tentiam ⁊ pꝛioꝛa opera ſac. In
quo adde tu ꝙ hoc etiam habetur
Apocalipſis.ij.capꝰ.
notabis tex. in dicto.c.miroꝛ ĩ ver
ſiculo elymoſina a moete liberet
⁊zc. In quo adde tu ꝙ hoc habe
tur oꝛiginaliter Thobie.nij. c.
Et etiã concoꝛdat tex.in.c.meæ/

dicina.j.ea.diſ Gurſus notabis

In quo adde tu ꝙ hꝰ ha

Pꝛeterea

tex.in.c.ĩpoꝛtuna in euãgelio ma
lier tandeʒ meruit audiri c. In
quo tu adde ꝙ hoc habetur ad lit/
teram Mathei. xv. c. Et ẽt con
coꝛdat tex.in.c.i.j.vi.di. Pꝛete
rea etiam notabis tex. ibideʒ ĩ vᷣſ.
deus ꝗ nullius in terra ſe ſupera/
ri viribus põt publicani pꝛecibus
vincitur zc. In quo adde tu ꝙ
hoc habetur ad litterã Luce.xviij
c.? Mathei.xij. Inſuper nota/
bis eũdem tex.inverſi.chꝛiſtus in
paradiſum de cruce etiaʒ latronẽ
tulit c. In quo adde tu ꝙ hbꝰ
habetur oꝛiginaliter Luce. xxiij.c
Demũ notabis eundem text.in
verſi.xpᷣs pꝛodigum filium reuer/
tentem letus amplectitur zc. In
quo dicas tu quod hoc habetur
Luce.xv.c. Ulterius etiã ſigna
bis eundem tex. in verſiculo nona
ginta noueʒ pecudibus de relictis
vna ouicula que remãſerat bume/
ris boni paſtoꝛis aduehitur ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
oꝛiginaliter dicto.xv.caꝰ.⁊ etiam
Mathei.xviij. Et etiam concoꝛ
dat tex.in.c.ſerpens circa ſi.ſupꝛa
ea.diſt. Pꝛeterea notabis tex.
in. c.eſt peccatum in verſiculo quiſ
medebitur incantatoꝛi vulnerato
a ſerpente c. In quo dicas tu
qð hoc legitur oꝛiginaluer Eccle/
fiaſtici.xij. cꝓ. Demum notabis
tex.in.c.ſi ſacerdos in verſiculo ſi
peccauerit ſacerdos quis oꝛabitꝙ
eo zc. In quo adde tu ꝙ hᷣ ba
betur ad litteram pꝛimo Regũ.ij.
c. Succeſſiue notabis tex. in. c.
deus in verſiculo quicunqʒ legiſ/
ſet Moyſem rogaſſe ? impetraſſe
⁊c. In quo adde tu ꝙ ho habe/
tur ad litteram Exodi.xxij. c. De
mum etiam notabis eundem text.
in verſiculo qui ſciret ⁊ ieremiam
rogaſſe c. In quo adde tu qðᷣ
hoc etiam oꝛiginaliter habetur ie
remie.xlij.c.⁊.ijꝰ.Machabeoꝛum
vltimo. c. Succeſſiue notabis
tex.in.S.deniqʒ in verſiculo tranſ
4

coꝛrupti a dño ſũt reꝗſiti ð cłpa vt
peccatum quod trãſgrediendo cõ
miſerant conſitendo delerent zc.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
oꝛiginaliter Beneſis.iij. . Ulte
rius notabis eundẽ tex. in verſicꝰ
ſerpens autẽ ð culpa requiſitꝰ nõ
eſt ?c. In quo adde ꝙ hoc habe
tur oꝛiginaliter Eʒechieł.xvij. co.
2 etiaʒ Apoccalipſis.xij. c. Itẽ
notabis eundeʒ tex. in vᷣñ. Chayʒ
quoq; ſimiliter a domino ð culpa
requiſitus eſt duʒ dicebat᷑ ei vbi ẽ
Abel frater tuus c. In quo di/
cas tu ꝙ hoc oꝛiginalr habet᷑ ad
litterã Geneſ.iiij.c.Et etiã cõcoꝛ/
dat tex.in.d.c.ſerpens ⁊ in.c.⁊ ve
nit. S. ea. diſtinct. Subſequẽier
nota bis eundẽ tex.in verſi. Moiſi
quoqʒ pᷣcepit dominusvt cũ lepꝛa
ſiue in cute ſiue in domo ſiue inve
ſte ſiue in crine apparerzʒ ſacerdo
ti oſtẽderetur c. In quo tu ad
de ꝙ de hoc habetur oꝛiginaliter
Leuitici.xiij. ⁊.xiiij.. Inſuper
notabis eundeʒ tex. in verſ. Saul
quoq; cuʒ a ſpiritu maligno vex/
aretur non poterat ad ſane men/
tis officiuʒ redire niſi pꝛius dauid
pſalteriuʒ accipet ⁊ coꝛã eo pſalle
ret c. In quo adde tu ꝙ hoc
habetur ad litteraʒ peimo Reguʒ
xvi.c. Inſuper notabis text.in
verſi. Dauid quoqʒ cũ adulteriuʒ
cõmiſiſſet ?⁊ homicidiũ non an au/
diuit a ꝓpheta tranſtulit dominꝰ
peccatu tuũ a te q; ipſum peccatũ
confiteret c. In quo adde tu
ꝙ hoc habet oꝛiginaliter.ij. Regũ
xXi. ⁊. xijꝰ. c. Inſup notabis eũ
deʒ tex. in verſic. Achab quoqʒ cũ
de innocẽtis ſanguis effuſione ſen
tentiã cõminatis dei audiret indu
it ſe ipſuʒ cilicio. Unde dominus
ait ad Heliaʒ. quoniã Achab reue
ritus eſt facieʒ meaʒ non inducaxʒ
maluʒ in diebus eius c. In qᷓ
dicas tu ꝙ hec habent᷑ ad lr̃aʒ.iij.
Regũ.xxi. c. Inſuꝑ notabis eũ
deʒ tex.in verſi. Ninunte cum au

irent adhuc quadraginta dies =z
HNiniue ſubuertetur. ex edicto re/
gis ⁊ pꝛincipuʒ egerũt penitentiã
⁊c. In quo adde tu ꝙ hoc habe
tur oꝛiginaluter Jone ſecũdo capi
tulo.⁊ Mathei.xiijꝰ.Et etiaʒ con/
coꝛdat tex.in.c quamobꝛem circa
pꝛincipiũ.j.ead.diſtincti. Sub
ſequẽter notabis eundes textuʒ in
verſicu. Nabuchodonoſoꝛ quoqʒ

beopter ſuperbiaʒ ſuam a rationa

ili mente in beſtialeʒ animuʒz cõ
mutatus eſt a regno ſuo pꝛofuguſ
nõ ante regnũ recepit q;ᷓ cõuerſuſ

deuz pꝛedicauit c. In quo ad/

de tu ꝙ hoc ad litterã habet᷑ Da/
nielis.iij.⁊ etiaã.uij.c. Et cõcoꝛ/
dat etiaʒ tex. in hoc in. d.c.quãob
rem.J ea. Inſup notabis text.
eundem in verſicu.plebs iſraeliti
ca ob culpam ſue tranſgreſſionis
non ante liberari meruit q́; pecca
ta ſua cõfitens Danielis 2= alioꝛuʒ
ſanctoꝛuʒ veniã pꝛecibus accepit
⁊c. In quo adde tu ꝙ bhec habẽ
tur Deutero.xxix.c.Et etiã Dani/
elis.xiij.c.? Machabeoꝛũ vltimo
c. Et he ſunt auctoꝛitates qᷓ no/
tande ſunt in hoc.S.denique ſum
pte ex illo pꝛoſundiſſimo teſtamẽ
to veteri ad oſtẽdenduʒ ꝙ ſine cõ
feſſione non poteſt quis mundari
a peccato ſuo.que omma tene mẽ
ti.quia nunc habeſ apertiſſime ex
ſupꝛadictis oꝛiginem omniuz pꝛe
dictarũ auctoꝛitatuy. Poſt hec
magiſter Bratianus in eodem. S.
deniqʒ ponit etiam alias auctoꝛi/
tates idem pꝛobantes ſed ex teſta
mento nouo. In quibus etiaʒ
idem faciaʒ quod in ſuperioꝛibus
feci cõmemoꝛando in ſpecie oꝛtuʒ
7 oꝛiginem earum. Et pꝛio no/
tabis eundem textuʒ in verſiculo
venientes ad Johannem vt bapti
zarentur ab eo pꝛimuʒz confitebã/
tur peccata ſua c. In quo ad/
de tu ꝙ hoc habetur ad litteram
Mathei.iijꝰ.capitulo. Inſuper
notabis eundem textum in verſi.

Chꝛiſtus legitur ſuſcitaſſe a moꝛ⸗
tuis alios a lepꝛa mundaſſe.alios
alluminaſſe. alioꝛum mẽbꝛa diſſo/
luta conſolidaſſe.omniuʒ tamẽ ſa/
nitateʒ petitio pꝛopꝛie vocis vel
amicoꝛum legitur pꝛeceſſiſſe æc.
In quibus omnibus tu adde ꝙ;
de ſuſcitatione moꝛtuoꝛum habet᷑
Mathei.viij.capitulo. De munda
tione vero a lepꝛa ⁊ illuminatõne
habetur Mathei. viijꝰ.⁊.xvꝰ.ca/
pitulo. De conſolidatione autem
mẽbꝛoꝛum habetur Johannis. vꝰ
capitulo. ⁊ etiam Luce.v. capitꝰ
⁊2 Mathei.viij. c. Subſequeter
notabis etiam eundeʒ tex.in verſi
culo cecus quoqʒ duʒ clamaret ad
eum miſerere mei fili dauid inter
rogauit eum Iheſus quid vis vt
faciam tibi.ait raboni vt videã lu
men ⁊c. In quo dicas tu ꝙ hꝰ

habetur oꝛiginaliter Marci.x.cꝰᷣ

ꝛuxta ſinem.,. Demũ notabis eũ
dem tex. in verſiculo tres quoqʒ
moꝛtuos auduuit quos alijs oꝛan/
tibus reddidit vite c. In quo
adde tu ꝙ hoc habetur ad litteraʒ
Johannis.xi.c.⁊ etiam Luce.vijꝰ
2= Math. v. c. Ulterius notabiſ
eundem tex. in verſiculo non ab
ſoꝛbeat me in pꝛofundum neqʒ vr
geat ſuper me puteus os ſuum ⁊c
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
oꝛiginaliter in pſalmo.lxviijꝰ.
Ultimo notabis eundem text.
in verſiculo penitentiam ague ap
pꝛopinquat enim regnum celoꝛum
⁊c. In quo adde tu ꝙ hoc habe
tur ad literam Mathei.iij.c.⁊ eti
am Actuũ.ij.c. Et etiam concoꝛ
dat tex.in.c.agite ſupꝛa eadem di
ſtinctione. Succeſſiue notabis
tex.in.c.nouit ĩ verſiculo deus no
uit mutare ſententiam ſi tu noue
ris emendare delictum. Pꝛete
rea notabis etiam tex. in dicto.c.
aliud in verſiculo omnia mihi li/
cent ſed non omnia mihi expedi/
diunt. In quo adde tu ꝙ hᷣ ad
litteram habetur per Paulum p⸗

ad Coꝛinthios.vij. . Pꝛeterea
notabis tex.in.c.ſi agamus penitẽ
tiam ipſum quoqʒ ſue penitentie
ſentiet. Et ibidem exempluʒ ſa
mariam ⁊ byeruſalem habere poſ
ſumus ?c. In quo adde tu ꝙ ðᷣ
his habetur Eſter penultimo ⁊ vl/
timo.c.⁊ etiam Actuum.viij.capꝰ
Pꝛeterea notabis etiam tex.in
dicto.c.qᷓ;obꝛem inverſiculo exem
plum regis Eʒ achie quem Iſay⸗
as dixit eſſe moꝛiturum c. In⸗
quo adde tu qð hoc habetur Iſa⸗
ye.xxxiij.xxxvi.⁊.xxxviij.. In
ſuper notabis etiam eundem tex.
in verſiculo deus non iraſcitur ho
minibus ſed vitis. Ultimo no/
tabis eundem tex. in verſi.rem te
merariam ſaciũt qui audacter pec
cantibꝰ veniam pollicẽtur. In
ſuper notabis etiaʒ tex.in.c.vide
benignum dominum miſericoꝛdi/
am cum ſeueritate miſcentem ⁊c.
In quo dicas tu ꝙ hoc habet
iudicum.ij.c. Demum notabis
etiam tex.in.c.quia ibi natura di/
uinitatis clemens eſt æ pia magis
que ad indulgentiaʒ q; ad vindic/
tam pꝛona. ⁊c. In quo adde tu
qꝙ hoc habetur ad litteram Eʒechꝛ
elis. xxxiu. c. Demum notabis
eundem tex.in verſiculo non vult
moꝛtem peccatoꝛis.ſed vt conuer
tatur 2 viuat. In quo adde tu
ꝙ hoc habetur ẽt oꝛiginaliter per
Paulum ad Romanos.x.capitꝰ.
Inſuper notabis tex.in.c.pꝛe⸗
dixerat in pꝛincipio inverſiculo ſe
ptuaginta annos deſolationis tẽ/
pli pᷣdixerat Jeremias poſt quos
rurſus veniret populus in iudeaʒ
7 edificaret idem templum in ibe
ruſalem c. In quo adde tu ꝙ
hoc ad litteram habetur ieremie.
lij.capitꝰ. Inſuper notabis eũ
dem tex.in verſiculo ob duritiam
coꝛdis populi iudeoꝛum. ne dꝛes
pꝛo populo hoc quia nõ exaudiaʒ
te 7c. In quo adde tu qð hoc
ꝛiginaliter habetur etiam tere/

gq 2

mie.xiiij. c. Ultimo notabis enñ
dem tex. in verſiculo ad ſamueleʒ
vſqʒ quo luges ſuꝑ ſaul ⁊? ego abie
ci eum æc. In quo dicas tu qoð
ho oꝛiginaliter habetur pꝛimo Re
gum.xvi.caꝰ. Demum notabis
tex.in.c. medicina in verſiculo pe/
cuniam habes redime peccatum
tuum non venalis eſt deus ſed tu
ipſe venalis es peccatis tuus ve/
nundatus es æc. Et ibidem ſta/
tim elymoſina a peccato liberat
⁊c. In quo vltimo dicas tu qðᷣ
hoc habetur oꝛiginaliter Thobye
ꝛiij. ⁊.vilij. . Pꝛeterea notabis
tex.in.c.medicamentum in fiẽ. in
verſiculo date elymoſinam ⁊ om/
nia munda ſunt vobis ꝛc. In
quo adde tu ꝙ hoc habetur ad lit/
teram Luce.xvuij. capitꝰ. Et etiaʒ
per Paulum ad Thitum pꝛimo.c.
2 etiam per eundem ad romanos.
xuij.capit. Succeſſiue notabis
tex.in.c.deus ibi diffinitioneʒ nõ
facit deus qui miſericoꝛdiam ſuaʒ
omnibus pꝛomiſit. In quo ad/
de tu ꝙ hoc habetur oꝛiginaliter
Eʒechielis.xviij.⁊.xxxiij. . In
ſuper notabis tex.in.c.fleat ĩ vᷣſi.
Beati eſtiſ triſtes quia gaudebitiſ
⁊c. In quo dicas tu ꝙ hoc ha/
betur ad litteram Mathei.v. c.
Ultimo notabis eundeʒ tex. in
fi.in verſiculo motus lachꝛymis vi
due quia plurimi ꝓ ea flebant æc.
In quo dicas tu ꝙ hoc habet
oꝛiginaliter Mathei.vij.capitꝰ. ⁊
ẽt Luce.vijꝰ. Ulterius ẽt nota⸗/
bis tex.in.c. Adam ibi Adam poſt
culpam ſtatim de paradiſo deus
eiecit c. In quo adde tu ꝙ ho
habetur ad litteram Beneſis.iijo.
cap.⁊ etiã Leuitici.iij.. Poſt/
modum notabis tex.i.c. tres ſunt
in verſiculo ſi nos enim iudicaue/
rimus a domino vtiqʒ non iudica
remur. In quo adde tu qð hoc
habetur oꝛiginaliter per Paulum
ad Romanos.xiij. capitꝰ. Inſu
per notabis text.in.c.ſi peccatum

ibi dominus tranſtulit peccatum
dauid tam deteſtabile zcet. In
quo tu adde ꝙ hoc habetur oꝛigi/
naliter ſecundo Regum. xi. z. xijꝰ.
capᷣ.. Ulterius notabis eundem
tex.in fi.ibi inigtatu maculas ſtu/
det tempoꝛali afflictione tergere
quas in eis imperpetuum nõ vult
videre zc. Inſuper notabis tex
in.c.ſic pꝛimi. in verſiculo dauid
ad quem pꝛopheta cum miſſus eſ
ſet ei que pꝛopter peccatuʒ qð ad
miſerat aduentura mala cõmina/
retur æc. In quo adde tu ꝙ hoc
habetur oꝛiginsliter ſecundo Re/
gum. xij. cap. Et concoꝛdat eti/
am tex.in.c.ſi peccatum ſupꝛa ea/
dem diſtinctione. Inſuper no/
tabis tex.in.c.in actione in verſi/⸗/
culo plerumqʒ doloꝛ alterius coꝛ/

dis occultus eſt alteri nec in alio/
rum notitia niñ per verba vel que

cunqʒ alia ſigna pꝛocedit. Pꝛe
terea notabis tex. in. c. udicet in
fi.in verſiculo agere penitentiam
non recuſet nec reſiſtat. nec letali
7 moꝛtifere plage per pudoꝛeʒ ad
dat tumoꝛem ?c. Et ibidem ſta
tim multi coꝛriguntur vt Petrus.
multi tollerantur vt iudas. ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
ad litteram Mathei.xxvi.capᷣ.
Et etiam concoꝛdat text. in.c.
multi ſupꝛa ſecunda.q.pa. Suc/
ceſſiue notabis tex.in.S.his auc/
toꝛitatibus in verſiculo declina a
malo ⁊ fac bonum ?c. In quo
tu adde ꝙ hoc habetur ad litteraʒ
in pſalmo.xxxiij. Ulterius no/
tabis eundem tex.ibidem ſtatim ĩ
verſiculo. Delinquat impius viaʒ
ſuam. ⁊ vir iniquus cogitationes
ſuas zc. In quo dicas tu ꝙ hoc
habetur ad litteram Iſaye.lvi. c.
Pꝛeterea notabis tex.in. c.qui
crimen in verſiculo obſtinatio ani
mi. ⁊ confeſſionis cõtemptus que
dam moꝛs eſt impietatis. ⁊ lepꝛa
ſuperbie c. Cum quo concoꝛ/
dat etiam tex.in.S.cum ergo iſra

IJN—o —— —— — — —

ON

11
i
e

1

ea. diſ. Ulteriꝰ notabis tex.ĩ.S
econtra in verſicu.Conſitemini al
terutruʒ peccata veſtra ꝛc. In
quo dicas tu ꝙ hoc habetur oꝛigi
naliter Jacobi vltimo. c. Pꝛe/
terea notabis tex.in.S.quecunqʒ
in verſic.penitentia doloꝛ eſt coꝛ⸗/
dis quo quiſq; in ſe punit quod ðᷣ
liquit ⁊c. Aliaʒ etiã diffinitionem
habes.S.ea.diſ.in.S.his verbis.
Inſuper notabis tex.in.c.veri
tas in verſic.veritas de terra oꝛta
eſt. Et ibideʒ ſtatiʒ. Publicanꝰ
confitens rediit iuſtificatus ⁊c.
In quo ultimo adde tu ꝙ hoc
habetur Luce.xviij. c. Ulteriuſ
notabis tex.in. S.hec ergo in ver
ſicu.peccata Nabuchodonoſoꝛ ꝓ
pheta miſericoꝛdijs ⁊ elymoſinis
redemit ſuis ꝛc. In quo adde
tu ꝙ hoc habetur ad litteraʒ Da/
nielis.iijꝰ.capitulo. Et concoꝛdat
ẽt tex.in.c.quãobꝛem..ea.diſti.
Ulterius notabis eundem tex.
in verſiculo publica noxia. publi/
co eget remedio ?c. Cum quo
concoꝛdat text.in.c.non tibi dico
S. ea.diſ. Et ẽt tex.in.c.i.extra de
penitentijs ? remiſſionibus.⁊ tex.
in.c.iudicet ſupꝛa eadem di. Ul
terius notabis tex.in.S. econtra ĩ
verſiculo quis enim ſupplicabit ꝓ
peccato qð neſcit. Et cõcoꝛdat
tex.etiam in.c.cum ergo infra ea.
Ulterius notabis tex.in.c.qui
domum ſuam in verſiculo non enĩ
par debet eſſe ſructus boni operis
eius,qui nihil vel parum deliquit
atqʒ eius qui grandia cõmiſit ⁊c.
Ullterius notabis etiam tex.in
S. cuz ergo in verſiculo Chaiʒ pec
catum ſuum reticendo penitꝰ ſup/
pꝛimere querit c. In qꝰ dicas
ꝙ hoc habet᷑ ad lĩr̃am Leuiti.iiijꝰ
capꝰᷣ. Et concoꝛdat etiam text.
in.c.ſerpẽs.S.e.diſ. Ulteriꝰ no
tabis tex.in.c.quem penitet ĩ ver
ſicu.non alium ſtatuatis nuncium
qui ꝓ vobis offerat munꝰ a Moy
ſe ſtatutum ſed qui per vos pecca

tis per vos erubeſcatis ꝛc. In
quo adde tu ꝙ hoc habetur ad lit
teram Leuitici.viiij.c.Et concoꝛ⸗
dat etiam textus in.c.inter hec.j.
diſtin. tercia. Ulterius notabis
etiam eundem tex. in verſi.erube
ſcentia ipſa partem habet remiſſt
onis. Pꝛeterea notabis eundẽ
text.in verſic.miſericoꝛdia dei eſt
vbiq; qui ⁊ iuſtis nouit parcere.
⁊ ſi non tam cito ſicut ſoluerenturx
a ſacerdote. Ulterius notabis
eundeʒ tex.in verſic.flebat turba
poſt filiũ vidue.flebat Martha ⁊
Maria ſupplicates pꝛo fratre ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc de filio
vidue habet᷑ Luce.vij.c.De Mar
tha autem ? Maria ſupplicatibꝰ
pꝛo fratre ſuo Laʒaro habet Jo⸗
hannis.xi.capitlo. Poſtremo
ſignabis text. in.c.quide quod eſt
c.fi.in verſi. cõfeſſio qᷓ ſoli deo ſit
qð iuſtoꝛũ eſt purgat peccata ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
pꝛouerbioꝛum.xi.c.vbi hoc oꝛigt
naliter drÿ. Et ex his hẽs nunc
ea que merito in hac pꝛima diſtin
ctione quo ad tex.notari potuerũt
Nunc capio gloſas recitatõne
dignas. Et pꝛimo glo. ſumme
Quam diuido tibi in octo partes
pꝛincipales. Pꝛimo continuat
hanc diſtinctionem ad pᷣcedentia
duobus modis. Secũdo ponit
diffinitionem penitentie. In q̊
dicit ꝙ eſt quedam dolentis vindt
cta puniens in ſe ꝙdolet cõmiſiſſe
vel mala pꝛeterita plangere:⁊ pla
genda iterum non cõmittere per
teꝝm. in.c.penitentia el pꝛimo ⁊ el
ſecundo infra diſtinctione tertia.
Tertio ponit vnde dicatur pe/⸗
nitentia. Et bꝛeuiter concludit
ꝙ a penitendo per tex. in.c.tres
ſunt infra eadem diſtinctione.
Quarto ponit quid ſit ſatiſfſaci/
tio. In quo remiſſiue loꝗt᷑ alle/
gaãdo ad tex.in.S.ſatiſfactio.j.di/
ſtictõe tertia. Quinto ponit ea
que conſiderantur in ſatiſfactione

gq 3

Et bꝛeuiter dicit ſex ſcilicʒ per⸗/
ſona.locus.tempus.qualitas.quã
titas. ⁊ euentus. Sexto enume
rat ea que ſunt neceſſaria in peni/
tentia.⁊ finaliter dici eſſe tria de
quibus in.c.perſecta infra eadem
diſtinctione. Septimo exami/
nat multum notabiliter vtrum ſo
la contritio deleat peccatum.

Et ſic examinat hanc pꝛrimam

diſtinctiõʒ ſeu tertiã queſtiõʒ pꝛi/
palem.xxxiijecauſe. Et tandeʒ
concludit ꝙ non. Octauo ⁊ vl⸗/
mo ponit oꝛdinem iſtasum omniũ
ſeptem diſtinctionum de peniten/
tijs. quid tractetur per magiſtrũ
Bratianum in qualibet earum. ſe/
cunda ibi ⁊ quid ipſa ſit. tertia ibi
dicitur auteʒ.quarta ibi que ſit ſa
tiſfactio.quinta ibi attendũtur au
tem.ſexta ibi tria ſunt neceſſaria.
ſeptima ibi in pꝛima diſtinctione.
octaua ⁊ vltima ibi in ſecunda di/
ſtinctõe ?c. Inſuper habes gl.
an. S. ſunt enim multũ magiſtram
ponẽtem omnia que ſint neceſſa/
ria in ſatiſſactione.⁊ an ſola cõtri
tio coꝛdis tollat peccatũ ⁊c.vt ibi
per eam.Et glo.in.d.l.nemo ĩ ver
bo oꝛthodoxe que dixit ꝙ infide/
les non poſſunt poſtulare. Et glo.
in dicto.c.ſi quis pulſatus in ver/
bo vapulatus que dixit ꝙ inicienſ
manuzs in veſtem clerici vel in reʒ
ab eo detentam incidit in canonẽ.
Ulteriꝰ etiã notabis glo.in.d.
l. vulgaris in vᷣbo nec manifeſtos
que dicit ꝙ iudex eccleſiaſticus ðᷣ
bet inigere penitẽtiam ei qui ſe⸗
cauit ſegeteʒ meaʒs vel oliua meaã
licet fecerit conditioneʒ meaʒ me/
lioꝛeyʒ. Pꝛeterea notabis glo.ĩ
l. aut facta in verbo parenteʒ.que
dicit ꝙ pene inducte contra patri
cidas multo magis habẽt locũ cõ/
tra occidẽtem patrẽ ſpiritualem.
Inſuſuper notabis glo.in.d.c.
piculoſe.q̃ dicit ꝙ iudei illi magis
peccauerũt cum lingua crucifigen
tes xpᷣm dominuʒ noſtruʒ q;ᷓ mili⸗

tes ? Pylatus qui cruciſirxerunt
oꝑpe. Ulteriꝰ notabis glo.ibidẽ
in verbo hoꝛa ſexta que arguit cõ
tra teſtes contradicentes 7 cotra-
rios ad inuiceʒ. Ultio notabis
gloſam ibideʒ in verbo penitẽtie
que dicit ꝙ clericus efficitur irre/⸗
gularis qui voluit ↄmutere homi
cidiuʒ ⁊ non fecit. Pꝛeterea no
tabis gloſam magiſtram in dicto
c.conuertimini que ponit quomo
do debet fieri conuerſio ad deum.
Et dat exemplum de radio ſolis.
Si enim aperio feneſtram intrat.
ſi dauſero non intrat ⁊ tamen non
poſſum cogere ꝙ intret. vnde di/
ctum eſt de homine qui eſt ſpiri⸗
ritus vadens ⁊ non rediens per
ſe. ſi tamen habet gratiam po/
teſt mereri vitaʒ eternaʒ. Inſu

per notabis glo.in.d.c.perſecta.

in verbo fructifera que ponit exi⸗/
ſtentia peccati moꝛtalis ⁊ eius cõ
traria. ⁊ vtrum quis teneat conſi
teri de venialibus peccatis.Et di/
cit ꝙ non ſi loqmur de minoꝛibus
ſed de venialibus maioꝛibꝰ ſic.ta/
men ſᷣm glo.eęxiſtenti in pctõ moꝛ
tali ẽt ñ dimittüt veialia. Et gl.
in.c.ſed cõtinuo in vrebo vicinia
que ponit de duobus fratribꝰ do/
muʒ cõmunẽ habitatibus an vno
peccaãte tota domus ſit diruẽda.⁊
nõ decidit. Et glo.ĩ.d.c.ſᷣpẽs in
verbo venialis. que põit quod di
cat eſſe peccatũ veĩiale dicẽſ ꝙ eſt
illud quod ſit ꝑ ignoꝛãtiaz ⁊ quod
veniã hʒ annexã in ſe. Ulteriuſ
ſignabis glo.in.c.ſũt qui arbitrã/
tur. que arguit cõtra ſcolares qui
in ſcoliſ doꝛmiũt.⁊ bene nota hãc
glo.tu qui hoc facis maxie quãdo
vigilaſti nocte pᷣcedẽti nõ ob cam
tamẽ iuſtaã tñ ſapiẽti pauca. Ul
terius notabis glo. magiſtram in

S.ſed huiuſmõi in verbo dimittẽ/

dam que ponit multuʒ notabiliter
quod dicatur eſſe peccatuʒ in ſpi/
ritus ſanctuʒ. Concludens quod ẽ
ſinalis impenitẽtia vſj ad moꝛtẽ.

Pꝛeterea notabis glo.in.c.qui
ſanctus in verbo peccatoꝛ.que po
nit ſatis magiſtraliter vtrum ab/
ſtinens a cõmunione altaris pec/
cet vel mereatur.⁊ dicit ꝙ ſi ſtatꝝ
pter reuerentiam cõmendandus ẽ
7 in alijs caſibꝰ i ea enumeratis.
Et glo.in.c.eccleſia in verbo ð
eccleſia que ponit qui dicantur eſ⸗
ſe ĩ ecclena re ⁊ nomine.⁊ qui nec
noiĩe nec re.⁊ qui nomĩe tm ⁊ ꝗ re
tãtum. Inſupꝑ notabis glo.in.c.
pꝛedixerat ĩ verbo poſtea que po
nit de ſcriptoꝛe qui ꝓmiſit ad cer
tum terminum ſcibere libꝛum ⁊ iã
lapſum eſt tantum tempus ꝙ non
eſt poſſibile perfici opus. vtrum
ſtatim poſſit agi contra eum.⁊ re/⸗
miſſiue loquuta eſt. Pꝛeterea
notabis glo.in.caꝰ.ſi peccatum in
verbo peccatum que ponit diffe⸗
rentiam inter peccatum ⁊ delictuʒ
dicens ꝙ delictum eſt iuuentutis
⁊ ignoꝛantie.ſed peccatum eſt ſciẽ
tie. Ulterius notabis glo.mul/
tum notabilem in. S. his auctoꝛita
tibus in verbo de nouo que ponit
caſus in quibus confeſſus pecca/
tum tenetur iteruʒ conſiteri. ma
xime dicit quando pꝛimus ſacer⸗
dos erat imperitus. vt ibi per eã.
quam perpetuo notabis. Ulte/
rius notabis glo.in.c.qui domum
in verbo ſiclo que ponit de ſiclo ðᷣ
obolo ⁊ de dꝛagma. Et glo.ibi⸗/
dem in verbo ſine confeſſione ⁊ ẽ
in. S. cum ergo que dixit illud boe
tij. Si opera medicantis expecaſ
opus eſt vt vulnus detegas. Et
hec ſunt que commode hic dici po
tuerũt.quo ad tex.⁊ gloſas in hac
pꝛia diſtictõe pꝛĩcipali vnacuʒ ad/
ditionibus ⁊ ſuppletionibus circa

pꝛedicta omnia neceſſarüs ? opoꝛ

tunis quas magno cum laboꝛe ⁊
vigilijs elegimus tam ex veteri q;
nouo teſtamento. necnon ex alis
varijs ⁊ pluribus ſacris codicibuſ
que omnia tene menti. Ludoui
cus bologninus.U. J.D.

De pẽitẽtiis di. li.
Nia vero.

Pec eſt ſecunda diſtinc/
tio huius ſolemnis trac
tatus de penitents. Qua que
ritur pꝛincipaliter vtrum caritas
ſemel habita poſſit perdi. ⁊ dicit
tandem ꝙ ſic quantuncunqʒ ſit ꝑfe
cta tex.eſt in.S.non eſt mirum in/
fra eadem diſtinctione. In qua
vt intelligas oꝛdinẽ magiſtri Pra
tiani ne errares in oꝛdine huius di
ſtinctionis ponit pꝛimo vnum pe/
nitus diuerſum ꝙ infra videbimuſ
in pꝛincipali diſtictiõe.ſ.an pẽiten
tia poſſit iterari.nam ꝓbat bic in
pꝛincipio ꝙ non poſſit iterari per
text.in.c.ſi quis ſemel quod eſt.c.
pꝛimuʒ poſt qð.c.aggreditur ma⸗/
giſter poſtmodum pꝛincipale pꝛo
poſitum noſtruʒ huius ſecunde di
ſtictionis de caritate ſemel habi/
ta vtrum poſſit amitti. In quo
longius exoꝛdiendo ꝓbat ꝙ non ꝑ
tex.in.c.caritas.⁊ in.c.radicata.⁊
in.c.caritas el ſecundo.⁊ el terʒo.
2 el quarto.⁊ in.c.ergo.⁊ in.c.coꝛ
pus. ⁊ in. c.penata cum multis ſi/
milibus. c. ſequentibus vſqʒ; ad. S
hec que de caritate. In quo.S.
poſtea magiſter reſpondit ad om
nia lura pꝛedicta vt intelligantur
de caritate perfecta. Et ibi etiã
ꝓbat gradus exiſtẽtes in caritate
demũ aſſumit ꝑtem cõtrariã ⁊ pꝛo
bat ꝑ multa ꝙ imo caritas poteſt
amitti.ꝑ tex.in.c.ꝗcuqʒ.⁊ in.c.fir
mum ⁊ in.c.non eſt ⁊ in.S.oppo/⸗
nitur. ⁊ in. c. fugerat. ⁊ in.c.ſi eniʒ
⁊ in.c.multi.⁊ in.c.citius.⁊ in.S.
quod vero.⁊ in.c.pꝛincipiũ.quod
eſt.c.finale eadem diſtinctione-
Et hic eſt verus oꝛdo magiſtri
in hac ſecunda diſtinctione pꝛout
etiã ſuit de mente gloſe ſũme hic.
Cum qua ẽt aliꝗd dicam ſʒnũc iu/
xta moꝛẽ nr̃uʒ opepꝛeciuʒ eſtvt cõ
deſcẽdamꝰ ad ea que ĩ hac 2⁰. diſ.

cõmemoꝛatione digna mihi foꝛe
videntur. Et pꝛimo notabiſ tex
in dicto.S.quia vero in pꝛincipio
in verſi.cui omĩa futura pꝛeſentia
ſunt ⁊c.⁊ loquit de omnipotenti
deo. In quo adde tu ꝙ hoc ha
betur ad lram Danielis.xiij.c. Et
etiã ꝑ Pauluʒ ad Epheſios.ilij.c.
Et concoꝛdat etiaʒ text.in.c.deus
omnipotens.S.ij.q.X. Inſuper
notabis eundeʒ tex. in fi.in verſi.
vade ⁊ amplius noli peccare ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
Johanis.viij.c.⁊ concoꝛdat etiaʒ
tex.in.c.apoſtolus.⁊ in.c.ad hec.
J. diſ.iij.⁊ etiaʒ tex.in.c.ponderet
S. la. diſ. Ulterius notabis tex.
in.d.c.ſi quis in verſi.opoꝛtet er/
go per cõtraria atqʒ aduerſa cura
ri. Ulterius notabis etiaʒ tex.
in.c.hec eſt caritas in verſic. ſicut
ſine via nullus peruenit quo ten/
dit. ita ſine caritate que dicta eſt
via non poſſunt ambulare homieſ
ſed errare. Inſuper notab tex.
in.c.ergo in verſi.quid eſt deũ di
ligere niſi illũ occupare animo cõ
cipere fruendeviſiois eius affectũ
peccati odiuʒ mũdi faſtidium dili
gere etiaʒ pꝛoximũ ⁊c. Cũ quo cõ
coꝛdat etiaã tex. in.c.ſciens.S.vij⸗
ꝗ.i.⁊..de conſecrat.diſ.quita in
c.nunqua.⁊ in.c.non iniuſte extra
de pꝛocura. Succeſſiue notabis
text.in cap.caritas nunquaʒ exci/
dit c. In à; adde tu ꝙ hoc ha/
bet᷑ ad lr̃aʒ ꝑ Pauluz pꝛia ad Co
rinthios pꝛio.c. Demũ notabis
tex.in.d.c.pennata in verñ.nemo
mittẽs manũ ſuaʒ in aratrũ ⁊c.
In quo tu adde ꝙ hoc habetur
Zuce.ix.c.⁊ cõcoꝛdat ẽt text.in.c.
magne extra ð voto ⁊ voti redẽp
tione. Ulteriꝰ notabis eundeʒ
tex.in verſi.retroꝛſuʒ oblitus ĩ ea
que ſunt anterioꝛa extendens me
ſequoꝛ ad palma ſuꝑne vocatõis.
In ſuꝑ notabis tex.in.c.non re
uertebatur in verſi. iuſtoꝝ ſemita
quaſi lux ſplendẽs pꝛocedit ⁊ cre/

ſcit vſqʒ ad ꝑfectuʒ diem ?c. In
quo adde tu ꝙ hoc oꝛigialiter ha/
betur Pꝛouer.uij.c.⁊ etiã Sapie
tie.vo.c. Ulteriꝰ notabis text.
in.c.quia radix in verſ.Cupiditaſ
eſt radix omniũ maloꝛum.⁊ radix
omniũ bonoꝛuʒ eſt caritas. In
quo dicas tu ꝙ hoc habet ad lr̃aʒ
p Pauluʒ pꝛima ad Thimotheuʒz
vi.capitulo.Et concoꝛdat ẽt tex.
in.c.bonoꝛũ.S.xlvi.diſ. Inſuꝑ
notabis eundeʒ tex. in ſine in ver
ſicu. ſine cauſa conat quis ramos
incidere ſi radicez non contendit
euellere. Pꝛeterea notabis tex
in.c.caritas el quarto.ibi.Qui bi
berit ex aqua quam ego dabo ei
non ſitiet ineternũ ⁊c.Et loquitur
de caritate. In quo tu adde ꝙ
hoc habetur ad litterã Johannis
iiijꝰ.c.⁊ etiã Mathei.v. Inſuꝑ
notabis tex.in.c.amen amen dico
vobis. in verſi.hec eſt fides que ꝑ
dilectioneʒ opatur c. In quo
adde tu ꝙ hoc oꝛiginalłr habetur
ꝑ Paulũ ad Balathas.v.c. Ul/
teriꝰ ſignabis tex.in.c. Ego ſũ pa
nis viuꝰ qui de celo deſcẽdi.ſi ꝗs
mãaãducauerit ex hoc pãe viuet in/
eternũ c. Que uerba oꝛigina/
liter habẽtur Mathei.x.c. De/
muʒ notabis tex. in.S.hec que de
caritate in vᷣſi. nẽo eni repente fit
ſũmꝰ ⁊c.Cum quo cõcoꝛdat ẽt tex
in.c.cuʒ ſcaʒ.j.ea.diſ.⁊ ĩ.c.cuʒ ex
lris extra de in integ.reſti. De/
mũ notabis text.in.d.c.cuʒ ſanctã
in vᷣſ.oĩpotẽs deꝰ adhuc ꝑ fructuʒ
falcẽ mittit ⁊ meſſẽ ſua deſecat.qꝛ
cũ unũquẽqʒ ad opa pfecta pduxe
rit eiꝰ tꝑaleʒ uitã ꝑmiſſaʒ ſentẽtiã
ĩcidit ui granũ ſuũ ad celeſtia hoꝛ
rea ꝑducat. Ulterius notabis ẽt

eũdeʒ tex.in vᷣſic.nullus ſiaqʒ qui

ad bonũ ꝓpoſitũ adhuc in mentiſ
amaritudine eſſe ↄſpicitur deſpi/
ciat᷑.qꝛ frumẽtuʒ dei ab herba in/
cipit ut granũ fiat. Pꝛeter̃a no
tabis ẽt tex.in.c.qui uult in uerſi.
maioꝛẽ caritatẽ nemo habet æc.

— — — — -—

— — —

— ——U

—— — — ——ʒ—ũ

In quo dicas tu ꝙ hoc habet
oꝛiginaliter Johanis. xij.⁊.xvꝰ.c
Inſuper notabis tex.in.c.ſicut
in fine in verſic. tria genera moꝛ/
tuoꝛuʒ dominus reſuſcitaſſe legit
⁊zc. In quo dicas ꝙ hec haben
tur Mathei.ix.c.⁊ etiaʒ Luce.vij
7. ix. ⁊ Johannis. xi. c. Inſuper
etiaʒ notabis tex.in.c.inter ĩ ver
ſic.temptatio vos non appᷣhendat
niſi humana ⁊c. Que verba habẽ/
tur oꝛiginalit er per Paulum pꝛĩa
ad Thimotheũ.ix.c. Demũ no
tabis tex.in.c.firmuʒ in verſi. fun
damenius dei ſtat imobile habenſ
ſignaculuʒ ⁊c.Que verba reperio
apud Pauluʒz.ija. ad Thimo.ijo. e
Inſuper notabis tex.in.S.Ro
manos in verſ.romanos quoqʒ ⁊
Belathas dũ apoſtolus redargu/
eret merito fidei pꝛobat aſſecutoſ
remiſſioneʒ peccatoꝛũ ?c. Que
omnia inueniũtur per euʒz ad Ro/
manos.vi.c. ⁊ ad Balathas. iij.c.
Inſuper notabis eundes textũ
in verſi.nemo poteſt duobus do/
minis ſeruire c. Quod dic ha/
beri oꝛiginałlr Luce.xvi.c.?⁊ Ma/
thei. vij. Et eti cõcoꝛdat text.
5.diſ. pꝛima.in.c.omnis qui odit.
Pꝛeterea notabis textuʒ. in. S.
Adaʒ ergo in verſic.cuʒ de latere
Adaʒ vxoꝛ foꝛmabatur zc. In
quo tu dicas ꝙ hoc oꝛiginalłr tra/
ditur Geneſ.ij. c. Pꝛeterea vi/
debis tex.in.c.quomodo in verſi.
Expoliate vos vetereʒ hominem
2 induite nonum qui renouatur in
agnitione fidei zc. Que verba re
peries apud Pauluʒ ad litrerã ad
Collocẽſes.iij. c. Succeſſiue no
tabis tex.in.c.pꝛinceps in verſic.
pꝛinceps vicioꝛuʒ omniũ ideſt dy/
abolus dũ vidit Ada ex limo ter
re ad imaginem dei factuz pudici
tia oꝛnatuʒ zc. In quo dicas tu
ꝙ hoc narratur oꝛiginaliter Ge/
ueſis ſecundo.c. Subſequẽter
notabis tex.in.S.oppõitur in ver
ſicu.de Moyſe duʒ ſe negauit fili⸗/

um Fibie Pharaoms mallens af
fligi cum fratribus q; pꝛoflui iocũ
ditate tempoꝛalis palacij ⁊c.
Que habentur oꝛiginaliter Ex
odi.ij.⁊.iijꝰ.capło.Et etiã Actuuʒ
viij.capitulo.Et etiam.xiꝰ.⁊.xij.
capitulo. Ulterius etiam nota/
bis eundeʒ texiuʒ in verſiculo. cũ
non habeat in ſe aliquid viridita/

tis ramus boni operis niſi pꝛoce/

dat ex radice caritatis zcetera.
Et ibidem ſtatiz. Dominus fa/
cie ad facieʒ loquebatur ad Moy
ſen ſicut homo ſolet loqui cũ ami
co ſuo.⁊ c. Que habentur ad lit
teram Exodi. xxxiij. capitulo. Et
etias concoꝛdat textus in.c. Moy
ſes. S. viija. queſtione pꝛia Suc
ceſſiue notabis eundeʒ textum in
verſicu.anime caritateʒ habebat
de cuius ſpiritu dominus accepit.
2 ſuper ſeptuaginta ſenioꝛes iſra/
el pꝛepoſuit c. Que verba ha
bentur oꝛiginaliter Deuteron.pꝛi
mo capitło. Et etiã Numeri. xijꝰ.
capitulo. Inſuper notabis eu/
dem textuʒ in verſicu. an non cari
tates habebat Aron quãdo fratri
coadiutoꝛ datꝰ eſſet vt eſſet os eiꝰ
ad populuʒ vt ꝑ euʒ ſigna in Egy
pto fierent c. Que habent᷑ oꝛi
ginaliter Exodi.uij. capitulo.
Demuʒ notabis eundeʒ textuʒ
ibideʒ ſtatim in verſi. in cultra vi/
tuli poſtea populo conſenſum ad/
hibuit c. Que habentur oꝛigi
naliter Exodi. xxxij. c. Pꝛetera
notabis tex. im. S. nunquid in ver/
ſicu. Dauid ſuper quẽ ſpiritus do/
mini a die vnctionis directus eſt.
⁊c. Que verba habẽtur pꝛimo
Reguʒ.xvi.capꝰᷣ. Denuo nota/
bis textuʒ in dicto.S.nunquid.ibi
de quo dominꝰ ait. Inueni ſeruũ
pᷣm coꝛ meuʒ.⁊ loquitur de Dauid
In quo dicas ꝙ hoc habet oꝛi
ginaliter Actuũ.xiij. c. Inſuper
notabis eundeʒs textuʒ in verſicu.
qui querenti animã ſuaʒ pepcit. ⁊
qui oꝛaʒ clamidis eius pcidit ⁊c.

Et loquitur de Dauid. Que omĩia
habentur ad litteram pꝛimo Re/
gum. xuiij. capitulo. Et ibidem
ſtatim. Moꝛtem inimici ſui ta gra
uiſſime tulit ⁊c. Quod etiaʒ habe
tur oꝛiginaliter pꝛio Regũ vlti.c.
Et ibidẽ. Qui aquam de ciſter
na betheleʒ ſuoꝛũ periculo ſibi al/
latazʒ non bibit ſed coꝛaʒ domino
libauit ⁊c. quod habet᷑ etiaʒ pꝛio
Paralipomenon.iij.c. Et etia idẽ
hẽt᷑ pꝛio Reguʒ.xxiij. c. Et ibi/
dẽ. Qui irriſus a Micol filia ſaul
eo 6 ante archaʒ domini cytharã
7 pſalteriũ ꝑcutiens ſaltaſſet ꝛc.
In quo tu adde ꝙ hoc habetur
ad litteraʒ pꝛimo Reguʒ. xviijꝰ. Z
xix.c. In ſuꝑ notabis tex.ibidẽ
I. vſi.ſi reddidi retribuẽtibꝰ mihi
mala decidam merito ab inimicis
meis inanis c. In quo adde tu
ꝙ hoc habet᷑ in pſalmo.vijꝰ.inci⸗/
piente domine deꝰ meus. Inſu
per notabis eundem tex. in verſi.
qui poſt adulteriũ ⁊ heurie homi/
cidiuʒ addidit c. In quo dicaſ
tu ꝙ hoc habet᷑ oꝛiginaliter ſecũ/
do Reguʒ.xi.⁊.xij. c. Ulterius
notabis eundeʒ tex. in verſi. auer
te faciẽ tuam a peccatis meis ⁊c.
que verba ha bẽtur ad litteram in
pſalmo.lo. incipiente Miſerere
mei deus. Subſequenter nota
bis etia tex.in.d.c.fugerat ibi.ſan
ctꝰ Dauid fugerat odia regis ſaul
non relinquẽs terras ⁊c. que vᷣba
habẽtur oꝛiginaliter pꝛimo Regũ
xx.⁊.xxi.c. Ultimo notabis eũ
deʒ tex. in verſic.quia dei timoꝛeʒ
non habuit ſine quo nemo vnquã
inuenit gratiã. Pꝛeterea nota/
bis etia tex.in.c.ſi eniʒ in verſic.
quomõ dies ⁊ nox miſceri neque
unt.ſic iuſticia ⁊? iniquitas. pecca⸗
tuʒ ⁊ bona opꝑa.xpᷣus ⁊ antixpᷣus.
Inſuꝑ notabis eundẽ textũ in
verſic. quomodo eniʒ coꝛpus ſine
ſpiritu moꝛtuuʒ eſt ſic ⁊ fides ſine
operibus moꝛtua eſt ⁊c. que ver/
ba habẽtur ad lram Jacobi.ij.c.

Inſuper notabis etiaʒ eunde⸗
text.in verſi.nec grande putemus
eſſe vnuʒ deum noſſe cum ⁊ demo
nes credunt ⁊ contremiſcũt ⁊c.
Quod habetur etiam ad litteram
Jacobi dicto.ijꝰ.c. Demũu nota
bis eundem textum in verñic. Chei
ſtus qui peccatuʒ non fecit nec in/
uentus eſt dolus in oꝛe eius. Qui
cuʒ malediceretur non maledice/
bat zc. In quo dicas tu ꝙ hoc
habetur ad litterã pꝛima Petri ſe
cundo capitulo. Pꝛeterea nota
bis eundeʒ tex. in vern. Tanquaʒ
agnus coꝛam tondente ſe non ape
ruit os ſuu;ʒ. In quo adde tu ꝙ
hoc habet ad litteram Iſaie.liij.
capitulo.⁊ Actuũ.viij.c. Poſt/
moduʒ notabis eundeʒ tex. in ver
ſicu.nos autem multuʒ peccamus
omnes ⁊? nemo mundus a peccatiſ
nec infans ⁊ ſi vnius quidem diei
fuerit vita eius ⁊c. Que vᷣba bñr
per Pauluʒ oꝛiginaliter ad Ephe
ſios.ij. c. Demũ notabis eudeʒ
tex.in verſi.ecce enĩ in iniquitati⸗/
bus cõceptus ſuʒ ⁊ in peccatis cõ
cepit me mater mea ⁊c. Quod ha
betur ad litteraʒ ꝑ Dauid pſalmo
Io. Pꝛeterea ſignabis eundem
text.in verſ.ſi fuero iuſtus os me
uʒ impia nõ loquatur.⁊ ſine crimi
ne pꝛauus inueniar.⁊ ſi purificatꝰ
in niue ⁊ lotuſ mũdis manibus ſa
tis me ſoꝛde tinxiſti ? execratum
eſt veſtimentuʒ meuʒ ⁊c. Quod
habetur ad litteram Job.ix.c.
Inſuper notabis eundeʒ text.
in verſicu.Qui lotus eſt ſemel nõ
habet neceſſe vt iteruʒ lauetur ⁊c.
Que verba reperiuntur oꝛiginali
ter Johannis.xuijꝰ.capitulo.
Poſt hec notabis eundem te/
xtum in verſiculo Tu es Petrus
2 ſuper hanc petram edificabo ec
cleſiam meam. Quod habetur
ad litteram Mathei.xvi.capitulo
Pꝛeterea nota bis eundeʒ tex.
in vᷣſi. Symon ecce inquit ſatha⸗
nas poſtulat vosvt cribꝛarʒ quaſi

— — — —

— — —

— ——

—ð
2

triticum c. In quo adde tu ꝙ;
hoc oꝛigiałr habet᷑ iohãniſ.xiiij.c᷑
Demum notabis eundem tex.i
verſi.paulus electionis vas caſti/
gat coꝛpus ſuuʒ ⁊ in ſeruitutẽ red
digit ne alij pꝛedicans ipſe repꝛo/
bus inueniat æc. In à adð ꝙ hꝰ
habet᷑ oꝛiginaliter ꝑ Pauluʒ pꝛia
ad Coꝛinthios.pᷣ.c.⁊ ẽt Actuũ.xx.
Inſuꝑ ſignabis eundẽ tex.ĩ ver
ſiculo revera grãdis iniuſtitia dei
ſi tantũ peccata puniret ⁊ bõs opa
nõ ſuſciperet loquutus ſuʒ inquit
ita vt vos retraheres a peccatis ⁊
deſperationis metu facerẽ cautio
res ⁊? c. Que verba habent᷑ oꝛigia
liter ꝑ eundẽ Paulum ad Hebꝛe/
os.vi.c. Inſuper notabis eundẽ
tex.in verſiculo liberi arbitrij nos
condidit deus nec ad virtuteʒ nec
ad vitia neceſſitate trabhimur alio
quin vbi neceſſitas eſt ibi nec co⸗/
rona eſt ſicut in bonis operibus ꝑ
ſectio eſt dei ꝛc. In quo adð tu
ꝙ; hec habentur ꝑ Pauluʒ ad Ro/
manos.viiij. c. Pꝛeterea nota/
bis eundem tex.in verſi.vaſa ſigu
li ꝓbat foenax homines autem iu/
ſtos temptatio tribulationis ⁊c.
In quo adde tu ꝙ hoc habetur
ad litteram Sapientie.xii. c. Ex
poſt notabis eundeʒ tex.in verſic.
fili accede ad ſeruitutẽ dei p̃para/
te ad temptationes zc. Que ver
ba habent᷑ oꝛiginaliter eccleſiaſti/
