Hf138_fol
author: Bolognino, Lodovico

Datenträger

Bitte irn Buch belassen

H
.
)
8 N 1
J N 1245 11896840 021

UIIIIIIIIIIIIIIII

ingen

Ago Rungerius libꝛoꝛum
Impꝛeſſoꝛ bononienſis. Doctoꝛibus ⁊ ſcolaribꝰ.

Notariis.Et Secularibꝰ Eccleſiaſticiſqʒ pꝛofeſ⸗
ſoꝛibus ommbus. Salutez Plurima dicit.

Bli quis ĩ hac vita ẽ diuini iuris amatoꝛ:

Pontificum canones:ſanctaqʒ iura colit:
Si quis ⁊ in pas uʒ decretis ſcripta ſacroꝛum.
Ac deciſa quidem cuncta videre cupit:
HPHoc opus inquirat mira bꝛeuitate notatum:
Hoc opus inueniat:hec vbi clara patent:
Ponitur hic etenim ſacre concoꝛdia legis:
Jungitur hic etiaʒ lex noua cum veteri.
Pic noua gloſarum ſumme diuiſio ſcripta eſt.
Signantur gloſe:cunctaqʒ digna nota.
Sis felix igitur longuz, Ludouice per euum.
Doctoꝛ. eques:genuit quẽ bolognina domus
Te laudat pꝛeſens etas:tibi poſtera debet:
mnibus imenſuʒ tu bene tollis onus.
Poc opus hoc igitur canouesg: ? lam colentes
Doctoꝛes. Seribe.Diſc PRliqʒ legant
ODmnibus hec ſeges eſt: ? in omm fertilis agro:
cisanie deſunt:nec valet herba nocens
Weſſoꝛes veniant:meſſis cuicunqʒ placebit:
Qlui non infetto digerat oꝛe cibos
Punc pꝛioꝛ impꝛeſſi libꝛum Rugerius Ugo:
Aureus bic liber eſt editus arte mea⸗
„

Idem eern⸗ bononie umpꝛeſſoꝛ An⸗
no a natiuitate Salustoꝛis noſtri. Meccclxxxvi.

die. x. Januarij.

.

Ppzꝛobemium.
NAnomie ſan

cte ⁊ indiuidue trinita
tis Amen. Suppꝛee,
mus ille ſacri iuris põ/
tificij pꝛofeſſoꝛ ?⁊ Bono
nie legũ nutricis vetu
ſtiſſime. Ut dicit glo. in
l. fi. in pꝛin. C. de teſta. ac inclyte
patrie noſtre Reueredus olim ar
chydiaconus dominns Buido de
bayſio conbononieſis in ſuo ſolẽ
ni pꝛohemio decretoꝛũ.opus illð
laudãs.nõ immerito aureũ id ap
pellat. Simiłr ego Ludouicus
bologninus minimus inter alios
v.i.doctoꝛ iura ciuilia de mane le
gẽs hoc meo pꝛio ano.meccclxxij.
Quo anno ea iura oꝛdinarie lege
re cepi in hoc vetuſtiſſimo Bono
nie ſtudio.⁊ aureuʒ ⁊ quod plus ẽ
diuinũ id decretoꝝ opus eſſe diiu
dicans cum in vo omnia fłfe qus
dici ⁊ excogitari poſſint examina
ta luculẽter ⁊ diſuſe reꝑiãt᷑.iuxta
illud quod habet᷑ in.c.legimꝰ el pᷣ
infra.grxxvii.diſ. in vern.quicꝗd
alibi querit hic ꝑfecte inuenit᷑.⁊=
hic eſt ꝑfecta virtus ⁊ ſapiẽtia ⁊c.
Et demũ ea copioſe declarata ſue
rint per q;plures vt ita dixerim
in vtraq; cenſura deos. et maxie
pꝑ Johannẽ illuz theotonicũ gloſa
toꝛibus omibus pᷣferendũ.non ex
oꝛdine ſj ex ſructu vt verbis vtar
clariſſimi ĩ toto oꝛbe monarce Jo
hãnis andree Caldarini itidẽ con
bonõienſis ĩ ꝓhẽio clemẽtinaꝝ in
verbo Johannes. Et ex poſt etiã
ꝑ Bartholom̃euʒ pꝛiſienſeʒ viruʒ
non cõtemnẽduʒ.necnõ et ꝑ alios
q;plures patres egregios cõmen
tata ſint. Sed qꝛ magno et intol
lerabili laboꝛe legentiũ pᷣdctã oĩa
inueniũtur.et longũ tractuʒ tẽpo
ris pꝛo eis omibus habẽdis expo
ſtulant vt de ſe patet. Statui nũc

pꝛo vtilitate legentium et oĩm ſtu
dere volentiu. necnon ob bum de
vite bꝛeue curriculuʒ ac infiniti la
boꝛis leuamen. ad oĩia ibi ſericſe
et multũ diffuſe deſcripta.facilem
adituʒ et bꝛeuẽ pꝛo certo nouiter
componere. Oẽs ſiquidẽ diſti
ctiones que ſunt centuʒ vna et ex
poſt cauſas que ſunt.xxxvi.⁊ que
ſtiones eaꝝ que ſunt.clxxi.cũ tra
ctatibus de benieenen in ſeptẽ di
ſtinctões. et de conſecratõe in qi
qʒ diſtinctõnes partitis ſubſequẽ
tidus. et in eis ſingula oĩa ↄtenta
diuidendo.Et ſingula ꝑticulariter
cum omnibꝰ iuribus et quottis ꝓ
batibus in vno quoqʒ articulo ꝑ
me allegatis diuidẽdo. Necnoò
oĩa que ex eis notatu digna mihi
viſa fuere taʒ in textu qᷓ; in gloſis
diligẽter in locis ſuis annotando
7 colligẽdo. Cũ additõibꝰ inſuꝑ
⁊ ſuppletõnibus nouſatis ſuꝑqʒ
ſatis opoꝛtũiſ ⁊ neceſſarijs ad om
nia pᷣdcta. Quas ꝗqdẽ additiõs
ex pꝛòſfundiſſimo illo veteri teſta
mento videlʒ ex oĩbus libꝛis lega
libus.hiſtoꝛialibus ſapiẽtialibꝰ ⁊
pꝛophetalibꝰ. Atqʒ enã ex epiſto
lis aſtra ſũma ſcãdentibuſ.celũqʒ
ipſuʒ penetrãtibus illius electõis
vañis ⁊ magiſtri gentium. vt vtar
verbis beati Jeronimi aduocati
mei in pꝛologo Biblie in ⁊capꝰ
in pꝛincipio.Apoſtoli Pauli pᷣdi/
catoe egregij. Quaſq; additõs

etiã ex ſacratiſſimoꝛuũ euãgeliſta/

ruʒ codicibus.necnon ex inumera
bilibꝰ alijs ſacris ſcripturis ⁊ vbi
qʒ ſparſim. ſꝑibꝰ vo retroactis aſ
ſumpſi. longiſqʒ cũ vigilijs didici
De quibꝰoibus in hoc opꝑe noſtro
ſepe imo ſepius mentõneʒ facio.
ea oĩa in ſpecie ? oꝛiginaliter cõ/
memoꝛando tanquã teſtimõia ve
re ſinodalia.⁊ omni veritate refer
tiſſiã. Que oĩa in medi dᷣeduxi
mus pꝛo confirmatõe ⁊ intellectu
eoꝛuʒ.⁊ etiã pꝛo noua quadaʒ cõ/
oꝛdia ? armonia. cum eis omibꝰ

*M

que ꝑ diuerſos patres ⁊ excellen/
timſimos auctoꝛes ⁊ ſacre pagine
pæeoſeſtoꝛes in toto decretoꝛuʒ vo
lumine deſcriptos collocata ſunt.
Quoꝛũ dictis ſepenumero ⁊ qua
ſi ſemꝑ addidiſſe.ac etiã tot innu/
merabiles ſacros libꝛos de ꝗbus
S. peoxime dixi me vſqʒ ad hunc
xxvim. etatis mee annu queʒ in pᷣ
ſentia ago pꝑlegiſſe foꝛſitan ⁊ ſine
foete videbitur tibi nouũ.⁊ dices
inſuꝑ ꝓpter hec me poſuiſſe os in
celu;. Sed vt pꝛimo de additõ
nibus ⁊ ſuppletoõibus ad oia detã
tantoꝝ patrũ loquamur.nõ mire/
ris queſo nec nouum hoc iudices
velim. quia omniũ habere memo
riã ⁊ in nullo peccare.potius diui
nitatis eſt q́; moꝛtalitatis.quod ⁊z
a maioꝛibꝰ noſtris dictũ eſt ⁊c.l.
vnica.in verſi.ſed cũ pꝛimũ.C.de
vete.iure enucle. ⁊ voluit ẽt Spe
cu.in tit.depoſiti in.S.ſexto verſ.
tamen.Et eo maxime. cuz inuẽtis
addere nõ multũ difficile ſit. De

tot autẽ ſacroꝛũ libꝛoꝝ tã veteris

q; noui teſtamẽti in quibꝰ totꝰ oꝛ
bis a creatoe eius conſiſtit.⁊? etiã
alian ſacratiſſimaꝝ ſcripturarũ ?
incredibili quada peima frõte tot
cartarũ reuolutõe ꝓ compoſitiõe
huius opis noſtri facta tibi reſpõ
deo cuʒ illo bꝛeui verſu. Naʒ cele
ri ſtudio diſcere multa potes.⁊ ẽt
qꝛ omne exercitiũ ꝑ cõtinuꝝ vſuʒ
deo fauente ſuſcipit increm̃entuʒ
l. legatis. S. oꝛnatricibus.ff. de le/
gat. lij. Atqʒ etia cũ nihil difficile

ſit volentibus vt Terentiano illo

in pᷣſentia vtar. Ultra pᷣdicta ẽt
oẽs glo.ſũmarias que quidẽ innu
merabiles et magiſtre ſunt diui/
dere de parte in partẽ neceſſariũ
duxi. cũ oĩbus eaꝝ ĩ vnoq̊qʒ deci
ſionibuſ et maxie pꝛo te qui in re
citatõe punctoꝛũ in rigoꝛoſo exa
mine iuris canonici ſemꝑ hẽs eaſ
referre diuidendo et expediendo
iuxta moꝛex iam diu a maioꝛibus

noſtris traditũ. In quibꝰ eqdẽ

—

gloſis ſũmariis maximavis et dit
ficultas vtilitaſq; conſiſtit.et in ꝗ
bus omniũ iudicio dependent lex
et pꝛophete. Ex quibus oibus in
hoc oꝑe nro bꝛeuiter ꝑ me vt ifra

collocatis et noua bꝛeuitate cõte

xtis magnũ et ingẽs vt ita dixeri
chaos ad nouã et bꝛeuẽ foemaʒ ꝓ
ut oculata fide videbis reduxi.
En eniʒ bꝛeuitas mihi ſp amica
icut et modernis qui ea gaudẽt.
iuxta.l.i. et ibi hoc no. Bar.ff.qð
met. cau.et.l.fi.S.i.C.ð appella.
et in.c.ſcã romana eccleſia inver.
itez oꝛoſiuʒ ibi miraqʒ bꝛeuitate.
⁊c xva. diſtin. Qð opus ſylogi
anthon ideſt collectõ Floꝝ nõ ab
re nuncupabit᷑. Et conſonãtia to/
tius teſtamenti veteris ⁊ noui cũ
omiĩbꝰ ſcriptis in hoc ampliſſimo
decretoꝛũ volumine q; cõmodius
fieri potuit ſingulis fingula ꝑnotã
do ⁊ inuiceʒ inſerendo. Quod
opus qualecũqʒ ſit ad te Reuerẽ/
diſſiue in xpᷣo pater ? domine af/

f̃nisqʒ; ſingulariſſime domie Lu/

douice de ludouiſiis ſedis apoſto
lice pꝛothonotarie digniſſime ⁊ p
libati Bononie ſtudij dicto domio
uidoni i archidiaconatulad pñs
ſucceſſoꝛ benemerite ⁊ in toto ter

raꝝ oebe doctoꝛ celeberrie tãquã

ad ſeuerũ ⁊ iuſtiſſimũ rerũ omniũ

cognitoꝛẽ pᷣmiſſa debita cõmenda

tõe traſmittere cenſui.⁊ bene va/
le. Ludouicꝰ bologninꝰ.v. J.d.

Diſtinctio pꝛima.

Amanuz ge

nus e Hec eſt pꝛima di
ſtinctõ in qua obmiſſis
pluribus que in pꝛincipijs libꝛoꝛũ
dici cõſueuere que hic ẽt dici poſ⸗
ſent niſi magis vtilia vrgerẽt bꝛe
uiter ponã cõcluſiõʒ vera in oĩbꝰ
ue in ea ꝑ ſuppꝛemũ magiſtrum
HBꝛatianũ tractant᷑ cũ iuribꝰ ⁊ qt/

₰

tis intentiõʒ ſuã ĩ vnoquoq; ꝓbà
tibus.Et ideʒ ſaciã in omibꝰ alijs
diſtinctõibus ſequẽtibuſ que ſunt
centuʒ vna vt de ſe patʒ.Et ex eis
ſingulis etiã oĩa notatu digna col
ligemꝰ qᷓ nobis notãda ſuiſſe vi/
debũt᷑. Et ideʒ ĩ cauſis ?⁊ qõibꝰ
omibus me facturũ eſſe polliceoꝛ
Quarũ diſtinctionũ ⁊ etisa cauſaꝝ
ſequẽtiũ ⁊ queſtionũ loca ⁊ mate/
rias habere parũ etiã eſie diiudi/
cans oꝑe pꝛeciũ foꝛe duxi deciſiõʒ
in vnoquoqʒ ſubnectendã eſſe vt
ea oĩa que diuidendo còͤcludendo
⁊ ſingula oĩa ꝓꝑnotando magno cũ
laboꝛe cumulaui. que ad omneſ
hoc in decretoꝛũ libꝛo patres inſi
gnes ⁊ auctoꝛes deſcriptos qui in
ſacra pagina dij ſuere vt videbis
ſepenumero ex ſcripturiſ teſtamẽ
ti veteris ? noui alijſqʒ inumera
bilibus ſingula ſingulis armonia
quadã noua cõcoꝛdando addidi.⁊=
magno cuʒ laboꝛe eoꝛũ dicta ðᷣcla
rando multotiẽs ⁊ quaũ ſænp ſuꝑ
pleui. Et in locis ſuis cõmodioꝛi/
bus ⁊ opoꝛtunis ſigillatizʒ cuncta
locaui cuicũqʒ legenti facile ⁊ ma
xime tibi qui tempe eges ⁊ qui la
boꝛeyfugis pateat. Hec igit᷑ in
oꝛdine pꝛima diſtinctio de duobꝰ
pꝛincipaliter tractat. Pꝛimo qt
iuribꝰ regat totũ hũanuʒ genus.
In quo bꝛeuitef ↄcludit᷑ ꝙ regit᷑
duobꝰ videlʒ naturali iure ſcripto
7 nõ ſcripto.tex.ẽ in.c.hũanũ ge/
nus qð eſt capituluʒ pꝛim. ⁊ in.c.
mos.⁊ in.c.ↄſuetudo.⁊ in.S.cum
itaqʒ ea.diſ. Secũdo põit ſeptẽ
ſpecies ſeu differẽtias iuris ponẽ
do earũ diffinitioneʒ ⁊ pꝛio quid
ſit ius natunale. In q̊ͥ concludit
ꝙ eſt cõmune ommiuʒ nationũ eo
ꝙ vbiqʒ inſtinctu nature nõ cõſti
tutõe aliqua habet᷑. text.eſt in.c.
ius naturale ea.diſ. Iteʒz ponit
quid ſit ius ciuile. vðᷣ quo dicas vt
in.c.ius ciuile ea.diſ.vbi dicit᷑ ꝙ
eſt quod quiſqʒ populus vel ciui/
tas ſibi ꝓpꝛiũ hũana diuĩiaqʒ cau

ſa cõſtituit. Iteʒ quid ſit ius gen/
tiuʒ. de quo dicas vt in.c.ius gen

tiuʒ ea. diſ. vbi dicit ꝙ eſt ſediuʒ

occupatio ⁊ quo iure oẽs fere gẽ
tes vtunt. Itẽ quid ſit ius mi/
litare.ð quo in.c.ius militare ea.

diſ. vbi dicit ꝙ eſt belli inferendi

nexus ſolemnitates federis fatic/

di ?c. Iteʒ quid ſit ius publicũ

de quo in.c.ius publicũ ea.diſti.
vbi dicit ꝙ eſt in ſacris ⁊ ſacergo

tibus ? magiſtratibꝰ. Itez ꝗd

Kt ius quiritus dicens ꝙ eſt ꝓpꝛie
romanoꝝ quod nulli tenẽt niñi ro
mani.vt in.c.ius quiritũ quod eſt
c.fi.eadẽ diſ.⁊ põit oĩa que ex di/
ctis iuribus ꝓceſſerũt diuerſimo
de ⁊ diuerſis tempibus. Habeſ
ergo mõ notare os pᷣdictas diffini

tõs iuriũ. Et ẽt hẽs notare tex.

in.d.c.humanũ genus in ver.oĩa
quecunqʒ vultis vt faciant vobis
2 vos eades facite illis 7 econtra
Pec ẽ ei lex ?2 ꝓphete zc. In q̊
adde tu ꝙ hoc habet᷑ Thobie.iiij.
capꝰ.⁊ etiã Mathei.vij.capꝰ. Et
cõcoꝛdat tex. ĩfra.ij.q.i.c.pꝛĩo cũ
multis aliis de quibꝰ.j.videbimꝰ
in ꝓgreſſu oꝑis. Et vt ſcias ver
ba in. d. iiij. c. Thobie oꝛiginalia
ſunt hec. quod ab alio oderis tibi
fieri vide ne tu aliqñ alteri facias
⁊c.Et ideʒ ꝓbatur in.c.decreto.j.
ij.q.vi.de quibuſ omibꝰ magiſter
Bꝛatianꝰ nullaʒ mẽtõeʒ hic fecit.
Et hec ſunt que quo ad tex.notari
pñt. Nuc capio gloſas relatu
dignas. ⁊ pꝛio notabis gl. Barth.
bꝛixiẽſiſ in rubꝛo.Ex qua colligit
q non debet quis ſibi attribuere
ſciẽtiaʒ alienã nec alteri detraber
in ſuis oꝑibꝰ.⁊ ita tu obſeruabis
queſo. Inſup habes gloſaz in
d.c. humanũ in verbo inſerre que

tollit vnus obiectũ cõtra illõ euã

gelicuʒ ⁊ antique legis dictũ.qð
tibi non vis fieri ⁊c.nã iudex vult
inferre moꝛtem reis ? tamn ſibi
non vult. Sed dicit glo.ꝙ iudex
non vult. ſed eſt lex que hoc vult.
.„.„ 9 3

Ulterius notabis glo. in.d.c.

oẽs que tenet ꝙ vbi quid mihi ꝓ/
deſt ⁊ tibi non nocet debeſ ſacere
licy ius deficiat per.l.in ſumma.S
item varijs. ff.de aqua plu. arcen.
Demũ habes glo.in.c.mos in
verbo longa que ponit quomodo
inducat᷑ conſuetudo cõcludens ꝙ;
de iure canonico non valet niſi p/
ſcripta quaãdo eſt iuri contraria.
.Et glo.in.d.c.ↄſuetudo in ver
bo defecit que multum mgfaliter
ponit.quomõ ⁊ quãdo recurratur
ad conſuetudinẽ ꝑticularem. ⁊ ge
neraleʒ ? Romanã omibus defici
entibus. Ulteriꝰ habes glo. in
c. ius gentiuʒ que dixit ꝙ captus
in bello iuſto ſi fugiat peccat. ſed
ludicio meo non eſt magnũ pecca
tuʒ. ⁊ hec ſufficiant quo ad gloſaſ
dñs Ludo.bollog.

Diſtinctio ſecũda.
Onſtat autẽ

C Pec eſt ſecunda diſtin/
ctio in qua duo pꝛicipa

liter tractant᷑. Pꝛimo ponit quin/
qʒ ſpẽs legũ ſecularium.ſ.quid ſit

lex. de quo habet in.c.lex ea.diſ.
vbildr ꝙ ẽoſtitutõ ppłi qᷓ maior̃ſ
natu ſil cũ plebibꝰ aliꝗd ſanxerũt
Et ẽt ꝗd ſit plebiſcitũ de qᷣ ĩ. c.
plebiſcita ea. diſtin. vbi hr ꝙ ẽ ꝙ
plebs tm ↄſtituit. Et ꝗd ſit ſeãtꝰ
cõſultũ ð qð ĩ.c.ſenatuſcõſultũ ea
deʒ diſtin. vbi dicit ꝙ eſt ꝙ ſena/
toꝛes tantũ populis cõſulẽdo de
cernũt. Et quid ſit conſtitutio
de quo in.c.conſtitutio vbi habe/
tur ꝙ eſt quod rex tantũ vel impe
ratoꝛ conſtituit. Iteʒ quid ſint
reſponſa peudentuz de quibꝰ ha/
betur in. c.reſponſa pꝛudentũ ea.
diſ. vbi dicitur ꝙ ſunt que iuriſcõ
ſulti reſpondere dicũtur cõſulen/
tibus. Secũdo peicipaliter po
nit vnde ſumpſerũt nomen alique
leges ſ. cõſulares. trybunicie. iu/
lie.coꝛnelie.ſatyra.æ rodia. In

—
qbᷣbꝛeuiter cõcludit ꝙ aliqᷓ ſump
ſerũt nomẽ ab eoꝝ auctoꝛibꝰ aliqᷓ
a loco. alique vero ab earuʒ ſigni
ficatõe.tex.eſt in.c.quedaʒ ⁊ in.c
ſatyra.in.c.rodie ea.diſtin. In
qua non ſunt alia in tex. notanda
vel gloſis exceptis diffinitionibꝰ
pꝛedictis ⁊ excepta glo.i.d.c.que
daʒ in verbo legaret que ponit tri
pliceʒ falcidiã debitã ð iure natu
re.iure inſtitutionis ⁊ trebelliani
cam. Ludo.bolo.

diſtinctio tercia
ne 8. pecẽ?

o tercia diſtinctio in qua
pꝛincipaliter de qᷓttuoꝛ
tractatur.pꝛimo quid ſit canon. ð
quo in.c.canon ea.diſ.vbi dicit᷑ q;
larine regula nücupatur.⁊ regula
dicta eſt eo ꝙ recte ducit ? regat.
tex.ẽ in.c.regula ea.diſ. Se cũ
do ponit aliqua genera concilioꝝ
in. poero ea. diſ. vbi dicit᷑ ꝙ
aliqᷓ ſunt cõcilia vniuerſalia. alia
pꝛouicialia. Tercio põit ꝗd ſit
pꝛiuilegiũ.de quo in.S.ſunt autẽ.
2 in. c. peiuilegia ea.diſ. vbi dr q;
ſunt leges pꝛiuatoꝝ exindesdicte.
qð ĩ pꝛiuato feratur. Quarto ⁊
vltio poĩt ꝗd ſit officiũ legũ ſcł'a/

riũ ? ecciaſticaꝝ. de qͥ hẽs in.S.of

ficiũ. ⁊ in.c. oẽs aqut ea.diſ.vbi dr
qð aliqñ eſt ꝑmitter̃ aliqũ vetare

gliqñ punire.aliqn pᷣcipe. In qᷓ

diſ.nõ ſunt alia notãda in tex. vel
gloſis exceptis hiſꝗᷓ.S.ꝓxĩe dixiꝰ
7 excepta gl.in.d.c.oẽs in vᷣbo ca
pite ꝗ dixit ꝙ iudex ecciaſticus in
caã ſanguis nõ põt ↄſulere vel ſpᷣci/
pe.ſʒ bñ poteſt ius dee interrogã
ti. In quo addevtu qð hẽtur in.c.
ex lris extra ð exceſ.pᷣla. Lo.bol.

diſtinctio quarta
Auſa. Pec eſt q̃r

ta diſtinctio in qua tria
pꝛicipałr tractat᷑. pꝛio

*₰

qre reꝑte ſũt leges.de quo dic vt
in. c. facte ſunt at ea.diſ.vbi di ꝙ

ad ho vt coherceatur huana auda

cia ⁊? nocẽdi facultas. Scðo po
nit octo ꝗᷓ dʒ in ſe cõtinere lex. de
Abus in. S. pᷣterea.⁊ in.c.erit autẽ
lex ea. diſ.vbi dr ꝙ dʒ ↄtinere ho/
neſtatẽ.iuſticiã.poſſibilitatẽ.⁊ cõ
ueniẽtiaʒ loci ⁊ tꝑis.⁊ neceſſitatẽ
7 vtilitatẽ ⁊ claritatẽ ⁊ oim cõmu
niu vtilitatẽ nõpꝛiuatã. Tercõ
7 vltio poĩt vtruʒ leges tollant ꝑ
ↄtrariã ↄſuetudinẽ ⁊ ẽt aliqũ ↄfir
mẽtur. de quo dic vt in. Sleges ⁊
in.c. deniqʒ ea.diſ.vbi drĩ ꝙ ſic.
In qua diſtinctõne hẽs notare
aliq relatu digna. ⁊ pꝛio tex.ĩ.d.c
deniqʒ illud dictũ Salomõis qui
młtuũ emũ git elicit ſaguieʒ ⁊c. Et
lʒ i tex. nõ dicat᷑ dicas tu ꝙ hꝰ ad
Iraʒ hẽtur Pꝛouerbioꝝ. xxx. co. in
fi.vbi foꝛmałr dr.Qui at foꝛtiter
pᷣmit vbera ad eliciẽduʒ lac expꝛi
mit butiru.⁊ ꝗ vehemẽter emun/
git elicir ſäguiezʒ. Pꝛererea is
eodẽ.c.deniqʒ hẽs aliud notãduʒ
in ver. vinũ ita bibere pmittit᷑ vt
ebꝛietatẽ oĩo fugiamꝰ c. Ulti
mo in hac diſtinctõe hẽs vnã glo.

notabilẽ ĩ. d. c.deniqʒ i vᷣbo veĩa.

q̃ dixit ꝙ cõſuetudo excuſat a pẽa
tpali nõ autẽ ab eterna quaʒ tene
menti. Ludo. bolog.

Diſtinctio. v.
Ec que de pꝛi

h uilegijs. Hec ẽ quita di
ſtinctio ꝗᷓ tractat de tribꝰ
pꝛincipałr. Pꝛio an ius natu/
rale ſit mutabile.⁊ an tollat᷑ ꝑ con
trariuʒ vſuʒ ⁊ q differat ab alijs
iuribꝰ. In ꝗabꝰ bꝛeuiter ↄcludit᷑
ꝙ nõ põt tolli ꝑ cõtrariuʒ vſum.⁊
differt ab alijs iuribꝰ ĩ oꝛigie.am
plitudie ⁊? vigoꝛe ſnĩie tex.ẽ in. .
ſed cũ naturale ea.diſ.⁊ declarat
ẽt glo.pꝛia hic in vᷣbo nũc ãt que
multũ magr̃ałr logtur. Secũ
do ponit vtrũ mulier enixa poſſit

ſtati hodierno tpe intrare eccleſiã
7 an ſtati poſſit ꝑtus editꝰbaptiʒa
ri. In ꝗbus bꝛeuiter dr ꝙ ſic. tex.

ĩ. c.ſi mł ier.⁊ in.c.baptiʒari ea.

diſ. Tercio põit an maritꝰ poſ
ſit ſe imiſcere cũ vxoꝛe anteq;; pu
er ablactet vel mulier ipſa puriſi/
cef᷑. In quo ↄeludit ꝙ nõ. tex.ẽ ĩ
c.ad eius vᷣo cõcubituʒ ea. diſ.
In qua hahes notare aliqᷓ cõ/
memoꝛatõe digna.Et pꝛio ex tex.
in.d.ad eius vbi dr̃ ꝙ vir adeo ꝓ

pibert miſceri cũ muliere mẽſtruo

ſa ꝙ cõtrariũ faciẽs moꝛte oli dig
nꝰ erat. In q adde tu lʒ hic no
dicatur ꝙ h hẽat᷑ Teuitici. xviijꝰ
caꝰ.vbi dr̃ ad lraʒ ad mulierem q̃ᷓ
patit᷑ mẽſtrua nõ accedes nec rue
labis feditatẽ eiꝰX. Pꝛeterea no
tabiſ tex.ĩ.d.c.ad eiꝰ alið ibi bõa
ruʒ mentiuʒ eſt ẽt ibi culpas ſuas
agnoſcere vbi culpa non eſt. Et
ẽt habes glo. ibidẽ in verbo ꝓhi/
bent᷑ que põit an mulier teneatur
reddere debitũ viro vel ipſa pete
re poſſit qñ ẽ mẽſtruoſa.⁊ dicit ꝙ;
nõ. Et ibidẽ aliã habes ẽt glo.

notabileʒ in vᷣbo inuita q dixit ꝙ

mulier violẽter coꝛrupta non eſt
ampliꝰ virgo.Hodo.bolog.

Diſtinctio.vi.
Nia VeroO. pec

q eſt ſexta diſ.in qᷓ ponũtur
duo pꝛicipal'r. Pꝛio an
ſacerdos poſſit celebꝛare vel acci
pe coꝛpꝰ xpᷣi poſt pollutõʒ pᷣceden
tẽ nocturnam. In qͥ bꝛeuiter dr̃ ꝙ
ſic.qꝛ hoc nõ ẽ peccatũ ſi ꝗs nõ cõ
ſentit tali pollutõi ⁊ idẽ ſi ↄſentit
ſz eſt imaginatus cũ vxoꝛe ꝓpꝛia.
tex.ẽ in.c.teſtamẽtũ veteris legis
7 in.c.non eſt peccatũ ea.diſ.⁊ la⸗/
tiꝰ explicat glo.pꝛia hic in verbo
qꝛ vero ꝗᷓ belliſſiẽ locuta eſt circa
hoc. Secũdo rñũdet ad aliqua qᷓ
pꝛia facie videbaãtur obſtare ad il
lud qð.S.ↄcluſuʒ fuit in ꝓxia pᷣce
dẽti diſ.vbi dictũ fuit ꝙ ius natu/
₰△ 8 4

rale nõ poterat mutari.nã ea que
cotinctur in lege ⁊ in euagelio ali
qn mutant᷑. Sʒ rũdet᷑ ꝑ iuriſlato/
reʒ ꝙ illa nõ coherẽet iuri naturali
vt in. S. his ita ea.diſ. In qua
tu habes notare aliqᷓ relatu digna
7 pꝛio tex. in.d.c.nõ ẽ peccatuʒ in
verſ.ius cõſuetudinis cepit exoꝛ/
diũ exquo hoies ceperũt in vnuʒ
habitare.quo tꝑe Chaym ciuitatẽ
egificaſſe legit ?c. In q̊ tu ad/
de hoc qð habet ad lr̃aʒ Beneſis
iijꝰ.cad. vbi dicit᷑ ꝙ appellauit ci/
uitatẽ illaʒ Enoc a noie filij ſui.
Inſuꝑ notabis tex.in.d.c. non
eſt ibi in diluuio ꝓpter hoim rari
tateʒ zc. In quo adde ꝙ hoc ha
betur Beneſis.vi. ⁊.vij.capꝰ.
Pꝛeterea in hac diſ.habes no/
ta re glo.pꝛimã pᷣdictã dicenteʒ ꝙ;
lʒ coepꝰ doꝛmiat tũ aia vigilat.iu
xta illud. Coꝛ meũ vigilat. Pꝛe
terea habes aliã glo.in.d.c.teſta/
mentũ in ver.huiliter ꝗqᷓ voluit ꝙ
ſacerdoſ ꝓ qlzʒ crimie moꝛtali ẽ ſu
ſpenſus ſalteʒ quo ad ſe.qð nota.
Diſtinctio.vii.
us autez con
i ſtitutõis. Hec eſt. vijꝰ
diſtinctio in qua duo pꝛĩ
cipa 'r habent. Pꝛio ꝗs ↄdidit
leges diuias. In q̊ dr ꝙ f uit moy
ſes oim gẽtis hebꝛee pꝛimꝰ ⁊ ſuc
ceſſiue alij ð ꝗbus hẽtur in. c.moy
ſes ea.diſ. Secudo põit ꝗs cõ⸗
didit leges ſcł ares. In quo dr ꝙ
fſuit Solon ? Lygurgus numa põ
pilius ⁊ alij cõditoꝛes.de ꝗbus in
d. c. moyſes ⁊ in.c. fuerũt ea.diſ.
In qua habes notare aliqᷓ ſa/
tis notanda.⁊ pꝛĩo tex. in.d.c.fue
rũt in verſi.antiqʒ leges vetuſta/
te ⁊ in curia abolouerũt. quarũ ⁊
ſi nullus eſt vſus noticia tamẽ ne
ceſſaria videt zc. Inſuꝑ notab
tex.in.d.S.ius autẽ ibi dñs tradi⸗/
dit legẽ moyſi ſi emeriſ ſᷣuũ ebꝛeũ
In quo adde tu ꝙ hoc habet
Exodi.xxi.eo ad lr̃aʒ. Pꝛete/

rea habes glo.in.d. .ius ãt inv
extictũ.q dixii ꝙ.x.ad miꝰ faciũt
plebẽ. Ultio hes glo. aliã i. d. c.
moyſes ĩ v.terme giſtꝰ. que dixit
qꝙ io ita dcũs eſt qꝛ tre habuit po
tẽtias.ſ.eloquẽtiaʒ ſciaʒ ⁊ vᷣtutẽ.

Diſti nctio. viii.

Iffert auteʒ

d Pec eſt.viij.iſtinctõ.
In qua duo pꝛincipa łr
hẽs. pꝛĩo an ð iure naturali omia
eſſent coia. In qo bꝛeuiter ↄclu
dit᷑ ꝙ ſic.ſed iure conſtitutõiſ hoc
meũ hoc alteriꝰeffectũ eſt.tex.eſt
in. d. S. differt. i.c. qͥ iure ea. diſ.
Scðo põit an aliꝗs vſus vale
at ↄtra ius naturale. In qͥ dr ꝙ ñ
tex.ẽ in. S. dignitate ⁊ i.c.q ↄtra.
7 i.c.mala ↄſuetudo.⁊ in.c.vᷣitate
2 ĩi.c.ſi ↄſuetudieʒ.⁊ in.c.ꝗ cõtẽp/
ta.⁊ i.c.ↄſuetudo ea.diſ. In qua
notab aliqᷓ ↄmẽoꝛatiõe digna.⁊ p
sex.aureũ i. d. . differt ĩ vᷣſi. apud
platõʒ illa ciuitas iuſtiſſiẽ oꝛdiata
tradit᷑.in qᷓ qiqʒ ꝓpꝛios neſcit af/
fectꝰ.Et tex.in.d.c.qͥ iure in vᷣſic.
dũñi ẽ terra ⁊ plẽitudo eiꝰ.⁊ ibidẽ
ẽt ſtati.pauꝑeſ⁊ diuiteſ deꝰ vðᷣ vno
limo fecit ⁊ pauꝑes ⁊ diuites vna
terra ſuppoꝛtat c. Et ibidẽ ſta
ti. tolle iura imꝑgtoꝛis ⁊ ꝗs audʒ
dicere. hecvilla mea eſt. meus eſt
iſte ſeruꝰ.mea eſt iſta domꝰ ⁊c.
Et ibidẽ ſtatiʒ dr.apł us voluit
bᷣuire regibuſ.voluit honoꝛare re
ges.⁊ dixit regeʒ reuerimini.noli
dicere ꝗd mihi ? regi c. In q
vltio dicas tu ꝙ hoc hẽtur ad lr̃aʒ
pꝛia Petri 2⁰. c. Pꝛeterea nota
bis in hac eadẽ diſtinttõne tex. in
d.c.ſi ↄſuetudiẽ ꝰ ibi dũſ dicit ego
ſuʒz vitas ?c. In q̊ adde tu ꝙ ho
habet Joh. xiiij.c. ⁊ cõcoꝛdat cũ

hoc tex.in.d.c.ꝗ cõtempta.j.ea.

Pꝛeterea ẽt notabis tex. i.d.
c.cõſuetudo in verſi. veritas valʒ
2 iualeſcit ⁊ ieternũviuit ⁊ obtiet
i ſcł'a ſcł oꝝ. Et hẽs cẽt aliaʒ glo.
not.i.d.c.q ↄtra que dixit ꝙviato

„

res nõ ſoꝛtiũtur foꝛũ in eis locis
ꝑ q trãſeut Et habes ẽt aliã gl.
not.in.d.c.mala ↄſueꝰ q dixit ꝙ
ↄſuetuꝰ hõeſta inducit pꝛiuilegiũ

diſtinctio. ix.
quido. Hec ẽ

1 ixa. diſ.in qua duo hñt
pꝛicipał r. ⁊ pꝛio an lex
pꝛincipis cedat iuri naturali. In
quo còcludit ꝙ ſic.tex.eſt in.c.im
patoꝛes in.c.quicunqʒ in.c iuſtuʒ
in.c.noli ea.diſ. Scðo ponit an
valeat lex cõtra deũ vel ↄtra ſcri
ptura diuinã. In ꝗꝰ ↄcludr ꝙ ñ
tex. eſt in.c.ego ſolis ⁊ in.c.vt ve
terũ ⁊ in.c.ꝗqs neſciat.⁊ in.c.noli
frater ea.diſ. In qua notab tu
diligẽter aliqᷓ. ⁊ pꝛĩio tex.iĩ.d.c.iu
ſtũ in verſi.iuſtũ eſt pꝛincipẽ legi
b' obtꝑare ſuis. Et tex.in.S.nã ⁊
tpibus ⁊c.ibi nabuchodonoſoꝛ cũ
eſſʒ ſeruꝰ ydoloꝝ cõſtituit ſacrile
gã legẽ c. In q vltio oicas tu
ꝙ hoc foꝛmałr hẽtur Dan.iij.c.
Pꝛeterea notab tex in. d. c.ego
ſolis in ver.alios ãt ita lego vt q;

talibet ſctitate q;taqʒ doctria pol

leãt.rõ iõ verũ putẽ qꝛ ita ipſi ſẽ/
ſerunt.ſʒ qꝛ mihi ꝑ alios auctoꝛes
vel canõicas vel ꝓbabiles rões qᷓ
a vero nõ abhoꝛreãt ꝑſuadere po
terũt ⁊c.q̃ſñ veli dicere ꝙ erube/
ſcimꝰcũ ſine lege loꝗmur.il.illã.C

de colla.cuʒ ſimilibꝰ Inſuꝑ no/

tabis tex.in.d.c.neq; in ver.talis
ſuʒ in ſcripturis alionꝝ quales vo/
lo eſſe intellectoꝛes mean. Ul/
terius habes glo.in.d.c.ego ſolis
in vᷣbo talibꝰ ꝗᷓ dixit ꝙ teſtibꝰ ma
gis apte deponẽtibꝰplus creditur
q; dignioꝛibꝰ.⁊ ſit pluſ attẽdit᷑ ap
titudo q; dignitas. Et hẽs etiaʒ
glo. in.d.c.vt veterũ in ver.vete/
ruʒ. que dixit magiſ credẽduʒ eſſe
Auguſtino in diſputatõibꝰ. Jero/
nio in hiſtoꝛijs ⁊ tranſlatõibꝰ.gre
goꝛio vᷣo ĩ moꝛalibꝰ*.. Pꝛeterea
hẽs glo.ibidẽ in vᷣbo ſermõis q̃ ẽ
glo.fi.qᷓ dixit ꝙ teſtm nouũ totuʒ

erat ſcriptũ lr̃is grecis pᷣter euan
geliuʒ Mathei epł as Pauli ad
Rõanos q ſut ſcripta latie.Lo.bo

Diſtinctio.x.
Onſtitutões

c Pec eſt.xa.diſ. in q̃ po
nit an leges ſecłares ſꝑ
ceſſerit aduc cedaãt eccł iaſticis.
In qꝰ dr ꝙ ſic.tex.ẽ ĩ.c.lege i
patoꝛis.⁊ ĩ.c.nõ lʒ.⁊ ĩ.c.certuũ e
7 in.c.ↄſtitutõs pꝛicipu.⁊ ĩ.c.ĩpiũ
7 in.c.ſuſcipitis.⁊ i.D.ecce.e.diſ.
GBñ verũ ẽ ꝙ vbicũqʒ ñ ↄtrar iãt
ecciaſticis Puãt.ẽt ipſe.tex.ẽ in.d
S.ecce.⁊ in.c.ſi in adiutoꝛiũ.⁊ ĩ.c.
qm̃.⁊ i.c.de epłis.⁊ in.c.certũ el
2. 7 in. c.vraʒ qð c.c.ſi.ea.diſ. in
qua hes notar aliqᷓ ↄmẽoꝛatõe di
gna ⁊ p tex.in.d.c.lege imꝑatoeiſ
ĩbi lex imꝑatoꝛiſ nõ eſt ſupꝛa legẽ
dei ⁊ c. Et ibiõ ſtati.ñi lex hũana
ↄceſſit lex tũ diuia ꝓhibuit ⁊c. Et
logꝗt᷑ de mr̃ionio diſſoluẽᷣ. In q;
adde tu ꝙ h het᷑ Mathei.xxix.c.
Peeterea notabis tex.ĩ.d.c.cex
tũ ẽ el ꝑ ibi.nʒ eꝰ ſanctiõibꝰ velle
dnari c deus voluit cleméetie tue
pie deuotois colla ſubmitter ?c.
Et tex.iĩ.d.c.ſuſcipitis ibi lex xpᷣia
nos ſacerdotali ſubicit ptati atqʒ
iſtis tribũalibꝰ ſubdit.dit nobiſ
eni ptatẽ dedit pꝛicipatũ mł to p/
fectioꝛẽ pꝛicipatibꝰ vris ꝛc. In
q̊ͥ tu adde ꝙ ho hẽtur Joh. p. c. =
Math.xvi.ad lraꝝ. Inſuꝑ nota
bis tex.in.d.c.qm̃ circa fi.i v.mi
litãs deo mime ſe negocijs ſcł ari
be iplicet c. In à adde ꝙ hoc
hẽtur ꝑ Paul.ꝛa. ad Chimo. 20⁰. c.
Ulteriꝰ videbis tex.in.d.c.ð ca
płiſ ibi ſciatis eũ ꝓcerto ẽe mẽda
cẽ ⁊c.vbi loꝗt ð aſlerẽete.ll.imꝑia
les ñ ẽe puãdas. Inſuꝑ notabis
tex.i.c.vides ibi qð ↄtra legeſ ac
cipit᷑ ꝑ leges diſſolui meret᷑ ⁊c.Et
hec ſint qͥ ad tex. Succeſſiẽ nota

bis gl. i. d. c. lege ipatoꝛis in ver/

bo diuiſiõs ꝗᷓ dixit ꝙ papa ex cau
ſa ẽt inuito epᷣo põt diuider epᷣatũ

Et glo.ibidẽ ĩ v bo iudicio que
dixit ꝙ legittiatꝰ a pꝛincipe in tẽ
palibus nõ intelligitur legittiatꝰ
in ſpualibꝰ. Et glo.i.d.c.quo/
nia in verbo diſcreuit qᷓ poĩt quõ
diſticta ſint dñia iter papã ⁊ impa
toꝛem cõcludẽs oio eſſe diſticta ?
ptates eſſe diſtictas tamẽ vacante
imꝑio papa ſupplet vices imꝑato
ris. Ludo. bologninus.

Diſtinctio.xi.
Mod vero

Hec eſt diſ.xia. in qua
duo pꝛincipałr habes.
Pꝛiĩio an cõſuetudo cedat legibus
ſcriptis. In quo ↄcluditur ꝙ ſic.
tex. eſt in.c.vſus.⁊ in.c.cõſequẽs
7 in. c. nolite. 2 in.c. cõſuetudines
ea.diſ. Scðdo põit an ↄſuetudo
que nõ eſt ↄtraria canõibꝰ ſacris
vel legibꝰ valeat. In quo dicitur
ꝙ ſic tex.ẽ in.S. cum vero. ⁊ in.c.
eccł iaſticarũ.⁊ ĩ.c.cõſuetudinẽ.2=
in.c. in his.⁊? in c.catholica.⁊ ĩ. c.
quis neſciat ea. diſ. In qua no
tabiſ aliqua relatu digna.⁊ pꝛimo
tex.ĩ.d.c.nolite ibi multũ ↄuenit
vt totũ coꝛpꝰ eccleſie ĩ hac ſibi ob
ſeruatõe cõcoꝛdet que inde aucto
ritatẽ habʒ vbi dñs totius eccłie
poſuit pꝛĩcipatũ. In q̊ tu adde
qꝙ; hoc habetur Mathei.xx vi. c.
Ulterius notabis text.in.d.c.ĩ
his ibi ſicut pᷣuaricatoꝛes legus di
uinaꝝ ita cõtemptoꝛes cõſuetudi/
nũ eccłiaſticarũ cohercẽdi ſunt.
Ultimo ſignabis tex. in. d. c. ꝗs
neſciat qð ẽ.c.ſi.in verſi.nõ ẽ du
biũ ſequi ꝙ romana eccleſia cuſto
dit a qua pꝛicipiũ eos nõ ẽ dubiũ
aſſumpſiſſe ⁊c.⁊ loꝗtur de apłis.
Habes ẽt glo. in. d.S.qð vero
vᷣbo legibꝰ.que multũ mag r̃ali/
ter loꝗtur ponendo quottuplex ſit
cõſuetudo ↄcludẽs foꝛe generaleʒ
7 pticularẽ vt ibi ꝑ eaʒ. Et glo.
in.d.c.eccłiaſticaꝝ ĩ vᷣbo ſcriptu/
ra que põit vnde traxit oꝛiginẽ ſi
$

gnũ crucis. In quo cõcludit ꝙ nõ
erat temꝑe teſtamẽti veteriſ.Et lʒ
Beneſis.xliij.cad.dicat᷑ Jacob cã
cellatis maibꝰ ſuis benedixit filijſ
7 dicat Exodi.xij.cad.pᷣceptũ fuiſ
ſe filijs Iſrael vtrunqʒ poſteʒ lini
ri de ſanguine agni thau littere qᷓ
eſt ad modũ crucis. tamẽ illa ſue/
rũt in figura ꝓut dicit glo.hic. lʒ
de dictis capł is Beneſis ⁊ Exodi
mentiõeʒ non ſaciat in ſpecie ꝓut
tu nuc intelligis. Poſtremo no
tabis glo.in.d.c.in his que dixit
ꝙ illi de capitulo poſſunt veire cõ
tra cõſtitutões ſuas ⁊ iuratas dũ
modo hoc fiat ex cauſa.⁊ eſt glo.ĩ
vbo cõ ſuetudinũ quaʒ tene menti
ꝓ conſtitutõibus collegij nri Bo/
nonie iuratis.

diſtinctio.xii.
Aod abſque

diſcretõe. Pec ẽ.xija
. diſtinctio in qᷓ tria ha/
bent᷑ pꝛĩcipal'r. Et p vtruʒ oĩs
ↄſuetudovł vſus dẽat ſeruari. In
q̊ͥ ↄcludit᷑ ꝙ-ſic niſi ſit ↄtra cõſtitu
tõʒ vel naturalẽ rõneʒ.tex.ẽ in.c.
nõ decet ⁊ i.c.pᷣceptis.⁊ ĩ.c ſc ſcã
7 i.c.illud.⁊ ĩ.c.diuturni moꝛes ⁊
ĩ.c.ↄſuetudo. ⁊ in.c.nos ↄſuetudi
nẽ.⁊ in. c. quẽadmoduʒ. ? in. c.illa
ea/ diſ. Scðdðo põit vtꝝ varient
ↄſuetudies ꝓ vari etate tẽpoꝝ lo/
coꝛũ vel aĩoꝛus.ĩ quo dr ꝙ ſic tex.
E in.S.hoc ãt.⁊ in.c.oĩa.⁊ in.c.de
his ea.diſ. Tercõ põit ꝗs oꝛdo
ſit ſeruãduſ in officijs. In quo bꝛe
uiter dicit᷑ ꝙ idem oꝛdo eſt ſeruã
dus in matutinis qui in veſptinis
tex.eſt in.c.placuit qnod eſt.c.fi.
ea.diſ. Ex q̃ hs mõ notare ali
qua relatu digna. ⁊ p tex. in.d.c.
nõ decet ibi non decet a capite mẽ
bꝛa diſcedere. ſʒ oia mẽbꝛa caput
ſequat. In qͥ adde tu ꝙ ho ha
bet᷑ oꝛigĩaliter zacharie.viij.ca
pitulo. Ulterius notabis textũ
in dicto capitulo nõ decet ibi ſicut

filiuſ vẽit faccre volũtatẽ pr̃is ⁊c
In quo adde ꝙ hohẽtur Jobh.
xiiij.caꝰ ad lĩram. Pꝛeterea no
tabis tex.in.d.c.pᷣceptis ibi ad ſe
de apoſtolicã quaſi ad caput eccle
ſiaru omẽs debet referri zc. Et

ibidẽ ſtatiʒ ſctẽ eccleſie dei que ẽ

caput veſtruʒ. Et ibidẽ. Apł ice
petre ſuꝑ quaã xpᷣs füdauit vniuer
ſalẽ eccleſiã. In q adde tu ꝙ hꝰ
hr Mathei xvið. c. Inſuꝑ nota
bis tex.in.d.c.nouit in veri.nõ eĩ
ꝓ locis. ſʒ ꝓ rebꝰ loca amãda ſũt
⁊c. Et tex.i d.c.ð hiſ ibi ð hiſꝗ
circũferutur oĩvẽto c. In q ad
de tu ꝙ hohẽtur ꝑ Paulũ ad ephe
ſios.iiij.capꝰ.vbi loꝗtur ꝓpꝛie de
his qui mouẽtur oĩ vento. Pee

terea nota biſ tex.i.d.c.de his cir

ca mediu ibi iuſtũ eſt ut vnuſꝗſqʒ
inde aſſuat regulas magiſterij un
de honoꝛis cõſecratõeʒ ſuſcepit.
Et ex his habeſ ea que ſpectat ad
lraʒ. NHuc capio gloſas nota di
gnas.⁊ pꝛio habeſ vna glo.multũ
magiſtrꝗ in.d.c.illud in ver. moꝛe
que ponit de cõſuetudine locoꝛuʒ
actoꝛis ⁊ rei m quã debemꝰ ma/
gis iudicare. 7 quid de ↄſuetudie
in foꝛd iudicis appellatõis ? iudi/
cis cauſe pꝛincipalis ⁊c. cõcludes
ꝙ debet attendi cõſuetudo iudiciſ

cauſe pꝛincipalis regulariter.

Inſupꝑ notabĩs etiã glo.i.d.c.
cõſuetudo inſverbo longã.que vo
luit ꝙ cõſuetudo inducit ꝑidecem
anos niſi ſit cõtra ius.qꝛ tũc req/
ritur tatuʒ tẽpuſ cuiꝰ nõ ſit memo
ria in cõtra riũ vel ſit pᷣſcripta ⁊c.
Et, hẽes alia glo.in.d.c.nos con
ſuetudinẽ in verbo ꝓbibemꝰ que
ponit que dicat plena diſpenſatio
que ſemiplẽa.⁊ quᷣe plenioꝛ.⁊ que
plẽiſſima. Et glo.i.d.c.illã ĩver.
veneris que dicit ꝙ viatoꝛes non
tenẽt ſequi cõſuetudinẽ locoꝝ ad
que veniũt. Ultio notabis glo.
in.d.c.oia in verbo cauſe qᷓ dixit
ꝙ non ſufficit dicere ita ſtatutũ ẽ.
niſi aſſignet cã ſtatuti.Lodo.bol.

Ddiſtinctio.xiii.
Teʒz gaduerſus

i Hec eſt. xiij.diſ.ĩ qua ↄclu/
dit ꝙ aliqua diſpẽſatio nõ
debet admitti cõtra ius naturale.
niſi ſoꝛte duo mala ita vrgeant vt
neceſſariũ ſit alterũ eligere.tex.ẽ
in. d. S. item aduerſus.⁊ in.c.duo
mala..⁊ in.c.nerui qð eſt.c.fi.eg.
diſ. In qua habes notare aliqᷓ
cõmẽoꝛatõe digna.⁊ pꝛĩio tex.in.d

c.duo mala in verſ.dei iuſſu ↄtem

nimꝰ ⁊ pꝛoximis impia crudelita
te nocemus ⁊c.vbi loꝗt de ꝓmit/
tẽte ꝓmiſſa noxia. In qͥ adde tu
ꝙ ho hr ad lr̃aʒ deutero.vi.caꝰ.⁊
Exo.xx.⁊ Luce.xxij. . Inſup
notabis tex.i.d.c.nerui ibi.nerui
teſticuloꝝ leuiatã pplexi ſũt.qꝛ ſu
ggeſtionũ illiꝰ argumta iplicatiſ i
uetis alligant zc. In q̊ adde tu
ꝙ hohabet Job. xi. c. Pꝛeterea
bhẽes tex. ſatis notaãduʒ in.d.c.ner/
ui ibi dũ ꝗdã hꝰ mudi aiciciaſ ap
petere cuilʒ alteri ſimilẽ ſibi vitã
ducʒ. i.ꝙ ſecreta ſcelera illiꝰ oĩ ſi

letio ↄtegat. In q adde tu ꝙ bᷣ

hẽtur Eccłiaſtici.xiij.⁊.xiii. capꝰ
Inſuꝑ notabis tex.in.d.c.ner/
ui in ver.cũ apoſtolus qſdam in/
cõtinẽteſ vidiſſet ↄceſſit mioꝛa vt

maioꝛa decliarẽt zc. In à ẽt ad

de ꝙ hoc hẽt ꝑ Paulũ pᷣ ad Coꝛin
thios.vij. c. Pꝛetera hẽs tex.i.d
c.nerui i aliovꝰſ ibi oẽ qð hic pᷣmi
net plꝰ meroꝛibꝰ afficit᷑ q; honoꝛi
bꝰ gaudeat. Et in ver.ꝗ muroꝝ
ãbituvndiqʒ ne fugiat claudit ibi
ſe ĩ fuga pᷣcipitatvbi buioꝛ murus
ingerit ⁊c. Et in ver.tũc ſolũ cõ
iuges i admixtiõe ſin culpa ſũt cũ
ñ ꝓ explẽda libidie ſʒ ꝓ ſuſcipiẽ⸗
ꝓle miſcẽtur. ⁊ hB; notari pũt q̃ͥ ad
tex. Nuc capio eas glo.ꝗqᷓ nota
tu digne foꝛe vidẽt. Et pꝛio glo.

pꝛimã ĩverbo aduerſuſ que multũ
magiſtraliter loquit᷑ circa ꝑplexi

tateʒ duoꝛũ peccatoꝝ moꝛtaliuʒ ⁊
etiã venialiũ quod elig debeat.⁊

inter alia ponit ꝗd ſi vir videt mu
liereʒ petentẽ debitũ tꝑe ꝓhibito
ꝙ debet pꝛudẽter eludere ꝓmittẽ/
do ſe poſtea facturũ donec ipſa ef
ferueat.⁊ ſi pur illa nõ deſiſtit tũc
vir debet ei copiã coꝛpis ſui face
revt qᷓ;cito mulier expleuerit libi
dineʒ ſuã vir ſtatiz recedat.nec ꝓ
cedat ad actuũ. Pꝛeterea habeſ
aliaʒ glo.in.d.c.duo mala in ver.
tripliciter que dixit ꝙ in homici/
ctio tres offendunt ſed in ꝑiurio
duo tm. Et habes ẽt aliã glo.in
verbo foꝛmidat. que dicit ꝙ vbi
cunqʒ ſubditꝰ credit pᷣceptu iupe
rioꝛis eſſe cõtra deũ põt ſecure ñ
obedire lʒ generałr iuraſſʒ in om
nibꝰ obedire.ſʒ vbicuũqʒ dubitarʒ
debʒ i dubio obedire. Et gl.ibi
deʒ in verbo ſine culpa que dixit
ꝙ vir põt cognoſcere vxoꝛẽ abſʒ
ali peccato. Et glo. ibidẽ i ver
bo pᷣcipitat. que dixit ꝙ vbicunqʒ
aliꝗs pᷣcipitat ſe ð aliquo loco nõ
tñ ita alto vt crederet poſſe eua
dere non peccat moꝛtaliter ſi mo
rit᷑.ſecus ſi pᷣcipitat ſe de ita alto
vt veriſimiliter euadere nõ poſſʒ
Sʒ quõcunqʒ ſe pᷣcipitet dicas ſi
bi noĩie meo ꝙ eſt vna bellua.
Diſtinctio.xiiii.
Hece
Erum.xuij diſtin
v ctio in qua habef᷑ñ vtrũ
licitũ ſu peccare ad hꝰ
vt aliquis euitet maius peccat.
in quo dicitur ꝙ non. ⁊ maxĩe in

diſpenſatõibus. tex.eſt in.c.ꝙ ait

7 in.c.ſicut quod eſt.c.fi.ea.diſ.
In qua notabis pauca relatu
digna.⁊ pꝛio text.in.d.c.qꝙ ait ibi
Loth ait ſodomitis ſunt mihi due

filie que nondũ viros nouerũt vn

de pꝛoducaʒ illas ad vos vtimini
illis ſicut vobis placuerit tamẽ in
viros iſtoſ ne faciatiſ iq. In ;
adde tu ꝙ hoc habet᷑ ad lr̃aʒ Be/
neſis.xix.caꝰ. Nec habes alia no
tanda in tex.vel glo.hic.

ODiſtinctio.xv.
Enaturali

d Hec eſt. xva. diſ. in qua
duo hbñt. Pꝛio a quo
tꝑe habuerũt oꝛiginẽ ↄcilia ⁊ eoꝝ
canões. In quo dr ꝙ a tꝑe Cõſtan
tini imꝑatoꝛis.tex.ẽe in.c.canoneſ
⁊ in.c.ſicut ea.diſ. Secudo põit
que ↄcilia ſint appꝛobata a roma/
na eccleſia ? que impꝛobata. In q̊
dic ꝙ hec ſerioſe habẽtur i.c.ſcta
romana eccleſia.⁊ in.c in pꝛimis.
7 in.c.hec ⁊ alijs ea.diſ.⁊ in.c.ca⸗
nões. ⁊? in.c.ſexagita.⁊ ĩ.c.clemẽ⸗/
tis.⁊ in.c.placuit.⁊ in.c.ſerta ſy⸗
nodus.j.xvi.diſ.que ↄtinuatĩe le
git cũ iſta. In ꝗᷓ notabis aliꝗᷓ.
2 pꝛio tex.in.d.c.canões in verſi.
ꝗᷓtuoꝛ euangelia vełtotidẽ padiſt
fluia ⁊c. In qᷣ tu adde ⁊ hec hũf
Bene.ij.caꝰ.vbi ponũt᷑ noĩa iſto
rũ fluuion. Inſup notabiſtex.ĩ
d. c. canões in ver. ſvnodꝰ ex gre/
co iterpᷣtã comitatꝰ vel cetꝰ. Et
ibidẽ.Cetꝰ vᷣo cõuentꝰ eſt vel con
gregatio a coeũdo.i.a ↄueniẽꝰ in
vnũ dictũ. Et ibidẽ.Cõciliũ dictũ
