xit ꝙ in paſſione xpᷣi opus operãs
ſuit malum.ſ.crucifixio iudeoꝛum
ſed opus operatũ.i.paſſio fuit bo
na.actio eni fuit mala.⁊ paſſio fu/
it bona.⁊ ſic maluʒ poteſt habere
bonum effectum. Et glo.ibideʒ
in verbo ſuſcepto que dixit ꝙ olĩ
non erant monaci.⁊ ſi ſuiſſent con
trahere matrimoniuʒ potuiſſent.
Et hic non ſunt alia quo ad tex
vel gloſas. Ludo. boł.

xxvii. q.ii.
Equitur.
1 Pec eſt ſecunda ⁊ vltia

queſtio huiꝰ. xx vije. cau
ſe pꝛincipalis.Qua querit᷑ vtrum

puelle deſpon ſate poſſint renũcia

re pꝛioꝛi ſponſo ⁊ alteri nubere.
In quo arguendo hincinde ad
partes concluditur ꝙ ſic tex. eſt in
S.de ſponſa. ⁊ in.c.raptoꝛ.⁊ in.c.
ſtatutuʒ. ⁊ in.S.apparet.⁊ in.c.cũ
iniciat cuʒ multis.c.ſequentibus
ea.q. Ex qua habes modo col/
ligere aliqua relatu digna. ⁊ pꝛio
ex text.in.d. .ſequit᷑ ibi quõ fiet
iſtud quoniã virũ nõ cognoſco ⁊c

In quo dicas tu ꝙ hoc habetur

oꝛiginaliter Luce pꝛimo.c. Un/
terius notabis tex.in.c.omĩs res
ꝑ quaſcunqʒ cauſaſ naſcit᷑ ꝑ eaſdẽ
diſſoluit. Inſuꝑ notabis tex.in
c.omne. ibi qꝛ in carne peccati fie
ri nõ poterat ſine pudenda concu/
piſcẽtia carnis que accidit ex pec/
cato ſine qua concipivoluit qui fu
turus erat ſine peccato.⁊ loquitur

de xpᷣo. Et nota tu bñ ſſtũ text.
ꝓ illa ardua diſputatõe inter reue
rendos patres pᷣdicatoꝛes ? mino
res. Naʒ dicit hic ꝙ ſolus nuptia
ruʒ cõcubitus nõ ſuit in parẽtibꝰ
xpᷣi zc. Ulterius notabis eũdeʒ

tex.in verſi.pꝛecepit dominꝰ mofy

ſi.ſi quis alterius ſpõſam in agro
oppᷣſſerit moꝛte moꝛiat. In ò

dicas tu ꝙ hoc habet ad lĩram Le

uitici.xvꝰ. ⁊.xx. c. Ulteriꝰ no/
tabis tex.in.c.addif in verſi.mu/
lier que ſub viro eſt ligata ſub le/
ge eſt viri quãdiu viuit vir eiꝰ zc.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
ꝑ Paulũ pꝛia ad Coꝛinth.pꝛio.c.
Pꝛeterea notabis tex.in.c.lex
diuine cõſtitutõis in verſic.ꝓpter
hoc relinquet bomo pr̃eʒ ⁊ matrẽ
⁊ adherebit vxoꝛi ſue.⁊ erũt duo
in carne vna c. In quo dicas
tu ꝙ hoc habet᷑ oꝛiginalr Beneſ.
ij. c. Demuz notabis text. in. S.
item apoſtolus ĩ verſi.pᷣcepit apo
ſtolus vt vxoꝛ reddat debuũ viro
2 vir vxoꝛi niſi foꝛte ex ↄſenſu ad
tempus vt expeditius vacent oꝛa
tioni. In quo adde tu ꝙ hoc ha
bet᷑ oꝛigiãliter ꝑ Paulũ pꝛima ad
Coꝛinth.vij.c. Ulterius notabis
etiã tex.in.c.ſunt qui dicũt in ver
ſi.quos deus ↄiunxit homo nõ ſe

paret. In quo adde tu ꝙ hoc ad

lr̃am babet᷑ Marci.x.c.?⁊ Math.
ix.⁊ etiã.xix. Ulterius notabis
eũdeʒ tex.in verni.oipotens deus
minoꝛa cõceſſit ⁊ maioꝛs non ꝓhi
buit c. Succeſſiue notabis te
xtum in.S.ecce impoſſibilitas ibi
cõmendans eaʒ diſcipulo ?c. In
quo adde tu ꝙ hoc ad lraʒ habet
Marci.xiꝰ.c.⁊ ẽt Johãnis.xix.c.
Inſuper notabis tex.in.c.egrei
ſus in verſi. Loth loquutus eſt ad
ſodomitaſ.Ecce due ſilie mee que
nondum cognouerunt virum ⁊ꝛc.
In quo adde tu ꝙ hoc expꝛeſ⸗
ſe habetur Geneſis.xiiiꝰ.capitu/
lo. Et etiam concoꝛdat textus in
c.quod autem.S. xitij. diſtinctio.

on

be
bie
bie
u

hi
ep

Succeſſiue notabis tex.in.S.ex
his omnibus in verſ.ſic dyabolus
cecidiſſe a beatitudine non ſolum
quaʒ tunc habebat.ſʒ etiã ad quã
habendã creatus erat ꝛc. In qꝰ
adde tu ꝙ hoc oꝛiginaliter habet
Apocalipſis.xxo.c. Et hec ſint
quo ad tex. Nũc capio gloſas
relatu dignas.⁊ peimo glo.ſũme.
que tñ poſita non eſt in loco ſuo ↄ
ſuetovʒ in.S.pꝛimo magiſtri Gra
tiani.ſj poſita eſt in. d.S.ſʒ ↄceda/
tur inferiꝰ que gl.põt diuidi ĩ tres
partes. Pꝛimo decidit hãc que
ſtionem ꝓut.S.dixi in pꝛincipio.
Secundo ponit vtruʒ ſponſus
ten eatur ſtare cuʒ ſponſa.⁊ bꝛeui/
ter tenet ꝙ ſic niſi ex cauſa. Ter
tio enumerat ⁊ ponit que ſint ille
cauſe ⁊ in effectu enumerat ſepteʒ
cauſas pꝛĩicipales.quaꝝ tamẽ ſep/⸗/
tima nõ eſt ſine peccato moꝛtali.ſ
qñ contrahit cuʒ alio vel cum alia
per verba de pꝛeſenti.ſecunda ibi
ſed in hoc diſſentiũt doctoꝛes.ter/
tia ibi ſunt tamen ſeptem caſus ⁊c
Tamen notandum eſt vnum in
hac queſtione. Naʒ magiſter Gra
tianus antequam veniat ad expe/
ditionem ipſius queſtionis pᷣmit/
tit aliam queſtionem ꝓ euidentia
eius.ſ.vtrum coniugium pꝛopꝛie
ſit inter ſpõſum ⁊ ſponſam. In
quo arguendo hincinde ad partes
tandem concludit ꝙ nõ pꝛopꝛie lo
quendo per tex.in.l.i.ff.de ſpõſa.
2 latius etiam explicat alia glo.
ſumme hic poſita in pꝛincipio.
Quam duudo tibi in duas par/
tes. Pꝛimo.foemat hanc queſti
onem oſtendens oꝛdineʒ magiſtri
BGratiani. Secundo decidit eã
pꝛout modo dixi. ſecunda ibi ſed
his reiectis ꝛc. Inſuper nota/
bis glo.in.c.cuʒ ſocietas.que di/
xit quod ea que lucratur maritus
7 vxoꝛ obueniunt ſibi cõmuniter.
Et ex his habes nũc expeditõʒ
huius vigeſimeſeptime cauſe pꝛin
eipalis cum deciſione duaruʒ que

ſtionum in ea contentarum. Cum
his que taʒ in tex.q; in gloſis me
rito annotari potuerunt cum addi
tionibus ⁊ ſuppletionibus noſtrii
circa pꝛedicta omnia opoꝛtunis ⁊
neceſſariss. Ludouicus bolo/
gninus. J. v. d.

Aigeſiãoctaua cã
hema vigeſi

t meoctaue cauſe pꝛinci/
palis. Ex quo oꝛiun⸗
tur tres dubitationes. Quidaʒ
infidelis in cõiugio poſitus ad fi/
dem conuerſus eſt. Uxoꝛ vero
odio ſidei chꝛiſtiane ab eo diſceſ/
ſit. Ille quandam fidelem vxo/
rem accepit. qua moꝛtua clericus
efficitur. Tandem vite ⁊ ſcien/
tie merito in epiſcopum eligitur.
Ex quo modo inſurgunt tres qᷓ
ſtiones.vt infra gradatim videbi/
mus.
XXViii.q.i.
Aod inter.
Hec eſt pᷣ qõ huius vi
geſime octaue cauſe pꝛĩ
cipalis. Qua queritur vtruʒ ſit
cõiugium inter infideles. In a
dicitur ꝙ ſic.ſed non eſt ratum ta⸗/
le matrimonium tex. eſt in.S. ſed
econtra.⁊ in.c.ſi ꝗs.⁊ in.c.ſili mõ
⁊ ĩ.c.vxoꝛ. ⁊ in.c.ydolatria cũ mł
tis.c.ſequentibus ea.qõe. In ꝗ
bus iuribus etiã pꝛobatur ꝙ ſi ꝗſ
eoꝛum efficitur ſidelis. poteſt di/
mittere vxoꝛem infſidelem. Pluſ
ſubditur ꝙ etiam filij qui efficiun/
tur fideles ſunt ſeparandi a paren
tibus infidelibus.tex.eſt in.S.ve/
rum.⁊ in.c.iudeoꝛum. ⁊ in.c.ſepe
2 in.c.nullus cum ſeg kenelus ea
dem queſtione. Ex qua modo
habes colligere aliqua cõmemo
ratione digna. Et pꝛio ex text.

in dicto. S. ꝙ inter in verſic. omne
qð non eſt ex ſide peccatum ẽ ⁊c.

In quo adde tu ꝙ hoc oꝛigiali

ter hẽt᷑ ꝑ Paul.ad Roma.xuij.c.
Et etiaʒ cõcoꝛdat tex.in.S.ex his
in pꝛin.j.ea.q. Demũ notab eũ
deʒ tex.in verſi.iuſſit dimitti vxo
res alienigenas ꝑ quas ibant ad
deos alienos ⁊c. In quo dic ꝙ

hoc habet ad lram pꝛio Eſdre.x.

capðᷣ. Ulterius notabis text.in
d. S. ſed ecõtra tn verſi.erũt quin/
qʒ in vna domo duo in tres ⁊ tres
diuidentur in duos ꝛc. In quo
dic ꝙ hoc oꝛiginaliter habet᷑ Lu/
ce.xij.c. Inſuꝑ notabis eundeʒ
text.in verſi.qui non odit patrem
aut matreʒ aut filios aut fratrem
aut ſoꝛoꝛeʒ ꝓpter me non ẽ me di
gnus ⁊ c. In quo tu adde ꝙ hoc
habef Deutro.v.c.⁊ tranſumptĩe
habet᷑ Luce.xuij. c. Inſupꝑ no/
tabis eundeʒ tex.in verñc.omnis
qui rliquerit domũ aut patrẽ aut
matreʒs aut ſilios aut ſoꝛoꝛẽ vł vx
oꝛeʒ ꝓpter me centupluʒ accipiet
⁊c. In quo dicas tu ꝙ hoc ha/
betur oꝛiginaliter Mathei.xix. ⁊
etiã Luce.xviii.c. UAlterius no
tabis eundes tex.in verſic.ſi quis
frater vxoꝛeʒ hʒ infidelẽ ⁊ hec cõ/
ſenſerit habitare cũ illo nõ dimit/
tat illam ⁊c.Que verba etiã oꝛigi
naliter habẽtur ꝑ Pauluʒ pꝛia ad
Coꝛinth.vij. c. Pꝛeterea nota/
bis tex. in.c.nũquid in verſi.deus
cũ eſſet interrogatus a iudeis ſi li
ceret dimittere vxoꝛẽ cuʒ expone

—

ret fieri nõ debere dixit.q̊s deꝰ cõ

ꝛunxit homo non ſeparet ⁊c. In

quo dicas tu ꝙ hoc habet᷑ ad lr̃aʒ

Marci.x.c.⁊ etiã Mathei.xix.c.
Succeſſiue notabis tex.in.c.iã
nunc in verſi. multa ſunt facienda
non iubente lege ſed libera cari/
tate c. In quo dicas ꝙ hoc hr
ad lr̃am Mathei.xvij.c. Ulte/
rius notabis eundeʒ tex. in verſi.
cum ſim liber ex omibus omnium
me feci ſeruũ vt plures lucriface/

reʒ. In quo dicas tu ꝙ hoc ba
betur ꝑ Paulũ ad lram pꝛima ad

Coꝛinih.viiij. caꝰ. Ulterius no
tabis etiaʒ tex.in.c.ſic eniʒ in ver

ſi.non expedit tunc id quod lucrũ

eſt quado ꝓmittit᷑ quidẽ.ſed vſuſ
ipſius poteſtatis affert alijs impe

dimẽtuʒ ſalutis. Inſupꝑ ſignabis
eundẽ tex.in verſi.pᷣceptũ domini
non habeo conſiliũ auteʒ do ⁊c.

In quo dicas tu ꝙ hoc habet ꝑ

eundeʒ Paulũ pꝛima ad Coꝛinth.

vij. c. Inſuꝑ notabis eundẽ tex

ĩ vᷣſi. monemꝰ eos quos caros ha
bemꝰ vt faciãt dñi pᷣcepta vł iuſſa
Ulterius notabis eundem tex.
in verſ.dominꝰ iuſſit ne ↄiugia di

uerſe religionis copularẽt dũ di⸗
citur nõ accipies vxoꝛẽ filio tuo ö

filiabus alienigenaꝝ ne traducat
euʒ poſt deos ſuos vt ꝑeat anima
eius c. In q̊ adde tu ꝙ hoc hr

ad litteram Deutero.vij.c.⁊ etiaz

Exodi.xxxuij. Pꝛeterea notab
tex.in.c.caue in fi.in verſi ſimład

oꝛationem nocte nobis ſurgenduʒ

eſt ⁊ coniunctis pꝛecibus adoꝛan/
dus eſt deus. Et hec ſint q ad
tex. Capio nũc gloſas relatu di
gnas.⁊ pꝛimo glo.ſumme quaʒ di
uido tibi in quattuoꝛ partes.
Pꝛimo foꝛmat hanc queſtionẽ
decidendo eam pꝛout ſupꝛa dixi ĩ
pꝛincipio. Secundo aggreditur
ſecundam pꝛincipalem queſtionẽ
huius vigeſimeoctaue cauſe.
Qua queritur vtrum altero ex
cõiugibus remanente in inſideli/
tate. poſſit conuerſus ad ſidem ſe
copulare alteri viuente pꝛioꝛi in/
fidele.Et concludit ꝙ non hodie ꝑ
text.in.c.quanto extra de diuoꝛt.
Tercio ponit quid in paganis

ſi vnus efficitur fidelis alter vero

remanet in paganiſmo vtruʒ fide
liſ poſſit contrahere matrimoniũ

cum altero.Et bꝛeuiter tenʒ ꝙ ſic

in tribus caſibus tantum. ſcilicet
ſi non vult cohabitare ſecum. vel
cum blaſphemat Chꝛiſtum. vel vt

— –☛ —, , —. — — — — — — —.— —⸗—

l

tun
ſa
ſun
ne⸗

(

ꝓtrahat ad peccatũ moꝛtale aliaſ
non per tex.in.c.ſñi infidelis ea. cã
7 qõe. Quarto ponit in cuiꝰ ſit
arbitrio nolle habitare cũ infide/
le ſi nõ põt ↄtrahere cum alio.ſe⸗
cunda ibi ſed quia in hac qõe. ter/
tia ibi ſi autẽ eſt paganus.quarta
ibi ſi aũt vult infidelis ꝛc. Inſu
per notabis glo.in.d.c.ydolatria
in verbo ſacrificare qᷓ dicit ꝙ non
poteſt dimitti coniunx ꝓpter ſpiri
tualeʒ foꝛnicationẽ.ſʒ ꝓpter coꝛpo
ralẽ ſic etiam ſemel tantũ. Pꝛe
terea notabis glo.in.c. ſic enim in
verbo nunquid que ponit de vir⸗
tute ſtipulationis rem vacuã poſ

ſeſſionemqʒ tradi.nã veniũt fruc/

tus ẽt ſecus ſi rem ſimpltciter tãtũ
ſtipulatus ſuy. Pꝛeterea notab
glo.in.d.c.caue in vᷣbo alienigenã
que ponit de heretico nũquã bap
tiʒato qui voluit baptizari ſed nõ
habuit aquaʒ vtrũ poſſit cõtrahbe/
re matrimoniũ.⁊ dicit ꝙ nõ quia
baptiſmꝰ eſt ianua omniũ ſacram
toꝝ. Et hic non ſunt alia quo ad

Xxvin. q. U.
vodvero PHec
eſt ſecunda queſtio huiꝰ
xxviije.cauſe pꝛicipalis
Qua queritur vtrũ liceat inſide
li effecto xpᷣiano dimittere vxoꝛẽ
ꝓpꝛiam. ⁊ ducere eam ea viuente
In qua dicendũ eſt ꝓut.S.dic/⸗
tum furt in pᷣcedenti qõe.vbi deci/
ſa fuit hec f̃a queſtio. Et ua glo
ſumme hic ſe remittit ad ibi dicta
nec in tex. vel in gloſis hic habes
alia notatu digna. Lud. boł.

xx viii.q.iii.
Trum vero

v Pec eſt tertia ⁊ vltima
queſtio huius. xxviijẽ.
cauſe pꝛincipalis. Qua queritur
vtrum ille dicatur bigamus ꝗ an⸗

te baptiſmum habuit vnam vxo⸗
rem ⁊ poſt baptiſmum aliaam.
In qua concluditur ꝙ ſic. Lex.
eſt in.S.qꝛ.qui eſt.S.fi.eadem.q.
In qua dicitur etiam ꝙ nõ eſt
oꝛdinandus licet Hhyeronimus vo
luerit contrarium pꝛout late habe
tur in.c.achatius.⁊ ibi dixi ſupꝛa.
xxvi.di. Ex quibus omibus ha
bes expeditionem huiusvigeſime
octaue cauſe pꝛincipalis.cum tri/
bus queſtionibus in ea foꝛmatis.
vnacum additionibus ⁊ ſuppletio
nibus noſtris opoꝛtunis ⁊ neceſſa
rijs. Lud. boł.

vigeſimanona cãa.
hema vigeſi

t menone cauſe pꝛincipa
lis. Ex quo due que/
ſtiones oꝛiuntur. Cuidam no/
bili nuntiatum eſt mulieri ꝙ a fi/
lio cuiuſdam nobilis petebatur in
coniugem. Pꝛebuit illa aſſen/
ſum. Alius vero ꝗdaʒ ignobili⸗
atqʒ ſeruilis conditionis nomine
ullius ſeipſuʒ obtulit atqʒ eam ico
iugem accepit. Ille qui pꝛius ſi/
bi placuerat tandem venit. eam ſi
bi inconiugeʒ petit. Illa ſe de⸗
luſam conqueritur ad pꝛioꝛis co/
pulam expirat. Unde de duobꝰ
pꝛincipaliter dubitaf vt infra gra
datiz videbimus. Lodo. bol.
xxviiii.q.i
uod autem.
Pec eſt pꝛima queſtio
huiꝰ.xxix?. cauſe pꝛinct
cipał.qua qᷣrit᷑ vtrũ ſit cõiugiũ in
ter errãtes ⁊ igrãtes cõditõʒ alte
riꝰ. In quo dr ꝙ non. quia er/
roꝛ eſt contrarius conſenſui.tex. ẽ
in. S. his ita eadem queſtione.
In qua non habes alia iura bꝰ
pꝛobantia. Et ideʒ pꝛobatur in
l.ij. fl. de iudi. Temen ex dicto.
S.qð autem hẽs colligere aliqua.

Et pꝛimo in verſi.conſenſus ẽ du/⸗
oꝛuʒz vel pluriũ ſenſus in idem.
Demuʒ notabis tex. in.d.S.hiſ
ita reſpondet᷑ in verſi. iacob non
ↄſenſerat in Lyam ſed in Rachel

ſepteʒ quidẽ annis ꝓ Rachel ſer⸗

unierat c. In quo dicas ꝙ hoc
habet᷑ oꝛiginaliter Gene.xvij.c.
vbi dixerat ꝙ ſeriierat Laban pa
tri dictarũ feminaꝝ. Nec in textu
habes alia. Nunc capio gloſaſ
relatu dignaſ.⁊? pꝛimo glo.ſumme
quaʒ diuido tibi in tres ꝑtes. Pꝛi
mo foꝛmat hanc queſtionẽ. Se
cundo ponit quo oꝛdine pꝛocedat
Bꝛatianus hic.⁊ ponit q̃ttuoꝛ ſpe
cies erroꝛis.ſ.foꝛtune qualitatis
perſone.⁊ conduõis.⁊ pꝛimi duo
nõ dirimũt mr̃imonium. alij vero
ſic.licet in hoc fuerint diuerſe opi
mones pꝛout refert glo. Tercio
⁊ vltio glo.decidit hanc queſtiõeʒ
pꝛout ſupꝛa dixi in pꝛincipio.ſecu
da ibi Gꝛatianꝰ allegat. tercia ibi
ſiʒ hoc nõ credo.⁊ hic nõ ſũt alia.
XXix.q.ii.
Ecunda que
1 ſtio. Hec eſt ſecunda
7 vltima queſtio hinꝰ vi
gehimenone cauſe. Qua queritur
vtruʒ liceat mulieri dimittere euʒ
marituʒ quẽ putabat liberũ ⁊ po
ſtea reperit ſeruu. In quo con/
cluditur ꝙ licet mr̃imonia poſſint
contrahi cum ſeruis.vt in.c.ĩ om
nibus. ⁊ in.c.ſi quis el pꝛimo ⁊ el
ſecũdo tamẽ ſi ignoꝛauit quis con
dictõʒ eſſe vilẽ põt ab eo diſceder
tex. eſt in. S. his ita. ⁊ in.c.ſi quis
el tercio.⁊ in.c.ſi femina. ⁊ in.S.
cuʒ dicit᷑.⁊ in.c.pꝛolatuʒ ea.q.
Ex q̃ᷓ habes mõ aliqᷓ colligere.
Et pꝛimo ex.d.S.ſecũda in verſi.
in xpᷣo eniʒ Iheſu nec iudeus nec
grecus diſtinguit nec ſeruus nec li
ber ?c. In quo adde ꝙ hoc ha
betur ꝑ Paulũ ad Galathas.iij.c.
Inſuper notabis eundẽ tex.in

verſi.qui volũt nubere nubant in
dño æc. In òq adde ꝙ hoc hr ꝑ
Paulũ pꝛima ad Coꝛinth.vij.c.
Ulterius notabis text. in.d.c.
omnibus in verñi.nobis ommibus

vnus pater eſt ĩ celis.⁊ vnuſꝗaſqʒ

diues ⁊ pauꝑ ⁊ ſeruꝰ ⁊z liber equa
liter pꝛo ſe ⁊ pꝛo animabus eoꝛuʒ
rationeʒ reddituri ſunt c. In
quo adde tu ꝙ hoc habet᷑ Math.
vi.c. Et cõcoꝛdat text.in.d.c.ſt
femina.ʒ.ea. Ulcxio notabis tex.
in.c.dictũ quod eſt.c.fi.in verſic.
quos deus cõiunxit homo non ſe
pet ⁊c. In quo dicas ꝙ hoc ha/
betur Mathei.xix. WMarci. xo.
nec in tex.hẽs alia. CLapio glo/
ſas rlatu dignas.⁊ pꝛio glo.ſũme
qᷓ; diuido tibi ĩ tres ꝑʒes. Pꝛio
decidit hanc q̃ſtionẽ ꝓut ſupꝛa di/
xi. Secudo ponit quid econtra
ſi libera vole bat cõtrahere cũ ſer
uo ⁊ in veritate erat liber an poſ⸗
ſit recedere a tali mrimonio ⁊ ꝗd
ſi ſeruus credit cõtrahere cũ libe/
ra ⁊ contraxit cum ancilla.Et bꝛe/
uiter concludit ꝙ vbicunqʒ errat
in condictõe non admittit᷑ matri/
moniũ. Tercio ponit quid ſi li
bera cõtraxit mrimoniũ ꝑ erroꝛẽ
cũ aſcriptitio an ſit mrimoniũ.Et
cõcludit ꝙ ſic repꝛobata opiniõe
Ugolini qui tenebat cõtrarium ⁊
non bene.ſᷣa ibi ⁊ notandũ.ʒa ibi
dubitari aũt ?c. Inſuper nota
bis glo.in.d.c.pꝛolatũ.que ponit
de venditõe homimis liberi igno/
rãter.⁊ ꝗd ſi patiatur ſe venũdari
ad pᷣciuʒ participanduʒ. Ex ꝗbuſ
omnibus nunc habes deciſiõʒ hu
ius.xxixe cauſe cũ duabus queſti/
onibus in ea ſoꝛmatis ⁊ deciſis cũ
his que tam in textu q;ᷓ in gloſis
merito annotari potuerunt. Cum
additionibꝰ ⁊ ſuppletõibus neceſ
ſarijs ⁊ opoꝛtunis. Ludouicus
bologninus.

Trigeſima cauſa.

.

— —oe — — — — — — —

Sre — —=—

W S.

hema trigeſi

t me cauſe.exquo eliciũ/
tur quinqʒ dubitatõnes
vt infra videbitur. Quidam po
puloꝛum frequentia impeditus ſu
um ſilium de paptiſmate ſuſcepit
dum crederet ſe alienuʒ ſuſcipere
Uxoꝛ eius duʒ callide vellet ſu
ſcipere ꝓpꝛium ſuſcepit alienum.
quem vir adoptauit ſibi in filium
⁊ ex vxoꝛe ſua ſibi filia naſcit᷑ quã
filio ſuo adoptiuo ſpirituali vxoꝛi
dum vterqʒ eſſet in cunabulis tra
didit. Poſt trienniumvxoꝛ mo
ritur.⁊ compater eius relictã cõ/
patris vxoꝛis ſue vir clam ſibi de/
ſponſauit. Aliquantulum tẽpo/
ris effluxit.⁊ alius publice duxit
eam vxoꝛem. Ex quo themate
inſurgunt quinqʒ queſtiones pꝛin
cipales vt infra gradati videbimꝰ

xxx.q.i.
unod autem.

9 Hec eſt pꝛima qõ huiuſ
trigeſime cauſe pꝛinci/
palis. Qua queritur vtrum lice
at marito reddere debitum vxoꝛi
ſue quando ipᷣe leuauit ꝓpꝛiũ filiũ
de ſacro fonte. In quo arguen
do hincinde ad partes cõcluditur
ꝙ ſic tex.eſt in.S. econtra. ⁊ in.c.
noſce.⁊ in.c.dictum.⁊ in.c.de eo.
7 in. c.de his.⁊ in.c.ad limina. ⁊ ĩ
. his itaqʒ qui eſt.S.ſi.ead. qõe.
Ex qua notabis aliqua. Et pᷣ
ex tex.in.d.c noſce in verſi. nolite
fraudare inuicem niſi ex conſenſu
vt vacetis expeditius oꝛationi ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
per Paulum paad CLoꝛinthios.vij
c. Demum notabis eundẽ tex. ĩ
fi.in verſi.vxoꝛ ſui copoꝛis pote/
ſtatem non habet.ſʒ vir.Et vir po
teſtatem ſui coꝛpoꝛis non habet ſʒ
mulier ?c. In quo adde tu ꝙ hꝰ
habetur per eundem Paulum paᷣ
ad Coꝛinthios dicto.vii.c. Ulti

mo notabis tex.in dicto.c.ad limi
na in verſi.domini vni iunctam di
cente eſſe vxoꝛeʒ viro ꝛc. In qͥ
adde tu ꝙ hoc habetur Beneſñs.ij
c.⁊ ꝓuerbioꝛum.xvuij. ⁊ Mather
xviiij. c. Nec in tex.habes alia.
Nunc capio gloſas. Et pꝛio
glo.ſumme quam diuido tibi ĩ du
as partes. Pamo foꝛmat hanc
queſtionem ⁊ decidit eam pꝛout.ẽ
dixi in pꝛincipio. Secundo po/
nit aliqua iura que videntur face/
re in contrarium ⁊ tollit tribus ſo
lutionibus.ſecũda ibi capitulo er
go. Ulterius notabis glo. in.c.
peruenit in verbo pabulo que po
nit vtrum compaternitas contra/
hatur inter me ⁊ patrem ſuſcepti
ð ſacro fonte licet ſit hereticus ſi
aliquando fuit baptiʒatus. Nec
hic habes alia ĩ tex.vel in gloſis.

xxx.q.ii.
Ponſalia.

ſ Hec eſt ſecunda queſtio
hurꝰtrigeſime cauſe pꝛĩ
cipalis. Qua queritur vtꝝ ſpõ
ſalia contrahi poſſint inter infan/
tes. In quo bꝛeuiter dicitur ꝙ
non tex.eſt in dicto.S.ſponſalia.⁊
in.c.vbi quod eſt.c. vnicum eadẽ
queſtione. In qua quo ad tex.
non habes alia.nec quo ad gloſas
Excepta glo.ſũme.que poteſt
diuidi in tres partes. Pꝛimo
ſoꝛmat hanc queſtionem ⁊ decidit
eam pꝛout ſupꝛa dixi in pꝛincipio
Secũdo ponit que etas ⁊ que
alia requirantur in vero matrimo
nio. ⁊ concludit ꝙ pubertas con/
ſenſus ⁊ viri potentia requirunt᷑.
Tertio ponit quid ſi impube/
res contrahant matrimonium. an
valeat poſtmodum in etate legitti
ma.⁊ ↄcludit ꝙ ſic.ſecunda ibi ad
matrimoniũ aũt.tertia ibi ſi tñ ⁊c
Nec bic bẽs alia ĩ tex. vł gloſis

xxx.q.iii.
5

Nod autem.

Hec eſt tercia q̃ſtio hu/
lus.xxxx.cauſe pꝛincipa
lis.qua querit᷑ vtrum ſpirituales
vel adoptiui ſilij poſſint copulari
naturalibus. In quo dicit ꝙ non
text.eſt in.c.ita.⁊ in.c.pitaciuʒ.⁊
in.c.ſuper quibus.⁊ in.c.poſt ſuſ/
ceptũ.⁊ ĩ.c.ꝓ adoptõʒ ea.q. Ex
q̃ hẽs colligere aliqᷓ relatu digna.
⁊7 pꝛimo ex text.in.d.c.quitaciũ in
verſi.dominꝰ Moyſi pᷣcepit dicẽs
Turpitudinẽ patris tui vel matriſ
tue vel ſoꝛoꝛis non reuelabis ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
Leuitici.xviij. c. Nec in tex.vł
gloſ habes alia excepta gloſum/
me que multuʒ notabilis ? magi/
ſtra eſt. Et poteſt diuidi in octo ꝑ/
tes. Pꝛimo enumerat triplicẽ cog
natõneʒ. ſ. legaleʒ carnalem ⁊ ſpi
ritualeʒ. Secũdo põit quomõ
cõtrahat᷑ cognatio ſpualis.in quo
remiſſiue loquitł. CTercio ponit
vſqʒ ad quas ꝑſonas impediat co
gnatio ſpuũalis cõtrahere mr̃imo/
nium.⁊ tenet ꝙ vſqʒ ad fratres. ꝑ
tex.in.c.pꝛĩo.j.ea.qõöe. Quar⸗/
to põit quomõ cõtrahatur cogna
tio legalis. Et concludit ꝙ contra
hif per arrogationẽ. Quito po
nit que dicatur adoptio ⁊ que ar/
rogatio ⁊ quid differãt. Et dicit ꝙ
adoptio eſt de eo qui in aliena po
eſt.ſʒ arrogatio ẽ ðᷣ eo ꝗ ẽ in aliẽa
ptãte. Itez arrogatio non põt
ſieri niſi coꝛã pꝛincipe.ſʒ adoptio
fit coꝛaʒ quocũqʒ magiſtratu.tex.
eſt inſtit.de adopt.in pꝛin. Se
xto ponit vtruʒ filij naturales vel
ſpirituales poſſint iungi cũ adop
tiuis.Et tʒ ꝙ naturaleſ nõ pñt ſed
ſpũales ſic. Septimo põit vtꝝ
inter filios adoptiuos poſſit eſſe
matrimoniũ.⁊ quid inter aſcendẽ
tes. Et tenet ꝙ pꝛimo caſu finita
adoptione poſſit contrahi matri/
moniũ. ſʒ in ſecũdo caſu nũqᷓ; fiue
duret ſiue finita ſit adoptö. Oc

tauo ⁊ vltimo ponit vtrũ ſiliꝰ ado

ptiuꝰ vel arrogatus poſſit iũgi cũ

filia naturali.Et bꝛeuiter tenet ꝙ
non. ſᷣa ibi cognatio ſpũalis. ter/
cia ibi.⁊ talis ↄgnatio.quarta ibi
legał cognatio. quita ibi dicimur
auteʒ.ſexta ibi ſilij autẽ naturales
ſeptĩa ibi.ſed hoc ſcias.octaua ibi
item poteſt dici c. MNec hic ſüt

alia quo ad tex. vel gloſas. Tu

douicus bologninus.
xxx.q.iiii.
Elictam. PHec
r. eſt quarta queſtio huiꝰ

xxxẽ.cauſe pꝛincipalis.
Qua querit᷑ vtruʒ liceat alicui du
cere vxoꝛeʒ cõpatris vxoꝛis ſue.
In quo dicas ꝙ ſic ſi ↄpaterni
tas ſequat᷑ copulã carnalẽ als nõ
Nam duas cõmatres alicui habe
re non licet.tex.eſt in.c.ſciſcitatur
7 in.c.ſi pater.⁊ in.c.ſi quis.⁊ in.e
qui ſpiritualem.⁊ in.c.poſt vxoꝛiſ
ea.q. In qua quo ad textũ alia
non habes.⁊ etiaʒ gloſe nõ multũ
faciunt.⁊ maxime glo.ſumme que
poteſt diuidi in tres partes. Pꝛi
mo foꝛmat queſtioney. Secũdo
ðcidit eã ſᷣm Bratianũ cuius opi/
nioneʒ repꝛobat. Tercio ponit
ſuam deciſioneʒ quam appꝛobat.
ſecunda ibi. gratianus hoc modo
ſoluit.tercia ibi.dico referre. Et
hic non ſunt alia.

xxx. q. v.
Mod autem.

Pec eſt quinta ⁊ vltia
queſtio huius.xxxe cau
ſe pꝛincipalis.Qua queritur vtrũ
clandeſtina deſponſatio pꝛeiudi/
cet manifeſte. In quo dicitur ꝙ;
non.ſed tamen ſi fiant tenent.tex
eſt in.c.aliter.⁊ in.c.vnus. ⁊ in.c.
noſtrates.⁊ in.c.qualis.⁊ in.c.nul
luʒ. ⁊ in.S.his auctoꝛitatibus ea.
queſtione. Ex qua habes colli/

— — — —— G -r- —

— — V — —

—— – — — ⏑

-

Et

di,

n.
l⸗

—

S

gere aliqua. Et pꝛio ex textu ĩ.d
Aialis in verſi. ᷣm legem virgo
caſta ⁊? deſponſata in virginitate.
⁊ dotata legittie a parentibus tra
dita ſponſo.⁊ a paranimphis acci
ienda c. In q̊ adde tu ꝙ boc
abetur Leuitici. xviij. Mathet
xix.⁊ Marci.xi.capitulo. Ul
timo notabis eundeʒ tex.in verſ.
adulteri regnuʒ dei nõ poſſidebũt
⁊c. In quo tu adde ꝙ hoc habe
tur per Pauluʒ ad Galathas. vꝰ.
capꝰᷣ. Ultimo notabis tex.in.S
ex pꝛedictis qui eſt.S.ſi.in verſi.
in re dubia danda certa non ẽ ſen
tentia ⁊c. Cum quo concoꝛdat tex
in. S. his ita. S. ea æ in.c. habuiſſe
S.xxxiij. diſtinc· Et hec quo ad
tex.ſufficiãäͤt. Capio nũc gloſaſ.
Et pꝛimo glo.ſumme que põt di/
uidi in quattuoꝛ partes. Pꝛio
ponit vtrum clandeſtina deſponſa
tio pꝛeiudicet manifeſte.⁊ tenet ꝙ;
non. Secundo ponit vtruʒ ma
trimonia clãdeſtina teneant.⁊ cõ/

cludit ꝙ ſic ſecundum tamen ea qᷓ

dixi ſupꝛa in pꝛincipio. Tertio
ponit que dicantur cladeſtina ma/
trimonia. ⁊ bꝛeuiter concludit ꝙ
ea que fiunt ſine teſtibus ⁊ ſine ali
is ſolemnitatibus. Quarto po
nit quare iſta clandeſtinitas conſi
deratur cum ſolus conſenſus ſuffſi
ciat in matrimonio contrahendo.
7 dicit ꝙ hoc 1õ ẽ ne vnꝰ pꝰea mu
tarʒ pꝛopoſitum in diſpendiũ alte
rius.ſecũda ibi ſed hec queſtio fa/
cilis erat.tertia ibi ⁊ ſunt clande/
ſtina.quarta ibi ſed cum huius ſo
lemnia. Inſuper habes gloſaʒ
multum magiſtram in dicto capiꝰ
aliter in verbo contubernia. que
ponit multum ſerioſe.quando ca/
non vel lex pꝛeſumat contra ma/
trimonium ⁊ ex quibus. Ulte/
rius habes aliam glo.multum no
tabilẽ in.c.nec illud in verbo vxoꝛ
que ponit vtrum matrimoniũ poſ
ſit contrahi inter abſentes.⁊ con/
cludit ꝙ ſic duʒ tamẽ hoc agatur.

ſterius habes aliam glo. ma/
giſtram in.c.his ita in verbo con/
ſeſſione.que ponit cui magis cre⸗
di debeat an ſtanti pꝛo matrimo/
nio.an contra matrimonium. ⁊ cõ
cludit ꝙ non ſemper creditur con
tra ſe in matrimonio. Ulterius
notabis gloſam in.c. indicante in
verbo interrogandi.que ponit dif
ferentiam inter interrogationem
partis ⁊ iudicis.nam pars interro
gans debet pꝛius ponere aliquid
ne videatur calumnioſe interroga
re. ſecus eſt in iudice. Ultimo
habes glo.ibidem in verbo illumi
nata que ponit quomodo ⁊ in qui
bus iudex poſſit ſupplere de iure
7 de ſacto concludens ꝙ ĩ his que
ſunt facti non poteſt niſi ſint facta
in pꝛeſentia ſua. Ex quibus om
nibus habes nunc expeditionem
huius trigeſime cauſe cum expe/
ditione quinque queſtionum de ꝗ
bus in ea. Cum his ẽt q̃ͥ merito
in tex.vel in gloſis notari potue/
runt cum additionibus ⁊ ſuppleti
onibus noſtris neceſſarijs æ opoꝛ
tunis. Ludouicus bologninus.
vtriuſqʒ Jur.d.⁊c.

Trigeſimapꝛia cã
hema trigeſi

t mepꝛime cauſe pꝛinci⸗
palis. Ex quo ires oꝛi
untur dubitationes. Uxoꝛem
cuiuſdam alius conſtuprauit.
Eo moꝛtuo adulter adulteram
ſibi in vxoꝛem accepit. Filiam
ex ea ſuſceptam cuidam in coniu
em ſe datuꝝ iurauit. Illa aſcẽ⸗
um non pꝛebuit. Deinde pa-
ter alij eã tradidit. A pꝛio repo
ſcitur. Nũc inſurgunt tres que
ſtiones de quibus infra gradatim
videndum erit.

xxxi.q.i.
P5 2£

Dulterio. hee
8 PHec eſt pꝛima queſtio
huiꝰ trigeſimepꝛie cau/
ſe pꝛincipalis. In qua queritur
vtrum polluta per adulteriuʒ poſ
ſit adduci in coniugem. In quo
argumentando ad partes dicit᷑ ꝙ
ſic pꝛeterqᷓ; in tribus caſibus. tex.
eſt in.c.nullus.⁊ in.c.illud. ⁊ in.c.
relatum cum multis alijs.c. ſequẽ
tibus eadeʒ queſtione. In qua
ſubditur etiam ꝙ bine vel tres vł
deinceps nuptie non ſunt repꝛoba
te.tex. eſt in.ꝭ.verum. ⁊ in.c.ape
riant.⁊ in.c.deus.⁊ in.c.ꝙ ſi doꝛ/
mierit eadem queſtione. Ex qᷣ
modo habes colligere aliqà. Et
pꝛimo ex tex.in.S.ſed obijcitur in
verſiculo in veteri teſtamẽto mul/
ta permittebaãtur pꝛopter infirmi
tatem ?c. In quo adde tu ꝙ hꝰ
habetur ſecundo Regum. xi. c.
Ulterius notabis eundem tex.
inverſiculo permittebatur quibuſ
libet dare libellum repudij ne per
odium funderetur ſanguis innoxi
us ⁊c. In quo adde tu ꝙ ho ha
betur Deuterono.xxuij. c. De/
mum notabis eundem text.in ver
ſiculo dominus permiſit filijs iſra
el offerre animalia ſibi in ſacriſici
um que in egypto conſueuerãt im
molare demonibus ⁊? c. In quo
adde tu ꝙ hoc oꝛiginaliter habet
Leuitici.uij.c.?⁊ Deuterono.xid. ⁊
Exodi.xx. Ulterius notabis tex
in.c.hac ratione in verſi. Moyſeſ
hoc permiſit.⁊ non percepit ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
Deuterono.xxuij.c.? Mathei.xix
Ultimo notabis eundem text.
in verſi.malas voluntates homi/
num ad plenum pꝛohibere nõ poſ
ſumus. Inſuper notabis tex. in
c.quomodo in verſiculo Samar:
tana ſextum marituʒz habere ſe di
cens arguitur a domino ꝙ non ſie
vir eius ⁊c. In quo dicas tu ꝙ
hoc habetur ad litteram Johan/

nis. vi. c. Ulterius notabis eun

dem tex.in verſi.bigami ad clerũ
eligi non poſſunt? c. In quo ad
de tu ꝙ hoc habetur per Paulum
ad Thitum pꝰ.c.⁊ pꝛima ad Thi/

moteum.iij.. Pꝛeterea ſigna⸗

ais tex. in.c.deus in verſiculo ſecũ
das nuptias.que in veteri teſtam/
to permittuntur licitas eſſe mon/
ſtrauit ꝛc. In quo adde tu ꝙ hꝰ
habetur Beneſis.viiij.⁊.xviij.c.⁊
per Paulum pꝛima ad Coꝛinthioſ
vij. c. Et hec ſint que quo ad tex
merito dici poſſunt. Nunc ca⸗/
pio gloſas cõmemoꝛatõe dignas
ft pꝛimo glo.ſũme que poteſt
diuidi in quattuoꝛ partes. Pꝛi
mo foꝛmat hanc queſtioneʒ pꝛout
ſupꝛa dixi in pꝛincipio. Secun
do ponit oꝛdinem magiſtri Grati/
ani in hac queſtione. Tertio po
nit diſtinctionem cardinalis i hoc
quam repꝛobat. Quarto ⁊ vltt
mo ponit vtrum ille qui dedit ſi/
dem mulieri viuente vxoꝛe de ea
ducenda non tamen eaʒ cognouit
poſſit eam ducerevxoꝛem moꝛtua
vxoꝛe.⁊ tenet ꝙ ſic per tex. in.c.ſi
extra de eo qui duxit invxoꝛem qᷓ;
polluit per adulteriuʒ. ſecunda ibi
magiſter tamen allegat. tertia ibi
cardinalis hic vult.quarta ibi ho/
die autem ſi quis ꝛc. Inſuper
habes glo.in dicto.c.illud. que di
xit ꝙ ſi iuraui de cetero nõ cogno
ſcere concubinam meam ſi poſtea
contrabo ſecum matrimonium ?
cognoſco non ſũ periurus. Nec
hic habes alia cõmemomoꝛatõe
digna quo ad tex. vł gloſas. Lu
douieus bologninus.

xxxi.q.ii.
Mod autem.

Pec eſt ſecunda queſtio
huiꝰ trigeſimepꝛie cau/
ſe pꝛincipalis. In qua queritur

vtrum filia nupta fit tradenda iur

ta alicui ſine libera volũtate ipſiꝰ

--eree-e ͤ1

nep
qua

tern⸗
Gne
fran
tex.
vme
one.

In qua bꝛeuiter dicendũ eſt qᷣ
non. tex. eſt in.c.ſi verum ⁊ in.c.ð
neptis.⁊ in.c.lottarius.⁊ in.S.his
auctoꝛitatibus qui eſt.S.ſi.eadem
queſtione. In qua habes tatũ/
modo notare tex.in dicto.c.ð nep
tis in verſiculo virgo ſi fuerit ali/
cui inuita copulata contra domini
apoſtoliqʒ pꝛeceptum aut reatum
deſidij aut crimen foꝛnicatõnis in
currat c. In quo adde tu ꝙ de
pꝛecepto domini habetur Mathei
xvuij.c.De pꝛecepto vero apoſto
li Pauli habetur per eum pꝛima
ad Coꝛinthios.vij.capit?. Nec
in tex.ſunt alia ĩ text.vel in gloſ.q̃
nihil aut parum habent. Excep
ta glo.ſumme que diuidi poteſt in
tres partes. Pꝛimo decidit hãc
queſtionem pꝛout ſupꝛa dixi ĩ pꝛin
cipio. Secundo ponit vtruʒ de
ſponſans mulierẽ poſſit compelli
ducere eaʒ ⁊ tenet ꝙ ſic per capi
ex litteris extra de ſponſalibus.
Tertio limitat hocvltimum nõ
pꝛocedere quando quis vellet in/
trare religionem. per tex.in.c. ex
publico extra de conuerſa.cõiuga
to.ſecunda ibi ſint autẽ. tertia ibi
in caſu tamen. MNec hic ſunt alia
que merito notari poſſint.quo ad
tex. vel gloſas. Ludouicus bo/
logninus Juris.v.d.⁊c.

xxxi.q.iii.
uod autem.

q hec eſt tercia ⁊ vltima
queſtio huius trigeſi/

mepꝛime cauſe pꝛincipalis. In

qua queritur dtrum fſilia poſſit nu
bere alteri poſt pꝛomiſſionem pa/
ternam. In quo dicendum eſt
ꝙ non.nec econtra licet parẽtibuſ
frangere ſponſalia filioꝛum ſuoꝛũ
tex.eſt in.capꝰ.ſi qui quod eſt.cm
vnicum ⁊ in. S.ecce eadem queſti

one. In qua quo ad tex. vł glo

ſas.alia non habes pꝛeter glo.ſũ/
me.que poteſt diuidi in tres par/
tes. Pꝛimo foꝛmat hanc queſti
onem in terminis. Secũdo po/
nit quid ſi filia conſenſñt patri poſt

ſeptem annos volenti eam tra/

dere nuptui.an ipſa teneatur ſta/
re voluntati paterne. Et tenet
ſic ſi tamen nuberet alteri tenʒ ma
trimonium.per text.in.cᷣ. duobus
extra ð ſpõſa.duoꝝ. Tertio de⸗
cidit hanc queſtioneʒ pꝛout ſupꝛa
dixi in pꝛicipio. ſecunda ibi ⁊ qui/
dem ſi ſponſalibus. tertia ibi ſi ve
ro ſilij ꝛc. Ex quibus omnibus
nunc habes expeditionem huius
trigeſimepꝛime cauſe cum tribus
queſtionibus in ea foꝛmatis. vna
cum his que notari potuerunt li/
cet non multa ſuerint cum additio
nibus ⁊ ſuppletionibus noſtris ne
ceſſarijs ⁊ opoꝛtunis. Ludoui/
cus bologninus. Juris.v.d.⁊c.

Trigeſiãſecũda cã

hema trigeſi

t meſecũde cauſe. ex quo
eliciũtur octo queſtioeſ
vt infra videbitur. Quidam cuũ
non haberet vxoꝛeʒ quandaʒ me/
retricem coniugio ſibi copulauit.
que erat ſterilis. Neptis inge/
nui filia oꝛiginarij. quam cum pa/
ter alij vellet tradere auus huic eã
copulauit caufa ſolius incontinen
tie. Deinde hic penitentia duc/
tus. ex ancilla pꝛopꝛia filios ſibi
querere cepit. Poſtea de adul/
terio conuictus ⁊ punitus quendã
arrogauit. vt vxoꝛem ſuam oppꝛi
meret. vt ſic eaʒ dimittere poſſet.
Quo facto quandam inſidelem
ſibi copulauit ea tamen conduõe
vt ad chꝛiſtianam religionem trã/
ſiret. Ex quo themate oriũtur
octo dubitationes gradatim inſe/
rius declarande.
P 3

xxxii.q.i.
Mod autem.

Pec eſt pꝛima queſtio
huius trigeſmeſecunde
cauſe pꝛincipalis. In qua que/
ritur vtrum meretrix poſſit duci
in vxoꝛem. In quo arguendo
hincinde ad partes dicitur ꝙ ſic.
tex.eſt in.S. verum.⁊ in.c.integri
taſ.⁊ in.c.non eſt culpandus quod
eſt cap. fie. ead. queſtione. Ex
qua pꝛimo notabis text.in.c.dixit
dominus in verſiculo. qui tenet
adulteram ſtultus z impius eſt ⁊c.
In quo dicas tu ꝙ hoc oꝛigina
liter habetur pꝛouerbioꝛum. xviij
capꝰ́. Pꝛetera notabis eundeʒ
tex. in verſiculo ſola foꝛnicatio eſt
que vxoꝛis vincit affectum ⁊c'.
Inſuper ſignabis text.in.c.qð
autem in verſiculo in veteri lege
Dei nullis ſacrificijs mundabantur
2 loquitur de adulteris. In ꝗq?
adde tu ꝙ hoc ad litteram habet
euitici.xvꝰ.capitꝰᷣ. Ulterius
notabis eundem text. in verſiculo
Dauid Saulis filiam. quam pater
eius mulieris ab eo ſeparatam de
derat alteri c. In quo dicas tu
ꝙ hoc habetur ſecundo Regum.
vij. ca“*.ꝗ. Inſuper notabis text.
in.c.nuptie.in verſiculo nuptie re
plent terram virginitas autem pa
radiſum. Inſuper notabis eun
dem textum. in verſiculo ? iuxta
hebꝛaicam veritatem in pꝛima et
tertia.? quarta.⁊ quinta. ⁊ ſexta
die expletis operibus ſinguloꝛum
dierum vidit deus ꝙ bonum eſſet
⁊c. In quo adde tu ꝙ hoc oꝛigi
naliter habetur Beneſis pꝛaimo.c.
Ultimo notabis eundem tex.in
verſiculo in archa Noe omnia ani
malia quecunqʒ bina ingrediũtur
⁊c. In quo adde tu ꝙ hoc habe
tur ad litteram Beneſis.ijꝰ. ⁊.vi.⁊
xvijꝰ.capito. Ulterius notabis

tex.in.S. cum ergo in verſiculo ra
ab ierecontina. quamuis efſet me
retrix tamen pꝛincipi de tribu iu/
da coniugio copulata eſt ?c.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
ad litteram Joſue.viꝰ.capitꝰ.
Et hec ſint que quo ad tex. me
rito dici poſſunt. Nunc capio
gloſas relatione dignas. Et pꝛt
mo gloſam ſumme. Quam tibi
diuido in duas partes. Pꝛimo
decidit hanc queſtionem pꝛout ſu
ſupꝛa dixi.ĩ pꝛinꝰ. Secudo oſtẽ/
dit oꝛdinem magiſtri Gratiani. ſe
cunda ibi. allegat tamen pꝛimo
magiſter c. Inſuper notabis
glo.in.S.ꝙ ſi in adulterio.que po
nit plures modos quibus cõmit/
titur lenociniuz. Poſtremo no
tabis glo.magiſtram in.l.publico
iudicio in verbo accuſationem . qᷓ
ponit late de iudicio inter maritũ
7 vxoꝛeʒ circa adulterium ⁊ de pe
na erꝰ vt ibi per eã. Et hic non
ſunt alia cõmemoꝛatu digna. quo
ad tex.vel gloſas.exceptis pꝛedi/
ctis. Ludo.bologninus.

xxxii.q.ii.

Uog autem.

Pec eſt ſecunda queſtio
4 bhuius trigeſimeſecunde
cauſe pꝛincipalis. In qua que/
ritur vtrum ea que ducitur cauſa
incõtinentie poſſit appellari vxoꝛ
In quo arguendo hincinde ad
partes dicitur ꝙ ſic.text.eſt in.S.
his ita.⁊ in.c.quicqd.⁊ in.c.nubat
7 in.c.ſolet eadem queſtione.
In qua ponitur etiam ꝙ non ẽ
homicida qui pꝛocurat aboꝛſum.
