qua ſubditur aliud ꝙ in hoc ſacra
mento nõ carnaleʒ ſed ſpiritualeʒ
eſcam accipimus. tex.eſt in.c.in il
lo ſacramento.⁊ in.c.ſi credis.⁊ ĩ
c.nec moyſes.⁊ in.c.accipite ead.
diſtin. In qua dicitur poſtea
pꝛo infirmãtibus euchariſtia ſem
per debʒ eſſe parata ⁊ bene cuſto
diri.tex.eſt in.c.pꝛeſbiter.⁊ in.c.
qui bene ead. diſtin. In qua vl
timo loco ſubditur ꝙ mimis ⁊ hi/
ſtrionibus non debent cõmitti ſa⸗
cra miſteria.tex. eſt in.c.pꝛo dila/
latione.⁊ in.c.ſcemicis ea.diſ.
Ex qua modo iuxta moꝛem no
ſtrum habes multa ? multa cõme/
moꝛatione digna referre. Et pꝛĩio
ex tex.in.d.c.ſcriptura in verſicu.
quotienſcunq; caliceʒ in cõmemo
rationem domini ⁊ paſſionis eius
offerimꝰ id quod conſtat dominũ
feciſſe facimꝰ. In quo adde tu
ꝙ hoc habet ad littera Luce.xxiꝰ
c.⁊?⁊ Mathei.xxvi.⁊ ẽt Marci.xuii
⁊2 per Pauluʒ ad Romanos.xv.c.
Et per eundẽ ad Coꝛinth.xi.c.

Ulterius notabis etiã tex.in.c

cum omne in verſi. magiſter veri
tatis verũ ſalutis noſtre ſacrificiũ
cum ſuis cõmendaret diſcipuł nul
li lac ſed tantũ panẽ ⁊ c. In quo
adde tu ꝙ hoc ad lram habet Tu/
ce.xxij. c. Inſuper notabis eun
deʒ tex. ibi. Accepit Iheſus panẽ
2 caliceʒ ⁊ benedicens dedit diſci/
pulis ſuis c. In quo dicas tu
ꝙ hoc hẽtur expꝛeſſe Marci.xiiij.
capꝰᷣ. Ulterius notabis eundeʒ
tex.in verſi.in aqua vidimus po/
puluʒ intelligi.in vino vero oſten
dimus ſanguinẽ xpᷣi c. In quo
adde tu ꝙ hoc oꝛiginaliter habet
Apoccalipſis.xvij.co. Ulterius
notabis tex.in.d.c.relatuʒ in ver
ſi.nõne qui edunt hoſtias partici/
pes ſunt altaris c. In quo ad/
de tu ꝙ hoc habetur ad litteram ꝑ
Pauluʒ pꝛima ad Coꝛinth. x. c.

Deingde notabis tex.in.e.quot/
tidie in verſ.habẽtes adhuc volũ
tateʒ peccãdi grauari magis dico
euchariſtie ꝑceptione qᷓ; puriſica/
ri c. Pꝛeterea etiã notabis eũ

deʒ tex. in verſi.manna ſᷣm ꝓpꝛiã

voluntatẽ in oꝛe cuiuſqʒ ſapiebat
c. In quo tu adde ꝙ hoc babe
tur Ex odi.xvi.c.Et etiã ad litterã
Sapie.x vi.c. Et cõcoꝛdat text.in
c.acceſſer̃t.⁊ in.c.re uera.j.e.diſ.
Demũ notabis tex.in.c.tribus
gradibus in verſi. Dauid ab Me/
lech ſacerdos interrogatus cũ pa
nem ſibi ad comedenduʒ poſceret
cum ſe mũduʒ ante triduuũ pꝛofite
ret᷑ panes ꝓpoꝛtõis mãducauit ⁊c
In quo adde tu ꝙ hoc habet
oꝛiginaliter pꝛimo Reguʒ.xxiꝰ.c.
Et concoꝛdat etiam tex.in.c.hanc
regulam.S. xa. q.pꝛima. Demũ

notabis tex.in.c.qui ſcelerate.in

verſi.quid eſt quod dilectus meuſ
fecit in domo mea ſcelera multa
cõmittit nunꝗd carnes ſancte auf⸗/
ferent᷑ a te ꝛc. In quo adde tu
ꝙ boc habet᷑ oꝛiginalr Jeremie
xioᷣ. c. Pꝛeterea notabis eundẽ
tex.in fi.in verſi.pꝛobet ſeipſũ ho
mo ⁊ ſic de pane illo edat ⁊ de ca/
lice bibat ⁊ c. In quo adde tu ꝙ;
hoc habetur ad litteraʒ per Pau/
lum peima ad Coꝛinthios.xi.c.Et
concoꝛdat etiam tex.in.c.timoꝛeʒ
I.ea.quod capitulũ immediate ſe
quitur. In quo.c.timoꝛeʒ etiã no
tabis in verſi.humiliauit ſemetip
ſuʒ pꝛo nobis factus obediens vſ
qʒ ad moꝛtem moꝛteʒ autẽ crucis
⁊c. In quo adde tu ꝙ hoc ha/
betur per eundẽ Paulum ad Phi
lippenſes.ij. c. Inſuꝑ notabis
textum in dicto.c.⁊ dixit dominuſ
ad Moyſen ⁊ ad Arlegaruʒ filiuʒ
Aron. Tollite thuribula enea e
medio exuſtoꝛũ c. In quo ad/
de tu ꝙ hoc habetur oꝛiginaliter
Numeri xvi.capᷣ. Et concoꝛ/
dat etiam text.in.c.ſi quis inquit
5S.peima qõe pꝛima.⁊ in.c.deniqʒ

— 66 — =-¶=----——

⏑ —

nie

8.vija.queſtione pꝛima. Suc/
ceſſiue ſignabis text.in.c.quia coꝛ
pus in verſi.caro mea vere eſt ci/
bus ⁊ ſanguis meus vere eſt potꝰ
⁊c. In quo adde tu ꝙ hoc habe
tur Johanis. vi. c. ad litteram.
Et cõcoꝛdat etiam text.in.c.eſt
cibus.j.ca.diſ. Inſuꝑ etiã no⸗
tabis eundeʒ tex.ibi ſicut ad nutũ
pᷣcipientis domini repẽte ex nihi
lo ſubſiſterũt excelſa celoꝛu ꝓfun
da fluctuũ vaſta terraruʒ.ita clari
poteſtate in ſpiritualibuſ ſacramẽ
tis vbi pꝛecipit virtus ſeruit effe
ctus ⁊ c. Cum quo cõcoꝛdat etiam
text.in.c.omnes.S.xxij.diſ. UVl
terius notabis tex. in.d.c.ꝗa paſ
ſus in verſic.paſſus eſt pꝛo nobis
dominꝰ zc. In quo adde tu ꝙ;
hoc habetur per Paulum ad Ro
mãos.viꝰ.c.⁊ etiã Math.xxvi.
capitulo. Ulterius notabis etiã
tex.in.d.c.eſt cibus in fi.in verſi.
queris nature oꝛdinẽ in xpᷣi coepo
re.cum pᷣter naturam ſit ipſe xpᷣus
partus exvirgine ?c. In quo tu
adde ꝙ hoc habetur oꝛiginaliter
Math.ij.c. ⁊ ↄcoꝛdat text.in.c.re
vera circa fi.j.e.diſ. Inſuꝑ no
tabiſtex.in.c.pꝛima quidem in fi.
in verſi.donec ſeculuʒ finiat᷑ ſur/
ſuʒ eſt dominus veritas autẽ eius
vbique diffuſa eſt. Succeſſiue
notabis tex.in.c.hoc eſt in verſicu
lo omnes res illarum rerum natu
ram ⁊ veritatem in ſe continent
ex quibus conſiciuntur. Ulteri
us notabis tex.in dicto.c.duplici/
ter inverſiculo ſanguis qui militiſ
effuſus eſt lancea c. In quo tu

agdde ꝙ h habetur ad littera Ma

thei.xxvi.co. Demum notabis
tex.i.d.c.ſemel el p in verſ.ſemel
moꝛtuus eſt xpᷣs iuſtꝰpꝛo iniuſtis.
In quo adde tu qð hoc etiam
habet oꝛiginaliter Mathei.xxvi
c. Ulterius notabis tex. in dic/
to.c.panis in verſiculo hic nempe
ſermo Chꝛiſti quo facta ſunt om/
nia celum terra ⁊ mare. In qᷣ⅛

adde tu ꝙ hoc habetur oꝛiginali/
ter Heneſis pꝛimo capitꝰ. Suc
ceſſiue notabis tex. in. c. Chꝛiſtus
in verſiculo panis quem dabo ei
eſt caro mea pꝛo mundi vita ⁊c.
In quo dicas tu qð hoc habet᷑
ad litteram Johãnis. vi.c. Po
ſtea notabis tex.in.c.panem in ſi.
in verſiculo mentiri deo potes.fal
lere ipſum non potes. Poſtea
notabis tex.in.c.⁊ ſancta in verſi
culo mala pꝛoſunt bonis.ſicut an/
gelus ſathane pꝛofuit Paulo ⁊c.
In quo adde tu qð hoc habet
oꝛiginaliter per Paulũ ſecũda ad
Coꝛinthios.xij. c. Ulterius no/
tabis tex.in.c.ſicut iudas in verſi/
culo qui manducat ⁊ bibit indigne
⁊c. In quo dicas tu ꝙ hoc hẽt
per eundem Pauluʒ pꝛima ad Co
rinthios.xi.c. Et concoꝛdat tex
in.c.in ſancta.S.eadem diſ. Pꝛe
terea ſigna bis tex.in.c. re vera in
verſiculo panem angeloꝛum man⸗/
ducauit homo ⁊c. In quo adde
tu ꝙ hoc habetur oꝛiginaliter Jo
ſue.iij.⁊.ſiij.c. Et ↄconcoꝛdat ẽt
tex.in.c.omnia.j.ea.di. Ulterꝛ
us notabis eundem tex. in verſicu
lo illis aqua de petra fluxit ⁊c.
In quo dicas tu ꝙ hoc habet
oꝛiginaliter Exodi.xviij. coö. Et
etiam concoꝛdat tex.in.c.cum ſuꝑ
na.S.xxiij.q.itij. Ulterius nota
bis eundem tex. in verſiculo vir/
gam tenebat Moyſes. ⁊ pꝛoiecit
eam.⁊ facta eſt ſerpens c. In
quo adde tu qð hoc habetur ad lit
teram Exodi.vi.⁊.vijꝰ. capitꝰ.
Inſuper notabis etiam eundẽ
tex.in verſiculo ſubito de fontium
venis ſanguis cepit erumpere ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
etiam exppꝛeſſe Exodi.vij.⁊. viij.
capitoꝙ. Demum notabis eundẽ
tex. in verſiculo virgam leuauit
Moyſes ſeperauit ſe aqua ⁊ ĩ mu
roꝛum ſpetiem ſe congelauit ⁊c.
In quo adde tu ꝙ boc habetur
oꝛiginaliter Exodi.xuij cahits. M
5

Paꝛeterea notabis eundeʒ tex.
in verſi.moyſes miſit lignũ in aq;
⁊z amaritudinẽ ſuã aqua depoſuit
quaʒ infuſa ſubito gratia tempe/

rauit zc. In quo adde tu ꝙ hoc

habet᷑ Exodi.xvᷣ.c. Inſuper
etiã notabis tex.in verſi.ſub Pe/
liſeo vni ex filijs ꝓphetarũ excuſ/
ſum eſt ferrũ de ſecuri ⁊ ſtatiʒ im
merſuʒ eſti. rogauit Heliſeum mi
ſit Heliſeus lignũ in aquã ⁊ nata/
uit ferrũ c. In quo tu adde ꝙ
hoc habet oꝛiginałr.iiijꝰ.Reguʒ
ij. c. Inſuper notabis eũdẽ tex
in verſi.ſermo Helye tantũ valuit
vt ignez de celo deponeret ?c.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
ad lram.iij. Regũ pꝛio.c. Ulte
rius notabis tex.in.c.iterat᷑ ĩ ver
ſi. ex qua moꝛte idem reſurgẽs ad
vitã moꝛs ei vltra nõ dominat᷑ ⁊c
In q̊ adde tu ꝙ hoc hr ad lr̃aʒ
ꝑ Paulũ ad Roma.vi.c. Et etiaʒ
cõcoꝛdat tex.in. c. ſemel el pꝛio.S.
ea.⁊ tex.in.c.ꝗd ſit.j.ea. Inſu
per notabis eudeʒ tex.in verſic.ſ
dixerimus ꝙ peccatũ nõ habemꝰ
ipſi nos ſeducimꝰ ⁊ veritas nõ eſt
in nobis zc. In q́ adde ꝙ hoc
habet᷑ oꝛiginałr ꝑ Paulum pꝛia
Joh.pꝛio.c. Et cõcoꝛdat ẽt tex.in
c.ſi enĩ inquit.S.de peni.diſ.ija.
Ulterius ẽt notabiſ tex.in.d.c
vtruʒ in verfi.ſicut xpᷣus eſt ꝗ bap
tiʒzat ita ipſe eſt qui ꝑ ſpiritũ ſctm̃
hanc ſuõ efficit carnẽ c. In qꝰ
tu dicas ꝙ hoc hr̃ ꝑ Paul.ad lr̃aʒ
pꝛĩa ad Coꝛinth.iij. c. Inſuꝑ no
tabis eũdẽ tex.in verſ. nihil a bo
no maius nihil a malo minꝰ perfi
citur ſacerdote in miniſterio coꝛ/
pis xpᷣi. Ulteriꝰ notabis text.in
c.quid ſit in verſi.qui ſanguis ſu/
per vtrunqʒ poſtem poni᷑. In
quo adde tu ꝙ hoc habet᷑ oꝛigina
liter Exodi.xij. c. Ulterius etiã
ſignabis eundeʒ tex. in verſi.nos
quottidie peccamus ⁊ ille iaʒ mo
ri nõ poteſt. In quo adde tu ꝙ;
hoc habetur etiaʒ ꝑper Pauluʒ ad

litterã ad Romanos. vi. c. Inſu
per notabis tex.in.d.c.qui mãdu

cat in verſi. totus enim erat apud
patreʒ qnando venit in virginem

impleuit illaʒ nec receſſit ab illo.
⁊c. In quo dicas tu ꝙ hoc hẽt
ad litteraʒ Iſaie.viiij.. Demũ
nota bis tex. in. c. inquit in verſic.
omnes eandeʒ eſcã ſpũalem man
ducauerũt nõ autẽ ſpiritualẽ ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
oꝛiginaliter per Pauluʒ pꝛuma ad
Coꝛinth.xi.c. Et concoꝛdat ẽt text
in.c.in illo ſacramẽto.j. ea. In
ſuꝑ ẽtiã notabis eũdẽ tex.in vᷣſi.il
li mãna mãducauerũt. In quo
adde tu ꝙ hoc expᷣſſe habet᷑ Exodi
xvi.c. Et concoꝛdat tex.in.c.re/
uera.⁊ ĩ.c.vbi ꝑs.S. ea. Dubſe
quẽter notabis tex.in.c.in xpᷣo in
verſi.vos autẽ me videbitis quia
ego viuo ⁊ vos viuetis ꝛc. In
quo dic ꝙ hoc habet᷑ ad lĩr̃am Jo
hãnis.xvi.c. Pꝛeterea notabis
eundeʒ text.in verſi.qui edet car/
nem me ⁊ bibet ſanguinẽ meum
in me manet ? ego in eo. In
adde tu ꝙ hoc habet᷑ oꝛiginaliter
etiaʒ Johãnis.viᷣ.c. Inſuper
notabis eundeʒ text.in.c.in calice
in verſicu.bibebant autem de con
ſequente eos petra. petra autem
erat Chꝛiſtus ꝛc. In quo adde
tu ꝙ hoc habetu r oꝛiginaliter per
Paulũ pꝛima ad Coꝛinth.x.⁊.xiꝰ
c. Et ↄcoꝛdat tex.in.d.c.re uera
5. eg. Ultimo notabis eundem
tex. in verſi. nolite inebꝛiari vino
in q̊ eſt luxuria ſed implemini ſpi
ritu ſancto c. In quo adde tu
ꝙ hoc habef per eundẽ Paul.ad
Epheſios.iij. c. Subſequenter
notabis tex.in.c.accipite in verſi.
quomõ in pꝛefiguratõe eius mel/
chiſedech panem ⁊ vinũ offerens
fecerat ipſe quoqʒ in veritate ſui
coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis repꝛeſenta-
ret c. In quo tu dicas ꝙ hec
habentur per Pauluʒ ad Hebꝛe/
os.vij. c. Ulterius notabis tex

in.c.acceſſerunt in fie.in verſiculo
beati qui eſuriunt ⁊ ſitiunt iuſtiti/
am. In quo dicas tu ꝙ hoc ha/
betur ad litteram Mathei.v.caꝰ.
Poſtremo ſignabis tex.in dic/
to.c.pꝛo dilatione in verſiculo cõ/
ſtitutus adhuc in artis ſue dedeco
re magiſter non erudiendoꝛum ſʒ

perdendoꝛum pueroꝛum id ꝙ ma

le didicit ceteris quoqʒ iſinuat ⁊c
Et hec ſint que merito quo ad
tex.notari potuerunt. Nunc ca
pio glo.cõmemoꝛatione dignas.
t pꝛimo glo. ſumme.que põt
diuidi in tres partes. ꝛzimon
tinuat hanc ſecundam diſtinctiõm
ad pꝛecedentem. Secundo po/

nit a quo fuit conſtitutum ſacram

tum hoc memoꝛatu digniſſimum.
2 omni laude pꝛeconiz andum Eu/
chariſtie. In quo concludit pꝛo
ut ſupea dixi in pꝛincipio. er⸗
tio ⁊ vltimo ponit quid continea/
tur in hoc ſacramento.⁊ concludit
ꝙ continetur verum coꝛpus xpᷣi.⁊
illa ſubſtantia illius panis ? vini
deſinit eſſe ? remanet tantummo/
do ſapoꝛ.coloꝛ.pondus. ⁊ ſimilia
accidentia ⁊ hec eſt veritas.Licet
in hoc fuerit plures ⁊ diuerſe opi/
niones.quas refert glo.multuʒ co
pioſe.ſecunda ibi fuit autem. ter/
tia ibi continetur autem. Inſu
per notabis glo.in dicto.c.ſicut in
verbo ſpirituale que dicit ꝙ coꝛ/
poꝛa noſtra in alio ſeculo erũt agi
lia adeo ꝙ ſi eſſent clauſa in ſolli/
diſſimo coꝛpoꝛe ferreovel marmo
reo poterũt exire. Et glo.ibidẽ ĩ

verbo calix.que dixit ꝙ coꝛpꝰxpᷣi

non conficeretur de alio pane q; ðᷣ
frumento.⁊ etiam ſubdit ꝙ ſi fari
na admiſceretur cum alio liquoꝛe
qᷓ; cum aqua non conſicitur coꝛpuſ
xpᷣi. Et idem in terminis voluit
etiam glo.ibidem in verbo vtrun
qʒ que ponit ꝙ ſi cum melle miſce
tur farina vel cum alio aliquo li/
quoꝛe q; aqua non conficitur.
Peeterea notabis etiaʒ gloſaʒ

in dicto.capꝰ.cum omne in verbo

ſeoꝛſum.que ponit per que verba

tranſubſtautiatur coꝛpus Chꝛiſti
7 per queverba ſanguis xpᷣi. Et
glo.in dicto.c.relatuʒ in verbo ſa
crificia.que dicit ꝙ plurima dicũt
de duobus. Et glo.in.d.c. quot
tidie in verbo in effectu que dixit
ꝙ niſi quis fuerit firmiter in pꝛo/
poſito abſtinendi a quolibet pec/
cato moꝛtali nunquam debet acci/
pere coꝛpus xpᷣi.quod perpetuo
tene menti. Et glo.in dicto.c.ti
moꝛem in verbo ſolet que dixit in
fi.ꝙ ideo in triduo ante paſca non
cantatur miſſa. quia nondum re/
ſurrexerat eo tempoꝛe xpᷣs.⁊ ideo
cum dicantur in conſecratione illa
verba in meam cõmemoꝛationeʒ
⁊c.non poſſunt vere dici eo tẽpo/⸗
re. ucceſſiue notabis etiam
glo.in.c.ſignuʒ inverbo ex ſe.que
ponit cauſas inſtitutionis ſacram
toꝛum multum magiſtraliter lo/
quens vt inea. Et glo.in.c. duʒ
frangitur in verbo hoſtia: que po
nit vtrum in fractione hoſtie re/
maneat in qualibet parte verum
coꝛpus xpᷣt. ⁊ concludit ꝙ ſic ad ſi⸗/
mil itudineʒ ſpeculi ꝙ frangit᷑ vbi
eadeʒ foꝛma reſplendet in magno
7 in paruo ſpeculo. Quam glo.
tene mẽti tu qui non credis niſi ꝑ
exempla. Inſuper notabis eti/
am glo.in.c.foꝛte in verbo dicerẽt
que ponit plures rationes ꝓpter
quas coꝛpus xpᷣi non ſumitur ſub
alia ſpetie qᷓ; panis.⁊ dicit finali⸗/
ter qꝛ iſte ſpeties ſunt magis ami/
ce nature.⁊ ſicut coꝛpus nutritur
his duobus cibis ita anima pꝛinci

paliter nutritur coꝛpoꝛe xp̃ᷣi ⁊ ſan/

guine eius. O dulcia nutrimenta.
7 ſaturitatem veram habentia.
Et glo.in dicto.c ſemel el ſecũ
do in verbo altitudo que ponit ꝙ;
Chꝛiſtus moꝛtuus fuit pꝛo omni/
bus quo ad ſufficientiam. ſed pꝛo
ſolis pꝛedeſtinatis quo ad effectuʒ
Et glo. in dicto. ce. liqencko aue
4

dicit qꝙ argumẽta validioꝛa ſunt pᷣ
ponẽda in pꝛincipio ⁊ in fine.⁊ al
legat Tuliũ ĩ rethoꝛicis. Et glo.
in.d.c.re uera in verbo moꝛtui q̃
dixit ꝙ ꝓvno miliari qð ſuꝑeſt da
tur dies ĩ dietis. Et glo.in.d.c.
vtrũ inverbo patiẽter que arguit
cõtra doctoꝛes nouitios qui cũ te
neant in credulitate ſue nouuatiſ
in aliꝗgbꝰ doctoꝛes antiquos repᷣ/
hendut ⁊ male faciũt. Pꝛeterea
ſignabis glo.in.d.c.qui bene in v
bo comederit.que tenet ꝙ ſi mus
vel aliud aĩal ſumat coꝛpꝰ dñi ſta/
tim deſinit eſſe ſacramẽtuʒ.uerũ ẽ
ꝙ ſi ſimpliciter tranſiret ſuꝑ illud
coꝛpꝰ mus uel aranea ꝓpter hoc

nõ deſinit eſſe ſacramẽtum. quod

nota. Et ex his habes nunc ex/
peditõʒ hꝰ ſecũde diſtictiõis pꝛin
cipal de cõſecrat.vna cũ his que
potuerũt cõmode notari tam in te
xtu q; in gloſis cum additionibus
⁊ ſuppletionibus nr̃is neceſſarijs
in ea.Que omĩa tene menti maxi
uue tu ſacerdos qui circa hoc inef
fabile ſacramẽtuʒ coꝛpoꝛis domi/
ni noſtri Jheſu xpᷣi ſepenũero ver
bo ⁊ opere habes te inmuſcere.naʒ
hic eſt verus cibus ⁊ verus potus
qui de celo deſcendit. Lodoui/
cus bologninus.U.J.D.

De conſecratione
Diſtinctio tercia.

rouidẽduʒ ẽ.

p Hec eſt tercia diſtinctõ
pꝛincipalis in qua que/
ritur que feſtiuitates ſint celebꝛã/
de. In quo dicitur ꝙ natał dñi
nr̃i.⁊ ſancti Stephani.ſancti Jo/
hanis euãgeliſte. Innocentũ.ſan/
cti Silueſtri octaua domini om
nes alij dies qui enumerãat in.d.c.
pꝛouidenduʒ.⁊ in.c.a ſacerdoti/
bus.⁊ in.c.quoniã.⁊ in.c.crucis.
7 in.c.noſce.⁊ in.c.cclebꝛitatem.⁊

in.c.paſce.⁊ in.c.placuit el pꝛimo
2 el ſecudo ea.diſ. In qua ſub/
ditur aliud ꝙ diebus ſolemnibus
nõ cantilenis nec ſaltatiõibus ſed
oꝛatõibus vacãduʒ eſt.tex.eſt in.c
urreligioſa ea.diſ. In qua ſub/
dif aliud ꝙ temꝑe quadrageſime
exceptis diebus dominicis debet
eiunari.⁊ etiã alijs diebus de qui
bus in.c.non licet.⁊ in.c.nõ opoꝛ/
tet.⁊ in.c.placuit.⁊ in.c.de eſu car
niũ.⁊ in.c.ſabbato vero.⁊ in.c.ie
lunia.⁊ in.c.de penitẽtibus.eadeʒ
diſtinctio. In qua vltimo loco
additur de imaginibus ſanctoꝛum
nõ violandis. tex.eſt in.c.pꝛolatũ
⁊ in.c.venerabiles. ⁊ in.c.ſextam
ſynodum ea.diſtinctio. Ex qua
modo habes colligere aliqua re/
latu digna.Et pꝛimo ex tex.in.d.c
zouidenduz vbi omnes feſtiuita/
tes que ſunt ſeruãde ꝑ annũ ſerio
ſe enumerãtur. Ulterius notab
tex.in.c.aq;ᷓ ĩ vᷣſ.ſi cinisvitule aſꝑp
ſus populũ ſctificabat atʒ mũda⸗/
bat ?c. In quo adde tu ꝙ hoc

habetur oꝛiginaliter Leuitici. viꝰ

⁊ etiã Numeri.lxx.c.⁊ tranſump
tiue habef ꝑ Paulũ ad Hebꝛeos
iũj. c. Uliterius ſignabis eundẽ
text.in verſi.ſale aſperſo ꝑ Hely
ſeuʒ ꝓphetaʒ ſterilitas aque ſana
ta eſt ?c. In quo adde tu ꝙ hoc
ad lr̃am habetur.iiij. Reguʒ.ijꝰ.c.
Pꝛeterea notabis tex.in.c.no
ſce in fine in verſic.⁊ nos ea ſerua
mus.vnde ⁊ vos a capite diſcede
re nõ debetis c. In quo adde
tu ꝙ hoc ad lram habet᷑ zacharie

xiij.c. Et cõcoꝛdat ẽt tex.in.c.cele
bꝛitatem.j.ea.⁊ etiã tex.in.c.cum

nõ liceat extra de pꝛeſcriptionibꝰ

Ulterius notabis textum in di

cto capitulo celebꝛitatem in fine.
in verſiculo.alia eſt ratio cauſarũ
ſecularium.⁊ alia diuinarum.
Inſuper etiaʒ notabis textum
in.c.pꝛelatum in fine. in verſiculo
gentibus pꝛo lectione pictura eſt.
Poſtea notabis textũ in dicto

—

c.ſextam in verſicu. nobis per le

gem Moyſi pꝛemonſtrans agnuʒ
dominum noſtrum Iheſum LChꝛi
ſtuʒ hnmana imago depingit᷑ zc.
In quo adde tu ꝙ ho habetur
oꝛiginaliter Exodi.xij.. Demũ
notabis eundem text. in verſiculo

verum igitur dominum noſtrum

Iheſum xpC3ʒ ſecũdũ humanã yma
ginem amodo in ymaginibus pꝛo
veteri agno depingi iubemus ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc expꝛeſ/
ſe habetur Johãnis.pᷣ.c. Ultio
notabis tex.in.c.oẽs qð eſt.c.fie.
vbi loquitur de trinitate multũ co
pioſe ⁊ maxime in verſ.quãuis pa
ter ⁊ filius ⁊ ſpiritus ſanctus ſicut
inſeperabiles ſunt ita inſeperabi/
liter opant zc. Et hec ſint q̃ quo
ad tex.merito dici poſſunt. Ue
nio nunc ad gloſas relatu dignas.
Et pꝛimo notabis glo.in.d.c. ꝓ
uidendũ in verbo ad veſperam.qᷓ
ponit quomodo ⁊ quando compu
tetur dies.⁊ quando incipiat. di/
cens ꝙ incipit a media nocte quo
ad ſolutiones faciendas. ⁊ etiam
quo ad carnes comedendaſ.quod
nota pꝛo die carniſ bꝛiuij‚j. In/
ſuper notabis glo. ibidem in ver/
bo natiuitas. que aperte decidit
longaʒ illaʒ diſceptationẽ iaʒ diu
oꝛta inter reuerendos patres pꝛe/

dicatoꝛes ⁊ reuerẽdos patres fra/

tres minoꝛes de conceptõe beate
virginis vtruʒ fuerit concepta in
peccato oꝛiginali. Naʒ glo.hic fir
mat expꝛeſſe ꝙ ↄcepta fuit in pec
catis ſicut ⁊ ceteri ſancti excipien
do tantuʒ vnicaʒ perſonã xp̃ᷣi quã

glo.ſoꝛte pᷣdicatoꝛes hanc ſenten/

tiaʒ ſirmates ignoꝛaãt. ⁊ maxima
eſt auctoꝛitas huius glo.nõ tamẽ
ego in hanc vel ↄtrariaʒ ſentẽtiã
inclino pꝛo nũc.nec intendo pone
re os in celum.,. Inſuper nota/

bis glo.in dicto.c. rogationes in

verbo plebs.que dixit ꝙ ſerui di/
cuntur eſſe de plebe. Pꝛeterea

etiam notabis glo.in dicto.c.cru⸗

eis que põit quare magis celebꝛe
mus feſtum ſancte crucis. In qua
deus ſuit dehoneſtatꝰ.⁊ nõ feſtum
aſine. in qua deꝰ ſuit honoꝛatꝰ die
Palnan: 7 dici ꝙ rõ eſt ꝙ illa ſuit
umana laus de qua curandũ non
eſt. ſʒ ðhoneſtatio in cruce fuit re
demptio noſtra. Et glo.in dic⸗
to.c.celebꝛitatem in verbo diem.
que ponit quomodo cognoſcamuſ
diem paſce venture pꝛopter lunaʒ
72 docet hoc. Et ex his nunc ha/
bes ea que concernũt hanc tertiã
diſtictionẽ de ↄſecr. quo ad tex.⁊=
gloſas cum ſuis additionibꝰ ⁊ ſup
pletionibus opoꝛtunis ⁊ neceſſa/
rüs in ea. Ludouicus bologni/
nus iuuris vtriuſq; doctoꝛ ⁊c.

De conſecratione
Diſtinctio.quarta.

Eceſſariũ ẽ.

n Hec eſt quarta diſtinc/
tio pꝛincipalis. In qᷓ
tria pꝛincipaliter continentur.
Pꝛimo an ſacramentum baptiſ
matis eſt neceſſarium. ⁊ dicitur ꝙ;
ſic in abolitõibus peccati oꝛigina/
lis.⁊ alioꝛum peccatoꝛum text.eſt
in capꝰ.per baptiſmum.⁊ in.c. fir
miſſime tene.⁊ in.c.non poteſt. ⁊
in.c.ex quo.⁊ in.c.illud.⁊ in.c. fili
us dei.⁊ in.c.per aquam.⁊ in. caꝰ.
nunquam eadem diſtinctione.
In qua ſubditnr etiam in qui/
bus diebus baptiſma celebꝛetur.
De quo dicas vt in.c.non ratio
ne.⁊ in.c.duo.⁊ in.c.pꝛopꝛie.⁊ in.
c.ſi quis autem.⁊ in.c.de cathecu⸗/
minis.⁊ in.c.venerabilis.⁊ in. cᷣ.
baptizandi eadem diſtinctione.
Secundo pꝛincipaliter ponit ꝗ
poſſint baptidare. In quo dici
tur ꝙ ſacerdotes.⁊ non alij pꝛeter
q;ᷓ in caſu neceſſitatis. text. eſt in.
cè. conſtat.⁊ in.c.mulier.⁊ in.c.in

neceſſitate.⁊ in.c.quicũqʒ ea.diſ.
In qua poſtea ſnbditur aliud
ꝙ ſacrum baptiſma non eſt reite/
randuʒ regulariter.tex.eſt in.c.ro

manus.⁊ in. c.a quodaʒ. ⁊ in. c.hi

qui.⁊ in.c.quãuis.⁊ in.c.oſtendit᷑
es diſ. In qua vlterius ſubdit
aliud ꝙ ita poteſt quis baptizari
per malos miniſtros ſicut per bo
nos ⁊ valet.tex.eſt in.c.ſi inter.⁊
in.c.baptiſmus.⁊ in.c.ego dico.⁊
in.c.cuʒ baptiʒat.⁊ in.c.aliud eſt.
7 in.c.quomodo ea.diſ. In qua
poſtmodũ ſubdit᷑ aliud quomodo
baptiſmũ ⁊ alia ſacramẽta hereti/
coꝛuʒ non pꝛoſunt. tex.eſt in.c.ab
antiqua.⁊ in.c.nõ in vobis.⁊ in.c
eccleſia.⁊ in.c.nunc autem.⁊ in.c.
cuʒ tantuʒ cuʒ młtis alijs.c.ſequẽ
tibus ea.diſtinc. In qua ſucceſ
ſiue ponit᷑ vtruʒ verba per impe/
ritiaʒ pꝛolata impediãt hoc ſacra
mẽtuʒ . Et dicit᷑ ꝙ non.tex.eſt in.c
ſi nõ ſanctificatur ea. diſ. In qᷓ
ponitur ẽt qualiter rñſio alteriꝰq;
reſpõdentis in baptiſmo quando
poteſt reſpondere nõ valet.text.ẽ
in.c.cum ꝓ paruulis. ⁊ in·c.poſt/
quam ea.diſ. Tercio ⁊ vltimo
pꝛincipaliter ponitur de miſterijs
huiꝰ ſacramenti.ſcilicet quare ba
ptiʒatus etiã vngatur. de quo dic
vt in.c.veniſti.⁊ in.c.poſtquam.⁊
in.c.accepiſtivnguẽetuʒ.⁊ ẽt quare
veſtis candida traditur ei. de quo
in.c.poſt baptiſmu.⁊ in.c.accepi/
ſti.ea.diſ. In qua poſtmodum
ponitur quomodo non licet abba
ti vel monacis leuare quem de ſa
cro fonte.tex.eſt in.c.non licet.⁊
in.c.monaci ea.diſ. In qua ſub
ditur ꝙ ille qui eſt in vtero nõ po
teſt baptiʒari.tex.eſt ĩ.c.ſi ad ma⸗
tris.⁊ in.c.ſi maternis. ⁊ in.c.ſi q̃
mulier ea.diſtin. In qua demu
ponit᷑ quomõ paruulis baptizatiſ
non nocet perſidia parẽtuʒ. text.ẽ
in. c.queris ea.diſ. Poſtremo
repetitur qualiter peccata omnia
in baptiſmate moꝛiũtur.text.eſt ĩ

c.vt oſtenderet.⁊ in.c.paruulo.⁊
in.c.regenerante. ⁊ in.c.quiſquis
2 in.c.paruuli.⁊ in.c.eccleſie cari
tas.⁊ in.c.ad hoc.⁊ in.c.gratia.⁊
in.c.non exquo. ⁊ in.c.quãdo ea.
diſ. In qua ſubdit᷑ ꝙ nõ tantũ
abiutio coꝛpoꝛis quãtuʒ fides coꝛ
dis operat in hoc ſacrameto.tex.
eſt in.c.verus ⁊ in.c.ſicut ea.diſ.
In qua vltimo etiã loco ſubdi/
tur ꝙ filij paruuli nõ ſoluʒ penam
ſed etiã culpã a parẽtibus trahuũt
tex.eſt in.c.placuit ead.diſtincti.
Ex qua modo habes tu collige
re aliqua cõmemoꝛatõe digna.qꝛ
hec eſt diſtinctio multũ ſingularis
⁊2 multũ allegabilis.Et pꝛimo no/
tabis tex. in.d.c.per aquaʒ in ver
ſi.paſcha tranſitus dicit᷑.hic tran
ſitus eſt de peccato ad vitã de cul/
pa ad gratiam de inquinamẽto ad
ſanctiſicationeʒ ⁊c.⁊ loquit᷑ de ſa/
cramento baptiſmatis. Secun
do notabis eundeʒ tex. in verſic.
xpᷣus venit ad Johannẽ ⁊ dixit uli
Johãnes ego a te debeo baptiʒa⸗
ri ⁊c. In quo adde tu ꝙ hoc ha
betur oꝛigiualiter Mathei.iij.c.?
etiam Johãms pꝛimo.c. Ulte/
rius notabis text.in.c.pꝛopꝛie in
verſi.euntes docete omnes gẽtes
baptiz antes eos in nomie patris
7 filij ⁊ ſpiritus ſancti c. In q̊
adde tu ꝙ hoc habet᷑ oꝛiginaliter
Math.vltio.c. Ulterius notab

text.in.d.c.ſi quis in verſi.qui nõ

ex ſanguinibus neqʒ ex voluptate
carnis neqʒ ex voluntate viri ſed
ex deo nati ſunt c. In quo ad
de tu ꝙ hoc habet᷑ ad luterã Joh
dicto pꝛimo.c. Inſuper notab
eundẽ tex.in verſi.Qui factꝰ erat
ex muliere ſieret ſub lege qua nõ
venerat ſoluere ꝛc. In quo ad
de tu ꝙ hoc habetur Mathei.v. c
2 etiaʒ per Pauluʒ pꝛima ad Lo/
rinth. xv.c. Demuz notab eun/
dem text.in verſi.in omnibus pꝛi⸗/
matũ tenẽs ſic docuit eſſe pꝛicipiũ
⁊c. In ; adde ꝙ hoc hr expᷣſſe

———

Apoccalipſis pꝛio ⁊ vltimo capiꝰ

AUllterius notabis tex.in dicto.

c.baptiſmus in verſiculo neqʒ qui
plantat eſt aliquid neqʒ qui rigat.

ſed qui incrementum dat deus zc

In quo adde tu ꝙ hoc habetur

ad litteram per Paulum pꝛima ad
Coꝛinthios.iij. c. Et concoꝛdat

etiam text.in.c.aliud in fine infra

eadem diſtinetione. ? in. c. cum nõ
ſinitis extra de decimis. Ulte/

rius notabis tex.in.c.ſolet in ver/
ſiculo ſi enim habeaʒ fidem vt mõ
tes tranſſeram. caritatem autem

non habeam nihil ſum zc. In
quo adde tu qð hoc habetur ad lit

teram per Paulum dicta pꝛima ad
Coꝛinthios.xiij. c. Et concoꝛdat
etiam text. in.S.euidenter ſupꝛa
de penitentijs diſtinctione fᷣa.
Ulterius notabis tex.in.c.bap

tiſmi in verſiculo coꝛde creditur

ad iuſtitiam. oꝛe autem confeſſio
fit ad ſalutem c. In quo adde

tu ꝙ hoc habetur oꝛiginaliter per

Paulum ad Romanos.x. c. Et
concoꝛdat etiam text.in.c. noli.S.
xia. q.iija. Succeſſiue notabis

tex.in dicto.c.aliud in verſic. vna

eſt colũba mea vna eſt matris ſue
electa. In quo adde tu ꝙ hoc
habetur oꝛiginaliter ex cãticis cã/
ticoꝛum.vi.c.⁊ loquitur de vnita/
te eccleſie. Inſuper notabis ẽt
eundem tex.circa finem in verſicu
lo veri iuſti miniſtri gloꝛiam ſuaʒ
non querunt.miniſtri enim ſunt ꝓ
ducibus haberi nolunt. Demũ
notabis etiam text.in.c. nullus in
fi.ibi vis nominis vpᷣi expulſionẽ
demonum etiam foꝛis operabitur

zc. In quo tu adde ꝙ hoc ba-

betur ad litteram Actuum.xvi.c.
Succeſſiue notabis tex.in dic/
to.c.quomodo in verſiculo nemo
dare poteſt ꝙ non habet. Et no
tabis etiam eundem text.in verſi/
culo omnes namqʒ mali ſpiritua/

liter a bonis ſe iuncti ſunt. Pꝛe
terea notabis etiam text.in.c.cum

tantuʒ in verſiculo gloꝛiam meaʒ
vtiqʒ a domino ⁊ miniſterium me

um ⁊ euangeliuʒ meũu. In quo
adde tu qð hoc habetur oꝛiginali/
ter per Pauluʒ pꝛia ad Coꝛinthi.
vuij. c. Inſuper notabis eundẽ
tex.in verſicu.neqʒ enim omniuʒz
equalis eſt gratia neqʒ miniſtrat
omnes equaliter c. Ulterius
nota bis tex.in.c.eſt vmtas ĩ ver⸗
ſicu.ſunt in eccleſia homines mali
vt in coꝛpoꝛe hůano humoꝛes ma
li qui interduʒ exeunt ex coꝛpoꝛe
Succeſſine notabis text.in.co.
de trina in verſi.in vna ſide nil of
ficit eccleſie conſuetudo diuerſa.
Demuʒ notabis tex.in.c.acce/
piſti in verſic.ſapientis ſenſus in
capite eius. Poſtmodum no/
tabis tex.in.c.cum itaqʒ in verſi.

non poteſt in iteratõis crimen ve

nire quod factum eſſe omnino ne/
ſcitur. Et text.in.c.ꝗ maxime in
verſi.neq; enim regeneratio dici
poteſt in eum quẽ generatio nõ pᷣ/
ceſſit. Ulterius notabis ẽt tex.
in.c.nec quẽquã in verſi.loquutuſ
eſt dominꝰ ad Moyſen dicẽs.Ac/
cipe leuitas de medio filioꝛum iſ
rael ⁊ puri ſicabis eos c. In
quo tu adde ꝙ hoc habetur oꝛigi
na liter Numeri. viijꝰ.capitulo.
Poſtea notabis eundem tex.in
verſiculo in rege Pharaone qui
diu reluctatus ⁊ in ſuperbia demo
ratus tam diu reſiſtere potuit do/
nec ad aquam veniret ꝛc. In
adde tu ꝙ hoc habetur oꝛiginali/
ter Exodi.xviiij. c. Ultimo nota/
bis etiam eundem tex. in verſicu/
lo nolo emm vos ignoꝛare fratres
quia patres noſtri omnes ſub nu/
be fuerunt.⁊ omnes mare tranſie⸗
runt.⁊ omnes in Moyſem bapti⸗/
ʒati ſunt in nube ⁊ in mari zc.
In quo adde ꝙ hoc habetur ꝑ
Pauluʒ oꝛiginaliter pꝛima ad Co
rinthios.xijꝰ.capitulo. Pꝛete/
rea notabis tex.in dicto.c.queris
in verſi.anima enim patris mea ẽ

inquit ? anſma filij. Et iterũ. Ani/
ma que peccauerit ipſa moꝛietur
æc. In quo tu adde quod hoc
habetur oꝛiginaliter Eʒechielis.
xviiij.c. Et concoꝛdat etiam text.
in.c.iam itaqʒ.S.i.q.itij. UVlte/
rius notabis eundeʒ text.in verſ.
ſpiritum ſanctum nolite extingue
re.non quia ille extingui poſſit ſʒ
quantuʒ in ipſis eſt c. In quo
adde tu ꝙ hoc habetur oꝛiginali
ter ꝑ Paulũ ad Lheſſaloni.vo. c.
Ulterius notabis etiaʒ textum
in.c.ſi baptiʒata in verſi.caro vpᷣi
que ſine peccato erat ⁊c. In quo
adde tu ꝙ hoc habet᷑ oꝛiginaliter
Iſaie.ix. c. Demũ notabis terx.
in. d.c. regenerãte in fine in verſi.
per vnuz delictuʒ omnes homieſ
ſunt in condemnatione ꝛc. In
quo adde tu ꝙ hoc habetur ad lit
teraʒ per Paulum ad Roma.v. c.
7 etiam per eundeʒ ad Epheſios.
iiij.c.Et concoꝛdat text.in.c.placu
it. j.ea.diſ.el fo.! Demum nota
bis text.in.c.quiſquis in verſic. ſi
cut etiã ꝑ pꝛimũ hominẽ in pecca

to ? moꝛte naſcũtur zc. In quo
dicas tu ꝙ hoc habetus oꝛiginali/

ter per Pauluʒ ad Epheſios. ij. c.
ad litterazʒ. Succeſſiue etia ha/
bes notare tex.i.d.c.mater eccle/
ſia in verſi.qꝛ nonduʒ poſſunt coꝛ
de pꝛopꝛio credere ad iuſticiã.nec
2e pꝛopꝛio credere ad ſaluteʒ ⁊c
In quo adde tu quod hoc habe
tur oꝛiginaliter ꝑ Pauluʒ ad Ro/
manos.x.c.Et cõcoꝛdat etiaʒ tex.
in.c.baptiſmi Niceni.S.ea.diſt.⁊
tex.in.c.vero extra de ſacra vnct.
Succeſſiue notabis tex.in.d.c.
gratia in verſicu. gratia que per
xpᷣm datur nõ ſolum remiſſionem
peccatoꝛuʒ ſed etiã vt lex implea/
tur zc. In quo adde tu ꝙ hoc
habetur Exodi.xx.c. ⁊ etiam De
utero.vᷣ. c. Pꝛeterea notabis
text.in.c.non ex quo.in verſicinõ
regnet peccatuʒ in veſtro moꝛtali
coꝛpoꝛe ⁊c. In quo adde tu qd

hoc oꝛiginaliter habetur ad litte/
ram per Pauluʒ ad Romanos, vi
c. ⁊ per eundeʒ ad Epheſios.iiij. c
Inſuper notabis etiam text.in
c.quando in verſi.quãdo a Ihero
ſolimis exijt IJheſus cum diſcipu/
lis ſuis in terram Juda zc. In
quo tu dicas ꝙ hoc legit᷑ Joban/
nis.xiij. . Demũ notabis eun/
deʒ tex.in verſic.qui lotus eſt non
indiget niſi vt pedes lauet ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc etiaʒ le
gitur Johannis.xiij.capitꝰ.Et cõ
coꝛdat etiam tex.in.c.ſi eos in fi.
j. ea.diſ. Pꝛeterea notab tex.ĩ
c.non dubito in verſi.niſi habun/
dauerit iuſticia veſtra plus q; ſcri
barum ⁊ phariſeoꝛum non intra/
bitis in regnum celoꝛum zc. In
quo adde tu quod hoc habetur oꝛi
ginaliter Mathei.v.capitulo.
Ulterius notabis textuʒ in ca
pi.c.verus in verſi.fide mundans
coꝛda eoꝛum ?c. In quo dicas
tu ꝙ hoc expꝛeſſe habetur pꝛima
Petri.iij.c.⁊ per Pauluʒ ad He/
bꝛeos.xx. c. Subſequẽter no/
tabis textuʒ in.c.ſicut in verſi. im
perſfectuʒ meuʒ viderũt oculi mei
⁊c. In quo adde tu ꝙ hoc habe
tur oꝛiginałr in pſalmo.cxxxviijꝰ
incipiente domine pꝛobaſti me ⁊c
Ultimo notabis eundeʒ textuʒ
in verſi.animalis enim homo non
percipit ea que ſunt ſpũs dei ⁊c.
In q̊ dicas tu ꝙ hoc hr oꝛigia
liter ꝑ Paulũ ſecuùda ad Coꝛinthi
os.ij.c. Ex quibus omnibus ha
bes nunc ea que in tex. merito no
tari potuerunt. Uenio nunc ad
gloſas. Et pꝛimo capio glo ſũ/
me quam diuido tibi in quinque ꝑ
tes pꝛincipales. Pꝛimo ponit
quid ſit baptimma. In quo con/
cludit ꝙ eſt caracter impꝛeſſus.
Secundo ponit que ſit foꝛma
baptiʒandi.⁊ bꝛeuiter dicit ꝙ eſt
in noĩe patris.⁊ filij.? ſpũs ſancti.
pꝑ text.ĩ.c.ſi quis extra ð baptiſmo
ertio ponit quando fuit inſti⸗

2=

tutum hoc ſacramentum ⁊ dicit ꝙ;
tunc quando Chꝛiſtus baptiʒauit
Johannem.⁊ econtra.c.per aqua
infra eadem diſ. Quarto ponit
quot ſint genera baptiſmatis ⁊ di
eit eſſe tria fluminis flaminis ⁊ ſã/
guinis. Quinto ⁊ vltimo ponit
quis ſit effectus huius ſacramen/
ti. Et dicit ꝙ extinguit peccatum
actuale ⁊ oꝛiginale. textus eſt in.c
ſine penitentia.j.ead. pᷣa ibi ſoꝛ/
ma eſt illa.tercia ibi quando ſuit.
quarta ibi quot ſunt genera.quin
ta ⁊ vltĩa ibi quis eius effectꝰ zc.
Inſupꝑ notabis glo.in.d. S. ne/
ceſſarium in verbo ſacramentum
que ponit vtruʒ quis poſſit bapti
z ari in alio liquoꝛe q; in aqua pu/
ta in mari vł in vrina.⁊ dicit ꝙ ſic
Inſuper notabis glo.in.c. per
baptiſmum in verbo miraculo. q̃
ponit ꝙ beata virgo Maria ⁊ ꝗ0
hannes apoſtolus non potuerunt
peccare.tamen dicit ꝙ natiuitas
beate Marie non celebꝛatur ĩi vte
ro.⁊ ſic ſentit illud ꝙ ſuperius di/
ximus in peecedenti diſtinctione ĩ
c.pꝛouidendum ſecundum opimo
nem pꝛedicatoꝛum beatam Clirgi/
nem ĩuiſſe conceptã in peccato oꝛi
giali. quod tũ ego nõ affirmo nec
nego. Ulterius notabis glo. in
c.pꝛopꝛie inverbo multum.que di
xit ꝙ ad baptiʒandum aliqueʒ nõ
requiritur ꝙ caput ꝓfundatur ſed
ſufficit ꝙ ſuper aliq parte coꝛpo
ris aqua cadat etiaʒ ſi ſuper pedẽ
ſolum caderet. Et glo.in dicto.
c.ſi quis in verbo carmis que dixit
qꝙ femina dicitur caro quia regit.
vir autem dicitur ſpiritus quia re
git. Inſuper notabis glo. in. d
c.a quodam in verbo xpᷣi. que di/
xit ꝙ licet foꝛma baptiſmi debeat
eſſe.in nomine patris.⁊ filij.⁊ ſpi/
ritus ſancti. Tamen ſi ſit in nomie
xpᷣi valet baptimmus. Et glo.in
c.hi qui in verbo manus que di/
cit ꝙ furioſus poteſt baptiʒari. ſi
ante furoꝛem habebat voluntateʒ

baptizandi. Et glo.ibideʒ ĩ ver
bo euchariſtie. que dixit ꝙ etiam
paruulis poteſt infundi oꝛi eoꝛum
ſanguis xpᷣi.ſed non coꝛpus xpᷣi ſi
conſuetudo hoc induceret. Pꝛe/
terea notabis glo.in.co. baptiſmi
vicem in verbo neceſſitatis que di
cit de baptiʒato in aqua permixta
cum alio aliquo liquoꝛe ꝙ omnio
valet dummodo aqua pꝛeualeat.
Subſequenter notabis glo. in
c.nullus autem in verbo non põt
que dicit ꝙ excõmunicatus poteſt
contrahere matrimonium. Et
glo.in.c.pꝛopter in verbo gloꝛiaʒ
que ponit ð gloꝛia hominis addu
cens illa carmina Ouidij. Pꝛo
na que cõſpectent animalia cete/
ra terram. Os homini ſublime
dedit celumqʒ videre. Juſſit æ
erectos ad ſydera tollere vultus.
Et glo.in dicto.c.ſi non ſancti/⸗
ficatur inverbo euacuatur.que po
nit quid ſi in verbis baptiimatis
addantur aliqua verba ſuperflua
an vitiatur ſacramentum puta ſe/
cundum glo.ſi dicerem baptiʒo te
In nomine patris.⁊ filij.? ſpirituſ
ſancti.⁊ dya boli.vel ſi dicuuur In
nomine patris.⁊ Johannis. ⁊ filij
⁊c.⁊ tenet ꝙ non valet. Et glo.
in.c.multi in verbo trinitatis.que
ponit ꝙ ſi quis baptizatur in no/
mine genitoꝛis.⁊ nati.⁊ ſanctt fla/
minis.⁊ dicit ꝙ iſto caſu bene va
let. Et glo.in.c.veniſti in vᷣbo vi
deris.que dicit ꝙ ſub ſenſu viſus
omnes ſenſus compꝛehenduntur.
Et glo.in.c.accepiſti in verbo
indicium. que dixit qualis veſtis
erit.talia coꝛda gerit. Et glo.ĩ.
c.iudei in verbo pura que dixit ꝙ
iudeus vſurarius non debet bapti
ʒari. niſi reſtituat omnes vſuras
pꝛius.Quod nota qꝛ ex hac cauſa
multi hebꝛei ſtat in fide ſua ꝑfida
ꝓpter hoc ⁊ male. Inſup ſigna
bis gloſam. in dicto.capituꝰ. mo
nachi vbi reffert conſuetudinem
loci.vbi compatres oſculabantur

eõmatres.qð nota pꝛo te qui ſco
laris es ⁊ aliquando es compater
Et glo.in.d.c.rebaptiʒare que

ponit quod ſit maius peccatuʒ. an

