cerdotũ.⁊? in. c.miſtri.⁊ in.c.eos.

2 in.c.clericꝰ cũ alijs.c.ſeq.ea.di.
Exrx qua mõ hẽs aliq notatu di
gna peipe. Et pᷣ ex tex. in. d. S. hec
ð oꝛdinadis in vᷣſi. debʒ at oꝛdins
dus in epᷣm eſſe ſine erimine.i.ſine
peccato moꝛtali zc. In q̊ adde ꝙ;
hoc hẽtur ad lr̃as p Paul: pꝛia ad
Thimo.iij.c. Pꝛeterea notabis
tex.in.d.c.apłus in verſi.crimen

ãt ẽ graue peccatũ accuſatõe z dã
natõe digniſſimũ ⁊c. Et tex. in. d.

c.ſi qui in verſi.qð irrepᷣhenſibile
eſt ſcta defendit eccia ⁊c. 4 tex.
3

in. c. valet in verſi. dus mutat᷑ lo⸗
cus plerũqʒ mutatur mẽtis affcũs
⁊c.⁊ text.in.c.pꝛeſ biter ĩ fi.in ver
ſicu.non iudicat deus bis in idip/
ſuʒ c. In quo adde ꝙ boc ha⸗
betur ad lr̃aʒ Nauʒ pꝛio.c. pꝛete
rea ſignabis tex. in.c.ſi quis pᷣſ bi
teri in verſ.maledicã benedictõi/
bus veſtris c. In quo adde qꝙ;
boc hẽtur ad lr̃az Malachie 2⁰. c.
Et Oſee.ix.c.⁊ loꝗtur de oꝛatõni
bus factis in peccato. Ulterius
notabis tex. ibideʒ in verſi.idola/
trie peccatũ incurrẽt Samuele te
ſtante c. In q̊ adde ꝙ hoc ha/
bet pᷣ Regũ.xv.capꝰ.⁊ loꝗtur de
nõ obedietibus pꝛeceptis. Pꝛe
terea notabis eundẽ tex. in verſi.
quaſi ſcelus idolatrie eſt nolle ac/
quieſcere ⁊c. Cuʒ quo cõcoꝛdat te
xtus in. S. item peccato.j.pꝛĩa.q.
iiij.⁊.ʒ.xvi.q.viiij.in.c.ſi quis de
inceps.⁊ in. S. verũ.S. xxxij.diſ.
Ulterius notabis text. in.d.c.
opoꝛtet in verſi.vbi tal fuerit cõ
moꝛãtiuz cohabitatõ antiꝗ hoſtiſ
ſtmuli non deſunt ⁊c. ⁊ loqtur de
cohabitatõe mulierũ dicẽs ꝙ hoc
eſt nephariũ dicere vel audire.
Ulterius notabis eũdem text.
in verſi.ne vituꝑetur miniſterium
noſtrũ cauere opoꝛtet nos fratreſ
ab illicitis vt müdas valeamꝰ ma
nus ad deuʒ leuare c. In quo
tu adde ꝙ hoc habet᷑ ꝑ Paulũ pꝛi
ma ad Chimo.iiij. c. ? c. Pꝛete/
rea tene menti eun des tex. in ver
ſi. ſancti eſtote quoniaʒ ſctũs ſum
dominꝰ deus veſter ꝛc. In quo
adde ꝙ hoc ad lr̃aʒ habet Leuiti.
xix.c.Et cõcoꝛdat etiã tex.in.c.te/
nere.S. xxxi.diſ. Ulteriꝰ ſigna/
bis etiaʒ eundẽ tex. in verſi. ſacer
dotes mei cõtaminãaãt ſancta ? re/
pꝛobat legem ?c. In quo adde
tu ꝙ hoc habet᷑ Oſee.v.c. De⸗/
mũ notabis ẽt eundẽ tex.ibidẽ ſta
tiʒ in verſi.O vos ſacerdotes qui
fallitis nomẽ meus ⁊ dixiſtis in ꝗᷓ
re fallimus nomẽ tuũ.ꝗbus reſpõ

ſuʒ eſt offerentes ad altare meum

panes pollutos.nõ eſt mihi volũ/

tas in vobis dicit dñs. ſacrificiuʒ
nõ accipiã de manibus veſtris.qꝛ

Porleri eſtis zc. In quo adde ꝙ;
ec habent ad lr̃aʒ foꝛmalr Ma/

lachie pꝛĩo ⁊ 2° capꝰᷣ. Subſequẽ

ter notabis tex.in.c.legit in verſ.
docti viri cautela nobis magna
bet eſſe inſtructio ⁊c.⁊ loquitur ðᷣ
Auguſtino dicente ſe nolle habita
re cũ ſoꝛoꝛe dicens ꝙ ille młieres
que cũ ſoroꝛe eſſent ſoꝛoꝛes ſue ñᷣ
foꝛct. Pꝛeterea cõſiderab text.
in.c.in oĩbus in verſi. ve vni qꝛ ſi
ceciderit non eſt qui erigat eũ ⁊c.
In qͥ adde ꝙ foꝛmalr hoc hẽf
Ecciaſtici.iiij.c.Et ↄcoꝛdat tex.ẽt
in.c.2⁰. extra ne clerici vel mona
chi cũ ſy. Et hec ſint que qͥ ad tex.
merito notari potuerũt. Capio
nũc gloſas.⁊ p notabis glo.i.d.c.
miniſtri in bo ꝓpꝛie vxoꝛis que
dixit ꝙ ſi cõiuges vouerüt ↄtinen

tiã nõ eſt ãplius vxoꝛ vel marituſ

quo ad reddẽduʒ debitũ imo vir
cognoſcẽs eaʒ ↄmittit inceſtũ ⁊ fi⸗
lij poſt nati nõ ſunt legittimi.⁊ plꝰ
peccat cũ iſta q; cũ ſoluta.quã gl.

notabis tu qui ita facile voues cõ

tinẽtiaʒ cuʒ vxoꝛe tua ⁊ poſtea nõ
ſeruas. Ultimo notabis ẽt aliã
glo. in. c. clericus in verbo ſecrete
in fi. que dixit ꝙ peccãs ꝑ ↄtẽptuʒ
ſemꝑ magis peccat.ſiue ſecrete ſi‚

ue palaʒ faciat.

dDiſtinctio. lxxxii.
Eneraliter.
gH Hec eſt. lxxxi. diſ. In
ʒqua ponitur vtꝝ epiſco
pi teneãtur pꝛouidere pauperibꝰ
In quo dicit᷑ ꝙ ſic.⁊ etiaʒ dicit᷑ q;
debent eſſe multuʒ cõtinẽtes tex.
eſt in.c.epiſcopus.⁊ in.c.pꝛopo/
ſuiſti.⁊ in.c.plurimoſ.⁊ in.c.quia
in.c.pꝛeſ biter.quod eſt.c:fi.ea.
diſtin. Ex qua habes modo col
ligere aliqua ↄmemoꝛatõe digna.

Et pꝛimo ex tex.ĩ.d.c.pꝛopoſuiſti
ibi.eſt enĩ actus ad modũ ſacre le
gis auctoꝛitas.iam inde ab inicio
conſtituta ꝙ in templo vicis ſue
habitare pꝛecepti ſunt ſacerdotes
⁊c. In quo adde ꝙ hoc habe/
tur ad litterã Numeri. vi.c.? Le
uitici ẽt.x.caꝰ. Succeſſiue no/
tabis eundẽ tex.ĩ verſi.ſancti eſto
te quoniã ſanctus ſuʒ dominꝰ deꝰ
veſter ?c. In quo adde ꝙ hoc
habetur Leuitici.xix.c.⁊ ↄcoꝛdat
cuʒ hoc text.in.S.opoꝛtet.S.ꝓxĩia
diſ. ibi dixi. Succeſſiue nota/
bis tex.ibideʒ ſtatiʒ in verſi.nullꝰ
ad ſacerdotiũ ex alia tribu fuerat
iuſſus accedere ?c. In quo adde
ꝙ hoc habet᷑ Leuitici.xviij.c.
Inſup notabis eundẽ tex.ĩ ver
ſi. abſtinete vos ad tempus vt ex
peditius vacetis oꝛatõi zc. In
quo adde ꝙ hoc hẽtur foꝛmaliter

P Paulũ pꝛĩa ad Coꝛinth. vij. c.

Ulterius notabis etiã eundem
tex.in verſi.omnia mũda mundis

coinquinatis autẽ ⁊? infidelibꝰ ni/

hil ẽ imunduʒ ſed coinquinata eſt
eoꝝ mens ⁊ ↄſciẽtia zc. In quo
tu adde ꝙ hoc habet᷑ ad lr̃am per
Paulũ pꝛĩa ad Thitũ pꝛio.ca.
Paeeterea ↄſiderabis eũdẽ tex
tũ ibidẽ ſtatiʒ vnius vxoꝛis viruʒ
c. In quo adde ꝙ hoc habet
ad lr̃aʒ ꝑ Paulũ pꝛia ad Thimot.
iij.c.⁊ per eũdeʒ ad Titũ pꝛio.c.⁊
loquit de bigamo nõ pꝛomouẽdo
Ulterius tene mẽti eundẽ tex.
ibidẽ ſtatis in verſi. qui autẽ ſunt
in carne deo placere nõ pñt ⁊c.
In quo adde ꝙ hoc habet᷑ foꝛ⸗/
maliter per eũdeʒ Paulũ ad Ro/
manos. viij. c. Pꝛeterea nota/
bis tex. in.c.plurimos in verſi ſa/
cerdotibus ac miniſtris generaãdi
facultas legit᷑ attributa ꝛc. In
quo adde tu ꝙ hoc habet᷑ Nume
ri. vi.c.⁊ Leuitici.x. c. Demum
notabis eundẽ tex.in verſi. ſancti
eſtote quoiaʒ ego ſanctus ſuʒ dñſ
deus veſter ?c. In quo adde ꝙ

hoc habet᷑ Leuitici.xix.c.⁊ aliꝗd
dixi ſupea in.c.pᷣpoſuiſti. vbi eſt ſi
milis tex. Ulterius habes nota
re eundẽ tex.in finalibus verbis ĩ
verſi.nõ ex alia nin ex tribu Leui
quiſquã ad dei miſteriuʒ pᷣceptus
fuerat admitti zc. In quo adde
tu ꝙ hoc habet ſoꝛmałlr Leuitici
xviij.e. Et cõcoꝛdat tex.in.c.ꝓpo
ſuiſti. S. ea.vbi eſt ſimilis text.

AUlterius notabis tex.in.c.quia

in verſi. exempla pꝛeſentia cauere
nos pᷣmonẽt in ſuturũ. Et ibideʒ
ſtati.ferro neceſſe eſt vt abſcindã/
turvulnera.que fomẽtoꝝ nõ ſenſe
rint medicina zc. Et ex his nũc
habes ea que merito quo ad text.
notari poſſunt. Lapio gloſas qᷓ

nota digne mihi ſoꝛe vident. Et

pꝛio hẽs glo.i.d.c.ꝓpoſuiſti in vᷣ⸗
bo ſʒ ea.q dicit ꝙ papa hʒ plẽeitu/
dinẽ ptãtis nec aſtrigit᷑ legibꝰ.Et
aliã glo.ibidẽ in vᷣbo non ꝓbabit
qꝗ̃ dixit ſtaduʒ eſſe relatõibꝰ nũtio
ruʒ donec pꝛobet᷑ contrarium. Et
multũ mgraliter hec glo.loquitur
etiã circa pꝛobanda ignoꝛantiaʒ.
Diſtinctio.lxxxiii.
rouidendum
p hec eſt.lxxxiij.diſtictõ
in qua habetur vtru p⸗
mouendi ad ſacros oꝛdines debe
ant carere ñ ſoluʒ ꝓpꝛijs vicijs ſʒ
etiã debet eſſe nõ inꝗnati aliẽis.
In quo dicit ꝙ ſic.text.ẽ in.c.
non eſt. in.c.ſi quis.in.c.nemo.in
c.erroꝛ.in.c.cõſentire ea.diſ. Jn
qua plus dicitur ꝙ nec etiam de/
bẽt delectari laudibꝰ maloꝛũ.tex.
eſt in.c.nihil quod eſt.c.ſi.ea.diſ.
Evx qua habes aliqua colliger
notatu digna ⁊ pꝰ ex tex.iĩ.d.c.ne
mo in verſi. in exẽplũ culpa vehe
menter extenditur qñ ꝓ reueren/
tia oꝛdinis peccatoꝛ honoꝛat ꝛc.
Et tex.in.d.c.erroꝛ in verſi.er
roꝛ. cui nõ reſiſtit᷑ appꝛobat. Et
ibidem veritas cum minime de⸗
4

ſenſat᷑ oppꝛimitur. Et ibidem
ſtatim negligere ꝗppe cuʒ poſſis
perturbare ꝑuerſos.nihil eſt alið
q; fouere nec caret ſcrupulo ſocie
tatis occulte qui manifeſto ſacio
ri deſinit obuiare c. Inſuper
etiam notabis tex.in.c.quid pꝛo/
deſt in verſi.ꝗd prodeſt ſuo erro
re nõ polui qui conſenſuʒ pꝛeſtat
erranti c. Et tex.in.d.c.cõſen
tire ibi videtur erranti cõſentire
qui ad reſecãda que coꝛrigi debẽt
nõ occurrit ꝛc. Ultimo etiam
tene coꝛdi tex. in.d.c.nihil in ver
ſi. nihil eſt illo paſtoꝛe miſerius ꝗ
lupoꝝ gloꝛiatur laudibus quibuſ
ſi p lacere voluerit atqʒ ab his
amari diligit erit hĩic ouibꝰ magꝰ
pꝑnicies c. Et ibidẽ ſtati nulluſ
paſtoꝛ placer̃ lupis ⁊ gregibꝰ oui
um põt zc. In q̊ adde tu vnuʒ
coꝛrelarium ꝙ ſi eis placere vult
ſeruus dei non eſt. tex. eſt in.c.fi.
gS.xxxvij. diſf. Ulteriꝰ ſignabis
eundeʒ tex.in verſi.perdit eni me
moꝛiã laboꝛũ mens terrenis occu
pata carceribus. Et ibideʒ ſtatĩ
Sicut artium in ſuo quoqʒ opere
inuenit mater inſtatia. ita nouer/
ca eruditõis eſt negligentia ⁊c.
Et tex.in.S.quaq; in finalibus
verbis in verſi.ſicut lixiuia ꝑ cine
reʒ humidũ fluẽs lauat ⁊ nõ laua/
tur ita bona doctrina per malum
doctoꝛẽ aĩlas credẽtiuʒ lauat a ſoꝛ
dibꝰ peccaton. Quẽ tex.bñ no/
tabis quia ꝓ paruo tex.nõ habes
ſimilẽ ita ⁊ in tot notabilẽ in oibꝰ
iſtis diſtinctõibus. necnon etia in
toto decretoꝛũ volumiĩe.licet oẽs
vere aurei ſint iudicio meo ꝓut vi
deſtu qui libellũ meũ hũc ſepe re
uoluis. Habes etia glo.multũ
peregrinaʒ in.d.c.non eſt quod ẽ
c.pꝛimũ in verbo inferas que vo/
luit ꝙ medicus tenet gratis cura
re infirmũ pauperẽ.⁊ quod plus ẽ
etiã diuites. Sed ſi cõualuerit di⸗/
ues datur ſibi repetitio expẽſarũ
etiã ſi inſirmꝰ expꝛeſſe ꝓhibuiſſet

medicũ poſſe adhiberi in infirmi/
tate ſua.⁊ dixiſſet ſe nolle medicũ
ſm glo.quã bene notabis.

diſtinctio.lxxxiiii.

ſ eſt.lxxxiiij diſti. in qua

trrriia ponunt neceſſario
mütincubentia reuerẽdiſſi/
mis dominis epᷣis videlz ſollicitu
do cirea deſenſionẽ pauperũ.rele
uatio oppꝛeſſoꝛuʒ 7 monaſterioꝝ
defenſio. tex. eſt in.c.peruenit. ⁊ t
c.nunciatũ ea:.diſ. In qua ſub⸗
ditur aliud etia de ↄtinentia ſacer
dotũ vt oĩo eaʒ ſeruẽt. tex.eſt ĩ.S
q auteʒ.⁊ in.c.cuʒ in pᷣterito.⁊ in
c.cuʒ de quoꝛunda.⁊ in.c.quiſꝗs.
⁊ in.c.poero quod eſt.c.fi.ea.diſ.
Ex qua ha bes colligere aliqua
cõmemoꝛatiõe digna. ⁊æ p ex tex.
illo in dicto.c.peruenit ibi graui⸗/
us eſt cõſilia ſapiẽtuʒ ⁊ recta ſua/
dẽtiuʒ nulla ratõe ſuſcipere vt qð
p ſe nequit attẽdere ab altero ſal/
teʒ poſſit addiſcere. quod nota cõ
tra confidentes de capite ſuo tan/
tuʒ. naʒ male eſt. Inſuper nota
bis tex. in.d.c.poꝛro in verſi.moi
ſi pᷣcipit vt eligat pᷣſ biteros ideſt
ſenioꝛes zc. In quo adde quod
bhoc habetur foꝛmaliter Numeri.
xi.c.⁊ concoꝛdat etiã cuʒ hoc tex.
in.c.cleros.S.xxi.diſ. Inſuꝑ no
tabis eũdem tex.in.d.c.porro ibi
gloꝛia ſenuʒ eſt canities c. In
quo adde tu quod hoc habetur ad
litteraʒ Pꝛouerbio.viiij. capit.

Pꝛeterea ſignabis eundeʒ tex.
in verſi.canities hominũ pꝛuden/

tia eſt c.· In quo adde ꝙ hoc
habet᷑ foꝛmaliter Sapietie quar/
to capitulo ⁊c. de quibus omnibꝰ
hic non fuit facta mentio. De⸗/
muʒ notabis eundeʒ textuʒ in ver
ſi.noningentis ⁊æ eo amplius ãnis
ab Adam vſque ad Abꝛaam vixiſ

ſe homines legimus. In quo ad

de quod hoc habetur etiam Gene

ſis quinto.x etiaʒ.xxv.capitulo.

diſtinctio.lxxxv.
oſpitalitas.

bpb hec eſt. lxxxxv. di. In
qua ponitur vtruʒ epiſ
copus dẽat eſſe hoſpitalis. In
quo bꝛeuiter ↄcluditur ꝙ ſic tex.ẽ
in.c.archidiaconũ qð eſt.c.vnicũ
In quo habes tantũ notare vi/
delicet vnam glo.magiſtralem in
verbo ſacris que poſuit late ð iu
ramento pᷣſtito quõ intelligitur qᷣ
licitis ?2 boneſtis. Ludo.bobł.

diſtinctio.lxxxvi.
octoꝛem. a·

d lxxxvi.diſ. In qua po
S nitur vtu epi debe at eſ
ſe doctoꝛes. In quo dicit ꝙ ſic
qꝛ negligentia inferioꝝ iputat᷑ cui
pe ſuperioꝛum tex.eſt in.c.inferri
oꝛum ⁊ in.c.odio ⁊ in.c.facientis
7 in.c.qm̃ ⁊ in.c.cum multa ea.di
In qua aliud ſubditur ꝙ nõ ſo
lum debent eſſe doctoꝛes.ſj etiaʒ
liberales ſecundum tamen res et
Pert onas vt. ſ.nõ dent hyſtrioni/
us venatoꝛibus vel alijs pꝛohi/
bitis tex. eſt in.S.liberaleʒ ⁊ in.e
fratrem ⁊ in.S.in ipſa autem libe
ralitate ⁊ in.c.donare ⁊ in.c.ꝗq ve
natoꝛibus? in.c.qui venatoꝛi.⁊ ĩ

c.exau ⁊ in.c.non ſatis ⁊ in.c. ſin/

gulis ⁊ in.c.paſce fame moꝛientẽ
ea. diſ. Inqua etiã ponitur ali⸗
ud an debeant epiſcopi eſſe pcuſ⸗/
ſoꝛes vel faciles ad vindictà ⁊z di
citur ꝙ non tex.eſt in.c.ſi quid ⁊ ĩ
c.tanta ⁊ in.c.non liceat ea.diſt.
In qua ⁊ vltimo etiã loco po/
nitur aliud qð nõ debent ep̃i vel
alij ꝓmoti eẽ cupidi nec ðᷣditi tur
pibus lucris tex.eſt in.S. ꝓhibe/
tur ⁊ ĩ.c.puenit ea.diſ. Ex qua
hẽs mõ recolligere aliqua q̃ ſunt

notatu digna ⁊ mẽti tenẽda ⁊ pꝛi/
mo tex.i.d.c.ĩferrioꝝ ibi ſepe mł
tã nutriũtpeſtilentiã dum auſteri
em diſſimulant adhiberi medi/
cinam ⁊c. Et text.in.c. odio in
verſiꝰha beantur peccata odio et
non homines.coꝛripiantur tumi/
di tollerentur infirmi zc. Inſu
per notabis etiam tex.in.d. capꝰ
facientis in verſico.non ſoluʒ qui
faciunt.ſed etiam qui conſentiunt
facientibus ꝑticipes iudicant᷑ zc.
In quo adde tu qð hoc habe/
tur Leuitici.xx.capꝰ. ad litteram
Et idem etiaʒ habetur per pa⸗/
ulum ad romanos peimo. capꝰ.
Ulterius ſignabis tex. ibidem
in verſicꝰ.libet domino pꝛoſpera

qui ab aff lictis pellit aduerſa.

Et ibidem ſtatim negligere cũ
poſcit perturbare peruerſoſ nihil
eſt aliud qᷓ; fouere nec caret ſcru/
pulo cõſcenſionis occulte.qui ma
nifeſto facinoꝛi deſinit obuiare ⁊c
Et ibidem ſtatim pꝛobat odiſ/
ſe vitia qui condemnant erranteſ
nec reliquit ſibi locum deuiandi.
qui non pepercit excedenti ⁊c.
t ibidem ſtatim pꝛimus inno
centie gradus eſt odiſſe nephada
Pꝛeterea ſignabis tex.etiam ĩ
d.c.quando ibi dum nimium ſer⸗/
uatur humilitas regendi frangat
auctoꝛitas. Peeterea notabis
text.in dicto capꝰᷣ. cum multa in
verſic.in vno oꝛe ſecum laudibꝰ
iouis. Laudes chꝛiſti non capiunt
Et ibidem ſtatim in finalibus
verbis q; graue nephandumqʒ ſit
epiſcopis canere qð nec religio/
ſo conueniat c. Ulterius nota
bis tex.in dicto.c.qui venatoꝛibꝰ
7 in dicto.c.qui venatoꝛi in verſi.
qui venatoꝛi donat nõ homini do
nat ſed arti nequiſſime.nam ſi ho
mo tantum eſſet ? venatoꝛ non eſ
ſet nõ ei donaſſes honoꝛas eiꝰ vi/
tium ⁊? non naturam. Ulterius
notabis ẽt tex.in.c.exau ibi exau
venatoꝛ erat qꝛ peccatoꝛ erat ⁊c.

In quo adde qð ho ad litteram

habet in pſalmo.lxxxx.Et incipit
Qui habitat.lʒ mgr Bꝛatianꝰ hic
dicat qð eſt ĩ pſalmo.lxxxv.⁊ non
bene. Pꝛeterea ſignabis eũdeʒ
tex.in.d.c.exau in verſi. nõ inueĩ
mus in ſcripturis ſanctis ſanctum
aliquẽ venatoꝛeʒ piſcatoꝛes inue
nimus ſctõs. In quo tu adde ꝙ;
hoc habetur Math.iiij. c. Pꝛete
rea ↄſiderabis etiam text.ĩ.c. ꝗd
pꝛodeſt in verſi.quid pꝛodeſt ieiu
nare viſceribus.⁊ luxuriari vena
tibus abſtinere cibis ⁊? errare pec
catis zc. Ulterius etiam nota/
bis tex.in.c.nõ ſatis in pꝛincipio
ibi nõ ſatis eſt bene velle niſi ſtu/
deas etiam bene ſacere.nec ſatis
iten bene facer niſi id ex bono ſon
te hoc ex eſt bona volutate ꝓſiciſ
catur ⁊ c. Inſuper notabis eũdẽ
tex.ibidẽ graãdis culpa ẽ ſi ſciente
te fidelis egeat.ſi ſcias eũ ſine ſũ/
ptu eſſe ⁊ famẽ tollerare. erũnam
ppeti qui pᷣſertim egere erubeſcit
⁊c. t ibidẽ ſtatim ⁊ ſi oĩbꝰ de/
betur miſericoꝛdia iuſto amplius
⁊c. Cũ quo adde ꝙ ↄcoꝛdat tex.
in.c.xpᷣianis.j.xi.q.pꝛia. Pꝛe/
terea notabis eundeʒ tex. inverſ.
dñs nõ vult effundi opes. ſʒ diſpẽ
ſari æc. Cũ quo dicas tu ꝙ ↄcoꝛ
dat tex.in.S.ĩ ipᷣa.S.ea.diſ. Ul/
terius notabis euũdẽ tex.ĩ verſic.
eliſeꝰ boues ſuos occidit ⁊ pauit
paupꝑes ex eo ꝙ habuit. In qꝰ
adde tu qð hoc habet ad litteraʒ
iijꝰ. Regum.xviiij. c. Succeſſi
ue notabis eũdẽ tex.in verſi.me/
lius eſt vt tu ipᷣe ſubuenias tuis ꝗ
bus pudoꝛ eſt ab alis ſumptũ de/
poſcere ⁊c. Et ibidẽ ſtati neqʒ
eniĩ te deo vᷣdicaſti vt tu illos diui
tes facias ſʒ vt tibi vitã ꝑpetuam
fructu opis acqras zc. Et ibið
Rati pulcra eſt ẽt liberalitas ĩ ip/
ſo quoqʒ paupis dato menſuram
tenere nõ ↄciliãdi ſauoꝛis gratia
⁊c. UVltimo notabis eũdeʒ text.
circa ſinẽ in verſ. melius eſt cãs pᷣ

ſtare ꝓ miſericoꝛdia ⁊ iuidiã per

2=—

peti q; pᷣtẽdere in clemẽtiã. ⁊ nos
aliqũ in iuidiã incidimꝰ ⁊z loquit
de beato ambꝛoſio in libꝛo ð offi
tijs quaſi dicat. meglio e inuidia
che compaſſione qð nota. Pꝛe/
terea notabis ẽt tex.ĩ.c.ſingulis ĩ

verſi.miſericoꝛdia ẽ pleitudo vir

tutũ ⁊ iõ oĩbꝰ ẽ pᷣpoſita foꝛma ꝑfe
cte virtutis. Succeſſiue notabiſ
tex.ĩ.c.ceteꝝ ibi pꝛiꝰpaſcas parẽ
tes 2c. In qadde ꝙ hohr̃ ad lit
tera Exodi. xx.c.⁊ ẽt idẽ hr Leui/
tici.xx.c.?⁊ Math.xv.⁊ marci.vij.
c. Pꝛeterea ſignabis tex. i. d. c.
paſce ſame moꝛietẽ ꝗſꝗs.n.hoĩieʒ
paſcẽdo ſᷣuare poteris ſi ñ paue/
ris occidiſti c. Pꝛoſequendo
hec notabis etia tex.in.d.c.tanta
ĩ verſi.hoꝛtamur vt aliqũ renpi/
ſcas miſer ſenex atqʒ; a tata leui/
tate moꝝ ⁊ oꝑpũ puerſitate ↄpeſce
re ⁊ quàto moꝛti vicinioꝛ efficeriſ
tanto ſollicitioꝛ atqʒ timidioꝛ eẽ
debes qð nota õ ſenes aliqñ inſa
niẽtes ⁊ peiꝰq; i uuuẽtute ſua faci
ẽtes ⁊c.⁊ hec ſint q̃ notari dñt qꝰ
ad tex. Capio nuc gloſas. Et
pꝛimo notabis glo.ꝗᷓ notatu diga

eęæẽ videt᷑ vʒ i.d.c.qũ i vbo fragat

ꝗ̃ dixit ꝙ nimia ſaĩliaritas gene/
rat ↄtemtũ ⁊ dicit gl.hoc eſſeven
iter fatuos referẽs ſe audiuiſſe hꝰ
a dominoAʒzone ita itelligẽte hoc
ꝛeterea hẽs aliã glo. notabilẽ
i. d. c. fratrẽ ĩ vbo remotis qᷓ dixit
ꝙ ſuſciꝑe curã rei familiaris ẽ ĩtẽ
dere tepide ſtudio lectionũ qð no
ta ꝓ te ꝗ vis hr̃e cura domꝰnã ne
ceſſariũ ẽvt młtũ tepide lectõibꝰ
vaceſnec vnq; ho fieri poſſe vidi
iuxta illð ꝗ binos lepoꝛes ⁊c.l.fi.
LC. ð of.aſſe.cũ ſi Inſuꝑ hes glo.
in dicto.c.donare in verbo hyſtri
onibus que dixit ꝙ ñ licet pᷣlatis
donare citar̃dis niñ iĩ duobꝰcaibꝰ
vʒz quando eſſent debiles vel ĩfir/
mi cauſa recreationis ſue vel ad
laudem dei. Ultrius ſignabis
glo.etiam in.d.c. qui venatoꝛibꝰ

2 —— – — — — —

4
6
“
.
4
.

que dixit ꝙ prelati poſſunt vena⸗
ri cum laqueis vel cum retijs Sʒ
non cum canibus ⁊ alijs venatio/
nibus que fiunt cuʒ ſtrepitu. Ul
timo tene menti glo.in.d.c.tanta
que ponit vtrum ⁊ quando poſſit
credi vni teſti ? in quibus caſibꝰ
⁊2 aliquando concludit ꝙ ſic ?⁊ ma
xrime vbi non fieret pꝛeiuditiũ ter
tio.⁊ eſt glo.in verbo filiꝰ adquã
glo.ſe remiſu dominus Archyd.
in.c.vt circa de electione.⁊ de ea
facit magnum feſtum.

diſtinctio.lxxx vii.

dui 8 Hec eſt.
7 * Ixxxvij.
v diſt. In qua habetur
vtrum epiſcopi ⁊ alij pᷣ
lati teneantur pꝛeſtare patrocini
um pupillis ⁊? viduis alijſqʒ miſe/
rabilibus perſonis. In quo di
citur ꝙ ſic tex.eſt in.c.licet ⁊ in.c.
defenſionis ⁊ in.c. quiſquis ⁊ in.c
diuine. ⁊ in.c.eos.⁊ in.c.liberto
ea. diſ. Ex qua tu habes colli/
gere aliqua relatione digna ⁊ pꝛi
mo ex tex.in.d.c.licet in fi.ibi qᷓs
viduas ⁊? oꝛfanos tueri a nobis
ab omnibus diuina mamfeſtat aſ
ſertio zc. In quo adde tu ꝙvo
luit allegare tex.i.c.x.⁊ in.c.xvij
Deutero.⁊ etia Exodi.xxij.c. vbi
foꝛmaliter dicitur dominus omni
potens dicit vidue ⁊ pupillo non
nocebitis ſi leſeritis eos vocifera
buntur ad me.? ego audiam cla⸗
moꝛeʒ eoꝛũ ⁊ indignabitur furoꝛ
meus percutiam que vos gladio
⁊ erunt vxoꝛes veſtre vidue ⁊ filij
veſtri pupilli c. Ultimo nota

bis tex in.d.c.defenſionis ibi pu

pillis tuitionem diuina ſcriptura
iuſſit impendi zc. In quo adð
tu ꝙ; voluit allegare ea que ſupꝛa
pꝛoxime tibi adduxi in. c. pꝛoxię
ꝛecedenti de quibꝰ hic vel ibi nõ
ſuit facta mentio in ſpetie per au
ctoꝛes ⁊ ibi diuina ſcriptura aꝑte
boc dicit. Ludouicus boł.

diſtinctio lxxx viii.
Rohibentur
Hec eſt.lxxxviijꝰ. diſ.
In qua tractatur vtruʒ
epiſcopi vel alij clerici extra cau/
ſas miſerabilium perſonaruʒ poſ
ſint aſſũmere alias curas ſeculari
2 intromittere circa negotia ſcka⸗/
ria ⁊? negotiari ĩ ꝗbo oibꝰↄcludit
nõ tex ẽ ĩ. c. decreuit ⁊ ĩ. c. cõſe/
qns ⁊ i, c. epᷣs el pᷣ.el.ijꝰ.el.iijꝰ.el
iiijꝰ. ⁊ ĩ.c.iutile ⁊ ĩ.c.negotiatoꝛẽ
7 i.c.foꝛnicari.⁊ in.c. eitiẽs ⁊ i.c.
qm̃ ea.diſ. Ex q hẽs colliger tu
aliqᷓ multũ ſignaãda.⁊ pꝰ ex tex.in
d.c.decreuit i vᷣſ.nõne moyſes in
ſeculo erat cũ crebꝛo itraret tab/
naculũ ⁊ exiret ⁊c. In q tu adð
qð hoc hr ad litterã Exodi.xvij.c
⁊ ↄcoꝛdat ẽt cũ hoc tex.in.c.ſi.ẽ.
xxxvi. diſ. Inſup notabis eũdẽ
tex.ĩ vᷣſ.iacob aſcẽdẽtes ⁊ deſcẽ/
dẽtes ãgelos vidit ⁊c. In qͥ adoᷣ
qð ho hr̃ ad lraʒ Heneſis.xvij.c.
Ulteriꝰ notabis tex.ĩ.d.c. ↄñs
ĩ vᷣſ.dñs negotiatoꝛes ex tẽplo vᷣ/
beratos aſſerit᷑ expuliſſe ?c. In
q̊ adde tu ꝙ ho hr̃ math xi.c.⁊ cõ
coꝛdat cũ h tex.i.d.c.eitiẽs.j.e.
Ulteriꝰnotab.eũð tex.ĩ vᷣſ.nẽo
militãſ deo ĩplicat ſe negocijs ſe⸗
cłaribꝰ ⁊c. In q̃ adde tu ꝙ ho hr
ꝑ Paul.ꝛa ad Thio.2 °°. Pꝛe/
terea notabis tex. in verſi pſalmi
ſtã quoqʒ Dauid ſurda diſſimulã/
es aure audire cantãteʒ æc. In
quo adde tu ꝙ hoc habet᷑. in pſal
mo.lxxxꝰ.incipiẽte In te dñe ſpe
raui.vbi r̃fert ſe nõ cognouiſſe ne
ociatões. ⁊ ↄcoꝛdat cũ hoc ẽt tex
in.d c.eiciẽs circa pꝛincipiũ.j.e.
Ulltio in hoc.c.notabis eundeʒ
tex.in fi.in ver.domus dei domꝰ
oꝛõis eſſe dʒ ⁊ dici ne ꝑ officia ne⸗
gociatõiſ potiꝰñt latronũ ſpelũca
In quo adde ꝙ hoc ad litterã
habetur Iſaie.lv.c.? Marci.xi.c
2 cum hoc etiam ↄcoꝛdat tex.in.c

decet extra de imunitate eceleſie/
ſiarum libꝛo.vi. Ulterius nota
bis etiam tex. in. d.c.ſoꝛnicari ĩ vᷣ
ſic. foꝛnicari hominibus ſemper
non licet negotiari aliqñ licet ali/
quando non vʒ poſtq; eſt quis eſ
fectus ſacerdos. Pꝛeterea hẽs
tex. notabilem in.d.c. eiciens ĩ vᷣſ
mercatoꝛ nũq; poteſt placere deo
Et ideo nullus chꝛiſtianus debʒ
eſſe mercatoꝛ Et tex.eundẽ ibidẽ
quẽadmodum enim qui ambulat
inter duos inimicos volens abo/
bus placere ſine aloquio mali eẽ
non poteſt neceſſe eſt vt iſti male
loquatur de illo. ⁊ illi male de iſ⸗/
to ſic mercatoꝛ ſine mendacio ⁊ ꝑ
iurio eſſe non poteſt.⁊ ſubſtantis

talium ſtabilis eſſe non poteſt ?c.

t ibidem ſtatim nec ad bonũ
pꝛoſicit qdᷣ de malo ↄgregatur ⁊c
Ft ibidem incontinenti ẽt quẽ
admoduʒ.n.ſi triticũ aut aliqq ta
le cernas in cribꝛo duʒ huc ⁊ illuc
iactatur. omnia grana paulati de
oꝛſum cadũt ⁊? tandẽ in cribꝛo ni⸗
hil remanet niſ ſtercus.ſic de ſub
ſtãtia negotiatoꝝ nouiſſime nihil
remanet.niſi ſolũ peccatũ ⁊c.qð
ppetuo nota tu qui habes coꝛ tuũ
in hijs negotiatõibus ⁊ plus hẽs
pecunias ad menſas ebꝛeoꝝ. Oiĩ
felix in hoc ſeculo.⁊ ĩ alio Et ibi
dẽ ſtatim in eodẽ tex.ponitur ꝗs
dicatur negotiatoꝛ.ſ. ꝗ rem cõpe
rat vt integra z imutatam vendẽ
do lucret᷑ .⁊ inter alios mercato/
res maledictus eſt plus vſurariuſ
ipſe namqʒ data a deo vendit æc.
Et ibidẽ ſtatim pecunia non ẽ
diſpoſita niſi ad emendum ⁊æc.
Peeterea notabis tex. ibidem
in verſiᷣ. caupones tui miſcent vi
nũ cũ aqua ?c. Qðõ nota tu qꝛ
ſepenumero ho ↄtingit. Ulteri
us notabis ẽt tex.ĩ.d.c.qm̃ in vᷣñ.
dignus eſt mercenarius mercede
ſua æc. In quo adde tu qð hoc
habetur ꝑ pauluʒ expꝛeſſe ad thi/
moteuʒ. v. c. ?2 Euce.x.c. Et etiã

cũü hoc ocoꝛdat tex. in. c. quicunqʒ

ſuffragio.j.xij.q.ij. De quibꝰ hic
non ſit aliqua ↄmeõꝛatio. Suc/
ceſſiue notabis eudẽ tex.in verſi.
nemo de ſuis opibus gloꝛiet ſicut
3 medicos ⁊ legiſtas ſuꝑbe poli/
citãtes ſalutẽ vigilat hꝰ qð dictũ
eſt qð nota ꝓte ꝗ tibi tm credis

2 mhil es Et ibidẽ merito dic/
tuʒz negotiũ qꝛ negat ociũ ꝙ ma⸗

lũ eſt nec qrit veram gꝗetẽ q ẽ deꝰ
⁊c. Et ẽt notabis tex.in.c.ꝗd ali
ud in fi.in verſñ.nolite facere do/
muʒ patris mei demũ negotiatio
nis c. In quo adde tu qð hoc
habetur Mathei. xi.c. ⁊ cũ hoc ẽt
ↄcoꝛdat tex.in.c.eitiens.⁊ in.c.
ſeqns.S. ea.diſ. Et hec ſint que
merito notari poſſunt hic quo ad
tex.⁊ gloſas qꝛ glo.nõ habent ꝗd
relatu dignum. Lud. boł.

Diſtinctio.lxxxix.
Oomini. peceſt

d lxxxix.diſ. i qua habet
vtrũ pꝛelati poſſint di/
ſpẽſare vt quis poſſit habere duo
officia vel beneñicia ſiml ⁊z maxie
cõiunctis 2 pꝛopinꝗs ſuis. In qui
bus oĩbus dicit᷑ ꝙ nõ.tex.eſt in.c
ſingula. ⁊ in.c.volumus.⁊ in.c.dy
aconũ.⁊ in.c.qꝛ.⁊ in.S.ꝓpinquis
⁊ ĩ c.decẽter ea.diſ. Ex qua bes
tu colligere altqᷓ.⁊ pꝛio ex text.in
d c.ſingula ibi. ſicut in vno coꝛꝑe
multa mèbꝛa habemꝰ oĩa ãt mem
bꝛa nõ eũdeʒ actũ habẽt. ita in ec
cleſie coꝛpe multa mẽbꝛa ĩ vno eo
dẽqʒ ſpuali coꝛꝑe ⁊ vni cõferẽduʒ
ẽ vnũ officiũ alij ↄmittẽdũ ẽ alið.
⁊c. In quo tu adde ꝙ hoc hẽtur
ad litterã pꝑ paulũ paad coꝛith. xij
c. Inſup notabis eũdeʒ tex ibi
neqʒ.n.quatũlibet exercitate vni
pſone vno tpe duaꝝ ren officia cõ
mittẽda ſunt æc. Et tex.ibidẽ ſi⸗
cut eni varietaſ mẽbꝛoꝝ ꝑ diuerſa
officia æ robur coꝛpoꝛis ſeruat.
Et pulcritudinem repꝛeſentat

ita varietas perſonarũ ꝑ diuerſa
nihilominus conſtituta offitia et
foꝛtitudinem ⁊ vetuſtatem dei ec
cleſie maniſeſtat ?c. Et ibideʒ
ſtatim indecoꝝ eſt vt in coꝛpoꝛe
humano alterum membꝛum alte
rius fungatur officio c. Cum
quo concoꝛdat etia tex.in.c.adul
terij malum infra.xxxij.q.vij.⁊c.
Pꝛeterea notabis tex. in. d. c.
ad hec in verſiculo vniuerſitas ñ
alia poterat ratione ſubſiſtere ni
ſi magnus cã diferentie oꝛdo ſer/
uaret᷑. Et ibideʒ ſtatim queqʒ
creatura in vna eadẽqʒ qualitate
gubernari vel viuere non poteſt
Ultimo notabiſ glo.tn.d/.c.ad
hec in verbo potioꝛes.que dixit.
m apoſtolum dum mundus iſte
durabit homines pᷣerunt homini
bus demones demonibus ⁊? ange
li angelis ⁊c.

diſtinctio. lxxxx.
Itigioſus

1 Pec eſt xc.di. In qua
ponitur vtrum p̃lati te/
neantur concoꝛdare clericos ⁊ ẽt
alios diſcoꝛdantes ⁊ tollere rixaſ
2 contentiones ⁊ ipſi debeant ad
inuicem eẽ concoꝛdes. In qui/
bus omnibus dr ꝙ ſic tex.eſt i.c.

diſcoꝛdantes in.c.oblationes ĩ.c.

neque ⁊ i.c.alienus in c.ſi quis el

po ⁊ el 20.Et in.c.ſtudendum ⁊ in

c. eoꝛum ⁊ in.c.placuit ⁊ in.c.per
cepimus ⁊ in.c.pꝛelatũ qð eſt.c.
fi. ea.diſ. Ex qua tu hẽs notar
aliqua ↄmẽoratõne digna ⁊ pꝛio
ex tex.iĩ d.c.neqʒ ibi nʒ ad chaim
nʒ ad eius munera aſpexit deus.
neque enis habere pacem cũ deo
poterat qui cũ fratre non pacem
SDʒ celi diſcoꝛdiam habebat ⁊c.
In quo tu adde quod hoc ha
betur Beneſis.iiij.c.ad litteram.
Et cũ hoc etiaʒ cõcoꝛdat tex.in.c

in grauibus.j.iij. q. vij. Ulteri

us notabis eundẽ text.ĩ vᷣñ.tales

ẽt ſi occiſi in confeſſione nominis
xpᷣi fuerint macula iſta nec ſangui
ne abluit. c. In quo adde qð
hoc habetur Mathei ad litteram
xviij..c.⁊ loquitur de exiſtentibꝰ
in odio vel in diſcoꝛdia cum aliq̊.
Demum notabis etiaʒ tex.iĩ.d
c.alienus in verſicu.neqʒ murmu
raueritis ſicut quidam murmura
uerunt ⁊ ꝑpierũt ab exterminator
⁊zc. In quo tu adde qð ho ha⸗
betur numeri.xiiij.c:⁊ ꝑ paulum
pꝛima ad coꝛith.x.c.expꝛeſſe nec
hic fit mẽtio aliqᷓ de his. Ulte
rius notabis tex.in.d.c.eoꝛuʒ ibi
eoꝛũ qui pauꝑes oppꝛimũüt.dõa a
ſacerdotibus refutanda ſunt ?c.
Cum quo concoꝛdat ẽt tex.ĩ d.
c.oblationes.S̊. ea. Et hec ſint
que notari poſſunt quo ad text.
Nuüc capio gloſas ẽt cõmemo
ratõe dignas ⁊ pohabes gl. ĩ. d. c.
oblatões ĩ vᷣbo gaʒofilatõ ꝗ dixit
ꝙ ẽ locꝰvbi reponũt oblatõnes a
gaʒa ꝙ ẽ diuitia ⁊ ſilare ꝙ ẽ ſuar
⁊ habes ẽt gl.aliã ibidẽ ivᷣbo reci
piãt᷑ q̃ põit quaplures quoꝝ ely
moſine re ꝓbaãt᷑. Et inter alia po
nit ꝗqd ð qſtu meretricis. ⁊ ꝗqd de
officialibꝰ oppꝛimẽtibꝰ ruſticos
⁊ accipientibꝰ dõa ab eis. Et ĩ
ho vltio dicit gl.qð ñ ẽvera rapi
na. ex qꝰ amice nota tu ꝙ ſaltem
hʒ vim rapine.⁊ ſic facit contra
iſtos officiales hodierni tẽpoꝛis
qui nedum ruſticos. Sed alios e
qualiter oppꝛimunt ⁊ falcem po/
nunt in quacũqʒ meſſem ? male
contra quos põdera hanc glo.

Diſtictio.lxxxxi
ui autem. pec

ẽ.xci.diſ.ĩ qᷓ põit᷑ vtꝝ
clerici poſſint qrere ſi/
bi victũ ꝓpꝛijs maibꝰ. In quo bꝛe
uiter dicitur ꝙ ſic quando ſuis ſti/
pendijs ſe ſuſtentare non poſſint.
tex.eſt in.c.eleutheriꝰ ⁊ in.c.pᷣſ bi
ter.⁊ in.c.clericus el pꝛio ⁊ el.ꝛ.

2 in.c.clerici quod eſt.c.fi.ea.diſ.
In qua notabis tex.iĩ. d. S.qui
auteʒ in verſi. exemplo apoſtoli ꝗ
de laboꝛe manuuʒz viuebat. In
quo adde tu ꝙ hoc habet Actuuʒ
xx.c.⁊ ꝑ Paulũ pꝛia ad Theſſalo/
nicẽſes.iij.c.licet hic nõ dicat᷑ vbi
Et hec ſint q̊ͥ ad tex.⁊ gloſas. exce
pta vna glo.in.d.c.Eleuterius.in
verbovigilie in fi. que dixit ꝙ epi
ſcopus poteſt inducere nouã ↄſue
tudineʒ in eccleſia ſua quo ad offi
cia. Lodo.bolog.

Diſtictio.lxxxxii
Am autem.

C Pec eſt diſ.xcij. in qua
ponitur vtꝝ pꝛelati ſeu
clerici debeant celebꝛare officia =
quomõ. In quo dicit᷑ ꝙ tenẽtur ce
lebꝛare magis coꝛde q; oꝛe.text.ẽ
in. c. cãtantes.⁊ in.c.in ſancta ea.
diſ. in qua etiã ponit ꝙ debẽt oꝛ/
dinari in ſuis parochijs.tex. eſt in
S. de epiſcopiſ.⁊ in.c.ſi ꝗs el pꝛio
el 2⁰° el. 3. ⁊ in. c.ſi qui ea.diſ.
Ex qua habeſ colligere aliqua
relatu digna Et pꝛio ex tex. in.d.c
in ſancta in verũ.duʒ blanda vox
querit᷑ cõgrua vita negligitur ⁊c.
Habes etia glo.in.d.c.cantan
tes in verbo theatrales que dixit

ideſt tragedij qui dicũtur a tragoſ

quod ẽ hircus ⁊ eda quod eſt laus
qꝛ remunerabãtur hirco ad deno/

tandũ ꝙ nõ erãt digni alia mune/

ratõe ꝓpter fetida materiã. .
diſtinctio. lxxxxiii
bedientiam.

0 Pec eſt.xciija. diſ. in qᷓ
latiſſime tractat ð obe
dientia pꝛeſtaãda ab inferioꝛibꝰ ſu
pioꝛibus ſuis. Et cõcludit᷑ ꝙ tenẽ
tur gradatiʒ clerici ? ſacerdotes.
7 alij pꝛelati pꝛeſtare obediẽtiã ſu
perioꝛibꝰ ſuis ſᷣm maioꝛitatẽ gra

duũ.tex.eſt in.c.ſi inimicus.⁊ in.c

miratus.? in.c.qui cathedrã. ⁊ in

S. epi.? in.S.reliqui.⁊ in.c dya/

coni el pꝛimo el ſecundo el tercio
el quarto ⁊ el quito. ⁊ in.c.ſacer/
dotes.⁊ in.S.vt ex pꝛemiſſis.⁊ in
c.non opoꝛtet el pꝛio ⁊ el ſecundo
⁊ in.c.dyaconi el pꝛimo ⁊ el ſecũ/
do.⁊ in.c.pꝛeſente.⁊ in.c.legimuſ
⁊ in. c.dominus noſter. ⁊ in.c.pꝛe
cipimus quod eſt.c.ſi.ea.diſ.
Ex qua habeſ colligere aliqua
relatu digna.⁊ pꝛimo ex.d.c.ſi ini
micus ibi cũ coꝛꝑe vidẽtur eſſevo
biſcũ mente tamẽ ⁊ animo contra
vos ſunt ⁊ eſt multo neꝗoꝛ hoſtis

is q; illi qui foꝛis ſunt 7 euidenter

ĩimici ſunt ⁊c. Et ibidẽ ſeſtinet ci
tius reconciliari ei qui omibus pᷣ
eſt duʒ cupit omnin veſtrũ amici/
tias habere ?c. Ulterius nota/
bis tex. in.d.c. qui cathedra petri
ſuper quã ſundata eſt eccleſia de/
ſerit in eccleſia ſe eſſe nõ confidat
⁊2c. Inſup notabi ſtex.in. d. c. ſa
cerdotes ibi beatus Petrus dice
bat ſacerdoteſ ſal terre ⁊ mũdi lu
men ⁊ c. In quo adde ꝙ hoc ha
betur pꝛima Petri 2 capo. In
ſupꝑ nota bis eũdeʒ tex.ibidẽ in vᷣ/
ſiculo beati eſtis cũ maledixerint
vobis homĩes c In q̊ᷓ adde ꝙ
hoc hẽtur Math. v. c. Ulteriuſ
ſignabis tex. in.d.c.dyaconi el2.
in fi.ibi pax pᷣdicata labijs cuʒ vo
lüũtate anĩ cõcoꝛdet zc. Ulteriꝰ
notabis tex. in.c. puenit el ꝛ0 in fi.
in vᷣſi. ſi negligent ea ꝗ male vſur
pãaãtur obmittimꝰexceſſus via alijſ
apimꝰ zc. Pꝛeterea notab text.
in.d.c.dya coni el.vo. in verſi.di/
cẽtes patri ⁊ matri nõ noui vos =
filios ſuos nõ agnoſcẽtes ⁊c. In
quo adde ꝙ hoc hr Exodi. xxxi.c
Demü notabis endes tex. in v
ſi.maioꝛ ẽ ꝗ miſtrat q;cui miſtrat
æc In qͥ adde ꝙ ho het᷑ Math.x. c
Demũ notabis eũdes tex.in vx
ſi.in eccleſus ſicut in romano im/
perio creuit auaritia exquo perit
lex de ſacerdotibus ⁊ viſio de pꝛo

pheta ?c. Poſtea notabis eun
deʒ tex. in verſi.mẽdicat iĩfelix in
plateis clericus ⁊ fuili operi mã
cipatus publicã a quolibet depo/
ſcit elemoſinã zc. In quo adõ
ꝙ hoc habet ꝑ Paulu ad Roma.
vij. c. Ultimo notabis eundem
tex.circa finẽ in verſi.moderatio
dei ac pietas ſolũ noſtrũ redditũ
requirit ac nos cupit lõga ſua bo
nitate ſeruari ſi nõ cõuertimur ſi
in peccatis vſqʒ ad moꝛtẽ illicite
pduramus aſſidue peccãtinm non
miſeretur deus. Poſt hec nota
bis tex. in.d.c.legimus ibi fatuus
fatua loꝗtur zc. In qꝰ tu adde
ꝙ hoc habet᷑ Iſaie.xxxij.c. Et
ibidẽ noli negligere gratiã qᷓ tibi
data eſt ꝑ pꝛophetiã ⁊ c. In quo
adde ꝙ hoc habetur ꝑ Paulũ pꝛi
ma ad Thimo.iiijꝰ.capiꝰᷣ. Inſu
per notabis tex.ibidẽ inverſi.qui
in vobis ſunt pꝛecoꝛ cõpꝛeſ biter
⁊ teſtis paſſionũ xpᷣi ⁊ ſuture que
reuelanda eſt gloꝛie ꝑticipes regi
te gregeʒ xpᷣi c. In q̊ adde tu
ꝙ hoc habet᷑ pꝛia petri quĩto caꝰ
Ulterius notabis tex. ibidem.
omne quod rarum eſt plus appe/
tit᷑ ⁊ c. Et ibidẽ ſtati.Qui ꝓuehi
tur a minoꝛi ad maius pꝛouehif᷑.

Inſuꝑ notabis tex.in.d.c.xpᷣs

deus noſter in verſi.dominus no
ſter iheſus xpᷣs rex ? iudex vſʒ ad

paſſionis diem ſeruauit honoꝛem

dei põtificibus ? ſacerdotibus nã
cũ lepꝛoſuʒ mũdaſſet dixit illi va
de ⁊ oſtende te ſacerdotibus ⁊ of

ſer donũ ?c. In q̊ adde tu ꝙ ho

habet᷑ Mathei.viij.c.? Luce.vꝰ.
Ulterius notabis eũdeʒ text.
ibi.ſi male loquutꝰſũ expꝛoba de
malo.ſi autẽ bene quid me cedis
⁊c. In quo adde ꝙ hoc habet
Joh. xviij.c.⁊ cõcoꝛdat tex.in.S.
ecce.j.ij.q.vij. Ulteriꝰ notabis
eundẽ tex.ĩ verſi.apoſtolos ideſt
epᷣos ⁊ pᷣſ biteros dominus elegit
⁊c. In q adde tu ꝙ hoc habet

Mathei.iiij. . Poſtremo nota

bis tex.in.d.c.pꝛecipimus in ver
ſico ſi quis pꝛeſumpſerit alterius
locuʒ tenere ⁊ hoc tyrannice face
re a pꝛopꝛio gradu deiectus vlti/
mus omnium in ſuo oꝛdine ſiat.
Et hẽs glo.in.d.c.legimus ĩver
bo impꝑatoꝛe qᷓ dixit ꝙ ex ſola elec
tione ĩperatoꝛ eſtverus ĩpatoꝛ an
tequã a papa cõfirmetur licet non
ita appellet. Et glo.ibidẽ ĩver.

quod qꝗᷓ dixit ꝙ illud qð raro acci

dit dicitur miraculum.
Diſtinctio. xciiii.
ubdiacono.
£ Hec eſt.xciiij.diſ. In
qua duo habent. Pꝛi
mo vtrum ſubdiaconꝰ poſſit eſſe
legatus ſedis apoſtolice. In q
dicitur ꝙ ſic tex.eſt in.c.valde ne
ceſſarium ea.diſ. Secundo po
nit qua pena puniantur turbanteſ
? ipedientes legatos apoſtolicos
In quo dr ꝙ; excõicant᷑ tex.eſt
ĩ. S. legatõis ⁊ ĩ.c.ſi ꝗs ea.diſtin.
In q̃ᷓ notabis tex. in.d.c.ſi ꝗs ĩ
vᷣſi. ſicut multis nocet ita a młtis
arguẽdꝰẽ ⁊c. Et tex.i.c.dem̃ qð
E.c.fi.ea.diſ.ibi epᷣi ũ dñt eẽ dñan
tes ĩ clero.ſʒ foꝛma facti grgis ex
aĩio ⁊ c. In quo adde tu ꝙ hoc
hẽt᷑ pa Petri.v.c. Et ↄcoꝛdat ẽt
tex.in.c.eſto ſubiectus.j. pꝛoxia
diſtinctöe. Ultimo habes glo.
vnam multũ notabilẽ in.d.c.valð
neceſſariũ in verbo dubitare que
dixit ꝙ iudex delegatꝰ a papa ẽt
ex certa ſcientia datus poteſt re/
cuſari tanq; ſuſpectus ⁊c.

diſtinctio.xcv.
unod autem.

Pec ẽ.xcv.diſ. In qᷣ
hr vtu p̃ᷣſ biteri ſeu ſa/
cerdotes poſſint pꝛeſente epiſco/
po docere vel tangere inſirmos ſi
ne pᷣcepto epiſcopivł vnger̃ oleo
criſmatis vel ſignare infantes.

In quibus oĩbus dicit᷑ ꝙ non.

tex. eſt in.c.peruẽit.⁊ in.c.pꝛeſ bi

teros.⁊ in.c.illud.⁊ in.S.criſma ⁊
in.c.pᷣſ biteri el pꝛio ⁊ el 2.? in.c
olim.⁊ in.c.ecce.⁊ in.c.eſto ſubie
ctus.⁊ in.c.epᷣus el pꝛio ⁊ el.2.⁊ ĩ
c. pꝛeſ biter ea.diſ. Ex qua ha/
bes aliqua colligere. Et pꝛimo ex

tex.ĩ.d.c.pꝛeſ biteros ibi.infirma
tur quis in vobis inducat pꝛeſ bi/

teros eccleſie qui oꝛent ſuper euʒ
⁊zc. In quo adde ꝙ hoc habet
in Cantica Jacobi.v.c.⁊ ẽt Marci
vltio.c. ⁊ concoꝛdat tex.in.c.vno
