c.ſi ꝙ in verſi.ab oĩbʒ illicitis coꝛ
2 linguã ⁊ coꝛpꝰdeo auctoꝛe ↄſᷣuẽt
⁊c. Et tex.i.d.c.erubeſcant ĩ ſi.ĩ
verſi.de manifeſtis ꝗqdẽ logmur.
Secretoꝝ aut cognitoꝛ ⁊ iudex ẽ
deus æc. Cum q̊ vltio ẽt ↄcoꝛdat
tex.ĩ c.deꝰꝗ xxiiij.q.iij. Ulteriꝰ
notabis tex.aureu i.c.hoſpitiolũ
ea.di.ibi hoſpitiolũ tuũ aũt raro
aut nũq; mulieꝝ tagant pedes vł
tergant qꝛ ñ pᷣt coꝛde toto habitar
cuʒ dᷣo ꝗ feiaꝝ acceſſibs copulat.
feia ↄſciaʒ ſecũ piter habitantis
exurit.nuũq; ð mulien foꝛmis diſ/⸗

putes feie nom tuu neſciãt feiam

quã bnvideris ↄuerſantẽ mẽte di
lige nõ coꝛꝑali freãntia.ſiĩ bonum
ẽ mulierẽ ñ tangere malũ ẽ ge tã
gere ⁊c.quẽ tex.ppetuo notabis⁊
maxæ tu ſacerdos.⁊ hec ſint q̃ dici
poſſunt qoad tex. Nuc venio ad
gloſas ⁊ p hẽs glo.pꝛiaʒ ĩ verbo ſ
uanda ꝗᷓ põitvtꝝ qly oꝛdo ſit ſacer
⁊ ↄcludit ꝙ ſic. Sʒ qttuoꝛ pᷣcipue
dicũt᷑ ſacroſanctivt ibi ꝑ eã. Ul/
teriꝰ notabis glo.ĩ.d.c.pᷣter inver
bo ꝓbhibeatis q voluit ꝙlaycꝰ põt
ſuſpẽdere ⁊ excõicare clericos de
mandato tñ ſoliꝰpape ꝗ hʒ pleitu

dinẽ ptãtis. Sec?aut ð mandato

alioꝝ. Inſup gotabis glo. i. J. c.
eos i vbo ſᷣuituti que dixit ꝙ feia
ſacerdotis dr eſſe de eiꝰ familia ?
ẽt ð ſoꝛo eccł ie. Ulterius nota⸗
bis aliã glo.in.c.ſeriati in vᷣbo pꝰ
moꝛteʒ que dixit ꝙ clericatus eſt
dignioꝛ q; monacatus.
Diſtinctio.xxxiii.
Pec ẽ.xxxiij
CCe. xi qr qua enu
e merant qplura ꝓpter qᷓ
particulariter pꝛohibe
tur ꝗs effici ſacerdos.nam biga⸗
mus po ꝓhibet᷑ tex.ẽ in. c.ſi ꝗs ⁊ ĩ
c.maritũ ea.di. Secũdo ꝓhibet
ille ꝗ meretricẽ duxit vxoꝛẽ tex.ẽ
in.c.coĩter ea.di. Itẽ ꝗ mbꝝ tru
cidatũ hʒ ł ꝗ ludit in ſcena⁊ alij ſ

miles ꝗ oẽs late hñt ĩ.d.c.cõiter
2 in.c.clerici.⁊ in.c.vſqʒ adeo. ⁊
in. c. layci.⁊ in.c.huũiſſe qð c.c.ſi.
ea. di. In qahẽs notare aliq au
ditu diga⁊z pꝰ ꝙ bigamus ꝓhibet
eſſe ſacerdos. In q̊ͥ adde tu qð
hoc ad lr̃aʒ hr ꝑ paulũ pᷣ ad Thi
mo.iij.c. Ulterius notabis text.
in.d.c.vſq; adeo ibi coꝛpoꝛe ſau/
ciatuʒ foꝛtaſis aut debilẽ nequaqᷓ;
ſancta ↄtingere lex diuina permi
ſit c. In q̊ͥ adde ꝙ ho hr foꝛma/
liter Leuitici.xxi.c. Inſuꝑ nota
bis tex.in.d.c.layci inverſi.in nul
lo eoꝝ opinio vacillet ⁊c.qð nota
2 6 pulcer mõòus loquẽdi ⁊ 3 eos
qvoluũt vt folia. Ultimo notab
tex.in.d.c.habuiſſe inverſi. in am
biguis reb abſolutũ eſſe ñ dz iu⸗
diciũ.⁊ iõ hoc tue ↄſcietie ↄmittẽ
dũ eſſe eligimus ⁊c.Et hic nõ ſunt
alia quo ad tex. vel gloſas.
Diſtinctio.xxxiiii.
omeſticarum
d hec eſt. xxxiiij. di. In ꝗ?
pꝛincipał r ꝗnqʒ tractat
Pꝛimo vtꝝ clerici ⁊ ſacerdotes
7 alij ꝓpmoti debeant euitare ⁊ fu/
gere familiaritateʒ et domeſticoꝝ
⁊ ↄiũctoꝝ ſuoꝛũ.in qꝰ dĩ ꝙ ſic ter
eſt in. c.quoꝛũdaʒ in.c.epʒʒ in.c.Oi
bo in c. audite ea.di. Scðo põit
vtꝝ poſſint tłes ꝑſoẽ ꝓmote ce ve
natoꝛes.ĩ quo dr ꝙ no.d.c. quoꝛu
dã æ. d. c. epʒ ⁊.d. c.Oib ea.diſtin.
Tertõ põoit quõ intelligatur in
iure ↄcubina. In quo vr ꝙ ea eſt
q̃ ceſſantib inſtris legalib⸗ iũcta
eſt alicui ? ↄiugali affectu tex. eſt
in. S. ↄcubĩa ⁊ in. c.ſi ꝗs ⁊ in. c.cri
ſtião ea.di. Quarto enũerat plu
res ꝗ ñ pñt ꝓmoueri ad ſacros oꝛ
dines videly bigamũ tex.ẽ i.c.ſi ꝗ
ð laycis ĩ. c. pcipimꝰi.c.coguimuſ
in. c. ſubdyaconus e.diſ. Necnõ ꝗ
nõ duxit vxoꝛeʒ virgineʒ tex. eſt in
c.curãduʒ in.c.ſi ꝗs viduã in.c.le
ctoꝛ ea.di nec ñ is cuius vxoꝛ eui
dẽter ↄmiſit adulteriietex.ẽ ir.
4

ſi cuiꝰ ⁊ in.c.ſi laici ea.diſ.necnon
ꝗ duxit vxoꝛẽ ſeruãvel ludicrã vł
meretricẽ tex.ẽ in.c.ſi ꝗs viduaʒ
el ſo.⁊ in.c.vidua ea.diſ. Qui
to ⁊ vltio põit vtꝝ clerici ſeu pᷣſ bi
teri poſſint ĩtereſſe choꝛeis ſeſtiui
tatibꝰ nuptialib ⁊ ↄuiuijs.in quo
dr ꝙ nõ.tex.ẽ in.c.pᷣſ biteri e.diſ.
In q hẽs notare aliqᷓ ↄmẽoꝛatõe
digna.⁊ pᷣ tex.in.d.c.qrundã ĩ.vᷣ.
iuuẽilibo deſiderijs occupatꝰ niła
grauitate ↄſtrigitur ⁊c.Cũ quo ẽt
ↄcoꝛdat tex.in.c.poꝛro.j.lxxxiiijꝰ
diſ. Ulteriꝰ notabis tex. ibideʒ
i n vᷣſi.vt btũs Jeroꝰ dicit venato
reʒ nũqᷓ; ſcm legimꝰ ⁊c. Cuʒ qͥ tex.
ↄcoꝛdat tex.i.c.eſau.q.lxxxvij.diſ
Pꝛeeterea ẽt notab tex.in.d.S.ↄcu
bina. vbi põit᷑ qᷓ dicat᷑ ꝓpꝛie ↄcu
bina.⁊ tex.in.S.ꝗd ergo ibi diffi/⸗
cile ↄtinẽtiaʒ ſeruat ꝗ ſe illicito ↄ
cubitu maculare non metuit ⁊c.
Inſup notabis tex. in. c ſi ꝗ vi
duã el pᷣ i vᷣſ.ĩ baptiſmate eĩ dimit
tũt᷑ pcta ñ accepte vxoꝛis ↄſoꝛtiũ
relaxaf ?c. Et tex.i.d.c.vidua ⁊
1.S. vidua vbi drĩ ꝙvidua ẽ cꝰ moꝛ
tuꝰ maritꝰ ẽ.eiecta vᷣo q̃ a marito
viuẽte ꝓicit᷑.meretrix q̃ multoꝝ li
bidi pʒ ⁊c. Et tex.i.d.c.pᷣi biteri
in verſi.ne auditus ⁊ ituitꝰ ſacris
miſterijs deputatus turpiũ ſpecta
culoꝝ atz vᷣboꝝ ↄtagiõe polluat.
⁊c.⁊ hec ſint q notari pñt qͥ ad tex
Nũc capio gloſas ⁊ pꝛio ſigna/
bis glo.in.d.c.qrüdaʒ ĩ vᷣbo ger/
maãos qᷓ dixit.i.theutonicos ꝗ ſũt
vere nobileſ vł ꝗ ſunt veꝝ germẽ
Et ſic gloſatoꝛ Johanes theutoni
cus laudat patriã ſuã ⁊? cõpatrio/
tas.iõ nõ mireris ſi cõbonõienſeſ
meos bñ meritos aliqñ laudo vt
S. i ꝓhẽio hꝰ nr̃i opis. Utio no
tabis glo.mgr̃aʒ ĩ.d.c.ſi cꝰ ĩ vᷣbo
admitti q̃ põit vtrũ maritus accu
ſans vxoꝛẽ de adulterio teneatur
ei reddere debitũ pẽdente accuſa
tõe.vbi tenet ꝙ non.

diſtiuctio. xxxv.

. Quibus. Pec
a eſt.xxxv.diſ.ĩ qᷓ pꝛicipa
. liter duo habeſ.pꝛio an
ille ꝗ ẽ ꝓmouẽdꝰ ad oꝛdiẽs ſacroſ
dẽat eẽ ſobꝛiꝰ. In quo dr ꝙ ſic tex
ẽ in.c.epᷣus in.c.ab exoꝛdio in.c.
luxurioſa.in.c.eccie pꝛiceps. in.c
vinolentũ.⁊ i.c.vẽter ea.diſ. Se
cũdo põit qᷓ pẽa puniat ꝓmoti vt
S.nõ ſeruates ſobꝛietatẽ. In q̊ dr
ꝙ; mioꝛeſ coꝛꝑałr puniũt᷑ ſʒ maio
reſ ↄĩione pꝛiuãt᷑ tex.ẽ ĩ.c.añ oĩia
qð ẽ.c.fi.e.diſ. In qᷓ notabis aliqᷓ
rlatu diga. ⁊ p tex.vnu nota dig
iter alios in.S.ſeꝗt᷑.ibi Noe in e
bꝛietate nudauit femur. Loth aũt
quẽ ſodõa ñ vicit via vicert. Et
tex.ẽt nota dig in.d.c.luxurioſa
res ẽ vinũ ⁊ ↄtũelioſa ebꝛietaſ ⁊c
In q̊ vlto tu adde ꝙ hoc hẽt Pꝛ'o
vVb. xx. c. Pꝛeter̃a notab ẽt ĩ e.diſ
tex.ĩ.d.c.eccie pꝛicepſ ĩ vᷣſ.ↄfuſio
2 igminia ẽ ibeſum xpᷣm cruciſixũ
paupeʒ ⁊ eſuriẽteʒ fal coꝛpibo pᷣ/
dicare rubẽtes buccas tumẽtiaqʒ
oꝛa ꝓferre zc. quod nota ↄtra ali
quos frẽs gaudẽtes. Inſuꝑ nota
bis tex.in.d.c.ab exoꝛdio ibi nec
carnibo veſcebamur nec dabamuſ
repudiũ c. In ꝗ adde tu ꝙ hꝰ
hbr Heñ.xviij.c. Succeſſiue nota
bis eüdeʒ tex.ĩ vᷣn.poſt diluuiũ ãt
cũ datõe legis qifa niłs iplere po
tuit carnes igeſte ſũt ad veſcẽdũ
⁊c. In quo tu ẽt adde ꝙ hoc hr
Beñ.2. c. Ulteriꝰ notabiſ eüdẽ
tex. ibi bonũ ẽ vinũ ñ biber ? car
nes ñ cõedere zc. In qo adde ꝙ;
ho hr ꝑ paul.ad lraʒ ad Ro.xiiij.c
Inſup hẽs tex.in.d.c.eccĩe in vᷣſñ.
pꝑp malas cogitatõs ⁊ opa ſua ĩ te
nebꝛas.ſ.exterieꝛes deiciẽdi ſunt
vbi erit fletꝰ ſtridoꝛ dẽtiũ.In qꝰ
adde tu ꝙ hoc expᷣſſe hr Luc.xij.⁊
Math.xxij. pᷣterea notabiſ tex.ĩ.d
c.vĩolẽtũ ĩ pꝛi.ibi lex vetꝰ? apłs
pꝛohibẽt vinolentũ ſacerdotem.
In q̊ adde tu ꝙ illa lexvetus hr
Leuitici. x.c.?⁊ Nuũeri.v.c. Paulꝰ
ãt aplłs poſuit hᷣad lrãʒ ad ephe

D

=

ſios.iiij.c. Ulteriꝰnotabis eũdeʒ
tex.i.d.c.vinoletũ ibi ñ lʒ iebꝛia/
ri vino.in qͥ ẽ luxuria. In qͥ adde
q; hoẽt foꝛmałr hr᷑ ꝑ Paulu ad e/
pheſios.v.c. Inſuꝑ notabis eun

dẽ tex.ivltis vᷣbis ibi luxuriam ſa

cit ⁊ nutritvini ꝑceptõ nimia non
naturaʒ. In quo adde ꝙ hoc ad
lrãʒ habet ꝓuerbioꝝ.xxxi.c. Et
ibidẽ ſpõſa xpᷣivinũ fugiatvtvene
nũ ?c. In q adde qð ad lraz hꝰ
habert cãticoꝝ.vi.c.ð ꝗbo oĩib hic
ñ fuit fcã mtio ⁊ iudicð meo neceſ
ſaria ſũt hecvt itelligas oꝛiginem
renꝝ ⁊ fundamtũ eaꝝ. Succeſſiue

ↄſiderabis tex.iĩ.d.c.ſexto die ibi

vt ſciamꝰñ eẽ nouellũ ieiuniũ pꝛi
mã illic ↄſtituit legẽ c. In quo
adde ꝙ hohẽt᷑ foemaliter Bene.
ij. c. Et ibidẽ idictũ eſt ieiunium
abſtinẽtie.ſ.lege a dño deo. In
qð tu ẽt adde ꝙ ho hẽt᷑ Gñſ.d.c.ij
7 ſtatĩ ibidẽ gula a ꝑadiſo regnã
teʒ expulit abſtinẽtia ad ꝑpadiſum
reuocauit. In qotu ẽt adde ꝙ hꝰ
habet᷑ Benes.d.ij.c.vbi.sS. Et
hec ſint qoad tex.⁊ ẽt qᷣad gloſas
q̃ ñ multuʒ notãde ſunt. Sʒ beñ
notabis tex.cũ additõiba ⁊ ſupple
ctioniba.S.ꝑ me traditis. Lud.bo

Diſtinctio. xxxvi.
Hec eſt
Põꝛtet. xxxvi .
0 di. In ꝗᷓ habet vtꝝ ꝓmo
uẽdi ad ſacros oꝛdies ð
beãt eſſe piti lrãaꝝ. In qↄcludi
tur bꝛeuiter ꝙ ſic tex. eſt i. c. illitte
ratos ⁊ ĩi.c.ꝗ eccł iaſticis ⁊ i.S. ec
ce.⁊ ĩ.c.ſi ꝗs qð eſt.c.fi.ea.di. In
ꝗ notabis aliqᷓ ↄmeõꝛatõe digᷣ 2
b allegabileʒ vnitex.ĩ.d.S. ecce i
bi ſacraꝝ lran oʒ ep[ʒ habẽ ꝑitiam
In quo adde ꝙ hoc habet᷑ ꝑ pau
luʒ ad lraʒ paad Thimom. iij. c. in
pꝛin. Inſuꝑ notab.eundeʒ tex. ĩ
d. S. ecce ibi i veteri teſtõ ĩter ce
tera oꝛnam̃ta põtifex rõale ſereb/
at i pector ĩ qͥ ſcribebat᷑ maifeſtꝰ
2 Vitas æc. In ꝗq adde ꝙ hohet

ſoꝛmałr Exodi. xxviij. c.⁊ etiã Le
uitici. vii. c. Ulteriꝰ notabis tex
i. d.S.ecce ibi anuł erãat iſti cũ ar

cha eſſʒ poꝛtãda zc In q tu adð

ꝙ boc habet᷑ Leuitici.x.c.⁊c.⁊ eũ
dẽ.S.ecce ibidẽ daĩiel pꝛiꝰ ex gra
ſpᷣus ſcti donuʒ ſcie ꝑcepᷣ ⁊ poſtea
regni admiſtratõeʒ aſſequutuſ eſt
In quo adð tu ꝙ hoc hr ad lraʒ
ſo reguʒ.ij. c. Inſuꝑ notab.tex.ĩ
d. S. ecce ibi Salomo qᷣqʒ ñ diuiii
as ñ lõga tꝑa h vite.ſed ſapiaãʒ a
ðo petiſt ⁊ ipetrauit c. In quo
ado ꝙ hoc expᷣſſe habet᷑.iij.reguʒ
iij.c.? eti ĩ ꝑalipomenõ.iij. c. ¶Ul
terius notab. eundeʒ tex.ibi ſalua
toꝛ nr in.medio doctoꝝ ſedit audi
ens illos ⁊ interrogaãs.⁊ poſtea pᷣ
dicare cepᷣ qꝛ pꝛiuſ ꝗſqʒ dʒ diſcere
⁊ poſtea officiũ pᷣdicadi vſurpare
In quo adde tu ꝙ hoc oꝛigiałr
hẽt᷑ Luc.ij.c. Ulteriꝰ notabiſ eũ
deʒ tex.in.d.S.ecce ibi pꝛius tꝑs
tacendi ⁊ poſtea loqndi. In quo
adde tu ꝙ hoc habet ad lrãm ec⸗
cleſiaſtici.iij. c. Inſuper notabis
eundeʒ tex.ibi pꝛius apłos docuit
deinde ad pᷣdicaduʒ miſit dicens e
ſtote pꝛudentes ſicut ſerpentes ⁊
ſimplices ſicut columbe zc. In
quo tu adde ꝙ boc habet᷑ Math.
iij.c.ad lraʒ. Ulterius nota eun/
deʒ tex.ibi parati eſſe ðbetis red
dere rõeʒ omi poſcenti vos ſancti
ficatõeʒ ð ea fide ⁊ ſpe qvobis eſt
⁊c. In quo tu adð ꝙ hoc oꝛigina
liter habet᷑ papetri.iij.c. Et ibi/
deʒ attende lectioni ⁊ exoꝛtatõi ⁊?
doctrine ⁊c In quo tu adð ꝙ hoc
hr ꝑ Paul. pꝛia ad Thimo.iiij.c.
Inſuꝑ notabis tex. ibideʒ ſacer
dotes ingreſſuri templũ taberna/
culi pꝛius lauabant᷑ in labio eneo
qð fecit Moiſes de ſpecuł mulie/
ruʒ zc. In quo tu adde ꝙ boc ha
bet᷑ expꝛeſſe Exodi.xxx.c. Po/
ſtea notabis eundẽ tex. in. d. S.ec
ce ibi oculi ꝑ quos pꝛelati intelli/
gunt᷑ eccie aſſiłlant᷑ colübis ꝗᷓ reſi
dẽt iuxta fluẽta pleniſſiä. Subſe
quẽter ſignabis tex.iad.c.illratos

ibi vicioſũ nihil offerri deo ꝓꝛſus
legalia pᷣcepta ſanxerũt In q ad
ðᷣ tu ꝙ hoc hr oꝛigiałr leuit.xxi.c
Ultio notabis tex.in.d.c.ſi ꝗs
ibi Moiſes ad bella nõ vadit nõ
pugnat cõtra inimicos ſed oꝛat ⁊
donec oꝛat vincit populus eiꝰ æc.
In quo tu adde ꝙ hoc habetur
ad lr̃aʒ Exodi.xvij. c. Poſtrẽo
ſignabis tex.in.d.c.ſi.ibi oꝛet ſa/
cerdos ecciĩe vt vincat populꝰ qui
ſub ipſo eſt hoſtes iuiſibiles ama
lechitas qui ſunt demões impug/
nantes eos qui pie volũt viuer in
xpᷣo iheſu ⁊ c. In quo tu adde ꝙ;
hoc expꝛeſſe habet᷑ Exodi.xviij.c.
Et hec ſint que notari poſſunt quo
ad tex. Nüc capio gloſas rela/
tu dignas.Et pꝛio notabis glo.in
d.c.c.illratos i vᷣbo penitꝰ q̃ dixit
ꝙ lʒ ꝓmouẽdi dẽant eſſe lrati tñ ſi
penitꝰ laicus ? ignoꝛ ãs oꝛdinetur
recipit caracterẽ ſacerdotij. Pa
bes ẽt hic aliã glo.in.d.S.ecce in
verbo pleniſſia que dixit ꝙ colũ/
ba ex natura ſedet iuxta aquaʒ vt
videat in ipſa aqua vmbꝛã ſuꝑue/
nientis accipitris ⁊ ſic pᷣcauere dʒ
ẽt pꝛelatꝰ ꝑ ſcripturã ſacrã contra
hereticos.quaʒ glo.bene notabis
⁊ etiã tex.ſuꝑ quo poſita eſt. Na⸗ʒ⸗
iſte tex.in.d.verſi.oculi ꝑ quos pᷣ
lati intelligũtur habet᷑ ad lraʒ ex
canticiſ canticoꝝ.vꝰ.caꝰ lʒ hic nõ
dicat᷑ in ſpẽ vbi ſit hoc.Lod.bol.

diſtinctio.xxxvii.
Ed queritur

1 Hec c.xxxvij.diſ. In q̃
habet᷑ vtrũ ꝓmouẽdus
ad ſacros oꝛdines poſſit incũbere
libꝛis gentiliũ ⁊ dare oꝑpaʒ eis. In
quo dicit᷑ ꝙ nõ niſi cauſa eruditõ
nis. tex.ẽ in.c.epᷣus in.c.ſacerdo/
tes in.c.nonne.in.c.legant.⁊ in.c
omẽs.⁊ in.c.legimꝰ el p.⁊ in.c.le
gimꝰ el 2.⁊ in.c.turbat᷑.⁊ in.c.ſi
ꝗs gramaticã cũ alijs ſequẽtibus
ea. diſ. In qua habes colligere
aliqna andim digna.⁊ pꝛio ex tex

in.c.vino ibĩ vino ĩnebꝛiãtur qui
ſcripturas ſacras male intelligũt
⁊c. Et ibidẽ ſtatiʒ.quicũqʒ ſcri
pturas nõ ita intelligũt vt reiveri
tas habet vuaʒ acerbã comedũt.
Et tex.in.d.c.legimꝰ el pꝛimo.
ibi legimꝰ de btõ Jeronimo ꝙ cũ
libꝛos legeret Cicerõis ab angelo
eſt coꝛreptus eo ꝙ vir xpᷣianus fi/⸗
gmẽtis paganoꝛu intẽderet ⁊?c.
Et ibidẽ legit᷑ ẽt ꝙ dñs pᷣcepit
filijs Iſrael vt ſpoliarẽt Egiptios
auro ? argento. In quo adde ꝙ;
hoc ad lr̃aʒ habet᷑ Exodi.vij.⁊.xij
caꝰ.Et intelligit de auro ſapiẽtie
7 de argẽto eloquẽtie. Inſuper
notabis eũdem tex.ibi pꝛimitias
mellis dño iubemur afferre ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
oꝛigialiter Leuttici pꝛio capꝰ.
Ulteriꝰ notabis tex.ibidẽ. ma
gi tria munera dño obtulerũt ⁊c.
In quo adde ꝙ hoc expꝛeſſe ba
bet᷑ Mathei ꝛ0°.c. Ulterius ſig
nabis tex.in.d.c.legimꝰ el ſᷣo.ibi
legimꝰ aliqua ne negligãtur. legi
mus ne ignoꝛemꝰ. legimus vt nõ
teneamꝰ ſʒ vt repudiemꝰ zc. Et
tex. in.d.c.qui de mẽſa ibi qui de
mẽſa ⁊ vino regis volũt comede⸗/
re ne polluãtur zc. In quo adð
ꝙ hoc hẽtur ad lr̃aʒ Dañ.pꝛio.c.
Et notabis eũdeʒ tex.ibi diſcũt
autẽ nõvt ſequat᷑ NRʒ vt iudicẽt atʒ
ↄuincãt ⁊ c. In qno adde ꝙ hoc
oꝛigialiter habet᷑ Dañ.d.pꝛĩo.c.
Et inſuꝑ notabis eũdeʒ tex.ibi
deʒ Moyſes oẽʒ ſapiaʒ egiptioꝝ
didicerat. In à adde ꝙ hoc ad
lraʒ hr̃ Exodi.vij. Ulterius no
tabis tex.in.c.relatũ in verſ.dili/
gẽter obſeruãduʒ eſt vt lex dei cũ
legit nõ ſᷣm ꝓpꝛtaã ingeuij virtutẽ
vel ĩtelligẽtiaʒ legat vel doceat.
Suũt eniʒ multa vᷣba in ſcripturis
diuinis que pñt retrabi ad eũ ſen
ſuz queʒ ſibi ſponte vnuſꝗſqʒ pꝛe
ſũpfſit ſʒ nõ oʒ. Et ẽt ibidẽ ſtati
oʒ ab eo ſciaʒ diſcere ſcripturarũ
qui eam a maioꝛibꝰ fᷣʒ vᷣitatẽ ſibi
traditã ſᷣuat vt ipᷣe poſſit es qᷓ; rẽe

ſuſcep̃ ↄpetenter aſſerere. Et ẽt
ibideʒ in fi.ita tũ vt vbi vera didi
cerit falſa æ diſſimłata nõ declinet
Ulterius notabis tex.ĩ.c.ideo ĩ
vſi.ñ.n.ſolũ thura offerunt demo
nibo. Sʒ ẽt eoꝝ dcã libẽtiꝰ capien
do ⁊c. Et ibideʒ in.S.vt itaqʒ in
verſi.ꝗ ꝑ ignoꝛãtiã cecitatis alijs
ducatũ pᷣſtare ceꝑint ãbo ĩ foueam
cadut. In quo vltio adde tu qðᷣ
hoad lrãʒ hr᷑ Luce.vi.c. Et ibidẽ
ſtati obſcurẽt᷑ oculi eoꝝ nevideãt
⁊c. In quo tu adde ꝙ hoc expᷣſſe
habet᷑ in pſalmo.lxviij.incipiente
Saluũ me ſac ⁊ c. Ulterius nota
bis tex.in verſicꝰ ait.n.apoſtolus
ignoꝛaãs ignoꝛabit. In q adde
qꝙ ho hẽt oꝛigiałr ꝑ pauluũ pꝰᷣ ad
coꝛinthios.xuij.c.Et cũ h ẽt ↄcoꝛ
dat tex.j.ĩ.S.notãdum.j.i.q.iiij.
Ultio notabis tex.ĩ.d.c.ũ omĩs
qð ẽ.c.fi.ĩ verſi.ũ oĩs ignoꝛãs im
munis ẽ a pena.ille.n.ignoꝛãs pᷣt
excuſari a pena.q ꝙ diſceret ñ in
uenit. ill aut ignoſci ñ poterit qui
hñtes a q̊ diſcerent opã ñ vᷣderũt
⁊c. Et hec ſint q̃ q̊ ad tex.ↄmoð
dici pñt. Uenio ad gloſas ⁊ pꝛio
notabis glo.ĩ.d.c.ſi qd veri ĩ vᷣbo
demonus q̃ dixit ꝙ demões credi
derunt xpᷣʒʒ eſſe filiuʒ veꝝ dei. Sʒ
ñ pᷣfecte cux viderunt euʒ exuriẽtẽ
crediderunt. Habes etiã glo.ali
am not.ĩ.d.c.relatuʒ i verbo ĩ pu
eritia q̃ voluit ꝙ pupillꝰpᷣt teſtifi/
cari de eo qð vidit ĩ pupillari eta
te dũmõ viderit tali tꝑe. quo fue/
rit doli capax.ał' nñÿ. Poſtremo
ꝓ ↄplem̃to nõ obmittas vᷣnuo no
tare illum tex. aureuʒ ĩ. d. c. legiꝰ
el poiverſi.qꝛ hic eſt pfecta virtus
7 ſapia ⁊ ꝗcꝗd alibi qrit᷑ hic ꝑfcẽ ĩ
uenit᷑ ⁊c. Que vᷣba adaptat᷑ ad hꝰ
aureuz decretoꝝ op vt itelligas
q;te auctoꝛitatis ac vtilitatis ſit i᷑
lõ obuãtibo ⁊ legẽtibo ꝓut eꝰ ob
ſᷣuaui ꝓut ex hijs videre potes nã
tibi dico vere ꝙ liber iſte mihi ſp
coꝛã eſt ⁊ raro exit de manib me
is ⁊ ſꝑ plꝰ placʒ iuxta illud ouidij.
quoq; magis legi plus placuere

mihi. De quo tex. in. d. c. legimus
5.tibi feci mtionem in ꝓhemio hu
ius operis noſtri.
Diſtinctio. xxxviii
um itaqʒ. x.·
Cc xxxviij. di. In qꝗᷓ habe
turvtꝝ ſacerdotes tene
ãtur ſcire leges ? iura ? canões.
In qꝰbꝛeniter dicit ꝙ ſic.⁊ in ea
etiã ſum̃o opere deteſtat ignoꝛan

tia eoꝝ in pᷣdictis tex.eſt in.c.igno
raãtia in.c.qũñ in.c.ſi in laycis in.c.

nulli in. c.qᷓ ipis 2 in.c.oẽs.⁊ in.c

placuit:⁊ in.c.ſicut ſtellas.⁊ in.c.
ſi iuxta ea.di. In qꝗ ha bes colligẽ
aliqarelatu digè. Et pᷣ duʒ dicif
per totã hãc diſtinctõz ꝙ ſacerdo
tes dñt eſſe periti lrãn ⁊ ꝙ pl' eſt
dʒ eſſe ſacerdos doctoꝛ ſi eſt epus
iſta bũt ad lrãz ꝑ paulũ pa ad thi
mot. iij. c. Ulteriꝰetiã notab.tex
in. d. c. igrantia ibi ignoꝛãtia ma/
ter cũctoꝝ erroꝝ max? in ſacerdo
tib ðᷣi vitanda eſt ꝗ docendi offiti

uʒ in ppło ði ſuſceperunt ⁊æc. In

quadde ꝙ foꝛãłr ho habetur Ma

lache. ij. c. Inſuper notabis tex.

ibides in vᷣbo attende lectõi.⁊ ex
oꝛtatõi ? doctric In ꝗqadð ꝙ
ho hr ad lrãʒ ꝑ paul.pa ad thi.iiij
c. Ulterius notabis tex.c.que ip
ſis in fi.ibi valde piculoſe euageli
ce mine ſunt ꝗbus dicit᷑ ſi cecuſ ce
co ducatuʒ pᷣſtat ãbo in foueaʒ ca
dũt. In quo adde ꝙ hoc habet
oꝛigiãlr Math.xvi.c. Poſtea
notabiſ tex.in.d.c.oẽs ibi tu ſciaʒ
repuliſti æ ego repellã te ne ſacer
dotio fungaris æc. In quo adde
tu ꝙ hoc habet foꝛmałr Oſee .·iiij
c. ⁊ c. Inſuꝑ notabis tex. in. d. c.
oẽſin vᷣſ.ſubſtatia ſũmi ſacerdotij
ſunt eloꝗa diuinitus tradita ideſt
vera diuinaꝝ ſcripturaꝝ diſcipliã
Demũ notabiſ tex.i.d.c.ſic ſtel
las ibi ſicut ſtellas celi ñ extiguit
nox. ſic mẽteſ ſideliũ inberẽtes fir
mamẽto ſacre ſcripture nõ obſcu/
rat mũdana iniꝗtas. In q̊ adde

ꝙ hocẽt expᷣſſe hr.j.de peni.di.v.
in. c.nũq;. Succeſſiue notab tex
i.d.c.ſi iuxta ibi.xpᷣs dei virtus ⁊=⁊

dei ſapia eſt. In q̊ͥ adde ꝙbho ha

het᷑ ad lraʒ ꝑ Paulu pꝛia ad Coꝛĩ.
pᷣ caꝰ.⁊ ↄcoꝛdat cũ hoc ẽt tex.in.c
naſci.j.lvi.diſ.⁊ hr ẽt ad lraʒ Pꝛo
uerb.xvij. c Pꝛeterea ſigbiſ tex.
in.d.c.ꝗ ea q̃ dei ſũt ſapiũt a dño
ſapiũt᷑. ⁊ ꝗ ea q dei ſũt neſciunt a
deo neſciut In q adde ꝙ ho hẽt
p Paulũ foꝛmałr ad Coꝛith.xiiij.
cao. Et ibidẽ. Quicũqʒ ſtultꝰ ẽ

in culpa ſapiẽs erit in péa. Pꝛe

terea notabis tex. in.d.c.qᷓ;uis ibi
ſut eni qdaʒ que neſcire meliꝰ eſt
q; ſcire c. Succeſſiue notabis
tex in. S. ſʒ licet in fi. ibi. moꝛũ vi
cia magis pᷣcauẽda ſũt q; verboꝛũ
Et tex.in.c.ſedulo ibi malle de
beãaãt verioꝛes q; diſertioꝛes audi/
re ſermõſ.ſicut malle debẽt pꝛudẽ
tioꝛes q; foꝛmoſioꝛes hre amicos
⁊c. Et tex.in.d.c.nullus qð ẽ.c.
fi.ibi nullus ep̃us ꝓpter obpꝛobꝛi
uʒz ſenectutis vel nobilitatẽ gene/
ris a puulis vel mimis eruditis ſi
ꝗd foꝛte ẽvtilitatis aut ſalutis inꝗ

rere negligat. ꝗ eĩ rebelliter viuit
7 diſcer aut agere bõa recuſat ma
gis diaboli q; xpᷣi mẽbꝛũ oñditur.

7 potius infidelis q; fidelis ẽe mõ
ſtrat᷑.⁊ hec ſint quo ad tex. Ca
pio nũc gloſaſ nota dignaſ.⁊ pꝛio

hẽs glo.vnã magiſtrꝗ in.d.c. cum

itaq; in vᷣbo ignoꝛãtia q̃ põit quõ
2 qᷓliter tolleret᷑ ignoꝛantia iuris
naturalis ⁊ ciuił.⁊ a quibꝰ ⁊ in ꝗ/
bus. Ultio habeſ aliã glo.in.d
c.nullus in vbo obpꝛobꝛiũ que re
fert Auguſtinũ dicẽteʒ. ego ſenex
a puero nõduʒ anniculo patus ſuʒ
doceri ꝑ.c.habeſ.xxiiij.q.iij.Et al
legat ẽt tex.i.l.apud Julianũ ð ſi
deicõmiſ.liber.ibi.ſi pedeʒ in ſe/
pulcro haberẽ adhuc diſcere vel/
leʒ.⁊ ita facias tu ſi ſcire cupis.⁊
non qui inceperit ⁊c.

Diſtinctio.xxxix.

C ce. Hec eſt.xxxix.
e diſ. in qua tradit᷑ vtruʒ
ſacerdotes debeãt etiã
vltra ſcripturas ſacras habere pe
ritiã negocioꝝ ſeculariũ. In q̊ bꝛe
uiter cõcludit᷑ ꝙ ſic.tex.eſt ĩ.c.pe
trus dyaconus qð eſt.c.vnicũ ea.
diſ. In qua notabis in.d.c.vnico
hec verba foꝛmalia hoc tpꝑe talis iĩ
regimine debet a te cõſtitui qui ñ
ſolũ de ſalute aiarũ verũ ẽt de ex
trinſeca vtilitate ? cautela ſciat eſ
ſe ſollicitus c. Et notabis etiã
tex.in.S.ecce ea.diſ.ibi nõ ſolum
verbo docebat ſʒ virtute ſanabat
⁊ coꝛpalibꝰ alimẽtis reficiebat ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
ad lraʒ Joh. vi.c.licet hic nõ dica
tur vbi. Lodo.bolo.

Diſtinctio.xl.
Poꝛtet. vec en

0 diſtinctio.xl. In qᷓ duo
pꝛincipalr habent᷑. pꝛi
mo vtrũ ſacerdotes dẽant ẽe oꝛna
ti.ſ.in grauitate ⁊ in iceſſu ⁊ ſic ex
teriꝰ.⁊ ẽt dẽant ẽe vᷣtuoſi ⁊ ſic hrᷣe
oꝛnatũ interioꝛẽ. In ꝗbꝰ oĩbuſ dr
ꝙ ſic.tex.ẽ in.c.nõ noſ in.c.nõ eſt
facile.in.c.nos qui.⁊ in.c.hõ xpᷣia
nus ea. diſ. Scðo põit in ꝗbꝰ cõ
ſſtit iſte oꝛnatꝰ.ꝰ In quo dr ꝙ cõ
ſtat in moꝛibꝰ ⁊ virtute ⁊ meritis
tex.ẽ ĩ.c.nõ loca.⁊ ĩ.c.ante oĩa.⁊
ĩ.c.ſicut.⁊ ĩ.c.illud.⁊ ĩ.c.multi ſa/
cerdotes.⁊ in.c.ꝗcũqʒ quod ẽ.c.
ſi.ea.diſ. In qꝗ hẽs nũc notare
aliqᷓ ↄmẽoꝛatõe digna ⁊ pꝛio ꝙ ſa
cerdotes dũt ẽe oꝛnati ⁊ pꝛudẽteſ
In q̊ adde ꝙ ho hẽtur ad lraʒ ꝑ
Paulũ pꝛima ad Chymo.iij.caꝰ.
Demuzʒz notabis tex.in. S.oʒ in
verſi. varijs veſtibo ex pᷣcepto dñi
ſacerdotes dei oꝛnati legunt zc.
In quo adde tu qð ho hr ad lit/
teram Exodi. xxviij. co. Necnon
notabis eũdẽ tex.i.d.S.oʒ ibi nõ
loca.ſʒ vita ⁊ moꝛes ſanctũ faciũt

7

— — —

— — — — — — —— — —.— —

—

ſacerdotex ⁊c. Et tex ĩ.d.c.nõ eſt
facile.ibi ñ ẽ facile ſtare ĩ loco pe/
tri ⁊ pauli.ſ.tenere cathedraʒ cuʒ
xpᷣo regnãtium. Sʒ ego plus di
co ꝙ magnũ ? maxium ꝗd ẽ etiaʒ
tenere cathedra doctoꝛis legentiſ
⁊ multa in horeꝗrunt᷑.⁊ mihi exꝑ
to creder̃ potes tu ꝗ loca hec q̃ris
7 neſcis quid petas. Inſuꝑ nota

bis tex. in.d. c. nos qui ibi nos. ꝗ

pᷣſumus ñ ex locoꝝ vel generis di
gnitate. Sʒ moꝝ nobilitate inno/
teſcere debemus. ⁊ tex.in.d.c.nõ
loca ibi ñ loca vel oꝛdines creato
ri noſtro nos ꝓximos faciunt. Sʒ
nos aut merita bona ↄiungũt.aut
mala diſiungunt ⁊c. Et tex.queʒ
ẽt ꝑppetuo tene coꝛdi in.d.c.hõ ibi
hõ xpᷣianꝰfoꝛtiter cadit in pctm̃ ꝓ
pter duas cauſas.aut ꝓpter magni
tudinẽ peccati.aut ꝓpter altitudi/
nem dignitatis ⁊c. ⁊ iõ fugias al/
ta qꝛ fer iunt altos fulmina colles
Et tex.in.c.ſi papa ibi qꝛ cũctos
iudicamus a neie iudicãdi ſumus
niſi depᷣndamur a fide deuiare ⁊c.
⁊ loquit᷑ de papa. Ulterius nota
bis tex.in.d.c.añ oĩa in fi. ibi Au
guſtinus dicebat neſcio vt ſecũdꝰ
locus gubernaculoꝝ mihi tradere
tur z remum tenere ñ nouerã ⁊c.
Et tex. in. d. c. illud ibi vir extra
paradiſum in ĩferioꝛi loco factꝰ ⁊z
mulier intra paradiſum.tñ vir me
lioꝛ inuenit᷑⁊ illa q̃ in melioꝛi loco
ſcã eſt inferioꝛ iuenit. Et tex.ĩ.d.
c.quẽlzʒ ibi qd.n.paradiſo iocũdiꝰ
quid celo ſecerius.⁊ tñ ex paradi
ſo hõ.⁊ ex celo angelus peccando
cecidit. In quo adde qð hoc ha
bet᷑ ad litterã Heneſ.iij.c.⁊ ẽt idẽ
Luce.x.c. Pꝛeterea notabiſ etia
text.in.c. Adã ibiAdã pꝛimus hõ
ꝓ pctõ ð paradiſo eiectꝰ eſt.quia
nobilitatem dei a ſe deiecit nobi

litate loci pꝛiuatus eſt. Demum

notabis etiã tex.in.d.c. multi ſa/
cerdotes ibi multi ſacerdotes no/
mine ⁊ pauci oꝑe. videte go quõ
ſedeatis ſuper cathedra.qꝛ ñ facit

cathedra ſacerdoteʒ. Sʒ ſacerdoſ
cathedra ñ locus ſanctificat homi
nẽ. ſʒ hõ locũ ñ oĩis ſacerdos ẽ ſac
tus.ſed ois ſanctus eſt ſacerdos.
Et ibidem ſtatim qui bene ſede/
rit ſuꝑ cathedrã honoꝛem ſfacit ca
thedre.qui male ſederit. iiuriã fa⸗
cit cathedre qð nota ꝓ te ꝗcunqʒ
ſedes idigne ſuper cathedra ſpua
lem ⁊ ſecularem. Et ibidem ſtati
ſi bñ docueris ? male vixeris tui
ſolius ↄdemnatoꝛ eris nã male vi
uendo ⁊ bũ docendo populum in/
ſtruis quõ viuere debeat.te auteʒ
ↄdemnaſ ⁊c.quem tex. diligenter
notabis. Et etiã tex.i.d.c.fi.ibi
quicunqʒ deſiderat pꝛimatuʒ i ter
ra inueniet ↄfuſiõʒ i celo Et ibi/
dem ſtati ñ ꝗ maioꝛ fuit in honoꝛe
ille eſt iuſtioꝛ.ſed ꝗ fuit iuſtioꝛ ille
maioꝛ eſt. Et ex his nuc heſ ca qͥ
circa tex. merito notari poſſunt.
Nuüc capio gloſas.⁊ p notabis
glo.in.d.c.hõ xpᷣianus in vᷣbo dig
nitatis.ꝗᷓ vult ꝙ magis peccat cle

ricus q; laicꝰ z magis lratus q; ig

noꝛas in eodẽ genere delicti. Et
glo.in.c.ſhi papa in verbo a fide qᷓ
dixit ꝙ illud euagelicũ ſi peccaue
rit in te frater tuꝰ.de qͥ̊ in.c.ſi pec
cauerit.j.ij.q.pꝛia.nõ hʒ locu in
papa peccate. Subit tñ ibi gt
ꝙ papa nõ põt ſtatuere ꝙ nõ poſ⸗/
ſit accuſari de hereſi.qꝛ ex hoc ꝑi/
clitaret tota eccia.Et ſubit ẽt ali/
ud ibi glo.ꝙ imꝑatoꝛ ꝓ quolʒ pec
cato pot depõi ſi eſt incoꝛrigibiliſ
Hic nõ ſunt alia relatu digna.

Diſtinctio.xli.

CCE. pec eſt. xli. diſ.
E in qua poiturvtꝝ ſacer
dotes dẽant icedere oꝛ
nati qꝰ ad habituũ ? veſtes. In q̊
dicit᷑ ꝙ ſic dũmõ nõ parẽt ðᷣlicias
pꝑꝑ hꝰ tex.ẽ ĩi.c.ꝗſꝗs i.c.ðᷣlitie ĩ.c.
no cogãatur.in.c.qð dicit dñs.in.c
parſimonias in.c.ſepe in.c.epᷣus.
c.in. S. ſicut ergo ea. diſtin. In
⁶

qua hẽs colligere plura notatu di
gna.Et pꝛio ꝙ ſacerdotes debent
eſſe oꝛnati. In q̊ tu adde ꝙ hoc
habet oꝛigialiter ? late ꝑ Paulũ
pꝛia ad Thimo.iij. c. Inſupꝑ ha
bes text.in.d.c.ꝗſquis in verſi.in
oĩbus nõ vſus rerũu ſʒ libido ĩ cu.
pa c.Et ibidẽ ſtati.ibi ſaniꝰ ꝗſqʒ
maluerit moꝛe vni piſce veſci quã
lẽticula moꝛe Eſau nepotis Abꝛa
am. In q; adde tu ꝙ hec exp̃ſſe
bñt Luce.ix.c.⁊ ẽt Heneſ.xv.
Inſupꝑ notab tex.in.d.c.delicie
ibi Dauid eni aquã ↄcupiuit qua
eſſudit. In quo tu adde ꝙ hoc
hẽtur ad lr̃aʒ 2°Regũ. xviij. c.
Et ibideʒ ſtati in.d.c.delicie in
fi.ibi Helias carnes comedit ⁊c.
In q̊ adde ꝙ hoc oeiginaliter hẽt
iijꝰ. Regũ.xix. c. Pꝛeterea no/
tabis ẽt tex.in.d.c.nõ cogatur ibi
nõ cogãtur diuites pauperũ cibis
veſci.vt ãtur cõſuetudie infirmita
tis ſue.ſʒ doleãt aliter ſe ſuſtenta
re nõ poſſe.ſñi ↄſuetudineʒ mutant
egrotat vtãtur ſuꝑfluis dẽt inopi/
bus neceſſaria. vtaãtur pᷣcioſis dẽt
pauperibꝰ vilia. Inſup notab
Et tex.in.d.c.qꝙ dicit ibi iuſtificata
eſt ſapia ab oĩbus filijs ſuis zc.
In quo adde tu ꝙ hoc hẽt ad
lr̃aʒ Mathei.xi.c.⁊ ẽt Tuce.xvij.
Demũ notabis ẽt eũdeʒ tex. in
vᷣſi.non vſus ſʒ cõcupiſcẽtia repᷣ/
hendẽda eſt. Cuʒ quo cõcoꝛdat ẽt
tex.in.c.ꝗqſquis.S. ea. Ulteriuſ
notabis tex. ibideʒ in verſi.ſcio =
minꝰ hr̃e ſcio ⁊ habũdare vbiqʒ ⁊z
in oĩbuſ imbutꝰ ſuʒ ⁊ ſatiari ⁊ eſu
rire habũdare ⁊ penuriam pati
oĩa poſſuʒ in eo qui me cõfoꝛtat.
In quo adde ꝙ hoc hr oꝛigia/
liter ꝑ Paulũ ad Philipẽſes.iiij.
caᷣ. Pꝛeterea notabis text. in
d.c.parſimoniã ibi oẽʒ locũ in no
mĩe dñni ediſicatũ honoꝛemꝰ. Et
tex.in.d.c.ſepe in verſ.ſepe vicia
ſe ingerũt ⁊ ſe vᷣtutes eſſe mentiũ
tur vt tenacia parſimonia effuſio
largitas.crudelitas.ʒelus iuſticie
⁹

remiſſio pietas velit videri ⁊zc.
Et tex.in.d.c.epᷣus.ibi epᷣus vi
leʒ ſuppellectiley ? menſaʒ ac vi/
ctuʒ paupereʒ hẽat.licʒ glo.ibi in
verbo ſuppellectiẽ dicat ꝙ hodie
hoc nõ tenet᷑.qꝛ habẽt aplas poſ/
ſeſſiões c. Ultimo nota tex.in
d. S. ſicut ergo ibi.ↄpoſitio coꝛꝑis
qualitatẽ indicat metis. Unde cuʒ
hyſtoꝛiographus ille cũ eiꝰ muta
bilitatẽ deſcriberzʒ.cꝰ ↄſcia excita
ta curis vaſtabat mẽte iter cetera
hoc nota bile eſſe indicauit dicens
inceſſus eius modo citus mõ tar/
dus. Et ex his habes ea qͥ lram
cõcernũt mẽoꝛatu digna. Nuc
veĩio ad gloſas.⁊ hẽs glo.vnã no
ta dignã in.d.c.parſimoiaʒ ĩ vᷣbo
ĩ peiuatis.qꝗ̃ dicit ꝙ melius eſt oꝛa
re in publico q;ᷓ in pꝛiuato. dũmõ
oꝛet clauſo cubicło mẽtiſ.Lo.bol

Diſt inctio.xlii.
Oſpitalem.

h hHec eſt. xlij. diſ. in qua
tractat vtꝝ ſacerdotes
debegat ẽe hoſpit ales ⁊ hre domũ
hoſpitalitatis. In quo dicẽdũ ẽ
ꝙ ſic.tex.ẽ in.S.oꝛdinadus.⁊ in.c
ſi ꝗs.⁊ in.c.ꝗeſcamꝰ ea.diſ.dũmõ
nõ faciãt hec ĩ locig deo ſacratis.
tex.ẽ in.c.nõ oʒ el p ⁊ el ꝛ2⁰. in.c
nulli. in.c.oꝛa to?iũ.⁊ in.c.ĩ oꝛa⸗
toꝛio qð ẽ.c.fi.e.diſ. In q hẽs
colligere aliqᷓ relatu digna.⁊ p ꝙ;
ſace rdoteſ dũt ẽe hoſpitateſ. In
q̃ adde ꝙ hoc hr ꝑ Paulũ ad lr̃aʒ
pꝛia ad Chimo.iij.c. Inſuꝑ no/
tabis tex. in.d.S.hoſpitalẽ ibi ſa/
cerdotẽ oʒ cẽe hoſpitalẽ ne ſit ĩ nu
mero eoꝝ ꝗbꝰ in iudicõ dicet᷑.ho
ſpes era ⁊ nõ ſucepiſtis me. In
quo tu adde ꝙ hoc hẽtur oꝛigiali/
ter Math. xxv.c. Inſup notab
eũdeʒ tex.ibi.xpᷣm imitãdo dʒ ipᷣe
facere qͥ poſtea populũ dei doceat
⁊c. In quo adde ꝙ boc habet
expꝛeſſe Actuũ.c.pꝛimo.ſ2 etiaꝰ ꝑ
Pauluũ pꝛia ad Thimo.dctõ.c.iij.

Ulterius etiam notabis tex.in
d. S. oꝛdinandus. bi quõ aliena ra
pere cõumcitur.qui vltra ſibi ne/
ceſſaria retinere pꝛobat᷑ zc. Et
ibidem ſtatim pietas autem vtił
ẽ ad omnia hũs pꝛouiſionẽ vite.qᷓ
nunc eſt ⁊ ſuture c. Et ibidem
ſtatiʒ vidua ab eccleſia recipi pꝛo
hibetur.que pauperes nõ recepit
hoſpitio. In quo adde qð oꝛi/
ginaliter hoc habet᷑ ꝑ Pauluʒ pꝰ
ad Thymoteũ.v. co. Succeſſiue
notabis tex.in.d.c. quieſcamꝰ ibi
circa maioꝛa periculum vertitur.
Et ibideʒ ſtati quõ Abꝛaã hoſ
pitalem ſe circa omnes onñdebat
7c. In quo adde ꝙ hoc habet
Beneb.xviijꝰ.ca.vbi hoc late hr
ad litteram. Demũ notabis eũ
dẽ tex. ibi nõ eni ex vita eoꝛũ qͥs
accipiſ mercedeʒ tibi retributurꝰ
E deus.ſʒ ex voluntate ⁊ honoꝛiſi
centia multa ⁊? miſericoꝛdia ⁊? bõi
tate zc. Ultimo notabis tex.in
d.c.oꝛatoꝛiũ ibi nihil aliud gerat
vel ↄdatur qð diuinis miniſterijs
ↄueniat ⁊c.Et loquitur de eccłijs
2 hec ſufficiant quo ad tex. Ca
pio gloſas ⁊ pꝛimo notabis vnaʒ
glo.in.d.c.quieſcamꝰ ĩ verbo exa
mines que latiſſime ponit cui po/
tius dʒ dari elemoſina an cõſang/
uineo pauꝑi vel extraneo.Et con/
cludit potius foꝛe ſubueniẽduʒ cõ
ſanguineo cum diſtinctõne tamen
ibi multuʒ magr̃aliter tradita per
eaʒ.Lodo.bolog.

Diſtinctio.xliii.

p xliija.diſ.in qua tracta
tur vtrũ ſacerdotes de
beãt eſſe pudici verbis ⁊ in moꝛi/
bus. In quo bꝛeuiter cõcludit
ꝙ ſic.tex.ẽ in.c.ſit rectoꝛ ⁊ in.c.in
madatis.⁊ in.c.ſcimꝰ.⁊ in.c.ephe
ſiis.⁊ in.c.diſpenſatio qð eſt.c.fi.
ea. diſ. In qua habes colligere

aliqua relatu digna. Et pꝛĩo ꝙ ſa⸗/

cerdos dʒ eſſe pudicꝰ. In quo ad
de ꝙ hoc hẽt᷑ oꝛigialiter ꝑ Paulũ
peia ad Chimo.iijꝰ. c. Ulteriuſ
et notabis tex.in. S. ðʒ ibi Lõuer
ſatio innocẽſ abſʒ ſermõe quãtuʒ
ꝓdeſt exempꝑlo paſtoꝝ tato ſilẽtio
nocet.⁊c. Et tex. ibi ſtati. Latra
tu canũ ⁊? baculo paſtoꝝ lupi ſunt
arcẽdi c. Ulteiꝰ põderab ẽt ad
młta tex.i.d.cC.ſit rcõꝛ ĩ pꝛi.ĩ vᷣ.ſit
retõꝛ diſcretꝰ in ſilẽcio cautꝰ ĩ ver
bo ne aut tacẽda ꝓferat aut pꝛofe
rẽda reticeſcat zc. Et ibidẽ.Ca
nes multi nõ valẽtes latrare zc.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
ad lraʒ Iſaie.lvi.c.⁊ c. Inſuper
notabiſ eũdẽ tex.ibidẽ ſi ſacerdoſ
pᷣdicatõis ẽ neſcius qua clamoꝛis
vocẽ daturꝰ eſt pᷣco mutꝰ zc. Et
ibidẽ. ꝓphete tui viderũ tibi fal/
ſa ⁊ ſtulta nec aperiebat iniqtatẽ
tua zc. In àq̊; adde ꝙ hoc hbr oꝛi
gialiter Jere. v. ca&. Pꝛeterea
notabis tex. ibidè in ver.potẽs ſit
exhoꝛtari ĩ doctria ſua ? eos ꝗ cõ
tradicũt redarguere zc. In quo
adde ꝙ ho hẽétur ad lraʒ ꝑ Paulu
ad Lhymo p. co. Pꝛeterea no
tabis ẽt eũdeʒ tex. ibi labia ſacer/
dotis cuſtodiũt ſciaʒ ⁊ legẽ r rũt
ex oꝛe eiꝰ. In q; adde ꝙ ho hẽt
oꝛigialiter Malach.2⁰. c. Po/
ſtea notabis eũdeʒ tex.in vᷣſi.Cla
ma ne ceſſes ſicut tuba exalta vo/
cẽ tuã. In qͥ adde tu ꝙ boc habet
eigialiter Iſaie. lviij. c. c. Po/
ſtea notabis eũdẽ text.in vᷣſi.ſuꝑ
paſtoꝛes pꝛĩos in liguaꝝ ſpẽ ſpũs
ſcũs ſedit c. In qͥ adde ꝙ boc
ad lr̃aʒ hẽt᷑ Actuũ.ꝛd.c. Ulteriꝰ
nota eũdẽ tex.in.d.c.ſit rectoꝛ ibi
moyſi pᷣcipit᷑ vt ſacerdos ingredi/
ens tabernaculũ titinabuł abiat.
⁊c. In qͥ tu adde ꝙ hꝰ hẽtur Exo.
xxviij. c. Ulteriꝰ notabis eundẽ
tex.in verſi.ſepe dictoꝝ ꝑdit vᷣtuſ
cuʒ apud coꝛda audiẽtiuʒ loq̃citaſ
incauta iĩpoetunitate leuigat ⁊ au/
ctoꝛẽ ſuũ inqnat. Et ibidẽ ſtatiʒ
loquẽs ſubditꝰ ex eo ſeſe inꝗnat.
„

Et ibi deus ſaleʒ quippe habe
te in vobis ⁊ paceʒ inter vos ha/
bete. In quo adde tu ꝙ hoc ad
lraʒ habet᷑ Marci.xi.capo. U
terius notabis eundẽ tex.ibi non
plus ſapere qᷓ; opoꝛtʒ ſapere. ſed
ſapere ad ſobꝛietateʒ ⁊c. In quo
adde ꝙ ad lram hoc babet᷑ ꝑ pau
luʒ pꝛeima ad Romanos.xijꝰ. cao.
Et cõcoꝛdat cuzʒ hoc tex.in.c.pꝛio
de renũciatõe libeo. vi. Pꝛete/
rea notabis eũdem tex.ibi pꝛoui/
dẽduʒ eſt ſollicita intẽtione recto
ribus vt ab eis nõ ſoluʒ pꝛaua nul
lo modo ſed nec recta nimie ⁊ in/
edinate pꝛoferãt c. Et ibideʒ
in verſi.vir qui fluxuũ ſemĩis patit
immũudus erit ?c. In quo adde
tu ꝙ hoc vltimũ habet᷑ oꝛiginali/
ter Leuitici.xixꝰ. cao. Inſuper
notabis text.ibi pᷣdicatoꝛ egregiꝰ
ſemiuerbius eſt vocatus. In q̊
adde ꝙ hoc haber᷑ ad lIram Actuũ
xvijꝰ.caꝰ.⁊ c. Ulterius notabis
eundẽ tex. in verſi. teſtificoꝛ coꝛaʒ
deo ⁊ xpᷣo Iheſu qui iudicaturꝰ ẽ
viuos ⁊? moꝛtuos ⁊ aduẽtuʒ ipſiuſ
7 regnũ eius pꝛedica verbũu inſta.
opoꝛtune impoꝛtũe c. In quo
tu adde ꝙ hoc habet᷑ oꝛiginaliter
p Pauluz. zà ad Thimotheũ.xixꝰ
capꝰð. Et hec ſunt que colligunt
ex hoc tex.capłi ſit recta multum
allegabili pꝛout vides. Ulteriꝰ
notabiſ tex.in.d.c.in mãdatis ibi
in mandatis habemꝰ vt veniẽtes
ad ciuitatẽ diſcamus pꝛius quis ĩ
ea dignus ſit vt apud eũ cibuʒ ſu/
mamus.quatomagis ſcire opoꝛtʒ
ꝗs vel qualis ſit is cui imoꝛtalita
tis verba credenda ſunt ꝛc.· In
quo adde tu ꝙ boc ad lr̃aʒ habet
Math.x.cao. Inſup etiaã nota/
bis eũdes tex.in.d.c. in mãdatis.
ĩbi ſolliciti eſſe debemus ne mar/
garitas noſtras mittamꝰ ante poꝛ
cos. Et tex.in.d.c.ſcimꝰ in ſi.ibi
beati qui ꝑſecutõeʒ patiũtur pꝛo/
pter iuſticiãä. In ꝗ vltio adde
tu ꝙ hoc oꝛiginałr huo v Math.
%

vi.cad.⁊ cũ h ẽt cõcoꝛdat tex.in
c.a recta.j.xxiiij.q.i. UVlterius
notab tex.in.d.c.epheſijs ibi mũ
de ſunt manus meèe a ſanguie om
niuz c. In quo adde ꝙ hoc ha
bet ad lr̃aʒ Actuũ.xx.cao. De
mũ notabis eũdeʒ tex.in ſi.ibi.ꝗ
increpare deliquẽetes noluerit eoſ
ꝓculdubio tacẽdo paſtoꝛ occidit.
Et tex.i.d.c.diſpẽſatio ĩ ver.cuũ
electõis vas foꝛmidet ⁊ clamet q;
to magis cuilibet exiguo metuen
duʒ eſt c. In quo adde ꝙ iſte
clamoꝛ habet ꝑ Paulũ oꝛiginałr
ad Romanos.vij.c.vbi loquit᷑ de
debẽtibus pꝛedicare verba diuia
Poſtremo notabis tex.iĩ.S.pa
riter ibi qui docʒ ea que ab aucto
ribus intelligi nõ valent nõ ad eo
ruʒ vtilitatẽ ſed ſui oſtentatõeʒ fa
cit ⁊c.qð nota cõtra multos doc.
Et ibideʒ.ſine iudicio volat irre/
uocabile verbuʒ zc. Et ibidem
Tanq;; toꝛto naſo ſacerdotalis of/
ſicij iudicatur indignus. In qꝰ
adde ꝙ hoc habetur ad lr̃aʒ eui
tici.xxi.cad. vbi ad lr̃am dicit᷑ in
verſic.ſi cecus fuerit ſi claudus. ſi
vel paruo vel grandi ⁊ ẽt toꝛto na
ſo ſi fracto pede vel manu c.
Et hec ſint quo ad ea que in te
xtu merito notari poſſunt que re/
latu digna ſunt. Uenio ad glo/
ſas. Et peimo hotabis glo.in.d
c.ſit rectoꝛ in verbo clamet.q̃ con
cludit ꝙ in mrimonio requirutur
verba in valentibus loqui. Ul⸗
terius etiã notabis glo. in.d.c.in
mandatis in verbo pꝛudẽter. que
dixit ꝙ ſubtili ingenio extoꝛquen
duʒ eſt aurũ a barbaris ꝛc. In
quo dicas tu ideʒ eſſe ⁊ multo ma
gis in italicis. Ultimo nota ali
aʒ gl. in. d. S. pariter in verbo na
