et etiaʒ concoꝛ
dat tex.in.c.de cimas infra.xviꝰ.
qõe.vij. Ulterius notabis etiã
tex.im.c.ſcimus in verſiculo multi
tudinis credentium erat coꝛ vnuʒ

2 anima vna ?c. In quo adde

tu qð hoc habetur ad litteram Ac

tuum.uiij.capio. Et etiam con⸗/
coꝛdat text.in.c.dilectiſſimis ſu/

pꝛa eadẽ.q. Et in.c.ij. de ſum/
ma trinitate ⁊ fide catho. Et in
S. de rebus infra eadem. Ulte
rius notabis eundem tex.in verſi

culo ſanctius eſt non vouere qᷓ;vo

tum pꝛout melius poteſt non per/
ficere zc. Ulterius notabis tex

in.c.nolo in verſicᷣ. pꝛouidemus

bona non ſolum coꝛam deo.ſed ẽt
coꝛam omnibus hominibus ⁊c.

In quo adde tu qð hoc habe⸗/

tur ad litteram per Paulum. xijꝰ.
c.Et per eundẽ.ij.ad Coꝛinthios.
viij. c. Pꝛeterea notabis etiam
eundem tex.in verſicuꝰ. due ſunt
res.conſcientia ⁊ fama.conſcien/⸗
tia eſt neceſſaria tibi.fama pꝛoxi/
mo tuo. Et qui fidens conſcien/
tie negligit famam ſuam crudelis
eſt ?c. In quo adde tu qð hoc
habetur in.c.fi.extra de accuſati/
onibus. Ulterius notabis eun

dem tex.in verſiꝰ.quicunqʒ ypo⸗
crita eſt moꝛtuus eſt. Demum
notabis tex.in.c.non dicatis ĩver
ſiculo. Non ſolum facultatibus
pꝛopꝛijs. ſed voluntatibus pꝛo/
pꝛijs in ipſa oꝛdinis ſuſeeptione
renuntiauerunt. Ulterius nota
bis etiam tex.in.c. exemplum in
verſi.accipite exemplum domini
conuerſantis in terra ꝛc. In q
tu adde ꝙ hoc habetur ad litterã
Luce.xiij.capᷣ. Pꝛeterea nota
bis eundem tex.inverſi.quare ha
buit loculos cui angeli miniſtra-
bant niſi quia eccleſia ipſus locu/
los habitura erat -c. In quo
adde tu ꝙ hoc ad litteram habet
Johannis.xiij.. Et concoꝛdat
tex.etiã in.c.habebat infra ea.q.
Et notatur in clementina exiuit
in.S.poꝛro de verboꝛum ſigniſi.⸗
Demum notabis text.in.c.vi⸗
dentes in verſi. epiſcopoꝛum qui
locum tenent apoſtoloꝛum erant.
7 ſuntvſq; adhuc.⁊ in futuris ſem
per debent eſſe tempoꝛibus.
Ulterius notabis text. in. d. c.
habebat in verſi.pꝛecepit non eſ/
ſe cog itandum de craſtino ⁊c.
In quo tu adde qð hoc habe/

tur ad litteram Mathei. vij. c.

Daemum notabis eundem tex.
in finalibus verbis in verſi.pꝛop
ter inopie timoꝛem iuſtitia deſeri
tur zc. In quo adde tu qð hoc
notatur in.c.clericus in glo.ija.in
verbo dignatur. Pꝛeterea eti/
am nota bis tex.in.c.ex his inver
ſiculo lex enim dei pꝛecipit.vt qui
altario deſeruiũt paſcantur ex ip/
ſo c. In quo adde tu qð hoc
habetur ad litteram per Paulum
vuij. c. Demũ notabis text. in
c.epiſcopus in verſiculo habente
victum ⁊ tegumentum his conten
ti ſumus ⁊c. In quo tu adde ꝙ;
hec habentur ad litteram ꝑ Pau/
lum pꝛima ad Thimotheum. vi.
c. Et etiam concoꝛdat tex.in.c.
duo ſüt. S.e.q. Poſtrẽo notabis

tex. in.S.de rebus in verſi. multi/⸗
tudinis autem credentium erat
vnũ coꝛ ⁊ anima ?c. In quo ad
de tu ꝙ hoc habetur Actuuũ.iiij.c.
Et etiã concoꝛdat text.in.c.dt/⸗/
lectiſſimis.S.e.q . Et ex his ha
bes ea que notatu digna ſuere qꝰ
ad tex. Uenio ad gloſas.⁊ pꝛi/
mo capio glo.ſũme quã diuido ti
bi in duas partes. Peimo foꝛmat
hanc q̃ſtione. Secũdo eaʒ deci/
dit ꝓut ſupꝛa dixi rephendẽdo ta/
men ſolutioneʒ magiſtri Gꝛatiani
qui aliter dicebat. vᷣa ibi dic ergo
c. Inſup notabis glo. in.d. c.
omnes in verbo teſteʒ que dicit pᷣ
ceptoꝛeʒ poſſe ꝑhibere teſtimoni/
uʒ de vita diſcipuli ſui ⁊ ſił iter de
eius doctrina. ⁊ ideo tu bene di/
ſcas vt poſſim per te bene teſtiſi/
cari. Et glo.ĩ.d.c.dilciſſimis in
verbo aer que dixit ꝙ licet homo
poſſit edificare q; alte vult tamen
intelligit᷑ dimodo nõ excedat vſi/
tatuʒ moduʒ altitudinis. Pꝛete
rea notabis glo.in.d.c.clericus in
verbo dignatur. que dixit ꝙ non
eſt peccatũ habere diuitiaſ ſed be
ne eſt peccatuʒ ponere ſpem ĩ eis.
vel ꝑ eas deſerere iuſticiã. Ul/
terius etiã notabis glo.ĩ.d.c.duo
ſunt in verbo ꝓpꝛieratẽ que dixit
ꝙ licet clericus ſit dominꝰ fructuũ
collectoꝛũ.tamen nõ poteſt ĩ moꝛ
te relinquere ratiõe teſtamẽti eoſ
alicui niñi ituitu eleõſine. Et glo
in.d.c.ſcimus in verbo pollicitus
que dixit ꝙ nuda pollicitatio fetã
deo obligat ⁊ poteſt ↄueniri quis
ratione ipſius. Ulterius nota/
bis gloſaʒ magiſtras in.c.non di/
catis in verbo poſſidere.que põit
vtrũ poſſu monachus aliquid poſ
ſidere.Et dicit ꝙ non niſi ex ꝑmiſ/
ſione pꝛelati vt ibi per eaʒ multũ
late hoc examinateʒ. Et gl.i. d.
c. habebat in verbo indigentibus
que dixit de elemoſina poſſe fieri
eleõſinã. Et glo.i.d.c.ſint mani
feſte in verbo pꝛobãtur que põit

de pꝛelato habente bona pꝛopꝛia
⁊ eccleſie.nec apparet cui incum/
bat onus pꝛobãdi. Que dicit ꝙ ſi
poſt moꝛtẽ pꝛelati eccleſia inueni/
tur in poſſeſſione debent heredes
pꝛobare contrariuʒ. alias autẽ nõ
Ultimo notabis glo.in.c.ſi. in
verbo pꝛocurationem que dixit ꝙ
pꝛelati dicũtur ꝓcuratoꝛes rerum
eccleſie.quãdoqʒ defenſoꝛes.quã
doqʒ patres.tamẽ non habẽt libe
raʒ adminiſtrationẽ in eis ſed be/
ne modicuʒ quid donare poſſunt.
Ludouicus bologninus.

Xil. q. u.
uc queritur.
n Hec eſt ſecũda queſtio
huius duodecime cauſe
pꝛincipalis.qua queritur vtrũ bo
na eccleſie poſſint alienari ſeu ali/
enata poſſideri. In quo dicitur
ꝙ non niſi in caſibus a iure pꝑmiſ/
ſis ⁊ ſeruata foꝛma canonica ⁊ de/
bita.tex.eſt in.c.xpᷣi.⁊ in.c.nota/

rio.⁊ in.c.nulli licet.⁊ in.c.quicũ/
que.⁊ in.c.pꝛedia.⁊ in.c.cum de

uotiſſimaʒ. ⁊ in.c.in legibus. ⁊ in

c.apoſtolicos. ⁊ in.c.⁊ ſacroꝛum
⁊ in.c.ſacroꝛum cum multis alijs
c.ſequentibus ea.qõe. In qua
etiam dicitur ꝙ vendens talia bo
na non poteſt accedere ad altare.
tex.eſt in.c.indigne ea.qõe. In
quai m ſubditur aliud ꝙ ſecus
eſt in oolationibus ⁊ redditibus.
MNam de eis licitum eſt diſpen
ſare.⁊ eos alienare ſecũdũ foꝛmã
traditam in.c.cõceſſo.⁊ in.c.quat
tuoꝛ.⁊ in.c.de redditibus. ⁊ in.c.
cognouimus.⁊ in.caꝰ. non eſt ⁊ ĩ
c. ſancimus.ea.queſtione. In
qua etiam ſubditur ꝙ pꝛedicta p/
cedunt niſi ex cauſa neceſſitatis.
vel niſi pꝛelati melioꝛent res ec/
cleſie permutãdo.tex.eſt in.S.his
omnibus.⁊ in capitꝰ non habenti
7 in.c.placuit ⁊ in.c.ſine exceptõe
7 i.c.domos.⁊ ĩ.c.terrulas ea.q.

— — —. — — — — —0. ——

In qua etiaʒ ſubditur aliud ꝙ;
ſᷣui fug it iui eccleſie poſſũt ẽt alie
nari tex.eſt in. S. ſeruos.⁊ in.c.fu
gitiui.⁊ in.c.iniuſtum ea.q. In
qua ponuur etiam ꝙ ſi eſſent aliꝗ
ſerui benemeriti poſſũt manumit
ti retẽto tamen eccleſie iurepatro
natus circa vocationem in ius. ⁊z
circa alia tex.eſt in. .ſed notãdũ
2 In.c.epᷣus ⁊ in.S.libertus.⁊ in.l
ſi ſine venia ea.q. In qua poni
tur etiam quid de liberto vn iuer/
ſitatis.⁊ dicitur ꝙ debet pꝛeſtare
reuerentiam vmuerſitati non aut
ſingulis de vniuerſitate tex. eſt in
S.ſi vero. ⁊ in.l.qui manumittit
ea.q. In qua ſubditur etiaʒ ali
ud ꝙ liberti ⁊ ſerui nõ poſſunt te
ſtificari aduerſus dnos nec toꝛq̃ri
niſi in caſibus a iure exceptis tex
eſt in.S.in patronos ⁊ in.l.queſti
onem ⁊ in.l.fraudati.⁊ in.l.inſoli
tum ea.q. In qua ponitur etiã
aliud ꝙ cauſa remuneratiõis = cã
miſerationis poſſunt etiaʒ res ec
cleſie alienari.tex.eſt i.S.ꝓ remu
neratõe. ⁊ in.c.quicũqʒ ⁊ i.c.mi/
ſerationis ⁊ in.c. cum redemptoꝛ
ea.q. In qua vltimo loco dicit
etiam ꝙ pꝛo alimonia pauperuʒ
2 redemptione captiuoꝛum ⁊ etia
religionis intuitu poſſunt bõa ec
cleſie alienari text.eſt in. S. iteʒ ꝓ
alimonia ⁊? in.c.aurum habet ec/⸗
cleſia ⁊ in.c.gloꝛia ⁊ in.c.multi ⁊
in.c.amico ⁊ in.c.ſocrates ⁊ in.S.
religiomis quoqʒ ⁊ in.c. ſi epiſco/⸗
pus ⁊ in.c.bone ⁊ in.c. religioſaʒ
qð eſt.c.fi.ea.q. Ex qua modo
habes colligere multa multa cõ
memoꝛatõe digna. Et pꝛio ĩ. c.
qui abſtulerit in verſi.ꝗ patri aut
matri aliꝗd abſtulerit homicidij
particeps eſt c. Et ibidem pa
ter noſter ſine dubio deus eſt qui
nos creauit mater vero noſtra ec
cleſia eſt que nos in baptiſmo re/
generauit. Inſuper notabis

tex.in.c.cum deuotiſſimam in ver

ſiculo ſũmuʒ in rebus bonum eſt

luſt itiam colere atqʒ ſua cuiqʒ iu⸗/
ra ſeruare ⁊ in ſubiectos non ſine
re qð pot eſtatis ẽ ſieri ſʒ ꝙ equũ
eſt cuſtodiri c. Ulterius etiaʒ
notabis tex.in.c.fraternitas in ſi.
in verſi.abſit vt eccleſia cuʒ augu
mento recipiat qð de terrenis re
bus videtur amutere.æ lucra dã/
nis querere ?c. Ulterius no/
tabis tex.in dicto.c.apoſtolicos ĩ
verſi.eccleſiaſticos redditꝰ.quos
ad pꝛopꝛiam vtilitatem ? ob eſcã
pauperum ⁊ peregrinoꝛuʒ ſubſtẽ⸗
tationẽ eſſe decernimus. Pꝛe/
terea notabis etiam tex.in.d.c.
ceſſo ibi rationem duumo eſt red/
diturus examini ⁊zc. ⁊ loquitur de
redditibus diſpenſandis per pꝛe/
latos. Inſuper notabis tex. in
c.quattuoꝛ circa finem in verſi.vi
deantur opera veſtra bona ⁊? glo⸗/
ria patris veſtri in celis eſt ⁊c.
JIn quo tu adde ꝙ hoc habetur
Mathei. v. c. Ulterius notabiſ
tex.in.c. cognouimus in fi.ibi ĩ ↄ/
gruum eſt vnam eandem ſubſtan/
tiam duplici quodamodo iure cẽ
ſeri. Et tex.i.c. caritatẽ in fi. ibi
ꝛuſtus eſt vt illi conſequantur ipẽ
dium qui pꝛo tempoꝛe ſuum repe
riuntur cõmodare obſequium.
Succeſſiue notabis tex.in. cᷣ.
octaua diſcuſſio in fi.in verſi. qui
ſuperbire voluerint adepta liber/
tate perdita diſcãt obedire ſubie/
cti. Et tex.ĩ.c.liberti ĩ vᷣſi.liber
ti eccleſie quia nunquam eoꝝ mo
ritur patrona a patrocinio eccle/
ſie nũq; recedat ⁊c. Demũ nota/
bis tex.ĩ.d.c.auꝝ hʒ eccłta nonvt
fᷣuet ſʒ vt erroget ⁊ ſubueĩiat ĩi ne⸗
ceſſitatibꝰ zc. Et ibidẽ ſtati quẽ
tũ auri vel argẽeti de tẽplo dñi aſ⸗
ſyrij ſubſtulerut ?c. In quo adð
qꝙ hoc habet᷑ oꝛiginaliter. uij. Re
gũ.xxnij.⁊.xxv.c. Inſuꝑ notab
eũdẽ tex. in verſ.dicturus eſt dñs
cur paſſus es tot inopes ſame mo
ri æc. In quo adde ꝙ hoc habet
oꝛiginaliter Mathei.vij.⁊.xxv.c.

Inſup notab eundeʒ tex in vᷣſi.
melius eſt vt vaſa viuẽtiuʒ ſerueſ
q; metalloꝝ.his non poſſet reſpõ/
ſum referri quid eniz dices timui
ne templo dei oꝛnatus deeſſet.re/
ſpondet aurum ſacramenta non qᷓ
runt.oꝛnatꝰ ſacroꝛum redemptio
eſt captiuoꝛum ?c. Demum eti
am notabis tex.in.d.c. gloꝛia ĩ vᷣ/
ſiculo gloꝛia epiſcopi ẽ pauꝑibus
pꝛouidere opibꝰignominie ſacer
dotis eſt pꝛopꝛijs ſtudere diuitüs
⁊c. In quo tu adde ꝙ hoc hr ad
lr̃aʒ Iſaie.xli.c. Iniuꝑ notabis
tex.in.d.c.multi in vern.multi e/
dificant parietes ⁊ columnas ec/
cleſie ſubtrahunt marmoꝛa nitent
auro ſplendent laquearia a gem/
mis altare diſtinguitur ⁊ miniſtro
rum xp̃i nulla eſt dilectio. Et ibi
deʒ in fi.poꝛtemus crucem ⁊ deli/
cias lutum putemus. Ulterius
notabis etiaʒ text.in.c. Socrates
in verſi. Socrates ille thebanꝰ ho
mo quondam ditiſſimꝰ cum apud
Athenas ad philoſophandum per
geret magnuʒ auri pondus abie/
cit.nec putauit ſe poſſe ⁊ virtutes
ſił ⁊ diuitias poſſidere. Et ibidẽ
ſtati.plenꝰ vẽter facileſde ieiunijs
diſputat. Et ibidẽ ſtati ñ ieroſoli
mis fuiſſe ſed bene vixiſſe laudan
dum eſt. Et hec ſint que quo ad
tex.pꝛo nunc dici relatione digna
poſſunt. Nunc capio gloſas. 2=
peimo glo.ſumme multum magi/
ſtram que ſepenumero occurrit iĩ
puncectis ⁊? ſepenumero eam egovi
di recitari.⁊ poteſt diuidi in octo
partes pꝛincipales. Pꝛimo tra
ctat quomodo ſumatur hoc vᷣbuʒ
alienatio . Et bꝛeuiter cõcludit ꝙ
pꝛo omni contractu ex quo tranſ/
fertur dominiuzʒ. Secũdo põit
que res pꝛohibeantur alienari. Et
concludit ꝙ res eccleſie ⁊ ceſaris.
tex.ẽ in.d.c.ſine exceptõe.j.ea.q
Tercio excipit aliquos caſus a
regula pꝛedicta. Quarto ponit
vtrum res eccleſie que ſeruando

nõ poſſunt ſeruari poſſint aliena/
ri ſine ſolemnitate aliqua. Et te/
net ꝙ ſic per tex.in.l.fi.C.quando
decreto opus non eſt. Quinto
ponit ſolemnitates olim requiſi/
tas in alienatione bonoꝛum eccle/
ſie ⁊ etiam hodie. Concludens ꝙ;
hodie requiritur cõſenſus epiſco
pi ⁊ capituli per tex.in.c.terrulas
Jj. ea.q. Sexto põit ſolẽnitates
requiſitas in alienatione bonoꝛuʒ
mõaſterij. Et dicit ꝙ requirit᷑ con
fenſus epiſcopi.abbatis æ capłi ꝑ
text.ĩ.c.abbatibus.j.ea. Septi/
mo ponit ſolemnitateʒ requiſitaʒ
in alienatione bonoꝝ eccleſie par
rochialis. Et concludit ꝙ requi/
ritur conſenſus epiſcopi capituli
2 ſacerdotis. Octauo ⁊ vltimo
ponit quid ſi nõ ſeruẽtur ſolemni/
tates pꝛedicte an valeant alienati
ones dictoꝛuʒ bonoeuʒ. Et dicit ꝙ
non.ſecũda ibi pꝛohibẽtur res ec/
cleſie.tercia ibi excipiũtur. quar⸗/
ta ibi res tamen. quinta ibi ⁊z oliʒ
quidem.ſexta ibi in rebus mona/
ſterioꝛuʒ.ſeptima ibi ideʒ in eccle
ſuis. octaua ⁊ vltima ibi facta alie
natio ꝛc. Inſuper habes glo. ĩ
c.quicunqʒ in verbo a quocunqʒ
in fi.que dixit ꝙ licet ↄuentus rei
vendicatione poſſit dominũ nomi
nare.tamẽ nõ poteſt cõuentꝰ poſ/
ſeſſoꝛio hoc ſacere. Pꝛeterea no
tabis glo.in.d.c.cũ deuotiſſimam
in verbo incendiũ.que dixit ꝙ in/
cendiarius ipſo iure nõ eſt excõi/
catus niſi ſit incendiariꝰ eccleſie.
Et glo.ibideʒ in verbo compo
nat que dixit ꝙ pena legalis ⁊ cõ/
uẽtionalis poteſt extendi in infini
tuʒ ſᷣm qualitatẽ negocij vel deli⸗/
cti. Et glo. in.c.fraternitas in
verbo augmẽto que ponit quãdo
pena poſſit peti loco intereſſe z
alio modo ⁊c. Ulterius notabis
glo.ĩ.d.c.apoſtolicos.que voluit
qꝙ lʒ alias ediſicium cedat ſolò tũ
fauoꝛe eccleſie ſolũ cedit edificio.
2 eſt glo. in verbo conſtruxiſſe.

ante
bere
nen.

IS — — — — — —

◻ ⏑ —

1s
uit
tü
0.
e.

t glo.in dicto.c.ſacroꝝ in ver
bo repetitionis que dicit ꝙ redẽ/
ptio captiuoꝛum que permittitur
eccłie.? ꝑpq; bõa eccłie poſſũt ali
eari hʒ locũ niſi ſint captiꝓ malefi
tio. Et glo.i.c.de viro in vᷣbo cõ
pita.que dixit ꝙ compitum eſt lo
cus vbi plures vie concurrunt.
Et glo.in.c.non liceat in verbo
fructibus.q̃ ponit quomodo ⁊ qñ
ꝗs teneatur ad reſtitutionem fru/
ctuum perceptoꝛum ⁊ a quo tẽpo
re. Et glo.in.c.epiſcopus in ver
bo heredibus.que tenet ꝙ beres
ſecundum canones in ↄtractibuſ⁊
ĩ delictis ſiue peruenerit aliquid
ad eum ſiue nihil ſemper tenetur
in ſolidum. Et glo.in.c.alienati/
ones in verbo pꝛebendam.q̃ põit
vtrum ſucceſſoꝛ teneatur ſtare cõ
tractui iam facto ꝑ fuum pꝛedeceſ
ſoꝛem in pꝛelatura.⁊ concludit q;
ſic ſi nomĩe eccleſie fuerit celebꝛa

tus contractus alias nö. Et glo

in. c.nec huius in verbo conſerua
re in ſi.que dixit ꝙ mobilia pꝛe/
deceſſoꝛis pertinent ad ſucceſſoꝛẽ
Et glo.i.d.c.fſugitiui que dixit
ꝙ ſuga eſt quedam ſpeties liber/
tatis c. Et glo.in.c.quicunqʒ
in verbo pꝛomiſerint. que voluit
ꝙ; ex nuda ꝓmiſſiõe competat ac/
tio licet non interuenerit ſtipula/
tio. Et glo.in.c.fi.in verbo reli
gioſaʒ. que dixit ꝙ ille qui dat do
mum videtur dare ea que ſunt ei
annexa. Et ex his habes nũc ex/
peditionẽ huius ſᷣe qõis cũ additi
onibus ſuis neceſſaris ? opoꝛtu/
nis. Ludo. boł.

xii.q.iii.
Cce oſtẽſum
e Hec ẽ tertia queſtio hu
ius duodecime cauſe.
In qua queritur quid iſi ille qui
ante oꝛdinationem ſuam nihil ha

bere videbatur. æ poſt oꝛdinatio/
nem aliqua inueniſſe.noſcitur an

poſſit ea relinquere quibus volu/
erit. In quo dicitur ꝙ ſi per/
uenit ſibi aliquid ex liberalitate
alicuius vel ex cognatione poteſt
diſponere de eo alias non tex.eſt
in.c.placuit.⁊ in.c.quicunqʒ.⁊ in
S. ecce eadem queſtione. In qᷓ
dicitur etiã idẽ eſſe de tertia par/
te ſibi debita ratione eccleſie ſue
tex. eſt in.d.S.ecce ⁊ in.c. epiſco/
pus quod eſt capit.fi.eadeʒ qõe
Ex qua non habes alia quo ad
text.vel gloſas.⁊ maxime in glo.
ſũme.q̃ nibil penitus hʒ. Tam
notabis glo. vnam in.d.c. placuit
in verbo habentes que dixit ꝙ li
cet pꝛopter paupertatem quis ex/
cuſetur a tutela.tamen non excuſa
tur nec impedit᷑ a pꝛelatura. Lu
douicus bologninus.v. J.d.
xii.q.iiii.
nod autem.
PHec eſt quarta queſtio
huius duodecime cau/
ſe pꝛincipalis. In qua queritur
ſi pꝛelatus de ſuis æ eccleſie rebui
aliquid acquiſiuit an ſingulariter
ſit eccleſie vel cmuniter. In qᷓ
dicitur ꝙ hec bona acquiſita diui/
denda ſunt pariter inter dictaʒ ec
cleſiam ? heredem pꝛelati. Sed
ea que ſunt pꝛopꝛie eccleſie debẽt
ſpectare ad eccleſiam tex. eſt in.c
ſacerdotes.⁊ in.c.quicunqʒ.⁊ in.
S.ſi vero.⁊ in.c.pꝛeſ byter quod
eſt capitm. fi. eadem queſtione.
In qua non habes alia quo ad
tex. vel gloſas.que notari debeãt
Et max ĩe in glo.ſũme que nihil
aliud facit niſi quod decidit hanc
queſtionem pꝛout ſupꝛa dixi ĩ pꝛi
cipio. Uerum eſt ꝙ hic habes
vnum textum notabilem in dicto
c.ſacerdotes ibi non eſt iuſtum vt
eccleſia que ſuſcepit extraneuʒ eſ
ficiat in alieno diuitem. ⁊ in ſuo
retineat fraudatoꝛem. Ludoui
cus bologninus. H

Xii.q.v.
Eſtamenta.

1 Hec eſt quinta ⁊ vltima
queſtio huius duodecie
cauſe pꝛincipalis. qua querit᷑ vtꝝ
liceat clericis teſtari. In quo bꝛe
uiter dicitur ꝙ de rebꝰ eccleſie nõ
niſi tantũdeʒ de ꝓpꝛiüjs reſtituant.
ſed de ꝓpꝛijs rebus bene poſſunt.
tex.eſt in.c.nulli.⁊ in.c.obitum.⁊
in.c.fixuʒ.⁊ in.S.de rebus.⁊ in.c.
ſi epiſcopus ea.q. In qua etiã
ponitur quid ſi clericus moꝛit᷑ ab
uae ſtato quls deher ei ſuecedere
õis ꝓpꝛijs. Et dr ꝙ eccłia ꝓpꝛia
nõ ercleribus aliab⸗ affnib⸗ eiꝰ
tex.eſt in.S.ſed ſi eus.⁊ in.c.ſicu
bi. in.c.quicũqʒ quod eſt.c.fi.e.
q. In qua non habes alia notatu
digna ꝓ nũc in textu vel gloſis.⁊
maxime in glo.ſũme qu e nihil ali
ud facit niſi ꝙ decidit hanc qõem.
pꝛout.S.dixi in pꝛin.imitãdo ta/
men eaʒ niſi cõſuetudo eſſet in cõ
trariuʒ. qꝛ tunc poſſet clericus ali
qua bona mobilia reliquere in te
ſtamẽto ꝑ tex.iĩ.c.qꝛ extra ð teſta.
Ex quibus omnibus nũc habeſ
expeditionez huius duodecĩie cau
ſe pꝛincipalis cuʒ quinqʒ queſtiõi
bus in ea inſertis.necnõ cum omĩ
bus his que tam in textu q; in glo
ſis notari debuerũt cuʒ additioni
bus ⁊ ſuppletõibus noſtris opoꝛ/
tunis ⁊ neceſſaꝛijs. Ludo.bolog.

Cgauſa.xiii.
hema decie

t tercie queſtionis pꝛin/
cipalis ex quo eliciũtur
due queſtiones vt infra ſtatim ap
pebit. Dioceſani cuiuſdã baptiſ
malis eccleſie cladibus belloꝛum
oppᷣſſi hoſtili metu cõpulſi domi/
cilia ſua tranſtulerũt in aliã dioce
ſim pꝛedia tamẽ antiqua nõ deſe/
ruer̃t colere. Cepert ꝑſoluere ðᷣ

cimas illi eccleſie in cuius dioce/
ſim tranſiuerũt.⁊ apud eã ſibi ele
gerũt ſepulturas. Lraſactis quĩ
quaginta anis clerici quibꝰ quon/
dam pꝑpſoluerãt decimas ceperunt
mouere queſtioneʒ in eos qui ab
iſtis acceperũt pꝛimitias ⁊ decias
veniũt ad cãzʒ. Ex hoc themate
de duobus dubitari contingit de
ꝗbꝰ gradatiʒ dicemus inferius in
locis ſuis. Ludouicus bolog.

XII. 4.t.
Aod pꝛioꝛi.
PHec eſt pꝛima queſtio
huius decimetercie cau
ſe pꝛĩcipał. qua querit ſi illi quo/
ruʒ domicilia ſunt in dioceſi bap/
tiſmalis eccleſie teneãtur ei ꝑſol/
uere decimas ⁊ celebꝛare ſuas ex
equias apud quã quõdaʒ hec fie/
bant a parẽtibus ſuis. In qua

dicit ꝙ aut ſunt decime p̃diales

iſte debẽt ſolui ſemꝑ vbi ſunt pꝛe
dia.aut ſunt pſonales ⁊ debẽt ſol/
ui vbi ſacramẽta recipiũtur.tex.ẽ
in. S. his ita. ⁊ in. S. ad hec ea.q.
Qui duo pꝛimi ſunt multuʒ nota/
biles ? allegabiles pꝛout videbis
Ex quibus pꝛimo ⁊ ante omia
habes colligere in.d.S.his ita in
verſi. decime a deo cõſtitute ſunt
per Moyſem vt perſoluerentur a
populo filijs Leui pꝛo miniſterio

in quo deſeruiebant ei ?xc. In

quo adde ꝙ hoc habet᷑ oꝛiginali/
ter Deutero.xij.⁊.xiiij.c. = etiam

Exodi.xxijo. Ulterius notabis

eũdeʒ tex.in verſi.filij Leui nõ ac
cipiebant decimas niſi ab eis pꝛo
quibꝰ offerebant pᷣces ⁊ ſacrificia
7c. In quo adde ꝙ hoc habet
ad lr̃aʒ Exodi.xvij.c. Demũ no
tabis eundeʒ textuʒ in verſi. leui/
ta qui tecum moꝛatur ⁊ intra mu/
ros vebis tue hitat cõedit eas ⁊c.
Et loquitur de decimis. In qꝰ
adde ꝙ hoc habetur oꝛiginaliter
Deutro.xij.⁊.xiiij.c. Pꝛeterea

☚

notabis eundẽ tex.in verſi.ſi ſemi

nauimus vobis ſpualia non mag/

nũ ſi veſtra carnalia metamus ⁊c
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
oꝛiginaliter per Pauluʒ pꝛima ad
Coꝛinth.ix.c. Poſtea notabis
eundeʒ tex.in verſic.quis plantat
vineaʒ ⁊ de fructibus eius nõ edit
⁊c. In quo adde tu ꝙ hoc hr ẽt
oꝛlgialiter ꝑ Paulũ dicto.viiij.c.
Ulterius ſignabis eundem tex
in verſi.dominus pꝛecepit Moy
ſi vt nemo mittat falceʒ in meſſeʒ
alienam ?c. In quo adde tu qð
hoc habetur ad litteram Deutero
no.xxiij.c. Bucceſſiue notabis
eundem tex.in verſi.nõ alligabis
os bouis triturantis nos ſumꝰ bo
ues triturantes vos queritis alli
gare os noſtrum ⁊ de noſtra tritu
ra vobis victum querere ?c. In
quo adde tu ꝙ hoc habetur oꝛigi
naliter per Paulum paad Thimo
theum. v. c. Poſtea notabis eũ
dem tex. in verſi.qui altario ſerui
unt de altario viuant c. In ò
tu adde ꝙ hoc habetur ad litterã
per eundem Paulum pa ad Coꝛin
thios.viiij.c.⁊ etiam ↄcoꝛdat tex.
i.S.ex his.S.xij.q.i. Ulteriꝰ no
tabis eundem tex.in verſi.laboꝛã
tem agricolam pꝛius opoꝛtet ſuſci
pere de fructibus ſuis ꝛc. In q̊
adde tu ꝙ hoc habetur etiam oꝛi/
ginaliter per Paulũ ſ̃a ad Thimo
teum.ij.c. Et ꝑ eundeʒ pa ad Co
rinthios.viiij. c. Inſuper ſigna
bis eundem tex. in verſi. ꝗs nũq;
militat ſuis ſtipendijs quis paſcit
gregem ⁊ de lacte eius non come
dit c. In quo tu adde ꝙ bhoc
habetur ꝑ Paul. pꝛia ad Coꝛĩthi/
os.viiij.c. Et ꝑ eũdeʒ ꝛa ad Thi
mom. ij. c. Succeſſiue notabis
tex.in verſi. in quacũqʒ domum ⁊

traueritis in eadem manete eden
tes ⁊ bibentes que apud illos ſũt

⁊æc. In quo adde tu ꝙ hoc ha/
betur Mathei. x. c. Demuz no
tabis eundem text.in vern.ſumi/

te pſalmũ ⁊ date tipanũ ⁊c. In
quo adde tu ꝙ hoc habet ſin pſal/
mo incipiente. Exultate ⁊c. ⁊ hec
ſint quo ad.S.pꝛimum. Succeſ
ſiue ſignab tex.i.d.S.ad hec ĩ vᷣñ.
qui ſerpentem in ſinu ſuo nutrit ꝑ
cutietur ab eo c. In quo adõ
qꝙ hoc habetur eccleſiaſtici.xvi.c.
Inſuper habes notare text.in
verñ.victum ⁊ veſtituʒ habeatis
⁊c. In quo adde ꝙ hoc habet
ad litteram ꝑ Paulum pᷣ ad Thi
mot. vi.c. Ultio notabis tex
in. c.eccleſias in verſi.ante tribu/
nal eterni iudicis ex omnibus ibi
ↄmiſſis rationem reddet c. In
quo adde ꝙ hoc habetur Mathei
xxv.c.⁊ etiaʒ ↄcoꝛdat tex.in.c. cũ
eterni de re.iudi.li.vi.cũ ſimilibꝰ
Et hec ſint quo ad tex. Nuũc ca
pio gloſas relatu dignas. Et pꝰ
glo. ſũme que poteſt diuidi in ſex
partes. Pꝛimo ſoꝛmat hanc.q.
decidendo eam ꝓut ſupea dixi in
pꝛinꝰ.ꝑ tex.in.c.ſi quis laycus.j.
xvia.q.i. Secundo incipit de/
clarare apertius pᷣdicta. Tertõ
adducit vnuʒ ſimile de tributo ſol
uendo ciuitatibus. Quarto po
nit quante decime ſolui debeant.
⁊ concludit ꝙ ſecundum loci ↄſue
tudineʒ per cap. cum ſint hoĩes
extra de decimis. Quinto limi
tat pꝛedicta non habere locum in
parrochia non limitata concludẽſ
ꝙ; ẽ in arbitrio archiepiſcopi cui
eccłie debeant decime. Sexto
⁊ vltĩo põit cui ĩ dubio debent ſol
ui decie.⁊ ↄcludit ꝙ matrici eccle
ſie ꝑ tex.in.c.nũtiꝰ extra de deci.
ſa ibi ſi pdiales. tertia ibi ſicut il
li. qᷓrta ibi tñ pꝛediales.ꝗnta ibi ?
hec vᷣa ſunt.ſexta ibi itẽ in dubio.
Inſuꝑ notabis glo.in.d.S.his
ita in ver bo paſcit q̃ dixit ꝙ deci
me dande ſunt de grege vbi grex
paſtus ẽ.⁊ vbi concipit ⁊ non vbi
moꝛat᷑.⁊ ꝙ ruſtici debent ſoluere
decimas vbi recipiunt ſacramẽta
non vbi laboꝛant. Ludo.bolo.

xiii.q.ii.

D hec. pec eſt ſe

a cunda queſtio huiꝰ ter/
ciedecime cauſe pꝛinci/
palis. In qua de duobus querit.
Pꝛimo vtruʒ ius funerandi tolla
tur ꝑ pꝛeſcriptionẽ.Secũdo quid
in iure decimãdi. In quib dici
tur ⁊ pꝛio circa pꝛimũ ꝙ nõ.text.
eſt in.S. nunc autẽ.⁊ in.c.ebꝛon.⁊
in.c.vnaqueqʒ. ⁊ in.c.ſoꝛoꝛ ea.q.
In qua ſubditur ꝙ voluntates
defunctoꝛuʒ circa hoc ſeruãde ſũt
tex.eſt in.bl.vltima voluntas ea.q.
In qua demuʒ ſubdit᷑ aliud ꝙ;
oblationes debite ꝓpꝛijs eccleſiſ
cauſa funeratõis adeo debẽtur ꝙ;
qui non ſoluũt incidũt excoĩcatõʒ
tex.eſt in.c.qui oblationos el pꝛi/
mo ⁊ el ſecũdo.⁊ in.c.clerici ea.q
In qua etiam ſubditur an poſt
moꝛtem oꝛatões viuẽtiuʒ moꝛtu/
is pꝛoſint.Et dicitur ꝙ ſic ſi fiũt ꝓ
penitẽtibus. tex.eſt in.c.in pᷣſenti
7 in. S. veruʒ. ⁊ in. c.pꝛo obeunti/
bus.⁊ in.c.anime defunctoꝝ. ⁊ in
c.tempus ea.q. In qua ẽet ſub/
ditur aliud ꝙ mime contriſtari de
bemus vel lugere pꝛo noſtra vel
alioꝛuʒ moꝛte.tex.eſt in.S.lugere
2 in.c.quã ꝑ poſtrrũ.⁊ in.c.vbicũ
qʒ.⁊ in.c.habent.⁊ in.c.qui diuia
ea.q.que iura ꝑpetuo tene menti.
In qua queſtiõe ſubditur etiã
aliud ꝙ moꝛtui neſeiunt ea q a vi
uis in hoc ſeculo gerũtur.text.eſt
in.c.fatenduz ea.q. In qua po
ſtmoduʒ vltimo loco ſubdit᷑ aliud
ꝙ; ſuribus ⁊ latronibus ⁊ alijs ri/
baldis qui in patibulis ſuſpẽdun/
tur poſt conſeſſionẽ ab eis ꝑactaʒ
non eſt deneganda cõmunio ⁊ ſe/
pultura iuxta eccleſiaʒ. text.eſt in
S. de his.⁊ in.c.queſituʒ.⁊ in.c.fu
res.⁊ in.c.ſi fur quod eſt.c.fi.ea.
q. Et hec ſint quo ad pꝛimã dubi/
tatõʒ iuris ſfunerãdi. Circa vo
pᷣſcriptionẽ iuris decimãdi nõ po

nitur hic aliquid in text ſed ĩ glo.
ſumme cuʒ qua decidemus ſecun/
daʒ hanc dubitationẽ pꝛincipaleʒ
maxime in ſecũda parte pꝛincipa
li vbi queritur an ius decimãdi pᷣ
ſcribatur.Et concludit ꝙ ſic ꝑ tex
in.c.de quarta de pꝛeſcriptio.
Aggredioꝛ nũc ea que merito
ex tex.notari poſſunt · ⁊ pꝛimo in
d.c.Ebꝛon in verſi. Ebꝛon dicit ci
uitas triuʒ viroꝝ.quia ſepulti ſũt
in ea tres patriarce in ſpelũca du/
plici cum tribus vxoꝛibꝰ ſuis hoc

eſt Abꝛaʒ ? Sara Iſac ⁊ rebecca.

2 Jacob ⁊ Lia pᷣter ipſuʒ Adaʒ ⁊
Euam vxoꝛẽ ſua ⁊c.que oĩa oꝛigi/
nalr hñtur Beneſis.xxiij.⁊.xxiiij.
7.xxv.c.ad lr̃am. Ulterius no/
tabis eundem textuʒ. in fi.in ver/
ſic.vna caro ſunt.⁊ quos deus cõ⸗
iunxit homo non ſeparet ⁊c.
In quo adde ꝙ hoc habet᷑ ad
litteram. xviiij.c. ?⁊ etiam concoꝛ/
dat text.in.c.quos deꝰ.j.xxxiij.q.
ij. Pꝛeterea notabis tex.in. cᷣ.
vnaqueq; mulier ſequetur virum
ſuum ſiue in vita ſiue in moꝛte.
Demum notabis tex.in.d.c.ſo
roꝛ in verſic. Joſeph moꝛiens in
egypto rogauit fratres ſuosvt tẽ
poꝛe ſueviſitationis oſſa ſua ſecũ
deferrent.⁊ in ſepulcro patrũ ſuo
rum ea collocarent c. In quo
adde tu ꝙ hoc habetur ad litterã
Beneſis.l.c.⁊ Joſue vltimo.c.
Demũ notab eũdẽ tex.in verſ.
de nonnullis legitur in libro Re/
gum. qui ſepulchꝛis parentum de
ferri voluerunt.de quibus habes
oꝛiginaliter. iij. Reguʒ. xiij. . xiiij
c. Ulterius etiam ſignabis tex
in. S. econtra in verſi. iteʒ Jacob
ibi collocatus eſt ?c. De quo di
cas ꝙ hoc habet ad lr̃am Beneſ.
p. ⁊.ij. . Poſtea notabis eun/
dem tex.in verſi. Rachel quoqʒ ñ
in ebꝛon.ſed iuxta bethlem tumu
lata legitur. In quo tu adde ꝙ;
hoc habetur Beneſis.xxxv.co.
Ultimo etiaʒ notabis eundem

S— — a— —

tex.in verſi.que legibus diffinita
ſunt mutare non licet. que autẽ le
gibus expꝛeſſa nõ ſunt arbitrrium
ſequũtur humane voluntatis ⁊c.
Cum quo concoꝛdat etiam tex.iĩ
c.illa.S. xij.diſ. Succeſſiue no/
tabis tex. in.d.c.vltimavoluntas
in verſi.voluntas defuncti vltima
modis omnibus conſeruetur ⁊c.
Inſuper notabis tex.in.S.ſed
aliud in verſi.teſtamẽtũ appellat
quia eo quiſqʒ libere teſtatur ꝗd
poſt ſuum deceſſum de rebus pꝛo
pꝛijs fieri velit ?c. In quo ad/
de ꝙ cum hoc etiã ↄcoꝛdat tex.in
l. i.f.de teſtamentis. Ulterius
etiam notabis tex.in.ec.queſta eſt
in verſi.a filijs ſeoꝛ ad humanduʒ
coꝛpus ↄiugis ſepulturaʒ poſtula

ret Abꝛaham accipere pꝛeciuʒ rẽ

nuit.ne cõmodum videretur de ca
dauere cõſequutus ꝛc. In quo
adde ꝙ hoc ad litteram habet᷑ Be
neſis. xxuij. c. Inſuper notabiſ
tex.in.c.poſtqᷓᷓ ĩ verſi.effron poſt
q; victus eſt pᷣcio vt ſepulcheũ vẽ/
deret c. In quo adð ꝙ hoc hr
eiginaliter Heneſis. xxii. c. UI
terius notabis tex.in.c.in eccleſi/

aſtico in verſ.moꝛtuo non pꝛobi-/

beas gratiam ſciẽs ꝙ omnes mo
riemur æc. In quo adde tu qðᷣ
hoc habetur ad litteram eccleſia/
ſtici.iij.c.⁊ etiam.vij.⁊.xliij. eiuſ⸗/
dem. Demũ notabis etiã eũdẽ
tex.in verſi.omnia qᷓ de terra oꝛ/
ta ſunt in terrã ↄuertentur ⁊c.
In quo adde tu ꝙ boc habet
ad litteram. Eccleſia.d.iij.c.⁊ etiã
xli.eiuſdem. Succeſſiue nota/
bis eundem tex.in verſi.de homi
ne dictum eſt. terraʒ teris terram
geris. ⁊ in terram reuerteris.

Et ibidem non hominis eſt ter

ra.ſed eſt domini ⁊ plenitudo eiꝰ
ſi terram vendis inuaſione rei do
minice reus teneberis. gratis ac/
cepiſtis a deo gratis date ꝓ eo ⁊c

In quo adõ ꝙ hoc habet Ma

thei.x.ẽ. Et ↄcoꝛdat etiam tex.

in. c. i. . i. q.i. Pꝛeterea nota⸗
bis tex.in.c.non extimemꝰin ver

ſic. diligentius tamen facit quiſꝗs

pꝛo neceſſarijs ſuis quo pꝛo illo fi
at ſimiliter a ſuis. Et ibidẽ ſta/
tim coꝛpoꝛi autem humano quic/
quid impenditur non eſt pꝛendiũ
ſalutis ſed humanitatis offitiũ ſe

cundum effectum quo nemo vnq;

carnem ſuã odio habet zc. In
quo tu adde ꝙ hoc vltimum habe
tur Iſaye. lviij.c.⁊ etiaʒ per Pau
lum ad Epheſios.iiij. . Inſuꝑ
etiam notabis eundem tex.in ver
ſiculo ſi hec faciũt ꝗ carnis reſur/
rectionem non credunt quãto ma

gis debẽt facere qui credũt ⁊ coꝛ/

poꝛi.ſed tamen vt reſurrecturo ⁊
in eternitate manſuro c. In
adde ꝙ hoc ad litteram habet᷑ pꝛi
mo Machabeoꝛuʒ. i. ?.ij. c. UI
terius notabis tex.in.S.verum in
verſi.non dabit deo placationem
ſuam.⁊ pꝛetiuʒ redemptionis ani
me ſue c. In quo adde tu qð
hoc habetur oꝛiginaluer Eʒechie
lis. xiiij. . Ulterius etiam no/
tabis diligẽter tex.in.c.anime de
functoꝛum. In quo oſtenditur
quomodo liberantur anime deſũ
ctoꝛum videlicet quattuoꝛ modis
Oblationibus ſacerdotum pꝛeci/
bus ſanctoꝛum.caroꝛum elemoſy
nis.vel ieiunio cognatoꝛuʒ. Et
ibidem ſtatim pompa exequiarũ
magis ſunt viuoꝛuʒ ſolatia q; ſub
ſidia moꝛtuoꝛum æc. Cum quo
ↄcoꝛdat tex.in.d.c.non extimemꝰ
ſupꝛa ead.q. Demum notabis
tex.in.d.c.tempus in verñi.ſʒ bec
eis pꝛoſunt qui cum viuerent hec
ſibivt poſtea poſſent pꝛodeſſe me
ruerunt c. Et cum hoc concoꝛ
dat tex. in. S. ex eo auteʒ infra.xv
q.i. Ex quibus iuribꝰ tu potes
inferre ꝙ poſt moꝛteʒ non poteſt
quis mereri nec etiam demereri
pꝛo quo in indunduo allego texꝰ
