dic. Tercio ⁊ vltimo põit an pᷣ
dicta habeãt locuʒ in pꝛeſ byteris
7 dyaconibus. Et tenet ꝙ ſic ꝑ.c.
ſin auteʒ.xva.q.vij.ſᷣa ibi ſi tamẽ
ad pꝛimã.ſercia ibi ⁊ eedem dan/

tur c. Inſuper ſignabis etiam
glo. in.d.c.quiſquis in verbo oc/
currere.que ponit.quid ſi quis ex
cõmunicatus eſt ſi non venerit ta
li die ?⁊ non potuit venire illa die
an excuſetur.Et concludit ꝙ excõ
municatus eſt. ſed abſoluitur ſine
exp enſis. Nec hic ſunt alia que
recitatõe digna ſunt. Lod.bol.

2 A

iiii.q. vi.
Exta queſtio

ſ PHec eſt ſexta ⁊ vltima
queſtio huiꝰquarte cau
ſe pꝛincipalis. in qua querit᷑ ſi ꝗs
accuſatus fuerit repertus culpabi
lis an poſſit ad aſſertionẽ pꝛopꝛie
cauſe ð cetero admitti. In quo
bꝛeuiter dicitur ꝙ non. text.eſt in
c.illud.⁊ in.c.omĩibꝰ.⁊ ĩ.c.ſi accu/
ſatoꝛuʒz. ⁊ in.c.ꝙ ſi accuſatoꝛũ qð
eſt. c.fi. ea.qõne.que iura pꝛopꝛie
loquũtur quãdo quis defecit ĩ ac
cuſatiõe epiſcopi pꝛout aperte ſo
nãt pꝛedicta iura in hac queſtiõe.
In qua quo ad textũ.⁊ glo.ni/
hil aliud habes.⁊ maxime in glo.
ſumme que nihil aliud facit niñi ꝙ;
decidit hanc queſtionem vt ſupꝛa
dixi remiuſſie loquendo.

Qninta cauſa.
bema quinte

t cauſe pꝛicipalis.ex quo
eliciuntur ſex queſtio/
nes vt ex inſra dicendis latius ap
parebit. In infamiam cuiuſdã
epiſcopi cartula accuſationis oc/
culte conſcribitur. Tandẽ accuſa
toꝛ pꝛocedit in publicum epiſco/
pus autem ſemel litteris euocatꝰ
cauſe ſue die ſtatuta adeſſe nõ va
lens per pꝛocuratoꝛeʒ iudici ſe p/
ſentauit. Abſʒ ſynodali audiẽtia
damnatur. Demũ iudicio ꝑ ap
pellationem renouato de accuſa⸗

toꝛis inimicitia epiſcopus conqri
tur. Landẽ in ipſa pꝛobatõe de
ficit accuſatoꝛ. Ex quo thema/
te de ſex dubitari contingit vt ex
infra dicendis in hac quinta cau/
ſa latius apparebit.quas ſex que
ſtiones non ponam hic ſed grada
tim ponemus eas inſerius in lo/
cis ſuis ne idem ſepius repeta/
mus. Ludo. boł.

V. q.i.
E pꝛima *Hec

d eeſt pꝛima queſtio huius
gqquinte cauſe pꝛineipa/

lis. In qua queritur qua pena

ſit feriendus ille qui famoſum li/
bellum clanculo conſcribens ? ꝓ/
bare neglexerit que litteris man/
dauit. In quo dicitur ꝙ ſi talis
fuit conuictus ſuper hoc debet de
capitari tex. eſt in. c.qui in alteriꝰ
7 in.c.quidãa.in.c.hi q ⁊ in.l.ſi ꝗs
famoſum eadem queſtione. In
q̃ non ſunt alia quo ad tex. Ca
pio nunc gloſas.⁊ pꝛimo glo.ſum
me quam diuido tibi in duas par/
tes. Pꝛimo foꝛmat hanc queſtio
nem. Secũdo eam decidit ꝓut
ſupꝛa dixi faciendo quandam di/
ſtinctioneʒ multũ magiſtralẽ. ſe/
cunda ibi ⁊? diſtingue ꝛc. Inſu
per nota bis glo.in dicto capitulo
quidam que ponit de implemen/
to condicti onum affirmatiuarum
7 etiam negatiuarum vt in ea.
Et hic non ſunt alia quo ad tex.
vel gloſas. Ludo. boł.

v.q.ii.
ocatio. Hec eſt

v ſecunda queſtio huius
quite cauſe. in qua que

ritur, quotiens quis ſit citandus

ad cauſam antequã ſententia con
dẽnationis cõtra eũ feratur. In
quo dicitur ꝙ ſaltẽ ter citãdus eſt

tex.eſt in.c.vocatio.⁊ in.c.pᷣſenti.
7 in.c.relatum. ⁊ in.c.ſi pꝛimates
7 in.S.hiſ auctoꝛitatibus ea.qõe.
In qua habes colligere aliq
7. pꝛimo ex tex.in.d.c.relatuʒ ibi
de alienis negocijs teſtimoniũ nõ
dicant niſi de hijs que ſub eoꝛum
pꝛeſentia acta noſcuntur. Et ibi/
deʒ ſtatim curanduʒ eſt ne ira cui
q; ſubꝛipiat faciatqʒ citius oẽ qðᷣ

non licet = hec quo ad tex.notabii

in quo pꝛo nũc alia non habes.
LCapio gloſas ⁊ pꝛimo glo.ſum
me quam diuido in tres partes
Pꝛimo ponit an in citationibꝰ
debeat apponi verbuʒ pemptoꝛie
in quo ↄcludit ꝙ non. Secũdo
ponit an iudex debeat in citatõne
cominari parti ſi non venerit ⁊c.
In quo tʒ ꝙ ſic per.l.in pempto/
rio.ff.de iudi. Tertio põit vtꝝ
perẽptoꝛiũ poſſit accelerari. In
quo firmat ꝙ non per.ec.dilecti ex
tra de dila. Et inſuper notabis
glo.vnam notabilem in.d.c.rela/
tum in verbo teſtimonium que di
cit ꝙ ꝗs põt teſtificari ꝑ lr̃as alij
fame ſue. Ex ꝗbus oibus hẽs
nunc que ↄmode dici poſſunt hic
quo ad tex. ⁊ quo ad apparatum
gloſarum. Ludo. bolł.

v. q. ilill.
unod autem:
Pec eſt tercia queſtio
huius quinte cauſe.qua
queritur vtruʒ quiſ valeat cauſaʒ
ſuaʒ agere ꝑ ꝓcuratoꝛem quando
ipſe intereſſe nõ poteſt. In quo

concludit᷑ ꝙ ſic in ciuilibus cauſis
ſecus autẽ in criminalibuſ.tex.eſt

iĩ.c.ſi egrotãs.⁊ ĩ.l.reos.⁊.S.ecce

⁊.c.in criminalibus.⁊ in.c.qꝛ epi/
ſcopi quod eſt.c.fi.ea.q. In qᷓ
notabis aliqua.⁊ pꝛĩio tex.in.d.c.
fi.in ſine ibi.ne du humana lucra

attendũt eterna pᷣmia perdant ⁊ c.

Et hic nõ ſunt alia in tex. Ueio

ad gloſas.⁊ pꝛimo aſſumo glo.ſũ

me que poteſt diuidi in tres ꝑtes.
Pꝛimo enumerat aliquos caſus ĩ
quibus ꝓcuratoꝛ admittit aliquã
do in criminalibus.ſ.in cauſa iniu
riaruʒ ⁊ ſuſpecti tutoꝛis ? ĩ crimi/
nibus leuibus.⁊ ad allegaãdas cau
ſas abſentie etiaʒ in magnis cauſ
capitalibus. Secundo põit ali
quos caſus in quibus non põt ẽt
in ciuilibus dari ꝓcuratoꝛ.vt ẽ in
populari actõne in cauſa ſtatus =
ſimilibus. Cercio enumerat aliq̃s
perſonas que non poſſunt agere
per ſe ſed cogũtur cõſtituere ꝓcu
ratoꝛẽ.ſa ibi ĩ ciuili poteſt.tercia
ibi.quidaʒ etiaʒ coguntur ⁊c.
Inſuper habes aliaʒ glo. mul/
tuʒ magiſtraʒ in.d.c.ſi egrotans.
in verbo legatuʒ que ponit latiſſi
me vtruʒ quis infirmꝰ vel abſens
ex iuſta cauſa teneat᷑ mittere pꝛso
curatoꝛem.⁊ quid ex parte rei.⁊
quid ex parte actoꝛis. Et inter
alia dicit ibi glo.illas cauſas ap⸗
pellari graues que ſunt inuolute
7 intricate. Inſuꝑ notabis ali⸗
am glo.magiſtraleʒ in.d.c.qꝛ epi
ſcopi.que ponit quando canonici
volunt agere contra epiſcopũ ſuũ
quomõ debent conſtituere curato
reʒ vel pꝛocuratoꝛeʒ. Et ponit in
quo differat tutoꝛ ⁊ pꝛelatus ꝑpe/
tuus. Et inter alia concludit ꝙ tu-
tela eſt onus.ſed pᷣlatura ẽ honoꝛ.
⁊c. de quibus omnibus ibi per eã
Et ex his habes ea que cõcernũt
hanc terciaʒ queſtioneʒ huiꝰ quin
te cauſe pꝛincipalis.

Aod autem

Pec eſt quarta queſtio
huius quinte cauſe pꝛin
cipalis.qua queritur vtruʒ epiſco
pi ſint condemnandi abſqʒ ſyno/
dali audientia. In quo dicitur
ꝙ nõ.tex.eſt in.c.nullus epiſcopꝰ
7 in.c.duodeciĩ.⁊ in.S.qð vᷣo e.q.
In qua hẽs etiam ꝙ vbicunqʒ

agitur cauſa eoꝝ nõ ↄtẽtioſisver/
bis ſʒ mitiſſinis omia agi debere
tex.eſt in.c. in loco bñdictionis.
ea.q. In qua habes notare aliqᷓ
2 pꝛimo ex tex.in.d.c. in loco bñ/
dictionis ibi ſi quis putat ſe reli/
gioſuz eſſe nõ refrenans linguam
ſuã ſʒ ſeducens coꝛ ſuũ vana ẽ hu
ius religio. In qͥ adde tu qð hꝰ
hr Jacobi. p.c. Inſuper babes
tex.notabilẽ ĩ.d.c.in loco ibi cul/
tuʒ ſuuʒ iuſtitia ꝑdit qñ ſcilentia
iudicij obſtrepentiuʒ turba ↄfun/
dit ⁊c. Et ibidẽ cultus iuſtitie ſci
lentiũ eſt. In quo adde qð hoc
habetur ad litteraʒ Iſaye.xxxiiꝰ
c. Inſup notabis tex. ibidẽ iver
ſiculo iuxta diuine legis pᷣceptum
quo pꝛecipitur eijcere deriſoꝛẽ ⁊
exibit cuʒ eo iurgium cum omni
dedecoꝛe de cõſeſſione abſtratꝰ a
cõmuni cetu ſecedat. In qꝰ ad/
de etiam qð hoc habetur ꝓuerbi
oꝛum.xxxij.c. Et hec ſint quo ad
tex.⁊ ẽt quo ad gloſas.qꝛ glo. ni/
hil aut paꝝ habẽt maxime glo.ſũ
me que nihil aliud facit niſi ꝙ li/
mitat concluſioneʒ huius queſtio
nis ſupꝛa dictã non habere locum

in romano pontifice qui ſoluſ ſine
concilio poteſt condemnare epiſ/
copũ ꝑ tex.in.d. .qð vᷣo.S.ea.q.

v. q. v.
Anc autem.

n Pec eſt quita qſtio hu/
ius quinte cauſe pꝛinci
palis. In qᷓ queritur vtruʒ indi
cans crimen alterius ſit hñdus ini
micus pꝛopter hoc. In quo di/
citur ꝙ non qñ bono ʒelo indicat
vel ſi pꝛemonuit euʒ ante accuſa/
tionem vel ſi ꝓbat illud qð ꝓpo/
ſuit alias ſic tex.eſt in.c. non vos
2 in.c.non omĩs ⁊ in.c.non obſcu
latur ſemper pater filiũ ⁊ ĩ. ꝭ. ex
hijs omnibus ⁊ in.c.illi qui ⁊ in.c
qui ambulat ⁊ in.S.ſʒ aliud qui ẽ
S.fi.ea.q. Ex qua habes multa

colligere memoꝛatu digna. Et
pꝛimo ex tex.in.d.c.non vos in ſi
ne ibi quanto ergo potius debes
manifeſtare ne deterius putreſcat
in coꝛde. Et tex.in.d.c.non om/
nis ibi non omnis qui parcit ami
cus eſt nec omnis ꝗ verberat ini/
micus. Et ibidẽ melioꝛa ſunt vul
nera amici q; volũtaria oſcula ini
mici. In quovltimo adde ꝙ hꝰ
habetur ad litteram pꝛouerbioꝛũ
xvii.⁊.xxiij.capitulo. Inſuꝑ no
tabis eundem tex.ibidem qui fre/
neticum ligat ⁊ litargicum excitat
ambobus moleſtus eſt.?⁊ tamẽ am
bos amat. In quo adde etiam
qð hoc habetur pꝛouerbioꝛuʒ.xv
c.⁊ concoꝛdat tex.in.c.ipſa pietaſ
infra.xxiij.q.iiij. Pꝛeterea ſi/
gnabis eundem tex.ibidem ſtatiʒ
in verbo quis nos poteſt ampliꝰ
amare q; deus ⁊c. In quo adde
ꝙ hoc habetur Mathei.xxij.c.⁊ ↄ
coꝛdat etiam cum hoc tex.in.c.ꝗs
nos infra.xxuij.q.iiij. Ulteriuſ
notabis eundem text.in verſiculo
nos non ſolum docere ſuauiterve
rum etiam ſalubꝛiter terrere non
ceſſat deus c. In quo adde ꝙ;
hoc habetur per Paulum ad ro/
manos.xij.c.⁊ concoꝛdat etiaʒ cũ
hoc tex.infra de penitentüs diſtin
ctione.ija. Pꝛeterea ſignabis eũ
dem tex.i verſi.exterret fame pa
triarchas ẽt pios ⁊ religioſos ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc habe
Exodi.xiiij.c.⁊ etiã Geneſis.xlvꝰ
Demuʒ notabis eundeʒ tex. in
verſic.populum cõtumaceʒ penis
grauioꝛibus agitat ?c. In quo
adde tu ꝙ hoc habetf ad lr̃aʒ Exo
di.xxxij. c. Poſtea videbis eun
dem text.in verſic.non auffert ab
apoſtolo ſtimulũ carnis tercio ro
gatꝰ zc. In quo adde tu ꝙ boc
habetur per Paulum ad romanoſ
vij. c. Et concoꝛdat etiam cuʒ hoc
tex.in.capꝰ.ſi paulus infra.xxxij.
queſtione.vᷣ. Ultimo notabis
eundem text. in ſinalibus verbis

ibi paſtoꝛeʒ aliquãdo flagello ad
gregem pecoꝛa errantia reuoca/
re c. In quo adde tu ꝙ idem
ꝓbat tex.in.c.nimiũ..xxiij.q.iiij.
Succeſſiue notabis tex.in.d.c
non oſculatur ibi.non oſculat ſem

per pater filiuʒ ſed aliquando ca,

ſtigat c. In quo adde tu ꝙ hoc
habetur Pꝛouerbio.xiij.c.Et con
coꝛdat cum hoc etia text.in.c.non
putes.j.xxiij.q.v.⁊ tex.j.vij.q.i.
in.c.paratꝰ*.. Pꝛeterea notabis
eundeʒ tex. in fi.in verſi.dulcioꝛa
ſunt vulnera amici q;ᷓ voluntaria
oſcula inimici zc. In quo adde
q; hoc habet᷑ Pꝛouerb.xxvij.c.ad
lram. Pꝛeterea notabis eundẽ
tex.in verſi. dulcioꝛ ẽ religioſa ca
ſtigatio q; blanda remiſſio. Pꝛe
terea notabis tex.in.d.c.quĩ am/
bulat ĩ verſi.ibi qui ambulat frau
dulẽter reuelat archana. qui autẽ
fidelis eſt celat amici cõmiſſuʒ ⁊c.
Et ibideʒ ſtatim. que viderunt
oculi tui ne pꝛoferas in iurgio ci/
to ne poſtea emẽdare non poſſis.
⁊c. In quo adde ꝙ hoc habet
Pꝛouerbioꝝ.xv.c.ad lr̃aʒ.Et cuʒ
hoc etiã ↄcoꝛdat tex.in.c.vbi iſta
S.lxxiiij. diſ. Pꝛeterea notabis
tex. in. S.ſed aliud qui eſt.S. finalł
in verſi.verba impioꝛũ inſidiãtur
ſanguini os iuſtoꝛũ liberabit eos
⁊c. In quo adde ꝙ boc ad lr̃aʒ
habetur Peouerb.xi. c. Ulteri
us notabis eundeʒ tex. in verſi. ꝗ
cuſtodit os ſuũ cuſtodit animã ſu/
am ⁊c. In quo adde ꝙ boc ha
betur Pꝛouerbio.xiij. c. Et cum
hoc etiam concoꝛdat text. in.c.ex
merito.j.vi.q.i. Ulteriꝰ ſigna⸗
bis eundeʒ tex.in verſi.qui incon
ſiderate loquitur ſentiet mala ver
buz mendax iuſtus deteſtabit᷑ im

pius autem confundit ⁊ cõfundet

⁊c. Et ibideʒ ſtatiz. Cuʒz fuiſſet
miſerenduʒ pꝛeuident impij vnde
dolent pij.⁊c.Et hec ſint que mihi
nota digna viſa ſunt circa tex.
Capio nunc gloſas memoꝛatu

dignas. Et pꝛĩo glo ſũme quazs

diuido tibi ĩ duas partes. Pꝛimo
foꝛmat hãc queſtionẽ in terminis

ponendo aliquos caſus in quibus

accuſans aliqueʒ non eſt reputan /
dus inimicus accuſati de quibꝰ.S.

dixi in pꝛicipio. Secũdo glo.po
nit vnũ caſum in quo cẽſendus eſt

inimicus ⁊ venit puniẽdus.ſ.quã

do crimen tantuʒ ꝓponeret ⁊ non
pꝛoſequeretur poſtea.ᷣa ibi.ſed ſi
crimen tantũ ⸗c. Pꝛeterea bẽs
glo.notabilem in.d.c.non oĩs in

verbo tollitur.que dixit non eſſe

dandã elemoſina excomunicatis
Inſup er habes aliam glo.in.

d.c.iũlli in verbo replicanda que

ponit vtrum clerici pꝛo teſtimo/
nio poſſint toꝛqueri. Et concludit

ꝙ ſic tamen ab epiſcopo non aũt

a layco. Inſuper notabis glo.
ibidem in verbo toꝛtoꝛ que põit
vtrum teſt es poſſint in ciuilibus
cauſis toꝛqueri ⁊ concludit ꝙ ſic

quando teſtes ſunt viles ⁊ in de/

fectum pꝛobationis. Pꝛeterea
notabis glo. ibidem in verbo reli

gioſus. que dicit ꝙ iudex eccleſia,
ſticus poteſt exercere cauſam ſan/

guiniſ. tamen punire poteſt tantũ
cũ virga. Ultimo notabis glo.
in. S.ſed aliud.que docet teſtẽ re/
ſpondere vt nõ dicat cito. nam eſ
ſet mendax.nec etiã in dicendo ſit
in moꝛa.qꝛ efficeret᷑ dubius.tamẽ
remittit ſe ad notata in.c.ponde⸗/
ret.S.la.diſtinctione.

v. q. vi.
Ti gutem.

q Hec eſt. via.⁊ vltia qõ
hꝰ ꝗnte cauſe pꝛicipał.

In qua queritur qua pena pu

niatur qui ĩtulit crimẽ qð poſtea
non pꝛobauit. In qua dicitur
qꝙ; tenetur pena talioniſ ⁊ infamiſ
efficitur tex.eſt in.c.omnis ⁊ in c.
qui calũniaʒ.⁊ in.c. qꝛ iuſta ⁊ in.l
pᷣſ biteri? in autẽ.pᷣſ biteri ea.q.

apr
7 in
oſinx

— —— — ——

N —— — — —

—

--

In qua etiam ponitur ꝙ talis
pꝛiuatur miniſterio ſancte cõmu/

nionis text.eſt in.caꝰ.epithauium
⁊ in.c.dilatoꝛi.⁊ in.c.ſi quis.el pꝛi

mo ⁊ el ſecundo.quod eſt capitu/

lum finale eadem diſtinctione.

Ex qua habes modo aliqua col

ligere recitatione digna. Et pꝛi/
mo ex tex.in.d.l.pᷣſ biteri ĩ verſi.
multo magis pena ſunt digni qui/
bus plurimũ honoꝛis ꝑ noſtrã iuſ
ſionem delatũ eſt occulto inueniũ
tur ĩ crimie ?c. Pꝛeterea notab
tex.in.c.delatoꝛ vbi habet᷑ ꝙ ille
ꝑ cuius delationẽ aliquis fuerit ĩ
terfectus.non põt reciꝑe comuni
onem niſi in fine vite ſue ⁊ idẽ ꝓ/
batur in.c.eos ꝗ.S.iij.q.x.de quo
oĩo videbis ẽt notata in.c.ſi quis
epᷣm.S.ij.q.iij. Et hec ſint quo ad
tex.⁊ quo ad gloſas.qꝛ glo.ſũme
aliquid non dicit. Sʒ tm remittit
ſe ad dicta.S.ij.q.iij.vbi de hoc di
ximus. Tñ notabis vnaʒ glo. in
d.c.qꝛ in glo.fi.in verbo veluti q̃
dixit ꝙ homicida admittit teſtis
contra ſacerdotem cũ poſſit ſecuʒ
di ſpen ſari a papa. Et aliaʒ hẽs
glo.i.d.c.delatoꝛi queę dicit ꝙ; po/
teſt lex canonica docere ꝗd debe
at facere iudex ſecularis ⁊ poteſt
etiam ĩponere penaʒ ſanguinis ꝓ
ut ꝓbatur ibi ꝑ illum tex. vbi lin/
gua abſcindit᷑ falſo delatoꝛi. Et
ex his habes nũc ea q neceſſario
dici potuerunt in hac.v.cauſa pꝛĩ
cipali nec non in ſex queſtionibuſ
inde deductis cum ſupplectionibꝰ
7 additionibus noſtris vbi neceſ/
ſariuʒ fuit circa pꝛedicta.

Sexta cauſa.
Thẽa ſexte

t cauſe pꝛincipalis.ex qꝰ
eliciuntur quinqʒ que/
ſtiones vt ex infra dicendis latiuſ
apparebit. Duo foꝛnicatoꝛes
7 infamia notati quendam religi/

oſum epiſcopum de ſymonia ac/

cuſare nitunt᷑. Reus alteriꝰ pꝛo
uintie archiepiſcopi iudicium ex
petit. Tandẽ in pꝛobatõe defi⸗/
cit accuſatoꝛ reus cogitur ad ſue ĩ
nocentie aſſertioneʒ. Ex q̊ the
mate de quinqʒ dubitari contigit
vt ex infra dicendis in hac ſexta
cauſa latius apparebit quas qui/
qʒ queſtiones non ponam hic.ſed
gradatim ponemus inferius in lo
cis ſuis cum additionibus ⁊ ſup⸗
pletionibus neceſſariss. Ludo/
ui cus bologninus.
Vi. q.l.
Aod autem.
Pec eſt pꝛima queſtio
buius ſexte cauſe pꝛin/
cipalis. In qua queritur vtruʒ he
reticus vel infamis admittant᷑ ad
accuſandus epiſcopum de ſymõia
In quo dicitur ꝙ non miñ contra
iam infamatos.text.eſt in.c.ſhi ſa⸗
cerdos.⁊ in.c.omẽs el pꝛimo ⁊ el
ſecundo.⁊ in.c.beatus Petrus.⁊
in.c.qui crimen ead.queſtione.
Plus dicitur ꝙ nedum crimio
ſi ſed omnes alij ab accuſatõe epi
ſcopoꝛuʒ repellũtur regulariter.
tex.eſt in.S.non ſolũ.⁊ in.c.ſi om
nia. ⁊ in.c.ſacerdotes. ⁊ in.c.hij
qui ⁊ in.c.oues.⁊ in.c.quieſcite.⁊
in.c.ex merito.⁊ in.c.deterioꝛes.
7 in. S. patet ergo. ⁊ in.c. ſumma
iniquitas eadeʒ queſtione in qua
ponitur etiam qui ſint inſames ðᷣ
quibus omnibus oꝛdinate habet
in.c.infames.⁊ in.c. quicunqʒ ea
dem queſtione. In qua vltimo
loco ponitur aliud ꝙ licet iĩfames
pꝛohibeantur ab accuſatione epi
ſcopoꝛum tamen non pꝛohibent.
ab accuſatione epiſcopoꝛum he/
reticoꝛum text. eſt in.S.ſed licet
eadem queſtione. Nam iſtud cri/
men hereſis eſt ad inſtar crimen
leſe maieſtatis tex.eſt in.c.quero
? in.l.ſi quis que eſt hic canoniʒa
ta eadem queſtione. Ex qᷓ modo

hẽs colligere aliqua relatione di/
gna. Et pꝛio ex tex.in.d:c.omẽſ
in fi.in verſi.ſicut maioꝛes a mio
ribus nõ iudicantur ita nec crimi
nari poſſũt ⁊c. Cũ quo ↄcoꝛdat
ẽt tex.in.c.in ſancta.S.ij.qõe.vij.
Ult erius notabis ẽt tex.in.c.il/
li in verſi.ꝗ talia agũt regnũ dei
nõ ↄſequent᷑ c In quo adde q;
hoc habef ad litterã ꝑ Paulũ ad
Balathas.v.c. Inſuper notabis
eundem tex.in verſi.infamie ma/
cula ſunt aſperſi.⁊ in baratruʒ di
labentur ⁊c.i.in infernũ. In qꝰ
adde ꝙ hoc habet᷑ Mathei. xxv.
c. Ultimo notabis eundeʒ tex.ĩ
verſi.cũ huiuiuſmodi nec cibũ ſũ
mere qui infa mia ſunt notati ⁊c.
In quo tu adde ꝙ hoc habet ꝑ
Paulũ paᷣ ad Coꝛithios.v.c. Et
ↄcoꝛdat etiaʒ tex.in.c.oẽs.j.ea.ꝗ
tex. ĩmediate ſubſequitur iſtum.
Ulterius notabis etiã tex.in.d.
c.beatus Petrus ibi laycos ſemꝑ
ab eoꝛum vexatione ⁊ accuſatõe
repellere rogabat.⁊ cunctos ſibi
ſubditos eẽ pᷣcipiebat ⁊c.que ver
ba ĩtelligũt de ſacerdotibꝰ*. In
ꝗquo adde tu ꝙ hoc hr Jere. p.c.
Et cõcoꝛdat etiaʒ tex.in.c.om
nes extra de maio.⁊ obe. Ext ibi
deʒs notabis etiaʒ tex.eundẽ in fi.
in verſ.maioꝛes vero a minoꝛibꝰ
nec accuſari nec iudicari poſſe di/
cebat.quoniã non ſoluʒ hec diui/

nas ſʒ et leges ſeculi inbibere do/

cebat c. In quo adde ꝙ hꝰo ha
betur ad lr̃am peima Petri pꝛĩio ⁊
7 ſecũdo capo. Pꝛeterea nota/
bis tex.in.c.ſi omnia.ibi.ſi omnia
in hoc ſeculovendicata eſſent locũ
diuina iudicia nõ haberẽt ?c. De
quibus iudicijs diuinis adde tu ꝙ;
habẽt Math. xxv.c.⁊ cũ hoc etiã
cõcoꝛdat tex.j.xv.q.vi.in.c.pꝛio.
7 in.c.xpᷣiana.j.xxxij.q.v. In⸗/
ſuper notabis eũdẽ tex.ibi ſuper
vacuis laboꝛat impendijs qui ſo/
lẽ certat facibꝰ adiuuare ?c. Et
ibideʒ ſtatiʒ. Plenitudo nõ indi/

38

get adiectõe nec vlla reꝗrit ↄmẽ/
datõis augmẽta. Et tex.ĩ.d.c.ſa
cerdotes ibi non eſt diſcipulus ſu/
pꝛa magiſtrũ æc. In quo adde
tu ꝙ hoc habet᷑ Jeremie pꝛio.c.
⁊ etiã Mathei.x.Et cõcoꝛdat tex.
in.c.oues.j.e.⁊ in.c.ꝗs dubitet.S
lxxxxvi.diſ.⁊ text.in.S.ſi vero in
auten.de nupt.collat.iiij.ĩ vᷣñ.eru
beſcit lex filios eẽ coꝛrectoꝛes pa
rẽtũ. Pꝛeterea notabis tex.ĩ.d.
c.oues ibi paſtoꝛẽ ſuũ nõ repᷣhen
dãt oues.plebs epᷣuʒ ſuũ nõ accu/
ſet ⁊c. Et ibidẽ ſtatim ep̃ᷣi a deo
ſũt iudicãdi ꝗ eos ſibi oculos ele/
git 2c. In q́ adde ꝙ hobr̃ ʒacha
rie ad litterã.ij.c.⁊ ↄcoꝛdat ẽt tex
ĩ.c.accuſatio.S.ij.q.vij.⁊.j.viij.q
i.ĩ.c.ꝗ vos ſpynit. Ulterius ẽt no
tabis eundẽ tex.ĩ verſ.nẽo bonũ
faciẽs alteri vᷣbo aut facto nocer
vult. Ducceſſiue notabis tex. in
c.imitate ibi imitate petrũ tercõ
dicẽtẽ dñe tu ſcis quia amo te ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc hr Joh.
vltio. c. Inſup notabis tex.ibið
neminem ſe iactare debere ⁊c.qð
nota tu ꝗ nunõß aliud facis. Et
ibideʒ.auertiſti faciẽ tuaʒ a me =
factus ſuʒ cõturbatus c. In qͥ
adde tu ꝙ hoc hr pſalmo Dauid ĩ
cipiẽte Exaltabo te dñe c. Ul/
teriꝰ notabis text.in.c.ſunt pluri⸗/
mi in vᷣſi. pꝑmittit deꝰ oiĩpotẽs ma/
los ĩ obtrectatõʒ⁊ obiurgatõʒ ob
rumpe vt ſi qua culpa ab oꝛe lau/
dãaãtiuʒ in coꝛde naſcit᷑ ab oꝛe vitu
pantiũ ſuffocet zc. Et eũdẽ tex.
ibi in verſi.ſe currere teſtat᷑ inter
infamiã ? bonã famã zc. In q?
adde tu ꝙ hoc habetur ꝑ Paulum
expꝛeſſe.ii.ad Coꝛinth.viꝰ.capi.
Subſequenter notabis etiam
tex.in.S. veruʒ ibi capite langue
ſcente facilius reliꝗᷓ coꝛpoꝛis mẽ/
bꝛa inficiuntur ?c. In quo adð
qð hoc habetur ʒacharie.xiij.c ?=
concoꝛdat tex. etiam in hoc in. co.
ex merito infra ea.q. Et tex.in
c.ſi papa ſupꝛa xl.diſtincet. In⸗

ſuper notabis eundeʒ tex.ibi om

ne caput languidum ⁊ omne coꝛ
merens a plata pedis vſqʒ adver
ticẽ non eſt in eo ſanitas ⁊c. In
quo tu adde qð hoc habetur ad lit
teram Iſaie pꝛimo.c. Inſuper
notabis eundem tex. ibi maniſe/
ſtum eſt dyaboluʒ qui ſicut leo ru
giens circuit querens quem deuo
ret c. In quo adde qð hoc ha
betur pꝛima Petri. v. c. ⁊ etiã Tu
ce.iiij. . Ultimo notabis eun/
dem tex.in finalibꝰ verbis ibi pe
lus maluʒ ſoꝛe nõ exiſtimo q;ᷓ xpᷣi
anos ſuis inuidere ſacerdotibus
⁊c. Et tex.in.c.quieſcite in fine
ibi quia non decet vt carnales ſpi
rituales pꝛo ſequantur ꝛc. In
quo adde qð hoc habetur Jereĩe
foꝛmaliter.vij. . Pꝛeterea no
tabis tex.in.d.c.ex merito in ver
ſico deterioꝛes ſunt qui vitaʒ mo
reſqʒ bonoꝛum coꝛũpunt his qui
ſubſtantias alioꝛum pꝛediaqʒ diri
piunt.⁊ concoꝛdat etiam cum hoc
tex.in.c.deterioꝛes infra ea. Et
tex.in.c.facta infra.viiij.q.iij.
Ulterius notabis tex.in verſi.
caueat vnuſquiſqʒ vt linguã ⁊ au
res non habeat pꝛurientes ne au/
tem ipſe alijs detrahat aut alios
detrahentes audiat 7c. Et ibi/
dem ſtatim parcant ſinguli detra
ctione lingue cuſtodiantqʒ ſermo
nes ſuos.⁊ ſciant quia cuncta que
de alijs loquuntur in ſua ſentẽtia
iudicabitur nemo inuito audito/
ri libenter reffert. ⁊c. Et ibidẽ
ſtatim habeant omnes ſimplicita
tem Columbe ne cuiqᷓ; machi nẽt
dolos ⁊ ſerpentis aſtutiam ne ali
oꝛum ſupplantentur inſidijs zc.
In quo adde qð hoc habetur
Mathei.x.c. Et cum hoc etiaʒ 9
coꝛdat tex.in.c.ſi cupis infra.xvi
ꝗq.i. Ulterius notabis tex.i.d.
c.deterioꝛes in ſi.ibi ꝓ meritis g
plebis ſepe paſtoꝛes depꝛauant
eccleſie vt pꝛocliuius coꝛruãt qui
ſequuntur zc. Cum quo etiam

cõcoꝛdat tex.ĩ.c. ex merito ĩ pꝛi.
ſupꝛa ea. Ulterius notabis tex.
i.c. ſumma iniquitas in verſi. ois
qui detrahit fratri ſuo homicida
eſt c. In quo adde tu qð hoc
habetur pa Johannis.iij. c. Ut
terius notabis eundem tex.ibidẽ
in verſi.omnis homicida non ha
bet partem in regno xpᷣi ⁊ dei.
Pꝛeterea etiam notabis tex.ĩ
d. c. infames vbi enumerantur fe
re omnes infames.⁊ maxime illi
qui petunt indigna loca ſibi teme
re nam hac nota plurimi inſitiun
tur. Et hec ſint ꝓ nunc notatu di
gna que quo ad tex.dici poſſunt.
Nunc venio ad gloſas. Et pᷣ
capio glo.ſumme.quaʒ diuido ti
bi in tres ꝑtes pꝛincipales. Pꝛi
mo põit vnã diſtictõnẽ circa hãc
pꝛimã qõʒ nr̃aʒ. Secũdo eã re⸗/
ꝓbat. Tertio ⁊ vltio refert opi⸗
nionẽ qᷣdã circa hoc vtꝝ vileſ ad
mittant ad teſtiſicadu;. In quo
tadẽ concludit ꝙ non remittendo
tamen ſe ad notata in.c.in pꝛimis
S.ij.q.pꝛĩa.ſᷣa ibi imo eadẽ ex di⸗/
ſtictione.sibi ꝗdã tñ dixerũt ⁊c.
Inſuper habes glo.in dicto.c.
omnes multuʒ magiſtraliter enu/
meranteʒ quottuplex ſit infamia.
Concludens ꝙ eſt infamia iuris =-
facti ⁊ canonica que irrogatur ex
quolibet peccato moꝛtali. Pꝛe
terea hẽs ẽt alia notabileʒ glo. in
d.c. imitate Petrum in verbo ter
tio.que ponit quotiens debʒ face
re pniam ille qui peccat. Et gl.
in.d.c. ex merito in verbo cadunt
que dixit ꝙ totus oꝛbis componi/
tur ad exempluʒy3. Et glo.ibidẽ
in verbo ꝑ eos.que loquit᷑ de de/
tractoꝛibus. ⁊ allegat Juuenaleʒ
dum dicit. Scire volũt ſecreta do
mus atqʒ inde timeri ꝛc. Pa⸗/
bes etias glo.in.d.c.infames in vᷣ
bo criminibus. que dicit ꝙ omne
crimẽ eſt publicuʒ. Et glo.in.l.ſi
quis ĩ verbo pꝛiuatis.que dicit ꝙ
milites non poſſunt dici pꝛiuati.

Et glo.in.S.poꝛro in verbo pena
que ponit vtruʒ oꝛdinatus ſymo/
niace poſſit cõuenire ſuuʒ oꝛdina/
toꝛeʒ.⁊ cõcludit ꝙ nõ. Et glo.in
l.nullus in verbo ſidicularum que
dixit. i.coꝛdaruʒ que ligatur circa
frontem homis ⁊ ſtringit᷑ caput ꝑ
eas.naʒ fidis eſt ideʒ ꝙ coꝛda.Et
allegat Ouidiũ pꝛimo epiſtolarũ
ibi. Me fide ꝑſpicuus troie muni/
toꝛ amauit æc. Et nũc habes oĩa
que notanda fuere in hac pꝛima qᷓ
ſtione ſexte cauſe pꝛincipalis tam
in textu qᷓ; in gloſis. Lodo.bobł.
vi.q.ii
Mog autem.
Hec eſt ſecũda queſtio
huius ſexte cauſe pꝛin/
cipalis. in qua querit᷑ vtruʒ ſi epᷣs
accuſatus velit accuſatõeʒ retoꝛqᷓ
re in accuſantes ſides ſit habẽda
ſimplici ſue aſſerto · In ꝗe bꝛe
uiter dicit᷑ ꝙ non.tex.eſt in.c.epi/
ſcopus.⁊ in.c.ſi tantuʒ.⁊ in.c.pla
cuit quod eſt.c.fi.e.qõe. In qᷓ
notabis tantũmõ vnũ not.text.in
d.c.ſi tantũ in verſi.ſoꝛte coꝛrectꝰ
pertinacioꝛ fit 2c. Nec in tex.nec
ĩ gloſis ſunt ꝓnũc alia nota digꝰ.
7 maxie in glo.ſũme.que nihil ali
ud facit niſi ꝙ ampliat hoc dictum
in hac queſtione vt ſemꝑ ꝓcedat
ſ.vt ſoli ẽo non credat᷑ per tex.
in. S. iuriſiurandi.S. iiij.q.iiij.
udicium Hec eſt
i tercia queſtio huius ſe/
xte cauſe. In qua ponit
vtruʒz poſſit peti per epᷣm accuſa/
tuʒ iudiciũ archiepiſcopi alterius
pꝛouiĩcie q; ſue. In quo dicitur ꝙ;
non.tex.eſt in.c.ſcriptuʒ eſt.⁊ in.c
ſcitote.⁊ i.c.deniqʒ ea.qõe. In
qua etiã ſubdit᷑ ꝙ in vno caſu epi
ſcopus excoĩcat parrochianũ alte
rius.ſ.pꝛo cauſa depᷣdatiõis quos

depꝛedatoꝛes ſũmope lex abhoꝛ/
ret.tex.eſt in.S.eſt tamen. ⁊ in.c.
placuit. ⁊ in.c.de illis.quod eſt.c.
fi. ea.q. In qua tu notabis pꝛio
tex.in.d.c.ſcriptũ ibi per aliena⸗
meſſeʒ tranſiens in ea falcẽ mitte
re non debes.ſed manu ſpicas cõ
terere 7 mãducare. In quo ad
de ꝙ hoc ad lr̃aʒ habet᷑ Deutero.
xxiij.c. Nec hic ſunt alia quo ad
tex. vel glo.que notari poſſint. ⁊
maxime circa glo.ſumme que tan

tũmodo foꝛmat hanc qõeʒ noſtrã

limitãdo habere eaʒ locũ niſi per
viam appellatõis per tex.in.d.c.
non liceat.S.iij.q.vi.Et hic nõ ha
bes alia excepta glo. vnica nota/
bili in. d.c.placuit in verbo parro

chianũ que ponit in quibus caĩibꝰ

epᷣus poteſt punire exemptos de/
linquẽtes in ſua dyoceſi. Conclu,-
dens tunc demũ eos poſſe punire
quando factũ exempti pꝛeiudicat
non exemptis. Lodo. bolog.
Vi. q. un.
OꝛTO. pec ẽ quar/
p ta queſtio huius ſexte
cauſe.qua querit cuius
iudiciũ ſit expetenduʒ ſi circa ſuã
ſententiaʒ ferẽdaʒ contra epiſco/
pũ.cõtingat epos ꝓuincie ſue di/
ſcoedare ad inuicey. In quo di
citur ꝙ recurrẽduʒ eſt ad iudiciuʒ
pape. text.eſt in:c.ſi quid epᷣus el
pꝛimo ⁊ el 2. Et in. c.ſi inter epoſ
ea.qõe.tamẽ hoc eſt veꝝ niſi fuiſ/
ſet appellatuʒ.qꝛ tunc ſecus.c.qð
ſemel.c.oſius quod eſt.c.fi.ea.q.
Ex qua non habes alia ꝓ nuũc colli
gere niſi ꝙ notabis tex. in. d. c.qð
ſemel in verſi.quod ſemel diffini⸗
tuʒ eſt ⁊ interpoſitis iuramẽtis ð/

liberatũ nulla debet iteratiõe re/

tractari æc. Et tex. in. d. c.oſiꝰ in
fi.ibi.ſi ergo hoc oibus placet ſta
tuire plʒ. Nec ĩ tex. ſut alia vel
i glof.⁊ maxĩie ĩ glo.ſũme q nihil
aliud facit niſi ꝙ remiſſiue logt.

1
1
5

nod autem.

q Herc eſt quita ⁊? vltima

gqueſtio huius ſexte cau
ſe. In q̃ᷓ queritur ſi accuſatoꝛ de
ficit in pꝛobatione. Utruʒ reus ſit

cogendus ad pꝛobationem ſue in

nocentie. In q dicitur ꝙ ſic ſi iã
eſt inſamatus alias auteʒ nõ tex.

eſt in.c.qð auteʒ ⁊ in.S. iteʒ accu

ſatus ⁊ in.l.actoꝛ ⁊ in.S. hoc autẽ

ea.q. In qua nõ habes alia quo

ad tex.vł gioſas maxĩe glo.ſũme
que nihil aliud facit niſ ꝙ decidit
hanc queſtionem ꝓut.S.ꝓxime di
xi. Excepta glo.vnica in.d.l.ac/
toꝛ que multum magiſtraliter loqꝗ
tur circa ꝓbationeʒ negatiue po/
nens quottuplex.ſit ſpeties nega/
tiue ? multuʒ ſolemniter loquitur
Et ex his habes nunc expediti/
onem huius ſexte cauſe pꝛincipa
lis quo ad ea que cõmode notari
potuerunt quo ad tex.⁊ gloſas cũ
additõibus.⁊ ſupplectionibꝰopoꝛ
tunis. Ludo. boł.

Septima cauſa.
hẽa ſeptime.

t cauſe pꝛincipalis.ex qꝰ
de duobus dubitari con
tingit tantum vt ex infra dicendis
apparebit. Quidaʒ epiſcopus
longa egritudine grauatus alium
ſibi ſubſtitui grauauit cuius pꝛeci
bus ſũmus pontifex ãnuit.⁊ ꝙ ro
gauerat ei ↄſenſit Poſtea ↄualu
it ides epiſcopus ⁊ qð pꝛius fece/
rat petit reſcindi hic aduerſus eũ
qui ſibi acceſſerat queſtioneʒ mo⸗/
uet ſuaʒ cathedraʒ tan; ſibi debi
tam repoſſit. Ex quo themate
eliciuntur due queſtiones vt ex.j.
dicẽdis in hac.vij.cauſa latiꝰ ap/
pebit quas duas queſtiões nõ po

naʒ hic ne ides ſepius repetã. Sʒ
ponemꝰ inferiꝰ ĩ iocis ſuis ſtatiʒ.

1

vil. q.i.
Mod autem.

Hec eſt pꝛia ꝗqſtio huiꝰ
vij. cauſe pꝛicipalis. In
qua q̃rit᷑ vtruʒ viuẽte epᷣo poſſit
aliꝰ ĩ eadẽ eccleſia oꝛdinari. In
quo dicitur ꝙ nõ niſi renũtiaſſet
de licentia pape vel eſſet canoni/
ce depoſitus nõ attenta alia inſir
mitate coꝛpoꝛis vł ipedimẽto ſue
cedẽte tex ẽ in.c.vt nullus.⁊ in.c.
ſcripſit.⁊ in.c.cũ ꝑcuſſio ⁊ ĩ.c.pꝛe/
ſentiũ.⁊ in.c.põtiſices.⁊ in.c. fac
tus ẽ.⁊ in.c.nouatianus.⁊ in.c.de
niqʒ.⁊ in.c.nõ furem. ⁊ in.c. ſicut
ea.q. Ueꝝ ẽ ꝙ ſi epᷣus eſſet ĩ in/
ſirmitate vel ſenectute grauatus
põt dari ſibi adiutoꝛ in epatu ſuo.
tex.ẽ in.S.ecce.⁊ in.c.petiſti ⁊ in
c.qꝛ frater ⁊ ĩ.c.nõ opoꝛtet.cũ mł
tis capitulis ſequẽtibꝰ ea.q. In
q̃ multuʒ diffuſe zæ ſerioſe ꝓhibẽt
fieri mutationes niſi in caſibꝰ ſpe
tialibꝰ ⁊ expᷣſſis taliũ officioꝝ vi/
uẽtibꝰeoꝝdẽ pᷣlatiſ vt ex ea appet
vt ĩ iuriba pᷣ̃dcis Ex ꝗᷓ potes col
liger̃ q;plura auditu diga. Et p
ex tex.in.d.c.ſcripſit in verſi.iniu
ſtum eſt vt ſi moleſtia coꝛpoꝛis ir
ruerithonoꝛe ſuo pꝛiuef᷑ egrotꝰ.
Inſuper notabis etiam tex.ĩ.d
c.cum pꝑcuſſio ibi non debet a no/
bis addi flagellatis aff lictio ⁊c.
Et tex.in.d.c.pontiſices ibi ne
per neceſſitatis occaſionem pᷣſum
tõnis pullulet ambitio. Et text.
in.d.c.nouatianus in verſi. cũ ſit
a xpᷣo vna eccleſia per totum mun
dum in plura membꝛa diuiſa ⁊c.
Et text.in.cqᷓ; periculoſum in
verſi.cum Eſau pꝛimatus ſuos ꝑ/
didit.nec reciꝑevł petere poſtimo
dum potuit quod ſemel amiſit ⁊c.
In quo adde ꝙ hoc habet᷑ ad
litteram Beneſis.xxv.c. Et con
coꝛdat etiam cum hoc tex.in.c. iu
das infra de penitentis diſ.iij.
Ult eriꝰ notab tex.iĩ.d.c. deniqz

in verſi. a tribu Juda ⁊ Beniami
decẽ tribꝰ ſciſſe ſunt.⁊ relicto ſuo
rege alteꝝ ſibi foꝛis ↄſtituerũt ⁊c
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
Iijꝰ. Regũ.xij.c.⁊ etiam ꝛ2⁰⁹. Para/
lipomenõ.vi.c.Et cõcoꝛdat ẽt tex
in.c.eccleſia..xvi.q.i. Inſuper
notab tex.ibidẽ ĩ vᷣſi.cũ hõ dei ad
ieroboã miſſus eſſet ꝗ ei peccata
ſua expꝛobꝛaret atqʒ vltioneʒ ſu/
turaʒ pᷣdicaret c. In quo ado
tu ꝙ hoc hr ad lraʒ.iij. Regũ.xiij
c. Inſupꝑ notabis eundẽ text.in
verſi. Sed adhuc in euagelio ſuo
dominus maioꝛẽ ſue intelligentie
luceʒ maifeſtat ?c. In quo adð
tu ꝙ hoc hr Math. x. Inſuper
notabis eundẽ tex. in verſ.dixit ⁊
mãaãdauit vt in viaʒ gẽtiuʒ ne abi/
rent ⁊ in ciuitatẽ ſamaritanoꝝ ne
intrarẽt æc. In quo adde ꝙ hoc
ad lram habet᷑ Math. x. Ulte/
rius notabiſ euũdeʒ tẽx.in verſi.ta
les naqʒ ⁊ Choꝛe ? Dathan ⁊ Abi
ron cum ſacerdote Aron ? Moy/
ſe eũdeʒ deũ nouerãt pari lege z
religiõe viuẽtes c. In quo ad
de ꝙ hoc habef Numeri. xvi. c.
Et cõcoꝛdat ẽt tex.in.S.his.S.
pꝛia.q iiij. Inſuꝑ notabis eun/
deʒ tex.in verſi. thuribula quoqʒ
ipſa in ꝗbus incẽſuʒ illicite fuerit
oblatuz c. In quo adde tu ꝙ;
hoc hr Numeri.xvi.c. Et etia
cõcoꝛdat tex.in.c.⁊ dixit.j.de pe⸗
nit. diſ.iij. Ulterius notabis tex
in.c.ſicut.ibi.ſicut vir non debʒ di
mittere vxoꝛẽ ſuã ita nec epᷣus ec⸗
cleſiaʒ ſuã.Et concoꝛdat ẽt text.in
c.pontiſfic es.vð.ę. Inſuꝑ notab
eundẽ tex.in verſi. licet foꝛnicatꝰ
ſit vir eius aut viro ſuo debet re/
conciliari aut manere inupta c.
In quo tu adde ꝙ hoc habet ꝑ
Paulũ pꝛia ad Coꝛeinth.vij. c.
Pꝛeterea notabis eũdem tex.
in verſi. Epᷣm vero opoꝛtʒ opoꝛtu
ne ⁊? impoꝛtune atqʒ ſine intermiſ
ſione eccleſiã ſuã docere eãq; pꝛu
dẽeter regere æ amare ⸗c. Inqᷓ

tu adde ꝙ hoc hr̃ ꝑ Pauluʒ 2 ad
Chimo.iiij.c. Et etiã cõcoꝛdat
tex.in.c.ſit rectoꝛ.S.xliij.diſ.cum
ſimilibꝰ.. Pꝛeterea notabis eti
am tex.in.c.quãauiſ.ibi.quãuis tri
ſte nobis ſit valde qð logqmur ta/
men ſollicitudo regimĩs coꝛ nrĩ̃m
inſtanti pulſat aculeo ⁊c.Cuʒ quo
cõcoꝛdat etiaʒ text. in.c.dolentes
extra de cele.miſ. Pꝛeterea no
tabis eundẽ tex.in verſi.lãgueſcẽ/
te paſtoꝛe grex inſidiatoꝛis laniã/
dus dentibus exponit᷑ ⁊c.Cũ quo
concoꝛdat tex.in.c.ex merito.⁊ in
S. veruʒ. S. vi.q.i. Ulterius no
tabis tex.in.c.illud in verſi.ve ſo/
li qꝛ cũ ceciderit nõ habʒ ſubleuã
tem ?c. In quo tu adde ꝙ hoc
habet᷑ Eccĩaſtici.iiij.. Et con/
coꝛdat etiaʒ tex.in.c.in omĩbus.ẽ
lxxxi.diſ.⁊ tex.in.c.ij.extra de ſta
tu mona. Succeſſiue etiã nota
bis text.in.c.nihil in verſi.pꝑfecta
non poſſunt videri niſi ꝑfectionis
oꝛdine cõpleãtur ⁊c. Et text.ibi
deʒ . Nullus poſt cibuʒ potumqʒ
quomõlibet mimũ ſumptũ miſſaſ
facere ⁊c. Subſequẽter cõſide
rabis etiax tex.in.c.placuit in ver
ſi.nemini ſit facultas relicta pꝛin/
cipali cathedra ad aliquaʒ eccleſi
aʒ in dyoceſi cõſtitutaʒ ſe ↄferre.
⁊c.quod nota ꝓ doctoꝛibus relin/
quẽtibus lecturaʒ in ꝓpꝛia patria
7 ad aliena ſtudia ſe tranſferẽtibꝰ
Succeſſiue etiaʒs notabis text.

in.d.c.remoto in verſi.a deo ſpe-

cialiter eſt ſacerdotiuʒ gratia dig/
nitatuʒ zc. Et tex.in.c.ſi ꝗs epᷣs
in fi.in verſi.ſuis igit᷑ termis con
tentus ſit nec ſupꝛa mẽſuras iuris

ſui affectet augeri c. In quo

adde tu ꝙ hoc habet᷑ pꝛĩia ad Co/
rinth.vij. c. Et etiam cõcoꝛdat
tex. in.c.ſcriptũ.S.vi.q.iiijꝰ. ⁊ in

c. pꝛimo.j.xiija.q.ij. ⁊ in.c.i.S.

lxia. diſ. Ulterius notabis tex.
iu.c.ſeias in verſi.nõ mutat ſedeʒ
non mutat mentẽ ⁊c. Et ibide⸗
ſtatim. Plurimoꝛũ vtilitas vnius

— —— —————

R— ⏑ e- —

— — — —⏑ — — —

—☛ —

vtilitativel volũtati pᷣferenda eſt.
Pꝛeterea notabis text.in.d.c.
oĩs.ibi oĩſ qui gemebat ⁊ quive/
xabatur a Saul fugiebat ⁊ venie/
bat ad Dauid æc. In quo adde
ꝙ hoc habet᷑ pꝛimo Regũ.xxv.c.
2 etiã.xxvi.in verſi.demuʒ notab

text.in vᷣſ. ꝗ ꝑſequũtur epos non

tantuʒ eos perſequũtur quatũ do/
minũ noſtrũ Iheſuʒ xpᷣm cuius le
gatiõe fungutur ?c. In quo tu
adde ꝙ hoc habet Malachie.iijꝰ
c.⁊ etiaʒ cõcoꝛdat tex.S.ij.q.vijꝰ.
in.c.accuſatio.⁊.S.ea.in.c.ſicut.
Pꝛeterea notabis tex.ibidem
in verſi.qui negant miſericoꝛdiaʒ
ipſum xpᷣ m negant.qui eſt miſeri
coꝛdia ⁊? veritas c. In quo ad
de quod hoc habetur Joha. xiiij.
c.⁊ ẽt concoꝛdat tex.in.c.qui con
tẽpta.S.viij.diſ.⁊ tex.i.c.extimãt
j. xia.qõne.iijꝰ. ⁊ in c.vno extra
de purgatione poſt partũ. Pꝛe
terea etiam videbis text.in.c. ſi/
ue ibi alterius vxoꝛ nec adultera/

ri ab aliqꝰ nec iudicari aut diſpo

ni niſi a pꝛopꝛio viro.eo viuente

ꝑmittitur.?c. In quo tu adde

qð hoc habetur per paulum pꝛia
ad corinthios.vij.c. Peeterea

notabis eundem tex.in verſi.alli /

gata eſtvxoꝛ legi viri qᷓ;diu vir eꝰ
viuit.Eovero defuncto ſoluta ẽ a
lege viri. c. In quo adde qð
hoc ad litteram hr ꝑ paulum pꝛĩa
ad coꝛinthios.d.c.vij. Demum
notabis eundem tex.ibi ſivoſ per
ſecuti ſuerint in vnam ciuitatẽ ſu
gite in aliã ꝛc. In quo tu adde
q hoc hrĩ Math.x.c. Subſequẽ
ter etiam notabis tex.in.c.in api
