eſt. c. vnicũ ea.diſ. In qua non
habes alia quo ad tex.vel glo.ex
cepta vnica gl. in.d.c,ſollicitudo
in verbo ſollicitudo que põit quõ
merus laicus efficiat᷑ ſacerdos cõ
cludẽs ꝙcaracter ſacerdotij ⁊ etiã
epiſcopatus impꝛimitur in eũ dũ/⸗
modo ſit xpianus. Lodo.bolo.
Diſtinctio.liii.
uriales. peceſ
c liitj. diſ. in qua põit᷑ alia
ratio pꝛopter quã curia
les non poſſunt ꝓmoueri vltra ra
tiones ſupꝛa aſſignatas in.liꝰ, diſ.
videlʒ ne ſub pᷣtextu religionis fu
giant reddere rationẽ officioꝝ ſu⸗
oꝛuʒ.tex. eſt in.c. legem quod c.c.
vnicũ ea.diſ. In qua nõ habes
aliqua nota digna quo ad tex.vel
gloſas. .

Erui. pec eſt liiij.

ſ diſ. in qua duo pꝛĩcipa⸗
liter habẽtur. pꝛio vtruũ
ſerui ſint vmouẽdi ſi nõ ſunt cõſe
cuti libertatẽ a dominis ſuis. In
quo dicit ꝙ non. tex. eſt in.c nul/
lus el pꝛio ⁊ el o.⁊ in.c.magnus
2? in.c. f qꝗs obligatꝰ.⁊ ĩ.c.frequẽſ
2? in.c. ex antiquis ea. diſ. Secũ
do ponit vtrũ ſerui ebꝛeoꝛũ libe/
rẽtur a dominiqꝗ eoꝛũ ſi efficiantur
xpᷣiani. In quo dicit ꝙ ſic. text. eſt
in.c.mancipia. in.c.nulla.⁊ in.c.
fratermitatẽ. ⁊ in. c.ſi quilibet.⁊ in
c.⁊ ſi iudeoꝛũ.⁊ in.c.pꝛeſenti.⁊ in
c.ſi ſeruus el pꝛĩo ⁊ el o ea.diſ.
In qua habeſ notare aliqua re

7

latione digna, æ pꝛimo tex.in. c. ꝗſ

aut leges pꝛincipũ aut pa ty regu
las.aut admonitões modernas di

cat debere cõtemni.niſi qui impu
nitũ exiſtiat traſire cõmiſſuʒy. Et
tex.in.c.generalis ĩ verſi⸗-magnis
ſtudijs pꝛecauenduzs eſt ne fides ⁊2
diſciplina domini blaſphemet ⁊ꝛc.
In quo adde ꝙ hoc habet᷑ pꝛia

Petri ꝛ2⁹ capꝰᷣ. Inſup notab tex.

in.c.multos quod eſt.c.fin.ibi ab
hũano ſeruicio liber recedat.qui
diuino amoꝛe diſtrictioꝛẽ appetit
ſubire ſeruitutẽ ? c. Et ibidẽ ſta
tiʒ. criminib illis que in teſtamẽ/
to veteri moꝛte mulctatur ⁊c.
In quo tu adde ꝙ hoc habet᷑ Te⸗
uitici.xxi.c. Et hec ſint quo ad tex
Pẽs igit᷑ glo.vnã not.in.c.nul
la officia in vᷣbo occaſio q̃ dixit ꝙ
as ñ opellit eligere ſibi exoſum.

diſtinctio. lv.
oꝛpoꝛe vero

c Pec eſt.lv.diſ.in qᷓ pꝛi⸗/
u cipaliter duo habetur.
Pꝛimo vtrũ coꝛpe viciati poſſint
ꝓmoueri ad ſacros oꝛdines. In
qͥ dr ꝙ nõ.tex.eſt in.c.penitentes
in.c.ſi ꝗs abſciderit.⁊ in.c.hi qui
in.c.ꝗ pteʒ ea.diſ.cũ młtis caplłiſ
ſequẽtibꝰ. in ꝗqbus hẽt pᷣdcã vera
eſſe niſi eſſent amedicis minuti
coꝛpe.qꝛ tunc ſecus tex.eſt in.c.ſi
quis a medicis.⁊ in.c.heremitas
2 in.c.ſi quis ꝑ egritudinc.⁊ in.c.
ſi quis infirmitate. ⁊ ĩ.c.latoꝛ ea.
diſ. In qua habes colligere ali
qua notatu digna.⁊ pꝛĩo ex tex.in
c.ſi euãgelica qð ẽ.c.fi.in verſic.
euũgelica admonitio iracundiam
nec vſqʒ ad verbũ ꝓſilire ꝑmittit
c. In quo adde ꝙ hoc habet
Math. v. c. Pꝛeterea notab eũ/
deʒ tex. in verſi.nec a ſuis excepiſ
ſe regulis iuenimꝰ. Et dicit ibi gl.
ergo nec non excipiamus ⁊c. Ju⸗
xta illud non dixit pꝛetoꝛ nec nos
dicamus.l.ſi ſeruum. S.non dixit
pꝛetoꝛ.fl.de acquiren.hereditate.

Ulterius habes ſignare gloſaʒ
in.d.c.ſi quis abſciderit in verbo
clericus. que dixit ꝙ Hoꝛigenes
ſe eunuchuzʒ fecit vt liberius in oc
culto pᷣdicare poſſet mulieribus ꝛ
poſtea factus eſt ſacerdos.Et ſimi
liter Marchus ſibi pꝛecidit polli⸗
ceʒ vt non eſſet ſacerdos. ſʒ tamẽ
poſtea factus eſt. ⁊ glo.in.d.c.ſi a
medicis in verbo domini que di⸗
xit ꝙ caſtrans ſeruũ capite punit᷑.

Diſtinctio.lvi.
Reibiteroꝝ

Hec eſt. lvi.diſ. In qua
habet vtrũ ſilij pᷣſ bite/
ronꝝ ſeu alias nõ legittimi poſſunt
ꝓmoueri ad ſacros oꝛdines. In q̊ͥ
dic it ꝙ non niñn pꝛius fuerit i mo
naſteris vel fuerint canonici rgu
lareſ vel aliter purgauerint ſuã ir
regularitatẽ.tex.ẽ in.c.pᷣſ biteroꝝ
7 in. c.oſius. ⁊ in.c.nunq;. ⁊ in. c.
naſci.⁊ in.c.niſi.⁊ in.c.apoſtolica
2 in.c.nomanẽſeʒ ea.diſ. In qᷓ
habes colligere aliqua notatu di/
gna.Et pꝛimo ex tex.in.d.c.naſci
ibi naſci de adulterio nõ eſt culpa

eius qui naſcit᷑ ſed eius qui gene/
rat ⁊c. Et ibides ſtatim noli deſpu
ere bonitateʒ ſiguli qui te gunn

uit ⁊ fecit vt voluit ?c. In quo
adde ꝙ hoc habet᷑ ad lr̃aʒ Beneſ
2i0. c. Inſup notabis ibidem
ſtatiʒ in verh.ipſe eſt dei virtus ꝛ
dei ſapiẽtia que in vtero virginis
Marie ediſicauit ſibi domũ ⁊c.
In quo tu adde ꝙ hoc habet
Pꝛouerb.xvij.c.⁊ ꝑ Paulũ pꝛima
ad Coꝛinth.pꝛio.c Et cõcoꝛdat cũ
hoc tex. in.c.ſi iuxta.S.xxxviij.diſ
Ulterius notabis eũdeʒ tex.di
ct i.c.naſci in fine.quaſi bonuʒ tri

ticuʒ inter loliũ ⁊ auenas degene

rat.qꝛ nõ in ſeminibꝰ ſed in volũ/
tate naſcẽtis cauſa vicioꝝ eſt atqʒ
virtutũ. Pꝛeterea notabis tex
in. c.ſpõſus ibi qui vocaturꝰ erat
ad nuptias bonos ?æ malos ꝛc.

In quo adde tu ꝙhoc habetur
Mathei.xxiij.capit. Ulterius
ſignabis etia tex.in.c.dominꝰ no/
ſter ibi voluit non ſoluʒ de alieni
genis ſed etiaʒ de adulterinis cõ⸗
mixtionibus naſci.? c. In quo
adde ꝙ hoc habet Geneß.xxviij.
capꝰ. ⁊ etia.2⁰. Regum. xiꝰ. . xij.
c.⁊ c. Ulterius notabis eundeʒ
tex. ibi verus pontifex ex adulte
rinis natus eſt cõiunctiõibus.
In quo tu adde ꝙ hoc habetur
pꝑ Paulũ ad Roma.ix.c. Pꝛete
rea notabis eundẽ tex. in ver. Ju
das pr̃iarcha cõcubuit cum Tha/
mar nuru ſua. In quo adde tu
ꝙ hoc habet Geneſ.xxxviij.c.
Ultimo notabis eundẽ tex.ibi
ex illa peogenie oꝛigo ducit᷑ xpᷣi.
In quo adde tu ꝙ hoc ad lram
habet᷑ Mathei.pꝛimo. c. Suc/
ceſſiue notabis ẽt tex.in.c. IJIſma⸗

el ibi vt ſeparetur a populo dei ũ

obſuit ei mater ancilla Agar ſed
offuit ſibi fraterna diſcoꝛdia ⁊c.
In quo adde ꝙ hoc habet᷑ Ge
neſis.xxi.c.⁊ hec ſint quo ad text.
que merito notari pñt. Nunc
capio gloſas.⁊ pꝛio notabis glo.
in.d.c. ſponſus que dixit ꝙ in fu/
turo ſeculo dicet᷑ vxoꝛ que modo
ſponſa dicit᷑.⁊ loꝗtur de eccleſia.
nſuß notabis glo.d.c.ſatis q̃
dixit ꝙ filius nõ pꝛiuaf beneſicio
ꝓpter ðᷣlictũ paternũ etia in crie
leſe maieſtatis. Ludo.bologni.
Diſtinctio. lvii.
Li0 in egritu
q dine. hec eſt.lvij.diſ.in
. qua habetur vtruz ille
qui fuit baptiſatꝰ in inſirmitate ꝗ
antea nolebat baptiʒzari poſſit ꝓ/
moueri ad oꝛdiẽs ſacros. In quo
bꝛeuiter dicitur ꝙ non text. eſt in.
c.ſiquis quod eſt.c.vnicũ ea.diſ.
In qua non habes alia quo ad
tex.vel glo.nota digna. Lodoui.
cus bologninus U.J. Doc. zc.

— — — — —. — — — — —

IR22 *

Diſtinctio.lviii.
Hec eſt. lviij
. Tem. In qua
i het ſolũvtrum monaci
poſſint oꝛdinari ſine li/
centia ſui abbatis. In quo bꝛeui
ter dicitur ꝙ nõ tex.in.c.ad eccle/
ſiaſticuʒ.⁊ in.c.ñ quis ea.di. In
qua ñ habes alis exceptis his du
obus iuribus allegatis. Lodou.
bologninus. U. J. Doct. æ eques

R222

diſtinctio.lviiii.
tem Hec eſt. lviiij ·
* di. Que po/
i nit vtꝝ quis ſit pmouẽ/
dus ad ſacros oꝛdines
p ſaltus ⁊ qui non eſt imbutꝰ diſci
plinis eccleſiaſticis in quibus dici
tur ꝙ nõ tex.ẽ in.c.ſi officia in c.
hoc ad nos ⁊ ĩ c.oꝛdinatos ⁊ in c.
qui in eccleſiaſticis qð eſt c. fi. ea.
di. In qua habe ſ colligere aliqᷓ
relatione digna.Et pꝛimo ex tex.
in c.ſi officia in vᷣſi quibus aliud pᷣ
ſtare non poſſunt diuinos oꝛdines
largiuntur zc. Et ibidem rarum
eni eſt omne qð magnũ eſt ⁊ tex.
in.d.c.oꝛdinatos ibi debʒ eni ãte
eẽ diſcipulus quiſꝗs eſſe doctoꝛ ðᷣ
ſiderat vt poſſit docere quid didi
cit. Et ibideʒ ꝗ minime opam

litteris dedit pꝛeceptoꝛ nõ poteſt

eſſe litteraruʒ qñ non per ſingula
ſtipendia creuit ad meritum ſtipẽ
dij oꝛdinem peruenire non poteſt
Et ibideʒ ſtatim in finalibus ver
bis ſolum ſacerdotiuʒ iter iſta ro
go vilius eſt.cur ſatilius tribuitur
cum diſicilius impleatur. ⁊c̃.
Ultio habes gl.in.d.c. hoc ad
nos in verbo tounſurantur que di/
xit ꝙ ſpes ꝓ honeſto fᷣuitio nõ in
ducit ſymoniam. Ludo.bol.

diſtinctio. lx.

cce. Pec eſt. lx.
e di. In qua põitur quõ

7 qualiter quis ſit ꝓpꝓmouendus.
In quo beeuiter dicitur ꝙ nullus
eſt eligendus ĩ pꝛepoſitum niſi ſit

pꝛimo dyaconusvł pᷣſ biter.et nul

lus in archydianum niſi ſit dyaco/
nus ⁊ nullus in decanũ niñ ſit pᷣſ bi
ter. ⁊ nullus in epᷣum niſi pꝛimo fu
erit ad minus ſubdiaconus tex.eſt
in.c.nullus el.pꝰ.el.ijꝰ.el.iijꝰ⁊ ĩ.c
inouamus.⁊ in.S.alteꝝ qui eſt.S.
fi.ea.di. In qua non habes alia
notatu digna. Excepta glo.vna ĩ
d.c.nullus el.p.in fi.q̃ dixit ꝙ pꝛi
miceriꝰ vel catoꝛ antequa oꝛdinẽ/
tur in quo oꝛdine eſſe debeant ſta/
tur conſuetudini. Lud.bo.
Diſtinctio.lxi.
Tem Pec eſt.lxia
*dI. In qua
i tria pꝛincipaliter ponũ
tur. Pꝛio vtꝝ laycꝰſit
eligendus in eßum. In quo dici
tur ꝙ non.ſʒ bene poteſt poſtula/
ri tex.eſt in.c.ſacerdotale ⁊ ĩ.c.ſa⸗/
cerdotibus ⁊ i.c.venerabiles ⁊ in
c.miſerum ⁊ i.c. miramur. ⁊ in.c.
epiſcopum ⁊ in.c.quid pꝛoderit.⁊
in. c.oſius ea.diſ. Secũdo põit
de qua eccleſia ſint fiende electõeſ
epiſcopoꝛum. In quo dicitur ꝙ
deb ent de viris pꝛobis ſieri ⁊ pꝛe
ferri alijs in pꝛopꝛia eccleſia ꝗbui
cunqʒ alijs extraneis tex.in.c. nec
meritis ⁊ in.c.nullus ⁊ in.c. ſtudij
⁊ in. c.obituʒ.⁊ in.c.catanẽſis ea.
di. Tertio ⁊ vltimo ponit de of
fitio viſitatoꝛis i quo dicitur ꝙ ni
hil debet habere de rebus eccleſi
arum nec de pꝛouentibus clerico/
rum tex.eſt in.c.qm qð cẽ.c.fi.ea.
di. Ex qua habes notare aliqua
relatõe digna.⁊ pꝰ ex tex. in.d.c.
ſacerdotibus ibi diſcere enim pꝛi
us quis debet anteq; doceat ⁊c.
Et ibidem ſtatim emendacioꝛẽ
eſſe conuenit qᷓ; populus quem ne
ceſſe eſt oꝛare pꝛo populo ?c. Et
ibidem quis enim quem pauloan
iacẽtẽ viderat veneret᷑ ãtiſtitẽ ⁊c.

Ulterius notabis text.in.d.c.

miſerũ ibi miſeꝝ ẽ eũ fieri magi/

ſtruʒ qui nũqnã fuit diſcipulus.
Inſuꝑ notabis tex.in.q.c.mira
mur in verſi. integritas pᷣſidentiũ
eſt ſalus ſubditoꝛu. Et ibidem
ſtati. vix bono ꝑpagũtur exitu que
malo ſunt inchoata peincipio ⁊c.
Et ibidẽ totius familie domini
ſtatus ⁊æ oꝛdo mutabit᷑. Si qð reꝗ
ritur in coepoꝛe nõ inuenitur ĩ ca⸗
pite æc. Et ibidem nõ pudadus
eſt honoꝛ ille legittimꝰ qui fuerit
contra pᷣcepta diuine legis collatꝰ
⁊c. Demũ notabis text. in. d. c.
ſtatuimus ibi valde iniquũ abſur/⸗
duʒ q; eſtvt impiti magiſtris noui
antiquis viles pᷣferatur emeritis.
quẽ tex. bene notabis. Succeſſi
ue notabis tex. in.S. his oĩbꝰ ibi
quibꝰ ceſſantibus ceſſat ⁊ ipſe q̃ſi
dicat. ceſſante cauſa ceſſat effectus
c.cũ ceſſante extra de appel.l.adi
gere. S. quauis.ff. de iurepatro.
Ultimo notabis textũ. in.c.ne
ophitus ibi ꝓhibet᷑ neophitus oꝛ
dinari ne in ſuꝑbiã extollat. In
quo adde ꝙ hoc habetur ꝑ Paul.
peia ad Lituʒ pꝛimo. cC. ⁊ pꝛia ad
Thimotheũ.iij.c. Et cuʒ his etiaʒ
cõcoꝛdat tex S.xliiij.diſ.per totũ.
Poſtremo notabis tex. in. d. c
nullus ibi vnuſquiſq; habeat fru/⸗
ctuʒ militie ſue ?c. Habes etia
glo. notabileʒ in.d.c. miramur in
verbo ꝓ laboꝛibus que dixit ꝙ ele
ctus pᷣſumitur melioꝛ alijs eligen/
dis. Pꝛeterea habes glo. etiaʒ
multũ magiſtram in.d.c.nullus in
verbo ciuitatis que ponit de qui/
bus debeat fieri electio z qui pᷣſe
rãtur alijs æ de quibus ciuitatibuſ
2 continẽtibus edificijs. Lodouic
bolog.

diſtinctio. lxii.
Reuiter. pee

b eſt diſ. xij. in qua ponit
ad quos ſpectẽt electõs

eligendoꝛũ ⁊ cõſecrandoꝛũ ad oꝛ/
dines ſacros. In quo dicit ꝙ ſpe
ctant ad clerũ nõ autẽ ad plebem.

tex.eſt in.c.nulla ratio.⁊ in.c.do/

cendus.⁊ in. c. nullus quod eſt. c.
fi. ea.diſ. Ex qua notabis text.
vnũ multũ notabilẽ in.d. c. docen/
dus.ibi docendus eſt populus nõ
auteʒ ſequẽdus. Et ibide ſtati.ꝗſ/
quis conatus fuerit temptare ꝓhi
bita cenſure ſubiaceat ſedis apo/
ſtolice.⁊ hic non ſunt alia in textu
vel in gloſis.

Diſtinctio.lxiii.
Aici. PHec eſt. lxiij

1 diſtictio in qua tractat
vtrũ laici poſſint ſalteʒ
ĩtereſſe in electõibꝰ ð ꝓmouẽdis
ad ſacros oꝛdines. In qͥ dr ꝙ nõ
⁊ põit ð electõibꝰ põtificũ ⁊ epoꝝ
2 alioꝛũ argumẽtado bincinde ad
ptes multũ copioſe moꝛe ſuo.⁊ fi⸗
naliter cõcludẽdo vt.S. dixi.tex.ẽ
in.c.nullus in.c.adꝛianꝰ in.c.valẽ
tianꝰ ⁊ in.c.poꝛro.⁊ in.c.nõ eſt ꝑ/
mittẽduʒ.⁊ in.c.oĩs electio.⁊ in.c
nõ liceat.⁊ in.c.tibi dño.⁊ in.c:ſa
croꝛũ.æ in. S. ex his oibus ea.diſ.
Ex ꝗᷓ hẽs colligere aliqᷓ notatu
digna.⁊ pꝛĩo ex tex.in.c.valẽtia⸗
nus.ibi põtiſicẽ nõ decet vᷣbo ſo/
lo. ſʒ et ↄuerſatõe gubernare ſub/
iectos ⁊ totiꝰ virtutis ſemetipſuʒ
imitatoꝛẽ oñdere. teſtẽqʒ doctrie
7 bonã ↄuerſatõeʒ br̃e c. In/
ſuꝑ notabis tex.in.c.noſce ibi. ſe/
pe ↄtingere ſolet qrentibꝰ ſinguł
que ſua ſunt nõ que Iheſu chꝛiſti
In quo adde tu ꝙ hoc het ad
lr̃aʒ pꝑ Paulũ ad hilipẽſes.ij.c.
Ulterius notabis endeʒ tex.in
ſine ibi ſacerdotiũ quippe electio
eſt.⁊ ſubdit᷑ ibi denuo ꝙ docẽdus
eſt populus ⁊ non ſequendus ⁊ cõ
coꝛdat tex. in.c. docendus.S. ꝓxĩa
di. Pꝛeterea ſignabis tex.in.c.
Ego Lodouicꝰ rõanꝰ imꝑatoꝛ ibi

—

„——

— - TX- — —.

— — —.——— —.— — — — — r⸗-

omnibꝰ vicis territoꝛijs mõtanis
atqʒ maritimis littoꝛibus ⁊ cunc/
tis ciuitatibꝰ caſtellis oppidis ac
villis ⁊c.quẽ tex.notabis ad oſten
dendum ꝙ imperatoꝛ totius oꝛ/
bis dñs eſt ⁊ ↄcoꝛdat cum hoc tex
in.l.de pꝛecario.ff.ad.l.rho.de ia
ctu. Inſuper notabis tex. in.d.c.
tibi domino vbi ponitur foꝛma iu
ramenti pꝛeſtandi ab iperatoꝛe ſe
di apoſtolice multuʒ ſolemniter.
Pꝛeterea notabis tex.in. .ve
rũ ibi eechias diſſipauit excelſa.
7 ↄſtruxit ſtatuas.Et ↄfregit ſᷣpen
teʒ eneuʒ quẽ fecit Moyſes. In
quo tu adde qð hoc habet᷑ ad lit/
teraʒ.iij. Reguzʒ. xviij. c. Ulteri
us notabis eundes tex. in verſi.P/
pentem illum deus fieri iuſſerat.
ne ſerpentina moꝛte populus inte
riret ?c. In quo adde tu ꝙ hoha
betur ad litteram Numeri.xxi.c.
Ulterius notabis text. in dicto
c.ſi foꝛte ibi vt nullus detur inui/
tis ⁊ nõ petentibus epiſcopatꝰ ⁊c
⁊ hec ſint quo ad tex. Nunc ca
pio gloſãs.⁊ pꝛimo notabis glo.
in dicto.c.adrianus in verbo au/
guſtus que dixit ꝙ filij imperato/
rum dicuntur eſſe auguſti. ex quo
ſperantur ꝙ ſuturi ſint imperato/
res. Et glo.in dicto.c.valentinia
nus in verbo ſubmittimus que di
xit ꝙ imperatoꝛ eſt minoꝛ quocun
qʒ epiſcopo tamen in ſpiritualib⸗
adeo ꝙ poteſt excõmunicari ab e
piſcopo. Ulterius etiam habeſ
glo.in.d.c.quãto in verbo ſubſcri
pta que multum magiſtraliter po
ſuit de virtute electiõiſ ⁊ quõ ſiat
2 quõ poſſit variari in electiõibꝰ.
7 quis conſenſus requiratur. Et
etiaʒ glo.in.c.eꝑiſcopos que dixit
ꝙ emilia dicitur a rauẽna vſqʒ ad
placentiam ciuitatem. Habes
etiam glo.in.d.c.pꝛincipali inver
bo vixerimꝰ que dixit ꝙ ſicut mã
datũ moꝛte mandantis reintegra
extinguitur ita etiꝗ pꝛeceptũ Et
glo. in.c.metropolitano inverbo

optimus que dixit ꝙ ille eſt opti/
mus qui ſũmum ⁊ pꝛincipalem lo
cum obtinet. Et glo.in.c. inſy/
nodo in verbo ſucceſſoꝛem que di
xit papam habere maximam po/
teſtatem circa imperiũ. Et glo
ibidem in verbo apoſtolicum que
dixit ꝙ papa non poteſt ſe ſubmit
tere imperatoꝛi niſi de cõſenſu car
dinalium. Pꝛeterea habes glo
in.c.v ota ĩ vᷣbo oꝛdinis que dixit
ꝙ; c rdones ⁊ pilliparij faciũt oꝛ/
dineʒ. Et glo.etiaʒ in.c.quãdo
in verbo francoꝝ que dixit ꝙ ipe/
riuʒ pꝛius fuit francoꝝ.Sʒ poſtea
romani pmemerut illud virtutibꝰ
ſuis. Tudo.bol.

diſtinctio. lxiiii.
unc cõſideraã

n dum eſt. PHec eſt lxiiij
di. ĩ qua ponit a ꝗbo oꝛ
dinent᷑ ep̃ᷣi. In quo dr ꝙ ab omi
ba ꝓuintialibus ⁊ cũ ↄſcientia me
tropolitani tex.eſt in.c.epᷣi ⁊ in.c.
oꝛdi natões ⁊ in.c. ꝓuintiales ⁊ ĩ
c.extra ↄſcientiam ⁊ in.c.qꝛ ⁊ ĩ.c.
epᷣum ea.di. Ex qua habes nota
re vnũ ſolemneʒ tex.in.d.c.extra
ↄſcientiaʒ in verſi. integn eſt iudi
ciuʒ ꝙ plurimoꝝ ↄſcia ↄfirmat᷑. ⁊
ex hoc infert ꝙ vnus epᷣs ñ dʒ pᷣſu
mere oꝛdinare ep̃ᷣum. Ludo.boł.

diſtinctio. lxv.
deo autem

i Hec eſt.lxv.di. In qᷣ
duo pꝛicipaliter bñt. Pp
ſi ꝓuinciales ſunt diſcoꝛdes circa
electõʒz epi. In q̊ dẽ ꝙſnia pluri
moꝛũ debet attedi.tex.ẽ in.c.ſane
2 i. C. dʒ 2 ĩ. c. ep̃s ⁊ ĩ.c.ð ꝑſona ⁊ ĩ
c.placzʒ. ⁊ in. c. mos antiquꝰ ea. di.
Secũdo põit ꝗ ſi ũ ſũt ꝓuitiałs
qui eligat epiſcopũ ꝗd fieri dẽat.
In qͥ dicit ꝙ ſütvocadi epᷣi ðᷣ ꝓpuĩ
cijs vicinis tex.ẽ in.c.ſi foꝛte qð ẽ
c.fi.⁊? in.S.ſed queritur ead.diſti.

Er qua habes colligere duo.
Peꝛimo notare tex.in.d.c.ð ꝑſona

ibi ne gregibꝰ domini diu deſit cu

ra paſtoꝝ ?c. Et habes etis glo

not.in.c.qm̃ in verbo elie que di/

xit ꝙ ſalamonia dicta eſt a ſalamo

ne 7 Jeruſalem a ieron quod eſt
ſacrum. Ludo.bolo.

Diſtinctio.lxvi.

rchiepiſcopꝰ

9 Hec eſt.lxvi. diſtinctio

In qua duo pꝛincipali/
ter habent᷑ pꝛimo qui debeat ĩter
eſſe in conſecratione metropolita
ni. In quo dicit᷑ ꝙ omẽs ſuffraga/
nei ſue ꝓuincie tex. eſt in. c. archi/
epᷣuſ ea.diſ. Secũdo ponit a quot
epᷣis dʒ cõſecrari ẽus. In quo
dicitur ꝙ a tribus ſaltẽ.tex.eſt in
S. de epiſcopis ⁊ in.c.poꝛro quod
eſt.c.ſi.in quo non ſunt alia colli/
genda. Lodo. bol.

diſtinctio.lx vii.
Reſpiteri.

Pp Hec eſt.lxvij. di. Jn
qua ponitur tantum an
pꝛeſ biteri vel ſacerdotes poſſint
oꝛdinari ab vno epᷣo ſolo. In q?
dicit ꝙ ſic tex.eſt in.c.reliqui ⁊ in
c. epᷣs ea. diſt. In qua non ſunt
alia nota digna quo ad textuʒ vel
gloſas.

Di ſtinctio.lxviii.
Aeritur. ve
q ẽ.lx viij.diſ.In q̃ pꝛinci
. paliter de duobus tra/
ctatur.pꝛimo vtrũ oꝛdinatꝰ ab eo
quẽ nõ conſtat ſuiſſe epiſcopuʒ ſit
iten oꝛdinãdus. In quo dicit᷑ ꝙ
non.ſed debʒ reciꝑe tantũ benedi
ctõeʒ a ſuo epiſcopo.tex.eſt in.c.
epiſcopi.⁊ in.c.eccleſijs ea.diſ.
Secuũdo ponit vnde dicat᷑ coꝛ/
epiſcopus.⁊ quid differat ab epi/

ſcopo. In quo dicit ꝙ epus ẽ ille
qui oꝛdinatur ĩ ciuitate ſʒ coꝛrepi
ſcopus in vicis. tamẽ hodie coꝛre
piſc opus receſſit ab vſu.tex.eſt in
S.inter epos.⁊ in.c.quaãuiſ.⁊ in.c
coꝛrepiſcopi ea.diſ. Ex qua ha
bes notare vnũ tex. in.d.c.coꝛre/⸗
piſcopi in verſi. quod ratione ca/
ret extirpare neceſſe ẽ. Et habes
glo.etiã in.d.c.eccleſis in ver.ſe
mine que dixit ꝙ vxoꝛ nõ tenetur
reddere debitũ marito in eccleſia.
nec econtra.

Diſtinctio.lxviiii.
Pec eſt
onſura. lxviiij.
t di. In qua tractatur de
colatione minoꝛum oꝛdi
nuʒ ⁊ ↄcluditur ꝙ ẽt ſolus abbas
poteſt eos ↄcedere in ſuo monaſte
rio. Sʒ non põt tñ acolituʒ ł exoꝛ
ciſtam facere tex.eſt in.c.qm. ⁊ in
c.non opoꝛtet qð eſt.c.fi.ea.di.in

qua nõ habes alia quo ad tex.vel

glo. Ludo. bolo.

Diſtinctio.lxx.
b epiſcopis.

9 Pec eſt.lxx.di. In qa

tractatur vtrum ꝗs poſ

ſit oꝛdinari ſine titulo hoc eſt ſine
eccleſia vel ſine beneſicio eccleſia
ſtico. In quo dicitur ꝙ non tex.

eſt in.c.neminem ⁊ in.c.ſanctoꝛuʒ

qð eſt. c. fi. ea.diſ. In q̃ nõ hẽs
alia q̊ ad tex. vel glo.excepta glo.
in.d.c. ſanctoꝛum in verbo duab⸗
q̃ dixit ꝙ quis non poteſt de iure
ciuili habere duo collegiavel duaſ
militias vel duos honoꝛes.

diſtinc tio.lxxi.
Eclericis.

d Hec eſt. lxxxi.di. In q̃ᷓ
ponitur vtrum clericus
ſubditus vni epiſcopo poſſit oꝛdi/
nari ab alio ſine lr̃is ſui epiſcopi.

— —. —b—Vĩͤ[

— — —

In quo dicit᷑ ꝙ nõ.tex.ẽ ĩ. c. il⸗

lud in.c.ſi quis.in.c.de aliena.ĩ.c.

clericos.in.c.fraternitatẽ.in.c.pꝛi
matus.⁊ in.c.nullũ quod ẽ.c.ſi.e.
diſ.ex qua quo ad tex.nõ hẽs alia
Segd habes glo. vnã notabileʒ
in.d.c.clericos in verbo ex neceſ/
ſitate multũ notabilẽ que dixit ꝙ;
ſi totus epᷣatus alicꝰ ſit occupatus
a ſaracenis tñ clerici ſui remanẽt
eiꝰ ſubditi verũ eſt ꝙ non hʒ epᷣus
liberã iuriſdictõʒ in eos. re
riꝰ hẽs etia glo.aliã in.d.c.illud ĩ
verbo ↄtentõibus que dixit ꝙ cõ/
munitas eſt mater diſcoꝛdie.
Diſtinctio.lxxii.
Imiſſoꝛias.
d Hec eſt.lxxij. diſ.in qua
habet vtru epᷣus tenea
tur dare lras dimiſſoꝛias ad aliuʒ
epiſcopũ pꝛo ſuo clerico ſibi ſub/
dito oꝛdinãdo ab illo. In quo di
citur ꝙ non. ſed debet inſtater ro/
gari ipſe cui ſubditus eſt.tex.ẽ in
c.epᷣ̃us.⁊ in.c.clericũ alienũ.⁊ i.C.
placuit qð eſt.c.ſfi.ea.diſ. In ꝗᷓ
notabiſ aliq̃ lʒ pauca.⁊ pᷣ tex.in.d
c.epᷣus ibi ne ouis quaſi ꝑdita aut
errãs inuẽiat. ⁊ loꝗtur de clerico
vagabũdo. ſʒ ego idẽ dico in ſco/
laribꝰ vagabũdis. Et tex.in.d.c
clericũ in fi.in verſi.clericoꝝ autẽ
nomẽ ⁊ lectoꝛes ⁊ pſalmiſte ⁊ ho/
ſtiarij retinẽt. ⁊ dicit ibi glo.młtũ
notabilis in verbo nomẽ ꝙ verbe
rans aliquẽ iſtoꝛuʒ incidit in cano
nem.quod nota.
Diſtinctio.lxxiii.
Aaliter.pe. eſt
lxxiij.viſ.in qua põitur
foꝛma litterarũ dimiſſo
riaꝝ ab vno epᷣo ad aliuʒ circa oꝛ/
dinationẽ clerici ſubditi. In quo
dicitur ꝙ debent interponi alique
tittere grece in ea epiſtola modo
⁊ ſoꝛma de quibus in.c.in momiĩe

patris ⁊ in.c.ſanctiſſimo ⁊ in.c.de
creto quod eſt. c.fi.ea. diſ. JIqᷓ
ſignabis aliqus Et ꝑ notabis
tex.in.d.c.in nomine patris i vᷣſ.
qui recipit ꝓphetam in nomineꝓ
phete.ꝓphete mercedeʒ accipiet
In quo adde qð hoc bhabetur
Mathei.x.c. Ultimo notabis
eundem text.in verñic.iubet apo⸗/
ſtolus hoſpitalitatem ſeruari ⁊c.
In quo adde ꝙ hoc habetur ꝑ
Paulum pᷣ ad Thimo. iij. c.
Diſtinctio.lxxiiii.
Aeritur. Pes
* xxiiü
q diſt. In qua ponitur
v́vysbttrum quis poſſit oꝛdi
nari inuitus. In quo dicitur ꝙ
non niſi ꝓpter neceſſitatem tex. ẽ
in.c.epiſcopus.⁊ in.c.geſta.⁊ in.c
ſi qui ⁊ in.c.placuit.⁊ in.c.epiſco
poꝛum.⁊ in.c.quoꝛundam.⁊ in.S
verum.⁊ in.c.vbi ea.diſ. In qᷓ
habes notare aliqua relatione di
gna. ⁊ p ex tex.in.d.c.geſta in vᷣ/
ſico.ſicut iuſtum eſt vt nemo cre/
ſcere compellatur inuitus.ita in/
ſons ab oꝛdine ſui miniſterij non
deiciatur iniuſte. Pꝛeterea no
tabis tex.in.d.c.quoꝛundam in v
ſicotales erga ſubiectos omẽs eẽ
debemꝰ quales nos ſi ſubiecti fu/
iſſemus noſtros vellemus eſſe pᷣ/
poſitos. Ulterius notabis tex
in.d.c.vbi in ver.ne cogamur iu/
dicare quod dignum eſt nam pꝛi/
uilegiuz dignitatis meretur amit
tere qui permiſſa ſibi abutitur po
teſtate ⁊c. Inſuper habes glo.
pꝛimam huius diſtinctionis mul/
tum ſolemnem que ponit quomo
do ⁊ quando quis poſſit cogi inui
tus oꝛdinari pꝛopter neceſſitates
vel vtilitatem eccleſie. Ulteriꝰ
habes etiam glo.in.d.c. epiſco/
pus in verbo reclamantes que fa
cit differentiaʒ inter reclamãtẽ ⁊=
inuitu;z. Poſtremo bhabes glo.
in. d.c.geſta in ver. creſcere S

tenet ꝙ monachis vel religioſis
iuitis ſtrictioꝛ vita imponi nõ po

teſt ꝑ ſuperioꝛes ſuoſ. Lodouicus

bologninus.

Diſtinctio.lxxv.
Empus autẽ

t Hec eſt.lxxv.diſtinctio
in qua ponitur quo tem
poꝛe dẽat oꝛdinari epi/
ſcopus. In quo dicit ꝙ omni tpe
ſed h oꝛa tercia ⁊ ieiunus.text.eſt
in. c.oꝛdinationes. Sed oꝛdinatio
nes ali oꝛuʒ pꝛeſ biteroꝛuʒ debent
fieri certis tempoꝛibus ⁊ certis di
ebus. de quibus habet in. S. cete/
roꝝ. ⁊ in.c.oꝛdinationes el ſecun/
do ⁊ in.c.quod a patribus.⁊ in.c.
quod die dominico. ⁊ in.c.quan/
do.⁊ in.c.oꝛdinatõnes lultimo ea
deʒ diſtinc. In quibus iuribus

dicitur ꝙ diebus dominicis ⁊ ieiu

nis exiſtentibus talibus oꝛdinan/
dis hec ſieri debent. vt latius ha/
betur in dictis locis. Ex qui/
bus ha bes colligere aliqua.⁊ pꝛi/
mo ex tex. in.d.c.oꝛdinationes el
pꝛimo in verſi.ſacra vnctione pꝛo

phetaruʒ exempla reguʒ capita ꝑ

ungentiuz zc. In quo adde tu
ꝙ hoc habetur pꝛimo Reguʒ.xvi.
c. Ulterius notabis eundẽ tex.
ibideʒ ſtati in vn. Moiſi vngẽtes

⁊c. In quo tu adde licet hic nõ

fiat mentio ꝙ hoc habet Exodi.
xxxiij.c.⁊ Actuũ.xiij. Pꝛeterea
notabis eundeʒ tex. in verſi.omĩis
ſanctificatio conſtat eſſe in ſpiritu
ſancto c. In quo adde ꝙ hoc
hr Luce vlti.c. ⁊ hec ſint q̊ͥ ad iſtũ
textum tantuʒ. Pꝛeterea ſigna
bis tex.in.d.c.qui die in fi.ibi.in
hac die dominica mũdus ſumpſit
exoꝛdiuz zc. In quo adde ꝙ ho
habet᷑ Beñ.pꝛio.c. Ultio nota
bis eũdẽ tex.in vᷣſi.in hac die ꝑ re
ſurrectõeʒ moꝛs interitũ ⁊ vita ce

pit pꝛicipiũ.⁊ hec ſint quo ad tex.

LCapio nũc gloſas.⁊ pꝛimo hẽs

glo.notabilẽ in.d.c.quod a patri
bus in verbo ieiunio que dixit ꝙ
ſi pꝛãſus cõferat oꝛdines valʒ om
nino collatio.Et idẽ in pꝛanſo dã/
te ſacramenta etiã ſacramẽtuʒ eu
chariſtie. Tñ ſᷣm glo.iſtaʒ pꝛã ſuſ
Iʒ poſſit cõferre nõ tamen debet.
Ultimo nocabis glo.in.d.c.oꝛ/
dinatões lultio que dixit ꝙ ſᷣm an
tiquã cõputatõeʒ latinoꝝ annꝰ in
cipiebat a mẽſe martio ⁊ eſt gloſa
pꝛima. Lodo.bolog.

diſtinctio.lxxvi.
uibus. pec e di⸗

ſtinctio.lxxvi.in q̃ tria
habẽtur. Pꝛĩo in quibꝰ
temꝑibus ieiunia celebꝛãda ſunt.
In quo dicit᷑ ꝙ per quatuoꝛ tem/
poꝛa que ſunt ð mẽſe martij iunij

ſeptẽbꝛis ⁊? decẽbꝛis ⁊ alijs diebꝰ

ſtatutis ab eccleſia. de quibꝰ omĩ
bus habet in.c ieiuniuʒ el pꝛio ⁊
el 2⁰.⁊ in.c.ſtatuimus el pᷣ ⁊ el ꝛ0.
? in.c.de ieiunio.⁊ in.c.igit᷑.⁊ in
c.huiꝰ.⁊ in.c.noſce.⁊ in.c.poſt pa
ſca ea. diſ. Secũdo põit vnde
habuerũt oꝛigineʒ ieiunia de quo
habet in dictis iuribus æ⁊ maxime
in.d.c.ieiuniũ el ſecũdo. Tercio
? vltio põit que differẽtia ſit inter
ieiunia nr̃a ⁊ hebꝛeoꝝ. In quo
dicit ꝙ differũt in tꝑpibus ⁊ in mẽ
ſibus.tex.eſt in.d.c.ieiuniũ e.diſ.
Ex qᷓ hẽs colliger̃ aliqᷓ notaiu
digna. Et pᷣ ex tex.ĩ. d. c.nlłs ĩ vᷣ
ſi. verbo dei oĩa elementa ſeruire
ad eruditiõʒ noſtrã ? c. In quo
tu adde ꝙ hoc hr̃ ꝑ Paul.ad lraʒ
pꝛia ad Loꝛinth. x. c. Ulterius
notabis text. in.d.c.ieiuniũ elꝛ.
in verſi.decia etuſdeʒ mẽſis illud
arbitramur quado deſcẽdẽs moy
ſes de mõte Synai tabulas legis
abiecit atqʒ confregit c. De

quibũs omibus adde tu quod ha/

betur Deutro.xi.⁊=.xviij.c.Et etiã
Exodi.xxij.⁊.xxxij.c. In ꝗbus lo/

eis habet de deſcenſu Moyſi de
monte ſinai ⁊ de fractione tabula
rũ legis. Pꝛeterea notabis eũ
dem tex. ibidem ſtatim in verſicꝰ
muri pꝛimum rupti ſunt ciuitatis
⁊c. In quo adde tu ꝙ hoc habe/
tur Jeremie.lv.c.⁊ etiam.iiij. Re
guʒ.xxiiij. c. Ulterius ſignabis
eundem tex. in verſi. in quinto vo
menſe ꝗ apud nos appellatur au
guſtus cuʒ ꝑꝑ exploꝛatoꝛes terre
ſancte ſeditio oꝛta eſſet in populo
⁊c. De quibus omnibꝰ? adde tu
ꝙ habetur Deuterono.ij ⁊.xxij.c.
Pꝛeterea ſignabis eundẽ tex.
in verſi. exceptis duobus Caleph
7 Joſue oms in ſolitudinem cade
rent c. In quo adde ꝙ hoc ha
betur Numeri.xij.c.de quiba hic
non fit mentio. Demũ notabis
eundeʒ tex.ibi capta vrbe bethel
ad quam multa milia confugeraãt
iudeoꝝ c. In quo tu adde ꝙ
de dicta vrbe habetur. iiij. Reguʒ
in vltimo. c. Ulteriꝰ notabis eũ
dem tex.in verſi.in ſeptimo vero
menſe qui apud nos appellaf oc
tober occiſus ẽ godolia ⁊ iude tri
bus ac ieruſalem reliquie diſſipa

te ſunt ⁊c. In quo adde ꝙ hoc

ad litteram habetur.iiij. Regum
vltimo. c. Pꝛeterea ſignabis ẽt
eundem tex. ibidem quinto men/
ſe templum eſt ſubmerſum hic.n.
eſt omne qð dicitur dies plantus
2 ieiunioꝛum quos hactenus ha/
buiſtis in luctum c. In quo tu
etiam adde qð hoc habetur Eʒe/
chielis. xxxviiij.⁊.xl. c. Ulteri/
us notabis eundem tex.ibi in ver
ſicoſciatis quia cogitaui vt bene
faciam iſrael ? domui iuda. In
quo tu adde qð hoc habetur Ma
lachie.iij. c. Que omnia notabiſ
pꝛo declaratione huius littere. qᷓ
multifarie conſiderauit ſcriptura
teſtamenti veteris ⁊ in pluribus.
q̃ omnia tibi declaraui vt vidiſti
2 que oĩa tene mẽti. Ulterius
notabis tex.in. c.ſcire in verſi. in

dominica die reſurgens ſaluatoꝛ

reuerſus eſt ad homines. In
quo adde ꝙ hoc habetur Mathei

vltimo. c. Succeſſiue notabis
eundem tex. in verſi. equalis eoꝝ
neceſſariũ eſt vt ſit feſtiuitas quo
rum equalis eſt ſanctitas ⁊zc.
In quo adde ꝙ idem pꝛobaf

in. c. noſce infra ea. in ſi. Ulte⸗/
rius notabis alium tex.in.c. poſt

paſca in verſi.antonius ⁊ paulus
ceteri patres antiqui in his dieb⸗
in heremo leguntur abſtinuiſſe.
⁊c. In quo adde tu qð hoc ha/
betur actuum.xiij.c. ad litteram.
Inſuper notabis text.in.d.c.
vtinam in verſicuꝰ. vtinam omni
tempoꝛe ieiunare poſſemus ⁊c.
Et ibidem die penthecoſtes ?

die dominico apoſtolum Pauluʒ

2 cum eo credetes feciſſe legimuſ
⁊c· In quo adde ꝙ hoc habet
actuum.xiij.c.⁊ ẽt Mathei vltꝰ.c
Poſtremo notabis eundeʒ tex.
in fi.in verſi.vna queqʒ pꝛouitia
abundat in ſenſu ſuo ?c. In qꝰ
tu adde ꝙ hoc habetur per Pau/
lum ad romanos.xiiij.c. ⁊ etiam
Mathei vltimo.c.⁊ cum hoc con
coꝛdat tex.in.c.certificari extra ðᷣ
ſepulturis ⁊ hec ſint que merito q̊

ad tex.ſignari potuerunt. Ca/

pio nũc glo.q notatu digna ſũt.=

pꝛiĩo glo.in.d.c. de ieiunio ĩ ver.
celebꝛari que dixit qð ſi feſtuʒ ali

cuius apoſtoli venerit die lune ie
lunandum eſt die ſabato pꝛecedẽ
ti. Et glo. .ibidẽ in vᷣbo in decẽ/
bꝛi qᷓ ponit hec carmina circa ie/
iunium ſatis iuditio meo groſſa ⁊
inepta. Pꝛima quadragene ſer
uant ieiunia veris. NHe inuatis
ebdomoda fᷣuare ꝛa iubẽs. Ter
tia ſeptembꝛis cultum fert mercu
ris iſtum. Sabbata ieiunent vi
gilẽ pᷣeuntia xpᷣm ⁊c. Habes eti/
am glo.in.d.c.ieiunium el.ij.ĩver
bo multa que dicit ꝙ qñqʒ aliqᷓ i/
ſerũt in decretis.q̃ nõ faciunt ad
ꝓpoſitum ⁊c. Quã glo.notabis
d 2z

tu p eo ꝙ dicimus ꝙ leges debẽt
eſſe poſite ſub congruis titulis vt
in.l.imperatoꝛes.ff. de in dieʒ ad
iecti. ⁊ in.S. quibus in pꝛima cõ
ſti.C.cũ ſimilibus nam hec regu/
la non ſemper vera eſt.⁊ ad hoc
pondera glo.hanc que non con/
ſueuit ad hoc allegari. Inſuꝑ
notabis aliam glo.in.c.hanc nũe
ruʒ in vᷣbo euacuato que dixit ꝙ
cancellato inſtrumento liberatur
debitor niſi creditoꝛ ꝓbaret ↄtra
rium. Et glo.in.S.neceſſario ĩ
verbo obſeruantie.que dixit ꝙ vi
gilia pentecoſtes neceſſario ieiu/
nanda eſt. Et ex his nunc ha/
bes ẽt gloſas que notari merue/
rũt in hac diſtinctione ⁊c.

diſtinctio lxxvii.
Js tempori

b bus. Hec eſt. lxxvij. di⸗
ſtin.in qua ponitur que
interualla tempꝑis debeaãt ſeruari
in tradendis ſingulis gradibus in
pꝛomouẽdis. ⁊ ĩ ꝗbus etatibꝰ om
nes gradus cõferatur de tempoꝛe
in tempus.de quibus oĩibus habe
tur in.c.illud.⁊ in.c. in ſingulis.⁊
in.c.quicũqʒ.⁊ in.c.ſubdiaconus.
2 in.c. placuit.⁊ in.c.pꝛius.⁊ in.c.
in veteri. ⁊ in.c.monachus quod
eſt. c. fi. ea.diſ. Ex qua notabis
aliqua relatõe digna.⁊ pꝛĩio text.ĩ
d.c.epiſcopus in fi.ibi ꝑ etateʒ qꝙ;
aliquotiẽs euenit aliquod erroꝛe

culpet᷑ zc. Et tex.ĩ.d.c.in veteri

in verſi.ab anno.xxv.in veteri le/
ge leuite tabernaculo ſeruire iubẽ
tur zc. In quo adde ꝙ hoc ad
lraʒ habet Numeri.ix.c. Pꝛe⸗/
terea notabis tex.in.d.c.mõachꝰ
in verñ.vt moꝛũ hoc doceat᷑ ꝓbi/
tas habere ꝙ pꝛolixioꝛ cõſuetudo

nõ cõtulit.⁊ hec ſint q̃ merito no/

tari poſſunt quo ad tex. Capio
gloſas nũc. ⁊ pꝛio notabis glo.in
d.c.ſubdyaconꝰ.que ponit quõ ⁊
quãdo fiat cõputatio tempoꝛis.⁊

quãdo dies ceptus habet᷑ ꝓ ↄple/
to ⁊ quado nõ.Et tandeʒ cocludit
qꝙ in vſucapiõibus ⁊ in teſtamẽtiſ
cõdendis ſufficit ꝙ ſit ceptus dieſ
⁊z habet᷑ ꝓ cõpleto.ſed in excuſati
onibꝰ muneruʒ ciuiliũ ⁊ in tẽpoꝛa
libus actõibus ſecus eſt dicẽduʒ.
Habes etia glo.in.d.c.mona/
chus in verbo defenſoꝛ que dixit
ꝙ exoꝛciſta dicit᷑ quaſ defenſoꝛ.
qꝛ defendit coꝛpus a demõibus.
Et glo.ibidẽ in verbo examĩa
re que dixit ꝙ diligẽtiꝰ eſt exami⸗
naãdus teſtis laicus ? magis q; cle
ricus. Ex quo infero ꝙ lex cõfidit
magis de clerico q; de laico. Sed
ego dico ꝙꝙ foꝛte ſecus eſt. hac tem
peſtate loquoꝛ tantũ de malis.

Diſtinctio.lxxviii.
Aa vero.

Hec eſt. lxxviij.diſtĩ. in
qua ponit᷑ qua etate oꝛ
dinari debeãt ſacerdotes. In quo
dicif᷑ ꝙ non ante.xxx. annũ niſt
ex aliqua neceſſitate.qꝛ tũc poſſũt
in. xxv. ãno oꝛdinari. tex.eſt in.c.
ſi quis. ⁊ in.c.nemo. ⁊ in.c.quid ẽ
⁊ in.c.pᷣſ biter.⁊ in. S.hoc regula/
riter ea. diſ. Ex qua habes aliqᷓ
colligere notatu digna.⁊ pᷣ text.in
d.c.pᷣſ biter in verſi.dũs in trige/
ſimo ãno baptiʒatus ẽ ⁊ tũc pꝛedi
cauit c. In quo adde ꝙ boc ha
bet Math.iij.⁊.iiij.c.⁊ Luce.v.c.
Pꝛeterea notabiſ eũdeʒ tex. in
d. S. hoc regulariter ĩ verñ. Jere
miaſ ⁊ Daniel ante iuueilez etatẽ
ſpiritũ ꝓphetie accepiſſe legũt᷑ ⁊c
In q̊ tu adde ꝙ de Jeremia ha
bet᷑ hoc Jere.pᷣ.c.De Daniele ve
ro habet Dañ.xiij.c. Ulterius
notabis eũdes tex.ibi Dauid ⁊ ſa
lomon in adoleſcẽtia vncti inueni
unt᷑ z⸗c. In quo adde ꝙ de vn/
ctõe Dauid hẽtur pꝛio Regũ.xvi.
c.⁊ de vnctõe Salomõis hẽtur.iij
Regũ pᷣ.c.ð ꝗbus hic nõ fit mẽtio
Ulteriꝰ notab eũdeʒ tex.ĩ verſ-

—

Johãnes euãgeliſta cuʒ adhuc eſ
ſet adoleſcẽs a dño in apoſtolum
electus eſt ꝛc. In quo tu adde
quod habet᷑ Mathei.x.c.ad lraʒ.
Ultimo notabis eundeʒ tex.in
verſi.paulus apoſtolus a domino
in adoleſcẽtia electus eſt ⁊ cũ alijs
miſſus ad pꝛedicaduʒ ⁊c. In quo
adde ꝙ hohabet᷑ Actuũ.xiij.c. Et
hic non ſunt alia nota digna.
Diſtinctio.lxxviiii.
Poſtolicus.
Hec eſt lxxviiij.diſ. In
qua duo pꝛincipaliter
habẽtur. Peimo qui fa
ciãt romanũ pontificẽ. In qᷣ di
citur ꝙ cardinales.text.eſt in.c.ſi
quis apoſtolice.⁊ in.c.ſi quis pa/
pa.⁊ in.c.opoꝛtebat. ⁊ in.S.ſicut
ea.diſ. Secũdo põit quato tẽpo
re poſt moꝛtẽ pape debʒ nouꝰ pa
pa creari. In quo dr ꝙ nõ põt

creari niſi poſt tertiã diẽ a moꝛte
pꝛedeceſſoꝛis.tex.ẽ in.c.nullus ea
dẽ diſ. Ex qua habes notare ali
qua relatõe digna.⁊ pꝛĩo tex.in.c
ſi duo iũcta glo.que dixit ꝙ ſi duo

pape eligũtur hoc caſu cardinaleſ
non ſunt pꝛiuati ptãte eligendi.
Et ſubdit ibi gl.ꝙ ſi dubitamꝰ
quis ſit iudex in caſu iſto dicẽduʒ
eſt ꝙ conciliũ couocabitł. Ulte
rius habes etiã glo.notabilẽ in. c.
ſi quis el quĩto in verbo apoſtoli/
cus.que dixit ꝙ ſi quis ſuit electꝰ
papa ⁊ demũ repiatur habere vx
oꝛeʒ que credebat moꝛtua que cõ
pareat ⁊ petat debitũ ab eo tenet
reddere debituʒ niſi poſſit adduci
ad cõtinentiaʒ obſeruandas. alias
renunciabit papatui ⁊ ſatiſfaciet
vxoꝛi quod ego non facerẽ neſcio
ſi tu hoc faceres. Lodo.bolog.

Diſtinctio. lxxx.
oca vero pee

eſt. lxxx. diſ. in qua tra⸗

ditur in quibus locis debeãt pꝛe⸗

ſtari oꝛdines ſacri. In quo dr
ꝙ debẽt pꝛeſtari in ciuitatibꝰ.tex.
eſt in.c.vrbes.⁊ in.c.in illis.⁊ ĩ.c
epiſcopi.⁊ in.c.illud.⁊ in.c.nõ de
bere ea. diſ. In qua tu notabis

inter alios tex.ĩ.d.c.illud ibi vbi

minoꝛesſunt plebes mioꝛeſqʒ cõ

uęẽtus pᷣſ biteroꝝ cura ſufficiat ⁊?c.

Inſuꝑ habes glo.nota.in.d.c.

vesbelſin verbo appellabat que di

cit ꝙ appellamꝰpapa aliqñũ ſedeʒ
apoſtolicã ⁊ aliqũ ceſarẽ ᷣm aplłʒ
Sed tu dicas ꝙ quõcunq; nuncu/
pet᷑ bonũ nomẽ eſt pꝛo eo.cui cõ/
uenit ⁊ pꝛo eo qui eligit᷑. Lo.bol.
Diſtinctio.lxxxi.
Ec de oꝛdinã
h dis. Hec eſt diſ.lxxxi. in
qaduo pꝛincipaliter hñ⸗
tur.pꝛĩio vtrũ epᷣs dẽat ẽe ſine ali/
quo crimie. In à dr ꝙ ſic. tex. ẽ
in.c.apłus.⁊ in.c.nemo.⁊ in.c.tã
tis.⁊ in.c.ſi qui.⁊ in.c.quicuqʒ. ⁊=
in. c.maximilianꝰ cũ młtis aliiſ ca
plis ſequẽtibo idẽ ꝓbatibꝰ ea.diſ.
In q ꝓhibet vltra p̃dca ſacer
dotibus ẽt cõuerſatio mulieꝝ.tex
E in.c.opoꝛtet in.c.volumꝰ.⁊ in.c
legit.in.c.in oĩbus. in.c.nõ opoꝛ
tet.⁊ ĩ.c.ſeias e.diſ. Scðo põit
an cõtrafaciẽtes dẽant pꝛiuari of

ficio ⁊ bñficio. Et ↄcludr ꝙ ſic tex

E in.c.ſi ꝗqs ãmodo. ⁊ ĩ.c.ſi ꝗs ſa⸗

