in.c.ij.infra de conſecratione diſ.
v. Demum notabis text. in.c.

quia alij vbi ponitur qua die de⸗
beant fieri offitia moꝛtuoꝛum pꝰ
moꝛtem eoꝛum. Et dum ponitur
ibi de filijs iſrahel qui planxerũt
Moy ſeʒ triginta diebꝰ. In hoc
addęe tu ꝙ hoc ha betur Deutero/
vltio. c. Pꝛeterea notabis tex.
in. c. hoc autem in verſi.nolumus
vos ignoꝛare fratres de doꝛmien
tibus vt non contriſtemini ſicut ⁊
ceteri qui ſpem non habent ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc habet
ad litteram ꝑ Pauluʒ ad Collocẽ
ſes.iiij. c. Et cõcoꝛdat etiã tex.
in.c.habetur infra ea.q.Et in.c.ꝗ
diuina infra e.vbi ponuntur ſem/
per eadem verba foꝛmalia. Ul
teriꝰ notabis tex.in.d.c. qui diui/
na in verfi dominus nõ fleuit La
zaruʒ moꝛtuuʒ. ſed ad huius vite
erũnas ploꝛauit reſuſcitanduʒ ⁊c.
In quo tu adde ꝙ hoc habet
ad litteraʒ Johãnis.xi. c. De/
mũ ẽt notabis tex.in.S.de moꝛtu
is in verſi.Abꝛahaʒ pater veſter
neſciuit c. In quo adde tu qð
hoc habetur oꝛiginaliter Iſaye.
xij.⁊.xvi.c.⁊ loquitur de moꝛtuis
qui neſciunt ea que gerũtur ĩ hoc
ſeculo a viuis. Ultimo notabiſ
tex.in.d.c.fatendum in verſi.pau
lum ex viuis in paradiſuʒ raptuʒ
diuina ſcriptura teſtatur ꝛc. In
quo tu adde qð hoc habetur oꝛi/
naliter per eundem Paulum ſecũ
da ad Loꝛinthios.xij. c. Et hec

ſint que quo ad tex.notari poſſũt.

Nunc capio gloſas. Et pꝛimo
glo. ſumme.que poteſt diuidi ĩ q̃t
tuoꝛ partes. Pꝛimo ſoꝛmat hac
queſtionem. Secundo incipit
declararevtrum ius decimãdi poſ
ſit pꝛeſcribi.⁊ concludit ꝙ ſic per
dictũ.c.de q̃rta de extra ð pᷣſcrip.
Tertio ponit vtrum ius fune/
raãdi poſſit pꝛeſcribi ⁊ bꝛeuiter te
net ꝙ ſic ſecundũ leges per.l.mo/
numentoꝛuz. C. de religt. Quar
to tollit vnum dubium circa pꝛe/
ſcriptionem decimarum.ſ. ꝙ non

videtur cauſa perpetua.⁊ conclu/
dit ꝙ ſufficit ꝙ cauſa ſit continua
ad pꝛeſcibendum per.l.fſoꝛamen.
ff.de ſerui.vrba.pꝛedi. ſecũda ibi
⁊ eſt expeditum. tertia ibi ſimili/
er ius funerãdi.quarta ibi ſi que
ras qualiter zc. Inſuper nota/
bis glo.in. .nũc auteʒ que magi
ſtraliter ponit quomodo ⁊ quan/
do quis poſſit ſibi eligere ſepultu
ram concludens ꝙ in quocũqʒ lo/
co. Dũmodo relinquat legittimaʒ
poꝛtionem eccleſie ſue. Ulteri⸗/
us notabis glo.in.d.c. vnaqueqʒ
in verbo ſequat que dix it ꝙ vxoꝛ
tenetur ſequi virum quocunqʒ va
dat etiam in carcerem.⁊ in exerci
tum. Et glo.in. d. c. vbicunqʒ ĩi
verbo liber.que ponit ꝙ ſola ha/
bitatio non facit quem eſſe de iu/
riſdictione alicuius niñ ſteterit ꝑ
x. annos. Habes etiam glo.no
tabilem in.d.c.ſi quis in fi.que di
xit ꝙ ſi quis reliquit bona ſua eci/
cleſie pꝛopter defectum filioꝛum
ſi ſuperueniunt ſilij tenetur eccle/
ſia reſtituere dicta bona filijs.qð
nota tu pꝛo intellectu.l.ſi vnq;.C
de reuocan.dona.qꝛ foꝛte hoc nõ
audiuiſti hucuſqʒ ad intellectũ.d.
l.ſivnq;. Et glo.in.d.c.pꝛo obe
untibus. que dicit ꝙ vbicũqʒ eui
dens eſt aliquem moꝛtuum eſſe in
peccato moetali non eſt oꝛandum
pꝛo eo. Et ſimilem glo.videbiſ
de oꝛation ibus fiendis pꝛo moꝛtu
is quomodo ? quando pꝛoſint. ⁊
quomodo non in.d.c. tempus in
v̈bo valde infra eadeʒ.q.e. Et
glo.in dicto.c.queſitum in verbo
ſepulturam. que dicit ꝙ ſugiens
ad eccleſiam eſt tutus. non autem
ille qui recipit coꝛpus chꝛiſti. Et
ratio eſt ſecundum eam quia coꝛ/
pus chꝛiſti eſt cibus anime.⁊ iðo
liberat animam ⁊ non coꝛpus.
FKt ex his habes nunc expediti
oneʒ huius decimetertie cauſe cũ
duabus queſtionibus in ea foꝛma
tis necnõ cũ hiſ que notatu digna

o — —— —

—N¶— — — —— — — —.—

— — * —.
S=S ☛ –☚ D——— —

di
tn

ſt
bo
1s
Et
/
560

i

.

fuere tam in tex.q; in gloſis. vns
cum additiombus ⁊ ſuppletioni/
bus circa pꝛedicta neceſſarijs. ⁊
opoꝛtunis. Ludouicus bologni⸗/
nus. U. J. D. ?c.
Decimaquarta cã
hema decie
t quarte cauſe pꝛincipał
V Ex quo eliciuntur ſex qᷣ
ſtiones. Canonici cuiuſdam ec/
cleſie queſtionem de predis mo/
uẽt. Teſtes ex fratribꝰ ſuis ꝓdu
cũt. Negotiatoꝛibꝰ pecunia cre
diderunt vt ex eoꝛũ mercibꝰ emo
lumenta acciperentur. Ex quo
themate inſurgunt ſex queſtiones

de quibus inferius gradatim dice
mus in locis ſuis.

Xuu.q.i.
nod autem.
Vec eſt pꝛima queſtio
huiꝰ decimequarte cau
ſe pꝛincipalis. In qua queritur
vtrum liceat canonicis repetere
ea que ſua ſunt. In quo arguẽ
do ad partes ſinaliter dicit᷑ ꝙ ſic

tex.eſt in.c.qð debetur.⁊ in.c.qſ
quis.⁊ in.c.qð pꝛecipitur quod ẽ

c.fi. eadem queſtione. In qua

habes pꝛimo notare text.in dicto
S. qð autem ibi ſi vis eſſe perfec/
tus vade ⁊ vende omnia que hẽs
7 da pauperibus ⁊c. In quo ad/
de tu ꝙ hoc habetur oꝛiginaliter
Luce.xiiij.c.⁊ etiaʒ Marci.x.c.
Demum notabis etiaʒ eundeʒ
tex.in verſi.ſi quis voluerit tuni/
cam tuaʒ tollere ⁊ in iuditio tecũ
ↄtendere dimitte ei ⁊ tunicã ⁊ pa
lium ?c. In quo tu adde ꝙ hꝰ
habetur Luce.xv.c.⁊ per beatum
Pyeronimum aduocatum meum

in pꝛologo biblie in ſinalibusver

bis in verſi.tollenti tunicaʒ.⁊ pa
lium relinquendum eſt ꝛc. Ul/⸗

terius notabis eundem terx.inver
ſiculo ſi habueritis iudicia ſingu/
laria omnino eſt peccatum in vo/
bis ⁊cetera. In quo adde tu
ꝙ hoc habetur per Pauluʒ ad lit
teram pꝛima ad Coꝛinthios.vi.c.
Ultimo notabis eundem tex.ĩ
verſi. ego ſub nullius redigar po⸗
teſtate c. In quo tu adde qð
hoc habetur etiam ad litteraʒ per
eundem Paulum pꝛima ad Loꝛin
thios dicto.vi.⁊.x.c. Ulterius
notabis tex.in.d.c.qꝙ debetur ibi
lex modum ſigens penaʒ talioniſ
inſtituit ?c. In quo adde ꝙ bᷣ
habet᷑ oꝛiginaliter Leuitici.xxiiij
c. Ultimo notabis eundeʒ tex.
in verſi.qui te percuſſerit in vnaʒ⸗
maxillam pꝛebe ei ⁊? alteram ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc habet᷑
ad litteram Luce.v.co. Et bec
ſint que quo ad tex.dici poſſunt.
Capio nũc gloſas cõmeoꝛatio
ne dignas. æ pꝛimo glo. ſũme quò
diuido in tres partes. Pꝛimo
ponitvtrum clerici poſſint repete
re ſua bona ⁊ tenet ꝙ ſic. Secũ/
do ponit quid in bonis eccleſie.⁊
tenet idem de madato tamen epi/
ſcopoꝛum ſed ſi ſunt pꝛelati poſ⸗
ſunt abſqʒ alio mandato. Ter/⸗
tio ponit vtruʒ clerici poſſint age
re pꝛo miſerabilibus perſonis.⁊
tenet ꝙ ſic.ſed de mandato ſuperi
2is. ſecũda ibi ſed bona eccleſie
tertia ibi iteʒ omnes clerici. In
ſuper habes etiam glo.in. d.S. ꝙ;
auteʒ in verbo perfectus que po
nit quomodo ſpoliatus debet re/
ſtitui ⁊ concludit ꝙ ſpoliatus vxo
re vel ſeruis ⁊ etiam decimis. eti
am ſi ſit laycus.⁊ etiam raptoꝛ re
ſtitui deby. Ultimo habes glo.
in dicto.c.ꝙ pꝛecipitur inverbo ĩ
peratur.que facit differentiam in
ter pꝛeceptum ⁊ mandatum vt in
ea. Ludo. boł.

xiiii.q.ii.

Kk z

E e0. pec eñ ſecu
J da queſtio huius decie
quarte cauſe pꝛincipal
In qua queritur vtrũ clerici poſ
ſint teſtificari pꝛo eccleſia ſua.
In quo dicitur ꝙ ſic tex. eſt ĩ.c
ſuper pꝛudentia ⁊ in.S.poteſt ea.
q. In qua ponitur etiam aliud
ꝙ debent pᷣſ byteri aufugerevoca
ri pꝛo teſtibus in ↄfectione inſtru
mentoꝛum negotioꝛum ſeculariuʒ
Tamen ſi interuenerint debent te
ſtificari de mandato tamen ſuperi
oꝛis text.eſt in. d.S.poteſt ⁊ in.c.
quamq; quod eſt.cm. fi.eadẽ.q.
In qua notabis aliqua relatu
digna. ⁊ pꝛio tex. in. d. S. de eo in
verſi. ↄtra ſe quiſqʒ teſtificari po
teſt. ꝓ ſevero mime. Nec in tex
habes alia.niſi in tex.in.d. S.põt
in verſ.eccleſia mater eſt omniuʒ
pauperũ. Uenio ad gloſas nũc
2⁊ capio glo.ſumme quaʒ diuido ti
bi in quattuoꝛ pꝑptes. Pꝛimo po
nit vtrum domeſtici poſſint ꝓ do/
meſticis teſtificari in cauſis crimi
nalibus ⁊ tenet ꝙ non ꝑ tex.in.c.
1.ſupꝛa.iij.q.v. Secundo exci⸗
pit duos caſus ab illa regula.
Tertio ponit ꝗd in cauſis ciui
libus ⁊ tenet idem qꝙ in criminali
bus pꝑ tex.in.c.etiam.S.iiij.q.iij.
Quarto ⁊ vltimo excipit aliqᷣſ
caſus.ſecunda ibi niſi in duobꝰ ca
ſibus.tertia ibi ſimiliter in cauſa
ciuili.qrta ibi niſi in cã eccłie ⁊c.

Lxliui.q.iii.
gnogd autem.
Hec eſt tertia qõ huiuſ
decimeqrte cauſe pꝛin/
cipalis. In qᷓ qrit᷑ vtrum exige/
re aliquid vltra ſũmas debitaʒ ſit
vſura. In quo dicitur ꝙꝙ ſic tex
eſt in.c.ſi ſeneraueris.⁊ ĩ.c.putãt
7 in.c.pleriqʒ.⁊ in.c.vſura qð eſt
c. ſi.⁊ in.S.ecce ea.q. In q no/
tabis aliqua,æ pꝛimo text.in.d.c.

putant in verſi.omnis rei auffert
ſuperabundantia vt plus non re/
cipias ꝙ non dediſti c. In q?
adde tu qð hoc habetur oꝛigina/
liter Deuteronomij.xxiij.c.⁊ eti/

am Iſaye. xxxiij. Pꝛeterea eti

am notabis tex.in.d.c.pleriqʒ in
verſi.neq; vſuras ex earum acci
pies neqʒ omnium rerum ⁊c.
In quo tu adde ꝙ hohabef ad
litteram Leuitici.xv.c.⁊ etiã Iſa
ye.xxxiij.⁊ etiõ Eʒzechieł.xxviij.
Ulteriꝰ notabis tex.in.d.ciple

riqʒ in verſ.⁊? qð velis ei nomẽ ĩ/
ponas vſura ẽ.⁊ loꝗt᷑ de eo qð ac

cedit ſoꝛti.Et hec ſint quo ad tex.
Hunc capio gloſas.⁊ pꝛio glo
ſũme q̃ põt duudi ĩ ſex ptes Pꝛi
mo foꝛmat hanc qões ⁊ eã decidit
ꝓut dixi. S. ĩ pꝛein. Secũdo exci/
pit ſex caſus ab illa ra. Tertio
ponit vtꝝ ſola ſpes reddat hoĩem
vſurariũ ⁊ tʒ ꝙ ſic ꝑ tex.ĩ.c.i.Sẽ.e.
q. Quarto aggreditur de nouo
hanc qõeʒ multũ magiſtraliter lo
quẽdo circa eã. Quito põit vtꝝ
ſit licitũ laycis ↄtrahere vł nego
tiari.⁊ tʒ ꝙ ſic ꝑ tex.ĩ.c.negotiari
.· lxxxviij.diſ. Sexto ⁊ vltimo
põit qd ĩ clericis ⁊ tʒ ꝙ nõ poſſũt
negotiari niſi in caſibꝰi ea expᷣſſis
Fa ibi ⁊ certe.ʒ a ibi ⁊ ñ ſolũ.q̃rta
ibi ad ĩtelligẽtiã hꝰ.q.va.ibi oẽs
iſti ↄtractꝰ.ſexta ibi licitũ tñ ẽ ꝛc.
Inſuꝑ notab glo.ĩ.d.c.pleriqʒ ĩ
vᷣbo pᷣcepta q poit qñ dr fieri ̊ le
gẽ ł'mẽtẽ legiſ ð re ad rẽ ł ð pſoa
ad ꝑſonã vł ð gctu ad ctũ. In/
ſupꝑ notabis glo.ibidẽ i vbo nego
tiatoribꝰq̃ põit quõ ĩ ſocietatibꝰ
oↄthẽdis ↄmittat vſa ⁊ ↄcludit q;
comttitur quando periculum non
ſpectat ad vtrumqʒ.

q S.uija. qõ. hꝰdecieqrte
cae pꝛic ipal. Qua q̃rit

vtꝝ liceat exiger̃ vpᷣas clericis v

.. quo
ſus in
quane

abhor
reyſt

de

Pec
ate
i⸗
rl

laycis ⁊ dr ꝙ nõ tex.ẽ.in.c.cleri/⸗
ci.⁊ in. c.miĩſtri in.c. canonũ in.c.
ſi gs el.i.el.ij.el.iij.⁊ in.c.nulluſ ⁊
in.c.qm̃.⁊ in.c.nec hoc.⁊ i.c.qui
cunqʒ.⁊ in.c.quid dicam ea.q.
In qua vltimo loco ponitur q;
poſſunt exigi ab illo cui iuſte no/
cere poſſumus tex.eſt in.S. poꝛro
⁊ in.c.ab illo quod eſt.c.fi.ead.q.
Ex qua modo notabis aliqua.
2 pꝛio ex tex.in dicto.c. miniſtri ĩ
verſi.miniſtri qui fenerantur a cõ
munione abſtinere æc. In quo
adde tu ꝙ hoc habetur Eʒechieliſ
xviij.c.⁊ etiam Iſaye.xxxiiji. Ul
terius notabis tex.in.d.c.cuʒ mul
ti in verſi.qui pecuniam ſuam nõ
dedit ad vſuram ⁊c. In quo ad

de tu ꝙ hoc habetur oꝛiginaliter

Deutero.xxiij.c.⁊ tranſumptiue ĩ
pſalmo.xiiij.incipiente Domine

quis habitabit ?c. Ulterius no

tabis etiam tex.in.c.ſi quis vſurã
in verſ.ſi quis vſuraʒ accipit rapi
naʒ facit.⁊ vita non viuit. Ul/
terius notabis tex.in.c.quid dicã
in verſ.ſi fideli homini totus mun

dus diuitiarum eſt obolus.infide/

li autem nec obolus ⁊c. In quo

adde tu qð hoc ad litteram habe/

tur Eccleſiaſtici.v.c. Et hec ſint
quo ad tex. Nunc capio gloſas
cõmemoꝛatione dignas.Et pꝛimo
glo. ſũme.que poteſt diuidi ĩ tres
partes. Pꝛimo decidit hanc q/
ſtiones pꝛout dixi in pꝛincipio di
cens idem eſſe in indeo. Secũ
do excipit aliqͥs caſus a dicta re/
gula. ſecunda ibi videtur tamen.
Inſuper notabis glo. in dicto
c.quoniam que ponit aliquos ca/
ſus in quibus poſſunt peti vſure.ſ
quando petuntur loco intereſſe ⁊c
Et glo.in dicto.c.ſi.q̃ dicit ꝙ
ab hoſtibus licite poſſumus ſume
re vſuras.

Deciaquarta.q.v

uodvero. Pec
eſt quinta queſtio huiꝰ
decimequarte cauſe pꝛĩ
cipalis. In qua queritur vtrum
elemoſyne poſſint fieri de vſuris
vel de quolibet alio male acquiſi/
to. In quo arguendo ad partes
hinc inde. finaliter dicitur ꝙ non
tex.eſt in.c.nolite ⁊ in.c.imolans
⁊ in.c.foꝛte ⁊ in.c.ſi quod.⁊ in.c.
elemoſina.⁊ in.c.multi.⁊ in.c.ne/
que.⁊ in.c.deniqʒ.⁊ in.c.ſcriptuʒ
eſt.⁊ in.c.dixit dominꝰ.⁊ in. .hiſ
auctoꝛitatibus.⁊ in.S.ſed hoc mł
tipliciter ea.q. Ex qᷓ babes mo
do colligere aliqua. Et pꝛimo ex
tex.in.d.c.imolans in verſ.ex ini
quo oblatio eſt maculata zc. In
quo adde ꝙ hoc habetur ad litte/
ram Eccleſaſtici.xxxiiijꝰ.c. Et
concoꝛdat etiam tex. ſupꝛa.i.q.i.
in.c.ſic populus. Demum nota
bis tex.in.d.c.ſi quid in verſ.deuiſ
coꝛ interrogat non manum ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
ad litteraʒ Mathei.vij. c. Et ẽt
concoꝛdat tex.in.c.p. infra.xv.q
vi. Ulterius notabis tex.in dic
to.c.deniqʒ in verſiculo ſacerdo/
tis eſt nulli nocere pꝛodeſſe velle
omnibus poſſe autem ſolius dei ẽ
⁊c. Inſuper notabis tex. in dic
to.c.ſcriptum in verſiculo reſpe/
xit deus ad Abel ⁊ ad munera eiꝰ
ad Chaym autẽ ad munera eius
non reſpexit c. In quo tu ad/
de ꝙ hec verba ad litteram habẽ/
tur Iſaye.lxi.capitꝰ*. Ulterius
notabis eundem text.in verſiculo
longe eſt dominꝰ ab impijs. ⁊ oꝛa
tionẽ iuſtoꝛum exaudiet c. In
quo tu adde ꝙ hoe habetur ad lit
teram Pꝛouerbioꝛum.xv.capitꝰ.
Succeſſiue notabis text.in.S.
econtra in verſiculo ſilij iſrael exi
turi de epypto a vicinis ſuis acce
perunt mutuo vaſa aurea.⁊ argẽ/
tea. Ex quibus poſtea edificaue/
runt tabernaculum dommin⸗ ⁊c.

In quo adde tu ꝙ boc habet
oꝛiginaliter Exodi.iij.⁊.xij. capꝰ.
Ulterius notabis tex.in.c.pe/
nale in verſiculo furti nomine in/
telligitur omnis illicita vſurpatio
rei aliene non enim rapinam per/
miſft qui ſurtum pꝛohibuit ⁊c.
Ulterius notabis tex.in dicto.
S.ſed hoc ĩ verſiculo facite vobis
gqmicos de mãmona iniꝗqtatis ⁊c.
In quo tu adde ꝙ hoc habetur
ad litteram Luce. xvi. capitꝰ.
Ulitimo notabis tex. in. c.nõ ſa
ne vbi pꝛohibetur quis vendere
ludicium ⁊ teſtimonium. ⁊ conclu
ditur omnia reddenda foꝛe potiuſ
q; donanda. Exemplo ʒachei pu/
blicani de quo habes oꝛiginaliter
Luce.xvuij.capitꝰ. Et etiam ↄ
coꝛdat tex.in.c.cum deuotiſſimaʒ
ſupꝛa.xij.q.ij. Ex quibus omni
bus habes nunc ea que circa text.
dici poſſunt. Capio nunc gloſaſ
Et pꝛimo capio glo.ſumme.que
poteſt diuidi in tres partes. Pꝛi
mo ponit vtrum poſſint fieri ele/
moſine de meretricio de vſura de
alea vel ſimonia ⁊ reſert vnã opi/
monem circa hoc. Secundo re
fert aliam quam videtur appꝛoba
re.ſ.ꝙ aut eſt tranſlatum domini
um illius rei illicite queſite. ⁊ po/
teſt ſieri elemoſina alias auteʒ nõ
Tertio ⁊ vltimo ponit vtrum
poſſit fieri elemoſina ðᷣ rebus ſur
tiuis vel per violentiam ablatis.
⁊ concludit ꝙ non. ⁊ plus etiaʒ ꝙ;
nec de pecunia ex dictis rebus ha
bita caſu quo vendantur. ſecunda
abi alij dicunt.tertia ibi ſed de illiſ
que ſunt extoꝛta ꝛc. Inſupꝑ no/
tabis glo.in.d.c.ſi quid in verbo
inueniſti que ponit multum magi/
ſtraliter de theſauro inuẽto cui ac
quiratur diſtinguens pꝛout in ea.
AInſuper notabis glo.in.d. c.fi.
inverbo medico que dicit ꝙ medi
ci nõ ſunt maioꝛisvaloꝛis q; obſti
trices. Et glo.ibidem in verbo
repetere que dicit ꝙ omne datum

iudici pꝛo iudicãdo ſiue iuſte ſiue
iniuſte poteſt repeti dĩmodo non
detur animo coꝛrumpendi. quia

tunc ſecus. Lodouicus bologni

nus. Ul. J. D.
xiiii.q. vi.
Mod vero.
PHec eſt ſexta ⁊ vltima

queſtio huius decime/
quarte cauſe pꝛincipalis. In qꝰ

queritur vtrum vſurarij pofſunt

agere penitentiam niſi reſtituant
qð male acceperunt. In quo di
citur ꝙ non tex. eſt in. c.ſi res alie
na e.q. In qua ſubditur ẽt ꝙ ſi
quis conſecraſſet rem alienam te/
netur reſtituere eius eſtimationẽ.
Tex. eſt in.S.ſi vero.⁊ in.c.ↄperꝛi
mus eadem queſtione. In qua
vltimo loco dicitur aliud ꝙ ſurtuʒ
magis conſideratur in effectu fu/
rantis q; in quantitate rei.tex. eſt
in. S.furtum.⁊ in.c.ſurtũ quod eſt
c. fi. eadeʒ queſtione. Ex qua
quo ad tex.alia non habes notatu
digna. Et etiaʒ gloſe non mul/
tum habent. maxime glo. ſumme
que nihil aliud facit niſ ꝙ decidit
hanc queſtionem pꝛout ſupꝛa dixi
in pꝛincipio dicens ꝙ bene debent
admitti ad penitentiam ſed non ↄ
ſequuntur fructum penitentie.
Ullterius habes glo.in.c.ſi res
que ponit vtruʒ res pꝛeſcripta ali
ena debet reſtitui quando conſci/
entia remoꝛdet.Et dic ꝙ ſic quan/
do habet ex cauſa lucratiua.ſecus
ſi ex cauſa oneroſa. Ultimo no
tabis glo.ibideʒ in verbo interce/
dere que dicit ꝙ clericꝰ poteſt ad/
mitti ad defenſonem alicuius in
foꝛo ſeculari in cauſa ſanguinis.
Et ex his habes expeditionem
hunus decimequarte cauſe vnacuʒ
ſex queſtionibus in ea ſoꝛmatis.
cum his que notari meruerunt q;

ꝰoègꝛ –☛ — — — — —

— — —— — —

ſe

in
bin

it

ad tex. gloſas 2 cũ additionibus

2⁊ ſuppletionibꝰ neceſſarijs ⁊ opoꝛ

tunis. Ludouicus bologninus
J. U. D.

Deciaquĩta cauſa
hema decie

t quinte cauſe pꝛincipa/
lis.Ex quo eliciũt᷑ octo
queſtiones. Sacerdos quidam
in crimine carnis lapſus eſſe per/

bibetur antequã ſacerdotalem be

nedictõʒ ſequeretur. Poſtqua⸗ʒ
vero ſacerdotiũ adeptus eſt in fu
roꝛem verſus quendam interfecit
PBecupata vero ſanitate apud epi
ſcopum accuſatur ab ea cum qua
lapſus eſſe dicit᷑. Epiſcopus au/
tem die dominico cauſam exami/
nat. Sacerdos inſiciat crimẽ ſi/
bi illatuʒ quoꝛundam clericoꝛuʒ ſi
bi patrocinia querit.illi vero non
ſine pꝛecio ſibi procinatur. Tan
dem epiſcopus queſtionibus con/
feſſionem extoꝛquet.demuʒ ſolus
⁊2 abſq; ſynodali audientia illum
ſententia ferit. Ex quo thema/
te de octo dubitari cõtingit vt ex
infra dicendis gradatim appare/
bit. Lodouicus bologninus.

xv.q.i.
nod autem.

q Hec eſt pꝛima queſtio
. huius decimequite cau
ſe pꝛincipalis. Qua queritur vtꝝ
ea que fiunt mẽte alienata ſint im
putanda. In quo dicitur ꝙ nõ.
tex. eſt in.S. ex voluntate. ⁊ in.c.
merito.⁊ in.l.illud. ⁊ in.S.vt ita/
qʒ.⁊ in.c.aliquos.⁊ in.c.illa.⁊ in
c.ſane.⁊ in.c.ſi concupiſcentia: ⁊
in.c.inebꝛiauerunt ea.qõe. In

qua dicitur etiaʒ ꝙ miniſtri iuſti/

cie non tenẽtur de homicidio.tex.
eſt in.c.nec his.⁊ in.S.cum itaqʒ.
ea.q. In qua ſubditur aliud ꝙ
animalia quãdoqʒ iterſiciunt nõ
ꝓpter cõſcientiaʒ peccati.ſʒ quia
refricãt memoꝛiaʒ facti.tex.eſt in
S.ſacre.⁊ in.c.mulier ea.qõe.
Ex qua habes colligere aliqua
Et pꝛimo ex.d.S.ex voluntate in
verſi.ſi quis ignoꝛat ignoꝛabitur.
⁊zc. In quo adde tu ꝙ hoc ha/
betur ad litteram per Pauluʒ pꝛi
ma ad Coꝛinthios.xiiijꝰ.capꝰ. Et
notatur in. S. notandnm.S.pꝛima
q.itija. Inſupꝑ notabis eundem

tex.in verſi. extra ſinagogas faci/

ent vos ⁊c. ⁊ loquitur de ignoꝛan
tibus. In quo adde ꝙ hoc habe
tur ad litteram Johannis. viiij.
2. xvi.c. Pꝛeterea notabis eun
dem tex.in verſi. teſtimoniuʒ illis
perhibeo. quia contra celũ dei ha
bent ſed non ſecunduʒ ſcientiã ⁊c.
In quo adde quod hoc habe/
tur oꝛiginaliter per Paulũ ad Ro
manos.viij.?æ decimo capitulo.
Pꝛeterea notabis eundem te/
xtum in verſiculo. Infelix ego ho
mo quis me liberabit de coꝛpoꝛe
moꝛtis ꝛcetera. In quo tu ad/
de ꝙ hoc habef᷑ ad lraʒ pꝑ Paulũ
ad Romanos.vijꝰ.capitulo. Et
concoꝛdat etiam text. in.c.ſi Pau
lus infra.xxxij.queſtione quinta.
Ulteriꝰ notabis eũdẽ tex.in vᷣ
ſi.vſqʒ adeo peccatũ volũtarium
maluʒ eſtvt niſi ſit volũtariũ nullo
modo ſit peccatum. Ultimo no
tabis eundem texm. in finalibus
verbis in verſiculo peccatum eſt
voluntas retinendi vel conſequen
di quod iuſtitia vetat. Pꝛete/
rea notabis texti. in dicto capiiꝰ
merito in verſiculo omnes quip/
pe homines qui ſcientes faciunt
quod non licet vellent licere vſqʒ
adeo ipſum peccare nemo appe/
tit. ſed ꝓpter illud qð ex eo ↄſeꝗt
Demuʒ notabis text.in dicta.l

illud in verſiculo iniuria ex affe/
ctu mentis conſſtit. Pꝛeterea
notabis textuʒ in. S. ſed obijcitur
in verſicu. ſeptuplum vltro dabi/

tur de Chaym. De Lamech vero

ſeptuagies ſepties ꝛc. In quo
tu adde quod hoc habetur oꝛigi/
naliter Geneſis.iiijꝰ.capitulo cir
ca finem. Pꝛeterea notabis te/
xtum in.S. ex eo autem in verſic.
Nunquid enim de bobus cura eſt
deo ⁊ cetera. In quo adde tu ꝙ;
hoc habetur ad literam per Pau
lum pꝛima ad Coꝛinthi.ixꝰ.capło
Pꝛeterea notabis eundẽ textũ
lbideʒ ſtati in verſ.hoĩes vero ra
tionabiles facti ſunt vt de ſe ⁊ de
omnibꝰ rebus quas in vſuʒ pᷣſen/
tis vite acceperũt ratõʒ deo red/
dituri ſunt.⁊ pꝛo ſuoꝛũ actuũ qua
litate recipiẽt aut penã aut gloꝛiã
Et concoꝛdat tex.in.c.tempus.Sõ.
xiij.q.ij. Ulterius notabis tex.
in.d.c.mulier in verſi.mulier que
acceſſerit ad omẽ pecꝰ ⁊ vult aſcẽ
di ab eo interſicies mulierẽ ⁊ pe/
cus moꝛte moꝛiaf ?c. In qᷣ ad/
de ꝙ hoc habet᷑ oꝛiginaliter Leui
ttci.xx.c. Ulterius notabis tex
in.d.c.aliquos in verſi.quõ reus
conſtituit᷑ qui neſcit quod fecerit.
Inſuper notabis tex.in.d.c.il/
la in verſi.ſi quis ꝑ impꝛudẽtiã in
tulerit necẽ accipit ĩpunitatis ſpẽ
⁊ refugij facultatẽ vt poſſit euade
re ⁊c. In quo adde tu ꝙ hoc ha
bet oꝛigialiter Deutero.xiiijꝰ.c.⁊
Nũüeri.c.penul.⁊ vlti.c. Poſt/
moduʒs notabis tex.ibideʒ in fi.in
verſ.mala enĩ nõ ſunt que nec cri
mie mentẽ implicãt nec ↄſciẽtiaʒ
ligãt vnde paupꝑtatẽ ignobilitatẽ
egritudinẽ v moꝛtẽ nemo ſapiens

maledixerit nec in maloꝝ ſoꝛte nu

merabit. Pꝛeterea notab text.
tn.d.c.inebꝛiauerunt in verſi. filie
Loth inebꝛiauerũt ĩ nocte ⁊ ſe ne
ſcienti miſcuerũt ꝛc. In q; adde
ꝙ hoc habet᷑ oꝛigialiter Geneſis.
xix. c. Et ↄcoꝛdat tex.ĩ.c.ſexto die

3.xxxv.diſ. Demũ notabis tex
in.d.c.non eſt in verſi.voluntariũ
ſibi militẽ elegit xpᷣs voluntariũ ſi
bi ſeruũ diabolus ocionatur ⁊ c.
In quo adde ꝙ hoc habet᷑ ad
lr̃aʒ per Pauluũ ij ad Coꝛinth.ix.
c. Et ↄcoꝛdat tex.in.S.fi.j.xxiij.q

vi. Ulterius notabis tex.in. d.

c.nec his in verſi. dominꝰ dixit in
ea die in qua interſecero omnem
pꝛimogenituʒ Egipti ſanctiſicabo
mihi omne pꝛimogenitũ Iſrael.
In quo adde ꝙ boc habet᷑ Nu
meri.iijᷣ.c. Ulitimo ſignab tex.
in.ciñ quis non iratus quod eſt. c.
fi.in verſi.voluntatẽ non opus re
grit ⁊c. In quo dicas ꝙ boc ha/
bet᷑ ad lĩram Math.viꝰ.c. Et hec
ſint que quo ad lr̃aʒ notari poſſũt

Nuc capio gloſas relatu dignaz
2 pꝛimo glo.ſumme que poteſt di

uidi in quattuoꝛ partes. Pꝛimo ðᷣ
cidit hanc queſtionẽ ꝓut ſupꝛa di/
xi in pꝛin. Secũdo refert vnaʒ
diſtictõʒ circa h?ᷣ. Tercio repꝛo
bat eaz. Quarto ponit duplicẽ
infirmitatẽ videlʒ aĩe ⁊ coꝛꝑis ſeu
carnis. Dicẽs ꝙ ex pꝛima infirmi
tate inſurgũt tria que inducũt pec
catuʒ.videlʒ ira delectatio ⁊ obli/
uio. Sed ex carne duo pꝛocedunt.
in quoꝛum pꝛimo peccatur ſcilicʒ
in peccato oꝛiginali. aliud vero ẽ
febꝛis in qua non peccatur ſi pꝛo/
pter eius ſuroꝛem aliquid fiat.ſe/⸗
cunda ibi. quidam tamen diſting/
uũt. tercia ibi quam diſtinctioneʒ
non admitto. quarta ibi ad intelli
gentiam eius quod dicit. Inſu
per notabis gloſam in.S.ſed hoc.
que ponit an peccatum ſit pena.
2 vnde eſt ꝙ peccamus quottidie
dicens ꝙ eſt pena oꝛiginalis pec/
cati. Et glo.in dicto.c.merito.

in verbo nemo que dixit ſecunduʒ

Senecam. Si ſcirem deos igno⸗/
ſcentes homines autem ignoꝛatu/
ros dedignarer peccare ⁊c.o ver/
bum non Senece. ſed appoſtilis
dignũ ⁊ cõueniẽs ⁊ bñ obſeruaãdũ

—. — — —— C .---.————

—. —

.☚ ͤ— — — — ————

– =- =

ſu

ie
/
.
0/
tu/
er/
lis
di

ððõ

t glo.ibideʒ in verbo neſcien
teʒ que põit quõ capif neſcire.⁊=
qñ puniat ⁊ qñ non. Et glo.in
d.c.illa in verbo legis que cõmẽo
rat tres ciuit ates ad ꝗs quis fugi
ens poſt homicidiũ erat tutus a
ſanguineis occiſi zc. In quo ad
de tu ꝙ hoc habet᷑ oꝛiginałr in.c.
penł.⁊ vlt. Nuũeri.⁊ etiã ĩ.c.xviiij
Deutro. Et ex his habes ea que
ĩ hac qõe pꝛima merito notari po
tuerũt quo ad tex.⁊ gloſas vnacũ
additõibus ⁊ ſuppletõibus neceſ⸗/
ſarijs ad p̃dicta oĩia ex veteri no/
uoqʒ teſtamẽto ⁊ ſacratiſſimoꝛuʒ
euãgeliſtarũ codicibus.alijſqʒ ſa/
cris ſcripturis pꝛout ex ſupꝛadcis
apparet.Lodo.bol.v.i.d.
xv.q.ſecũda
Ro impẽſis
Hec eſt ſecũda queſtio
bpoe?. xv. cauſe pꝛic ipalis
qua q̃ritur vtrũ liceat clericis exi
gere munera pꝛo impẽſis procini
18. In quo dicit ꝙ& ſic a ſponte
dantibus. ſʒ nõ ab inuitis.tex.ẽ in
c.obſeruãduʒ qð eſt.c.vmcũ ea.q
In qua nõ habes alia quo ad tex
vel gloſas excepta glo.ſũme q̃ no
tabił eſt.Et põt diuidi in ſepteʒ ꝑ
tes. Pꝛio foꝛmat hãc qõeʒ ſim/
płr. Scðo põit vtrũ cłicꝰ poſ
ſit allegare in cauſis ciuilibꝰ coꝛã
ludice ſclari In q tʒ ꝙ nõ p tex.
in. c.aliquãtos.S.la. diſ. Lercio
ponit aliquos caſus in ꝗbus põt
aduocare in ciuilibus. Quarto
põit qd ð ep̃is ⁊ alijs ſacerdotibꝰ
an poſſint allegare.⁊ tʒ ꝙ nõ. per
tex.i.c.ꝓlatũ.S.lxxxvi.diſ. Quĩ
to põit vtꝝ clerici poſſint aduoca
re coꝛã iudice eccłiaſtico ? reciꝑe
ſalariũ. ⁊ tʒ ꝙ ſic in vtroqʒ. Se
xto põit an religioſi vel monachi
poſſint aduocare. ⁊ tʒ ꝙ nõ niſi ꝓ
ſua eccia ⁊ de pᷣcepto dñi abbatis
ꝑ tex.in.c.monacis.õ.e.q.i. Se

—1

ptioꝛ vltio poĩt vnã coꝛrectõʒ cir

ca illud qð ſupꝛa dictũ eſt de ſacer

dotibus.ſᷣa ibi pꝛio ergo ſciaſ.ter
cia ibi itẽ in ciuili.quarta ibi.epᷣi

autez. gnta ibi ſʒ clerici. ſexta ibi
religioſi zc. ſeptia ⁊ vltia ibi qð

Dicit ð ſacerdote ⁊c.Et hic nõ ſuũt
alia notatu digna.tene mẽti hanc

glo. qꝛ ẽ multuũ magr̃a in ſua mate

ria ⁊ de pane lucrando.
Erxrcio loco.
t Hec eſt tercia qſtio hꝰ
xv. cauſe pꝛicipalis qua
querit᷑ vtrũ ſacerdos ſit ↄ demnã/
dus ex cõſfeſſione mulieris. In
quo arguẽdo ad ꝑtes hincinde tã/
deʒ dr ꝙ nõ.tex.eſt in.l.de crimĩie
7 in.l.ex eo.⁊ in.l.non ẽ ꝑmiſſuʒ.
7 in.l.certis.⁊ in.l.vxoꝛ ea.q. In
qua ſubdit ꝙ fallit in crie leſe ma
teſtatis ⁊æ ſimõie ⁊ alioꝝ publicoꝝ
iudicioꝝ.tex.ẽ i.S.ꝓhibẽtur.⁊ ĩ.e
ſane ea.q. In qua ſubdit᷑ ꝙ cõſciꝰ
crimĩs nõ põt admitti. tex.ẽ in.S.
qꝛ ergo ꝗ eſt. S.fi.ea.q. In qua di
cit᷑ ꝙ ꝓpter hac cãʒ młier in caſu
iſto non potuit admitti in hac nr̃a
qõne. Ex qua mõ hẽs colligere
aliq̃ relatu diga.⁊ p ex text.in.S.

his ita rñdet᷑.in vᷣſ.hodie ꝓ pctõ

qð młier indixit ab apło ei indi/
cit᷑ verecũdari ?c In quo adde
ꝙ hoc hr oꝛigialłlr ꝑ Paul.pꝛia ad
Coꝛith.xi.cað. Secũdo notabis
tex.in.d.c.ſane in fi.in vᷣſi.q̊s par
facinus coin ꝗqnat ⁊ equat vtroſqʒ
ſiłiſ pena comitet ?c Nec ĩ tex.
hẽſalia niſi notare ẽt leges ſupꝛa
dictas hic canoniʒatas. Lapio
nũc gloſas rlatu dignas. Et pꝛio
glo. ſũme que põt diuidi in duas
partes. pꝛio decidit hãc qõeʒ pꝛo
ut ſupꝛa dixi in pꝛincipio adducẽs
aliquas rões ꝓ ↄfirmatõe eiuſdẽ.
Secũdo excipit duos caſus ab
iſta reg ła.Fᷣa ibi.admittit᷑ mulier
⁊c. Inſuꝑ habes glo. in. d.l.ex
eo in verho teſtimoniũ qu e poit

quõ ⁊ quãdo mulier põt teſtiſica⸗
ri de iure ciuili ?⁊ canonico tam in
cõtractibꝰ q;ᷓ in iudicijs ⁊ vltimis
voluntatibus. Ulterius habes
glo.magiſtrã in.d.l.certis in ver/
bo pupillus que ponit quõ minoꝛ
poſſit eſſe in iudicio ⁊ in quibꝰ ca
ſibus.⁊ quid in cauſis ſpualibus.
Ultimo habes glo.multuʒ ſin⸗
gularẽ in.d.c.ſane in verbo ad in
ſtar que ponit differẽtiaʒ inter cri
men leſe maieſtatis ⁊ crimẽ ſimo
nie.que omnia tene menti. Ex
quibus omibus habes nunc expe
ditõeʒ huius terie qõis decĩequi
te cauſe pꝛincipalis cũ ſuis addi/
tõibus pꝛonũc neceſſarijs ⁊ opoꝛ/
tunis. Lodouicus bologninus.
XV. q.uu.
Aod vero.
PHec eſt quarta queſtio
huius decimequite cau
e pꝛincipalis. qua quetit᷑ vtꝝ die
domimico liceat ep̃ᷣisvel pᷣſ biteriſ
ventilare cauſaʒ aliquaʒ. In quo
dicit᷑ ꝙ non text.eſt in. c.nullus el
pꝛio ⁊ el ſo.⁊ in.c.placita ea.qõe
In qua quo ad text.alia nõ habes
ↄmemoꝛatõe digna. Nunc ca/
pio gloſaſ.⁊ pꝛio glo.ſũme quã di
uido tibi in quinq; partes. Pꝛio
decidit hãc queſtionẽ pꝛout ſupꝛa
dixi in pꝛinc. Secundo excipit
octo caſus ab iſta rla. Tercio po
nit vtruʒ libellus poſſit dari die ſe
riata.Et tʒ ꝙ ſic ꝑ tex.ĩ.l.miles.S
lx.ff.de adulter. Quarto limi/
tat vnuʒ caſuʒ ex illis octo ſupius
exceptis. Quinto ⁊ vltio addit
duos alios caſus ad ſupꝛa excep/
tos in ꝗbus die feriata ꝓcedi põt
ſᷣa ibi niſi tantũ.tercia ibi libelluſ

autẽ.quarta ibi quod tñ dixi. qui

ta ibi.item ſatis ꝛc. Ultio tene
mẽti glo. in.d.c.placita in verbo
eccleſiã que ponit quãdo ↄmittit
cauſa decidenda infra certuʒ tem/
pus ⁊ interiʒ incidant dies feriati

an expiret cõmiſſio.⁊ tenet ꝙ ſic.
tñ ſalua eſt lis coꝛaʒ alio.Et ibidẽ
glo.ponit an valeat citatio ꝓ die
feriata.⁊ tenet ꝙ ſic quo ad com/
parẽduʒ tantũ non quo ad reſpon
dẽduʒ. Alia vero hic nõ ſunt ĩ te
xtu vel in gloſis que notatu digna
ſint. Lodo.bolog.

deciaquĩta qõe. v.
urgationem

Pec eſt quinta queſtio
huius deciequinte cau/
ſe pꝛĩcipalis qua qᷓri᷑ vtrũ purga
tio accuſato ſit deferẽda. In quo
dicit᷑ ꝙ nõ.tex.ẽ in.c.de crimie.⁊
in.c.pᷣſ biter qð eſt.c.ſi.ea.q. Jn
qua pauca notatu digna ſunt exce
pto vno tex.in.d.c.ð crimie in fi.
in verſ.Chaim maledictꝰ qui pr̃iſ
verẽda deriſit c. In quo dicas
tu ꝙ hoc habet oꝛiginalr Beneſ.
ix.c.⁊ ↄcoꝛdat ẽt tex.in.c.fiũt.ija.
q.vij.S.e. Nec alia ſũt hic maxie
in glo.ſũme que nihil alið facit ni
ſi ꝙ decidit hac qõeʒ ꝓut.S.dixi ĩ
pꝛin.limitãdo tũ niſi iã laboꝛaret
infamia. qꝛ tunc purgatio accuſa,
to non eſt denegaãda ⁊ plus nõ di/
cit ⁊ tu ẽt plura hic non dicas.

xv.q.vi.
Mod vero.

Pec ẽ ſexta qõ huiꝰ.xv
cauſe pꝛicipał.qua qri/
trr vtꝝ ↄfſeſſio.ſit extoꝛqueda cru
ciatibꝰ vł toꝛmtis. In qᷓ dĩ ꝙ ñ
regulat᷑ tex.eſt i.c.ſi ſacerdotibꝰ
⁊ i.c.auctoꝛitatẽ ⁊ ĩ.c.alius ⁊ ĩ.c.
nos ſcõꝝ ⁊ in.c.luratos qð ẽ.c.fi.
ea.q. In ꝗbꝰ vltis iuribꝰ habes
q̃tr iuramẽta illicita relaxat᷑ ?⁊ ma
xĩe ĩ tex.ĩ.d.c.auctoꝛitatẽ ĩ vᷣſ.diſ
ſolue obligatõeſ ip ietatis. In qᷣ;

ado ꝙ bohr̃ oꝛigialłr iſaie.lvii. c.
Ultimo notabis tex.in.d.c.iu.,-

ratos in verſi.opoꝛtet pꝛius ſerui

re deo q; hominibꝰ zc. que verba

S—☛ ☛ — –—

—

il

4

.

c.
/
run

-- f

coꝛdat tex.in.c.ſi dominꝰ.xi.q.iij
Alia vero nõ hẽs hic quo ad tex.
ANunc capio gloſas relatu dig
naſ.⁊ pꝛimo glo.ſũme quã diuido

tibi in duas ptes. Pꝛimo querit

an ſit licitũ extoꝛquere cõſfeſſionẽ
toꝛmẽtis ab aduerſario.⁊ tenet ꝙ;
nõ ꝑ tex.in.d.c.ſi ſacerdotibꝰ.⁊.c
auctoꝛitate,zʒ Secũdo põit vtꝝ
iudex ipſe poſſit hoc facere. In qͥ

diſtiguit. ꝙ aut loquitur in teſtibꝰ

toꝛquẽdis.aut inactoꝛe aut in reo
ſiue ſimꝰ in crimĩalibus ſiue in ci/

uilibus.⁊ in teſtibus pꝛimo cõclu/

dit ꝙ ſic ſi eſt ſeruꝰ. vel ſi eſt liber
2 eſt infamis.alias aũt nõ põt toꝛ
queri per tex.in.S.nos igit᷑ in au
t en.de teſtibꝰ. Si vero loquimur
in actoꝛe ⁊ nunq; in ciuilibus toꝛqᷓ
ri poteſt. ſed in crimialibus aliqñ
ſic videlʒ in atrocibus. Sivero lo

quimur in reo cõuento põt in cri⸗

miĩalibus toꝛqueri ⁊ etiã in ciuili/
bus ſi eſt vilis ꝑſona.vel ſi ẽ ſuſpe
cta alias non. pᷣa ibi ſʒ a iudice.
quã glo.tene menti.qꝛ magiſtra ẽ
in ſui materia.⁊ vide ea q̃ notanf
in.c.illi.S.v.q.v. PHabes inſuꝑ
glo.multũ not.in.d.c.auctoꝛitatẽ
in verbo abſoluimꝰ que põit vtꝝ

iuramẽtuʒ per vim extoꝛtuʒ obli/

get. Et cõcludit ꝙ non ſi fui talis
metus qui cadat in virũ cõſtantẽ.
alias ſic. Et ponit etiã eadẽ glo.
vtruʒ papa poſſit abſoluere a tali
luramento. Et tenʒ ꝙ ſic ĩ coactis
ſed nõ in voluntarijs.dicẽs ꝙ pa/
pa nõ põt diſpenſare ↄtra euãge/
liuʒ ſed bene in apoſtolũ. Ulti/
mo notabis glo.i.d.c.nos ſancto/
ruʒ ĩ verbo ↄſtricti que magiſtra
eſt in hoc vtruʒ ſi pꝛomiſi ſolnere
alicui ſub certa pena.⁊ ille interiʒ
excoĩcatur poſſim ei ſoluere. Et
cõcludit ꝙ non quod ꝑpetuo tene
menti.⁊ hic nõ ſunt alia que meri
to notari poſſint. Lodo. bol.

habẽtur ad lraʒ Actuũ.v.c. Et cõ

bſque. pec ent
a ſeptima queſtio huius
xv.cauſe pꝛincipał.qua
queritur vtruʒ epᷣus poſſit cõdem
nare ſacerdoteʒ abſqʒ ſinodali au
dientia. In quo dicit᷑ ꝙ non. tex.
eſt in.c.ſexta.⁊ in.c.ſi quid.⁊ in.
ſi quis.⁊ in.c.ſelix ep̃us. ⁊ in.c.ſe
auteʒ. ⁊ in.c.epᷣus el pꝛimo ⁊ el ſe
cũdo.quod eſt.c.fi.ea.q. In q̃ᷓ
notabis aliqua ⁊ pꝛimo tex.in.d.
c.ſexta in verñũ.epiſcopꝰ enĩ ſacer
dotibus ac miniſtris ſolus honoꝛẽ
dare poteſt ſolus autẽ aufferre nõ
poteſt.nec ĩ textu ſunt alia. Ca/
pio nũc gloſas.⁊ pᷣ gloſaʒ ſumme
quã diuido tibi in quattuoꝛ ꝑtes.
Pꝛimo ponit circa hanc qoem
quid iuris quado agitur crimiĩiali/
ter contra clericũ ad deponenduʒ
euz. Et tenet ꝙ eſt neceſſaria pᷣſen
tia epᷣoꝝ.ꝑ tex.in.d.c.felix. Se⸗/
cũdo ponit quid iuris quado agit
contra clericũ ad depoſitiones be
neſicj. In quo tenet ꝙ ſolꝰ epi
ſcopus poteſt cũ ſuis clericis.per
tex.in.c.at ſi clerici de indi. Ter
cio ponit quid iuris quãdo aguur
contra clericũ de crimie in modũ
exceptõis. In quo ideʒ concludit
qð i caſu ꝓxie pᷣcedenti. Quar
to ⁊ vltimo ponit cõcluſionẽ circa
pᷣdicta ꝙ accuſatoꝛ in crimibꝰ ſu/
pꝛadictis punit᷑ ĩ caſibus ſupꝛadi/
ctis quaãdo calumniatus eſt ꝑ text.
in.c.ſupꝑ hiſ extra ð accuſat.ſᷣa ibi
ſin autẽ agit᷑.tercia ibi.itẽ ſi agit.
qrta ibi tũ quõcunqʒ ⁊c. Nec alia
ſũt hic qᷓ merito notari poſſint.

v.q.viii.
Evltia vero

Pec ẽ octaua ⁊ ⁊æltima
queſtio huius.xv.cauſe
pꝛĩcipalis.qua querit᷑ vtꝝ ſponte
cõfeſſus aut ab alijs conuictus ꝙ;
ante oꝛd inationes peccaueru poſ
ſit exeꝗ officiuʒ ſuſcepti oꝛdinis.

In quo dicitur ꝙ nõ ſi fuit vn/
ctus.tex.eſt in.c.qui admiſerit.⁊
in.c. hi qui.⁊ in. c.cuʒ multe. ⁊ ĩ.c
ſi quis ea.q. In qua vltimo loco
dicitur ꝙ ſi talis ab eccłia tollera
tur poteſt licite quiſ ab eo ſumere
ſacramẽta. tex.ẽ in.c.ſciſcitatibus
quod c.c.ſfi.ea.qõe. In qua no
tabis bene tex. in.d.c. hi qui in vᷣ
fi. Si iterato velut canes advomi
tuʒ reuerſi fuerint ?c. In quo ad
de ꝙ hoc habetur ad lr̃aʒ fᷣa Pe⸗
tri ⁊. . Pꝛeterea notabis tex.
in.d.c.fi.in verſi.pꝛiuſquã audie/
ris ne iudicaueris quẽquaʒ. In
quo adde ꝙ hoc habet᷑ oꝛiginali/
ter Eccleſiaſti.xi.c.Et ↄcoꝛdat tex
in.c.eoꝛuʒ.xi.q.iij. UVltimo no
tabis eundeʒ tex. in fi. in verſi.nõ
ſtatim qui accuſatur reus eſt. ſʒ ꝗ
cõuincitur criminoſus eſt zc. Et
hec ſunt que in textu merito nota
ri potuere. Capio nunc gloſas
relatu dignas. ⁊ pꝛimo glo.ſũme
quaʒ diuido tibi in quattuoꝛ ꝑtes
Pꝛimo foꝛmat hanc queſtionem.
Secũdo eam decidit diſtinguẽ
do młtũ magraliter. Tercio po
nit que crimina inducãt depoſitõʒ
Et enumerat tria effectualiter.pꝛi
mo vbi quis ſecit tumultũ in po/
pulo. Secundo quando cantauit
duas miſſas. Tercio quãdo non
venit ad ſynodux;. Quarto ⁊ vl
tio refert gl.opiniõs aliquoꝝ vo/
lentiuz ꝙ omne crimen induceret
depoſitionẽ niſi ſpẽaliter expꝛime
retur a canone.quã opinionẽ glo.
omnino repꝛobat.ſᷣa ibi diſtiguaſ
ergo. tercia ibi ſi queras. quarta
ibi tradũt autẽ ꝗqdaʒ zc. Inſuꝑ
notabis glo.in.d.c.hi qui in glo.
fi.in verbo in poteſtate in ſi. que
dixit ꝙ habens a papa poteſtateʒ
diſpẽſandi poteſt etia reſtituer fa
mam. Ultimo nota glo.in.d.c.
