extra de ſacra vnctõe zc. Ulte/
rius notabis tex.in.d.c.illud ibi ꝗ
bus reliqua ſacramenta negantur
quomõ vnũ genus putat poſſe cõ
cedi zc. Sſu notabis text. in
d.c.ecce ibi pꝛeſ biteri duplici ho
noꝛe honoꝛentur ? c. In quo ad
de ꝙ hoc habet᷑ per Paul.pꝛima
ad Thimo.v.c. Demũ ſignabiſ
eundẽ tex.in verſi.pꝛei biteri quo
q; negocioꝛũ ab inicio iudices cẽe
mandati ſunt c. In quo adde
ꝙ hoc habet Eeuitici.xiij. c. Po/
ſtea notabis eũdẽ tex.ibi qui vos
poſuit epᷣos regere eccleſiaʒ ſuax
⁊c. In quo adde ꝙ hoc habet
Actuũ.xx.caꝰ. UVlteriꝰ notabiſ
eundẽ tex.ibi.xpᷣus qui diſcipulo/
rum pedes lauit qui baptizatus a
Johanne eſt licet baptiz anduʒ ſe
eſſe a domino ꝓclamaret ?c. In
quo adde ꝙ hoc habet᷑ Luce.iijꝰ.
capꝰ. Johannis. xiiij. ? Wathei
xxvi.⁊ vltio.c. UVltimo nota eũ
deʒ tex.in fi.in verſi.quod in celiſ
fit vbi ſedes angeleꝝ legit eſſe di
ſpoſita ⁊c. Et loꝗtur de humilita/
te. In quo adde ꝙ hoc habetur
Apocalip.v.c. Et cõcoꝛdat tex.in
c.fi.S̊. lxxxix. diſ. ⁊ tex.in.c.pꝛinci
piuʒ. j.de peni. diſ.ija. Inſuper
notabis tex.in.d.c.eſto ſubiectus
ibi eſto ſubiectus pontiſici tuo ⁊
quaſi aime parentẽ ama. Et ibi
deʒ. Cur ego te habeã vt pꝛincipẽ
cũ tu me nõ habeas vt ſenatoꝛem

⁊zc.Cũ quo cõcoꝛdat tex.in.c.quo
rundaʒ. S. lxxiiij. diſ. Demũ no
tabis eundẽ tex. in verſi.ꝙ at Aa/
ron.⁊ filios eius hoc eſſe ep̃um ⁊
pᷣſ biteros nouerimꝰ æc. In qꝰ
adde ꝙ hoc habet᷑ Exodi.xxxi.c.
Poeꝛeterea notab eudeʒ tex. ibi
paſcite euʒ ꝗ in vobis ẽ gregẽ dñi
pᷣuidẽtes nõ coacte ſʒ ſpotanee ⁊c
In quo adde qð hoc habetur
pa Petri.v.c.⁊ etiam actuum.xx.
c. Ultimo notabis tex in verſ.
ruelatũ fuit ſedẽti pꝛioꝛ taceat ⁊c
In quo adde ꝙ hoc habet᷑ per
Paulum pa ad coꝛinth.xiiij.c.

Poſtrẽo ſignabis eũdẽ text.ibi

gloꝛia patris eſt ſilius ſapiens ⁊c
In quo adde ꝙ hoc habet᷑ ad
litteram ꝓuerbioꝛum.x. ⁊.xv.c.
Diſtinctio. xc vi.
llu d PHec eſt. xcviꝰ
*diſ. In qᷓ po
1 nitur vtrum layci poſ/
ſint diſponere de rebus
eccleſiaſticis etiam ſi eſſet peĩcepſ
vel imperatoꝛ. In quo conclu
dit ꝙ non. immo debent peinci/
pes eſſe ſubiecti pꝛicipibus eccle
ſiaſticis.c.bene quidem.c.deniqʒ
c.cum aduenam..c.ſatis.c.in ſcrip
turis.c.quis dubitet.c.duo ſunt.c
ſi imperatoꝛ.c.nunq;.c. ↄſtituimꝰ
c.vtile.c.ſicut.c.bõi pꝛincipis ea.
diſ. Ex qua hẽs notar̃ po tex. ĩ
dicto.capꝰ.bene quidem ibi ple/
nitudo adiectione non indiget ⁊æc.
Et ibidẽ.quos obſequẽdi maet
auctoꝛitas nõ auctoꝛitas imꝑandi
⁊c. Et ibidẽ in fi.in verſi.ſolis
ſacerdotibus diſponẽdi indiſcuſſe
a deo cura cõmiſſa docetur ⁊c.
In quo adde ꝙ hoc habet᷑ Je
remie pꝛimo.c.⁊ concoꝛdat tex.in
c.ſi ĩpatoꝛ.j.ea. Pꝛeterea nota
bis tex. in.c.cuʒ aduẽtuʒ in verſi.
idẽ mediatoꝛ dei ⁊ hominũ homo
xpᷣus Iheſus actibus ꝓpꝛijs ⁊ di/
gnitatibus diſtinctis officia pote
ſtatis vtriuſqʒ diſcernit xc. In

— 0 —— OD ——D

— —

u½b ☛rr

quo adde tu qð hoc habetur per
Paulum ad Chimom. ij. (. De
mum notabis eundẽ tex.in fi. ibi
deo militãs ſe minie negotijs ſe/
cularibus implicaret ?c. In ò
adde ꝙ hoc habetur ꝑ eundẽ pau
luʒ ſ̃a ad Chimo.ij. c. Ulterius
notabis tex.in.d.c.ĩ ſcripturiſ ibi

pudoꝛaturos filios noe imitates

patriã verecundiam ↄtegatis ⁊c.
In quo adde qð hoc hr Hene/
ſis.viiij.. Pꝛeterea ſignabis
tex.in.c.quis dubitet in fi.ibi ſed
etiam in celis ſe ligari poſſe ⁊ ſol
ui non ſolum in terra c. In q
adde tu ꝙ hoc habetur Mathei.
xvi. c. ꝛeterea notabis eundẽ
tex.ibi nonne miſerabilis inſani/
es eſſe cognoſcitur ſi filius patreʒ
7 diſeipulus magiſtruʒ ſibi ſubiu
gare conetur zc. Et tex.in. d.c.
duo ſunt in verſi.colla regũ ⁊ pꝛi
cipum ſubmitti genibus ſacerdo
tum ?c. Et tex.iĩ.d.c.ſi impera
toꝛ ibi ad ſacerdotes deus voluit
que eccleſie ſunt pertiner̃ non ad
ſeculi poteſtates ꝛc. In quo tu
adde ꝙ hoc hr Jeremie pᷣ.c.⁊ cõ
coꝛdat tex.in.c.bene quidẽ.S. ea.

in fi. Ulterius notabis eundezʒ

tex.in verſi.omnipotens deus xpᷣi
ane religionis clericos z ſacerdo/
tes voluit oꝛdinari ⁊ diſcuti a põ
tificibus ⁊? ſacerdotibus non autẽ
a poteſtatibus ſeculi c. In qꝰ
adde qð hoc habetur Exodi.xxij.
c.⁊ Jacobi pꝰᷣ.c. Ultimo habes

notare glo. in.d.c.bene quides in

verbo canonibus que dixit ꝙ le⸗
ges etiam ᷣm canones deſiderãt
ↄfirmationem pape ⁊c. Et glo.ĩ
d.c.duo ſunt in verbo videbatur
que dixit ꝙ quelibet ↄtumacia di
gna eſt excõicatione. Lud.boł

diſtinctio. xc vii.
oc capitulo.

Hec eſt.xcvij.diſ. In
qua repetitur illud qð

ſupꝛa dictum eſt in ꝓxima pꝛece⸗/
denti diſ.ſ.qualiter layci ⁊ pꝛinci
pes ⁊ imꝑatoꝛes ſeculareſ nõ poſ
ſunt ſe intromittere ð rebꝰ eccia
ſticis. In quo ↄcluditur ſimiłr
ꝙ non niſi cuʒ licentia romani põ
tificis text.eſt in.c.eccleſie ⁊ in.c.
ſcripta ea.diſ. In qua habes no
tare tantũmodo tex.in.d.c.eccle/
ſie ibi chꝛiſtus deus noſter vere fi
dei rectoꝛ ⁊ veſtri gubernatoꝛ im
perij ſibi vni deſponſatam ⁊ intac
tam virginem ſeruat -c. In q
adde ꝙ hoc habetur per Pauluʒ
pa ad coꝛinthios.x.ca. Habes
etiam glo.notabileʒ in c.nobiliſſi
mus in verbo ſignatis que latiſſi
me ponit de litteris legatõis exhi
bendis ⁊ quomodo debeat eſſe ſi
gnate ⁊ quo ſigillo.⁊ quid ſi rum/
pitur ſigillum. Ultimo habes
etiam ibidem aliam glo. in verbo
nihilominus que dixit cardinali/
bus credendum eſſe quando ſunt
bene noti in loco etiam ſine litte/
ris ⁊ maxime quia ſecundum glo.
non cõtingit cardinales abeſſe ni
ſi cauſa legationis. Lud. bolł.
Diſtinctio.xc viii.
Ae circa. pee
eſt. xcviij.diſ. In qua
ponitur vtrum homies
tranſmarini ⁊? in peregrinatione
exiſtẽtes poſſint pꝛomoueri ad ſa
cerdotium abſqʒ; litteris ſuoꝛum
epᷣoꝛum. In dicitur ꝙ nõ tex.
eſt in. c.nullus = in.caꝰ.tranſmari
nos ⁊ in.c. ephꝛos ⁊ in.c. omnes
quod eſt.c.fi.ea.diſ. In qua nõ
hẽs alia q ad tex. vel gloſaſ. Lu
douicus bologninus Utriuſqʒ Ju
ris Doctoꝛ ⁊? eques. Jura ciuilia

in almo boñ.ſtudio de mane oꝛdi
narie legens. Anno ſuo pꝛimo ⁊c.

Diſtinctio.xc viiii.
.

E pꝛimatibꝰ
d Hec eſt.xcviiij.diſ. In
qua de duobus tractat
Pꝛimo qui dicant pꝛimates. In
quo dicitur ꝙ illi dicunt᷑ ꝗ hñt pꝛi
mas ſedes tex.eſt in.c.nulli.⁊ ĩ.c.
pꝛime ſedis ⁊ in.c. nullus.⁊ in.c.
ecce ea.di. Secũdo ponit in ꝗ
bus debeat pꝛeſtari obedientia.
In quo dicitur ꝙ in licitis ⁊ ho
neſtis tex. eſt in.c.ꝓuintie ea.diſ.
In qua habes notare tex.in.d.
c.nullus in verſi.abſit hoc a fideli
bus hoc ſibi velle quempiaʒ arri/
pere ⁊c.Et loꝗt᷑ de vſurpatõe no/
minis patriarcaꝝ. Pꝛeterea no
tabis tex.in.d.c.ecce in verſi.ego
non verbis quero pꝛoſperari ſed
moꝛibus ?c. Et ibidẽ tunc ego
honoꝛatus ſum cum ſingulis ꝗbui
qʒ honoꝛ dedecus non denegatur
7c. Et ibidem ſtatim recedant
verba que vnitatem inflant cari/
tatem vulnerant ⁊ c. Ultĩio nota/
bis vnam glo.in.d.c.pꝛouintie in
verbo comitibus que dixit ꝙ co⸗
mitatus eſt diſtrictus alicuiꝰ ciui
tatis vbi eſt eßwus. Lud. boł.
Ddiſtictio. cẽteſima
Piſcopos.
e hHec eſt. ca. diſtinctio.
In qua tria pꝛincipali/
ter habentur. Pꝛimovtꝝ epiſco
pi poſſint exercere officiũ ſuũ epi
ſcopale ſine palio. In quo vr q;
nõ tex. eſt in.c.qm̃ ea.diſ. Se⸗
cundo ponit quo tempoꝛe debeat
peti palium. In quo dicitur ep
debet peti. j. tres menſes ſecũduʒ
foꝛmam traditam in.d.c.quoniaʒ
⁊ in.c.pꝛiſca.⁊ in.c.nouit ⁊ ĩ.c.op
tatũ ⁊ in.c.in ea ſinodo ⁊ in.c.pa/
lium el.pꝰ.⁊.el.ijꝰ.ea.diſ. Ter
tio ⁊ vltimo ponit quibus det᷑ pa/
lium. In quo dicitur ꝙ beneme
ritis tex.eſt.in.d.c.pꝛiſea.⁊ in.d.
c.nouit.⁊ in:.d.c.palium. ⁊.in.c.i

multum. ⁊ in. c. contra moꝛem.⁊ ĩ
c.oꝛationis ea.diſ. Ex qua ha/
bes aliqua licet pauca colligere
Et pꝛimo ex tex.in.d.c.contra
moꝛem inverſi.nihil eſt in epiſco
pali ceruice ſplendidius fulgẽs q;
humilitas. Et tex.in.d.c.ratõis
ibi cum honoꝛis augumento cura
quoqʒ; ſollicitudinis debet excre/
ſcere. Lu. bol

Ddiſtinctio.c.pꝛima
2,
i vltima diſtin. In qua
ſolum habetur vtꝝ duo
metropolitani poſſint eſſe ĩ eadẽ
ꝓuintia. In ꝗ bꝛeuiter dicit ꝙ
nõ tex. eſt in.c.ꝑuenit qð ẽ.c. vni/

cuʒ ea. diſ.iĩ qua quo ad tex.⁊ glo.
nihil habes in pntia nota dignuʒ.

Ex quibus omnibꝰ reddũt ex
pedite nunc cuʒ laude dei diſtinc/
tiones omnes aurei ⁊ diuini ingẽ
tiſſimiqʒ decretoꝛum opꝑis cũ diui
ſionibus ⁊ deciſionibus veris ea/
rũdẽ ĩ vnoquoqʒ articulo. Nec
nõ cũ ãnotationibꝰeoꝝ oĩiuʒ que ĩ
tex.⁊ in gloſis notatu digna mihi
viſa ſuert. Et etiã cũ nouis ad pᷣ
dicta oĩa additõibꝰ ⁊ ſupplectõni
be noſtris ſatis neceſſarijs ⁊ opoꝛ
tunis tã veteris nouiqʒ teſtamẽti
q̃ aliaꝝ ſacraꝝ ſcripturaꝝ ⁊ egre
gij p̃dicatoꝛis Pauli epiſtolaꝝ ro
boꝛe firmatis? in locis ſuis oꝛdi/
nate ꝑ me neceſſario traditis ꝓut
ex ſupꝛadictis q; bꝛeuius potui ðᷣ
hijs oĩibꝰ clarius apparet.
Laus deo clemẽtiſſimo ꝗ diri
gat greſſus meos in viam ſalutis
7 aperiat coꝛ meum vt ea que pꝛo
complemento huiꝰ operis noſtri
dicenda ſunt in medium afferam
7 ſemper cum laude eius ꝗ trinus
⁊ vnꝰ viuit in ſeculoꝝ ſecula.amẽ

Idem Ludouicus bologninus.

— — „„. — —.—,,.— C —6—

—

— — — — - à9

Pꝛohemiũ cãrum
Juſdem ſancte ⁊ indi
uidue trinitatis noie
e rrepetito. condeſcẽdo
nunc ad expeditionẽ
cauſarũ ⁊ qõuʒ earũ
dem hꝰ aureĩ diuiniqʒ decretoꝛũ
voluminis que cauſe ſunt.xxxvi.
Qões vᷣo ſunt.clxxi. vt de ſe pa⸗/
tet. In ꝗbus fere eundem oꝛdinẽ
quẽ ſupꝛa in diſtinctiõibꝰ ſeruaui
me Fᷣuatuꝝ for̃ polliceoꝛ. Oia
ſ. diuidẽdo z omnia bꝛeuiter cum
iuribus ⁊ quotis pꝛobantibus de
cidẽdo. Et ea oia tã ex ſingulis
iuribꝰ q; ex gloſis qᷓ notatu digna
mihi viſa ſunt recolligendo ⁊ ano
tando. Necnõ omnes gloſas ſũ
me que quidẽ magiſtre ? inume/
rabiles ſunt vt videbis diuidẽdo
2 in vnaquaqʒ eaꝝ ꝑte ↄcludẽdo
In quibus quideʒ gloſis ſũmarijſ
vt.S.dixi in pꝛinꝰ huiꝰnoſtri oꝑiſ
dependent lex ? ꝓphete. Cũ ad
ditionibus inſuꝑ.⁊ ſuppletionibꝰ
nouis ſatis ſupqʒ ſatis opoꝛtunis
7 neceſſarijs ad oĩa p̃dcã. Quas
Agdẽ additiones habui ex ꝓfundiſ
ſimo illo veteri teſtamento.vide/
licet ex omnibus libꝛis legalibus
hyſtoꝛialibus ſapientialibus ? ꝓ/
phetalibꝰ. Atz etiã ex epiſtolis
aſtra ſũma ſcãdẽtibus celuqʒ ipᷣm
penetrantibus illiꝰ electionis va
ſis ? magiſtri gentiũ vt vtar ver/
bis. Beati Hyeronimi aduocati
mei. in ꝓlogo biblie in.ij.c.ĩ pꝛin.
apoſtoli Pauli pꝛedicatoꝛis egre
gu. Quaſqʒ additõs ẽt ex ſacra
tiſſimoꝝ euangeliſtarũ codicibus
necnon ex inumerabilibꝰ alijs ſa
cris ſcripturis ⁊ vbiqʒ ſparſim tẽ
poꝛibꝰ retroactis aſſũpñ lõgiſqʒ
cũ vigilijs didici. De ꝗbꝰ omni/
bus in hoc opere nr̃o ſepe imo ſe
pius mẽtionẽ facio ea oia in ſpe/
tie ⁊ oꝛiginaliter cõmemoꝛãdo tã
q; teſtimonia vere ſinodalia.⁊ oĩ
veritate refertiſſima. Que oĩis

in medium deduximus pꝛo confir
matione ⁊ intellectu eoꝛũ ⁊ etiaʒ
pꝛo noua quada ↄſonaãtia.? armo
nia cũ eis omnibꝰ.ꝗ per diuerſos
auctoꝛes ⁊ ſacre pagine pꝛofeſſo/
res in toto decretoꝛum volumie
deſcriptos collocata ſunt.Quoꝛũ
dictis ſepenũero. ⁊æ quaſi ſemper
addidiſſe ac etiam tot inumerabi
les ſacros libꝛos de quibus.õ. ꝓ/
xime dixi me vſqʒ ad hunc.xxvi.
etatis mee ãnum quem in pꝛeſen/
tia ago perlegiſſe foꝛſitan ⁊ ſine
foꝛte videbitur tibi nouũ ⁊ dices
me poſuiſſe os in celum. Sed
vt pꝛimo de additionibus ⁊ ſup/
plectionibus ad omnia dicta tato
rum patrum loquamur non mire/
ris queſo nec nouum hoc iudices
velim.quia omniũ habere memo
riã ⁊ in nullo peccare potiꝰdiuini
tatis ẽ qᷓ; moꝛtalitatis.qð ⁊ a ma
ioꝛibus noſtris dictuʒ eſt.l.vnica
in verſ. ſʒ cũ pꝛimũ.C. ð vete.iu.
enucle. Et voluit ẽt Spec.i titꝰ
de poſiti. ĩ. S.vi.verſi.tñ ⁊ eo ma
xime cũ iuentis addere nõ multũ
difficile ſit. De tot aũt ſacroꝛuʒ
libeoꝛum tam veteris qß noui te/
ſtamẽti in ꝗbꝰ totus oꝛbis a crea
tõe eꝰ ↄſiſtit. Et ẽt aliaꝝ ſcriptu
raꝝ ſacratiſſimaꝝ ⁊ incredibili qᷓ;
daʒ pꝛima fronte tot cartaꝝ reuo/
lutione facta tibi reſpondeo cũ il
lo bꝛeui verſu. Naʒ celeri ſtudio
diſcere multa potes. Et etiã quia
omne exercitiũ ꝑ continuũ vſum
deo fauẽte ſuſcipit incremẽtũ.l.le
atis. S. oꝛnatricibus. ff. de leg.iij
tqʒ etiã cus nihil ſit difficile vo
lentibus vt Terẽtiano ĩ pñtia illo
vtar. Pꝛeponã igit in vnaq̃qʒ;
cauſa thema venerabilis magiſtri
Bꝛattani.⁊ poſtea gradati ſubne/
ctã qõs ex iñ oꝛiẽteſ cũ diuiſiõibꝰ
⁊2 anotatõibꝰ tã in tex.q; in gloſis
⁊ deciſiõibꝰ in vnoq̊qʒ ⁊ cũ addi/
tõibꝰ nouis ꝓut inferiꝰ in vnaqqʒ
cauſa eiuſqʒ qõnibus oꝛdinate vi
debis. Lodo.bolog. U. J. D.
eE 2Z

Incipiunt cauſe.
hejrna igitur.

huius pꝛime cauſe tale
eſt.Quidaʒ habẽs filiũ
obtulit euʒ ditiſſimo genobio.ex/
actus ab abbate ⁊ fratribus.x.li⸗/
bꝛas ſoluit vt filius ſuſciperet eo
tamen beneficio etatis hoc igno/
rante. Creuit puer ⁊ ꝑ incremen

ta tempoꝛuʒ ⁊ officioꝛu ad virileʒ

etateʒ ⁊ ſacerdotij gradũ peruẽit.
Ex inde ſuffragantibus meritis in
epiſcopũ eligit᷑ interueniente ob/
ſequio ⁊ pᷣcibꝰ paternis data quo
qʒ pecunia cuidam ex conſiliarijs
archiepiſcopi cõſecrat᷑ iſte in an/
tiſtiteʒ neſcius paterni obſequij 2
oblate pecunie. Pꝛecedente ve/
ro tempoꝛe nõnullos ꝑ pecuniam
oꝛdinauit.quibuſdam vero gratis
benedictioneʒ ſacerdotaleʒ dedit
tandeʒ apud metropolitanũ accu/
ſatus ⁊ cõuictus ſentẽtiaʒ in ſe dã
natõis accepit. Ex quo thema/
te de ſepteʒ contingit dubitari vt
ex infra dicẽdis in hac pꝛima cau/
ſa latius appebit.q̃ ſeptẽ qões nõ
pono hic ne ideʒ ſepius repetã ſy
gradatim ponẽtur inferiꝰ in locis
ſuis. Lodo.bolog.
l. q.i.
nod autem.
q Hec eſt pꝛima queſtio
huius pꝛime cauſe pꝛin
ciĩpalis. In qua hũc oꝛdinẽ ſuabo
Pꝛimo poſt ſoꝛmatam qõeʒ eius
deciſioneʒ apponã cũ iuribus ꝓ/
bantibus opiniõʒ magiſtri. Secũ
do ex tex.⁊ gloſiſ oĩa notatu digꝰ
elitiaʒ cũ diuiſione ſemꝑ glo.ſum/
me. ⁊ idem ſeruabo in oibus alijs
cauſis ⁊ queſtiõibus ſequẽtibus.
Hec eſt igit᷑ pꝛima queſtio in qua
tractatur pꝛincip aliter vtrum ſit
peccatuʒ emere ſpũalia. In quo
cõcludit᷑ ꝙ ſic.tex.eſt in.c.gratia.

in.c.ꝗcunqʒ ſtudet ĩ.c pꝛeſ biter.
c.benedictio. in.c.quiſquis. in.c.
quos ↄſtiterit.in.c.reſerũtur.in.c
ſi quis epiſcopus.c.qui ꝑ pecuniã
c.ſanctoꝝ.c.qui ſtudet.c.quicũqʒ.
c.cum liqueat.c.cuʒ oꝛdinaret᷑.c.
gratiaʒ.c.cito turpẽ.c.qui ꝑſectio
neʒ. c. ventuʒ eſt.ea.qõe. Sn qui/
bus iuribus etiã cõcludit ꝙ ſimo/
nia cõmittit᷑ in emptõe ⁊ venditõ
ne ſpualiuʒ.⁊ penitus repꝛobatur
multuʒz qʒ deteſtat. Plus dicit
ꝙ taleſ ſymoniaci quod ãmodo re
putatur inſideles.text.eſt in.c.pe/
trus.⁊ in.c.cuʒ oẽs in.c.eos.in.c.
placuit ea.q. Adeo ꝙ ſacramen
ta pꝛeſtita a talibꝰ ſymoniacis ca/
rẽt effectu gratie. tex.eſt in.c.ſert
ĩ.c.ſicut eunuchꝰ ea.diſ. Tamẽ in
tellige hoc ꝓcedere in ſacramẽtis
⁊ oꝛdinibꝰ dignitatis pᷣſtitis.ſecui
in ſacramẽtis neceſſitatis.tex.ẽ in
c.ſi fuit in.c.ex catholica. in.c.ſic
autẽ. in.c.ſacramẽta. ĩ.c.ſicut i.c.
neqʒ ĩ.c.nõ he.c.multe autẽ.c.re/
miſſio.⁊ in.S.ſʒ notãduʒ in.S.ptʒ
2⁊ in. S. ex his ea.diſ. In ꝗb iu
ribꝰ ponit᷑ ẽt exẽpluʒ ð ſacramẽ/
to baptiſmatis tãq; neceſſario qðᷣ
ſi tribuit᷑ ẽt ab hereticiſ oꝑat᷑ efſe
ctũ ſuũ. Et ideʒ ꝓbat᷑ in.c.etiaʒ ⁊
ĩ.c.coꝛpalia.ĩ.c.nõ ſanat.ĩ.c.hi q
in baptiſmo ea.diſ. Sʒ excepto
hoc ſacramẽto baptiſmatis ⁊ alijſ
neceſſarijſ nõ pñit alia ſacr̃a tribui
ab hereticis.rex.eſt in.c.ſic popu
lus.⁊ in.c.credit.⁊ ĩ.c.illi offerũt
7 ĩ.c.marchiõ ĩ.c.vide.c.nõ opoꝛ
tet ĩ.c.nõ liceat.c.in eccłia.c.mãi
feſtũ.c.ſi quis.c.extra eccleſiaʒ.c.
ſuꝑueniẽte.c.arianos.c.maledicã
ea.qõöe Nihilominꝰ ſciẽduʒ eſt
ꝙ ſacerdotes ſiue boni ſiue mali
eque cõſiciũt coꝛpꝰ xpᷣi.tex.ẽ in.c
infra catholicaʒ in.c.oĩa in.c.pꝛo/
phetauit in.c.ꝓpheta.c.vt euidẽé/
ter.c.cum ſcriptura.c.multi.c.ſig/⸗/
nificatis.c.nõ quales ĩ.c.dominꝰ
in.c.nõ dicimꝰ.c.xpᷣus.c.nõ nocet
in.c.ſacerdotes. in.c.ipſi ſacerdo

hfðẽꝰ

— — ⏑⅜Nd ——

–☛ = =

tes. c.ſacroſancta rligio.c.neceſſe
c.interrogo vos ea.q. Bene ve
ruʒ eſt ꝙ ſacramentuʒ tale cõſicit
nec polluit᷑ a malo ſacerdote tam
quo ad euʒ cui tribuit᷑ ꝑ euʒ ſecus
ſi ipſe ſacerdos indigne ſumeret.
qꝛ cõficit tũc ſed ſibi nocet.tex.eſt
in.c.per Iſaiã ea. diſ. Alij vero
oꝛdines ⁊ ſacramẽta nõ debẽt ali/
quo mõ ſumi ab hereticis vel ſy/
moniacis quos quis cognoſcit ita
eſſe.naʒ nõ valet collatio nec ẽ be
nedictio ſed potius maledictio. ſe
cus ſi ignoꝛaret vel ſi ſciret violẽ/
ter cõpelleret ab eis accipere.qꝛ
tũc valet collatio.text.eſt in.c.ſi q
? i.c.de cetero.in.c.erga ſymoni
acos.in.c.cõſtat in.c.oꝛdinatõnes
in.c.tunc nõnulli in.c.ð oꝛdinatõ
nibus in.c.nulluſ.⁊ in.c.eſtote.e.
qõe. In qua etiã qõe vltimo lo
co habes ꝙ quis non debet oꝛdiã
ri neduʒ pꝛecio mediante.ſed nec
etiã gratia vel ſupplicatõe aut pᷣ/
cibus quod ẽ plus.tex.eſt in.d.c.
ſunt nõnulli.⁊ in.c.de oꝛdinationi
bus.⁊ in.c.quibuſdã.⁊ in.c.pueri
⁊ in:c.latoꝛem ea:q. Tamen in
tellige pꝛedcã in ſupplicatõnibꝰ ⁊
pꝛecibus amicoꝝ vel cognatoꝛuʒ
poꝛrectiſ carnali affectu ⁊ non ſpi
rituali.tex.eſt in.c.filiuʒ veſtrum
7 in. S. non itaqʒ ea.q. In qᷓ ẽt
ꝓhibẽtur vltio loco oꝛdinatõeæs pᷣ
latoꝛuʒ ⁊ omniu que fierẽt ꝑ ambi
tũ.d. c.nullus.d.c.eſtote.⁊.c.ſunt
quidas. 2.l.iubemus.⁊.l.in euʒ. ⁊
l.ↄcuſſionis.⁊.l.lege iulia de repe
tundis quas leges ad ꝓpoſitũ mł
tuʒ accomodate pꝛout alia oĩa al/
legauit diuinus gratianꝰ auctoꝛ ſi
cut ille qui cuncta in ſcrinio pecto
ris fere habuit. Ex qua queſti/
one habes tu modo colligere quã
plurima que mihi nota digna viſa
fuere. Et pꝛio tex ĩ.d.c.gratia ibi
gratia ſi non gratis dat vł accipi
tur gratia non eſt. Et ibidẽ ſta/
tim. Si autẽ non habẽt nec gratis
nec nõ gratis cuiquã dare poſſũt.

Et ibideʒ ſi ſpiritꝰ veritatis ve
ritate ipſa teſtante c. In quo
adde tu ꝙ hoc vltimũ habet᷑ Ma
thei. x. caꝰ. z. j. ea.q.c.baptiʒ ãdiſ
In ſuꝑ notabis ẽt tex.in.d.c.qſ
cõſtiterit ibi qꝛ pariter dantẽ ⁊ ac
cipiẽteʒ dãpnato ſymonis iuoluit

qm ſacra lectio teſtat c. In ò

adde tu ꝙ hoc habet Actuũ.viij.c
de quo hic nõ fit m entio aliqua ꝑ
auctoꝛey. Inſuꝑ notabis in hac
qõe etia tex.in.d.c.reperiatur ibi
verboꝝ Petri qui dixit ad Simo
neʒ.pecunia tua tecuʒ ſit in ꝑditio
ne ⁊c. In quo adde tu ꝙ hoc ba
bet᷑ Actuũ.viij.c. Et ↄcoꝛdat tex.
j. ea.q.iij.c.ſaluatoꝛ.⁊.j.ea.c.qui
ſtudet. Pꝛeterea notabis etiaʒ
tex.in.d.c.ſanctoꝛũ ibi ſanctoꝛum
patrũ exempla ſequẽtes zc. Ui

terius ſignabis tex. in.d.c.qui ſtu

det ibi. Gieʒi eni gratiã ſanitatis
HNaamã ſyro vẽdidit c. In q?

tu adde ꝙ boc habet᷑.iiij. Regũ.v

caꝰ. Et ibideʒ ſtatis. Judas oim
redẽptoꝛes vẽdidit ꝛc. In quo
adde tu etiã ꝙ hoc habet᷑ Math.
xxvi.c. Et ibidẽ. nemo põt reti
nere quod vẽdidit. Et ibidẽ vẽ
dentes ? ementes increpans ⁊ fla

gellãs de tẽplo eiecit c. In qᷣ

adde ꝙ hꝰ hr Math.xxi. ⁊ marci
xi.⁊ Joh.c.ij.⁊ facit tex.ĩ.c.accu⸗/

ſatõ ij.q.vij.elpꝰ ⁊ el grãde. In

notabis tex. in.d.c.cito turpeʒ ibi
cito turpẽ ſeꝗt lepꝛa mercedẽ ⁊c.
In qᷣ adde tu ꝙ verba hec ha
bẽt.iiij. Regũ.v.c.⁊ fuerũt verba
gieʒi. Inſuꝑ notabis tex.iĩ.d.c.
cito turpẽ ibi pecũia male queſita
coꝛꝰ aĩaʒ qʒ ↄmaculat ⁊ c. Et ibið
Mõoabite.i.idolatre nõ intrabũt

in eccleſiã dei vſqʒ in tercia ⁊ q̃r/

taʒ generatõʒy. In qꝗ? adde tu ꝙ;
hoc hr.iij. Regũ:iiij.c.de quo au/
ctoꝛ hic nõ facit mẽtõʒ. Et ibið
in.d.c:male qſita mercede nõ cau
ſa pr̃imonij ſacultatẽ quã theſauꝝ
eriminũ ↄgregauerũt eterno ſup⸗/
plicio ⁊ bꝛeui fructu ⁊c. Et ibidẽ
e 3

a Petro in pꝛedicatõe damnat᷑ ⁊c
In quo adde tu ꝙ hoc hẽt.iiij.
Regu.v.c.⁊.S.ea.c.qui ſtudet.
Inſuꝑ notabis tex.in.d.c.vẽtũ
eſt ibi vbi vulnus inſixũ eſt medi/
cia eſt adhibẽda qua poſſit reciꝑe
ſanitatẽ.que ſanitas poſt vulnꝰ ſe
cuta ſine cicatrice eſſe non poterit
Et ibidẽ.qui tetigerit imundũ
imundus erit. In quo vltio ad
de tu ꝙ hoc hr Leuitici.xi.⁊.xv.c
2 Iſaie.lijꝰ.c.⁊ Numeri.xvi.de ꝗ
bus auctoꝛ hic memoꝛ non fuit.
Pꝛeterea notabis ẽt tex.in.S.
ſed econtra ibi quod non huit da/
re nõ potuit ?c. Et tex.in.d.c.cũ
omnis ibi.cuʒ omis auaritia ydo
loꝛuʒ ſit ſeruitus. In quo vltio
adde tu ꝙ hoc habet᷑ per Pauluʒ
ad Philipenſes.iiij.c.⁊ ad Collo/
cenſes.iij. . Ulterius ſignabis
Et tex.in.d.c.eos ibi ois eniʒ dñs
quod hʒ ſi vult vendit ſiue ſeruuʒ
ſiue aliꝗd aliud eoꝛuʒ que poſſidʒ
᷑t ibideʒ qui blaſphemabant
xpᷣm dicentes in beelʒ ebub eicere
demonia ?c. In quo vltio adde
tu ꝙ hoc habet᷑ Math. xij. c. Et
ibidẽ i.d.c. ibi eos ꝓditoꝛi qui iu/
deis occiſoꝛibus deũ vendidit ⁊c.
In quo vltio adde tu ꝙ hoc ha
bet Mathei. xxvi.c. Inſun no
tabis in hac queſtiõe tex.in fi. ibi
acciꝑe enĩ eſt quãtuncunq; accipe
Et tex.in.S.iteʒ opponitur ibi

Saul ad Samuelẽ ꝓ vaticinio ex

petẽdo nõ niſi cũ munere ire pꝛe/
ſumpſit c. In quo adde ꝙ hoc
habet᷑ pꝛio Regũ.ix.c.de quo hic
nõ fit mentio. Et ibidẽ etiaʒ in
d. S. itẽ oppõit᷑ vxoꝛ Jeroboaã ad
hominẽ dei nõ niſi cuʒ munere ac/
ceſſit c. In quo dicas tu ꝙ hoc
habet᷑.iij. Reguũ.xiiij.c.? homo ði
fuit Achias vt ibi narrat. Pꝛe
terea notabis adhuc in.d. S. item
oppõit᷑ tex.ibi.xpᷣs a Juda vẽdi⸗/
tus auriculã ſerui ſanauitt. In
quo adde tu ꝙ hoc habetur Tuc.
xxij.? Joh.xviij.vbi ſeruꝰ ille ap

pellatur Malchus. Inſuꝑ nota
bis tex.in.d.c.iudices ibi.iudices
in muneribꝰ iudicabãt. Et ibidẽ
ſiclus eniʒ viginti obolos habet.
Sed in hoc vltimo adde ꝙ iſtð
tradit᷑ Exodi.xxx.c. ⁊ Eʒechielis
xlv. ⁊..de penitẽ.diſ.pꝛia in.c.ꝗ
donuz in glo. tercia ibidem.de ꝗq/
bus auctoꝛ hic non fecit verbuʒ.
Ulterius notabis tex.i hoc eo
dẽ.c.iudices ibi ſicut de Elyſeo le
gitur ꝙ Naaman mũdatꝰ a lepꝛa
obtulit ei munera.Et ille reſpodit
Uiuit dominus meus anteq; eſto.
quia non accipiaʒ. In quo adde
tu ꝙ hoc habet᷑ iiij.Regũ.v.c.
Pꝛeterea videbis text.in.d.c.
nũqua.ibi.nũquaʒ diuinatõ in bo
nã pteʒ accipit᷑. Et tex.in.c.pꝛin
cipatus.ibi.difficile eſt vt bono ꝑ/
agãtur exitu que malo ſunt incho
ata pꝛincipio. Et tex.in.d.c.cũ
Paulus.ibi ſundamẽtuʒ aliud ne/
mo poteſt põere pᷣter id quod po
ſituʒ eſt.ſ. JIpeſus xpus. In quo
vltimo adde tu ꝙ hoc hẽtur ꝑ pau
luʒ pꝛima ad Coꝛinth.iij. cad.⁊ pꝛi
ma ad Thimo.2⁰. c. 2? in. c. funda/
menta in pꝛin.de electi.li.vi.que
auctoꝛ hic non cõmemoꝛat. Ui
terius notabis text.in.c.nõ eſt ibi
non eſt putanda elemoſina ſi pau/
peribus diſpenſet quod ex illici⸗/
tis rebus acquirit gc. Et ibidẽ
hoſtie impioꝛuʒ abhoĩabiles ſunt
que offerũtur ex ſcelere. In à
dicas ꝙ hoc habet Pꝛouerbi.xv.
c. vbi hoc ponit. Et ibideʒ ſta/
tim. Honoꝛa dominũ ð tuis iuſtis
laboꝛibus c. In quo adde tu
etiã ꝙ hoc habet᷑ ſiłr Pꝛouer.iijꝰ
c.de ꝗbus non fit mẽtio hic ꝑ Hꝛa
tianũ. Et ibidẽ. qui offert ſacri
ſiciũ de ſubſtatia pauꝑis ideʒ ẽ ac
ſi victimet ſiliũ in cõſpectu patris
⁊vc. In quo adde tu ꝙ hoc hẽf
Eccleſiaſt.xxxiiij. c. Inſup no⸗
tabis tex.in.d.c.fertur.ibi.vulne/
rato paſtoꝛe quis curãdis ouibus
adhibet medicinã ⸗c. In qᷣad

— —— ———— — —

— —— —

— —.—

de qð hoc habet᷑ Marci.xviiij.c.

Ulteriꝰ eſt tex.notandus ĩi.d.c
ſicut eunuchus ibi ſicut eunuchus
ꝗ Joſeph comꝑauit zc. In q
adde ꝙ hoc habetur ad litterã ge
neſis. xxxvij. c. Notabis ẽt tex.
in.c.ſacramenta. Ibi neqʒ ſaul de
eecauerat vnctionem quam acce
erat z c. In quo adde ꝙ boc ha
etur ad litteram pꝰ Regũ.xxiiij
c. Inſupꝑ notab tex. in. d. c. nõne
ibi nonne ſodomite ethnici erãt
i. gentiles pꝛioꝛes enim iudei qui

bus dominꝰ dicit tollerabiliꝰ erit

ſodomis ĩ die iudicij q; vobis ⁊c

In quo adde qð hoc ad litteraʒ

habetur Eʒechielis xvi.c. ? in.d.
c.multe ibi caritas qᷓ operit mul/
titudinem peccatoꝝ ⁊ c. In quo

adde ꝙ hoc habetur pꝛima Petri

iiij.c.⁊..ea.q.in.c.ꝓphetauit.

Inſuper notabis tex.in. S. ec/

ce ibi deſinit eſe ratum qð nõ fu
it rite perfeetum. Et ibidem vni
cuiqʒ; talia fiunt falſamenta quali
coꝛde ⁊ ↄſcientia accipiuntur ⁊c.
Inſuper notabis tex.in.c. ſicut
vrgeri ea.q.ibi ſi cuius manus eſ
ſet arida veꝝ quidem eſſet mem/
bꝛum quauis ſine ſanguine ineffi

cax eſſet ⁊ moꝛtuum. Et ibidem
fides cũ ſit vera ſine operibꝰmoꝛ

tua eſt. Et ibidem auaritia que
ydoloꝝ eſt ſeruitus. Et tex. etiã
in.d.c.coꝛpoꝛalia ibi membꝝ non

ſequitur ſenſus quando amputat᷑

a coꝛpoꝛe ⁊c. Et tex.in.d.c.non
ſanat ibi ꝗcꝗd nõ eſt ex fide pec/
catum eſt. In quo adde ꝙ hoha

betur ꝑ Paulũ ad romanos.viij.

c.⁊ in. S. ex his.j.xxviij.q.i. In

ſuper notabiſtex.in.c.hi qui bap

tiſmum ibi vnus deus vna fides

2 vnum baptiſma. In quo adde

tu ꝙ hoc habetur per Paulũ.iiij
ad Epheſios.c.pꝰ.⁊ .J. ea.q.in.c

hanc regulam ?c. Inſuper nora
bis tex.in.d.c.teneamꝰ ibi fratrẽs

mei teneamus vnitatem. Et ibi

dem pꝛeter vnitatem erant magi

pharaonis ⁊ ſaciebant ſilia moy
ſi zc. In quo tu adde qð hoc ha
betur Exodi.viij. c. Ulterius no

ta tex. ibidem in ver. Petrus apo

ſtolus reſuſcitauit moꝛtuum ⁊c.
In quo dic ꝙ hoc habet Actuũ
viiij. c. Inſuper notabis tex.ĩ.d
c.odit ibi deus odit ſacriſicia he/
reticoꝝ ⁊ a ſe pꝓicit. Et tex.i.d
c. malchion ibi nõ putemꝰ in ver
bis ſcripturaꝝ eſſe euangeliuʒ. ſʒ
in ſenſu non inſuperficie ſʒ in me
dulla non in ſermonũu folijs ſed in
radice rationis zc. Et tex.in.c.
ſi quis ibi cum homo dei ad iero⸗/
boam miſſus eſſetvt pꝛedicaret ⁊
peccata ſua expꝛobaret apud illũ
edere aquam bibere ꝓhibit? ẽ
In quo vltimo dicas tu qð hoc
ad litteraʒ habetur.iij. Regũ.xiij
c.⁊ infra.vij.q.i.c. deniqʒ.⁊.xiij.
q.ij.c.vnaqqʒ ⁊ c. Inſuper ſigna
bis tex.in.d.c.ſi quis ibi hereticꝰ
moꝛe ſymiaruʒ ꝗqᷓ cum homines ũ
ſint foꝛmam humanam imitantur
Et ibidem non ſtatim ſuſcipien/
da ſunt qᷓ iactant ĩ xpᷣi nomine.ſʒ
ꝗ geruntur in vxpᷣi veritatem ⁊c.
Et videbis ẽt omnino tex.ĩ.d.e
arianos ibi qui tetigerit imunduũn
imundus erit zc. In quo dic qðᷣ
hoc ad litteraʒ hr Numeri.x viii
c.De quo hic non fuit facta mtio
p auctoꝛem. Inſupꝑ videbis tex.
in.d.c.oĩa ſacramenta ibi que di
cunt facite q̃ aũt faciunt nolite ſa-
cere. In quo adde ꝙ hoc habe
tur Math. xiij.c.⁊.j.ea.q.in.c. ñ
uales ⁊.S:xx viiij.di.in.c. ſᷣm ⁊ ĩ
.fi. I.iij.q. vij. Ulterius nota/
bis text.in capiꝰ.pꝛophetauit ibi
Saul rex malus pꝛophetauit ⁊c.
In quo adde qð hoc ad litte
ram habetur pꝛeimo Regum. x. c.
2 etiam in. xviiij.capꝰᷣ. c. In
ſuper videbis tex.in.c.cumſcrip/
tura ibi ad pꝛeces ioꝛabal ignis
deſcendit de celo.K In quo adde
qð hoc habetur ad litteram.iijꝰ.
Regum.xij.c. Inſuper notabiſ

eundem textum ibides. Et rurſus
Pꝛecante helya miſſus eſt ignis
qui ſacrificia cõſumaret ⁊ꝛc. In
quo adde quod hoc habetur etiaʒ
iijꝰ. Reguʒ. xliij.caꝰ. ⁊.iiij. Reguʒ
pꝛimo capitulo. Pꝛeterea no/
tabis eundeʒ textũ in.d.c.cuzʒ ſcri
ptura ibi.vbi duovel tres cõgre/
gati ſuerint in nomine meo ibi in
medio illoꝛuʒ ego ſum. In quo
adde tu ꝙ hoc habetur Mathei
xviij.capitulo.⁊ in.c.vltimo in fi/
ne ſupꝛa.xx.diſtinc. Inſuper
ſignabis textuʒ in.c.multi.ibi.ma
gna eniʒ trabe vulneratos oculos
habentes eaʒqʒ neglig entes feſtu

cam tenueʒ in alioꝛum conſpiciũt

oculis. Et ibideʒ. Unus ⁊ idem
ſpiritus ſanctus in eccleſia per to/
tum oꝛbem omnia miſteria ? ope
rando ſanctiſicet 7 benedicendo
benedicat. Et ibideʒ.ſacrificiũ
autem quaſi ſacruʒ factum. Et
ibidem. euchariſtia dicitur latine
bona gratia. Et tex.in.c.domi/
nus ibi. Sacerdotes tui induant
iuſticiaʒ. Et ibideʒ. Si non ha/
bebat Saul ſacramenti ſanctita/
teʒ quid in eo venerabatur Dauid
c. In quo adde quod hoc ha/
betur ad litteraʒ Exodi.iij.capi.
Inſuper ponderabis tex.in.c.
ſacerdotes ibi. ſacerdos in quacũ/
qʒ fuerit macula ad ſacrificiũ non
accedat. In quo dicas ꝙ hoc ad
litteraʒ habetur. Leuitici.xx.cap.
Notabis etiam tex.in.c.neceſ
ſe.ibi.neceſſe eſt vt munda ſit ma
nus que diluere ſoꝛdeſ curat. Et
ibideʒ ſtatiʒ.mundamini qui vaſa
domini fertis c. In quo adde
quod hoc ad litteraʒ habet᷑ Iſaie
Peimno capitulo. De quibus omni
us auctoꝛitatibus teſtamenti ve
teris cũ hic non fieret mentio nũc
habes noticiaʒ pticularẽ eaꝝ que
omnia bene notabis. Succeſſi
ue in hac eadeʒ queſtione ponde/
ra textum in. c. Inter vos fratres
7 ſoꝛoꝛes dicite mihi quid vobis

plus videtur eſſe coꝛpuſ chꝛiſti an
verbuzʒ chꝛiſti. ſi vultis verum re/

ſpondere hoc dicere debetiſ ꝙ nõ

ſit minus verbuʒ dei qᷓ; coꝛpꝰ xpᷣi.
Pꝛeterea videas tex.in.S.cuʒ
ita.ibi. qui manducat coꝛpus do/
mini ⁊ bibit eius ſanguineʒ indig
ne iudiciuʒ ſibi manducat ⁊ bibit.
In quo adde quod hoc habe/⸗
tur per Pauluʒ pꝛia ad Coꝛinth.
xi.capitulo.⁊ infra de conſecrat.
diſtinc.vij.capitulo ſancta. In
ſuper notabis textuʒ in.c.dictum.
ibi. dei autem eſt effectũ tribuere

benedctõis c. Pꝛeterea ſigna

bis etiam textum in.c.quod qui⸗/
dam in verſi.ſi neceſſitas vrgeat
aut nulluʒ aut venale delictũ eſt.
⁊c. Et ibideʒ ſtatim. Quod da/
tum fuerit non poteſt dici non da/
tum. Et aliuʒ textuʒ notabilem
habes in.S.ex his verbis ibi craſ
ſus aurũ ſitiuit æ aurum bibit zc.
In quo adde ꝙ eius hyſtoꝛia
habetur Ethimologiarũ libꝛo.xv
Et nota bis etiaʒ text.in.S.op/
ponitur. ibi fides quãuis ſit vera
tamen ſine operibus moꝛtua eſt.
In quo adde quod habes idem
Jacobi.ijꝰ.capitulo.⁊.S.eadẽ que
ſtione in.c. fertur. Subſequen/
ter ponderabis tex.ibideʒ. Si ce/
cus ceco lucerne miniſtret verita
tem neuter tamen ideo magis ſuã
illuminat cecitateyʒ. In quo ad
de ꝙ idem habetur Luce.vi.capꝰ
7 Mathei.xij.⁊.j.de peniten.diſ.
pꝛia in.c.penitet c. Inſup no/
tabis tex. in. c.per Iſaiaʒ ibi. Fa
cinoꝛoſus qui ſacriſicat mihi vitu
luʒ q̃ſi caneʒ occidit ⁊c. In q̊ di/
cas tu quod hoc habetur Iſaie vl
timo capitulo. Nota etiam ibi
dem ſtatiʒ. Sacrificia impioꝛum
oberunt eis qui impie offerunt ⁊zc
Inſuper notabis tex.in.c.ſicut
ergo ibi pꝛiuilegia non poſſunt fa
cere cõmuneʒ legem iſtoꝛum. Et
concoꝛdat textus in capitulo exẽ/
plo.j.xxv.qõe.ija. Et notabiſ

— —R20ᷓʒ——

—er — —

—

— — — — — — — —„

etiã tex.in.c.ſunt nõnulli ibi.bea
tus qui excutit manus ſuaſ ab om
ni munere. Quod dicas tu eti
am ad lr̃aʒ haberi Iſaie.xxxiij.c.
Et notabis etiam tex.in.c.qui
buſdam ibi cum ſacerdotalis oꝛ/
do intus occidit ſoꝛis quoqʒ diu
ſtare non poteſt. Et text.in.ca.
eſtote ibi quando de his tractari
neceſſe eſt adhibere graues exꝑ/
teſqʒ viros cõſcilij veſtri partici
pes.⁊ cum eis cõmuni deliberati
one penſate ⁊c. Quod vos illu/
ſtriſſimi domini bene cuſtodite.
nam multotiens ab iſtis conſcilia
rijs mala vobis conſcilia ſub ſpe/
tie bonoꝛum dantur. Et tex.in
capꝰ.pueri ibi pueri ad ſacros oꝛ
dines nullatenus admittantur ne
tanto periculoſius cadant quan/
to citius aſcendere ad altioꝛa deſi
derant. Et ibidem deus offen/
ditur ſi quiſquam ad ſacros oꝛdi/
nes admittitur non ex merito ſed
ex fauoꝛe vel qð abſit ex venalita
te ⁊c. Et ex his habes ea que
nota digna colligi ↄmode mihi vi
ſa ſunt in hac pꝛima queſtione pę?
cauſe pꝛincipalis. In qua nunc
condeſcendo ad gloſas ſingulareſ
⁊? notabiles. Et pꝛimo ante om
nia capio glo.ſumme quam diui/
do tibi in ſex partes pꝛincipales.
Pꝛimo ponit quot modis ap/
pellantur ſpiritualia. In quo
bꝛeuiter concludit ꝙ tribus mo/
dis ſcilicet gratia virtutum ⁊ di/
gnitas oꝛdinis ⁊ omnia iura eccle
ſiaſtica. ⁊ omnia ſacramenta ec/
cleſiaſtica pꝛeter matrimonium.
Secundo ponit quomodo pꝛe
dicta vendi poſſint ⁊ tranſ ferri ꝑ
venditionem concludens ꝙ dona
dei hoc eſt gratia virtutum nullo
modo tranſ ferri poſſunt per ven
ditionem.caꝰ.pꝰ.c.ſaluatoꝛ.j.ea.
qõe. Sʒ alia duo ſupꝛaſcripta vẽ
dita bene tranſ ſerunf̃ quo ad ca/
racterẽ tantũ non quo ad meritũ
vite vt hic in glo. Tertio põit

vtrum munera poſſint interuenir
pꝛo iuribus ſpiritualibus ĩcoꝛpo
ralibus.⁊ cõcludit ꝙ ſic ſi eſt mu/
nus a lingua ⁊ pꝛo benemerito ał
non caꝰ.ſilium infra ea. Necnõ
obſequium tempoꝛale ⁊ ſpiritua/
le poſſunt etiam interuenire.capꝰ
de cetero extra de clericis non re

ſiden.c.ſignificatum extra de pꝛe

bendis. Quarto ponit vtrum
pecunia poſſit dari pꝛo iuribus pᷣ/
dictis ⁊ concludit ꝙ non pꝛout ſu
pꝛa pꝛobatũ eſt ponendo tñ qui/
qʒ limitationes circa hoc. Qui
to ponit an ſpualia poſſint permu
tari. In quo tʒ ꝙ ſic per text.in
c.ad qõnes extra de rerü permu.
Sexto ⁊ vltimo ponit vtrum

pecunia poſſit dari pꝛo ſpirituali/

bus coꝛpoꝛalibus puta pꝛo cali/

ce vel pꝛo libꝛo ⁊ ſimilibus ⁊ con

cludit quod ſic niſi reperiatur pꝛo
hibitum vt in cimiterio criſmare

2 ſiłibꝰ. tex.ẽ ĩ.c.placuit infra ea

dem.ſᷣa ibi hec vendita.tertia ibi
in ſumma ergo ſcias. quarta ibi
pecunia autem.quinta ibi ſpiritu
alia autem.ſexta ⁊ vltima ibi pꝛo
ſpiritualibus autem. Ex quibꝰ
omnibus redditur expedita hec
glo.ſũme. Et vt ſcias eundẽ oꝛ
dinem in omnibus alijs gloſis ſũ/
marijs aliarum cauſarum ſequen
tium ⁊ queſtionuʒ earundem me
etiam ſeruaturum foꝛe pꝛomitto.
Nunc capio alias glo. eiuſdeʒ
qõis noſtre ꝑticłares ⁊ notabiles
Et pꝛimo notabis glo.in.d. c
qui ſtudet in verbo a cõmunione
que volnit ꝙ etiaʒ ſymoniacus ꝓ
ſola voluntate excomunicandus ẽ
Inſuper habes glo.in dicto.c.
iudices in verbo ſumptus que vo
luit ꝙ pꝛeſ byter poteſt pꝛo cele/
bꝛatione miſſe accipere ſñi eſt pau
per niſi ſit pꝛopꝛius ſacerdos.
Et etiam glo.ibidem ſtatim ſe
quentem in verbo elyſeus.que di
xit ꝙ elyſeus miſit lignũ ĩ aquam
? natauit ferꝝ. In à dicas tu qoð

boc habetur.iiij. Reguʒ.xxiꝰ.caꝰ.
Inſuper notabis glo. ibidem
in verbo ſaceret que arguit cõtra
Cathelanos vi facientes. Et glo
ſam in.c.cũ Paulus in verbo edi/
ſiciuʒ que dicit illud vulgatum de
bile peincipiuʒ melioꝛ ſoꝛtuna ſe/
quetur.ſed peius eſt qñ pꝛicipiũ ẽ
debile ⁊ finis debilioꝛ vt ſepe ↄtin
git. Et glo.in.d.c.viliſſimꝰ q di
xit ꝙ ſi omẽs ſunt valde periti tñ
alius doctus nõ eſt reputadus vi
liſſimus.qꝛ nõ eſt vt Salomon qᷓ
ſi velit dicere ꝙ pauci reperiũtur
Salomones.iuxta illud Uirgilia/
nuʒ. pauci quos equus amauit iu/
piter aut ardens erexit ad ethera
virtus c. Et glo.in.d.c.coꝛpa/
lia in glo.vnica.que dixit ꝙ ſacra
menta nõ pereut cuʒ coꝛpe. Et
glo. in. c. detrahein verbo aliꝗs
que dixit ꝙ impoſſibile ẽ ꝙ aſinꝰ
bibat ſacramẽtũ. quod nota tu cõ
tra multos xpᷣianos qui vadũt vt
aſini ad illud ſacrũ couiuiKũ. Et
glo.eandẽ in ſi.que dixit ꝙ excõi⸗
catio nõ tranſit in terciã ꝑſonaʒ. ⁊?
ſi quis baptizat᷑ ĩ littoꝛe maris

qꝙ tota aqua nõ ↄſecrat. Et gl.
ĩbidem in vᷣbo credit que dixit ꝓ
mutaſter baptiz ari põt mutus aut
in totuʒ nõöõ. Et glo.in.c.ſpiritꝰ

