ron ⁊c.ð ꝗbꝰ hẽs Numeri.xvi.cꝰ
ad litterã Inſupꝑ norabis tex. in
S.his ita rũdet ĩ verſi.diſcipuli ð
ceco nato iterrogaſſe dicũtur rab
bi ꝗs peccauit hic aut parẽtes eiꝰ
vt cecꝰ naſceret᷑ zc. In quo adoð
tu ꝙ hohr oꝛigiałr Johãnis.ix.c
Ulteriꝰẽt notabis eũdẽ tex.ĩ vᷣſ.
ait dñs ad moyſeʒ ego ſuʒz de ze⸗
lotesviſitãs pctã patrũ ĩ filios vſp-p
in tertiã ⁊ qᷓrtã generatõem ⁊c.
In q adde tu ꝙ ho oꝛiginaliter
habetur Exodi.xx. co. Pꝛete/
rea notabis eundem text.ibi ani/⸗
ma que peccaueri ipᷣa moꝛiet ⁊c.
In q̊; adde tu ꝙ hoc ad lr̃aʒ ba

»*

betur Eʒ echielis.xviij. c. Ulti/
mo nota bis etiã eundẽ tex.in ver
ſi.ſi quis frater nomiatur foꝛnica
toꝛ aut auarus aut idolis ſeruieni
cum huiuſmodi nec cibuʒ ſumere
debetis ?c. In quo dicas ꝙ hoc
habet ꝑ Paulũ pꝛima ad Coꝛith.
v. caꝰ. Succeſſiue notabiſ tex.
in.d.c.ſi habes in verſi.vt aĩia pa/
tris ita ⁊ aĩa ſilij mea eſt c. In
quo dicas tu ꝙ hoc habet᷑ oꝛigia/⸗
liter Eʒechielis.xviij. c. Succeſ
ſiue notabis tex.in.c.qui negligũt
in verſ.iĩmunditiaʒ labioꝝ verbũ
2 quinamenta oꝛis incurrunt ⁊c.
In quo adde tu etiaʒ ꝙ hoc hr
Iſaye.vꝛij.⁊.viiij. . Pꝛeterea
notabis tex.in.c.de illicita in ver/⸗
ſiculo nemo ꝓpere vel pᷣpoſtere.ſ
ſi non cõmonitus neqʒ ↄuictus eſt
iudicandus zc. Pꝛeterea nota/
bis tex.in.d.c.de illis in verſ.ſpi/
ritus enim ſanctus diſcipline effu
giet fictuz ꝛc. In quo adde tu
ꝙ hoc habetur Sapientie ad litte
ram pꝛimo capio. Pꝛeterea no
tabis text.in.c.certum in verſicuꝰ
nihil enizʒ aliud ſignificat anathe/
ma niñ a deo ſeꝑationẽ. Ulte/
rius notabis tex.in. S. illicita in vᷣ
ſic. oꝛate ꝓ ꝑſequẽtibus ⁊ calũniã
tibꝰvos ⁊ bñdicite ꝑſeqntibꝰ⁊ ca/
lũniãtibꝰ vos. In q̊ adde tu ꝙ;
hoc habet᷑ Lnce.v.c. ⁊ ẽt Math.
vi.c.⁊ etiã ꝑ Pauluʒ pꝛima ad Co
rinth. v.c.⁊ etiã ꝑ eundeʒ ad Ro/
manos.xij.c. Ulterius notabis
eundeʒ tex.in verſi. malędici reg/
nuʒ dei nõ poſſidebũt ?c. In
adde ꝙ hoc habet᷑ oꝛiginalr per
Pauluũ ad Galathas.vꝰ. c. De/
mũ notabis tex.in.d.ec.ſi igitur in
verſi. relege veteres libꝛos ⁊vide
que tribus in monte Barecini cõ
ſtitute ſunt vt benedicerẽt popu/
lo ⁊ c. In quo tu adde ꝙ hoc o
riginaliter habetur Deutro.xꝰ. 2?
xviijꝰ.capᷣ. Inſuper notabis
tex.i.d.c.cũ ergo ĩ vſ.Chain aqʒ
qꝛ pꝛime pᷣuaricationi fratricidiũ

admiſit c. In quo tu adde qð
hoc ad litteram habetur Beneſis.
ꝛij. c. Demum notabis eundem
tex. in verſic. Abꝛae qͥʒ dixit dñs
maledicam maledicentibus tibi.æ
benedicã benedicẽtibus tibi. In
quo adde tu ꝙ hoc habet᷑ oꝛigina
liter Geneſis.xij.c. Ulteriꝰno⸗/
tabis text. eundem in verſic. NHoe
verenda ſua achã deriſa cognoſce
ret filiũ eiꝰ Canã maledixit dicẽs
maledictꝰ Canan ſeruꝰ ſeruoꝛũ ſit
fratrũ ſuon ⁊c. In quo adde ꝙ
hoc habet᷑ ad lr̃am Bene.ix.caꝰ
Demũ notabis eundeʒ text.in
verſic. cum Iſac benediceret Ja⸗
cob filio ſuo ait.Qui maledixerit
tibi ſit ille maledictus.⁊ qui bene
dix eru tibi benedictõibus replea
tur zc. In quo adde tu ꝙ hoc ha
betur oꝛiginaliter Geneſ.xxvij.c.
Poſtea notabis eundeʒ tex.in
verſi.moyſes ex pᷣcepto dñi duo/
decisʒ tribus filioꝛũ Iſrael in duaſ
ꝑtes diuiſit c. In quo adde tu
ꝙ hoc ad lr̃aʒ habet᷑ Deuterono.
xxvij. c. Inſuper notabis eudẽ
tex. in verſi. Petrus aplłus legit᷑ ĩ
nouo teſtamento maledixiſſe Sy/
moni.cum ait. Pecunia tua ſit te/
cũ in ꝑditõe zc. In quo adde ꝙ
hoc hr expᷣſſe Actuuũ.viij. . U
tio notabis eũdeʒ tex.in verſi.be
nedicite ? nolite maledicere ⁊c.
In quo dicas tu ꝙ hoc habet
ꝑ Pauluũ ad Roma.xij. c. Pꝛe/
terea notabis tex.in.c.cuʒ ſancti ĩ
verſi. maledicta terra in oꝑe tuo.

⁊zc. In quo tu adde ꝙ hoc bha/

bet oꝛiginaliter Beneſis.iij.c.
Pꝛeterea notab eũdeʒ tex.ibi
maledicã maledicẽtibꝰ tibi æc.qð
habet᷑ ad lr̃aʒ Bene.xij. c. Suc
ceſſiue notabis tex. in.c.de excoĩ⸗
cacõis in verſi.in pꝛomptu haben
tes vlciſci omnẽ inobedientiã ⁊æc.
In quo adde tu ꝙ hoc expꝛeſſe
habetur per Paulũ ija. ad Loꝛin/
thios.x.caꝰ. Inſuper notabis
tex.in.d.c.coꝛripiamur in verſic.

——

neſcimus quid contingat ſequenti
die aut ante finẽ vite huius.nec ð
aliquo deſperaduʒ eſt ⁊c. Et etiaʒ
ibideʒ ſtatiʒ in verſi.paſtoꝛis ne/
ceſſitas hʒ ſeꝑare ab ouibus ſanis
moꝛbida ⁊ c. Ultĩo notabis eun
dẽ tex.in verſi.neſciẽtes ꝗs perti
neat ad pꝛedeſtinatoꝝ numeꝝ ꝗs
nõ pertineat ſic affici debemus ca
ritatis affectu.vt omnes velimus
ſaluos fieri c. Inſuꝑ notabis
tex.in.c.ecce.ĩverſi.ſicut cito moꝛ
bis moꝛtua ſi abſciſſa nõ ſuerit pu
tredinis ſue contagione ſaluteʒ re
liqʒ carneſ coꝛrũpit. ita iſti ꝗ emẽ
dari deſpiciunt ⁊ in ſuo moꝛbo ꝑſi
ſtunt. Pꝛeterea notabis tex. in
c.an non in verſi. Lamech adulte
rium ⁊ flagitium ?c. In q̊ tu ad
de ꝙ hoc hr oꝛiginaliter Geneſis.
uij. c. Inſup notabis tex.in.d.c
paternarum in verſi.oꝛatoꝛes q̊ʒ
cum ſuis rebus quas ferunt tutos
7 ſine moleſtia eſſe ſtatuimust.
Pꝛeterea notabis tex. in.c.di/
xit in vᷣſ.hereticũ hominẽ poſt pꝛi
maʒ ⁊ ſecunda coꝛrectionẽ euita.
In q̊ tu adde ꝙ hoc hr̃ ꝑ Pau/
lum palad Thitum.iij. c. Ulteri
us notabis text. in.c.quid autem
in vᷣſ.quid ẽ iniquius qᷓ; impia ſa/
pere.⁊ ſapiẽtioꝛibus doctoꝛibꝰnõ
credere. Et ibidẽ in fine magi/
ſtri erroꝛis exiſtunt ꝗ veritatis di
ſcipuli nõ fuerunt. Inſuꝑ ẽt no
tabis tex.in.c.illud in verſi.ſi nos
oculus aut pes.aut dextera ſcãde
liz auerit manus a ↄpage coꝛpoꝛiſ
afferatur qꝛ melius eſt hijs in ſecu
lo carere mẽbꝛis q; cũ ipſis ĩ eter/
na ire ſupplicia c. In quo ad/
de tu ꝙ hoc habet ad litterã Ma
thei.vi.⁊ etiasʒ.xvi.. Inſuper
notabis tex.in.c.cũ quibus in vᷣſi.
nõ ſedi cuʒ cõſilio vanitatis.⁊ cũ
iniqua gerentibus non introibo.
Pꝛeterea notabis tex.in.c.deꝰ
in verſi.vt pote quẽ non fallit pec
cati qualitas.neqʒ peccantes effe
ctus hõ autẽ hoc ſcire nõ poteſt.

Et hec ſint qᷓ merito notari poſ
ſunt quo ad tex. Nũc venio ad
gloſas relatu digs.⁊ pꝛimo capio
glo.ſũme.que nõ mu ltuʒ ſe exten
dit niſi ꝙ decidit hãc qõʒ.ꝓut.S.ĩ
pꝛincipio dixi.Largius tam exoꝛ/
diendo circa eam.ſ.ꝙ aut tracta/
mus de pena eterna aut coꝛpoꝛali
aut ſpũali. Pꝛimo caſu nunq; pu/
nif᷑ quis ꝓ alto.tex.eſt in.c.illud.
ſupꝛa.xi.qõe.iiij.in alijs vero du/
obus caſibus dicas vt diximus.S
1.q.uij.in glo.ſumme que late po
nit hec omĩia ⁊ multuʒ magiſtrali/
ter.ideo non repeto nũc.quia glo
ſa ſũme etiaʒ hic non ſe extendit.
ſed ponit diſtinctiõʒ de qua ſupꝛa
2 plus non dicit. Inſuper nota
bis etiã glo.in.d.c.ſi habes ĩ ver
bo innocentes.que dixit ꝙ maius
peccatuʒ eſt ſi in vna anima ẽ pec
catũ infidelitatiſ ? pereat q; ſi coꝛ
pa inumerabiliũ martiꝝ trucidẽt.
Ulterius habes glo.etiam mul
tum magiſtram in dicto.c. de illi⸗
cita in verbo peremptoꝛio.qꝗᷓ põit
quis poſſit mittere peremptoꝛiuʒ

⁊ dicit ꝙ oꝛdinarij iudices tantum

Et etiaʒ ponit quid debeat con
tinere in ſe ꝑemptoꝛium ⁊ multuʒ
copioſe loquuta ẽ circa hoc. In
ſuper notabis glo.in.d.cᷣ.ecce in
verbo nolentibus.que dixit ꝙ licʒ
gs neget crimen tamen poteſt di/
ci notoꝛium. Ulterius notabis
glo.in.d.c. paternarum in verbo
competenter.que exponit.i.uiſte.
non autem moderate ꝓut dicũt cu
riales ſecundum glo. Ex quibꝰ
omnibus nunc habes expeditio/
nem huius vigeſimequarte cauſe
cum deciſione trium queſtionum
in ea deſcriptarum. cum his que
merito tam in tex.quam in gloſis
notari potuerunt vna cum additi/
onibus ⁊ ſuppletionibus neceſſa/
rijs noſtris circa pꝛedicta omnia
2 opoꝛtunis. Ludouicus bolo.

Aigeſimaquita cã

hema vigeſi

t mequinte cauſe pꝛinci/
palis. ex quo eliciuntur
due queſtiões vt infra videbimꝰ.
Sancta romana eccleſia quan/
daʒ baptiſmaleʒ eccleſiaʒ ſuis mu
ninit pꝛiuilegijs dyoceſi ſue de/
cimationes ex integro ſibi attri/
buens. Item quoddam mona/
ſteriuʒ ſimiłr pꝛius muniuit pꝛiui
legijs decernẽs vt ex ipſis pꝛedijs
nulli decimas ꝑſolueret. Acci/
dit itaqʒ vt iter dioceſim pᷣmunite
baptiſmalis eccleſie monaſteriuʒ
alia emptõe alia donatõe pᷣdia ſi/
bi inueniret. Oꝛit᷑ itaqʒ cõtentio
inter monachos ⁊ clericos de de/
cimis. Ex quo themate duo in/
ſurgunt de quibus infra gradatiʒ
apparebit.

xxv.q/.i.
uod vero.

Hec eſt peꝛima queſtio
huuius. xx ve. cauſe pꝛin/
cipalis qua queritur vtruʒ clerici
baptiſmał eccleſie auctoꝛitate pꝛi
uilegij decimas ſue dyoceſis ex in
tegro ſibi valeãt vendicare. In
qua dicitur quod non poſſunt cõ/
tra epiſcopũ.⁊ ad hoc ꝓbandũ in
ducuũtur multa iura ex quibus pꝛo
bat᷑ ꝙ papa nõ põt facere ↄtra ſta
tuta concilioꝛũ. tex.eſt in. c. confi/
dimus. æ in. c. diuinis. ⁊ in. c.q̃ ad
ppetuaʒ.⁊ in.c.nulli phas. ⁊ in.c.
violatoꝛes cũ młtis.c.ſequẽtibus
ea.q. In qua demuʒ ꝓ deciſiõe
ſubditur pꝛedicta ita demũ vendi
care ſibi locũ niſi romana eccleſia
cõceſſerit pꝛiuilegiũ incõtrarium
tex. eſt n dibi ita rñdet ꝗ ẽ.S.fi
ea.q. Ex qᷓ hẽs colliger aliqua
notada. ⁊ p ex tex. in. d. c.diuinis.
in verſi.pᷣceptis diuinis ⁊ apoſto/
licis monitis incitamur vt pꝛo om
niuʒ eccleſiarũ ſtatu impigro vigi
lemus effectu zc. In quo adde

tu ꝙ hoc ad lr̃as habet᷑ Deutero.
xviij.c.⁊ etiã Exodi.xxvi.⁊ ꝑ pau
luʒ pꝛima ad Thimo.ij.caꝰ. Ul
terius notabis eundẽ tex.in verſ.
quotiẽs quis negligẽter poſcit cõ
mendatũ ſibi dominicũ gregeʒ to
tiens cõuincit ſũmuʒ non amare
paſtoꝛeʒ. Pꝛeterea notab tex.
in.c.que ad ꝑpetuã in verſ.que oꝛ
dinata ſunt generaliter ad perpe/
tua vtilitateʒ nulla cõmutatõe va
riẽtur nec ad pꝛiuatũ trahant᷑ cõ/
moduʒ que ad bonũ ſunt cõmune
pꝛefixa. Pꝛeterea notabis tex.
in.c.nulli phas in ſi.in verſi.maio
ri reatu deliquit qui potioꝛi fruit᷑
honoꝛe.⁊? grauioꝛa facit iudicia
pctõꝝ ſublimitas peccãtiũ Ulte
rius notabis text.in.c.cõtra ĩ vᷣñ.
ceontra ſtatuta patruũ ⁊c. apud nos
enĩi incõuulſis radicibus viuit an/
tiquitas cui decreta patruʒ ſanxe
runt reuerẽtiaʒ zc. In quo ad/
de tu ꝙ hoc ad lr̃aʒ habet᷑ Teuiti
ci.xix.c. Et etiã cõcoꝛdat text.in
c.iijꝰ.extra de tranſac.⁊ in.c.cum
queſtus.S.ix.q.iija. UVlterius
notabis tex.in.c.omne in verſ.ne
quaquã ꝗdeʒ quod cõtra euãgeli
caʒ vel ꝓpheticã aut apoſtolicam
doctrina cõſtitutionẽ ve eoꝛũ ſiue
ſanctoꝛũ patruʒ actuʒ fuerit ſtabit
⁊c. In quo adde ꝙ de euaãgeli/
ca habet᷑ Mathei.xiiij.c.De pꝛo/
phetica vero habet᷑ Michee. ij. e
De apoſtolica vᷣo habet ꝑ Paulũ
pꝛia ad Coꝛinth. viꝰ. c. Pꝛete/
rea notabis tex.ĩ.S.his ita reſpõ
detur in verſi.xpᷣus qui legẽ dedit
lpſaʒ legeʒ carnaliter impleuit oc
taua die circuũciſus ꝛc. In quo
adde tu ꝙ hoc ad lĩram habet᷑ Lu
ce.ij. c. Inſup notabis eundem
tex.in verſi.contra litterã legis le
pꝛoſuʒ tangẽdo mũdauit æc. In
quo tu adde ꝙ illa lex habet᷑ Te/
nitici.xv.c.Et etiã Exodi.xx.c.
Pꝛeterea notabis eundẽ text.

in verſ.femina vero.lxxxa.die ab

oꝛtu ſue natiuitatis ſʒʒ legis impe

——– — — — —— ———

ſe d
umi
nia

tur⸗
tes

= , — — — — , -——

—
—

t.
b

=2=

rium cum hoſtüs pꝛeſentetur ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc hr̃ Leui
tici.xij.c.⁊ ẽt Luce.ij. Demuʒ
notabis eundẽ tex.in verſ.erat Je
ſus docens in templo tãq;ᷓ poteſta
tem habens ⁊c. In quo tu dicas
ꝙ boc habetur ad litteraʒ Math.
vij. c. Poſtea notabis eundem
tex.in verſi.illi nãqʒ ſolivalent ca
nones interpꝛetari qui ius ↄdedi
eos habent.⁊ c. Ultimo notabiſ
eundẽ tex.in verſi.pꝛiuilegia dicũ
tur quaſi pꝛiuata legia eo ꝙ pꝛiua
tam legẽ ſingulis generẽt. Cuʒ
quo cõcoꝛdat etiã tex.in.c.pꝛiuile
gia.S.iij.diſ. Poſtremo etiam
notabis eũdeʒ tex.in verſi.nõ enĩ
volumus vt alijs ſit remiſſiovobiſ
autẽ tribulatio ⁊c.q̃ vᷣba habent᷑ ꝑ
Paulũ ſecũda ad Coꝛithios.viij.c
Nec in tex. habes alia nec etiã
in gloſis maxime in glo.ſumme q̃ᷓ
nihil habet.⁊ etiã alie parũ habẽt
Excepta glo. in.d.c.confidimꝰ in
verbo opoꝛtet.que ponit de ſigni
ſficatõe huius verbi opoꝛtet ⁊ ver
bi debet. dicens ꝙ aliquãdo deno
tãt neceſſitateʒ.aliquaãdo officiuʒ.
aliquãdo honeſtatey. Ulterius
notabis glo.multũ magiſtrã in. c.
ſunt quedã in verbo apoſtoli que
ponit vtruʒ papa poſſit diſpenſa/
re in omnibus caſibus. Et ↄcludit
ꝙ ſic.⁊ quod plus eſt quãdoqʒ di/
ſpenſat contra generaleʒ ſtatũ ec
cleſie.ſʒ nõ ↄtra articulos ſidei ſʒ
glo. Et hic nõ ſunt alia.quo ad
tex. vel gloſas. Lud.boł.

xxv.q.ii.
nod autem.

Peſt eſt ſecunda ⁊ vltia
queſtio huius.xxvẽ.cau
ſe pꝛincipalis. Qua querit᷑ vtꝝ
antiquioꝛibus pꝛiuilegijs ꝑ ſequẽ
tia poſſit derogari ſeu ꝑ ſubſequẽ/
tia pꝛiuilegia tolli. In quo dici

tur argumentado hincinde ad par

tes ꝙ ſic.tex.eſt i..his ita reſpõ

detur.⁊ in.c.ſi decet.⁊ in.c.denun
tiamus.⁊ in.c.ſi qui cũ ſequẽtibꝰ
multis.c.ea.q. Ex qua modo ha
bes colligere aliqua relatu digna
2 pꝛimo ex tex.in.d.c.ſi ea.in ver
ſiculo omne regnũ in ſeipſuʒ diui
ſuʒ nõ ſtabit.⁊ omnis ſciẽtia ⁊ lex
aduerſuʒ ſe diuiſa deſtruetur ⁊c.
In quo dicas ꝙ hoc hr̃ oꝛigĩa⸗/
liter Mathei.xiij.c.⁊ ẽt luce.xi.cꝰ.
Pꝛeterea notabis tex.in.c.igi/
tur in verſ.canones ſanctoꝝ patꝝ
ſpiritu dei conditos ⁊ totius mun
di reuerentia ↄſecratos. Inſuꝑ
notabis tex.in.c.qð vero in fi.ibi
mihi iniuriaʒ facio ſi fratrũ meoꝝ
lura perturbo. Inſuꝑ notabis
quãplur es leges codicis hic cano
niʒzatas poſitas ſub titulo de pꝛeci
bus imperatoꝛi offerendis.⁊.C. ſi
contra iusvel vti.publi.Et ſub ru
bꝛica de diuerſis reſcriptis de qui
bus omnibus ſerioſe fit hic longa
cõmemoꝛatio. Ulteriꝰ notabis
tex.in.S.reſcripta in verſi.mẽdax
pᷣcatoꝛ debʒ carere ipetratis. In
ſuꝑ notabis text.in.d.S. his ita in
verſi. pꝛiuilegiũ omnino meretur
amittere ꝗ ꝑmiſſa ſibi abutit᷑ pote
ſtate. Et hec ſint qᷓ qͥ ad tex. dici
poſſunt. Nuncvenio ad gloſas
ↄmemoꝛatõe dignas. Et po glo.
ſũme multuʒ notabilis notãda eſt
quã diuido tibi ĩ ſeptẽ ꝑtes. Pꝛi
mo ponit ꝗs poſſit ↄcedere pꝛiut/
legiuʒ in pᷣiudicium alteriꝰ. In
q̃ ↄcludit ꝙ ſolꝰ papa.⁊ epᷣs.⁊ nõ
alij. Secundo ponit vtꝝ ſolꝰep̃ᷣs
ſine ↄſenſu capituli poſſit conferre
pꝛiuilegia.⁊ tʒ ꝙ nõ.ꝑ tex.c.paſto
ralis de donationibus. Tertio
ponit quomodo ⁊ quando pꝛiuile
gia egrediantur perſonas eoꝛum
quibus conceduntur concludẽs ꝙ;
pꝛiuilegium perſonale nõ egredi/
tur ꝑſonã.reale vero ſic.per tex.ĩ
l.pꝛiuilegia.ff.de reg.iur. Quar
to ponit ꝗd ĩ dubio vtꝝ pꝛiuilegia
pꝛeſumant ꝑſonalia vel realia.⁊
ↄcluditꝙ ꝑſonalia pꝛeſumunt᷑ per
0

in.c. cum veniſſent. extra de in/
ſtitutionibus. Quinto põit diſ/
ferentiaʒ inter pꝛiuilegiuʒ ⁊ cõſir
mationeʒ ponẽdo plures differen
tias vt in ea. Sexto ponit quo
modo pꝛimuʒ pꝛiuilegiuʒ tollatur
per ſecũdum quãdo ſunt ambo ge
neralia vel ſpecialia. vel vnuʒ eſt
generale aliud ſpeciale. Septi
mo ⁊ vltimo ponit vtruʒ in dubio
pꝛiuilegia pᷣſumãtur reuocata. Et
tenet ꝙ non per.l.ſi peculiũ.ff.de
manumiſ.teſta.ſᷣa ibi hec autẽ pꝛi
uilegia.tercia ibi datur aũt. quar
ta ibi in dubio autẽ.quinta ibi.itẽ
hec eſt differentia.ſexta ibi nũc vi
denduʒ eſt. ſeptima ibi.item ĩ du/
bio. Inſuper habes glo. nota/
bileʒz in. c. in galliaruʒ in verbo pᷣ/
mitti in fi.que dixit ꝙ pꝛiceps dã
do poſterioꝛeʒ legatuʒ non videt
reuocare pꝛioꝛe;ʒ. Et glo.ibidẽ
verbo bꝛitanoꝛũ que dixit ꝙ due
ſunt bꝛitanie.nã Anglia maioꝛ bꝛi
tania dicitur. Inſup habes gl.
in.c.igitur in verbo delegatione.
que dixit ꝙ legatus habet iuriſdi/
ctioneʒ oꝛdinariaʒ non delegataʒ
Ulterius notabis glo.in.c.in/
ſtitutionis in verbo pꝛeſentia que
dixit ꝙ pꝛinceps dat pꝛiuilegia =
delegat cauſas ſine ſcriptura ſed
non cõmittit legationes ſine ſcri/
ptura. Inſup notabis glo. in. l
reſcripta in verbo non ledat qᷓ po
nit multos caſus in quibus nõ va
let reſcriptũ pꝛicipiſ. Pꝛeterea
habes glo.in.l.ſi qua in verbo ſi/
ne die.que ponit quomõ ⁊ quãdo
dies requiratur in inſtrumẽtis. 2=
quid in accuſatõnibus. Et dicit ꝙ
regulariter debet poni ĩ inſtrumẽ
tis ſed non in accuſatõtbus. Et
ẽx his habes nũc expeditionẽ hu
ius.xxv?.cauſe cuʒ deciſõe duaꝝ
qſtionuʒ de quibus in ea cũ his qᷓ
merito tã in textu qᷓ; in gloſis bꝛe/
uiter annotari debuerũt vna cum
additionibus ⁊ ſuppletiõibus no
ſtris ad pꝛedicta oia neceſſarjs.

Aigeſimaſexta cã

hema vigeſi

t meſexte cauſe pꝛincipa

lis ex quo eliciuũtur ſep/
teʒ queſtiones vt infra patebit.
Sacerdos quida ſoꝛtilegus eſ
ſe ? diuinus cõuincitur apud epi/
ſcopuʒ. Coꝛrectꝰ ab epᷣo noluit
ceſſare. Excoĩicat᷑ tãdeʒ agẽs in
extremis recõcilitur a quodaʒ ſa
cerdote epᷣo ĩcõſulto. Indicit᷑ ſi

bi penitẽtia ſub quãtitate tempo
ris canonibus pꝛeſixa. Ex quo

ſepteʒ dubuationes licet non mul
tum difſiciles oꝛiũtur vt infra gra
datim videbimus.

xxvi.q.i.
Ai ſint. PHec eſt

q peꝛima queſtio hꝰ xxvie
cauſe pꝛincipalis. Qua
querit᷑ qui ſint ſoꝛtilegi. In quo
dicit᷑ ꝙ hij ſũt qui ſub ſpecie ficte
religionis ꝓſitent ſpiritũ diuina/

tionis. tex.eſt in.c.ſoꝛtilegi quod

eſt. c. vnicuʒ ea.q. In qua quo
ad tex.alia non habes nec ẽt quo
ad gloſaſ excepta glo.ſumme quã
diuido tibi in duas ꝑtes. Pꝛimo ð
cidit hãc qõeʒ.ꝓut mõ dixi. Se
cũdo ponit penã impoſitaʒ ſoꝛtile
gis tã de iure canonico q; de iure
ciuili dicẽs ꝙ de iure canõico de/

bent ꝑ quiquẽniuʒ ſacere pniaʒ.ðᷣ
iure vociuili capite puniũt᷑ ꝑ tex.

i.l.nemo.C. ð maleficis.ſᷣa ibi.ſᷣ
leges. Nec hic habes alia.

unod autem.

4 HPec eſt.ija.queſtio hꝰ

xxvie.cauſe pꝛincipalis
Qua querit᷑ vtxꝝ eſſe ſoꝛtilegũ ſit

peccatũ. Jn quo arguẽdo hincin/
de ad ptes.tandẽ concludit᷑ ꝙ ſic.
tex.eſt in.S.ꝙ autẽ.⁊ in.c.no ſta⸗

17

ſit
8/
7

„ ——— r h — —— — ———

D

tim.⁊ in.c.hi qui.⁊ in.c.nõ exem/
plo.⁊ in.c.intelligi.⁊ in.c.illud ea
dem qõe. In qua ſubditur etiã
ꝙ perquirere planetas ⁊ ſtellas ⁊
auguria ſapit crimẽ ydolatrie.tex
eſt in.c.qui ſine ſaluatoꝛe ⁊ in.c.il
los ⁊ in.c.ſed illud ea.q. Ex qua
modo habes colligere aliqᷓ ↄmẽo
ratione digna. Et pꝛimo ex tex.
in.d.S.qð autem in verſiculo pꝛe
cepit dominus Joſue vt ſoꝛtibus
exgꝗreret.quo peccante populus ĩ
manibus hoſtium cadere merue/
rat c. In quo adde tu ꝙ oꝛigi
naliter hoc habetur Joſue.vij.cꝰ.
Ulterius notabis eundem tex.
in verſ. ſaul quoqʒ cum pugnaſſet
contra philiſteos ⁊ iuraſſet ſe iter
fecturũ ꝗcunqʒ ante ſolis occaſuʒ
de populo comederet ſoꝛte depꝛe/
hendit Jonathan ſilium ſuum mel
comediſſe quod ſceptro acceperat
In quo adde tu ꝙ boc habetur
ad lram pꝛimo Reguʒ.xiiij.c.
Inſupꝑ notabis eundẽ tex.in vᷣ/
ſicu.de zacharia etiã legit᷑ ꝙ ſoꝛ/
te exijt vt incẽſum poneret ⁊c.

In quo adde tu ꝙ hoc oꝛigina

liter habet᷑ Luce.ij. Inſuꝑ no/
tabis eũdeʒ tex.in verſ. Jonas cũ
a facie domini fugerʒ a nautis ſoꝛ

te dep̃ᷣhenſus in mari deiectus ⁊ a
ceto eſt abſoꝛptꝰ**. In quo adde

ꝙ hoc habetur Jone.v.c. Et con
coꝛdat etiam tex.in.c.non ſtatim.

zuin.c.non exemplo infra ead.qõe

Ulterius notabis eundẽ tex.in
verſi.mathias vero ſiłr a btõ Pe

tro aplło ſoꝛte in apoſtolatũ.⁊ iu/

de ſucceſſoꝛ eligitur c. In quo
addę tu ꝙ boc ad litteraʒ hr̃ Actu
um p.c. Ducceſſiue notabis tex
in. S. his ita inverſ.ꝗbuſdã ↄſtella
tiones ⁊ ſuturoꝝ ſigna cuſtodienti
bus apoſtolus ait dies obſeruatis

2 menſes ⁊ tẽpoꝛa.⁊ annos timeo

ne foꝛte ſine cauſa laboꝛaueri ĩ vo
bis e. In quo dicas tu ꝙ hoc
hr pꝑ Paulũ ad Balathas.iiij.c.

Inſuper notabis tex.in.c.non

exemplo in verſi.pꝛiuilegia ſinguia
loꝛuʒ cõeʒ legeʒ oio facere nõ poſ
ſunt. Ulterius notabis text.in.
c.ꝗ ſine in verſ.ꝗ ſine ſaluatoꝛe ſa
lutem habere vult.⁊ ſine vera pe/
nitentia eſtimat ſe pꝛudentem ſie/
ri poſſe non ſanus ſed eger eſt.nõ
pꝛudẽs. ſʒ ſtultus.⁊ demẽs ĩ egri/
tudine aſſidua laboꝛabit ꝛc. U
timo notabis tex.in.d.c.ſed illud
in verſ.ꝑ vnum membꝛum macu/
la ĩ oẽ coꝛpus diffunditur æc. Et
hec ſint que quo ad tex. dici pñt.
Nũc capio gloſas rlatu dignaſ
q̃ tñ paꝝ hnt excepta gl.ſũme quã
diuido tibi in duas ptes. Pꝛĩo
põit que ſint ſoꝛtes repꝛobate ⁊ 3
cludit ꝙ omnes que fiunt per ma/
gicas incatationes. Secũdo po
nit que ſint licite ſoꝛteſ ⁊ dicit ꝙ il
le que fiunt in electionibus quan/
do plures diſcoꝛdant data parita⸗
te eligẽdoꝝ ⁊ cã neceſſitatis tex.ẽ
in.d.c.nõ exemplo.ſecunda ibi ſe
cundũ ſummã zc. Mec hic ſunt
alia q̊ ad tex. vel gloſas.
xXxxvi.q.iii.⁊.lui
QAuibus aut
a He ſũt. iija.⁊. uij. qõ/
nes hꝰ.xxvi?᷑.cãe.Qui/
bꝰſimł ꝑ Gratianũ contextis.que
rit᷑ pꝛimũ a ꝗbus ſũpſerit exoꝛdi
uʒ genus diuinationis. Secũdo
quot ſint genera diuinatõis. In
ꝗbꝰ dicas.⁊ pᷣ q̊ ad pꝛimũ ꝙ habu
it oꝛiginẽ a ꝑſis ⁊ ab alijs ꝑſonis
enũeratis.in.c.igr qð ẽ.c.pꝛimuʒ
ea.q. Cixca vo haʒ qõeʒ bic in
ſertam dr ꝙ multa ſũt genera diui
natõis ðᷣ qbꝰ oĩbꝰ tex.eſt in. c.igr
ea.q. In qua ponit᷑ etiaʒ aliud
quot modis demones poſſut ſcire
futura ⁊ diſpoſitões hoim ẽt men
te cõceptas ⁊ dicit᷑ ꝙ ſcire poſſũt
7 ĩ.c.quodam loco qð eſt.c.fi.eat
q. In qua quo ad text.⁊ gloſas

mibil penitus habes. Zud. boł.
0 2

xxvi.q. v.
uod autem.

4 PHec eſt quita q̃ſtio hu/
ius.xxvit᷑.cauſe pꝛinci⸗/
palis.qua querit᷑ vtrum ſoꝛtilegi
2 diuini ſi ceſſare a talibus artibꝰ
noluerint ſint excoĩcandi. In ò
dicit᷑ ꝙ ſic.tex.eſt in.c.ſi quis ea.
q. In qua ſubdit etiaʒ quomõ
repꝛobãtur obſeruatõs lune ⁊ ſtel
laruʒ ⁊ auguria ⁊ etiã incantatõs
⁊ artes magice.⁊ potiſſime in ſa/
cerdotibus. tex.eſt in.c.qui diuĩa
tiones.⁊ in.c.non licet ⁊ in.c.non
opoꝛtet. ⁊ in.c.ſi quis el pꝛimo ⁊
el ſecũdo cuʒ alijſ.c.ſeq̃ntibꝰ e.q.
Ex qua habes mõ colligere ali/
ua rlatu dig ⁊ pꝛimo ex tex.in.d
S.quod autẽ in verſi.ſicut eni aua
rus quia cultuʒ deo debitũ nũmo
impẽdit idoloꝛũ cultoꝛ ab apoſto/
lo noĩatur zc. In quo adde tu
ꝙ hoc habetur oꝛiginałr ꝑ Paulũ
ad Galathas.uij.c. Ulteriꝰ no/
tabis etiã tex.ibideʒ in verñ. Iſa/
ias ait pꝛioꝛa ⁊ nouiſſima ãnuncia
te mihi ⁊ dicam ꝙ dij eſtis ⁊c.
In quo dicas tu ꝙ hoc habet
Iſaie.xli. Demũ notabis tex.ĩ
c.nõ lʒ ibi.ſcriptũ ẽ qcũqʒ facitis
verbo aut ĩ ope oĩa ĩ noĩe domi
ni noſtri iheſu xpᷣi facite. gratias
agent es deo ?c. In quo adde
tu ꝙ hoc habet᷑ oꝛiginalr Actuuʒ
xvij.c.Et etiam cõcoꝛdat tex.in.c.
non obſeruetis.j.ea.q.vltima.
Pꝛeterea notabis eũdeʒ text.
in fi.in verſi. mulieribus xpᷣianis
non licet in ſuis lanificijs vanita/
teʒ obſeruare.ſed deũ inuocẽt ad/
iutoꝛeʒ qui eis ſapientiaʒ texendi
donauit. Pꝛeterea notabis tex

in.c.epiſcopi in verſi.hereticũ ho

minẽ poſt pꝛimaã ⁊ ſecũdaʒ coꝛre/
ctioneʒ euita c. In quo adde
tu ꝙ hoc habet᷑ ꝑ Pauluʒ pꝛĩa ad
Thitũ.iij.c.Et etiã cõcoꝛdat text.
in.c. dixit.Sð.xxiiij.q.iii. Inſuꝑ

notabis tex.in.c.quicũqʒ in verſ.
humilitas qua pluſ deus placatur
⁊c. Succeſſiue notabis text.in
c.nec mirũ in verſi.ſempꝑ diſcẽteſ
⁊ nunq;ᷓ ad ſciẽtiaʒ veritatis pue/
uenientes ⁊c. Et ibideʒ ſtatiʒ ꝑ/
miſſu dei omnia ſiũt qui aut iuſto
iudicio ſacit. aut permiſſu ſuo ita
fieri ſinn. Pꝛeterea notab eun
deʒ tex.in verſi.an ignoꝛans alti/
tudinẽ ſathane ⁊c. In quo adde
tu ꝙ hoc habet᷑ ꝑ Pauluʒ.ija. ad
Coꝛinth.xij.. Demuzʒ notabis
eundeʒ tex. in verſi rpꝛobus ſcũs
non poteſt bonũ intellectũ haber
Pꝛeterea notabis eundeʒ tex.
in verſi.homo dei qui cũ Abꝛaam
in reſrigerio erat dixit ad virũ pe
ſtilentie ? dignuʒ ardoꝛe iehenne
cras mecũ eris c. In quo ad/
de tu ꝙ hoc oꝛnginalłr habet᷑ Exo.
xx.c. Demũ notabis eundẽ tex.
in verſi. moyſes ex verbo dei pꝛe
cepit popło dñi ita dicẽs.ſi ſurre/
xerit i medio tui ꝓpheta qui ſom
nia dicat ſe vidiſie ⁊ p̃dixerit ſig/
nũ ac poꝛtentũ ⁊ euenerit quod lo
cutꝰ eſt ⁊ dixerit tibi eamus ⁊ ſeqᷓ
mur deos alienos nõ audies vᷣba
ꝓphete hꝰ ⸗c. In quo adde tu
ꝙ hoc habet ad lr̃aʒ.Deuter.xiij
e. Et hic nõ ſunt alia in tex. vel
gloſis maxĩe in glo.ſũme excepta
glo.vna in.d.c.licet in verbo ſege
tes que dixit ꝙ aſtronomia nõ re
pꝛobat ſʒ repꝛobaãtur ſolũ illi qui
credũt ineſſe neceſſitatẽ ſuꝑioꝛibꝰ
cauſis. Nec alia ſunt hic notatu

digna. Codo. bolog. J. U. D.

Xxvi.q.vi.
uod autem.

Hec eſt ſexta qſtio hu/
lus.xxvit᷑.cauſe pꝛinci/
pał. Qua querit᷑ vtrũ excoĩcatus
ab epᷣo poſſit reconciliari ab alio
ſacerdote incõſulto ep̃o. In quo
dr ꝙſic pꝛiuata recõciliatõe nõ ãt
publica.tex.ẽ in.S.ecce.⁊ in.c.pᷣ⸗

— m, ———— — — —

— — . —. —

— cN r —

—

— — —5

— — —.

—

ſbyteri ⁊ in.c.aurelius ead.qõðe.
In qᷓ ponitur ẽt aliud ꝙ tempo
re neceſſitatis nõ eſt denegãda re
conciliatio petentibus tex. eſt in.
c. de his ⁊ in. c.is qui. ⁊ in.c. ſi pᷣſ
byter. ⁊ in.c.coguouimus ead.q.
Ex qua modo notabis aliqua.
Et pꝛimo tex.in.c.his qui inver
ſiculo cũ ↄuerſus ingemueris tũc
ſaluus eris ꝛc. In quo adde tu
ꝙ hoc habetur Exechielis.xviij.c.
Inſuper notabis tex.in.c.ſi pᷣſ
byter in verſic.dñs dicit.quacun/
que hoꝛa peccatoꝛ conuerſus fue/
rit ad penitentiã viuet ⁊ nõ moꝛie
tur zc. In quo dicas ꝙ hoc oꝛi/
ginalkr habetur Eʒechieł.xxxiijꝰ.
co. Ultimo notabis eundẽ tex.
in fi.in verſi.latro vnius momẽti
penitentia meruit eſſe in paradiſo
in hoꝛa vltime confeſſionis ꝛc.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
ad litterã Luce.xxii.cꝰ. Et hec
ſint q̃ quo ad tex. merito dici poſ/
ſunt.Et etiaʒ quo ad gloſas qᷓ̃¶ non
multum habent.Excepta glo.ſum
me. que poteſt diuidi in tres ꝑtes
. ꝛimo ponit vtrum ligatus a
maioꝛi poſſit diſſolui a minoꝛi. et
tʒ ꝙ nõ. Secũdo limitat hoc ni/
ſi in articulo moꝛtis. Tertio po
nit oꝛdinem Gratiani in hac que/
ſtione ponendo diſtinctioneʒ qua
ſupꝛa dixi circa reconciliationem
ſiendaz a ſacerdotibus ſecũda ibi
niſi ĩ articło moꝛtis. tertia ibi ma
giſter tamen c. Nec hic ſunt
alia. que merito notari poſſint qꝰ
ad tex. vel gloſas. Lud. boł.

xxvi.q. vii.
E tempoꝛe.

d PHec eſt. vija.⁊ vltia qõ

huius.xxvie. cauſe pꝛin
cipalis. Qua querit᷑ vtrũ moꝛiẽ

tibꝰ ſit indicenda penitentia. In
quo dicitur ꝙ non. tex.eſt in.c.ab
ifirmis ea.q. In qua ſubdit᷑ eti

aʒ quõ ſacerdotes habent imüge

re penitẽtiã ꝓ qualitate peccati.ꝰ
arbitrio ſuo ⁊ moderate.tex.eſt ĩ.
c.tempoꝛa.⁊ in.c.de his.⁊ in.c.ls
qui.⁊ in.c.penitentibꝰ ea.q. In
qua dicitur aliud ꝙ melius eſt er
rare in miſericoꝛdia remittendi q;
in ſeueritate vlciſcendi. tex.ẽ in.c.
alligant eadem queſtione. In qᷓ
etiam vltimo loco repꝛobantur in

cantationes.⁊ obſeruationes die/

rum menſium vel annoꝛum ꝓut. &
dictum ſuit in. pa. q. vbi hec meliꝰ

cadunt.tex.eſt in.c.non lʒ.⁊ in.c.ſt

quis.⁊ in.c.admoneant.⁊ in.c.nõ
obſeruetis.⁊ in.c.ꝗs exiſtimat.⁊ ĩ
c.intelligat.⁊ in.c.demoniũ quod
eſt.c.fi.ẽadem queſtione. Ex qᷓ
modo notabis aliqua relatione di
gna. Et pꝛimo ex tex.in.c.peni
tentem ibi congratulamini qꝛ ĩiue/
ni ouem meam quam perdideraʒ
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
Luce.xv.c.⁊ etiam Mathei.xviij.
Et ⁊coꝛdat tex.etiã ĩ.c.quia tua
5S.la. diſ. Inſup notab text.in. c
erga in verſicᷣ.ſubtrahite vos ab
omni fratre ambulante tnoꝛdina/
te.⁊ non ſecunduʒ traditionẽ quã
tradidimꝰ vobis c. In quo tu
adde ꝙ hoc habetur ꝑ Paulum pꝰ
ad Coꝛinthios.vij.. Pꝛeterea
notabis tex.in dicto.c.alligãt ivſ.
vt in faciẽdo ñ ſint.ſʒ vt in dicẽdo
appareat iuſti. Inſuꝑ notabis
eundẽ tex. in vſ.ſicut.n.ſi faſceʒ ſu
per humeros adoleſcẽtis quẽ non
põt baiulare poſueris.neceſſe eſt
vt aut faſcem reiciat aut ſub põde
re ↄfrigatur.ſic ⁊ homo cui graue
pondus penitentie imponis. aut
penitentiam reiciet. aut ſuſcipiẽs
dum ſufferri non poteſt ſcandali/
ʒatus amplius peccat. Pꝛeterea
notabis eund em tex.in fi.in verſ.
vbi paterſamilias largꝰ eſt diſpen
ſatoꝛ non debet eſſe tenax ſi deus
benignus. vt quid ſacerdos eius
auſterus vult apparere. Ultimo
notabis tex.in.d.c.nõ obſeruetis
in fi.in verſ.ſiue manducatis. ſiue
0△ 5

bibitis.ſiue aliud aliquid ſacitis ĩ
nomine domini noſtri Iheſu chꝛi/
ſti facite in quo viuimꝰ mouemur
⁊ ſumꝰ. Et hec ſint q̃ dici pñt q̊
ad tex.⁊ etiam quo ad gloſas que
nihil aut parũ habent excepta glo
ſumme. que etiam non multum fa
cit. tamen poteſt diuidi in quattu/
oꝛ partes. Pꝛimo decidit hanc
queſtionem ꝓut ſupꝛa dixi in pꝛin
cipio. Secũdo ponit vtrum ſa
cerdos poſſit iniungere penitenti
am moꝛituro.⁊ tenet ꝙ ſic. Ter/
tio aggredif aliam qoeʒ vtruʒ ſa
cerdos poſſit iniũgere penitẽtias
ſuo arbitrio.⁊ ↄcludit ꝙ ſic ꝑ dic/
tum.c.tempoꝛa.⁊.c.cũ ſit ⁊.c.hoc
ſit ea.q. Quarto ⁊ vltimo põit
omnia conſideranda per ſacerdo
tem in penitentia iniungenda que
enumerantur in hoc verſu. Qui
quis vbi quibus auxilijs cur quõ
quando. ſecunda ibi ſed tamen.
tertia ibi ſecundum membꝛuʒ hu/
lus queſtionis.quarta ibi conſide
rabit tamen ⁊?c. Ex quibus oibꝰ
nũc habes expeditionẽ huiꝰ.xxvi
cauſe. cum deciſione ſeptem qõnũ
in ea contentarum. cum his q̃ taʒ
in text.qᷓ; in gloſis merito notari
potuerunt vnacum additiombus
7 ſuppletõibꝰ noſtris ad pꝛedicta
omnia neceſſarijs ⁊ opoꝛtunis.
Ludouicus bologninus J.v.d.

vigeſimaſeptia cã
hema vigeſi

t meſeptime cauſe. In
quo de duobus dubitat
Quidam votum caſtitatis bñs
deſponſauit ſibi vrxoꝛem. Illa
pꝛioꝛi conditioni renuntians tranſ
tulit ſe ad alium ⁊ nupſit illi. Il/
le cui pꝛius deſponſata fuerat re/
petit eam. Ex quo themate due
inſurgunt queſtiones gradatizʒ in/
ferius expediende. Lodo.bo/

logninus.

xxvii.q.i.
od vero.

q Hec eſt pꝛima qõ huiuſ
vigeſimeſeptime cauſe

pꝛincipalis. Qua queritur vtrũ

poſſit eſſe matrimonium inter vo
ventes caſtitateʒ. In quo dicit
ꝙ ſic niſi ſe deuouiſſent pꝛius ali/
cui religioni.qꝛ tũc ſecus ĩimo con
trahentes eo caſu excõicãtur ⁊ ſe⸗/
parari iubẽtur.tex.eſt in.c.ſicut ⁊
in. c.viduas.⁊ in.c.neqʒ viduas.⁊
in.c.nec aliqua cum multis ⁊ mul/
tis.c.ſequẽtibus.⁊ in.S.his omni

bus. ⁊ in. c.nuptiaruʒ. ⁊ in.c.de vi

duis. æ in.S.quod autẽ qui eſt.S.
ſi.ea.q. Ex qua quo ad tex.ha/
bes colligere aliqua relatu digna
Et pꝛimo ex textu in.c.viduas el
pꝛimo in verſi. tradidi huiuſmodi
hominẽ ſathane in interitũ carnis
vt ſpiritus eius ſit ſaluꝰ in die do/

mini ?c. In quo adde ꝙ hoc ha

betur ꝑ Paulũ pꝛima ad Coꝛinth.
v.c.Et etiã concoꝛdat tex.in.c.au
di.S.xi.q.iij. Inſuper notabis
eundeʒ tex.in verſic.per Moyſen
dominus loquit᷑ dicens. aufferte
maluʒ de medio veſtri?c-. In
quo adde ꝙ hoc habet oꝛiginali/
ter Deutero.xxi.⁊.xxuij.c. Ul/
terius notabis eũdeʒ tex.in verſ.
letabitur iuſtus cuʒ viderit vindi
ctaʒ impioꝛũ lauabit manus ſuas
in ſanguine peccatoꝛũ zc. Ulti
mo notabis eundeʒ tex.in verſic.
non ſoluʒ qui faciũt ſed etiam qui
cõſentiũt faciẽtibus rei ſunt ⁊c.
In quo dicas tu ꝙ hoc habetur
oꝛiginaliter pꝛimo Reguʒz. xxx. c.
Et etiã cõcoꝛdat tex.in.c.notũ
8.ij. q. pꝛia. Bucceſſiue notabiſ

tex.in.c.nec aliqua in verſi.manꝰ

obſtetricuʒ ⁊ oculus ſepe fallitur.
queʒ tex.ꝑpetuo notabiſ maxime

in alio ſequẽti vᷣſi.ibi ſi xpᷣus do/

— — —

So —-7 —.

minꝰ iudex noſter cuʒ virginẽ ſuã
ſibi dedicatã ⁊ ſanctitati ſue deſti/
natam cum altero iacere cernit qᷓ;
indignatur eis ⁊ iraſcitur zc.
Demũ etiaʒ notabis text.in.c.
ſcienduʒ in fi.in verſi.violatoꝛes
ſacratarũ feminarũ ſacrilegi ⁊ iux
ta apoſtoluʒ ſilij perditõis eſſe no
ſcũtur zc. In quo dicas ꝙ hoc
habetur ꝑ Paulum ad litteram pꝰ
ad Coꝛinthios.iij.c.⁊ etiam ꝑ eun
dez ad Epheſios.ij.⁊.ilij. c. Suc
ceſſiue notabis tex.ĩ.d.c.nuptiaꝝ
ĩ verſ.nuptiaꝝ bonũ ſꝑ ꝗdẽ bonũ
eſt.qð bonũ ſp in populo dei fuit
ſed aliquando fuit legis obſequiũ
nunc eſt infirmitatis remedium.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
Deut ero.xxx.c.⁊ Luce.xx.c. In
ſuper notabis eundem tex.inverſ.
viuit autem cheiſtus cui moꝛs vl/
tra nõ dominabitur c. In quo
adde tu ꝙ hoc oꝛiginaliter hẽt ꝑ
paul.ad Rõa.viᷣ. c. Et ↄcoꝛdat
etiaʒ tex.infra..pꝛoximo. Pꝛe
terea notabis eundem tex.in fi.in
verſi.tantomagis fraudati voti au
get iniquitatem quantomagis mi
nus habuit vouendi neceſſitatem.
Poſtremo notabis tex.in.d.S
qð aũt in verſi.in quacunqʒ hoꝛa
peccatoꝛ cõuerſus fuerit c. In
q̃ adde tu ꝙ hoc habet᷑ Eʒechieł.
xxxiij.c.⁊ etiaʒ cõcoꝛdat tex.in.c.
ſi pꝛe ſbiter.S.xxvia.queſtiõe.vi.
7 ibi dixi de hoc.⁊ hec ſint quo ad
tex. Nũc capio gloſas rlatu di
gnas.⁊ pᷣ glo.ſũme quã diuido in
ſe x ꝑtes pꝛicipales. Pꝛĩo foꝛmat
hanc queſtioneʒs in terminis. Se
cundo ponit oꝛdineʒ magiſtri Gꝛa
tiani in hac queſtione. Tercio
refert opinionẽ Ugolini circa hoc
Quarto refert etiã aliaʒ opini
oneʒ in hoc.· Quito decidit hãc
queſtionẽ pꝛout dixi in pꝛincipio
Serxto ponitur opio noua bar
tholomei bꝛixienſis circa hoc. ſe/
cunda ibi. ? ꝙ nõ teneat. tercia ibi
Ugolinus dicit.quarta ibi.alij di⸗

cunt.quĩta ibi.ego dico. ſexta ibi

tu bꝛeuiter dicas ⸗c. Inſuper

notabis gloſam in dicto.c.ſicut in

verbo annis. que ponit quot mo

dis capiatur minoꝛ fere in quacũ/
que materia. Ulterius notabis
gloſam in dicto.c.viduas in ver/
bo conſoꝛtio. Que dixit timeat
docta experimẽto ꝙ ignoꝛauitvir
go ⁊ c. Et aliam glo.ibi in vᷣbo
ſanguine.que dixit. Felix queʒ
reddunt aliena pericula cautum.
Inſuper notabis text.in dicto.
e.nec aliqua in verbo obſtetricuʒ
que ponit vtrum contra ꝓbatiõeʒ
obſtetricũ admittat ꝓbatio i ↄtra
riũ. ⁊ ↄcludit ꝙ nõ ſi ſunt duo vel

tres nobiles mulieres deponẽtes

quam eſſe virginem. Ulterius
etiam notabis glo.multum magi
ſtram in dicto.c.de viduis in ver
bo pꝛopꝛiüjs.que ponit quomodo
2 quando quis efficiatur religio/
ſus.⁊ per quos actus.⁊ inter ali/
os ponit ꝙ debet ſaltem renuntia
re pꝛopꝛiis bonis. Ulterius no
tabis etiam glo.in.c.impudicas ĩ
verbo filios que ponit quid ſi mo
nialis ſuſcepit ſobolem ex clerico
cui eccleſie applicabit᷑.Et dicit 2.
vtriqʒ.qꝛ vtriqʒ iniuria fctã eſt.ſʒ
tu caue ab iſtis que nedum facere
ſed intelligere timeo. Et glo.ibi
dem in verbo plenitudinis.que di
xit ꝙ ſunt duo ignes purgatoꝛij.
vnus in futuro ſeculo alius in hoc
ſeculo.ſpenitentia. Ulteriꝰ no
tabis glo.magiſtram in dicto.c.hi
qui in verbo coniugali. que dixit
ꝙ ille qui copulatur monialibꝰnõ
poteſt amplius nubere.tamen ſi ↄ
trahit tenebit matrimonium. ſed
vt dixi caue amoꝛe dei ab hüs ꝗa
neduʒ facto ſed dictu timenda ſũt
Inſuper notabis glo.in.c. vir/
ginibus. que dicit ꝙ accedens ad
moniales cõmittit tria crimina q̊
ad accuſationem non auteʒ in ue/
ritate.ſʒ iudicio meo ſũt tria ĩ vᷣi/
tate ⁊ pla ſi dici põt. Succeſſiue

„

notabis gloſas valde magiſtrã in
c.pꝛopoñnito ĩ verbo peioꝛes que
ponit de pena frangentis votum.
Concludens tamen quod maioꝛ

pẽa eſt adulterij qᷓ; frãgentis votũ

Ulterius notabis glo.in.c.de/⸗
uotam in verbo vpᷣiane. que dixit
ꝙ excoicatus nõ pꝛohibetur cõica
re cum excõicato.⁊ c. Ulterius
notabis glo.magiſtram in.c. nup
tiarum in verbo capeſcere.que di
