qõe tercia huius ſecũde cauie.

ii.q.iiii.
Mod vero.

Hec eſt.iiij. qõ huiꝰ ſe
cunde cauſe pꝛincipalii

que habet vtrum quis ſit condem
nandus teſtimonio duoꝝn. In qꝰ
bꝛeuiter ↄcludit᷑ qð ſic niũ ſimus
in caſibus in quibus lex requirat
maioꝛem numerum teſtium vt ẽ ĩ
ↄdemnatione cardinalium ⁊ epiſ
copoꝝ ⁊ alioꝝ pꝛeſidentiuʒ text.ẽ
ĩ.c.placuit ⁊ ĩ.S.ex pᷣmiſſis.⁊ i.c.
pᷣſul in.c.nullam qð eſt.c.fi.ea.q.
In qua collige aliqᷓ relatu di/
gna. Et pꝛimo ex tex. in pꝛincꝰ.
huius qõis ibi ſcriptũ eſt quoniã
duoꝛũ hominũ teſtimoniũ verũ ẽ
In quo adde qð hoc habet io
hãnis.viij.c.⁊ per Paulum fᷣa ad
coꝛinthios.xiij.c.⁊ per eundeʒ ad
hebꝛeos.x.c. Inſuper notabis
tex.in.d.c.pꝛeſul in nie. ibi teſtes
autem ⁊ accuſatoꝛes ſint ſine aliqᷓ
inſamia c. Inſuper habes eti
am hic glo. ſumme quam diuido
tibi in duas partes. Pꝛimo de
cidit queſtionẽ hanc ꝓut.S. dixi ĩ
pꝛin. Secundo enumerat aliq̊ſ
caſus ſpetiales in quibus requiri
tur maioꝛ numerus q; duoꝝ teſti/
um. Fᷣa ibi tres teſtes requiruntur
⁊c. ᷑t inſuper habes glo.in. d.
c.pꝛeſul in verbo epiſcopoꝛum q̃ᷓ
dixit ꝙ licet cardinalis pꝛeſ byter
non poſſit deponi niñ cum ſexagĩ
ta quattuoꝛ teſtibus.tamen papa
poteſt deponi cũ duobus teſtibus
tantum. Et in hoc ᷣm glo. ipſe ẽ
deterioꝛis conditionis qꝛ ipſe ſi/
ne comparatione alioꝛuʒ creatuſ
eſt.⁊ ideo ſine ſpe venie condem
nandus eſt vt dyabolus. Inſu/⸗
per notabis etiam glo.in.d.c.nul
lam in verbo falſum que ponit q
debet iurare regulariter teſtis vʒ
de veritate dicenda.⁊ ꝓ vtraqʒ ꝑ
te nec amoꝛe nec odio. nec ꝓpꝛio
cõmodo inſpectis.⁊ dicant ꝗcꝗd
nouer int ẽt non interrogati. Et
ex hüs habes nunc ea que cõcer/
nunt hanc quartã queſtionem pꝛi
cipalem. Ludo. boł.

ii.q. v.

„ 2 2„
Eficiẽtibus.
d Pec eſt. v. queſtio buiꝰ
ſᷣe cauſe que habetvtꝝ
deficientibus accuſatoꝛibus reus
ſit cogendus ad ſe purgandum.
In quo dicendum eſt ꝙ ſic ſi iã
eſt inſamatus apud bonos ⁊ gra/
ues viros alias autem non. tex.ẽ
in.c.ſi quis pꝛeſ biter ĩ.c.pᷣſ biter
⁊ in.c.habet.in.c.mẽnaʒ in.c.quã
to in.c.que de cauſa in.c. manda/
ſtis in.c.accuſatũ in.c. ſuper cã ⁊
in.c.ſi legittimi in.c.ſi mala fama
in.c.auditũ in.c.oĩbꝰ in.c. ſepe.⁊
in.c.interrogatum in.c.ſtatuit ĩ.c
ſi eßo ea.q. In qua habes aliqᷓ
notabilia colligere. Et pꝛio ex
tex.in.d.c.ſi ꝗs pꝛeſ biter ibi ma/
nus ꝑ quam coꝛpus ⁊ ſanguis xpᷣi
oↄficitur iuramẽto polluetur abſit
⁊zc. Et ibideʒ nolite iurare oĩo
ſit autem ſermo veſter eſt eſt non
non ꝙ aüt hijs habundantius eſt
a malo eſt. In quo adde tu qð
hoc habetur Wathei. vi. c. In
ſuper notabis tex.in.c.pꝛeſ byter
in ſi.ibi illuʒ teſteʒ ꝓſeras de ino/
cẽtie tue puritate cui nuda ⁊ aper
ta ſunt omnia.⁊ loquit᷑ de deo.
In quo adde tu ꝙ boc habet
Danielis.iij.c. ⁊ ꝑ Paulũ ad He/
bꝛeos.iiij.⁊ eſt tex.S.ea.q.i.c.de/⸗
us omipotens.⁊ in. c.erubeſcant.
̊.xxxix. diſ. Ulterius notabis
tex.in.d.c.habet ibi habet hoc ꝓ
pꝛiuʒ antiqui hoſtis inuidia ꝙ eoſ
quos impꝛoboꝝ actuũ ꝑpetratõʒ
deo ſibi reſiſtẽte dicere nõ vʒ opi/
niõſ eoꝝ falſa ad pñs ſilando dila
cerʒ. Inſuꝑ notab tex.ĩ.d.c.mẽ/
nam ibi ſicut dignum erat ſi in ali
quo reus extiterit culpã in eo ca
nonice puniremus ita dignuʒ nõ
fuit vt eum adiuuante innocentia
diutius retinere vel in aliquo affi
cere deberemus. Et ibideʒ ſta/
tim fabꝛicante dyabolo hec omia
facta ſunt inuidia. Et tex. in. d.

c.quanto ibi ſicut in ↄptumacia ꝑſi

xime.

ſtentibus ſeueros nos eſſe ↄuenit
ita humiliatis ? penitentibus lo⸗
cuʒ venie negare nõ debemus.
Ulterius ſignabis tex. in.d.cꝰ
ↄſuluiſti ibi ꝙ ſanctoꝛum patrum
documento ſancitum eſt ſuꝑſticio
ſa ſuperſticione nõ eſt pᷣumendũ
Et tex.in.S.hoc autemvbi po
nitur quidam modus peiſco tẽpo/
re traditus maritis dubitantibus
ne vxoꝛes eoꝛũ cõmiſiſſent adul/

terium. nã ad ſacerdotem eas ad

ducebant.⁊ ſuper caput eaꝝ fun/
debãtur aque cũ adiuratione ma/
xima. ex quo hoc detegebatur ſi
erant culpabiles vel non ⁊c. In
uo dicas tu qð hec habẽtur Nu
umeri.v.c. in vernculo vt cuiꝰ
vxoꝛ errauerit maritum ? ↄtem/
nẽs doꝛmierat cuʒ alio marito ⁊c
quis modus ſi hodie ſeruaretur.
O quot detegerentur adultere.o
quot adulteri quos credimus eſſe
Joh. baptiſtam. Et ex his hẽs
nunc ea que circa tex. coueniunt.
Nunc ꝓſequoꝛ gloſas.⁊ pꝛio
capio glo.ſũme quam diuido tibi
in ſeptem partes. Pꝛimo oſtẽ
dit oꝛdinem Gꝛatiani magiſtri in
hac qõe. Secũdo ponit ð vul
gari purgatione ↄcludens ꝙ rpꝛo
batf᷑ tãq; inuẽta a dyabolo. Ter
tio ponit de purgatione canonica
dicẽs ꝙ iſta habet locum cum de/
ficiente accuſatoꝛe reus laboꝛat ĩ
famia. Quarto ponit vtrũ fama

oꝛta a detractoꝛibus operetur ali

gad. In quo dicitur ꝙ nõö. Quĩ
to ponit ꝗd de ſama oꝛta ab inimi
cis. In n ideʒ ↄcludit ꝙ. S. ꝓ
exto ponit quota ma/
nu fiat purgatio. In quo cõclu/
dit ꝙ epᷣus.xij.ſacerdosvero.vij.
dyaconus.iij. ſubdyaconus vero
vel inferioꝛ ſola manu. Septi
mo ⁊ vltimo ponit. an purgatio
debeat fieri publice vel pꝛiuatim
Et in hoc tenet ꝙ ſi quis eſt pu
blice infamatus debet publice fie
ri alias ãt nõ.ꝑ tex. i.c· pecſ byter
3

infra ea.ᷣa ibi v ulgaris enim. 34
ibi canonica purgatio.quarta ibi
ſama aut em.quiuta ibi nec oꝛta.
ſexta ibi ſequitur videre.ſeptima
ibi expurgatio fiet ?c. Ulteriꝰ
ſignabis glo.in.c.que de cauſa ĩ
uerbo quicquid in fi.que dixit qᷣᷣ
legatꝰ domini pape generalis po
teſt omnia pꝛeter ea que ſunt ro⸗/
mano pontiſici reſeruata. Ex
quibus omnibus redditur expe/
dita hec.v.qõ ſecunde cauſe pꝛin
cipalis cuʒ hijs que cõmode ⁊ ne
ceſſario in ea cadere potuerunt.
u. q. vi.
Equitur * Pec
1ſ eſt. vi. queſtio huiꝰ pᷣe
cauſe. In qua querit
ſñſi remedium dandum eſt ei ꝗ cau
ſa dilationis appellauit. In q?
dicendũ eſt ꝙ nõ. ſecꝰ ſi nõ cauſa
dilatõis ſʒ legittie appellaſſʒ tex.
eſt in. c. lʒ ⁊ i.c.oĩs.⁊ in.c.qſqs.⁊=
1.c. õnes.c.ad romanas el pᷣ ⁊ el ſe
cundo.c.placuit.c.qui ſit.c.ſi quis
putauerit.c.quotiens.⁊ in. op/
ꝛeſſi.? in.S. poſt dataʒ.⁊ in.c.ꝓ
pter.? in.c.ab eo.⁊ in.c.ꝗcunqʒ ⁊
in.c.anterioꝛũ. ⁊ in.S.biduũ ea.q
tñ pᷣdcã ꝓcedũt dũmõ appellet᷑ ab
his quoꝝ ĩtereſt.⁊ ab hiſ ⁊ ĩ caſibꝰ
in quibꝰ pmittif als ñ.tex.ẽ ĩ.l.nõ
ſolent canoniʒata ĩ hac qõe adeo
ꝙ dicimuſ ꝙ interpoſita legittime
appellatõe nihil dʒ inouari text.ẽ
1.l. appellatõe.j. e. Et ibidẽ ſtati
põit᷑ foꝛma apoſtoloꝝ ⁊ foꝛma ap
pellatõis. vt in. S. foꝛma apłoꝝ. ?
in. S. foꝛma appellatõis. ea.qoe.
MNihilominꝰ pᷣdicla ꝓcedũt niſi
ſimus in ſentẽtijs illoꝛũ iudicuʒ a
quibus appellari non licet.de qui
bus habes in.c.a iudicibus.⁊ ĩ.c.
ſane.⁊ in.c.placuit.⁊ in.c.ſi epᷣus.
7 in.c.ſtatuẽduʒ. ⁊in.c.ſi autẽ.⁊ in
l.ſi quis in qcunqʒ ea.q. Tẽpus
autẽ ꝓſequẽde appellatõis eſt an⸗
nus vel ex cauſa bienniũ. tex.ẽ in

. tempus. ? in. S.ſi quis appellat
J.ea.qde.vbi ponit᷑ et quid ſit ſen
tentia difſinitiua. vt in.S.diffiniti
ua ea.qõe. Uerũ eſt ꝙ ſunt aliꝗ
quoꝛũ appellatões non recipiũt.
tex.eſt in.S.ſunt autẽ.⁊ in.S.nul/
lus. ? in. S. nulli. ⁊ in.S.ab execu/
toꝛe.⁊ i.S.ð poſfiõe.ea.q. Et hec
eſt pꝛincipalis intentio omniũ cõ/
tentoruʒ in hac ſexta qõe.hꝰ ſecũ/
de cauſe pꝛicipalis. Ex qua ha
bes modo colligere multa.Et pꝛi/
mo ex tex. in.c.ad romanaʒ el 2⁰.
ibi ad romana eccleſiaz ab omni/
bus maxĩe tamẽ ab oppꝛeſſis ap/
pellaãduʒ eſt. Et ibideʒ ſtatim.
Nõ põt nec debet mater obliuiſci
ſiliuʒ ſuu. In quo vltimo adde
ꝙ hoc habet᷑ Iſa.xlixꝰ.c. vbi di⸗
xit. nunquid obliuiſci põt mulier
infanteʒ ſuũ vt non miſereatf᷑ filio
vteri ſui. ⁊ in.c.afferte mihi gla/
diũ extra de pᷣumpti. Ulterius
notabis tex.i.c.decreto.ibi ne lu⸗/
pi qui ſub ſpecie ouiũ ſubintraue
runt beſtiali ſeuitia quoſcũqʒ au⸗
deant lacerare zc. Et ibidẽ ſta/
tiʒ.qð ſibi ſieri nolũt alijs inferre
pᷣſumũt. In quo adde ꝙ hoc ha
bet᷑ Thobie.iiij.cao.? Math.vijꝰ
c. ⁊.S. ea.q.pꝛia.c.i.⁊ dixi.S.ĩ pꝛi
ma diſ.i fine. Inſupꝑ notab tex.
in.c.qui ſit.ibi.Diſcipuli enĩ ſumꝰ
huilis ⁊ mitis magri.diſcite a me
qꝛ mitis ſum ⁊ humilis coꝛde.
In quo adde ꝙ hoc habet ad
lraz Math. xiꝰ. c. Ulteriꝰ nota
bis tex.in.d.c.quotiẽs.ibi.audiẽ/
tie ſequẽtis euẽtus dubius eſt ⁊c.
7 loquit᷑ de cauſa appellatõis.
Inſup notabis tex.in.d.c.ante
rioꝛũ.ibi ſit omibus inſpectõiſ co
pia que indiſcuſſos hominũ calo/
res cõſueuit refrenare.⁊ loqtur ðᷣ
deliberatõe zc. Et tex.⁊.S.illud
ibi veneranda vetuſtatis auctoꝛi/
tas ⁊c.facit tex.in.l.ſemp.ff.de iu
re immu. Et ibideʒ ſtatiʒ. Non
opotet ad cõpares iudices appel

latoes referri ſʒ antigoꝛi iudicio

in maius tribunal 2c. Et text.
in. d. S. biduum ibi ſententia non
eſt ſub ↄditione dicenda ⁊c. Et

tex in. S. palam ibi pꝛopꝛia cauſa
eſt cuius emolumentum vel dam

num ad aliquem ſuo nomine ꝑti/
net. Et tex. in. d. l. appellatione
ibi appellatõne iterponta ſiue ea
recepta ſiue non medio tempoꝛe
nihil innouare opoꝛtet qui tex.eſt
in.l.pꝛia.ff.nil no. hic canoniʒatꝰ
Et notabis etiam quamplures
leges digeſtoꝛum ⁊ Codicis que

per magiſtrum gratianum in bac

materia appellationis ſtatim ad
pꝛopoſitum multum acõmodate
adducuntur que babentur in ſep/
timo libꝛo Codicis ſub rubꝛica ð
appellat.vſq; ad titulum ne lice.
ter. ꝓuo. Et etiam in volumine
ffoꝛum. ſub rubꝛica ð libel.dimiſ.
⁊ de appel.reci.⁊ nil no.appe.pẽ
den.⁊ ſub rubꝛica quando appel.
ſit que omnia reaſumpta bic fue/
runt per eum in hac ſexta queſtio
ne valde notanda ⁊ pꝛaticabili hu
ius ſecunde cauſe. In qua vl/
tra tex. habes etiam notare aliqſ
gloſas recitatione dignas. Et
pꝛimo glo.ſumme quaʒ diuido ti
bi quia longa eſt ?⁊ multum magi
ſtra in tredecim partes pꝛincipa/
les. Pꝛimo ponit diffinitioneʒ
applłatõis. Secũdo põitvtꝝ ap
pellet ẽt ab his ꝗᷓ fiũt ext᷑ iuditiũ
In quo concludit ꝙ ſic per.c.
conſtitutus de appellat. Lercõ po
nit quis appellet in cauſiſ ciuilibꝰ
2 crimialibus. concludens ꝙ in ci
uilibus appellant illi quoꝛũ inter/
eſt. c.non ſolent.j.ea.cauſa ⁊ qõe.
Sed in crimialibus oẽſ appellare
poſſunt.l.non tantuʒ.ff.de appel.
Quarto ponit ad queʒ appelle
tur a ſentẽtis oꝛdinarioꝛũ ⁊ etiaʒ
ðlegatoꝛuʒ;ʒ. In ꝗq ↄcludit ꝙ a
minoꝛe ad maioꝛẽ appellat ⁊ gra
datim.i.pᷣcipimꝰ.C.de appel. SDʒ

in delegante ſi tota iuriſdictio eſt

delegata appellat᷑ ad pꝛimũ dele

ganteʒ alias non.c.ſuꝑ queſtionũ
extra de offi. deleg. Quito po/
nit an appellatio requirat ſcriptu
raʒ . In quo cõcludit ꝙ ſic ſi fit ex/

tra iudiciuʒ . ſed in iudicio ſufficit

viua voce appellare.text.eſt in.c.
iudicibus j.ea. Sexto ponit an
ante vel poſt ſentẽtiaʒ appelletur
In quo ↄcludit quod ᷣm leges
ciuiles tantũ poſt ſententia appel
latur. ſed ſᷣm canones ante ⁊ poſt
per tex.in.c.non ita.j.ea. Se⸗
ptimo ponit infra quatuz tempus
poſſit appellari.⁊ in hoc tenet ꝙ
vſq; ad decẽ dies per tex.in.c.an
terioꝛũ.j.ea.⁊ in auten. hodie.C.
de appel. Octauo ponit quatũ
tempus detur appellanti ad pꝛoſe
quẽduʒ appellationeʒ. In quo
concludit ꝙ datur annus ⁊ ex cau/
ſa biennium.c.ſi quis appellat.j.
ea. Nono ponit an iudex poſ/
ſit moderare iſtud tempus datum
ad ꝓſequendum ⁊ tenet ꝙ ſic ꝑ.c.
cum ſit extra de appel. Decimo
ponit an pendente appellatione
aliquid poſſit innouari. In quo
tenet ꝙ non ꝑ.l.appellatione ĩfra
ea.que lex eſt ibi canoniʒata.
Undecimo ponit quale ſit off
tium iudicis ad quem. In quo
ↄcludit ꝙ põt audire pꝛimas alle
gatõſ ⁊ et nouaſ.l.eoſ.C.ð appł.
Duodecimo ponit an ſit ſemꝑ
neceſſe appellare ad diffinitiua ?
in hoc remiſſiue loquitur. De/
cimo tertio ⁊ vltimo ponit aliq̊s
caſus in quibus appellatio nõ ad
mittitur. ſecunda ibi tamen ⁊ in
his.tertia ibi ꝗs appellet.quarta
ibi appellat autem a minoꝛe. qui
ta ibi iudice ſedente ꝓ tribunali.
ſexta ibi ſecundum leges appella
tur.ſepti ma ibi item appellat᷑ oc/
taua ibi ⁊ appellanti datur. nona
ibi poteſt tamẽ iudex. decima ibi
iteʒ appellatione pendente. vnde
cima ibi iudex autem ad quem.
duodecima ibi quando autem nõ
eſt neceſſe.decimatertia ⁊ vltima

4

ibi inhibetur auteʒ appellatio ꝛc.
Et nunc habes glo.ſumme ex/
peditam cum diuiſionibus ⁊ con/

cluſionibus ſuis. Capio nunc

alias glo.ↄmẽoꝛatõe dignas. Et
pꝛimo glo.in.c.quiſquis inverbo

apoſtolicam que dixit ꝙ ſicut ad

papam poteſt appellari obmiſſis

medijs ita ad eiꝰ legatũ Et glo.

in dicto.c.ad romanam el pᷣ inver
bo voluerint in fine que dixit qðᷣ
non ſufficit appellanti pꝛoponere
talem cauſam que ſi peobata eſſet
deberet appellatio reputari legit
tima ſed requiritur ꝙ ſit pꝛobabi
lis ideſt ꝙ iuſta videatur ipſi iudi
ci. Et glo. in dicto capitꝰ ideo

que dixit ꝙ degradatus ſolemni/

ter poteſt ſolum a papa reſtitui =
non ab alio. Et glo.in dicto.c.
anterioꝛũ que ponit vtrũ dies ad
appellandu ↄputet de momẽto in
momentũ. Et dicit ꝙ ſic ⁊ ita di/
cit de facto ſeruari. Et ẽ glo.ma
Ina in verbo infra. Et etiam no
tabis glo.in. S. quod autem inver
bo audiatur que ponit multuʒ ma
giſtraliter quando quis pꝛopter
abſentiam non appellauit quan/
do reſtituatur.⁊ quando nõ vt ibi
peam multuʒ diligenter loquẽteʒ
Item etiam videbis glo. in.l.
appellatione in verbo nihil que
ponit aliquos caſus in quibus pẽ
dente appellatione aliquid poteſt
innouari. Et glo.in.c.ſi quis ex
pluribus in verbo grauioꝛa que
dixit ꝙ magis dignuz trahit ad ſe
minus dignũ. Et glo.in.S.fſoꝛma
que ponit quando liber iſte com/
pilatus fuit dicens ꝙ fuit compoſi
tus docente Jaco.butr.in legibuſ
⁊2 Alexandro in theologia qui po
ſtea ſuit creatus papa Alexander
tercius. ⁊ hoc fuit anno domini
Milleſimo centeſimo quinquage/
ſimo vt ex cronicis patet ſᷣm glo.
qua notabis. Et glo.in.l.ſñi quã
do ĩ verbo exploꝛatoꝛes. que enu
merat aliquos caſus in quibus in

criminalibus poteſt pꝛocuratoꝛ in
teruẽire. Et gl.in.l.appellatoꝛe

in verbo menſis que ponit multũ
diligenter de terminis appellatio
nis. ⁊ quando poſſint pꝛeueniri ꝑ
parteʒ. Et glo.in.S.ites iudices
que ponit quando ſunt plures iu/
dices in vna cauſa ⁊ aliquis abeſt
an poſſint alij ferre ſententiam.7c
an valeat. ⁊ quid in oꝛdinarijs. ⁊=
quid in delegatis ⁊ quid in arbi/
tris vt ibi per eaʒ moꝛe ſuo copi/

oſe loquenteʒ. Ex quibus om/
nibus habes nunc omnia que no⸗

tanda fuere in hac ſexta queſtione
ſecunde cauſe pꝛincipalis quo ad
tex. ⁊ glo. Lodouicus bolo/
gninus. Utriuſqʒ Juris doctoꝛ ⁊
eques. Jura ciuilia de mane oꝛdi
narie legens. In hoc almo ac

vetuſtiſſimo Bononienſi ſtudio.

Anno ſuo pꝛimo ⁊c.
li.q.vii.
Nod vero.

q Pec ẽ.vija. queſtio hu/

5 ius ſecũde cauſe in qua
querit᷑ an laici ſint audiendi in ac
cuſatõe ep̃oꝛuʒ. In quo bꝛeuiter
dicit ꝙ non. tex.eſt in.c.nõ eſt in
c.nullus.in.c.laico.⁊.c.in ſancta.
in.c.laicos.in.c.ſicut.in.c.ſacerdo
tes.⁊ in.c.quãuis.⁊ in.c.laici in.c

accuſatio ea.q. Et plus habes q;

neduʒ laici ſed etiaʒ clerici mioꝛũ
oꝛdinũ nõ pũt recipi in accuſatõe
maioꝛũ pᷣlatoꝝ.tex.eſt in.c.clericꝰ
in.c. maioꝛũ.⁊ in.d.c.accuſatio. 2=

in.c.ſi qui ſunt.in.c.querenduʒ. 2=⁊

multomagis quado eſſent crimio
ſi.d.c.ſi qui.⁊.c.pᷣſumũt.⁊.c.non
poteſt. ⁊.c.pagani. ⁊.c.ſi hereticꝰ
ea.q.Tamen pᷣdicta pꝛocedunt qñ
damus verũ pᷣlatus vita ⁊ moꝛibꝰ

decoratũ.alias põt a quocunqʒ ẽt

layco accuſari.qꝛ nõ ſingit᷑ platꝰ.
tex.eſt in.c.paulus ⁊ in.c.non oẽs

— — — — , — r rLTʒ4-——

epiſcopi.⁊ in.c.nõ oĩs.⁊ in.c:ſecu
ri.⁊ in.c.qui nec regimĩs. ⁊ in.c.
paulꝰ.in.c.quaãqᷓ; in.c.querit᷑.⁊ in
c.beati ea.q. In qua ẽt qõe ha
bes argumẽta ⁊ iura pꝛo ⁊ contra
vtrũ laici æ ſubditi admittant᷑ ad
accuſatõʒ pᷣlatoꝝ ⁊ ſuꝑioꝝ ſuoꝝ.ðᷣ
q̊ i. S.nũc ᷣmõſtradũ. ⁊ ĩ.c.nos ſi
incompetenter. ⁊ in capꝰ.ſi quis
7 in.c. Paulus el terʒo.⁊ in.c. la/
toꝛ.⁊ in.c.metropolitanum.⁊ in. c
ſicut.⁊ in.c.quapꝛopter.⁊ in.caꝰ.
clericos cum multis ſequentibus
eadem.q.in quibus tandem con/
cluditur pꝛout ſupꝛa dictum eſt in
deciſione huiusq. In qua ha/
bes multa colligere. Et pꝛimo
ex textu in.c.non eſt ibi pꝛo meri

tis ſubditoꝛum diſponitur a deo

vita rectoꝛum. In quo adde tu
qð hoc habetur ad litteram eccle
ſiaſtici.x.cad.ibi duʒ dicitur i ma
nu dei poteſtas terre ⁊ vtilem rec
toꝛem ſuſcitabit in tempus ſuper
illam. Inſuper notabis tex. in
d.c.in ſancta ibi cum nos ſuper il
los ſciamus a domino cõſtitutos
nõ illos ſuper nos c. In à; ad
de tu qð hoc habet hyeremie pꝰ

c.vbi ad litteraʒ dicitur bellabũt

aduerſum te ⁊ non pꝛeualebũt ⁊c
Inſuper notabis tex.in.d.caꝰ
ſancta ibi maioꝛ ſicut non poteſt
a minoꝛi iudicari ita nec obligari
Et ibidem rarum eſt omne qð
magnum eſt. Et tex.ĩ.d.c. ſicut
ibi ſeruum dei non opoꝛtet litiga
re.ſed mitem eſſe quo ad omnes
In quo adde quod hoc habet
per Paulum ſᷣa ad Thimotheum
ij.c.⁊ concoꝛdat cum hoc tex.in.c
vltimo infra.vi.q.iij. Ulterius
ſignabis tex.in.c.qualis.ĩbi quał
condemnatio eis imineat qui ĩ pa
tres peccant c. In quo adde

qð hoc habetur Geneſis.viiij.cᷣ.

vbi Chaym maledictꝰ fuit ꝓut di
cit ibi tex.⁊ hic etiam idem anno
tatur. Pꝛeterea notabis tex. ĩ
d.c.accuſatio el pꝛimo ⁊ el grãde

ibi nullus inuenitur inter nos qui
velit ſeruum ſuum ab alio qᷓ; a ſe
iudicari. Et ibidem qui vos tã
git. pupillam oculi mei tangit.
In quo dic ꝙ hoc habetur ʒa⸗/
charie.ij. capi. Et concoꝛdat cuʒ
hoc tex.in.c.aures infra.vi.q.i.
Et tex.in.d.c.accuſatio in fi.ibi
iniuria eoꝛum ad cheiſtum perti/
net cuius legatione funguntur ⁊c.
2 loquiiur de pꝛelatis. Et tex.in
c.accuſatio el ſecundo ⁊ el picho
lo ibi non ſuſcipias vocem men/
dacij. In quo adde qð hoc ha/
betur Exodi.xxiij.capið.? Oſee.
vij. ca. Inſuper notabis textuʒ
in.S.pꝛeſumunt ibi ſi male loquu
tus ſum perhibe teſtimonium de
malo. In quo adde qð hoc ha
betur Mathei. xxvi.c.⁊ in.c.o/⸗
minus.S. lxxxxiij. diſti. Ulteri
us notabis tex.in.c.nõ poteſt ibi
non poteſt erga homines eſſe fi⸗
delis.qui deo extitit inſidelis.
Et tex.in.c.plerunqʒ ibi ſentẽ
tia Chaaʒ filij Noe damnaãtur zc
In quo dic ꝙ hoc habetur Be
neſis.vuij.c.vt ſupꝛa dixi. ⁊ etiaʒ
in. caꝰ.qualis vbi de hoc fit etiam
mentio. Inſuper notabis tex.
in. S. de his in verſic.aliud eſt.n.
pꝛodere aliud eſt accuſare.pꝛodit
qui non pꝛobanda defert. accuſat
qui crimem offert iudici pꝛoba/
turus quod intendit. æc.
Inſuper notabis textum in.S.
item obicitur ibi Maria ſoꝛoꝛ Aa
ron murmurans contra Moyſem
eo ꝙ Ethiopiſſam duxerat vxo/
rem a domino lepꝛa percuſſa eſt.
In quo adde tu quod hoc ha/
betur ad litteram Numeri. xijꝰ.
⁊2 Exodi.xvꝰ.capit. ? Actuũ xijꝰ.
Et concoꝛdat cum hoc tex.in.c
alienus.S.lxxxxa.diſ. Et ſubdit᷑
adhuc in.d.S.item opponitur ibi
cum Dauid ſugeret a ſacie Saul
latuit in ſpelunca. In quo adde
tu ꝙ hoc hẽtur pꝛio Reg.xxiij.c.
Et ↄcoꝛdat cuʒ hoc tex.in.c.domi

X

minus.S. pꝛia queſtione pꝛima.
Subiꝛugitur ibideʒ dum archa
domini reduceret᷑ in Jheruſalem
bobus recalcitrantibus archa in/
clinata eſt.⁊ dum Oʒa leuita ma/

nuz adhiberet vt erigeret a domi

no ꝑcuſſus ĩterijt. In qꝰ adde tu
boc ad lr̃aʒ hr 2 ° Reguʒ. vi. c.
Ulterius notabis tex.in. .hiſ

ita reſpondetur ibi quis infirma/

tur. ⁊ ego non infirmoꝛ ?c. In
quo adde ꝙ hoc habet᷑ per Pau/
lũ ꝛa ad Coeinth.xiꝰ.c. ⁊ pꝛĩa ad
Coꝛinth.ixꝰ.c. Et cuʒ hoc ↄcoꝛdat
tex..xxiiij.q.pꝛia.in.c.q dignioꝛ
Inſuꝑ notabis tex.ibi.Angeli
quos Jacob vidit in ſcala deſcen/
dentes. In quo adde ꝙ hoc ha
bet᷑ Geneſ.xxvij.c.vbi ad lr̃aʒ hꝰ
dicitł. Inſupꝑ videbis tex.in.d.
S. his ita reſpõdetur ibi.noli eſſe
nimis iuſtus.qꝛ maledictus ẽ iuſtꝰ
qui perit i iuſticia ſua. In quo
tu adde ꝙ hoc habet᷑ Eccłiaſt. vij
c.Et cuʒ hoc ↄcoꝛdat tex.in.c.ſer/⸗
pens.j.de peni.diſ.pꝛia circa finẽ
Et intellige ꝙ quis non dʒ eſſe ni/
mis iuſtus.i.nimis ſeuerus.qꝛ ni/
miũ emũgiens elicit ſanguiem.c.
deniqʒ.⁊ ibi dixi.S.diſ.quarta.

Pꝛeterea notabis text. in. d. c.

Paulus in fi.ibi maledictus puer
centũ ãnoꝛũ ⁊c. Et tex.in.d.c.nõ
omnes ibi.non omẽs ep̃ᷣi ſunt epi
ſcopi attẽde Petrũ ⁊? Judã cõſide
ra ? c. In quo adde tu ꝙ ho ha
bet Job.vltĩo.c.⁊ Actuũ.c.pꝛĩo.
Juſuꝑ notabis tex.in.d.c.non
omẽs in fi.ibi.infructuoſuʒ ſal ad
nihiluʒ pꝛodeſt ⁊ foꝛas pꝛoici de/
bet. In quo adde tu ꝙ hoc ha
bet Mathei. c.v. Pꝛeterea no
ta tex.in.d.c.non omĩs ibi nõ om
nis qui dicit pax vobis quaſi colũ
ba eſt audiendus. Coꝛui de moꝛte
paſcũt᷑ ⁊c. Et tex.i.d.c.ſequuti.

ibi nec enĩ alia magis cauſa luxu
rioſis exiſtit verbũveritatis amo

re pecunie q; qui carnis ſe deſide/
rijs mãciparũt æc. Et tex.iĩ.S.ꝗa

ergo.ibi qui facit peccatuʒ ſeruus
eſt peccati taʒ in pena q; in culpa.
In quo dicas ꝙ hoc habet᷑ Jo
hãnis.viij. c. Inſup notab text.
in. S.·quibus ibi.maledictus puer
centuʒ annoꝛũ. In quo adde tu
tex.in.c.paulus.S.ea. Et habetur
hoc Iſaie.lxvꝰ.c.vbi ad lr̃aʒ dici
quoniã puer centu annoꝝ moꝛiet
7 peccatoꝛ centũ annoꝝ maledictꝰ
erit ⁊c. Succeſſiue notab text.
in. S. hoc non de officio ibi. ſolus
Petrus inter apoſtolos pꝛimatuʒ
gerebat. In quo tu adde ꝙ hoc
habet᷑ Joha.vltimo capitulo. Et
concoꝛdat cum hoc text.in.c. De⸗
trus.j.ea.q. Pꝛeterea ſignabii
text.in.c.q̃rit᷑ ibi qᷓrit᷑ pr̃ de malo
filio.querit ſiliꝰ de patre duro ⁊c
Inſuper conſiderabis tex.ĩ.S
his ita ibi par eſt in ſe a fide exoꝛ
bitare.⁊ alios exemplo velverbo
a ſide deicere. Et tex in dicto
c.nos ſi in competenter ibi nos ꝗ
aliena debemus coꝛrigere pecca/
ta ſi peioꝛa cõmittimus certe non
veritate diſcipuli ſʒ qð dolentes
dicimus. erimus pꝛe ceteris errã
tes magiſtri c. Et ibidem ſta/
tim cuʒ Balaã ariolus iret ad ma
ledicendum populum angelus do
mini in via ſe oppoſuit euagina/
toqʒ gladio aſinam cui incumbe/
bat abſtinere cõpeſcuit. In q?
tu dic ꝙ hoc habet Numeri. xxii.
c.⁊ concoꝛdat cum hoc text.ſupꝛa
ea.in.c.ſequuti. Succeſſiue no
tabis tex.in.S.item cuʒ dauid ibi
dauid cum adulterium ⁊ homici/
diuʒ cõmiſiſſet miſſus eſt a deo na
than ꝓpheta vt eum redargueret
⁊2c. In quo adde tu qð hoc ad
lr̃am hr.ijꝰ. Regum.xi.c.⁊ concoꝛ
dat cum hoc tex.in. S. econtra. ᷓ.
la. diſ. Pꝛeter̃a notab tex. .ibi re
ges a ꝓphetis ⁊ ſacerdotibꝰ vnge
bant. In quo dic ꝙ hoc hr pꝛi
mo Reguʒ.x. . xviꝰᷣ. capit. Et
notabis etiam tex.ibideʒ.ibĩ Oʒi
as a domino lepꝛa percuſſus eſt ꝗ

*

---fE-

ſacerdotum officia vſurpare vo/
luit. In quo adde ꝙ boc ad lit/
teram habetur Oſee.iiij. capit.=
ſecũdo Paralipomenon.xvid. c.
Et etiã notabis in.d.S.iteʒ cũ da
uid. ibi ſtatim Daniel nulla legit/
tima poreſtate ſunctus iudices a
populo ↄſtitutos de falſo teſtimo
nio cõuicit ? cõuictos damnauit.
In quo adde tu qð hoc habet
Danielis ·iij.⁊.xvi.c.⁊ cum hoc ↄ
coꝛdat text.ſupꝛa pa. q.iiij. in. S.
item peccato c. Ulteriꝰ ſigna
bis tex.in. d. S. item cum dauid in
verſicu. miracula æ maxime teſta
menti veteris ſunt admiranda.
Sed nunc non in exemplum no⸗/
ſtre actionis trahenda multa eni
tunc concedebantur que nunc pe/
nitus pꝛohibentur.⁊ in hoc cõcoꝛ
dat tex.iii.q.iij.in.S. vltio. In
ſuꝑ notabis eũdẽ tex.ibi tũc eniʒ
ſamuel ? acham pinguiſſimuz re/
geʒ amalech concidit ?c. In q̊
adde tu ꝙ hoc habetur ad litterã
pꝛimo Regum. xv.c.⁊ cum iſto cõ
coꝛdat tex.ſupꝛa.i.q.iiij. in dicto.
S. item peccato. Subſequẽter
notabis text.in hac ea.q.in.S.hꝰ
edicto in ſi.ibi non exemplo ſʒ le/
gibus agamꝰ. Et tex.in.c. ſicut
ibi ſicut laudabile eſt reuerentiaʒ
7 honoꝛem pꝛeſtare pꝛioꝛibus ita
rectitudinis ⁊ dei timoꝛis eſt.ſi q̃
in eis ſunt que indigerent coꝛrec
tione.nulla diſſimłlatione poſtpo
nere ⁊?c. Et tex.in.c.quapꝛopter
ibi vt tranſgreſſoꝛis vltio fiat. ce
teris interdictio delinquendi ⁊c.
Cum quo concoꝛdat tex. S. xlv.
Ddiſ. in. c. ſed illud ? infra nona.q.
iij.in.c.ſi autem.⁊ infra de conſe/
cratione diſ.ij.c. ⁊ dixit.⁊.xi.q.iij
in. c.ſi.⁊.xvij.q.iiij. in.c.frater in
fi.⁊.xviij.q.ij.i.c.ↄgnoui.⁊.xviiij
diſ. ſupꝛa in.c.in memoꝛiaʒ in fi.
de quibus concoꝛdãtijs nõ fit hic
mentio per glo. Pꝛeterea non
obliuioni tradas tex.in.c. placuit
ibi funeſtam vocem potius inter/

dici q́; audiri opoꝛtet. Et text.

in.c.negligere ibi non caret ſcru/
pulo ſocietatis occulte qui mani/
feſto facinoꝛi deſinit obuiar. Et
cum hoc concoꝛdat tex.in.c.ſanc/

ta in verſi.tantum nocet ñ deſtru/

entibus nõ deſiſtit c. Quod ca
pitulum iĩmediate ſequitur poſt di
ctuʒ.c. negligere. Et tex.in.c.cũ
paſtoꝛis ibi qualis ĩ ſecreto ſit vi
ta ſũmi pontiſicis neſciunt clerici
quantum ſeculares pueri ſciunt.
Et tex.in.c.peruenit ibi qui re

ceptus eſt diſcat lacrimis pecca/

ta diluere.non iniquitateʒ immũ
ditijs cumulare ?c. Et hec ſint
ea que cõmode notari poſſunt in

hac.vij.queſtione.ij.cauſe pꝛinci/

palis quo ad coꝛticem littere.
Nunc capio gloſas recitatu di
gnas. Et pꝛimo glo.ſumme quã
diuido tibi i ꝗnqʒ ꝑtes pꝛicipales
Pꝛimo ponit vtrũ laycus poſ

ſit accuſare de crimine pꝛelatum.
In quo referendo aliquas opi

niones contrarias tandeʒ conclu

dit ꝙ non. Secundo ponit ali/

quas limitationes ad regulaʒ pꝛe
dictam. Tertio ponit vtruʒ cle
rici admittantur ad accuſandum

pꝛelatos. In quo tenet qð ſie

niſi ſint criminoſi vel irregulares
per.cap.latoꝛ.⁊ c.pꝛeſumunt in
fra eadem queſtione. Quarto

ponit quid de monacis. In qui
bus ide m dicit qð dixit in clericiſ

per textũ in. c. ex parte extra de
accuſat. Quinto ⁊ vltimo po/
nit vtrum illi qui non poſſunt ac/
cuſare maioꝛes ſuos.ſaltim poſ/

ſint denuntiare. In quo conclu/

dit ꝙ non per tex.i.c.cus opoꝛte/
at extra de accuſa.ſecunda ibi ni/
ſi in crimine hereſis.tertia ibi cle
rici vero.quarta ibi ſimiliter mo
naci.quinta ⁊ vltima ibi.⁊ hec ve
ra ſunt de ſolemni accuſatione ⁊c
Et ſic habeſ glo.ſumme. Pꝛe
terea habes glo. in dicto.c.accu/
ſatio el peimo in verbo ſeruum.

que dicit ꝙ dominꝰ non eſt iudex
in cauſa ſerui ſui niũ hoc habeat
ex conſuetudine. Et glo. in.c.
querenduʒ que ponit an iudex de
beat ſe infoꝛmare de condictione
teſtis.⁊? tʒ ꝙ ſic. Pꝛeterea nota
bis glo.in.d.c.ſi quis in verbo cõ
uicij in fi.que dixit ꝙ cõuicium di
citur eſſe in perſona ſi dr alicui tu
es ſiliꝰ ruſtici. ⁊ ego ago gratias
ſupᷣmo deo ꝙ mihi hoc dici ñ põt
Et glo.in.c.alieni in vᷣbo nõ poſ/
ſumus que ponit quõ ⁊ quãdo iu/
dex poteſt ſupplere ex officio ſuo

7

⁊2 multũ magraliter loquit. In⸗/

ſuper notabis glo.in.d.c.nõ om/
nis ĩ verbo coꝛui.que dixit ꝙ ma/
lus pꝛeſ biter equiꝑatur coꝛuo in
nigredine vicioꝛũ in raucedie vo/
cis in voꝛacitate moꝛtuoꝝ infecto
re ſpiritus quod nota cõtra aliq̊s
inſaciabiles ſacerdotes. Et glo.

multũ magiſtrã ? ſingulareʒ in. c.

ipſi ĩ verbo nec etiã que põit quõ
criminoſus poſſit admitti ad accu
ſandũ ante penitentia vel poſt.Et
ponit etiaʒ ibi glo.vtrũ ille ꝗ non
pot eſt bibere vinũ poſſit ad ſacer
dotiuʒ pꝛomoueri. In quo cõclu/
dit ꝙ no. Et go S ſi incõ
etenter que cõcludit ꝙ papa po
keſt ſe ſubicere maicioglio,
glo. ibidẽ in verbo examuſſũ que
dixit ꝙ examuſſus eſt inſtrumẽtuʒ
plumbeù cũ quo rarificãtur parie
tes vel plumbatur. Et glo.in. c
ſicut in verbo hoꝛtamur que dixit
ꝙ; ꝑ hoc verbũ mandat᷑ iuriſdictõ
Et glo.in.c.ſi quis in verbo ali
bi que dixit ꝙ epiſcopus ſolus ha
bet meruʒz imperiuʒ in ſua dyoceſi
Et etiã ibi ponit qð dicat᷑ eſſe me
ruʒ imperiuz allegando aliqᷓ iura
ciuilia ad hoc ꝓpoſitum facientia
᷑ glo.in.d.c.ſancta ruſticitas
que dixit ideſt ſimplicitas. Et po/
nit ibi glo.de vita actiua ⁊ contẽ/
platiua que pᷣferat᷑. Tandeʒ cõclu
dit ꝙ habent ſe ſtanq; excedẽtia 2z
exceſſa. Naʒ cõtemplatiua eſt ma

gis ſecura 2 minus vtilis actius
vero magis laboꝛioſa ⁊ minus ſe
cura ſed magis vtilis. Ex qui/
bus omnibus habes nũc expedita
omiĩa que congruẽter dici poſſunt
quo ad tex.⁊ qꝰ ad apparatuũ glo.
ĩ hac ſeptima queſtione multu ſio
lemni vt vidiſti huiꝰ ſecunde cau/

ſe pꝛincipalis que omnia tene mẽę

ti. Lodo.bolog.v.i.d.
ii.q.viii.
E accuſatiõe
d vero. Hec eſt octa⸗
ua ⁊ vltima queſtio hu
ius ſecunde cauſe pꝛincipalis. In
qua queritur.an accuſatio debeat
fieri in ſcriptis. In quo dr ꝙ ſic
2 ẽt aduerſarij pꝛeſentiam reꝗrit
tex.eſt in.c.accuſatoꝛuʒ. ⁊ in.l.ſci
ant.in.c.ꝗſꝗs. ⁊ in.c.qui rẽ ea.q.
in qua ponitur etiam foema libel/
li accuſatoꝛij que tradit᷑ in.l.libel
loꝛuiu ea.queſtiõe vbi eſt canoni/

zata pꝛont vides. Ex qua vlti/
ma queſtiõe habes colligere vnũ

tantuʒ ſcilicet text.in.l.ſuant in ſi

ne ibi luce clarioꝛi expedita. vbi
pꝛobatio cõtra reũ debet eſſe mul
tuʒ aꝑta. nec in textu habes alia.
Capio gloſaſ ⁊ pꝛimo glo.ſum
me que poteſt diuidi in decẽ par⸗
tes. Pꝛimo pꝛemittit tria ſcili/
cet accuſationem. infamationem.
7 denuntiationem. Secundo ĩ
cipit tractare de infamatione an ⁊
quando fieri poteſt. Et bꝛeui/
ter concludit ꝙ fieri non poteſt.c.
i. ⁊.ij. infra.v.q.i. Tertio põit
de denunciatione an ? quando ſi/
eri poteſt. ⁊ tenet ꝙ omnino de/⸗
bet ſieri per.c.ſi peccauerit ſupꝛa
qde.i.tamen ſine inſcriptione vt
in. S. aliquando infra.iiij.q.iiij.
Quarto ponit de accuſatione
Et cõcludit ꝙ omnio requirit ſci⸗
pturam. Quinto ponit aliquoſ
caſus in quibus nõ requiritur in
ſcriptio in accuſatione. Sexto

ſ

— ——————————

W———— — fkfJcJ— —

ponit aliqᷓ neceſſaria in donatõne

fienda ⁊? ante vᷣnũciatõʒ vʒ admo
nitõ rgrit᷑.c.ſuꝑ his ext᷑ ð accuſ.
Septio ponit ꝗd de iure quando
agitur ꝑ viaʒ inquiſitõnis an tunc
ſit neceſſaria inſcriptio. Octauo
ponit que ſint neceſſaria ad hocvt
ipſa inquiſitio fieri poſſit. In quo
concludit ꝙ fama pꝛecedere debʒ
7 ſepius apud graues.⁊ debet ci/
tari vt audiatur excipiẽdo.c.qua/
liter de accuſat. Nono ponit an
tunc inſcriptio ſit neceſſaria quan
do crimen obicit ꝑ moduʒ excep/
tõis ⁊ remiſſiue loquta eſt. De
cimo ⁊ vltimo põit aliuʒ caſum in
quo in accuſatoe non regꝗritur in/
ſcriptio vltra caſus ſupꝛa enume/
ratos in quita pte. ſ̃a ibi infama/⸗
tio.tercia ibi pᷣcipitur. quarta ibi
in tercia inſcribit᷑. quĩta ibi fallit
in ſex caſibus ⁊c.ſexta ibi pꝛecedʒ
admonitio.ſeptia ibi.ſi agit ↄtra
modũ inquiſitõis. octaua ibi ſʒ fa
ma debet. nona ibi. ſed ſi in mo/
duʒ reſcriptõis.decima ibi.ſi tam
. obicitur c. Inſuper ha⸗
bes glo.in.d.c.ꝓſcripta in verbo
accuſari que ponit que ſint neceſ⸗/
ſaria in accuſatõe fienda ⁊ ẽt poſt
taʒ de iure ciuili q; canõico.dicẽs
cũ de iure canõico nõ reꝗritur iu
ris ſolẽnitas quata de iure ciuili.
Evrx ꝗbus etiam habes nunc ea
que cõcernũt hanc vltimaã queſtio
nez huius ſecũde cauſe. ⁊ ꝑ conſe/
quẽs ipſaʒ ſecũdaʒ cauſaʒ cũ nota
bilibus ſuis tam in tex.q; in gloſa

necnon cum additõibus ⁊ ſupple/

tõibus opoꝛtunis que oĩa ppetuo
notabis. Lodo. bologninus.v.
iuris doctoꝛ.

Tercia cauſa
peſma tercie

t cauſe ex quo eliciuntur
xim. queſtiões vt ex in
fra dicẽdis latius appebit. Qui/
dam epᷣus a ꝓpꝛia ſede deiectꝰ pe

tit reſtitui poſt reſtitutiõʒ ducitur
in cãs. Indutias poſtulat tandẽ
ad eius accuſationẽ ꝓcedit quidã
non legittie cõiunctus ⁊ duo inſa/
mes ⁊ tres r᷑ligioſi. Accuſatoꝛes
teſtes de domo ſua pꝛoducũt ⁊ ali
oa ſibi inimicos extra ſuã pꝛouin
cias reus criminoſus iudici offert
quidaʒ de accuſatoꝛibus ⁊ teſtibꝰ
abſentes ꝑ epiſtolaʒ illuʒ accuſar
7 in eo teſtifſicantur cũ multa capi
tula ei obiciũtur. In pꝛio accuſa
toꝛes deſiciũt. Demũ accuſatio
in accuſatoꝛẽ vertit. Ex quo the
mate de vndeci dubitari cõtingit.
vt ex infra dicendis in hac tercia
cauſa latius apparebit. quas vn/
decim queſtiones non ponam hic

ne ideʒ ſepius repetaʒ. ſed grada

tim ponemus inferi⸗ in locis ſuis
iii.q.i.
Nod reſtitu

.gq tio. Pec eſt pꝛia qõ
huius tertie cauſe pꝛin
eipalis in qua queritur an quibuſ
libet ſpoliatis ſit danda reſtitutio
In quo dicitur ꝙ ſic tex. eſt i.c
epᷣis ⁊ in.c.epᷣi ⁊ in.c.reintegran⸗
da el po.⁊ el.ijo. Et tex.in.c.nul
li.⁊ in.c.deus ⁊ in.S.patet ea.q.
In ꝗᷓ habes colligere aliqua.
2 pꝛimo ex tex.in.c.reintegranda
el pꝰ.⁊ el.ij.que ſemper allegant
ad hoc qð ſpoliatus ante omnia
reſtituendus eſt vt ibi in verſicuꝰ
reitegranda ſunt omnia ſpoliatis
Et notabis etiã tex. in.d.c.nul
li.ibi boni a malis ſemꝑ ꝑſecũtur
2 tribulãtur. In quo adde tu
hoc habet ꝑ Paulũ ad Ballathaſ
iiij.caꝰ.ibi duʒ dicit ad lĩram.emu
lant vos non bene ſed excludere
vos volunt ?c. Et inſuper nota
bis tex.ibidem.pꝛopter quod nos
opoꝛtet huiliari ſub potẽti manu
dei vt liberz vos ĩ tꝑe tribulatõis
zc. In quo adde ꝙ boc habet
ad l itteraʒ pꝛouerbioꝝ.xiiij. caꝰ.

ibi dum dicit Salamon. in mali/
clia ſua expetuur impius. ſperat
autem iuſtus in moꝛte ſua ⁊c.
Peeterea notabis etiam text.
ibidem in verſi.dyabolus non ceſ
ſat querere quem deuoꝛet z que/
rens quos ex fidelibus perdat.
In quo adde tu ꝙ hoc habet
Luce.xi.ca.⁊ concoꝛdat cum hoc
tex.j.vi.q.p.in.S. fi. Ulteri/
us notabis ẽt tex. ibidẽ.ecce quã
bonum ⁊ quam iocundum habita
re fratres in vnum. Et ibideʒ

crux a cruciando dicitur magnuʒ

vero cruciatum ſubſtinet qui viʒ
patitur. Inſuper notabis tex.
in dicto.S.patet ibi non pꝛobat
deſtitutus qui pꝛius non fuit inſti
tutus c. Quaſi velit dicere ꝙ
peiuatio pꝛeſupponit habitum l.
manumiſſiones.ff. de iuſt. ⁊ iur.l.
decem.ff.de ver.obli.c.ad diſſol/
uendum extra de deſpon. impube
Ex quibꝰ habes ea que in tex.
dici pñnt q merito ſignari potuer̃t
Nunc venio ad gloſas.⁊ pꝛio
capio glo.ſumme quam diuido ti
bi in quinpʒ partes pꝛincipales.
Pꝛimo ponit quid diſſert hec
q.ab illa.S.ij.q.ij.⁊ in hoc ↄcludit
ꝙ hic ponitur vtrum ſpoliatus de
beat reſtitui.ſed ibi vtruʒ ſpolia⸗
tus poſſit ↄueniri. Secundo po
nit veram deciſionem in hac qõe
pꝛout ſupꝛa dixi in pꝛino. Ter/
tio enumerat.xi.caſus in quibus
ſpoliatus non eſt reſtituendus.
Quarto põit quattuoꝛ remedia
que dantur ſpoliatis.ſ. actioneʒ i
terdictum cõdictioneʒ ex canone
7 iudicis offitium.,. Quinto ⁊vil
timo ponit qua ndo ↄpetat vnum
quodqʒ pꝛedictoꝛum remedioꝛuzʒ
7 quid differant inter ſe.ſᷣa ibi eſt
autem regulariter.tertia ibi fallit
in caſibus ibi notatis. quarta ibi
hoc autem ſcias.quinta ibi actõe
aũt petitur. Inſuper baber gl.
in. d. c. reintegranda el.po. in ver
bo loco que dixit ꝙ etiaã vltra ma

re quis eſt reſtituendus expenſis
ſpoliatoꝛis adeo ſpoliatus eſt re/
ſtituendus. Et ex hijs reddit᷑ ex
pedita hec pꝛima qõ huius tertie
cauſe pꝛincipalis. Ludo.boł
iil. q. u.
d hHerc ẽ ſa queſtio huius
tertie cauſe pꝛincipaliſ
